Tgfannbeneſeins unarnitvis pe · cor · hec ſunamitis tidis·
pe. pro in tet raſulabis: Prefigurãs pe pro- ”MW
Super ona. Cak.

T factũ ẽ pᷣbù dñi ad onã ꝛc · Naulũi preci nauis · n·
g.: Cõteri m· cor · i. ad cõtritõeʒ a cõteror ris. Collegã .m.
dedit. Vectes id eſt. fundamenta montiũ qui ſunt in mari· me
thaforice loquit᷑· hic vectis tis Qa.iii. Niniuite pe· pro.cö.
— Super prologo in Micheam.
Emporibus Toathan ꝛc· .i fra. Superſtitiõe que

ooola religio ſuꝑflua aut ſuꝑinſtituta obſernatio Supſtici
olſus elt falſus religioſus aut idolorũ cultor fe · ge: eſt . Eefelle
rat· i· deceperat fallo lis· fefelli· Impulerãt · i induxerãt impel
lo lis impuli:. Coheres.mpro. A =
4. Super Michea- . Catck —
BGBGSrbum domini quod actuʒ eſt ad Micheã ꝛc· infra: 'n
preceps ſunt due partes. pceps pitis.· o · g⸗i · in precipi
ĩꝑatm̃ paſſiui.· Dilata m. pꝛo · CQa:ii · De ſuꝑ tunicã treſ ꝑteſ
tres accẽtus ſut. Stillabo i· guttabo.q̃ſi ſuillãs cõminatões
Tumultuabũtur i/garriẽt depouẽs eſt· ⁊ prime cõ · ¶Qa:iii·

„

He ſuper due partes ſunt. Occũbet · i. occidet ſiue obſcurabi.

Oa · iiii · ¶Nroperabũt · id eſt feſtinabũt · propero as· mcoꝛ·

4

OCOCoocident m. pro. Ligones· i. zappas me. pro · et m · ge · hic ligoa
onis. Bellig erare · i. pugnare · belligero as· pe · coꝛ · Cõtraheris
Perorin preſenti · i. cõſtringeris · Satage · i · conare media cor ·
ſatago ſatagis egi · ſine ſupino · Tritura media pro. ¶ Ca · v.
Effrata media coꝛrepta· Primates media ꝓducta:i. primos in
H populo.primas matis· cõmunis generis eſt· Ttem primas dici
tur qui habet quãdam dignitatem in ecdeſia que dici᷑ prima⸗
cia: et primatus tus · q̃rte declinatiõis · et tũc primas eſt m· ge ·
. Ca.vii · Botrus·i vua m· g. ſcde decli· Nrecoquas me · cor·
id eſt· pre aliis · coctas calore ſolis·ſ· pᷣmaturas· pcoquus a·ũ.
et precox cis in eodem ſenſu o· ge:media ꝓducta. Paliurꝰ pe.

piꝛoducta eſt herba aſperꝛima et ſpinoſa. In bucoliciſ b· Cardu
is et ſpinis ſurgit paliurus acutis. NMacerie:i· muri ſine calce ·
Xuſpiciũ · i· auguriũ ·n· g: eſt · hic et hec auſpex ſpicis · m· cor. eſt
qqui diuinat in volatu auiũ. et ſic auſpiciũ dici᷑ diuinatio quaſi
auiſpicium Saper prologo in Naum
Kum ꝓpheta:· ante aduentũ ꝛcᷓ. Implicuerũt·i ·. immi⸗
ð ſcuerũtimplico cas · cui:media coꝛ·et ſic plico cas cum

uüſuuis cõpoſitis · In extaſi · i· in exceſſu mẽtis · Mõtanus 2
quidã alii fuerut heretici· Delirãt me. ꝓducta.i. deuiãt· exoꝛbi⸗
tant et diſcoꝛdãt · deliro as· ex de et lira quod eſt ſulcus me · p.

Bup Wichea et ſuper pꝛologo in Naum. ey

ſed exy de et lira inſtrumẽto me· coꝛt· v. Deliro diſcordo deliro

deuio dico · Secũdum anagogẽ i· ſubtilẽ intell igẽtia m. ab ana

quod eſt ſurſum et gogos quod eſt ductio hec anagoge huius

anagoges. Vnde anagogicus a· um:qui tractat de celeſttbus.

Texitur ·i.componit᷑ · texo xis · xui.texor texeris textus ſum·
BSuper Naum. Cacfk.
NDus niniue ꝛcᷓ Emulatoꝛ · id eſt. amatoꝛ· Glanguit id
eſt. vigorem perdidit elangueo elã gues elangui. ſine
ſupino· Ittõdentur videtur tercie cõiugationis ſed cõ
muniter eſt ſecude . attondeor attonderis attonſus ſum tuda
poteſt grauari in fine.¶ Capitulum ſecũdum. Piopagines
vv eſt. vites protractas hec propago propaginiſ media pꝛodu
CLctia. Tgnitus media producta In coccineis · id eſt⸗ in rubeis ar⸗
mis vel veſubus penultima coꝛrepta adiectiuum eſt · Mabene
media pro · i. loꝛa ſiue retinacula frenoꝛum · hec habena habene

N

2 Super Rbacuc · Z
Igitatoꝛes · i· ſtimulatoꝛes equoꝛũ · Dirutũ m coꝛ· a diruoꝛ eris
dirutꝰ ſum. Qoꝛ tabeſcẽs.i.triſte et dolens· Necauit.i.occidit.
a. iii. Eremtis· i Tſonãtis qᷓſi vꝛſi· Eeruẽtis ·i.ſtridẽtis .· Mi
cãtiſ·i.ſplẽdẽtis. Eulgurãtis haſte·ꝗ·qᷓi.emittit᷑ ad moð fulgu
ris Dudẽda. i:mẽb ꝛa inhoneſta · Afficiã · i. aff ligã . Cõfin. i. cõca
tenati: a cõfigoꝛ geris. Croſſis qui ſq; pꝛimo maturãtur · et de
ur:hic groſſus ſi:i.ficus prime.Subigens·i.ſub

facili deſtruũtur:hic g l i. fi Subigens
tus agẽs foꝛmãdo de luto lateres· Cõſidunt.m. pꝛo · i· reſident

.

ex cõ et ſwo disquod ꝓducit primã ·et ſic inſido dis· et cõſido
dis.· ꝓdu · m et ſunt ter· cõ·Super pꝓlogo in abacuc.

Bacuc amplexãſꝛc in ra· Soꝛtitus elt.i:accepit· ſoꝛtioꝛ

*

AIn buyxo · i in tabuliſ de buxo factis· hec buxus xi eſt ar
boꝛ. Qognoſceris in futuro.Oſtẽderis pe · pꝛo · in futuro G qui
bus due partes·e pro ex · Cditꝰ m. cor. i. cõpoſitus Vita comes
fuerit.i·vita ſocia fuerit· comes mitis·cõ.ge· Diſſeret᷑ i·dicetu:
d diſceptationẽ i·ad cõtentionẽ vel diſputationẽ · Blaſfemã
tis · id eſt· rep̃hendẽtis vel vituperãtis· v. Blaſfemo culpo vł de
traho vel rephendo .· Mõtani dogmamõtanus hereticus dice
bat ꝓpbas non intelligere quod dicebant. ſes ꝙ loqueban
moꝛe amentiũ feminarũi: phitoniſſarũ· Tnuitus loquii
a ſpũ phitonico · In extaſi ·i. in exceſſu mentis quod fi .
re metis· Cauſatur ·i:cõqueritur vel caluniatur deponẽs eſt·
BSZuper bacuc- . a Ff.

Nus quod vidit abacuc ꝓpheta c. infra. Deruenitĩ p
teuntto· Delonge. m.cor.in proſa. Ridiculi quos ſq; ip̃e
DdDdderidebit adiectiuũ eſt. Reptile m. coꝛ. dicitur quod re
pit pedibus vel pinnulis vt lacerte et piſces.Sagena media ꝓ
ducta . id ẽ· rete · Qapitulũ ii · Explana media producta. De
coꝛabitur · id eſt· honorabitur a decus decoꝛis · Deco rabit᷑ · id ẽ
ornabitur a decor ris· v·Mũc homĩes decoꝛãt quẽ veſtimenta
decorãt· Enigmatũ penultima coꝛrepta.id eſt ꝑabolicarũ pro

poſitionũ enigma tiſ: neutri geneni eſt. Denſum id eſt. ſpiſſũ

et compreſſum adiectiuum eſt. Igni ĩ ablatiuo igniſ nismwa·

E patet· Cõſopire pe.pro· imꝑatiuũ paſſiui. Expgiſcẽ i: euigila

tiiiris · titꝰ · ſum.q cõ · A diſcrepatõʒ.i. ad diſputatõez

corꝛuſcantis · vl ad modũ fulguris diſcurꝛẽtis pꝰ iactũ Qapiti · i·
pꝛincipi · Krua · i · cãpi. n g · ¶ Super prologo in ſe ophomã

pe · pro · i. ficus fatuas fe · g. Quinione. i. quinario ꝑpſo:
narum · hic quinio onis· a quinus na:·num. Droauũ et
attauũ m· coꝛ· Auꝰ et auia pater et mĩ patris et mñis. DProauꝰ
et proauia pater et mater aui. Abauus et abauia pater et ma⸗

ter ꝓaui · Attauus et attauia pater et mr abaui Tritauus ⁊ tri

tauia pater et mater attaui quaſi tetrauus.i. quartus ab auo.

Nunga m. pro · m · g. eſt · Ndmiſerat · i. cũ approbatiõe receꝑat.

vel admiſerat i:ꝓeccauerat · Indicit m · ꝓ· et ſic dico cis · cuz ſuis
cõpoſitis · dũ remanet verbü · Super ſophonia. Qa. .

orum · i. cuſtoduz tẽpli · edituus tin · m . g · eſt · Zeli · id ẽ

bit vel annullabit. Onocrotalus pe · coꝛ.

me · coꝛi. ſed · Supplices m. coꝛ.i ·humiles· et ſubiecu ſupplex

cis.o · g · Magniloquos pe · cor · i · qui magna loquunt᷑· Nugas.
idẽ · vanos indecli · eſt · et o. g· tã m ſinglan q; in plari · et ẽ dez
uod nugayx cis· hebraicum eſt· Obprobꝛiũ · id e vituperii.

Gr

Duper Plogo n iggeum.
nias ꝓp

müdus et innocẽs Supputatis. i d eſt. num eratis an⸗
nis captiuitatis/ Ammonet m · cor · Extera rum id eſt· extranea
um : exterus ra· rum · m. con. ¶ Sup Iggeum. Ca· .
Naãno ſcdo Darii regis ic.· ĩfꝛa: Laqatis.i.laqaribʒ orna
is ſiue teſtudĩatis· xl ĩ moð laqᷓi curuatiſ adiectm̃ ẽ. Der
tuſuʒ m. ꝓ· i ꝓforatũptuſus a. um·ẽ ꝑcuſſus· vᷣberatꝰ.cõciſus
Gſractꝰ · pforatꝰ.a ꝑtũdo dis.di ·ſuʒ.⁊ ꝑtũdor deriſ. ꝑptuſus
ſuz ·Qa. ii In ora ſine h. i· in extremitate Rurugine.i· corru
ptiõe aure ſi vẽti aurug o nis· m· ꝓ· Suꝑ ꝓlogo in ʒacharniã.

Super ſophonia Super Aggeo. Crrn
0 OCa · iii · Mẽſus e.i.mẽſurauit a metioꝛ tiris· Eulgurãtis ·i.

„ Racüũt hebꝛei ꝛc. Vellicãs m· coꝛ·i·carpẽs Sicomoꝛoſ

rbum dñi quod factuʒ eſt ad ſophoniã ꝛc̃.ifra. Editu

rindicte mg. eſt. ¶ Ca· i · Siquo modo due partes
id eſt. ſi aliquo modo. Iſcalonis pFe· pꝛo · Attenuabit · i.infirma
ẽ auis gerẽs faciẽ aſi
ninã · Gricius.i.al ſpinoſuʒ· n limibus.·i. inferioꝛibus partibꝰ
oſtiorum hoc limen nis ·¶ Ca.·iii. Anguli · i. principes . Attũ

Gre eta ꝛc· ifra. Impiaſſet.i.ſe impiũ feciſſet
vel maculalſet· impio as:m· cor · Immunis m pro· id ẽ&

m. coꝛ. io ẽ. mitrã ſiue coꝛonulã. hec cidaris ris Portẽdentes ·

amoꝛe ſum indignatus ei: quia me offẽdit. Anu.

da põt grauari in fine ꝓ reg no. Taculũ:i:miſſile in
eſt . dicit etiã quoddã rete pil catoꝛũ hic iaculꝰ li ·

Super BZBZBachbaria:

NIno ſecũdo darii regis medorũ ꝛc̃· ĩfra:· Mirteti·m. ꝓ·

d/ 5. lod vbi creſcũt mirti. n· g · fructꝰligni ſpecioſi: id ẽ
Arõdes mirti · Noctu.f · g. nec habet plus q́; ablatiuum
eſt aduerbiu tꝑis· Derbene vna pars im· ꝓ·i· valde bene. Predi
cit me · ꝓ · pꝛedicat media coꝛrepta · ”?M
. Super zachariã. Ca:i-

N mẽſe octauo ꝛc. ĩfra. Sabbat 1i.februarii· Selatꝰ ſuz
iin ẽ5.· amaui· deponẽs ẽ.· Derpẽdiculũ eſt ĩſtrumẽtum ce
nsẽtarioꝛũ quo ꝑpẽdũt equalitateʒ muri n.gꝗ·ẽ ꝓp alio
nomie dicit᷑ amuſſis ſcz plũbinũ · Vẽtilauerut · i. diſpleꝛunt. De
terrere ſecõiu·i· pauefacere· deterreo res.Qa:ii · Mẽſorũ
id ẽ mẽſuratoꝛũ · hic mẽſoꝛ ſoris· Qa. iii· Torris· id ẽ ticio.

hic torris ris. Grutus m· coꝛ:i. liberatꝰ ab eruoꝛeris· Cidarim·

io eſt· poſiti in ſignũ futuroꝛũ· a poꝛtẽdo diſ· quod eſt roꝛroi.

lõge tedere · ſignificare deſunare· lõge futurũ poſtẽdere.·

boiſculpã. Ca. uu. In fuſoria: i. vaſa quibꝰ oleũ infur

bat᷑ lucernis hoc ĩ fuſoriũ ru.· Stãneũ ·id ẽ· de ſtãno diecti

Oa vii . Zelat? indignatõe magna · i! amaui ei: et

anus nus.q· d. Vimbriã · i. extremitatẽ. fe · ge · K
ſiue

dã ſerpens

nociuus · OQa. x. Gractoꝛi· petitoꝛ pecunie vel tributi. m· g.

2 „ . 2 n
eſt. In maris freto.i:inũdatõe ⁊ feruore maris· fretũ etiã dicit

quãdoq; mare· v. Põtus põte caret· ab equo dicit᷑ equoꝛ · Ot

a· xi · Concidẽt ·

m. pro. Cõtracta·i. cõſtricta vel abreuiata vl decurtata ˖ Deuo
rent. m.cor· Abſcidi.m. pꝛoducta · In irritum due partes ſunt

2*

freta cũ feri ẽt:mare dicas cũ ſit amarũů.

Statuariũ · id ẽ illũ qui faaut ſtatuas:vel fuſoꝛ imaginũ · qdam

dicũt ad ſtatuaniũ.i· ad põderato:ẽ hic ſtatuariꝰ ru· Stat uarꝰ
a um. dicit᷑ ad ſtatuã ꝑtinẽs · ⁊ hoc ſtatuariũ dicit᷑ cãdela qᷓ cin

gitur altare. Decoꝛũ · m. ꝓ.i.pulcrũ: Appreciatus ſum paſſiue

antiqui dicebãt p̃cio as· et apprecio asſed mõ dicit᷑ precior:et

appredoꝛ deponens ·id eſt· paũ determinare Qermanitatẽ · i .

1.g. habet oẽs caſus ſicut veru · et ſeᷣm huguitdem

Sup Sacharia .Bu mologoin Malachiã )
pfpinq̃tatẽ fe · g ·ẽ · Ca·xii · Suꝑlimĩare·i· ſuꝑioꝛ ꝑs hoſtii · n.
g. ter · decli .ẽ· Cꝛapule · i· ſuꝑf luitatiſ abi. hec crapula le. Tuda
Vltimã acuit ꝓ tribu.Facẽ · i· faculã hec fax cis · Ca·xii. Pſeu
do pꝓphetas · i· falſos ꝓphas Taculũ · i· telũ vt ſupꝛa ca. ix· Cõſi⸗
gent m. p· et ſic figo gis. cũ ſuis cõpoſitis · Saccino · m. p· adie⸗
ctiuũ eſt a ſacco.Eramea.i:ſpata· ſed hic ponit᷑ ꝓ pena. Suſci‚
tare in imꝑatiuo paſſiui · Vram.i·cremabo.vro ris· vſſi vſtum
Qa.·xii : Nerupto ·i· alto p̃apitõ · p̃rupꝑtꝰ a. uʒ ·eſt in alto

-

poſitus pceps et excelſus a pꝛerũpoꝛ eris · qð ẽ q̃ſi añ rüpi vel

— T —2

——

aliis rupi·. G ſubſtãtiuat᷑ in.n· g· Mieme triſil.me·coꝛ· Knathe
ma :tis. pe· ꝓ.n· g· i · dãnatõ pditio ⁊ excõicatõ· ſed anathema o·
gn indecli:ðꝛ excõicatꝰ ⁊ maledictꝰ. vt iſte eſt anathema et iſi
ſunt anathema· Tabeſcẽt ſiue cõtabeſcẽt.i.lãguebũt vł putre
ſcẽt vł'liq̃fiẽt vel deficiẽt:· pᷣma ſignificatio videt᷑ cõpetere hic·
Qooſeret᷑ · i· cõplicabit᷑ vel cõiũget᷑ cõſeror reris· cõſertꝰ ſuʒ. Le
bes tis m. ꝓ. m· g· vas eſt coquinariũ Tuda vltima acuta
‚R— 4 Supꝑ ꝓlogo in MalachilJl.
SCuvus ꝑ Moiſen ꝛcqᷓ. Increpãs m.· coꝛ ·et ſic crepo pas · cũ

ſuis cõpoſitis· Geneſeoꝶ gtũs eſt grecꝰ. Memitc caret

.—.

kntis et p̃teriti: et ſunt quattuoꝛ talia.v.Bis duo ſunt odi no
ui cepi memĩqʒ. Que retinẽt ſenſum pñtis pꝛeteric··
111SZSuper Malachia⸗: Ca. Xk.
Nus verbi domini ad iſrael ꝛc· ꝗᷓ. Siquo modo due p⸗
tees ſunt id eſt. ſi aliquo modo · Qratuitope · coꝛ · id eſt
Agratis vel ſine remuneratiõe· aduerbium qualitatis ·
Deuoꝛat media coꝛrepta. Immolat media coꝛrepta ·¶ Qapitu
lũ ii · vᷣrꝛitũ m·coꝛ.i.caſſuʒ ⁊ vanũ.Violãs m. coꝛi.coꝛrũpẽſ a

.

— à — –

maculãs· Tuda põt grauari et acui.Qa.ii. Eullonü me p.
idd ẽ eoꝛũ q pãnos colorãt vl'cãdidãt· B fullo onis. Affigit me.
P0·i: affligit 1 cruaſigit. Catharactas celi i. feneſtras ſcʒ nu
“ dãtes aqᷓs. hec cataracta cte· nualuer̃t· i. increuerũt. Emo
lomẽtũ · i. lueũ. ꝓpe tñ ẽ qð ꝓ molitura accipit᷑n. g.·ẽ. ab emi⸗
loao l.lui. Monim̃ti. i rcoꝛdatõis: n:giẽ a moneo negnui. In pe⸗
culiũ · i. ſpẽalẽ ꝓpᷣetatẽ hoc peculiũ li Qa:iii · Xnathemate

pecoꝛ.i · dãnatõe ſiũ excõicatõe ⁊ maledcõe · hoc anathe ma tiſf½

cuſatõo· Vr gerẽt᷑ · · cõſtriger

92 S

dam rex a quo quedam auit acede
doniꝰ a. um. et hic et hec macedo donis

Vññ bec gĩnas adis.m.coꝛ· dicit
tur nudi in talibꝰ. Eecerũt p̃pucia quia dimiſer

modo hic elefas fãtis·ẽ aĩ

IZupꝑ pꝛologo machabeorũ:
Saoper pꝛo logo in libros machabeorum-·
OQOmino excellẽtiſſimo · ꝛcqᷓ. Sedulo aduerbialiter · id ẽ·
iugiter aſſidue . Dotiſſimũ· i.optimũ · hic ⁊ hec potis. 1
hoc pote · id =. potẽs vel poſ ſibilis. cõꝑatur tioꝛ · tiſſi
mus. ſed bec cõpatio eſt tm̃ ſcᷣm vocẽ quia ſignificatõ mutat᷑
potioꝛ em̃·i · melioꝛ:⁊ potiſſimꝰ · id ẽ optimus · vnde potiteꝛ po
tius potiſſime. aduerbiũ · Siquidẽ · m · coꝛ · · certe . E xplicitũ · id ẽ
expoſitũ · Der tropos· bic tropꝰ pi.i:moꝛalitas figura:modus
loquẽdi.vt cũ aliqᷣſ loquit᷑ methaphorice vel pifraſtice · vl alio
tali modo· Cõmẽtarios.i·cõmẽta ſiue ſcripta · hic cõmẽtarius
rii· ſed comẽtariꝰ.a um · dicit᷑ expoſitoriꝰ a. um. Gditos·i · com:
poſitos · Dollentem · id ẽ· floꝛentẽ. a polleo les · lui · ſine ſupino
qdð florere · reſplẽdere · valere. excellẽ · Supꝑ argumẽto.
Zenott · m. coꝛ. et ſic noto tas· cũ ſuis cõ

otãt . ſuis cõpoſitis · DBer
ſelſlſi ſũt.i ſuſlinuerũt.ꝑpetioꝛ teris ꝓpeſſus ſũ cuʒ ac
E vel cohercerẽtur · vꝛge⸗
tes. vrſi vrſũ et vrgeor geris vrſusſſi.
Boup primo machabeorũ Caii.
IT facium eſt poſtq; percuſſit ꝛcqᷓ·. Macedo media c
pic et bec Macedo macedonis · penultima corr.
id ẽ. de macedonia exiſtens · Mic macedo do
ciuitas macedonia dicta e

as

donis hic 1 bec macetes
oĩa gẽtilia. Decidit me. coꝛ. Anthiochꝰ. pe · coꝛ. Nluſtris ·in
lis adiectiuũ ter. de· Obſeſ idis.m· coꝛ. cõ · · i obſtagiꝰ. Qĩnaſf
quod ẽ nudus· ꝓprie aũt dicebat᷑ giĩnaſiũ lo

cꝰexercici ĩ quo ex
ercebãtur athlete curſorũ velocitas cõpꝛobabat᷑· mõ ꝓpter
multũ exerciciũ animi locꝰ ſtudii vel ĩm ſtudiũ dicĩ gĩnaſiuʒ
lucta pugna curſꝰ. q exercebã
ũt circũciſionẽ
Venũdati · p. coꝛ.i· venditi Elefãtis.pic elephantus ti. vel alio
al valde magnũ. a foꝛte ſicut gigas
gãtis.adamas mãtis:Veritus/m· coꝛ i.timuit· vereoꝛ reris ·ꝛve
ritus ſũ · Cedem i· occiſionẽ· hec cedes dis. Exterorũ · i extrane
orũ · exterus. a. um. m coꝛ. Drohiberẽt.m. pro· ſecũde cõiuga·

S Zuper primo Mlachabeoꝛum.
D Suillas· i.poꝛcinas· al us ſuis qn

coꝛ.i.in ſecretis et ocultis locis.abditus a:um.ab abdo. dis.⁊

7

abdoꝛ deris ˖ abditus ſuʒ · Trucidabãt · i ·iugulabãt.trucido das
pro⸗ Lapi · i · Vtquid·i:cur· Quo·i· ad quid·Vt · i· poſtq̃ʒ.
Zelatus eſt:i:amauit· Indurauerũt neutraliter ponit᷑ · induro

as ·m · ꝓ. Oppilauerũt. i clauſerũt vel obturaueꝛũt oppilo as:·

me. pro ·˖ Coꝛnu . i· poteſtatẽ · Emulatoꝛes.i.amatoꝛes · Ua.· iii
Derſcrut ãs m ꝓ· i inq̃rẽs a ꝑſcrutoꝛ taris· Grariũ ·i· locũ the

ſauri · o· g· eſt· Cõſternatus ·i· deficiẽs mẽte · vel terꝛitus vel ſtu⸗

pefactus a cõſternor aris· Eufr ate m. ꝓdu. Nichanoꝛẽ pe· coꝛr.
Denthacõtarchos:i quinquagenarios. a pentha quod eſt · v.

coſte quod eſt x.et archos quod eſt princeps. pẽthacõtharchꝰ

chhi ˖m · ge! elt · Decuriones · i. decanos · hic decurio onis dicituꝛ
qui eſt ſuꝑ decem · Ca iiii · Tamnie · m· coꝛ · Cõſteꝛmatus id ẽ
qquaſi exanimis factus· Tabefaci.redde putridaʒ. et fragilẽ· ta
befacio cis · Daſto foꝛia:i:mãaſiunculas circa templũ n· g· eſt · Di
ruta. m· coꝛ. a diruor eris Incidit.m.coꝛ:Qinaris me.coꝛr.i. in
ſtrumẽtis muſicis que ſunt ad mouẽdum a cieo cies ·ciere · qð ẽ
mouere · et alio nomiĩe dicit᷑ aceitabulum · ab acdo· is· ire · quod

5 ſ n peritatem fecit · n · g . hic: cuʒ tñ cõmuniter ſit deponẽs
Scutulis m· coꝛ · i· foꝛmis rotũdis. hec ſcuta te:inde hec ſcutula

laaditĩ pe.pro · hec galaaditis ditis· que deberet ſᷣm regulã cõ⸗
ſimiliũ dictionũ galaaditis.tidis · facere. Ptolomaidiſ anpenul
timã ꝓdu. Arbatis et Nabuthei pe. ꝓdu · Admouere·i. applica

re · admoueo es meor in Putier ſic moueo ues: cum ſuis cõö

ſitis·. Machinas m·cor.i.inſtrumẽta ad deſtruẽdos muros fe.

ge eſt · Rrabas media coꝛrepta. Accuſatiuus grecꝰ eſt· Phanũ

id eſt templu neutri genens eſt. In galaaditide penultĩa coꝛ⸗
repta.quia modo eſt ſᷣm naturã declinatio: Toſephꝰ media coꝛ
repta:Eauſta acclamantes ·id eſt· laudes de felicitate ac ꝓſpe⸗
ris ſucceſſibus decantantes.fauſtus fauſta fauſtum . i· felix cui
foꝛtuna fauet. infauſtus dicitur infelix · ſubſtãtiuat᷑ hic in.n. ge
nere⸗ ( Oapitulũ ſextũ. Expauit media producta. Deudet.
media coꝛrepta:Uoncidit media coꝛrepta: Gupatoꝛeʒ penultĩa

ſt aduocare hec cinara re hoc accitabulum buli. Proſperauit

Oa.v. Anathematiſauit · i· maledixit · Eerme ·i. fere · GCa

eſt porcus. In abditis m.

W

apmbitio ambitionis ẽ cupiditas circũitus magnus ap.

1

P uper primo Nachabeoꝛum. .M

coꝛrepta · Obſequi me · core · id eſt· ſeruire ð obedire · obſ equo:
obſequeris· Bethſuram media coꝛrepta more latino· Bethſaca
ram vltima acuta. Perurgere ſecũde cõiugationis · i:cõſtringe·
re ſiue dirigere · Cõſtipatos:id eſtcõdenſatos· a conſtipo pas·.
media produ · quod eſt condenſare · cõuallare · circũdare · reple·
re co ngregare. protegere con tegere · compo nere· f ulcire · Toꝛ:
menta id elt magna inſtrumenta · Spicula:i. breues lanceas ·
neutri generis e Scoꝛpioſ id eſt. ſagittas venenatas arcu vl
toꝛmentis excuſſas· hic ſcoꝛpius · vel hic ſcoꝛpio ſe coꝛpionis v.
Scoꝛpius eſt ſignum vermiſq; ſagitta flagellum apruaͤ
vii. Maritimã .id eſt iuxta mare exiſtens· maritimus mariti⸗
ma maritimũ · Alchimus media coꝛrepta· Bachides media coꝛ:
repta· Nichanoꝛem· penultima coꝛrepta nichanor media pꝛo·
Conterꝛitus penultima coꝛrepta.id eſt·pauefactus a conterre
oꝛ reris · ſecũde cõiugationis· trꝛidẽs media produ. et ſic rideo

rides cum omnibus ſuis compoſitis Uapitulũ vii. EGume⸗

ni media coꝛrepta. Taſonem medicorrepta:· Dempſerint med.
coꝛrepta · id eſt· ſubtraxerĩt · demo demis dempſi demptũ ter ·
id eſt. artabat vel angebat. Gmer ſerũt · id eſt· exierunt · em

emergis emerſi emerſum. Imbitione. id eſt· oſtentatio

—

us
quo ambitioſi ſe oſtẽtant ſicut hic. Ad oꝛam · id eſt: ad regionẽ
ſine b. Nudiuſtercius aduerbium tempoꝛis ·id eſt· nũc eſt dies
tercius Diſſilit: id eſt· deſ cẽdit . diſſio diſſſlis media comepta
Ttranſnatauerunttranſnato tranſnatas m. coꝛ. i· vltra nata
uerunt · Obcluſum .i· circumcluſum. ab ob quod ẽ circũ ⁊ clau⸗
do dis . Diruta· mcor. Magmas.biſſulabũ ẽ vltĩa neura. a.

x · Cenofegie· pe. coꝛi.feſti tabernaculorum femĩ ge·ẽ· M
men m. pro n. ge · ẽ a munio nis. q· cõ· Preſtatiões·i· datiõs f.
g. c. a p̃ſto asſtatũ· Im munitatis·i.lipᷣtatis .· Obnoxii ·i · obliga
ti · adiectm̃ ẽ. Occidit. mcor· Cleopatra pe·cor.ĩ aurora ſcribit
ð. Nubit alexandro cleopatra regia rident· Interpellãtes·id ẽ.
contra loquentes et quaſi in cauſam trahentes · ab interpello
interpellas quod eſt interrogare inter aliqua vocare. alloqui
ab inter et pello pellas· quod ẽ vocare · ſed non eſt in vſu : inde

Super pnrimo Machabeorum.

appe o appellas·i.ad ſe vocare vel ad aliũ iudicem.vel alteriꝰ

iudicis audiẽtiam poſtulare· et compello las:i. ſimul vocare vl
in cauſam trahere· Comparemuſ i· cõferamꝰ virtutes noſtraſ
in pugna · comparo cõparas media coꝛrepta. et ſic paro ras.
cum ſuis compo. Cõpareamꝰ. i. ſimul pareamus ſi talis litera
hic habet᷑. Ionathan acuit vltimã ſi eſt accuſatiuꝰ barbarus:. ſi
vero eſt latinꝰ ſemꝑ coꝛ:mediã ¶¶ Ca. xi · Appropiauit · id eſt
appropĩquauit· Demolita Pen ultima ꝓducta.i,deſtructa.· Tu
mulos me.coꝛrepta·i·ſepulchra· maſ generis · Cleuterꝰ penul
tima coꝛrepta Maritimã penultima coꝛrepta· i. iuxca mare exi
ſtens· maritimus ma:mum.Eeſtinato.id eſt feſtinãter. Imnm
nem media produ. id eſt· liberam et ſine tributo. Thoparchiaſ

penultia provu id eſt. prindpatus loci. a thopos quod eſt lo
cus et archia quod eſt principatus archos veio diat pnncepl

feminini gen. eſt· toparchia toparchie · Seq ueſtrari.i.ſepari. tr·
ritum media coꝛrepta:icaſſum. Aſſidebati: inſtabat aſſideo

Aſſives media coꝛrepta et ſic ſedeo des· cum ſuis compoſi in pᷣ
nti · ſed in preterito pꝛoducit. lluſtrabo.i.clarific abo. Ca

ritulũ ri. Sparcatas penul cor. Maluim id eſt voluimmus.
malo mauil mauult. An tipatrũ penultima corꝛe· Taſoniſ med ·

cor.· machide penul producta konathe me.coꝛ. Galaadithim
penul. produ· 4 apitulũ xiii· Piramidaſ penul. coꝛ · i. ſtru

cturas altas et quadꝛatas a lato inceptas et in anguſto termi⸗

natas ad modum ignis que fiebãt antiquitꝰ in ſi epulchris· hec

Piramis piramidis media coꝛrepta a pir quod eſ ignis . 1 idoſ
quod eſt forma· hic eſt accuſatiuus grecꝰ Per direptionẽ · id ẽ·
per diſſipationem· Bahen m Rabanũ eſt ornamẽtum colli· ex
anulis aureis cõfectum. Baben em̃ grece. corona dicit᷑ latine.
Dextras accipẽt·i.pacem et concordiam quam veteres per da
tionem dextre fa debant · Nablis· i· pſalteriis hoc nabluʒ 1 bec

nabla· ¶ Qapitulũ viiii· Cazaris media come. more latino ſi

ſſet indeclinabile acueret vltimã· Terꝛeret me pruduii. paue

faceret.terꝛeo res. Hondo neutri generis et indeclinabile idez

eſt quod pondus. Mnarum mille mna eſt pondus cẽtum dra

gmarum grecum nomẽ eſt. hec mna mne. ſed mina ne feminĩ
generis et latinum eſt. id eſt. libꝛa vna vel talentum bm papiã

du. Dact eſt. id ẽ. pepigit paciſcor pacſceni pactus ſi

Super ſecundo Mlachabeoꝛum

ſm Huguitionem vero eſt dragma vel due libre et ſemis ſiue
media Ad correptionem eorum ſq; hoſuuʒ · a coꝛipio corripis
vt ſcʒz coꝛriperent᷑ · vel eorum ſcʒ iude orum ibi poſitorum · vt

coꝛriperent · id eſt · debellarẽt inimicos · In tutamẽtum · id ẽ · in
ſecuritatem neutri gene · ẽ · In peribolo penul· coꝛre · id ẽ · ĩ mu
ro atrii domus domini · qui totum templum per quadrũ in cir
cũitu ambiebat hic periboluſ periboli. n erario· id eſt. in loco

theſ. auni neutri ge· ẽ · Oapitulũ xv· uoniãquideʒ ſi ẽ vna

pars· penulti:corri · id eſt· quia vel ergo. ſed ſi ſunt due partes
duo ſunt accentus· id ẽ. quia certe · Vendicare · id eſt · appropri
are. vendico vendicas· medi, coꝛre· aliquãdo ponitur pro vſur

pare ⸗ Deſolauerunt actiue deſolo deſolas medi pꝛoducta. Nu

miſmatis penulti coꝛre· id ẽ· monete in qua fie bat inſcriptio p

quam numi decernebãturhoc numiſma numiſ matis a numa

imperatore Gadem medi coꝛrepta. Attalo media coꝛre · Arabe
nis medi· coꝛre · Delo. Mido. Carie.Samũ Litiam. Rodum ꝛc.

que aſſumũt formã latinã · more latino proferuntur Aradum

Ece· Rrado. Cortinã Qirenen vltima acuta. quia eſt indeclina 3
bile. Doram Admouens media coꝛrepta. Trifonem medi.pro

77.

dicauimus id eſt. mn proprietatem noſtrã reduyximus · C
nem medi pꝛodu · ¶ Capitulũ xvi. Caʒans mevi. corre.
pe · produ. Abobi me· cor ericho vltiacitta.
Ratribus qui ſunt per egi ptum vc:infra: Seruorum
ſuoꝛum fidelium. id ẽ· de numero ſuorum ſidelium. Si

.

milaginem . id ẽ. farinã mundiſſimã· hec ſimlago ſimi

laginis· idem eſt quod ſimila · DPerſide medi·coꝛre · Nanee. me.

pꝛodu id ẽ. diane · hec nanea e · Ambitu m medi . coꝛre id eſt · cir⸗

cuũitum. maſculini generis ⁊ quarte declin Phani. id eſt · tẽ pli

neutri gene. Aditum medi:corre:i:introitum· maſc ulini gene ·

et quarte declinatiõis· Contutati ſuntid eſt. clauſerũt abſcõ
derunt · a contutor cõtutaris ex con et tutoꝛ tutaris· quod eſt
protegere defendere a frequenter inſpicere· Vt id eſt · poſtdm

Que pro et · Preſtãs· id eſt excellens· quaſ ante ſtãs· Vſq; id ẽ

11

tari. Vend

de. Triremiũ · i· tres remos vel tres oꝛdines remoꝛũ habẽtium

dee MWlchabeorum.

dicarẽt · id ẽ. ſubiugarẽt· Abolite. penult. coꝛre · id eſt.
delete adiectm̃ eſt· ab aboleo les· me coꝛr · quod eſt abſtergere
incẽdere · obliuiſci.delere. negligẽ de me moria tollere in obli⸗
uionem mittere· Harere ſecũde cõiug ationis · id ẽ obedire. pa:
reo pares parui: Architecto.id ẽ· carpẽtariohic architectus ti-
qui facit edificia. ¶ Qapitulũ iii· Preſtaret · id ẽ · donaret · ſiue
daret · Moliri. id . fabricare vel ordinare · Delate me · ꝓrodu id
eſt. relate ſiue denũciate· a deferoꝛ feriſ: delatus · ſi um· Accitum
me · cor. vel meproduid ẽ.vocatum.Meliodorũ penul. coꝛre.
fßm cõmunẽ vſum. Deragraturusid ẽ. perambulaturꝰ. a pera⸗
gro gras· me. corre. Mircani med. pro. Detulerat · id eſt accuſa
uerat vel retulerat· Parere me.produ · id ẽ · obedire · Sella · i · ſe
de . Ceſtatoria. id ẽ: portatoria a geſto as · Repedabat · id ẽ.· re
meabat ſiue redibat repedo das. me · corre. arii. id é. templi ·
ſiue repoſitorii theſauroꝛũ. neutri gene.eſt·Qa:iiii. Neceſ

ſarios·id ẽ· amicos· maſculini gene.eſt· Ad angendã. id . ad re
pꝛimẽdam vel compeſcendã· adiectm̃ eſt.ab ango gis xi. Exceſ
ſum . id ẽ. trãſitum iue moꝛtem· maſcu· gene· et quarte declin.
IFmbiebat. idẽ · cupiebat · quar te cõiuga· Adito medi · corre · ab
adeor adiris ditus ſum· Cimnaſiũ · id . locum vbi docebantur
ittus gentium. neutri ge: eſt. Ephebiã penul. coꝛre· id ẽ. ꝓſlitu H
tionem ſue proſtibulu pueroꝛũ:ephebus em̃ meprodu.dicit᷑
iuuenis pulcher ⁊ lucidus:ephebia bie . fe. g. eſt. Anmnuiſſet ·id
cõſenſiſſet· annuo is· Cõtribules penul produ · dicunt qui ſüt
de eadem tribu adiectm̃ eſt · tercie declin: Daleſtre id eſt. lucte
vel loci luctationis. hec paleſtra ſtre.a palin quod eſt lucta vel
motus · quia ibi luctãtes frequẽter ſe mou Et.paleſtricus ca· cũ
et hec paleſtricace.penulł produ· dicit᷑ qui luctatur in paleſtra
Diſdid eſt· ludi:in quo ſcutella plũbea ꝓiuciebatur in aerem.
qui modo dicit᷑ ludus proiidiéi apidem Eſt diſcus lud? di⸗
ſcuſ quoqʒ; regia mẽſa. Diſcus ſcutella tibi ſit diſeꝰ quoq; map
pa · Gmulabant᷑· id ẽ.imitabant᷑ vel amabãt. Quinquẽnal'agon
w eſt. certamen vel pugna que fiebat de quinquẽmo in quin
quenniũ · hic agon onis:me.pro:quinquẽnalis· adiectm̃ ẽ ter·

nutari ſecum.id eſtper comites ſecũ poꝛ⸗

Dederüůt id eſt peſe

—

Super ſecundo 2 Wachabeoum.
Pec trire mis nis media pꝛodu. vel porelteſſe adiectiuũ tercie
declinationis. Neſthei· medi⸗ pr. od . Primates id elt · principes
vel nobiles · bic et hec primas matis: renie t Prndker
repta. Taſone me coꝛre · Eere belue · id eſt · er udelis beſtie ferus
ra.rum bec belua belue. id eſt . voratrix et ſilueltris beſtia · be⸗
lua belue · eſt dictio tr iſſllaba. Rmanitẽ Penul pro. Soſtratu
Mallotas media pꝛo: Su

media corre. Liſimacho penul· coꝛre.
fecto · id eſt · ſubſtituto· adiectiuũ eſt a ſuffio fis · id eſt· ſubſtitu

or eris Ratus ·id eſt· exiſtimãs·r. atus rata ratum a reoꝛ reris

ratus ſum. De aſuo me. pr odu id eſt · de loco in quo erat ſecu:⸗
rusboc aſdum: ſuli. diciẽ templũ quod remus et romulus co

ſtruxerunt ktem dicit ſacer locus quẽ violare nephas eſt ab a
quod eſt ſine et ſüen duen eſt tractul · foꝛte hic ponit ꝓ aliqua
municiücula in qua ille cõſiſtebat· ſed hic aſuus li · eſt tabanu⸗
ſcz muſca que boues ſtimulat quã greci oeſtrum: ruſticit taba⸗
num vocant · v· Tur bat aſilus apes miſeris ſuccurrit aſuũ · Der

emit medi · produ · id eſt · oet idit. Perimor rimis⸗ em Pemprum.
Fdierũt · id elt · ad eum iuer ut· G Err

re penul pr odu · in preterito. Fecere. medi: pro odu · pro
n il⸗ Nus,,lae 0 de

furti crimine dignas 0
tos ·a digero geril · geſſ
deſcribere Comnus m. coꝛ · id 6 depꝛope · ſtrictt
modis ſtricus vl a ſtrictuꝛa ãp liatis et laratis la diſtrigo gis.
xi. Vitã crceſliſßz moreun ecder. In exiciũ · i in moꝛte · hoc exiciũ
cii. Nretha me · pro. Eytruſus·i· expulſus ab extrudo extrudis
media pro⸗ Lacedemonas pe · coꝛ Gfferatis. i. mẽte ferina ðᷣpꝛa
uatis. ab efferoꝛ raris · qd ẽ ſeuire · Flioqͥn Pe · P. Fudeis feriatis
id ẽ. ceſſãtibꝰ ab opibuſ. dicebãt em̃ feriati qñ ſ olẽnizabãt · a ſe
rioꝛ aris qð ẽ ceſſaꝛe Ca. vi · Vlt:o i · ſpõte · lti · acuta · Libe
.m coꝛ i· bachi · qͥ ðꝛ des vini . B lib beri · v · Lib. i. bachꝰ vl vir ſ 6
ne cõpede natꝰ. Rt liber ẽ codey Vl rapt?? ab arboꝛe coꝛtex: Ede
ra m. coꝛ· illa berba· Delate. i accuſate · v· Pefero feit accuſat
honoꝛat fertq; doꝛſũ· QOoeũtes· i
Sinẽ m. Ccoꝛ. teꝛ. cõ· FKmouz m. coꝛ · ĩ pñti · et ſic mo
is cõpo · ĩ pñti · De primonbuſ i. i. de maioꝛibꝰ et digoꝛ

cõueĩẽtes.· a coeo is. iui · q. cõ ·
ueo ues · cũ lu

ibꝰ ĩ pplo “

tes· Alui. .id eſt· nutriui alo lis lui. Spebꝰ 2 nõ ſpeciebꝰ. . Mic

fſeuiit ſiue deſeuiuit Ua. viii. Strages. .d 6. pſtratõnes. hec

Sup ſecũdo Machabeorũ.

hic primo: moris. Mians· i. os aper iens ab hio as. quod eſt os
apire. Deſtinauit .i. deputauit deliberauitdeſtino nas. med.
conepta. eſt legare mittere deputare aſcribere ſignare pnüucia
re · Ouidiꝰ. v. Deſlinat imperio darũ p̃ᷣnũda veri· Vitã exceden

do ⸗ . trã ſeũdo per moꝛtẽ· Perfũgar. i. tr ãſitorie vtar pfungor
geris· tercie coniu· eſt vti et deſtrui·defũgi aüt eſt mon ſen
vii. /Plagris taureis · i· flagel lis de veretris · vel neruis ſiue de

coriis taurorũ faciis · Moc flagrũ eſt virga vel ſümitas virge.

taureus taurea taureũ. Admoueri·id eſt· applicari · admoueo

admoues.me · coꝛre · in pꝛeſẽti ·. eſt apponere vel applicare Toꝛ
reri me· produ · id eſt · cremari vel aſſari ſiue vri :toꝛrere etiã eſt

ſiccare v̈tere ſiue voluere · Compegi media producta · id eſt. cõ⸗
poſui.Sedemen me:coꝛre.TFrridẽs me·pꝛoducta· Ad ubi due p

debet ſpebe ſcribi ſed nõ ſ peciebꝰ. Maturiꝰ id eſt· celerius. De

H ſtrages gis a ſter no nis Belligeris penul.corre belliger belli

mãcipii n cominꝰi. prope in pᷣpoſitio reeepit auerbium loco

igerũ. Mancipiorũ id eſt· ſer

t · ſeruorum · Hoc mãcpium

ſui caſualis media coꝛrepta Epinichia · i· ſolẽnitas gratiaruz

ctio ꝓ victonia p̃habita. pluraliter bec epinichia:omʒ ab epi

quod eſt ſupꝛa et nichos quod eſt victona· Caliſtbenẽ penulti

ma cor.niſi vſus cõtradicat Ca. ix. Congerieʒ·i. collectio
nem fe · ge · 1 quĩte de. Geſtatorio.i. mſtrumẽto quo aliqd por
ſlarortl et hoc geſtoriũ ꝓ eodẽ· Scaturirẽt.id eſt
ebulirẽt. ſcatu nio ris· me coꝛtep. Momẽta i· bꝛeuia ſpacia·. n.

ge · eſt · Congeſtoꝛum . id eſt. accumulatorum. cõgeſtus geſta.·
um·a congero ris. congeſſi.quod eſt congregare.accumulare
ſimul gerere. Pollicetur · id eſt. pꝛomittit ·ſ. ecunde cõiugatöis

—

Qollactaneꝰ.id eſt. eodem lacte nutrituſ. Qapitulũ decimũ
irſos·id ẽ. baculos ſiue ramoſ cum frondibuſ. dicitur etiaz

tirſuſ generaliter ommum herbarum et oleruʒ medius fruter
vktem eſt genuſcimbali in modum feneſtre quadrate facti. Di
dragmis. id eſt. duabꝰ dragmiſ. a dya quod eſt duo· diagma
dragme. quod eſt octaua parſ vncie. quod etiam neutri gene

ris inuenitur · Crepidinem id eſt· extremitatem in circumitt·

)Super ſecundo Mlachabeoꝛum
hec crepido crepidinis media pꝛoducta· Cereas media produ⸗
cta. Apollophanem penultima pꝛoducta. Oapitulũ xi. Di
oſcori penultima coꝛrepta .id ẽ· iunii :. Cõmeãt· medi · coꝛre · id ẽ
trãſeunt ſiue cõueniũt ex con· et meo meas.andici · me · coꝛ.·
id eſt· aprilis lingua macedonum. ¶ Qapitulũ ri. Cenei me·
producta· Cipriarches · id eſtprincipes cipri maſcu:generis et
tercie decina. Toppite me.ꝓrodu: Scaphas:· id eſt.: nauiculas.
fem generis eſt. In altum ·. id eſt· in profundum:v· Atum pro
fundum altum ſublime ſonoꝛum Tãnitis media producta.Pa
reret media produ.pareo pares paruiid eſt · obediret · Stadiiſ
a ſtando ſtadium ſtadii: eſt octaua pars miliarii. Diſceſſere pe-
nultima produ. Promiſcuarũid eſt:permixtarũ adiectiuũ eſt

Laceſſentes· id eſt. prouocãtes · a laceſſo laceſſis ter· cõiugatio
nis et habet pꝛetenitũ et ſupinũ ad modum quarte coniugatio

nis Adiaceſ me:coꝛrepta. Duum pꝛo duorũ: Soſipater penul.
coꝛrepta· Cohors·id eſt.ſocietas fe· generis eſt:et eſt ruſticoꝛiuaꝛ
Oaſtra vero ſemper militum. Cobors maioꝛ cõtinet quĩigeétos
homines:ſed coboꝛs minor ccctãtum. Nioo muriid eſt· in m
ris· Aberat med· coꝛreptaEffugit medi. produ:· Dragmas bec
dragma dragme. numus eſt . hoc dragma matis: quarta
eſt ſtateris quod eſt octaua pars vncie · Ttem hoc drama d
matis genus eſt carminis · Qum pietate · id eſt · cum relig
fidei et culcu dei · ¶ Capitulũ riu· Aggeſtum. id el
ſiue coadunationẽ· hic aggeſtus quarte declinatiois: ab agge
ro geris quod eſt accumulare et adunare n preceps due par
tes ſunt.id ẽ.in precipitium.Vererent᷑·id ẽ.timerent· dmoue
ret:id ẽ · applicaret · Cuſtu·id ẽ: experiẽtia: ſiue noticia maſcu·
generis· et quarte declma. Impingebat᷑ id ẽ impellebat᷑· Beth⸗
ſuris me.coꝛre · Sedauit · id ẽ· placauit ſiue pacificauit· Qap·
xiiii · Tallos.id ẽ vaſa offertoꝛia. hic tallus li:Nactus:·id ẽ. in
ueniens ſiue adeptus et cõſecutuſ adiectm̃ eſt:a nanciſcoꝛ nan
ciſceris quod eſt cõſequi acquirere inuenire· Qlades: id ẽ· peſi
lentiashec clades dis· Annueꝛe · id ẽ· cõſentire · Selle · id ẽ. ſedeſ
femĩ generis . Cõſternabat᷑· id ẽ · deficebat animo pre dolo re·
deponẽſſeſt· Eerocius· id ẽ:durius et immãſuetius:DPetiit· id ··
ꝑcuſſit· Sautius·id ẽ.vulneratus:adiectiuũ eſt. Preruptam·i ·

.

õ

Super prologMis ) in euangelia. Cxxrl

altaʒ · Velociter. id eſt crudeliter· Capi . xv. Accerſiuit.i.vo
cauit: quarte cõiugationis· Guidens me.coꝛre· Si quidem due
partes ſunt· Alternis·i· per viciſ ſitudineʒ cõmutatis alternus
terna:ternum·. Gxactus.i·iniuſte et impoꝛtune petitus · ab exi⸗

