dere vel remouere · Demũ ·i.finaliter vel ad vltimũ · Cõpos cõ⸗
potis cõ· g· dicit᷑ potẽs voti ſui aſſecutoꝛ cui ad votũ ſuccedũt
omia ex cõ · quodẽ ſimul et potis· hic et hec po tis· et hoc pote
dicit᷑ poſſibilis vel potẽs.et comparat᷑ potis tioꝛ:tiſſimus. Qũ
bonis cõpotes · i:cõſoꝛtes et coheredes et hoe erit eſſe Celibeſ
IAd laudes per aduẽtum ”MVeW
Ox clara ecce intonat.G minus.i.procul. Promico as.ẽ

rrioꝛ pars aeris· Torpidus a um · i piger.Saucius a um · i . vul⸗
rneeratus· Hoc ſidus deris.i.ſtella. Laxo as.i- ampliare et ſolue
re hic ponit᷑ ꝓ remittere ſiue ſoluere. Cratisi. ſponte ſiue mi
ſfſeericoꝛditer nõ ꝓpter merita noſtra. Qum fullerit · i· ſ. plẽdue⸗
rit in ſecũdo aduẽtu. fulgeo ges fulſi cum fulſero Hoꝛroꝛ i.ti
moꝛ vel tenebroſitas Qinget.i:mũdũ inuoluet.cingo ri.w
4 In natiuitate dñi ad veſperaas.
E Riſte redẽptoꝛ oĩm· Illibatus a. um· dicit᷑ incomuptꝰ ex

Super himnis De tempoꝛe· Alarz,

ſenſus et volũtas.Eatent᷑.i.confitent᷑ fateoꝛ ens.faſſus ſum

irbum ſuꝑnũ prodiẽs·i· a ſuꝑnis ſedibus veniẽs · a pa

inclinari. Concremo as.m· coꝛ i inflãmari ſimul vel pfecte cre

tione ad iudiciũ · Lubrica dicunt oĩa immũda et noxia Rimor

lgere · Ab ethere· i. a celo. hic ether eris. pPprie eſt ſupe

.— Super himnis dee tempore.
in libatꝰ a· u.i. guſtatus · Vñ dici vgo illibata · i · nõ tacta vel

guſtata in oꝑe carmis. Id laudes
Solis oꝛtus cardine. Hic vel hec cardo nis ˖ ẽ extremitas
rei et foꝛamẽ in quo vertit᷑ hoſtiũ et ꝓ ipſo hoſtio ponit᷑
et pro opoꝛtunitate vel articulo· Limes itis · m · g · eſt terminnn·
vel finis · Enitoꝛ teris·i · pario ris · qſi extra niti · inde enixus xa ·
um. Duerpera·i· pariẽs puerũ:GEſt emixa · id ẽ. emiſit et peperit
HFec aluus ui- eſt vẽter · Tohãnes in vẽtre geſtiuit · qꝛ geſtus le⸗
ticie repſentauit · Abhoꝛreo res. hic ponit᷑ ꝓ deſpicere · repudi
are Ales vel alens: i· virgo nutriẽs nõ eſurit ꝓpteꝛ chꝛſtũ · hic
et hec ales litis. m· coꝛ. ꝓ aue et pꝛo nutrice vel nutricio ponit
— In epipſonia domini.
Olſiis berodes impie . Nõ arripit · i· nõ tollit vel aufert ·
eo dat · Ydrie · id eſt · ydriarũ:ſingularis ꝓ plurali. Hec
ypdria eſt vas aquaticũ ab ydoꝛ qð ẽ aq̃.·. ¶ In xl · ad nocturnũ.
e Vmoe docti miſtico· Miſticus a· um. eſt figuratiuus · a
niſltlis quod eſt ſecretũ. Denus a· um· a decem deſcẽdit ·
Pretulerũt · i · primo fecerũt · vel obſeruauerũt · lex. mopſes · pꝓp
pheta helias· Preſto as · i· ꝑſ euerãter ſtare · Subruo is· dicitur·
ꝓſternere et deüicere · Callidꝰ a. um i· ingenioſus. pᷣcipue ĩ ma⸗:⸗·
lo. Hec tirãms dis . i· crudelitas· Cernui ·i. proni et humiles cer
nuuts a um· Vindex cis ˖ m· coꝛ · et o.g. i · vindicãs · Qaducusca·
um dicit᷑ fragilis a cadendo. Hoc plaſma matis · i · foꝛmatio
Laxa.i.remitte. Quo pro vt. Perpetim . i · ſemp. “
Sabbato in quadrageſima ad veſpos łU?
Vdi benigne cõditoꝛ · Amus a um · i· ſanctus: Hic ſeruu:·
tatoꝛ·i· inquiſitoꝛ · Mec labes bis· eſt immũdicia.

Kich

iſte ſol iulſuicie· Dehiſco ſcis · i. euaneſco cis · Quiddã pe —
nitẽtie genitiuꝰ regit᷑ ab iſto accuſatiuo quiddã ex natura pꝑti
tionis. Demptio. i: ablatio. vel diminutio· a demo demis dẽpſi
demptaͤ . 7 Dominica in xl.ad veſperas· MMW
AVeres ad nr̃as deitatis pᷣces· Pectoꝛe nõ pectoꝛi · Tetro ꝓ
Afſfſdo i obſcuro:teter tra:trum · Alta vnda dicit᷑ pfunaaaa
vnda Roſeꝰ a. um· a roſa dicit᷑ · Inſere amoꝛẽ ·· cõiũge · mẽtibuſ “
nris· ab in et ſeroris · ſerui · vel ſeui · Refũde · i. iterũ fũde vel re

ſtitue. Rbſiſto tis · i· lõge eſſe · Kſſiſto tis. i. ppe eſſe.

Buper bimnis de tempoꝛe.
In paſſione domini ad veſperas· WO õõ
Eilla regis · Prodeũt · i· apparere ĩapiũt · pdeo diſ. dii ·

5„ 8
3

Quo ſq; patibulo. Mucro onis · m · g· ponit hic ꝓ ſpata·

Dirus a · um i· ert delis · Vnda.i.aqua et ſ. anguine manauit.

0 Ad nocturnum.
p Vnge lingua gloꝛoſi · Pãge · i. cane · ?· Nãxi dũ cecini cuʒ
fuiüũvi tũc bene pegi · Dũ pactũ feci dicito tunc pepigi · pro
ãtare caret ſupino· alia duo faciũt pactũ· Ceꝛtamẽ agon dicit᷑
vel cõflictus.v· Moſti bꝰ occiſis victoꝛia dicta triũphꝰ. Inq; fu
gam verſis leta trophea canis· Prothoplaſtꝰ.i.primo plaſma
tus · a ꝓthos quod eſt primũ et plaſmo as· ĩterpoſita u·Vagio
gis. eſt ploꝛare · ꝓprie 6 uloꝛũ qcõ · Cõditꝰ. i · poſitꝰ.

NRo laues HM
Vſtris ſex que iaʒ ꝑactis.hoc luſtrũ ri.eſt ſpacũ quinqʒ
uinnoꝛũ · Item ẽ lectꝰ fere.v.Luſtra cubile fere: quinquẽ?
nia luſtra fuere· Mic clauꝰ ui.dicit᷑ acutꝰ de ferro· dicit᷑ etiã re⸗
pagulũ hoſtii·et illud quo regit᷑ gubernaculũ nauis bec cla⸗
ua eſt maʒa · hec clauis eſt ad claudendũ ·et eſt genꝰ veſtis · v·
QâI2.vrllaua genus baculiclauis ſera:clauꝰ acutꝰ. Clauꝰ remigiũ ve
ſtis quoq; ſit tibi cauis quam ſcʒ peregrinus defert de tranſ
maritnis ptibꝰ. Ttem. v· Ql aua ferit· clauiſ aperit. clauꝰ duo iun
it · Indue te clauo· rege clauoꝑcute claua. Laxa·i. relaxa vel
anplia vel dimitte ˖ Rigoꝛ i· duricia. Lẽteſcat · i. molleſcat vel
mtteſcat. quia nõ meruit pati rigorẽ quẽ ſq; rigoꝛeʒ dedit tibi
nuaatiuitas tua. O crux · i. adinuẽtio tua ſic lẽteſcat vt tẽdas.Mi
tii· humili ſupite mẽbra ſcʒ regis. Mic ⁊ hec nauta naute dicii
qui vel que regit nauẽ · Naufragus a. um · dicit᷑ qui paſſuſ eſt
naufragiũ ſiue mariſ periculũ m.c oꝛ.a naui ⁊ frãgo·Vſq;quo
itdd eſt. ſemp aduer . tẽpo hic· Ttem vſq;quo.i. aliquãtulũ aduer·
quãti. Hſalmus. cõuertere dñe vſqʒquo · i:aliquantulũ.· Iteʒ vſ
qʒquo · i:vndiqʒ aduer.loci. Sacharie viii · Vq;quo veniãt· id
eſt · vndiqʒ dict glo. Ttem vſq;quo·i.qu ouſq; vl q;diu aduer ·
tẽpo · ſal.vſq; quo obliuiſceris in finẽ· ꝓtẽ vſq;quo.i.donec
aduer · tẽpo · pmo Machabeoꝛũ ·i.vſqʒquo cõſumptũ eſt ſacrifi
cium · ktẽ vſqʒquo ponit᷑ pro ſꝑ aduer tẽpo · ſicut hic vſe qzquo ·

id eſt · ſemp· In refur rectione dñi ad nocturnũ:.

Super himnis dee tempoꝛe.
. Q Ex eterne dñe · Edo dis di . i · pario ris . pepꝑi · inde editus
. um i·ꝑturitus ſiue generatus· vᷣ.Edo compono pario
loquoꝛ et manifeſto · Queſo et queſumus et nõ plus· v· Queſu⸗
mus et queſo tm̃ nec plura requirit. RNdlaudes .
A NVroꝛa lucis rutilat Mic tartarus ri· plr hec tartara eſt ĩ⸗
fernus. Seue.i· crudeliter. Seuus a. um. eſt crudel. Quã
tocius ·i·valde cito· ex qᷓ; et ocius interpoſita t. Cõcitus a. um.
id eſt. velox et accelerãs·et poteſt m.coꝛ· et produ et ſic de cõ⸗
poſitis · a ſto verbo vel eius ꝑticipio · vᷣ. cito cõpoſita ꝓduci

mus et breuiamꝰ. Preteꝛ ſollicito recito vel ſuſcito tm̃. Prope

id eſt · celeriter · Oſtenſa vulnera fatent᷑ dũm reſurrexiſſe et ſic

ſtat in nomĩatiuo.vel apli fatent᷑ reſurrexiſſe dñũm oſtẽſa.id ẽ
ꝓpter oſtẽſa vulnera ·et tũc eſt accuſatiui caſus.
—Rin reſurrectione ad veſperas
Dcenam agni ꝓuidi Toꝛridus a. um.i. aſſatus et coctꝰ

Qui toꝛret voluitſiccat· cremat · aſſat et vrit· Toſtus a um ˖ eſt

participiũ a paſſiuo. Rzimus a. um ab a quod eſt ſine et zima ·
quod eſt fermentũ · i ſine coꝛuptione fermẽti: ſie xp̃i caro fuit
oblata ſicut azima · i. ſicut paſta ſiue panis ſinceritatiſ. De: quz
ſez xp̃ᷣm reddita p̃mia vel redit ad p̃mia.Moc baratrũ triquaſi
kern⸗ Trudo dis · ſi · eſt impellere impingere ?
in cuſtodiã includere. et ſic hic accipit᷑ cũ dici᷑ trudẽs vinculo.

voratrũ dicit᷑ in

In aſcenſione domini ad veſperas ·

futuru. Xd nocturnum

tus et humanitus poſſunt eſſe aduer·loci:. Machina ne· eſt mũ
di cõpoſitio. Condita:i· facta. Mic olimpꝰ pi.mõs quidã eſt al
tiſſimus et ponit᷑ hic pro celo· Preditus a. um· a p̃do dis et p
doꝛ deris. m.coꝛ. dici᷑ eleuatus. ſublimatꝰ et maxĩe ſuppoſitꝰ
et ſic accipit᷑ hic. Minc· i.ex hoc cõiũctio põt eſſe cauſalis. Rubẽ
te nube · i. ſplẽdente · a rubeo bes. quidã habẽt repẽte ·i· ſubito

toꝛreo res, et toꝛreoꝛ reris:dicit᷑ etiã toꝛridus velox · vJ.

MUMeſu noſtra redẽptio · Vincit a vinco cis · ci · a vincio cis · vinxi ·
4 viuo uis · vixi . Eerre dicit noſtra crima.i pena P crim inib u8
ð.· Eert patit᷑ dicit. fert eupit atq; gerit. s futurus premiũ no

erne rex altiſſime· Quoi ꝑ quẽ.· Depeo is i: valoe ꝑo
g. con ey de et ꝑ et eo. Mic trphais phi i victoꝛia. Celi

uper himnis de tempoꝛe.

et ex inſperato· In feſto pentechoſtes ad veſperas

v Eni crearoꝛ ſpũs· Rite.i:recte· aduer·quali.Dito as·id
dinuitẽ facere actiuũ · iñ ditãs tis · Perpeti · i. ppetua.ppes
tis· o· g. et m. coꝛ. Drotinus. i. ſtatim. ¶ I. nocturrum.
Im Ap̃s aſtra aſcẽderat Solẽnis dies · Vrgebat · i. imminebat
ſiue inſtabat vel ſequebat᷑. vrgeo es ſi Quo die miſtico · i . ſigu
rato.· Septẽplici numero · Orbis ſeʒ ſeptimane. VYolutus ſepti
es Du m · i quãdo. ntonat.i· reſonat deü veniſſe nüciat. ſalle
4 ſon⸗ Decoꝛus · i· pulcer· Ignis alm?:i. ſpuſſanctus. Qui pater
cum calore· i: amoꝛe verbi diuini. Afflatus a: um i· inſpiratus
ab affloꝛ aris. Veſanus a: um.i.ſtultꝰ quaſi ſine mẽte · Toꝛuus

a um · eſt crudelis ſed ponit᷑.pro ſuꝑbo.Ructo as·i:extra mit⸗
tere moꝛe ebrioꝛũ Crapula e.iſuꝑfluitas ꝓprie cibi · ſed bic ex
tendit᷑ ad potũ. Jlũnus eſt qui nutrit et qui nutn᷑. vᷣ. Eſt qui

nutrit et qꝗ nutrit᷑ aluũnus. Qõcrepo as:ponit᷑ hic pro ſimul cla
mare· Profoꝛ aris eſt loqu. Rd laudes; H
Gata nobis gaudia· Orbita te · pro prie eſt veſtigiũ rote

aue rotũda eſthic aũt ponit᷑ pro reuolutione anni·Or
bis vᷣo ðꝛ reuolutio ſeptimane ſiue circulꝰ.qñq; ſimplicter ðꝛ
circulus.quãdoqʒ dicit᷑ mũdus·qñũqʒ circulus terre. Effulgeo
H ges · ſi eſt extra fulgere ꝑ apparẽs ſignũ. Vibro ras. ponit᷑ hic
pro radiare· Profluus a- um.dicit᷑ abundãſ. Madeo des · dui ſi
ne ſupio · i· eſſe madidũ vl inundare ebrietate ſie deputabãt i.·
cecextimabãt iudei · Patratus a. um. a patro as· dicit᷑ factus ꝑactꝰ
vel ĩipletꝰ. Miſtice· i · figuratiue. Cernuo vultu.i. inclinato vul
tu. cernuus a um. Fllapſus. iintus ſiue in nos lapſuſ. Dudũ · i ·
olim. De ſancto Antonio.
N gratulemur hodie.En pro ecce· aduerb. demõſtrãdi.
gratuloꝛ ris·i:gaudere gratias agere. Smulus a- um. d
miminitatoꝛ et ſic accipit᷑ hic/dicit᷑ etiã inuidus ꝑſecutoꝛ· et ſm ſi S
ficationes verbi emulãdi põt intelligi nomẽ iſtud Diffluere ẽ
diuerſimode fluere. diffluo is xi·. Imbuo is. eſt replere. Baiulꝰ
ſtigmatũ fuit beatꝰ frãciſcus. hic baiulus li· vel poteſt eſſe ad⸗
iectiuum · qui baiulat aliud ſiue poꝛtat · Innitoꝛ teris · mo· pro.
in preſenti eſt adherere appodiari cum datiuo· Cobabito tas
id eſt · ſimul habitare er regit datiuũ. Nõ concutitur · id eſt · nõ

Super bimnis de ſanctis.

—Sð 2 „9 . , / ,„ . ⸗„⸗„ — .
pPſternit᷑· Milito a8·1· moꝛe mülitis pro dno pugnaꝛe · Zelo as ·

Id laudes.
FXus regi plena gaudio· Moc ſtipendiũ dii · dicẽ premiuz
quod dat᷑ militi pro militia bene exercita · lec margara⸗
aſt gemma pᷣaoſa cui compar at᷑ coꝛpus beati antoni . vFrri⸗
guus a: um · diciẽ madidus· fertilis abũdans ſiue fecũdus et ſic
accipit᷑ hic pro copia miraculoꝛũ Eũditus ·i:penitus aduer · in
tentiui · Iod laudes
M(0leſu lux vera mentiũ· Opacus ca· um m pro · dicit᷑ obſcurus ·
lice ducatus quarte decli · dicit᷑ hic oſtẽſio vie.a duco cis· vl po
tius a duce:Tado csieci. tercie con: eſt proiicere · inde iacioꝛ ce
ris. iactuſ ſum:Hoc munimẽ nis· me· produ· a munio is · dicit
guarnimentũ. hic autem accipit᷑ pro roboꝛatione et coopera⸗
tione ſpirituſt ancti · 7* Sup nociis hiſtoꝛiam·
c Ongloꝛioꝛ aris· eſt ſimul gloꝛiari· et regit datiuũ . HHec ꝓ
les lis · dici ꝓpgenies ſucceſſio fuioꝛũ · Moc patrocinium
nii di eit᷑ adiutoꝛiũ · inde patrocinoꝛ aris· deponẽs cum datiuo-
Hlic alueus uei: eſt lectꝰ fluminis. Secus ·i· iuxta poſitio· Hic
rictus quarte declinationis dicit a ringo gis· rinxi · rictum · dd
proprie elt canũ · inde hic rictus dicit ira et rixatio canũ vl alia
rum ferarũ. Gſt aũt ringere iraſci indignari · rictũ facere· Hatu
lus a. um. dicit᷑ manifelius. Inſons tis· omĩs generis dicit in⸗
nocẽs. Profani dicunt᷑ hic ſarraceni · a fano · id eſt · a templo ve

ritatis remoti adiectiuũ eſt. Panis vite fit merces martirũ · n

7

id eſt. amo as Vnde filii debẽt zelare · i· amare glam patrũ·

odium. 1d eſt. propter odiũ. hoc odium diü · Immanis adiectim·

ter declinati. id elt. crudeliſ. laꝛochii dic unt᷑ illi de marochio
Seuio ſeuis uiui · i.crudeliter a gere · Decerno nis · creui · eſt ſta

tuere. oꝛdinare iudicare. Mic cetus· q. de. eſt ſocietas ſiue colle
giũ. Moc indiciũ cii· ẽ manifeſtũ ſignũ. Hee nuge arũ. ſũt truk·
ke. vlł nuga ge inde nugoꝛ aris·ẽ nugas facere vel dicere velin

utiliter idẽ dicere. Moſlisi. dyabolus. Vltoꝛi.tirannus· Arro
gãtia ẽ ſuꝑbia cũ iactãtia ð eo qð nõ hẽt᷑. Mic faſtꝰ qde · ðꝛ ſuꝑ
bia. inde faſtuoſ us · ſp hic faſtꝰ ti ·ẽ liber in quo geſta anni cõti
nẽt᷑ · Temerarie.i· pſũptuoſe ſtulte audacteꝛ ſine cõſilio · kniicio
cis. ieci. iniectũ diciẽ̃ in aliquẽ iacere. inde iniectꝰ q·d.ẽ ĩmiſſio

—— ——

— — —,,—— — ð

——————M

——

— —.

4

IS

A;

— — —

— — —

4
.
“S
D

) Super h bim nis De ſanctis Q
vel int romiſſio· vnde nõ ſe ĩmiſit vl ingeſſit vt fieret p̃dicatoꝛ:
ſed aſſumptus fuit a miniſtro· hc incolatus q.de·eſt pñs pꝑpi

grinatio ab incolo lis· MHoc poculũ uli · dicit᷑ vas in quo miĩſtra
tur potus et aliquãdo dici᷑ ipſe potus Affluo is:i: abũdo as:
Zaculũ li.eſt ſagitta vł breuis lãcea.Mic ⁊ hec potioꝛ et hoc po
tius ·. i · melioꝛ et excellẽtioꝛ· Selus li.dicit᷑ hic ſruo⸗ pro aĩabꝰ

lucrãdis· Hec calamitas dici᷑ magna miſeria:· Canus a: um · dꝛ
grãdeuus cuius capilli caneſ. cũt· hbic canus ni · dicit᷑ ipſe ſe nex

vlł capillus albus · Derſto as·ſtiti:eſt ꝑfecte ſtare. Glatio maris
id ẽ. eleuatio vndarũ:ab efferoꝛ ferris · elatus ſum. Quoi: ad

quẽ cõſpectũ· Lumẽ quod es·i:tu lumẽ aſſimilaſ et eũ tibi qui

fruit᷑ lumĩe· i·te cuius virtute viuit vita gloꝛie ⁊ vixit vita gra
tie · Tu deus es fons ſciẽti ⁊ lux vigilãti qui dicis in cruce ſitio

Hlic coꝛus ri:ſine h m quoſoã eſt inſtrumẽtũ muſicũ. ſcʒ pellł

cum duabus cicutis · vt dicit ſtrabus et ꝑ alterã inſpirat᷑ et ꝑ

alterã reddit ſonũ. Coꝛda de in aliquibus inſtrumẽtis eſt pre

apua in ſono dulci ſicut in viella.hc loculus li.eſt ꝑuus locꝰ.

eſt burſa· eſt feretrũ. Tu irrigua:i:fertilis et abundans in glia

miraculoꝛũ· Mic titulꝰ li:.diot inſcriptio vel ſignũ laudis ⁊ ho

noꝛis ſiue laus et ſic poteſt hic accipi · Item dicit᷑ breuis ãnota⸗

tio dicendoꝛũ in oꝑe ſequẽti. a titan quod eſt ſol · dicit᷑ etiã titu

lus quedã nota que quondã fiebat in frõtibꝰ dãnatoꝛũ ſcʒ the
ta. Vñ qᷓdam.v·O multũ ante alias ĩfelix litera theta · Itẽ dicit

titulꝰ nota breuitatis qꝗᷓ in dictiõibꝰ apponit᷑· Incõgruus a:ũ.

—☛ ☛

dicit᷑ incõueniẽs quod nõ cõgruit nõ cõuenit ·

¶NDe ſancto fobanne baptiſta.
queãt laxis. Queo quis quiui quitũ i. poſſũ potes

egeuruus a. um · i.magnũ et amplũ·Mec fibra bre· i. vena
ſono?
ri· Soluo is ꝓonit᷑ hic pꝛo diſſoluere. NHollutꝰ a·um:i:ſoꝛdiduſ

g eatus: q. de· ponit᷑ hic pro culpa. QCelſo olꝑo.i: ab alto celo ·

hic olimpꝰ pi.qᷓdam mõs altiſſimꝰ. Series ei: poniẽ ꝓ decurſu
et qᷓlit ate vite agẽde · Promo mis. ꝓmpſiẽ dicere et manifeſta
re· Dubiꝰ.i.incredulꝰ et dubitatoꝛ:Modulꝰ li.ẽ ſonꝰ lo cutiõis
Organa dicunt᷑ meatꝰ. Heꝛempte·i.extincte:a perimoꝛ riſ · Ob
ſtrudo · dis ſi, ex ob et trudo quod eſt impellere impingere · in

89· ponit᷑ hic trãſitiue pro cãtare ·Mira.i:miracula mirũ

eXM

72
W
”Mc

Super himnis Deſ ſanctis.

cuſtodiã includere· vnde obſtruere eſt includere et abſcẽ dere · ð
inde obſtruſus a um.i:clauſus· ob s· aſſumit cauſa euphonie
Minc·. iex hoc· Abditus · a· um ·. i· ſecretus.et abſcõditus. ab ab.
do dis quod eſt abſcõdere. DPando dis · i :· mamfeſto.
ʒ d nocturnum O”UDURDU!
Ntra deſerti:hoc antrũ ri · eſt ſpelũca · Turma ·i.multitu WJD
do · Saltem eſt cõiunctio diminutiua · v· Saltim ſaltãdo OD—

4 , „ . m,„ „ , .
dic ſaltem diminuẽdo· Hoc famẽ inis. dicit᷑ locutio.a foꝛ faris
Moc tegimẽ nis:eſt tegumentũ ſiue veſiis. Mirtuſ a. um. ꝓ hir
ſutus a· umi.aſper. Hic artus quarte declinationis eſt mẽbrũ

artubus .i·mẽbris· Hic bidẽs dentis ·eſt ouis · quia naſcit᷑ cum .
duobus dentibus vel duos dẽtes habet eminẽtioꝛes · vel quia t.
ꝛtat fetũ in duobuſ anniſ. Moc ſtrophiũ phii:ẽ cingulũ.ec n
kirer cis. m.coꝛ iaqua de lacuna ſiue de foſſa· MHauſtus quaꝛte 1

dec linatiõis eſt potuſ.Mella de cauernis arboꝛũ·hoc mel raro
inuenit᷑ in plurali. Mec locuſta ẽ paruũ animal cõceſſum eſu
ßm legem.· quidã dicũt ꝙ herbe quedã comeltibiles dicunt lo
cuſte · Mic et hec vates vatis dict᷑ propheta. Cano ms· cecini
laudare · cãtare · prophetare · ſicut hic· Nreſagus a. um.dicit pie
ſcius futuroꝛũ.a pᷣſagio gis·giui ·quod ẽ diuinare· a p̃ et ſagio
gis · quod ẽ ingenioſe agere vel diuinare.Moc iubar beis. me,

coꝛ · dicit᷑ ſplẽdoꝛ ⁊ ponit᷑ hic pro xpᷣo poꝛmiſſo humano generi
Hic index cis· dicit᷑ digitus demõſtratoꝛ· Prodo · i:· manifeſtare
Vaſtus a um · dicitur latus et amplꝰ · Tingo gis·xi eſt baptiʒa
re.Hec limpha phe:ẽ aqu a: Hoc nephas indeclinabile vel per
tres caſus eſt peccatum. .

Rd laudes. ́JMMDvG
* Nimis felix. Mec labes bis.ẽ immũdicia· Niueus d
appellat᷑ caſtitas. Hec heremus mi . dici᷑ deſeꝛtũ· Qultor
oꝛis: maſculini generis. id ẽ. habitatoꝛ. Moc ſertum ſerti dicecit·
coꝛona· Qremẽtum cremẽti dicit᷑ a creſco cis.id ẽ·augmentum
Denus dena um a decem deriuat᷑. Ter dena ſunt xxx.·. Opimis
ma:um.ẽ pinguis et abundãs et ſic accipitur hic· Reflexus ra.
umid ẽ diſtoꝛtꝰ.a ref lectoꝛ teris· Mic ſatoꝛ toꝛis. proprie ẽ ſe
minatoꝛ:ſed hic dici᷑ creatoꝛ:Mec luuio onis· ẽ immũdicia: ſed
hec liuio onis · i:inuidia. Rite. id ẽ. recte· At pro ſed

.

H
A

bimmig Me ſanciis.
— De ſanctis petro et paulo.
Vrea luce perfudiſii · id ẽ repleſti · vel oꝛnaſui. Inclitꝰ ta.
lunm id ẽ ·preclarus et religioſus. Decoꝛo as m · pro · id ẽ.
omno. ſed decoꝛo media coꝛrepta:id ẽ.honoꝛo.ᷣ. Mũc homines
decoꝛãt quem veſtimẽta decoꝛãt. Mic ſenatus quarte declina.
ẽ dominiũ: Lauꝛeatꝰ ta.tum.dicitur coꝛonatus.hec laurea lau
ree · dicit᷑ coꝛona que quõdam fiebat de lauro-

— f De ſancto paulo. ͦ
. † Oe⸗ egregie · Trãſfero fers. regit duos accuſatiuos ꝓ
,E pt

1 Pre olitione-Sacage gis egi.ſime ſuꝑino ẽ conari
ſatage nos trãſferre polum.id ẽ. nos ferre trãs polum.Ex paꝛ
te geritur quod unplete gerit᷑ · fubilus ⁊ iubilatio ẽ gaudium
ineffabile· ex tũc ab eterno mo o dum durat mund*. Per eter
na ſecula. i· ineteꝛnnin (¶ Detniad cathedꝛam
Vodcũq; vinclis · Vinclis pro vinculis. hoc vinculum
vviinculi a vincio vĩcis vinxi·id ẽ· ligareHoc aſtruz ri. di
lla ſiue ſignum. hic ponit᷑ pro celo Moc decus coꝛis · m.

conepta dicitur honoꝛ: que duo poſſunt hic diſtingui vt decuſ

B

referat᷑ ad humanitatem · honoꝛ ad diuinitatẽ.
”Mẽ KRod laudes DMUð;
AIm bone paſtoꝛ. Clemens clementis om̃is gene dicitur pFius
et miſericoꝛs· Precãtum pro peccantiũ · precãs precantis om ·
gene . Votum voti ẽ deſiderium animi neutri gene.ẽ.
DODe ſancta maria magdalena HMMV
Iͤr di maria piſtici. hoc nardũ nardi ẽ vnguẽt um de nar
dDdo her ba aromatica.Diſticus a um dicit ur a piſticẽ qðᷣ
eelſt fides · quia fidele fuit nõ ſophiſticatũ · id ẽ. falſificatũ.Mox
id ẽ.· ſtatim. Rigo as·ẽ madidare et quaſi lauare-
d vincula petri.
PERtrus beatuſ. Arceo arceſ.ẽ conſtringere et compeſcere
Fruculẽtuſ a. um.ẽ plenuſ crudelitate. Trux truciſ o:q.
ẽ.· crudeliſ:et componit᷑ cum lentoſ quod ẽ plenũ.· mmẽſuſ
a. um. dicit᷑ quod ẽ ſine mẽſura et ſine termino. ””MMM
De vo mina noſtra gloꝛioſa ad veſperaſ
Ve mariſ ſtella· v. Dicit aue veniẽſ. diſcedẽſ dico valete⸗

MHoc verbũ ſalue denotat illa duo. d nocturnũ.

Axxi

BSup bimnis De ſanctis.
Vem terra põtꝰ ethera· Hic põtus ti · eſt mare · Klic ether
iiiiis · in accuſatiuo etherẽ vel et hera eſt locuſ in quo ſunt 4
ſiderà et frequẽter poni᷑ pro ſupenioꝛi ꝑte aeris· de accuſatĩo
greco foꝛmat᷑ vnũ femininũ hec ethera e ſic ⁊ aera e · Machina
ne · ponit hic pꝛo fabrica mudi·f· g· Derfuſa·i. re
gins viſcera: a ꝑxfundoꝛ ris· perfuſus ſum

5

6 ) Cloꝛioſa dña Vita data ꝑ virginẽ ablatiui ſunt abſolu

„ „

ti.·. Vos gẽtes plaudite vel vos ſciẽtes vitã eſſe datã per
virginẽ · Plaudite ·i· leticiã ſigno exterioꝛi rep̃ſentate · Maudo
dis ˖ſi · ſum ; S .

bi xpᷣe ſplẽdoꝛ patris. Aterno as. are. eſt viciſſitudinez
oobſeruare vt quãdo iſte choꝛus dixerit ſuũ verſũ ille di
cat ſuũ· Cõcrepo as. aꝛe· eſt in cãtando reſonare· Hoc melos in
declinabile. et hic melos dis· dicit᷑ dulcis cãtꝰ ſiue modulatio⸗
Mic primas tis· dicit᷑ dignioꝛ inter alios· inde hic primatꝰ tuf.
tui · ꝗ · d · eſt ipſ. a pcellẽtia. Mic zabulꝰ li. dicit dyabolꝰ. Melodis
vocibus · poteſt dici quod declinat᷑ · melodꝰ a. um· a melos qdð
eſt dulce et odos quod ẽ cãtus: vel dicat᷑ qmelodis eſt genitĩ
caſus et regit᷑ ab iſta dictiõe vocibushic melos dis.
cRiſte ſanctoꝛũ decus angeloꝛũ. Veniẽs ad iſtud noſtruʒ
templůu · Miſere · i · ad videndũ ſicut dicit᷑ vado videre ec⸗
cleſiã· viſo ſis ſi·ter · con· et faceret ſupinũ viſitũ me · produ ſi
baberet. verbũ deſideratm eſt · i· cũ deſiderio videre · ſicut faceſ
ſo ſiui ſitũ · i. cũ deſiderio facere · et capeſſo cum deſiderio cae
faceſſo ſitũ. capeſſo ſitũ· laceſſo ſitũ· arceſſo ſitũ. pe · pro · et ie
diceret᷑ viſo ſitũ · ſi eſſet in vſu · v· Viſitat infirmũ ſed amicꝰ vwVviu
ſit amicũ.muiſo cõuiſo reuiſo ꝑuiſo ſunt actiua· et ter. cõiu ·. eet·

N

6

coꝛ · m. in preſen ti: Mec concio nis dicit᷑ cõgreg atio ſiue aduna
tio. Kſſiſto ſtis. aſtiti· eſt p̃ſentem eſſe· Reboo as · eſt reſonare ·
— VDe omnbus ſanctis· è
Riſte redemptoꝛ omniũ cõſerua tuoſ famuloſ. Hoc a⸗
gmen niſ· eſt ſocietaſ· Mic et hec vateſ vatiſ eſt ꝓppets
Expoſco cis.expopoſci nõ ꝑdit gemmatione in compoſitione
vᷣ⸗Si componantur geminantia nõ geminantur· Lex erit hec

Sup bimnis de ſaͤctis · Ql5
cũctiſ do ſtõ dil: poſco remotis Inditi martiresi. Freclari. Cõ ê

4 X oꝛs tis ·˖ oĩs g · dicit 1 cũ alio pticeps· Derſoluere ẽ reodere.

[[d nocturnum. M
Heſu ſaluatoꝛ ſeculi· Etõ opis pi:pẽ. ope · in ſinglari ponitur
ꝓ adiutorio · in plali ꝓ diuitiis· Qetꝰ · m · g· 1 q· de · eſt ſocietas ·
MHNiic cuneꝰ nei·ẽ ſocietas· Preuiꝰ a.um.ẽ preãbulus cũ gemitio
Sthbhereꝰa · um · ab ethere dicit᷑ celeſtis· Mic dauiger geri · dicituꝛ
qui gerit vel poꝛtat clauem.
4 Dej ſancto francilſco.
. Roles de celo.DProdiit· i · exiuit · prodio dis · q cõ · Hoc ꝓ
aodigluũ gii · ẽ aliquid magnũ et admuabile · dicit ꝓprie ma
Hius miraculù Moc p̃diũ dii.ẽ cam pꝰ magnꝰ. Infero intuli po⸗
nit hic ꝓ dicere.MHoc votũ ẽ volũtas ſiue deſideriũHoc numẽ
inmnis· diuinitas Moc omen inis·ẽ auguriũ vl'euẽtus· ide omi
noſus a. um· dici plenꝰ augurio.vł foꝛtunatꝰ. Beatũ frãciſcũ
nõ deſeruit xp̃i diuinitas quã beatꝰ petrꝰ cõfeſiꝰ ẽ omen noĩs
petri vel xpi· franciſcũ nõ deſeruit· nã ſicut ſuꝑ petrã vel xp̃m
vel petrũ erecta ẽ ecd eſia. ſic ſuꝑ franciſcũ fudata ẽ religio ſan
ca.Domꝰ poꝛta et tumuł petitur viſitari:quãdo peccatoꝛ oc

2

„7

ciult9 prarzs 2 notori 8& Der airi.
cult apparẽs ⁊ notorius petit᷑ liberari

——=

H r No nocturnum. JM
Nceleſii collegio · Collega ge · com · ge · ẽ ſociꝰ in officio·vᷣ · Col· D
legas facit of ficiũ ſocios laboꝛ vnus. Cõmunis comites uia iũ
git mẽſa ſodales · Colo lis. lui.ẽ arare terram ſhabitare uillaz
ornare perſonam bonoꝛare deum uel ſanctos ſicut hic: ama
re parentes vᷣ. Agros rus formam ſuꝑos colit atqʒ parẽtes.
Hos arat · hoc habitat · oꝛnat honoꝛat amat. Dotior potiris
prootitus ſum · quarte cõiugatõis· eſt uti et regit ablatiuum et
Auãdoqʒ inuenitur cum genitiuo et cum accuſatĩo· Eallo lis-
fefelli eſt decipere · Emulus em ula emulum po nitur hic ꝓproĩ
uido perſecutoꝛe ſcilicet dyabolo· Hoc ſupercilium ſi upercilii
Ddicitur bic ſuperbia. Inclitus inclita inclitum dicitur glorioſꝰ
et preclarꝰ. Linea linee fem generis dicitur hic norma et re⸗
gula · Alicio allicis allexi vel allicui licitum. eſt attꝛahere meðd ·
coꝛ.ĩ pñti· Preſũ pᷣes p̃fui.ẽ ſuꝑ alios eẽ. MHemuio is.m· ꝓ· eſt
guarnire aſſecurare· Seqᷓr cis. o· g. ẽ ꝗ ſeq al iq vl imitat·

— Sup bymnis de ſanctis ·
Landẽ · i ·finaliter vel ad vltimũ aduerbiũ temꝑis·
14— d laudes;

aude turba pauꝑcula. Hlaudo dis· ſi : eſt gaudiũ rep̃ſen
tare cũ mandbe. Rracs a. um. ẽ diues fact a ditoꝛ taris
Propino nas · me · p · eſt potũ miſtrare· hic ponit᷑ methaforice
Depꝛeſſus a:um.ponit᷑ hic ꝓ expreſſus:nam de pro valde acci
pit᷑ · Moc vber b eris · dici᷑ mãmilla·Qultoꝛ paus erat qꝛ pacis
ceeyxerciciũ habebat maxĩe ĩ ſalutãdo ⁊ pꝛedicãdo ⁊ cõuerſando
Eictilis 1 fictile· a fingo is · dici᷑ quod ẽ de terra Eragilis ⁊ le.

qꝛ cito frãgit᷑· Cõtectꝰ a · um · a cõtegoꝛ geris · m coꝛ · in pꝛeſẽti
dici cooꝑtꝰ vel cõtẽtus:a cõtineoꝛ nens:ſecon ·. Hoc tegmen
inis · eſt opimẽtũ ſiue veſtimẽtũ· Caleo les lui ꝑ ſimplex l.et ca
leſco ſcis · ẽ eſſe vl fieri calidũ.Moc f lamen inis eſt rẽtuſ flans
ſed ponit᷑ hic pꝛo ſpũ ſcõ· Mic algoꝛ goris · m. ꝓ. eſt frigꝰ. MHoc
cauma tis· eſt caloꝛ ſiue icẽdiũ · Ceſtat · i. defert . vel geſſit · id ẽ
tulit.gero ris · Moc ſtigma tis:dicit᷑ ſignũ paſſionis xp̃i · coter
eſt ſignũ toꝛture · Protero ris· triui·m.coꝛ ·in pñti·i.ꝓ cul teꝛẽ
1 debellare · Kurea ree · f· g· eſt coꝛona magna ⁊ ſignat premiũ
ſubſtãtiale quod debet᷑ caritati finali· Rureola le ·eſt coꝛonuula
et ſignificat pᷣmiũ accidẽtale quod debet᷑ opꝑpi priuilegiato ſcʒz v
gĩtati martirio ⁊ pꝛedicatõi· Profligo as·pri.cõ:·eſt deſtruere
deuaſtare · diſſipare curare· attrahere.⁊ ſic accipit᷑ hic · Super
a. um.i· celeſtis ſuꝑiꝰ habitãs. Superũ ꝓ ſuꝑioꝛũ ponitur hic
Sreptꝰ a· um · i· liberatꝰ.ab eripioꝛ ꝑis·ereptꝰ ſũ.
— Ad ſecũdas veſperas · DUU
d )eus moꝛum. Decus decoris media coꝛrepta ⁊ neu. e
neris·eſt honoꝛ:· Moc bꝛauium brauii dicitur laurea pal

,
Bus

ma:munus· pꝛemium.curſuſ. Vnde hic et hec bꝛaueta bꝛaute
dicitur qui dat bꝛauium· ⁊ victoꝛ qui accipit · Hec vitis vitiſ· ab
hac vite. vnde · In te vite.id eſt.qui es vitis· datur vite beaate
Conciuis et conciue eſt ſodus et cohabitatoꝛ ciuitatis · et p.⸗-
teſt regere datiuum Qedo cedis ceſſi · eſt locum dare · Demp
tum ſolo · id eſt · amotum a terꝛa:· demptus dem pta demptum
a demoꝛ demeris · demo demis facit dempſi · dem ptum· Moc ſo
lum ſoli eſt terra·Mic polus poli eſt celum · ſiue pro celo poni
tur. Rdiuit · id eſt· acquiſiuit ſiue iuit ad eter na munera · adeo

Suꝑ bimnis ii cõmuni ſanctoꝛum Clxiè
adis adiui. DHro votis·id eſt · pro deſiderüs quõdaʒ occupatis
irca terrena. Repoꝛtat dona gloꝛie · quia propter deum cõtẽ⸗
pſit illa. Vexilla regis · i: ſtigmata chꝛiſti. vknſignio nis · inſigni
re eſt ꝑ imp̃ᷣſſionẽ caracteris ſiue ſtigmatis conſignare et nota
bileʒ facere · Mino as.eſt actiuum. v· Dũ rex minat᷑· lupus illi
dẽte minat᷑ Oolliſoꝛ ſoꝛis · dicit᷑ hic debellatoꝛ et proſtratoꝛ · a
collido dis· ſi. Callidus a. um . p duplex l. dict ĩgenioſus et ma
licioſus· Prouidi ponit᷑ hic in gtiĩo et cõſtruit᷑ cũ agni · ſed in lo
oo vnde ſumit᷑ eſt nomĩatiuꝰ plural: agnus auũt dicit prouiduſ
qgꝛ eſt vndiqʒ crcũſpectus. l
——De apoſtolis ad veſperas.

Vultet celũ laudibus· Gxilio lis. liui vel lii. exultũ tu · tu

—☚

mnmn to facit exulto as. eſt cũ quodã ſigno coꝛꝑis gaudeꝛe ·
Reſilio lis ·m· coꝛ. in p̃ſ. enti · facit etiã in ſupino reſultũ tu· tuĩẽ
to dat reſulto as quod etiã leticiã denotat 1 vtrũqʒ põt deter
minari ꝑ ablatiuũ.Sacra ſolẽnia canũt glam aploꝛũMec ſera
reeſt ſeratura ad ſerandũ ſcʒ ianuã ſiue hoſtiũ.ic iuſſus: q.
decli. eſt p̃ceptũ.Mic lãguoꝛ oꝛis · did᷑ inueterata infirmitas.
QCooõpotes ſempiterni gaudii ſicut dicunt cõpotes voti et ſi ſeqᷓ
tur aliquãdo ablatiuus tenet᷑ foꝛmaliter cõpos tis o· ge. dicit

aſſecutoꝛ voti ſui.
Rd nocturnum. M
erna ypi munera ſcʒ apoſtoloꝛũ glam in accuſatiuo.
Fryriũ phalis le. dicit᷑ victoꝛioſus a·ũ. a triũpho as. qð eſt
neutrũ · ſed pomẽ hic trãſitiue · i· vincere. triũp hũ repoꝛtare.
De vno martire ad veſperas himnus·
d Gus tuoꝛũ militũ. Soꝛs tig. fe . ge · dicit cõiectura.vt iſta
vetula ſcit mitũ de ſoꝛte. ktẽ poſſeſſio vt hieruſalẽ fuit
in ſoꝛte beniamin. Itẽ dicit tpis ſucceſſio. vt cũ dies abſcelſe⸗
int noctẽq; ſoꝛs reduxerit. Ftẽ dicic capitale vt nihil accipiaſvl
tra ſoꝛtẽ.· Itẽ dicit᷑ caſus vt ſoꝛs dedit ignaro.Ttẽ diot᷑ foꝛtuna
vel euentꝰ* reꝛũ · Lucanuſ.o miſer ſ- oꝛtiſ. Ftẽ impoꝛtat electionẽ
vtt ſeruatũ extitit ĩ Mathia· vᷣ. Conüicit atqʒ tenet ſoꝛs dat ſeriẽ
AQàtqʒ capitale · Caſũ foꝛtunã ð mitis eligit vnũ Ftẽ alii.vᷣ. Sorſ
fatũ ſoꝛſ auguriũ ſoꝛſẽ capitale·Soꝛſq; mĩſteriũ ſucceſſio tpiſ
ſoꝛſẽ. Zedz S· ſoꝛs ẽ euẽtꝰ vl ꝑs vł foꝛtũa vlłrñſũ vl oꝛaculũ

. .3— Supꝑ bymnis cĩ cõi ſcõrũ. 1
qoa quãdoq; dabant᷑ reſpõſa ꝑ ſoꝛtes · ſoꝛtioꝛ ris ·ẽ ꝑ ſoꝛtes diu.
nare ſubmiſtrare · diuidere · adipiſci · Mic nexꝰ· ꝗ · de . dieit liga
mẽ ſiue uinculũ· a necto cuis · xi · Nẽpe.i·certe · Caducꝰ a:um. a .
cado dis · diciẽ qð cito cadit · Rite · i. recte vel iuſte · Suſtulit ſuf .“
fero fers · ſuſtuli.Ob hoc.i· ꝓpter hoc. Nrecatꝰ.ma · g·⁊ q· de · ð
Mec noxa xe:·ẽ culpa. Ed laudes. I
FI,,trtir dei qui vnicũ · Diluo ex di ⁊ luo luis·ẽ delauaꝛe ul
N Poelaudo deſtruere delere purgare ˖ cõmiſcè diſtẽꝑare de
liquare · Mic reatꝰ.qd.ẽ peceatũ· Hoc cõtagiũ gii · eſt labes · .

putredo · lues · moꝛb poꝛcorũ · a cõtĩgo gis·hic pomt᷑ pꝛo ꝑpec
cato qð ex ſua cõtagiõe ſiue cõmiſſione corrũpit et inficit · Ar
ceo ces· eſt cõſtringere cõpeſcere refrenre.
Knctorũ meritis· Inclita.i· pclara. Hã gamꝰ.i. cãtemus
piãgo gis · pãxi · ſine ſupi · C iſco ſcis · ẽ deſiderare. nõ ẽ ĩ
vſu ſuu pᷣteritũ necſupinũ · DPromo is · ꝓmpſi ꝓmptũ ẽ expri
mere manifeſtare. Inboꝛreo res · rui.ẽ ĩ hoꝛroꝛe habere time
re ⁊ tremere · ab in ⁊ hoꝛreo res· pꝛope hoꝛret qui tremit ⁊ cuꝰ
pili rigeſcũt ſurſũ erigũt᷑ · ſãctos mũdꝰ ĩhoꝛrebat propter
vitã nouã ⁊ propter ĩuictã patiẽtiã · Peraridꝰa·um ·i:valde ari
dus. Eerox rocis o ·g · dicit᷑ atrox ⁊ durꝰ.Mec ungula le· genꝰ?
toꝛmẽti ſic dicti · eo ; effodiat carnes martirũ. Dicit᷑ etiã fodi
cula q; ea toꝛquebãt᷑ ſancti· ut negatio lĩueniret᷑ in eiſ · eeſ
aũt · qꝛ nõ p̃ualuit q;uis eos laceraret in mẽbris · Carpo pis
pſi · eſt extra violẽter trahere. Moc penetrale lis: pomt ꝓ ſecre
to coꝛdis quod erat fides xp̃ᷣianitatis. Cedo dis. et cedoꝛ deris
eſt ĩcidi ⁊ dilaniari. Mic bides tis eſt ouis Mẽs bene cõſcia cõ:
ſeruat patiẽtiã · Retexo is·xui · textũ · referre et explicare· are
texo xis. qʒ; ad telã ꝑtinet.⁊ qz ponit᷑ pꝛo cooꝑire ordinare
cõſtituẽ · Ruber bꝛa· brũ.ẽ rubeꝰ. Eluidꝰ a um afluo is.dicicimc
quod fluit ſiue decurrit. Meę laurea · i · coꝛona· Eulgida · i· ſ pie
dida fulgidꝰ? aꝛum. Ad noéturnuũu.
Terna xp̃i munera et martirũ victorias Hoc cõpẽdiuz
ddil · dici᷑ quod eſt breue ⁊ vtile · Diſpẽd iũ quod ẽ lõguʒ
et ĩutile. Impẽdiũ quod ẽ lõgũ ⁊ utile.vᷣ᷑nſanꝰ a.um.i.ſtuleus
furioſus · Toꝛtoꝛ·i. carnifex · Seuio ſeuis· eſt erudeliter agere ·

BSupꝑ bimms in cõi ſactorũ · C1

Vngulis · i · toꝛmẽtis ferreis factis ĩ modũ vn gularũ auium et

ferarum ad lacerãdas carnes · Manꝰ armat᷑ vngulis· qñ vtitur
toꝛmẽtis illis ſiue fodiculis quibus carnes martirũ lacerãtur
— Ad laudes H
G6y glorioſe martiruz Terrea meliꝰ hic ſtaꝛet q; terꝛena

1 Ppter veꝛſũ · Pãgimus.i· cãtamꝰ xãgo giſ Paãxi · ſine ſu ·
Trophea ·i· victorias · hoc tropheũ phei. gnoſco ſcis.noui. eſt

delinquo qs · ſꝑ ꝑdit n·ĩ litera que ad pteritũ Ptinet ·
. De confeſſoꝛe·

Ste confeſſoꝛ dñi· Sacratus Confeſſoꝛ.i:ſanctus et deo conſe

bes eccleſiarũ · Dudicuſ· a um. i. caſt⸗ ĩ cogitatõnibuſ· Vegeto
tas. m. coꝛ · dict᷑ viuificare ſubſtẽtaꝛe regè aliquã vi: valitudi
nẽ cõferꝛe· a vegetuſ a. um:quod ẽ foꝛtiſ adultꝰ. uiuidus· uali
dus firmus · v· Hec tibi ſignificat vegeto rego viuificoq; · Su
ſtento quandaʒ viʒ cõfero cõſolidoq;· Artuſ m. g. 1 d· ẽ mẽ

Nec machina ne · eſt mũdi cõpoſitio ſiue fabrica
2— M De cõfeſſoꝛe põtifice ·
Meſu redẽptoꝛ oĩm: perpes coꝛona pᷣſulũ. Perpes petis·o· ge.

cordiꝰ ſolito· Eaueo ues: ui· eſt fauoꝛẽ prebeꝛe. cõſẽtire exau
dire . Tui ſacriq; noĩs. q; debet iũgi cũ ſacri·qᷓ ſacri · id eſt · m!
tũ ſacri aduer · quantita. Annuus a· um . dicit᷑ quod fit ꝑ ſingu
los anmnos. Hoc ſolenniũ nii· i· ſolennitas· Solẽnis · e cõpõit
de ſoleo es lituſ· ſum· neurropaſſiuo: de annis qꝛ ſolet eſſe
ſingul annis · vel de ſolitus a· um. qꝛ mutari non debet · vñ ſo

nõ debẽt ſeribi niſiꝑ vnũ let duo n.a nunq; ꝑ m·⁊ p. Hotior
tiris · quar · cõ. eſt vti · De cõfeſſoꝛe nõ põtifice ;

NHeſu coꝛona celſioꝛ. Mic obtent
tineo nes:qð ẽ ĩpetrare·acqrẽ cõtra tenẽ · Nexus · m. g·⁊· q· d ·
eſt ligam ſiue nodus vel gruppꝰ. luceo ces· xi· ẽ ĩ mudo lucẽ
Migro as · notat trãſitũ moꝛtiſ B. Et põi ꝑ defcm̃ pᷣpõniſ ad·
; polꝰ li.i celũ · Pꝛep otẽſ m · c· o·g· i· valð potẽſ.meritiſ vᷣtute

pryrũ. Tumulus li.m · g. ẽ ſepulcrũ·hoc cacumẽ ims· eſt ſümital

eet ppetuuſ a- um. Breſul lis. m. geſt ep̃s Clemẽtiuſ i · miſeri

lennnis ſolẽnitas ⁊ ſolenniũ ⁊ ſolenniter ᷣm hugui· ⁊ papiaʒ

S

quar. de· eſt ĩpetratio · ab ob

£

indulgere ſine peere / QS deliquimꝰ?. i. qð delĩquẽdo cõmiſin

cratus- ec plebs bis · i. populuſ. v. DPlebs hoĩm dicas ſed ple

⸗ Suꝑ himnis in cõmuni ſanctoꝛum.
Lutulẽtus a· um · a luto et lentos · id eſt. plenꝰ luto . Nolluta
4 id eſt· immũda. a polluoꝛ ris· Hec ſoꝛdes dis·ẽ ĩ mũdicia · Ouãs
tis. o· g.i. gaudẽs· ab ouo uas·are· Moſtis ſuꝑbusẽ dyabolus.
Hic ſatelles litis· ẽ tirãnus quaſi berruanius ⁊ ſtipẽdiarius dbↄ
aboli · Dapis pi · pem · dape et pluraliter hee dapes · i:eſca. Obti

—
—.

net. i. poſſidet obtineo: nes. Proinde.i · idcireo cõiunctio cauſa
lis De virginibus ad veſperas.
Meſu coꝛona virginũ · Sepio pis·piui.vel ſepſi eſt circũdare q̃
ſepe m in circũitu facere · ſepioꝛ piris · ſeptus ſum · i· circũdatus
Hec coꝛea ree: eſt choꝛus virginũ decãtantiũ. Decoꝛus ra.um
