dolore bec abductio onis. Opitulatio nẽ· i. auxiliũ. hec opitula⸗

tio o nis · ab opituloꝛ aris:quod ẽ au

. .

tionales· i· ptiales.a poꝛ

Bramẽto · i· ere ·

/

tus atum:a voueoꝛ eris · ſecũde coniug

ues: media coꝛ in pnti. Cadem. me⸗ ꝓ: Mox · i

id :genu ĩcuruans· ſiue
Reueritus penultima comeptaa reueroꝛ e
cum reuerentia 1 cũ verecundia⸗ Contigit
re penul. coꝛ detego gis⸗detexi. media coꝛ:

tentia 2 diuitiis ab inualeſ⸗ co. ualeſcis.
Gplica m· coꝛ· i· hoc negociũ expedi. Aſſidentiũ · i. iuxt

in dando cõſilium aſſideo des: medt

—

hibernalis
naculũ li. dici domus ad hiemandũ:ab hiberno as· quodð

boc le: p eodem.hoc hibernũ hiberni. hoe hi

pacificatoꝛactoꝛ cõcowie · teſtis 1 cõſiliorũ re:
uelatoꝛ· Plectant᷑ i. puniant᷑- Plecto tis · xi · xũ · dici punire · ver

xiliari ſiue opẽ ferre · Hoꝛ⸗
tio onis· Poſtremis m. ꝓ Tutele m. ꝓ·
”òèDG id & defenſionis. bec tutela le · Compotes með coꝛ.i:potentes
noſtri voti 1 deſiderii:aſſecutoꝛescõpog tis. cõmunis genens
meto.i ere hoc eramentũ ti. Yotum.i.ꝑ votũ oblatu m· vo
a. In paſtofoꝛio · iĩ tha
lamo.hoc paſtofoꝛiũ rii. P:omouimꝰ· i. receſſimus ꝓmoueo.
ia:coꝛ. in pñ̃t lox.i· ſtatĩ · Vt · i · poſtqʒ
Conſidi m/ eoꝛ· 6ſido dis⸗conſidi . Lacerãs m.coꝛ. Ingeniculãs
ge ſiue flectens. ab ĩgeniculoꝛ aris · Iatus· ſum
eris quod ẽ timere ;
media ˖ coꝛ · Detege
ſic ſeruat tego gis
cum ſuis compoſitis in 5ſenti⸗ Fknualeſe entes · i · ꝓſperantes po
Tranſgredi media/ęgo.
a ſeventiũ
a coꝛ. in pñti: inde aſſeſſoꝛ.·

air: libernum ibiem ale- ibernꝰ a: um bic ber
er

Ehie
mare Thecam'i cõpꝛomiſſum vel ſ. anctã poſitionẽ vl ſtatutů ·
Inſubſidiati · i. ſine ſubſidio videt᷑ poni in paſſiua ſignificatiõe

2Du Plogo in Thobiam⸗/
ſubſidioꝛ aris ſed poteſt eſſe nomẽ ꝑ cõpoſitionẽ · Neome niã. ¶
à e. coꝛ· i· nouã lunam f·g. Tmerũt.i:firmauerũtineo iſ. m · coꝛꝛ
᷑ Id litandũ . i. ad ĩmol andũ · lito as taui. Vna vltĩa acuta. i· ſiml
4 In cõmorationibꝰ.i:ĩ hiĩtationibꝰ·hec cõmoratio niſ.Tribunal
m· ꝓ. n. g pe:ꝓin obliquis. Nreſidebat ·i.ſuꝑeminebat · p̃ſideo
dDdeoees m coꝛ · Abſo luiſſet · i. expoſuiſſet vel explicuiſſet volumen
ad legendũ abſoluo uis. Sabaoth·i·exercituũ . Preferebant.i.
anß alios ferebant vt audiret cõmode · p̃fero fers· p̃tuli · platum
Epulari·i.cõuiuari ·epuloꝛ aris · me · coꝛ · Exultati · i· letificati· ſʒ
exulto as:cõmuniter neutrũ eſt · U
M Sup pꝛologo in Thobiam.
Romatio eliodoꝛo epiſcopis Teronimꝰ ⁊c̃ · Gliodoro
pre · coꝛ· ſecundũ cõmunẽ vſum· Gxactionis.i.petitõnis
Sectantes·i.ſepantes · a ſeco as·cui:ctũ.De cathalogo
pe · coꝛ · i· de numero · hic cathalogꝰ gi·a catha qð eſt bꝛeue ⁊ lo
gos quod ẽ ſermo · dicit᷑ bꝛeuis ſermo multa bꝛeuiter comp̃hen
dens · Agiographa pe.coꝛ.iſcriptura ſancta·ab agios qð ẽ ſan
ctum ⁊ graphe quod ẽ ſcripta· iſde agiographꝰ a.ũ· Memorãt
me · coꝛ. i. dicũt vel noĩant· memoꝛo as:qnqʒ ẽ deponẽs · Manci
coꝛ ·i . mancipiũ facere·ĩ ſeruitutẽ redigere:· manucaptũ addu⸗
cere· manu tradẽ dare vel ducere.2 ſimplłr ponit᷑ ꝓ dare vel du
cere · inuenit᷑ etiã neutrũ pꝛo ſeruire · Imputãt me · ꝓ·i. ipꝛope
rant ⁊ ſic ſeruat puto as·cũ ſuis cõpoſitis· Canonẽ með · coꝛ· i.
bibliã · hic canõ onis Diſplicere pe · ꝓ.diſpliceo es . með.coꝛ· ⁊ ſic
placeo es · ſeruat cũ ſuis cõpoſitis ſiue ſeruet a· ſiue ſumat i.
Enſtiti me · coꝛ. ⁊ ſic ſeruat ſto ſtas in pᷣteritis ⁊ ſupinis ſuoruʒ
cõpoſitorũ · Accito m. ꝓ.vel coꝛ·iaduocato.accitus a:um · ab ac
cieoꝛ cieris · vel ab accioꝛ.ciris · Recõpenſabo · i:attribuã: ubere
we eo libed es. iuſſi iuſſum ſſſ
[ſSup libꝛo thobie. Cla T.
Alobias ex tribu ⁊ ciuitate neptalim. ⁊c̃.ꝗ/Qoncaptiuꝰ
id ẽ· ſimul captiuus · adiectiuũ a cõ quod ẽ ſimul ⁊ cap⸗
Altiuus a · ũ · Imptiret penul ·pꝛo·impꝑtio tiſ.tiui · titum · i·
dare diſtribuere · hic ponit᷑ actiueſed cõmuniter ẽ deponens
Piolelitꝰ pe · coꝛ· qui ſcʒ ad iudaiſmũ trãſierant. adiectiuum p̃t

eſſe. Rduenis me. coꝛ. cõ · g. qui aliũde venerãt · Ederẽt . i · ome
derẽt · m· coꝛ. edo es eſt.cũ ederẽ vel eſſem. Monita m.coꝛ. hoc
monitũ ti a moneo nes. Cabelũ · m· ꝓ. Sub cyrographo · i · ſub
cautione · hoc cirographũ · vel hic cirographꝰ phi. dicit᷑ cautio
que fit pꝛopria manu debitoris· a cyros quod eſt man?ꝰ 1 gra
phos quod ẽ ſcriptura.ðᷣ· Cyro graphꝰ ſcriptũ quo cõfirmatõ
pacti Certa manet proꝛſus vẽdẽtis res 2 emẽtis · Gxẽplũ ſeri
ti dicitur antigraphꝰ. Blaſphemia pe· coꝛre · Atubi m. coꝛi. pꝰ⸗
63 QCa.ii. Gxiliẽs i· extra ſaliẽs · ab exilio lis · me·coꝛv. Aecu
bitu.i· comeſlione ſua:hic accubitus tꝰ·tui.pe· coꝛr · ab accubo
bis · bui · qd ẽ comedere · Occubuiſſet· i. ad occaſũ veniſſz. occũ
bo bis · ꝓprie ẽ mori · Hyrũdinũ·i.illarũ auiũ .· Tremoꝛe m. ꝓ·
bic tremoꝛ ris. Memoꝛãs m.coꝛ..· Ales hyrũdo volat. nat yru
do · mouet᷑ arũdo · knſiderẽt pe · coꝛ · . caderẽt. ab in 1 ſido dis ·
quod· ið ẽ qd ſedeo es.ſedeo ĩ cõpoſitis ſuis mutat e·ĩ i:⁊ coꝛ.
eam . ſed ſido in ſuis cõpoſitis nõ mutat i. ſꝑ ꝓdu · eam · ab in
ſido fit inſwo me.pꝛo . · Eſt hoĩm ſedeo · ſidere fertur auis ·
Textrinũ me · ꝓ·i· ad locũ in quo texit᷑ · hec textrina trine: hoe
textrinũ ni· pꝛo eodẽ. ĩuenit᷑ adiectiuũ vt hic textrinꝰ a. uʒ·a
texo xis· Balantis. o. g. balãs tis· a balo las quod ẽ caprarũ et
ouiũ.¶ Qa.iii · Sinceriter · i · pure ſmodeꝰ pe ·pro · Mox · i.
ſtatim · Vt. i. poſtqᷓʒ · Qubic ulũ:i. camerã: nuocat:með· coꝛ· Eꝛi
ir due pteſ · In coꝛreptõe · iĩ pẽa ꝓp peẽis· he coꝛreptõ iſ · a coꝛri
pio arni Inſtrue.i· oꝛdĩa cõßua · ĩſtruo is · xi. cõſtrue
p eoð.Sepeli m.c· Neqũñ · m· c ĩ ꝓla · i· ne aliqñ · Gxiguũ · i · modi
cũ adiectm̃ Imptir ·i· dare· ĩptioꝛ ris:. Herqrere· m·c· Indico m·
coꝛ i. notũ tibi facio· ab ĩ ⁊ dico as:qð ſꝑ coꝛ ·di · ĩ ſuis compo·
Infãds · p. coꝛ. ⁊ ſic ſeruat᷑ ĩ cõſil ibꝰ. Ceriꝰ ·ducĩꝰ ſiue faci mꝰ.
gero geſſi geſtũ. ¶ Ca· v. Fgnoꝛo m· ꝓ· Aliqñ pe · coꝛ ĩ pꝛoſa
Lſtẽderis p· coꝛ cũ oſtẽdero ns ᷑nuemt.m· ꝓ·ĩ pterito · MHecĩ
cctũ a pcĩgoꝛ eris. qſi ꝑatũ ad eũdũ expedite Ogbataniſ vl acu
ta Intronet pe· ꝓ. Cureris m. ꝓ· cũ curer reris: Tudica m· cor·
Con itet᷑ i·ſit comes ſooꝰ noõᷣ ĩ uia·comitoꝛ aris.m· coꝛ · Ee
cit vale ·i· valefedt· nã diſcedẽſ diẽ vale ⁊ valete. veniẽſ vo dicit
aue ete · vt pt dicẽ ſalue uete. comitet᷑ ei · i · ſociet eũ · cũ dtʒ

4

uadit me· ꝓ · Branchiam.i.locũ qui ẽ ĩter caput ⁊ coꝛpus piſcis
hec brãchia e. ſed hic bꝛancꝰ cidicit᷑ guttur · Palpitare:i.moue
ri· palpito as: me. coꝛ· Cxentera pe · coꝛ· quaſi ex itera ·i:ꝗᷓ intra
ſũt extrahe · vñ exentera dicunt᷑ ĩteſtina:inde exentero as· i⸗ eui
ſcerare. Suſtulerũt tollo lis ſuſtuli. Sallierũt.vᷣ · Sallio ſallo ci⸗
bum ſalio pede.cãtica pſallo.Sallio ſallitũ dat ſalſũ ſallo ſupi
nũ.Dat ſalio ſaltũ:ſed pſallo ꝓ cano nullũ · Extricat me · ꝓ·: i. ex
terminat · extrico aſ.i.extermĩare· expedire · diſſoluere · extra tri
cam ponere· Cõiungere me. coꝛ:Vnicꝰ me·coꝛ Exdudit me p ·
Vacabis.i:ĩſtabis· Tecore mecoꝛ.hoc iecur coꝛis:i:epar· In co⸗
pulatione i· cõiunctione ⁊ ſocietate · Admitteris pe: ꝓp · i: recipie
ris · admitto tis· actiuum · Cõſequeris pe· ꝓ· in futuro · Incolu
mes.i alacres foꝛtes ſalui ⁊ ĩtegri · ab in ⁊ columẽ qð eſt alacri
tas vel foꝛtitudo · hic ⁊ hec ĩcolumis.⁊ hoc me· pe· coꝛ:· ¶ Qa.
rvii · Quãſimilis·i ·multũ ſimilis. vna ꝑs remiſſiue. Expauit m.
P expaueo ues·paui · Nutaret.me· ꝓ:i.dubitaret ſiue titubaret
nuto as are · ẽ heſitare ſiue titubare· frequẽter nuere · ſic faciũt
qui nuunt digitis:a oculis i.nutꝰ faciũt. Qoniunx gis · cõ ·g · in
obliquis · pdit n· ꝓpter verbũ · cõiungo gis. Admiſerit · i · recepbit
V·. Admittẽs recipit 1eccar equũqʒ fatigat:Miẽ ĩteriectio blã
dientis:Herpeſſa eſ.i:ſuſtinuiſti · ꝑpetioꝛ terisꝑpeſſus ſum.
Qa. viii · De caſſidili pe: · i.de pera.hoc caſſidile lis ·ẽ pe⸗
ra aucupis ĩ modũ reticuli facta.hec caſſis ſis·ẽ rete venato ꝛiũ
Vnde caſſwile dicit᷑ quaſi caſſis ſedile ·qui ergo habent caſſidi
li pe · pꝛo· ⁊ foꝛte melioꝛ litera eſt:qui vero habent caſſidile pe.
coꝛ- hic caſſilis lidis · ⁊ hanc literã quidã appꝛobãt ſi ĩueniatur
caſſidili coꝛ: ꝑe:ſecundũ vindocinenſeʒ qui diyit · v. Qaſſidili ꝓ
fert auxiliare iecur· dicunt quidã quod poſuit u· pꝛo i. ſcʒ caſſi⸗
duli pꝛo caſſidili · vel qð litera illa debet eẽ caſſiculi a caſſe qð ẽ
rete · hec caſſis ſidis·ẽ galea. Cõſeneſcamꝰ.iſimul ſeneſcamus·
cõſeneſco ſcis · Accerſiri · i : vocari:q cõ. Foderẽt mcoꝛ.fodio diſ
ter · con. Nluceſcat. deus ſq; lucẽ oꝛiri faciat.illuceſco ſcis · ab i
luceo es · luxi : m· ꝓ. Nu ncium neutrũ ẽ.hoc nuncium cii.vel ma
ſculinũ. hic nũcius cii. Gontigit mcoꝛ:Vnicis m. coꝛ· Inſtruerʒ
idẽ· oꝛinaret · Epulas me.coꝛ·hoc epulũ li:in ſingulari ſed in

Ca· vi. Tmmanis m’- 20.i. crudelis.adiectiuũ ter. decli . Fn „

SBSuy Thobii.
plurali bee epule arũ. Superãt pe· coꝛ · ¶Qa.ix. Iſſumes m.
pio · ſic ſeruat ſumo mis cũ ſuis cõpoſitis. Eriliẽs.i extra ſali
erns ab exilio lis· m· coꝛ.· ¶ Qa⸗x. Statuto m· ꝓ. Remeãdi · i· rede
un di remeo as · ex re ⁊ meo as· qð ẽ ire ⁊ diſcurrere · Atuero m.
uat puto cũ ſuis cõpoſitis· In pecudibꝰ, hoc pecꝰ cudis ·f. g· ðꝛ

pꝓ ouibus m. coꝛ:ſed hoc ec coꝛis:etiam me coꝛ· ðꝛ ꝓ magnis
animalibꝰ. Soceros med · coꝛ·hic ſocer ceri · Ca xi · In ſupci

lio · i. in ſumitaten· g · Specularet᷑ i. reſpiceret / ſpeculoꝛ ans·
Flonge me . coꝛ · in ꝓſa· Clico me· coꝛ· i. ſtatim · Atubi me · coꝛ · i ·

poſtq;. Introieris pe. coꝛ· ꝓ intronueris. Lim.i ĩunge · linio is ·
niui ·Mox · i. ſtatim. Suſtinuit.i.expect auit · Albugo me · pꝛo.
hec albugo ginis/ẽ ſubtilis mẽbrana ſiue tenuis pellicula viſũ
impediens. ð etiam glaucitas vel albedo oculorum albugo·
Membꝛana ne: me.· pꝛo· dicit᷑ pellis tenuiſſima ſicut ẽ in alis ve
ſptilionũ. Egredi me:coꝛ. ⁊ ſic ſeruat gradioꝛ cũ ſuis cõpoſitis
tri Gratulantes-i. gaudẽtes. gratias agentes· gratuloꝛ ariſ·
Spulantel . i· cõumuantes· epulãs tis· m coꝛ · ¶ Ca· xii. Qompe
ſcuit · i·rep̃ſſit expulit · cõpeſco ſcis · ſcui·ſine ſupio. Nota iſta
vba earẽt ſupĩs.diſco· poſco.metuotimeo· vrgeo· liquocõpe
ſco ⁊ fatago· Allata m· ꝓ.i:appoꝛtata. ab efferoꝛ·ferꝛisa llatus
ſum. Etem̃ m· coꝛ· vna ꝑs · Condere me · coꝛ · i · reponere · condo ·
dis. didi. Kſtamꝰ m. p. ⁊ ſic ſeruat ſto ſtas·qñ cõponit᷑ in triſ.
ſeruat aexcepto ſupio in quo a coꝛ:vt p̃ᷣſt itũ· Ablatus me · p ·
ah auferoꝛ· ferris· abl atus ſum. Hroſtrati me· coꝛi· in terra pꝛo
ni. a pꝛoſternoꝛ neris. pꝛoſtratꝰ ſum. ¶¶ Ca· xii · In omnjiai.
opĩa. Inferos mcoꝛ:adiectiuũ ẽ: a iuenic hic ĩferꝰ ri · Confitemĩ
illi. i. laudate. ↄfiteoꝛ ꝓ laudare ſꝑ ponit᷑ cũ dtĩo. Reedificet pe·
coꝛ- Reuocet m. coꝛ· Splẽdida m.coꝛ.Ex ſaphiro m. ꝓ.hic ſaphi
rus ri · ꝗre ꝓpꝛietatẽ ſti⸗ gemme exodo · xxvui · Smaragdo hic
ſmaragdꝰ di·gẽma ẽ. Thuenit᷑ etiã hic ſmaragdo dinis ꝓ eodeʒ
ꝗ̃re pꝛopnetatẽ eiꝰ exodo·x xvii · Circũitus pe · coꝛ:ſꝑ.Ster nẽt᷑

idẽ.· pauimẽtabunt᷑ ſũ cõplanabunt᷑ · ſterno is· ſtraui: ⁊ ſternoꝛ

eris· Alleluia vltia acuta bᷣm quoſdã m illos. v. Omis barbara

vox ñ declinata latie · Accẽtũ ſuꝑ extremã ſuabit acutũ · n pa
pima · i laudate · ſũ glificate dñm· qᷓre apocalipſixixr Qa xiiii

Sup AIudith.

Reliquũ mcoꝛ· i.reſiduũ adie ctm̃. Nepotes m. pꝛo.ᷓ nepos tis

ii. cõſangne“ ĩuenit᷑ ꝓ leccatoꝛe · v · O m care nepos caueas ne
ſis tibi neposExci dit m· coꝛ. ab ex ⁊ cado · Memoꝛes m. coꝛ. hie

. 1 hec memoꝛ oꝛis · Obitũ m.coꝛ. hic obitus tus.tui
— fSuy plogo in kudith .
Dud hebꝛeos liber Tudith ac. . Igiographa pe · coꝛ.ĩ
ter apocripha de beret hic eſſe nõ inter agiographa. qꝛ
pocripha dicunt᷑ ſeripta dubia. agiographa vero ſcri
pta ſancta. Mec ſinodꝰ di me · coꝛ·i · cõuentus · a ſin quod ẽ cõ.⁊
odus qð ẽ via. inde ſinodꝰ icõuentus· Nicena me. p. a nicea ci

uitate · Nota puma ſinodꝰ nicena fuit. ccc/xviii. epil. copoꝛũ . Se
cunda cõſtantinopolitana · c. l. patrũ. Tercia epheſina · cc ep̃oꝛũ
Quarta calcedonẽſis · de. xxx:ſacerdotũ. Poſtulationi veſire o
paula euſtochiũ· Gractiom ·i.ĩſtanti ⁊ ĩpoꝛtune petitiom · Se
poſitis · i· dimiſſis ⁊ a me ſeoꝛſum poſitis· a ſepono nis · quod ẽ
ieꝑare vel ſeoꝛſum ponere. Lucubraciunculã pe. coꝛ · i. modicaʒ
vigiliam ſcʒ ſtudiũ vel vnius noctis vigiliã/hoc lucubrũ bri.
hec lucubra bre· idẽ ·i. modicum lumẽ vel modicus ignis inde
lucubro bras m. coꝛ.ẽ vigilare ad lucubrũ i ad lucernã · a lucu
brare ẽ parũ lucè. Vñ hee lucubratio· a quo hec lucubraciũcula
diminutiuũ·. Trãſferẽs m coꝛ. ¶ Zup libro Judith. 4n.
‚Ryphaxat itaq; rex medoꝛum ac· infra. DPer quadrũ.q̃⸗
Drhrus dra.drum. Vicenoꝛũ.a viginti vicen a-: um me.
p.· Glicorũ pe· ꝓ· Quouſqʒ:i.vſq; quo adũ.loci. Qa.
ii. Wiſteriũ ri·i.ſecretũ:a miſus vel miſuicen quod ẽ ſecretũ
In expeditione: i. in exercitu·. hec expeditio onis· Effregit. m. ꝓp·.
id ẽ. debellauit . ⁊ ſubiugauit effringo gis. fregi ab ex ⁊ fran 30
Opimatiſſimã · i/opulentiſſimã. ab opimo as· mpꝛo. quod fe
cundaree ditare . opulẽtare. ⁊ a paſſiuo deſcẽdit opimatꝰ trã
ſit in nomẽ cõꝑatione · ſcʒ opimatꝰ tioꝛ.tiſſimus· i · ditiſſimus.
opulentiſſimus valde plenꝰ opibꝰ. qui babẽt opinatiſſimã · ex⸗
ponant · i· famoſiſſimã: ab opinatꝰ qð etiã cõpatur · Predauit
pont hie actiue · cũ cõiter ſit deponẽs Locupletatõeʒ i poſſeſ
ſionẽ ꝛ abundantiã diuitiarũ.hec locupletatio nis.a locupleto
locupletas· quod eſt ditare penultima pꝛo · ſemꝑ in obliquis · ĩ
de locuples pletis: com.g.i:diues ⁊ terminatur in S. ⁊ nõ in x ·

BZup libo Audith.

in ntõ ⁊ vocatĩo · Sata · i · blada ſ. atus a · um . i · ſeminatꝰ · ide hoc
—— „ 2 .V „ 2 — „ .
ſatũ ti · i · bladũ ·⁊ ponit mẽſura qñʒ Cecidit me · coꝛ · Ca-

„

ꝛii · Vtere m. coꝛ vt oꝛ teris · IEncubuit · i· ſupiacuit · incũbo bis·
vel ĩcubo ba a. bui· Eerocitatẽ· i: crudelit atẽ Exddit me · pꝛod ·

Qa. iui · Moꝛroꝛ roris · g · i. imoderatꝰ timoꝛ. Vericeſ m.

coꝛ.·i· ſũmit ates · hic vertex ticis⸗-Obtiner et pe · pꝛo · i oce uparẽt
2 munirẽt. Anguſtũ · i· artũ. anguſt? a um In pollutõez ·id ẽ

lIcõtaminatõeʒ Illocutꝰ.i:ad eos locutꝰ.alloquoꝛ qnis. cũ ac

—.- —,., ——,—,.

cuſatiuo ¶ Ca· v. Cõcluſiſſẽt · i· obturaſſ ẽt · cõcludo dis· m. ꝓ
du . Obſider me. coꝛ· ex ob ⁊ ſedeo des . i. crcũcirca ſedet Vl cõ
tra ſedet. vl einget. pmo mõ põt hic accipi. Cerimonias i · rit

2 moꝛes ĩ colẽdo ydola hec cerimonia nie. Doſteris. me coꝛre ·

poſterꝰ rarũ. Annonã · ieeſcaʒ m. pro inſultaret ei⸗ ĩſultuʒ fa
Leret vel ĩuaderet · qũq; ponit᷑ ꝓ deridere vel illudere Proſſa
uerũt i. vicerũt· pꝛoſterno nis ſtraui. Derqre. m-pro-Nlagna

tes.· m. pro ·i-qui magni erant ĩ populo· hic et hec magnas tij-
1 bic magnat ti. pro eodẽ· Adalterutrũ pe· coꝛ /i· annuicem
pst eſſe vna ꝑs. Inermis i ſine armis Pic a hec inermis et hoc
me. Ca vi. Mi olofernes is.· Iteribis pe· pꝛo· i moneris
Intereo teꝛis · Cõfo ſſus · i · pfoꝛatꝰ·a cõlodioꝛ deris. Poꝛro· id ẽ
abeet cedo dis.· Noueris m·coꝛ Eũdibulari dicũtur qui füdis

—
** „*

lapides iaciũt· hic fũdibulariꝰ ri⸗ Di uertẽtes i · declinãtes ˖ De
reſtibꝰ. i. de funibꝰ hec reſtis tis · ĩide hec reſticula diminutiuũ
Vinctũ · i ligatũ a vincioꝛ ciris: ꝗcõ.· DPercũctati ſũt · i. inquiſie
rũt · a pcũctoꝛ aris. qd eſt inquirere Quid rerũ iſte genitiuus
regit᷑ ab iſto ntõ quid ex nat᷑̃a ptitõis · Qnẽadmodũ · pe · coꝛ · i · ſi
cut.· auerſil itudĩs· ĩntuere pepꝛo:i.ĩſpicere · quis poſſet eti
am coꝛripi pe:. . Eſt tuoꝛ aſpicio defẽdo notat tueoꝛq;· ſꝑ pri
mũ deberet dieci ĩtuere · penul.coꝛ· propter teꝛciã cõiu · ſz pſus
ſeruat natur ã ſecũde cõiu Viciſſitudinẽ · i. recõpẽſatõz· . a.
vii · ¶ Der erepidinẽ · i· p ſũmitatẽſiue ꝑ extre mitatẽ· hec crepi
do de.⸗ pro Rpicẽ · m · coꝛ : i. ſi umitatẽ. hic apex picis· Tramitem
me . coꝛ. i· viam cõpẽdii· hic trames mitiſ Anguſti ·i. arti · Neꝛ gi
rum i. per circũitu:hic girꝰ ri · Incidi m. pro· Aqueductũi:mea

2

tum artificialẽ ad ducẽdam aquam · hic aqueductꝰ tus tui. Zn

— —

vtri ſimile. hec aſcopa pe· aſcopa grece ðꝛ vter latĩe:po

„„ 2 „ Bup: . HZ — Judith. ̃ 1 ,D 1
Pcipitio·i· in altitudine magna.hic pcipitiũ tii. Satellitibꝰ.id ẽ
ſtipẽdiariis vel militibꝰ.hic ſatelles litis. Laſſati·i· feſſi · Abſ ci⸗
det m. pꝛo · ex abs ⁊ cedo · i · amputabit ⁊ tollet¶ a.viii· Ne⸗
omenias·pe· coꝛ·i · nouas lunatões.hec neo menia me Gleganti
id ẽ· venuſto ⁊ gratioſo· elegãs tis ·o.g·m·coꝛ.ĩ triſ · Gxcitet m.
eoꝛ · Gxquiret me. ꝓ· Colerẽt m· coꝛ. Qum abra vltĩa graui ·i.cũ
ancilla mea ſic vocata · hec abꝛa bꝛe · ¶ Qrix · Violatores· id ẽ
coꝛruptoꝛes· In coinquinatõe.i.ĩ pollutõe. Eemur ·i:p artẽ pu:
dendã · hoc femur oꝛis · me · coꝛ · Zelauerũt · i· ꝑ amoꝛẽ ſecuti ſunt

zelũ i:feruoꝛẽ in bono· ʒelo as. ⁊ ʒeloꝛ ar is: Subue ni me· coꝛ: in

imꝑatiuo.ᷣn quadꝛigis·hec quadriga ge·m. ꝓ· t᷑n equitatu.i.i
militia· hic equitatus tus· tui· In contis·i. in perticis p̃acutis ſi
ne ferro quas poꝛtãt ruſtici loco haſtarũ:hic ↄtuſ ti · Allide m ·
pꝓ·icõfringe· Violare· i· cõtamĩare ¶ Qa.x Qoꝛroboꝛa pe· coꝛ·
id ẽ· cõfirma.Mirro·i.vnguento odoꝛifero facto de mirra·hoc
mirrũ ri· Diſcriminauit · i· capillos diuiſit vel grauiã fect. San
dalis ·i: calciamẽtis pulcris qualibuſ papa ⁊ epiſcopi celebꝛare
ſolent.hoc ſandaliũ lii · Dextrariola.i:oꝛnamẽta dextere· hoc de
xtrale lis · inde dextrariolũ.li.pe.coꝛ.diminutiuũ:Decoꝛe m. Pp⸗
id ẽ· puleritudĩe· hic decoꝛ ris: copam m.coꝛ.i.vas aquaticuz
den tã 1
farinã ſubtiłẽ · vel cibũ inde factũ vel genꝰ ẽ legumĩs · ber polẽ
ta te · Lappates m· ꝓ· i. cibos de oleribꝰ factos Allexander ne-
quã · Lappates cibꝰ ẽ ⁊ olus oponit eundẽ.hic lappates tis· pᷣn
huguicionẽ· lappates grece fieus ðꝛ latĩe· Exploꝛatoꝛes·i:obſet·
uatoꝛes · Vltro vltĩa acuta ·i.ſponte. Indicẽ m.coꝛ·i.oſtendam:
ditu m.coꝛui.ĩtroitu. hic avitus tus tui · Satellites peicoꝛ· ĩ.
miĩſtri ſiue milites · vel tirãni.· Decoꝛas m. ꝓ.ipulcras:decouuid
a. um · Canopeũ · pe · pꝛo· i rete ſubtiliſſimũ quo repellunt᷑ cul
ces ⁊ muſce circa ſeckoonormuencich maxime nobiliuʒ in feriꝰ
latum ⁊ in ſummo acutũ hoc canopeũ per a· in pꝛima ſulaba ſe
deriuet᷑ a canopus pi:qð ẽ ciutas vl pidum in egipto ꝑ·o· ve
ro ſi dicat᷑ a conus ni · quod eſt criſta vel ſummitas galee vel à
conops pil· grece quod ẽ culex latine· ⁊ tunc ꝑo:a ſemꝑ· pe · p·
ðᷣ. Qui mauſoleũ ꝓnundat aut canopeũ. Sicut iudeũ phereſeũ
vel iebuſeum · Atqʒ philiſteũ ſpondeum ſiue trocheũ · Phebeuz

m. coꝛ. Tabefactum.i infectũ ⁊ maculatũa tabefio fis · quod ẽ

Sup. fudith·

necnõ gergeſeum cananeũ· Ac am oꝛreum. cetheũ vel phariſeũ ·

Sicut achileũ: non reoꝛ eſſe reũ · Entextũ ·i· inter textũ · ab inte
xo is. Ca. xi. Coꝛreptionẽ · i· emendationẽ vel caſtigationẽ
hec coꝛreptio onii · a coꝛripio pis · Obtempant pe · coꝛ. i obediũt
Induſtria. i ſolertia ſiue diligentia · Ab ariditate i:a ſiccitate.
bec ariditas tis· Impẽdere pe·coꝛi· dare vel cõmutare . Qubicu
lariis · i ſecretariis.⁊ cuſtodibꝰ cubiculi ſui· hic cubiculariꝰ rii ·
Baptiʒabat.i· lauabat· Suade me · P· i. induc 2 hoꝛtare· ᷣmmuĩs
me. pꝛo· q· aliena· 2 ſine requiſitõne. adiectiuũ ter · decli · dicitur
quoq;ʒ immunis ſine tributo quaſi liber ſine officio· tem expꝑps
id ẽ·ſine ꝑte· Item non munificꝰ adiectiuũ E.· Mãducet m pꝛo.·
ſecundũ vſum. non ſecundũ̃ artẽ.· Concuſſum · i· cõmotum 1 in
firmatũ · a cõcutioꝛ teris · Nccumbe. i · comede · ac cũbo bis · bui.
(Ua. xii. Sopitus media pꝛoducta· a ſopio: piris · quod ẽ doꝛ
mire ꝓfunde ſez. EGrigas me · coꝛ. Dugionẽ. i · ſpatã · ſiue paruuz
gladiũ bis acutũ/hic pugio onis · Comam . i. ceſariẽ · hec coma ·
come . Ibſcidit me. ꝓ· Truncũ ꝓ truncatũ· hic truncus ci . ꝑ fe ·
ſed truncus a. um p truncato ponit᷑ quãdoq;ʒ ſicut hic· Ciran⸗
tes·i· crcũeuntes· a giro as. Rlonge me · ꝓ · ĩ pꝛoſa · Congiraue:
rũt i ĩ circũitu ſteterũt neutraliter · cõgiro as. me. ꝓ· Moferẽs
me.coꝛi. extrahẽs.· Recũbebat.i·iacebat · Coinquinari i· conta⸗
minari · coĩquino as· pe · coꝛ · Redegit · i reduxit með · ꝓ · in pteri
to. ſed coꝛ · in pñti · redigo gis · kncidit me. pꝛo · Cõtemptu · id ẽ ·
deſpectione · hic cõtempt⸗ tus. tui· Interitũ pe.coꝛ· Eſtuauit · i ·
q̃ſi in anxietatẽ T ſudorẽ deuenit · eſtuo as ab eſt u deriuat᷑· HDo
didit me· coꝛ. Ca. xiii . Impetũ me. coꝛ. Volutatũ ·i · volutuʒ
a voluto as · m · ꝓ· quod ẽ frequẽter voluere · Decidet me.coꝛ · i ·
cadet. Ritu · i · moꝛe · hic ritꝰ tus tui. Circũcidit Pa Strepitu ·
m.·. coꝛ · hic ſtrepitꝰ tus · turi· ſonitꝰ cũ⸗ eſtibꝰ. Vlulatu.i·clamo
re magno. ꝗ· de · DPerſtrepẽtes·i· pedib⸗ T aliis ſigniſ ſonitũ fa
ciẽtes · a ꝑſtrepo pis · pui · pitũ · n coꝛ.ĩ triſ. Inquietudinẽ .iĩqe
tiationẽ bec ĩquietudo inis. Moliebant᷑ · igenioſe facie bãt · mo
lioꝛ iris. Tribuni m. ꝓ. Hauſüũ · i. repcuſſionẽ manuũ· h̊ plauſuſ
ſus ſui · Suſpicabit᷑ · i· cogitabit · ſuſpicoꝛ aris · me. coꝛ · Eleuans

putridum fieri · Exiliuit · i· extra ſaliuit · exilio lis· media· coꝛ.

ASr D Afudith.
Ca· xv. Agitati· i. cõmoti ab agitoꝛ aris.· me·coꝛ· Vlulantes
d ẽ clamãtes ab vlulo as. me. coꝛ · NDꝛeapites pe · coꝛ: pceps a
pitis · o. g.· dicit qui cadit buc ⁊ illuc· gmine m. coꝛ: i · ſocietate
boc agmẽ ims· Onuſtati ſunt. i:onerati.ab onuſto as ionero·
as· Neſcieris pe· coꝛ· ꝓ neſciueris. Peculiaria· i · ppꝛia.a peculio
hic ⁊ hec peculiaris· ⁊ hoc re. Suppellectili pe · coꝛ · hic declinaẽ

hoc ſuppellectile lis · ab hoc ſuppellectili· cõiter aũt hec ſuppe!
lex lis · fe · g. ¶ Ca· xvi.· Timpanis:iĩſtrumẽtiſ muſicis· hoc tĩ
panũ ni · pellis extẽſa ſiue conũ ſuꝑ lignũ ex vna ꝑte: Qimbalis
me. coꝛ· i. inſtrumẽtis muſicis ſq; ex ꝑmixtis metallis puiſſime
fiale que acutũ reddũt ſonũ hoc cimbalũ li. Modulamĩ · i:cãta

N

te. moduloꝛ aris. ⁊ modulo as. ꝓ eodẽ ·i· dulciter cantare. melo
dias facere. m coꝛ.a modulꝰ li.qui dicit᷑ cantꝰ qui pᷣeinit᷑ ĩ pin
cipio miſſe. vel horarũ·⁊ dicit᷑ etiã tropus · Obturauit · i · quali

obterrautt · i· terra repleuit vel dlauſit ſtipauit. obſtruxit. obtu
ro as. me.ꝓ· Nocuit eũ antiqua grãmatica ẽ · Cõfudit me.pꝛo.
Titan ĩdecłiaquidã ſũt grecorũ robuſtiſſimi excel lẽtes viribꝰ
qui dñr aliquãdo titanes me· pꝛo· hic titan anis· & etiam titan
grece· latine ſol:a quo dicunt᷑ üli titaneſ quaſi mundũ ſua pio
bitate iluminãtes · Qincinnos · i · ca pillosa capite depẽdentes
pic cincinnꝰ ni · m. ꝓ· xoſitõne · cincinnꝰ etiã dicit᷑ collectio capil
lorũ in vnã ſeriem · Colligauit · i· ſimul ligauit· colligo as · me·
coꝛ. ⁊ ſic ſeruat ligo as· cũ ſuis cõpoſitis· Mitra tre. ẽ oꝛnamen
tũ capitiſ fe ·g· Sandalia · i· calciamẽta delicata· hoc ſandaliũ lii·
PDugionẽ. i.ſpõtonẽ. ̊ pugio ms· a pũgẽdo ẽ dictꝰ QCeruicẽ m.
H.i.collũ·hec ceruiy cis· fe g·Hoꝛruerũt · i· ſtupen tegs timuerũt
vel ĩ hoꝛroꝛe habuerũt: ꝓpter hoꝛrẽdã moꝛtẽ domini ſui a feĩa
attẽptatã · hoꝛreo eſ · rui.Areſcẽtes ·i · qui ĩcipiebãt eſſe aridi · are
ſco cis ab areo esrui· Cõpunxerunt i· ſimul punxerũt. cõpun
go gis · xi · Adonai Vltĩa acuta:ẽ nomẽ dei qð ĩterpᷣtat᷑ dñs:.Liq
ſcent · i. reſoluent᷑· ſicut cera liqſcit ad ignẽ.⸗ liqſeo is à hqueo
ques · Vrant᷑· i ardeãt. vro ris· vſſi:- vroꝛreris · Suſtulerat · i.
ubſtulerat. In anathema pe· ꝓ·i·ĩ cõdẽnationẽ obliuionis · vel
T excluſionẽ vt nunq; tradat᷑ hoc factũ obliuioni:hꝰ an ithema
tis. penul · coꝛ· in obliquis · dicitur etiãẽ anathema eiuit as nota
ta in moꝛtem-

Supꝑ pꝛol ogo in Heſter ·. “
SBSaup pꝓllogo in librum Meſter 4
Itbrum hbeſter variis trãſlatio nibꝰ ꝛc̃. · Frchiuis m ·
i· armariis. hoc archiuũ ui. ab archa. Reuelãs me coꝛ.
(ditio vulgata . i· trãſ latio.lxx ·ĩterpᷣtũ. Lacinioſis i·la
ceratis · a lacinia nie · ꝗᷓẽ veſtis lacerata Themate m · coꝛ · i · mate
ria. boc thema tis v. Dico genꝰ ſtema ſed materiã voco thema
Stigmaq; toꝛturã ſignat · dat ſcema figurã· Et ſimul oꝛnatũ · di
cas ꝑ ſcema vocatũ · Bibliothecas pe · pꝛo· i· biblias ſiue libꝛos.
Interpꝛetũ pe · coꝛ · hic ĩterpꝛes p̃tis · m· ꝓ · Com ꝓbaſiis · i. noſtiſ
cõpꝛobo as· me· coꝛ· ⁊ ſic ſeruat ꝓbo cũ ſuis cõpoſitis · Rurſus
in libꝛo beſteri. in trãſ latione· Ex minio · i. ex colore rubꝛo .· hoc
miniũ · Aphabetüũ ti · i. abecedariũ. Theta ·i·t-lam · Inſmuare.
id ẽ ĩtimare quaſi in ſmnũ mittere.inſinuo as · Nos vero iuxta
morẽ noſtrum . Maluimus·i:magis voluimꝰ· malo mauis ma⸗

uult. verbũ ẽ cõpoſitũ a magis:⁊ volo vis vult . .

„ (aur libꝛo Heſter Ca:- †.
diebus⸗

N diebus aſſueri regis qui regnauit ⁊c. · Inclitis m · coꝛ · i · glo
rioſis. inclitꝰ a· um. Octoginta vel octuaginta· In veſubulo·i ·
poꝛticu. vel in loco qui adiacebat oꝛto Qonſitũ m. coꝛ·i· conſer
tum omatũ diuerſimode · a cõſero is ·rui · vel cõſ. eui · cõſertum
vel cõſitũ. ex cõ ⁊ ſero ris· qd ẽ ſeminare vel plãtare. Car baſini
pe · P· i· aurei ᷣm glo.carbaſinꝰ a· um. kacintini pe · pꝛo · ĩ pꝛoſa ·
pm maorũ ſententiã · iacintinꝰ a· ũ. a iacinto floꝛe vel laxide · i ·
coloꝛ purpureꝰ ſiue ceruleꝰ vel aere? bm nomĩa a quibus dicit
Biſſinis mcoꝛ · tam in verſu q;; ĩ pꝛoſa · i· de biſſo. ſ· lino cãdidiſ⸗
ſimo . biſſmus a.ũ. Eulciebant᷑ ·.i ſuſtinebant᷑ · fulcio cis · xi · vl ci
uni ·. Smaragdino pe · coꝛ· tam ĩ verſu q; ĩ pꝛoſa · adiectiuũ · a ſma
ragdo que ẽ gemma colons viridis · Stratũ · i · cõplanatũ· a ſter
noꝛ neris. ſtratũ. Dario adiectiuũ. pariꝰ a· um · a paro ĩſula dici
tur · Incaluiſſet· i. calefactꝰ eſſet.ĩcaleo les m·coꝛ· Meroi· vino
bonohoc merũ ri· Renuit·i recuſauit. renuo is· Succẽſus · i. in
flãmatus. a ſuccẽdoꝛ deris. Aderant m · coꝛ. Reſidere pe · P. Dar
uipẽdent. i· cõtemnẽt ter. cõ · Deferãt m· coꝛ i· exhibeãt · defero ·
fers· detuli · delatũ . Diuulgari i · publicari Ca. ii· Deferbue
rat · i. feruere deſi er at ꝑ mitigationẽ deferueo ues · bur ſine ſu
pino ſonat · b· ꝓ· u more romanorũ· Mundũ muliebrem · id ẽ

.

—5 —

M.eſter·

4.

8Sugplibꝛo

ł „ „ S „ . :
appatũ qui ad omatũ ꝑtinet mulieris· ſq; veſtes ⁊ eultũ oꝛna 8

tus · mĩſtri taliũ dicũẽ mũdibuꝛdi · ᷣm hugui. hoc mũdũ di · dici
tur m ũdicie pᷣciũ. vl qð facit ad mũdiciaʒ: ⁊ ſcðz ip̃m dicẽt᷑ hꝰ
mũdũ muliebꝛe · Suggeſſerant · i · ſuaſerãt lcõſulerãt·ſuggero
geris. geſſi · Rdoptauit · i.ĩ filiaʒ aſſũpſit· adopto as:Crebꝛuiſſzʒ
id ẽ· crebꝛo diuulgatũ fuiſſʒ · crebꝛeo bres · brui. Pediſſeq̃s ꝓ· e·

leret pe · coꝛi· vehemẽter cõponẽt · excolo liſ.m · coꝛ. ⁊ ſic ſeꝛuat
colo lis · cũ ſuis cõpoſitis · i extra alias colere ⁊ ornare · Retice
ret pe · ꝓ·ſecõreticeo eſ·m.coꝛ.ĩ triſ.i·tacere.lł iterũ tacẽè · ex re
taceo ces· Veſtibulũ.i.poꝛticũ.n.g. lrtino· m· ꝓ.adiectiuũ

i de mirto arbore. hec mirtꝰ ti · Higmẽtiſ.i.cõfectõibꝰ. hoc pi

gmẽtũ ti.· De triclinio · i· de aula vl palatio·h oc triclinium ni ·

cultꝰ tus · tui. Thebeth·i.ianuariꝰ.· Hermagnificũ vna ꝑs· id ẽ.·
vade magnificũ. Drodiderat i maĩfeſtaat · ꝓdo dis didi· Li
miĩe ·· hoſtio · hoc limẽ mĩs · ꝓpe dicit᷑ ĩferioꝛ ꝑs hoſtii·ſʒ hic po

nit᷑ ꝑs ꝓ toto · Nõ latuit.i. nõ occłtũ fuit· lateo es regt accſi⸗
Okr iii. Crebri idepis Srpims

tibꝰ· hic annalis lis · m · ꝓ·CQa. iii · ( i
to · i· ꝑ experiẽtiaʒ:⁊ certaʒ noticiã · hoc exꝑimẽtũ ti. Niſan · id ẽ.

riiſ In vrnaʒ·i:in vas quoddaʒ·hec urna ne· Adar . i· maꝛtiꝰ

ſueri ꝑ ſimpłx f· pe.ꝓ. ⁊ ẽ triſ.ſᷣm hebꝛeos:·q ſpita ꝓnũciant.

ita ꝙ al faciat pᷣmaʒ ſillaz ue ſecũdaʒ· rꝰ terciazʒ · qꝰ iudeil ĩ ſu

is ꝓpriis magiſ credẽdũ eſt qᷓ; aliis q neſciũt niſi a caſu et for⸗
tũa.vt ita loᷓmur · Seita·i. decreta.iudicia. ⁊ ſtatuta/hoc ſcitũ
ti · Enſo leſcat.id eſt· aliter q̃; ſolitum eſt ſe bhabeat· vel eueniat:
inſoleſco inſoleſcis verbum inchoatiuũ ab inſoleo inſoleſ· ĩſo
litus ſum.media coꝛrepta in triſſillabia: quod eſt valde ſolere
aliter qᷓ; ſolitum eſt ſe habere contra aliorum conſuetudinem
ſuperbire · dementem eſſe vel fieri · vnde inſolens media corre
pta dicitur ſuperbus et fatuus · Decerne · id eſt· iudica et ſen
tentia. Nota verbum imperatiui modi eſt. decerno decernis
decreui · Archariis · id eſt cuſtodibus .· hic archarius archarii
ab archa · Cae · id eſt.· pecunie · hec gaʒa gaʒe . Holliceris.

Satrapas mcoꝛ·i.prĩcipes · hic ſatrapa pe. Adar. i · martiꝰ. He
pẽdit · i. appẽſt uz eſt. pendeo des pepẽdi. Edictũ .i. pꝛeceptũ ſũ

SZup libio J Meſter.

.
decretũ · Qa. iui · Giulatu.i· ploꝛatu·q·de· Dogma ·i.mãda
tum boc dogma tis· ꝓpᷣe dicitur doctrina. ſed hie ponit᷑ ꝓ de
creto· DPro ſtrato.i·lecto· hoc ſtratũ ti · Cõſternata ẽ · i. mẽte de
fecit vel exanimis facta eſt:a cõſternoꝛ eris quod eſt mẽte de
ficere · terreri · ſtupefieri· cadere · Accito.i.vocato accitus a · u.
m. coꝛr. vel ꝓd · Enferret per duplex r. Sub dicõne.i · ſub domi
nio · dicionis ni · nẽ. ne · · g. Inuocatꝰ.i.nõ vocatus. Qunctatio
ne · i. moꝛa · ꝑ c.⁊ u.hec cũctatio onis · id ẽ. moꝛa vel dubitatio· a
cũctoꝛ aris qdð eſt moꝛari vel dubitare Hec cũcta cte.i · mora ·
ꝑc·i per u · Darareris· p. p· Reperis · p· coꝛ · Ca· v · Baſili
cã · i· aulam. pe· coꝛ. In cõſiſtorio·i. in loco vbi ſtatur ad iudiciũ
poc cõſiſtoriũ rii· DPetieris pꝛo petiueris.pe· coꝛ. Alacer· mcor ·
id ẽ · hilaris· hic alacer. hee cris 1 hoc cre. Trabẽ hec trabs bis ·
UCa. vi. Inſõnẽ · i· ſine doꝛmitõne ſomno · hic et bec ĩſom⸗
nis. et hoc ĩſomne Annales · m· pꝛo· i· libros ſingulorũ annoꝛũ
biſtorias cõtinẽtes · Bic anmalisus kugularet⸗t occideret · ku
gulo las · m· coꝛ Suggereret · pe · coꝛ 1i.iduceret ⁊ ĩclin aret· ſug

gero ris · geſli. Iffigi m. pro affigoꝛ geris· affixus ſum. Repu

tãs. mcoꝛ.· ſic ſeruat puto cũ ſuis cõpoſitis · Tirãnis· i. maio

ribꝰ foꝛtibꝰ. hic tirãnus niolim dicebat᷑ rex foꝛtis · a tiro qdð

ſtia Incedẽs · m· pro.i:vadens· ab ĩcedo dis. Stola · id eſt · veſte
¶ Ua. vii. Tacerẽ· m. pro· Aſuerꝰ me. pro· lico me. coꝛ i: ſta
tim. Obſtupuit · i· pre admiratõne rei ĩſuſpicabilis vehemẽter
timuit obſtupeo pes m. coꝛ · Cõſitũ . m· coꝛ i· cõ plãtatum ⁊ oꝛ
natũ · a cõſeroꝛ reris. Operuerũt·i: cõ pꝛebderũt. multiplicati
cõtra eũ· En ꝓ ecce· aduerbiũ demõſtrãdi · ¶ Ch. vii · Droci
dit me coꝛ · i. cecdit ˖ Agapite pe · pꝛo Machinatõnes. i · exquiſi⸗
tas ĩſidiis· bec machinatio onis a machinoe aris mæ. coꝛ. qs ẽ

machinas facere pare cõſtruere cogitare malũ: aſtate ĩſidia⸗
ri ĩſtruere: munire.fabricare: moliri:exquireꝛe iuen ire · Frritaſ
m. coꝛ i· caſſas ⁊ ĩanes· irritꝰ a: um· ex ĩ fatus a. ũ ·q̃i non ra

tus · Motẽdit · i· poꝛrexit Spiſtolis· pe · cor fe. ge · ab epi quo d
eſt ſupra.a ſtolõ qð ẽ miſſio. Auderet· m ꝓp· audeo des ſus ſü

idẽ · ĩitenderẽt ⁊ inſtarẽt · Eᷓpulis me·coꝛ. hoc epu

Surx 8 Meſter. t
ccitis · i.vo catis m·coꝛ.l ꝓ:ab accioꝛ iris· q.cõ.vł ab accieoꝛ ac
cieris ſe cõ. Librariis:i.ſcriptoꝛibꝰ libꝛorũ ſiue epiſtolarũ · hic
librarius rii.ẽ ⁊ cuſtos libꝛorũ. Siban.i.iuniꝰ.Ner veredarios.

id ẽ ꝑ nuncios.vᷣn reda.i.ĩ carruca poꝛtatos.hic vereduſ di · m.

pP · dicit᷑ equus v

ehenſ. i. trahẽs redã · dici᷑ etiã ſecundũ quoſd ã

vered auriga · ide vereda rius a·ũ · dicit᷑ ad veredũ ptinens. 1 B

veredariꝰ ni · diat᷑ nundꝰ. Qõuenirẽt · i· alloquerent᷑· conuenio
nis. me· coꝛ· ĩ pñti. ſed ꝓ· in p̃terito.a ſic venio nis.cũ ſuis com

HZ Poſtis Daleret m. ꝓ · Adar. i. marcii. Celeres m.coꝛ · i. velo ces

ic celer · hec celeris. hoc re . Nuncios.i:ambaſiatas.hie nunciꝰ
⁊ hoc nunciũ · facintinis pe· ꝓ.ĩ ꝓſa.i· purpurei coloꝛis Rerinis

pe· pꝛo · ab aere.aerinꝰ a.um .i.aerei coloris.· Amictus i · cooꝑtꝰ
Serico me · cor · ſericꝰ a. um · de ſera. Oꝛiri me · pꝛo · Tripudiũ · i ·
exultatio.q̃ reſultat ĩ coꝛpe n · g · ẽ
pꝛo penetrauerat · i · ſubĩtrauerat · ꝓènetro as m. coꝛ · in pꝛoſa ˖

a ix · Henetrarat pe · p·

Volitabat · i · frequẽter volabat. volito as:m.coꝛ.Sicuti m coꝛ:

id ẽ ſicut · Direpta i:diuerſimove rapta· a diripioꝛ ꝑis · Dicõni
idẽ dominio nõ habet rectos ĩ ſingulari. Stetere m. p · pꝛo ſte⸗
terũt Cedere · i· occidere · Deſierũt pꝛo deſiuerũt.i.ceſſauerũt· de

ſino nis · deſiui · m· coꝛ:ĩ pñti· Deinceps or.l Pioſ. a·. Vacarẽt

ũ li.ĩ ſingula:
ri. ſed hee epule arũ . In cede · i. in occiſione. hec cedes dis. Con

ſtituere ꝓ· pe: pꝛo cõſtituerũt. Decreueĩr̃t · i. ſtatuerũt· decerno.
nis creui · Conatꝰ m. ꝓi. mala ſtudia. a conoꝛ aniſ. Trriti m· coꝛ.
i.caſſi· ᷑n vrnã ·i.in vaſ quoddã. Suſcepꝑe pe· ꝓ. pꝛo ſuſ. ceperũt
Trãſigere pe · coꝛ·i.p̃terire · tranſigo gis· egi.me · coꝛ · in pᷣſenti.

ſed ꝓ·in pᷣterito·a trãs ⁊ ago:·⁊ ſic ago agis.cũ ſuis com · a. in i·
qñq; mutata/Eypetũt me · coꝛ. ⁊ ſie peto tis:cũ ſuis cõpoſitis.

id eſt.requirunt · Sancireturi: firmaretur. ſancio cis · ſanxi. vᷣ⸗
Sanciui ror eann unr m oderni · In poſterũ · i . tẽpus ſe
Qa.)

a· x. In editõe · i. in trãſlatione vulgata · i · pu

quens m. coꝛ

blica 2 cõi quã fecerũt lyxx.ĩterp̃tes. vel vulgata dicit᷑ qᷓdã trãſ⸗
latio ĩuenta.cuiꝰ actoꝛ ignorat᷑· Interĩ me coꝛ i.ĩ medio ſpacio

Eerebat᷑ · i· dicebat᷑. Obelo m. p·i· figura veru·ſũ vᷣgule.R obelꝰ

li. Prenotauimꝰi·añ oculos legentiũ ĩ margine nõ eſſe autẽti⸗
ca notauimꝰ. p̃ᷣnoto as.me:coꝛ· Trritũ m. coꝛ: Dracones me· ꝓ⸗

ð

Ssup lelter.
hie draco nis· Doꝛtẽta· i.maiora ſigna n· g·m. ꝓ. in pꝛoſa. Vtra
qʒ m· pꝛo·ĩ pꝛoſa· Oetũ · i ſocietatem · hic cetꝰ tus · tui· Heinceps
m. coꝛ·ĩ ꝓſa·i· de ceto. Qa.xi. Qle opatra pe· coꝛ.ĩ ꝓſa· Nrefe
rebat · i. oñdebat · Liſimachũ pe·coꝛ· Interpᷣtũ pe· coꝛ · Tumultꝰ
tus. tui.i· diũſorũ garritꝰ·qnqʒ ẽ ſeditio ⁊ cõmuratio q̃i tumoꝛ
multꝰ. Cocitate · i · cõmote · Diſcrimĩs · i piculi·hoc diſcrimẽ iniſ
m. ꝓ. Inclitos m· coꝛ..i.gloſos. De ſtratu· i.de lecto· ſtratꝰ tus.
tui . ¶ Ca. xii. Conarent᷑· i: niterent᷑ In cõmẽtariiſ.i. i libis me
moꝛialibꝰ. B cõmẽtariꝰ rii · ⁊ pᷣt eſſe adiectm̃. Pio delatõe. i. P aa
cuſatõe bec delatio nis · a detero ferſ.Stuli· Bugeꝰ m. ꝓ · Prohe
miiu.i. ꝓlogus n.g·ẽ. Reꝑimus penulcoꝛ.ĩ p̃terito.ſʒ ꝓ·ĩ pñti
Ca· xii · Abuti me · ꝓ· abutoꝛ eris male vti· Lenitate· id ẽ.
mãſuctudine. Tranſigẽtes·itranſeũtesa tranſigo gis· egi.m·
