ras · m. coꝛ· ¶ Sup argumẽto ad hebreos.
IINIteferre· i. anteponere · et ſic eſt vna pars· antefero pe·
cvor . Pretulit me · cor · i. in principio poſi uit ˖ prefero fers·
pretuli media correpta. DNoſt exceſſum · i. poſt moꝛtem maſeu·.
generis. et quarte declinationis =ðD
Sup epla ad hebreos · Ca. F. MD
IVltiphariã vel multipharie.hic eſt multipliciter aduer
bium diſcretiui vel quali. Nouiſſime·i· vltimo aduerbᷣ·
ſfuuplatiui vel tpis. Qa-ii· Dereff luamus· i· eternaii·
ter puniamur fluimus ꝑ naturã comuptã · effluimus ꝑ cupas
cõmiſſaʒ. pꝑeff luimꝰ ꝑ penã inflictã maxĩe eteꝛnã ter · cõ·ẽ. Hau
lo minus due partes ſunt ſcʒ ĩ hoc paulo ſiue pauco eſt ab an⸗
gelis minoꝛatus quia moꝛtalitatẽ ſumpſit ad tempꝰ · Obnoxi·
id eſt · ſuppoſiti. Nuſq.·.id eſt.in nullo loco ſcripture· aduerb.
loci quod videt᷑ poni pro nunq; vl in nullo loco ſcripture · R
ropiciaret · id eſt· indulgeret ponit᷑ hic actiue cum cõmunite
ſit deponẽs · ¶ CQa· iii · In exacerbatione · id eſt · in pꝛouocati
ne facta in deſerto ˖ Si · id eſt · nõ introibunt · Zubſtãtie · i.
dei et gratie· Infenſus· .id eſt. nõ offenſus:quaſi dicat n
ulis qui crediderũt et obedierũt. vel infenſus. id eſt · va

7 „„7 „ “

fenſus · Qa.iiii. Dollicitatione · id eſt. ꝓmiſſione. hic ſabba

gnificata per ſabbatum quo requieuit deus et in lege obſerua
tur· Doſt dicẽs ſcʒ hac die quaſ Povie. Kncipiti. id eſt. duas fa
cies vel duas acies habenti- ancepſ ancipitis omĩs generis· Qö5
pagum . id elt· iũctuarum · hec compages compagis media pio.
ducta. Diſcretoꝛ nõ diſcretoꝛum ·Capitulũ v. Circumdao:

tus penultĩa correea I:nbeeiles eſt. intellectu debiles · ad

iectiuum. tercie declinationis· Glemẽeta. id eſt. principia ſicut li
tere alphabeti· neutri generis· Opus lacte.naturaʒ habet par
ticipii regentis ablatiuum · Expers·id eſt·ſine parte omnis ge
neris· et tercie declinationis eſt.Capitulum ſextum· Qua
propt er coniur ctio eſt cauſalis· Si quidem due partes ſunt

Buper epiſtolag Mebreos. I
quidem. id eſt· certe ſi ꝑmiſerit deus· Nihilominus pe · cor · id ẽ
nõ minus. Vel pro etiam. Prolapſi · i. procul lapſi a gratia pꝛo
labor beris m. pro. Oſtẽtui · i· del pectui ſiue cõtemptui· m· g . i
q.dedi · Tribulos ·i· herbas valde ſpinoſas m · ge · Tametſi pro
vna pte · i. qmuis Oſtẽtare · i · frequẽter oſtẽdere · Segnes. i. pi
gri· adiectm̃ tercie decli. Adeptus eſt. id elt · inuenit ſiue cõſecu
tus eſt ab adipiſcor ceris. adeptus ſum cũ aceuſatiuo. Contro
uerſie · i· diſcordie. fe. ge . pe · cor · Inchora mcor: qua firmatuꝛ
nauis. Ca. vii. Cenealogia pe · pro · id eſt · generatõis linea
Preſto.i. preſens ſum ſiue in pᷣſenti · aduer · loci · et videt᷑ teneri
quaſi participialiteꝛ hic· Ex iuda poteſt grauari in fine ꝓ patri

archa vel acui pro tribu. ſed nõ tam bene · Spõſor · i. pmiſſor.
ma. ge · Ad interpellandũ · i· ad intercedẽdum ab interpello as

a viii · CQõſedit m. pro. Sortitus eſt me. pro·i: inuenit. a

ſſortior ris· q: con cum accuſatiuo · Sancitũ m. pro.i. cõfirma
tum a ſancio cis · ciui citum. quod eſt firmare et ſtabilire · Qul
pa vacaſſet · i· vacuum fuiſſet. Veterauiti·vetus oſlẽdit Ca
pirli. x · Propiciatoriũ ·i· tabulã que erat ſi up arcã · ne · g. ẽ. ꝛo:
pPralati·i. manifeſtatã a ꝓpalo a8. m. pro Solumodo pe coꝛr.
NPeer amplius . i. valde ampliꝰ eſt vna pars · vel ꝑ eſt p̃poſitio·

cedo dis ceſſi ·. Nioquin. pe/ſemꝑ pro Qoccinea pe.corr.i.ru
bea adiectm̃ eſt. a· x:· Pene· i fere. Nropeceato pro vna ꝑ
te ponit᷑· i. hoſtia. propeccato.nge· Preſto eſt . i. in preſenti l0
co templi. Aſperſi cordai. habẽtes corda aſperſa et müudata⸗
M Xgnis emulatio · i infeſtatio·iignis infeſtãs· emulatio onis f.
ge Morrẽdum . i. valde timendu. Oa· xi · Si quidem due p.
tes ſunt. Arbitrãs m.cor. In pabo
ſſtigiũ.i. ſ ummitatẽ. n· g· Glegãtem.i.pulerũ.elegãs tis.mcoꝛ.

pabolam · i. in ſignific ationẽ. Ea⸗

o. ge · Nõ venitus· i.nõ timẽs · m.cor. Deficiet · i. deſeret poteſt

aaſie trãſitiuũ vel actiuũ.Aciem.i.acuciem:fe. ge et quinte de ·

Grterorũ ·i.extraneorũ.exterus ra·rum .m cor· Ludibria.i. ir⸗

riſiones n. ge. eſt. In mel otis. m. pꝛo · i. in veſtibꝰ de pilis came
lorum . vel melius dicẽdu m eſt qð melus eſt animal quod et ta
xus dicit᷑.cuius pellis melota dicit᷑ ⁊ eſt valde hil ie dea dicit

gloſa.Muguitio dicit ꝙ hic melus meli · et hic melo lonis · vel

BSBuper actbus Ropoſtolorum.
melota melote animal eſt quod taxus dicit᷑ qui fauos appetit
et mella aſſidue captat · et a melo dici᷑ hic melotes lotis · et hec
melota te · m. pro · quedã veſtis de pelle ſiue de pilis illius ani
malis facta a collo pendẽs vſq; ad lũbos qua monachi vtunt
Yſidoꝛus dicit ꝙ melotes e et pera dicit᷑ eſt veſtis caprina
a collo pendẽs precincta vſqʒ ad lũbos que priꝰ fiebat de pel
libus melonis- Vnde melotes ſiue melota eſt dicta· 6 Ca. xii;
Qaſugat me· pro Deinde m. coꝛ in proſa · Obtemperabimuſ
idd eſt obediemus ˖ Naudicãs · mecoꝛ· Nuertimus· i. a nobis ex
dudimꝰ. Qa·xiii · Qõnubiũ·i·matrimoniũ · n· g. eſt · Thoꝛuſ
id eſt· lectus m· g. Addud ·.i a veritate abſtrahi et ſeꝑari:abdu⸗
coꝛ ceris: Hromeret᷑ paſ ſiue tenet᷑ hic cum ſit deponeſ· Neꝛpau
cis · i. valde paucis vna ꝑs eſt· et eſt adiectm̃ ſubſtãtiuatũ ĩ · n ·
genere. (Sup plogo primo in actus aplomꝗũüf.

Frnit pſalmiſta ꝛc qᷓ̊. Dudũ ·i.iãdiu añ · Editũ m·coꝛ ·i ·
compoſitũ. Ceruices m· pro ·i· colla. hec ceruix cis · Te
rere · i. oꝛdinare · texo xis· texui . Animaduertimus·i · eo⸗
gnoſcimus aiaduerto tis ex anima vel aĩo et aduto tis
1 Suꝑ ꝓlogo ſecndo.
natiõe ſyrꝰ ꝛc· Maluit·.i:magis voluit· malo u

=ð
õñ

SSuper actibus apoſtolorum.
Rimũ quidẽ ſermonẽ ꝛcqᷓ. Theopbile me:coꝛ.nomẽ eſt

.

viri.: Qõueſcẽs· i. comedẽs · a cõueſcor eris · ſine pᷣterito

.

n. ge· ? a moueo ues· Sabbati habẽſ iter· quod eſt miliariũ · tm̃
eſt · i. adeptus ẽ· ſiue cõſecutus eſt. Qa.ii· Henthecoſtes · a
penta qd eſt quinq;ʒ et choſte quod eſt decem· quaſi quĩquies
decemiquinquaginta: quia tot dies ſunt inter paſca et pean-:·
techoſten: vtroqʒ die ãnumerato· hec pentechoſte: huius pen:-·
techoſtes te· et hoc pẽtechoſten indecli/inuenit᷑ · Spiritus ve·
hemẽtis · i·venti foꝛtis. Gloqui m:coꝛ. et ſic loquoꝛ loqueris cũ
ſuis compo· Cõuenit m·pro. in p̃terito ſed in preſenti coꝛr·et
ti pe · coꝛre · i · de gentibus ad ritum iudeoꝛũ cõuerſi ma.g·ẽ.· et

Buper actibus Ppoſtoloꝛum.

circa. Oa. iu · Baſes ad ambulanvũ et plãte ad ſtandũ · hec
baſis baſis dicit᷑ quod ẽ ſub talo· Gxiliẽſ.i.extra ſaliẽs · ab exilio
exilis me·coꝛ:xtaſi m.coꝛ.moꝛe latino poteſt pꝛoferri ſicut ge
neſis · hec extaſis· ẽ cum mens nõ a pauoꝛe alienatur: ſed inſ pi
ratione reuelationis aſſumitur · ſed hic accipit᷑ pro vebementi
admiratione · Penitemini hic ẽ deponẽs ſecũde cõiugationis·
imperatiui modi. Deinceps media coꝛrepta in prola · id ẽ · de
cetero. 1 Qapitulũ iiii · Diiudicamur · id ẽ.ad iudicium trahi
mur · Ydiote penultia producta cõmunis generis. et prime de

cCcorꝛrepta· Si tãti agrum vendidiſtis · Nota quod omẽ verbum
pdeoenotans venditionem vel emptionem vel extimationẽ exigit
genitiuũ et ablatiuũ ex natura reſpectus· vt ego emo · vendo ·
vel extimo rem iſtam tribus ſolidis vel trium ſolidoꝛum Con
uenit media producta in preterito. Zelo · id ẽ· inuidia et dolo

re maſculini generis. Ambigebãt · id ẽ.dubitabãtambigo am

bigis ambegi · media coꝛrepta m Yreſenti · ſed produ . in prete
rito.Diſſecabant᷑· id ẽ. in coꝛdibus ſuis pꝛe ira nimia q̃ſi Rinde
bantur. Oeſis· id ẽ.flagellatis · a cedoꝛ cederis Ca. vi. Mur
mur olim erat m generis ſed modo ẽ neutri generis · hoc mur
mur murmuris · media coꝛrepta· Procoꝛũ meproducta· Nica

dinatiõis · id ẽ· ignari indocti · ¶ Capitulũ v. Saphira media

norem penul.coꝛrepta · Timonẽ me· ꝓrodu· Harmenã me· pꝛo
ducta. Submiſerũt · id ẽ · latẽter miſerunt. 6 Qa.vii. Accola.
id ẽ· aduena videtur hic omĩs generis ſed cõmuniteꝛ eſt cõmu
niis generis et prime declinationis · Gmulantes · id ẽ inuidẽteſ

gr⸗

poteſt eſſe adiectiuũ· Prouidẽs m · coꝛ Circiter m · coꝛ · i · fere vH¾'

Q

Krecerſiuit · id ẽ.· vocauit· penultĩa producta quarte cõiugatõis

Cornfeſſus eſt.id ẽ. pollicitus ẽ.ſiue promiſit · Circumueniẽs ·
id ẽ decipiẽs · et qñz idem eſt quod cingere · et ponit᷑ etiam pro

/7

circũire · Rubi genꝰ eſt ligni ſpinoſi· cuius fructꝰ vel vir gula

riis excipiũtur iſta que ſunt maſcu gene· dumꝰ et rubus olea
ſter et piaſter · Moloch·ydolum ẽ ammonitarũ · Sydus dei ve
ſtri ſcʒ luciferi · Renphan qui interpretat᷑ factura ·¶ Qa· viii ·
Demẽtaſſet · i · infatuaſſet et qſi mẽtibꝰ euacuaſſet · Deſerta · i.

nsõõ via ſʒ gaza vetꝰ iuxta egiptũ fũditꝰ euſa.· Cãdaces m· p· ſm

rubus maſculi gene. eſt. nam de arboribꝰ que ſunt femĩ gene

SSup actibꝰ Rpoſtolorũ ·
auroꝛã · v. Cãdacis regina virũ direxerat iſtum Cũ iuuenal cor
ripiat dicẽs. Cãdacis ethiopũ · dic quod ſi declinat᷑ · Hec cãdax
cis · m. pro · ſi eſt ĩdeclina· cãdacis in ꝓſa accẽtuat᷑ in fine· iuxta
doctrinã illã · · Om̃is barbara vox nõ dedinata latine · Accẽtũ
ſuꝑ extremã ſeruabit acutũ · Et nota ꝙ om̃es regine ethiopum
dicebãtur cãdaces ſicut imꝑatoꝛes romani ceſaresillud em̃ re
gnũ ꝑ feĩnas regebat᷑ · Enim · i.certe · ¶ Ca·ix · Spirãſ.i:ſpira
toꝛ:qꝛ ꝑticipiũ trãſit in nomẽ cõſtꝛuctõe.Qircũfulſit·id ẽ.ciꝛca
eũ fulſit· circũfulgeo ges.ſi.tũ · Niquot me.coꝛ:a vltĩa graui ·
Lidde vltia graui moꝛe latĩo.Eneã · m.pꝓꝛo· Erabato · m. pꝛo · i.
lecto · n. g · v· Nro gremio grabatũ ꝓ lecto dico grabatum Qð

ſoleas in eo caput indlinare grauatũ· Saronem· pꝛo· Thabita

me · pꝛo · v· auroꝛe · Extitit in ioppe deuota puella tabita · ᷑tem
ſurge puella tabita tibi ꝛc̃. tẽ auroꝛa.v· Surge tabita.vocata
redit · duciqzʒ reducta Se ſtupuit ·˖ Dig riterts pe · ꝓ· deponẽſ C

pigritoꝛ taris · me· coꝛ. Decoꝛas more latino.Qoriariũ foꝛte de

corio oꝑabat᷑· ¶ CQa· x. Depꝛecãs me· coꝛ:⁊ ſic pᷣcoꝛ caris· cuʒ
ſuis cõpoſitis · Coꝛneli me/pꝛo· Accerſi:i.voca:q· cõ.Hareban
ſe · cõ · i· obediebãt· Poſtera .me.coꝛ:lentis exceſſus ·i:extaſis

tnitiis. id ẽ angulis. linteis vel liciiſ vł miciiſ. ⁊ foꝛte meliꝰ.
cie arũ dicũtur funiculi molles quibꝰ arcũligabãtur pue
cunis.·. de ſtupa vel de ſerico ad opus nobiliũ· Zubmi

poni · Acceꝛſiri · i· vocari debeꝛe·q:cõ· Comitati ſũt eũ.i.ſociaue

—

rũt eũ· comitari aliquãdo ponit᷑ cũ datõ aliqñ cũ actõ. Neceſſa

riis · i· familiaribꝰ ⁊ maxime cõiũctis. Nrocidẽs me·coꝛ· Acce rii

tus pe · ꝓ · i. vocatꝰ. A nudiuſquarta:adiectm̃ eſt. nudiuſquaꝛtꝰ
ta · tum.i:nũc eſt dies q̃rtꝰ·quãdo ꝑ ſe ponit᷑ nudiuſqrtꝰ ẽ
uerbiũ tꝑis · Aſſumus mecor· Comperi me coꝛre id ẽ· cogne
ui · cõpio is· quar.con· Qapi.xi Diſcept abãti· cõtendebãt
Fniciis· id eſt. angulis. hoc iniciũ cii. Meſitãs mcoꝛ.i:dubitans

Eenicẽ ·m. pꝛo·. Hieroſolimis pe · c oꝛ· ſemp Et attẽde ꝙ in plu
rali ĩuenit᷑ hieroſolimoꝛũ in gtõ· hieroſolimis in ablatiuo. -
foꝛte in datĩo ſine diſtinctione generis Hieroſolima vero decii

natõem habet latinã · Annũ totũ cõuerſati ſũt· tradũt grãma⸗
tici ꝙ veibũ ſubſtãtiuum ⁊ ſuã vĩ hñtia regũt accuſatiuũ ex vi
cotinuatõis tꝑis.⁊ hoc frequẽter legit᷑ ĩ ſcript᷑a./Agabꝰ m· coꝛ.

Sup actibꝰ XRpoſtolorũ; Cxl

Ca. xii. Quaternionibꝰ.i.q preerãt quattuoꝛ·hic quatnio
onis · qui eſt ſuꝑ quattuoꝛ· Producere·i exponere ad occid dũůü
Inſanis. m · ꝓ · Quidnã · i· quid. No tribunali · i. in tribunali:
Ca.xii Collactaneꝰ.i.eodẽ lacte nutritus· adiectiuũ ẽ · Sa
laminã pe· ꝓ· Antiochiã pſidie nom̃ ẽ prouĩcie ad drãm alte riꝰ
anchiochie Endicss m · pꝛo · i. ĩponẽs· vncole · i · aduene · me · coꝛ ·
cõ. ge. Erĩde · m.· coꝛ. in proſa· Alias vltĩa acuta i: alibi · aduer.
loci.vᷣ. Qũ nõ eſt nomẽ alias geminũ trabit om̃e· Tꝑis atqʒ Io
ci dat᷑ hec cõmunio voci · Pene · i. fere · Cõuemit m· pro. Selo· i
in ĩuidia 2 doloꝛe · m· g. ¶ Ca. xini · Liſtris moꝛe latino · Gxili
uit.i. extra ſaliuit · exilio lis. Vbi.i· poſtqᷓ;· Sedauerũt .i· pacifi
cauerũt. ſedo as· actiuũ eſt. Perſuaſisi· ꝑ ſuggeſtioneʒ ĩductis
ablatiuus eſt abſolutꝰ. Diſidiam . id eſt· regionem in qua erat
anthiochia alia In athaliã · penultima coꝛrepta Qapitulum
gquindecimum. VDiruta media correpta · a diruo diruis diru
tũ m. coꝛ· q; eſt deſtruere euertẽ· Inde dirutus ta tum · re
dicẽt m· coꝛ· Gadẽ m. coꝛ· Diſſenſio · i· diſcoꝛdia · a diſſentio tis ·
ſenſi · quod eſt diuerſimode ſẽtire diſcoꝛdare· LCaxvi. Ve
M”Ml tati · me. pro.Miſiã · m e·coꝛ. Troadẽ· mcoꝛ. Macedo· m· coꝛre ·
macedo donis ecarcg- e Tamatealni pe · coꝛ · Philippis.
vltima acuta. Colonia in qua ſcʒ diuſi hinc inde collecti habita
pyʒꝛt . a colo lis· Eoras poꝛtã · aduer · pro p̃poſitõe Oꝛatio.i locꝰ

aptus locutõni. q; locꝰ orõis vocat᷑ locuſ locutõis. Lidia me·

.

D o Durparraria dee⸗ oꝑabat᷑ purpurã · Introire· pe · ꝓ· ꝗq· con ··
Spũm phitonẽ· m. ꝓ.· i· diuinatorẽ· phiton toms diat᷑ ĩcãtatoꝛ
ſiue diuinatoꝛ· eſt m· g· Ende phitonicꝰ a: um diuinatoꝛ· Cadẽ
. m. pro.· Eyxꝑgefactꝰ.i.excitatꝰ ab exꝑgeſio fis Lictoꝛes m. ꝓ·
ii ẽ. eos qui dãnatos ſ còm lege occidebãt. vel ad mandatuz iu
Dicis puniebãt· hic lictoꝛ dicit᷑ quaſi legis ictor· alio noĩe dicit
appitoꝛ · Qa. xvii · Zelantes . i. iuidẽtes 1 dolẽtes kaſonis.
media coꝛrepta. Taſon vltima graui. ᷣn beroeam· latino more
Quam celeriter · id eſt valde cito.poteſt eſſe vna pars compo
ſit a aduerbium temporis vel qualitatis · ARderant media corre
prta. Gpicurei penultima coꝛrepta ſe cundum aliquorum vſum
ſed poſſet produci ſicut Pitagorei · Seminiuerbius · id elt ·
ſeminatoꝛ vboꝛũ adiectiuũ põt eẽ qᷓ ſermologꝰ.· Ad ariopagũ

Buper actibus Apoſtoloꝛum.
pe. pro vnde fint dponiſium. Dupſticioſ. os .i· ſuꝑflue curioſos
Attrectẽt.i:cõtrectẽt · mutãt a.in e.a tracto as:compoſita ·Da
maris vltima acuta · ¶ Ca. xvii · Scenofactoꝛie artis qua: ſ.·
fiſt tabernacula ſiue vmnbꝛacula. vel funes a ſcenos quod ẽ vm
bꝛa vel funis et facio· inde ſcenofacio cis · et ſceno factoꝛius a.
um.i.ad ſcenofactoꝛẽ ꝑtinẽs· Migrãs·i.trãſiens· Si quidẽ due
ꝑptes ſunt. Soſtenẽ.m.coꝝQenchꝛis vltima acuta locuſ eſt. PHri
ſcilla erat vxoꝛ:aquila vir · Ca.xix. Suadẽs me · pro Tirãni
foꝛte nomẽ dignitatis eſt vel nomẽ ꝓpꝛiũ. Semicinctia ·i· ve⸗
ſtes ex vno latere depẽdentes vel ʒone ſiue veſtes nocturne vł

genus ſudarii quo vtunt᷑ hebꝛei in capite ſᷣm papiã dicit᷑ ſemi.g

cinctiũ quod dimidiũ eingat. m yſidorũ dicit᷑ zona minus la-
ta. a ſemis quod eſt mediũ et cinctus.n·ge:eſt.Exoꝛciſtis·i·ad

iuratoꝛibus· hic et hec exoꝛciſta te · Trãſita m. coꝛ· Nõ ꝑiclitahbi
tur et cetera ꝑs·i.acquiſitio lucroꝛũ:i.nõ ſolum oꝑa veſtra a

na nec mercede digna redarguẽtur · ſed religio veſtra dehone:
ſtabit᷑ In theatrũ m·coꝛi:in ſpectaculũ vbi rei puniebant᷑. SZe
datos.ipaciſicatos. Temere m· coꝛ.i· puerſe ſiue ſtulte. Eoren
ſeſa foꝛo dicunt᷑ vbi cauſe vẽtilabant᷑· nõ theatraleſ vbi rei pu

niüütur · Obnoxius· i reus et occdi dignus · ¶ Ca.xx · Derbe

en vltimi acuta. q́
nul ſit producẽda ſicut de cirene · Cõtra chiũ due ꝑtes ſũt·
letum m. pro · Quo minul due ꝑtes ſunt · quo · i.vt.minus·i·n

Manẽt · i expectãt. trãſitiuũ ſiue actiuũ· Subterfugi penul. p.

m. pro· Trophimus m· cor. Mitilenen vltima acuta. qᷓ

in pꝛeterito· Quo minus due ꝑtes ſunt vt ſupra. Procũbentes

*

id eſt · ſe inclinates. ¶Qa·xxi · DPatharã m cor. Explicatai · ex

pedita:. Aligãs mcor.Gmulatores.i:magni zelatores· T mpẽ⸗
de. i. inſta · et iũge te illis· impẽdeo des. habet idez preteritũ et
ideʒ ſupinũ.cum impẽdo dis· ſq; impẽdi impẽſum · Sicariorũ
id eſt· habentiũ ſicas·i:gladios quos quidã appellãt minas ad
iectiuũ eſt.et ſm doctrinale debet ſcribi ꝑ duo cc·ſq; ſiccarius.

Municepſ medi · coꝛrepta eſt munia · id eſt.officia capiẽs quaſi

cenſum romanis profeſſus· nõ autem vocat ſe ciuem ſed m
nicpeʒ · a municipio · id eſt· territoꝛio ciuitatiſ illius in qua nu
tor · i. ãatoꝛ ſiue imitatoꝛ.⁊ zelatoꝛ· Loris ·i· babenis ſiue cĩgul

hoc lorũ lori · Indemnatũ ·i · nõ damnatũu ſiue nõ cõdemnatũ ꝑ
ſententiã· Toꝛtoꝛi m. pro · a toꝛqueo es· torſi toꝛtũ vel toꝛſum
Reſciuit · i· recognouit reſcio cis ·¶a · xxii . Diſcerꝑet · i · diů
ſimode carpet᷑ et laniaret᷑ · diſcerpo pis · pſi · a dis et carpo pis ·
Fppropiet iappropinquet · Cõuenit in p̃terito.i cõuentio fa
cta eſt ĩn antipatridẽ. i.in ciuitatẽ· ab antipatre edificatã pe·
cor ·¶ Qa· xxini · Preſto eſſe · i. pſentialiter eſſe · adu·loci.Ma
turius · i· feſtinãtius ſiue celerius ¶ Ca· xxv. Bernice vel beꝛo
nice poteſt acui ĩ fine moꝛe barbaro nomẽ eſt viri ß᷑m quoſdaʒ
ſem alios nomẽ eſt vxoꝛis vel cognate nimis dilecte · AOmbiti
one . i· cũ multo apparatu ſiue comitiua · Admiſle. id ẽ · cõmiſſe
Ca. xxvi · Exter us m· cor i· extraneus exterus a: um. Si ꝓ
ꝙ. Gloquoꝛ m· coꝛ · ¶ Qa xxvii · Quſtodiis · i· vĩctis · hec cuſto⸗
dia die · Ad rumetinã pe. pro · i· ad romã nauigãtem . vel melius
ab adrumẽti ciuitate affrice· adiecti eſt· Suſtulimꝰ.i:nauiga⸗
teo nẽ habuimus ·tollo lisſubſtuli ſublatũ.Macedone pe· coꝛ ·
Suſtuliſſemus.i· recepiſſemus nauigationẽ tollẽtes · Qnidon
eelt inſula cõtra aſiã et eſt cõmunis litera · ſed grecus babet H
nidon. Salmonẽ m· pro· Thalaſa me· coꝛ· moꝛe latino · Siquo
mõ due ptes ſunt · Suſtuliſſemus·i.receſ ſiſſemꝰ. Legebamus
i. na uigabamꝰ.vᷣ. Eur aurũ virgo flores· mare nauita· libros
QClericꝰ.equiuoce ſingula quiſ. qʒ legit · Typhonicus pe corr · a
typhos quod eſt inflatio quia facit mare inflari: Scaphã i.na
uiculã. Rccngẽtes.nauẽ · i. in ꝓcinctu tẽpeſtatis armantes·n
ſirtim i · in periculũ quoddã ab attractiõe harene in tumulos
ſic dictũ · hec ſirtis tis· Tactũ ꝓiiciẽtes que eꝛãt in nauim ·g et
q · decli · rmamẽta · i· vtẽſilia · Adria regio erat ad quã nauiga
ant vel nomẽ terre a qua dicit᷑ mare adriaticũ · adria pluralit
pro ſcopulis m·cor · Bolidẽ · m· cor ·i: maſſam plũbi ꝑ quã nau⸗:
te experiunt᷑ maris ꝓfunditatẽ. hec bolideſ dis. vel foꝛte bolis
bolidis · . Der bolidem pluũbi dic maſſam ſignificari· Per quã
nauta ſolet maris explorare profundũ · Sub obtẽtu · id eſt · pre
textu ſiue ſimulatione maſ. gene · et quarte decli· &R pꝛoꝛa · id ẽ.
ab anterioꝛi parte nauis femĩ gene. Eyxcidere pe · coꝛ. i · cadere i
mare · Animequioꝛes · i· equioꝛis animi et cõfoꝛtati. Sinum id
eſt. poꝛtũ vel locũ alium · m · g· · q de · Arthemone pe. pꝛo · id

Super actibus Fpoſtolorum. c lLs

Sup ꝓlogo ) icanonicales eplar.
modico velo hic arthemo onis. m pro.⁊ hoc arthemũ mi· pro
eodẽ · Bitalaſſũid ẽ·cõcurſuſ duoꝛũ mariuz · a biſ talaſſũ qdð
mare · bitalaſſũ quod ẽ etiã veſtigiũ luto impreſſũ. Impege

rüt. i.impulerũt · quaſi ceſpitãtes· im pingo gis· pegi· impactũ
i · impellere · tangere · Pi Fris eſt vktima pars nauis. hec pup
pis pis. ſ Ca·xxviii. Miletene nõ mitilene vt volũt quidam
quod ẽ nomẽ ciuitatis nõ inſule.vltima acuta. Dira·i:maſſa.ſi
ue cõgerie et ſtrue lignorũ ad accẽdẽdũ·hec pira rea pir qdð ẽ
ignis · Vipa me · c. ſerpẽs ẽ ſic dictꝰ f. g. ẽ. Exhibuit i. tractauit
Diſſenteria·i.paſſione ĩteſtinorũ.a dis quod ẽ diuiſio · 1 ente
ria que ſũt inteſtina· hec diſſenteria rie.i.diuiſio continuatõis
inteſtinorũ . ſq; vlceratio ĩteſtini quã atecedit fluxꝰ quẽ greci
diariaʒ vocãt.Vexatũ·i:moleſtatum.Qui ſ. cz inſule erat ĩſigne
caſtroꝛũ · me· ꝓ. vel cui naui erat inſigne caſtorũ:me. cor. id E .
duoꝛũ filiorũ iouis.qui fuerũt caſtoꝛ pollux. et hec ẽ melior
litera · Siracuſani pe· pro Qircũlegentes. id ẽ. circa ſiciliã na:
uigantes.·a crrcũlego gis· pe· coꝛ·ſi eſt vna pars · vel ſunt due
partes · Nota q; lego gis · in cõpoſitis mutat e.in i · vt diligo
colligo·exceptis ꝑlego ⁊ relego: circũlego eſſet terciũ ſi e

vna pars:Nuteolos nomẽ loci vbi virgiliꝰfecit balnea· Ap 0

ru vna ꝑs pe· coꝛ.a n. g. Apifera dicunt᷑ funes que coꝛnibꝰ
tenne dextra ſiniſtraq; tẽdunt᷑ retrouerſa. ſcʒ que veli fe

coꝛnua ⁊ extẽdunt velum· Tribꝰ tabern is · locus ẽ ſic dictꝰ. id ẽ
tribꝰ domibuſ in litoꝛe poſitiſ ex vno fũdamẽto edificatiſ. Si

„

bimet nõ cũ ceteriſ ꝑegrinis· In cõductu i. in hoſt pitio · m. g ·

q· d. Ceſarẽ appellare · i. eiꝰ audiẽtiã poſtulareex ad a pello a
qð nõ ẽ ĩ vſu:ſed cõponit᷑ cũ ad.mutata d.ĩ 2 8ꝛ appello q;
ẽad ſe vocare vl alterius iudiciſ audiẽtiã poſtulare Inter
re ẽ ĩterꝛogare ĩter aliqᷓ vocare alloqui.cõpello as/are Ef
care· ĩ cauſã trahẽDello las.i.vocaẽ Alloq m. coꝛ. ſic loquor
queris · cum ſuis cõpoſitis Qircũdatꝰ pe.cor. Conducto:.iho
pitio cõductꝰ a. um adiectm̃ ſubſtã tiuatũ · Mc
4 Zup ꝓlogo ĩ canonicales epli1is.
Acobus p trus iobannes ꝛc̃.ĩfra. Ediderunt.id eſt- compoſu
erunt edo edis didi: Miſticas.id eſt· ſpirituales ſiue intelleczun
ꝓfundas a diectiuum eſt· a miſtis vel mſi ticen quod ẽ ſecreti

65 Supepiſtolii/ facobi 2 Petrr. C. lvi
Succeinctas·i· breues· a ſuccingoꝛ geris · cinctꝰ ſum · adiectiuũ &%à
gge eelſt.Cecutiat·i:cecus apꝑeat · cecutio tis.me· coꝛ:q:con· Duduz
d idé6-iam diu. aduer. tẽpꝑis- d lineaʒ i· ad rectitudineʒ. Digeſte
dx id ẽ · oꝛdinate ſiue explicate· a digeroꝛ geris Qompimus pe · ꝓ ·
in pieſeti cũ ſit · q· coniu · pterito · coꝛ:eã ·i.ĩuenimꝰ cognoſci
mus . cõpio peris· Im pẽſiꝰ.id ẽ · inſtantius · id eſt·frequenter

cum magna inſtantia
sW Super epla facobi· Cail. H
FYcobꝰ dei 1 domĩ noſtri hieſu ꝛc· Meſitãs.mcoꝛ.i dubitans.
Abſtractꝰ.i a bono ſeꝑatus· adiectm eſt· ab abſtraho his · ⁊ ab
ſtr aboꝛ heris· llectus id eſt. ad malum attractus · ab illicio ciſ·
lexi·lectũ. quod eſt illaqueare.a liceo licui vel lexi.ſed compo⸗
ſita tenent lexi. ⁊ lectũ · excepto elicio quod facit eliein et elici
tum. eſt aũt elicere trabere illectus a um. i. illaqueatꝰ ſeductꝰ
quaſi in licio poſitus et ligatus. Lꝛãſmutatio in eſſ Etia · Viciſſi
tudinis obumbꝛatio · id elt. viciſſitudo opumbꝛans ſiue obſeu
rans. quia ab eo non procedunt viciſſim bona et mala · mala
enim culpe obumbꝛant.ipſa vero eſt ſumma lux· Inſitum me ·
coꝛre · id ẽ· coꝛdi impreſſumſicut ramus inſeritur ſupiti · ab in
ſeroꝛ reris· Refrenans me:produ et ſic freno nas · cum ſuiſ cõ

Pn poſitis · Qapitu ˖ ii. Gmanat media pro i. emittit · pri · cõiu.
Ca.iii. Selum . i. feꝛuoꝛem boni:quem amaritudine detur
patis· v· de ʒelo Suſpicio liuoꝛ amoꝛ indignatio feruor· ſuſpi
ut in zelotipis · Qa iii Militãt· id elt · dominãtur · Zela
eſt inuidetis: uel nimis ardenter appetitis Inſu matis.
id eſt. expendatis · inſumo isſumpſi dicitur quaſi ĩ proprios
ſuumptus facere Vnde glo· ſuper hunc locuz · vt in concupiſe cẽ
tiuiis veſtris inſumatis. i: in ueſtris uoluptatibus expendati in
ſumo is. me· pro. 2 debet ſcrihi per unum m Vapoꝛ aqueus ul
terreus uel calor. LCapitulũ v. Kgite ſcilicet penitentiam
Sruginauit id eſt. erugine deuaſtante metalla detenoratum
eſt · erugino eruginas prime coniugatõnis ⁊ neutri generis.
Sr ugo eruginil . me · pro · fei ge ·
Suüuper epiſtola prima petri · Qan
AAfImon petrus c·Incolatꝰ i ·pegrinatõis m · g · ⁊ · d ·
C:ii· Diſcolis · m· coꝛ · i· a ſcola diſciplĩe diſũctis:

—

ð

—
—

—— 2—

ðJð

Super epla ſecůũda AAetn
adiectiuũ eſt. Liuore me· proi carne liuida pꝛopter verbera· hi
uor oris. m·g· et quãdoq; ponit᷑ pꝛo inuidia: Lucri
fiãt.i. acquirant᷑ lucriſio fis. ocu ples m· cor · pletis pe· pro⸗ꝛ·
eſt cõ · g · i. diues · Emulatoꝛes· i:amatoꝛes: Deglutiẽs i. deſtru⸗
ens · a deglutio tis · m· pro · ¶ Ca. iiii. Obſtupeſcũt ipſi cõöuer
ſi · ſ ebluſi et triſtes· quia tm̃ cum malis fuerũt · Nolite pꝑegni
nari a ſtatu ſidei · In feruore ſeʒ tẽptationũ Ca/v· nſinuuna
te · i · manifeſtate · inſinuo al. pri. eon.etiã dicit᷑ latẽter ꝑſuadeꝛe
diſſimulare. ornare.dicere = .

Super ſecũda epiſtola Netri. ¶Ca. . 4

on Petrus ꝛc · ꝗ. Soꝛtiti m.pro.i:adepti · ſoꝛtioꝛ ris.
ꝗgq.. con· i. acquiro et diuido cum accuſatiuo: Subinferẽ
tes.i .ſub deo ferẽtes.i · gerẽteſ. Si adſint · id ẽ · ſi pñtia
ſint et ſupent viciorũ bella eſtoi.m preſentia. Satagite · i.
conamini · ſatago gis·tegi· m· cor.in preſenti ſed pro· in prete
rito. Tabernaculo.i· coꝛꝑe · n. g:eſt. Huiuſcemodi pe·cor·o· g.
et indedi. componit᷑ ex duobus obliquis.ſcʒ ex huius et modi
ſulabica adiectione ce:interpoſita:et eſt demonſtratiuũ. Riu
modi relatiuũ. Illiuſmodi et cuiuſmodi ſimiliter · iſtiuſi

dem õſtratiuũ Kliuſt modi diuerſitatẽ notat. et ſm ſu a8 ori 8
nes ſigniſicãt. et ponunt᷑ penultimã ſemꝑ corriꝑeDelapſa:
deſurſũ lapſa· a delaboꝛ beris· Allata-i adducta ab afferoꝛ fe
ris· allatus ſum · m· pro· ¶ Ca ii. Negociabunt᷑ i quaſi ne.
ciando decipiẽt· negocior aris:i·mercoꝛ anis· deponẽs elſt· a

lutum cõiter· Tam olim.i:ab etemo ꝓuiſum. vel iam olim:i

initio tpis· Rudentibus.i.funibus peccatorũ·hic et hec r
dẽtis funis nauiũ· ſed rudo rudis · ruſi ruſum eſt damare
ni · inde rudẽs tis·i aſinus. vᷣ· Dicas rudẽtes aſinos funeſq
dentes. poete tamẽ quidã conipiũt verbi huius primã qi
eſt rudere ſed rudio dis · dii· vel rudiui. eſt cõmune oĩm anima
lium clamare ſiue aſini ſiue aliorũ et cõponit᷑ cum eet dict
rudio dis · m. cor · in triſſillabis i· extra ruditatẽ trahoẽn tarta
rum.i· in infernũ m. cor· hic tartarus et hec tartara in plurali
Sodomoꝛũ et ſodomis inuenit᷑ in plali· nephãdoꝛũ:i. nõ no
minãdorũ · ꝓpter enoꝛmitatẽ malicie adiectm eſt· EGxecꝛabile vi
det᷑ eis · i · iniuſtũ .· In ꝑnicẽ.i:in moꝛtẽ. hec ꝑnicies cei: ẽ moꝛs

E6Eeod pnixy cis. m. coꝛ· in obliquis et omĩs generis dici᷑ mortifer

n ſiiue moꝛtalis. a per necis. Delliciẽtes quaſi poll uciẽtes·i. pol

luẽteſ. a pellicio eis· pellexi lectũ · quod eſt deciꝑe · Vnde pellici
u entes · i. decipiẽtes. iñ pelex licis· vno · l. ſubtracto · ðꝛ cõcubina
de· ᷑ ᷑quia rrequẽter decipit leccatoꝛẽ · inde pelicatus tus:m · g · et · q;
i decli i cõcubinatus vel pctm̃ cum pelice · ktẽ a pellicio cis · pel
IA.
ee

eſt in vſu· Qoꝛreptionẽ · i· rep̃henſionẽ · Veſanie · i· ſtulticie · pe ·
coꝛ · Subiugale mutũ.i· aſina iugo aſſueta · vel iugo domita cui
. inſidere cõſueuerat · Prohibuit loquẽdo. et a via declinãdo · et
pedẽ ao maceriã atterẽdo. Dellicit · i· decipiũt · pellicio cis · lexi
flſectũ · ter. cõiu· Sus ſuis · cõ.g. In volutabro pe· coꝛ
e·eſt · locus lutoſus in quo inuoluit᷑ poꝛcus · ¶ Ca· ii · Non

cuſatm̃·q pro dtĩo· Soluent᷑ i. in melius mutabunt᷑ ſoluoꝛ ſol
uer is ſolutus ſum. Tabeſcẽt.i·deſiciẽt · Quo · i. ad aliquas qua⸗
litates · Satagite.i. conam ſatago gis · tegi m. coꝛ. in pñti ſeo
pro · in p̃terito· Deprauãt · m pro. Traducti·i· vltra termĩos fi

id eſt. extra cadere · 1Sur plogo in eplas Tohãnis·

ſertũ tu . tu in to fit diſſeꝛto as· Cõprobet m. coꝛ et ſic ꝓo as·
cum ſuis cõpo:. . Suꝑ pᷣma epla iobãnis. Ca· ·

D

6 et tracto as · ¶¶Ca.ii · Eilioli. pe· coꝛ · Propiciatio·
„ 7 — „ 7 . —RW7 27
id ẽ· miſ eratio vel recõcialiatio ꝓ totiuſ mũdi peccatiſ

(QOa. ii · Suadem“ coꝛda noſtra. vt ſq; ad melioꝛa ꝓſiciamꝰ
vel ſuade mus· i· inclinamus coꝛda noſtra ad oꝑa dilectõis fra
terne · proprie tñ ponit᷑ cum datiuo habito aliqñ aceuſatiuo.
vt ſuadeo hec tibi · Soluit · i · qui deũ et hominẽ eſſe chꝛiſtũ n5
credit. Qa · üi · Quiſquis · i· oĩs qui. Nota ꝙ dictio gemĩata

oꝛ in ꝓſa · n.

lateat vos · i· vobis ſit notũ · lateo lates ·et deceo ces.exigũt ac⸗

dei ducti. Excidatis ·i· extra eadatiſexcidoꝛ deris· exciſus mcoꝛ ·

Xtionẽ verbiꝛc. · Oloresi:eos qui hñt alios odio. B
oſloꝛ oꝛis· m. pro. a ſupio verbi defectiui · odi odiſti ofũ
liliſu · Gouſq;.i. in tãtũ. Diſſertat · i.frequẽter diſſerit · qd
tractare · dicere. ſapiẽteꝛ loqui cõfirmare · diſſero ris · rui · di ſ

tix ̃us dicit᷑ ab anti quod eſt cõtra et xp̃s·q eõtrarius xpᷣo

)Sup prologo et eplis fobhbãnis. Cyljx

lax lads · o· g· i· fallax· et hec pellacia·i.fraudulẽtia · pell aciter
id eſt. fallaciter vł'fraudulẽter · a ꝑ et licio cis cui·vel lexi.qð ñn

„ „ E „W„ — „ r
Vod fuit ab initio ꝛc. · Qõtrectauerũt · a mutat᷑ in e· ex

Sup epiſtolis iohannis et Fude
vt quiſquis et aſſumens cunq; vt quicunq; habet vim duoꝛuʒ
caſualium ſcʒ relatiui et antecedẽtis.et debet poni in eo c aſu ĩ
quo ponitur relatiuũ.facta explicatiõe · vt video quiſquis cur
rit . i. omnẽ hominẽ qui currit·¶ Ca v. Regeneratio que eſt
ꝑ fidem et caritatem · quibus homo renaſcit᷑ in baptimmo.
Suyper ſecũda epiſtola iohãnis·
GSnioꝛ electe dñe ꝛc q̊. Videte.i:conſiderate et ſeruate·
Quui pcedit ·. i· qui ſe pᷣcedere alios in ſapiẽtia et doctri‚
— na iactãter dicit · Nec aue ei dixeritis tãq; excõicato ·v.
Os oꝛare vale cõmunio mẽſa negat᷑· It os meũ ſpero ad os ve
ſtrum loqui. ¶Sup prologo in terciã epltam
G Nium pietatis ꝛc.infra:Diocrepẽ· penul.coꝛrepta · Ob

Hiurgat i redarguit pri· con.
— Sup terda epla iobannis: M
Enioꝛ · Caio cariſſuno ꝛc. Maioꝛem hoꝛum . i.hiis.gre
cuiſmus eſt · Primũ · i · principatũ m ge er de. Diocte
pes pe · coꝛ:Qõmoneã ·i · cõmonebo·ipatefaciã oꝑa eiꝰ
cõmoneo cõm ones m · coꝛ:et ſic mon eo nes·cũ ſuis cõpo· Car
riens.i:falſis ratõibus vtẽs aduerſum nos·ad nos cõſutãdo
„ Prologus in epiſtolã fude ;

Vdas aplus ꝛcj Grutos m.coꝛ · i.liberatos.De ſubiug
cipit quod ſequit᷑ pro ſuo caſuali ·ſed vltima p̃poſitio ur
Pꝓprio caſuali. et hoc attẽde quãdocũq; plures p̃poſition es ſe
Vdas iheſu chꝛiſti ſeruus ꝛc. infra. Depᷣcãs me.coꝛ:Supcertari
id eſt · ſupꝑ fundamẽto ſancte fidei certari vſqʒ ad moꝛtẽ · ſuꝑce
tari p̃t eſſe vna ꝑs· et infinitiuus vᷣbi imꝑſonalis paſſiue voci

ſuꝑcertat᷑· ſuꝑcertabat᷑ · certatũ ẽ · vl ye eẽ ĩfinitiuꝰ vᷣbi de
tis · ſuꝑcertoꝛ aris· qð qñʒ ẽ neutrũ:

u. Qõmonèé. i. p cõmonitõen
excitare. cõmoneo nes·m.coꝛ. Domiciliũ·i.habitationẽ celeſte
Einitime pe.coꝛ.i:qᷓ erãt cõfĩes. Exfoꝛnicate·i.extra naturã fo:
nicate · i · ſeqᷓntes cõcupiſcẽtias ĩ carne altera:i.ĩ carne maſculo
rũ qᷓ illi cõcubitui ẽĩdebit a. Diſputãs·i. cõtẽdẽs· Alteꝛcaꝛet᷑ ꝛ
dyabolꝰ volebat ꝙ coꝛpꝰ moiſi hret᷑ vt ĩ ip̃o ppls ꝑ ydolatriã
ĩqnaret᷑ · Noꝛũt ꝓ nouert · Effuſi m. ꝓ· i. toti extra fuſi ad amoꝛẽ

äü

Si Rpocalipſis. Q
mercedis · Eeri maris·id ẽ.feruẽtis et inquieti adiectm̃ eſt. De
ſpumãtes · i · ad modũ maris ĩqeti ſi pumãtes.ðſpumo as · m p.
Tocella tenebrarũ.i· magtudo penarũ ĩqeta ĩ ſẽſu et tenebro
ſa i viſu · Queruloſi · i · aſſueti cõqri · Mirãtes·i. mirãdo honoꝛã
tes · Segregãt m. cor .i· a cõſoꝛtio fideliũ ſ epant ſe ·
4 . Eiper prologo apocalipſis · Z
Obãnes apls euãgeliſta. ꝛc ᷓ. Afciuerat.i.aduocauerat. aſcio
ſcis · dic quaſi iuxta ſe cire · Soꝛtiret᷑ · i. inueniret ſiue ſoꝛte ha⸗
beret diuine diſpoſitiõis· ſoꝛtioꝛ tiris · deponẽs ·q.cõ. Apocali
plſis fe. g. eſt · i. reuelatio. DPrenotatc᷑ i:intitulat᷑ ſiue appellatur
ipe deus. (Sup alio prologo.
ho mentito · i. ꝓ dignitate 1 ꝓfunditate. Lauſ eſt inferioꝛ
gquia nõ ſufficit · ¶ Sup p̃mo li RRpocalipſis: Ca·.
BPDocalipſis eſt reuelatio.ab apo quod eſt re · et calipſis
gquod eſt velamentü· inde apocalipſiſ ireue latio femĩ
Agg eſt · Dupugerũt · vᷣ. Sepe boues pupugi:pũxi quãdo
qʒ arenin Paczo gis.pupugi· Pergamo m.coꝛr Tiatire pe ·
cor · Sardis vltĩa acuta. Hodere m.coꝛ· hec poderis ris·ſaceido
talis linea veſtis coꝛꝑi penitꝰ aſtricta. eadè talaris dicit᷑ a pos
podos grece quod ẽ pes.quia deſcẽdit vſq;ʒ ad pedes · Aunical
co · i· metallo quod ſplẽdorẽ auri et duriaã eris poſſidz · hoc au
ricalcũ ci. Ghi. Rũpheã ·i.ſpatã f·g.et m.coꝛ. Nicholaita
rum . i· hereticorũ tenentiũ ſectã cuiuſda heretici dicti nicholai
Sigquo minus due ꝑtes·i. ſi hoc nõ feceris. Mãna.n g. eſt . 2 in
decli · i. panis celeſtis: Calculũ ·i. la pidẽ duriſſimũ rotũdũ ĩ om
imõ pte leuiſ ſimũ igneũ et carbunculũ dictũ propter flammeũ
colorẽ m. g eſt· Hropheten.m. pro. ꝓphetes phetis.cõ· ge · eſt.
De ydoloticis · i · ydo lo cõſ. ecratis adiectm̃ pᷣm huguicionẽ coꝛ.
penul. quã cõmuniter omẽſ ꝓdu. Qa ·iii. Inquinauerüũt · i.
maculauerũt · inquino nas. m.coꝛ· Amẽ. i · veritas tenet᷑ nomi⸗
nualiter ſicut hic· Item aliquãdo aduerbialiter · vt amẽ.i.vere et
fideliter · tẽ aliqñ verbaliter. vt amẽ · i. fiat. Locuples pletis.
id eſt ˖ diues pe·pro.o · g·vel cõ. Collirio.i:vnctiõe facta ad ter
gẽdũ feces oculoꝛũ · hoc colliriũ rii. Emulare i. ama et caritatẽ
abe. ſ. Ca:iiii .· Taſpis ſpidis mecoꝛrepta. gẽma eſt viridis
coloꝛis · Sardinis media coꝛrepta. hic ſardo dinis · ſi eſt idem

Su prologo et libꝛo

Suyper libꝛo NRypocalipſis.
quod ſardonivx eſt tricoloꝛ · niger in imo· candiduſ in medio ru Rſ
beus in ſummo·S maragdine ecer in doctos adiectm̃ eſt · HM
a ſmaragdo que eſt gẽma cui nihil viridius cõꝑatur. qui hic ha
bet ſmaragdinis declinet· hec ſmaragdo dinis · pe · coꝛ · Fris eſt
no mẽ celeſtis arcus· hec iris iris· vel iridis me·coꝛ· Senas a ſex
dicit᷑ ſenus a: um ·CQa. vi · Dicẽtem. cõſtructõ eſt ad intelle
ctum. Stateraʒ me· pro. Bilibꝛis m. pꝛo.eſt vas capiẽs duos ſe
xtarios. hic bilibꝛis bꝛis. et põt eſſe adiectm̃· hic et hec bilibꝛis
et hoc bꝛe · a bis et libꝛa. Qilicinus pe· pro· a cilicio. Groſſos i.
ficus primitiuas immaturas et inabiles ad comedendũ: ꝗqᷓ ad
pulſũ vẽti de facili cadũt· hic groſſus ſi · m · g. Qa. vii. mẽz
id eſt· veꝛe vel fiat. Amicti·i.cooꝑti: ab amicioꝛ ci ris amictus
ſuz. q.cõ · quod eſt coopꝑiri ſiue veſuri. Dealbauerũt · id . valde

albauerũt. OQa. vii · Qanituri nõ habet oꝛiginẽ· nã cano ca
nis cecini facit cantũ in ſupino nõ canitũ · Vnde in vltimo ſu
pino ſcʒ cantu addita rus fit canturꝰ.et ſᷣm hoc ſeribi debʒ hic
legi et teneri canturi triſſilabũ.nõ canituri tetraſulabũ. a co
no can is cecini quod eſt cantare et diumare:et ſic eſt neutn
ſed pro laudare et metrice ſenbere eſt actiuũ vel tranſitiuũ
Qa. ix · Scoꝛpii duplicẽ habet declinatiõʒ hic ſcoꝛpio on
et hic ſcoꝛpius h. Kculciet. ſtim uli quẽ gerùt animalia acul
ta. ſicut eſt apis. Ttem aculeus eſt genꝰ toꝛmẽti ad modũ acus

7

