mn. . g. Nõ ſubſcripſerũt·iꝑ ſcripturã ĩ ſcrutimio factã nõ
cõſenſerũt. ſubſeribo bis· m. pro. Agapito pe· coꝛr. Vna.i.pari
ter vlti· acuta. Obſecrãs m.coꝛ. Reu oca m· coꝛ. et ſic voco cum
ſuis cõpo.Natriciũ ·i: ſenatoꝛẽ. vel de familia ſenatorũ. ꝑ quaʒ
poteſt ĩtelligi p̃ſes p̃fectus tribunꝰ ꝓpugnatoꝛ: Datricii dicti
ſunt qꝛ ſiẽ pater filiiſ ita illi reipublice ꝓuidebãt fide liter · Apo
criſariũ.i·ſecretariũ· cancellariũ m.g.ab apo quod eſt re ⁊ cri
ſis quod eſt aurũ et ſecretũ et iudiciũ· inde apocriſarius rii·i.
ſecretarius. cancellariꝰ cõſiliarius. Intereſtli.in cauſa eſt. in
terſum interes ĩtereſt.ab iter et ſum es elt. Lateranas· i· iuxta
locũ vbi ſepulta ẽ rana quã Nero dici vomuiſſe. hoc later anũ
ni . vel hee lateꝛane arũ qſi locus in quo latet ſ epulta rana. Sil
uerio cũ Virgilio ſoliſ in ablatiuo. Mauſoleo pars aliqua erat
paladi ·n· g· 2 pro.le· Regionarius qui curã habebat prime re

ionis· En legẽda ſancti pauling.
tus q · de et m · g. vel potius natale · n. g. Vuãdaloꝛũi
lorũ popolorũ. Vuãdalus a. um. m. coꝛ. Terribili viſio
ne · a video des· nõ iuſſione· In le. ſancti iohis baptiſte·
n NRialis · i. natiuitatis. hoc natale lis. et hic natalis lis· in
EEeeooo' ſenſu dꝛ obitꝰ ſanctorũ quo naſcũt᷑ ce lo.natiuitaſ
pvero pprie eſt ortus quo homo naſci᷑ mũdo. Sed vtrũq; po
nit᷑ pro vtroq; a natali natalicius a um. qð ad natale ptinet·
⁊ hoc nataliciũ cii:natiuitas. Teſtatũ paſſiue pontt᷑ hic a teſlo:
tiaaris · Deſtinauit · i. miſit· deſtino as m. coꝛ· Rdeo m. cori.ĩcrmm
oddduer quãti. Dẽſiſſimas · i. valde ſpiſſas. adiect m̃ ẽ. Squalẽtis.
iiiid ẽz apti et ſqualidi vl inculti.a ſ. qualeo es.qð eſt ſordere eſſe
vl fieri ſqualidũ et aſperũ. Obſitus me cor. i· repletus et circũ
plexꝰ. ab obſeror ris. ſitꝰ ſũ · Sqlebat · i. aſp et ſ. qlidꝰ erat· Mu⸗:
M nerat᷑ i.donat᷑ et honorat᷑.munero as:·et muneror aris. Affo
re · m. cor.i:eſſe · Vehiculũ.n.g.inſtrumetũ eſt ad vebendũ vel

Supꝑ legendis Sanctoꝛũ
poꝛtandũ: Quãlibet·i· q;uis · Cõficiat.i. maceret.a cõ ficio cis ·
Oernſura · i iudiciali punitõne · a cẽſeo ſes · quod ẽ iudicare· me ·
pro.fe · ge · Decerpere · i· de aliquo loco carꝑe· Reſolutꝰ.i. qᷣeti
et pigricie deditꝰ. a reſoluoꝛ eris· Dormitat· m. ꝓ· Incole · id ẽ
habitatores cõ· ge · Decidũt me·cori cadũt · Cditio · i · partus ſi
ue oꝛtus.fe· ge · Inſigne is·n· g i· clanttas· Oraculũ: i celeſte re
ſpõſũ de ĩpoſit õe noĩs vl diumũ eloquiũ in annũciatõe ʒacha
rie facta · n· g· Situs · i · poſitꝰ. adiectm̃· a ſinoꝛ neris.ſitꝰ ſũ · Pu

gillarẽ.i.pẽnã vl tabulã· hic pugillaris.⁊ hoc pugillar aris · et

1pugillare pugillaris· omnia in eodem ſenſu Degeneris· id ẽ
ignobilis. degener neris · cõ · g· me · ⁊ pe · coꝛ· qui vel que de ge
nerat a maioribꝰ.vᷣ. Degener a ſoſpes pauꝑ quoq; diues ⁊ ho
ſpes. Oĩs erãt olim que ſũt cõmunia nuper.ãntimare·i: decla
rare.⁊ aꝑire · Intĩo as:me· coꝛ:Vatis ·i· prophete · hic vates tis

ma · ge· Affatũ .· m· ꝓ·i.loquelã.m· g· ⁊ quar.de· Aſtruit᷑ · i · alſe
nitur ſiue affirmat᷑· aſtruo is. aſtruoꝛ eris· ter. cõ · Vĩxerat · id
ligauerat.vĩcio cis· xi.re:q· cõ · Nutãtis.i dubitãtis a nuto as
quod ẽ dubit are · Diffidat · m. ꝓ· i.nõ cõfidat · dũte · i · cõſideꝛa

et attẽde · aduerto tis · ſi ſũ· Vberiꝰ.i·abũdãtiꝰ.
— nlegẽda ſãctorũ iohãnis 1 pauil.
incd dicit᷑ qui primũ cereũ poꝛtat añ regẽ vlepᷣm
aAa pmꝰ et ceꝛeꝰ.vñ hic primiceria pe· ꝓ·dicit᷑ dignitaſ illa
Bacrilega pe · coꝛ·i· puerſa ꝗᷓ etiaʒ ſacras res ſidelibꝰaufeꝛebat

adiectm̃ ẽ · Cõue miret · i. citaret ſine appellaret act m·. QCõu enio

piductoꝛ· i. ductoꝛ ⁊ capitaneꝰ alioꝛũ:m:g:a cãpuſ ⁊ duco · Sta
tũculã.i·puã ſtatuã alicuiꝰ ꝓdoli:fe · ge ·
—— In legẽda ſancu leonis.
— Fculus.m·cor.i.de ſicilia adiectm̃. Pſalmoðia.pe · pꝛo ·

“

5* e
S

pes. m. coꝛ· inops pis · oĩs· ge. vel cõ. Sinodũ · i. cõuẽtũ epiſco
poꝛũ.með.coꝛ:femĩ gnis. Macharus: m. c· triſſlabũ.Hhenuo
i. iterato· Retruſi.i.ĩcluſi:·a retrudo dis· m. ꝓ· Anathematizati

id ẽ. excõnicati ⁊ ſeꝑati:ab anathematiʒoꝛ zaris · Theophanie

is · m. coꝛ: in pñti · Deſtitimꝰ.i.ceſſauimꝰ.deſiſto is · deſtti · QCãa

id ẽ.cãtu pſalmorũ.a pſalmuſ ⁊ oda quod eſt cantus ri
matus · i politus.a ornatꝰ.a limor aris· paſſiuo. Politus m . p·
du · a polioꝛ ris· Ingerit· i.mĩſtrat ⁊ docet·igero is · geſli · Ino.

Sup legedis Sanctoru.· cl.
penul . ꝓ. i epiphanie · Rnathematizãtes .i. deteſtãtes et repro E

bantes: Qõplices · m. coꝛ.i:ĩ malo ſocioſ cõplicatos · cõplex ciſ.
oĩs.ge·: Diuali.me · pꝛo·i.ĩpiali et xp̃ᷣianiſſima· adiectm̃ ter· de.
Rauẽnatis: pe·pro · in ntĩo:ſic enĩ declinabat᷑ · ſed mõ dicit᷑ ra
uẽnas vlti. acuta· com · vel om · gene · Archiuo · m · p · id ẽ· arma⸗
rio librorũ · neu· ge · An niuerſitas· i: dies ãniuerſaria agenda.
ſceʒ cõmemoratio defũctorũ ·fe·ge.Tipũ ·i.· figurã foꝛmam vel
ſtatũ vel falſã opinionẽ ſiue aſpectũ .⁊ foꝛte ſic accipit᷑ hic· m-
ge · eſt ⁊ ſe · de · Vypꝰ ẽ etiã quedã herba que ĩ aqua naſcit᷑.⁊ in
aqua ĩflatur. ⁊ ſic notat humoꝛem ſuꝑbie.Aphtoceꝑhalie· pe.
pro·i.a mbitõnis·ab aphto quod eſt ſuũ ⁊ cephas qð ẽ caput
dicit᷑ aphtocephalia.i:ambitio faciẽdi ſuũ pricipatũ qui ſuus
nõ eſt· inde aphtocephalꝰ li. pecor.i.ambitioſus. Glicuerati·
eduxerat · elicio cis · cui · vel xi· elicitũ vel electuʒ ẽ extrabere .ex
tra vocare.educere.ab e·et licio is ·quod nõ eſt ĩ vſu: Ecdlipſiʒ
pertulit · id eſt. defectum paſſa eſt. eclipſis.id eſt· defectus · fei
generis. Pene .id eſt · fere vel quaſi: Delimp idari · id eſt clarifi
cari · delimpido pidas.id eſt.valde clarificare ⁊ delucidare · hic
ponit ur neutraliter /a de et limpido das· me. cor ·qdð eſt puni
ficare ⁊ clarificare. Velletrẽſe et nõ vellitrẽſe.
NADee beatis petro et paulo in ſermone- V
Quib“ due ꝑtes · m. proe· ̃poſitio eſt. Eedauit ·.i. detur
Ppauit prime cõ. Cede i occſione. cedes dis. femĩ. giis.
Prrocliuẽ · m. pro.i.ĩclinatã et reflexã ſiue pꝛonã adiectiuũ ter.
decli · Mruios. media corꝛepta-i. per quos erat via. adiectiuuʒ
eelt a per ⁊ via.Tenacius·i:firmius.Imbuen dum · id ẽ replen
dum adiectiuũ ab imbuo buis. Ad arcem id eſt · ad rocham 2
foꝛtitudinem. arx cis · f.g· Qõtutãdꝰ.i.cõfũdendus ⁊ deſtruen
dus · adiectiuũ a cõfuto as·me·pro · Gradereris pe.producta.
Innmrngrederis pe · coꝛ.· Imbueras·i ĩpleueras pe· coꝛ · Krcibꝰ. id eſt
HM rocis⸗ Occidne i fragiit et caduce· adiectiuũ eſt ab ocudo diſ.
medi. corꝛepta· Emula · id eſt imitatrix et amatrix. ab emuloꝛ
aris.quod eſt ſequi adiectiuũ · In apice · id eſt. ĩ ſublimitate ho
ncoris · apex ciſ· me· coꝛ. ma.ge. De omelia.
t Etracha · i· prĩcepſ quarte ꝑtiſ:m.g.a tetra quod ẽ q̃ttu
or. 1 archos qð ẽpriceps.⁊ture e p.ꝓ.Traconitidiſ pe·

Suplegendis Sanctoꝛum.
coꝛ · in obliquis hec traconitis tidis. pe · pro in rectis· Paneas
vltima acuta. Dhenicis m pro· Stratonis me · pro· Tuliadẽ pe ·
coꝛ. Ceſaree pe · coꝛ · Texere · i · componere et oꝛdinare ˖ texo xis.
xui · Poꝛtẽta·i· mõſtra· neutri g· q; pdola aliud poꝛtẽdůt · · mõ
ſtrant q; ſunt· Bariona vltima acuta.Soꝛtit᷑ quarte con i acqᷓ
rit deponẽs eſt· Miſtice m· coꝛ · i .· figuratiĩe et ſy piritualiter · 6
ſo. i. vano et vacuocaſſus a. um. Metafoꝛã pe.coꝛ ·i. ſimilitudi

nariam tranſumptionẽ fe · ge. Reoꝛ · i. exiſtimo. reor reris ratꝰ·

ſum. Tllecti · i. extracti. ab illicio cis· et illicioꝛ eris · Rd tartarum
id eſt. ad infernũ m· ge in ſingulari · neutri gen. in plurari Cho
ruſcaſſe · i · re ſplẽduilſe · De ſuꝑcilio · i· de ſupbia · ſi upciliũ n. ge·
dicit᷑ oꝛdo pilorum ſuꝑ oculos· et ponit᷑ pro ſuꝑbia quandoqʒ

ſicut hic · Alligat m. coꝛ. Inſ. ontes. i. innocẽtes. inſons tis · o · g·

De ſancto Paulo.

ompararis · De omelia ·

uenimus pe· pro in pñti· Comꝑatai· acquiſita.a comparoꝛ: “

regeneratione.i· in reſurrectiõe: Oentuplũ m· coꝛ. n· ge · vel
adiectiuũ · Nouiſſimi.i.vltimi Nurũ:i· vxoꝛẽ fili fe · g et quar·

decli. R ſocru.i.a matre viri·femĩ gen et quarte decli.

BDe ſermone ſancti maximi infra octauã aplonũüi. .
¹ Inuis · i· poſt annũ . Reſumptis adiectm̃ · Nriditas peñ ·

oꝛr. i. ſiccitas · Tenuitasi:ſubtilitas que dicit᷑ pauꝑ
inopia ſenſus. Archanũ · i· ſecretũ n. ge · Obtutü me· pro·.
id eſt. aſpectũ ſiue viſum m/ ge · et quarte decli. Cenſendo i iu
dicãdo · a cẽſeo ſes. Deſidere pro·pe · i· deoꝛſum ſedere? deſideo

des · m . cor · ſecũde cõiugatiõis. Nihilominꝰ pe cor i. nõ minꝰ
Indulſit · i. miſericorditer cõceſſit· indulgeo ges : dulſi ⸗ dultůü.

ſecũde cõiu· Laſſanti ·id eſtfatigato:a laſſo as.quod eſt fatiga
. 7 ₰ „ „ „ „ ‚— —„ ,0W .
re neutraliter videt᷑ hic poni ꝑticipiũ cũ tamẽ verbũ ſit tranſi

tiuũ · Melius tamẽ diceret᷑ laſſenti·a laſſeo es quod eſt neutrů
Tuẽdas·i·defendẽdas.adiectm̃ a tuoꝛ eris· Obtuſis m pꝛodu-·

7

id ẽ. ebetatis et obcecatis ab obtũdor eris· obtuſus ſum Eer
celleret · i · peuteret · pcello lis. pculi ꝑculſum · Quũctari i.dubita
re· cũctor aris· Coercitus pe· cor · i. repreſſus· a coerceor ceris·
Impune m· pro.i· ſine pena · poteſt bic teneri aduerbialiter et

eſt adiectm̃ tercie decli · Nec piguit eum.i:non fuit ei pigrum·

BSup legẽdis ) Sanctoꝛũ
piſet pigẽbat perb
In ſermone ſancti Ruguſtini.

mur vl añ.ꝓloquoꝛ ris·m.c· Quẽnã ·i·quẽ.q̃ſnã qᷓnã qd
nam vel quidnã. Morreſcimꝰ.i.ĩ hoꝛroꝛe et deteſtatõe habemꝰ
ſeʒ ſathanã nomĩare · Lꝛepidat m· coꝛi·timet. Titubat m coꝛ· i.
dubitat . Sine cũctatõe. i· ſine moꝛa f. g. Deſiliuit.i·de naue ſali
uit · deſilio lis· m. coꝛ.q.cõ. E In omelia de octaua.

rios· In litoꝛe m. coꝛ.hoc litus oꝛis. Aluerit.i:nutrierit· alo lis.
lui. litũ. Tactabat᷑.i.iacieb at᷑ ſiue ꝓriciebat᷑.iacto tas.et iactoꝛ.
aris. Eluctbus:i. vndis m. g. ⁊ qd. Retractãtes.i.dñi ſentẽtiã
ſi retro trabẽtes et mutare volẽtes retracto as. frequẽtatm̃
a retrabo is. Tãdiu m.coꝛ· Imminẽſ m.c · i.ĩſtãs Peꝛſeueꝛat pe ;
pro. 1 Inle· ſanctoꝛũ proceſſi et martimiani.

manu trabere et ducere et qũq; ponit᷑ ꝓ dare vel ducere. Ma⸗
moꝛtini pe ·produ:i.illius ydoli. Magiſtriani ſunt dicti ab ali
gqua dignitate vel officio· Cade m m· pro.DProſtrati m· pro.i · in

Promiſcui ſexus · i· de maſculino et femĩno. ꝓmiſ. cuꝰ a. ũ· Mõ
te tarpeio · i. mõte ſic dicto. Exoblitus pe.proð·i.valde oblitus

àa demolioꝛ liris · q con · quod eſt deſtruere a venuſtate vultus

deret a demolio lis. et demolioꝛ liris· demolitus a. um Pe · coꝛ·
. id eſt. attritus qu od tamẽ nõ cõſonat priſti.De compede me.
coꝛ·i.de cathena·hic compes pedis · Retrudi·i.includi:retrudo

dis cõtudiet cõtundoꝛ deris.cõtunſus vel cõtuſus ſumTri⸗
podã m · coꝛ· a tris quod eſt tres et pos quod eſt pes dicit᷑ tri⸗
poda.i. mẽſa vel cãdelabrũ tres eden habẽs.hic videt᷑ poni ꝓ
ſtatua iouis in tribus pedibꝰ fuſ.
ſtatuã iouis ereã · In eculeo penu.coꝛ.i.m toꝛmẽto ſic dicto ad

bum impſonale reqrẽs actm̃ ante ſe.· ſe⸗

tubauit i. du bitauit · titubo as· Prolo qᷓmuri. palã loqᷓ

Rãſfretũ ·i· vltra mare tyberiadis. trãſfreto as: me· coꝛ.
trãſfretare·i: mare trãſire· Inuitos m. pro.i.nõ volunta

Rncipauit . i in carcere artauit· mãcipo as.m.coꝛ.eſt mãa
cipiũ facere in ſeruitutẽ redigere· man ucaptũ adducere

terra proni vel inclinati a proſternoꝛ ris. Flico m. coꝛ.i. ſtatim

ab exobliiuiſcoꝛ eris· Demolitam pe. pꝛo·i· deſtructã ſiue leſam

aoudd nihilum deduc eꝛe et inuenit deponẽs et paſſiuũ. ſi deſcen-
dis retruſi et retrudoꝛ ris. Contũderen?.. pcuterẽt᷑ · cõtundo

1. vel ſuꝑ mẽſaʒ talẽ poſueruùt

42 Super legendis Sanctoꝛum.
modum equi facto m· g. Euſtibus·i. baculiſ· bic fuſtis tis. Voc
ferabãt i clamabãt·quãdoq; ẽ deponẽs · quãdoq; neutrũ. Dre
coniai.ad preconem ꝑtinentem preconius a. um. Scoꝛpioni⸗
bube irubis aculeatis· vel flagellis virgaruʒ nodoſis vel ſcuti
is habentibus i in ſummitate glãdes plumbeas· hec ſcutica co
r. ſenm. dicunt quedam coꝛrigie quibus verberant᷑ pueri ſerui et
ancille ſic dicta propter rotunditatẽ coꝛrigiarũ.a ſcus quodẽ
rotũdum quia corrigie ille ſunt rotũde.hic ſcoꝛpio nis · et ſ. cor
pius pii · pro eodem. De ſumptibus· i. de expenſis m. gen · et q.
decli · Pompinus media pro.ſi eſt triſſillabũ. Vrgere· i. inſtan
ter inducere vrgeo ges vrſi. Eoꝛas muros · id eſt:extra. Trũca
id eſt trũcata adiectiue ponitur ¶In le. ſeptem fratrum
4 umbatis m· prod.i:toꝛmẽtis ſiue flagellis de plumbo
factis adiectm vel neutri ge. vel fe. ge· Euſlibus m. coꝛ.
eſ. baculis.fuſtis tis:m.ge.Macerati.i.toꝛmẽ tati. nterem·
ptus. i· occiſus. ab interimoꝛ meris. interẽptus ſum. ab inter
et no: interimo mis: interemi. 5 De ſermone de eoꝛunden —⸗
Dectaculum. id eſt. res magna et ammiratõe digna n.
gene. Hreiactis·i: ante iactis ſiue ſeminatis· preiactus a.
um. a preiacio acis · media coꝛre: et preiacioꝛ eris· preiactꝰ ſum.
vInnoxios · i. n6 nocentes. innoxi⸗ a. um. Seuiebat · i. crudelite
agere quarte cõiuga· Trritauer at.i prouocauerãt · irrito t⸗
media produ. Aderãt me· coꝛre· Derpeti media coꝛr · i: valde
ti · Derpetioꝛ teris perpeſſus ſum. Illicebrasi: malas delectat
ones· hec illecebra bre· pe· coꝛre in proſa Titillãtes·i·ad malũ
mouẽtes · titillãs me. produ. a titillo as. Subſannãs ꝑ duplex
neid eſt rug ato vel cõtracto et diſtoꝛto naſo irridenſ med. pr U ,.„
ducka: krridẽs m· pro. In legenda ſancti Pi.
Talus m. coꝛ. adiectm̃ · i . de ytalia. In vaticano · n · g · locꝰ
elſt rome in quo vaticinãtes cõtra deos romanorũ occi
debant Podus · i. ſepatiões ſiue diuiſiõeſ nudinaru f.· g· et q· de ·
et acti caſus et plis nui. et regit᷑ ab añ p̃poſitiõ iõe ꝗᷓ ſ ſubitellige
niſi qñ ðꝛ pᷣdie · qꝛ tũc regit᷑ ab adu:qð tm̃ valet quãti peedet e
dDie- De ſancto nacleto· .
.J EC Gathenis pe. p.· bee atbene arũ. Decẽbriũ. i.ad d deczbrez
3 ptincts decẽbrius a. um. ¶ In le · ſancti Rlexi ·

Bleget Sedecg
Rachiale m.pro·n· g. et ter · de. a bracos quod eſt breue
hoc brachiale· et hoc brachiariũ ꝓ eodẽ dici᷑ lumbar vel
brachariũ · Pcona·i.imago me. pro.
[ Ne ſancta Simphoꝛioſa.

Aburtinã me· pro.adiectm̃ eſt a tibure.Simphoꝛoſe pe.
pro. Crinibus m g. m. coꝛ· i. capillis. hic crinis · Stipites

id eſt · palos· hic ſtipes tis.m.coꝛ. Id tꝛoc leas · m· coꝛ· i· ad ĩſtru
menta quibus torquer ent᷑:facta in modum rotarũ · ⁊ dicit᷑ tio
clea quaſi toꝛcula quia toꝛquet · Trãſfigi.m pꝛo·et ſic figo gis.
cum ſuis compo · Stacteũ m· pro· Cõſigi mepro. Biotanatos

pe. pro · i · bis moꝛtuos· a bis et thanatos

talis · et poteſt eſſe adiectm̃ et ſubſtantm̃

pꝓ Rapxedis m. pro. hec praxedis· Crudita pe · pro · ab erudi
vor ris· Gro gauit · i. dedit vel diſtribuit · erogo as. m. coꝛ.
Dedicauit . i· deo dicauit et cõſecrauit. Dedico as. me.coꝛ. Vna

uitutis emittere · Innumera Pe · cor · i. ſine numeroinnumerus

(De ſancta mania Magdalena.

B

qð eſt moꝛs ſuie mor

vlltima acuta · i. ſimul · Manumiſſos · i libertati datos · ꝑticipiũ
eſt a manumitto tis · manumittoꝛ teris·quod eſt de manu ſer

MM

ISIr ſit. i· deſiccauit. tergo gis. terſi · ſiccare mũdare · Dro

mebat · i. exprimebat · promo is · pſi · Rigando.i.lacrimis

madefaciẽdo.rigo as.rriſoꝛ m·pro · Qratis i. fruſtra vel ſine
precio. aduer.quali Traiicere · i.ĩcoꝛporare·vl'vltra iacere ·tra
itcio cisieci. a trãs et iacio cis abiecta n. et s. Cũ diſcũ bentibz
did ẽz. cũ comedẽtibus ſimul · diſcũbẽs tis· o. g· Alternisi.ſuccel
ſlſiuis · alternuſ a. um · Viciſſitudinariũ. i · ſi ueceſſiuũ. Aculeis pe
cor. i.ſti mulis m. g. Gxquo.ipoſtquã. Hoſſimus m. pro.· ĩ ſub:⸗
iüctiuo. Anguſtia .i. tempis breuitate · Surrepat m. pro.i· ſub
intret · ſurrepo pis ·˖ pſi. ex ſub et repo pis· pſi · Expedit mcor.

id elt. meliꝰ eſt ſiue vtil ius · Expediebat anguſtias·i· breuitateſ

Sentitis m · pro.q· con· Anguſtat.i· artat.actm̃ vł trãſitn. Ppri.

con . Ab anguſtiis · i. ab artationibuſ.· hic eſtan guſtia · i · artatio
ſiue reſtricuo. Suſpicaris · i. reputas· ſuſpicor caris me · coꝛ · de

ponẽs eſt· et ꝓprie ꝑtinet ad ſuſi Picionẽ· Momicida cõ.ge · pe.
pro.p̃ · de · ab ho mo et cedo dis Supplex · i. humilis et deuot?ꝰ.

BBBBuper legendis Sanctoꝛum ·
ſuppler

iſ. m. c· o. g. a ſub 1 plica. Gricꝰ m . g · be de · al ẽ ſpino
ſum. Inuenit me · P· ĩ pᷣterito· Derſi uadebimꝰ.i· cõfoꝛtãdo mndu
cemꝰ. perſuadeo pe. p· in tetraſil· DHeputat mcoꝛ· Suaſoꝛ me.
pPro. i. ad malũ incitatoꝛ· Tãtilla.i:·breui et modica.tãtillꝰ a.ũ ·
Ple cẽt a noui ſti. defectiuo. Ereneticꝰ freneſim patiẽs pe · coꝛ·
adiectm̃· Rdeo m · c. i: intm̃ aduͦ. qzti· De omelia.
e Molliüt/ i· ad molliciẽ deu otiõis et cõtritiõis diſponuüt ·
ee mollio lis . iui . q. cõ. Nimirũ.i ceite · m. ꝓ. Nabaſtrũ val
eſt de marmoꝛe in quo vnguẽta ſeruant᷑ n· g. Cõterẽs me·coꝛ:
id é. lacrimis affligẽs· Inuenit m pro in p̃terito.Valitudĩs /ri. H”H
infirmitatiſ. Erag gerebat i· aggrauabat. exaggero aſ. pe· cdor.

Procins peci ſtati. Calcibꝰ i pedibuſ ]ᷓ calr i ſbſceverz i.

„

recederʒ abſcedo iſ. m· ꝓ· ex abſ et cedo iſ. Cẽſura-i: nigor iuſtii

Lle cõtra mala f gParadigma i:enar ratio ex ẽpli hoꝛtacis· xa 1ſ
digma tiſ. pe · coꝛ. in obliꝗl. a para qð ẽ iuxta et digma qð ëdcdi
giitaſ vel nomẽ vl decꝰ gla n. g· Rubiginẽ · i· viciũ rodẽſ fer
rũ et coꝛrũpẽ ſegetel:hec rubigo mim. pro· “”́”ùUME
mImlegẽda ſancte criſtine
„ EVlſinũ m. pro AMapis. m. corhec alapa pe . Diua

Alacerata,Onuſta-i· onerata onuſt a um. ab on? en
CSiecta·i· piecta· a coniicior ceriſ. cõiect? ſi um. conicio ciſ ·
ci:a cõ et iacio: Lorreret᷑ i· cremaret᷑ ſiue incẽder et toꝛreo eſ.
rui. toſtũ:et toꝛreor eriſ. Grũpẽl.i. exiẽſet ſe diſꝑgẽſ ab erũpo
pil.rupi factatai. proiecta· a iactor ariſ· Dreſidio · i· iutoꝛ
n. 3. Simulac ru: i · pdolũ · Appollimiſ pe· cor hic appollo liniſ.
In fauillã·i. in tenuiſſimũ puluerẽ vel einerẽ · . Frdet ſentilla
tamẽ eſt exuncta fauilla. Candentẽ · i· ardẽtẽ ſiue incẽſam · a ca
deo deſ. R veneficoi. incãtatore pe · cor. m · g · qnq; adiectmẽ⸗
Congi m. pro.i· pforari cõfigo gis. et cõnigor eriſ· cõfixꝰ ſum ·
DVDe beato iacobo in ſermone èòM:
KNDNome vltia acuta. Gadẽ m:c· Submiſſa :i. latẽter miſ⸗
ſſa., ſubnitto 1 ſubmittor. Tartarea i infern alia pe · coꝛ.
iectm̃ a tartarꝰ ri. qd eſt infernnꝰ m · g. in ſinglani. et n. g. A
1lari Eremuerũt.i·rugierũt· fremo is · mui · mitu. pſtrepe · ꝑlo
nare mraſci· indignari. et rugiẽ fremere.ẽ furorẽ mẽtis vſq; ad
txods tumultũ excitare. ſed frendere eſt ꝓprie dẽtel cõcutere ·

Ab inferis m coꝛ.m. ge.vel adiectm̃i:a dãnatis vel a demoni .

bꝰ. Improba m.coꝛ.i:nõ proba et ĩpoꝛtuna ad malũ· adiectt

eſt · Mercenariis.i:adiutoꝛibus mercede cõductis m· g · xl adie⸗
ctiuũ · Que germina i.qᷓ pullulationes· hoc germẽ is. Defecta
id ẽ· cõfecta ſiue ſenectute cõſumpta.defectꝰ a um · q̃ſi defectũ
patiẽs· Prouidẽt m·coꝛ· Suſpirãt mpro· Audacẽ me·pro· au
dax cis · o. g· i · ſecurꝰ et ĩpauidꝰ.Suggerẽtiũ.i:occulte inducen

tiũ o · g · QCõtulit m· coꝛ · i.ſe cõuertit · cõfero fers· cõtuli collatũ.

Achleta m · g. i · pugil ſiue foꝛtis pugnatoꝛ m. pꝛo-
-— feiegene ſancti Criſtofon.
Ltritus m.pro ·. i.circũtritus et flagellatus ac moleſtatꝰ
ab attero ris et atteroꝛ eris:attritus ſum. Eſtuatus pe.
o· i· aduſtus et inflãmatus · ab eſtuo:et eſtuoꝛ aris · Tcetibꝰ.i.
pcuſſiõibus · ictus tulſ · tui · m·g · ab ico cis icere ictũ qð eſt ꝑcu⸗
tere · Cõfoſſus.i.pfoꝛatus ·a cõfodio dis.et cõfodioꝛ cõfoderis
cõfoſſus ſum. E legẽda ſancti pantaleonis.
Ermelao pe pro. Subiugauit . i· ſubiecit · ſubiugo as. m.
oꝛ. Gculei · i.toꝛmẽti ad modũ equi mg·. Lãpadaiũ · i. va
ſorũ vitreoꝛũ ſiue flãmarũ in vertice lucentiũ · hec lãpada ade.
m. coꝛ·et hec lãpas padis:m· coꝛ: ꝓ eodẽ·dici᷑ vas quod ecclaʒ
illumĩat. flãma m vertice lucẽs.Exuſtõe.i.inflãmatiõe·ab exu

ninn le. ſctõrũ Naʒarii Celſi Victoꝛis et Innocẽti·

Efricano pe pro- Qreuerim m. coꝛ. Dentone m pro. Ba

ratri·i · voraginis profũde baratrũ n·g.m.c.Mox · i. ſta⸗
tim · Spiritũ ſtridentẽ·i.ventũ reſonantẽ.a ſtrideo es.⁊
ſtrido diſ. Perimuſ q·cõ·m· pꝛo:Qatheciʒati.i.ĩ fide inſtructi·a
catheciʒo as: et catheciʒoꝛ aris· Adherẽs m. pro· Cffugit me. p·
in pterito · Gxiliuit.iextra ſaliuit pꝓre ira et furore·exilio xilis.
m. coꝛ Anolino ne pro IJncide m pꝛo.Anguſtarũ adiectm̃· Ab
ſcõderis pe·coꝛ· cũ abſcõdero ris· Exterritus pe·coꝛ:i· pauefa⸗
ctus· ab exterreoꝛ reris · pe cõ. Extrãgulati.i.ſuffocati ·i. valde
ſtrãgulati ab extrangulo as:·pe · coꝛ:in veꝛbo. Preuenit m. pꝛo·
ſito pe · p · i · vocato.ab accerſioꝛ ris:qcõ:qð eſt vocari.accerſio
ſis· eſt vocare · Theophilo pe· coꝛ:. Qathafrigas pe.pr o·cõ · g· et

Super legendis Sanctoꝛum. M
Pprime de · i hereticos quoſdã q̃ nõ in aplos ſed in ſe dicũt ſpm̃
alianctũ adueniſſe quoꝛũ auctoꝛes fuerũt mõtanus priſca et a
rimilla · In exilio relegauit · i.miſit vel dãnauit ad faciẽdã peni .“
tentiã · relego as m· pro · Celeſtinũ pe· pro· nuemt in p̃ᷣterito·
Denuo · i· iterũ vel ſecũdo.Dedicauit · i.cõſecrauit · Baſilicã.i:ec
dleſiã. Flluſtris · i· nobilis. adiectm̃ ter · d. Veſtiue me· pro · Vrſici
no pe · p · ̃m rauẽnates:HNHaginã m.c.f.g.i.ꝑ cartã ſiue ſcriptu
ram. Patenas pe· pro· Pẽſantes in põdere· a pẽſo as Siliquaſ
vncias treſ appoſitio vl qſi expoſitiue ſiliqᷓ m. coꝛ· etiã dicit᷑ fiu
ctus cuiuſdã arboꝛis qᷓ̃ dat᷑ porcis · ſiliqᷓ etiã dicit᷑ xxviii.ꝑs ſoli⸗
di . Ad urſum pileatũ nomẽ loci eſt vbi foꝛte vrſus fuit hĩtusii
ue nutritꝰ. In vaticano n g · i·in loco in quo vaticinãtes cõotra·
deos romanoꝛũ occedebann.— ð
i0Unw.n le: ſanctoꝛũ Eelicis Simplicii Eauſtini 1 Beatries
Pprobãſ m. coꝛ· Prediolo pe. coꝛ.icãpo n. g· Exinde m.
ooꝛ. in ꝓſa.Eaciole pe. coꝛ · Oldobrachi pe· pro. Meſenũ. 444
m· pro. Cõ plicẽ.i· in malo cõſentaneũ m· coꝛ:cõplex cis· o. gen.
Gracleã pe· coꝛ· nuenit me· pro. in pꝛeterito· Tiberinꝰ adiectfnm·—
pe · pro · a fluuio romano dictꝰ qui tiberis dicit᷑ vel tibris· bris
ſiue tibridis m.g· Reuma atis.pe· coꝛ·dicit᷑ inũdatio f luminis
ad ſimilitudineʒ reumatis fluẽtis a capite· reuma tis n· g. Baa
trix mpro. Mãcpata·i. deputata artata. Lucina m pro LDu·

creti m·pro· ¶De ſanctis Abdon et Sennen

Vb reguloꝛũ ·i:potentũ ſub regibus poſitoꝛũ· Eauen

itdd eſt. cõſenſum et fauoꝛẽ pꝛeſtãte a faueo ueſ. ui? incti
id ẽ. ligati · vincio cis/xi· vinctũ vincioꝛ ciris vinctus ſuʒ· In tel
lude m. pꝛo.in loco dict᷑ vnde figuli cõſueuerãt terꝛã accipꝑe ad
dola fabricãda q locꝰ poſtea factꝰ ẽ ſepulcrũ mitoꝛũ martꝛũ
Per telludes is· vl tellude ĩdecl·Simulacrũ m.c. uxta ãphitaa
trũ.i:iuxta locũ circulariter fẽm ĩ quo poteꝛãt circũſtãteſ vid
qᷣd ĩ medio agebat᷑ qſi qðdã ſpectaculũ ab ãphi qð ẽ cixcũ 2 tbe
atrũ qð eſt palaciũ.a theoꝛo· as qdð ẽ videre ſiue cõſiderare · di⸗·
ctũ.n.ge.et pe·cor· Nullatenus.i:nullo mõ.Reſerãtes·i. mani
feſtantes · a reſero as. quod m· cooꝛłâ!
5 — 1 In legẽda ſancti petri ad vincula.
HcITr—

— — 2

U—

Vã moꝛa ntus tus:tui · Paganitatis.id eſt: paganiſmi

— - —

Buper legendis — Sanctouum. c.
bec paganmitas tis· In kalẽdis ſextilibusi auguſtanis. nã ſextti
lis dicebat᷑ auguſtus antiquitus. vnde ſextilibus tenetur ů ad
iectiue ad ablatm̃

ñ kalẽdis· hee kalẽde arũu.
n eodem de ſermone beati Xmbroſii
Frcũſcripſit · i· quaſi deceptũ ad pomũ vetitũ inclinauit
manducanvũ · circũſcribo bis · Circũuenit in p̃terito · i ·
decepit. Imminebat · i. inſtabat. im mineo nes.m coꝛ · Coluber
m. coꝛ. m · g · et ße de · Perurgebat.i.valde vrgebat.ꝑ malũ qd ĩ
choauerat: petrũ ad negandũ artabat purgeo es · be cõ. Cõfu
glit . m · pro . in p̃terito · ſed coꝛ in pñti.Rrorupit· m· pro · ꝓprü⸗
po pis ·ruꝑi:Hlane. i. certe · Quẽadmodũ · i: quõ pe coor.
— ʒ De ſeptem Macha beiss.
Laagris taureis · i: flagellis factis de neruis tauroꝛũ. fla
JJrü rin. g. Taureus a um. m. coꝛ· Eneas m. cor· i· de ere
adiect m. dmoueri i· applicari ſiue appom. Torreri i. crema
ri ſiue aduri. Linguã poſtulatus.pticipiũ paſſiue ſignificatõiſ
põt regere actm̃ qñ deſcẽdit ab actiuo habẽte regere duos ac
cuſatiuos ſicut eſt poſtulo · Ecelo· i de celo/ Admouiſſent·i. ap
prlicuiſſent · admoueo oues · moui. ſe.con. Impune · i· ſine pena
m:pro · adu.q̃li. vl nõmẽ aidectm̃ ter.de · recipiẽſ totũ illud lo
co ſui ſubſtãtiui. in le· ſctĩ ſtephani pape ⁊ martiris.
g .HBaſſarent ˖i. ſeuirẽt et crudeliter agerẽt · graſſoꝛ aris · de
wonẽs · Theodolo pe · c. Der criptas fg i:ꝑ caunas. Kffi
cLertẽt · i. affligerẽt · afficio cis· fed. Suades me Pro Tbidẽ m. p·
Sypſtitõe · i· ſuꝑflua cultura f·gꝙ¶ De muẽtiõe ſctĩ ſtephanin

Rot homartirisi· pᷣmi martiris.a ꝓthos qð eſt pᷣmugs ·
emMmartir m g. Pene i. fere · Procerũ m.p.·i.lõ gũ ĩ ſtatura
ddiectm̃· Decorũ m.pro.Prolixa:.i.lõga.Tumulos.·.i.ſe ępuleꝛa
m coꝛ. m. g.Rareſcẽte.i.decreſcẽte· rareſco es. inde rareſcens
ties . oĩs g· Accerſiui:i.vocaui.accerſio ſis · q. cõ · Affatꝰ m. p.i. al
locutꝰ. affor aris.affatꝰ ſi um · Sepelite pe · pꝛo. Cũ funere · i· ca
obrſeqᷣ ſepulture. hoc funꝰ eris.m· c. Semiuiuũ pe · p·. adiectĩ
a ſemis qð ẽ mediũ. q. mediũ mortuũ · Cthera vl.acu· vl'm p.
more ltiĩo. Selemiaſ pe. ꝓ. nanes m. ꝓ. adiectm̃ ter · d. Sciſcita
ret · i · iterrogaret ſũ ĩqrèet.ſciſſcitoꝛ aris.m·c. Exin de m. c. ĩ ꝓſa
XKdeꝛãt mco. Cuſtodiuimꝰ pe · ꝓ· Molixe.i· d iutuꝛne · Rmbigit

Super legendis Sanctoꝛum-
id eſt dubit at m· coꝛ· In legẽda ſancti Sixti·
crriace pe · coꝛ: In criptai· in cauerna · In tellude · i. in loc
vnrnde figuli cõſueuerãt terrã acuꝑe ad ydola fabricanda
ꝗq locus poſtea factꝰ ẽ ſepulcrũ multoꝛũ martirũ· hec telludes
dis. vl tellude ĩdecł. Cõuẽtiõe qꝛ de mãdato publico cõuener̃t
ſatellites ad capiendũ. Adeo mc · i. intm̃̃ · Metuite pe · c · ter. co·
Appellare.i.cõqueri.Recludi mpro. Degenerẽ·ia bonis mo
ribꝰ deuiantẽ ſine diſcoꝛdantẽ. degener ris. m. c. et pe · 1 cõ · g·
Qomitãs m.c:i.ſociãs ſiue ſequẽs· Expetis m·c i· reqris · PDuũ
id ẽ· ſeꝑationũhec ydus us·dui.q· di.diuiſio nüdinarũ. Rugu
arũ adiectm̃ eſt. iIn legẽda ſancti Donati · .
Spirauit · i· ꝑ ãbitionẽ ꝑuenit · aſpiro aſ· m. p· Cecidit vł½
ccidit. m. ꝓp· Oculiſcapta. i.carẽs lumĩe oculoꝛũ. Quoti
ẽs enim captus cõponit᷑ cũ dictõe deſignãte mẽbꝛũ ſꝑ deſignat
carẽtiaʒ ilius mẽbri: vt mẽtecaptuſ. Satirũ m.c. Induxit·i. im ”
poſuit· Deinde m·coꝛ· Catheciʒauit · i. ĩ fide inſtruxit · verbũ eſſ
actm̃. Demoniacũ pe· coꝛ. Reliqt m. pro· Grxactoꝛ:i.petitoꝛ ⁊ re
cuꝑatoꝛ. Eiſci.i· pecunie cõis· hic fiſcus ci· eſt primoniũ ĩpxpato.
ris vel reipublice · Alicubi pe·c· i· in aliquo loco· Cufroſina pe.
ro ˖ Qua de re tres ꝑtes ſunt · i· de qᷓ re · eqpollẽt cõiunctõi cali
evicarenk paſſ iue ponit᷑.· Suffoſſa.i.ſubtꝰ abſcõſa.ſuffoſſlꝰ
a. um.a ſuffodio is· et ſuffodioꝛ is:ſuffoſſus ſũ.Antimꝰ m· c

Alata m·p·i.poꝛtata.ab afferoꝛ ris:allatus ſum· Circiter.i· qi
vlcirca m· c. Hrouexiti. ꝓmouit et ꝑduxit ꝓueho hiſxi · Angcu
ſtali. impiali· Tãdiu m. c. In le. Ciriaci et Smaragdi.
eNtriaci pe·c. Sapor: ris pꝑe· p. Obuiam̃ m.p. Illo vltia auu
ta · i: illuc. Redã ·i. vehiculu qᷓttuoꝛ rotarũ· Relita i· lid
facta adiectm̃ a reliquo as. et reliquor. ris· m. c. Denuo.i· itera
In cataſta.i:ĩ toꝛmẽto ſili eculeo· Vna.i:ſil vlt·acir. Promiſcui
idẽ. maſculĩ et femĩ· Termas:i.loca calida ⁊ balneis apta:· ter
me arũ·f·g· Foꝛaſ et foꝛis more pᷣpoſitõiſ ponunt᷑· i:extra·qdn,
Vtrobiqʒ pe. p· Cõdiuit m· p· cõdio is. Sarcofagis,iſepulcrMis
m· c:m. g· a ſarcos qð ẽ caro et fagĩ qð ẽ comedè.qꝛ ibi caro co

lumit᷑ hũůana -· De beato Laurẽtio.
Naeptus · i·ĩueniẽs · adipiſcoꝛ nis· adeptꝰ ſũ·.i. acqro. Ago

) Super legendis HW Sandtoꝛum. CC

S

nez m. g· ago is · i. pugna ſiue certamẽ · Iggredit᷑· i. loquẽdo in

uadit . Herſuade pe ꝓ· Ppolito pe· c. Catheciʒauit · i. ĩ fide ĩſtru⸗
xit · Cõtumax m.· c · o · g. i inobediẽs et rebellis· Alati m· p. i. poꝛ
tati · Batilli.i.vaſa in q̃bꝰ poꝛtant᷑ carbones ſiue prune m g · ẽ
h tñ et ĩ mitis locis ponit inn g· Vrgẽtes · i· ignẽ ſollicite incẽ
dẽtes · ab vrgeo es. Aderãt m Kc.Regirai:reuolue m. pro.
In ſermone de eodem ””MV
GSGSde. i. pcuſſiõe. hec cedes is · Sauciarũt ꝓ ſau ciaueꝛũt.i.
vvulnerauer̃t. ſaucio ag.ꝛc̃. Euneſtꝰ.i. moꝛtifer ſiue mor
talis· adiectm̃· a funus ris · qð ẽ morſ· Cõͤuenit m· c.· Moꝛti addi
ctus.i.aſtrictꝰ vl adiudicatꝰ. addico cis·et addicor ris. addictꝰ
ſum me.p· E ſeculo.i.de ſeculo · Preuaſerit. i. p̃uadẽdo occupa
uerit · Puado is · ſi. m P· Adipiſcẽdam .i.acqrẽdam.ab adipiſco:
eris· adeptus ſuʒ qð ẽ acqrere Deuinxerũt.i· valde liga uerunt
deuincio cis · vinxi vinctũ Qurriculo.i.decurſun. g· t᷑ncliti m.
coꝛ.i . pclari et gloſi· adiectm̃ eſt. In omelia de eodem .
MVrrepat media produ. id eſt. ſubintret · a ſub et repo re
prplriis repſi · Interimere.id eſt· occidere · interimo mis iter
emi. Prefocant media produ.id eſt.necant vel ſi ubmeꝛgüt pꝛie
foco .as. Oollidũt media produ · id eſt· ſe iactando de alto con
fringũt.collido collidisSathana media corre. Miſcere media
produ. miſceo miſces miſcui · Loculos · id eſt. burſas maſculi

gej Tm modo pe. cor.Eaterfamilias vltima acuta

De ſanctis Tiburcio et Suſanna.· W
1Farus femini generis · hec laurus lauri ·id ẽ.arbor TITm
18 manit atem. id eſt · crudel itatem ab immanis iĩimane me
dia producta. Ingens ingẽtis · id eſt:· magnus omnis generis.

Reſedit · id eſt. remanſit reſideo re ſides reſedi media producta
Quaſſauerat.ꝛd eſt · confregereat· quaſſo quaſſas. kncolumis

penultima coꝛrepta. adiectiuũ tercie dedinationigid eſt. ſanꝰ

et fortis. Procella.id eſt.inundatio ſiue tempeſtas. Callidus.

id eſt · in malo aſtutuſ ARpicem media coꝛrepta.id eſt.ſummita
rem · apex cis · m. g. Prãderet m.pro. Secretariũ ·i.locũ ſ: ecꝛetũ
nig; et quãdoqʒ eſt adiectiuũ. Atubi m. coꝛ · id eſt. poſtquã.Te 8
rendas.i: calcãdas et macerãdas. adiectiuũ. a tero eris. In leno
cinio. i· in molli et laſci ua opatione ſiue quaſi meretricia.n · g·

Sruplegendis Sanctoium.

Hic leno onis m p· ðꝛ ruffianꝰ leccatoꝛ 2 ꝓcuratoꝛ ſtupri · vñ

do.. Molliter m· coꝛ · Ceſtit q· cõ i geltꝰ laſciuos facit· Eſtuanſ
id ẽ. feruẽter ĩuigians · Cyclopeaʒ p·coꝛ.hic aciops pis: m· p·

a. ũ. Gacitatẽ-i voꝛacitatẽ · Edax cis· m p. o·gẽ voꝛax gulo

m.c.i : velocẽ hic celer hec ris· hoc re.i:velox· Cxaĩatõe i.torn3

r pulpito Cie

leoniciũ ẽ tale officiũ. Molliẽdo i.mollẽ ⁊ femineaʒ vitaz pre ’
tẽdẽoo. Eĩbrias i. extremitates· Omittẽdo i: creſcere pꝑmitten

dicik gigas mõſtruoſus hũs tm̃ vnũ od i frõte · vñ ciclopeus

ſus.Saxa cyclopea dicebant᷑ in qbꝰ oliʒ cyclopezg m oꝛabantur
Dutoꝛẽ. i.fetoꝛẽ · m. p· a puteo es.tui.qð ẽ fecèe Emerſũ vio i ·
ꝓcedẽtẽ de vino male digeſto · emerſus a ũ· ab emergoꝛ ris· In
cicat m. ci.· ꝓuocat: Rdiice me ci appone ad ucio cis · ieci · Ra
bido m.c adiectm̃·i· ra bie ꝓleno. Abſceſſit ·ireceſſit · ſcz ſpůs
eiug. abſcedo dis:ceſſi·media pro. De ſancto ypollto
Vbridẽs m· p· Cardis· i ſpinoſi ð tribul· hic cardꝰ di · eti·
uemẽ ꝑ geminũ u:cardu Recole m. c· i. recoꝛdare· Celz

.

ctorũ ĩif lictõe · Der cardetũ · i. p locũ vbi erãt cardin. gg .Ni phas
id e· aqs p · de · Dudice m· iicaſte ⁊ mũde · In cloacã m. pꝛo · i.
ĩ latrinaʒ · Preneũ pe/p· Cloacariũi.qᷓ purgabat cloacaſ mig.
ſe· de· Nũbatis ·i·flagellis de plũbo factis · n. g. lf. ge· vel a
iectiuum ſubſtantiuatum in neutro genere. Intimauit. id eſt.
notũ fecit · P· cõ · m. c In cripta ·iĩ cauna. Qõdieꝛũt · id eſt · ſepe
lierũt codo dis didi. Includi m p.· Semiuiuũ p· pꝛo i meviu
viuũ vl q̃ſi moꝛtuu. e ſer mõe ĩ aſſũptõe be marie·

uſuDeclamatorie.i. predicatorie qꝛ P̃dicatoꝛeſ damãt

ſtiũt· i. con ant᷑ q· cõ:Depꝛomſi.i: valde promſii.—
mamfeſtaui · vl'oꝛe dixi · Quderĩt·i. cõpoſuerĩt· cudo dis · cudi.·
cuſũ ter cõ.· Dũtaxat · i. tcmmõ. Orepudias· i. cunaſ vlł uoceſ s
ĩfantes emittũt· a creporõ qð ẽ dubiũ·f·gvxl cre pũdia n· g. a
crepo as · qꝛ ĩ cunis crepant.i· reſonãt voces pueroꝛũ ſiů puu
lorũ Pro feſcẽninis pe · p· i · ꝓ carmĩbꝰ que dicit n utrix mouz·
do cunas.hee feſcennine narũ · vel ponit᷑ hic pro laudibus· ſcʒ
nuptialibus et qñq;ʒ eſt adiectiuum· Cadem media coꝛ repta ·
Deſatorem i. accuſatoꝛem · a defero fers · detuli delatũ · Siquo
mõ due ptes · i · ſi aliquo mõ. De exiguis eximia · io ẽ · de paruis

magna.ãbo adiecttua. Apocri u pe · ci: dubiũ a ĩcertũ ſcriptũ⸗
adiectm̃ 1 ſubſtantiuũ · Gxꝑiri·i· expim̃tũ certũ hẽri · vbũ cõomu
ne q·cõ. Tabulato n.g.l'tabulatu.m g· ⁊ q · de · i. tabulis oꝛna
tũ ſũ ꝑſtratũ. Aſtruè· i. aſſ. eré. Aſſeuerat p· p· i. affirmat. Sca⸗
tutire · i ebullire ſů ad modũ aqᷓ affluẽ· ſcaturio ris· m· p· q. cõ.
Qẽſeat᷑.i.iudicet᷑ ſ e· cõ · Ambigimꝰ.i · dubitamꝰ ter · cõ · ãbegi in
p̃terito. Cõditꝰ m.c·i.ſepultꝰ a cõdoꝛ deriſ ꝛc̃· Mauſeolũ p.p.
i·ſepulcꝛũ.ng· Ibnuimꝰ.i.:negamꝰ l'dif fitemur. ex ab ⁊ mio
is · Tantiſꝑ.i · tãtũ temꝑate adu · qli. Acſi · i. qſi · Daraniphꝰ qͥ iu⸗
xta ſpõſaʒ ſtat· m. g. Siqᷣdẽ m. c. i. certe · Coheret pe. p · ſe. c. Of
ficioſiſſie · id eſt · ſtudioſuſime . Vernãs. i reſſ plẽdẽs:a uno nas.
Alt᷑ natĩ pe · ꝓ· i. hincinde · JAl ioquin pe· pro· Nuſq;·i.ĩ nilo lo
co· Aſpirati ·i· ĩ bono ſpũ gubᷣnati ſiue ĩſpirati.aſpiroꝛ ris.me.
pro- Meſitätes: dubititer ab heſito tas · m. c. Mymnidicis p.
cor · i. himnos dicẽtibꝰ adiectiuũ. Alte rnantibꝰ. i. ſucceſ ſiue re.

ſpõdẽtibus ab alterno alternas

. Gener⸗ octauam in ſermone J
Na:i:·ſil vltĩa acuta.DParei. obedire m. ꝓ· pareo es. SSᷣ
beditet p. c· i. auxiliet 'ſubmĩſtret vl ſubſeruiat l'o bſeqᷓ

tuur p.·c. Queã. i. poſſĩ ꝗo qs qt qui. nigmatibꝰ.i. obſ. curis ſẽ
tẽtiis. hoc enigma tis. Oppignerari· i. ditari ſiue honoꝛari. op⸗

pignero as· ⁊ oppigneroꝛ aris· p. c. Infudit media pro. Vellus
id e. lanaʒ hoc vellus velleris me.coꝛ.Hllapſu·id ẽ.deſcẽſu m·g
1 quarte declinatõnis · Siquidem media coꝛrepta . id eſt · certe
Gatenus Penultima coꝛrept.id eſt eo modo Reſedit. id eſt · qe
Preterito· Inficitur. id eſt. coloꝛatur. Oonchilii vel muricis.
