Dꝛ· Textile m. c:adiec,ter.de a texẽdo dẽm.Drediti mc·i. oꝛna
ti · p̃ditꝰa.ũ. Qocco ·i.pãno l'filo rubeo.hhec coccꝰci·ẽ gñs tĩcta
re· ſʒ H coccꝰci:ĩueĩt᷑ ꝓ pãno l ꝓ filo rubeo Qõpleuit:i ĩueſuiuit
eũ ſacdotio/ Eũgi ·i.uti. In ᷣmis.i.ĩ pᷣmiciis. Ceterũ m.& i:alið
aliqd· mitãdo·i.cõfoꝛmiter ſequẽdo. Stare.i:ſtabat · Placuit
ſcʒ finees bolerẽt᷑ · i· delerẽt᷑ aboleo es:m.c.¶ Qa.xlvi. Ade⸗
ptꝰ ẽ·i:acſiuit:adeptꝰ a.ũ.adiec.Rũpheas m.c.i.frameas ſiũ
ſpatas· Moſtilẽ m. p. Manat .i. fluit · Obſeq̃ m.c.obſequoꝛ.riſ.ẽ
ſeruire ſi obedire: Dullulant media correpta · id eſt. germi⸗
nant Permanet media correpta. ¶ Capitulum quadrageſi:
mumſeptimũ Fiic adeps pis i. pĩguedo.m. c. Colie · m· pꝛo.

Super 6eccleſiaſtico ·
ꝛtitudinẽ l ptãtẽ · hoc coꝛnu ĩdecl Modulos me.c.

Coꝛnu:i·
bie modulꝰ li.i· cãtꝰ. Decꝰ.i.honoꝛẽ·hoc decꝰ ris. m· c· Cõderz
m. c.i. edificarz. condo dis · didi · Retexit · i · opuit ſcz ſapia · rete
go tegis · xi. m · c· ĩ pñti · a re tego · Itẽ retexo xis.idẽ ĩpoꝛtat ex
re a tero xis Enigmata · i. ſmas obſcuras ſilitudĩes hñteſ. hoc
enigma tis · p· c. ĩ obliqs Cognom̃ m p· hoc cognomẽ is· qᷓi ſu
nom̃. Ruricalcũ· i.metallũ qð hʒ auri ſplẽdoꝛẽ · ⁊ duriciã eris

oc auricalcũ ci · PHrophanaſti: i. cõtamĩaſti · ꝓꝑhano aſ· me · p ·

Biꝑtitũ p · p.i ·ĩ duo diuiſũ · a biptio tiſ· ⁊ biꝑtioꝛ tiris · Minutũ
m⸗p· a minuo: eris · Redũdauer̃t. i. abũdauert · redũdo alſ ex re
undo as itpoĩta d · ¶ Ca · xlviui Eacla e ·m · c· f. g · ẽ fax ell · ſcz
lignũ ardẽs de nocte artificioſe ſi ciſſũ. Immtãtes · i: ſeqᷓnteſ ꝑ cõ
tẽtõeʒ · Nota ad pniciẽ · i. ad moꝛtẽ hec ꝑnicies ei· hic ⁊ hec ⁊ hꝰ
enix cis · m. c ĩ obliqs:i· moꝛtifer · ſz pnix cis · m. p · ẽ velox · pmũ
deriuat᷑ a nece:ſecũdũ a nitoꝛ ris · v· Eſt ales ꝑdix puùi ꝓ noĩe ꝑ
dix. Qui necat ẽ ꝑnix feſtinat currẽ ꝑnix · Lenire 1i⸗placare ſiue
mitig aꝛe · lenio il.q · cõ · Cõciliare i· ocoꝛdeſ facè⸗Decoꝛati · i · ho
noꝛati vł oꝛnati · v · Hũc hoĩes decoꝛãt quẽ veſtimẽta decorant
Tectꝰ i oꝑtꝰ ſiue obũbꝛatꝰ. Penituit ẽ hic ꝑſon ale · peniteo teſ
tui. ſine ſu· Derpauca:i.valde pauca vna ꝑl.Rupẽ 1i·ſaxũ · h ru
es pis Suſtulit.i.leuauittollo lis:ſuſtuli:m·c. Extulerũt · i.
ken auerũt · effero fers· extuli. PX QOa:xlix Pigmẽtarũ · i· illiꝰ qᷣ
facit cõfectões:m· g· ẽ· Diuĩtꝰ p· c.· Rdepti ſi üt · i. ĩuenert Ca
l. Suffulſit · i. firmauitſuffulcio ciſ. ſi · fultũ · Verniſ. i · ꝗᷓ ſũt ĩ
vere. vnꝰ a · ů · a uer ueriſ qð ẽ n. g. Bedolens: m coꝛ. Amictũ · i.
Feluu. bx amictꝰ ꝗ· d. Eugẽs·i· vtẽs · kn libatõe · i· ſaẽ ficio de
liqdis. Effudit m. p· Ductilibꝰ. i. tũſiõibꝰfabricatis ſů ꝓductiſ
B bec ducuil.·⁊ hoc le · Popꝑauerũt · i: feſtinauert · Nuxit · i · aug
mtauit · augeo es · xi· Sichĩs. m. c · heroſolĩta p· p · e · g· ẽ Qa-

li. Circũdedit p·. c.· Eſtuatꝰ.i. caloꝛe Crangr⸗ ſů crematꝰ· Palã

Vl · acu· adũ· qli·i· apꝑte· Drecox· i añ alioſ fructꝰ mat᷑a ſüů ſol ca

lore decocta· pcox cis · m · p · o· g· pcoquꝰ qᷓquũ · ꝓ eodẽ m· c· i ·
p̃ aliis coctꝰ.p̃ aliis maturꝰ.a pcoquo qſ · coxi · Nodice· i · mode

ite. m· c. Zel atꝰ ſũ.i. amaui. ʒeloꝛ anis. deponẽs ẽ hic. Oollucta
9 „ 52 — — „ . 2 „7 2
ta ẽ ·i. pugnauit ꝑ mitũ ſtudiũcolluctoꝛ ariſ. i. ſi luctani. Luxi

—— —

id ẽ reſplendui: luceo ces luxi· Appropiate.i.· appropinquate

4

Supprolo In Gſaiam —
Gñmo cũ ꝓphetas ver ſibus viderit eſſe ꝛc̃qᷓ. Demoſtene
pe · coꝛ: DBer cola· i ꝑ maioꝛes diſtinctiões · hoc colum li
Der comata.m:coꝛ:i·ꝑ minores diſtinctões: Colon eſt
membruʒ.hoc comatis: eſt articulus. Diſertus·i.diſcretus·et
eloquens:Quippe · id eſt:quid mirũ · Vrbane media producta
Glegantie · i. excellentie vel eloquentie · Adiiciendum · i. adden
dum nomẽ gerundiuũ · Ad liquidum . m · coꝛ · i. lare exp̃ſſe · li
ti quidus a:um:Vaticinari · i · ꝓphetare· Texere· i · conſtruere vel
ſe oꝛdinare texo yxis · Coniicio eis· ieci iectuʒ · m· coꝛ · ĩ pñti . ex cõ ·
6 iacio · i opinoꝛ vel quibuſdam comecturis perpendo · Tunc
5
i

tẽꝑis· gtũs regit᷑ ab aduerbio ex natura ꝑtitioni · Derſpicue
i· aperte · Cthnicis. m· coꝛ.i· gentilibus ethnicus a: um-Drodeꝛe
m · cor · i: manifeſtare · ꝓdo dis · didi · ditum . Editionem i. trãſla
tionem · Inimaduerteti s · i: cognoſcetis · Datere:m· ꝓ·i: exponi
4 pateo tes· Stimulant e:i:incitãte· Nihil ominus penultĩa· cor·
Oba.idd eſt · pro pter. Ex iudicio diſcretionis ·ſ· Texit·i·. compoiit .—
vel oꝛdinat Oraculum li:id eſt· ꝓrophetiam· Reditum· m· coꝛ·
id eſt · reuerſionem · hic reditus·q·d. DHetite. mcoꝛ:Gmuli. me·
cor · id ẽ ĩuidi detractores· Laniant · i: detrahendo diſcerpunt ·
Inſultarent · i · im ꝓperarẽt · Diutius:i.longius ſiue magis diu
Sectus ·iſerratꝰ · a ſeco ·as·cui:⁊ ſecoꝛ aris·ſectus ſum· Occu
buit · i· obiit · occumbo bis:bui:Facto · i·pꝛoiecto·iactuſ a: um·a
iacioꝛ ceris · Obſtruxerat ·i· dauſerat ſiue obturauat. Obſtruo

is· xi. (Supꝑ Gſaa. E. ð”MU
2 kTſio eſaie tilii amos·quã vidit ꝛcqj· cderakla i ſeckere
ddepꝛauatis · Abalienati· i·pfecte alienati: ab alieno as.
Supꝑ quo . i. ad quid adu · interrogandi. Fota ·.i.mitiga
ta a foueoꝛ ris · fotus a ·tũ · Deuoꝛant · m· cor. Tugurium rii:i·
caſula ſiue domũcula· a tegendohoc tuguriuʒ rii · n cucume
rario:i· vbi naſcunt᷑ cucumeres · hoc cucumerarium · Quo. i. ad
guid ſupple · offertis · Neomeniam pe · coꝛ i· feſtum noue lune
– QCoceinum · i:color rubeus ⁊ vermiculus etiaʒ coccꝰ
tamẽ ſuie coccnũ magis accedit ad nigredinẽ. vermiculꝰ vero
ad albedinẽ · hoc coccinũ ni.m.coꝛ. In ſcoꝛiã· i: in fecez metallo
rum fe . ge · eſt · Eurum i:latronũ·hic fur ris·Cxcoquam m.coꝛ·
i · purgabo per ignem · excoquo quis ·/xi· Sceleſtos:i:magnos

c&éoresſceleltꝰ a· um. ¶ Ca:ii · Conflabunt: i· cõuertẽt per
Fibꝛos. conf lo as.Vomeres · m.coꝛ· ⁊n falces que incdũt ſicut
vomeres terram ſe cindunt hec falx cis · Nugures me cor · qui
diuinant in auibus· hic ⁊ hec augur guris · Quadrige · m· pꝛoð·.
In foſſa humo.i:cauata a fodioꝛ deris foſſus a· um· Sublimes
i · altas · m pPro · ¶ Oa.iii · Kriolũ · m coꝛ.i· illuʒ qui diuinat in

aris· Architectis· i mechanicis oꝑariis · hic architectꝰ ti · dicitur

q nouit conſtruere edificia · Miſtid · i· figurati · m· eoꝛ · Effemina
ti . i· inſtabiles ſicut femĩe · Tumultuabit᷑ · i · tumoꝛe multo gar

riet· a tumultu · q· d · qd eſt ſeditio coniuratio diuerſoruz gar

rituſ · Qoncidit · m· coꝛ. Exactoꝛes i.impoꝛtuni pecunie petito
ris· paſſiuum regit accuſ atiuũ cum adiuctione verbi ſi ubſtanti
ni. (õmolitis · pe· coꝛ i · fame attenuatis dicit gloſa · ꝓprie tam̃
eſt texere 1 quaſi molẽdo cõminuere cõmolo lis· ex con· et mo

lo is m coꝛ·ter· con· Nutibus oculorũ ·i· ſignis laſciuie:hic nu

tus · ꝗ · d· MHaud bant manu ludẽdo plaudo dis·ſi · Decaluabit

id eſt · decoꝛẽ capilloꝛuʒ auferet vel denudabit · Verticẽ · m · cor.·
id ? ſumitatẽ capitis· B vertex ticis· Crinẽ · i· capillũ hic crinis
nis ni. Lunulas- m. coꝛ: i: picturas ad modũ medie lune · hec lu
nula. le · Toꝛquel · i· oꝛn amentũ colli hec torques· qS:· Monilia
id eſt. omainenta pectoris hoc monile lis. m. pro· Armillas · i.
ornamẽta brachiorũ quod aliter dicit dext rocheriũ · hec arm U
la le. Mitrasi.ornamẽta capitis bec mitra ꝓprie ẽ pontificuʒ

Diſcrimĩalia· ſunt omamẽta ad diſtinguendũ capilloſ ne intri

centur ad inuicẽ hoc diſcrimĩale lis Herichelidas pe · coꝛ · i · or

namenta brachiorum a pte poſteriori pendentia bm hieroni
mum vſqʒ ad talos· m alios vſq; ad crura. Vnde dicit a peri
quod ẽ circum chelis quod ẽ bꝛaehium. vel a chelon quod eſt

curuũ vel crus· ſiue brachiũ · hec pichelis lidis · facit ĩ accuſatĩo

plurali perichelides· vel das Oratius Sepe perichelide · Antiqᷓ
ſcribebant perile celida:e · Murenulas · pe · cor · fe · g · hec murenu
la .oꝛnamentũ eſt colli:virgulas aureas habẽs contextas argẽ
to · Olfactoriola· pe cor ·i· vaſeula in quibus mulier es poꝛtãt

odoꝛamenta.hoc olfactoriolũ li· ab olfacio cis · Vittas · id eſt .

ligaturas quibus crines componebant᷑ ⁊ caput quaſi bindis

ÄI 1=è — — — —–—,;

— — —

—— —.— —. —

— — — —.— —
—

lus · id eſt· lapillus ignitus. Eoꝛcipe· m coꝛ:i.inſtꝛumẽto fabrili

Super Gſaia.

nis · Leriſtra· i· pallia de filo tenuiſſio· a terion qð ẽ eſtas. h te
riſtrum tri · Mo criſpanti crine · id eſt. toꝛto ⁊ reflexo · criſpans
criſpantis omĩs ge· nomẽ vel ꝑticipiũ ẽ a criſpo as. NHo faſcia

actoꝛali⸗ hec faſcia e · dicit᷑ q̃ tegi᷑ pectꝰ ⁊ cõprimunt᷑ mãmille

lerebunt ·. i· tacita voce dolebũt · mereo es ſine p̃terito ⁊ ſupi
no. ¶ Oa.· iiii · Septẽ muliereſ p̃ paucitate virorũ. Tm̃mõ pe.
coꝛ· Sublimis · m. ꝓ.i · altꝰ. Reſiduꝰ a· uʒ· i relictꝰ. (Ca-v. Da
truelis e p vr fui l fili⸗ patrui. In coꝛnui.mõticlo vbi erãt
oliue mite Sepiuit m· ꝓ.i· ſepe ccũdedit Sepio piſ.qcõ.Loꝛcu
lar·m/ ꝓ· hoc toꝛcular cularis vbi exprimuntur vue · Extruxit.
id eſt· cõſtruxit· Labꝛuſcas·.id ẽ· vites agreſtes. ſic dicte qꝛ in la

Sindones · m · cor. veſtes ſũt de lino cãdidiſſimo.hec ſindon do

bris · i · in extremitatibꝰ vinearum naſcùt᷑. Lab:uſcas non lam.

Diruam · id eſt·deſtruam · Maceriã·i.murũ ſine cemẽto Vepꝛes

id ẽ·rubos:yſidoꝛꝰ dicit maioꝛeſ noſtri omnẽ arboꝛẽ ſpinoſam

vepꝛẽ dicebãt · hec vepꝛes pris· q̃i vi pꝛẽdenſ. Copulatis·i· ſocia
tis ugeꝛa m· coꝛ. hꝰ iugerũ ri.vl hꝰ iugꝰ eris · ſpaciũ tre ẽ q̊ntũ
poteſt arare par boum in die · Semẽtis · i · ſ. eminis · hic vel hec ſe
mẽtis tis · iceꝛti generis · Eſtuetis.i:ĩfla memini ad viciaeſtuo⸗
a8· ab eſtu· Miſcẽdã per malũ exẽplũ nomen gerũdiuũ eſt.a mi

ſceo ſceſ.ſcui xtũ · Deuoꝛat· m.coꝛ.Cxurit· m. ꝓ· Moꝛticina i ⸗ca

daua · ſi cadãt hoĩes moꝛbo debet coꝛripi pe · ſi vᷣo a cedo dis · de
bʒ ꝓduci pe · tñ cõiter ĩ ſcript᷑a ſacra pe · coꝛ. . Morticinuʒ mor
bo dice ferꝛo moꝛtiqʒ cinũ· Aueꝛſus · i: reuocatꝰ.vel amotꝰ.Vt ſi
lex:i · vt lapis duriſſimꝰ.ſilex ſilicis · m· coꝛĩcerti ge.· Rugitꝰ.m.

Pꝛo · ꝗ· de · ẽ· Erẽdet · i · dẽtes pcutiet · frẽdeo des · dui · ſine ſupĩio

cõmuniter dicit᷑ ſecũde cõ·ſed hic eſt tercie cõiu.frẽdo diſ.in fu
turo frẽdet · ¶ Ca. vi· Seraphim ꝑ· meeſt m. ghis 1 pluralis
numeri. ĩdecli . p ſpiritibꝰ illiꝰ oꝛdinis · ſʒ ſeraphin ꝑ. n. n. ge · ẽ
ꝓ agmĩbꝰ. Mic ſeraph·raphis phi.phem· o ſeraph· ab hoc phe·
m g·ẽ ꝓ vno angelo.⁊ ſic ꝑ oĩa dicas de cherubim · v. Dic ſeꝛa
phim ſãctos ſeraphin ſacra ſit ſeꝛaph almꝰ. Suplimĩaria.· id ẽ.li
gna ſuꝑ hoſtia poſita ex trãſuerſo. ſicut liminaria ſũt ĩferiꝰ po
ſita ꝑ trãſueꝛſũ· Noſtis ẽ lapis poſt hoſtiũ ſtãſ. retinẽs cardinẽ
hoſlii · id ẽ · illã fee que in foꝛamine vertit᷑ · hic poſiis tis· Calcu

Sup GSGſaia.
bifido · hic foꝛceps cipis · ꝓ ferro ignito tangendo · hic forpex
picis· eſt iſtrumẽtum ꝓ pilis p̃eidendis · hic foꝛfex ficis · eſt in
ſitrumẽtũ ꝓ filis ĩcidẽdi · v· Eoꝛſice fila · pilũ cape foꝛpice · foꝛci
pe ferꝛũ · Eex ẽ floꝛũ:ceps fe rri · pexqʒ pilorum · Exceca m · ꝓ·
ggraua:m · coꝛ:ec terebĩtus ti:eſt arbor fructuʒ fauẽs non
bonũ : cuiꝰ reſina etiã terebitꝰ dicit Ca.vii. Eulloniſ· m- p.
i· illiꝰ qui cãdidat pãnos.hic fullo oms:Romelie·pro·pe · Nuel
lamꝰ.id eſt·trabamꝰ auello lis:ſi · Butirũ põt mcoꝛ:et ꝓ· naʒ ſi
cõponat᷑ a bos ⁊ vterꝰ vel tirus qð eſt caſeus· coꝛ me · vñ dicit
mac vᷣ:Qũ butiro modicoq; oleo decocta tũoꝛẽ · Et ſtaciꝰ. Lac
tenerũ cũ melle bibit butirũq; comedit · Et virgiliꝰ in quodã
opuſculo: Lac niueũ butirũqʒ nouum cũ melle comedi · Si vo
deſcendat a buto toms qð eſt animal abundãs in lacte · me · p ·
Vnde qᷣdam dixit· Eſt aĩal buto lac tradens inde butiruʒ. vſus
aũt habet vt ꝓducat᷑ ᷣn fruteciis·i· in arboribꝰ ꝑuis:hoc frute
ctum ti · Nouacula.i.raſorio:t᷑n vepꝛes·i. in rubos· hec vepreſ
pris. Sareulo:mecor.i: inſtrumẽto ad purgandas ſegetes · ꝰ
larculuʒ li:Sarient᷑ i · purgabunt᷑·ſario ris ·ru · vel riui· eſt pur
gare · circũfodere herbas a noxia euellere: (nrii Siloe ;
me · coꝛ· fe:ge:eſt:nite · m· ꝓ·i inchoate vel firmate · Trretient᷑ ·
id eſt · reti illaqueabunt᷑ · irretio tis:me. ꝓ·qcon. n poꝛtentuʒ
iein maius miraculũ faciendũ:hoc poꝛtentũ ti · Phitombꝰ. id ẽ·
illis qui dicũt ſe mortuos ſuſcitare·G phiton toms · me · proð ·
Strident · i. foꝛtiter ſonant cũ ſpũs arrepticiꝰ arripit eos · ſtri
deo des di ſtrido dis di · in eodẽ ſenſu eſt foꝛtiter ſonare · dẽ
tes cõcutere frẽdere · Perſequens · me · coꝛ · ¶ Ca. ix Nouiſſi
mo .i:tandẽ vel vltimo· Cxactoꝛis · i: impoꝛtuni petitoris tribu
torum · Corroboꝛet· pe · cor · modo · me · cor · i · de cetero · Zeluſ
1d caritas vel vindicta. Lateres me cor · B later · ris· ſed ntũs
ſingularis nõ eſt in vſu.i:petre cocte · Sicomoros pe/ ꝓ · hec ſi
comorꝰ ri: arbor eſt q̃ dicit᷑ ſieuſ fatu a. Longeuus a ũ · dicit᷑ qᷓ
eſt multi tꝑis· m. ꝓ· In denſitate · i in ſpiſſitudine.hec denſitas
tis · Saltus:i· ſilua ſpiſſa:qde · Qonuoluetur.i.ſimul voluetur
4 Qa·x· Diriperẽti. diuſa rapent· diripio pis · pui ˖ direptũ
m· cor·ĩ pñti:Delõge·m cor · ĩ ꝓſa:· Oal amitatis·i:·magne miſe
rie · hec calamitas p· coꝛ· Ad internecionẽ · i · vſqʒ ad mortẽ · vei

2 ooxeſio e S eidd
„“ ad occiſio nẽ· hee internecio onis Carchamis vltia acuta· Inue
i nit ˖ m. ꝓ· Canniret ꝓpꝛie vulpiũ eſt · gãmo nis · ꝗq· cõ· ponit᷑ hic
. ꝓ gemere · Tenuitatẽ · i:· macredinẽ· Carmeli · m. ꝓ· hic carmelꝰ
mons eſt · Profugꝰ.m·c or. adicctm̃. Miiciet·i.apponet· Tnni
ti.m· ꝓ.i.appodiare vel adherereinnitoꝛ teris niſus vlł nixus
ſum· Tnũdabit·i. inundare faciet· Paululũ ſi accipiat᷑ tempus
vt numerꝰ modicũ:ſi vt qͥd cõtinuũ. Curſim ·i.velociter· Min⸗
mni.i.moè equoꝛũ plãge·hĩnio· nis .qcõ·Migrauit · i :trãſiuit et
. fugit. Condeſa· i.ſpiſſa ⁊ vmbꝛoſa.Saltus·i:ſilue·hic ſaltꝰ q
. de ; eaen Hardus di.maſ.g·eſt beſtia varia et velociſſima:
Accubabit. i:iuxta cubabit ⁊ hitabit· accubo as:buibituʒ:me·
coꝛ·⁊ ſic cubo.as:cum ſuis cõpoſitis · Apidis.m.coꝛ · hic aſpis
pidis · gen eſt ſerpentũ · Reguli:i.illiꝰ ſerpentis· v· Regulus ẽ
ſerpens· rex puusregulus ales. Ablactatꝰ i: a lacte amotꝰ pꝑti
cipiũ ab ablactoꝛ aris· diiciet· i· apponet· PHrofugos · me · cor ·
ꝓfugus a: um:q̃ pꝛocul fugerail Niagis 1i·regiombus hec pla⸗
ga e · Selus.i.odiũaliquãdo em̃ ſumitur ꝓ odio vt hic · Aiqũ
Pro inuidia·. Niqñ pro amore iuſticie · ſed ꝓprie eſt amoꝛ viri
ad vxoꝛeʒ · mulabit᷑. i.inuidebit. Deſolabit · i.ſolacio priuabit
deſolo as · m. ꝓ· hic eſt actm ·Ca:xii· Rdinuetiones :i: opa
mirabilia:ſupra naturã· hec adinuẽtio onis:ab ĩuenio nis · pe
coꝛ in ꝓpñti. Fo xiii ·¶ Caligoſũ ſiue caliginoſum · i: caligine
plenũ·. Vaſtitas:m:coꝛ· Tabeſ cet · i. pre timore deficiet· tabeſco
ſcis · Stupebit p nimia et infueta miſeria· Obriſo · m· p·i· auro
obꝛadiante hoc obriſumvel poteſt eſſe adiectm̃. Damula· m⸗
coꝝi:capra ſilueſtris aĩal pauidũ młtũ.hec damula le.Lactan
tibus· i· lac pᷣbentibus· vᷣ. Lacteo lac ſugo:lacto lac pᷣbeo nato
Vteris·mcor·hic vterꝰ ri:tᷣnclita.m coꝛ.i:pᷣclara· Arabs pma
acuta·arabs arabis· cõ ·ge:m.coꝛ· Diloſi·m. ꝓ· monſtra ſũt ad
ſimilitudinẽ hoim quoꝛũ foꝛma ab humana effigie incipit · ſed
beſtiali extreĩtate termĩat᷑· vel ſunt demones incubones vl ſa
tiri · vl hoĩes ſilueſtres· mg:c.· Vule.m.cor:aues ſũt magnitu
dinis coꝛuine · ſz maculis reſꝑſe qꝗᷓ roſtro in palude fixo hoꝛrẽz
de ſtridũt · hec vlula le. Sirene: m· ꝓ· ſũt ſerpẽtes criſtati a ala⸗
ti. vl piſces marini ĩ ſpẽ mulebꝛi· vl portenta dyaboli ꝗᷓ dulci
cãtilena decipiũt hꝰ ſdi hoies: naufragiũ non clauſis auribus

trãſeũtes · hec rn. ne a ſiren qð ẽ tractꝰ In delubris · m · coꝛ·
i.ĩ tẽpł hꝰ delubrũ bri· Voluptatiſ · q; ibi deũ maxĩe offẽdebãt
¶a.xiui · Rcõcuſſiõe · i · a violẽtia q̃ ĩ captiuitate tractꝰ fui:
i· pec cõcuſſio · Cedẽtẽ · · pcutiẽtẽ · Rbietelſ pe · coꝛ· Cocidit · me ·
cor. Sternet᷑ .i · pſtrata erit. ſternor ris. ter · cõiu Verũtũ p· coꝛ ·

Detraheris p · ꝓ·ĩ fut᷑o. Cõcuſſit · i· multo tiõ e cõmouit · cõcu⸗

tio tis · cuſli · Stirps · i. trũcꝰ vl'radix · ꝛ etiã ꝓgeĩeſ vl oꝛigo · hẽ
ſurps pis · Vñ ſtirpitꝰ.i.radicitus· ſtirpo pas ·i · ſtirpes aufer
. . , 7 „ „ „ ..
re· Dutridũ · m· coꝛ· Mericii ·i· aĩal ſpinoſi·. B hericiꝰ cii· NHaludes

—

m. ꝓ· Scopabo · i· mũdabo ſiue purgabo · Sopa pe · inſtrumẽz

tũ ad purgãdũ domũ inde ſcopo pas:i · mũdare ſiue purificaẽ
etiã ſcopo pis · dicltẽ P eodẽ. Terens · i: cõminuẽs omĩa edificia
Decreuit · me· pro ·i · deliber auit ⁊ ſtatuit· decerno nis decreui ·
Hoc agmẽ is · Agmen · i· ſocietatẽ ſiue exercitũ OQOa· xv Expe
diti pe · p· i· ad bella potẽtes. Vectesi·foꝛtes. nã hic vectis tis·
eſt inſtrumentũ quo claudit᷑ hoſtium ⁊ lignũ quo aliquid ve⸗

hitur · i · portat᷑ Qonternantẽ · qꝛ big ꝑcuſſa ẽ tercio terremo:

tu coꝛruit · m hebreos cõternans tiso · g· in recto nomen eſt.
Dicta eſt ſegoꝛ vitula ꝓpter laſciuiã · Salicũ · m cor · hec ſalix ciſ
Fdditamẽta · i. additões penarũ·: hoc additamẽtũ ti ſ Qa · xvi ·
Qoge · i · cõgrega ter · cõ. NHrodas maifeſtes prodo dil · didi ·
Profugi me · cor · i · ¶ fugiunt a caldeis· Elagella.i.ramos · hoc
flagrũ inde flagellũ·flagra flagella ſũt virge ſiue ſi ümitateſ
virgarũ · Propagines· pe · cor· i· vites extenſe ſuꝑ terrã. hec ꝓ†⸗
pago ginis · Ppago etiã dicit ꝓgenies · · Vitis ꝓpago:bibʒ in⸗
de futura ꝓpago· Racem us me · ꝓ· eſt vua pua ꝗᷓ remanʒ poſ
vindemã. ¶ Ca · xvii. Leget · i· colliget · v· Eur aurũ · ſed vᷣgo
floꝛes. mare nauita. libros Ulericus. eqᷓuoce ſingula qᷣſ qʒ le git
Nã legè ẽ furari: colligè · nauigaẽ. lr̃aſ tractaè · Olee . i · oliue · 1

põt accipi ꝓ arboẽ 1 ꝓ frẽu · hec olea:m cor.Delub ꝛa ·m · coꝛ · i ·

tẽpla. Lucos· i· buſcos cca tẽpla Gratrũ · m· p. bm ſniaʒz ſapiẽ
tũ·q;uis młti coꝛ · ꝓſa· Labꝛuſca. ñ lã · Tumltꝰimitorũ gar
ritꝰ Ca · xvin · Cĩbalo·m·cor ·i:ĩſtrum̃to ex ꝑuis fial · vel qſi
lamiĩs de metallo · In vaſis papiri vel papireis· i· ĩ cartis de pa
piro vł ĩ nauibꝰ ð papiri
gnꝰ egipto ꝙ iñ pñt fieri nauel · Angeli · i · nũcii ·Veloceſ · m·

—

ec papirꝰ ri · m · ꝓ · ẽ iũcꝰ qͥẽ tã ma⸗

—

— =
—— ——,.oñ——

Sð

„ Supr (Gſaia. QCr
““ Oonuulſã·.i:eradicatã ⁊ a deo diuiſã ·a cõuelloꝛ leris. Immatu⸗
ra:pe· ꝓ·i:non matura.· ¶ Ca:· xix· Tabeſe cz· i· deficiet · tabel. co
is. ſine pterito· Phitones· m · p· qᷓ dabãt reſpõſa de ventre · hic
prhiton tonis· Ariolos:.pe· coꝛ.i: qui diuinabãt in aris· hic phi⸗
t156 r hic ariolus Aggerũ. n cor ilocordl eminentiũ ĩ ſtrata vl
. in agro bic agger· geris Calamus · m· coꝛ· hic calamꝰ .i canna
Xlueusci·i. lectus flumĩs.Trrigua:i.q̃ conſueuit fructificare
ꝑ irrigatõem · adiectm̃ eſt· Gmarceſcẽt · i· vigorẽ cordis ⁊ corꝑis
es amittẽet emarceſco cis · Hlectẽtes·i· ad inuicẽ cõponẽtes · a ple⸗
n cto tis.xi:xũ · qð eſt ex virgis aliqᷣd cõponere· Trrigua·i· aque ꝗᷓ
-— rremãſerant- Elactẽtia·i: arentia.a flacteo teſ.qð ẽ marcẽqꝛ qð
marcet cito deſiceat᷑ flactens tis oĩs g· Lacunas·i:vinaria· hec
lacuna m. ꝓ· Indicẽt· m coꝛ.· Lamneos ⁊ mẽpheos gtĩ ſũt pere
grini· tamnis neos: mẽphis pheoſ· Angulũ ·i· fort itudĩem que
cõſurgebat ex cõiunctione ethiopũ ⁊ egiptiorũ·c̊ angulꝰ.Ver
tiginis vel erroꝛis · i. ſpm̃ facientẽ eos ſe vertere huc et illuc ne
ſcientes q́;d facerẽt. hec vertigo ginis· me· p· eſt qñ ĩ via terra
vel puluis circũuoluit᷑ ⁊ eſt qu idã moꝛbus in capite · qñ vẽto⸗
4 ſitates quedã a venis ⁊ arteruũſ in vertice exalãt ex humefactio
. ne reſoluta a faciunt girũ in oculis· Litulꝰ·m: coꝛ·a titane q
eſt ſol · qꝛ ſempꝑ eſt ad aliquã declaratõeʒ.H titułꝰ li. 7Ca-xr.
Nʒotũ · m· ꝓ· R aʒotus ti· DPoꝛtentũ ·i: ſignũ qð p̃tendit.i.ſigni

ficat magnũ aliqd in futurũ ·n· g· eſt. Minabit · i· ducet · v. Dum
grex minat᷑: lupꝰ ülli dente minat Natibus·hec nates vel tis
Qa.·xxi · Ab affrico · m· coꝛ · i· a pte illiꝰ venti . B affricꝰ ci. De
populatoꝛi· deſtructoꝛ: a de populox laris· qð eſt deuaſtare · ſi⸗
ue deſtruere· Mede vtũs eſt bꝰ noĩs medus di · Obſide ·˖ m · cor ·
Gmarcuit i·defecit · Stupefecerũt · pe· ꝓ·i. ſtupidũ me redden⸗
tes expaui: vt pene neſcrem quid cernerem · dicit gloſa· Spe
cula. le· dicĩ locus al tus ad circũſpiciendũ. Bige:id ẽ· currus
duarum rotarũ. hec biga ge· Tritura· me · pro· tmminentis · i ·
inſtantis . (1 Qa.xxii · Erequens ·i: multitudine populorum
veniẽtiũ frequẽtata. frequens tis nomen ẽ omĩſ. ge · cncũbere
iod eſt. inſtare incumbo bis:bui· Armamẽtariũ · id eſt. locum ar
mBoꝛum.Gallinacius .id eſt cappo/ Amictũ · id eſt · pallium. q·d
Coronans me p· Dilam: i. formam rotundã 2 rotabilem bec

s

Sup „ Sſaia..
pila e · Paxillus·i.puus palꝰ. ¶ Qa.xxiii · Inſiitores· i.merca
tores · Incliti · m. cor . i.gloꝛioſi · Sidonis · me · ꝓ· hec ſidõ donis·
Tranſ freta ·m· cor · v·Exaro dicat᷑ cui trãſfreto cõſociat᷑. Con

dentur i abſcondent Qa· xxiiii Predabit᷑ paſſiue tenet᷑ hic

Inſanient.i.in amentiã cõuertent᷑· inſanio nism·

P· q· cõ · Cõ⸗

ticuit · i· ſiluit · cõticeo ces · cui: Oliue me· ꝓ· pro arbore ⁊ fructu

olea etiã pꝛo vtroq; põt accipi:Mmniẽt · i.ineffabili leticia exul
tabũt· Hinnio nis equorũ ẽ propꝛie · Explicuerit · i· ſe liberaue⸗
rit: Qatharacte · i. feneſtre. hec catharacta te · Concutient᷑ · i. cõ⸗
mouebunt᷑. ¶ Ca.·xxv· Impellẽs:i·impĩgens· Tumultuʒ.· i.ĩ⸗
uſitatõem.Toꝛrẽte:i.vrente· Medullatorũ ·i. habentiũ bonas

medullas:adiectm̃ eſt.Defecate · i:·bene purificate. a defeco as·

T defecor caris· m. ꝓ. Orditus ẽ m. proordioꝛ diris· ad telas ꝑ

tinet · Alliſione:i:leſione fẽa ad aliqd:allidere ẽ ad aliq;d ledere·
QCon eidẽt.mcori.cadẽt. Oa.· xxvi· KAntemurale. i· defenſio
añ murũ ſicut eſt vallũ vel foſſa·hoc añmurale lis.Callis ·id ẽ
via cõpendii · i:breuis:hic callis lis· n p̃cor diis qᷓ ſũt loca cor
di viana pluraliter hec p̃cordia orum: Sel ãtes:i: ĩuidentes

odio habẽtes · a ʒelo las· Deuorentmcor ẽndulſiſti · i. peꝑciſti

ĩdulgeo es · ſi · Expgiſciminii· excitamĩ ſiue euigilate. exꝑgiſcoꝛ
ceris· expgefactꝰ ſuũ.deponens.⸗ Ua:xxvii· Leuiatan vltima

acuta:Vectem q; ad modũ vectis.i:ſudis mag ne dyabolꝰ pcu

tit · hic vectis tis · Tortuoſũ:i.flexuoſũ ꝑ fraudẽ ⁊ dolũ.etum
i· balenã Bᷓ cetus ti:.⁊ pꝓlr hec cete luvech- Ment ivini puri· hoc
merũ ri ·Propiabo:pro:m.i.vinum miſtrabo· Abiecta abiicior
ceris· Alliſos:m.pro.i.cõtritos i cõminutos· Luci ·i.nemora
maſ. ge · ẽ· De lubra.mcoꝛ·n· gi tẽpla.Nueo.i.loco flumĩs. G

alueꝰ ei · m cor .d xxviii · Deddẽti .i · cadẽti ad decido dis.

mxcor · decidẽs tis · m· cor. Sertũ:i: girãda de floribꝰ .vᷣ. Virgĩs
eſt ſertũ cleriqʒ coꝛonapoete Laurea. rex geſtat diadema vel
ĩduꝑator,Videntẽ · i. prophetã hic vidẽs tis:vel hic ⁊ hec vidẽſ
tis · Vomitu,m:cor:q d. Ablactatos ·i:a lacte amotos. NRuulſoſ
vel apulſos · i ꝑ violentiam ſegregatos: auellor leris: auulſus.
2 ab apelloꝛ leris apulſus · Laſſum i:fatigatũ:laſſus a. um.⁊ᷣl
laqᷓent᷑i:laqueo cõpᷣhendãt᷑.Eeſtinet.m:pro· Vexatio · i. pena
ſiue tnibulatio. Ooanguſtatuʒ·i:cõſtrictũ ⁊ coartatũ ꝑtia·ẽ ab

.⸗ R

õ

coãguſtoꝛ aris· Stratũ · i. lectꝰ. ho ſtratũᷣ ti · qñʒ h̊ ſtratꝰ tus· tuni
Deadat · m· coꝛ · Iludẽ e. coꝛ · .· truphare ⁊ deridẽ. Serat · i· ſemi
net · ſero riſ . ſeui ſatũ · v. Oſtia ſero ſ. ero: nũq́; ſero tꝑe ſero:Eſt
lac dulce ſerum· floꝛea ſerta fero· Proſandet .i· reſ. andet cum
abrupꝑit · proſcindo.dis ·ſcidi· Sariet · id eſt · purgabit ecuz ſarcu
lo. ſario nis quarte cõiugationis. Cum adequerit · i · cõminuen
do equauerit · Seret . id eſin. eminat . Cith eſt genus legumĩs
ſimilis cimino in quantitate:ſ. ed nigri coloriſ ⁊ in pane dulco
rãdo ſpꝑgit᷑. Qiminũ.m pro.Viciã:i:tale legumẽ.vᷣ. Dic vicium
crimẽ. viciã dic eſſe legumẽ In ſe erris. i. iſtrum̃tis dentatis ad
m odũ ſerre· hec ſerra re:Triturabit᷑ ·i.teret᷑.trituro aſ m pꝛo·
Triturãs:mpro.vᷣ. Bos bñ triturat:nec bre ſupẽdia curat.· GCt
ãticlaudianꝰ. Deiectũq; ſolo pedibꝰ triturat eqnis. Aexander
neq;;. Triturat pplos princeps ſi conterit ip̃os . 5 Ca.xxix·
Rriel dðꝛ hieruſalé · i· leo dei. O ariel circũuallabo· i. crcũdabo
ircum uallo as· Circũdabo pe· coꝛ· Sperã.i.foꝛmã rotundam
ſpeꝛa eꝛat hieruſ alẽ. aciã. i. prouciã. Aggerẽ m. coꝛ.i.locũ emi
nentẽ ĩ agro. ̊ agger geris. Nunimẽta.i.ĩgenia ad capienduz
Phitonis.m.pro.i vẽtriloq ꝑ quẽ loquit dpabolus. B phiton
tonis. Muſitabit. i. ſubmiſſe loquet᷑ de ſpelũciſ.muſito tas.m.
coꝛ. Ventilantiũ.i.diſꝑgentiũ.vẽtilo as.m cor. Exprectus.i.

ſo mno ercitatꝰ.ab expgiſcoꝛ ſcenis. qð cõponit ab er 1 pgo. t·
ego a p. a rego gia. erpgefaciꝰ ab expgefio fis. Obſtupelcite. i

tĩiore deficite· Eluctuate.i.heſitate.an verũ ſit qð loquoꝛ. Va-
cillate. i. magis adherete huic ꝑti ꝙ verũ non ſit · 2 hoc in ma-
lum vr̃m. Soporis.m. pro.i.x oſfavi ſõni B ſopoꝛ oris. Muſi⸗
ta tores.i.murmuratoꝛes. ¶Ua. xxx. Leena m pro. Vipa. m.
coꝛ. eſt ſerpẽs q ĩ ꝑtu mont᷑. Regulꝰ eſt ſerpẽs ꝗ viſu aĩalia ĩ⸗
terficit. Gibbũ.i.tũorẽ q eſt ĩ dorſo. . In dorſo gibbus tũor
eſt:ĩ pectore ſtruma. Buxũ.i.lignũ ſcripturis aptů. hec buxus
xi. pro arbore.hoc buxum xi.pꝛo lign o. Exara. me. cor. i. ſcribe
exaro as. niyi. id eſt. appodiati· Innitor teris. innixus ſum.
tercie coniugatio nis eſt. Interruptio cadens.id ẽ. interruptio
mu ri altiſſimi minantis ruinam. Lagena media producta. Der
ualida penł. coꝛrepta vna pars..id ẽ. ralde valida. Teſta.i. fru⸗
ſtum ſiue ꝑticula vaſis ficul hec teſta te. Neq;. me. producta

. Sup- . —
Malus nauis·i. arboꝛ nauis · hic malus li. Menſtruate i mulie
ris menſtruã immũdiciã patientis· pe · ꝓ· Mi gmai· odeũ cum
paleis · hoc migma tis. m· coꝛ. Deuorãs · meę· cor Alidet. io ẽ·ad

opheti⸗

aliud ledet · m· ꝓ· Ab heri due ptel · heri aduͤ eſt tpis·

vallis gebẽne· ¶ Qa.xxxi · Drotegẽs: m coꝛ: Vectigales. pen!

Pi· tributanii adiectm̃ ter · d: a vecti al galis. m. ꝓ: qð ẽ tribu⸗
tum-Caminꝰ me . · vbi fit ignis ¶ Ca:xxxi · Preerũt · m· coꝛ ·

—

Prominẽtis · i.in alto manẽtis ꝓminens tis · me · coꝛ: a ꝓmineo

es · Qoncĩnabit.i· cõponet · cõcinno as : me · ꝓ· p duplex n. Opu⸗

lente · i.· opibꝰ plene · Obſtupeſcite · i. ſtuporem mẽtis per ſigna

oſtẽdite Quãto magis pe p· qꝛ ſunt due ꝑtes FTmmittẽtes · i ·
in vnũ conigentes ab immitto tis vel innectẽtes ab innecto
tis i. cõiungo gis ·¶ Ca· xxxiii· Predaberis hic paſſiue tenet̃
futurũ eſt. Sperneris: m · ꝓ: in futuro: Deſieris pecoꝛ: pro de⸗
ſineris· Contẽneris pe proĩ futuro· Brucꝰ· i · fetꝰ locuſte maſ·
ge eſt . Trritũ .· me· coꝛ: i· caſſi ũ⸗ Gtanguit i. q· infirma ñ reddidit
ctumelãgueo es· uiſine ſupĩo. Luxit lugeo ge 8· xi · Libanꝰ
me. cor· ponit hice ꝓ tẽplo: Obſur duit ne ſcz pᷣces ibi exaudiã⸗
tur obſurdeo des dui ſine ſi upio ſi hie habeat᷑ obſorduit tunc
exponat᷑ iſoꝛdibꝰ inquinatũ fuit obſoꝛdeo dui . etiã ſine ſupß ·
ESxcutit me· cor · Obturat me. pro. i· claudit· Delonge me. cor.
in pPla. Diſertitudinẽ.i excellentiã locutõis. hec diſertitudo.

dinis. a dilertus a ũ i. eloquẽs 2 diſcretuſ. Claui.i acuti quibꝰ

firmat᷑ tentoriũ. hic clauus ui v. Claua ferit. dauis apit. clau⸗
duo iungit Remigũ me. coꝛ. B remex. migis. eſt ille ꝗ remigat.
Trieris.m.cor.i.nauis habẽs tres ordines remorũ. Nexander
neq;. v. Tripler remorũ tneris mouet ⁊ iuuat ordo. hec trieris
ris. Laxati. i. ampliati ſiue dilat ati a laxoꝛ aris. HHic malus li. ar⸗
bor nauis. Glãgui ·i. debilitatꝰ fui. elãgueo gues. gui. ſine ſuß.
Ca. xxxiui. Labeſcẽt. i. putreſcẽt montes· Tabeſcet i. deſi⸗
ciet malicia. Vnicornes. i. illa aĩmalia. vnicorms nis. Onocro
talꝰ pe. cor. vel onocrotalõ auis eſt roſtro ĩterficiẽs filioſ ſuos
Gricꝰ ẽ aĩal ſpinoſũ.Tbix.i.ciconia egiptiaca· hec ibix cis. m · ꝓ·

DPerpendiculũ n.g.eſt·regula cemẽtarii· Daliurus tetraſillab·

pe· pro:eſt herba aſperrima i ſpmoſa· hic paliurꝰ H· Qarduis
ſpinis ſurgit paliurꝰ acutis· Mic onocẽtaurꝰ ri: ſiſitudinem

accentũ · Exprobrandũ · i. vituꝑandũ · Lobnã põt pro

extenſa· hic palmusmiN olem · i magtudinẽ . hec moles lis:

ASue“ Eſaia.
habet cũ aſino tauro.-Diloſi us m. p. eſt ho ſilueſter vel gen?ꝰ
demonii · qd cũ palpat᷑ nõ inueniunt᷑ extenꝰ niſi pili.maſge · ẽ
Lamia fe· geẽ monſtrũ hñs pedes eqnos cetera mẽbra femi⸗
nea. Circufedit · xe . ꝓp.· in p̃terito· Eouit · i:nutriuit· foueo es · ui
tum ðꝛ nutrire calefacere· Ca.· xxxv. Znuia · m. coꝛ · i· ſine
via. inuius a ũ. DPuſulanime s ·i timidi· Vltõem · i· vindictã · Ca⸗
lami.i:cãne·hic calamꝰ mi:mcor· (Ca xxxvi · Rapſacẽ · m·

cor. vel vltĩa acuta· Aqueductu:q· d· hic aq̃ductꝰ · i· cõductus.
Eullonis.m. ꝓ.hᷓ̊ fullo onisðꝛ qui cãdidat pãnos · Aõmenta

riis indecli · i·. cancellanꝰ. Rapſaces:m:coꝛ· moꝛe latĩo· Innixus

i · appodiatꝰ. ab innitoꝛ teris·ter · cõ. Reſpõderis pe · cor. ĩ ſub⸗
iunctiuo · Bñdictõem . i·qð nobis cedet in bonũ. ¶QCa · xxxvii·
Correptõis · i· caſtigatioms diuĩe· Blaſfemia· pe·cor · Si quo
modo · iiſi aliquo modo due ꝑtes ſũt · Vñ modo habʒ producẽę
itun ſern mo:
re latĩo· Tuga · i· ſũmitates montiũ· hoc iugũ gi· Abietes· penl.
cor · Saltũ carmeli · i.ſiluã illiꝰ mõtis Aggerũ ·m·coꝛ:i:locoruzʒ
eminentiũ · B agger geris. Eureres:me·coꝛ· i: effrenata mente
mouereius ad irã furo ris caret p̃terito ⁊ ſupio· ſʒ accipit mu⸗
tuo p̃ᷣteritũ ⁊ ſupinũ ab inſanio nis· ⁊ facit inſaniui nitum eſt
em̃ ſarere tde qdð ĩſ anire · Veſcere · m· coꝛ · i comede cũ abltĩo ve
ſcoꝛ · ſceris · nõ habet p̃ᷣteritũ propꝛiuʒ · ſʒ accipit ab vtoꝛ teris·
vſus ſum. Nota ꝙ fruimur celeſtibus: vtimur tꝑalibꝰ. ſed ve
ſcimur proprie comeſtilibꝰ. Selus.i.amor vel caritas. Aggerẽ
m. cor. i. foſſatũ.G̊ agger geris. Ca·xxxvin · Ceneratio · i ·
potẽtia generãdi. Qõuoluta.q.tabernacula paſtorũ: q; qndo
tabernaculũ paſtorũ cõuoluit᷑ ad nibil eſt vtile ſic in me v᷑tus
generãdi pdit᷑ cũ morte . Cũ iße fecerit. ſ· deꝰ· In lacũ · i.in infer
Cathaplaſmarẽtiẽplaſtrũ mnucerẽt· a catha qð ẽ ſup ⁊ Plaſ
ma qðẽ forma.hoc cathaplaſma tis · ¶ Ca.·xxxix. Apothecaſ
mrefr r apotheca ce · Lenueris · m · cor · cũ ge⸗

nuero ris COa. xl. Ruocate eã a malo ad bonũ In directa · i·

in directõez · Spũs · i · ventꝰ. Eetas· i: plenas fetu ⁊ fecũdas. fe⸗

tus a um. Mẽſus ẽ i :· mẽſurauita metioꝛ tiris · PHalmo ·i :· maũ

Eſaia.

tum ſtatere · m Kinima melinacid. ſtatere · n. gẽ. Fnane · me.

Pꝓ· i:quid vanũſubſtãtiuat᷑ in · n·g .· Statuat.i.firmetſtatuo is

tui· ſtatutũ. Cirũ · i· circũitum · hic girus ri .· Nihilii· ſubtiles et

tenues· nihili eſt indedli · 1 0· g. Scrutatores. i. mqᷣ

di · ſum · Qlutĩo · m. cor.i.hoc pdolũ glutio iunctũ bñũ firmum

7. hꝰ glutinũ ni.ẽ cõiũctio· Clauis·iacutis· hic clauꝰ ui. Ruxi
liatꝰ tui vel tibi · Vñ põt poni cũ gtõ ⁊ dtõ.Hlauſtrũ ·i.currũ·

Triturans · m. ꝓ· Roſtra.i.dẽtes:·roſtrũ tri·Serrantia·.i:incdẽ

na id &
multa ſtat

tia vl diuidẽtia:a ſerro as. Vẽtilabis·i·diſpges · En ſan

in collectões aquarũ·hoc ſtagnũ ðꝛ vbi cõueĩt aqᷓ

ſz boc ſtannũ m.ẽ genus metalli. . Seruat aq́s ſtagnũ ſpecies

metallica ſtannũ · ttẽ. Eſt eris ſpẽs ſtannũ.ſtans eit aq̃ ſtagnũ
l
figułꝰ. hic plaſtes· bꝰ ſte · m hieronimũ.Predicẽ s · me. ꝓ· ⁊ ſic

dico cis cũ ſuis cõpoſitis. Simulacra· pe cor: in proſai. pdola

CQa.xlii. Qalamũ.i:cannã. B calamꝰ.m.cor.Quaſſatũ · id ẽ·

motũ:· a quaſſoꝛ aris. Selũ.i:vidictã · ᷓ̊ ʒelus li.Venũdatus pe.

cor. Humigãs m.· coꝛ. Extolleret· i· exaltarʒ. excollo lis. tuli. Di⸗

ꝓ·. ¶Ca.xlii Gxquo.i.poſtq; Gruat · i: liberʒ·eruo is·ter. cõ.

mentũ q claudit᷑ ⁊ firmat᷑ poꝛta· In aqs toꝛrẽtibꝰ· i.ĩ iordane

tatẽ. hꝰ agmẽ minis. In inuio.m.cor hoc inuiũ · vl põt eẽ adie⸗

ctiuũ ſi ubſtatiuatũ · Calamũ · i· ſi urculu arboris aromatice · hic
clamus mi m.cor. Oipe· m. cor· i. pm guedie. hic aveps· dipis
Internecionẽ:i. mortẽ: hec internecio onis:ſine t. ¶ Ca.xliiii·

Salices· media:correpta.hec ſalix ſalicis. Preterfluẽetes · id eſt ·

decurrentes a preterfluo preterfluis xi. Hlaſte. id eſt. forma⸗
tores· hic plaſtes: plaſtepri·de. Hroderunt.m· cor. Lima· q̃ cõj⸗

pPlimatur ferrum diminuẽdo .· Malleis ·i. martell.̊ malleus ei.
Laſſeſcet.i:fatigabit᷑ laſſeſco· ſcis·a laſſeo es· Normã ·i.lineã.

hec norma e·tᷣn rũcina m· pro:q̃ ẽ inſtrum̃tũ gradle et curuũ

ſitoꝛes. Sato

N duplici primũ ſcribas·cũ g· q; ſecundũ· Tnuia·m.cor · i· ſine

Detraxi:i· abſtuli.Vectes.i.ĩpedimẽta.Hᷓ vectis · tis· eſt inſtru⸗

— —— — — —,. — 2— —,

Si Eſaias:· Ciz
n q uo concatenantur tabule. Klexader neq; vᷣ.Rũcinã rũco lẽéo:
ſAgenerare memẽto · ARliꝰ dixit. Vtilis eſt rũcina fabro ſʒ rũcina
“HMB nmulli · qꝛ ſcʒ nihil eſt. Itẽ alii ſunt verſus de hoc· Runco rũcinã
pParit vt medioꝛ medicinã · Ergo doctrinã lector dicas aſininã .
e Qua ſie erratur vt rũcina coꝛripiat᷑. n angularibꝰ.i.iſtrum̃tis
. quadris· vel alio modo factis ad cognoſcendã quadraturam.
ir boc angulare ris · vl eſt adiectm ter · de · Incircino · m. coꝛ· i. ſßin
ut, cõmenſuratõem ciram vl cõpaſſi · a circulo ſic dicti . hic circinꝰ
n8 ni· inde circino nas·i.circũire · vel cum circino oꝑpari · Ouidiꝰ v.
AInclinat curſus ⁊ eaſdẽ circnat aures· Tornauit· i:toruo apta
uit · torno as· tlicẽ· m· coꝛ· hec ilex cis · genꝰ eſt quercꝰ. ſʒ diſen
a quercu in colore · Vach interiectio ẽ gaudẽtis · Procidam· m ·
cor · Obliuiſceris.pe · pro in futuro · vel ſcaris· Irrita.me.cor..

caſſa ⁊ vana· Ariolos pe· cor.In furorẽ ꝑuertẽdo ratõem ipſo

rum qð ẽ proprie furere· arioli ſacriſicia demoĩbꝰ offerebant
ideo multa eis reuelabãt· Deſolare in imꝑatiuo·qꝛ ſcʒ deſtrue
ris ꝑ hoſtes adueniẽtes· deſolor laris m. pro. Qa.xlv. Ro
rate· i · rorem effundite.roro ras.Eictori ·i.foꝛmatori ·a fingo
. gis hic fictor. De ſamiis. de fictilibꝰ vaſis. ſamia dicunt᷑ vaſa ſi
ctlia a ſamo inſula vbi ars figuloꝛũ primo inuenta eſt · ſamia
ſamiorũ · vel ſamius a um· Teſta tetale vas.Plaſtes · i. forma
toꝛ· hic plaſtes te· prime decli· Vincii · i· ligati· Manicis. mecor ·
id eſt· cathenis manuũ · hec manica ce. QCa. xlvi. Conflatus
i igne liquefactꝰ ⁊ deſtructꝰ. Contritꝰ.i.cõminutꝰ.Nabo.id ẽ
