ter: ſed ponitur hic trãſitiue · Obrutũ m coꝛ:i.cooptũ.ab obru
or eris· Accoliſ m. coꝛ:i:habitatoꝝbꝰ. cõ · g · et P· de · Mauma no
men ꝓpriũ eſt· Qõdidit m. cor.i:repoſuit. Eragrãte · i· redolẽte
fragro as. Delibutũ pe.pro.i:vnctũ · a delibuo buis · qd ẽ vn⸗
gere de oleo vel liquoꝛe:Emptoniũ· i.mercatũ n· g.
iIiuitn legẽda ſanctoꝛũ Qriſanti et Darie. S
Ratoꝛibus i⸗ magnis et pulcris locutoꝛibꝰ. Captu·i·. ca “

Suyper legendis

pvacitate m· g. 1 q; de Apices. m coꝛ i- literas apex cis· m.
g. Eiges i firmãs Tãdiu m· coꝛ:Edoce m.coꝛ· Laxare · i · extede

Duãdiu m.coꝛ. Carpophoꝛũ pe.coꝛ· Atrocitate: i crudelitat e·
Seuiẽte · i· furẽte vel inſaniẽte· Elagitabat · i.poſtulabat flagi⸗
to as · me.cor · Tmbuit᷑ ter · cõ i· replet᷑ Affineſ m. pꝛo:i· ꝓxĩ cco.
g· Cõſultũ · i. bene ꝓuiſum. tmpu nẽ m. pro · i· ſine pena· ĩpune
iẽ. ĩpuniter.· Sqlido.·i turpi et aſpero· õfabulatio · i·n arꝛat
Priata religiõe: Glegãtiſſime · i· pulcerrime. Triclinia. i. cenacc
Aue aulas n. g’a dlinon vl cline qð eſt lectꝰ et tris qd ẽ tria·.r·
Strata ·i· cooꝑta ſiue pauimẽta. a ſternoꝛ eris: ſtratꝰ ſam · Seri
cis m. coꝛ· ide ſeta· He ſqualida m· coꝛ. i· de ſoꝛdida· Et tetra i·

obſcura:teter ra ũ· Accuratiſſimisi. diligẽter factis · adie ctiů G
ab accuratꝰ a. um:qð cõpat᷑ i diligẽter factꝰ et cũ magna cuia
vñ accuratiꝰ.i. diligẽtiuſ. Dapibꝰ i· epul gtĩo dapis pi · pẽ · pe ·
in plali declhiat᷑ ꝑ oẽs caſus Aff luẽtiſſimisi.abũdãtiſſimis· crx·
biberi· i· dari et pparari. Interminatꝰ eſt. i. ſub pena interitꝰ i·
ue moꝛtis cõminatꝰ eſt:ĩterminoꝛ aris. pe:coꝛ · in tetraſillabis.
Ludibria · i· res ludo et cõtemptu dignas · i· vituperia n. ge . Vi
peras me:coꝛ.i. ſerpẽtes ſic dictas· qꝛ vi pariũt.nã catuli nõ ex
pectãtes maturitatẽ ventrẽ matris ſcindũt fe· g· Perboꝛrebat
1id eſt: cum horroꝛe timebat · tctus·i· pcuſſiões m· g· et q de · ab

Saper legendis Sanctoꝛum H rn
ico ics ictum. Preualet m.coꝛ. Dimicata ·i· p̃liata.a dimicoꝛ di

micaris · quod cũ ſit neutrũ hic tenet deponẽter ſm tale ꝑtici⸗
Pium · Niſibus·i· viribus m · ge · et q · de · Obtinere · i. poſſidere.
Annos nubiles m coꝝ i. annog aptos ad nubẽdũ. adiect̃ teꝛ.
de. a nubo bis · Admittit.i. recipit · Saturnus falcifer i. falcem
ferens cum ſit deuſ meſſium.falcifer feri· m g· pe· coꝛ. Somno
ðDM correpte.i·apprehẽſe· Artabant᷑· i.cõſtringebant᷑. Libitus m.
coꝛ. i· be neplaeita m. g. et q. de · Dee veſte. ! dee terre · hec veſta
ſte·quia herbis et rebus variis veſtiat Glegantioꝛ·i pulcrioꝛ:
Oratoꝛes ·i· ſapiẽtes in loquẽdo · Occurrãt i. ſe opponãt.· Sor
tttaatur · i· acquirat et aſſumat deponẽs q· con. Repẽte· i · ſubito
H Radiãs · i·refulgẽs.Elegãtia:i.puleritudine. In terſerit pe·. coꝛ·
id eſt. intermiſcet. Eretus i.munitꝰ ſiue vallatus· Cõnubio· i.
matrimonio n· g · Melliflui · i. dulcis et placidi adiectm̃ eſt. Der
oꝛnata · i valde oꝛnata: Netulãtis · i· laſciui et luxuriantis. petu
lans petiłatis omĩs gen. et me:coꝛre· Miſerata u co mpatiens
a miſeroꝛ miſeraris cum actĩo .· Alterna · i· mutua vel viciſſitudi
naria · adiectm̃ eſt. Comodiſ me · coni · vtilitatibus. comodus a.
um · ſubſtantiuat᷑ hic in n·g- Eundunt᷑. i igne foꝛmant᷑· fundoꝛ
funderis fuſus ſum Fnceſta·i:immundas luyurias. Inceſtus
ceſta .· ſtum · i. nõ caſtus:et ſubſtantiuat hic in neutro genere.
SGneruatoꝛi debilitatoꝛ in potentia vel perſona Cneruare ·i.
in neruo ledere · Enceſtoꝛ·id eſt. immũduſ abul. oꝛ.· Maſſa demo
num d eſt. cõgregator vel mancipiũ demo nũ · Caminedẽ pe.
produ. hi᷑ fuit filius priami quem venãtem Tupiter in aere ra
prtum polluit eius improbus adamatoꝛ. Monſtrũ ſicophanti
cum id eſt monſtrum calũniabile.ſicophãta Phãte. dicit᷑ come
ſtor ficuum · et ponitur quandoqʒ pro calumniatoꝛe quia ille
ggui ficus manducauerat de comeſtione furtiua accuſatus cri
men impoſuit ſocio innocenti: inde ·ſicophanticus ſicophan⸗
tica ſcoppantien id eſt · ca lumniabilis. Dorcinum id eſt. poꝛ:
cum vel animal poꝛcinum media producta. Eecatũ media pro
ducta io eſt · immũdum et fece plenumfecatus cata. atum a fe
co fecas ·et fecor fecaria.· Vdrum.id eſt·ſ. erpentem aquaticum
hic ydruſ: hec ydra. Appolline penultima correpta.hic appol
lo ms· Dehoneſtalibus·i· inhoneſtis · adiectm̃ · tercie declina·

Sup legendis Sactoum

ehoneſtaltae Pelphicis m. coꝛi· illis qui fiebant in delpho
inſula ĩ qᷓ colebat᷑ ip̃e appollo· delphicꝰ a: um · Tunoneʒ m. ꝓi·

deaz illam ĩiceſtiſlimaz· i· uxurioſiſſimã · Venerẽ m · coꝛ: id ẽ · de
am ullã · venꝰ neris · fe · ge. tnuenimꝰ in buͤt pe · coꝛ · Oratoꝛum
i ẽ· ſapiẽtũ in loquẽdo· Hiſtoriograp orũ · i · eoꝛũ qui ſcripſe:
rũt biſtoriashiſtoriographꝰ ma· ge · pe · coꝛ in ntĩo vel adiecti
uũ-DParidis m · c. paris dis · Suppioſis m pP· i · ſubt? 1 in ocdto
manibꝰ cũ gaudus exhibitis a ſupplodo dis. ſi · ſũ · quod ẽ leti
ciam manuu ꝑpcuſſione oltẽdere · ſ. ſubtꝰ ſiue latenter · et eſt cõ
poſitũ a ſub plaudo dis ſi · ſum · vnde ſupplodere · i. latenter
plaudere vel gaudere manꝰ ex letici a ſubtꝰ claudere vl repcu⸗
tere:a inde ſupploſꝰ honoꝛ:i. honoꝛ ſi ubtꝰ latẽter cũ gaudio
impẽſus. Cõpago:m .p. i. iũctura.cõpago nis·f. .Factat᷑ id ẽ
laudat᷑ l gloriat᷑: fun oni m.p. i: illi dee. iuno nis · · g · Veneri · i.
illi dee. m. c. venꝰ eris· l. g. Subnixa i. firma · a ſubnitoꝛ teris·
me: Pꝛo q e ſi ubtes niti et appodiari ſiue adherere. Deſecant.
me coꝛ i· valde a ſe ſepant 2 repꝛobãt· a de ⁊ ſeco as · cui · ſectũ

Machina: m. c-f. g. Nllegorica penl coꝛi · trã ſũptĩa ſignificats
ne. Neptunũ m. p. m. g i:illũ deũ· neptunꝰ tuni.S: quaſi nube

.

tonãs mare eĩ vapoꝛalr ereptũᷣ nubeſ facit cõtrario vẽétorum

„

noua foꝛmans vel terram regens- Effigies. id eſt. foꝛme· feliii·
guis quinte declinatõnis- Kratri media pꝛoducta ſcdöum do
tοο. )Raſtri:iraſtrelli: n. S. in ſingulari maſculĩ in ꝓlali· ra⸗

ℳ.

Nrũ eſt iſtrumẽtũ ruſticorũ dentatũ cũ quo terra raviẽ poſt

arationẽ · dicit᷑ etiã aliud inſtrumentũ ruſticorũ ſimiliter dttta
tum raſtrum quo paleam remouent a granis · Excolat me· cor—
id ẽ. extra colare vel valde ⁊ diligẽter colare· excolo as · Vbeies

mcoꝛ: i. abũdãtes.o·gnis vber ris· Nauiget· m · Exaniĩe id ẽ.
ſine anim a. adiectiuũ ter· de. Pe. coꝛ · Dapibꝰ? me. coꝛid ẽ eſcd

noĩatĩo caret in ſingulari ſz deinceps declinat ꝑ omẽs caſus
Ritu.id eſt.moꝛe ſiue cultu·quarte de:⁊ im aſcu · ge. Coaleſcũut·

id eſt· creſcunt:a coaleo les alui. quod eſt ſimul creſcere vel nu
crire · me dia coꝛrepta · Atubi· media coꝛ i· Poſtq̃; .Qõömercio · i.
chiuctõnien 5Gᷓ.· Qaſlimonie pe · coꝛ fe · · i · caſtitati · Mãciparent
d E · darct Celerino pꝓ · pe · Inteꝛpellatio · · q̃ lio ſiue ad iudicez

Eupe
caule . ati
nes obſeruãdas f. ge. Ad phanũ.i.ad tẽplũ ·. n. g. Angite · i: eõ
ſtrĩgite · vel agite · i· tractate. Sẽſim.i.paulatĩ. Nodoſiſſimo .i.
valde nodoſo Lotio.i·vrina · n· g. qũq; etiã lotiũ ẽ lixiuiũ· Hu
tẽtiſſimo.⁊ valde fetẽti · a puteo tes tui:ſine ſupino. putens.
i· fet ẽe.· Nectareo pe · coꝛ: a nectar ctarisquod eſt vinũ pigmẽ
tatũ adiectiuũ eſt· Expauit me· pro· Rapidiſſimo · i· velociſſio
Hroperãs·i·feſtinãs m.coꝛ. Imputãs·me.coꝛ: In arenario · id ẽ
in illo loco vbi erat arena n g. Obrui ·. i. opiri· obruo is. m. coꝛ-
1 ter ˖ cõ. In le. btĩ euariſti. M
Vda prima longa· Tytulos me:coꝛrepᷣ· mge.vt ſancti adniani
1 ſancti nicolai· Decẽbriũ adiectiuũ a decembris menſe.
—1 De ſymone et iuda· HM
Hana vltima acuta. Seloteſ m proi:emulatoꝛ.vnde ſp
mẽõ ʒelotes eſt dictꝰ.a vic o galee qui dicit chana vbi a⸗
qs dñs cõu tit in vinũ. Chana em̃ zʒelꝰ ĩterp̃tat᷑. ⁊ iñ chananeꝰ
i. zelotes tis·m. generiſ. I᷑n cognomẽto·id eſt. cognomĩatõne
ſiue noĩatõe n· g· Aduenit m. pꝓ. Demũ ·i·tãdẽ ſiue finalit᷑. Age
ret · m: c i · duceret vł cõplerzʒ: Articꝰ m.c· ARderàt m.c. Nouẽbri
um videt᷑ genitiuꝰ pluralis huius nominis nouember uẽbris.
ſic poteſt eſſe cum dicitur per menſem decẽbriũ . vl adiectrñ
eſt. Lebeus me · pꝛoducta· Thadeus media pꝛoducta· Ediſſaz
no mẽ ẽ ciuitatis. ediſſa ſe. Sufraten vltima acuta ſi eſt ſeriptũ
per n. tũc eſt accuſatiuꝰ barbarꝰ.ſi vero ſcribitur per m. tũc

. legendis Sanctoꝛum-

eeſt accuſatiuꝰ latinus:et m. pꝛo. Supplexid eſt. hunnlis de
uotus omnis genenis. ſupplex plicis · media coꝛrep · Diutini

penultima coꝛ:id eſt· diuturni et longi:adiectiuũ a diu· Thade
us me pꝛo:x cõmonitõne i:ex admonitone ſiue reue latione
Gdiſſenã. penultima ꝓducta adiectm̃. DPõti.id eſt · illius regio⸗
nis · fem generis poteſt eſſ e · Gfferas me· coꝛrepta · id eſt. vltra
feras· Orudeles adiectm̃ ẽ. Indomitas pe:coꝛ. Beluarũ:.id eſt.
marinarum ferarũ · femĩ generis:Mitigabatid eſt· manſueta
bat · mitigo gas· cor.me.Griſto indecli·
De omnibꝰ ſactis

Jp ntheon neu tri . g. 1 inde · vltima acu · dic᷑ templũ dei·
vel templum oĩbꝰ diiſ cõſecratũ· Elimiata: i · expulſa ab

o· ab interpello as. erimonias · i. rituſ ſiue religio T

Sryrup legendis San ctoꝛuů
elimino as· pe · coꝛ · quod eſt extra limẽ foꝛas ꝓiicere vlł poꝛtaꝛe
ſiue mittere · Spureicia · i. ĩ mũdicia · a ſpurcꝰ a· um. qð ẽ ĩmüd?
Preſide · i· a papa qui preſidet xp̃ianis · p̃ſes ſidis · maſcu:· gene ·
Rite.i.recte· Remearet.i· rediret· Decretum.i.ſtatutũ PEatro⸗
einiis· i. adiutoꝛis ſiue defenſiombus · n· ge. Cõdecet m coꝛ· Di
menſus eſt.i :mẽſurauit· dimetioꝛ tiris. dimenſus ſum Metiri
me · pro · ꝗ · con · i · mẽſt urare. Rmbitum m. coꝛ . i· circuitum q. de·
et m · g. Expers·i· ſine parte· expers tis · o · g· Luxus ·i· luxurias
m. g· et q· de · R lenocinio · i · a meretricatu et leccacitate n gen·
Propagine · i poſteritate.ppago nis.femĩ ge·m. pro Malue:
rint · i. magiſ voluerĩt pe 10. Gata giõe · i. cõtactu macule peti
f· g · Nutu·i ·volũtate m.g· q· d. NHeminẽt mc· i· pſidẽt· Agmi

nai· ſocietates· agmẽ nis · me · coꝛ:n · ge. Decernat · i· iudicet. de

cerno nis· decreui· Decoꝛis me· pro ·i· p lcriſ.· Rimamur.· i· ſocru
tamur. Digreſſi ſumus· ia propoſito diuertimulſ. digredioꝛ di
grede ris ſſus ſum Gadem m.· produ · Predita m· cor · i· oꝛmata ·
Aſtuti m. pro · i· ſagaces ſiue in genioſi · Locupletes pe. prod ·i·
diuites · locuples tis · o · ge · Inſignes · i· precl ari et no iles · adie
ctiuũ · ter. decli · Sceptrũ · i· regiã virgam n. ge · Quouſqʒ· ·ddo

nec· Cenimine i genere et generatõe genimẽ nis · n. g · m · coꝛ

4

* —

penul. pro · i · vnicũ et vniũſalem principatũ f.g·a mo 1os qd
eſt vnũ et archos quod eſt princeps Sollertes ·i · ſapiẽtes et·
cautł.ſollers tis · o· g et componit᷑ a ſolon quod intexpretatur

totum vel multũ et ars artis · Vnde ſollers ·i.ſapiẽs totus ĩ a-

te · Et nota ꝙ ſollers lertis · et ſoll erter et ſollertia e · et ſo clerri
cus a um om̃es hee dictões ᷣm Huguicionẽ et Napiã ſcribuk

ꝑ vnũ l.nõ per duplex ſicut habet vlus idem dici mus de ſolli

citudo et eius deriuatis. nduſtria.i cura vel ſtudio f. g. Predi
ti me· coꝛ. i· omati· kntre pidi pe coꝛ·i: ĩpauidi vel ſine timoeꝛ·
Sacrilegos pe.coꝛi. peruerſos.· Squaloꝛe m·pro i· ſoꝛdida eti

culta cõuerſatiõe m· g· Primatũ m. pro · i· dominiũ ſiue princi
patum. Gditus m.coꝛ i· natus vel generatus · Athlete m · ge · i .
pugil me pro. Dalmites media coꝛrepta. id eſt rami vinee · pal
mes palmitis maſculini generis Permanens media correpta

*

Sub modio.i·ſub illo vaſe malſ.ge · Patronis me produ. id eſt

balãtia· hec lanx cis· proprie dicit̃ ſcutella
tur.⁊ quãdoq; ponit pro ipᷣa ſtatera gricola pe· coꝛ. Mitior
iitd eſt. mãſuetioꝛ· mitis mitior mitiſſimꝰ.†
litate · Aduertamꝰ.i. cognoſ. camꝰ. Sedulitatis:i· aſſiduitatis ſi
ue bonit atis· a ſedulus a· um · quod eſt aſſiduꝰ intentꝰ et bonꝰ
quaſi ſine dolo. Terrere ſecũde cõ.i. pauefacere. Plãtaria i· plã
tationes el plãtas n.g. Solo.i. territoꝛio n·g. Excubias i. vwNNi
gilias. hee excubie arum. Circũfundeb amuri:circũdabamur.

ſum · .Yderat · m · cor. Plauſu.i. gaudio manibus oſtẽſo· mg· ⁊

„ Zuperlegendie Sanctomum.
defenſoꝛibus. Laſſeſeẽtibus i·fatigatis· laſſeſcẽs tis.a laſſeſco

aſſeſcis quod eſt fatigari· Derem pti.i· occiſi· a ꝑpimor eris.Ela

gns · i. flagellis · n. ge. Vectibus · i. ſudibus ſiue pticis acutis:· ve

ctis vectis. m. g · Obruti · i lapidati et co oꝑti m. coꝛ· Ludibria.
id eſt. vituꝑia ſiue irriſiões n g·Melotis me· pro. i. in pellibus
taxoꝛum: vel veſtibus aſperis · melota te. vel melotes tis . f · g.
Nimirũ m. pro.i.certe tᷣrrigãt m.coꝛ.i.humoꝛe fecũdãt. Didi
cere pe / ꝓro· ꝓ didicerũt. Penetralibus.i.ſecretis. hoc penetra

le lis. vl penetral lis. Anachoꝛetarũ.i.heremitarũ anachoreta

te pe· Ppro·m. g· vel cõmunis. qui ſurſum habet coꝛ in celis haa

bitãs· Vnici m coꝛ· i. ſolius. Effulſere pe·pro·ꝓ·effulſerũt.

In le· ſanctoꝛũ Vitalis et Igricole. M
BDofoꝛeta pe· p. i. vaſa a ferẽdo poma vel aliquid aliud
dicta- vel vaſa cõſecrata in quibꝰ beatus Rmbroſiꝰ por

tabat reliquias apofoꝛetũ ti: vl apoforeta te· ab apo quod eſt

Wet fero fers . Collega m pro·i: cõſocius ma. g vel cõmunis.

Decerpit᷑ · idetrabit᷑ decerpo pis· pſi: et decerpoꝛ eris. fnuicẽ
me. coꝛꝝ i · mutuo · Accerſiuit · i· vocauit quarte coiu: Lance.id ẽF&.

que in ſtatera poni

mmanitate · i. crude

eherent᷑ · i portarent᷑· veho bis.et vebor eris· ter. con. vectus

quarte de · a plaudo dis · ſi· plaudẽtis· i· letici ĩẽ manibus rep̃ᷣſen
tantis· Qo ndãt. i:re ponãt. Gruã t:i extrahãt. vl educãt. Legãt

id eſt. coll igãt. Dermcioſus· i. mortifer vel moꝛtalis. Heſul.i.
epus vel defenſoꝛ · p̃ſul lis.m.cor ·cõ ·g.vel m. Sedulitate · i. in
tentione vel aſſiduitate.

AIn legenda quattuor coꝛonatorum-

Narte quadrataria. i. in arte quadrãdi·a quadꝛo as · qd ẽ qᷓdꝛũ

facere· adiectm̃ eſt· Thaſ. o/i. lapide ſic dicto · thaſus ſi· m. ge et

„
ðð *£

.

Sup legendis Sanctoum
inuenit᷑ in quadà iſula que thaſſus dicta eſt · 1 ſic deberet ſeri
bi ꝑ duplex ſſ. põt eẽ adiectm̃· Dedinare· i · ꝑtractare · declino
nas· m pro. Ad textũ · i. ad venã m· g· 1 q; de · Nicoſtratũ pep·
Obeditis pe · P · qr · cõ · Al. depiũ · i· ſtatuã cuiuſoã qui dictus eſt
aſclepiꝰ. vlł aſcalepius q de corio nide 1 appolline nat? ſiue ge
neratꝰ. ꝑ patrẽ dici᷑ de vẽtre matris exciſus. Proconiſo p· pro
vel foꝛte ꝑ duplex ſſ ·i · plucido et pclaro· adiectm̃ põt eẽ: a ꝓni.
teo tes · m. c· vt qdã volũt · Tlico m. c. i· ſtatĩ · Detferret᷑ tetraſilł
ꝑ duplex rr · Sug geſtionis. i. pſi uaſionis· Scoꝛpionibꝰ i. rubis
aculeatis vl flagellis virgarũ nodoſis m. S· Kfflige me · pro ·
Vna. i. ſiᷣ vl. acu. Mactari· i. verberari · Gadẽ m. p Frreptus i ;
apphbẽſus· Diſcerpẽs i dilaniens ꝑ furoꝛẽ a diſcerpo pis pPſi.
Mugitu m. p· i:magno ploꝛatu m· g. 1 .d Loculi.i· feretra vł
Ĩſi lecti: vł loca ꝑua circũcĩgẽtia m· G. nã locul⸗ ð puus locͦus
1 burſa ⁊ feretru · Togatꝰ m. p· i to ga Idutus ſiũ tali veſte¶ uum·
dutꝰ. i aliqs cõſiliar vl amic' aſ ſiſtẽs iudici adiectiuũ
— De ſancto theodoro

α † = — T2π — „—* „ „ —= D
Iſut᷑·i · ſtat᷑ ĩpſonalr ſiſtit᷑ ſteba Cõſolabat᷑ ĩ paſſiua ſi
8· Quouſq;i · donec· Diuelli

„

Anificatõe cũ tñ ſit deponẽ

i. abſtrabi · diuello lis · ulſi · Theodoꝛũ p· c.· Obtpantẽ · i· obediẽ

tẽ. Cleonicũ p· c. Tiro.· i · de tiro· Clobis · i. acuis · globꝰbi . m · g · “”?ZMW
BSꝛ acuꝰ rotũdꝰ aut volum̃ aut augmtũ . Sidone · m. c. i· pallio.
fe. ge · Enchaita pe· coꝛ:vel vltima acuta ô”M
V De ſancto Martino eeee
PVbarie pe· coꝛ · Lytini m· p· m. g· fluuiꝰ ẽ qui def luitf iiun·
itta papiã.· Alitus m .c.i-nutritus ab aloꝛ eris· alitus ſũü
Inter ſcalares alas. i ſocietates militares ala le · dꝛ ſocietas·,et
ſcala le· l gua ꝓuĩcialiũ ðꝛ acies militũ iñ ſcalaris re. ðt quod
ad ſcalam illaz ptinet · Spirabat. · repreſẽtabat vl pꝛetẽdebat.
Coõfugit m. pꝛo.ĩ pᷣterito Cathecuminũ pe c.i· ĩ fide iſtructuz
nõdu baptiſmo ꝑcepto· adiec·ẽ· Eeciſſʒ votis ſatil · i· ſatiſ feciſſzʒ
votis ·i· deſideriis ſuis bonis. dictũ. i·impatum ab edico cis ·
Adeo mevia correpta · id eſt. ĩ tantum · Detergerʒ ter coniuga
tõnis · Erugalitatem· id eſt · p arſimoniam que etiam dicitur
modeltia continentia 1 tempantia. Deuĩxerat. id eſt. valde vin

α 7

xerat a alligauerat· deuĩcio is· deuĩxi qꝗ.cõ: Candidatũ pe · ꝓ·

Super legendis Sanctouum. doudg
id ẽ dealbatõem acſi baptizatus albã veſtem induiſſet m· gůis
1 q· d · APlere ter · cõ. Stipẽdiis · i. ſoldis ſiue pᷣciiſ n· ge· Inhoꝛru
erat · i. aſperioꝛ aduenerat. inboꝛreo res. Pleroſqʒ.i:multos.
pleruſq; raqʒ ·rumqʒ . Agoris m.p.i.frigoris m.g.Riſere· m·
Pp· p riſerũt · Texerat ·i:opꝑuerat.tego is·xi. Duodeviginti.idẽ.
decẽ et octo q̃ſi duobꝰ dẽptis de vigĩti·o.g·⁊ ẽ numeri plalis
Teſt vna dictio· Cõtuberniũ.i.ſocietatẽ cõmanẽdi ad tẽpus ſi
cut ĩ caſtris fieri ſolet n·ge · Hollicebat᷑.i.ꝓmittebat. deponẽs
eſt. OCoacto·i.collecto:a cogo gis:coegi:coactũ:⁊ cogoꝛ cogeriſ
coactꝰ ſum· Donatiuũ:iſt pẽdiũ neu:g. Erogare · i· dare. Enfꝛe
muit·i.murmurauit.ul furoꝛẽ mẽtis oſtẽdit.ifremo is· ui:m.c.
Detractare.i.recuſare· I gnauie .i:pigricie vel puſulammitati
ab ignauꝰ ua: uũ·qð ẽ ĩefficax tardꝰ piger iſipies ſtultꝰ. Qune
os:i· ſocietates ſiue acies mc ·m. g · Oberarei. mercede cõdu
cere vel ere circũdare obero as:-media producta. Retrudi me
dia producta id eſt includi. Znermis: id eſt. ſine armis adiec
tercie declinationis · Dedentes.id eſt · dantes · a dedo dedis.
didi · Vl·. i. ſaltẽ · Obtutꝰ m· p· i. aſpectꝰ. Exemit · i: excluſit · m· p·
ĩ pᷣterito·eximo mis·emi·m·c.in pñti.Subactis·i:ſubiugatis.
a ſubigor geris: m. c. Dictauis.m.p.l ĩ diffexẽs · Quidam dixit
Srige pictauis libera facta caput· Alius corripit dicens. Dicta
uis in vernis ſubigit ſua ura nec vltra. Teneatur vſus. Gt ſic
de andegauis Spectata. id eſt· viſa. Gxpetiit. id eſt⸗petiuit vel
adiuit. exꝑeto expetis media coꝛrepta· NRliq́;diu pen

tima cor⸗
repta. Vincire media producta.quarte coniugatõnis id elt. li
gaure Implicare· id eſt · valde plicare:implico implicas media
correpta. Aliq; diu penultima coꝛrepta. Regredi media coꝛrep
ta Inuadent. media producta. Dilata · media producta-a dik
feroꝛ differris: Lacrimaſſe neutraliter. Dene · in eſt fere . Mal
let id eſt. magis vellet. Eatiſcentem.id eſt. deficientem pꝛe ſe
nectute · a fatiſco fatiſcis.vel fatiſcor fatiſceris quod elt fati
gari vel deficere · Cauſaboꝛ id eſt· conquerendo oſlendam.
deponens eſt. Vnde verſus · Qauſatur cauſam qui ſapienter
agit · Munia · id eſt. officia· neutri generis eſt · Quoad. id eſt.
quouſq; ſiue quãdiu:NHernox id eſt· vigilans. pernox noctiſ;
omnis gnis:·a ꝑ ⁊ nox· Eatiſcẽtes· i· deficientes vel fatigatos.

Sup legendis Sanctofũüd
Frtus.i.mẽbra m. ge · et qꝗ · de Stratu · i· lecto m. g· et q · de · Re
cubans me. corr· Stramẽta · i· culcitras vel aliquid ſinnle quod
ſeʒ ꝓſternit᷑ neutri ge· Sinite me · cor · i · pmittite · ſino ſinis ui.
tercie cõiugatõis· Euneſtum.i.mortiferũ · adiectm̃ · a funus fu
neris quod eſt mortuus. Sinus.i:locus in celo m.g · et quarte
dedli. Elagitatũ ·i· poſtulatũ a deo· a flagito as· m· cor. quod ẽ
poſtulo ſiue peto Exanimi · i· ſine anima adiectm̃ tercie de ˖ pe ;
coꝛ: Renitebat · i. ſplẽdebat · reniteo tes · me· coꝛ· Euſcaret · i · ob

ſcuraret vel denigraret · Artubus m. coꝛi · membris m. g. et q·

decli:et facit artubus et nõ artibus ad dr̃am huius nomis ars

artis.· Demutate· i· valde mutate. a demutoꝛ aris · m. pro· Vias
id eſt · cõtratis m · g· et ſecũde dec li:. Merẽtium. id eſt · plorantiu

Stirps pis·i.progenies femĩ ge. Agebat . i· ducebat. Hallidas

m. cor·i: pre dolore decoloratas· Agmin a:i:ſocietates. agmen
nis neutri gene · Emeritoꝛum ·/i:illorum quibus iam pcenduʒ
eſſet laboꝛe emeritus a· um.pe · coꝛ·i: extra ſtatum merẽ di ſiue
ſeruiẽdi vel militãdi ponẽdus· Tirones me · pro.i· fortes mili
tes m· g furatos me · pro:i:qui iurauerũt · Cõfoueret pe. pro ·

id eſt: nutriret vel cõſeruaret · cõfoueo ues · m.cor in preſenti ·
ſed pro · in pᷣterito · Si quidẽ due ꝑtes. Etem̃ m· coꝛ.Canora m.
pro.i: cãtibus ſ. onora.adiectm̃· Hauſibus:i· vanis gaudiis m·
get ꝗ· de. Plaudit ter. cõ · impſonale.i:letitia agit᷑· n tartara-

id ẽ. mferna in · g · in ſingulari. n. in pluꝛali. llinc· i. de iſto loco

In ſublimi m· pro·i· in excelſo. Sũmis articulis·i. extremitatit·
bus digitoꝛũ et pedũ m·g. Turoniſ m.coꝛ indecli · Redolẽt m.
coꝛ Laſſus.i.feſſus vel affectꝰ tedio· Capitellũ · i· breue mora
tionẽ et diſtinctã in officio mortuoꝛũ n· g. diminut m̃ huiꝰ no-
minis capitulũ li: Vel.i: ſaltẽ.· Poſſimus m pro·. Gxcedẽs m· ꝓp·
1d 6. tranſiẽs. Attico mcoꝛ. Expoſuimꝰ pe · coꝛet ſic in ſiibus.
DPictaui m·pro:Cadauer m pro · Cxanime·i.ſine aĩa· adiectiuũ
ter · de · Vendicare.i · appropriare ſiue vſt urpare ˖ vẽdico as me ·

coꝛ· Vergẽte· i . ad occaſum tẽdente · a vergo vᷣgis ſi · vſum quod
6 declinare· Eruſtrare.i· puare ſiue fraudare· fruſtro as. actm̃
5. Qleba · i. maſſa illiꝰ terꝛe benedicte f· g· ꝑ rauẽnã. Ligeris m;
coꝛ: Nueũ m.coꝛ.i: flumĩs lectũ ſiue ventrẽalueus uei · m · ge·
Exꝑgefacti.i.excitati ·ab exꝑgefio fis ·

der legendis Saanctoꝛum-
2—— 6 De ſancto Menna. 6
Brenũicians.i.renũciãs cũ datiuo · abrenũcio as · Natali
lQiis.i.diebus ſue natiuitatis quos ſolẽniter celebrabat.·
ng. Includi m: ꝓ· Quãdiu mcoꝛ. Dro tribunali·i· in tribunali

AIAIlulilidẽte· i· iuxta ſedẽte · ab aſſideo des · m· coꝛ in p̃ſenti· Infau
HM ſte· i · infelix ·adie ctm̃ ab in et fauſtus ta.tum. qð eſt felix. Te
merarie · i · pſumptuoſe ⁊ ſuꝑbe· Theatrũ m. coꝛ·i palaciũ n.g·

Prophanare· i· cõtaminare et violare· ꝓrophano as· m. proð·
OYUM Bubalis mcoꝛ. i· de bubalo· adiectm̃ eſt ᷣn equuleo pe · coꝛ.i.ĩ
H toꝛmẽto ad modũ equi factom· g. Exungulatus·i· vngulis ab
ſtractis priuatus· ꝑticipiũ· ab exungulo as. pe· cor · Aduſt · i ·
inflãmatus.Tribulos m·coꝛ.i:ſpinas duraſ.m.g·Sudes·i.pa
los ſiue ſtãgas· ſudes dis · f.g· Hũbatiſ.i.flagellis de plumbo
m· pro.Gx tabella.i.ex parua tabula femĩ gene. Mennatẽ me.
pro· mennas tis vel menna ne · Animaduerti.i pun iri animad
uerto tis · et aĩaduertoꝛ eris· Cõburi m· ꝓ· E medio · i. de medio
Greptũ ·i· extractũ · Conditũ m · ·i. inũctũ · a cõdioꝛ ris ·qc· Qu
ratum i · cũ debito officio funeris ſepultũ ·
K re ſancto Martino papa et martire ·
dertina pe · pꝛo · a tudertũ ti · Dogmai.doctrinan · ge ·
dogma tis ˖ m. coꝛ · Surreptionibus · ? latẽtibus ſu ggeſti
onibus fe. g. a ſurrepo pis · pſi · m. pro· quod eſt latẽter intra
re. ZSuaderet be · con · pe · pro · Typum . iſtatũ fidei ſiue eccleſie
eyrponere · m·g · Nephandiſſimorũ . i. nõ nominandorũ · Cditio
nibus. iam anifeſtatiõibus et opiniombus errorũ ſuoꝛũ fe · ge ·
Ener uauit · i. debilitando infirmauit et euacuauit . ſi habet᷑ lite
ra eneruauit que melioꝛ videt᷑ q́; enarrauit · Qua de re. i · ð qua
re m coꝛ tres ptes ponunt᷑ ꝓ vna cõiunctõe cauſali. Oraculo
cor · pe · i· ſacrario ſiue loco vbi dat᷑ diuinũ reſponſũ et accipit
n· g· Prohibẽs m· coꝛ· Apocriſarii.i legati et ſecretarii: apocri
ſarius rii· dicit᷑ theſaurariꝰ legatus ſecret arius cãcellariꝰ cõſili
arius auriculariꝰ. Intẽtu · i: intẽtiõe · m. ge · et q · de · Cõteſtari · i ·
cũ ꝓteſtatõe preciꝑe deponẽs eſt · Orthodoxis · i. catholicis · ab
ð orthos qð eſt rectuù et doxa qð ẽ gla:inde orthodoxus a · ü · i · re
“Z cte glans ꝓpter fidẽ dei et cognitionẽ · Retrudẽs m· ꝓ· i· inclu
dẽs · Pene · i· fere · Cõiurãtes·i mos adiurãtes · cõiuro as· m· ꝓ·

Super legendis Sanctotum
Vbſcidat᷑ i. amputet᷑· Cõmentũ.i·machinamentũ ſiue menda:
cium et fraudulẽtia.n.gꝗ·Mereſeos.gtũs grecꝰ hereſis ſis.· here S
ſeos vlti · acuta · Nocibilis · i:nociua · Sinodũ · i.cõuentũ ſiue cõ

uocationẽ m. coꝛ et femĩ ge · Ipiſcopiũ n. g.i.ep̃atũ vel locus
vbi ep̃s habitat vel papa· Innectere pecoꝛi·intus nectere· cõ
iungere vel intermiſcere. innecto tis· xi· xum· Cõcinnauerunt · L
id eſt. co mpoſuerũt vel excogitauerũt · cõcinno as:ꝑ duplex n.
Anathematis i:excõicatõis penul:coꝛ:anathema tis.n.g. Der ð’ð”MB
culſi.i·pcuſſi· ꝑcello lis:ꝑculi ꝑculſum.i.ꝑcutere vel ferire.· Ar
chiuo m· pro.i: armario vel liberario n. g. Tractus.i:ſpacia m.
g · et ꝗq· de · Cubiculanũ · i · familiarẽ et ſecretariũ Gratßodei pi
cipem alicuius ſexte ꝑtis ab exa quod eſt ſex et archos qð ẽ pꝛĩ
ceps · Suggeſlit · i. pſuaſit · ſuggero geris · geſſi · geſtũ · Si quidẽ
due ptes. i · certe ſi· In tipo·i in tractatu de ſtatu ſidei tenende
Subſcribãt · id eſt:i.per ſcripturã cõſentiãt.me·produ. Hatõ
nomẽ eſt ꝓpriũ · Apocriſarius·i · legatꝰ vel cãcellarius. Typus
orthodoxus.i.cõpilatio de fide recta m.g. Quãtociꝰ pe.coꝛ · i·
valde cito· Sciſma·idiuiſionẽ ſiue ſciſſurã et diſcoꝛdiã n.g · ſci
ſma tis m · coꝛ· Subrepticio.i.latẽti et occulto.adiectm̃ ẽ. Spa
tario · i. ar migero qui poꝛtabat ſpatã · m · g · Cxarchi · i· principis
alicuius ſexte ꝑtiſ-.Qircũtegebat .i · vndiqʒ ꝓtegebat· circũtego
gis pe. coꝛ· Caliopachũ pe· coꝛ. Cerſona me · coꝛ. vl vlt · acu ·
— In legẽda ſancte Gliſabet·
GStexere · i: manifeſtare ſiue declarare. retexo xisxui.DPro
Doloꝛ · due pꝑtes et duo accẽtꝰ.i.q̃ſi exclamande o. doloꝛ
ðᷣ Pro doloꝛ accentũ duplicatũ debet habere· Inq̃ᷓʒ.i· certe vel
dixi · Attaui m · coꝛ · et m · g· i. terciꝰ anteceſſoꝛ vl q̃ꝛtus . Moꝛauie
pe · 22.· Luduico pe· pro· Eari. idici. paſſiue tenet᷑ hic · cũ ſit de 4
ponẽs. Anhelãs me:pro.i.deſiderãs:ab anhelo as · Exagitare
id ẽ · ſollictare . qᷓſi ſtimulata p· cõ·exagito tas:pe·coꝛr. Sopoꝛi
m· pro · i · doꝛmitõi m.g· Remoue m.coꝛ:· Protenus m.coꝛ.i.ſta
tim. Reatũ m/ ꝓ· i· debitũ ſiue obligationẽ.m.g·et qde. Qlam
id ẽ.occulte. Iᷣmmẽſasi.magnas.q. ſine mẽſura. Bermaximũ
id ẽ.valde maximũ·GExhauſu·i.cõſũpti q̃ euacuati adiectm̃. Ex
eqalia· i·ꝗᷓ reqrũt᷑ ad exeqᷣaſ defũctoꝛũ adie.teꝛ · d · Valedicẽſ pe ·
ꝓi· ſalutẽ impᷣcãs.⁊Thidẽ mpro · De ſ.põciano pa.et mar·

Sup legẽdis Sanctoꝛũ

correpta. De ſancta cecilia

xtis · i · cõpoſitis et oꝛnatis:·a texoꝛ eris· Eſtuãs.i:ardens

ð ſiue feruẽs et ſollicita· ab eſtuo as. Thalamus m · coꝛ· m · g. i· ca
mera.Interpellabat · i.inuocabat· interpello as· Eamulãtia ·i·

obediẽtia · Vna vltĩa acuta · i·ſimul. Detegere ter.cõ·i.aꝑire vl
pãdere · Ttllibatã.i.intactã. QCorreptus·i·tactus et ad mãſuetu
dinẽ ductus · a coꝛripioꝛ peris: Herhẽni:i.ꝑpetuo· adiectm̃6 ter ·
de · Derferã mcoꝛi.referã vel poꝛtẽ ꝑfero tuli. Indica m.cor-
Vt · i ·poſtquã · Argumẽtoſa·i·qſi ſuceincta et ſollicita: adiectm̃
Eerocẽ m. pro ·i.crudelẽ · ferox cis·o ·g· Niueis me·coꝛi:albis:
Titulũ m·coꝛ.i.ſcripturã breuẽ m · g · Glapſus·i· diſparuit · ab
elaboꝛ eris · m · pro· Qubiculũ ·i:camera · n. g. Abeſcẽtes · i. albe
dinẽ pretẽdẽtes · ab albeſco cis: Inſinues:i:notifices prime cõ
Numiĩs · idiuine beatit udĩs. numẽ nis:m · coꝛ· n· ge. ꝓprie ẽ di
uinitas · ſed hic ponit᷑ pro magna ꝑtidpatõe beatitudinis eter
ne. Aduenit m. pro⸗:in pᷣterito· Interpellãte·i:intercedẽte · ab ĩ
terpello as · qð eſt inuocare· Nõ preualẽt · i. nõ pñt m· coꝛ· Ver

deponẽti · certor aris· deſcẽdit · Balnealibugi · in balneo factis
adiectm̃ ter · de · Pabula m.coꝛ.i:nutrimẽtan · g. Fllibata · i. ille
ſa.· Laxaſſet · i· reliquiſſet · Spiculatoꝛ.i:gladiatoꝛ m.g:Qautũ ẽ

miuiuũ.adiectm̃ ter · de · CGruẽtus m pro·i·cruẽtatꝰ ſanguine ·
adiectm̃.Bibleis · i· de biblo ſcʒ de iũco factis ad bibẽdũ ſangui

id ẽ· ſocios m. g · vei cõ. Exuberãt ·i.abũdant pe · coꝛ.
¶ In legẽda beati lemẽtis ·

fſumq;ʒ In nonnullis.i · in multis: Oaracteri · i. figure vel

ſtilus· figura · litera:et ferrũ quo note pecudibus inurunt᷑ m.

pb SErurgẽs · i valde vrgẽs ſiue ſlimulãs· a purgeo ges. Te

nãtes · i · reſplẽdentes · Gia ẽ interiectio hortãtis · Certati eſtis a

id ẽ·ſtatutũ · a caueoꝛ ueris·ca utus ſum · Seminecẽ pe · coꝛ · i· ſe

nem et retinẽdum adiectm̃ eſt. vel a terra quadã dicunt᷑ vbi fi
ebant · Popoſa ·i. poſtulaui.poſco cis:popoſci· QCollegas m/ ꝓ
t Vmetſi i · quis. Hleriqʒ ·i · multi m. pro ·pleruſq; raq; ·
mõ· caracter teris· pe·coꝛ·i.imago nouꝰ vultꝰ.effigies. foꝛma

g· Abutit · i · quaſi ab alio ſumptis vtit᷑ · abutoꝛ eris m. pro: Eau

Nſula buccina. m. coꝛ.i.ſic dicta. In eadẽ m. pro· Antheros m.

6* *°W%

SZuper legendis Sanctoꝛum ·
NDe ſancto Criſogono
Oniectus·i. ꝓiectus et ĩmiſſus· a cõiici oꝛ ris · cõiectꝰ iuʒ.
HPerpeſſus.i/paſſus ·a ꝑpetioꝛ ppeteris peſſus:ſuʒ · Ana
ſtaſie ſm moꝛẽ legẽtiũ poteſt corriꝑe et ꝓducere peuul· Apud
nos ſonat ꝓductio ſicut etiã cõcoꝛdat vulgaꝛe.limoniis·i: ali

mẽtis ſiue eſcis f·g. Selãs·i:ʒel otipo amoꝛe diligẽſ· Xditũ · i. in

troitũ vel foꝛamẽ m · g· ⁊ q de · pectaret · i. aſpiceꝛet· frequẽta

tiuũ · ab aſpicio cis · xi· Exceſſum · i · moꝛtẽ m. g et q· de · Sacrile⸗

gi pe · coꝛ· i · cultoꝛis ydoloꝛũ et ꝑuerſi. Mẽtita m. pro.paſſiue·

id é ſimulata:. Declinãs m pro.i:recuſans. lluſtrat᷑:i. clarifica

tur · EGxhauriat · i cõſumat q: cõ.·Mãcipauit a.deputauit· Suſpi
cer mcoꝛi. credã vel dubitẽ pri.cõ·Succũbã.i:ſubiaceã·ſuccũ

bo bis. bui. Opes · i· diuitie vel facultates.opeſ opũ:f· g. in pla

li tm̃:Ex aſſe:i:ex toto:hic as aſſis dici᷑ obolus et põdus quod
dam et tota poſſeſſio. v. As obolus pondus as eſt poſſeſſio to
ta:· Depᷣcoꝛ m· coꝛ:.NPreuidet m.coꝛ· Exalare.i:emittere: exalo as
m.pro;· Oriſogonuſ pe· coꝛ:Hluctuãti:i:ad modũ fluctuũ tribu

latões varias patiẽti:a fluctuo as: Procellas fe· ge. i. tẽpeſtuo

ſas inũdatões. Qõpeſcet · i:reprimet et reſtringet· Exclama m.
pro. Indiciũ.i. ſignũ n · g. In extremitatibꝰ.i.ĩ fine f.g. Nrotꝛa
ber . pꝛolongat et differt m. coꝛ: ꝓtrahbo his.xi · Strenue. i. va
lẽter · Cõſequeris pe· ꝓ· in futuro · Cauſabat᷑.i: cõquerebat᷑ de
ponẽs pri.cõ. Quadra·i:q̃rta ꝑs :quadrus a:um ·. Velificãt pe.
coꝛ.i:veliſ vẽto flãte mouent᷑ a velifico as: neu traliter videt᷑ B
poni · Nautico mcoꝛ:i.ad nautam ꝑtinẽte:· Eungunt᷑i vtunt᷑

fungoꝛ eris:füctus ſum: Carinarũ:iventriũ ipſarũ nauiũ · ca

rina ne ·: m· pro· fe ·g. Nexibus:.i.iũcturis:m· g· et qde·quoꝛis
m · coꝛ· i.maris.equoꝛ equoꝛis ng· Flleſe me · pro · Pretereůt · i ·
ꝑtrãſeũt · Cõficiũt.i:faciũt ſiue male ꝑficiũt· Harueris pe · coꝛr·
id ẽ· obedieris · Cõſulatũ:i.dignitatẽ · cõſulerẽ m· g· ⁊ q d· The
cas:i:velamĩa ſiue repoſitoꝛia fig.Execroꝛ m. coꝛ · i · deteſtoꝛ de
deponẽs eſt· Gradatas m. pro.i:ſic dictas · Soilus me. coꝛ ·LDo
cello·i:ꝑuo loco m. g. Qõpaginauit · i:· cõiũxit pri · cõ · cõpagino
as pe· coꝛ. Cõditus m. coꝛ.i.ſepultus:a cõdo dis · et cõdoꝛ eris·
ter · cõ· Zoilus m.coꝛ. De ſancta Ratherina
ralia · i crudelia.adiectm̃ ter ·de.a fera feralis · et rale·

tate · i· prudẽ tia · Pollebat · i· ſ plẽdebat · polleo es · lui · ſine ſupĩo
Adeo m· coꝛ · i · intãtum. Sophiſtica pe · coꝛ· i · diſput atoꝛia moꝛe
ſophiſtarũ ·i · ſapientũ · XPicolas pe · coꝛ · · xpᷣm colẽtes cõ · g · et
pri · de · Obſtupuit · i· ſtupoꝛẽ mẽtis incurrit · obſtupeo pes me ·
coꝛ. Inſerẽs m · coꝛ: i· componẽs vel admiſcẽs. Enigmatü pe · c ·
id eſi· obſcur arũ ſententiarũ et ſimilitudinũ.enigma tis· n · g ·
ꝓprie eſt ſentẽtia ꝑ obſcuras ſimilitudines · Alegoꝛice pe · coꝛ ·
dicitẽ quãdo ꝑ vnũ aliud dat᷑ ĩtelligi· Met honomice · i · ꝑ metho
nomiã ſcʒ quãdo ponit᷑ cõtinẽs ꝓ cõtẽto · vt bononia pugnat
id eſi.· bo noniẽſes Diſerte · i. ſapiẽteꝛ et diſcrete· Miſtce · i · figu
ratiue Interea m. coꝛ· Admirãs m. pro· Cinnaſiis · i ſtudiis n·
g. a ginnos quod eſt nudus DBerſediſſes.i.ꝑ tẽpus ſediſſes · p⸗
ſedeo des. m · coꝛ· vel ꝑſideo des.i· valde ſedere · m. pro · in pᷣteri
to. Numina. i- maieſtates numẽ is · m. coꝛ. n · g. Aſtrueres pe ·
coꝛ i affirmares aſtr uo is· uxi· Operiri· i'expectare vel pſtola
re. operior ris. deponẽs · ⁊ q cõ · Accito ·i. vocato m· pꝛo · vl coꝛ·
Clanculũ m·coꝛ.i.occulte vel ſr ecrete · Rethoꝛes m · coꝛ: i· ſapien

tes in loquẽdo · rethoꝛ oꝛis m · g. Pretoꝛiũ · i· palaciũ· n. ge . Do

nãdos:i. remunerãdos · Temerariã · i· preſumptuoſam · Cõtio⸗
natricẽ pe · pro · i . arẽgatricẽ ſiue ꝓlocutricẽ f·g· Aſſertionibus
id &.· affi matiuis rationmibꝰ fe · ge· Deragratis·i· pambulatis · a
agro ras. m· coꝛ· Droperãt er.i·feſtinãter· GSxcellere pe · coꝛ · i·
trãaſcendere vel p̃cedere. Gxcello lis.culi· culſum . De cõflictu
id ẽ· de pugnam · g. et q. de · m m inẽti · i · in ſtãte · Sane · i· certe ·
mperterrita pe · coꝛ·i. impauida et ſecura· Agonẽ m· pro . i · pu
gnam agon. onis.m · ge · kniſti · i. incepiſti · ineo is · Cõfluẽtie · i.
abũdãtie f · g· Impetũ me · coꝛ m· gr et ꝗ· de · i impetuoſũ influ
xum. DPro tribunali·i. in tribunali· Hõpoſo m. pꝛo · i · pleno põ
pa ſiue iactãtia· Eaſtu · i. ſuꝑbia · m. g· et q · de · Tumẽtes ·i infla
ii. a tumeo es · mui · ſine ſupino · Cõſidẽs me· pro · Imbuta. i· re
pleta m · pro· Diſertiones · i · ſ ubtiles locutiões f· g· Abrogans
m. coꝛ·i.reprobãs. Excluſum m. pꝛo · i · emiſſum · Diſſeret · i· ſapi
enter loqueret᷑ · Obmutuer̃t. i.tacuerũt tãquã muti. obmuteo

m pro · Co ſti . vlti · acuta vel coſtus ti · moꝛe latino · Indita me· D
corri. innata ab indo dis · indidi · quod eſt intus dare· Sagaci

tes · tui ·m · ꝓ· tgnaui m. pro · i· pigri tardi et ſtulti · Degeneres

—

)Super legendis Sanctoum.
pe · e · i. ignobiles ſcʒ a nobilitate maioꝛũ ſcedẽtes. Degener de
generis tam me. q̃ʒ penul.coꝛ·cõ· ge · Natu:i:natiuit ate vel eta
te m. g· et q; de. Coluimus pe · coꝛr· ſemꝑ in ſimilibus pᷣteritis.
Rd nutü . i. ad ſignũ vel volũtatem m · g· et q. de · Spectabũt · i.

ꝑtinebunt. vl reſ piciẽt · Sceptriferi · i · ſceptrũ ferẽtis pe · coꝛ. ſce

ptrifer ra· rum . i· ferẽs ſceptrũ quod eſt virga regalis· Tnſigni

1ð eſt · nobili et preclaro · adiectm̃ · ter · de · Deſine · i· ceſſa m· coꝛ ·

Suadere ſᷣe con. Coaptaui · i. cõpoſui et cõiunxi · Gxquiſita · i. ex
cogitata pe · pro · Scoꝛpionibꝰ.i.rubis aculeatis mg · Ergaſtu
