id ẽ. pulcer et omatus / Adaugeo ges auxi. adauctũ eſt incrremẽ
tum facere ad aliquid iã cõceſſum. Proꝛſus.i:penitus aduerb·
intentiui . Ad nocturnum.
Irginis r les. Opifex fics. mage.ẽ cõditoꝛ ſiue facto:
Mlec proſes lis ponit᷑ pro filio. Eeſtus a um.cõſtruit᷑ cũ

.
*D
.
2

txro pheo · vnde canimꝰ feſtiuũ tropheũ 1i. victoꝛiã · Duplici ſoꝛ:
te · i. parte quia virgo et martir · Ceſſit · i · ſuſtinuit · gero riſ· geſ
ſi · E tamẽ gerere· facere.explicare · demõſtrare· explanar „Odice
re:expedire · diſponere · determĩare adminiſtrare· exercere · ktẽ⸗
ferre et ſic accipit᷑ hie.· Qruẽtus a·um.dicit᷑ ſanguine infectu
Haueſcẽs ponit᷑ hic trãſitiue.a paueſco quod ẽ timeo·Scan
ſcãdis.di.ſum.eſt aſcẽdere et recipit accuſatm̃ ſcʒ ſacratũ.i
ſanctũ celuʒ · Obtẽtus q· de:i:impetratio. Quo pro vt. Amus
ma um i· ſanctus arꝛum. De dedicatione
EB ata iheruſalẽ · Cooꝛno· as.iſimul oꝛnare.vñ co⸗
oꝛnata:i:ſimul oꝛnata.Vt.i.ſicut ſpõſa ornatur comite.
ome ſtis · cõ · ge. eſt ſociꝰ maxime in via · Copulo as. ẽ cõiũge
re et ſociare maxime ꝑ coniugiũ · Niteo tes · tui:ſine fu pino eſt
ſplẽdere.Abditis · i·rebꝰ ſecretis et abſcõditis.patẽtibꝰ ꝑ aſpe
ctum abditus a um·i· aſconditꝰ et ſecretꝰ.quidã habent aditiſ
id ẽ. introitibus. Hatentibꝰ·.i:aꝑtis· et videt᷑ declinari.Hoc ad
tum ti· cõmuniter tamẽ diet᷑ aditꝰ m· g. et. q·d. Expolitꝰ aũ·
ab expolioꝛ liris ·i.valde politi-.ec tũſio onis. eſt ꝑeuſſio mal
leoꝛũ · Preſſura re:eſt cõfricatõ adinuicẽ:ſed tũſiones fuerunt
in hac materia:. aff lictiões et ꝑcuſſiones martirũ preſſure vᷣo
anguſtie- Coaptan?᷑ i: ſimul oꝛoinan? Angulare fundamentũ

Sup legẽedis Sanctoꝛũ AQAlzss
Hec compages gis.mpro· eſt cõiunctio. Nectoꝛ teris· eſt cõiũ

g modulus li ·i.dulcis cãtilena:Qanoꝛuſ a um ꝓoſſet etii
ic in ablatiuo maſculino cõcoꝛdare cũ iubilo.Mic iubilus li.ẽ
ineffabile gaudiũ.ſi habet᷑ hic canoꝛe· declinet᷑ hic canoꝛ oꝛis·
pro cãtu et interponat᷑ copula et ſemꝑ pro:m· Adeptꝰ a: um.
ab adipiſcoꝛ ceris.quod acquirere · deponẽs eſt . ſed hic po
nit᷑ ꝑticipiũ in paſſiua ſignificatiõe· Et mereant᷑ introire ꝑadi⸗
ſum trãſ lati ad requiẽ de laboꝛe Amẽ.
Sup legendis ſanctoꝛum per circulum an ni

cPrimo Sup legẽda ſancti Saturnini

MHNeyrmas . i· loca calida· ſ· balnea:a thermõ quod calo
rrem ſonat · vel therme dicunt᷑ domꝰ vnctiõis fe · ge ⸗
Dioclecianas·i·ad dioclecianũ ꝑtinẽtes·Tᷣſdẽ ·i ·idem
ʒ nam antiq dicebãt iſdẽ in mãſculino vbi nos dicimꝰ
idẽ · Meritus m· coꝛ.i lucratus.a mereoꝛ eris · verbũ deponẽs ·
QComentariẽſii· cãcellario · Adiuro m· ꝓ· Denuo i · iterato · Tri⸗
pvoda m · coꝛ.· · g·i.mẽſa cũ tribus pedibꝰ in qua ſtatua adoꝛan
e deo.aa.bgne ponebat᷑ vel aliqᷓ ſtatua in tribus pedibus ſituata. Delata
m pro a defferoꝛ ris · In eculeo pe.coꝛ·m · g· i.ĩ toꝛmẽto ad mo
duuym equi facto · Delata· i.poꝛtata. Euſtibus m.coꝛ·i.bacul.fu⸗
ôIIſiieis tis m. g. Scoꝛpionibus.i· rubis aculeatis Decembꝛiũ pro
decẽbꝛiarũ · vel decẽbꝛiũ ẽ gtũs płis huius noĩs deceber.·
IiIifn legenda ſancti andree.
Chaie pe· coꝛ· ſᷣm cõmunẽ vſum ·q̃ʒuis greci dicant᷑

*

Du
ceceere · Coꝛã poſiti. adũ · loci · i · p̃ſentialiter · Cgeas m. ad.
Datr as vlt· acu· Qoleres ter · cõiu.Suades m.ꝓ. Supꝑſiitioſam
id ẽ.· vanã et ſuꝑfluã. Auertat᷑ · i indignatꝰ faciẽ abſcõdat. Tã
diu m. coꝛ · Deludat m pro· Inuitus mpro.Sathanã me· coꝛr.
TITIX rucidaret i. affligeret vel occideret· trucido as. m. ꝓro· Frac
mentũ i · fruſtũ vel bucellã ng Retexã. i · pãdã ſtue referã. re⸗
terxo is. ui· Audieris pe· coꝛ· pro audiueris · Obtẽperãter · i. obe
Ddienter · Docuero pe · coꝛ· ſemꝑ in ſi ibuſ. Vetite m· coꝛ· Euſuiga
tum i· fuſtibuſ verberatũ · Affigi m· pro. affigo et affigoꝛ Inte
ger media coꝛrepta. DPerſeuerat penulꝓrodu Indaginẽ. id ẽ·
cõſiderationẽ vel inquiſitionẽ et pro · da. femĩ gene · Dene · i ẽ
fere ·˖ Athletas m. pro · i · pugiles m. ge · Intrepido pe.coꝛ · id eſt

= —

id elt . ſpõte · Libamĩa. i. ſacrificia · Mitius ·i. mãſuetius. Cẽſura
fe.g.i· iudiciũ ſiue mẽſura · vel vigoꝛ ſeueritas vĩdicta poteſtas

poſſeſſionẽ maſcu· gene · et quarte declina. Perpẽdit · i · attẽdit

ter · de . 1 ſubſtãtiuat᷑ in n · g · in plari · Summe · i · tot marcarum

Euper legendis Sanctoꝛum.

imp auido · Mugitus m pro.mge.i. ploꝛatus · a mugio gis· qðᷣ

eſt ꝓprie boum. DHo tribunali.i. in tribunali · Vltro vlti· acu ta

— —. — ——

ſaèëtia decꝰ.· Predurãs m pro. Terniones ·i:qui tres ſub ſe ha⸗
bebãt.vel collectõ triũ in vno oꝛdine·primo modo potelt eſſe
m · g. bo fe · Reuera m · pꝛo · id ẽ. certe · Tropheũ me · pro · n · ge · i
preconiũ victoꝛiale· Vel pro ſaltem. Affigi.m. pro. Queſtiona
rus · i · mĩſtris qͥ ſmas iudicũ exequũt᷑. Nõge m· coꝛ · ꝓſa · Ded
cata · i· cõſecrata · Suſpẽderis pe · coꝛ·ĩ pñti.et ſic legit᷑ hic · Ingẽ
ti ·i· magna · ingẽs tis· o· g. Stratocles· m·coꝛ Nudicũ m· ꝓ · i · ca
ſtũ et mũdũ. Stupebãt.i: fiebant ſtupida et rigida. Circũdedit
pe · coꝛ Cõditũ m· pro.i· vnctũ·a cõdioꝛ iris ·q: cõ · Die pridie · i.

peedente · improprie hic ponit᷑ et quaſi ꝑticipialiter vel potius

—

. „

nomialiter · i· die preceſſiuo kalẽð · decembris
Super omelia eiuſdem—

Eterremur · i ·in pauoꝛem inducimur · a deterreoꝛ ris· ſe⸗·
cüũde cõiugatiõis. Admouet m · coꝛ · Strauit · i· debellauit
a ſterno nis · ſtraui· Crebreſcentibus ·i· ſpiſſis· a crebreſco cis ·
PDPene.i·fere· DPenſare · i. ponderare vel recogitare · Cenſuz id ẽ ·

Quadruplũ·.me.coꝛ:Suppetit me · coꝛre.id E. adeſt · vel puenit ·
Xcſi. i. quaſi· In arai· in altari. Locupletiu s ·i· ditius vel copio
ſius. Immolat m coꝛ: Aſſequitur · i.acquirit · Cõtagii · i.vicio:
ſis tactibus· AEnbelat m. pro · i. anyie appetit · Ambitõne · i. in
ſiderio habẽdi. Vegetata · i· viuificata vel ſuſtentata vel aligu
ceris. et cõpeſco cis cui· ſine ſupino quod eſt reprimere.
in legenda ſancti nicolai · M

— .

Roſapi 4· id .ſirpe femini generis . Datere media pro.

—
—

. e — ☛ — — 2

S. Vrbi patere nieolaũ dico pate re· Ceneroſitate · id eſt
mnobilitate . Referta id ẽ. repleta · a refertio tis· et refertioꝛ refe:
tiris refertꝰ ſum. Cateruas femĩ generis · id eſt · ſocetates · Lo D
cupletati · id eſt · ditati · a locuplet oꝛ locupletaris penul. pro · in
tetraſillabis. Inſignia · i · pclaritateſ. nſigne is · n· g. vl adiectm̃

„

„Sup legendis Sanctoꝛũ QAexr
rel ſterligoꝛũ vel biſancioꝛũ · Moderamina.i.quãtitates. Vin.
ciẽtes · i · ligãtes · a vincio eiſ ri Celibé iceleſte nue caſtam a ce
lebs celibis· m. coꝛ.o· g· Actitare.i.agere vel ducere.⁊ ẽ frequẽ
tatm̃ ab ago agis. Actito as· m. coꝛ.Satagebãt ·i: conabantur
ſatago gis ſategi:m.coꝛr· in pñti· ſed in pꝛeterito ſiue ſupino
m· ꝓ. Abdicarũt · i. ſeꝑpauerũt. abdico as· m· coꝛ· Suꝑſuitẽ· penl
coꝛ.i · ſuꝑuiuentẽ· ſuꝑſtes ſtitis · cõ ·ge ·Maud.i.nõ.Enĩuero.p·
P: pꝛo quia veꝛe · Indolis.i.iuuentutis bonã ſpẽm pᷣtendentis
vndoles · lis · me · coꝛ · ẽ fe · ge · Aſſolet m· coꝛ:aſſol eo les. Laſciui
am · i · voluptatẽ · fe · g· Limina.i.hoſtioꝛũ partes ĩfimas · limẽ
mis n· g · m· coꝛ.ps pro toto. NHatulo.i·manifeſto· Aduertebat
id eſt· ĩtelligebat· I᷑mmemoꝛ m · coꝛ·⁊ cõ·g· Armariolo pe. coꝛ·
n g · Vt · i. poſtq;. Orbatꝰ.i.priuatꝰ.Anhelaret · i· cũ deſiderio
anyie moueret· anhelo as.m· ꝓ.i:anxiari vel deſiderare. Eoꝛ
mido m. · Titillare i tägere valm ouere titillo las ꝓꝑ duplexl
Ne fauoris aurai vẽtꝰ uane laudis· DPercelleret · i ꝑcuteret
cello lis · ꝑculi.ter.cõ· Quatinꝰ mcoꝛ· i· vt · Cõuicaneꝰ.pe. coꝛt.

”

n it ẽ. vicinꝰ. ⁊ de eodẽ vico. Locupꝑles.me ·coꝛ.i· diues · cõ. vl. o.
ge . ĩ obliquis pe·pro · Tnedia .i · penuria. Vrgente · i. cogẽte · En
H ſrmi m. 8 adiectm̃ teꝛ.de·i:male fame. Qõme:ꝛcio i·lucꝛo
de vel mercede. eſt n. g. Pro pudoꝛ due ꝑtes ſũt ⁊ duo accentꝰ.
pro ĩte reiectio ẽ exclamãtis.q̃ſi o pudoꝛ · Extĩplo · i· ſtatĩ. Der

culit · m. coꝛ· i. rumoꝛe ꝑcuſſit vel repleuit· Cõꝑit.i: cognouit ·

R cõpio. is· pi. m. coꝛ: Cxecrãs· m.coꝛideteſtãs· ab execroꝛ raris.·
B tupꝛũii·violatõem · n· g ·Lupanari:.i.meretricali· adiectiuum
a lupa meretrice · Exploꝛare.i:inquirere.exploꝛo as.me·prod.
Qlã · i. occulte· Vlcꝛo ultima acuta.i.ſpõte. Diriguit·i· obſtupu
it ſiue rigidꝰ eſt factꝰ cũ erectõne puoꝛũdirigeo ges · me · coꝛ·
Ceſtiuit me . pꝛo. i. gauiſus eſt· ⁊ geſtibꝰ hoc oſtedit coꝛporis.
0. gelto ſtis · q. cõ. Oboꝛtis · i · natis · ab oborioꝛ ris.qcõi: crcum
oriri-Hlaud i. n 5. Peregit m · proĩ pᷣterito.Molirec᷑·i· ſcire co
6 naret᷑. molioꝛ liris q̃r · cõ. Moſiliuit. i· procul vel extra ſaliuit·
1pꝛo. pe · ꝓſilio lis me. coꝛ.· ⁊ ẽ q̃ · cõ. Stratu·i.lecto.m.g.⁊ q

de· Eului·i· ſplẽdidi · adiectm̃.Homeri:m.pro· Maroniſ· m. p.
Eacũda.i.diſerta a copioſa · a foꝛ faris.Sagaci m pꝛo·i:cauto
et prudẽti · o · ge. kndagare · i · inquirere uel inueſligare · ĩdago

Buper legendis Sanctou⁵m.
indagas m. pꝛo· Temeꝛario ·. i· pᷣſumptuoſo · Auſu.i:audacia m·
ge et q; de. Queã · i·poſſim.qᷓo q́s · qui· Degẽs.i:viuens· a dego
18. EGxcubabo·i· cuſtodiã faciã.excubo as ·m·coꝛ· i: in cuſtodiaz
pigilare. Admodũ m:coꝛ · i· valde. Siſte gradũ ·i.firma gradum
à ſiſto is:ſtatui · vel ſiſte · i. fige · Cernere ter.cõ. i videre cerno
is· creui: Ocioꝛ.i:velocioꝛ:ab ocis quod ẽ velox · Ruolat m. cor.
Qoꝛreptoi:apprehẽſo vel decurſo· Exegit media pꝛo · i. petiit
rogãdo·exigo gism:coꝛ:in pñti:Ne vitales mpro·adiectiuũ
a vita. i:ne tanꝗq; viuẽs mũdo ſentiret laudes vanas · Sererent
m.coꝛ i.ſemĩando vulgarẽt. Miſcerẽt m.pro·be.cõ.Rumuſcu
lo· i· puo rumoꝛe pe:.coꝛ: NHanderet tercõ.m.coꝛ· Sarcinã fe · g.
m. coꝛ·i.onus. Captare ·i.caꝑe vl acquirere· Cõtubeꝛnio.i.ſoci
etate.n.ge:Mirea mpro. Metropol pe·coꝛ:Oꝛbatã · i· priuatãa
Antiſtite pe:coꝛ:i:epᷣo · antiſtes titis · Scdðm ſcita canonũ · i· him
ſtatuta patrũ:ſcitũ ti:n.g· Canõ niſ.i:regula:⁊ coꝛ:m. Heſulẽz
m. coꝛ:i ep̃ m m: ge·. vel cõis Intererat pe· coꝛ:Prodeꝛet m. coꝛꝛ:
Indidit m · coꝛ: i ꝑ ſoꝛtes indicauit· indo dis:Eũgi.i:vti· fůügor
eris. Oraculo· i: eloqo n g. Elagitabant.i.poſtulabãt· Adiecit
id ẽ· addidit:m. ꝓro/Hxcubabo.i.vigilans obſeruabo : Valuas
fe.g.i:poꝛtas: Qalliditatei:ſagacitate:Agebat · i · geꝛebat et re
p̃ſetabat. Iniecta:i: pie cta ĩ eu: Sciſcitatꝰ ẽ.i.: inqſuiit· ſciſettoꝛ
taris.m coꝛ. In nexis:i cõiũctis cũ manibus illiꝰ.innerus a.ũ.
ab innectoꝛ teris Indoli mcoꝝi:bone iuuẽtuti:indoles lia. f.
giknq;z i: certe vel dixi:Gn.i. ecce· Tulere m· pro:i:leuauer unt.
Ser mon m. pro.i:q̃ᷓſ certãdo Hro collega m. ꝓ.i:ꝓ ſocio ·cõ ·
g · Aludebãt: i·iuxta ludebãt ſiue gaudebant· Moꝛer · i· de tine
ar. Renitẽs media prod:i recuſans· a renitoꝛ teris:m. pro. n
troniſatus· i:incathedratꝰ. Creber:i.aſſiduuſ.creber a.um.n
potẽs media coꝛ· eroes m:pro.i:magni bar ones.heros ois
mig · Quin . i: inſuꝑ ·. Moꝛdacem m· pro· om̃is· geñ · Adeo m
coꝛ.i.intãtum:ntẽptarẽt.i.inducerẽt · vel quaſi moꝛtẽ prep⸗
rarẽt · Extimplo.i:ſtatim: ſed meliꝰ dicit᷑ extẽ plo qᷓ; extiplo·
Extemplo nõ extimplo docet artis amicus: Tẽpus nõ timpus
ſaltẽ dices neq; ſaltim· Gruti.m· cor:i.liberati · Seuientibus· id
eſt · qᷓſi furẽtibus et turbatis In rudẽtibus.i.in funibꝰ.ruds
pentis· maſculini generis·id eſt. funis nauis. Nelagi mecor ·

Super legendis Sanctoꝛum. A
pelagus pelagi n· g. Eragoꝛ·id ẽ· cõfractio f luctuũ.fragoꝛ go

n⸗
ris · ma. ge· pro.me·Nacata · id ẽ· pacificata vel ſedata et trãql⸗
3 lata. Sulcantes· id eſt:nauigantes· quoꝛa media coꝛre · id eſt.
maria· equoꝛ ris· neutri generis· Quãtotius penul coꝛrep · id ẽ
d valde cito· Sciſcitabant᷑ · i· inquirebant · E veſtigio · i · de ꝓpin⸗
. quo.:e eſt p̃poſitio· Indice · i. indicante · index cis o. ge. Suffra⸗
gante · i. auxiliãte· a ſuffragoꝛ garism produ. Cõmouet · me ·
u coꝛ.Nõ pigeat.i eſt non ſit pigrum ·
+ In legenda ſancti Ambroſu⸗ H
vpꝓ NRetoꝛii·i ·palacii.n.g· Examen.m· proid ẽ.collectio apũᷣ
Ora.i.bucce·os oꝛiſ:neutri gene· Abigerent᷑ i. expelleꝛẽ
4 tur: abigo gis · abegi: media coꝛre:in preſenti ſed in preterito
. produ · Rliq;diu pe· correp. Territus me:coꝛ · id ẽ· pauefactus
m. Peroꝛauit id ẽ tractauit et executus eſt· peroꝛo ras media ꝓ·
8 Inſignia·i.honoꝛes neutri gene·et ter declina Liguriã emiliã
dr. qʒ due ꝑtes lũbardie ſic olim dicebant᷑· emilia de placẽtia vſqʒ
N bononiã ·liguria autẽ erat mediolanũ cum adiacẽtibus ciuita
ier tibus hic et hec liguris ris· vel ligur liguris· m. coꝛr· qui eſt de

liguria· Incũbebat ·. i· intabat et preſide bat · Sedandũ · i · paciſi

Un
tn candum.a ſedo das · Seditiõis · id ẽ · dicoꝛdie · Diſſidebant · i · di⸗
tn ſcoꝛdabant · diſſideo des · ſedi · media corre · in preſenti · ſed in
i. terito produ · Aterutris penulcoꝛre: alteruter tra:trum. id ẽ⸗

alteris de duobus. Aliqᷓʒdiu penulcoꝛre · Cõuemt media prod⸗
d eſt. cõuocauit et dixit. Maturius · i citius. Qirciter me· cor i·
ere vel circa· Qlutiuit media Prod id ẽ. ſumplit · glutio glutis
Veritus eſt m· coꝛ · id ẽ timuit · Ante lucanã.i:ante matutinam

vel auroꝛe hoꝛã- lucanus na um-Gadem media pro du Vacaui
mus.i laudibus diuinis intẽdimus vel inſtitimus Giulatuſi·
clamoꝛ maſculim generis et quarte declmationis·
. ———d(in legenda beati melchiadis
ęꝰ Blationes· id ẽ·hoſtlie. Ex cõſecratu ·id ẽ·ex conſecratiõe

malculini gene et quarte declmati: Quod declarat᷑· id ẽ ·
fermẽtum dicit᷑ id eſt· leuamẽ ·foꝛte quãdo eccleſia cõſtituit vt
cölſiceret᷑ de fermẽtato/ad tꝑs hoc fecit ne videret᷑ iu daiſ aꝛe ꝓ
pter hereſim eoꝛũ ꝗ ediderãt de iudeis In legẽ · beati damaſi
„„ maſus media coꝛr · Vrſinus m ꝓro· Theatr ũ i. palaciũ

1

,RN Buuper legendis Sanctoꝛum
media coꝛrepta. Ardeatina penul. ꝓro. n cathacũbis locus ẽ.
Matoniam pe · coꝛ. locus eſt vbi iacuerũt coꝛpoꝛa apoſtoloꝛuʒ
DHetri et Pauli·᷑nuenit me·coꝛre.Qõcilia.i: tumbas vel ſepul
cra · conciliũ lii: n· g-. Incriminatus· id eſtaccuſatus. Sinodo
m·coꝛi:cõuentu epiſcopoꝛũ fe.gene.et ſecũde declina.Titulũ
m. gen eris media coꝛ.i:eccleſiã intitulatam
In legenda ſancte Lude·
Rebreſceret.id ẽ crebro reſonaret.crebreſco cis.Sitiẽs
eid eſt auidus et deſideras Eimbria femĩ gene . i. extremi
tas Rogitare.i:rogãdo poſtularerogito as. m. coꝛrepta. Pro
lixitas · i· inſtãtia ſiue protractio Arripit᷑· id ẽ· apprehẽdit᷑. Sub
uenit media pro in preterito. Expergefacta. ab exꝑgefio gefis
Tege.i:permitte me moꝛi t᷑n moꝛte quippe filii ſeu filie· aſtan
tes claudebant oculos parẽtum defunctoꝛũ.· Preualẽs m coꝛ.
Atubi m· coꝛ · id eſt · poſt.vel at pro ſed· vbi.i.poſtquã due ꝑteſ
Pence · id eſt. fere. Diſtracta.i.vendita vel diſtributa.Ruguſto.
rumid eſt· imꝑatoꝛum: Coꝛripiẽs · i:redarguẽs. Loqueris·m.
coꝛ:Lupanar mpro.n.g. Scoꝛtatai.impudẽter cognita. ſiue
meretricata:a ſcoꝛtoꝛ taris: Deridet me·pro: Lenones med · p ·
id ẽ·ruffianos:leno oms.maſcu.ge: Tãdiu mcoꝛ: Flludi m· ꝓ ·
Vbi · id eſt.poſtquã. Exofficio·id ẽ · officialis · Paſcaſi m prod.
Ruruſpices ·id ẽ.incãtatoꝛes· auruſpex cis:maſcu.gene· penlł
coꝛrepta · Suꝑſtitione.i · adinuẽtione fe · gene · Lotio · id ẽ· vrina
neutri generis. Trepidas media con epta·id ẽ. ſuꝑari dubita
Halloꝛibus.id eſt:coloꝛibus viltus immutatis maſculi: gene.
Toꝛqueris media produ·ſecũde cõiugatiõis· Anhelabat · id eſt
anxiebatur:anhelo anbelas media producta · Reſimnã me· pro⸗
ducta femĩ gene · id eſt · gummi genus liquefactũ Inſultem· id
eſt. te irrideam. id eſt· cõfundam. Quãdiu media coꝛre · Datef
i:factis maniſeſtis ꝑ gladiũ In le · ſcti thome apli.
Tdimus m.coꝛ.i. dubius· Penetrauit · i.pꝓfũde intellexi
IMHlircanꝰ m. ꝓ. Bragmanis m· coꝛ· cõ.g. ⁊ P. d. Interna· i
ĩ loca ĩtr ĩſeca.ſubſtãtiuat᷑ in n·g. p·mi.cõtinuãs.Signa·i. mi
noꝛa miracla. Prodigia:i.maioꝛa miracla: Rigoẽs m. ꝓ.i.aridi
tates mẽbroꝛũ. Qõdiẽtes·i.inũgẽtes· Perſidis m·coꝛ.ꝑſis dis.·
cõ · giediſſa dicit᷑ moꝛe latino · ¶ De omelia eiuſoem. 6

M

Suꝑ legẽdis Sanctoꝛũ JMUÿ6⸗ QArden
E catnce i: ſanatura plage. Cicatrix cis. proð tam me · qʒ
Pein tetraſil.f. g· Anĩaduertitis.i. cõſideratis.ter. cõiu
Liqueti.claret et manifeſtum eſt · liquet liquebat ĩperſonale.
pparẽt me·pro.Nimirũ m. ꝓ · i· certe · Quocõtra·i: contra q;
poteſt eſſe vna ꝑs et aduer.quali . Nomĩetenus pe · coꝛ· ſi ẽ vna
pars ſcʒ pᷣim nomẽ·et ſic eſt melius Liquoꝛe me · pro · m · g. i hu
more · Preſumit pro· m. Deuoꝛet me.coꝛ. ARnnue aduer · tpis vl
quali·i.per ſingulos annos. Incaleſ. cat · i· inf lamet᷑ incaleſco
cis · EGraminis · i diſcuſſionis.n. g. examẽ nis · m. pro. Qõpeſcat
id ẽ·reprimat · cõpeſco is.ſine ſi upĩo et facit cõpeſcui ĩ p̃terito.
„ De legenda integra ſanci Thome.
Rchitectoꝛia pe coꝛ. ab architectoꝛ toꝛis · qui eſt cooꝑtoꝛ
domuũ ·vel preſidẽs ed ificiis cõſtruẽdis. deſcẽdit archi⸗
tectoriuſ a. um · ab architectus ti.quod idẽ eſt. deſeẽdit archite
ctonicus a. umquod dicit᷑ ad talẽ artificẽ ptinens. Pretulit.i.
multũ te cõmendauit· Gxedras me · coꝛ. i· cathed ras vel tronos
ſiue ſedes. vl caminatas ſecretas vl loca ſepata modicũ a p̃to
rio ſiue palacio. vl exedra eſt gen⸗ feneſtre qᷓ exteriꝰ dilatat 1 1
teerius coartat᷑ fe · g. eſt. Velificãte · i· beneficio veli vel vẽti ꝓce
dente a velifico as pe.coꝛ. Cẽmatus· i. gẽmis ornatus Qõpẽ⸗

dietim i· ante tꝑus qñ fetus in vẽtre moꝛit Succincte.i. breui
ter .Proaulũ li eſt habitaculũ ſ Pacioſuʒ q̃ttuoꝛ poꝛticibus con
cluſum n. g. eſt· Cõſiſtoꝛiũ rii.locus eſt vbi cõſiſtũt homĩes ad
ad colloquẽdũ · Tricoꝛũ m.coꝛ. vel tricoꝛiũ locus eſt iuxta ignẽ
ad comedendũ tres habẽs cameras n. g. Setas. i cameꝛas g.
eſt· ᷓpicauſtoꝛiũ ri·i. caminũ· ab epi quodeſt ſupra.⁊ cauſtos
quod eſt incenſum · vnde epicauſtoriũ· i caminus vl locus vn
guẽtorũ vbi ſe reges vngebãt ad ignẽ · vel locus diſcernendi
cauſas · Triclinia accubitalia.i. loca ad pauſandũ vlj'etiã ad co⸗
medendũ n primu ſubſtantm̃ſecũdũ adiectm̃ ter · de. Ter
mas·iloca calida quaſi ſtupas.vel ſunt loca vnctiõis fe.ge. a
thermõ quod eſt calidũ · Cimnaſia Pe·cor · i · loca ad exercicium
ſtudii vel alicuiꝰ ꝓbitatis n. g · eſt. Lolimbü i⸗ aqueductũ ma.
ge · ktem eſt quedã herba accreſcẽs in aqua vel tirſus virens.
podromũ pe cor. keuiſ um equoꝛũ vel ſtabulũ ſpẽale in duo
veloces eq ſeruabant᷑· et dicit᷑ ypodromꝰ vel um.· ab ppos qð

— — ——ʒ

1⸗ Super legendis Sanctorum.
eſt equus et dromos quod eſt velox · In ima· i.infima · Doꝛphi
ridis pe· coꝛ. i· de marmoꝛe ſic dicto. adiectm̃ eſt· Labro.i. cõca
ſiue lauello de lapide illon· g· Equidem m.coꝛ.i.certe · Smara⸗

—

bio n · g . i · velte ſic dicta · Sandalibus i· calceis oꝛatis · ſiue de⸗
auratishec ſandalia daliũ: vel ſandalia lioꝛũ · n · g· et in pli tm̃
Gxtricabunt᷑ · i. cõſumẽtur · ex trico as · mpro · Cffugat mcor.
Ruleas mpꝓro.i.coꝛtinas.ſed ꝓprie eſt n·g. aleũ lei · Agios:m.
coꝛ.i:ſancte et ſine terra· Rigoꝛibus.i· ariditatibus membꝛoꝛũ
mg· Coꝛuſcus · i:ſplẽdoꝛ m. g.n ictu m. g· et q · de · i · in ꝑcuſſi⸗
one·Eulguris mcoꝛ.vel fulgoꝛis:mpro:maſ ge · i · ſplẽdoꝛis ·
Nudiuſtercius aduerbiũ tꝑis·i.nũc eſt dies tercus:Vacauerĩt
id eſt: intẽderint· Saginari·i·impinguari.ſagino na s:me·pro·
Qauſabit᷑i:cõqueret᷑ · deponẽs .
id eſt:cõtra laudes generis tui · Hane.i· certe · Simphoꝛi med·
coꝛre: Glephantioſum pe:pro-i.leproſum Glephãtia pe proð.

caleo les:calui ſine ſupino· Vrgeret᷑ i:cogeret᷑ ſecũde cõiuga.

clamoꝛem. Cõdientes i: inungẽtes q.con.
Iin ſegenda ſancti ignini.

Eninus me. pro. Athenis me. pꝛodu athene narum. G

„ .

nealogiam me· pro.igenerationẽ ſiue oꝛtum.n va tic⸗
no penul / produ id eſt in loco ſic dicto in quo vaticinãtes con

In legẽda ſancti felicis ·

tno njẽ eſt ydoli.Secretariũ ·i:locũ ſecretum.n · ge · Simu

gdins pe · coꝛ · kacintinis pro· pe · in ꝓſa Mereꝛẽt pꝛo · m· QCollo

atales maſcu.ge:me. pꝛo ·

id eſt· graui lepra et hoꝛribili· Scabro.i.aſpero et tumoroſo.
ſcaber rarum. Qompago mpro:i:iũctura· hec compago nis.
quarte cõiugationis. Lãces·i. ſcutellas latas et planas· ſicut
ponunt⁊᷑ in ſtatera· Lanx lãci s fe.gen·Veli:ſaltem· Termarum
id eſt. locoꝛũ ſiue bal nearũtherme marum fe:ge· a thermõ qð
eſt caloꝛ: Qalere me·pro.i.calefieri:quia calide erãt in ſummo

Religet media coꝛre. Nar eſt·i.iuſtum eſt. par paris om̃is ge.·
Mugitum me·produ·malſ.ge.· et quarte decli · i:· plãctum ſiue

tra deos romanoꝛũ occidebant᷑· et eſt n· g· pro. penul.
i NMterea pe. coꝛ. i· in ſpacio medio· Serapis penul. prod .

lacrum pe · coꝛ.n· ge · Diane media prod · i· dee ſic dicte ſcz lune

„7

Superlegendis Sanckoꝛum.

In equuleo penul·cor.m · g. i. in tormẽto ſic dicto in quo mar:· ⸗

tires funibus ligati per brachia extẽdebant᷑ et fuſuibuſ cedebã
tur· qui etiam dicebat᷑ cathaſta a catha quod eſt ſurſi um. et ſto
a8. Phanũ · i.templum. ngentiſſimã .i.maximã. Radicitus ad
ueꝛbiũ loci · i. vſe q; ad radices· Quulſa .id ẽ eradicata.ab euelloꝛ
euelleris. Tbidẽ m. pro. nbumatũ ·i.ĩſepultũ .· Guerſio.i.eradi
catio · Gxuberãt pe · coꝛ· i abundãt In lege. ancti Marcelli-
t Mer maa. i. loca calida ſiue balnea femi gene . RK ſolo · id ẽ
aaaterꝛa n. ge.Traſon.pꝓrima lõga.Affligi.·m. pro. Flimo
niam . i. nutn mẽtum fe. ge· Ciriacum pe. coꝛr· Cõciliũ.i.congꝛe
gationẽ. Qeleri m. geSarcinas pe. cor.fege.i onera. G duobꝰ
id eſt. de. Mamortini nomẽ fuit ydoli · Cõmentariẽſi.i.cãcella
rio vel qui ſcribebat accidẽtia:Na dem media prod· Allata me ;
produid eſt apportata. Catheciʒauit. id ẽ. in fide inſtruxit. a⸗
ctiuũ eſt· In peluim .i. in concham vel lauacrũ femĩ ge · DBartici
pati a deponẽti participoꝛ paris. quod nõ eſt in vſu. Retrudi
me produ id ẽ includi:Vna vltima acu:i· ſimul. Lucina media

produ.Qõdiuit · i. vnxit me · produ q:con.Hauone me.produ.
maſc · ge · genus eſt operimẽti vel vehiculi. Sarcofa gis pe · cor.
idd eſt ſepulcris maſcu· gene· Proſcriptione.i ſuar rerum pri

uatione · Atubi me. cor · id ẽ Poltquã.1 Mice i tabuie late.· Ster

nerent᷑. i. oꝛdinarent᷑. Qathabuli penul corre.i.loci publici mi

mnſterii · in quo animalia publicata cuſtodiebant᷑ ſcʒ clauſura

animaliũ ·et eſt catabulũ n. gene. Noctu i:nocte· aduer. tꝑis.
quãdoq; ponit᷑ noĩali ter et tũc eſt n. g et ĩdecl. ¶õdiuit m. p·
quarte cõuu. in legenda beati antonii abbatis.

NKtras vlt. acu. DProſtrauit. i. pnã ꝓiecit. pſterno is. aui·
DDepcans m·cor Antho ni m. ꝓ · Cxinde m· cor. Prouide

HMiſmahelitis eſt prime de. et cõ.ge·pe· pro.
IIn le ſanctoꝛũ Marii Marthe Rudifax et bacũ.

me · pro. Vacet · i. fiat vacua· Deprimit me · corr. Eoras ·i. extra

rſide fe · ge · m · coꝛ · eſt pri . de · Rbacũ et ARudifax. poſſũt

acuere vlti.tãq; noĩa greca· Tibrim m cor.tibris.bris ·

m. ge Quirinũ mp ro· Siglina nomẽ loci m· pro. Amphiteatro

id ẽ.ĩ palacio rotũdo.vñ poteſt qͥs a remotis videri. ab amphi

qð ẽ circ ũ · ⁊ teatrũ qð ẽ palaciũ. Locuples· o.g.i.diues mcoꝛ.

ZSup legendis ZSandoum.

.An cripta: iin cauerna· Cliuo.i·mõtis aſeẽſu· m g· Cucumeris

vbi ſcz naſcebant᷑ cucumeres· cucumer eris:m· et pe · coꝛ · cuiuſ
duplex nomĩatiuus eſt cucumer vel cucumis. n tellude . i . in
loco vnde tollebat᷑ tellus ad vaſa ficulia vel ypdola fabricanda
telludes dis. fe · ge · vel tellude indecli · Atubi m. cor.i.poſtquã
Natales media pro. Monorificẽtia fe · g· et pri · de · Preconia ad
iectm̃. Nlacri · m cor. Precidi me· pro· Lmiebat.i. vngebat· Ad
nimphas.i· ad aquas· Cathabaſi pe· cor· ſi eſt ꝑ ſimplex s· nom
loci · n · g. Sub arenario·i· in loco vbi erat arena n. g. Semiuſta
id ẽ. quaſi media cremata adie ctm̃ eſt· a ſemis quod eſt mediuʒ
et vſtus quod eſt crematus· D
hnImͤmnnn legendis ſanctoꝛũ fabiani et ſebaſtiani.
Mminerẽt.i ſuꝑeſſent. Nicoſtratus pe. pro Cohortis ·
id z. ſocietatiſ:cohoꝛs tis · fe ·g· Tuberẽt ſe.cõiu· Interuẽ

tiõe· i. orõne ſiue prece pꝛo aliis · Acſi. i. q̃ſi. DPerfuderat· i· reple 3

tris. adie ctm̃. Derterritus pe· cor.i. pauefactus. Balteo media
cor icingulo militani m.. Grimn ſcrinii iſecretarii in tbeſaa
ris vel alibi m· g. Nicoſtrati :pe· pro· Soe vlt· ac. An nuebat i.

ſignũ faciebat ter · con· Expꝛobrãdi ·i: vituꝑandi. Nerc õtatꝰ·i.

ĩqrẽs · a ꝑcõtoꝛ aris · Oratio · i. locutio · Exterſit · i· pur gauit · ter ·
cõò. Nexus· i iũcturas ſiue ligaturas m g. et q.de· Mugitũ·i· ge
mi tũ m. pro · m. g: q·. Clamoſis.iclamoroliſ m pro. Vna vl.
acu. Salutãs m. ꝓ. Diluit· i: abluit 1 mũdauit diluo is · Obrue
bat. i. lapidabat. Apoſtata cõ ·g · pe · cor · dicit qui a fide recedit
vel a reliioe Cõuẽtus.i:ad iudiciũ tractꝰ.a cõuenior ris· Na

ctenus . i. huc
tis · m · g. coꝛ.m. Suerẽt ter.cõ.ſuo is: ᷑nſutus m· ꝓ·. ab inſuor
eris. i· ſagittis repletus et ꝑfoꝛatus · Griciusi:aĩal ſpinoſũ m.
Mali cerdones ſuturas malas fecerũt. Caſtuli m. coꝛ· nomẽ
martiris · Zetarüi. i· camerarii.· VYrene vlti · acu· nomen vxoꝛis
Gliogaballi nomẽ eſt lod · Surreptõibus·i. occultis ſuggeſtio
nibus f. g· Obſidẽt m· coꝛ.i.cingũt circũ circa.vel cõtra ſaluteʒ

ucuſq; m. cor · d ſtipitẽ. iad lignü ſiue palũ ſtipes

noſtrã ſedẽt · Suggerẽtes·i·pſuadẽtes · Cõmẽta.i:falſa docum

ta n. g. Dudũ · i. iadiu.· Qõueniã · i:q̃ſi ad iudiciũ trahã.¶ õteſteꝛ
id eſt · quaſi teſuificãdo ꝓteſteꝛ: Ebullire·i · male feruẽ quar · co ·

Ypodꝛomũ pe· cor.i.i ſtadiũ vel ĩ curſũ equorũ.ypodromũ ẽ
ſtabulũ equorũ · podꝛomꝰ equꝰ velox.ypothomus equꝰ ma
rinus. ꝓpodromũ etiã ĩuenit᷑ pro domo obſcura. vel pro genè
toꝛmenti · et foꝛte ſic accipit᷑ hic · Euſtigari ·i.verberari: fuſtigo

up legédis Sanctorä. Cl
2 Sup lege „ EE

i · fuſte cedo· medi:pro: Tandiu ⁊ q;ediu.me· cor. Exalaret· id ẽ
emitteret· ⁊ trãſitiue pomt᷑ hic. loacã.mpro·i:latrinã. Luci⸗
ne · m pro · Quidã ẽ biſſillabũ.Qircũ·i circulũ: locꝰ erat aliquis
circularis· ma. ge· ⁊ ſe.decli.Qũpho.i:vĩculo:gũphꝰ phi.maſ.
ge·i · vinculũ·iunctura ſiue iunctio·cõglutinatio.cõcathenatio
aliquorũ corpoꝛũ· Vnde ĩ gũpho põt dici qð eſt terre conglu
tinatũ ſiue cõiunctũ· Ad cathacũbas· i· ad locũ ſic dictũ · et de
clinat᷑ cathacũbe· barũ.cõmuniter· Cripte· i· cauerne fe.g. Ele:⸗
uãs m. c.Hauone.m· ꝓ· i · vehiclo · m g:. In le · beate agnetis ·
cOVncrepent me· coꝛre· id ẽ reſonent· Cana · id ẽ. matura
moribus canus na um · dicit᷑ qui habet capillos p̃ ſene
ctute albos. Huriora id ẽ. magis plura · acſi plura comꝑetur
cum ſit cõpatiuũ · pi ⁊ he pluriores ⁊ hec pluriora· Herurgeꝛet
id ẽz. cõſtrigeret᷑· Affines· m. pro.i.pꝛopinqui:⁊ ponit᷑ hic adie
Ltiiue · ter · de · Agnes etis · me. pro· Eo mes· i· nutrimẽtũ · m ge.
fo mes itis· m· coꝛ· Subarrauit.i:arra data iã in ſpõſam me ele
git. v Quam ſponſus ſubarat· prius arabone ſubarrat. Dex
trocerio i· dextre ornamento. neu. ge. Ve rnãtibꝰ · i. reſplẽden
tibus · Admittam id ẽ.recipiã. Ciclade me.correciclas cladis.
veſtis eſt a rotũditate ſic dicta ſurſũ ſtricta et deoꝛſũ ãpla.fe.
ge· Texta:i ĩſerta. a texoꝛ texeris. Monilibꝰ.i.pectoris omam⸗
tis monile lis · með. ꝓdu neu· gene · Velid eſt. ſaltem. Glegan
tior · id eſt. gratioſioꝛ. Thalamus: media coꝛrepta. ma · genens
Modulatis.i:tꝑatis· a modu loꝛ quod eſt dulciter cantare. Re⸗
ſonãt medicoꝛre· Qenas.i. maxillaſ- ul goltas. Deerũt.m. coꝛ.
Corꝛripitur· id eſt. ſimul rapitur . Anbelo me · pro . id eſt. anxio.
adiectiuũ. Gadẽ mecoꝛre· Abnegat.me correpta In faſcibus
id eſt · honorib' ſiue dignitatib' faſcis ſcis · m. ge · Agere· id ẽ.
ſuui ſtatũ ducere. DParaſitis penultima producta· .id eſt · lecca⸗
toribus. Daraſitus ſiti maſculini generis· a para quod eſt iu⸗
trtta. et ſitos quod eſt venter. Apparitione · i· curialium multitu
dine ſiue apparitoꝛũ · Siſti · i· pñtari· a ſiſto ſtiſ.⁊ a ſiſtoꝛ ſteriſ.

Titulũ.m· coꝛ. ma. gi notã · Agne nes · vel agnes etis · Veſtam
i. l am deam Ceruices.i colla· m. pro · ceruix uicis · fe. g · Scor
taberis. i. meretricaberis· deponẽſẽ ſed videt᷑ hic poni paſſiue
Cõtubernioi: cõiũctioni ſiue ſocietati · Lupanari·i· meretricõ
adiectĩ ẽ · ter· decli · Calamitatẽ.i· miſeriã · Nataliũ · i· eoꝛũ de ꝗᷓᷣ
bus nata ẽ natalis lis. uel natale lis · m· pro. primũ.m . ge · ſecũ
dũ neu · ge · Scoꝛtũ · i · meꝛetrix. n · ge. Qucume m coꝛ · fe · g· vaſa
enea ad calefacẽdũ aquam· Orine.i:capillo.m. g. Dẽſitatẽ · id ẽ
ſpiſſitudinem. Circũdaret pe . coꝛ· Rcies· i· acucies viſus.fe · ge ·
et quĩ · de · Obtũdebat᷑ . i. reuerberabat᷑ impediebat᷑ · Subſtra
uiſſet. i · ꝓpnam poſuiſſet · ſubſterno nis · ſtraui · Cõputãs · m · c ·
Cõſpicuũ ·i:clarũ:⁊ aſpectũ delectans· Lupanar m.pꝛo.n ge·
Ludibrii m. id eſt. vitup erium· neutri generis Seuientes id
eſi.furoꝛem p̃ᷣtendentes· Molles id eſt. flexibiles· adiectiuum-
Deridẽs· m. proDrefo catꝰ· id ẽ·necatꝰ. ̃focoꝛ aris · m · pꝛo fIn
necteret. i· pꝛotraheret · innecto is· xi· Obſcenis · i · turpibꝰ et
fedis.m. pro. Inſultatõni · i ĩſultatorio opi · uel deriſioni ſiune
uluſioni. Theatrũ · i·/ ꝓſtibulũ. m. coꝛ.n· g· Exanime i· ſine aia
Kppodiſſẽ ꝑ duplex ſſ· i oſtẽſionẽ · fantaſiam ⁊ exꝑuũtũ · virtu

tẽ ⁊ poteſtatẽ· vel apodixẽ ſcdᷣm papiam vbi quidã ponũt api
cẽ. apey picis · m ·g · apodixes is · fe · ge · uel potiꝰ.m · g. Impudeſ
m· coꝛ·i· irreuerẽs iuerecũdꝰ.oĩs. ge · Seuire · i · furere · m · pꝛo.
FEremere. m.coꝛi·dẽtes cũ furoꝛe ſtrĩgere cõcutere· Agnẽ oro

7

agnetẽ agne agnes. vel agnes tis · Nruſpices ·i · diuinatores ·
poꝛarũ ĩſpectoꝛes: auruſpex cis c.ge· Nliena p:pro · Veritꝰ m.
coꝛ.i.timẽs· a vereoꝛ reris· Proſ. criptõez · i. dãn atõez Exurebat
id eſt· cremabat exuro exuris me · pro · Eremitꝰ. m · coꝛ · i · qu.
rugitꝰ. maſculini generis: quarte declinatõnis · Spurcicia
id eſt· immundicias femi generis a ſpurcus a um · id eſt. i
mundus · Tepoꝛ ·id eſt · modicus caloꝛ mal · generis · Predio
penulti.coꝛrepta ·i· cãpo ne. ge· ”
r 4 In le.ſãctoꝛũ uincẽtii ⁊ anaſtaſ.
Sſarauguſtanã vna pars· ceſarauguſta· ceſarauguſte
luitas eit ſic dicta a ceſare auguſto · ipſa in vul gari ſar
ragoſa ðꝛ. ĩde adiectiuũ illud deſcẽdit ſcqz cel. arauguſtanꝰ a·ũ.
Xſpiraſſʒ · i.ĩ malo ſ pũ adueniſſet · Precoquã me coꝛre · id eſ ·

“?ð Super legendis Sanctoꝛum C HH ̃
quaſi maturã et ante alias preparatam. precoquus precoqua 8 RR&N
precoquũ. Stni doꝛe · i· aſpſa colliſione. ſtridoꝛ oꝛis.m gm p.
Artus · i· mẽbra m. g· et ꝗde. Atubi media coꝛr · i · poſtq;· Expa
uit media prod· Incolumes·i· ſani et illeſi pe cor· Valeri media
pꝛo· Aduerteret · i · cognoſceret. Dreditus media cor · i : ornatuſ
Vexare· i · moleſtare. lloq̃ris pe.cor. Tu xp̃icola pe· corre.d
mouete ·i. applicate eũ ad equuleũ.admoueo es.media cor in
pᷣſenti · Attu bi media cor ·i.poſtquaʒ · Vngulas · i. tormẽta car
nes carpẽtia.Vberiorẽ·i · copioſiorẽ. Elagrare· i. ira inardeſce
re · Deſeuire · i. furere valde qrte cõiu.· Dicione.i.domin io · dici
oniſ:ni. nem.ne· Apparitoribꝰ.i.miniſtris iuſuciariis. Infreme
re · i. cum furore loqui. infremo ĩfremis media corr. AEnbelare
idtd eſt. anxiari⸗· Qeſſere ꝓ ceſſerũt.i:a toꝛquẽdo deſtiterũt. Der
latera pandet manꝰ ꝓpria ſcʒ pre nimia laſſitudine. Expalluit
id eſt. valde pallidꝰ factꝰeſt. Liqueſcẽtia.i. valde multo humo
re reſoluta. Tabuerũt.i.quaſi putrida defecerũt tabeo beſ An
helum me. ꝓro. i. anxiuz. Eeſſis.i- fatigatis toꝛtoꝛibꝰ. Extabuit.
id eſt · quaſi ꝓputridũ viluit extabeo bes- media ꝓ. Amẽs· i. ſine
mẽte om̃is generis Cxanguis ·i. ſine ſanguine · adiectm̃ ter · de·
Prorupit.i· exiuit me · pꝛo· Stra mẽtis.i.culcitris n.g .Eulciat᷑
id eſt. ſuſtentet᷑. Lãberẽt m. coꝛ:i lingerẽt· lãbo is.bi. Graſſati
idd eſt · ſeui erũt. graſſor aris· i.crudeliter in uadere. impugnare
petrare.latrocinari p̃dari · Craſſatoꝛ dicit᷑ qui agit crudeliteꝛ
latro p̃dator ſeuiẽs homicida: Baiulãs m cor. Palmã ·i: victo
riam.Gyxceſſu.i: tranſitu maſculĩ generis qrte declinatõis. Vel
pro ſaltem · In exangues · id ell · ſine ſa anguine. Artus ideſt · mæz
bra ma. ge: et quarte declinationis· Debachaboꝛ. id eſt. furoꝛẽ
excereebo. debachoꝛ aris · m· produ. id eſt. furere vel a furoꝛe
ceſſare Preerat media coꝛrepta. Reſidẽs me. coꝛ. id eſt. perma
nens. Cenuini pe.producta· id eſt. naturalis· genuinus aum.
Eunereum penultia coꝛrepta.id eſt. moꝛtis repreſentatiuũ · a
funus neris. cerunce · id e. a collo. Qoꝛripuit · i. roſtro ꝑcuſſit
eritas. id ẽ crudelitas. Lupina media pꝛoducta. Expauit me
dia producta Heminiſtrat. id eſt. pre aliis miniſtrat. Rcrioꝛ·
id eſt· ferocioꝛ. Vel pro ſaltem nſuat᷑..id ẽntus ſi uat᷑. Eiſcina

mcoꝛ i· ſacco f.g· Cõdecet me. coꝛ · Paricida P· pe · dicitur qui

Buper legendis BSanctoꝛum.
occidit parẽtem cõ · g. nã talibuſ cõpetit iſta pena. Anguſto i ·
ſtricto- Herone m. ꝓiſacco ĩſtabili· hero is.m g · i. vag? et ĩſta
bilis. Cõſupet᷑ · i· circũdet᷑ cõſtipo as:et cõltipoꝛ aris · m · pro ·
Ktubi · i. poltqʒ· m coꝛ. Belue i fere marine fe · g · Ceruicetenus
pe· coꝛ. ſi eſt vna ꝑs·i iuxta ceruicẽ · Obſtructũ ·i· clauſum et de
tentũ ab obſtruoꝛ ris· quia ſuccũ in fiſcina egredi nõ poterat
Remigiis · i. ᷑moꝛũ exerciciiſn g· Laceroſo.i. Fracto et lacerato
vigo ꝛe brachioꝛũ · vel melius lacertoſo · i· lacertoꝛũ:i·brachioꝛũ
laboꝛe Ex certamĩe· i:nauigãdi con amie · Enmerſio · i. quodã ſic
dicto . Vares m · coꝛ · i · leti · Eunereas· i · moꝛtiferaſ· pe· coꝛ : Nau
tico m · coꝛ:i ꝓtinẽte ad nautas. la uſu · i leticia m. ge ! et q · de ·
Rep etẽs m.coꝛ·i:requirẽs. Indicãs m.coꝛ· Taceret m· pꝛo· Lito
ris m· cor. litus toris :n g. Ltior · itardioꝛ· Tum ulauerat i. ſe
pelierat Anus·i· vetula Acſi.i. quaſi · Exuberãt ·i. abuũdant pe ·
cor Dremotis m proi: elapſis ſiue tranſ. actis· Eerme.i:quaſi.
Diſparẽ . m cor:i. imp arẽ· diſpar paris · o· ge: Nõnullos · i· plu

res.Obſe equẽtes · i· obediẽtes· ab obſequor queris· pe· corr · Si
gillatim · i · quẽlibet P ſe · Abeütem 1i ·recedentẽ · ab abeo is; Re
Iubus · i. funibus · reſtis · tis · f· g· Interẽpto · i · occiſo ſiue moritt
datoEato i: miſerabili euẽtu n · ge · Preripiaris · i · ante tempuu

*

