uantia portãtes· Contabuerũt · i. totaliter cõputruerunt 1 de
fecerunt · cõt abeo es· buiſine ſup· me· ꝓ· Vulua.i. matrice · hec
vulua ue· Ceſtamĩ.i.poꝛtamĩ· Confertis·i· ſimul fertis · Redite
p ſimplex d· me · ꝓ · q cõ. redeo diſ· ¶ Ca· xlvii· Denuda me ·. ꝓ
Reuela ·m· ꝓ· Maleficiorum hic·ſed in ſecũdo loco maleficoꝛũ
Expiare · i· curaẽ ⁊ purgare. Jugures · me· coꝛ· qui diuinãt ĩ gar
ritu auium · hic ⁊ hec augur guris. Supputabũt · i. numer abũt
ſupputo as·m· coꝛ.⁊ ſiec puto as·cũ ſuis compoſitis·¶ Qap̃ᷣ.
xlvmi· Qonſtabiliti penl pro·i·fundati adiectiuum eſt a con
ſtabilioꝛ liris· qᷓrte coniugationis. Preuaricãs penł.coꝛ. Blaſſe
mie penlcor.Mẽſus ẽi:mẽſurauit mẽſus a.ũ· a metioꝛ tiris·

ie

.
FWõs

„

Super = — SGſaia“
Cur gites · m · coꝛ · hic gurges gitis · eſt pfuditas Stirps i · ꝓge
nies · hec ſtirpl · pil · ttritũ · m · p · i · ãĩnichilatũ · ab atteroꝛ reris·
ter · cõ. ¶ Ca xlix · Delõge.m coꝛ · in ꝓſa·ne videant᷑ eẽ due ꝑ
tes· In pharetrai. repoſitorio ſagittarũ· In viã due partes ſüt
Structoꝛes:m· ꝓ·i.cõſtructoꝛes·a ſtruo is ·xi · qd non eſt in vſu
Veſlieris · pe · p· in futuro· Circũdabis pe · coꝛ · In vlniſ . i· in bꝛa

chiis hec vlna ne · Equidẽ· m · coꝛ · i· certe ¶ Ca· l· Lapſi us ĩ pec
e

enas.i· goltas · hec ge

catũ vel laſſus · i· tribulatõihꝰ fatigatꝰ.

na ne . Vellẽtibꝰ.i. ꝑcuſſionibꝰ alaparũ decoꝛẽ carpẽtibꝰ vellẽs

reat.ĩnitoꝛ teril· m· ꝓ·
in aliã mutabũtur · celi ſcʒ aerei · liqueſco ſcis · ꝓprie eſt liquidũ
eſſe vel fieri Intumeſcũt. i raltitur a eleuãtcur intumeſco ſais
ab ĩtumeo es· m· coꝛ. Soponis · m. pꝛo ·i· pꝛofũdi ſõni:ſe ponit
bic pꝛo moꝛte· hic ſopoꝛ poris Oniy ẽ aĩal ĩmũvũ nõ ſacrificiis

aptũ: ſed eſui cõceſſum· ſcdᷣm Hieronimũ eſt anial ſilueſtre ſue
capꝛe: cuius pili aſperi et reflexi creſcunt verſus caput contra
naturam alioꝛum ammalium · ſcᷣum alios eſt mus aquaticus
Auerüt ſi
cut beta · id ẽ · bletula et dicitur hec beta ſemicocta que eſt vi

qui captus pꝛoiicitur in compitis vel in vis · Lxx · po

liſſimũ genꝰ oleris ſcðʒz hie · de quo dicit᷑ · ſiẽ olera herbarũ cito

dcidẽt. hec orix giſ.m coꝛ: Incuruare ĩ ĩpatõ paſſiui ·i.ĩclĩa te 6
pedib'nriſ 44 Qa.lii · Cꝛatiſ· i· ſine cã mouẽte · adũᷣ ·qli. Colonꝰ
m. ꝓ· i· habitatoꝛ· m · g · ẽ · In tumultu · i ·. ĩ garritu ſhepien

Obſtupuejr̃t · i. admirati ſũt· obſtupeo pes· m· coꝛ · In Konius i.
ſine gloria adiecti eſt. Aſpꝑget.i· ſãguine ſuo mundabit· aſpgo
gis · · ſum · ¶ Qa· liii. Virgultũ ti· vbi creſcũt virge · Nouilſſi

mũ · i deſ pectiſſimũ· Attritꝰ m· p. collaphis alapis ⁊ flagellis·
Liuoꝛe · m. ꝓ. i· ſigno ſiue nigredi⸗ ĩ carne relicta poſt verbeꝛa

pic liuoꝛ uoris· Sublatꝰ.i· liberatꝰ in reſurꝛectõe · a tollor leris
ſublatꝰ.ſiue quia mutuo accipit a ſi ufferoꝛ ferris · ſublatus ſũ

ſecundum veram foꝛmationem · Abſciſus media pꝛoducta ab
abs et cedor · Cõterere · id eſt · totaliter terere · Diſptiam. id

Qa.li. Liqueſcẽt · i:a foꝛma quã hñt

pe · coꝛ · id eſt · cõfirma. Cõfũderis·i·obliuiſceris: Clauos· i acu
tos · vl paulloſ qᷓbꝰ firmat᷑ tẽtoriũ · hic clauuſ ui: vncrepẽ m· coꝛ·

— ⏑☚ – =S = — –

—2=

— — Ct

— –☛

—

— — — ——

— ä

.) Sug EPBſaia : M
Conuulſa·i· eradicata· a cõuellor leris. quod ẽ totaliter eradica
ri· Sternam · i per ordinẽ diſponã. ſterno nisſtraui · Saphiris
me · pro. p ſaphirus ri gẽma eſt coloꝛis aerei · habʒ ſtellam et va
let coutra apoſtema · ꝗᷓre ꝓprietatem eiꝰ exodi· ca· xxviii faſpi

des ·m . cor. B iaſpis dis. gẽma eſt cuiꝰ diuerſa ſunt geneꝛa · q̃re
ſupra exodi ca xxvii· NHropugnacula· i. pĩnaſ murorum ˖ hoc ꝓp
pugnaculũ li·a ꝓpugno as · quod ẽ procul·vel ꝓ alio · vel val
de pugnare · Accola · me· cor. V· ccola nõ ꝓpriam · ꝓpriaʒ colit

incola terrã · cõ·g· ſunt Qa lv. Ad ignoſcendũ i· ad pcẽduʒ

ab ignoſco is ignoui quod ꝑcere· indulgere. Quõ. m. coꝛ · In

fundit · i· madefacit eã · Maudent · i. leticiĩ maĩb⸗ oñdent · PHau
do ſi · ſum . Proſ. aliũcula . que ẽ herba vilis plena ſpinis · Rbies
q̃ eſt arboꝛ alta ⁊ ꝓcera· hec abies etispe· coꝛ.· Mirtus qᷓ ẽ arbu

ſtula odorifera: mulierũ multis neceſſitatibꝰ apta· hec mirtus
ti·. Qa·lvi · Adheret. me. pro: adhereo es adheſi · Saltus i·

ſilue · hic ſaltꝰ tus tui. Impudẽtiſſimi. i.inuerecũdi P nimia
auiditate: ¶QCa. lvii· Sceleſti:i·ſceleribꝰ infecti. ſceleſtus aũ:
libamen minis; n · g· ẽ ſacrificiũ. Retro·i· poſt· Higmẽta · i · con

fectões· n. g·? Nura i. vẽt fe · g . . Lugẽtibꝰ ei i· cõtnitõr ſue
cõpatiẽtibꝰ· lugẽtibꝰ tenet᷑ noialiter Qa lviui. Cõtoꝛ re i.
ĩclare vſqʒ ad pedeſ ipz caput. vl mouẽ ĩ arcũitu ſiẽ moõachi fa
ciũt· cõtoꝛqᷓo es torſi · tortũ·ſecunde cõ · Sternẽ· i. ꝓſtratũ hr̃e.

„

ter· cõ. ſterno is · ſtraui · Grũpet .i·ð ſecreto dei exibit· erũpo pi/
rupi. Inteibit. i p̃cedet · anteeo· is· vna pars frriguus.i: madi
dus fertilis ⁊ fecũdus adiectm̃. Vocaberis ſ. abbatũ delicatum
i. diceris · Suſtollã:i: ſurſum tollaʒ ſuſtollo lis·tuli Ca-lix.

Eatur ·i.loquit᷑ for faris fatus ſi ũ. for non inuenit᷑ in frequẽ
a vſu· In nibili. o.· ge. ⁊ indecli ·i· in rebꝰ tranſeuntibus· Texue
runt · texo xis · xui· textũ· Confotum · me · pro ·i· nutritum · a con
foueor ueris · Crũpet · i · ꝓeedet ⁊ cõuertetur in regulũ qui dicit᷑
baſilicus. Impegimus:i: ceſpitauimus impingo gis · pegi ·
actũ· Rporiatꝰ ẽ · i· de infelicitate eoꝛũ moleſtatꝰ ẽ ab aporia
q̃ dici᷑ triſticia· ab a 2 porꝰ ri · quod ſubtile foramẽ · aporior

aris· poteſt eſſe paſſiuum ⁊ deponẽs·q; aporio as·eſt actiuum

Zeli · id eſt ʒelotipa volũtate ad iudicandũ · h ʒelłꝰ ʒeli · Violen

tus ·i· violẽter trahẽs vl fluens Amõ:m·coꝛrepta·i · decetero

AsSsg Sfaaiaa
alr. Caligo ims · me · pro.·fe · ge · i· obſcuritas · De latere
u

urgent vel de lacte ſugent · i· lac ad ſe trahent· Sugo gis · xi· ſi
ne ſupino · vel facit ſuctũ · DHromedariũ·i · mgri dromedorum ·
hbic dromedus· hec dromeda· me· ꝓ.ẽ ammal camelo minꝰ. ſʒ
veloceius· a dromos qð eſt curſus vel veloctas · ſuꝑ iſtum locũ
eſt gloſa que dicit dromedarius vel dromas vtrũqʒ em̃ dicit.
eſt aĩal camelo minꝰ.ſed velocius Ttem alia gloſa · Madian et
Gſpha regiones ſunt trans arabiã camelis 2 dro medariis abũ
dantes· ſic videt᷑ ꝙ dromedariü ſint etiã ipᷣ̃a aĩalia · In ſuꝑbiã
id eſt excellentiã dignitatis · Occidet · me· cor. Ca. lxi Mede
rer· me: ꝓð·hic regit accuſatm̃· medeoꝛ deris·ſecunde coniuga
tionis ſine pᷣterito· Inſtaurabũt ·i:reparabũt· Vinitores ·i· cul
toꝛes vinearũ · hic vin itor toꝛis:me· coꝛ. maſ· ge · Zuꝑpbietis · i ·
exaltabim· Cir cũdedit penł.coꝛ. Monilibusi· omamentis pe

ctoꝛis· hoc monile lis· me. p. Ca. lni. Tnditũ · me. cor ·i ẽ.
glorioſũ· Diadema tis · neu·ge penl ꝓ·ĩ tetraſillabis· ſed coꝛ.
in ceteris eſt corona regalis Ca. lxiii. Torꝛcular laris neg.
dile

mp. Inpingentẽ · i· ceſpitantẽ. Selꝰ li. bona voluntas qᷓ d
= xiſti nos maſ:ge· eſt· ¶ Ca. lxiiii · Dirũperes ſine ſ· in pima
ſillaba · i· frangeres · Tabeſcerẽt · i· ad coꝛruptõem tenderẽt vel

liqueſcerẽt · vel deficerẽt. Menſtruate· i.mulieris immũde · Ali

ſiſii· i. afflixiſti penis· allido dis me· ꝓ·¶ Ca lxv · Zmmolant “S
me. coꝛ· ab in ⁊ mola lefit immolo.· In delubris · m· coꝛ · i · in tẽ
plis vbi erãt fonteſdelubrũ bn. neu. ge . Suillã · i · poꝛcinã adie r
ctiuũ eſt. Tus·i· bꝛodiũ carnis cocte vl alteriꝰ abi · neu · ge · eſt.
5 Tus iuris mando ·ius iuris ĩ agmĩe pãdo· Mãdo diiſ· dui · mã
ſum . i. co medere · Ttẽ Cũqʒ facis offas in iure meo tibi do fas
offas. i· buccellas panis madefacis· ĩ iure meo . i.ĩ brodio meo
tibi do fas i: concedo licitũ eẽ tibi · vel licentiã tibi do. Hropha
num. m · proð· i immundũ ⁊ cõtaminatuʒ·qpꝛocul a phano·i·
a templo adiectiuũ eſt Expꝛobꝛauerũt blaſfemãdo ⁊ deſpicien
do cuz pdolis immolarẽt· Remetiar · i· remenſurabo · remetior
tiris · remenſus vel remetitus ſũ :q: con Iqn botro ·i: ĩ vua · hic
botrus triquod manet poſt tempeſtatẽ illeſum granũ · Liba
tis · i · ſa crificatis n cede.i:in occiſione· hec cedes dis · Amẽ · i · in
veritate ita erit · Inueterabũt ·i.vſq; ad finem poſſidebũt ⁊ ſic

— — —, — — — —⏑ — — — —— D

—

EE

èòòð

.

Super prologo in hieremiam.

cum ſuis cõpo · i · copulãsVatiqi

Zuper ꝓlogo An Hiieremiã

ponitur tranſitiue.· ĩuetero ras · pe · coꝛ· vel inueterabunt elẽis

meis tunc tenet᷑ neutraliter cù dtõ ¶⸗ lxvi · Excerebret⸗
e· coꝛ · i. cerebro pꝛiuet · excerebro ras. Suillum i·/ poreinuz · Il

luſiones · . ea quibꝰ eis illudatur. Tremitis· m. cor· tremo mis
mui · mitũ · ter · eõ.· Darere · m coꝛ.pario paris pepeni Sugatis
i. gloꝛiam attrabatis ſugo; gis. ſuxi. Mulgeatis. Aac mulgeo

ges · ſi · Diiudicabit᷑. i. iuſtus eſſe demõſtrabit᷑ poſt vnã arboꝛẽ
vl ianuam. Murem.i.glirem. mus ris · maſ. ge:Lecticiſ · m · p ·
bec lectica ce · fe · ge · eſt lectꝰ ĩfirmorũ · Carruas · m ꝓ·i.vehicu⸗
8. bec carruca ce vehiculũ ad poꝛtandũ · Aſſumã · m proð·

teremias ꝓpheta cui. ꝛc̃qᷓ. Ruſticiori · ſimplicior vel ru
dioꝛ. Dar .i. equalis· par ris · o. g· Quippe.i· certe Ana
thothites pe· ĩ de anathot· Viculꝰ . i:villula·i· ꝑuus
vicus · Milibꝰ plłr hec milia milibꝰ. Dedicãsm · coꝛ·⁊ ſic dico as
lainari deponẽs . i · ꝓphare · Gxor

ſus eſt · i · incipit · oꝛdioꝛ diris · or us vel orditꝰ ſů · ordiri pprie ẽ

telam cõponere · ⁊ quqʒ ponit᷑ p inciꝑe · ab ex ⁊ ordioꝛ cõpoĩ

tur exordioꝛ diris · exoꝛſus vel dit? ſum · Intuit pe · cor i. vidit
ab intueor eris · intuitꝰ ſum · Colonie gentiũ · i · gentes colẽtes
i. inhabittes· hec colonia nie· dicit᷑ ciuitas vel caſtrum qð pro

pter defectũ indigenarũ nouis colonis adimplet᷑ · Itẽ dicitur
agricultura ⁊ cultꝰ religionis· Aphabeto pe· p· n· ge · ẽ · it abe⸗

cedario · qd ſcʒ quadruplex alphabetũ menſure metri 2 verſi⸗

bus reddidimꝰ·i· iuxta mẽſuras metri ⁊ verſuũ quas habet in
bebraico diſtinximus in latĩo· metrice em̃ ſeribunt᷑ treni m he
braico ⁊ ſub certis clauſularũ menſuris diſiin guütur in latĩo
Baruch qui poſtea trãſlatus fuit de greco in latinũ iuxta vul⸗
gatam editõem in qua inuentus eſt · Ab emulis me · coꝛ · i ab ĩ⸗

uidis detractoribꝰ adiectm̃ eſt· Preſtolãtes·i expectantes · v.

Preſtoloꝛ expecto: p̃ſtoloꝛ querere dico Ad cõpendium id eſt
2 breuiatõem · hoc cõpendiũ dii· dicit᷑ qð eſt breue vtile.
— Snp prologo ſecundo.
Oachim filiꝰ ioſie ꝛcij. Orſus eſtiĩcepit ab ordior or
.diris orditꝰ vel orſus ſum oakim ꝓ pre qui ponit᷑ ĩ
pricipio daniel · Toachim P filio qꝗᷓ ponit᷑ in principio

Sup 2 Hieremia.

ezechielis · Teſſeredecas pe.cor · dicit᷑ quater dena. a teſſeraqc;
eſt qttuor. decas qð eſt decem teſſeredecas decadis· pe . cor.
in obliquis fe · ge · eſt · quidã interponunt ſillabicã adiectioneg ·
ſe dicentes teſſereſedecas decadis · Inſtruit.i. mouet ordinat

Tampnas nomẽ ciuitatis eſt q̃ dicit᷑ tãpnis . Obrutꝰ. m.cor·i.

lapidatus· ab obruoꝛ rueris ·ter · cõ. Occubuit · i. obiit occũbo
bis bui. tũ· tu · Dudum · i. longo tpe . Defugatis i· expulſig a de
fugo as ·m·cor.a ſic fugo as· cũ ſuis cõpoſitis · ſ pidũ m· cor ·
i·ſerpẽtũ quorundã · hec aſpis dis. ¶ Sup hiere mia. (OQa. F.

irba hiere mie fili elchie · ꝛc j. De vulua.i:de matrice ·

£

radices · euello lis · euulſi.Pandet᷑ i:manifeſtabit· pan⸗
do dis

knuiã me · coꝛ· Diſceptabo ·i.diſ putabo vel contendã diſ. cepta

re · etiã eſt iuſte iudicare.Vernaculꝰ eſt de empticio natꝰ.vel in
domo nutrit?ꝰ m. g · eſt · Conſtuprauerũt.i.coꝛruperũt.conſtu⸗
pro pras · m · coꝛ: ſi non occurrat aliud· Nuerſio.i·receſſꝰ a deo
Nitro · i · terra qᷓ̃ multũ valet ad lauanduʒ n. ge . eſt. Borith eſt

berba ad lauandũ etiz valẽs Grplicis me cor i expeviẽ. Ona
ger me ˖ coꝛ: i: aſinus ſilueſter. In menſtruis.i · in immũdiciis· et

põt ſubſtãtiuani in n.g· Quippe.i· certe. Eaſcie · i· ornamẽti · vel
eſt quoddaʒ genus veſtis linee qua tegitur pectus 1 mãmille
cõpꝛimuntur · hec faſ. cia e · Niteris me· coꝛ: nitoꝛ niteris ter· cõ.
id eſt · conor aris · Cõfunderis pe · ꝓ. Obtriuit · i. vndiqʒ cõtriuit

/

obtero ris.triui · tũ · ¶ Ca· ii. Vulgo aduerbialiter acuit vl⸗
timam · i. vbiqʒ vel per vulgꝰ ſiue vulgariter· Quãobrem · id eſt
idcirco · Saltem · id eſt·tantũ traſceris penl ꝓ· in futuro· fuda

vVltima acuta. Eadlitate. id eſt leuitate. Mechata· id eſt· adulte⸗

rata adiectiuũ eſt a mechoꝛ aris. Venimus me pro· in preſenti
Comedit m. ꝓ. in preterito. Ca. iiii · Reuerteris vel conueꝛ

teris p· cor.in pñti ·Noualei:cãpũ nouũ ð ſilua ĩciſa ⁊ euulſa

n· g· ter. de.ẽ .· Serẽ · m. coꝛ· i · ſemĩare · ſero ris · ſeui ſatũ. In iu⸗
da ꝓ tribu vltĩa acuta. Obſtupeſcẽt · i. neſcẽt apponẽè cõſilium
Cõſternabunt᷑i·p̃ pudoẽ q̃i amẽtes er̃t deponẽs ẽ · Ergone en
cletica inclĩat accentũ p̃cedẽtis ſillabe. Buccine media coꝛrepta

fe· ge · eſt· N. . J. eſt interiectio vagientis · Cuellas · i · e:

pandoꝛ deris · Libauerũt · i.ſacrificauerũt. Eorm ides
me· ꝓ · ¶ Qa.ii. Miſerãs m. cor·regit accuſatm̃ a miſeroꝛ aris

„Sueer Alieremia⸗.

Vrecordes .i. ſtulti. vecors dis o. g· Ardua·i.loca Alta⸗ Rupes i.
ex ſaxa · hec rupes pis· Coccino me coꝛ:i· pãno rubeo. n g · eſt · ſe ·
no do Monill.m. p· hoc monile lis.Ninxerism.coꝛi: ornaueris ·
.. pringo gis · xi· pictum. Stibio.i.vnguento.vel colore nomie ce
KM ruſa quo meretrices vtunt᷑ · n. g.· eſt. Cõponeris pe · p· in fut᷑ᷣo·
de HM DHuerpere i · illius ꝗᷓ pParit puerum Intermoꝛiẽtis vna ꝑs · id ẽ·
illius ꝗᷓ inter anguſuas montur: 1 nõ eſt exꝑta do loꝛes partꝰ.
H intermoriens tis· o. Fnbintermoro. reris. ¶Ca. v. Circũi⸗
. te pe · ꝓ· Ealſo aduer bialiter vltĩa acuta Mechati ſi unt i . adul⸗
. terati · E miſſarii · i · equi foꝛtes qui emittunẽ ad coitum equarũ
. maſ ge.eſt Nucupes.i.q capiunt aues auceps pis · cõ . ge eſt.
Pedicas me· coꝛ ·i· inſtrumẽta qbus capiuntur fere ꝑ pedes.fe·
9 ges eſt · Appl audebant . i· adulabant᷑ cõfirmãtes eos ĩ malo · ap⸗
3 plaudo dis. ſi ſum · ¶ Qa· vi ˙Aggerem . m · cor · i. foſſatum · hic
7 agger geris. Ad cartallũ i· ad camſtrum n. ge·ẽ.· Quĩpotiꝰ ad⸗
uerbiũ eſt eligendi. Qum.i· ut non. vel vt cõiunctio adiũctiua·

tem quĩ ·i· ergo cõiunctio collectiua.Ttem quĩ:i. potius adũ⸗
4 bium eligendi · ktem quĩ · i cur:adũ ·interrogandi: Item quĩ · i ·
t certe· adu.affirmandi · Item quĩ ·i:inſuꝑ:adu · ordinandi . ktem
quĩ cõponit᷑ cum etiam.a dict᷑ quĩetiam· i · inſt up· Ttem cõponi
tur cũ potius · ut quĩpotius ſiẽ hic Qalamũ:m.coꝛ. maſ. ge eſt
ſpẽ 8aromati ca Ftem calamꝰ eſt canna ſtipul D ſegetis . penna
ſcriptoris · ꝓpriuʒ nomẽ arboris.fluuiꝰ cãpanie .· Qonflauit · i.·
incendit · conflo as.ĩde cõflator eſt ille q còflat. Ca. vi · Tu
da Vltĩa acuta. Obſiſtas·i.reſiſtas oꝛãdo p eis. Obſiſto tiſ. ſtiti ·
Qõſpꝑgunt adipem · i. farinam mũdiſſ imã cõmiſcent ad facien⸗-
das pꝓlacentas· i:· focacias faaẽdas offerẽdas.vel conſpgunt
adipem . i · pĩ guedĩez in ignẽ vt melius ardeat · vt ſit baal adepſ
q deberet eſſe dñ i· Cõflatur.i: colligit᷑ ⁊ ſuccendit᷑· Abigat · me ·
coꝛ:i. amoueat vel repellat. abigo gis abegi abactũ OCa. viii ·
In ſterqliniũ ·i:immundiciã · n ge· eſt. Exteris· i: extraneis ex.
terus a- um. Quinimo·i.potius:adũ.elegendi. Reſina. me ·⸗ p.
dicitur quodlibet genus gũmi liqdum. Obducta cicatrix dicit᷑
quando aliq̃ caro ex appoſitione in tegra apparet· obductꝰ a.
um . i. ſecr etus obuelatꝰ. ⁊ appoſitus· ¶ic⸗ trix.tricis · f. ge · eſt ·
dicitur qſi cecatrix quia claudit vulnus ·¶ Ca. ix · Diuſoriũ

Sup )Hierema.
id eſt. locus ad quẽ diuertũt viatores n · g·ẽ· Conflabo.i. quaſi
igne tribulabo. Defoꝛis m. cor. Attonſi in comã i. in rotundũ
hec coma ẽ ceſaries capitis· attonſꝰ a. um. ab attondeoꝛ deris.
ſe · cõ. Qa:x. In aſcia.i.ĩ ĩſtrumẽto carpẽtarii ſic dicto ·f· g·
eſt. Cõpegit m. ꝓ.i.couiũxit.cõpingo gis · pegi.Decꝰ.i.honor
hoc decus coꝛis.m. cor. Grarii.i.illiꝰ qui oꝑatur de ere·ma·ge ·
eſt· Gleuat m. coꝛ.⁊ ſic leuo uas·cũ ſuis cõpoſitis · Hane.i. cer⸗
te vel manifeſte · decꝰ· i. honorẽ eius · Ca.xi · ¶ Vociferare · i ·
clama deponẽs eſt· Frritũ m· cor·i. caſſum· Libãt · i· ſacrificant
fuda vltia acuta · Vberem m · cor · i· fertilem · vber riſ o · g · Erute
cta.i. loca arborũ ꝑpuularum n· g· eſt· Ad irritandũ.i.ad ꝓuocã
dum. Frrito as.m. ꝓ.Sabaoth·i· exercituuz · Oa. ni .Prope
aduerbiũ eſt:non pᷣpoſitio · Reliqui m·pro·Diſcolor m· cor · o ·
g· Demoliti ſunt.i.deſtruxerũt · demolioꝛ liris:q:cõ · ¶ Qa. xiii
Nullo pro nulli: Adheret m ꝓ. Agglutinaui. i. copulaui ſiue
cõiũxi ·. Lagũcula ñ langucula. Cõtenebreſcat.ſ.dies· tuda ꝓ re
gno p̃t ꝓ · vlt. Ethiops m·cor · cõ· g·qẽ niger naturaliter hõ. ſ.
de ethiopia Hardus· maſg·que ẽ beſtia varia·Minnitꝰ .·. m. ꝓ.
proprie eſt ſonitꝰ equoꝛũ maſ g.a q·d.ẽ .· Vſqʒquo adhuc.i.q;
diu differtur ·¶ Ca. niii. Obſcurateę. i. putrefacte · Traxerũt
ventũ p nimia ſiti vt ſaltẽ haberẽt ex vento refrigeniũ· Colonꝰ
maſ. ge · i. habitatoꝛ vel agricultoꝛ · ¶ Qa· xv · Ventilabro pe ·
cor · in pꝛoſa.i.pala ſiue inſtrumẽ to quo palee ad rentũ diſper
gunt᷑ n. g.ẽ Occidit m coꝛ: Gratis.i.ſponte adũᷣ. qualitatii q̃i
ſine cauſa . quz ſine remuneratõe: Tuere m · P · ſe · cõ · i · defe nde
protege · ſzʒ tuor eris · tutꝰ ſum · ter · cõ · i inpicere ꝓtegere et
defendẽ. cũ deberet facere in infinitiuo tui.facit tueri ad dif⸗
ferẽtiaʒ tui pꝛonoĩg·tuor ſepius inuenĩ pro inſpicere q; pro
defẽdere · Tueoꝛ ſepiꝰ ecõuerſo pro defẽdere qᷓ; ꝓ inſpicere · ſʒ
cõpoſita raro inueniunt᷑ niſi pro videre · v· Eſt tuor aſpicio · de⸗
fedon Otat tueoꝛq;;· Dat tueor tutũ tuitum tuor: ambo tueri
Si cõuerteris pplim ſcʒ pe.cor. Ca. xvi In ſterquilinuiz. i.
in immũdidã n· g. eſt · Inadent m.· pro · Ingredieris p · pro · In
morticinis prop· vᷣ. Morticinũ morbo:dic ferro mortiq; cinũᷣ
Ca· xvii· Adamãtino pepro· in proſa.i.de adamante adie
ctiuum eſt· Gxaratũ.i.ſcriptum.ab exaroꝛ aris · m· cor · Mirice.

der:
. 4
m.

.
45
rit

ticinatus elſt·i· ꝓphetauit.vaticinor aris · depo

M ) Sup ——— HMieremia. E1
e i. geneſte · i. herbe viles fe·g: eſt. Salſuginis:i.amari. et
ſalſi humoꝛis terre · hec ſalſi ugo ginis m. ꝓ· Relmqᷓ̃ris pe · pro.
La. xviii · Gradieẽ pe · ꝓ· Inpingẽtes · i. ceſ pitãtes· Abutere

lr. Diñs abutitur pplo quado ad aliud ꝑmittit qᷓ; factꝰ ẽ.

Qa. rix. Eictilis m· cor. vbi habitabãt figuli ꝓpter copiaʒ
aque terre apte · Tinniant .i.ſonitu repleant᷑· tinnio nis · q
cõ· ꝓprie eſt capanarũ.Homatibꝰ.i.tectis· doma tis · neu ·g.
J Tea⸗ CQraſtinũ m.cor. De neruo.i·de cippo maſ. ge: eſt
Subſannãt ꝑ duplex n. Siquo modo due ꝑptes ſunt · i· ſi aliq?
modo· A vulua.i:a matrice. Obſident m. cor· Ca· xxi. Gru⸗
ret m/ ꝓ · Gruite ꝑe·coꝛ.In ſaltu.i.in ſuam·g·a qde. Qa:.
xxii.· Loqueris m. ꝓ·in futuro· Laquearia.i.teſtudĩes. hoc la
quear aris:dici᷑ teſtudo camere· Sinopide pe · cor.i · colore ru
beo· hec ſinopis dis · me· coꝛ. Confers·i.cõparas· Cõcrepabũt
id ẽ.reſonabunt cõcrepo as:mecoꝛ. In iuda ꝓ regno põt gra
ri vltima Qa xxii Rruai: campi.hoc aruũ ui. eſt campus.
hoc vruũ uieſt ſulcus.hoe eruũ ui:eſt quoddaʒ legumẽſq; ri-
Ruſlicus arua colit: fact vruũ:ſeminat eruũ· vicno
me. p· eſt p̃poſitio cũ abltõ illo. Delonge m: coꝛ.ĩ proſa /Ca.
xxiiii · Fncluſoreʒi·aurificem vel gemmariũ.hic incluſor · Ca⸗
latus m· cor·maſ· ge:i:caniſtrum. Comedi:m cor. Qa · xx·
Auſitidis me· coꝛ. hic auſitis dis:me ꝓ. In comam

i · in rotun

beri vel ſine pena adiectm̃ elt ter · de: Celeuma eſt cantꝰ meſ

ſorum qũñ collectis frugibus fit eis cõuiuiũ· hoc celeuma tis.
pe · coꝛ. in obliquis· In ſterquiliniũ · iin immũdiciã · n. ge · Colũ
be . i nabuchodonoſoꝛ· 7 a rxvi. Letü · i· cõ
cetus tus·tui · eſt cõgregatio ppli:ſʒ cetus ti. ⁊ hoc cete inde⸗

a xxvi. Qetü . i · cõgre gatõ em · hic

clinabile ꝓ eodẽ diot᷑ quidã piſcis in mari Ca· xxvii· Sido

nis me. ꝓ · hec ſidõ nis. Augures mcoꝛ. hic ⁊ hec augur guris.
dicit qui diuinat in garritu auiũ· Ad mare i· ad opus eneu m
dictum mare ſupꝑ colũnas poſitum ſemꝑ aquã retinensAd ba

cipit fero fers tuli.·¶ Qa. xnx: In vexatõem. i.· in tribulatõeʒ
Induſoꝛ maſ:ge·i:auſifex vel gẽmariꝰ.ſq; qui ſat gẽmas auro

ſes · i · ad capitella que colũnis ſupponunt᷑.

W

„

li

vel argento ineludere · Ealſo aduͤbi liter. Erixit · i. cremauit ˖ fri
go gis · xi. xum. Mechati ſunt · i· adulterati ſunt a mechor aris

Krrepticiũ.i.phitonicũ ſiue demoniacum · vel ventriloquũ p̃t

aurugĩem i. in nigredinẽ · hee aurugo ſiue rubigo ſtipulam in
nigre dinẽ vertit · Obducam oẽm cicatricem tuam·i· reꝑabo te

oĩmoda ſanitate · Tectis ſeʒ domorũ n. e. eſt · Cetus m · g· eſt 1

q· d. i · cõgregatio · pplicabo · i · ad me p icabo · ſiue aſſumã· ap
plico as m· coꝛ ¶ Qa· xxxi · Minnite m· ꝓ·i. ad modũ equorũ
damate hĩmo nis·q· con· Diſſolueris p. ꝓ· in futuro . Demoli:
rer p: p·i · deſtruerẽ · Obſtupuerũt · i· ſtupidi facti ſunt ꝓpter a
cerbitatẽ· obſtupeo pes · m · cor · Normã.i:regulam fe. ge· eſt ·
Ca. xxxi · DPatruelis p· p. cõ · g· i filius fratris Veſubulum
id ẽ· porticũ n · g· eſt · Stateres m. cor. ſtater teris·m · ge · genus
vel pondus ẽ monete. Stipulatões · i· interrogatões 1 reſpon⸗
ſiones. hec ſtipulatio · Rata·i· verba conſenſũ expꝛimentia. ra
tus a · um · ſi nbitaneinat hic in n· ge. Exacerbant · i · ꝓpuocant et
exaſperant.exacerbo as · fnitiauerũti· cõſecrauerũt ſiue ſacri

ſficauerũt. initio as · ¶ Qa· xxxiii · Dimicent m · coꝛ. i. prelienẽ
Dimico as. Obducã eis cicatricẽ ⁊ ſanitatẽ · i ·intus i extra ſana

bo. Accubantiũ.i.accubare facientiũ·accubo as.m · coꝛ·i.iuxta
cubare vel manere· Cedat · i· occidat · Metiri · me · ꝓ. i · mẽſi urari
deponẽs eſt. ſed ponit᷑ hic paſſiue· metioꝛ tiris mẽſus vel meti
tus q·cõ· Gquidẽ mcoꝛ · i . certe · Qa. xxxiii · Attamẽ m · cor ·
pꝓ ſed. Superãt pe · coꝛ: Deinceps m· coꝛ. in ꝓſa · i · decetero. Dre
dico m· coꝛ · pdico aſ· Aſſenſi ſunt · i· conſẽſerũt · aſſẽtioꝛ · tiris aſ
ſenſus ſum q· cõ · 6 Ca·xxxv · Exedrã m· coꝛ ·:i domunculam

extra edem fe. g ẽ Cazophilaciũ ·i· cellulã in qua reponeban⸗

theſauri n. g. eſt· idem eſt qð exedra. Veſtubuli · id eſt · porticꝰ
vel atrii neutri generis eſt · Cap̃· xxxvi Tᷣuda poteſt in fine
grauari pro regno· Arula media coꝛrepta vas aliquod in quo
erant prune·. Dagellas id eſt. paruas paginas fe. ge eſt · Scal⸗

pello. t eſt· paruulo cultello· hoc ſcalpellũ · hic ſcalpellus· hoc

ſcalprum · vel hic ſcalprus· dicitur feꝛrum quo aptatur coriuz
ſiue raditur · vel cultellus ſcriptoꝛis vel celtis · Capitulum
xxxvii Nuncium poteſt eſſe m · g· ⁊ n. Mo fugis · m. coꝛ·ĩ pnti.

——

—

Ergaſtulũ ·i:earcere.n.g.eſt. Traderis me pro · ĩ futuro · JIn ve
ſtibulũ ·i.in poꝛtieũ carceris· Torta te:pams erat ſic dictus · f.

geſt · ¶ Qa. xxxviii · Siquidẽ me · coꝛ. i· certe · In lacũ.i.ĩ carce⸗
rem pꝛofũdũ · In cenũ · i. in lutũ ·n · g· eſt. Clam · i. occulte· Solli

atus ſuʒ · i. timeo ne iudei accuſent me nabuchodonoſoꝛ regi ·
Proſteꝛno aui ·me· pꝛo· axxxix · Tericõtine ˖ pe · pro · Vixit
id ẽ·ligauit · vincio cis · vinxi.qcõ· Profugos m.coꝛ· adiectiuũ
eſt ; 1Sari Reſide · m · coꝛ · i· remane · Cõdite me · cor · i · repo
n

nite · Enqʒ · i · certe · qiqʒ inqz.· i· dixi · verbũ · ¶ Ca xli. Squalẽ

tis · i· ſqualidi pel aſperi · ſqualeo les· lui.ſordere · eſſe vel fieri

ſqualidũ vel aſperũ · vel etiã ſplẽdẽtem · Qa.xlii. Cõf latuſ
id ẽ· ſuccẽſus et ĩf lamatꝰ.Obteſtatꝰ ſũ · i. cõtra vos deũ teſteꝭ⸗
induxi · obteſtoꝛ ſtaris ¶ Qa. xliii :· In cripta:que ẽ domus vl
via ſubterranea. fe· g·.ẽ· Latericeo·i.de lateribꝰ facto· adiectĩ
eſt· lateres ſunt lapides cocti. Delubriſ m cor.id ẽ · templis ·n ·
ge ·ẽ · mict᷑ pe· pro· amicio cis · ciui · vel cii · re.amictũ ·q: cõiu.
eſt veſtire · Vnde amiciet᷑ terra egipti.i:circũdabit᷑ tribulatõne
Ouidius · Ipſe ſibi oblatis fuluis amici in alis.¶ Qa· xliii ·
Eleuãt · me·coꝛ.Liba.i.panes ĩmolaticios hoc libũ libi qꝛ libet
ſicut placẽta placet · libare ẽ ſacrificare et fũdeꝛe· Vnde ĩ ſacris
panis ĩmolat᷑.⁊ calix fuditur. Ttẽ libare eſt parũ guſtare 1 con
tingere· hoe libamẽ eſt ſacrifiaũ vel cibꝰ. Libatoriũ eſt vas v
locꝰ vbi ſacrificat᷑ · a nvi⸗ Polite · m · ꝓ·qcõ. Cõciti.m. p.
vel coꝛ · i. celeres · Inſtar · i. ad ſimilitudinẽ · n· g· ẽ· et indeclĩabile
1includit in ſe p̃poſitõeʒ ad. Reſinã ·m· pro · · g· i :· gũmi liqdũ
pro medicina · Impegit · i· ĩſurrexit et impulit.impingo gis. pe
gi. Cõciderũt · i:coꝛruerũt · Elegãs me·cor.o· g· i. excellẽs et no
bilis · dicit᷑ etiã valẽs vtilis bonꝰ pulcer· Saginati·i· impingua
ti:a ſagino ag.me· proquod eſt impinguare:·Supputari. id ẽ
num erari · Rabi⸗ Depopulatꝰ eſt· id ẽ. deſtruxit · depo
puloꝛ aris · deponẽſeſt et tranſitm̃· Conticuit · i· ſiluit conticeo
ces· cui. Concideris pe.pro·in futuro paſſiui.Eortis cõcidens
foꝛtiter quãdoq; concidit᷑:Vaginã me·pro:fe · ge · Maritimas
pe. coꝛ· G&â² xlviii. Minice me · pꝛo · herbe viles ſcz geneſte f.
ße⸗ Thamos nomen ẽ pdoli. Stratoꝛes· id ẽ· paratores m· ge ·

hic ſtratoꝛ toris.m. pro.a ſterno nis.ſtraui:.Lagũcul arũ ·is eſt
H

N

Supx YZ .⸗ 1 . Hier emia ˖ . —
carcerũ · f· g. eſt · Collidẽt · m · p · i · ſimul cõcutiẽt. Duceris m. ꝓ
in futuro· Propagines ·i. vites · hec ꝓpago ginis · m · pro · fe · g · “*H
Qeleuma tis · i · catus.quãdo ĩ fine oꝑis fit oꝑariiſ cõuiuiuʒ ·.Cc Gö6
ternãtẽ que terco terremotu corruit · conternãs tis · cõ · ge · vei
4 o·g. Muri fictilis· i· de lateribꝰ facti · Oa· xlix. Circũite · p · ꝓ
4 du · Niteris · me· cor· nitor teris· niſus vel nixꝰ.niſuruſ vel nixvu
4 rus. Incolet· m. coꝛi ĩhabitabit· incolo lis· lui· Boſram .p· ꝓ. qꝛ
declinat᷑ more latino· Qõticeſcẽt.i.taceębũt · nõ audẽtes mutire
cõticeſco ſcis. Vẽtilabo· i. diſpgam . ¶ Qa.l. Profugi.m. coꝛ·
Emoti.m.pꝛo.ab emoueoꝛ ueris. Decorim. ꝓ· hic decoꝛ coris.
id ꝓulchritudo · nuia · m · coꝛ · id ẽ. ſine via · Satoꝛẽ. m · ꝓ · id ẽ ·
ſſeinatoꝛẽ, hic ſatoꝛ toris. Reliquũ.i.reſiduũ·mcoꝛ:uadat :m ·
ꝓ · Cũ fatuis ficaniis · i· cũ aĩalibʒ que aſſimilant᷑ hoĩbus ⁊ come
dũt ficus· Eatui:m.g: ſicarii adiectm̃ eſt vel ſubſtãtm̃ · ⁊ fatui
adiectiuũ.Ca.li. Demolient᷑. id ẽ:deſtruẽt · Tuda ꝓ regno
põt in fine grauari. Acuite mcoꝛ. Locuples pletis · o. g· id ẽ. di
ues· Hedalis · m. ꝓ·.i:ad mẽſurã pedis.hic et hec pedalis.et hoc
le· dici᷑ ad pedẽ ꝑtinẽs· vel mẽſurã pedis habẽs·quaſi dicat. ñ
remanebit ꝑ paſſus pedis ð tra tua· Sceptrũ · i. vᷣͥga regal.n.g
Oollidig · m· ꝓ·. i.ſimul cõcutiſ. Tugales·i.aĩalia iugo ſuppoſit a
ad arãdũ. hic ⁊ hec iugalis: ⁊ hoc le m.ꝓ·dicit᷑ ad iugũ ꝑtinens
Brucũ: i. fetũ locuſtehic brueꝰ ci· Aculeatũ:i:aculeos habẽtem
ſeut habet apis:adiectm̃ eſt: aculeatꝰ ta:tũ ·i aculeis munitꝰ.
Jom as· i: crines· f· g. ẽ.: Qoma comoſq; como digreſſio villa
capilꝰ. Sopiant᷑.i:obdoꝛmiãt·ſopioꝛ piris ·qcõ · Siquidẽ me ·
coꝛ· id elt · Certe · Mugiet plãgendo ⁊ gemendo mugo mugis
gire · q. comu. pprie eſt boum. Expgiſcẽtur · i · euigilabũt · expgi
ſcoꝛ.ſceris· exꝑrectuſ ſũ,. Hrophetes · tis.m · pꝛo · cõ.ge · i · ppha.
Qa·lii. Tuda ꝓ tribu vltia acuta· Dirupta ꝑ p· m· pro · a di
rũpoꝛ peris· Comitatꝰ.q·d.i:ſocietas. Diffugit· m.pro·ĩ p̃ᷣteri
to. Profugis:mcoꝛ.Lebetes:m· ꝓ· hic lebes lebetis:Creagras
me · coꝛ · id eſt. fuſcinulas tridẽtes ad extrahendas carneſ de cal
dan . fe· ge. eſt· Thinnamateria quaſi thunbulang: eſt. Pelueſ
id ẽ · concaſ:hec peluiſ uiſter·de· tuda ꝓ regno pᷣma acuta.ciu

* .

lãs.m.coꝛ.i.foꝛtiter ⁊ amare ploꝛãs:ab eiulo laſ·
Sup tremil i. lamẽtatõibꝰ hieremie 4

mulierum adiectiuum eſt ſubſtantiuatum in neu. ge· Deuinde
miaſti · i. valde vindemiaſti · Ca · i · Obtexit · i. operuit obte
go gis. texi· Menia. i· muroſ.plr menia niũ.nibꝰ . Intemuera

vel triuiorũ · n. g eſt · Terrerẽt. m p· pꝑ duplex r· ſe · cõ· Qa.iii

migret me · pro ⸗ id eſt. tranſ ferat trãſmigro aſ · ¶ Super ora

Huiĩliauerũt/id eſt violenter cognouerũt q; in ligno coruet
in quo ſũt appẽſi nnoua · m · coꝛ· Obliuiſce riſ p· coꝛ:vl pro· qꝛ
p̃t eẽ pñſ⁊ futurũ.Vehemẽter · i· fortiter·

Buy trenis bieremie
Vomodo ſedet ſola ciuitas·ꝛcq. Tuda prima ꝓ· Squali
de i · ſo dide 1 aſpere ſiue nem er. Locipletati il eati
Confectam · i· conſumptam· Menſtruis ·i. immũdiciis

5

e· diciẽ quod ẽ ante muruʒz ꝓ de fenſione n · g eſt · Gralarent ·i.
exalando emitterent aĩas ſuas: exalo as.me· · i. aam emittẽ
Meccine · i · an hec·hecci.i. hec· ne · i· an · Cõpitorum 1i· biuiorum

Compedẽ m· cor · i · cathenã pedum cõpes dis:maſ.geeſt · Ca
beſcet . i · deficet · Recolens mcor·id eſt recordansa recolo li/
lui· Contereret pe.corter.cõ· Tnexorabilis.i.qui non exaudis
oratõem noſtrã adiectm̃ eſt· ter. de· Cratis· id ẽ. ſine cauſa.Sin
gultũ maſ · ge · 1 ꝗ · de · ¶ . Qa:iiui. Amici · i· veſtiti ab amicior·
aris· q· cõ. Teſtea· i. de teſta quod ẽ vas ficule · teſta te · fe · gůis
inde teſteus a: um.m.coꝛ· Lamie monſtra ſunt.has fabule fe
runt infantes corꝛũpere t laniare a poſtea viuos reſtituere 1
habent faciem hoĩs ⁊ corpus beſtiarum.⁊ crudelior eſſe ſuiſ fe
tibus q; cetere beſtie diatur hec lamia e· In croceis·i.in cunis.
hec crocea cee· vel in croceis · i: in panniſ coloratiſ de croco.cro
ceus a um · dicit᷑ ad crocum ꝑtinẽs · hic crocuſ fuit puer qui m
tatus fuit in floꝛem· Vnde hic crocꝰ dictꝰ eſt flos· ſed propꝛie
hoc crocum eſt floſ.⁊ Hᷓ̊ crocꝰ eſt puer· Nazarei erant cõſecrati H
domino · Ebure me · cor · hoc ebur riſ. oſ vel denſ helephanti ·
Saphiro m· p · lapiſ ẽ maſ.ge:Extabuerũt·i:putruerunt ⁊ con
ſumpti ſunt extabeo beſ.bui.ſine ſupĩo m·pro . Laciniaſ·id ẽ
veſteſ lacerataſ vel oraſ veſtimẽtoꝛũ v· Dicit᷑ a lacero lacerata
lacinia veſtiſ. Abite m· p· Turgati ſũt · i· rixati ſũt a iurgo aſ.vl
a iurgoꝛ ariſ. Lubricauerunt.i.lapſa ſunt lubꝛico aſ·m.coꝛ. q;
in pauimento liquidovel in glacie non firmãtur pedeſ. Trãſ

tione hieremie prophete Intuere penl pro. Laſſiſ.i. fangatiſ.

1 Suꝑ Baruch. plo g 0 in . echiel 6
S= i Saper ubrb baruch. 4 Cha F.

alibri que ſcripſit baruch ꝛcq̊. ᷑n temꝑe · i.
a tempꝑe· Manaa·i:ſacrificum. Subiectibiles · ii qui vel
lemus ſubiici adiectm̃ ter/de· Dare · i. ad dandum⸗ Rbi⸗
uimus. i⸗ ab eo iuimus abeo bis . ¶ Ca i· Eundimus miſeri-
coꝛdiam.i · petitõem miſericordẽ ſi habet᷑ talis lrã ſie exponat
Ffoꝛis me· co. ¶ Ca. iii · Agglutinata·i: copulata ſiue cõiun:
cta ab agglutinoꝛ aris· Ingens gentig o· ge . i : valde magnus ·
Koſumus me cor: adſum des adeſt. ¶Qaiiii · Niequior · id ẽ
aĩe vel animi equioꝛis · i· pa catioꝛis· aĩequusa ·quũ · pe · p · id ẽ ·
patiens · Improbã mcoꝛ·i: irreuerentẽ importunà ad nocen
dum. Abduxerunt . i· a terra ſua remouerũt captiuãdos · abdu⸗
co ces · Niequioꝛes · i· patiẽtes· Direptus:i:ad diuerſa raptusa
diripior peris· Vexauerunti·tribulauerũt. Caudimoniũ · id ẽ.
gaudiũ. n. ge · eſt · ¶ Ca. v Circũdedit p · cor: Diploide pe · cor
i. veſte duplici · hec diplois idis· a dpa qð eſt duo· volis quod
eſt plica · q: veſtis duplicata· veſtis ẽ militaris. Obſte · id eſt · a te
Ca.vi · Grogant m. cori: expẽdunt· Proſtitutis pe · pro·
id eſt in pſtbuſo ſiue in lupanari poſitis adiectm̃ eſt a proſti
tuor tuer.s · Ab erugine . i a vicio rodente ferrum· ec erugo
ginis me · ꝓ· Circũſepte · i. circũdate · a circũſepior piria · q. cõ.

Tutant . i· aſſecurant tuto 28· Cate:i muſcipule · hec cata te · vl

chote.i. galline · chota te · grece dicit᷑ gallĩa. Decerpentes ·i · diri

pientes ſiue auferẽtes: a decerpo pis. pſi. Eete que de nouo pꝑ⸗

turiuntfetus a· um. Mæẽſtruate q̃ im mũdicias ꝑ mẽſes ſingu⸗
los patiunt᷑· adiectiuũ eſt: Circũdate p·cor. Exprobrat.m· cor ·
i. improperat In cucumerario·i: in loco in quo ſunt cucume

Bechiel ꝓpha cum ioachim rege iuda ꝛc. Vtro vltĩa
acuta·i· ſponte · Cxorſus eſt.i: incepit· exordior diris ·
exorſus vel exorditus ſum. Diſertus·i:politus· vel ex⸗
quiſitus. Idmodũ m.cor.i.valde.Vulgata editio·i: tranſ latio
que inuenta fuit in hieruſalẽ cꝰ autor ignoratur non multuʒ
diſtat in aliquibus · ſed tamen et iſta a alie diſtãt · que ſibi inui
cem aduerſantur· Vnde miratur bieronimus quid cauſe extite
rit · GEadem me. coꝛrepta que habet veritas hebraica Der cola ·

2 ——

4

.
de
e⸗

— — —

—

☛ — =

—

Sug ) Ezechiele.

id eſt · per maiores orationis deciſiones vel clauſulas. hoc colũ
li.Der comata m . coꝛ · id eſt· ꝑ mĩores diſtinctões · hoc coma tiſ·
Subſannauerint · i· rugato ſiue cõtracto ⁊ diſtorto naſo irriſe

rint · ſuſanno as p duplex n· Significantius · id eſt · valde ſigfi
catiue in deteſtatõem talium · Eagolidon pe · coꝛ. i. maledicta

comede ntes · a fagin qð eſt comedere. a lidoros qð eſt maledi
cctiones ſiue detractões. ſed latine dici᷑ manducantes ſenecias
id eſt· detractionũ immũdicias delectabiliter ruminãtes · hic ſe

necio onis aliquantulũ ſenex· inde hec ſeneda ce. dici᷑ pilatu

ra labiorum vel labiũ ſenis· vel illud rubeum qð eſt ſub aure

biſcis vel ſen ecie dicuntur ſaliue defluentes per genas ſenis
ii dicũt qð ſenecia eſt mus· qui eſt immũdus · Ali quod ſit

queda m herba ꝓuocans appetitum.

MMMVM Sr eʒechiele. Caacfff.
T factũ eſt in triceſimo anno. ꝛcj. Secus i· iuxta · Ele⸗
AQurum . defecauꝰ eſt oĩbus metallis cuiuus tria ſũt gna:
Vnnũ quod ex pini arboꝛibꝰ fluit qð ſuccinum dicitur ·
terum metallum ẽ quod naturaliter inuenit᷑ 1 habet᷑ in pre⸗

cio · terciũ quod fit de tribus ꝑtibus auri et vna argẽti quas ꝑ⸗

tes inue ĩes ſi naturale ſolues· Vñ q; nihil differt vtrum ſit na
tum vel factum vtrunq; em̃ eiuſdem nature eſt· naturale in cõ

uiuio ⁊ ad lumẽ darius cũctis metallis fulget ⁊ venenum poo
dit · Nii dicũt ꝙ electrũ eſt ex auro argento cõpoſitũ · dũ au:·

rum admiſcetur argẽto creſcit argentum ĩ daritatẽ: auruʒ ve⸗
ro a ſuo fulgoꝛe palleſcit · Dicit᷑ autẽ electruʒ ab electron no
eſt ſol · Candentis · id eſt. igniti. a candeo candes dui · ſine lupi⸗
