no Pe ſuper media producta: quia ſunt due partes.Suꝑ ipo
rum id elt · ſuper ipſis. greciſſimus eſt gtũs pro ablatiuo. Ful
guriſ media correpta · hoc fulgur· Criſtalli ponitur hic neutra
iter· Inuenies media coꝛrepta. Saphin media producta · que

re ſupra exodi. xxviii · cap· malſ· generis ẽ QCapitulũ ·ii· Apo
ſtatrices penultima producta · hec appoſtatrix cricis · pe nultĩa

correpta in tetraſilabis. ab apoſtato tas:penultima corꝛepta

quod eſt a ſide vel a religione recedere · deberet dia ſecundũ
ſuWuupinum apoſtotatrix · ſed vna ſilaba tollitur ut melius ſonet

trritatoreſi· ꝓuocatores .( Oa iii. Mitteris m·cor · in pñti ·

S Szechiele.

ttrita m· ꝓ.i inuerecũda ⁊ aſſueta ad malũ. Atteror reris· a
tritus ſum· ARdamantẽ·hic adamas tis · m. coꝛ· per vnum d. et
aſſumit n. im obliquis lapis ꝑpuus indicus ferrugineũ habens
colorẽ ⁊ ſplendorem enctaltt nunq́3 maioꝛ nueleo auellane re
pertus eſt:non cedit ferro nec igni nec vnq́; incaleſcit. Vñ ðꝛ ĩ
domita vis · rumpit᷑ tamẽ hircino ſanguĩe recenti · noctibus in
uenit᷑:q; tunc lucet · in die aũt non lucet· quia ſol eiꝰ lumen ob
tundit · Calamita pe· ꝓ.eſt lapis attrahens ferrũ· quẽ ſimpli⸗
ces putant adamantẽ eſſe· ille inuenit᷑ ſatis magnꝰ.⁊ ẽ nautis
neceſſarius · Obiurgans · i· rep̃hendẽs ſiue inerepãs P i ui ·
Frietes p· coꝛ:i · machinas bellicas quibus impellitur muruſ
ad cadendũ · xertum · i.manifeſtũ ⁊ extentũ.ab exeror reris
Stateres m · coꝛ· hic ſtater teris· genus ẽ ponderis vel moneta
certe quãtitatis. Hin nomen eſt mẽſure. Contabeſcãt · i· cõpu⸗
treſcant ⁊ deficiãt · cõtabeſceo cis ·¶ Ca· v.· Qõcidens me · ꝓð.
Ventilabo.idiſpergã. In zʒelo·i.in dignatõne · Vſqʒ ad interni
molient᷑ · i· deſtruent᷑.paſſiue ponit᷑ hic · Delubra m· cor · i.tẽpla
neu ge · Alide m . p · i· coneute · ¶ Ca· vi · Magas.i.regiones
fe · g· eſt. Contractio.i:collectio oĩm malordiſer viar eam cõ

tractio adbreui atio cõſtrictio detractio· a contrabo
NXquis q; pre timore nõ poterũt vrinã cõtinere · Archanũ · i. ſe
cretum.ſcʒ templũ:Emiſſarii: i.curſores regũ vel aliorum di⸗
uitum mag norũ qui ſũt apti ad emittẽdũ i frequẽter emit:⸗
tuntur ad nuncia ferenda maſ. ge · eſt ¶ Qa. vii .· In cincinno
id eſt in collectõe capillorũ.hic encinꝰ ni · YPdolum zeli · i . ydo
lum feruens ad vindictã· Emulatõem i: indignatõem · Vapor
id ẽ.calor.Adonidẽ pe ·cor ·i.amaſiũ veneris queʒ occidit aper
ab ip̃o vulneratꝰ hic adonis midis.m. ꝓ· Applico mecor: ⁊ ſic
plico cas·cũ ſuis cõpoſitis. Qa.ix · Nio · i· dico vel dixi · aio
ais · ꝗq· cõ.in eo qð habʒ · ¶ Ca ·x Saphirꝰ m. pro · De ſuꝑ che

rubin · de ſup m· ꝓ.quia ſunt due partes· Criſoliti penlł·cort ·
eſt lapis precioſi us quere ſupra exodi cap̃ · xxviii · Qaxii.
NDer fode media coꝛrepta in preſentiſed produeit in preteri:
to perfodi media pro · Sagena me: pro
Vulgo vltĩa acuta ·i · vulgariter

roducta genꝰ retis f· g·
axiii Linebãt. i. ſupin⸗

NSup Gzechiele

valde grandes· Litura mpro · i· ſuꝑinductura. qñʒ deſtructio
Nota in textu iſto debet ſonare lino ter · cõ · i non linio q· con ·

Eſt aũt linire ori dolii oꝑculum apponere · cooꝑire · obturare ·
inficere · deturpare ˖ glutinare · tũc aut murus linit᷑ cũ calx ſuꝑĩ

ducitur · . Lenio leniui tibi dat: linio qʒ liniui · At lino dat lini
liui ſz dat leo leui. Duluillos.i.puluinaria de plumis·hꝰ pului
nar aris· ⁊ hic puluinus ni ·inde puluilłꝰ li pro eodẽ accipiunt᷑
Merere me.pro.i.contriſtari ſecõ · ¶ Ca· xiii · De proſelitis

itd eſt de aduenis · B proſelitꝰ ti·pe. coꝛ· Tnuia m· cor · i · ſine via.

Ca · xvi · Sallita m· pro · a ſallior liris ·.q· cõ Ad mundũ mu
iebrem. i. ad apparatũ qui ad ornatũ pertinet mulieris maſ·

ge⸗eſt Polimito pe · pro · i· veſte variis guttis diſtincta. Multi

DPr ocacis m. pro ·i. inucrecũde· procax· s · o. g· Trucidabũt.i.
iugulabunt.trucido as :m·pꝛo· Pene.i.fere · Confundere penl.
cor in imꝑatiuo paſſmi· Conſolans mpro· Ambiũt.i. circum:
dant q· cõ· ex am eo:e in i · cõuerſa ⁊ b- interpoſita fit ambio·

v̈.· Ambio ſumit io · retinẽs veſtigia quarte. Cetera ſunt in eo·

que veniũt ab eo.¶¶ Qa·xvii · Enigma.i.propoſitõem obſcu
ram ꝑ occultas ſil itudines hoc enigma tis· Nuulſit· i · eradica
uit · auello lis auulſi. Areolis ꝓ cor.i: virid ariis vel oꝛtulis vbi
nutriunt᷑ arbores bonehec areola q̃i parua area:Diſtringz ·i ⸗
diuerſimode ſtringet ter · cõ· eſt. diſtringo xictũ.Vallorũ.· hoc
vallum li ·i · foſſatum. Profugi mecor. Erõdere me·producta:·
bitatem penarũ ſtupidi fiunt · ¶ Qa.xx · Stilla:i·quaſi guttã
do pronũcia ver ba· ſtiullo as· i·gutto as ·¶ Qa· xxi. Tabeſcet
id eſt ·˖ deficiet · Eluent aque· i vrine p̃ nimio tĩore· Exacuatꝰ · i.
valde acuatus.ab ex ⁊ acuor eris:d leuigandum id eſt ad cõ
plananduz leuigo leuigaſ. m edia cor · Leuiga leuige feminini
generis inſtrumentum eſt ad leuigandum · Maude · id e ſt · ma

nnu percute plaudo plaudis plauſi tercie con. Cl ſtupeſcere · i·
ſtuporem incuteꝛe · Tabeſcere id eſt· deficere. Amicti · id eſt · in
voilagia repoĩti ſiue reſeruati.ab aĩcioꝛ ciris ·qcõ · i:· veſuor tiriſ⸗

Ce

ducebant . lino linis liui vel leui tercie con. Pregrandes.id eſt.

Super Sʒechiele.
Gracuere pe·corin imꝑatiuo paſſiui · Qui · i · inſuꝑ· quĩ i. certe
Qõiecturã · i. exeimatõem vel q̃ſi diuinatõem · dicit᷑ etiã cõiectu⸗
ra ſuſt picio. opinio· argumẽtũ interp̃tatio · Cõuciet i⸗ qbuſd 33
cõiecturis ꝑpendet. Qoniicio cis· ieci · ter · cõ · i · ſimul iacere : exti
mare · opinari: a recogitare · Exta conſuluit · i · ab inteſtinis di

uinatõem qᷓſiuit · hoc extum ti · diat᷑ inteſtinũ · inde bic ⁊ hec ex·

tiſpex ſpicis. dicit᷑ augur ꝗᷓ inſpidit exta · Oraculũ ·i · diuinatio⸗
nem Tmitãſ.m.cor.ſequẽs.ab imitor taris · Cidarim · m · coꝛ ·
id ẽ· ornamentũ caꝑitis · hec cidaris ris · Cnigma m. ꝓ· Trade⸗

ris me· ꝓp· in futuro ¶(

a·xxii· Affecerũt:i: afflixerũt af fiei

cis feci · v· Afficit affligit: deſiderat atqʒ colorat Qõploſi ·i. ad

inuicẽ ꝑcuſſi p̃ doloł · cẽõplodo dis: cõploſi · ter · cõ· m · ꝓ · In ſoo
riam . i:in fecẽ metallorũ.f.ge · eſt · Cõpluta:m· ꝓ·i:pluuiis viſi
tata. cõpluo is. cõpluoꝛ. eris plutꝰ ſum. Limiebãt ter. cõ:·
id ẽ· ſupinducebãt cõfortãdo eos in malo · CQa.xxii :· Suba⸗

cta · i· ſubtus acta ſicut fit in meretricibꝰ.a ſubigoꝛ geris/ſuba
ctus ſum. Dubertatis· i:etatis · xu:ãnoꝛũ in femina · xiiii ĩ maſ
culo.hec pubertas.tatis. Horro:i:certe · Oolba poteſt ꝓferri
more latino oolla. Cupidinis · i. voluptatis q; cupiunt᷑ quia
pulcri.vl cupiũt q; luxurioſi.bec cupido dinis.m. ꝓ. in recto.
ſpectat ad venerẽ 1 ad auariciam. Vectabant᷑.i.vebebant᷑: ſiue

. . . 4 14

portabant᷑ vecto as. vectoꝛ aris. frequentatm̃ a veho bil.
vectũ tu. Qũctis.i.omĩbꝰ· Vel cõptis·i·ornatis.a como.mis.
comoꝛ meris.cõptuſ ſũ.Thiaras:m. ꝓ.·f.g·ẽ. Inſaniuit · i · ſiẽ

ſſana mẽte in libidĩeʒ exarſit, inſanio nis·m. ꝓ·q.cõ. Cõcident

m. ꝓ. Circidiniſu · i: vnxiſti vlł omaſti·cir cũlinio nis· pe.cor . q.
cõ. Stibio.i.vnguẽto vlł colore quo vtunt᷑ meretrices:n. g · ẽ.
Kttrita.m.ꝓ.i.multũ aſſueta. Qa.xxiii · Cõgere.m.cor · i.
cõgrega:cõ ge ro ris. geſſi:.ẽ coaceruare accumulare ſil gerere ·
Strues.i.cõgeries vł collectões· hec ſtrues ·is · di cit᷑ etiã cõpo
ſitio ſiue aceruꝰ lignoꝛũ ad cõburendũ.Lĩpidiſſimã · i. planaz
7 politã valde.NHirã.i.cõgeriẽ lignorum in igne.·pira re ·a pir
quod ẽ ignis.f.g.ẽ.Tabeſcẽ.i.deficere.Rubigo.m.pro . qᷓ vi,
in ſign um rei future. C a. xxv Euge euge. vox eſt exprobꝛ 14

tis · quandoq; eſt vox adulantis. vel collaudantis· vl ſalutãtis

vel congauden

cattos fe · ge · ẽ· Nietes pe· coꝛ i.

ſed papias dicit ꝙ euge eſt aduͦ letantis laudantis vl'orãtis.
euge · i. letare gaude bene habe Ca· xxvi Vineas·i·machĩas
bellicas quil

arũ· ab exuo is exutũ. ttoniti·i· pauefacii 2 ſtupefacti pe· cor ·

([Ca. xxvi · Malum · i. arborem nauis · hic malꝰ li. Tranſtra
id eſt· tabulas ſuꝑ quas remiges ſedent n · g· eſt. Indico m· cor ·

id eſt · de india adiectm̃ eſt· Pretoꝛiola pe:·coꝛ.i· puas domus in
naui vel dicunt᷑ cellaria in naui. v. Sunt ptoꝛiola nauis cella:
ria dicta· hoc p̃toꝛiolũ li Remiges m. cor. hic remex gis · diciẽ

remigat · NHigmei me · p · populi ſunt ſtatura cubitali montana
indie tenẽtes quibꝰ vianus eſt occeanꝰ.tercio anno ſũt perfe
cte etatis: ⁊ ſeptĩo ſeneſcunt ·. dicunt᷑ pugnare cum gruibus.
Nundinas me.coꝛ·i:mercata f geſt· plr ꝓpꝛie declinat᷑. Inſii⸗
tores·i.mercatores· hic in ſutoꝛ toꝛis.m. coꝛ:ab inſto as · Man

apia. ſeruos hoc mancipiũ pii· hie i bec manceps pis · idez et
quidqd põt manu capi ⁊ ſubdi mancipium dicit᷑ · Dentes ebur
neos · i· pectines ð eboe. beninos p · · i. ebeno. Cuttã i. illã
ſpẽʒ aromaticã .· Scutulata.i.veſtes p̃cioſas hñtes quoſdã or⸗

bes vlł cculoſ.hꝰ ſcutulatũ ti:a ſcus idecli.qð ẽ rotũdũ. Sericũ

m rngg.: p̃t eẽ adiectm̃. Chodchod.hꝰ noĩe dicũt bebrei
oes pcioſas merces ſigficari · In mercatu q · de · vel ĩ mercato · H
Opũ ·i· diuitiarũ · hee opes pũ.pibus. Stactẽ· i:reſinã pcioſa ·

M' tapete tis · m. ꝓ. Multiphariã i: młtipliet᷑· Inuolueris · pe.
cor:i.ĩuolutõ ibꝰ.hꝰ ĩuolucrũ ni:ẽ ĩuolutõ cuiuſ libz rei · Claſſeſ
i · nauigia.hc daſſis ſis · Obmutuit · i. ſiluit· Obmuteo es. ſe · cõ ·
m: ꝓ· ¶ Ca· xxviii · Loq̃ris m· ꝓ·ĩ fut᷑o:Sardiꝰ.topaſiꝰ 2c. no

mina lapidum · qᷓre ſupra expoſita exodi cap̃ᷣ. xxviu · Criſolitcꝰ

pencor· Saphirus m. ꝓ. Drotegẽs m· coꝛ. Ca. xxix Innitẽ

tibꝰ.i·ſe appodiãtibꝰ. Manubias·iſſ polia. heè manubie arum
a·xxx · Bulcientes. 1· ſuſtentantes :a ful cio isS · q· con · In

trieribꝰ. i. in nauibꝰ que regunt᷑ tribus oꝛdinibꝰ remoruz · hec
trieris ris· m· cor. Earceret᷑ i: peciolis in loco vulneris mederet᷑

ꝓpꝛie farcio cis · ſi:eſt replere farcimina ſiue ſalſucia ventrem

Sup Gzechiele. dr
tis euge eſi bene gaude · videt g ſit interiectio.

itur ad murũ ſuffodiendum· quas multi vocãt
tes machinas ad peut iẽdũ deiiciẽ
du murũ ad modũ arietũ m· g. ẽ. Exuuias · i.ſpolia . hee exuuie

tur m. cauſa euphonie qñ co mponit circũ cum dictio

elſt. a potelt eſſe pticipiũ a ſcutor aris vel nomen al u
ſtrue i armis cõpone. knuadas me ꝓp· Manubias
manubie arum. Vebemens Do.· ge·iĩ· fortis · Ca·xxxix · on⸗

tat gladiũ vel ſecurim ad occidendi
leccator. a lingo gis Fltilium· i. auium nutritarũᷣ

6zechiele ·

vel burſam. Multi hñt hic faſciret ſed non ẽ iſta lĩa. Concidẽt

me. cor · i cadent tanq; ſupati 4 Ca. xxri· Condenſas · id eſt ·
ſpilſas. Patani m · cor. platans ni fe. ge eſt . babent lata folia ·
Qmulata ſunt vel amando. vel imitãdo. vel de
dignando. vm ꝙ melius põt cõpetere · Ooercui i. conſtrinxi rxk
compeſe eui: coerceo ces· cui Ca xxxii · Sanie i. immundicia

.

fe · ge · quĩte declinatõis · Merere · m· P
pe · ꝓ· in futuro. Oa.· xxxiii· Poꝛro · i·ſed · Tabeſcimus · i · tri⸗
ſtamur vel defiamꝰ. Prophetes · m· p. cõ .· ge . ter. de· cyßb.
xxxiii · Depaſci deponens eſt bic· depaſcoꝛ ſceris· depaſtꝰ u.
Ca · xxxv · Oderis me coꝛa verbo defectiuo odi Sanguinz

i· cõl. anguineu . ſ⸗ q iacob b' eſt populũ iſrhael · Zelũ i; inuidiã

tantis. Darietinis pe. p· i parietum ruinis. ec!
populate. deſtructe ponitur hic in paſſiua ſi nificatöõne . n

igne

vel odium. ¶Ca xxxvi · Euge interiectio gendeeie vel inſul

c parietina e· De

xxrvi · In giro · in circũitu. bie girus ri · Putaſne me · P · i · an

putas · ¶ Ca· xxxviii. Circũagam pe · cor · circũago gis

zeli. i · in feruore vĩdicte FJugis ·i·ſ umitatibus mõtiũ · hoc

pientibus a vocali. Scutati me . p· ſcutis armati uum
ee

i· ſpo lia ch

tos · i· pticas valde acutas ſine ferro bic cont⸗ ti · Luſtrãtes ·i.
circũeuntes: a luſtro as. Deragrantes i pambulantes. pagro
as me · cor· in ꝓſa · Polictores pe · p· dicuntur bumatores ſiue
ſepultores cadauerũ bic polictor toꝛis:·a polis qð eſt plur ali⸗
vel imꝑatorẽ por

tas. i lictor qð eſt apparitoꝛ qui ante iudic
denduũ iudicatos tem lictor ð
in domo qſ

B hic 1 bec altulis 1 hoc le · m· cor·
Deinceps. m. cor · in proſ. a. i. Oeceteio-Selum. i. amorem ad li
berandũ.vel feruorẽ ad vindicandu: Ca. xl. Vergentis i.

tendentis vel declinantis a vergo g. ſi. ſum. v. Vergo facit
verſum:verto verro quoqʒ verſ um. Qalamꝰ. m. cor i· canna ·

alitiliũ.vt ſũt capones ⁊ auce:

vvel inuidendo. vel de

i. plangere · Cõtereris “

l
1

Thalamim.coꝛi camere. ꝓprie thalamus eſt cubiculũ ſiue cõ
iugalis lectꝰ ſpõſe.m·g. Marginẽ.i:extremitatẽ · margo ginilſ.

incerti generis eſt. Veſubuli · id eſt· porticus.neutri genenis ẽ.

Caʒophilacio.id eſt.cellule vel repoſitorio theſauroꝛum · neu

tri generis ẽ.· Stratũ · i.cõplanatũ.a ſternoꝛ nerilſ. Celate · i· ſcul
pte. Excubãt · m. cor .i.vigilãt in cuſtodiis

Fre CxE ¶Ca. xli· Der cocleã

iidẽ p circulate 1 amfractuoſũ deãbulatoriũ · ſicut fit in runib
eccleſiarũ.fe · g· eſt. Vnde quidã · Der cocleã curriſ ſcĩdẽs ad cul

mina turris. Coclea dicĩ᷑ qi aclea quod ẽ circulꝰ. hec coclea ee ·
Hectecas ·i·ſolaria· fe · ge ·ẽ · Stratũ · i. pauimẽtũ. Moſliola pe.

corHumerulisi· paruis humeris · ¶ Qaxlii. Edem i. domũ
hec edes dis. Triſtiega. mpro.i. loca tricamerata. hoc triſtegũ
gi· a tris quod eſt tria ⁊ tectuʒ.⁊ põt eſſe adiectm̃. Peribolꝰ.i.
murus exterioꝛ cĩgens gaʒophilacia cãtoꝛumpe. cor. Itẽ dicit

murus atrii domꝰ dom ·qui totũ tẽpluʒ ꝑ quadruʒ in circũitu
ambiebat · a peri qð eſt circũ ⁊ ambulo.hic pibolꝰ ⁊ hoc lum.ſe
cũdũ huguitõeʒ · Ad nothũ.id ẽ · ad auſtrüj. Pic noeſyotbi. Qa
ixliii · Metiant᷑ i· mẽſurẽt · E

en ſinu . i. in loco in quo cõſumebant᷑ igne que ponebant᷑ ſuꝑ

altare · m ·g · ẽ · et · q · d · Od crepidinẽ.i:ad ſũmitatẽ altaris vl'ex⸗

abricã · m · cor · i· edificiũ . f· g. eſt

— — = 2 „ **
— ) Supr Szechiele yy

emienek. ec crepido dĩs m. pro. dicebat᷑ etã pꝛopiciatoruum
Kriel. id eſt. altarequãdoq; ponit᷑ pro tẽplo·quãdoq; pro hie

ruſalẽ · ⁊ dicit᷑ leo deus vel leo dei · Qa.xlüiii. Editui i. cuſto

des domus · ab ede ⁊ tueoꝛ· hic edituus· ⁊ hic edilis lis · ꝓ eodez
Vitte · i infule quibꝰ apie⸗ ſacerdotũ ligabant᷑·f. g· eſt· Eemia

lia · i · brace · hoc femĩale
videtur hic tercie con.ſed communiter eſt ſecunde · attonoco

attõdes Qontrouerſia· pen.coꝛ.i:diſcoꝛdia vel contẽtõ .
pi:xlv · Sortito mpro·i· ꝑ ſoꝛtes· ablatiuꝰ eſt aduerbialit᷑ po
ſitus · aduerbiũ eſt diſcꝛetiui. Quadriphariã · i. peꝛ quattuoꝛ paꝛ

tes aduerbium diſcretiuũ · Minã ſcdðᷣm noſtrã lrãm · mnam bᷣm

grecã.

Qa · xlvi. Deforis.m.cor· In nũdinisi. in diuturniſ
cõuẽti

ad mercãdũlumbardi dicunt nundinas ferias· quaſi

fooerias fe. ge · eſt · Oathamane id eſt · iuxra mane a catha quod
eelt iuxta et mane ſalicet diluculo.vel ipſo mane.Vel cathama
nez id eſt· omni mane:a catha quod eſt vniuerſale · ⁊ mane pe ·

is· ⁊ põt eſſe adiectm̃ ter · de Attondet

„ Sup pꝛologo in Danieleßm
pꝛo · Atriolum pe · cor · id eſt · paruũ atrium· Quline · m. pro · id E
coquine· Eoꝛas pro extra · ¶ Qapi · xlvii · Tranſuadari · id eſt.
trãſiri trãſuado as.m· coꝛ· i· vltra vadere.trãſ uadũ ire · vl tꝛãſ

— —

vadüũ ducere · a trãſ et vado das ·quod eſt vadũ trãſire vel ꝑ va
dũ ducere · v· Vado viã vado quadrupedẽ. vadio vadiũ do t᷑ᷣſte
vadat equũ · i.ꝑ vadũ ducit · Serpit · i· coꝛpe vel vẽtre repit · vel
latẽter medit · ſerpo pis· pſi· n ſalinas.m. pꝛo· hec ſalina ne.
diat᷑ locus vbi fit ſal ·¶ Ca· xlviii · Venũdabũt pe · coꝛ· Mofa⸗

bitare · adiectiuum eſt ·

.

Super prologo in Danielen
Kmelẽ ꝓphetã iuxta ꝛcq· Propetatibꝰ.i.fi guri 8. NRno
ſtro ·i. hebꝛaico· Lineaſ i· caracteꝛeſ ſiue figuraſ. Lĩigue
aaldaice.Hericopẽ ·i.deciſionẽ.a peri qð eſt de · ⁊ cope
dqʒs eſt ceſio· ſcʒ lamẽtatões· Piſtrinũ ·m. ꝓ.ẽ locus vbi pinſit᷑· ſi
ue vbi granũ terit · añ em̃ q́; eſſet vſuſ mole apud ueteres pilo
tuüdebat᷑ terebatur granũ ꝑ ſeruos multo labore:methafori
ce loquit᷑n· geſt. Inbelãtiai:anxi ĩtia ab anhelo las.me.pro·
quod eſt anxiari vel alitũ emittere· Stridẽta·i:reſonãtia forti
ter. Der criptã·iꝑ cauernã. Barũ·i.paruũ· Impegi:i· ceſpitaui
impingo gis· pegi pactũ. Affectꝰ.i afflictus. Ingerẽte · i infeꝛ
t bel iggertte ingero genis Emprob' mcori nö yrobus i
poꝛtunꝰ 7 pſeuer a8 Sciolꝰ.m coꝛ. Veru iiobelo ſiue virgula
Obelo m. ꝓ. i· veru ſiũ vᷣgla. Subiecimꝰ · i·ĩ fine oꝑis poſuimꝰ.
ſubiücio cis · ſubieci · De p ceptoribꝰ.i·de mqris· Apo greca pᷣpo
ſito ẽ.i· ab.· Tu eſt articulꝰ genitiui ſinglaris · m · ge · eſt · Schinii
geniti caſus eſt: cuius rectus eſt ſchinos · ſimiliter prinii pᷣnos
SRap idẽ eſt qð et · quaſi dicat a ſchinii dicit᷑ ſchiſe verbum · id ẽ.
ſeindere · a prinii dictur priſe verbum id eſt · ſecare · Lent?ꝰ ml

. .

KRK

ta ſigniſicat. v. Eleyibilis lentus fit mollis non bene ſiceꝰ . Eſt

piger et tarous non fortis deſivioſus · Cauillabatur · id eſt· ca
lumniabatur vel deridebat: cauillo laset cauillor cauillaris ẽ

Qalumniari dertdere contendere cum vicio iocari. aliqu antulũ

decipere · ſicuc fatiunt ſophiſte,. Offa pprie ẽ fruſtũ panis bũe

ctatũf· g.ẽ. ab ob ꝛ faux·f. g. Machĩas·iartificõſaſ ſtꝛuctuaas

ſbᷣ mẽſa b lis factas. Diſcoforũ.pe· coꝛi:dapiferũ·diſcꝰ ẽ vas

Reuelat.m.proAru

Infunderis penl ꝓducta in futuro.

AS Latele

eſcarũ·et cõponit᷑ cũ foros quod eſt ferꝛe. Lectitaret i· frequẽ?

ter legeret · lectito tas · me. coꝛ· Eabulas apocrifas· pe· coꝛ ·i. bi⸗
ſtorias quarũ autoꝛ a veritas ignoꝛãt Agiographa · pe · corre.

itd ẽ.ſãcta ſenpta:adiectm̃· ⁊ põt eſſe ſubſtãtiuatũ. Dilleꝛere · i.

—

diſputare vel diffuſe tractare. diſſero ris. diſſerui· Non ſatis

id eſt non multůü⸗ Sup daniele. ari;

Inno tercio regni oa kim regis iude.ꝛc̃. TCoakim peꝛ k
prpatre ſicut hic:ſed Toachim ꝓ filio ponit᷑ in prĩcpio
ezechielis Qautos.i· ꝓuidẽtia circũſpectos · cautꝰ ta·
caueo caues caui quod eſt videre ꝓſpicere cauſa vitãdi
aliquibꝰ ca utelã adhibere. Coeuis·m. ꝓ.i: coetaneis · adiectiuũ

elſt. Ariolos. pe.coꝛ. id eſt. diuinatores qui eirca aras diuinant

4 QCa:ii. Cõterritꝰ.i.pauefactꝰ.a cõterreoꝛ reris· ſe-
cõiu· Cõiecturã i:interpꝛetatõem· Sciſa taẽ· i. inquirit depo. ẽ
ruſpices dieũtur diuinatoꝛes:q· ararũ inſpe
ſcidoꝛ deris· De plãtario.ide eo qð eſt quaſi füdamẽtũ 2 Plan
tatio· hoc ꝓlãtanũ rii. Extulit. i: exaltauit· effeꝛo fers extuli.·
Ca iu. Satrape m. cori pridpes. m. g. pri de Eiſtule.i.
inſtrumẽti ad canẽdũ ex cãnulis cõpacti· m.corfe·ge. Sambu

ce.m:pꝛo:ſpecies eſt ſimphonie de arbore que ſãbuca vel ſabu

cus dicit᷑·fe. g. eſt· Simphonie. penl produ · id eſt. lire · f· g. eſt.
Gadem me. pro· Thiaris meꝓro·hec thiara reid ẽ· coꝛona vel
mitra· Vrgebat.i· cogebat.Hollicens. media coꝛrepta. id eſt · p
mittens· a polliceoꝛ polliceris ſecũde cõiugatõis Naꝑta·id ẽ.
purgamẽtũ lini:vel cuiuſlibet alteriꝰ.vel genꝰ eſt fomitiſ apꝰ
penſas quo maxime ineendia nutriuntur ſege põt eſſe:Malle
olis penul coꝛ:id ẽ. viminibꝰ rel ſarmẽtis arentibꝰ. hic malleo
lus li· Erupit me· ꝓductaid ẽ exiuit Tntuerispenl. pro. Sara⸗
balla.id ẽ. brace· n· g:ẽ per duplex.l. Droperem coꝛrep·id ẽ.
relociter. Compeditos penl. ꝓducta. Grumpens ·i. in vocez p
rũpenſ· ab erumpo pis. ¶ Qapit. iiii : Droceritas· .id ẽ· lõgicu
do.· a ꝓcerꝰ a. uʒ. me. ꝓ · Vigil gilis. cõmu.ge.dicit᷑ qui vigil at.
Attamen me coꝛre · ꝓ ſed

id eſt · vino plenuſ: Compages me. ꝓducta.id eſt cõiunctõnes

Süudb „Daniele

pec cõpagelſ giſ. DProloquẽs· m· coꝛ· Prefatꝰ·i :ant locutꝰ . a

for aris · Obfirmatꝰ. id ẽ obſlinatus ⁊ obduratꝰ Onagris me ·
cor.i:aſinis ſiueſtribꝰ.h̊ onaꝗ gri : Exaratũ · i· ſcriptũ · Artieulꝰ
manus dicit᷑ digitꝰ. m · g. ẽ· Digeſta· i. cõpoſita ſiue ordinata a
digeror gereris· digeſtus ſũ · Mane vltĩa acuta· Cir cũdata pe-·
cor. Ca.vi · Surripuerũt · i:falſo ſuggeſſerũt· ſurripio ꝑiſ ·
repſi · prope eſt latenter ra ꝑe:ſubtrahere furari· Cõpiſſet · i · co
gnouilſet · cõꝑio ꝑis· cõꝑi:q:cõ Affatꝰ:i.allocutꝰ·ab afſoꝛ ariſ-
regit achs. d. Ca·vii · Rapidus.i· velox ⁊ agilis · ¶ Ca· viii ·
Vẽtilantẽi · vibrãtẽ ſiue ꝑeutiẽtẽ ſiue diſpergẽtem Inſigne·
id ẽ.pᷣclarũ · adiectm ·ter.de·inſignis:i nobilis:pᷣclarus· oꝛatꝰ
Gfferatuſ.i.deſeuit · ab efferoꝛ ariſ.qð eſt ſeuire modo fere · cru
deliter agere · deponẽs eſt ĩuemit᷑ etiã effero rasm coꝛ· quod
eſt crudeliter agere ferũ facere:eſfero ⁊ efferor me· cor · Impu⸗
dens m cor .· o · g· eſt. OQa.ix· Gbdomades· pe· coꝛi. ſextima
nas·bec ebdomas adis: m· cor In anguſtia:i.in breuitate dicẽ
tẽpus anguſtũ et locus anguſtꝰ.iſtrictus ·¶ Ca·x· Qbriiſo
id ẽ· purgatiſſimo ⁊ ꝑfecto ·m/ p· EG marcui · i vigorẽ coꝛpis ꝑdi
di · emarceo ces cui:ſe cõ· Cõſternatus id eſt· terntꝰ vel
exanimis. a cõſternor ariſ. Cõpageſ.m/ ꝓproi:cõiũctõ
pages gis. Alitꝰ.m. coꝛ · i: ſpPũs: q de eſt. Tntercludit
fauces claudit᷑ ĩterd udo dis ĩtercludor deris: Qa:xi· i
externos. i in extraneos: exterꝰ a um Impinget · i· ceſpit abit ·
Raobur boris:m· coꝛ:n. g⸗ Vberes:i:abũdãtes.vber beris · o· g ·
Inibit · m. pꝛo.i.cõaliũ inchoabit.ineo inis.m · coꝛ·i intrare in
ciꝑe· inchoare ·tuenire pactũ firmare. inde initns a· um· ſcum
iitas ſignatões· m. coꝛ. in ꝑticipio ⁊ ſupĩo· Trieres: m.coꝛ ·i · na
ues cũ tribuſ oꝛdinibꝰ remoꝛiũ·hec trieris ris· Derpetrata ·id ẽ.
facta et cõpleta.a ꝑpetro tras.⁊ ꝑpetroꝛ aris ·m· cor. quod eſt
facere ⁊ oꝑari pᷣcipue in mala parte· Cratuito: penultima cor
repta · id eſt· gratuite aduerbium qualitatis a gratuituſ a · tuʒ ·
quod eſt gratus:gratis datus et ha bituſ an claſſeid eſt.in na
uigio hec claſſis claſſis · Dominabitur theſauroꝛum · v · Vult
dominoꝛ caſum genitiuũ ſiue datiuũ . Aphedno·id eſt. ſolii ſ—uu
hebreus pro prie ponit ppe: alii dicũt ꝙ apedno eſt emaus a d
radicem montis oliueti: Nexander neq; dicit · ꝙ eſt appendixy

l.

ſe⸗

mens.
quod ẽ tẽpuſ. Admittere.i pecca re · v· Rdmittẽs recipit ⁊ pec
cat equumcq; fatigat. Glocati io ẽ extra locati. ſicut faciunt me
retrices ab eloco elocas media.correpta. et ſic loco cas cum
ſuis compoſitis. Dollicente id eſt. promittente cõminando a
polliceor ceris· ſecũde cõiu. DHefẽdẽdũ.i:iudicãdũ:leriq;.m
Pro · i· plures ſiue miti. pleruſq; raqʒ rũqʒ adiectiuũ·

Bupꝑ pꝛologoa in · xii · pphetas· Cax

„Q.,EEr B ſ. 1 „
id eſt· manſiuncula que adheret magne domui. dicitur pꝛote

ctum ſi de lignis · menianũ ſi de lapidibꝰ ẽ conſtructum ·vel in
muro factũ ·¶Ca. xii. DPeruenit m.cor. in preſẽti. ¶ Qa. xiui
Hionoꝛabilioꝛ oĩm. greciſmus eſt genitiuus pꝛo ablatluo. Reùᷣ
tiſſet · hic eſt neutrũ · reuerto tis.Sciſcitãtes.id . inquirentes.
Nliquãdo penul.coꝛ· in proſa. N udiuſtercius eſt aduerbiuʒ tẽ⸗
poris:id ẽ· nũc eſt dies tercius Migmata.m.cor.id ẽ· cõfectõ
nes · ſaponis vel vnguẽti ad lauandũ apti· migma ẽ ordeuz cũ
Pales vnde faciũt mulieres decoctõnem foꝛte ad nitorez faciei
oc migma migmatis:quidã dicunt ſi migma. Der poſticuʒ. m.
pro · id ẽ p latentem egreſſum a parte poſteriori: hoc poſſicuʒ
1 hic poſtis pro eodem. Aſſentire deponẽs eſt hie. Exiliuit. id ẽ
extra ſaliuit· exilio lis· me.cor Deinceps.m· correpta in proſa
ſtrages penul:coꝛ. Cõuiua m. pro:id ẽde mẽſa regis· cõ.ge·
Qa· xiin · Krtabee Pe· coꝛ:vel artabe.me.corre. cõmuniter

ſät mẽſure trii moviod. Sen pſmoorus dicit ꝙ artabea eſt mẽ

ſura. xxii· ꝓpter totidẽ linguas orbẽ

lentes. Arridens me pro Qomedit poteſt eſſe preſens ⁊

ud egiptios ſextarioꝛũ.

uit · id eſt. cribello diſperſit. cribro cribꝛas In tro. vltima acuta
Moſtiola:penul.coꝛrep.Euſte·id eſt: baculo.hic fuſtis tii·.· Di

ruptꝰ.me · pro · poſitõne · a dirũpor Peris · Nioquin penul po

ducta. Intriuerat intero.riſ: triui. id ẽ. intuſ terere.ẽn alueolo

penul·coꝛ.id ẽ.in vaſe aliquo hic alueoluſ quaſi ꝑuuſ aluus·

eſt locus fluminis.

Sup prologoĩ duodec ꝓphetaſ.
On idẽ oꝛdo ẽ duodecim ꝓphetarũ ·ꝛcqᷓ. Comaticus·i ·
digreſliu? Jutumãt. me· c r. ideſt · putãt vel affirmãt
ponit᷑ quãdoqʒ pro cõfidere ab ab thumos quod eſt

Sincronon-i. cõtemporaneꝰ. a ſin qð eſt con· et cronos

„Sur Oſee.
H ¶ Super Oſee ·¶ Ca ·.
Grbũ dñi quod factũ eſt ad oſee ꝛc infra Ablactauit · i.
a lacte amouit ablacto tas · actiuũ· Tnuiaʒ · m coꝛ. inuiꝰ
a. um i. ſine via ; ( Qa.ii Sepiã · i. circũdabo vlł claudã · ſepio
pis · piui · vel pſi. ꝗ; cõ · Maceria · i. muro ſine calce f· g· ẽ· Monili
m.pro·hoc momie lis· oꝛnamẽtũ pectoris ẽ. Neo meniã penl.
coꝛ i· feſtũ noue lune · fe . ge · ẽ. ¶ Qa.ii · Reſpectãt ·i · frequẽ:
ter reſpiciũt reſpecto ctas. Vinacia·i· illa que remanẽt poſt ex
preſſionẽ vini de vuis · hoc vinaauũ cii. vinacũ etiã 1 vinarium
ðꝛ vinũ poſteriꝰqð ẽ fex totiꝰvim.Ephod ·i· veſte ſ. acdotali· Te
raphimi· figuris· ſcʒ cherubim ⁊ alus omam̃tis tẽpliQap·
iiii · Eũgaris·i.vtaris cũ ablatiuo.fũgoꝛ geris.functus ſum.
Thimiama.pe· ꝓ · Hopulũ.i:ar boꝛẽ.fe· ge · ẽ. v. No ulꝰẽ arboꝛ
Popul. collectio plebis· Therebintũ f.g· ber therebit⸗ ti · ẽ ar:

02 cui reſina etiã ſic appellat᷑ Effeminatis·i· ad mulierũ mol
liciẽ deductis. adiectm̃ eſt.V apulabit · i · vberabit verbũ ẽ neu
trũpaſſiuũ. Et hec ſũt verba que in litera neutrali habẽt ſenſũ
paſſiuũ · . Exulo cũ liceo cũ vapulo veneo nubo· Tuda Vltima
acuta. Laſciuiẽs ·i· ludẽs vl laſciue ſe habẽs · laſciuire etiã dict
luxuriari .6 Qa. vi · Supplãtata · i· ſub plãta po angui
ne cõculcata. Eauces.i. loca anguſta ĩter mõteſ he-
Gſt etiã faux mãdibula a anguſta ſiſtula gutturi
tuſ fluuii in mare. Tuda grauari põt et acui Ca.

ter. coniu furo ris· inſaniui Mec ſũt veꝛba que accipiunt pꝛete
rita mutuo· . Rio ſiſto fero tollo ferio furo cerno · Caudent
nõ ꝓpriis ſed p̃teritis alieniſ Subeinericeul · w eſt · ſub einere
coctuſ.adieciiuũ eſt Cani ·id eſt capilli albi. maſ. ge eſt· Cetus
mal . ge · ẽ et q d· i· ſocietaſ· ¶ Qapitulũ· vui · Qulmus id eſt.
calamus ſpice qui a radicibuſ naſcitur· quãdoqʒ tamẽ inueniẽ
pro folliculo vnde ſpica exit · quãdoq; pro ipſa pica · bec cul
ma dicitur calamus Onager· mcoꝛ m. ge· ſecũde dedinatõniſ
Delubra media coꝛrepta. neutri generis· id eſt. templa ·Ca
–W Lappa eſt berba ſpinoſa que veſtibus hominumĩ
heret ob aſperitatem ſui:feninini generis eſt · mẽtie · id ee.
ſtulticie · ¶ Cap. x. Gxuberauit · id eſt · abũdauit · exubero ras
p · coꝛ. Depoplabit᷑ · i· deſtruet· Cditui · i· cuſtodes · hic edituꝰtui ·
6 .

S Supꝑ pꝛologo uunnnn fohel Er
Fribulus media coꝛrepta eſt herba ſpinoſa que tnibulat ſe t⸗
geꝗstes m. g. eſt. Nouale · id eſt · cĩpum nouũ de ſuua eradicata.
n. g. eſt. Salmana m. coꝛ:m · g. Aliſa m· p· ab allidoꝛ deris · adie
ctiuũ eſt et poteſt eſſe pticipiũ · Oa. xi. fuda põt grauari vl
D tima. Sup itauitei- decepit tenẽdo plãtã . Qõuerteris in futu
ro pe· ꝓ · ¶ Ca. xiii. Pardus eſt beſtia velociſſima· m· g· Tãtũ
modo pe · coꝛ· Deſolabit᷑ eſt hic actm̃ ſiue neutrũ trãſitm̃. Deſo
lo as · m· ꝓ.ſicut cõſolor Oa.xiiii · Eete · i. fetus hñtes in vẽ⸗
trre · fetus a um · vel hec feta ,te.
— Super pꝛologo in Tohel·
netus ĩohel apud hebreos ꝛcᷓ. Enothis ethai ·ĩ plali

„ D „ a „ „ „» , „ ,„„ „ M „ w „ „
id ẽ.pcipite. enothis in ſinglari ·i· pcipe· Recõditã · i· in⸗
terioꝛem · Ada et ſella acuũt vltimas.
Buerargunenno..

Ruca fe:·ge·me.pro. eſt vermis rodẽs olera.· Brucꝰ ma.
Jge . eſt fetus locuſte anteq́; habeat alas· cũ aũt plene vo⸗-

lat appellatur locuſta. Rubigo· media producta· ẽ frugũ coꝛ
ruptio · fe · ge · eſt · Effuſum ini . i· effundẽ dum eſſe · futurũ eſt in⸗
finitiui huius verbi effundoꝛ deris Euere m pro. ꝓ fuerunt ·
urfetes p ncremera qui om̃s particule ab vno vſqʒ ad xv
ſimul aggregate faciunt cẽtum xx· Rethoꝛũ mecoꝛ. hic rethoꝛ·

thoꝛis · eſt oꝛatoꝛ a reſis quod eſt locutio· Mec ſunt principia
quibus agitur in hoc libꝛo. ſcʒ de moꝛum infoꝛmatiõe. de meri⸗
Prumdilkenctihe ſiue diſcuſſione · et de iuſta omniũ retributi
one · pꝛimũ reddit dociles ·qa docet vtilia.ſcdm beniuolos· qa
agit de ſinguloꝛũ ꝓpalanda iuſticia.teꝛciũ attẽtos ne incurꝛiat
penas et p̃mia perdãt · Circa em̃ tria geneꝛa cauſarũ ſᷣm Pſido
rus verſatur oꝛatoꝛ ſeʒ deliberatiuũ in quo de vtilitate vite qd
ð/beat fieri 1 quid nõ tractat᷑. Demõſtratiuũ · in quo ꝑſona lau
dabilis et vituperabilis oſtẽditur. Tudiciale in quo de facto
ſone pene vel premii ſentẽtia datur· Argumentoꝛũquia argu
te · i· callide ſunt inuẽta · vel quia mẽtem arguũt vt tanqᷓ; igna
ra de ſua ignoꝛãtia cõfundat᷑ · Cladis · i. tribulatiõis· hec cladis
dis. Ocius·i · velociꝰ adubiũ cõparãdi · ¶ Sup Fohel ꝓpheta
EIrbü dñi quod factum eſt ad Tohel ꝛc· Altare ꝓ altari

grãmatica eſt antiqᷓ; Exꝑgiſcim · i euigilate· exꝑgiſcoꝛ

2 Supe ſohel et ſuꝑ prologo in mos.
1 expbiſe ceris exꝑrectus ſum· Molares m. ꝓducta. i dentes maxil
lares. m. g. eſt· 1 p̃t eſſe ter. de· adiectm̃. Depopulatai. deſtru
cta ĩ paſſiua ſignificatiõe: Rlãguit · i. deſtruckch eſt · acſi infirma⸗
tum fuiſſet· elãgueo gues.gui:ſine ſupino. ſ Qapii. Deuo
rans m. cor. Cxurẽs m. ꝓ. Demolient᷑ · i.ledent᷑ deſtruent᷑ paſſi
ue. Preſtabilis· i · in miſericoꝛdia precellẽs· abnluͦ t porved
neutri · ge eſt · Zelatus eſt. i. amauit · deponẽs eſt. hic ʒelor aris
fnuiam me cor · Qa ui. In ꝓſtibulo.i i in lupanari·n· geeſt ·
Venũdabũt pe cor. Nratra deberet · m · p. ſed vſus habet ꝙ cor
ripiat᷑ in ꝓroſa· Ligones m· p· ligo oniſ.eſt pala ortolam cũ
qua fodit · Occübere · i: moꝛi et deficere . Maturuit et nõ matu·
rauit vt volũt docti: matureo es m· ꝓ. Cõd ſiõis.i·loc vbi mul
ti cõcidũtur ·i:occidũtur· Stillabũt · i· guttabüt. FTuda vltia aciuiu
ta· (! Sup plogoi in Rmos. ò
Bias rex cum der 265. Gmularet .d eſt. amaret t vl⸗ lmica
retur.· Affuturũ. id eſt. fore debere . p ticipium ab affo⸗
re · Admittẽtibus.i:cõmittẽtibus · ¶ Sup argumẽto·
Ora. hoc morum mori. Ruboꝛũ · hic rubus rubi. Diſtrin
gens. i ·leuiter ſtringẽs ppter ſpinas · vel diſtinguẽg. q·
— eliora eligẽs. Litum-i. ſupinductũ et calce aohlinanumn. Rda⸗
mantind pe · ꝓdu· i· de adamãte · Vncinũ · m. ꝓ W
¶Super ſecundo argumento.
Nuſtusi: oneratus: Nrophetes tis.cõ: gen. Quziz id E.
q;uis Auulſus·i:eradicatꝰ.Exorſus eſt.i:incepit · Vecte
d Beſt. fuſte vel inſtrumẽto quo poꝛta fir matur : bic vectis tis ·
Der tempeng. non per umpoꝛa.
Super Rmos. . Qaf. HZ
Erba Rmos qui fuit ꝛc infra.Dr ophetes tis · com. ge;
Bredicas m. coꝛ· Vertex · i:ſummitas m· geſt · Cirenen
vltima acuta· Stridebo · i/ foꝛtit er ſonabo · Boſre more
latino. Diſſecuerit · i·ſciderit diſſeco cas· cui· m.cor. La. ü ·
kuda vltima acuta · Stridebo · id ẽ· foꝛtiter ſonabo · ſt rideo des ·
a · ii · Tãtũmodo·pe·coꝛ. Aucupe m. cor:auceps cupil· o·
ge · qui capit aues In penetralibus.i id ẽ. in interioꝛibus et ſecre
tis . Poc penetrale lis. Grabato ·i·lecto.n. ge · m. ꝓ· Eſtiua m pꝓ ·
Ca .· iui · Fn cotis i. in kticis pacutis hic cõtus ti · Cõpluta

SSBuper Räimos et ſup prologo in Rbdiam

media ꝓducta· i· pluuus irꝛigata a cõpluo ⁊ cõpluoꝛ · Nurugĩe
ð id eſt . aura · ſiue vento noxio. bec aurugo ginis· Cruca m. pro.
f. gene · Toꝛris·i · titio. hic toꝛis ris. OQa. v. Krcturũ · m· ꝓ·
id eſt. girũ ſtellarũ.vii · qui nunqᷓ; occidũt in ſ. eptẽtrione ma·g.
eſt. Ononẽ · aſtrũ eſt ante tauri veſtigia fulgẽs· hic oꝛion onis.
qii vꝛion ab vrina·i.inundãtia aquarũ: Lucanus ꝓ.·o. in obliqſ
Ouidius aũt cor · plures vero ſ- equũtur ouidiũ. Inde cõſuetu
do loci ſeruet᷑ ˖ m . ge . eſt. Cetuũ · i cõgregationũ.m.ge. et·. q· d.
Lire fe · ge · i · ſimphonie Ua. vi. Hompatice · pe. coꝛ · i. cũ põ
pa et oſiẽtatione. Laſciuitis pe · pro·.i.luxu ria mini laſciuio uis
q·con · Delibuti pe · pro · id eſt. de oleo vel liquoꝛe vncti· a deli:
buo buis. quod eſt vngere adiectiuũ eſt· Eactio eſt faciẽdi actõ
vel ficta actio· Queũt.i·poſſunt·queo quis quiui · Nihili · o; ge.
et indecli ·Qa. vi. Litum .i.ſuꝑinductũ.Trulla cemẽtarii·i.
muratoꝛis eſt inſtrumẽtum quo cõponit calcẽ cũ lateribus fe-

ge. eſt· Demolient᷑· i. deſtruent᷑. Armẽtarius·id ẽ cuſtos armẽ
ti ſiue animaliũ de armẽto m.: ge · ẽ· Vellicãs:i carpẽs vel diſceꝛ
pẽs ꝓ pabulo aĩaliũ· vellico cas · m coꝛ:a vello lis · Sicomoroſ
H be bro id eſt· arboꝛes que dicunt᷑ ficus fatue.fe g· eſt· Eoꝛnica
dieitur paſſiu e· id eſt· violẽtabit᷑. Metiet id eſt· menſurabit᷑ paſ:

ſiue cum ſit deponẽs · metior tiris: q· cõ. Migrabit. id eſt· tranſni

bit. ¶ QCapi · vii. Vncinus m· pro · id eſt · baculꝰ in ſummo re

curuus· ad attrahendos fructus de arboꝛibus maſculini gene.

eſt · Sridebüt · i · ſonabunt. Cardines media coꝛrepta· cardo eſt

pars hoſtii que vertitur in foꝛamĩe· et pro ipſo foꝛamĩe poni

m .· vel incerti ge · eſt. Siclũ · genus ẽ ponderis maſculini gene.
eſt · Quiſquilias· i. purgamẽta frum̃ti hee quiſ Aile arum. Oc

cidet media coꝛrepta. Qapitulum nonuʒ .· uꝑliminaria · i·
ligna ſuper hoſtia poſita per tranſuerſi uz · hoc ſuperliminare

ſuperliminaris. Tabeſcet · id eſt. deficiet vel liqueſcet. Cirene
vltima acuta· n eribroid ẽ.· in cribello hoc enibruʒ cribꝛ· Guel
lam . i· eradicabo.tercie coniugationis. ”MMM
R8Super prologo in Abdiam

.

(Ebrei hunc eſſe dicunt.ꝛc. infra· Pauit id eſt t. aluit · v·
De Panen paui de paſco dicito paui. In ſpecubus id ẽ
nm ſpelũcis.hoc ſpecu · indedli · vel hic vel hec ſpecus.q· declin ·

. BBuper Abdia Jona et Michea
Mauſoleo pe· pro.iſepulcro · n · g. eſt · Sebaſtes gꝛece.latine dii
citur agenſtarbnde in ſebalſte · i· in anguſta ciuitate· Antipatrii/
pe · cor· Bertonat vel ꝑſonat m· coꝛ :Cmulũ.i.ꝑſecutorẽ inuidũ
me· cor. Super AObdia ·
ſio abdie⸗hec dicit dominus ꝛc· infra.Ad edomi: ad po
pulum qui perſequebat᷑ populũ iſrael · YVdumea pe.p.
ferge⸗ Eniteris pe· pro· in futuro enitoꝛ teris ·ter · cõiu· n boſ:·
foꝛo.m·cor/hoc boſ forũ forilocus eſt vel mare quod bos ena
taſſe dictur · 4 Super prologo in fůonam

=

Inctum fonã hebrei ꝛc. infra.Sareptena pe/pro.adiecti
Auum eſt a ſarepta · Inclitat me · cor · Peruenit in p̃terito
