C llif lui · id elt melle f luẽtes· mellifluus a· um. a melle et
fluo vel a meli quod eſt dulce et tũc eſſet ꝑ vnũ l. Miſte
rium i. ſecretum . a miltis quod eſt ſecretũ· Laudibus efferã · i·
extollam. effero fers· extuli · ab ex et fero · et ex trãſit in f. vel re
feram . id eſt. expꝛimã. refero re tuli. Cõtuliſti gremio· i· poꝛta:
ſti vel nobis dedilti · hoc gremiũ mii. Beata viſcera viſceris et
re. in ſingulari. in plurali hec viſcera rumribus·i. interioꝛa V
bera n . g hoc vber vberis mãmilla. Lactauerunt actiue· · La
cteo lac ſugo.lacto lac p̃beo nato. Flluxit · id eſt· intro luxit illu
ceo ces xi. Duerpera que parit puerũ· hec puerpera. a puer et
pario · Notũ fecit ſalutare · i xpᷣm qui eſt ſalutare · i· ſalus . hoc
falutare taris Tecuʒ principiũ ego ſcʒ exiſtẽs dicit pater füio
De ſancto Steppeo.
p Rodigia ſunt maioꝛa miracula· hoc pꝛodigiũ ꝓdigii:N

„

ſtatuas.i. imputes ad penam ſtatuotuis · Secus pedes

id eſt iuxta Tacturã ·i· lapidum proiectionẽ fecerũt imx
iactura iacture et quãdoq; pro dãno ponit nautarũ qn

ctant merces in mare · Saxoꝛũ crepit intiũ . i. reſonantiũ · crepo

õ tu.tu in to.fit trepit o tas Tur bine · i. vento ·

bic et hec turbo· Quateret᷑ · i. concuteret
Inter ethereos i. aereos ſiue celeſtes· ethereus a . um. ab ethe⸗
SS . ., Rr 1L ISESE — —
re. Sinus ·id eſt · locus · hic ſinus quarte vłcliſicut ſinus
dicit᷑ ſinusi.locus. hoc ſinũ m. eſt vas in quo mulget᷑ lac
bea eſt veſtis regalis qua imperatoꝛes vti ſolebant · vnde t
beatus trabeata eatum. trabea in dutus · hic ponit pro carne
mundiſſima ſaluatoꝛis · Toꝛrẽtis · id elt · de toꝛrente · qui ha
toꝛrentes exponãt · id eſt· cum ſomitu circa caput ſe vertent.
à terreo res ˖ quod elt vertere ſiue voluere ·
» 18 De ſancto fohanne · VMWẽ
ArFr Gcubuit.id eſt · reclinatus incubuit . recumbo bis · bui ·
Blusẽta. i. fluĩa ſiue fluxus· hoc fluẽtũ ti · Potauit · i. bibit

SDup Intiphonis et Beſponſoꝛiis
et qñq; ponit᷑ ꝓ mĩſtrare potũ aliis.vt ſapiẽtia potant᷑ docti ¶
et deus potat electos aqua ſapiẽtie · Edere vel eſſe ꝓ comedeꝛe
In euũ:i in ſeculũ.hoc euũ eui · ꝓprie eſt ſpaciũ quod hẽt prin
cipiũ ſine fine · Sicut ſignaculũ·i:quid gloſum et ſpectabie n.
g · kn regno i. in gla regni fuit in trãſ figuratõe cui inteꝛ

fuit beatus iohannes. De innocẽtibus·
Efendis·i.vindicas· Suſtinete · i · expectate. Sub altare
dei · modo ſub ſeꝛuit accuſatĩ o Moꝛtalia.i:moꝛticina ſub
ſtantiuat᷑ in n· g· Coinqnauerũt.i.maculaucrũt.coinqᷓno nas ·
ſemp coꝛ · pe · In voces· i· ꝑ voces vel ꝓpter voces · D ealbaueĩr̃t
de pro valde ponit᷑ hic· R bimatu.i· a pacio duoꝛũ annoꝛũ. B
beinmatus q · decli · bimus a· um · q̃ hẽt duos ãnos · Rachel.ſ.audi
ta eſt ploꝛãäs· De ſancto t homa cãtuarienſi ·.
6G6Gatus thomas occubuit · i.moꝛtuus eſt. occũbo bis · bui ·
itũ· moir. (In circũaſione dii.
OIngratulamini.i. cõg audete· cõgꝛatuloꝛ aris.ᷣn quo· ſ.
cocdde cõcepit diuina miſteria Tũc foꝛma ablatiui caſus
vel illũ qui eſt foꝛma caſtis ſuſcepit viſceribus · Dudicii· caſli.
R epẽte · i· ſubito · Proceres q̃ſi ꝓcedẽtes eo ꝙ alios honoꝛe p:
cedebãt dicunt᷑ principes ciuit atis vel capita tribuũ. hic ꝓcer
ceris . m · coꝛ· mõ iſtud nomẽ tranſlatũ eſt ad quoſdã nobiles qᷣ
vocant᷑ catanii . Merilẽ.i.filiũ heri·hic herus ri · pma coꝛ.ðꝛ důs
terre. vnde hic ⁊ hec herilis et hoc le · qdð ad herũ ꝑtinet ſiẽ xpCᷣs
d patrẽ. Ouãs· i.letãs ſiue gaudẽs de quo ouãt et ouãs · foꝛ⸗
a tñ eſſet ouo ouas· Dollet ·. i.reſplendet.floꝛet·valet et excel
lit · polleo les.ſe · con· Cõmerciũ eſt cõiũctio et ſocietas nat᷑e di
uine et humane ĩ ꝑſona xp̃i q̃ſi cõmercatio n·g. Tẽplũ factꝰ ẽ
nõ fact ũ .· Nã ꝑticpiũ cõc oꝛdat cũ pᷣcedẽti gne. nõ cũ ſequente
vt verbũ eſt factũ caro · ſed n omẽ adiectm̃ cõcoꝛdat cũ ſequẽti
vt crucibulũ meũ eſt bonus vigilatoꝛ · vterus aũt bic precedẽ

intelligiturr De epiphania domini ·
Ntonuit · i · inſonuit intono as.nui.m.coꝛ: Prothoparẽtis ·i.p
mi parẽtis · a ꝓthos qð eſt pᷣmꝰ et parẽs · dꝛ ꝓthoparẽs ꝑe.coꝛ ·
ſi ſit vna ꝑs · Edita·i · gnata.ab edoꝛ erisquod eſt parioꝛ.
rM ſ In octaua epiphanie domini. MßMBͤ
DW C Frcumamictans · circũamicio cis · ciui· amictũ tu ·tu ĩ to.

Suꝑ AIntiphonis et Reſponſoꝛis
circũamicto as· Inde circũamictãs· multi habẽt falſ⸗ az literã ſcz
circũamictẽs. tacito ergo m· ꝓferat᷑ cercũamictãs.i. tegẽs ſiue
vndiq; operiẽs · rrorat · i.fecũdatirroꝛo as · me· pro. qð eſt
prie bumectare ſiue ꝑfundere et irrigare. Aculeus · i· ſtimulus
ſq ipſe dyabolus vel cõſciẽcia · Ctem aculeꝰ eſt quoddã genus
toꝛmẽti ad modũ acuſ acuti · m. g· Aqua io ꝛdanis ſtupuit · i · ſtu
poꝛem admiratiõis p̃tendit ſermo eit metaphoꝛicua· .
= Dominica in lxx.
. l lignis leuigatis · i.leuiga politis· a leuigoꝛ aris In ar
ticulo.i in initio · ma. ge · Obd uxero · i. operuero obduco
n velamẽto · i. in operimẽto n · g · eſt · Dñnica nax.
Vaãtocius ꝓpꝑate.i ·quãto citius poteſtis· a q;dto et ouus
id eſt. velociꝰ et citiꝰ ocis grece velox latine· et compatf᷑·
ociS ocioꝛ ociſſimus. BDominica inl. ”M
D uicẽ m · c. hec ilex cis· ẽ arboꝛ glãdifera. Mãbꝛe ẽ nomẽę—
wſiri De or . i de igne vlnomẽ ẽ ciuitatis Zn. i.dñica xl.
Nter veſtibulũ i.poꝛticũ ng. Heſtabilis ſuꝑ malicia · i · pcell.
a pᷣ̃ſto ſtas.qð eſt ante ſtare pᷣeſſe pᷣcellere · qui maoꝛ eſt
miſerico:dia qᷓ; noſtra malicia. Dinnaculũ·i. aſtigiũ ſiue ſum⸗
mitas n . g· a pinna qð eſt ſummitas cuiuſibet rei· Que pon
in antiphonario et ſumunt᷑ de textu biblie require ĩ mamor

n paraſceue · ô
Iptabunt . i. deſiderant᷑ an imã iuſti ad moꝛtẽ ꝑ ere
Pprocurabũt · capto · i· frequenter capio et deſidero· Dal
gauerũt · i · obſcurati ſunt in videndo. ꝓpter nimias lacrima
Caligo as.m· ꝓro.Agpos Otheos· iſta vocabula exponũt᷑ ſub
ſequẽter per latina·i. ſ. anct?* deus Agyos & kiros · i: ſanc
tis· Agpos athanatos elepſon. ymas· id eſt· ſancte et im
lis miſerere nobis. Vnde Iigpos ſanctꝰ.i. ſine terraab a R
ſine et geos quod eſt ter ra:theos deꝰ. IEſ kiros · i·foꝛtis: athana
tos immortalis ab a quod eſt ſine et thanatos quod eſt moꝛs
ſiue moꝛtalis. Glepſon· id eſt. miſerere· Pmas · id eſt. nobis · xn
miſſa cũ dicit᷑ kyrieleiſon· dicit᷑ kprie.id eſt· domine nam kyri
os ꝑ vVnũ r. diei᷑ dñs. Gleyſon aũt idẽ eſt qð miſerere· vñ cirie
triſſillabũ · i. dñe · eleyſon tetraſillabũ per dyptõgu.i. miſe rere
Fpÿeeleyſon · i · xp̃e miſerere · Aiud grecũ ſi onat in miſſa ſcilicz

SDup Intiphonis) et Reſponſoꝛiis Clvi⸗
ortodoxis ·. i· catholicis ab oꝛtos quod eſt rectũ a doyxa quod ẽ
gła· Inde oꝛthodoxus ya:qui ⁊ que recte de fide ac notitia deo
gloꝛiat᷑ · et põt eſſe adiectm. Tria vero ſonãt ebraica ſcʒ amen
et alleluia et oſanna· Oſanna. i ſalua obſecro · Amẽ · i. vere ⁊ fi
deliter aut fiat · Aleluia.i.laudate ſiue głiſicate dñm.
l De ſancto Andrea:
Rux dedicata · i · cõſecrata Cxpaſſis manibꝰ debẽt ſeribi
et ꝓferri nõ expãſis quia expando in ſupino facit expal
ſum · v· Hãdo facit paſſum pateo patioꝛ quoq; paſſũ· ſed vſus
et vi ciũ ſcriptoꝛũ pᷣualuit ĩ cõtrariũ ¶ De ſancta Ignete vᷣgĩe ·
cIVIrnis ſpurcicias ·i · immũdicias · hec ſpurciciaa ſpurcus
aa. um · qdð eſt turpis fetidus et immũdus: Admittã · i · re
cipiam · ex ad et micto tis · Vernãtibus gẽmis ·i:clarẽtibuſ de
lectãtibus a verno as. Modulãtibus vocibꝰ cãtat · i · dulcibꝰ et
meelicis ſiue melodiatiſ· a moduloꝛ aris vl modulo as · in eodẽ
ſeenſu qs eſt dulciter cãtare et melodias facere· modulatus ta·
tuʒz· Subar auit · i ſpõſauit· ſubaro as.ex ſub et aro as ·q̃ſi ſub
tus aro et tũc coꝛ: m. Vel ſubarro ꝑ duplex r· ex ſub et arra re·
vl'arro as · quod nõ eſt in vſu q̃ſi quadã arra obligare. Vnde qᷓ
dam magn“ magiſter dixit · Quã ſpõſus ſubarat · Pus arrabo
ne ſubarrat · de vtroqʒ p̃t hic ĩtelligi. Qyclade vna ꝑs.i· pallio
circũtexto et multos circulos cõtinẽte · hec cyclas adis · m· coꝛ·
vel cicla cle · pro eodẽ. et tũc diſtinguit᷑ cicla texta de auro· Ce⸗:
8. i. goltas f· g · ¶ In purificatiõe beate marie ginis
NPaopmpãti dicit᷑ obuiatio vel occuꝛſus appellat᷑ feſtũ e⸗
rificatiõis· quia ſimeon et anna obui auerũt dũñe et filio
enedicto: naturã ſapit femĩ indeclinabilis · In vlnas· i. in bra
hia ·hec vlna ne· Affatũ.i.allocutũ.ab affoꝛ aris · et regit ac⸗
uſatiuum· De beata Agatha · H
NAgenua i. nobilis: ingenuus a. um · cui cõpetit libertas ex ge⸗
nẽ · Ex ſpectabili gne qð ſcʒ alii honoꝛãt qñ vidẽt adiectm̃ ter · ð
cli· Dire.i·dure crudelitatis homo.durus a· um . i · valde crudel
Suxiſii · ſugo gis·i:lac attrahẽdo lãbere.n eculeo·i:in inſtru⸗
mẽto ſiue toꝛmẽto ad modũ equi facto · hic aculeuſ ei.t᷑n ſtadio
iiid eſt i curſu · hoc ſtadiũ dii · ppnie eſt octaua ꝑs miliarii · Ago
nem i· pugnã · hic agõ onis · Reſtaurat.i· reꝑat et reintegrat ·

*

Sup Kntiphonis et Reſponſoꝛiis
Velũ qð eꝛat circa altare n· g. Saphiro.i.lapide pᷣcioſo.coloꝛiſ
celurei m. pro · m. g· eſt · S De ſancto Eranciſco.
NVſtulit angelus beatũ iobãnẽ · i· eleuauit · tollo lis· ſtuli
NXAypicẽ · i· ſummitatẽ liteꝛe ſiue metulã que et ſi nõ ſigniſi
cet tamẽ facit ſigmficare vl'literã ſimpliciter. hic apex icis. Vel
pro ſaltẽ. Nec iota.i:minmimã literã apud grecos trãſgreditur
Regerit. i. refert· regero ris· geſſi.geſtũ·nõ eſt hic dicẽdũ redi⸗
git · Auriga ge. eſt bubulcus m· g· Increſcũt .i. multiplicant᷑ et
inualeſcunt increſco increui·Vt · id eſt · poſtq̃; · Mox · id eſt · ſta
tim · Secedit · i diuertit et ſe trãſfert ſecedo dis· Conſultãs· i.a
deo cõſiliũ requirẽs a cõſulo· v· Cõſulo te poſco tibi cõſulo cõ⸗
ſuliũ do · Inſigne · i. reſpõſum ſignificatm̃.hoc inſigne nis · adie
ctiuũ ter · decli · Vilpẽdit. i · cõtemnit vel deſpicit · vilipẽdo dis·
Squalẽti vultu cermt᷑· i:ſoꝛdido a ſqualeo les.quod ẽ ſoꝛdere
et eſſe vel fieri aſperũ vel ſqualidũ ·et eſt qñqʒ idẽ qð ſplẽdere
ITmpetit᷑ · i. iuuadit ſiue iniurioſe percutit᷑ ·impetoꝛ teris · impe
titus ad modũ qᷓ̃r· cõ.eſt in ꝑreterito et ſupino· Dertractũ · id
violẽter et inhoneſte tractũ · a pertrahoꝛ heris · Domi aduerb
aliter · Obiurgãs · i · reprehẽdens et vituperãs· Vincit·i.ligat
v· Viuo facit vixi · ci· vinco · vincio vinxi. de hoc agit᷑. Non cedit
ymo occurrit furie patris. Effrenati ·id eſt.ſine retinaculo
tatis ad v̈bera relaxati adiectm̃ eſt· Ad pꝛeſulẽ. id eſt · ad epiſ
pum·preſul preſulis maſcu.generis·Cxulẽ · id eſt · pere
et hoſpitem. exul exulis maſcu:generis vel cõmunis· Seminu
do coꝛpoꝛe· id eſt· medio nudo:· a ſemis quod eſt mediũ· indecl
nabile et omĩs generis. et nudus dicit᷑ ſeminudus ſem
da dum. ZHelatoꝛ id eſt: amatoꝛ maſcu · gene · In cenobio i
in monaſterio: hoc cenobiuʒ nobii:a cenon quod eſt cõn
quia ibi agitur cõmunis vita· Inde cenobita cenobite. cõ
generis· Cenon grece latine dici᷑ nouũ vanũ et cõmune.x
non dic vanũ cenon cõmune nouumqʒ. Minc cenobite quib
eſt cõmunio vite. Sub typo · idẽ· ſub figura· hic typus pi.
ra et ſimilitudo· Ttem foꝛma ſtatus et quedam herba et tumor
ſuperboꝛũ dicit᷑ tipus cipicus figuratiuꝰ.Nutu.i.volũtate vel
cõſẽſu·̊ nutꝰ us ·tui.ẽ volũtas cõſẽſus et ſignũ qð fit oc ul lt
maib Innitit · i· adhet· ĩnitoꝛ riſ adheꝛẽ ⁊ appodiari.Vt.i·pꝰ qʒ

,Dup Antiphonis )et Beſponſoꝛis Aernm
Merita ſancii remuneꝛant᷑· id ẽ. p̃miant᷑ vel honoꝛant᷑. Nouis 6
natis.i filiis· Cõtemptꝰ. i abiectus· a contẽnor eris: Krea.i. i
mũdo. Viuit vita gle quondã fuũᷣctus ·i· vſus vita gratie· fügo
eris · füctus ſum oꝛreo:i.granario n. g ·. Subſtituẽs. i. ꝑdeuo
tionẽ ſubiiaẽs vel ſubſtituẽs. quia poſi moꝛtẽ eos imitatoꝛes
habuit ꝑ cõuerſionẽ et cõuerſationẽe. Abſoꝛtus i: ꝓfũdatus et
circũfultus. ab abſoꝛbeoꝛ eris. abſoꝛtus ſum. Quadrãſ.i:numꝰ
cõtinẽs duo minuta·hic ponit᷑ ꝓmĩmo pctõ m. g. Nouiſſimꝰ
ꝓprie dicit᷑ vltimus.qñqʒ viliſſimus.hic ponit᷑ pro mĩmo. Ee
derãs.i.copulãs et cõſociãs·a federo as. Obtẽperãs·i.obediẽſ
ab obtẽpero as· Inquit · i. dixit. inquio is · it · inquiũt inᷣſti ĩqt
et inꝗᷓ inꝗat. ter. con · i. dicere · Enq̃; ꝓ certe adubiũ affirmãdi ·
Inqᷓ; etiã eſt verbũ defectm̃ qð ſatis facit tribꝰ temꝑibu s m
guoſdã. Vnde inq́; ponit᷑ pro dico pro dixi ꝓ dicã · v. Preſens
pteritũ dic inꝗ; ſiue futurũ. Callẽ interminũ · i. ſine termĩo et
Eneintermin⸗ na.num. Nã cupiditas nõ terminat᷑ nec fini
diuitiis vel pecunuis hic callis eſt via. ꝓprie ſemita. Precludit
io eſt. interdicit · et quaſi claudit. Coꝛ extraneũ·i alienũ a curis
ſeculi adiectm̃. Biſſenarius.i. duodenarius m · g. a bis et ſenus
um quod ꝑtinet ad ſex. Mna in ponderibus eſt dragma vel
due libre et ſemis vel dimidia . mna mne f. ge · et . de · EBener
as et feneroꝛ aris inuenit᷑· deponẽs eſt mutuare vel mutuarri
dare ad vſurã et acciꝑe · vñ feneratoꝛ q ad vſurã dat vl accipit·
ponit᷑ pro prudẽtia lucrãdi ſpũaliter· Doctus ea que ſuùt ꝑ
ectionis· doceoꝛ grãmaticã. Affuit · i· aſtitit· aſſum ades affui.·
Effigies · i· foꝛma et ſilitudo fe · g· et qnte decł. Carnis liuide ·.i.
nigre a liueo es liui dnigren⸗ cere · ꝓprie tñ dicitur liuida exꝑp⸗
uſſione virgarũ vel baculi· liuidus da· um · d icit᷑ qñq;ʒ inuiduſ
Pretẽdere ·ideſt oſtẽdere.demõſtrare:O virũ mirabilẽ. qñ in
teriectio admirãtis adiũgit᷑ accuſatiuis ſu bintelligendũ ẽ ᷣbũ
cõſonũ ſentẽtie· a quo regat᷑ ille accuſatiuꝰ qui nõ poteſt regi
ab interiectione · Dat aurem : id eſt. efficit intendẽtem · Prope·
id eſt · celeriter aduerbiũ qualitatis vel temꝑis· a properus ra.
um. rodere · i. manifeſtare et oſtẽdere. et quãdoq; eſt prodi:.
tionem facere. pꝛodo dis · didi · prodituʒ· Mec vola le: eſt palma
manus. De beata maria magdaleaan.

”cs

Sup antiphonis et BReſponſoꝛiis
Agdalena attulit alabaſtrũ ſiue vnguentũ · Moc alaba⸗
qnq; ponit᷑ ꝓꝑ ipſo vnguẽto.xtergo gis·exterſi · eſt ſiccare et
müdare.· Rigare eſt madefacere adaquare ſed ponit hic pro la⸗
uare. “”” 17
NAMDultat · id elt · deridet · ſiue illudit frequentatiuũ eſt ab
inſilio inſilis inſultum. Degener degeneris cõmunis ge
neris dicitur qui eſt extra generis dig nitatem. qui de optimo
genere natus inhoneſte viuit ſcez ignobilis qui nobilitati ge⸗
neris nõ reſpõdet · v. Degener et ſoſpes pauꝑ quoq; diues et
hoſpes · Om̃is erãt olim que ſunt cõmunia nuꝑ. la net te.i· ex
cere ſtimulare. Vrgẽtes carnifices dicunt᷑ vel qͥa mẽbra ſtrige
bant. vel qa miſtros inferioꝛes afferre prunas cohercebãt vel
foꝛte vrgebãt ·i.ĩpoꝛtune inſtabãt.· ſicut dici᷑ ſolẽnis vrgebat
id eſt. certe vel vere · Regirai·reuolue regiro as: mpro:Eſtua

tus · i· igne cõſumptꝰ· ab eſtuoꝛ aris· eſtuoꝛ ab eſtus·q· de· Vr.

*„

i. cremaret᷑ vroꝛ vreris vſtus ſun.
(n aſſumptione beate marie virginis
Eſuper riuos aquarũ. De ſuꝑ due ꝑtes ſunt Dies
a vere vernꝰ a:um· Aromatiʒãs·i.redolẽſ.ab aron
a3. N. lonilibu 8.i oꝛna mẽtis ectoꝛig mo nile lis · n · g · 1
Res notat amotas ſupra ſuꝑ iĩmediatas · Tanua leti·i · moꝛ
Moc letũ ti·i.moꝛs ꝑ cõtrariũ quia tollit leticã · Stellato ſo
id eſt· ſtellis oꝛnato nomẽ adiectm̃ eſt. Eructũ vel fructui vit

[De beato Laurencio.

*

In decollatione ſancti Tohia baptiſte
Iſſo ſpicularoꝛe·i. gladiatoꝛe:a ſpiculũ uli .qʒ eſt lancea
breuis vel ſagitta.· hic ſpiculatoꝛ toꝛis· Diſcus · i· vas ro
tundũ: deſuꝑ valde extẽſum.v. Eſt diſeus ludus· diſcus quoq;
regia mẽſa· Diſcus ſcutella tibi diſcus ſit quoq;ʒ maprũa.
IItn natiuitate beate marie virginis
1* Eecolimus. i: ad memoꝛiã reducimus.recolo olis· ex re e

4 .
„

—

Zuper Antiphon is et Reſponſoꝛis. Qx S
colo. Tiluſtrare eſt illumĩare illuſtro ſtras · vita inclita. id eſt. 2
gloꝛioſa et preclara. Tuuamẽ·iadiutoꝛiũ neutri. ge· Precelſus
a : um · eſt pre aliis altus et glonoſus. Adoleo adoles. id eſt · cre
mo vel incendo. AIn feſto omniũ ſ. anctoꝛũ.
NNachoꝛete pe· pro.ſunt heremite. hic et hec anachoꝛeta
lte. q- coꝛ angẽs ieiuniis. vel ab ana quod eſt ſurſum · et
choꝛus. qceleſtẽ choꝛũ inbabitäss. ⸗
De beato Nareereio.
NRthecuminus.i. in fide inſtructus · et nõdum baptiſatꝰ
diecim̃ poteſt eſſe a catheſiſ quod eſt doctrina vel locꝰ
dooctrine. catheciʒo zas· plura ſi nat v.· Cõſumat cõfirmat rep
hendit ſiue refutat. Inſtruit infoemar docet imbuit · hec cathe
cizat· Cuneus cunei eſt ſocietas maſcu · generis · Deificus deifi
ca cum · id ẽ. diuinus na. num Antiſtes titis.ẽ epiſcopus maſ.
generis· Choꝛuſcare eſt reſplẽdere. Mie globus globi eſt rorũ
dus aceꝛuus cuiuſlibet rei · volumen et augmẽtum.Hic glomꝰ
mi:⁊ hoc glomus glomeris pro eodem ſc; pro adunatõe 1glo
meratione ſiloꝛum · . Mic glomus hoc ve · glomus fili glomeꝛa
tio fertur · Tercia reſpõdet reliquo primoqʒ ſecũda ſcq; declina
tio· Hoc nomenq; globus alis poteris dare rebꝰ. ſiẽ patʒ H ꝓ
gne ſic et in helia. Imminere eſt inſtare.ĩ. mineo ĩmines. Reni
tens tentis ˖ media coꝛrepta· a reniteo tes.dicit᷑ reſplendeng et
ucidus.Egregius gia um. dicitur nobilis quaſi extra gregem
gnobiliuʒ tractus. Sinus Abrae dicitur locus vbi eſt abſentia

omniſ mali et preſentia om̃is boni· quõdam dicebat locus vbi
rat abſentia mali · ſed nõ preſentia boni·maſc.generis et är⸗
te declinationis · Halma palme ponit᷑ pro victoꝛa femĩ gene.
Qanorus a. um. dulciter canens. Vc
De beata cecilia virgine ””MM
Onneptus eſt timoꝛe quaſi ſimul raptus. a coꝛripioꝛ cor
nnperiſ ARpis tibi argumẽtoſ: a. i. pro fructu ſollicita arga
mẽtoſa· adiectiuuʒ eſt. Perferre · id eſt. deferre ſiue referre hic
PDerfero pertuli perlatum in ſ upꝑino · Gia interiectio adhoꝛtan
tis- Valedicere eſk in receſſu ſalutem imprecari.valedico vale
dicis. Doſco poſcis popoſii ſine ſupino eſt poſtulare. Ema⸗
no emanas media producta eſt extra manare · id eſt · fluere.

Per girũ i circũitũ · girꝰ ri · m · g· inuice p

Supꝑ Intiphonis et Reſponſonis

ie vut vtes
ab p̃poſitio recipit aduerbiũ loco ſui caſualis. 6 entuplũ põt
eſſe nomẽ· cẽtuplꝰ · a. um. qð tñ tenet locũ adubii cõꝑandi Tu
to tas eſt defẽdere et aſſecurare:et inueni᷑ deponens a tueor
eris · Cuge · i. letare gaude bene vale· aduer · letãtis · laudãtis · v
hoꝛtãtis· m Dapiã interiectio applaudẽtis · Nota preter hboc
ꝙ euge qũqʒ ẽ exultatoꝛiũ. ʒech·xxv. Nro eo ꝙ; dixiſti euge 6
qñq; inſultatoꝛiũ. Hſal. Dixerũt euge euge· viderüůt oculi nri ·

qũq; adulatoꝛiũ. Nſal. Eerãt cõfeſtim cõfuſionẽ ſuã · qui diciit
mihi euge ˖ quãdoqʒ; adiuratoꝛiũ. Gʒech· xxvi · cõfracte ſunt poꝛ
te põpei · quãdoq; applauſoꝛiũ ſicut Math̊.xxv·et Luce xix · cu

ge ſzue bone ꝛẽ · Domina eſt poꝛta ꝑuia.i.ꝑ quã põt intrari ad

vitã. puiꝰ a :um· Ipſa area cõpluta.i:irrigataa cõpluo is · ⁊ cõö

pluoꝛ eris cõplutus ſum · De aqua benedicta ·

Ic exoꝛciſmus mieſt adiuratio ſiue increpatiõis ſermo

1 õtra dyabolũ vt diſcedat · B exoꝛciſta· i· adiur atoꝛ vl in
crepatoꝛ: exoꝛcizo as. eſt aquã vel aliud ꝑ exoꝛciſmũ benedicẽ ·
Super canone miſſe .
Ic ſi urculus li. eſt ramꝰ. Mic canon onis· dicit᷑ regla· qa
hdhaeeẽã fit ſacramentoꝛũ confectio· Mic etiã dicit actio qꝛ cã
in ea cum deo agit᷑ · Dona offerimus propter panẽ in quo
farina et aqua. Munera propter vinũ in quo eſt aqua et v
Sãcta ſacrificia propter vtrũq;: Oblationẽ noſtrã i.hãc n
riam terrenã ad coꝛpꝰ fili Benedictõe repleri petimꝰ ſicu

am evuctũ coꝛpuſ in vgine ſpuſancto cõceptũ et benedi

eſt. aſcribi etiã petimus et approbari ad foꝛmã coꝛpis fün d
vnitã diuinitatiet ratã · i · veritatẽ fieri finaliter poſtulam

ſic fiat in fide noſtra rationabilis et pro deuotõe accept ab
ſtãtias in xpᷣo ſignificãdas ſcribit᷑ litera v. que ex vna ꝑt

ritur et ex altera ſequẽti cõnectit᷑ ſiue cõiungit᷑ quo deſi gnat᷑
chꝛiſti bumanitas: que a ꝑte matris inchoat᷑ ⁊ diuinitati copu
latur · Nam ꝑ literam d.que circuloſo oꝛbe vn diqʒ claudiẽ · de
ſignat᷑ diuinitas chꝛiſii· que nec initio aperit᷑ nec fine claudiẽ
ſiue terminat᷑· Rpex aũt quo litere in modũ cruds cõiungunt

eſt ſacra crux ꝑ quã humana diuinis ſociant᷑ ·

up bimnis de tempoꝛe.
Sup hym nis et primo de tẽꝑe QAxx

»

Riimso dierũ ꝛc. Toꝛporibꝰ. i. pigriciis 2 ſ. õnolentiis.
+W a toꝛpoꝛ poris:mepꝓro · Ociꝰ.i. velocius ſolito:ocis
N gaece latine velox dicit᷑. a cõpat᷑ ociſ ocioꝛ ociſſimꝰ. Qui
8 qʒ·i · Nicũq; quiſqʒ quẽqʒ quodq;ʒ vel quidqʒ. ARffatiʒ. m· coꝛ.
e id eſt· valde abũdãter. f fatim.i:aſſidue ex ad a fatim quod ẽ
abüdater et valde. Eeda·id ẽ immunda · Lubrica.i luxurioſa.
f. Compago.id eſtcõiũctio corꝑis cum anima. hec compago gi
R“Rr nis : me · pro. Auernus ni · eſt inſernꝰ quaſi ſine vere · ma · g. vel
fe · ge · ſeom quoſd am. Cremari·i cruciari. Ncrius · i: fortiꝰ vel
fDH duriꝰ. Probꝛa dicũt᷑ peccata ꝓpter que homo eſt ĩ opprobrio
hꝛa aoc ꝓbrũ bri · Diluere · i· abluere et delere. Diluo uiſ. a di luo
Quuuo pro ut. Gxules. i· alieni et ſeꝑati. exul lis· me· coꝛre · cõ · ge.
Qelebs libis. m. coꝛ. o. ge. dicit᷑ celeſtẽ vitã ducens · i· virgo ca
ſtꝰ ſine ſollicitudine ſeculari · vel vir ſine vxore .· hic celibatꝰ q·
n dej ẽ virginitas· Vt. i:ſicut. Cernuꝰ a: um.i·humilis· p̃clarus.
. mũdus: icuruatus. accliuꝰ.ſedulus.Moc melos ideclinabile. et

hict melos lodis ·i· dulcis cãtꝰ et dulcis modulatio.
FTerne rerum conditoꝛ · 2c. Nota differentiam. v. Eter
num ſine pricipio et ſine fine manebit · Derpetuum te
net mitium finemq;ʒ repellit · It ſempiternum vult finem prĩ
cipiumqʒ· Preco diei gallus·id eſt. nuncius:maſ·generis·
HPeruigil:i:vigilatoꝛ:omnis gene.vel com· ꝑuigil gilis.m.coꝛ
Pta Luy dicitur nocturna que tenebris eſt admixta illa ma⸗
nifeſtabitur viantibus id eſt am bulantibusa vio vias venit
vians viantis omniſ generis. Noctẽ a nocte ſegregat. lux que
peccatorem a peccato reuc cat· Lucifer luciferi eſt ſtella matu
tina maſculim generis.Soluit polum caligine · id eſt· illumi⸗
nat celum fugatis tenebris · polus poli. maſculini generis .
Qaligo caliginis femĩni genenis diatur ludſer exctatus qui
ante videbatur nobis dormire. Hic et hec nauta naute dicitur
qui regit nauem· Dontus ꝓonti maſculmi generis dicitur ma
re.Eretum freti: neutri generis eſt maris feruoꝛ vel inunda
datio · Miteſco miteſcis eſt tranquillari et ſedari· Nota dif᷑
ferentiam · Vnde uerſus · Dontus ponte earet · ſed ab equo
dicgcit᷑ eqquor · At freta cũ feruẽt: mare dicas cũ ſit amarũ:. NHetra

Suꝑ bymnis Rocte nbi.
eccleſie dic petrꝰ. Diluo is · eſt delere · ſiue lauare et purgare
Strenue ·i.feſtinãter · Labo. as.idẽ eſt quod laboꝛ eris· ⁊ debzʒ
hic poni labãtes pꝛopter verſũ iãbicũ qui requirit iãbũ in ſe
cũdo loco · ſʒ eẽt ſpõde ſi dicẽt᷑ labẽtes . qꝛ laboꝛ eris · ꝓ · p· labo
as ãt coꝛ · · Diſſicio cis · cui · ſectũ · i. diſſecare · diuidere · diſſipaẽ
abrũpe · a dis et ſeco as.⁊ trãſit ad terciaʒ cõiugatõeʒ· hic de⸗
bet dici mẽtis ſõnum diſſice · nõ diſcute. Primũ.i.maxime · So
net · i. laudet · ſonare ponit᷑ hic pro laudare ·
nocturnum ;
Octe ſurgẽtes ꝛc· Reboo boas· ꝑ e·ĩ pᷣma ſilla 1 ñ ꝑo · i.
eſono as · hic dicitur reboat in om̃i glor ia · m·

ſ laudes dominice ·
¶Qce iã noctis ꝛc̃· Hic niſus ſus · ſui· dicit᷑ conatꝰ· a nitor
9 a miſeroꝛ aris · deponẽs eſt ⁊ trãſitiuũ ·
miſereoꝛ reris · ad hoĩeʒ ſpectat cũ datõ.
IFIFd primam,
Am lucis oꝛto ſidere · i · ſole · ſidus deris · ne · g· Zupplex
ces.·m.coꝛ·⁊ o· ge · dicit᷑ humilis. Hoꝛroꝛ dicit hic ſhen
tas ⁊ malicia · Litis · i · di ſcoꝛdie · lis litis · f. g· Eoueo ues· ponit᷑
pic pꝛo abſcõdi 1 coopiri · Vecoꝛdia ef . g · i· ſtulticia Wſiſto s.
id ẽ· lõge fieri · Sors.i: naturalis cõdido vel diuina diſpoſiti
noctẽ reducit cũ dies abſceditt lam ·
I Vnc ſãcte noõ ſpũs. Spũs ſẽs ẽ vnũ pri ⁊ filio ꝑ eſſẽtiĩ
Auuẽ rogamꝰ. Ingeri · i. ĩtꝰ geri ⁊ ĩmittiĩgeroꝛ reris. Elã
meſco cis.a flãmeo es.mui.ſine ſu·flãmaſco as.vᷣo a flãmo aſ
c reprobãdũ in hoc loco ſi qũ lega?· Id ſextã.
Ectoꝛ potẽſ verax deꝰ · Inſtꝛuo is: ponit᷑ hic pro ordina

Grũ deꝰ tenax vigoꝛ:M veſpe ris dicit᷑ pꝛo hoꝛa.v· Ve
a vłin e vl ĩ ũ pꝛo tpe dical. Ri rorũ cãtãt·re rarũ tĩp
plłiãt· Quo ꝓut· cõiũctõ adiũctia · ¶ In dñicis dieb ad ve
Veiſ creatoꝛ optie · Teter tra·trũ. ðꝛ obſcurꝰ nigꝗ ⁊ tene
SD bꝛoſꝰ. Qaos ĩdecł. Sꝛ cõfuſa obſcuritas · v.Eſt chaoſ ĩfeꝛ
nꝰ cõfuſio pnᷣcipiũqʒ· Ill abo: ris · m. pꝓ.ẽ ĩtlabi ·ſʒ ꝓ fugẽ 1 de
ficè p̃t accipi l potiꝰ ꝓ adueĩre Exul c g · põit p expte et aliẽa
aa amare vite· Elligo as. m.c.ẽ ĩtꝰ ligar· Intimũ celoꝛũ ðꝛ xppᷣs

M Sup bimnis dee tempoꝛe· Cl.
Hulſare konit hic pro inquirere “s
tGSGlucis ante terminũ · Eic preſul lis · dici᷑ hic defẽſoꝛ. S5
nia i. vane illuſiones. Bantaſi mata . i. apparitiones mali⸗
fnorũ/ pirituũ quibus anima fatigat᷑ hoc fantaſma atis· Dol
uo luis. ꝑ duplex l.id ẽ. maculare et fedare· a poꝛro ⁊ luo.Luo
luis eſt redimere · fugare tenebras- punire mala: impreg nare
oues et eſſe in ardoꝛe coitus quo ad bruta.vᷣ. Crux luit.es cer⸗
po. lux mala. pingnꝰ ouẽqʒ · Tenebras dicit᷑ et luere qñ ſalit᷑
ouis· Cerpo oniſ. dici᷑ aries ſiue veruex. 3 Beria ii· ad matu.
Onmno refectis artubus · Artus m.e g · et · q · de. dicit mem
brum. Refectio iſta ponit᷑ hic pro ſatietate doꝛmitionis
Imbio bis. ex am et eo is· inter ſita b · dict crcũdare honoꝛẽ
appetere vel aliud deſiderare. ſed hie accipit᷑ pro feruida intẽ⸗
tieone deſiderii in bona ꝑte. ambio ꝓducit ſi upinũ · et mutat e. ¶
i.. Ambio ſumit io. retinẽs veſtigia quarte. Cetera ſunt in oo
gq]qlue veniut ab eo· Infero infers. intuli:eſt intus ferre · Labaſco
ſcis · melius ſtat hic q́; labeſco ſcis·labeſcat· i. di ffugiat et eua⸗
dicit̃ culpa. Qoncinẽ ⁊ canere ponit᷑ hic ꝓ
ndar. NRAId laudeg. äl
Hlẽdoꝛ patern e gloꝛe. Dierũ illuminãs modo traͤſit p.
ticipium in nomẽ cõſtructione ſi ha bet᷑ hic dierũ Rllabi
imus . i in nos deſcẽdere. Mico as · eſt reſplendere . inde mi
ans tis·o · g. Mic nitoꝛ nitoꝛis dicit᷑ ſi plẽdoꝛ a miteo es· Derpes
Fetis ·m· coꝛ. et o. g·i:ppetuus· Moc iubar aris. m.coꝛ. in obliqſ
ſi qñ inueniat᷑ eſt ſplẽdoꝛ· Relego as.m pro · eſt expellere et bã
nire ſiue cõdemnare · hec litera eſſe debet hic releget nõ religet
quod coꝛ.m. et faceret malũ vſum. Secũdo as. eſi. ſtera ſacc
et coꝛ. Pmã et debet hic eſſe ſ. ecũdet et nõ fecundet Moc crepu
ſculũ li·dicit᷑ initiũ diei vel noctis: a creperon quod eſt dubiuz
vñ ania neſcit crepuſculũ qũñ in ea nõ remanet dubiũ. Nuroꝛa
totus dicit᷑ xp̃s qui eſt totus lucidus. Moueho his uexi. uectũ-
dicit peul vel ãte vehere. promouere. et extollere qᷓlibet ſigni
ficatio p̃t cõpetere iſti loco· DProdire eſt in aptũ venire ex pro
et eo is interpcſita d. Id veſperas. HD
1 MVjmenſe celi conditor· El uẽtum fluẽti dicit aqua fluss
fluẽta diuidũt qñ aq̃ in ſuperioꝛes et ĩferioꝛeſ diſtiguũt᷑

SS up b is de tempe; .
Solum li. dicit᷑ terꝛa que tãq; ſolida ſuſtinet illa inferioꝛa · vel
ſolũ dicit᷑ hic terre ſuꝑcies que diſſiparetur ſi aq̃s vndiq;ʒ opi

ret᷑. Hic limes mitis· m. coꝛ · ẽ via tranſi uerſa per agros 1 eſt fi

ms vl terminꝰ ⁊ ſic ponit᷑ hic · inde limito tas·i · termĩo nas ·
— Eeria tercia ad nocturnrnumX
Onſꝛs paterni lumĩs· Mec caterua ue. dicit multitudo
¶Aaue turma vnde cateruatim aduer cõgregandi · Obruo
is. ex ob et ruo is trãſitiue ponit᷑ hic pꝛo depmere et deiicere ·
—ʒ— MW AIod laudes
es diei nũciuùs:hic hec ales itis media coꝛre. dictur
5⸗ auis . 1 ponit᷑ pro gallo · Mic et hec deſes ſidis · me · cornr ·
dicit piger · Cio eis ciui:ꝗ· cõ. eſt vocare:et ſic ponit᷑ hic · Ttem
cieo es ſecũde cõ· accipit᷑ pro eodẽ · Diſſicio cis ſec ui.me· cor.
in Firiet ſupꝛa in bimno Eterne rerũ conditoꝛ· Diſſice ?⁊ non
ingerere eſt intꝰ

diſcute . i. diuide vel diſſipa 1 abrũpe. Lum
gerere 2 lImittere · ĩgero ris · geſſi · A veſpas
Uluris ingẽs cõditoꝛ.· Gruo is. id eſt. libero · terra eru ii ··
quãdo ab aquis coopiẽtibꝰ detegit᷑. Euluꝰ ua· uum diec
tur rul et rubeꝰ a fulgeo ges · Deruſt a. um. dicit᷑ valde adu:
ſtus vl ĩflãmatꝰ:a ꝑuro ris uſſi. uſtũ· Obtẽpero ꝑa ſ· i. obed

C. Eeria quarta ad nocturrrn.
⁹Erũ creatoꝛ optime Hic ſopoꝛ poris eſt pꝛofũd? ſõnus
UWerſus a· ũ· elt profũdatꝰ.a mergoꝛ geris · Rro⸗ heta ĩ
noĩatiuo. ꝓ beta ſicut noctibꝰ.nõ nouimꝰ ſicut multi abent
Cenſeo es:ſui · dicitur iudicare iubere ſtatuere ſuadere nomĩia
re eſumare numerare · ꝓ ſtatuè vel oꝛdinare poteſt hic accipi··
Ox et tenebꝛe et nubila:Moc ſpiculü li · ponit hic pꝛo
io. Coloꝛ non cealoꝛ: Hie fucus ci. eſt herba quedam
ua fit tinctura que etiã dicit᷑ fucus . ⁊ ſic accipit᷑ hic. inde ſi
co cas. eſt coloꝛare.et pro quolibet ſ uperpoſito coloꝛe acci pirk
Item fucus eſt vermis volatilis maioꝛ ape 2 minoꝛ ſerabꝛöne«
mel comedẽs ſine labore Item fucus dicitur mendaciuzʒ · fra us
dolus inſidie· aſtutia Fllino is· lleui alitum· eſt maculare ſi une
inficere et deturpare· a paſſiuo verbo illinoꝛ neris venit ill it*
ta. tum · me · pro id eſt. infectus · deturpatꝰ. ſciliczʒ impigaza tꝰ

BSup bininis detempe. .
(Elii deus ſanctiſſime: Lucidũ cẽtrũ poli · dicit ſol qui ẽ NW
tI medio planetarũ · Hic pol li · i. celu . Rgo giſ. ponitur
bic ꝓ ornare· Dirimo is · diremi dirẽptũ eſt diuidẽ. ide dirẽptõ

id ẽ. diuiſio. BB eria quĩta ad nocturnũ ·
O xp atra rerũ contegit · Iter tra · trũ · i. obſcurus 1 niger
MMoc piaculũ li · dicit culpa. peccatũ ſcelus.moꝛs:·ſic acci
iiẽ bic. Itẽ dici᷑ illud qð piat.i· purgat.ſq; remediũ· vñ Gua ĩ
tulit piaculũ ·i· culpã · ſed maria cõtulit piaculũ·i. remediũ· vn
de piaculũ dicit᷑ peceatũ· ⁊ dicit᷑ ſacrificiũ · a pio aſ. quod ẽ pur
gare ſiue müdare · Geſtio is · q· cõ · ẽ cupe: ſic ſumit᷑ hic · Itẽ eſt
geſtus facere ſ diuerſis modis agitari: Quãmaxiĩe · i. valde ſuůᷣ

perfecte põt eſſe aduerbium intentiui ·
—[Nod laudes. .
diter: hiſco ſcis·i· ſcĩdi vl findi · laſſari euanelſcere · deſi
cere 1 deſinere . ſic põt hic accipi · Precepꝑs pitis o · ge ·ẽ quod
ptinet ad p̃apitiũ p̃cipitio videt᷑ hic ſubſtãtiuari · Subdo
lum i· falſũ ⁊ fraudulẽtũ adiectm̃ 6. VYoluere ꝓ tractare ponit᷑
bic. Fec noxa· id eſt· culpa. Lubricus a· um · i. luxurioſꝰad mala

labilis et pronus. Inquino as · id eſt· maculo ⁊ deturpo 2 cor ·

m · ſp in triſ. Mic ſpeculatoꝛ ẽ deꝰ cõtẽplatoꝛ oĩʒ·
gne de⸗ potẽtie · Dimerſus a·ũ · i · deoꝛſ ũ vl diuerſimo
de merſus a dimergoꝛ gais Hec limpha e·ẽ aqua:inde
bo asẽ adaquare: ⁊ limphoꝛ aris·ẽ iſanire impꝛimere · po
aũt hic ꝓ attribuere ſiue deputare· Subuectꝰ a: uʒ·i- ſurſü
leuatus· a ſubuehoꝛ heris. Trrogare ac cipit hie ꝓ dare vel ĩfer
re ſiue attribuere ˖ Diſceſ a aues dicũt ꝓdita · i · nata ſiue pPrudu

cta vna ſtirpe.i·de aqua: Prodoꝛ deris pꝓditꝰ ſũ · Glidere · io eſt
valde ledere excludere. ĩuenit᷑ ꝓ temptare· ab ex. ledo dis
vnde dicitur mens eliſai. fracta vel quaſſata a viciis vel adu
ſariis et aduſis moleſtata-. Feriavi.ad nocturnü⸗
Itrinitatis vnitas Gxcubo excubas· excubui: dicitur
vigilare quaſi extra cubare · et ſic ſumitur hic· Ttẽ 82

caaulaſ cuſtodire. iñ excubie dñr vigilie ð die ſiẽ viguie

dDde nocte ſed quãdoq; confundũtur vt ponat᷑ vnũ pro altero·

b. Gycubo dum caſtra tueoꝛ ſed lucubro nocte Dum ſtudeo-

vigilo dicis vtroq; modo· Quo pro vt · Celitus aduer.loci · Ab
ſtergo gis · ſi · ſum . i· emũdare et amouere · ab abs et tergo gis.
Hoc cõtagium gii:et hec cõtagio onis · pro eodem dicit᷑ labes

putredo lues. moꝛbus poꝛcoꝛũ qui de facili viciat totũ gregeʒ

inde cõtagioſus a:um · a cõtingo gis: Tepeſcere eſt a caloꝛe de
ficere · a tepeo pes. Ad laudes:· Y”M
Perna celi gloꝛia. Mic tonãs tis ponit᷑ ꝓ patre · Eagro
gras · p l.eſt ardere·et ſic accipit᷑ hic·ſed fragro ras· per
r:eſt redolere· ö. Ha·facit ardoꝛẽ. ſed fra.largit᷑ odoꝛẽ · Repen
do dis . di. ſus · eſt reddere⸗ Ad veſperas·.
p Laſmatoꝛ homĩs deus. Reptãs tis · o · g · dicit
Ale quod ſerpit coꝛꝑe et brachiis · a repto as. Viuidus da ·
am. eſt viuificatus vel animatus. Suggero ris. ex ſub et gero
eſt ſubmittere · et ſic poteſt hic accipi · Ctem eſt ſubſterneꝛe· ſub
miniſtrare · iudicare. dicere· ſuadere.quaſi latẽter cõſulere.NHlic
ſuggeſtus quarte decli · eſt ſedes principis.quia ibi multa ſug

gerunt᷑ · Interſero ſeris:eſt immiſcereinterponere

Vmme deu

clemẽtie · Quo pro vt. Moc iecur oꝛis·ẽ epa:
LEuyxus m. g·et q·decli:eſt luxuria.NPerpetim eſt aduer
tꝑis vl qualitatis·i·ppetuo. Quiqʒ·i · quicũqʒ quiſqʒ queqʒ o
Ad Laudes
Vrora iam ſpargit polum· Spargo ſi · ſum.ponit᷑ hi.
cclare illuſtrare. Mic polus li pro celo ponit᷑. Nlabit᷑ di
erris. i· apparet ſiue oſtendit᷑ illaboꝛ beris · m· pro. Moc ſpic
lum li·eſt radius ſolis ·. Cernuus ua.um .i:. ꝓnus et humilis
cernẽs. Mic canoꝛ oꝛis · m·pro.i:cãtus ſiue modulatio. Cor

pare.i.reſonare·cõcrepo as · ¶ Sabbato ad veſperas ·

Lux beata trinitas.Veſperi ẽ datiuus adũbilr poſitꝰ vl
ablatiuus. hoc veſpe eris· ab hoc veſperi · Nra ſupple

glia. i. humilis Palin Supl⸗ ſupplicis o· generis..
abbato in aduẽtu domini · ”YMVM
(roi talme ſiderũ. Mic interitꝰ.q·de· ponit᷑ pro pena

rgeo giſ. eſt declinare ad occaſum. Iñ vergẽs tis · o · g.

*

om̃e repti⸗

—,„

ris.· re· in ablatiuo · Vti · i· ſicut· Nutus ·q· de. eſt con

Moc veſpe

foꝛ faris fatus ſum fatiſcoꝛ ceris.feſſus.ſum vᷣ. Eoꝛ fatus faſ⸗
ſus fateoꝛ feſſuſqʒ fatiſcoꝛ Agpos dicit grecus · et nos agius
a· um · ab a quod eſt ſine et geos quod eſt terrai: ſanctus ſine
terrenoꝛũ amoꝛe· Moc telum a telõ quod eſt longum dicit᷑ iacu

lum . Haraclitus ti .m· geſt eõſolatoꝛ ſpũs· a para et cliſis qð
eſt cõſolatio · ſed paraclitꝰ.i:aduocatus dicit᷑ filius · a para qð
eſt iuxta et cliſis aduocatio- Ro nocturnũͦ ·

tre olim exiẽs· i:a ſecreto et ſubſtãtia arni egrediẽſ· De
cliuus a· um. et hie et hec decliuis hoc decliue dicit᷑ labẽs ſiue
decurrẽs · a de et eliuus ui:.qð ẽ aſcẽſus modicus vel mõs non
magnus vel deſcẽſus mõtis ſiue fluxuoſitaſa cleo eles quod ẽ

mare · Preconiũ nii·ponit᷑ pro pᷣ̃dicatiõe ꝓphecarũ vel ꝓ voca

Aris · eſt ſubtiliter ſcrutari et ĩquirere. Pro abditis · i.· p mal oc
cultis· abditus a: umi. abſcõditus ab abdo dis quod eſt abſcõ
