ta per vnũt · a viuo · vitta pro omamẽto mulieris ꝑ duplext.
ſfſfſgribit᷑ Abeo ſic debet literari · ab · eſt prima ſillaba e · ſecũda · o ·
tercia. et ſic de cõſimilibus iudicãdum que componunt᷑ a p̃po
ſitionibus. Mabeo eſ· aſpirat cum ſuiſ com · vt exhibeo inbibeo
preterq; cum debeo 1 p̃beo · v· Aſpiras habeo.mſi debeo p̃beo
tantun. (Fractatus de accentibuuos.
D maioꝛẽ euidentiã eoꝛum que in textu biblie tam cur
ſotꝛie q́; tenuiter et ſuꝑſicietenus ſunt diſperſa genera
lles notulas de accẽtibus colligamus· Eſt autẽ accẽtus
artifid oſa modulatio vocis in ſigniſicatiua ꝓlatõe · Tres ſiqui
em ſunt ſcz mellica que attẽdit᷑ in cantu ⁊ üli adiacet neuma
od eſt cantꝰ.· Metrica que attẽdit᷑ in ſcanſione metroꝛum et
i adiacet tẽpus. Significatiua ſiue ꝓſaica que attẽdit᷑ in com

*

i ſermõe et illi adiacet accẽtus:¶ Sũt autem tres accẽtus

—

principales ſcʒ accẽtus qui ſit ꝑ eleuatio nẽ vocis. vt in prima
ſillaba huiꝰ vocis dñs: et rep̃ſentat᷑ ꝑ figurã que dicit᷑ oxia· ab

oxi quod eſt acutũ · Crauis qui fit ꝑ inclinationẽ vocis · vt pa
et in media ſillaba et vltima huius dictiõis dñs: et exprimit᷑ p
figurã que dicit᷑ Baria· a barim quod eſt gꝛaue· Circũflexus fit
ptim ꝑ eleuationẽ et ꝑtim ꝑ inclinationẽ vocis · vt patet in pe.
huius inſinitĩ amare.et ſi dubitat᷑ de ip̃o repᷣſentat᷑ ꝑ figurã qᷓ
dicit piphone.a peri quod eſt circũ et fonos quod eſt ſonus·
vel pipomene · a peri quod eſt circũ et pomene quod eſt flexuſ
Ei aulleners hodie ponit᷑ cum acuto neq;ʒ eſt ĩ vſu noſtro·Pio
pter has tres ſpecies tribus cenſet᷑ nom ĩbꝰ. Dicit᷑ nãqʒ accẽtꝰ

De ʒXKvrcentibus.

Ppropter acutum tenoꝛ ꝓpter grauem. tonus ꝓpter circũflexũ

vel ideo dicit᷑ accẽtus. ab accinẽdo · i · ad ſignificãduʒ aliquid ca
nendo. quia ad hoc eſt accẽtus inuẽtus vt ſignificatio diciiõis
melius diſunguat᷑· Tenoꝛ dicit᷑ a tenendo quia vna ſillaba ma
gis vel minus tenet᷑· Dicit᷑ tonus quaſi ſonãdi modus ·½ Re
gule de accẽtibus ſunt tales. Nulla dictio de natura acuit vlti
mã niſi greca vt libie et agathe· et hebraica vt Dauid et Tacob
Ftez nule dictio naturaliter bꝛeuis circũflecti debet. quod mõ
accipit ꝓ acui · ttem omĩs dictio regit᷑ vno ſolo accẽtu · Omnis
dictio monaſillaba ſm cõmunem vſum legẽdi babet accentuʒ
acutum vt fex lex lis ros · Omĩs dictio biſſillaba acuit primam
vt virgo deus roma. Omis dictio triũ ſillabarũ et plurium ha
bens pe· naturaliter lõgam · habet accẽtum ſi uꝑ ip̃am penulti ·
vt foꝛtuna · habere· poeta. Omnis dictio triũ ſulabarũ et vlera
babẽs penul· bꝛeuẽ acuit antepenul. vt dñs iuſlicia. De ſecũ
2a regula excipiunt᷑ plura ſc; ergo qñ ponit᷑ pro cauſa ad dif⸗
ferẽtiam ſui qn eſt cõiunctio illatiua vt hoc facio ergo tui · mõ
acuit vltimã cõtra regulã ð biſſillabis· Duta qñ ponit᷑ ꝓ ſicut

2 differẽtiam verbi puta in imꝑatiuo. DPone pro retro ad
ferẽtiam verbi pone in imꝑatiuo.Vna i: pariter aduer· cõ

gandi ad differẽtiã nomĩs vna in ablatiuo femĩo. Circ
tio · vel adueꝛ· ad differẽtiã accuſatiui huius nomĩs cire
ttem aduerbia in c termiata vt illic iſlic. illuc iſtuc illac
linc iſtinc ttẽ cõciſa vt fumat ꝓ fumauit pᷣmas ꝓ primatis
em̃ declinabat᷑ antiquitus. Et coꝛrupta ꝑ connpoſieio nẽ vt vi⸗
den ꝓ videſne · ſatin pro ſatiſne. Apocapata ab inde cõpoſita
vt abin dein ꝓin. in quibus redit nat uralis accentus qui debe
bat eſſe ſup ſillabã in cum eſſet lon ga poſitiõe· Mei inte
ad differẽtiam huius ꝓnomis ei acuit vltimã · qua tñ ꝓ r

ſillaba qñqʒ vtunt᷑ poete. Ouidius. Hei mihi quid fed uo me
furoꝛ egit amãtem·. Dii et hii et cui ⁊ buic ſunt monaſillave
ctiones· vnde ĩ metro debent acui ᷣm regulã de monaſillabi
tñ poete ĩ metro aliqñ diuipũt cui et dii. aliqñ pꝛo monaſill ab
vtunt᷑ .· Di tñ et hü ſenbũt ꝑ. duplex ii· ſeo ꝓferẽda ſunt ꝑ vnũ
iuyxta illud Gberhardi⸗Scribe dii lege di ſi vis vrbanus haberi ·
t doctrinale dicit · Mi proferes et di debet tñ ii:dupla ſcribi

—a

— —A 2

22

..

De Xccentibus CA1;
— .. . EEe . „H 18 , 1x
Itẽ falſo adũ· ad dr̃aʒ ablatĩ noĩs falſo et ſur vno eo illo· t᷑tem
cuius nomin atiuꝰ ad differentiã genitiui cuiuſ. Intro ad diffe

rentiã verbi qñ eſt aduer. Si aũt querat᷑ qᷓre in multis aliis ta

lis differẽtia nõ ſeruet᷑ vt mõ cito ⁊ ſero:dicendũ ꝙ in vltima
ſillaba taliũ ſufficit differẽtia tꝑis· nam qñ ſunt aduůbia habẽt
vltimã cõmunẽ. ſed qñ ſunt ablatĩ habẽt eam longam· Datiui
vero aduerbialiter poſiti ꝓducut ſemꝑ vltimã et remanẽt no⸗
mina q́uis adbialiter ponant᷑· Qaniſ nõ mutat accẽtũ ad dif
ferentiã huius v̈bi canis quia vtraqʒ eſt principalis ꝑs: ceteꝛa
autẽ habẽt diffeꝛẽtiã ꝑ accidẽtia ſua· Vnde nõ eſt magna neceſ

ſitas ꝙ in omibus inter que nõ cadit differẽtia: ꝑ accẽtum diu
iſiſitas aſſignet᷑· Cõſciſio impedit nõ ſolũ ſecũdã regulã de accẽ⸗
tu verũ etiã terdã et quartã· naʒ ſuꝑ quãcũq; ſillabã fuerit ac
cẽtus in integra dictõe ſuꝑ eandẽ remanet in cõſeiſa. vt amat
pꝓ amauit · ſicut em̃ erat accẽtus acutus ſuꝑ ma:in vbo amauit
ſic ſuꝑ eam remanet incoꝛrupta.idẽ accidit in multis deſinenti
brus in as. vt noſtras veſtras cuias arpinas rauẽnas optimas
ett hiis ſimilibus quoꝛũ noĩatiui olim erãt noſtratis veſtratis
cuiatis opti matis · ſic etiã quiris et illic et iſtic acuũt vltimã qa

eoꝛũ integra olim fueꝛũt quiritiſ illice ⁊ iſtice·ſz ꝑ cõpoſitionẽ

noſtro tꝑe proferunt᷑· hoc idẽ cõtingit in vocatĩs apocapatis

vt virgili domici· mercuri.tales em̃ vtĩ acuũt pe·q3uis ſint bre
ues ſicut illa eadẽ acueret᷑ in vtĩs ſi diceret᷑ · o virgilie · o domi⸗
cie . o mercurie:et acuunt᷑ in ntĩs eoꝛũ vt virgilius et domiciuſ
et mercurius · Nota aũt ꝙ cõciſio nõ impedit naruralẽ accẽtũ
niſi mutet᷑ tẽpus vt petiit pro petiuit· petiuit producebat me
diam ſed quia mutatũ eſt tẽpus i breuis ante vocalẽ ſucceſſit
pro lõga. remanet accẽtus ſuꝑ antepenul.ſm regulã· ſimiliter
in audiit pro audiuit et ſinilibus tem cõſciſio nõ impedit re
gulã de accẽtu ſi nõ remanet vocalis in cõſciſione vt deoꝛũ ꝓ⸗
ducit mediã· ſed cũ dicit᷑ deũ pro deoꝛũ· accẽtus ſᷣm regulã re⸗
manet ſuꝑ primã:qꝛ media o·ſuꝑ quã erat accẽtus in integra
amota eſt· vnde cõſciſio intelligit᷑ nõ mutato tẽꝑe et vocali re

manęẽte · Item ſi remaneat vocalis ⁊ mutet᷑ ſignificatio dictiõis

nõ impedit᷑ regla vt cũ ðꝛ docibil qð dicit aptitudinẽ ĩ ſe ermoe
accẽtus ẽ ſuꝑ ci · Sʒ ſincopatũ dicit᷑ docilis qð dicit aptitudĩeʒ

42 DDP Xecentibus.
in hoiĩe vłre alia aĩata· ⁊ eſt accẽtꝰ ſuꝑ do. Itẽ nõ impedit᷑ regu

la ſi mutet᷑ ꝑſoꝛõis · vt cũ ðꝛ coloꝛo accẽtuſ ẽ ſuꝑ mediã · ſʒ iñ de
riuat᷑ coloꝛ qᷓ hʒ accentũ ſuꝑ pᷣmã · ſic honoꝛ ab honoꝛo · laboꝛ a
laboꝛo·odoꝛ ab odoꝛo. Ca cõſoꝛtii fit cõtra gn ales regulas
de accẽtu · vt euia cuiũ acuũt ultĩas ꝓpter eõſoꝛtiũ ſui maſcli.
qð eſt cuiꝰ.Vtraq; ⁊ pleraq; tã ĩ femĩo q; ĩ neutro acuũt pe.
ꝓpter cõſoꝛtiũ ſuoꝛũ maſculoꝛũ q̃ ſũt vterqʒ et pleruſq; cuiuſ
etiã cã eſſe pᷣt cõiũctio encletica ſiue epithaſis.i.ſillabica adie⸗
ctio ſcʒ qʒ Vſus faẽc̃ etiã cõtra nakafe et gnalẽ reglaz de accẽ

tu · ut facio cis· cũ hẽat pmã nac᷑alr breuẽ acuit eã ĩ cõpoſitis ñin

coꝛruptã · ut calefacio cis.cit · tepefacõ cis · cit · acuit pe · ĩ ba· ⁊ .
— . — 9☚ —„₰„ „ „— w a h„d —ͦ „ 5„„„½
pſoĩs: Si aũt coꝛrũpat᷑ a·ĩ i ·breuẽ hʒ accẽtũ.ut ĩficis cit· Tcdẽ ðꝛ

de fideiubeo bes · bet · cũ iubeo primã hẽat breuẽ · Ftẽ vſucapio
is · it . acuit pe · ĩ ba. et tercia· pſona · Itẽ ſatiſdare acuit pe · cũ de

beret eã coꝛriꝑe ſiẽ venũdare et circũdare.Moc aũt accidit qꝛ ĩ
digeſto et ĩ alus libris aliqũ diuidit᷑ · ut reꝰ dʒ adeſſe ſatiſqʒ da
re· Itẽ vicecomes i archicocus et noĩa numeralia · vt vigĩitiduo
vigintitria· Eio etiã in cõpoſitis acuit vlti · ĩ a.et tercia ꝑſona

. ℳ₰ℳ

vt tepefio fis · fit · calefio fis· fit· et ceteris. t᷑tẽ quedã vſualia la

tina acuũt pe · cũ ſit breuis.ut lũbardia ſelnonie vnganl.

romania.et tartaria·et rectoꝛia · et cãcellaria· pmatia
barbaria · ſcolaria· infirmaria· foꝛeſtoꝛia: hoſpitalaria
et cõſimilia · que in vulgari ſonũ habẽt productũ in gi⸗
ciſmũ videmur imitari greca que ꝓducunt · ut com edia trage ⸗
dia. elegia · abatia. theologia. platea.et maria · Encleſis· id ẽ
inclinatio immutat naturalẽ accẽtum in principio et in fine
in principio ꝑ iſtas ꝑticulas · ſi num et ne. vt ſiquis nüquis et
nequis. Iſte em̃ particule inclinãt accẽtum ſequẽtis ſillabe ad
ſe ita ꝙ nõ eſt principalis ſuꝑ ſequẽtem ſillabam ſed ſuꝑ
mam · ꝓroptereandem encdeſim dici᷑ nequãdo ſiquãdo ãtepe
acuta · cum deberet acui penultima que eſt longa poſition
Similiter aliquando acuit antepenultimaʒ cauſa conſoꝛtii de
ſiquando et nequando· et ad differẽtiaʒ huius ablatiui aliqʒto
propter theutonicos qui faciunt d· pro t. Eit etiam encleſis
in fine per bas cõiunctiones·qʒ ve ne:que inclinant accentuʒ
precedentis ſillabe ad ſe · vt legiſne · pucaſne · communiterue ·

De MM Kccen tibus .

ſemꝑ grauat᷑· et ſic coꝛripit᷑ ibi duplex accẽtus quia in dictiõe
penul. uel ſuꝑ pe · et ipſa cõiunctio enc etica ꝗᷓ deberet acui gꝛa
uat᷑ · quãdoq; tamẽ nõ inclinat accẽtum pᷣcedetis ſillabe. qd fit
ꝓpter coꝛruptionẽ pᷣ̃cedẽtis vocalis · vt hicene cũ deberet dic
heccine. et coꝛrupta eſt ſulabica adiectio· quia nõ erat de ſuba

. dictiomis et hoc factũ eſt eauſa elegãtie vel cauſa neceſſi itatis
quia nõ eſt ponẽdus accẽtus principalis ſuꝑ ſillabi cã adiectio
“ nem cũ careat ſenſu. Similiter in vndiqʒ et deniqʒ nõ inclinat
“ accẽtus p̃cedentis ſillabe.quia vocalis eſt ibi coꝛrupta.nã vn⸗
24 diqʒ eſt cõpoſitũ ex vnde et qʒ· Deniqʒ ex denuo et q. Cau
ůſa etiã differetie quãdoqʒ encletiea nõ ſeꝛuat vim ſuã ut itaqʒ;
et utiq; acuũt antepenulquãdo ſunt cõpoſite dictiões. Quã⸗
1 do vero ſine compoſitõe ponunt᷑ habẽt accentũ ſuꝑ pe. Ceſſat
1 ꝗquoqʒ inclinatio pᷣcedentis ſillabe quãdo encletica cõiungitu:
monaſulabe. vt mulier virqʒ currit· nõ em̃ inuenit ante finalé

fula bã quaʒ inclinet · amittit autem cõiũctio encletica vim ſuã
cauſa coꝛruptionis uel differẽtie uel monaſillabe.nõ aũt pro
pter interrogationẽ ut quidam dicũt . ut cũ dicit᷑ curritne ſoꝛ
tes platoqʒ · ipſa em̃ cõiunctio videt᷑ retinere naturalẽ accentũ
id ẽ acutũ: quod alibi nõ facit· Sed hoc accidit ꝓpter modum
loquẽdiipſa tamẽ indinat accentũ p̃cedentis ſillabe ſcz to. cũ
dicit᷑ platoq; ipſa quoq; encleſis facit vt dic amus vbiq; me
dia acuta q́ʒuis ipſa ſit cõmunis· Drofert᷑ autẽ encletice hec p
poſitio cum quãdo poſtponit᷑ pronomibus me.te · ſe. nobis ·
vobis · quia ipſa grauat᷑ acſi eſſet vna dictio cũ p̃cedenti ꝓno
mine . et ponit accentũ ſuꝑ ſulabã p̃cedentem vltimã illoꝛũ ab
latiuoꝛũ vt nobiſcũ uobiſcũ.nobis poni propter vitanduz
cachephaton vobis aũt propter cõſoꝛtiũ pᷣcedente aũt mona
ſillabo ablatiuo nõ videt᷑ inclinare cũ ipſe ablatiuꝰ ꝑ ſe acuat᷑

ut cum dicit᷑ mecũ tecũ ſecũ niſi dicamus ꝙ indlinet accẽtũ ad
ſe ·quia ipſa p̃poſitio inclinat᷑.i rangrur aũt aliis ablatĩs
poſtponat᷑ acui᷑ ut quicũ quibuſcũet hoc ideo q; põt eiſ dem
preponi ut cũq·a quo uel a qui et cum qbus. Diſtinctio facit
generales reglas de accẽtu ut in inte rrogatĩs· ĩfinitĩs relatĩs

ita ꝙ vltima ſillaba dictionis pcedentis acuit᷑ et ipſa encleticia

pcedenti mutat᷑ pri ncipalis accẽtus · qui eſſ e deberet ſup ante:

. —⸗ Teezr Kccentibus.
ccoõiunctiõibus 1 p̃poſitionivus · Relatm̃ relatiue vel infinite re
tẽtum grauat᷑ in omibus ſillabis· vt ſocrates eſt albꝰ qᷓ̃lis ẽ io
hãnes· Socrates bene legit qliter legit catho. neſcio qualis ſit
plato· neſcio qualiter ſit martinꝰ. Sed interrogatie poſitũ ſi ẽ
monaſulabũ acuit᷑ ut quo vadissSi eſt poliſillabũ acuit pᷣmaʒ
Vt q̃liter currit petrꝰæ q̃lis homo diſputats ſur acui᷑ qñũ ponit
extra locutionẽ · i:· materialiter: vt hec vox quid eſt nomẽ· hec
vox qualis eſt relatm̃. Moc ĩfinitũ qͥ hbabet duplicẽ ĩfinitatẽ · nã
equipollet huic infinito qs ut neſcio qui currat · i· quiſ.et tunc
acuit᷑ · qñq; reqrit duo verba ut qui interfecerit tyrãnũ p miuʒ
accipiet · i · quicũqʒ et tũc habet accẽtum grauẽ· Idẽ dicẽdũ ẽ de
cõſimilibus infimitiſ. ut q̃lis · quãtuſ.q̃liter · et ſeruat᷑ idẽ ĩ ntis
et in obliqs. Qñ aũt talia ponunt᷑ relatĩe diſtinguẽdũ eſt·qa ii
ponunt᷑ in cõtextu·i:in eadẽ clauſula cũ ſuo antecedẽti granu,ã,z
tur ꝑ omes ſilabas· et hoc eſt in locutiõe ponii ut ſoꝛtes q ctur
rit mouet᷑· et q̃liter legit ſoꝛtes legit martinus · Si vo ꝑ ſe po-
nant᷑.i.extra cõtextũ:i in alia clauſula tũc acuunt᷑ ĩ illa ſilaba
ad quã ꝑtinet acẽtus regularis: ut ſoꝛtes currit qui mouet᷑ ·i·
ſoꝛtes currit et ipſe mouet᷑·et ſic ſumit᷑ in luca · qui fuit iacob
qui fuit Glp.Sũt em̃ hmõi noĩa et adũ bia inceptiua clauſula⸗
rum et tũc faciũt relationẽ explicitã. et tũc acuũt᷑ ad oſtẽdẽ
banc vim:Qñqʒ aũt inſerunt᷑ dauſule ſui añcedẽtis:ett
ciũt relationẽ implicitã· et tũc trabunt᷑ a ſuo antecedẽti
amittũt naturale accẽtũ et regunt᷑ graui: Et habet locũ p̃di?
diſcinctio in omibus noibus interrogatĩs et aduùbiis ꝗᷓ relatĩie
accipi pñt · vt q̃lis:quãtus·quotiẽs·quot cuius cuias quo qua
vnde et vbi qñ cũ quantũ qꝗ̃liter qtenus · Eſt quoq; diſtiĩct
cã qᷓre cõpoſita ab inde acuũt añpe ut exinde dernde ſu
cũ pe ·q̃ eſt lõga poſitõe acui deberet ſᷣm regulã:Driſtian
dicit hoc ꝑ greciſmũ fieri · qꝛ ſic accidit in aliqbꝰ adũůbiis gre
et hoc fit ne p̃poſitio videat᷑ venire ꝑ appoſitionẽ. Sʒ eadẽn
cõpoſita ab intus et a lõge et ab oꝛſum ut deoꝛſuʒ ſic deberẽ
ꝓferri. Dicẽdũ ꝙ omẽs cõcoꝛdant ꝙ in deinde ſubinde ꝓpinde

et ceteris cõpoſitis ab inde antepe · acuat᷑· t ſimiliter compoſi
ta a quando. ut ſiqũ neqñ aliquando· in aliſ aũt nõ om̃es con
coꝛdant.vt abintus deintꝰ.et alõge et delõge et deoꝛſum ðſur

De Kccentibus ·

ſum et deinceps et de conſimilibus · Ideo de quando 1 inde in

dubitanter teneamus ꝙ; compoſita ab eis debẽt in antepenul

tima acui · Cetera autem regulariter ſunt proferenda tamen

ut talia etiam in antepenultima acuantur.qui autem coꝛri git

terfamilias vltia acuta:.
greco vnde acuit vlti · Cauſa autem diſtinguẽdi . poſitiões
variant accẽtus ſuos de quibus tres regle dant᷑. Prima eſt ꝙ
prepoſitiones per ſe prolate acuunt᷑ in fine quando ſcʒ ponũ
tuur materialiter. vt ad que parsægeſt prepoſitoò· Secũda regula
eeſt ꝙ prepoſite ſuo caſuali. vt extra domũ intra poꝛtam vel in
terpoſite ſuis caſualibus.vt domuʒ extra tuam. vel prepoſite

et dicatur ꝙ ſunt due partes et verſus inclinat acce

„

cedentis dictionis ad hanc ſillabam ver et omẽs alie grauant᷑

et illa ſola acuitur ſiue circũflectitur et eſt encleſis.

Y QCon iũ

grauantur in omnibus ſillabis ſuis · vt ſocrates currit igitur
mouetur . poſtpoſite vero ſeruant regularem accentuz . vt ſo

iunctiones que Wlpaſie grauantur quemadmodum ſi ipſe
preponerentur · Diſtinctio reg ularis accentus cogit accentuʒ
in aliis ſillibis quandoqʒ coꝛripi · exem plum ſicut meimet

propteꝛ confoꝛmitatem tenendam perſuadetur ſuper bibliã.

nõ multũ inſtet · ſed potiꝰ diſſimulet qꝛ hoc nõ videt᷑ autoꝛi:ſ.
priſtiano niſi de cõpoſitis a qñ ⁊ ab inde ut etiaʒ adubia a no
minibus diſtinguant᷑.· Qoõtra q̃rtaʒ regulaʒ; hec adubia vltio
acuũt᷑ · alio aliquo et alias. et ut caſus a caſu diſtinguat᷑ ðꝛ pa⸗
pr familias cõponit᷑ ex ntĩo ltĩo ⁊ gtio

is exceptionibus ſupradictis · Drepoſitio verſus poſtpo
uſatiuo trahit ipſum ad faciẽdum vnum aduerbiuz lo
quoſdaʒ vt ytaliam verſus. et tunc acuitur penultima
ntum pre

lones cauſa diſtincétionis variant accentum · nam prepoſite

caſui relato ad ſuuʒ caſuale vt extra mũdi terminos grauãtur
in omnibus ſiulabis. Tercia eſt ꝙ prepoſitiones poſtpoſite ca
ſibus quos exigũt.vel poſite per defectũ verboꝛum · ut tu mi
hi de multis natis ſolus ſuper .id eſt.ſuperes. vel poſite in fi⸗
ne vt mille ho mines venere ſupra· ſeruãt regulam vt ſc; mo⸗
aſilla acuatur:et diſſillaba dictio acuat primaʒ · et triſſillaba
nat mediã productaʒ· et ſi media eſt breuis acuat an tepen.

crates currit mouetur igitur et hoc propter encleticas con-

6

TDDe Fccentibus
grau at mediã q;uis loge et propter principalẽ accentũ qui
eꝛat ſuꝑ pᷣmã · quãdo dicebat᷑ mei ·quẽ nõ potuit mutaꝛe ſillabi
ca adiectõ · Et ſic tene de cõſi ibus ut egomet illemet · ſie ĩ ĩpa
tiuo dicimꝰ benef ac calefac:ponẽtes accentũ ſuꝑ vltimã ·quia
principalis accẽtus in integro ſuꝑ eã erat. Sic de vultei põpei
et ogi T tepefit et calefit de quibꝰ dictũ eſt· Itẽ accentũ poni
mus ſuꝑ hanc ſullabaʒ li· in hoc dtĩo alicui: quo metrici vtunt
tanq; triſſillabo vnde debeꝶ acui ãtepe.Sʒ proſaici eo vtũt᷑ tã
qᷓ; tetꝛ aſil labo· ideo ponũt accẽtũ ſuꝑ eã quã habẽt pꝛo ãtepe·
De interiectiõibus nõ põt dari certũ documẽtũ nec de bar
baris niſi hoc ꝙ om̃is barbara vox nõ declinata latine ccẽtũ
ſuꝑ extremã ſeruabit acutũ· Interiectões quoq; in fine ſepius
acuunt᷑. In c:termĩata dicũt quidã ĩ fine acui · ut allec alleceleis
De benefac et pꝛedic et introduc et ſimilibꝰ nõ eſt dubiũ·de al
lec ſatis approbat vſus · de donec nõ foꝛte ſic. Interealoci pio
vna dictione cõputat᷑· et ut tollat᷑ om̃is ambiguitas aſermõe
proferat᷑ ſub vno accẽtu et ponat᷑ ſuꝑ ante pe · In de accẽtu qᷓ
dicit᷑ priſtiani dicit᷑ ꝙ adubia in e · termĩata breuiant᷑ ĩ penul.·
vt hodie ſedule · Que a noĩe ꝓpo ueniũt ꝓducũt᷑. ut tullia
marciane. Si ĩ m· ꝓducũt᷑ ut meatĩ tuatiĩ.ſi ĩ i.huiat᷑ ut veſpi · ſi
ĩ o·cã dẽe ĩ ultĩo ſeꝛuãt accẽtũ ut flo.ſi ĩ a·ſir ut vna.ne pi
eẽ nom̃ · ſi in as ĩ ultio ut alias.ne nomẽ eſſe videat᷑· ſi
uiant᷑ ut breuiter .ſi in ol·ſilr ut edepol.ſi in cĩ ultimo ut ill
iſtic · ſi in s· breuiant᷑ ut füditꝰ. ¶ Ad habendũ aliquã noticiaʒ
de accẽtu nõ debet lectoꝛ proſaicꝰ ignoꝛare ꝙ om̃e pᷣteritũ biſ
ſilabũ pro.pri·ut moueo ui ·vñ ĩ cõpoſitis pᷣteritũ ſeruat illã
eãdẽ ſillabã iĩ accẽtu acutã.ut cõmoueo oui:cõtero triui · dec
no ðcreui· Excipiunt᷑ ab iſta regula preterita qᷓ hñt uoc alẽ ã
uocalẽ ut rui fui ſpui q̃ ꝑ ſe poſita primã hñt breuẽ et in cõpo
ſitione recipiũt accentũ grauẽ ut inter fui cõſpui et coꝛrui.exc
piunt᷑ iſta etiã pᷣterita bibi · a bibo· fidi a fido·ſcidi a ſcindo:
di a do as · ſteti a ſto ſtas tuli a fero qᷓ ꝑ ſe habẽt pᷣmas breu
in vᷣſu ⁊ in cõpoſitis accipiũt accentũ grauẽ ſiue pᷣma vocalis
remaneat ſiue mutet᷑ vt imbibi circũdedi et circũſteti et cõdidi
et cõtuli. ¶Ftẽ p̃terita gemĩata coꝛripiũt duas pᷣmas ſillabaſ
ut tůdo tutudi · cado cecidi · diſco didici · et ſic penł. ſiu e media

De Xrccentib.
coꝛripitur tã in vᷣſu q; in ꝓſa ĩ ſimplicitate ⁊ ĩ cõpoſitõe · Si ab
r iic᷑ vna de gemĩatiſ. illa ꝗᷓ remanet grauat᷑ ſiue coꝛipit᷑ ut cõ
cidi cõtudi. Si uero remanet accẽtꝰ grauis erit ſuꝑ pe · ut p̃di
ici circũdedi circũſteti · Ab ulla regla excipiũt᷑ illa qᷓ̃ ht poſiti
. onẽ · ut moꝛdeo momoꝛdi ·ſpõdeo ſpopõdi.curro cucurri que
ꝓducũt pe · tã ſimplicia q; cõpoſita · Excipiũt᷑ etiaʒ duo ſine po
ſitõe ut cedo ceadi ꝓferire vł ĩcidẽ pedo pepedi ꝓ uẽtũ fetidũ
ücere. que ꝓducũt medias in ſimplici ·. ⁊ pe. in cõpoſitis ut cõ
MD cido cõcidi · excido excidi · m. ꝓ. ttẽ omne ſupinũ biſſillabuʒ
ꝓducit pᷣmã ut motũ fletũ ·⁊ ſic cõpoſita pꝛo · pe · ut cõmotum
defletũ · Gxcipiunt᷑ iſta ſq; itũ ab eo·q̃tũ a qᷓo qs · citũ a cieo es ·
ſe · cõiu. ſitũ a ſino ſiniſ litũ a lino linis·datũ a do das · ſtatũ a
ſto ſtas. ſatũ a ſero ſeris· Ratũ a reoꝛ reris · Rutũ a ruo is· que
oĩa ĩ cõpoſitis bꝛeuiãt᷑ in pe· ut cõcitũ oblitũ · dirutũ circunda
tü ·. ſic de ſingulis · Cxcipit᷑ ãbitũ ab ãbio quod ꝓducit mediã
cõſtaturꝰ de ſto ſtas· ⁊ ſtaturꝰ qᷓ pꝛoducũt ſiullaʒ ſta· Ablutuʒ
breiꝛꝛeuiauit ſeduliꝰ poetica licẽtia· Sed cõmuniter tenetur ꝙ lu
tu‚m a luo pꝛoducit primã · Verbalia in n· deſmentia uenien
tia a uerbis prime et quarte coniugationis venientia etiam a
verbis tercie coniugatõniſ deſinẽtibꝰ in uo diuiſas ſillas · pro
ducũt penultimã ut amamen audimen acumen · Sed veniẽtia
a uerbis ſecunde coniugatõnis vel tercie non deſinentibꝰ ĩ uo
coꝛripiunt penultimã · ut ſedimen regimen tegimen · Deſinen
tia in ilis a nominibus deriuata producunt penultimã · ut ab
edeſ edilis · a ſedes ſedilis · a ſenex ſenilis· a puer puerilis · ab
anus anilis · preter parilis a par paris · quod coꝛripitur · Neu
tra in le deriuata pꝛoducunt mediam · vt ſedile monile. ouile
cubile · Deſinentia in ilis verbalia uel parti cipialia coꝛripiũt
penultimam- ut a fero fertiliſ· ab vtoꝛ utilis a textus textili 3
a fictus fictulis · Deſinentia in aris a nomimbꝰ ſiue a uerbis
denuata pꝛoducunt penultimã a. ut popularis · ſcolaris· mili
taris. Denominatiua in ela deſinentia producunt penultimã.
ut tutela · cautela.ſuadela cãdela-Deſinentia in na: ꝓ. penul:
ut doctrina regina medicinaleena ura deſinentia produ⸗
cunt penl ut ſcriptura· cẽſuratõſura· Deſinẽtia ĩ go triſſilla ł
ultra ſũ ſit pᷣmitĩa ſiue deriuatĩa · ꝓd.penulut uirago imago

Ar⸗

*

cõpago carthago:ſimilago rubigo erugo · Denoĩatiua in do
deſinẽtia tã a noĩbus q; a verbis vel a ꝑticipiis deriuata mõ e
mõ i.lõgã habẽt ante do.mõ u· vt dulcedo torpedo libido cu
pido foꝛtitudo magnitudo. Denoĩatiua in al deſinentia ſi pri
mitiua eoꝛũ pe · habuerint productã· ip̃a quoq; longã habent
pe. vt ceruix ceruiciſ ceruical.vectiſ vectigal · tibunꝰ tribuna ł
Si primitiua eoꝛũ habuerĩt pe· bꝛeuem :ipſa quoq; habẽt pe .
breuẽ. vt animꝰ vel anima aĩal. Muiõi denoĩ atiua habẽt penl.
pro vt roſetũ vinetũ dumetũ nucetũ · quercetũ · Denoĩnatiua
in bulũ deſinẽtia ſi habeãt i.vł a. ante pe · ⁊ ſi ſint tetraſillaba
vel ultra.coꝛripiũt i.vel a.ante bulũ.vt cunabuluʒ uocabuluʒ
ueſubulũ · In ar deſinẽtia deriuata.ſi cõſonãtẽ habeãt ante ar:
ꝓdu · peut lacꝰ lacunarlupa lupanar · Si vero habẽt vocaleʒ
coꝛripiuntur . vt laqueus laquear · Ab hac regula excipiuntur
ſubligar ſpecular que coꝛripiunt mediam · et etiam tabular ·
Denominatiua a datiuo et genitiuo addita tas. coꝛripiunt pe
nultimam ut bonus bonitas probus probitas · rapax rapaci
tas· Denominatiua in alis vel in ale· producunt penultima
vt animalis animale· fluuialis f luuiale. Verbalia quoqʒ in elii
deſinentia pꝛoducunt penultimã · vt patruelis · crudelis · fi
lis. Denominatiua ſiue verbalia in orus· pꝛoducunt pe
vt honorus canorus ſonoꝛus In oſuſ denomĩatiua pꝛe
penultimã · vt ventoſus delicioſus ſpecioſus verbo
minatiua in atus vel in itus uel in utus · pꝛoducunt penulł
mã ut tunicatus gladiatus maritus coꝛnutus aſtutuſ. Doſſe
ſiua in cus deſinentia coꝛripi:penul· vt ytalicus pliacus
ſeſſiua in nus a duabus arboribus · coꝛri penul· oleaginꝰ 1
ginus et aduerbia tẽporalia ut craſtinus. et ſerotin
nus ſi non habent t. a primitiuis coꝛripiunt penultimã vt di
utinus craſtiꝰ. ſi habẽt ꝓ· ut a matuta matutinꝰ.⁊ mediaſtinꝰ
a medio et ſtãdo uel tenendo· iacitinus adamantinus 1 a
tiſtinus coꝛri· penultimã in uerſuſecũdum poetas· ſed in p:
ſa acuũt· ſᷣm ueritatẽ eĩ bꝛeuiãt pe.Biſſinꝰet ſmaragdinꝰ coc
nꝰ iadtinꝰadamãtinꝰ ametiſtiꝰ criſtalliꝰ.qꝛ poete coꝛ.q̃ ſumũt᷑
a noĩbꝰ lapioũ ł florũ ⁊ reglła pſci. ð tlibus poſſeſſiuis produ
cẽdiſ ĩtelligi᷑ ð ltĩs · pdeã ãt ſumũt᷑ a greciſ. Sʒ ĩ tinꝰ deſinẽtia

*1 De FIccentibꝰ.

DDe- Xccentibus. Alen
acuit vſus in proſa.vnũ eſt etiã qd coꝛripit᷑ q́;uis non ſumac SCE
H a floꝛe vel lapide vt murinuſ a mura arboꝛe. Doſſeſſ. ina a Pᷣmi
tiuis in na. deſinẽtia · pro · pe · vt a ſilla ſillanꝰ. a roma romanꝰ.
ktẽ a pluribus dyptõgatis pro · pe . vt a thebe thebanus · Item
a nomibus in ius vel aduͦbiis in e · habẽt pe.lõgã · vt põpeianꝰ
iulius iulianus · quotidie quotidianꝰ.meridie meridianꝰ.Ttem
a deſinẽtibus in cus vel in culus habẽt a.in pe.longã. vt ruſtii
cus ruſticanꝰ.tuſculus tuſculanꝰ. Que a biſſillabis ꝓducũt i⸗
mediã vt a poꝛcus poꝛcinus· Itẽ a neutris in um · habẽt a. pro
ductã vt opidũ opidanus. Itẽ plerũq; a tercia declinatiõe ha⸗

bent a ꝓductã. vt mõs mõtanus ſol ſolanus Ftc neutra in e·
dant i. pductã · vt mare marinus. p̃neſtinus a Pneſte · Itẽ q̃ ha⸗
bernt pares ſillabas in nomĩatĩo et gtĩo dãt i.productã vt her
Aluullles culis· herculinus verres ris. verrinus Ttẽ a nomibꝰ bru
toꝛũ i.productã habẽt. vt aper apri:aprinus ceruus ceruinus
feoꝛ micinus a foꝛmica· T. vel e. ante culus vel cula ſ emp recipit
accẽtũ in ꝓſa· vt igniculꝰ ouicula nubecula vlł vulpecula · Neu
trra in oꝛ · deſinẽtia et greca in oꝛ coꝛripiũt penultiaʒ in obliqds
vt marmoꝛ marmoꝛis· hectoꝛ hectoꝛis et deriuata vl cõpoſira
a primitiuiſ penultimã coꝛripiũt.vt memoꝛ memoꝛi 8· a memo
ro as· qð coꝛripit mediã et bicoꝛpoꝛ ris · qdð cõponit᷑ ab hoc no
mine coꝛpꝰ qð coꝛripit penul · in obliqs · cetera producunt pe
nultimã in gtĩo. vt amoꝛ amoꝛis. vxoꝛ vxoꝛis arboꝛ oꝛis.ñ ſr

uat regulã qꝛ deriuat᷑ a robur oꝛis· qð coꝛripit mediã ĩ obliqs
Indecoꝛ coꝛis. coꝛ. pe.ĩ o bliqs· quia olim antiq coꝛ. decor · oꝛnis
n obliq̃s. tſta noĩa femur moꝛis robur oꝛis:ebur oꝛisiecuꝛ ie
oꝛis coꝛri. penul. in obliqs Fn irx. maſculina latina coꝛri.penl.
in obliquis. ut calix cis · fomix cis· Barbara uoqz vt volux cis
In ex quoqʒʒ e. in i. coꝛ· mutata vt apex cis vᷣtex ticis· remex re
migis p̃ter uex ᷣuecis. Ne utra in us d · vel l. vel n. vel p. Pce⸗
dentibus e . coꝛ. habẽt in obli qs ut põdus deris.olus eris onꝰ
oneris· opus operis. Neutra in ar. deriuata producũt penul:
timã a · in obliquis· ut calcar calcaris· toꝛcular toꝛcularig. Dre
ter iubar quod breuia? in obliqᷓs teſte Virgilio ut iubare exoꝛ
to . AIdübia que fiũt a dtĩ o per additionẽ ter:breuiant᷑ vt foꝛti
ter · Aratrum ſemꝑ deberet producere mediaʒ. quia a. vocalis

DDe Accẽtibꝰ.
ſemp naturaliteꝛ loõga eſſe videtur vt arabã aratoꝛ aratrix aꝛa
re. Juuenalis coꝛripit penul. huiꝰ dictõnis bombicinꝰ· dicens
Delicias et pãniculos bombicinus vrit · Attende ꝙ nomĩa
a ciuitatibꝰ a locis ⁊ aliiſ ſũpta que videntur atri⸗ ſiue gen ti
lia cum repiuntur in biblia terminata in ita ſüt cõ · ge · 1 ꝓ· pe ·
vt bieroſolimita aſcolonita · Si vero terminẽt᷑ in ites pꝛodu ·
penul · 1 ſũt maſculina· ⁊ tercie vel prime de · vt theſbites · te ·
vel tis ſcm artẽ· Si vero terminẽtur in itis · pꝛo· me. ſiue pe.
1 breuiãtur in genitõ cꝛeſe cẽte in itidis vt moabitis moabitidiſ
amonis tidis · ¶ Nota ꝙ nõ põt recte accẽtuare ꝗ neſcit coniu
gatõnes verboꝛũ diſtinguere 1 obſeruare · nã qñ in pᷣma cõiu
gatõe venit᷑ ad triſſillabas vel tetraſillabas ꝑtes ſemꝑ ꝓducẽ
da eſt penul · vt in amo amas mus· matis· amabã amabaſ bat·
bam. uiꝛc· EGxcipiẽ᷑ preteritũ pluſq;ꝑfectũ quod coꝛ penulti

mã ĩ tetraſillabis vt amauerã ras.⁊ futurũ ĩdicatiui eiuſdẽ in

pſonis primis ⁊ ſecũdis pluralibꝰ vt amabimbitiſ. ⁊ pᷣteritũ
pfectũ et pluſq;ꝑfectũ· futurũ ſubiũctiui · EGxcipiũtur tamen
ab hac regula quedã irregularia in hoc verſiculo cõpꝛehenſa
que nõ ſeruãt omnino foꝛmãĩ reteritis · Cre · do · ſe · ue iu · ſto ·
do. la · mi · to · fri · pli . ne · cu · ſo. De verbo aũt do das nota ꝗ
in cõpoſitis debemꝰ coꝛri ·a quãdo venit pe· de bemꝰ. pr.
preterq; in pꝛeterito. vñ vᷣ. In do das verbo ſi ſit polil
noſcas . de lõgat᷑ ſz da ſemp bꝛeuiat · E: et eritũ de
tamẽ e breuietur. Secũda cõiug atõ in tni ſſillabis vel vlt
ſemꝑ coꝛ.penulĩ prima ⁊ ſecũda pſona · vt ſedeo video
in Plurali pꝛeſetis tꝑis ĩdicatiui mõi ſemper ꝓPducit pe ·
et ſecũde plone vt ſedemus etis· impᷣterito ĩperfecto ꝓ· p
in triſſilabis a vltra vt ſedebam bas bat bamꝰ. batis · b⸗
De p̃terito ꝑfecto nõ poteſt dari certa regula: niſi ꝙ in
tibus pꝛeteritũ in ui diniſas ſillabas ſemꝑ i :penul. coꝛ · in p
rali ut docuimꝰ erubuimꝰ. et hoc ẽ uerũ in quolibet verb
cõiugatõne ut fuimꝰ ſpuimꝰ amauimꝰ ſedimꝰ legimꝰ au⸗
mus In pꝛeterito pluſq;ꝑfecto coꝛpe·in toto ſingulari ut do
cuerã ras.rat: ⁊ in tercia pluralis numeri ut docuerant kn fu
turo triſſil.⁊ vltra produ . pe· in toto ſingul ari. ut docebo bis ·
bit. a in tercia pluralis mimeri ut docebunt · in prelenti ĩpati.

De Xyrcentib'.

cõiũcto optatiui mõi ⁊ in preterito comiũcto eiuſdẽ ·pro.pe.p
totũ.in futuro.ꝓdu.pᷣmã et ſecũdã plalis numeri In preſenti
ſubiunctiui ſimiliteꝛ · in pꝛete · ĩpfe · p · oẽs. ĩ · ꝑ.coꝛ.oẽs.ĩ plꝰq;
ꝑfecto ꝓdu · omẽs· in futuro coꝛ.om̃s · In infinitõ pe· pro · ĩ triſ
ſillab 1 vltra tã in pꝛeſẽti qᷓ; in p̃terito ꝑfecto ⁊ pluſq;ꝑfecto.
In ſecũda coniugatõne ſemꝑ e·pe · pꝛo · ante re tam in actõ qᷓ;
paſſiuo vel deponenti exeepto futuro docebere ¶Tn tercia cõ
iugatõe prima et ſecunda perſona pluralis numeri indicatiui
mõi · coꝛ · pe· ut legimꝰ gitis · in p̃te · ĩpfecto pro ·ꝑ totũ · et ĩ pᷣ⸗
terito ꝑfecto producitur ſecũda ſingularis numeri . 1 ſecunda

1 tercia pluralis numeri·In pᷣterito pluſqᷓʒpfecto ”
pma ⁊ ſecũda plalis numeri:in futuro pro·pma ⁊ ſecũda plu
ralis numeri · In imꝑatĩo prod· prima perſona plalis numeri
mn preſẽti · In futuro pro · om̃es plu· nume · In pꝛeſenti optatĩ
piꝛo· ꝓma et ſecũda peiſona plu·nu· In preterito cõiuncto pꝛo
du. oẽs · In futuro pro.pᷣma et ſecũda plu.nu. In pñti ſbiũctĩ
ſilr. In pte · ĩp · ſir. In p̃te · pfe · oẽs cor · In pᷣte · plꝰq;ʒꝑfecto oẽs
prpdu. In futo oẽſ coꝛ. Pñſ ĩfinitĩ ⁊ p̃titũ ·e· pe · añ re coꝛ. ſp ĩ teꝛ
Qa cõiuga. niſi in pꝛeterito actiui et futuro paſſiui ¶ Quarta
cõiugatio pro· pᷣmã ⁊ ſecũdã pñtis indicatiui modi plalis nui
totũ p̃teritũ imperfectum ⁊ in triſſillabis ⁊ vltra totum pre
eritũ perfectũ excepta pᷣma perſona plu:nu. niſi interueniat
ncopa · in preterito pluſq;perfecto produ · pᷣma ⁊ ſecũda plu
nu ſic 1 m futuro . ſic a in pꝛeſẽti imꝑatiui mõi. In fut᷑o
pro.·oẽs in triſ. In preſenti optatiui pro·omẽ ſ in triſſillabis ⁊
vVltra· et in p̃terito ſimiliter. n futuro pro·pma et ſecũda pla
lis numeri · ſic ⁊ in pᷣſenti ſubiũctiui.In pᷣterito imꝑfecto om̃s
ꝓduciũt᷑ · In pᷣterito Secto orns coꝛri. In preterito pluſqʒperfe
to om̃s pꝛodu. In futuro oẽs coꝛni · In infinitõ produ · pe · in
triſſil · ĩ pñti ĩ preterito ⁊ futuro.qð ſumit᷑ ex ſupino · pe · añ
re ſp pꝛodu.in· q.cõ. R ante re · vlris · pꝛo· in qualibʒ cõiugati
one ut amaris uel amare · docearis uel doceare · legaris ul're ·
audiaris ł're· p̃t do daſ cũ ſuis cõ · qñ rẽanet pᷣ.cõ.·pe.añ rũt
ul re · p · ĩ p̃teritiſ cꝰlibʒ cõiu·· peñ · añ riſ l're pᷣcedẽte b · ſꝑ coꝛ

pꝛoducit pe· in prima ⁊ ſecũda pluralis numeri ut ſedeaamus

—Ve aecentibus.
Quattuoꝛ ſunt verba que nõ ſequũtur has regulas vt ſum vo
lo fero ⁊ edo· De volo dicitur · v· Velle velim vellem ſiue vultis
anoꝛmala vis. vult · io eſt · in iſtis ſex locis eſt anoꝛmalũ in qui
bus ſequũtur alia verba pꝛoferantur ſicut illa.alia deficiunt in
pꝛeſenti vt odi noui cepi memini que aptantur tercie con iuga
tioni · aio is · quarte cõiu. eſt Imperatio ai. Inquio inquis ter
cie coniugationis eſt· inque inquiat· Eoꝛem foꝛes foꝛet foꝛent ·
foꝛe non habet plus· Queſumus et queſo tãtum non plura re
quirit. Jue auete Salue ſaluete ⁊ vale valete ſecũde coniuga⸗
tionis ſunt· In cipit incipiunt · Explicit expliciunt tercie co niu⸗
gationis · Infit · id eſt · dixit · vel dicitur Eaxo. id eſt · faciaz · Cedo

id elt · dic · Ruſim auſis auſit. id eſt: audeam audeas audeat tãtũ

in ſ ubiunctĩo· Apagenſis in imperatiuo apagente · id eſt · quie:
ſce vel quieſate · Ouat · i · letat .ouat ouãs nõ plus in vſu.

reſpõſoꝛiis et antiphonis. dñica i. de aduẽtu ·

lo as · i. gutto trãſitiue ponit᷑ hic- DPutas qualis ẽ
iſta ſalutatio· putaſ veꝛbũ ꝑeõtatiue poſitũ. puto
A428 Virginitatis nõ patieris detrimentũ.i·. damnũ
pel diminutionẽ vel peioꝛationẽ· hoc detrimẽtũ ti· a detero tri⸗
ui:quod eſt peioꝛare· De mõte cõdenſo.i · ſ piſſo·: eõdenſus ſa.

„

pi · neutrũ eſt.ſed hic ponit᷑ trãſitiu Lhica ſecuda.
VYVrus ⁊ añmurale.i.defenſio ãte mu
ſe. hoc antemurale lis. Haudent · i· ſignũ leticie manibꝰ

mihi tanq́; dignioꝛ p̃latus eſt ſiue p̃poſitus: Nuſillanimes ·i · ti

ri puſillanimus a um

Dominica terrnaa.
klia ſanctoꝛũ pluraliter bec milia muiũ libus · et aliqñ

“

nam · hoc vellus eris· Colles· i· pui mõt es.

br abit · · vmbrã ſiue rfrigeriũ faciet cõtra eſtũ cõcupiſcẽtie ob

umbro bras· ex ob et vmbra· vel vmbro ras. DProdilii pro pro
diſti · i exiſti ꝑ generationẽ eternã · ꝓdeo des.diui · vel prodii ꝑ

id eſt· dñe vnũ eſt x. nomibus dei Flãme rubi i. ligni ſpino

vir ga vel regalis. hoc ſceptrũ tri· EGduc vinctũ i:ligatũ. a vici⸗
or eiris · vĩctus ſumq.con. Deſideratus earũ tenet᷑ bic noĩali
teer q̃ſi deſideriũ earũ· vel eſt greciſ mus genitiuus pro ablatĩo
Emanuel .i.nobiſcũ deꝰ.Rorate celi:i.roꝛẽ pluite ſiue emittite
roro as· raui · Cõfringet · i· debellabit · cõfringo gis · fregi. ex cõ
et frango · Reges inclitũ.i. gloꝛioſum· ſubſtantiuat᷑ hic in ma⸗
ſculino · Legifer qui fert.i. poꝛtat legẽ · hic legifer feri · ⁊ poteſt

ſi· hie rubus bi. Nomĩa arboꝛũ ſunt f-. g preter rubus 1 dumꝰ*2

um :nom eſtCrũpãt mõtes iocũditatẽ · i. emittant· erũpo pis·

eabut. plaudo dis. ſiHaupes euãgeliſant᷑ · i. extollunt
et cõmendant᷑ paſſiuũ· ab euãgeliſo as. Ante me factus elt i.

midi tanq; puſillo.i:·modico et paruo animoa puſillus aꝛum ·

VVvvoonit adiectiue ꝓ mille. Mouebut᷑ abiſſi· hec abiſſus ſi ·
aaqua profũda q̃ſ ſine biſſo i:cãdoꝛe vel ſpledork-Vellus: la
MD hic collis is. Praua
id eſt. diſtoꝛta. Grũt · i. cõuertent᷑ · In di recta · i.ĩ directiones. di
rectus tatum. Nõ ꝑptuli · i. nõ ſi uſtinui. ꝑfero fers. tuli. Obum⸗

ſincopã ey pro et eo is· interpoſita d. cauſa euphonie · ¶donai

et oleaſter et piaſter· que ſunt m. g. Scepcrũ vel ſeptrũ ·regũ

FHillabũt mõteſ dulcedinẽ · i· guttãdo emittẽt. ſul:

uũ.vt vallũ ſiue foſ

Surup antipbonis ct reſponſoꝛisss
eſſe adiectiuũ⸗ inctoꝛiũ a cingo gis · hoc cinctoꝛiũ orii · i. illud
quo quis cingit᷑. DODominica quarta
Verteris · i· excluderis et retraheris a ciuitatibus tuis a⸗
uerto auertoꝛ. Sup gramẽ hoc gramẽ nis herba mui
tum adherẽs terre · 4 De natiuitate domini ·
