ſculptilis ⁊ hoc le· m· coꝛ · dicit᷑ qð ſculpit᷑ ſiue celat᷑ celte . Hic
zelotes · tis · m· ꝓ. Inſons ſontiſ· o· g. dici᷑ ĩnocẽs ſine culpa·.
dicit᷑ ab in quod ẽ nõ⁊ ſons ꝗqð eſt nocẽs· Mechoꝛ ris · id eſt ·

adulteroꝛ rari S8. Dacifica erãt ſacrificia que fiebãt ꝓ pace data

vel dãda · ¶ Qa.xxi · Diis.·i.ſacerdotibꝰ.Subula le. m· coꝛ · eſt

inſtrumẽtũ ad ſuẽdũ ſotulares· Deſpõdeo des · di · deſpõſare ·
Ner ĩduſtriã · i ꝑ ſtudiũ delibeꝛatõem · Aboꝛtinũ fecerit.i·fliũ
moꝛtuũ· Mic aboꝛtiuꝰ a. um pio pe liie et hec coꝛnupeta te · p ·

coꝛ. dict᷑ aĩal quod coꝛnu ꝑcutit· Ab heri due ſũt ꝑtes· Nudius

tercius aduerbiũ tꝑis · id ẽ nũc eſt dies terciꝰ. Nulcto tas ẽ pu

aſcẽdo coꝛrodere ⁊ vaſtare· Ad deos · i. ad ſacerdotes· Nreter

id ẽ.· niſi ſoli deo· Exactoꝛ ctoris.m· g.i.impoꝛtunis petitoꝛ.Vr

geo ges. ſi · i. cõſtringo gil · ¶ Ca xxui · ⸗ uerſor ariſ. i. deteſta

ri· odire reprobare. a regit actm̃· Ixceco as · ꝓ · m · in triſ. ſie

omnia cõpolita a ceco cas. Cõtero ris. tnui · tũ · eoꝛ · m · in pꝛeſẽ
ti et ꝓdu· in p̃terito ⁊ ſuꝑino · ic ſcrabro bꝛonis · me· p.· in obli
quis ·ẽ vermis qui naſet᷑ de putridis carnibꝰ equorũ · Rediga

eur oeſt: ouer tat edieſe gis · egi · m. coꝛ · ĩ triſ · in preſẽti ſed

produ. in p̃terito· Nõ inibis·nõ firmabis cũ eis fedꝰ. F QCa.

xxiin. Hic Crater teris · m· ꝓ. m obliquis. hec cratera re· etiã

7

m . pro. ẽ Jao vas vinariũ· Mic ſaphirus ri. m. ꝓ· ẽ lapis pᷣci
oſus ſimilis ſereno celo qui ꝑcuſſus radiis ſolis ardẽtẽ emittit

fulgoꝛẽ · inde ſaphirinus a. um· diot᷑ ad ſaphirũ pertinens pe·
pro· ¶ Ca. xxv · Vtroneꝰ· a. um ·i: ſpõtaneus a um. Nota ꝙ

ſlãmei Biſſuſ niuei.lic Tacinctꝰ ti·ẽ lapis habẽs ceruleũ coloꝛẽ
1

.
Tribunꝰ ni.m. pꝛo· dict᷑ qui eſt ſuꝑ mille· vᷣ Mille tribunꝰhabz

iacinctuſ eſt aerei coloris · Durpura ſanguinei coloꝛis · Coccuſ

Super Erooo.
Itẽ hec Tacintꝰ ẽ herba habens purpureũ floꝛẽ· Item Tacintus
eſt nomẽ pueri. Vnde Tacintinꝰ a· um· a f loꝛe vel lapide, eſt co
loꝛis purpurei cerulei ⁊ aereivᷣ.Eloð&ᷣ eſt iacintꝰ lapis eſt iacin⸗
ctus ⁊ homo: Qum ſit vterq; bonꝰ melioꝛ tamẽ eſt vir vtroq;.
Hec Qoccus ci.eſt tinctura mediũ tenenſ ĩter rubeum ⁊ croceũ
dicit᷑ autẽ coccꝰ aliquando in maſ· ꝓ panno rubeo qui dicit᷑ biſ
tinctꝰ vt magis coloꝛet᷑. ec biſſus ſi ·eſt genꝰ lim cãdidiſſimi
molliſſimi . Mec Rubꝛica ce.me. ꝓ. eſt quidam coloꝛ rubeꝰ Ru
brico as· me· ꝓ. eſt rubꝛica deſignare vel rubꝛũ facere · inde ru⸗
bꝛicatus a um. Delles iacintine. j: cerulei vel aerei coloꝛis · Se
thim ẽ nomen mon tis ⁊ regionis ⁊ arboꝛis.que arboꝛ ẽ ſimilis
ſpine albe in foliis: ⁊ ẽ lignum leuiſſi mũ.imputribile ⁊ ĩcrema
bile. Qoneinno as ꝑ duplex n.ẽ cõmiſcere oꝛdinare. p̃parare⸗1
gomponereſicut hic · Moc Thimama tis.pꝛo·pe: in rectis ſin
Jularibꝰ. in ceteris aũt coꝛeſt compoſitio ex pluribꝰ ſpeciebꝰ.
pbod⸗ Rationale:veſtes erãt ſacerdotales · Hoc Sanctuaniũ
rii.dicit᷑ tabernaculũ.Mic Semis miſſis · ðꝛ mediũ:⁊ qñũq; inue
nit᷑ ĩdecliẽ etià ſemis ᷑m quoſdã pondꝰ· vi· vnciarũ Hic vectis
tis dieĩ᷑ quo aliq̃d vehit᷑ ⁊ poꝛtat᷑·⁊ ſic vectes erãt ſudes ĩ cireu
lis poſite ad poꝛtandũ arcã · Teſtificatio p̃t ĩtelligi lex. vel maxi
me deutronomiũ . Nopiciatoꝛiũ dicebat᷑ tabula poſita ſuꝑ ar
cham a dieebat᷑ oꝛaculũ qꝛ inde reſponſa dabat dñs: Hic ⁊ hec
Productilis ⁊ hoc le ·dicit᷑ qð tonſionibꝰ malleoꝛum eſt pꝛodu

ctũ. Compingo gis:cõpegi:ẽ cõiungere.cõglutinare foꝛmare.
Hic ⁊ hec interraſilis c e dictt ĩterp olatꝰ celatura ſiue ſcul
ptura 1 plano. planũ em̃ inter celaturas: quaſi raſum videtur
coꝛ:pe. Subuehendꝰ a,: um:i.poꝛtandꝰ a.um· Hoc Acetabulũ
li. eſt vas quo acetũ offerebat᷑ ⁊ ſic ẽ ꝑ ſimplex c ꝑ duplex autẽ
ceſt vas quo acceptabant᷑ liquida qᷓ erant offerenda 1 que nõ

coꝛ: pe: ſic Thuribulum ⁊ Phiala 2 Ciatꝰ coꝛ.penul:vel med.

Hoc Iibamen libaminis· me:· pꝛo.in rectis ſin.· dicit᷑ oblatio de

liquidis. Ductile media coꝛrepta. Moc ffjaſtile haſtilis· media ·
producta pꝛo ſtipite candelabꝛi · Qandelabrum coꝛ: penultimã·
Hie Calamꝰ calami. media coꝛrepta.pꝛo canna: Mec Sperula.

ſperule dieitur parua rotunditas volubilis quaſi dimidii circu
li ſicut ſolet fieri m cathedriſ ⁊ in arciſ. Talentum talenti: eſt

*
x*
5 .

magna erea ad lauandũ · Hoc Cinamomum mi pe · pꝛo · inter
0 ſpecdies aromaticas enumerat᷑ coꝛtex eius in modum canne eſt
n⸗ rotunda ⁊ gracilis. Mic Dalamus mi.m.coꝛ. ẽ arboꝛ aromatica
B. NNDe qua yſi· Calamus aromaticꝰ a ſimilitudine calami vſualis
4 vocatus ſimilans guſtu caſiam: cũ leui acrimonia remoꝛdente
Mlec Qaſia e·ẽ arboꝛ aromatica. virga robuſii coꝛticis · ⁊ purpu
1 reis foliis · eſt etiã virtutis ceinamomi ſed potẽtia inferioꝛ a ſcri
N bit᷑ ꝑ ſimplex ſ. m autoꝛes· OQOuidiꝰ qꝰ ſimulat caſias ⁊ nardi le
u uis ariſtas. Mec ſtacte tes ẽ gutta arboꝛis mirre · ſcʒ genꝰ p̃oci
5 ſer reſine ⁊ ẽ idẽ ꝙ mirra ·ec Onica ce·m.coꝛ.ẽ oſtrea ꝑua.ſua
ue redolens magnitudiĩe hũani vnguis ⁊ dicit᷑ alio note vngu
DH la-Moc Calbanũ ni. ⁊ hic CGalbanus ni.m. coꝛẽ lacrima cuiuſ
n dam her be ſimilis ferule grana habet vt fabas · vt granũ fabe
uaan glutitũ:tuſſi medet᷑ · de alto cadentiũ cõquaſſatõibus ſubueĩt
. ępilenticis vtiliter adhibet᷑. fumigio ſerpẽtes excludit· oleo mi
fĩ to ꝑunctum vim ſerpẽtis nõ admittitoleo ſplendido mixtum
e 12 a ſerpẽtibus comeſl tiſden infert necẽ · doloꝛẽ dentiuʒ ĩpo
ſituʒ tollit· papias dicit ꝙ eſt ſucus ferule Super hunc locum
nn dicit᷑ ꝙ galbanum eſt ſucus ferule a naſcitur ĩ ſiria. optimum
S cartd inoſũ ⁊ minus lignoſũ.cuiꝰ odoꝛe fugant᷑ ſerpẽtes.

Lucanꝰ.vᷣ.Mic epulũ ſtridet ꝑegrinaqʒ galbana ſudãt· Vnguẽ

/
tarius rii· eſt qui facit vnguenta· Contondo dis · di · contonſuz
vel contuſum ẽ terere in moꝛtariolo.ſiue cõminuere.Moc Aro
ma tis · m· pꝛo. in triſ.ẽ ſpecies odoꝛifera pe· coꝛ.in obliquis ·
Ca· xxxi. Eaber bra·brum.dici᷑ ꝙ ad fabrũ ꝑeinet · inde fa
bbre aduer · qualitatis · Mec Baſis ſis· ab hac baſi·dicit᷑ ꝙ ſuppo
fG6 nitur columne vel vaſi · ( Ca.xxxi: Euſoꝛius a um.Mic ⁊ hec
t̃ cõſ latilis ⁊ hoc cõflatile pꝛo eodẽ coꝛ· pe · dicit᷑ quod ꝑ liquefa
6 ctionem in igne ad aliquam pꝛoducitur foꝛmã · Qallide per du
T. plex l· i: ſagaciter ⁊ aſtute aduerbium qualitatis · Redire me·

pꝛo · quia redeo dis.dii · per vnum d.eſt quarte cõiuga: Si quo

. modo due partes ſunt . ideo accentus longus eſt ſuper hanc
. ſillabam mo. Quiuero·i.potuero queo quis · quiui ·i·poſſum.
1. Ca. xxxiii · Norxa xe.fe.g · dici᷑ culpa. Mic cultus tui · ponit
- hic ꝓ vſu ſolenniũ veſtiũ· nd icas m. coꝛ. mdico as. pume con.
4 Nam dico dicas· pume cõiugatiõis cum omnibꝰ ſuis cõpoſitis

„ Sug Erodo.
coꝛ: hanc ſillabam di. ſed dico dicis · ter · coniugatõiſ pꝛo di · quã
do remanet verbũ . Hotegã · m · coꝛ · ſic c02 tego gis k ſulabã
te.cũ oĩbus ſuis cõpoſitis qñ remanet verbů nin aliqñ ſequat᷑
poſitio duarũ cõſonantiũ vl duplicis cõſonantis · vt ꝓt exi ctũ
Qa. xxxiiii · Precide · m. pꝛo · Moc ĩſtar in dudit in ſe ad pre
poſitõem per ſe poſitũ · vt inſtar prioꝛũ · i· ad ſimilitudinẽ prio
rũ Mic vertex cis· m. coꝛ· i obliqͥs eſt ſũmitas· Gcõtra ſi eſt vna
pars ſcm aliquos · m. coꝛ ſi ſũt due ꝑtes duos habẽt accentꝰ? ·
Sxcidit · m · pꝛo · ab ex et cedo dis. Fnuocãs m· coꝛ · et hoc ſeruat

voco cas.cũ cõpoſitis cõuoco reuoco. Qu ſtodis · m · pꝛo · vbicun
q; eſt triſſilabũ· Innocẽſ m · coꝛ · Rdoro · m · ꝓ. Enibo me · pꝛo · i ·
firmabo . ex ĩ et eo is. Succidi m. pro· Hic ecler zelotes tis · m ·
pro . eſt qui magnũ habet amoꝛẽ in vxoꝛe vel ſpõſa · vᷣ · Emuloꝛ
inflat᷑ amat iuidet ac imitat᷑.· Moc ſimulacrũ cri · penul · coꝛ · eſt
pdolũ ſedm aliqu os ſẽſibile effigiatũ . Veſceris · m· pro· ĩ futj
ro. Nimis· m. coꝛ. i· nõ fermẽtattſ Vernꝰ a · um · a veꝛe · Red imo
mis · me · coꝛ · terq; in pterito· Condunt᷑· i reponuntur ter. cõ ·
Qomedit media pꝛo·ĩ pᷣterito · Comutꝰ a· um · ſꝑ m· pro·Sina⸗
goga pe · pro· Moc velamẽ nil · p. me in triſſ. Siquãdo · m · coꝛ ·
SroſarK aliqn Ca. xxxv · Mec caterua ue · eſt cetꝰ · ſiue
ſocietas· Mec cortina ne· m pꝓ· Moc veſiibulũ li. pe· cor · dicitur
porticꝰ ſiue atriũ ante fores · greſſaq;. Memẽto ꝙqʒ pꝛo et ·
1 ne pꝛo an · ſempꝑ faciũt ſonaꝛe acute ſillabã pcedẽtem · Moc de
xtrale lis· m pro·ẽ ornam etũ dextre cõmũe viris et mulieribꝰ.
Inde hoc dextrariolum li·dimin utiuũ. Neueꝛant · me · cor. id ẽ ·
filauerãt· Neo nes neui netum · id eſt· filaꝛe · Kacinctũ ꝛc fe⸗ iſta
quattuoꝛ intellige lanas iſtoꝛũ coloꝛum.hic Vermiculꝰ li· poni
tur pꝛo cocco:nam coccus coccinũ.⁊ vermiculus ponunt᷑ quaſi
pꝛo eodem Dedicauerũt · i· cõſecr auerunt HMic carpentariꝰ rii ·
vel carpentariꝰ a. um:dicitur faber lignariꝰ · Abietariꝰ rii· qui
operatur in abiete Polimitari dicitur qui operatur de polimi

. to.·id eſt. vario opere guttato · Plumarius dicit᷑ qui operat
de acu:nam ſecundum quandam linguam pluma dicitur acus
Fncaſtratura incaſtrature dicitur ĩcauatura lignoꝛum per quã
ſibi mutuo copulant᷑ vt patet in extremitatibus aſſerum · Te

*

xo texis· texui. textum· oꝛdinare· componere importat hic ·

Super Gxodo. AN
QCa. xxxvi. Holimita pe. · Anſa ſe · ẽ auricula quedã qua t⸗
vas poꝛtari· vel coꝛtina coꝛtine cõnecti Moꝛderent m. p. be cö. ·
eſt · Sagum ſagi ẽ pannus aſper de pilis capꝛarum. Necto tis.
nexi· vel nexui. eſt ligarè comungere inſerere· innodare. MHic -
hec ⁊ hoc Semis inuenitur indeclinabile. i. medius media um.
Gquibus due partes ſunt. Compagem media ꝓducta.i. cõiun
cturam. hec cõpages compagis. Haga ponit᷑ hic pꝛo regione·
Hlic Vectis tis · ponit᷑ pꝛo ligno ad modum ſi udis qui poneba⸗
tur inter anulos tabularum vt ſimul firmarent᷑ Ca. xxxvii.
hhic ſemis ſemiſſis ponit᷑ hic pꝛo medio.· Hopiciatoꝛiũ. ſiue oꝛa
culum dia᷑ tabula que ponebat᷑ ſuper arcam.Ductili m. coꝛ.
hoc ſerua ĩ ſimilibꝰ nominibꝰ deſinentibꝰ a verbis · Cherubim ð
ꝑ m. maſ. ⁊ pluralis numeri ſignificat oꝛdines angeloꝛum qui DW
angeli dicunt᷑ in ſingulari tantũ hic cherub bis. bi:bem. o che⸗
rub cherube · Sed cherubin per n. neutri generis. ⁊ pluralis nu
meri ⁊ indeclinabile· vnum oꝛdinẽ ſignat angeloꝛum illorum·
Jabium biiponitur hic pꝛo oʒa menſe. Interraſilẽ penultima
correpta ·i.· interpolatam ex plano ⁊ ſculpto. Acceptabula. id ẽ
vaſa ad ꝓbandũ que offerunt᷑ ſi ſunt digna. Ciati m. coꝛrep.
Eiale m.coꝛ. Calami ĩ cãdelabꝛo erãt ꝑteſ nodoſe ſiue genicula
te ad modũ calami q̃ ẽ cãna. Sperulale m. coꝛ. foꝛma rotũda ẽ
1 volubilis. Gquus a. ũ.i.eq̃le. :loc Gmunctoꝛiũ rii.ẽ inſtrumẽ⸗
tum quo tꝑant᷑ lãpades ⁊ lucerne. Digmentariꝰ a.ũ:ðꝛ ad pig
mentũ ꝑtinens. Mic Pigmẽtariꝰ rii· dicit᷑ qui facit ⁊ vẽdit pig⸗
mẽta· Moc pigmẽtũ ti · dicit᷑ cõfectio ex diuerſis ſi pẽbus ſuauis
odoꝛifera Qa. xxxviii. De ſpeculis mulierũ · in circũitu la⸗
uatoꝛii fuerunt ſpecula circumpoſita vt vi derent ſacerdotes
maculas in veſtibus vel in ſeipſis.2 amouerent ad ſacrificium W
intraturi · Cxcubo excubas · me · coꝛ · eſt in cuſtodia vigilare vel
ſimpliciter vigilare. que · id eſt · ſimiliter. Lexere · id eſt. operire
componere 1 telam facere. Euere media pꝛoducta pꝛo fuerunt
In ceremoniis · id eſt· in obſeruantiis leuitar um · Multa de iſto
capitulo ſupia ſunt expoſita.¶ Qapitulum xxxix. Hec Bra⸗ DMDMD
ctea tee · me · coꝛ · ẽ fruſtum auri extenſum vel alter ius metalli. —W

Extenuare ẽ ſubtiliare.Moc ſi ubtegmen minis. dicit fuũ qð ſub

ſtamine texit᷑ · Hic Dal mꝰ mi.ſexta ꝑs ẽ cubiti ⁊ mẽſura palme

J

1 BDußp euitico· “
Noꝛo · i · ſed vel certe. Denderẽt. pꝛo.m· q; be cõ · ẽ hic. DHendeo
des di · penſum. Vitta ligatura. acinctina pꝛo.pe. ſp in pꝛoſa
Textilem: m coꝛ Biſſinus a: um m . coz · tã in pwſ, q́z in verſu;
mhc gemmart rii. diciẽ qui opatur de gemnns 1 ßt eſſe adiecti
uum. ſ. ad gemmas ꝑptinens. Mec ſuppellex! lechls. dicit maſa
raticũ MHoc Retiaculũ dicit craticula ferꝛea ꝗᷓ ponebat᷑ itra alta
re cõcauum. In iſto etiã a capitulo multa ſüt ſupius expoſita
Qa xl·. Fdoleẽ᷑ · i. cremat᷑ adoleo les · leui · vel lui · letů · vel .

tum m. coꝛ. ĩ triſ· Applico as. care · m. coꝛ . ĩ triſ Pparee ad of
aliud faciendum Coꝛam. pñ̃tialiter Kdoleuit

ferendũ vel ad
id ẽ. cõcremauit. adoleo les · m. coꝛ · In edi m. coꝛ. Qoꝛuſe care ˖ i.
.in ba ſillaba· v. greciſmi. Sol radi⸗

reſplẽdere debet ſcribipr
at mucroq; micat fulg urq; coꝛuſ. cat· Hec Turma tur me; eſt ſo

cietas ſiue multitudo.
Sup libꝛo leuitico ·

Ocauit aũt mopſen ꝛc .· Liber iſte diciẽ t bebꝛaice vage
tra. grece leuiticus: latine ſ. acrificatoꝝꝰ ſiue offertoꝛi.
Elic artus tus · tui ·m · g·ẽ membꝛũ Eruſtũ ſti·ẽ par9 ſi
cia. Concidẽt m· pꝛo. Pꝛo Acidere · Strues is · · g · ẽ cõpoſitõ
lighon ad ſupponendũ ignem. Noc fecur coꝛis · m. coꝛ. in ob
liquis ẽ epar Rdherẽt m. pꝛo · ĩ tril. Inteſtina pe pꝛo.· Hec crepi
do dinis. m. Ppꝛ0. triſ.ẽ ẽ latus ſiue circũitus altaris.
g. dicit ala auis a. ü. Mec Sartago ginis ˖ m. pꝛo · triſ · eſt
atella Toꝛreo eg. rui. toſtũ ẽ · Paululu; adurere ſpicas pꝛimas
öfricãdas. oe Sal quondã dicebat · ſz mo

imaturas 2 poſtea cõ
dici hic ſ. al. Oa iüi. Flium lii.1 hoc e. lis. ĩteſtinũ paruũ
qð adheret rer bus anialis 7 rotundũ. NHuraliter hec vitalia

lium dicunt inteſtina aĩalis · Moc p
Mec Rlimonia nie E nutrimẽ

hlec aruina neẽ pĩguedo m pꝛo ·
1 ſie tene ꝙ fero fers cũ omni

tum. Ca.iii · Inferẽs m· coꝛ
bus ſuis cõpoſitis vbinõ geminatr. coꝛ· hanc ſillabã fe · Com

buro ris. m. pꝛo· di i occidi ced
deris „ Fries arietis coꝛ: pe· ĩ obliquis d dicit ĩpꝛegnator oui

um. OQa. v.a¶Oblit⸗ a ũ· id ẽ ſine memoꝛia · m· pꝛo ab obliui
ſcoꝛ ens. QOblitꝰ a u. m. coꝛ · i· delerꝰ ab oblinoꝛ ris · · Immemoꝛ

oblit?n manet oblitus ipſe e

— C S

Kſcella le .

abulum li. ẽ 6nutriment um.

4 edo dis cecidi. m·. Pꝛo : 2 cedoꝛ⸗

lintus Non quiuerit · . nõ potuerit

— . —
d S——

—,

Saintilla le. fauilla le. differũt. ᷣ. Ardet ſcintilla tñ eſt extin

Leuitico · 1

)Superr

D

„ * — “ „ —== „ „ — „ 2 „
Ephi genꝰ ẽ mẽſure triũ modioꝛũ¶ Qa · vi · Qreditũ ·m.coꝛ·i.

comẽdatũ ſiue cõmiſſuʒ. Inficioꝛ· aris.i negare ſiue diffiteri.

Peiero as· coꝛ· me· in triſſil.⁊ deiero as · ſimiliter · quiſ iuro alſ
cuũ ſuis cõpoſitiſ quãdo ſeruat u:vt adiuro et cõiuro·pro · pe. *

cta fauilla.Defrico caſ.m⸗coꝛ· in triſſili ·valde frica re abſterge
re. Ca vii. Colliridasi paruos paneſ ſimilagineos trian⸗
gulos vlł circularesfe · ge. pe· cor ·adẽ.m· ꝓ· Abſumet . ii conſu
met · ex ab ⁊ ſumo mis · Edulio.icibo·n· ge · Moꝛticinũ pe cor·
rmꝰ.i.ſpatula.m.g . Nectuſculũi.paruũ pectꝰ. Nota q; obla
tio de aimalibꝰ dicebat᷑ ſacrifiaũ · de materia ſicea vt de ſimila
thure pane ꝓprie dicebat᷑ oblatio· de materia li da vt de vmno
1 oleo libatioet libamẽ ⁊ libamẽtũ idem ſũt Victima me.dicit
ſacrificũ ꝓ hoſtibꝰ victis. ho ſtia aũt diot᷑ ſaenſiciũ ꝓ hoſtibꝰ
vĩcẽdis · v· Victima ꝓ victis dat᷑ hoſtia pꝛo ſupandis·ꝛ erant vi
ctime maioꝛa ſacrificia q́; hoſtie·-Moc olocuaſtoma tis-pe p·
in rectiſ ſingularibʒ· ⁊ cor in obliquiſ.⁊ eſt idẽ qð olocauſtum
ett erat olocauſtũ ſti· quod totũ ĩcendebat᷑ ab olon qð eſt totũ
⁊ cauma qð eſt incẽdiũ · Sacrificiũ cii: eſt qð ĩ ara cremat᷑ vt vi
ctima et ꝗqcũqʒ alia. Donũ ni· dicitur quidquid ĩ auro vel argẽ⸗
to vel alia ſpecie offertur · Ca.vui · Eoꝛes · i . poꝛtas. foꝛis
ri·r· rehe fores: · Vrbis porta.foꝛes aule.ſed ianue templi.
Penoris eſt valua· domuum ſunt hoſtia dicta · Subucula· id
eſt· camiſia ſiue reſtis alba:me:coꝛre: Baltheo:id eſt cgulo · m ·
coꝛ:m ge⸗Qidarii eſt· mitra fe. ge · Lamina ne⸗coꝛ·m · id eſt .
fruſtum auri:Liniuitid eſt:vnxitq: comu· Labrũ · id eſt · labiũ
vel extremitas· n · g· Adipẽ · id eſt · pingue dinem · m · coꝛ · Adeps
pis · m· coꝛ:maſ·ge⸗Suꝑ vitalia:id eſt. inteſtina adiectiuuʒ ter
age declinatõnis: et poteſt ſubſtãtiuari in neutro genere · Grui
nula diminutiuum ab aruina que eſt pinguedo fe · generi . Cõ
cidens media pꝛoducta:id eſt. diuidens in fruſta ⁊ in partes.
Eruſtum ti.neutri generis. Hollex ices · mcoꝛ· ma . g · id elt · di
gitꝰ groſſꝰ. Reticulum iecoris/id eſt· paruum rhete pinguedi
niſ circa renes · neu ge · Colliridãi· panẽ triãgulũ:f.g.· Laganũ
ni · ẽ panis latuſ tenuisn· g·media coꝛ: Adoleuit a· eremauit
adoleo leſ.m.coꝛ · ĩ trii· adoleui · letũ vl litũ·Reliquũ ·i. reſiduũ

● ⸗

Super Leuitico

Impꝛeſẽtiarũ aduerbiũ tpis ·i in pñti vel mõ vel aduerbiuʒ lo
ci in p̃ſentia · ¶ Ca·ix. Natui:natiuitate·m· ge·q/d· nnici

id 6· vniꝰ anni Tmolo las· m· coꝛ· Epiato ·i· purgato ab expior

Fdolens · m. cor · charr. Miſahele · m. pro· pꝛophanuʒ m. ꝓp
ducta. id eſt· non ſacrum quaſi procul a phano · id eſt · tem ⸗

plo cim⸗ quaſi lege diuina tradita vel cõiuncta Qeremo⸗
nis · i· obſeruãtiis circa altare · i· hoſtias adhibẽdas · hee cerimo

nie arũ Lugubre.i·flebile me. coꝛ.ter· de adiectm. Ca. xi·
ios eri

Rumino nas· me · coꝛ· in tniſ.· Mic Cirognillꝰ li · idem ?
nacius · aĩal debile ſcᷣm glo. rapax a mortiferũſpinoſũ minꝰ
ericio· Hic hec ſus ſuis dict᷑ pro porco. Mec pinna ne illuo
quod ſupeminet in dorſo piſcis · per quod ſcz piſas leuatur in

altũ. Vnde hec pĩnula le· m cor diminutiuum. Morticinus a.

um a moꝛte ⁊ cado dis · coꝛ pe · ſed a moꝛte et cedo dis · pro · p ·
ð Morticinũ morbo dic ferꝛo moꝛtiq; enũ comuniter coꝛripi
mꝰ in legẽdo HMic grifes fis · ẽ Amal pẽn atu quadrupes· omni

qʒ ꝑte coꝑis leoni ſimulis. alis tñ et capite aquile aſſimilatur
equis vehemẽter ĩfeſtꝰ·viuos hoĩes diſcerpit · equitẽ armatuzʒ
cum equo ĩ ſublime rapit · cuſtodiũt etiã gnfes mõtes in qbuſ

ſüt gẽme precioſe vt ſmaragdi iaſpides: nec pmittüt ea ide

auferri ·. Vnde dicit Iſido · ꝙ ꝑtes quedã auro et gẽmis effluũt

ſed griforũ ĩmanitate acceſſus raruſ eſt illuc · ibi ſmaragdi op

tim et criſtalli: taz magnos habẽt vngues et tã amplos: ꝙ in

de fiũt ciphi qui mẽſis regũ imponẽdi ſunt. in nido ſuo ponit
iaſpidẽ et ſmaragdũ cotra aim alia venenoſa· inuenit᷑ etiaʒ bhic
grifus fi· Mic Alietus ti· pe · p· dicit falco ſcʒ auis pꝛede auida 1

nultũ aĩmoſa ĩuadẽs aues 1oge ſe maioꝛes eas pectore ⁊ pedi
bus pcutiẽs ⁊ ĩuadẽs· Scðm alios dicit auis puula capiens ali
ags mnutas aueſ. v· auroꝛe · Ox
accipiter vel ſmer lec ſtrutie
eſt anial pennaſ habẽſ vt auil· habet et duos pedes et roſtruz
T aera nõ leaat᷑ ouat ſicut auiſ oua fouere negligit· nã piecti
T arena fotu pulueriſ aimantur. vngueſ habet ſeaiſſoſ ſiẽ vngle

ſicut volucreſ· ſed ꝓpter ponderoſitatẽ corꝑiſ ſui cum auibuſ

quadrupedis · tãte caliditatiſ eſt ꝙ fer um deglutit digenit et

Oxtinet exigualſ aliet? corpe vires
Süt auel mĩme Fede abuſqʒ ſibi · ⁊ ſic videt᷑ ꝙ ſit niſus ſiue
ingꝰ. Mec ſtrutio oniſ· vel potiuſ hic ſtrutio

— — W

1†

doe

tem:

no⸗

den

ninm

4

vt oua pariat oculos ad

Ruuunnũ Leuitico.
cõſumit. bm Ar ſtotelsecuu naturaliter odit · 1 quãdo tẽpus ẽ
cu ſtellas leuat que vocant᷑ virgilie ſiue
pliades · nõ em̃ oua parit:mſi quãdo illa oſtellatio oꝛit᷑ vel aſcẽ⸗
dit cũ autẽ viderit illas ſtellas circa menſem iunii: arenam fo⸗
dit 1 ibi oua ſua coopit ſud ſabulo:⁊ ſtatim obliuiſcit᷑ vbi ea re

poſuerit. nec vlteriꝰ ad ea redit· ſed caloꝛe ſolis pullificant oua
ula.⁊ tunc mater pꝛimo recognoſcit pullos ⁊ nutrit ꝗᷓ ante ne

glexerat oua. Mec Noctua e·que ⁊ nicticoꝛax dicit é auigs ſ. coꝛ

poteſt. ſepulcra ⁊ loca moꝛtuorũ ĩhabitat frequẽter ĩ parietibꝰ
1 in loas ruinoſis nidi ficat oua columbarũ 1 monedularũ frã
git ⁊ deuoꝛat ⁊ cũ eis pugnatnoctua dicit᷑ qꝛ de nocte ac ute tu
etur · i · videt · oꝛtu autẽ iam ſplendoꝛe ſolis eiꝰ viſus hebetatur

uus noctis.ſic dictus qꝛ de nocte cibos ce 1 querẽdo clamitat

hanc ĩſula cretẽſis nõ habet ⁊ ſi aliunde venit illucſtatim mo⸗

nt᷑ Mic Larus n aĩal ẽ tam in aqua q́; in terra habitans · volat

em̃ vt auis i natat vt aquatile· v· Auroꝛe · Larus f lumĩs ẽ habi
tatoꝛ ⁊ incola terre· Nã natat vt piſcis ⁊ volat ĩſtar auis· Ruis
eſt ꝑua nigra ⁊ pinguis ſemꝑ Pabitat iuxta aquas.nec p̃t lon
ge volare · Vnde velociter currẽtes frequenter eã capiunt· Hec
Bubo onis a ſono vods nomẽ habet auis feralis ẽ. onuſta plu

mis ſed graui detẽta pigricia debilis ẽ ad volandũ · ĩ ſepulcris

die 2 nocte verſat᷑ ſemꝑ cõmoꝛans in cauernis apud augures
malũ pᷣtendere fert᷑.in vꝛbe · n· viſa ſolitudinẽ ̃tendere aſſerũt
feralis em̃ dici᷑ a feron qð ẽ moꝛs ſcʒ auis lugubꝛis ⁊ funebꝛis

q; moꝛtẽ annunciat· Secundũ augures ⁊ Ariſtotelẽ monedula
de die comedit oua bubonis 1 bubo de nocte comedit oua illiꝰ
eiꝰ frequẽs vlulatꝰ de nocte pᷣſagium ẽ moꝛtis future ſecundũ
augures ſtercoꝛnbꝰ in mundicis paſcit᷑ ⁊ ab aliis volucribus
odio habet᷑ tẽpla frequẽtat no cturno tꝑe vt oleo lampadaruʒ

ſatiet᷑· ĩ plumis tm̃ ⁊ nõ in roſtro auibꝰ pde ſimilis eſſe videt ·
ſed ĩ aoſitate penitꝰ ẽ diſſimilis ⁊ in virtute·qñ ab auibus im

pugnat᷑ ĩ ſupinũ ſe vertit:⁊ pedibꝰ ſe defendit· mures ⁊ veſꝑ.
tiliones venat᷑ co medit ⁊ de nocte vagatur ⁊ circũuolat · Mic
Mergus gi:a inde Mergulꝰ li:m: coꝛ · ab aſſiduitate mergendi
nomèẽ accipit · auiſ ẽ que ſe mergẽdo cibũ qᷓ̃rit ſepe etiã demiſſo

*

bis. ꝓ eodẽ dici᷑ ciconia egiptiacaĩ nilo flumĩe ha
metipſam purgat · in anũ roſtro aquã fundens. ſerpentũ ouis
veſcit᷑ gratiſſimã ex eis eſcam midis ſuis depoꝛtãs· ſm legem eĩ
ĩmunda. a qꝛ ĩmunda ẽ auis· quidã amaſiũ vxoꝛis ſue tanq; ĩ

Suꝑ Leeuitico.

in pꝛofundũ capite aurarũ ſigna ſub fluctibꝰ colligit ⁊ añ veni
entẽ equoꝛis tẽpeſtatẽ cũ clamore litus petit · nã in pelago gra
uiſſimã tẽpeſtatẽ futurã eſſe cõſtat· qñ merguli ad litus fugi=t
cũ damore · vt dicit yſidorꝰ · mergulus ſuꝑ ligna pauca ĩ arun
dinetis nidificat· 1 miro quodam affectu nature pulliculos nrnu
trit 1 educat vermeſ aq̃tiles ⁊ piſciculos ad ſui vẽtris ſatiandã

ĩgluuiem venat᷑.in peme ꝓpter paucitatẽ motꝰ impinguat᷑.in
Rate aũt ꝓpter volatꝰ libertatẽ carmbꝰ ⁊ pinguedine depau⸗
erat᷑ · qᷓ aues rapaces eos ꝑſecunt᷑· ad aquã fugiẽtes merſiõis
ken eficio liberant᷑· Mec I1bis ibidis · mecoꝛ· ĩ SSõ pel This

mundum app ellauit ibin HFlic Cignꝰ cigni latine · dicit oloꝛ gre
ce · cignꝰ a canendo dict?* ẽ eo qð carmĩs dulcedinẽ vocibꝰ mo⸗
dulatis fingit · dulciter aũt camit qꝛ longũ habʒ collũ ⁊ reflexũ

neceſſe ẽ vocẽ eductã ꝑ collum longũ ⁊ reflexuoſũ varias red

dere modulatões nautis ẽ cignꝰ bonũ pᷣſagiũ· pꝰ coitũ femĩia

Fautie marẽ fugat ip̃m. balneat aũt ſe maſculus pꝓꝰ coitũ ſur

femĩa añ q́; cibũ ſumat · ĩſtante moꝛte crebꝛo canit ꝓ gemitu cã

“RK

tü reddit plumã habet cãdidiſſimã carnẽ vero nigrã · collo ĩ ꝓ
fundũ merſo cibũ q̃rit· ĩter piſces nut rit᷑ ipſos nõ comedit · pa

nẽ ſibi poꝛrectũ vel aliã eſcã piſabꝰ ſequẽtibꝰ ipᷣm cedit.· Hedeſ

habet nigros latos ⁊ clauſos natatiõi valde aptos· quoꝛũ vno

ꝓ remo vtit᷑ in natãdo · alio vgubernacrlo ſe regendo · auis ẽ
magne carnoſitatis ⁊ põderoſi coꝛꝑis· ideo quietẽ diligit ra⸗
ro volat volant tamẽ cigni ſilueſtres volatu foꝛi collis exten:

ſis pedibus ad poſterioꝛa applicatis · Hic Onocrotalus li. pe ·

coꝛ: eſt auis in aqua ſonitũ faciens· duos habet vteros in vno
tantũ cibaria recipit · ĩ alio tantũ decoquit ⁊ digerit ſed pꝛimꝰ
pꝛo veſicula gutturis reputat᷑hoꝛum duo ſunt genera ſecũdũ

pfſidoꝛũ vnũ aq̃tile I aliud ſolitudĩs· ſed in aquis manẽs auis

valde guloſa que roſtrũ in aquã mergens hoꝛridũ ſonuʒ facit
anguillis pcipue inſidiat᷑ ⁊ pꝛedã quã recipit ſubito deglutiẽs

in aluũ nittit · deinde ruminat a fauces mouet ac cibum in oꝛe

. 7

itãs · que ſe

—.. — ß ,

— —

— f6mm5m— —w0 —

— — — —

— arunen

— — — —,,⁶—́ug f ‚A—- —/—

i RSi Leuitico. .
tenet in litoꝛe quieſcẽs roſtrũ ſuuʒ ſemꝑ ſurſum erigit ⁊ ſic ip
ſius acumine cõtra ĩſultum accipitris ſe pᷣmunit vt ſecuriꝰ doꝛ ⸗
m mire poſſit · Mic Loꝛphirion onis· pe · ꝓ· in obliq̃s auiſ ẽ qᷓ pelli
canus dicit᷑ auis egiptiaca habitãs in ſolitudĩe iuxta nilũ cuiuſ „d8*»
A duo ſüt genera vnũ in aquis habitãs ⁊ eiꝰ eſce ſũt piſceſ alterũ
1n ĩ terra habitãs ⁊ ſolitudinẽ diligẽs · cuiꝰ eſce ſũt lacerte ⁊ huiꝰ
modi · Omĩa qᷓ pellicanꝰ comedit: pꝛimo ĩ aqua pede tingit ⁊ ĩ
ſ tincta quaſi cũ manu cũ pede oꝛi applicat ⁊ apponit · pede vtit᷑
d loco manꝰ.ſᷣim phiſiologũ pellicanꝰ nimiꝰ amatoꝛ eſt fuiorũ ·
ſ Qum etiã gignit natos ⁊ ĩcipiũt creſcere·parẽtes ſuos ĩ facieʒ
10 ꝑcutiunt ꝓpter qð mater eos reꝑcutit ⁊ occidit · tercio die ma
ter ſe in coſta vſqʒ ad effuſionẽ ſanguĩs ꝑcutit ⁊ ſanguinẽ cali
dum ſuꝑ coꝛꝑa moꝛtuorũ filiorũ eiſndie cuiꝰ virtute filii pꝛiꝰ
ſ moꝛtui reuiuiſcũt · Similis ſentẽtia colligit᷑ de pſalmo moꝛtis
pulloꝛũ eius · Alii aliã cauſam aſſignãt.nam ſerpẽs illi aui fe
ſtus· pullos eiꝰ dum foꝛaſ egredit᷑ occidit ⁊ mater rediẽs ſe vbuul
nerat ſanguine ſuo eos reuiuiſcere facit Tpeer quẽ ſauguinem
copioſiꝰ effuſum mater debilitat᷑ Vnde pulli exire cogunt᷑ ⁊1 ad
quirere ſibi ſbũ.quidã autẽ eoꝛũ matri cõpatientes eã paſcũt
4 quidam aũt degeneres eam penitꝰ negligunt · qð mater dũ cõ
. ualeſcit aduertẽs ſe paſcẽtes refouet ⁊ alios tanqʒ ign obues 1

ĩgratos abiicit· ic Merodiꝰ dii· auis ẽ regia manib“ geſtantis
aſſueta·ẽ eĩ auis aĩoſa ad modũ accipitris· pauce carms reſpe⸗
ctu coꝛꝑis ſui ⁊ multe plumoſitatis · ⁊ i deo leuiſſimi ẽ volatus
acutiſſimi pectoꝛis i foꝛtis vnguibus plus ledit p̃ᷣdam ſuꝑ ip
ſam irruẽdo pectoꝛe q; roſtro ſiue vnguibꝰ.Si pumo vel ſeðo
impetu p̃ᷣdam nõ arripit · q · de ſe vindictã petit· nã ſi ſiueſtris
Z illo die vix p̃dã q̃rit domeſticꝰ.ſi :.q.p verecũdia vagat᷑ ꝑ aera
1 ad manũ geſtantis tũc de facili nõ redit. auis ẽ pia pullũ ab
aquila nõ agnitũ vel abiectũ ſuſcipit atʒ nutrit · cadauer f ugit
nec famis vehemẽtia putridas carnes tãgit: ſed laboꝛis patiẽs
abſiinẽs expectat quouſq; p̃dã ſibi ↄogruã ĩueniat quã acq̃rat·
Hlic Caladꝛiꝰ dꝛii pm phiſiologũ·ẽ albi coloꝛis nullã habẽs pꝑteʒ
nigredinis cuiꝰ ꝑs ĩferioꝛ femoꝛis eiꝰ purgat caliginẽ oculoꝛũ
Quius natura talis ẽ ꝙ ſi ſuꝑ egrotãtẽ moꝛiturũ aeritrauertit
faciẽ ſuã · ſi ſuꝑ vidurũ q̃ſi applaudẽs ſonãdo viſũ ĩ ipᷣm figit

—

W— — — — —

ĩten dit ĩ eum. differt aũt caladiiꝰ a calãdra ꝗᷓ ẽ auis ſonoꝛa
canoꝛa ſicut merula dicit᷑ aliqñ caradꝛion. Mec Vpupa pe·m.
coꝛ auis ẽ que ſtercoꝛa bumana comedit 1 freqñter fimo nutri
tur:auis ſpurciſſima imunda. criſtis ĩ capite galeata ſempꝑ in
ſepulcris cõmorãs vel ĩ fimo cuiꝰ ſanguine ſiqui lunxerit ſe ·

Suꝑp

ℳM „
og le Demonel Lider. 12 coꝛ

doꝛmitü pgens:-omu

malefactoꝛbulſ valet · nã in ſuis maleficiis eo vtunt᷑ · de hac aue
dieit᷑ ꝙ cũ ſenuerit eo ꝙ videre nec volare qat pulli eiꝰ euellũt
ei pennas ⁊ lin iũt ei oculos herbarũ ſucis fouent ſub alis do
nec creſcãt penne eiꝰ 1 ſic renouata pfecte volet videat dare
ſicut ipſi pulli vt dicit yſidoꝛꝰ · Hic Atthacꝰ ci·m coꝛẽ maioꝛ

bruco:⁊ dicit᷑ ab a qð ẽ ſine theca quod ẽ poſitio q.ſine theca

qꝛ depoſ uit thecã ier Poſitoꝛiũ ſuũ ĩ quo pꝛimo iacuerat inuo
lutus · vel potiꝰ ab a tego gis. Mic Offiomacꝰ c · pe · coꝛ · anĩal
quoodi qð pugnat cõtra ſer pẽtẽ ab offi quod ẽ ſerpẽs · ⁊ ma
chia qð ẽ pugna debet ſe eribi ꝑ duplex . fAec Muſtela le m ·
p · dicit quaſi mus longus-a nius muris 1 telon quod ẽ longuʒ

mures pſequit᷑ 1 ſe erpẽtes · ic Qocodrilł li · a croceo coloꝛe di—

ctus ẽ. eſt autẽ aĩal quadꝛupes Tterra in aquis valẽs · longitu
dine plerũq; · xx. cubitor ñ dentiũ 1 vngui iĩmanitate armatuʒ
tantaq; duncia carnig 5. vt q;uis foꝛtiũ ictus lapidũ reꝑcutiat ·
tñ hũc piſces quidã ſerratã criſtã bhabẽtes ĩterna ventris diſſe
cãtes ĩterimũt · ſolꝰ er aialibus ſ upioꝛẽ mandibulã mouere di
ct᷑ Moc Migale lis/m: coꝛ:ſi nõ occurrat cõtrariũ ẽ aal natum
ad deridendu dololt ũ. rapax ingluuioſũ⸗Hic Cameleon tis · eſt
animal diuerſa varietate cõſpſum vt pardꝰ / ad coloꝛes quos
videt cõuerſione facuim a variat manſ uetũ ſe fingit cü ſit cru
delis· v. Terra cibat talpãflãme paſeũt ſ. alamandrã . Vnda fit
alleci cbus aer cameleonti · hm auicennã ẽ idẽ ꝙ ſtellio qꝛ lucet
vt ſtella 1 ĩmutat colores:eſt aũt bic ſtellio onis· reptile ſimue
lacerte tergo pictꝰ. lucentibꝰ guttitz ad movũ ſtellarũ · ſcoꝛpio

nibus ita cotrarius ẽ vt viſus ab eis pauoꝛẽ ipſis afferat 1 toꝛ

3 Turroc-

poꝛem Mic Citropes pedi
a citra pes pedis · q· citra ſupioꝛẽ partẽ habe
fictile cũ tribus pedibꝰ · quidã habent gitrop

ns pedes · vas fe

pedes CE xu Ritus tus tui maſculim guis ẽ mos owĩatus
ı

s. me. coxẽ vas pedes inferiꝰ habens

edes quidã ſcitro

=

Suꝑp Hr Leuitico·

Mec Matertera tereẽ ſoroꝛ matris tue · Mec Rmita te.ẽ ſoro
patris tui · Mic Auunculꝰ li.pe cor· frater matriſ tue · Eic phitõ

onis m· 20. obliquis ẽ incãtator · inde Dhitonicus a: um. pe.
coꝛ · ¶ Ca· xxi· Scortũ ⁊ ꝓſtibulũ·i.meretricẽ ⁊ pꝛoſtibulatã
nõ ducet vxorẽ.Hoc ſtuprũ pꝛi·ẽ violatio virgĩs · Violare po
nit hic pro diffamare ⁊ dehoneſtare. violo as · m:cor.ĩ triſ. Mic
Cibbꝰ bi·ẽ tumor ĩ doꝛſo.⁊ ponit᷑.q:adiectiue · ſed hec ſtruma
me ·ẽ tumoꝛ ĩ pectore · v· In doꝛſo gibbꝰ tumoꝛ ẽ ĩ pectore ſtru

ma .· Hec albugo ginis m. pꝛo · ĩ tril ·ẽ ſubtilis mẽbrana viſũ ĩpe

diens tenuis pellicula 2 glaucitas albedo oculorũ . Mec m

minẽs in coꝛꝑe cũ aſpitate rotunditate.Dũtaxat · i · tmmodo ·

aduerbiũ quãtitatis a dum ⁊ taxo as:qð eſt noĩare· dicere · con

— pꝛeciũ rei ¶ Ca· xxii. ¶ Contamiĩo as.

are ·ẽ deturpare ĩbhoneſte maculare. Cũ occubuerit.i.cũ ad oc
caſum venerit ſol · occũbo bis pui · bitũ · pe·coꝛ:in ſupino· Hic
ꝓnquilinꝰ ni·pe · ꝓ·ẽ ille qui ĩcolit · i.habitat ĩ terra aliena·Hic

vern aculꝰ li.pe.coꝛ. ðꝛ famulꝰ in domo nutritꝰ. Alo liſ · lui · litũ
ẽ nutrire.MHec papula le.m:coꝛ:ẽ ꝑuiſſime cutis erectio cum ru

bore · ¶ Qa. xxii · Meto tis · ſui· meſſum · dici᷑ colligere blada
Hec meſſis ſis:ẽ ipſa collectio bladi·Hic manipulꝰ l· pe· coꝛ · ðꝛ

quod hõ app̃hendit manu metẽdo · Cedet᷑ m· ꝓ· i.occidet᷑ in fu

turo. Mec polenta te· p̃t hic accipi ꝓ granis toſtis manibꝰ con
fricatis · Mec Duls tis.dicit᷑ cibꝰ ex aqua ⁊ farina cõfectꝰ. Qedẽt
id ẽ veniẽt ⁊ cõtingẽt ĩ vſum ſacerdotis. NPropitiari ẽ miſereri·
Mec ꝓpiciatio ẽ miüdratio⸗ ec ſpatule le · m·coꝛ·dicit᷑ ramuſ vl
foliũ palme Oa. xxiiii. OConcinno asꝑ duplex n · dicit᷑ cõpo

no oꝛdino me· pro: poſitione duplicis n. Senus a · um · i · ſex

Altrinſecꝰ.i.hincinde/Blaſphemus a um.me.ꝓ· Loqueris m·

P.in futuro· Irrogo asm · coꝛ· eſt inferre · ĩfligere alu malum:

OCaxxv. Sabbatizare ẽ ſabbatũ obſeruare · Sero ris· ſeui ·

ſatũ.ẽ ſeminare. Dutare ẽ vineã colere ⁊ ſarmentiſ ſuꝑfluis ex

onerare.Hic Tubileꝰ lei pe· ꝓ· erat annus remiſſionis· ſ.quinqᷓ

geſumꝰ. Mic ⁊ hec Cõtribuliſ hoc le: pe.ꝓ · dicit᷑ qͥ ẽ de eadẽ tri
bu. v. Dat tribulo triblos.ſʒ dat tribꝰ vna tribules · Attenuatꝰ
id ?. depauꝑatus: Quid ꝓ ſed ſi nõ inuenerit manꝰ eiꝰ . Redimi

„ *% *

— S
Super libro Numeroꝛum
me coꝛ⸗ Colonus ni.i. eultoꝛ agroꝛũ tuoꝛũm. pꝛo· Veneo nis .
niü · vel iui · venũ nu netrũpaſſiuũ ·i. vẽdi. Affligo m. p. Tnualu
enit ad ꝓſperitatẽ venerit· Tnualeò les: me. coꝛ in triſ. Mic et
bec patruelis. pe · p · dicit᷑ filiꝰ et filia patrui. Hic2 hec Affinis
boc ne · dict᷑ ꝓpĩiquꝰ vxoris.vl maniti verſa vice · Supputare
iii. nuare cõputare · me. coꝛ ĩ triſſ.Remanes m· coꝛ· ĩ triſ · ⁊ hꝰ
ſeeruat manco cũ oĩbꝰ ſuis cõpoſitis· Reliquꝰ a. um·i·reſiduus
m. coꝛ.¶¶ Ca.xxvi. Filic ⁊ bec ĩſignis ⁊ hoc ne dicit nobil · pre
c(clarꝰ.oꝛnatꝰ.⁊ quaſi hñs eminẽs ſignũ p alus · Dauere. m · pꝛo ·

6

paueo ues: ui/v. De paueo paui 8 paſco dicito paui · Hec tritu
ra re me. ꝓp. Mec ſemẽtiſtis·i· ſemẽ · Mec ceruix uiciſ · m. ꝓ· in ob
liqs dicit᷑ collũ· Trritꝰ a· um:m coꝛ:dicit᷑ caſſꝰ ⁊ vanꝰ. Cõficiat
idd ẽ. deficẽ faciat et deſtruat. Cõtero is· m · coꝛ · in triſ⸗. DHeſupeꝛ
m. coꝛ:quãdo ẽ vna ꝑs Eneꝰ a. um i· ereꝰ· a · um· Tnc aſſũ · i · ĩua
nũ · Cõſumo mis. m· ꝓ· in triſ · Redigo iſ· m.coꝛ · in pꝛeſẽti ĩ triſ
Incedo dil ceſſi ceſſũ.me· pꝛoꝝ · ⁊ hoc ſeꝛuat cedo ceſſi cũ oĩdꝰ
ſuuis cõpoſitis. Mic vltoꝛ toris.m.pro·ĩ obliq.i·vĩdicatoꝛ. Qor
ripiã·i. affligã · coꝛripio piſ pui.m· coꝛiĩ triſſi · ⁊ hoc puat rapio
pis · pui.cũ om̃ibꝰ ſuiſ cõpoſitiſ a. mut ata in i: vncedã · m · pꝛo ·
Stupeo pelſ.pui · dicitur admirari multum · Kuagino naſ · pe · ꝓ
d u⸗Dirupre p p· m. p· a dirũpo piſ.⁊ dirũpoꝛ periſ · Si vero a
diruoꝛ eriſ. veniat tunc eſt ſine p·⁊ coꝛ· me Hic ⁊ hec hoſuil et
hoc le· me· pꝛo:ab hoſte deriuatur· Terꝛeo reſ.rui:i.in pauoreʒ
mittere· Tabeſco ſcis. ponitur hie ꝓ deſicere vl languere · Atta
mẽ pꝛo ſed coꝛ:me⸗Driſtinꝰ a. um⸗me.coꝛ: id eſt: antiquꝰ vl p
mꝰ. ¶¶ Qa· xxvi· Venũdat? a um.
pticipiiſ que veniũt a do daſ uando non mutatur coniugatõ
vt peſſundatꝰ circundatꝰ⸗ Hie ſicl* cli. in diuinis literis ẽ vncia
Hic Obolus li media coꝛrepta eſt medalia · io eſt medietas nu
mi· tem obolus dicitur dimiius ſerupulus qui tribus ſiliqs
appenditur. ſcrupulus ſex ſiliquarũ põdeꝛe cõſtatt
BSuper libꝛo numeroꝛũ · Jai.
Oeutus eſt dominus ad mopſen ꝛcᷓ. Fſte liber hebꝛai
ce vagedabis nuncupatur grece arichimot · latine lib
numeri vel nume roꝛum Recenſentes · id eſt. nuantes
a recenſeo ſes quod eſt numerare recitarerecolere · remẽoraꝛe

pe.coꝛ-1 hoc obſerua i aliis

. „ Euib „»Leuidceo. X.
u Hec Ebdomas adis · m· coꝛ. ĩ triſ. ⁊ pe · in obliqͥs ẽ ſeptimana:·
cet CLa. xiii Mec Duſtula le· me·coꝛ.ẽ in ſuꝑficie coꝛꝑis turgi⸗
nis da collectio a pus qð ẽ putredo. velẽ ĩfirmitas quedã qꝗᷓ reddit
re hominẽ putridũ · a puteo tes · qð ẽ fetere · v. Nemo placere pu⸗
tet cuiꝰ pñtia putet · Dus declinat᷑ cuſtodia qũ vocat᷑· Mec Hus
s puris· Dus ꝓ putredo nõ declinabile credo · Si quidẽ due par
2 tes ſũt· Tnolitꝰ a. um· pe· coꝛ dicit᷑ ĩſuetꝰ . ſed hic dicit᷑ ĩnatus.
w Recaluaſter tra·trũ.dꝛ retro caluus ſicut acaluaſter tra ·trũ · ðdꝛ
n9 in anteriori ꝑte caluꝰ.Recaluꝰ a·ũ.idẽ ẽ quod recaluaſter · Vñ
ob Recaluatꝰ a.ũ .i.retro caluatus:⁊ hee Recaluatio onis ·iretro
