de vita rapiaris. Cõpos · i· potẽs.· poſſeſſor. cõpos potis· medi·

cor · o· g· Cquidẽ m cor.icerte · Mẽbratim.i: ꝑ ſingula mẽbra.
Qõcidi · i· diuidi me · pro· et trũcari · Me commanet m pro. i · ex
pectat me.trãſitiuũ ponit᷑ hic· cõmaneo es · cõmanſi · In exhau
Rns i:quaſi in explicabiles quas de corde haurire nõ poſſlum
Limitata · i·termiata. Brauio·i· pᷣmio n ge. Bullã·i. quoddã or
namẽtum aureũ vel argenteũ fe · g. Supheſerat · i. ſuꝑ vincula
ſteterat · ſuphereo heres · beli · pe · pro · in tetraſulabis- Deuex
rũt.i.poꝛtauerũt. deueho hiſ uexi· uectum Sellarius bomo ſi
dictus· Drelibatũ i. predictũ· Aderãt m coꝛ· Semotũ m · pro
id eſt· ſepatum. Queſtion arii. i · executoꝛes · iudicii m ge · keſldim

id eſt. ilius bomiſ Kffuerũt.i.aſtiterunt· Precipiti:i inclinait

pe.cor· Tramite mcorid ẽ via recta. nõ ſeruata vt citius pyue
7 7 .ò 7 * * „ *
nirẽt· Preceps pitis · o· g· dicit qui cadit capitem clinato et cor
pore ſequẽte. Trames itis · malcu · g · i · ſe mita. Supſpectis · id ẽ

deſuꝑ inſpectis · Nrefatis m. produ · i· pdictiſ. Queſtionaris 4

Supꝑ legẽdis. Sanctorũ

Deuexerũt · i· poꝛtauerũt · Interc apedine· p · coꝛ · i · diſtantia ſiue
ſpacio · ĩtercapedo dĩs · f. g · pe · pro· in rectis · Sta dii. i · octaue ꝑ
tis mliarii n · g· Diri mit᷑ i. diuidit᷑.dirimo is · remi · rẽptũ · me ·
coꝛ·ĩ pñti:Indictõe que ẽ ſpaciũ.xxi annoꝛũ.fe.ge ·Agoniſma
i·agonẽ ſiue certamẽ· n· g agoniſma tis.pe.coꝛ·ĩ obliquis.
7 In legẽda ſancte emerenciane.
Ollactanea.i.eodẽ lacte nutrita. vl potiꝰeodẽ tꝑe nutri
ta ⁊ adulta quaſi coetanea. Cat hecumĩa pe.coꝛre.i.in fi
de iſtructa nõdũ baptizata. Seuiẽtes.i.furẽtes. Exprobr abat ·
.i. vituꝑpanſ arguebat. Caduci. i fragil es. m. ꝓ. Atrociſſimi. .id ẽ
crudeliſſimi. Agnes vlti. acuta in gtõ. agne agnes. Gadẽ m. ꝓ.
Inſani. i.ſtulti me· pꝛo.xpiraret.i:moreret᷑ ex eo ſq; tẽꝑe · In
cõſfinio.i.in fine · neu · ge · H In cõuerſiõe ſcĩ pauli de bᷣmõe
ccidẽs.m. p. Cõtigit· m · coꝛ· Acſi:i: qſi ·Spiransi:minas
ekemittẽs ex oꝛe. Anbelans: m· pꝛo i:anxians pre ſollicitu
dine mẽtis furioſe · Guidẽtiꝰ:i· mani feſtius· Seuiensi·furens-
Proſtratꝰ · i· ad terrã deiectꝰ· Interdictũ i· ꝓhibitõeʒ n. generis
HDDeſ omelia eiuſde· .
regnatõe·. i.ſurrectõe.f.g·. Crateſ fuit qᷣdã phᷣs · Qẽtupꝑlũ ·i·
tuplã poꝛtionẽ In feſto ſancte agnetis ſermo
Qunes vlti. ac. Dernoctatõibꝰ.i. vigilus nocturnis ·f. g·
Oicladibꝰ.i .pᷣcioſis veſtibus·pe · c. Textis·i.ĩſertis auro
Rderant. media coꝛrepta. PHarumper. id eſt · valde parum. Ei
gere · id eſt. firmare · figo figis fixi · Coꝛripitur· id eſt. appreben
ditur · Preferentem · id eſt. dicentem · et perſuadentem. Conſe
queris in futuro.pennltima pꝛoducta · Mauſeoluʒ penultima
producta · id eſt· ſepulcrum.neutri generis. Mediocꝛes· penul
tima coꝛrepta. Flluſtres. vd eſt: nobiles valð et nobilitate pꝛeci
pnue. Derſeuerant penultima coꝛrepta· Textum · id eſt · hiſtori
auupm ſiue tractatum. maſculini generis et quarte declinatõnis.
OAUAbſecrans media co:: In purificatoe domie de ſerm õͤe
IOUnditum media coꝛrepta. id eſt. factum · Sincera me .
Ciia pꝛoducta · id eſt· pura· Hietas· með.coꝛrepta· id eſt ·
fidei deuotio ˖ Atubi . me · coꝛ . i · poſtq;; · Inuenit · m · pꝛo · ĩ terito

ſcʒ cõſtituti eꝛant ſuꝑ nefariũ iudiciũ exequẽdũ · Clanculũ ·i. oc M
te; m⸗- C Qenobio 1⸗‧ MO aſterio. n G ꝓbidẽ m P . Kd crat RMmce

Sternerent· i: cal cabiles ſolidaren? · Eluctus· i. vnde ma. ge et
quarte decli. Ceſtatus·i· poꝛtatus· tn vlnis. i · in bꝛachis · vlna

Sup legendia ſanctoꝛum.

ne · fe. ge. Aſpir auit dies · i· ſole vel luce apparẽte aduenit ˖ Su⸗
xit. i. lac attraxit. ſuggo gis· uxi · Ppopãti · dicit obuiatio vel oc
curſus· ſic appellat᷑ feſtũ purificatiõis · quia ſimeõ et anna ob⸗
uiauerũt dũe et filio eius bñdicto· Affatũ i· allocutũ. ab affor
aris· et regit accuſatiuum ·
= i ameli
Struũt id ẽ· affir mãt. aſtruo is·xi · Molis·i · magnitudi⸗
mmrms. moles lis · · g. Vberẽ i.abundãteʒ.· vber ris · o · g. De
cernat· i iudicet· Maud· i. nõ· Tgnaꝛã i · neſciã me · pꝛo · Frtuũ · i·
membrorũ m g· quarte decli. Scrutat᷑ ·· rimat ſiue inq̃rit · Ne
ua.i. ne aliquanequis qᷓ qð vl nequid· Stipẽdiis·i · remune⸗
ratiõibus n·g· quod debet᷑ bene militãtibus· Ocioſe · i · i nutili

ter · Duodecades pe. coꝛ.i. duo denarii · duodecas dis · pe · coꝛ · in P
tetraſillabis.f·g.a duo et decas quod eſt decẽ · vñ duodecades

id eſt. decem. In legẽda ſancti Blaſi -· “MVMZ
Ntratoꝛi:factòꝛ me. pro· DPreſide m· coꝛ· preſes ſidis · m·

Jge . vel cõmunis · dict qui ſup alios eſt · Agricolao penl.

ro PDiutinã pe · coꝛr · i· diuturnã .· Ceſionẽ · i· ꝑcuſſionẽ Pectin-
bus· i. inſtrumẽtis ad carn es earparas ad modũ pectinũ · Pe
cten tinis · me dia coꝛrepta m · g. Dirupte. i.· diuerſimode ru te
Dirupo pis pe ro Teteren reh curiſſimũ a teter a·
gonizãte · i. luctãte ſiue pugnãte· ab agoniſoꝛ aris. Preterfli
entes i· decurrẽtes· a preterfluo is vna pars Qaminũ m· pꝛo.
id ẽ. incendiũ m. g. Greas· i. factas de ere coꝛ.m. Qãdentesi· ca
lidas et inf lãmatas· a cãdeo des . Nouiſſime · i · vltimo ſiue fin
liter · In legẽda ſancte agathe.
C Pepanini dicunt᷑ a cathania ciuitate · Multipharia adi⸗
lclciuũ eſt hic · dicit que multipliciter loquit᷑. Natalibꝰ .ñ
eſt. proſapia parẽtũ nobiliũ. natal liſ. m · g · vel natale lis· n · g
ffrodiſie pe.pro· Secretariũ ·i· ſecretũ locũ n· g . Pro tribuna
li · i. in tribunali. Ingenua.ilibera naturaliter. EGxpectabiliſ· i. 1
exterioꝛibus nobilis et interioꝛibus bene nata adiectm̃ ter · de
di. ab expecto as · vel ex genere ſi pectabili ꝙ ſcʒ ſpectant ceteri
et miranẽ laudãdo et honoꝛando· Jlapis m. coꝛ · fe · g · i.· palmis

) Super legendis Sanctoꝛum. 0
percuti · Agonẽ · i· pugnã agon onis: m prom. g Tnuenit in 2
preſenti mcoꝛ· Theca-i·folliculus m quo granũ daudit᷑ ſi ub
ariſta. Attrectari.i. flagello toꝛqᷓ ri. Deinde m· coꝛ: Ableidi me ·
pro · i· am putari· Doꝛtitoꝛ m· coꝛ· Reſtaurat · i: reparat et reinte
grat · Subridẽs m· pro· i parũ et remiſſe ndẽs. Sublatus me.·

pro · i · ſubtractꝰ eſtſuſtollo lis.tuli.ſub latũ· Teſtasi fracmẽ
ta vaſoꝛũ ficulium ſiue nucũ et ſinnliũ fe · g. Volutari.i· volui
reuolui· voluto tas· m. pꝛo · Cõmotus m. ꝓro. Darietis penul.
coꝛ.m. geparies rietis · Tuliſti·.i.abſtuliſti·. Cõditum m.· pro · i.
inunctũ · Sericis m.coꝛi:de ſeta adiectm̃· Tãdiu m· coꝛ· Rbſce⸗
dẽs m· ꝓ. Siculoꝛũ · i:. hoĩm de ſicilia·ſiculus a:ũim.coꝛ· Nonis

id eſt plenis nundims buius mẽſis· none nonarũ fe· gen · Inue
ſtigaret · id ẽ mquireret ad tollendum·
i — tem de eadem ·
4 Fre. i· dure crudelitatis · dirus a. um · id eſt · valde erude

Alis· In eculeo · i. inſtrumẽto ſiue toꝛmento ad modũ equi
acto m. gen In ſtadio . i. in curſu. ſtadiũ dii· ꝓprie eſt octaua
pars miliarii; NR cathedra ſancti petri

Ktalem m. pro.ma. ge. i· ſo lenitatem . Dernicioſus· id ẽ.

— noꝛtifer vel moꝛtalil. Increuerit · i· multiplicatus fuerit

vel inualuerit · increſco is. increui· Conferant m· coꝛ · i. compoꝛ

tent. G coꝛpoꝛibus·i· de coꝛpoꝛibus Deuoꝛat me coꝛ⸗

Wl ꝑe omelia
Etracha · i· princeps quarte ꝑtis regni iudeorũ ma gen.
ttur ee penulprodu: Tracomitidis penul. coꝛ· Stratoniſ
pe· ꝓ. Daneaſ vltima acuta. Phenicis me. pro· Libiadẽ pe· cor.
actanter.i· arrogãter vel ſuꝑbe · Texere · i· cõponere vel oꝛdia
re · texo is · xui. (In legẽda ſancti mathie ·

(Cbarioth vltima acuta· Martias· adiectmů ·

èkIn legenda xl martirum.
Reberrimos · i· frequẽter iteratos· a creber ra:um quod
eeſt frequẽs et ſepe accidẽs· Refugit me· pro · in pᷣtenito
Mox·i ſtatim. Vt.i.ꝓ oſtquã. Attigit m· coꝛ· Expgefaciẽs·i · exci
tans . Cxiliuit pe· pro · i· extra ſaliuit in ſanctoꝛũ numerũ. Satel

lites pe · coꝛ i· miniſtri crudeles:ſatelles tis.m · g · Compiſſẽt · i·
cognouiſſẽt.cõꝑio is · peri · Qrurifragio ·i· fractõe cruriũ · n · g·

„

Snper legendis Sanctoꝛum
ESEnnoicus· pe· poteſt pro· Meliton coꝛ:me· Theodolus pe coꝛ·
Liſimachus pe· coꝛ Trophilus m coꝛ:Virili m·pro· Adiuuans
m. coꝛ· Birotis.m.coꝛi:vehiculis ſiue plauſtris duarũ rotaruʒ
hoc birotũ ti ·dicit᷑ a bis et rota que coꝛ· primã · Vebicula.i.illa
birota · n· ge. Eerret᷑ triſſilabũ ꝑ duplex r.ſcribit᷑ · Suꝑiecit pe.
pro·ſuꝑiacio cis.pe ·coꝛr · in tetraſillabis in preſenti. Cõdite.i.
repoſite m.coꝛ· In legenda ſancti gregoꝛii.
P·EFtricius et Cxarchus· nomiĩia ſunt dignitatũ · dic autez
Ppatricius tricia um. ex nobili genere natus· Patricii etiã

„

ditcunt᷑ qui ꝓuident reipublice ſicut filio. Luciolis pe.coꝛ· Me
litum m pro:Qanonis m. coꝛ. i: ſecrete· Ciboꝛiũ n. g. oꝛnamen
tum eſt ſuꝑ altare quattuoꝛ colũnellis ſubſtẽtatũ · Dedicauit.
id eſt · cõſecrauit· dedico as · m.coꝛ·
De ſancto Benedicto·
Vrſie m.coꝛ · Abruta m · cor · i.ꝑ deuia· adiectm̃ · ᷣmmane
na.r pro · i· crudele· adiectm̃.ter · decli · Preeſt prima lõga
Effide m· coꝛr · indecli· Qapiſteriũ·i.vas quoddã ad grana pur
ganda n. g· Mox · i · ſtatim.Vt ·i·poſtquã · Preſtitũ m.coꝛ· Inco
le m·cor · i:·habitatoꝛes .· Quatenus m· coꝛ.i·vt· Eoꝛes · i· poꝛtas
foꝛis ri · rem·re·in ſingulari.in plurali hee foꝛes foꝛiũ ribꝰ. RBDa
uoꝛibus·i. laudibus m. ge· Seceſſum · i.locum remotũ m· ge · et
quarte decli:a ſecedo cedis · quod eſt ſeoꝛſum cedere vel ſe ab
aliis ſeꝑare. Sublatus mpro. Emanat.i.emittit vel extra ma⸗
nat m·pro.vᷣn amnẽ · i.in fluuiũamnis nis.ma· gen· Impẽdit
id ẽ. dedit · Specu. i. ſpelũca m· get ꝗ · de · deodati pe · pro · hm

vſum. Degebat · i· viuebat · Rupes · i· ſaxũ eminẽs · rupes is.f · g··
Reſti i·funiculo f.g·reſtiſ is· Inſeruit tetraſillabũ.i:colliganuit·
knuidẽs m.coꝛ:· Protenꝰ m.coꝛ·i:ſtatim · Tetẽdit · i: ꝑrexit to

„ .

tẽdis tetendi. Per abruta m.coꝛ.i:inuia et loca deſerta·. Concs·
ua m· coꝛ· Defoſſa.i.ꝑ loca vbi fouee videbãt᷑ · Cõuenit m· colł1?:
Erutecta · i:loca vbi creſcebãt arboꝛes n· ge . nnotui.i. patea·

ctum ẽ innoteo es·m.pro.Merula me.coꝛ.ꝗqᷓdã auicula nigrra.

Edito m · coꝛ · i. facto.Nadẽ m.pro. Aliqñ pe·coꝛ:in ꝓſa .Hene.
id ẽ· fere ſiue quaſi · Vepriũ · i:ſpinarũ · vepꝛes pris·f.g.Nẽſa.i.
ſpiſſa. Gxutus m.pro.i:nudatꝰ. Aculeis ·i: ſtimulis pungẽtibꝰ
m . g. EGdomita.i.emẽ data · et cõſopita.pe.coꝛ

4*
Sup legẽdis Sanctoꝛũ
— F De annunciatiõne beate virginis
gkgantee
8 )in m: coꝛ· Cõiugii me·cor · Paranimphꝰ.i · nu:
ptiarũ ꝓcuratoꝛ:ſiue cuſtos ſpõſe·a para quod eſt iuxta ⁊1⁊ ni⸗-
pha quod eſt aqua qua ſepe ſpõſa vtit᷑ et denominat᷑ · Rutiläs
id eſt · radiãs m. coꝛ: Nudico m.pro.i.caſto:·t᷑ᷣmmunis me·pro.
id eſt · libera a carnali oꝑe · adiectiuũ tercie decli· Cxopto.i. eum
deſiderio opto vel valde opto. Obũbrabit i. refrigeriũ faciet
cõtra eſtũ cõcupiſcẽtie · a
PRo pẽſioꝛis · i extẽſioꝛis et ꝓfundioꝛis· Expers ·i.ſine ꝑte
0obo.. g. Temerate . i. corrupte · Adureret᷑· i · cõbureret᷑ vel cõ
funderet᷑ aduro ris.et aduroꝛ eris:quod eſt adducere flämam
frfrfruboris · Auus · i · vẽter f. g. Inſigne . i· ſignũ euidẽs n. g. et ter.
. de · Preferre · i. pretendere vel demöſtrare · Maluit.i.magis vo
luit. Tenerã mcor Lubricã mecoꝛ·i:labilẽ et ꝑ populũ diuul
gabuẽ · Dudoꝛis m· pro · m · ge · i. caſtitatis violate veſinſtamare
Aſtruẽdam ·i.cõfirmandã·. Aſcribi me.pro.i.imputari. Quẽad
modum me.core:quomõ.Quini.inſuꝑ. Locupletior ·i· copio
ſior · Adhibet · adiügit᷑ · Dolere · i · dolẽdo plãgere · Aſciſcit᷑ id &ẽ
uaduocæat᷑ ſiue adiun git᷑ · aſcio ig. et aſcioꝛ irs. q· cõiu · et inde
i⸗nnvchoatm̃˖ aſciſco s. De ſancto anicto.
VDmiſſa vltima acuta· Comã · i.ceſariẽ ſiue capillaturã f.
g QAlerus.i·ordo clericorũ můyg.
M. 4 In legẽda ſancti Sotheri et Caii·
OUtber teri · m· ꝓ. ꝓpter aſpiratiõem. Eũdis i ndecli - Dal

De omelia

=

lam i. tobaliã cõſecratã ſiue ſacro vſui deputatã ſcʒ ho⸗
ſtie cõſecrãde · Maias adiectiue tenet᷑ hic· Appia ſic dicta. adie⸗
IiIn criptis iĩ cauernis CGabino m. p. e ſermõe btĩ ãbroſii
DDDe ſanctis inter paſca et pentechoſten.
Onferamus i·cõparemꝰ ſiue ſociemus. cõfero fers.cõ⸗
tuli collatũ · Reſerata.i.aꝑta. Ulauſtrai:clauſuras n. g.
Tepẽtibus·i:calorẽ reſumẽtibus:·a tepeo pes.pui. Viguiſſeꝛ
vigorẽ re cepiſſe · vigeo ges · gui · Eoueant᷑ i:nutriant᷑ et calefi
ant · Cadẽ m cor. Ab inferis m·cor · m. ge· vel adiectm̃ · Suꝑos
m.cor · adiectm̃ · ſuꝑuſ a ·ũ · Temerata.i· inchoata vl q̃ſi decurſa

o pe · pro · m cõmunẽ vſum · Vmbilicus pe · pro.⸗·

ASuper legendis Sanctomm.

a temero as.m.cor:quod eſt corrũpere et violare. Hanior li⸗

tera eſſet itinerata.i· deãbulata. ab iter itineris. Atubi mecor ·
id eſt· poſtquã.Solo ·i: inferioꝛi ꝑte pedis·nã ſolũ ſoli ·dicit᷑ ꝑs
pedis inferioꝛ·ꝗᷓ totã fabricã coꝛꝑis ſuſuinet · et ſic ſumit᷑ hic.n.

g. Attrita m pro.i:calcata et ãbulata:ab attero ris·triui·Incũ⸗

ctãter:iindubitãter· Leges infeꝛni ꝓpoſſunt dici demones ty
ranni vel peccata et toꝛmẽta. Cõferamus.i. colloquẽdo tracte

muſ. Reuelẽt m pro· Quẽadmodũ pe · coꝛ · i ·quõ.In exaĩme pe ·

coꝛ · i ſine anima.adiectm̃ ter · de· Inſinuauerit · i. immiſerit · inſi

nuo as·iquaſi ĩ ſinũ mittere · Ingeſſerit · i.ĩtus ſe geſſerit. Agi

tauerit · i:mouerit · Coaptauerit.i· cooꝛdinauerit et ſimul apta

uerit · coapto as Reſolutai.diſſoluta · Compage m. pro.f. ge ·

cõpages gis:i·iũctura:r monia f.g.pe.pꝛo · i.cõcoꝛdi cõpoſiti
one:Cõcẽtum .i.ſpũs cõſonãtiã vitalis aĩalis et naturaliſ.con
cẽtus tus ·tui:m·ge:et qde:dicit᷑ quaſi cõcoꝛs cãtus vel armo
nia:a cõcinno is:quod eſt cõcoꝛdare · Vota·i:volũtates· ne. ge.
Eamilias vlt acu· QComitent᷑ me:coꝛ · i:ſequant᷑ comitoꝛ taris ·
Hlanei·certe · Verũtamẽ pe:coꝛ:Votoꝛũ.i. voluntatũ vel deſi⸗
rioꝛũ : Tugis·i.aſſiduuſ:adiectm̃ ter ·decli:Hrodire m· pro · i · exi

re · ꝓdeo des . diui. dire · Exinde m· coꝛ · poteſt. Penetralibꝰ.i. pti
bus interioꝛbus. Nenetral lisvel penetrale lis:n. g.i. cameraa
ſecreta/ſecretus locus in domo velĩ templo vbi oꝛacula dabi
tur penetrale ꝙ pene eſt intꝰ. Tumulus m.cor.ma.ge·i: ſepuil·
it · i · cõſumpſit · abſumo mis· ꝑ b· Cõſtaret · i. ap

crum. Abſump
pareret · Aditu:i. introitu m. coꝛ. m· ge · q. de.
E De omelia.

at · Rdiumentũ.i. adiuuamẽ· n· g· Cxcedit m. pro · i. trãſcen dit
Adhuc vlti:acuta· Seducimus.i.decipimus vel a veritate educi

mus · Abluti m· pꝛo · i· loti · Ad elemẽtũ.i.ad aquã n.g.LauacoY

id eſt · baptiſmo m· coꝛ.n: ge·Fluxo.i:fluxibili · Tingetem · i. bao⸗

ptiſantẽ · Lantillũ.i.ꝑuulũ m·. g. vel tãtillũ ·i ·modicũ aqᷓ:n.g ·

adiectiuũ. 6 De ſancto georgio
18

P) Erſide m.coꝛ. ꝑſis is.f·g· Dioſpoli coꝛ·pe · ꝓpocrifas.i.du
biaſ ⁊ ñ autẽticaſ.adiectm̃ eſt: Aluſtriſſ imũ · i.· pdlariſſimũ

—K . mites.irar vitis · palmes mitis m· coꝛ· m . gramus
vitis · Agricola cõ.gen· Rigat·i:madidat· Aſſerit · i. af fir

..eH

MM Super legendis Sanctoꝛum.
et nobiliſſimũ. fBDe ſancto Marco.
Nterpres petri.i. p̃dieatoꝛ doctrine petri:interpres petis· cö.
ge. pe. coꝛ· in obliqs · Probauit· i. approbauit· Salutat me:· ꝓ·
Doelecta· i· ſimul electa. Qõfecerat · i: cõpoſuerat.Egiptũ videt᷑
poni aduerbialiter hic ſine poſitõe · Cogeret · i· vtuoſe iclina
ret ter · cõ· Diſertiſſimus.i.eloquẽtiſſimꝰ ᷣeroſolime . fe · g · pe ·

“ coꝛ. Nollicẽ m· coꝛ.i· digitũ groſſum · m · g ·. pollex cis · Reprobꝰ
D m. coꝛ. i· indignus et ineptus tãq; irregularis· Deinde mcor ·
Neroniſ m.· pꝛo· Buculi nomẽ loci· buculus li:m · coꝛ· m. g · Zub
rupibus· i. ſaxis eminẽtibus: rupes pis.fg· Inficiebant · i· in tĩ

gebant᷑ ˖ Deinde mcoꝛ. At· i · ſed· ! De ſancto cleto.
co · i. cõtrata m · g. Decẽbrio adiectm̃ · a decẽbre vlbri:·Va
ticano pe · ꝓ ſm vſum · tñ coꝛ · deberet hᷣm artẽ · cõpoſitũ a
Datdet cano nis quod coꝛ: primũ · i.in loco ſic dicto in quo va⸗
ticinãtes cõtra deos romanoꝛũ occidebant᷑ n· g.

(e ſancto Marcellino-
Romiſcui.i.pmixti m.ſet feĩ · adiectm̃ eſt· De q̃ re · i · pꝛo
tam vehemẽti ꝑſecutione· Qirino mpro:Exinde m.coꝛ·
octu aduerbiũ · i. nocte · Qubiculo claro · i.i publico loco pul⸗
cro ſcʒ in palacio Criptaicauerna et ꝓprie ſub choꝛo in qua

*

celebrant᷑ miſſe . . e ſancto vitale legeda.
m Ilitãs m· coꝛ. i·militiã exercẽs· Vrſicinũ pe · coꝛ. ſᷣm rauen
6 nates Ligurẽ m · coꝛ ·i · de quadã pte lumbardie · i. de me
diolanẽſi comitatu·q̃ ſeʒ comitatꝰ olĩ dicebat᷑ liguria.G ⁊ hec li
guris is vel ligur is Taculo m · coꝛ · i · telo vl lãcea · Vt.i :poſtq̃ʒ
Gi pro et · C. id ẽ et · Ob. i · ꝓpter. Que pro et In agone m.
pro . i. in pugna martiriiagon onis.m.g. Ad palmã.·i ad locuʒ
ſic dictũ propter palmã arboꝛẽ que ibi erat. Quouſq;i.donec
Supinus · m· pro·ireuerſatus.Siluanos me:·pro·i· qui erãt in
ſiluis apud lucũ vt cꝛedit᷑. De ſagmario· i.de aſino vel de equo
vel mulo qui Forrare ſolet ſagmas· i. ſarcinas · m · g. De ydolo
ticis pro · pe. m vſum quãuis Huguicio innuat eſſe coꝛripien⸗
dam adiectm̃ eſt. i· de cõſecratis ydolo· Oede . i· pcuſſiõe · cedes
dis · fe· ge· Mactata.i. verberata et afflicta · Seminecẽ pe· coꝛ:i ·
quaſi moꝛtuã vel mediã moꝛtuã. hic et hec ſeminecis ·et hoc ſe
minece · Migrauit · i. p moꝛtẽ trãſiuit Dele· philppi et iacobi

d eſt

dichiã . i · ꝓpuinciam illam. De ſub baſe due ꝑtes · i · de
Aloco in quo poſita erat ſtatua · baſis f · g· dicit᷑ quod ſtat
b colũna Ingẽs·i·magnus.o·g. NPreerãt m·coꝛ· Moꝛbidi m·
coꝛ · iĩfirmi· Nociuꝰ m pro·Martẽ nomẽ ydoli.̊ mars tis. Ei
gite · i.· ponite et firmate · Seuiſſimus.i.crudeliſſimus· Nuſquã
id ẽ · in nullo loco · Gbeonitarũ.i·hereticoꝛũ quoꝛũdã · hic et hec
ebeonita te · pe · pro·ſic dicti a quodã ebeone. oꝛroboꝛet · i · con
firmet · ᷓdita m.coꝛ.i.compoſita. Qõmentarioꝛũ · i.libroꝛũ a ſe

Super legendMis Sanctoꝛum.

cõpoſitoꝛũ · m·g· Mieroſolime pe · coꝛ · fe · ge. Sicerã m· coꝛ · i· po

tũ artificiatũ pᷣter vinũ Toſephꝰ m·coꝛ.Eoꝛme.icuiuſdã certe
ſcripture vl in canone miſſe vel alibi · Abinũ m· ꝓp. Animꝰ. m.
coꝛ.Anarchias pe.pro.i.ſuꝑbus principatus · ab ana quod eſt
ſurſum et archos quod eſt princeps· De pinna i de ſummita⸗
te vel altitudine fe · ge · Semianimus pe · coꝛ · i · ſemiuiuus vjl q̃ſi
moꝛtuuſ adiectm̃.Euſte ·i:ꝑtica m·g· Eullonis qui cõſueuit cã
didare pãnos. fullo onis.m·g · Sindonẽ m· coꝛ · i · veſtẽ. ſin don

onis · f. g · Comeſurũ.i · comeſturũ ·a comedo dis · comeſum ſu ·
Titulũ m.coꝛ:m.gi.ſcripturã in tumulo · Cõditũ me · coꝛr · i · ſe

ultum. De omelia.

dixiſſem vobis · Mẽſura · i:duratio
De ſanctis Alexãdꝛo Guẽcio Thedoꝛo· et Tfuuenali.

in

Theod olum penul.coꝛrepta.
—— De in uẽtione ſancte crucis

* nerat · cedo dis. ceſſi· Scrutata ẽ·i.inqſiuit · a ſcrutoꝛ aris
„ „ , — 7„ utr. 1 1
. Aſſer̃t.i ·affirmãt · Odeptꝰ.i.cõſecutꝰ.ab adipiſcoꝛ is · eptꝰ. ſũ ·

Teunqʒ·i. aliquo modo· Noſſimus m.pꝛo.Cõſequẽs m.
coꝛ.i · cõueniẽs · Exinaniuit ·i·humiliãdo quaſi ſe euacua:-
el annihilauit · exinanio is.pro.pe.in tetraſillabis· Metu
itis pe · coꝛ · ter. cõ· Siquo minus due ptes · i· ſi nõ eſſet · vel ſi nõö

ncipatus·i.datus et deputatus Eaculã m·coꝛ:f.g· Qui
ini m. pro · Calbina m. pro Vngulis m coꝛ f· g. et P · d·
rumẽtis ferreis ad modũ vngularũ factis ad carnes
carpendas· Attractatus ·id eſt cruciatus eſt· Proſiliuit pennuau ····
produ . id eſt · prompte ſaliuit · proſilio proſilis:· Dunctis·id ellt
puncturis· Oreberrims.id eſtſpiſſis.Seuera media produdctaa

Glena me.ꝓ.nyxia · i.deſiderio ſollicita:Ceſſerat ·i· adue

““

.
ZM

Sup legendis Sanctorlu
Maluit.i:magis voluit: malo mauis mauult. Lucrifaceret · ĩ. lu

craret᷑ · luenifacio cis · pe · pro · in tetraſillabiſ in ꝓſa. Inopẽ me. ſ9 *½

coꝛ · Reuiſere pe · coꝛr. i· viſitare vel deſiderio videre · reuiſo ſis ·
ter · con· Infudit m. pro·iinſpirauit· Colgata vlti· acuta· Rui⸗

nis m· pro.f·g.Nalma·i·victoꝛa· De omelia.
+ tcodemus pe · pro.Rabbi vltima acuta.

Dictũ· i · preceptũ ·n. g. Proinde m.coꝛ. Conſummẽ · m.
Ppro ·pri· cõ · foꝛte ꝑ duplex m. Rebellẽ.i.cõtradicentẽ· ad
iectm̃ ter.de· In doliũ · i· vas factũ ad modũ dimidie vegetis ꝑ
tranſuerſũ · niectus · i · poſitus vel ꝓiectus. Athleta m· ꝓ· m· g ·
id eſt· pugil· Hathmos vltima acuta· Apocalipſim.i. reuelatioʒ
·g · Exiliari·i.duci ĩ exiliũ· paſſiue videt᷑ pomi.Totiꝰ m. ꝓ. Qal

n feſto ſancti iohãnis ante poꝛtã lati.

ſaret · i. fieret ĩualidũ et inane caſſo as. et caſſoꝛ aris · Epheſuʒ

m · coꝛ· Remearet · i. rediret · Nouiſſimus·i.vltimus · Cherinthũ
id eſt· hereticũ ſic dictũ. ẽbeomcã pe· coꝛ:adiectm̃.a quodã ebi
one heretico. Dogma.idoctrinã ·n· g· dogma tis · m. coꝛ. Edice
re · i · extra dicere et operire· ter· con· Texuiſſe·i. oꝛdin aſſe · texo

xis · xui · Dpafoniã · i.diſſonantiã ſiue vocũ diſcoꝛdiã pe. pro. fe·
ga dya quod eſt duo et fonos quod eſt ſonus. LDiſſeremusi.

declarabimus . diſſero is · rui. Relegatus ·i:in exiliũ miſſus:a re

pter. Reſciſſiſi.amputatis et p̃ciſis · a reſcindo dis · et reſcĩidor

Deris. reſ aſſus ſum· Sub ꝑtinace vlti·pro·i· ſub pſona viri con
fſtantis · Dertinax cis · o. gi· valde impudẽter tenẽs· durus pſe
uerãs impudẽs cõſtans et irreuocabilis a ſic accipit᷑ hic· vl foꝛ
te ſub aliquo principe ſic dicto remeauit. Derſeuerãſ pe · pP. CG
fectus· i· cõſimnptus vel cõſum matus vel defiecsz..

De omelia. SS
Gor · i. exiſtimo ſiue puto reoꝛ reris ratus ſum.lico me.
oꝛ· i · ſtatim · Auiditate · i · deſiderio · mmemoꝛ m. coꝛ· cö.

g. vel o. Gmoroyſſa· i. muliere patiẽte fluxũ ſanguinis ꝓpter

emorroides adiectm̃ poteſt eſſe · Muliebri pe · pro.i.ad mulieẽz

ꝑtinẽte. adiectm̃ ter.decli. Impꝑitie · i. inſcicie· Enfert · i· ſubiũgit

e inuẽtiõe ſancti michaelis require in appanitiõe eiuſoẽ
In legẽda gordiani et epim achkii·

5Super legendis Sanctoꝛum
Phimachi pe· coꝛ· Rpoſtata · cõ · g· dicit᷑ qᷓ vl q̃ a fide vlre
“ ligione recedit · Mãcipauit·i·deputauit: Mariana pe · ꝓ ·
Promiſcui i. de maribus et femĩs · adiectm̃ · Inſcriptiõibus · i.
ſcriptis due ꝑtes poſſunt eſſe · vel vna· inſcriptio onis· Poꝛro:.
id eſt. certe. & aquas ſalinas m coꝛ. locus eſt vel foꝛte ſalinaſ
m . pꝛo · i. ſalſaſ· Tribunal.m· ꝓ· Reſidẽs· m.coꝛ· Rppollinii · pe ·
coꝛ:. In cripta · i in cauerna fe · g; Tellure · i · terra · tellus ris · · g.
am pridẽ i: iam ante · vel iã diu ·

) 4 Ivn le · Nerei Achillei · et Pancracii.

““

p Retextati pe · pro · i cuiuſdã ſic dicti · Nerei m· ꝓ· Achillei
pPppe.pro.Gunuchi pe.pro·Elauie m.coꝛ· Attriti me· pro ·
=. vberati et afflicti · Ceſi · i· trũcati · Cripta · i · cauerna arena⸗
raa ſic dicta qꝛ ibi foꝛte arena erat Semis ·i· medio · o · g · 1 ĩdecl·.
Abſciſiõe. i · ã putatõ e ·fe · g· klluſtris. i · nobilis · adiectm̃ · ter · d.
Coõdit
Alahes vlt.acu.vel m.coꝛ· Stupro.i· actu foꝛnicario:n ·

teſ.iſi aliquo modo · ſiquis ſiq̃ ſiqð vel ſiq̃d · Obſequẽtes.i.ob

ſequiũ faciẽtes FEeſtinãs mpro. Vngulisi: inſtrumẽtis qbuf
dam ferreis carnes car pẽtibus·fe· ge · Cxaratũ .i · dilan iatũ · ab
exaro as:m coꝛ:quod eſt ſcribere· Abſciſſum m. ꝓ.i.trũcatũ ſi
ue mutilatũ. Stipitẽ m. coꝝi.lignũ aliqð ſuie palũ.ſtipes tis·
m. g. Eminus.m · coꝛ· i. ꝓcul. Qõlſedit m.pro · iſimul ſedit · Sati
etas pe· coꝛ· In momẽto·i: in breui ſpacio · n · g. Decoꝛe · i· pulcri
tudine m· pro · m· ge· Reuerẽtes.i·tractãtes · Calamitatisi· mi
ſerie · Rpplicarii· ad ſe prope fieri · Tãdiu me. coꝛ· Calamos· i.
cannas m.g. Iffigi:m. pro:Qõtigit· m· coꝛ. OCõmentarienſibus
id eſt qui ſcribebãt accidẽtia vel vnuſ de cãcellariis.᷑n ſtadio
id eſt. ĩ loco vbi eſt curſus equoꝛũ vel aliud exercitiũ·n·g. octa·
ua ꝑs miliarii · Robuſto·i:rigido. Qocanea.i ru bea pe·coꝛ. Ar
melauſa ſe.i.veſte quaſi armis.i. ſpatulis clauſa·vel armelaſfſa·
ideſt · ſclauina f. g· Baſterna·i. ve hiculo ſcʒ in poꝛtatura duotu·
equoꝛũ f·g. Apparẽs m.pro· Vacãs·i.intẽdẽs · Prefatũ·i.· pᷣdi

ctũ m·pro. Canipinis pe · pro.i·de canipa.

S 52 n legenda ſancte potẽtiane ·
p Raxedis m. pro· Reliquit m. pro · Gxercuerũt.i·ꝓfecerũt

um m. pro · i in unctũ. ¶ In feſto ſctĩ Bonifacii romani ·

Ig .· Vterqʒ m.pro· vterq; raq;rũqʒ · Siquo modo due ꝑ⸗

M Super legendis Sanctoꝛum.
Inſeruirẽt.i.valde intẽte ſeruirẽt· Eacultates .i.poſſeſſiöes.·
f. . g. Incluſas. i. intus clauſas pro·m. /In le. ſancti vrban.
n Nfniſteria. i · vaſa ad cultũ diuinũ neceſſaria n· g · Patenaſ
m. fpro. f. g. Traditione·i. doctrina fe· g. Monita m · cor.
et n. g · i. monitiões · hoc monitũ ti · ¶ In legẽda ſctĩ eleutherii
4 Rcopoliĩ pe· coꝛ:. QComodi m.coꝛ: Britanico pe · coꝛ·adiectm̃
ececſt. (mlegẽda ſancti iohãnis pape et martiris.
t Aeodonci pe · pꝛo.Tuſlini m.coꝛ: Orthodoxũ · i.catholicũ
Aab oꝛthos quod eſt rectũ et doxa qð eſt gloꝛia · vnde or⸗
podoxus xi · i. vir recte gloꝛie ſcʒ recte credẽs· Exiliari deponẽs
poteſt eſſe vel paſſiuũi:in exiliũ duci · Egrotus m·pro i. infir
mus · Theodoꝛus pe · coꝛ· Theſalonice pe·coꝛr · Cõſtantinopoli
pe · coꝛ · Excõſules · pe· coꝛ· vna pars · i.de gnᷣe cõſulumexcõſul
lis.m.ge· Simacũ m.coꝛ: Cremauit.i.macerauit.Praſinis m.
Pꝛo · i · viridis coloꝛis:nã praſim grece latine dicit᷑ viride.⁊ inde
lie praſius ſii.quidã lapis valde viridisa quo praſinꝰ a. um:
Facintinis pe.pro · a iacinto lapide vel floꝛe · Texta.i.inſerta · a
texo xis · vel texoꝛ xeris· De ſancto feliee
Ebdit annos duos. Nota ꝙ verbũ ſubſtãtm̃ vel eiuſ vim
VDHhabens regit accuſatiuũ per cõtinuationem tempoꝛiſ vt

clexr-

Ar⸗

.

Birc ſedit annos uos.
Iin legenda ſancte Petronelle

H c 1 nie media coꝛrep · id eſt· paraliticam· a clinus clini

ͤ

quod eſt lectus· inde clinicus ca· um · dicitur qui ſurgeire
nõ poteſt de lecto ſicut paraliticus. Grabatum media produ·
idd eſt. lectũ neutri gene · Atubi media coꝛepta · id eſt · poſtquã
knermẽ.id eſtſine armis adiectiuũ tercie decl inationis. Colla
ctaneam · is eſt· eodem lacte vel eodem tempoꝛe nutritã · adie⸗
ctiuũ. Nichomedes penultima produ.Reclinans media prod

In legenda ſanctoꝛũ Marcellim DPetri atqʒ Heraſmi
d ) Emoniann penultima coꝛrepta· Vnice penultim a coꝛ
frepta. id eſt · intime · Artemi media producta Preferas
media correpta. id eſt· ſuſtineas. Muniã · id eſtfirmabo.quar
te coniugatio nis.In ima.id eſt:infim a:adiectiuum. et in regit
accuſatiuũ hic · Aſſenſũ · id eſt· con ſenſum maſe · gene · et q ; d·
Libitum . i · ꝓpl acitum m · ge. et q · de · Agitans me · coꝛ · i. mouens

S

Sup legẽdis Sanctoꝛũ
QCandidũ me co& Hautina m pro Vexata i. moleſtata · Vnani
miter ·. i · cõcoꝛditer · Arteris pe · pro · arteria f·g.eſt vena ꝑ quã
intrat et exit aer. poni videt᷑ hic ꝓ vtraqʒ ꝑte faciei · Atubi me ·
coꝛ · i · poſtquã. ncude m pro · Deoꝛtheus pe.pro:Eirmina m.
pro · Cripte · i · cauerne · Reſina m. pro:i.gũmi liquefactio· Pro⸗
fuſus vel ꝓfuſus.i·immerſus mpro· vnerat · i · intus erat. me ·
coꝛ · Abdicatis · i· ſeꝑpatiſ et excluſis a ſe abdico as m· coꝛ· Retru
dit ˖ i. includit · Ignita i: inflamata m.pro.Eeruefacta.i.calefa
cta:a feruefio fis. factus ſum· n te · primi et feliciani;
EScludi m. ꝓ. Phanũ · i.tẽplũ.n.g·Mactauer̃t·i. ꝑeuſſer̃t
Promoto m:ꝓ.Victos ·i:ligatos:Eoꝛũ ·i.palaciu p̃toꝛis
vl' vbi venalia p̃ponebãt᷑ . n · g· ĩuenit᷑ etiã qñqʒ m·g· Intromiſ
ſi·iĩ illũ locũ adducti· Aculeos m·g·i/ſtimlos acutoſ. Applica
ri.i.pñtari · Reliquari · i· liquefieri · reliquo as.m.coꝛ· Amphite
atrum pe · coꝛii palaciũ rotundũ · vnde poterãt ab om̃ibus vi
deri qui in medio ponebant᷑ · ne · ge · Penen. fere · Anim aduer⸗
ti ·i. puniri · vel occidi· Ad arcus numentanos et arenariũ·loca
ſunt et nomĩa locoꝛũ.
— e ſancto Barnaba aplo legenndd.
Deptus·icõſecutus vel ſoꝛtitus· ab adipiſcor ceriſ.ade
ntus ſum.Deinde m e.coꝛ· Seiũctus·i.ſeꝑatus ·a ſeiů‚go
is · xi · et ſeingor geris· Nihilominus pe · coꝛ:i.nõ minus
le.ſanctoꝛũ baſilidis cirini naboꝛis 1⁊ na ſari.
Nolinus pe/ ꝓ· Rabie·i. ſeuicia. g. f. et qn· de · Eoꝛas·i· er
tra p̃poſitõnaliter tenet᷑· Natefacto ·i.aꝑto· Radẽ · ꝓ·m.
Abſciſum:m. ꝓ.i:ãputatũ.Integrũ m.cor· Lectica m · pro ·i ·.le
cto. f. g, Celebris,iltolnis ceiebor bris. bre · me · cor · Gxcolit᷑ ·i ·
honorat᷑.Cirini.m·pro· Baſilide pe:cor. Naboris m· ꝓpro ·
¶n legeda ſancti Antonii fratrũ mnorũ

Lixbona ᷣm vſum pepro · Ab incolis·i.ab habitatoꝛibꝰ?

5 S

Acõ · g.et pri · de · Cõditũ me.cor:i.repoſitũ vel ſepultũa
cõdor deris. Ad cuiuſ plagã.i.pꝑtem ſiue regionẽ f·g. Preſagio
id eſt · diuinatiõe vl annütiatiõe · n · g; a p̃ſagio gis · quod eſt di.
uinare·Maud.i.nõ · Eerme:i· fere velquaſi⸗ Jatale ſolijiterra
natiuitatis· ſolũ li:n·g· Ad eneruandos·i:debilitãdos. ab ener

uo uas· quod eſt debilitare vel quaſi virtutẽ neruorũ auferre.

BSup legẽdis Sanctorũ.

Iggeris m · cor. i cumuli ·maſ. ge · hic agger geris·i· cumulꝰ teꝛ
re ſurſũ eleuatꝰ.et etiã cuiuſ libet rei coaceruãtia põt dici agg·

Litoꝛe. m.c.n. 8 Tutatꝰ.i.defẽſus vel aſſecuratꝰ. Litus agge
ris eſt eleuatõ foſſati · Poplite.i.genu ·m · coꝛ.poples plitis m.

geLictoris · m. ꝓ· i.gladiatoris qui reos occidit mandato pꝛin

cipis · m · g · qui etiã dici᷑ leccator a ligo gis·. Immemoꝛes · p. c·

cõ · g · Ociꝰ.i.velociꝰ.Qõcito · i. celeri · me.ꝓ·vlcoꝛ · Satagebat
9 ₰G “„ ₰ ₰ℳ— „ . 7 7 MW ö—
id ẽ·nitebat᷑ · Vehemẽs.i.foꝛtis·o.ge·me.coꝛ: Diſertitudinẽ · i.

eloquẽtiã.⁊ aliqñ ponit᷑ pro diſcretõe · Senſim · i · paulatiz ⁊ ꝑ
ſenſũ · aduerbiũ quali.Enixius ·i·foꝛtiꝰ.NHeꝛur gebat · i · valde uꝛ
gebat · ſcz artabat et inducebat · purgeo es urſi · Intentato · i.ĩ

miſſo.ab ĩtento tas· Remeaꝛet·irediret ᷣme cõ.Suppellectile

nõ li · in feĩno · Renitẽs · m. pro ·i.recuſans · a renitor teris· EGx
„ ⸗ „ „ .
orſus eſt . i. ĩcepit · exoꝛdior diris · exorſus vel exoꝛditꝰ ſum ·. id ẽ

ĩciꝑe. Suffultꝰ.i.firmatus· a ſuffulcioꝛ ciriſ:quod ẽ ſubtuſ ful
„ 7 „ 2= „ „ 2 K „ ”́?ù .
ciri.i: ſuſtẽtari ⁊ firmari · Cõpẽſaret · i . equaret vel cõꝑaꝛet. Qõ

futauit.id ẽ · cõuicit ⁊ cõfudit.Mereſiarcha·mge ·i .· magnꝰ be

reticꝰ ſcʒ priceps hereticorũ · Abductũ · i. a veritate auerſum ·

ab abducoꝛ duceris · Ydiotã penul ·pro · id ẽ. ignarũ ⁊ ſine lĩis
coõò .· ge. ab ydus quod ẽ diuiſio:⁊ iota qð ẽ mĩma litera·ĩde pdi
ta · i · ĩpitus ĩſcius ſtolidus ignarus ruſticꝰ ĩdoctus brutuſ ſñ
literis · Dubetenus/ i. a puericia pe.cor: aduerbiũ tꝑis. a pube
ett tenus hec Pubes pubis eſt etas qᷓttuordec annorũ in ma⸗

ſculo.inde pubes beris vel pubes pubis cõ · g. qui eſt illiꝰ eta

ties Triturans m pro. Kſſolet m. coꝛ. Senſim · i. paulatĩ ⁊ ſenſi
biliter · Artus fatiſcentes. idẽ · mẽbra laſſata et deficiẽtia · a fa

tiſco ſcis · qdð eſt laſſari euaneſcere abũdãter aꝑire deſinere eſſe
vel deficere · Preualens. m· corre· Deferret᷑ tetraſilabũ per du

pleyx rr · Attonitis · i · aptis et immobiliter ſurſum erectis pe·c.
adiectiuũ ẽ. aderãt m· cor · Ergaſtulo· i· carcere· n. g. Cõditũ m.
coꝛ̃. Immanis .i.hoꝛribilis ⁊ erude lis.adiectiuũ.ter·de. Auſtu
id eſt · flatu · Nure · i. venti temꝑati · Qalloſa· id eſt.plena c allo-

Dormitans · media pꝛoducta. Duo globimaſculini generis.id

eſt ·˖ due forme rotunde · Maud· id ẽ · non · Decubans · me. correp

ta · Nliqʒdiu. penultima coꝛrepta ·
n le · ſcõrũ viti modeſti ⁊ creſcẽtie.

Bup legendis Banctoꝛum. H
Fthonns mecor: i virgis ferreis. Ceſus i: ver beratꝰ. Hi
cathomi moꝛũ · m · g. Deuenit m · pro.i. puenit · ſezʒ ð vno
loco àt aliũ· Suaderet pe · pꝛo · Impẽderet pe · coꝛ i:exhiberet ·
In amphiteatro pe· coꝛi. palatio rotundo · vnde quilibet põt
rideri in remotiſ:ab amphi quod eſt circũ:a theatrũ quod eſt
palacium · a theoro quod ẽ videre vel iſpicere. Reſina dicitur
quodlibet genꝰ gümi liquidũ vel aridũ · me · Pro · a reſin quod

7

manare. fe . ge · Dice . i. materia tenaci· pix cis ·fe · ge · a pino deã
vt quidazʒ volũt feruefactaʒ.i· calefactam. a feruefio 8· ferue
factꝰ ſum· Sacrilegus pe · coꝛ·i.pdolorũ cultoꝛ ⁊ peruerſus· et
etiaʒ ſacroꝛũ furatoꝛ· adiectm eſt a ſacer ⁊ lego· Derculſam · id
eſt· pcuſſazʒ. a ꝑcello lis · ꝑculi:pꝑculſus ſũ· Oathaſta fe ˖ g. ẽ genꝰ
toꝛmẽti eculeo ſimilis. ⁊ etiam lectus ferreꝰ cathaſta dicit᷑ a ca
tha quod eſt ſupra ⁊ ſto ſtas· Condita me· pro · ſemper cuz de
terminatõe aromatũ.a cõdioꝛ diris · q con· quod eſt ſapoꝛari
et dulcoꝛari:. a ad ſimilitudinẽ coꝛpoꝛa moꝛtuorũ cõdiũtur q̃n
do ſpeciebꝰ aromaticis inũgũt.
RRRʒèIn le.ſcõrũ marci ⁊ marcelliani
ND ſtipitẽ me·coꝛi· ad palũ · hic ſtipes pitis · Acutos · me ·
ccoꝛ ·i.dlauoſ. mminẽtibꝰ pe · coꝛ· i. in ſtantibꝰ. ab ĩmineo
nes · Epulati · id ẽ · cõuiuati · ab epuloꝛ aris · Tandiu · me. coꝛ · qz
diu.m. coꝛ· Sider ea· pe· coꝛ. iceleſtia. adiectiuũ ẽ a ſidvus deris
Wigrauerũt · i.ꝑ moꝛtẽ trãſierũt ·
RZ In legẽ · ſcõrũ geruaſii ꝓthaſii · ·
Salmographꝰ. pe· coꝛ dici᷑ dauid. a pſalmo graphia.
quod ſeriptura · m eg · vel adiectm̃ · Sẽtitis med. pꝛodu.
Sphebos m. pro · i. valde lucidos et pulcros ab e· phebuſ qð
elſt lucidꝰ · põt eſſe adiectiuũ· Collobio . i. veſte longa ſine mani
cis. cuiꝰ vſus modo in dalmaticam ẽ mutatus. qꝛ diſpebat nuu
ditas bꝛachioꝛũ. Qaligalis vlcaligis · pe· coꝛ. utrobiqʒ f. g. 1 P
de . Sinerz · m . c· pmittẽt · ſino is · ſiui. teꝛ . cõ · Moĩde · m .· c· ĩ pia
Defecto·i· cõſũpto a⁊ macerato adiectm̃ ẽ· Stupẽti ·i·: cũ timore
admuãti· a ſtupeo eſ Eoſſoꝛ.m p·i. ᷑e aꝑtoꝛ. foſſoꝛ riſ· a fodio
dis . Ab inteſtato· id elt. ſine teſtamento· aduer· Caſellulas · id
ẽ.ꝑuaſ caſaſ caſellaſ Eaĩliole p · c. Ingenuã · i· lidaʒ. adc. R mar
comãnis ·· ab il ppliſ. Nauit᷑·i· pꝛudẽc᷑ ⁊ celenic᷑· a nauꝰ a um⸗

BBuper legendis ) Sanctomm. Arxk
B quod eſt prudẽg.ſtudioſi us agilis vigilãs foꝛtis.impiger. ob ℳ
ſequẽs · celer. Expeditio· i· exercitus ſiue ꝓgreſſus ad pugnam,.
— Biothanatos.pe· pro.i.bis moꝛtuus · a bis et thanatos quod
H eſt moꝛtale · Protaſi m.pꝓro:Athaſi:.me. pro:tuniarũ tenet᷑ hic
udiectiue.iunius a · um. In legẽda ſancui Siluerii·
Y= Theodato pe·pro·Decreti m. pro.i:oꝛdinarie electiõis.

