ſeculi ſectabant᷑ adiectm̃ eſt.a publio qui talia inſtituit. Sico
morus dicit᷑ ficus fatua pe· pro.Mnas.hec mna ne. ßm gloſaz

deeẽ dragmas apẽdit · aliqui dicũt ꝙ appendit᷑ centũ dragmis
pl audẽtis. Circũ
Qa. xx. knanez
In gaʒophilaciũ.i· ĩ arcã repoſitoriã.n.g. Gra minuta. minu
tum eſt media ꝑs uadratis Dor es eris. minuta ponit᷑ hic ad
iectiue · Afficiẽt· i· affligẽt. Cirdũdari pe. coꝛ. In cꝛapula mcoꝛ.
id ẽ⸗in ſuꝑfluitate cibi:fe· g. Manicabat · i. mane venire accele

it pe. cor. Coanguſtabt:coartabut.

rabat · manico as· m. cor · i· feſtinare · mane ire · 4 a.xxii. Ea
cti · a paciſcor ceris· pactus ſum. ribraret.i· dil

geret. cribro.
bras · Niqñ pe· cor. in proſa. Abneges m· cor . Nuulſus.i. ſ. epa
tus · ab euellor leris· In agonia pe·pro·i: in pugna. ſenſualita
tis et ratõis de moꝛte recuſanda rel tolerãda. g eſt. Prolixiꝰ
id ẽ.· lõgius Intuite mcoꝛ· Qa·xxiii · Qõmouit m. pr. in p
terito · ſed cor· in preſenti· Rderãt m.cor. Daraſ. ceues gtĩ caſus
vel ioecli bot paſteue: uet veſerta feria · ¶ Qa·xxiiii. Vna ſab
bati · i · pᷣma die ſeptimane. Cõſternate.i:territe vl ſtupefacte ·
a cõſternoꝛ aris.· Magdalene in ntĩo ſub iſta foꝛma ſ. emp acuit
vlti· hec magdalene nes ne Tohãna põt acui vel grauan ĩ fin e
Deliramẽta·i· fatuitates vl dem̃tie n.· g. deliamẽtũ eſt fatuitaſ

H demẽtia · diſcoꝛdi a.vl'deuiatio a rectitudine.a delito deliraſ m;

abrae locus patrie vbi eſt preſentia omĩs boni · hic ſinus nus.

pꝛo caſu ponit

Super prologo et euangelio feohannis .

piꝛo quod eſt deuiare exorbitare ſed dᷣliro as m. coꝛ.ẽ diſcoꝛda
re. . Deliro diſcoꝛdo deliro deuio dico · Hocũbẽs · i · ſe inclinãſ

a procũbo bis · bui. bitũ· Stadioꝛũ quoꝛũ vnũ eſt octaua ꝑs mi

larii. ſtadiũ dii·.n· ge. Emaus eſt biſſillabũ ꝓpter diptõguũ · Ca

dez m· pro · Cõterriti · i. pauefacti· cõterreoꝛ eris: acõ et terreor

reris· cõterꝛitus ſum. Sup plogo in euãgeliũ Jobãnis.

c eſt fol;es euãgeliſta ꝛcq. Canonis me · coꝛ · biblie .· En
prindpio creauit deꝰ celũ et terꝛã · hic canõ onis · Pre⸗
notat᷑ i· intitulat᷑. pᷣnoto as:m.coꝛ: Promẽs i. manife⸗
ſtãs.a ꝓmo mis. ꝓmpſi ꝓmptũ. Deſoſſũ:i.cauatũ · a defodioꝛ.·
deris defoſſus ſum. qð eſt valde fodi · ¶ Sup euãgelio iohis.
N principio erat vbũ ꝛcqᷓ. Quaſi.i.fere· Onte me factꝰ eſt. i: mi⸗

bi pᷣlatus eſt.· Primo.i · pmũ. Qephas moꝛe ltĩo acu.pri · Ca ·
ii. Qana vlti· acu. YOdrie · i. vaſa aqᷓ̃tica. ab ydoꝛ qð ẽ aqᷓ fe ge ·

dici hoc metrũ tri· a metron quod eſt mẽſura· Haurite q· cõ.
. . . „ „ 5„ —„ =
Frchitriclinio pe · pꝛo · ꝗ p̃eſt cõuiuio · ab archos qð eſt pucepſ
tricliniũ nii · qd ẽ cen aculũ a tribus ordinibꝰ lectoꝛũ · nã vete

Metretas:i. certas mẽſuras liddorũ· m. ꝓ· f. g· in eodẽ ſenſu

res in apparatu cõuiuii tres lectos ſternebãt in qbus diſcũbẽ

„

tes eplabant᷑· DPrimũ ·i. pᷣmo. Numularios. i:cãpſoꝛes/ m.· g. Oe
lus:i.amor· Qomedit m· pꝛo. ĩ pte rito. Soluite.i ſoluetis
debat . i. cõmittebat vel exponebat ¶ Qa. ii· Amẽ amé·

ꝙ ſolus ioßes gemĩat amẽ. Tterato · i· iterũ · Signauit · i. ſig

oſtẽdit. Oa. uii · Reliquit m pro QOoutunt᷑ i · ſimul vtũt᷑ cũ

ablatiuo ex cõ et vtoꝛ:amota n. cauſa euphonie. i· bone ſono

ititatis.· Iltus·i. ꝓfũdus. Mũc quẽ habes ꝓ bic· antiteſis caſus

9„

Mãduca hᷣm vſum m.pꝛo· ſed cor · hm veritatez

7

nã ſic deberet coꝛripi:· mãduco as ſicut educo as . CQa v.

Pꝛobatica pe: coꝛ: i pecualiſ.a ꝓbaton qð ẽ ouiſ. Piſcina m· ꝓ;

qꝛ ĩ ea lauabãt nathinei carneſ pecudũ:adiectm̃ ẽ· Crabatũ m.

yro ·i. lectũ.n. geeſtv.Pro gremio grabatũ· ꝓ lecto dico gra

batũ · Quod ſoleas in eo caput inclinare grauatũ. OQa vi ·

Subiit.i.ſubintrauit vel ſim pliciter abit vel aſ. cẽdit. ex ſub et

„

eo is· Stadiũ ẽ octaua ꝑs miliarii: a ſtãdo dictũ:qꝛ vno ſi pu her
„ „J „ 7 . . 4 „ ₰ ⏑
cules tm̃ dict᷑ cucurriſſe.n.g:eſt. Mãna· n. g · et indecli · dicit qᷓ
dã caibꝰ qlis ð celo cecidit filus iſrael ĩ deſerto·et ita bonũ eꝛat

CQa.vii · Sceno pheia pe. coꝛ.i.feſtũ tabernaculoꝛũ· a ſcenoſ

Supe r euangelio fohamis.

cariothiſ pe · co · . Scariothes breuies ſic ſꝑ barbara ſignes ·

vl ſcenõ qð ẽ vmbꝛa ⁊ fagin qð ẽ co medẽ·qꝛ comedebãt ſub ſa
„ ℳ— e 0 ⸗ 9
licibꝰ f · g · ẽ.· Adueĩt m · pꝛo · ĩ pᷣterito Murmur milcꝰ. ẽ.mg·ſʒ
cõit ẽn· g·hoc murmur ris: m cor. Mediãte.i.medio ð vii· qbꝰ

protẽdebat᷑ feſtũ· a medio as·¶ Ca· viii · In gazophil acoo · i. ĩ

paſtoſoꝛio ſiue in cellula iuxta tẽplũ vbi reponebant᷑ theſauri

n. g.· ẽ · Tacerẽt m· cori. pꝛoiicerẽtiacio cis:ieci. ¶ Ca·ix. Lini
uiit. 1. inũ xit · linio nis· niui.q/cõ. Ad nathatoriã · i· ad Fieind

aquã collectã ex ſiloa ꝗᷓ erat fõs qᷣeto fluẽs decurſu·Siloe me.
cor.f.g·hec ſiloa loe· Sciſma.i:diuiſiohoc ſeiſma tis:me.coꝛ ·

QCaoſpir auerũt.i.malo ſpũ oꝛdĩauerũt · a cõ ⁊ ſpiro· as · cõſpiro
aàaaꝛs. m.pro.Ca x. Tnſanit m· pro · i. furit · Encenia pe· coꝛ. di
ciüt initiatiões noua feſta ſicut ſunt dedicatõeſ eccleſiarũ.ab
eern quod ẽ in 1 cenõ quod ẽ nouũ.Vñ encenia orũ.n. g· ⁊ ĩ ꝑla
lie dicebãt᷑ feſtitates dedicatiõis tẽpli facte ꝑ tudã Machabeũ
vyxyv. d ie decẽbꝛis· qð Antiochꝰ epiphanes polluit ſoꝛibꝰ ydo
loꝛũ ⁊ hic encenio al · i: ſiciaꝛe vl alið pᷣmo exeꝛcẽ Vñ veſtẽ ence
niat · ꝗ pᷣmo eã portat·v· Qenõ dic vanũ cenõ cõe nouũq;. Tol
lis · i · tenes ĩ ſuſpẽſo. Qa·xi. Popoſceris · i:petieris· poſco cis:
popoſci· Infremuit · i:ſignũ cõpaſſiõis oñdit.ĩfremo is:m·co·
i E· itꝰ fꝛemè vocẽ ĩploꝛãdo cõpmẽ vnſtitiſ·m.coꝛ.i:vittis ſiue
cingul'qbꝰ ſolẽt pueri ligari ĩ cunis:qſn faſciiſ. hec ĩſtita te · ab

iſto as. Incidet·m·coꝛ.¶ Qa.xii. Diſtici m·coꝛ.i.fidelet puri

ñ adulterati admixtiõe alia piſtis grece ltĩe dicit fides. iñ piſti

ca ũ-oc nardũ ꝓ vngẽto. ſʒ hec nardꝰ Bba ẽ vñ fit illud vn
guẽtũ · Veniit · i. vẽditũ ẽ veneo is:nii:vl mui.vbũ neutrũ.Lo
culos:i·burſas m·g.Qa.xiii· DHoĩt pro depoĩt. Litheũ · i. lĩ
theamẽ. In pelui·i.i cõchã· hec peluis uis et ĩ accuſatĩo peluẽ

vl peluĩ · v. Eſt nauis clauis turris puppiſq; ſecuris. Reſus a
uis peluis faẽ im. fac em quoq; febris · Im tm̃ faciũt hec q̃rtũ
noĩa caſũ Vi buri tuſſim maguderi quoqʒ ſitĩ: Mleſitãtes.i.du

yr

bitãteſ· ab heſito aſ mco.Recũbẽeſi.q̃i ĩ cenãdo iacẽg· recibo

bis . bui· bitũ· Sathanas m. coꝛ.· Eilioli pe· coꝛ. Ca. xiii · Si

quo mĩus due ꝑtes et duo accentus.i: ſi aliquo modo minus

q́lemcũq; ſaporẽ rei exigebat qͥ mãna comedebat talẽ hẽbat

118 u euãgelio Johänis
eſſet quod dico Schariotis pe· coꝛ · Suggeret . i.· ſubmiſtrabit ·
vel ĩſpirabit · ſuggero ris· geſſi · Quõ põt tanq; vna pars · me:
coꝛ: ⁊ poſſũt eẽ due ꝑtes ⁊ duo accẽtꝰ .¶ Ca·xv · Palmes eſt
eſt ramꝰ vitis hic palmes mitis/ pe· coꝛ Pãpinꝰ ni. m. coꝛ. E fo
liũ vitis · m · g · Ardet videt᷑ hic ter · cõ · ſed ſe · ẽ. Cratis · i. ſine cã.
Paraclitꝰ i. cõſolator ſic dicit᷑ ſpũſ ſãctꝰ.qui nos cõſolat᷑ in tri
bulatõibꝰ.Ttẽ ꝑaclitꝰ·i.aduocatꝰ ⁊ ſic dicit᷑ filꝰ qui iterpellat
ꝓ nobis apud prẽm . a para qð eſt iuxta a cliſis quod ẽ cõſola:
tio · vel aduocatio m. H eſt. Oa we. Scãdalizemĩ · p · c õ.· ſca
dalizo as pe. ꝓ· Dalã vltima acutai. ma nifeſte ·¶ Qap· xvii ·
Kbſte . i · de te vl a te · Seru abã i· cuſtodiebã · Serues ·i · cuſtodi
as · Qa. xvii. Qedron ꝓ cedrorũgenitiuꝰ grecꝰ .· Laternis
ſine n. Eadhbꝰ.i:faculis·hec fax cis· Abſcidit m· pꝛo:Cohoꝛl tis·
id ẽ. ſocetas·f· g· ẽ· Primũ.i.pmo.Naſca·i·panis aʒimꝰ: Nam

fai ca dici᷑ agnꝰ paſcalis panis aʒimꝰ ⁊ ipſa ſolẽmitas· Nõ et·

inc. i.de hoc mudo.In paſca·hic põt eſie ablatiuꝰ prime de·
cũ dicit᷑ hoc paſca huiꝰ ſce · Barrabã mcoꝛ:moꝛe latino Ca.
xix. Plectẽtes·i. cõplicãtes ⁊ cõponẽtes a cõplecto tis · xi · xũ ·
Exĩde mcoꝛ.· Pro tribunali:i:in tribunali.hoc tribunal nalis
m Ppro tribunale lis.idẽ·i.ſedes iudicisv·Rex ſoliuʒ doctor
cathedrã · iudexqʒ; tribunal.Hoſſidet ac ſedem pᷣſul pᷣtorqʒ
rulem . Obtinet accuſans ſuggeſtus: caſtra ſenatuſ. Nauita triã
ſtra tenet dictatoꝛ roſtra tenebit · Cẽtis et ĩnumere nomẽ gna
le ſedile. Lithoſtratos ꝑ t:et h· grecei.varietas pauim̃ti vl va
riatio coloꝛũ in pauimẽto. vel cõgeries lapidis diuerſoꝛuʒ co
lorũ · ⁊ ſcribit᷑ ꝑt· in ſecũda ſilla.⁊ hgrece:a litos quod eſt la
pis ſtratos quod ẽ variatio:⁊ eſt m· ge · ⁊ coꝛ· pe · ⁊ in eodem
ſsſu dicit᷑ hec lithoſtrata a hoc lithoſtratũ.⁊ hic lithoſtratꝰ ti·
Paraſceue · i ſexta feria ntĩ caſus vl ĩdecli:hoe ꝑaſceue ues · ue ·
Caluarie locũ · i. vbi decollabãtur dãnati · hec caluaria rie · ꝓpᷣe
eſt ſuꝑius os hbumani capitis ſuꝑcilio imminẽs · Vñ caluaria ẽ
ab oſſibus caluis dicta · qꝛ ibi trucidabãtur capita dãnatorum
pe· coꝛ· Incõſutiliſ.pe.coꝛ·i.nõ cõſutilis· qꝛ nõ fuit cõſuta cum
nõ fuit inciſa ſed ĩtegra.ſicut fit burſa de reti · Cõtexta ·i· artifi
doſe elaboꝛata. Pſopo.m. ꝓ.Aloeſ.i.arboriſ odoriſ ſuauiſſimi
atqʒ ſũmi: hec aloa loe· vel hec aloe·huius aloes · ſicut hi·

„ 2

vee

Buper ꝓlogo epla ad Romano.
QCa· xx · Erecucurrit.i.ante cucurrit. Nota de gemĩatis taä
“ in cõpoſitõe q; in ſinplicitate · ö. Si evont geminãtia ñ ge
MD minãt᷑ Lex erit hec cũctiſ do ſto · diſ· poſqʒ remotis· Et eũ pre
curro cũ re ſil excipe pũgo · Ad ſemetip̃os.i.ad hoſpitiũ ĩ quo
fmoꝛabãat. Qa· xxi. Venimus. m· ꝓ pñti · Dulmẽtariũ.i· cõ⸗
Panaricti Vor pulm̃tũ ti · ⁊ hoc pulmẽtariũ rii · dict᷑ quilibet ci
dbduius pᷣter panẽ ſicut hic· tẽ dicit᷑ cibuſ delicatus et ſuauis.
Suꝑ ꝓlogo in eplas pauli. MMä
Rimũ querit᷑ ꝛc ᷓ· Digeſta · i· explicata oꝛdinata · a di⸗
e . gero genis · geſſi · quod ẽ oꝛdinare explicare · oꝛdinẽ de

fſcribere.euacuare· ⁊ ebrietatẽ deponere · cibaria ꝑ mẽ
aà diuidere facta decoctõne · Nichilominus pe · co . i· nõ minꝰ
Rediuiua pe. pꝛo.i. renaſcẽtia adiectiuũ ẽ. Edocet · m. coꝛ· Sane
id c. certe · Abſurdũ qð nõ debet audiri a piis auribus adiectm̃
?.Heriq;.m. pro nnileeleruf q; · raq; · rũqʒ · Cõflictaꝛẽt.id ẽ
cõpugnarẽt litigarẽt· cõf licto tas.Indigere ſe·con. Sathane
me : coꝛ: Calathe.m · coꝛ· Proſequit᷑ mlta laude cõmendãdo· In
cõcuſſam i. ſtabilem ĩmotã adiectm̃. Cadẽ. m. cor.
— 1 Si ꝓlogo in eplam ad Romanos.
Lterutrũ ·i:.mutuo.pe· coꝛ· Eouit · i nutriuit· foueo ues.

liui.tũ.tu · Noctuq;ʒ ab hac noctu ⁊ nõ pluſ ĩdecli · vl adu
biũ tꝑis. ſcᷣm priſci. Inuiũ · m · coꝛ. adiectiuũ ẽ. Admittere · id ẽ

ipe · Dirimit · i. determinat. dirimo nimis· remi· m.coꝛ·ĩ pñti
ſed pro.. in p̃terito · Meſertũ ·i. p̃cipue vel maxime.
‚„ Super eplas ad Romanos MM
Rulus ſeruus hieſu xp̃i ꝛcq. Siquo mõdue parteſ ſũt
et duo accentus· Vſqʒ ad huc ·.id eſt. vſq;ʒ nunc · Affici
ant. id elt · aff ligãt · Non probauerunt · id eſt · non approbaue
runt · Suſurrones · id eſt. bilingues· ma gene · ſuſurro ronis ·
per duplex · r. Qapitu iii. Qredita. id eſt · commiſſa et ex
Poſita· a credoꝛ crederis· Infert iram . id eſt. inf ligit penam.
Precellimꝰ.i.excelluimus ſiue excedimus. pꝛecello cellis· culi.cel
ſũ. Qauſati ſũꝰ.i.rõeʒ oñdĩꝰ.cauſoꝛ ris · v· Cauſa pᷣoꝛ cãt q̃dqᷣd
cãt᷑ ĩ oꝛbe· Cãt᷑ caſũ q ſapiẽt agit· Obſtꝛuat᷑.i.claudat᷑.obſlꝛuo
is · xi. ⁊ obſtruoꝛ ris· Teſtiſicata tenet᷑ paſſiue · Gratis · i ſũ me
ritis · In ſuſtẽtatõe · i.ĩ ſuſtinẽtia ¶ Ca· iiii · Accepto · i · gratis

Buper epiſtola 3 ad Romanos.

6*

xinamta pe · pro · id eſt · euacuata. Abolita pe· cor. id ẽ· deleta
aboleoꝛ leris. Cmortuũ ·i · mortificatũ · ab emorior reris·/Qa
vi /¶ Cõplãtati · i· ſimul plãtati·. Liberi.i· exꝑtes. Stipẽdia · i · P⸗·
mia n. g. eſt · ¶ Ca. vi · Venũdatuſ pe · coꝛ· Adiacet. i · iuxta ia
cet · m cor · et ſic iaceo ces · cũ ſuiſ cõpo· Qa.viii · Adoptiõ is
qᷓ de ñ filiis facti ſumꝰ filii ꝑ gratiã · hec adoptõ onis · Abba vl
tima acuta · i/pater hebreũ eſt· Interpello las · lat · i. intercedit ·
5 Ca ·ix · Inathema pe · ꝓ· i· ſeꝑatus:ſiue excõicatus ĩdecł ·ẽ ·
in bac ſig nific atiõe. Exciderit · i· ceciderit. excido dis m. coꝛr · Ei
gmentü · i · vas fictile · n · g· Offenſiõis · i · ceſpitatiõis · Q a.x.·
Emulationẽ · i· ʒelũ ſiue dilectionẽquidẽ.m · cor· vel et quidez
due ꝑtes Ad emulationẽ ·i·ad ĩuidiã· .
rogat vel inuocat: prt cp ouple l. Incuruai. inclina · mulz
tur · i· amẽt vel imitent᷑ vel inuideãt · ſm quod melius cõuenit

v. Gᷓmulor inflat᷑ amat inuidet ac imitat᷑· Si quomodo due paꝛ

tes · Ad emulandũ ·i· ad imitandũ · Aſumptio eſt ð aliquo ſum

ptio· Delibatio · i. pua deguſtatio· a delibo as· m· pro· quod eſt

—

ſacrificare.immolare· cõſumere · cõtingere· vel parũ deguſtare
ſicut hic dicit᷑ · Neaſter tri · m. g. eſt olea ſilueſtris. Seueritateʒ
id ẽ.· rigorẽ iuſticie · Excideris in futuro pe· ꝓ. Fnueſtigabiles ſi
ue impſcrutabiles ·¶ Qa· i. Qõgeres· i. tõgregabis· cõger
ris · gelſi · m · cor · in preſenti. Qa· xiii · Vindex · i· vĩdicatoꝛ·c.
vl.o.g. vindex dicis m. coꝛ·Vectigal.m· pꝛo· tetra
ſillabis · i. tributũ:et ꝓprie illud quod dat᷑ de rebus vectis pr
tegrare· renouaꝛe. reficere vel ad ſimilitudinẽ prionſ reſt tueꝛe
Propior ·i magis pꝛopenam comꝑat᷑ ꝓpe pior ximus · Jñ ꝓ
pius et ꝓxime adubia · In comeſſationibꝰ · i. in exceſſiuis come
ſuonibus:hec comeſſatio onis a comeſſo as · comedo duplex
habet ſupinũ ſcʒ comeſtũ et comeſum. u:in o· mutata et addi⸗
ta s· fit comeſſo comeſſas·i:ſepe ſuꝑf lue et luxurioſe comedeie
Gmulatione · id eſt · inuidia ·¶ Q apitulũ xiiii · Diſceptationi⸗-
bus · id eſt · contentionibus vel di putationibus · a diſ cepto di⸗
ſ ceptas quod eſt diſ putare vel contendere et in iure di cepta⸗
re eſt iuſte iudicare · Commune id eſt. immundum vn inui⸗

cem . in · prepoſitio ſtat cum adueꝛbio loco caſualis ſui. Ex fide

Ca.xi. Inteꝛpellat.i··

— — —

9 rolog et ſup Pma epla ad coꝛintheos · V
id eſt. ex Eſhieria F 4 Ca · xx. Imbecillitates · i. infirmitates vel
debilitates . iniſtrũ · i. predicato rẽ. Aterutrũ.i.mutuo. Illi
ricũ · pe · cor · illiricus a. um · dicit᷑ ad illiriã ꝑtinẽs vl de il liria re
gione exiſtẽs· eſt aũt illina regio quedã iuxta mare adriaticũ
et illinis rixis· pecor. Eruitus m· coꝛ· i· delectatꝰ 2 cõſolatus·
fruoꝛ eris· fruitus vel fructus vl fretus ſum frui. ꝓpꝛie eſt ali
cui rei adherere ꝓpter ſe. v. Diuinis fruimur müdaniſ vtimur
eſes. Veſcimur et potu fügimur officio. Vtimur vtilibus exo⸗
ptatiſqʒ potimur. Caxvi. Cencris vltima acuta · Phenetũ
m.·pro · Ampliatũ · pe · pro . ꝗͥ hñt a ſineritũ cor.pe· Triphonam
m. pro · Triphoſaʒ m.pro· Aſincretũ e: pro.Hatrobã · m· pꝛo.·
ſi ẽ accuſatiuꝰ barbarꝰ.ꝑ.n.accuat᷑ vki. Ppriologa pe· coꝛ Ne⸗
reũ · m· coꝛ· Olimꝑiadẽ pe.coꝛ:De pꝛopᷣis noĩbꝰ qnõ pro. poſi
tõe nõ p̃t melioꝛ dari doctrina q; cõiectuꝛe quõ ſonabãt apud
veteres. Soſipater pe:pro.Tercius nomẽ pꝛopũ ẽ. Archarius
nonẽ officii eſt. Quartus per r. nomẽ propriũ eee.
Suyper prologo in primã eplam ad coꝛintheos.
HUlſtola prima ad corintheos cij. Cõplectit᷑ · i. cõtinet ·
cõplectoꝛ teris· vᷣbũ cõe. Medet᷑ cũ dtĩo ſine pᷣterito et
ſupio ſe· cõ.eſt Appollo in gtĩo acuit vlt. Noca vxoꝛ
pr̃is nõ mr.Eacinus mcoꝛi graue pctm̃ · hoc facinꝰ oris · n.g.
B vVNicino · i. de ꝓxi mo e.p̃poſitio· Emulatio.·i. cõtentioſa cõcer
tatio. Mult tpharie · i · multiplicotter.
Sup epla prima ad coꝛintbeos HKM
Nulus vocatus aplus chꝛiſti ꝛc. Soſtenes. m. coꝛ·Saſ
ma ta ĩi. diſſenſiones ſiue diſcordie. hoc ſciſma tis m·
or · Appollo vltima acuta in gtĩo. ¶ Qa: ii. In mini
ſterio id eſt · in ſecreto vel priuato· Spiritalibus nõ ſpirituali
bus· Zelus · io eſt. inuidie · Qa.· ii · pollo vltima acuta.·
Architectus· id eſt· qui eſt peritus in evificlis conſtrutoig 1 fa
bricãdis maſcu.g eſt.·¶ Ca.iii. Sitimus me · pꝛo · qcõ. Heri

pſima · id eſt· purgamẽtum ferri vel pomi vel cuiuſ libet rei · vy.
Quod purgas ð re dicas eſſe peripſima vere. Vt ferri pomi ſ
quiliaſq; domihoc periꝑſima matiſ · pe · coꝛ · Dedagogorũ pe ·
pro · i eoꝛũ qui ducũut et dirigũt pueros.mg. Cav. Con
ſpſio · i · farine cũ aqua cõm ixtio· Nzimis · id ẽ. ſine fermẽto· ab a

*

TrxrE

Super epiſtola prima Do Coꝛnntheos.
quod elt ſine et zima quodð eſt fermẽtů Maledicus pe· coꝛ. ſie
dico as · qñ trãſit in nomẽ per cõpoſitionẽ · ¶ Ca.vi· Molles
id ẽ. patici qui cũ deberẽt agere patiunt᷑ adiecim̃ter. de clina⸗
ꝛdultus a um. ¶ Ca vini. Pdolaticũi· ydolis immolatũ ſm
co vbi ydolũ venerat᷑·Qa-ix. Tnturat me. pꝛo. Altario de
ſeruiũt.i. valde ſeꝛuiũt · hoe altariũ· hoc altare:hoc altar taris.
inem Lucrifacerẽ i lucrarer. luerifacio cis· Bꝛauiũ ·i· vie pᷣmik·
go m. p· ¶Cax. Qôcupiſcẽtes malorũ ꝑticipiu trſit ĩ noff
cõſtructõe · Prouẽtũ·i· vtutiſ augm̃tũ m·g· et · q. S⸗malami
id ẽ. inuidemꝰ. V enit · · vendit · veneo is · nü · vel. niui · toeberz;
facere ſupinũ venitũ · tu· pe · cor. ſed facit v ä
xu. Fnathema pe · p·i· ſepationẽ deit atis ab hũanitate· vel ali
qd aliud falſũ·hoc anathema tis · Circũdam?ꝰ pe:corr · Opitul⸗
tiones · i· adiutoria fe · g. ab opitulor aris· quod ẽ opẽ fene ſiue
auxiliari· Gmulamũ ·i amate. Cariſmata · i. dona ſpuſſaneti. hoe
ganiſmatis,2 garit quoo gia. ( Ca xu. Derperi apn dlit,
id ẽ puerſe . uuſte nõ recte Nõ emulat. i. ñ inuidet. Gxea
cor:i. nõ cadit Ey ꝑte i.· ĩpfecte· in enigmate · irobſcuritate.
enigma tis· pe · coꝛ· diciẽ obſcurũ ſiue obſcuritas· ¶ Qa· xiiſi.
GSmul atoꝛes i. amatotes: Odiote pe p. cõ ·g. pdiota te. i imꝑit?
ignarꝰ. inſauſ ruſtiꝰ indoct' Quã cõtũct clectiua inſaniiſ

1m8 6.nõ tpe ſuo nato aboꝛtiuꝰ a- uum. v. Gſt abortiuꝰ matris

ventre reciſus. Doſtumꝰ eſt natus defuncto patre creatus· In
ictu oculi. i. in motu ſiue peuſ ſiõe ictus a um i. pcuſſus vl'mo
tus ſubitꝰ oculi ſicut hic ab ico ciſ· ci· ictũ tu · ĩde ictꝰ tus · tui · i ·
pcuſſio. Abſorpta:i:deſtructa et cõſũpta· ab abſorbeor beris ·
abſonpe⸗ ſum · ¶ Ca · xvi · Aliquãtũ adiectm̃ eſt · et ſi ubſtaätiue
tenet᷑ hic. Guidẽs m · cor · i · patẽs · Vacuũ · i · ope rtunũ ſiue aptũ
Achaie tetraſillabũ ẽ.pe.cor ꝑ extortõnẽ vhs. nã dꝛ ꝙ apad
grecos ꝓduat᷑ An athema maranatha ſm glo · ſic ſeꝑatꝰ a deo

4.

twu dñi. Maranatha em̃ interpᷣtat᷑ dñs venit · Anathema veꝛo in
O”M erpretatur cõdemnatus vel ſeꝑpatus · JMWUGW
N Bax prologo in ſecuda epla ad coꝛintheos.
N ſecũda 3.

itus ſum.ſe· cõ· Preſtãtius·i.excellẽtius · pᷣſtãs o·g.diat᷑ quaſi

oomodo ſigficare· Preſtãtioꝛ·i:excellẽtior p̃clarioꝛ· et ſic expo⸗
ne pticipia· et noĩa vbalia a preſto deſcẽdẽtia ſᷣm iſtã ſignitica

teʒ · Qõmerciii. cõmercatiõis q̃ tꝑalia ꝓ eternis cõmutãt᷑.hoc

ccõmerciũ cii. Qathalogo pe· coꝛ ·i collectiõe hic cathalogꝰ gi·
1 Sup ſecuùda epla ad Coꝛintheos· Ca-†.

deo · i· veracẽ deũ eſſe dicmus · ¶ Ca.ii. Obiurgatio

H’”

.

D Supꝑ ꝓlogo ĩ ii:ad Coritbeos Sup ii: epla ad Chonthe .
vel cõdemnatus· Maranatha ·i· donec veniat dñs. vel in aduen

coꝛntheos epla ꝛcqᷓ/· Tuet᷑.i· defẽdit tueoꝛ eris· tu

Rulus apls chꝛiſti ꝛc qᷓ. Tederet impſonale ſe.cõ. mẽ

ante ſtãs et excellẽs · et cõꝑat᷑ preſtãs · tioꝛ·tiſſimus· vᷣ.de pᷣſto.
Nreſto pᷣualeo pᷣſum pᷣſto quoqʒ dono.DPreſloq; ſepe ſolet ac

iid ẽz reprebẽſio. Troadẽ m.coꝛ. Valefaciẽs · i · dicẽs eis.
vialetecũ recederẽ valefacio.cis.cũ dtĩo. Triũphat nos ·i. facit
prta. Obtuſi · i · clauſi et obcecati · ab abtundo dis tuſi tuſuz · qdð

cecare· obſurdare· oppᷣmere· obturare. Qa.iiii · Abdicamus
0 6. a nobis ſepamꝰ.abdico as· mcoꝛ. et ſic dico cas.cũ ſuis cõ
proſitis. Dedecoꝛiſ pe· coꝛ· hoc dedecus m. coꝛ.i:vituperiũ/ Aꝑpo

riamur i paupes ſu mus.·aporos grece· latine dicit paup· inde

dim i. conamur . Vrgʒz · i. cogit · vꝛgeo ges ſi. Pctm̃· i. hoſtiã ꝓ

pctõ ·¶ Ca. vi · Inguſtiami. i. ã guſlias hẽtis · depo · eſt · P. cco.

Qa. vii .· Gmulatioeʒ · i· dilectõz ꝓ meo fauoꝛe· Detrimẽtũ · i·

däãnũ ſiue peioꝛatõz. n· g. ẽ.Q a: vii. Sperauimꝰ.i.timuimꝰ

Coprolas m cor er ſic ꝓbo as·cũ ſuis cõo. Qa.ix. Wacedo
naſ pe·coꝛ:actũs grecꝰ. Gmulatio .idilectõ quã alii volũt ſp ſe

q̃· Deſtiauit. i· deliberauit deſtino as.m·cor· Locupletati· i· di

tati · a locupletoꝛ ariſ· paſſiuo pe· ꝓ· Suꝑ· i.de ĩenarrabili bono

rẽ ſe · cõ· nſerẽ ter· cõ.i:.admiſcere nos . Metiẽtes · i· mẽſurãtes

5 Qa. x. In ꝓmptu. i. ꝓpmptitudĩe ab hꝰ ptu ñ hʒ plꝰ Ter

a metioꝛ tiriſ.q.cõ· In ĩmẽſũ due ꝑteſĩmẽſus a·ũ ·i.ſine m̃ſuia

Sup ii. ad Corintbeos. Su epla ad Calathas:
Deruenimus pe ˖ coꝛ . ĩ p̃terito· .i⸗ Gmulor :i·diligo· De
ſpõdi · i. pmiſi· tanqᷓ; ſpõſam de põſandã · Excidãt· m:cor·i.ca⸗
dant Ggerẽ · ſecũde cõiugatiõis Subdoli ·m · coꝛ· i· doloſi · Quin
quies q́dragenas vna minus accepi · Glo · quĩquies accepi qua
dragenas ꝑcuſſiões. vna minus.ne immiſericoꝛdes viderent ·
quinquies em̃ flagellatus eſt a iudeis bm legẽ mopyſi accipiens
plagas xxxix · nonies pcutiebat᷑ cũ · iii · coꝛrigiis vel coꝛdis ſin i
1 ita xxxv · ictus recipiebat quia nonies qᷓttuor ſunt · xxxvi · ttẽ
ſemel ꝑcutiebat᷑ tribuſ coꝛdis tm̃·quia vna illarũ qᷓttuoꝛ coꝛda
rum tenebat᷑ in manu et tres ictus a tribuſ coꝛdis recipiebat qͥ
additi cũ xxxvi · precedẽtibꝰ faciũt vere xxxix.Eeci ·i·ptuli ·Erũ
na:i. miſeria f· g· Vror · i. incẽoor com paſſiõis ſcʒ affectu · Are
the.m· pro. hic aretha the · Demitto · tis · i · de alto mittere · hic ñ
habet᷑ dimiſſus· In ſpotꝛa.i in vaſe minimo de iũciſ.· Effugi m.
pro- Oa. xi Sumulus m . cor . m · g· dicet᷑ moleſtatõ dicitu:
etiã aculeus et cõpunctio· inde hec ſumula le· dicit᷑ quedã her
ba ſumulãs ·diciẽ autẽ ſtimulus:q ſtigulus a ſtiga quod ẽ ſti
mulus.aculeus.compũctio· incitatio. Vnde ſugo gas · dicit᷑ ſ
mul aie · et inſtigo gas . dicit valde ſtimulare· Collaphizet pe
id eſt . in collo peutiat ſicut alapa eſt percuſſio in gena
latus m. g· et.qde. Impẽdam.i.dabo meipᷣm · impẽ
uũ.Gſto.i.ponat᷑· Circuuenit pe · pꝛo · in pten c
latões.i · inuidie · Suſurratiões i.ltctes ob ocutiões ·
xiii · Tercio · hoc ſeʒ aduẽtu vel propoſito vel promiſſo
co m. pro · predico cis ·ter:con · ſemꝑ ꝓducit mediã dico cũ ſuis
cõpo· qñ remanet verbũ · Exꝑpimẽtũ. i. pꝑ ex piẽtiã vtutis · n · g · · ·
1 4 Sup epla ad Calathas. ¶C( a Ff..
Nulus aplus nõ ab homĩbus ꝛc· Calathe m · cor · cõ ·
g Rb epheſo m. coꝛ. f g· Iſte due dictões ſi unt in prolo
o. Neq; o. g.et ĩde · i malus et peſſimꝰ. Anathema id.
eſt· maledictus. et excõicatꝰ et ſeꝑatus · o· g· et indecli· In iudaii
mo pe. pro · i · moꝛe et ritu iudeoꝛũ · m · g · et ſecude decli · Oa.
ii· (Küiquado pe corr · in ꝓroſa · Gmulatoꝛ · i· imitatoꝛ vel ama
tor. O õtinuo · i. ſtatim. Predico as · m · cor · Intereſt · i · in cauſa ẽ
Nihil mea intereſt. i. nihil in eauſa mea ẽ referꝛe a prioꝛi ſtatu
Explorate.i· inueſtigate·exploro as· m.pro. Geõtra pᷣt coꝛiꝑe

epka . ad Epheſios A
mediã in pꝛoſa ſi eſt vna pars. Creditũᷣ· i· cõmiſſum. mcor ·Se
gregabit · i. ſepabit · ſegrego gas · m · cor · et ſic grego as · cũ ſuiſ
compo · ¶ Qa.iii : Eaſcinauit. i.incãtauit faſcino as m· cor.
hic faſcinus ni:et hoc faſcinũ ni·i incãtatio:faſcinatio aũt dici
tur actus vrẽtiũ o culorũ qui nocet pueris: quod fit foꝛte oꝑa
tione demonũ · NProſceriptu Ni bammituse. oſenpe manet
patria ſed re ſpoliatꝰ. Exulabit patria ſine ſpe redituſqʒ reiq;
Bug q;ʒ relegat᷑ ſua cum remeabit hbabebit . Hrouidẽs.mcoꝛ· et
ſic video des · eum ſuis compo.in pnñti: Maledictũi.· pena ma
ledictionis· quia maledictio magna erat pendere in cruce· DHol
licitationẽ · i · ꝓmiſſionẽ a pollidtor taris·qð eſt frequẽter pol
liceri · DHedagogus pepro·i·directoꝛ ſiue magiſter paruulorũ
m. ge·a pedos quod e puer et gogos quod eſt directio? Ca.
iji . Atubi i· poſtq́;· ſi eſt vna pars m. coret ſic tenet᷑ hic Eri
deum ˖ i. longe ate· aduerbiũ temꝑisEmulant᷑ i:amãt emulemiĩ
imitemini. vel ametis-Her allegoꝛiã pe Kr i. per tropũ

ꝗquo aliud ſignificat᷑ q; dici · ab alleon quod eſt alienum et go
re quod eſt dicere ſiue locutio femĩ ge. Darturit me· corr. Grũ
pveoe quaſi extra rumpe vocem laudis emittẽdo ¶Ca. v. Eaſci
H Wð nauit ˖ i . in cãtauit faſcin 0 na 8. m CcOꝛ. Abſcid an 2 i· am pu 1 nẽ .
abſeindo ſanderis m. pro. Veneficia· id eſt: maleficia. Predico
me pꝓrodu. tercie coniu. Qapitulũ vi · Qatheʒzizatur · id eſt⸗
nſtruitur cathezigo catheʒ izas penul. produ. a catheſis quod
ſt de

ctrina ſiue locus doctrine· plura autem ſignificat verbũ

hboc. v Si quis confirmat reprehẽdit ſiue refutat- Inſtruit in⸗

4

plagarum chriſti. hoc ſtigma tis . n· ge et ter · decli

WKWD Super epiſtola ad Gpheſios. Ca.†⸗ ðUZMMs
XNulus apoſtolus iheſu chꝛiſti ꝛcᷓ Inſtaurare.id eſt· re

tur eum illa voce ſedere et ideo nõ mutat᷑ e· Hoſpites

.
„*

id elt. exptes · Macerie id ẽ:muri ſine cemẽto. ſ Qa. iii- Elu
Quantes:id eſt: vacillãtes vel inſtabiles· v· Eluctuat aut dubi
tat quatitur ve vacillat inundat · Compactũ. .id eſt. coniunctũ
Kcom dingor geris· Et connexũ a cõnectoꝛ cteris · Occidat me .
cor · ¶ Qapi v. Scurrilitasid ẽ leccacitaſ. turpitudoturpis

ludus. iocularitas que a ſtultis dicĩ curialitas fegea ſcurra
ſcurre.eſt autem hec ſcurra vel hic ſcurro irriſoꝛ vaniloquus 4
paraſitus· ſiue leccator qui aliquẽ ſequit᷑ cauſa cibi· idem dicit
alſecla. vnde hic et hec ſcurrulis et hoc ſcurrile me. pꝛodu · Ru
gam.i pellis cõtractionem ſiue criſpationẽ ſicut eſt in ſenibuſ
fe · g. hec ruga ge· Qa.vi · Obedite q; con· pe.pꝛo · Caleam
m:cori:capellum de ferꝛo/ſed poni᷑ hic pro ſpe· et ideo dicit
galeam . i · ſpem ſalutiſ fe · ge elt ·
SBSBuper pꝛologo ad Philippenſes
NMllippẽſes ꝛcq. Macedones pe.cor. Gpafroditũ pe: ꝓ.
Sup epla ad Philippẽéſes 4 a kfkf
S ulus et Thimoteus ꝛc. Philippis vlt.acuta: quia ĩ⸗
vechieſt Sin ceres in. pro.ſiue dicat᷑ hic et hec ſinceris

.

eEctct hoc ſincere ſiue dicat᷑ ſincerus rarum. Sincere me.
p.iꝛo. Verũ aliqui m· cor · v. Sinceris a carie ſed ſinceris ſine ce.
ra.Sincerus a· um:et hic ⁊ hec ſinceris et hoc ſincere in eodem
ſenſu componit a ſine et cera quaſi ſine cera ·i. purus cõſtans
firmus mudus ſine viciis: et ſᷣm hoc pꝛo·pe.vᷣ.Sincerũ.n.vaa

quodecũqʒ infũdis aceſcit. tem ſinceris vel ſincerus rapit atqʒ
notat bene firmus. Conſtãs nõ fragilis nõ flexibilis neq;ʒ mo
lis. Necnõ et mũdus purus quoqʒ nõ vicioſus. Ttẽ ſincen
componi a ſine et caries riei · quaſi ſine carie · i: ſine corruptiõ
et ſic exponit gloſa ad philippẽſes· Sitis ſincerel . id eſt · ſine o⸗
peribus coꝛruptiõis:et ſᷣm hoc coꝛri pe· v. Sinceris a carie ſed
ſinceris ſine cera· Sic eigo patet quod ſimceris coꝛr· vel pꝛo. in
riperet penul. CQratu latio.id ẽ· gaudiũ ·¶Ca u. EGxi naniuit.
id eſt: euacuauitexinanio nis. pe·pro. in tetraſillabis · ᷑ᷣmmo.
nem . nõ circumciſionẽ᷑ · a cõcido dis· me.pro:EGmulationeʒ i· ze
lum ſiue amorẽ. Siquo modo due partes ſunt et quod ſequiui
etiã · Deſtinatũ. idẽ· deputatũ ſiue p̃nunciatũ a deſtino as ·m.
coꝛ · qd eſt legare: emittere deputare:aſcribere pᷣnũciare ſaci
ficare. Brauiũ · i· pᷣmiũ vie ſiue curſus:n· g· ẽ ¶Ca:iiii· Gucho
diã pe · coꝛ· Siticẽ. m· coꝛ· Adiuua mcoꝛ pñti· Exupat ſine s·v
pcedẽte fugit s· de ꝑte ſequẽte· Theſſalonicã. pe.coꝛ.

Dup epi.) ad Coloſeñ. ad Theſſ. ) ad Thimo.
Sruyper epiſtola ad coloſenſes. / Ca -TI.
ulus apoſtolus ſeruus chꝛiſti iheſuc. . Coloſis vl
ti. acu·qꝛ eſt indecli · Ab epaphꝛa m.coꝛ. Cõdita mcoꝛ.
a cõdoꝛ deris · quod eſt fieri et abſcõdi. Primatũ · i. principatuʒ
m .· pro · m · ge⸗et · ꝗ · decli · ¶ Qa.ii. Cirographũ pe· corr · i. ma
mi ſcriptũ · ſiue manuũ inſcriptionẽ. i. cautionẽ que fit manu
Prcpri debitoꝛis · a ciros quod eſt manus et graphos quod ẽ
ſcriptura ·hoc cirographũ et hic cirographus phi.pe · coꝛ. De
creti m· pro· i. ſtatuti diumi. Affigẽs me · pꝛo · et ſic figo gis · cũ
ſuis compo. Traduyit · i. vltra vel extꝛa duxit m pꝛo · Triũphãſ
ponit᷑ hic trãſitiue · i · vincẽs.Neomenie pe · cor · i· feſtũ noue lu
ne f· ge · eſt · Decernitis.i. iudicatis legalia obſer uãda. decerno
nis· creui · tum . In ſuꝑſtitione.i.curioſa obſeruatione fe · g. eſt ·
Ca· iiii· Conditus m. pꝛo.a cõdior · diris quod eſt ſapoꝛari-
õdit᷑ v⸗ ditur olus ſed cõditur aurũ · Mierapoli.pe · coꝛ
rre. Hemas moꝛe latino- ſa. Sup prologo ad theſſalonicẽſes.
Lẽ NUeſſalonicẽſes: infra. Athenis m· pꝛo.athene arum·
Ineſimũ pe.cor. Sup exla i. ad theſſalonicẽſes
DANulus et ſiluan us ꝛc.infra. Ca· iii · Supgrediatur
riolentiã faciẽdo.ſuꝑgredior eris · dicit quaſi ſuꝑ aliũ
egradi . Qircũueniat ſq; per dolũ decipiẽdo . circũuenio H
mis · Pe · cor. in preſenti · Vindex ·i. vindicator o· g. vel cõ · vĩdex
dicis. m. cor.Oa. v. Momẽti S.i.breuibus horis n· g · hoc
momenti ti

H
“
D
8
*

uod cito et in trãſitu mouet᷑. Adiura m.pꝛo.
Siurup ſecũda epla ad theſſalonicẽſi es. / Ca-⸗fFk.
AKulus et ſiluanus ꝛc.· ĩfra. Denas dabüt et ſuſtinebüt.
Cap̃. ii. Diſceſſio a diſcedo cedis ceſ ſi· Diſſenſio . a
Adiſſentio tis.ſenſi· Miſteriũ iniquitatis·i. o cultã iniq
tem. De medio fiat. id eſt: tollatur. H
Suyper prim a epiſtola ad Thimoteum. 7 Qa. †.
NFulus axlus chaiſti iheſi urc ĩfra. Cenealogiis pe · p.
id eſt lineis generatiõis f. g. a geneſis quod ẽ natura.
Met logos quod ẽ ſermo q̃ſi ſermo de generatiõe. Inter
minatis. i· ſine termino · Einis· i· cõplemẽtũ.· Datricidiſ pe ˖ pꝛo.
qui ꝓdũt patriã vel qᷓ occidũt patrẽ· ſed matricidis q occidũt
matrem · v· Eſt patricida ſuum qui mactat cede parentem. Eſt

Sup ſecuda epla a2d Thimoteum.

oatricida ſuã qui violat patriã cõ · ge· et pri. decli. et pe · pꝛo· et
ke a cedo dis ˖ compoſita · Plagiaris ·i· illis qui qlitercunqʒ pla
gas aliis inferũt. hic plagiari et plagiatoꝛ in eodẽ ſenſu dicit
venator homĩs vel ſeductoꝛ vel deceptoꝛ · qᷓ ſq; decipit alienos
ſeruos vel filios · vt diſtrahat ſiue vẽdat · a plagio·iobliqduo-
plagius gia · gium · dici᷑ obliquus· Deriurus m·pro.ꝑiurus ꝑ⸗
iura rum. Primũ · i· potiſſime · Naufragaueꝛũt ponit᷑ neutralit
ſi componit᷑ eſt deponẽs naufrago as/vel naufragoꝛ aris. m.
cor · eſt periclitari et naufragiũ pati:Himeneus pe · p· 1CQCa.
iii· Neophitũ pe · coꝛ.i. in fide nouellũ vel nouidũ.a neos qd
nouũ ⁊ phitos quod eſt fides· Deditos me.coꝛ· a dedo dis· et
dedor deris · quod componit a de do das · ſed do mutat cöõouu
gationem. Qa.iiii · Cauteniatã · i· coꝛrruptã et cauteriis pec
catoꝛum aduſtã · adiectm̃ eſt. a cauteriũ terii · quod ſignũ ẽ fer:
ro cãdẽti factum · Anilis lis.le·m.pro.i.inanis· Heuita m·pꝛo·
et ſic vito as cum ſuis compo · Ca· v. Anus · i vetulas. f· g ·
et. ꝗ· decli· Qa vi · Scoõᷣm ꝑpietatem.i· ſm ſidẽ ⁊ xpᷣianã religi
onem.quia pius dicit᷑ catholicus dei cultoꝛ. Conf lictatiões · id
eſt. pugnatõnes · a cõflicto as. aud · i· nõ· Inſeruerũt.i. immi
ſerũt. inſero ris· ſerui Inacceſſibilẽ i· ad quẽ nõ poteſt accedi.
adiectm eſt tercie decli · Sublime m. pro. Hrophanas me · pro ·
id eſt· nõ ſacras.ꝓcul a ꝓbanoia templtltto.
Srurup ſecũda epla ad Thimoteũ QCa⸗f.
Xulus apls iheſu chiſti ꝛc̃.infra:· Loyde et eunice aacu:·
urnt penul. Phigelus m· pꝛo. MHermogenes pe· cor.· kHo
mneſiſoꝛi· pe · coꝛ·CLa i. Qõmoueo ues.m · coꝛ · et ſie.
mouco ues.· eum ſuis cõpo. Cãcer quidaʒ moꝛbus peſ ſinꝰ. poc
cancer cenis. n. g. eſt· Serpit · i latẽter vadit · et coꝛꝑe vel vétre
repit · ponit᷑ hic ꝓ ſubintrare ſerpo pis.ſerpſi·hHimeneus e.
produ. Philetus· m. pro. Nequãdo· i:ne aliquãdo m·cor· in P·
ſa . vl ne . i · vt vel ſi · vnde nequãdo· i · vt aliquãdo · i. ſi aliquädo
Reſipiſcant · i· reſiliãt vel retrocedãt reſipiſco ſcis· a reſipio re
ſipis m· coꝛ: quod eſt retroſaꝑe· deſiſtere · Ca: ui. Tmmites
me.pꝛo.i.nõ mites.adiectm̃ eſt.ter· decli. Proterui.i.crudeles
terubileſ. Penetrãt · i · ſubintrãt · Aſſecutus:ab aſſ equoꝛ quer ·
Hermane m. coꝛ:et ſic maneo nes· cũ ſuis compo. C¶a· ii ·

BZup argumẽto et epla ad Titũü.
Coaceruabũt·i.coadunabũt ſiue cõgregabũt.pᷣ.cõ· Pruriẽtes
id eſt· aduſtionẽ vel ardorẽ carnis paciẽtes cogẽtẽ ad ſcalpen
dum . pruriẽs o · g· a prurio ris.q.cõ· quod eſt molliter effluẽ
pruritũ habere · et inuenit᷑ pꝛo faſiidire.hic pruritus m:coꝛ:q
decli · et hec prurigo inis · m. pro. eſt ipſe ardoꝛ ad ſcalpẽduʒ ꝓp
uocãs pruries riei · dici᷑ etiã ipſa ſcabies· Deliboꝛ·i ·ĩmoloꝛ.m
pro·:quia ꝑatus erat immolari dño in moꝛte ſua · delibare ſᷣm
glo · eſt deguſtare · fundere · immolare · Reſolutiõis · i· moꝛtis· ꝑ
quã coꝛpus ab anima reſoluit᷑ t᷑n reliquo ·.i·decetero· vel in re
lliegquũ · i. in poſteꝛũ.m· coꝛ· Titicũ.m.coꝛ:NPenulã.m.coꝛ ·i.veſtẽ
Ilſinue palliũ cũ fimbriis lõgis·vel veſiis erat cõſularis qua indu
eEebant᷑ conſules ingrediẽtes curiã · hac dicũt quidã patri pauli
A romanis côceſſaʒ et a paulo cõſeruatã ad rei memoꝛiã ⁊ Im
hoc appellabat ſe ciuẽ romanũ.·Mieronimus ·Volumẽ hebꝛeũ
replicoquod paulus iuyta quoſoã penulã vocat. . Eſt haimo
teelſtiſ quod fert᷑ penula veſtis Mieronimꝰ fat᷑ ꝙ ſic liber intitu
W lat fe. ge eſt · Troade m. coꝛ ablatiui caſuſ.ſi eſt ter · decli· geni

tiui caſus ſi eſt prime decli · Grarius qui oꝑatur de ere· Trophi
num m coꝛ. ileti m pro.Gbolus m· coꝛ.
Ommonefadit penul.pro.et ſic ſeruat facio cis: cũ ſuis
compꝑpo. vbi ſeruat a:in ꝓſa ſolũ. nicopoli pe·cor·

[BZup epiſtola ad Titt. Cak..
Nulus ſeru dei ꝛcᷓ. Credita me:coꝛr· i· cõmiſſa · Qrete
moee latino fe· g· creta te ·Vaniloqui pe· coꝛ·i.vana lo.
S quẽtes adiectm̃ eſt · Ua u. Qriminatrices pe · pro-
eſt accuſantes indebite vel crimia imponẽteſ. In grauitate
itd eſt in maturitate· Vereat᷑.i.timeat ſecũdecõiu· Qa. ii.
Romone m. cor.ſecon. Per lauacrũ.i ꝑ baptiſmũ m.coꝛ· n g.
eſt · Arthemã . m.pro.Apollo vltima acuta. H
— Sap argumento ad Philemonem ·
Milemoni penultima coꝛrepta
WDe epiſtola ad Philemonem.
Rulus vinctus chꝛiſti ibeſn ꝛc. · Guidẽs m.coꝛ.i mani
feeſta · o ˖ g·. Vti ne velutſunt tres ꝑtes · vti · ie vt · ne · i · nõ
velut · i· ſicut · et vti quãdoq; idẽ eſt quod ſicut. Tmputa m.coꝛ.

Supurgumẽto et epla ,vad Hebreos;
et ſic puto putas cum ſuis cõpoſitis · Eruar · i. cõſ. ol aboꝛ et de⸗
lectaboꝛ in te et de te · fruoꝛ ꝓprie dicit᷑ in diuinis · ablatiuũ re⸗
git . Oonfidẽs me · pro · et ſic fido dis · cuz ſuis compo. Gpapha
