acute:Duo ve:materialiteꝛ vel rõe ſignificati plurificat᷑· Qufꝛa

te me. produ:Dena · i:decẽ adiectm̃ eſt. Tacinctinas pe Pro. in
proſa· a colore lapidis ſiue flous quorũ vterqʒ dici᷑ iacinctu
nota differẽtiam inter ſuꝑet ſupra· v·. Res notat amota.
pra.ſuper immediatas· Deuoꝛat me· coꝛ :· Amaricare ner
inuenit᷑ et deponẽs et paſſiuũ:amaricoꝛ pe:ſemꝑ coꝛrr· Ca.
xi. Qalamus.id eſt· canna mgeneris eſt: Metire m/pro· imẽ
ſura metioꝛ metiris quarte cõiugationis · Qapi.xii. duee
nit in preterito. NAlitur media coꝛre .id eſt:nutriturſiue paſcii
alo alis alui.et aloꝛ aleris alitus ſum · Cap· xui · Blalfemie
penul.correpta. Dardo.maſculini gene· pardus pardi . eſt be⸗
ſtia varia et velociſſima. Puſulos· id eſtparuos:a puſio puſio
nis·quod eſt puer vel infans· puſillus puſilla puſulum · id eſt ·

Super primo libo Rypocalipſis. Af
. paruus et modicus et pupus a um.eſt paiuus et puſulus· Cõö
ponit᷑ puſillus cum animus et fit puſulanimis me · puſulani⸗
mus a um. id ẽ · puſulũ habẽs animũ· Inde puſillanimitas tis.
fe · ge · Caracterẽ·i:notam vel ſignũ vel deſcriptionẽ alicuiꝰ foꝛ
me · hic caracter eris · dicit᷑ ymago: nouus vultus· effigies foꝛ:
ma ſtuilus figura litera ferrũquo note pecudibus imprimunt
( Ca. xiiii· Qitharedoꝛũ.i.eoꝛũ ꝗᷓ cithariſabãt· hic citha redꝰ

.

ddDdDdi.i . pe:· pro· Mero-i:vino puro:merus mera um.i purus et pre
darus · a meris quod eſt diuiſio quaſi a fece diuiſum · inde me⸗
rrazx acis o· ge. m. pro· dicit᷑ purus p̃darus defecatus et compa
4 ᷑ ᷑ratur merax cioꝛ · ciſſimus. Amodo me coꝛ· i:decetero · Ealcẽ· i.
„— falcaſtrũ vel potiꝰ inſtrumẽtũ ad metendũ:hec falx cis · Kruit
tid eſt . maturuit. Meſſuit.i:meſſeʒ fecit · meto tis:meſſui meſſũ.
BFaotros · i· vuas ·Qa. xvi. Gffudit m pro.· Seuũ. i: crudele·
iecti.· Ifficere

— 2
—
s
5. 1. 5 .⸗

affligere· Cõmãducauerũt. i. ſimul mandu

mãduco as· Gufratõẽ · me·pro · Caxvii. Proſututiõis · i · me
retricationis. hec Pſututio onis: a proſtituo is. Circũdata pe
coꝛ. Coccineã . i.rubeã:adiectm̃ a cocano · Qoccino me· coꝛ · in ·
g · i · panno rubeo · ¶ Qa·xviii · Poculũ.i.vas vinariũ ad bibẽ
dum n. g Miſcere ſecũde cõiugatiõis · miſceo ces·cui. mixtum
Serici · i · ſete. n· ge · eſt· inde ſericus a:um· et componit᷑ cũ olon
quod eſt totũ · et dicit᷑ oloſericus a:um ·i.totum de ſerico Qoc
ci fe · g eſt · i tincture mediũ tenentis inter rubeũ et cocceũ · hic
coccus ei:maſculine aũt dicit᷑ pannus illo coloꝛe reſpſus vnde
frequẽter legit᷑ eoccus bis tinctus. Tinũ lignũ imputribile ſpi
noſum in ſimilitudinẽ ſpine alberotũda ligna ſunt natuꝛã te
net adiectiuip ſe tñ.n.g:eſt. Cinamomũ inter arboꝛes aroma
ticgcas numerat᷑· n· g· i:cinamũ. Amomũ m: pro eſt quoddã ge⸗
nnnus ſemis n. get facit effluere menſtruũ et vrinã: Redarũ.i·
pveoerbiculoꝛũ ꝗᷓttuoꝛ rotas habẽtiuʒ. bec reda rede · Manepioꝛũ ·
id eſt . ſeruoꝛũn ˖ g. Zuſtulit · id eſt · leuauit · tollo collis ſuſtuli .
Mlolare·me· produ · id eſt· de mola vel ad modũ mole magnũ ·
adiectm̃. Veneficiis · id eſt:maleficiis: neutri generis eſt ¶ Ca.
xix · Alleluia vltima acuta · alle · id eſt· laudate ·lu · i eſt· nomẽ
ia i. domini. Vñ alleluia· i.laudate nomẽ dñi: Mieronimuſ alle

Super libro NXRpocalipſis

id eſt · creatura. lu · id eſt · laudet · ia · id eſt · domin ũ · Ambꝛoſiꝰ · al Hr
le.i. lux · lu · id eſt ˖ virtus · ia · id eſt. vita · Ruguſtinus alle . id et.

ſaluũ · lu. i. meia· id eſt domine. quaſi ſaluũ me fac do mine · vl

ſalua me domine ·˖ Gregoꝛius · alle.i. pater · lu. filius · ia. ſpiritꝰ⸗
ſanctus. Vnde alleluia. .id eſt· pateret filius et ſpirituſſanctus
bm papiam · alleluia · id eſt. laudate ſiue clarificate dominu⸗ Biſ
ſino· m. coꝛi. lino eandidiſſimo. neutri gene· eſt ſubſtantiuatã
Biſſo.id eſt· veſte de biſſo.hic tenet᷑ biſſum neutraliteꝛ cũ feĩm
ſit cõmuniter. hoc biſſum ſi · Toꝛcular media produ.et · n. ge · ·
inſtrumentũ quo vinũ exprimit᷑ · ¶ Ca· xxi · Execratisid eſtt
deteſtabilibus · Pdolatris pe:coꝛ. ꝓ dolatra tre.cõmunis gene.
Subſtulit.i.ſurſum tulit tollo vel ſubſtollo lis · quod idem eſt
Krũdineã pe·coꝛ· Structura me · pro · id eſt · fabꝛica. kaſpis · id ẽ
gemma vmidis · iaſpis pidis· maſculĩ generis. Saphirus med·
pro. lapis eſt cerulei coloꝛis cum ſpur ura habẽs pulueres au
reos ſparſos maſculini generis eſt · Calcedonius gemma eſt
coloꝛeʒ pallentis luceꝛne habens ſub diuo fulget · in domo ob
ſcurus eſt. omĩbus ſculpendis argumẽtis reſiſtit radio ſol vl
digitoꝛũ confricatione excandẽs paleas ad ſe trahit maſculint
gener is eſt · Smaragdus eſt gem ma cui nulla viridioꝛ comp
clinationem ſcʒ hec ſmaragdo ſmaragdinis penultĩa coꝛrepta
et hec ſmaragdus di· Sardonix m coꝛ eſt gẽma tricoloꝛ nigra
in imo cãdida in medio rubea in ſũmo·ſardonix cis· pe. coꝛ · in
obliqs. et m · g· eſt. Scðʒ yſidoꝛũ ſardonix ẽ gẽma ex duoꝛũ no
minũ ſocietate vocata:n am erx onicis cãdoꝛe et ſardii cõſtat· et·
ſm MHuguicionẽ habet coloꝛẽ vtriuſqʒ gẽme ſcʒ oniciſ et ſardii
Sardius eſt gẽma ſinguiner coloꝛis mee terre hñs ſpẽm ma. “
eſt. Oriſolitus pe· coꝛ. eſt lapis auro ſimilis cũ marini coloii/
imilitudine · a criſis qð eſt aurũ.m · g· ẽ. Berillꝰ lapiſ viriditttee
ſilis ſmaragdo.ſʒ cũ palloꝛe· pollit᷑ aũt ab ĩdis ĩ ſexãglares foꝛ
mas · vt hebetudo coloꝛis repcuſſu ãguloꝛũ excitet᷑.· alit᷑ polittꝰ
nõ hʒ fulgoꝛẽ m.g.ẽ. Topaʒiꝰ vel topaʒion indecli · gẽma ẽ· ex
virẽti genẽ orñiqʒ coloꝛe reſplẽoẽs· ãpliſ ſima eſt gẽmarũ a ton
vl ptotos qð eſt totũ et patos vel paſſos quod eſt coloꝛ quia
de om̃i coloꝛe lapidũ in ſe habet m · g · ẽ. ⁊ ſe · decli · Criſopaſſus

Ve menſibus hebre.· DVe vii. feſliuitatibꝰ legalibꝰ.

—

= 8 S 7

ſos quod eſt coloꝛ.propteꝛ colorẽ viridẽ cum aureis interueni
entibus guttis m· ge· eſt. Tacinctus lapis eſt ceruleũ habẽs co
ſorem obelmmun eſt qui nec rarus eſt. nec denſitate obtuſus·
68 “=” ſed ex vtroq; temperamẽto luce purpurea refulgẽs ſereno ꝑ
ſpicuus eſt et gratus. nubilo coꝛaʒz oculis euaneſcit atq; mar
ceſcit· in os miſſus frigidus eſt: in ſculpturis duriſſimꝰ nec tũ

—

inuictus· nam adamãte ſcribit m· g. Ametiſtus lapis eſt inter

—ꝑ
—

ge. ſtoꝛum lapidũ expoſitionẽ magis lucidã et diffuſam· req;

— —

W—=ð

Dud hebreos Niſan dicit᷑ aprilis et far dicit᷑ maius. Si

Thebe

th ianuarius · Sabach.februariꝰ. Adar maraꝰ. Nropter

finis. Qñ dici᷑ in ſcriptura xiiii· die talis mẽſis etatẽ lune acci⸗

ſuʒ noſtroꝛũ quãdoq; in medio. quãdoqʒ in fine. Et Ppterea

prrimus mẽſis nouoꝛũ qui paſce cerimoniiſ eſt deputatꝰ.nunc
mBarci nũc apri lem nunc aliquos dies maii occupat propter

multiuagum lune diſcurſun.
NNeo ſeptem feſiiuitatibꝰ legalibus. .
Egales feſtiuitates erãt ſeptẽ · Sabbatu quod interpᷣ

₰

tatur requies et dicebat᷑ feſtũ dñi:quia in eo dñs rede

7

nõ licebat i udeis cibos parare· nec vltra mille paſſus ambula
re. a die preter iuge ſacrificium offerebant᷑ duo agni imma
culati c kbametis ſuis.Neomenia · i.innouatio lune:neos· i·
nouũ · mene · · luna.nã iudei lunatões ꝓ menſibꝰ in acubꝰ legi

oꝛdinẽ retinẽdi nota pᷣſum. Inchoat aprilis.ſed marciꝰ eſt tibi

Pe ſiue intellige · a qua hebrei denominãt mẽſes ſuos · ⁊ im va
rium curſum lune qñqʒ incipiũt mẽſes ſuos a principiis men

auit ab opibus. erat priuileſeiati in duobꝰ. qꝛ in iplo

timis obſeruabãt · Go die offerebãt uitulos duos arietẽ vnuʒ

“

purpureas gemmas obtinẽs principatũ · ſculptunis facilis m.

re Gxod· xxviii · ¶ CQa. xxii · Apha eſt prima litera apð gꝛecos
OQO ultima per hoc inſinuat dominꝰ ſe eſſe principiũ omniuʒ et
finem· Teſuſicare cõmuniter eſt deponẽs ſed hic ponit᷑ actiue
AEGratis · id eſt ſine pꝛecio.Gtiã.i · et · Rmẽ · id eſt. vere vnũ latinũ

. ban iunius. Thanum iuliꝰ. Ab auguſtꝰ . Glul ſ. eptẽber
Thbeſis october.Mareſuan nouẽber· Caſleu december

De ſeptem feſtiuitatibus legalius.
agnos ãniculos vu· cum libaminibꝰ ſuis ꝑ ſinglos· Hircũ quo
qʒ ꝓ declaratõe peccati cũ libamẽtis ſui s hec om̃ia in holocau
ſium · Quartadecima die primi mẽſis ad veſpeꝛã comedebant
agnũ paſchalẽ.et nox ill a dicebat᷑ phaſe· i:tra nſitꝰ:qꝛ angelus
dñi tũc tranſiuit ꝑ egiptũ ꝑcutiẽs pᷣmogenita egiptioꝛuʒ · 1 qꝛ
ea die egreſſus eſt pplus de egipto dicebat᷑ paſca·i :immolatio
Sequẽti die inchoabat᷑ feſtũ azimoꝛũ quod ꝓtrahebat᷑ vii · die
bus quoꝛũ pri mus et vltimꝰ erãt ſolẽnes · Decimaſexta die
ſiue luna toꝛrebãt igni ſpicas recẽtes et grana manibus cõfri⸗
cata dño offerebãt· Ab hoc ſextodecimo die dicit Toſephuſ nu
merari ſeptẽ ebdoma das.poſt q̃s erat pentechoſte · Ali ab al⸗
tero die ſabbati quod erat in illis diebꝰ azimoꝛũ· alii in ip̃a die
azimoꝛũ· et hec certioꝛ eſt ſententia. In biis ſeptẽ diebus offe⸗
rebant᷑ ꝑ ſingulos dies eedẽ hoſtie in olocauſtũ cum libamẽtii
ſuis qꝗ̃ᷓ in neomenia. Cõpletis ldiebus erat pentechoſte. in me
moꝛiam date legis poſt ldies ab exitu de egipto. Gadẽ ſolenn
tas dice bat᷑ feſtũ ebdomadarũ ꝓpter ebdomadas ſupp tatas
Dicebat᷑ etiã feſtũ primitiuoꝛũquia tũc de nouis frugibus
ferebãt panes duos in hiis vii · diebus quibꝰ ꝓtendebat᷑ hoc fe
ſtum offerebant᷑ eedẽ hoſtie que in neomenia et in diebus aʒ
moꝛum per ſingulos dies · Drima die mẽſis ſeptimi dup
erat ſolenitas ſcʒ neomenia et feſtũ clangoꝛis vel tu
tũc buccinabãt comibus peconnis qꝛ eadẽ die liberat
ac ne imolaret᷑: ꝓ eo ariete ſubſtituto · di cebat᷑ etiã feſtuʒ ſepti⸗
moꝛũ vel ſabbatũ menſiũ quia hic mẽſis ſeptimus fere totus
erat ſolẽnis · Ga die preter oblatiões neomenie offeꝛebat᷑ in oo
locauſtũ vitulus vnus: aries vnus:agni anniculi vii· et hircus
Percaro cum libamẽtis ſuis ·¶ Decima die eiuſdẽ mẽſis eꝛ
feſtũ ꝓpiciatõis · qꝛ ea die rediit Mopſes de mõte refer
eſſe placatũ ſuꝑ offenſa vituli cõflatilis. Ga die ieiunabant ho
mines et iumẽta et pueri ſeptẽnes a veſpera in veſperã ꝓ me⸗
moꝛia moꝛtuoꝛuʒ et dicebat᷑ dies afflictioniſ;: Dice bat᷑ etiã dies
expiationis quia eo die ſanguine vitule rufe expiebant᷑ taber
naculũ et altare et fiebat ex ea einis ad expiationẽ immundo.
rũ et ip̃e expiebant᷑ a peccatis ipſiꝰ anni ꝑ emiſſionẽ hirci apo-
pompei · Crat autẽ oblatio diei illius aries vnus agni anniculi

De veſtibus ſacerdotalibus.

culi . In quo ꝑ vn:dies habitabant ſub vmbꝛaculiſ. in memoꝛiã
xl.annoꝛũ quibꝰ in deſerto fuerant.vnde et feſtũ tabernaculo
F rum dici ſolet et ꝓtelabat᷑ ſeptẽ diebus quoꝛũ primus et vlti
mus erant ſolennes. Octauꝰ etiã eꝛat ſolẽnis quia tũc cõuenie
bant ad faciẽdam collectã foꝛte in vſus pauperũ vel in alios

er ũ · Dicit Toſephꝰ ꝙ in hus octo diebus ferebãt in manibꝰ ra
mos mirti et ſalicis et ſũmitates palmarũ et virgulas mali ꝑ:

atione et oblationes erãt determĩate ꝑ octo dies ˖ Oblatiões
autẽ ſeptẽ ſolennitatũ fiebant de publico nec ꝓpter hoc ceſſa
bat ĩdeſinẽs ſacrificiũ neqʒ ſpõtanee et neceſſane. Nota ꝙ ille
tres ſolẽnitates que ſeptẽ diebꝰ ꝓtelabant᷑ pᷣcipue dicebant᷑
ſuaabbatũ quod inteꝛueniebat dicebat᷑ ſabbatũ ſabbatoꝛũ.quaſi
ſabbatũ feſtoꝛũ: alie feſtiuitates ſunt adiecte:et hoc ꝓpter va

rioſ euẽtꝰ vt eſt feſtũ encenioꝛũ et furimifeſtũ Heſter·
De veſtibus ſacerdotalibuus·

miſiã
e ex cocco purpura et iacinto cõtextũ.Pilleũ ex biſſo rotun

ſuꝑhũerale ex q̃ttuoꝛ coloꝛibꝰ ⁊ auro cõtextũ bñs ĩ vtroq; hũe
ro duos lapides ſmaragdĩos auro ĩcluſos ĩ q̃bus ſculꝑta erãt

noia pr̃iarcharũ. Logiõ quod Itĩe dicit᷑ rõnale pãnꝰ duplex au

rN et q̃ttuoꝛ cõtextꝰ colonbꝰ hñs magnitudinẽ palme ꝑ qᷣdrũ

cauui inte xti erãt duodecim lapides pcioſi hic pãnus ſuphumeꝛa
li cõtra pectus pontificis annecte at· Petalum ſc; aurea lami
naa in frõte pontibſicis que nomẽ dei tetragrãmaton hẽbat ſcri
prtü hebraicis literiſ. Badyn.i. femĩalia ſiue brace linee vſq; ad
genua pertingentes ſacerdotis quibus verenda velabantur

vſus cõmuneſ. vnde ſcenophegia qñq; legit᷑ feſtũ eſſe octo di⸗

ſici · et fie bat de cunctis frugibꝰ terre oblatio dño in gratiaruz

Oto erãt genera veſtiũ ſacerdotaliũ.ſcʒ poderiſ qᷓ eat
linea coꝛpi aſtricta vſqʒ ad pedes deſcẽdenſ quã vulgo
vocãt · Abanẽ:i:cingulũ ſacerdotalẽ rotũdũ polimita

diu qſi ſpera media caput tegẽs ſacerdotis et in occipite vitt a
coöſtrictũ qð thiarã dicimꝰ a galerũ. Machil.i. tunica talariſ to
d epẽdẽtia mala vuͦnn phos qg ltie dicit᷑ ſupĩdum̃tũ ·ſ.palliũ

vii · et hircus pro peccato cum libamẽtis ſuis · Quintadecia⸗

die mẽſis eiuſdeʒ erat ſcenophegia.quod ſonat fictio taberna

⸗ V De interpretibus· “è”l
Nocta autem ꝙ quattuoꝛ erãt veſtes tam minoꝛbus ſacerdoti
bus qui chananei dicebant᷑ · q; ar abarcho ·i · principi ſaceꝛdotũ
cõmuneſ.nam primo ſacerdos induebat mathaſim qð ſtricto
rium ſonat quod grece dicit᷑ bꝛace latine femĩalia · Secũdo biſ
ſina ſindone duplici veſſiebat᷑ quod noſ lineã ſuie camiſiã ſiue
ſubuculã vocamus · Tercio ſuccingebat᷑ baltheo lato quaſi di
itis quattuoꝛ ſic reticulato vt pellis viperea videret᷑ Duato
ſnpiics thiaram geſtabat in capite a cydari põtificis plurimũ
differẽtem · Preter hec põtifex quattuoꝛ veſtibus ꝓpriis indu
ebat᷑· quarũ pᷣma erat tunica iacintina ·poderis vlł ꝓpoderis · i ·
thalaris ſecuda erat ephod ſcʒ ſuꝑhumerale · terciũ erat oꝛna⸗
mentũ qð hebreus eſſyn· grecus logion·latinꝰ rationale dicit ·

Vltimũ erat capitiſ oꝛnamentũ quod tyara vel mitra vel infſu

lamina aurea quã petalũ dicũt ad modũ lune dimidie in qua
ſcriptũ erat nomen dei tetragrãmaton qᷓttuoꝛ hiis literis hle
Toth He Vau que ſonãt principiũ vite paſſionis iſte quaſi per
paſſionẽ huiꝰ quẽ p̃figurat iſte ſacerdos recuꝑabit᷑ vita ĩ Rdã

ꝑdia. De interpꝛetibus.
S.Cript᷑as veteris teſtamẽti ᷣm Yſidoꝛũ ſub

hbiladelpho lxx · interpᷣtes primi trãſtuler̃t ð h
in grecũ · poſtea aquila ſymachꝰ et theodoci
fuit vulgata editio cuius autoꝛ ignoꝛat᷑ et ob hoc ſic quĩta ed
tio nũcupat᷑.qſine autoꝛe.ſextã vo et ſeptimã editionẽ oꝛige⸗
nes miro laboꝛe repperit et cũ ceteris cõꝑauit · Preſ biter quo
q; Mieronimus triũ linguarũ peritus mkuind eloquiũ eaſdẽ
ſncripturas cõuertit cuius interp̃tatio merito ceteris antefert᷑
Nota autem ꝙ ante incarnationẽ domini annis cccx · temꝑ
bus pto lomei philadelp hi lxx: interp̃ᷣtes f loꝛuerũt· Poſt aſe
ſionẽ dñi c.et xxiiii.annis aquila primuſ interpres ex hebre
grecu floꝛuit: Adriano regnãte: Deinde poſt annos liii:cõm
do regnãte: Theodociõ. Deinde poſt annoſ xxx · ſub ſeuero
machus · deinde poſt annos octo quĩta editio inuẽta eſt hiere
ſolimis que vulgata dicit᷑ · quia eius autoꝛ ignoꝛat᷑· Deinde ppꝰ
annos xviii · ſub alexãdꝛo oꝛigenes coꝛrexit · lxx· eum aſterico et
obelo.poſtea trãſtulit ſine hiis· Hii omẽs de hebꝛeo in grecum

diu ADe diuinatonidv9.

ti trräſtulerũt in eccĩa pri mitiua multi fuerũt vtriuſqʒ ligue ſci⸗
o oli qui de greco in latinũ trãſtulerũt ſermonẽ · Mieronimꝰ vo D
diſ vltimo de hebꝛeo in latinũ tranſtulit ”M?
dge 1N Dẽj diuinatõnibuſ · —
in c fuinatõis.v· ſut ſpẽs · ſcʒ Mantice·a mãto qui in ea p
H aluit · cuiꝰ quĩqʒ ſũt ſpẽs.ſ. Nicromãda qᷓẽ diuinatio
nd factaĩ cadaueribꝰ moꝛtuoꝛũ · a nicron quod ? morꝛcu?
H mãcia quod eſt diumatio· Ceomãcia qᷓ eſt diuinatõ ĩ terꝛa fa
. cta · a ge quod eſt terꝛa vt in circulo · Pdꝛomãcia ab ydor quod
nn eſt aqua. vt in aqua pluuiali. eromãcia diuinatio facta ĩ aere
vt ĩ cõtẽplatiuis cireulis quaſi aerimãcia· Piromãcia. diuĩatio
ę facta in igne · a pir. i. ignis Maleficiũ eſt peritia ꝑ quã muleies
faciũt ligaturas aliquas ĩ damnũ alicuiꝰ: vel cõmodũ vt in cri —

1
%
S

ſta galli rana ⁊ imagine cere · Soꝛtilegiũ eſt diuinatio facta ꝑ
ſortes. vſus huiꝰ fuit i veteri teſtamẽto · ſoꝛte etiã vſi ſũt apli
anñ ad uentũ ſpũſſancti · Nuguriũ eſt ars diuinãdi ꝑ garritum
auium. Auſpiciũ vero ꝑ aſpectũ auiũ · Preſtigiũ ẽ ꝑ quod dya
bolicis illuſionibꝰ oculi hoĩʒ ꝑſtrigũtur ne poſſit cernè quod
verũ eſt· ut faciũt ĩcãtatoꝛes · Sũt ⁊ alii modi diuinandi quos
diabolꝰ adiuenire nõ ceſſat· nã ariolus diuinat circa aas pdo
loꝛũ nepharias p̃ces emittẽſa funeſta ſacrificia offerẽs · li di
ũtur etiam ĩſpicere fibras circa aras pro cognoſcendis futu⸗
ris. Qoniectores diuinant ex ſo mniis. Aaleft imolãt pueros
deoeumoniis vel ſaltem luſtrant. PDhitones ſunt ventriloqui peꝛ
ꝗqguol loquitur ſpirituſ malignuſ. Phitoniſſa: i· vẽtriloqua· Di
uini dicuntur aruſpices. id eſt aſtroꝛum inſt pectores· ARuruſpi
ces nuncupantur quaſi horarum inſpectores dieſ et horaſ in
agendis cuſtodiunt. Mii etiam exta· id eſt· inteſtina pecudum
inſpiciunt: et ex eiſ futura predicunt vnde dicuntur extipicel
AXſtrologi in aſtriſ auguriãtur. Cenitaliatici. als Cenit alici di
cuũtur ꝓpter cõſideratõeʒ nataliũ dierum · Nam genus homi
num per duodecim ſigna deſcribũt celi 2 per ſiderũ curſuſ na
ſcentium morel actuſ et euentuſ predicere conantur · Mi vul
go dicunt Mathematici:quoꝛũ ſuꝑſtitio ðꝛ cõſtellatõ· Interp̃⸗
tes etiã ſtellarũ magi vocãt᷑ a hi ſoli dicunt᷑ mathẽatici · oꝛo
ſcopi dicũt᷑ qͥ hoꝛaſ natitatis hoĩʒ ſpeculãt᷑ diuſo ⁊ diſſ ili fato

elyon quod ĩterpꝛat᷑ excelſus. Sextũ eſt elepe · i · qui eſt. Deus

In cõpatõe eĩ eiꝰ ꝗᷓ vere ẽ qꝛ ĩcõmutabilẽ.qᷓ mutabilia ſũt: q̃ſi

ſcè · qꝛ apud veteres nemo ſe cribebat hiſtoꝛiã niſi ꝗ ĩterfuiſſet·

X

De noĩbus dei De expõne ſacre ſeripture

Sortilegi dicũt᷑ qui ſub noĩe ficte religionis quaſi ꝑ quaſdam
ſactorũ ſoꝛtes diuinatõis ſcĩ am ꝓfitent᷑· aut ꝑ ĩſpectõem q̃rũ

cũqʒ ſcripturarũ vt pſalterii vlł aliarũ rerũ futura predieunt
vel occulta· Saliatoꝛes· dicti ſũt qui dũ eis mẽbꝛorũ aliqua ꝑſ
ſalierit ſihi exinde pꝛoſperũ vl adũuᷣſuʒ aliq̃d ſignificari dicunt:
ſugatio futuroꝛum-
e noĩbꝰ dei apud hebꝛeos·
Ecẽ noĩbꝰ deus noĩatur apud hebꝛeos. Primum ẽ Gl·.
uon alii deũ ali ethimologiã eiꝰ ponẽtes ſchiros · i·
foꝛtẽ ĩterpretati ſũt. Secũdũ eſt Glop · Tercium Gloe
quod vtrũq; ĩ latinũ deꝰ dici᷑ · gꝛece theophoboſ dicit᷑ · · timor
ĩde tractũ ẽ deꝰ qui eſt timoꝛ colẽtibus eũ · Quartũ nomẽ dicicks
ſabaoth quod eſt in latinũ exercituũ ſiue virtutũ. Quintũ eſt

eĩ ſolꝰ qꝛ eternꝰ ẽ.qꝛ exoꝛdiũ nõ habʒ.vere eſſẽtie nomen tenʒ

nõ ſũt · Septimũ ẽ adonap:qð gnalr ĩtetpᷣtat᷑ dñs: eo ꝙ dñet
cũqte creature. Octauũ ẽ a qð iĩ deo tãtũ ponit᷑ · qʒ etiã in al
leluia in nouiſſiĩa ſilla ſonat. Nonũ tetragrãmaton · i.q̃ttu or
lrãrũ qð ꝓpe apð hebꝛeos ĩ deo ponit᷑· Toth· heu · vau · he · i .
obꝰ fa· que duplicata ĩeffabile Alud glioſũ dei nomẽ ef

Decimũ ẽ ſadap·i·oĩpotẽs · q; oĩa pᷣt ⁊ oĩa ipᷣi ſũt qᷓ vbiqʒ

,— BDej expoſitõe ſacre ſcriptrrer..
Vattuoꝛ mõiſ ſacꝛa ſcripta exponit᷑. ſcʒ hiſtorice Hiſto
ra ẽ rei geſte narratio: ab byſtoꝛõ qð ẽ vidẽ caeno.

Allegorice· Allegoria dici᷑ ab alleon qð ẽ alienuʒ · ⁊ goꝛe qð
dicere vl locutio· ⁊ eſt allegoria qñ ꝑ vnũ fem̃ iudicat᷑ aliud fa
ctũ · ᷣm 8 credẽdũ ẽ. Anagogice-Dicit᷑ autẽ anagoge ab ana
qð ẽ ſurſum ⁊ goge vł gogos quod ẽ ductio:q̃i ſurſuʒ ductio
1eſt quando per vnum factum datuꝛ intelligi id quod deſid e
randum eſt ſalicet eterna beatoꝛum felicitas Tropologice ·
Gt dicitur tropologia a tropos quod eſt conuerſio: ⁊ logos
qð ẽ ſermo qᷓ ſermo cõuerſiuꝰet cõuſus ad ĩfoꝛmatõʒ aĩe bo
noꝛũ moꝛũ·⁊ ẽ qñ ꝑ vnũ fem̃ dat᷑ aliund ĩtelligi ſᷣm qð faciẽð ẽ ·

—

0 — 1— 2. — -= —

— WD er 2
᷑f

.2ð .

Daee expoſitõe ſacre ſcripture 60
Hiſtoria docet factũ· Tropologia faciẽdũ · Alegoria credẽdu;
vel ĩtelligẽdũ · Anagogia appetẽdũ · vᷣ. Litera geſta docet · qᷓd
credas allegoria· Moꝛalis qd agas quid ſperes anagogia: Hi
ſtorice hieruſalẽ ẽ no mẽ ciuitatis ſãguinũ. Tropologice tipꝰ
eſt aĩe fidelis que pacẽ habʒ cõſciẽtie · Allegorice figura eſt mi
litãtis eccĩe ĩ Jun pax ẽ caritatis ⁊ beniuolẽtie · Anagogice ti
pũ gerit triũphãtis ecciĩeĩ q̃ pax ẽ ab oĩ ĩcurſu cuiuſcunq; mo
leſtie · n ſenſu hiſtorico p̃ualuit Mieronimꝰ . In tropologico
Gregoriꝰ. In allegorico Ambroſiꝰ. In anagogico Ruguſtinꝰ.
1 HH qualitatibꝰ ſacre ſcripture ·
Vattuoꝛ ſũt q̃litates ſacre ſcripture ⁊ p̃cipue euãgeli
oꝛũ ſcdm hiero· quibꝰ ad ꝑfectõeʒ ꝓficũt xp̃iani ſq; p
cepta mãdata teſtimonia ⁊ exẽpla. Precepta ſũt ad ma

i dechatõeʒ· Mãdata ad boni opatõeʒ. Teſtionia ad credẽdam

veritatẽ· Cxẽpla ad imitãdã ſãctitatẽ · Veritas ſcript᷑e ſacre ad
ꝗQ[qquattuoꝛ ſe extẽdit ſeʒ ad felicitatẽ eternoꝛũ cõmẽdãdam · Xd
ttrocitatẽ ĩfernoꝛũ aggrauãdã · Ad pulcritudinẽ vᷣtutũ et mo
rrum ꝑpſuadẽdã · 1 ad c pitudinẽ pctõrũ abhoꝛrẽdã. Primũ ẽ p̃di
cãdũ tãq; appetẽdũ · Secũdũ tãq; metuẽdũ. Terciũ tãq; eli gẽ

eaea⸗ Quartum tanqᷓ; reſpuendum

Meae dimenſione ſacre ſe cripture ·

Qrriptura ſacra dimẽſione qᷓdruplici uariat᷑ Mabet em̃
auatitudinẽ ĩ deſcriptõne duorũ teſtamẽtorũ. Lõgitu
dinẽ deſcriptõe tꝑm ⁊ etatũ · Sblimitatẽ ĩ ðſcriptõe triũ ieraꝛ
MMaiiarũ gradati oꝛdinatarũ ſq; eccĩaſuce angelice a diuine. pro
fuunditatẽ in è

deſcriptõe miſucarũ ĩtelligẽtiarũ ·
ODe cõpatõe teſtamẽtoꝛũ ad ĩuicẽ.

6Et ꝰ teſtamẽetũ hẽt libꝛos qᷓdrifoꝛmiter drñtes· nã ha bʒ

libꝛos legales qͥ ſũt.v·libri moyſi. hẽt hiſtoriales qui
tres ſalomoĩs ⁊ ſapie ⁊ eccĩaſticꝰ.hẽt ꝓphᷣales ꝗͥ ſũt·vi.ſcʒ · iiii
PpPprfpbᷓ;e maioꝛes libri.xii. ppharũ.⁊ lib pſalmoꝛuʒ . Nouũ teſtam̃
tiü hʒ libꝛoſ coꝛrũ dẽtes his· nã legalibꝰ corrñdẽt libri euange
lici · hiſtorialibꝰ actꝰ aplici · Sapĩalibꝰ eple aplorũ ſcʒ pauli et
canonice· Prophetalibꝰ coꝛreſpõdet Apocalipſig ĩ qẽ ꝓphetia
de pñ̃ti · preterito · et futo· In libris pᷣmis hʒ xpᷣs faciẽ leo ninã

„

De quattuoꝛ ſinodis.

2 ⸗

2 Proyter excellẽtiam autoꝛitatis · In hiſtoꝛialibus habet facieʒ
ouis · ꝓpter exempla virtutis et lõganinntatis · In ſapiẽtiali⸗
bus faciem bomĩſ ꝓpter prudentiã ſagacẽ· In ꝓphetalibus fa
ciem aquile· propter intelligẽtiaʒ ꝑſpicacẽ · Ad ſcripturã vete
ris teſtamẽti ꝑtinent · xxiiii · ſenioꝛes ꝑ quos intelligunt᷑ omẽs
libꝛi veteris teſtamẽti:nam ſi quinqʒ legalibuſ et octo ꝓpheta
libus· et nouẽ agyographis qui fiũt xxii · addant᷑ Ruth et Tre
ni tanq́; in numero cõputandi erunt omnes libꝛi priſce legis
xxiii. Quattuoꝛ veꝛo animalia vndiq; oculata ad ſcripturã no
ui ꝑtinent teſtamẽti ꝑ que accipiunt᷑ q̃ttuoꝛ euãgeliſte quoꝛũ
primus ſcʒ Matheꝰ ſcripſit in iudea literis ⁊ ſermõibus hebꝛa
icis · ſecũdus Nareꝰ ſcripſit in ytalia ſermõe tñ greco ne gre
ci dedignarent᷑ euangeliũ ſuũ reciꝑe in latino ſcriptũ . licet aii
qui latim gloꝛent᷑ ſe habere euangeliũ ĩ latino qð ipſe prino
ſcripſit· tercius Lucas ſcripſit ĩ grecia greco ſermõe peritus ·
quartus ohãnes ſcripſit in aſia ſcʒ in grecia · “
= e quattuoꝛ ſinodis “
Aattuoꝛ fuerũt ſmodi principales que ad autẽticãdã
utoꝛizandã et defendẽdam fidem quã ſcriptura ſacra
5Pdicat cõuenerũt ſq; Nicena tricentoꝛũ xviii · epoꝛum
cõſtãtino auguſto imꝑante ꝑacta.in qua arriane ꝑfidie blai
mia cõdemnat᷑ quia inequalitatẽ ſancte trinitatis Arriꝰ aſſe
bat · ſed cõſubſtantialẽ deo patri deũ filiũ eadem ſinodus con
fitet · Secũda cõſtantinopolitana ·cl. patꝛũ ſub Theodoſio ſe

nioꝛe que macedoniũ negantẽ ſpm̃ſanctũ eſſe deũ cõödemna:,·
uit: cõſubſtantialẽ patri et fiio ſpr̃ſanſtũ demõſtꝛãs ſcʒ ⁊ daa·
foꝛmã ſimboli quã tota grecorũ et latinoꝛũ cõfeſ ſio predicat·
Tercia epheſina ducentorũ ep̃orũ ſub iunioꝛe Theodoſio
guſto edita · que neſtoꝛiũ duas ꝑſonas ĩ chꝛiſto cõfite ntẽ iuſto
anathemate cõdemnauit: oſtẽdenſ manere in duabus naturis
vnã dñ̃i noſtri iheſu chꝛiſti ꝑſonã. Quarta calcedo nẽſes ccxxx
ſacerdotũ ſub marciano principe habita. in qua euticen cõſtãäs·
tinopolitanũ vᷣ̈bi dei et carnis vnã naturã ꝓnũciantẽ et euis
defenſoꝛẽ dyoſcorũ quẽdã alexãdrie ep̃m et ipſum rurſus ne
ſtoꝛiũ cum reliqs hereticis vna patrũ ſentẽtia cõdẽnauit: ̃di
cãs ſic natũ xpᷣm ð vᷣgĩe vt ĩ eo ſbaʒ dine ⁊ hũane cõfitẽẽ nat᷑e.

Deorthograug. A.
Ropter ſcriptoꝛum imperitiam de oꝛthograuia ſund
aliqua breuiter annotanda · Sciendum eꝛgo ꝙ B

ſa

trrrranſit in literas ſequentes in certis compoſitioni⸗
bus ſequente CQvt occurro ſuccurro · E vt officio ſufficio · C.
vt ſuggero · oggannio quod ad vulpes pertinet · M vt ſum⸗

Imnmmitto. D. vt ſuppono oppono. R. vt ſurripio et arripio· In
quibuſdam manet ĩmutabilis vt in abꝛoso abrado. Vnde ver
ſus · Cappa ferens gramen . b. ſumit per ſociamen · id eſt · hec li
⸗ tera b· in ab et ſub ob ſi ſociatur per compoſitionem incipien
un MDWD tibus ab hiis literis tranſit in illas · et duplicatur illa litera ·
4è4²„„ vnde ſubeinericius per · b. in prima ſillaba imputatur ab ali⸗
NNe quibus vicio ſcriptoꝛum. B· quoq;ʒ in v · m priſtianum cauſa
i ssGSD( —phonie mutatur vt aufero pro abfero.et aufugio pro abfu⸗
.o .D. in hac prepoſitione ad tranſit in literas ſ- uem P:
peer compoſitionem ſcz c · vt accidit . E. vt affligo · C· vt aggeꝛ
L. vt allido alligo ˖ N· vt an nũcõ· D. vt appono appello · R· vt
arrideo · S. vt aſ ſideo. L· vt attineo attingo· Tollitur tamẽ s·
guando ſequitur conſonans poſt s· vt aſpergo et aſto· v· QCor
FfFflagrans lenis pira ſaltanſ ad ſibi mutat. Tollitur inde tamen
ſequitur ſi conſona poſt s. Der principia ſillabaruʒ accipias li
teras in quas mutatur din compoſitione prepoſitionis · M.
ſcm priſnſianum ſonat obſcurum in extremitate dictionum ·
vt templum apertum in principio vt magnũ.mediocre in me
dils vt vmbra. I. tranſit in Nſequente d. vt tantum tan⸗
tüdem . TL. vt idem identideʒz · C. vel q· vt num nuncubi et nun
quis nunquã anceps pro amceps · Am prepoſitio · f. vel c · vel
ꝗ.ſequentibus.in n. mutat m. vt anfractus · anciſus anqui⸗
ro · ſed vocali ſequente intercipit b vt ambitus ambeſus · N
trranſit in.l.ſequentem quando in et con· componuntur cum
dictione incipiente ab. l· vt illido et collido in r · vt irrideo et
corrideo tranſit in. m· vt immitto immunis· In · p. vt impleo
ipius · in. b· vt imbuo imbibo · de tribꝰ vltĩs dicit m · vel · p · vel
b · nunquam vult n· foꝛe pre ſe· N.tranſit etiam in c· vt ecquid
pro enquid · Q.tranſit in c. vt ſequor ſecutus loquor lo⸗
cutus qs cuius:quoquuſ ꝓ coqnario · debet ſcribi coci et ñ coqᷓ

— = £

SS

—

De oꝛthographia·
Kntiqui dicebãt quũ pꝛo cũ · quur pꝛo cur · quotiẽs · Ex pre
poſitio quãdo cõſtruitur eũ dictõibꝰ incipiẽtibꝰ a vocalibꝰ:re
manet itegra. vt exaro. exagito.exeo.exigo exoleo/exuro. vel
ab his quattuor cõſonãtib·c· vt excutio. t · ut extraho · p· ut ex
peto·ſ. ut exequoꝛ· Si cõponat᷑ cũ dictõe ĩcipiente ab f. tranſit
in ipſã ut efficio effũdo ¶ veꝛo cõpõit᷑ cũ dictõibꝰĩcipiẽtibꝰ
a biut ebibo· a d. vt edo educo· a g ut egero · ab · m · ut emineo ·
emico· ab n. ut enarro enodo· ab r· ut eripio · ab vecõſonante
ut eueho euoco. ab i: ut eiicio· reliquis vero ſequẽtibꝰ pᷣponit
ex. ut dictũ ẽ. ¶ Ex ⁊ ab cũ vocalib ponũt᷑ in appoſitõe · ut ex
aula ab illo. E ⁊ a cũ cõſonãtibꝰ.ut e domo·a rure· Abs ap
ponit᷑ qñqʒ dictõi ĩcipiẽti a q/ vt abſ quolibʒ. ſed cõponit᷑cũ di
ctõe ĩapiẽte a c · vt abſcõdo abſcedo· a t· ut abſtineo Nũ di
dis cõueniãt. notãdũ ꝙ dis cõpont᷑ cũ dictõibꝰ ĩcipiẽti voa c
ut diſcũbo diſcutio. ab f · differo 1 diffido: in quibꝰ trãſit l . in f
a p. ut diſpliceo · diſputo · a t ut diſtꝛabo diſtẽdo · ab ſut diſſicõ
diſſipo · abi · cõſonãte. ut diſiũgo · Nliis quibꝰcũqʒ cõſonan
bus ſequẽtibꝰ p̃ponitur ꝑ cõpoſitõeʒ · di nõ dis vt dimitto ˖ di⸗
duco · diruo · dirumpo · digero diligo · diluo · ¶ Quotiẽs trant
componit᷑ cũ dictõe ĩcipiẽte a d·n · i · conſonãte · ſabiicit᷑ que
ad ſeripturã ⁊ quo ad ꝓnũciatõem ut trado traduco abn·
trano ab i· conſonante ut traiicio Quotiẽs circũ et am ⁊ q
bpet deſinẽs pꝛepoſitio in m· cõponit᷑ cũ dictione icipiẽte a vo
cali: debet ſcribi vt oſtẽdat᷑ eſſe de ĩtegritate illiꝰ dictõis. non
debz aüt ꝓnüciari· ut circũeo· circũago·In ambio ambulo m
pnũciat᷑ qꝛ b· interponit᷑ · Fn comedo aũt ẽ m· accidẽtaliter ·
n mutat᷑ in m·ex coͤ et edo eſin mutatam m· circũamicto etiã
ſi eſt eõpoſitũ ſeruat regulã ſu ꝛadictã · Si ſt due ptes tunc
m. ſonũ ſuum tenebit. Nota ꝙ litere in hoc ᷣſiculo cõpꝛebenſe
iterponũtur dictõibꝰ eauſ. a euphonie. v Dant euphoniam
ſus 2 vmbra cado. R. ut dirimo ·t· ut itentidẽ · ſ. vt obſ. curul

7 .

vt redimo · m. ut comevo ·.i· ut vtinã · ꝓ utnam. b ut com buro

et ambio · u· ut bos bouis ·c· ut ſicubi.i addiẽ l ut obliqu us · ex
ob 1 equꝰ. Rbũdo nõ debet aſpirari ex ab ⁊ unda · Ichates

ch· Marena ab hereo ſedᷣm papiã aſpirat᷑.ab areo res · ſcdᷣum
puguicõem ſcribiẽ ſine h. Aſteriſcus in antiqͥs libris ſeribitur

e — Qꝛeograpis- Qe
peer s in penultima ſillaba et in papia et in huguicõe· et ſic nõö⸗
eet dictio cõpoſita vt quidã volũt · ab aſter et ycon· aſtericꝰ · i ·
A4 puus . aſter.i ſtella· Aut ꝑ t.eſt cõiũctio · aud ꝑ h·et d·aduer ·
negãdi · Aufugio ex ab et fugio b· in v. cõuerſa. Rutumo ex ab
et timos quod eſt mens · et mutat᷑ b · in v · et ti in tu · neq; debet
„ ſuWuaonare ibi c. Auctoꝛ ab augẽdo ſcribit᷑ ꝑc · Autoꝛ ꝓ autoꝛitateʒ
R„ hrꝛabente vel ꝓ poeta ſine c· Nctoꝛ ab agẽdo ꝑ c·et t ſine v.· ¶ B⸗
mi .dDdelliũ debet ſcribi ꝑ b · in principio pᷣm buguicionẽ / Cinomia
i eelt muſca canina · a cynos quod eſt canis· Cenomia eſt muſca
ooomunis a cenon quod eſt cõmune et ſie deberet ibi ſcribi · ve⸗
„ intt cenomia et cinifes· Ciſtarcia· foꝛmãt qᷓdam ciſtarciũ · a ciſta
iim alexãdrũ neq; ꝑ c· ſm yſidoꝛũ veꝛo ꝑ s· dictũ a ſiccitate · Sy
Dfrtrtrrropedes ſᷣm Mug et Papiã ꝑ s ſcribit᷑ licet vicioſe ꝑ c·in mul
iss bibliis inueniat᷑.a ſin quod eſt cõ·et tres.⁊ pes· Orebra cre
PpPpPryro · et cebreo es · brui ꝑ duplex r. ſcribi debet · ꝑ vnũ ante · et ꝑ
vnũ poſt · ¶ Diſſ icio ſicis· diſſecui · a dis et ſeco antiquũ vᷣbũ in
hiꝛiinmno illo.diſlice. i· diſſipa et abrũpe · Dicionis ꝓ dñio ſinet
Domnus et domna ſine p· ꝑ m. Dracma me: ꝑ coctaua ꝑs eſlt
vncie . Dragma atis.ꝑ g·eſt queſtio ſiue interrogatio· vnde dꝛa
gIgmaticus · i interrogatiuus· alii dicũt ꝙ drama dramis et dra⸗
matis vtrũq;ʒ ſine c · et ſine g· eſt cãtus in quo loquit᷑ ſpõſus et
ſpõſa · alii dicũt ꝙ drama matis: eſt quarta ꝑs ſtateris· drama
ramis genꝰ carmĩs Gſurio eſuris nõ ꝑx · ſed ꝑ s·ſcribi debet
b eſum eſu· Giicio cis· ꝑ duplex i:quoꝛũ pᷣmũ eſt cõſonãs · ſe
ũ eſt vocalis · Ephebus ꝑ phvel ꝑ vnũ f· papias vero ſcri

bit ꝑ duplex ff. Gffratheuſ ab effraim ꝑ duplex ff · Ephrateus
ab ephrata ꝑ pb Gufrates ab eufrate quod eſt frugifer peꝛ eu ·
GEgilopium vel egilopia caro que naſcit᷑ in angulis oculoꝛum.
E6 èvero is ſine 8. p ferre et diſcooperire. 1 Elacceo ces · cui · ꝑ du
pꝓplex c · Craſſoꝛ aris · eſt inuad ere latrocinari p̃dari:impugna
ree crudeliter· agradioꝛ quaſi impetu gradi ad agendũ crudeli
ter ꝑ g.ſed craſſo as·et craſſoꝛ aris·i·fieri craſſuʒ vel impigua
ri p · c.a creſco cis vl'a creos quod eſt car o Hieremias ᷣm hu
guicionẽ ꝑ h. Myebuſeus et hyn menſura et hircus et bpſpi⸗
nus· Meros .i:vir nobil.loſtio tis · i:eq̃re · hoc hoſuũ et hoſuis
aſpirãtur Imo aduer · eligendi ꝑ vnũ m. (Rabiꝑ k dʒ ſenbi

;—— De— Ortographia.
nomen eſt menſure · ¶ Matta per duplex t · eſt cella vel potiꝰ
uod tenet heremita ſub pedibus. Mitto mittis· peꝛ duplext ·
Natus.id eſtfilius· Nata · id eſt filia. Qnatus · id eſt · gene
ratus · Cnata:. id eſt. generata inde agnatus quaſi eodem ge
nere natus · Cognatus quaſi ſimul natus. vel ſimul genera
tus · hoc Neuma neumatis· et hec neuma neume .dicitur vocũ
emiſſio ⁊ modulatio · Hneuma pneumatis · idem eſt quod ſpi
rituſſanctus · grece ꝓneo latine flatus · ſpiritus vel aſpiratio·
vnde pneuma proſteiitu per p· neuma ſine p· pꝛo cantu. Na
rus nara:narum id ſdens: ⁊ gnarus gnara · rum· per ꝓtheſim
cum in ignarus · i· neſcẽs:inde ignoꝛo ras · vnde hee dictiones

ſcribunt᷑ per g·et deriuate ab eis et hoc peꝛ ꝓtheſim.vel vt ali

volũt eſt peꝛ naturam. vnde in compoſitione n · nõ tranſit ĩ g·
ſed ſubtrahit᷑ · idem dicit de agnoſco et de alus cõpoſitis a no
ſco que inueniunt᷑ ſcribi per g · cum noſco naturaliter ſcribat
pern. Ogdo grece octo latine · vnde ogdoas adis. per g. 1 d·.
iñ octo · g. et d· mutatis · in e· et t· Onus oneris ꝓ ſarcina ⁊ o
ro as· et deriuata ab eis ſme aſpiratiõe ſᷣm Muguicionẽ et I
piam · Ocium cii:per vnũ c· Occo cas:ex ob et ceco cas · per du
plex c · Occecare · id eſt. ſeindere vel terraʒ trahere · hec occa

per duplex c. id eſt. raſtrum. Occipitiũ ſiue occiput per di
c. Oppoꝛtunus per duplex p. Opoꝛtet per vnũ p. Op

eſt · circũplere peꝛ duplex p. Opto ꝑ vniͤ beinen pe

rap ſis a par et abſida quaſi paribus abſidis · id eſt · lateribu
Dellicius per i.debet ſcribi · vnde nomina que duabus ſulabi⸗
ſuperant primitiua i:·habent antepenultimam · vt pellis pell
cius.oꝛdeum oꝛdeacius·tribu nus tribunicius· que vna tã
ſilaba ſuperant habent e:triticum triticeus.¶ Hias
eſt ſignum ſeptem ſtellarum ibi eſt i·cõſonans· ſed cõmun
per ſincopam ponitur i· conſonans pro vocali dicitur et pli
pliadis Btiſana et ptiſanariũ debet ſcribi ꝑ p· et t. ĩ princiʒ
Hſallo pſalmus pſalterium et ptotos quod eſt caſus per p
principio · Quattuoꝛ per duplex t·quater autem per vnun
t · Que coniunctõ copulatiua per vnum e· Que nomen per ae
dyptongon tam in feminino ſingulari q́; in neutro plurali ·
Quotidie ꝑ qnon per c· Reperio per duplex p. in preterito

De centibus. Ar;
ſeribit et reppuli · ¶ Sciphus ꝑ ſc · et ſcilla pro periculo · Sed 79
cõiunctio per · d. et nõ per t· antiqui dicebãt ſedum· Sicca pro
gladio per duplex c.· Sugo gis · per vnum g. tãtum · Zumo mis
per vnùm m. Summus ma um· per duplex m· Temno et con⸗
temno nõ habent p · in preſenti ſed in preterito et ſupino · De
teneo tenes tenui tẽtum tu · v · mutãdo in o · fit tento as · per n·
i⸗tt ſine p· et tẽtatio. niſi velis foꝛmare verbum atemno tempſi
— rtrtptü et tũc babebit tempto ptas· per p· Tignũ ꝑ g· eſt laqar
TLimü per meſt flos . n · g· eſt quedam herba odoꝛifera. Tinus
per vmcũ i: et duplex n· eſt piſcis· Tinũ per duplex ii et vnuʒ
neſt genus ligni imputribilis quidã tamẽ nõ duplicãt i. Vi
