hoc conchilium conchilii vel hic murex muricis media coꝛrep⸗

uit reſideo reſides mediam coꝛripit in preſenti: ſed pꝛoducit ĩ

ta piſcis eſt qui et murica et coclea dicitur qui circunciſus ſer⸗

ro lacrimas purp urei coloris emittit.ex quibus purpura tin⸗

correpta · id eſt · in celeſtibus. adiectiuum eſt. abether ethe

ris· media coꝛrepta. Gracilis media corꝛepta . id eſt · ſubtilis
adiectiuum ter:decli· Eragrabat.id eſt· redolebat · v. Ela facit

ardorem ſed fra largitur odorem Quenã · i.ꝗᷓquiſnam. ꝗnaz

quodnã vel quidnã· Diluculi i:mane· Rutilãs.i.reſplẽdens.a

s
1 6 . ”l

„ Ducp legendis Sanctoꝛũ . 4
rutilo as : quoð eſt rubere ſiue reſplẽdere Preta. i.munita et
ſociata· fretus a. um. Eulcita · i aſſecurata 2 roboꝛata. a fulcioꝛ ʒð
ris· qʒ eſt ſuſtẽtari · Exeqas·i·honoꝛes funeris · hee exequie arũ
Quã ſepe · i. valde ſi epe. DPerſpicacius · i: clarius· Non ũq; · i . ſepe W
Eeſliue.iſolẽniter m· pꝛo.Annua·i.anniũuſ. aria adiectim̃· Niaſ
vltima acuta·i· aliter · En alterutrã pe · cor · i· in alterã · alteruteꝛ
ra.ũ. Klioqn pe· pꝛo · Theotocon vltĩa acu · i. dei genitrix · Yo
tocon vltĩa acu · i · mater xp̃i · Circũdedit pe. coꝛ · Circũdabit pe ·
coꝛ.· Cõſita m· coꝛi· plãtata et inſerta· adiectĩ a cõſeroꝛ ris · Rd
mittit. i· recepit · Nec tꝑe preſcribit᷑ vt qa eternꝰ in eternitate
pꝛeceſſit. ꝓpter boc in tꝑe hbomo nõ ſit Mactenꝰ m. coꝛ. i. hucuſ
qʒ Afficiebant᷑ i.in ſpira bant᷑ ſiue infoꝛmabant᷑ · Preſagiis · i ·
diuinatiombus hoc preſagiũ gii. Rlias ·i· aliter vltĩa acu · Gxor
ſus eſt · i· inchoauit.exoꝛdioꝛ iris · exoꝛſus vl exoꝛditus ſum me. R
pro·Prefatus.iante fatus prefor prefaris p̃ᷣfatus ſum ·
De omelia ſancti NRuguſtini
Rcabatli · cõtemplatiõi intẽdebat Interpellabat · i. qᷓſi in
diceʒ vocabat · ab inter et pello as· qd eſt vocare · Vacet
id ẽ intẽdãt verbis · nhiẽt · i· inſtet · ab in et hio as. quod eſt os
aperire et badar e. In vico . i in cõtrata bic vicus ci · Vacẽt · i · el:
ſent · Patronũ m· pro·ĩ· defenſoꝛẽ · Ad uerte. i. cõſidera ſiue étel.
lige· Refecturus·i:nutnturus· a reficio cis: feci · Denatat m· c·
denato as · De tumoꝛibus i. de e leuatiõibꝰ terre m· ge · Gräöno
ſam . i. miſeria plenã · ab erũna quod eſt miſeria . Rbergt m · cci ·
lõge erat· abſum abes abelt · Sepoſitis· i· amotis· a ſepono is.
m· pro · quod eſt ſeparo t ſeoꝛſum pono · Prerogo me. coꝛ · ip·
ferbet ertollo. (De ſancto Xgapito
Reneſtinã pe · pro. a pᷣneſte ciuitate · Inthiocho pe. co
Xtro.i.obſcuro:ater ra um · Deinde m· coꝛ · in proſa.In⸗ “
terea pe· coꝛ. i. interim ſiue in bello medio · Subici m · coꝛ. ſub.
icioꝛ eris · ·d lãbendũ · i. ad ling endũ . lãbo bis. bi. In ſarcofa
go · i. in ſepulcro m · g · pe · coꝛ · a ſarcos qð eſt caro et fagin qd
eſt comedere·· De ſancto Timotheo martire· D
Elchiadil pe.c Maceꝛatꝰ.i· afflictꝰ. Attrectatꝰ.i·diũſimo
de tractus et tractatꝰ. ab attrecto as·qð cũ deberet facẽ
ttracto mutat a in e· et faẽ cõtrecto. De ſ. Bartholomeo.

e,.

Super legendis Sanctoꝛum · Qern
Icaoniam pe · coꝛ· Abano m·pꝛo· Aſtragis mcoꝛ.aliqui⸗
bhbabẽt aſtrigis quod prope· Cõditus·pe. pro· a cõor
deris . Vna · i· ſimul vltima acuta· Clauus ui·m g. veſtis ẽ pur⸗
urea qua vtebant᷑ ſenatoꝛeſ. vnde clauatus a.um. ⁊ inde Ool
lobium dauatũ eſt veſtis quaſi aureis clauis vel alteriꝰ metal
li oꝛnata. èIn le ſancti Seueiim =è
ſCOueri m.pro.Strigatũ m·pro ·vel ſi melius ſonat m
coꝛ· Qoꝛonã videt᷑ ponere pro hoſtia conſecrata.
VDeſancto Auguſtino- HW
Ffrica me · coꝛ· Depoſitio · i. requies in qua anima de cor
pa.ioꝛe deponit᷑ · Curialiũ · i· illoꝛu qͥ ad curiã ꝑtinebant rõe
dignitatis vel officii · Progẽitus:i:generatus: a pꝛiogignoꝛ ris·
vel a pro et genitus ·i:lõge vel ante gemtus. Alitusi.educatꝰ
ſiue nutritus·aloꝛ aleris alitus ſum. Impẽſus·i:exhibitus. Ap
pvprime m pro.i:valde· Imbutus m· pro.i.repletus. ab imbuor
eeris·. Affixius· i· firmius ab affigoꝛ eris. Opitulatõne. i · auxilio
KI,t,frntiſtitẽ pe· coꝛ.i· epᷣm· hic antiſtes tis· Elagitãtibus ·.i. rogan
tiibus a flagito as Interiecto · i· interpoſito.ab intenicio cis· in
tteerieci et interuütioꝛ ceriſ interiectus ſum. Eermei: fere· Inter
miſſe vel imp̃ter miſſe . i· ſine intermiſſione · aduer. quali · Inco⸗
luumis pe.coꝛr.i· ſanus et foꝛtis. adiectm̃ ter· de · AR vuandalicis
pvoe·coꝛ· Alanis m pro· Decubuit.i infirmus iacuit. decubo as.
buiebicum m. coꝛ eſt ꝓprie infirmoꝛũ · Ticini vel ticinũ me·
pro · i· gapiã· m. g·. Cõditum m. coꝛ.i repoſitunm.
Iftn legéda ſanct Mermetis

m: coꝛi.pro mal

e .

1 malo mouẽs . Oppilaret · i · obtu
raret · oppilo as· m.coꝛ· Reuerẽtia pfuſus.i.verecũdia re

X. Smouen

pletus· Acceſſus·i: aduẽtꝰ m·g et q de· Agellosi·puos agros
Alant᷑ · i: nutriãtur, Degũt.i:viuũt. Dego gis: degi:· Prouipet
m. coꝛ.Mãcipia · i· ſerui neutri gen · Manumitteꝛe · i. libertati da
re ter · con· Ture vſurario.i.iure vtẽdi:vſurarius a. um. ab vto:ꝛ
teris· vſus ſum. Theodoꝛa pecoꝛ Ingenuitate· i. libertate· hec
ingenuitas pe.coꝛ, Tru ſus:i.clauſus.a trudoꝛ deris :· Qumino
m: ꝓ· MHermẽ · hic herme s isvl metisRedigi m. coꝛ:i· reduci· re
digoꝛ ris redactuꝶ ſum· Mãcipaſti.i· poſuiſti et artalſlu.
èk1in decollatioe ſancu iohãnis bapiiſte.

Bup legendis Sanctouum.
igarttenl curatus ẽ . cali

Gritas m. c· i· crudelitas Caligar
Hgo as· m· pro. Mebuit · i· obtuſus ⁊ obcecatus é. hebeo el
bui. ſine ſu. Rufugit m· pro · in p̃terito · ligãs·m· coꝛ· Noꝛma
di ẽ.regula.Titulus·i.laus. Sanctio · i.cõfirmatio. ſanciuit eĩ
ſãguine qð p̃dicauit · ſi iuenit᷑ hic ſatio dicat᷑ · i· ſemĩatio quod
pauci codices habẽt· In ceſtui · i · incõtinẽtie nepharie· Herodia
dis · pe · coꝛ . m · g· 1 ter · de · Rdücit᷑ · i adiudicat᷑· adiicior ceriſ:m.
pro·⁊ pe.coꝛ · in F enti · Rtuero ꝓ ſed · m · pro. Cõfudit · me · PH.
Temerauit · i· violauit. a temero as·m cor. Siccariu s ·i. gladia
toꝛ · adiectiuũ. Hopulatoꝛ.i· vaſtatoꝛ· Interem ptoꝛ.i· ĩterfectoꝛ
DHaricida pe· ꝓp· c ·g · dicit qui vlł ꝗᷓ occidit aliquẽ de parentela.
Vincta.i-ligata. Alligãs m. cor. Tniuriat᷑ paſſiue ponit᷑ Inueĩt
me · coꝛ . in preſeti· Inceſtus · i: ĩcõtinẽtia cũ cognata· Monitis
id ẽ: admonitõibuſ. monitũ ti ·m · coꝛ · Vtpote · i· ſicut · me · cor·
Hacibuſ·i:facu lis Eax facis fe· ge: Sacrilegis pe. coꝛ·i: puerſis
adiectiuũ.Gxoſa mpro·i:odioſa· adiectiuũ· Impudicis pe · pꝓ “VMU
id ẽ.· ĩuerecũdis · Erugalitas ſi ẽ hic dicat᷑ ꝙ ſit ꝑcitas tẽpantia·
ſiue modeſlia- Ruidiores· i. magis volũtarioſ. Eſtuat i· fere
malo deſideri o⸗Perpetẽ i · ꝓpetuam · ppes petiſ· me · coꝛ . oigge.
Triclinio·i. palacio in quo erat cõuiuiũ ⁊ oꝛdo triũ locoꝛũ · n·
dilco i. in vaſe rotũdo deſuꝑ valde extenſo · m · g · knuenit in p··
terito. Fllicit m. coꝛ:i: attr ahit · illicio cis lexi· n quietat · pe. p.
Inceſtui · i· turpi luxurie·m· g. ⁊·q de· In caueã.i.in carcerem·
Tragedie p· pꝛo · i.materie prĩcipũ que vilẽ habẽt exitũ. ita aa
cipit᷑ hic· naʒ tragedia dicit᷑ prope laus prcina vl cãtus prcenꝰ·
t 6. fetidꝰ. Eſt em̃ de crudeliſſimis rebus ſiẽ q prẽm interfiett
vel filiũ cõedit vlł ecõuerſo.⁊ ẽ f.g. Derſonant m· coꝛ· Tubaſ·i·
comas leonis fe.g. Anfractibus· i. diſtoꝛtis et reflexis greſſiod
m. g.⁊ q̃r · de· Nugi tum m. pro.i.ſonũ bouinũ · q· de · maſig.
Rbſcidit m. pro. Belua triſſillabũ ·i· fera marina · Deruaſit · .

uaſit · me· pro puado dis ·ſiiiii.
— —in omelia e iuſdem ·

IAPVectaculum dicit᷑ quo videt᷑ cũ admiratõe · n. g. Eera

pepi parere partũ tu ·id ẽ ꝑtuniret. Detit ũ m. pio. Spiclatoꝛẽ
deſt. gladiatorẽ ſqz qui poꝛtat gladiũ ad occidẽdũ · mouet

Suple edis Sanctorũůü. Kee

media coꝛ. Fnuenim m. cor. in pñti. Cathecumĩos i:nouos in

fſide. i. ĩ fide ĩſtructos:ſʒ nõdũ baptiʒatos.m.g· ladiectm̃. In
guſto·i.ĩ aꝛto adiectiuù ſubſtãtiuatũ. Ealleris m. coꝛ. Aliq̃ndo
P·coꝛĩ ꝓſa· Atubi m·c. i· poſtqᷓ;. Periu ii me·p· adiectiuũ· piurꝰ
a· u· ð ᷓſi ꝑdẽs iuſ:a pꝑiuro as: qð ẽ valde iurare.lñ veꝛũ iuraè
Temè:i.p̃ᷣſũptuoſe ⁊ ſtulte m c:In aduẽtino p.p: Eauſtini m
pro. Saliue m· p. Serapia pe· cor. Derſuaſit·i:· pſuadẽdo cõuer
tit. Derogas m·c ·i. detrimẽtũ facis ſq; detrabis vl maledicis
Demutauit.iretraxit· demuto as.me.pro.Reueritꝰ pe·coꝛre ·
id ẽ ĩ reuerẽtia habẽs Reuereoꝛ eris.ritꝰ.ſũ.i.valde vereri veꝛe
cüdari: Titulis i. ſcriptõibꝰ vel ſignis maſculĩ guis.
In legéda ſcõrũ felicis 1 adautdii
D ſecretariũ.i.ad locũ ſecretũ neu. gnis Serapis me. ꝓp.
teer . de. nomẽ ydoli: Gdicula:.i ·domũcla Gquuleo pe. c·
pena eſt ad modũ equi. Ravicitꝰ. i: cum radicibꝰ vnhumatũ. id
S. iſepultum· Ex eadẽ pe·pro· Qoꝛrepti i. app̃henſi vel inuaſi .
Rreilen id eſt· venerata ab excolo excolis.⁊ excoloꝛ leris · excul
tus ſum.

Ve ſermõe natiuitatis beate marie virgis

Rotoplaſtorũ id ẽ pᷣmo Elan matoꝛuz a pthos q ẽ pri

mfü et plaſmo as. quod ẽ formare. ma guis Glogiũ id ẽ
PpPprprediciio ſine diuinatio maloꝛum vt ibi in triticia paries· Itẽ
eęelogium dicitur quãdoq; eloquiũ prouerbium · diuinuz reſpõ
ſuum . ignominia: oꝛdo vel textus carminuʒ et proprie malorũ

crimminn ſine malorum geſtorum. vel deorum miniſte rium.
vävrnnde hic elogius maſculini generis. Gdiditid eſt. pe Perit: edo

H edis edidi media coꝛrepta Puerpera. id eſt· puerum parens·
Obluit. media coꝛrepta.id eſt nocuit. obſum obes obeſt. Eor

tuuitu id eſt. caſu .· Tim pana media conepta: neutri generis. id
ekelt coria ſuper lignum exten ſa: Concrepent. id eſt. reſonent.
media coꝛrepta:Concinnant media coꝛrepta id eſt · cantent.
Modulis· media coꝛrepta:id eſt. dulcibus cantilenis· malculi

m generis· Dulciſona penultima coꝛrepta:adiectiuum eſt. Ti

paniſtria. penulti ma coꝛrepta:dicitur qui pulſat timpanum
feminini generis eſt. et poteſt eſſe adiectiuum.· IFnualeſ: centis
id eſt ·˖ proſ Perantis ommis generis ab inualeſco inualeſcis.

Cuicit m · pꝛo.i ſuꝑauit · euinco cis uici · Prei ag ũ · i. pdicatiõez
n · g. Cõfligeret · i cõpugnaret · ter · cõ · Cxqrit · procedit in re⸗
ferẽdo. Obumbrabit · i · vmbrã faciet cõtra eſtum cõcupiſcẽtie
Obſidem me. coꝛ· i. mediatricẽ vel quaſi obſtagiã · obſes ſidis ·
cõmunis gene· Aſſenſũ i· cõſenſum · m. g et quarte dechi· ab aſ
ſentio tis aſſenſi· Ignara.i. inſcia. adiectm ab ignoꝛo as.quoð
eſt neſcire· Rrchitecto· id eſt· fabricatoꝛi mũdi m· g. Preriperet
id eſt · auferret· p̃ripio pis · m· cor. Circũdabit pen ul. cor · Metu
limus · i· prediximus· pfero fera· pretuli. Adueni m pro · in pte
rito. Inteꝛueni pe· p· Redona m.c. Recole m. cor · i· ĩcoꝛdare · In
ſigniſ. i. clara: adiectm̃ ter d. Cõmercõn · g.i· ſocietate ſiue cõ
ſortio Adituʒ · id eſt· introitũ maſcul gen · et quarte decli · me ·
cor. Rduenit media produ · in pterito Jmpares me·cor · i ineqᷓ
les. impar imparis omis gene · Rdmitte · id eſt · recipe · Anti

er legendis Sanctoium.

refſoui.Inte rueni penultima correpta
— De omelia.
Efatu media produ . i · ſer mõe maſ culĩ gen et quarte de
edina· Texeret᷑ · i · oꝛdinaret᷑.texo texis· xui et texor ris· In
genealogia.i. in deſcriptiõe generationis penultĩa pro. Moa⸗

redecas cadis · penultia corre· Diafonias pe · produ · i. diſſonaã
tias ſiue diſcoꝛdias· Texat᷑ · i · ordinet QOenſent᷑· i· ad cẽfum ſiue

tributum dãdum vocant᷑ vel cõgregant·
2 =“ 4 ge ſancto Adriano -·
Nugniſſimi.i precla

itur · i. comes erit ſiue ſocia comitor taris · me · cor · Kffines · i⸗
i eſt · deteſtatio ſiue exprobratio· ab execroxr aris· Lucrifacere
17 id eſt . ꝑ lucrum acquirere· lucrifacio is feci. Kccerſiã · i · vocabo

bitis penultĩa produ. Teſſeredecades pe-cor: quaterdene a
teſſeron quod eſt quattuor · et tecas quod eſt decem hec teſſe

oſa turba ſeruorum fe. ge · Sarcina me . coꝛ. i. ſauina · Comita

4 4 ,„ w7 7 „ 7 „ —
proximi ꝑ matrimoniũ acquiſiti · adiectm̃ tercie decl. Cxecratõ

tum. pe: coꝛ-i.medicinã morbo cõtrariam quaſi tiriacã neuti
gene · Refoue media corre id eſt· nutri et cõſolare·refoueo es

iſſimi · Exiliẽs· i.extra ſaliẽs om̃is gen GCGE
ceptores i · qui damn ¶do aut damnãdis excipiebat ma· gene⸗
thletis m·pro · i. pugilibus m. g· et prime decli. Inſanis me.
oro. quarte coniu: inſ anio nis Natalia pe· pro. Kmbitio · i · pbBõ56

—

—— — —

N A

*

r
HSr
“HM
“
=ð
M
„

id eſt · de loco illo· n vaticano . i: in illo loco vbi vaticinãtes cẽ
tra deogvomanoꝛũ occidebant᷑ pe pro · In tellude pe · pro · i · in
Ulo loco vnde figuli cõſueuerãt terraʒ accipe ad ydola fabri⸗
canda qui locus poſtea factꝰ eſt in ſepulcrù multoꝛũ martirũ
hec telludes pis · vel tellude indeclinabile.n cripta:i: cauerna

Sup legẽdis Sanctoꝛũ
qcõ. Pre foꝛibus.i.ante foꝛes · Scaturirẽt · i· e
ris· m. pro·et qcon· Applicãs mcoꝛ:i:inclinãs ſiue appropin
quans.Solũmodo pe.coꝛ.Videris m.coꝛ:cũ videro eris · Amẽ
tia. i· ſtulticia· Niſibus.i.conatibus · m · g · et · q d · ſi hic habet᷑ ta
lis litera ſic exponat᷑ · a nitoꝛ teris· niſus ſum· qð eſt cũ labore
grandi conari et parere· nã in ꝑtu maximus laboꝛ eſt ⁊ conatꝰ
Hene.i· fere vel quaſi Abſumpſerãt·i·cõſumpſerant· abſumo
is · Siſtit᷑ · i · preſentat᷑. ſiſto is.ſtatui ·ſtatutũ · et ſiſtoꝛ eris· ſtatu
tus ſum · Vecte.i.ꝑtica · vectis ·is.m·ge De apparitoꝛibus · i · de
miniſtris ad occidendũ. Inſtitutis pe.coꝛ · in tetraſi · m · g · Bicã
tium dicebãt cõſtantinopolim quondã Eulminibꝰ .i. ſagittis
tonitrui- hoc fulmẽ is Interea.i· in illo medio pe cołâũñ ⸗
¶ De ſancto CGorgonio.
manibꝰ.i.magnis et crudeliſſimis adiectm̃ ter. de · m · pro ·
cOꝛ. Ela gris · i. flagelliſ n. g. Subterſtrata. i· ſi ubteꝛpoſita · Rbſũ
pti.i · cõſumpti · Senſim. i 8
aurus ri. f·. g··

De ſanctis protho et iacinto

vpugnã · hic agon onis· 4 De ſ· cornelio et epriano
Rſtino m pro. Nicoſtratũ pe· pro· Qentũcellis indecllo
cus eſt ſic dictꝰ. Celerrimo·i.velociſſimo.De cathacũba.

Octubris vel octobris· Seceſſum · i:receſſum · m· g · et q · d. Zub

inde m. coꝛ:i· deinde ˖ Zuaderẽt pe· pꝛo.ſe· cõ. In curriculo.i.in
paruo curru·et ſic poteſt eſſe m· g· ſed hoc curriculũ li:· pro de
curſu tꝑis elſt.n. g· Degebat . i · manebat ſiue agebat · Cõuenit
pᷣterito m · ꝓ · Co inpiſſ et · i · cognouiſſet· cõpio is.·ri.rire · pꝑtum .·
Qerimoniati.i·venerati ·ſ.deos DHer cerimoĩas · i.ꝑ ſacficia ſũt
venerati · cerimonioꝛ aris· deponẽs videt᷑· Sacrilega pe · coꝛr · i ·
pũuſa · adiectm̃ · Cõſpiratiõis · i:male vite et doctrine còiuratõöis

bulliret. ſcaturio

manis nis· Viget ·. i. firma manet: Nihilominꝰ. i. nõ minus pe ·
i paulati· Lauros i: arboꝛes illas · bec

tiberis ris. Drecipitẽ · i· ad cipitiũ. p̃ ceps tis o· g. Rgo⸗

is Sanctoꝛum
OCerimoniaru · i· feſtorũ ·f· g· ſed hec cerimonia monioꝛũ · dicũt
ſa crificia· Signifer feri. dicit᷑ caput ſiue dux alioꝛum · Decretuʒ
id eſt. ſentẽtiam dictatam neutri gene · Animaduerti · i · puniri
aĩaduerto tis. et toꝛ · teris · Ex tabella · i · ex ꝑua tabula · Lacerno
id eſt· pallio fimbriato quo olim militeſ vtebãt᷑ neutri g · inue
nitur · etiã hec lacerna e. in fe · ge. Birro·i.gꝛoſſo veſtimẽto· hoc
birrum ri· et hic birrus ri.veſtis villoſa · Lacerno videt᷑ hie te⸗
neri adiectiue quaſi lacerato vel opoꝛtet intercidere copulam ·
Complicãs m· coꝛ. Spiculatoꝛem.id eſt · occiſoꝛem ſiue ꝑcuſſo
rẽ. Oraria · i. operimẽta capitum n. ge· eſt etiam oꝛarium ſtola
ſacerdotalis. Lacinias manuales. id eſt. extremitates manica⸗
rum. lacinia etiam dicit᷑ veſtis lacerata vel extremitas veſtis ·
Texit · id eſt. velauit · tego tegis texi · Curricula id eſt · decurſus
neutri generis. Dirutã m.coꝛ·id eſt. euerſam · a diruoꝛ eris. PDe
ne id eſt· fere. Magnidicẽs id eſtiudicãs · vel magniducẽs· id ẽ
reputans a magniduco · vel magnidico magnidicis Vtrobiqʒ
penul producta. KFrelate vlarelatẽ penultia producta · Exa⸗
cto · id eſt · trãſacto · a diectiñ · Attollũt · i eſt. letificant · Tandiu
media coꝛrepta. Ingentibus · id eſt· eauſis magnis · in gẽs inge.
tis om̃is generis:Nactus · id ẽ· ade in ciſceris
nactus ſum i inu

Super legend

é6. adeptus. nanciſcoꝛ nanc
enire et adipiſci·
De ſancta cruce- ôôẽ
lena media produ . v. Eſt meretrix helena:crucis inuen
trrix helena. Tecis · id eſt. cooperturis ſceʒ quibuſdã lami
nis · Teca ce· a tego tegis etiam dicit᷑ repoſitoꝛiũ · vbi Zliquid re
ponitur. Derſe prima producta· hii et hee perſe pſarum · Pro
phanãdo · id eſt· violando et inhoneſte tractãdo· nuadunt me
dia ꝓ · Rbducũt · i. aſpoꝛtãt· Eiſtulas m coꝛ.f.gi.aq̃ductꝰ· Col.
legã m. ꝓ·i. ſociã cõ · g · Deſidebat.i·moꝛabat᷑deſideo ſides.m.
coꝛĩ pñti · ſed ĩ p̃terito deſedi m · · Creat᷑i· eligit᷑ ſiue inſtitui
knuenit m· pro. kIn deditiõe · i · in volũtaria et cõcoꝛdi traditi»e
deditio onis i voluntaria ſubmiſſio. a dedo dedis dedidi dedi
tum inde venit deditus ta tum · Aſſerẽtibus · id eſt · affirmãti
bus:Relationis ·id eſt· repoꝛtationis· Procurrẽtibus.i.ꝓcul la
bẽtibuſ. In ſacrario · i· in loco ſacro neutri g · Trãſacte · i · pterite
a tranſigoꝛ geris · adiectm̃· Locellũ.i· paruũ locũ maſcu · ge · Gx

] Suplegendis —. Sanctoum (Cor
oloſerico.i.ð tota ſeta:ab olõ quod ẽ totũ ⁊ ſericũ quod ẽ ſeta

inde oloſericꝰ a:um. pe. coꝛ ·i. totũ de ſeta. Staurachiũ genꝰ ẽ
palliidepicti n·g· Detalis· m· eoꝛ· i. lamĩſ petalũ li.n.g. Cõmo
nui · i.monẽdo ĩſtruxi · cõmoneo es · m· coꝛ · Nouiſſime:i.vltimo
Cirographũ pe.eoꝛ ·i· ſcripturaʒ manu factaʒ ex qua dyabolꝰ
nitit᷑ accuſare·n. g· a cyroſ qð eſt manꝰ.⁊ grapha quod E ſcrip
tura. Vegetant᷑.i.ĩ vita cõſeruãt᷑ · vegeto tas.me ·coꝛ. Num·id
an· Admouet · m. coꝛ. frrũpat · i. ad pugnãdũ exeat ſiue ĩſurgat
irrũpo pis · rupi . ”M ”J”MN
8 legẽda ſancti nicomedis.
pe.coꝛ:i:quãtaſcũq; adiectiuũ eſt. Machĩaſ
me · coꝛ· i· ĩiſidias ⁊ adĩuentões fe.ge. Nicomedis p. pꝛo.

8 Vanceaſlibet

Derlatũ m.pro.i:re latũ ſiue dictũ:a pferoꝛ ꝑferris ꝑtuli. Cxci

ſisi· ſculptis· ab excidoꝛ ris. Ad oꝛticellũi.ad puũ oꝛtũ m. ge.⸗
— n legẽda ſcẽe lucie 1⁊ geminiani
Erides m pꝛo· Pro tribunali:ii tribunali. Subrutũ m.
coꝛ .i· ſubuerſũ:a ſubruoꝛ eris · Peruenit m pro. Datere.
m · pꝛo· ſe · cõ · pateo tes. Deruenit m: pꝛo· Lauacrũ · i lotionem
n. ge; Exhibita i· repꝛeſ ẽtata.Toꝛtos.i.toꝛmẽtatos.a toꝛqueo:ꝛ
queris toꝛtus ſũ· Deerat mcoꝛ deſũ dees deeſt · kncitatus · id ẽ
ſumu latꝰ ſiue vexatus ⁊ cõmotus. Inĩaduerſi. i. puniti. Gu⸗
phemie pe · coꝛrepta ſedᷣm vſũ. Deferẽtei. accuſante · Immola
m coꝛ. thmꝑterita pe · coꝛ · id = ĩpauida ⁊ ſecura. Secures fe. ge.
ſecuris ris · m· ꝓ. Sarta gi nes pecoꝛ ·i· patellas.fe. Theatruz
m. coꝛ· n· g. i: ſpectaculũ ſeʒ palaciũ ſemicirculi foꝛmã babẽꝗ
in quo qui ſũt om̃es alio s inſpicere poſſũt. Laxari·i· diſſolui
Solũmõ pe · coꝛ · Inſixit.i. ĩtus fixit moꝛdẽdo· inſigo gis m. p.
Theodola pecoꝛ: Quratũ ſicut mos ẽ in coꝛꝑibus defũctis
— 1 De ſancto Natheo.
Epublicanis · i. ex iullis qui cõdueebant publica vectiga

„ lia imꝑatoris vel cõitatis · adiectm̃ eſt a publio qui hꝰ*
iſtituit de quibus beatus matheus fuit· Initians · .id eſt incho

ans · Mroficiſeebatur ·id eſt. ibat vel recedebat· deponens eſt ·
Confectum.id eſt. conſecratum a conficio conficis · ⁊ conficc
oꝛ conficeris· Spiculatoꝛem · id eſt. percuſſorem · Parthorum

media producta. De omelia·

toꝛe

Super legendis Sanctoiuuum.
ſuca.i.figuratiua:· Emolimẽtai.lucra ng · Deſtituens
eid eſt. derelinquẽs· Incedit me: pro · Emulos · id eſt· ſecta
.adiectm̃ eſt· Imprudẽs m.pꝛo · ſed impudẽs mcoꝛ: Adue

xit · i· appoꝛtauit· adueho his exi. Diri.i:crudelis· adiectm̃· Aſci
ſcit᷑ · i aduocat᷑ · aſciſcoꝛ ceris· Atuero pro ſed· m.pro · Sine · i · di
mitte vel pmitte · Eaſtidit m· ꝓpꝛo.i.teduit ſiue ſpꝛeuit. Abdicat
me . coꝛ:i. a ſe excludit et ſeparat pri cõ. ex ab et dico cas· Epu

lamur.i:mãducamuſ.cõmuniter tũ eſt abſolutũ · Commiſſurã

id elt iũcturã femĩ ge· Quãdiu m· coꝛ: i · donec · Relegat᷑ · i· exclu

ditur relegor aris. m. pro. Prohiberet me. Pre bhe · cõ. Solere
me· pro.Verſicoloꝛẽ penul.pro·.i:mutati coloꝛis.verſicoloꝛ lo

ris. penulcoꝛ:in tetraſillabis om̃is ge · vel cõ· ge · a verto tis · et

coloꝛ.Lauaero mecoꝛ.· Decoloꝛamentis·a decoloꝛo ras.i:colo

rem auferre penul. pro. in tetraſillabis · Obnoxiũ:i· obligatuʒ
ſue ſubiectũ: adiectm̃ eſt· Vlcera.i:pꝓlagas· vlceris et re · vel hoc
vleus ris.m.coꝛ Aduertit · i · co gnouit ſiue diſcreuit ex ad 1 veꝛ

to. Qicatricẽ pe· pro· i.clauſurã vulneris fe · ge · Circũdat᷑ penl·

NDe ſancto mauricio et ſociis eiuſdem·

cõſiderato. Nequa.i:ne aliqua:nequis qua. quod vel quid

plenioꝛ comꝑatiuus adiectiuũ: cruentus cruentioꝛ. Nihilomi⸗

nus penultima correpta. id eſt· nõ minus· Denuo . id eſt· iterũ
DHerlatis media producta:id eſt diuulgatis: adiectiuũ · Obue⸗
nerat · id eſt· occurrerat · ab obuenio enis media correpta · Pri
micerium id eſt· eum qui ante regem primũ cereũ ex dignita⸗
te ferebat · mage · Campiductore · id eſt:capitaneo ſiue rectoꝛe

Odimo m·pꝛo.Oollega ·m.pro·iſocio cõmunis generi··
et prime declinatõis-Drophanus m. proid ẽ impius
ſacrilegus. Sparſis.idiffuſis a ſpargoꝛ eris. adiect m̃. Thebei
media producta. Necerſiti · id elt· vocati penultia producta. De
tractare id eſt· recuſare et reprobare · Obtemperaturos. id eſt
obedituros. Aberat media correpta: abſum abes abeſt. Otthbo
doꝛũ penultĩa correpta propriũ nomẽ eſt · Ob · id eſt. propter
Gdicit · id eſt · precipit media producta.Haſſim· id ẽ. vbiqʒ · De
inde media coꝛrepta· Compertis· id eſt. cognitis· adiectm̃ · B:·
lua·id eſt:fera marina femĩ generis · Cruentioꝛ id eſt· cruore

Super legendis Sanctoꝛum. Cn⸗
malſcu.ge. Ingerẽs mcoꝛ.i:ad memoꝛiã reducẽs. Mãdata .id ẽ⸗
reſpõſa· Euneſta·i.moꝛtifera: adiectm̃ a funus eris. Mactenus
m · coꝛ. i·hucuſqʒ vel vſqʒ huc. Tugulum m..coꝛi.collũ ad abſci
dendũ n· g · Emerite pe · coꝛ. i· illi cui ꝓpter longeuã etatẽ parce
D batur a prelus. quia iam meruerat educi de laboꝛe adiectm̃ eſt

Cõuiuas m.pro·i:cõuiuãtes cõ:g· Teterrimo ·i:obſcuriſſimo·
W teter teterior teterrimꝰ. Affectus.i· afflictꝰ.· Theodoro m· coꝛ.
Rodanus m.coꝛ.i.fluuius ille. ſinu.i.a ſuo lecto·ſinus m·g.
etg · d· ¶ De ſancto Lio.
i. rFalus m. coꝛ · i. de italia· adiectm̃· Capitonẽ pe· proð. In
vaticano.i:in illo loco in quo cõtra deos romanoꝛũ va-
Hr ticinates occidebant᷑· Octubris vel octobris.
M + De ſancto Qipriano et fuſtina
((T1p Alicẽs m· coꝛ·i · ꝓmittẽs · a polliceoꝛ ris· Haud.i:nõ. Ma

¶ioꝛ eſt oĩm greciſmus ẽ· Antimꝰ m.coꝛ. Cathec izauit · i·
m fide inſtruxit· Qathecumini:i· in fide inſtructi ſed nõduʒ ba⸗
ptiſati · adiectm̃ eſt· pe · coꝛ· Cõfudit m pꝛo.Der ſatellites penl
cxcoꝛ:·i ꝑ miniſtros crudelitatis. hic ſatelles tis. m ge· Cxungula
lati .i· vnguibus priuati violẽter abſtractis. ab exunguloꝛ ris.
pe · coꝛ. in tetraſillabis. Recludi m.pro.dipᷣem me · coꝛr · i · pin
guedinẽ · adeps dipis.m· g· Grupit m· pro · iexiuit· erumpo pis
rupi · Theognitus pe· coꝛ:· Reſina m· pꝛo·
De ſanctis Coſma et Damiano
ea me · pro· Liſia.m. pro.Profeſſione.i.ſdentia · hec ꝓ
eſſio ſionis· eſt ſciẽtia quã poteſt aliquis tanquã ꝑitus
aliis profiteri · Apparitoꝛes · i miniſtros patos ad occidenduz
damnatos.appa ritor · oꝛis · m· g·. pe·coꝛ.in tetraſil· ntimꝰ m·
coꝛ· Preſes iĩ ille qui preſidebat nomẽ eſt officii/ pꝛeſes dis· m.
coꝛ m· g · nomie officii intelligunt᷑ officiales· pelago. i. de pe
lago· pelagus pelagi ·n. gen. Dro tribunali · i. in tribunali pe.
pro · hoc tribunal m. proNHerſequi m.coꝛ:paſſiue.Rggredi m.
coꝛreptaid eſt:inuadi. Animaduerti · id eſt · puniri.· ammauer
toꝛ animaduerteris ·K H
. De ſancto Michaele·
( Ir gano media produ.v. Mons eſt garganꝰ.ſed garga⸗
rnaus incola montis. Scemate me coꝛ.i:figura vel foꝛma

SSuper legendis Sanctoꝛum·
ſcema matis · neutri ge ne . Predita media corre · id eſt · oꝛnata.
a predo dis · et predoꝛ riſ. Vertice · id eſt · ſummitate · vertex · cis
maſcu · gene · In ſtar · id eſt · ad ſimilitudinẽ neutri ge · indeclin ·

includẽes in ſe pꝛepoſitionẽ ad· Sinũ . i· locum · ſiue ſitum. maſc ·

gene · et quarte decli · driaticũ · id eſt. mare ſie dictum · ab adri
quod eſt petra dici᷑ adriaticũ · quia magis illud mare q́; alia
maria petroſum. R menibus me . coꝛr · i a muris · pluraliter hec
menia nibus.Dreerectusid eſt.elõgatus· Hediues med· pro.
id eſt· valde diues· Garganus media proð· licet quidam aliter
ſomniẽt Indidit media coꝛ ·id eſt· impoſuit· indo indis indidi ·
DHollebat · i. reſplẽdebat ſiue gl orioſus erat· Foꝛibus.id eſt. ia⸗
nuis femĩ gen: foꝛis foꝛi rem: re Kppetiſſe et .i . peuſiſſet. Elamĩe
id eſt· flatu.flamẽ flamĩs· neutri gene Propiꝰ. id eſt · magis ꝓ
pe · Cõſulunt · id eſt · cõſilium querũt cum accuſatiuo.v· Qõſulo

te quero tibi cõſulo conſiliũ do. Indicto · id eſt. impoſito· ab in

dicoꝛ ceris. Comptis · id eſt. cognitis adiectm̃ eſt· Adiri · id ẽ · ad
eam iri media produ· QOriptam · i· cauernam femĩ gene . Prefoꝛi
bus id eſt. in foꝛibus · Laceſſere · id eſt· prouocare · laceſſo ſſis ·
tercie cõiugatiõis ꝓroprie dicit quaſi cum deſiderio lacerare ·

Neapolite pe· produ.cõmunis gene: et prime decli · Intiſtitis ·

id eſt. epiſcopi antiſtes antiſtitis penul· coꝛ. maſcu gene · Ap⸗

bareng med · produ · Poſterule · penul· coꝛre / id eſt. poꝛte · Duſi]

e: id eſt. parue · Apodanea penul coꝛ · id eſt. quaſi · ab appodiã
do dicta kemĩ gen· Sipontini penul produ. Regiam. is eſt · poꝛ
tam. Dergrãdis id eſt. valde grandis vna pars. Pallio penul.
coꝛre · Preruptis · id eſt· in alto poſitis. et excelſis et precipitibꝰ
adiectm̃.a prerũpoꝛ peris. Aſperata· id eſt . aſpera et impoli⸗
ta. Scopulis m. coꝛ iĩ · ſaxis altis · m·. g· et be. de . Ingredi m·. coꝛ ·

Edes · i. manſio ſiue don.. edes dis · · g· Encole cõ · g. et · de i.

habitatoꝛes cõtrate. Receptui:ireceptõi ·m · g· et q· de. Hauſta
id eſt· bibita· adiectm̃ ab haurio ris· et haurioꝛ riris PEotiunt-
id eſt· vtunt᷑ ſiue cõſequunt᷑· qcõ.cum ablatiuo · Qirci:i. circuli
bic circus circi dici᷑ magnus circulus.Oriptatim.i p cauernas

ſiue criptas. Dorrectam.id eſt· extenſam · Situs · id eſt · poſitus

adiectiuum a ſinoꝛ eris.
4 De moꝛalibus Cregoꝛii in eodem ·

*

hendos · Nequid.i.ne aliquid·nequis·qua· quod.vel quid · Gx

ſiue roccha. arx cis · fe· g · Ruerẽt ter. cõ.m. coꝛ. Eixiſſent
id eſt· firmaſſẽt · figo gii· xi. Rpoſtaticis pe· coꝛ: adiectm̃ · ab apo
ſtata qui recedit a ſeruitio dei ſiue a cultura aut religiõe · Zub⸗
nectit · i· ſubiungit·ſubnecto tis · nexi · Quãto magiſ poſſũt eſſe
due partes cum duobus accẽtibus· Luteas me· coꝛr · i· de luto·
In corpoꝛa·i: intra coꝛꝑa · Adiuuãt me. cor · Sublimes m prod·
adiectm̃ ter· decli · Aſcidendos·i.amputãdos · Gruẽdos ·i· extra
cubãt m · coꝛ · i · vigilãt ſiue cuſtodiũt.
RR— De ſancto Mieronimo.
Spoſitio ꝓpri e eſt anime de coꝛꝑe et coꝛꝑis in ſepulcrũ
Stridonis m·pro. Apprime m·pro.i. valde · Rdeptꝰ eſt ·

9

4

id eſt inuenit ſiue cõſecutus eſt. ab adipiſcoꝛ ceris· adeptus ſũ
Decerneret᷑i. iudicaret᷑. DPro heeulata:i pro carnis laſciuia.

fe · ge · Angluuie · i · guloſitate · fe · g· et quin · de · Supplex · i. humi
lis et deuotus· o· g· Meaſſe.i.trãſiſſe· meo as ·. Vaſtai:· ampla
et deſerta · adiectm̃ eſt. Exuſta.i.ſicca et arida.ab exuro uris.et
exuror eris · Morridũ.i· aſperũ et horrẽdum · Exegit me. pro · i.

peregit ſiue compleuit exigo gis.egi. Bibliotecã · i. bibliã pe.

produ fe. en Gdiderat · i· cõpoſuerat. Religẽs m·coꝛ· in ꝑlego
et relego · lego gis · ſeruat e· in cõpoſitis · Oratiõnes · i · ſentẽtio

ſa.s locutões · Comꝑta ·.i· cogmta· Protinus.i.ſtatim. Tugurio
idd eſt pua et pauꝑcula cella n· g. a tego gis · Obſeruauere pro
obſeruauerũt · Aduentãtium.i.adueniẽtiũ.ab aduento as. fre

quentatiuo huius verbi aduenio nis · Niſibus.i.cona tibꝰ labo

noſis. m. g· et q · de · CGdicã. m · pꝛo· i. extra proferã. edico edicis.
Vallarẽt m· pro.i circũdarẽt. vallo as. Orebris.i.ſpi ſſis et aſſi
duis.· creber . a um· Icumina/ iſubtilitates acumẽ nis·n· g. m.
pro · CGrauitatẽ · i· põderoſitatẽ ſentẽtiarũ.Erõtoniſ m· pꝛo. Le

nitatem · i· ſuauitatẽ. Stridẽtia · i. reſonãtia et anhelãtiai. anxi
antia · Contentionẽ · i.pugnã et probrã· In canone · i· in biblia.

Perne i · fere. vel quaſi · Cõmentatus eſt.i.expoſuit · cõmentor
Aris · depo nẽs eſt· Cõfecta.i.cõpoſita.a cõfidor eris: Gliodorũ
me ·coꝛ. Orthodoxi · i. catholici · Cronicã.i. li brũ de tꝑibus · f. g.
a cronos qð eſt tꝑus m· coꝛ· Erugii.parco et ſobrio indeclin ·

Viacet me.coꝛ: Cõdita m·coꝛ·i.facta· Arce.i.ſublimitate

4

22. ) Superlegendis Sanctoꝛum.

ℳ

QComẽtarioꝛũ · i tract atuũ expo ſitoꝛioꝛũ.m· ge · Philemenẽ pe·

pro. Didimi m· coꝛ· Editos m·coꝛ:i.cõpoſitos. Cõmentatus ẽ
id elt· expoſuit· PHaginas m · coꝛ i. cartas · Digeſſit.i. oꝛdinauit ·
digero ris · geſli · geſtum · Ppologeticũ pe · coꝛ i· libellũ reſpõſi⸗
onis vel excuſatõis · ab apo quod eſt re · et logos qð eſt ſermo
inde apologia gie· i· relatio ſermonis· et inde apologeticus ca·

um . i.excuſatonus vel reſpõſoꝛius Cõfecit:i.cõpoſuit · Allidit
m· pro · i· cõcutit vel ꝑcutit. De epiſtola eiuſdem.
pPHEremo.i.in deſerto fe· g·. Vaſta· i: ampla et deſerta · adie
tiuũ: Exuſta. i· ardoꝛibus vſta et arida· ab exuroꝛ reris:
Hoꝛridũ: i. aſperũ· Moꝛrebãt. iaſperitatẽ et hoꝛroꝛẽ ſuſtinebãt
Sacco · i· ꝓpter ſaccũ.Squalida mcoꝛ ·i · ſoꝛdida et aſꝑa et ĩcu

ta. Sitũ·i.repᷣ̃ſentationẽ m g.et q·de.locus ꝓprie ſiue poſitio
Schiopiſſe vel ethiopice pe · coꝛi· nigre moꝛe ethiopũvtrunqʒ
adiectiuũ. Collidebã.i.cõcutiebã vt ſomnũ excuterẽ· Intererã
pe. coꝛ: Hallebãt · i:pallida erãt·. Eſtuabat .i· inflammabat᷑· Ine⸗
dia · i. fame vel abſtinẽtia fe.g. Quinpotius:i ·ymopotius. Or e.·
bro. i· ſepe· Pene trabã·i:ſubint rabã· Sicubi m. cor.i:ſi alicubi
Qõcaua m· coꝛ·i.loca caua:DNrer upta:i:loca eminẽtia adiectn
ſubſtantiuatũ in ng. Rupiũ.i. ſaxoꝛũ fe· g rupeſ pis· Erga ſtu
lũ pe · c. n. g·i. carcerẽ. Nonnũq·i.ſepe Cxeſo m· pro· i. cõſum·
ꝓto ꝑ abſſinẽtias/adiectm̃ exeſus a.um. Obteſtoꝛ.i:circũteſtoꝛ
Quatit · i. cõmouet et concutit · qtio tis· q̃ſſi ſſum · Abiicimus · i.
apponimꝰ.adiicio ciſ·ie ci · Fomẽtar nutrimẽta n· g· Lautioꝛiſ
id eſt· delicatioꝛis et ſplẽd idioꝛis. lautus a: um. ðꝛ cibus accura
tus a delicatus: Qaſtraſſem. i:priuaſſem Ex imis:i:infimis m.
coꝛ: imus a um. vel ex intimis. Gruebat i · inducebat · Siqñ m.
coꝛ: Sermo hoꝛrebat · i: aſpeꝛ apparebat curioſis aſſueto t᷑nc ul
tusi.impolitus vel nõ oꝛnatus. Eeꝛme· i· fere vel quaſi· Exb au
ſtuʒ.i.cõſumptũ et vigoꝛe euacuatũ.adiectm̃ ab exhaurio: ris

Depaſta eſtiicõſumpſit·depaſcoꝛ ceris vepaſluis ſum · i. come
podiari · xequie·i/funeris obſequia:femĩ gen:et pluralis nuůi
Erigente·id eſt.caloꝛem perdẽte · Tepente·i·tepido et ſemicali
do. a tepeo tepes tepui. NHalpitabat · i modicum motum facie
bat· palpito as· Cum ·i tũc· Tribunal pe· pro.n· g· flico m. coꝛ ·

eſi· i · inniti vel ap

hoc teſte· teſte iudiciũ.eſt etiam

Bup legẽdis Sanctorä.

id eſt. ſtatim. Obmutui ·id eſt. quaſi mutus nõ reſpõdi · obma? S

teo mutes.mutui:m. produ. Ciulans. id eſt· flens. ab eiulo as-

Exacturus · id eſt. requiſiturus cum rigoꝛe et diſtrictione· Krti
culo · i eſt. neceſſitate maſcu·gene· Obteſtans.id eſt.cõtra me
in teſtimoniũ imprecãs. Turare deum.id eſt· per deum . In hec
id eſt:inter hec. Ad ſuperos ·id ẽ. ad eos qui in mũdo viuebãt
quaſi reducti de morte. Teſiis eſt tribunal· hic et bec te ſtis. et
teſtiſ. Iſte eſt ſtilus hi eronimi
Liuentes ·id eſt.liuoꝛem ex percuſſionibus habe ntes. liuens li
uentis o. g. a liueo es. liuiui qð eſt liuidũ eſſe vel fieri
J- De ſancto Remigio-·
FEmis

in declina.nomẽ ciuitatis. Deditam. m · cor . i · datã

2

dam faciunt etiã deponẽs.ſcʒ ĩitior aris.
— Ei in le.beati Hrancicc. ðð́ͦ́ðU
i. ANſigniter penultima correpta. ab inſignis et ĩſigne. q

introducere;

prie laſciuus ð luxu et vanis aſſuetꝰ. ſed petulãs pel petulan

et luxuria:. Laſſiuia a luxu petulãtia a temeritate vocat᷑ et P⸗

tia. ð ex eo ꝙ qͥs male petit alienum pudoꝛem Inerat med. coꝛ
re · Indita me · c orrepta · i. in nata vel impreſſa. ab indo indis et
indoꝛ inderis. Afforet media correpta. id eſtadeſſet · Vigeret
media producta: vigeo ges. gui ·ſine ſupino. id eſt. in vigore
eſſe vel vigorem habere. ARſſeuerationis. id eſſ. affirmationis
ab aſſeueꝛo aſſeueras femĩ generis · penultima producta. Inge

rens media correpta · id eſt· imprimens et menti inſerẽs · Rdu

reret penultima comrepta tercie coniugatõis· id eſt · incendeꝛet
aduro aduris aduſſi. Adeo media correpta · id eſt intãtum· Ve
dullitus penultima correpta.i:ex ĩtimis poteſt eſſe aduerbi ũ
loci vel qualitatis vel intentiui. Diuo modo et nõ diu ino idẽ
celeſti diuus a um. Repara me. correpta. Stupendũ.i.admirã
vduũ ·. Herterritꝰ pe· cora ꝑterreoꝛ eris: QCõmercio:.i:cõmutatõe

2à2 dedo dis.didi et dedoꝛ ris · itus. ſum . 7n itiato.i. conſe
crato. ab ũitio Las quon eſt conſecrare ſanctificare inchoaꝛe 1

l eſt nobilis predarus et ornatus. vnde inſig niter . id eſt.
p reclare et eminẽter · klluſtrez. id eſt · preclarum · illuſtris adie
ctiuum. tercie declinationis·id eſt.nobilis et ꝓreclarus · Laſci
uos .i/luxurioſos · Laſciuia ie:eſt voluptaſ.Petulãtia. · libido

„

.— Sup legendis Sanctoũ
merciũ.n· g nam homo deo humanitatẽ et deus homĩ cõceſſit
diuinit atẽ in incarnatiõe · Squalidũ. i · ſordidũ aſperũ et incul⸗
tum adiectm̃ · Impeterẽt · i· inuaderẽt et ꝑeuterẽt · impeto etis ·
m. coꝛ· Angere m · coꝛ · i · aſtringere ter· cõiu· et moleſtare. ango
gis .xi . Liquido coꝛ.mi.manifeſte.Vnai·ſimul vltima acuta·
Vltro vlti · acuta · i. põte · Cũctatus eſt. i. dubitauit· cũctoꝛ aris
dicit᷑ dubitare vel heſitare· Quinpotius.i. imo potius. Vtpote
m. coꝛ.· i· ſicut· Seminudꝰ pe· pro·i· medius nudus ſiue male ve
