go gis · egi · quod eſt expellere perficere · iniuſte petere. diuide
re ſimpliciter petere · v. Exigit expellit extoꝛquet perficit atq;ʒ ·

Diuidit a repetit ſimplicit reß etit. Sup plogo euãgelia.

id eſt· ſaere rei furem · adiectm̃ eſt. et ponit᷑ aliquando

mbibit medi. coꝛre · tam ẽ
=ð pterito q́; ĩ preſenti ·i· intꝰ bibit vl attrabit. Sacrilegũ

pro ſcelerato · pro flagicoſo·pro facinoroſo. Peruenit media

produ. Tramites me. coꝛrepta · id eſt · deriuationes aquarũ · hic
trames mitis.proprie eſt via parua et trãſuerſa per agrũ· PDꝛe

fatiũcula · id ẽ. parua prefatio:id ẽ.prologus· Pollicetur· id ẽ.
promittit · Amoniũ. id ẽ. viruz ſic dictum hic amonius monii·
Mlinc.id ẽ· ex hoc noleuit·id ẽ creuit et aſſueuit.inoleo inoles
media coꝛrepta In ead em me· produ · in ablatiuo. Vnũ e quat.

tuor-i: volumen ſiue librum ex quattuor euangeliis compila

tum. QOanones id E. regulas diſtinctiuas· hic canon nonis· me.

coꝛ· Cõ geries. i collectio· Scieris.m coꝛ. ꝓ ſciueris.

1 Super alio prologo

Lures fuiſſe qui ꝛcqj. Qm̃quidem:ſi eſt vna pars cor·
enul · id ẽ · quia vel ergo. Mereſeon eſt genitiuus plu
ralis hereſis ſis· vel hereſeos. Impñtiarum aduer iusz
emvoꝛis vel lod· in preſenti tempore vel loco .Damule. id

eſt.· filio ceꝛue · maſculini generis media coꝛrepta. Vehitur · id ẽ·

poꝛtat᷑·veho vehiset vehor veheris. Contertur id eſt. cooꝛdi

natur · cõtero contexis· et contexor contexeris Gxoꝛſus ẽ. id ẽ.

incepit. exoꝛdioꝛ exoꝛdiris exorſus ſ um. vel exoꝛditus ſum · Dꝛe

figurat pe. ro. pocriforum id eſt:ſcriptoꝛũ dubiorũ et ĩcer

nenie. vl cãtilene ſunt que fiũt in mortuii. vl'ꝗᷓ fiũt ſi uꝑ paruun

los in cunabilis vagiẽtes. ¶Supꝑ ar gumẽto in Matheũ ·

exypeto tis Irgumenti · i· pꝛologi iſtius.n· ge·

Ktheus ex iudea ꝛc . Expetũt m. coꝛi· requirũt et volũůt

et femina furẽs libidine precidit caput eius ·et ſic fem iẽ
do: maſculus generãdo moꝛiũtur· v · Concipiens moꝛte parit

decem auitatum . hec decapolis decapolis vel leos·

Super euangelio Mathei. Ca-I.

Aber generationis iheſu chꝛiſui fii Dauid ꝛc. · Abiam
me pro · et ſic ſimilia· Traducere · i · ppalare ſiue diffa⸗

traduco tra do remotis · i· exceptis.Rlexãder neqʒ · v · Ad tua cũ
ducis ſpõſam traducis eãdem· Vel quia diffamat hoc id tradu
cere ſignat · ¶ Capitulũ ii · Magi nõ malefici ſed ſapiẽtes ĩtel
ligunt᷑ quos greci phᷣos.perſe magos · iudei ſeribas · latini vo
cant magiſtros.m· generis eſt· Venimus in p̃terito et in pᷣſen

fmare vel traducere · ad domum ſuã ducere traduceꝛe
eſt trãs vel vltra ducere· et perdit n· et ſ· cum hoc verbo duco
cis v · Trãs in cõpoſitis nil deperit integritatis · Trano traiicõ

ti poteſt ꝓferꝛi · ſed melius in pñti me·pro · Sciſcitabat᷑. id eſt·

inquirebat vel inueſtigabat · ſciſcitoꝛ tariſ.me · coꝛrep · QRbima
tu·id eſt ſpacio duorũ annorũ.bis componit᷑ cum annus. et
inde bimus bima bimũ qui habet duos ãnosinde bimatꝰ m.
oro. maſcu· generis et quarte declina tllo vltima acuta adue:
bium loc Seceſſit io el oiucrtit,ſecedo ceois-cefi. Capi.
iii · Locuſte ſunt minuta anim alia mũda pm legẽ· quibus in
deſerto iudee paſtus eſt iohãnes: femĩ generis· hec locuſta qſi
lon ga haſta· Mel ſiülueſtre ſqʒ de trũcis arboꝛum. Viperaruʒ·id

eſt · ſerpentum qui dicũtur vipere me · coꝛre · id eſt. vi paniẽte⸗

nam catuli nõ expectantes maturitatem oꝛtus lacerãt ventrt

et matrem perimũt: maſculus ſemen immittit per os fe

.—

equa viꝑa ſoꝛte · Nepa ſuo moꝛe moriẽs panit et coit oꝛe · Tgni

et igne in ablatiuo· Ventilabrum id eſt· pala. ¶ Ca bit . iiii ·
Hinnaculum id eſt.templi faſtigiũ: a pinna quod eſt ſummi⸗
tas cuiuſ libet rei. et maxime templorũ et muroꝛũ· Vnde pinna

dicituꝛ quod ſupeminet in doꝛſo piſcis · et ĩde pinnula diminu
tiuum · Sathana media coꝛrept a· Continuo ⸗. id eſt · ſtatim · Lan
guorem . dd eſt · infirmitatẽ prolixã· Lunaticos quos diabolus

vexat ᷣm lunam. De decapoli · id eſt · de ciuitate que erat caput

6

neo euanes euanui ſine ſupino media producta. Sallietur im

perſonale · id eſt· in quo fiet ſallitio· vel paſſiuum.id eſt: ĩ quo

lum v · Guanuerit · id eſt· vanum factum fuerit vel inutile· eua

cõmuniter vero ẽquarta p
partes equales mag
deponenſeſt
do dis ey ab8 1
copellere i

4

coõdietur vl expendetur ipſu
et ſallo ſallis ſalli ſallere ſalſum. p eodem. id 6: ſale condire. 3
ſalio ſalis ſalii vel ſaliui vl ſalui ſaltu / id ẽ. ſaltare · lallo pi 4
lis pſalli ſine ſupino io eſt · eãtare · Sallio ſallo cibũ · ſ. alio pe
de cãtica pſallo Sallio ſallitũ dat: ſalſů ſ allo ſupinuʒ. Dat ſa
lio ſaltum· ſed pſallo pro cano nullu . Zub modio i. ub tli va
ſe hic modi dii ota minoꝛ litera ceteris neutri generis 1 ĩde
ina . Rpex eſt ipſi litere minima in ſũmitate pticula ma: ge
ttem apex dicitur generaliter ſi umitas cuiuſ libet rei · dicit etiã
ltera que in frontiſpicus murorũ ſeribit · et quelibet litera di
a᷑ apex · Racha ĩteriectio eſt affectũ oſten denſ indignantiſ vl
racha. i. van? vł vanitas ſeu abſqʒ cerebꝛo: aut ſignu ſubſãna⸗
tonis 5. Quadrãtẽ id ẽ· numũ qui habet duo minuta · vl qd rãs
eeſt quarta pars numi xl libre · itẽ eſt quarta pars diei natural
rta pars cuiuſ libʒ rei diuiſe in quattuor
es ma: g· elt. Me chaberis i· adulteraberis pri · cõ ·
Fblie id eſt; ate XKbſade media producta· ablei
98 1 cedo Fngariauerit i cõpulerit. angano as i.
liuſte exigẽ· ãgariã facere. ãgaria cõpulſio vlł liuſta
ſt pedellꝰ cõpulſoꝛ iniuſtꝰ exactor · Mutu
3. Mutuo vult dãtẽ ſed mutuo: accipientẽ

erxactio hic ãgari eit
ari ·. i· mutuo accipe . N
Ethnici · m · coꝛ . i gentiles ·

Sup euã gelio Mathei. A.
um ſal ſallio ſallis ſalliui fallitum S

2d.

les ab etbnos qð eſt gens· adiectiuũ elt ·
l. pꝛodu · Capitulũ vi · PYpocrite · id eſt · ſicto

Xlioquin pen eſt
res ſimulatores repreſentatoꝛes aliarum perſonarum q; ſüt

ab ypos quod elt lud
quid ſub auro. cõmu· ge · 1 prim
nãt penl· coꝛre. extra terminos
id eſt. deuenuſtant eſt autem exterminare
exulem facere · quaſi extra terminos ponere et el
ri et diſſipare prime coniugationis et eſt actiuum:
eruginis penultima comepta in obliquis eſt vi
at met alla feminini generiſ eſt
Ca.· id eſt; deſtruit et conſ umit depone
tionis· Mammone media coreptaide
mãmone fe · ge · nam lingua ſir
ſed mämon eſt nomẽ demonis qui temptat de

ſt ſub criſis quod eſt aurum quaſi habẽs ali
e declina penul . pꝛo: Extermi
bumane conditõnis aboucut.
terminum auferre
icere . demoli
n· Mec Grugo
cium quod vici
Demolitur pemiltima pꝛodu
ns elt quarte coniuga
ſt. diuitiis · mammona

a mãmona eſt nomẽ diuitiaruʒ
diuitiis · inde

nea foꝛe nomia teſtor. Ac

this pe:coꝛre. Si quidem due ꝑtes ſunt · Ifficiẽt ·

menſuris ſic dictis hoc ſatum ſati· Ediſſere · i. expone · ediſſero

mãmona quod potelt eſſe femininũ · ſed maſculinũ ponituꝛ in

luca: Magis pluris.id ẽ.multo pluris precii vel extimationis ·
et ſic comparatm̃ magis ponit᷑ pro multo · Nent ·. id eſt. filant
neo nes net neui netum · Quãto mags vue partes · Rdüciẽtur ·
id eſt · apponen?᷑· adiicio cis eci · Qa·vi · Remetiet᷑· id ẽ. re

mẽſurabitur ſcʒ deus: remetioꝛ metiris. metitus· vel remẽſus
ſum. Trabs vel tꝛabeſ bis. fe ·˖ g· ẽ. De tribulis me· coꝛre · io ẽ· de

herbis ſpinoſis maſcu. ene · Duam id . valde anguſta. Ca
pitulũ.viii · Aio pꝛo alii· Recubent · id 6. epu labunt᷑recumbo
cumbis . bui · cubitum· penulti.coꝛre· in ſupino· Nerpᷣceps me ·
pro · ſi eſt vna pars· ſed ſi ſunt due partes habẽt duos accẽtus
Qa:ix. Theloneo penul. pro: neutri gene · id eſt · in ilo lo

co vbi merces nauiũ et nautarũ emolumenta reddunt᷑ thelon
grece dicit᷑ tributum latine· Vnde theloneũ dicit᷑ tributum et
eſt locuſ vbi exigit᷑ tributum inde thelonariꝰ dicit᷑ qui colliggit

tributum · vᷣ. Quãdo nopen lego mauſolea trophea. Et thelo

ſarius om·gene· in nomĩatiuo accuſatiuo et vocatio et eſt ide

di . ſed opus peris· pro laboꝛe · neutri g eſt. Cõmiſſurã ·i· iũctu
ram. a cõmitto tis · quod eſt ſimul mittere et coniũgere· Ri

id eſt· noui· nõdum curati per multã lotionẽ. adiectm̃ eſ
de · Eimbriã.· id ẽ.extremitatem· Tibicines · i · tihus can

. 6

dem ſunt · fficiẽt · id ẽ. aff ligent
Kſſe.i obulo.hic as aſſis v. As obulus pondus as eſt poſſeſſio

tota · Veneũt · i. vẽdũt᷑ · veneo is · veniui . q · cõ · et neutrupalſ ſiuũ

Inuenit.m.cor. ¶ Ca.xi. Der ſata.i.ꝑ blada· hoc ſatũ ti·a ſe⸗
ro ris ·ſeui·ſatũ. Violãt mcoꝛ· Si licet due ꝑtes ſũt. Peruenit

Qa. rii Neqñ m coꝛ: in ꝓſa. Cõtinuo

in pterito· Tnu enit n purSeopi i. inſtrumẽtis ad purgãdũ
domũ · hec ſcopa pe. 6
id ẽ. ſtatĩ · Suffocat m ꝓ· i · ſtꝛã gulat· ex ſub et fauce · Zizania · i.

lolia.plłr. hec ziʒania orũ ·pe · cor · ſed zizania nie · fe · get pe · p· ẽ

diſcoꝛdia. v. Sin zizania· ſeo plu· zizania dicas. Hfamilias gtůs
grecus acuit vltimã ex nomĩatiuo latino et genitiuo greco cõ

pomt᷑ · Vtraq; me:ꝓ · in proſa. Sinapis m· ꝓ· fe. ge· ẽ. Satis ·i·

eai· greca. Non eſt opus.id ẽ. neceſ

— —

ESuper euangelo àMatbhel. D
ris· rui · Sagene medi. produ ·i·reti piſcatoꝛio fe. gene. 7Ca. 6z1
xiiii · ſa etrarcha · id eſt· pꝛinceps quarte partis· a tetra quod ẽ
quattuoꝛ: et archos quod eſt princepſ. maſculini generis ⁊ pri
me de · Natalis · id ẽ· natiuitas · hoc natale lis: et ;̊ natalj'lisĩ eo
dem ſenſu. inde natalicius licia· licium. Merodias penul pro-
ſed heiodiadiſ in genitiuo produ · ãtepenul · In diſcoid ẽ· in va
ſe rotundo · deſuper valde extẽſo · ſcz in ſcutella ſic dicta maſcu
lini gene · Vnde dapifer dicit᷑ diſcoferus.i:ferens diſcũ. Qophi
nos me. corre hic cophinus cophini ex virgultis factus aptus
mũdare ſtercoꝛa et terꝛaʒ portare. Quarta vigilia. Drima ẽ cõ⸗
ticiniũ in qua omẽs vigilãt· Secũda eſt intempeſtũ in qua ado
leſcẽtes · Tercia eſt gallicniũ in qᷓ viri· Quarta eſt ante lucanũ
in qua ſeneſ. Dominꝰ autem diſtinxit ſero:an media nocte an

Fallicar an mane· Eãtaſmaid eſt· apparitio dubia · hoc fãta
ſnmaa tis· penulcoꝛre· Vel pro ſaltem. c w. Qoinquinat
penul · coꝛre · Cdiſſere · id elt · expone ediſſero ris. tercie cõiuga
tionis In ſeceſſum · id eſt. in egeſtionẽ quãdo venter purgatur
ma.generis eſt.· et q̃rte decli:a ſecedo dis ceſſi· Qapitulũ· xvi.
Ruutilat medi. coꝛre. id eſt· rubet· Bariona vltima acuta· id ẽ.
filius iohãna· Cyinde medi. coꝛre. in proſa. Sathana medi · cor.
IYbneget me .· corre . et ſic nego gas· cuʒ ſuis compoſi · Detrimẽ
tumi. dãnũ vel minoratio vel peioꝛatio alicuius rei. a detero· H
teris.triui.quod eſt peiorare neutri generis eſt. Qa- xvii.
Quouſqʒ·i.qᷓdiu.Sinapis m p.fg. Didragma.i.denariũ qui
valet duoſ numoſ vſualeshoc didragma tis · n· g· a dya qd eſt
duo et dꝛagma qð ẽ numꝰ certe q̃ntitatis· Staterẽ me. corr· v.
Qoꝛrepto S tere fit lõga ſtateꝛa ſtatere.ſtater teris m g. het
duo didragmata · v. Dat numos didragma duos ſtat id dupli
cabit · ¶ Ca.xviii. Quiſputas mcoꝛ: vna ꝑs.ARduocãs m.coꝛ.
ſic voco cas· cũ ſuis cõpo. Mola aſmaria qꝛ cõmolit᷑ ꝑ mĩiſterniũ
aſine · Expediti.magis ei eligẽdũ ẽ mcoꝛ: Huſilli.puul. Idhi

be · i· aſſüe · Ethnicꝰ i· gũẽtil· Venũdari pe · coꝛ.· Miſeꝛeri cũ gtĩo

OQ. xix · Migꝛauit i trãſiuit . Si licz due
ptes ſũt. Nõ expedit · i.nõ ẽ vtile vel ſecurũ. In regeneratõe · i·
reſurꝛectõe. Cẽtuplũ adiectm̃ ẽ ſubſtãtiuatũ. Nou iſſimi.i.vlti
mi · ¶Qa· xx · Gſł.i.c aloꝛis · m · g·ct · ꝗ· de · 1 gtĩ caſꝰ. Primꝰ.i.

dignioꝛ · ¶ Ca xxi. Mis opus habet · i. his ĩdiget · Subiugalis
id ẽ. aſine domite vel iugo aſſuete:adiectiuũ· Cſãna vltĩa acu⸗
ta.verbũ eſt hebreũ cõpoſitũ ab oſi quod ẽ ſaluifica:⁊ anna in
teriectõne dep̃cantis.quaſi ſalua obſecrovᷣ. Signat oſi ſalua
ſed deprecor anna figurat· Numulariorũ · i. capſorũ ſiue mẽſa
riorũ.vel negociatoꝛũ :m· ge Eici eſt ſecũde ⁊ qdeclmatõ.⁊ eſt
fe · ge · Ceciderũt · i. pcuſſeꝛũt · cedo dis · cecidi · me · pꝛodu ·ĩ pᷣteri
to.Nouiſſime:ipoſtremo·. Verebũtur.i.timebũt · Regnuʒ dei.
id ẽ. ſãcta ſcriptura ꝑ quã deus regit hoĩes QCa. xxii · Atilia

id ẽ aues in domo nutrite · ſicut ſũt capones ⁊ auce hic et hedc
altilis ⁊ hoc le.me:coꝛ: ab alo lis· lui Affectos·i: aff lictos · ab

afficioꝛ ceris· QCũ herodianis.i: cum militibꝰ herodis · adiectii

eſt ab herode· Cẽſum.i:tributũ:maſ.ge·⁊ qdeclin · Numiſma
cenſus ·i · numũ qui pro cenſo capitis dat᷑ · ſcðz pſidorũ numi½
ma dicit᷑ quia noĩbus prinepũ effigieqʒ ſignat᷑· hoc numimma
tis -Nubẽt et nubẽtur. hic ponitur nubo acnuũ 1 paſſiuũ · ſed

hodie eſt neutrũpaſſiuũ. qꝛ in litera neutrali gerit ſenſũ paſſi

uum. ¶ Ua. xxiii · Alligãt m. coꝛ.a ſic ligo gas. cũ ſuis còpoſ

tis.Dilata. m. ꝓ-hilateria:i:mẽebranulas vel bꝛeuicellos · ĩ qᷓ;
bus ſcript a erat lex ⁊ ſeruabat᷑ que phariſei d eferebãt ar
cus.: vel ante fronteʒ vt viderẽtuꝛ religioſi· hoc philat
philaxe quod eſt ſeruare. thorad quod ẽ lex. Eimbria:

erxtremitates veſtiũ · hec fi mbria e: Rabi · i. magiſter . Dircũitis
renl. pro· Droſelitũ· penl:cor.i:ad fidem de paganiſmo cõuer
ſum: adiectiuũ põt eſie· Anetũ m pro:eſt herba quedã ſi milis
feniculo: Excolantes.i:valde colãtes excolo las:media produ.
OGulicẽ.m· cor·i. zinzalã.· Deforis.m:cor. Afforis·me· coꝛ · Spur
cicia· id eſt. immũdicia: a ſpureuſ a:um Cenimina. i. germina
vel generatõnes hoc genimẽ nis· xe· cor·Qa. xxiii · Pſeu
do pphete · id ẽ. falſi ꝓphete· Nregnãtibꝰ nomẽ eſt · hec p̃gnãs
tis. femĩ ge· Mieme mcor· In penetralibꝰ id eſt · in ſecretil et ĩ
ĩtimis locis. hoc penetral vel penetrale lis · Nſũmis celorum
vſqʒ ad terminos eorũ.id eſt:ab vna extremitate terre que vi⸗
detur celo coniungi vſqʒ ad aliaʒ · Heꝛfodi media coꝛrepta niſi
n preterito 1 ſupino. Quiſputas· id eſt · quis· media corꝛepta·
Qapitulũ· xx v. Guge . i. bene vale inteniectio applaudẽtis ·

Z Bup euãgelio ) Macthei Crr,
Numularũs id eſt.campſoribus vel negociatoribus · mal culi
ni generis . apitulunt pierſim umſextum · Itrium eſt
magna edes ſiue ampla et ſpacioſa domus: cui adduntur
tres poꝛticus extrinſecus · neutri generis eſt. Nabaſtrum v'n
guenti. id eſt · pixidem de alabaſtro que continet vnguen.·
tum . Eſt autem alabaſtrum genus marmoris candidi et per
lucidi variis coloribus intercincti quod in coꝛrupta ſeruat on
guenta ˖' neutri generis eſt · Paſca . id eſt · agnum paſcalem
neutri generis et tercie declinationis· quandoq; inuenitur
prime declinationis cum ſit neutrum vt hoc paſca paſcatis.·
1 hoc paſca paſce.Nʒima · id eſtſincera pura.aʒimuſ.azima:aʒi
mum . Qalix iſte. id eſt.paſſio.Qum fuſubus.id eſt·baculis· hic
fuſtis tis· niecerunt · id eſt: in eum iecerunt iniicio cis· iniec·
Gxemit media producta id eſt.extraxit· eximo eximiſ exemi· DPe
gieones habet enim legio ſexmilia ſexcentos ſexagintaſex· femi
nini generis eſt. Alonge: media coꝛrepta in proſa· Intro vltia
acuta· Collaphis media coꝛepta et maſculini generis pꝛope
eſt percuſſio colli ſicut alapa gene· Cecideꝛunt · id eſt · percuſſe⸗
runt . cedo cedis cecidi media producta · Capitulum xxvii .
Tu videris. media correpta: cum videro videris ĩ futuro ſub
iunctiui.pel potius in preterito eiuſdem cum viderim videris
Qoꝛbonam vltima acutaid eſt· gaʒophilacium · et interpreta
tur oblatio · quia ibi ſeruabantur oblata. Tnito: media corre.
id eſt· firmato · Appreciati paſſiuum eſt ſcilicet chriſti· Inſignz
id eſt · in malo famoſum adiectiuum tercie declinationis eſt
Barrabas.media coꝛrepta per duplex r· et vnicum· b. et bec
eſt communis litera quidam per vnicum r. et per vnicum b.
media correpta. Quidam per vnicum r· ⁊ per duplex · b · media
producta poſitõne· Barrabas per duplex r: et vnicum · b. dici
tur filius magiſtri· Sed per vnicum r et du plex · b. dicitur fi
lius patris · Coccineam · id eſt · purpuream · Ple ctentes · id
eſt · inflectentes connectendo · De ſpinis· id eſt·. de iuncis
marinis · Qireneum penultima pꝛoducta . Angariauerunt i.
compulerunt · prime coniugationis verbum a ctiuum eſt
Vah eſt hic interiectio deridentis · Cſaie · xliui . eſt interiectio

demptũ . Pollicem · i digitũ groſſum · hic pollex cis. me· coꝛ ·

nus . id eſt. ſtatim . Diſ apeng ii

o in Marcũ et ſuꝑ euangelio Marci.
vah vidi focũ calefactus ſum· Velum n· g·

gauẽtis. cum dicit᷑ v

*

id eſt· coꝛtina precioſa diuidẽs ſancta ſanctorũ a ſanctis. on

te media cor in proſa. Sindone m.corꝛe:i· pãno vel amictorio
ſineo⸗ Sindon donis · f. g · et ter . dedi · Magdalene in nomĩatĩo
acuit vltimã · ſed qñ eſt nicchis pro pe ve magdalenus aꝛum
Poſt ꝑaſceuẽ · i poſt ſextã feriam · ꝑaſceue gꝛece· pparatio dici᷑
latine. Sic dicebat᷑ ſexta feria quia tũc pꝛeparabant᷑ que erant
neceſſaria ꝓ ſabbato · hec ꝑaſceue ueſ ue · QOa.xxviii · Veſpe
re ſabbati · i. nocte et poniẽ ſm quoſoã gtũs huius nomĩs ve⸗
ſpera ablatiuo.hoc veſper ris.vel veſpere ris. vel veſpa re.
vel veſperũ̃ eri · ſignificãt horaʒz veſpertinã · hi veſperi rorũ·
ſunt plalmi · hee veſpere arum · ſunt pulſatiões campanarũ · v ·

Veſper in a· vel in e· vel in um· ꝓ tẽpꝑe dicas.Ri rorũ cãtant· re 3

rarum timpana pulſant· In prima ſabbati · i. in dominica · Sab

batum dicit᷑ tota ſeptimana dies ſeptimus et quelibet dies ſe⸗
ptimane · v. Ebdomas et poſtremadies et quelibʒ eſſe Sabba

ta dicũtur: ſi bene ſacra legis Nuete m· ꝓ· aue et auete ĩ ĩpꝑatio-
2 H . Super pꝛologo in Marcu m. . . =
Xrcus euãgeliſta dei ꝛcq· Cõpingẽs · i. ſub breuitateꝑ
ſtringẽs a cõpingo gis · quod eſt cõpellere. formare · cõ

glutinare · coniũgere et inde cõpingẽs · i· conii gẽs
endens. Demeret: m. cor.i:ſubtraheret· demo

Witium euãgelu iheſu chriſti filii dei c· Procumbẽs
id eſt. inclinans · a procũbo bis · bui· bitum. R ſathana
m. cor. Penitemĩi · hic eſt depon ẽs · peniteoꝛ teris · Proti
Pareras diſcerpo pis · a dis
et carpo · Decũbebat · i · infirma iacebat · decũbo bis · bui · bitum
DPredicẽ · m.coꝛet ſic dico dicas cum ſuis cõpo: 7 Caii. Cra
batum m. pro.n· g. illectũ infirmorũ. Alphei mebia pro· The

D

loniuʒ pe.pro.Medi o regit᷑ a neceſſe Pegnn modo⸗· Aſſumẽz-

BDuper euãgelio Narci. M QaF.

297☚

tum dicit᷑ quod de aliquo aſſumit᷑ ad aliud cõiungẽdum vel af
ſumendũ · n. generis· Aſſuit · i· iuxta ſuit.aſſuo aſſuis ter.co. P.
iu · tm̃ ĩ ſupĩo. In vteres · i· vaſa de coꝛio h̊ vter vteris· Der ſata
id eſt · ꝑ blada neutri ge.eſt. Nregredi ·i.precedere · media coꝛr·

prtiſmus mi· et hoc baptiſmũ mi.Gramẽtorũ ·i vaſorũ: de ere.
n. geſt. Corban vltima acuta ſonat donũ vel oblatõ vel votů
Cõmunieãt · i.coinquinãt et immundũ faciũt · Coinquinãt pe.

ꝛ literã f· g· et· q de Tericho/ vltia acu: Thimei:m· ꝓ · Mẽdicãs

”

peꝛ euangelio
deponẽs eſt · Vellere · i. carpere · ¶ Qaiii · Diſptiat᷑ idiuidaꝛ.

diſptioꝛ ris. titus.ſuʒ.q. cõ· Aliget.m.cor .· ¶ ¶a · iu. Grũne

id eſt. miſerie fe· ge · Suffocãt. m·. pꝛo.i.ſtrãgulãt. NHalã vltima
acuta. Vtro · i. ſpõte:quaſi homĩe doꝛmiẽte· Diſſeꝛebati·expo
nebat In puppi:i.in vltima parte nauis: hec puppis pis. Al:
terutrũ · i adinuicẽ. ((Cro. Cõcidens m pro. Rdmiſit. i. re⸗
ccpit · admitto tis · kn

cer ecapoli pe · cor · hec decapolis olis · eſt ci
uitas que ſub ſe habet decẽ ciuitateſ.De archiſinagogis pe . p·

hlic archiſinagogus gii· princeps ſmagoge· airus m· pro · bm

vſum qui maxime habet locũ in ꝓpris nomĩbus.R cõpluribꝰ

id eſt. multis. cõplures cõplura in ꝓplurali vna pars. Tãtũmõ
penul cor· Giulãtes·i.multũ plorãtes.ab eiulo as·m· cor. Ta⸗
bitha m. pro vel vltima acuta · Qa. vi.· Sandaliis· i. ſotula
mnbus quibꝰ vtunt᷑ ep̃i in eelebrãdis miſſis· m Bedã: neq; pes
erat tectus neq; nudus ad terrã. vnde erãt quaſi ſolee· ſanda
liuium lii· n. ge · Merodias pe· pro · Spiculatoꝛe · i. decollatoꝛe · ſpi
culator m. g. Scoðm cõtuberniũ ·i.bm ſocietates ·

nu : n · g · Suſtulerũt. tollo.lis.ſuſtuli:ſi ublatũ· Qa. vii · Ba
ptiſmata . i. lotiones hoc baptiſma tiset in eode ſeuſu· hic Ba

cor · v. Inquinat egregios adiũcta ſuꝑbia mores: Abintus me·

coꝛ · in proſa· Spurcitia.i·immũdicia.a ſpurcus a:umSirophe

niſſa· ex ſiris et pheniabus orta. Decapoleos vltima acuta · qa
gtũs eſt grecus· Effeta vltima acuta.verbũ imꝑatiui modi · et
viminibus ſiue iũcis f·g· a ſporto frutice· inde ſportula ⁊ ſpor
tella ambo diminutiua:Retro me:i poſt me· Me cõfuſus· id ẽ

nõ habet plus in ſenſu paſ ſuno. la. viii · Spoꝛtas. i vaſa d

ꝓpter me grãmatica peregrina· Ca. ix. Eullo dicit᷑ qui can

didat pãnos fullo onis· m· g. Allidit · m. pro. Volutabat᷑· i. fre⸗

anter voluebat᷑.Reſidẽs mcor·Nouiſſimusi · abiectiſſimus

u cõiũctio electua nſulſum . i:ſine vigore ſalliẽdi:adiectmiᷣ

eſt. Qa.x. Deeſt pe·pro.Merẽs:i.doles. Quã difficile · pro

quãtum vel admiratiue· Acus eꝛat poꝛta quedã in hieruſalẽ. v!·

„
Mard. Rr)

“

Super euãgelio Marci· , ,
m pꝛo· Anĩequioꝛ · i.animi · vel ale eequioris ·i · pacatioriſ·cõ.g.
amimequꝰ qua.quũ ·pe· ꝓ·i· patiẽs. Raboni vlti·acuta. i: magi
ſter bone ; a·xi · In caſtelluũ.i.ĩ hirlm. Oſãna vltĩa acutaĩ
patĩ mõi ẽ.⁊ nõ hẽt plꝰ apud latios.cõponit᷑ aũt ey oſi quod ẽ
ſalua: ⁊ anna quod ẽ ſurſũ ·i.ſalua nos in excelſis · vl põt dici ĩ
teriectio obſecrãtis. qᷓ nos ſalua obſecro 7— Oa · xii . Daſtina üR
uit. i·plãtauit. paſtino as:mecoꝛ·dicit᷑ colere Plitae fodere
fimare· ⁊ ꝓpe ꝑtinet ad vineas plãtandas · v. Haſlino qñ fimo
vitẽ fodio colo plãco:hꝰ paſtinatũ uinea nouella dicit᷑. Quidaʒ
dicũt paſtinare idẽ eẽ quod paxillare · ⁊ tũc foꝛte deſcẽdit a pi
go panxi qs ẽ plãtare ⁊ palũ figè. Lacũ ·i· toꝛcular vbi liquor
vini decurrit · m· g. 1· q · de · vl ſe · Coloni.m· ꝓ· i · cultoꝛes· m g.
Verſutiã.i:aſtutiã ⁊ calliditatẽ · Sb obtẽtu · i· b occaſiõe v pte
xtu m · g. ẽ. 1· q· d ab obtẽdo·dis quod ẽ obducẽ opponẽ obte
xere obũbꝛare· ĩde obtẽtꝰ ẽ ̃texꝰ vl obũbꝛatio ul ſimlatio ·. Ob
tẽtus etiã veĩit ab obtineo es iĩpetrare. acqrẽ ul extra tenè · Hꝛo

2

lixe oꝛõs ẽ mercenarie. Niolixiꝰ.i:pouctiꝰ·lõ giꝰ. pꝛolixiꝰ a pꝛo

1 lixa e·quod ẽ mercenariꝰ· In gazʒophilaciũ.i.ĩ archã ul ĩ loc 4
ubi repõebat᷑ pecuĩa n·g· Ca.xiii: Vapulabitis· i· vbera
neutrũpaſſiuũ . uapulo as·i·vᷣber ari.⁊ ſigricat paſſiõeʒ ab ali
latã · ⁊ cõſtruit᷑ cũ ablatõ ĩterpoſita a· ul ab. ppoſitõt

pulo a te · i. vberoꝛ a te· afficiẽt· i· aff ligẽt · Oa. xiiii rdi
ſfpicati ·i· vnguẽti ĩ quo ẽ ſpẽs nardi ꝗẽ heꝛba aromatica ſpico
ſa. de cuiꝰ ſpicis maxiĩe fit· hec nardꝰ pro heꝛbahoc nardũ pꝛo
uunguẽto.vᷣ. Nardũ ſpicatũ de ſpicis ſit tibi fẽm. Eremebãt· i · ĩ
dignabãt᷑ ul iraſcebãt᷑fremo mis. mui · itũ·ẽ ꝑſtreꝑe · dẽtes cõö
pmẽè. rugire· Schariothis.p·coꝛ· Tedẽ m. ꝓ· i tediũ hẽre .· Com
moꝛi.m.coꝛ:i·ſiꝰ mori· Abba ultia acuta hebꝛaice dicit᷑ pĩ.ſʒ pr̃
grecũ ⁊ latinũ ẽ. Denuo ·i.iterũ . Mhofugit.m·coꝛ:ſʒ pro.ĩ pᷣteri
to· Nõge.m· coꝛ.ĩ proſa· Intro vlacuta Anathematizaꝛe · i · ma
ledicẽ.⁊ excõicare ſiue deteſtari. ¶ a.xv. Dretorii.i.loc vbi
moꝛat᷑ p̃toꝛ. p̃toꝛ toris · m coꝛm· g. ẽ ppoſitꝰ ciuitatis · hoc pᷣto
riũ rii. Salõe ul.acu. Decurio:·qᷓ ẽ ſuꝑ·x. ul' q ẽ de curia·m · g. ẽ5.
ccerſito·.i:uotato pe. ꝓ:ab acceꝛſioꝛ riſ.tꝰſũ.q:cõ .·¶ Qa · xvi
Vna:i:pᷣma dierũ ſeptiane.Prĩa ſabbati ·i·pꝛĩa die ſeptianei.
dñica · magdalene p· ꝓ· qꝛ mõ ẽ adi?:effigie · i· foꝛã.f.g· ⁊· q̃n · d.

ꝓlogo in Lucam.
vocabuli ꝓducũt greci· ſed vſus obiinuit apud młtos
hullltinoꝛũ vt coꝛripiat᷑ nimis excedũt qui faciũt triſſilla
bũ ·ſillabicãtes i· cũ vltima ſillaba tãq; ſit cõſonãs. Elaboꝛaret
ii ẽ valde laboꝛaret Dehinc.i.poſtmodũ. Dreſi upta · i · p̃miſſa
rel ante ſpta. a pꝛieſumoꝛ eris· Cõteſtãs.i. oſtẽdẽs · a cõt eſtor
tans· Admiſſo·i. accepto vel deducto·ab admitto tis · qd ẽ reci
pio pis· Inſepabilis dei.i.ĩdiuiſibilis diuinitatis ab hüanit ate
veel idiſparabilis dei · i· xp̃i filii qui in nullo ẽ diſ par deo patri.
. Devo ĩ deũ pleno · i · xpᷣo ꝑ aſcẽſionẽ oñſo ad prĩs equalitatẽ ꝑti⸗
nere · Opantẽ a gricolã ꝛc̃. Tũc doctoꝛ fructũ comedit de laboꝛe
videt auditoꝛes ex ſua doctrina ꝓficere ·
—¶—N —, Sap alio ꝓlogo euãgelii Luce.
VVoniãquidẽ vna ꝑs· pe · coꝛ· Aſſecuto.i.adepto ꝑ noticiã
aab aſſequoꝛ q̃ris· aſlecutꝰ ſũ. Nota aũt ꝙ iſte prologus
? gde textu beati luce. Supꝑ euãgelio luce · Qa. i.·

— clinat᷑ hic· Sicerã m· coꝛ · o vitis⸗
üliebriare põt · f. g.·ẽ. Plebsi.populꝰ.vᷣ. lebs hoĩʒ dicaſ

ſi ꝓferat᷑ vt vna dictio.coꝛ·m.ſi vero ꝓferat᷑ vt due ꝑtes duos

ſed plebes eccliarũ. Fnnuẽs.i in ſiq n faciẽs ab ĩnuo is · Quõᷣ?

habet accẽtꝰ. Obũbꝛabit tibi ·i vmbꝛã ifnigerii faciet cõtra o m

nẽ eſtũ noxiũ. Pugillarẽ.i.tabellã Vpennã ſiue ſimile. hic pu
gillar aris. vl hoc pugillare ris· n · g. ſed hic ugillariſ ris ꝓ eo
dẽ· ðꝛ coꝛnu vl pẽna vl tabula manualis.ſ lic hec pugillariſ
1hoc re · ðr qð ꝑtinet ad pugilẽ · i. foꝛtitudinẽ vl poteſiatem.
.ii · Vt ꝓfiterẽt ſe eẽ ſubiectoſ. ꝑ cẽſꝰ datõem. In diũſo
rio · i.ĩ loco illo cõmuni ad quẽ miti diuertebãt · Eadẽ.m. ꝓdu.
Siſterẽt · i.repſẽtarẽt.ſiſto iſ.ſtatui · ſtatutũ.qũ ẽ trãſitm̃ ſicut
bic.vᷣ. Siſto facit ſtatui ſi trãſeat atʒ ſtatutũ. Si fuerit neutraz
dicito ſiſto ſteti · Adapeniẽſ vuluã . upᷣmo pꝛocedẽſ de mrẽ. ſiue
de matrice · In ulnaſ.i. ĩ bꝛachia· f. ꝗ · ſcðm quoſdam dicit᷑ vtri⸗

9*

uſq;ʒ manꝰ extẽſio· ſedᷣum alioſ dicitur cubituſ et foꝛte verius.·

ttem ulna eſt menſura quedam. . de greaſmo · R cubito ſupꝛa

„ Sup plogo ĩ lucj Sup euãgelio Luce. Nr*]
Eypꝛobꝛauit i vitupauit ſuie redarguit· expꝛobꝛo as.m. coꝛrc.

=ð

Vcas ſyrꝰ natõe anthiocenꝰ ꝛc̃.ĩfra.chie. penl . huiꝰ

it in diebꝰ herodis ꝛc̃.ĩfra. Abia vltĩa acuta qꝛ nõ de
i · potionẽ ꝗᷓ excepto vio vitis

„
* .— . 2

*r
„

.

BBuper euan gelioo Luccr
dimenſio dicit᷑ vlna· Quodq; preit cubituù nos dicimus eſſe la:
certum · Daſce prime decli · hoc paſca ce. n · g· In comitatu · id ẽ.
in ſocietate eoꝛum qui comites fuerãt in eũdo et redeũdo m·
ge et · q. de · a comes comitis · quod ẽ ſocius in via · cõ · g · m· coꝛ ·
¶ Ca. ii. Tetrarc ha · i·pricipe quarte partis · m · g · et pri · de ·
a tetra quod eſt quattuoꝛet archos quod eſt princeps · turee
pe. pro· Liſania pe. pro · Obiline pe· pro· Caypha in· com. TIndi
recta · i. indirecuões Cenimĩa pe· cor · i ·generatiões genimen
minis n· g.Qõcutiatis per calũniã iniuſte extoꝛquẽdo q̃ nõ de
betis· cõcutio tis:m·cor· Vẽtilabrũ:i.pala:n· g·⸗ 4 Oa. iii Su
per pinnai·ſuper ſummitatẽ f·g. Supꝑciliumi. ſummitatẽ · n ·
eſt. Sine . i · dimitte · ſino nis · ter · cõ.· ¶ Ca · v. Annuerũt. i.

Kſignü feceiũt· annuo is. Denei. fere: vl quaſi: aduer. remiſſiuuũu

Subductis·i.ad terꝛã ſubtractisa ſubducor ceris· Her teglas

quibus tegit᷑ domus fe · ge · a tego gis Qõmiſſurã · i:iũcturã · f.
e (OQa vi:Dernoctãs. i. nociẽ· cxpẽdẽs in oꝛõe: ꝑnocto as
iit eſt ꝑ noctẽ morari· Maritimã pe cor· Siquidẽ mcor · Eene
rauan?᷑ i. mutuãt᷑· deponẽs eſt. Cfertãi:repletã/a cõfertio tiss
iſi· fertum.q·cõ.quod eſt replere· cõſtipare:cõſpiſſareſiml far

tire · a con et fartio tisſi:tum quod eſt impinguare ſiue ſagia
re et replere · fartio etiã qnqʒ fact fartiuititũ:cõfertus

eſt repletus. cõſtipatus· còſpiſſatus/ſimul fertus. Coagit

*

id ẽ· excuſſam vt plus capiat. Eodit in altũ.i. in profundũ flli
ſus:i: ipetuoſe directꝰ. ab illidoꝛ ris. Qa. vi: Lãguerat · iẽ
firmꝰ fuerat· lãgueo ues. gui · ſine ſupĩo· Gffeꝛebat᷑ i· ad ſep ul
turã poꝛtabat᷑ · v· Mortuꝰ effeꝛt᷑ effeꝛt ſe qᷣſq; ſuꝑbꝰ. Loculũ.i.
lectũ mortuorũ mg·ẽ.Rigare.i:madefacè ſiue halneare et la-
uare ¶¶Ca. viii: Nã:i-certe. complebant᷑ aq que intrabat na
ujeulã.· vel compellebant᷑ excitare eũ ꝑ p̃ces m ꝓ.Stagnũꝑg·

. . elt collectio aquarũ· ſed ſtannũ ſine geẽ metallũ . v.· Seꝛuat aqᷓs

ſtagnũ ſpecies metallica ſtannũ airus m. pꝛo Erogauerat · i·
eypẽderat.erogo as·m · cor:et ſic rogo ascũ ſuis cõpo·Vexa⸗
ren. mo leſtare ſiue fatigare.Ca.ix. Heſitabat · id ẽ · dubi⸗
tabat · Grubuit et erubeſcet. ponit᷑ hic trãſitiue cũ ſit neutrum
SEſpxceſſum·i·paſſionẽ et moꝛtẽ · m. g· et.q ·de · Glidit. m.pro·i· m
teniã ꝓicit · vel aliteꝛ affligit · Rratrũ m. pꝛo· ſᷣm bene ſentiẽtes

“
11

SS

ſed vſus multorũ corripit ·

SDBuper euangelio Luce·

turo · Semiuiuo.i:quaſi moꝛtuo· adiectm̃ pe · pro · Superog aue

ris · id eſt · de tuo expẽderis · Porro · i· certe. qñq; ponit᷑ pꝛo val

de qñqz pro lõge · qñqʒ pro ſed. qñqʒ pro cõſequẽter· Qa.
ri · Deintꝰ m. coꝛ: in pebſh. Amprabit uc. i.ſpor umrat?. Dro
fecto · i.certe. naquoſa ·i: ſine aqua.adiectm̃ eſt et vna pars
Quĩimo.i.potius· aduer · eſt eligẽdi · et tũc eſt vna dictio · vl idẽ
eſt quod potius certe. ſq; quin· i·potiꝰ.imo.i:certe · et t ũc ſũt
due ꝑptes · vel · quĩimo · i. eerte potiusquin·i:certe aduer affir⸗

mãdi · imo.ipotius· aduer · eligẽdi · m NPapiã·quĩimo.i:magiſ

et potiuset ſic facit duas dictões· et ſcribit᷑ immo:.ꝑ duplex m
S „ „ * . èU 71 2 . . . —
Item ſᷣm Muguitionẽ ꝑ vnũ m. debet ſcribi.et debet m- aliquã
tulũ cõpreſſe ſonare.cũ i.licet ſit de ſillaba ſubſequenti · et hoc

ad differẽtiã de imo nomẽ: ſq; imus a. um. et debet habere accẽ
tum in vitima· o.i·potius eſt adu· eligẽdi.imo ·i· certe· adũ ·
affirmãdiimo · i igit᷑ẽ cõiũctio illatia· Eulgoris m/ pro·i.ſplẽ
doris hic fulgor goris· Deforis mcor· Deintus m cor · in ꝓſa
Preteritis pe· pro · p̃tereo teris · a p̃ter et eo is ·qcõ. Apparẽt
m. ꝓ · et ſic pareo cũ ſuis cõpo· Sarcinas m.coꝛ.fe.g.i: ſaginas
Quoniãquidẽ ſi eſt vna ꝑs habet accẽtũ ſuꝑ antepe·ſi aũt ſunt
os ector heet⸗ Ca.
xii · Ypocriſis debeꝛet ĩ fine acui niſi vſus cõtrarniũ vſurpaſſs
f. g. Veneũt · i.vẽdunt᷑neut: ũpaſſiuũ eſt· Dipõdio nõ diſpõdio
id ẽ. põdere duorũ aſſiũ · a dya quod eſt duo et põdus · qa bẽt

due habet duos accẽtus. legat ergo lector quõ p

duo põdera · i · duos aſſes · dipõdius dii· m. g· Hluris· i: maioria

predi vel valoris· Nent · i · filãt. ſe · cõ Puſille· i · pue · adiectm̃ ẽ.
Derfodi · m · cor.in inſinitio · ſʒ. ꝓ · in p̃terito. Vapulabit · i. vᷣbe⸗

rabit᷑· neutrũpaſſiuũ eſt· Nimbus ·ipluuia et vẽtus pluuioſuſ
m. g. eſt · EGxactor eſt petitor et r̃cuꝑator debiti ſiue pecunie m.
g eſt. Minutũ m. pro · eſt quoddã poͤous ſcʒ media ꝑs qdrãtis.
n g· ẽ. (Ca xiii · Syloa m · cor. fe · g· ẽ.· Succide m. p. Si dez

due ptes ſunt· Sata.i.tales mẽſuras hoc ſatũ ti.genus eſt m

ſure. Si i· an. Cõtendite i · conamĩ. cõtẽdo dis· Accũbẽt.i. epu⸗
labunt᷑ accũbo bis bui: accubitũ · 60 Qa.xiiii · PYdropicus eſt
qui patit᷑ ydropim vel ydropiſim que nomẽ ſumpſit ab aquo
ſo.hũoꝛe nã greci pdor appellãt aquã · Eſt.n·hũor ĩtercutaneꝰ

Qa.x. Demergeris pe· pro.ĩ fu

BDuper euangelio Luuce.
cũ inflatiõe turgẽte et anhelitu fetido ex vicio veſice ꝓueniẽs
ad iectm̃ ẽ · Reinuitẽt ꝑe · pꝛo. Bonũ eſt ſal olim erat n· g. nune
eſt m · g · v.· Sal doctũ reddit ſal cõdit ſal reß aever Neeßů in ter⸗
raʒ quã iniectu ſuo germiare ꝓhibet · Neqʒ in ſterquiliniũ qð
nõ ſinit fecũdare · Taxv. mgnas x djagena me. f. g. ẽ.
numus certe qztitatis hñs imaginẽ regis . De ſiliquis · hec ſiliqᷓ
m . cor · eſt genus legumĩs quod poꝛci in affrica comedũt. kteʒ
ſil iq̃ eſt folliculꝰ cuiuſq; legumĩs et purgamẽtũ eius · Itẽ ſiliqᷓ
arbor cuius fruciꝰ eſt dulciſ. quidã dicũt ꝙ fructus huiꝰ arbo
ris dicunt᷑ hec ſiliq̃ qꝛ viles ſunt aꝑud quoſdã · Saginatũ ·. i. in:
pinguatũ ſiue paſcualẽ a ſaginoꝛ aris m· ꝓ· adiectiuũ eſt. Cho
rum.i.inſtrumẽtũ quod dicit ſtrabus eſſe pellẽ cũ duabꝰ ciuua
tis. et ꝑ alterã ĩſpirat᷑· et ꝑ alterã reddit ſonũ in hoc ſenſu hffm
quoſdã nõ aſpirat᷑.in ceteris autẽ ſic ſ; pro mẽſura:xxx · modi
orũpro vẽto quodã · et pro voce dulciteꝛ canentiũ et Pꝛo quo
dã loco pro quibus dicit · v. Eſt mẽſura chorus bachat᷑ flamiñfe
chorꝰ. Qãtat dulce chorꝰ ẽ locꝰ ipſe chorꝰ.et qͥnto dĩ tale ĩſtru
mẽtũ.reuixit · Reniuo uis.xi.ter · cõ. Qa.xvi. Villicũ m. co. i ·
ville gubernatorẽ · quaſi ville cuſtodẽ mgea quo villico as· ij
villicãdi officium exercere · Cados· id eſt· vaſa tãtum retinẽtia
bic cadus cadi eſt proprie vas vinariũ · ſm Papiam.ſᷣm yſi S
rum vero eſt anphoꝛa continens tres vꝛnas. maſculini generiſ

2

Qautionem.a caueo caues.eſt autem cautio ſcriptum quo ca-
uemus nobis eſt etiam cautela vitatio obſeruatio · femini ge⸗
neris· Ohoros id eſt. menſuras triginta modioꝛum maſculini
generis eſt. De mãmona media coꝛrepta ·id eſt · de diuitus · fe⸗
mẽi gencris ẽ a mãmon mãmonis quod eſt nomen demonis
qui tem ptat de diuitiis · lingua ſpra n iniquo mãmona ma⸗
ſculini generis eſt habito reſpectu ad demonem· Mãmone me
dia coꝛrepta maſculini generis eſt. Apicem media conepta · id
eſt. ſummitatẽ vel metulam littere· hic apex apicis · Mechatur ·
id eſt· adulteratur · deponenſ eſt. Biſſo · id eſt· lino candido⸗hec
billus biſſi · femĩni generis eſt · Vceribus ·id eſt.pꝓlagis· vlceris
et vlcere neutrni generis eſt. media coꝛrepta. In ſinum · id eſt · lo
cum vbi Abꝛaam quieſcebat cum ſanctis patribus ante chꝛiſti
aduentum. vba erat abſentia ommis mali: modo dicitur ſinas

==

„ — —r-r————rr

fe · g. et pri · de · Suge . i· bene vale· ĩterie ctio appl
obut pe. uitab but
me . pꝛo · i. vacuũ Ooloni ·i·cultoꝛes·m. pꝛo.et mge :

Buper euana

os ponit᷑ hic pro impoſſibilitate mutãdi merita ſiue ſtatũ · pro

prie eſt cõfuſio neutraliter · vᷣ · Eſt chaos infernus cõfuſio prin

cipiũq; · Trãſmeare · i· trãſire · a trãs et meo as.quod eſt ire. Je⸗

rit iuerit.Qa· xvii. Molaris m. produ.i. de mola vel ad
molã ꝑtinẽs adiectm̃ eſt· Sinapis m. pꝛo.hec ſmapiſ.pis. p heꝛ.
ba· hoc ſinapi · indecli· pro ſemĩe et pro cõfectiõe· Pluit deus.

ſq;· In vnũ. i. ſil. Ua.·xviii. Sugguillet me. i. ſtꝛãgulet me · vl

ſuffocet ˖ ſuggillo as:pri.cõ.ſꝑnabant᷑· i. deſpi ciebãt. dehe.
Quã

elt. pri · cõ· et trãſitm· In ſabbato · i · in ſeptimana n. geſt.

pro qaaen. Qa.xix · Publicanorũ ·i.eorũ qui cõducebãt ve

citigalia fiſci.vel. reſpublicaſ. vel qui publica negocia ſeu lucꝛa
