hũilis dñs ac pauꝑtatis amatoꝛ:

cũ ibat ꝑ mũdũ:ſepe cõedebat ex/

tra ciuitates ⁊ hoĩm hitatõnes ad
aliquẽ riuũ vel fontẽ qᷓ;tũcũq; fati

gatus aut afflictꝰfoꝛet. Nec habe

bat coacta exꝗqſita cibaria:nõ va/
ſa curioſa:nõ delicata vina:ſʒ ha/
bebat aquã viuam ex ipᷣo fonte vi

uo ꝗ vineas fecundabat:⁊ creaue

rat oia qᷓ̃ mouent᷑ in ags.Et paneʒ

vt pauꝑ ſedens in terra cõedebat.

Tertio ↄſidera quõ intentus erat
ſpũali ſtudio.nã cũ diſcipuli inui/
tarent eũ vt comederet dixit.Ego

cibũ habeo mãducare quẽ vos ne
ſcitis. Meus cibus eſtvt faciã vo

luntatem patris mei qui miſit me.
Nec voluit mãducare:ſʒ expecta/
bat eos ꝗ erant in ciuitate vt eis
pᷣdicaret:pꝛius operari volens ea

q̃ ſpũs erãt qᷓ; ea q̃ coꝛpis:q;tũcũ

qʒ idigeret.Cõſpice igr eũ ĩ pdictiſ
7 eius vᷣtutes imitare.

Quũõ ieſus ductꝰfuit ad ſuꝑcili
um montis vt eum pꝛecipitarent.

Luce.xiij. LCa. XXXII
Um rediſſet dñs ieſus na
c zareth:⁊ illi eũ rogarent

vt miracula faceret: ⁊ ipᷣe
eos miracułidignos oñderet: illi
furoꝛi accenſi expuler̃t eũ extra ci
nitatẽ. Benignꝰ g̊ dñs añ cos fugi
ebat:⁊ illi ꝓꝑſeqbant᷑ eũ: Quid ti⸗
bi videt᷑. Intm̃ furoꝛ eoꝝ exarſit:
ꝙ eũ vſq; ad ſuꝑciliũ montis du/
xerunt vt eũ inde pᷣcipitarẽt.Dñs
aũt diuia vᷣtute trãſiens ꝑ mediuʒ
illoꝝ ibat. Nõdum em̃moꝛi elege
rat.Et dicit gloſa:ꝙ qñ dñs ieſus
de mãibꝰeoꝝ lapſus de mõte de⸗

ſcẽderet:⁊ ſub rupe lateret:ſaxum
terfugit: ⁊ locuʒ ei dedit q́;tum

erat ſua capacitas ac ſi fuiſſet ð ter
ra:⁊ ruge veſtis eiꝰ ibi remaſerũt
ac ſi ſtupe eſſent.Lonſpice igit᷑ euʒ
añ ipos fugientẽ ⁊ letantẽ ſub ru⸗
pe:⁊ cõpatere afflictõzʒ ſuis:⁊ ĩ hu
militate ac patia imiteris.
Qualit᷑ dñs ieſus ſanauit quen
damhabentẽ manũ aridã. Lu. vj.
Mar. iij. Mat h. xij. C.XXXVIII
Uaadam die ſabbati doce
q bat dominus ieſus in ſy/
nagoga:vbi erat quidaʒ
habens manum aridam:fecit autẽ
Jeſus ſtar e in medio:vt queſiuit
ab illis ſapientibus:Si licebat in
die ſabbati benefacere.I pſi vero
tacuerunt.Dominus autem ieſus
habenti manum aridam dixit: Exx
tende manum tuam:et ſanatus eſt
Pluries diebus ſabbatoꝛum feẽ
miracula dñs Jeſus ad eoꝝconfu

fulſionẽ ꝗ legẽ carnaliter intellige

bant:quã ſpũalr obſᷣuare nolebãt

MNoõ em̃ in die ſabbati erat a bono
abſtinẽdũ: ⁊ ab oꝑibꝰcharitatis ſʒ
a pctis: ⁊ ab oibus ſeruilibꝰ, Ati-
de illi multũ ſcadaliſant᷑: ⁊ oſpirãt

contra eũ dicentes. Nõ eſt hic bõ

a deo ꝗ ſabbatũ nõ cuſtodit. Sed

ꝓpterea dominꝰñ dimittebat ĩmo
cuſtodioſus faciebat:vt eos erue

ret ab erroꝛe.õſidera igr eũ ĩ pᷣ‚/
dictis oꝑatõibꝰ: ⁊ eiꝰ exẽplo non

ceſſes a bono oꝑe:etiã ſi alius ĩde

ſcãdaliſet iniuſte. A bono ei oꝑe

neceſſario ad ſalutẽ aĩe:aut pꝛofe
ctum ſpũs ↄferente:non debet

ceſſare ꝓpter ſcandalũ alterius.
comodo vero coꝛꝑali ſᷣim ꝑfecte

charitatis exigentiã abſtinendũ ẽ
ꝓpter ſcandalũ fris. Ad Ro. xiiij.

Bonũ eſt non mãd ucare carnẽ nec

bib ere vinũ:neq; in q̊ frater tuus

offendit ſcãdalizet᷑ aut infirmat.
De multiplicatione panũ Ma/
thei. xiiij. Mar. vj. et. viij. Lu.ix.
Johan. vj.

Ca. XXXIIII
E dua bꝰ vicibꝰlegitur q;
d benignꝰ?dominꝰmultipli/
cauit paucos panes:⁊ in/
de młta milia hoim ſatiauit. Nos
tamẽ in vnũ redigamꝰmeditatõeʒ

in qua ↄſideramus octã ⁊ fcã ipſiꝰ
Dic em̃ tunc: Miſeroꝛ ſup turbaʒ
qꝛ ecce iã triduo ſuſtinent me:nec

habent ꝙ mãducent: ⁊ ſi dimiſero
eos ieiunos deficient in via. Qui⸗/

dã em̃ ex eis de longe ven erant:⁊

poſtea panes multiplicauit:ita vt
oẽs cõederũt abũdant᷑. Cõſidera qꝗ̊
in his plura bona. ſpẽalr quõ dñs
ieſus erat miſericoꝛs curiał'et gꝛa

tus diſcretꝰ⁊ circũſpectꝰ. Pꝛĩo cõ

9 6%

fidera quõ erat miſericoꝛs qꝛ mi⸗

ſericoꝛdia traxit eũ ad ſůueniẽcdũ

Ecce inquit iã triduo ſuſtinẽt me.

eis. Jo dixit: Miſereoꝛ ſuꝑ turbãa
nã miſcðia ei plena eſt terra. Se/
cũdo curialis ⁊ gtꝰex cã quã aſſigt

Uide curialitatẽ ⁊ gtitudinẽ mag⸗/
nã ⁊ mirabilẽ. nã qũ beneficio ab

eis recepto ſic loꝗt᷑ cũ ĩ vitate ipo
rũ nõ eẽt ſʒ ſuũ.ſʒ ſic ẽ: vt alibi dr:

Delicie mee cũ filijs hoĩm:cuʒ ſibi

nil accreſcat:nobis aũt pueniat ſa
lus. Illos ergo ꝗ eum ſequuntur:

7 pꝛecepta eius ac monita cuſto⸗

diunt.diligit dominꝰ:nec ei manũ
claudit quin eis plene ſbᷣueniat cũ
expedit eis. Lertio diſcretꝰ ⁊ cir⸗
cũſpectꝰ:eo ꝙ ↄſiderabat eoꝝ in/
digentiã ⁊ impotentiã qtr defice/

re poteraãt. Uides ꝗᷓ q;ᷓ ſapida ⁊ q
melliflua fuerunt iſta vᷣba ſic ſpeci

aliter poſſumus in aliquo ſpeciali

negocio pꝛouidere.non ergo bo⸗-
beamus elationis materiam:cum 1. n
deiag

de manu dñi aliquã ↄſolatõʒ reci⸗
pimus:vel aitiquẽ ꝓfectũ ſpũalis

exercirij ſentimꝰ:qꝛ nõ a nobis ſed

ab ip̃o habem ⁊ eſt. Jðo ſi bene

attendis:qᷓ;to perfectioꝛes ſũt ſer

ui dei:deo ꝓpiquioꝛes ⁊ in donis
eiꝰexcellentioꝛes:⁊ tãto humilio/
res eſſe eos videbis.qꝛ nil ſibi at⸗
tribuũt niſi defectus et peccata.et

q́;to ꝗs ei magiſ appꝛopinquat tä

to magis eſt illuminatꝰ. Jõ dᷣi ma
gnificentiã ⁊ ſuã miſeriã clariꝰ vi/

det.⁊ ſic ĩ eis nõ pᷣt hr̃e locũ ſuper

bia:nec vana gloꝛia:que ex igno/
rantie cecitare ꝓcedunt.non em̃ ꝗ
bene ſe ⁊ deũ ↄgnoſeeret ⁊ erami

naret ſuꝑbire pollet.Et ẽ lõga via

uiben

ozhen

(Gollos

zade

ab eod
igrrel
nlire pe
polens!

ggensde
fentturd
gicgvit⸗
deran

öſdere

gere:r
ſpiceile
ſoocni
lee⸗
Meanene
trißis
Gynnga
ſſbuotb
tdapn

radel

greon
tüfgeere

d
fegi ſo

eſttet

ſiceg vol

tüimeni
hon
hoͤfige
lendie
enitt
Muiren.
10 leper

ſeorent

ueni,
Or ſaomti
ſttenn 0,

a glieſi

ikndinitan
beneſſton

fitiueße
e Nalbinn

eneceini
eſbneniai

bſrer're
ibat eon H
ft deſ⸗

iſhittth

ibaſehteid
ictoheni

ponegobe⸗

terunmaen
ſolarozſe

ſeci ſpuui⸗
Sanobisſt
7v.o ſben

iores ſütad

Lindoſß
1o haniſo
gr ni ibicn

eloc̃ſ

aveeriho
t nontmS

etetttumt
ftilihrti

hoimazii
it penige.
nſeqtunte
nonits udn

Ta. xxx?v
q̃ ad deũ veniemꝰ: ⁊ ſpẽalr inuiſi/
bilibꝰloqᷣꝛ ꝗ in tã longã regionem
ab eo di greſſi ſumꝰ p pcta.Ad eũ
igr rediens ꝗs:ðꝛ de lõga via ve/
nire. Poſt vᷣba ſic dicta fec omni/
potens facta. Coſpice igit᷑ qualit
illos panes accipiẽs ⁊ grãs patris
ggens:dedit diſcipulłl vt appone/
rent turbe.⁊ in mãibꝰeoꝝ ita mul/

plicauit: vt oẽs ꝓ ſuo libito come

—

eũ facere regẽ. Joh. vy.

derẽt:⁊ multa ſupeſſent fragmẽta

Coõſidera igr q̃tr aſpicit eos come/

dere: ⁊ in eoꝝ iocũditate letat᷑.õ
ſpice illos etiã quõ de iſto miracu⸗/

lo admirant᷑:vnꝰad alreꝝ inde lo/

quit᷑:letant:et cũ grarũactõe man
ducant:nõ ſolũ coꝛpꝑis ſʒ ſaltẽ aliꝗ

ex ipᷣis:⁊ mẽtis re fectõʒ pcipiẽtes

Sʒ nũqd fuit ibi dña nr̃a vr de pa
nibus libent᷑ mlieribꝰpoꝛrigeret:
7 eaꝝ recreatõe gauderer. Scri

ptura de B nõ oꝗf. Lu aũt medi/
tare ꝓur dñs tibi dederit.

De fuga dñi ieſu gñ turba voluit

Oſtq́; oñs ieſus ſatiauit
d turbas:vt ſuperius con/
tinet᷑ voluerũt eũ facere

regẽ.Cõſiderabãt eĩ ꝙ poſſet eoꝝ

neceſſitatibꝰſhſᷣuẽire.Dñs qt ieſus

rertni vigdẽs volutatẽ eoꝝ: fugit ab eis
7
zoping
19.öimüH
rij An'N

montẽ:ita ꝙ illi nõ ꝑpender ũt nec
eũ inuenire potuerunt. Noluit g

tꝑałr honoꝛari. Et vide quõ vere

⁊ nõ ficte hunc fugit honoꝛc̃. Mi/
ſit em̃ diſcipulos per mare: et ipᷣe
aſcendit in montẽ:vt ſi eum iter di
ſcipulos q̃rerent:ipᷣm inuenire ne

quirent.Diſcipuli eũt nolebant ab
eo leꝑari:ſʒ ipᷣe coegit eoſ intrare

Fo. xxiiii
nauiĩiculã ⁊ traàſſretare. Bonũ erat
eoꝝ deſideriũ.ſ.velle ſꝑ cũ dño ſta
re:ſʒ ipᷣe aliter ꝓpnidebat.Cõſpiece
g eos quomodo ab eo inuite de/
ſcendunt:⁊ quomodo coegit eos:
oſtendens penitus ſe ĩta velle: ꝗq/
ſine ipᷣo vadunt in naui. Lunc ipni
obedierũt:quãtũcũq; graue ⁊ du
rũ videret᷑ eis. Sic quottidie no/
biſcum facit: vellemus em̃ bene ꝙ;
nunq; a nobis diſcederet:ſed ipſe

aliter ſe habet cũ aĩa:vadit ⁊ redit

non ꝓ velle ſuo: ſʒ pꝛo noſtro bo/

no. ðo foꝛte ſuſtrabit ſe:ᷣm Ber

nardum. vt auidius reuocetur et
foꝛtius teneat᷑. Uñ aliquãdo ſimu
labat ſe longius re:non quia hoc
vellet:ſʒ qꝛ volebat audire: mane
nobiſcum dñe qm̃ adueſperaſcit.
Eſt ire ꝗqdem diſpenſatiuum: redi/
re ſꝑ voluntariũ ergo ſi moꝛam fe
cerit: nõ tardat q ad meritum: ſed
q̊ad votũ.Debet igit᷑ anĩa deum
inuocare inſtanter:⁊ interim ſuſti/
nere pꝛocellas maris exemplo di⸗
ſcipuloꝝ nauem intrantiũ et expe

ctantiũ liberatõem. Sʒ redeamꝰ

ad dominũ ieſum. Ingreſſus em̃

diſcipulis mare: ipſe ſolus aſcen/

dit in montem: ⁊ ſic euaſit manus
eoꝛum qui querebant eũ.Uidens
quanto ſtudio ⁊ cautela regnũ de⸗/
clinauit ⁊ bonoꝛc̃.Exemplũ nobis
in hoc dedit vt ſimiliter faciamus
non em̃ pꝛo ſe: ſed pꝛo nobis fuit.
Cognoſcebat em̃ quantum pecca/
tum ſit ad honoꝛes aſpirare: ſiue
pꝛelationis ⁊ pompe ſiue ſcientie
Et boc pꝛobat᷑ multipliciter. Pꝛi
mo:quia opoꝛtet pꝛocurare ⁊ nu/
trire amicos: quibus babesntux

ð 2
.

honoꝛesaugeant᷑.Et in hmõi mul
ta faciunt ad amicoꝝ cõplacentiaʒ
q̃ ſunt ↄtra deũ ⁊ iuſticiã:et etiq fa/
ciunt fieri. Scõo qꝛ inuidẽt ⁊ ðᷣtra
hunt hñtibus vt ipᷣi honoꝛabilio/
res habeant᷑: ⁊ ita in odiũ ⁊ i inui/
diãlabunt᷑.Certio qꝛ ſe reputat ⁊
reputari putat tali bonoꝛe dignũ
⁊⁊ ſic cadit ĩ eleuatõʒ ⁊ ſuꝑbiã q de
mergit hoĩemi pꝛofuudum:qꝛ ðs
ſuperbis reſiſtit.hũilibꝰ auteʒ dat

grãm. Multos hʒ hõ ↄtradictoꝛeſ

anteq; ꝑueniat ad honoꝛem.O qᷓ;
difficił via. Sʒ dato ꝙ pueniat:di
cit ſcᷣtura ꝙ potẽtes potẽter toꝛ/
mẽta patient᷑.etnõ loꝗt᷑ de ſolitu

dinibꝰ⁊ anxietatibus qͥs ꝗs patit᷑

B:ſed ĩ futuro:qꝛ quaſi ſꝑ in amari
tudinibꝰẽ oclłs eiꝰ⁊ aliꝰſenſus: qꝛ
ſepe inuidet cui ſe poſterloꝛẽ iudi/
cat aut putat ab alijs reputari. Si
vo velimꝰad ven honoꝛẽ perueni
re aſcẽdamꝰad xpᷣm vel cũ xpᷣo ad

paradiſũ:ſed vix inueniunt ꝗ pati

ant᷑ trahi. ꝗ velint ꝑ viã duci man
datoꝝ.Sʒ młti blandiunt ſibi:ſu/
perbi de honoꝛe ſcie: vel ſiᷣ ſpelu

cri q̃ exercẽt adalioꝝ ſalutẽ. Sed

vtinã ſi fieri poſſet ſic fidelit᷑ mini
ſtraret ſic̃ fideliter ſe ingeſſit:ſed
foꝛte ĩpoſſibile pᷣſidenti eſt.vt ex
amara radice ambitionis fructus
charitatis oꝛiat᷑. Nam ſ̃m Criſo.

ſuper Mattheũ. Tale quidẽ ẽ vti

honoꝛibꝰ:ac ſi aliꝗscũ puella ſpe
cioſa ↄuerſet᷑:⁊ legem accipiat ne

ißa⸗ vnq; ocłos iactat ipudicos.

Quõ dũ̃s ieſus oꝛauit in monte
⁊ deſcendẽs ambulauit ſuꝑ aquas
vbi Petrꝰmerſus ẽ: Math. XIIII

Mar. VI. Joh. VI. Ca. XXXVI.

AIcut in ſuperioꝛi tractatu
9 habaiſti dominus Jeſus
coegit diſcipulos intrare

in nauiculam: et ipſe ſolus aſcẽdirt
in montem.Compleamus ergo dG
dominns Jeſus operatus per ii-

lud miraculum de panibus:qꝛ iſta

materia continua eſt et ea que in
iſtis tribus tractatibꝰſimul facta

fuerunt. Ipſam tamen diſiunxi vt
melius capere poſſes:et vt eoꝛum
moꝛalitates poſſent melius expli⸗
cari. Poſtq; ergo diſcipłi nauem
intrauerũt:ipᷣe in montem aſcẽdit

vigiliã noctis.i.tres ꝑtes tranſe/

rant ⁊ quarta reſtabat.Ex quo ha

bemus ꝙ dñs Jeſus pernoctabat ſ
ni itendiſſe.Cõſpice igr eum quali
ter oꝛet et ſe humiliat coꝛam pfe:

in orone:⁊ pluries legimꝰ eũ or̃o

q̃rit ſolitaria loca.⁊ ſolꝰ vadit ad
ea: affligit ſe: et vigilat vigilias
longas. Intendit paſtoꝛ bonus ꝓ

ouibꝰſuis:oꝛat em̃ nõ ꝓ ſe:ſʒ pꝛo
nobis tanꝗ; mediatoꝛ noſter apõᷣ
patrẽ. Oꝛat etiã vt exẽplũ nobis

det oꝛandi. Frednter inde diſcipu

los monuit:⁊ h̊ opere compꝛoba
uit:vñ dicebat eis qm oꝑtet ſemg
oꝛare et non deficere.et quõ ipoꝛ/
tunitas oronis ipetrat quod po⸗/

ſcit. pꝓponẽs exẽplũ de iudice et vi
dua.Luc.xviij. Hoꝛtat᷑ etiã ad cõ/

fidentiã impetrandi petita. Peti-
te inꝗt et dabit᷑ vobis: pponẽs il ⸗
lud exẽplũ de amico diuitis panʒ

ꝓpt᷑ ipoꝛtunitatẽ petẽdi ĩpetrãtis

Tu.x).Eſt em̃ vᷣtus eius efficax ad

impetrandũ omnia ꝓficua: et re/
mouendũu ois nociua. Jðo ꝙ pꝛin

xxxri

is
cafei

E cdhi
mien
us n y
ere
uuul ded
en
i n
et ösſ

apelie
debem

ginoꝛ
dojon
gittepen
ſctpecl⸗
Undatio⸗

Aedulce

cabun:
iumen
Pliet⸗
pnq re⸗
ſtuer⸗

oemace

enoni

Operini
ſtnier

deigegt

har ſ

ſonte

tſeitn
fucnofe
ſonulo 4

Poner
ifngie

fin

üipitig

ſoritetian
R

ninus den
blos in

S= =

ſolus atii

katus perH.

nibsgeſ
et es gee
befimllin
endifunn

geeltein.

mellusero⸗
iſeipti mun
ontem ccidl

ad i
glestranſe
i⸗Exnobia
gernoctabe
ran D
1con en
ſoß vlld
gllar digqaan

igreunge

aſtorbonſs;
noglehen
or totereni

H

Aigli toh

ricdedica

teconpobt
foptetſon

etlocx
go 10
eidieeel
tetiiddl5

ctita. Hen
.: pponis

Digitis OaH

iciipenin
s eſieer⸗
pfiche eiſt

17o Dri

zmusegoe

M 8
4 . — *
.

vi

cipali exercitio: oonis exercitiũ

debem hre. Nil: aiis neceſlarijs

curis tm̃ exceptis:nos dʒ im dele

ctare q;tũ oꝛaret:qꝛ oro fac cõiun
gi:moꝛari:cõuerſari cũ deo. Nam

vt dic hiero. Sepe coꝛde tepido

ad ofonem accedam pſeueratib⸗
aut repente infundit᷑ gra:pingue⸗

ſcit pect?: re pler viſcera pieratis ĩ

undatio: ⁊ ſic ſi ꝗs pᷣmat lac conce
pte dulcedinis vbera dare nõ tar⸗

dabunt: vt experiamur ꝗbus ſtu⸗

dium eſt freqnter oꝛare. Sed ꝗdẽ

wlicet ab ofone nõ ceſſemus vix
vnq; reꝑpire videt aliꝗs noſtrũ ꝗqs

ſit fruct?ſue or̃onis.ſʒ ſic ad oꝛati

onem accedim: ſic inde recedimꝰ.

Nemo rũdet verpu:nemo donat

qauicqᷓ; S; udicin fidei ſeqre: non

experimẽtũ tuù. Lua fides verax

eſt: tuũ experimentũ nõ.Que eſtg
veritas fidei niſi qð ꝓmittit filius
dei:ꝗcqd oꝛantes petitis credite:

qꝛ accipietis ⁊ fiet vobis. Nemo

paruipendat or̃onem ſuã:qꝛ domi
nus nõ vilipẽdit: ſed anteq; exeat
de oꝛe ðs ſcribit eò in libꝛo ſuo:et
vnũ de duob?indubitãter ſperare
debem qꝛ aut dabit qð petimus

aut qð nouit melius ⁊ vtiliꝰ. Nos

aũt neſcimus oꝛare vt oꝑtet:ſʒ mi

ſeret ðs ſupꝑ nr̃is igꝛãtiis: ⁊ or̃onẽ

benigne ſuſcipiens qð nobis aut

noõ eſt vtile: aut nõ tã cito dari ne/

ceſſe eſt minime tribuit: õo tamẽ

ifructuoſa erit: ſcut patet carnaliſ

paruulo petẽti panẽ libenter poꝛ/
rigit:querenti cultellũ non ↄcedit
ſz magis ipi panẽ quẽ dederat frã
git. Tria aũt poſſumꝰpetere: duo
ſũtpñtis tꝑis.i.bono coꝛꝑis ⁊ bo

0. D

na aĩe.Tertiũ ẽ btitudo vite eter
ne. Oꝛandũ eſtg ꝓ neceſſitatibus
tñ cũ i entõe ſp pueniendi ad alix
Et ꝗ ſic oꝛat nõ illa videtur petere
ſʒ illð ꝓ qͥ alia poſtulamꝰ: ſʒ freq̃n
tiꝰ? ardẽtiꝰ ꝓ dei gra ĩpetrada: et
ꝓ vita eterna ardemiſſime ⁊ conti
nue ⁊ toto coꝛde. Sit igr oro qͥ ꝓ
tꝑalibꝰeſt reſtricta circa ſolas ne⸗
ceſſitates:iʒ qͥ ꝓꝙ vᷣtutibꝰ anime eſn
ſit libera ⁊ pura.⁊ qͥ ꝓ ſpualibus
el: ſit in oi balitale Ffand ata:con-⸗
fidens de ſola miſeratõe diuina ſp-
redeamus ad dim ieſũͥ. Dũ gᷓ dñs
ieſus oꝛaret ĩ mõte: diſcipli erant
ĩ mari afflicti ⁊ anguſtiati: qꝛ vẽtꝰ
erat eis Sriꝰ: ⁊ nauis ꝓ cellis ⁊ flu
ctibꝰiactabat. Cõſpice g 7 ↄpate/
re eis:qꝛ ĩ magꝗᷓ tribulatõe ſuùt.Tẽ⸗/
peſtas ei inaſerat eos: Ipᷣs noctur
nũ erat?⁊ abſq; ſuo dño ſũt. Quar
ta ãt vigilia noctiſ deſcẽdit dñs de
mõte ⁊ ambulãs ſuꝑ mare appꝛo/
pinquauit eis.Cõſpice igr̃ q̃lr fati
at?ex vigilia lõga ⁊ orone ꝓlixa
olꝰdeſcẽdit noctis tꝑe de mõte la
boꝛioſo:⁊ foꝛte petroſo:nudis pe
dibus. et vadit ſupꝛa mare firmo
veſtigio ſic ſuꝑ terrã: cognouit eĩ
mane creatoꝛẽ ſuũ.Cũ aũt appꝛo⸗/
pinquaret naui.diſcipuli clamque
rũt putãtes eſſe fantaſma.At beni
gnus dñs nolens eos ampliꝰvexa
ri ſeruauit eos dicẽs:Ego ſũ noli/
te timere. Tunc Petrꝰ de poten-
tia dñi ↄfiſus ad iuſſum eius cepit
ambulare ſupꝛa mare.⁊ poſtea ti⸗
tubans cepit mergi. ſʒ eũ dextera
dñi ne mergeret erexit. Ubi dicit
gloſa ſup Matheũ. Supꝛa mare
ambulare facit vt oſtendat diuinã
g

ptãtem. Mergi laẽ ne ifirmitateʒ
obiiuiſcat᷑:ne purat ſe equalẽ deo
2 ne ſuꝑbiat. Intrauit aut dominꝰ
nauẽ: et ceſſauit quaſſatio: et oĩa
fuerũt placata.Diſcipuli ʒ ceũ re/
uerent᷑ ſuſcipiũt.multũq; gauiſ ſt
⁊ in gete mag remãſerunt. Cõſpi/
ce bñ ipᷣm ⁊ diſcipulos in oĩbꝰ ſu/
pꝛadictis.qꝛ pulcra ſunt et deuota
valde. In h̊ aũt facto moꝛalit᷑ cõſi
derare potes.qlr dñs fac nobiſcũ
ſpũalr patit᷑ vt affligant electi in
B interioꝛi ⁊ exterioꝛi hoie:qꝛ fla/
gellat oẽm filiũ quẽ recipit.Et qui
ſunt extra diſciplinã nõ filij ſʒ adul
teri ſunt. Ad Hebꝛe. xii. Expedit
nobis tribulari ⁊ affligi B. Nã ide
erudimur vᷣtutẽ acquirimꝰ:⁊ quod
magis ẽ pᷣmia eterna expectamus
Ideo nõ debemusi his frãgi:ſʒ ex
pectare eas. Nõ ꝗ̊ mireris ſi domi
nus diſcipuloſ as ita diligebat ve
xari pmittebat ꝓcelliſ.ↄſiderabat
eĩ advtilitatẽ eoꝝ. Nec etiã mire

ris ſi pꝑmittit amicos ſnos vexari.

Pluries em̃ legit᷑ nauiculaʒ flucti⸗

bꝰz vẽtis ↄrijs exagitari ſʒz nunq;

Bmerſã. Patienter g te habeas in

aduerf̃ ⁊ gaudeaſ amoꝛe dñi ꝗꝑ ſe
in fuis hanc viam excelſã tenuit et
monſtrauit.
De chananea muliere. Matth.
xv. Mar. viiu. La. XXXVII

Ulm dñs ieſus laboꝛãs cir-/
c (Ciuiret pdicã lo ? ſanando

ifirmos:acceſſit ad eũ muli
er chananea. i. de terra chanaan.
q̃ erat gẽtiliũ ⁊? nõ iudeoꝝ: rogãs
eæd vt ſanaret filiã ſuã.que a demo
nio vexabat. Er at em fides in ea
q: ̊ poſſet facere.Et diio nibil re/

. S . 4
. “=ð .

nerabarclamãs t petès ab eo mi

ſericoꝛdiã: intm̃ vt diſcipłi ꝓ ea ro

garẽt. Cũq; dñs leſus rñũderet non
Debere dari panẽ filioꝝ canibus:
ipᷣa ſe huũiliãs tñdit vt moꝛe ſalteʒ

diſcipulos:atq; ipaʒ li pdictis iuxxx

ta modũ tibi datũ ſupiꝰ.nihilomi⸗
nus ↄſidera vᷣtutes huiꝰ mulieris:
7 eas ad tuã vtilitatẽ ↄuerte:q̃ fue
rũt maxie xres. Pꝛia fuit fides ma
gna:q̃ ſe ad ſuã filiã extẽdit. Scða

uerãs fuit: ſʒ etiã ĩpoꝛtuna ſperãs

dñs ĩpoꝛtunitatẽ acceptet: ⁊ ad

maitas pfüde : no putañfftſe di⸗
gnã iter filios ↄputari.nec hre paↄ

nẽ itegu:Iʒ ↄtẽta fuit accipe de mi
cis. Uñ valde ſe hũiliauit:iõ quod
poſtulauit obtinuit.Et tu ſi coꝛde
itegro ĩ or̃one ꝑſeuerãs te hũilia/
ueris:credas ꝙ ꝗcꝗd petieris ob/
tinebis. Et ſic apłi petiert ꝓ cha/
nanea:ſic ⁊ angelꝰtuus ꝓ te roga

bit: ⁊ offeret oronem tua deo. quu
fim Bern. vneſt ex ſodalibꝰ ſpoſi
in ̊ ivᷣm deputatꝰmiſter ⁊ arbiter

mutue ſalutatõis. O quõ delecta
bit ĩ B. ⁊ conuerſus ad deum dicet

Grãs tibi ago dñe: qꝛ deſiderium

coꝛdis eiꝰ tribuiſti ei: ⁊ voluntate
labioꝝ eiꝰnõ fraudaſti eũ. Ipe eſt
ꝗq in oĩ loco ſedulꝰ ſolicitat monet
7 ſuggerit aĩe dicẽs. Delectare in
dño.⁊ dabit tibi petitõnes coꝛdis
tui.ipᷣe ſi moꝛã fecerit expecta eũ
qꝛ veniet ⁊ nõ tardabit.Sic ceruꝰ

.

deſiderat ad fon:es aàx: ita des⸗/

1

ſpõdente: nipilominſtabat? pſe-

(cnabd

degi

dieetye
gitteil
cedͤee

cſtnuͤi

120leti
wuer
lecieti
garieri
ſacae
tnotusi
palſarn.
eh. hun
literan
guortich

laudere⸗

ſneonp
licitüre
Kopar
llo An
ſe htch
is Qu
lonſerre
1ficaci
Gedn
Pp chſoe
aſſontan
laume
ggeosp

bemuse
lantache
Mlaman
lgerg
ſizi
hni
1
etſcei

tes beoſß
ſcipkipern
8dereion

ion anban

Nrftorrſann
bie tſene
ſce ig din

zißaisn ⸗

Upin nihioi⸗

briynelen?

ti enteaͤn

igfuitſiteosn
exnidi OdNlt
nöͤſlieet
Aluna heis

aceepterttt

iT

öpenenlen
ari neehen
ſt atipe denn

lliatirtöcit
1fimſe
erisſehiſi
Ppeiensch

eieftoth
nns gleſe

jnndeo i

ſiibſpif

Eer etbſe

–

Dgrödeea

ldeundid
Eeeſcinn

1te.
ſiei Gtd

fetet ftoidd
Delecare

ſͤnes ie⸗

etpetne

Geaen
iindd⸗

.

edae

„ »„

iii

derat aia mea adte ös. Item tora
die expandi manꝰmeas ad te. Di/
mitte illã qꝛ clamat pꝰnos.Reſpi⸗/

ce ð celo ⁊ vide deſolatã. Fidelis

eſt nücius ꝗ diſcurr it iter dilectuʒ
⁊ dilectã vota offerene ⁊ referens
dona: excitat illã:pla cat illum. In
terdũ etiã licet raro pꝛeſentat eos
pariter ſibi ſeu hũc rapiens:ſeu il/
lũ adducens ſiqdẽ domeſticus eſt
⁊ notus in pallatio.nec veretur re
pulſam.ſʒ q̊ttidie videt faciẽ pr̃is
eiꝰ. Hucuſq; Bern. Uides qᷓ; fide-
liter ang eli nr̃i ſeruiunt nobis.iõ
quottidie debemꝰ? eos reuerere:

laudare: honoꝛare:grãs agere: et

in eoꝝ pñ̃ftia ꝗ ſꝑ nobis aſſunt: nil
illicitũ vel turpe cogitare: dicere

vel oꝑpari debemꝰ. Uñ Bern. ſup

illð. Angelis ſuis ðs mandauit de

te.vt cuſtodiant te in om̃ibus vijs

tuis.Quantũ tibi debet h̊ verbuʒ
conferre reuerentiã deuotionem
⁊2 fiduciam. OPꝛimũ pꝛo pꝛeſentia.
Scöm pꝛo beniuolentia. Lertiuʒ
ꝓ cuſtodia.CLaute igrt ambula vbi
aſſunt angeli in oibus vijs ſic man
datum eſt eis. Lu ergo non aude/
as eos pꝛeſente quod me vidente

non auderes. Hos autem non de

bemus eſſe ingrati illis q ðᷣ0o cum
tanta charitate obediũt: et nobis
in tanta neceſſitate ſubueniũt.Si/
mus ergo deuoti.

Johannis. vv. La. XXXVIII
DODon mireris ſi ex verbis et

n fcetis nr̃is aliquando ſcan-

dala oꝛiant᷑: quãtũcũq; bñ
et fideliter fiant cum ipſi vomino

NQDus aliqui ex verbis dñi ſcan/
dali ʒati ſunt. Math. xv. Mar. vij

fo xxvi
qui errare nõ poterat:pluries cò/
tigetit idem. Dum enim quadam
vice phariſei interrogarent domi
num.quare diſcipuli non lauabãt
manus quando manducabant.Do
minus dure reſpondit eis: incre/
pando eos ꝙ exterioꝛem mundici

am non interioꝛem querebant.de

quo illi ſcandaliſati ſum:ſed domi
nus non curauit. Alia vice dũ do/
minus ſpſritualia in ſynagoga do
cet.aliqui ex diſcipulis eius tanq;
carnales non intellexerunt ⁊ receſ
ſerunt nec de hoc etiam curauit:ſʒ
ad duodecim diſcipulos ait. Nun
quid et vos vultis abire:? Cui pe
trus pꝛo ſe ⁊ alijs reſpondit. Dñe
ad quem ibimus verba vite eter/
ne habes? Conſidera em̃ in pᷣdictii
⁊ alijs ſimilibus:quõ publice loq/
batur.⁊ docebat veritatẽ: de ſcan
dalo pꝛauoꝛum non curans. No/
ta hic etiam plura. Pꝛimo ꝙ pꝛo/

pter alterius ſcandalum non debe

mus recedere a veritate iuſticie.

Secundo quia de interioꝛi mundi
cia magis qᷓ; de exterioꝛi honeſta

te curare debemus. Quoddomi/

nus alibi dicit apertiꝰ:ſcilicet Lu.
xj.Tertio quia ſpiritualiter viue
re debemus:ita ꝙ verba domini
non videantur nobis extranea:ſi⸗
cut illis diſcipulis qui receſſerunt:
ſed potius cognoſcamus lpſa eſſe
vite eterne vt ſimul cum duode⸗
cim diſcipulis ipſuʒ imitemur per
fecte. s
Der retributione relinquenti⸗
um omnia Lhꝛiſti ſequentin. Ma⸗/
thei.xix. Marci.x. Luee.xvii.
c

2=ð . 4 2 6
3 „ *
1 7 .Sð * „ * *
.
* *
. 5 . =W
.
= . . Z . 4 *
4
4 * .
* .

Uum fidel ⁊ pꝛudẽs diſcipu
lus ſymõ perr qreret a do
mino ꝓ ſe ⁊ alijs ſocijs ̊ re
butõe ipoꝛum:rñdit dñs ieſus ĩiter
alia:ꝙ oẽs ꝗ tꝑalia dimittũt ⁊ eũ
ſequũt᷑:cẽtuplu accipiẽt ĩ ̊ mũdo

⁊ vitã eł᷑nã i futuro. Nota bñ bhãc

retributõʒ ⁊ gaude gaudio mag ⁊

laudes ⁊ grãs referas ðo:q ad ta

lem negociatõʒ te adduxit:vt ma/

nualit᷑ de vno recipias centũ:⁊ ni

hilominꝰ poſtea vitã eternã. h̊ aũt
centuplũ ſpũaliũ aut tꝑaliũ vł coꝛ
poꝛaliũ eſt ↄſolatio iternaꝝ dele/
ctationũ ⁊ vᷣtutũ:qͥs ꝑ experiẽtiaʒ
ↄgſcimꝰ.nõ ꝑ doctrinã.Cũ em̃ aĩa
uiſtat odoꝛẽ p auꝑtatis: nitoꝛẽ ca

ititatis ⁊ patie:ceterarũq; vᷣtutuʒ

ſapoꝛẽ et delectat᷑ ĩ eis:nõne cẽtu/
plü tibi recepiſſe videt᷑: Et ſi vlte/
riꝰaſcẽdit vt recipiat viſitatõʒ ſpõ
ñ:eiuſq; pñtia delectet ⁊ gioꝛiet᷑:
nõne tũc recipit pluſq;ᷓ millecuplũ
oĩm q̃ dimiſit pꝛo deo.Ergo verũ

eſt qð loꝗt᷑ vitas:nõ fallit quin c⸗
tuplũ ĩ ̊ mũdo recipiat:nõ tm̃ ſel:
6 pluries. Uñ afficit ita aia ex tali

guſtu ⁊ accẽdit᷑.ꝙ nõ ſolũ id qð di
miſit:ſʒ etiã totũ maundũ arbitret
vt ſtercoꝛa:vt ſpõſũ ſuũ lucriface/
re poſſit:⁊ paꝝ ſibi feciſſe videtur

Unñ be. Bern. Dic aliqs ſecularis.

O ñde mihi cẽtuplũ qð pmittis et
libens vniuerſa relinq. Ut qd oſtẽ
dã: Fides nõ hʒ meritũ:cui huʒma
na rõ pᷣbet experimentum. Deficit
ſcrutans ſcrutinio. HNiſi credideriſ
nõ itelliges mana abſcõditũ qð in
apocalypſi victoꝛi pmittit᷑:et no/
mẽ nouũ qð nemo ſcit niſi qui acci
pit.An nõ deniq; poſſidet oĩa cui

oĩa coopant ĩ bonũ An no centu
plũ bʒ oĩm ꝗ replet ſpũſctõ.⁊ qui

xpᷣm bʒ ĩ pectoꝛe: Noõne lõge pluſ
qᷓ; tẽpiũ viſitatio ſpũſſctĩ eñ ⁊ pꝛe

ſentia xp̃ᷣi. Quam mag multitudo

dulcedinis tue dñe:quã abſcondi/

ſti timẽtibꝰte. Oerfeciſti eis ꝗ ſpe
rant ite. Hoc g cẽtuplũ adoptatio

filioꝝ eſt gloꝛia ↄſcie regnu vi qð
ĩtra nos eſt:nõ eſca:nõ potus ſʒ iu

2

utionibꝰ. Pec eſt illa pax quam

xpᷣs ſuis reliꝗt diſcipul qᷓ ſuppetat
oẽm ſenſũ:cui om̃e ↄcupitũ ĩ mun

do nõ p̃t ↄpari:quãꝗ exptus nouit⸗

inexptus igꝛat:quã nemo ſcit niſi

qui accipit. Tete mur ? regtiemur

deo quo ad centuplũ recipiendum

Qualiter dñs ĩjeſi

—

vocati ſumus. Hucuſq; Bernar.

xpᷣo Math. xvj. Mar. viij. Lu. ix.
v in ptes ceſaree philippi:q̃
fſiuit a diſcipul: qd de ipfo
hoĩes dicerẽt.⁊ qd ſentirẽt ipſi de
ipo et de alijs. Quidã aut reſpon
derũt ſic:alij vero ſic ⁊c. Petrꝰ qt

ꝓ le ⁊ p alijs dixit. Tu es xpᷣs filiꝰ
dei viui.Et xpᷣs ad eũ: Tu es Pe⸗
trus et ſuꝑ hanc petramedificabo
eccleſiã meã.Luũc dedit ei ꝓ ſe ſuii
q; ſucceſſoꝛibꝰclaues regni celoꝛũ
ſcʒ ptatem ligandi ſuꝑ terraʒ ⁊ ſol

uendi.Cõſpice eum ⁊ ipᷣos vtõ. t

nota ꝙ quẽ petrum nũc xp̃s voca

uerat peꝝ poſt vocauit ſathanam
eo ꝙ; pꝛopt᷑ amoꝛẽ carnalẽ quẽ ipᷣe
petrꝰbabebat ad xpm: diſuaſit ei

ſticia pax ⁊ gandiũ i ſpſctõ. Sane
Banaien ti ĩ ſpe gloꝛie:ſʒ ĩi retri

peche r
ane
diſcipulis quid homies dicerẽt de
Evnitẽs dñs ieſus La.XxI.·
Aerrienh

“

düen

iie

erciti

.
en
14

seſt
fioſam

liaslo⸗
foture.

ſaugvi
ipei
ſilti⸗

ſpiͤſſcis
fitepf
evsdi
giißne
lenmi
ſo vie⸗
bereße
guiome
Quo
tbuseie

Der,
depotk,

gene
Useinn

eal

licctt
Cſtevdi
ſeheme

uröten

elögege

tichige

mülinc

zabſconc⸗
niegſe
igdotnte
fegnudich
Potrsg
üſc e
Niehiten
ar gn

läſpen
Upitüi rnuan

ſPtes non

cnoſat i

irtiſen
feciptendin.

e Denn.

s beſnii
dieefinqe

tepbitppii

glde 0
fririodde
jaitreſgeon

le delr

neslpeſfi⸗
Tues do.

meffich

Keigen

egn cou
enezt
ſos nͤl
Aps rolt/
1 latbemn
galeheht
ilgeltai

4

e haboꝛ. X

Mar. xj. Tu. ix.

* H „ Y/ „ —
NLa. xli xlii xliii 7

de paſſione ſua vt nõ fieret. Et tu
djſi excẽplo cẽs habeas ꝓ aduerſa
rijs qui ꝓ coꝛꝑali alleuiatõe ab ex
ercitio bono ſpũali te volunt ⁊ c.

De tranffiguratõe dñi in mon/
atth.xvij. Mar. ix
Blumẽs dfs ieſus tres ex

diſcipulis ſuis: aſcendit in

maontẽ thaboꝛ: ⁊ traſfigura
tus eſt añ eos:oſtendẽs ſe risglo
rioſum:veneruntq; moyſes ⁊ He

lias loqntes cũ eo de paſſione ſua

futura.Dicebãt auũt ei.Dñe nõ ex/
pedit vt moꝛiariſ:qꝛ vna gutta tui
ſanguis redimeret totũ mundum

ODmuws auũt dicebat. Bonꝰ paſtoꝛ ani

mhã ſuã ponit pꝛo onibus ſuis: ſic

et me optet facere. Affuit etiã ibi
ſpũſſcũs in ſpecie nubis lucide.Af

fuit ⁊ pr̃ in voce dicẽs. Hic ẽ filiꝰ
meus dilectus in q̊ mihi compla/
cui ipᷣm audite.Diſcipuli aũt ceci/
derunt ĩ terrã ⁊ cũ excitati fuiſſẽt

nõ viderunt niſi ſolũ ieſũ.Cõſpice
bene pᷣdicta ⁊ te pᷣſentem exbibe:
gquia magnifſica ſunt.
Qualiter dñs ieſus duabus vi-
cibus eiecit ementes ⁊ vendentes

de templo. Johan. xj. Math. xxj
. Ca.X.II
Uabus vicibꝰ eiecit dñs vẽ

v dentes ⁊ ementes de tẽplo
gqgqgͤ inter ei mag miracula
deputatf Nã licet e alias vilipẽ/
derent:tunc tñ eum fugerũt. Et qᷓ;
uis eẽnt miti:nõ ſe defenderũt:ſed

ipᷣe ſolus cũ ꝗpuſdã funiculis oẽs
eiecit.Et h̊ ideocz ſe eis terribilẽ
oſteudit in facie. Accẽſus em̃ ʒelo
vehementi. eo ꝙ pr ſous ſic ĩvono

rabat᷑ ab illis: maxĩe in loco vbi
magis honoꝛari deberet:fec ipᷣaſ
eiectões. Lõſpice ipᷣm bene ⁊ com
patere:qꝛ etiã ipe cõpaſſiõe dolo/
ris plenus eſt. Ac nibilominus ti-
me.Nos em̃ ꝗĩ tẽplo dei ſumꝰ de

I ſpẽali eiꝰ ⁊ magna gra deputati:ſi

ſecularibus negocijs:vt ipi facie/
bant:nos iplicemꝰcũ ad laudẽ dei
ſꝑ debeamus itendere: merito ab
eo eiectionẽ ⁊ ĩdignatõʒ eiꝰ time/
re poſſumꝰ⁊ debemꝰ. Si g nõ vis
iſto tioꝛe vexari.nulla rõne nego
cijs ſecłaribꝰte audeas iplicare.
De pꝛobatica piſcina. Johã.v.
Rat in hierlm q̃ Ca.XLIIi
e dã aquaꝝ cõgregatio: in qᷓ
lauabant oues de quibus
fiebant ſacrificia. In eadẽ ðꝛ fuiſ/
ſe lignũ crucis. Quolibet aũt qno

ſemel cũ aqua comonebat᷑ ab an/

gelo:ſanabat᷑ aligꝗs ĩfirm.ſ.ꝗ pꝛi
mus deſcendebat in aquã poſt ei
ab angelo motionẽ. Uñ multi ifir
mi ꝓpt᷑ ea iuxta eã moꝛabant᷑ con
tinue.Erat aũt quidã ĩfirmꝰiacens
i grabato paliticus ꝑ triginta an/
nos hucꝙ ieſus qͥdã die ſabbati ſa
nauit.Cõſpice bñ ipᷣm tũc ĩfirmum
euntẽ ⁊ loquenteʒ moꝛe ſolito.In
B aũt facto nota tria. Pꝛimũ eſt:
ꝙ ſic h̊ dñs reqſiuit ifirmũ ſi vel/
let ſanari ita inexcuſabiles ſt pec/
catoꝛes nõ ↄſentiẽtes volũtati di
uine et ſue ſaluti.qꝛ ſᷣm Aug.Qui
creauit te ſine te nõ iuſtificabit te
ſine te. Zcoͤm:qꝛ multũ cauere de
bemꝰ:ne relabamur in petin quia
ſi ſanati recidiuamꝰ. digne nri cri/
minis magnitudo acriꝰ punietur.
Siẽ buic dñs dixit.Uade ⁊ ia am/
e ii;

plius noli peccare: ne deterius ti/
bi aligd ↄtingat.Tertiũ eſt qꝗꝛ ma
ligni de om̃ipusperduut: ſic bo/
ni de omnibus lucrant᷑. Nam cum
cũ hic liberatus poꝛtaret grabatũ
ſuũ:⁊ diceret᷑ ei a iudeis ꝙ non li/
cebat die ſabbati:ipᷣe reſpondit:
Qui me ſanũ fecit ille mihi dixit.
Tolle grabatũ tuũ ⁊ ambula. Illi
ãt dixerunt. Quis eſt ille ꝗ dixit ti
bi: tolle grabatũ tuũ ⁊c. Non em

diceb ant: Quis eſt ille ꝗ te ſanum

fecit.Et ſic accipiebant qð poſſent
repᷣhendere.nõ quod poterãt lau
dare. Si curiales ⁊ carnales homi
nes in malã iudicant ptem:frequẽ

ter qͥ vident.⁊ quaſi de oĩbꝰ ꝑdũt

Spualr aũt viuentes oĩa referũt

in laudem dei.ſiue ſit ꝓſpitas:ſiue

ſit aduerſitas: et nõ dubitãt quin

oĩia recte fiant domio cuncta recte

opante vel iuſte ꝑꝓmittente: et oĩa
in bonã ꝑtem interpᷣtant᷑ iuxta do
ctrinã bea. Bern. CLaue aliene con
uerſatiõis eſſe aut curioſus explo

ratoꝛ:aut temerarius iudex:etiaʒ

ſi perperã quid actũ depꝛehende/
ris. Nec ſic indices ꝓximũ:ſʒ ma/
is excuſa.Excuſa intentõʒ ſi opꝰ
nõ potes:puta igzantid:puta ſur/
ręeptõʒ: puta caſum:ꝙ ſi oẽm diſſi
mulatõʒ certitudo rei recuſat.ſua
de n hilominus tibi et dicito apð
temetip̃m vehemẽs nimis fuit ten
tatio:ꝗd feciſſet de me ſi ĩ me acce
piſſet prãtem? Hucuſq; Bernar.
nõ ant de oibus lucranf ſpũa/
les.etiã de ſuis ⁊ alienis peccatis
de rebꝰnociuis:⁊ de dyaboli o/
peribꝰoſtedit Bern. Dyabolꝰ?eiuſ
q; latellites:cũ malig ſit ſx eoꝛum

Sarse

intentio: nocere gꝗdem ſꝑ cupiunt
ſʒ bonis emulatoꝛibꝰꝗbꝰðꝛ.Et ꝗs
eſt qui vobis noceat ſi boni emu⸗

latoꝛes fueritis abſit vt poſſint.

Magis etiã volentes cooꝑpantur

in bonũ bonis. Hucuſq; Bernar.
Lauant em̃ manus ſuas ĩ ſanguie
pctõꝛis. Si ꝙ ſpũalis ⁊ oĩa tibi in
bonũ cedent.Et valet hmõi ↄſide/
ratio ad tolerantiã tribuiationuʒ
⁊2 tentationũ:⁊ ad animi quietem.
Nam per hmõi ↄtinuũ exercitiuʒ
poſſet ꝗs venire ad tantã aie tran
quilitatẽ.ꝙ vix vel raro de aliqua
re turbaret. Unde etiã ſcriptũ eſt.
Nõ oↄtriſtabit iuſtũ ꝗcꝗd ei ac. ?vc.
Quõ diſcipuli domini vellebt·
ſpicas ppt᷑ famẽ ⁊ fricabãt mabꝰ
Ca. XLIIII
Iſcipuli domini ieſu qdam
d die ſabbati vellebãt ſpiccoas
eſurienteſ:nõ habentes vñ
ꝓcurarent qð manducarent. Ibãt
ꝓ agros:et vellentes ſpicas frica/
bant manibꝰ⁊ comedebant. Reb5-⸗
hendebant᷑ aũt a phariſeis dicen
tibus.nõ licet h̊ͥ facere die ſabbati
Dominus aũt defendebat eos: et
multa talia faciebat in die ſabba⸗
ti dominus.vt ſupꝛa dixi.vt deha
benti manũ arida ſanato. Intuere

Lu. vj. Math.xij.

igit᷑ diſcipłos et cõpatere eis i tan

ta neceſſitat e ↄſtitutos:qᷓ;uis gau
dentes hoc ipſi facerent ob paup.f
tatis amoꝛẽ quẽ ante oẽs virtutes

et beatitudines cõmẽdauerat eis

mgr̃ eoꝝ et dominꝰ: Quid tamen

eſt cogitare pᷣncipes mundi pᷣſente
oĩim ↄditoꝛe ad tantam pauptatẽ

redactos:vt tali pabulo moꝛe aia

liũ oꝑteret eos ſuſtẽtari: Aſpicie/

4

““

lenerrin
min? go

iimult
epoſſun

ls relue
oſtendik.
poꝛiolg
lascüſu
biliappe

oſen

üliirer

ribus pe

nmniit ind
liio nund
(oſitn

Häregen

1

dem

tbe

lerer
le n
keſeniz
ſicid
oad de
nol⸗
Gaide
Marigo
hdge

net
e

oni end
Nt poli.

toODnon
Benon .—
giſange.
olatſdin

pmnöſgſicto⸗

Pnistn;
nicgielen.

geſcin
nigienen,
odetia

ſciptie
Nleiac A ,
ivelebꝛit.

—

a. xlv 7 xlvi Fo.

bat eos dñs ⁊ cõpatiebat᷑ eis: qꝛ
tenerrime diligebat eos ſʒ nibilo
minꝰ gaudebat: tã ppt᷑ eos quos
1B muſtũ mereri ſciebat: q; ꝓpter
nos ꝗbꝰrelinqbant exẽplum. In h
em̃ exẽplo ad młitas vᷣtutes ꝓfice/
re poſſumꝰ. Nã h; mirablr pauꝑ/
tas relucet. Põpa mũdi ↄtẽnẽda
oſtendit᷑:ſumptuoſa cibaria et ſa/

poꝛioſa deſtruũtur: ⁊ gule voꝛaci

tas cũ ſua turpi fetoſitate ⁊ ĩſatia

bili appetitu totaliter euacuatur.

Tu hoc aiatus exẽplo:totis vi/
ribus pauꝑtatẽ ãplectere:q ſic eni
tuit in dño ⁊ ĩ dña mr̃e eiꝰ:⁊ pꝛefa
tis mundi pᷣncipibus:⁊ oibꝰꝗ ꝑfe/

cte xpᷣm imitari voluerũt:⁊ pauꝑ⸗/

bätmab

ANIIIH
fieſtadan
ſebätſigs

bentest
grent i
hicas ſfich

bant.eſ'’;

fiſeisditen
die ſobbeti

ebateos: ia

dielobbe⸗
it gtdeht
1o. Itnere

eeisin

izuis gan
ob ponp/

piritg

veret eis
gid tamen
pauptale
moꝛeal

tatẽ coꝛdis dico:nõ tm̃ ĩ exterioꝛi /-

bus. Nã vᷣtutes i aĩa collaudande
ſunt. auptas em̃ ſᷣm Bernardũ

nõ reputat᷑ tus: ſed paupertatis

amoꝛ. Amieitia paupeꝝ regũ ami

cos ↄſtituit:amoꝛ paupꝑtatiſ regeſ

Nã regnũ celoꝝ paupeꝝ ẽ. Gtũs
ꝗ poſtea nõ abiit qͥ poſſeſſa onerãt
amata ĩqnãt:amiſſa cruciant.
De miniſterio marthe et marie
Um qdã vice dñs ieſus ĩ be/
c thanidi iret ad domum Mar
tfhe et marie:illi toto affectu

diligẽter reuerẽter ⁊ multũ alacri-/

ter ſuſceperũt eundẽ et martba q/
dẽ ſoꝛoꝛ maioꝛ ſtatim ſe pauit ad

refectõʒ: ⁊ honoꝛabilẽ aduentum

ieſũ cũ diſcipulis pcurauit.maria
vo ad pedes dñi ſe poſuit:⁊ domi
nus nolẽs eẽ ocioſus moꝛe ſuo lo

Obat vᷣba vite eterne. Ip̃a vero

maria oculis auribꝰin eũ ĩ cẽta io/
cundat᷑ in verbis eiꝰ vltra qᷓ; dici

xxviii

poſſet:nec quicq; alið cogitabat.
Martha vᷣo moleſte ̊ tulit ⁊ a do
mino cõpelliad laboꝛandũ ſecum
miĩſterio poſtulauit:ſʒ ſniam ↄriã
repoꝛtauit: ⁊ mariã optimã ptem
elegiſſe audiuit. Mariavᷣo qͥ ĩ ver
bis dñi geſcebat ad clamoꝛẽ ſoꝛo⸗/
ris qᷓſ a ſomno euigilãs de ſua co⸗
mite timuit:⁊ facie iclinata ad ter
rã ſiluit.ſʒ pꝰ dñi refectõʒ ſecurius
7 iocundius ſedit. Conſpice bñ do
minũ ĩgrediẽtẽ ⁊ illas q; letiſſime
ſuſcipiẽtes.⁊ deinceps alia ĩ pᷣdi⸗
ctis eoꝝ actibꝰqꝛ pulcerria ſunt.
De diſtinctöe contemplationũ.
Cire vo debes La.XLVI
pꝑpiſtas duas ſoꝛoꝛes di/
cuũt icti d uplicẽ vitã intelli /
gi. ſ. actiuã et ↄtẽplatiuõ:⁊ fᷣm hãc
duplicẽ vitã continue viuere nos
optet.Uita actiua dengnat ꝑ marx
tha:ↄtẽplatiua ꝑ mariã. Sed acti
ue ſunt ꝑtes due.pᷣma eſt quaʒ ꝗs
exercet ad ſuã pᷣncipalẽ vtilitatem
coꝛrigẽdo emẽdãdo ſe a vicijs: et
