veddidero. ¶ Auguſtinꝰ in epla. Si vis eſſe mercatoꝛ optimꝰ
fenerato? egregius: da qd non potes retinere: vt recipias qᷣd
non poteris amittere da modicum: vt tecipias centuplum.
da tempor alem poſſeſſionem: vt conſequaris etern am here⸗
Ditatem. ¶ Ambroſius de officijs. Beatus plane de cuiuis dol.

mo nunqm̃ vacuoſum pauper exiuitneq; enim quiſquam

magis beatus:qin qui intelligit ſuper pauperis neceſſitatem
et infirmi atq; inopis erumnam. ¶ Ambroſiuus ſuper Beati
immaculati. Ille intelligit ſuꝑer pauperemqui largitur pau
peri. Nam quid prodeſt meſereri p auperis: niſi alimoniam
eidem largiaris? ¶ Hieronimus in epyſtola. Sunt qui pau⸗
peribus parum tribuunt:vt amplius accipiant: que magis
venatio applicanda eſt: qim elemoſina. melius enim eſt non

Habere quod tribuas:qin imprudenter petè quod deſideras

¶ Hieronimus in epyſtola. Pars ſacrilegi:eſt rem pauperũ
dare non pauperibolaudent te eſurientiũ viſcera:non ructu⸗
antium opulenta conuicia. ¶ Gregoꝛiꝰ in moꝛalibus. Mun⸗
dari prius debet animus qui elemoſinaʒ; prebetquia omne

ꝗd datur deo: ex dantis mente penſat᷑a ab omnipotenti deo
munus ex manu non acipitur:quod coꝛde obligato in ma⸗

licia offertur. ¶ Gregoeius in paſtoali. Tot pene quotidie

diuites perimunt: quot moꝛientium pauperum apud ſe ſub /
ſidia abſcondunt. Nam cum quelibet neceſſaria indigentibꝰ-
miniſtramnis: ſua illis reddimus:non noſtra largimus. ¶ Io
hannes chriſoſtomus ſuper Matheiim. Si indifferenter om
nes omnibũus dederimus: ſemper miſerebuntur. Si autem di

ſcutere ceperimus: nunquam miſericoꝛdiam preſtabimus

Vguſtinus in enchiridion. Qui oꝛ dinate vult daaer ln

dare. Eiſt enim elemoſina opus miſericoꝛdie veriſſi⸗

lene
oloca)
velina
tor non
ſur toel
norte
bunus⸗
gluscg
exparndt
Blams
pauer⸗
Caplas
Vtacer
ſec⸗
oda
Husin
ppeen⸗
vguer
ſtiimn

uim vit
Hloquer
Wap
led
hemi
deſec
dica::
etxr⸗
i teth
moner.
fſntehe
Wces.
dſen
wo
ſcee⸗

4

(A

Kl D

nſbizne
Wpiſt⸗
dtunqnnn
Aldennt
Aguſtin
ſeplrpe⸗
tmnepel
Ktpune
rſirmonön⸗
riſnudank
lrgtanit
alirmibidn
ando ben
catwoptjnl
tecipias
centuplun⸗
emnam her
e decuins
im quiſqur
s nereſſtitn

Sapet bei

rgturpin
Aimoan
RR
d gem
s enimetie
ird din
ſiem paumi
et on tuch

iibas iNn

gli oinn »
ſer in nd
re guotion
pd ſe
aindigen
jfemon

Sumd
Mmnu.

Idem. Que ſtulticia eſt illic relinquere vnde exiturus es: 6&
uluc non premittere ꝗ iturus es illic ergo ſubſtantiam tuã

colloca vbi patriam habes. ¶ Chriſoſtomus. Melius ſeruat

pecumia que in dextera pauperis collocatur:hanc calumni⸗
atoꝛ non extoquet: inmidus non criminatur:latro nõ aufert:
fur nocturnus non diripiet: ſeruus fugam meditans non in⸗

uadit ſed ſemper el tuta: ſemper integra:ſemper ſalua.¶ Ra

bianus. Nil plus valet curationi anime: ꝙ elemoſinarũ lar⸗
gitas quia fruſtra pro peccatis rogatur: cum manus ad dei

expandit: ꝗᷓ has ad pauperes non extendit ¶ Petrus rauẽna
Manus pauperis: eſt gazophilacium chriſti. vnde quicqd
pauper accipit: chriſtꝰ acceptat. Da ergo pauperi terram vt

accipias celum· da nummum vt accipias regnũda micam:
vt accipias totum. ¶ Leo papa in ſermone Da ꝗd accipias:

ſere d metas: ſperge quod colligas. qrmmuis non habeas niſi

* „

quod acceperis: non potes habere niſi quod dederis. ¶ Vale
rius in ſermone. In faciendis elemoſinis: non eſt cuiuſ. quã

accipienda perſona: nec habendum elec tionis iudiciumꝗa
res que neceſſitati ſeruit: erogationis oedinem non requirit ·

vbi imminebit neceſſitas: non opus eſt vt ꝓſonas diſcutias:
¶ De Eloquentia. ¶ Qapitulum.lxxx-:

cundiam percipit: ſi ſinuim coꝛdis per recte viuendi
ſudia extenditnec loquentẽ conſcientia prepedit:
cum vita linguam antecedit. ¶ Caſſiodorꝰ? ſuper pſalmiſtã.

HBloquens eſt ille:qui ſcit parua ſubmiſſe:media temporate

magvna gaudenter dicere: qui ſcit inuenire preclare:magnift
ce diſponere: apte a figurate variare. Idem. Bonꝰ doctoꝛ pro⸗
Pemiatur apte: narrat apte: arguit acriter: onat excelſe:docet
delectat & afficit ¶ Iſidorus. Sepe reperitur ſimplicitas veri
dica: a falſitas compoſita que hominem ſuis erroꝛibo allicit:

et per lingue oꝛnamenta laqueos dulces aſpergit. ¶ Tulliiis

in rethorica. Vicioſum eſt in re ſeuera:delicatum inferre ſer

monem. ¶ ITullius. Eloquentia eſt ydoneoum verborum 2

ſentenciarum ad pronunciationem accomodatio:continens
voces:vultus geſtus: moderatõnem cũ venuſtate. ¶ Seneca
de ſentencus oatozum. Inquirenti quidam: qmodo optime
poſſit diſcere: Seneca reſpondit. Si nihil dixeris:niſi qd bene
ſcieris. Epyſcopus vbi prelatus · äl
¶ De Erroe- ¶ Capiim lxxxj:
Vguſtinus in epiſtola Diligendi ſunt homines vt
eoꝛũ non diligant᷑ ertes. ¶ Augꝰ. Nõnullis errare
pfuit aliquando:ſed in via pedum:non in via moꝛũ
¶ Ambroſius. Rihil grauius qim errantem adeo deſeri: vt ſe

Regoꝛius in moꝛ libus. Ille enim bene loquendi fa⸗

—

W.”ð

veuocare nõ poſſit. ¶ Gregoius in moꝛalibus. Nonnulli dũ
pPlus exquirunt contemplando qim̃ capiunt ſed vſq; ad per
uerſa dogmata erumpũt dum veritatis diſcipuli eſſe hu/
militer negligunt: magiſtri erroꝛum fiunt. ¶ Seneca in pro⸗
uerbus. Bonus animus nunqꝙ erranti obſequiũ accomodat

¶ De Euchariſtia. Cuaphin.kxxxif.

— diana medicina dominici coꝛporis debet ſeperare
¶ Auguſtinus. Quotidie euchariſtie ↄmunionem percipere

nec laudo:nec vitupero: omnibus tamen dominicis diebus

ſuadeo && Hortoꝛ: ſi tamen mens ſine voluntate peccandi ſit.
¶ Ambroſius. Vide quid agas ſacerdos: ne februẽti manu
copus chriſti attingas. ꝓrius curare: vt miniſtrare poſſis.
Verſus. Tangere qui gaudes: meretricem qualiter audes.
Palmis pollutis: copus tractare ſalutis. ¶ Ambroſius. Si
quotienſcunq; effunditur ſanguis in remiſſiõe: peccatoꝛum
de beo ſemper illũ accipere: vt ſemper mihi pecata dimittan⸗
turqui ſemper pecco:ſemper debeo habere medicinam. Idem

Qui vulnus habet.ſemper medicinam requirit. Vulnus eſt

quia ſub peccato ſumus. Medicina eſt:celeſte e venerabile
ſacramentum.¶Hieronimus ſuper ucam. Merito noſtre
reconciliationis cauſa:hoc ſacrificium conſtitutum eſt · vt ſi
ſacrificii precepta contempſeris: ſacrificij remedium ſentire

non poteris. ¶ Gregoꝛius in omelia. Cibus dulcis eſt coꝛpꝰ
et ſanguis chriſti: qͥ judas accepit indignus. ¶ Bernardus

in epvyſtola. Sacramentũ dei altiſſimi ſuſcipiendum eſłnon
diſcutiendum venerandum:non dijudicandum fide ſortitũ:
non innatum traditione ſanxitum: non ratione inuentum-
¶ lobhannes chriſoſtomus ſuper Matheũ. Sicut coꝛpor alis
cibus: cũ ventrem inuenerit aduerſis humoꝛibus occupatũ
amplius ledit: magis nocet:& nullum preſtat auxiliumita
et iſte ſpiritualis cibus:ſi aliquem reperit malignitate pollu
tum:magis eum perditnon ſua natura:ſed accipientis vicio
¶ Iſidorus de ſummo bono.Qui ſcelerate viuunt in eccleſia
et communicare nõ deſinunt: putantes ſe tali communione
mundari: diſcant nihil ad emendationem proficere.¶ Remi
gius in gloſa. Ve tradentibo chriſtum ad crucifigẽdum:ſed
ve cũ maligna ↄſcientia ſub ſacramento ſumentibo illũ. etſi
non tradant iudeis ad crucifigendũ:tradunt ipᷣm tñ mẽbris

Regoꝛius in moꝛalibo Exigimus ꝗd veſtro debetur
odiniſed non impendimus qd ſubiectoꝛũ debemꝰ

guſtinus ad Ianuariũ. Peccata ſi non tanta ſunt
vt excomunicandus quiſq; iudicet᷑ non ſe a quoti

inimici ad ſumendu: ¶ De Exactione. ((Ca. xxxxiij·

coꝛdi. ¶ Chriſoſtomus ſuꝑ Matheũ. Non gaudent

ntrtites
pere⸗ ploe
ttem pe
cgvirere
ſlumina
pietaſyn
Vbimalm

Deß.

Odorus dr

zdhibitac
nimeſte
Lecins0
(xereltatia
magis in
aſſiduus
dare nolue
Peuentiu
ſinepruden
ſineſcentia

Derr iphi
pro ſuis vot
igeres
udicd ed
(De

iſepiunt
mmuumqu
1 Ans not
Adeitttur
temmonſ⸗
fachemch
deſendire
moraltb
ccatu
conuia

i defen
onis el

martires quando ex illis pecunis honoantur: in quib; pau
peres ploꝛant.¶ Iſidorus de ſummo bono. Magnum ſcelus
eſt rem pauperũ preſtare diuitibiis & de ſi umptibo inopum
acquirere fauoes potentum. Arenti terre aquam tollere: G
fliimina que non indigent irrigare ¶ Qucanus. Nulla fides
Pietaſq; viris qui caſtra ſequunt᷑: venaleſq; manus ſibi vas
vbi maxima merces-
¶ De Exercitatione aucétozitates. G Caplim lxxxxinj⸗
Sidorus de ſummo bono. Cũ ſit vtilis ad inſtruẽdum lectio
adhibita collatione maioꝛem intelligentiam prebet. Melius
enim eſt conferre ꝙ; legere collocatio docilitatẽ facit. ¶ Ve⸗
gecius. Omnes arxtes:ommac; opera quotidiano vſu & iugi
exercitatione proficiunt:quod ſi in paruis verũ eſt:quanto
magis in maximis decet cuſtodiri. ¶ ¶ulliꝰ. Exercitatio eſt:
aſſiduus vſiuis ⁊ conſuetudo. ¶ Seneca. ſi in ipſa re trepi⸗
dare nolueris:an rem exerceas: ¶ Boeciꝰ de diſciplina. Sicut
Prudentia ſine iuſticia parum vel nihil prodeſi:iuſticia vero
ſine prudentia multum ſic ſine vſu ſcientia parum:vſus aũt
ſine ſcientia multum.
¶ De Excõmunicatione. CapitulumIxxxv-
. Vguſtinus in ſermone. Nos a ↄmuniõe quemqimm̃
probhibere poſſumus:qimmuis hec ꝓhibitio nõ dicta
t motalis:ſed medicinalis.¶ Cregoeius in omelia
Sic vt ipſa ligandi ac ſoluendi poteſtate ſe priuet: qui hanc
pro ſuis voluptatibus: a pro ſubiectoꝛum moꝛibus exercet
¶ Origenes ſuper leuitiẽ. Interdum fit: vt aliquis non recto
iudicio eoꝛum qui preſunt: eccleſie depellat᷑: & foꝛas mittatur
((¶ De Excuſatione (Capitulum Ixxxvi.
Vguſtinus de ſermone.Qepiſti nõ defendere pecca⸗
tum tuum:iam inchoaſti iuſticiam. ¶ Auguſtinus
Deſinunt eſſe peccata: que ꝓpter grauioꝛa vitanda
ſuſcipiuntur. Sicut enim in rebus vtilibus non vocatur da⸗
mnum:quod propter maius lucrum amittitur: ſic a in rebo
ſanctis non vocatur peccatum cum ad mittitur: ne grauius
admittetur. ¶ Hieronimus. Multitudo ſocioꝛzumimpun ita
tem non facit criminum. ¶ Hieronimus in epyſtola. Nõ eſt
facile malũ de perfecta etate credendum:quaʒ vita preterita
defendit & honozat vocabulum dignitatis. ¶ Gregoꝛius in
moꝛalibus. Vſitatum generis humani vicium eſt iterando
peccatum committere: & commiſſum negando abſcondere:
ett conuictum defendendo excuſare. ¶ Gregoꝛiꝰ in libro mo⸗
ralium. Peccatũ peccato addit: qui culpe quã fecit: patroci⸗
nia defenſionis adiungit. ¶ Bernardus. Caue aliene conuer
ſationis eſſe:aut curioſus exploꝛatoꝛ: aut temerarius iudex-

¶ Iſidorus. Qu amuis vera ſint: credenda non ſunt. niſi que
certis indicus oprobantur:niſi que manifeſto examine con⸗
uincimntur: niſi que oꝛdine iudiciario publicantur non enim
qui accuſatur ſed qui conuin citur reus eſt. ¶ Seneca. Nullũ
putaueris locum ſine teſte excuſatoꝛem querere:vicium eſt:
non poſſe pretenditur: ſed nolle in cauſa eſt. Obmitte excu/
ſationem-nemo peccat inuitus omne peccatiim volütarium
eſt. ¶ Seneca. Puerum etas excuſ. at: feminam ſexꝰ: extran eũ
libertas:domeſticum familiaritas
N¶ De Exemplo- ¶ Caplim lxxxvij
Vguſtinus. Qui in ↄſpectu populi male viuit: quã⸗
tum in illo eſt: eum a quo attendit᷑ occidit.ſ Ambꝰẽ
ſt inſitum bonis: vt caſtim pudicus:prudentem
ſaßpiens. miſericos liberalem affectu pio diligat: & virtutes
ſuas in alijs amet. ¶ Hieronimus in epyſtola. Domꝰ epiſco
pi a conuerſatio quaſi in ſpecula poſita eſt in gratia publice

diſcipline quicquid fecerit. illud ſibi omnes faciendũ putat

Hieronimè in epyſtola. Sancta ruſticitas ſolũ ſibi prod⸗
eſt. & quãtum edificat exem plo vite merito eccleſiam xp̃i
tantum nocet ſi deſtruentibus non reſiſtat. ¶ Innocentius:
Kbſc ſermone ↄuerſatio quantum exem plo prodeſt: tantũ
ſilentio nocet. Nam latratu canũ:a baculo paſtoꝛum:deter⸗
renda eſt rabies luporum. ¶ Greg? in moꝛalibus. Volantia
amimalia ſe viciſſim feriunt alis ſuis quia ſanctoum mentes
in eo ꝗd ſuperna appetunt conſi deratis inuicẽ alterius virtu
tibus excitantur. Ala em ſua me percutit: qui exemplo ſan⸗
Aſtatis me ad meliꝰ accẽdit. Et ala mea vicinũ animal ferio
ſi aliqn alteri opus bonum d imitetur oſtendo. ¶ Gregoꝛiꝰ
in paſtoꝛali. Nemo amplius in eccleſia nocet: q́; qui ꝓuerſe
agens: nomen vel oꝛdinem ſan titatis habet delinquentem
nanq; bunc redarguere null? preſumit in exempli culpa
ve Pementer extenditur: quando ꝓ reuerentia oꝛdinis potioꝛ
ponoꝛat᷑. ¶ Bernardus in ſermone. Non tibi videt᷑ grauioꝛem
ab eo chriſtus ſuſtinere perſecutionem qui ſuggeſtione ma
ligna exemplo pernitioſo ſcandali occaſione ab eo peruertit

animas quas redemit:. q a iudeo qui ſanguinem ſuum fudit

¶ Bernardus in epyſtola Pulcerrimus oꝛdo eſt a ſaluberri⸗
mus vt onus quod portandum imponis:tu portes prioꝛ. 6e
ex te diſcas: qliter oporteat alijs m oderari. ¶ Leo papa. Va⸗
lidioꝛa ſunt exempla: &́; verba.a plenius opere docetur: qin
voce. ¶ Ceſarius. Quantis exemplum vere humilitatis & ꝑ
fecte caritatis oſtenderis: cũ tantis tantis eterna prenna
poſſidebis. ¶ Ceſarius. Benedicta a deo anima illa:cuiꝰ hu⸗
militas cõfundit ſuperbiam: cuiꝰ patientia ꝓximi extinguit

Keun
patic
dru
mult
Pxer
loris
eme.
prere
kitate
malu

.
.

halrt⸗
nolog
Urtüm
reet
uudit⸗
erice
tats
ſasne
mniir
Mduca

miqre
nmecon⸗
min
rai
cumd
ttte eron
lütriunm
Rrneil

Antwonn
euitqri

diſAnO

prudentent
t Gvtnts
Nomdepie

tia pubia

enduͦ piltn

ſdi prod
Neſam W

nnocertius
1delt tanti

lorurm deren

IS Volaru

aum mentas
kerius Vittu
n ſan⸗
Nmfero

ig ℳ
viine
lenplile

Winis

grauicen
Mione II

10 weruet
ſuum nn
1 ſluben
s pltl
topep⸗ 8

Poud hu

2½ 9N „ 5 5 .77 . 2%. 2
acun diam cinus obedientia pigricia; alterius tacite inere/

pat:cuius feruoꝛ inertiam alieni toꝛporis exuſcitat. ¶ Caſſio

doriis. Claras enim ſuas maculas reddunt: ſi illi ad quos

multi reſpiciunt: aliqua reprehenſione ſoꝛdeſcunt.¶ Tullius

Exemplumeſt alicuius facti vel dicti preteriti: cũ certi au⸗
toꝛis nomine propoſitio. ¶ Seneca. Ex vicio alterius ſapiens
emẽdat ſuumoptimum eſt maioꝛum ſequi veſtigia: ſi recte

preceſſerint ¶ Seneca. Si bene egeris:.ipſe tibi perſone aucto/
ritatẽ dabis.viri boni eſt ſcire pati:nec facere iniuriã: aucétoꝛ

„

malus bonam rem turpem facit.

De Fabula- ¶ Caplim Ixxxvnij⸗
Vguſtinꝰ. Apud actoꝛes ſecularium literarũ: mus
loquit᷑ muri: & muſtela vulpecule. vt per narratõe;

habet:vt iuxta eam veritas poſſit manifeſtari. ¶ Iſidorꝰ ethi

mologiarum. Eabule a fando diceqa non ſunt res facte: ſed
tantiimodo loquendo dicte. ¶ Alanus. In ſuperficiali litere

cotice falſum reſonat lyra:id eſt fabula poetica.interiꝰ vero
auditoꝛibus intelligentie ſecretum altioꝛis eloquitur· vt ex⸗
terioꝛi falſitatis ſubiecto putamine:dulcioꝛem nucleum veri⸗
tatis ſecreto intus lectoꝛ inueniat.¶ Seneca. Exiſlimo neceſ⸗
ſas:non ex eadẽ cauſa qua poetis: ſed vt imbecillitatis noſtre
aminicula ſinte vt dicentem a audientem in rem preſentem
adducant. Alias auctoꝛitates quere mend acio
¶ De Rauoze- ¶ Capitulum lxxxix-

precio venalem portat. ¶ Maximꝰ in ſermone. Rõ
poſſumus ſimul pro vno & eodem opere fauoꝛem mundi ex
petere:a premium celeſt vite acquirere. ¶ Senecaxxix. epi
ſtola.Nunqim̃ volui placere populo:nam que ego ſcio:non
pꝓrobat populus: quid probat populꝰ:ego neſcio. Quis em
Placere poteſt:cui non placet virtus malis artibo:popularis
fauoꝛ loquitur· ſimilem te illis facias oportet: alioquin non
probabunt:niſi agnouerint. ¶ Seneca. Nunq́; multis pla⸗
ceas:ſed qualibet ſtude maximum in eo vicium eſt:qui non
villt melioꝛibus placere:ſed pluribo. Heſtuim vbi ſolenn itas

¶¶ De Eide. ¶ Capitulum.xc

guſtinus de verbo domini. Rulle maioꝛes diuitie
nulli theſauri:nuilli honoes.nulla huiꝰ mũdi maio
eſt ſubſtantia: qi eſt ſides catholica:que peœatoꝛes

. tam: ad id ꝗd agitur: verax referatur ſignificatio·
Kmbroſi?. E abula etſi vim veritatis non habeat:tñ ratõʒ

Regorius in moꝛalibus. Qui pro virtute quam egit
humanos fauoꝛes deſiderat: rem magni meriti vili

eeee

—
M
e⸗ ꝰ
M
2 8

EFE

homines ſaluat:cecos illuminat. infirmos curat: cathecumi⸗
nos baptiſat:fideles iuſtificat:penitentes reparat:iuſtos au⸗
gmentat:martires coꝛonat: virgines & viduas coniugales
caſto pudore conſeruat:clericos oꝛdinat ſacerdotes oſecrat:
ĩ eterna hereditate cũ ſanétis angelis collocat. ¶ Auguſtinꝰ

Ille apud deum plus habet loci:qui plus attulit non argẽti

ſed fidei. Iem. Quid eſt fides:niſi credere quod non vides

Idem. Noli intelligere vt credas: ſed crede vt intelligas:intel
lectꝰ merces fidei eſt.¶ Ambroſiꝰ de virginitate. O theſaur-
omnibus opulentioꝛ fides: o virtutibus coꝛporeis omnibus

ſides fotioꝛ:medicis omĩbus ſaluatioꝛ. ¶ Gregoꝛiꝰ in omelia
Diuina operatio ſine ratione apprehenditur mon eſt mirabi

lis:nec fides habet meritum:cui humana ratio prebet experi

mentum. ¶ Gregoꝛius. T unc enim veraciter fideles ſumus:

ſiquod verbis promittimus: operibus implemus. ¶ Bern?
ſuper cantica. Qiie noni nueniat fides attingit inacceſſe⸗ a: a pz⸗
prehendit ignota: comprehendit immenſa: apprehendit no⸗

uiſſima:ipſam deniq; eternitate:ſuo illo latiſſimo ſinu quo⸗
dam modo circumcluſit. ¶ Chriſoſtomus ſuper Matheum

Sicut ſemꝑ diſcere eſt ſignum nunq poſſe perficere:ſie teſti⸗

monium ſemper querè ſignum eſt nunq velle credere. Idem

Eides lampas eſt. quia ſicut lampas illuminat dom um: ita
fides animam. ¶ Cbriſoſtomus. Rides religionis catholice:
lumen eſt anime:oſtium vite fundamentum ſalutis eterne ·
¶ Hugo. Eides eſt voluntaria certitudo abſentium:ſuꝑ opi
nionem & infra ſcientiam ↄſtituta. ¶ Caſſiodorus. T antum
creſcit amo fidei:qntum de flamma ſubtradctum fuerit coꝛ⸗

porali. ¶ ¶ ulliꝰ. Eides eſt perceptio veritatis rerum: cũ aſſer
cione ſiue cauſarum cognitõne. ¶ Seneca. Eides ſanctiſſimũ
humani pectoꝛis bonũ eſt.milla neceſſitate ad fallendũ cogit᷑

nullo corrumpit᷑ premio:vre inquit:cede:occide:non ꝓdam·
¶ Seneca. Viri boni eſt etiam non pollicitam ſidem ſeruare
maximum maioꝛibus noſtris: fidem nemo vnqᷓ; perdit: niſi

qui nõ habet. Fiducia vbi confidentia. Foznicatio v luxuria;
¶ De Eoꝛtitudine- Capitulumxcj.
Veęguſtinꝰ. Qui vera ſoꝛtitudine foꝛtis eſt:nec temè
audet:nec inconſulte timet. Idem. Nemo eit qui non
magis doloꝛẽ fugiat q́; affectat.¶ Ambroſius. Ron

mediocris animi eſt fotitudo: que ſola defendit onamenta

virtutum omnium:& iuſticiã cuſtodit.¶ Auguſtinꝰ.Stul⸗

tus ſicut luna mutatur:ſapiens non metu frangitur:nõ po⸗

teſtate mutatur:non attollitur ꝓſperis:non triſtibo mergit᷑·
¶ Hieronimꝰ ſupꝑ Iohel. Iuſſi e foꝛtis viri eſt:nec aduerſis
frangi: nec in proſperis ſubleuari:ſed ĩ vtroq; eſſe moderatũ

4 ero⸗
lnat
ſtram
lbuske
quapiu
inpllrep⸗
ANtcanen
(ationen
eterms
aduerſit
ludo
Ditoeis
nec adu⸗
detrime
Vitam m.
grarein
M dr
Cruftus
Vendica
ciainin
odorus
inadu
ſouckan⸗
nplana
lettokica

NWNN

Ueths
(Kuc

nas. hi⸗

compol
ner bje
Rartuna

. lis n

delere

neem

21
luece
Mriet⸗

wm
WG U:
nugi
Nſett
guſtind
n ttget
wice
ðZ
wad

omnibs

norel
Kmeb
ern
Sums.
(bens
eſin⸗
e no⸗
nuquo:
luleum
ſcteſti
denlden
Mum. I
catboliee

Seterne⸗

ſpop:
Tartard
Wera⸗
mechale
anchimi
diccgi
on Mað
mn Lruate
tenſt
lnae⸗
nee teme
un non
1us Non
narment
d
rſi 4
⸗
nerſs
xratu

Foetuna vbi proſperitas

*
‚— R „
S ẽ-ẽſU —
èðs
17 — . . .6. ..
4 . 1
X * W *. 3
. X . 8 5 .
ſ. * —RK

¶ Hieronimus. Kotitudo atq; oſtantia:via tegia eſt:a qua
dclinat ad dexteram: qui temerarius eſt & pertinax: ad ſini
ſtram qui foꝛmidoloſus eſt a pauidus.¶ Gregoꝛiꝰ in moꝛa⸗
lbus. Hotitudo deſtruitur: niſi ꝑ concilium fulciatur quia
qua plus ſe poſſe ↄſpicit: eo virtus ſine moderamine deteriꝰ
inpreceps ruit. ¶ Gregoeius in moꝛalibus. Iuſtoꝛũ foꝛtitudo
eſt carnem vincere. ꝓpropris voluptatibus contraire: dele⸗
Ctationem vite preſentis extinguere: huius mundi aſpera pꝓ

eternis prenmjs amare:proſperitatis blandimenta ↄtemnere

aduerſitatis metum in coꝛde aſſimulare. Reproborum fortti⸗
udo eſt.tranſitoꝛia ſine ceſſatione diligere:ↄtr a flagella con

Ditoꝛis inſenſibiliter perdurare: ab amoꝛe rerum temporaliũ
nec aduèſitate quieſceread inanem gloiam etiam cum vite
detrimento peruenire:malicie augmẽta exquirere: bonoꝛum
vitam non ſolum verbis ac moꝛibus: ſed etiã gladijs impu⸗
gnare:in ſemetipᷣis ſpem ponere:iniquitatem qtidie ſine vllo
deſidij defectu perpetrare. ¶ Bernardus de ↄaſidet atõne. Bonꝰ

circuitus qui ſi iuſticia querit: prudentia inuenit: foꝛtitudo
vendicat:tẽporantia poſſidet · vt ſi iuſticia in affectu:pruden/

cia in intellectu: foꝛtitudo in effectu: tporãtia in vſu. ¶ Qaſſi

odorus ſuper pſalmiſtam. Vir vocatur auribus: qui neſcit

in aduerſis tolerando deficere:aut in proſperis aliꝗᷓ elatione
ſe iactareſed animo ſtabili defixus: a celeſtium rerum con⸗
templatione firmatus: manet ſemper impauidus. T ullius in
xethorica ſua. Eoꝛtitudo eſt immobilis ĩter aduerſa gloꝛioſa
animi claritudo- res arduas pulcre adminiſtrans: ꝗᷓ nec ad⸗

2zerſis infeſtando frangitur: ne proſperis blandiendo eleuat᷑·.
¶ Tullius. Conſtantia eſt inter fluétuantes cauſas a perſo⸗
nas: mulla mentis concuti trepidatione. ¶ Seneca. Roꝛtis 6
compoſuus animus eſt.qui nec ablatum quicqꝙ ſibi ſentit:

nec abiectum: ſed in eodem habitu quocunq; res cedunt.

e Hraternitatate ¶ Capitulum xcij;
Abanus. Vera fraternitas eſl: que fratrem veneraĩ
deuotum:coꝛripitq; ſolutum:que preſenti obſequi
bſentem non rodit. ſano applaudit: infirmum non
deſerit placatum non prouocat: iratum vt maioꝛem metuit-
¶ Ahbas Iohannes in coll. Hec eſt vera fraternitas: que nul

lUiis nuncq caſibus ſcinditut: quam non ſolum diſſociare vel
delere locoꝛum vel temporum interualla non preualent: ſed
nec moꝛs quidem ipſa diuellit. Ibidem. Hec eſt vera fraterni
tas a indirupta:que gemmina amicoum perfectione ac vir⸗
tute concreſcit: cuius ſemel initum fedus: nec deſiderium

varietas: nec contentioſa dirumpat contrarietas voluntatii

¶ De Fraude

* . Wã
4 2 RR ðð

¶ Capitulum xcui

aut res ꝗᷓlibet exterioꝛ deſiderat. ¶ Gregoꝛius ibidem. Verba
propoſita inſtituta ſunt. vt non ſe imicem homines fallant:
ſed vt in altermis quiſq; noticiam cogitationes ſuas ꝓferat
¶ Bern ſiiper cantica. Diut᷑na fraudatio: tedioꝛũ eſt nutrix
ſuſpicioꝛum fomes:impatiẽtie fax: nouerca moꝛitum deſpe⸗
rationis mater· ¶ Cyprianus. Mimis plus timend? eſt ini⸗
micus cũ laceratꝰ ſurripit: ꝙ́ cum per pacis imaginẽ fallens
occultis acceſſibus ſerpit. ¶ Iſidorus etbymolDolus eſt cũ
aliud agitur: aliud ſimulat᷑. Qallidꝰ eſt:qui exitum virtutis
dolo ac fraude mutatur. ¶ Petrus rauenna. Quidã ſimplicit
viuunt:G in omnibus proſperãtur:qui verſantur in dolis:
eis quelibet aduerſant᷑. ¶ Caſſiodoriis. Ius em exigit ſagit⸗
tam fraudis redire in doloſum verticẽ ſagittamt. ¶ Valeriꝰ
Occultum & inſidioſum malum perfidia: cuiꝰ efficaciſſime
vires ſiint mentiri & fallere fructus. ¶ Seneca in prouerbijs
Fraus eſt accipere:qd non poſſis reddere:repelli ſe homines
facilius:qin decipi fer unt. Furtum vbi rapina- ⸗
¶ De Gaudio. . ¶ Qapłlmn xcini.
Vguſtinus librox confeſſiomim. Eſt gaudium ꝗᷣd
nõ datur impijs: ſed eis qui te gratis colunt: quo
audium tuipſe es:G ipſa eſt beata vita: gaudere de
te· ꝓpter teipſa eſt:a non eſt altera. ¶ Augꝰ ſupꝑ pſamiſtam
Temporalibus gaudent: qui bona eterna de ſiderare nõ no⸗
runt. ¶ Auguſtinꝰ de ↄflictu vicioꝛum virtutum. Inepta
le icia dicit. Vt quidò animi gaudium intus abſcondis:egre⸗

dere in Publicum letus:? dic aliquid foꝛis vnde tu vel ꝓximi
rideant:fac eos letos tua letcia. ¶ Hieronimꝰ. Animi leticia
interdum cœporis doloꝛes mitigat. ¶ Gregoꝛiꝰ in moealibo.

Dignũ eſt itaq;: vt in ſe ſemper homo meroꝛis inueniat qui
derelicto creatoe: gaudium in ſe querebat. ¶ Cregoꝛius. Iu⸗
bilus nanq; dicitur: quando ineffabile gaudium mente con
cipitur: quod nec abſcondi poſſit: nec ſermonibus aperiri:τ
tamen quibuſdam proditur motibus: qmuis nullis ꝓprie⸗
tatibus exprimatur. ¶ Gregoeius in moꝛalibus. Iubilatio di
citur cũ coꝛdis leticia:oꝛis efficatia non explet᷑: ſed quibuſdã
modis gaudiũ proditꝙ ipſe qui gaudet nec regere pᷣualet
nec explere. ¶ Bernꝰ in ſermone. Illud eſt verũ ſummum

guſtimis. Eabula eſt ger quã motibo deceptoꝛijs
veritas palliata: vel odium alterius: vel propriumn
comodum intendit. ¶ Ambroſiꝰ. Venena non dant
niſi melle circumlimta. & vicia non decipiunt:niſi ſub ſpecie
vmbraq; virtutum. ¶ Gregoius in moꝛalibo. Sciendum q;
eſt ꝙ tribus modis fraus ipſa committit᷑ quia ꝓ hanc pro/
culdubio: aut tacita coꝛdis humani gratia: aut fauoꝛis aura

nne.
Han alc
0 nis ioci
Uuleeannt
dar wotet
roſrtrn
nideinftie
ſannpaxd
ſuraleticie
mimiquar
eum tuun

Citni
(Aonus
Veacng
ſolcundee
urrum
goramp
viari vel⸗
ſodiae⸗

uidentia
et virtut
numain

iyerabil

Lcondem
bonce 1
Alllater
3
glamten
(Nere
motug⸗
in mor
quam
neyv⸗
ſngula
luter
wnleus

depes
Arinn
ade
ſeſibſene
kndung
Dhurpnn
Aueisalrn
den Verba
mnssſilant
ſuas Pern
Nüͦ eſtnutni
watum dſve⸗
merddeſtin⸗
nagineſlies
Doluseſti
tum ittts
düſimpliet
kindolis⸗
Awigit ſagt⸗
8(Valen;
Lechczciſire
inprouerbt⸗
lelvnnne

plinvcmn
in
Warndoro,
a gaude
uppanten
rateron
tum, yepe
istgr⸗
uyel prim
nimileticiP
mwalibj
leniat n
gcins ,
mente en
Sawerti
Gllsspe
an N
coutet
Inmun

gauduim: quoò non de creatura: ſeò de creatoꝛe concipitur·

d cum acceperis nemo tollet a te: Tibi aliunde comparata
omnis iocunditas: meroꝛ eſt omĩs ſuauitas: doloꝛ eſt omne

dulce amarũ eſt· omne decoꝛ'um:fetidum eſt:omne ꝗᷣd dele

ctari poteſt:moleſtum eſt. ¶ Ceſarius. Verum gaudium nõ
poſſidetur:niſi pax & iuſticia teneatur. Prima.neſt: & quaſi
radix: iuſticia ſecunda pax:tercia g audium. De iuſticia na-
ſcitur pax:de pace gaudium generat᷑.¶ Caſſiodorus. Men⸗/
ſura leticie: de magnitudine mumeij venit. & tanta fit alaẽtas
animi: quanta fuerit conſideratio rei. ¶ Seneca. Magnũ ali⸗
enum tuum ne feceris gaudium- l
¶ De Gloria bona. ¶ Capitulumxcv:·
Veguſtinus Cloꝛia eſt frequens de aliquo fama cũ:
laude. ¶ Chriſoſtomꝰ in omelia. Si gloꝛiari cupis
gloꝛiam deſpice:&& omnibo eris gloꝛioſioꝛ. ¶ Coſſio⸗
rus in epla. Magna eſt eius gloꝛia: qui nullis laudibus
creſcit:& nullius vituperatione minuitut.¶ ¶ullius. Gloꝛia
eſt alicuius magnifici vel bone artis:patens preconii. Idem.
Vera em gloꝛia radices agit: ficte aũt omnia celeriter tanq;
floſculi decidunt: neq; ſimulatum quicquid poteſt eſſe diu⸗
turnum. ¶ Valerius. Expedita compendiaria via eos ad
gloꝛiam peruenire ſocrates dicebat: qui id agerẽt: vt quales
videri vellẽt ¶ Seneca in Prouerbijs. Heu q; diffieilis gloꝛie
cuſtodia eſf. .
¶ De Vana gloꝛia- HMM ¶ Capim xcvi⸗
Vguſtinus ſuper Pſaliniſtãa. Inanis gła huiꝰ ſeculi
fallax eſt ſuauitas:eſt infructuoſus labor: & ppe⸗
tuus timo: 6 periculoſa ſublimitas: initiũ ſine pro⸗
uidentia:finis cũ penitentia. ¶ Auguſtinꝰ de ↄflictu vicioꝛũ
et virtutũ. Inanis glia dicit. Age bonum qd vales: oſtde bo
num cunctis ꝗdð agis:vt bonꝰò a cunctis dicaris:vt ſanétꝰ 6⸗
venerabilis a cunctis pdiceris: vt dei elect voceris: Vt nemo
te condemnat:nemo te deſpiciat:ſed vniuerſi debitum tibi e
honoꝛes pſoluant.¶ Ambẽꝰ in paſtoꝛali. Rõ eſt tanti gaudij
excelſa tenere:qũti meroꝛis eſt de excelſis coꝛruere nec tãtam
gliam ſequi poſt victoꝛiam: quãtam ignomiã poſt ruinam.
¶ Hieronim? in epiſtola. Inanis gloꝛia eſt inoꝛdinatꝰ animi
motus:quo aliquis ꝓpriaʒ deſiderat excellentiã. ¶ Gregoꝛiꝰ
in moꝛalibo. Sub hoſte quem ꝓſternt: moeitur:qui de culpa
quam ſuperat eleuatur. ¶ Gregoꝛius libro vi.moꝛaliũ. Cum
bene viuit᷑:walde timendũ eſt:ne mẽs deſpectis ceteris: de gla
ſingularitatis eleuet᷑. ¶ Bernardꝰ in ſermone. T ime ſagittam
leuiter volat: leuiter vulnerat leuiter penetrat. ſed dico tibi:
non leue infligit vulnus:cito interſicit nimirum ſagitta hec

vana gloꝛia eſt. ¶ Chriſoſtomus ſuper Matheum. Nihil ein

ita pecunias ↄcupiſcè facit:vt gloꝛie cupido· ꝓpter hoc nanq;
famuloꝛũ greges:equos auro opertos:e argenteas menſas
expetunt homines- non vt vtilitatem ac voluntatem impleat
ſed vt multis oſtendantur. ¶ Chriſoſtomꝰ. O inſipiens:ꝗd

tibi prodeſt poſt motẽ iſta memoꝛia: ſi vbi es toꝛqꝗris· ẽ vbi

nõ es:laudaris. ¶ Hugo de aĩa. Dic mihi vbi ſunt amatoꝛes
mundi:qui ante pauca tempora nobiſcum erant.nihil ex eis
remanſit: niſi cineres aQ vermes æ. Quid profuit illis inanis
g oꝛia: breuis leticia: mundi pompa:carnis voluptas : falſe di
uitie magna familia: G mala ↄcupiſcẽetia:vbi riſus:vbi iocꝰ:
vhi iactãtia:vbi arrogantia. ¶ Petrꝰ rauenna. Diuitias ꝗdez
et honoꝛes ſolicitudo inſeperabiliter ↄmutatmundi pompa:

G& fauoꝛ populi:fumus a aura eſt:ſubito euaneſcens. ¶ Va⸗

lerius. Nulla eſt tanta humilitas: que dulcedine gloꝛie non
tangatur. ¶ Hugo de vanitate mundi. Vanitas eſt:que nec
pulcritudinem confert continẽti: nec fruétum labor anti:nec
fulcimẽtum in intenti. ¶ Boecius.nj. de conſolatione ꝓſa · vj.
Gloꝛia quam fallax ſepe: qim turpꝰ eſt non iniuria tragitus
exclamat:gloꝛia in milibus motalium nihil aliud facta:qin
auri inflatio facta magna. ¶ Poeta Virgilius. Ealſus honoꝛ

iuuat: fallax infamia terret. ¶ Seneca. Qui ſoddido vehiculo
erubeſcit:precioſo gloꝛiat᷑ qd ad rem pertinet mule ſaginate

quid iſta vehicula celata: ꝗ d fallere deaurate? quid monilia
demiſſa pectoꝛibusiiſta nec dominum facere poſſunt melioꝛẽ
nec mula. ¶ Seneca de moꝛibo. Nunqd foꝛtis ſe foꝛtem glori⸗
abitur: quem coꝛporis egritudo efficit infirmum Nunquid
diues ĩ opibo ſuis gloꝛiabit᷑:cꝰ ſpem fur vel tyrannꝰ arripuit
¶ Seneca in prouerbijs. Cito ignominia ſit ſuꝑbi gloꝛia.
¶ De Gloꝛia eterna·
Vguſtinus de moꝛibo. Tãta eſt pulcritudo iuſticie:

„

in eo amplius manere: ꝙ; vnius diei moæa: ꝓpter hoc

ſolum innumerabiles anni huius vite pleni diuitis circũ

fluientia bonoꝛũ temporalium:rede meritoq; contemnarent
¶ Kuguſtinus de ciuitate dei. In ciuitate dei. rex veritas: lex
caritas: dignitas. equitas: pax:felicitas:vita eternitas. Sed in
ciuitate dyaboli· rex falſitas: lex cupiditas:dignitas iniꝗtas
vita temporalitas. ¶ Auguſtinus ſuper Iohannem omelia.
Ibi himnidici angeloꝛum chori:ibi ſocietas ſupernoꝛũ ciuiũ
ibi dulcis ſolennitas a peregrinationis huiꝰ triſti labore re⸗
deuntium: ibi feſtiuitas ſine fine: eternitas ſine labe:ſerenitas
ſine nube. ¶ Auguſtinꝰ de ciuitate dei. Q& deus preparauit
diligentibus ſe · fide non capitur: ſpe non attingitur. caritate

¶ Capitulumxcvij·

tanta eſt iocunditas lucis eterne vt etiã ſi non licèt

on appte
vtet. en
luslabor⸗
gloria ete
gloroſi
vbi nimtl
bardulsi
licaruun
caaſinei⸗
ſine erto
tant ibi
ſoſtomn
cuncka⸗

coia

ternatſen
ſtastrane
AKandep
tywus
Cbndas
tamert
Tgndty
lvatuse
ſampl.
turomhe⸗
tur

Dere W.

Boee

renson

gultinn

beidis
Opme
cur ad
poteſt

11 gre

lumite
tam
lemper

uptusfle

lus biin

Diuit

nundiponpr

elens (Nz
neglwenon
eſtueer
Wwrantinee
one pl.

mia tragit
ud ſechun

BaAſusboe

dido vehieh
nuleſugne

io monilI

ſunt melini
en e⸗

Wune

uN mii
ſbig⸗

Pilunn

m t
tiſwnli
er per ſo⸗
litsc atti⸗
otonnarent
Aneinsi
nits Sodi
is inign
vem onn
ernoii ℳ
ſ lom⸗
critin

hon aſprehenditur: deſiteria & vota tranſgreditur: acquiri
poteſt eſtimari non poteſt. ¶ Hieronimus in epiſto la. Nui

lus labor durus: nullum tempus longum videri debet: quo
gloꝛia eternitatis acquiritur. ¶ Bernhardus. O vere felix e

gloꝛioſa ſatietas: o ſanctum conuiuiumo deſiderabiles epule
vbi nimirum anxietas nulla: mullum poterit eſſe faſtidium:

ꝗquin ſatietas ſiimma: ſummum inerit deſiderium. ¶ Bern⸗
hardus in ſermone. O beata regio paradiſuo beata regio de /
lieiarum: ad quam ſuſpiro de valle latrimarum:vbi ſapien

cia ſine ignoꝛãtia: vbi memoꝛia ſine obliuione vbi intellectꝰ?

ſine erroe: vbi ratio ſine obſcuritate fulgebit.beati qui habi
tant ibi: & laudabunt deũ in ſecula ſeculoꝛũ amen. ¶ Chri/
ſoſtomus. Nulla erit in futuro diſcoꝛdia. ſed cuncta conſona
cuncta conuenientia omnium enim ſanctoꝛum erit vna con
coedia. ¶ Proſper. Futura vita vbi creditur eſſe beate ſempi⸗

te rna: ſempiterne beata: vbi eſt certa ſecuritas:ſecura tnquit

litas:tranquilla iocũditas:felix eternitas: eterna felicitas: vbi
eſt amoe perfectus: timoz milliis: dies eternus: alacer motus:
et vnus omnium ſpiritus. ¶ Proſper. Hutura vita: vbi ipſa
ciuitas que eſt angeloꝛum ſanétoꝛumq; congregatione be⸗
ata: meritis fulgentibus micat: eterna ſalus exuberat.veritas
regnat:vbi nec fallit quiſquam:nec fallitur· vbi niulꝰ heres
beatus eijcitur: vbi nullus miſer admittitur. ¶ Rabar us. Ad

fidem plures veniunt:a ad celeſte regnum pauci perducun

tux omnes enim canonici vocantur ad electio nem:ſed vmiis
eligitur. ¶ Caſſiodorꝰ. Bene dicitur dominum celtim exten⸗

Dere: vbi meretrices & publicanos eum conſtat admittere

¶ Boecius. Eternitas: eſt diuturnitas ſine initio a fine: G& ca⸗
rens omni mutadbilitat e SJðõ
¶ De Gratia ¶ Caplimn xcvnj.
Vguſtinus ſiiper Iohannem. Si gratiam ideo dedit
tibi deus: quia gratis dedit: gratis ama:noli ad pre⸗
mium diligere deum:ipſe ſit premiũ tuum. ¶ Au⸗
guſtinus in encheridion. Sola geatia diſcernit redemptos a
perditis: quos in vnam contriuerat maſſam perditionis: ab
origine ducta cauſa communis. ¶ Auguſtinus. Dei gratia
cur ad iftum veniat: ad illum non veniat: occulta eſſe cauſa

poteſt:iniuſta non poteſt? ¶ Auguſtinus in ſermone. Talis
eſt gratia ſpirituſſancti:vt ſi in coꝛde triſticiam inuenit:con⸗
ſimit: diſſoluit · ſi deſideriũ permanſuiũ facit:ſi trepidatiõ⸗

etiam abucit. ¶ Ambroſius. Vberioꝛ eſt gratia qm̃ precatio
ſemper em plus dominus tribuit:qin rogatur. ¶ Ambroſi?ꝰ

Gratia vehementioꝛ eſt ad diligendum qꝙ; natura: reddendo
vacuatur pecunia:gratia autẽ a habendo ſoluit᷑: & ſoluendo
retinet᷑. ¶ Gregoꝛiꝰ in moꝛalibo. Dum nos gea oĩm reſ pectus
illuminat cũcta mentis noſtre nobis abſcondita manifeſtat
¶ Bernardus. Gram in tribus oſiſtere arbitroꝛ. In odio pre
teritoꝛu maloꝛum:in ↄteinptu pñtium bonoꝛũ:& deſiderioʒe
futuroꝛum. ¶ Bernardus ſuꝑ cantica. Gratia balſamũ pu⸗
