HNigra in noſtra cõcipimus fantaſia & ↄtinuo obdoꝛmimꝰ
Per pᷣhabita aũt dat᷑ intelligiꝙ; dum nigra noſtre defoꝛmi
tatis vilitatiſq; & humilitatis intima ymaginatione aſpici⸗
mus mox quiete mentis videlicet a peccatis feliciter in domi
no obdoꝛmimus: Vel aliter & pulcrius. Cuncq; itaq; nigra
huius mundi pericula mentis intuitu ymaginati fuerimus
& cõſenſumox ſomnum capimus in perpetuo gemitu atqʒ;
ludu H AKriſtoteles in probleumatibus. Obdoemimus
autem citius in caloꝛe qua in frigoæe exiſtentes. Per que da
tur intelligi· ꝙ; citius quidem ee profundius obdoemius 6
ſomnum capimus in ſcelere a in moꝛte dum fuerimus in ca
loe voluptatis cupiſcentie. q́;' ſi eſſemus in frigoꝛe penii/
rie a abſtinẽtie atq; ſelicis ↄtinentie vel aliter a pulcrius ò/
dem Citius inq́; obdosmimè in dei beatſſima viſione exiſte/
tes id eſt viuẽtes in caloe caritatis diuine · ꝙ in frigoe tox/

poris cuiuſlibet & malicie I Ariſtoteles in ſexto anima

liũ.li Poſt ſomnũ qdem cũda anĩalia cũ ſurrexerĩt caſũ mi
nant᷑ parit᷑ a ruinã pedes etenĩ debilitant᷑ in cũctis anialibuſ

Tituaiuus ” ixxi⸗

Ei Ulus
poſt ſopoꝛem. Quiꝰ cauſa eſt: quia hm ph̊ůᷣm vbi ſup̊. Som/
ni doꝛmitionis q; tpe totus vt pote ſanguis aſcẽdit ſurſiim cum
verſus caput ſurgentia itaq; animalia anteq́;' ſanguis intra biwuto⸗
pedes aduenerit ipm animal imbecille reddũ i dil & in tib
firmũ. Per que dat᷑ intelligi ꝙ cuncti quidem homies poſt ine perſo
ſomnũ quẽ faciunt in peccatis minant᷑ ſibi ipſis ruinã pena/ laſomms
litatis eterne ꝓpetue q; moꝛtis EK Autoꝛ de regimine ſa/ (tammuu⸗
nitatis. Cunq; quis ex ſomno euigilãs rurſus obdomierit Ctobissni
ↄſtat quia tũc ꝓfundioꝛezꝭ ſomnũ facit. Sed tũc per ſomnuz On
coꝛpoꝛalem ſomnus intelligit᷑ in peccatis. Nam ſiẽ ſommis ibhinte⸗
coæpalis in ſmiſtro factus latere ꝓfimdioꝛ eſt ꝙ́; ſommis in ultrsſan
latere dextro factus/teſtante phᷣo in ꝓbleu:qui ait. Proſun/ ldunl
dius qdem obdoꝛmims in ſiniſtro latere q́;; in dextro. Quiꝰ iadhtosne⸗
etiã cauſa eſt:quia coꝛ ꝓfluxum patiens ad ſe ſanguinis p / itunat
fundioꝛẽ ſomnũ efficit qa coꝛ ſuũ eſt in ſiniſtro latere. Sic ni hitoe
miʒe per ome modum ſommis in pecatis fadtus ꝓfundioꝛ Alichftit
ac periculoſioꝛ foꝛe comprobat᷑ qui fit in ſiniſtro id eſt cum luſoretbo
cõſenſu. Et tunc applicet᷑ ſic. QCũq; a ſomno quis peccatoruʒ ſabhumd
P ↄfeſſionem penitẽtiam excitatus fuerititerato ꝓ recidi / Asnn
uationez incidit in peccatũmox ꝓfundioꝛem ſomm id eſt Olclnonee
eterne moꝛti faciet ydoneũ atq; aptum Cöſtantinuſ udumobe
li·de melancol. Qunq; quis a ſomno quẽ cepit ſubito e cũ kottonedn
terroꝛe fuerit excitatuo impoſtee ex hoc veſanus eſt freneti huunturone
cus qà factus. Per phabita aũt dat᷑ intelligi corectio prela/ ſumaln
toꝛe & maxime confeſſoꝛe qui ſepe dũ doꝛmientem in pecca/ Winwit
tis nimis acriter aſpereq; excitare conant᷑ in freneſim id eſt ĩ Mnsn
deſperationis piculum ducere com ꝓbat M lIobhãnes ꝓp aa
ſcida in viatico medicine. Sanioꝛ inquit eſt ſommus du; ds de
ſedendo dormitauerit q&́ ſiꝗs ſumpliciter ꝓſtratꝰ ſuꝑ paui/ dum eoo
mentũ aliqdâ obdomiuiſſet. Sed tũc per ſomnũ vitam intel de anina
ligimus iam pᷣſentem. Ram ſicut poſt ſomnũ tria ſequũtur (onatiſinn
viʒ valida ſupiratio tuſſis a ſputi excreatio ſicut dicit phᷣus ſoe ommn
expoſitoꝛ ſiiꝑ li · de ſomno vigilia. Sic nimix pꝑ omeʒ; mo/ cſntiquin
dum poſt hanc vitaʒ tria ſubſequunt᷑ viʒ valida ſuꝑ delicta Pſitprin
ſuſpiratio & vllulatio. tuſſis id ẽ luende pene frequẽtatio & S
aline id ẽ fletus & eiulatus execratio. Et tunc applicetur ſic. gtſohon
Tutioꝛ itaq; vita eſt que ducitux ſedendo in tranquillitate onninittt,
ſanctitatis qᷓm ſimpliciter proſternendo in terra preſentis Acr
G. De GCone ne miſerie & vanitatis Ń Notandum ꝙ duodecim ſunt ꝗᷓ da e
ſomnum faciunt a inducunt. Primum eſt lauta cibatio. Se 8 fneco⸗
cundum eſt laboꝛ laboꝛiſq; frequẽtatio. Terciũ eſt plena in inar b
ebriatio. Quartũ ẽ guttur oſtrictio. Quintuũ ẽ oculoꝛe clau Roaa
ſio. Sextũ ẽ fabulac relatio· Septimuũ ẽ aꝗᷓ ĩ peliũ deſtillatio ds 6
Nrrer

4
i
ſidtſariin
h inte
kedſri⸗
ſbpsnin
aeneneſ
tusebdon
di⸗ lom
Anſiſonen
giin
echin Moleh
Dleſnginz;
niſtro lindr
fackis n

niſtro ſdelgr

Ons peccnd
iterato plun
mſommyde
Cöſtanti
ptt ſubitob
ſanus eſt ften

corectioprt
Entem in wa
ſterirnide

NM MWring
PNrrc ſuree
ſonmüitmt
Gmmütitgin
tolutdetg
niniyporpnt
inpoih
mipitto⸗
mrmluintt
ntmngliſck
irtena M

uticndd.

iepenan

Titulus H lxxij

Octauum eſt cantillenarum obauditio:nonũ eſt dormien⸗

tis rotatio decimun
capitis obtectio duodecimum eſt mitrarum impoſitio. Sed
tune per ſomnum coporalem: mẽtis ſecuritas & tranꝗllitas
ſeu ſommus ꝓpetue beatitudinis figurat. um qa ſiẽ ſomnus
eſt amicus celeſtuum numinum a deoꝛum vt oſtendit Ma⸗
crobius de ſomno ſcipionis libro.nj. Sic nimirum ꝑ omne
modum tnquillitas ſecuritaſq; mentis:amica eſt deo & om
nibus ſanctis eius. Et tunc applicet ſic. Somnus itaq; tran⸗
quillitatis ſecuritatiſq; interne atq; beatitudinis ſempiterne

m eſt pedum contractio vndecimum eſt⸗

a duodecim puta virtutibo efficit᷑ & cauſat᷑. Primo ex lauta

cibi celeſtis recreatione. ſecundo ex laboris ſancti & operis
boni frequentatione · tercio ex plena mentis in dei dulcedine
inebriatione-quarto ex gutturis mentalis conſtrictione : ne
quicqim̃ videlicet intus ſumatur illicite quinto ex oculoꝛum
clauſione ab omni mundana && illicita cupiditate ſexto ex
fabularum id eſt ſanctarũ predicati onum relatiõeſeptimo

ex aqua ↄtritionis & penitentie in peluim mẽtis noſtre felici

diſtillatione octauo ex cantillenarũ: id eſt canticoꝛum ſpiri
tualiim obauditione: nono ex dormientis hoĩs in dei laude
rotatione decimo ex capitis obtectione: id eſt totius mentis
Hhumiliatione vndecimo ex pedum ↄtractione:id eſt operum
ſuoꝛum diſcuſſione duodecimo ex mitre:id eſt coꝛrectionis
debite impoſitione vt ſupra O Spuleius libro de morte
atonis⸗Quicunch itaq; intellect fuit elegantis in ſomnis
ſomnia multa habent a ſtet tunc tota ſentencia in ſuſpenſo
Vcq ibi. Redeundo ergo ad effectũ: di cemus 7Eᷣ P RNota
dum ergo circa prehabita: ꝙ vt recitat T heophilus ſupꝑ nj.·
de anima dicẽs. Quidam reperti ſunt in turma phoꝛum:qui
conati ſunt dicere: animam tanta τ tam inſolubili ↄnexione
ſoꝛe coꝛpori:oꝛganiſq; coporis conſtrictã:ꝙ ipſa nec in pre⸗
ſenti quidem: nec in futuro abſq; coꝛpore intelligere quidezʒ
poſſit. primoꝛdialẽ ſui erroꝛis tantum ſumentes:ex eo ꝗ;d di⸗
xerat Pus in primo de anima. Anima inquiens non intelli
git: ſed homo per animam non aduertens id qd poſtmodũ
committat. Separata aũt hoc ab hoc:tanqĩ incoꝛruptibile
a coꝛruptibili fiindamentum ſue friuole poſitione ſtatuẽtes
id ꝗd ait Aximandrus ꝙ ſi anima aliquid intelligere poſſet
ſine coꝛpore:ſequeret᷑ neceſſario ꝙ anima intelligeret coepore
ſeparato aut moꝛtuo conſequens arbitrati ſunt falſum eſſe

ergo a antecedens. Ab hoc ergo erroꝛe volens in viã veritat?
reducèé apuleius platonicus phᷣus: iam predictos aggreſſus

eſt dicere: ꝙ, quicunq; elegantis fuerint intellectꝰ in ſomnis

Titulus lxxij
ſomnia multa habent. Per hocn. ꝗd dicit in ſomnis: ſomnia
contingere varia a diuerſa: tollitur erroꝛ eoũ qui argumen
tati ſunt & paralogiſati temere:friuoleq; a vane: aĩam nullã
poſle actionẽ peragè a virtutem: dum ꝗs ſomnũu arripuerit
et ſoporẽ.Nunc aũt nil aliud reſtat rationibo validis inducèé
et probare:niſi ꝙ apparitiones in ſomnis ſomnioꝛũi ſint ac
potentiarum anime & virtutũ ad q quidem probandum:

ſomnioꝛum natura quadruplex a phᷣʒis aſſignata diueſis in

medium ꝓducantut. Natura inquam prima ſomnioꝛũeſt
hoĩem a futuris periculis premuire. Iuxta ið ꝗd ait Saluſliꝰ
in tugurtino. Super multo inquiens nobis diuina bonitas
prouidit comodo a ſalute. Nõ ſolum em nos vigiles ſed G
per ſomnia excitat: ammonet:a oſeruat. Scientiam nimirum
ipſa diuina natura noſtro intellectui elargit᷑: vt ipſa videlicʒ

anima hominem dormiente premuniat ſomnioꝛũ imperſſio

nibus diuerſoꝛũi. Et ſignâter dicit dormientẽ:non vigilantẽ
Sed tunc iſtius cãm pertractat cõmentatoꝛ ſuper de ſomno
et vigilia lucidiſſime in huc modum. Conſtat inqt ꝙ dum
vigilat ipſe homo:tota virtus intellectualis ac ratõnis valde

diſtrabit: ac nimium impeditur ſicut dicit Phus in vj. p hiſi
coꝛiim lubro. Iudices inquit a hi qui ſapientie operam dant

operil mox cũ a ſomno ſurrexerĩt:veritatis principijs inhe
T

rent & inſiſtunt. Quius ratõz Pus aſſignat vbi ſup: dicens
ſiẽ cibus ſomni tempore digerit᷑: a in medullã ſanguinis

tranſmutatur ſic & ſommi tempore principia concluſionii aE

veritatis digeſta: in medullam tſeunt ſciẽtie atq; artis. Per
iſta autem datur intelligi:ꝙ dum vigilat homo: tota virtus
ratõnis maxime diſtrahit᷑ & hoc ideo quia pars intellectiue
Virtutis deſciditur: ſenſibus miniſtratur. Econtra autem
ſomni accidere videmus tẽpore:milla eſt tunc pars tationis
que circa ſenſus occupatur:ſed ſola & tota in ſe ratio occu⸗
patur interne maximeq; quieſcens. Et ideo principia veri⸗
tatis eius que naturaliter reuelationibus & diſcuſſionibus
rationis inuenitur: magis menti adueniunt ſomni tempore:
qin dum vigilat ipſe homo. Vnde & Plato de immoꝛtalitate
anĩe dit:q ſomnia ꝗᷓ acidũt ſuꝑ aliquibo pncipis veritatis
certiſſima ꝑ ſe nota ſunt ↄcluſione virtute. Vñ et ſciẽtie
futuroꝛũ qᷓ facultatem oĩm tñſcendunt ſenſuũ:maxime ſunt
ex pte celi: ex viſiõe ſomniaria intellectꝰ humani. Veritas.n-
futuroꝛũ qa difficillima eſt: a ideo vnitate & puritate intelle
ctui pncipij capit᷑ a tenet᷑. Vnitas aũt puritas ĩtellectè ma
io eſſe ondit᷑ in ſomno q́ in vigilia:ꝗa in ſomno intellectus
int ſe vnit᷑ penitꝰ ↄꝗeſcens e extioꝛibo ſenſibo minĩe ꝑmiſcet

gii 4

ganis 4

mntusm
eipit pe
Animait
premunt
Declurat
vieratat
naturalon
ſſchatr
Aſſignari
cleſtis e
motibn
Viglanta
penitd 9hn
celeſtsu
qmam it⸗
hg nglen
gintantdi
iziraf
Diteſntar
GKimnedi
llnirttſöm
ſrbprouid
ſocnieonnn
Dauoteben
kens ſee V
wents to⸗
tingentib
lalrrew⸗
dutem tert
ligortw 7
ffematoo⸗
poftagent
(Peien
minnsſe
ſenſise

Omniitl

indiuini⸗
umum t⸗
itcauſe.

ſtuum,
nhunem

hi
nabnn
nrpumn
nlagert
ldet
nüſnic

pobatdn

dndieſee
ADin
duumnden
iglaihe
ntiumrinn
ſpſ ſd
tü mocr
orviglet⸗
wr deſonnt
nngtg dunt
twönis vald
in ipbi
Opetamn dart
incipysinte
ſatpoicen
i anguins
Oncunkori
wis
WOtta W
nzimlt

Boommun

cpusiint
nbravonn
nirpn l⸗
ionbus
mmortl

s Neutn⸗

In vigilia autem humana ratio multis irritatur a infundit

oꝛganis: ab vnione diſpergitur: && admixtione ſui cũ ſen ſibo

penitus maculaturveritas itaq; euentuũ futuroꝛum magis
accipit᷑ penes lumen ſommi alicuius q́;ᷓ vigilie qualiſcunq;⸗
Anima itaq; ex ſui nobilitate futuroꝛum preſcia hominem
premunit a periculis dormientẽ magis & vigilẽ & ĩ ſomnis
Declarata eſt ergo ſomnioꝛũ prima qualitas a nata: hoĩem
videlicet a futuris periculis premunire Q Secũda aut

natura ſomnioꝛũ eſt influxum recipere dine ſcientiẽ cogniti·

oniſq; & reuelationis. Cuiꝰ cãm a modũ diuerſi diuſimode
aſſignarũt doctoꝛes. Dicit em Richardus de ſancto victoꝛe ꝙ
celeſtis ſcientia puta ſcĩia futuroꝛũ non habet᷑ quibuſcunq;
motibo vigentibo ipſiꝰ coporis:nũc aũt ſic eſt ꝙ in vigilãtia
vigilant cundte coꝛpor? paſſiones atq; motus.In ſomno aiit
penitꝰ ↄquieſcũt.ergo dignũ foꝛe axbitroꝛ maioꝛem ↄfluxũ
celeſtis reuelationis ſcientie fieri ea hora:dũ quis dormit
qimn cum vigilat.Et ꝙ celeſtis reuelatio nequaq́; detur mo⸗
tibiis vigilantibus quibuſcunq; & motꝰ coꝛporales magis
quieſcant dũ dormit:q; cum vigilat ipſe homo. Aliam autẽ
ratiõz videt aſſignare Hugo de ſacramentis in hůc modum
Dicit em reuelatiõez diuĩnã tante foꝛe vehementie a virtutis
ꝙ ſi immediate homini abſq; viſione ſomniaria a enigmate
eueniret ipᷣm vtiq; extingueret e necaret:a ideo dĩna in hoc
nobis prouidit clementia:qꝙ tũc nobis ſue effundit influxũ
ſcientie· cum ipſe homo magis mediate ipᷣm poterit capere a
hautitxe.hoc aũt maxime eſt in ſomno:a ideo ſubiungit infe
rens hec verba. Poſito inquit ꝙ aliquis dormiat tꝑe vehe⸗
mentis tonitrui aut tempeſtatis:ma nifeſtũ eſt ꝙ talibo con⸗
tingentibo & exiſtentibus:ipſe dormiens ſapientiam quideʒ
habere poteſt de intemperie aliqꝗᷓ aut alia re horrenda.minꝰ
autem terret᷑ permutat᷑ ſeu diſtem ꝑatur:a horrendis illis
fragoꝛibo a ſpectaculis dum dormit:q; dũ vigilat. Hoc idem
affirmat cõmentatoꝛ ſuper de ſenſu & ſenſato dicens. Aicuiꝰ
inqĩ agentis excedens vehementia:minꝰ ledit non ſentiente
q; ſentientemn hommnem.Nunc aũt ſic eſt ꝙ homo dormiens
minus ſentit q́; dũ vigilat. Somnꝰ nanq; obnubilat omnes
ſenſus ergo comueniens eſt e dignũ reuelatiõem e celo fieri
ſomniãtibo magis q; vigilantib. Et ideo ait beatꝰ Dioniſiꝰ
in diuinis nominibo Impoſſibile inquit eſt nobis lucere di⸗
uinum raduummniſi aliqᷓ velamine obumbratum. Predicte
aũt cauſe Augꝰ videtur conſentire libro de ↄcoꝛdia euange/
liſtarum. Aliam deniq; cãm aſſignat Augꝰ contra fauſtum

in hunc modũ.Reuelatio inquit diuina ſi vigilantibo nobis

Tituluius

fieret dum poſſunt accidere:que nos fallerent a ſeducerent a

via veritatis. Primũ eſt nam poſſet nos quideʒ humana fra

gilitas ad imientiõz future veritatis ſue aſſcribere facultati:
ét ex Pocipſo in tumoꝛem ſuperbie eleuari. Secundũ eſt.qa
poſſet idem homo opinari huiuſcemodi reuelatiõz non eſſe
a deo:ſed a ſuo ꝓgprio adinuentã ingenio . & ſic ſe nec regeret
nec cuſlodiret hm ſoꝛmã diuine reuelatõnis.Aliam nimirũ
rationem videt᷑ tangere beatus Gregꝰ in primo dyalog oꝛũ
libro ad petrum dyaconũ ſuum. Nũquid inquiers non oſi⸗/
deras beatam viſionem ſub tipo viſionis ſomniarie figuratã
non em ꝓphetas inſpirauit deus dum vigilarent copore: ſed
duũ vigil arent mente. Oum em dormiens homo ſemimoꝛtuo
ſimulis ſit: a viſio ꝓphetica in ſomnis prophetis inſpirata ſit:
conſtat intelligi ꝙ ſicut viſio ſeu interna mentis inſp iratio:
non accidit niſi coꝛpore vtputa ſemimoetuo: ſed a ipſa beata
dei viſio non dat viuentibus nobis huic copore atq; mũdo
ſed moꝛtuis quidem & ſepultis in xpᷣo ſic patet ſcda natᷣa
ſomnioꝛum R Tercia natura ſomnio um. eſt exercitare
et iluminare ip̃m aliqſtialiter intellec tum. Quiꝰ declaratio
ſiimenda eſt:ex eo ꝙ ait T heophraſtus in ↄmentoꝛum libro
de parte ſenſitiua. Manus inquit exercitata in arte aliqua:
ea hora qua ipſa manꝰ minus diſpoſita ydoneaq; a apta fu
erit ad talem artem aut actionem: poſtmodũ agilioꝛ abilioz
q erit. Quamobrem aſtruit Phus in primo politicoꝛũ libꝰ

iuuenes foꝛe imbuendos in arte qualibet aut facultate: eo tẽ

pore quo mag duri & obſtinati dinoſcunt᷑. Quius quidem

cãm aſſignat dicens. C; em in duro & foꝛti ſubiecto radica⸗

tum fuerit a plantatũ: ineſſe quidem ꝓpetuo ↄprobatur. Et
ideo ait PBus in libro ꝓbleu. In puerili etate ;d ſemel imbi⸗
berint hoĩes: eternaliter retinebunt. Quiꝰ cãm aſſignat dicẽs
Durum inqin eſt pueroꝛum ingeniũ.& ꝗᷣd duro inſeritur:
difficillime abolet Arbor inquit que ſuffodit᷑: & fecuindat᷑ eo
tpe quo difficulter fecundari poteſt: adueniẽte tpe fructuũ
et viroris fertiliſſima quideʒ erit. vtputa ſiquis mox biemali
tempore hoc fecerit:fecũda & fertilis in eſtate valde erit. His
ergo premiſſis notandũ ꝙ tpe obſtinationis a duricie ipſiꝰ
intellectꝰ humani:maxime eſt ipſe ſomnꝰ. In ſomno nanc;
omnes ſenſus:animeq; virtutes totaliter conquieſ. cunt: rige/
ſcunt: a dureſcunt vt patuit ſupra. Somnia nanq; itaq; ex⸗
ercitant & fecundant intelleétum: puta diuerſis viſionibus
ergo ſomnioum natura eſt excitare illimminare ip̃m aliqua
liter intellectũ. Qum em intellect tune maxime fecundetur:

cũ tali hora exercitat᷑: qua minꝰ diſpoſitꝰ ydoneuſq; aptꝰ?

ð

n
ſerits
guamt
eceden
ſſtirra
ſonna
lbrom
wſts
vntra
bnmnisg

otole

dsn
Ummntar
aut id
alltanun
leqn
febin
phoenn
Guse,
hoedef
gutsin⸗
undnn
lltrie
Mucait
Gnsin
Cunczwe
nin
uieſen
chillss
Nam 1
Vero ſo
Ninditat
dan⸗ og
5H
Go ver
Sden
hanſe
Vdlie⸗
to to
nimis
die nin
nſeeler
iens

undac,
neetegn
Mam mime
dalogci
unfonol
ſareialti
terpnnſ
vſenimn
inpene
tisinſpttn
dzipſlen
Eaty nid
et dana
texercitat
declarato
tum lben
Artk aliquu
li ablſie
itcoülb⸗
lrate K
ws gvon
wedoro⸗
Priuuß
Pbenim
ſton
NuMNN
ziumin
emrimiui
tkinli
t atkte
nnicepe
nmonn,

W

Titulus irrxh

fuerit:& ſomnia ex ſui natura exercitent intellectum ea Pora
qua minus diſponit᷑ ⁊ ydoneitatur:puta in ſomno:vt ex an⸗
tecedentibo patuit. Sequit᷑ ergo neceſſario:qꝙ; nata ſomnioꝛ ũᷣ
eſt irradiare aliqualiter intelleétam · S Quiarta natura
ſomnioꝛũ eſt immutare totũ coꝛpus teſtante Kuicẽna medi·
libro.vnj. Periculoſum nimirum eſt: dum quis in languoꝛe
poſitus ſuper aliquibo terribilibus ſomniatuis fuerit. Quia
tenera copora qualia ſunt coœpora infirmoꝛũ valde quidem

a ſomnis grauibo immutant᷑. Ad cuius euidẽtiam notandũ
vt oſtendit Phus in libro ꝓbleumatum. Ex cogitatõmbꝰ
validis etiam in ipſis perfecte ſanis tota hominis ſubſtancia

immuitatur. Cogitans em quis ſuꝑ iniuria ſibi illata aliqua
aut deſiderat ſuio cogitatu ſuꝑ aliqua re appetibili a amata:
aut animo reuoluens ſuo turbatiõz; perpeſſam.conſtat vtiqʒ;

ꝙ ille quidem furet:iſte aũt languebit: aliꝰ vero dolebit aut

flebit. Cõmouetur em totum copus humanũ ad paſſiones
ipſius anime.multo ergo foꝛtius etiã mutatur:a ipᷣm totum
copus ex viſionibo ſomnioꝛũ.patet ergo æ?& Redeũdo
ergo ad effectũ dicemus: ꝙ quicunq; intelledlus fuerint ele
gantis in:ſomnis ſomnia multa habent. Cuiꝰ ꝗqdem cauſam

reddimus in bunc modum. Rctus elegans a excellens diffi

culter qᷣeſcit. vt oſtendit ↄmentatoꝛ ſuper ni de celo ẽee mũdo
Nunc aũt ſic eſt:ꝙ intellectus magnus eſt actus anime ex⸗
cellens in vigoꝛe pariter a virtute quamobrem otigit:q; qui
cunqʒ intellectus fuerint elegantis ingenij q; perſpicacis 6

boni:in ſomno ſomnia multa habent. Ratio nanq; taliũ non

quieſcit:ſed diſcurrendo mouetur dormientibus vigilãtibo
; illis. Sed tunc per intellectum celeſtis cognitio figuratur
Nam ſicut ſentire poſſumus quidem plura ſimul:intelligere

vVero non niſi vnum ſolum hm Phm · vjmetha de partibus

quiditatis & diffinitiuis. Sic nimirũ per omnem modũ mũ
dana cognitione plura ſimul cognoſcere poſſumꝰ & amare

celeſti vero co gnitiõe a perfecta vnũ ſolum ſcilicet ipᷣm deũᷣ

Sed tunc ↄuenienter per ipᷣm ſomnũ intelligit᷑ vita preſens
Nam ſicut ſomnꝰ ſuauis efficitur at q; grauis tribo modis ·
videlicet dum quis valde inebriatus fuerit. Item dũ quis ex
toto ſuꝑ ventrem ꝓſtratus iacuerit. Item dum quis capite
nimis inclinauit. vt ondit autoꝛ ſumme de regimie ſanitatis.
Sic nimirũ per oẽm modum:vita q dem hic pñs ingrauat᷑ a
in ſcelere ꝓfundatur tribo modis.Scilicet dũ quis nimium
delicijs voluptatibuſq; mundanis inebriatus fuerit. Secũdo
dum qs ex toto peccato proſtratus in terra iacuerit.Tercio

dum ꝗs terrena nimio inclinato capite affectatꝰ fuerit. Sed

7

Titulus lxx ij

tunc ↄuenienter per ſomnum: future vite merita figurãtur.
Nam ſicut poſt leticiam:triſtia ſe unk ſomnia. Iuxta illud
d ait Pliniꝰ de mappa mundiali. Natura inquit ſomnioꝛũ
triſti mõ gaudia comitari. triſticiã aſit ſommia ↄſequi leto
modo. Sic nimirũ per omnem modum: natura bec eſſe dino
ſcitur meritoꝛũ: vt poſt gaudia huiꝰ mũdi merita ↄſequant
triſticie & luctus ſempiterni: & ecomierſo vt noſti. Et tunc
applicet᷑ ſic. Ita videlicet ꝙ quicunq; diuine cognitionis fue
rint elegantis ipſi ſomni quideʒ tempore pñ̃tis vite a future
merita multa habent: beatiſſime dei ſomnia viſionis. V
Ppᷣus in vjanimalium libro. Poſt ſomnum auteʒ; vnicuiq;
animalium ineſt triſticia naturalis. Quiꝰ cauſa ſtat in hoc
Nam triſticia gignit᷑ ſex modis.videlicʒ:ex turbulentia ipſiꝰ
ſanguinis:ex nubilatiõe capitis: ex leſione ſeu doloꝛe coꝛporꝰ
ex timoꝛe:ex miſer ande rei inſpectione:&& ex alicuius periculi
imminentis naturali quadam precogitatione. Sed tunc per
ſommiim ↄuementer ſtatũ intelligimꝰ peccatoꝛum. Nam ſiẽ
in ſomno maxime incidimꝰ in languoꝛes: & nobis maxime
puſtule a poſtemate oꝛiunt?᷑ qa dicit Plateariꝰ libꝰ.vij. N ata
inquit magis ſe nitit expurgare: dum quis dormit: q́; dum
quis vigilat. Et tũc applicet᷑ ſic. Poſt ſtatum itaq; peccatoꝝ
vnicuiq; hominum triſticia incidere debet contritionis peni⸗

tentieq; perfeéte X De obmiſſis aũt ſupra agẽdum eſt

nüc. Octo em ſub dubio remanſerũt qntum ad ſuas cauſas
pariter & effectus. In octo nanq; noſtra ratio poſſet errare-
Primum eſt: ꝙ poſt leticiam triſtia ſeqiuint ſomnia. Scdm
eſt: ꝙ ſomnia interdũ ſanitatem inferũt atq; moꝛtẽ. Tercium
eſt: ꝙ actus ſomnioꝛũ oppoſitum tuendũ inferunt Quartũ
eſt: ꝙ ſomnia luna habita in defectu: efficacia a ſignificatiua
ſunt. Quintũ eſt:q ſomma ignoꝛata poſtqꝙ; euenerĩt certiæa
ſunt. Sextũ eſt: ꝙ ſomnia aſſidua maxime ↄueniunt piſcibo·
Septimũ eſt: ꝙ ſomnia habita ſuper alidq amicoꝛũ grandia

et euẽtura ſunt. Octauũ eſt:q ꝓprium ſomnioꝛũ eſt vt ipſis

Pabitè ↄtinuo excitemur. Sed tũc ꝗdem primi cã eſt. Dicit
em expoſitoꝛ Durãdꝰ ſuꝑ liide ſomno a vigilia. ſomnia
triſtia nat᷑aliter cauſant ex ſanguine moto & turbato. Quiꝰ
etiam cauſa ſtat in hoc hm Conſtantinũ liimij coꝛporalium
paſſiõum. Cũ ſanguis perturbatur mouiet mox purum
impuro permiſcetur: a ex tali permixtione triſticia naturali?
omittat᷑. Nunc aũt ſic eſłiꝙ ex gaudio atq; riſu humanꝰ ſan
guis valde mouet᷑ a perturbat᷑ vt ait Płᷣs in li· ꝓbleu. ¶ uiꝰ
etiam cã ſtat ĩ hoc. Qiiia riſus ſeu gaudiũ fluere & labi facit
ſanguinem congelatũ pariter a compactũ. Ergo imp eilns

Lt
go
nouet
tiſtiat
vtie

tepote
quein
inteut
Muſe
tpri
ſpferü
feru
ſuntq
extetni,
ſaculean
inſeuunt:
inſet
ſe
unthee
potl
lugt⸗
J
ent ſe

Pummdet

in tad⸗
mane
autin
ideo⸗ (
multis
et non /
ſomnii⸗
Apiton
Nrteſtg
ficadu
Oprech
u p
moebo

h
Akint.
Urfu
lmni
Nie
eſtn
1Neen
ihe
tongſt
uſtn
lnn V
genn
Alhtinhe
uleun
Nlecen
ius wrtl
tuncx
Namk

maxine

enKe
nt chdun
beo
tonss ven⸗
gebume
us cauſas
ſertr⸗
wwia dcn
iTenn
uut (ri
1ſgnfenn
Mneritehm

*

ninrpah

icitiſſ
Doe
chſonne
nto.
cnpolii
norpin
D
w n

2

hi

”?YJYM S Z ð DZ
Titulus lxrru

ergo inquam riſus & gaudium a ſanguinem maxime com

mouent a perturbant perturbato aũt ſanguine & cõmoto

triſtia ſomnia naturaliter committãtur ergo concluditur ꝙ;
poſt leticiam: ſomnia triſtia ↄmittent. Et hoc ꝗ ad primum.
V Secidi quidem cauſa. Nam ſomnia duplici accidũt
tẽpore:videlicet ĩ ſanitate a in moꝛtis languoꝛe. Somnia itaqʒ
que ſanis accidũt interdum ſanitatem maioꝛem aut moꝛtem
inferunt eo ꝙ hm Ptholomeũ libro de erroꝛibb humanoꝛũ
actuũ ſomnia diſponant e qualificent totũ coꝛpusvt didũ
eſt prius. Somnia nanc; ſupꝑ ſanitate ée valoe: ſanitatẽ ſepe
inferũt a valoꝛẽ· ſimiliter ſomnia de futura moꝛte ſepe moꝛtẽ
inferunt qᷓdam ſuaui incognita & virtute. Item ſomnia illa⸗
tiua foe dici poſſunt moꝛtis atq; vite ĩ quantũ ſignificatiua

ſunt qlitatum earundeʒ maxime aũt ipſa ſomnia languidia

exterminant & infirmum. Quandam em virtiitem humane
facultati inignitam: ſi non ſanis ſaltem languidis coꝛporibo
inferunt a immittũt. Et hoc quo ad ſecũdum didta ſufficiãt
videlicet ꝙ ſomnia interdum ſanitatem inferũt atq;ʒ moꝛtem
Z Yercij aũt cauſam cur videlicet ſomnia oppoſuũ inſe
rant Require capitulo de topore. Notandum tñ ꝙ; ſomnia
coporalia oppoſitum euentum inferiint ſo mnia aũt miſtica
ſeu phetica: eundem quẽ oñdunt effectũ inferunt a euentũ
A a Quarti vero cauſa eſt. Nam ſomnia ſignificatiua:
habent fierxi hora qua cerebrũ vaporibo & humoꝛibus minꝰ
bumectatum fuerit a repletũ. Iuxta illud ꝗd ait T heophilꝰ?
in tractatu diuerſarum artiũ. Somnia inquit que nobis in
mane accidunt: magis quidem vident᷑ ſig nificare:qin ea que
aut in principio:aut in medio noctis accidũt ſomnia:a hoc
ideo: Quia capitalis regio in principio & in medio noctis
multis vaporibus occupat᷑:quibus vtiq; vaporibo fruſtrata
et non ſigniſicatiua ſomnia generan?᷑ in fine auũt noctis aut
ſomni iam digeſtis capitalibo vaporibo & conſumptꝰ:regio
capitis permanet libera penitꝰ & euacuata: quo quidez ↄtin⸗
gente ſignificatiua accidũt ſomma. P& ergo ꝙ ſomnia ſigni/
ficatiua Habent fieri tali hora: qua ipſum cerebrum minus
oppreſſum fuit vapore a humoæe. alis aut hora eſt in defe⸗
ctu ipſius lune. Iuxta illud ꝗ ait Conſtantinus de natura
moꝛborum. Aucta inquit luna:augent᷑ omnes vapores a hu
moꝛes capitꝰ coꝛporiſq; totius decreſcente aũt liina:decreſcit
et diminuit᷑ ipſe Pumoꝛ capit atq; vapor. Quapropter acci
dit ꝙ ſomnia lune Habita ĩ defectu efficacia & ſignificatiua
ſunt B a Quiti vero cauſa eſt. Nã ſomma facile a labilia
a memoꝛia ex celeſti habent fieri ↄſtellatiõe atq; impᷣſſione

l

IèðUlG

8
6 „

Titulus D lxxi
Vt ait Iohannes ſupꝑ danielem. Sicut etiã patuit in nabucho⸗
donoſo cui ſommium elapſum fuerat a mente. Ratio autem
predicti eſt. Quia valde leuiter dulciterq;: vtputa viſibiliter
mouent & tranſmutãt ipſa copora. Somnia etiâ a viſiones
ipſis fantaſijs humanis inferunt leui modo· vt ondit Ptho⸗
lom eꝰ almageſti primo. Patet ergo ꝙ ſomnia facile labilia

a memoꝛia ex celeſti fuunt impreſſione. Somnia nancq vt di /

Ctum eſt: ex celeſtibo ꝓpuenientia conſ lellationibo atq; fatis
leuia ſunt. Ge ideo facile mobilia ſeu labilia. Somnia autẽ ex

impreſſionibo prouenientia ſui coꝛporis: vtpote a fotibo va⸗/
poribus generata minꝰ labilia ſunt a memoꝛia.Nunc aũt ſic

eſt: ꝙ ſomnia que ex celeſti impreſſione ꝓueniunt:efficacia
ſunt e ſignificatiua Qa Sezti ratio eſt qu am interſerit
Pßᷣus in ſedo aĩalium libro. Somniant᷑ homines:ſed valide
luicide a perfecte ſomnian?᷑ cuncta aĩalia:ſed indetéminate
valde inter que maxime ſomniant᷑ aues 2 piſces. Et huiꝰ cã
eſt viſcoſitas lubricitas & pinguedo piſcinoꝛũ capitũ. Aues

autem viden? dormire. Quia calidi ſunt cerebri omnes aues
vt aſſerit Ppus vbi ſupraaccenſio aũt cerebri: ſomnia pro⸗

uocat a importat vt ait Ebnenꝰ? de effectibo ſomnioꝛi patet
ergo æo D a Septimi vero talem venabun? rõez. Dicit
enim ↄmentatoꝛ ſuper libro de pomo azxelis talem eſſe natam
cathene auree ſeu innexionis vniuerſi: que per cathenam au
ream hm Phᷣum deſignat᷑. C effectus cõiunctoũ ex natura
coꝛporum participatur naturaliter a coporibo ſibi aſtrictis

naturaliter e coniunctis: ſicut videmus fieri vt frequenter:

ꝙ dum alicuius hominis parens moꝛtuꝰ fuerit· hocipſo cõ

muniter ãno talis homo:aut moꝛitur: aut foꝛtaſſis grauiter

infirmatur-quia in ſuo parente aut amico naturali motuo
pars quedam deciſa eſt odini vniuerſi. Et icto ait Themiſtiꝰ

(ſuper· inj librũ axelis de cardini bo celimiram eſſe naturaʒ

comperi anime mũdi & vniuerſi oꝛdinis. Qunq; em aliquis

eoꝛum qui nobis naturali cognatione coniunti fuerint &&

aſtricti: ad centum miliaria diſtãs a nobis moitur mox ⸗ in
ip̃a tali hora coꝛ noſtrum aliqua triſticia tangitur & mouet

* . „ . . . 92 „ 12 * 6 10
Sic nimirũ accidit in ſomnis: vt dũ aliquis noſtroii alicui

*°

naturalium amicoꝛũ periculi contigerit aut meroꝛis: mox a

natura anime mundi & oꝛdinis vniuerſi ſeu celeſtis quidem
fati: quendã illapſum in ſomnis patimur triſticie a merꝛis.
Quo quidem babito & oſtenſo: patet ꝙ ſomnia habita ſup
aliquio amicoꝛum:grandia G eiltentura ſunt Ea cta⸗

ui autem ratio ſtat in hoc · RNam fomnia exercitant ipſos

6

ſenſus. vt probat commentato ſuper te ſomno bᷣ vigilia.

?

Tt
guint
gitlen
Plter

oi
banlya
oneee
Ueuſchec⸗
ideo
boraſcre
vetnitt
Perikue
nolkep
fon wptet
ttammee
Cwrend
Daturirt
Utertum
ainp
intract⸗
glo mran
Mumti⸗
pren
tea
miar⸗
incant⸗
et ign
induct
et atter
dienim
demon
Paumn
ſeu gre
ad ar
ſupta
tt inca
iint ſo⸗

H

burv⸗
zuten
ſlter
ſne
dedhr⸗
vlelabtn
itd
ſits
runtee
arcr

Nuneſe

unteftant
minteret
Sſedn
temim

Et hude

diti, Aus
nnes aues
mrapro:
norirpete
rn Deer
eſſe naint
tenam alt
natuta
Ws
eentt
ſsgun
hral nan
Itilund⸗
Anunn,
ifraln
1, ,
leiti⸗
1 oN
anmge
eri zen
nönict

CsNX
.

Titulus „ — lxxii

quia ſenſus & atio exercitata: valide reſipiſcunt: exercitati
aũt ſenſus ipſum homineʒ excitant a ſopore:quemadmodũ
ad literam oſtendit Philoſophus de ſomno vigilia
¶ De Sopore ¶ Lytulus lxxiij; AAh
eſtotiles de tegimine principum ad alexandrum
epiſtola.xn. Qunq; ſoporẽ noctis interuallo capere
mnon poteris: ſcito quia grandis permutatio tui coꝛ⸗
oris ↄſequetur. QCum em̃ diem abſq; ſopore deduxeris:ci⸗
kariſey & laſſus ſatis ſis:ẽ hanc dormire ſoporariq; nõ po
tes· neceſſe foæet te preſcire in aliquibo tui ↄditionibo qualita
tibuſq; coꝛporis valideq; permutari. Cuis cauſam aſſignare
videt Conſtantinꝰ libro de melancol'in hunc modũ. Cunq
hora ſopori ↄgriia:ſoporem denegauerit recuſaueritq; nat᷑e
permutatio grandis indicit᷑ homini ipſi dormienti. Sed tũc
per iſta exempla tibi o homo aſſume agnoſce em ꝙ; dum in

nocte penitentie ſoporem quietis deuotiõiſq; interne capere

non poteris: grandis tibi permutatio in damnatiõz; coꝛ poris
et anime conſeque? B Ppus in probleu. Videntes vnũ
ſoporem depreſſum: & noſipſi ↄtinuo ſoporamus. Per que
datur intelligi. ꝙ dum aliquem ſopore prauitatis & malicie
detentum conſpicimus a oppreſſum: mox & nos cecitate ob
tecti in peccato damnabiliter ſoppramus Q Theophilꝰ?
in tractatu diuerſarum artium. Sopor preſtigioſus: preſti=
gio incantatoꝛũi a furum impreſſus hominibo: difficulter ad
actum vigilie reſtauratur. Quiꝰ cauſa eſt. Quia malefica &
preſtigia ſagacitas totam virtutem part ſenſitiue immutat
et extra rapit totaliterqʒ qnitum ad oꝛganicas actiones peri
mit & tranſmutat. Sed tunc per ſoporem preſtigioſum ab
incantatoꝛibo furibuſq; ſuperinductũ: infernalem cecitaten
et ignoꝛãtiam maleficio demonum humanis mẽtibus ſuper
inductaʒ intelligimꝰ. Nam ſic ſopor preſtigi hoĩiem inſanii
et arrepticium efficit a reliquit:vt dicit᷑ libro·v.imaginum-

Sic nimirum ꝓ omnem modũ:ignoꝛãtia cecitaſq; humana

a demonibo ſuperducta:hominem eternaliter veſanũ & arre
Pticium efficit & relinquit. Et tunc applicet᷑ ſic. Sopor itaq;
ſeu ignoꝛantia aut cecitas mentis noſtre:difficulter quidem
ad actum vite ſancte poterit reſtaurari.eo videlicet modo vt
ſupra dictum eſt D Areſtotiles ĩ li· ꝓbleu. Timide ergo
et incaute ſub periculo videlicet dormientes cũ ſoporati fue⸗
rint: ſomno dulci & grandiq; ſuauiq; nimiũ oppriment. Et
ideo ait Cõſtantinꝰ ſuꝑ de ſomno a vigilia. Timoꝛ ꝓfundũ
ſomnũ efficit. Huiꝰ aũt cauſa eſt. Nã coꝛ ſanguine madidũ
et infuſum: ſomnũ inducit validũ & ꝓfundiim. Nunc autẽ

4
35

„

toporem.

Titulus xxiil
ſic eſt: ꝙ timoꝛis ĩ tempore ipſum coꝛ ſanguine nimiũ ſuffo⸗
catur. De ratõne em diffinitiua eſt timoꝛis ſangiunẽ implere
ad coꝛdis concaua profunda. Qui? etiam ſignum eſt in
timoꝛe corpora expalleſcunt ergo timo ſomnũ inducit vali
dum & profundu. Per phabita aũt datur intelligi: ꝙ quto
quis ſub maioi periculo timoꝛe fuerit detentus tanto iam
ſoporem grãdioꝛem 2 profundioꝛem qñtum ad tœporem 62
ignoꝛantiam ſuã capit:a hoc precipua vanitas in bumanis-
Vel aliter a pulcrius. Quanto itac; aliquis maioꝛẽ timoem
aut cautelam cuſtodiãq; babuerit: tanto ſuauius ſecuriuſcʒ
in domino poterit miſtice ſoporari E CGonſtantindꝰ lib⸗
ſex to medici dicit. Quu vehementer infrigidati fuerint a ſan
guine exſiccati: acſi ſuauiter ſoporati feuint: moꝛiunt. Per iſta
auit datur intelligi: ꝙ qui vehementer infrigidati fuerint in
dei ꝓpetua caritare ſed aà Pumoꝛe exſiccati ſi piritualiter dulce

dinis gratiec; diuine. ſoporati in ſcelere quieſcent es: eter⸗

naliter moiunt. E Philaret? tractatu de iudicijs febriſiin⸗
Sudam aũt & ſomniamur valde: febris ad aduentũ: ſ̃ etiã

ipſe ſudor contimi? q; ſopor: febris eſt indicium ingruentis⸗
Primi quudez cã eſt. Nam febris gignit: ex eo ꝙ vmis qᷓ tuoꝛ
humoum: ĩ humano coꝛpore dnatur Vnuis etem humoꝛ cũ
prednatus fuerit: alios humoes per aſſiduũ ſudorem en cit
et expellit expulſis aũt eiectis ceteris bumoꝛibo. magis in⸗
cipit predñari talis Pumoꝛ. ꝗ ſic ceteros humoꝛes expulit
eiecit. Cet eris nãc; expulſis & eiectis Pumoꝛibo. ille ſol? ſup
eſt in copore remanetq; humano valde predominas: ille hu/
moꝛ ſebrem efficit & languoem. a quatuoꝰ ſumt humoꝛes
hm complexiones- videlicet. Sanguineus, colericus flegma⸗
ticus: a melancolicus. Secũdi vo cauſa eſt. Conſtat nimirũ
qꝙ ſanguis in homine ſubſtantiaq; coꝛrupta: febrem inducit
pariter &α languozem languent em a moꝛiunt᷑ cuncta copa
ſuo ſanguine bumoꝛe ſubſtantia q; corruptis. Nuc autem
ſic eſt: ꝙ ſanguis coꝛruptꝰ?: nimium ingroſſ. at ingroſſat? aũt
et vt ita dicã coagulatus: ſoporẽ grandem inducit validũdʒ
Sed tũc per ſomnũ & ſ. oporem: anime intelligim?
lis:turb atum

deſidiam = toporeʒz. Nam ſicut ſopor cospor⸗
d melſticie ſeu

et triſtẽ redde hoiĩiem dum euigilauerit: & aliᷣ
meroris circa ipm acciderit iuxta illud d ait Macrobi? li.
de ſomno ſcipionis. Qunc; ingens aliꝗs euentuis triſte circa
dormientem acciderit: mox ſopor terret hoĩem: auit per vin
aut per triſtem apparitionez tam in vigilia &ꝙ in ſonmmo. Sic
mmirum ꝓ omnem modũ ipſius mentis deſidia atq; topotł:

*

ooi euigilanti ꝑ moꝛtem. triſticiã infert ꝓpetuã atcq;

mere

Ei
Ptn

nss
4pla⸗

uſaf
laput
tumol
cipitl
lrrt
Auus 9
equnn
ergo b
Pticit
icpſt
Nttoms
gümſun
wumn
guibont
ſeusgr
RnN

Ohoc

Ufuunt
etigfi
ſonn
udgen
Wesl
Wime

Verit.
Nrpel

mndou
wrem
Umans
Ann
mibeh
ifueritn
literdu⸗
ntes eter
is febti

tüf u

guentis⸗
nustuos
bumacl
remeict
magss in⸗
Apulit4
4 ſop
sWeh
twumos
Ous fegn/
rnim
WÄ et
. n
icautn

ſitit

rb un

.

eckiceſen

N

Titulus xxiij

Et tunc a licetur ſic. So tamur itaq; & laſcemus: to⸗
P

pemus: valde febrd id eſt penalitatis ꝓpetue ſub aduentu: ſed
et ipſa deſidia toꝛpor anime indicia ſunt mortis ſempiine-
CG Phus in ꝓpbleu. Sole oꝛiẽte. ꝓpfundiꝰ ſoporamꝰ. Quiꝰ
