Vna tñ pceteris ꝗᷓ eſt ipſiuis ariſto· eligat· & in mediũ Pdu /

catur: ait enim ꝙ ↄtraria a ſe mutuo naturalit expelluntur

& fugant᷑ Per ſe augmentant aut ꝑ accidens. Inntuʒ vnuʒ

oppoſitoꝝe a reliquo ↄſtrictuʒ; atq;ʒ vinétum validius a vir /
tiioſiuſq; & fotius efficit. Rrigus itaq; exterius cũ ſit otra /
riũ caloꝛi q abintra ẽ ideo ip̃m caloæem ad int erioꝛa reuer
rat repellit: & ſic ꝓcõſequens:q;uis ꝓ accidens ip̃m foꝛtio/

rez efficit frigꝰ vt ait Auicẽna. Poꝛos coꝛpis aut claudit aut

ↄſtringit: ne ip̃e caloꝛ ꝗᷓ intrinſecus eſt exalare ⁊ euapoꝛare
poſſit. Per hec dat᷑ intelligi ꝙ adhoc Homo intus in ania
celeſti amoæe diuinitus accendat᷑ neceſſe ſůmo opere eſt vt

ſtulus
gtrd in
epue ll
6 lodiuss
leiſ⸗
mis eon⸗
6diuini
nachinunit
tatradl

—

ceceſtü
(awde
itrmoxdur⸗
boneinte

perinopt⸗
tone vide
nm aCtio!
ſdeiactin.
epoſſe:

uinde diue

mgeipier
no amoe
mergim
plius reze
Om̃ia co
lis nanqy.
Der wraj
kereratat,

Nim N

iſiags can

Mahtglien
ſbifupenhn
ſec, e
üaliter n
imor aece⸗
uiſe diun
lref mdi
ſtisNe

,
NrRnnoctt
tilunttu
Os N
rde Nen
Winctnind
tparoſttticn
og nodüm
ltüſbideiin
icaplcent
fevelapern
vtſu D
eſtusan
ni igni appli
txemebro ti⸗
diumn And
ndbetignd
caitate deg
nd igin
We diumieno
atone köl
rne, Nbt

1perekeetta

ui C
aliren
4 chĩ 6 duß
arntut
uscüſ L
tencn ne⸗
rsin n

tCu,lt

prre

Titulus etxiz
exteriꝰ id ẽ in amoꝛe exterioꝝ ac mũdano frigidet᷑ ac ĩ ax/
dore pᷣue && illicite ↄcupiſcẽtie penitꝰ extingiia? E Aiga
zel in tctatu de foema ſpeculi. Si ſpeculũ aliq; aut vitx aut la
pis lucidius trãſparens ſolis radio oꝓponat᷑ otinuo ignis
accendit᷑ & coꝛpꝰ aliq molle inflãmat᷑. Sʒ tũc ꝑ iſta dat᷑ in/
telligi · ꝙ ſi coꝛ bumanũ lucidũ deuotuʒ ↄgnitione diuini
lumĩs exponat᷑ mox inde igne amoꝛis diuine celitꝰ accendit
& diuinitꝰ inflãmat᷑· vt ſuß G Fontin in tractatu de

machina mũdi.Aer omis in trãquillitate ſeu regio ꝗᷓlibet ꝗᷓ

eta a tranꝗlla citiꝰ accendit᷑ & validiꝰ inflãmat᷑ Quiꝰ ſignũ
ẽ: qa ventis flantibo aerea atq; mũdialis regio frigoꝛe ↄſtri/

git᷑ tranꝗllo vero exiſtẽte aere validiꝰ inflãmat᷑. Ber qᷓ dar ĩ
telligi ꝙ coꝛ ꝗete trãquillitate pollens q& viz a midanis

ſtrepitibo & tumultibo ſequeſtrat᷑ citius vehementiuſq; in

amoꝛe celeſtiũ inflama? H Egidiꝰ expoſitoꝛ ſuꝑ de ſub

ſtatia mũdano? ariſt· Qarbo ignitꝰ q accẽſus ſi in aqᷓ extĩg
uit mox durus ꝗdem efficit᷑ a difficulłẽ reaccendit. Sʒ tũc p
carbonẽ intelligit coꝛ humanũ.Naʒ ſiẽ carbo ignitꝰ in manu
teneri nõ pẽ niſi moueart a ventilet᷑ velocit᷑ hinc inde. Cuius
rationẽ videt᷑ aſſignare phᷣs in ꝓbleu · in hũc modũ. Omnis
enim actio in aliꝗnta moꝛa fit a tpe. Cũ vero carbo hinc a
inde iacit᷑ in vno loco ſue actionis nõ moꝛat᷑: q̃ ꝓpter nec p
fecte poſſe agere com ꝓbat᷑. Sic reuera ꝑ omia coꝛ Homſhĩc
a inde diuerſis vtutibo a bonis exercitus agitatũ igneʒ pene
nõ ↄcipiet ineternũ. Et tũc aꝓplicet᷑ ſic. Coꝛ itaq;ʒ homĩs duui

no ame inflãmatuʒ pariter a accenſum.ſicuis delitijs im

mergit᷑ mox duꝝe & obſtinatuz efficit. & nunq́;ᷓ aut vix am⸗
plius reaccendit᷑ vt ſu I Auẽpice ſuꝑ n phiſi· dicens
Omia coꝑa vehemẽter accendunt᷑ a valide inflãmant᷑. mo/
tus nanq; caloz generat tam in animatis qm in inanimatis
Per hoc aũit dat᷑ ĩtelligi:q coꝛda humana in virtutibo ſedu/
le exercitata & mota mox accendiimt in caritate dulcedĩeq;
diuina K Ariſto-in li ꝓbleu. Semineces atq; apoplexi/
tati ſi aqs calidis immergant᷑ viuacioꝛes fiũt extuc. Et ideo
pᷣcepit galienus coꝛ ꝑpa apoplexijs moebis variſq; pcuſſa in
aꝗs calidis balniari· Huiꝰ aũt rationẽ videt᷑ ariſlo tangere
vbi ſupᷣ in hunc modũ. Viuere inqt calidũ ẽ·ſj a caloꝛe vita
Pleꝛeq; dependens ẽ Per p̃habita ꝗtez dat᷑ intelligi ꝙ qcũcʒ
ſpũᷣaliter moꝛtui ſeu moꝛbo peccatoʒe Peuſſi fuerit a plaga/
ti:mox accedi calefieri debent calidis aqs celeſtis gẽe cari
tatiſq; diuine a vt ſic vite reſtituant᷑ pᷣſtine M Auicen
na li vi mdicine. Accſio cœpis nimia tria facit in co?pibiuis
anĩatis. Naʒx coꝛpus inbecille reddit ſommim in hominibus

16

Titulus xiij
nociuum efficit. ſenſus cerebe coꝛrũpit. Sic ꝑ ome; moduz
accenſio in homine nimia carnaliũ voluptatũ.tria incomo
da facit in mente humana. Nam homiez; inbecillẽ ad vtutes
reddit:ſomnũ moetis eterne efficit vtutes q; ipſuis animi de
bilitat ob nubilat & coꝛruůpit N Auicebrõ li fontis vite
Omia copa calida ê accenſa magis ſunt liqris cuiuſilibet
ſuſceptiua. Quiꝰ cauſaʒ aſſignat pᷣs in pbleu dicẽs. Dum
ex accenſione nanq; coꝑa poꝛoſa facta ſunt & humiditatis
magis ꝑ ↄſequens ſuſceptiua. Aliter vero aſſerebat Iohãni
cius. Copa inquit valide accenſa ſua ſibi innata 2 cõnatu/
rali humiditate euacuata & puata ſunt. Omne aũt cœpus
euacuatũ atq; exinanitũ liquoæis naturalit eſt attractiuum
Qoepa deniq; vehementer accẽſa ob hoc humoꝛẽ ſihi attra/
hunt & inbibũt:qᷓa ſuo naturali humoꝛe oebata ſuntce no/
uum ſibi liquoꝛẽ appetũt haurire.Sʒ tunc ꝑ prehabita daĩ
intelligi· ꝙ coꝛda diuino amoꝛe inflãmata valide accenſa ma
gis ſunt celeſtis gre ſiſceptiua quazʒ ſi eſſent in caritate dei
ſalutifera frigefacta Reſpiciẽdo ſuß O Amłᷣ in exameſ
ron livij. acerta qdem duʒʒ a ſerpente ſeu vippera infeſtata
fuerit mox caudã abicit· & ſic alleuiata effugere qde; poſſit
8S,l tüc per lacertaʒ deſcribit ip̃e homo. Ram ſicut lacerta in
eſtate roꝛe paſcit᷑ atq; herbis.in hyeme vero ſola terra: ſicut
& cetera animalia venenoſa vt refert mentato? Albertus li·
de vegetabilibo. Sic ꝑ omez modũ ip̃e homo in eſtate ſancte

G& meritoꝛie vite: roe paſcit᷑ celeſtis gẽe:herbiſq; virentibus

amenitate eterne. In hyeme vero praue ⁊a pecca triciſ vite· pa
ſcit᷑ terra felicitatiſ miſerieq; mũdane.Sʒ tũc ↄuenienter per
caudã lacerte voluptas ſeculi figurat᷑. Nam ſiẽ cauda lacer/
te fois aurei:intus vero argentei ſit caloxis. Eſt quide: pun
tiua viuereq;ʒ a moueri videt᷑ abiecta ſeu abſciſſa huc vſq;
plinius in ſpeculo naturali. Sic ꝓ ome modũ voluptas ex/
terius qdem videt᷑ aurei coloꝛis ꝓpter apparentem quẽ in ſe
habet vigoæeʒ. candorẽ: piter êe ſplendore; argentei ob eam
quã intus homo ſentit illicitã delectationem · Eſt pi inctiua
finaliter coepis ê& anime ꝓpetua punctione · & iam abiecta
pPiter contempta: adhuc tamen in coꝛdde homĩſ videt᷑ ẽ ſuo

motu circulari: & ſibi mentem per conſenſum attrahere. Et-

tunc applicet᷑ ſic. Homo itaq;ʒ cũ a ſerpente infernali ſe infe⸗
ſtari cõperit · mox voluptatem ſeculi abijciat & contemnat
vt ſalte; ſic effugiat laqueuũ dyaboli iudiciũ dei a toꝛmentũ
inferni ſempiterni P Ariſto.ii·x· de anĩalibo. Ome anĩat
iuuenile naturali qᷓdam inclinatione pentem diligit & dili /

9/2

git a parente:ſeneſcens abijcit vero paren temiſ a abicitur

Stuln

4 Urent
iuenes .
glome
leſteme

(celcetes

.
plumas
Poiesi
Ytdiet
tinilt
nattetüm
bonete⸗
zpltonin
nfamnvol
Dirtee
pben
lleuarer
nnorebt
eguen
ſebe natur
Usened
fumigni
sc Wu
dnad
Wmnner
Mrct
nemm
in hoe

te coxt

dinined
letut ſic⸗
flentiam
ſuteeter
Perbhe⸗
tempore
in eſtat
nio diue
lui pſor.

—

.
Rehnihni

G 1534
nnun
nlitiuſe
Onſ
Tdeä

lnte Mmis

— S=

☛, S=S

Lnaſehti.

diimmnig
0miü
Nehmniſßt
eabmren
Wepneihld
MaMinin
ernrun
0 Urbnane
anpetibtrt
Nmianwran
vrbiſch wintt
erutillin
tüc guemmer
am ſehllr
slamhdn
Aaſthren,
rwoi olptpi
peumtmn eͦhn
minnchen
n Plyincu
,Sin idie
Gni wdarr
uun mund,
efanmii⸗
tän
nmnntil
üdinm 1
,mhiemia!
fiit.
igtüd

mmfthein

a parente Et ideo euax de euentibo in natura. Ome animal

iuuenes ſuos diligit ſeneſcẽtes ſpernit. Per que dat᷑ intelligi

ꝙ homies iniuenes id eſt in ſtatu ſue innocentie pſiſtentes
celeſtem parentẽ diligũt a ab ipſo ꝓ ↄſequens diliguntur

ſeneſcẽtes aũt in ſcelere inuerati mox ipᷣm parentem deum

abijciũt ſ a deo abijciunt᷑ & eternaliter temnunt· vt ſi upra

Q Anſhbroſius in examerõ libro vnj. Omnes aues dũ
„„ „ 0
plumas abijciunt ꝗdam modo renouantur. Sʒ tunc ꝑ aues

holies deſignantur· Nam ſiẽ aues volando pedes cõtrabunt

vt dicit Ariſtotelis libro.x. anialium.oculos ſuos cum infe

rioꝛi palpebra ſurſum leuando claudunt. vt ait yſidorus li.

naturalium hiſtoꝛiarum:ſed & hyemali tempore minus bi /
bunt vt refert Solimis libro rerum. Sic per omnem moduz
2 ipſi homines criſtiani moꝛe auium debent pedes id eſt ope
ra ſua in volatu p̃ᷣſentis vite a terrenis appetitibuſ elongarxe
G& ad interioꝛa mentis indicia contrahere · && illuc diſit cutere

G& ꝓbare. Debet etiam palpebram cosdis ad celeſtia ſurſum

eleuare: debet etiam in Hyeme preſentis vite nil dulcedinis
mundane bibere nec guſtare. Sed tunc per plumas ſeu pen

nas ↄſequenter mundane diuitie figurantur Naʒ ſient plu⸗
me & nature ariditas. a ſubtilitas in auibus ſunt cauſa vo⸗
latus eaxse vt ait ↄmentatos ſuper qrto de animalibꝰ: plume
etiam igni vſte fetoꝛem faciunt qui inficit ipſum caput ma/
gis ꝙ aliud genus ſpecieſq; ſetoꝛis · vt dicit Conſtantinus

monachus in prima practica. Item plume difficulter aquis

immerguntur: ſed & difficulter humectantur niſi calefiant
vt recitat Buax de effecétibus in natura. Sic nimirum Pom

nem modum ipſe mundane diuitie ſunt cauſa alte volandi
in hoc ſeculo & arrogandi. Igne amoꝛis aduſte vel ad ama /

te corruptionem generant perpetuumq; fetoꝛem. Difficilime
quoq; aquis celeſtis humectantur: ſed & nullatenus aque

diuine dulcedinis immerguntur: ſic patet c& Et tunc appli
cetut ſic. Homines itaq; cum mundi diuitias abijeiunt af

fluentiam rerum temporalium aſpernantur:mox in chriſto
ſalute eterna renouantur B Conmentatoꝛ auerrois ſu /

per libro de plantis Ariſtotelis. Arbores qui autumnali in

tempore citius abijciunt folia citius & vberius fructificant

in eſtate· Sed tũc ꝓ arbores homĩes figurantur. Nam ſicut
arbor ꝓfoꝛata fecũdioꝛ efficit vt recitat Theophi. in breuia /

rio diuer · arti. Sic ipſe homo dũ paſſione xpᷣi ↄgnitione cᷣ
ſui ꝓfoꝛatur & gladio duum amoꝛis trãſfigit᷑ fecũdio:ꝛ mox

Titulus xiiij
in virtute & in adipiſcentia eterne ſalute efficit· Sʒ tũc ↄueni
enter per folia cogitationes deſignantur. Nam ſicut in pri/
moꝛdiali ſuo oꝛtu ipſa folia ſunt inſimul multum minuta æ
pua.vtpote viſco colligata· ſuccedente vero tꝑe clibet illo
rum dilatat᷑ & locũ ꝓprium ſibi ocupat. Sic ꝑ locũ a ſimi/
li ipſe cogitationes in ſuo exoꝛdio multe ſimul incidunt. G&
diſtincte cõplacentes aut & pſiſtentes in anĩo quelibet eaʒe
ampliꝰ a ſpecialiter radicat᷑ ptʒ æc. Et tunc applicet ſic. Qui/
cunq; ergo homĩes in autũ no huiꝰ vite cogi ationes abie /
cerint vanitatis mũdane. vberius fecũdiuſe q; fructificabũt
in eſtate ſequẽtis vite ꝓpetue & eterne S Auicẽéna li.mij.
de diluuijs. Sepe nẽis ↄtigit tpibo ꝙ; lapis caſu aliq aut to /
nitruo a monte abiedtus abſciſus.ab eo loco fontẽ ꝓpetuuʒ
ſcaturire fecit. Sʒ tũc ꝓ montez; intelligit᷑ ipſe pomo Nam ſi
cut montes humiles fertiles ſunt a fecundi, montes vero al/
ti nimiũ æ eleuati ſunt ſteriles. vt recitat plim de vij mira/
bulibo mundi Sic nimi? homĩes quidem humiles a depreſ
ſi roꝛe ſunt celeſtis gratie fertiles a fecundi:homiĩes vero al /

ti in hac vita tumidi & elati ſteriles ſunt ingignitione fru/

Qus eterni. S tũc ↄuenienter ꝓp lapidem peccatum deſcribit
Nam ſiẽ lapis cadens in aqiiã ſpumam gignit. ſtrepituʒ eff

cit· a circulũ deſcribit vt refert Auicebron li fontis vite. Sic
reuera ipᷣm pecatũ cadens in mentem ſpumam generat illi

cite voluptatis ſtrepitũ efficit mundane vanitatis:& circu⸗/

lum deſcribit eterne penalitatis. Et tunc applicet᷑ ſic. Erequẽ
ter itaq; accidit ꝙ dum per tonitruũ diuini timoꝛis ipᷣm pec
catum a coꝛde homĩs abiectum fuerit in ipſo fonte ꝓpetue
ſaliuitis a gratie ſcaturire facit vt in principio ſupra
(HMDe accidia ¶ Nitulus· xiij· R£½

Mbroſius in examerõ li vin. Teſtudo tardi acci
otinuata terre cõpingitur ⁊ adheret. Sz tũc ꝓ teſtu

eſt mane aſcendere arbo res in meridie vero inde recedere · vt

reſert Ariſtoteles vn'r amialium li. Quiꝰ cauſa eſt:quia cum

ſit anĩal frigidum e humidum ſoli ſe niti᷑ applicarein meri
die aut liquefa ctum & diſtenſum ſe non poteſt in arboribo
oti nere: ſic a ipſiꝰ homĩs nanqʒ priũ ſolet eſſe in iuuẽtute
altos honoꝛis gradꝰ? oſcendere in veſpe aũt ſenectutꝰ aut me
ridie etatis inde recedere a Piclitare in terrã miſerie ſempit /
ne. Et tunc applicet᷑ ſic. Homo ita q; tardi ac accidioſi mot?

eſt in via celeſtis patrie ꝓpter hoc quia ſiie voluptat lubri

citate vtpote alicꝗᷓ bitumine intrenis appetitibo detinet

dioſi motus eſt ob hoc: quia ſua viſcoſitate velud

dinem intelligitur ipſe homo. Nam ſicut teſttudinis ꝓriũ

3

Cpplus
lX
gorſſimen
enN crib
5 toto
ngä qus
tnusb
noinhe
chilomin
ierie ? n⸗
Nglwiunf
wotus ven
heu ſc per
niſſum ſen
1d vulnus
liem ſuam
tdicit g⸗
ſam aſplet
e onom
oren
dooſun.

pootiemage

—

Sctandereo)

1oraerdens
NRN
reper Ae
terumſer
crimarum
hocpgalli
os imentis/
ſos dgener
ſposabicite
doſeuboni
Juand
lie paule
gue datu
Nfluente
um dinun
NAmox ip
iggeſtion
nſ uper

1

Rtegheni
n ltin he,
Ntrio
Npiſn
Mo eid.
capirs
uicgtmnctirz
pebono
Amontes l

n benwen
Mumiles At

veies vetoi⸗
ganitone ,

catum delctibt

nitcwpngeſt
ifondswne
mam genertli
mitatis tin
Piciiſehini
moniszihr
po ſonnn pen
capoo ſupe⸗
isui
Auovtrid

icvtr⸗ xH

nonsgll
etretn
icſtauacun
Pplenennn
Kinandan,

lios degeneres eſſe a celeſti heredi

*.
$
Titulus xiiij.

Euax li. x. de eſtectibo in nat᷑a. Stellio eſt animal tardiſſinmũ
ß velociſſimum ad gladium ad ignem. Sed tunc ꝑ ſtelli/
onem deſeribitur ipe homo. Nam ſicnt ſtellio aurei eſt co/
loris in toto tamen nigerrimuis maculis ſpeculis eſt reſꝓp
ſum qd quitem cõtigit ex malicia ſui veneni · vt recitat Tai⸗
rentinus li de turnis phᷣoꝛe. Sic ꝓ omnem modum q;uis
bomo in hac vita mundana eſt aurea felicitate coloꝛatus:

michilominus tamen reſperſus eſt maculis ac ſpeculis pñtis

miſerie nigredine interdum motis. Sed tunc conſequent
gladium figuratur peœcatum. Nam ſicuit gladius foꝛtiter
motus ventilatuſq; a fbratus foxtius ferit · vt dicit phᷣs ĩ
bleu ſic pꝑer omnem modum peccatũ ſedule per acum a cõ

miſſum ſeu exercitatum atq; iteratum magis ferit quantũ

ad vulmis anime ſempiternum Et ſicut homo in gladio fa

ciem ſuam contemplatut ſed curuam de foꝛmem q diſtoꝛtã

vt dicit algazel de foꝛma ſpeculi Sic et ip̃e in pecato faciem
ſuam aſpicere poteſt defoꝛmem & diſtotam vtpote defoꝛmi
date horridam a coruptam. Suſficienter igitur patet ꝙ per
ſtellionem homo deſcribitur quantum de ſe eſb eſt animal

accidioſum a tardum

ad gladium ſerientis peccati

cit catereq; ꝑmittit quando ipᷣm in motu tardum 2 ſolem
nõ valentem aſpicere repit. Sed nũe per acquilam pater no
ſter celeſtis figura?. Nam ſicut aquila habet renouari fon

te per alliſiones proprij oꝛis ad petram vt refert Solinus li ·
rerun ſic reuera pater noſter celeſtis in fonte renouattit la

crimarum penitentie per collationem ſue celeſtis gratie a

Poc ꝑ alliſionem ſeu applicationem ſue pietatis paterne ad

os mentis nolſtre. Et tunc applicetur ſic. Deus ergo illos fu
itate agnoſcit · h et t hoc
ipᷣos abicit cadereq; pmittit quando ipos in motu ſue lau/
dis ſeu boni operis a virtutis tardos accidioſoſq; inuenit.2
quando ipos lumen vere agnitionis non habere repit

heophilus in breuiario diuerſarum artium. Ipas aquas
que paulatim atq; tarde fluunt tranſ natant ſerpentes. Per

que datur intelligi ꝙ ipi homiĩes in moꝛtẽ moꝛe aque iu git
defluentes dum ſegniter toꝛporoſe accidioſeq; qntũ ad mo
tum diuiine laudis a ſancte opationis vixerunt in hoc mũ⸗
do mox ipᷣos inhabitant penetrant 2 tranſnatãt ſerpentes
ſuggeſtionis maligne ſeu penalitatis eterne E Coömé/

tatoe ſuper librũ de plantis ariſtotil,· Ho anno quo arbores

n via regni perpetui: ſed velociſſimũã
et ad ignem ſupplicii ſempiter
ni C Kn bro. in exameron lix. In hoc aquila puliiuumn
ignobilem a generem eſſe agnoſe cit? ſed ꝓpter hoc ipᷣm abi

Titulus xiiij.
quiete fuerint aO non mote ſeu vẽto agitate aut concuſſe no
frucétiſicant Sed tunc P arbores homines deſignatur· eo
hm beatum auguſtinũ homo ſit arbor euerſa. Et tunc ap /
plicetur ſic. Quando itaq; bomines in accidia manſerint 7
topore fructum dignum nun q; facere poterunt vite ſempi /
terne quemadmodũu vt ipe arbores 3 uicenna li.imj.
de diluuijs. Aqua tarda aut eſt lutuoſa aut putrida: aut v/
midbus plena. Sed tunc per aquam intelligitur ip̃e homo .
Nam ſicut aqua nullum liquorem pinguem in ſe retinet?
ſed mox reicit niſi i pa aqua bulliat ſeu coquatur · tũc enim
bhic inſimul commiſcẽtur· vt oſtendit ariſtoin li. ꝓbleu. Sic
nimirum per omnem modum ⁊ ipe homo nequaq; pingue
dinẽ celeſtis liquoeis a gratie in ſe ſuſcipe nec retinere nec
incoœporare miſtice poterit niſi mens eiꝰ tota deuotione bul
liat ⁊ amoee celeſtium decoquatur. Et ſicut ipius aque pro
prium eſt teoꝛſum fluere nunq vero ſurſum aſcendere niſi
foætaſſis virtute ſolis attrabatur: ſed q tune neceſſe eſt ip az
aquã reſolin in vaporẽ.vt oſtendit philoſophus in.ʒ· methe
rorum. Sic reuera per omnem modum quaſi ꝓprium iam
eſſe ſolet ipius hominis ſa emper deoꝛſum fluere ver ſus moꝛ/
teminunquã aũt de ſe aut vix verſus celum 2 patriam cele⸗
ſtem niſi foætaſſis xp̃o ſole uiſticie attrahatiir. Sed a tuc añ

. neceſſe eſt vt ipe in vaporem deuotiõis oratiõis· atq; diuĩie
dulcedinis miſtice reſoluatur. Et tũc applicetur ſic Homo

itaq; in motu virtutum accidioſus G tardẽ aut eſt lutuo /
ſus quantum ad peccati defomationenmaut Putridus qn⸗
tum ad anime aut coporis corruptionemiaut vermibo ple

nus quautum ad de monum inhabitacõem vel foꝛtaſſis qᷓn /

tum ad eternam damnationem. Et tunc ad habendam ple
nitu dinem intellectus verborum precedentium reſpiciatur
ad predicta G Plinius in ſpeculo naturali. I pa anĩalia
qile tarda fuerint verſus montes ipᷣa valde leuiter capiunt
vVenatoes. animalia aũt velocia verſiis montes millus vena
toꝛ capit. Sed tunc ꝓ mõtes celeſtis pPatria figuratur. Ram
ſicut in montibus eſt longeuitas & ſanitas agilitas coꝛpo
rum &e contemplatio oculorum ut dicit cõmentatoe auer⸗.
rois ſuꝑ libᷣ.ariſto·de pomo. Homin es nanq; inhabitantes
ipos montes dui viuunt vt ait plato in phedrone li.pᷣmo.
Item eoxe qui montana inhabitant ſanitas diutina eſt a foꝛ
tis: vt recitat Ioannicius Vʒagoge.ʒ.· Inhabitatoꝛes nionti⸗
um agiles ſimt in cœpore mobileſq; et naturales pupilla/
toꝛes curſoes vt reſert ſimplicius ſup predicamenta. Ti/
bPerã etiam contẽplacõem bnt ociili eorum qui in montibo

Ctuln

ctetai

dum . be
anitas e

contemp

patrim
capunt,
pitateau.
liusnte

Ihiulins

Kultrung
Nochen
NCwwen
(Gewe
N⸗

t

otn
lgnein
inde
Saun
inſpen
cutſun.
ſamast
mwas
VW
gulan
men:
uere:
Etti
molet
ſacan
K §
Graign⸗
Weet
1
ermm 8
niſtin
ens pr
tibuse⸗
womoe
daneai
neande
Penter

—

— M 11
9
WR Tit H „ , „
aMd Tuumns . . Eiuj.
rae Au ſunt · vt ait auicenna.nij· ſue m etha Sic mmiriũ ꝑ omnẽ mo
rn te dum ĩ beata patria longeuitas erit: diuturnitas vite eterne
–W ſanitas coporis et anime agilitas mobilitatis precipue. 6
Fe contemplatio diuĩe eſſencie· Et tunc applicetur ſic. Illos ita
Ruu q; homiĩes qui tardi atq; accidioſi fuerint verſus vitã beatã
Rk patriamq; celeſtem venatoes anĩ arumid eſt demones cito
R capiunt perdunt a occidunt:illos autem qui abiecta ſeg⸗
Dn Kundin nitate accidia & toꝛpore? ad montes eternos veloces fuerint
nſcie nullus infernalium venatorũ cape poterit nec venari H
Een nlog Thibullius libro de viuendi modo.EFeneſtras illas que ra/
, ro aut nunqᷓ; apiunt᷑ aranee circumueniunt occupant reti /

opbusn,
1ual penn
frs

buſq; obcludunt. Sed tunc per feneſtras ipᷣi ſenſus per ara

neas autem cogitationes punctiue:amare voluptuoſe vi⸗/
ſcoſe; venenoſe· lubrice et mundane· ſeu ſuggeſtiones praue
atq; dyabolice deſignantur. Et tunc applicetur ſic. Senſus
itaq;ʒ humani:qui accidioſe ſegniterq; a raro a tarde aperi /
untur in laude mox abſtringũtur retibus cogitationis ma
ligne ſuggeſtioniſq; a fraudis dyabolice· vt ſuß Płps
in x de animalibus li · Omne animal tardiꝰ mouetur æ cur⸗
rit cum cauda priuatum fuerit e oꝛbatum a ideo Plinius

t Zedan in ſpeculo naturali. Qauda inquit in caudatis animalibus
“ curſum ac motũ valde confert. Sed tunc ꝓ caudà ipa moꝛ/
NceruriNe . ſa mos ſiue motus memoꝛia deſignatur. Nam ſicuit cauda
N nt an animali ablata aut abſciſa ad huc tamen aliquialiter moue /
Nun, ri cernitur vt ait phs in ꝓ bleuma· Sic per locum a ſimili?
wed quantumcũq; mortis memoꝛia a coꝛde noſ tro dylabitur · ta
mlinſen men adhiic ipa mors pre ſui amaritudine aliqualiter amo /
, uere a peccatoq; retrahere nos conatur-Patet ergo æ cetera
. Dini Et tũc applicetur. Omnis itaq; homo accidioſus tardiuſqʒ
Anmum vy mouetur quantum ad laudem diuinam ac operationem
nri lunin ſanc tam: dum abicit poſtponit moꝛtis amaram memoꝛiã
Hrlung n K Solinus libro rerum. Tigris animal eſt velociſſimii
dn . circa ignem autem adeo tardum efficitur ꝙ crematur Sed
cyrmn tunc per tigrim intelligitur ipe homo. Nam ſicut tigris ſo⸗
taglins on lo capitur ſpeculo vt reccitat Ambroſuis in exameron ait-
wentngant . enim tygris animal velociſſimum ſit. a ideo capi nõ poſſit
ginbehtnt niſi in via ſpecula exponantur. In quibus dum ſuam intu⸗
Pedrorelfo⸗ ens pulchritudinem moꝛatiir mox venatoibus ſupueniẽ/ „
8 utmiifn tibus capitur a necatur. Sic reuer a per omem modum iße
bitrasnoſt⸗ homo capitur eternaliter necatur dum ſpeculum mun/
nnunpl dane affluentie cum deſiderio illicito contemplatur a dum
eitn 1 in candore felicitatis tranſitorie delectatur. Sed tunc conſe
ginnon quenter per ignẽ amoꝛ mundanus ſeu carnis concupiſcẽtia

Titulus rrüüiiiz

figuratur. Nam ſicut ignis minqꝙ; aduenit coporibus ania/

tis abſq; leſione vt oſten dit alexander libro ſuo de mrabi-
lihbus mundi. Mentiuintur inquit qui dicumt quedam ania

lia ſpirare ignẽ in ſe ante habitum a cõceptum. Ignis nãc

ſine leſione et coꝛrupcõe nunq eſt: ſed fotaſſis talia amialia

expirant flatum ⁊a vaporem igni vel fumo ſimilem. Sic ni/
mirum ꝑ omnem modum ipe amo mundanus aut carna
lis concupiſcentia ſeu voluptas minq; aduenit nec preſenti

vite abſq; penalitatibus cruciatibo & leſionibus motis eter

ne: Et tunc applicet᷑ ſic. Homo itaq; qᷓmuis in ſumma celeri

tate agilitate ſit dotatus tamen adeo tardus accidioſi uſq;
in amoee ſeu concupiſcentia mund anoꝝ efficitur ꝙ tandem
finaliter ignibus eterni ſupplicij cõcrematur Egidiꝰ?
in expoſicõibuis libro de dſuuijs auicenne. In aqua fluente

rane ſunt in littoꝛe ſolummodo in aqua vero ſtante ſunt in
medio. Sed tunc ꝓ aquam ſtãtem homo accidioſus q ĩ ſer⸗
uicio dei tepidus deſignat᷑ Nam ſicut aqua ſtans citius cæ
ruqpitur a putreſcit vt ait pꝓhᷣs in ꝓbleu.& ideo ait poeta.
Et putrefiunt immoueant᷑ aque ſic nimige ꝓ omnia homo
accidioſiis tepidus atq; tardus citiꝰ putreſcit quantum ad

peccatricis vite vilitatem atq; feditatem ſ a vehementius
corrumpitur ntum ad ꝑpetue & infernalis ſentine penali⸗
tatem. Sed tunc ↄuenienter ꝑ ranas demones figurantur.

Nam ſicut rane q́;' diu viuunt a ſunt nunqꝙ; in cute exſicca

ri poſſimt. vxt recitat ariſto·vni.anĩalium li. Sic nimirum pꝓ
locum a ſimili ipᷣi demones qm diu ſunt nunquã exſiccari
poſſunt ab humoꝛe iehennalis penalitatis miſerie: nec a vi

ſcoſita te ſeu lubricitate moꝛtis eterne·ptz ergo &ε¾. Et tunc

aꝓplicetut ſic. In homine itaq;ʒ fluente de virtute in virtutez
rane in fernales ſolũmodo ſunt extra in littoꝛe non puenien

tes ad conſenſum anĩe in homĩe aũt ſtante accidioſo a tepi
do. demones ſunt in ipᷣo medio ip̃m cruciãtes & cruciaturi

ſupplic io ſempiterno. M Amphites tractatu de cõme/

moꝛatione antiquo. Veſpertilio circularem motum facit
diſtloꝛtum:f ad gladium velociſſimo volatu redto tra⸗
mite inſilit. Hic aũt nota aſſertionẽ poetarum ſcʒ iuuenalis
oaα de natura veſpertilionis vt infra. Sed tunc ꝑ veſper
tiliõem ipᷣe accidioſus deſcribitur Nam ſicut veſ pertilio vo
lat ſolũmodo in nodle nõ autem in die . q; quidem contigit

ex imbecillitate virtutis viſiue · Vt ait commentatoæ ſuper

illud Methaphiſice. Sicut oeulus nocticoracis & cetera.

¶ Sic & ipſe homo Accidioſus et tepidus ſolummo do

ſit
ſece
itin
ſoan
linde
ſtatun
dioſin
de inen
ſeſs
aporis
ſovelo
tuncar⸗
nismo
curſur
lit ain
uuete
ammbul⸗
tinglt,
ba
owoſtn
Urrac⸗
Cphinsn

sin

morurn
guunib
nicele
bomin
ſegnita
tur int

.

le⸗

dacem

alidn

ktemus.
ſionen
ſentis.
ttator
itCoar
ſonattn
teninte
Dienda

ia
Ane
4

eee

NS

entine end
Sſgurantu.
n cuteexſia
NNWN
eN lumm
whrtp
amcmnn
„ woni
ngie
tune
eipehri

—.—
—

ertt
e Satetl.

al

1

Titulus xuiz.
ſe exercitat in prauis actibus que ꝓ noctem deſcribunt. nõ
aũt in virtutibus que ꝑ diem figurantur. Et ſicut veſperti⸗
lio ⁊ no ctua nõ bibũtia ſi bibũt puta aqᷓ alicui ĩmerſe: uõ
tñ inde aliqᷓd recreamĩs conſecunt ſj continuo moꝛiunt?᷑ vt te
ſtatur Ambro in vnj. exameron li Sicꝑ omnẽ modũ acciſ

dioſus homo in ſua perſiſtens accidia nunqᷓ; ineternũ bibet

de ineſtimabili ſuauitate dulcedineq; diuine ſi alicuid ce
leſtis doni ſumpſerit muneriſq; diuini puta in ſumptione
coporis ſanguinis domini non tñ inde ſpũaliter recreat᷑.
ſed velocitur ex hoc ipᷣo moꝛitur eternaliter damnatur. Et

tunc applicetur ſic. Homo itaqʒ accidioſus tepiduſq; a ſeg/

nis motum diſtoꝛtum in tota vita ſua facitiſed velociſſimo

curſu rectoqʒ tramite & volatu gladium moꝛtis eterne inſi/

lit a incurrit N Pys in ꝑ bleu. Qui raro mouentur· V
quiete ſeu captiuitate detinentur diutina: cum incedere vel
ambulare volunt ob hoc leſionem magnam in cruribo ſen
tiunt. vt ptz in captiuis Per que datur intelligi:ꝙ; hi qui in
accidia diu topuerunt cum ad virtutes moueri voluerint
non poſſunt hoc ideo: quia reſitentiam a praua conſue/
tudine a carne a mundo & a demone ſentiunt O The
ophilus in breuiloquio diuerſaꝝe artiũ. Canes ergo vena⸗
tionis in tempore dum eſuriunt a voces inſequentiũ ſe ve⸗
natorum audiunt: mox tarditate ſui motus depoſita toꝛ/
pore feram velocius inſecuntur. Per que datur intelligi · q;
quilibet homo in pñti tempore ſi deſiderium atq; eſuriẽ reg
ni celeſtis feruenter habuerit:a voces id eſt oꝛationes ſctoꝛ

hominum ſibi ſuſfragantes cognouerit. mox depoſita omm

ſegnitate accidia a toꝛpore predam celeſtem velocius inſeqᷓ
tur intrepide audacter.
¶ De actindtione. Titulus xvyv. N
Hiloſophus in ꝓ bleu: Q indtura quatuoꝛ hʒ virtu
tes in coꝛpore.T emperat enim frigus: exaciut vocẽ
accelerat motum· & foꝛtem reddit hominem a au⸗

dacem. Ideo inquit accingimur vt frigoꝛi obſiſtamus. vocẽ

— validam faciamusvt motum ſeu curſum noſtrum accele /

remus.a ut audacter a fortiter pugnemus.Sed tunc ꝑ adĩ
ctionem coꝛporalem coꝛporis intelligitur actio ſpũalis ipiꝰ?
mentis: nam ſicut coporalis actinctio coꝛpꝰ contrabit a co/
artat optimeq; diſponit.teſtante philoin 2 pollitice qui di⸗
cit Coartanda ſunt coꝛpora a cingenda vt copora meliꝰ? di
ſponatur.Sic etiam per omnem modũ accinẽtio ſpũalis mẽ
tem intea ſe feliciter contrahit a coartat ad celeſtia q; perci
pienda debite optimeq; diſponit. Et tunc applicetur ſie ;

.

2 .

Titulus xv
Acinétio itaq; mentis noſtre quatuos in nobis effectus ef
ficit virtutes. Nam frigus temperat tribulationis- vocem
exacuit ſacre orationis motum accelerat bone operatio
nis fotemq; audacem reddit ad actum mutue cum car/
ne a mundo Dyabolo colluctationis. Vt ſupra. B

Theophilus in breuiario diuerſarum artium. Eqiuuus ac⸗

cingitur duplici de cauſa videlicet propter inſeſſoꝛem. Vt
ſic ipſe equo foetius inſedeat & vt curſam velociorem faci/
at. Sed tunc per Equum intelligitur ipſe homo. Nam ſi-

cut naturale odium naturalis quoque pugna eſt inter E/
quum Griffonem · Equus autem proſtratus terre pedi
bus ſe defendit. vt dicit Plinius in quarto naturalium ſpe⸗
culoꝛum libro. Sic etiam per omnem modum naturale

iuge odium eſſe debet inter hominem a hoſtem infernalem
Homo tamen humilitate proſtratus pedibiis bonoxum
operum ipſum vincit. Sed tunc conſequenter per actincti/
onem coporalem accinctio ſpiritualis intelligitur. Nam
ſicut accinéti conſueuimus ad opandum ad ambulandum
G& pugnandum ire. a hoc coporaliter. ſic a ſpiritualiter ac!/
cingi conſueuimus ad operãdum opus virtutis ad ambu
Nandum in via ſalutis α ad pugnandum cum infernalbe?
inimicis. Et tunc applicetur ſic. hHomo itaq; duabus de cau⸗
ſis ſpiritualiter accin gatur videlicet propter inſeſſoꝛem ipᷣʒ
deum. propter curſum verſus celeſtem patriam velocias
per agendum vt ſupra Q lIulius celſus libro quinto de

geſtis antiquoz Quatuoꝛ inquit elephantem foztem faciũt

Ge audacem videlicet accinétio fotis oſtẽſio ſangiiinis eſtꝰ

foꝛtis. a punclura in pedibus vltimis. Sed tunc ꝑ elephan/
tem intelligitur ip̃e homo. Nam ſicut elephas timet ea que
non ſunt timenda:a appetit ea que timenda ſunt. Timet enĩ
naturaliter iſm murem. ſed non timet nec abhorret ſerpen

tem teſtante Ambroſio in libro octauo:exameron. qui di⸗
cit. ꝙ; eo naturaliter timet album Gallum 2a Elephas ti/
met murem. Sic & per omnem modum ipſe homo timet
que timenda non ſunt que plus appetere deheret Vt ſunt
ea que ad deum pertinent · a non timet nec veretur ea que?
ſumme timenda ſunt qualia ſunt vicia & peccata que ad
perditionem hominis pertinent ſempiternam. Et ſicut Ele/
Phas capitur & precipitatur dum arbori alicui innititur ·
Aduenientibus autem iuuenibus Elephantibus e roſtra
ſua ſubmittẽtibus a ipſiim adiuiuãtibus releuatur· vt dicit
Pliniꝰ in ſpeculo naturali. Sic nimirum per omnem modu

] slrſum
etun ſols
igetarN.

ſtvlua

ielomo
Pnpita
Ninnti
uam
noſtrat
famſalun
tceitacy
ongredie
peimum
dum eſt
vminice
uta in
ſtoein de⸗

us faltt

IeDeri⸗
ndy ſn
1 Der
Ctaſc
Vöyacutas
ustlc
ukqmum
cen
We
Hentris e
ttimo⸗

3

pu

elitee

dsſſe

Tone e
echert,
an

Nebadent
bond Nnt
gnaeſi
ketng
nähriünte⸗
dumnnte
ſtennen
ibiss bre
er perachd
ligitur. N
mbulandin
DUritualitet
uns Dantn
uminfeni
ahsarll⸗
rineſeniß⸗
rum Wod
WDrn
olrgimne

uurgtn
Hu fnmteict

unt mtei
bbontirnt
mnronguid⸗
oimno dmnet
et Veſ.
rewrue
wern 11n
arintin
ſtden

S=S=S
mm

1

Titulus H xvj.
ip̃e homo a perditoꝛibus ſuis demonibo capitur & eternalit᷑
precipit atur quando arbori mundane felicitatis nimis aui
de inniti comprobatur adiuuantibo autẽ ſanctis viris qui
ob ſuam puritatem a innocentiam iuuenes mincupantur
roſtra ſanctarum orationũ ſubmittentib releuatur 2 in
viam ſalutis priſtinam reꝑatur Et tunc applicetur ſic. Qua
tuoꝛ itaq; ſunt que hominem ad reſiſtendum peccato ad
congrediendum cum dyabolo foꝛtem faciunt ẽ& audacem:
primum eſt actinctio mentis in ſancto oꝑe a virtute ſecun
dum eſt ſanguinis oſtenſio/i.memoꝛia ſanguĩs ſeu paſſioĩs
dominice tercium eſt eſtus in diuino amoꝛe quartũ eſt pũ
ctura in contritione ſuꝑ malo cõmiſſo opere· D AKri /
ſto· in de animalibo li:xi· Canis cunq; aliquo ligamine acci /
Ctus fuerit ſuie ſona continuo vomit a cibum ſumptũ rei /
cit. Per que datur intelligi ꝙ cum peccatoꝛ accinctus fuerit
modo ſpirituali mox venenũ ex ſe euonit ſceleris pecœati
E Pps vni pollitice nii ſunt que omem motum acce⸗
lerant & feſtinant. Primum eſt coporis leuitasſedm ẽ vẽ/
tris vacuitas tercium eſt coꝛpis cinctura quartũ eſt timoꝛ
vel tes aliqua neceſſaria. Per que dat᷑ intelligi:q; quatuor
ſunt que motum ſpiritualem ſcʒ ad patriam celeſtem ſiue
ad virtutem ꝓmouent accelerantq; in cunctis· Primum eſt
mentis a terrenis affectibus alleuiatio ſcm eſt per ieiuniũ
ventris euacuatio tercium eſt ſpiritualis accinctioquartũ
eſt timoꝛ de ſupplicio ſempiterno.
¶ De adoleſcentia Tytulus xvi· A
Alienus medicinalium li vi. In meridie totus ſan⸗
guis qui eſt in homine nititur aſcendere verſus ca/
puta hoc ideo accidit quia tunc ſanguis virtute ſo
lis ſurſum trahitur eo ꝙ ip̃e ſanguis naturaliter ſequatur

motum ſolis. Sed tunc ꝓ meridiem ſtatus adoleſcentie de-
ſignatur. Nam ſicut in meridie atq; in media node magis
reſiſtitur in temꝑiebus ymbribuſq; a ventis · ceſſant enim
t frequenter in temperies in meridie a media nocte· vt diẽ

ph̊s in ꝓ bleu. Quius etiam cauſam aſſignãs dicens. Vnũ
qsO enim tunc magis acquieſcit ciim vincit aut cum vinci
tur. empeſtates autem vincũt in media nocte ꝓpter abſen /
tiam ſolis a vincuntur in meridie propter preſentiam · &

hoc propter feruorem ſolis ideo magis ceſſant a quieſcũt

in media nocte a in meridie.Sic etiam per omnem modum

omnes motus noſtri tempeſtuoſi a omnes intemperies coꝛ

dis no ſtri maxime debent ipi homies reſtringere a exting⸗
uere dũ ſunt in meridie hꝰ vite i.in ſtatu adoleſcentie · Sed

.
(i
B “ liu
Titulus M rxvj. n
tunc ↄueniẽter ꝑ ſanguinẽ moꝛs carnis deſcribi? aut pcẽm LH
Naã ſicut ſanguis latitat a nõ apꝓparet in co pibo moꝛtuis. pl
vt dicit Iohßes meſue medicĩalium li:vi. Quis etiã cauſa eſt effi
ꝙ tunc foꝛtaſſis ip̃e ſanguis frigoꝛe coagulatus vertit ĩ ſub doer
ſtanciã carnis vt viſus ẽ dicere Galienꝰ: aut quia totꝰ ſan/ itn
guis cõtractus eſt ad ipᷣm coꝛ Quis ſignũ ẽ qa hm conſta/ ſodi
cium poſt moꝛtẽ pectoꝛa intumeſcunta hoc pter confluxũ (guep
totiꝰ ſanguĩs verſus coꝛ. Sic reuera ꝑ omeʒ modũpeim la⸗ (c
titat cõmiſſiim nec apparet in coꝛdibo Pctoe moꝛtuis:ſed et tatun
ipa moꝛs ꝓpria ab ipis ſuis pctoribo ignorat᷑ nee ad memo Ztil
riam reducit᷑ vt ſciatut. Et tunc applicet᷑ ſic. Maxime itac; ĩ ibbto
ſtatu adoleſcentie moꝛs nr̃a debet ꝑ ſui amaram memoꝛiam Vvt
caput noſtri coꝛdis aſcende ſed ipᷣm pecatum noſtrũ tunc neme
maxime debet mentẽ per contritiõis amaritudĩem penetra yrun
re B QAuicenna li. ſuo de d: luuijs. Cauſa diluuij triplex Senſi
eſt:aut enim aliqua ſtella ocidit que dñabatur illi regioni cuuſti
