felicitate prenm ſempiterni Ob Ambroſius in exame⸗
ron libro vi. Omes quidem aues preda viuentes dũ arboꝛi
dus inſident ↄtemplant pedes Sic homies celeſti refici pᷣda
atq; beatitudine appetentes· pedes id eſt ſuas iugiter cõtem/
plant᷑ a diſcucient actiones Pb Pßs in. x. anim aliuz li ;
Quedam aues in ſolo venant᷑ aere è non in aq quib inter /
dum pᷣda auolat ê receditqa terre aut aq poſt auem auo/
lantem ſe immittere nõ preſumũt. Per hoc intelligit ꝙ qui/⸗
Ddam felicitatis beatitudiniſq; pdam amittũt:qa aquis ſe pᷣ
ſentis tribulationis miſerie ꝓ xp̃i nomine immittere non

preſumũt Q b Pps in ꝓpbieu. Qurrenti qdem aer ꝗ/

dem ventus eſtimat fieri. Per hoc intelligit᷑ ꝙ currenti a fe/
ſtinanti ad ſtadium felicitatis beatitudiniſq; eterne tota vi⸗
ta pᷣſens hoc in ventũ tribulationis aduerſitatiſq; cõtra fe⸗
lix ꝓpoſitum ꝓmutatur R b Pliniꝰ? in ſpeculo naturali
HFlec diſpoſitio foeme oſtendit coꝛdis noſtri vt ſurſum ſit la
tiim inferius verſus terraz diminutum pariter accutum

ſt
atol
Ctemp
beitere
numun
aoſn
gten
Dunc
ſeuru
legert
andse
ſoried
ligtu
cguit
temnn
Gnue
thuuttn
Ib
ls ima
Egertt⸗
ſtiavia
feigei
ſekeinmt
gteſelet
(
igſete
inpc
Atinne
Ghone
copepte
ameſs

tthin

mttiz
nagrab⸗
r
dahe⸗
tas ter
Putar
feun⸗;
ded P
tonnd

töden
lree
Enne,
i
Nnts
Nſe
ab
i
t⸗
le ni
tütde
dinſil
ſueizan
tehlirenn
naturalbr
wtaröne
dus inte/
benttudi
Aierint
dinemn ex
nnon tri
Perque
llesleoni
ccvireda
n amet
d urben
itefri
Aiertömn
mimaiig-⸗
ubine⸗
nuen Al/
s ſ 6
hterenon
v
netolſſ⸗
huri.
ſtl⸗

tumm

Titulus lv
Per que intelligitur· ꝙ quidem coꝛ noſtrum ſurſum ad alta

extolli debet beatitudinis eterne in longum latumq; diuine

cotemplationis ſe extendens ad terrena aũt claudi aut ſalu

briter experiri S b Conſtantinus li. de melancolis. Tu/

tum valde eſt languidos ſupra dextram obdoꝛmuiſſe ſed ti
mooſum a periculoſiſſimũ in ſiniſtra. Quiꝰ etiã cauſa tan
getur infra ca de cuipa. Per hec intelligitur ꝙ; tutuʒ eſt ob/⸗
doꝛmiſſe in dño ſupra dextram beatitiidinis felicitatiſqʒ et/
ne periculoſum aũt a moꝛtale ſupra ſiniſtram tim oꝛis e p/

ue ↄſcientie ¶ b Philoſophus in octauo animaliũ. In

cunctis quidem ani malibo coꝛ in medio ſitum eſt preter in
homie· declinat enim in alteꝝ latus coꝛ hum anũ. Per que ĩ
telligitur · ꝙ vita affec tionum hiimana declinare debet ac&-
require ca. de ſecuritate Vb Ptolomeus almage. Maio
rem nimizʒe facit vmbram luna qm ſol. Per que intelligitur
q; maioꝛem vmbram vane oſolationis videt᷑ facere in preſen
ti. beatitudo felicitaſq; mũdana: qm beatitudo felicitaſq; et /

na Xb Solinus in hiſtoꝛis naturalio-Oriẽte ſole mo

tus oĩm animalium oſtenditur eſſe verſus ſolem. vnde ait
pergentibo nobis in locis ſolitudinis circa oꝛtum ſolis. ani/

malia viſa ſunt fore cliuia declinãtes ab obcaſu. Per intel⸗

ligit᷑ ꝙ oꝛiente ſole beatitudinis eterne ꝓ deguſtationem ſa/
lutiferã in regione nt̃e mentis:mox omnis motus anime ad

tante felicitatis effectũ toto debet mentis deſiderio anhelare
V vb Cõmentatoꝛ ſup de ſomno ſcipionis. Sepe noſted
cõtigiſſe tempoꝛibo imienit᷑ ꝙ ex ſomno apparenter valideqʒ

impreſſio ſuper languoꝛe aliquo aut valoꝛe ipſe doꝛmiens
aut langueat aut conualeat in inſtanti. Per que intelligi?.
q; homo ex felici quodam ſomnio ꝙ per robur fidei in ſe
concipit languoꝛem incidat anime pre diuino perpetuoqʒ;
amoe:ſed a mente coniialeat a redeat ad ſtatum ſalutis bea/

titudiniſq; eterne Z b Plinius in ſpeculo narurali. Qun

qß mitica floꝛuerit in deſerto conſtat ꝙ hoc anno fertilitas
magna & tranquillitas conſequetur. Cuiis etiam cauſa
ſtat in hoc: ꝙ mirica eſt herba infecunda penitus & ideo flo
rere non poteſt.niſi ſuper abundauerit abundanter fecun:
da ſteriliſq; fuerit ipſa terra ſuper affliiens nanq; fecundi /
tas terre non ſolum ad herbas fructuoſas ſed infruétoſas
puta miricas ſe oſtendit. relinquitur ergo ꝙ mirica floꝛens
ſecunditatem terre ſuper abundare indicant & demonſtrat ·
Sed ꝓ hoc intelligit᷑ ꝙ dũ mens humana in caritate vigue /

rit floꝛueritq; diuina.extunc ſibi imminere celicus fructum

fecunditatẽq; beatitudinis etne indicat a demonſtrat Ac

Titulus iv

Cõmentatoꝛ in ni: methe· Strepitum quidem ee gurgitum
maris in mari ꝗſi diminute ꝓcipimus & audimus in littoꝛe
vero validũ ſonum auire ꝓpcipimus ꝓfectuzʒ. Cuiꝰ etiam

cauſa tanget᷑ infra cade inquietudine mũdana. quẽadmo/
dum videmus dũ ſtamus extra nemoꝛa && virgulta. tũc enĩ
validioꝛem ſtrepitũ & fragoꝛem ꝓcipimus ↄcuſſionis viʒ ar
boꝛſi ſeu ventoʒc:q̃m ſi eſſemꝰ in medio virgultoꝛe. Sed tũc

P mare pᷣſens ſeculum deſignat᷑. Nam ſicut mare flãte occi⸗

dente intumeſcit valide a mgreſſcit. vt recitat ps li ꝓpbleu.
Quiꝰ cauſa eſt:quia ventꝰ borealis intra mare flat quào brẽ

ipſum valde ↄmouet ⁊a cõquaſſatcõcuſſum vero vehement

valideqʒ nigreſcit. Sic vita ſeu ſeculũ afflante occidente mo⸗/

tis nr̃e intumeſcit a nigreſcit ĩ vndatione pene a tenebroſita

te celeſtis patrie. Sed tũc ↄuenienter ꝑ litus ꝓpetua beatitu/
do figurat᷑. Nam ſi in littoe extant fontes dulces· iuxta il/
lud ꝙ ait płᷣs in. nmethe. Acjua maris in loco maris ama/

ra eſt.in littoꝛe vero duilcis. Sic in littoꝛe be atitudi mis eterne

largiſſimi extant fontes ſuauitatis dulcedinis ſempiterne

Et tũc axplicet᷑ ſic. Quncq; itaq; in hac vita ſumus ſtrepitu⸗

cuiꝰ inquietudinis & timoꝛis nõ aduertimus in futura aũt
beatitudine qnta pericula auixiliante nobis diuina gẽa trãſi
erimus clare & limpide agnoſcemus B c AKriſto in /
bleu.Ebrius & infiemꝰ? atc; hi qui curſum faciũit circula/

rem omia que viderint in circiiitu ferri vident. Cuius etiam
cauſa tanget᷑ infra cade culpa. Per que intelligi᷑ ꝙ ebris
peccato a ſcelere infirmiſq; in omi bono oꝑe & virtute: ſed
& eis qui diſcurrũt in viam vanitatis mũdane omia ꝗqᷓ ſunt
in hoc oꝛbe circuitũ ſeu circuluʒ in ſe beatitudinis eterne fa/
cere eſtiman:᷑ ſcelerati etenim a excecatiq; & mudani homi/

nes trãſitoꝛia huius mũdi bona motũ beatitudiniſvere face
recdecepti) miſerabiliter opinant Qc Coõmentatoꝛ de

impreſſionibo aeris. Venientibus nobis ad montes ceſſant
venti ſic recurrentibo nobis ꝑ mentis aſpirationez ad mon

tes beatitudinis eterne:mox mitigant᷑ a ceſſant venti tribu⸗

latioriſcq; ẽ& miſerie mũdane Dc Plimius in ſpeculo na
turali · Nix in altis montibo nequaqᷓ; reſoluit᷑ nec liqueſcit.
Quiꝰ cauſa eſt. Nam alte regiones frigide ſunt ·denſo frigo
req; conſtricte. Sed tũc ꝑ muem ꝓpetua beatitudo figurat.
Nam ſicut effigiem nix ⁊ diſpoſitionem babet ſtelle · vt reci
tat philoſophus in tercio metheroꝛum· Sic beatitudo cele⸗

ſtis effigiem Habet ſtelle ſanẽtis eter naliter oꝛientis. Sic pa
tet per miuem beatitudo figuratur. Et tunc applicetur ſic. In

altis itaq; toedibus mundana pollentibus dignitate neꝗy

Cuti
it
entew
danipſi
Neurlie
tebhent
nilsern
Merta0,
gbottid⸗
ſomgeius
Quinlu
acneint
gglumer
teligenr
identen
nnnitten
ntis etpe
oretvet
Ulcteanin
dounconti
ſermtumu
Krſplendor
Cltcandan
edno
Kernadu⸗
motumd
perſolis

Bttune

taliter in
lacrimy
nem faan
imut ini
Comm
Wrva⸗
Nn
Agltatan
ad etern
bſophi
is inſim
Ceontr⸗
litude

1.
ngtun
nttae
Kam
liadn
are
.do
efitror⸗
belrben
Aanidbe
oN
cidetenn
ttencbrote
tua bentn
Es iutii
natis ann
imis etetre
enpieerne
ſrepttu,
Utura aut
gia triſ
ſto in
tcitcula/
us elim
1 n bns
run: ſe
inaqſt
s tentfi
ſd ani honn
mivereie
ömertatet⸗
vtsalan
n. Non
irbu⸗
mofte⸗
ofgn⸗
ſtleitmn

Titrulus iIv
infunditur: nec liqueſcit nix refrigeru beatitudiniſq; eterne
B c Algazel in de foꝛma ſpecu i:· Cunq; ſpeculum in fõ
tem repoſitum quis ↄtemplatus fuerit. mox ſtellam quan/
dam ipſum ſolem preterire videbit. Per que intelligitur.q;
dum ſpeculũ intuemur felicitatis mundanemox nobis vi/
detur ſtella vanitatis & vane huius mun di affluentie pter /
ire ee excellere ſolem beatitudinis ſempiterne Ec Soli/
nus li. rerum. Pedolet aũt magis ſi igni immittitur herba
deſiccata q́; viridis humidaq; exiſtens: Per que intelligitur
ꝙ beatitudo celeſtis magis redolet menti humanetum ſine
humoe fuerit praue cõcupiſcentie Gc Płs in ꝓbleu.
Qui in lumine ſunt vident ea que in lumine ſuntnon aute:
ea que in tenebris ſunt:qiui autem in tenebra fuerint ea que
in lumine fuerint clare & limpide ↄtemplantur. Per que in/
telligitiir .· ꝙ qui in lumine fuerint beatitudinis eterne non
vident ea que ſunt coꝛruptionis perpetueipſi enim nulle cõ
municãt tenebre ſiue pene:qui autẽ in tenebra ſteterint cru
ciatus perpetui ſeu iehenne cõſpicient quio amiſerint in pri
uatione beatitudinis ſempiterne Hc Plato lide immoꝛ
talitate anime- Qunq; ad ſolis candoꝛem egredimur e ſplẽ
doꝛem continuo accidunt nobis tria. Nam lacrimamir-
ſternutamus.G cecucientes poſt in parte ſumus. Sed tunc
per ſplendoꝛem ſolis beatitudo perpetua deſignatur. Nam ſi
cut candoꝛ ſolis omnium vitam motumq; efficit & caloꝛem
quẽ admodum oſtendit phes invj:polliticoꝝ · Sic beatitudo
eterna ſua virtute omnem vitam efficit ſalutis eterne omnẽ
motum laudis diuinea caloꝛem caritatis perpetue. Sic ergo
per ſolis ſplndoꝛem ſũmam ↄuenit beatitudinem deſignari.
Et tunc applicetur ſic. Cunq; itaq; beatitudinem eternã mẽ
taliter intuemur tria nobis mox accidunt ê contingũt: naʒ
lacrimaʒ emittinnis amoꝛis deſiderij q; feruentis.ſternutatõ
nem facimus ſalutis ꝓpetue ſubſequentis & cecucientes effi
cimur animi omnia pro chriſti nomine contemnentis I c
Qommentatoꝛ ſuper de plantis Ariſtotelis. Sols herba
vento valido agitata ſcintillanter circulariterq; mouetur.
Per que intelligitur·q coꝛda humana virtutum exercicijs
agitata motum ſcintillarem & circularem& hoc quantum
ad eternam beatitudinem faciunt a ceterz RKRc Phi
loſophus in tercio metherorum · Aqua ſalſa & aqua dul⸗
cis inſimul fuſe & immixte turbantur validum calorem /
q; contrahunt luteum turbatum. Per que inteligit᷑ ꝙ aqᷣ
beatitudinis tꝑalis & beatitudimis eternalis fuſe in Hac vita

Titulus rrwj

inſimnil & pmixte turbulentiaʒ tenebramq; efficiunt miſe/
rie ſempiterne inꝗqntum viʒ quis beatitudineʒ; ſegniter non
appetit eternalẽ nihilominꝰ tñ magis diligit & appetit tpa⸗
lem beatitudinẽ a fallentem vt ſuß LcC Coõmentato ſu/
per · nj. metbe. Serenitas Pyemalis frigus efficit. ſerenitas ve
ro eſtiualis eſtum validum caloꝛem. Sic a beatitudo appa
rens frigus eſficit penalitatis perpetue· beatitudo autem ve⸗
ra caloꝛem leticie ſempitene
(De doꝛrmitione autoꝛitates
Ernhardus. Runqt non dozmit qui tamdiu in pec

do recte doꝛmiã qmodo cõquieſcam niſi te bone hie
ſu inueniã habeam a pfruar tui in me a mei in te. Gregori /
us in regiſtro. Nõne ergo nos doꝛmimꝰ qui tam miſerabili
ter nẽ̃am ſalutẽ negligimus. Hieronimꝰ.lIuſtum eſt vt qui
nũc tanto ſopoꝛe depreſſi ſunt & doꝛmiũt inſtante in penis
vigilia nunqꝙ; in eternũ a ſomno eternox reſurgere valeant
toꝛmentoꝛe· Caſſiodoꝛꝰ ſuꝑ p̃s. Nunqᷓ; domitant palpebre
ſancti viri neq; ſomnus det᷑ oculis famulis deidonec locum
in ſe aptũ tabernaculumq; acceptum ſuo inueniat creatoꝛi.
Auguſtinꝰ ſuꝑ p̃s.Tunc viri diuitiaʒe doꝛmierũt ſomnum
dum nil de ſalute ſua cogitabant.nulla vera vite opa facie/
bãt.ſj moꝛte pᷣoccupati ſubito:nil in manibo inuenerunt q&
dignu fuerit eterna vita: quaʒ vtiq; in vita preſenti habere

nullatenꝰ ſe optabant nec curabãt ſed dignũ morte ꝓpetua
in m ſiti quadam auidiſſima iugiter feſtinabant Hylari?
ſuper p̃ᷣðs Doꝛmitauerunt omnes doœmierunt dicit. Pro/

prium eſt peccatoꝛum in eo quo dominus venit tollere ani/
mam a copoꝛe magis tope ant in ſopoꝛe
De dormitione ¶ Titulus. lvi. A
VLphborabius in tractatu de ꝑte ſenſitiua. Nec itaq;
nobis poſt domitionẽ ↄtingunt. Oſcitamnis qdem
lacrimamur tument oculiſuſpiria ſeu reſpiria ma/

gna accidũt.palleſcit copꝰ deeſt omis appetitus cibi & po/

tus ſed & ebes fact fit quilibet noſter ſenſus diminuit᷑ totꝰ
vigoꝛ coꝛꝑis atq; virtus.Sed tũc ꝓ doꝛmitionem copis in⸗
telligit᷑ doꝛmitio ipſius mentis. Nam ſiẽ̃ doꝛmitio copalis
cauſa? ex humoꝛe petẽte ſurſuʒ vſus caput ·teſtãte Auicẽna
ſuꝑ de ſeuſu a ſenſato.& ex frigoꝛe cõſtringente poeos cere
bri. Sic domitio mentis cauſat᷑ ex frigido humoꝛe praue in
tentionis & ſceleris aſcendente ad caput rationis Et tũc ap
Plicetur ſic. Poſt domitionem itaq; mentis hec nobis con /
tingũt· Oſcitamus dem oꝛe mentis ſola trãſitoꝛia ambiẽdo

catis ſuauiter requieſcit ugꝰ. vnj oↄfeſſo Quomo

ſilu⸗
enmant
niin
dal
. . ſpe
ſttsetet
mnhiitt

uvmnmirs

gofmat

Otgn

giden do
lertifun
dq mn
otimoe
ut eria,
lus doomme
aibuscett
ſeventi⸗
nOyna
lsinan
Peſbiurd
ſetr deon
ſeamgne
tettjneptt
funcvfnen
ſcheinibr⸗a
funncäcet
Clcnck⸗

udinsnude
ulbodn

ditieſſtere
h ſtller
mntodnen
Mimm 8
ncanait
Mlnndde
Polhate

tiENN

ſtrint
19 inder
Rotttio
(
unmarur
e der

ntmi
ter ſon
etde
Ntinin
ſotgre
Nn
D Aene

wdn
üitkene
nten
tumple
umctnn
annin
rrr dn
tanpirbt
Anrloeu
nitaeatort
ithmnum
opa fee

merunti

Nnn habere
e
Bhln
tdet D
ittoleen

Ulrs
u, Nerty
imbhn
Eptumd
vckisol
Gmi
4 ans n
do rpe
iubuin
tepo 4
ntun
cip
s on

Titulus lvj
lacrimamur id eſt fletu perpetuo aſtringimur tument oculi
codis nẽi inqntum in tumoꝛem ſuperbie eleuamur. Suſpi /
ria valida facimus pre ſollicitudine timoꝛe palleſceit cor/
pus in ſplen doꝛe lumineq; diuino.deeſt ome deſiderium fe⸗

licitatis eterne potioniſq; a cibationis miſtice ebetat᷑ & coꝛ/

rumpit᷑ tota virtus partis ſenſitiue · tota eopa virtꝰ? coꝛpis
diminuit & noſter obum brat᷑ ad celeſtia intellectus. hec ita
q; omia ex doꝛmitione ſeu ex ſopoꝛatione mentis ꝓueniunt
a contingunt B Vſidorus in hiſtoens naturalib. upꝰ?
quidem doꝛmientem Homĩem non imiadit. ſed cũ euigila⸗
uerit ipſum aggreditur a occidit. Cuiuis cauſa eſt: qa vnũi
qgε animalium audacius quidem eſt nullo ante ſe cõſpe /

cto timoeꝛe ſeu re aliqua timoꝛaſa q; ſi iam aliquid timoris

aut periculi conſpexiſſet. Sic hoſtis noſter antiquus dyabo
lus dꝛomientem hominẽ non inuadit ſiiis hoꝛribilibus aſpe/
dibus & terroe donec ipſum excitatum per mortis vigiliaz
aſpexerit & doloꝛis QPhpiloſophus in octauo animali
um. Omnia animalia volatilia doꝛmiunt non proſtrata ſed
pedibus imcumbentia. cetera autem animalia puta ſolum
greſſibilia cubant ˖ vt frequenter ſuper latera poſita & pro⸗
ſtrata. Sic omnes homines ad celeſtem patriam auolantes
moꝛe auiuʒ a exemplo debent obdozmire in domino pia mẽ
te requieq; interna pedibus bonoꝛum operum & virtutum
inherendo incubandoq; & iugiter inſiſtendo D Philo/
ſophus in libro ꝓbleumatum. Valde periculoſum eſt infir
mum in caloꝛe ſeu in calido loco obdoꝛmiſſe. Sic valde peri /
culoſum eſt peccatoꝛem in caloꝛe carnalis vite · aut inquie/
tudinis mundane mentaliter obdoꝛmiſſe E Conſtanti/
nus libro de melancolis. Ex ſomno nimis diutino caput le
ditur viſus corumpitur a totum copus diſcoloꝛatur. Per
hic intelligitur doꝛmitio diutina in pecœatis. Nam ſicut doꝛ
mitio diutina copoꝛalis impinguat & inflammat teſtante
Auicenna. Sic nimirum domitio continua in peœatis ho-/
mines carnaliter quidem impinguat mentem quoc; Hic in
preſenti diuerſis cupiditatibus in futuro autem perpetuis
penalitatibus accendit pariter & inflammat. Et tunc appli⸗
cetur ſic. Ex dormitione ergo diutina in peccatis caput id
eſt ratio ſpiritualiter quidem leditur viſus · & mentis ocu⸗
lus in dei cognitione coꝛtumpitur&& coꝛpus quantum ad
diſpoſitionem ſuauitatis vite eterne penitus diſcoloatur
Commentatoꝛ ſuper de pomo Ariſtotelis. Moꝛs quiſ
dem naturalis a celeſti imprimitiuir corpore animalibo vni /
uerſis. dormitionis autem tempe magis viz qm vigilie hoc

Titulus Iv

contingit. Et ideo cõmentatoe dicit ibidem ꝙ; vigilantibus
augmentat᷑ vita. doꝛmientibo aũt moæs· Ratio:quia hjm di/
ſpoſitione; ꝗlitatemq; materie actiones celeſtis coꝛpoꝛis di/
ſponunt᷑. Nunc aũt ſic eſt ꝙ doꝛmitionis in tpe homo diſpo

nitur qualificaturq; ad moteʒ teſtante phᷣo in ꝓbleu quia

motus vite ↄuenit moꝛs aũt quieti. Sed tunc P moꝛtem coꝛ/
poꝛis moes anime ꝓpetua figurat᷑ Nam ſicut in moete coꝛpo
rali tria accidunt.vt dicit Plato de immoꝛtalitate anime.v iz
oꝛis valida opertio · tumoꝛ pectoꝛis attractio ſanguinis ad

interioza copoꝛis. Sic nimizc in moete ſpirituali anime tria

accidũt. Primum eſt oꝛis aptio qa hoc ad imbibendu ſuppii⸗
cia ſempiterna: pectoꝛa interioꝛa anime tumefacta cruciati⸗
bus ꝓpetuis a impleta. Terciũ eſt cruoꝛ oĩm ſei celeꝛe cũ verme
modente & remoꝛſu cõſcientie ad interioꝛæa anime attractis.
Et tunc applicet᷑ ſic. Moꝛs itaq;ʒ peœatoeibus e celo iuſlo dei

iudicio & maxime ſopoꝛatis doꝛmientibo in peccatis euenit.

Circa pᷣhabita nota hm apulegium:q; moæs qnq; euenit ex
vulnere aliqndo ex languoꝛe aliqᷓndo ex doloꝛe · aliqndo ex
celeſti oſtellatione.moes aũt naturalis ex celo ꝓuenit: quia
hm ꝙ ait ↄmentatoe in nj de anima. Celum quidem certum
cunctis copoꝛibo impoſuit terminũ a menſurã G Plini
us in ſpeculo naturali · In eos qui in deſerto doꝛmiũt ſerpé/
tes inſiliunt. Sic in eos qui doꝛmiũt in peccatis ſerpentes fre/⸗

quenter infernales HCoõmentatoe auerrois ſuꝑ de ſom
no O vigilia. In dormitione ꝓfunda mille imprimunt a coꝛ/
poꝛibo celeſtibus viſiones: ſic in ꝓfunda ob doꝛmitione in
pecatis mille acidũt diuine viſiones: nullatenuſq; celeſtis

luminis intuitus tribuunt I Coſtantinus li- de melan
colis. Illi ergo qui dum doꝛmiunt quendaz motum faciunt
hinc e inde ambulãdo·a riſum emittunt labia cõplanando
infirmitatis in tꝑe inſani fiunt omes e moeiunt᷑ vt frequen

ter. Huigilationis aũt tpe cadere aut manus aut pedes ad pa

rietes concutere aſſeruntur. Sic illi qui doꝛmiũt in pecatis
motũ ſedulũ praue actionis faciunt æ illicitum vanũ gau⸗
diumq; emittunt cum infirmati in mente fuerint inſani peni
tuſq; efficiunt & ſpiritualiter moꝛiunt᷑.Ge cum in moete exce/
cati fuerint caſu moꝛtis ꝓpetue precipitati eternaliter allidũ

tur K Qriſtotelis li animaliũ qrto. Quatuoꝛ ꝗ tez mo/

dis quodlibet animaliũ a dozmitione excitatur & a ſomno.
viʒ a caloꝛe a frigoxe a clamoꝛe.q ex cibi digeſtione. Cunqʒ
enim cibo digeſtus in animali fuerit euigilat animaliũ vnii
q q;. Per que intelligitur ꝙ peccatoꝛ a doemitione ſopoꝛa/
tionecq; ſuoxe ſceleʒe qdrupliciter poterit excitari · viz a caloꝛ e

ſitufus
N ſien ẽ
ninene
,tittts⸗
Ppoas
nintfr
ſwbidoe
lneoinne
esm
ucachine⸗
wan⸗
veirſchete
ſrumain
binpelun
dusintels⸗
Opontrne
llsltwon⸗
iaduet
ebnmegen
gbrin
Ctrilant
Dddontr
nun Donin
ginreſigu
ſspdibust
Pbetalter
ſangsder
1contrzd
12ſie ſomm
morte &
applicetur
mmit &mor
Opke ſuai
ſeuſſionen
necbdet
bus oKu
Pnaginan
er nigte
dam ſen
Gpiunt n
hati d
uulumen
nnd l

nenpan 8
Ninn die
n Rane
CPnonnce
dkenm
Wlraumnn
uinmt
. müig
neachonn
cerdin
mme mis
eckhoiln
atisan
i llente
erglijnco
pueniton
iden cettin
iG
omüt ſetye
lenentes 1
Sſupeſon
tiruntac
doamutionen
Nrſhci
nus ede lr
motum D
bincögliumn
uniſtfthn
At MMsN
nitiuds
tun mi gll⸗
tirripont
n nmvet
miüm l
tuo⸗ ie
nrd
bn g
nmlimit
e po
gi 1caloe

Titulus rrz

aut frigore calefacientis & refrigerantis carxitatis a clamoꝛe

mũdane inquietudinis & vanitatis. a doloꝛe aduerſitat is &
anxietatis:a a digeſtione facta in mente diuine ſuauitatis
¶Q Vpocras in epichimis. Doꝛmientibo itaq; apoplexia ac/
cidit vt frequenter. Huius ratione tangit phᷣs in ꝓbleuma
tibo vbi dicit· ꝙ apoplexia vt frequenter accidit in ſomno ĩ

balneo in menſa in riſu. Et hoc ideo quia apoplexia ex li
quatione humoxe accidit circa petusliquantur aute; hu

moes maxime in ſomno. in balneo in menſa: & in gaudio
ſeu cachimo. Per apoplexiam moes figurat. Applicetur ſic
Moꝛs ꝓpetua anime cœporis maxime accidit in doꝛmitio
ne in ſceleribus a peccatis M¶Theophi in tetatu diuer

ſarum artiuʒ. Ex diſtillatione aque & ſonitu decidentis ſtil,

le in peluim velociſſime obdomitur. Per peluim iſte mun/
dus intelligitur. Nam ſicut dum peluis cadens anĩali alicui
opponitur mox tale animal penitus excecatur · vt dicit plate

arius libro naturalium qrto. Sic mundus iſte ſuo ſplendol

re & candoꝛe humane mentis oculum in naturali ſuo vigo
re lumineq; excecat. Et tunc applicetur ſic. Ex diulcedine ita
q; ſeu ſonitu vanitatis huius ſeculi in aures coꝛdis tam dul

citer diſtillantis continuo in ignoꝛantia peccatoc & ſcelere

obdoꝛmitur N Ariſto in epiſtolari de regimine princi
pum. Doꝛmitur autem cum delectatione.& cum ſanitatis
regimine ſiquis antequã doꝛmiat pedes contrabat a cõtra /
ctis pedibus ſomnum ſuum ſumat. Quiꝰ cauſam aſſignat
ps taliter ibidem. Dicit enim ꝙ pedibo diſtenſis in longum
ſanguis de regione capitis fluit verſus pedes. Curuat aũt
contractis pedibo ſanguis ſurſum verſus caput reprimit

4 ſic ſomnus foꝛtis delectabiliſq; cauſatur. Per dozmitione;

moꝛte,· & per pedes affectiones mentis intelligimus. Et tũc
axplicetur ſic. Secure itaq; & delectabiliter & ſane obdor/
mit & moꝛitur ipſe homo:ſi antequaz moꝛiatur pedes id eſt
opera ſua intra ſe contrahat per amaram contritionem &
diſcuſſionem & vitã ſuam finiat ſe diſcuſſoexemplo ipſius
iacob de quo dicitur geneſis Utimoꝙ cõtractis ad ſe pedi/
bus moꝛtuus eſt O Philoſophè in ꝓbleu⸗ Qum nigra
vymaginati & fantaſiati fuerimnis continuo obdoꝛmimus.
Per nigra mundana & tranſitoꝛia ſeu peccata figurantur.
Nam ſicut nigra copoꝛa lumen in ſe non recipiunt · ſed ſi re
cipiunt nibilomimis tamen reiciunt · vt aſſerit Algaʒel in
tractatu de foꝛma ſpeculi Sic mundana tranſitoria a pec/
cata lumen celeſtis gratie non recipiunt: ſed ĩ experta ſunt
omnis celeſtis luminis & candoris. Et tunc applicetur ſic⸗

——SS
S

Titulus lxj

Qunqʒ tranſitoꝛia ẽ mundana ſeu noſtra peceata diligenti
mentis intuitu fantaſiati fuerimus & ymaginati ↄtimio qꝗ;⸗
eſcentes aſcelere feliciter in dño qui eſcimus & dormimus
P Conſtantinus lide melancolis. Eis igitur qui doꝛmire
nõ poſſunt vt mitras capiti ſuo imponant plumbeas ſollici /
te ꝓſuademus. Per que dat intelligi. ꝙ hi qui pᷣnimio eſtu
cupiditatis ſeu ↄcuipiſcentie nec doꝛmire:nec quieſcere poſ/
ſunt qᷓntum ad requiem coꝛdis ſui debent rationi ſue memo
rie imponere mitram timoꝛis grauedinis. Sed tunc per ſom/
mim vite perpetue preſagia figurantur. Nam ſicut ſomnia

ſeptem modis accidũt · vt refert ſuper · v· de ſomno & vigilia

quoꝛe pri mus eſt quando ipſe qui ſomniatur nimiuz; in coꝛ/
poꝛe debilitatus fuierit.vt dicit ẽ heophraſtus libro cõmen⸗
toꝛum·. Scdus mo dus eſt quando in ipſo dormiente ſuper
dominatur aliquis Pumoæ puta aut colericus. aut fleucma

ticus aut melancolicus aut ſanguin eus vt dicit Hugo in

dydaſcolis libro vi. T ercius modus eſt quando preambuli

in die pexiſtent cogitatusteſtante yſidoro li de actionibus

qnq; ſenſuum. Quartus modus eit qndo humana natura
naturali inſtinctu mota vel foꝛtaſſis alicuius euentus futuri

preſcia in ſomniſin foma effigie ſomnioꝝ ea que futura
ſunt indicat a demonſtrat vt ait endoxus li· de geſtis phᷣoxe
Qulintus modiis ſomniox eſt quando ex aliqua ſpeciali cõ

iunctione ſiderum mutatur ipſius hominis fantaſia que cõ
mota aut permutata fuerit viſiones ſomniaq; inducit vt di /

cit ↄmentatoꝛ ſuꝑ li·de pomo ariſto. Sextus modus eſt qui

ꝓuenit ex ſuperfluitate cibi & potus. teſtante pho in epᷣ/vj.
ad alexandrũ. Septimꝰ modus accidit ex eo q& valde vigz
in homine intellectus vt ait Calcidius in thimeo. & themi/
ſtius ſuꝑnjde amma · qui aitꝙ ex foꝛti ingenio impreſſio
fit ſedula ſomnioe & horroꝛis penalitatiſq; ac ſupplicij eter
nalis Reſpiciendo ad prehabita applicet᷑ Tharenti⸗
nus de effectibo in natura. Collo ꝗdem aliqua zona colliga/
to ligamineq; cõſtricto mox vultus nigreſcit tumeſcit . a

oc contigit ex interfluxione ſanguinis euenis· 6 velociſſi⸗

me obdoemitur. Per que dat intelligi ꝙ dum collum homi
nis zona & ligamine peccatoꝝ conſtrictum fuerit ſpiritua⸗

liter.a ligatuʒz in diuina laude & ſui ſceleris accuſatione vul
tus mentis nigreſcit tumeſcit ſe nigredini a tumoꝛi ꝓpetui

ſupplicij diſponendo:& velociſſime quidem ipſe homo mo⸗/

te preuentus varia obdormet ignoꝛantia ſe eterno ſomnio
perpetuoq; ſubdendo B Pumniè in ſpeculo naturali. Doꝛ

minunt autẽ piſces non in fundo terre ſed in aqua lapidibus

Ctn
Phr
liter
nled
bisll
ttipe⸗
S
nelpe
ſaytaſe
ſibom
celuim
bus ta
erren

enmpte
ſcch pts
Ethoeid⸗
wmn den
geuitäten
depron
ngt

ſolaconſ

Rur
fudnron

udi
do len

ges neea
mucte
Itanly⸗

diante⸗

teſuunt
Wmu
mninib
ſe mut

talibus

dketug⸗

nn 4
Olee.
ne
ahmmng
nenident⸗
Unuſle
donſtenm
S
ſonmiſe
te finunen
Srmertie

SE

clls t T

tdiet ln
ndoptennt
deacont
umana natn,

auentus ſill

dea gvefutn
uuſreial
ntala que
zinducit t!
noduselt
erhoinc
ocawbg
pineotr
vgmointi
Geriipine
0 Dam.
umule
ſtänntt
soel

n olunkn .

gut⸗

Tituius lwviz
ad herentes. Sic homines itaq; moe piſcium a exemplo feli
citer quidem obdoꝛmire debent in dño non attingẽt es terre
na · ſed ſolo xpo perfecto anmo adherentes S Macro⸗
bius libro de ſomno ſcipionis. Cũcq; celum galaxiatuz fue/

rit ipſe doꝛmiens plures viſiones ſ. omniaq; habebit. Cuius
cauſam affricanꝰ ibidem dicit ꝙ galaxia nil aliud eſt quaʒ
oↄgregatio quarundã partium igmis exiſtẽtis in aerea regio
ne. Ipſa autẽ aeris regio vehementer accenſa magis moiiet
fantaſiam eſtimatiuãq; virtutem.& ſic fantaſia comuni ſen
ſui ſomnia varia inducit tota nocte. Et tũc applicet᷑ ſic. Cum
celum galaxiatum id eſt deus qᷓntum ad nos multis operi
bus caritatis infoꝛmatus fuerit tunc ipſe homo domiens a/
terrenis habebit multa ſomnia a viſiones cõtemplationis
N¶De elemoſinis ¶ Titulus lvij·. X
Hleophilus in breuiario diuerſaxe artium. Cuicun
Nqꝓ ergo manus abſciſa fuerit talis in eodem latere
friguis intenſum perpetuumq; habebit. Ratio. Dicit
enim phs ꝙ illa animalia in quibo colihon id eſt deci ſio per
fecte. ptis facta eſt in tali membro caleſieri nuinc; poſſunt.
Et hoc ideo quia prĩcipalis pars abſciſa eſt. Sed tũc per ma
num elemoſina deſignat᷑ Nam ſicut manus lata ſpiſſa lõ

geuitatem preſignat teſtãte palemone in phiſonomia loxi

Sic per ome modũ elemoſina lata ſpiſſa a craſſa longeuita
tem vite ppetue pollicet Et tũc applicetur ſic. Cuicũq; ergo
hoĩm ipſa manus dandi elemoſinas abiecta fuerit. aiit ab⸗

ſciſa conſtat:quia talis hormno frigus in dei caritate intenſi uz
Ppetuumch habebit B Tharenthinus libro de euẽtibus
futuroxe. Bo tempoꝛe quo elementa ſuas ſibi mutuo condi/

uidũt qualitates.ſanitas & proſperitas magna erit. Sed n
do elementa ſuas inter ſe non condiuiſerint qualitates ſtra/
ges neceſq; & peſtilentie multe erunt. Cuius ratio eſ 1. quia

vnũ qtq; elementum q& non pticipat de accedentibo & qua
litatibo alterius elementi ipſum ſuperuincit dñatur ſuper
dñante autem quocunq; elemẽto ſtrages a peſtilentie mul/
te fiunt. Et tũc applicetur ſic. Quando itaq;ʒ Homies inter ſa
mutuo elemoſinas fuerint imptiti conſtat. quia ſanitas in

minibus mentis & copoꝛis magna erit. Quãdo autem a
ſe mutuo viſcera ſubtraxerint pietatis. nec ſibi mituo ope⸗

ra ac elemoſinas impenderint caritatis conſtat quia tũc ex

talibus hominibus peſtilẽtia moꝛtis imminebit Q Phi⸗

laretus in elucidario virtutum. Cuncq; quis manu aliqua

auit pege priuatus fueritmox brachiumaut reſiduũ pedis

d parietem concuciatvt tota meòulla inde exeat a emanat

Titulus lviij
Ratio eſt: qa quãdiu medulla manſerit in reſduo mẽ bro
cõputreſcit totum membx. Vnde philoſophus in libro /
bleumatuz. edulla inquit principium eſt putrefactioniſ
in membris cõcuiſſis & alliſis. & ideon eceſſe eſt vt tota me⸗
dulla inde excuciat᷑ ne ipſum membrum viʒ crus vel brachi
um putrefactione penitus cœrumpatrir. Per prehabita auũt
Datur intelligi. ꝙ quibuſcunq; abſciſa fuerit manus elemo
ſinas largiendi vel pes recte gradiendi mox ipſam medullaz
pie volũtatis & deuotionis ad pauperes concuciat ad ege/
nos a egenteſ vt tota inde mẽtis affectio effluens ſuppleat &
defectus operis ac parcitas elemoſine penituſ denegauit
D Loxus in phiſonomia palemonis. onga habere bra

chia elegantiſſima indicia ſunt nature · Et ideo ait ariſto in
vi animalium libro. Brachia inquit que vſq; ad genua ſpa

cio deficiente duoꝛum digitoꝛum pertingunt nobilitatem cõ
plexionis humane elegantiam indicant nature & oſtendut
Sic larga elemoſina ſeu brachia largiendi elemoſinas lõga
nobilitatem ſpiritualis complexionis elegantiamq; nature

interiozis indicant a demonſtrant E Comentato in in.

phiſicoꝝ de vacuo. Ome ꝗdem cœpus qntomagis effundit
tãtomagis aliud copus intra ſe recipere com ꝓbat᷑. Qit enĩ

ꝙ coœpus intra cœpꝰ? coartari non pt᷑:quia duo coꝛpoꝛa in

eodem eſſe nõ poſſuint· Vno etenim ſupueniente aliud cedit

& vno cedente neceſſario ſubmergit᷑ aliudne aliquid ſit da

re vacuũ in natura. Sed tũc per talẽ effuſionem elemoſinaʒ⸗

intelligimꝰ? largitionẽ. Naʒ ſic hm beatũ dyon ſium in de di

uinis nomĩbuis- ᷓnto aliquid magis fuerit diffuſutm taäto
magis in oꝛdine eit vniuerſi nobile atq; bonũᷣ Effuſio nan-

q; ſui diuine actioni ſimilis eſt per omia & cõfosmis. Deus
enim in omnibo abundantiſſime ſe diffudit. Sic nimiꝛe per
omez modum: quantomagis aliquis ſe per elargitionem et /
funderit ꝓximo elemoſina?tanto melioꝛ potiosqʒ apparebt
in odine omnium creaturarumq; effuſio elemoſine ſimilis
éper omnia & confoæmis actio ni diuine. Et tüc applicet᷑ ſic
Omnis itaq; homo quanto ma gis effunderit ſe per elemoſi
naxe langitionem tantomag is intra ſe recipere m aioꝛa dona
& munera comprobatur. Becurratur ad prehabita

¶De eſtu ¶ Titulus. lVnj.
Riſto.in ꝓbleu. Cunq; aliquis vehementer eſtuaue

rit qualicuncq; deſiderio vel feruoꝛe · rubent ocuili cõ
inuo & lingua nigreſcit. Per eſtuʒ cœpis mens in

Cuhs
ſetec
ifiet
Ppopbit
unefiot
boteine 0
rrsng
ntorki
rin und
otiablin
mnadch⸗
amwert.
mem
deſtiuite
pors pim
ſrni De
temninit
Oociin
itphmc
Diterting
tustmedi
pkciſeb
utonn
echeettra

lrdier

mincdnen
Ubrtligz

Opücne

nnsſündi⸗
nduum
Aütmear
foeſthe
apanbyet
Ucarnenon
Mawose
a

boi
nibeo
twz
Wont
Mhne

lt. 1..
Care

btit
ns en
mnedl
di Ddige
adan
datnſ
obltteni
ettoledi
amonnn

Pbie Ari

werpen

4

EAe

uminddi

ſuorrti

Gehoven

fanisDs

Neninirc
Ugtonent,
oreinh⸗
Haple ſe
Oorlendt
Tnondon
win
al

illicitis jcupiſcentis deſignatur. Nam ſicut eſtus cœporis
fetoꝛẽ facit teſtante phᷣo vbi ſup̃ qui dicit ꝙ nimium eſtuã
tibo copibus coꝛruptio & fetoꝛ accidit vt frequẽter Sic per
omeʒz moduz ipe eſtiis oaciipiſcentie atq; carnis fetoꝛem ꝓpe⸗
tuuim efficit & nducit. Et tũc applicet᷑ ſic. Valde ergo eſtuã
te homine oculi inuano rubeſcũt illicitoq; amoꝛe: & lingua
mẽtis nigreſcit in onn ſalutifera actione B Galienus ſe
cretoꝛe li vi. Eſtus nimius in cœpibus eſt extinguendꝰ ꝓpi
tria. Primũ eſt: qa totam exſiccat ſubſtantiã. Scm eſt:qa
totũ debilitat boĩem. Terciũ eſt:qa abreuiat ipſam vitaʒ.Sic
ſuma diligentia eſtus xtinguẽdus eſt cupiditatis: quia to
tam mentis corũpit ſubſtantiaʒ atc; interioꝛẽ debilitat ho /
mĩem. debilitat ipſam vitã inqntum homĩem vita ꝓpetiia
deſtituit atqʒ priuat Kriſto. in li · ꝓbleu. In eſtu cor/
poꝛis nimio ꝙ citrca caput eſt vitale O naturale humidũ ex
ſicat᷑. Per caput ipſa ratio deſignat. Nam ſicut caput calo/
rem nimiũ exſiccat in toto coꝛpeteſtãte Galieno li :medi⸗vi.
Cerebrũ inquit ſua frigiditate tempat ad mediucq. redu
cit ipſum coꝛpoeis exceſſiuũ caloꝛem. Sic ipſa ratio in nobis
debet extinguere tempeſtuoſos eſti uoſq; irrationabiles mo

tus ad mediũiq; reducere virtutis pariter ſalutis. Et tũc

applicet ſic Eſtus itacʒ carnis totum humidum gratuitum

ipſiꝰ rationis exterminat é exſiccat D Ps in ꝓbleuma-
Neceſſe eſt valde vt ↄtra eſtum ſolis tota diligentia munia⸗

mur & diuerſis veſtibo induamur: quia eſtus ſolis dulciſſi⸗

mum qd in coꝛpibus eſt extrabit & coꝛrumpit. Per que da
tur intelligi. q ſume neceſſe eſt tam ad vitam ſpiritualem q
ad vitã co palem vt ↄtra eſtum praue ↄcupiſcentie atq; car
nis ſuma diligẽtia muniamur ê diuerſis virtutu veſtibus
induamur E Philaret? in tractatu de dietis. Perſuadẽt
aũt medici vt eſtu valido coꝛpꝑa immergant᷑ aquis. Quiꝰ ra
tio eſt. In eſtu etenim nimio euapoat᷑ & exalat totum q ĩ
coepoꝛibo eſt humidũ radicale. Per q& daĩ intelligi· ꝙ dum
in carne noſtra cõcupiſcentijs atq;ʒ deſiderijs eſtuamus debe
mus a nos aquis contritionis a penitentie immergere vt cõ
tra eſtũ poſſimus carnis illicite ↄcupiſea centie preualere
H ¶ De exercicio ¶ Tituluslix;
mmentatoꝛ ſuper libro de plantis Kriſtotelis.Eo
anno quo multis ventis ipſe arboes agitate fuerint
& concuſſe- fertiles erunt valde fructibuſqʒ onuſte·
Sed tunc per arboꝛes homines deſignantur. Nam ſicut arbo
res in eſtate magis ſunt humide ꝙ& in hyeme vt refert Plini
us in ſpeculo naturali libro · xxxj. Sic per omnem modum

Titulus M kixx
ipſi homines in ſtatu gratie magis humectant᷑ humoꝛe ro/
ris dulcediniſe q; diuine. Deſiccant᷑ aũt penitus in hyeme id
eſt in ſtatu pecatricis vite. Sed tũc per ↄcuſſionem atq; mo
tionem arbox ipſum ſacrum exercicium figuratur. Nam ſi
cut ex tali cõmotione folia a fructus cadũt ab arboꝛe. ſic ex
frequenti bonoꝝ opeꝛe exercicio folia id eſt bone cogitatio/
nes & fructus id eſt bona opera ad homĩbus emittunt Et
tunc applicetur ſic. Eo itaq; tpe quo ipſi homiĩes exercicio
bonoꝶ opex agitati fuerint atq; moti fertiles erũt ſpiritua
lit᷑ fructibuſq; vite ꝓpetue grauidi a onuſti B AKriſto.
in libro ꝓbleumatum. In aqua ſtante naues Pfundius im /
mergũtur in aqua autem fluente altius ſuper aquam ferũ/
tur. Sed tũc per naues ipſi homines figurantur. Nam ſicut
naues maxime ſcinduntiir in medio.G hoc ideo quia terre
impingũt maius periculum ſuſlinent in littoe ; in mari
Sic ipſi homines vt frequenter periclitantur in medio tem/
