ab eodem reddit in hunc modũ. Quanto em aque ꝓpinqui
oes ſuerĩt ipſi ſuo pᷣcipio: tãto ſunt dulciſſime piſces itac;
naturaliter ad dulcedinẽ appetentes appropinꝗre tendunt:
et nitum ipſi aquarii principio. Sed tunc ꝑ œiane aquarit

intelligit ipſe chriſtus. Nam ſiẽ aquarum reg aliũ igo:aut
eſt fons: aut mons vt oñdit PBus in libro methe. Ex monti

bus nanq; & ex largis fontibo aque huiꝰcemodi deriuãtur

Sic per oẽm modum xpus eſt mons ommis tuitionis reſu⸗
gucqso— & ſecuiritatiſq; noſtre: eſt a fons omnis celeſtis gratie:
duilcediniſq; diuine. Et tuc applicet᷑ ſic. Homĩes ergo quiq;

fdeles:in hoc mundo nunq; deſiſtere:nunqꝙ quieſcere debent

donec mone piſcii: chriſto ꝗ eſt oꝛigo oĩm bonoꝛũ inſepera⸗
buliter apropinquent D Axles libro de naturis locoꝛe
Aque que in fluxu ſuo appropinnt ad meridiem: aurum
oucunt ac nobiles margaritas. Sed tunc P meridiem xpe
deſcribit. Nam ſiẽ meridies eſt dexia pars celi vt demõſtrat

Pßus a Dtholome? almageſti-mi nõ obſtãte eo ꝗd de celo

et mundo dtᷣ ꝙ& quilibet meridies ſit anterio? pars celi u⸗
nanzʒ in vti iſq; ſentẽtijs latitat intellectꝰ. Sic p oẽin mod

chriſtus eſt detera pars celi: q reſidentis dei viui. Sed tunc

uenienter ꝓ aquam fluentẽ intelligiẽ ipſe homo. Nam ſicut

aqua fluens omnis: naturaliter quidezʒ fluit deoeſum verli⸗
valles:minĩe vero ſurſum.Sic ipſe homo qñtum de ſe eſt:

ſi

nt
zlt
ftun
M
tse
Prin
Dün
noxi
ittra
tur
iune
verſe
omm
niten
buub.
iste
guene
Arlis
ntu
Noenat
ſtchccl
dcoee
e
ſu
1
Vd
ketun
Nar

nust

i 0
lum gt

mnne
nre
Apos
ſerier
bus
Ipr
ſolſti
lemp.
ma

enin
vekhn
Nirn
end
Nuiien
ne parte
credten
auuarun
vropini
Diidcanſ
nepngii
pllces in,
otendumt.
N
odidnu
Wironin
aeſirne
sanguc
tiilte
akuf
dem .
wrüti
da

õõz

Titulus vXxp

ſemper defluit ad valles mortis miſerie· nune autem de ſe
mſi miraculoſe aſcendere poterit ad requiem vite ſempiterne
Et tunc appli
coꝛde appropinquauerit ipſi xp̃o: hic aurum in ſe genat vir /
tutis pariter a amoꝛis:ſed é& margaritas producit pe rpetue
retributionis B CQõmentato auerrois ſuꝑ.njmetherxo·
Dũuũ naues appropinèqnt ad abiſſum vbi mare fluit ee refluit
mox ipſe naues ꝗdam virtute occulta ipſiꝰ abiſſi: violenter
attrabunt᷑: ac a mari imbibibunt᷑: a per ↄſequens ſubmerguů
tur. Dicit᷑ aũt hic abiſſus: fons maris· vt Papias aſſe erit · Sed
tunc per nauẽ deſeribit᷑ ipſe homo. Nam ſiẽ nauis vt frequẽ/
ter ſcindit in medio:& ſcelerius mouet᷑ de mari ad littꝰ: q; de
littoꝛe intra mare· vt ondit phus in ꝓbleu. Sic nimirum per
omnia ipſe homo ſcindi debet mox in medio etatis ſue pe
nitentiam: ſed a magis acceller arxe debet moꝛe nauis de mari
huiꝰ ſeculi: ad littoꝛa gaudii ſempiterni: q; de littoꝛe ſecurita
tis eterne: ad mare tribulationis miſeriec; mũdane. Sed tũe
ouenienter ꝑ abiſſum moes deſcribit᷑ aut peccatum. Nam ſiẽ
abiſſus teram penetrat ſine vllo fine. vt recitat EHontinus in
tractatu de climatibo a zonis mundi. Sic a ipᷣm peccatũ ſuo
veneno terrã mentis ne penetrat ſine vllo fine ipſaz pungẽs
atq; crucians ineternum. Et tunc applicetur ſic. Iuſto dei iu
dicio:contigit vt hi qui tam auida ſiti ad moꝛtẽ ac ad peœa⸗

tum approximant & feſtinant: cũ voluerint ſtare a non poſ⸗

ſunt. ſed moꝛe nauis ad abiſſum appropin quant violenter

intrabuntur: & a mari perpetui ſupplicij imbibantur.
Plinius in ſpeculo naturali Hec natura eſſe vrſi oſtendiẽ
vt dum ad aquam aliquam appropinquat:in aceeſſu volu⸗
tetur continue circa terram. Per vrſum i ntelligitur hHomo·
Nam ſicut dum vrſus excoꝛiatus fuerit. videtur habere ma/
nus & pedes humanos: ſed nequaquam dum eſt viuus. Sice
per omnem modum ipſe homo impenitens dum viuit: nul⸗
hr greſſum humano nomine dignum facit. Sed dum in

morte excoꝛiatus fuerit: mox volũtatem pariter 2 affectiimm

pumane & virtuoſe actionis in ſe prefert a oſtendit. Et tuc
applicetur ſic. Homo itaq; quando aque moꝛtis a eterne mi
ſerie apxpropinquare cernitur: mox in terra: terrenis appetiti
bus volutatur- G Alkabicius in theoꝛica planetarum-
Appropinquãte ſole circa zodiacum equino Ctialem verſus
ſolſticiũ eſtiuale inter oꝛizonta mundi:tũc omnia 3 hiemali
tempore moꝛtua fuerãt:viuacia fiunt. tũc texra fructificat
et mots eſt delectabilis ſup terrã. Sz tũc per ſolẽ xp̃c figuraĩ

.

aic

cet᷑ ſic. Homo itaqʒ; qui in fluxu huiꝰ vite toto

t

Tituaiuois rxrbz. cs
Nam ſicut ſol eſt cauſa omnis luminis a ſplenvoris teſtãte mNd
Ptholomeo almageſtimijqui dict. Nil luminis eſt.ꝗ d non brs
a ſole deſcenderit. Sic & xpc cauſa eſt in nobis toti? ſue feli / nd
ciſſime ac beatiſſime viſionis. Sed tũc ↄuenienter ꝑ hiemem Aiuite
peccatũ deſignat᷑ Nam ſiẽ in hieme dies qdem ſunt breues üiur
longe vero noctes. Sic etiaʒ dies vite peccantis hoĩs breues B
noctes vero eiꝰ pene & miſerie:longe ꝓpetue a eterne. Rt tũc floret⸗
aꝑplicet᷑ ſic Appropinquante ergo chriſto ad regiõʒ habita-⸗ Mam
bilem mentis humane:mox coꝛda ꝗᷓ peccato moꝛtua fuerãt diat.
reuiuiſcũt tunc a terra id eſt coꝛpus homĩs: bonis operibo apor⸗
fecund at᷑:ſed a motiis virtutũ delectabilis efficit᷑· vt ſupra ſinete
H AlRoꝛat li.ij. Quando ſol appropinq́t emiſperio noſtro tagbon,
verſus climata & zonas habitabilis regionis:tunc nubes ni/ gud⸗
greſcũt a rubeſcunt. Per ſolem ergo xpᷣc deſcribit᷑. Nam ſiẽ Kanin
ſol minqß aduenit ſine lumine & caloꝛe: ſic etiam xpc nun Rtumm
menti hiimane aduenit abſq; lumine cognitionis 2 abſq; ca Apen
lœe celeſtis amoꝛis. Et tunc appropinqñite ergo xpᷣo ad emi’ Autr
ſperiũ coꝛdis noſtri:mox denigramur qñtum ad nigredieʒ tran
vere humilitatis: & rubeſcimꝰ? qũitum ad ruborẽ diuine ca⸗ ntuct
ritatis I Pps in ꝓbleu. Dum naues appropinquant ad indic
littus:mox naute mag timent a exploꝛant ꝓfundum. Quiꝰ lann
cauſa eſtqa in littoꝛe naues citius impingũtc ꝑ ↄſequens unphe
ↄſtringunt᷑. Sed tũc per naues hoĩes deſignãtur. Nam ſicut · se
naues ꝓſundius vident immergi aque exñntes circa littus: WE
qim̃ dum ferunt᷑ in aqua· vt ait axeles vbi ſupᷣ. Quiꝰ cauſam
aſſignans dicit. Aqua etem que circa littus eſt: quieta eſt ce ſoe
dens grauedini ipſiꝰ nauis aq vo in medio ſui tumultuoſa ſee
eſt: violenter ꝓferens a ſuſtulens ipſaʒ nauẽ. Sic reuera ipſi aun
HPomies magis periclitant᷑ in littoꝛe a in ſtatui ſecuritatis qm̃ bru
in fluctibo ſolitudinis a timoꝛis. Sed tũc ↄuenienter ꝑ littus mal
ipſa moss deſcribit᷑. Nam ſicut in littoꝛe maris ſonitꝰ magis guer
audit᷑ q́; in mari.vt refert Axeles vbi ſupᷣ. Sic per oẽm mõom
tumultus vanitas huiꝰ mundi- moꝛtis tpe cognoſcit᷑ a ſen üa
titur · que vtiq; in ſtatu ſecuritatis huiꝰ vite penitus ignoa⸗ Kod
bantur. Et tune applicet᷑ ſic. Dum ergo appropinquamꝰ ad pertt
littus moꝛtis noſtre: magis eſt vt timeamus: a vt profundi⸗ ſere
tatem imminentis periculi exploꝛemiis.· linus
¶ De Alacritate. ¶ [Nytulus xxv lume
Riſtoteles in libro probleumatum. In riſu ſanguis datur
recedit a coꝛde:a ex valde riſu ſepe homĩes ſuffocant mun
Sed tunc ꝓ riſum alacritas figurat᷑. Nam ſic in riſu galt
voces ſunt obtuſe & groſſe os aperit: a pectoꝛa ↄquaſſantur peln

vt ait Pfs vbi ſupra. Riſus inqt voces obtuſas efficit: hiatũ
7

Aaſi
dm
nnde
nſe
umenh
umn en
Gnis uͤg
Wonn
ngreg
tibuumeca⸗
inqnant .

wen ud

PNegvers
Ww
W
ſraren 4
Nemmm
ſontrn
nimyin
. enwoen
einſen
usign
NN 6
Pofmn

5„* „

Titulus xx vj

oꝛis facit pectoꝛa contert. Sie per omnem modum in vana

mundi alacritate voces mẽtis ac oationis noſtre in dei au⸗

ribus obtenduntur: os cœdis ad illicita aperit: mens varus
mundi vanitatibus conquaſſatur. Et tunc applicet᷑ ſic. In ala
critate ergo vana hHuiꝰ mundi ſeculi tota virtus anime detra

hitur e homo ſepe mente a cœpore ſpiritualiter ſuffocatur-

B Belin? in tractatu de iudicijs futuroꝛũ. Quãdo mirica
floꝛet catiſtia hoc anno fit. Per miricam intelligit ipe homoò
Nam ſiẽ mirica eſtatis tem ꝑe areſcit:in hieme vero vireſc vt
dicit Pliniꝰ in ſpeculo naturali. Sic aQ ipſe homo ꝓſperitatis
tempore areſcit mente & copore tempore aũt aduerſitatis:
Vireſcit celeſti virtute a vigoꝛe. Et tunc applicet᷑ ſic. Quando
itaq; homo in hac vita vana atq;ʒ indebita floet alacritate 6
gaudio:tunc mox cariſtia celeſtis gratie: a peſtilenc ia ment
et anime oſequit᷑ in futuro QTheophilus li:diuerſarũ
artium. Qualitercuncq; vitrum ſuerit depictũ per qd videtur
vel pannꝰ eiuſdem coloꝛis omnia vident᷑ eſſe: que ꝑ vitrum
aut per pannum ↄſpiciunt᷑. Per q; d datur intelligi· ꝙ quali⸗
tercunq; diſpoſitus fuerit ipſe homo: talia & oĩa ꝗᷓ in mũdo
ſunt eſtimant᷑ ab pſo. quẽadmodum homo alacritate huiꝰ
mundi coletatus:om nia leta foꝛe que in mũdo ſunt:eſtimat:
et alacritatem eſſe in omnibus arbitratur · & ideo ait Plato
in phedrone. Nil alacritatis & veritatis ex parte rerum in ſe
ipſis: ſed qũtum ad diſpoſitionem intellectus D Archi⸗
ta Tharentinus. Homo'cuin interdum ex code letatur: plo
rat. Per quod datur intelligiiꝙ alacritas huius mundi mi
ſcenda eſt timoꝛe lacximis & doloꝛe. Philoſophus in
ſecundo politice. Animalia oſtendũt ſigna alacritatis ſue in
auribo: in motione capitis: & in cauda. Sic a ipᷣi mundani et
brutales homines ſigna preferunt ſiie alacritatis in auditu
maloꝛum colloquioꝛũ que per aures: in mundana dignitate
que per caput in fine vite ſue que per caudam deſignantur ;
E Ppus in pbleu. Ex titillatione ſub aſellis aut pedibo
tiſus concitatur ſed talis riſus interdum hominem ſuffocat:
et occidt. Per ꝗᷓ datur intelligi:ꝙ vana mundi alacritas que
per titillatonem ſub pedibus aſellis intelligitur: hominem
ſepe ſpiritualiter mẽte perimit: ſuffocat e occidit G So⸗
linus libro rerũ. Dum rana virid is que pronoſtica dicitur
lumen videt:clamat ad ipſum reptat: & crem at. Per quoð
datur intelligi: ꝙ homo alacer atq; vanꝰ.dum leticiam huiꝰ

mundi: ſeu lumen preſentis ſeculi proſpexerit: mox vocem

exaltat: manibuis 2 pedibiis ad ipſaz reptat: 6 tandeʒ; ignibv
ppetuis ↄcrematir H Albertus ſuꝑ mineralia Auicẽne·

4

Titulus xxxij
Dum proijcit᷑ ad os canis rana vitidis: que pronoſtica dici
amplus non latrabit. Per viridem ranã vana mundi alacri
tas deſignat᷑. Nam ſiẽ rana viridis ſuo dlarnoꝛe pluuiã preſi-
gnat:vnde &οα Pnoſ tica dicitur. Sic reuera preſens alacritas

pluuiam indicat imminere perpetue tribulationis a miſerie

Sed tũc ↄuenienter ꝑp canem intelligit ipſe homo. Nam ſan
guis ipſiꝰ canis natᷣaliter appetitur ab omnibe beſtus teſtãte

Ambro: qui dicit. Omnis inꝗt fera. curat᷑ canis hauſtu ſan⸗

guine. Sic ꝓ omnez modum maligni ſpirit? valde appetunt
et ſitiunt ſanguinem & pditionem oĩm peccatoꝛum. Et tũc
applicetur ſic. Qunq; igit᷑ vana a inepta hꝰ mundi alacritas

oꝛe ment ↄcipitur:mox latratꝰ omnis diuine laudis penite

anibilatur· I Abibulli? li. de actionibus aĩatoum. Ante
aduentum pluuie clamant rane & ſibilant vipere. Per ꝙ dat
intelligi ꝙ ante aduentũ tribulationis mortis & miſerie:ma
gis tũc alacres hoĩes ſunt laſciui atqʒ mun dani ꝗ per ranas

intelligũturcupidi a auari qui ꝑ ſerpentes deſcribunt K
IAImb in evameron li- vi. Aues in magna ſerenitate minus
garriũt:poſt pluuiã magis. Sed tũc ꝓ aues hoies deſignant?
Nam ſiẽ aues in volatu ſuo pedes ad ſe cõtrahunt: ſic 2 ipſi

omies moze auium & exemplo: intentiõz a affectiõz q; ſuaʒ
aà terrenis debent illecebris elongare: operaq; ſiia ad memoi

am mentis contrahere a diſcuttere & examinare-

es adiungunt ſe noctue non vt diligant: ſed vt la
fficiunt ad aliquos: non ad ipſoꝛũ ꝓfectum 2 ſalii

dorus in Hiſloꝛijs natalibv. Viſum eſt ſepius & ↄpertum:
gallus ſilueſter vingebaĩ & applaudebat couo- couus auit

eo verſo ſcindebat oculos. Per ꝗd datur intelligi: ꝙ intèdum

aliquis afficit᷑ ad alium ꝗ poſtmodum ipm ad ſupremum
pPtraxit periculũ Q Pliniꝰ in ſpeculo natali. Ad puillos
ſuos aues ſpectandos:dũ ſcʒ prolez ignobilẽ de nido abuciüt
fertilitas hoc anno magna erit. Per que daĩ intelligi. ꝙ dum
homines in affectionibo ſuis:iuſ liciã ritam debitàq; ſeruant
eoipſo in fructu bonoꝛũ operum vberius fecundiuſ. q; abun
dant D Amb-ĩ exame. Aquila auis egregia · pullũ altiꝰ
duces ibhm cadere permittit: ſi ipm eſſe reperit degenerem in
hoc iuſticiã ſeruans natalem: non aũt ſiniſtram indebitã
affectionem. Sed tunc applicetur ad propoſitum in preſenti ·
Notandum hic:ꝙ eſt quedam affectio iuſta ſi ad parentes
quãtum ad obſequendũ Hoc require de affectu. Et qdam
QN

¶ De Kffeétione. ¶ Tytulus xW X.
cerent & diſcerpãt. Per ꝗd intelligitur · ꝙ ſe homĩes

: ſed ad ipſoꝛũ extremam ↄfuſiõz ac pditionem. B Iſi

Neme⸗
ſtle
Wn
Juer
Peer
ind
ſedun
wati
ſeh⸗
aſſo⸗
ſorun⸗
ſneſce
Pore
W
ytdie
pugn,
deſts;
yp⸗
ſoatu
ſus 1b

mudc,
Wil
minf.

mmd r
eludaf
en Deg
migartu
Mribent
mit mi
ilgnn
tſeꝛipl
izchlus
Dwe
ISWW⸗ 4
ſemm
Plp
0 , „„ 4
co

.
“

üige

Titulus xxvii
eſt affectio ex ignoꝛantia: vt perditis obliuioſe ad aliena oua
¶ De Affectu. ¶ Tytulus·xXvij· AR

Olinus libro rerum. Cum ſtrucio ſeneſcẽs:ſerrum
nequit edere: roſtrum tamen acuit & collidit cõtta

ferrum. Sed tunc per ſtrutionem deſeribit ipſe homo. Nam
ſiciui ſtrucio oua ſiia inueniens a beſtijs cõculcata validum
lamentum emittit. Per oua intelligũtuir merita. Sic per om /
nem modum homo rediens ad coꝛ a inueniens merita ſua a
beſtus infernalibus conculcata:mox moꝛe ſtrucionis eitila⸗

tus debet emittere validos & lamenta. Et tunc ſic applicetur

Homo itacq; cum ad actum ſit deputatus ex naturxa aliquo
interueniente obſtaculo: non poteſt perpetrare roſtro eque
valentis effectus debet attemptare/& oee intentõnis faciendo
ſe humiliter excuſare B Ii dorus in hiſtoꝛijs naturalibo
Viſum eſt interdum ꝙ vulpis cum non poterat auem cape
te curſu: tamen nitebatur capere ipſam ſaltu:faltans in aere
verſus auem. Sed tunc per vulpem deſignantur homines·
Nam ſicut vulpis nequaq́; glaciem tranſit: dum ſtrepitum
ſubterfluentis aque audit cum impetu.ſic ipſi homĩes moꝛe
vulpium nequaq; debent glaciem mundane ſelicitatis cum
impetu tranſire:ex quo ſciunt a audiunt in ipſis latere aqs
mortis perpetue miſerieq; eterne. Sed tunc comienienter per
auem celeſte premium figuratur. Nam ſicut auis non capit᷑
niſi laqueis: xetibus & ſagittis. quibuſdam odoribus etiam
aromaticiſq; & herbis:ſicut aſtrut heophilus in breuiario
diuerſarum artium. Sic reuera per omnem modum celeſte
premium non attingitur niſi laqueis meritoꝛie & prudent
in dei oculis actionis retibus virtuoſe operationis: ſagittis
ſedule ad celeſtia aſpirationis: odoribus aromaticis feriide
ationis: ⁊a herbis melliflue deuotionis. Et tunc applicetur
ſic. Hoies itaq; cũ non poſſunt celeſtia ſequi pmia p curſũ
aſſidue oꝓationis ſalti m capiũt ꝑ volatum pij affect? vices
operum adimplentis Q Pliniꝰ in ſpeculo natꝛali. Griff o
ſeneſcens cum iam volare nõ poteſt:nihilominꝰ tamen alas
in ꝓgrediendo leuat. Sed tunc per griffonẽ intelligitur ipſe
homo. Nam ſiẽ inter griffonem a equum naturale eſt odiũᷣ
vt dicit Solinꝰ libro rerum. Sic nimirum maxima debet eſſe
Pugna ⁊ odiũ inter hoĩem quemq; fidelem a inter equum
id eſt demonem vel hoſtẽe infernalem. Et tũc applicet᷑ ſic. Hõ
itaq; preuentus ſenio: aut languoꝛe.cum iam volare non pr
volatu ſeduille ⁊ Pfecte opatiõis ſalteʒ dẽt leuare alas pij affe
ctus ⁊ bone intentiõis vt ſu D Ambᷣ in exameron li:vj·

5

.

ferrum. Natura quidem ſtrucionis eſt manducare

Titulugs xxvuj);
Vniconis dum viderit ſibi predaz auolaſſe ad arborẽ: ipſaʒ
arborem cornu pulſat foꝛtiter. Sed tũc ꝑ vnicoꝛnẽ intelligi
ipſe homo. Nam ſiẽ natura vnicornis eſt venari in vallibo ſu
peruenientib aut venatoꝛibo: cõfugere ad ipſos montes ſiẽ
ipe leo vt refert Philoſe oph' in ſexto aĩalium libro. Sic per
omnem inodũ natura hec homiĩs eſt neceſſitatẽ ſuã querere
et venari in infimis vallibo Hui? mundi ſed ingruẽte neceſſi/
tatis tempore: cõfugere ad montes celeſtis ſubſidij. Et tunc

applicet᷑ ſic. Hõ itaq; moꝛe vnicoꝛnis duũ ſibi preda auolauit

virtuoſi effectus ſeu oper:m ox applic ari debet coꝛnu fidelis
affe tus 2 intentönis E Plini? in ſpeculo natali. Quãdo
thaurus ſilueſter coꝛnib⸗ vrſum nõ poteſt euadere:tiic terit
ipſum pede. Sed tũc per thauxꝶ deſcribit ipſe homo. Nam ſiẽ
thaurus inſtante moꝛtis tpe: aquas petit. vt videlicet moꝛiat᷑
in aquis: quemadmodũ vt ipſe cignus: vt refert Plinius vbi
ſup. Sic per oẽm modum ipſe bhõ moꝛtis inſtante tempore:
declinare debet ad aquas ↄtritionis penitentie: vt ſic & ipſe
ſecure moꝛiat᷑ abſq; moꝛtis eine metu periculo timoꝛe. Sed
tunc guenienter p vrſum inimic? noſter videlicet dyabolus
deſignat᷑. Nam ſiẽ cibus Vrſi: ſunt foꝛmice vt dicit Amb. Sic

roẽm modum ipſe dyabolus paſe cit foꝛmicis per petue pe-
nalitatis & moæſus oſcientie eternalis. Et tiinc applicetur ſic

Homo itaq; dum dyabolꝰ coꝛnib⸗ aſſidui operis nõ poteſt

euadere: ſaltim terat ipᷣm pede id ẽ fideli & deuota intentione

E Kmb in exameron. Quado muſtela b aſiliſcũ inſeꝗt
aut ſerpentem a ipſe baſiliſcus euaſerit: ſuie ſerpens intrant
caueam moꝛantur: tũc mox muſtela circuiens caueã: lacri
matur. Ber ꝗᷓ dat᷑ intelligi· ꝙ bõ dum effugiſſe d optabat
oſpicit:mox moꝛe muſtele patiè a exemplo &riiloſis nuti
et affectu ſuum debet oſtendere a p̃ferre CPpus in. nj⸗
de aialibo. Cunq; canes inuenerint taxones aut vulpes ſub
terra latitãtes: a ipſos venari nõ poterũt: mox pedibo quodã
modo fodiũt:a ſe predã appetere indicant & oñdunt. Sʒ tũc
P canes hHoĩes deſignant. Nam ſiẽ in ſanguine canũ:delectant᷑
omnes fere:ipm nat᷑ali inclinatione ſitientes · teſ lãte Amb· in
exameron ꝗ dicit. Delectat᷑ aũt atq; curat omnis fera:canis
hauſto ſangiune. Sic ꝑ omnem modũ in ſanguine: id eſt in
perditione hoim omnes fere infernales: id eſt demones plexe
ꝙ; delectant vtpote in pditione bumani gnis nimiũ ſiciẽtes.
Sed tunc ↄuenienter ꝑ pedes affectꝰ? ſeu intentiões deſignant
Nam m beatum Auguſtinum ſicut cœpus pedibo: ſic aĩa
diuerſis vehitur ee mouetur affectibo Et tunc applicetuir ſic
Hoĩes itac; dũ terrena cupiditate occultante ſeu ꝓhibente

R

it
od
Aent
Unisti
vne⸗
ſmtat
ſust
doneci
idt
bonun
tatum
malum
llepkun
lupodi⸗
Nltuntur
dun circt
ume
laſcbine
ſenker
dpkee⸗

yon
Nr
W
repe
den
conſ.
er o
prime
ollec

62 tn⸗
nnier
uae
e cn
An

ſum⸗
nuſtel

Entcle

:
miusſe
d.
eNr
ſtdn Let.
DC.
4.,,6
Rreuce
,
, 1
Plimat
te teme
tſic &⸗
imoe
dpalols
eptehe⸗
glerurſt
nöͦytt

ntentone

ſchirſege
st
zenliln
6 openn
loſsntd
Ppusnn
uſe 6

eͤ„

„

ſenend
ged .
nonsh⸗
nüſve
ae⸗

ent
pen

)

to

Titulus xxbinij

Juod appetunt perficere non poſſunt continuo moe canum
debent pede voluptatis & affectus fodere:q vices peragé acti
onis faciende vt ſu H onſtantinꝰ monachus libro
de melancolia. Qui infirmꝰ eſt valde adeo poteſt cogitare de
ſanitate vel ſperare qd pfede ſanat᷑:ſed econeiſo qntumcũqʒ
ſanus fuit: tandiu de languoꝛe poterit cogitare vl imaginari
donec infirmet᷑ſic aliud cogitare poterit ad bonũ faciendũ
alicd ſeu virtutem gerere. & vtiq; voluntas ſeu affectꝰ ipᷣm

num opus poteſt excedere vel equiualere: ſed & econſo

tãtum affectũ habere poterit q́s ad malum s in dei oculis
malum eqiii pendit᷑ perpetraſſe. I N ota hic de iuuenib⸗
elephanti bo qui dum ſenes elep hãtes ceciderint:roſtra ſua

ſuppodiare videntur. Et ſic parẽtes ſuos erigere ſuſtollereq;
nituntur K Item nota de cete grandibo: qui gdem cete

dum circa maris littoꝛa in ſicco poſita fuerint: mox iuuenes

eoꝛum aquã roſtris afferentes:ſup parentes fundüt · vt pſti
ta ſibi aqua: ad mare valeant inſilire. Item nota de ciconeis
ſeneſcentibus a earum pullis:que quidex applicare poterũt
de preſenti ſcilicet de affectu·

¶ De Aggreſſione · Tytulus xxix X

Riſtoteles li, de animalibo. Vrſus nequaq; aggredit
ſedentem aut ſtantẽ in aqua. Quapropter Ambroꝰ
in li: exameron perſuaſit nobis dicen s. Cum videris
lupuim:tolle lapidem a circunduce veſtẽ: & fugiet & ſi vrſũ
ↄſpexeris: ſede in terr am: aut fuge in aquã: a reſiliet a te. Sed
tunc per vrſum nẽ hoſtis deſcribi?t infernalis. Nam ſiẽ vrſus
reperiens hoĩem:primo cum ipſo aliquantulũ colluctatur.
deinde ſanguinem ſibi exugit. vltimo vero ipſum deuoat
conſcindit vt recitat Pliniuis in ſpeculo nat᷑ali. Sic nimirum
per omnia hoſtis noſter antiquꝰ hominem appetens perdere
Primo cum ipſo diuerſis ſuggeſtionibo temptationibus
colluctaturx· deinde totam ſibi virtutem mentis: G intentio⸗
nem xugendo extrahit ad mindana vltimo vero fin aliter
7 tandem ad eterni & infernalis moſiis ſupplicia ptrahit
ſempiterna. Et tunc applicetur ſic. Hoſtis noſ ter antiqud ne/
Juacq aggreditur hominem ſedentem in terra Humilitatis:
6e confugientem ad aquas pemientie àa ſatiffactionis. B
Ambroſi? in exameron libro/vnj. Muſtela ſeciirxe baſili⸗
ſcum aggrebitur: dum circumuallerit ſe ruta. Sed tunc per
muſtelã quilibet fideliũ deſignat᷑. Nam ſiẽ muſtela alledinẽ
geſtat in pectoe a viſo ſibi imn minẽte periculo mox ĩ nivum
ofuigit: & ibi latitat longa hora vt dicit Ambroꝰ vbi ſupra

4

Titulus

Exx
Sic per omnem modũ homo quilibet chriſtianus albedine:
puritatis mũdicie ĩ coꝛde ſuo geſtare debet iugit a ſeruare
ſed a imminẽte ſibi tribulationis tẽpore · mox debet ad nidũ
ſui coꝛdis ↄfugere: & ſe ibi diſcutè querẽé a ſalubriter imueire
Sʒ tunc ↄuenienter ꝑ baſuiſcum dyabolus figurat᷑. Nam ſiẽ
Paſiliſcus ſpeculũ aſpiciens: otinuo necat᷑ vt recitat Algaʒel
tractatu de forma ſpeculi: ſic & ipſe dyabolus ſpecularè caitãa
q; mentis puritateʒ intuens a reperiens· 9tinuo inde repellit:
perimitur: & fugatur. Et tunc applicet᷑ ſic. Homo itaq; dya⸗
bolum ſecure aggredit᷑ dum ruta id eſt caſtitate & ↄtinen tie
circumualla? Solinus lirerum. Leo non aggreditur
predaz:ꝗᷓ inter tres ſui ſaltus euaſerit. Ter nanq; poſt feram
ſalit: a ſi ipſam nõ apprehenderit: amplius non inſequit ſed
Dimittit. Sed tũc ꝓ leonem peccato libet deſignatur. Nam
ſicut moꝛiens leo amariſſime ploꝛat · teſtãte Plinio in ſpeculo
naturali ́ᷓ dicit. eo inquit moꝛiẽs amariſſime ploꝛ at: cignꝰ
vero moꝛiens ameniſſime cantat. Sic nimirum peccatoꝛ ipſe
moꝛiẽs.amariſſune pꝓlœat: ꝓ quem ploꝛatũ perpetuum fletũ
ſibi imminere indicat. Et tunc applicet ſic. Peccato itaq; Hõ
dum predam celeſtẽ ſemel aut bis vel ter impfecte debiliẽ
inſecutus fuit amplius nõ curat:ſed mox deſiſtit & ſibi tam
teatam ſalutiferam q; predam: auolare recederec; permittit
D Iidorus in biſtous natᷣalibꝰ. Lupiis non aggredi
Pominem:quandiu poteſt ſibi panem VAlcibũ proncere. Sie
nec dyabolus hoĩem aggreditur: nec inu adt quem oſpexerit
pane vbi celeſtis cibo dine gratie paſtũ foꝛe aQ mãdere 5
Pliniꝰ in ſpecło naturali. Canis lupũ audacius aggredi

uando venatoꝛes viderit inſequẽtes: a eoꝛũi audiuerit voces
Et ſic ipſe homo foꝛtius aggredit ipſum dyabolũ: qndo pᷣ

ſe habuerit in auxiliũ oααiones G& ſuffragia ſanctoꝛũ patru

.

R Iſidorꝰ? in hiſtoꝛis nat᷑alibo. Vulpis non aggreditur
tranſire glacie: ſub ꝗᷓ audierit gurgites aque defluẽtis. Sic
nec dyaboluis illum hominem per quem tranſire conſpicit:
aquas penitentie celeſtis quoq; gratie·
¶ De Aſcenſione Cbriſti auctoꝛitates. ¶ TytulusxxXX-
broſius ĩ exameron linj. Quendam xp̃c miſticũ
in mente facit aſcenſum: dum totũ in ſe noſtrũ ab⸗
condit a ſubtrahit: in altaq; erigit cogitatũ Aug?
ide nata q gẽa. Ex deſcenſu celeſtis gratie:& aſcenſu in den

.

/ * „ „ . *
mentis bumane fructꝰò gignũt felicitatis: beatitudiniſch; eine⸗

Athanaſius pater noſter in ſermone. Crede inſane o homo
chriſtiane q; omnis aſcenſus culminis: altitudiniſq; mir da
ne: deſcenſus ẽ totꝰ in oculis maieſtatis dĩne: caſus motis

N

ſtilus
npt. be
aeula de
ſin
esteattus
nfmd
ſatcünet
ſconſorent
Ggickum
pemunp
Gfunckioumt
Gnhlen
nudtſcken
Nonſte
Muyrenh
Cpondrnr.
Vartur dac
in dun ne
coftenpen
Cgemerd
erfur

lapn
maui
patce
mane
ſſtae⸗
tetmmitt
mmsD

Alpune,

Naſenns
1WN
prinon⸗
no cor
ſuum!
Necha
Hiblent
Mhen
War
c

.
ummid
Anrt
murn

—

—
—

.
in
Kiorote⸗
RRZ
rornſ-
t iger)
tiſumepote
nitungaut:

—

—
—

büptoncet
equem N
ADaris

7
/

Titulus xxx

perpetue Bern in epiſtola ad karolum·. Tunc vero in mille
pericula decidiſti quotiens in tumoꝛẽ mentis inaniter aſcẽ⸗
diſti Oroſius·ſ‚ illud cañ· Aſcendam in palmã ac· dicit EFru

dus beatitudinis nõ acclinat niſi mens noſtra in deum ſur

ſum fide deſiderioq; aſcẽdat Ambro.li. de officijs Sicut xpᷣs
ſua reſurrectione reſurgendũ eſſe a pecatis edocuit ita ſua
aſcenſione aſcenſionẽ quandã eſſe anime indicauit Haymo
ſcʒ adus apoſtolorum. Aſcendit iheſus in altum ad ſynum

gremiumq; paternum vt interpellet deum et tranſmittat do
num celicum & vt ſibi attrahat coꝛ PHumanũ. Bernhardus

ſup can. Mente ergo in contemplatione celeſtium aſcenda

mus vt ſaltem aut ſic noxia videamus timentes eadem ad

deum fideliter accedamus Beda ſuper actus apoſtolorum.
Proprium hoc eſſe ſolet abeuntis amici vt poſt ſe conſolati

onem dimittat· In xpᷣi itaq; aſcẽſiõe fideles ſpicitu aliter ele/

uantur dei conſolatione. Ieronimus ſuper regum. Aſcenſio

in deum mentis noſtre duo facit videlic; ut deum ſincerius
contemplemur. vt a mundanis magis inquietudinibus e
longemur· Gregoꝛius in regiſtro. Deſcendas coꝛde humili
vt aſcenſum facias culminis ſuperni.

¶ De bonitate
¶ Titulus xxxi. &
Vdonius in epiſtola. Bonitatis noſtre ſigna ſunt
Ddilicis affabilitas humilitaſq; pudor. Hugo de
ſancto victoe. Inter omnia de quibus ammirare ſo
let humana fragilitas duo maximie ammiratione digna eſti
maui · primũ eſt immenſitas diuine bonitatis que tantum
parcere poteſt omni peccatoꝛi ſecũdum eſt magnitudo hu /
mane audacie & preſumptiõis que tanto ſuo preſumit re⸗
ſiſtere creatoꝛi Baſilius in regula Bona interdum uiſte pre
termittimus ne mala grandia ſeu ſcandala enoꝛmia incida
mus Dyoniſius in celeſti yerarchia. Omnia appetunt bonũ
vt principium a quo ſunt ⁊a vt finem ad quem tẽdunt Da/
maſcenus libro octauo. Eſt bonum apparens voluntas
a non eſt aliud bonum primo bono confoꝛmatuz quod
principium mtellectuum dicimus et bonum eſt omniq; bo
no copor ali dignius ſublimius eſt. Auguſtinmus contra fau
ſtum Bonitas itaq; maioꝛ eſt omni eius potentia a virtute.
Rychardus de ſancto victoꝛe · Eſtimo ꝙ nil ad penitenciam
violentius nos inducit ꝙ; noſtri bonitas ſaluatoꝛis. Grego-
nazazenus libro ſuo app ollogeticõ tercio. Quatuoꝛ ſunt qᷓ
delekant omnium cõditoꝛem Primum eſt bonitas atq; vir
tus codis . Secundum eſt pemtencia peccatoꝛis Tercium ẽ

Titulus xxxj· xxij
mundicia mẽtis Quartum eſt cõtemplatio anime diligẽt?
leronimus in epiſtola ad voluſianũ. Si recte agnoſceret fa
cilius deſiderabiliuſq; eſſet & honeſtius o ꝑpari bona quam
mala.Sed heu multi ſunt qui cũ pecatrici labore penas in /
cuirrunt miſerie ſempiterne. Boecius in epiſtola ad reginã
virginem In omni bono ope tria acidunt primum eſt pre
mia ꝓmereris eterna deum honas proximum edificas
Ariſto·libro quinto ethicoꝛum. Nullus bonus qui non de/
lectatur bonis operibo neq; iuſtus ꝗᷓ non delectatur in opa
tione iuſta· Plato in phedro. In multis humanis intellect
laborat erroꝛibus nam frequenter ea que bona non ſunt ap
petit· bona aũt que ſunmt abicit. T heꝰ. cõmentatoꝛ.ſ.de genere
coru· Primum bonum ſimplex a bonum eſtali a autem
bona ſunt bona oꝑatione premi Plato in thimeo. Si foꝛma
illius ſummi bomi ocuiis videri poſſet omnes ad amoœ ſui
violenter attraheret Endoxus li de geſtis phoʒe T antã dul
cedinem tantam ſuauem a inexpertam ſuauitatem ſummo
bono ineſſe poterit tali nomine dyogenes ꝙ; mortem ſui na
tiiralem expectare nequiens igni ſe miecit ꝙ illiꝰ boni effice⸗
retur particeps quod ſibi videbatur tam dulcis a amena
tres. Seneca in epiſtola ad ucillum. Velle eſſe bonum bo/
nitatis indicium eſt Tremagiſtus Qontemplari ſummum
bonum ſeu bonitatis ineſt iugiter omnibus creaturis.
¶ De benignitate Audtoꝛitates
¶ Titulus xxxij.
BRigenes ſuꝑ y ſaiã. anta eſt benignitas ſaluatoꝛis
vt magis crucietur in dampnatione pecatoꝛis q́;
1 ip̃e peccatoꝛ in multitudĩe ſue miſerie ⁊a doloꝛis Ari
ſtotiles in de tegimine principum Benignitas maxime decz
reges tyrannides enim cum ſubditis inferãtur regnim q
libet diſſipatur. Criſo· ſuper matheum Neminem dampnat
deus conuicijs quia benigmis eſt Plinius in ſpeculo natu/
rali vi. Motus feminarum tardus eſt vox acutio ſomnus
breuis· cito lacrimantur a benignitas in eis magis viget
in viris. Dicimus in epiſtola ad alexandrũ Benignitati ope
ram ſemper damiis neminem turbamus caſtitas placet tẽ⸗
perantia nobis ineſt has deo viéctimas ymolamꝰ Ieronimꝰ?
in epiſtola ad nepocianum de vita clericoꝛum Crede veraci

ter ꝙ benignitas prelatoꝛum ſalutem ſubditoꝛum efficit Ba

ſilius in regula. Sepe mmia benignitas prelatoꝛum moes
corrumpit in ſubditis quos rigoꝛ && aſi peritas refo?mauit.
Rychardus de ſanc to victoꝛe. Ideo quidam benigni eſſe Vi/
dentur vt fauoem afſecdtionis humane obtineant quidã enj

Citllu

ſntmſen
ſedit 3
ſrtben
ſugindan
benigntta
hebete

0
un
1
Paqid
eſte⸗
datk
perdia
ledine⸗
ginsden
1tmmien
Mr vo
sane
ſateade
0b
pog
VNWN
WoN
kern⸗
Vlita
oCta⸗
poſtn
tuir ſe
diuin⸗
ſis dar
ſuntni
ſon
delis
Atbe
buntt
pbor
itus,
Phom
mehe⸗
Dbſo
inaluur
.

N
e,
ad Nons
e

Ode!
hr

nde,

= —

3

=

S,=ͤ=

—

=

1*

—

„*
Nte
Noate
Deonge
N
dumanene
7 4
4

4

=
=

—
—

mnes Deg

ſiainmi
glrte
m ducwe
npliriſum
Scteatuls.
s

griusſ

ione ectnn

ſeezmil
Gitsmmnn
Ninrtying
Grſeubnnl
rruS
rsg
huigitnig

1

Crwte

undlaum

Titulus xxxxiij

ſunt aſperi & auſteri ꝙ ſe eſſe fautozes rogoꝛis iuſticieq; o⸗

ſtendãt qd quidem vnicuiq; abhominabile eſt coꝛam deo h
ſincera benignitas deo grata dinoſcitur acepta. Gracia/

nus in copore iuris in cunctis cauſis a caſibus ꝓ tractãdis

benignitas diſcretio· atq; matura deliberatio maxime locũ
habent Cetera quere de pietate miſericosdia & clementia.

¶ De Caritate
R ¶ Titulus xxxij. A
Ommẽtatoꝛ ĩ tercio metheroʒe Ome metallum quã
tumcũq; graue fuerſt ſi igniatur mox leue aliquã
tulum efficitur ſonum perdit molleſcit a rubeſcit.
Per quod datur intelligi ꝙ coꝛ humanum quãtiſciinq; fu
erit anxietatibus aggrauatum ſi in amoxe dei celitus accen
datur mox leue efficitut in omni ſaluitifera actione ſonum
perdit conſolationis leticieq; mundane molleſcit in dei dul⸗
cedine.a rubeſcit in dei a proximi dilectione B Apule/
gius de moꝛte platonis. Grauiſſimum mietallum eſt aurum

tamẽ ex hoc ſua nobilitate nõ orbatur. Per quod inſtru/

endos viros duximus ſapientes:qui licet interdum anxieta
tibus a molleſtijs aggrauentur non tamen ex hoc ſua nobi
litate dignitate ſeu celeſti adeo retributione defraudãtur
QꝘ P atearius li v Dum ſerpens aggrauatur a anxiatr
aliquo graui coꝛpore aut lapide ſuper ſe iaco mox vt exili⸗
re poſſit cutẽ abicit a dimittit. Per quod datur intelligi ꝙ
homo mole mundane vanitatis aggrauatꝰ mox vt penam

eterne miſerie a iehenne poſſit eiadere debet abicere cutem

vilitatis vanitatis affluẽtieq; mundane D Euax lbro
octauo de euẽtibus in natura Qunq; lapides igniti fuerĩit

poſtmo dum aque immergiuintur continuo magis aggrauã

tur ſcin duntur ⁊& fetidi efficiuntur.Sic et ipße homo cum in
diuina inflammatus fuerit caritate denuoq; extinctus car/
nis damnabili voluptate mox quantum ad omnia qiue dei
ſunt nimium aggrauatur a ſanéctoꝛum conſoꝛcio ſcinditur
ſeparatur τ vt fetens abhominabilis in omnium btoʒ
oculis refutatur ;B Ambroſuis in exameron libro xi.
Arbores onuſte fructibus terre inclinantur alias confrin⸗
guntur aut frondibus diſſipantur. Per q& datur intelligi
ꝙ homo bonis operibus fecundatur aut humilietur auit pe
nitus annulletur. Vel ſic & pulchrius Neceſſe nimirum eit
qꝙ; hominem fructibus mundane felicitatis onuſtum aut ĩ
fine humiliari aut a terrẽa felicitate penitus diſſipari E
Philoſophus in duodecimo animalium libro Ridlum ani

malium grauioꝛem molem ferre poteſt ; foꝛmica q& ꝗdez

6

Titulus xryxiiij.

paatet per hoc quia in duplo maioꝛem maſſam plum bi m

ißa ſit geſtare poteſt. Sed tũc per foemicam intelligitur ipe
homo ſperans. Nam ſicut foꝛmica grana aggregat pro fu⸗
turo Vt ſupra patuit ita ſperantes in domino. Applica vt
noſti. S

¶ De Caſtitaat
¶ Titulus xxxiij. A—
Vicebron libro fontis vite. Rer ſi in ſua ſiccitate Sᷣ
in creata ſibi puritate perſiſteret nullas proꝛſus im
4 reſſiones gigneret ineternum. Cauſa nãq; tranqᷣl
litatis aeris eſt ſiccitas atq; puritas aeree regionis· Sʒ tunc
Per aerem intelligitur ip̃e homo. Nam ſicut in aere mullate
nnus ſuſtentatur nec manet ipᷣa terra:ignis aũt & aqua con
ſeruantur in aere vt recitat Abertuͤs in mineralibus auicẽ
ne. Sic per omnem modum nil homini manet poſt hanc vi
tiam terrene ſubſtancie ſed ſolummodo in ipᷣo manere po⸗
terit ⁊ conſeruari ignis caritatis diuĩe a aqua felicitatꝰ dul
cediniſq; interne Et tunc applicetur ſic. Homo itaqʒ ſi in ſic
citate puritateq; perſiſteret caſtitatis mimq; in ſe concipet.
nec gigneret peſtilencias a intemperies mundane vanitatis
Philoſophus in quarto metheroxe. In mari occea⸗
no nunquã cernitur nix. CQuiiis rationem aſſignans dicit.
Ex mari vtiq; exalatiões valide ſunt humide calide a ma
xime in mari occeano humide quidem ꝓpter aquarum im/
manitatem calide vero & hoc propter vndarum procella/
rumq; conquaſſationem Hee ergo exalationes quia humi
de quia calide ideo muem liquefaciunt ante caſum. Et hoc
eſt quod ſubiungit philoſophus vbi ſupra In mari inquit
occeano tempore niuis pluuie accidunt tunc. Sed tunc per
niuem caſtitas deſignatur. Nam ſicut nix non corumpit
nec liqueſcit ſed diu manet in ſublimibus montibus atque
locis altis vt dicitur in libro de impreſſionibus aeris · ſic et
ipſa caſtitas obeletur minime nec liqueſcit nec euaneſcit in
altis hominibus quos conuerfatio honeſta ſublimauit 2
