ac importabilia ꝓ amoꝛe xp̃ᷣi cõplacent a dulceſcũt. Et tũc
applicet᷑ ſic. Flante ergo ac a ꝓpinquante maria mox terra
coꝛdis nti aperit vt totũ vapoꝛem intime ſue deuotionis ſur
ſum in celeſtia dirigat & trãſfundat vt ſũ ER b Aui
cẽna de diluuijs libro tercio. Kontes turbidi ꝑ infuſionem
faui mellis & ſalis clari & limpidi ſunt effeéti. Cuius cauſa
tanget᷑ infra. Sʒ tũc ꝑ fontes deſignant᷑ homĩes.Nam ſiẽ fon
tes ſpumãtes e in ſe ranas ꝓcreantes immũdi ſunt natira
liter infecti & coꝛrupti. Sic nimize ꝓ oĩa ip̃i hoĩes ſpuimaʒ
vicioꝝe emittentes&& ranas maligne ſugeſtiones ꝓcreantes
mũdi foꝛe dinoſcunt᷑ penitꝰ e coꝛrupti. Sed tũc ↄuenienter
P fauũ mellis beata virgo deſcribit. Nam ſiẽ fauꝰ mellis ha
bet opilare poꝛos atq; meatꝰ interioꝛis coꝛꝑis: dulcia nanq;
opilatiua ſunt ſplenis a epatis fauus aut mellis plus. Sic
reuera mater chriſti opilat comprimitq; & claudit meatiis
ac poꝛoſitates ſenſuum noſtroꝛe:ne quicquã quod illicitum
eſt ſibi attrahant e aſſumant. Et tunc applicetur ſic. Ho/
mines itaq; mente ſeu coꝛpore turbulentiper immiſſionem
beate marie memoꝛiaz; clari ac limpidi penitus ſunt effecti
Lb Cõmentatoꝛ ſuꝑ qrto de celo & mundo. Luna qui⸗
dem dominiũ habet ſuper aquas.Et ideo ait philoſophꝰ in
mirabilibo mundi. In nouilunio diſparent aque .ſed in ple
nilunio augmentantur. Creſcente nanq; a decreſcente luna
humoees creſcũt in coꝛꝑibo a decreſcũt. Sʒ tũc ꝑ lunaʒ intel/
ligit᷑ mater chriſti:· Nam ſicuit luna eſt eclipſatiua ipſius ſo⸗

is:inquantum interponitur inter nos· & ipſum ſolem cau⸗

ſat procreatq; eclipſim. Sic nimirum mater chriſti eclipſat
obumbrat· & placat iram veri ſolis iuſticie iheſu chriſti ·
Sed tunc comuenienter per aquas. mundi huius tribulatio
ſeu afflictio figuratur. Nam ſicut aqua dum circa ter-
ram eſt groſſa atque grauis valde eſt· ſed exiſtens in alta

aeris regione leuis eit ſterilis ſimiliſque vapoꝛi¶ Sic

—

Tit
uer.
preſe
matun
to
ſch
ſicie
come
tam.
lis a
dit
g9 nii
ene

celupat
N

aitywoe
fegode

copo

aüt p
ſigus
infli
letimit
laevcef
fimma
ſadon
Nert
ſi
—
pern⸗
ded
trui
nön
ſcco⸗
audit
lcet ſ
dicebit
tuppor
nem
adme
aeſci
30 ex
diceb⸗
Afaran
Kurkio

t

depümn
wnaneste
om k 1
n 1
e⸗
nhn
num
duerigtan
1 ſunmm
uatis er
nlacitdi
Naria wod

W

edeuotond

ſ

5 Kb HE

ipinfuſon
i. Cuüsut
. Nam ſin
diſunt ntin
vies ſoum
pekeuntes
egllenienter
ud melishe
dulca nang
lis us
Auditmend

guod llou.

ccetur ſe 1
erimniſim
ſunt ſſn
w. Lunugu⸗
vibyt⸗
gelt npe⸗
maenteluna
lunzind-
aipusſ
mnſcleman
briſt eſi
chi
iustin

Titulus OSeeeeoeeptimus
reuera per omnia mundi huius tribulatio in terreno de⸗

preſſo exiſtens homĩe ꝓ peccatagrauis impoꝛ abilis eſti
matur: ſᷣ tribulat io adueniens homini a terrenis ſequeſtra
to ac eleuato-leuis & vapoꝛi ſimilis reputat᷑. Et tũc applicet
ſic. Maria itaq; dominiũ habet ſuper omes huius mũdi af⸗
flictionis miſerias & doloꝛes· vt ſu N b Albertus in
cõmento ſuꝑ tercio metheroꝛũ. ILonitruũ itaq; ex ſui na tu /
ra maxime adiierſatur anĩalibuis venenoſis. Quius ratio ta

lis aſſignat᷑. Excellens frigiditas ineſſe anĩalibus venenoſis
dici?᷑. vt ait Alkuinus libro q̃rto celi & terre. Nunc aũt ſic ẽ

ꝙ anialibus exceſſiui frigoꝛis naturaliter abelſt ignis ſicut

ait phs in libro ꝓbleumatum dicens. Erigus inquit magis
exaſpat coꝛpoꝛa calefacta quã coꝛpoꝛa frigida. Quiuſ ſignũ
eſt ꝙ aqua calida citius cõgelatur quã frigida · Qua pter

ait ypocras· ; Piculoſius ſit copoa calida infrigidari quã
frigida calefieri. Econtra aũt frigus magis ledit && exaſꝑ at
copoꝛa calefacta ſi calo ille extrinſecus aduenerit magis

aũt ꝓdeſt copoꝛibus calefactis a natura inꝗntum ipſum
frigus circũdans calida coꝛpoꝛa ipſa validius vehementiuſ⸗
q; inflãmat. Qaloꝛ auteʒ adueniens frigido coꝛ poꝛi maxime
perimit & coꝛrumpit. Quamobrem cötigit ˖ cun cta ania/
lia exceſſiui exiſtentia frigoꝛis naturaliter timẽt ab igne ete
nim magis patiuntur quã ea que igne plena fuerit anima /
lia. Tonitruũ autez ↄſequenter ipſe ignis ſeu ſplendoꝛ ap /
parentia ignis · exquo accidit animalia venen oſa in natura

frigidiſſima fulmĩe valde tonitruocq terreri. Et ideo ait phi

lophus in: vij animaliũ libro. Tempoꝛe inquid tonitrin ſer /
pentes ra ne atq; piſces querũt & appetunt fundu terre.
Sed tũc per tonitruũ intelligit᷑ mater dei cũ quia ſicut toni
truũ ſemꝑ precedit ipᷣm fulmen ſeu fulmĩs ignẽ tempe ſed
néô natura-ſimul enim fiunt in eodem tꝑe & in inſtanti vt ĩ
ſco me he: ꝓbat płᷣs· illud tñ prius videt᷑ iſtud poſterius
audit᷑. Scm veritatẽ tñ ipᷣm tonitriiũ pus fit quà fulmen
licet fulmẽ pus videat· Ad cuiꝰ euidentiã notandũꝙ qdam
dicebãt fulmẽ aliud nihil foꝛe quã igneʒ; qui creat᷑ ex nubis
ruptione. Tonitruũ vero eſſe aſſerũt ip̃aʒ met nubis ruptõ
nem. Quiꝰ ꝗᷣdeʒ opinionis erat democritꝰ & leucippus quẽ
admodũ in ij. methe dẽ Nuc aũit cõſtat nubem priꝰ rumpi
ac ſcindi añquã ignis ex tali ꝓueniat ruptione. Sequit᷑ ex/
go ex pᷣmiſſis ꝙ tonitruũ precedat ipᷣ m fulmen. Item eos ꝗᷣ
dicebãt tonitruũ eſſe ↄcuſſionẽ ventox ſiẽ heophraſtꝰ ac
alfarabius hoc idem dicere neceſſario aſſerereqʒ optet vizʒ ꝙ

9cuſſio ventoʒe prius fiat añquam ex tali concuſſione ignis

W

Titulus Septimus

ꝓueniat.ſ & illi qui dicũt tonitruũ nil aliud foꝛe qm ex tĩ /

ctionez ignis ĩ nube: hoc idẽ aſſerũt a affirmãt Niſi enĩ ign
Pus extinctꝰ eſſet flãma de nube nullatenꝰ euolaret. Ex p /
habitis ergo ſufficienter patet tonitruũ pᷣcedere ſaltẽ natu⸗
ra ipᷣm fulmen.licet fulmẽ priꝰ videat᷑ quã tonitruuʒ Hoc
enim accidit vt ait ↄmenta: inij· methe· Ex eo ꝙ viſus ẽ no/
bilioꝛ quã auditꝰ. Qũ enim tonitruũ ſit cauſa naturaliter pᷣ
cedit effectũ·ſi non tpe ſaltem natura vt ſol ipᷣm ſplendoreʒ
precedit ꝗdem non tꝑe quia ſimul tꝑe ſunt ſol atq; ſplen/

doe: qndocunq; enim eſt ſol neceſſe eſt & ipᷣe ſplendor · i p/
cedit natura:quia ſol naturalit᷑ prioꝛ eſt quaʒ ſplendor. Sic
p omem modũ beata virgo maria ſemꝑ precedit ſua gẽa &

fauoe ipᷣm igneʒ caritatis diuine inꝗntum nil muneris gr̃e
celeſtis percipit᷑ niſi marie gratia ꝓPueniente nobis miſericoꝛ
diter imploꝛet. Sed tuc ↄuenienter animalia venenoſa ipſa

demonia figurant᷑ Nam ſicut animalia venenoſa difficulter
ꝗdez occidunt᷑: ſed & cum moꝛtua eſtimant᷑: tunc aut diu vi

uũtaut ↄtinuo reuiuiſcũt. Sic ni mi ipſa demonia difficul
ter in mentibo hoĩm occidunturſed a cũ exſtirpata eſtimã/
tur penitus & occiſa adhuc tamen ſepe in mente bhomis lati/
tando viuũt:vel fotaſſis ꝓ pecati ꝓpettationeʒ ↄtinuo reui
uiſcunt. Et tũc applicet᷑ ſic. Maria itacq; ex ſue pietatis natu

ra maxime expugnat & fugat ipſa demonia pellens ad inti

ma inferni cõcaua intra ſupplicia ſempiterna N b Plini
us in ſpeculo naturali. Conuerſio coꝛꝑm ad ſolis radiuzʒ &
ſplendorẽ ſemper inde maioꝛẽ nobilitatem ↄtrahunt atq; eſ/
ficaciã a virtutẽ. Vinea nanꝙ ſoli obuia dulcem vuam facit
Mons ſoli oppoſitus aurum producit aqua in ſuo fluxu
ad ſolem vergens nobiles margaritas gignit arbor ad ſolez
reſpiciens in folijs fructibuſq; rubeſcit. Sed tunc per ſolem
Maria conuenit deſignari. Nam ſicut ſol totum ignem ce⸗
leſtem influit in hunc oꝛbem. teſtante platone in pheorone
qui dicit. Totus ignis noſter coꝛporumq; omnium ex ſole
defluxiſſe viſus eſt. Vnde & ipſe ſol ab antiquiſſimis ignea
dictus eſt. Et ſi in ceteris ſtellis aliqua vis ignea apparuerit.
banc tamen a ſolis bauſerunt lumine & calœe. Sic nimiruz
maria mater dei totum ignem celeſtis conſolationis aQ amo
ris diſtribuit in hunc muin duz & ſi in aliqua ſanctoꝛe aliqᷓ
8 ſit repta hãc tñ ex marie miſericoꝛdia nouimꝰ pueniſſe
3tuc ↄuenienter ꝓ vineã actiui pꝑ montem contemplatiui
figurant᷑. Nam ſicut vinea deſtruit exfrigoꝛe mons fterilis
efficit ex caloꝛe: aqua coꝛrum pit᷑ ex aliaze affluentia aquaʒe

=ð
ð
ðð

.
1a⸗
hl⸗
vol
mi
inr
ſ
oten
huji
Attn
etere
ttitst
dautes
Kort
dend
Gin
cong
phrar
iua
Auenp
nicone
Aſerat
Re
V
W
gin
tri
eo⸗
15
glle⸗
uſt
lenie

taſe

Wer
die
Sier
chrij
culdꝛ

am
t tu

uumns
rb
Wnh
wuh⸗
Alr;
nſpermn
lanh
Nedef,
Plendnde
dtſun gu
munerön
ds mien
nenoſant
difftcuin
autdiun
ladiffan
neſtini/
onis lati/
zinco
tats nan
ns a0 ati
b Ulini
radinb⸗
urt tge
Vuamn ſuet
n ſuofiunn
tor Di
ne erſolen
igen C⸗
phyn e
umerſol
insg
mperugtt⸗
c rummnru
Nnis 7an
RR
nd wen⸗
tennnn
1 065 V is

ti

—

Titulus Deptimus
& arbor areſcit ex defectu humiditatũ & pluuiaxc. Sic reue
ra actĩ deſtruunt᷑· & ſiſtunt ex frigoꝛe caritatis diuine ↄtem/⸗
platiui ſteriles fiũt ex caloꝛe mũdane cupiditatis ſeui illicite
voluptatis.T ribulati a afflicti ſubſiſtũt ꝓpter cõfluxũ aq̃e
mũdane vanitatis. Diuites huiꝰ ſeculi areſcũt ex defectu qᷓ
in recognitione ſui fit flebilis humiditatis. Sic ergo ptʒꝭ q;
p ſolem maria deſcribit & ꝙ; ꝓ vineam adtiui per montem
ↄtemplatiui per aquã tribulati & afflicti ꝑ arborem diuites

huius ſeculi figurant᷑. Et tũc applicetur ſic · Actiui itaq re/

currentes aO ↄuerſi ad mariã matrem dei dulcedinẽ faciunt
eterne ſuauitatis cõtemplatiui auʒ ꝓducunt melliflue ca⸗
ritatis tribulati · & afflicti gẽmas thezauri ꝓpetui ꝓmerent
diuites rubere in fructibus flozereq; in cunctis operibus

actionibuſq; vident Ob OConmentatoꝛ in qrto methe.
dicit Galaconuerſa ad auſt ſerenitatem ꝓmittit in ea ſu/
per quam extenſa fuerit regione. Circa qd aduertendum

quia diuerſi de galaxie impreſſione diuerſimode ſunt locu /

ti. Ait enim plato in phedrone. Galaxiam nil aliud foꝛe qm

congregationem partium ignis in etherea regione. Theo/
phraſtò vero aliter opinatus eſt · dicit enim ꝙ Galaxia ſit
aliquia pars aeris accenſa apparens in ſibi ſuppoſita regione
uenpice autem ait ꝙ ſit refractio cuiuſdaʒ luminis in ter /
ra concaui occultanti. Sed conmendatoꝛ cum philoſopho
aſſerũt ipſam eſſe ↄgregationẽ ſtellaꝛe fixaꝛ infirmamento
& Panc opinionẽ duximus verioꝛẽ. Sed tunc per Galaxiam
beata virgo figurat᷑. Nam ſicut galaxia eſt ductrix omniuz
eoꝛ qui marinis fluctibo ſe ↄmittunt. teſtante virgili yma/
ginũ:iqui dicit. Rauente galaxia nauigio inſiſtimuis nuilo
tribulanti timoꝛe. Sic nimie ipſa mater dei duétrix eſt oim
eoꝝ qui huius mun di naufragijs & piculis immergunt᷑ qs
perducit in poꝛtũ voluptatis ſue & quietis eterne. Sʒ tunc
ↄuenienter ꝑ aiiſtze xpᷣm ↄuenit deſignari. Nam ſicut circa
auſtzxc.G ſub auſtro eſt habitatio Poĩm ſana a ſecura a con
ueniensteſtãte All:abicio in theoꝛica planetaxe qui dicit. In
tra ſeptem climata mũdi declinantia verſus auſtʒe debita a
9ueniens habitatio hoĩm reꝑitur. Et ſub quinq; zonis mũ
di excepta zona toꝛrida directe & perpendiculariter auſtro
ſuppoſita: ſed a zona frigida ſub quibo non oↄuenit habitare
Sic nimie ꝑ omnia circa xpᷣm: cum xpᷣo aut ſub vmbra
chriſti ſoliimodo tutum eſt e ↄueniens habitare: omni ꝓ/
culdubio & periculo a timoꝛe. Sic ergo patet ꝙ per Galaxi

am Maria deſcribitur a ꝙ per auſtrum chriſtus figutatur
Et tunc applicetur ſic. Maria itaq; ↄuerſa ad chriſtum pro

Titulus Deptimus

iniquo interueniẽs peccatoꝛe mox ſerenitatẽ efficit preſent?
vite & felicitatis ſerene Pb Cõmentator ſuꝑ li de plan
tis ariſto· ꝓpriũ hoc vniuſcuiuſq; ẽ floꝛis natare ſupꝑ aquaʒ
ſßz immergi in vino valido atq; foꝛti. Quiiꝰ cauſaʒꝝ aſſignat cõ
mentatoꝛ in hiinc modũ. Dicit enim multa coꝛꝑa ſunt que
nõ immergunt᷑ in aꝗᷓ niſi pus fuerint humectata vt patet ĩ
pãno qᷓ aque nõ immergiẽ niſi antea humectet᷑· Sic & de qui
buſdã floꝛibo cõptum eſt qᷓ difficile ſubmergunt᷑ niſi intrin

ſecꝰ Pumectent᷑. Vinũ igit penetratiuũ ẽ intus exteriuſq; hbu

mectãs qua ꝓpter flos ſepe in vino mergit᷑ ſuper aqᷓm vero

natat. Sʒ tũc ꝑ floꝛez intelligit mat᷑ xpᷣi:nã ſiẽ flos narib ap

plicatꝰ ſitim aufert vt recitat pliniꝰ in ſpe · na. In manu deten

tus laſſum recreat. vt teſtat? Solinꝰ li rxex. Sʒ e hoc ꝓprium
floꝛis eſt vt nõ niarceſcat ſ diu maneat in loco frigido & hii

mido in loco aũt ſico a calido ↄtinue coꝛrumpit. Sic reue⸗

ra per omeʒ modum ipſa beata virgo mentis naribo: ſeu frej/

quẽti memoꝛie applicata ſitim omis mundane vamtatis ex-
tinguit manibuſq; bonoꝛe opex per tractata laſſum in via

Huiꝰ vite reficit. Sʒ && hoc ꝓprium beate marie combat᷑vt

nõ marceſcat ſua gratia & fauoꝛe in eo homie qui ab omni
carnali extincétꝰ frigefactuſq; fuerit concupiſcentia ardo
re. Sʒ tũc ↄuenienter p vinuz deuota mens homis deſignat᷑.
Nam ſicut vinũ hm ph̊um nõ bibitur inntum vinum ſed
inquantuʒ dulce ſic mens deuoti homĩs a criſto nõ inbibũ

inquantuz mens homĩs ſed inquantum dulcoꝛata dulcoꝛe

ſiiauitatis interne ac ſuauitate celeſtis roꝛis & gratie. Sʒ tũc

guenienter timo per aquam mens iniqui hominis figu

ratur. RNam ſicut aqua exſiccaĩ in igne cadit in aere & fluit
interra nunqꝙ eniʒ fixa eſt aut ſtabilis ipf. a aqua vt ait Cal/
cidius in thimeo. Sic per omnem modum mens peccatoꝛis
nuſquam poterit eſſe tuta fixa ſeu i ſtabilis. Deſiccatur nã

q; & exterminatur in igne concupiſcentie: caditt in aere fe /

licitatis affluentieq; mundane.a defluit in terra preſentis vi
te in terram miſerie ſempiterne. Et tunc applicetur ſic. Ma⸗
ria itaq; natat extrinſecus:imo ſeparatur a mente peccatoꝛt
hominis. ſed immergitur feliciterq; inbibitur a mente ho⸗
mine deuoti ſpiritualiter dulcis ſanctitatis Qb Ari⸗

ſtotelis libro probleumatũ Dulcedo vnius rei cauſatur ex
humido tꝑato pariter a digeſto. Et ideo volẽſ diffinir e dul

cedinẽ Galienꝰ ait. Dulcedo quidẽ fit ex humido temꝑato

valideq; digeſto. Sed tũc ꝓ dulcedinẽ Maria intelligit mat

dei · Nam ſicut ſola dulcedo mitritteſtante Auicenne libro

minera vñj. NWihil nutrit niſi dulce aut inqntuʒ dulce 6 ſicẽ

it
gi
lun
ſet.
int
inſt
nus.
li⸗
önn
(vide
inno
Andee⸗
obſcur
Wd⸗
ſuct
Wr
con

nö
ſaſt
tiun
Glu
ciue
K
mi
brot
min
tem.
gſegn
pater
caleſ⸗

lc Z DZð HZ
ı
Titulus JMBĩ Deptimus
n dulcedo humoꝛem liremʒ de lĩgua elicit· iuxta illud ꝙ; ait
płᷣs vt ſup̃ᷣ. Deguſtate lingua aliq& dulcedinis. aut ſaporꝰ
W mox liqueſcit & fluit humidũ ſaliuale. Et ſic dulcedo vniuſ
cuiuſqʒ rei ẽ eſſ⸗ e viuere c ſi uũ. teſtãte gmen · ſi uꝑ de po. qui
Ue dicit. Eſſe inꝗd coꝛpox in ſui naturali ſinceritate dulcedine
i q; oſiſtit.· Eſſe nanq; vniuſcuiuſq; rei vnũ ei t· veze dulce a
l bonuz eſt · vt dẽ in tractatu de· iñ trãſcendentibo. Sic reuera
ae per omnem modum. Maria mater xp̃i ſola nutrit mentem
in homiĩs nutrimẽto cibi potuſc; ſpiritalis. Ipſa etiam lingua
mdp mẽtis nẽe liquoꝛe replet celeſte plenitudinis & gre. Ipᷣa etiaʒ
D noſtʒe ẽ viuere ppetuũcq atqʒ eſſe. Et tũc applicet ſic. Maria
n itaq; mater xp̃ᷣi effecta ẽ ex hu mido celeſtis gre ex eo quia
nd gẽa plena:ſj ex ſpũs ſancti digeſtione:qa ſpiritu ſancto ob⸗
D umbrata vt ſu R b Pitolo. almageſti:j. Si luna non eſ/
Dere ſet:ipſe ſol nullatenꝰ calefaceret:nec luceret. Cuiꝰ ratio ſtat
hſuft in hoc: ꝗqa hm ꝙ ait Alkurak:ipſa ſpera lunaris deducit ad
atsr infima virtutẽ ſolaris liimĩs calois Scimus etenĩ ex dog
innn mate. Bemonis ꝙ; duo impediũt alicuiꝰ luminoſi coꝛporis
dhait. radiũ & ſplendorẽ· Primũ eſt illuminãtis q illuminati coꝛ⸗
bomm ꝓpis mutua elongatio Scdm alicuiꝰ alieni lumĩſ interpoſitõ
Quãdo enim aliq copus luminoſuʒ a nobᷣ valde diſtat ibp
ger ſum nobᷣ minꝰ lucet. Item qñ aliqd aliud lumẽ inter nos· G
nun ſ aliudò coꝛpus luminoſum poſitum fuerit ipſum tale coꝛpus
öinbibi . obſcurius difficiliuſq; lucebit. Nunc aũt ſic eſt ꝙ ſol a nobᷣ
adure valde elongatur· ꝙ aliarum ſtellaꝝe lumen inter nos a ip
te Iit ſum ſolem ponitur quãobrem ipſe ſol inquantũ in ſuo lu ⸗/
ninisfi mine quo ad nos totaliter impeditur Luna ergo adueniẽs
eafu conceptũ in ſe lumẽ ſolis ꝙ ad tantam diſtantiã per venire
tat01 nõ poſſet ad nos tranſmittit ipſa ſpera lunaris.cũ tenebro /
rung ſa ſit opoca lumen aliaxe ſtellaʒ ſplendorẽ ſolis imxediẽ /
rineni tium obtenebrat a oœultat. vt ipſe ſol limpidius ꝑfectiuſ/
rn qʒ lucere valeat. Exemplũ ergo refert Apuleius tercio ꝑſpe/
gensn ctiue ꝙ nocturno tempore ſepe nubes tenues & poroſe aer?
ſe r . tranſuoſãt regionẽ que ipſam terram illuminãt tanq luna
retn Oc quidem cõtigit ex eo: quia tales nubes ſuſceptiue ſunt
gtebe⸗ ſtellei lumĩs è ſplendoris · ſuſceptumq; ſplendorem tranl /
Ne, e mittunt intra climata mundi. Luna etiam eſt corpus tene⸗
linre broſum 2 opacũ vtpote vmbra terre. Quius aut nigruz lu⸗
nren minoſo coꝛpoꝛi applicatũ maioem efficit radium a ſplendo
Aamsr rem ꝙ quidẽ otigit ex eo ꝙ lumen a tenebra refrangit᷑ ꝑ .
d ↄſequens in ſuo climate augmentatur. Ex prehabitis ergo
n patet euidenter · ꝙ ſi luna non eſſet: ipſe ſol ſua virtiite nec
uae calefac eret nec luceret. Sic reuera ſi Maria nõ eſſet: nec xpᷣs
ı
1

Titulus Otctauus .
ſol iuſticie tantũ homĩes ſue intime caritatis caloꝛe caleface Ctn
ret: nec ipſis intantũ ſua gra luceret. Reddamd ergo grates fin
marie.que tanta operat᷑ in nobis opera miſ⸗ ericoꝛdie en
¶ De angelis auctozitates C Titulus Octauus .Z
. Voniſius de celeſti ierarchia.Angeli quidem pacis
ſunt. Angeli in pace ſunt perpetua con firmati qui
inimicos pacis in hoc mũdo diuina permiſſione tri⸗ 1
bulant ipſoſq; coꝛ'am deo acœuſant iugiter a inciipant. Da nnel
maſcenus libro ſexto. Credimꝰ ſane ꝙ; nec ipſis angelis ſan pnei
ctis eterna felicitas abſq; merito ſit donata. Auctoꝛ libro de ſunt
cauſis. Opus natiire ẽ opus intelli gẽtie Origenes li. de veri⸗ finis
tate doctrine. Sepe homo ꝑ ſuã ingratitudine; pecatum “
angelica ſe reddit ꝓtectione cuſtodiaq; indignũ. Seneca in pſi
epiſtola. Sʒ intra ſpirituſſanétꝰ qͥ ꝓut a nobis tractatꝰ? fue⸗/ ſnee
rit: ita & nos tractabit in cope & in mente. H ylarius ſuper nem
mathe. Angelus felicitatẽ ſuâ meruit in inſ lãti creatõis ſue denti
qndo ſe maieſtati humiliter ſubſtrauit ſub diditqqʒ diuine ſ ſne⸗
etiaz cottidie mererent angeli nos ſedule ꝓtegendo diuinis temta
mitibuſq; parando· Albinꝰ in epᷣ ad caru iũ. Qiiacuncq; die tet N
ſanctis angelis laudẽ condignam impenderis. eoꝛcνO te cotti Prioal
die cuſtodia cõmiſeris· nullo ꝓrſus piculo aut re noxia int lunſe⸗
ibis. Beda li de ritu fideliũ· vnuſſqʒ fideliũ ad hoc obliga⸗ r
tum ſe nouerit aſtrictũ.vt ipſum veneret laudibo collegi uent
um angelox· & aliquẽ apoſtoloꝛ prefacit laudibe elig at . eise
ſanctoꝛc. Durandꝰ in tercio qqlibet ſuo. Cũ dẽ angelus bo / iiſaci
nus cõfirmatus eſt in bono/& angelꝰ malus obſtinatus eſt WK
in malo· ergo vtq; libro caret arbitrio angeloʒe. Damaſce,
nus li v. Hoc ipᷣm ergo firmiter & impterrite teneamus nin
anime ad purgatoꝛiũ non a demonibo: ſed a ſanctis angelis gio
deducant᷑. Aug?.i ·de · · duabo queſtionid. Sunt quidem an nin
geli qui maloꝝ verſucie in ſuo caſu non plenarie conſenſe / pien
runt · & hi homĩeʒ non moleſtant:ſᷣ in bono potius promo⸗/ “,
uent con foꝛtãt. Gregꝰ in dyalõ · Vnuſqſq; hoĩm vnũ ha/ Hae
bet angelum ſibi ad cuſtodiam iugiter deputatũ. Dyoniſiꝰ? . boe
libro de diuinis nominibo. Maioꝛes inquit angeli minoꝛibuſ wi
ſeu inferioꝛibus angelis voluntatem diuinam minctiant 62 den
demonſtrant. Magiſter in ſententijs. Angeli creduntur in „ 8*
celo non eſſe creati. Inpuncto enim ſue creationis dicebät “ inan
illud yſaie. In celum con ſcendam. Diſtinguendum tamen ẽ ſ n
de celo angeloꝛum a de celo trinit atis. Dyoni ſinis libro de ce l dun
. leſti ierarchia. Supremum quidem angeli que inferioꝛibus ſon
choris eueniunt noꝛunt vtiq; Anferioꝛes vero angeli ſcien / naͤen
tiam a ſummis accipiunt aliqualem. Magiſter guilpelmus d
.Y ſen
.

uns
Ne. . —
Nut Titulus ”MM Octauus
in ſumma ſuper ſententias dicit Non ſolum homo ad yma/
nn ginem dei creatus eſſe dicitur · ſed & angelus R
nnrs Exempla de angelis A
nün Vicebron libro fontis vite. numq q; nimize coꝛ
l poꝛe ſpũalem vtiq; habet & ſibi a cauſa pᷣma depu
hen HAatã alicuius ſtelle oſtellationez; & fatũ:mediante ꝗᷓ
ngas in eſſe ꝓducit᷑ ↄſeruat᷑. & a ſuo eſſe exigentibo coœruptionis
albhed pncipis terminat᷑. Circa ꝗᷓ aduertendũ. ꝙ hm Calcidiũ ta
lde ſunt in ꝓduetione rexꝝ natur aliũ viʒ Pncipium mediũ atqʒ
kerten finis. Ad principium ꝗdem ſui eſſe difficilime mouent᷑ ipſe
Srenn res ꝓpter enozmitatẽ piacentis materie. In medio difficulter
l ꝓſiſlunt res ꝓpter vanitatẽ inhibitã ipſis rebo/finem autem
nini ſue corruptionis appetũt omes res pter nati iralẽ inclinatõ
anil nem reze oĩm ad ſui coꝛruptõez. Et ideo diuina diſpoſiuit /
Sõ lenter principiũ rei ↄſtitrierit mediũ oſ⸗ eruaret tandem ipſa
n rem ſuis exigen tibꝰ qualitatibo fini & corruptioni permitte /
* ret. Et ſignanter dicit coꝛruptioni permitteret. Nam m
rcoc Ptolo.almageſti.ij. Celum nullius rei eſſe poterit coꝛrupti⸗/
. uum:ſed tũc coꝛrumpere dẽ· aut tunc coꝛrrumpit cum ipſaʒ
igel rem corumpi deſinereq; pmittit. Plato autem loquitur in
nooligi bunc modum. Materia rex coꝛruptibiliũ eſt de genere nõ
llgang, . entis puationem habens ipſum nihilominꝰ annexũ iugiter
lnso⸗ infoꝛmis moꝛtuaq; exiſtens· foꝛti ergo mouẽte indiget quo
ausedh in re natura ↄſtitui valeat & in eſſe. Item res quidem omes
hamalce mox a primoꝛdiali ſui exoꝛdio in id labi appetũt exquo pro
umns 9 uenerũt. Proueniunt aũt ex nihilo: quiãobrem in eſtimabili
s angtls quodã deſiderio naturali annihilari res ipſe appetũt & cox/
iden n rumpi. Et ideo neceſſe ſũmo opere eſſe ipſa diuina duxit ſa
cne pientia aliquã celeſtem deberi pexiſtereq; virtutem· que re-
sptong bus ab huiuſm odi deflixu in non eſſe violenter ꝓhiberet .
wmübs Preterea && ipſa celeſtis virtus omnes res in debito hm phi
oſh 4 loſophum oↄoſtituerit numero õe menſura finem certuʒ im⸗
iwabul ponens eiſtem ſue durationis pꝓmanentie atq; eſſe. Sed tũc
Aiart p ſtellam ipſe angelus aut per ipſius ſteile fatum angelica
Unturin 8 cuſtodia deſign at. Nam ſiẽ ipſa ſtella virtutẽ ſuam nequaqᷓp
dicbi influit in coꝛpus indiſpoſitũ & ineptum ſ̊ ſolũmodo in ſub

1tumene iectum ſui virtuti ydoneum a aptatum. teſtante Auicenne
1 B li.minera:qui ait. Diſpoſitionẽ in materia exigit virtus celi:
ℳ

ninhn ſuã enim virtutẽ ipᷣm celũ relinquit in lapide duro E& nõ li /
n quido luto. Sic reuera ꝑ omnia. Angelꝰ diuine virtutis nõ
eehnn effectum efficit: niſi in homĩe grato ydoneo atq; digno. Et
. tũc applicet᷑ ſic. Vmiſquiſq; itaq; homĩm aliquem angeluʒ

Titulus S Oetauus

habet ſibi ad cuſtodiã deputatũ mediãte qͥ ad oꝛtũ ꝓduciẽ
ſine ſu ffocatõe in vita ↄſeruat᷑ ſine moleſtatõe tandẽ fineʒ
imponit homiĩ ſua ſedula viſitatõe ſeu fraterna de hoc mun
do ad ſeculiũ futuʒ deductione B Macroli de ſomno

ſcipionis. Celeſtis qdem vtus ꝗᷓ cũctos euentꝰ ꝓducit in re

bus trãſitoꝛis mũdanis·ᷓſdam ſuis mediantibo impᷣſſio⸗
nib viſiones immittit humanis ſenſibꝰ in ſopore qͥb ipa ĩ
terdũ humana premit᷑ fragilitas a a noxis preſeruat᷑. Cir /
ca qů notandũ ꝙ tria ſunt genera ſomnioꝝe ꝗᷓ ſepe deueni⸗
unt ad effectũ vt oſtendit Hugo in dyaſcoljli.qrto. Primũ
ſomnioxe viſionũ q genus eſt dum docet᷑ induſtria ſuꝑ ali

quo futuroʒe euentu ꝑ diuine ſeu ꝓphetie viſioniſ immiſſio

nem. Sepe enim homo vt augꝰ inquit inſpirat᷑ diuino miſti

codq; inſtinctu. Et tũc eaque ſomniare ſibi oſtendun? poſt⸗

modũ ad effectũ irreuocabiliter ꝑducunt᷑. Scm genus vi /
ſionũ eſt ipſa vtus ymaginatia ſeu eſtimaria anĩe deputa⸗

ta que interdũ aliqliter & in pte fiitiixe pcognoſcit & pᷣſen

tit percipitq; euentũ. Ex ſui nãq; nobilitate vt ait Damaſce

nus humana aĩa obliqlem interdũ ↄceptũ euentũ futuro/
rum habet quẽ vtiq; ꝑ ſomnium oꝛganis indicat ſenſitiuis
Circa hoc eſt videndũ.ꝙ plato li·de immoꝛalitate aĩe ĩ quẽ
daʒ ãmirabile; ꝓrumpit inopinabilẽq; ſermonẽ in hũc mo
dũ. Antiꝗqzc nobᷣ innotuit ex doctrina duo foꝛe hoĩm gene⸗
ra.largos viʒ atq; parcos. largos ditatos foꝛe ex natura ege
re aũt parcos ſemꝑ penes quẽ ſermonẽ ſic ꝓcedit. Humana
inꝗt anĩa ex nobilitate ſibi innata & limpidare aliq́; hẽt nõ
ſcientiã.ſj impfectam eſtimationem euentuũ futuroꝝe ꝓpen/
dens igit ipſa anĩa futuras affluere diuitias & honoꝛes in⸗
ſtigat copus in hunc modũi ac ſi diceret futuxe enim eſt vt
diteris elargire q habes. Quãobrem accidit eos qui largi

fuerint ditari in poſtex ex natura. Cõnitiens aũt anĩa ꝓpen
dens coepꝰ adhuc in poſtexeq; egere ipᷣm mox q; dem inſtin/

ctibo ſuggeſtionibuſq; ocultis ãmonet. vt qct habet facul /
tatis a ſcientie diligent᷑ retineat a ↄhuet hoc itaq; interſerit

& ſaltẽ minꝰ lateat indagatoꝛes veritatꝰ aut tñ humanam
aliꝗlez futuroꝛe euentuũ hre ſcientiam ſeu eſtimatõeʒ nihil
omin tñ in ꝓfectax· iuxta illud qt refert Egeſippus Hiero
nimi. Cõſuetus inꝗt atq; vſitatꝰ e verꝰ loquẽdi modus in /
crebruit ad modernos. ꝙ důᷣ aliq; ꝓiculoſuʒ. aut timoꝛoſuʒ
imminere dinoſcit᷑ dicimus hec mea mens pᷣſciuit:ac ſi ipſa

hüuc talez euentũ alijliter pᷣſenſiſſ. Tali ergo modo ipſa nẽ̃a
rationatio ↄiecturã habẽs aliqle⸗ ſeu eſtimationẽ in ſomn

oſtendit euentũ alilem ſcientie futuroꝛe & ̊ ip̃a ſomnia ĩ

7

— —

indo⸗

Lit
terd⸗
nus
itgy
buſd
hun
tus
nis
hur

tur
9.

mib⸗

rati
qui
vent
ſtter
mene
ſus tn
ſom fl⸗
lgnüa
nond
Uentgr
Lſläte!
munao
ſüre
ſpeer
tur
grot
gp
uas
zit⸗
ſeig
br G
tis ao-
Den.

lum
Hie
ipſe
ſic ai
Ruot
binei
nu

1

ug

pduct
Ne ing
Amn
Wmno⸗

1

h:
ſ⸗ e.
roleni
ſtraſnl
miimm
diunnoni
ndunenn
1gennai
ie deputn
eit ſn
Damate
fututo/
ſenſttuuis
ieie
nbücmo
im gene⸗
Atura ege
umana
vani
op pen
honarssin
emimnet,
qiuilen
it mü e
mittin
litnen
bumarann
toegnni
ws H
mods
ntr h
weiti
ſoma

4

„

Titulus Octauus
terdũ aliq pᷣſignare vident᷑ aliq̃ᷓntule veritatis Terciuʒ ge/
nus ſomnioʒꝝe atq; viſionũ eſt ex celeſti impſſione eueniens
atqʒ fato. Celeſtis nanq; vtus eoſde qs ꝓdiicit effect? qui /
buſdaz impᷣſſionibo inſpirat & immittit oꝛganis ſenſibuſq;
humanis.& hoc in pᷣncipio pretaxatũ eſt.viʒ ꝙ celeſtis vir /
tus ꝗᷓ cunctos euentus ꝓducit in rebo tranſitoꝛijs a múda
nis ſdam mediantibo ſuis impreſſionibo viſiones immittit
humanis ſenſibo in ſopoꝛe quibo ip̃a interdũ humana pᷣmi

tur fragilitas & a noxijs preſeruat᷑. Per iſta aũt dat᷑ intelli /

gi. ꝙ ipa virtꝰ diuina qſdaʒ qs ꝓducit euent ſuis impᷣſſio/
nibo hoc eſt angelis mediantibo humane reuelat & indicat
rationi ꝓ q& nt̃a ſepe premit᷑ fragilitas· & a noxijs ↄſeruat᷑

Auẽpice cõmentatoꝛ ſuꝑ tercio methe. Deſcenſum

„ %S% % „

quippe flumĩs extra nubem.iijimpediũt a obſtringũt. viʒ
ventꝰ:pluuia.ſplendoꝛ ſolis a& fragoꝛ deſurſum aſcendẽs ſeu
ſtrepitus aliꝗlis hec qᷓtuoꝛ a enim aut nubẽ claudũt ne ful
men exeataut fulmen exiens reuerberãt & reſtringũt & v⸗
ſus terrã deſcendere nõ ꝑmittũt: ſi a latere e ſub nubibus
ipm flectunt. De pᷣmo ſic ait cõmentatoꝛ in tercio methe.Si
lignũ ab alto ceciderit vento flante ↄſtat ꝙ; impulſione ven
ti non directe· ſed a latere quidem cadetSic & ſi fulmen tꝑe

venti grandis euenerit ipᷣm nõ directe:ß a latere qᷣdem ferit

teſtãte Aberto ↄmentatoꝛe qui ait. Mimis nociua ſunt ful
mina que vento fuerint puentata eo ꝙ ventus fulminis re

ſtringit ꝓhibeatq; deſcenſum. De ſecũdo ſic ait Plinius in

ſpeculo naturali. Pluu ia diſtillante grandi fulmĩa nõ timẽ/

tur magis nanqʒ ictui reſiſtit fulminis groſſum qm ſubtile

groſſum nanq; minꝰ penetrat ipᷣm fulmen. Nũc autẽ ſic eſt
ꝙ pluuia groſſa dt᷑ ipᷣe tñ ſubtlioꝛ extat aer qmobrem plu
uia deſcenſum fulminis prohibet && reſtringit. De tercio ſic
ait Auicebron libro fontis vite. Ignis inquit natura && di⸗

ſpergi in caloe & in ſplen dore colligi vero & vniri in tene⸗
bra & in frigoze. & hoc propter oppoſitas qualitates frigo⸗

ris accidit & caloꝛis. Et ideo ait philoſophus in libro pro /

bleu. Diurna fulmina non timent᷑· Nam ignis fulminalis

in lumine concipit gignit᷑ & lumine in ↄſeruat· ¶Q/ umen aũt
lumine diſtrahitur & aliqualiter impedit᷑· vt ait Egeſippus
Hiero.Ergo ipᷣm diminuit᷑ preſciditq; ſplendore: quiãobreʒ
ipſe ſplendoe ſolis deſcenſum ꝓhibet a reſtringit. De q̃rto
ſic ait ↄmentato in tercia ꝑte ſũme naturaliũ. Cunq; nubes
deuolauerĩt caſumq; mĩte fuerint & ruinam mox ↄcitentur
hinc inde inferius ſtrepituſ a fragoꝛis concuſſione ſeu com
pulſione linguoʒe vociferatione vocũ hũanaʒe a murmure

Titul1liaẽiaaas“ Octauus
campanaxe· & nubes ꝓtinus diſſoluunt᷑ a fulmina tonitrira

q; deoꝛſum ferri ꝓhibent᷑& huius ẽ cauſa. Nam voces ſtre
pitꝰ & fragoꝛes facti inferiꝰ aerezꝭ ſurſum pellũt vt oſtendit

płs in ꝓbleii. ARer aũt ſurſum impuilſus obſtat & obuiat ẽ?

tempiei a fulmini deſcendenti. Sed tũc per fulmen angelica

cuſtodia figurat᷑. Nam ſiẽ fulmen ſuis ictibo maxime terret

piſces vt ditit pliniꝰ in ſpeculo naturali. Sic ꝓꝑ omes modũ

ipᷣa angelica cuſtodia qua ↄſeruant᷑ homĩes maxime terret
turbat piſces id eſt demones infernales. Et tũc applicetur

ſic. Quatuoe itaq; angelicã cuſtodiã impediunt a diſcindũt
viʒ ventꝰ vanitatis mũdanepꝓluuia voluptatis illicite · ſplẽ/
dor felicitatis mũdane.& ſtrepitus impatientie inquietudi

q; ntẽe D Cõmentatoꝛ ſuꝑ tercio de celo & mundo

taret in medio aeris abſq; caſu. Dicebat ergo ptolomeus.

Tanta ineſt motus firmamẽti vehementi vehementia.q; nõ
ſinit moueri cadere:aut cõcuti ip̃am terrã Aliter auũt aſſerit
Alexanderqui equaliter ex omni ꝑte celum && ſtellas trabe
re autumãt ipſam terrã. ita qc terra ſtellis vndiq; attradta

nuillatenꝰ? poterit declinare Duo ergo ſunt que terrã cade /
re nõ ꝓmttuntviʒ firmamentũ · a multitiido ſideʒe & ſtella⸗

rum. Sed tũc per firmamentũ multitiido angeloꝝ ſeu cele/
ſtis militia figurat. Nam ſiẽ firmamentũ a ſuo motu natu⸗/
rali impediũt ſtelle in cõtrarium ↄcurrenteſ vt oſtendit Sin
denſius in ꝓhemio aſtroloyce ſcientie. Circa qd notanduzʒ
ꝙ tanta velocitas eſt motus celi ꝙ totã mundi machinam
coartaret in niłil:niſi motus aliaʒe ſperarum ſeu planetarũ

motum eius aliqualiter impedirẽt. Sic reuera celeſtis ꝗdez;

militie cuſtodiam. & decurſum impediunt ſibi ipſi ſieri ho/
mines prauis moꝛibus ſandis angelis obſiſtentes. Sed tũc
ↄuenienter per ſtellas ſanctos dei ↄuenit deſignari. Nam ſiẽ

ſtelle magis lucent in tenebra q́; in luce vt ait T heꝰ.in con/

mento. Tenebra receptaculum luminis eſt miſericoꝛdie vo
lumẽ. Sic nimiꝛe ipſi ſancti ſuo auxilio ẽe vtute mag lucẽt

in tenebra humilitatis tribulationis & miſerie quã in lumi
ne felicitatis ſpei foꝛtitudiniſq; humane.Et tunc applicet᷑ ſic.
Ipſum itaq;ʒ mundum totum a caſu preſeruant moꝛtis per
Petue a riuna celeſtis militia angeloʒe collegiumq; ſanco/
ruz omniũ vtutũ E Auicẽna libro qrto de diluuijs. Sol

ſi urſum trahit vaporis ee in flãmat ipſam terram medianti /
bus ipſis ſtellis ſuam virtutem participans influenſq; eiſ⸗/
dem. Per que datur in telligi ꝙ virtus diuina in fundit vir

tutem gram humanis mentibo ſanctis angelis mediãtibo

uplex olim opinio:increpuit atq; fama: quid terrã ſuſtẽ

datu diſe

ſul
intere
gdiuin
ſottent
(üſen
danis
Ure. V.
nüdar
ſeu con
region
galaxi
dickis.
cauda
opina
concat
muüdar
mediat
princip
Qudii
larum /
lappus
eGpto
ſoneigni
Pediculan
dunſign⸗
itchigie

.

Nü
1
imf
minan
ipſeho
hſenſer
natura

ſelac
diechin
tue

micli

bem alie
Noedio
Untens
hiſfacn
duſteſ

Kanne
tmtng
sſe
miͤri
Omi
ofhi
Wüneten
üeipien
t2 nti
Silarß
feinguien
lo&
dterriſ
ptolonen
entiagii
autaſſeit
Ilas tral
Pattrach
trri cade/
6 ſtella⸗
ſeu cae
notu natu
Nendidin
A votarde
imachinn
eupanati
ccletoc
ppifeiſn
nts di
i n’
Mum/
nende ſ
englic
uͤnn
Z 4

Titulus . Octauus
& intercedentibo: qbus nimize cõtulit ſapientia ꝓpuidentia/

q; diuina vt cuncta vota atqʒ deſideria inentis nre oculis p̃
ſentent maieſtati excelle E Hugo in dyaſcolis li rto
Celũ ſemꝑ prefert in ſe indicia atq; ſigna peſtilentie immũ /

danis · vtpote ac ſi inſtar homĩs peſti cõdoleat miſerieqʒ fu /

ture. Videmꝰ enim ꝙ aduentũ peſtilentie ſuper aliqd clima

mũdans celũ triſtia prefert ſigna puta galaxiam pallidam
ſeu cometam quibo grandis peſtilentia d inoſcit᷑ miindanis
regionibo ꝓuentura. Vtʒ aũt cometa ſit ſtella an nõ.a vtie
galaxia ſit ↄtigua ipſi oꝛbi celeſti: valde dubitat᷑ a phis ſi

dictis. Dicit tamẽ Damaſcenus cometã non foꝛe ſtellam ſcʒ
caudatã· quemadmodũ Alexander Auicẽna atq; theo · ſunt

opinati: ſ qᷓndam collectã eſſe ignis in etherea regione.ſub
concauo oebis lune qui peſtilentiam huiuſmodi efficit in

mũdanis. Origenes nibilominꝰ dicit cometã ſtellam eſſe in

mediate adeo ꝓductam ad deſignandã peſtilentiã ſeu moꝛtẽ

principũ atq; regũ Item de galaxia ſic ait pᷣs in.nj.methe.

Quidã inꝗentes arbitrati ſunt galaxiã foꝛe ↄgregationẽ p/
uarum ſtellax in longitudine firmameti vt anaxauẽpice a

leucippus· Hoꝝ aũt opinione; re ꝓbat gmentatoꝛ in ni me-
the. S ptolomeus auerrois allex. galaxiam eſſe dicũt accen
ſioneʒ ignis ſublimaris ſub cõcauo oꝛbis lune in longũ per⸗
pendiculariter dyametralit ꝓtenſam. Talia nanq; triſtia qᷓ⸗
dam ſigna p̈fert celũ peſtilentie aduentuz. Sʒ tũc ꝓ iſta da
intelligi ꝙ chorꝰ celeſtis militie quedaʒ ſigna in ſe p̃fert cõ⸗
pPaſſioms a triſticie ſuꝑ tribulatione noſtra miſeria ee dolo
re G QConmentato ſup liide pomo ariſto. Vnuſquiſq;

hoĩm ſibi qᷓndam a ꝓpriataʒ habet ſtellã ſuis q̃litatibus do/

minantẽ cuius ꝗdem ſtelle ſeu planete aut fati exigente.ſi a
ipſe homo debitis paſſibo coreſponderit· aut ſatiffecerit. aut

oſenſerit pacifica: & ſana viuet incolomi q; vita. Si vero a

natura ſue ſſelle ſibi ab ipſa intelligentia naturaliter depu/

data diſcoꝛdauerit cõſtat ꝙ mox ſua deſtituetur oꝛbabit᷑ q;

ſtella· ſic homo a ſua ↄoſtellatione e fato derelictꝰ piter a

abiectꝰ ſubito moꝛiet᷑. Iſtius aũt declaratio ſtat in hoc. Di⸗

cit Auicẽna libro medici vnj. quia natura non deficit in ne
ceſſarns e maxime celeſtis influentia ſeu natura prouidit
vnicuiq; de neceſſarus nec deficit. Stella itaq; ſuper natiuita
tem alicuius habens aſpectũ ipſum hominẽ a pmoꝛdiali ſui
