tempeſtas fluctuũ conſequet᷑·Sic dum infelix auaricia albe /
ſcit ꝓꝑ complacentiã ſpumeſcit ꝓ amoꝛem cupiditate; ni⸗
miam mox peſtilentiã foꝛe tempeſtatemq; futuram indicat
ſempiternam. Quarto nam ſicut ipſum mare fluit & refluit
ad virtutem lune quẽadmodum oſtendit pps in tercio me/⸗
thero. Totam enim cauſam fluxꝰ? & refliixꝰ? maris reduct
vbi ſup̃ᷣ ꝓps in ipſius lune efficaciam & virtute; · Sic auari/
cia deo inimica influit ee refluit tꝑe huius vite hm motum
inſtabilitatis mutabiliſq; foꝛtune. Quinto nam ſiẽ mare in
ſe amaʒxe eſt dulce tamen aliqualiter eſtimat᷑ ad contaéctum
cere cereiq; dulcoꝛis· vt recitat ppᷣs in tercio methe.Aqua in
quit maris eſt ſalſa & amara in vaſe tamẽ ex cera facto ſua
ueſcit aliqualiter & dulceſcit. Sic auaricia in ſe foꝛe amariſſi
ma com ꝓbalicet ad tactum mundane voluptatis dulce/
ſcere videat. Sexto nam ſicut mare in littoꝛe plura facit nau
fragia quã in ꝓfundo vt recitat ph̊s in ꝓbleu.Sic auaricia
plura facit naufragia in littoꝛe ſecuritatis cum viʒ eius ma/
licia:nec perſpicit᷑ nec timetur ꝙ; in ꝓfundo ti moris & ſuſpe
ctionis cũ eius pᷣſtigium ꝓſpicitur e foꝛmidatut. Septimo
nam ſicut mare vnũ q. anĩalium aut piſcium in ſe vuil/
neratum aut ſauciũ verſus littoꝛa eicit ac expellit· quemad
mo dum recitat plin iꝰ in ſpeciilo naturali. Sic ꝑ omia aua/
ricia inſe ſaucia tandem expellit eijcitq; in moꝛte & litꝰꝭ moe⸗
tis & damnationis eterne. Octauo nam ſicut in mari puta
occeano nix nullatenꝰ cadere com ꝓbat᷑:quẽadmoduz oſtẽ⸗
dit phs in n methe. Quius ꝗqdem effeclus cauſa eſt: nam ex
cõcuſſione ↄmotioneq; vndaʒe quidam aſcendit ſurſuz hu/
miòus calidus q; vapoꝛqui niuem liquefacit reſoluiitq; in
aquã anteq́; pueniat ad ꝓcellam. Sic in ſtatu cupiditatis
auaticie nequaq́; cadit nix puritatis a mũdicie aut refrige/
rii ſeu beatitudinis ſempiterni E Notandũ ꝙ auari cõ ,

t

Titulus J ij
G auaris. Prima ꝓprietas moꝛtuox eſt vt ipſoꝝ pectoꝛa va
lide intu meſcãt.uius etiã cauſa tangit᷑ mox infra. Sic hoc
ꝓprium foꝛe dinoſcit᷑ coꝛdium auaroꝛe vt ꝓ tumoꝛeʒ elatio⸗

nis extollant a in ſuꝑbiam erigant. Scda eſt. nam ſicut moꝛ

tuis oculi exterius interiuſq; nigreſcũtquẽadmodum reci/
tat fontinꝰ li:nj: de natura moꝛtis & vite. Cuius etiaʒ cauſaʒ
videtur tangere ph̊ᷣs in ꝓbleu. Magna inquit circa oculos
moꝛtis tꝑe accidit ꝓmutatio ſiue dolo⸗ Ad locuʒ aũt & ad
membze doloꝛoſum & ſceleriter ꝓmutatum ſanguis cõfluit
ex natura:ſanguis aũt ad vnũ cõfluens locum poſt moꝛteʒ
aũt rubeſcit penitus aut nigreſcit: quãobrem otigit ꝙ moꝛ⸗
tui oculi exterius interiuſq; nigreſcunt. Sic mentales ꝗdem
oculi in auarxis qntum ad agnitionem veritatis ſui luminis
palleſcunt penitus a nigreſcũt. ercia eſt:quia ſicut moꝛtui
grauioꝛes ſunt quam dum ſani fuerant aut viui vt oſtendit
ppus in ꝓbleu. Quius etiam cauſa tanget᷑ infra ca.de beati
tudine. Sic auari grauioꝛes ſunt in ope quidem bono: in ca
ſu damnabili & eterno. Quarta eſt:nam ſiẽ in moꝛtuis muil/
lum apparet veſtigiũ ſanguinis aut cruoꝛis vt refer t Aui⸗
cẽna li:medicina.vji. Cuius cauſa ſtat in hocnam moꝛtis in
tpe totus qui in coꝑe ſanguis fuerit ad cõcaua tranſit coꝛ
dis in cuius ſignũ & ipſa poſt moꝛtem pectoꝛa intumeſcunt
quia accidit in fluxu ſanguinis in coꝛdis ſeu pectoꝛis regio

nem. Aliter aũt opinatus eſt Galienꝰ qui aſſerit mortis in
tpe in carnis ſubſtantiam ipᷣm ſanguineʒ tranſmutari. nui⸗

lum itaq; in moꝛtuis ſanguinis apparet veſtigiũ aut cruoæ?
Sic in cupidis & auaris nulluʒz apparet veſtigiux ſanguinis

G cruoꝛis dei feliciſſime paſſionis aut omis celeſtis efficacie

virtitis G Rotandũi autẽ ꝙ auarus comparat talpe
Nam ſicut talpa timens ſibi herbas deficere a radices & in
ſaciabiliter deuoꝛans ipſam terraʒ vt recitat yſidorus in hi⸗
ſtoaijs naturalibo. Sed talpa nequaq́; dum viuit ſed dum
moꝛit᷑ clare videt. Sic auarus timẽs ei pecunie deficere copi /

am & theſauriterrã vilioꝛis voꝛat edulij ſed a ipᷣe auarus ce

cus mentaliter eſt dũ viuit ſ̊ moꝛiens quid auaricie pene an
nexũ fuerit clare ↄtemplabi limpideq; videbit. Comparat᷑
inſup bufoni. Nam ſiẽ bufo tantũ terre edit qntum vno pe/
de capit· ſ & cibus huiuſmodi terre in veneni bufonibus
tranſmutatiir-Sic & auarus tantum quantuz pede capit ſo /

lũmodo de terrenis capit ſed & cibus auarox qui eſt pecu-⸗

⁶

nie inſaciabilis cupiditas atq; feruoꝛ in mortis venenum co
uertitur ſempiterne H Notandum ꝙ auaricia compa/
ratur igni ob odto effectus cõditioneſq; que ↄueniunt aua⸗

ſit

1

a⸗
terin
ſ
ſem.
loner
aſtus
amifne
nisdy
aemn
tetie co
Quarr
Gecun
bificat
carnal
na pen.
ri
commn
lbe hn
gnsun
les
ſcapteen
ſetoru
Atnetus
ncets ſu
DWla
mnc.
6dmod
quiden
dume
fertur⸗
danate
ſim tee

hinepu
lblimiz⸗

Wmnnat:
bengit
mae⸗
abhanm
leuiati
ltetne.
6 ſuam
ſe⸗ G e:

.

av
cho
to.
Na
ni
guſe
Cdeles
ita
iscöfie
te
Ronc.
alsin
i lunns
ut mun
Ntoſtende
cade ben
no⸗ inc
tns nleh
ert Aui⸗
natis in
anſt coe
weſcunt
regio
mus in
wri mü⸗
cr
Pngons
ls eſncne⸗
nperatti
radices al
Ornsiu
itloon
urapi/
euns
epean
orrporat
un w 7
bimtr
.
e.
nmnco
unt ud⸗

Titulus liin

ricie atq; igni. Quae prima eſt nam ſicut ignis quadrupli/

citer inflãmatur. vt recitat ↄmentatoꝛ ſuꝑ ni methe. Primo
viʒ ꝓ validam euendationem. Scdo ꝑ exterioꝛem extinctio/
nem.Tercio ꝓꝑ ſufficiẽtis combuſtibilis materie admin iſtra
tionem. Quarto ꝓ naturalis pinguedinis imbibitione;. Sic
eſtus cupiditatꝰ & auaricie quadrupliciter in damnationẽ

anime a copoꝛis inflammatur. Primo videlicet ꝑ ſuggeſtio

nis dyabolice euentationeʒ· Secundo per extinc tionem inte⸗
rioꝛem dei a proximi dilectionem a amoꝛem. T excio ꝑ ma/
terie co mbuſtibilis id ẽ vane cupiditatis adminiſtrationeʒ
Quarto per pinguedinis mundane voluptatis im bibitionẽ
Secunda eſt.nam ſicut ignis coꝛpoꝛa que exurit dealbat ru/

bificat a denigrat. Sic auarꝰ humana ꝗᷓ exurit coda dealbat

carnali pallente & illicita voluptate rubificat tandem eter/
na penalitate a denigrabit finaliter perpetua cecitate
Tercia eſt naʒ ſicut ignis inter cetera elementa pluribus ſe
communicat· & plura loca occupat vt probat Auicebron

libro fontis vite. Pluribus enim imbibitur coꝛpoꝛibus ipſe

ignis quam elementoeum aliquod alioꝛum ſ a ipſe ignis al/
tioꝛes a perconſequens latioꝛes occupat regiones. Sic aua/

ricia precunctis ceteris vicijs aD peccatis hominum coꝛda in

ficit oocupat a coꝛrumpit. Quarta eſt:maʒ ſicut ignis aqua
extinctus ſonitum validum ſtrepitumq; emittit. Sic aqua
moꝛtis ſuffocata & extincta auaricia ſtrepitum efficit quaz
ad Vlulatus perpetuacq; lamenta. Quinta eſt:nam ſicut ignꝰ
nunq; deoꝛſum ſed ſemꝑ inſurſum vehitur & mouetur quẽ
admodum recitat Calcidius in thimeo- Inſtantiam tamen
quidem ferunt obucientes ↄtra philoſophium in hunc mo /
dum. Ignis inquiũt celeſtis & etheree regionis non inſurſuʒ
fertur ad celeſtiaſed deoꝛſum ſolũmodo ad infima mun⸗
dana & hoc violenter. Ignis ergo nunqᷓ; deoꝛſum ſed inſur/
ſum vehitur ee mouetur. Sic auaricia nunq́; iu deoꝛſumve
hitur puta ad humilia · ſed ſemper ſurſum tendit ad mundi
ſublimia a excelſa K Sexta eſt naz ſiẽ ignis exſiccat ex
terminat alleuiat & tranſmutat cunc ta maxime copoꝛa in
que agit vt ait Ptolomeus almageſti primo. Sic auaricia
maxime pre ceteris vicijs & peccatis coda humana exſiccat
ab humoee celeſtis gratie exterminat a celeſti hereditate al
leuiat in vanitate a leuitate tranſmutat in leititatem moꝛtis
eterne. Septima eſt naʒ ſiẽ ignis naturaliter attrahit coꝛꝑa
ad ſuam ꝓriam regionẽ vt oſtẽdit auicebron libro fontis
vite. Sic auaricia coꝛda cupiditatꝰÿ humane ad regionẽ thit

Titulus lnij
moꝛtis eterne. Octaua eſt: nam ſiẽ ignis actualis nunq eit
ſine lumine e caloꝛe vt oſtẽdit ptolomeus almageſti.j. Sic
ignis auaricie nunqꝙ eſt ſine lumie felicitatis mũdane ea /
loꝛe penalitatis etene ι Algazel in tractatu de foꝛma
ſpeculi. Speculum qdem ex fumo aſpectu infieit venenoſo
Nam ſpeculũ in loco fumoſo recondituʒ tenebreſcit ſed ex
aſpectii languẽtis homĩs venenoſi aliqs penitus maculat᷑
Cuiꝰ cauſam require cade ↄſcientia. Sed tũc ꝓ ſpeculuʒ in
telligit᷑ coꝛ humanũnam ſicut ſpeculũ radio expoſitum lu/
miniq;ʒ ſolari/ignẽ in obiecto ſibi coꝛꝑe poroſo elicit & accẽ⸗
dit· quẽadmodum recitat ↄmen.cade yride. Sic coꝛ Hominiſ
ſoli expoſito diuine ↄtemplationis ignẽ ſibi elicit ee accẽdit
diuini ꝓpetui amoꝛis Sed tũc ↄuenienter per fumũ auaricia
deſignat᷑. Nam ſicẽ fumus denigrat anĩalia ſuffocatlacrimaſ
euocat vt ait Hugo in dydaſcoli: imij. Sic auaricia denigrat
palloꝛe ꝓpetuo· Horroꝛe mentẽ ſuffocat moꝛte anime do/

loꝛe:lacri mas euocat eterne penalitatis & miſerie. Sic ergo

ptz ꝙ ꝑ ſpeculũ coꝛ humanum intelligit᷑ a ꝙ per fumũ ip̃a
amara auaricia figurat᷑. Et tũc applicet᷑ ſic. Goꝛ itaq;ʒ homi

nis maxime corrumpit᷑ ex fumo auaricie,& aſpectu cupidi⸗
N Vpocras in epichimis. In ſenio 6lãäã

tatis venen oſe
guido ſitis & eſuries q; magna ·ſi ↄtingerit indicium moætis
erit. Cuiꝰ cauſa eſt. Nam ſitis aſſidua eſuries q; magna in
ſenibus & infirmis ſignat ſenes ipſos ſeu lãguidos in nutri
mento penit? defeciſſe ſed a cibo ſumpto nullatenus mutriri
nec cibari poſſunt vnde qdam ſenes & languidi inſaciabi
liter cibũ ſ m unt nõ tamẽ mutrimentũ:eo q natura imbe
cilliſ ſit effeca. Natura aũt infirma debiliſq; effecta moꝛti ꝓ
xima eſt. Sed tunc ꝑ eſuriem atq; ſitim auaricia ſeu cupidi/
tas figurat· Nam ſiẽ eſuries coꝛpus debilitat viſum aliꝗᷓliter
obumbrat/ iram cõcitat. iuxta illud q& ait conſtantinus
ca de dietis. Eſurientes ſiquidẽ debiles ſunt cecuciẽtes fiunt
qà motus iracũdos faciunt. Sic auaricia hoĩem debilitat in
virtutũ ſedula actione: oculos mentis excecat in dei ↄgnitio
ne iram ꝓuocat diuine tremẽdeq; ſententie ſeu vindicte. Et
tũc applicet᷑ ſic. Auaricia itaq; atq; cupiditas pecunie gloꝛie/
q;ʒ mũdane pene mortiſq; indiciũ eſt eterne. Cetera extra de
auaricia reqͥre in ca de ambitione. Itẽ de cupiditate de mun/
di gloꝛia ¶ De abieétione ¶ Tituluslinj. A
4 linus libro rex. Lacerta caudaʒ abijcit vt effuge⸗
re quidem poſſit ſerpenum ac hominũ in aduentu
Sed tũc per lacertam intelligi ipſe homo. Nam ſiẽ
lacerta anxietatis in tempꝑe reſilit in virgulta latibnla ꝗᷓrẽs

Ctui
hcit
uwen
ded tunc
ielyl
Ite i
Pkus in
hana tam
orilo n
helat t

prinit
wintal,
fomo i
tin ſecuu

fam B

farenous

len vt ſer
ut hllos

ujmmntcan,

ſoleetabne
aeferiumi
alenopd
ereptumm
unt Mourt

iſtepem

naqulnoe
r demdinen

Mlerlare
Mnin

ortoblt⸗

shonnnedx

Eutufin

MoIie⸗

ſorem
no
ifiornn
eſtagt

ſelcetpr

mnexercit

iſioonem!
undedti

li
ninieſ
Ai⸗ de
Nedde
udſam
rde
bat 4

tnuG

pnin
unl
cnint
tletss ide
mniaa
woaatlung
ciad
anime i

1e, Scag

erfumi i
itacbom
nſemo eel⸗
ium morts
magnain
vs in nutri

mus wuteiet

diwſacut
natuczinrt
ſecta nat
ciſancn
iſum niie
tewnſtanne
aucitß t
mnnhlttn
riggnto
edeebt
nnegi⸗
geubint
tunm
ubsli
etitte⸗
inmentl
ſnaqtos

Titulus littz
ipſa cõcaua que ſunt ſub terra. Sic homo preſſus moleſlia
coporali cõfugit ad ſolatia ↄſolationis ſubſiducq; mundani
Sed tunc ↄuenienter per caudam mundana felicitas figura
tur. Naʒ ſicut cauda lacerte aurei eſt coloꝛis exteinſecus arx/
gentei intrinſec?. a pungendo infundit virus vt recitat yſi/
dorus in hiſtois naturalibus. Sic felicitas affluẽtiaq; mu/
dana tam exterius & interius. & tam in interioꝛibus & exte
rioꝛibo mentis carniſq; vtutibus moæꝛe auri argenteiq; ame⸗
neſcit. ſed & infine amariſſime pungit viruſq; moetis eterne
imprimit a infundit. Sic ergo patet ꝙ per lacertam ipſe ho
mo intelligitura per caudam humana affluentia figuratur

—

Homo itaq; abijciat felicitatem mundanam 2a affluentiam

vt in ſecutionem ſerpentuʒ effugiat infernalium tam malig/
nam B Imbroſius in exameron. Cuũcta quideʒ anima/
lia renouantur duim abijcitint aut coꝛnua vt ceruus:aut ciu
tem vt ſerpens: aut pluimas vt aues. aut roſtt um vt aquila
aut pilos vt copa languida. Per que intelligitur ꝙ cuncta

humana copoꝛa in do mino ſaluantur & renouantur dum
Lidelicet abiiciunt coꝛnua ſuperbie vt humiles qui ceruoꝛuz

moꝛe ſurſum in celeſtia violenter ſaliunt: aut dum abuci ũt
cutem cupiditatis mundane huius ſeculi cõtemptoes: qui
ſerpentum moꝛe ſolum caput ſuum id eſt criſtum cuſtodi/⸗
unt diligunt & intendunt dum abi ciunt plumas leuitatis

malitieq; miindane vt ſunt cõfoꝛtati & perfecti in bono bo/

mines qui moe auium ad cõtemplandam dei ſpec em eleuã
tur. dim abiciunt roſtra detractionis maliuole: qui moꝛe
aquile in longis celeſtis patrie regionibo poſſunt dilatari
QꝘPlinius in ſææculo naturali. Quecunq; arbores celeri⸗
terx & totaliter abiciunt ſua folia tempoꝛe autumnali citiuſ
vberiuſq; fruétificant tempoꝛe eſtiuali. Sed tunc per arbo/
res homineſ deſignantur. Nam ſicut arboꝛes fertiles a fecun
de quatuoꝛ fiunt modis vt oſtendit Egidius ſuper libro de

plantis QAriſtotelis. Primo per validam fotemq; ventoæuʒ

ↄcuſſionem· Scdο ꝓ arboꝛis ſciſſionem ſeu frondiũ ac radi/
cum. Tercio ꝑ terre pinguedinem aut fimum. Quarto ꝑ im
miſſionem aquaꝛe ſeu humoꝛuʒ. Sic homines in fructu vite
celeſtis quatuoꝛ modis redduntur fertiles a ſecũdi:. Primo
videlicet per ventoꝛum concuſſionem id eſt virtutiim ſedu⸗
lam exercitationem. Scꝗᷣo per ſciſſi coꝛdis ↄtritionex. Tercio

P fimi pru id eſt vilitatis applicationem. Quarto per im/
miſſionem humoꝛis id eſt ꝑ humidam a lacrimoſa: ofeſſio

nem. Sed tũc ꝑ folia· bona hic tranſitoꝛia figurant᷑. Nam ſic

palloꝛẽ glaucedinez q; perferũt ad penitendũ.

Titulus ”

*

ic reuera ꝑ
omez modũ bona huiꝰ mũdi defluentia a amiſſa nullũ fru
ctum faciũt vite eterne ſed coloꝛeʒ pᷣferunt & palloꝛẽ moꝛtis
eterne· Et tũc applicet᷑ ſic. Quicũq; itaq; homies celeriter to/

folia diim ab arboribo defluũt millum fructũ gisnunt ſed

taliterq; abijciũt bona huius mũdi in hac vita . citius vberi

uſqʒ in vita fructiſicãt affutura.vt pus dictũ eſt reſpiciẽdo
ſup̃ᷣ capitulo de amoꝛe qmodo aquila pullũ de generem ab
iciat. Cetera require capitulo de contemptu
¶ De beatitudine aucdoꝛitates (TLitulus. Vv.
Vguſtinus li de viétoꝛia xpᷣiana. anta interdũ aĩe
mee incidit delectatio que ſi ſũma beatitudo non eſt
eſcio quid eſt. Hieronimꝰ cõtra iouinianũ. Sum/
mam beatitudinem dixerũit epicuri in coꝛpoꝛis exiſtere vo/
luptate. ꝓ ypatetici in virtute·nos vero in limpidiſſima dei
ac beatiſſima viſione. Beba ſuꝑ Iohãnem. Hec vere felicitas
hH̊ oĩm altiſſima beatitudo· ſi ſalus nẽa eſt deũ vt eſt in pu
ritate cernere neceſſe eſt nobis ſue lumẽ gratie celitus relu

cere Caſſianꝰ li: Collationum ſanctoꝛe patrum vere autũ/
mo & affirmo ꝙ omis voliiptas copalis ſũme beatitudini

com pata.amarioꝛ in infinitũ eſt quã mille nilia iehenne in
eternũ reſpectu illius dulciſſime voluptatis:que nobis ſpa/
rata eſt in beatitudine:iam pᷣdicta require capitulo de feli /
citate. Item in capitulo de eternitate. Tte: in capitulo de fru /
itione · Iteʒ de viſione beata Fulgẽtius li :mirthologiaʒe vnj.
Heu qm multi ſunt:qui ſũma beatitudine fruſtrari vellent
po tius & carere· qᷓm caduca tranſitoꝛia non habere. Ideo in

epiſtola ad paulãa euſtochium. Scio ꝙ fruſtrabitur omnis

ſpes mea ad eternã beatitudinem niſi cõdignam in pᷣſenti pᷣ
miſero actionẽ. Hugo de ſancto victoꝛe. Hec inquã illa ciui
tas celeſtis ſũmeq; beatitudinis prĩa a exigit requirit vt ip

ſam violenter virtutibo ac ſacris actibb expugnemus. Au/

guſtinus ↄtra fauſtum O homo inſenſate miſer & infelix qͥ;
ꝓ tanta beatitudinis gloꝛia ſuſtinere modica ꝑtimeſcis· cuʒ
tamen mille milia penaꝝe genera ferte deberes anteq ab illa
felicitate excederes Plato in phedtone. Beatitudo animarũ
in cognitione anime in lumineq conſiſtit Tullius in tuſcu
laribus queſtionibus libro tercio. Non eſt timenda moꝛs ·
quam tanta immotalitas ac beatitudo conſequetur anima/
rum Calcidius in thimeo. Qui ſanétam vitam duxerint in
hoc mundo. in futuro ea ipſa que ſummi dei eſt beatitudĩe
perfruentur Egeſippus ideo. Difficulter quidem ipſe poterit
habere beatitudinem felicitatemc; celeſtẽ quicunq; ꝓſperã

gP
ſemt
tsi
ſuss
ſo⸗
iugi
man
dire
mitul
ren
appa⸗
titut
coxp⸗

Cntpenn
Uminis,
glerde
fecnto
tionalen

ediis:
decont
tes vel
reping

1s dul

mentat
inping.
iquoe
Nrecita
Aloin
0 Atitus
mpref
1dnod

honis pᷣ

rſe C

thitte

b
gnuntſe
ekauet,
muli ft
limarti
duſtrt
efnaſten
Kuiztid
Xgnen

luloe
Nintedi⸗
Atn
Nuinimidn
Wskniſren
mmpidilnmn
beteſcti
keüͦvteſtng

lecelitus aA
miere din
nebertitude
liaiehenren.

uenobsf

pitnno d

itulodeſft

Clogim

Aſtrari vede
wer. Ren

eitut odan

1

nircritit
mnitbili
ademmaun

lusintia
timendint

ntnmi
unt
nmmdr
ng ſerl

naninietſ
inglültin
tranuttt
t muntn 6

Titulus Iv
ibi habuerit beatitudinem tempoꝛalem. Ariſto-libro de pla
tis. Empedotriles ait. ꝙ ad diſcendam ſiummmam beatitudi/
nem tria pertinent videlicet eterne felicitatis tefiitatio men⸗
tis illuſtratio/a future felicitatis appetitus. Primo nil eſt vti
lius. Secũdo nil melius.ercio nil feli ciuis. Didimus in epi/
ſtola ad alexandrum. Ad illam celeſſis Patrie beatitudine⸗
iugiter aſpiramus pro qua obtinenda facilius grandia a in
mania nos oportet perferre. Socrates libro de virtutum oꝛ/
dine. Beatus ille foꝛet cuius animus nec i n aduerſitate depri
miturnec in proſperitate fallitur: nec Pptrij ſceleris laqueo
irretitur Apuleius libro de moꝛte platonis. Noſtris multi
apparuere temporibus: qui pre excellentiſſimo ſumme bea /
titudinis deſiderio ſe acriter peremerunt. vt eo citius ſ- oluti a
copoꝛe ad illam beatitudinem peruenierunt

¶ Exempla X

icenna de diluuijs libro quarto. Qunq; quedam
regiones que igne perpetuo inflãmanturvt in par

contingunt acciduintq; effectus. Nam tunc fontes aſſunt by
tuminis: ſtagna plena pinguedinis prata mellis ſulphu/
riſq; ardentis. quoꝛum cauſas elicimus ex eo ꝙ ait plinius
in ſpeculo naturali. Sunt inquit qiudeʒ montes ad ſeptem
trionalem plagam qui perpetuis aꝓparent incendijs inflam/
mati. Circa quos fontes bituminis lacus cuiuſdam Ping/
uedinis prataq; mellis. ſed & vallis ſul phuris feruidi inno/
teſcunt. Quia enim ibi grandis terre aduſtio ideo Humidita
tes vehementer digeſte bytuminis ſ peciem preferunt a mo
re pinguedinis lacusprata. & ad inſtar mellis ſeu ſulphu⸗
ris dulceſcunt valide & caleſcunt Iuxta illud qd& ait com/
mentatoe in de plantis Ariſtotelis. Aqua inquit pinguis
viſcoſa vehementer valideq; decocta aut gluten effici. au t
in pinguedinem conuer titur.aut in dulcedinem permutat.
Liquoꝛ valde decoctus ſuauem prefert melliumq; dulcoꝛez
Vt recitat Vſidorus in hiſtoꝛis naturalibus Sed tunc per
alicuius inflammationem · ſeu ignem perpetuum regionis-
beatitudo ſeu eternitas figuratur. Ram ſicut ignis perpetuo
impreſſus tempoꝛe ſub aqua vehementiꝰ inflãmatur.quiem
admodũ ait phs in ꝓbleu. Quiꝰ etiã cauſa tanget᷑ infra ca
de iubilo. Sic beatitudo celeſtis ſub aqua preſentis tribula/
tionis pacientie 6& mundicie augmentatur. Et tunc applice/
tur ſic. Cunq; itaq; regiones ſeu mentes humane beatificãâ /
tur hi tres ↄtingunt acciduntq; effectus. Nam tũc fontes

us aquilonaribus accidit · vt frequenter hi tres

cõmittantur bituminis & Petue fitmitatis vnionis. ſtag /
na plena pinguedinis refec tioniſq; celeſtis· paſcua mellis
ꝓpetuiq; dulcoꝛis:ſic & incẽdia diuini ineſtimabiliſq; amo
* B Blato libᷣ de oꝛdine vniuerſi. Cuũcta quidem elemẽta
coꝛrumpi a ppetũt ex natura· vt in regionez etheram valeãt
exalare. O mia elementa a natura ſua degenerãt dum ſurſuz
nec vaporant: nec exalant videmuis enim ꝙ terra naturalit
ſuas exalationes ſi urſum pellit: aqua ſurſum vapores iacit ·
aer etheri 9iungit᷑. Econtra aũt dum terra exalationeſ ſuas
in ſe retinet coꝛtumpit᷑.vt recitat Cõſtantinus· Aqua ſuos
nõ euapozans humoꝛes inficit vt ait Galienus. Rer igne va
cans & inanis peſtilẽtias neces ꝓfert atq; ſtrages vt autum
at philaretꝰ. Sʒ tũc per elemẽta homĩes figurant᷑· Nam ſicut

Titulus lo

elemẽta dum pacificata & cõcoꝛdata fuerint maioꝛ in ipſis

erit ↄſtellatio atq; fatũ. iuxta illud ꝙ ait alhabicius in theo
rica planetac. Celeſtis inquit ↄſtellatio maioa ſue virtutis
relinquit veſtigia pacificis exiſtentibo ac ↄcoꝛdibo element
Sic ipſi homines inter ſe pacificati cõcoꝛdes caritate: ma/

*

gis ſunt celeſtis virtutis a gratie ſuſceptiui. Et tũc a plicet᷑

fic. Cũcti itaq; homĩes moꝛi debent appetere vt in regioneʒ

ſume beatitudinis valeãt euolare CQApoloyus libro de
compoſitionibo rex Cõſtat regio hec in coꝛruptibilibo en /
tium coꝛruptibilia hec penitꝰ ad nulla niſi celeſtiũ && mũda⸗/

noꝝ varietas interpoſita eternitatis vehementiã temꝑaret.

Per que intelligit᷑ ꝙ tãta eſt violentia vehemẽtiaqʒ; felicita /

„ *

tis beatitudiniſq; eterne ꝙ Humana dem fragilitas in hac

vita abſq; ſui totali corruptione ſufferre nõ poſſet: niſi ipßm
noſtre fragilitatis regimen diuina ſuccurrente prouidẽtia
tparet D Comentatoe ſup de plantis ariſtotelis. Omis
AIdem planta anteqꝙ floꝛeat fructumq; afferat · neceſſe eſt vt

marceſcat aliꝗliter & putreſcat circa venas iuxta illud vir/
gilij. Arboris ipſa putret radix cum floꝛibo albet. Per hec in
tellig? omez Hoĩem anteqꝙ floeat vigoꝛe beatitudinis eter

ne neceſſe pus eſt marceſcere vite moꝛtiſq; vanitatibo cruci/

atibo & doloe E Calcidius in thimeo platonis. Tota ĩ⸗
quã vita animatoꝛe coꝛpoꝛ in virtute cõſiſtit ꝓtis animãtis
Qum enim vnũcſtq; coꝛpoꝝ diuidatur in partem motam
eo q& nibil vehat moueatq; ſ eipſum ideo relinquit & actõ
copoum & motio vnuerſa corruptio animatoꝛum ab ipſi
us actione anime proueniat procedat. Per que intelligi-
tur ꝙ tota vita beatitudo quoq; noſtra conſiſtit in actione

anime id eit in dei limpidiſſima viſione E Tharentinus

Ctuln
ſbeod⸗ 4
itnpo
ſtpingu
declr⸗

ſetumne
Pttem
ſs ocllit

lmimns

el
ötate
unt dili
ubaul

G

orun

DiusN

cleſkspo⸗
ritiaſin
gbnce
Perchein
tuteduum
nitatslr

Oiul

AuA Nlb
Dprdoe
Mhdr⸗
Ineren
futcil
0 Ns
inpeott

Clinodv ſe

aluſie
Auuxed⸗

ce⸗

DS
ſdocte
FN
ipetäten

limm gt

v
bſeg
nelis
mod
nia
mMi

unſin

Ananc
Eereginet
Eione is
arſos
Nei
s Wtatun
iNRanſot
nioeini
riusinthn
lie wiruuts
velement
litate mma/
ciplice
rtegione,
Elibro de
bilibp en/

müda

tomparet.
c
msinhn
emitihn
te ptouiutn
ſotchsOns
metſeett
utrihodti
btlrlrn
rtonset
mnslon
s ginut
ton niin
niige
tnumn
rtlg⸗
nn Ntone
mmmins

Titulus UMẽ liv
libro de effectibo in natura. Cunq; ſane cõnatum eſt lumen
virtutiſ potentie viſiue ad hoc tamen vt virtus viſiua in no

te abſq; lumine exteri oꝛi complet᷑· requiritur vt oculi aut

ſint pingues: aut vitrei: aut manu conſtricti a cõpreſſi. Qui

us declaratio ſtat in hoc ꝙ natiutaliter cuilibet vifui eſt cõ /
natum non tamen ſemper quilibet viſus indifferenter quo/
libet tempore & abſq; lumine poterit ↄtemplari· niſi foꝛtaſ⸗
ſis oculi ſpecialiter ſint diſpoſiti & apti.æ actus videndi ſint
luminis ſuſceptiui. Sed tũc per prehabita intelligit᷑. ꝙ beati

tudo celeſtis animabus noſtris diuuina ꝓuidente clementia

& cõnata verũtamen eo nullus frui poterit niſi aut pinguis
fuerit diuinitus in gratia celeſti vitreus puritate & mundi⸗
cia oculoſq; texerit ſuos tranſitoꝛia ↄtemnendo & mũda na
G Cõmentator ſuper li.de pomo ariſtotelis. Vita ꝗdez
cunctorum animalium cõſiſtit in virtute celica mundana
Ouius declaratio ſtat in hoc. Diétum eſt enim ſup̃ ꝙ virt?⸗
celeſtis pot ius entia coꝛrumperet qꝙ; inſtauraret · niſi virtus
vnitiua ſuperni agentis vehementiam temporaret virtꝰ ita⸗
q; tam celeſtis q; infima ad cõſeruationem entium operanẽ
Per que intelligitur ꝙ; vita beatitudoqʒ; eterna cõſiſtit in v/
tute diuinitatis & humanitatis id eſt in ↄtemplatione diui⸗

nitatis a humanitatis xpi H Ppus in probleumatibo

Circulus quidem proiectus ꝓrimo in ſuo motu curſu li
neam deſcribit · in fine autem circulari modo circulariter
quieſcit: quemadmodum ad ſenſum conſpicimus in circu/
lo proiecto.qui primo quidem recto curſu mouetur · deinde
anteq́;' cadat aut quieſcat ſperice circulariterq;ʒ mouetur. S3
tunc per circulum ipſa beatitudo perpetua deſignatur. Naʒ
ſicut circuli figura fine caret. vt oſtẽdit philoſoph in ter/
cio de celo & mundo:difficulterq; aquis immergitur · vt ipe
ait in probleumatibus. nequaq; in ſurſum ſed in deoꝛſuʒ
ſolũmodo vehitur a mouetur. Sic beatitudo celeſtis fine ca
ret cuiuſlibet exterminationis aquis nullatenuſ admiſcetur
praue delectationis:ſed &e nequaq́; vehitur in ſurſum ſuper
bie & elationis- & ſolis tribuitur humilibus && depreſſis · Et

tunc applicetur ſic. Beatitudo itaq; celeſtis in preſenti rectã

deſcribit lineam reâte operationis in fut uro autẽ felicitatis
modo circulariter id eſt etern aliter in amma conquieſcit
I Vſidorus in hiſtoꝛis naturalibus. Vehementer ſiqdem
appetũt cuncti piſces & mouentur ↄtra defluxum aque ver
ſus oꝛiginẽ principiumq; aq uaxe non enim indeoꝛſuʒ ſed in
ſurſum ↄtra defluxum cõmunis aqᷓ rapi cernimꝰ a moueri

—
“ „
—————

Titulus Iv

Quius etiã cauſa tanget᷑ infra. Sed tũc ꝓ piſces ipſos hoĩes

uenit deſignari. Ram ſiẽ piſces maxime attrahit caro igne
aſſa:nã & hoc modo ſagaces piſcari viſi ſunt piſcatoꝛesquẽ

admodũ recitat cõſtantinus de melancołlyli. j. Sic p omnia

ipos homines in ſtatu vite pᷣſentis maxime attrabere debet

ad regionẽ ꝓpetuam caro xp̃i tot ſuppliciis paſſionibuſq; aſ

ſata. Sz tũc ↄiienienter ꝑ prĩcipium oꝛiginẽq; aqpeipſa Sa

titudo ꝓpetua deſignat᷑ Nam ſicut principium acze aut eſt

mons aut fons aue ꝓferens· dulciſſimũqʒ exiſten S. Regales

aque exodiũ ꝗqdem ſumũt aut ex mõte aut ex fonte· vt aſſe

rit Auicẽna li.ſuo de diluuijs. In prĩcipio etiã aquaʒe aurũ
naſcit᷑ vt frequenter vt oſtendit plinius in ſpeculo naturali.

Dulciſſima eſſe q; aqua dinoſcit᷑ in eo loco vbi ſcaturire

effluere com pbat᷑ vt in vnj de ciuitate dei aſſerit Augẽ. Sic
ſuma beatitudo felicitas nr̃a nil aliud eſt: qm ipſe deus qᷓ
eſt mons eterne ꝓiectionis:& fons ꝓpetue ↄſolationis ſed

ipſa beatitudo nt᷑al auʒe ꝓfert pᷣcioſitatis diuine.a dulcedĩe
affluet voluptatiſ ſempiterne. Et tũc applicet᷑ ſic. Toto itaq;
mentis deſiderio a conatu homĩes in hac vita moe piſceium

& exemplo in ſi urſum vehi debẽt cõtra defluxum vanitatis
mũidane ad fontem beatitudinis ſempiterne E Theo-li.

omen. Ambulantibo nobis in via linee agri qᷓntumciiq; re⸗
cte ſemicirculares ſeu ad circulux vergere eſtiman? Cuius
etiã cauſa tanget᷑ infra cade fruitione. Per que dat᷑ intelligi

ꝙ ambulantibo nobis circa agy huius mundi lineares deli
tie huiiis mudi aparent ad circulũ fere felicitatis a beatitu
dinis eſtimant 1

ſa ſtat in hoc· ꝙ zephirus eſt ventꝰ frigidiis a olfactũ inter
cipiẽs eo q olfactus cõſtat in ſicco & calido. vt dẽ in ni.de
anĩa. Sʒ per zephirũ mũdana felicitas deſignat. Nam ſiciit
zephirus efflans cuncta copa maioꝛa ꝙᷓ́; ſint apparere facit

quẽadmoduʒ recitat. Pliniꝰ in ſpeculo naturali. Ciuius etiazʒ

cauſa tanget᷑ irfra cade vanitate. Sic mundana felicitas iò ẽ
tranſitoꝛia a caduca maioꝛa facit & potioꝛa aꝓparere &; ſint
in rei verit ate. Et tũc applicet᷑ ſic. Flante itaq; felicitate afflu
entiaq; mũdana mox homies olfactũ amittũt anĩe quo ex/
Ploꝛãt a venantur predam beatitudinis ſempiterne
Qalcidius in thim eo. Lumen quoddã noſtro viſui eſt con
trarium qd quidem nequaqᷓ cernitur niſi oculi claudantur
manus valide comprimant᷑. Videmus ꝙ interdũ in tene⸗
bris dum oculus leditur lumen quoddam ſeu ignis appa/
rens exilire videtur. Sed tunc per lumen beatitudo perpetua

—

Phßs in ꝓbleu. Zephiro vento flante
canes olfactii amittunt quo exploꝛãt ipſam ferã. Cuiꝰ cau/

Titue
ſgurzte
nthus 3
holusint
inrun
N dinipe
tonem⸗
Gte 9 Oun
cum cn
lrgo pate
geſts
bsper
Aliuis
do tranfi

N P

lorre val

Alimpidt
ſuus tered-
ſeulus pn
ſusyeten
nbſcletade

nerdcre

pofnd
niticſme
Ites tetke

laude

gocenten
pidendar
trum non
ſirmatur.
terrenos
ſumitin ,
conuenien
eſkiumm

Umpidam

Auonturin
Ortchnment
eerime
us tener

ſoluatn

ſerqze in

nditats pt
Adem ke

1
behen
Cesqri
Khommniz
hnd
ee
NN
Rree
8 rt
i
Pelionnent
biſanne
ſeritd

mipew
Olatonsid
ine Nici
iſe lowin
Amaepicin
Wum antatt

K Theoh

jnumrugre
nant Cluut

edurintelig

lneares del
s a beatt
Verto fant
naCudaa
10ltachiir
vtkinn
1 Nn
tipemin
n eutse
pennſt

tiecon

ne N
ogihim
ichuuan.
i 6n
Ngtpetus

Titulus v

figuratur. Nam ſicut multis coꝛporibus ſplendidis concur

rentibus.valida reſplendentia augmentatur vt aſſerit Am⸗
broſius in exameron. Sic beatitudo celeſtis omnibus quidẽ
qui in numero ſunt ſaluandorum confluentibus ad eterna
gau dia ipſa magis vigetur beatitudo celica quantũ ad fru /
itionem a leticiam ſempiternam Tuxta illud q& ait beatus
Gregoꝛius ſuper Ezechiel. Perficietur inquit gaudium bea
torum cum collegium completum fuerit ſaluandoꝛuz Sic

ergo patet ꝙ per lumen beatitudo deſcribitur intellgiturqʒ

celeſtis. Et tunc applicetur ſic. Beatitudo itacq celeſtis no/
bis ex primeuo noſtrecreationis eſt collata. non eam tamẽ
aliquis adipiſcitur niſi oculos mentis claudat contemnen⸗
do tranſitoꝛia: manu cõprimat exercendo opera deo grata
N Pitolomeus almageſti.j. Centrum ſeu profunditas

terre valde inflamatum leditur. validius autem accenditur
a limpiditate celeſtis etheree regionis. Centrum nanq;d ñ pÿ

ſius terre de ſe inflamatum foꝛe crediturx.eo qdᷓ ibi infernus

ſeu locus purgatoꝛij a diuerſis eſſe doctoꝛibus ſentiatur va/

lidius vehe mentiuſq; acenditur a celeſti virtute:eo q om

nis ſtelle radios ſuos prouciant verſus centrum ſibi imucẽ

in candoꝛe a lumine occurrentes · Sed tunc per centrum ſe

per profundit atem ipſuis terre ſtacio damnatoꝛum con/

uenientiſſime deſignatur. Nam ſicut centrum terre omnes
partes terre violenter ſibi attrabit ad lapidemq; conuertit

Iuxta illuò q& ait Auicẽna ſuoꝝe mineralium. Natura in/

quit centri eſt partes terre ſibi proximas attrahere & in la
pidem tranſmutare Quius etiam ſignum eſt ꝙ& circa cen /
trum non terra communis ſed lapis eſſe ab omnibus con-
firmatur.Sic ipſe ſtatus damnatoꝝ ſuie damnati. cunctos
terrenos homines in maiozem ſui penalitatem attrabit & aſ

ſumit in lapitemq; perpetue offenſionis conuertit. Sed tũc

conuenienter per limpiditatem regionis etheree beatitudo
celeſtium deſignatur. Nam ſicut copa que vſus etheream
& limpidam celeſtium tranſeunt regionem · ¶ Primo re-
ſoluuntur in aquam deinde finaliterq; in ignem.· vt oſten /
dit conmentatoꝛ in tercio li. de generatione & coꝛruptione
Iſte enim eſt oꝛdo tr anſmutationis ſurſum vectionis ip⸗
ſuis terre partium quoque terre ·. vt videlicet terra · primo
reſoluatur in aquam· aqua in aerem aer autem vltimo fina
literque in ignem· Sic ipſe felices a beate anime que ad lim
piditatẽ prouehi appetunt beatitudinis ſempiterne. Primo
quidem reſolui debent miſtice in aquam contritionis

Titulus to
penitentie. deinde in aerem ſuauitatis interne Vtimo vero
trãſmiitari in ignem iocũditatis beatitiidiniſq; eine. Et tũc
applicet ſic. Collegiũ itaq; & ſtatus infimꝰ damnatoxe in ſe
ineſti mabiliter cruciat: maxime autem a celeſti beatitudine
amiſſa inflãmatur inꝗntuʒz viz damnati ſe tantã amiſſiſſe bea
titudinẽ memoꝛant O Auicéna li mn de diluuijs. Copa
que ad ſuperiꝰ aeris interſticiũ venerintãmodo neꝗq; cade
re poterũt verſus terrã:ſed quo aduſq; totaliter ↄſumantur
q a nibilant detinent circa etheream regionem Cõpertum
nanq; eſt grandia coꝛꝑa vento turbine auraecq; intempe
rie auolaſſe qz nullum veſtigioꝛe ãmodo cõperiebat neq;
locus. Per que intelligit᷑ .ꝙ homies qui in altitudinem vene
rint beatitudiniſq; eterne p ventos & turbines pſecutionis
mũdane nequa& de cetero declina re poterunt ad terraʒ tri/
Pulationis & miſerie · ſᷣ ſeliciſſima abſoꝛbebit᷑ atq; altiſſima
deitate P Pps in ꝓbleu-Baculus aque immiſſus vſus
terrã cõfractus per mediuʒ eſtimatur. Qd qnidem contigit
ꝓpter denſitatẽ medijſpeciem talis viſui deferentis. Per hoc
intelligit· ꝙ ſpes nrẽ̃a qntum ad eternã beatitudinem penit?
diſſipat᷑ dum mens mundanis delitis moꝛe aque defluentis
indina? Q Calcidius ſup thimeum platonis. Fatum
quidem cõſtellatio q; celeſtis ea quibo valde dominat᷑ cœpa

extra ſuã naturam oↄditionemq; a qualitatem traicit 2 trãſ
ponit cõſtat quidem naturã ipſius aque foꝛe humidã. frigi

dam-ꝙ fluxiuã: a ecce contingit cõmenta ateſtante in. nj. me/
the quaſdam aòꝗs ſtetiſſe ſine fluxione velud mue feruida;
G& cõpactam: qui effectus ex foti impreſſione celeſtis con/
ſtellationis dinoſcit ꝓueniſſe. Vnde eleuationem aquax
iodanis fluminis qdam cauſis naturalibotamẽ oedinante
diuina ꝓuidentia aſcripſere multi etiã effecto euentuſc oſi⸗
miles noſtris temporibo euenerũt ex quibo innotuit eiiden/
ter & ea coœpa quibo ꝓprie celeſtis dominat᷑ cõſtellatio ſiue
fatumextra ſe:ſuamq; naturam totaliter tranſponun?᷑ ꝗn,
tum natura homis eſt naſci cum duabo manibuſ pedibuſcq;
duobꝰ?: impreſſione aũt valida facta cõſtellationis ſuperne.
quidaz natiinuenti ſunt ſine manibo:ſeu pedibus atq; capi /
tibus: ſecus modum iam predictum. Sed tũc ꝑ cõſtellatio /

nem ſeu fatumq; celeſte quid aptius quã ſumam beatitu/

.„

dinem ↄuenit deſignari. Nam ſicut celeſtis conſtellatio con
ſiſtit in celi empyrei lumine caloꝛe. vt oſ lendit alkabicius
in t heoi:planetazc. Sic beatitudo celeſtis conſiſtit in lumi /
ne viſionis beate& in caloꝛe fruitionis eterne. Sic ergo ptzʒ
ꝙ per conſtellationem fatumqʒ; celeſte· beatitido perpetua

knan

uCali
callla ſt
teriamd

ſevbil

fneſ⸗

tune p⸗
potius⸗

toum

undane
uneapie
ſecus qu
umed eni
ſtactatun
unquam.
ſtoleo in

RNNN

dennn

gieince
mo deſ
fluente
CQuius
Aſtrun

(ult auſ
tes gene

ſeatitud
miniser
Lenerat
tur ſie
mam h

