laminatus & ſubtiliatus confeſſiõe a contritione et peniten //
cia:feratiir ſuper aquas:id eſt non mergatur intra tomenta
a ſupplicia ſempiterna B b Ppus in tercio metherorum
Wapor reſolutꝰ ex mari:reſoluit niuẽ in aquam.Per vaporẽ
ofeſſio figuratur: G per niuem ira dei deſeribit᷑. Nam ſiẽ nix
tripliciter ſoluiĩ a liquat᷑ videlicʒ a caloꝛe:a vento:a ab aqua
vt recitat Albertus de imp̃ᷣſſonibo aeris. Sic vindicta & ira
dei tripliciter extinguit᷑ & penitus anihilat᷑ videlicet a caloꝛe

pllu

Un
v
uum
(ſen
ſumd̃
etclem⸗
ſedros

7

feiger⸗

ſiraſan
ullum
Eteri
mninema
Mnrälite
vonta
ſargun
ſigorat
vtdiat
ſalert
nrali
amx
☛☚1
norcend
ihut
(am
fondds
CCelterent
ſusinai
miligrecn
And
patriam

lens no

vrneſte

lens 14

ſllas
alode⸗
anteine
cadad
mtii
ſceen
Vslene

nn

Oquod
lobe
Moma
nen
i
nundie
1 ntd

ungn

ſanſfcii
Alenibe
nchric
afechonn
ſein
itipr
tipſezel
gmental
ſoreſc
lapidi
tio noſtt⸗
alc
eWNRe
iſmacd
nfyelgni
mnavul⸗
umen
D owerd
fumo can
nes in
1e Simm
ulnetun
hiuni⸗
1 lnme
emmmnime⸗
tabun
tpenten
Cmnet
ceromn
Driuis
Sart
iclor

Titulus xxvij

dei dilectionis a vento tribulatiõis & afflictionis a ab aqua

lacrim abilis contritionis ofeſſionis. Et tunc applicetur ſic-

QCfeſſio itaq; reſoluta a facta ex mari humidi coꝛdis ipaʒ

iram dei pariter a vindictam reſoluit:& liquefacit impietatẽ
et clementiã. Vnde ſuꝑ contritos && ↄfeſſos ira dei non cadit
ſed ros celeſtis gratie:pluuia dulcedinis diuine:a pruina re
frigerationis & cõſolationis eterne. Q b Ppus in libro
ꝓbleu. Crines euulſi cum renati fuerint: mollioꝛes fiunt: q;
ſi raſi eſſent. Per crines peccata figurant᷑. Naʒ ſicut crines adð
nullum valent vſum: niſi vt ex eis fiant ligamina atq; jone
Sic peccata ad nihil oꝛdinant᷑: niſi vt ex ipſis laquei fiãt q bo
anime mancipent᷑ intra ſupplicia ſempiterna. Et ſicut ipſos
naturaliter omnis homo abhorret in cibo ê in potu: ſic ipſa

peccata omĩs homo vereri debet a abhorrere in cibo potu

ſanguinis & coporis hieſu xpᷣi. Sed per euulſionem cõfeſſio
figurat᷑. Nam ſicut euulſio eſt ecꝛũ que radicitus extirpan?᷑
vt dicit Iſidorꝰ ethi. Sic a ipſa ↄfeſſio nil aliuid eſt:q; ipſoꝛũ
ſcelee radicitꝰ extirpatio. Et tunc applicet᷑ ſic. Peccata itacq;
per ↄfeſſiõem eradicata & euulſa cum ꝓ recidiuatiõz renata
in coꝛde hominis fuerunt mollioꝛa & delectabilioꝛa decetero
erunt. Db Solinꝰ libro rerũ. Leo montes tranſſiliens
mox cauda ſua detergt veſligia ſui itineris in niue ne vena

toꝛibus pateat ſua via. Per caudam ofeſſio figurat᷑quia per

caudam vnumquodq; aĩalium a muſcis:a vmibus atq; ab
incomodis ſe defendit: a cum cauda applaudit & ↄgratula?
occurrenti: cauda eſt principiũ & cauſa omis velocis cur/
ſus in aĩali. Sic homo per confeſſionem defendit ſe a muſcis
maligne cogitati onis:a vermibo dyabolice legionis: ab inco
modis doloꝛis ꝓpetui q; moꝛt:a applaudit ſuo altiſſimo cre
atoi. Eſt etiam cõfeſſio principiũ a cauſa velocis curſus adð
Patriam curie celeſtis. Et tunc applicet᷑ ſic. Homo itaqʒ tũſſi
liens montes a colles hiuꝰ ſeculi ſua ↄfeſſione abſtergere de
bet veſtigia ſui ſceleris a peccati: ne a venatoꝛe dyabolo nul⸗
latenus valeat inuemri E b Iſidor? in hiſtoꝛijs natᷣalibo
Baſiliſcus veneno priuat᷑: imo occiditur ex oppoſito ſibi ſpe
culo.Per baſiliſcũ dyabolus interpᷣtatur. Nam ſiẽ baſiliſcꝰ
ante in facie blanditur:vt auis pulcerrima · in fine vero & in
cauda:deſoꝛmatur cauda ſerpentina vt dict Ambᷣ· in exame
ron li·vi. Sic dyabolus hoſtis noſter: nunc qdem blandii vt
in facie:poſtmodum in fine moꝛtis apparebit:pungens æ le⸗
dens veneno moꝛt eterne. Sʒ tũc per ſpeclm ↄfeſſio deſignat᷑
Nam ſicut ſpeculum clarificat viſum:ignem efficit ſibi oppo
ſitum: & ſtelle figuram prefert:ſi fonti fuerit immerſum: e

Titulus “ Xxxvij
maculas repreſentat inſpicientium. Sic ipſa confeſſio clari⸗
ficat mentis oculũ:ignem elicit caritatis melliflue: & figurã
Prefert beatitudinis eterne: maculas declarat iniquitat? a

malicie. Et tunc applicet ſic. Dyabolus itaq; veneno ſue cal⸗
liditatis priuat᷑: & occiditur omni mortis penalitatis genere
per ſpeculum ofeſſionis puritatis æ mundicie Eb Phßs
in li ꝓbleu. Cum aliꝗs ex ſuffocatione moꝛtuꝰ fuerit:niger
in facie apparebit. Sic qñdo aliquis ſpiritualiter moꝛit᷑: non
reſpirando:id eſt accuſando confitẽdo peccata mox niger
videbitur a defoꝛmis in oculis omnipotentis dei G b Iſi
dorus in hiſtoꝛijs natur alibo. LQupus nõ accipit pecudes per
aurem: qa clamarentſed per guttur: ne vocẽ emittere valeãt
aut clamoꝛẽ. Per lupum dyabolus intelligit᷑. Nam ſic lupus
raucedinem inducit occurrenti vt dicit Ambꝰ in exameron
Sic dyabolus hoſtis noſter antiquꝰ ſue praue ſuggeſtiõis
raucedinẽ infert homini laudis diuine a ofeſſionis ſalutifere
Et tunc applicet᷑ ſic. Dyabolus itaq; nõ tenet hoĩem peccato
rem per aurẽ quia ip̃m verba dei audiri permittit: ſed tenet
eum P guttur ne vocẽ ↄfeſſionis emittè valeat aut clamoeʒ·
HH b Auicẽéna libro medicinaliũi. Medici diligenter per
ſuadent infirmis cuſtodiri q tegi ipos pedes:a aperiri a ad
reſpirandum. Sic ↄfeſſoꝛes medici ſpirituales ĩ infir mitatibv
noſtre mentis tegi precipiunt pedes operis: & aperiri oꝛa in⸗
tegre a pfede confeſſionis Ib Conſtanti? li de melanco-
Ad medicinam copor alẽ ſumendam: tria neceſſaria exigunt
Primum eſt vt calidũ coꝛnpus preexiſtat·. ſecũdiim elſt. vt in
oꝛtu diei languidus ipſam ſumat. Tercium eſt: vt ea ſumpta
infirmus lente ſe moueat: ac hinc a inde pergat. Sic ad con⸗
feſſionem tria itaq; neceſſario exigunt᷑. Primum eſt:vt co in
dei amoꝛe incaleſcat penitus & vt in mane iuuentutis fiat.2
vt homo poſt ſumptã medicinam in bonis actibo motibo⸗
ſe exerceat E b Cmentatoꝛ ſup de plantis. Arbores nõ
faciunt fructũ: niſi ſcinduntur & aliꝗᷓliter perfoꝛuntur. Sic
homines ſpirituali fructu nõ fecundantur: niſi ↄtritione ſcin
dantur & penitentia: perfoꝛant confeſſione valida a perfecta
L b Ppus in.x. de aĩali b. Omĩa animalia que ſpirant
ignem:habent caudas ſerpentinas vt draco. Per talem flatũ
igneum & venenoſum: ipſa ficta a ſimulata oↄfeſſio deſignat
quia talis flatus apparet ignis & nõ eſt. Et tunc applicet᷑ ſic⸗
Illi hoĩes qui imperfe7 tam falſam a ſimulatã ↄfeſſionem
faciunt: caudas id eſt finem ſoætiunt᷑: ſerpentum id eſt demo
mum Mb Auicéna libroviij. Ratura ergo infirmi elt:
ſi moꝛbum foꝛas extra coꝛpus eiecerit: per ſudorẽ viuet vtiq⸗

ont
net
rſim
narun
natus
ternel
s
gp
unt
iſtretu
guce d
babent
opetar
et nea
gaheli
eit ſe
tummn⸗
nita
rn
ſancpin
Certte
adiuauu
lkralter
Etrpimin
A
droe
ſpirimn
conſel
atte o
inficen
lrrano
ptobler
receſſar
flatio V

quatt

eſt den
luing
bine⸗
dente ſ

dcler:
ſourz
ada
dincal
Gpne
d R
ertig
t
Amnoenig
6 b
twende
ſtten wii
mſelne
nexameo
ſuggetit
ſallute
n er
Eo tenet
clamover.
eutet per
tia ad
mitatib⸗
ti a in⸗
danco⸗
aeaguni
cned Kin
tea unpe

Sie e

neſtitch ſ
ertutonitt
bonmth
Nwrſß
nt 6e
nthreſen,
nufth⸗
ue ſPie
ten N
ſomn
rplill
ſnen
Nan
fem

Titulus

quantumcunc; infirmatus fueritſi autem intus retinuerit:
moꝛietur vtiq; languidus nulla virtute obſiſtente. Sic pecca
toꝛ ſi moꝛbum peccati foꝛas eiecerxit:per confeſſionem & lacri
marum ſudorem:viuet vtiq;: etiã qtumciinq; peccato infit
matus fueritſi vero intus occultauerit pecata: ꝓcul dubio
eternaliter moꝛietur N b Philaretus in tradlatu de iudi⸗
cijs febrium. Infirmis quidem tempore infirmitatis cũ lan
guoꝛe pugnantibo:a cũ moete inhibemus ne aliqd tangant
videant vel audiant:ſed & cibus infirmis tunc modicus mi
niſtretur. Sic peccatoꝛibus itaq; hominibus qui cũ ſuo lan
guoe 6e moꝛte in ofeſſione conflictum a pugnam grandem
Habent · inhibet᷑ ne tali ſcʒ tempore aliquid tangãt ad illicite
oper andum:ne videant quantum ad praua concupiſcẽdum
et ne audiant malum aliquod aut turpiloqum Oνb Al/
gazʒel in tractatu de foꝛma ſpeculi. Siquis poſtqim̃ introſpex
exit ſpeculum:ocłos valde claudit aQ manu comprimit: ite⸗
tum inſpiciens valde claudit· ſtatim contigit talem tandem
penitꝰ excecari:hoc facit permutatio. Sic reuera qñdo quis
per contritionem a ↄfeſſionem in ſpeculũ ſui coꝛdis ſe diſcu⸗
ciendo inſpexerit:& tunc iterato oculos ment per pecatum
clauſerit: a iterum ſe in ſpeculo coꝛdis reſpexerit: & tandem
recidiuauerit: contigit ad vltimum talem hoĩem penituis
eternaliter in anima excecari · Pb Conſtantinꝰ in ſũma
de regimine ſanitatis Nullum copus perfecte ſanari poteſt:
niſi tota coꝛruptio de vulnere erũpat:a nihil man eat. Qua⸗
propter bonum eſt vulnera tatde ſanari. Sic nullꝰ peccatoꝛ
ſpiritualiater ſanari poteſt: niſi tota coꝛruptio vicioꝛum per
confeſſionem erumpat:a nil fetiditatis intus permaneat:ſeð
arte confeſſoꝛis omne quod in poſterum vulneratum poſſet
inficere extrabat᷑. qu apropter bonum eſt cum matura deli⸗
beratione a ↄſilio facere confeſſionem Q b Pßs in libro
probleu. A ſedandum aliquem doloꝛem in copore:quinq;
neceſſaria requirũtur. Primum eſt:oculoꝛũ hinc a hinc ven
tilatio videndoſecundum eſt: cum aſſedente ↄfabulatio ter⸗

cium eſt᷑: alicuius rei vel euentus delectabilis auſcultatio-
quartum eſt ſpei ꝙ conualeſcere debeat roboratioquintum
eſt:dentium compreſſio. Sic ad ſedandum doloꝛem anime:

quinq; neceſſario exiguntur. Primum eſt. oculoꝛum mentꝰ
hinc a hinc in diſcuſſiõe ſui ventilatio:ſecundũ eſt:cum aſſe
dente ſibi ofeſſoꝛe vtilis ſuper ſaliite anime ↄfabulatioterciũ
eſt rerum ſpixitualiũ diligens auſcultatio:quartum eit:ſpei
eius ꝙ ſaluaxi debeat roboratio.quintũ eſt dentiũ ↄpᷣſſio:id
eſt vera a perfecta omnium ſcelerũ ſuoꝛim confeſſio R b

.

Titulus xxxbi

Galienus libro ſecretoꝛum mj. Poſt curationẽ mobi ſanatꝰ
quandam delectationem ſentit in ſe: q; antea dũ ſanus eſſet
non aduertit: qa bonum ſanitatis poſt languoæ meliꝰ agno/
ſcit. Sic poſt oↄſeſſionem vera m:ↄfeſſus quandã ineſtimabilẽ
intus ſentit dulcedinex: ꝙ antea dum in peccato detent eſſet
penitus nõ aduertit S b Auicẽna libro· xj. Perſuademꝰ
aũt diligentiꝰ & hortamur: vt infirmi oculos ſuos recid iua
uerint cum iaceãt hinc & inde. Sic perſuadendũ eſt infirmis
peccatoꝛibo vt oculos coꝛdis ſui: cum ad ↄfeſſionem venerint
iaceant hinc & inde omnia que egerant:diſcutientes diligen
tiſſime a taxates ¶H b Auicẽna li· vj. Medicina debet eſſe
amara:humida: calida:expiuillſiua:æ ↄfotatiua. Qutia amara
magis lauant vt ait Pus in ꝓbleumatibus. Humida bene
laxant.vt dicit Conſtantinus. Calida exſiccant. Expulſiiia
extminant. Confſoꝛtatiua reſtaurãt naturam hoĩs languidi
et infirmi. Sic ↄfeſſio debet eſſe amara:vt purget.humida
lactimoſfa: vt lauet.calida in amoꝛe. expulſiua totius iniqui
tatis a malicie ↄfoꝛtatiiia:omnium virtutum coꝛporis a aĩe·
V vb Philoſophꝰ in li ꝓbleu. Poſt amaros a acetoſos
cibos:potus dulceſcit. Sic poſt amarũ cibum gfeſſionis ⁊a pe
nitentie: dulceſcit potꝰ celeſtis dulcoꝛis ⁊ gratie Xb Ga
lienus inꝗt in probemio anthidotarij. Medicina ꝓpdeſt tam
non indigenti: ꝙ indigenti. Non indigenti quidem vt ſanita
tem augeat a oſeruet.indigenti vero:vt ipſum ſanet a curet

Sic oↄfeſſio prodeſt tam non indigenti ꝙ; indigenti · non indi

genti quideʒ: vt eius meritũ augeat acceleretc; ſalutem indi⸗
genti vero vt ipᷣm ↄſeruet a ruina motis ſempiterne· Y

Phus in ꝓbleu. Velocem curſum hominum ſex impediũt.

videlicet frigus: vie aſperitas: coꝛporis grauitas: mititudo ve⸗
ſtium:cecitas a infirmitas. Sic reuera gfeſſiõz ſex impediunt
incomoda a reſtringũt · ſcilitet. Erigus in dei dileckione: aſpe
ritas preſentis vite:grauitas e toꝛpor hominim:multitudo
veſtiumid eſt abundantia facultatum:cecitas mẽtis a infir⸗
mitas delinquentis Z b Conſtantinꝰ nj.medicinaliu m
Poſt medicinã ſumptam:neceſſe eſt languidum ambulare:
et in caloꝛe debito pdurare. Sic poſt ↄfeſſionem factã neceſſe
eſt pecatoꝛẽ in motu bonoꝛum operũ ambulare.& in calœe
caritat diuine iugiter permanere AQc lIohannes meſue
in tractatu de liquidis medicine. Vt infirmus eo facilius cu
retur:neceſſe eſt ipſum totaliter ſubici imperio medici: a reget
conſilio & mandato. Sic vt peccatoꝛ ſaciliiis curetur:neceſſe
eſt vt ſe totaliter ſubijciat confeſſoꝛis conſilio & mandato.
B c Ph's in. i. metherozũ. Ex amaro liqre mollificant

ſlicite
us fue
ltense
zumidat
ſctos n
tdſcarm
letur ſic.
cioſuee
bonaa
ſeu nob
lloouen
ſtonoy
difolto⸗
wapertu
Ednimue
ur deae
NAra
tninrct.
ſdkirudin
KnKhn
durtd
koees daf
tem ſele
nescland
Perantd
eatoe
ſetels in
Wineſ
Nud⸗
radede

(De

gſnng
nleſſe

An

ſinds
ihn
0stordin
Ainim
mmnent
Nsdlen
m Nnet
Quuunmn
umidabe
Pipalli
slingii
bumde
Einili
tis 1ait.
Acetobos
oris7
Xb C
. tam
vrt ſinita
47 autet

dande

emunde

ene

ginw⸗
mlttudoe⸗
dnd
multinev
tynift⸗
enlum
Chulm.
danee

Titulus xxxviij

omnes res.Sic petx confeſſionem cõtritionem amaram & la⸗
crimis humidam: mollificantut coꝛda humana ad imbiben
Dum ſibi dulcoꝛem gratiamq; celeſtem. Q Albertd de
impreſſionibo aeris. Pannus humectatꝰ & poſtmodum ex⸗
ſiæatus:durioꝛ efficitur. Sic homo confeſſione & penitentia
feliciter humectatꝰ· ſi denuo in amoꝛe celeſtis gratie exſicca⸗
tus fuierit: continuo induratur in ſcelere & obſtlinatur De
Ariſtoteles in-x: aĩalium libro. Os in cunctis aĩalibo nul⸗
latenus exſiccatur. Omnium nanq; aĩalium oꝛa ſeu roſtra:
humida ſunt lubrica a viſcoſa. Per os ofeſſio figura?t. Nam
ſicut os nulli aĩalium denegatur ſicut dicit Simpliciꝰ ſuper
predicamẽta. Sic ↄfeſſio nulli hoĩm denegatur. Et tũc appli /
cetur ſic. In nullo itaq; hoĩe exſiccari debet ↄfeſſio & accuſa
cio ſue cule Ec Ariſtoteles ĩ. vnjpolitice. Ex eloꝗntia
bona a facunda perpendimus hominis alicuius dignitatem
ſeu nobilitatem: ẽ bonam naturalium diſpoſitionem. Sic ex
eloquentia confeſſionis perpendimuis alicuius hominis cele
ſtem dignitatem: nobilitatem & bonam interioꝛis hominis
diſpoſitionem.· Ece Pus in ꝓbleumatibo. Cuncq; os ex
toto apertũ fuerit: aer calidus inde exijt· cũ vero imperſecte
et diminute aperit᷑:aer qui effunditur: frigus geliduſq; ſen⸗
titur. Sic confeſſio vera a integra flatum ſeu aerem emittit:
valide deuote dei laudis a feruide oꝛationis. Confeſſio au⸗
tem imperfecta: ſimulataq; atq; fica: aexem facit frigidum:
id eſt fructũ omni ſalute a gratia defruſtatum Gc Ga
lienus in anthidotario veteti. Omnia aĩalia venenoſa:clau⸗
dunt & obſtruunt oꝛa ſua ad contactum thiriace. Sic peœa
toꝛes oa ſua claudunt a obſtruunt ad contractum ſeu odo
rem feliciſſime confeſſionis. Vel ſic z melius. Omnes demo⸗
nes claudunt obſtruunt ſua oꝛa:quibo praua nobis ſug⸗
gerant perſuadent: quibus animas deglutiunt hominum
peccatoꝛum: a quibo nos accuſant & fratres noſtros ad con
tactũ ſeu odorẽ confeſſionis ſalutifere & beate He Ari⸗
ſtoteles in decimo politice. Verecundia quidem omnes vir⸗
tutes ineſſe demonſtrat:eo ꝙ cunctas virtutes foueat a con
ſeruat. Sic ofeſſio verecunda omnes virtutes ineſſe demon⸗
ſtrat: eo ꝙ ipſa cunctas virtutes foueat & conſeruat.
¶ De Contemplatione Tytulus·xxxvii:· £

Reſtotiles ĩ ꝓbleu. Vt ergo limpidiꝰ videamꝰ:vniũ
oclm claudimꝰ. Sic teuera vt limpidiꝰ ↄtemplemur
neceſſe eſt vt vnũ oculũ:id eſt deſideriũ a affec tum
ad tñſitoꝛia a caduca obclaudamꝰ. B Theophraſt? libꝰ

. „ „ 7
9 —

„

Titulus . xxxviijz

commentoꝛum. Dum in intenſo fuerimus frigoꝛe cõ ſtituti:
lacrimamur citiꝰ: acutiuſq; videmꝰ. Sic reuera cũ in frigoꝛe
id eſt in extinctione praue ↄcupiſcentie fuerimus cõſtituti:
atinuo feliciẽ ꝓ nẽ̃o abluendo ſcelè lacrimamur:a limpidiꝰ
clariuſq; dei ſpeciem ↄtemplannir QꝘAlpharabiè in tra
Hatu de virtutibo partis animate. Ad hoc ergo vt videamꝰ?
limpidius certiuſq; rem intueri aliquã valeamus: vmbram
nobis per manus applicatiõz ante vultum facimꝰ. Sic vtiq;
vt limpidius maieſtatem dei ↄtemplemur:vmbrã nobis ma
nuum ſacra actione faciam9 D Plinis in ſpeciilo naĩali
Piſces in ſero a in eſtu valido reſiſtunt in aerem extra aquã
Sic itaq; hoĩes moꝛe piſcium in ſero moꝛtis: & in eſtu pnñtis
miſerie a affliétiõis debent exilire de aquis preſentis miſerie
in aerem ſuauitatꝰ ↄtemplationiſq; diuine B Coment.
ſup:ni methe. Quicunq; altos ↄſcendunt montes: neceſſe eſt
valde vt ſaccellos ſuos fimo vel aliquo liꝗre fetido: pꝓlenos

naribo applicẽt ne ſubtilitate aeris montani ſubito ſuffocen
Sed tunc per aſcenſum ↄtemplatio figuratur. Aſcenſus talis

querit tria. Nam ſicut in tali aſcenſu tria facere nos oportet:
Videlicet. Quruo q inclinato coꝛpore pergere:ſepe Pauſare:ce&
ſuſpiria valida facè Sic reuera in ↄtemplatione diuina tria
facere nos oportet. Primum eſt vt non erecti vel elato c oe
in tumoꝛem pergamꝰ:ſed curui a humiliati aſcendamꝰ. Se⸗

cundum eſt vt pauſam a pe cato: & quietẽ in deo faciamꝰ.

Tercium eſt vt ſuſpiria magna pre amoꝛis deſiderio iugiter
emittamus. Applica vt ſup · E Solinus li rerum. Aues
in altum volantes ↄtralunt ad ſe pedes. Sic homies in ↄtem
platõnis altitudi nem euolantes: debent moꝛe auium intra ſe
otr ahere pedes affectionis: & operatiõis ſue ſumma diligẽtia
diſcutere G Azgles in x aĩalium libro. Piſces quide; ſpe

culantur valde dim in aqua ſunt minime vero extra aqua

Sic itaq; homines verius ↄtemplantur celeſtia:dum ſunt in
aqua afflictionis penitentie: q dum ſunt in tetra felicitat?
affluentieq; mundane. H Iſidorꝰ in hiſtoꝛijs naturalibo
In tempore nimiũ eſtuante aues regales in altioæes ſe ſuſtol
lunt aeris regiones. Sic itaq; homines regales pñtis vite in
eſtu ſeu afflictiõis pñtis in tempore:ſe moꝛe regaliũ artium
debent in altiſſima otemplationis aera eleuare vt ſic refrige
rium ꝓpetuũ poſt eſtũ huiꝰ ſeculi ſumere valeant captare
I Azples in. v. aĩaliũ li, Quanto aues magis a terra fuint
elongate:tanto limpidiꝰ ↄtemplant᷑ Sic itaq; qñto homies
mag a terrenis caducis & tiſitoꝛis elongant᷑: tanto claritate
celeſtem limpidius cõtemplantur· K Auicebron libro

in
yt
Eace
ſomnu
ſter
Aſcend
Pofn
in ol
Mns
ntoma
Dynneti
rorerin
norin
ſmndis⸗
rchrr
sfur
Dfüant
Mito
duste
lgoyte
Cdeſta
Uutsfi
ng 0
Gllpul
tdäeo
N
Peedde
ſpernit.
P
us fue
in men
ſertt⸗
Ntatean
llen aſe

Maus

lerpen
henerd
quami
uã tur
Ax⸗
ſdetur
fleſeri
Wgrat
le p

kint
tt
npdd
e 4
N
ndn
doſt
wosp;
lor
Ntamgi
ſtupen
mier
(önn
vcelte
plens
nocen;
us tals
oportet
nlares⸗
NwN
Andrg
ndmdd
eoſung
Herunu
misno

numiri

mtolgine
sauc
entrr M
t
Ceun
ech⸗
W
nauum
n

Titulus HM xxx viij
fontis vite. Diligenter itaq; intuenti facilius a delectabilius
eſt aſcendere ꝙ deſcendere · qa aſcendendo locum vbi pedes
figimus:vide mus.deſcen dendo vero minime.Sic itaq;ʒ ꝗ dili
genter aduertert᷑ multo magis:imo in infinitum delectabiliꝰ
aſcenditur in dei feliciſſima contemplatione:q; deſcendat᷑ ad
profundam vallem vanitatis miſerieq; pPumane Pßs
in ꝓbleu. Qitãto altius aſcendimꝰ:tãto magis imaginamurt
caſum.Sic qñto aliquis in diuina ↄtemplatione aſcenderit:
tanto mag debet imaginari & cogitare de caſu illo a ruina

damnabili mortis a penalitatis ſempiterne M Solinus

libro rerũ. Omnes aues predones a alte volantes dum arbo
ribus inſident: contemplant᷑ pedes. Sic itaqʒ omẽs peccatoꝛes
ſuperbi & arrogantes dum arbori inſident huius vite:con⸗

templantur 2 aſpiciunt iugiter pedes affectionis e operati⸗

onis ſue ipſarum auium moꝛe N Pyꝑs in ꝓbleumatibo ·

Difficulter ſurſum aſpicit: niſi caput facies coeleitentur ·

Ratio·ꝗa dũ oculi ſurſum iaciunt᷑: ipᷣa pupilla viſiua palpe
bris tegitur: & viſus in ſuo actu in ſurſum impedit᷑ oportet
ergo vt caput cum facie eleuet. Sic reuera difficulter homo
celeſtia ↄtemplari poterit a dina:niſi intentione mentis alle⸗
uiatus fuit ad ſuꝑna:& elongatꝰ a vamitate miſeriaq; mun⸗
dana O Amb? in exameron libro ix. Propter hoc ergo
aquila pullũ degenerem agnoſcit. ꝓpter hoc etiam ipm ab⸗
iiecit dũ eum nõ poſſe aſpicere limpiditatem ſolaris luminis

conſpicit. Sic reuera xp̃e per hoc hoĩem degenerema celeſti
hereditate eſſe ondit: ẽ ꝓpter hoc hoĩez eĩnaliter abijcit atqʒ
ſpernit:cũ ipᷣm non poſſe ↄtẽplari inueit celeſtia a agnoſcit
Auicẽna li:imii de diluuijs. Qui in ꝓfundo fonte poſi/

tus fuerit: ipſam celi miliciã: id eſt ſlellas ⁊a ſidera certiꝰ:etiã

in meridie ↄtemplatur. Sic itaq; quicunq; in fonte ↄſtitutꝰ

fuerit:ſancte vite ẽ&e conuerſationis clarius ↄtemplatur ame

nitatẽ curie milicieq; celeſt- QOFpus in ꝓbleu. Cunq;

ſolem aſpicimus:tria nobis contingunt. Lacrimamur:ſter⸗

mutamus:æ cecutientes ſumus. Sic reuera cum celeſtia con/

templamuir:tria nobis accidunt lacrimamur etenim tũc ve⸗
hementi deſiderio celeſtis curie: ſternutamꝰ pre ineſtimabili
quam intus mente percipimis dei dulcedine: a obcecamur
quãtum ad ſplendorem decoꝛis venuſtatiſq; mundane R
Axles in li pbleii. Incendio grandi facto:ventꝰ quidem
videtur moueri contra ignem. Cuius ſignum eſt.quia ſcin/

tille ferũtur verſus ignem. Per ignem grandem ↄtemplatio
deſignatur: per ventum interna mẽtis delectatio ſigurat᷑. Et

tunc applicet᷑ ſic. In ↄtemplatione itaq; pie mentis ſeu anime

3
●

WWWWEEI

*
ð ð êð

5* M
ööööööööööööööööööö E.

è

Titulus xxxxin

diligentis quedam interna & ineſtim abilis delectatio atq;

iubulatio cernitur ipſum hoĩeʒ refrigerare fel cter a pflare·

S Theꝰ ſuper.nj.poſterioꝛum. Si in aere:hoc eſt in ſole

eſſemus:aerẽ minime videremusſed nec in igne nec in aqua
Sic reuera ſi ſumus in aere mundane vanitatis:nullatenus
lumen poſſumꝰ ſumme ↄtemplari veritatis: ſed nec in igne
mund ane cupiditatis nullatenꝰ aũt in aqua carnalis æa düᷣli⸗
cite voluptatis:ſed ſolũmodo in terra humilitatis 9templari
poſſumꝰ ſpeciem altiſſime diuinitatis. Rꝛeles de nata
locoꝛũ. Qunq; terra vapores quos in ſe habet ſurſum exal a
uerit.iĩlliq; reſoluti in roꝛem: econtra deſcenderint:ſerenitas
maxima cõſequet᷑. Sic nimirum cũ coꝛ humamim vaporem
celeſtis contẽplationis ſurſum emiſerit ad ſuꝑnaindeqʒ de⸗
ſcendentem roꝛem celeſtis gratie imbiberit dulcoꝛemq; ↄſola
tionis diuine: mox vite ↄſequetur ſeremtas ſempiterne
Ptholomeꝰ almageſti li. Dum ſtamꝰ in tenebra: omnia

ea que fiunt in lumine ↄtempla mur ·ſed dũ ſumuſ in lumĩe
ea que fiunt in tenebris valde latent. Sic reuera dum ↄtem⸗

platiui ſunt in tenebra preſentꝰ vite: ↄtemplantur ea ꝗᷓ ſunt
in liimine celeſtis patrie. Et vt dum iam ſunt in lumine con
templationis diume nequaqꝙ́; ↄtemplant᷑ vt iudicent ea que
fiunt in tenebra fragilitatis humane X Alpharabiè in

tractatu ſenſitiue partis. Cunc; ſumꝰ ſub nube aliꝗᷓ: remo⸗

cius cõtemplamuir q́; in ſerenitate nimis magna. Sic reuera
cum ſumꝰ ſub nube celeſtis q ſpiritualis refrigeri: remotiꝰ?
in celeſtia ↄptemplannir:ꝙ dum in ſerenitate mũdane felici⸗
tatis afflu entie detinemuar Pbus in ꝓbleu. EBbri a
iuxta mare ſunt:nataliter gaudent ſole. Sic reuera iſti itaqʒ;
qui diuinitꝰ inebriati fuerint tribulatiq; pariter & afflicti:
ↄ9ſolationem ꝗᷓrant in ſole ↄtemplationis.a in caloꝛe dulciſſi
mi amotis Z Axles in vi anĩalium li. Omnia anĩalia in
eſtiuo tpe peius ↄtemplant᷑:in frigoꝛe aũt meliꝰ. Sic ꝓ oẽm
modũ: omnes iĩtaq; hoĩes in ſtatu exntes ↄcupiſcentie peius
celeſlia ↄtemplant᷑ a ſpeculant᷑ſed ꝓmanentes in frigoe ca
ſitatis a ↄtinẽtie: limpidiſſime ↄtemplan? A a Iſidoꝰ in
in hiſtoꝛijs natalibo. Ome animal vini bibulum pſpicaciter
9templatur. Sicut patet in lince. ¶inx nancq; aĩial vini bibu⸗
lum eſt. quãobrem acutiſſime limpidiſſime q videt. Sic ho
mines bibuli celeſtis dulcedinis a amoꝛis: pſpicacius ⁶& cla-/
rius celeſtia cõtemplan B a Ppus in n- methe. Flante
auſtro nubes altius elenant᷑ velociuſq; mouent᷑. Sic reuera
flante aura celeſtis amoꝛis & gratie: mox ipſi homines moe
nubium a exemplo altiſſimas ↄtemplatiõis regiones mẽtis

õ ä N00——— õ .

unt
dii
uat
diun
hen
ſaera
uin
Clan
onpen
ſoncop
steg
rapor
tanene
invape
Foonen
Felytn
Cnp
Piemin
Crdies
Ncdiante
ſyts vit
Kamene
Kin
Cnnz
tem
manike
luſticie
gueaxe
Auice
feturi
thalta
Wbn
Wnis
Ac
indn
alma
poſſtu
diſtar
nusce
Pſun
eren

nu
Uens
enie
J..
As
Mhndl
Sde
Kimertt
tſantn
nyage
indegd
engg Nn
tetre
ka: oni
iin luni.
moten⸗
nſunt
necon
Muce
brrabiin
icfteno⸗
cteuera
emo
dne Wic⸗
aoe
raiſtitig
efck.
weeduliſt
1 niaucl
Nep in
nre eis
igce c
win
ſrntie
nibdn⸗
de⸗
uss 6
le
nuea
nese
Gnis

Titulus xxxviij
intuitu eleuantur: & a terrenis moleſtijs penitus elongãtur
Ca Areſtotiles in. inij metherorũ. Quatuoꝛ ſunt que ſo /
luunt liquant coꝛpora:cunctas etiã tincturas liquoꝛes:
videlicz amaritudo: ſalſedo: caliditas & humiditas. Sic itaqʒ;
quatuoꝛ ſunt que coda humana in liquoꝛem atq; tincturã
diuine contemplationis liquefaciunt e reſoluunt: quoꝛum
primum eſt amaritudo penitentie. ſecundum eſt ſalſedo di⸗
ſcretionis ſeu cognitõnis intime. terciũ eſt caliditas caritat
diuine:quartũ eſt humiditas celeſtis roꝛis æ gratie· hec in⸗
quatuoꝛ mentem reſoluunt a liquefaciunt in dulcedineʒ cõ
templationis interne Da Auicẽna liv. de diluuijs. Rul
lum copꝰ quantumcunq; leue:ſurſum aſcendere poterit in

aeris regionem: niſi tranſmutet in exalationem ſubtiliſſimã

et vaporeʒ: ſicut aqua:quãuis ſit flexibilis & leuis: naquaq
tamen eleuari poterit in ſupremã aeris regionem: niſi priꝰ
in vapores tranſmutet᷑. Sic reuera nullus homo digne in re
gionem celeſtis patrie eleuat᷑: niſi in vaporem ↄtemplatiõis
melliflue feliciter reſoluii E a Ptholomeꝰ almageſti · ni ·
Qunq; in plenilunio ↄtemplati fuerimꝰ per pannũ ſericum
ipſam lunam:mox luna in numero augmentat᷑ tot em lune:
quot dies lune fuerint eſtimant. Sic nimirum cum aliquis

mediante puro coꝛde contemplatus fuerit in nouilunio pre

ſentis vite celeſtẽ amenitatem e candorẽ ipſi celeſtis milicia
et amenitas quantum ad preguſtatiõem ſui multiplicatur:
et in perpetuũ augmentat᷑ B a Ppus libro ꝓbleu. Qui⸗
cunq; tempore eclipſis ſolis aut lune:ipᷣm ſolem ꝑ cribrum
ↄtemplatꝰ fuerit:omnia que circa ſolem accidunt:clariſſime
manifeſtiſſimeq; videbt. Sic reuera qcunq; chriſtum ſolem
iuſticie:p cribʒe pure e mũde oↄſciẽtie cõtemplatꝰ fuerit oĩa
que circa ipᷣm ſunt clariſſime limpidiſſimeq; videbit Ga
Auicebron li:fontis vite. Vapores qñdiu circa terrã deti
nentur:ipſaʒ occupãt a obtenebrãt · ſed dum in alta eleuati
et exaltati fint nubes:ↄdenſanẽ continuo:a in imbrẽ penitꝰ
reſoluunt᷑. Sic nimirũ cogitationes noſtre quandiu in coꝛde
bomis detinent: occupant:obtenebrãt 2 inꝗetant · ſed dum in
alta celoʒe eleuant᷑: mox in nubes ꝓtectiõis celeſtis odenſan?
in dulcedinem roꝛis & gẽe reſoluun? Ha Ptholome?
almageſti mj. Coꝛpora in altũ vehemẽter eleuata: cadere nõ
poſſunt · ſed ſurſum violenter in aere detinent᷑: ẽ& ꝓpter nimiã
diſtantiã a terra nõ trabunt᷑. Sed tũc ꝑ talia copꝑa intelligi
mus coꝛda hũana. Naʒ ſiẽ coꝑa grauia tripliciter alleuiari
poſſunt videlicet ꝑ ignem: per reſolutionem:per diminutiõʒ:
Sic reuera ꝑ omnem modũu: coꝛda humana tripliciter a ſua

Titulus xxxbiij
graiiitate alleuiari poterunt videlicet per ignẽ celeſtis amoe
per reſolutionem lacrimarũ atqʒ; 9tritionis:& ꝑ diminutiõz;
infime humilitat?. Applicetur ſic: Coꝛda itacq; humana vehe

menter in ↄtemplationis celſitudineʒ; eleuata:adeo in tobore nnns J
atq; ſtatu gratie ↄfirmant᷑: ꝙ de ceco nullatenꝰ poſſe cadere W
ↄprobant᷑ Ta Axles ad alexan drũ de regimine princi⸗ ndios⸗
pum li:immj. Maxime aũt decet prĩcipes atq; reges freqntare unlb
toca pratoſa virida & amena vt dum viſus res delectabiles dehn
intuetur: intus in fuo vigoꝛe a viribo cõſoꝛtetur. Sic reuera jafein,
maxime decet eos qtu pncipes atq; reges volunt effici in re⸗ .
gno premij ſempiterni:vt mẽtis ſue ↄtemplationis interſint Ii
viſitentq; mentaliter amenitates celeſtes a gaudia ſempitna unnofi
K a Notandum ꝙ aliter & aliter templat᷑ ſe homo in Imibt
ſpeculorin oleo:in aqua:in ſanguine:in gladio:in lapide po⸗ Imncnut
lito. In aqua qui ſe ↄtemplat fuerit certiſſime ſe veluti eeft kuind
in facie ↄtemplaturin ſpeculo aũt fallit contemplatio ꝗ deʒ enſnii
omnis vt aſſerit Algaʒel in tractatu de foꝛma ſpeculi. In ſan llkne⸗
guine homo ↄtemplatur faciem ſuã: vt pallidam atqʒ nigrã netgin
in gladio vt laram & longam:in oleo vero ↄtemplat᷑ facie m Vnnnunn
ſuann vtpote amabilem & iuuenilemin lapide aũt polito vt thlliſ
nimis paru am. Hucuſq; ↄmentatoꝛ ſuꝑ de ſenſu a ſenſato. fbiſtoia
Per ꝗᷓ datur intelligi ꝙ ſex modis ſe homo poterit ↄtempla ponſe
ri. Primo modo in aquia diſcuſſionis penitentie ſeu otritiõis muhlonsc⸗
et tunc qualis eſt ſe certiſſime ↄtemplat᷑. Secundo in ſpeculo umnus
felicitatis mundane tunc omnis cõtemplatio fallit a fru⸗ a
ſtratuir: ao omnis exns in mũdana felicitate & affluẽtia ſibi ſerſ
complacere ↄprobat᷑ Tercio in ſanguine ſceleris ee peccati -⸗ mart aul
tunc homo niger a pallidus qñtum ad horroꝛẽ et palloꝛem larer
mœtis ꝓpetue apparebit. Quarto hbomo quiſq; ↄtemplari po nionang
terit ſe in gladio dine ſentencie a vindicte. && tunc ſe dilatatũ peinno⸗
et ꝓrolongatiim ↄtemplat in terra cruciatꝰ a ſupplicia ↄtem Deinderl.
platur ſempiterna. Quinto in oleo roꝛis dulcedinis gratieq; Muitrato
diuine:a tunc amabilis in dei oculis a delectabilis apparebit iglrotſiel
Serxto in lapide polito:id ẽ in chriſto.& tunc homo ſe nimis Gitcſec
Paruum aſpiciet & dininutum ad refundendũ a ad retribu llad
endum quicqᷓ; ipſi chriſto aàa Auicebron libro fontis Nnin
vite. Dum ſtamus in vallibb limpidius contemplamur con et ſignria
tra mõtes:q́; de montibo verſus valles. Sic reuera cunq; in “
valle humilitatis ſtleterimus: limpidius contemplamur ad ib 4 de
alta celoꝛum ſeii ad celeſtlia:& ſi in montibus ſtaremus ſi
ouοa ſeit ad celeſtia: q́; ſi in montibus ſtaremus ſuꝑ/⸗ nittus h

bie:contemplari poſſemus infima e caduca. itteexti

ð

ki
anied
hnutiö⸗
iebe
niine
lede
mepN⸗
Saht
Butti
detner,
nine
ſenpgin
lebonet
lapinr
pelutie
ltogn
Aln ſen
ngri
lfaciem
Nlito vt
tſenao⸗
gtenpla
otkitiois

aſpecalo.
Maku⸗
fuenaſt

arzi
et pilemm
enphenn
ſſedirti
planam
grin
pnht
Vepums
tenibu
0 ſonts
Pmur cef
anmi,
bim
el

Citulus . xxxix
Riſtoteles in libro ꝓbleu. Talis tenebrarum natura
foꝛe dinoſcit᷑:ꝙ qui ſtat in tenebra:omnia ea videt:q
int in lumĩeſeipſiim aũt ea que ſunt in tenebra
minus videt. Sic nimirum hec natura & ↄditio culpe dino⸗
ſcitur.· ꝙ quicunq; in ipa ſteterint:omnia ꝗᷓ ſunt circa viros
ſanctos aduertunt & oſpiciuntſeipſos aũt a ea que ſunt in
tenebris igno? antie æ peccati:nequaq; cõ ſpiciunt minimeq;
aduertunt B Auicebron li fontis vite. Proprietas ꝗdez
nodtis:ſunt ſommis & moæs. In nocte nanq; cuncta dormiũt
aĩalia: ſed & in nocte vt frequẽter humana moꝛit᷑ conditio aæa
natura iuxta illud ꝗ d ait Galienꝰ ſecretoꝛũ· nj. Saluis ſignis
in infirmo ſi ꝑ noctem vixerit:a ꝑ diem viuet. Applicetur ſic
Proprietas itaq; ipſius culpꝑe:ſunt ſomnꝰ perpetuus a moæs
Petua quaʒ timemꝰ Philaretè in tractatu de iudicis
febrium. Proprium eſt veneni in ꝓprio ſuo loco ſeu coꝛpore
non ſentiri.venenũ nanq; ſerpentis:ſerpenti minime quidenn
obeſt: nec a ſerpente ſentit᷑. Imo ſi ſerpens veneno priuatus
fuerit:ↄtinuo ſuffocatur. vt pi᷑z ad oculum in baſiliſco q eſt
rex omnium ſerpentũ:cui dum venenũ per ſpecula oppoſita
extrahit. baſiliſcus ↄtinuo necatur occidit᷑ vt dicit Iſidorꝰ
libro hiſloꝛiaxe. Applicetur ſic. Propriii itaq; eſt culpe a ſuo
actoꝛe non ſentiri: nec penitꝰ recognoſci D Solinꝰ libro
verũ. Moꝛs coꝛporalis tres de; in moꝛtis tꝑe relinꝗt effectꝰ
Primus eſt:quia ſcindit ipm co. Secundus eſt: quia venas
omẽs a ſanguine euacuat a cruoꝛe. exciꝰ eſt: quia in cũctis
ſenſiw veſtigia relinquit ſua malicie aich pene. Sed tunc per
moꝛtẽ culpa deſignat᷑. Nam ſicẽ̃ moes tripliciter accidit· vide⸗
licet ex vulnere: ex languoe: & ex debita oſtellatiõe. Conſtet
latio nancq; finẽ imponit neceſſaris cunctis rebo. Sic reuera
p oẽm mo dum ipſa culpa ꝗᷓ eſt moæs aĩe tripliciter accidit.
Primo ex letali & moꝛtali vulnere. Sco ex mẽtis languoꝛe
pariter a topore.a ercio ex dina & iuſta ꝓmiſſione. Et tunc
applicet᷑ ſic. Qulpa itaq; ↄmiſſa tres moꝛtiferos ĩ hoĩes relin
quit effectꝰ. Primꝰ eſt:qa ipſaʒ mentẽ a deo atq; ab eĩ᷑na feli
citate dirimit atq; ſcindt. Sc us eſt qa oẽm vigoẽ a virtiitè
de venis aĩe extrahit. Terciꝰ eſt qa in omĩbo ſenſibo veſtigia
et ſigna ſue malicie miſerieq; relindt B Pps in. nij· de aĩa:
Ignis augeri pt & extendi in infinitũ:diimodo materia ↄbu
ſtibilis applicet. Per ignem culpa ſigurat᷑. Nam ſiẽ ignis ad⸗
mixtus Hũano ſanguine:se in vaſe cupreo reſeruatus: nulla
Vtute extĩguii pt vt recitat Pliniꝰ ĩ lide·vij· mirabilibv mdi⸗
Sic elpa admixta hũano ſanguĩe.id ẽ coꝛdi qd fons dẽ ſan⸗

9

guĩs:ꝓpetuũ a inextĩguibilẽ ignẽ effict:q nila niſi dina vtute

.

61* e ð .
Citutns kkEIX
extingui poterit & deleri. Applicetur ſic. Culpa itaq; quan⸗
tum ad condignam ſibi penalitatemin infinitum extẽditur

et augetur:eo ꝙ ille contra quem culpa ↄmittitur infinitus

ſit & imenſus E Notandũu ꝙ culpa ↄparatur ſanguini
ob tuoꝛ rationes. Prima eſt: Quia ſicut ſanguis adherens
cuti. denuoq; abliitꝰ?: mollem reddit ipſam cuteʒ. Sic reuera
culpa adherens menti: ſi per ofeſſionem & penitentiã abluta
fuerit: mox ipᷣm hominem mollem abilemq; reddit & aptũ:

ad ſuſcipiendum munus celeſtis gratie dulcediniſq; eterne ·

Secunda cauſa ẽ. Quia ſanguis non indurat᷑ in vitroteſtãte
Theophilo ĩ tractatu diuerſarum artium. Sic reuera culpa
immunda vitreaq; a pura oſcientia nequaẽ; obdiirationis
ſeu obſtinationis periculo poterit cõdenſari. T ercia ratio eſt.
Quia ſicut ſanguis quoſdam habet terrere:quoſdam aĩare:
quoſòam debilitare:& quoſoam dementes facere. Sic reuera
per omnem modum: ipſa culpa quoſdam terret puta viros
ſanctos:qu oſdaz vero animat & ſtimulat ad maioꝛa ſcelera
et peccata:videlicet ipſos malos:quoſdam auitẽ debilitat ad
omnem adctum virtuoſum pariter & ſalutłquoſoam etiam
