Ptüert.
ero ſrean
lüpenn
Finerlpſ
er n ſil⸗
tadini aa
minſevertt:
ubeolli con
uskgurator⸗
dore wi
culis appont
. unctantos
n ppen En
Ceingitin
S iſtrin

4
NS

Titulus Heptimus

niſi ſub aqua putrefacta a ad inſtar lapidum comuerſa ad
inuicem connectan?. vt refert Belimus in tractatu de ſ igillis
lapidum. Dicit em ꝙ duo ligna otiguari q dem pnt: otinuari
vero minime. Veruntamen ꝗqdam ligna ſub aꝗs putrefacta
otinuata a coadunita vel coadunata vidimꝰ?: nõ tñ vt ligna:
ſed vt ligna in lapidez tſmutata. Lignũ etem putrefactũ iĩ n
lapidem ↄuertit.vt ait Auicenna li.mineralium. Et iõ refert
omentatoe Albert? vidiſſe ſe lapidem frondibo circũ flexiõe
ramoſq; oↄtinuatos toti illi maſſe: ſed a lapides cõ timiatos
foꝛeq; tranſſubſtatiatos predicto coꝛpori ſeu lapidi aſſerit
Hunc aũt effecti reducit ad putreſactiõz; ſeu virtutem pu
trefactiuã & tũſſubſtantiatiuã i pſius aꝗ. Ex predictis ergo
Patet ꝙ duo ligna nulla virtute ↄtinuari pñt miſi ſub aqua
aut virtute aquea:qa hm ↄmen tatoꝛ ſuꝑ li.de plant axelis
Due plante humide & adſe continuari pñt:⁊a hoc mediante
viſcoſitate hiũdit ateq; aqſa. Sic nimirum ꝓ omnem modu
maria a peccatoꝛ nulla virtute vniri a ↄtinuari pñt niſi me⸗
diarte aq lacrime deuote penitentieq; Pfecte. Sic ergo patet
ꝙ duo ligna maria & peccatos adinuicẽ per deuotiõez colliſa
pulcrius ardent & lucẽt. Maria ꝗqdem lumen celeſtis gratie
infundendo:peccatoꝛ aũt roꝛez celeſtis gte diuinit? imbiben⸗
do. Rẽe per oẽm modum vt ſũ B Pitholome? almaieſti
* mj. Rebula hiemalis totũ eſtũ ſolis infrigidat a obumbrat
Sed tunc p nebulã beatam virginẽ ↄuenit deſignari. Nã ſiẽ
nebula ſiue ſit ſerotina ſiue matutina: ſemꝑ pluuiaʒ aufert:
quã quideʒ pluuiã ſerenitas ↄmitat᷑ vt recitat auctoꝛ de im⸗
preſſiõibo aerxis. Cuiꝰ cã eſt. Qiua nebula indicat hu mecta
tum eſſe aere & iaz actualiter expurgari· vt in nj methe · qa
em aer humectatꝰ eſt ideo pluuia. qa vero expurgatai deo
ſerenitas ↄmitat᷑. Nebula ergo ſemꝑ pluuiã efficit&& ꝑ ↄns
ſerenitatem inducit. Sic nimrũ per oẽm modũ beata virgo
pluuiã gratie celeſtis efficit: a ex conſeꝗnti ſerenitatem vite
ſpũalis ꝓpetueq; inducit. Sed tũc ꝓꝑ eſtũ ſolis:ira dei figurat᷑
Nam ſiẽ eſtus ſolis mitigat᷑ & tꝑatur per frigus ipſiꝰ terre:
uxta illud ꝗd ait pliniꝰ in mappa mundi. Aeris inꝗt regio
AIC. e niſi frigiditate terre aqueq; eiꝰ tparetur caliditas:tota
q; mundi machinã penitus inflãmaret. Patet ergo ꝙ eſtus
ſolis mitigat᷑ ⁊1 temporatur ꝓ terram ſeu ꝓ frigus ipſiꝰ terre
Sic nimirũ per omnem modum:ira dei mitigat᷑ & tꝑatur ꝓ
ipſam terrã:.id eſt ꝓ coꝛdis inſimam huũilitateʒ. Sic ergo piᷣ
q; ꝓ nebulam beata virgo deſcribi & ꝙ ꝑ eſtũ ſolis ira dei
figur at᷑. Et tũc applicet᷑ ſic. Maria itaq; totã iram dei ſñiaʒ
ferẽdarm aiit latã ↄtra nos obumbrat:infrigidat: declinat

4

—

△

Titulus òM Septimus
Ree per omnem modum vt ſup QꝘ Phus in lib. phleu⸗

Oriẽtalibo occidentalibuſq; vẽtis 9flãti bo:diſſipat᷑ diſtra⸗

Hit᷑ oĩs temperies nubiũ ⁊ tẽpeſ tes. Et iſtius cauſa eſt. Quia
ocidentalis ventꝰ? humidus eſt. & ideo p ſuiã humiditatem
extinguit totũ ignez acenſum in nubilo: ex ꝗ quidem igne
tempeſtas & intemperies generant. Orientalis aut ventẽ fri
gidus eſt: qa exfrigida Pueniẽs regione. & iõ ſua frigiditate
nubez contrabit: conſtringit fulmina &q; & tonitrua gnůari
non ſinit. Patet ergo ꝙ oꝛiètali atqs occidentali ventis flan⸗
tibus tempeſtas diſſipat᷑ reſtringit omnis metꝰ?. Sed tüc
ꝑ ventum oꝛientalẽ beata virgo deſignaĩ. Nam ſiẽ vent? oꝛi⸗
entalis in bieme magis flat ꝙ; ineſtate vt refert phᷣs in. ij· me
the. Cunus cã tacta eſt ſupᷣ. Sic nim irũ per oẽm modũ bia
virgo magis ipᷣm homĩem perflat a viſitat atq; refrigerat in
Pieme aduerſitatis ſeii neceſſitatis: q; in eſtate mundane fe⸗
licitatis ac ꝓſperitatis. Sed tuc ↄuenienter p ventũi oceciden⸗
talẽ intelligiẽ ipſe hõ. Nam ſic ventꝰ? occidentalis vt freqnter
antec finiat: maxime ↄcutiat᷑ 2 valde pulſat. Et ideo ait phᷣs
in li. pbleu. Venti inquit occidentales magni finiunt: id eſt
magni exntes finiun dum em maxime irruũt:ſignũ eſt Aa

mox ceſſabunt. Q? etiam cã ſup̃ eſt viſa. Sic nimirũ ꝓ oẽm
modũ ipſe hõ ante finem atqʒ humiliatiõz ſui maxĩe eleuat᷑

et ſuggeſtionũ malaxe in curſibus ↄcitat᷑. Sic igit pt · ꝙ per
ventu oꝛientalem maria deſcribit᷑. 8& & ventũi occidentale⸗
ipſe bõ deſignatur. Et tũc applicet ſic. Maria itaq; ac ipᷣ: hõ
conflanti maria infuſione ue grẽe: bomo aũt tota mentis
deuotione: omnis mox tribulatio atꝗ; an xietas ceſſat aduer
ſitatis mundane. Rce vt ſu D Tharentinus li de effeccdti
bus in nata. PDinguedo ſiue aliꝗs liquo aderens mani bo:
interdiim nõ ſentit: niſi manꝰ aqua abluant᷑. Et ideo ait Ps
li. ꝓbleu. Pinguidines inquit ablote: magis augmentari vi/
deni: ſiẽ in manibo in quibo interdũ non apparet pinguedo
antei lauen? Quius cã eſt. Quia aduerſant᷑ pinguevo ateß
aꝗ. Ouius ſignũꝗa ſimul nullaten? permiſe cent. niſi bullies
fuerit ipſa aqua. Tunc em pinguedo ſeu pinguis liquoꝛ de
oꝛſum ferxtur. Sed tũc per pin guẽ liquoꝛem maria ſeu marie
gratia figur at᷑. Nam ſiẽ pinguedo fouet ignẽ omnem: ſedat
etiã tumoꝛem: coꝛporiſqʒ dolozem. Sic nimi per om modu
marie oſolatio tam ĩmenſa:fouet in nobᷣ ignẽ diuini amotis
temporat atq; mitigat omnem moleſtiam cuiuſq; ſupplien
et doloꝛis. Sed tunc ↄuenienter per ablutionem coꝛporalem
ſpiritualis ablutio figuratur. Nam ſicut perfecta alicuius
rei ablutio ↄſiſtit in cineroſitate in ſalſedine in amaritudine

——

*

Cit
Acil
marie
auten
blut
ſiledi
kitat
liquo
tuali⸗
imme
adlrr
minmt
trt
ineumet
ytrii
totesin
danturpe
Zturifft
Sfecnſen
Uaſtit
ſtliser⸗
ſgnatN.
duuetti
nirur
N
rtt
gurte
tune
fluüt
mün⸗
eſt de
philu
enet⸗
reſoliun
ligunt,
feſdentſ⸗
dähun
elendh

„*

cpr

Titulus è Deptimus
maris liquoꝛibo abluunt᷑ immundicie varie & diuerſe caloꝛ .
en autem ſuper omnia purgat. Sic nimirũ per omnem modũ
n ablutio rita & perfecta conſiſtit in curioſitate cõtritionis:in
W ſalſedine coꝛrectiõis:in amaritudine penitentie: i caloꝛe ca⸗
midtten ritatꝰ diiiine. Sic ergo ptz da per pinguedinẽ ſeu ꝑ pinguẽ .
udenge liquoꝛem maria deſcribit ꝙ per ablutiõz coꝛporalem ſpiri
tNf tualis ablutio figurat᷑. Et tunc applicet᷑ ſic. Maria itaq; fua .
ſeden immenſa pietate & geatia. licet ſemp tanẽ; pinguedo aſſit
trugin adhereat menti noſtre: nibilominus tñ a nobis intrinſecus
etsinn minime percipit᷑ a ſentit᷑ donec coꝛ noſtrum aqᷓ frigida con⸗ “
1n. Soti tritiõis & penitentie totalit᷑ abluat᷑. Rẽe vt ſu. E Amb:⸗

incit arbores itelligimus mios ſanc tos. Nam ſi arbores ſeriuin⸗
hrtt dankur peuffione Lentooli vt in li:deplantis. (an cauſa tan
5 giturxr infra. Sic nimirũ per omnem moòdũ ip̃i ſancti fecundiĩ
effecti ſunt. fructibuſq; onuſti celeſtis patrie per ventũ ad⸗
uerſitat tribulationiſq; mundane. Sed tunc ↄuenienter per
ſtillas ex arboribo decidentes ipſa pietas & miſericoꝛdia de⸗
ſignat᷑. Nam ſiẽ ſtilla non cadit ex arbore:niſi aut ſuperabũ
dauerit ipſa BPumiditas aeris: aut mota fuerit ip̃a arbor. Sic
nimirum ꝓ omnem modũ ipſa miſericoꝛdia & pietas celit?
non deſcendũt:niſi ex ſua ſuꝑpabundantia vel manuũ ntẽarũ
mitem operatione virtuoſa. Sic ergo pt ꝙ pꝑ arbores ſancti intelli⸗
t piſchſe guntur:a &ꝙ p ſtillas miſericoꝛdia & benignitas figurat᷑. Et
drdenili tunc applicet ſic. Miſericoꝛdia itaq; a pietas tribus horb de⸗
ie fluũt in hunc mundũ: videlicet tꝑe pluuie:id ẽ tribulatiõis
ttotamm mindane tpe roꝛis:id ẽ ↄtritionis a penitentie tpe nebule:ið
eſat N eſt deuotionis a oꝛationis ſacre. Et tunc vt ſuß E Tpeo
slaeſ Philus ĩ tractatu diuerſarũ artium.Omnia ꝗqᷓdem metalloꝛũ
nsunmmn N genera:ad acredineni alicꝰ amari q& acetoſi liquoꝛis: penitus
iyatp⸗s reſoluunt:& in molliciem ↄuertunt᷑ Sed tũc per metalla in⸗
mnmni telliguntur coda hiimana. Nam ſiẽ metalla ſonoæa ſunt dũ
tpigie . pendent:ſeð nõ ſonant dũ iacent. Sic nimirũ per omnẽ moõm
A coda humana in auribo dinis efficiunt᷑ ſonoꝛa: d ſi pendent ĩ
nabelis aete ſanctitatis: ſed non in terra illicite voluptatis. Sic ergo
lcedere P& & P metalla intelligunt᷑ coꝛda hũana:ꝗᷓ in miſericoꝛdiaʒ
abummt et pietatẽ reſoluunt ad amaraʒ & ꝓpriam miſeriã alijs puta
en ſc afflictis mente aut cope miſcerent quẽadmodiim ſi uß G
r . Alkabiciò in theoeica planetaze. Planeta itaq; aliqs duobus
oö modis aſſpedt habet ad iſta inferioꝛa:videlʒ in qntum ipᷣm
copꝰ infimũ diſpoſitũ a aptum fuit ad ſuſcipiendũ celeſtẽ

22ò

mnoaret⸗
ocricen⸗
fteljnter
s
wrd 8
ntühden

Aaiuns .

*

„
Titulus Deptimus 1
influxum. Secundo vero in quantum predidte planete: alia 7
quiedam ſtella aut planeta vicina fuerit & ↄiuncta. Sꝭ tunc
P planetam celeſtẽ ſanctoꝛũ aliꝗs figurat᷑. Nam ſic planeta
quilibet ſem ꝑ alicui climati ↄfert:teſtante Ptholomeo alma ſel
g ſti.mj. vbi dicit᷑. ꝗlibet regio ſuũ ꝓprium ſibiq; deputa e
tum habet planetã que regit᷑ in ſuis ꝗlitatibꝰ odinat. Sic (n
nimirũ per oẽz modum quilibet ſanc toꝛũ aut àlicui homini ſean
aut ꝓuincie aut regioni preponat᷑: mediante ꝗ ipſe talis hõ tepon
aut regio a ruina a periculo ↄſeruat᷑. Sed tũc ↄuenienter per cſlias
aſpectũ celeſtem miſericoꝛdia auit benignitas figurat. Nam faars
ſiẽ aſpectus celeſtis magis accidit nocturno tpe qin diurno wrtn
teſtante Alkoꝛak li.vni: qui dict. Influxii aſpectũq; celeſtem küf
virtuoſioꝛemq; eſſe in nocte q́; in die. Quiꝰ etiam cã tangit K””
infra. Sic reuera ꝑ omne? modũ:benigmtas miſ erxicoꝛdiaq g
dina magis ꝗdem accidit in nocte tribulatiõis:ꝙ; in die mũ/ mur
dane ſelicitatis & ꝓſperitatis. Sic ergo prz ꝙ ꝑ planetã ipſe ie
xpᷣc aut ſanctoũ aliꝗs deſcribit᷑ a ꝙ ꝓꝑ aſpectũ celeſtem mi⸗ eſtl
ſericoꝛdia aut pietas figurat᷑. Et tunc applicet᷑ ſic. Ohriſtꝰ ita dlc
qq; duobo mediãtib: ſuã in hũc mundũ miſericoꝛdiã influit uum
et pietatem. videlicet primo mediãte diſpoſitione:aptaudie vſa
q; mẽns. Scdo mediãte aliqꝗ alio ſancto inſtar ſtelle æ quẽ arer
admodũuũ ſuß H Albert?li. de impᷣſſionibo aeris. Cunqʒ; o ſu
aer roꝛé ſtillauerit in terrã: mox ſerenitas elementoꝛe ↄſequi Aeuup
tur· Cuius cã tacta eſt ſupᷣ. Sed tũc ꝓ aerẽ intelligit᷑ ipſe bõö cfumg
Nam ſiẽ aer quibuſcũq; elementis annecti: illoꝛum ſuſcipit H buſtel
ꝗlitates vt ondit pꝓhus in.nij. methe. Aer nanq; igni ꝓximꝰ2 cwäg
ſeu annex?: ꝓtinus virtute ignis inflãmeſcit. Item aer aque da
annexꝰ nimiũ aquoſitatibo humectat᷑ aer aũt terre vieinus: 1d
terreſtres a terra recipit litates. Sic ni mirũ ꝑ omĩa homo dete⸗
qualibuſcunq; ↄiungit᷑:illoꝛũ qualitates recipit atq; moꝛes diuin
Hõ nanq; cupidꝰ a ailarꝰ aſſiduus: & ipſe cupidꝰ et auarꝰ quud
effici? Item homo leuibo a diſſolutis ſeu carnalibo ↄiunct? ₰—eople
et ipſe talis reddit᷑ incunctãter. Sʒ tunc ꝑ roꝛẽ ↄuenienter ipᷣa inme
miſericoꝛdia deſignat᷑. Nam ſiẽ ros non cadit niſi vapor qui Vꝰ
in aere fuerit a ſolis virtute a radio dirigat᷑ quẽadmodũ in ſe .
ſumma naturaliũ dẽ. Sic nimirũ ꝑp oẽm modũ miſericoꝛdia icbi⸗
hoĩs ad ꝓximuim nequaq́; gignit᷑: niſi ipſe hõ moꝛe aeris in noch
amoꝛe dei penitꝰ? inflãmet᷑. Sic ergo pi ꝙ ꝑ aerem ipᷣe hſſtʒ. AWi
deſcribit᷑. a ꝗa per roꝛẽ ipſa homĩs miſericoꝛdia & pietas ad nöͤn
Pximum figurat᷑. Et tũc applicet ſic. QCũ itaq; hõ roꝛem ſue boie⸗
. Pietatis aQ mĩe pluerit: mox ꝗdem digna retributiõe ↄſequiẽt ... eun
vite ſerenitas ſempiĩne. Rce vt ſup dictu eſt I Coment. ee
ſuꝑ:nj methe Qunq; em montes fumigãt:nebulã eleuâtes Nar
. .
*
ſ .

Amed

binekeäln
itn
ſ⸗
epaaret,
in
hata
.
en
Aongnni
euz
umeng

SWieern
.

OAINRN
1 etd s
4
.

CeR

Pwdriinfut

neaptruie
i Cnq,
m ſſegi

üporin mm
iptnonmn
cid⸗ tau
zgenentr
iiwr un
nnodin
miercnde
mN Ars

n ipe

NNNN.
butie
4 nt

uie G

miib zinh

Titulus Septimus
protinus pluuia ↄſequit᷑. Cuius cauſa tangitur infra. Sed
tunc ꝓꝑ fumigatiõez montiũ:ipſa homĩs contritio aut penĩa
deſignat᷑. Nam ſiẽ fumigatio montiũ ↄt git triplicit. Iuxta iꝰ
ꝗd ait auctoꝛ lide imp̃ᷣſſionibo aeris. Primo videlicet ꝑ alicꝰ
ſtelle reſpectũ mediãte quo trahit᷑ talis vapor. Scdο ꝑ aeris
eſtum validũ. Tercio ꝓ apertiõz poroꝛũ montiũ. De primo
ſic ait Auicenna li:nj de diluuijs. Sepius igit᷑ noſtris euenit
tẽporibo:q; quedã ↄſtellatio apparuit: ꝗᷓ violẽter ad ſe traxit
aquas & flumĩa. Et ideo ꝗdam moti ſunt:vt dicerent ſtatõzʒ
maris & ioꝛdanis fuiſſe natalem. AT ales em aquas autumãt
virtute alicuiꝰ ſtelle ſeu planete:aut alicuiꝰ ↄſtellatiõis atit
fati ſurſum foꝛe latas:ſiẽ dudum apud nos apparuit. Refert

em Pps in lide nata locoꝛũ: quaſoam eſſe regiões in qbus

ſingulis annis aꝗᷓ flumĩa ſurſum in altũ ferri: a ad inſtar

muri alicꝰ ꝓglobari. De ſco ſic dicit Auicebron in li.fontł

Vite. Serenitas nat᷑aliter efficit pluuiã atq; imbrẽ. Cuius cã
eſt. Quia in ſerenitat? tꝑe aeris regio valde feruet: etiaꝛ licet
obte cta mubibo videat᷑. Regio aũt aeris eſtuans:vehementer

humoꝛes & vapores attrahit a maxĩe de montibo: eo ꝙ ſint

poſi · quãobrem ait Ptholomeꝰ almageſti.j. Qaloꝛ ſiccitas
q; aeree regiones:vapores maxĩe attrahunt humoꝛes. De
tercio ſic ait phᷣus in ꝓbleu. Apertis ergo por terre:neceſſe
eſt euaporatiões varias fieri:& exalatiões multas. Ptz ergo

qꝙ fumigatio montiũ ↄtigit triplicit: videlicʒ ꝑ alicꝰ planete

ſeu ſtelle reſpectũ: ꝑ eſtum aeris validũi:a ꝑ apertiõʒ poroꝛũ
Sic nimirũ per oẽm modũ ↄtritio hoĩs ⁊a pñia triplicit᷑ acci /

dit. Primo videlicz ꝑ diuine pietatis mieq; aſſpectũ. Secũdo

Pſtum timoꝛis amoꝛiſq; dini validũ. Tercio ꝓ apertionem
detec tionemq; oĩm vicioꝛu. Sed tũc ↄuenienter ꝓ pluuiaimm
diuina clemẽtia ſeu mĩa deſignat᷑. Nam ſiẽ pluuia nat᷑aliter
quidem geſcit in meridie & ĩ media nocte. eſtãte phᷣo in li ·
ꝓbleu.qꝗᷓ ait. Ceſſant aũt a euaneſcũt cũdte itẽpies a pluuie
in meridie a media nocte. Cꝰ cãm v ſupᷣ aſſign at. Oĩs inqᷣt
res tũc maxĩe gꝗeſcit:cũ vĩcit a vincit᷑ nẽ dũ victa qeſcè nõ pẽ
Sed cũ vicerit aut victa fuit. mox ꝗeſcit. Runc aũt ſic eſt ꝙ
cũde intẽperies vincunt᷑ ĩ meridie e& caloꝛe:a vincũt ĩ media
nodte. Et hoc iõ:qa tũc deeſt ĩ aere eiꝰ caloꝛ.gꝰ pluuie maxĩe

.ſcũt: e ceſſant ĩ meridie a ĩ media nocte. Sic nimiʒe ꝓ oẽ

mõm m'a clemẽtia q; dina tſic maxĩe ceſſant a euaneſcũt ab
hoĩe:cũ ↄſtitutꝰ fuit poſituſq; ĩ meridie voluptatis carnalis
ſeu mũdane affluẽtie atq; ĩ media nocte peti & malicie. Sic
ergo ptʒ ꝙ ꝑ fumigatiõez montiũ ipſa ↄtritio a pnia deſcri
bit: 6 ꝙ per pluuiã dei pietas a& miſericoꝛdia figurat. Et tũc

l èù

2
„
„

Titulus Septimus

applicetur ſic. Ciinq; itaq; coꝛda humana contritiõm fumi /
gauerint ad deũ penitentiamq; ↄdignam mox clementiam

percipient miſericoꝛdiamq; duuinã. Rcẽe per oèm modum vt

ſupß KR ARuctoꝛ. Diſtillatio quide; facta deoꝛſum verſus

terram:qtuoꝛ effectus efficit a relinꝗt. Nam petrã mollificat

et ſcindit:ſonitũ efficit:circulũ ſeu foueaʒ cireularẽ deſcribit

tunc ꝓ ſtillatiõem pluuie ipſa hoĩs miſericoꝛdia ad ꝓximũᷣ
deſignat Nam ſiẽ diſtillatio intenſo frigoꝛe non diſtillat: ſeð

tectis domilv ꝓ modum glaciei adheret in caloꝛe aũt a eſtu

maxime diſtillat᷑. Sic reuera per omnia:miſericoꝛdia hoĩs in

frigoꝛe & algoꝛe caritatis ad ꝓximum nõ diſtillat. in caloꝛe

autẽ diuini amoeis: maxĩe per 9ↄpaſſionis beneficiũ diſtilat.
Sic ergo ptʒ.ꝙ p diſtillatiõʒ imbris ſeu pluuie ipſa hoĩs mi
ſericoꝛdia ad ꝓximũ deſignat᷑. Et tẽ applicet᷑ ſic. Miſericoꝛdia
itacq; ho mis ad ꝓximum ſuũ ꝗtuoꝛ bona operat᷑. Nam petrã
xpᷣm ad miſerẽdũ mollificat a inclinat:ſonitũ laudis diuine
importat:circulũ ꝓpetuitatꝰ deſcribit: ſtillulas miſeras deo
tiſmittit. Rẽe vt ſuß ¶I. Axles lide plantis. Arbores igi
q;ᷓ gũmi effundũt:illo anno ſine fructu eſſe non pñtexhoc
em fecũditas dinoſcit᷑ arboꝝe cum gũmi emittere ↄprobant᷑

Quius cãm reqre ſuperius. Sʒ tũc ꝓ arbores hoĩes deſignat

Ram ſiẽ arbores ꝗᷓdam a ventis fecundant᷑:quedã vero tadi
citus euellunt. Sic nimirũ per oẽz modum:Alij q dem tribu⸗
lationis in tpe in bono opere virtute fecundant᷑ alij aute⸗
P impatientiã radicitꝰ euellunt. Sed tüuc ↄuenientet ꝑ gũůmi

ipſa hoĩs miſericoꝛdia ad ſuũ ꝓvimũ deſignat᷑.Nam ſiẽ güu⸗
mi habet ↄglutinare:ↄpingere & vnire.Sic nimirũ per omia

miſericondia hoĩs ad ſuũ ꝓximũ: oglutinat anime ipm deũ
et Hoĩem inſeperabiliter vniendo. Sic ergo piz ꝙ per arbores

deſcribunt᷑ hoĩes.a q; per gũmi miſericoꝛdia homĩs ad ſuit
ꝓximum figurat⁊᷑. Et tũc applicet᷑ ſic. Homies itaq; ꝗ gůmi

Pximo ſuo effuderint miſericoꝛdie a pietatis:nequaq; pote⸗

runt eſſe ſine fructu ꝓpetue felicitatis. Rcẽe vt ſup̃ dictum eſt

Nota de dictione iſtiꝰ exempli. Monas gignit monadem:

tune in ſeipſiim reflectit ardorẽa hoc in capitulo de pietate
Auicebron li. fontis vite. Cadit aũt ros maxĩe in regiõe cali
da hũida:valloſa: e ventoſa/ qa em calida ẽ:ideo aer illi · .
ro digeſtꝰ reſoluit᷑. q a hũida:ideo ex tali tegione aeris re⸗

gionis materia mĩſtrat᷑ qa valloſa ideo ipſe vapor reſolutꝰ

in roẽ maxĩe attrabit᷑. Qtlia vo ventoſad eſt vẽtis aſſdua

ido vapor roꝛidꝰ ꝗ antea ĩ qete mãſerat tũc diuellit᷑ a tfferĩ

Sed tunc per roꝛem diuina miſericoꝛdia deſignat᷑. Nam ſicut

Stul

nlkaregt
Fatet cli
inntel
gamunc
nodum
kſupert
miſerico
ncodia
lackima
Reevt!
warue
canſaa
ſanguen
gueis 4
lſt em 4.
naturam.
ogend
Clurt
gnnͤtfers
Uptacutan
negreſe⸗
Pr Ce
1eec
dede
.Aluern
gitur b⸗
brint at
nn interi
R natuta
tetmin/
dei pfſia.
ſterhaee
Antecälce
Abse
Dtun
ſeuaten
Coczel
Mr 9515
kereimn
Ranualt
olra 0
atenp

ma
Aehntiamn
ndumgt
mdebe
dad wi
ie firndn
iendaſit,
ai Nammi
audis diin
milſetas d
Arbotes gi
Kchrdeni
Wies Wgn
ndaetoti
nadentttt
dantalnn
ientezain
mitümon
vmnio4)ll
ii9s in
ruent
Pde glemt
er ſſe N!
reretot⸗

Titulus HW Deptimus

nulla regio expers eſſe poteſt roꝛis: quin ipſe ros cuncta hu

mectet climata infundat. teſtante gmentatoꝛe auerroe ſup
ijamethe. Quedam inꝗt ſunt ꝓuincie & inſule in quibo plu⸗
uia minq viſa eſt: ros tñ copioſus ibi. Sic nimirum per oẽm
modü null? hõ nlla regio exps eſſe potert dine miſericoedie
et ſupeffluentiſſume pietatis. Sic ergo patet ꝙ roꝛem dina
miſericoꝛdia figurat. Et tunc applicet ſic. Diuina itaq; miſe⸗

.„ *

ricoꝛdia maxime aduenit in mẽte in ame dei calida: imbre

lacrimarũ humida:humilitate valloſa: ꝓſecutiõibo ventoſa-⸗

Rẽe vt ſuß N Vpocras in pnoſtieis. Cuncq; manꝰ calide
apparuerint in acuta febre:criſim indicant mox futuraz. C
cauſa aſſignatur a phiſicis in hunc modũ. Criſis atq; valoꝛ
languentis homĩs accidunt ex eo ꝙ febris manifeſtaq; lan
guoris ab interioæibo coporis ad exterioꝛa expellunt᷑. Dictũ
eſt em a oſtenſum eſt ſupᷣ capitlo de caloꝛe· ; moꝛtiferũ eſt
naturam pati intrinſecꝰ. teſtante Galieno ſect etoꝛũ.nqui
ait. Tutius ꝗdem eſt naturam pati extrinſecꝰ? & intrinſecus
eo ꝙ nmembra interioza. delicata ſunt paſſionis doloꝛis in⸗

conſueta. Quamobrxẽ citius allibun?᷑ ꝗa paſſionibo qlitatibus

q; motiferis ſubſternunt. Qunq; ergo manꝰ? valde eſtuaue
rint: acutã indicant e deſignant febrẽ de interioꝛibo ad exte⸗

rioꝛa egreſſam foe penitꝰ & expulſam.ꝗᷓ quideʒ expulſa va-
por accidit atq; criſis. Quapropter ait Conſtãtius limedi.
nj. Certiſſima ꝗdem indicia ſumimus ſuꝑ fututa moꝛte lan

—

guidi ſiue vita: ex tactu manuũ atq; pedum. qñ etem manꝰ

caluerint ſiue pedes ſignũ eſt ꝙ tota febr ad exterioꝛa ver /

gitur ; & Pↄſequens ſanitas reperia?t Cum aũt manus frigu

erint atq pedes: ſignüũi eſt ꝙ tũc caloꝛ febrilis:imo tota febris
in interioꝛibo eſt detenta: ad interio ac; otr acta. æ per ↄſeqᷓns

natura valde patit intrinſecus. Ex ꝗᷓ quidem paſſione: vita
exterminat᷑ ſubito/eo mõ quo ſuß oſtenſum eſt. Et ideo me⸗
dici pſuadent in febre maxime tegi pedes pariter atq; man?

vt ex hac obtectione:manus pedeſq; incaleſcanta tali medi
ante caloꝛe: caloꝛẽ fehrilẽ de interioꝛibo ad exterioꝛa extrahãt

Ex his ergo omnibo euidentiſſime patiiit · ꝙ manꝰ calide τ

.tunc p manꝰ ipſa nĩa operatio figurat᷑. Nam ſiẽ man?
eleuate albeſeũt: dimiſſis vo vſus terrã rubeſcũt a nigreſcut

Cs cã eſt. Quia eleuatꝰ manibo: ſanguis defluit 2 deſcẽd·6e

per ↄns manꝰ ex palleſcũt & albeſcũt: manꝰ aũt inclinate

terre immiſſe:ſanguinẽ multum accipiunt:ob ᷣd nigreſcũt
aliqualiter a rubeſcũt. Sic nimirum per omnem modu ipſa
noſtra opatio celeſtibe apta a digna albeſcit puritate · trenis
aũt implicata: nigreſcit a rubeſcit ꝓpetuo ſupplicio a horroe

5
*

Titulus . Loeptimus
Sed tunc ↄuenienter per criſim coꝛporalem:ſalus ꝓpetua de⸗
ſignatur. Nam ſiẽ nullum infirmoꝛũ criſim ſoꝛtiri poterit:
ſua deſideria ſequi voluerit a implere teſtante Philareto in
tractatu de iudicis febriũ: qui dicit; deſideria infirmoꝛum
expleta criſim abnegant:e moꝛtẽ cauſant. C cauſa tanget᷑
infra. Sic nimitũ per oẽm modum ſalꝰ eterna nulli eoꝛum
tribuit᷑ qui deſideria carnis voluerit ad implere. Sic g patz
q; p manus opera: G ꝙ per criſim copalem ſalus ꝓpetua fi⸗
gnatur. Et tunc applicet᷑ ſic. Cunq; igit᷑ opera hoĩs ↄpaſſiõe
et miſericoꝛdia ad ꝓroximum fũint calefacta ſalutẽ ꝓpetuaz
indicant affuturã. Et tũc recurrat᷑ ad prehabita immediate
ſuß O Auicebron libro fontis vite. Lumen ſolis ire ad
ueniens: lu cere facit. Circa cꝰò euidentiam adutendum eſt: q
adueniente lumine:ipſa terra qndam ſplendorẽ ocipit:quẽ
quidem ſplendorez per refractiõz reuerberatiõzcq; ſolaris lu⸗
minis ſurſum iacit. Et ideo ait Algaʒel in tractatu de fo'ma
ſpeculi. Qumen copori adueniens lũioſo: ipᷣm coꝛpus effic?
luĩoſum. Ex pdictis ergo patz ꝙ lumen ſolis tre adueftiens
ipſam terrã lucere facit. Sed tũc ꝓ lumen ſolis ipſa dei miſe
ricoꝛdia figurat᷑. Nam ſiẽ lumẽ ſolis caloꝛeʒ imprimit in as
puta in nubes. non aũt in terrã nec in aerem:nec in ignem.
Sic nimirũ per omẽz modum ꝓietas miſericoꝛdiaqʒ diuina:
caloem ſue virtutis imprimit in aqs tribulatõnis æ miſerie
non aũt in terrã auaricie: nec in aerez mundane incõſtantie:
necq; in ignẽ voluptatis & ↄcupiſcentie. Sed tunc gueniẽter
per terrãa intelligit coꝛ; humanũ. Nam ſiẽ terra inthſecus eſt
umida: frigida: a nigraſic Pꝓ omnem modũ coꝛ humanum
intra ſe bumidũ eſſe debet humoee contritõnis && penitentie
frigidũ ab omni caloꝛe praueq; carnalis ocupĩe:nige vero
in buili ſui recognitiõe. Sic igit patet. ꝙ pꝑ lumen ſolis dina
pietas miſericoꝛdia deſcribit? && ꝙ P terrã coꝛ hũanũ ſigu⸗

ratur. Et tunc applicet᷑ ſic. Miſericoꝛdia itac; dina coꝛdi hii⸗

mano adueĩens:ipᷣm hoĩeʒ relucere 2 refulgeè p miſericoꝛdiã
qñitum aò proximũ facit. Rẽe vt ſupᷣ. P Pps in ꝓPbleu.
Nubes elongata a terra indicat ſiccitatẽ dñari illo anno.
cã tacta eſt ſup̃̊. Sed tũc per nubem intelligi ipſe xp̃c. Nam
ſicut nubes diſparet a ↄſumit᷑ tribo modis vt recitat oment.

ſup· ni. methe. Brimo viʒ ꝑ eſtũ nimiũ. Tũc.n· nubes eleuanẽ

— —

& ĩ aerẽ reſoluunt᷑. Scco ꝑ ↄcuſſiõʒ ventoꝛe ĩ qñtũ venti ipe
nubes diſſipant᷑ ad regiones alias ꝓpellunt᷑ T ercio ꝑ effu⸗
ſionez pluuie atq; imbris:a poſt pluuiã nubes otinuo eua⸗
neſcũt. Sic nimie æ Nota bꝛẽa vgo ↄpat ſtelle octo
attentiſſimis rõnibo atq; cãis. Quaxe prima eit ꝗa ſiẽ ſtella

Cit

lffei
modo
ſup 4
nihil
81
Plat
int
aeri
liun
vere
latu
in p⸗
Vittu
minn
pü
Mpla
Haurtide
Ntometa
pals
gſat
etſpun
drarn
Sler
Cuirn
impir
inter!
ligme
taleco
Auug
tus tot
denſum
ahene.
Jonte
dulide
ſumg
kefra
plumk
ſeelltt
ſdrit
po
Irſun

unrg Titulus Deptimus
aud⸗ efficaciam ſuã & virtutem non ondit in igne: ſedð aut ſolum
e modo ac mag qdez in aere:in terra: a ĩ aꝗᷣteſtãte Calcidio
Wi ſuꝑ thimeii Platonis: ꝗᷓ ait. Stella ꝗdem in igne ſupceleſte;
waee „0 ,.„₰ —— „ „— . .
Do nihil agit. Quiꝰ tatio ẽ. Quia nec ipm diminuit n adauget

Nrin. d
2 Mliee
. illr 4.
Wanllwnn
. . 1
Heyo N. „
AE „
. *1
Knds.
— . „
enianeeren
1 Anapen
R
4
Octendumgg
4
„ „„
regapegt

Sp:n. ignis celeſłe in eiſdem pꝓmanet qlitatib ee mẽſura vt
Piato phᷣoꝛum peritiſſimꝰ aſſerebat.ſuam aũt mag in aere
in tra: in aqᷓ ondit virtutẽ. In aere qdem: ꝗa vt ait auerrois
in.j. methe. Coniunctio ſtellarũ impreſſiones varias gnat ĩ
aeris regione. In terra itaq; qa hm Auicẽnam li. ſuo minera
lium. Conſtellacõ atq; fatũ cuncta gnant in terrenis. In ad

vero.qa hm phᷣm in:ni.methe.Scm oꝛtum 2 occaſum ſtel/
larum creſcunt a decreſcũt ipſe a. Sufficienter ita q; pĩz ꝙ
in primo pᷣſuppoſitum ẽ videlicet ꝙ ſtella nulla ſuam oñndit
vittutẽ in igneſed ſolũmodo in aere in terra a in aq̊. Sic ni/

lri mirum p omnemm odũ ipſa beata virgo nulla ſue immenſe
Atude in pietatis oñdit efficaciã a virtutẽ in igne cupiditat fexuoꝛis
crplbefte ↄcupiſcentieq; carnalis: ſe ed in aere intime deuotõnis:in tra
tendueſtens Huenilis coꝛdis: 4 in adl tritiomis penitentiecq; & afflictionis
Sipadimſe Recurrẽdo ad habita imediate ſi up̃. Scda ratio ẽ. Quia ſiẽ
npeimitinais ait ↄmẽtatoꝛ auerrdis ſup· · ce· mũdo. Stella E denſioꝛ ſt Piſſi/
mringgen. o pars ipſius oꝛb ſiue ipſiꝰ celi. Ad cꝰ euidentiã notandũ
Diag diin Aꝓ ſiẽ ait hemiſtiꝰ ſuꝑ ij de anima. Omne coœpꝰ denſumq;
ede et illin magis leuminis ſaſceptiuſi 2 tetentiu r ißtn
einchdre Ad rarũ fuerit atcq; ſparſum ſe eu dyaphanũ aut trãſp arens:
e Suſceptiuũ quideʒ magis eſt ipſiꝰ luminis opacũ a denſuʒ
e . Quius cã eſt hm ꝙ ait Auicebron li fontis vite. Qux magꝭ
i⸗ impingit atq; offendit in tenebrã &; in lucẽ ꝓpter mutuam
üc hr inter ſe oꝓpoſitionem. Retentiuũ vero:qa hm heophr aſtũ
insaͤſenn li· gmentoꝛũ. ¶ux vberata ↄtra coꝛpꝰ opacũ denſum ipm
D N tale coꝛpꝰ penenetrare nõ pt. T um ꝗa opacũ:tũ qa denſum
mnen LTux g in opaco a tenebroſo ſeu denſo aut ſpiſſo coꝛꝑe diu

ſ . ⸗ . ⸗ — „ E . . — 717
n hun tius retinet᷑. Sic aũt eſt ĩ ꝓpoſito. In ꝗqcunq; g ꝑte ipᷣm celi

nis coda

denſum fũit a opacũ:ibi lux recipit᷑ faciliꝰ ⁊ detinet diutius
et hanc celi partẽ ſtellam ↄuenientiſſime niuncupamus. Et

Im „ t 2 † 2
Pen 6 — Pnit exemplũ de hoc ipſe Algaʒel in tractatu de foꝛma ſp⸗

loenne uli dicens. Speculũ quideʒ in ea ꝓte vbi tenebroſum den
igeee ſumqʒ; feit:& opacũ tepreſentat: & reicit foꝛmã ſuazʒ vtpote
.mottini refractio tenebratioq; radioꝛum faciens:in ea aũt parte vbi
nmtln . plumbũ ateq; pix abolita fuint & abraſ. a:a p ↄſequens ipᷣm 2
ieftice⸗ ſpecinũ perſpicuum atq; rarũ factũ · ibi mula foem a repnta?
iRemtl ſed viſus nẽ ipſt um ſpeculũ Penetrat 6 Ptranſit. Sic ergo eſt
Gsuude in poſito. In quacuiq; em parte ipm celũ ſpiſſũ fuerit atq H
il, denſum abi lux quedaʒ ↄcipitur a retinet᷑ ꝗ ſtella mincupat·
iit . “ .
.

Sufficienter igit declarata eſt diffinitio atq; deſcriptio ipſi?

ſtelle videlicet & ſtella ſit denſio foꝛtioꝛqʒ a ſpiſſioꝛ ꝑs ipſiꝰ

celi. Sic nimirũ per oẽm modũ ipſa mater xpi eſt denſioꝛq;
et valentioꝛ pars totiꝰ celeſtis colle gij. Ipſa nanq inter oës

foꝛtioꝛq; ad defen ſandu a demonibo exiſtere ↄprob at. Rẽe vt

ſup dicum eit R Tercia ratio eſt. Quia ſiẽ ſtella ppendi
culariter a directe ſtans ſuꝑ aliquam nebulã maio⸗ lucidioꝛ
q; apparet. Quiꝰ cauſa ẽ vt ait ps in li- ꝓpbleu. Quia odenſa
tio media ſeu aeris ꝗ mediꝰ eſt inter nos a ſtellam ingroſſat
ipſam ſtellã: nebula aũt ipᷣm mediũ aerẽ q ingroſſat nimiũ
et condenſat. Quiꝰ ſignũ eſt vt recitat Keucẽéna li . imj de di⸗
luuns Quia exñte nebula neq; pluit neꝗ; ningit qd quidez
accidit ex 9denſatiõe ipſiꝰ aeris p nebulã ↄcurrentem ergo

ipſa nebula ingroſſat ipſam ſtellã· non in qntum ſtellazʒ: ſed

ipſius ſtelle lũioſitatem & claritatẽ. Sufficienter itaq; patet

ꝙ ſtella maioꝛ lucidioꝛq; apparet ſuꝑ nebulã poĩta ex oblic

Sic reuera p omnem modũ ipſa mater xpi maio quatum

ad auxilij q fauois maioꝛitatẽ lucidioc; quãtum ad gratie

ℳ *

collationem apparet ſuꝑ nebulam tribulatõnis ſeu moleſtie

terat a fecundat terr interius &; exetriꝰ?: vt ait Tharentinus

euentiiũi naturaliũ li. v. Cuiꝰ ſignũ. Quia hm Auicenamm li ·

ſuoũ mineraliũ. Omnia metalloꝛũ gna ipſarum ſtellaꝛe ſeu

ſiderũ ſunt effectꝰ?. Cõſtat aiit vt ait pᷣs. mi methe metalla
magis generari intiſecus & extſecus: in interioꝛb⸗ y in ex⸗/
terioꝛi terre partibo. Et ideo ait Plniꝰ in ſpeculo natali li ·
Vmij. Interioꝛ inꝗt pars terre aut es aut lapis eſt. Et propter
vehementis frigois ↄſtrictiõz ergo cũ metalla in intimis iĩre
partibo magis & in exte ioꝛiby generent a gnatio metalloꝛũ

ſtellarũ ſeu ſiderum ſit effectꝰ.ſequit neceſſario & ipſe ſtelle
magis alterãt & fecundant terta interius exteriꝰ. Et Hoc

eſt ꝙ in pnᷣcipio ſuppoſitũ eſ 1. Sic nimirũ p omnia ipſa mt

dei ſuo aſſiduo apud ſuũ filium interuentii magis alterat a
fecundat hoĩeʒ intuſecus extrinſec? · iuxta iꝰ ꝗd ait beatus

ciuies celicos: denſioꝛ eſt qntum ad cõſeruandũ a malis oibꝰ

co Palis. Rce vt ſupᷣ. Quiarta rõ eſt. Quia ſiẽ ſtella magis al-

Bernꝰ.Ipſa inqt mater xpᷣ iinteriꝰ? mentẽ viſitat · etiã ſi exte⸗

rius ipſe ſenſus nullatenꝰ apprehendat: & tunc recurrat᷑ ad

prehabita imediate ſup S Quinta rõ eſt. Quia ſiẽ ſtella
illi regioni a ꝗ magis diſtare a magis elongari videt magis
lucet. Iuxta iꝰ qd ait pps in li / ꝓbleu. Stelle inad qntomag?

*

a climate nẽo diſtant: tantomagis lucent. Et ideo ſtelle exi⸗

ſtentes in oiente a occidente maioes eſſe vident &ſ lelle que

directe ſupta nos ſunt. Qui ſignum atc; argumentum elt.

Ciuln
Dyuvt
ſortes
gluent
tiotal
nnter vos
maioten
ßaſtel
quen
gprob⸗
aſimili
interio⸗
his a
oprobe
Cumt.
eid ſumi
habitan
mund/e
latyoeta
pimattls
ulreme
trumd
Abcthno⸗
genonta
eas
ſond

.

ſoüsv
nioner⸗
Natur
cjonen
dufſei
ſtella me
Cognition
Tarſtmd
ducahu)
kerge
tranſer
fma ſtr⸗
ſuptert
teuolut
te ſu P
Demud⸗

ums

Nac

aTRN
NS

bäihie
ldlapen
uin det
duns
mingeoſt
toſſatnimin
li m ded⸗
tu
ntem erg⸗
1 lollaſed
tacp patet
wobli⸗

SNdN

D Fi

ſal wileſte
i magil
batentinus
icnaab
cheſen
ide mend
vaib dar
AEpryt
nitms 1
2 itlon
gelte
“l 6

Titulus Septimus
Quia vt ait Ptholomeus almaieſti primo. Sol & luna exi⸗

* V N . . . „
ſtentes in oꝛiente aQ ocidente: maioes eſtim an?: vehementiꝰ

qʒ lucent:q; dum ſtant ſuꝑ cenith capitis noſtri. Et iſtius

ratio talis vbi ſiip̃ a pſᷣo aſſignat᷑. Intẽpoſitio inquit vapoꝛ

inter nos & ipſam tellaz: ipſam qntum ad ſplendorez ſuum

maioꝛem apparere facit qñto autẽ magis a nobis diſtauerit

ipᷣa ſtella:tãto maio vapor interponit. Sequit ergo ꝙ ſtella
que a nobis elongari cernit: magè lucexe: maioꝛq; apparere
oprobatur.a hoc eſt ꝗᷣd in principio tactũ eſt. Sic ꝓꝑ locum
a ſimili. Maria mater xpi qatomag? ab ho mine qntum ad

interioꝛes coëporis ſenſus elongari eſtimat᷑: tanto ſincerius

bis a quibo elongata foe viſa eſt: lucere ꝑ lumen ſue gratie

ↄprobatur. Et ideo ait Anſhelmꝰ in pᷣrogatiĩs ſancte marie
Cum te extinctũ putaueris: neceſſe eſt vt ſi deuotꝰ ei fueris

eiꝰ lumine & gẽa ppetuo illuſtreris. Et tũc recurrat᷑ ad pre⸗
Habita immediate ſupᷣ. Sexta ratio eſt. Qruia lumen ſolis að

mundi pꝑtes non tñſfundit᷑: niſi ſtellla aliꝗᷓ mediante vt ꝓbat

quatuo rationibo Alkabiciꝰ in theoꝛica planetarũ. Quarũ
Prima talis eſt. Conſtat inquit virtutem ſolis eſſe ꝓpetuam
regularemq; ac vnifoꝛmẽ· vt dicit in tractatu de domibo pla

◻

netarum. Si em ſol vno tꝑe anni magis feruet qi alio tꝑe

Hoc tñ non eit ex irreglaritate ſolis: ſed ex nimia ſolis elon⸗

gatione a terre interpoſt tione conſtat ergo ꝙ virtd ſolis ſp

vegularis atq; vnifoꝛmis eſt. Qu o babito cõtingeret ſolem

ſemꝑ vnum & eundem effectũ interrenis facèé. niſi ipᷣa virt?
ſolis variatet᷑ & multiplicaret hm varietatem a multiplica⸗
tionem ipſarum ſtellarum. Et ideo ait Plato in phedrone⸗
Natura diuina circa que hoc efficit: vt ſtelle per participa-⸗

cionem ſolaris luminis effectꝰ ſolis varient & diſtinguent;

Sufficiẽter ergo pi ex pᷣhabitis: ꝙ lumen ſolis atq; virtus

celeſtis: ad mundi partes atq; climata nõ tranſfund unt niſt
ſtella mediante. Sic nimirũ per oẽm modum . lumen celeſtis
cognitionis gratie: mundanis atq; humanis coꝛdibus nõ
tranffiindit?: miſi per mariaz matrem omnis gre G& ſalutis te⸗
ducatur. Et ideo beatus Bernꝰ in ſermone de anunciatione⸗

. til ergo in nobis ſalutis eſſe poterit:qd non ꝓ manꝰ marie
tranlſierit. Et tũc immediate ſuß Septima rõ eſt. ſic

ßim aſtrologos ſtella omnis in die eſt ſub terra:in n octe vo
ſup terraʒ ſed hoc intelligendũ eſt de ſtellis fixis ᷓ mouent

reuolutione ipſiꝰ prime ſpere. De ꝗbuſdam vero ſtellis er⸗

ratic hoc ſecꝰ eſt videmus em ꝙ interdiim luna nocturno
tpe ẽ ſuꝑ terrã · ſiił aũt in die. Sic reuera ꝑ oẽʒ mõm maria ĩ

die müdane felicitatꝰ a affluẽtie moꝛe ſtelle nobᷣ taq̃ ſub ira

2
—

Titulus Septimus

occultatur.quia ipſa terrenis cupiditatibo ſubplantatur · in
nocte aũt tribulationis noſtre ſeu miſerie nobᷣ vtpote ſtella

ſiip terram coꝛdis noſtri clariſſima ꝓpalatur. Re vt ſupra.
Octaua ratio eſt. Quia ſiẽ ſtella non lucet in aqlone:vt ait
Klexander a pho in ꝓblei in hunc modũ. Qum em ocea⸗
num:mare:ſtagnaq; paludes:mlte ſint in ꝓtibo aquilonis
ideo neceſſe eſt multas ibi eſſe nebulas & vapores:quibo ex
ſurgentibe tota illiꝰ aeris regio obumbrat᷑.&& ꝑ conſequens
lumen ſtellaꝛe ibi penitus occultat. Quiia ꝓpter hoc accidit
in aquilonari ſeu ſeptẽtrionali plaga ſtellas minĩe apparere
Et accipitur hic aquilo ꝓ zona frigida ipſiꝰ mundi.Sic ni⸗
mirum ꝓꝑ omnia maria in aquil one:id eſt in peccãte homiĩe:
minime lucere qntum ad lumen gratie cõprobat᷑. Vnde ait
beatꝰ augꝰ. Ipſa ge maria ſapientia eo ꝙ; mater ſic ſapiẽ tie
nuncupat a ideo ipſa ꝑ lumen ſue gratie ĩ maliuola anima
nullateaus ↄſeruat᷑. Recurrendo ad phabita imediate vt ſup̃
V (Coõparat᷑ deniqʒ beata virgo ipſi celo octo de cauſis
Quarũ prima. Quia ſiẽ celum ↄtinet terrã:a caſu pᷣſerians
pariter à ruina vt ait Auẽpice:quẽadmodũ recitat ↄmenta
toꝛ ſup:njce-a mũdo. Int᷑ eos aũt ꝗᷓ aggreſſi ſunt aſſignare
cauſam a modũ:quomodo videlicet: aut ꝓ quid ipſa tetea
ſuſtentet᷑ in medio:qdaʒ dicebant hoc euenire ex ſemirotũ⸗
