las pro

phusin
duo acc
keram

ino Nerd
nbti
mldpinſ.
fbuntdire
bnnſſiben

tergnme
en (iem
tkontem
tüperhiren
ttudimte
nes Pſentne
nt dterrd
tatcpali
ſmmiſusfi⸗
entis Perk
diren penl
Me ve
ſtons inn
mIndtt
ntrauit 7
glmidi Kig
Urteinenpent
nwpfetude
wecensen
ltorena
tamiadrt
Peuentigt⸗
irnotutain
eüſhlun ſ
mtwun
upptulg

ginsiem

ustgeg

egaiſihi⸗
ummanm ſortu
Cnſeelecon
Gotthlii
hn ſumt
Stngo
ſnn arpenn

figuratur Et tunc applicetur ſic. Nos itaq; homi nes quib⸗
beatitudinis celeſtis debeĩ repromiſſio omnino oportet ex⸗

tra ſe ſtatuia in naturaʒz alteram tam in preſenti ꝙ; in futu/
ro totaliter tranſmutari R Coõmentatoe Albert?.X. pte
ſuũime naturalinm. Igmis fulminis ſeu celeſtis vaſa plena liq;
ribus comburit exterius interius vero liquoꝛem figit illeſuʒ

q; relinquit. Qua ꝓpter ꝓſequitur in hũc modum. Compe
rimiis inquit vaſa igne fulminis accẽſa foꝛe foꝛinſecus 2 cõ/
buſtaliquoꝛẽ vero intrinſecus in columen remanſiſſe. Quiꝰ

cauſa ſtat in hoc. RNam actio vehemens magis agit in ma⸗
teriam duram valide teſiſtentem. m in materiam mollem
Ileyxibilem a cedentem · vnde e gladium quendam fulgure
liquefactum vagina remanenta illeſa aſſerit cõmentatoꝛ. Sʒ

tunc per ignem celeſtem ipſam conuenit beatitudine; deſig
nari. Nam ſicut ignis fulminis ab aqua non extinguitur ſj
potius augmentatoꝛ. vt recitat philoſophꝰ in tercio methe /
roꝛum.Sic beatitudo celeſtis aqua tribilationis moleſtieqʒ;

mundane non extinguit᷑ ſed validius feliciuſq; augetur Et

tunc applicetiir ſic. Beatitudo itaq; celeſtis vaſa humana fo/

rinſecus quantum ad copus exterminat intus vero quan
tum ad animam figit eternaliter & conſeruat S Belinꝰ?

in tractatu de ſigillis lapidum. Vt lapis aliquis precioſus
eam quam amiſit rehabeat efficaciam 6 virtutem neceſſe ẽ

vt oleo lini vngaturcoꝛeo hyrcino inuoluatur& ſub terra

per aliquantulum abſcondatur. Per hoc intelligitur ꝙ ad
k⸗ vt homo eam quam amiſit per pecatum gloꝛiam beati/
tudinemq; ipſum neceſſe eſt in preſenti oleo deuotionis vn
gi · in coꝛeo humilitatis inuolui ·& ſub terra ſancozum inti /
mo deſiderio ſepeliri ¶ Auicẽéna libro de diluuijs. Aque

fluentes ad auſtrum auze proferunt & nobiles margaritas-

Quius etiaʒ cauſa tanget᷑ infra ca de premio. Sed tunc per
auſtrum eternam beatitudinem conuenit deſignari. RNam ſi

cut auiſter floꝛes euocat criſim cauſat.G& nubes obum bran

tes generat vt recitat plinius in ſpeculo naturali. Sic celeſtis

beatitudo ſue felicitatis aſpectu floꝛes euocat perpetue ger /
minis criſim confert perpetue ſalutis a nubes obumbranteſ
generat perpetui refrigerij a conſolationis Et unc applice
tur ſic. Mentes itaq; humane in fluxu pᷣſentis vite ad ſum/

mam beatitudinem declinantes aurum ê nobiles margari

tas proferunt celeſtis premij & honoeis V Philoſo/
phus in probleumatibuſ. Cunq; quis ab alto ad ima cadit
duo accidunt in inſtanti. nam a ſuffocatux a moꝛitur & ad

terram veniens confringitur e penitus diſſipatur· Per que

Titulus lIV
intelligit᷑ ꝙ homo beatitudinis eterne recidens & declinans
in ipſo ſuo caſu moꝛitur·& ad terrã penalitatis veniẽs eter /
naliter cruciatur. Summa enim moæs eſt vt ait auguſtinus

a tanta excidere beatitudinis gloꝛia & honoe X Vſido

riuis in hiſtoꝛis naturalibo. Omes quidem aues vt ad alta vo

litent aeris regionis circulariter volitãt & mouentur quẽ⸗

admodum in auibus regalibus reperitur aquile enim cico/

nieq; & vultures circiſlariter volitãdo ad altas mouent᷑ ae⸗
ris regiones. Sed tũc per aues homĩes deſignantur. Nam ſi/
cut aues in altum volantes pedes ad ſe contrahũt ſic homi
nes in alta volãtes conſcendere diuine ↄtemplationis pedes
debent per diſcuſſionem contrahere ſue cuiuſlibet proprie
actionis. Per aues ergo homĩes deſignãtur. Et tũc applicet
ſic. Homĩes itaq; vt in alta volãtes felicitatis beatitudiniſ/
q; eterne primo debent circularemmotum meritoʒ actuũ
ꝓhibere VAKriſto. in probleumatibus: CQum quis ſub
aquis apertis oculis ↄtemplatus fuerit: omia quecuncq vi/
det virida eſle indifferenter eſtimabit extra aquã vero vni/

quodq; proprij eſt coloꝛis. Per hoc intelligitur ꝙ dum ꝗs

ſub aqua deguerit mundane felicitatis & vanitatis · omma
bona huius mundi indifferenter beatitudinis ſpeciem. ho⸗
noꝛes viroꝛem eſtimat habere extra aquam autem preſen

tis miſerie puta in vita futuraverum bonum beatitudo q

vera perfecte dinoſcitur a beatitudine apparentt Z Aui
cenna libto mineralium · Nullus lapis nullaq; res perfecte

compoſitionis ex ſolo ſit igne aut aere aut aqua: aut terra

ſola: ſed omnibus mixtis inſimul elementis imperfeétione;
eſſe res quelibet odinatur. Per que intelligitur · ꝙ nemo
beatꝰ credituir ex ſolo igne amoꝛis: aut aere deuotionis: aut

aqua cõtritionis: aut ex ſola terra humilitatis: ſed inſimii

mixtis caritate puritate contritione hu militate beatitudo
perpetua inſtauratur mha Conſtantimis libro de me⸗

iancolis. Cum quis doloꝛe allicitur vehementi tandem mo

ritur apertis oculis oꝛeq; in ſurſum. Oculi eoꝛum nanq; ſur
ſiim aperti ſunt qui eum doloꝛe vehementi obeunt & ſece/

dunt. Per que intelligitur· ꝙ qui doloꝛem vehementem in
hac vita ſuſtinent afflictionis miſerieq; mũdane: os oculos
O 5 .„ „ „ „ „
q; mentes ſurſum figere debent ad altitudinem beatitudiniſ

eterne Ba Cõmen. alphorabius ſuper deſenſu a ſenſato
In alto ꝗ dem loco aut regione montis eminentem odoem
quem circa terram non percepimꝰ perfeétius auidiuiſq; ſen
timꝰ. Quiꝰ cauſa eſt.qa in aere depurato ac ſubtiliato ſpẽs

r⸗

Citu
enibi
tegt
er ſpe⸗
psſen
tuepo⸗
nnt⸗ N
zbon
ninta
jtabe⸗
ſpeelen

gittgo⸗
gboftat
ſcllter
Eriren
etamun
toſshet
pulntatis
fetttif
Wine te⸗

6sdad
Maxad

öRingur

menſilzn

inſia⸗
maali⸗
uldum
ſmnſru
Pobatur
n Nrime
Nlosſtan
doſeſi
Yabeefs
ſeculun⸗
drerta ſ⸗
Lplumb
Macſn

Ndinnns
eter⸗
Gltkius
N
dc
in i
Lenino
moumt Ee
iht Po
ttücepi
beatindf
ritoradi
imqusſin
lecunqyyi
lero vhi
odumqs
s/ommia
ecem ho⸗
ten preſen
ttuo
2 AÄui
perſede
Atert
Poſedion
ck Grenn
notions A
iſe ſmnt
1t benntin
llm
tmN0
nun ir
unt aſeel
meremmn
esdaſ
betton
riurttn
en rn
uuhe
cioſps

Titulus Iv

ſenſibilium depurantur ſubtiliantq; plurimum ipſi ſenſus
In regionibus autẽ montibo q; altis. fubtilis purꝰ valde
aer ipe eſtquiãobrem accidit odoꝛem alicuius odoꝛiferi coꝛ
Pis ſentiri ſinceriꝰ ꝓfectiuſq; in locis eminentilo elat?. Sʒ
tũc ꝓ odoæem ſeu odoeis ſuauitatẽ eterna beatitudo figura

tur· Nam ſiẽ odoꝛ magis mouet olfactũ bruitoze animaliuz

qꝙ́; hoĩm vt recitat plinius in ſpeculo naturali. Ipſa nanq;
animalia ad remotioꝛa ſpacia ſentiunt odoem quẽlibet:q̃ m
ipſi homĩes eo q animalia quedam calidioris ſint olfactus
qm habeant ipſi homĩes. Sic ſuauitas feli citatis beatitudi⸗
niſq; celeſtis magis interdum ſua efficacia a virtute mouet
coda ſimplicium hoĩm: qm mũdana ée humana ſapientia

fulgidoze. Sed tũc uenienter pꝑ alticudinem regionis altitu/
do vite miſtice figurat᷑. Nam ſiẽ alta regio ſemꝑ eſt vento /

ſa petroſa virgultis cõſita herbis vernalibo referta:frigida ·ĩ

fecunda iuxta illud ꝙ ait pliniꝰ in ſpeculo naturali. Rita in
giiit regio ſemꝑ ventis ↄcutit᷑ petris fulcit? vi rgultis cõſerit

herbis floꝛibuſq; oꝛnatur:frigoꝛe cõſtringitur · infecundacq;

aliqualiter foe com ꝓbatur. Sic p omeʒz modum alta ſancta

q; vita ventis inflat᷑ ſedulis refrigeri & ↄſolationis diuine.
petra munit᷑ fottitudinis & ↄſtantie. virgultis conſeritur ⸗
tuoſis herbis decoꝛat᷑ ſpiritualitatis amime frigoꝛe oↄſtringiẽ
Puritatis a ↄtinentie infecunda efficit᷑ qᷓntum ad fertilitatẽ
felicitatẽ affluentieq; mundane. Et tũc applicetur ſic. In alti

tudine ergo ſanctitatis ↄſtituti beatitudinem celeſtem men
tis olfactu ſinceriꝰ firmiuſq; Pcipimus e ſentimꝰ Qa
Algaʒel de foema ſpeculi. Aſpicientibo nobis ſpeculũ qtuor

otingunt accidũtq; effectus. Nam ſiẽ ipſe aſpiciens ita ta,

men ſi languidus fuerit lacrimatur venenum de animalibo

in factis extrahitur · viſus ebetatur a ſpeculum interdũ aut
maculat᷑: aut ſcinditur quẽadmodum cernimus in infermis

qui dum ſpeculuʒ fuerint intuiti infirmi lacrimantur a ip /

ſum ſpeculum ſudorem quendam humoꝛemq; emittere cõ/
probatur. Qomptum inſuꝑ eſt ꝙ dum aliquod venenoſo /
riim animalium ſpeculiim intuetur veneno ſuo priuat᷑ pe⸗

nitus & obat. ſicut baſilicus. Sed tũc per ſpeculum beatitu

do ſeu felicitas deſignat᷑. Nam ſicut ſpeculum plum bo pice /
ꝙ; abraſis ꝑſpicuum efficitur tranſparens · tũc enim per
ſpeculum penetrat noſter viſus tunc cum pix plumbum
deterſa fuerint & abraſa. Sic beatitudo celeſtis abraſis pice
& plumbo mundane vanitatis peruia & tranſ parens efficit?
ad intuitum anime cõtemplantis. Et tunc applicetur ſic. Cũ
q; itaq; ſummam beatitudine; mentis intuitu ↄtemplamur

———=

Titulus 11
mj·h̊ accidiint a ogtingunt. Nam ipſe mente aſpicientes in la
crimas reſoluit᷑ deſiderij a am ois venenum extraßit omms

.

mundane perpetueq; miſerie ſeu doloꝛis obtuſus viſus red

ditur ad mundana ſed a ipſa beatitudo aperitur celitꝰ? gau/
dia tribuens ſempiterna Da Philoſophus in. vj. ani⸗
malium libro hm numerum dentium a qualitatem cenſen⸗
dus eſt numerus annoze qualitas diuturnitas vite. Cui?

cauſam quere cade euchariſtia. Scimus enim pos qui mul/

toꝛum fuerint dentuim etiam multoum foꝛe tempouz 2 an
noum. Per que intelligitur ꝙ hm numerum & perfectio /
nem dentium menti conuenire quibus viʒ ſumitur cibus ce
leſtis gratie perfectio ineſſe dinoſcitur beatitudinis ſempid /
ne Ea CGonſtantinus li de melancolis. Cunq; quis ve/

bementer infirmatus fuerit: aut in extaſim raptus perfecta/
q; cõualuerit ſanitate longa dein ceps tũc ſanitate atq; diui
na perfruet᷑. Et ideo ait philaretus in tractatu de iudicio fe /

brium. Poſt grauem languoẽ extirpatur ſanitas vita cõ

ſequit᷑ diuturna. Sed ꝓ hoc intelligi ꝙ dum quis a läguo/
re pᷣſentis vite ↄialueritextũc ſanitate a valore celeſtis bea⸗/
titudinis pfruetur Fa Plato de natura. Qeleſtium ꝓpe

tuitas eternitaſqʒ; celeſtium coꝛpoꝛum ex ipſa ꝓuenit vnio⸗

ne a obedientia naturali qm ipſum celum ad ſuam habet in

telligentiam motricem maxima nimize vnio & obedien⸗

tia eſſe dinoſcitur inter celum & intelligentiãq; motricem ·
Bcontra autem coeruptio coꝛpoꝝ mundano ex eo proue
nire dinoſci qui a diuerſis cõtrarietatibus annexis diſuimn /
guntur. Sed tunc ꝑ hoc intelligiẽ ꝙ beatitudo eternitas
4 celeſtium & ſanétaꝝ mentium perpetuitas ꝓpuenit exinti

ma vnione & obedientia ſanctaruʒ mentium qm habent ad
ſũmam intelligentiam & naturam Ga Cmentatos al
bertus in. vi animalium libro. Piſces quidem lumen limpi
dius ſpeculantur in nocte qm in die · violenter enim piſces
attra huntur ad ſplendoꝛem luminis nocturno temꝑe appa
rentis. Quius quidem effectus non inſcij quidã ſagaces pi⸗
ſcatoꝛes lumen aque immittunt vt eo facilius irreciant ip /
ſos piſces Sed tunc per piſces homines deſignantur. Nam
ſicut piſces exentriati & moꝛtui ad preſentiam ignis quen⸗
dam motum ſfacere videntur vt ait Ambroſius in examerõ
libro octauo. Sic homines moꝛe piſcium ad pᷣſentiaz i

Sed tunc conuenienter per lumen corporale lumen celeſtis
Nam ſicut lumen hm philoſophuz

beatitudinis figuratuir. iloſopHi⸗
eſt ypoſtaſis id eſt ſubiectũ ſubſtantiac; celox. Sic celeſtis

d
*—

gnis
caritatis diuine motum faciunt virtutis & ſalutis eterne.

Ctl
eretu
etetne
oetern
teihind
fain lid
nisſons
(a N
tue n
lucot
ſeit Fri
weten
abſepen
1 wle
tenaten
ADlitnte
nioſupe⸗
Eiipen
gtied
umatbe
lleit
bettndn
nompe
(inmt
Montegi
Gtnutaten
Nlornd.
Gciare
nigerrin
nis ſuan
eeop
ſeoſi
palnitu⸗
l
We⸗ tcy .
Kignern
chohec
mannt
damt
Hugo
fatur 1
diem
ſecus
Uin x⸗

h
in 1
umns
ed
wen⸗
ienie⸗
uirel
re
ir
nche
Pqunse
sperſch
4tdii
noicioſ
1Vtac
ligo/
ſtsben⸗
tumpe
nitvmo⸗
lbrbein
oledeen⸗
Otricem.
Oproue
SDtun
chrmita⸗
lenteunt
babetno
hrenumit
Gnenlnp
min glen
unpein
resl⸗
runtip
eu Nem
niscuen
nhunmn
Ntinie
“

Titulus iv
beatitudo eſt ſubiectũ totaqʒ; ſubſtantia fruitionis viſionis
qʒ eterne. Et tũc applicet᷑ ſie· Nomiĩes itaq; lumen beatitud
nis eterne limpidius hauriunt a deguſtãt in nocte peni ten/
tie ꝙ́; in die felicitatis affluentieq; mũüdane Ha Auicẽé⸗
na in lide diluuijs. Sole occidente & noctis inieiato tpe om
nis fons a aqᷓ naturali ter augmentat᷑ Quiꝰ cauſam require
ca de penitentia. Sed tũc ꝓ noctem beatitudo ꝓpetua figura
tur. Nam ſiẽ in noéte omes potentie pꝑtis ſenſititie ad interio
ra ſua concaua otracte ab omni ſtrepitu & moleſtia cõqui

eſcũt. Sic in nocte tranquillitatis beatitudiniſq; eterne ipſe

potentie anĩe intra ↄcauitatem diuinitatis ſublate feliciter a
abſoꝛpte ab omi ſunt in munes mũdi huiꝰ ſtrepitu miſeria
doloꝛe. Et tũc applicet᷑ ſic. Sole itaq; & ſplendoꝛe huiꝰ vi /
te moꝛtis in tꝑe occidente. interne trãquillatis beatitudĩe
aduẽtante tũc primo aqua auget᷑ eine ↄſolationis ipſis bo /

nis ſuꝑ eo ꝙ tantã diuino cooꝑante beatitudinẽ meruerũt
& aq;ᷓ ꝓetue miſerie ipſis malis ſuꝑ eo ꝙ tantã beatitudiniſ

gloꝛiã perdiderüt I a Ambroſuis in exameron. Vt fru⸗
tum arboꝛis attingamuſ pedes terre in extremitatibo dimi /
nute infigimꝰ. Per hoc intelligit᷑ ꝙ ad hoc vt fructũ eterne
beatitudinis attingan:ꝰ·neceſſe eſt vt pedes noſtre affectio/

nis impfecte mũdanis & tranſitoꝛis immittamus KRa

Cõmentatoꝛ ſuꝑmij methe. Coꝛpa itaq; vniuerſa in altitu /
dinem regionis nubium eleuata omem dimittunt deſerunt
grauitatem. & ideo ait auicẽna li. de diliuuis ꝙ; dum aliqua

deoꝛſum cadũt coꝛꝑa hoc non accidit ex eo qꝗ ſunt grauia

z quia repulſa valide ac attracta. Denſiſſime nanq; nubes
nigerrime aquoſe nunq; cadũit quia ex natura altititudi/
nis ſuam grauitatem amittunt. d auũt ymbrem diſtillant

ex eo ꝓuenit quia aut digeſte ſunt humiditates/ aut impul

ſe deoꝛ ſum aut detracte a terrena a infima regione. Sʒ tune
P altitudinem regionis nubiuz ſũmam beatitudinẽ ↄuenit
deſignari. Nam ſicut altitudo regionis nubiũ plena eſt igne
aere atq; aqua/ſic beatitudo celeſtis eterna plena a irrigua

eſt igne ꝓpetue caritatis: aere limpiditate veritatis a aqua in

corruptibilis voluptatis. Et tüũc applicet᷑ ſic. Coꝛda itaq; hu
mana in ſlatum beatitudinis eleuata omes; grauitatem aci
diam & toꝛpoꝛem eternaliter deſerunt & amittunt Ta
Hugo in dydaſcołli:mi. Cunq; lapis in funda vehit᷑ & ro/
tatur longius remotiuſq; iacit᷑ & defertur. Sed tunc per la⸗/
pidem intelligit homo. Nam ſicut lapis cadens in aquã treſ
effectus efficit & relinquit quẽad modum refert Ambroſi⸗
us in exameron li vi.Nam ſtrepituzʒ efficit ſpumam gignit

„

Titulus bkbk
circulumq; deſcribit· Sic homo aquis muũdane ine dens vo
luptatis ſcʒ tres relinquit miſerabiles dãnabileſqʒ effectus.
Nam ſtrepitũ facit eiulatus & clamoꝛis ſpumã emittit ver /
mis oſcientie & doloꝛis ꝓpetui & circuluʒz deſcribit ſuꝓplicij
ſempitni.Et tiũic applicet ſic. Cunc; itaq; homo infundã ro /
tatus fuerit oꝑpationis ſanéte mox celeriꝰ defert in longum
latũq; beatitudinis ſempiine M a Orih.ſuꝑp matheum
Vas q dem vitreum Humoꝛem ſibi balſami nõ imbibit. vas
aũt aureum balſamũi abſoꝛbet penitus a imbihit. Sed tüc ꝑ
balſami beatitudo ſeu eterritas figurat᷑. Ram ſicut ignis
naturaliter quidem a balſamo pellit᷑ & fugat᷑· vt recitat ga/
lienus li:medicina.vi. Sic ignis cuiuſcunq; doloꝛis a milſerie

ꝓcul proꝛſus pellit᷑ a ſuauitate beatitudinis ſempiterne. Et
tunc applicetur ſic. Vas itaq; mentis vitree mundano lu-

mine & ſplndoꝛe nequaq ſibi imbibit liquoꝛeʒ beatitudinis
ſempiterne. ſed mens humana auro caritatis rubea diuco⸗
ramenta ſibi incoꝛpoꝛat ſempiina Na Amb in exame!
libro· vi. Arbor fructibo vehementer valideq; onuſta terre
ſe applicat & inclinat. Per hoc intelligit; arboꝛ altitudoc
beatitudinis eterne pre fruétus excellentia terrenis menti⸗
bus ſe applicat a inclinat Oa Pps in ꝓblematibo. Tu⸗

men quidem a remotioꝛibus cernit regionibus ſuper aquaſ

repoſitum q; in terra Cuiꝰ cauſa ſtat in hoc ꝙ maio: eſt re

fractio reuer beratioq;a refluxus radio ſuꝑ aquas: quas

circa terre quaſlibet regiones Sed tunc per lumẽ beatitudo
celica figuratur. Nam ſicut lumen delectat naturaliter viſuzʒ
limpidum atq; clarum coꝛrumpit autem viſum debilem a
infirmum. Sic beatitudo celeſtis mentem puritate limpi/
dam atq; claram eternaliter allicit & delectat: ac per conſe/
quens excecatam perpetuo cruciat & conturbat. Et tũc ap/
plicetur ſic. Beatitudo itaq; celeſtis limpidius mente aſpi⸗
citur ſuper aquas contritionis & penitentie: quam in terra
auaricie cupiditatiſq; mundane Pa Plinius in ſpe/
culo naturali. Aues predones capta preda ſi ſe in altum ex
tiilerint illid mox quod ceperunt cadaueris reſilire cadere/
q; permittunt.. Sed tunc per aues homines deſignantur ·
Nam ſicut aues obdormientes ſutſum palpebras eleuan/
do ſuos claudunt oculos. Vt recitat Philoſophus in ſexto
animalium libro. Sic nimirum per omnia homines mor⸗/
te obdormientes debent oculos tollere ſue mentis in ſur /
ſum felicitatis beatitudiniſq; celeſtis. Et tunc applicetur ſic
Homines in altum celeſtis beatitudinis ſe tollentes pdam

Ciun

pumd
vintuon
ſtrtergo
leur er
wim qu
tndinia
Uilogd
4 Pere
genmt
leretwdns
gtooſen
tutsſent
Myr
ſatiſecl
Peeqent
1mgrdi
pkn
phudof
Clmpde⸗
Peſhait
uineſpend
Nuicmali
bzcalttin!
ſeditina.
ſednsſ
meheS⸗
rietenp⸗
eſtaep
meautſ
ce
ceclis fuen
foſeit Per
us ſuertt⸗
lcttts
Sſtaben
tremd N
eun
laq̃ cor
tamC
ſänri⸗

(
Nnzro
ſechis
mter
fpleſ.
funinn
nlungn
mutenn
nbbtra
ſep
lſanens
tremng
Brme
piterned
undenole
betinden
ubendule⸗
binenune
nulktere
attindo
mns wert!
jatitv n⸗

ar aiu

.
.

zic eſt te
s:
beamdud
Miter win
ndwblen
ttutelin
eper e
tEtticy
nenthp⸗
mm
Histte/
Tun
recdee
ſguurtut
us Nenmn
mim
gunt ſe
16 ddun

Titulus UMU v
captam debent treicere.vt eo expedicius ad eternam valeant
beatitudinẽ remeare Qa Ppßs in vi:animaliuzʒ li-Qui/
libet ergo eoꝝe qui moꝛte obeunt naturali: ſurſum verſa fa⸗
cie & oε patulo moziunt᷑. Per que intelligit᷑ vt vnuſquiſq;
hoĩm qui moꝛte moꝛit᷑· fidei xpᷣiane debet vultũ mentis beati
tudini admittere ſempiterne: & eã toto mentis deſiderio an
lbelare Ra Hugo in dydaſcołᷓ'li mi. Noſtris reuera ma
nibe & digitis Dumectatis foꝛtius tenent᷑ omia inuiolabiliꝰ
q; adherent. Per que intelligit᷑ ꝙ mentis nr̃e digitis mani

bus in dei humectatis caritate ipſa foꝛtius brauia tenentur
beatitudinis ſempiténe S a Hliero- in ep̃· otra iouinia. Di

gito oſtendit᷑ via que penitꝰ ign oꝛat᷑ ſic digito oꝑationis vir
tutis ſemita nobis premonſtratr᷑̃ altitudinis ſempiine Ta
Alphorabi? in tractatu de ꝑte ſenſitiua. Coꝛpa hume⸗
Ctata & calefacta curua fuunt ad ſemicirculum q; vergunt
Per que intelligit ꝙ coꝛda Humana celeſti gẽ̃a humeétata
⁊a amoe celico calefacta ad beatitudinis vergũt pmia ſem⸗
piterna Va Cõment atoꝛ ſuper · ni· de celo à mun. Qui

in ꝓfundo fonte collocatus fuerit ſtellaxꝝ lumen in die cla/
re limpideq; videbit. Quiꝰ caiuiſa tanget᷑ infra ca· de caſtitate
Per iſta aũt intelligit· q qui in ꝓfundo ſteterit caritatis di /

uine ſplendoꝛez; recipiet beatitudines ſempiterne Xa
Auicẽna li de diluuns.Omis fons naturaliter friget in eſta /
te a calet in hyeme. Quiꝰ etiã cauiſam requi re ca de dulcedi
ne ditrina. Sed tũc ꝓ fontem beatitudo ꝓpetua figurat᷑. Naz
ſiẽ omis fons ex mari ꝓuenit e ꝓcedit · vt dicit pł̊s in tcio
methe. Sic beatitudo celeſtis ex mari ꝓuenit doloꝛis & miſe
rie tem ꝓalis.Et turc applicet᷑ ſic. Beatitudo itaqʒ; celeſtis in
eſtate pᷣſentis vite peccatrici anime friget & diſplicet in hye/
me aũt future vite caleſcit pre ſuauitate ine ſtimabili a dul/
coꝛe Va Algazel de foꝛma ſpeculi. Quantũcunq; aliqs
cecus fuerit limpiditatẽ inde ſolis aliqualiter cõſpicit & ag/
noſcit. Per que intelligit᷑ ꝙ ntumcunq; ꝗs peccati obceca⸗
tus fuerit · nihbilominꝰ tñ quodam inſtinctu interdũ lumen
felicitatis conat᷑ aſpicere beatitudiniſq; eterne Z a Ma
giſter heinri.de gãdauo:.nj. Quodlibet ſuolux & caloꝛ in ex
tremo gradu ignis ſunt Circa cuius euidentiam aduerten
dum hm platonem li de oꝛdine vniuerſi. Lumen vehitur
validecq; refractum in luminis regione ignẽ efficit coꝛpoꝛe ĩ
obiecto· interdum aũt in multa dyaphaneyce tranſparen⸗
tiaq; conſiſtens ipſum lumen ignis qualitat eʒ accipit & na
turam. Qaloꝛ etiam in vltimo gradu adueniens foꝛma dere
licta caloꝛis ſub ſpecie ſtare incipit ipſuis ignis vt oſtendit

Titulus J lv
cõmentatoꝛ in primo phi. Lux itaq; a caloꝛ in extremo gra
du nil aliud ſunt q; ignis Sed tiinc p ignem celeſtem bea /
titudinem conuenit deſignari. Nam ſicut ignis naturaliter
exſiccat attrabit a tranſmutat copoꝛa vniuerſa: quẽadmo⸗
dum oſtendit philoſophus in tercio metheroeum Sic bea-
titudo eterna exſiccat humoꝛem on nis penalitatis a miſerie
attrabit mentes Hominum ad ſe de longiſſima huius ſeculi
regione· & tranſmutat hominem de ſtatu preſentis ignomi
nie. Et tũc applicetur ſic. ux itaq; cognitionis diuine q ca/
loꝛ in ſummo gradu caritatis eterne· nil aliud ſunt qm pfe /
cta ratio felicitatis beatitudiniſq; eter/ne Ab Ppbiloſo/
phus in probleumatibo. Oleum quidem inter ceteros liquo

res nullatenus congelatur ſed ſemper habet flundam & liq/

dam qualitatem. Sex enim ſunt.que nullo frigoꝛe conden /
ſantur viʒ oleum ⁊c. De hoc require ca.de gratia. Tunc per
oleum quid aptius qm beatitudinem eternam conuenit de
ſignari. Nam ſicut oleum aque nullatenus admiſcetur . ſed
ab ea ſe iungiturniſi buliat & ferueat ipſa aqiia. Vt recitat
Ambroſuis in exameron libro octauo. Sic beatitudo eter⸗
na ſeu felicitas nequaq́; inſerit menti humane niſi ipſa mẽs
ferueat a buliat caritate. Et ſicut oleũ oculis immiſſum ce/
citatem efficit & inducit iiixta illud q& ait Iohãnes meſue ĩ
prima practica: Pinguia inquit a oleata viſum exterminãt
vehementer. Sic beatitudo eterna coꝛda excecat humana qn
tum ad deſideria illicita & mũdana Et ſicut oleum tumoꝛẽ
coꝛdis ſedatrigoꝛem mollificat nutrit ↄuenientiſſe & in pig
uat vt recitat Aug · in. vj· 9ſ. Sic beatitudo eterna tumoꝛe;
ſedat ſupbie · rigoꝛem pellit duricie: ſed aK mentem cibat pĩg
uedine dulcedinis ſempiterne. Et tunc applicetur ſic. Beati⸗
tudo itaq; celeſtis nunq́; exterminatur qntum ad ſue diuilce
dinis gaudijq; influxum: ſ felici mente ſe tribuens fluit &
refluit ineternnim Bb Conſtantinus libro de melanco
lis. Deſidetium quidem infirmoꝛum languiidum valde debi
litat ⁊ egrotum:vitam finiens· exterminanſq;· interdũ acciſ⸗
dit cum deſiderato habito ipſos infirmos ſanitate priſtina
reſtituit:quamobrem ait Galienus in panth. inj. Deſiderio
qu idem infirmoꝛum nec deneganda.nec trihuenda penituſ
ſunt eiuſtem· Deneganda etenim non ſunt aliquando· que
egroti appetunt eo qꝗ̊ deſiderata temꝑate modiceq; preſta⸗
ta ſanitatem efficiant & valoꝛem: nec concedenda tot aliter
ad libitum ſunt ea que languidi concupiſcunt eo q omne
deſiderium infirnioꝛum moꝛtiferum ad moꝛteʒ; vergẽs auide

2 declinans. Sed tunc per hoc intelligit ꝙ deſideriuʒ celeſtis

Vtu
uhbrt
mi
mus
DImninus
tn on
nnaſg
enctlae
htttco!
inſſons
ſe dere
AnNNt
Uustin
umntik
ueſletr.
Molſin
munpen
ſtosmn
pfundenn
tumeſtit
ſtſcen:
fürterſed⸗
Mrteme
o
dumdcd
(adepi
culine
tücapl
citatis a
pbantut
nigſancte
1ofund
tana
Deamde
Sextun
militer.
lennaſt
ſceto
dauu

Knogen

trälter

Nüdn.

ndebe
Waiſe
eunsſeſt
nts oni
dulreren

utine

b Maa
Gtemgn
udanti
gorecor
a Unen
conuente
iſeetut ſn
Ptreriti
tud eter⸗
ipa
miſlum ce
ne melei
Aterminit
umana qn
um wmde
ſeinpi⸗
M Won
em abtte⸗
uurſe Nen
1adſedle⸗
huensflith
onen
temimin
Gepiſtnn
1 Dor
uda entn
und
—R
Galter
4 6 nme
gode
mtckt⸗

as

Titulus

. .

lox
beatitudinis valde debilitat ipſam carnem & motus ſit extir
pans eradicãſq; carnales·ſed interdũ homĩem qntum ad
coꝛpꝰ perimit a occidit. ea vero ꝗᷓ hic deſiderat᷑ beatitudo · ſi
ꝓfecte habita fuerit a poſſeſſa ſanitatẽ a valoꝛem efficit ſem /

piternũ Cb Pitolome? almageſti.i. Celeſtis ſane virtꝰ

qmuis ſua violentia ome; trãſcendat coꝛpoꝛc actioneʒ · nihil

ovnminus tñ materialia iſta tranſmutat copꝑa niſi ad ſiiſcipiẽ
dum influxũ celi diſpoſita fuerint a aptata ydoneaq; ap/

ta. Sed tũc ꝓ virtutem celeſtem eternaʒ conuenit beatitudi⸗
nem deſignari. Nam ſicut tota celeſtis virtus ↄoſiſtit in lumi

ne caloæe:quẽad modum oſtendit płᷣs in·i.methe. Sic tota
beatitudo felicitaſq; celeſtis ↄſiſtit in diuino lumine beatiſſi
me viſionis ac in caloe felicis ꝓpetuiq; amoꝛis. Et tũc appli /

cet᷑ ſic. Sane intuendũ ꝙ celeſtis beatitudo & feliciras qntuzʒ
cunq; vt ita dicam ſit infmite efficacie & vixtutis· nihilomi⸗

nus tñ iſta nt̃a coꝛrruptibilia nequaq́ ſurſum in patriã bea
toæum trahunt copa niſi ipſa in pᷣſenti vita amoꝛe && virtu/
te feliciter diſpoſita fuerint 21 aptata Db Hugo in dy;

„ % °% „

daſcolli: inj. Conſcendentibo nobis montẽ aut gradum ni/

mium peminentem ſex vtilia neceſſaria q; foꝛent. Primũ eſt
vt nos manibo dimiſſis ad genua ſuſtentemꝰ. Scdo vt nos
ꝓfunde inclinemus. Terciũ eſt vt valide reſpire mus. Quar⸗

tum eſt vt viſum retro nos non ventilemus. Quintum eſt

vt faciem aliqualiter eleuemus. Sextum eſt vt non fe ſti /
nanter: ſed cũ ſilentio e& moleſtia properemus. Sz tunc per

montem eternã ↄuenit beatitudinem deſignari. Nam ſiẽ in
monte alto nix nullatenus reſoluit nec liqueſcit· quẽadmo/

dum oſtendit p̊s in nj methe. Quius etiã cauſam require

ca. de piuiritate. Sic ꝓ locum a ſimili a beatitudine futuri ſe⸗

culi nequaq́;' euaneſcit nix amoꝛis refrigerij q; ſempini. Et
tũc applicet᷑ ſic. Conſcendentibo ergo nobis ad montem feli/

citatis beatitudĩſq; eterne ſex nobis foꝛe ſũme neceſſaria cõ /
ꝓbantur. Quo primũ eſt vt manibo ſuſtentemur operatõ

nis ſanéte · Scm eſt vt hic in preſenti humiliemur intime
profunde. Tercium eſt vt ſuſpiria faciamus valida contri
tionis & penitentie. Quartum eſt vt nequaq; retro nos vi⸗
deamus. oↄcupiſcendo tranſitoꝛia vanitatis mundane. Quin
tum eſt vt mentis faciem erigamus ad alta celeſtis patrie
Sextum eſt vt ſilentio & pacientia a quiete tranſeamus hu
militer a modeſte ad gaudia felicitatis etene Bb Aui
cenna libro mineralium. Cuncta quidem metalla melle e
aeceto vncta rubiginem viridem contrabunt . aut coloꝛem
blauium ſeu celeſtem aut albedinem ſeu candoꝛeʒ. Cuprũ

Titulus v
quidem viridem argenteũ celeſtem plumbum candentez e

albentem rubiginẽ contrahunt ſe coloꝛem. Sed tũc per me/
talla coꝛda deſcribimnis intelligun?q; mundana. Ram ſicut

metalla primitus qdem reperta ſub foꝛma ſtant lapidum.

pignem autem tranſeunt in ſpeciem metalloꝛum vt recitat

Vſidorus ethiſexto. Sic coda humana in ſe reperta ſtant

ſub foꝛma lapiduim offenſionis atq; ire per ignem caritatis
diuine tranſeunt in ſpeciem beatitiidinis ſem piterne. Sʒ tũc
per viroꝛem beatitudo perpetua deſignatut a& require capi.
de vindicta· Et tũc applicetur ſic. Coꝛda itaq; humana mel⸗
le deuotionis/& aceto amare cõtritionis linita miſtice vn /
ta viroꝛem cõtrahunt beatitudinis ſempiterne coloꝛem e⸗
diſpoſitionẽ celeſtis patrie albedinemq; candozem puritat
& mũdicie ſempiine Eb Vpocras in epich. Qui in alta
cõſcendens caſũ timuerit citius ipᷣe cadt. Adduicit aũt pᷣhabi

ta verba ypocras vt ſupra adinuendũ ꝙ languiidus & ſa-

nitate deſperans.caſuz moætis timens ipſe eo citiuis moiet᷑.
Per hoc intelligit᷑ ꝙ homo ſcandens in altum felicitatis bea/
titudiniſq; eterne · ſi caſum periculũ timuerit terrene ſub⸗
ſtantie ipſe nequaq; valebit attingere. ſeu caſum faciet miſe
rie ſempiterne Gb Pks in-x animaliuz. Hic oedo gene /
rationis oſtendit᷑ embrionis. vt enim vita ſe humana embri
oni ſeu fetui inſeratur neceſſe eſt vt vita ſenſitiua ſcʒ animal
que pᷣextiterat penitus coꝛtumpat᷑ CQonſtat enim ꝙ puer in

materno vtero primo viuit vita plante. deinde vita ſenſus ß
tũc adhuc homo non ſe ed Vtimo anima intellectiua infun/
ditur que ſola hoĩem in humana cõſtituit ſpecie· iſto tamen

odine obſeruato vt ſuꝑueniente anima ſenſitiua coꝛrũpat
anima vegetatiiia: a ſuperueniẽte intelleéctiua coꝛrumpatur
anima ſenſitiua. Rec mirum hoc videatur:quia anima ſen /
tiua in ſe virtualiter comprehendit ani mam vegetatiu ar·&
animam intellectiuam includit vtranq; virtute. viz tam ve/
getatiuam qᷓ; ſenſitiiam· Iuxta illud ꝙ ait philoſophus li/
bro de anima di. Sicut trianguluʒ in thetragano id eſt the /
graganũ in penthaganoſic vegetatiuũ in ſenſitiuo ſenſi/
tiuum in intellectiuo. Sufficientia aũt predictarum virtu:
tum oſiſtit in hoc ꝙ ſi ad aduentum anime intelleétiue ma
neret a nõ coꝛrriimperet᷑ vtraq; anima puta tam ſenſitiua &
vegetatiua neceſſario ſequeretur ꝙ; plureſfoꝛme ſubſtantia
les eſſent in eodem in numero percõſequẽs vnum plura
eſſet. hoc autem eſſet impoſſibile- relinquit ergo ꝙ ad hoc
vita intellectiua humano copoꝛi inſerat᷑ · neceſſe eſt vt vita
ſenſitiua ſeu animalis totaliter coꝛxrumpatur ⁊ hoc eſt ꝙ in

peint
ſi
utyt
ſau
Utaſe⸗
uit 1
futur⸗a
ttte
tucv’⸗
ſctuno
cemk
ſan
ſen
locoet
D
delech
turtle
Mnt⸗
Nutee
riſtne
pehe
arant
lite
tlittpf
atsobr
PKurt
ised
ſimns
raita
que
ſui att
bim.
motis
tem ſuu,
mnore ſu

Metur
Gg
ſernd
dbitin
tituder
lis inte
woſitis
s ma

nty 8
erme
nſeut
dun.
Nriat
Pudent
emenrtens
tinedi⸗
gintr
unmnne
niawr
necane
denpini
Quinin
itaitihi
Nndlg
tiusmart
latatis b
trene ſab⸗
ſaciet mit
do gene
nanaenbtt
ſqanina
gpuerin
a ſenſus h

ua ifn n

eGonmn
na catin
umpen
ia minuſe
grttiue
te Nytmmi
ophuſ
woktle
ostſen
mrumwirn⸗
leccuenn
n ſenſtiu⸗
re ubſemm
mmpimi
9 ſ
Et i
rltchn

Titulus Iv
principio preſuppoſitum erat priuis. Sed per vitam intelle
ctiuam vita beata ſeu beatitudo perpetua impoætat᷑. Nam ſi
cut vita intellectiua in preſenti quidem vita habetur cũ de/
fectu e im ꝑfecte in futuro aũt pfectiſſime & complete iu /
xta ſententiam Ambroſi & platonis. Ambroſius quidẽ in
quit vita anime nũc aut moetua eſt totaliter aut infirma in

futuro aũt ſupeffluet ipſa vita. Plato inquitmoꝛimur nũc
vt eternaliter viuamus. Et tunc ſic per locum a ſimili beati/

tudo celeſtis hic interdum a ſanctis iniciatur mentibus in

futuro aũt pꝓficietiir in videndo deum ſicuti eſt facie ad fa/
ciem. Et tunc a pplicetur ſic. Ad hoc itaq; vt vita beatitudĩs

inſt auretur· neceſſe ſũmo opere eſt vt vita hic animalis ter /

rena penitus diſſipetur Hb Ariſtote libro de natura
locoꝛum. Mira locoꝛum conditio & natura nam vnũ que/
q; hominem ſuum naturale ſolum vehementiſſime allicit ?

delectat. Sed tũc per ſolum ſeu terram alicuius hominis na
turalem beatitndo celeſtis patrie ↄuenientiſſime deſignatur

Ram ſicut languidus incurabilis omniũ medicoꝛum ſaga
citate & virtute: cum ad terram natiuam ven erit continuo
priſtine incolomis tedditur ſanitati vt oſtendit Iohbãniciꝰ

vzagoge. Cuius etiam ſignum eſt ꝙ medici ſuper ſalutem
deſperantis languidi & infirmi terram natiuitatis diligenter

ſollicitec; ꝓſuiadent: quẽadmodum de regimine principum

recitat phᷣs ad alexandrum libro.iñj. Sic coda humana pec

catis obnoxia & infirma que nulla humana virtute ſanari
poſſunt atq; ↄualeſcentia reuelari cum ad patriam beatitu /

dinis eterne puenerint mox eterne reſtituentur ſaniaati: ac

ſi nunq; aliquid mali fuerint paſſi. Et tunc applicet᷑ ſic. Mi⸗

ra itaq;ʒ ſumme beatitudinis bonitas naturalis nam vnum/

quẽq; hominem violenter allicit & attrabit ad dulcedinem
ſui oꝛtus I b Philaretus in tractatu de iudicus fe⸗

brium.Sanguis in ſua propria regione debitum ſuum hu⸗
moris vigorem viuacitatemq; retinet & calorem. Extra au
tem ſuaz naturalem gpriamq; regionem deſiccatur ab hu/
moꝛe.ſuo oꝛbato vigoze moꝛit᷑ in ſua inuidia viuacitate infri

gidatur virtutum naturalium in caloꝛe. Per hic aũt intelli⸗

gitur ꝙ mens humana ꝓ ſanguineʒ vt infra patebit nõ im⸗
merito deſignata in regione ſua ꝓpria puta beatitudĩe etna

de bitũ ſuum retinet humoꝛeʒ oſolationis vigoeẽ valoꝛis foꝰ/

titudiniſq; eterne viuacitatẽ vite incoꝛrupte caloꝛẽ carita⸗

tis interne. quẽadmoduzʒ dictũ eſt obmiſſis qualitatibo op⸗

poſitis K b Pps in.vi polliticoꝛe libro. Gaudioſos eué/
tus magis agnoſcimꝰ a ſencimꝰ cũ pᷣieriti fuerĩt & trãſacti

Titulus b

m dum adtualiter ſunt preſentes. Repti enim ſunt qidam
qui nimia triſticia turbabant᷑ poſt euen tum gaudu leticie
q; tranſactũ aſpirantes e anhelantes ad ſe ꝙ ſibi tũc noue /
runt gaudij a leticie eueniſſe· Sed tũc ꝓ iſta dat intelligi
gaudioſu m felicitatis & beatitudinis euentũ predeſtinatis
ſolis eternaliter preparatũ verius ſi pie vixerimus agnoſce
mus cũ a nobis per ãmiſſio nem tranſierit qm nũc viʒ in p/
ſenti dũ nos quottidie allicit & cõpinguit b Ariſto.
in vnj· animaliũ. Vnũq qdem animalium cauda oꝛha /

tum ægpria & priuatuʒ curtit tardius accidioſius ſegniuſq3ʒ

mouet᷑ ſ̊ & vna queq; auiũ veri ſimile ſua reꝑta cauda toꝛ⸗
pioſio foꝛe oſtendit᷑ & tardioꝛ in volatu · Per que intelligi
ꝙ vnuſquiſq; hoĩm tam actiuoꝛe q́; mẽte lucentiũ accidio
ſius ſegniuſq; moue?᷑ ad ſta diũ felicitatis beatitudiniſq; et/
ne·qm ſi cauda id eſt memoꝛia fulciretur moꝛtis ſue iiixta il
luud ꝙ ait Bſicius ſuꝑ ioſue. Pena oeulos aperit · reqiiire in⸗
faa ca de ↄtinentia M b Vſidorẽꝰ in hiſtois naturalibo
QCanes poſt ſe inſequentiũ venatoꝝe audientes exoꝛtatõneſ
pariter & clamoes p̃dam capiendaz ſicientes auidius inſe /
quunt᷑. Per que intelligit᷑ ꝙ homĩes pᷣdam celeſtis beatitudi
nes inſequẽtes ſi voces exhoꝛtationis ſancte ꝓ ſe audierint

intonare mox eo auidius eternã otendunt beatitudinem ex/

pungnare N b Solinus li ree eo p̃dam qm non tri /
biis ſaltibo arripit venatu amplius inſequi deſiſtit. Per que
intelligit᷑ qdam ſunt in hoc mundo homjes ſimiles leoni
qui paucos ſaltus faciunt ↄtinuoq; deſiſtunt in acquirẽda
