piciendo ſupra V AKreltotiles in epla ad alexandrum
Poſt gaudium inquit ſomnia dulcia a ſuauia conſequenẽ
Per hoe intelligituxꝙ poſt gaudium ſpirituale q& accidit
in dei dulcedine dilectione Q amoe ſomnia ↄſequentur ani
me pacis tranquillitatis quietudinis interne Recte ꝑ om

nia vt ſupra Z Philo.in; methe Sol vicia coꝛpa mag-

allicit a tranſmutat·qᷓm ſi a ſe fuerint elongata Sic nimirũ
P omia xpᷣs ſol iuſticie magis quidem tranſmutat in ſe ſibi
coꝛda vicina a vnita in amoꝛe m ea que a ſuo per peccatũ
elongata fuerint creatoi Reſpiciendo ſuß A a Plinius
in ſpeclo natali. Stelle matutine in tẽpe totum celũ illuĩant

cœ pa anĩata excitant.a fertilem faciũt ipaʒ terrã. Sed tunc

n ſtellas ſancti viri ↄueniẽtiſſime deſignant᷑· Nã ſicut ſtelle
mag lueẽt in ſurſum ; deoꝛſumqᷓmadmodũ·⁊· almageſti

Titulus — . xlix ln
aſſerit ptolome?. Sic nimirũ ſancti viri luĩs ſue cognicõis q n
amoꝛis magis lucẽt ad celeſtia ꝙ; ad tranſitoia vy' mũdana. i
S, tũc ↄuenient᷑ ꝑ tẽpꝰ matutinũ tẽpꝰ gr̃e figurat᷑. nã ſicut n
tẽ ꝑe matutino vigilant clamãt a mouent᷑ cũcta anilia vt re e
fert yſi·in nat᷑alibo.ſic reuera oĩa in tẽꝑe amoꝛis ⁊a gẽe cũcta heen
hũana coda euigilant a toꝛpore a ignoꝛantia clamãt in laiu Won
de diiũa ad oĩa ꝗqᷓ mouent᷑ oꝑa vtuoſa. Sic ergo ptʒ ꝙ pꝑ ſtel nb
las ſancti homĩes deſignant᷑ ⁊ ꝙ pꝑ tẽpꝰ matutinũ tẽpꝰ cele
ſtis amoꝛis & gẽe figurat᷑ Et tũc applicet᷑ ſic. Sãcti itaq; viri 6
Hoĩeſq; deuoti ĩ tꝑe amoꝛis diuĩ gaudiũ inferũt a ſpledorẽ è
choris celeſtibo colligũt ſeipos cetoſq; anĩãant ad actũ opis “ le⸗
virtuoſi · fertilẽ terrã efficiunt coꝛdis ſui. Reſpiciẽdo ſupᷣ. fuum
B a Auicebron li fontis vite Ignis nat᷑alit ad ſuã cũcta iilo
trahit copa regionẽ. Quiꝰ ſignũ eſt nã cũcta elemẽta igne t
nataliter trabunt᷑. Sʒ hoe ꝑ intelłr ꝙ; ignis diuĩ amoꝛis men AUumi
L tem violent᷑ attrabit hoĩs ad gaudia regiõis pᷣmijqʒ celeſtis ei
Rede ꝓ omia vt ſu CQa Areſto-in v.anialiũ· lati dẽtes ſintst⸗
D foꝛtiꝰ capiũt auidiuſq; maſticãt. Sʒ ꝑ hoc inte ligit᷑q; dẽtes m
2 ſpũales dilatati ꝗqdem miſtice celeſtiũ ĩ amoee feliciꝰ maſti / eits
cãt e capiũt cibũ celeſtis roꝛis a gẽe.recte ꝑ oĩa vt ſ.· Da 6öpatur
. Areſtc:in ꝓbleu.huĩdũ cibale nõ nutrit niſi cũ appetitu de / anen
ittderioq; ſumptũ vt ait galienꝰ med.vi. Cibv nõ nutrit dũ cope
ſumit᷑ niſi a mẽbris nutritiõis valide atte abiẽ nõ attrahitur Dimnime
aũt niſi cũ appetitu deſiderio q; magno. Sʒ ꝓ hoc intellr q; di
fruſtra in vanumq; ſumit᷑ cibo ſanguĩs coꝛpis xpi niſi cũ Hdöc
de ſiderio a feruoꝛe ſumat᷑ amoꝛis celici a diuĩ Becte vt ſupᷣ. usc
RBa Phs mi methe- Qücta ꝗdẽ copa grauia vehemeni uiuitati
accẽſa leuioꝛa notabilit᷑ a ſignificant᷑ ſunt effecta Quiꝰ ratõ (lus
ſtat in hoc· ꝙ caloꝛ terreſtrẽ grauitatẽq; ac huĩditatẽ coꝛpo mun⸗
tũ grauiũ tẽꝑat & deſicat ſaltẽ in actu ignicõis & accenſio in pb
nis Sed tunc ꝑ hoc intelligi. ꝙ coꝛda humana deſidia men Veſtln
tis grauia dũ in dei dilectiõe accenſe fuerint amoꝛe· mox Amors
leuia facta ſunt in oĩ ſacro ope vittute Redte vt ſu Ra . uum ſi
Pps in ꝓbleu: Caudiũ ergo coꝛporis mundat pectus illumi uglit
nat omnes ſenſus. Sʒ p gaudium coporis gaudium intelli us
gitur pie mentis. Nam ſicut gaudium vehemẽs a incẽſum At
velociſſime hominem perimit & ocidit· quemadmodum is
.— rreecitat Conſtantinus libro de melancoł. Gaudium inquit F
vebhemens citius hominem perimit qm triſticia. Cuius eti Wera.
guis totus diffunditur a coꝛ inane a ſanguine virtutum re iſa
linquitur · qᷓmobrem & ipſum coꝛ ſepiſſime ſuffocatur. sa
Patet ergo quod gaudium validum a intenſum velociter *

Eir
nidenz
niſcnt
Amattte
grd
Canünn
N
tmüͤtio
achiegei
itaſenr
ſprinſß
lenit
Amansm
macelſt
ilandetes

geg dates

iec maſti

ſ Da.
Appettude
nuttit dl

jttrahlur
Nr iatel
Wirilc
Bedetun
tia ehenn
da Cuten

iditteeg

ZsN

u Moume
nor
hsflum
duunintdt
Srnräin
medmodn
Dümmid
uil
no inn
itrumte.
octue.
nieloete⸗

Titulus D xlix
perimit occidit. Sic nimirum per omnem modũ gaudiũ
ſpiritus gaudiũqʒ amoꝛis diuini mundificat coꝛda Hũana

noſtroq; confert intcllectum ſplendoꝛẽ candorẽ lumĩſq; di⸗

uini Rede ꝓꝑ omnia vt ſuß Ga Tharentinus de effecti/
bus in natura. Incendio grandi facto rubet celum Per ꝗᷓ in
telligitur ꝙ incendio amoꝛis diuini in oꝛiʒõte coꝛdis noſtri
mox totum celum rubeſcit eo ꝙ amanti congaudent ciues
eterni· quemadmodũ vt ſuß Ha Theophilus ĩ tracta⸗
tu duierſarum artiũ Has ni mixe emitendo oris flatũ virtu
tes efficimꝰ a eſſecdꝰ Nam plumã ſurſum pellimus puluerẽ
abſtergimus doloꝛẽ ſedamꝰ· fetoꝛẽ repellimꝰ cibũ nimis cal
lidum infrigidamus τ manus calidas frigefacimus. pꝑ iſta
intelligitur ꝙ mediãte flatu ſpirituſſancti ſeu celeſtis amo⸗
ris a refrigerij·has celitus virtutes efficimus a effectus Nã
plumã ſurſum pellimus noſtre im becillitatis. puluerem no
ſtre abſtergimus prauiitatis doloꝛem ſedamus cuncte pena
litatis· fetoꝛẽ carnalem repellimus feditatiscibũ id ẽ iuguʒ
temꝓꝑamus grauitatis. æ manusid ẽ oꝑa in actu accendĩꝰ
caritatis Recte ꝑ omia vt ſuß Ia Nota ꝙ amoœ dinin?
cõꝑatur igni:ob xxx ↄditiones a effectus ꝗ igni cõueniunt
G& amoꝛi Primus ẽ nam ſicut ignis mobilitatẽ cauſat ĩ cun
ctis coꝛporibo vt ait auicebron li:· fontis vite. Sic nimirũ ꝑ
omnẽ modũ ignmis amoꝛis diuini mobilitatem quidẽ cauſat
omisopis virtuoſi. Secun dus ẽ nam ſicut ignis eſt princi⸗
piũ cuiuſſlibet leuitatis vt dicit cõmentatoꝛ mij methe · Qu/
ius cauſa tacta ẽ ſupᷣ · ſic amoe celeſtis principiũ & cauſa le/
uitatis in agendo bona oꝑa et aduerſa omia ſuſtinẽdo er
cius eſt nam ſicut ignis omnib vitã efficit in tranſitozijs &&
mundanis. vt dicit᷑ in mj ꝓpte ſum me natalis vt ait philoſo-
in ꝓbleu · Viuere quidẽ calidũ eſt:nam in vita omis amica
ẽ eſtus natalis cuiuſlibet ⁊ amoꝛis Sic reuera ꝓ omia eſtus
amoꝛis et᷑ni vitã efficit & inducit a copis & anĩe Quartꝰè ẽ
nam ſicut inũditionẽ aque a terre extermĩat elementoxe ꝗa
q ualitates excedentes tẽ ꝑat eozundẽ vt ait auicenna li:de di
luuijs Sic nimirũ ꝑp omnẽ modũ amo celeſtis inundacõʒ
extminat aeris nre inſtabilitatis aꝗᷓ carnalitatis ire cupidita
tis ι excedentias tempat mudane vanitatis. Reſpiciendo g;-
Ka Quintus eſt nã ſicut ignis agilia cũcta reddit coꝛ/
pora iuxta illud qq& ait płᷣs in vi:anĩalium li: In omnibo ni⸗
mirum co pibus ignea vixtus velocitatem agilitatẽ a mo⸗
bilitatem efficit · ſic a ip̃e ignis amoꝛis diuĩe velocitatẽ in no
bis agilitatẽ quioq; efficit mobilitatẽ oꝑis grati Sextus ẽ
nam ſicut ignis naturaliè inimicat᷑ veneno: vt ait Iohãnici

Titulus xlix
libro yzagoge Cuiꝰ etiam ſignum eſt· nam venenum igni
iniectum mox reſilire videt. Sic ꝓꝑ omnia ignis amois diuĩ
inimicat᷑ veneno prauitatis malicieq; humane. Septimus ẽ.
nam ſicut ignis totum celum mouet cardiĩes q celi. vt aſſe⸗
rit cõmẽtatoꝛ in xi: metha. Sed hoc intelligit᷑ de ignea virtu
te celi celeſtium oꝛbiumq; matrice Sic reuera amor celicus
cum in mente incaluerit totum celum trinitatis flectit ad mi
ſericoꝛdiamq; indiicit · a Octaus eſt nam ſicut ignis
extinguitur ab igne vt ꝓbat ↄ mẽtatoꝛ tripharie tercio me/
the quẽadmodum videmus ꝙ igins flumĩs & tonitrui na/
turaliter extinguitur ab igne coꝑali. Sic reuera ꝑ omnem
modũ ignis celeſtis amoꝛis extingui ab amoꝛe deſiderij illi

citi a carnalis. Nonus eſt nam ſicut ignis coꝛpalis a ſubli /

maris ſuã virtutẽ non extendit in ſurſum verſus alt a celo⸗
rum ſed indeoꝛſum verſus terram vt oſtendit themiſtius ĩ

de naturis elementorum. Quius etiam ſignũ eſt. Ram ſicut

ignis qui eſt ſub concauo oꝛbis lune in ſpera celeſtis coꝛpo/
ris minime quidem agit ſed ſolum in infima a mudana Sic
nimirum ꝓ omnẽ modũ ignis celeſtis amoꝛis gratie non
agit ſua efficatia a virtute in ſurſum ſeu in altos tumoꝛis a
ſupbie. ſed indeoꝛſum humilitatis ſeu agnitiõis humilis a

deuote. Decimus ẽ nam ſicut ignis mollificat copa indura

ta a indurat mollia a liquea vt ptz inferro a luto iſtud du⸗
rum iſtuid molle.ferrũ itaq; igne mollificat᷑.lutũ aũt in late
rem induratur.Sic reuera per omnia amo celeſtis coꝛda in
duirata a obſtinata mollificat coꝛda aũt imbecilla roborat
confotat Ma Vndecimus eſt. nam ſicut ignis tripli
citer extiguitur · videlicet ex defectu rei combuſtibilis:ex fri
goꝛe ex aquavt ait philoſophus in tercio de celo mun
do. Sic per locum a ſimili amos diuinus tripliciter in coꝛde
ſuffocatur extinguiturq; humano ex defectu rei combuſti
bilis· id eſt noſtre deuocõis.ex frigoꝛe praue delectationis2
ex aqua ciipiditatis concupiſcẽtieq; carnalis Duodecimus
eſt.nã ſicut ignis coꝛꝑa ad ſuã trahit regionẽ · vt ſupᷣ patuit
euidenter Sic nimirũ ꝓ omem modũ per amoꝛem celeſtem
violenter ad celi trabimur regionẽ· redecimus eſtnã ſicut
ignis flammam ſuam ſurſum iacit in aere· ſed deoꝛſum vide

tut flammam ſuam facere in aque reſpectione: vt recitat al⸗

gaʒel in tractatiui de foma ſpeculi. Sic reuera per omnia-
amoꝛ diuinus flammam ſue virtutis ſurſum vehit in aere
Diuie ↄtẽplacõis.ſj deoꝛſum ſe tranſmittit. ꝓputa per hũilẽqʒ

ſui agnicõem in aq ↄtritionis. Na Quartuſdeciĩꝰ nã ſi

cut ignis qdaʒ omis nõ habens reſpiraculum ſi uffocatur. vt

ẽð

ſten
hse
bomi
namt
Por
tuls⸗
tipa
ijfuna
fingg
Name
ien
gmmetn
mors
fetue:
nanſe
ltag
ſogen
niete;
liſat⸗
ilgen.
bintern
Nonse
famſcn⸗
dunn
weur
c⸗
neame
tis vi
piend⸗
Pe
emittit
mirum
bGtritiöi⸗
N
ud
meatn
anſati
7pi.
terni.)
ffum
is in
Untiöis
nchi

i
mign
di
imni.
⸗
apte
alan
ckn
hanig
toch e
Onüna
4pomen
Alde
Alsri
Saltacch
boniſiis
Namſat
ser
nidmnde
gratenon
tumors
bumilss
palmur
ſuodal⸗
ſtin late
da
t
gnis unt
biisen
Clon mn
ter inccd
gconbuſt
Atono
oumn
ii nitut
alſten
Krüſon
wumn Hi⸗
Lecta 1
voi
4
xblig
.

.,7

e

oſtendit T heophra.li ·cõmentoꝝe Sic amoꝛ celeſtis nõ Pa
bens expinaculum ſuue exitũ ſue adtionis cõſeſtim in coꝛde
hominis ſuffocat᷑ extinguit᷑ velud ignis. Quintꝰ decimus
nam ſieut ignis coꝛꝑa que vehement᷑ inflãmat rubificat cor
pora aũt que diminute a imꝑfecte inflãmat defoꝛmat peni⸗
tus a denigrat vt ꝓbat ↄmentatoꝛ ſuꝑ nij.methe. Sic nimi⸗
rũ ꝓꝑ oẽm modũ diuĩꝰ amoꝛ coꝛda humana que vehemẽter
inflãmat rubificat et᷑na fruitiõe a ꝑpetua viſiõe. coꝛda autẽ
q̃ imꝑfecte viuificat a denigrat rubore ꝓpetuo a honoꝛe Se
deci mus eſtnam ſicut ignis ome copꝰ a putrefactiõe coꝛru
ptiõeq; immune incolumeq; conſeruat:quẽadmodũ oñdit

ↄmẽtato li· de pomo areſto· Sic reuera ꝑ oẽm modũ ignis
amoꝛis diuũ eſſe nẽ̃e anĩe ↄſeruat ab omi coeruptiõe moꝛt? ꝓ

petue a a putrefactiõe penalitatis eẽne Decimꝰſeptimꝰ eſt
nam ſicut ignis maioꝛẽ facit flãmã in aq̃ quã in ſpeclo: vt re
citat algazel de foema ſpecli. Sic nimirũ ꝑ omnia amo cele/
ſtis gẽe maioꝛẽ facit flãmam virtut ſue in aqᷓ ↄtritiõis a pe
nitentie q́; in ſpeclo felicitatis affluentieq; mũdane Xvnj. ẽ
nã ſicut ignis nunq eſt ſine ſtrepitu flãma ⁊ ſcintilla ſj hoc
intelligendũ eſt de igne valido a pfecto. Sic ipe ignis amo⸗
ris interni nunq; eſt ſine ſtrepitu lauidis diiũe· ſine flamma
actionis ſacrea ſine ſcintilla iubilatiõis a deuotiõis. Xix.eſt
nam ſicut ignis nunq eſt ſine lumiĩe a caloꝛe.a hoc intelligẽ
dum eſt de igne actuali. Sic ipe amoꝛ celicus nunqm eſt
ſine lumĩe cognicõis diuĩe.⁊a ſine caloe conſolatiõis eterne.
Xx· eſtnã ſicut ignis non eſt niſi in materiã diſpoſitã ydo/
neamqʒ; atq; aptã· vt ait auicẽna li.ſuo de diluiujs Sic amo
ris violentia in humana nullatemis agit coꝛda niſi ad ſuſci/

pienda amoꝛis incendia diſpoſita fuerint ydonea atq; apta

Pa Xxi eſt· nã ſicut ignis ſuꝑ infuſa aqua quendam
emittit ſonitũ a fragoꝛẽ quẽadmo diim dicit᷑ z methe· Sic m

mirum ꝑ omnẽ modũ ignis amoꝛs interni ſuꝑ infuſa aqᷓ

ↄtritiõis ⁊ pnie ſtrepitũ efficit a fragoꝛẽ ſacre laudiſq; diui
ne. Xxij · eſt· nã ſicut ignis omniũ aꝑit poros coꝛpoꝛe Iuxta
iĩllud q ait phᷣus in ꝓbleu Ignis inquit apertiuus eſt oĩm
meatuum a poroꝝ in cunctis coꝛporibo tam anĩatis quã ĩ
anĩatis. Sic nimirũ ꝓ omiaignis amoꝛis diuini poros laxat
apit codis nti ad ſuſcipiendã dulcedinẽ refrigeri ſempi

terni. Xxni eſt nam ſicut ignis ſuffocatus nõ emittit flamã

ſß fumum. Sic etiam amoꝛ celeſtis gratie ꝑ peccatũ ſuffoca⸗
tus in coꝛde nõ emittit flãmã interne caritatis·ſ̊ fumũ dam
natiõis penalitatiſq; eterne. Xxiij eſt nam ſicut tonitruũ
nichil aliud eſt qᷓm extinctio ignium in nube aqua a pluuia

Titulus rliix
a ſinili.ſummꝰ terroꝛ a timoꝛ pene maligne eſt ipe ignis di/
uine mediantibo vmbre & pluuia cõpuinctionis & peniten
tie q a Xxv. eſt nam ſicut ignis non lucet in ſole Sic ni
mirũ per omné modũ ignis amoꝛis 2 gratie non lucet in ſo
le felicitatis ꝓſperitatiſq; mundane. Xxvi eſt nam ſicut ig⸗
ms internis inardeſcit circa aquas vt dicit algazel tractatu
de foma ſpec; Sic ignis amoꝛis delectationiſqʒ; diuĩe ſinceri
us inardeſcit circa aquas triblatõis afflictiomſq;ʒ mundane
Xxvijeſt. nam ſicut ignis clariꝰò ardet oↄſperſus aqua a ſa le
quẽadmodũ refert cmentato mij methe Sic reuera ꝑ om
nem modũ clarius in ntis ardet coporibo amoꝛ diuinus ſi
ſale pnie & aqua fuerit otritiõis lacximeq; conſpſus Xxvuj
eſt:nam ſicut ignis foinſecus extinctus magis ardet interiꝰ?
vt ait ph̊ᷣs in ꝓbleu:hoc auũt con tingit ex refractione reuer⸗
beratiõeq; caloꝛis ad in terio:a coꝛ pis calefacti coꝛporis. Sic
nimirũ ꝑ omnia amo diuinus foinſecus extinctus tribula
tõibuſq; validius virtuoſuſq; inflãmat intrinſecꝰ Viceſimꝰ
nonus é nam ſicut ignis munq eſſe poteſt inquiete vt ꝓbat
ptolonieus almageſti 3. Sic & amor celeſtis nequaqꝙ́ eẽ po⸗
terit inquiete quin ſemꝑ in ſedula virtutum flozeat actione

Triceſim us eſt: nam ignis in magna copia magis accendit

ſi vento impellatur igmis aũt diminutus penitus a vẽto ſuf⸗/
focatur Sic etiam per omnem modum amoꝛ diuinus ſi pfe
cte habetur a vento tribulationis aduerſitatiſq; validius in
flammatur · ſi vero habitus fuerit imꝑpfecte mox totus exti/
guitur mundana vanitate R a ltem ſicut ignis non te
netiir in manu abſq;ʒ leſione niſi manus foetiter moueatur
quemadmodum conſpicimus in carbone hinc inde in ma/

mu aliqua agitato qui manum nullatenus ledit ſi hinc in

de motus fuerxit. Sic nimirum per omnem modum amo ce
leſtis ſine perpetua nequaquã aſſumi poterit leſione niſi ad

iunéto motu exteriozis operationis fructuoſe. Item ſicut ig

nis perfectus fumo caret impfectus aũt fumũ cõcomitatẽ
ſib i habet ſic reuera per omnia amoꝛ quidem celicus ſi per
ſectus fuerit fimo vanitatis cecitatiſq; carebit imperfectus
autem amo fimiim concomitantem ſibi eecitatiſq; ignoꝛa⸗
tie habebit. Item ſicut per fumum demonſtramus a deſſe
ignem & econuerſo per ignem ipſum fumum vt recitat Te
miſtius ſuper tercio poſterorum. Qunc; enim fumũ oſpici
mus ſcimus quia igris eſt- & ſi ignis fuerit fumuis eſt De

mõſtrãtes cauſam ꝑ efſectũ a effectũ ꝑ ſuã cauſam Sic etiaã

4 „

mediante vt recitat ps in ſcâo poſte· Sic reuera per locum

duun
Mlint
ſihlo
lnede
akupt
umcune
flum
guidem
onert
De
N
umſ.
ſtum
mita
nis
medi.
ſtum
maue
Nr
Dmdd
dnd
peit
ſtate
beter
adm
(ud⸗
ſppet
t
ſts

un
hödi
Ain
Nden
wnnk
nlent
Uthn
Uieſren
mnde
guaa
erpon
dumng
usNn
Ntinterl
neteuet:
ols die
teibll
Arachiore
endit
et ſuf
usſe
Adiusin
wtseit
gnis ort
noteru
ineinme
ſbrren
mamad
neniied
nlatts
nil
nsnpe⸗
ie no⸗
mrte

4

Ni N

gece

—

Titulus MU?w0 xlix
per fumum deuotionis incenſe demonſtramus menti adeẽ
ignem amoꝛis dilectioniſq; diuine· ſed ꝑ ignem amoꝛis diuĩ
fumũ ineſſe diſcernimꝰ deuotiõis gaudijq; interni. Et ſiciuit
cõuenienter quidem ignis ↄſeruatur in cinere ſic Q amoꝛ ce
leſtis in coꝛdis amara cõtritione S a Areſto.in vi· anĩa
lium libro Certiſſimũ nimirũ hñt guſtũ ea anĩalia quoʒe

roſtra & ora foꝛinſecus ſunt coꝛnua atq; dura illoꝛũ enĩ gu

ſtus intrinſecus ẽ. Per que dat᷑ intelligi · ꝙ cètiſſimũ babent
guſtũ ſumendi amoꝛis dei dulcedinẽ qui os mentis habẽt
rigidũ atq; diirũ carnaliũ ad amoꝛẽ T a Vſidorus ĩ HBi
ſtoijs natalibo In quibuſcũq; animalibo habũdauerit ipᷣm
fel guſtũ prauũ viciatũq; nimiũ ſoꝛciunt᷑ Per que dat᷑ intel
ligi q; qui felle habundant ſceleris a pecati guſtũ prauũ
coꝛruptũq; habent deguſtandi ſuauitatẽ amoꝛis dulcedĩſqʒ;
diuini Reſpiciendo ad phabita Va Auicéna libro mei
dicinaliũ vi. Quantũ cibo aliquis ſuaiiis ſaporabilis exiſtat
nichilominꝰ tñ ſi ſine maſticatiõe dentiũ vtpote vrgente e⸗
ſurie deglutitus fuerit incertus minime quidẽ nutrit · ſ in
cocruptionẽ a putredinẽ ꝓmutat᷑ Per que intelligit᷑ꝙ quã
tumcunq; ſuauis a dulcis ſit cib amoꝛis refectiõiſq; diuñe
tũ ſi ſumptꝰ fuerit abſq; maſticatiòe deuotiõis int᷑ne.· minĩe
quidem niitrit. ſ interdũ incoꝛruptionẽ mentis ι coꝛpis ſe
conuertit Recte ꝑ omez modũ quẽadmodũ dictũ ẽ Xa
Eſyus in ꝓbleu Guſtum quidẽ nẽm duo maxime impe
diunt & reſtringũt.viʒ inſirmitas a ſaturitas nimixc a nimi
um ſaciati guſtũ penitus amittũt Per que intelligi ꝙ gu/
ſtiim celeſtis amoꝛis a gẽe duo maxime impediũt.viʒ ir fir/

mitas mentis a ſaturitas in bonis ꝓſperitatibuſq; munda⸗

nis Recurrendo ad prehabita. Va Conſtantinus lij.
medi. Qui multũ bibũt a maxime potũ dulcẽ. cibi mox gii
ſtum deſideriũq; amittũt. Per que intelligit᷑ ꝙ coꝛda huma
na que miutum bihunt dulcedie illicita a carnali guſtũ deſi

deriũqʒ; amittũt cibi noeiſe diuĩ Recte ꝑP omeʒ modũ ꝗ̃m

admodũ immediate ſup̃ a Solinus li.reye Lupus 4.
dem hũanis carnibo deguſtatis· ſemꝑ impoſtexe carnes ap /

ꝓetit eſuritq; hũ anas Per que dat᷑ intelligi ꝙ hõ cibo degu

ſtato diuĩ ꝓpetuiq; amoꝛis ampliꝰ imppetuũ eſurire a ap /
petere nõ deſiſtit ſuauitatẽ diuini ineſtiabiliſq; dulcoꝛis quẽ
ad modũ in pnᷣcipio ditũ eit. Ab Pꝑs in ꝓbleu. Tac
quidẽ imbibitũ a aſſumptũ oẽm in omibo aĩalibo ſitim ſeu
appetitũ potus quãlibʒ ꝓhibet a extinguit Sed p hoc intel
ligitux. ꝙ lac unb ibitũ a aſſumptũ amoꝛis diuĩ:mox omnis
ſitis extinguitur appetitꝰ deſiderijq; mundani Recte ꝑ oẽm

*

Titulus lix l
modũ quẽadmodũ ſuß̃ Bb Galienus in panthegni. e
Potus auide ſumptus inebriat humectat inflat languozes .
concitata vallidioꝛem ſitim ꝓuocat Per hoc intelligi? po ſe
s amoꝛis auide miſticeq; aſſumptus mentẽ inebriat cele wer
ſti dulcedine a ſapore humedat roe celeſtis gre. inflat ſcĩi 2“
ſpiritus leuitate languoꝛẽ concitat fidelis anime validio⸗ o
rem ſitim prouocat amoꝛis dulcediniſq; diuine. Recurrẽdo ſi
Nant nẽm. cum ſint dulcia velociter tamen ſaciant appetitũ u
8 Pinguibiis etenim auide delectamur ſy continuo ſaciamur R en
Sed tunc ꝓ hoc intelligit᷑ ꝙ pinguedo amoꝛis diuini ineſti/ KH
mabiliter quidem delectant guſtũ fauceſq; coœdis noſtri ſj den
2 velociter ſaciat ſanat etenim eſtũ appetitꝰ deſiderij quocq; n
nt᷑i. Recte ꝑ omem modũ vt ſu†. Db Ppꝶs in li· methe⸗ Diuc
In nube frigida ignis ⁊ vapor validius acendũt Cuiꝰ caiui
ſa ſtat in hoc nã ome cœpus infrigidatũ exterius magis in ſumt
ardeſcit interiuis Sed ꝓ hoc intelligit᷑ ꝙ in mente frigida ab ani
omni eſtu ncupĩiaq;ʒ mundana ignis delectatõis diiũe e va inr
por deuotionis interne validius atq; facilius accenduntur. „
Recte ꝑ omeʒz modũ vt ſũ Eb Pps in ꝓbleu⸗ Guſtuis lie
quidem noſter ſi amaritudĩe prius evercitatꝰ fuerit. id q& ſtaen
poſtea dulcedinis ſibi fupuenerit · ſincerius veriuſq; deguſtã Mnt
do percipit atq; ſentit nam poſt amarũ ſumptum liquoæe; asn
quicquid poſtmodum ſumptum fuerit cibi atq; potus dul ede
cius apparebit Per hoc intelligit ꝙ dum guſtus pᷣexercita di
tus fuerit mentis nẽ̃e amaritudiĩs ↄtritiõis a pñie· mox dul⸗ NaH
cedo ſuauitaſq; celeſtis amoꝛis ſincerius intus inamma at⸗ m
q; verius deguſtatur Recte ꝓ omeʒ modũ vt ſuß Eb⸗ aute
Plinius in ſpeculi natᷣali. In gelu intenſo frigoꝛe q magno Bitu
Pruina efflatu hominis gignitur in ea parte veſtis que oꝛi ud
fuerit aut naribus applicata. Per hoc intelligitur ꝙ in gelu ritu⸗
frigæe quoq; magno amois diuini pruina gignitur cele⸗ terun
ſtis refrigerij flatu ſpirituſſancti in veſte puritatis a inno⸗ . gade
centie codis noſtri· Recte per omnem modum vt prius Pfon
μb AKreſtot les in probleumatibus In auroꝛa ſole vide/ am
licet oriente arbores virgulta moueri tremereq; videntur. fii
Quius cauſa eſt. nam timc ventus altus eſt ſumitates con/ np
cuciens a conquaſſans. Per hoc intelligitur quod ĩ auroꝛa caio
ſeu in oꝛiente diuini amoꝛis virgulta atque virtutes men⸗ gs!
tis noſtre moueri tremereque in diuinis laudibus compro⸗ P
bantur. Recte per omnem modũ vt prius dicũ eſt H b ſdm
Plinius in ſpeclo naturali HEons quidem maris quem ſynũ Iu
t
ſud

I=M

ii
blen
anele
ſaſ
Ai
ni
hnd
tmtt
40 am
Muininc
dsroſti
Onn
mnlenehr
itdan
Enugisn
figne
duneev
tendonda,
enGuſds
eit. 0
gti
liqoore
onsdo
beert
eXd
namnmatt
eginmn
tsrc
tgin gl
nural⸗
tino⸗
tgeis
ederl

Titulus xlix

4 abiſſum dicimus in ſuo nimizʒe oꝛtii oꝛigine a effluxu par
uus foꝛe oñdit᷑ de hine enĩ ſua latitudĩe in milletuplo iuxta
aſtra pitoꝝ ſeñiaʒ excedit latitudĩeʒ hĩtabiliũ regionũ. Per
Hoc intelligit᷑ ꝙ fons amoꝛis diuĩ qͥ ſynus abiſſus dicitur
omis iocunditat & refrigerij ſempiterni in ſuo quidẽ efflu
xu ·ſ.in pñti paxuꝰ a exiguus eſtimat᷑ tandẽ aũt in ſuo pro /

ceſſu in infinitũ augeri a effluere cõprobatur Recte ꝑ oẽm

modũ vt priꝰ I¶ b Gilbert li· de ſecretis nat᷑e·ad hoc aũt
vt vita in aliquio naſcat᷑ in cœpe coporalis neceſſe eſt vt coꝛ
pus huiuſmodi pmo in molliciẽ reſoluat᷑. ſcdo vt totaliter
vita priſtina corũpat᷑tercio vt ad vitã ↄſeruandã inuiola⸗
biliter ſedule moueat᷑ qᷓtto vt copus a caloꝛe naturali vali
de accendat quẽadmodũ in embrione ↄſpicimus. Prĩo enĩ

vt in embrione vita ſenſitiua coꝛrũ pit᷑ vt vita intellectiua aſ

ſumat᷑ Per hoc intelligit ꝙ ad hoc vt in nobis vita ſpualis

&& miſtica habeat᷑ neceſſe ſũmope eſt vt coꝛ nẽm in molliciẽ
interne dulcdinis reſoliiat᷑ ſecũdo ut vita priſtina puta vita
peccati penitus coꝛrumpat᷑ tercio vt ad vitã miſticã inuiola⸗

biliter conſeruandã homo ad virtutes ſedule moueat᷑ qᷓ̃rto
vt coꝛ nẽm in dei amoꝛe valido accendat᷑ Recte ꝑ omnẽ mo

dum vt prius K b Hugo in didaſco ii· Pinguedo auũt
omis nat᷑alit᷑ eſt ignis lumĩſq; fotiua Per que intellłr ꝙ pin/

guedo deuatõis ntẽ̃e maxime quidẽ fotiua ẽ ignis amoꝛis di
lectioniſq; interne a lumĩs cognicõis diuine · ;ad modum
prius tactũ eſt Lb Pꝑs in ꝓbleu. Qitius nimirũ perci
piunt ſeciũtq; ad tactum ipᷣm membrũ languidũmembʒe
cute deraſum membrum molle poroſum Per hoc intelli⸗

gitur · ꝙ tactum diuini amoꝛis magis ſentit coꝛ amoe lan⸗

guidum.qᷓm coꝛ cute cecitatis ignoꝛantieq; detectũa coꝛ ſpi
ritualiter quidẽ vacuũ & poroſum vt ſ. M b Solinꝰ li;

rerum Potus poſt cibũ ſumptũ ad interioꝛa reducit debite

q; ad digeſtionẽ faciendã oꝛdĩat ⁊ diſponit Per hoc intelltx
ꝙ potiis diuĩ amoꝛis cibũ celeſtis refectioins intra concaua
nẽ̃e mentis deducit& ad ſalutis fructuſq; ppetui digeſtiõʒ

faciendã oꝛdĩat a diſponit Recte ꝑ omnẽ modũ q;admodũ
in principio dicũ eſt. Nb Galienꝰ in panth. Qibo cũ
caloꝛe magis nutrit cib etenim actualiter ſeu virtualit ma/

gis nutrit. Per hoc intelligitur ꝙ cibo coꝛporis ſanguinis
xp̃ᷣi maxĩe quidem nutrit cũ caloꝛe atq; feruoꝛe amoꝛisquẽ

admodũ priꝰ ditũ eſt. O ł Cõmentatoꝛ in 3; methero;
Fulmen humanũ coꝛpus feriens ipm quidẽ intrinſecus pe

netrat inflammat humano coꝛpore extt inſecus in nullo
ſaucio aut leſo. Nullum enim veſtigium apꝑet foinſecus

W

ð
— WR

—

. „.
Titulus „xlrlix
arſionis a tamen intrinſecus totũ coꝛpus incineratũ eſt S⸗
per hoc intelligitur ꝙ fulmen amoꝛis celeſtis mentem pene
trãs hominis intrinſecus quidem inflãmat ip̃m diuinitꝰ a

accendit. intrinſecus aũit ſue velociſſime actionis nullum ve

ſtigium efficit aut relinquit vt ſupᷣ didũ eſt. Pb Pꝑs

in probleu: Ad hoc aũt vt ſitim validam extinguamꝰ dul/
cedinem aliquã ore aſſumimus quã aſſumpta delectabilii

degiiſtamus Per hoc intellt · ꝙ ad hoc vt ſitim mũdane mi/
ſerie extinguamiis dulcedinẽ amoꝛis diuini mente aſſumi/
mus quã τ delectabiliter intus percipimus a guſtamus re⸗

cte quẽadmodũ vt ſupra q b Vſidorus in hiſtoꝛijs na-
turalibus. Fauus mellis quãto veterioꝛ tanto dulcioꝛ quia

quedam acquoſitates amare ↄſumuntur pariter et exaltãt
que dum mel fauum erat & recens quendã amaritudĩs ſpe/

ciem preferebant. Per hoc intellr ꝙ fauus celeſtis amoris

quanto in coꝛde homĩs diut᷑nioꝛ q; fuerit tãto dulcioꝛ atqʒ;
ſuauioꝛ apparebit vt ſuᷣ. R b Solinus lirerii Nux diu

recẽs ꝓmanet ſubt folia germinat ſub tra:nigreſcit ſub aqᷓ
amareſcit ſi fuerit vermibo pforata: exterius dureſcit æ rigz
intus vero molleſcit a dureſcit Per hoc intelligitur ꝙ nux

diuine dulcedinis τ amois diu recẽs ꝓmanet ſubter folia

virtutis germinat ſub humilitatis terra· nigreſcitq; diſpli⸗
cet & palleſcit ſub aq voluptatis amareſcit verme ſi ꝑfoꝛa⸗

ta fuerit vanitatis dura exterioꝛibo videtur coꝛdibo ß dure⸗
ſcit intrinſecus felicibꝰ aniabus recte vt prius S b Pli⸗
nius in ſpeculo natali Odor vinee deſcendentibo de montibo

verſus valles dulciſſimiis apparebit ſuauiſſimuſq; aſcendẽ⸗
tibus econtra verſus montes minus. Cauſa ſtat in hoc Nã.

aſcendentibe in alta valida fit precoꝛdioʒꝝ reſpiratio que ol
factum valde impe dit a reſtringit Sed ꝑ hoc intelligit᷑ ꝙ o⸗
dor ſuauitatiſq; amoꝛis diuini dulcioꝛ apparet deſcendenti⸗
bᷣus ad valles humilitatis ᷓm aſcendentibo econtra ad mõ/
tes ſupꝑbie e tumois qᷓmadmodũ prius dictũ eſt Tb
Iohes meſue in prima practica Lauetur os cũ aqtia calida
4 cum ſale et mox qꝗ dulce fuerit dulcius apparebit Per ꝗᷓ
intell gitur· ꝗqᷓ lauandũ expurgandũ ẽ os mentis noſtre

cũ aqua calida ↄtritõis a cũi ſale pñie atq; coerectiõis tũc

mox quidẽ dei amoꝛ ꝗ dulcis fuerit dulciſſimus apparebit.

Recte p oẽm modũ vt dicu eſt Vb Ptolomeus alma
geſti. Tux quidem coporalis tenebra nimirũ eſt reſpectu cã

doris luiſq; celeſtis. Per que intelligitur ꝙ lux coxpalis illi

citiq; amoeis tenebra eſt quidem reſpectu amoꝛis perpetiu

Ceei
elet
mm 11
sviſu
manun
nipoten
irtade
oera
uchun
Per qle⸗
ſerrenax
ſumede
Redep
Cnts
bumes
revii⸗
ſoptin
tprus
tnebri
ndu ⸗
Uumiitat
le l.
ntquid
gtur
furint
dss
utat
mant
loris
queki
flamn
ſupd
migis
ntllig
uce
win
ſuß
dule
ceſci
ded
tusi⸗
ſdin

.
I
ungen
e
dlun
dandde
N
ideren
nuaſin
ſumgr
ſtasn
leegti
etexllit
tudisſe
zamors
ciwat,
durditt
tſub aq
tarig

bter ſolin

Apfora⸗
ſdure⸗
emorti
galemd
in bene
Toed
lgig⸗
nrt
mD
ldr
btbed
6sroſtr
sti
Pnl
e
elt

Titulus MM xlix
celeſtis vt ſupra Xb Theopłilus in tractatu diuerſa
rum artiũ Aurũ igne liquatum naturaliter delectat aſpiciẽ
tes viſumq; irradiat a illuſtrat. Per hoc intelligit᷑ ꝙ coꝛ hu
manum igne diuim amoꝛis liquatũ ac inflãm atũ deum om
nipotentem aſpicientem delectat aQ viſum mentis diuinitus
irradiat a illuſlrat vt ſuß Vb Pypᷣs in v anĩaliũ li· Stel /
lio ex aſpectu in terrã haurit venenũ:a ex aſpectu in ſurſum
quẽdam liquoꝛem ſumme medicinalem attrahit 2a im bibit
Per que intelligit᷑ q homo ex aſpectuid ẽ ex amoꝛe ſuo ad
terrena venenum haurit mortis eterne ex amore aũt in ſur /
ſum ad celeſtia liquoꝛẽ ſibi ſalutis eterne attrahit a imbibit
Rede ꝑ omnem modũ vt dictũ eſt. Zb Auicebron li.
fontis vite. Coꝛꝑa deſicata magis ſunt lumĩs ſuſceptiui ꝙᷓ;
bumedata. Per hoc intelli gitur ꝙ coꝛda humana ab hüo /
re viciorum deſiccata magis ſunt lumĩis diiuunicq; amoꝛis ſu
ſceptiua quã coꝛda voluptate & concupĩa humectata Rete
vt prius dictũ eſt. Ac Areſto in ꝓbleu. Cõtra vmbrã
a tenebram lux ſemꝑ copioſioꝛ reꝑitur. Sic nimirũ ꝓꝑ omeʒ
modũ lux diuini amoꝛis ſemꝑ copioſioꝛ eſt circa tenebram
humilit atis vmbram pietatis. Beſpiciẽdo ad prehabita.
Bc Pꝑs in vi. anim aliũ Ociili anĩaliũ node lucẽtes lu/
cent quidem ad auſtrũ ſͦ non ad aquilonẽ Per que intelli⸗
gitur ꝙ oculi mẽtis nr̃e liicent in nocte pñtis vite ſi ouerſi
fuerint ad auſtrum amoꝛis nõ aũt ↄuerſi ad aquilonẽ p̃ui/
tatis & nequicie vt ſi Cc Plinius in ſpeclo nat᷑ᷣali Ci
uitates que circa aquas ſite ſunt eſtatis tẽꝑe valide inflam
manturmulte enim refractiões & reꝑcuſſiões radiorũ ca/
loꝛis circa aquas ſenciunt᷑. Per hoc intelligit ꝙ coꝛda hoĩm
queſita ſunt circa aquas ↄotritõis pñie validius diuino in
flammant᷑ accendunt᷑q;ʒ amoꝛe vt ſuß De Coõmentatoꝛ
ſuꝑ de plantis areſto· Ceſſantibus ymbribus lucente ſole
magis floꝛẽt vigẽt germĩantq; gramĩa atq; herbe · Per que
intelligitur ꝙ ceſſantibus ymbribus deuotionis a lacrime-
illuſcente xp̃i dilecétione Q amoꝛe mox coꝛda humana flo
rent in ommi virtutum q ſacroꝝ oꝑum actione Reſpiciẽdo
ſuß Ec T harentinꝰ li ini de euẽtibo in natura Liquor
dulcis in vaſe aureo argenteoq; vehemẽtius validiuſq; dul
ceſcit· in quolibet autem alioꝛum vaſoꝛum genere amareſcit

Sed p hoc intelligit ꝙ dulcis liquoz amoꝛis diuini recondi

tus in vaſe codis noſlri mundi a virtuoſi vehementius va/
lidiuſq; dulceſcit·immunda autẽ anima penitus amarelſcit

Titulus xlix
F a Fontinus li pᷣmo de equalitati rerum. Spuma
ceſſat omnis immixta ſibi aliqᷓ pinguedĩe a immiſſa Sic ni

mirum ꝓ omez modũ ꝙ tunc ſpuma ceſſat oĩs nĩe miſerie

e doloꝛis.cum nobis immiſſa fuerit diuinitus pinguedo di
uini mellifluiq; amoꝛis vt ſußÿ. Gc Galienus in pent.
Dulcedo valide ſumpta expellit venenũ eo ꝙ vʒ inq̃ntũ dul
cedo venenũ attrahit. venenũ aũt attractũ dulcedĩe quoq;
mixtũ vomitum efficit mediante quo ipm venenũ eicitur
2 fugat⁊᷑ Per hoc intelligit᷑ q dulcedo mente aſſumpta diui/
ni amoꝛis venenũ expellit tremende ꝑpetue q; moꝛtis quem

admodũ didum ẽ H c Vpocras in epichimis Sitis va

lida iram excitat.ſomnũ ſugat & coꝛpꝰ debilitat vehemen:

Sic nimie ꝑ locũ a ſimili ſitis valida que dei accidit ĩ amo
re iram oↄcitat cõtra actũ ſceleris · ſomnũ fugat ignoꝛantie
cecitatis:coꝛpus debilitat qntũ ad actũ carnalis delectatio

nis Recte ꝓ oĩa vt ſũ I c Vſido in hiſtoꝛijs naturalibo
ocus in ꝗqᷓ nec motus nec ſonus nec caloꝛ accidit aliqual'

fetidus ſoꝛe oñdit && coꝛruptꝰ Per que intelligit ꝙ mens hu
mana in qua nec motus virtutis nee ſomis laudis nec caloꝛ

diuini amoꝛis accidit aliqualis fetida foꝛe onditur e coꝛru

pta Rc Plinius tractatu de mirabilibo mundi Nil in re
rũ nata ſcindit a ferit foꝛtið quã ſomitꝰ ictuſq; celeſtis ignis
Per que intelligi ꝙ nil mentẽ ferit foꝛtiꝰ fidelis homĩs quã
ignis celeſtis ꝓpetuiq; amoꝛis c;admodũu dictu eſt Lc

Hugo in didaſco.li.nij. Pellis humectata in longũ latum⸗
q; diſtenditur· ſj cum deſiccata fuerit·hos effectus efficit. nã

mota puluerem eicit · ſtrepitum emittit · nmiumq; rigeſcit.

Per que intelligit᷑ ꝙ mens hum ana celeſti roꝛe ⁊ gratia hu
mectatain longũ latumq; diſtẽdit᷑ celeſtis ꝓfunditatis · de /
ſiccata aũt ab humoee celeſtis gratie ⁊ amœe: mox puluerẽ
emittit ſeu eicit vanitatis ſtrepitum efficit inquietudinis. ⁊
rigeſcit rigore moꝛtis ꝓpetue a doloꝛis.vt ſu N c Ppᷣs
in vnianimaliũ. Onna quidẽ anialia dum bibũt guttura
capitac; inclinant. Per que dat intelligi. ꝙ; coꝛda humana

dum amoris celeſtis bibũt refrigeria a fluenta ad humilia

„» . „ „ . . .. TILI
ſe inclinãt iugiter a ad yma Recurrẽdo ſup · E Nc Theo

pꝓhilus in tractatu diuerſarũ artium Virga humectata a ĩ

cineribo calidis implicata· denuo cum excepta fuerit flectit

faciliter et rumpitur difficulter Per que intelligitur ꝙ mẽs
hHumana aqua gratie humectata & in feruore amoris cele⸗
ſtis intincta pariter a immerſa tandem flectitur faciliter ·
a vite ſancte propoſito rumpitur difficulter qmadmodum

dictum eſt Oc Areſto · in ꝓbleii· Lutius rectiuſq; vehi

it
aui
hum
ſerit
r a
natu⸗
rigi
ural
Pra-
ned
tence
Pede
heta
intelt
hun
ctudt
omnn
1s
ſors
fungn
Gſonn
Uclus
jeyon
Ktumit

drisde

NAW
co
msr
Ze
timd
amar
peca⸗
lo mo
oniben
aß
mß
tiss
pien
loe
teli
laſa
ſit
ti

n
d⸗
ler
unſeie
md
anpu
niztid
gnag
eni ga
umpnden
nordgeen
nsten
tvebenen
tdit in
Ignornttt
delechtt⸗
aturaliy
alual
wens hun
SNecale
1r carn
iNFlin
ſusgnis
mis qua
Te
üprum
ict i
ngtgnit
1grit
ditts

1

olpelen

1

IlOn7

oAlttra

Titulus ix

nauis plena quã vacua Sic nimirum ꝑ omnem modũ coꝛ

humanum tucius et rectius fertur ad celeſtia ciim plenu

fuerit celeſti gratia amoꝛeqᷓm vacuum ab omni ſalutiffe⸗

ra actione · quẽadmodũ dictũ eſt. PcC Conſtantind de
natura moꝛborum. Liquoꝛ quidem omnis in ſua naturali

regione nullatenus deſiœatur fuſus autem extra ſuam na⸗

turalem a debitam regionem marceſcit continuo a areſcit.
Per hoc intelligitut ꝙ liquoꝛ celeſtis amoꝛis & gratie mini
me deſicœatur in ydonea ſibi mentis regione exterminat᷑ au /
tem continuo in aliena ſibi immimda hominis regione.

Reqde vt ſupra q c Hugo ĩ didaſcolł.liiij. Oſtia hume /
Gtata ſtrepitũ emittunt.& ſine ſonitu ſe apperiunt Per que
intelligitur ꝙ coꝛda humana roxe celeſtis amoꝛis & gratie
hunmectata ſtrepitum emittunt humane ſeu mundane inqᷓ
etudinis a ſine ſonitu ſe aperiunt gratie ſaluatoꝛis Recte p

omnem modum vt ſupra. RcC PEPßus in probleumatil

bus. In frigida regione valde a longinquis ip̃e audiuntur
voces Quius cauſa eſt·. Nam intenſo frigoꝛe pori terre con/
ſtringuntur a aer nimium ingroſſatur. pori autem conſtri
cti ſonum non imbibunt ingroſſatus aer ſonum & voces di
ucius retinetqmobrem in regione frigida validius reſonẽt
ipe voces. Per hoc intelligitur ꝙ in mente refrigerata cele⸗

ſtium in amoꝛe veruis reſonant voces intrinſecus conſolati

onis diuine quemadmodum dictum eſt. Sc AQAuicẽna
vi. medi · Omis quidẽ humoꝛ augetur ad pnñtiam lumĩis æ

caloꝛis. Sic nimirum per omnem modum humoꝛ deuotio/
nis noſtre augetur ad caloꝛem amoꝛis diuini vt dictum eſt
IcC Galienꝰ libro octauo Infrigidati quidem mag ſen

timꝰ? doloꝛem. Per que intelligitur ꝙ infrigidati refrigerio
amoꝛis diiiini magis mox ſentimus doloæẽ noſtri ſeeleris a
peccati Vc AKuicenna libro ſuorum mineralium. Quã
to mons aliquis altiozꝛ fuerit tantomagis irriguis diſtillati

