dam opponitur vt ibi interna facies noſtra videaturibi enĩ
feda ibi pulcra noſtra conſpicimꝰ ibi ſentimus qntum pro

ficimus: qntum ve a profectu longe diſtamnis ¶ Gregoꝛius

ſcriptura ſacra alindo nobis cibus eſtaliquãdo potus ci /
bus eſt in lo cis obſcurioꝛibo quia quaſi exponendo frangit

& manducãdo glutitur · potus vero eſt in locis apercioꝛibꝰ

quia ibi ſoæbetur ſicut inuenitur ¶ Gregoeius. Scriptura ſa/

cca oſtendit ſtateram ſuam in edificatione mox oſtendit al
titudinem in ꝓmiſſione premioe oſtendit horibilem aſpe

ctum in terroꝛibꝰ? ſupplicioꝛe recla eſt enim in preceptis al⸗

ta in ꝓmiſſis hoꝛribilis in minis ¶ Criſoſtomꝰ ſuper Ma/

tbeum. Inter mille ſecularium ſermonum talenta vix centũᷣ

denarios ſpiritalium poteris inuenire verboꝛum: imo nec de
ceʒ qdez obulos ¶ Vſidoꝰ de ſũmo bono. Omis ſcripturax

latitudo in oatione dominica· & ſim boli veritate concludit

¶ Vſidoꝛus ibidem. Quantomagis quiſq; in ſacris eloqiuiſ

aſſiduus fuerit tanto ex eis vberioꝛem intelligentiam capit

¶ NHugo de archa noe. Sacra ſcriptura eſt liber vite:cuius

oꝛigo eterna: cuius incoæpatio eſſentia cuiuis cognitio vita ·

cuius ſcriptura indebilis cuius inſpectus deſiderabilis · cuiꝰ

doctrina facilis: cuius ſcientia dulcis: citius profunditas in⸗
ſcrutabilis cuius verba innumerabilia & vnum tamen ver

bum omnia ¶ Hugo de anima Nihil in hac vita dulcig ſen
titutł nibil auidius ſumitur nibil ita mentem ab amoe mũ
di ſeperat nihil ſic animaʒ contra temptationes roboꝛat niil
ita Pominem excitat abiuuat ad omne opus & að omrẽ
laboem ſicut ſtudium ſacre ſcriptute ¶ EHugo ibidem. In

refectoꝛio ſacre ſcripture tres menſe id ẽ tres intelle cto diui /
ne ſcripture ponuntur videlicet hiſtoꝛialis miſticus & mo⸗
ralis. Prima menſa ſimplicibus. Secunda doctoꝛibiis. Ter⸗
cia communis eſt vtriſc;. In prima cibus eſt greſſioꝛ. In ſe/

cunda ſubtilioꝛ. In tercia dulcio?. Prima continet ſapoꝛem
exemploꝛum. Secunda vim miſterioꝛum. Tercia dulcedinezʒ
moꝛum. Prima paſcit miraculis ſecunda figuris tercia ver /

bis ¶ Caſſiodozus. Vere couſcus liber pſalmoum ſermo
laudabilis:cura ſauciati coꝛdis fauus interioꝛis hominis. oc
cultarum lingua virtutum que ſuperbos humilitati incli⸗
natreges pauperibo ſubdit affabilitate paruulos mitrit
¶ De Secularibus
ꝗ ¶ Capitulim: ccxx
Mbroſius ſuper Beati immaculati. Incun/bit virtu

oꝛalibus. Hunc mundus acipit.qui ad deſiderã /
a mirabilia non ſurgit. Seculares enim mentes quanto⸗
magis foꝛis per ſecularia deſideria dilatanttanto magis ſiuũ
codis ab eius receptione anguſtant ¶ Criſoſtomus ſuper
Matheum. Sicut homo graues Habens oculos melius in lio

co tenebroſo q́; in ſole poſitus videt:ſic homo terrenus in è/
renis eſt aſtutus/G in ſpiritualibus cecus ¶Petrus rauéna

Hi ſunt martires ſeculi muindi profeſſœes· diſcipuli curie.
milites helequini: per multas ſiquidem tribulationes iuſti ĩ
trant in regnum ceioꝛum hi tamen per muiltas tribulatio/
nes promerentur infernum
¶ De Securitate
” . ¶ Qapitulum. ccxxj.-
Vguſtinus librovconfeſſioñ. Remo debet eſſe ſe /
curus in vita iſta que tota temptatio nominatur
t qui fieri potuit ex deterioꝛe melio. non fiat etiaʒ
x melioꝛe deterio: ¶ Auguſtinus nemo ſecurus eſt in his
bonis que poteſt imiitus amittereveritatem autem atq; ſa
pientiam nemo amittit imiitus ¶ Hieronimus de clerico
muliere. Nunqꝙᷓ; ſecurus cum theſauro tenetur latro inclu⸗
ſus nec infra vnam cauernam habitans cum lupo tutus eſt
agnusſic mulier & clericuis ¶ Gregoꝛius in moꝛalibo. Sepe
mens dum virtutis ſue ſecuritate reſoluitur · inſidiante ad⸗
lerſario in opinate culꝑe telo perfoꝛatur Ibidem. Inca ſſum
munita ſunt cetera: cũ locꝰ vnus de quo hoſti pt aditꝰ nõ
eſt mumitꝰ. Ibidem. Sepe quem temptationis certan en ſu⸗
perare nõ valuit ſua deterius ſeciiritas ſtraint ¶ Bernharoꝰ?
in ſermone. Nuſqᷓ; ẽ ſecuritas fratres nec in celo:nec in para
diſo: multo minꝰ in mindo. In celo enim cecidit angelꝰ ſub

ti ſeculi: qui deſperat de adiutoꝛio dei ¶ Gregoꝛiꝰ in

prel

z
met.
inbe
ſube
firn
ſtol.
en
tonim
bus &
Bug
culiſ
tis ne
caſus
necu
mitas
nicies
cum
eritſ.
duem
ri
ceat⸗
m
dius
re in
ke
nol

b, dir
nens mo:
he
Keſſa 6
merſcpon
uduladtg
tfarnie
mitadinli⸗
Ulcemittt

ad idi
nies glunto⸗
tomagis ſü
tors dupe
SWüusino
dtrnnbirt
Denstwina
dlaprhane⸗
Ulatones uti
astribulane

no nommnutur
on ſatau
rus ettin h,
ten a/
5 dedetco7
rlatnnelu⸗
lupo tutns
ounte ad⸗
n. lrcaſum
t ditk no
erun en ln
Pernbard
neinpe

ungcli⸗

preſentia deitatis in paradiſo adam de loco voluptatis: in
mũdo iudas deſcola ſaluatoꝛs ¶ Qaſſiodoꝛus ſupꝑ ps. Nihil
poteſt eſſe ſecurius: q; illi omia cõmittere qui notit ſuis cul
toꝛibus congrue pro futura patrare ¶ ¶ullius in rethoric a
Securitas eſt incomoditates imminẽtes rei inchoate afft

nes non fomidare ¶ Seneca. Securitatis magna poæcio eſt
nihil inique facere cõfuſam vitam perturbatam potentes

agunt.tantum metuunt:quantum nocent
¶ De Senectute (Capitulũ. ccxxij⸗
Vguſtinus. Qum ſibi homines optant ſenectuteʒ
quid aliud optant:niſi longaʒ infirmitatem. Idem
ps. Sit ſenectꝰ noſtra puerilis:ee puericia ſenis

ne ſapientia ¶ Auguſtinꝰ in ſermone. Infantia veſtra inno/
cẽtia ſit.puericia reuerentia adoleſcentia pacientia.iuuentꝰ
virtus: ſenium meritum:ſenectus nihil aliud q́; canus ſapi /

enſq; intellectusſ Auguſtinꝰ ibidem. Qum cuncta vicia in
ſene ſeneſeant.ſola auaricia iuueneſcit¶ Ambroſius in ex

ameron. Quid naturam accuſas o Homohabet illa impedi/
mẽta quedamſenectutem s infirmitatem· ſed ſenectus ipſa
in bonis moribv dulcioꝛ: in cõſuijs ſubtiliozꝛ ad cõſlantiam
ſubeunde motis potioꝛ ad reprimendas libidines fo tio· in
firmitas coꝛpoꝛis ſobrietas eſt mentis ¶ Hieronimus in epi
ſtola. Nemo enim tam fractis viribo & decrepite ſenectutis
eſt. vt nõ ſe putet vnum adhuc annũ eſſe victurum ¶ Hie/
ronimus in epiſtola. Omes pene virtutes mutantur in ſeni /
bus· creſcente ſola ſapientia decre ſcunt cetere virtutesi
Hugo de clauſtro anime. I nter omnes abuſio nes Huius ſe

culi ſola maioe eſt ſenis obſtinatio:qui moti ꝓximis moꝛ⸗

tis nõ abhoeret aduentum ¶ Hugo. Tres ſunt nuncij motꝰ
caſus:infirmitasſenectus caſus dubia infirmitas grauia ſe
nectus certa nunciat: caſus nunciat moꝛtem latentem: infix/
mitas apparentem: ſenectus preſentem Criſoſtomus. Ca/
nicies tũc eſt venerabilis:quãdo ea gerit.que caniem decent
cum vero iuiieniliter ↄuerſatux:plus iuuenibus ridiculoſus
erit ¶ Cyprianꝰ. Plus omnibo religioni operam dare ſenibo
ↄuenit:quos preſentis ſeculi fl oꝛida etas etas tranſacta deſe
rit ¶ Caſſiodoꝛꝰ in epiſtola. Nihil eſt q& ſenectuti magł no

ceat:ac dies homĩs magis abreuiat ꝙ; triſticia: languoæ ani/

mi:atq; ira:nihil enim eſt hylari ſen? ctute hylaritate iociin
dius ¶ Seneca in epiſtola. li. Nihb turpiuſ eſt:q́; ſenex viuie
re inſipiẽs. Idem num era ãnos tuos & putebit eadem velle
qd volueras:moꝛiãtur ante te vicia. Ideʒ. Deſine velle ſenex
q̃ noluiſti puer ¶ Seneca ibideʒ. Monſteo ſimilis ẽ auaricia

id eſt vt nec ſapiẽtia noſtra ſit cũ ſuperbia.nec humilitas ſi

ſenilis . qui a ſtulcius eſt· vt dici ſolet &; via deſiciente augere
viaticum. Iem. Anus cum ludit:moꝛti delicias facit· heu q;
miſerum eſt fieri metuendo ſenem ¶ Innocentius de vil con
ditionis humane. Senex facile prouocatur cito credita tar
de diſcredit tenax & cupidus:triſtis a querulus velox ad lo

quendum:. tardus ad audiendũ laudat antiquos ſper⸗

nit modernos.vituperat preſentia commendat preterita ſu/
ſpirat & anxiatur toꝛpet infirmatur. Vnde poeta· Optamꝰ
ſenium: cum venerit eſt male ventum .
¶ Seruitus ¶ Capitulum.ccxxnj·
guſtinus libro.mij. de ciuitate dei. Bonus ſerui/
at liber eſt: malus autem ſi regnat ſi ſeruus eſt:nec
ius Hominis ſed quod grauius eſt tot domino

gituix · vel dilectione ir ritetur.vel cuꝑiditatibus ducitur vel ĩ
dignatione exaſperatur . vel in erroe deicitur ſeruilis enim
eſt omnis p aſſio ſ Innocentius de vilitate cõditionis hiima
ne. O extrema conditio ſeruitutis. natura liberos genuit ſed
foꝛtuna ſeruos conſtituit:ſexruus cogitur pati & nemo ſini/
tur compati. doloꝛe compellitur & nemo condolere permitti
tur ¶ Sene ca in epiſtola. Qui ſeruitutem contem pſit.in q̃li
bet turba dominantium liber eſt ¶ Seneca. Pauci ſeruitus
plures ſeruitutem tenent Idem. Qui in ſeruos ſuos iraſcit

& crudelis eſt: ſatis oſtendit poteſtatem aduerſus alienos ſi

bi defuiſſe. IdemSeruis tuis hylarem te preſtes: non ſuper
be:ſuperioꝛem te colant potiuſe; timeant
¶ De ſeruicio ¶ Capitulum ccxxinij.

anime tuedeo ſeruiat anima tua debes regi vt poſ/
is regere ¶ Gregoꝛiꝰ in omelia. Nemo enim poteſt
in vna ead
bus gratum exiſtere: nam deo amicum ſe negat qui eiꝰ pla
cet inimico ¶ Gregoznis in moꝛalibus Non nulli terreno
iudici etiam tota die aſſiſtere foꝛtes ſuntin oꝛatione vero co
ram domino & vnius hoꝛe momento laſſantiir ¶ Caſſiodo
rus ſuper pᷣs. Deus ſuſtinet vt coꝛrigat flagellat vt erudiat
probat vt preſtet · ſi fas eſt vt celum non cooperiat terram·
poteſt fieri vt dominus non protegat ſibi puriſſime ſeruien
tem ¶ Senea de ſententijs oꝛatoꝛum. Hec eſt conſuetudo no

ſtra o diuites tamdiu coedi vobis ſumus· q; diu vſui in /
iuriam vocetis finem ſeruitutis ¶ Seneca in ꝓuerbijs. Bono
rum crimen eſt officioſus miſer heu q́; miſeze eſt diſcere ſer

uire niſi ſis doctus dominari. Silentium vbi taciturnitas
¶ De ſimpli citate C Capitulumccxxv

uot vicioum ¶ Ambroſuis. Seruit quicunq; vel metu frã

Vguſtinus ſuper Iohãnem. Vis vt ſeruiat caro tua

mq; re omnipo tenti deo ſeruire: atc; eius hoſti /

expli
(E.
licae
Ctes
innoc
(Be⸗
nis in
bum
las ſn
ſine ſ

Virtu

Venn
ned

mer
ſciti
AMn,
ſulho
Siood
mini⸗
vele⸗
ceptt
Vtroc
nis v
rex

. —— — — W

vf—

Nrkalgen
8 NN
Nredte
SNelor L
s ſe:
Dketerinſ
20und

te⸗
ons bnn
krulseſne
iot dmvn
Wmnſt
ductur i
ſemuisenmn

ons

Sgenuit i
ANNdin
Aertpemitt
tnpſtinl
uc ſcnums
csſuos nor

non ſut

a ddd

1s teginth

enin wet
eüso
tqniebpe⸗
rwno
oreweo co
(CURo
u Zudit
etat nam
me etuen
ſendon
u n
cbison
diecel⸗
turni
lumc

Vguſtinus. Habeto ſimplicitatem columbinam. ne
tibi ꝙ malum machineris: & ſerpentinam aſtuciaʒ
de cuiuſq́; ſubplanteris inſidis quia non multum
diſtat in vicio decipere vel decipi Auguſtinus in omelia.
Simplex eris ſi te mundo non implicaueris ſed explicauerꝰ
explicãdo enim te a mundo ſimplex.implicando duplex erꝰ
¶ Hieroni mus ſuper criſ. Prudentia abſq; ſimplicitate ma/
licia eſt & ſumplicitas abſʒ tatione ſtiiticia nominatur ¶
Gregoꝛuis in moꝛalibo. Nihil ſimplici coꝛde felicius qa qui
innocentiam erga alios exhibet. nihil eſt q& pati foemidet
¶ Bernhardiuis in ſermone. Omnibus nobis in conuerſio/
nis inicio nulla virtus magis neceſſaria eſt. q; ſimplicitas

humilis & grauitas verecunda ¶ Beda in omelia. Simplici

tas ſine rectitudine diſſoluta eſt & ſtulta: rectitudo autem
ſine ſimplicite auſtera nimirum exiſtit a dura vnde vtrac;
virtus coniuncta perfectum reddit hominen
¶ De Symonia ¶ Capitulum ccxxvi.
Mbroſius in ſuo paſtoꝛe. Nam && lepram cum yeſi
a ſancto ſuſcepiſſe ſe credant helyſeo:qui gradum
cer dotalem ſe exiſtimant pecumis comparare
Jieronimꝰ in epiſtola. Sepe ſiniſtra principia ad felices ꝓ
ueniunt exitus· vt iacob per ſupplantationẽ peruenit ad be /
nedictionem vt fruges que leproſa manu ſeritur.munda ta
men metitur vt ex adultecino concubitu pulcra ſoboles na
ſcit ur. Sic & pecunia que per ſimoniam acquiritur: felicem
exitum habet: cum pauperibus pro futura erogatur ſed ni
hil hoꝛum ſimoniacis patrocinatur I¶ Gregoꝛiꝰ in regiſtro

R
*

.

L2r3jʒjrʒ..141ʒ säs
„ õ —

—

—,—

miniſter vel notarius non debet in oꝛdinatione eius vocem
vel calamum vendere( Petrus rauẽna in epiſtola. Certe ac
ceptłoꝛ eſt apud deum iuſticia qᷓm prebenda: ideo cum in
vtroq; poſſit ſimonia committit:damnabilioꝛ tamen eſt om
nis venalitas in exhibitione iuſticie qᷓm in venditione deci/
me vel prebende
¶ De ſobrietate
DCapitulum. ccxz vij.
Vguſtinꝰ li.ad ſacras vgines. Sobrietas ẽ mentis
ſenſus membroʒe omniũ copiſq; tutela.caſtita⸗
is pudicicieq; munimẽ pudoei pxima: amicicie pa
ciſq; ſerua-honeſtati ſemꝓ cõiuncta-eri minũ.vi cioꝛoq; oĩm
ꝓfuga ¶ Auguſtinꝰ ibidem. Sobrietas temeritatem fugit .
rericula cũcta declinat mutuis officis obtempoꝛat ſupbiã
deteſtat᷑·do muʒ familiamq; cũ moderatione gubernat fidez
ſbi cõmittentibo ſeruat ¶ Criſoſtomꝰ. Simplicioe victus

235

Sicut epiſcopum non decet manum qm ponit vendere: ita

educati: diuilcioꝛ eſt aſpera vi

menſa mediocris plurimum iocunditatis habet a volupta/
tis. ecõtrario vero diuitũ menſe execrabiles quidem & hoeri
de ac membroz cõtaminationis plene ¶ Origenes in ome /
lia. Sobrietas omniũ virtutum eſt materecõtrario ebrietaſ
omniũ vicio ¶ Caſſiodoꝛꝰ ſuper p̃s. Ebrietas felix: ſacietaſ
ſalutaria: que quãto copioſius ſumit᷑: tantomagis ſobrieta/
tem men tibo don are dignatur ¶ Boecius de conſo· Paucis
enim minimiſq; natur a cõtenta eſt. cuius ſacietatem ſi ſuper
fluis velis vrgere aut in iocũdum q&ᷣ infuderis fiet: aut no/
xium ¶ Seneca in epiſtola. Hanc ſanam & ſalubrem foꝛmã

vite tenete:vt coꝛpoꝛi tantũ indulgeatis:quãtum bone vali /

tudini ſatis eſt· cibus famem cedat pocio ſitim extinguat.
veſtis frigus arceat· domum munimentum ſit aduerſus in
feſta coꝛpoꝛis ¶ Seneca. Sine faſtidio implendus eſt venter
quid enim ad rem pertinet quid accipiat perditurus quic /
quid aceperit ¶ Tulius de offi. Sobrietas eſt affectus mo⸗
derationis ↄtra incentiua crapule.a diluuiũ ebrietatis

guſtinus de ciuitate dei. Rullo modo fit minoe ac
cedente ſuue ꝓmanente conſoꝛte poſſeſſio bonitatis

o dius indiuidua ſocioruʒ poſſidet caritas ¶ Gregoꝛius in
omelia. Tollerandi vbiq; ſunt ꝓximi: quia abel fieri non va
let quẽ malicia caym nõ exercet ¶ Criſoſtomuis ſuper a/
theum. Bonus malo ſi cõneétitur vt aut pares redduntur .
aut cito ab inuiceʒ ſeperant? amicicie enim paret aut querũt
aut faciũt¶ Criſoſtomꝰ ibidem. Reꝝ natura ſic eſt.vt qndo
bonus malo ↄiungit᷑:non ex bono malus melioetur · ſed ex
malo bonus cõtamiatur diuerſitas enim rey munq; Noteſt
Hhabere concoꝛdiam& multos ſe llicitat ſocietas nep handa
¶ Bernbardus de ↄſideratione. Vicioſus ↄſcientias vicioſo/
rum nõ refugit a vbi omes ſoedent vnius minime fetoꝛ ſen⸗
titur ¶ Vſidoꝛus de ſolilo. Meliꝰ eſt habere maloꝝ odium
q́; conſoꝛtium ſicut bo na multa habet cõmunis vita ſancto
rum. ſic plurima mala ſocietas affert maloꝛe ¶ Hugo libro
de anima. Amabilis ſocius omnibus eſt officioſus & nulli

oneroſus quia deuotus ad deum benignus ad ꝓximum ſo

brius ad mundum ¶ Petrus rauẽna. Melioe eſt ſocietas ſim
plicis inter ſapientes futriti: quã prudentis cum lectatoeibo
vita ſapientis inter ſapientes: qm
dulcis inter inſipientes ¶ Seneca epiſtolaxi. Magna pars
pecatoum tollitur ſi pecatori teſtis aſſiſtit:aliquem babe /
at animus quem vereaturcuius auctoꝛitate ſecretum ſuum

„ *

¶ De Societate (Capitulum ccxxvnj.

imo poſſeſſionem bonitatis qnto latius tanto conz-

ſan
aſtel
ſde
voſt
bib⸗
Via

lins
de
attol
batil
te ſal
ceſſan
Ane⸗
dow
dum
mus
delt

dadee
N
ſe m
gori⸗
Xtra
liſcit
Oæn
Dremi⸗
ſollien
inſerr
mum
Veris
partt
ardu
plur
ſent
ltati⸗

Nanohp
neen
Seresnnong
reo titu
Efeirſra
gsſobrirn
onſo Dupe
unſſen
s erutno
Aubeenfun;
tumtwrerti

tmeltingut

4 * .
t Drertsin

s Areter

edtunnsqiic
afernsr
breranz

odoſtmnar
ſaolorute
tnsrd
(Crtgriur
Alelfenmn
!)
teoi!
aRAi
aſe Anti

rlamtr. M

uni e
uneybid
mtib itoſh
nine en in⸗
1 Alor Mum
önujndr
Buplen-
nlußul
loetoft,
m eaatan
pintes/
Hbgn,
Nunt

nim

— 8
äs

ſanctius facit Seneca. Omniũ ſocietatum nulla pᷣſtantio⸗
eſt: q; cũ boni viri moꝛibo ſimiles ſunt fa miliaritate 9iuncti
¶ Seneca epiſtola.vi. Nulliꝰ rei bono ſine ſocio:iocũda eſt
poſſeſſio. ¶ dem· Ante circũſpiendum eſt cum quibo edas
bibas quã quid edas & bibas. Idem. Comes facundus in
via Pro vehiculo eſt
¶¶ De ſolemmtate ðð
. ¶ Capitulum ccxxix
guſtinus libro dex.coæct. Totiens enim dies nata
licios ſanctoʒe celebramꝰ:quotiens virtutes ipſe o*
recolimus quibo claruerunt in terris. vt ad gloꝛiaʒ
lius a quo totum habuimus referamus ¶ Auguſtinꝰ ibi⸗
deʒ. Helius faceret iudeus in agro ſuo aliq vtile y in the/
atro ſedicioſus exiſteret· & melius ſemine eoæum in die ſab⸗
bati lanam facerent:quã tota die in neomenijs ſuis impudi/
ce ſaltarent Gregoeius in regiſtro. Dominico die a labœe
ceſſandum eſt· atq; omni modo inſſtendum omnibus vt ſi
qꝗ negligentie per ſex dies agitur. per diem reſurrectionis
dominice expietur ¶ Hieronimus in epiſtola. Valde abſur⸗
dum eſt nimia ſaturitate velle honoꝛare martirem quẽ ſcia/
mus deo placuiſſe ieiunijs¶ Gregoꝛius in omelia. Quid /
deſt inter eſſe feſtis hoĩm ſi cõti ngat de eſſe feſtis angeloꝛe
¶ Sotlicitudo vel occupatio ¶ OQapitulum ccxxxX.
Negoius libro v.moeali. Plus in hoc mundo honoꝛ
qꝙ deſpectio ocupat.a magis proſperitatis ſublimi
tas ꝙ neceſſitatis aduerſitas grauat. mens dum blã
da occupatione premitur libens ad exterioꝛa deriuaturſ
Gregoꝛius in moꝛalibo. Non nun q; qui quietus alicuiiis eſ
ſe meriti creditur poſitus in quali bet actione dici tur ¶ Gre
Soꝛius ibidem. In iſtis viſibilibus que intuemurcoꝛ noſtrũ
extra ſe ſpergitur.Se uicqiiid de ſe intrinſecus agatur obli
uiſcitux: dum extrinſecus ocupatur ¶ Gregoꝛius i bidem.
Ocæupatio ſecularium dignitatum tanto facilioꝛibus vicijs
pPremitur quanto maioꝛibus curis grauatur ¶ Cregoꝛiiis
ibidem. Sepe miſericoꝛs deus ꝗquos ſuos tenere diligit: eos
ſollicite ab exteriobuis actionibus cuſtodit¶ Bernhardiis
in ſermone. Preoæupatum quippe ſecularibus negotijs ani
mum ſancta delectatio declinat.nec miſceri poterunt vana
veris. eterna caducis: ſpiritualia coꝛpoꝛeis. ſumma Vmis vt
pariter ſapias que ſurſum ſuntGe quẽ ſuper terraz ¶ Rych /
ardus de ſancto victoꝛe. O in felix aĩa quid ſollicita es erga
plurima:poero cũ vnum ſit neceſſarium dilige vnũ in quo
ſunt omia. G& ibi fige coꝛ tuũ e deſideriu: nam felices illið ci
uitatis ciues cuiꝰ participes in idipᷣm: mũdus enĩ tranſit ⸗

cõcupiſcentia eius ¶ Vſidoꝛus eth;̊. Sollicitus dẽ quaſi ſol⸗
lercitus inntum ſcʒ aliquis ex quadam ſo llertia animi ve/
lox eſt ad ꝓſequendum ea que ſunt agenda ¶ Valeriꝰ epi /
ſcopus in ſermone. Naʒ ſicut homo nunq innitus bene ſer
uit ita nec oœupatꝰò bene ↄmendata cuſtodit ¶ Seneca epi/
ſtola. Vbicũcq; ſumibi mecum ſu mtebus enim me nõ tra
do ſed comodo —

¶ Solitudo tumultus ¶ Capitulum. ccxxxj·
guſtio? de ſingularitate clerico. Mimis volup/
tatibo ſtimulatur qui non eſt vbi frequẽtia volup
tatum. Et minꝰ auaricie moleſtias patitur: qui di/
uitias nõ videt¶ Hieronimus in epiſtola. Sapiens munim
ſolus eſſe poteſt habet enim ſecum omes que ſunt. & & fue/
runt boni: & animuz libex & quocũc; vuit ꝓfert & confert
& q& cope non poteſt cogitare cõ plectitur· & ſi homĩm in
opia erit loqiutur a cũ deonunꝙ vnus ſolus erit Grego
rius· Si carni qꝗᷣ licet abſcidimꝰ m ox in ſpiritu q& delectat
inuenimꝰ. intentioni quippe anime ſi exterioꝛ euagatio clau
diturintetio? acceſſus a pitur ¶ Bern hardè. HMalũ qâ nemo
videt nemo arguit vbi aũt non timettr reprehenſoꝛ. ſecurꝰ
accedit temptato Origenes in omelia. Quaʒ diu quis per
mixtus eſt turbis. & in multitudine fluétuantium volipta
tur. nec vacat ſoli deo nec ſegregatus eſt a vulgo. poteſt el⸗/
ſe ſanctus ¶ Valerius maximus Qrates cũ vidiſſet ſecreto
ambulantẽ adoleſcentulum interroganit quid illic ſolus fa
ceret mecũ inquid loquo. cui cr ates caue inquid rogo 2 di
ligenter attende ne cũ homie malo loquarisꝗ Seneca Om⸗
nia nobis mala ſe olitudo Pſuadet nemo enim eſt. cui nõ ſan/
ctius ſit cum quolibet eſſe qm ſecum ¶ Seneca in epiſtola
Nil tam damnoſum bonis moꝛibo· q́ᷓ in ſpeclaculo reſidere
Seneca Iocundum eſt eſſe ſecum . cũ quns ſe dignum diu /
tiſſime quo fruatur efficit. Idem. Non viuas alit er in ſolitu
dine aliter in foꝛo. Idem. Fuge multitudinem fuge paucita /
tem. fuge etiam vnũ pro populo: populus pro vno ſatis
ſunt mihi: ſatis eſt vnus. ſatis eſt millus ¶¶ Seneca in epiſto /
ila. Omes vacant qui volunt neminem res ſequuntur . ipſi il /
las amplexantur & argumentum felicitatis occu ροnρ
eſſe pitãt ¶ S oꝛtilegiũ diuinatio ¶ Capitulũ · ccxxxij.
— Vguſtinus libro de natura demonum. Iarro dixit
diuinationũm ꝗquatuo eſſe genera terram aquam-
rerem ignem: ideſt· geomantiam: ydromantiaae /
mantiã pirromantiaz ¶ Auguſtinus libro de ciuitate dei
Qui ſuper ſaluatoꝛe ſalutem vult habere & ſine vera ſapien
tia eſtimat ſe prudentem fieri poſſe.non ſanus ſed eger. non

prud
citat
Kon
6

de 60

los⸗

i
rit
tit
lie

Aaminie
i dn
. *M ap
mnmmerönt

Ncun
Dmuswoh up
ie
apren 8 nund
u insiſe
tpfenkonfer
äſtheninin
1s entſ Cren
nul
euagatio

P

NAücinenn

pretrnioſern
Nud umun
wdn umWP
Uwrlgo wrt e
i idiſetſenn
Uche
ind /egn
enbn
nGnn ſo
enec⸗ in yn/
rann nloreor
ſed kogmd
aiuernſin
m migepuci⸗
nunſic⸗
mecin G
Aummpſl
nennttntn
uli c
n. larto odi
2* A/
Nommi;
al itn
rmwie
1ℳ 70

prudens ſed ſtultus. in egritudine aſſidua laboꝛabit · G& in ce

citate noxia: ftultus & demens permanebit ¶Hieromimus

Non debemius ſub exemplo ione ſoꝛtibus credere vel lud
de actibus apoſtoloꝛum Huic teſtimonio copulare vbi ſor⸗
te mathias in teſtimonmium eligitur ¶ Gregoꝛiꝰ. Siqius ario

los: uruſpices vel incantatoꝛes obſeruauetit: aut philace/

rijs vſus fuerit anathema fit ¶ Vſidoꝛus libro ethi. Soꝛtile /
gium eſt quoddam genus culture vdoloꝛum ex demonum
conſultationibus futura predicando

C1 De Sre MM
. Z Chpitulumm: cexxxii.
— Buſlinus De caritate. Qui⸗ gaudet de ſpe tenebit 2
rem:qui autem ſpem non habet:ad rem non poter?
peruenire Auguſtinus in enchᷣ. Eides credit: ſpes
Caritas deant ſed ſine fide eſſe poſſunt ¶ Ambroſius. De di

dia Humana defecerĩti Hieronimus & Seneca. Ome op?

leue fiełi ſolet: cum eius precium cogitatur:ſed ſpes premij

ſolacium fit labois ¶ Gregoꝛius in moalibus. Spes i in eter
nitate animum erigit: & idcirco nulla mala exteriꝰ que tol/
lerat ſentit ¶ Gregoeius in moœalibus. De ſpe incaſſum pre

ſumit:&iii timere deum in ſuis operibus rẽniit. Idẽ. De creæ

toe deſperare eit ſpem in creaturam ponere ¶ Bernhardus
in ſermone.Si mihi premia promittunturper te obtinenda
ſperabo · ſi inſurgant aduerſum me prelia ſi ſeuiat mundus
ſi fremat malignus ſi ꝓpria caro aduerſus ſpiritum concu/
piſcit. ego i in te ſperabo ¶ Bernhardus ibidem. Tria conſide/
ro in quibus tota ſpes mea conſiſtit caritatem adoptionis.
veritatẽ ꝓmiſſionis.poteſtatez redditionis ¶ Caſſiodoꝛꝰ ſu
per p̃s. Spes eſt virtus qua ſperamus premium vite eterne
iuſtoꝛum meritis ceddendum ¶ Seneca in epiſtola. Spes eſt
Vtimum aduerſarum rerum ſolacium memoꝛie minimum
uiſe⸗ tribuit plurimurn

De ſpiritu ſancto

Vaguſtimis in epiſtola. Sallczii ſemper in me opoᷣ
ſpira vt cogitẽ cõpelle vt faciam: ſuade vt te diligã
cõfirma me vt te teneam:cuſtodi me ne te pdam
ieronimꝰ ſup marcum. Spiritus.ſapientie negligentiã in

pigre repellit: pirit? intelligẽtie diligentiam tationabiliter qᷓ

rit. ſpirit? cõſili ꝓuidentiam prudenter inuenit: ſpiritus foꝛ
t itudinis virtutis in ſtigationes foxtiter retũdit · ſpirit ſcien/
tie oblinionẽ lubric⸗ diu eſſe integre nõ ſinit· ſpiritꝰ? pietat

R DUMWẽ èð DM ’

uinja nmiſer atione tunc ſperandum eſt amplius: cum preſi/

T Capitulum. ccxxxIII.

humanam fr agilitatẽ clementer indulget ſpiritus timœis
dei in Puidam ignoꝛantiaʒ; ardenter decoquit && bene replet
¶ Hieconimꝰ ibidem. Sapientia domũ edificat · intelleétus
guber nacula inuenit ↄſilium bona diſcreta facit. virtus in

pacientia animam poſſidetſcientia diuiitie:dei a ſalutis acꝗq

runtur: pietate ꝓſperitas preſentis vite a future conſiſtit:ti
moꝛe humanitas ↄoſeruatur & omne peœ atum expelliturſ
Gregoꝛius in moaliw. Habitare in cope animam probãt
vVitales ſenſus coꝛpoꝛis Habitare in anima ſpiritum probat
vita ſpiritualis illud ex viſu e auditu dinoſcitur · iſtud ex
caritate & humilitate ceteriſq; virtutibus comprobatur ¶
Gregoꝛius in omelia. Spirituſſandus in columba & igne
apparuit:quia om ne coꝛ qꝗ eius gratia tangitur & manſue
tudinis lenitate trarquillum: & zelo iuſticie fit accenſum ¶

Gregoꝛius in omelia. In terra datur ſpiritus vt diligatur

ximus ecelo datur ſpiritus vt diligatur deꝰ. ſiciit ergo vna
eſt caritas. 6 duo ꝓprecepta ita vnus ſpiritus duo donaſ
Bernhardus in ſermone.Spiritus hieſu:ſcilicet bonus ſcili /

cet ſanctus: ſcilicet rectus: ſcilicet dulcis: ſeilicet foꝛtis infix/

ma roboꝛans:aſpera planans. co:ꝛ da puxificans ¶ eo papa
in ſermone.O quam velox eſt ſerino ſapientie: & vbi deus

magiſter eſt cito diſcitur q docetur ¶ Beda in omelia. Nul

la in diſcendo mora eſt: vbi ſpirituſſanctus doctoꝛ adeſt
¶ De Studio ¶ Capitulum ccxxxv.

Humilitate induti criſtiana: diſcant non cõtem nerxe
quos ↄgnoſcunt moꝛum vitamq; verboꝛum deui/
tare ¶ Hieronimus. Sic ipſa lectis temperatura tibi finez cõ

ſilium non laſſitudo imponat ¶ Criſoſtomus. Omnino ini⸗

quum eſt nobilioꝛa ingema ſtudijs dehoneſtari moꝛi bo · G&
eos quos ardiia grauia expectant officia voluptatis va
nitatibo occupationis agitari ¶ Vſidoꝛus de ſummo bono.
Om nis profectus ex lectione & meditatione procedit:que
enim neſcimus lectione diſcimus:que diſcimus meditationi
bus conſeruamus ¶ Origenes· Punge oculuʒ G& dabit lacri
mam ſtringe mentem & dabit intelleétum nihil enim tam
incredibile quod nõ diſcendo fiet probabileſſ Hugo libro
tercio dydaſcol Tria ſunt ſtudentibo neceſſaria naturaex⸗
ercicitim:diſciplina. In natura cõſideratur vt facile audita p
cipiat firmiter tenentin exercicio vt laboꝛe e ſedulitate na /

turalem ſenſum excolat in diſciplina vt laudabiliter viuẽs

moꝛes cũ ſcientia cõponat. Tria ſunt que precipue ſtudij le

gentium obeſſe ſolent · ſcilicet negligentia:imprudentiaa foæ
runa ¶ Hugo ibideʒ. Noli cõtemnere minima da paulatim

nlinis

go in epiſtola. Sedulo monẽdi ſunt ſcolaſtici. vt

der
.

err
victe
ldem
trahe
dis
dig
ris
belunx
ſonel
Pwor
ſtere

doi⸗
nor⸗
conſ
q
pien
4
Imu
viue
ſed 0

iitngine
aherge
nglech
et sn
17 ſahns d
econſiſtt
nenpeſſtitſ
manprobit
Wumpeobat
. ſede
nprabanuſ
lunba gigre
nur ammii
Mtameun’
tdügtur
ſeutagovn
10

tbonus ſclti

ds e

Aopap⸗
de Kbius
nomdael
dan N
R
t ſcolaſtci
or cotemnete
dcrum dei/
nWrd
8Ommimoin
ximorb

oluptatiss: 4

ummo bon,
pnantl
sranot
& dade lct
bilaintm
bo
minrter
cie Audita p
dultuten
bitter vus
preſtdl
Unta“
N

S

defluit qui minima contemnit ſi primo alphabetuz diſcere
ↄtempſiſſes vtinam inter gramaticos tantũ nomen nõ ha⸗
beres ¶ Hugo ibidem. Prudens lectoꝛ vel auditoꝛ omnes li/

nter audit ommia legit:non ſcripturamnon perſonam. nõ
doſtrinam ſpernit ab omnibus indifferenter quid ſibi deeſt

& q& deeſſe videt querit:non tantum qᷓntum ſciat.ſedð quan
tum ignoat & deſiderat HNugo ibidem. Studium eſſ aſſi/
dua & ſagax retractio cogitationis qd inuolutum explica
re niteris vel ſcrutaris penetrare occultum. Ibidem. Medita⸗

tio eſt frequens cogitatio· modum. & cauſam. Ge ra tionem

vniuſquiſq; rei inueſtigaris. Idem. Studiiim eſt amimi aſſi/
dua &ο& vepemens applicatio. & ad q agendum cum ſũma
volũtate occupatio ¶ Seneca in epiſtola. Studia te clarum
2 nobilem efficient · ſine ſtudio eger eſt animus. I dem Stu⸗
dio me dabo:omnia alia negligenda ſunt vt huic aſſideamꝰ

Idem. Omne quidem tempu s vdoneum eſt ſtudio ſ alutari

¶ Seneca in epiſtola. Ocium ſine literis moæs eſt. & viui Ho

minis ſepultura alit lectio ingenium & ſtudio fatigatum.

Idem. Non refert quam multa ſciat luctatoꝛiſi ſcit quantuʒ
victoꝛie ſatis eſt. ſic in ſtudio multa delectãt · pauca vincũt
Idem. Qertis ingenijs innutriri etiam immoꝛari velis aliq
trahere qd in anĩo fideliter ſedeat¶ Seneca in epiſtola. Stu/
dijs 7 diuitiis pariter vacare non potes- nec animam illam
dig natur habitare ſapientia: quam videt ſactam in deſide⸗

rus curis tempoꝛalibo inuolutam. Idem. Laboe ſcolaſticuſ

ocium eſt· ſed ocium negocioſum e qãᷣ animum reddit ad
honeſta ſollicitum · ſi vis vacate animo aut Pauper ſis aut
pauperi ſimilis otet: multis enim ad phabitandum obſi/
ſtere diuitie· paupertas autem expedita eſt & ſe ecura

¶ De ſtulticia
Capitulu m. ccxxxvj.
Mbro ſius. Reſcindenda eſt inſipienti poteſtas.non
addicienda libertas inſipientis in libertate ruina ve
4 ementioꝛ eſt ¶ Gregooꝛius in moꝛalibus. Stulti tã
to intentius de alienis iudicant quanto ſua profundius ig
norant. Idem· Stultus viator eſt qui in via amena Prata
conſpiciens: obliuiſcitur quo tendebat. Ibidem. Tanto quiſ/
q; intus amplius ſtulcior fit· quanto conatur exterius ſa/
piens videri ¶ Vſidoꝛꝰ libro ethi mloyax. Stultus eſt qui
per ignomĩam non ↄmouetur ad doloema ́ non mouetur
iniuria ¶ Señ.Inter cetera mala hoc hẽ ſtiilticia ſemꝑ incipt

viuere ¶ Seneca. Stulto nulla re opus eſt · nulla re vti ſeit·
ſed omnibo eget. Idem. Omnis ſtulticia labocat faſtidio ſui ·

Pumilis res eſt ſtulticia abiectio ſoꝛdida ſeruiliſ. multis affe
ibus a ſeuiſſimis ſubdita · Ideʒ in epiſtola. Si qᷓndo fatuo
delectari volo:nõ eſt mibi longe querendus.me rideo
¶ De ſubiectione ¶ Capitulum.ccxxxviij
egoæius in paſtoꝝ. Curandũ eſt vt redoꝛem ſub /
ditis. 6 matrem pietas& patrem exhibeat diſcipli⸗
na. atq; inter hec ſollicita circũſpectione ꝓuidendum
ne aut diſtrictio rigida: aut pietas ſit remiſſaſ Gregoꝛius
in regiſtro. Sic ergo ſubiectos ſollicitudo laudabilis exhi⸗
beatii cũ manſuetudine diſciplina ſic cum diſcretione cor⸗
redctio:iram benignitas mitiget benignitatem zelus exacuat
& ita alteze cõdiatur ex altero· vt nec immoderata Vcio piꝰ
&̃ optet affligat. nec itex frangat reétitudinẽ diſeipline re /
miſſio ¶ Vſidoꝛꝰ de ſũmo bono. Non erit caro ſibiedta aĩe
nerc vicia rationi. ſi animus nõ eſt ſubditus creatoꝛi· ũc aũit
recte nobis ſubiciuntur omnia que ſub nobis ſunt ſi nos
ſubijcimur ei: a quo nobis illa ſubiesta ſunt
¶ Suffragium (CQapitulum. ccxxxvnj·

*

Vguſtinus. Sunt quos nihil adiuuant oꝛati ones ꝗᷣ
fuunt ꝓ mortuis: ſiue pro eis fiant quoꝛe tam mala
unt merita vt nec talibus digni ſunt adiuuari: ſiue
ꝓ quoum tam bonavt talibus non indigeant adiuuamen
tis ¶ Auguſtinus Non eſti memuiſ ad motuos quoꝝ curã
agimus puenire:niſi qct pro eis ſuuie altaris: ſiue oꝛationum
ſiue elemoſinase ſacrificus ſolenniter ſuplicam us ¶ Augu/
ſtinus libro queſtionum. Tempus qd inter homĩs mœtem
& vltimam reſurrectionem poſitum eſt animas abditis re⸗
ceptaculis continet ſicut vnaqueq; digna eſt vel requie vei
erumpna. eo ꝙ ſortita eſt in carne duᷣ viueret:neq; ne gau

dium eſt defunétoꝝ animas pietate ſuoꝝ viuentium rele⸗

uari. cu m ꝓ illis ſacrificium mediatoris offertur vel elimo/
ſine in eccleſia fiunt ¶ Auguſtinus ibidem. Qum ergo ſacri
ſicia ſiue altaris: ſiue quaecunq; elemoſinazʒe P baptizatis
deſunctis omnibo offerũtur pro valde bonis gratia actio/
rnes ſunt pro nõ valde bonis propiciationes ſunt: pro valde
malis etiam ſi nulla ſunt adiuuamẽ ta motiuoum quaiet/
cunq; ſunt conſulationes viuoum ¶ Auguſtimis ibidem.
Monumenta non ob aliud dicuntur: niſi ꝙ bij qui viuenti
um oculis mote ſubtracti ſunt: ne obliuione etiam coꝛdib
ſubtrabantur: in mefnoꝛiam reuocent& admonendo faciãt
cogitari: vnde monumentum eo quod moneat menteʒz nun
cupat᷑. Ad hec ergo ſunt adiuuamenta m oꝛtuoꝛum vt dum
homines recolant vbi ſunt poſita eoꝛum quos diligunt coꝛ /
poꝛa: eiſdem ſanctis illos tanquaʒ patronis ſuſceptos apud

deil

tia⸗
les

ſie

—

fimlisi
ernde
mdn
ncande
betdiop
epudenden

(Crgni

laraddecde:
elseugu
entlaope
edipinere
ſbieai⸗
Numirii

bösſuntſe

RGNN
uorun

tardiudarnſine

mtndiwmnen
mosqborcn
vmis mui

s rbditi

NANN
retneq egn
Uentium t⸗
ut ielennx
umttoo ſt
ptaytyis
Gtr xid
unt. nucle
cunn glat/
mns bien,
an iun
Kum N
mondofn

trentut⸗

deum adiuuando G& ozando cõmendent

¶ De ſuperbia
Capitulum ccxxxix.
Vguſtinꝰ. Magna eſt miſeria ſuperbus homo:ſed
maioꝛ miſericoꝛdia humilis deus · flecamur facile
ne frangamur ¶ Auguſtinus de natura & gratia.
etera vicia in malefactis valent ſola ſuperbia etiam in re/
cto eſt cauenda ¶ Auguſtinus de ciuitate dei. Audeo dicere
ſuperbis:vtile eſt cadere in aliquod apertum & manifeſtum
pecc atum. vt diſpliceant qui iam ſibi placendo ceciderant

Salubrius enim petro diſplicuit quando fleuit: q; ſibi pla⸗

cuit quando preſumpſit. Hoc etiam dicit ſac: ps. Imple fa/

cies eoꝛum ignomĩa a querent nomen tuum domine ¶ Au⸗
guſtinus in ſermone. Si vix toller atur diues ſuperbiis pau
perem ſuperbum quis ferat. Idem in ſer mone. Vermis diui

tiarum eſt ſuperbia · difficile eſt vt non ſit ſuperbus qui di/
ues eſt. tolle ſuperbiam d iuitie non nocebunt ¶ Auguſtinꝰ
Quid prodeit diſpergenda dare pauperibus & pauperem

fieri· cum anima miſera ſuperbio efficitur diuicias contem
nendo:q̃m fuerat poſſidendoſ Auguſtimus in epiſtola. Hu

militas homines ſanétis angelis ſimiles facit a ſuperbia ex
angelis demones facit ¶ Auguſtinus de confli. Superbia di

cit multis imo pene ommbus melioꝛ es verbo ſcientia diui⸗

tus honozibus & cunctis carnalibus vel ſpiritualibus ſup
petunt cariſmatibuscunctos ergo deſpice. cuinctis te metip

ſum ſuperbioem attende Hieronimus in epiſtola. Super/

bia natione celeſtis ſublimium appetit mentes quaſi ad
proprios reuolans oꝛtus. appetit gloꝛiam & puritatem ho/

minum irxrumpere que de gloꝛia && puritate angeloꝛum eru
pit vt quos imuenit participes nature-faciat conſotes ruine
¶ Gregoeius in moꝛalibo. Vicium ſuperbie ab ipſa radice ſe
candum eſt vt dum latenter oꝛitur tunc in gloꝛianter abſci
