virginalis ¶ Ambroſius. Super greditur vi reginitas condi /
tio nem humane nature per quam homines aſſimulantur
angelis. Maioꝛ tamen vict œia virginum qm angeloꝛum

angeli enim ſine carne viuunt virgines vero in carne triun /

phant ¶ Ambroſius de virginitate. Claude vas tuuz ne vn /
gentum effluat: claude yirginitatis claue verecundiam lo⸗

quendi. abſtinentiam gloꝛiandi ¶ Am broſius. Pulcritudi

nem quis poteſt maioꝛe eſtimare decoꝛe virginis que ama/

tur a rege probatur a iudige: dedic atur domino conſecra⸗

tur deo ¶ Hieronimus. Audenter loquar cum omnia poſſit

enm

0
l
ta

deus.ſuſcitare virginem non poteſt poſt ruinam. viut qui⸗
dem liberare de pena. ſed nõ vult coꝛonare coꝛrupta; ¶ Gre/

goꝛius. Flos eſt virginitas. flos eſt matrtirium: flos actio bo
na:in oꝛto virginitasin campo martirium bonum in tbala

mo¶ Vſidoꝛus de ſũmo bono. Virginitas altus mons eſt
ad quem angelus hoꝛtaturſed qui videt ſe nõ poſſe aſcende
re maneat in ſegoꝛ id eſt in matrimonio:quia melius eſt me
diocri bono vti:qꝙ́; per rupta libidinũ precipitari. Idem. Vir
go carne nõ mente mullum premium habet in repromiſſio
ne ¶ Cyprianus. Virginitas eſt ſoꝛoꝛ an geloxcvictoꝛia libi /

dinum. regina virtutũpoſſeſſio omnium bono

¶De virtute ¶ Qapitulumcclix·
Vguſtimus. In hac vita virtus eſt nomniſi diligere
c diligendum eſt. id diligere prudentia eſt. I1 dem

us excuſſeris iugum vicioꝛum ¶ Ambroſius. Rulla ſine la/
boꝛe virtus: quia laboꝛ proceſſus eſt virtutis:¶ Ambroſius.
Neſcit virtus menſuram gratie: nec cõtemna cõferre quod
acceperit·vult cumulare quod ſumpſerit:ne inferioꝛ ſit bene

ficio licet equetur officio ¶ Hieronimus in epiſtola. Omes
Virtutes ſibi herent:vt qui vna caruerit omnibꝰ careat: qui

ergo Habet vnam· omnes habet ¶ Gregoeius in moꝛalibus.
Quid eſt virtus niſi medicamentum. quid eſt vicium ni⸗
ſi vulmis ¶ Criſoſtomus. Non eſt ad virtutem la talis

exhoꝛtatio: qualis eſt peccatoꝛum recoꝛdatio ¶ Proſper. Si⸗
cut virtus oneroſa eſt vicio ita virtutis amico · vicioſa eſt

amara voluptas ¶ Seneca in epiſtola. Virtus regna. vrbes.
prouincias tempoꝛat & leges colit amicicias inter propin/
quos · liberoſq; diſpenſat officia ¶ Seneca. Nulla poſſeſſio.
nulla vis auri argenti pluris eſtimanda eſt. Vnuſquiq;

commendat virtutem in qua viget & reprehendit vici⸗

um in quo non deliquit¶ Seneca. Omnia beneficia in luce
ſe collocari volunt:ſed tamen nullum theatrum virtuti con

ſcia maius eſt. Idem. Nulli nõ eſt virtus & viuo motuo

retulit gratiã ſi illam bona ſecutus eſt fide ¶ Seneca in pro /
uerbis.Scias eum multis virtutib abundare:qui alienas
amat
¶ De vita preſenti ICapitulum.cclx·
Vguſtinꝰ. ongitudi nẽ vite huiꝰ ſentire non facit

uid in ea iam preterituʒ eſtcum ergo dies iudicii

venerit tũc ſentient peccatoꝛes ꝗqniaʒ nõ ſit lõga omnis vita

que tranſit ¶ Auguſtinꝰ in ſermone. Non eſt vera vita niſi

vbi felicit᷑ viuit᷑: nec vera coꝛruptio: niſi vbi ſalꝰ nullo doloꝛe

Mens nõ habere poteſt regnum virtutum-niſi pri⸗

niſi ſpes viuendi:nam nihil videt eſſe celerius· ᷓ c/

S

. . .

HWM

coꝛrumpiturſ Auguſtinus ſi up iohanem Vita hoc eſt vita
dubia. vita ceca: vita erumpnoſa qᷓm homies tumidãt: dolo /
res exterminãt.ardoees exſiccant:aera mobitant · eſce inflãt
ieiunia macerãt ioci ſoluunttriſticie conſũmunt ſolicitudo
coartat ſecur itas betat diuicie iactant: paupertas deij cit
iuuentus extollit ſenectus iucuruat: infirmitas frangit ˖ me/
roꝛ deprimit poſt hec omia interemit vniuerſis gaudijs fi
nem imponit: ita vt cum eſſe deſierint nec fuiſſe putentur
Ruguſtinus ſuper iohannem. Vita hoĩm media eſt inter
vitam angeloꝝe & pecoꝛum ſi viuit homo hm carnem pecoꝛi
bus comparat᷑: ſi viuit hm ſpiritũ angelis ſociat Ambroſi
us in ſer mone. Tantis malis hec vita repleta eſt vt compara
tione eius: mozs remediũ putetur eſſe non pena ¶ Hieroni⸗
mus ſuꝑ amos . Nihil fugacius ſeculo rebuſq; ſeculi: quas
dum tenemus amittimus: & ꝑ infantiam: puericiam: iuuen
tuteʒ ac virilem & langueſcentẽ ad maturam etatem amolſ/
q; Vvltimos ſenectutis vtiq;: vii· ſpacia filo vitaz deſcribit hu /

manam: mutamur ê& currimꝰ?. & neſcientes ad motis termi

nos puenimus ¶ Gregoeius in moalib. Secreto dei cõ ſulio
agitur vt eius pegrinationis tempoꝛe:elec toꝝe vita tenetiir
via quippe eſt vita preſens qua ad patriam tendimus E& id/
circo hic oculto iudicio frequenti ꝓturbatione cõterimur
ne vitam pro patria diligamus ¶ Gregoius in moꝛalibus.
Mala vite preſentis tanto durius animus ſentit quãto pen
ſare bonum q& ſequitur negligit ¶ T uilius rethori. Qui ni
Pil babet in vita iocũdius vita is cum virtute vitam nõ po/
teſt colere ¶ Valerius. Humana vite cõditionem precipue
primus a Vltimus dies ↄtinet ¶ Seneca in epiſ tola. Nemo

& bene viuat: ſed qmdiu curat: cum omibus otingere vt be

ne viuant vt diu nulli ¶ Seneca ibidem. Nil ad rem pertinet
quo loco deſinas:quocũq; voles deſine· tantũ bonam clau /
ſulam impone. Idem. Quidam tũc incipiuint viuere cũ deſi /
nendum eſt. imo quidam ante deſierunt viuere · &; inciperẽt

Idem pulcrum eſt cõſumare vitam ante moꝛtem expecta⸗
re ſecure reliquam ſui tempoeis ꝓtem. Idem. De partilo vi⸗

te omes deliberamus: de toto nemo deliberat. Idem. Omnes
infantes terra nuda excipit: non te puteat ſoedius viuere
naſci. Idem. Longa vita bonis optabilis eſt· optabiliꝰ bonis
fruitur bona conſcientia: malis hominibo vtiliſſimum eſt ci
to fugere ¶ Seneca Sapiens cogitat qualis vita non quãta
ſit: non enim viuere bonum eſt:ſed bene viuere. Ideʒ. Homo
vite cõmodatus eſt:non donatus heu qm multa penitenda
incurrunt viuendo diu. dem. Ron viuit cui nihil eſt in mẽ
te. niſi vt viuat ede ẽ bibas a bene viuas:nõ viuas vt tantũ

edas &e bibas ¶ Socrates in ſuis exhoꝛtationibus. Vita eter

na vbi gloꝛia eterna HMMM
¶ De voluntate (Capitulum cclxji.
guſtimiis de trinitate. Mala voſuntate vel ſola qſ
qʒ miſer efficitur·ſed miſerioꝛ poteſtate. qua deſide⸗
tium male voluntatis impletur ¶ Auguſtinꝰ de ci /
uitate dei · Qum ſe volũtas relicto ſuperioꝛe ad inferioza con
uertit· efficitur mala: non quia malum quo ſe conuertit. ſed
quia peruerſa eſt ipſa conuerſio. Ibidem. Nemo querit effi
cientem cauſam volu ntatismale non enim eſt efficiens ſed
deficiens: quia nec effectio ſed defectio eſt ¶ Auguſtinus.
Quicquid vis e non potesfactum deus computat. Idem.
Bona voluntas eſt qua appetimus recte honeſteq; viuere.
& ad ſummam ſapientiam peruenire. Idem. Dilige e quid
vis fac: nihil taʒ facile bone voluntatiqm ipſa ſibi:a hoc ſuf
ſicit deo ¶ Auguſtinus de verbo domini. Cum vult non po

teſt: quia quando potuit noluit ideo per malum velle perdi

dit bonum poſſe ¶ Bernhbardus in omelia. Nil offertur deo
ditius bona voluntate voluntas autem bona eſt ſic proxi/
mi aduerſa ſicut noſtra pertimeſcere ſic de proſperitate ꝓ/

ximi ſicut de noſtro profectu gratulari ¶ Bernhardus ĩ ſer /
mone. QCeſſet voluntas propria & infermus non erit in quẽ
enim deſeuiet ignis: niſi in propriam voluntatem ¶ Bern̊.

in epiſtola. Voluntati nec leges imperant: nec principes do

minantur · libera eſt maxime ſi ſpiritu ducitur: quia vbi
ſpiritus: ibi libertas. Idem. Sola interdum bona voluntas

ſufficit. cetera non proſunt ſi ſola defuerit ¶ Bernhardꝰ. In/

ſanis infantibus a doꝛmientibo nihil q& faciunt vel bonum

vel malum imputatur: quia nimirum ſicut ſue non ſunt cõ⸗

potes rationis ſic nec vſum retinent proprie voluntati s

Bernhardus ſuper cañ. Grande malum propria voluntas.
qua ſic vt bona tua bona non ſint: quoniam enim modum
ſibi ponit humana cupiditas nõne qui per vſuram acquirit
pecuniam modicam ſemper mundum lucrari conaret?᷑ vni/

uerſum . ſi non deeſſet poſſibilitas ſi ſuppeteret voluntati fa/

cultas ¶ Caſſiodozus ſuper p̃s. Voluntas ẽ a volatu quem

animus quo nimia velocitate tranſfertur ¶ Seneca iu epi /

ſtola. Valentioꝛ enim omni fſoꝛtuna eſt voluntas in vtrã /
q; partem ipa res ſuas ducit beatec ac miſere vite ſibi cau

ſa eſt *

¶ De Voluptate Capitulum.cclxij
guſtinꝰ de ſingularitate clericoʒe. Minus volup/
tatibo ſtimiilatur. qui non eſt vbi frequentia ẽ vo/
ptatum: & minus auaricicie moleſtias patit᷑ qui

U

6 ”Mäl —

*%

diuitias nõ videt¶ Ambroſuis. Nihil ꝓpdige ſatis eſt volup
tati ſemꝓ famen patit ſui qui alimentis ꝓpetuis neſcit adim
pleri ¶ Hieronimus in epiſtola. Semper voluptas ſamẽ ſui
babet a tranſacta non ſaciat ¶ Vſidous de ſumo bono. Ti⸗
cet ſepe in medio carnaliũ deus ꝓtegat vitam electoꝛe·tamẽ
ſatis raꝝe eſt vt quiſq; inter ſeculi voluptates poſitꝰ a vicijs
man eat illibatus ¶ Vſidoꝛiis in ſynoĩs Voluptas eſt cum
qu adã lubrica ſuauitate ad illicita fede mentis inclinatioſI¶
Seneca in epiſtola. Indurandꝰ eſt animus & a blandimen/

tis voluptatẽ procul abſtrahendꝰ Idem. Qui voluptati ceſ/

—

ſere: cedendũ ẽ doloꝛi: cedendiʒ ẽ laboꝛi:cedendũ ẽ pauptati
CDe Voto ¶ LCapitulum cchn

ſrinxiſti aliud tibi facere non licet. non talis eris ſi
n5 feceris q& vouiſti: qualis manſiſſes ſi nihil tale
Votiiſſes: minoæ enim tũc eſſes non peio ¶ Auguſtinꝰ. Non

te vouiſſe peniteat imo gaude iam tibi nõ licere:q cuzꝭ tuo
detrimento licuiſſet felixæ neceſſitas qui in melioza compellit

¶ Hieronimꝰ. In vouendo fuit ſtultiis qui diſcretioneʒ nõ
adhibuit a in recedendo impius ¶ Vſidous. In malis pro /

mſſis reſcinde fidem inturpi voto muta decretum qꝗ incau
te vouiſti nõ facias: impia eſt ꝓmiſſio que ſcelere adimplet

¶ Petrus rauẽna. San dti quidem a hHoneſti propoſiti: dila⸗
tio magna ruina eſt. Vnde ſapiens. Qrticquid poteſt manꝰ

tua cũ inſtantia operarequi

us eſt nõ vouere:q́; votu non reddere ¶ Bernhardus. Abſq;
neceſſitate remiſſio voti:non diſpenſatio; ſed preuaricatio ẽ
6e reſtrinctio otra voluntatẽ · murmur eſt: nõ ꝓfectus. Ideʒ
Iuſte exigi ad ſoluendum:qui non cogit᷑ ad vouendum ¶
Bernbardꝰ. Ego non arbitrozꝛ minoza vota impedire debere
maioꝛa nec deum exigere quodeũqʒ ſibi promiſſum bonuz
ſi pro eo melius aliquid ſuerit perſolutum
¶ De Vtilitate ¶ Capitulum cclxnmij·
PBrnbardus in ſermone. Vtilioꝛ eſt in conflictis lo /
rica ferrea: qᷓm ſtola linea:licet hoc oneri ſit alia Ho/
noꝛi ¶ Caſſiodoꝛus Qomodum debet eſſe cum mo
tantum ſi menſura equalitatis exceſſerit:vim ſui nomi/
nis non habebit ¶ Tullius: Mibi autem non minoei cure eſt

*

qualis res publica poſt moꝛtem meam futura ſit. qm qua/

lis hodie ſit
(((De Vſura 2 ès
¶ Capitulum cclxv.
—. — .

guſtinus in epiſtola. Quia iam vouiſti iam te a

nõ eſt Hodie cras mimis aptꝰ
erit ¶ Seneca. Sic viuie cũ hominibo tanqꝙ deus vide at · ſic lo
quere cum deo:tanq; homĩes audiantBernhardus. Meli/

W
.
.
M
.
.

Mbroſius de dauid. Et eſca vſura eſt:& veſtis vſii

i nomẽ imponis vſura eſt ¶ Criſoſtomus ſup ma
theũ. S imilis eſt pecunia vſurarii moꝛſui aſpidis percuſſis
enim ab aſpide·quaſi delectatus vadit in ſomnmum: a p ſua

uitatem ſopoꝛis moꝛitur quia tũc venenum latenter ꝑ om

nia membra decurrit. Sic qui vſuram acceptam ſub tempo
re quaſi beneficium ſentit ſed vſura per omnes facultates
decurrit: a totũ ↄuertit in debitum Vxoꝛ vbi cõiugium
(¶De Chriſtiano ¶ Capitulum celxvi

guſtinꝰ de vita xpᷣiana. Ille vere xpᷣianus eſt qui

ia qui alienum doloꝛem tanq́; ꝓprium ſentit. cuiꝰ?

menſam nullus pauper ignoat:qui hominib ingloius ha

betur vt coꝛam deo a angelis gloꝛi etur: qui terrena cotem⸗
nit vt poſſit habere celeſtia · qui opprimi pauperem ſe pre/
ſente non patitur qui miſeris ſubuenit. qui ad fletum fieti⸗

bus ꝓuocatur alienis: qd bene faciebat paulus qui dixit·.
Quis infirmatur & ego non infirmo? ¶ Auguſtinus ibidẽ
CQpriſtiani nomen ille fruſtra ſoꝛtitur:qui chriſtũ minime
imitatur:quid emm tibi prodeſt vocari quod non esG& no
men vſurpare alienum:ſed ſi chriſtianũ te eſſe delectat: que
xpianitatis ſunt gere & merito tibi nomen xp̃iani aſſume
¶ Gregoꝛius. Non queritur in xpiano inicium ſeò finis ¶
Criſoſtomus in omelia. O xpᷣiane delicatuis es miles.ſi pii

tas te poſſe ſine pugna vin cereſine certamine triumphare
fotiter dimica atrociter in bello concerta ¶ Cyprianꝰ. Cri/
ſtianus nemo recte dẽ: niſi xpᷣo moꝛibus coequetur ¶ Ma/
ximus in ſermone. Tota vita xp̃iani hominis:ſi hm euange
lium viuat:crux eſt atq; matirium·
¶ De xpᷣo Auitoꝛitates ¶ CQCapitulum.cclxvij
- Vguſtinus. Eſuriuit chriſtus qui omnes paſcit;
ſitiuit per quem cauſatur omnis potus: & qui ſpi/
ritualiter panis eſt eſurientiumfonſq; ficientium-
b itinere terreſtri fatigatus eſt:qui ſe ipſim nobis viam ĩ
celum fecit. velut obmutuit & obſorduit coram conuician/

tibus per quem muitus locutus eſt & ſurdus audiuit vin/
ctus eſt:qui de infirmitatum vinculis nos ſoluit flagellatꝰ

eſt qui omni flagella doloꝛum de ho mintim coꝛpoꝛibus ex⸗
pulit· crucifixus eſtqui eruciatias noſtros finiuit:moꝛtuus
eft.qui moꝛtuos ſuſcitauitſj & reſurrexit nunq; moꝛiturus
ne ab illo quiſq́; ſic decederet moꝛtem contemnere q̃ſt nun/
qᷓ; futurꝰ ¶ Ambroſiꝰ.Amłuulare vis ego ſum via · falli nõ
vis ego ſum veritas moꝛi nõ vis. ego ſuʒ vita ¶ Auguſtinꝰ

ra eſt & quodcũq; ſosti accedit vſura eſt.q& velis

omnibo miſericoꝛdiam facit qui nulla mouet᷑ imiu/

ſuſtinenda precepit¶ Auguſtinꝰ ſuꝑ iohãnem. Attulit xp̃s

ſi indiges auxilio virtus eſtſi moꝛtem times vita eſt ſi tene⸗
bras fugas lux eſt ſi celum deſideras via eſt: ſi cibuʒ queris

tio eſt ſine qua nemo videbit faciem dei·xps redemptio id ẽ

moꝛte vita ab erroꝛe a pe ccato gratia liberauit. Idem in epi/

hieſu lucet predicatum. paſtit precogitatum:lenit & vngit

ſuper cañ. Nihil ita ſicut hoc nomẽ hieſus ire in eptiã cohi

de vera religione. anta vita xp̃i in terris pꝑ homĩem quem

geſſit· diſciplina mo fuit omia enim bonũ mundi xps con

tempſit:que ↄtemnendo docuita omia mala ſuſtinuit: que

verita te vt doctoꝛ manſu etudinẽ vt liberatoæ iuſtięiam vt
cognitos ¶ Ambroſius ſuꝓꝑ lucã. Xps omibus omia factꝰ?
eſt pauper pauperibodiues diuitibus:flens flentiboeſuriẽs
eſurientibo· ſiciens ſicientilp: ꝓfluus abundantiborin carcere
cũ paupere eſt: cũ maria flet:cum apo ſtolis epulatur:cũ ſa/
maritana ſitit. in deſerto eſurit vt cibus primi hominis quẽ
preuaricatione guſtauerat ieiunio dominus ſolueretur¶
Ambroſius. Nemo tibi chriſtũ poteſt auferre:niſi te illi au

feras ¶ Ambroſius in ſer mone. Omnia habemus in xpO · G
omia in nobis xp̃s: ſi vilnere cur ari deſideras medicus eſt
ſi febribus eſtuaſ fons eſt:ſi grauaris iniquitate iuſticia eſt

alimentum eſt ¶Hieronimus ad paulam. Xps ſanctifica!

redemptoꝛ e precium xps omnia vt qui omnia gpter xpm
dimiſerit vnũ inueniat ꝓ omnibus & poſſit iibete clamare.
pars mea dñs ¶ Gregoꝛius in omelia. Revemptoe noſter ho
mo naſcendo. vitulus moꝛiendo leo teſurgendo & ad celos
aſcendendo aquila factus eſt ¶ Bernhardus. Mos chriſti a

ſtola. Aliud ſequi hieſunnaliud tenere:& aliud manducare „
ſequi ſalubte ↄfilium.tenere & amplecti ſolenne gaudium
manducare vita beata ¶ Bexrhardus ſuꝑ can. Gemina dul /
cedo ſu auitatis exuberat in pectoꝛe dñ hieſulonganimitas
in expecétando·66ο fackirasin donando. Romen hieſu e carũ
m vile · vile ſed ſalubre ſi vile nõ eſſet mihi non effunderei·
ſi ſalubre non eſſet:me non lucraretur. Hieſus mel in oeme
los in aure iubilus in coꝛde ¶ Bernhardꝰ ſuper can. Nomen

inuocatum: qui ita exercitatus reparat ſenſus. virtutes robo
rat: vegetat bonos moes: caſtas fouet affectiones ¶ Bern.

bet ſuꝑbie tumoem ſedatliuoꝛis vulnus ſanatluxurie flu/
xum reſtringit- libidinis flamam extinguit ſitim auaricie tẽ
perat. ac totius dedecòis pruriginem fugat ¶ Bernhbardus
ſuper can. Habemus chriſtum hieſum ex patre naſcentem-
in patre cubantem-cum patre ſedentem ſub patre pendentẽ
a patre ambulantẽ:pro patre ſtantem. ſine patre moꝛientez
¶ Bernhardꝰ in ſermone. Sub chriſti ſcapulis qtuo: nobiſ

5
M
W
M
.
””ỹẽM
; *
““
S
”M
H
ð
“l
.
=ðð

—— —

nsqe
etutſ.
e u
0.6
ſusect
heinelt
tis
pwoide
ter ym
Lamare⸗
1d cdos
cheiſki
mmepi
ucate
W
animiuss
uchai
fundeer
n eme
Nomen
8 ngtt
es cb
IBen;
ticobi
*
aricei
hardus
ſcentenn
enwn
. ſobi

beneficia conferuntur ſub his enim abſcondimir. ſub Pis

ab incurſu accipitrũ & miluoꝛum protegimur ſub his vm
braculum ſalubre refrigerat: & nimium ſolis feruoꝛem re⸗

pel it ſub his quoc; alimur fo uemurſI Damaſce Nomẽ
enim chriſti exprimit vnitatem perſone in duabus naturis⸗
exprimit etiam dignitaem regiam ſacerdotalem e gratie
pꝓlenituidinem propter vn ctiomis prerogatiiamQ¶ Qaſſiodo

rus. Sicut ligat dyabolus qui peccata cõnectit ita ſoluit cri

ſtus qiui debita dimittit ¶ Hylarius. Quid iugo Cpriſti
ſuauius. quid onere leuius probabile; fieri ſcelere abſtine⸗

re bonum velle amare omnes: odiſſe malum: eterr na conſeqꝗᷣ.

preſentibo nõ capi nolle inferre alteri q ſibipſi perpetit ſit

moleſtum. Fi inito libro ſit laus è gloꝛia chriſte Amen

Tiber lumen anime diẽtus feli citer pliit. Ori
cpoſt diutinam occultationem diuina cooperãte
gratiamö ſine magnis laboribo ad lautez omni⸗
tentis dei: totiuſq; triumphãtis eccleſie hono /
rem ee decoꝛem: atq; in maioꝛem frudtũ ipſiis mi
litantis eccleſie pioꝛum filioꝛim: ſimulqʒ vtilita⸗

lucem eſt
tem: ſtagneis car acteribus: primum in
pro duckes. Annoqʒ a natinitate dñi Milleſino

ee ſeptuageſ. imoſeptimo. VIti⸗
ma die ie decembrisſumma cũ diligetia⸗ Oplettn⸗

rr

32 dd, 3
4 2 AA- F. 7 S. Se, 9
Nv Menacſ 2ec0

S, C.
AA més
oO, = R an

acter p gon r- .

õ

.

.
.
4
7
1
4
*
6*
„
.
,
5 . .
—

Aceidioſi a cadiicis rebus inſiſtentes in lapides vertuntur

L obſtinationis XQa
ie Accidioſi fundum ſui coꝛdis habent infectum lutuoſum
coꝛruptum lix.D poſt principium
m cidioſi a ſegnes ſubito eternaliter corumpun? Ibᷣ in fine
ccidioſa tedduntur᷑ coꝛpora obſtinata ad quecuinq; bona
u⸗ agenda vij. N a
Accidioſos penetrant ſuggeſtiones maligne xinj. H
Accidioſos cito capiſit demoes. ſ nõ celeres ĩ bono Ib. CG ĩ fi.
Accidioſiozes efficiunt᷑ poſtponentes moꝛtis memoiã Ib. I
ccinctio xv·per totum
ccinétio mentis quatuoꝛ efficit effeus lbidem
ccingitur homo ſpiritualiter propter duas cauſas I. B
ciui deſtruuintur ſiſtunt vij. N b circa medium
diierſitas vI circa finem
duſitates dulces ſũt ſctis a ꝓfectis ſß amare mũdãisxlij I
duerſa ſuſtinentes fecundioꝛes efficiuntur in fructu oper?
virtuoſi I⸗Mcirca finem
Adoleſcentia xvi per totum
Addleſcentiâ habet in ſe plura pericula Ibidem B circa finẽ
doleſcentia debet in mundicia decentia a caſtitate iugiter
ſerugri xvi. D circa finem
doleſcentia delicata & carnalis non inflammatur ardore
caritatis diuine Ibidem in fine
doleſcentia eſt latio cuiuſdam vani mundani luminis
liper terram coꝛdis noſtri xvj: R
Adoleſcentie cuſtodia eſt adhibenda propter morum con⸗
ſuetudinem xvji. Q

—
S=

N— -——

—
—
△

doleſcentie opera ſunt diſcoꝛdia ad celeſte edificium con⸗

ruendum Ibidem E
5 Adoleſcentie deuota coꝛda gratia celeſtis citius penetrat ;
. inueterate malicie xxvj G
Adoleſcenti nunẽᷓy apparet celeſtis pulcritudo: niſi dilexerit
mundiciam xrvj- E in fine
duentus Chriſti in coꝛda noſtra j.O
duentus filu dei in mentem humanam n.
Aduentus Ohriſti in mentem ij A
duentus ſeu oꝛtus Chriſti qᷓdruplex & eius effect? nj. T
drientus hriſti in mentem omnem ſtrepitum mũdane
eticie facit euaneſcere.xxi. B Item fecunditatem vite perpe/
„ tue efficit: gratiam gignit protegit æ Ibidem Qcirca finez
Itẽ multos ducit in oꝛões deuotionis eterne Ib. G pꝰ mediũ
duentus Chriſti in coꝛ noſtrum fit ad motum deuotiõis
deſiderij noſtri xxj. E circa finem

*

BR

Balance Q

Focus

N

10

-Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard“

Copyright 4/71999 VXVMaster GmbH WwwW.XyVaster. com