s id⸗
N NCNN
ſalc⸗

ſnte

o noni
Gemmn
Gyenue
tit .
laten43
uiten
naeſn
8 is
Accgtiin
cwmnh

60
“

primum eſt ſenium a vetuſtas ſceleris ſeu hominis in pctis

ſecundum eſt infirmitas mentis a coporis in exercitio bo⸗

ni opis et virtutis tercium eſt caloꝛ atcq; eſtus carnalis a /

ue conſcientie. Quartum eſt Humiditas nimia deliciarum

voluptatis affluentieq; mindane K Pßꝑps in ſecüdo me
theroe Per ictum fulmimis ſepe homines excecãtur S: tũc
Pictum fulminis vindicta diuina ſeu iuſtum iudiciũ dei
deſignatur. Nam ſicut fulmen ex nimia cõpreſſione concuſ
ſione a coartatiõe mutua inter ſe nubium generatur Sic vĩ
dicta diuina ſeu infallibile a iuſtum iudicium dei ex coacti/
one petoꝝ hominũ inquantũi deꝰ per peccata deferendum
ſentenciam cogitur a vincitur Et tunc applicetur ſic. Sepe

ergo vindidla diuina iuſtocq; dei iudicio homines excecant᷑.

2 obſtinantur propter multitudinenm ſuoꝛe ſcelerũ in pecca

to vt ſupra .ι AKriſto in li. pbleu. Noſtris ſepe contin⸗

gebat tẽporibb quoſdaʒ homĩes dum obdormiſſent fore ex

cecatos Sed tunc ꝑ obdormitionẽ ſtatum intelligim? pec⸗

catorum Rã ſicut obdormitio cauſat᷑ a anticipatur ꝓꝑ labo

res 2 ebrietates· qui enim feſſus eſt et ebrius obdormit citi⸗

us Sic reuera ꝑ omnia ipe ſtatꝰ peccatricis anime ex vano

labore circa tranſitoꝛia a ex ebrietate quã inferunt ſcelera a
peccata Et tunc applicetur ſic. Contigit itaq; ex ſtatu 4 ꝗe

te ſeu obdormitiõe in peccatis homĩem in perpetuum ceci⸗
tate damnabili coporis a anime obumbrari.
¶ De confeſſione.
Titulus xxxvij · H
Riſtotiles de regimine principum libro quarto Sa
na eſt nocturna vigilia oris apcio Sed tunc per
orõõrtis apertiõem confeſſio deſignatur. Nam ſicut oeis
apertio ꝓprie conuenit dormientibus cõmedentibus curren

tibus a infirmis· ſic per omnem modum confeſſio m axi me
conmuenit eis qui dormiunt in peccato 2 eis qui veſci volũt
cibo beato & eis qui currunt preſentis vite in ſtadio. G eis
qiui ſpirituali quocunq; languoe detenti fuerint ſiue mo

2 tunc afplicet᷑ ſic Sana eſt ergo viteq; ↄferens ſempitne

2

ipa va mẽtis a oꝛis aptio ofitẽtis B pocras in preno

ſticis. Qunq; infirmus ſe erexerit ad medicum venientẽ cõ /

fabulatuſq; ſecũ fuerit ſalutis et criſis in ꝓximo accedentis
„ℳ„ .— . . — q¶
ſigni erit Sed tune per confabulationẽ languentis cũ me⸗
dico ipᷣa ſacra confe ſſio figuratur. Nam ſicut confabulatio

illa mil aliud eſt & querela langiidi cum doloꝛe a oſilin me
Dici cii terrore vt teſtat᷑ philaretꝰ Sic ꝓꝑ omem modũ ipᷣa ſa

luberrima ↄfeſſio mil aliud debz eẽ q querela flebil ſuꝑ ſuo
£

Titulus xxx vij
execrabili languoze a doloꝛe a conſilium preſpiteri valido
cum terroæe. Sed tunc per criſim coporis intelligitur criſis
ſpiritualis ip̃iiis mentis. Nam ſicut criſis nichil aliud eſt &
victoia nature ſuꝑ lãguoꝛẽ coporis a doloꝛem vt ait Aui⸗
libro medi· Sic reuera per omnia criſis miſtica pie mentis
aliud non eſt quã cum ipᷣa anima que ratio et natura dicũ
hſm commẽtatoꝛem victoꝛiam obtimierit cõtra ſcelera ſiue
carnem. Et tunc applicetur ſic Quando ergo pecator ad cõ
feſſionem ſe erexerit confidenter confeſſus fuerit cuncta ꝗᷓ
fecerit penitẽter mox criſim imminere eterne ſalutis indicat
ↄſequenter Q Solinus li rerum. Piſces reſpirant aquã
ſed expirant ſpumam. Sed tunc per piſces homies deſignã
tur. Nam ſicut piſces nituntur aſcendere ad oꝛigine m a prĩ
cipium ſue vt ait Ambroſius in exameron li.vi · ſic per om /

nem modum 2a ipi homies niti debent ad oꝛiginem atq; ſca

turiginem ſalutis eterne dulcediniſq; diuine piſcium equo
moꝛe Et tunc applcetur ſic Homĩes ergo qui vt aquam ſoꝛ
buerant biberantq; peccatum ipᷣm expirare debent pꝑ cõſfeſ⸗/
ſiõis remedium vt ſpumam cum fletu lacrimarum atq;ʒ lu/

ctu D lohannes meſue in prima practica. Cum quis

a ſerpente leſus fuerit a percuſſus continuo ipᷣm venenum

foeꝛtiter exſugatur & percuſſus continuo refoꝛmat᷑· Sed tũc
per exſugatiõem veneni confeſſio figiiratur. Nam ſicut pre
dicta exſugatio conſiſtit in ea que per linguam fit aeris at⸗

tractione & in veloci ipius venenoſi humoꝛis exſpuitione.

Sic a ipa confeſſio conſiſtit in ſuſpirioꝛum ſeu ſuſpirabilis
aeris attractione & in frequẽti ſuoꝛum ſcelerum cum fletu
valido extractione Et tunc applicetur ſic. Cunq; peccatoꝛ le
ſus fuerit aut percuſſus a dyabolo mox peccatum conſiten
te ore ſtudeat exſugere vere poterit conualere. E lo/

Pãnicius yʒagoge primo ad medicum pertinet bonum au/
dacter intet ficere ſupple moꝛbum. Sed tunc ꝑ medicum ſa/
cerdos intelligitur aut cõfeſſoꝛ. Nam ſicut medicum aſtra

celi in arte medendi obſeruare oportet teſtante Hugone in
didaſcolicõ. Sic ꝓꝑ omnem modum ip̃m confeſſoꝛem in ſciẽ

tia celeſtis vite ſeu patrie ꝓpitum eſſe conuenit edo dum
Et tunc applicetur ſic. Perfecto ergo a bono conuenit con /
feſſoꝛi vt audacter ſine vllo timoꝛe moꝛbum anime perimat

petm E AKriſtoin li. ꝓpbleu:. Poſt lacrunas moderate

emiſſas clariꝰ limpidiuſq; videmus. Sed tũc per viſum coꝛ

Poralem viſus ſpiritualis ſc; diuinoꝛum cognitio figuratur
Nam ſicut viſit us quatuoꝛ modis coꝛrumpitur primo per

tactum a vt ſupra. Sic per omnem modum viſus ſpũalis

it
debel
ta.
videl
fiem
nor
Rar
tus
tute
mes
nat
bi
Par
per⸗
con
(a
ed
ℳlG

lupo

lſack

Nntus
1E
Whecer
WR
Wd⸗
lio⸗
cont
ymd
teco⸗
Pt tl

1 loli
nſorin
Thedi

en

ribos

ſoqn
lbro

crint.

ſodef
itoſt,.
cr
map

gnenet
lincr
ſtauun
enpoo
rum
a s
ömunenn
nai Ktin
mn ſautpe⸗
t es
Whoton⸗
aſuſptti
um undn
nnt
Atuncnntme
e 5
etwn 4
güunat
Agcnn
ſeninſti

onuen
nineprtl
nunon
prumn
=
is in

4

4*

Titulus xxx viij

ſcʒ cognitio dei quatuoꝛ modis impeditur Deducas vt ſup
de cecitate xxvi. E ⁊a I Et tunc applicetur ſic. Poſt lacrĩas
itaq; in confeſſione emiſſas clarius limpidius itaq; deus
videtur et agnoſcitir G Galienus libro medieiñ vi. In
firmus querat medi cum quẽ in aſtrologica ſciẽtia edo cũ
nouerit et peritum Sed tunc ꝑ infirmum peccatoꝛ ſigurat
Nam ſicut in infirmo peccant omes ſenſus· vt dicit philare/
tus de iudicijs febrium Sic in peccatoꝛe homine omnes vir/
tutes anime deficiunt atq; ſenſ us Sed tunc conſequenter p
medicum confeſſoꝛ deſignatur. Nam ſicut medicus omnis
naturaliter eſt pallidus triſtis luceiq; colois vt refert płᷣs
vbi ſupra quia ex viſu & cõpaſſione infirmi inficitur vt ait.
Pandulfus ⁊ ſic pallidus efficitur luteiq; coloꝛis Sic reuèa

per omnem modũ ip̃e confeſſot palludus a triſtis eſſe debʒ

compaciens a odolens peccatoi Et tunc applicetur ſic Pec
cator itaq; querat confeſſoꝛem quem in omni ſcientia & ma
xime dimna edoctum nouerit et pittum H AKriſtoti. in

ꝓbleu. Omnes muti naturaliter ſunt ſurdi ſed nõ ecõuerſo
quia nõ omnes muti ſurdi ſunt Per qꝗ intelligitur ꝙ Bi J
muti facti ſunt in confeſſione a ſui accuſatiõe ſunt etiã ſur/
di intus in mẽte quantum ad perceptiõeʒ celeſtis roꝛis a gẽe

I Hugo in didaſco· Mutoꝛum propriũ eſſe ſolet pro/

phetare a ideo contigit ꝙ ceci aæ muti maioꝛem habent a ce
lo influentiã q́; ceteri homĩes vt ondit cõmẽtato⸗ ſuꝑ de po
mo ariſlo· K Alberte li de impreſſiõibo aeris. Nubes ſo

li oppoſite nigre videntur. Sed ꝑ oppoſicõeʒ nubis ad ſea olem
conſfeſſio figuratur· Nam ſicut talis oꝓpoſitio yridẽ facit a
ymbrẽ vt dicit in 2· methe ſic p oẽz modũ ↄfeſſio yridẽ ſacit

recõcili atiõis diuine ymbrẽ adducit oſ. olationis eterne.
Et tunc applicetur ſic. In confeſſiõe itaq; ꝓ quã homo ſe ve

ri ſoli iuſticie applicat exponit debemus more nubiũ eſſe
nigri per recognitionem nt᷑i humilẽ è contemptum ,
Theo . in tradt· diiarci.NHoc medicoʒe eẽ ſolet ꝓpriũ vt ſint
loqces celeriterq; loquãt ur Per q intelligitur ꝙ; confeſſo
ribus mavime cõuenit vt confeſſis celeriter obuient æ ine⸗
loquentia ſint celeres atq; prompti. Philoſophus ĩ

libro probleumatum Qui raro infirmãtur cũ infirmati fu

erint continuo moiuntur Sed tunc ꝑ infirmationẽ confeſ/
ſio deſignat᷑ Nam ſicut in infirmitate moꝛbus degeritur · vt
ait ↄſtantinuis a humoꝛ moꝛbiferus expurgatur vt ait ſilue/

tus ſic ꝓ oẽm modũ in ofeſſiõe moꝛbo digerit aĩe a humor
vicioe penitus expurgat᷑ S ed tunc ꝓꝑ moꝛtem temporalem
moes perpetua deſignat᷑. Nã ſicut in moꝛte tem pPali ipᷣm coe

Titulus xxxvij·

ſceinditur & totus ſangiiis intra ipᷣm diffunditur vt recitat·

Pyus in xvi- animalium libro. Sic per locum a ſimili ĩ moꝛ
te perpetua coꝛ hoĩs ſcinditur a inenarrabili miſeria penali

tate & ſanguis diffunditur cõdigne retributionis 2 vindi /
cte Et tũc applicet᷑ ſic Qui ergo raro infirmãtur cito moꝛe
miſerabili cum minuis ſperauerĩt mosiẽtur N Amphi /
tes libro quarto medicinalium. Quicunq; ergo pingues a
coꝛ pulenti apparuerint poſt languoꝛem conſtat ꝙ languoe
nõ dum extricatus eſt in his ſed huiuſmodi carnoſitas re⸗
cidiuationis a moꝛtis inſtantis indicium eſt. Per quod in⸗
telligitur ꝙ illi hoĩes qui poſt lãguoꝛem ſeu cõfeſſiõem ſui
nec ieiuĩo nec abſtinẽtia macerantur ſed carnoſi delicioſi⸗
q; fuerĩt nõ ex toto ſanati ſuntſed recidiuantes ſi ubito mo
rientur O Ariſtotiles in tractatu de qualitatibus coæ⸗
porum ſenatoꝛum Semineces ſeu appoplexati homines ſi⸗

aquis calidis ſe immerſerint. cõtinuo viuatioes fiut extũc

Sed tũc per ſemineces intelligimus pecatoes. Nam ſicut
tales perdũt vſum lingue & eſt proprium eoũñ Vt recitat
Archileus Sic reuera per omia ip̃ᷣi homies peccatozes per
dunt vſum lingue deum laudandi ⁊ ſe ſuper ſuo ſcelere ac/

cuſandi. Sed tũc ꝓ immerſionem in aquas ealidas cõfeſſio
deſignatur. Nam ſicut talis immerſio delectat inflãmat ſa/
nat ſubitãciãq; augmentat vt dicit Cõſtantius Sic ꝑ oẽm

modum ipa felix conſeſſio mentem delectat ineffabiliter in /
flammat ſalubriter ſanat efficaciter a ſubſtanciã ad auget

eternaliter Et tũc applicetur ſic. Peccatoꝛes ergo hbomines

ſi ſe aquis calidis aQ amaris immerſerint confeſſionis mox
viuaces fiunt tũc a in gradum priſtinũ vite perpetue refoꝰ/
mantur P Egidius ſuꝑ de ſenſu a ſenſatu Ambulanti
bus per viam rectã apparent linee in agro curue ·ſᷣ tũc ꝑ vi
am rectam cõfeſſio deſignatur Nam ſicut via recta cauſat ve

locitatẽ motus a curſus ſic ⁊ ipa cõfeſſio efficit velocitatem

curſus noſiri verſus gaudia regni ſempiterni Et tunc appli
cetur ſic Ambulantibus ergo nobis viã ofeſſiõis a pñie li⸗
nee que ſunt a dextris a a ſiniſtris pᷣue vite ac ſi curue ſint
debent penitus diſplicere ꝗ Kriſtotiles libro probleu.
Qum ſternutatio iterata ſeu frequentata fuerit valoꝛẽ ho/
mĩs demõſtrat Sʒ tũc ꝑ ſternutatiõem cõfeſſio deſignatur.
NRam ſicut ſternutatio illa delectabilis eſt que fit in ſole . vt
dicitur in vnanimalium li ·ſic illa confeſſio delectabilis eſt
que fit in dilectione dei ⁊a in cogni
tur ſic Confeſſio itaq; iterata a frequẽtata valorem ſpualẽ
premõſtrat anime virtutem R Vpocras ĩ pᷣnoſticis.

mntasl

tione ſui Et tunc applice

Cinls

Uſnlrc⸗
ſoum el
lulum
fot, letmit
ſensu⸗

t coleſto

Vculſator⸗

tepetue

inducer?
ſereticar
taſſis g
Veltime
nemitan,
Haimmas

Greſtnt

ualutr
ſetrte⸗
kurteg
geelnornot
Prilenſsa
bene Ged
s
i
naͤtütal
natutal
dumc
neribis
iplepe⸗
ſeckus ſa

Wrtrni

tindan
Kabi
Pccatun
detur⸗

krtn
inline
i
n
NLA
Nopign
tnglen
ſcarneſtbr
Daqn
rndſ M
tes ſubinn
litanibis 8
Abomminet⸗
8 ſüteni.
NVam ſon
itmutt
inſcmn
des ihi
infiinnf
8ee poin
Kebian
ncada
mnan⸗
fſeben
run
tin
urfti
tualte
tlutten

unil

apniet⸗
Uope

8*

Titulus xxxvij

Puſtula oꝛta ſub lingua que loqui hoĩem non ſinit: moꝛtis
indicium eſt, Per quod intelligitur: ꝙ impedimentum ob⸗
ſtaculumq; factum:hominem oↄfiteri a accuſare ſe de crimĩe
non permittunt:ſignũ eſt moꝛtis ꝓpetue affuture S Ga⸗
lienus. Quando moꝛbi erũpunt ad exterioꝛa coꝛpotis mẽbra

ſanitas & longeuitas comittant᷑. Per que dat᷑ intelligi: q; qnñ

per cõfeſſionem pecata eiecta fuerint: vſc; ad exterioẽ oꝛis

accuſationem: mox ſanitas coꝛporis & anime: a longeuitas
vite ꝓpetue conſequent Auicebron libro fontis vite.

d preſentiam occiſoris ſanguis emanat de vulneribo occiſi
hoĩs. Quiꝰ cauſaʒ diuſi diuerſimode aſſignauerũt. Dicit em
Thomas in ſuma otra gentiles ꝙ demones hoc efficiant:vt
inducere valeant aliquam falſam a ſimſtram opinionem &
hereticam prauitatem. Sed durandꝰ hic aſſerit. Ex eo foæ⸗
taſſis quia alique ſanguinis gutte de occiſo remanſerunt in
veſtimentis occidentis.a ſic ſanguis nitit᷑ moueri ad ſangui
nem:tanqꝙ totũ ad partem:aut pars ad partẽ. Sed magiſter
FHeinricus diſcrepat ab his. Dicit em ꝙ de oculis occiſoꝛis
egreſſi ſunt quidam tadij viſuales:quoꝛum quidem radioꝛũ
viſualiũ:tota virtꝰ remanſerat in occiſo. Cunq; ergo ſupue
nexit occiſo' mox pdicti ſpũs & radij viſuales relicti ĩ occiſo
appetunt egredi: ↄſimilibus ſibi radis in o ccurſum in ſuo
egreſſu gmouent ſanguinem q cunturbant. Iohannes autẽ
pariſienſis aliter ſentit de hoc. Dicit em ꝙ demones efficiũt
hunc effectum vt eum qui innocens eſt: reum faciant.& vt
magis peccent: qui talem detineant. Sedò tunc per cciſoꝛem

intelligimꝰ confeſſoꝛem. Nam ſicut ociſoꝛ conſpectu occiſo

naturaliter concaleſcit:pro vt ait Philoſopꝰ. Omnis homo
naturaliter viſo moꝛtuo homine exhorreſcit. Sic ꝑ oẽm mo⸗
dum cõfeſſoꝛ horreſcere atq; ↄtribulari debet patentib vul
neribus moꝛtui peccatoꝛis. Sed tunc ↄuenienter per occi ſum
ipſe peccatoꝛ deſignat᷑. Nam ſicut in occiſo valde intumeſcit
pectus:ſic etiam ꝓ coꝛ peccatoꝛis in otritione ſui intumeſcere
debet penitus a dilatari. Sed tunc ꝑ ſanguineʒ figurat᷑ pe cca
tum. Nam ſiẽ ſanguis in moꝛtuo hoĩe non videt᷑ nec apparet.
vt ait Pliniꝰ in ſpeculo natali.vt patet ſupra. Sic per omnia
Pecc atum ab homine ſpiritualiter moꝛtuo: nec aduertit᷑ nec
videtur. Et tunc applicet᷑ ſic. Ad preſentiam ergo conſeſſeis
totuim peccatũ emanare debet de vulneribo pꝑccatoꝛis: V
Tharentinꝰ li:de viuendi modo. Quidam ſunt q noctur/
no tempore ſuffocatiõz patiunt᷑ ⁊a loqui non pñt: quibo etiã
Videtur ꝙ graui pondere ad inſtar magni montis premant᷑·
Sed tales ſi linguaʒ ſuã mouerint:cõtinuo tam grauis viſio

euaneſcit. Sed tunc conuenienter per motionem lingue:
confeſſio figurat. Nam ſicut motio lingue conſiſtit in hu⸗
mido ſaliuali:in Pumidoq cibali. Sic ipſa ſacra confeſſio cõ
ſi ſit in Pumido ſaliuali abſtinentie: & in humido cibali ele

moſine elargite. Et tunc applicet᷑ ſic. Sunt ergo quidam qui

in ſomnis preſentis vite quaſi ſuffocationem a extinctiõem
mentis a coꝛporis patiunt᷑ qui vtiq; ſi aduerterent: grauius

& ſi celum ſufferrent ſpiritualiter aggrauantur: & talibo nil

foꝛet vtilius q́; motio lingue per quam confeſſio figuratur

X Lohãnes meſue libro perſpicationũ ſexto. Fetoꝛ oꝛis

quatuoꝛ preſignat homini imminere:ſcʒ; aut pectꝰ apoſtema
tum:aut ſanguinem coꝛruptum:aut cibum ſtomacho indi⸗

geſtum: aut moꝛbum in proximo futurũ Dulcis aũt expi⸗

tatio indicat ſanitatem. Sed tunc ꝑ fetoꝛem anhelitus:ficta a

imperfecta ofeſſio figurat᷑. Nam ſiẽ fetidus anhelituſ cibum

impedit ne cum appetitu delectatiõe ſumat᷑· vt ait Augꝰ l⸗
ofeſſionum.v.Sic æ ipſa imperſecta fictaq; confeſſio:cibum

celeſtem: id eſt carnem chriſti à ſanguĩem impedit & abijcit
ne rite ſalubriterq; ſumat᷑. Sed tũc ↄuenienter ꝑ dulcẽ expi⸗
rationem ſeu anhelitũ: ipſa a integra cõfeſſio figur at. Nam

ſicut talis expiratio caput ſanũ æ incolume derelinꝗt iuxta
Conſtantinũ. Sic per omnem modũ vera & pfecta cõfeſſio

ſanam hominis intentiõz atq; affectionẽ derelinquit. Et tũc

applicetur ſic. Diminuta ergo ſeu imperfecta confeſſio qua⸗
tuoꝛ mala incomodaq; preſignat· aut em indicat ipſum coꝛ

ſceleris apoſtemate viciatum: aut ſanguinem interioꝛis vir⸗
tutis ſubſtancieq;ʒ coꝛruptum: aut cibum ſpiritualis gratie
indigeſtum:aut moꝛbum moꝛt eterne in proximo affuturũ

Perfeda autem a vera confeſſio infert vite perpetue ſanitatẽ
V Auicenna libro:vnj. Niſi ſubito eſtus in cœpore ni⸗

mius extingua?᷑: tota celeriterq; moꝛte preuenta ſubſtantia

ſuffocatur. Qoꝛrumpit nanq; ſubſtanciam calo nimiis: ſan

guinemq; deſiccat. Sed tunc per eſtum nimium intelligimꝰ

pecc atum. Nam ſic eſtus nimius: tria efficit in humanis co⸗
poribus. Oerebrum nanq; atq; ſenſus corumpit: cœpus im
becille reddit:a ſomnũi nociuum effict. Sic reuera peccatum
omnes virtiites tam ſenſitiue q; intellectiue partis deſtruit 7
corũpit: cœpꝰ ad bene operandũ imbecille & debile reddit.

et ſomnum damnationis anime & coxporis efficit. Sed ſunc

9uenienter per extinctiõe; nimij eſtus ſeu caloꝛis: ip a ſacra
ofeſſio figurat. Nam ſiẽ omnis eſtus vel ignis extingint iſt

modis:/ſc; p ſuffocatiõz ignis non habens expiraculũ: extin

guitur in ſeipſo:&& ꝑ aque infuſionem ꝗ repugnat nataliter

tuls

giſer fi
orend
Eicetun
cineinfu
eran
ſturichl

anninö

itepen
foltolte⸗

ſultyenan

ertäidor

SOeN
dednen
Namſor
pferlure
teuerape
Nobis re
Alvahut
rtmne
Pteſſo
bitane
obe. V
Adum dor
rndfurt
Woriadd
(waſeret
dnones
deſt Pe
ne per!
prinume
Ut viſim
lſo aji⸗
Vtes 10
rfenczen
Melorum
Haisſt
klanthr.
Ur⸗ mno
Mraco
nntue;

P

tameſoe⸗

mittiie⸗
damg
7 Ach
urab
ſofgrn
Kobet
4wn
listiten
Yltuſcber
ſſtocben
dite Anen
lceyt
emindw
iutaciſtt
uit Etti

44

nſeſto qau

triame⸗
ienerins
itualin
Rinnitti
n cobe 1
trilln⸗
lenmieſi
inton
muns⸗
Ctceprön
4 mnn

.

Titulus xxxbij

igni per frigoꝛis intenſionem: & per coꝛporũ accenſoum di⸗

ſperſionem. Sica ipa ↄfeſſio habet fieri iſtis modis videlicet

per ſcelerum ſuffocatiõeʒ: per aque celeſ tis gratie vel deuote
lacrime infuſionem: per coæporalis frigoxis intenſionem: & ꝑ

ſaliitiferam vniuis ab altero ſequeſtratio nem. Et tũc appli⸗

hominis ſubſtantia corumper Z Areſtoti de regimine
principum li inj. Neceſſe valde eſt:vt hi qui ſupino coꝛpore

et difficili reſpiratiõe dormire viſi fuerint: velociter exciten

TLalibo em apoplexia accidit: ex indebita ſ, anguinis fluxiõe
Per talẽ dormitionem intelligit dormitio peecatoꝛis in pecca

tis: que prouenit in eo ex vapore ignoꝛan tie mentis coꝛpis

Sed tunc per excitationem coꝛporalem ipſa ofeffio figurat᷑

Ram ſicut poſt excitatõz a ſomno coporali:triſticia magna
infertur cunctis animalibo hm Phum in.xj. animalium. Sic
reuera per omnem modum: ipſa ↄfeſſio triſticiam magnam
nobis inferre debet · qa poſt ofeſſione per penitentiã de bemꝰ
valde oturbari. Et tunc applicet᷑ ſic. Neceſſe ergo valde eſt:vt

hi qui tanto ſopore dep̃ſſi: ſ piritualiter dormiũt & ꝗqeſcunt

per confeſſionis beneficium celeriter excitent:ne moete in ſpi /

tata ſubitanee occupent A a Plini? in ſpeculo naturali

libro xxv. Vidimꝰ quoſdaʒ in ꝗs inſilierant ſerpentes & vip
pere dum dormirent: ꝗ tandez ꝑ ſu mptionem lactis caprini
liberati ſunt. Sed tunc ꝓ ſerpentes ipſi demones vel actus de

moniaci figurant᷑. Nam ſicut ſerpentes in magno feruoꝛe ee

eſtii ſe toto rotulã circulumq; deſcribũt. Sic per oẽm mõm
demones ſiue actus temonibo abiles: circulum ſi ibi faciunt:
1 eſt ꝓpetuitatem iehenne ſibi ꝓreſcribunt & p̃ſti tuũt. Sed
tunc per lac caprinũ conteſſio deſignatur. Nam ſicut lac ca⸗

prinum cum caloœe ſumptũ doloꝛem curat dentium: clarifi

cat viſim vt dicitur in practica themonis. Sic ipſa ſacra cõ
feſſio oꝛi immiſſa cum caloꝛe dei dilectionis: continuo ſanat
dentes ad actum diuine laudis: & ad guſtũ cibi celeſtis:cla⸗

rificat q; viſum & oculum fidei q; mentis. Et tũc applicetur
ſic. Ipſi ergo qui per habitatronem demonum: aſſiduitatẽ

maloum operum detinent᷑ ſumẽdo felicꝰ confeſſionis verba

ad ois ſui labia: mox ab omni peticulo mentis coxporis li /

berantur Ba Galienus in tractatit ſignoꝛũ & indicioꝛũ

Vite mœtis. Sanguis extractus ſub lingua:ſquin ancias ſe

Dat: apoplexiam curat. Sed tunc per talem minuti 63 ſub
lingua confeſſio figurat᷑. Nam ſiciuit talis minutio nõ fit niſi
cũ callida ↄſtrictione a colligatione ipſiꝰ colli. Qõſ tringunct
em tunc ipm collũ:vt vene lingue ꝗᷓ antea latuerãt appareãt

. .

M . 8

ä

Titulus xrxxvi

Sic per omnia ipa confeſſio facienda eſt cum calida toꝛtura

imo ruptura colli:d eſt totis viribo mẽtis a coꝛporis noſ tri.
Sed tunc ↄueniẽter per ſquinanciã vel apoplexiam:damna/

tionis ſtatum intelligi ↄuent. Nam ſiẽ tempore ſquinãcie æ

apoplexie nec ſummi poteſt cibo nec vocis aliquis vſus aut
acte eſt.ſquinancia nanq; collũ inflat a deſcendit:apoplevia

aũt hominem mutim reddit. Sic per locũ a ſimili: in tẽpore
et in ſtatu damnationis: minime dat᷑ deguſtari cibo celeſtis.
ſed tunc omnino ipſe homo ad meritoꝛiaz dei laudem reddit
inabilis. Et tunc applicet᷑ ſic. Confeſſio itaq; facta:veraciter

et pfecte:a moꝛbo precauet damnationis eterne Ca Cö⸗

ſtantinꝰ libro ſuo de meł. Quibuſdam videt᷑ ꝙ capitibo ca⸗
reant:vel habeãt capita nimis magna: quib etiam ſe tangè
eſtimant ipſum celum. Item apparet eis ꝙ ſerpentes ſe inha⸗

bitent: & ꝙ voces horribiles in aere audiant: opinantur in ſe
audire muiltitudinem hominũ inſequentium armatoꝛũ to⸗
nitrua etiam in ſomnis a fulmina iſti multa audiunt: quibo
vt ait Galienus nil meliꝰ foꝛet ꝙ portare mitras plumbeas
frequentare cantilenas a loqui rumoes fabulaſq; diuerſas

Per que dat᷑ intelligi ꝙ peccatis onuſti. homines peccatoꝛes

quibo fantaſmata a illuſiões multe dyabolice apparẽt varie

et diuerſe. Nil ſoꝛet melius q́; patienter ferre grauedinẽ ſa⸗
tiſfactionis & penitentie: a frequentare confabulationes cõ⸗
feſſionis integre a perfece Da Commentato ſuper li⸗

brum de plantis Areſtotilis. Quatuoꝛ modis terra aperitur
Vvt efficiatur fertilis ée fecunda. Primo per caloem. Secundo
per ventum. Tercio per tonitruum. Quarto per ſiccitatis do⸗

*°

minium. Per que datur intelligi ꝙ quatuoz modis coꝛ hoĩs
in confeſſione aperi?· videlicet per caloꝛem diuine dilectionis
per ventum vane afflictionis: per tonitruum dei timois
ſiccitatem: id eſt amaram interpoſitiõem confeſſionis· Ea

Io.proſcida in libro narrationũ. Conuenientiſſimus me

dendi modus eſt: vt medicus alidd terribile languido prebe
at & oſtendat: puta ranam a huiuſmodi et ipſe infirm? me
dico per oꝛdinem ommia recitet

& enarret. Sed tunc per infir

mum intelligimus peœatoem. Nam ſicut infirmꝰ? figuram

habet luteam atq; triſtem. pallidi etem naturaliter ſir unt in⸗
firmi. Sic nimirum per omnem modum ipe peccatoꝛ figurã
in ſe tenet luti & triſticie ſempiterne. Sed tunc conuenionter
per medicũ intelligitur cõfeſſoꝛ. Nam ſiẽ medicus aſtra celi
oſtellationes & vata obſeruare oportet iuxta iꝰ Iſidori·xvj.

Nedicꝰ non eſt cuiꝰ ↄſiderationi ↄoſtellatio celi p̃ſto non eſt

Ciuln

num
eVa⸗
chor
tdemnon
lonfeſco⸗
mimgli⸗
abieckon
queume
ſmte⸗
uldewr
ſtonemee
geſtion
Ceharuaſ
miveper
gonque
Pbusd
eſtqvol
leturſc.
Nis 7den
genti,
iſubi
nlig⸗
ſes
NWdN
Werke
libn
lenita
Neccat
Plato
Mane
Nhetbis
lotenen
ſerian
in temp
Entq⸗
J tcalor⸗
ona
dinpei
iſin

m

na tmn
ehrelt.
Nadamn,
cfane
demgen
ſminn
bricbdclin
giren
ne (10
wetimtt
twntain
opinanut;
murmatmi
Audont
nempunt
miannnd
beerpii
egkalenit
bulatior

entator ſad⸗

isvra
cloem un
indbini
nntmdi
geſong 1

umſinsſ

nmnivniih
lrfmen
lunee
end g
rliteriu⸗

Titulus xxxxij
Sic per omnem modum medicum id eſt ofeſſoꝛem ipſa cele
ſtia numina obſeruare imploꝛareq; oportet. Et tunc applicet᷑
ſic. Valde itaqʒ; neceſſe eſt vt cõfeſioꝛ peccatoꝛi illa tremenda
atq; horrenda ſpectacula ante mẽtis oculos oſtendat iugiter
et demonſtret · & vt infirmus ſc; peccatoꝛ omnia per oꝛdinem
confeſſoꝛi explicet a enarret Ha Rotandum ꝙ quedam
animalia renouant᷑ abſterſione cutis vt ſerpens:quedã vero
abiectione caude vt lacerta:qᷓdaz abuciendo coꝛnua vt ceruꝰ-
quedam contũdendo roſtra vt aquila. Per ꝗᷓ dat᷑ intelligi q;
q dam regenerant᷑ a renouant᷑ per abſterſiõezs cutis ignoꝛãtie
quidã per abiectiõz caude pungentis auariciaquidã ꝑ depo
ſitionem coꝛnuũ ſuperbie:quidam aũt per cõtuſſionem oꝛis
in ↄfeſſione Ga Axeles in vij· politice. Colluctantibo ne⸗
ceſſaria foꝛet eloquentia qua ſe mutuio in certamine a lucta
mine pertertent. Per eloquentiã ↄfeſſio deſign at. Nam ſicut
elonquentia neceſſaria eſt illis qui debent principari vt ait
Phus de regimine principũ li:inj. Sic ↄfeſſio illis neceſſaria
eſt q volunt pncipes in eterna patria oꝛdinari. Et tunc appli
cetur ſic. Colluctantibo itaq; in exilio huiꝰ mundi ↄtradicti
onis a demoniſ maleficia neceſſaria ſumme foꝛe confeſſionis
eloquentia. Axcles in ꝓbleu. Periculoſum moꝛtiſerũ eſt:
ſiquis ſubito poſtqimn incaluit:vt iterũ infrigidet᷑. Per ꝗᷓ dat᷑
intelligi ꝙ periculoſius eſt & moꝛtis ꝓpetue ulatiuum: cum
aliꝗs poſtqin in ofeſſione celitus incaluerit vt iterũ peccato
vario gelefiat· H a Anthoꝰ? oꝛatoꝛ ſup. vji. politice. Doꝛ⸗
mientes excitari debent ſub miſſis dulcibo verbis: non ta⸗
ctibus vel tractibo. Ratio.qa omnis ſubita pmutatio:cum
lenitate facienda eſt. Sed tunc per dormientes intelligimus
peccatoꝛes. Nam ſicẽ dormientes ſemineces dicuntur.teſtante
Platone ꝗ ait. Sommum eſſe mediũ inter moꝛtẽ q vitam. Sic
ipi peccatoes ↄuenientiſſime ſemimoꝛtui dici pñt.quia licet
viuant coꝛpore:moꝛtui tamẽ ſunt ipſa mente. Et tũc awlicet
ſic. Ipſi ergo peccatoꝛes a conſeſſoꝛe ſuo ſub miſſis dul ibus
q verbis & leni bo excitari debentnon tactibo vl'tractibo vio
lentie:ne in deſperatiõz lapſi ꝓtimis moꝛian? ILa Pliniꝰ
ſpeciouma natalium in prima parte. Omnes medici eſtat-
in tempore immerſiõz in aquam frigidã precipiunt a pſua⸗
dent. ꝗa frigus exteriꝰ coꝛpori inductũ: eſtum interiꝰ efficit

et caloꝛem. Sed tunc ꝑ eſtiuum tempꝰ ſanitas preſentis vite

deſignat᷑. Nam ſicut ĩ eſtate infirmati defacili curari poſſunt

ſed in hieme infirmati difficulter poterunt refoꝛmari vt ait

Auicẽna li medi.vj. Sic reuera ipᷣi peccatoꝛes facillime qdem
ſpiritualiter poſſunt ſanari: dum ſunt in ſtatu valentis vite

— . .. .
Citulus xxxviz

et iuuentutis q; ſi infirmati fiierint in tempore ſeu in bieme
moꝛtis æ ſenectutis. Et tunc applicetur ſic. Medici itaq; cele
ſtes ſumma exhortatione pᷣcipiunt:a perſuadent immerſiõʒ
in aquas ofeſſionis & penitentie in tempore ſanitatis a ꝓſpe
ritatis felicitat? inuentutis huiꝰ vite R a Albertè ſuꝑ
nji. methe. Si modicum de aqua ſpergat᷑ in igneʒ ↄtinuo ipſe
ignis ſincerius exardeſct. Sed tunc ꝑ ignem sgfeſſio deſig nat᷑
Nam ſicut ipſius ignis ꝓpria regio eſt ipᷣm celum:vt Plato
aſſeritſic ꝓprius locus ↄfeſſionis & penitentie:eſt manſio ce
leſtis patrie.Et tunc applicet᷑ ſic.Si ergo ipſa confeſſio cum

aqua lacrimarũ aſpergatur:ſinceriꝰ in ſuis ſacris actibus a
fructibo infläãmatur a Aug li·de ciuitate deix. Sunt

ſontes in achaia qui nocte ardent: a die frigent. Sed tüc per
fontes achaie:munꝰ celeſtis gratie conuemt deſignari. Nam

ſicut lignum extinctũ in predictis fontibo accendit: a accen/

ſum extinguitur vt dict Augꝰ ibidem. Sic coꝛ humanum in

amoꝛe mũ dano illicitoq; extinctum fonte celeſtis gratie in⸗

flammat᷑ coꝛ aũt amoꝛe cõcupiſcentieq; illicite inflamatum
etern aliter ſuffocatur. Sed tunc ꝑ noctem confeſſio deſignat᷑

LAum quia in noctis tempore ſolũmodo cadit ros aut pru⸗
ina. Sic reuera ſolummodo confeſſionis in tempore rosdeſcẽ

dit celeſtis gratie & caritatis diuine. T um quia in nocte ex⸗

eunt animalia ad paſcua de cauernis. Sic in confeſſione coꝛ⸗

da humana exeunt miſtice ad ſumenda vite paſcua ſempi⸗
terne. Sed tunc conuenienter per diem humanam ê& vanam

intelligimus leticiam Huius miuindi. Nam ſiẽ in die ſanguis

recedit a coꝛde: a in menbra diffunditur & in venasteſtante
Galieno ſuo libro primo ſecretoꝛum. Sic per omnia tempo⸗
re inepte & vane leticie huius mundi: ipſa memoꝛia moꝛtis
ſanguinis a vindidte recedit a mente penitus & a coꝛde. Et

tunc applicetur ſic. Eontes itaq; celeſtis gratie: ardent a lucẽt
in nocte confeſſionis a penitentie: ſed frigent in die alacrita⸗

tis letic ieq; mundane M a Albertus in tractatu de im⸗
preſſionibus aeris. Dum vapor incluſus in terra vehemẽter
accenditur:terremotus protinus comitatur. Sed tunc ꝑ va
pores:intentio hominis deſignatur: & per terremotum con⸗
feſſio figuratur. Nam ſicut in terremotu:terra mouetur ap⸗
peritur: a fontes proueniũt.teſtante Philoſopho. Sic etiam
per omnem modum in ipſa confeſſione: terra coꝛdis noſtri
mouetur ad bene operãdum: apperi ad laudandum: fontes

celeſtes proueniunt ad hominem eternaliter conſolandum.

Et tunc applicet᷑ ſic. Qunc; ergo intentio noſtra vel affectio

Auisim
Airuoten
annſen
ornomn
dedton
iltinch.
rum ge⸗
ſacllus⸗
eſſoen
s Mrt
ſeſo n
Ingy
mn nge
un 1
chtneper
AAbrurid⸗
Kue

ſadre

ReNoces
lius audi

nrptenol

crilis init
ſingllns
Pplieetur.

Nindtcitn
. cris d

Caſtule
Rrundeeneg
tll tbulet⸗
Confeſo
wobis int
nnamnp
nurali⸗
tuen ann
lrwis,

Nbi
bene
geele
naſch
in
n die
digni
ltbl
mmnſoe⸗
ſeſnan
he
I
edtüe rſt
mar n
eaen
anumin
gratein
imatum
deſgnat
WMyeb⸗
teroddi
noctee

ſone co⸗

aſorhi⸗
AKWWa
dieſangun
rustm
mutenp⸗
non norc
14
myrluit
rtr
udein⸗
ſemoter
uncN
um
uentin
S Mt
o Mtel Nri,
n Hntes
endont
Aiike

Titulus xxxbij
in dilectione dei vehementer valideqʒ accenſa fuerit:mox tex
remotus coꝛdis: id eſt perfecta mentis contritio & confeſſio
comitatur Na Vpocras in prenoſticis. Cunq; infirmꝰ

moꝛti vicinꝰ fuerit: rubent oculi e nigreſcit lingua. Per iſta

aũit dat᷑ intelligi:dum ꝗs moꝛtem ſibt viderit imminere: mox
eius debent rubere oculi: ex valido fletu a lacrimarũ effuſi⸗

one:& lingua eius nigreſcere in ſui accuſatione ſinceriſſima
et ↄfeſſione O a Q mentatoꝛ in ni:methe. Dum muſce

aquis immerſe moœtue fuerint: ſi cineribo calidis imponan?᷑:

otinuo reuiuiſcunt. Sed tunc ꝑ muſcas homines deſignan?·
Nam ſicut muſce ſunt cibo aranee canis volucris: ſic ipſe
homo uimmundus cibo aranee erit canis a volucris infernal

Sed tunc pꝑ cineres ofeſſio figurat. um ꝗa candela cineribo

intincla: facilius inflãmatiir · vt ait omentatox. Sic coꝛ huma⸗
num oↄfeſſioni intinctum ↄtinuo diſponitur vt diuino amoꝛe
faciliuis accendat᷑.T um a ſicut cinis cõſeruat ignem: ſic e
ofeſſio amoꝛex nutrit q ↄſerat celeſtem. Tum ꝗa ſicut cine⸗
res valide ſuſceptiiii ſunt ĩp 1² aꝗᷓ eo ꝙ poroſi ſint: ſic ſacra

ofeſſio ſuſceptiua eſt celeſtis gratie. Et tunc applicet᷑ ſic. Ho

mines ergo in aquis dellciatũ ſpiritualit motui & ſubmer⸗

ſi: cum in ↄfeſſione caluerint:protinus reuiuiſcunt P a

Phus in ꝓbleu. Voces in nocte melius audiunt᷑ ꝙ; in die-

Sed tunc per noctem ↄfeſſio deſignat᷑. Nam ſicut nox eſt qui

eta & humida a frigida: ſic ipſa ofeſſio eſt quieta: quantum

ad vite ſecuritatem Pumida: quantũ ad gratie infuſionem.

frigida:quantum ad ꝓpetuam 9ſolation em. Et tunc applice
ſic. Voces ergo oꝛationis humane in tempore ofeſſionis me

lius audiunt in auribo maieſtatis diuune Q a Vpocras
in prenoſ ticis. Fluxꝰ ſanguinis extra nares: ſignũ eſt ꝑfecte
criſis in infirmitate qualibet a languoe. Sed tũc ꝓ fluxum

ſanguinis ꝓfeſſio: a ꝑ languoem pecc atum figurat᷑. Et tũc
arpficetur ſic. Confeſſio itaq; fluxa ex naribo coꝛdis oꝛis:
elt indicium totius ſalutis eterne:a criſis ab omni ſpirituiali

cœpòris && animeq; languoze· Ra Egidius in cõmento-
Conſfabulatio imaginatioq; & fantaſia . cruentatis a ſan⸗

guinolentis rebus triſticiã validaʒ g generat: 6& ſomnia efficit

turbulenta. Per hec omnia ofeſſio fig gurat᷑ Et applicetur ſic-

Confeſſio itaqʒ triſticiam validam: 6 viſion es turbulentas
nobis inferre debet:vt iehenna videlicet timeat: a tunc pecca-

tum amplius nullatenus omittatur S a Pliniꝰ in ſpeclo
naturali. Cum accedimꝰ ad mõtes:ſtatim ceſſant venti. Sic
reuera cum ↄfugimꝰ að confeſſoꝛes:mox ceſſant venti omĩs
timoꝛis e periculi. T a Theophrain omentoꝛum libro-

Titulus xxxvi
Quanto coꝛpora fuerint puxioꝛa: tanto minꝰ aliquid quod
ſibi cõtrarium eſt:in ſe ſuſtinere poſſuntvt pʒ de oculo. Perx
d intelligitur· ꝙ qñito mundios fuerit ipe homo:tanto ma
gis id ꝗ;d ſue ſaluti contrariũ eſt per ↄfeſſionẽ debet a ꝑ peni
tentiam expurgare Va A heoꝰz in breuiario diuerſarũ
attiũi. Perfecta vniuſcuiuſq; rei lotio:oſiſtit in amaritudine
et in cineroſitate: in ſalſedine & caloꝛe. Per que dat intelligi:
ꝙ lotio ↄuenientiſſima ipſiꝰ mentis: conſiſtit in amaritudine
otritionis:in cinere humilis ↄfeſſionisi ſalſedine ſatiſfactiõis
et in caloꝛe dei a proximi dilectionis Xa Galienꝰ libro
ſecretoꝛũ ſuoꝛum. Quando pedes frigeſcunt:a puncturã non
ſentiunt:languidꝰ moꝛitur in inſtanti. Per pedes affectiones
per languidum peccatoꝛ figurat. Et tunc applicet᷑ ſic. Quãdo
itaq; in peccatoꝛe homĩe pedes & affectiones frigeſcũt:a pun
cturam in contritione ſui a ofeſſione non ſentiũt :ipſe ꝓcul
dubio moꝛte eina moꝛiet? Va Theophraſt? li. ↄmentoꝛũ

Ocul tripliciter igneſcit. Primo ex valida percuſſione:ſcdo

ex nimio timoꝛe:tercio ex foꝛti inter dentes alicuius lapidis
comminutione vel ↄtritione. Sic itaq; oculus mentis noſtre
in caritate dei tripliciter accendit᷑ & igneſcit. Primo ex alicꝰ
coꝛrectionis percuſſione:Secundo ex dei atq; iebenne timoꝛe
et horroꝛe.Tercio ex dentium in confeſſione validiſſima col⸗
liſione Za Albertus de impreſſiõibo aeris. In fine ligni
ſemicõbuſti:quedam videt᷑ extillare aqua:tumoꝛum & vul⸗
nerum ſanatiua. Per lignũ intelligimꝰ ſoꝛe ſumptum peca⸗

toꝛem. Nam ſicut lignum exuſtum fumo caret:ad cinereſc;

vergit:& ad carbones declinat. Sic ipſe peccatoꝛ fumo caret
deuiotionis: ad cineres vergit mortis: & ad carbones declinat
cruciatus perpetui a horroꝛis Et tunc applicet᷑ ſic. Si homo
pecc atoꝛ ſaltem adhuc in fine ſue moꝛtis emittat aquam peni

tentie & confeſſionis a lacrimas: illa ert omnium vulnerum

anime ſanatiua. Ab Theophilus in breuiario diuerſa⸗

rum artium. Nullum eſt adeo graue metallũ:quin lamina⸗

tum & ſubtiliatum natat ſuper aquas: ſed in aere minime.

Per hoc intelligit᷑ ꝙ nullus eſt adeo malus ⁊ peccato quin

