datur nature ꝓuectu vigeat · ne vſu roboꝛetur ¶ Gregoꝛius

in moꝛalibus. Radix quippe cuncti mali & regina omnium
vicioꝛum ſuperbia eſt de qua ſcriptura atteſtãte dicit᷑. Iniciũ
omis peccati ſuperbia. Septem principalia vicia de ſuper bie
vitulenta radice proferunt᷑ a bis ſeptem ſuperbie vicis nos
captos dyabolus tenuit: idcirco redempto noſter ad ſpiri/
tuale liberationis bellum ſeptifoꝛmis gratie plemis venitſſ
Gregoꝛius in moꝛalibo. Quatuo= ſunt ſpecies quibus omnis
tumo arrogantiũ demonſtratu cũ bo nũ aut a ſemetipſis
bre ſe eſtimant aut ſi ſibi datũ deſuper credũt. ꝙ ſe acepiſ
ſe meritis putaãt aut certe cũ iactãt ſe habere qd nõ ha bent

aut deſpectis ceteris ſingulariter videri appet unt habere qqᷣ

habent ¶ Bernhardꝰ in ſermone. Septempliciter occupauit
nos lepra ſuꝑbie:ſi in ꝓprietate poſſeſſionum:in gloꝛia veſti
um in voluptate coꝑm in oꝛe q ſimiliter & in coꝛde. In oꝛe
cum in aduerſis murmuramuſ. æ in ꝓſperis arroganter cõ
mendamus in coꝛde ꝓpria voluntas & proprium conſiliuz

¶ Bernhardus in ſermone. Supbia de ſupernis celeſtibv ad

ima precipitat. Humilitas ab imis ad alta leuat angelus in
celo ad tartara coxruit homo immũdo ad celum aſcenditſ
Vſidoeus ethi.Superbus dictus eſt quia ſuper vult videri
ck eſt. qui enim vult ſuperg redi qat eſt ſuperbus eſt · Idem
Arrogantia eſt animi motus quo quis mouetur ad iactan/
dum ſe habere q& nõ habet Origenes in omelia. Quid ſu
perbit terra a cinis: vt homo arrogantia ſubleuetur oblit?
quid erit& ́m fragili vaſculo ↄtineatur& quibo ſtercori/
bus immerſus ſit& qualia ſemper purgamẽta de ſua carne
ꝓiciat ¶ Hugo iactantia eſt faſtu mentis id agente:maioꝛa

c ſunt de ſe ꝓmittere. Idem. Superbia eſt elatio vicioſa:que
inferioꝛem deſpiciens:ſuperiosibo a paribus ſatagit dnariſ

Hugo de anima. Superbia in celo nata eſt:ſed velud imme/
moꝛ qua via nide cecidit illuc poſtea redire nõ potuit¶ Hu
go de clauſtro anime. Quatuoꝛ eni m ſunt que trahunt ela/
tionis currum: ſcilicet amoꝛ dñandi amoꝛ ꝓprie laudis con-
ternptus inobedientia · rote vero ſunt iactantia mentis
arrogãtia: verboſitas & leuitas auriga in hoc curru eſt ſpi /
ritꝰ ſupbie amatoꝛes mũdi ſunt qui feruntur in hoc currii
infrenes ſunt equi volubiles rote auriga puerſus a qui poꝛ
tantur infiemus Caſſiodoꝛꝰ ſuper pᷣs. Supbia de angelo
dyabolum fecit&& homini moꝛtem intulit a cõceſſam beati/
tudinem vacuauit omniũ malo mater ſceleruzʒ fonsvena
nequicie ¶ Innocentiꝰ de vilit.ↄditionis humane. Superbia
turrim euertit linguam cõfudit. ꝓſtrauit goloyam.ſuſpen⸗
dit vriam interfecit nichan oꝛem. ꝓpemit anthiochum pha/

raaonem ſubmerſit ſemiachib interemit. ſedes ducuz ſu /

perboꝝe deſtruxit & radices gentium ſupboꝝ arefecit ¶ Se⸗

neca in ſententijs oatoꝛuim. Nunqᷓ;; in ſolido ſtetit ſuperba

felicitas.ẽe in gentium impioꝛum. magna faſtigia obliuio/
ne fragilitatis humane collapſa ſunt
De ſuperfluitatt (Capitulum. ccxl.
Vguſtinus in epiſtola. Nihil tam neceſſarium q̃m
ↄgnoſcere quis non ſit neceſſarim ¶ Hieronimus ĩ

& humane ſuœurere imbecillitati quos nudos natura pro
fudit hec vna axppellanda eſt tunica & quicquiò in pᷣſentibo

piſtola. Quicquið copoꝛa noſtra defendere poteſt

vtrum ꝓpter inopiam verboꝛiu: aut ꝙ ſtultus eſſet taceret

ali mentis eſt neceſſarium· hec vnius diei victus appellat
N ¶ De ſuſpitione ¶ Lapitulum ccxlj. M
Biſoſtomus ſuper matheũ. Sicut difficile eſt aliquẽ
ſuſpicari malũ qui bonus eſt:ſic difficile eit aliquẽ
ſuſpicari bonũ qui ipſe malus¶ Criſoſtomꝰ. Om/
n . nis homo ſe eſtimat altee: fonicarius nemineʒ putat caſtũ
caſtus de fornicario non facile ſe uſpicatur ſuperbus nemi/ .
nem putat humilem humilis neminem putat eſſe ſuperbuʒ:
n ſic qui nõ eſt ex deo ſacerdos: nemine; putat ſacerdotem ex
n deo ¶ Vſidous de ſũmo bono. Eacilius vicia vniuſcuiuſq;
wv D qm virtutes intendimus: nec quid boni quiſq; geſſerit ag⸗
di⸗ noſcere ſed quid mali egerit ꝓſcerutemur ¶ Seneca libro mo⸗z
dt ali · Hoc habet omnis inſanus vt q ipſe inſanit in idem pu
ſ tet ceteros ſeuire W
de ¶ De taciturnitate ¶ Capitulum ccxlij
Aun NMbroſius de officijs. Qu am pliuixes vidi loquendo
ue peccatum incidiſſe: vix quẽq́; tacendo: ideocq; tacere
riſ rnaoſſe difficilius eſt.qᷓm loqui . Scio loqui pleroſq;
nne, cuùm tacere neſciant: rarum eſt tacere quẽq́;. cum ſibi loqui
H nihil proſitſapiens eſt ergo qui nouit tacere ¶ Hieronimꝰ
tdaa in epiſtola. Diu conſidera quid loquendum ſita adhuc ta/
M cens prouide:ne quid dixiſſe peniteat. Sapiens vt loquatur
tos multa prius ↄſiderat·quid·aut cui:quo loco: vel tem pe di/⸗
tcH cat vñ poeta. Perpendit ſapiens quid:qmodo: qndo loquat᷑
m Profert inſipiens ſubito quicquidò meditatur ¶ Gregoꝛius
poe R in moꝛalibo. Iile recte ſcit dicere: qui a oꝛdinate nouit tacere
NANH ¶ Gregoꝛiꝰ in paſtoꝛali. Plurimuũq; nimis taciti: cum iniu /
Nn ite aliqua paciuntur: eo in acrivem doloꝛem prodeunt vui/
den nera quippe clauſa plus cruciant: quia cum putredo que in
gau tus feruet eijcitux· ad ſ. alutem doloꝛ a ꝓpitur ¶ Gregoiꝰ. Qua
e ſi quoddam nutrimentũ verbi eſt cenſit ura ſilentn ¶ Grego /
pb rius in paſtoali. Sicut incauta & locucio in erroꝛem ꝓtra/
u hit · ita indiſcretum ſuentiũ eos qui erudiri poterãt in erro⸗
dg.⸗ rem derelinquidſ Qriſoſto mus. Malum homĩem tacendo
nba * meli? AIm reſpondẽdo vincere potes ¶ Valerius in ſermone
Aliquotiens nimia taciturnitas ſtulticie aſ. cribit. ſicut 4 ver
boꝛe nimietas ad furoꝛem refertur ¶ Caſſiodoꝛꝰ? in epiſtola
Hec eſt regalis ꝓculdubio virtus:celerius neceſſaria ſentire
& tardius in verba ꝓrumpereneſcit enim penitenda loqui ·
i qui preferenda prius ſuo tradit Xa miniſ ydonius. Py/
tagoæas diſcipulis audientibus: prius legitur tacendi paci/
entibus: quaʒ loquendi monſtraſſe doctrinam ¶ Valeruis
. maximus. Solõ cum alijs loquentibus taceret: interrogatꝰ

reſpondit. Nemo ſtultus tacere poteſt: cur ergo ſolus ling/⸗
uam cohibes:quia inquit dixiſſe me aliquãdo penituittacu
iſſe nunq; ¶ Seneca. Loqui ignoꝛabit qui tacere neſcit expe/
dit tacere ſe: magis & loqui ↄtra ſe ¶( Seneca in epiſtola.
Nihil eque ꝓderit q́; quieſcere && mimum cum alijs loqui.
& plurimum ſecum. dem li: moꝛc. In hec incumbe vt liben
tius audias ́; loquaris q& tacitiim eſſe velis nemini dixerſ
auribus frequentius qm lingua vterxe. Idem Quicquiò di /
Aurus es: an teq́; alijs tibi dixeris ¶ Seneca in rierbiij Ss. Ta⸗
citurnitas ſtulto homini pro ſapientia eſt. T acere qui neſcit
neſcit loqui ð
¶ De tꝑpancia ¶ Capitulum· ccxln·
WNbroſius de officijs Tempancia mraxime honeſta
ti cauſatur decoꝛis conſideratio ſectatur & loque/
4 tii ¶ Proſper. Temꝑancia facit abſtinentem parcũ
ſobrium: moderatum pudicum:tacitum. G verecundu. hec
virtus ſi in animo habitat. libidines frenat affectus tem pat
deſideria ſancta multiplicat vicioſa caſtigat.omia intra nos
confuſa odinat. cogitationes prauas remouet: ſciãs inſerit
ignem libidinoſe voluptatis e tinguit. mentem tacita tran/
quillita te componit& totam ſemper ab omni tempeſtate vi
cioꝛum defendit ¶ Seneca in epi ſtola. Tem ꝓancia voluptati
bus impat alias odit atqʒ abigit. alias diſpenſat & ad ſanũ
modum redigggs ?YVMV
¶ De temptatione
¶ QCapitulum ccxliii
Vguſtinus ſuper p̃s. Vita noſtra in hac peregrina
tione non poteſt eſſe ſine pecato: ſine temptatione
A uia profectus noſter per temptationem noſtrã fit
nec ſibi quiſq́; innoteſcit niſi temptatus:nec poteſt coonari
niſi vicerit nec poteſt vincere niſi certauerit · nec poteſt cer-
tare: niſi inimicum a temptationes habuerit ¶ Auguſtinus
de ſingularitate clericoꝛum. am diu dyaboliis ſopituin ig
nem ſine vllis flammis occultat: donec duas facilas iung⸗

ens ſimul ambas accendat · & tam diu ceſſat ſeuice ſue tela

ſupponere donrec ſicut peritus venatoꝛ quos occiſurꝰ eſt la⸗
queis vinculis alliget ¶ Auguſtinꝰ ſuper ps. Tantũ ad mitti
tur dyabolus temptare quantuʒz tibi ꝓdeſt vt exercearis vt
ꝓberis: qui te neſciebas a te ipo inueniaris ¶ Auguſtintis
in ſermone. Duplicem atiem producit mũdus stra milites
xpᷣi. blandit᷑ enim vt decipiatterret vt frangatnõ vos tene/
at voluptas ꝓprianon vos terreat crudelitas aliena a vict?
eſt mundus: ad vtroſq; aditiis oœurrit xp̃s· nõ vincitur
xpianus ¶ Ambroſius. Nulla mens eſt nulla ania que non

reci

sling
lit tacu
tenpe
epiſtola,
0slochn⸗
t liben
nidixen
uid di,

quineſeit

imcng
ehoneſta
Gloque
em Pparcll
undi xe⸗
tempat
MraAs
züs inſert
Acita ttan/
npeſtatevi
1Wluptati
ad ſanil

ncI
WNe
emptadon
nnolſtrifit
ſt caonar
poleſtee⸗
uguſtnus
ſopinunig
culas wng⸗
iceſuet
ntü ad mitr
Nrceiurs
gamii⸗
1 vos ten
ſena1.
pirtut

recipiat etiam maloꝝ motus aggreſtes cogitationum. Ide

Deus ipſe omniuz rectoꝛ ac dñs ·. cum omnuim angeloꝛum

milicia certamen tuum expectat. tibi contra dyabolum di⸗
micanti parat eternitatis coꝛonam ¶ Hieronimns. Dum P
uus eſt interfice: ne nequicia elidatur in ſemine ¶ Gregoꝛiꝰ

in moꝛalibus. Hoſtis noſter quantomagis nos ſibi rebellare
conſpicit:tanto ampliꝰ expũgnare concenditeos enim im
pulſare negligit: quo quieto iure ſe poſſidere ſentit ¶ ¶rego
rius in moꝛalibus. Si temptationi in coꝛde naſcenti feiſtine
nõ reſiſtitur:eadem qua nutritur moꝛa roboꝛatur¶ Grego/
rius in paſtoꝛali. Humanum eſt in coꝛde temptatione; per⸗
peti· demoniacum vero eſt temptationis certamine G& inopi

nione ſuperari. Idem. Ibi inimicus deciplam ponit:vbi ſemi/

tam mentis conſpicitſ Gregoꝛius in moꝛalibus. Antiquus
hoſtis ex ꝓprio certamine dum ſe ſuccum bere conſiderat
ad alia temptationum bella reſtaurat ¶ Bernhardus in ſer /

mone. Poteſt inimicus excitare temptationis motum: ſed in

te eſt ſi volueris dare ſiue negare conſenſum ¶ Criſoſtomꝰ
In primis grauis inſufferabilis eſt ineptus dyaboli:quod
ſiquis foꝛti animo ſi uſtinuerit in ſe ecũdo imieniet eum infir⸗

mioꝛem ¶ Origenes. Sicut caro ſi ſale non aſpergit᷑ ſtatim

fit nigra& corumpit᷑ ita & anima niſi temptatiornbus aſſi/
duis ſaliatur cõtinuo reſoluitur & relaxatur ¶ eo Papa ĩ
ſermone Ron deſinit hoſtis temptationis laq ueos vbi q; pᷣ
tendere vt quio quomodo fidem credentium valeat corrum/
pere. Idem. Nulla ſunt ſine temptationum expimentis ope /
ra virtutis nulla ſine perturbatiombus fides nullũ ſine Ho/

ſte certamen milla ſine congreſſione victoꝛia ¶ Proſter. Adð

magnam vtilitatẽ fidelium materia eſt reſeruata fideliũᷣ cer⸗
tantium:vt non ſuꝑbiat ſanctitas:dum pulſatut infirmitaſ

¶ NHugo de clauſtro ani me. Quatuos ſunt temptationũ eſſe

Prima eſt loci amenitas.vt ciuitates opida:que non tan⸗
tum ex ſitu loci amenitatem recipiunt.ſeõ ex habitantium

gratia. Secunda vero cauſa eſt locus diuicia: vbi enim di /
uicie ibi periculum. Tercia vero cauſa eſt precioſus oenatus

vt eſt equoꝛum pinguium. & veſtimentoꝛum exquiſite va⸗
rietates. Quarta autem mulierum ſpecies quarum vox blã
ditur auribus:& facies oculis
¶ Tempus vel tempoꝛale „Capitulum ccxlv
Vęguſtinus.Inter tempoꝛaſia & eterna hoc inter eſt
ꝙ tempoꝛale plus diligitur antequã habeatur. vi/
eſcit autem cum aduenerit· non enim ſaciant ani/

mam ſeðò eternum ardentius diligitur adeptum qua deſtre⸗/

ratum ¶ Auguſtinus in ſermone. Diſcernendum eſt quid

è ð .

☛

precedat eternitate quid tempꝑe· quid eleẽtione quid oꝛigine
Eternitate ſicut deus omia ·tꝑe ſicut flos fructumelectione
ſicut fructus floꝛem: oꝛigine ſicut ſonus cantum ¶ Auguſti /
nus. Eallax in tem palibus bonis ſuauitasa infructuoſus
laboꝛ. perpetuus timoꝛ · & periculoſa iocunditas inicium
ſine ꝓuidentia. G finis cum penitentia ¶ Hieronimus. Nihil

longum qd ſinem habet eternitati comꝓꝑatum omne tem/

pus breue eſt. Idem. Ne dicas temꝑa prioæa melioea fuere.
&m nunc ſunt virtutes faciunt dies bonos· vicia malos
Bernhardus in ſermone. Nemo veſt parum eſtimet tem/
pus q in verbis conſumitur ocioſis volat verbum irreuo
cabile: volat tempiis irremediabile ¶ Bernbardus. Nil pre⸗
cioſius tempoxe· & Heu nil ho die vilius inuenitur · tranſurit
dies ſalutis· & nemo recogitat nemo ſibi ꝑpire diem· & nun⸗
&;; reditue ciir at:ſed ſicut capillus de capite· ſic nec mo men
tum peribit de tempoꝛe ¶ Seneca in epiſtola. Fluunt omnia

& in aſſdua diminutione ſunt copoꝛa noſtra rapiunt᷑ flu /

minum moꝛe quicquid vides currit cum tempoꝛe homo eſt

fluida materiaa caduca 6 obnoxia omnibus cauſis ¶(Se/

neca in prouerbijs. Omnia aliena ſunttempus tantum no/

¶ Leſtimonium D, J
= ¶ Capitulum.ccxlvj·

ſtrum eſt.quottidie deterioꝛ eſt poſterioꝛ dies
Mbr oſius. Tres teſtes vnum ſunt ſicut Io hannes
dixit. aqua ſanguis ê& ſpiritus: vnũ in miſterio non
in natura- aqua ergo teſt eſt ſepulture ſanguis ve
rxo teſtis eſt moꝛtis ſpiritus teſtis eſt vite ¶ Vſidoꝛus de ſũ⸗
mo bono.Teſtibus falſis coniunctis tarde veritas reperitur
ꝙ ſi ſuperati fuerint examine iuidicis cito manifeſ tant nam
ſicut in vnitate prauoꝛiim grandis eſt fotitudo · ita in ſepe /
ratione maio? infirmitas ¶ Vſidoꝛus. Teſtis tribus perſonis
eſt obnoxius:primum deo quem periurando contemnit
ſecundo iudici quem mentiendo fallit · poſtremo innocenti
quem falſo teſtimonio ledit¶ Origenes.Siquis ea que vidʒ

in proximi ſui delicto· vel non iudicat vel in teſtimonio vo

catus· non que vera ſunt dixit: peccatum q cõmifſit ille qͥ
celat ipſe ſuſpiciet· & pena cõmiſſi reuertetur ad conſcium
¶ Caſſiodoꝛus. S epe enim pro bonis malum teſtimonuim
damus: a de bonis mala dicimus neſcientes ¶ Tullius. Infel

rendo teſtimonio quantaæunq; alicui ſit aucteœitas · prop /

ter cõiunctionem affinitatis mino putanda eſt ¶ Seneca in
prouerbis. Nullim putaueris eſſe locum ſine teſte
¶ De Timoꝛe ”
. . ¶ Capitulum ccxlvij

E 6
M

X

=
WEEEiE

— oe -oeoeo.. —

ine
he
ſti
s
ium
ibil
em⸗/
ete.
en

euo⸗
dte⸗
ſunit
mun⸗
men
nnit

flu/
N
(der

/

Vguſtinꝰ in epiſtola. Quãdo timoꝛe pene nõ amo
re iuſticie fit bonũ nondum bene fit bonũ.:nec fit in

facere ſi poſſet impune ¶ Auguſtinꝰ. Quid times hHomĩem.
homo in dei ſinu poſitus:tu de illius ſinu cadere noli · quic-
quid ibi paſſus fueris ad ſalutẽ valebit. non ad ꝓniciem ¶
Auguſtinus ſuꝑ p̃s. Timoꝛ preſens ſecuritatẽ generat ſem /
piternam time eum qui ſuꝑ omes eſt.& hominem non foꝛ
midabis¶ Hieronimus. Timo dei coꝛrigittimoꝛ hominum
differt actionem ſed voluntatez non aufert.&& auidioes ad
crimen redditquos aliqndo a crimine ſuſpendit ¶ Gregori
us in moꝛalibo Qui timet deũ nihil negligit timere deũ. eſt
nulla que facienda ſunt bona preteritre ¶ Gregoꝛius ibidem
In via dei a timoe incipitur vt ad foetitudinem veniat᷑. Naʒ
ſicut in via ſeculi audacia foꝛtitudinem ita in via dei timor
foꝛtitudinem gignit¶ Gregoꝛius. Nullum genus moꝛtis bo
no & tecto inuenti homini metuendum ¶ Gregori? in pa/
ſtoꝛali. Si adhnc a praua actione foꝛmidata pena prohibet
profecto foꝛmidantis animum nulla ſpiritus libertas tenet

nam & ſi penam non metuetculpaz proculdubio perpetra

ret. Ignoꝛat itaq; gratiam libertatis:quẽ ligat ſeruitus timo
ris ¶ Bernhardus in ſermone. Deum time e mandata eius

obſerua hoc eſt omnis hbomo:ergo ſi hoc eſt omnis homo-

abſq; hoc nihil homo¶ Criſoſtomꝰ in ſermone. Kacile de/

uiat a iuſticia qui in cauſis non deũ ſeo homines ptimeſcit

hec timoꝛ peccandi facultatem differre poteſt voluntatẽ au/
ferre non poteſt:ſolus enim dei timoꝛ eſt qui mentes coꝛrigt

fugat crimina: innocentiam ſeruat: ꝓpetem tribuit facultatẽ
¶ Iohãnes Caſſiodous. Principium noſtre ſalutis ſapien /

tieq; ſccm ſcripturas timoꝛ dñ̃i eſt. de timoꝛe dñi naſcit᷑ con
punctio ſalutaris· de cõpunctione ꝓcedit ab renunciatio ið
eſt nuditas & cõtemptus omniũ facultatuʒ de miditate hu/
militas ꝓcreatur de humilitate moꝛtificatio voluptatũ ge/
neratur· de voluptatum moꝛtificatione exſtirpant᷑ atq;ʒ mar
ceſcunt vniuerſa vicia:de vicioʒe expulſione virtutes fructi/⸗
ficant atq; ſuœ reſcunt de virtutũ pullulatione puritas coꝛ
dis acquiritur per codis puritatem apoſtolice: caritatis ꝓ/
fectio poſſidet᷑. Vera eſt beati anthonij ſententia ¶ Hugo de
anima. Si amoꝛ dei te non teneatſaltim ten eat & terreat ti/⸗
moꝛ iudicij:metus iehennelaqueirmoꝛtis: doloe inferniignis

vrens: ver mis cœrodens: ſulphur fetens:flaãma tartarea

omnia mala ¶ Caſſiodoꝛus. Hnmanus timoꝛ diffidentiam
tribuit diuinus aũt ſpei firmamenta cõſcendit. Idem. CQum
atidis q& dñs tuus dulcis eſt attende ꝗ diligas. cũ audis

oꝛde qꝗ&ᷣ ſieri videt᷑ in oꝑe · qᷓndo mallet homo non

ꝙ rectus attende quid timeas vt amoe ee timoꝛe dei excita
tus legem eiꝰ cuſtodias ¶ Seneca. Deſinis timere ſi ſperare
deſieris.ſpem metus conſequit᷑.Ideʒ. Pluta ſunt que nos ter/
rent q́; pmunt a ſepius opinione laboꝛamꝰ m re¶ Seneca
Numerare eos noli qui tibi metum faciunt ſpiritum tibi tã
vnus eripiet quã vnus dedit ¶ Seneca in ꝓpuerbis. Nemo
tam timidus eſt· vt malit ſemper pendere qm ſemel cadere
¶ Seneca. Qui inſidias timet in mullaſ incidet:nec cito perit
ruina qui ruinam timet: ſemper enim metuendo ſapiensæ vi /
tat malũ. Nam inimicum quãuis humilem docti eſt metue
re iuxta illud virgili. Parua necat moꝛſu ſpacioſum vippe/
ra thaurum. A cane nõ magno ſepe tenetur aper ¶ Seneca.
Stiutũ eſt timere qd vitare nõ poteſt. Tutiſſima res eſt nil
timere preter deum. Timidum non facit animum niſi repre
henſibilis vite conſcientia mala .
¶ De tribulatione
S=ðèèÿMWUG ¶ QCapitulum.ccxlvnj
Vguſtimiis. Nullus ſeruus xpi ſine tribulatione ẽ.
ſi putas te non habere perſecutiones nõdum cepi/
i eſſe criſtianus Auguſtinus ſuper p̃s flagelliiz
interius & exterius gloꝛificat creatoꝛem compellit nolente;
erudit ignoꝛantem : cuſtodit virtutem:protegit infirmitateʒ
excitat toꝛpentem humiliat ſuꝑbientem: coœonat innocentẽ
iniciat ad moꝛtem ſemper viuentẽ ¶ Auguſtinus. Noli faci⸗
le inueniuntur in aduerſitate preſidiaque nõ fuerunt in pa
ce queſita ¶ Gregoꝛiꝰ in moꝛalibv. T anto ſpes in deo ſolidioꝛ
ſurgit:quãto ꝓ illo quiſq; gr auioꝛa pertulerit:quia nequa
; retributionis gaudium de eternitate colligitur: q non
hic prius pia tribulatione ſeminatur ¶ Gregoeius. Carmẽ
in noce.eſt leticia in tribulatione Idem. Aureʒ coꝛdis tribu
latio aperit:quam ſepe proſperitas huius mindi claudit¶
Gregoꝛius in moꝛalibus. Tanto quiſq; aduerſitate minus
vincitur. quanto contra illam preſciendo patus inuenitur.
Idem in moꝛc. Tanto maioꝛ fiducia mentem roboꝛ at quãto
Hanc foꝛtioꝛ pro veritate afflictio anguſtat ¶ Gregoꝛius in
moꝛalibo ribus modis nos conditoe interrogare eõſueuit
cum aut fragili diſcretione nos percutit & quãta nobis in /
ſit vel deſit ꝓpacientia oſtendit:aut que nolumus nobis que
cepit.&& noſtrã nobiꝶꝭ obedientiam patefacit:aut aliꝗᷓ nobꝰ
occulta aperit. & aliqua abſcõdit: a menſuraʒ nobis ntr̃e hu/
militatis innoteſcit ¶ Bern̊· in ſermone. Hratres in hoc mũ⸗
do.quaſi in campo certam inis poſiti ſumus:q ꝗ hic doloꝛes
aut plagas aut tbulationes nõ ſuſceperitĩ futuro gloꝛioſus
non apparebit ¶ Beda in gloſa. Re indignem ini: ſi mali in

.

Nte
Nrare
ter
mecz
tbiti
ſemo
Adere
perit
Wi
metue
ippe
eneca.
Anl

tepre

W
dnee⸗
npi
gel
lete
mmtate,
ocent
lifac⸗
in pe
ndio
a
mn
mi
tbi
nditſ.
ninus
nitur.
guuto
iusin
ueuit
dis in
gue
nob⸗
ehi
mi
Nes
ſus
liin

( De Triiitat 4
Vguſtinus de trinitate. Vbi queritur vnitas trini/

hoc mundo floꝛeant: a vos patimini: quia non eſt chriſtia/
ne religionis in mũdo exaltari:ſed depᷣmi: mali nihil habẽet
in celovos nihil in hoc mũdo ¶ Petrus rauẽna in epiſtola
Omis coꝛdis aut copoꝛis afflictio intra meritii· & fructuz
ſalutis eſt: ſine pacientie cõdimento ¶ Hngo. Afflictio eſt·

ndo ꝓ his que non habet quis per inſipientiã vritur ¶ In /

nocẽtius de vilit.cõditionis humane. O quãta moꝛtales an/

git anxiet as: affligit cara:ſollicitudo molleſtatdoloꝛ affligt

oturbat triſticia: ↄtriſtat turbatio:pauper q diues ſeruus
dðñns:deniq; bonus & malus: omes mundanis cruciatibo af/

fligimur: mudanis affliétionibo cruciantur: experto crede

magiſtro · ſi impius inquid fuerove mihi eſt: ſi iuſtus nõ
biberit ad patibulum: qui inuitat ad celuz ¶ Seneca. Nihil
detrahit itaq; ſapiens nihil perdriridd
C Capitulum ccxlix.

tatis ſcʒ patris & filij a ſpiritus ſancti. Nihil pericu

tur:nec fructuoſuis aliquid inuenitur ¶ Auguſtind de ver/
bis dñi. Videmus ſolem in celo currentem:fulgentẽ calentẽ

ſimiliter ignis tria habet.hoc eſt motum:lucem: feruoꝛem

diuide ergo ſi potes ſolem vel ignem · & tunc demũ diuide ?/

nitatem ¶ Bernhardꝰ in ſermone. Eſt trinitas a qua homo

cecidit/ſcʒ memoꝛia intelligentia:a voluntas æ eſt trinitas ĩ
ꝗquã iſte cecidit.ſcʒ impotentia: ignoꝛantia:cõcupiſcentiaſ
Bernhardus ibidem. Inquirere detrinitate puerſa curioſi⸗

ias eſt credere & tenere ſicut ſancta eœleſia tenet fides a ſecu
ritas eſt videre aũt eam ſicuti eſt.ꝑfecta a& ſũma felicitas

Vguſtinus libro cõfeſſionum. Memoeia quaſi ven /
ter eſt animi. letici a vero atq; triſticia quaſi cibus
uicis 6 amarus ¶Hieronimꝰ. Nulla res ita inebri

¶ De triſticia ¶ QCapitulum. ccl.

ad moꝛtem:licet abbominanda ebrietas eſt¶ Auguſtinus li
bro tercio de anima:Vis nunq eſſe triſtis bene viiie:bona vi
ta ſemper gauduum habet ¶ Seneca. Triſticia ſi potes nõ ad
miſſetis ſi non omnibus ne oſtendexis. Idem. Nunquaʒ tri/
ſtis ſis ſi tibi ipᷣi in cõm ono viNcws,1eneae triſtem ptem
ſtrẽnua ſuſpicio ¶ Seneca in ſententijs oꝛatoꝛum. Socrates
virtutem ſic coluit vt nunq; vultum eius leticie/blanda va/
nitas hylararet: nec triſticia nulla contraheret· Zumuitus

.

vbi ſolitudo

loſius alicui erratur. Nec laboꝛoſius aliquid queri

nec animi ꝓpturbatio id eſt triſticia que ducit hominem

— . ð

H

Bmmmkrmmnmeneen —

4

¶ De venia ,„ꝗ
guſtinus de regula clericoʒe. Nullus debite gra⸗

uioꝛis pene acipit veniamniſi qualemcũq;ʒ & ſi lõ
e minoꝛem q́;ᷓ debeat ſoluerit penam ¶ Auguſtinꝰ
verbo dñi Audiſtis foꝛmã ſi ſeptuagies ſepcies xp̃s pec/
cata tibi donauitſi huc vſq; ignouit:& vltt a negauitpone

a tu limitem. & vlterius noli ignoſcere ¶ Auguſtinꝰ de ver
pis dñi. Dimitte nobis debita noſtra ne dicas in lingua ig⸗-

noſco: & coꝛde differas:nouit enim. cui dicas:vocem tuã ho/

mo audit. ↄſcientiam tuã deus inſpicit. melius eſt cũ clamaf

in oꝛe. & dimittis in coꝛde: quã blandus oœe crudelis in coꝛde
¶ Kuguſtinus. Negligens: inimicicias finire obliuiſcitur.
Ptinax veniam nõ vult cõcedere cum rogatur:ſuperbus·ve
recundus veniam petere dedignatur his tribus inimicijs vi⸗/
uunt homines: ſed animas in quibus nõ moꝛiũtur occidũt

contra negligentiam memoꝛia vigilet: contra pertinaciam

miſericoꝛdia: contra ſuperbam verecundiam ſubmiſſa pru/
dentia ¶ Ambroſiꝰ. Diſcas frequenter ignoſcere · nec indig⸗

nationem tenere nibil enim quo poſſit offendi cui ignoſcen

di eſt conſuetudo ¶ Ambroſius ſuper matheum. Pulcerri /
mum affectande conuerſatioins exe mplum q& tam cito la/
troni venia relaxatur & vberioꝛ gratia quam precatio ſem/
per enim plus tribuit quam rogatur ¶ Hieronimus. O fox!
midoloſa ſententiaſi parua fratribus nõ dimittimus:mag
na nobis a deo non dimittuntur ¶ Bernhardus. T am libera
liter dominus omnum donauit iniuriaz; vt ia nec damnet
Vlciſcendo: nec confundat in properando:nec minus diligat
impiuitando¶ Vſidous de ſummo bono. Multi alioꝛum vi/
cia cernunt.ſua nõ aſpiciunts cum ipſi maximis crimini/
bus obnoxij teneantur peccata minoꝛa fratribus nõ dimit⸗
tunt ¶ Petrus rauẽna. REidiis peccati ſui veni ã petit qui pec/

canti libenter ignoſcit¶ Seneca. Magnaxe virium eſt n egli /

gere ledentem ¶ Seneca in prouerbis. Optimum eſt ſemper
ignoſcere tanqꝙ ſi tu ipe quottidie preces alteri ſepe ignoſci
to tibi nunq
¶ De verbo domini
¶ Capitulum:cclij
Vguſtinꝰ de verbiſ dñi. Simul pluit dominꝰ ſuper
ſegeces:a ſuꝑ ſpinas:ſed ſegeti pluit ad hoereũ ſpi /
is ad ignem e i vna pluuia. ſic verbũ di omes
õpluit vdeat vnuſquiſq; q́lem radicẽ habeat videat quiſc;
tuo trahat pluuiam bonam ſi eam trahit vt generet ſpinas

nunòᷣd ideo pluuia dei accuſanda eſt anquã veniat ad radi⸗

cem · dulct ẽ pluuia illa · dulce eſt verbũ dei · donec veniat ad

Capitulu m.ceh-·

c

de
hi
düt
um
tu
ig⸗
ſeen
eeri/
ola
ſem!
Dſ
krra
net
W.
mWN
mind
mmit⸗
/
ggli
npet
oſei

ccli
uper
ſpi
mes
ui
is
bl⸗
ad

coꝛ malum ¶ Auguſtinꝰ. Quid vobis plus eſſe videt verbuz

debetis: ꝙ non ſit minus verbum dei ꝗqm copus xpᷣi: e non
minus reus eſt · qui verbũuũ dei negligenter audierit qm ille
qui coꝛpus xpᷣi in terram negligentia ſua cadere pmittit¶
Ambroſius in ſermone. Quiſquis verbo dei paſcitur:terre⸗
mim pabulum non requirit nec enim poteſt panem celi cu

pere.qui pane reficitur terre:nec ventris curam habere pote

rit qui alimentum verbi celeſtis acquirit ¶ Ambroſiꝰ. Quo

modo poſſunt verba dei dulcia eſſe in faucibo tuis in quip

eſt amaritudo nequicie ¶ Gregoꝛius in omelia. Plus eſt ver
bo dei pabiuilo vic turam imperpetuum mentem reficere · ;

dei: aut coꝛpus xpᷣiſi vultis vex reſpondere hec vtiq; dicere

ventrem moꝛiture carnis terreno ſaciare ¶ Gregoꝛiꝰ in mo/

ralibꝰ. Verba dei tũc verius mens intelligit cũ in eis ſemet/

ipſam querit ¶ Bernhardus ſuꝑ cañ. Querit anima verbuz
cui cõſenciat ad correc tionem: quo illuminetur ad ↄgnitio
nem: quo inuitatur ad virtutem: quo refoꝛmetur ad ſapiẽ/
tiam: cui cõfoꝛmetur ad decoꝛem: cui maritetur ad fecundi/

tatem quo fruatur ad iocunditatem
C¶. De verecundaaas
Mbroſius de officijs libro primo. Pulcra virtus ẽ
verecundia: 6e ſuauis gratia. que non ſolũ in ſanctꝰ
ſed etiam in ipſis ſpeclatur ſermonibo ne moduz
rediatis loquendi:ne quid indecoꝛ ſermo reſonet Specu/

lum enim mentis plexcc; in verbis refulget ¶ Ambroſiꝰ ibi

dem. Bſt enim verecundia pudicicie comes. cuius ſocietate

caſtitas ipſa tutio eſt. Nõne bic ptulit publicanũ ee ↄmen

dauit eum: qui nec oculos ſuos audebat ad celos leuare

Ambroſiꝰ?. Verecũdia cum ſit omibo etatibus/pſonis. tem/

poribo·& locis apta tñ adoleſcentes iuuenileſq; ãnos maxi/

me decet ¶ Ambroſiꝰ?. Vbiq; in virgine comeſ ſingulaꝛe vir
tutuʒ eſt pudoꝛ bec indiuiduus debet eſſe virginitatis : ſine
quo nõ poteſt eſſe virginitas. Ideʒ. Brubeſcere debemꝰ ⁊acõ /

demnare peccatum nõ defendere quez pudoꝛe minuit᷑ culpa

defenſione tumula? ¶ Hieronimꝰ. Sit ſermo virginis pudo/
roſus modeſtus& rarus nec tam eloquẽtia pᷣcioſus.q; pu/
doe. Idem. Quicquid pudet dicere pudeat etiaʒ cogitare ¶

Gregoꝛiꝰ in omelia. Sicut verecũdia laudanda eſt in malo

ita rep̃henſibilis in bonoerubeſcere enim malũ ſapientie ẽ.
bonum vero erubeſcere fatuitatis Bernhardus ſuper cañ.
Quid amabiliꝰ verecundo addleſcente: ꝙ pulcra: æ ꝙ; ſplen

dida gẽma mox eſt verecũdia in vita & vultu adoleſcentis
¶ BerñVerecũdia ſoꝛoꝛ eſt ↄtinẽtie nullũ eque manifeſtuiʒ

indiciũ colũbĩe ſimplicitat? ¶ Valeriꝰ maximꝰ.Verecũdia

¶ Capi tulum cclnj.

parens eſt omis honeſti conſili tutela ſolẽnium officioꝛuz
in gratia innocentię cara proximis acepta alienis orni o
coomi tempoꝛe fauoꝛabilem ꝑ ſe referens vultum ¶ Seneca.
Bomum in adoleſcentie ſignum eſt cũ illi ex alto ruboꝛ effu
ditur magis in iuuenibus apparet quibus & pliis caloꝛis ẽ
a tenera frõs ¶ Seneca in epiſtola. Nutriendus eſt pudor ·
qui quãdiu in animo durauerit. aliquis erit ſpei bone locꝰ
Idem in prouerbijs. Turpia ne dixeris. Paul atim enim pu/
dor per verba diſcutitrrt
õõ (¶ Capitulum cclmi ·
Vguſtinus in epiſtola. Veritas a dulcis amara
eſt. quando dulcis eſt parcit & quando amara cu⸗
rat ¶ Auguſtinus ſuper Iohanem. Si de veritate ſcã
alum ſumitur vtilius permittitur. m veritas relinqua?
¶ Auguſtinus de trinitate. Nullus rephenſoꝛ foꝛmidandus
eſt amatoi veritatis ¶ Auguſtinus in epiſtola. In compa/
rabiliter pulcrioꝛ eſt veritas chriſtianoꝶ: qᷓm helena greco/
rum. Idem. Qui veritatem occultaa & qui proderit menda/
cium vterq; reus eſt· ille quia prodeſſe non vult. iſte quia

nocere deſiderat ¶ Hieronimus in epiſtola. Mentiri atq; iu⸗

rare lingua tua prorſus ignoet tantuſcq; in te ſit veritatis
amo vt quicquid dixeris iuratum putes ¶ Hieronimus ſu
per Egechielem. Non meretur audire veritatem: qui fraudii
lenter interrogat ¶ Gregoꝛius in omelia. Nipil eſt ad defen/
dendum puritate tutius nihil ad dicẽdum veritate facili?
¶ Bernhardus de gradibus humilitatis. Inquirimꝰ verita⸗
tem in nobis · in proximis: in ſui natura in nobis metipſos
diiudicando. in proximis eoum malis compaciendo in ſui
natura mũdo coꝛde contemplando ¶ Bernhardus in ſermo /
ne. Non amat veritas angulos: non ei diuerſoꝛia placent in
medio coꝛpoꝛis ſtat vita diſciplina quibus ſtudijs delectat
¶ Criſoſtomus ſuper matheum. Non ſolum proditoꝛ ẽ ve/
ritatis qui mendaciũ ꝓ veritate loquit ſed qui nõ libere /
nunciat veritatẽ quã ꝓnũciate opoꝛtet: aut non libere deſẽ
dit veritatem qua defendere opotet ¶ Qaſſiodous in qua⸗
dam epiſtola. Veritas rerum atq; vtilitas ſemper a paucis
ſapientibus melius inuenitur ꝗm per multitudineʒ clamo /
roſam diſcuciatur: multitudo enim oneroſa: nihii Habet ho/
neſti¶ Seneca in epiſtola. Diuites cum omnia Habeãt· vnũ
eis deeſt ſcilicet qui verum dicat. Idem. Nimium alicando
amittitur veritas
“ ¶ Capitulumcclv ·

— — — — —

0/
ii

6

a/
5
0/

Abroſius in officijs. Non eſt gloꝛioſa victoꝛia:miſi
vbi fuerint gloꝛioſa certamina ¶ Bernhardẽ in epi⸗/
14 ola· Vere tuta ꝓ xpᷣo & cum xpᷣo pugna eſt in qᷓ
nec vulneratus:nec ꝓſtratusnec cõculcatus fraudabilis a
victoꝛia: tantiũi ne fugias.ſol a cauſa quã perdere poſſis victo
riam:fuga eſt fugiẽdo potes illam amittere moiendo non
potes· Gᷓ beatus ſi pugnãdo moiaris quia mox coꝛonaber
¶ Seneca in ꝓuet. Victoꝛia ſine aduerſario breuis eſt laus
bis vincit qui ſe vincit in victoꝛia bis interimitur: qui ſuis
armis perit 8l
¶ De Vicio ¶ Capitulum.cclvi·
lLeronimè in epiſtola. Tibi non tantuʒz expellẽda ſũt
q; vicia refellenda: q vtiq;ʒ facilius eſt nõ ſuſcipꝑe/
re · qm ſuſcepta ſemel deponere:nec eoʒe tanta dulce
do eſt vt ea debeamꝰ preferre virtutibo ¶ Hieronimꝰ. Duo
ſunt ex omnibus vicia que maxime homines decipiunt ſua
voluptate.gula ſcʒ ac libido:que deponere eſt difficiliiis eſt
quo eis vti dulcius ¶ Hieronimus ibidem. Summa tibi ſci

entia. ſumma noticia vt vicia virtuteſq; diſtinguere que qc/

qꝙ; contraria ſemper ſibi ſint: aliqua tamen ex eis tanta iun/

guntur ſimilitudine · vt diſcerni omnino vix poſſint ¶ Gre /
goꝛius in moalib. Si foti nos ſtudio cõtra vicia intentiua
ſtringimꝰ.ipſa etiã vita ad vſum virtutis imitamur ¶ Gre⸗
oꝛius li.qnto moꝛali. Quãuis per ome vicium q& ꝓpetrat᷑:
Purnano coꝛdi antiqui Hoſtis virus infunditurin Hac tamẽ
nequicia id eſt inuidia tota ſua viſcera ſerpens cõcutit a im/
primende malicie peſtem vomit ¶ Gregoius in moꝛalibus.
Capitalia vicia tanta ſibi ↄiunctione cõiunguntur. vt non

niſi de altero profer ant ¶ Gregoꝛiꝰ? in moʒ. Prima vicia de/

cepte menti quaſi ſub quadaʒ ratione ſe ingerũt · ſed que ſe /

quntur duʒ mentem adeo in inſaniam ptrahunt · qſi beſtiali

clamoꝛe mentẽ cõfundunt ¶ Hugo. Viciũ eſt affectꝰ nat᷑ali
ter preter oꝛdineʒ& ſup̃ menſuraz oꝛdinem tranſgrediens· qᷓ
non mouet᷑ ad ea que non debet.menſuraz excedens qñ mo/

uet᷑ plus q; debet ¶ Caſſiodoꝛus. Imqua via eſt:que nos per

ducit ad vicia recta vero virtutum que nobis indulgentiaʒ
tribiut ad ſalutẽ ¶ Seneca in epiſtola.Multũ prodeſt vicia
ſua ꝓieciſſeſi cũ alienis rixandũ eſt ¶ Seneca. Vicia te mer
cede ſolicitãt: auaricia pecuniã ꝓmittit luxuria multaſ ac va
rias voluptates: ambicio purpurã & plauſuũ & ex hoc potẽ
tiaʒ a quicqd potẽtia poteſt ¶ Seneca in epla. In vicia alter

altie erudimꝰ: qmodo ad ſalutem reuocari poteſt· quiẽ nui/
lus retrahit& populus impellit ¶ Seneca. Amici vicia nõ fe
ras. facis tua. Idem in ꝓpii er. Qum vicia proſuntpeccat qui

sõäs è

ratione facit naturale vicium eſt negligi qct cõmune eſt

Violentia ¶ Capitulum. cclvij
7guſtinus. Nemo inuitus bene agit etiam ſi bonuʒ

¶ De

eſt quod facit ¶ Auguſtinus in ench. Multa enim
ona preſlantur inuitis: quando eoꝛum conſulitur
tilitati non voluntati: qᷓm ſibi ipſi inueniuntur inimici eſ /
ſe ¶ Criſoſtomus. In eœleſia non coactum ſed quieſcenteʒ
oportet ad melioꝛa conuerti non elt enim qui curare poſſit
inuitum ¶ Valerius maximus. Plus valet q& violentia co/
git: & qd ſuadet & precepit verecũdia ¶ Seneca. Nulla res
tam facilis quin difficilis ſit· ſi imuit? facias Seneca in epi/
ſtola. Da operam ne quid vnq́; inuitus faci as non enim qᷣ
iuſſus aliquid facit miſer eſtſed qui innitius
¶ De Virginitate ((Capitulunvcclvni.
Vguſtinus ſuꝑ pᷣs. Quid proteſt integra caromẽ/
te coꝛrupta melius eſt humile cõiugium q; ſupba
Virginitas ¶ Auguſtinus ibidem. Que eſt virgini /

tas mentis integra fides: ſolita ſpes ſincera caritas ¶ Augu/

ſtinus ad ſacras virgines. Domica virgo debet agn oſcere ꝗᷣ
bus preceptis comieniat inſi Lere.vel a quantis vicijs debe⸗
at abſtinere. Idem. Dominica virgo primitus publicos de⸗

bet vitare conſpectus: platearu m frequentiaz deuitare. at/
cq; in domo poſita operi lanificio inſiſtere · vel lectioni diuine
Idem. Dominica virgo nec oꝛnatii capitiſ: nec Hhabitu come

nec oculis etectis aut letis ſed crinibus ad terram cum vul

tu depoſito procedat:ne in ſe viles ducat amoes: & ſi nõ pe⸗

. „

reat. alijs cauſa perditionis exiſtat ¶ Auguſtinus ibidẽ. Do

minica virgo ab ommi inuerecundo ſermone vel riſu debet ſe

penitus abſtinere. a cum ſilentio diſ⸗ ciplina omnem vitaz
ſuam onare. Idem. Dominica virgo nec ſermonis iactantia.

nec diuitis nec generis nobilitate ſe debet extollere.ß in hu
militate & Paupertate ſpiritus chriſto accepta debet quam

diu vixerit permanere Auguſtinus de vi duitate. Bona eſt

