aliquis vapor in terra incluſus fuerit ſibi exitum petens ter

ram in ſurſum pellit 2 montem apparere facit Sic homines
dupliciter in hoc ſeculo eleuãtur.primo quidẽ dum vallis
inſidie atq; moꝛtis circa homĩes facta fuerit qua ipᷣe homo

deceptus intumeſcit. Secundo dum vapor vanitatis cu pidi
tatiſq; in coœde incluſus fuerit quo ſtimlatꝰ ipe homo ſtul/
te a2 inaniter ſe extollit. Sic ergo Patet Et tunc applicet᷑ ſic.
Homines itaq; in hac vita quantũ altioꝛes fuerinttantoma
gis ſiint vaciii z inanes ab ommi ſalute qa gratiaſunt ima
gis irrigui in omi tribulatione a miſeria.ſunt lapidei petro

ſi duratiõe obſtinatia Z Areſlo in vi animaliũ̃ libro
Aues nequaq́; ſe ſuſtollunt in alta aeris niſi ad pugnandũ
yVmo altus volatus auiũ contrarietatẽ ſtragem adeſſe ho

minum indicat a demonſtrat. Sed tunc per aues homines
deſignantur. Nam ſicuit grander aues currũt a ſ aliunt ante

volatium. vt recitat Vſidorus in hiſtoijs naturalibus Sic
hon ines more auium a exemplo ſalire currere quoc; de⸗
bent bono opere a virtute ante volatiim quem facturi ſunt

moꝛtis in hora ſue. Sed tunc conuenienter per alta aeris hꝰ

altitiido ſeculi deſignatur. Nam ſicut alta aeris quendam
ſplendorem apparentem a fulmen quarundam ſlellarũ fi⸗

clarum apparentium quidem a non exiſtentium preferre vi

dentut iuxta illud qᷣ ait ps in ʒ methe. Aſub inquit ſtel⸗
la eſt apparens a non exiſtẽs in aeris regione que cum in⸗

flammata fuerit mO cadit· Sic altitudo Huius vite quẽdaz;

ſplendorem vanum felicitatig falſe preferre videtur. Et tũc

applicetur ſic. Hominres itaq; in altitudine Huiiis ſ eculi nõ
ſeẽdunt niſi ad pugnandũ cum deo viʒ a cum proximo. ſjʒ
ipᷣa altitudo hominum peſtem hominum ſignat atq; ſtra⸗
gem aàa Hugo in didaſcol'li. iij. flante vento flamma
ignis non pmittit in altum aeris reſilire. ß diſ pergit verſus
terram Sed tunc per flammam intelligitur mens humana

Titulus 1.

Nam ſicut flamma inſtar venti ſtrepit vehitur a mouetur
vt recitat cõmentatoꝛ ſuper 3. methe · Sic mens humana ad⸗
inſtar venti multis vanitatibus & in ſtabilitatibo vehitur a
mouetur Et tunc applicetur ſic. Elante itaq; vento aduerſi⸗
tatis tribulationiſq; mundanenequaq in altum eleuari p /
mittitur flãma nre mentis cupiditatiſq; inane Ba Am
Proſius in exameron li vn Tempe quidem pluuie yrundo
in altioz a aeris ſe extollit. Sed tunc ꝓ yrundinem quiſq; fu
deliũ deſignatur. Nam ſicut yrundo ſi oclis effoſſis ceca ap-
paruerit iterum tamen viſum ocloſq; habebit teſtante phi
loſopho in vi.anĩaliũ libro qui ait.ꝙ ocli configant᷑ yrun⸗
dinum dum in nido fuerint denuo iparum ocli renaſcũtur
& clare vt antea ↄtemplantur Sic vnuſquiſq; fidelium mo/
re yrundinum oculos mentis ſue quos ꝓ peccatũ amiſerat.
debet mox iuuentutis in tempe p penitentiam relucrari Et

tunc applicet ſic Hoĩm itaq; fideliũ vnuſquiſq; tempe plu⸗

uie tribulationis mundane magis merſus exaltabitur a di

rigitur creatoꝛi Ca Ptolomeus almageſti quarto NRũ

q; lux celeſtis in ſurſum lucet verſus altitudinem celi quin
etiam luceat ad yma huius mundi Per que dat᷑ intelligi ꝙ
nequaq́; mens noſtra ſurſum debet leuariĩ altitudinẽ Hinꝰ
miindi quin etiam reſpiciat inferioꝛitatem finis ſui atq; ſup
plici ſempiterni Da Tharen tinꝰ libro de effectibo ĩ na
tura. Tapis vebementer eleuatus in aeris regionem in ſuo
caſu duos relinquit effectus. Nam in aere ſcinditur ante
quã terram attinget ipᷣa terra ꝓnus apitur. Cauſa primi ẽ
veementia aeris lapidem deferentis qua ip̃e lapis delatus
ſcinditur a ſecatur Secũdi vero cauſa eſt violẽtia aeris mo
tum lapidis pcedentis qui quidem aer ſuo impetu terrã pe
netrat a infringit Sed tũc ꝑ lapidem intelligitur ipᷣe homo
Nam ſicut lapis ignitus aque immerſus aquã ſibi in mag
na copia attrabit a imbibit vt recitat cõmentato ſuper mmj·
me the Sic homo igne concupiſcẽtie inflammatus aq uiſc;
immerſus deliciarũ ↄcupĩeq; immũde· huoꝛem ſibi imbibit
validũ penalitatis eterne Et tunc applicet ſic Homo itaq; in
altitudinẽ mũdane glie eleuatus in ſuo quidem caſu duos
relinquit effectus Nam in aere lenitatis ꝓſperitatiſq; ſein/⸗
ditur é a celeſti głia ſepatur. ſic ipſa terra moœtis in occur⸗
ſum eius protimis apitur E a Pps de natura locoꝛum
Aqua aſcendit ſurſum in alta aeris in ſpecie foꝛma vapo/
ris · deſcendit aũt in ſpecie niuis pluuie atq;ʒ roꝛis. Aqua na⸗
q; nõ aſcendit inqntũ aq cum ſit grauis i̊ in vaporẽ euapo
rata exaltata Sed tunc ꝑ aquã intelligitur ipe bomo Nã

rotbint⸗
Srgini
4

—
—

1

erinin
e Winsan
Aruricee
dcivrte
Gisſteni
Towonp
fumnetisn
ſmunt&
nitggrt
Gunaudace
Phr Cunq-
kinterram
Menebrintn
ertts fuchin
mNNNe⸗
Adinn
habentak
rato eſtq
in coxnua
nant quid
ſuperions
paucos Ses
humann tun
üntvwacuat
nmiin cunn
datundee
ſtulſttaake
coeda had⸗
kfupioet

nt bat
nplatton

.
alete
mad⸗
Gere
S
ieng
I
Weypbſ
nmnig
r
HZ
DK
tentin
Z
ü amiet
ducrand
tnpepi⸗
binrd
guaro Ri
ncdiquin
kintklig
Uojre bind
liatqy p
fectinn
wemwi
dra
Alapen
lwpis An⸗
ſtumunn
ſpetuteug
nurietn
ſmnig
gſpernn⸗
nns l
tindb
Pnoitn
A n⸗
nonant⸗
1 eum
Mguunth⸗

zeua
t lu 6

lono

Titulus 1.
ſicut aquia ſemp ĩ in infima defluere nititur a terr a imbibiẽ
à facile deſiccatur Sic homo ſemper defluit ad yma penali/
tatis & miſerie abſoꝛbetur a terra cupiditatis a auaricie.
deſiccatur ab omni humoe celeſtis roꝛis a gre. Et tunc ap⸗
plicetur ſic Homo itaq; in altitudinem eleuatur mundane
gloꝛie in ſpecie vaporis id eſt proſperitatis ſuauitatiſq;ʒ mũᷣ
dane ſed deſcendit in foꝛma muis a pluuie penalitatiſq; et⸗
ne Ha Plinius in ſpeculo naturali In altum leuata coꝛ

pora ab incurſi ventorum non quieſcunt. Per que intelli

gitur ꝙ in altitudinem eleuata coꝛda humana ab incurſubo
temptationũ vacant nullatenuſq; requieſcunt Ps in pro
bleu. Nimis autem laborat a leditur ipᷣm coꝛpus ſurſum q;
in altum iaceat lapidem ſiue petram. Per que intelligit᷑ q;
valde leditur leſione anime ip̃e homo·dum lapidem cupidi

tatis ſiie in alta iecerit mundane celſitudĩs honois Ga

Loxus in phiſonomia palemonis. Pectoa valde erecta ĩ al
tum verſus mentum audaciam indicant mentis inerciam
arguunt & demonſtrant. Per que intelli git ꝙ pectoꝛa homi
mum in ſuperbiam tumentia & elata mẽtis inerciam a pecca
torum audaciam indicant a demonſtrant. Ha Ppßs li-
ꝓbleu. Cunq; inebriatus quis ſuos in alta iecerit oculos.
mox in terram recidit impingit. Per que intelligit ꝙ duũ
quiis inebriatus fuerit mentis cecitate aQ ignoꝛantia & oclos
mentis ſurſum extulerit 9cupiſcendo tranſitoꝛia a müdana
mox neceſſe eſt vt cadit in obprobria ſempiterna. Ia
Areſto.in mm anĩ alium libro Cundta quidẽ anĩalia coꝛnua

habentia ſuꝑioꝛibus dentibus aliqualiter ſunt oꝛbata Cuiꝰ

ratio eſt quia materia dentuim ex qua viʒ dentes generant
in cœnua tranſmutatur a ideo ait Solinus lirerum Rumi
nant quidem cuncta animalia quibus inſunt coꝛnua ſedò &
ſuperioꝛis mandibule dentes aut nõ habent aut debiles aut
paucos Sed tunc ꝑ conua intelligunẽ coda hominum vi
humana tumida & ſuperba Nam ſicut cuncta coenua intè
ſunt vacuateſ lante phᷣo vbi ſupᷣ qui ait Omia quidem ani
malia coꝛnua habent vacua preter ceruum. Sic cuncta co
da tumida a ſuperba ab omni ſunt celeſti gratia vacua e
fruſtrata. Et tunc applicetur ſic. Quncti itaq; homines qui
coꝛd a habent elata in altitudinem mundanecq; gloꝛie eleua/
ta ſupioꝛibus mentis dentibo quibus cibus celeſtis ꝓpcipiĩ
ſunt o'bata Cetera exempla ca require de altitudine de cõ⸗
templatione. Item in capitlo de ſublimitate Item de miindi
gloꝛia Item de honoꝛe.

Titult⸗ nn
tuius 1. Vset
H ¶ De audiutt“ newess
Aymo ſuꝑ apoca Pari ergo aſtrigund reatii 4 qui nesdl
indigne verbum dei audiunt · qui indigne coꝛpꝰ es e
cxvypi ſumunt. Hylarius ſuper matheũ In ex hortatõ ſonit
ne verbi dei inuocanda eſt primũ predicatoꝛi gratia ꝓferen iin
di et populo audiendi. Sixtus pithagoꝛicus Hoc igiẽ tem net
pus inutiliter expendis dum verbum dei audis & imitari en r
ſpernis· aut memoꝛie non recondis. Fotunatus in omelia. d
RNunquã diuinis auribus eius preces innoteſcũt cuius au , ne 1
res ad clamoꝛem paupꝑpiuim obdureſcunt Beda in omelia ſu ſfin
per lucam.Ille deo illudit qui eis dei verbis que audiuit eõ ſer⸗
dignam ꝑpagendi opam non intendit. Remigius ſupꝑ Iobã ine
nem. Qui aurem ſuam obturauerit ad clamoem pauperis eid
clauſas ſibi habebit aures altiſſi mi conditoꝛis Phs in pro, Neacsnd
bleu.Omnes ſepe oſcitantes minus audiunt Quius cauſa; iſppu⸗
require capitlo de exemplis. T herentius in adelphiis RNullã Konaap
eſtimo ſane differentiam inter eum qui profert mendacia a i
eum qui mendacia conſentit. Plautiis in gurgiilio Detra/ Muchdn
hentem a detrabenti ob audientem pari arbitrio aſtringi eſend
reatu Rabanus ſuper geñ ad litteram. Virtutis atq; ſalut Alceg
inditium eſt eſſe quẽ piam in audiendum bonis. Richardꝰ mme
de ſcto victoꝛe Nẽo eoꝛe ꝗᷓ inuiti bõa audiũt bona oꝑa a vtu unſte
olſa opera poterunt perpetrare. = upſn
Exempla nllec/
r Tituluis X J wploetſet
Reſtotiles in ꝓbleu· Voces cicius remotiuſq; audi nliſtctb
untur in nocte quã in die cuiꝰ cauſa eſt multiplex Panad
6 a philoſophis aſſignata. Ait enim phus vbi ſupra Mutgen
ipam noctem foe tranquullam & quietam ob qd voces iileiet
ipe poſſunt melius percipi a audiri. Auicenna vero aliter o mriin
pinatur dicit ꝙ nox eſt frigida & humida · in frigido autem zynelt
in humido magis reſonant ipe voces Sed alio q;ammo ligeen
do accidere opinatus eſt Mphorabius in cõmento ait enim ſgisadi
Noctem vero vacuam a lumie a caloze in vacuo autem vo . ean
ces melius audiuntur Areſtotiles autem vbi ſupra alit cau D
ſatus eſt. qd dum aliquis ſenſuum a ſua vacauerit actione m
alij ſenſus virtuoſioꝛes vigoroſioꝛes in ſuis exiſtere actibus endre
comprobantur. Nam dum quis oculos clauſetit conſtat Ceptoc
ꝙ tunc ip̃ᷣe melius certiuſq; audit Cuius ſignum eit ꝙ ceci memoe⸗
N melius audiunt & hoc ideo qu ia ea vir tus que deſeruire de infirmi
S beret oclis intrahit᷑ in auditũ Sic ꝑ omnẽ modũ eſt in po ſum mi
ſito noctis tempore viſus nr intercipit᷑ quapropter auditus duhteſ

ↄfoꝛtat᷑ & Poſeqñs vox melius remociuſq; percipit᷑ a ſentiẽ. pmer

Ouisdl
mendaa
Ulo Detr,
tnid Alrim
satcſil
is Rihard
naopa t

nſqga
ARmnpe
huswhii
bqd zwa

Ateto Att

figiwatn
Noum
mdtenn
NN
ſapen iun

Aat i

NarAtn

aut mmit
un ,
einted
giſng
rudtis

ralbenm.

Titulus li
Voces ergo citius remotiuſq; audiuntur in nocte ꝙ in die

Per voces coꝛpales voces ſpirituales mentaleſq; puta oꝛa/

tiones deſideria ſanctoꝛe ↄueniẽtiſſune deſignant᷑ Nam ſicut
voces coꝛpales in domibo tabulatis: ac in locis cõcauis acu/
te reſonãt. a hoc ꝓpter repcuſſione; ſonoꝝe qui in hinꝰ locis
validi ſunt a magni.Sic ꝑ omeʒ modũ voces ſpirituales in
coꝛdibo tabulatis a oꝛnatis concaiiis. a ꝓfundis magis reſo/

nãt in auribo ſaluat oꝛis. Sed tũc per noctem tribulatio aut
aduerſitas figurat᷑: nam ſiẽ noctis tpe magis ea que celi ſũt

cõſpicimus & videmꝰ.iuxta illud q ait virgilius in eney/

dosv. Nox inqꝙq; celeſtia numĩa pandit. Sed tribulationis in
tpe maxime ea que celi id eſt celeſtis vindicte ſunt agnoſce

re poſſiimꝰ a videre. Et tunc applicet᷑ ſic Voces itaq; id ẽ oꝛa
tiones a deſideria a affectus mẽtis nr᷑e citius audiunt᷑ in au
ribo pietatis clementieq; diuine que fiunt in nocte tribula/
tionis & penitentie quã in die affluentie felicitatiſq; mũda⸗
ne B Coõmentatoꝛ ſuꝑ qrto methe· Ome ꝗdem metallũ
minus audit᷑ minuſq; ſonat dum iacet ac candet: ꝙ metalla

que pendẽt acutius ſonat & dulcius audiunt Sed tũc ꝑ me

talla copa intelligunt humana. Nam ſiẽ metalla vehemẽ⸗
ter acenſa moꝛe aque defluũt:ſed & ſibulum ſerpentes faci
unt:ſic coꝛda hoĩm vehem enter accenſa amoee illicito & cõ/
cupiſcẽtia inflämata moꝛe aque defluũt in ima mortis per/
petue. & ſibulum faciunt ſerpentine eterne q; pene. Et tunc
applicet᷑ ſic. Coꝛda itaq; humana:nec audiunt᷑ nec reſonant
in aſpectibo oculiſq; diuinis dum iacẽt in peccato ſcelereq;
ꝓſtrata:a diim cãdent igne ↄcupiſcentieq; inflamata. Coꝛ/
da aüt que pendent in aere puritatis acutins reſonent in au

ribus dulciſſime maieſtatis Q Vſidorus in hiſtoꝛijs na

turalibo. Multe voces ſimul ↄiuncte faciũt ſtrepitũ maioꝛẽ
q́ vna vox ſola qntumcũqꝙ grandis ſit & magna. Per que ĩ
telligi q; multe oeationes ſanctoꝝ viroʒe ſimul coniuncte
magis audiun?· & reſonãt in auxes pietatis clementieqʒ diſ/
uine q́; oꝛatio ſola qntumcũqʒ ſit interdũ virtutis & effica /
cie D Philaretus in tractatu de criſi: Cõtigit interduʒ

vt dum quis in languoe poſitus nomen alicuiꝰ amici coꝛã

ſe audiuerit nomĩare quẽ valde dilexerat ↄtinuo a languoꝛe
cepto crecitet a cõualeat in inſtâti · Cuiꝰ cauſa eſt quia ad
memoꝛi ã ſib i hoc modo reducit᷑ ſecreta coꝛdis dilectio que
infirmũ itaq; recreat & ↄfotat. Per hoc intelligit᷑ ꝙ hoc ip⸗/

ſum miſtico quidem modo accidit frequenter vt dum quiſ

deuote ſibi nomẽ xp̃ᷣi audiuerit predicariipſe mox a pecca/
toʒe moꝛbo conualeat & a languoe B Philoſophè in

—.◻⏑

Titulus i
ꝓbleu. Hoc aũt & nobis ineſt vt inclinato nto valde capite
certius ꝗᷓ a remotis acidũt audiunt. Quius cauſa eſt. Na⸗
capite inclinato ſanguis refluit de ↄcauitatibo auriũ a merĩ
gis. Cõcauitates aüt aurium vacue ſanguine a inane ĩ ſuis
actibus puta in auditui validius vigozantur. Sed per incli /
nationem capitis Humilitas figuratur. Nam ſicut inclina/
tio capitis debetur ſtudentibus ſtupentibuſq; deliberanti /
bus prudentibus. quemad modum oſtendit philoſophus
ſexto polliticoꝛum. Sic ipſa felix humilitas ꝓprie maxime
debetur ſtudentibus in diuina cognitione · prudentibus in

mentiſq; contritione:ſtuꝑentibus in effabili dei actione· deli
berantibiis in iudicijs diſcuſſionibuſq; timoe. Et tunc appli

cetur ſic. Hoc autem bonum naturaliter dininmitus celituſq;
ineſſe videtur vt nobis humiliatis valde & deiectis audiart
magis auditu noſtre mentis ea que accidũt a remotis curie
patrieq; celeſtis E TLoxus in phiſonomia palemonis
Hi igitur qui languent aut penitus non audiunt aut diffi⸗
culter audiũt indicium moꝛtis pᷣferunt ſibi in ꝓximo acci/
dentis Qui? cauſa eſt. Nam iuxta ſententiam vypocratis in
epich̊; Opilatio obſtructioq; capitalis regionis moti proxi
ma eſt im becillitas audiẽdi:hoc ipᷣm indicat eueniſſe:quam/
obrem accidit eo temꝑpe quo languidus actum amiſerit au
diẽdi moꝛtem otingere vt frequẽter. Sed tũc per languidum
peccatoꝛem ↄuenit deſignari. Nam ſicut languido qtuoꝛ ma
xime nocere videnturque in tercio ſecretoꝝe Galienus enu⸗
merat in hunc modũ. Primum eſt lux ſcdm caloz tercium

cibus quartũ animus turbulentus Infirni enim luce ledũ

tur caloꝛe accẽdun?᷑: cibo ofunduntur triſticia occidunt. Sic
peccatoꝛi homini cuilibet qᷓtuo obſiſtere maxime dinoſcũ /
tur. Primum eſt lux mundane felicitatis & affluentie. Secũ
dum eſt caloꝛ cupiditatis concupiſcentieq; mundane. Terci
um eſt cibus conſolationis foꝛtitudiniſq; humane. Quartũ
eſt ſolicitudo triſticiaq; cupiditatis & auaricie. Sed tunc cõ
uenienter per moꝛteʒ coꝛporalem moꝛss ſpiritualis ſeu moꝛs
ꝓpetua figuratut. Nam ſicut in moꝛte coꝛpali pectoꝛa intu/
meſcũtvt recitat ſolinus libro rerum. Eleuatur pectus ho/
minis moetui & valde intumeſcit quod quidem contigit ex
fluxu ſanguinis intra regionem coꝛdis. Sic in morte ſpiritu/
ali & eterna coꝛda intumeſcunt hominum ad imbibendum
ſibi ſupplicia ſempiterna. Sic ergo patet ꝙ per languidum
peccato deſcribitur. Et ꝙ per mortem corporalem moes ani
me ſeu mos perpetue figuratur. Et tunc applicetur ſic. Tili
itaq; qui in peccatis languent & topent & vocem dei inuit i

Vit
ditp
adiul
ſema
guulit
toeſe
un it
ſlits

v,)

ſneaoi
ſummſalua
tigatti
üitttsan
Ittusanee
ur N
diqu
4Dirn
toleion
ſeſauob
Alnti Sie
ſoletp⸗
wleſton
Kore ki
Ntuümee
duodod
malüan
uit ani⸗
liumtan
oteſt
in vjirtute
Alinigan
enuſttte⸗
Uinſont
riſt⸗
notdn
es ndi
ſontibugi
flud 9
Nltatpe
e ſonth
Ptatum

tpt⸗
ameri
wiſuis
Mincl
Nndtn
benti
ſolepon
emaine
Wtbesin
edl
tte
igolinig
dis audint
motis att
valemond
taut diſt

amo α

ctatis in
atiprodi
lecpamn
milertan
mguldum
Ituema

nus ec.

Eercdn

nNucedi
crduntde
medinccd
verte deai

mndrel

me 4
Sotirdᷣ
slumass
ruirtul
roenste
hlontgtu
nute pein
nbibenn
gnoa
s nn
inutt

H

.—„

Titulus l

audiunt aut nõ audiunt morti ꝓpetui ſe ſubiectos indicãt
oltenoüt ( Ariſto⸗in pbleu. Voces que in mari acetf.
dit ꝑ longa lataq; locoꝝ ſpacia ab eo qui in littoꝛe ſteterit
audiunẽ. Sed tüc ꝑ mare otritio ſeu penitẽtia deſignat᷑. N az

ſiẽ mare in die nigreſeit. in node aũt albeſcere & clarere ali/

qualiter eſtimat. Huiꝰ cauſa eſt nam in die minoꝛ ſpuma·ĩ

nocte vero marini fluctus ſurſum iaciũt multaz ſpumã vt
₰ „ „S— — * —☛ ₰ . * — „ * . .
dẽ in· nij. methe. Sic penitẽtia qdem in die pᷣſentis vite triſti/

ciam pᷣferre nigreſcereq; videt᷑ in nocte autẽ moꝛtis ſeu vite

ſequẽtis letari & albeſcere com pbat᷑. Et tũc applicet᷑ ſic. Vo

ces ergo nt̃e que tꝑe ↄtritionis accidũt.G penitẽtie velociſ⸗

ſime audiunt᷑ ab eo qui in littoꝛe ſteterit quietis eterne om
nium ſaluatoe H Comentatoꝛ in:
itaq; a tota cauſa auditus nĩi eſt aer intercluſus intra oca⸗
uitates auriũ ee miringas.Sʒ tũc per auditum coꝛ palem au

ditus anie quo intus in mente verbuʒ dei pcipitur & deſig

natur. Nam ſiẽ auditus copalis intercipitur & deſtruitur

qtuo quidem modis.vt recitat Iohãnes meſue in pᷣma pdti

ca· Primo viʒ ex infirmitate valida ſeu languoze. Sco ex ca

pitis leſione aut vulnere aut doloꝛe. Tercio ex auriũ opila/

tione ſeu obſtructione. Quarto ex ſenſibili ſ. eu audiẽtia ex/

cellenti. Sic auditus mẽtis coꝛrumpit᷑ quatuoꝛ iſtis modis
Videlicet pᷣmo ex infir nitate atq; languoꝛe peccatoʒe. Secũ
do ex leſione potentiaxe anime & virtutũ Tercio ex obſtru
ctione auris coꝛdiũ. Quarto ab excellentia impetuũ & ſtre⸗
pituũ mundanoꝛe. Sed tũc ↄuenienter ꝑ aerem ipᷣa mentis
deuotio deſignat᷑. Naʒ ſiẽ ſine aere nullũ viuere poterit ani⸗
maliũ aut moueri vt oſtẽdit phᷣs in vaĩalium li. ¶uncta in
quit anĩalia in vita aere ſuſtentantibo:& ſine aere nullũ aĩꝗ
lium tam aquaticoꝝe greſſibilium volatiliumq; viuere Idez
poteſt. Sic abſq; deuotione anĩe nullus viuere hoĩm poteſt
in virtute celeſtiũ e vigoe. Et tũc applicet ſic. Tota ergo cã
auditus audiẽdi verbũ dei ẽ ipſa deuotio ſacra intercluſa in
cõcauitate codis noſtri I BPlinius in ſpeculo naturali.
Qui in fonte ſteterit ſoueaq;ʒ ꝓfunda voces factas deoꝛſum

ac ſi ſint pueroꝝ ludentium audiũt in ꝓfundis. Cuius ra

tio tacta eſt ſupᷣ̊. S ꝓ fontes foueaſq; ꝓfundas ip̃as carna/
les intelligimꝰ voluptates. Nam ſicut qui in ꝓfundis ſlãt
fontibus lumen ſtellarum ſe in die habere exiſtimũt. Tiixta
illud ꝙ ait Alſabicius in tercio perſpectiua libro./ Stelle in⸗
quut apparent & diurno tempoꝛe his qui in ꝓfundo fuerint
vel fontibus. Sic qui in profunditate carnalium fuerint vo
luptatum ſũme celeſtiſ. q; beatitudinis ſe habere exiſtimant

j·de anĩa. Prin cipiuz

4 1
4*

Tituuus lAi
brauium & obtentum. Et tunc applicetur ſic · Qui itaq; in
carnis ꝓfundiati fuerint voluptate verbum dei ſeu vocez di
uinam dum audiunt quã proridiculo 2⁊ pueoꝛum ludo ſpe
ctaculoq; deducunt K Philoſophè in probleumatibo
Sonitus atq; voces que extant circa aquas primo quidem
& in intimo acute reſonant. ſed continuo terminantur. Et
iſtius ratio eſt. Nam inter cetera elementa ipſa aqua maxi /
me ſibi ſonum attrahit & imbibit voces itaq; aque abſoꝛbte
ſubito terminantur · q;uis in ſui prima percuſſione teſona⸗
re validius videantur. Sed tunc per aquas mundane delitie
figurantur. Nam ſicut aqua eſt principium atq; cauſa om
nis corruptionis etiã in rebus tranſitoæis ee mundanis quẽ

admodum recitat Auicebron ſibro fontis vite. Sic de coꝛ de

licieq; miindane ſunt tota interdum cauſa coꝛruptionis eter
ne: Et tunc applicetur ſic. Voces itaq; allocutionis diuine
acute quidem reſonãt circa aquas deliciarum concupiſcen⸗/
tieq; mundaneſed mox terminantur topoꝛe obliuionis 6&ε

negligẽtie ½¾ Toxus in phiſonomia. Elegantis nature

indicium eſt & ſignum. dum quis humanos fletus audiẽs

& doloꝛes in intimis ſuis contrabitur & vt compatiens dol

lenti homini contriſtatur. Per que intelligitur ꝙ elegantis
nobis mentis indicium eſt. & ſignum dum quis fidelium

fletus pauperum audiens aut memoꝛiam in intimis ſiui co⸗
dis. vtpote compatiens feliciter contriſtatur M Tharẽö
tinus libro de effectibus in natura. Repertum eſt ꝙ metalla

in vmim inſimulq; coniuncta dum cum duro pulſata fue/
rint coꝛpoꝛe. ſonoꝛo modo valde in humanis auribus audi/

untur. Per que intelligitur ꝙ; miſtice metallicec; voces mẽ/

tis noſtre multe in vnum ſimulq; collecte ſonoius intonãt

in auribꝰ pietatis clementieq; diuine N Ariſtoteles in

libro probleumatuʒ Nullus ſonus millacq; vox ab immer/

ſo ſub aquis percipitur & ſentitur. Quidam enim ſe aquis

immerſionis habent ſcientiã qui dum ſub aqua fuerint mul
lam percipiunt vocem nullumq; ſonum. Per que intelligi⸗

tur & nulla vox verbi diuini ab immerſo ſub aquis delicia/

rum ãmodo percipitur aut auditur. Cetera omnia require
capitulo de verboa maxime in regiſtro
¶De audacia auctoꝛitates
NAleris li: vnj. Mos erat romanoꝝ vt nullꝰ ad impe
riale ſoliii coleret᷑ niſi aĩoſitate &e audacia p̃ ceteris
imminere virtutibo precellere videret᷑. Origenes li.

in de calogo p̃ᷣceptoʒ.Heu quã damnata preſumptio tam

Wrarns
dont⸗

octe tin

uinin

Vnule
wander
ontuen

nbe
(mhuormip
stonun.
“ Oeribisſet
Eittbhn

ſpnncrimi
auprecad

ltus tomo

Urtisaude

gitsß felg⸗
nisſipo

nardmin
minüind⸗
pitulode

m
(a
Wadote⸗
dadu⸗
tuched
paruitas
roris de
am ſe
Na gran
Nogani

1
K 2

Titulus lĩ

gin audaci animo deũ offendere:ſed ꝓrſus nil eo deteſtabiliꝰ ;
nd ſi in peccatis quiſ auſus fuerit ꝓmanere Adamantius ſuper
Nſe Ioſue. Ome actum precipitat rationis quicũq; eſt audacie
W epemẽtis. Ioſephus decimo libro. Sepe diſcreto ſuſceptoq;
Nn timoꝛe quidam bella vicerunt qui in nimia ſecuri audacia
coruũt. Pandulfus libro de tribus reginis. Solus homo ĩ
amai nocte timidus eſt. plures vero cõſtantes ſimul audaciſſimi
blebe⸗ nocte ſunt. Pliniꝰ in ſpeculo naturali. Que magna coeda ge /
WZ runt timida ſunt animalia : que vero pui coꝛdis fuerint au/
nedite dacia valde ſunt/ vnde maioꝛis coꝛdis eſt timidus lepuſculꝰ
cälien qy leo audaciſſimus. Solinus in tercio hiſtoꝛiaꝛe naturalutinmn
dni In pontu femine viris audacioꝛes ſunt & barbate pugnant

enim ante viros. Pᷣs in tercio aĩalium libro · Animalia ca /

d E . nKn. .
W ſtrata omni perdens audacia ſunt oꝛbata. Agellius in croni
bdinde cis romanox. Qui multa weſſi ſunt audacioæes ſunt facti.
apiian Strabus ſup illud geñ. pPallio coopiens ſe c· dicit. Om̃is ⸗
innd, virtus audacie infringit niſi verecundia cõſeruat.¶ hemiſtiꝰ
mnature⸗ ſuꝑnide anima. Ira atq; audacia ex accenſione ſanguinis
i circa precoꝛdia generant. Eſicius ſuꝑ illud eœleſiaſtici·xvi·
ni Beatus homo qui ſemꝑ pauidus eſt ⁊c7–dicit. O damn ata
ns ſecuritas audacia execrabilis & preſumptio hominis delin
Gents quẽtis ſ̊ felix puſulanimitas homĩs pauidi a timẽtis Gre /
Mum goꝛiuis ſiiꝑp Iohãnem. Et pingui ceruice cucurrit ↄtra deum
ſuc ⸗ 26. dicit. Iuſto dei iudicio eternaliter interibit qui tanta ani
Ahnd moſitate & audacia deũ omipotentem offendere nõ deſiſtit
Omfa Athnaſius pater noſter in ſermone. Omni audacia muniẽ⸗
Uutahe di ſunt ſerui dei vt carni reſiſtãt eſtuanti obſtant hoſti pug
drsnd nanti mũdo recalcitrẽt infeſtãti & vt cedant malignitati ho
oces minũu inſultanti- Cetera require de animoſitate ca. Item ca/
sintond pitulo de preſumptione
ſtotisn L ¶ Exempla de eodem ¶ Titulus lii / £
binme Hiloſophus in vnj anialium. Paruitas cosdis ani?
nlanns moſitatem audaciãq; ↄtigit in cũctis aĩalibo. Hiuꝰ?
irſi cauſa ſtat in hoc· Nam in ꝓuo coꝛde virtutes natu/
eitellgaz * rales cõtracte ſunt pariter & vnite que in magno latoqʒ coꝛ
iNcl dis diffuſe ſunt penitus diſperſe. Omis aũt virtus vnita v
urequin tu oſioꝛ eſt & efficacioꝛ quã diffuſa:quãobrem accidit quodð
paruitas codis cuiuflibet animalis eſt cauſa audacie fu⸗
roꝛis Sed tunc per paruitatem coꝛdis humilitas deſignatur
Print Nam ſicut paruitatem codis conſecuntur membra exteri /
ien oꝛa grandia atq; magna Iuxt a illud q ait Conſtantinus
tsln

de oꝛganizatione libro humanorum copꝑm. Innotuit inquit

Titulus liij
nobis ꝙ membra grandia exterioꝛa coꝛpoꝛis parua inteinſe
cus foꝛe membra exi guunt a oſtendunt. Sic ad humilitate;
cosdis conſequuntur membra magna fœinſecus boni ope
ris & virtutis. Et tunc applicetur ſic. Humilitas itaqʒ coꝛdis
noſtri eſt cauſa omnis audacie bona augendi ſupplicia ſu
ſtinendi B Philoſophus in probleumatibus. Calox in/
terioꝛ & frigus xterius audaciam inferunt a coꝛda efficiũt
animoſa Per que intelligitur ꝙ caloꝛ diuini amoꝛis interiꝰ
a frigus continentie a pudoꝛis exttinſecus audaciam ſacrã
mentibus inferunt & inducunt ſed & coꝛda in actum ſalu⸗
tis perpetue:a virtutis efficiunt animoſa C Iobannciuſ
NagogeEx cibis amaris ſi aliquod paſtum fuerit animali
um e cibatum preceps efficitur vehemenſq; ee audax fre/
quentata a amara cibaria animalium exaſperat vnumq&/
ρε & cosda rigida & dura eoꝛundem facit. Per que intelligi?
ꝙ homo cibis amaris pecatoꝛum ſcelerumq; cibatus au⸗
dax efficitur precepſq; & vehemens in peccato ac labilis in
ſupplicium ſempiternumvel aliter a pulcrius. Homo itaq;
cibis amaris paſtus penitentie audax dicitur abiiſq; 1 /
nus ad exercicium virtutis aſſidue G& ad actum ſalutis eter/
ne D Hugo in dydaſcol libro quarto. Sex ſunt que au
daciam inferunt coꝛpoꝛalem. Primum eſt ſanguinis inſpe⸗
ctio. Secundum eſt valida coꝛpoꝛis accinctio. Tercium ẽ vin
dicte expeticio. Quartum eſt ire accenſio. Quintum eſt coꝛ⸗
poꝛis interioꝛ accenſio. Sextum eſt coꝛpoꝛis exterius vel ab
extr a infrigidatio. Per que intelligitur ꝙ ſex ſunt que auda
ciam mentis efficiunt a valoꝛem · Primum eſt frequens in
ſpedtio ſanguinis paſſioniſq; dominice. Secundum eſt aœi/
ctio rigoꝛis a continentie· Tercium eſt vindicta ꝓprij ſceler
atq; culpa. Quartum eſt ira contra toꝛpoꝛem ſue negligen/
tie & deſidie. Quintum eſt acenſio in dei caritate. Sextum ẽ
extinctio ſeu infrigidatio a libidĩe a voluptate carnis E
Ariſtotelis invi polliticoꝛe.· Qui doloꝛem ſepe perpeſſi fuerĩt
audacioꝛes fiunt extunc· & ſupe ruenientem doloꝛem minus
ſentiunt. Per que intelligitur quod qu ſepe per recidiuatio/
nem in doloꝛem atq; tyrãnidem vicioꝛum recidiuãt audacio
res pronioꝛeſq; in peccatum fnint a ſe minus ſentiunt dolo
remq; ſuum E Antbo nius oꝛatoꝛ ſuper retho; Qui du /
dum timuerunt · nunc autem validi facti ſunt audaciſſimi.
tandem fiunt. Quius cauſam require capitulo de timoee
Per hoc intelligit ꝙ qui timidi puſilanineſq; extiterint. ſed
in domino cõfoætati fuerint audaciſſimi tandem erunt
e auaricia auctoꝛitates ¶ Titiſlus lnij.

K
Oi
lci⸗
Di
Nro:
entl
cin
füen
glen
o
N
in.
ſc
Muut
dupe
ſone
ſpi⸗
lam
neſt
Kulid
ape
wuds⸗
Auar
bus
iull i
ſitA
lia da
hie de
dtegen
nſeen
ſorn
k

i
lhteinſ⸗
hnnlinte
niope
cdis
igicaſu
Dnn
chi
nsita
Nunſig,
m al
Urmar
urtmning

Audeen
AtnuINe

gueinelei
cibatusg
Nelablisn
no ia
li 1
luts eter
ntque au
nis inſpe⸗
lumé vin
n eſt (⸗
iusvAA
tque aud,
ſregversn
um Ata,
wriſer
ſeenegn
ſteanmnt
rns 5
w uiIs
diund
itaudad
unt W
Qin
daeñn.
ome

Titulus liij
Aluſtius in tugurtino li.n. Auaricia ergo eſt inimi
ca caritatis. omiſq; virtutis emula · & ſaucia regna
diſſipat gentes cõturbatcoꝛxrumpitq; moꝛes. aufert

famã piter a honoæes. Hugo in dydaſcol li.vj. Deꝰ qquod
eſt totũ ſui ipſius diffuſiuui ac bonitatis ſue cõuincatiuum

omibus creaturis.huic inquã bono ipᷣa vorax & tenax aua
ricia maxime ↄotraria cernit & repugnãs. Sydonius in epri.

Omis lex abicit᷑ ome decretum & cerimonie ſupplantantur

vbi p̃ſtigiatrix repugnare auaricia com ꝓbat᷑. Origenes li⸗
bro vnj. Auaricia nanq; plena eſt omi dolo aſſidua in men

dacio decipit a occidit:ſane dicam. q; omnis ꝓrſus auarus

eternaliter interibit. Egeſippus Hieronimi. Maledictũ ome

regnum qc auaricia conditũ eſt. Tulius in rethorica. Peſſi/

mũ enim vicioꝝe auaricia precipue prĩcibiis a rem publicã
gubernantibo. Seneca libro de clementia ad neronem. Aua

ro tantũ deeſt qᷓntum habet:quia eo qq habet frui non au/

det. Iuuenal libro qᷓnto. Diuitie nam ſunt irritamẽta malo
rum. Valerius libro octauo. Diuitie nõ ſaciant ſed irritant
poſſidentem. Haymo apoẽëᷓ. Omnia ꝓchdoloꝛ regna homis

deſtruit auaricia anime inſidiatrix. Saliiſtius in tugurtino.

Stupenda auaroeum ignoantia qui homines omnes vellẽt
non eſſe· vt ipſi ſoli poſſent opibus abundare. T ulius in phi

lippica vndecimo. Auaro quidò optas malo niſi vt diu viuat

Idem in pannoꝛ capitulo decimo. Omnis auarus dei igna⸗
rus eſt a coꝛde ſemper amarus. Damaſcemis in epiſtola
Nulli dubium quin maioꝛ cruciatus auari omia poſſidentꝰ
m pauperis penitus nil habentis. Affricanus libro de inſti
tutis trayanus tercenta capita palia infixa vidit quoꝛe vita

auariciam exercuit. Seneca in incula furente. Scito de omi

bus cupiditatibus ſolutum eſſe cum ad id perueneris cum
nil illicitum queras a roges: niſi q querere rogare licitum
ſit. Ambroſius in exameron libro tercio. Melius eſt preſen/
tia damina ↄtemnere q́; exiguo queſtu ꝓpetua cõmoda non
hre Seneca in ep̃·ad neronem. RNunq diues erit qui ſe cre

dit egentẽ Varro in ſententijs livji. In nullo auarus bonꝰ i

in ſe ſemꝑ peſſimꝰ Therencius in andria. Putandus ſemper
fotioꝛ qui cupiditates quã qui hoſtes ſibi ſubijcit. Cetera

require capitulo de cupiditate de ambitione e honoꝛe

¶ Exempla de eadenm
Riſtoteles in libro ꝓbleumatuz. Natura eſt eꝛ con /
ditio pulueris vt qui extra domos ſunt e habitatõ
es hoĩm. millatenꝰ cõſpiciatur intra domos ſolũ⸗

modo videatur athomi ſolares cõſpiciuntur nullatenꝰ nec

—

Titulus lſiij
videntur niſi in domibus tenebroſis ſolis lumĩe cõſplenden
te. Quiꝰ cauſa tangit᷑ infra ca de congregatione. Sed tũc ꝑ
piunuerem auaricia figuratur. Nam ſicut puluis tempore

pluuie ac humoꝛis nullus eleuat᷑. vt recitat yſidorus in.xv.

ethoꝛ. Sic infelix auarus tempoꝛe mortis & miſerie nequa/
qᷓ; eleuatur in altum celſitudinis & gloꝛie. ſed immergitur ĩ
ima penalitatis eterne. Et tũc applicetur ſic. Conditio itaq;
eſt ipſius execrabilis auaricie natura. vt ipſa eiuſq; pre/
ſtigia extra domum mentis noſtre mullatenꝰ agnoſcantur
in ſolis autem mentis intimiſ agnitione veritatis ſalubriter
videan?ꝭ B Rotandum aũt ꝙ auaricia comparat᷑ ſpine
ob ſex ↄditiones pariter a effectus qui cõueniunt auaricie
atq; ſpine. Primo quidem nam ſicut ſpina in floꝛe dulciſſi⸗
mi eſt odoꝛis amaruim tamẽ ee ignobilem fruduũ affert. Sic
aularicia ſuo vano duilcicq; odoe coꝛda allicit vniuerſa: fru/
ctus aũt eiꝰ eſt amaritudo & penalitas ſempiterna. Secũdo
qdem naʒ ſicut ſub ſpina hahitare naturaliter appetũt vip/
pere & ſerpentes quẽadmodum płs in biſtoijs naturaliba

di . Sic ſub vmbra damnabilis auaricie maxime ocultant
a habitant ſerpentes vippereq; iehenne. Tercio naʒ ſicut ſpi/

na habitis floꝛibo e foljs magis pumgit. vt refert pliniꝰ in
ſpeculo naturali. Sic auaricia dum eſt ſub mũdane felicita/
tis folio atq; floꝛe magis pungit aculeo moꝛtis eiene Q

Quarto nam ſicut ſpina deſicata inter ligna aliqᷓ & virgui
ta maxime ignibo eſt ydo nea atq; apta eo ꝙ inter cetera ge/

nera lignoꝝ ipſa pinguioꝛ extat.Sic ipſa au aricia per moetẽ

arefacta ſumme vdonea eſt & apta ad fouendum incendia

ſempiterna. Quinto nam ſicut ſpina migredinem infert ſuo
cotice a humoꝛe vt refert heophilꝰ in tractatu diuerſaruz
artium. Sic auaricia damnoſa a execrabilis ſue malignitat
preſtigis nigredinem que nunquam delebitur infert ani⸗
me cecitatis videlicet e& ignorantie ſempiterne · Sexto nam
ſicut ſpina in ſua punctura ſanguinem non elicit nõ effun /
dit ideo validius intumeſcere ipſum viulnus facit. Sic aua
ricia dum mentẽ pungit ſanguinem ſceleris a peccati nõ ef/
fundit ſc; ꝓ penitentiam ſatiſfactoriam ſed intus retinet per
auctionem malignã D Atem auaricia cõparat᷑ mari ob
octo ↄditiones qlitateſq; que ↄueniunt tam mari quã aua/

ricie damnabili penali· Prima eſt nam ſiẽ mare cũcta infi/

cit elemẽta.teſtãte ↄmentatoꝛe ſuꝑ· nimet he. vbi ait ꝙ mare
inftigidat regionem etheris hum ectat oꝛiʒonta aeris ſed
coꝛrumpit climata nre habitabilis regionis. Sic auaricia in
ficit à coꝛxrumpit cũcta coꝛda humana ſi̊ & igne; infrigidat

t
ſnet
elis
is.
plun
uat
ſeſtie
cut:?
dicat
man
dem
tenn
ſaty.
am
ſnpt
dwitu,
foor⸗
biſup⸗
Adoi⸗
ltrbit
ſeuna
Crecere
guitmma
necitain
macorm
ewd
ftagie
plura
licinn
cioni⸗
am ſu
neratur
modum
ntainſe
Vadan
C
dir
cöcuſie
midus
1id ar
lakicie
in ſen b⸗
Paantt

i
en
lep
wte
NA
oſ
D
cantue
beier
e
ree
laſt⸗
et
ſful
eciido
tvip/
kaliin
lant
ſpi
60
il
etage⸗
mot
Cerda
ſetſvo
uuſnn
igiun
D ni
Gtonun
Seuu
ls⸗
pe
Maua
hi
4 m⸗
un
zdr

parantur moꝛtuis ob qtuoæ ꝓprietates ꝗᷓ moꝛtuis ↄueniun

S .

Titulus liij
caritatis aetem inficit puritatis terrã intumeſcere facit no⸗
ſtre humilitatis. Scdo nam ſicut mare omnes intempies &
aeris impreſſiones generat. vt ꝓbat Auicẽna li mij de dilu
uis. Videmꝰ inquit ipſos ventos turbinẽ & pruinam niue;
pluuiã atq; roꝛem ex marinis fluctibus generari. Sic ipſa
auaricia cũctas intempies inquietudinis ſolicitudinis mo/
leſtiaſq; mũdanas efficit in coꝛdibo vniuerſis. ercio nam ſi
cut dũ mare albeſcit & ſpumeſcit tempeſtatem grandem in
dicat affuturam. Quius cauſa eſt: quia albedo maris a ſpu
ma multũ foꝛe incliiſum aerem indicat atq; ventũ. Qui qui
dem ventus mare cõcuſſuʒ valde intumeſcit. & p̃conſequẽs
