to plus m prius fuerant de ſanctitatis habitu peiozes frut
¶ Bernhardus ſuper miſſus eſt. ideo ꝙ non parum do/
leo.poſt ſpretam ſeculi pompam:nonnullos in ſcola humi⸗

litatis ſuperbiam magis addiſcere. ac ſub alis mitis humi/
liſq; magiſtri grauiiis inſoleſcerea impacientes ampliuis fr
exi in clauſtroq̃m fuiſſent in ſeculo ¶ Bernhardus in hmo

ne Tu quiin congregatione es. bene viue dꝛdinaliter ſociali /

ter humiliter- oꝛdinaliter tibi ſocialiter proximo humili/
ter deo ¶ Berñ in epla Clauſtralis paradiſus ad ſuauẽ ſpi⸗
rantis auſtri clemẽtiam quot tot floꝛibus vernat.quot vix
tutibus abundat ¶Vſidoriuis. Profeſſionem tuam habitu
& inceſſu demonſtra vt ſit in inceſſu tuo ſimplicitasin mo/
tu puritas in geſtu grauitas in inceſſu honeſtas· ¶ Hugo
de clauſtro anime. Abundans eſt pauperi religio- medioeri
ſufficiens tollerabilis diuiti inſir mis larga delicatis compa

ciens focioꝛibus moderata penitẽtibus miſericoꝛs Puerſis

ſeuera bonis optima · Hec ſunt beneficia religionis ¶ NHugo
ibidem Quatuoꝛ ſunt inhabitu religionis notabilia. ſcili cet

vilitas & ſuperfluitas paucitas: precioſitas. In vilitate.
vana gloꝛia:a ſimulatio.in precioſitateſuperbia. ac delecta /

tio in paucitate ac intollerantia: ſiue deſperatio inſupflui⸗/
tate amoꝛ ſeculi. non amo celi amoꝛ palacinõ paradiſi no

tatur. ¶ Hugo de duodecim abuſionibus clauſtri. Habet

enim lex clauſtralium iudices & teſtes atq; conſiliarios ſia
os· In lege etenim domini duo teſtes ſunt vita conſcientia
duo iudices. meditatio· & ſcientia- duo conſiliarij· amoꝛ dei
G& ꝓximi bonꝰ teſtis· bona vita·bonuseiu dex bona oſcientia·

coꝛã deo teſtis eſt ↄſcientia· coꝛam hHominibus vita ¶ Hugo

ibidem. An neſcis dyabolum expulſum a thalamo celi· Adã

athalamo padiſi iudã a thalamo criſti Idẽ Superſticio dẽ

. . .
„ v, . ,—— „ à4 „»

=

vere religioni ſuꝑ addita falſa religio ¶ Caſſioſupꝑ pᷣ. Re
ligionis affectus non ſolum deuotione coporis · ſed magis
atchano geritur coœdis Idem Hec tria ſ tudia ocioꝝ ſunt in
clauiſtro vag acio oculoꝛ. ſuꝑfluitas verborum puerſitas
cogitationum hec tria vicia eiciũt fratrem de clauſtro Bu⸗
ſebius in quodam ſermone Werus religioſus debet eſſe ve/
Gtoꝛ quietis fug ax voluptatis apetito laboris paciens ab⸗

*

iectionis impaciens honoꝛis pauper in peccunia.diues ĩ cõ

ſcientia· humilis ad merita. ſuꝑbus ad vicia ¶ Petrus rain

*

ſermone Iuxta ſentenciam coꝛdis meiſi paradiſus in hac p

ſenti vita eſt. vel in clauſtro vel in ſcolis eſt· quicquid enim
extra hec duo eſt plenum eſt anxietate inquietudine ama/
ritudine foꝛmidine ſollicitudine a doloꝛe. Idem Nudꝰ ad le /
tha fotiꝰ dimicat natatoꝛ exuitur vt fluuium tranſeat via/
to exoneratur a ſartinis vt expedicius currat Tullius Be

ligio eſt per quã remeriti famulatu cerimonie diuĩ cultꝰ ex

er centuir.
¶ Relinquere. JÿMB
Capitulum ccv·
Vguſtinus de vita clericoꝛum Quid prodeſt diſper
gendo dare pauperibus a paupem fieri: eũ anima
niſera ſu pbioæ efficitur diuicias cont mnẽdo quã

fuerat poſſiden do¶ Auguin omelia Qui celeſtis vite dulce

dinem inquãtũ poſſibilitas admiſerit pfecte cognouerit ea
que in terris amauerat libenter cuncta derelinquit ¶ Iero-

ſup matheum Ecce nos relinquimus omia ac O mnis relin
quid qui voluntatem Hhabendi deſeruit. Idem Apłli quantũ
ad diuicias nichil ſed quantũ ad voluntatẽ to tum mundũ
relinquerunt ¶ Jeronimus in epla ¶icet in collo tuo par⸗
uulus dependeat nepos licet ſperſo crine 2 ſciſſis veſtibo. vbe
ra quibus te mutrierat mater oſtendat. licet in limine pater
iaceatper calcatum perge patrem.per calcatam pPerge matrẽ
ſiccis oculis ad vexillum crucis euola. ſolum pietatis genꝰ
eſt. in Hac re te eſſe crudelem ¶ Grego in omelia Multũ enĩ
relinquit qui ſibi nichil retinuit· multũ relinquit qui quãli
bet parum totum deſeruit ¶ Gregor ibidem Quiſquis ſti /
mulo diuini amoꝛis excitatus poſſeſſa reliquerit. illic pro

culdubio culmen iuꝑiciarie poteſtatis obtinebit ¶ Grego ·;

in omelia Si vultis.Omnia retinendo relinquitis vt tamẽ to
ta mente ad eterna tendatis Si enim nichil in hoc mundo a
mando poſſidetis.etiã poſſidendo cuncta relinquitisſ Bern
ardus ĩ hmõe Qui relinquere diſponis omia te q inter re/

linquenda numerare memento ¶ Idem Zacheus cui laus ẽ

in euangelio dimidiũ bonoꝛum ſuorum dedit pauperibus

ſed eso
felenqu
ciat ß
qui no⸗
caſſiode
tenunc
di eas t⸗
ter reni
Uemito
Vt tam⸗
ſecox⸗
byant
queren
relictis
cit volt
a.

eſqye
Ucis
lspenr
klim er
WANN
ſcienu
Nymi
ſcit inc
ldem
laudal
conuic⸗

(Au
lacri⸗
Ven
miſti
be

*5

ſins
sſe ngs
elonſutin
un Puetſtn
dauſkeo De⸗
Alrteſe e
Vpens 4⸗
indilgith
Detusnn
isinh
gucqudenin
letudmr amn

en Nud de

„tranſent va
/Tullush
eoruicuten

tmumccy⸗

dprodier.
fier ch mmn

1

ls uted
grollen
nnqnt ſles
Oeonaw

en one

ettun NN

collo o:

iſs eſepſ

ninine

ungryent

ia N

iecui
lut ri

17 0 s 1
cht. ſle pi⸗

.

(Cre

istmmel

twcnum
4
l
g⸗
vels uße
e bu⸗
uhen

ſed ego multos zacheos hic video qui nichil ſibi ex omibo
relnquere ¶ Vſidorus de ſummo bono Si ita quiſq; renü
ciat ꝗqᷓ poſſidet omnibus vt ſuis non renũciat moꝛibo.nõ eſt
xpi diſcipulus:qui enim renunciat tebus ſuis ſua abnegat.

qui non renũciat ſuis moibus ſeipᷣm abnegat ¶ Iohannes
caſſio do. Nemo eſt qui nõ habeat quod dimittat vniuerſis

renunciauit facultatibus mũdi quiſquis affectum poſſiden
di eas radicitus amputauit ¶ Beda in gloſa Hoc diſtat in/

t ex renũciarxe omibo a relinquere omia: quia renũciare con
uenit omnibusqui ita licite vtunt mundanis que poſſidẽt
vt tamen mẽete tendant ad eterna relinquere ẽ tantumodo ꝑ
fectoꝛe:qui om nia temporalia poſtponũt a ſolis eternis in⸗

Pyvyant ¶ RBabanus Rõ ſufficit ad perfectionem omnia relin
q uere niſi poſt contemptas diuicias ſaluatoꝛẽ ſequ at᷑id eſt

relictis malis faciat bona faciliꝰ ſacculus contemniturꝙ& fa/
cit voluntas: multi diuicias relinquentes dominũ nõ ſeqiiũ
tur. ́”MUꝑ
¶ De temuneratione. Capitulum ccvi ;

Oecius li:v.de conſolatione Maret ſpeculato de⸗
ſuꝑ occultoꝝe preſcuis deus· bonis pᷣmiamalis ſup/
plicia diſpenſans:nec fruſtra ſunt ĩ deo poſite ſpes p/
celq; ꝗqᷓ cũ tłecte ſunt in efficaces eſſe nõ pnñt aduerſamĩ ergo
vicijs virtutes colite ad xec tas ſpes animũ ſubleuate-humii
les preces in excelio porrigite ¶ Qah in epłla Muniũt pmi
orum exempla virtutes nec quiſꝙ; é. qᷓ nõ ad moe ſummã
nitatur aſcẽdere qn remuneratum nõ relinquitur quod cõ
ſcientia teſte laudatur ¶ Caſſiodo·li· n epla Equũ eſt enĩ
vt vnicuiq; proficiat labor ſuus: a ſicut exponendo cogno⸗
ſcit incõmodo· ita rebus perfedtis conſequatur augmenta.
Idem Gloioſum quidem eſt honoes paſſim impendere ſed
laud abilius bene meritis digna patrare. Reprehenſio vbi
conuicium vel coxrectio.
¶ De Recidiuatione. QCLapitlim ccvij.

tam abhomin abile fit qᷓm preterita peccata vnicui/
— 3 dimiſſa reminiſcendo gaudere 2 inde exultare.
lacrimis vite innocẽtiam nõ cuſtodit ¶ Criſo· ſup mathen
Veniſti ꝓ viam foznicationis ambula ꝓp viam caſtitatis ve
niſti ꝑ viã auaricie amblaà ꝑ viã elemoſine· ſi aũt ꝑ pcedẽtẽ
viã redibis:iteʒ ſiib regno vadis herodis ¶ Criſo · in omel

Mÿ säs . R 2

Vguſtimus in epiſtola. Nullum ſcelus coꝛam deo

in gioſa Poſt lauacrũ mũdus eſſe negligit. qᷓ poſt

. 7 5
63 èòG 4
s 5cs”õäs èð = õäͤ ð
òð 4 ðU ð ê 2

Cogita homo grauioꝛem eſſe culpam poſt veniam renotta apu⸗
tuim vulmis peiꝰ? doloꝛe poſt curam m cleſtius Hominẽ fo-⸗ iie1d
midari pꝰ gloiam ¶ Criſoſtoſupꝑ matheum. Qui gaudet ltte
in boms que inuenit· recoꝛdatur mala que eualit difficile ſſen
redit ad malũ ¶ Vſido· de ſummo bono Vmniuiſcuiuſq; ca / patibu
ſus tanto maioꝛis eſt criminis; quanto priuſq; caderet ma⸗-⸗ ”JÿMB: Ne
ioꝛis erat virtutis. ” èM quüfie
¶ De Reſtitutione. muntt
Vguſtinus de verbis apo· Quod inueniſti 2 nõ re⸗ quper
ſtituiſti rapuiſhi. quantũ potuiſti feciſti· quia non ne man
lus potuiſti ideo non plus feciſti.qui alienum ne/ ietee
ſuit tollit ¶ Auguſtinus in epla ad macedonẽ. Si ſipulo
res aliena propter quã peccatum eſt cum reddi poſſit non ſe mon
redditur nõ agitur penitencia ſed fingitur · ſi autẽ veraciter ſuger⸗
agitur non remittetur peccatum niſi reſtituatur ablatu · H aCu
vt dixi cum reltitui poteſt ¶ Orige in ome- Multi ſine pec tat.gin
cato eẽ putant. ſi aliemmm inuenerint teneant Dieund⸗ ſomee
deus dedit michi: cui habeo reddere · diſcant ergo peœatum (Dr⸗
Hoc ſimile eſſe rapꝑin e· ſiquid inuentu m non reddaãat. tuelt.
dia
iuſtu

¶ De Reſurrectione
cio p

ſor

quãta felicitas erit ¶ Rug? in ſermone Surrexit xps exul/ is
= tet vniuerſus mũdꝰ. quia ſicut omis creatura luctiuago do es
luit ploꝛatu in mote creatoꝛis ſui. ſic triſphalem ab inferd AId
re ditum leta ſi uſcipiant reſurgentis ¶ Augꝰ in ſe er · Ab anl/ gnat.
tro ſepulcri reſurrexit diuĩa caro phenicis quã ci namonia nari
decoxerat pietatis Granum frumenti quod ſoliim in terraa cogn
motificatũ eſt in paſſione multum frucũ attulit cũ reſur⸗/ pina⸗
rexit: ſolus enim motuiis eſt ſed ſolus minime reſurrexit. tamn⸗
Kuguꝰ? ibidem. Tres motuos inu enimus a dño ſuſcitatos ſtahe
viſibiliter multa milia imiiſibiliter· quot aũt moꝛtuos vi fuden
ſibiliter ſuſcitauerit⸗ quis nouit: non enim ſceripta ſimt oĩa a
ſigna que fecit · que ſi ſer pta eſſent arbitroe totum mundũ tecut
non poſſe libros capere ¶ Augiiſtinus in ſer · In hac die pec/ intn
catoꝛ de indulgentia deſperare non debet · ſi enim latro para
diſum meruit cur non mereat ur xpianus a ſi dom inus illi
cũ erucifigitur miſeretur: multomag' huic miſerebitur cũ
reſurgit nam ſi paſſionis humilitas tantũ preltitit confitẽ/
ti reſurredtionis glozia quaiſtum tribiuiet deprecanti largi⸗
enim ſolet eſſe ad preſtandum leta victoꝛia· quã addita

gat ſi po

Qapitulum ccix.
guſtimus in ench;̊ Beſurgent copora ſanctoꝛum
ſine Vllo vicioſine Vlla defoꝛmitate ſine vlla coxrup
tione onere · difficultate in quibus tanta facultas

sä
4 S 2 Be R W

„R

Minipl

ls bonii

uehtdchl⸗

loniiſqn

Pcadretmr

mc

ueniſhandte

Liſteuann
Mun denumne:
Omtnt S
eddioſtnon
autivn
ur abliti/
Aultiſinex
Aart dieu⸗
g eanun

nredX

.
imer .
E NX

wra nrm.
wNch
Inta ultd

tiseul

bäem ii.

tate ad diuinitatem in aſſumptiõe · a paſſibilitate ad immor⸗/

talitatem in reſurrectione a minoitate ad pĩ/is equalitatem
in aſcenſione quia quãtus fuit deſcenſus de ſinu patris ad
patibulũ crucis tantiuis fuit aſcenſus a patibulo crucis vſqʒ
ad dexteram patris ¶ Ambroſuis in epiſtola. Hec eſt dies

quã fecit dominus Quis inquit dies nempe ille qui tribuit
viuenti principium-lucis exoꝛdium-auctoꝛ luminis ipe do/
minus bieſus xps qui te ſemetipo ait ego ſum inquit dies
qui per diẽ ambulat nõ offendit¶ Hieroni in epiſtola Cer
ne mamus iudee quas fixeras cerne latus ratiõe ·qd foderas
videte copus an idem ſit qd dicebatis clam nocte tuliſſe di

ſcipulos ¶ Grego in moꝛali. Redempto nẽ ſuſcepit moꝛtem

*

ne moꝛi timeremus oſtendit reſurrectionem vt nos poſſe re

ſurgere confidamus ¶ Criſo· ſup matheum In omni te aut

adtii virtus agendi ſpes eſt futuri qui enim arat arat vt me

tat.qui pugnat pugnat vt vincat. poſt pauca tolle ergo
ſpem reſurrectiomis & ſoluta eſt obſeruantia ommis pietat?ꝗ
¶ Damꝰ. Si refurrechio nõ eſt neq; deus eſt neq; prouiden/
tia eſt. tunc caſu omia feruntur a aguntur C Bernhardꝰ in
ſermone Prochdoloꝛ tempus peccandi terminus recidiuã/
di-facta eſt reſurrectio ſaluatoꝛis ¶ Caſſiodorus. Reſurget
iuſtus vt iud cet peccatoꝛ vt iudicetux impius vt ſine indi /
cio puniat᷑ ¶ Caſſiodorus ſuꝑ p Affligamiuit᷑ in eius paſ⸗
ſione· gaudeamus in eius reſurrectione: ſic enim poſſiimus
ip̃ius dici. ſi eius diſpenſationibus mereanuit aptari ¶ Ma
ximus in ſermone de paſca Eſt in xpo homine vniu cuuiſ/
q; noſtrum caro: ſanguis 2 porcio · vbi ergo porcio mea re/
gnat · re gnare me credo/vbi dominatur ſanguis meus domi

“ ſetr nari me ſencio vbi gloꝛificatur caro mea me gloꝛioſum eſſe
hiamn cognoſco Rabanus in gloſa Quia in paradiſo mulier pro/
dbumnin pinauit viro motem a ſepulcro mulier viris annũciauit vi
altcinin tam. vt occaſionis ſexiis muliebris fuit introductio moꝛtis
inetinait ita bec ex pietate ſexꝰ muliebris pronũcia vite vt que trãſ/ —
dio atrio⸗ fſuderat culpamtranſfuderet & gratiam ¶ Seneca in epiſto
ſit natic / la Deſinunt iſta nõ perimũt a moꝛs quã pertimeſ. cimꝰè ac
crpa inti recuſamus intermittit vitam nõ ertipi t· veniet iterum qͥ nos
pummnd in luce reponet dies.
lbadeßi ¶ De reuerẽtia. Capitulum ccx
nluopt .
ſdonncs Regorius ſuꝑ eʒechielem Bori reuerẽdi ſunt ne of /
nioutn fendãtur ne foꝛtaſſe ꝓ eos ille prouocetur ad iram ꝗ
Cbme r eorum coꝛda ſemꝑ inhabitat ¶ Vſidorus libro ni·

de ſummo bono Cham fili noe ſentencia damnantur- qui A ſi⸗
ſuoꝛum ꝓpoſitoꝛũ culpas in publico produnthabituri ſem rcoo⸗
meritũ a iaphet ſi reuerenter oꝑiũt ¶ Tullius in reth̊. Dig uifS
nitas eſt alicuius cultu & honoꝛe reuerẽtia digna autoitas Liucen
. Ibidem Obſeruantia ẽ ꝓ quã homines aliqua dignitate an ils
tecedentes cultu quodam a honoꝛe veneramur ¶ ¶ ulliꝰ ibi Abore
dem. Reuerencia eiſt virtus aliqua prelatione ſubliniitatis uia pell.
debite Honoificationis cultum exhibens Idem. Veneracio uauauauſ 6
eſt virtus: qua reuerentiam exhibemus maioꝛibus. in coꝛ⸗ (Alenin
poris humiliatione geſtu a nutu: & verborum emiſſione. dos qul
. ¶ Valerius maximus Pitagoꝛe tanta veneratio ab audito/ W epiſtol⸗
. ribus tributa eſt. vt que ab eo accepant in diſputationem Veſtitun
ducere nephas putarent ¶ Boecius libro quarto de conſo/ unelct
lacione. Non poſſumus ob honoꝛem reuerentie dignos iu⸗ innterra
dicarxequos ipis honoibus iudicamus indignos Seneca ftreeinde
in epiſtola Bonus ergo ſine deo nemo eſt ¶ Seneca in epła 9ouacti
lv· Multum egerunt qui ante nos fuerunt ſed non perege/ us inſti
runt ſuſcipiendi tamen ſunt a ritu deoꝛum colendi quam t
venerationem preceptoꝛibus meis debeo eandem illis pre/ Pripoo
ceptoibus generis hum ani a quibus tãti boni inicia fluxe/ us (api
¶ De ſacerdote — uubies
— LCQCLoaapitulum ccxi. mune
Vguſtinus in epla Nemo in eccleſia tãtum nocet. mlle,
& qui peruerſe agens nomen vel oꝛdinem ſanctita/ föſolen,
tis vel ſacerdotis habet delinquentem · nanq; bunc Mun
nullus redarguere preſumit · a in exemplum culpa vehe/ DcNNNN
menter e; tenditur quando ꝓ reuerencia oꝛdinis peccatoꝛ o Pprisd
noatut ¶ Auguſtinus Non deſpedta· non vetula. abſq;ʒ af⸗ DdDooels d
finitate particiilariter ſuſcipienda eſt. ad domeſticum ob/ fnantur:
ſequium.quia magis cito delinquitur vbi ſine ſuſpicione ſe Agun
curum poteſt eſſe delicum ¶ Auguſtinus in gloſa Preſpi⸗ (cces ſoy ſi
teri qui bene preſunt vita a doctrina digni habentur a ſub kenm dula
ditis duplici honoæe· ſcʒ vt ſpiritualiter eis obediant & exte/ 4
rioa bona miniſttent. ¶ Ambroin epiſtola Nichil in ſacer
dote tam periculoſum apud deum tam turpe apud homĩes
iq; ꝙ ſenciat veritatem nõ libere pronunciate ¶ Ambroſuis
in ſermone Ex indinata & diſciplinata multitudine ſacer M
dotum. hodie datur contemni noſtrum venerabile ſacramẽ menti
tum. nã qui debuerunt?᷑ eſſe vicarij aplorum a filij petri facti dos tra
ſunt ſocij iunde preambuli antexp̃i ¶ Oregoe.ſu p Eʒechielẽ hhitra h
Srandis dignitas ſacerdotum· ſed grandis ruina ſi peccant Minis
leramur ad aſcenſumſed timeamus ad lapſum. nõ eſt tãti (frd
gaudn excelſa tenuiſſe qnto meroꝛis de ſublioꝛilv coeruiſſe.

mnuzt g
ſttrön ſ
nsnnh
in
degnitikn
rſKuld
defublntzs
en Venerxo
dus ine⸗
uum eniſinne,
4to badt
dipirtien
uurto
ntedencsir

gnos derean

denerz ineph
d ton teregel
diendr ogan
dem Wspre
hmiimicu fln

1titim not
nemſincti
tanqy hunt

inseneh

etula AM
meſtrunch
iprontt
bint ile
ſchi nſaer
pioimis
Iydroſuu
nmineſie
lelaerane
lieri h
Pyckir
aſem
oin
pannſe

¶ Hieronimus ſuper ageam prophetam. Sacerdotis enim
eſt ſcire legem. ad interrogationem reſt Ppo ndere de lege
Gregoꝛius in omelia Nos qui ex oblationibus f idelium vi
uimus quas illi pro ſuis peccatis obtuleriint ſi comedimꝰ?
& tacemuseoꝛum ꝓꝙculdubio peœata mãducamus ¶ Gre⸗
Soeius ibidem. Penſate fratres quante damnationis eſt. ſine

laboꝛe percipere mercedem laboeis. quan ti criminis eſt. pre/

cia peccatoe accipere. G ni bil contra Pecc ata predicando di

cere ¶ Gregoꝛius. CQauſa ſunt ruine populi ſacerdotes mali.

qui enim ſe pro populi peccatis interceſſoes obijciat ſi ſacer

dos qui oare debuerat maioꝛa com mittat¶ Bernardiis in
epiſtola. Quicquid preter neceſſarium vidétum ac ſimplicez

„

veſtitum de altari retinestuum nõ eſſlxa ina eſt.ſacrilegi/
. 0—9

um eſt ¶ Criſtoſtomus. Sacerdocij aſpice dignitatem agit

in terra ſacerdotium: ſed officium celeſtibus negotijs conti /
net· nõ enim homonõ angelusnon archangelus-nõ alia ali
dua creatura mon virtus ſed ipſe ſanctus ſanctoꝛe hoc mu/
nus inſtituit. atq;ʒ adhuc manentes in carne miſterio fungi
Pſtitit ¶ Criſtomus ibidem. PBer ipſ. os chriſtum induimuſ
per ipſos dei filio cõiun gimur: per ipſos membra beati ipſi
us capitis efficimur: quomodo ergo iſti nobis nõ ſolum re
uerendi:magis ꝙ; regesaut iudices: ſed etiam magis hono/
rabiles exũt ꝙ; parentes Criſtomus ibidem. Sapientiſſi⸗
mum eſſe opotet & per ſpicacem in omibus ſacerdotem &

mille. vt dicitur ex omni parte oculos ha ben teʒ qui ꝓpe qui

nõ ſolum ſibi:ſed etiam populo viuat¶ Crſoſlomuis ſuper
Matheluim. Bene agente populovnuſquiſq; pro ſuo merito
remuneratur ſacerdos ꝓ bonis omnium habebit enim Pro
aprijs bonis aureã & ꝙ acquiſitione aliox aureolam ¶ Vſi
doꝛus de ſũmo bono. Sacerdotes ꝓ populoꝝ iniquitate dã/
nanturſi eos aut ignoꝛãtes non erudiũt: aut peccantes non
arguunt ¶ Hugo de clauſtro anime. Tres ſunt paſtoꝛis vo
cesſcʒ ſiiauis dulcis & altaſilauis ad infirmum. ad m oꝛien /
tem dulcis: ad ſurdum pertinet alta

¶ De ſacramento ¶ Capitulum ccxij.

fructum ferre nõ poteſt& per lapides canales tran
Ait aqua ad areolos:& in can ali lapideo nil generat?
ed oꝛtus plurimum fructum affert ſpiritualis virtus ſacra
menti vt lux pura ab illuminandis recipitur ſed per immũ
dos tranſiens nõ coinquinat ¶ Auguſtimis de coꝛpoꝛe xp̃i
Intra katholicam eccleſiam in miniſterium cozpoꝛis && ſan⸗
guinis domini: nil a bono maius. nil a malo minus perficit
ſacerdote:quia nõ in merito ↄſecrãtis: ſed in verbo Eficituir

guſtinꝰ li de baptiſmo. Scio quia lapis ex aqua

creatoꝛis.& virtute ſpirituſſancti ¶ Kuguſtinè in epiſtola
Omia lacramenta cũ obſunt indigne tractantibo· proſunt
tñ per eos digne ſumentibo Auguiſtinus de ſacramẽtis. Sa
cramentum elit vi ſibile inuiſibilis rei ſignum D
C De Salute
. ¶ Capitulu m.ccxiij·
guſtinus li de di ffinici. Nullũ credimus ad ſalu⸗
tem niſi deo iniutante vemre mulũ imuitatũ ſaluteʒ
niſi deo auxiliante operari nullũ niſi antẽ deũ au⸗
xilium promereri:nullum volũtate deo perire ſed Pmiſſio⸗
ne ¶ Gregoꝛius ſup Ezechielem. Nulluz omipotenti deo ta/
le ſacrificuim eſt quale eſt ſalus anim a2 Oriſoſtoms ſu /
per Matheum. Monitratur ꝙ& non omes diuites peunt nec
pauperes ſaluantur vniuerſiſed ex iſtis & illis ſaluantur &
pereunt ¶ Hugo de ſacramentis. Tria ſunt que ab inicio· 6
ante aduentũ xpi.& poſt ad ſalute; obtinendam neceſſaria
ſunt & fueruntſcʒ fides & ſacx amẽta fidei:a opera bona ſine
quibus ſalus haberi non poteſt “
( [ ꝙDe Sanctitate
¶Capitulum ccxriij
Vguſtinus de diffi. Nullus ſanctus iuſtus caret
peocato. nec tñ ex hoc deſinit eſſe ſanctus vel iuſtus
ũ affeétui teneat ſanctitatem ¶ Auguſtimis de do/
Arina chriſtian a. Iile iuſte & ſancte viuit. qui reruz integer
eſtimatoꝛ eſt ipſe eſt qui odinatam Habet caritatem. ne aut
diligat qe non eſt diligendum: aut uõ diligat ack eſt diligẽ
dum aut amplius diligat quod minus diligenduz eſt: aut
minus diligat q& amplius diligendum eſt. aut minus aut
amplius quod eque diligendus eſt/ Auguſtinus ibidem.
Iſta ſunt que ſanctitatis cauſa ſeruanda ſunt ꝓpudicicia coꝛ
poꝛis caſtitas animee veritas doctrine. Idem de ciuitate dei
Quanto eſt quiſch ſanctioꝛ & deſiderij ſancti plenioæ tanto
eius inozando fletus vberioeſ Hieronim? in epiſtola. Ab
omi nequicia mũdum neceſſe eſt eſſe: & dolo: qui cupit reg
nare cum chriſto ¶ Gregoius in moꝛalibo. Sanci viri quo
altius apud deum virtutum dignitate pficiũt: eos ſubtili?
indignos ſe eſſe dephendunt ¶ Bernhardus in ſermone. In
ſanctoꝝe feſtiuitatibꝰ gaudere a ofundi de bem?: gaudere a
patronos pmiſimus: fundi quia eos ſequi non poſſum?ſ
Bernbardus ibidem. Summo opere nobis deſideranda ſunt
ſiiffragia ſanctoꝛe vt ꝙ; poſſibilitas noſtra nõ obtinet; eoꝛuz
interceſſio ne donet ¶ Criſoſtom? ſuper Matheum. Qiie eſt
iſta iuſticia ſanctos colere: e ſanctitatẽ gtemnere pmè gra/
dus pietatis ẽ ſanctitatẽ diligere · deinde ſanctd: a nõ ſancti

A rseee er. . .

ante ſa
lucam.
iudicul
tate o
fioner
nes mn

mum

nia i
9619
ſteriũn
culun
peccat
cioax
ſicium
nitatis
ronan

pr iyt

Auguk
se
tidian
ſitus⸗
cis
mal
na d
(s r⸗
funex

Nerc

enubi
etetni
eternar
tuifiun

tunta
aus qu

ilan

nH

men

4 9 4
m mnehig
nn onn

lamiiig

m .
tuumern
Oemnbeſn
nuttü ſilin

Leed
neied nio⸗

Criodordin
Nuntes ganntnet

een

—
X :
5
ota

4 11
8,0
s & Nlſtuscare
. 10
orsded

Oiu werupntegr
uneg

cAtitem N

endeg eſt 1
Unt peotn
õ
Sphmna I
en piti
Nomiapitti⸗
Srüvnt
ciüt eo ſubtil

miglirreil
rndiſ⸗
chünete

npotend Non

ante ſanctitatem fuerunt ſed ſanctitas ante eos ¶ Beda ſuꝑ
lucam. Plena laudatio eſt que genuſ.moes: officium.factũ
iudiciumq; comprehendit genus in maioꝛibo. moes in eꝗᷓ/
tate officium in ſacerdotio:fac tum in mandato in iuſtifica
tione iudicium ¶ Petrus rauẽna in ſermone. Naſcitur iohã

nes maio homĩe par angelis tuba celi preco chriſti archa
num patris. filij nunciꝰ ſignifer ſuperni regis peccatoꝛc ve/⸗
nia iudeo coꝛrectio vocatio gentium & vt ꝓprie dicamle
gis a gratie fibula ¶ Criſoſtomꝰ Io· Virtutum ſcola magi⸗
ſteriũ vite: ſanctitatis fomanoma iuſticie virginitat ſpe /
culum pudicicie titulꝰ ſanétitatis exempluʒ penitentie via
peccatoꝛum venia fidei diſciplinalegis ſũma:euangelii ſan/
ctio apoſtoloꝛe vox.ſilentium prophetae lucerna mũdi of/

ſicium preconis preco iudicis deo teſtisto ius medium tri

nitatis ¶ Hulgen tiꝰ in ſermone. Stephanus vt nomis ſui co

ronam meruiſſet accipere caritatem pro armis Pabebat &&
per ipſam vbidq; vincebat ¶ Proſper de vita contemplatiua-
Auguſtimis epiſcopus acer ingenio ſuaius eloquio:ſeculla/
ris litter ature pitusin eœleſiaſticis laboibo operoſus in ꝗ

tidianis diſputationibo clarus in omni ſua actione comxo⸗

ſitus in queſtionibo ſoluendis acutus: in cõmunicendis he/

reticis circũſpectus in expoſitione fidei noſtre katholicus in
explanãdis ſcripturis canonicus tantus hereticoy ommuz
malleus foꝛtiſſmmus ¶ Paulinus in epiſtola ad au: O lucer/
na digne ſuper candelabrum eccleſie poſita:cue late h atholi
cis vrbibus de ſeptifoꝛ mi ligno paſtum oleo · leticie lumen
effundens- deriſas licet hereticoꝝe caligines diſcutis. a lucem
veritatis a cõfuſione tenebraꝝ ſplendoꝛe clariſici ſermonis

enubilas os enim tuũ futulam aque niue & venam fontis
eterni merito dixerim: ac fontis aque niue ſalientis in vitam
eternam cuius deſiderio ſitiuit in te anima mea & vbertate
tui flumĩs inebriari terra meaſſ Vſidous ethi. Auguſtinus

tanta ſcripſit vt diebus ac noc tibo nõ ſolum ſcribere libros

eius quiſqꝙ;. ſed nec legere quidem vizʒ· Idem. Hieronimꝰ vj.

milia libroꝛum oꝛigñ legiſſe fatetut

(De Sanitate ¶ Qapitulũ.ccxv-
Eronimiuis. Quid boni habet ſanitas languoꝛ oſten/
dit ẽ& in comparatione gratuozis moꝛbi: nos ſanos
eſſe credimus ¶ Vſidoꝛus eth̊. Sanitas eſt integritas

2 tempoꝛantia natiire ex calido & humido · qc eſt ſanguis

vnde ſanitas dicta eſt:quaſi ſan guiis ſtatus ¶ Caſſiodoꝛꝰ
in epiſtola. Qui enim eſt mentis gaudio recreatus. facilius
membroꝛum recipit ſoſpitatern
¶ De Sapientia ¶ Qapitulũ·ccxvj·

—
22

V guſtinus de vera religiõe Qui ſe diligit ſtultum.
non proficiet ad ſapientiam nec fiet quiſq; qualis
eſſe cupit niſi ſe oderit qualis eſt ¶ Auguſtinus de

nichil ẽ ꝑ ſe ⁊ quomã quicquid eſt ex deo eſt. & ꝓpter deuz
eſt ¶ Auguſtinꝰ Qii ſe dicit ſcire qꝗ neſcit temerariꝰ eſtqꝗ

ſe negat ſcire q ſcit. ingratus eſt ¶ Ambroſius að conſtã

tium Hec eſt ſapientie a ſcientie recta diſtinctio vt ad ſapi
entiam ꝓtinet eternarum rerum cognitio intellectualis aò
ſcientiam vero temꝑalium rerum cognitio rõnalis ( Am!
broſius ibidem Sapienti nichil alienum niſi q virtuti in/
congruumquocunq; acceſſerit ſua omia totus ei mundus
poſſeſſio eſt qui toto eo quaſi ſuo vtitur. Hieroni in gloſa
Qui theſauros effodit terram reicitfoueam in altum facit-
ſedulus inſiſtit.donec inueniat ꝗᷣd querxit Sic qui theſauros
ſapientie inuenire deſiderat omne pondus terrenum a ſe re
iciat in ſe foſſam humilitatis faciat:nec quieſcat donec inue
niat ¶ Gloſa ſuꝑ paralipo· Non aurum non diuicias: non
terrenam gloꝛiam ſalomon a deo pecijt· ſed vt ſciat populũ
dei regere. a iudicare· ſi hoc elegit recoꝛ copoꝝ multomag
Hhoc eligere debent rectoꝛes animaʒe ¶ Gregoĩ moꝛali Hu/
ius mundi inquit ſapientia eſt coꝛ machinationib tegere.
ſenſuz verbis velare que falſa ſunt vera oſtendere:que non
ſunt falſa de monſtrarehanc qui ſciuntceteros ſuꝑpbiendo
deſpicnint ¶ Gregoibidem Iuſtoꝝ inquit ſapientia eſt fal/
ſa deuitare·bona gratis exhibere mala libenciꝰ tollerare q;
facere · nil ꝓ ↄoſtentationem fingere· ſenſum verbis apire. ve/
ra vt ſunt diligeremuillam imurie vlcionem querere pro ve
ritate contumeliam pati lucrum putare ¶ Gregoꝛiꝰ in mo/
ralibus. Ad veram ſapientiam peruenire non poſſunt · qui
falſe ſue ſapiẽtie fiducia recipiuntur ¶ Gregoꝛius nazazenꝰ?
in apol: Prima ſapientia eſt vita laudabilis & apud deum
pura mens per qm piuieri puero iunguntur & ſancti ſanco
ſociantur. Idem-. Sapientia illa clara eſt. non que in verbis
volat. ſed que virtutibo conſtat ¶ Gregoꝛiꝰ in moꝛalibo. Ille
ſcire deum familiariꝰ appetit qui ꝓre amoꝛe pietatis neſcire
deſiderat quos carnaliter ſciuit ¶ Bernhardòꝰs in epiſtola. O
vtinã ſaperes intelligeres ac nouiſſima ꝓuideres · ſapereſ qᷓ
dei ſunt intelligeres ꝗᷓ mundi ſunt/ prouideres ꝗᷓ inferni ſunt
ꝓfedto inferna hoerex es·ſuperna appeteres que autẽ mundi
ſunt cõtemneres ¶ Ceiſoſlomus ex policraton li:ni. Prece/
dit enim ſcietia virtut cultũ:ꝗa nemo poteſt fideliter petere

ero arbitrio Hec circa ſcientiaʒ gẽ̃a homis ſcire· quia ip̃e

ign
tus de
ddei
tollun
ſido
ſtuse
ens ad
mo lv⸗
mus at
(Eus⸗
tionis
nis flan
ſapient
go de el
neratſ
ceperim
6 c
antiquut⸗
mnwwics
elt nich
rit non
laTo
pubuc
tanda.
nacul⸗
tutatun
ſipienti
ſeods
cunia!
pietia
ſperſa

mentu

coꝛdis
numh
tanor
nemin
neſtu;
mittit

dup
Mtſinn⸗
tiſ
lgan
uglins
nſongt 4
pud
umerr,
roſnsedenſ

ncorta 4
nrlrchai 1

gkentn
ttn anunds
Whaminn h
mmimnuunſact.
Requiktre
terrnm iſer
ANatneſie
ndulcics ne,

ſ . .

binnori tger
oltedesqere
eterds ibin
Llpentucti
neisMllrar;
bsapitent
Crgnenn
von wlint
gaius nung
. Giουʃa
lanchlinan
neinerb
pens neſcke
nepiſo.
cauti mum/
nbire

ſceite

qd ignoꝛat.& malum mſi cognitum ſit nõ cauetuir ¶ Vſido
rus de ſũmo bono. Plurimiqʒ accepta ſcientia literaꝛʒe non
ad dei gloriã· ſed ad ſuam laudem vtuntur- dum de ipſa ex/
tolluntur ibi peœant vbi peccata emendare debueruntſ
Vſidoꝛꝰ libro eth̊. Sapiẽs dictus eſt a ſapoꝛe:quia ſicut gu/
ſtus eſt adeptus ad diſcretionem ſapoꝛis ciboꝛum: ſic ſapi/
ens ad dinoſcendum reriim atq; cauſa um ¶ Vſidoed de ſü
mo bono. Quanto ſunt maioꝛa literature ſtudia:tanto ani/
mus arrogãtie faſtu inflatu maioꝛe intumelcit iactantie
¶ Hugo de vanitate mundi. Eruſtra in nobis diem cogni/
tionis abundantia creſcit · ſi in nobis diem cognitio dilectio
nis flãma non agnoſcat ¶ Richardꝰ de ↄtemplatione. Nihil
ſapientia ardentiꝰ diligitur:nibil dulcius poſſideturHu/
go de clauſtro anime. Ocium ſtulticiamlaboꝛ ſcientiam ge
neratſ( Qaſſiodoꝰ ſuꝑ p̃s. Primus gradꝰ eſt ſcientie qndo
ceperimus intelligere minime quod nos ante ſcire putamꝰ
¶ Qaſſiodoaus in epiſtola. Scientia violentia non aufertur
antiquitate non coꝛxrumpiturabſconſione minuitur. &α cõ/
municatione multiplicatur ¶ Iulius in epiſtola. Sapientis
eſt nichil admirari cum acciderit · nichil antequam euene /
rit non euenire poſſe arbitrari ¶ Petrus rauenna in epiſto/
la. TLotius Prudentie compendium in literis cõtinetur. ſi reſ/⸗

publica regenda eſt · ſi prelia cõmittenda ſunt ſi caſtra me /

tanda:ſi machine erigende:ſi renouandi aggeres: ſi propũg

nacula faciendaſi iuſticie cultus. ſi reuerentia legum:ſi fu⸗/

turarum gentium amicicie ſunt ſeruanda ¶ Alanus. Cum
ſapientia tempoeibo noſtris millius fruétus premietur. ſti⸗
pendiis nullius fame eaz fauois aura extollat ipſa vero pe/
cunia honoꝛis titulos&& laudis emat preconia: ſola cum ſa
ſperſa colligit· erogata reuertitur: publicata ſuſcipit incre/

mentum. hec eſt ſol ꝓ quẽ mentis lumen dieſcit in tenebris
coꝛdis oculus:delicioſa animi paradiſus. hec in celeſte terre

num hec in moꝛtale caducum:homĩem in deum deifice imi
tationis auctoꝛitate cõuertit ¶ Seneca in epiſtola. Hic ſci 0
neminem bene poſſe viuere:ſed nec tollerabiliter quidem ſi
ne ſtudio ſapientie ¶ Seneca in ꝓuerbijs. Rem maxima; p/

mittit tibi ſapientia vt te rediicat tibi. Non ex ſingulis voci

bus ſapiẽtes expectãdi.ſed ex perpetuitate atq; ↄſtantia
De ſatiſfac tione ¶ Capitulum ccxvij ·
Vguſtinus in ſoliloquijs. Satiſfacere eſt peccatoʒe
cauſas excidere ſugeſtiombus eoꝛum aditum nõ
. mdulgere ¶ Auguſtinus in ench. De quottidianis
breuibus leuibuſq; pecatis· ſine quibus hec vita nõ ducit

3

quottidiana fidelium oꝛatio ſatiſ facit ¶ Gregoeius in paſto-
tates quas dileximus ecõtrario oppoſitis lamentis inſequa
mur ¶ Leo papa in ſermone. Oratione piciatio dei queriẽ

ſcentia carnis extinguit᷑: elemoſinis peccata re

Nequaq ſatiſfacimꝰ niſi ab iniquitate ceſſam us niſi volup

*

ieiunio ↄcupi

dimun tur ſim ulq; per omia dei ymago in nobis tenouat

¶ De Scandalo =ðYMUM
¶ Capitulum ccxvnj .
Teronimꝰ ſi uper matheuũ. Sicut neceſſe eſt igneʒ ca⸗
lere. && niuem frigereita neceſſe eſt vt iniquitas mũᷣ
di erroꝛibo plena ſcandalo pere at: ꝓfectorum vero
caritas: pietatis operibo luceat ¶ Hieronimus ſuper Mathe
um. Qui ſcandaliſatur᷑ paruulus eſt: maio es enim ſcanda

la non recipiunt ¶ Gregoꝛius ſuper Ezechielem. Inquàtum

poſſumus ſine peccato vitare ꝓpimoum ſcandala debemuſ
ſi aũt de veritate ſcandalum naſcitur. vtilius ſcandalũ naſci
ꝓmittitur/q; veritas relinquatur ¶ Bernhardus. Non om/
nia ſcandala equa ſunt lance penſanda aliter nanch acipiẽ/
da ſunt ſcandala puſilloxc: & aliter phᷣiſeoꝛum ſũlloꝛum quip
pe ſcandalum de ignoꝛ antia: iſtoruz de malicia deſcenditiſti
ſcandaliſant quia veritatem neſciũt iſti ꝗa oderunt ¶ Bern /
pardus ſup cañ. Nemini blandi veritas. neminem palpat
nullum ſeducit aperte denunciat: quez ve homini illi ꝑ que;
ſcandalum venit. Scientia vbi ſapientia

¶ De ſacra ſcriptura

¶ Qapitulũ.ccxix·

*

t ciuitatum: duobus preceptis ſunt comparan/

& proximum tuũ ſicut teipſum ¶ Auguſtinus ibidem. Hic

philoſophia ques omnis omnium naturarum cauſe in deo
creatoe ſunt hic ethica quem bona vita & honeſta non ali/
unde fomatur:q́' cum ea que diligẽda ſunt diliguntur . Hic
eſt deus a proximus. hic loyc a quem veritas lumencq; ani/

me rationalis non niſi deus eſt hic etiam laudabilis reipu/
blice ſalus: neq; enim optime cuſtodit᷑ ciuitaſ: niſi fundamẽ

to & vinculo ſidei fir meq; cõcoꝛdie cum bonum ↄmune dili

gitur quod ſummiatq; veriſſimum deiis eſt ¶ Auguſtin?
de doctrina xp̃iana. Quic quid homo extra ſacrã ſcripturaz
didiſcerit: ſi noxiũ ẽ hic damna? ſi vtile ẽ hic inuenit᷑· cuʒ
ibi quiſq; inuenerit omia que vtiliĩ alibi didicit · multo abũ /

danti? ibi inueniet ea. ꝗᷓ nuſ alibi inuenire potuitſ Aug?

Vguſtinꝰ ad voluſianum Que diſputationes: que
litere quoꝛumlibet philoſophoe:que leges quaru/

daex quibus dicit chriſtus totam legem & prophetas pen
dere. ſcilicet diliges dominum deum tuum es toto code tuo

ſupet
mant
inſeri
ſec ſt
ſtin?⸗
ſuden
broſ
deben
tualis
epiſte
riged
enim
nimus
delci⸗
Hiere
bet e⸗

moral

damo
ſond

frim
ſcrip
dos⸗
G&
qui

Hjtuo

tum
NN
the
den⸗

.

cej

lati

0

Nnbinpiſ⸗
nsniioln
endk nſn
nd dege

Inisarhe
obbtero

alm cayn

1
Ntmuts
4

1

ſ. Dj

4

dem Inqnütun
ndaladbenn
Candalü
dus Mononm
nanq aorpii
noum
ð
geninen par
vmin Uipa

iti licani

vwones
ů 4
õ
* „
toto aln

be

um Men
Pvrdharon
dilinmnr N
3 lummyen

unßſolup,
nifundane
gugt
crilerpuuf
„ gul
n ſhi/
vt
ug
d

ſuper geñ. Maioꝛ eſt huius ſcriptiire atictoꝛitasꝙ omis hu

mani ingenij ꝑſpicacitas ¶ Auguſtinꝰ de vera religione.Si
in ſcriptura ſacra tantum eſſent:que facilime intelliguntur
nec ſludioſe quereret᷑ ne ſuauiter inueniret᷑ veritas Augii

ſtinꝰ de baptiſmo. Sancta⸗ ſcripturae auc toꝛitatibo colla
ſudenda ſunt vt intellectuʒ quiſq; per fidem inueniat ¶ Am/

broſuis. Celeſtiuʒ ſcripturaꝶe alloquia diu terere ac polire
debemus toto animo ac eosde verſantes · vt fucuis ille ſpiri /

tualis in omnes ſe venas anime diffundat ¶ Hieronimus in
epiſtola. Vtere inquit lectione diuina:vite ſpeculi feda coꝛ⸗

rigẽdo pulcra cõſeruanda. & pulctioꝛa ſaciendo. ſcriptura
enim ſpeculum eſt. feda oſtendens: a coerigi docens ¶ Hiero

nimus. Pinguiſſimus ſermo diuinus eſt. omes Habet in ſe

delicias· quicquidò volueris ex ſermone diuino naſcitur ¶

Flieronimus. O& de ſacris ſcripturis auctoꝛitatem non ha/
bet eadem facilitate ↄtemnitur qua ꝓbatur ¶ Gregoꝛius in

moꝛ alibo. Scriptura ſacra mẽtis oculis quaſi ſpeculiũ quod

