de clauſtro anime. Attende homo quid fuiſti ante otum: &

ꝗd es ab oꝛtu vſq; ad occaſum atq; quid eris poſt hanc vitã

Proſecto nihil fuiſti: quando nõ eras:poſtea de vili materia

factus: & in viliſſuno panno inuolutus:mẽſtru ali ſanguine
in vtero materno fuiſti nutritus:tunica tua fuit pellis ſecun

dina:ſic indutus a oꝛnatus veniſti:nec memoꝛ es qim vilis ſit
tui o'igo. Nibil enim aliud homo: qin ſperma fetidum:ſaccꝰ
ſtercoꝛum: cibus vermium. Verſus. Poſt hominem vermis:
poſt vermem fetoꝛ & horroæ. Sic in non hominem: vertitur
omnis homo. Qum fex cũ limus: cum res turpiſſima ſimus
Vnde ſuperbimus:ad terrã terra redimus.¶ Seneca xij· epi
ſtola. Rateoꝛ nos gerere coꝛporis noſtri tutelamnon indul/
gendum illi: ſed ſeruiendum nego:multis ſeruit qui copori
ſeruit. Ideʒ. Sic gerere nos debe mus. nõ tanq́; propter coꝛpꝰ
viuere debeamꝰ:ſed tanq́; nos poſſumus ſine coꝛpore copori
tamen indulgeamus:. quantum bone valitudim ſatis eſt. C
Seneca.Maioꝛ ſum:& ad maioꝛa genitus: q; vt mancipium
ſim coporis mei:certa libertas eſt. Sapiens itac; multũ cum
melioe ac dina ſua pte verſat᷑:cũ hac ꝗrela ac fragili qũtum
neceſſe eſt. ¶ De Caſtitate a gtinentia Capitulũ·xXX·

—

ð
”l

Vguſtinus ſuper Iobannem. Spiritus deficit: vbi

„*

Cepor
dicats
dicos
(Ng
tinentid
bumin
neturſ
tamin⸗
bbicon
ſvonſe
laliur.
trnerh
Glcole
ſenenlo
gousin
conmen
Dern
luitite
ſornwen
loſubt
(Gsr
ſene

rioſev

tamet

fueru
Mleth
ſeilz
karitas
ſonez!
Wn
Pulcti
Prlen
daſr
diffi⸗
eſſen
um c
us a
ere

mnd. guſtinus. Caſtitas eſt virtus: ſub iugo rationis
W impetum libidinis refrenans. Idem. CQaſtitas eſt per
⸗ edomitas vicioꝛum furitas munda 4 bhoneſta totiꝰ
e coœporis habitudo. ¶ Auguſtinus de vita clericoꝛum. Non
Rosg. dicatis vos habere animos pudicos: ſi habeatis oclos impu⸗
ucaren dicos quia impudicus oculus:impudici coꝛdis eſt nunci us
tiücmn ¶ Auguſtimis ſuper Matheum. Audio dicere ſuperbis con
uddine tinentibus expedit catere vt in eoipſo in quo ſe extollunt:
ndahſce Humilientur quiò enim prodeſt: cui eſt continetia:ſi domi⸗
cdin netur ſuperbia? C Auguſtinus in ſermone. Inter omnia cer
einhire tamina chriſtianozũ: durioꝛa ſunt certamina caſtitatꝰ. Nam
enig ibi continua pugna: & rario? victoia. Rara enim concoꝛdia
igalegte ſponſe a pudicicie rara auis in terris:nigra ſimillima cigno
m 1cn Ambroſiẽ de virginitate. Vbi neceſſitas imponitur caſti⸗
Pernatd tati: auctoꝛitas datur libidini/itaq; nec caſta eſt qᷓ metu cogi
binguas tur:nec honeſta que mercede conduciturr. ¶ Hieronimus in
ſepulen epiſtola. Quaque virtute polleasquibuſq; operibus niteas
57 ang ſi cingulo caſtitatis careas: omnia per terram trabes. ¶ Ger
tuamn goeius in moꝛalibus. Nulla em eſt caſtitas carnis: quam nõ
1uncllant commendat humilitas mentis. ¶ Bernhardus in epyſtola.
ehendl Differunt quidem inter ſe: homo pudicꝰ. & angelus ſed fe⸗
ercrpdl licitate. nõ virtute· ſed & ſi illius caſtitas felicio: huiꝰ? tamen
e Hig foꝛtio? eſſe cognoſcituir. Caſtitas ſine caritate: lampas ẽ ſine
tum oleoſubtrahe oleum: Iampas non lucet tolle caritatem: ca⸗
OeneWd ſtitas non placet. ¶ Iſidorus de ſummo bono. Nequaqin in
Amadit ſenectute continentes vocandi ſunt qui in iuuentute luxu⸗
Züſangne rioſe vixeriuit: tales non habent premium quia laboris cer⸗
lal tamen non habuerunt. eos enim expectat gloꝛia in quibus
giiit fuerunt gloꝛioſa certamina. ¶ Iohannes chriſe oſtomus ſuꝑ
*RK Matheum. Sex ſunt que incoꝛruptã conſeruant caſtitaten
merni ſcilic;. Sobrietas: operxis aſperitas: cultus inhabtiatio · ſenſuũ
vicinn raritas ſermonis cũ honeſtate:euitatio oportumitatis ⁊ pet⸗
Vucinus ſone a loci & temporis.¶ Cyprianus. Pudicicia eſt enamẽ⸗
munl tum nobilium exaltatio humilium: nobilitas ignobilium:
nne, pulcritudo vilium: ſolamen meretium: augmentum om nis
on mon pulcritudinis: decus religionis: minoatio criminum: mul⸗
guicahen tiplicatio meritoꝛum: creatoꝛis omnium dei amica. ¶ Be⸗
pter ean⸗ da ſuper Heſter libro quarto: Expertis vicioum illicebris:
neu difficilius: quam incognitis caremus. Et minoꝛis laboris
ſiic⸗ eſſe incognitam carnis cauere voluptatem: quam reijcere
mnpuim iam cognitam. ¶ Iobannes Chriſoſtomus. Maioꝛ eſt vir⸗
üum tus ac ſublimio? gratia: internam libidinem carnis extin⸗
ßtun guere: quam nequitias demonum extrinſecus itruentes

ſigno deo ac virtutis altiſſime potentia ſubiugare. ¶ Tullis.
Pudi cicia eſt virtus non ſolum impetu libidinis coercens:
ſed & ſigna cohibens. ¶ Seneca de quatuoꝛ virtutibus. Hac
medioctitat? linea continentiam ↄſeruabis vt nec voluprati
deditus: prodigus luxurioſus aꝓpar eas nec auara tenaci⸗
tate:ſoꝛdidus aut obſcurus exiſtas-
C¶De leriecis. Qauapitulumxxxij.
Vguſtinuſ de ſingularitate clericoꝛum. Qum etiam
laicos hoc deceat- ne aut ext᷑neas plaſphemãdi occa
ſiones:aut oportunitatem foꝛnicationis oſten dant.
maxime tamen hec neceſſitas clericos vehementer oſtringit
Hieronimus in epiſtola ad nepoci anũ. Contemnit᷑ cleri⸗

cus:qui ſepe inuitatur ad prandium: & non recuſat vnqin

petentes: raro accipiamus rogati- beatius eſt magis dare:
accipere.¶¶ Hieronimus ibidem. Negociatoꝛem clericum: ex
inope ditutem: ex ignobili gloꝛioſum:quaſi quandam poſtẽ
fuge.¶ Hieronimꝰ. lericus qui de bonis ſuis ſuſtentari pt
ſi accipit quod pauperum eit:ſacrilegium profecte ↄmittit
atq; per abuſio nem talium: iudicium ſibi manducat q bibit
Si egis & accipis: das potius qim accipis ſi at non eges e
acipis rapis. ¶ Bernardus de conſideratione ad eugenium
papam. Miroꝛ cuiius oedinis ſint veſtri clerici. Nam in oↄgre
gatione temporalium ſe habent vt laici:ĩ apparatu nobili vt
milites in acquiſitione redditiium vt clerici: ſed non laborãt
Vt laici:neq;ʒ pugnant vt milites:neq; euangelizant vt clerici
et cu vtriuſq; oꝛdinis eſſe cupiunt: vtrunq; deſerunt:vtrüũqʒ
confundunt. ¶ Bernhardus in ſermone. Cum cuncti ſtatus
Poĩm aliquidò Habeant laboris:a aliquid voluptatis. clerici
inter hec nouo quodam artificio diſcernentes: totum quod
delectat in quolibet elegerunt/ & totum quod moleſtatre⸗
familiam: equoꝛum falleras: & nobiles apparatus. A mulie⸗
ribus de pendentes collo pelles: vinum:molliciem:balneum:
et gloꝛiam. & tuſticis fructus agroꝛum: horrea plena: Sed
bene cauent militaris loꝛice pondꝰ:muliebtem declinant ve⸗
recundiam: omnes ruſtici & agricole victum ſibi labore ac⸗
quirunt. Hi delicie affluiunt: & tamen aduieniente fruétuum
tpe:promptuaria eoꝛum tritico: a vinum bibunt vue mera⸗
ciſſimum. inde incraſſanter impinguant᷑: & dilatantur. Cũ
ergo ſurgere ceperint homines:quilibet in oꝛdine ſuo iſti cũ
quibus teſurgent?᷑:ſi diuertò voliint ad ipſos milites:exu ffla
bunt:ſic cũcti homines a ſiiis finibo arcebunt eos.& iſti qui
in nullo fuerunt oꝛdine:vbi putas ꝙ collocabuntur. Reſtat
ergo vt illũ locum ſoꝛtian? vbi nullus oꝛdo:ſed ſempiternus

ſpuerunt. A militibus acceperunt ſuperbie faſtum: amplam

tem
Priu
2i
ſed⸗

.

gitat
repte
ſaltin
cogi⸗
nser⸗
gottnen
unor
cond
ipi⸗
nori
ſenh
latoſ⸗
tolatno⸗
lus a

une

(S
tima
(So
les
Rnuim

(

ſlere
term
les

ns.
dul

1tenac

INWNSn⅞

n ttam
ridon
RZ
Nng
mmücer
ſufm

dake

14 bibit

neese
ugerhu
m In E

nobjlint
jlaborit
Ndeva
wexd
nchſten
ts A
tumgN
tr
npln
Imule⸗
Neum.
na. Sed
gant ve
boren
ucun/
le me⸗
trl
Pi lll
ufte
qu
eſtat

ernus

egmitnt

horroꝛ inhabitat G ſint in laborit demonũ: qui in laborib
hominũ nõ fuerunt. ¶ Proſper libro primo de vita contem⸗
templatiua. Pecc ata populi mei comedunt:ſed ſiẽ nihil pro
Prium non peccata:ſed alimenta:quibus indigere videntur:
acipiuntita poſſeſſoes non inſtrumẽta quibus abundant
ſed aliena peccata ſuſcipiunt. HMMM
¶ De Oogitatione ¶ Qapitulumxxxni·
Vguſtinus. Quidquid pudet dicere: pudet cogitare
Eſt tutiſſimum atq; per fectum:vt aſſueſcat animus
dolicita ſemꝑ & peruigili cuſtodia diſcernere:a co⸗
gitationes ſuas ad primum animi motum: vel probare: vel
reprobare quod cogitat: vel vt cogitationes bonas alat:vei
ſaltim malas extinguat. ¶ Hieronimus in epła. In illa tantũ
cogitatione peccatum eſt:que ſuggeſtionem conſenſum mẽ
tis dedit: quie malum ſuum blande fouet: que infectionem

geſtat inrumpere. Huius cogitatio etiam ſi aliquo impedita

caſuinon impleat vo luntatem: nihilominus actione crimi⸗

nis condemnatur a domino: Vt illud in euangelio legimus.
Qiii viderit mulierem ad ↄcupiſcendum ac. ¶ Gregoꝛius in

moꝛalib. Magno ſtudio ſuperflue cogitatõnes amputande
ſunt:i tamen amputari funditꝰ nequaq́; poſſunt.ſemper em
cato ſuperflua generat: que ſemper ſpũs ferro ſolicitudinis

reſcindat. ¶ Hugo. Cogitatio eſt improuidus animi reſpe /
ctus: ad euagationem pronus. ¶ Caſſiodorus. Quocunqq;
tempore non cogitas deum:puita te tempus illud amiſiſſe.
¶ OCeſarius. Incipiamus bonas cogitationes dilig ere: & ſta⸗
tim ab illis que male ſunt: nos dignabitir dominus liberare

¶ Seneca de ꝗᷓtuox virtutibus. Cogitationes vagas & inuti

les: velut ſomno ſimiles:non recipias ꝓpro quibus ſi aim
tuum oblectaueris: cũ omnia diſpoſueris:triſtis remanebis

Compaſſione. ¶ Capitulum.xxxinij;
guſtinus in epyſtola ad Sebaſtinum. Pia eſt iſta
triſticia · & ſi dici poteſt beata miſeria vicijs alienis
irbulari: non implicari meroꝛevel doloꝛe contrahi
cum amoꝛe attrabi. ¶( Gregoꝛius libro ſeptimo moꝛalium.
Qum aliene infirmitati compatimur: valentiꝰ? a noſtra ro⸗
boramur. Tanto quiſq; perfectus eſt:quanto perſectius ſen
tit doloꝛes alienos. ¶ Gregoꝛiꝰ in omelia. Sic mens per com⸗
pPaſſionem doleat: vt etiam larga manus affectiim doloꝛis
oſtendat. ¶ Bernhardus de conſideratione. Si doles:condo⸗
leo/ſi non doleo tantum: & maxime ſciens a ſalute longiꝰ ab⸗
ſiſtere memnbriim quod obſtupuit: a egrum ſeſe non ſenti⸗
entem perictiloſius laborare. ¶ Bernardus ibidem. Deuotus

(De

miles non ſentit ſua: cum benigni ducis contuetur vulnera.

in
Cren
¶ Chriſoſtomus ſuper epyſtolã.Impoſſibile eſt ſcire afflicti e
ones afflictoꝛum:ei qui experimentũ afflictionis nõ habuit der
¶ Hugo. Triplex eſt modus ↄpaſſionis. Eſt quippe ↄpaſſio .
alia ex vicio: alia ex nata: alia ex virtute. Compaſſio ex vicio y tu
eſt:quando affectus illic reprehenſibili doloꝛe tangitur: vbi ſde

prius illicito amoꝛe tenebatur. Cõpaſſio ex natᷣa eſt:quãdo
ex inſito ſibi pietatis affectu:animus alienis erumnis ↄdolet
quotiens contra pietat? vel humanitatis menſuram noſtrã
premi ſiue affligi videt. Compaſſio ex virtute eſt:qũ ꝓpter
deum alienis doloꝛibus compatimur. cum ſcilicet iuſti ciam
premi vel innocentiam affligi videmus. Compaſſio ex vicio
culpabilis ↄpaſſio ex natuta irreprehẽſibilis eſt· ↄpaſſio ex
virtute laudabilis. Prima reprehenditur: ſecunda nec culpã

habet:quia ex merito nature eſt nec premium: quia ex vir⸗ AAAAx
tute non eſt.tercia laudat᷑. ¶ Hugo de clauſtro anime.⁊ ria dunnr
ſunt per que probatur vera cõpaſſio/ſcilicet occulta benefi / gloo ii
cia: paupertas: 6G moæs. Beneficium em ſi occulte im pendatur ſenane
bhumane laudis exti nguit fauoꝛ em quando autem pauperi lecetin
miſeretur:aliquis temporalis remouet ſpem retribulatõnis mmnem
cum pro chriſto motem pati non rennuit: amoꝛem mundi dumt
preponit. Hec em ſunt tria illa:que ſolent enumerare ↄpaſſi turpes

onis membra humans ſcilicet fauo: temporalis ſcilic et retri/
butio:æ amoꝛ mundi. ¶ Innocentiiis de comtemptu mundi
Quius pedt tam ferreum: cuius coꝛ tam lapideũ vt gemitꝰ?

non exprimat:lacrimas non effundat:cũ proximi vel amici

moꝛbum vel interitum intuetur vt patienti non ↄpatiatur: ua
et dolentibus non condoleat. Ipſe hieſus cũ vidiſſet marianm dlieni
G& iudeos ploꝛantes:infremuit ſpiritu:turbauit ſemetipſum: catoeie
lacrimatus eſt-. ¶ De Cõnninitate Capitulum-xxxV. naletie
Vguſtinus. Quidquid ſceleris a iniꝗtatis inebriat humile
multitudinem:amittit ex animis veritatem. ¶ Hie/ (Aug.
. onimus in epiſtola contra ruſticũ monachum. In ittr i
ſolitudine cito ſurrepit ſuꝑbia dormit quãdo voliiert facit . unqu
ꝗd voluerittu aũt qui in cõmunitate vinis: nõ facies quod (be
vis:comedes ꝗd iuberis:ſubijceris cui non visſeriiies fratri dane
bus:prepoſitum monaſterii timeas & diligas vt parentem.· Ppide
Weo papa in ſermone. Pleniſſima peccatoꝛũ obtinet᷑ abſo- Vndi
lutio:qn totiꝰ eccleſie vna eſt oto:a vna ↄfeſſio. Si.n.iioꝛũ *
vel trium ſanctoꝛum: pio conſeuſu omnia que popoſcerint. uem
dominus preſtanda promittit.d negabit᷑ multoꝛũ milium npaſt
plebi vnam obſeruantiã pariter exequẽti: & p vnum ſpũům Gei
ↄcoꝛditer ſupplicanti. ¶ ¶ eo papa ibidem. Publica pᷣferenda ſ P

ſi unt proprijs: 6 ibi intelligenda eſt precipua ratio vtilitat?
vbi vigilatura communis. ¶ Caſſiodorus epyſtola nona.

lol „

thi
Xe
lre pbi
guid
Rolet
nolei
peer
ſticzan
AWeo
vaſſos
rcuppi
lexvit⸗
e.Tri
beneſt/
ndatur
aupeti
latönss
mundi
egpaſt
ettetri/
nundi
emits
Nai.

AWRur.

marun
eiplun
AMNN
nebtiat
(M
umkhn
aott
quod
fratti,
mtem⸗
,
dlloli
ſen
uN
in
Maà
tat⸗

Wü
N

Nam ſi diſparibus calamis non conuenit vnum melos edi⸗
cere:multũ multomagis prudentibo aptum eſt:iuſtũ ↄcoꝛdi
voce ſuadere. ¶ Seneca xxivepla. Stulta auaricia inoꝛtaliũ:
poſſeſſionem ꝓprietatemq; diſcernit nec quicquã ſuum eſſe
credit: qd eſt puiblicum:ac ſapiens nihil iudicat ſuũ: magis
; tuum:illi cum humano genere cõſoꝛtium eſt nulla eſſent
communia:vbi pars illoꝛũ pertineret ad ſingulos. Cõcoꝛdia
vbi diſcoꝛdia pax
¶ De Concupiſecntia Caplim xxxvVj·
guſtinus de ſermone domini. Qui vidert mulierẽ
ad ↄcupiſcendum eam:id eſt hoc fine a hoc animo
endit: vt eã ↄcupiſcat.ꝗqd iam non eſt delectatõni
arxnis:ſed plane oſentire libidini · ita vt non refrenet᷑ illicitꝰ
appetitus:ſ ſi facultas fuerit:ſatiet· hic mechatus eſt.¶ Gre⸗
goꝛius librovimoꝛalium. Caro nõ ↄcupiſcit᷑.penſet᷑ quid ſit
examĩs:q intelligi᷑ quid amat᷑. Rihil quippe ſic ad obdomã
dum deſiderioꝛum carnaliũ appetitum valet: ꝙ;; vt quiſq; hꝰ
quod vinum diligit: quale ſit moꝛtuũ penſet. ¶ Bernatdiis
ſermoneixſuper cantica. Viſcus quideʒ praui deſiderij ee de
lectatiõis terrene amimã violare non patit᷑ ⁊ citius detrahit
mentem:ſi foꝛte aliquando ſubleuat᷑.¶ Iſidorus libro ſecũdo
de ſummo bono. Concupiſcentia carnis: eſt motus anime
turpis:in affectu ſoꝛdide delectationis l
¶ De Confeſſione Qapim· xxxvij·
Vguſtinus ſuper Pſalmiſtam. O homo quid times
conſfiteri id:quod per confeſſionem ſcio.minus ſcio
qin id quiod neſcio? Cur confiteri erubeſcis peccata
ccatoꝛ ſum ſicut & tu:homo ſum:humanũ a me nihii

ua: pe

alienii Conſitere homo homini:homo peccatoꝛ homini pec/

catoꝛielige quod vis:ſi non confeſſus lates:incõfeſſus dam⸗
naberis.ad hoc deus exigit confeſſionem:vt liberet hominem
humilemad hoc damnat nõ confitentem:vt puniat ſuperbũ
¶ Auguſtinus ibidem. Confeſſio eſt ſalus animarum:diſſi
patrix vicioꝛum:reſtautatrix virtutum:oppugnatrix demo⸗/
num:quid pluraobſtruit os inferni: portas aperit paradiſi
¶ Ambroſius de Ioſeph. Plurumum ſuſffragat᷑ deo verecun
da confeſſio:a penã quam defenſione euitare non poſſumus
pudore releuamꝰ.¶ Ambꝰ ſuꝑ.Beati immaculati. Ceſſatn·
vindicta diuina. Si cõfeſſio precutrat humana. ¶ Gregoꝛius
ĩ moalibo. Hec ſunt vere humilitatis inſignia:iniqtatem ſuã
quemq; ↄgnoſcere: a ↄgnitaʒ voce ↄfeſſiõis aperire.(¶ Gregꝰ
in paſtoꝛali. Vulnera clauſa plus cruciantnam cũ putredo
que interius feruet eijcitur: ad ſatutem doloꝛ aperit᷑.¶ Bernꝰ
ſuꝑ cantica. Cur moꝛſus a ſerpente fugit oſcientiã ſacerdotis

ad quem cum magis oportuerat tanqm̃ ad ſinum recurrere
eccleſie matris.¶ Bernandus in epyſtola. Abſq; confeſſione
iuſtus iudicat᷑gratus: a peccatoꝛ motuus reputaturcon⸗
ſeſſo ergo peccatoꝛis eſt vita iuſti gloia. ¶ Chriſoſtomus

ſuper Matheũ.Si ſufficeret fides coꝛdis:non creaſſet tibi de-

Os.ſi ſufficit tibi quia cognoſcis chriſtum: & non confeſſus
eum fueris coꝛã hominibus:ſufficit ꝙ te cognoſct chriſtus

et ſi non confiteatur te coꝛam deo. ¶ Iſidorus libro ethymo⸗

logiarum. Confeſſio eſt per quam anime moꝛbus latens:ſpe

conſequende vemie in dei laudem aperit᷑. ¶ Caſſiodorus ſup

Pſalmiſtam. Illis non iudex ſed aduocatus eſt chriſtus:qui
ſe propria confeſſione damnarunt. ¶ Leo in ſermone. Non
remanet in iudicio ad damnandum:quod fuert confſeſſio ne
purgatum. ¶ Valerius in ſermone. Maxima ſpes eſt ſalutis
recuperade fontem noſce languoꝛis.¶ Seneca. Initiũ ſalutis
noticia peccati. Nam ꝗ peccare ſeneſcit:coꝛri gi non vultideo
quantum potes:teipſum argue. ¶ Seneca in epyſtola.lvi·
Omnia vicia in aperto leuioꝛa ſunt:moꝛbi quoq; ad ſanitatẽ

tunc inclinant:cũ ex abdito erumpent:ac vim ſuam ꝓferunt
et auariciam & ambitionem a cetera vicia rat?ꝭ Hum ane:t ũc

pernitioſa ſcias eſſe: cum ſimulata ſanitate ſubſidunt.
¶ De confidentia- CQapitulum xxxviij·
Vguſtinus de ſingularitate clericoꝛum. Aduéſaria
eſt confidentia que periculis vitam ſuam procerto
ommẽdat:æ lubrica ſpes eſt ꝗqᷓ inter fomẽta peccati

aluari ſe ſperatincerta victoꝛia ẽ int hoſtilia arina pugnare

et mpoſſibilis liberatio eſt flammis circundari: a non ardere
¶ Bernardus in ſermone. O homo ſecurum habes acceſſum

ad de um. vbi mater ante filiũ: filius ante patr eʒ.mater oſten
dit füio pectiis a vbera:filius oſtendit patri latus & vulnera
ibi non poteſt eſſe vlla repulſa: vbi tot concurrunt caritatis
inſignia. ¶ Tullius. Confidentia eſt per quam magnis & ho
neſtis rebus: multum ipſe animus in ſe fiducie cum ſpe col⸗
locauit. ¶ Qaſſiodorus ſuper PS. Magna contra dyabolum
arma ſunt in ſuis viribus fiduciam non habere · ſed deum ro
gare qui aduerſarium poſſit opprimere-
(De Coniugio. Capitulum xxxix·
Vguſtinus de fide ad petrũ. Quia egritudini ſemꝑ
conſulendum eſtpropterea ſi cõtigerit primo pri⸗
ari coniugio: ſi voluerit ſecundas vel tercias inite
nuptias:millum de illis pecc atum habebt: ſi eas caſte ſerua⸗
uerit. ¶ Hieronimꝰ in epła. Tolle ꝗd peius eſt:& per ſe non
erit bonum mubere. ¶ Gregꝰ in moꝛalibo. Bonũ eſt ↄiugium
ſed mala ſunt que circa illud ex huiꝰ mũdi cura ſuccreſcũt

Peeu
ſo ſpara
ſcium e⸗
Ompis te
Cluiturn

o

ſtnüüpbi
brvire par
ztmari non
lupiterte
ſtrennuita
europam
hetulit fn
mnigitüin
tona ect vu
ſupustene⸗
(Neagees
ſemimnun
Ebnloen
Uübemon
(D.

Oe⸗
dehhens.
nec ebens
ſemp taci
tt iudicen.
gſcentin a.
tſoaconſe
ltgo parat
lntas perin
fummobon
ettriſhert
N adle
ſvi ue⸗
Tuoid .
arusen
mens ſtin
adepren

keuerete
nklone
hcon⸗
ſents
feihd
ncorſſts
chriſns
detbymd⸗
neneſc
darnufup
hrſu
mone. Nn
conſeſonn
eſtſälts
nitü ſäuts
mpultide
Ktola on.
d ſanitati

n pferut

manetqÄt

unt⸗

m AN=n

Iduilare
n procerto
ta ecat
pugnate
a KXRee
ecceſun
mitet on
us Klhn⸗
Unt cauttt
ngnsel

nun ſr ℳ

um t

m worn
dini ſen⸗
gemmo,
Reme
hlm
eſcut

I Iſidorus ſuper Matheum. Quos deus ↄ9iunxit Bõ mo non
ſeparet: ſubaudi violenter:ſine lege abſq; ratione:non em̃ ho
mo ſeparat: quos pena damnat: ꝗs reatus accuſat: quos ma
leficium coartat. ¶ Chriſoſtomus in omelia ſuꝑ matheum
Omnis res per quaſcũq; cauſas naſcit᷑:per ipſas eaſdem ab⸗/
ſoluitur matrimonium em non facit coitus:ſed voluntas.e
ideo nõ illud ſeꝑatio coꝛporis ſ̃ ſepatio voluntatis. ¶ Hugo
de ſancto victoꝛe. Non eſt vxo ducẽda ſapienti. Primum ꝗa
ſtudiũ philoſophie impedit: nec poſſe quemꝙ libris a vxoi
ſeruire pariter. ¶ Valerius. Optima femina ꝗᷓ rarioꝛ ẽ fenice
amari non potelt ſine ſolicitudinis amaritudine. ¶ Valeri?.
Iupiter rex terrenus:qui & dictus eſt celoꝛũ rex:pᷣ ſingulari
ſtrennuitate coꝛporis incomꝑabili mentis elegantia poſt
europã mugire coactus eſt. Amice ecce ; bonitas ſuꝑ celos
extulit femina brutis ↄparauit: poterit & te femina cogẽ að
mugitũ:ſi non es maioꝛ ioue. ¶ Dyogenes phᷣus: Nulla tam
bona eſt vxoꝛ: in qua non inuenias ꝗd conquerard.ſiẽ nihil
ſuperius benigna coniuge:ita nihil infeſta muliere crudelius
¶ Pytagoꝛas phᷣus. Duo gena lacrimarum habent in oculis
ſeminarum veri doloꝛis vnum:inſidiarũ alterum. ¶ Seneca:
Habent locum maledicti crebre nuptie. Mulier que multis
nubit: multis non placet. Seneca in prouerbijs.
¶ De Conſcientiaà: ¶ Capitulum.xl:
Vguſtinꝰ in quodam ſermone. Quid obeſt illi ſi de
iſta tabula eum vult delere ignoꝛantia:ſi eundem de
. ibro viuentiũ nunqꝙ́;' ꝓpria deleat ↄſciẽtia. ¶ Amb?

de officis. Bene ſibi oſcius falſis non debet moueri cõuicus
nec eſtimare plus ponderis in alieno eſſe conuituo:q́ᷓ; in ſuo

teſtimonio:¶ Uregoæius ſuper ezechielem. In omni ꝗd di ciẽ
ſemp tacite recurrere debemꝰ ad mentem: & interioꝛẽ teſtem
et iudicem requirere. Quid em prodeſt:ſi omnes laudent: &
oſcientia accuſat: Aut quid poterit obeſſe:ſi omnes derogent
et ſola conſcientia defendat. ¶ Bernardus in ſermone. Bonũ
ergo parat habitaculũ deo:cuius nec ratio deceꝑta:nec vo⸗
luntas peruerſa: nec memoꝛia fuert inquinata. ¶ Iſidotus de
ſummo bono. Semper goſcientia ſerui dei humilis eſſe debet:
et triſtis vt per humilitatẽ non ſuperbiat: & vtilem meroꝛẽ
coꝛ ad laſciuiã non diſſoluat. ¶ Iſidorꝰ libro ſoliloquioum ·
Nulla pena grauioꝛ pena gſcientie. vis aũt nunqᷓ eſſe triſtis:
bñn viue.ſecura mens triſticiã leuiter ſuſtinet.bona vita ſemp
gaudiũi habet conſcientia autem rei ſemꝑ in pena eſt nunqꝙ;
ſecurus eſtreꝰ animus: mens enim male conſcientie agitat?
xptijs ſtimulis. ¶ Iſidorus ibidem. Conſcientia mũda eſt qᷓ
nec de preterito iuſte accuſat᷑:nec de pñti iniuſte delectatur:

4

¶ Ohriſoſtomꝰ ſuper Matheum. Nummiſma ceſaris aurxii
eſt: nummiſma dei homo in ſolidis ceſar videturi hominiba⸗
autem deus agnoſcituradeo diuitias veſtras ceſari date: deo
autem ↄſcientie veſtre ſolam reſeruate innocentia. (Homo
libro de anima. Sub agni pelle vulpinam conſcientiam ab⸗
ſcondebam: vulpina plane conſcientia: tepida comierſatio:
animalis cogitatio:ficta cõfeſſio:breuis æ rara compundtio
obedientia ſine deuotione: oꝛatio ſine intentione: lectio ſine
edificatione:ſermo ſine circũſpectione.¶ Caſſiodorus.Quid
acquixi ꝓutatur:vbi bona conſcientia perditur: Aut in qua
parte poſſit homo proficere:ſi ſe innocẽtiam probatꝰ fuerit
amiſiſſe: ¶ Senecaxlvij epyſtola. Quid auitez prodeſt recon⸗
dere ſe & oculos hominum aureſq; vitare:bona conſcientia
turbam aduocat:mala autem in ſolitudine anxia atq; ſolici

ta eſt:Si honeſta ſunt que facis:omẽs ſciant ſi turpia quidð

refert: neminem ſcire cum tu ſcias. O te miſerum ſi contem⸗
pſeris hunc teſtem. ¶ Seneca ibidem. Mala conſcientia ſepe
tuta eſt.ſecura nunqꝙꝙ; ita nihil ei comiſeris: niſi quoò amico
committere velis. Idem. Nullum conſcium peccatoꝛum tuo/
rum magis timueris:qim̃ temetipſum alienum potes effugè
te autem nunqr nequitia enim ipſa eſt ſui pena.
¶ De Conſideratione- Qapitulum xlj
VIguſtinꝰ libro quarto de ciuitate dei. Remotis ob
ſtaculis inſanie opinionis: ſcelera nuda iudicentur:
uda penſantur: mida inſpiciẽtur: falſa tegimina
Vane laudis gloeie auferentur: a apparebũt miſerie peccatoz
¶ Auguſtinus ſuper Matheum. Magis cogitare debetis d
vobis deſit:qi quod vobis aſſit? Quod habes:caue ne pdas
quodð non dũ habes:ſupplica vt habeas.In qnñitum ſis minoꝛ

eſt conſiderandum: non in quantũ es maioꝛ. ¶ Auguſtinus
de trinitate. taudabilioꝛ eſt amicus cui nota eſt infirmitas

propria: ꝙ; qui ea non reſpecéta menia mũdi:vias ſydorum:
fundamẽta terrarum: & faſtigia celoꝛum ſcrutetur. Idem in
quodam ſermone. O homo ſi oſideres quid per os:quid per
nares:ceteroſq; meatus egrediatur: nunqm̃ vilius ſterquili⸗
nium inueniſti. ¶ Gregoꝛius in moꝛalibus. Quanto ꝗs minꝰ
videt ſe:tanto minꝰ ſibi diſplicet-· a qũto maioꝛis gẽe lumen
percipit:tãto ampliꝰ reprehenſibilẽ ſe eſſe cognoſcit. ¶ Gre⸗
goeius in moꝛalib. Quatuoꝛ ſunt qualitates quibo iuſti viri
anima in ↄpunctione vehementer affici cum aut inaloꝛum
ſuoꝛũ reminiſcit᷑ ↄſiderans vbi fuit:aut iuidicioꝛũ dei ſentẽciã
metuens & ſecũ querens: oↄſiderat vbi ert᷑:aut cum mala vite
Pntis attendens ſolerter merens ↄſiderat vbi eſtaut cũ bona
ſuperne patrie 9templat᷑.que cqja nec dum adipiſcit᷑: lugens

pet
ſem abt
lutis
etſaluti⸗
citocuß⸗
cauiadt
baroaute
bonummel
meinſpie
ſacies m.
videtoh
Ambr
cllimum
Euſtrae

Mele

Eſtipli

balarumn
Cunhom
dusin ned
iſpcunt
Nunce
tidieadr⸗
uertnsn
mits iin⸗

denin
Somwei
hie ſpe
incldeech
Conſtlun
Critatis
letuer ſt
lut ill
mafore
lbiing

Arpati
uminib-
deo
Gemtnb.
lcone

tconnpeni

beetofn.

Wnn As
dnct

Prcbtfeꝗ
DoNſtan
IcOnſceta

.

tüatattn
ſitutpad

umſicottn.
nſcentiiſn
quod ania
camumtn
nporesefg

nd
Lapilumc

eiRenoted
viudnen
tegimindsd
ne eccan
⸗
e Noeds 0

cNNNe

ſtumſonne

–

1etinfenmts

uusſecvtun.

uur unmn

1d er
pſtetgul ⸗

4
ttos mit
bgielum
wiſ
utmun
rvlte
. bon⸗

lugens

conſpicit vbi non eſt. ¶ Bernardus ſi uper canti ca. Scio nemi

nem abſc ſui cognitione ſaluari: de qua nimirum mater ſa

lutis oꝛitur: hbumilitas a timoꝛ dni:que ſunt initium ſapiẽtie

et ſalutis. ¶ ¶ Hri ſoſtomus ſuper matheum. Alter alterius
cito culpam intelligit ſuam autem difficie. Ouia homo in

cauſa alteriꝰ tranquillum habet coꝛ: in ſua turbatur pertur⸗

batio autem coꝛdis: non per mittit hominem conſiderare 48

bonum eſt. ¶ Anſ helmus in medi. O qĩn grauis anguſtia ſi

me inſpicio: non tolero meipſum ſi me conſidero:terr et me

facies mea ſi me non cõſidero:fallit me damnatio meaſi me

videro. horroꝛ eſt intolerabilis ſi non videro: moꝛs incurabił

¶ Ambroſius in exameron. Reuera ommũ cauſarum diffi-

cillimum eſt ſeipſum cognoſcere. ¶ Hugo libꝰ. nj. de anima
Eruſtra em coꝛdis oculum erigit ad videndum: qui nondũ
vdo neus eſt ad videndũ ſeipſum. Idem libro primo. Melioꝛ

es ſi teipſum agnoſcas:qimn ſi te neglecto curſus ſiderũ:vires
herbarum: ↄplexiones hominum: naturas animalium cele⸗

ſtium: hbominum: & terreſtriũ ſcientiam haberes. ¶ Bernar⸗

diuis in medita. Multi multa ſciunt a ſeipſos neſcuunt alios

inſpiciunt: & ſeipſos deſerunt. ¶ Hugo. Magnẽ acceſſiis ad

deum. eſt cognitio infirmitatis ſue. ¶ Seneca. Animus quo⸗
tidie ad rationem reddendũ eſt vocandus. ¶ Seneca in pro

uerbijs. Etiam quio ſcis:obliuiſci interdum expedit · niſi eſti

matis viribus aggrediaris: ſarcinam ſubiacebis.

Conſiliio. Capitulum.
Mbroſius de officijs. Aduertendum ꝙ& in ac quirer
dis conſilus: plurimum valet vite probitas: virtuti
rerogatiua: bemuolentie viſus: facilitatis gratia-

Quiis ĩ ſceno fontem requirat? quis de turbida aqua potum
petat: Itaq; vbi luxuria eſt:vbi temperantia: vbi vicioꝛũ con/
fuſio: quid inde ſibi aliquid hauriendum exiſtimet? Quis
Vtilem iudicet cauſe aliene:quẽ videt inutilem vite ſue? quo/
modo enim potero eum iudicare conſuio ſuperioꝛem: quem
videro moꝛibus inferioꝛeʒ. ¶ Ambroſius. Quid tibi prodeſt

habere pien lam ſi conſilium neges:ſi conſulendi pecuniaʒ

includas: clauſiſti fontem vt nec alijs influat nec tibi proſit
¶ Gregoeius in moꝛalibus. Valde ſoetitudo deſtruitur niſi p
conſilium fulciatur Idez in moꝛalibus. Dare ſtulto ↄſilium
caritatis eſt. Dare ſapienti oſtentationis dare vero tempore
peruer ſitatis ſapiẽtie. ¶ Vegetius. Nulla ↄſilia meliœa ſunt
ſicut illa que ignoꝛauerit aduerſariꝰ anteq́; facias. ¶ ulliꝰ

in rethorica. Conſilium eſt examinandax gubernand arũq;
cauſarum ſubtilis profectus. Deliberatio eſt autem quod⸗
libet inceptum plena maturitatis q ſollertie conſideratio.

¶ Caſſiodorꝰ. Magna eſt è infima prudentia quam nemo Hon
ſic aſſeritur: vt eam non neceſſario per alios querere videat. vain
Ipdem. Plurimum laudis iuuenes moꝛibo ſuis applicant. qti⸗ Win
ens de negocioꝛu m meritis ambigentes ad periteum cõſilia Mſon
decurrunt. ¶ Petrus rauenna. In magnorum diſcriminũ an —d( 1
guſtijs vbi domel lica conſilia remediũ non inueniunt: eoũ
ſuffragia imploꝛãtut: quou prudentia ad altioꝛib⸗ negocis f P
3 experientia diurnios approbauit. ¶ Seneca in epyſtola. TLuc —
cõſilia ſunt ſalutaria: cum tibi alludit vite proſperitas tunc chhriſtim
4 te velut in lubrico retinebis: nec tibi dabis impetus liberos Deturh
ſed circumſpicies quo eundum ſit: & quouſq; ¶ Seneca ee hyytmocl
ira. Maxime ſunt contraria conſilio: feſtinatio & ira- velox AAuirchhit
oſiliũ ſequitur penitentia. ¶ Sen eca. Diu delibera: ci to facito ſtbinnſ
nil curare: hoc eſt inſanum eſſe. nil poſi e: hoc eſt moꝛtuũ vi⸗ cumcode
uere. ¶ Seneca in prouerbus. Sepultus ſit ſermo apud te: nimusiner
quem tu ſolus audieris conſilio melius vinces:ꝙ iracundia iuaei
¶ Seneca. Deliberandum eſt quicquid ſtatuẽdum eſt ſemel dulern
deliberare vtilia: moꝛa eſt nitiſſima. Moꝛa omnis odio eſt: ſed minc
facit ſapientiam. ¶ Seneca ibide m. Foꝛtuna homini plus Peſtedr
conſilium valet malo conſilio: femine vincunt vixos. Ibidem elli
Becta conſilia capere poſſumus: ſi que ledere nos poterum: Apem
agnoſcamus. ” „ (uetera
De Conſolatione. Capitulum xhiij. mng
—— Vguſtinus ſuper Iohannem. Hoc eſt quod nos le nie
tificat in omnibus operibus: laboribus e periculis Duclin
=VMM iieite huius. amor noſter in deum: & pium ſtudium opron
eè certa ſpes: et feruos ſpiritus: Q Auguſtinꝰ ibidem. Si ra norei
pertas augit: ſi luctus meſtificat: et doloꝛ coꝛporis indetat ii RZ
Vlla calamitaſ vexat: aſſint homĩes boni:qui non ſolum gau Uentn
3 . entibus noꝛuntleui⸗ bentute a
dere cum gaudentibus: ſed flere cum flentibus nou inſermon
untuir aſpera:releuant graui a:G& ſuperantur aduerſa. ¶ Am Rrune
broſius. Conſolatio: mitis debet eſſe non aſpera que masis ſeto
doloꝛem leuiat:feruoꝛem mitiget:qi commotionem excitet. Kin
¶ Hieronimus in epyſtola. Paupertatem times.: ſed be atos t⸗
cheiſtus pauperes appellat. ¶ abore terreris: nemo adletha ſi dr
69. — itas: ſed fides famem nõö ſcem
ne ſudoribus coꝛonaturde cibo cogitas:ſed . Kud
timet. Deus ipſe omnium redoꝛ ac dominus: cum onmnuin dlean
angeloꝛum milicia:certamen tuum expectat tibi:contra dy ſer 4
abolum dimicanti: parat eternitatis coꝛonam. Gregorius ant
in regiſtro. Racilis erix conſolatio: ſi inter flagella que pati⸗ dnn
mur: que fſecimus: ad memoꝛiam delicta reuocamus atque mMſuett⸗

hic iam non flagella:ſed dona eſſe conſ picimus ſique carnis
delectatione peccamus: carnis doloꝛe purgamus. ¶ Seneca.

o⸗
N
müm
teal
gdes
alie
Vwe
ZUewe
nernde
D
ſoſaet⸗
xtuüve
pild te
cundal
ſemel

unAS

d 10s

NoNe

nwdun
em Sepen
ingtt

Wee .

lunan

auntluui⸗

e nagt

berton

ſament
nommu
cd
adlus
hit⸗
ngu
ecarni
heneen

DNhi

Non ſis miſer ante tempus: cum illa que velut imminentĩa
expauiſti:foꝛtaſſe nunq; ventura ſint.¶ Sen eca in epyſtolis

Roli mala tua facè tibi grauioꝛa: a te querelis onerare. leuis

doloꝛem ſmmuil illi opinio adiecerit. “Z
Vguſtinꝰ libro ſexto de muſica. Solet recta opinio
prauam coœrigere conſuetudinema praua opinio:
ectam depᷣuare naturam. ¶ Auguſtinꝰ de doctrina

1

chriſtiana. Cõſuetudo quaſi ſcca:a quaſi affabricata nat?a
dicitur. Hec autoitas precedit primam. ¶ Auguſtinꝰ libro

ſeptimo confeſſionum. ¶ex peccatieſt violetia ↄſuetudinis:

illabitur. ¶ Auguſtinus libro de diff· Nos eſt ſimul habitã
cium cõſenſiis qui inueteratus ↄſuetudinem facit. ¶ Hiero/
nimus in epła. Aſperam & inſuauem nobis virtutum viam
nimia facit vicioꝛum ↄſuetudoque quaſi in alteram partem
tranſferatur: inuenitur ſemita iuſticie leuis. ¶ Gregoꝛi us in
omelia. Vſitata culpa obligat mentem: vt nequaqm̃ ſi urgere
perſtiſtit ibi etiam cum noluerit coacta caditr. ¶ Bernardus
ſuꝑ cantica. Abſcidantur ferro acute cõpunctionis: vultus
inueterate ↄſuetudinis:ſi eſt acerbus doloꝛ:leni at vnguento
deuotionis. ¶ Iſidorꝰ libro ſoliloqiuoꝛũ. Difficile eſt peccati
oſuetudinem vincè: prauis vſus vix abolit᷑. aſſidua ↄſuetudo
vicium in naturam conuertit ſceleribus aſtrictus:vix ab eis

poſſit: ad rectitudinem conatur labitur. qa vbi ſponte diu

diuelli poteſt. ¶ Baſilius. Non paruꝰ eſt labor: vt ſe aliquis
a prioꝛi non bona conſuetudine reflectat. ¶ Maximæ in ſer⸗

mone iuxta pom. Qui non aſueſcit virtuti cum iuueneſcit:a
vicijs neſcit diſcedere quando ſeneſcit. Et econtra. ꝗd in iu⸗

uentute addiſcit in matura etate conſeruatur. ¶ Cyprianꝰ
in ſermone. Cõſuetudo ſine veritate:vetuſtas erroꝛis eſt· p⸗
pter quod cũ erroe ſequamur veritatem: ſcientes ꝙ veritas

vincit:veritas vicet a imialeſcit ineternum: & viuit a optinet

in ſecula ſeculoꝛum. ¶ Seneca libro tercio rethorice ſue. Sic

fit vbi bomines maioꝛẽ partem in tenebris agunt:vt nouiſſi

me ſolem quaſi ſuperuaciiũ faſtidiant.¶ Seneca in epiſtola

Tunc autem conſumata eſt infelicitas:vbi turpia nõ ſolum

deledtant ſed etiam placent:a deſinit ex remedio locus:vbi R

fuerant vicia: moꝛes ſunt. ¶ Seneca in prouerbijs. Bonarum

rerum nimia conſuetudo eſt peſſima: gratiſſimũ eſt imperii
conſuetudinis ¶ De Qontemplatione· ¶ Caplm. xlv.

Vguſtinꝰ in epla. Qui didicerunt a dño hieſu xpO
mites eſſe H bumiles coꝛde: plus cogitando & oꝛãdo
ficiunt:qi legendo audiendo.¶ Ambꝰ in epła

8

uta via eſt in qua mil ſit quod timeas:que co mypenſatur
mentis placiditate leuatur vſu: ſuſtentatur ocio:non occu⸗
pPatur alienis moleſtis: nõ vrgetur vrbanis diſcurſibo. Hec
in iudea vſc; hodie perſeuerat conſuetudonon ſolum apud
nos:ſed etiam apud Hebreos vt etiã qui in lege dei meditant
die ac nocte & patrem non habent in terra:niſi ſolum deum

totius oꝛbis foueantur miſterijs. ¶ Gregorius in moꝛalibus
Contemplari dei ſapientiam non poſſunt: qui ſibi videntur

eſſe ſapientes· quia tanto ab eius luce longe ſunt:qũto apud
ſemetipſos humiles non ſunt. ¶ Gregoꝛiꝰ? ſuper ezechielem.

Perfectus predicatoꝛ non eſt: qui propter contemplationis

*

ſtudium operanda negligit. vel pter opinionis inſtantiam
contemplanda poſtponit. ¶ Bernꝰ ſuꝑ cantica. Noli nimis
inſiſtere oculis contemplationis: ꝗa melioa ſunt vbera pre⸗

dicationis nam etſi rachel foꝛmoſioæ: lya tamen fecũdioꝛ eſt
