exodio ineſſe conſtituit in vita eſſe ſemper exigens re/
quirens. Quãdiu ergo homo viuit a eſt tamdiu conſentit a
ſatiſfacit ſue ſtelle ſeu celeſti intelligetie alias exigẽtie a quã

diu ſue ſtelle cõſentit a equat᷑ tamdiu res illa ſeu homo ille

Titulus
in ſua ſpecie perſiſtere demonſtrat᷑. Homo aũt a diuino eſſe
iuigiter ꝓſiliens & declinãs ſue celeſti exigentie non cõſentit
que nimix exigentia hoc requirit vt homo in eſſe ſuo pma

Nonus

neat ↄſiſtat. Homo itaqʒ celeſti & ſue ꝗꝓprie nõ oſentiens

exigentie a virtuti ſue deſtituit àQ priuat᷑ ſua generali ſtella
ad generationẽ atqʒ ↄſeruationẽ ſui eſſe naturaliter deputa
ta· ẽ pcõſequens coꝛrumpit᷑ & moꝛit᷑ ipſe homo. Sed tunc
Piſta dat᷑ intelligi ꝙ vnuſqſq; hoĩm aliquẽ habet angelum

ſibi ad cuſtodiã deputatũ qui ſemper a nobis bonũ exigit a

virtuteʒ. Cuius qdem felici exigentie ſi ſe obtemptauerit
oſenſerit ipſe homo ab omni anguſtia ê periculo liberatur
Q ſi diſſenſerit ab angelo derelinquit᷑ mox ſuo ꝓrſus di⸗

mittitur nuttimento & ſic morit᷑ in inſtanti vt ſuß H
Conſtantius libro de naturis moꝛbo. Nubes noſtre regio

nis & climatis ſuꝑ ducta quoſdam ex ſe tranſmittit ſpirituſ

& vapores qui ſanguineʒ turbant in cœpoꝛibo humanis. 6
tranſmutãt futurâq; ad eſſe pluuiam hHumanis ſenſibus re

preſentãt. Cuius etiã ſignum eſt ꝙ añ aduentuz in tempiei “
alieuiꝰ ſeu aure turbulente tota fantaſia perturbat᷑.& ſang

uis in humanis coꝛpibus permutat
gio aeris nubilata nubibuſq; obtecta qſdam quas in ſe ha

Qd accidit ex eo ꝙ re⸗

bet ſpecies & vapoꝛes tranſmittit intra concaua coꝛpm hu/
manop.. Per iſta auteʒ dat᷑ intelligi ꝙ ꝓuidentia diuina ſua
miſericodia pietate regioni ſu ꝑueniens noſtre ment qᷣſ/
dam trãſmittit ſpiritò id eſt angelos qui noſtrã voluntatezʒ

immutãt diuineq; voluntati ſalubriter feliciterq; ↄfoꝛmant
tirant ca de cuſtodia τ tectione & in regiſtro

Cetera requ

(De apoſtolis (NTitulus Nonus ͤͤ

uia deſcendere com ꝓbant᷑ que vtiq; nõ deſcenderẽt niſi vtu /

te ſolis aſcẽdiſſent. Sed tũc ꝓ ſolem xp̃s deſcribit᷑. Nazʒ ſicut

Tolomeus in inj almageſti dicit. Sol trabit ad ſe v
mes rantinculas & ſerpentes-& alia queday grauia
puta aꝗᷓs.ſua virtute radio lumine ⁊ coloꝛe. Cuius
ignũ eſt quia eſtiuo tempore pᷣdicla anĩalia mediante plu/

iſte materialis dẽ eſſe oculꝰ celi · vt dicit plato in phedrone

ſic a& xp̃s eſt lumẽ ſplendoꝛ totius celeſtis patrie. Sʒ tunc
ↄſeqiuienter ꝓ virtutẽ ſolis caloꝛẽ piter a vigoꝛeʒ ſancti apłi
figurant᷑· Nam ſiẽ tota celoꝛe actio a impᷣſſio atq; influxio
mediantibo caloꝛe ſolis lumĩeq; a virtute defluit in hũc mũ
dum. Sic nimi pꝑ oẽz modũ donũ atq; munus celeſte me/
diantibo ſanctis apoſłolis nobᷣ dat᷑. Et tũc applicet᷑ ſic. Xpᷣs
ergo nos ꝗ́ᷓ ob noſtrã noxaz ſerpentibo ſimiles ſumus atq;
ranis ſibi attrahit mediantibo apoſtolis ſuiis ſanctis B

—

ſitlu

Pinc⸗
Hiten 9t
frgnan
. apiii
egtigrt
ſcrupt
Cciitae
izim
les qui
ti nt
dments
ſoli dent

ſuper

deitami
na Et ti
mies peaa
dinantes
Gpiuntſ

conlifn

doticpn.
nadilun
Pintesad
ſto nidan
Gtuunthal
nti
Nunkos⸗
torum
ter er
ſicut ven
midis ſi
Acidunt
eronne
cidrnti
leitmee,
imud a
nbig

nmald

declinart
wentato
platert
ſeſtelt
Umittüt
Kyirtut

ſons

lino eſſe
tölentit
lopma
Nrtens
prliſlela
Aunhhtn
noanne
Adetengen
dni Kpt
emptauerte
eul⸗ lbn
tſup R
Snoſteig
tttitſprt
humans
ſenſibuste
in tempel

t ſing/

Xeo ꝗte⸗
in ſe bha
topmpul
diuina ſun
temente⸗
1Volunt
foene
Kintegitn
5S à3
tabitedben
nedangenin
clor Cuns
biantepie/
tniitu/
pbedtone
. Stun
ſnc P
infwno
in hüͤem
alſend
l is
nbs tch

declinant Parietes ſunt apoſtoli applica vt ſcis E

Titulus Nonus

Pꝑs in ꝓblen. Cecꝰ omis aut nõ videns duʒ accedit ꝓpe ad.
pietem ↄtinuo ſentit quietẽ qui aeris pieti ꝓximus eſt. Sed
tũc per cecũ copaliter cecꝰ ſpiritualiter deſign at. Nam ſiẽ ce

ci coœpaliter pinguioes ſunt fetidioeſqʒ immũdioꝛes·
hoc ↄtigit hm Galienũ:ꝗqa quies coꝛpꝑis pinguedinẽ efficit.
2 coerruptiones co pm quẽadmodũ ipſe motꝰ nõ cõſumit.
Ceci itaq; in quiete ↄtinua ſuntqua pter pingues ſunt fe
tidi immũdi. Sic reuera ipſi qui ſunt ceci ſpiritualiter pin
gues quidẽ ſunt. & hoc qᷓntum ad carnaliũ oblectationem
fetidi qntum ad ſui ꝓpetuam obhorrationẽ immũdi qntuz
ad mentis coꝛruptionẽ. Tũc ↄuenienter ꝑ parieteſ ſancti apo
ſtoli deſignant᷑. Nam ſicut ſuper parietes fundat᷑ tota dom?
ſic ſuper ſanctos apoſtolos ſtabilitur a fundat᷑ tota donmmnis
dei· tam in preſenti ſq; ecœleſia: quã in futura viʒ patria ſuꝑ⸗
na.Et tũc applicetur ſic. Ceci itaq; qui in hac vita ſunt Po/
miĩes peccatoꝛes dum ad ſanctos apoſtolos pia deuotione de
clinantes cõfugiunt mox quietẽ aeris id eſt vite preſentis ꝑ
cipiunt & trãquilitatem vite ꝓpetue aſſecunẽ & Auice/
bron li·fontis vite. Dum acedimꝰ ad montẽ ceſſant venti.

Sed tüc ꝓ montes apli figurant᷑. Nam ſiẽ in montibus tuti

ſumꝰ a diluuijs vt dicit Auicebrõ lide diluuii · ſic in ſanctis
ſperantes aplis tuti ſumꝰ ab immũdationibo ac tribulatio /
nibo mũdane vanitatis. Tum quia ſiẽ ipſi montes ꝓtegunt
tuunt habitantes ſub ſe· ab ymbribo temptationuz a cau
matibo è a niue:ſic a apoſtoli ſi deuote exoꝛati fuerint ꝓte /
gunt nos ab ymbribus temptationum a caumatibo tribui/
lationuma muibus eternoꝝ ſupplicioʒe. Sed tunc ↄuenien /
ter per ventos huius vite deſcribunt᷑ pericula & timoꝛes. Na
ſicut venti maxime habent fieri in regionibo frigidis & hu/
midis.ſiẽ dicit ꝓhᷣus in tercio methe. Venti inquit maxime
accidunt in regionibus Humectatis frigoæeq; cõſtrictis · Sic
per omnem modum mundana pericula & timoꝛes maxi me
accidunt in hominibus in amoee dei & proximi frigefactis
Et tunc applicetur ſic. Dum itaq; deu oti confugimus ac
cedimus ad ſanctos apoſtolos mox ceſſant venti omnis ti⸗
moꝛis e periculi D Item notandum ꝙ omnia ani /
malia domeſticata dum anxiantur verberibus ad parietes
S Con
mentatoe auerrois ſuꝑ quarto metheroꝛuʒ. Tota cauſa qre
ipſa terra ſuſtentat᷑ pendens in medio aere & nõ cadit ſunt
ipe ſtelle que ſua virtute terrã vndiq; attrahendo cadere nõ

pmittũt. Sed tũc ꝑ ſtellas apoſtoli figurantur. Naz ſiẽ ſtel

le virtutẽ ſuam a ſole accipiunt eamq; terrenis regionibus

Titulus Nonu g
infundũt.vt dicit ptolo.in.nalmageſti:ſic reuera totaʒ ce/
leſtem virtutẽ a xpᷣo ſole iuſticie apłi accipiũt nobiſ. qz trãſ/
mittũt celituſq; infundũt Sed tũc ↄuenienter ꝑ terram ho
mines figurant᷑. Nam fiẽ ex ſolo elemento terre fructꝰ gin g
nit:non aũt in ceteris cernit᷑ elementis niſi mediãte terra vt
dicit Egidius ſuꝑ deplantis ariſto. Sic in ſolo homine fru/
ctus celeſtis vite plantat᷑ & gignitur: non aũt in ceteris ſub
homie creaturis. Et tũc applicet᷑ ſic. Tota itaq; cauſa ꝙ; ho⸗
mo ſuſtentat᷑ ne precipitat᷑ in vanitate huiꝰ ſeculi ſunt ipſi
ſancti apoſtoli qui bonã multitudinẽ ad ſe moꝛe ſtellax vn
dicq; attrahentes· & in moꝛtem cadere non pꝑmittunt
N otandũ ꝙ; apoſtoli comparant᷑ ſerpenti. Nam ſiẽ ſerpens
dum incatatur vnã aurem cauda ſua obſtruit aliaʒ vero ad
terrã conſtringendo premit. Sic & ipſi apoſtoli dũ deuotis
oꝛationibo incantant᷑ claudunt aurxẽ obdiirationis.G apperi
unt nobis aurẽ largiſſime pietatis. Et ſicut ſerpentes in ple
nilunio nõ habent coſtas: ſj nec ipſa oſſa caxtillagine; vero
vt teſtat᷑ phᷣs in xv animaliũ libro. Sic ꝑ ome moduz ipſi
ſancti apoſtoli qndo pfecte exoꝛant. & ipſi nobis ſua gratia
plenelucentes & perſecte mox nulla habent ad inſtar oſſis
aut coſtẽ duriciem:ſed ſuã ſuauiem omnibo influnt pietate⸗
Et ſic nullũ anĩalium adeo expetitiuum eſt vindicte ſiẽ ſer
pens vt refert Ambroſius in exameron libro. vnj. Sic && ip /
ii ſancti apoſtoli de eis qui ſe non honoꝛãt vindictam a deo
expetunt e imploꝛãt. Et ſicut flatus homĩs dulciſſimus eſt
ſerpenti. vt recitat Solinus libro rerum. Quius etiã ſignum
eſt: quia in homĩes ſerpentes ſiliũt · non aũt in cetera animan
tia eo ꝙ dulcioꝛem quam cetera animalia habent flatũ. Sic
p omnem modũ oꝛatio noſtra que ꝑ flatũ deſcribit᷑ atq; de/
uotio dulciſſima eſt oĩm ſanctoꝛe aploꝛe collectõ.Et ſiẽ̃ ſibi
lus qui fit in viridi folio aut in tybia euocat ſerpentes de ca
uernis. vt recitat yſidorꝰ in hiſtoriis natura. Sic nimixe per
oĩa ſibulꝰ virtutũ ꝗᷓ ꝓ virida deſeribunt᷑ folia. ẽ humilitas
P tybiaʒ deſignat᷑ euocãt eliciuntq; patrocinia aploꝛe au/
xilia q; ſanctoꝛc. Et ſiẽ caprinũ maxime attrahit ſerpentem
vt dicit Ioh̊.meſue in pᷣma pᷣdtica. Sic reuera mũdicia coꝛdꝰ
noſtri ꝗᷓ ꝑ lac deſcribiẽ caprinũ maxime ꝗdem ſancto apo
ſtoloʒe ſuſfragiũ ſignificat ¶Notanduʒ ꝙ ſancéti apli
Comparant᷑ colũbis ꝓpter decẽ rationes. m decẽ prietates
ꝗ ipſis in eſſe colũbis com pbant᷑. Prima ẽ ꝗa ſiẽ colũbe pꝰ
volatũ de alto dũ terre inſidẽt· mox quẽdam motũ faciunt
circularẽ vt recitat ps in. x anĩ aliiiz li. Sic nimix ſancti apo
itoli reſidentes ac quieſcentes in domo deuote anime poſt

JJJ————— .

ul

noletu
genc
ſtioe.
abland
dam ter
iſe
Nuotis
tſue,
malign
bomies
omes ſ

bſiud
llomun
ophiitt

Caunties

etöte

ſtoluntr

(sſaunet
(Eipei

ſeſpetuu
ſntar
Müttendr
Giapoſt
us
sluepe
cohumd
gluinent
lid vitg
rem di

ſngunn

humam6

Unbaon⸗

itgtteeit
nüben
1doen
tatio eſt.
Pranig
c e i

collo

Nationi
ddshal
bros in

4

Nahht⸗
omope(.)
ſkendeſcllen

, .„1 .
A Nnſiſen
8

ſeut auſen
tatonsän
tſerpntangl
Ntilagenſe
iey modiji
bisſngeit
1dinſtaroſe
niunt pietate
indick ſĩ ſet
n, die eip⸗
ndidam a d

dulcichemus eſſt

uSaſignun
ncraammn
hetfiti
Merbirtgd
lesbſitt
1Knn.
yalumlits
nmuphorau
lrſreten
nüdicad
nſmäſe
⸗ gonm

Titulus Nonus
euolatũ ex gremio ↄſolationis eterne: ꝓ collationẽ celeſtis
gẽe· mox circiilũ motu ſuo faciũt felicitatis eterne. Secũda
tatio ẽ. Ram ſiẽ columba eſt animal valde leue manſiietuʒ
G& blandumſed tamen in volatu ſuo concuſſione alaʒꝝ quẽ
dam terrozem ê& ſtrepitũ facit magnũvt ait Ambroſuis in
vni examexõ. Sic & ipſi ſancti apoſtoli ſibi ſeruientibus
deuotis blandi apparẽt:leueſq;ʒ piter & manſueti: ſ in vola/
tu ſue ꝓtectionis terroꝛem inferunt demonibo ſpiritibuſq;
malignis. T excia ratio ẽ. quia ſiẽ columbe que habitãt circa

homĩes ſeu in do mibo humani hoſpicij:ſeʒ domeſtice e arent

omes felle.colũbe ab habitatione hoĩm ſequeſtrate · ſcʒ colũ /
be ſüueſtres abundãt ꝗdez felle · vt recitat Pliniꝰ in vnj. ſpe /
culo naturaliũ. Sic reiiera ſancti apoſtoli deuoti qdem re/
cepti intra domum hoſpitalitatis humane mox fellis obli⸗
uiſcunt᷑ ire & vindicéte ꝓprie. Apoſtoli vero a domo coꝛdis
noſtri habitaculi elongati: vel in ſe habere com ꝓbant᷑ vin /
dicte cõtra nos iudicij q; auſteri H Quarta ratio ẽ. Naʒ
ſiẽ columbe voce ſua lugent veluti euentui alicuiꝰ triſti do/
loꝛis ſeu meſticie ↄdolentes vt recitat Caſſiodorus ſuper pᷣs
Sic etiã ꝑ omeʒ modũipſi apoſtoli vocem quodãmodo ſu/⸗
ple ſpiritualẽ emittũt compaſfionis miſerie generis huma /
ni. Quinta ratio ẽ. Nam ſiẽ columbe circa aq́s naturalit ap/
petüũt reſidere· vt ait beatus Gregoriꝰ ſuꝑ cañ.Sic a ipſi ſan/
. cti apoſtoli deſiderant reſidere circa aꝗs id eſt circa coꝛda
aquis tributationis afflictioniſq; & penitẽtie humectata ip /
ſis ſue pietatis poꝛrigentes auxiliũ Sexta ratio eſt:quia ſiẽ
columbe pceteris auibo multum validumq; effundũt ſan /
giiineʒ ingulatevt refert Belinꝰ libro vij naturaliũ iuxta il
lud virgilij in bucoli.heccine columbe multũ miſeʒe cruo⸗
rem.Sic reuera & ipſi ſancti apł'i multum cruoꝛẽ effunderũt
ſanguinis ſui ꝓ gloꝛia redemptionis nre&& ꝓ ſalute generꝰ
humani.Septima ratio ẽ. Nam ſiẽ oↄditio & natura hec ẽ co⸗
lumbax vt ad nidos ſuos ceteras colũbas attrabãt a addu
cãt· vt recitat yſidorꝰ in hiſtorijs naturalibo. Sic ꝓ locũ a ſi/
mili hec eſt ↄditio ſanctoʒe apoſtoloʒe addiicere viʒ ſua gẽa
doctrina alios homines ad regna celeſtia. Octaua cauſa a
ratio eſt · quia ſicut columbe ſplendent circa collum ad in⸗
ſtar aliquantulum pauonis.ſicut dicit Solimus libro reruz
Sic ipſi ſancti apoſtoli maxime ſplendent quo ad deum
in collo venerationis ſancte.a quo ad nos lucent in collo p/
dicationis ſalutifere. NRona ratio eſt. quia ſicut columbe lim /
pidos habent oculos && ſplendentes rubicundos in ſuꝓficie
nigros in medio regione ſicut dicit phᷣs in xij· li anĩaliuz · ſic

Titulus NHonus
ê ipi apoſtoli ſplendentes habebãt mentis oculos limpi⸗
dos.qa deũ limpidiſſime ↄgnouiſſe com ꝓbani 9templan
tur. Decima ratio ẽ. ꝗqa ſicut qndam typice colũbe in ſacrifi

ciũ aſſumi iubeban?᷑ vt legit᷑ in li: cerimonia legalium. Sic

reuera ꝑ oẽz modũ:ipſi ſancti apoſtoli deuotis oꝛationibus
aſſumi p̃cipiunt᷑ in ſacrificiuim q offerre volumus oculis
omnium conditoꝛis. Non in merito ergo colũbi ſancti apo
ſtoli comparant I Cõmentatoꝛ T heꝰ· ſuꝑ tercio de aĩa
Eſt aũt lux vypoſtaſis ſcʒ ſona & ſubiectũ oĩm coloꝛe.In lu/
ce nanq; omes coloꝛes tanq́; in ſuo ſubiecto radicant᷑ piter
& fundant᷑ Sʒ tũc per lucẽ apoſtoli deſignant᷑. Ram ſiẽ lux
natur aliter letificat inflãmat & exſiccat ẽee purgat. Metificat
qdem quia hm Calcidiũ in thimeo platonis. Qux eſt ani⸗
matis leticia illuminatiua. Inflãmat aũt:quia hm ptolome
um almageſti.mij. Ignis celeſtis influit iſtis rebo lumine me
diãte. Exſiccat etiam· quia hm phᷣum libro ꝓbleumatum:
WMoca lucida ſunt ſicca a arida:loca vero tenebroſa ſunt hi
mida putrida & viſcoſa. Expurgat nanq; qa ipſam lucem
naturaliter fugiũt ac abhominant ea ꝗᷓ ſunt immunda ve/
nenoſa piter & coꝛrupta vt ait algaʒzel in tractatu de foꝛma
ſpeculi. Sic etiam ꝓ locũ a ſimili ipſi ſancti apoſtoli luici ob
hoc merito cõparati letificãt coꝛ celeſti pinguedine & dul/
coꝛe· inflãämant mentem in diuino amoꝛe exſiccant a ſcelere
expurgãt ab omni vicio atq; labe. Sed tũc ↄuenienter ꝑ co
loꝛes deſcribunt᷑ bonoꝝe operum voces ſeu virtutes. Nam ſi/
cut hm philoſophũ in ſecundo de anima coloꝛes ſunt cauſa
principiumq;ʒ videndi teſtante phᷣo ibidem qui dicit. Omne
enim qce videtur aut eſt coloꝛ aut habens coloꝛem. Sic reue
ra p omem modũ. Ipſa noſtra bona opera virtutes ſunt
cauſa videndi & ↄgnoſcendi deum in preſenti pariter & in
futuro. Et tunc applicetur ſic. Sancti itaq; viri dei apli ſunt
fundamentũ omnium noſtroꝝ bonoꝛum operum & virtu/
tum. In ipſis nanq; tota noſtra ſalus & virtus radicat Pari!
ter & funda? EK Comparant etiam ſancti apoſtoli ip̃i
ſali · Nam ſicut ſal a viſcoſitate exſiccat a corruptione oſer /
uat ſic ſancti apli viſcoſitatẽ ſcele in nobis exterminat.a a

coꝛruptione moetis eterne incolomes cuſtodiũt & ↄſeruant:

ERt ſiẽ ſal occidit venenoſa anĩalia vt ait phᷣs in ꝗnto aĩaliũ
li. ſic & ip̃i apli ſua virtute occidũt anĩalia infernalia malig
ne venenoſitatis pleniſſima. Sicut etiã ſal ſparſuʒ ſuper ver
mes ipſos otinuo liquefacitvt dicit ↄmentatoꝛ in ꝗrto me/
the. Sic etiã ipſi apli homĩes qui vermibo comparant lique
faciũtqa ipſos reſoliiũt in liquoꝛẽ cõſolationis diuine· Bt

ſitu

ſeutdt
ne t
ii dic:
palu
ſrepitt
lo de a⸗
l ſuo⸗
niente
cerid.⸗

oues
teſtat
interce
deum

1

1
idimarh
ſeaͤrniine
Vultitu
Ron Thin
Ctüin wun
dumcVtait
NN
Tend
1tinna
mdece
tioilyſ
dienimn
nite fety
leen toti
Neruant
iſamS,
rißeh
na dlemen
reducede

wur. die
m duͤr

hatet p
machin.

1

Nun
ainelnp
Rneknen
Arnſmnf,
Nheimbs
ingnls
cirn
–
Oinct
eni
Apurgnde
ons LCadn
Aiaßnnn
ntirmunda
catn d fon
Puolilucio
guedine ddl
ant aſcdn
üerienterpn
Nores ſuntun
nquiditn
cclom et
naſittzu

1 9

Lenn pete ann

N ,
rMiimigiin
„ At
2 4 4
mnsmpit,
imſhlib
unptane e
gtrninchl

7

: nte ini

E

Titulus Decimus

ſicut dũ ſal immittit᷑ ſtagno & paludi mox concitent᷑ om̃eſ
rane. vt teſtat᷑ Abertꝰ ↄmentatoꝛ de impreſſionibo elemento
rũ. Sic ꝓ omeʒ modũ ſancti apoſtoli cũ aduenerint ſtagno
G& paluduoſo coꝛdi mox cõmouere faciũt inſultationem. G
ſtrepitũ huius mundi. Et ſiẽ ſal miſſum in ignem cũ modi/
co de aqua ipᷣm ignẽ ſinceriꝰ exardeſcere facit.vt teſtat᷑ phᷣs
li. ſuo qᷓrto diluiuo. Sic & ipſi ſancti dei apoſtoli ſua adue
nientes grẽa coꝛdi flãmeo ⁊ ardenti:mox ipᷣm inflãmant ſin
ceriꝰ.& accendũt in igne amoꝛis diuini deſiderijq; ſuꝑni
L,Comparant⁊᷑ itaq; apli ouibus ſuie agnis. Sicut enim
oues balatum ſuũ vtpote flebilem verſus terram faciunt vt
teſtat᷑ Ambᷣin examerõ li.vnj. Sic ipᷣi apoſtoli voceʒ ſue
interceſſionibo in hac terra degentibus dirigunt & ꝓ eis ad
deum voce vt ita dicam flebili iugiter intercediint
¶ De ſanctis Titulus decimiis
Audem creatoꝛẽ oĩm ob diuerſitatẽ celoʒe a multi
tudinẽ ſidexe a ob innumeroſitate; diuinoze numiũ
celeſtiũq; virtutũ qͥlb nõ eſſentibo om̃is in nihiluʒ
mũdi machina reduſſet. Diuerſitas nãq; celoꝛe diuerſitateʒ

effectuũ in eſſe ↄſeruat· vt ait Buentius lſi. re c. Multitudo ſi

deze multitudinẽ infert effeduũ mũdanoꝝe aſtruentibo cal/
cidio himeo. Innumeroſitas deniq; celeſtiũ numinũ *
tutũ in numer reſiſtit coꝛruptionibo defluẽtibo in hũc mũ /
dum. vt ait Endox in zinzimeo. Sʒ tũc ꝓ diuerſitatẽ celoꝛ

ac mltitudinẽ ſideꝝ intelligit mititudo a diuerſitas ſctõꝛe ᷓ

totã vtutẽ vitalẽ atq; eſſenciatiuã ĩfluũt huic oꝛbi. vt refert
The.ij·de anĩa· Et ſiẽ ſdera ↄhuant t᷑raz in medio aerꝰ a caſu
ruina ꝑ ſuã viʒ ad ſe attractõz vt ꝓbat auẽpice ↄmentain
nide ce:⁊ mũ.Et ſiẽ celeſtia niimina a vᷣtutes ſe coꝛpibo infe
rioꝛibo ſua vtute iugit᷑ intermiſcẽt vt refert Calcidiꝰ in thi.
Sic nimiʒ ꝑ omeʒ modum ſandti dei totã virtutẽ e valoꝛeʒ
vite perpetue deuotis ſibi mentibo influiũt in hoc mundo

Item totũ genꝰ humanũ a caſu moꝛt ꝓpetue cuſtodiunt ee
oſeruant Item de ſua gẽa a vtute anĩabo oĩm fidelium inter

miſcent. Sʒ tũc ↄuenienter ꝓꝑ mundialem machinã intelligi
tur ipᷣe homo qꝗlibet. Nam ſiẽ tota mundi machina ex diui /
na clementia defluxiſſe emanaſſeq;· a in ipᷣa tandẽ finaliter
reducẽda foꝛe firmiſſimis ab Apuleio rationibo demonſtra
tur. Sic ꝑ omeʒ modũ omis homo a deo defluxiſſe oſtendit
⁊ in deũ reduci ꝓꝑ vnionẽ viſionis beate com ꝓbat᷑. Sic ergo
patet ꝙ; ꝓ diiuierſitatẽ celoʒe ſancti dei deſcribunt᷑. ꝙ ꝓ mũ
di machinã hoĩm qlibet figurat᷑. Et tũc applicet᷑ ſic. ¶ aude /
mꝰ ergo dñm oĩm ſaluatoꝛẽ ob diuerſitateʒ miltitudinẽq;

.

Titulus Decimus
& imuimeroſitatem ſanctoꝛe oĩm quibus non eſſentibuſid

eſt qui ſi non eſſent in nibilum dudũ vnuſquiſq; hoĩm per

peccatũ atq; motis pᷣcipicium deueniſſet B Plinius in
ſpeculo naturali. Omia animalia que viſu ſiue oculis carẽt
aut in quibus oculi non apparent naturaliter appetunt no/
ctem atq; terram. Sed tunc ꝓ animalia oculis carentia ſan /
cti dei non immerito figurantur. Nam ſicut predicta anĩia /
lia licet oculis priuata &e obata videant᷑. tamen ntum ad
tei veritatem oculos habent optime q; ſub terra in nocte
videntteſtante Ariſto/inx/ animaliuz libro:qui dicit ꝙ om /
nia animalia oculos habent aut aliqd membruz loco oculi
oculo ſimile. Et reuera Oℳúο Hbabere non vident nibilomi /
nus tamen aut in nocte aut terraaut determinato loco etiã
non apparentibo oculis valde contemplant᷑. Contra dicenti/
bus autem deinceps reſpondenduʒ illud fermiſſimum con'
mendatoꝛis. Alexandenverbum qui dicit ꝙ natura non de⸗
ficit in neceſſaris. Vnicuiq; enim naturali coꝛpori ipſa na⸗

tura in neceſſarijs contulit & preuidit. Sic nimiʒe per omia
ipſi ſancti dei ſemper nobis apud deum pus interceſſionbꝰ
ſuffragantur . a oculis ſue pietatis clementie nos miſeri⸗/

coꝛditer intuentur licet a nobis coꝛporaliter minime ſentian
tur. Et tunc applicetur ſic. Sancti itaq; dei naturali ſue pie /
tatis inclinatione appetunt diliguntq; noctem tribulation
4 terram interne bhumliationis. Iuxta qd ait Criſoſtomus

Sanctorum non eſt ſuccurrere in ſtatu proſperitatis: quia

nõ eſt opus valentibus medicus; ſed in ſtatu anxietatis ac
umilitatis: quia opus eſt male habentibus Q Ptolo
meus libro tercio de theoꝛicis planetaze. Coœpora ergo que
ad ſtellatã virtutem caloꝛis eleuata fuerint regionem. violẽ/

ter ſuſtentan? a eadere nũq; poſſunt · Quiꝰ ſignum tale phi

loſop hi applicabãt ſieut Calcidius aſſerit in thimeo. Nam
ſuſppoſito ex ypoſtaſi datoq; & conceſſo per impoſſibile. ꝙ
mons aut turtis aliqua eleuata eſſet ad ſtellatam celeſtiuʒ

numinũ regionem: iam quidem p̃dictus mons aut turris

pfata cadere nmulla poſ virtute. Sed reuera penderet in ae /
re a hec duplici ratione quẽadmodum plato aſſeruit ĩ phe
drone. Qua prima eſt: quia attracta attr ahbenti virtuti ꝓ⸗
xima a vicina maxime attrabuntſed nũc ſic eſt ꝙ mons p/
dictiis preuataq; turris ipſi ſtellate regioni coꝛporuʒ attra/
cte ſunt ꝓxima a vicina ergo maxime attrabunt᷑ a nullate⸗
nus poſſe cadere oftendunt᷑. Scd a eſt:quia eoꝛpa vehemen?
eleuata cadere nõ poſſunt: qa ome q& cadit ſolum non ca/
dit qa graue:ſed qa a terrena attrabitur regione. Ateſtante

ſenteſun
nn auxli
nem toti
ſncdr

tonarat

no Ltern
lciul

Autlirt

alſinbi
ne Kunſe

elenaden

ſaſpeen
Cepetmnedia
d cupid
Pnt Kſa
Yucne
Pehed⸗
ellunip
ſancti de
bus in al
duleius

ſee mediz

tones at⸗

Nae ener⸗
ſintvtſu

tn 1
ſeitur ⸗
biles inte
limü bi
tho.cdic
ſimili
nunode,hal

d.
Dum
6 Unui
nunhen
et
tpenddi
bter nn
n dotcn
ndrmlewel
minztolont
Contader;
miſſimun e
pnaturanmd
xwripſir
nmi ofn

irerueſſonte

te wo mer
nimmeſentan
uralſuepie
trbulatiord
Ooſtoms
rtats duin
wetatst
8 C P-
por⸗ Apo
egonen ili
ignmnizi

ntinn M
lemaltiy
8 Atturrs
Nretin 1
gnſeruripke
Etirnn,
Nt nn,
mmn,
unrul,
N

3
nm
I tane
N

1

Titulus Decimus
omentain tctatu de naturꝰ locox. Nũc aũt ſic ẽ/& coꝛpuis
eleuatũ puta mons aliqᷓ q; turris dato ꝓ ypoſtaſim a aceſ⸗
ſo valde eleuant᷑ & elongant᷑ cuiꝰ elogatõis ob cauſaʒ a ter/
reſtri non poſſunt attrahi regione· ergo nec ꝓconſequẽs ca
dere. Sed tüc pꝑ ſtellataʒ regionẽ ſanctoꝛe collegiũ figuratur

Ram ſiẽ vna ſtella hm ſuã a Pmo ente impoſt itã actionũ cõ
plente && ꝓficiente actionẽ tota ſtellaꝝe ↄgeries ceſareſqʒ cõ /

uenit & geurrit vt trib demonſtrat augmentationibo. Aka

biciꝰ in theo planetaꝛe. Sic nimixe ꝑ omeʒ modũ vno ſubue
niente ſanctoꝝ fideli hoĩm: & deuota tota ↄuenit & ↄcurrit

in auxiliũ celeſtis concio. Sic patet ergo ꝙ ꝑ ſtellatã regio/

nem totũ ſanctoꝛe collegiũ figurat᷑. Et tũc axpplicet᷑ ſie. Coꝛ

da itaq; bumana ꝓ deuotionis ac oꝛationis frequentiaʒꝭ ad

fanctoꝛe collegiuʒ eleuata. violenter ſ. anctoze oĩm ſuffragio

Ge tenoe atq; auxilio a fauoꝛe a caſu & ruina in peccatuzʒ ac
in moꝛt? eterne ſuppliciũ a calũnia oſeruan? D Ariſto

in li / ꝓpbleu· In domibo in quibo in alto repoſita fuerint vaſa

vacua valde reſonãt ipſe voces. Quiꝰ cauſa eſt: qa vacuuʒ ẽ

cauſa mediũcʒ audiendi. Sz tũc ꝓ vaſa vacua ſancti dei figu

rant᷑ Nam ſiẽ vaſa vacua crepãt frangunt᷑q; ſaltãt in ig⸗

ne· quemadmodũuũ patet in olla vacua poſita circa ignem qᷓ

vtiq; ſi plena aqᷓ fuerit integra ꝑmanet illeſa vacua autẽ
crepat media circa ignẽ poſita. Sic reuera ꝑ oĩa ſancti dei in

coꝛde cupido & auaro admodũ ignis valido inflãmato cre/
pPant G ſaltant qntuz ad cõdignam abhominationẽ 2 ꝓPfu/
gationẽ in qᷓntum ipſi ſancti ab immũdo cupido q; homiĩe

ꝓ erepationẽ a ſalutationez ingratitudinis & ↄtemptus re-
pellun? pariter a& fugan? Sic ergo patet ꝙ per vaſa vacua
ſancti dei figur ant. Et tũc applicet᷑ ſic. In codibo itaq; in qiu
bus in alto id eſt honoe habent᷑ ipſi ſancti voces mentales
dulcius reſonãt. Nam ſiẽ in vaſis magis reſonãt ipſe voces

ſic mediantibo ſanctis in dei auribo magis intonant nr̃e oꝛa/
tiones atq; voces a bene ꝗtem dicunt᷑ vaſa vacua:ꝗa a iau/
de ac veneratione nta ↄdigna penitus alieni vacui & inaneſ
ſunt vt ſuß E Auicẽna ſuoꝛe mineraliũ li. In altis mon

tibo & in aquis ad auſtze fluentibo.& in valde ꝓfundis fon/

tibo ac in locis PDumentibo ſ & in vallibo & in oꝛtis auxꝝ na/
ſcitur & nobiles margarite. Sed tunc ꝑ aux ac gẽmas no-
biles intelligimꝰ ſanctos dei. Nam ſic̃ aux in igne coloꝛẽ ᷣ

fumũ hẽ blauiũ & celeſtẽ teſtãte ↄmenta.Alberto in li. ſemi

tazc. òᷓ dicit ꝙ fumè auiri ꝓꝑ ignẽ reſoluti blauiꝰ eſt coloꝛi q;

celi ſimilis: a ſiẽ ipſe gẽme nobiles in vna terra:a in vno tꝑe

maioez habẽt efficaciã virtuteʒ in alio vero terra a in alio

Titulus B
tpe minoꝛẽ. vt dit 9mentatoꝛ de natura locoꝛe· Si nimize ſan /
cti dei igne deuotionis nr̃e aduſti in fumum reſoluunt᷑ atq;
2 ipſi ſancti vno tꝑe·a vno loco maioæẽ in nobis oſtendunt
efficaciã é vtutem ꝙ in alio tpe atqʒ loco. Sic ergo patet p
P auꝛe a nobiles margaritas ſancti ſigurant᷑ Et tũc applice⸗

coloꝛẽ celi & blauiũ id ẽ celeſtis gaudij nobᷣ obtentiuũ · Sed

tur ſic. Sancti itac; dei ocipiunt᷑ ꝑ deuotioneʒ. && naſcunt᷑ p

ↄdignam laudis·e obſequij executionẽ in ſolis coꝛdilo mũ

dis & puris altis montibo cõpatis. In flumibo ad auſtze id
ad deuotionẽ atq; ad amoẽ vergentibo in valde pfundis

& humilibo fontibo id eſt coedibo in locis roꝛe celeſti humẽ/
tibo · in vallibo penitentiũ in oꝛtis ꝓficentiũ vt ſup B

Phs in ꝓbleu. Vnus homo in nocte timidiis- plures vero

ſimul cõſtantes audaciſſi mi nocte ſunt. Per que dat᷑ intelli
gi ꝙ vnus ſolus in nocte pᷣſentis vite homo timidus eſt. &
merito timidus eſſe dẽt· ꝓlures vero hoĩes id ẽ hõ pia deuo/
tione ſanctis firmiter in ſeꝑabiliterq; cõiunctus· bic inq; hõ
audaciſſimus eſſe debet G Amð. in exameron li.x. Sepi
us hoc noſtris euenit temporibꝰ ꝙ; auis ab aue anxiata cõ⸗

fugit ad hominem in nemoꝛe tranſeuntem. Per que datur ĩ

cum anxiatus fuerit malis vanitatis & miſerie a quocunq;
ſibi aduerſario homine atq; hoſte mox· vt fugiat ad homi⸗
nem id eſt ſanctoꝛe aliquem pia mentis deuotione neceſſe ẽ
& declinet HNotandum qd vt refert Piinius in ſpecu
lo naturali. Canes aduenientes poſt ſe voces hominum
clamoæes ipſam mox ſeram velocius ac auidius inſecuntur.
Per que datur intelligi: ꝙ canes predam celeſtem inſequen
tes cum voces fauoꝛeſq; ac oꝛationes ſanctoꝛum ſuffragari
nouerint: mox audacius inceptum vite eterne meritum cõ⸗
mitantur I Tharentinus in tradlatu de effectibus in na /
tura. Cunq;ʒ mirice flozuerint in deſerto:annus bonus fer /
tilis conſequetur. Cuius cauſa in hunc moduz a predicto
philoſopho aſſignatiir. Mirica inquit herba eſi ſicœa ſteri /
lis atq; arida:a ideo nunqᷓ; floꝛet niſi exſiccat ipſa fecunditaſ
ſterilitas quoq terre. Cuius ratio eſt:quia hm conmenta/
toeem ſuper tercio de celo & mundo. Atus exceſſiuus non.
ſolum in materiam ſubiedtam: ſed etiam in materiam alie/
nam ſuam actionem exercet nimium vehementem. Nune
ergo ſic eſt. ꝙ dum fertilitas ſeu bonitas in terrena habun //
dauerit regione. non ſolum in materiam ſubiectam id eſt fe
cunditatis ac fertilitatis ſuſceptiuam: ſed in materiam alie /
naʒ atqʒ feciinditatẽ a fertilitatis exꝑptem ſiiãq; abũdanter

telligi ꝙ homo qui in oꝛe auis adeo euolauerit per pecatuz

Decimus

—

Citu
goen
ſi ſceu⸗
ſcpmt
incetnl
tideſtn
etra nar
Atut
di ſuch:
urinaaex
n pumo
Goltutin
einctie
Dpoltio
ntado⸗
P
les ſech.
lrſttle⸗
nisſeurn
toſeulo⸗
6dum vend
uchplt
ſdiipa
afficie
ſtnkacſas
ſdad
1on
mumnng
dand
crimoſ
foeatio⸗
(lis vir
piter .
re fertile
ſöflanti
aduple
fandſ⸗
ſlate ne
in 46 m
recitat
kapti fl
teealid a
entis n
duſism

eei
wrofminst
naummmdi
Staemud
megrdnti
uueri,
Nrtlqoon
tigited dont⸗
aonore nertſe
tDimusinfun
ess onnnuni
udusirſeun
ndeſtmninr
Qrnmm üftnn
vinhonn
Imnp ali,
rooipteoa
rlliriſteti
rpaſeundit
umconmen
1 autſunn⸗
nin mutemn

SS

W .

Titulus —r Decimus
vigoꝛem ꝑpiter a virtutẽ. Patet itaq; ex p̃habitis ꝙ dum mi

rice floꝛuerint in deſerto annus bonꝰ & fertilis ↄſequat᷑. Sed

tũc ꝓ miricas intelligunt᷑ non immerito ſancti dei:nam ſiẽ
mirice naſcunt᷑ in ſola terra ſicca calida mõtana in ſemĩa
ta id eſt nõ culta. Teſtãte plinio in ſpeculo naturali ꝗ dicit
Terra nanq; ſicca & calida montanaq; & inculta miricaxe
& eſt herbarũq; inutiliũ ꝓductiua. Sic nimiʒ ꝓ omeʒ mo /
duũ. ſancti dei ꝓ fauoꝛẽ ſui auxilii. maxime radicant᷑ & naſcũ
tur in coꝛde ſieo ab humoæe vicioꝛe. calido in dei dilectione
oĩm ꝓximoe mõtano id eſt eleuato a ↄcupiſcentia terteho
in cultu nõ ſemĩato ſemine vicioꝛe. Sic ergo ptʒ ꝙ ꝑ miri
cas ſancti dei ſignant᷑. Et tũc applicet᷑ ſic Cunq; itaq; ſancti

dei P collationẽ ſui auxilij in coꝛde deſerto a peccato floꝛue

rint & deuoto· iam ex hoc ipſo felicitas vite ꝓpetue ↄſequet
K Coõmentatoꝛ auerrois ſuꝑ li· de plantis ariſto. Arbo

tes infructuoſe fructuoſis arborib⸗ cõplantat e mox efficiũ⸗

tur fertiles a fecũde.Sʒ tũc per arboꝛes fructuoſas ſancti ho
mes ſigurant᷑. Nam ſiẽ plante fructuoſe fecundan⁊᷑ per ven
tos ſedulo ſe ꝑ flante ·teſtãte phᷣo in vi:anĩalium li:qui dicit
ꝙ dum venti cõcuſſerint valde & mouerint ipſas palmites
fructꝰ plantaʒe atq; arboꝝe multi erũt. Sic nimiʒe per omeʒ
modũ ipſi ſancti a deo grati facti ſunt ꝑ ventos tribulatio⸗
nis afflictioniſq; varie & diuerſe. Sed tuc ↄuenienter per in /
fructuoſas arboꝛes homĩes figurantur. Nam ſiẽ arboꝛes in
fructuoſe feciindant ꝑ fumi appoſitionẽ: per aꝗᷓ influxionem
Pfo ationeʒ vt recitat heophilꝰ in tractatu diuer ar. Sic

nimize ꝓ ome: modũipſi peccatoꝛes homiĩes diuinitꝰ fecun⸗

dant᷑ p fimi feditatis ac vilitatis applicationẽ per aꝗᷓ ſeu la-
crimoſe ↄditionis a deo influxionẽ.& ꝓ coꝛdis triplicez per/
foationẽ. Et tunc applicet᷑ ſic. Peccatoꝛes itaq; homiĩes ſan⸗
ctis viris ꝓ deuotio nis vinculũ ſeu ãminiculum cõplantati

Piter ee annexi mox ſpiritualiter efficitint puta in bono ope

re fertiles & fecůdi .ρPs in li ꝓbleu. Ventis penitus
nõ flantibo eo ãno naufragia accidũt varia & diuerſa. Quiꝰ
cã diiplex a phis aſſignat᷑. Ait enĩ Hermogẽs ꝙ; ventis pce
flantibo mare ꝗeſcit a ſtat In mari aũt ſeu in aq qᷣeſcente a
ſtãte naues ꝓfundius & citiꝰ ſubmergunt. Quiꝰ ratio ẽ:qa
in aꝗ mota & fluẽte violenter rapit᷑ & deducit ipᷣa nauis· ſic
recitat Auẽpice in tractatu de ſpecie mũdi dicẽs. ꝙ in aqua
rapti fluente tardiꝰ ſubmergi? lapis iniectꝰ quã in aꝗq́ᷓ ſtan
te· alit aut argumentatꝰ ẽ Auicebrõ li:fontis vite qui ait. q
ventis nõ flantibo mare nõ expurgat᷑ a vapoꝛibo: ſ intraſe
cluſis mare aũt cũ expurgatũ minꝰ fuerit mag itumeſcit

R N—n b

Titulus Decimus
eo ꝙ cũcta elemẽta expurgata quieſcãt. Coꝛ aũt ↄtimie intu
meſcat aτι quẽadmodũ in:ij: methe. dẽ mare aũt intumeſcẽs
naufragiũ efficit. Sʒ tũc ꝑ ventos ſandos cõuenit deſignari

Tum qda venti ex mari ſeu ex littoꝛibo marinis euentant᷑. vt

ꝓbat ↄmẽtatoꝛ auerrois ĩ ni. methe. Sic nimize ꝓ oĩa ſandi
dei ex mari tribulatõis afflictionis q, varie deuenerunt ad
littoꝛa & ad gaudia felicitatis eterne. ũ qa ſiẽ venti ymbreʒ
efficiũt a adducũt . teſtãte ꝓh̊o in ꝓbleu:ꝗ ait. Einis vẽtoʒe
ymber ẽ. Sic reuera ꝓ omia ſancti dei adducũt ymbrez oſo /
lationis ac refrigerij ſuperni. Tũ qͥa ſiẽ venti iugiter flãt cir⸗
ca terrã teſtante plinio in ſxenatu: qui ait ꝙ venti nec flant

ſurſum vſus celũ nec deoꝛſuzʒ verſus terrã:Sic ꝓ locũ a ſimi /

li ſancti viri ſua interceſſione fideli ſemꝑ verſant᷑ circa traʒ
vite ac ſtatꝰ nr̃e. Tuz qꝗa ſiẽ venti valde exſiccãt iuxta illud
ꝙ ait ariſto/in ꝓbleu. Exſiccant inquiẽs venti magis q́; ſol
Sic nimie ꝑ ome modũ ſancti dei exſiœãt in nob humoꝛẽ

omis puitatis & malicie ac aquã tribulatõis afflictioniſq;

mũdane Sic ergo patet ꝙ ꝓ ventos intelligimꝰ ipſos ſan⸗
ctos.Et tũc applicet᷑ ſic. Sanctis itaq; dei ſua nos immenſa
gẽa nõ ꝑ flantibo naufragia accidũt coꝛpis e anĩe varia
diuerſa τ+ vt ſuß M Nota ôdem ſunt qui dium ſemel

aut bis aut tercio ſanétos inuoc auerint nec exauditi fue⸗

rint ampliꝰ inuocare & exoꝛare deſiſtunt & tales aſſimulan
tur leoni qui p̃dam quã tribo nõ apprehendit ſaltibo dmiit /
tit · & ampliꝰ ꝓſequi venariq; deſiſtit.vt refert yſidorꝰ in hi/
ſtoꝛis naturalibo. Qu ãobrem & tales moꝛe leonis moꝛiunt᷑
qui vtiq; dũ moꝛit᷑ amariſſime ꝗdem ploꝛatatteſtãte Amb᷑ᷣ.

in ex amerõ:qui ait ꝙ cignꝰ moꝛiẽs ameniſſime cantat. Leo
aũt moꝛiẽs amariſſime ploꝛat· Sic nimize homo ſancctis in,

gratꝰ in oatione ꝓfiindenda ad ſanctos nõ pſeuerant · ſ̃ in
ipſoꝛe auxilio intercedentibo deſperans tandem moꝛiẽs ama

riſſime eternaliterq;ʒ ploꝛabit NThemiſtius ſuper cio

de anima. Vox humana verſus altos mõtes repercuſſa va/
lida efficitura tanq́; plures voces ſibi coꝛeſpondent es facte
ſint ab omnibus eſtimantur. Cuiꝰ quidem effectus a echo
mis vna eſſe cauſa ac eadem comprobatur. Sed tunc per al/

tos montes ſanctos ↄuenit deſignari. Nam ſiẽ ad altos nobᷣ

puenientibo montes ceſſant vẽtiſic ꝓomia. Cũq; tota mẽ
tis deuotõne ad ip̃os venerimꝰ ſanctos dei:mox ceſſant ven
ti tribulatõnis periculiq; mũdani. Et tũc applicet᷑ ſic. Vox
itaq; nt̃e metis reꝑpcuſſa vſus ſanctos ad ſoliũ creatõis va
lida obtẽtacq; efficit᷑ a ac ſi multe ſimul facte ſint miſercoꝛdie

(nl

ſpckor
iCn
ncot
gih
leenp⸗
pldie te
h ti
ſeſweſe
ſeckeli
ſin .
wmbii
t aeedi

popt

nteſtg⸗
flans20
tewltoſ
niteſi
ſtokymh
nndoffnun
Gtümadr
iskegoon⸗
litenſaig

Rdümagl

Ndew
Nhd
Intenſun
dia noc
gis alge
iamintr
pfeden
ſuperter
80 wiete
btüfrig⸗
ehadi

2 fugti⸗
dund Ji⸗

eleſtes
ri. Gjĩ
Häſeg
nec & 46
ſpi der

1

lmrs
icher⸗
n
Aimi ctan
ratumni

—L .
in nobbong;

. 4 „☚ 16
Safflictonge.

inposſr⸗
nos immenti
nie varia &
ldum ſenel
Nuuditifue⸗
SAumulan
Atio dumt
orismwoin
cMite
recanttli
noſmansn
Naumm
nmani
nsſiin
Gnnuli
mmsfoͤr
187
wne. N 1
O Atosno
icgtoun
Nevr
ceiſe
ieuin
rnim

Titulus Decimus
ſanctoꝝ aure felicit inualeſcũt O Auicẽna de diluiiijs
liij. Cunq; ſtelle in aqs dominan?. accendunt diluuia illo
ãano accidit moꝛſ q; ĩ cũctiſ viuaticiſ ſeu vegetabili bo nature
Sʒ tũc ꝓ ſtellas dnantes aꝗs ſancti dei figurant᷑ Nam ſicut

ſtſelle ſemꝑ agũt in iſta inferioꝛæa a copalia niſi iſta copora
ad actõe; ſtellaxe in diſpoſita fuerint a inepta. Tũc enim ipᷣa

coꝛpa celeſtia nõ agunt in inferioza. a hoc nõ eſt ex defectu
ſtellaꝛo ſeu coꝛꝑm celeſtiũ:ß in diſ poſitõne inferioꝛe coꝛꝑpm

