onibus q; plenus alti nanq; montes magis diſtillant aqua
Per hoc intelligitur ꝙ quanto mons coꝛdis humani in de/

um pia deuotione fuerit eleuatum. tantomagis celeſtis ro⸗
ris & gratie irriguus a ſtillationibus celeſtis amoeis extat

plenuis Reſpiciẽdo ſuß Xc Vpocras in epichimis. Caſ/
lo a humoꝛe augetur naturaliter ome copus Per que in/
telligitur ꝙ caloꝛe amoꝛis diuĩ hũore celeſt gre auget to
ta ſalꝰ a deuotio mẽtis nt̃e quẽadmodũ dicũẽ Vc Cõ
ſtãtius li · de melan. Qõtigit intdũi vxt dũ ꝗs ſubito a repẽte
potũ ſumè volueritipᷣm guttẽ᷑ ve hement᷑ oↄſtringat᷑ intuſecꝰ

Titulus l xlhlix
in tuſſi valida reiciat᷑ ip̃e potus·ſed hoc ex feſtina precipi
tacõe imbibiti potus accidit influentia. Per que intelligitur
cꝙ hoc ſepe accidit vt dum quis ſubito a repente fadcti ſui di
ſcuſſõe potum amoꝛis diuini ſumere voliierit. ipim guttur

mentis ſtringat᷑ intrinſecus a reiciat᷑ tam nobiliſſimꝰ feliciſ
ſimuſq; potus Redte ꝑ omeʒ modũ vt ſuß Zc Plinius ĩ

ſpeculo natali Crines humedtati pluuia· valde creſcũt nota
biliterq; augent Per hoc intelligit ꝙ cogitacões quidẽ nẽe

yVmbre celeſtis amoeis æ gratie huectate augent in deuotõe

interna a creſcũt in omni actõe meritoꝛia ſalutifera a beata

Reſpiciẽdo ſuß Adð NHugo ĩ didaſco li·iñj. ¶ apis cadẽs
in aquã tres effectò facit Per qᷓ intelligit᷑ ꝙ coꝛ humanũ ad

ueniẽs aque amoꝛis diuĩ tres effectus facit nã circlm deſcri

bit felicitatis eterne ſtrepitũ efficit laudis diuĩe.ſj a ſpu mã
ipᷣam ſurſum ducit in altitudĩem ↄtẽplatiõis inẽne Recte ꝑ
omia vt ſu B d Pꝑłs in ꝓbleu· Ebrij itaq; a qui circa

mare ſunt maxie gaudẽt ſole a caloꝛe Quuis cauſa ẽ. Nam
ebrii a qui circa marina habitant littoꝛa frigidi ſunt humi
di q; valde. in ſole ergo hi natalit᷑ delectant᷑ vt id ꝙ in ipſis
ſu ꝑfluum eſt humoꝛis- virtute caloꝛis penitus deſiccat Per
Hoc intelligit ꝙ hi qui inebriati fuerĩt diuũo amoꝛe a circa

mare habitãt otritiõis a pnie maxime ſole gaudentdelectã /
turq; diuinitus in oim ſaluatoꝛe Recte vt ſuß Qd C6 /
mentatoꝛ in ꝭ̊ methe: In domo calida aer videt᷑ ingredi ꝑ fene
ſtras qd quidẽ cõtigit ex caloꝛe ſibi nataliter aerẽ attraben

te. Per que intelligit ꝙ in mente diuĩo amoꝛe calida a accen
ſa aex ſuauitatis a gẽe celeſtis minoꝛat᷑ quẽadmodũ pus di

ctum elt Dd Albertus in q̃rto methe · Muſce ſubmerſe

2 motue ſi cineribo calidis applicant᷑ ↄtinuo reuiuiſcũt. Sic

nimie ꝓ omem modũ coꝛda humana deliciarũ aqua mor/

tua a ſubmerſa ſi feruoꝛi amoꝛis diuim intincta fuerint cõti
mio reuiinſcũt Recte ꝑ omem modũ vt priꝰ Ed Ps
in vi anĩaliũ li. In otu quidem ſolis cuncta aĩalia in ſuo na

turalit᷑ tr anſitu et ꝓgreſſii ſe faciemq; ſuã vertere nituntur
ad ſolem oientem. Per hoc intelligit ꝙ cuncta animalia

id ẽ huana coꝛda moꝛe irrõnabiliũ anĩalium declinare dñt

ad oꝛtũ atq; influxũ diuini ꝓpetuiq; amoꝛis. vt ſub Ed
Ahemiſtiꝰ ſuꝑʒ· de amia Copa quidẽ lucẽtia cum tacta di
gitis ſiierint nocte ↄtrectata neq; lucẽt amplius neq; ſplen /
dent Per hoc intelligit᷑ coda Humana in amoee dei ſplen

dentia ſi mundanis actibo fuerint ↄtrectata coꝛrruptionibuſ

c; infecta. vt ante luxerant diuinitus nõ lucebant · vt ſupra.
G d Vſido.ethimolo ¶umen lune ipᷣm ſolarem radiũ

ſitn
Cbtene
giene
ESocl
umbr
do!
prn
lls⸗
otum
telig
ltw
dumv
kumtt
mieti
ntes
diane
Pltm
ſopei
Gcsa⸗

enter y

hamoe
Netint
Oolnus
Gutel
uni
worde
qua
ralbi
ba al
hume
fum
Carnal
(oͤnen
laldüͦ⸗

ilerie

rew
ſoeme
rum.
valde
proti
mana
purtt.
dpat.

Sldini
indui⸗
erzad
dummd

ui cite
i Nm

unt hom

ſioi er
wenctei
tedi
d (1
dihfere
Wrann,
da an
odu pisd
eſuhnee
nuicite
iu
enmroc
nhona.
nturtur
nindin
lnne N
5 n
ItNNH
“
npen
unu
en.
dal

Titulus DW xclix
obtenebrare cernitur quẽadmodũ videmuis ꝙ luna ſtante
diutno tẽpe in nẽo regione quedã videt᷑ nebula regionẽ ae/
ris ocupare. Per que intelligitur ꝙ lumẽ amoꝛis diuini ob
umbratuxr lumine amoꝛis vani illicitiq; aQ mundani Reſpici
endo ſup. Hd Aigazel in tractatu de foma ſpeculi Sẽ⸗

per nimirũ maioꝛ copioſioꝛq; lux in vallibus cernitur in

aquis · in vallibus q uidem ꝓpter reſplendentiã a vnionẽ ra
diorum ſolariũ lumis a caloꝛis:ſimilit᷑ circa aquas Per que
intelligit᷑ ꝙ ſemꝑ ẽ maioe lux diuini amoeis circa valles hu/
militatis circa aquas contritionis pñie Recte ꝑ oẽz mo
dum vt ditũ elt. Id Cõmentatoꝛ limethe Semp nimi

rum reꝑptũ eſt vt circa aqᷓs ſulphurcas a calidas frigidiſſi/

mi etiã aſſint fontes. Qalidi enim fontes conatos ſibi hũt
fontes frigidos a algoꝛes Per que intel igitur ꝙ fontes cali

di amoꝛis diuĩ ſemꝑ annexos ſibi hñt fontes refrigerii ſem/

piterni vt dictũ eſt ſu Kdò Pyꝑs li de impreſſiõiho ae⸗
ris ꝓpriũ eſt eoʒ que vehement᷑ vſta fuerit copa vt ſupra
infuſa aqᷓ validius accendant᷑ vtz in cemẽto a in oſſiw vehe
menter vſtis Per ꝗᷓ intelligi᷑ q; ꝓgriũ eſt eoꝝ hominũ qui

in amoꝛe inflãman vt dũ aquis tribulatõis deuocõiſq; ma
duerint validius feliciuſq; inflãmen?᷑ vt diétũ eſt. d

Solinus li ·rerũ Que vehementer ſunt dulcia amareſcere ali
qualit eſtim ant. Per que intelligitur ꝙ ſuauitas amoꝛis di⸗
uini q;uis in ſe dulcis ſit omnem dulcoꝛem exſuperans coꝛ/
poralem tñ peccatrici anĩe in amaritudinem conuertitur ali

qualem vt dictũ eſt prius Md Vſido in hiſtoiis natu
ralibus Herba ſicca igni immerſa fumũ grandem facit her

ba aũt viridis quaſi nullum. Per hoc intelligitur ꝙ mens
hum ana ab humoꝛe vicioꝛum arefacta igniq; amoris iniecta
fumum grandem facit deuotionis interne mens aũt viridis
carnalium voluptate minime quẽadmodũ ſußÿ.,. Nd
Cõmentatoꝛ iij. phiſicoꝛc. Trahunt aũut naturaliter tria h.
calidũ vacuum· ſimile. Per hoc intelligitur· ꝙ tria diuinã

miſericodiã trabunt aſtringunt viʒz caliditas in dei amo/

re· vacuitas ab omi labe a crimine ſimilitudo in ſpuali con
foꝛmatione vt ſu O d Alpporabiꝰ li · de ꝗᷣlitatibo elcio
rum. Cunq; vaſa plumbea ſudorem emittũt & lapides etiã
valde fri gent. & animalia pruritum ſenciũt aurium ꝓplcnuiia
protinus aſſequetur Per que intelligitur ꝙ dum coꝛda huu
mana ſudorẽ emittunt otritiõis a lacrime & in mentis frigẽt
puritate.& auriũ declinatoꝛiũ ſenciũt in diuino ſermone ſi⸗
gnat.quia mox menti adueniet vm ber celeſtis roꝛis a gre

Titulus rxlix in

Cetera requiran?᷑ capitlis de caritate. Itẽ capitlo de dilectio du
Pd Oonſtãtinus limedi · vi· Hunndo quidẽ cibali oc ne
curtit Pumidũ ſaliuale vnde autumat Concupiſcentibo. n· nüſu

V

nobis cibum ora humeſcũt Sed tunc ꝑ hoc intelligiẽ ꝙ cũ

Pumidum cibale aduenit amoꝛi diuino occurrit humiduz noli
ſaliuale deiiotio nis dulcoꝛiſq; interni. vt dicum eit q d ſin
Philoſophꝰ in ꝓbleu:Ad primũ guſtũ cibi aut potus ſtu/ s ain
porem quendam interioꝛes mandibule ſenciunt a doloeemn uuin
Quius etiã ratio tanget᷑ in capitulo de guſtu diuĩe dilectio⸗ itts⸗
nis Per ꝗᷓ intelligit᷑ ꝙ ad primũ guſtũ amoꝛis celeſtis quẽ bocinde
dam ſtuporem iure dulcedinis ſaporis interioꝛes ſenciit ſnct
L virtutes a potentie amme diligentis Reſpiciẽdo ſupᷣ Idẽ vẽ/ Fein
tus ergo magis exſicat terrã ꝙ; ſol. Sic nimirum ꝑ omnem plait
modũ vent celeſtis amoꝛis a refrigerij magis deſiccat terrã lidanm
coꝛdis nt᷑i ab humoꝛe miſerie doloꝛiſq; mundani.q́; ſol con⸗ ledß
ſolatiõis ciiiiiſlibet fauoꝛiſq; mũdani ſeu humani. Bedcte ꝑ ſtrſt/
omem modũ vt diétũ eſt. Rd Vſidorus in hiſtoꝛiis na iſmmus
turalibus Piſces cocti aut aſſi oculos duros habent Sic per (Aabſen
omnẽ modũ hoĩes excocti carnali dulcoꝛe a aſſi in mundo fots
illicitoq; amoe mox oculos hHñt rigidos atq; duros in dei fe H 0
liciſſima cognitione Reſpiciendo ſuß Sd AKreſtotiles ĩ e
li. ꝓbleu. Quantũcunq; ſuauis ſit ipe aer tamen a currenti Yuncio
bus ventus fieri eſtimat᷑ Cuius etiam cauſam require cap: ulote ſon
de perſecutione Sed ꝑ hoc intelligit᷑ ꝙ quantumcunq; ſua dd
uis a dulcis ſit amoz diuinus nichilominus tamen currenti Dduch
bus in fatuitatibus per omnia cernitur inſidus amarꝰ vt Percq
ſupra H d Cõmentatoꝛ ſuꝓʒ methe· Ignis quidẽ fulmi infictt
nis accendit recia ſub aque exiſtẽtia mĩme aũt extra aquã ſyc
Quius etiam ſignũ eſtq; ſagaces piſcatoꝛes tẽꝑe tonitrui re autem
cia ſua de aqua extrahunt a ſuſpendunt. Sed tunc pꝑ iſtud ſecus.
- datur intelligi ꝙ ignis amoꝛis diuini coꝛdda accendit huma/ Vpbrz
m ana aquis lacrimarũ e pñie humeétata:minime aũt ab ſem mo⸗
humoe celeſtis roꝛis a gratie deſiccata Recte ꝑ omez modũ . iliatis
vt dietü eſt VdD Ppilo in ꝓbleu. Omnis quidẽ in tem/ atſn
peries magis ceſſat in meridie a in media nocte Cuius cau Prcen
ſam volens reddè vbi ſup̃ᷣ· phus ſic ꝓcedit. Vnumqqʒ enĩ iſtg
corporum tunc magis quieſcit cũ vincit a& cuim vincit᷑ nũe nenn
aüt ſic eſt ꝙ omnis intempe ries vincitur in meridie & vin/ ſeaut
cit in media nocte .quãobrem omnis intempies magis quie dih
ſcit ê ceſſat in meridie a in media nocte S tunc ꝓ hoc intel mmmi

ligitur ꝙ vnaqueq; res tunc magis conquieſcit ceſſ. at cũ
fuerit in meridie diuini amoꝛis a in media nocte pfne 2 do /
loꝛis vt dictuů ẽ Xd Belinus li · de ſigillis lapidũ. Omis

urt

ti
dleco⸗
ablio⸗
Ein⸗
el

net 8

dſonsſ .

1 Aler
niedckn
aeſki
es ſoi

ſupldee

npommn
ſiatte
i Redkep

4

iſtoisna

nt deper

in mundo

hs in diſt

keſtotlsi

cuttenti

Nute a

CuNOS
en ourret
aumare

guidelin

teatmani

ethinnt
unep ſun
nrhum
iniiti
dinten
inukl
S
utatni

, ie

in 10,
dumr

Titulus xlix
nimirum gẽma a lapis pᷣ̃cioſus cũ ignitus fuerit. mox ſuã
vittutem efficatiãq; emittit. Sic nimirũ ꝓꝑ omnẽ modũ coꝛ
humanũ dũ per illicitum inflãm atũ fuerit amoꝛẽ ↄfeſtim ĩ
deuũ ſuã perdit efficatiã a virtutẽ Et recurrat ad prehabita
VdD Ambroſi in exame livi. Diſtillatio facta deoſum
mollificat duricie ſonitũ efficit. circuilũ conſcribit a quaſoã
ſtillulas ſurſum ſalire facitquẽadmodũ videmus de ſtillu⸗
lis cadentibus de tectis Per hoc intelligit᷑ ꝙ diſtillatio facta
deoꝛſiim diuini amoris in coꝛ hoĩs duriciẽ mollificat nẽe rigi
ditatis· ſonitũ efficit diuine laudis· circulũ deſcribit ppetiie
iocũditatis a ſtillas quaſdã ſurſum ſalire facit deuotiſſime
ſanctitatis. Recte ꝑ om̃em modũ vt dictũ ẽ prius Z d
Ph̊s in ꝓbleu Infirmus quidẽ ſi moꝛi debeat aut viuere tri
pliciter exploꝛamus.pᷣmo ꝑ puncturã · ſcdo ꝑ titillacõe va
lidamtercio ꝑ caloꝛis natalis virtutem magnã. Nam dum
pedes languentis puncturtã acus ſenciunt languidꝰ ↄiiale⸗
ſcet. vt recitat philaretꝰ in tractatu de iudicijs febriũ. Item
infirmus titillatiõem ſentiens ſub aſcellis viuet vt refert Ga
lienꝰ ſecretoꝛe ſuo li pmo Virtus aũuũt caloꝛis natalis valida
atq; fotis preſtantius vite eſt ſignũ iuxta aſſertiõem vpo /
cratis Sed hoc intelligi ꝙ infirmos homiĩes triplicit᷑ ag/
noſcamuis viuere ſi debeãt ſiue moꝛi. Primo per puncturam
9punctionis: ſcdo ꝓꝑ titillatiões interne iubilacõis tercio per
caloꝛẽ foꝛtẽ & validũ dei amoœis Recte p omem modũ vt di
ctũ eſt A e Algazel tractatu de forma ſpeculi. Speculiũu
duobo modis inficitur. viʒ ex fumo & ex aſpectu venenoſo.
Per que intelligitur ꝙ ſpeculuʒ coꝛdis noſtri diiobo modis
inficitur a fedatur· viʒ ex fumo mundane vanitatis 6e ex a/
ſpectu vani amoꝛis & illicite voluptatis. Be Notandũ
autem ꝙ celeſtis amoꝛ cõpatur lumĩ: nouem luminis ob ef
fectus.Primo quia ſicut lumen maxime lucet in tenebra a ĩ
vmbra Cuius etiam cauſa ſupra tacta eſt· ſic nimue ꝓ om/
nem modum amoꝛ puritatis maxime lucet in tenebra hu⸗
militatis a in vmbra feliciſſime earitatis. Secundo quia ſi⸗
cut lumen in alta aeris regione non lucet ſecundũ illud q;
ptolomeus almngeſti primo. In alta quidem aeris regione-
eſt frigus ꝓpetuũ a nebła ſempit᷑na. Sic ſplẽdor diuĩ amoꝛꝰ
nequaqꝙ lucet in altitudine ſupbie a tumoꝛis. T ercio qiua
ſicut lumen eſt in luna ſine omi caloæe vt aſſerit auicẽ.lſuo
de diluuijs Sic reuera ꝑ omia amoꝛ diuĩe altiſſimiſq; vtut?
immũdanis eſt coꝛdibo ſine caloꝛe caritatis premij a ſalutis
Quarto qa vt lumẽ in aqlone eſt nebuloſum diminutũq;

Titulus „ Klix
A im ꝓfectum vt recitat auicebron li: fontis vite Quiꝰ cauſa
eſt groſſicies aeris paludes ê ſtagna fluĩaq; diuerſa que in
aꝗqlonaribo ꝓtibo ſunt varia & diuerſa Sic per locũ a ſimili

amoꝛ celeſtis nebuloſi us & impꝑfectus ẽ in coꝛdib ſecłaribo
& mundanis Qe Quinto ꝗòa ſicut lumẽ illuĩans ſem/

per ſunt ſimul a nullatenꝰ ſepant᷑ Q umẽ eniĩ nõ eſt niſi ipm
etiã illumĩans coꝛpus.ſic amoꝛ dei deus ipe qui auctoꝛ eſt
omis ſalutis a amoꝛis nllatenꝰ ſepantur· ſ vbi amoꝛ ibi to/

ta deitas adeẽ natalit᷑ ↄprobat᷑. Sexto ꝗa ſicut nichil veloci /
us ẽ quã lumẽ vt recitat hemiſtius in cõmento Sic etiam

locum a ſmili:nil velocius ẽ q́; anioꝛ dei impediẽdo vindi⸗

ctam diuinã a in ꝓuocando dei mĩaʒ infinitã. Septio quia

ſicut lumẽ ſua virtute extrabit floꝛes Hêbas inſeñtes virida

gramina & virgulta de terra· vt recitat plinius in ſpeclo na⸗

turali. Sic nimit ũ ꝓ omia ac Require vltra ſtatim in eode;

ca: Odctauo qa ſicut lumẽ nõ lucet interueniente alio lumĩe
qualicũq; Nam a jm platonẽ lumẽ lumie impedit᷑. Sic per
omnem modũ lumẽ amoꝛis diuini nõ lucet hũano coꝛdi in

terueniente candore ſplendoris luĩſq; mũdani. Nono quia

ſicut lumẽ excellens duos facit effectus nam lacrimacõeʒ ef/

ficit cecitantemq; inducit quẽadmodũ recitat. Bartholo· in
pma practica. Nã dũ ſolis lumẽ aſpicimus & ſplendorẽ cõ/
tinuo lacrimamur ê aliqualiter excecamur Per hoc intelli /

git ꝙ lumẽ amoꝛis celeſtis hos duos naturaliter relinquit
effeus efficit. Nã lacrimam infert ſuauiſſime deuotionis
cecitatẽq; inducit ↄtẽptus mundã illicitiq; amoꝛis De
Item ſanctuſſpiritus ſeu amor celicus dicit᷑ eſſe lumẽ octo

de cauſis m odcto ↄditiões ꝗs hʒ ipᷣm lumẽ. Prima cauſa ẽ
quia ſicut adueniẽs lumen lumini aut nõ lucet aut nõ lucè
videtur. vt recitat theo in 3· de anima Sic amoꝛ celeſtis adue
miens coꝛdi mumdano amori aut lumine effulgenti munda
no. nequaq́; emittit radios candoris luminiſq; diuini. Secũ
da eſt quia ſicut lumẽ nõ lucet ꝓ ſolida coꝛꝑa a ↄpacta vt
recitat phs li. ꝓbleu· ſic amoꝛ celicꝰ nõ penetrat ſua immen
ſa gẽa coꝛda obdurata && in malicia obſtinata. T ercia eſt qa
ſicut lumẽ ignem cauſat gnat. vt dicit ptolomeus in decĩio
almageſſli. Sic amoe celeſtis ignẽ diuine pietat? menti appli/

cat quo ipam diuinitꝰ illumiet a acẽdat. Quarta eſt qiua
ſicut lumen ẽ ypoſtaſis:i.ſubſtantia ſeii ſubiectũ coloʒ ſ m
ph̊ᷣmſic amoꝛ celeſtis ẽ fundamẽtũ oĩm floꝛido actuũ av⸗
tutum: Be Quinta eſt quia ſicut lumẽ eſt cauſa pnᷣci⸗
piũq; videndi. Sic amoꝛ celeſtis eſt tota cauſa deum ĩ pnt

2 in futura patria cognoſcendi Sexta eſt nam ſicut ſecũdũ

ſtuln

Ntonen
Ncum
Ntaſugt
ſeutlum
göͤlucc
guncort

fuyure,

Oitnael
cinacben
glemdnme
ſentiedee
utttonem
dungem
ignsctc
Contsvte
deſendt
llttoson.
utr bart
fodurman
mnſuperb
mmeqn
Namois

minſero
(dltros

Wumn
aWds
ſicut ro
die nin
dat et ſ⸗
inbreu
incaluer
ſo⸗ qulde
Ouind a
interna
Quandun
Proxim
iümmame
Apis
tſetidun
manum.
Ouros ſi
gin

F
dKt
INN
nuddr
bimnſit
entdein

ndidin

Sepin

ſeitsn

Binſorhen
unninen
ntealo luni
or dec
inocadin
i Nuocqua
lenmaige
Bartkvlon
plenwrto
r beinteli
hrtainguitt
deudnont
os De
elunicn
Primcuii
t utfiln
Naletsül
lnimunn

„
9

hiin l
n ecr
eiuinmen
ltuci
as

, 4
Pnent

rnclt⸗
aipfo⸗
mint
ſuteud

Titulus P D xlix

platonem lumen puris oculis a amabile· egris aũt odibile

Sic amoꝛ celeſtis delectat æ⁊ amat ocłos pure mentis · ſed o⸗

dit 2 fugit ad intuitum anime delinquentis. Septima eſt qͥa

ſicut lumen adueniens aque ê ſpeculo per refracionẽ ma/

gis lucet vt in ʒ methe· Sic amee celeſtis adueniens coꝛdi a⸗
qua contricõis tribulacõis humiliato ad modum ſpecu⸗

li depurato magis ſplendet celeſti dono munereq; diuine.
Octaua eſt qui ſicut lumen excellens facit in aſpiciente la⸗

crimacõem ê ſternutationem. vt patet in aſpicientibo ſoleʒ
quemadmodum recitat phᷣus in probleu.Sic amo celeſtis
menti adueniens elicit lacrimam felicis contritionisa ſter⸗
nutationem efficit ſalutiffere confeſſionis. Ee Notan⸗
dum ꝙ amo celeſtis cõ ꝑatut roi. Tum quia ſicut in roꝛe
ignis celeſtis deſcendit ſecundum ꝙ ait Auicebron libro
fontis vite. Sic per omnem modum amoe celico mediante

de ſcendit in nos ignis conſolationis diuine. Tum quia ſi⸗

cut ros omnem ſanat inflationem coꝛporis a tumoꝛem. Vt
recitat Bartholomeus in ſecunda practica Sic per omnem

modum am celeſtis ſanat in nobis omnem mentis elatio

nem ſuperbieq; tumoꝛem. Tum qiiia ſicut ros cadit magis
in mane qm in ſero vt dicitur in libro tercio metherorum.

Sic amoꝛis celeſtis gratia magis datur in mane iuuentutis

qm in ſero ſeu in veſꝑe ſenectutis. Tum quia ſicut quando
cadit ros ſerenitas cõmitatur · vt dicitur in 3. pꝑte ſumme na/
turalium. Sic teuera per omnem modum poſt aduentum
amoꝛis diuini ſequitur ſexenitas gaudij ſempiterni Tum q́a

ſicut ros terrã fecundat · vt refert Plinius in ſpeculo nat᷑ali.

Sic nimirum ꝓ omnem modum gratia amoꝛis diuini fecũ
dat et fertilem efficit terram coꝛdis nti Ge Theophilꝰ
in breuiatio diuerſarũ artium Panis quidem cum ad ignẽ
incaluerit: mox intus molleſcit exterius vero dureſcit · eſibi
lioꝛ quidem fit rubeſcit a fumeſcit Sic nimirũ per omia mẽs
diuino amoꝛe inflammata intus molleſcit a liqueſcit qntũ
adinternam a ineſtimabilem delectacõz; exteriꝰ dureſcit q̃n/
tum ad rerum temperalium abdicationem · eſibilis efficitur

quantum ad miſticam dei cibationem rubeſcit quãtum ad
Proximi dilectionem fumeſcit quantum ad ferui dam a op

timam oꝛationem. He Commentatoꝛ in tercio methe⸗
Lapis ignitus denuoq; extinctus in aqua continuo ſcindit
2 fetidiis efficitur. Sed tunc per lapidem intelligitur coꝛ hu
manum. nam ſicut lapis naturaliter eſt frigidus grauis G

durus ſic coꝛ humanum quantum de ſe eſt ſemper frigidũ

qꝙ; eſt in dei amoe · Graue in ommi virtuoſa operatione:

Titulus xlix

durũ inobſtinatione a obduratione Ergo ꝑ lapidem intel
ligitur coꝛ hiimanũ tunc applicetur ſic. Coꝛ itaq;ʒ huma⸗

num igni amoꝛis celici in flãmatũ. denuoq; in aqs deliciarũ

ſuffocatũ pariter et extinctũ. mox ſcindit᷑ quãtum ad etênã
felicitatẽ fetidũ efficit᷑ ntum ad eternã penalitatẽ Ie
Kreſto/in ꝓbleu: Homo cibatus leuioꝛ eſt.quã homo cibo
vaciius. Quius cauſam require ca· de puritate. Sic reuera

omnia. mens victu ali cibo amoris ſeu gratia paſta ꝑit et
cibata leuis reddit᷑ ad omia ꝓ xpi nomie ſuſtinenda Idem

Hõ viuus leuioꝛ cernitur in ſtatera quã homo motuꝰ. Sic

nimirum per omnem modum homo viuificatus celeſtium
in amoꝛe leuioꝛ ꝓmpcioq; reddit᷑ rm“ Re Augu ſupꝑ pa

ſexageſimũ. Auis plumata ſeu hñs plumas leuioꝛ ẽ q́;' plu
mis careat. Sed tunc ꝑ auẽ deſignat᷑ homo. nam ſicut aues
claudunt oclos cũ inferioꝛi palpebra acinfra ca· de ↄſciẽtia

Sic ergo patet ꝙ ꝓ auẽ intelligit homo. Et tũc applicet ſic.

Homo itaq; pẽnis celeſtis plumatus amoꝛis mox ac. vt in⸗

fra Le Auicéli ij. de diluuiis Auſter flatus terrã fe⸗
cundatfloꝛes euocatnubes obumbrantes generat copꝰ de
bilitat· mentem humectat. ex mari flat. Sed tunc pꝑ auſtrũ

amoꝛ celeſtis figuratur Nam ſicut auſter gnat criſim infix/

mis . vt recitat philaretꝰ in tractatu de criſi. Quius etiã cau

ſa tada eſt capitlo de confeſſione· Sic etiam ꝑ omnia amoꝛ
celeſtis criſum cauſat languoꝛis anime 2 ſalutẽ efficit vite
ſempiterne a ſic patet Et tunc afplicetur ſic. Amoꝛ itaq; ce
leſtis terram coꝛdis nẽi fecundat quiantum ad honeſtã con
uerſationẽ ſeu opinionẽ floꝛes ab intus euocat id eſt virtu
tũ floꝛidã exercitacõez; nubes ſeu vmbras generat cõtra mũ

di eſtum et tribulacõeʒcœpus debilitat quantum ad carna
lem dilectatiõem mentẽ humectat qᷓntum ad celeſtis gratie

elaxgitiõem.a ex mari flat id ẽ non tribuitur niſi ad amarã
coꝛdis contritionem Me Augu.li. vnjconfeſ. Oleũ na⸗
tat et manet ſuꝑ aquã.ſuper aerem vero minime Sic oleum
diuini amoꝛis fertur a manet ſuꝑ aquas humilitatis· ſ̊ non
manet in aere elationis ſuꝑbie a tumoꝛis Ne Iohannes
meſue in prima practica Hec eſt natura vmbre ꝙ; coꝛpora
infrigidat exterius ſed inflammat interius. Et iſtius philo
ſo:talem in ꝓbleu:videt᷑ tangere rationẽ· dicit enĩ ꝙ frigus
ab extra ipiꝰ coꝛporis caloꝛem ad interiora reiierberat re /
ſtringit. Sed tunc per vmbram amo celeſtis figuratur Nã
ſicut ambulantes a feſſos confoꝛtat ſic amoꝛ celeſtis amen⸗
tes in via celeſtis patrie foꝛtiter dirigit a confotat · ſed fel /
ſos in bono opere conſolidat a reſtaurat. Per vmbrã ergo

Cituln

dasn
arelis
Cortta
tem aceen
0Oe
cöparan
ulcmmu
1o un
ten.Se⸗
ſeperten
ſcote
nolder
fugun
hois on
ſicamet
pol
ſaurner
intiſine
euman
lttatef
glonemte
ſoontnetp
ryt reatta

merlami
t eW
dnmn den

Mintere
ſert Gan
gerij val
aduerſit
erorum

Pbrietas

taſtalen
eanten
ebwatin
lieet wer
duleis!⸗
ge⸗
lem ſum
Aleem
umn inſi

dlr
Amintel
dori
An
übor
u. derehe
aapi
liremidn
omatdS
dus ceeſtun
ugin
d
m ſeeutang
1 de gſeiin
applicerſe⸗
0N26 rin
is terri fe⸗
rntcape de
repauſten
ckiſiminſtt
lus etii cau
mnia amo
t we
idae⸗
Ohoneſtäcn
deſtyin
ratcötuni
nnumadenn
hckleſtsn
niianri
e OMein
nSeolun
itshn

. Ibnnde

c conne
tinspi⸗
tnigfin

airtte,
grnt F

=
=☛
—
=
—
—
*

4
.

t

8 ☚n

SSSõñõ

Titulus xhlix
celicus amoꝛ figuratur. Et tunc applicet᷑ ſic. Hec ergo eſt na
turalis bonitas amoꝛis diuini ꝙ homiĩem infrigidat exteriꝰ
contra eſtũ trib łationis miſerieq; feruoꝛem ſed interiꝰ mẽ /
tem accendit qntum ad internã dei ſuauitatem a dulcoꝛem
O e Notandũ ꝙ dulcedo atq; ſuauitas amoꝛis diuini
cõparatur lacti. Nam ſicut lac expellit ſerpentem vt recitat

auicenna in hiſtoꝛis nat᷑alibo d. Illi nimirũ qui ferpentes al
uo geſtiunt · ad odorẽ lactis feas euomunt vipperã et ſerpẽ

tem. Sic amoꝛ celicus ꝑ ſuam immenſam gratiã a virtute;
ſerpentem expellit dyabolũ maligni homĩs poſſeſſoꝛem. Et
ſicut lac doloꝛem ſanat dentiũ ſeu tumoꝛem teſte conſtanti
no li de melancol'qui ait ꝙ lac calidum ore ſumptum oꝛis

fugat dentiũq; doloꝛem Sic amæ celeſtis interioꝛis guſtus

hoĩs omem ſanat ſpeciẽ leſionis Et ſicut ethicã ſanat æa thi/
ſicam. vt recitat Iopes meſue in prima practica. Sic reuera

p omialac a ſuauitas diuini amoꝛis omnẽ doloꝛis paſſionẽ
ſanat pariter a languoꝛem Et ſicut lac nutrit craſſe conue

nientiſſime quoq; cibat.vt aſſerit ꝓh̊ᷣs in vi animaliũ. Sic ꝓ
locum a ſimili:amo celeſtis refrigeri ↄuenientiſſime quidẽ
nutrit a reficit cibo ꝓpetui nutrimenti .Et ſicut lac in ſe pĩ⸗
guedinem retinet virtuialem. Sic & amoe celeſtis virtutem ĩ
ſe continet perpetuũq; vigoꝛẽ Et ſicut lac maculas valde la
uatvt recitat conſtantinꝰ li:medi:ij. Sic celeſtis amoꝛ omn⁊ẽ
maculam lauat cuiuſcunq; labis & criminis. Et ſicut lac ſi/
tim extinguit vt recitat auicenna li.vnj· Sic dulcedo amoꝛis

diuim oẽm eſtũ extinguit ſitis miſer ieq; Pumane. Et ſicut

lac inter omes liquoꝛes magis infrigidat ipᷣm copus vt re/
fert Galienꝰ in panth.·ſic ꝓ locũ a ſimili am celeſtis refri⸗
gerij valde infrigidat eſtũ coꝛdis nt̃i a caloe tribulatiõis a

aduerſitatis huius mũdi. Et ſicut lac ſolũmodo cibus ẽ pu

erorum ⁊ infantiũ. Sic & amoe diuimis ſolũ modo eſt ciw
coꝛdium ſimplicitim mundorum. Pe Pps in ꝓpbleu.
Ebrietas coꝛporalis quatuoꝛ Hhabet annexa viz dementiam

extaſialem vomitum vehementem. fletũ ſeu actum flebilem

elegantem validumq; calom. Per hoc intelligitur ꝙ ine⸗
ebriationem in diuino amoꝛe quatuoꝛ conſequuntur vide⸗
licet mentis dementia miſtica ſiue raptus:ſcelerũ vomitiis
dulcis lacrima atq; fletus eſtuſq; ſeu delectatio in celeſtibo
ꝗqe Areſtoti.in ꝓbleu. ꝓprium eſt eoꝛe qui cibum dul
cem ſumunt dentibo impingere in maxillas Cuius cauſa eſt
quia dulcia valde ↄtrahunt ipas fauces. Sed tunc per cibũ

duilcem amo celeſtis figuraturtum quia dulcis cibus po/

tum inſipidum apparere facit. iuxta il lud qc ait heophi:

ô

Titulus xlix

in tracatu diuerſarũ artium. Poſt cibum dulcẽ amareſcit
potus Sic amoꝛ celeſtis amareſcere fſacit potum omnis dul
cedinis copalis. Sic patet ꝙ per cibum ſuauẽ amoꝛ dei dul
ciſſimus figurat᷑. Et tunc appliceturx ſic. Proprium ergo eſt
eorum qui cibum conſumũt celeſtis dulcedinis & amoꝛis.
Reſpiciendo ſup̃ ad phabita. Re Cõmẽtatoꝛ auerrois
ſuꝑ tercio de ghatione a coꝛ· Sex quidem modis res adinui
cem tranſmutant᷑. Primo pagẽtis valoꝛem validamq; virtu
tem ſecundo ꝓꝑ agentis a pacientis mutuã infuioné têcio
per ſolis caloꝛem validũc; feruoꝛem:quarto ꝑ ſyderũ a ſtel
larum conſtellatiõem quinto ꝑ vtriuſqʒ rei ↄfoꝛmitate.ſex
to ? alterationem a mutuam coniunctionem. Sed per hoc

intelligitur ꝙ deus homo ſex modis inter ſe feliciter trãſ
mutantur videlicet primo ꝑ agentis diuini foꝛtem in mente

actionem validamq; virtutem ſecũdo p dei aàO hominis mu/
tuam influxionem tercio per criſti diledtionem miſticumq;
feruoꝛem. quarto per ſancorum conſtellatiuam impreſſio
nemquinto per vtriuſq; viʒ dei à hominis ↄfomitatem· ſe⸗
xto per mutuam coniunctionem. Se Ambroſius ſup

Iohannem. Ad ſtuporem quidem nos inclinamus à cruce

ſignamus. Qunq; enim euentum ſubito percipimus mira/
bilem a ſtupendum continuio caput inclinamus crucem
opponi mus. Per que datur intelligi q; ad ſtuporem quu ex
diuino amoꝛe accidit a contigit caput noſtrũ humiliati ad
mittimus & crucis deuota memoia nos ſignamus T e
Conſtantimus li· de melancol paſſione Qoꝛ igitur nequaq
pati poterit doloꝛem nec humidum alienum Per qd datur

intelligi ꝙ coꝛ noſtrum nequaq; pati poterit abſq; ſui coꝛ⸗

ruptione doloꝛem ſpiritualis languoꝛis aut humoꝛem car⸗
nalis illicitiq; amoꝛeis Ve Galien? ſecretoꝝe primo. Gu
ſtus conſiſtit in eſurie ⁊ ſiti· cum enim eſurimus a ſitimus
melius tunc guſtamus. Per hoc intelligitur ꝙ guſtus ſua⸗
uitatis dulcediniſq; diuiini cõſiſtit in eſurie & in ſiti amoꝛis
Ppetui & interi Xe Theophilus in breuiloꝗqo diuer
ſarum artium. Ebur quidem molleſcit quinq; modis vizʒ
vino decoctuni oleo vnctum.coꝛio inu olutum igne calefa⸗
ctum aceto immerſum. Sed tunc per ebur intelligitur coꝛ
humanum tum quia ſicut ebur rubicũdum virtuoſius cõ
probatur. vt recitat yſidorus in hiſtoijs naturalibusſic coꝛ

rubicundum caritate magis pollet om ni efficatie & virtute
tum quia ſicut ebur natural ter obſtat igni. vt dicitur in
ſumma naturalium ſic reuera cor humanum obſtare reſi/
ſtere q; debet igni deſideriorum appetituum im mũdorii.

ſr

ets
plee
initus
ſe cle
ltits
Contet
Manmm
ocot
ſttligt
peütur
titue⸗
Le
nocku
autil
tubͤi
ſornel
bm
gdunan
ſotiict
himtegtn
Neilbte
Alrepn
lpoͤſty⸗
Pittude
Muune
tainer
ſonen⸗
nunge
emmiſion
theſun
ppliect⸗

teigis

Gronere
dde
oN
citati
ſepti/
mpte
luem
cima

mareſet
modll
adidur
A
NA
tedn
Dngi
lmit,
NNinſt
Entnie
dedpeh
fllettrti
eminnen
mmmnis
miſttung
ninnree
minente
begiusſag
mstcuc
imus mia
97 cem
emqiuer
mmliatiad
88 1 2
e necda;
a g dert
bchſuier
umorene
msaſumu
aulr.
Itams
lopdleer
nods
L neclerr
ame⸗
oius 4
lusſee
gtanut⸗
tanit .
ntl
nicorie

Titulus xlix
Sic ergo patet ꝙ p ebur intelligitur co humanum Et tũc
applicetur ſic Coꝛ itac; humanum liquatur a molleſcit di /
uinitus quinq; modis viz vino decoctũ celeſtis roꝛis ẽ gra
tie oleo vnctum diuine miſericosdie · coꝛreo inuolutum humi
litatis pcipue· igne calefactũ amoeis diuĩ · aceto immerſum
contritiõis pnie Ve Galienus in panth̊ Cuq; coe hu
manmumm illapſum alicuiꝰ ſanguĩs patitur intra ſe 2 humo/
ris- continuo aut totus aut medius moit᷑ iße homo Per ꝙꝙ
intelligitur ꝙ; cũ coꝛ fidelis hominis illapſum && influxum

patitur xpi ſanguinis amois mox ip̃ᷣe homo in xpᷣo mo

ritur & in eius feliciſſima voluptate a dulcedine ſepelitur
Ze Auicenna li ſuoꝛ miner aliũ · in ea ergo regione in qᷓ

nocturno tẽpe flãma erupit ſuꝑ terrã theſaurus argenti

auri latitat copioſus Sed tunc ꝑ theſaurũ copalẽ theſau /
rus vite perpetue ſignificat. Nam ſicut theſaurus coꝛ palis
ſex modis reꝑitur vt refert plinius in ſpeculo natali vid eliz

p ſomnia venas ſub terraneas · ꝓ amaritudinẽ aquarum

p duriciam lapidis. ꝓ effulminacõeʒz ignis ꝓ particularem
aſpectũ celeſtis ↄſtellacõis Sagaces eni indagatoes thauro
rumreguntur ſomnijs inquirendo · venas etiam inſpiciuint
que ſub terraneis concauitatib⸗ ocultantur amaritudo aꝗ/
rũ hoc ipᷣm indicat a demonſtrat Qunqq; vero dureſcit ipe
lapis· thezaurus adeſſe ſi patureffulminatio aũt hoc ipᷣm an
nuit euidenter ſed a aſtronimi fatis oſtellatiõibuſqʒ. Sic a
theſaurus celeſtis ſex modis miſtice inuemtur: viz ꝓ ſom /
ma interne deuocõis· per venas ſub terraneas intime diſcuſ
ſionis p amaritudinẽ aquarum ſ- alutiffere cõtritiõis · P diui
nam pꝓſeuer antiã duricie a foꝛtitudinis. ꝓ effulminationem
emiſſionemq; melliflue dei dilectionis Sic ergo patz & per

theſaurum co palem theſaurus vite ꝓpetue figurat᷑ Et tũc

applicet᷑ ſic In ea itaq; regione coꝛdis in aqua in nocte pñtł
vVite ignis diuini amoꝛis exalare cõprobat᷑ theſaurꝰ celeſtis
remuneracõis a pmii latitat copioſus. A&f Philaretus
in tradatu de dietis Infirmus ergo ſanatur vnimodis ri
mo-p ſanguinis effuſionẽ · ſecundo p ſi udoris emiſſiõeʒ· ĩcio

per variam medicoꝝe conſolatiõem· quarto febris totale;
4 pfectam digeſtionẽ quinto ꝓ alicuiꝰ gaudij aut riſus cõ/
citationẽ ſexto ꝑ cibi a potus debitũ regimen a dietatiõem
ſeptimo ꝓ medicine alicuius applicatõeʒ octauo ꝓ celeſtẽ

impreſſio nem Per boc intelligitur ꝙ peccato quidem ſana
tur miſtice vnj modis primo vi ꝓp ſanguims effuſſionem ;
id eſt peœati a ſceleris confeſſionẽ ſecũdo P ſudoris id eᷣ la⸗

crimarum emiſſionem. deinde ꝑ ſanctoʒ virorum ↄſ olatõz

tullu
Titulus xlix Urietf
per ſatiſfactionem totalem e digeſtionem p riſus a gaudij kiol
accendentis in dei amoe con citationem. per potus cibicqʒ ce/ en
leſtis dietationẽ miſticã per medicine ſi puũalis applicationez unſt
2 Peceleſtis gtatie umpreſſione Bf ſopamulciusvaags⸗ naenl
ge. Tempore infirmitatis cibo nichil nutrit. Per q intell⸗ gi hiſtoſen
tur:ꝙ tẽpe peœati atq; malicie nichil mitrit cibo celeſtis à0 nitii
ris 1 gẽe f Galienius li. ſecretoʒe Bmo Omnis medici trent
na eſt olei aut rei alterius dulcedi ne inferenda Sed tunc P innſint
Hoc intelligiẽ q; omnis medicina celeſtis eſt inferenda diui / Umondan
ni amoꝛis dulcedine mediante Df Galiemis in ani̊ ve mnabac
teri Dulcedo mellis ſex relinquit effectus: nam ferrum can/ in
Ddens ſibi immiſſum mollificat. vlcera atc; apoſtemata fu⸗ aſplcide
gat cunctis medicinis preſlolamẽ ydoneum quocq; extat. ackunep
cibos cunctos ad nutriẽdũ temperat a ad aptat aurũ mu/ meſuenp
Dificattiriachã balſamũq; recentem efficit a ↄſeruat Sedð „ connyi
Hoc intelligitur ꝙ dulcedo diuini amoꝛis ſex in mente relin nlgir⸗
quit effectus Nam coꝛ nẽm ferro duriu s admiſſum molliſi hr
cat vlcera anime ſeu defedus repellit a fugat:medicina cele apllente⸗
ſtibus apta extat cibum celeſtem ipᷣa tẽpat a p̃parat a ad tcbiltans
aptat: mentem mũdificat et expurgat ſed a celeſtẽ in nobis lngeuit
gr̃am retinet a conſeruat. Ef Egezipp? Iero- Quatuor itnpet
ſunt vittutes ignẽ mutritiue viʒ celum vita infer? 2 liquida Augsngt
impinguata. Sic quatuoꝛ ſunt amoꝛis celeſtis nutritiua . viz Ulenmto.
celeſtium meditatio gaudiozum. vita ſpiritiialis coꝛdiũ Hu tn
manoꝛum memoꝛia cruciatuum inferoꝛ um. liquida ſe Ppĩi/ age
guia gratioſoꝛum operum & virtutum quemadmodim di tatsy
Ctum eſt. Ef Areſtoti. in probleu. Penetrat alit citius tas odt
ip̃e ym ber teéta noua quã vetera. Per quei ntelligitur & ci tumti
cius quidem penetrat celeſtis ge coꝛda a malicia renouata 2 ptie
m in ſcelere vetuſtata. f Pliniuis in ſpeclo naturli Pp
Audaciores quidem ſumus exiſtentes in frigoꝛe qᷓm in ca⸗ Inib
loꝛe QCuuus ca uſam require capitulo de peccato Sic audari 1Saen
ores a promptioꝛes ſumus ad pecca ta exiſtentes in frigoꝛe bus
gelitatis maligneqiuiã in caloꝛe amoꝛis dileqhioniſq; diuine. cdeci
HFf Pps in probleu. Qui circa mare ſunt naturaliter ding!
Zaudent ſole atq; caloꝛe. Per hoc intelligitur vt qui circa l
mare ſiint contritionis 2 Penitentie maxime gaudent ſole ceesin
atq; caloe dileétionis amœiſq; dutine I Con ſtantinꝰ hnee
. Omne viuere calidum eſt æ in calido conſ⸗ eruatur Sic & to Isa
ta vita hominis calida debet eſſe eſtu a feruoe diuini feliciſ it⸗
ſimiq; amoꝛis. Kf Hugo in Dydaſcolicon . libro de/ in
cimo. Tria ſunt que animoſitatem inferunt & inducunt · *R

Mdin
nsnnſe
mkrngn
Poſtennne
quogett
Nataltiiti
Benur d
in mentrte
llm nols
nediina e
patr
leſteinnode

, (Cuaho

tutiua⸗
d
da ſ
Dmnodemd
rutaitot
tlgenge
lci tmour
eM
Girfige
igdumm.
,turite
eqniein
Ant ſ
iſnn,
r Nit
inttif
ro
ndrcunt

Titulus ́MMU xxllix
videlicet frigus exterius caloꝛ interius:ſangumiſq; aſpectus
Per hoc intelligitur ꝙ tria ſunt ꝗᷓ hominẽ deſidioſum ⁊ ſe⸗
gnẽ in via dei anĩant be gfoꝛtant viʒ frigus coꝛpis a carnaliũ
ↄcupiſcẽtia & feruoe· caloꝛ intrinſecus in diuino ꝓpetuoc;
amoꝛe a ſanguĩs aſpectus paſſiõis dnice LCf Vſidorus i
biſtoaijs naturalibv. Aues que crudis veſcunt᷑ carnibo nun/
quã bibunt. Per que intelligiĩ ꝙ hoĩes qui carnibus veſcũ/
tur carnalibo voluptatis a ↄcuipĩe nequaqᷓ; bibẽt aquã amo
ris a dilectionis interne·· Mf Pps in ꝓbleu-Pugnatur-
vinum damus.ad frigida loca ducimus a oclos eoꝛum tegi
mus. Per que intelligitur ꝙ pugnaturis ĩ ſtadio in hoc mũ
do vinum neceſſariũ propinandum eſt amoꝛis diuini frigꝰ
applicãdũ celeſtis refrigerii.a oculi eoʒe claudendi ſunt ad
adum appetitus illiciti deſiderijq; immundi Nf Toßes
meſue in prima practica Oclłs nt᷑ quatuo modis leditur 2
coꝛrumpitur viʒ a puluere ab igne a tactu a a vento. Per ꝗᷓ
intelligitur q& ocl's mentis nẽe corumpit᷑ a ledit᷑ quatuo
modis viʒ a puluere auaricie ab igne cannalis amoeis cõ /
cupiſcentie · a tactu cõuerſatiõis male & a vento vanitatis a
inſtabilitatis humane O f Pꝑs de morte & vita Princi
pia longeuitatis h̊ ſunt humidũ radicale caloꝛ naturalis ae
