Nomniaf
Alitate

ndin
ndo
enbis
Ament
ſee tuum
Rato⸗
umgir.
ug
tutenttit
deenft
ſtinden
iſBet
nuſtasci
ernar N

ntem eloo⸗.

icie holle

igrandia

dnniſinn

wialuate
neſcterunt
loquenti
tammity

ulatereer
DNer .
Rouniloog.

ceſtons⸗
*
nt arhun

W

musen-⸗
Acnibls
Klden.
Clocui
duͦſm⸗
s p
us
B ms
Nendi

dutaH

langueſcat vtilitas: niſi mimmoꝛum peroꝛat pluritas. Idem.
Si in aurem iudicis vł aduocati ſuſurret pecunia:ophei lira:
carmen amphionis: muſa virgili: voce pecumie ſuffocatur-
quid plura?ꝭ vbi mimmuis loquitur: tulliani eloquentia in
tuba rauceſſit: niſi nummus militat hectoꝛee milicie fulgura
opeſcunturx.vbi pugnat pecunia:virtus expugnat᷑ herculea
nummiis vincit:nummus regnat:nummus imperat vniuer
ſis. ¶ ¶ullius in prologo rethorice. Nunquam deerit multi /
plex conuentus floenoeum: ſi tantum preſentia fuert num⸗
moœum. ¶ Innocentiꝰ de vilitate conditionis Pumane. Sepe
cauſas tantum differunt: ꝙ litigantibus plus q́; totum au⸗
ferunt. Quia maioe eſt expenſarum ſi umptus:qim̃ ſentencie
fructusnc terminantur negocia pauperum cepta:quouſqʒ
eoꝛum marſupia ſint euacuata. Cũ tamen ſcriptum ſit: gra⸗
tis accepiſtis: gratis date. Ipſi vero nec gratiam gratis dant

nec iuſticiam iuſte reddunt· lucrum in archa: damnum in

conſcientia. Sed quid prodeſt homini:ſi lucret᷑ totum mun⸗
dum: anime vero ſue detrimentum patiatur?
¶ De Ambitione · I Capitulum. xx-
guſtinus ſuper pſalmiſtam. Quotiens hominibo
preeſſe deſidero. totiens deo meo preire contendo. ¶
Ambroſius ſuper lucã. Erugo mẽtis:eſt appetentia
dignitatis. Idem. Prope omnium criminum fontes hec tria
monſtrantur eſſe gratia vicioꝛum ſcilicet gula: iactantia: Ge
ambitio. Cauſe autẽ cupiditatis ſunt carnis delectati oſpes

gule: & auiditas potentie. ¶ Gregoeiꝰ. Sicut is qui iniitatis
renmut: queſitus refugit: ſacris eſt altaribus admouendus:

Sic qui vltro ambit:vel importunum ſe ingerit:eſt procul⸗
dubio repellendus. Nam qui ſic nititur ad altioꝛa ↄſcendere
quid agit:niſi vt creſcendo decreſcat&& aſcendendo interius:
exterius in profunda deſcendat. ¶ Bernardꝰ. O ambitio am
bitientium cruxquomodo omnes toques: omnibus places
nil acrius cruciat:nil moleſtiꝰ inquietat: nil tamen apud mi
ſeros moꝛtales celebriꝰ negocijs eius Idem in ſermone qua⸗
drageſime. Ambitio ſubtile malũ: ſecretũ virus: peſtis ocul⸗
ta: doli artifex: mater ypocriſis: liuoꝛũ parẽs:vicioꝛum oꝛigo:
tinea ſanctitatis: excecattix coꝛdiũ: ex remediijs moꝛbos cre⸗
ans:ex medicina languoꝛem generans. ¶ Petrus Rauenna.
Ambitio eſt quedam ſynna caritatis. Caritas· n patiens eſt
pro eternis: ambitio patitutr omnia ꝓ caducis. Caritas be⸗
nigna eſt pro pauperibus:ambitio diuitibo. Caritas omnia
ſuffert pro veritate: ambitio pro vanitate vtraq; omnia cre/

dit: omnia ſperat: ſed longe diſſimili modo. ¶ Innocentius

de vilitate nature. Ambitioſus ſemper eſt pauidus. ſemper

„

4
.
6
2
4
.
2
3
4
„“ꝗ
“

plurimis lacrimis amitti
ſtum eſſe:ſed opiniõz damni pecuma minoem hẽbis nempe

attentus. ne dicat: quoð diſpliceat humilitatem ſimulat: bo⸗

nelſtatem mentit᷑: affabilitatẽ exhibet: benignita tem oſtendit:

ſubſequitur & obſequitur. 2 cunctos honoꝛat:vniuerſis in⸗

clinat: frequẽtat curias: viſitat optimates:aſſurgit aàQ amplex

atur: applaudit adulatur. ¶ Tullius in rethorica. Ambitio

nniltos mœtales falſos fieri coegit: aliud clauſum in pectoe
aliud in lingu a proꝛuptum habere: amitcicias: inimiciciaſqʒ
non ex re ſed ex comodo eſtimare:magiſq; vultum & inge⸗
nium bouum Habere. ¶ Seneca-lxxxvjepiſtola. Grauiſſimũ
genus egeſtatis eſt in diuitijs inopia relinque ambitionem:

tmmida res eſt vana:ventoſitas nullum habet terminum ·
Qapitulumxxj ·

¶ De Amiſſione·

et volens:potes domum:potes honoæes:potes ipſam

inuitus accipis:nec inuitus amittis. ¶ Auguſtinus in enche
ridion. Sine doloꝛe nõ pereunt:que cum ame poſſeſſa ſuint
¶ Gregoꝛius ſecundo libro moꝛaliuim. Magna cõſolatio: in
rerum amiſſione eſt illa tempora ad mẽtem reducere: quibo
nos otigit res quas perdidimus non habuiſſe vt dum vnuſ⸗

quiſq; intuetur ꝗd aliquando ille non habuit:doloꝛẽ tempo

ret quod amiſit. Tdem in moalibus. Sine doloꝛe amittitur:

quidquid ſine amoꝛe poſſidetut· que vero ardenter diligim?

Habita: grauiter ſuſpiramus ablata. ¶ Iſidorꝰ de ſummo bo

no. Cum graui doloe amittunt᷑: que cum magno amoꝛe ha⸗
bentur/ minus alit carxendo Zolemus: que minus poſſidendo
diligimus. ¶Senecaxl'epyſtola. Nihil perdit:qui ſe habet

* *

circumſpice iſtaz que circa nos agunt inſaniam:qꝗᷓ cum nos
mo. Scies non damnũ in his mole⸗

et moleſtiam gratiã min oꝛem nempe & inuidiã ſeʒ minoꝛem
habebis. ¶ Seneca de remedus foꝛtuitoꝛũ Pecumã perdidi 2

illa quãa multos ꝓdidit: pecunia perde: ſoꝛtaſſis te illa pderet

pecu Pdio felicem ſi cum illa auariciciã pdidiſti. pecu· Pdi⸗
anteq́; tu haberes aliꝰ ante pdiderat. libros amiſi⸗ſtultus eſt
qui moꝛtẽ motalium deflat. perierũt pa rituri hẽbant ille cꝰ?
magis eſſent q; tuiapuid te preciatio moꝛabant᷑: educandos
tibi illos foꝛtuna mandauerat recipi t: ilos nõ abſtulit. Ocu
los perdidi: habet & nox ſuas voluptates.nõ intelligis ptem

eſſe innocẽtie cecitatem: huiic oculi adulteriũ monſtrãt:hHuic

inceſtũ:huic domiũ quam gcupifſceret:huic vxrbem: irritamẽ

ta vicioꝛũ ſunt duces ſolũmodo oculi. Nudꝰ? exeo ſed exiſti ·
oiĩa perdidi:ſed cũ oĩbo perire potuiſti: cogitas cð Edideris:

guſtinus de verbo domini. Potes aurum perdere

carnis ſalutem. bonum vero quo vere bonus es:nec

ton,
Oitor on
ecalammtt,
tamn triſti
puiſſes
a inuen
tblirt
whdiſ 1
zncoram
muenies
olcciau
ereca
rum fiatn
mento cog
48 captin⸗
publcv i⸗
nicloif
mmeum
tmeppniti
busaniſſtse
enin lagel
mobttnan⸗
nee doum

tieincae

eimn

V

milia mar
nestranſt
times ttan
ſon ertans
Norertas
tenone O
Onnno Nor
Aollmnor
erendn
(Aighin
pielasn⸗
loſdonat
iogo⸗
gicarnen
tne m beit

ltt⸗
ede
es nn
1mnde
Ardid
neche
niclin
ngnge⸗
uſſmit
tdtorn⸗
minuen
uhmu

Uumperde
wtesipin
nuses et
inenche
ſellaſunt
ti
lerequt

Dunn enu⸗
olwetunnn

ammittitu⸗
rollgin
ufnmo v
ded

Wen

nqan

inbsnN

iönen
iatoddi⸗
pe
euu
ultusel

vent ltd

ducmnn
iinen
ihu
Miffi
viet⸗

ſed non ꝙ euaſeris. Pecuniam perdidi:eris nunẽ in via expe
ditioꝛ domi tutioꝛ exonerauit te foꝛtuna ſi intelligꝰ:a tutioꝛe
poſuit loco· damnum putas:remedium eſt deflens miſerum
te calamitas:q; opibus excluſus es tuo vicio iſta tibi iacta?

tam triſtis eſt: non tam moleſte ferres tanqin perituruis ha⸗
buiſſes. Vxoe bonam amiſi: vtrũ inueneras bonam an fece⸗
ras:ſi inueneras habere te poſſe aliam:ex hoc intelligasſi fe⸗

ceras bene:tibi ſpera res:& ſaluus eſt artifex. Item amicum
perdidi:ſi vnicum erubeſce quid in tanta tempeſtate ad vnã
anchoram ſtabas:alium quere a tamen cum eũ queras: vbi
inuenies: quere inter liberales artes in cuius recta e& honeſta
officia:quere in laboribus:ad menſam res iſta nõ queritur-
¶ Seneca lxmjepyſtola. Id agamꝰ:vt iocũda no bis amiſſo

rum fiat tecoꝛdatio:nemo libenter ad id redit:quod ſine toꝛ⸗

mento cogitaturus eſt. ¶ Seneca epyſtola:ix. Stilbor als By

as capta patria amiſſis liberp:amiſſa vxoe: cum ex incendio
publico ſolus a beatꝰ exiret. Tandem interrogãti de merito:
nũquid oĩa perdid iſſet?reſpondit. Nil inquit perdidi:omnia

mea mecum ſunt iuſticia:virtus:prudentia:nihil bonum pit

tare potuit:ꝗd eripi poſſet. ¶ Valerius maximus. Viſis omĩ
bus amiſſis:omnia inquit mea bona mecum porto: pec toꝛe

enim illa geſtabat:non humeris:nec oculis videnda:ſed ani
mo eſtimanda:que domicilio mentis incluſa nec moꝛtalium
nec deoꝛum manibo labe tractari queunt De amoꝛe: de ami⸗

eicia:de angelis: de anima quere ſupra. D
De Anima autoꝛitates

ſuſtinet: domini tui imitare veſtigia. Conſidera ꝙ

milia martirum tritam tibi fecerunt viamtranſierunt virgi⸗

nes:tranſierunt martires:tũſierunt pueri a puelle:& adhuc
times.tran ſi:quia ducet te ille:qui eſt via veritas & vita.via
non errans vetitas:nõ fallens.via:nõ deficiens:vita in exem/
plo:veritas in pro miſſo:a vita in premio.¶ Auguſtinus in
ſermone. Quid eſt qd velis habere malum dices mihi: nihil

omnino. Non vxoꝛemnõ filium: non filiam:non ſeruũ:non

ancillam:non tunican:poſtremo non caligam tu vis ha⸗
bere malam vitam:rogo te prepone animã tuam calige tue:
¶ Auguſtinus de ſpiritu & anima. Helix anima quam diu
pietas reſpicit:hũilitas ſubicit penitentia reducit: obediẽtia
condonat:perſeuerantia perducit:catitas vnit. ¶ Gregoꝛiꝰ in
dyalogo. res vitales ſpiritus creauit omnipotens deus vnũ
qui carne non tegituralium qui carne tãgitur:ſed non cum
carne moꝛiturtercium qui carne tegit᷑: a cum carne moꝛitur

· Capitulum xNij
Vguſtinꝰ de doëtrina chriſtiana. O anima xpiana

„

— —
(D .

Primus angeloꝛum ſecundus hominumitercius brutoꝛum
animalium. Bernardus in ſermone. Ad imaginem quippe
dei facta anima rationalis ceteris omnibus occupari poteſt
repleri omnino nõ poteſtcapacem em̃ dei quidd deo mind
eſt: non implebit. ¶ Bernardus in ſermone. Sic beate anime
cui citra conſcientie puritatis. capitale tranquillitas operto
viũ ſecuritas:vt in hoc interim ſtrato:dormiat delectabiliter

et feliciter reꝗeſcat:hoc eſt anime ſuauiſſima & ſaluberrima
requies: conſcientia munda: quies ſecura. Idem. Quid inde⸗

centius:q́; curuam recto coꝛpore gerere animam. Idem ſuꝑ
cantica. Cadit aſinus: æ inuenit qui ſe ſubleuat cadit anima
et non eſt qui manum opponat. ¶ Bernardus & Hugo de
anima. O anima inſignita dei imagine: decoꝛata ſimilitudine
deſponſata in fide:dotata ĩ ſpiritu: redempta ſanguine:depu

tata cum angelis:capax beatitudinis: heres bonitatis:ratiõis

particeps:quid tibi cũ carne nunq vilius ſterquilium inue
niſti. ¶ Iobannes chriſoſtomꝰ de reparatione lapſi. Si aĩam
negligamus:nec copus ſaluari poterimuis non em anima ꝙ
coꝛpore.ſed coꝛpus pro anima factũ eſt. Qui ergo qd primũ
eſt negligit: a q inferius eſt excolit:vtrunq; corumpt. qui
vero oꝛdinem ſeruat: & ꝗd primum eſt colit · etiã ſi negligat

d ſecundum eſt: per primũ ſaltem ſaluabitur a ſecundum

¶ Iſidorꝰ de ſummo bono. O homo ad miraris ſiderum al⸗
titudineʒ ꝓfunditatẽ maris animi tiuii abiſſũ int᷑: & mirare
potes. ¶ Quidã ſanct?. O anima mea: egredere:qd dubitas;
egredere: Ad times lxxv. annis chriſto ſeruiuiſti:a ad times
moꝛteʒz. ¶ Senecaxxxj. epla. Tutũ iter iocundũ eſt:ad qᷣd

nata te inſtruxit · dedit tibi illa:ꝗᷓ ſi nõ deſeruieris:par deo cõ

ſurgis. Parẽ ante deo te pecunia nõ faciet: de? nudus ẽ: fama

nõ faciet- deꝰ nihil hẽt:pᷣtexta nõ faciet:nec oſtẽtatio tui ne⸗

mo nouit deũ licet miti mali:male de illo exiſtimẽt:a impu

ne nõ turba ſeruoꝛũ lectitã tuã portantiũ:deus ille maximꝰ
potentiſſimꝰ· qa ipſe vehit omnia:nec ſfoꝛma quidem vires
beatũ te facè poſſunt:nihil hoꝛe nõ patit᷑ venuſtatã:ꝗqd ergo
animꝰ?: Sed hic rect bonus magnꝰ:q d aliud voces hũc qm
deũ in coꝛpore hũano hoſpitantẽ: hic animiis tã inquietem
rationem: q́ᷓ in libertinũ q; ĩ ſeruum pĩ cadere.¶ Sen eca in
ꝓuerbuijs. Ril magnũ eſt in rebo hũanis: niſi animus magna
deſpiciens· ¶ De Kntichriſto. Capitulũxxni
Vguſſinꝰ ſeca epła ad heſicium. Quii tenet teneat.
dont de medio fiat.a tunc reuelabit ille iniquꝰ:quẽ
minus bieſus interficiet ſpiritu oꝛis ſui: docet nos
antichriſ tum manifeſte futurum. Siquidem ipſum videtur
aliquando euidentioꝛe ſignificatione tetigiſſe:interficiẽdum

priu an
ſudtem
wparent
ertate
üummo bo
gnuctſdb
udecius
Fitaculat
ſeprobort
ſoquentiun
Inthichri
nerito cap.

(Deh

5
xebu⸗
umv
ſſtcemte
gurreriede
ſaons den
ſoculoaut
lugum en⸗
ndenon
Nchrusin ſe
Ralsſu
CS eiſtren
ſt eam con
ſecrarent .
ſecerdotihn
Rx pauefſi
ut nobiſt
maingenia

rum(lts

gieſiseteun
Uteminee
diſcatonale
mundieae
ſnatoxes
io piſcat
gammatia
liatars P
n Nomm
noes etiq
ſiterar mit

klkorlte
nguippe
peſt
Wming
ine
450 1
lubrrin
idind⸗
dnſi
Nmim

e

Cmimde
glünde
tatistrtin
Ulummine
ſ.Staian
lanimag
dyenmi
tumpe qui

ſinegign

ſcundun

ſiderum

tNmitat
ddulbitis
1detimes
N
ndusenmn
trotun
metainpl
emuunt
na iti
licherge
shüc in
nguieten
Genecan
us magt
tulü
mettnn,
rined

in
tros

ſpiritu oꝛis domini hieſu chriſti: ſed poſt quàtum tempo ris
iſtud tempus erit:nec ſaltem obſcure lo cutꝰ eſt.¶ Ambroꝰ

Non prius venit chriſtus: qm̃ regni rationis defectio fiat G

aꝓpareat anthichriſtus qui interficiet ſanctos reddita rõnis
libertate ſub ſuo tamen nomine.¶ Vſidorus libro primo de
ſummo bono. Anteqin anthichriſtus appareat:virtutes a ſi⸗
gna ceſſabũt:quibus quaſi abiectoꝛem eccleſiam perſeq uat
audacius. Ob hanc em vtilitatẽ ceſſabunt ſub anthichriſto
miracula e virtutes: vt per hoc ſanctoꝛũ clareat patientia
reproborum qui ſcandaliſabunt᷑: leuitas oſtendatur & per⸗
ſequentium audacia ferocioꝛ efficiatur. ¶ Iſidorus ibidem-
Anthichriſti multa menbra preceſſerunt: G praue actionis
merito caput proprium preuenerũt m ſentenciã apoſtoli
¶ De Apoſtolis. Caplin·xxinij-
guſtinus in ſermone. Quis iam nũc deſperet aut
de hHumilitate generis:aut de magnitudine criminis
acum videat ſic inundaſſe celeſtis gratie fontem:vt
iſcatoꝛem regibus preponeret: perſecutoꝛẽ apoſtolis coe
quaretille dũ alimenta quotidiani victus querit in pelago
factus eſt diues in chriſto eui reges a nationes fallantur in
ſeculo. Paulus vero dum vrget gladijs ſanctos fidei ſuſcepit
iugum: magiſter factus eſt gentium: foꝛma martirum:foꝛ
mido demonum:indulcoꝛ criminum:fonſq; virtutum. ¶ Au᷑
guſtinus in ſermone de apoſtolis. Dedit dominus poteſtatẽ
apoſtolis ſuper naturam:vt eam curarentſuper demones:vt
eos eijcerentſuper elimenta:vt ip̃a immutarentſuper motẽz
vt eam contemnerent ſuper angelos:vt coꝛpiis domini con⸗
ſecrarent. Hec etiam poteſtas data eſt ſucceſſoꝛibo ſuis puta
ſacerdotibus.¶ Auguſtinus ſecunda epla ad voluſianum-
Ex pauciſſimis & imperitiſſimis abiectiſſimis młtiplican

tur:no bilitantur:ſiiblimanturcopioſiſſima agmina:clariſſi

ma ingenia:cultiſſima elo quia doctoꝛum acutoꝛũ ac facun⸗
dorum. ¶ Itẽ Aiiguſtinus in ſermone de apoſtolis. Chriſtꝰ?
hieſus petrum & andream alios per quos operatus eſt ſa-
lutem in medio terre nõ de foꝛo iuſtiniani: ſ̊ de ſimplicitate
piſcatoꝛia legitur aſſumpſiſſe. Inflat enim ſapientia huius
mundi: legũ ventoſa loquacitas elegit em non reges:non
ſenatoꝛes:ſed non philoſophus ſed plebeios pauperes:indo⸗

dos piſcatoꝛes:ineruditos liberalibus diſciplinis: imperitos
grammatica: non armatos dyaletica: non rethorica inflatos

Piſcatoꝛes chriſtꝰ cum retibus fidei miſit pauciſſimos:atq;
ita ex omni gne tam młitos piſces: a tanto mirabilioꝛes qũto
rarioꝛes etiã ip̃os phos cepit. Iohes ſuꝑ mathe.Piſcatoꝛes
illiterati mittunt᷑ ad predicandnm ne fides credentium non

virtute humana: ſed eloquentia & doctrina dei fieri putaret᷑
¶ Iohãnes chriſoſtomus in omelia. O mirabues q fluuios
nobis genuit paulus non hm paradiſi fontẽ quatuoꝛ tantii
ſed etiã multo plures:ac ꝗtidie fluentes:non terram irrigan
tes:ſed aĩas Poĩm ad ꝓducenda germina virtutũ ſuſcitãtes-
Quis ergo explicanda pauli merita ſermo ſufficiet?ꝗᷓ lingua
laudibuis eius imuenit᷑ equalis cũ omnia ꝗᷓ ſue ſunt in hoĩbo
bona vna anima poſſideat: a ea cuncta plene atq; cumulate
nec ſolum bonũ hominum: ſed etiã ꝗd plus eſt angeloꝛum-
¶ Item chriſoſtomꝰ. Paulus celi ciuis: ecœleſiarũ columna:
angeliuis terreſtris: celeſtis hHomo. Sicut em miſſum in ignem
fertum:totũ profecto ignis effici? ſic paulus caritate ſuccẽ
ſus:totus effectò eſt caritas. ¶ CHriſoſtomꝰ ſuꝑ matheum-
Miſit xpus aplos:quaſi ſol radios ſuos:qſi roſa ſuauitates
ſui odox: ſi ignis ſcitillas ſuias diſperſit. Et ſiẽ ſol in radijs
ſuis aꝓpet:ſiẽ roſa in odoribo ſuis ſentit᷑: ſiẽ ignis in ſcintillis
ſuis aſpicit᷑.ſic in illoꝛum virtutibus xpᷣi potẽtia agnoſcitur ·

Quis em videns diſcipulos bene inſtructos:nõ ſciam magi
ſtri collaudet Raciebat em mirabilia xpc: faciebant & diſci⸗

Puli eitis.& inter mira biliũ operatõnes: maioꝛ fama virtutũ
creſcebat. ¶ Bernꝰ in ſermone. Merito ſanct' aplis attribuũ
d in ſapiẽtie libris legit. Hi ſunt viri miſericoꝛdie:ſuie quia
miſericoꝛdiam ↄſecuti:ſiue qa miſericoꝛdia pleni:ſiue ꝗa mi⸗
ſericoꝛditer a deo donati nobis.¶ eo papa in ſermone petri
et pauli. Igne ſanctiſpiritus ſi viue lucis fonte:xpᷣus aplłos
ſuos perfudit:vt ipſi poſtmodũ vniuerſum mundũ tanqim̃
duodecim ſolis radij ac totidem lamp ades verita tis illumi⸗
narent: q inebriati nouo vino repleant ac irrigent ſcĩa coꝛda

omnium populoꝛũ.¶ Baſiliꝰ ſuꝑ illud. Vos eſtis lux mũdi

Veniente luce diei:egritudines alleuient: homines a ſomno

excitant:aues garriũt: beſtie ad latibula ſua fugiũt. Sic luce

aploꝛe veniente: mũdus fuit edificatꝰ in credendis: fecũdatꝰ
in oꝑibo bonis: alleuiatus peccatis: excitatꝰ? a negligẽtijs: aĩa⸗
tus ad ↄtemplatiõz celeſtiũ: exeptꝰ de ptᷣate demonũ.¶ Ma⸗
ximus in ſermone. Paulꝰ? intra humana rapt? eſt ad terciũ
celum: celeſtia ſecreta ↄgnouit: vt eccliarum futurꝰ docto⸗
int angelos diſcẽt ꝙd inter hoĩes pᷣdicaret.¶ Senecaxij epla
Aue mi paule cariſſime cũ ſis vertex: & altiſſimoꝛu omnim
montiũ cacumẽ.vis ita latere:ita ſim ꝓximꝰ tibi:vt alè᷑ tuus
deputer. Nam q meꝰ apud te eſt locꝰ:qui tuꝰ velim vt meꝰ
optarem em eius eſſe loci apud meos:cuius ſis paule apuò
xp̃ianos. ¶ Qaſſio dorꝰ.Tuam tubã totus oebis iure venerat
quem ↄſtat gemĩata felicitate ceciniſſe:qũ nec emulũ reperit
nec equalem. ¶ De Aſcenſione dni-· Capitulumxxv:

ſon
4
Pumant
Pimmo
glaſti
Utsad
gire
ſebes⸗
tauitced⸗
Cerenne
Oſtedt!
Ctntros
ſoAta
lerſen
nnorene
tedidns
fanwre
tago⸗
(brn
onim 1
nctucem.
GNmN
mus Re⸗
cia deo
ſecunda
quartan
paroiſ
lonm 5
ln terxa
nt
dag
dit Neerd

Elſtnone

diſnafe
Penetta
uam „
Eptim
patkis
et keſun
Amagn .
niſtenui

htatc
Nias
n in
eunben
ſt
tlin
ntin boi
umn 1
Whöcn⸗
ri Dun 4
Aittefen
p mathu⸗
auaut
ſolin red
in intile
gnoſcitit
ciam mneg
nt diſ
mavirtut
is atribin
dieſale gii
ſuegam
mone pett
us
da deg
ttaus Un⸗
gentſcinch
is k nie
nSaN
git e lul
Gelelat
gutisin
tad tero⸗
tut d
gecrweh⸗
rori nun
iſts
int
el 1pl
ienetet
lanert
umn

Vguſtinus de fide. Vbi vero ſit coꝛpꝰ domini:cum
in celo curioſiſſimum & ſuperuacuum eſt querere:
tantummodo in celo eſſe credendũ eſt. Idem. Coꝛpꝰ
non aſcendit:ſed leuatũ eſt in celum:illo leuante ꝗ aſcendit.
¶ Auguſtinus ſuper apockalipſim. Raptus dei filius eſt ab
humanitate ad diuinitatem in traffiguratõne:a paſſibilitate
ad immoꝛtalitatem in reſurrectione: a minoꝛitate ad patris
equalitatem in aſcenſione. Quia qũtus fuit deſcenſiis a ſinu

patris ad patibulum crucis: tantus fuit aſcenſus a patibulo

crucis vſq; ad dexteram patris. ¶ Auguſtinꝰ. Dominus no
ſter hieſus chriſtus dum naturam humanam ſyderibo por⸗
tauit:credentibus celiim patere poſſe monſtrauit:dum vin⸗
centem in celeſtibo eleuauitviétoꝛem moꝛtis quo ſequamur
oſtendit. Idem. Nos chriſti mos viuificauit: nos reſurrectio
erexit:nos aſcenſio chriſti conſecrauit ¶ Hieronimus ſuper
illud. Attollite portas. Virtutes miniſtre precedẽtes chriſ tu
in aſcenſione: ad alias virtutes celeſtes clamant: vt viam do⸗
mino venienti aperiant:eiq; occurrant. Beſerate inꝗunt cele/
ſtes aditus venienti domino-einales ingreſſus pateant ape⸗
riantur etheree ianue:& eternarum edium valde a introibit
rex gloꝛie in celum vt ad dexterã patris interpellat ꝓ nobis
¶ Gregoꝛius in omelia. Vultis ſaltꝰ eius cognoſcere:de celo
venit in vterum:de vtero venit in preſepiũ:de preſepio venit
in crucem:de cruce venit in ſepulcrumide ſepulcro rediit in
celum. ¶ Bernardus ſuper cantica. Aſcenſionis quatuos dici!
mis eſſe gradus. Prima aſcenſio ad coꝛ: ſecũda in coꝛde:ter⸗
cia de coede: quarta ſuper coꝛ. In prima timetur domimis:in
ſecunda auditur cõſiliarius:in tercia deſideratur ſponſus: in
quarta videtur deus. ¶ Chriſoſtomiis. Natura cuius cauſa
paradiſus cherubin cuſtodiebat᷑:hodie ſuper cherubin cum
ſum mo honoꝛe ſuſcepta eſt. a natura cui dictum eſt:terra es
et in terram ibis hodie in celum ijt: & ſine termino ſuꝑ celos
regnat. ¶ Hylariusx. de trinitate. Rit verbũ caro: id eſt hõ
deus qui homo eſt: in celis eſt:& q deus eſt: de celis eſtiaſcen
dit deſcendens: ſed deſcendit non deſcendens: eſt ᷓ erat:e qui
eſt non erat.¶ ¶eo papa in ſerm one. Non ſolũ hodie para⸗
diſi poſſeſſoꝛes firmati ſumus:ſed ſuperna celoꝛum in chriſto
penetrauimus: amplioꝛa recepturi per ſuam ineffabilẽ glłlam

quam ꝓ dyaboli inuidiaʒ perdideramus- quia ꝗs dyabolus

de primi habitaculi felicitate eiecit: hos dei filius 9coꝛdatos
ad patris dexteram collocauit. Idem in ſermone. Non ocioſe

intet reſurreétionem ê aſcenſionem.xldies tñſire debuerũit
ꝗa magna ↄfirmata ſunt ſacramenta: magna reuelata ſunt

miſteria:in eiuis dyre moꝛtꝰ anguſtia aufertur metus anime

ſimul & carnis immortalitas declaratur: ĩ his inſufflatio ſpi luſt
rituſſancti infunditur: in his beato petro ſuper ceteros ouilis ſaee
dominici cura man datur. ¶ Beda. Nemo aſcendit in celum Inpee⸗
niſi qui de celo deſcendit:quiſquis in celum aſcendere deſide probe
rat ei qui de celo deſcendit. & in celo ſe vera fidei a dilectiõis lelmn
nitate coniungat: ¶ Iohannes chriſea oſtomꝰ de ſymbolo. Re Mer
feæena iram: expue maliciam: expugna luxuriã.& de peccatis mnimmico⸗
virtitibus feciſti gradum qui ducit in celum. De auaria: de totpu
auditu quere ſupra-· ¶ De Baptiſmo CapimXxvj. maxin
Vgulſtinꝰ de vnito baptiſmo. Tantum valet baptiſ⸗ laudet
mus per hominem contemptibilem: quantum per licavi
olum datus. Tſte:nec iſtius: nec illius: ſed xpᷣi gecius
cognoſcitur. ¶ Auguſtinus ſup Iohãnem. Baptiſmus talis ddxclan
eſt. qualis eſt ille in cuius poteſtate datmon qualis p cuius etinc/
miniſterium datur. ¶ Gregoius in moꝛalibo. Spũſſan ctus ptonpt,
etiam ante baptiſmum gentilium coꝛda perfudit: qui nunẽp adrer
in iudeꝛoum mentibo niſi poſt aquã baptiſmatis venit auxi⸗ Wrpusne
lium circumciſio ¶ Rabbanus de diſtinctione clericoꝛũ. Ba⸗ ſeututit
ptiſati vtunt᷑ albis veſtibo vt prime quoꝛũ neceſſitatis faciez Sſdien
Vetuſti errois pannꝰ ſuffocauerat: habitꝰ ſecũde regnatõnis Fendsl
gloꝛie pr ferat indum entum:q egit᷑ poſt ſacram vnctionem udesnn
caput eiꝰ miſtico velamine vt intelligãt ſe dyademate regni leſieri
et ſaédotali dignitate potiri. ¶ Richardus de poteſtate ligãdi etermts
Infideles & criminoſi baptimum cum fideſ uſcipientes: ſic wlisein
abſolutintut a debito damnatõnis: vt non leneantur debito wea
expiationis. Eideles vero & criminoſi poſt lapſũ vere peni⸗ Vde

tẽtes:ſic abſoluntur a debito damnationis: vt teneant᷑ debito
expiationis. Sed cur queſo expiantur difficiliꝰ: niſi qa offen⸗/
dunt grauius. Qaſſiodori& ſuper Pſalmifſtã. In baptiſmo

*

ſic omnia & oiginalia delicta:a per peram ↄmiſſa mundan?

(

vt illi nos reſtituat puritati: in qᷓ adã noſcitur eſſe procreatꝰ? panus
De beatitudine ſupra quere. (Anbr
(¶De Bello. Capitiilumxxvij· e
guſtinus contra hereſes. Donabit creanti victoꝛi⸗ fac⸗
am: qui creandi dedit audaciam- nõ ergo hoſtium G 4
turba nos non bellantium ſoꝛma: non quaſi fulgens eiſs
itrea terreat armatura goliam magnũ: robuſtum: armis i
terribilem: ingentiq; turba munitum dauid ſolus paruus: e nnd
atq; inermis: vno lapidis iactui proſ lrauit:tota philiſtinoũ Nichen
caſtra turbauit:atq; fugauit. Ide; de vebis domini. O homo i
iam nõ viciſti: qa de tuo preſumpſiſti: qui pſumit de virib⸗ ai
ſenſus anteq; pugnet:ipſe ꝓſternit᷑. ¶ Am broſi? de officijs. dumni
Incaſſum ↄtra exterioꝛes inimicos: in cãpo bellü gerit: ſi int kagrei
ipſa vrbis menia: ciuis inſidians habet. ¶ Bernꝰ in ſermone umina

hſi
Nlis
n
ed
laös
blohe
Nerats
rde
n
4 banth
nune
El
mmusui⸗
peuis
ſancus
inunc̃
it auxi:
u Ba:
lisfacig;
rwönis
nkoven
mate tegnn
re gin
entss i
N
NN w⸗
ent Nin
iſq̃
bapeſnn
1mune
trniit

nEN

tiviäen⸗
bolkuun

spyy,

Vtilioꝛ eſt in conflicétu loꝛica ferrea: qin ſtola line a. Si c em̃
illa ſit in minimis probata conflictibus:qua virxiliter in ma
ioꝛi certamine ſtare poſſitis ¶ Caſſio dorus ſuper pſalmiſlã.

In preliis ↄcitatis: gloꝛia vincentis ſemꝑ apparet. Nam virt?

probatur latere:que nõ fuit exploꝛata certamine.lde m. Ars
bellandi ſi non preluditur:cũ fuerit neceſſaria non habetur-
Diſcat ergo miles chriſti in ocio perficere:qd poſſit in bello
inimicos ſubito ſubijcere. ¶ Sydonius in epyſtola. Non dat
tot pugna ſocios: quot ſolet menſa comuiuas. ¶ Valer ius

maximus. Si egregiũ eſt hoſtem deicere:non minus tamen

laudabile infelicis ſcire miſer eri: quia ſicut infert gloꝛiã bel⸗
lica virtus:ita precipuũ amoꝛem clementia meretur. C Ve⸗
gecius de te militati. Scientia rei bellce: dimicãdi nutrit au⸗
daciam. nemo enim facere metuit:qd ſe bene didiciſſe ofidit
et in certamine bellatoꝛum: exercitata paucitas ad victoꝛiam-
promptioꝛ eſt ruralis autem indoc ta multitudo expoſita
eſt accedem. ¶ Tulluis in tuſculanarijs queſtionibus. Cum
tempus neceſſitatis poſtiilat: decertãdum eſt manu mœs
ſeruituti: turpitudiniq; anteponẽda eſt. Nam occidi pulcrũ
eſt:ſed ignominoſe ſerxuire. ¶ Petrus rauenna. Audadler ve⸗
teranus ſuũ cruoꝛem ſpectat:qui ſcit ſe viciſſe poſt ſanguĩeʒ

rudis miles ad aciem ocurrit qui cauſam belli neſcit: & vim

bellatæis ignoꝛatperitia.n.eſt non ſegnicies cum ſenſi miles

veteramis accedt.¶ Seneca. Male vincit: quẽ penitet victoꝛie

melius em eſt ignoſcere:qꝙ poſt victoꝛiam penitere. ¶ Seneca

in epla. Bellum ita ſuſcipiturx: vt nihil aliud qin pax queſita

videatur.parua ſunt arma foꝛis:ſi non eſt ↄſutium domi.
¶ De Beneficio. Qapłlmn· xxvnj·
guſtinus. Beneficium eſt beniuola actõ: tribuens
captanſq; gaudium:tribuẽdo id q d agit. ¶ Augꝰ?
uper Hieronimũ. Ante dei oculos: nunq́; eſt vacua
manus a minere.ſi archa coꝛdis repleta eſt bona voluntate.

¶ Ambroſius ſuper lucam. Reſcit virtus menſuram gratie:

nec contemptam ferre ꝗd accepit: ſed vltro cumulare quod
ſumpſerit · ne inferioꝛ ſit beneficio:licet equet᷑ officio.¶ Canm
odorus in epła. Gratiam principis voluntas nuda nõ aſſert
nec beneficium dici poteſt: d nulla vtilitate ſentit᷑. ¶ Petrus
rauenna in quodam ſermone. Imperiti & omnino inutiles:
elegantioꝛibo bũficijs a officiis ampliant᷑ diuitie acumulant
diuitibo: & nõ eſt ꝗ reſpiciat pauperem a mendicũ.Helyſeꝰ
vaſa vacua implebat:a deſicientibo oleum dedit· hodie vero
ↄtemnũtur vaſa vacua:⁊a plena ſuperimplenligna in ſiuas

et aque in maria deferuntur arenti terre aqua ſubtrahitur· =
„ . . . » . .
flumina que non indigent:irrigantur. ¶ Seneca in epiſtola

E

Errat qui Leneficium accipit: libentius qi reddit. Hylarioꝛ

eſſe debet qui ſoluit:qin qui mutuat · letioꝛ eſſe de bet qui

ere aieno accepti beneficij exoneratur: qin qui obligatur·
¶ Seneca ibidem. Beneficium eſt ꝗd alienꝰ dat. alienus em

nõ eſtqui potuit ſine reprehenſione ceſſare · ideo beneficuuam

eſt · quod quis dedit: cũ illi liceret etiam non dare. ¶ Seneca
in ſecunda epyſtola. Hec enim beneficij inter duos lex eſt:

alter ſLatim obliuiſci debet dati:alter accepti nunquam qui

dedit beneficium: taceat narret: qui accepit. ¶ Seneca ibidem

Tacite danda ſunt beneficia · vt ſint ſolis: quibus proſuntini
terdum etiam ipſe qui iuuatur: fallendus eſt vt Pabeat: nec

a quo accepit:ſciat. ¶ Seneca ibidem. Sunt quedaʒ nocitura

impetrantibus.ꝗᷓ non dare:ſed negare beneficium. ¶ Seneca

ibidem. Nullum tam immanſuetum animal: quod non capi

tur:id eſt beneficium mitiget: ĩ amoꝛem ſui vertat leonum
oꝛa a magiſtris impune tractantur elephantoꝛum feritatem
in ſeruile officium tenet cibus. ¶ Seneca. Ingratum eſt bene

ficium: quod diu inter manus dantis heſit· quod quis egre
Dimittere viſus eſt: a ſic daretur tanqm̃ ſibi eriperetur. Gra⸗

ta autem ſunt beneficia parata: facilia occurrentia:vbi nulla

moa fuit: niſi in accipientis verecundia. ¶ Seneca ibidem.

Nullum eſt tam plenum beneficiũ: quod non vilificare ma/
lignitas poſſu:nullum tam anguſtum:quod non bonus in⸗

terpres extendat. ¶ Seneca ibidem. Beneficium ꝗ dare neſcit

iniuſte petit beneficium accipere eſt libertatem vẽdere bene⸗
ficia plura recepit:qui ſcit reddere. ¶ Socrates. Pliis gaude
Datis beneficis: qin acceptis. Illa enim gloꝛie: hic neceſſitati

videntur eſſe ſr ubiecta. De benignitate: de bonitate quere ſußp̃
¶ De Caritate

guſtinꝰ de laude caritatis. In caritate pauper eſt
diues: ſine caritate omnis diues eſt pauper. Hec in
duerſitatibus tollerat: in proſperitatib temporat.

in duris paſſionibus fortis eſt: in bonis operibus hylaris eſt

in temporalibus ditiſſima: in hoſpitalitate latiſſima inter bo
nos fratres letiſſima inter falſos patientiſſima· in abel per ſa

crificium leta: in noe per diluuium ſecura in abrae peregri⸗
natione fideliſſima: in moyſe int᷑ iniurias leuiſſima in daiud

tribulationibus mitiſſima : in tribus pueris blandos ignes
innocenrer ſpectat. in machabeis ſeuos ignes tollerat: caſta in

ſuſanna ſuper virum anna poſt vixe: in maria preter virum
libera in paulo ad arguendum:hiimilis in petro adð obedien
dum humana in chrifſtianis ad confitendum:diuina in xpo

ad ignoſcẽdum. Quid dicam de caritate: Si linguis hominii

N¶ ¶ Capitulum.Xxix

guar⸗
ſ emm
wum ſit
Ntum. V
ommmium
lupidits
(itlio
Conitne tan
guſtn
Cnuinseſ
a Sola
omnniat
cam Gt
etocirt
ſims
Ddungl
ſeigdacho
(Ceen
gitamcdi
longedt
(Ceggrn
Ptodunt
haletala

in moca

natr catita

Kose
diligaw⸗
plex eſt⸗
raſeihu
geloeum.
cauitipſa⸗
concitiaui
giminum.
noſtum1
ſpectrt⸗
Painſme
kitatgan
kumeunn
lauden
ſimqn
lmelen
etur de

(el

W
e
iun
enern
Kelſt⸗
mari
V
ſurte
bearre⸗
eter
Deneen
nonca
leonum
titatem
ſtbene
s egre
Gra⸗
nulle
bidem.
are mal
nis in⸗
eneſet

bene⸗

eade
ett
guneli
lumm r

Hermn
na.
roet
Etterdo
Aprſ⸗
geregt⸗
indaud
vo
tann
M
oien
io
min

—.

loquar a angeloꝛzum:carit atẽ autem non habeam ni hil ſum

Ipſa enim eſt anima literarum: prophetie virtus:ſacramen⸗

toꝛum ſalus: ſcientie ſtabili mentum:fidei fructꝰ: diuitie pau/
perum: vita moꝛientium. ¶ Auguſtinus in cmelia. Radix
omnium bonoꝛum eſt caritas: & radix omniũ maloꝛum eit
cupiditas: ſimul ambe eſſe non poſſunt · quia niſi vna radi
citus euulſa fuerit: alia plantari non poteſt:ſine cauſa aliqs
conatutr ramos incidere: ſi radicem non contendit euellere;
¶ Auguſtinus de laude caritatis. Habere omnia ſacramẽta
et malus eſſe non poteſt. ¶ Auguſtinus de doctrina chriſti⸗
ana. Sola caritas eſt que vincit omnia: & ſine q́ᷓ nihil valent
omnia a que vbicũq;ʒ fuerit: trabit ad ſe omnia amate ſcien⸗
ciam: G& anteponite carita temſcientia ſi ſola ſit: in flat. quam
vero caritas edificat ſcientiam: nõ per mittit inflari. ¶ Augu
ſtinus. Caritas eſt actio rectitudinis: oculos ſemper habens
ad deum:glutinum animarum: ſocietas ſidelium: ocio non
frigida: actio nõ fracta: non fugax:non audax: non preceps

¶ Gregoꝛiꝰ in paſtoꝛali. Tunc ad alta caritas mirabiliter ſur

git: cum ad ima ꝓximoꝛum ſe miſericoꝛditer attrahit · 6& que
benigne deſcendit ad infima: valenter recurrit ad ſumma.
¶ Gregoꝛius in omelia. Vt multi arboris rami ex vna radice
prodeunt ſic multe virtutes ex vna caritate generantur: nec
habet aliquid viriditatis ramuis boni operis: ſed non manet
in radice caritatis. ¶ Bernhardus epyſtola ſecunda. O bona
mater caritas:que ſuie foueat infirmos: ſiue exerceat proue⸗
d̃os:ſiue arguat inquietos· diuerſis diuèſa exhibens:ſiẽ filios
diligit vniuerſos· cum te arguit: mitis eſt· cũ blanditur: ſim⸗
plex eſt. pie ſolet ſeuire: ſine doloꝛe mulcere· patienter nouit
iraſci:humiliter indignari. catitas horninum:mater eſt a an
geloꝛum. non ſolum que in terris ſunt:ſed que in celo pacift
cauit · ipſa eſt que deum homini placauit: hominem deo re
conciliauit. ¶ Caſſiodorꝰ ſuper Pſalmiſtã. Caritas eſt mos
criminum: virtus pugnantium: palma vi ctoꝛum: concoꝛdia
mentium: ſocietas electoꝛum quaſi fides concipit: ad quam
ſpes currit:cui ꝓprofectus omnium bonoum fuit. ¶ eo pa
pa in ſermone. Caritas eſt robur fidei: fides eſt foꝛtitudo ca⸗
ritatis a tunc verum nomen eſt: ac verus eſt frudus amba⸗
rum cum inſolubilis manet vtriuſq; connexio. ¶ Hugo de
laude caritatis. Neſcio ſiquid maius in laude tua dicere poſ⸗
ſum:qin vt deum de celo traheres:a hominem de terra ad ce
lum eleuares magna virtus tua: vt per te vſq; adhuc humili
aretur deus: G vſq; ad hoc exaltaretur homo·

¶ De Carne ¶ Capitulumxxx

caxo requieſcit vt enim caro mollibo: ſic anima diui⸗
ris nutritur illam blanda renouent: hanc aſpera ex
ercent. ¶Hieronimus in eꝑpyſtola. Quocunq; pergamꝰ no⸗
biſcum immicum:id eſt carnem portamus vinum & adole⸗
ſcentia:duplex incendium voluptatis.¶ Gregoꝛiꝰ. Nos ge⸗

ſtamus laꝗqum nẽm nobiſcum circũſeramus initiũ carnem

noſtrã loquoꝛ de peccato innatam: in peccato nutritã: coru/
ptam nimis in oꝛigine: ſed milto amplius praua ↄſuetudine

viciatã. Hinc eſt ꝙ tam acriter aduerſus ſpiritum ↄcupiſcit
Id aſſidue mirmurat impatiens eſt diſcipline· &d illicita
ſuggerit:ꝗd nec rationi obtem perat:nec vllo timoꝛe inhibet
¶ Bernardus ſuper cantica. Iram: metũ:cupiditatem:a gau/
dium: velut quendam animi currum bonus auriga regit: G
in captiuitatem redigit omnem carnalem affectum a carnis

ſenſum adò nutũ rationis obſequiumq; virtutꝰ. ¶ Bernardꝰ

in ſermone. Qur carnem tuam precioſis rebuſ impinguas 2
dornas:quã poſt paucos dies vermes deuoꝛant᷑ in ſepulcro
et animam tuã bonis operibus non adornas:ꝗᷓ deo a anglis
eius preſeruanda eſt in iudicio? Qur ergo animam tuam vi

lipendis: & ei carnẽ preponis. dominam ancillari. ancillam

dominati:magna abuſio eſt:¶ Qbriſoſtomus. ope molli

reddito & delicato:neceſſe eſt aQ aĩam participari ex coꝛporꝰ
mobo. ¶ Immocentiꝰ de vilitate ↄditionis humanee Hugo
