nant᷑. Nã tpe moꝛtꝰ ᷣmo oĩa moiunt᷑ mẽbra anꝙᷓ vita tota
in cximinata fuerit copalis teſtante galieno in panch ꝗ ait
1 —
●
„

DM Wü ä

Pri inqt vita extioꝛ puta mẽbroe moꝛit ai

¶ Titulus

(tercius

—☛

ic vita interioꝛ
finiat᷑. Et ideo ait ↄmen ſup illud v. metha. Qoꝛ pmuz eit in
viuẽdo a vltimũ in moꝛiẽdo. icit motuo interdũ coꝛpore
exinſeciis adhuc ſcĩtilla vite latitat intnſecus Sic nimize per

locũ a ſimili ipſi fideles omes ꝗs mẽbra diximꝰ eſſe xpᷣide/

bent pus ſe moꝛti exponere añq; exterminet᷑ vita ſpirituialis
anie Et tũc applicet᷑ ſic. Paſſio itaq; & doloꝛ xp̃i debemt eſſe
paſſio a expurgatio cuiuiſſibet fidelis homĩs a deuoti Ia
¶Cõmen. ſup.inj.methe. Quatuoꝛ ſunt ꝗᷓ leuitatẽ efficiũt
in coporibo vniuerſis pmuz ẽ valida inflàmatioſcdm ẽ ae/
ris multa int᷑ copꝰ ↄmixtio terciũ eſt a tra valida elongatõ
ꝗrtum ẽ celi violẽta attractio. Nã ſiuirſuʒ tẽdit omis ignitio
ex nat᷑a. vt ait Theophra. Item aer ẽ omis leuitatis pᷣncipiũ
atq; cauſa· ateſtãte phᷣ̊o in:j de anĩalibo.Sʒ & copa vehemẽ /
ter a tra eleuata pᷣ leuitate cadere nõ poſſiint vt aſſerit pto /
lo.Ttem celeſti qdem vtute & aſpedtu gratuda quedã coꝛpa
leuia effecta in altã regionẽ aeris eleuant᷑ quẽadmodũ reci/
tat alcabiciꝰ in theo planetaʒe. Per pᷣhabita aũt dat intelli⸗
gi qꝙ. m qdez ſunt ꝗᷓ leuitatẽ pmtitudine; q; efficiũt imomi
Seono ope & vtute S& in ſufferẽdo ſupplicia ꝓpetua ꝓ ſalute
Primũ eſt vehemẽs amoꝛis inflamatio qᷓ ꝙ nobis miſericoꝛ
diter eſtuauit. Scgm ẽ aer paſſionis domiĩce:nã in aere paſ/
ſus fuit Terciũ eſt a trenis elongatio ꝗᷓ mentẽ in deũ eleuat
ſuſtollit. Quartũ eſt celi M'crucis ſancte attractio mediã
te ꝗ̊ᷓ ſe tractuze foe aſſeruit RK a Galie limedi·x. Nullũ

8⁹

ꝗdem venenũ pimit aut occidit niſi penetret ipᷣazʒ cutẽ. Exci

pimꝰ tn venenũ aranee. Cũq; quis ſan guine ↄtemplatus
fuerit vultuzʒ ſuũ circularẽ cõſpiciet pallidũq; && paruũ.iu:
xta illud qd ait algaʒel ĩ tractatu de foꝛma ſpeculi. Sa nguis
inquit facies repᷣſentat circulares pallidas & exiles quẽad⸗
modũ ptʒ in his qui ſanguinẽ ſpeculant᷑. Sʒ tũc per ſangui
nem xpᷣi paſſio figurat᷑tum dqa ſiẽ ſanguis moꝛtis in tempo
re totꝰ intrahit᷑ & inbibit᷑ intra:ↄcaua intima q; coꝛdis vt aſ
ſerit ꝓhᷣs vi.anĩaliũ li. Sic ni mi ꝑ omem modũ xpᷣi paſſio
moꝛtis nr̃e in hora maxime eſt fidelibo ammis inbibenda
purxis coꝛ dibo intrahenda. Cum qa ſiẽ ſanguis efficaciſſime
abluit ſoꝛdes cutis coꝛpiſq; totiꝰ.vt recitat philaretꝰ in tra
ctatu de iudicijs febriũ. Sanguis inqt vniuerſa polluit coꝛ /
pora:ſ a lauat & expiat vniuerſa. Sic reuera per omia criſti
aſſio feliciſſima efficaciſſime ſoꝛdes q peccata diluit vniuier
ſa. ũ quia ſiẽ ſanguis ẽ totius vite pncipiuʒ atq; moetis vt
aſſerit ↄmen·ſuꝑ de moæ G& vi. Sanguis quidẽ ſanus & tem
peratꝰ vitã efficit in hnmanisſanguis aũt corruptus vniuſ/

Ain
i
tudin
ſen:
pbii
treat
ſelict
malic
gllta
rio!
ader
tio
brat
tur⸗
enim
dünn
beunti
reue
menſ
bracte
ps ſe
span
doe⸗

mer

Crtins

nten
nape
mſer
ſewide
ſbrrmaä

dd.
di l.

aeffit
Aonge
sprpi
patehmni
ſſerten
edi ca
wütec
kmntell⸗
timonm
1
Smierta
are pal/
vüeleuat
do media

ate

Nemphen

arnid

iler

rarlign
in Mt
mE2
jipaſſo
berdrd

cſn

retdnti
wlutua
Giinain
mursNt
vam
Aunil

H

¶KTitulus ¶tercius

cuiuſq; moꝛtẽ efficit aut languoꝛẽ Sic nimi ꝑ ome modũ‚
xp̃i beata paſſio vitã ꝓpetuã efficit atq; moetẽ penes ingrati

tudinẽ a indignitatẽ ſumpta. Tũ ꝗa ſiẽ ſanguiſ copa excel

lent dura mollificat atq; liquat Tuxta illud qqᷣ refert theo
phi:in tctatui diner ar. Bx decoctione ꝗdez ſanguĩs vaſa vi
trea & ferrea molliunt᷑. Sic nimi ꝓ locũ a ſimili xpᷣi paſſio
feli ciſſima mollificat coꝛda huma na moee ferri atqʒ vitri in
malicia obſtinata Sic ergo ptz; ꝙ ꝑ ſanguinẽ xpi paſſio fi:
guirat᷑. Et tũc applicet᷑ Hõõ ita aliquis paſſione xpᷣi in
anio fideliter ↄtemplat᷑ cõſpicit è reꝑeriet ſe circularẽ qntuz
ad eternã felicitatem palliduz qᷓntum ad cõdignam ſatiſfa⸗
ctionę La Cõmenſuꝑ njmetha. Qunq; luna obum/
brationem aliqualẽ id eſt circulũ glaucũ ſe o btegentẽ pati
turmox pluuia a ymbriũ inundatio omitatur. Certiſſima
enim ſumũt aſtraperiti future pluuie atq; ymbris indicia
dũ quedã glaucedo apparuerit circularis lune climata obũ

brantis. Sz tũc ꝓꝑ lunam intelligit᷑ ip̃e xp̃s. Nam ſiẽ luna ter

re maculà atq; vmbram iugiter in ſe gerit · iuxta illud ꝙ ait
omen ſup.j de ce.a mun.Illa enim figura q; luna ꝓfert vm

bra credit eſſe t᷑re macula ee figura. Sic nimiʒe ꝑ oẽz modũ

xpᷣs ſem ꝓꝑ maculaʒ ee vmbrã in ſe ꝓfert in figuira cõpaſſio /

nis pariter & doloꝛis. Et tunc applicet᷑ ſie· Qunq; ita xp̃us

obtectus fuit palloꝛe paſſionis ſue mox pluuia cõſecuta eſt

miſericoꝛdie & ↄſolationis eterne M a Ruiceli font vi

te. QCũq; celeſtis regio oꝛzontis vehementer alterat᷑ & patit᷑.
mox cuncta coꝑpa humida puta qlia ſunt metalla ſudore;
vident᷑ quẽdam emittere ee humoꝛẽ. Qauſa tangi?᷑ de ↄtritõ/⸗
ne. Per iſta dat᷑ intelligi ꝙ ad paſſionẽ xp̃i qᷓ ẽ oꝛiʒõ ⁊ paſſio

beatoʒze debẽt. & ip̃i humidi qdem mĩa e frigidi malicia ſu /

dorẽ emittere ee humoꝛẽ cõpaſſionis gratitudinis ee amoꝛis
Na · Auctoe li de imp̃ſſionibo aert. Paſſiones Idem aeris
potioꝛa ſue actionis veſtigia relinquũt ĩ regione calida hu /

mida & ꝓpſiuda. Per ꝗᷓ dat᷑ intelligi ꝙ paſſio vulnera q; cri
ſti maioꝛa ſue vtutis veſtigia relinquũt in mẽte diuĩo amo/

re calida celeſti dulcedine e roꝛe humida · & in meditando
oꝓa xpᷣi ſedula àa ꝓfunda Oa; NKvo in hiſtona· Sunt
quedã aues ꝗᷓ qtienſcũq; aqᷓm nõ intuite fuerĩt excecant᷑ ee
moꝛiunt᷑ in inſtati. Sed tũc ꝓ aues homiĩes figurant᷑. Nam ſi
cut aues graues currũt an volatũ quẽadmodũ recitat am
bro in examerõ · Sic reuera ꝑ omia ipᷣi homiĩes auiuz quideʒ
moꝛe currere debẽt in bono oꝑe & vtute añ volatuʒ mostis
ſue. Sʒ tũc ↄſequenter p aq̃m xpi feliciſſima paſſio figurat

Nam ſicut aqᷓ in coporibus animat ẽ pncipiũ vite ſi bene

—

QTitulus kerciu.
ꝓpoxcionata fuerit & eſt pncipiũ coꝛruptõis a motis ſi in

fuerit & inſana:iuxta illud ꝙ ait platearius li inj· Bic
ſſio xp̃i eſt Pncipiũ atq; cã vite bte

eqta

nimi ꝓ oẽm modũ pa

dignis ho minibo atq; gratis a eſt cã mortis ꝓpetue peccato/
ribo & ingratis. Et tũc applicet ſic. Homĩes itaqʒ; qtienſcũqʒ
xpi paſſioneʒ nõ intuent ipſi mentalit excecant᷑ & eternalit

moꝛien? Pa Macrobi? li. de ſomno ſcipionis. Dũ quiſ

aliquez añ ſe occidi ferroq; viderit multas in ſequẽti nocte
viſiones ſomniarias fantaſticaſq; hebit. Per ꝗqᷓ docemur vt

dũ moꝛtẽ xp̃i aſpicimꝰ.& viſiones ſomniarias cõpaſſionis
G& doloꝛis iugit᷑ ſuꝑ eius doloꝛibo habeamꝰ Qa⸗ Con/
ſtan. li· vj:medi. Omes vulnerati lacteis melleiſʒ cibati nul

n/

lo obſtàte medicamĩe moꝛiunt᷑. Per qc inuit ꝙ xpᷣs ꝙ nobᷣ

*

letaliè vulner atꝰ lacteq; & melle nte deuotionis potatꝰ pari
ter. a cibatꝰ felicit. & in coꝛde nẽo moꝛit᷑ in ſalutẽ:eoq; modo
qꝗqᷓ ſupᷣ oſtenſuʒ ẽ · R a heo.in tracta diuer.arxti. Virga
cineribo calidis intinda faciliꝰ flectit& in reſteè tranſmutaĩ

Sic nimiz mens humana amarit udini intincta dñice paſſi

onis flexibilis efficit ad ome vtuoſe exerciciũ actionis* S.

a· Vpo in pnoh. Lacrima infirmi criſim indicat eueniſſe-
Per hoc intelligit᷑ ꝙ lacrima homĩs peccatoꝛis emiſſa ad do
loꝛez dñice paſſionis criſim eueniſſe indicat valoꝛis ꝓpetueqʒ
ſalutis ¶ a· Galie in panth. CQũq; ſanguis igni initinctᷣ
aut immiſſus fuerit fetoꝛẽ grandẽ validũc; emittit. Sic xpi
paſſio ꝓpter ingratitudĩez indignitatẽq; cupidi & auari fe/

toꝛẽ interdũ efficit ſupplici ſempiteni· Va

Ariſto. in vji;

pollitice.mmij.qdem de cauſis caput inclinat᷑ reqiurxe ſup̃ H a
õmen ſupꝑinjmethe. Pluma ſanguine illiata facilime q;

ardet. Sz tüc P plumã intelligit coꝛ humanũ. Naʒ ſiẽ pluma
flatu ſurſuz pellit ſ aꝗq́s difficilime humectat. Sic coꝛ huma
nũ flatu oꝛationis ſurſum eleuat᷑ ſj & difficult᷑ qntum de ſe

eſt aqs celeſtis gẽe humectat Sʒ tũc ↄuenienter ꝑ ſanguĩe;
xpi paſſio ſignat. Nã ſicẽ ſanguis ad interioꝛa deflues ſang⸗
uinei copis qᷓtuoꝛ effectꝰ efficit & relinquit: ſiẽ dicit phs in

ꝓbleu. Rã abſoꝛti ſanguĩe int᷑ vaſa & ↄcaua coꝛdis coꝛpꝰ ex

trinſecꝰ expalleſcit audacia ꝓuenit: coꝛpꝰ? caleſcit · pectus

aliquialiter intumeſcit. Cuiꝰ etiã ſignũ eſt ꝙ moꝛtui pectoꝛa

habẽt tumentia & inflata. qd qdem ↄtigit exflixu ſanguĩs
ad regionẽ pectoꝛis atq; coꝛdis. Sic reuera ꝑ oẽz modũ xpi

rit penalitatẽ· mentẽ incaleſcere facit qᷓntuz ad dĩnã caritatẽ

paſſio ꝓ memoꝛiã adueniẽs pie mẽti hos qtuoꝛ relinqt effe

aqtus N 43 hoĩeʒ expalleſcere facit foeinſecꝰ qᷓntum ad müdi
vanitatẽ audacẽ efficit qntũ ad ferendã ꝙ xp̃o oẽz ꝗq accide

—

4

lan
ten
us
ditf
dem
Eeſe
flux
paſt
paſt
toot
ſexte
aſſie
carn
dia;
mort

Ptr
ni
Utpin

uus
n De
ntebi⸗
Lend
8Miar
Nemery
on
gchan
Sl
toc
ti. Pin
anſinun
lce paſt

Crn S

naueniſe
Ma0
petue
rünmde
Dew
lauauife
Aoin

Robne

ſion

Necukun
umgl

„ 7

Plpl

QKitulus QKRuarius

—

Ipſumc coꝛ eleuat & dilatat qntuʒ ad diuinitatꝰ ꝓfundita

tem. Et tũc applicet ſic. Cũq; coꝛ humanũ paſſione xp̃ᷣi celi/⸗

tus fuerit illinitũ:igne diuini ꝓpetuiq; amoꝛis ſinceriꝰ accẽ⸗
dit᷑ feliciuſq; infläãmatur Xa · Ruicẽéna li vi- In loco qui
dem ad quẽ multꝰ ſanguis fluit dolo illatꝰ minus percipi
G& ſentit. Quiꝰ cauſa ẽ. Nam lociis ad quẽ multus cruo cõ /

fluxit inebriatꝰ in ſanguine & humoꝛe Qua apter doloꝛ &

paſſio minus in huius ſentiuntur. Sed tunc per ſanguine;
paſſio chriſti non immerito deſignatur. RNam ſicut in moæ/
tuo coꝛpore nullum ſanguinis veſtigium reperitur. Vt in
ſexto animaliũ li. Quius quidez cauiſã diuerſi diuerſimode
aſſignauerunt . Rit enm Galienus ſanguiinẽ poſt moꝛteʒ in

carnis ſubſtantiam trãſmutari. Pfus autem dicit ad pco /

dia deſtinari. Sic nimiz ꝓ locum a ſimili xpᷣi qdem paſſio ĩ
moꝛtuo ob peccata homie nullum penitus veſtigiuʒz reperit᷑
Et tunc axplicet᷑ ſic. In eo itaq; coꝛde in qd ꝓ deuotam me/
moꝛiã ſanguis domĩce confluxerit paſſionis:metus ſi accide
rit ginus ſentitur pene cuiuſlibet ſeu doloꝛis MVMV
Ce coꝛpore Chriſti ¶Littulus qᷓrtus A-
Linius in ſpeculo naturali Iſta ergo eſt conditio
balſami natura ꝙ ſi in ipſo coꝛpora putrida con
diantur penitus coꝛrumpuntur. Coꝛpora autez re /
centia ipſo linita a coꝛruptione atq; putredine totaliter cõ /
ſeruantur. Nam ſicut balſamum viſiim cl ariſicat a ſuo odo
re ſerpentes a buffones fugat· vt dicit yſidorus in hiſtoriis
naturalibus. Sic nimirum per omnem modum ipſa caro æ⸗
ſanguis chriſti viſiim mentis clari ficat a illuſtrat&& motiis
brutales ſeu ipſos ſerpentes infernales id eſt dem ones repel
lando terrendo quocq fugat. Sed tunc conſequenter ꝑ coꝛ/
pora putrida coꝛrupti a immũdi homines deſignantur. Nã
ſicut coꝛ ꝑa putrida amoꝛo puluere ſeu liqre exſiccari opor

tet an teq; ad ſanitatem priſtinam reducantur. Sic nimirum

per omnem modum ipſos coꝛruptos & immundos homĩes
amaritudine coꝛruptionis · & penitentie ab humoꝛibus vi /
cioꝛum deſiccari oportet antequam copus & ſanguinem
in quibus perpetua conſiſtit ſanitas percipiant vel deguſtẽt
Ged tunc per coꝛpora recentia pura ẽe munda. coꝛda deſcri
buntur humana. Nam ſicut coꝛpora recentia dum ipſa coꝛ!
pora putrida ↄtingũt mox a ipᷣa totalit᷑ ↄputreſcũt.Sic eo /⸗
dẽ mõ ipᷣa pura a mũda coꝛda hoĩm pᷣ̃uis hoĩto ↄmũicant᷑
2 coꝛruptis a ipᷣa totalit in mente in cope coꝛrũpunt᷑. Et

tũc appliceĩ ſic. Immũda itaq; coꝛda hoĩm ſi xpᷣi coꝛꝑe ptici

pauerint a ſanguĩe· ↄſtat q; eternalit᷑ corũpent᷑ mũda aũt

—

Quartus

Titulus

coꝛd a a copa a corruptione moꝛtis eine ꝓppetuo ↄſeruan

B AKudtoz- Qunq; pinguedo ali & igni inmittit᷑ flama ↄti:
nuo intumeſcit. Sʒ tũc per pinguiedĩeʒ coporalẽ celeſtꝰ pĩig
uedo id ẽ copus ſanguis dñi figurat᷑· Nam ſiẽ pinguedo
coꝛpalis ↄuenientiſſime ꝗ dem nutrit iuxta illud ꝙ ait Ga⸗/
lie · mag nutriũt pinguia ꝙ arida Omis enim pĩguedo lu
mis nociua ẽ. Ome lumen in humido pingui impiguedine

q;ʒ ↄſiſtit. Pĩguis etiã liquoꝛ doloꝛem copoe ſedat e tumo

rem. Sic mnimi ipᷣm copꝰ & ſanguis dñi mentẽ eĩnaliter re
ficit atq; nutrit· Lumen etiam intelleètus fouet abilitat di⸗
ſponit . G& omeʒ doloæ atq; ttimoꝛẽ mentis ⁊ coꝛpis abijcit
repellit. Sʒz tũc ↄſequenter ꝓꝑ ignẽ homo intelligit᷑ p̃ua ↄcu /
piſcentia inflãmatus. Nam ſiẽ omnis ignis velociter tiatur
obuſtibili nãq; deficiente deficit omis ignis. Sic nimix oĩs
mo pᷣua ↄcupĩa inflãmatus in tota vita ſua tã mentꝰ q;
coꝛporis citius terminat᷑ coꝛxrumpit᷑ & finit. Sic ergo ptz. Et
tũc applicet᷑ ſic· Coꝛpꝰ itaq; xpᷣi ſumptũ ab aliqᷓ homĩe ob/

lectamẽto & vicijs in flãmato ipᷣm magis inflãmari facſ da
„

tandẽ ad flãmam ꝓpetui incendii ptrahit a perducit
Cõmentaſuꝑ.j de gene:& coꝛ. Oꝑtet itaq; vt id qc nutrien
du ẽ mitrimẽto ſeu ip̃i mutrito ꝑ oĩa ↄfoꝛmet᷑ Nutrimentũ
etenĩ & nutribile ſunt ſimilia in natura. Oc; ꝗᷣdem intelligẽ
dum ẽ de nutrimẽto vltime digeſtionis. Tunc enĩ ↄfoꝛme e
ſimile per oĩa ipſi rei fit nutriẽde. Sʒ tũc per nutrimentũ coꝛ
porale copis nutrimentũ ipſius anĩe vicʒ copus a ſanguiſ
dñi figurat᷑. Namſiẽ coꝛpale mitrimentum nõ eſt ↄueniens
niſi cũ appetitu valido eſurieq; ſumat᷑· vt ait Auicẽna libro
medi. vi. Rutrimentũ inꝗt eſſe non dinoſcit ↄueniens nec bo
nũ nature ydoneũq; a aptũ niſi cũ valido & magno ſump
tũ fuerit appetitu. Sic nimi ipᷣm nutrimentuz celeſte id eſt
coꝛpꝰ dñi:nulli homĩ ↄueniens eſſe pt · niſi cũ toto feruidoqʒ
mẽtis deſiderio appetat᷑. Sʒ tũc ꝑ ipſum nutribile cõuenient
intelligi ipᷣe homo. Rã ſiẽ nutribile ſiue id q debet nutri⸗
re caloẽ hte intenſum validũq; opoꝛtet. Sic ꝑ locũ a ſimili
ipe homo ꝗ; ſumere voluerit coꝛpꝰ & ſanguis dñi dẽt priꝰ ĩ
ſe nutrire caloꝛẽ amœis diuini Et tũc applicet᷑ ſic. Optet ita /
q; ꝙ ipᷣe hõ qͥ voluerit nutriri taʒ efficatiſſimo nutrimento
coꝛpe vicʒ & ſanguĩe dñi nti ih̃u xpᷣi in omibo celeſti nutri /
mẽto in puritate & mũdicia ↄfomet᷑ & parit᷑ vnia D·
Conſtan · li.mel Neq q; cibo eſt ſumendꝰ· niſi veracit ſentia?

tota foꝛe digeſta a cõſi umpta cibi materia pcedentis· Qauſa

ſtat ĩ hoc qa qmdiu cibo pcedens indigeſtus fuerit cibo ſu⸗
periieniens digeri minĩe qdem ptᷣ. rahit autem tunc calo

—

unhe

tſi⸗
Nens

bus pee

Cpaleme
um ſiec
indmmo⸗
ſorffe,m.

ſnam men

otione
Peib

cKmule

one

B*1

ibumer

ſdicat

s dehe
Eſinple

ctariche⸗
Knmnircib

ürſorptu

giczgſus
Niſue

Hüntns

uonmddſen

krare

”M

y ſpecll

ſechuch
tonemi
Naloem

ndiſy 4
ſocarni

Nruntate
lre aczr

4
cuantur

Rnont
Unlmilit
ſes voli

Wüipſ

ceßind
Upolup⸗
Reg

tann

une
.
gs
gi
pigeddl
mpignndn
Daawn
Kamnlten
Psaret
puaz

locter ne

eninigds
ti ment
tgophb
vmieob
U“
Amutnien
tmmenti
intlige
KForme*
merth

Saſangni

eguenen
nücinnlin
Eennensn
magyo n
. AKrd
Nty nng
itnen
eurfum⸗
rſmnt
dap
ntunnd
alenn
,,
4 et
elſur

Titulus

„2,2
uſe

¶ Quartus
indigeſtũ ad indigeſtũ a multiplicat᷑ materia atz humoꝛ &
Poↄſequens inficit᷑ totũ coꝛpꝰ. Non ẽ exgo cibo ſumendus ſi
cibus pcedens cõſumptus nõ fuerit a digeſtus. Sʒ tunc per
coꝛpalem cibuʒ cibo miſticꝰ id eſt domĩcum cœpus figurat᷑
Nam ſiẽ cibo copꝑalis debet eſſe mollis humidus calidus
quẽadmodn dð᷑ in ſumma de regimine ſanitatꝰ. Sic nimiruz
pome; modũ cibo domicus debet eſſe mollis qᷓntum ad in
timam mentis delectationeʒ humidus qntium ad internam
deuotionẽ calidus qntuʒ ad diuinã dileètionẽ. Sic ergo pa/
tet ꝙ ꝓ cibuʒ temporalẽ copꝰ dni deſignat᷑. Et tũc axplicet᷑
ſic. A nullo itaq; Hoĩm coꝛpus ſumat᷑ do mĩcuʒ. niſi an per cõ
feſſionẽ aO penitentiã conſumptũ fuerit ome viciuj a pecca/
tũ · E Kuicẽna libro medivj. Os hominis q& ad tactuʒ
cibi humeſcit & liqueſcit valoꝛem totius vite in eſſe hommni
indicat & demonſtrat·. Sed tũc per cibum coꝛporalẽ cibo ce
leſtis id eſt coꝛpus domini figuratur. Nam ſicut cibo coꝛpo
ralis ſimplici modo abſq; condimentis minoris eſt virtutis
2 efficacis q; cibus ſpeciebo odoriferis aromaticiſq; conditꝰ
Sic nimix cibus ſpiritualis id eſt dominicũ copus ſimpli:
citer ſumptũ abſq; ſpeciebo odoribuſq; deuotionis a ſancti
tatis minus ꝓdeit id eſt obeſt. Sʒ tunc per os coꝑpis intelli

git᷑ os ipſius mẽtis. Naʒ ſiẽ os copis cibuʒ totũ coporalez;

qui ſumit᷑ ad debitã nutritionẽ oꝛdinat diſponit. Sic nimi
rum os ſeu guſtus ipſuis mẽtis totum cibũ ſpiritualem ad
dehitã anime nutritionẽ oꝛdinat a diſponit. Et tũc applicet
ſc. Guſtus itaq; pie metis que añ iſtiꝰ ſaluberrimi cibi fũp
tionem in dulcedine deuotionis humeſcit feliciè liqueſcit
valoꝛem vite eterne ineſſe indicat & oſtendit · E . Dlini?
in ſpeculo naturali. Rues cqquidem ille que cadaueribus pu/
tridiſq; carnibus veſcuntur:velut viutures coꝛui ſi recen
tibo carnibus veſcerentur cõtinuo moꝛerentur. Quiꝰ ratio
ſtat in hoc'quia carnes ſeu cadauera putrefacta facilius di
gerunt᷑ a tranſmutant᷑ in ſubſtanciã aliã carnes aũt recẽtes
diixe atq; indigeſtibileſq; ſunt. Sed tũc per aues homiĩes de
ſignantur. Nam ſicut aues in alto volantes circulariter mo
Aent᷑ non recto motu: nec volatu ſicut ptʒ in aqlis ceteriſq;
conſimilibo auibus que dum in altas puenerint aeris regi /
ones volãt toꝛtuoſe circulariterq; mouen?· Sic nimixe p oẽʒ
modũ ipſi homiĩes altitudinẽ pᷣſentis ſeculi tranſuolãtes nõ
recte ſz indirecte a obliqꝗᷓ circulariter mouẽt᷑. Et tũc applice
ſic. Tlli itaq; homies ꝗᷓ putridis coꝛruptiſqʒ carnibo ſquali/
dis voluptatibo veſcunt᷑ · cũ carne recentẽ ⁊a incoꝛruptaʒ id ẽ
coꝛpꝰ xp̃i & ſanguineʒ indigne ſumpſerĩt einaliter moꝛient?

Kirulos ¶Ruintus

,.G Pps in ꝓbleu. Homies cibati ſunt leuioes q́; ieiuni
Sz3 tunc ꝓ cibatões copaleʒz ſpũalis cibatio id ẽ copis q ſan
glinis xpᷣi ſumptio figurat᷑. Nam ſiẽ cibatõ coꝛpalis hoĩem
iocundũ facit ſic copꝰ dñicum anĩam deuotaz ineſtimabili
ꝗdam gaudio & dulcoe placit ãq; amabilẽ reddit coꝛã oĩm
ſaluatoꝛe. Et tũc applicet ſic Homiĩes itaq; coꝛpe ſanguĩe
xp̃i cibati ſpũaliter a refecti leuioꝛes fiũt qntuʒ ad omia P
xp̃i nomĩe ſuſtinẽda agẽda. q; illi qui a pdicta cibatione
abſtinẽt tam ſalutifera q́; beata H Phyla in ſũma de re
gimine ſanitatꝰ. Añq; cibus ſumat᷑ manꝰ a pedes in Pyeme
ad ignẽ optime calefiât. Sʒ tunc ꝓ cibũ coꝛꝑaleʒ coꝛpiis do⸗
minicũ deſignat᷑. Nam ſiẽ dulcedinẽ cibi coꝛꝑalis duo impe
diũt vicz moꝛbo nimiaq; ſaturitas. Dulcia nãq; amara vidẽ
tur his qui infitmati aut nimiũ ſaturati ſunt. Sic nimize ꝓ
ome; modũ dulcedinẽ atq; ſaporẽ & coꝛpis & ſanguĩs xpᷣi
duo impediũt ꝗ Pmiiz infirmitas in peccatis aliud eſt ni
mia ſaturitas ex reb trãſitoꝛis & muũdanis. S; tũc cõſequẽ/
ter ꝓ manꝰ opa & ꝑ pedes affectꝰ ſeu affectiones guran?
Naʒ ſiẽ impedibo ſtamo e gradimur in manibo tenemus &
opamur- Sic nimiz in affeétionibo ſeu affectibuſ ſtamus
gradimur ad interitũ ſeu ad vitã. Oꝑibus aut nos tenemuſ
6 aut vitã aut moꝛtẽ ꝓmeremur. Et tunc applicet᷑ ſic. Añqᷓ;
itaq; ille cibo celeſt id eſt copus dominicũ ſanguis a no
bis deguſtet᷑: neceſſe ẽ vt oꝑa noſtra parit᷑ & affectꝰ igne di/
uine caritat felicit attendamꝰ· ¶ Galie li ſecre · ʒ. Medici/
na ꝗdem taʒ nõ indigẽti ꝙ́; indigẽti ſumme cõfert. Indigen/
tem eniʒ ſanat. nõ indigentẽ ĩ ſanitate ↄſeruat.Sʒ tũc ꝑ me/

dicinaz ozpalem ipſa medicina celeſt' id ẽ copꝰ ſanguis

dyũi figuratur. Nam ſicut medicina coꝛpalis abſq;ʒ ſufficien //
ti ad hoc diſpoſitione copis minĩe ſũmi debet teſtãte oↄſtan
tino ꝗ ait Nulla abſq; diſpoſ itõe cœpis medicina ſumat᷑ eo
ꝙ ex hiiiꝰ moes celerrima ↄſequat᷑. Sic nimixe p omem mo/
duü medicina celeſtł id ẽ copus & ſanguis dni abſqʒ diſpoſi
tione ſparatione debita mẽtis & coꝛpis nõ ſũmat᷑.Et tunc
applicet᷑ ſic. Coæpꝰ itaq; ſumptũ ꝓdeſt tã non indigẽti &; in

„ „ „ „ .2 ℳ₰ ₰ „ *„ „ „ —
digẽti: nõ indigentẽ enĩ in ſanitate vite ↄſeruat meritũ q;ᷓ auꝰ

get. Indigentẽ vero ſanat eternaliterq; ↄſeruaat
C De ſancto ſpiritu
ARiſto in ꝓbleu.Hõ cibatꝰ leuioꝛ ẽ q; hõ cibo vacu
us. Sic reuera omeʒz mo duʒz mens ſpuali cibo ſen
ra ſpũſſancti piter paſta a cibata leuis reddit᷑ ad
ma ꝙ xpi nomie ſuſtinẽda B Egidi? in omẽto · ij. elen
co.Hõ viuus leuioꝛ cernit᷑ in ſtata ꝙ́; hõ moetuꝰ. Sic wimiz⸗
☚

(Titulus quintus A:

Ctulu
nb ſo

gina o
küpuum
Graibon
ſoipalr
nitisl
in deitn
tam feci
pus debi
ſtruz ſan
nt inftt
tem vlte
puůſſane
lerſation
lum flon⸗
wud M
xlecrict
ſenzms
Etone⸗B
ſripoſſun
tenfegran
Uumesded

eeende

Ne
Wed
uf
Auguu
yeraq
modun

bumi

mons,

in duche
radical
ſpüſſane
dine l.
figidat
ligere i
Pis calo⸗
ſiſline

une
scziin
wp 8 1ſen
uhlsboien
umnebi
min
hia dinn,
dchtie
ainſünxr
Werhn
lnenn
Gpalsi
rigemnuns
ſangii
Atisalinde

„

tüc cſc
ones gulti
nitenonet
buſſtamgt
itnos tenmnt
plcer ſc N
Aſangeas ſ

fecc igred

*

ſeen Dede

zcup ain⸗
is igiin
uttttit
miin imti
puinn ſ
agoſr

1e,/

* „

Titulus

¶ Quintus
pomo ſpiritu ſancto viuificatꝰ leuio ꝓmtioꝛqʒ; redditur ad
omia opꝑa bona faciẽda C: Augꝰ ſup pſal lx. Auis ha/
bẽs plumas leuioꝛ eſt &́; ſi plumis careat:ſ tunc ꝑ auem d
ſignat homo. Nã ſiẽ auis quec; ſuos claudit oculos cũ infe
rioei palpebraſic homo ſpiſſanchi gĩa alatꝰ claudit ociiloſ
mẽtis a pte inferioi ita vt ſemper reſpiciat & ↄtemplet in al
tuz deitat?;ꝭ D· Auicẽna in li. inj. de diluuijs Auſter flãs t
ram fecũdat floꝛes euocat:nubes obumbrätes generat coꝛ⸗
pus debilitat cũcta bumectat at ex mari flat · Sz tüc p au
ſtruz ſanctiſpiritꝰ? grẽa deſign a?· Ram ſiẽ auſter criſim gene/
rat infirmis vt dicit philaretꝰ in tractatu de criſim. Dic 2 P
omia Gpũſſancti gra criſim cauſat languoæis anime 2 ſ alu/
tem vite efficit ſempiine. Et tunc applicei ſic. Gratia itaque
ſpũſſanéti terrã coedis nẽi fecũdat qntuʒ ad honeſtam con/
uerſationẽ ſeu operationem floæes abintꝰ? euocat id eſt vᷣtu /
tum floꝛidã exercitationẽ niibes ſeu vmbras generat contra
mũdi eſtuʒ & tribulatõeʒ coꝛpꝰ debilitat qntuʒ ad carnalez
delectatõeʒ mentẽ humectat qᷓntum ad celeſtis gẽe largitio/

nem. mari flat id eſt nõ tribuit᷑ niſi ad amarã coꝛdis cõ

tritionẽ · E Ppus in ꝓbleieli. Omia qdem cœpa hume/

Ctari poſſunt dũ attingũt aquã aer vero minĩe. Sz tuc P ae/

rem figurant tumidi & elati. Nam ſiẽ aer inẽ omia elemẽta
plures habet intemperies & tempeſtates vt refert Albertus
libro de impreſſionibv aeris· Bic ſuperbi plures patiunt ani

me ê& coporis intemperies & tempeſtates: q́; aliqui alij PHo-⸗

mines cuiuſcunq; condititionis & ſtat? humedctari poſſunt
aqua ſpirituſſancti: preter ſuperbos pariter 6& elatos E-
Kuguſtinus libro confeſſionum Oleum natat e manet ſu
per aquam ſuper aerem vero minime. Bic reuera per omez
modum oleum ſpirituſſancti fertur & manet ſuper aquas
Pumilita tis: ſed non manet in aere elationis ſuperbie && tu/
moꝛis. Nota ꝙ ſpirituſſanctus comparatur igni propter
duodecim proprietates que conueniunt igni & ſpirituiſan/
cto. Bed de Poc require in capitulo de amoꝛe. Aſſi milat᷑ etiã
ſpirituſſanctus ipſi vite. Nam ſicut vita coꝛporalis conſiſtit
in duobus vt dicitur in libro de moꝛte ⁊ vita ſcz in humido
radicali & in caloe naturali. Sic ſpũſſanctus ſiue aduentus
ſpũſſancti ſemꝑ eſt cũ bumoꝛe celeſtis gẽe ee caloꝛe caritat

duũe Iohᷣ· meſue in p· pctica. NHec ẽ nata vmbre ꝙ copa in
frigidat exteriꝰ:h inflamat interiꝰ. Et iſtiꝰ rõnem phͤs vide.·
tãgere in ꝓbleu· Dit᷑ enĩ ꝙ frigꝰ ab extra circũſtãs ipᷣm coꝛ
Pis caloꝛẽ ad intioꝛa reuerberat a refrãgit. Sʒ tüc ꝓ vm bra
ſpũſſanꝰ? deſignat· Naʒ ſiẽ vmbra abulãtes a ſeſſos ↄfotat

dirigit & cõfoꝛtatſ & feſſos in bono opere conſolidat & re⸗

ſtaur at. Per vmbrã ergo ſpirituſſanctꝰ deſignat᷑. Et tũc abp
plicet᷑ ſic. Hec ergo eſt naturalis bonitas ſpũſſanctiq; homi
nem infrigidat exteriꝰ ↄtra eſtum tribulatõis miſerieq; fer⸗

uoꝛemſ interius mentẽ accendit quẽadmodiimm inturnam

dei dulcedinẽ & amoeʒ Nota ſpũſſanctus dẽł᷑ eſſe lumẽ· vn ·
de cauh. hm viij· 9ditõnes ́s habet ipᷣm lumen. Prima cau/
ſa eſt:qa ſiẽ lumen adueniẽs liiminiaut nõ lucet aut nõ lu:

cere vider· vt dicit Lhemiſtiꝰ in.iij· de ania Sic ſpũſſanctᷣ ad

ueniẽs coꝛdi mũdano lumine effulgenti neqᷓq emittit radi/

um cãdoris lumĩſq; diuini. Scc a eſt:qa lumen nõ lucet per
ſolida coꝛpa & cõpacta vt recitat płs in li. ꝓbleu · Sic ſpuſ⸗
ſanctꝰò nõ penetrat ſua immẽſa gratia coꝛda obdurata & in

malitia obſtinata Tercia eſt: qa ſiẽ lumen oẽz ignẽ cauſat

generat. vt ait ptoloꝰ in mi.almaieſti. Sic ſpuſſanc igne;

caritatis menti applicat ꝗ ipm diuinitꝰ illuminet & accen/
dat: Quarta eſt:qa ſiẽ lumen ẽ ypoſſtaß id eſt ſubiectu ſeu

ſubſtatia celoꝛ hm phᷣmſic ſpũſſanctus ẽ fundament᷑ũ om

niũ floꝛidoꝝe actuũ virtutũ. Quinta eſt qa ſiẽ lumen ẽ ca
principiũq; vidẽdi·ſic ſpuſſanctus ẽ tota cãà deũ in pᷣſenti

in futura prĩa ↄgnoſcendi. Sexta ẽ: nam ſiẽ hm platone: pu

ris ocuilis lumen eſt amabile:ß egris eſt odibile ſic ſpuſſan /
ctus delectat & amat oculuʒz pure mentis: ſj odit & fugit ad
intuitũ anime delinquentis. Septima eſt:qa ſicut lumen ad
ueniens aꝗᷓ & ſpeculo ꝓ refractionez magis lucet· Vt dẽ in
tercio methe:. Sic ſpũſſanétus adueniens coꝛdi aꝗᷓ tribulatio
nis & trition is humiliato a moꝛe ſpeculi depurgatomag-
ſplendet celeſti dono munereqʒ; diuine. Octaua eſt:qa ſicut
lumen excellens facit in aſpiciente lacrimationem & ſtrenu
tationem vt patet in aſpicientibo ſolemſicut recitat phᷣs in
ꝓbleumatio · Sic ſpũſſanctus adueniens menti elicit lacrxi /
mam felicis ↄtritionis e ſtrenuationem eſſicit ſalutifere con
feſſionis. Imiocanda eſt ſpiritus ſancti gratia vt ſupᷣ Phi/⸗/
loſophus in ꝓbleumatibus flatus hominis exoꝛe ꝓcedens
manus frigidas calefacit & cibum nimis calidum frigefac?
ac ad ſumendum abilem reddit. Sic ſpirituſſanctus a pa/

tre filioc; procedens opera noſtra infozmat caritate grata/
q; & acepta facit coꝛam altiſſimo creatoꝛe. Sed e cibum
gilitas ſ
Pams calidus grauioꝛ cernitur qᷓm panis frigidus. Cuius
caiiſa eſt: quia in pane calido quedã adhuc adſitateſ incluſe

Sic nimi ſpirituſſanctus ambulätes in via celeſtiſ patrie

pkaolie

celeſtem miſcet ee preparat & diſponit vt ipſum noſtra fra
itas ſumere quidez poſſit* G⸗ Philoſobus in ꝓgbleu.

ummnnit
tiq;
isgrann
intamnar
intus c⸗
beſcit ⸗
inflamt
aineſt
kerum
deimiſl
lection⸗
H
denuoq
ded tun
ſapis na
Olantum
inonmt
leept
Pleturſce
umndenuoe
worſerd
Cbartind

EStochan

s
N
titatis
konem

dit in m
gratia n

uußn eſ

tde ing⸗
dumm poc
piternid
in ſpecul

Arrame

is abiltt
ſenp ð
en re
iusſanc⸗
Ualtceib
Aerditp
à

luer Wnil,
eſpäſinch⸗
men näler
oburzni,
vignica
iſſanc
net oaa
ubiecd ,u

Nemerdem

elumeneci
inilenti
pane pl
t ſugt D
ctlumend
Ucet Viden
nueter
vonmülm
tentrt/e
myahbilun
aeteecon
ſcho
W n
dan flgt
ſindi
critg

Gdn .

B nohfi

QMNuintus
tremanẽt et vapores. Sic reuera coꝛ ſandti ho minis deuoti
qꝗ vtiq; eſt panis ſuauis altiſſimo creatoꝛi:moee calidi pa⸗
nis grauei· firmũ a conſtans efficit qñ igne ſpiritusſancti
inflãmatiir. Item panis durus cũ ad ignem ĩ caluerit· mox
intus caleſcit:exterius vero dureſciteſibilioꝛ quidem fit ru⸗
beſcit & fumeſcit. Sic nimirũ ꝓꝑ omnia mens ſpirituſanéto
in flammata intus liqueſcit & molleſcit ntum ad internaʒ
4 ineſtimabilem delectationẽ exterius dureſcit quãtum ad
rerum temꝓalium abdicatõem eſibilis efficit quuantum ad
dei miſticam cibatiõem.rxubeſcit quantũ ad dei α ꝓximi di
lectionẽ fumeſcit quantũ ad feruidam obſentinã ot̃oem
.F Comentator in quarto metheroꝛe Tapis ignitus
denuoq; extinctus in aqua ↄtinuo ſcindit᷑ a fetidus efficit.
Sed tunc per lapidem deſcribit᷑ cœ humanũ. Tum qa ſicut
lapis nataliter frigidus grauis q durus ſic coꝛ humanũ
quantum de ſe eſt ſemꝑ frigidum eſt in dei dilectiõegraue
in omni vittuoſa opatiõe duʒe in obſtinacia a obduratiõe
Ergo pt: ꝙ ꝓ lapidem intelligitur coꝛ Pumanũi· tunc ap
plicetur ſic. Coꝛ ergo humanũ igne ſancti ſpiritus inflãma
tum denuoq in aquis deliciaʒe ſuffocatũ pariter a extinctũ
mox ſcindit᷑ quantũ ad eternaʒ felicitatẽ· fetidum efficitur
quantũ ad eternam penalitatem Redte ut ſupᷣ. Notandũ ꝙ
ſpirituſſanctus cõpatur roꝛitũ quia ſicut in roꝛe ignis cele
ſtis deſcendit hm ꝙ ait auicebron li:fontis vite. Sic ꝑ omnz
modum ſpirituſancto mediante deſcendit in nos ignis ca⸗
ritatis diuine.tum quia ſicut ros omnem ſanat æa ſedat infla
tionem pariter a tumoꝛẽ ut recitat· Bartholomeus in ma
practica. Sic ſpirituſſanctus ſanat in nobis omnem ment?
elationem ſuꝑbieq; tumoꝛẽ. Tum quia ſicut ros magis ca/

dit in mane ꝗm in ſero ut dicitur in ; methe. Sic ſpirituſſcãẽi

gratia magis dat᷑ in mane iuuentiuitis qm in ſero ſenectutis

ſeu in veſpe. Tum quia ſicut qñ cadit ros ſereni tas ↄmittat᷑

ut dẽ᷑ᷣ in ꝭ· ꝓte ſimme naturalium. Sic reuera per omnẽ mo/
dum poſt aduẽtũ ſpirituſſancti ſequit ſerenitas gaudij ſem
piterni. um quia ſicut ros terram fecũdat · ut refert pliniꝰ
in ſpeculo naturali · ſic nimirũ ꝑ omnẽ modũ ſanctus ſpũs
terram coꝛdis noſtri fecũdã efficit· a ad omnem actũ virtu/
tis abilitat ⁊a diſponit · Z¶ Phus in ꝓbleu. Maioꝛ autem
ſemꝑ foꝛe ventus ſuꝑ aquas q́;; in arida cõprobat᷑. Quius
rõem require capitulo de vtilitate Sed tunc ꝓ ventum ſpi⸗
ritusſanctus figurat᷑. Nam ſicut ventoꝛũ generatio a mari
2 a litoꝛ ibus et frigidis regionibo incipit· quemadmodum
oſtendit phᷣus in qrto methe: Inquantum enim ventus ex

—

itulus CKRuintus. Unn
humoibus vaporibuſq; caũat᷑ hʒ gnari ex mari in ꝙq miti
Huũoꝛes reſoluunt᷑ pariter qa vapores. Inquãtum aũt ventiis
. . * 0 „ 7 „ .
ex impulſiõe aeris gignit᷑ hʒ in littore ghari. Nam aer inclu

interi
titet

ſiis in marĩs littoꝛibo aquiſq; ſupueniẽtibo cõcuſſus valide (Lo
q artatꝰ tãdem cum impetu expellit᷑ a totus aer foꝛinſecꝰ cõ lun
mouetur Inquãtum vẽtus eſt repcuſſio vẽtilatioq; aeris ab ſtra
aere puta frigidi aeris a calido·& calidi a frigido hʒ fieri in Sn
frigida regione. Quando enĩ aliqua regio vehement fuerit giti
inflammata cõſtat quia tunc aer frigidꝰ caloꝛem pᷣdicte nõ ſt
paciens regionis inde repellitur· repulſus aũt aerem obuiã cn
tem ſibi inuenit ꝗ a a ſe repellit᷑ a ſic tota aeris valde regio =ðD
concitatur a ideo dici cõmentatoꝛ ſuꝑ.ʒ. methe.in diffimitio aſpi
ne venti dñs ventꝰ inꝗt eſt reꝑcuſſio aeris a frigida regiõe ſprit
ptz ergo ꝙ gnatio venti ẽ a marĩs littoꝛibo a frigidis regi Pente
onibus. Sic nimirũ ꝑp omez modum ſpiritualis et miſtica miten
ſpirituſſancti gnatio eſt in mari cõtricõis & pñie a littoꝛib- oul
quietis interne a frigidis regiõibo puritatis cõtinentie Anni
Sed tunc cõſequenter ꝑ aquas afflictio ſeu aduerſitas figu tuhitt
ratut. Nam ſicut aque naturaliter et maxime reſiſtũt 2 re / gtattun
pugnãt ſiccitas ⁊a caloꝛ:teſtãte ꝓhᷣo ĩ li.ꝓ bleu:.qꝗ ait:q; aquã Agntu
naturaliter duo exterminatur. viʒ ſiccitas & caloz. Siccitas ſflumm
etenim attrahit et imbibit aquã ꝓ conſequenſq; dimimtit ichin
4 exterminatur aqua gic nimirum per omnem modũ ibi ·. Mi
afflictioni aduerſitatiq;ʒ maxime obſiſtunt ſiccitas carnalis rſin
concupiſcẽtie atq; caloꝛ dilectionis diuine ſͦ tunc conſequ?z ſahen
ter et VUtimo ꝑ terrã ſiccitas gẽe deſignat᷑. Rã ſicut in terra ds
naturalis regio eſt aà Eabitacio ranaxe a ſerpentũ. iuxta il/ ſiani
lud q ait yſido in hiſtoꝛus natalibo. Omniũ animaliũ re/⸗ „ du
gio habitabilis ẽ ſuꝑ terram pter piſces ranas ⁊ ſerpentes öon
Pin⸗ ciũ nãq; ꝓpria regio eſt in aqᷓranaxe vero ⁊ ſerpentũ re ivittilſ
gio terra ẽ Sic ꝓ locũu a ſili in ſiccitate coꝛdis ꝓria ẽ habi / imeg
tacio atq; gio natal canaʒe infernaliũ hpẽtinũ Sic ergo pa .⸗ liten
tet ꝙ puẽtũ ſpiritiſſanctᷣ deſcribit᷑ a ꝙ p aduã mꝗana af 1lwcza
flictio aut adũſitas intelligit ꝙ& terrã mẽtis ſiccitas ſig/ neme
nat᷑. Et tũc applicet᷑ ſic Naio itac; ſpũſſancti gr̃a a frequ? (eru
cia eſt in aq́s tribłlacõis aduſitatiſq; mũd ane ꝗm in nccita⸗ * leuitate
te celeſtis gẽe Et tũc recurrat ad phabita ſupᷣ. K . Bs nvynßepb
in li · p bleu. Digitus quidem in homĩe ieiuno maio cermit fact
qꝙ́ in homie cibato ſeu cibo paſto. Quius ratio tangitur c. auts ren
de vtute. Sʒ tunc ꝑ digitum ſpũſſanctꝰ ſeu ſpuſſancti grᷣa is erge
figurat᷑ Qſ̃ da ſicut digitꝰ flectit᷑ a articlat᷑ ad interioa ma aſmiht
nus õ aũt ad exterioa. Gic nimirũ ꝓ omez modũ̃ ſpiritus iac

ſantꝰ ſꝑ fert᷑ ad interiora nõ vſus ad extioꝛa homĩs: ſeper tenſito⸗
alums

Wunns
NNn
mrents
Remrine
gld.
K
luigmi
ſ,
gndohfen
Mhemmie⸗

len Pdahi

. . 4 1
Mend

8 Ren. Ma
ka tegs
14
Alis er mi

.

ea Nitn

1 cotnent
erit ſglu
cötate
aitgpali
Dninii
mn modüthl
6tscrnils
une ir
ſcutintr

„7 91 4

nbtnn
gniiti
* ip 4

¶Titulus

C Quintus.
interioa non exterioꝛa appetendo Tũ quia ſicut digito foꝛ /
titer omnia tenent?· ſic ꝑ omnẽ modũ mediante ſpirituſan /
cto omnia que beatitudinis ſunt eterne firmius retinentur
Tum quia ſicut omnia ꝗᷓ medicare volumus digito demõ /
ſtrantur · ſic reuera per omnẽ modũ mediante ſpirituſſancti
gratia nobis celeſtis patria demonſtrat᷑· Patet itaq; ꝙ pꝑ di
gitum ſpirituſſcts figurat᷑ Et tunc applicet᷑ ſic. Maioꝛ itaqʒ
eſt ſpirituſſancti grẽa in coꝛde abſtinencie pariter a ieiuno?
Im in homie guloſo delicijſq; repleto quẽadmodũ ſupᷣ ⁊c
DBPlinius in ſpeculo nat᷑aliũ. Flatus homiĩs in intenſo
aſpicit frigoꝛe qui in caloꝛe minĩe videbat᷑. Sʒ tunc ꝑ flatum
ſpirituſſanctus figurat᷑. Nam ſicut flatꝰ dulcis attrahit ſer⸗
pentem teſtãte ſolino li:rerũ ꝗ́ᷓ dicit ꝙ in quoſdam dũ dor
mirent ſerpentes ſiliebant indeſerto. Quod quidem acidit
ex dulcedĩe flatus eius qui in loco ſolitudinis obdormiuit.
Sic nimirum ꝓ omem modũ. ſpirituſſanctus ſua dulcedĩe
attsahit ſibi coꝛda ſerpentina intra fontes celeſtis gr̃e a flu/
enta ſ tunc oſequenter ꝑ frigꝰ ipa mẽtis et coꝛꝑis puritas
deſignatur. Ram ſicut frigꝰ copa anĩata infrigidat exteriꝰ·
ſſ inflammat interius · vt ondit philo in ꝓbleu:Quius cau
ſa tacta ẽ ſupra:ſic nimirũ ꝓꝑ omnem modũ puritas homĩs
homiem infrigidat exterius in cupiditate aQ concupiſcentia
