animalium libro Omnes quidem piſces naturaliter contra
aquas ſurſum tendunt· dulcedinemq; oꝛigims principij q;

aquarum appetentes · in eo etenim loco vbi aqua ſcatuerit
dDulciſſima foe oſtenditur. Sic homines itaq; moꝛe piſciuz
exemplo iugiter ſue mentis aſcenſu appetere debent dul⸗
coꝛem celeſtis beatitudinis a ſaporem V Ambroſuis in
gxameron libro vnj. Dulce valde eſtimat ip̃e canis lingere

No
vtl⸗

nhoe
d
nife⸗
biot
rim
ne⸗
epe
ſoeun
lbinte
ot
lleis
ke
ape
tp
dane

. mip,

perli
uice
lanto.
moun
ung
wrdi
tune
Asat⸗
nod
G
loꝛ⸗
lor

cre

ptri
Nwer
lurs
nir

ionnn

ſebunr
Nita
dunine
iöprn
lemme
9
cor
nelütt
t 0r
eſtante
maval
ſonem
N
Amarain
broynr

Alt no

der
naride
mean
uttetut
doae⸗
igulen
NtE/
wrij
nuen
41 149
cort
Nprgg
tuen
l
Moin
ſgere

Tiulus xxxxiij
vulnera putrida ſangumẽq; a ranas. Sic dulce videtur pec/
catoꝛi lingere vulnera meretricum luxurioſa:ſanguĩe: pecca
torum a ranas detrahentium. YU;

Mbroſius in examerõ libro octauo Aranea aggre
gat ſibi muſcas ſemetip̃am euiſcerandoadeo ꝙ; im
poſterum effuſis intimis ſuis moꝛitur deſiccata Per

que datur intelligi ꝙ peceatoꝛ homo aggregat ſibi diuicias

in hoc mundo ſe totaliter euiſcerando & miſerabiliter cruci
ando· vltĩo vero inſperate in celeſti roꝛe ẽ dulcedine ab om
ni fruétu celeſtis patrie pemtus arefadus B Solinus li
bro rerum Ericius aggregare aſſeritur ſibi poma ſe circat᷑
ram voliitando pariter a rotandovoluit enim ſe ſub arxbore
hinc ⁊ inde vt ſibi hoc modo poma valeant adherere. Sed

tunc per eritium auarus deſignatur. Nam ſicut eritius ſpi /

nis aculeiſq; plenus eſt habens roſtrum porci ſ a venatio/
nis in tempore maxime cruciat & ledit ipos canes vt refert
Areſtotiles in vi:animalium libro. Sic æ ip̃e homo auarus
aculeis plenus eſſe oſtẽditur omnium ſollicitudinum a do
loꝛis.roſtrum habet porci in verbis ſcurrilibus e mendoſis
&& predicationis temꝑe maxime ipᷣe auarus animum cruci
at pdicantis Sed tunc conuenienter per poma diuicie aQ mũ
dane delicie deſignantur. Nam ſicut poma dum dulceſcere
incipiunt mox ab arboꝛe ſua cadunt.vt ait cõ mentatoꝛ ſu⸗
per librum de plantis areſtotilis Sic per omnem modũ di⸗
uicie delicieq; mundane quantomagis dulceſcunt a ſapiũt
tanto citius hominem deſerunt a recedunt. Et ſicut ſucꝰ po
moꝛum oculos ledit a coꝛrumpit · vt dicit Bartholomeus in
prima ſua practicaſic dulcedo diuiciaxp. deliciarũq; huius
mundi maxime ledit et coꝛxumpit oculos coꝛdis noſtri Et
tunc axpplicetur ſic. Homo itaq; auarus aggregat ſibi diuici
as atq;ʒ delicias preſentis ſeculi ſe turpiter circa tèrena inco
moda voluntando ſe multis terrenis miſerijs implicando
QAmbroſius in exameron libro vii:. Perdix oliuioſa
ouozꝛum ſuoꝛum oblita oua ſibi aggregat aliena. Sic a ip
ſe homo ſue ſalutis ſuorumq; oblitus operum. Querit &
aggregat moꝛe perdicis merita a ſuffragia alioꝛuam. D

Titulus xxxxiiij
Plinius in ſpeculo naturali. Vrundo aggregat pulueres a
arenas humectatis alis. Nam cum nidum conſtruit alas ſii/ S
as humeſacit vt ſic humeétatis alis puluis adhereat. a ex
conſequenti mdum faciat. Per q& datur intelligi·q; homo
agregare ſibi debʒ ſacros meritoꝛios quoq; actus ad hoc vt
conſtruere valeat nidum in celeſtibus Pumectatis diuini⸗
tus alis noſtre intentionis affectus E Vſidoꝛus in hi
ſtorijs naturalibus Hozmica aggregata ſibi grana ſecat per
medium ne valeant pullulare. Sic a ip̃e homo aggregata
huius mundi bona timore dei debet diuidere & ſecare ne in fff,
code ſuo per amoꝛem vſumq; illicitum valeant pullulare. un
EFE Albertus ſuper tercio metherozꝛum. In profundis ad
locis Maris ſiue aquarum aliarum magis aggregantur ac
ciimuli arenarum. Sic per omnem modum in profundita⸗ enne
te pecati a ſceleris magis aggregari ſolent facultates terre / Kr
ne diuiciec; mundane.
¶ De amoꝛe mundi · ſ
Titulus xlnij- uun
Acrobius libro de ſomno Scipionis. Sic amanda uu
ſunt mundi optima vt ne virtus periclitetut copꝰ. um
ſii neceſſe eſt ignibus cõmedetur. Archita tharenti / u
nus. Terreamini mundi huius amatoes ad lamentabile vẽé/ La-
( bum pompegij moꝛientis. Magis inquit mundi amo me Akdc
teerret m ꝙ moꝛi me oportet. Oratius lebro Car. Oreſcit UINN
amoe mundi quantum peceunia creſcit. Non habet vnde ſu nlon

um paupertas paſcat amoꝛem-. Magiſter alanus de breui⸗
tate vite. Vbi foꝛtes vbi nobiles reges vbi & principes mun
di huius auidiſſuni amatozes omnes vna motis vmbra ob
texit ſed hoc omnium miſerabilius eſt:qd adhuc humana
fragilitas non hoꝛreſcit ¶ Beda in omelia ſuper Marcum
Saic amo huius mundi temperetur vt ſemper ille homo in ⸗
terioꝛ celeſtis occupetur. Sydonius · Heu quam amare de⸗
ſeritur ꝙ dulciter amabatur · a crudeliſſimo moꝛſu moꝛtis

vapulatqui mundi huius amantiſſima poſſidebat: Sardi / Bi
nus in oraculis demonum · Fallitur nimirum modo mmis e
miſerabili qui ſpem ponit in amoꝛe huius ſeculi Alſzuimis *
ad karilum. Magna creatori fit iniuria dum quis plus a⸗ mngel
mat mundana èm celeſlia. Didimus rex in epiſtola ad ale. twe

xandrum Non in bunc mundum venimus vt ſeculi amoæè

r
lere
ln
zet
tn
N
S dui:
duunh
niſrre,
cenn
kengen
tpohle
nprotun⸗
Botepzr

Drolree

lats

Scamnde
etut coy?
tharenti/
tablever

Nee

t

betrl

o deltn
enapes
tsnbu⸗
vehumm
Mum

etor n

mre de
umand
dn 80n

Titulus xliy xlvi
dedicemus ſ vt abiectis omnibus ad galaxie gaudia velo
citer properemus. dU

(¶ De amore ſui.

¶ Titulus xxxxv.

Vlius in rethorica Amantium ſe tota ſiint indicia
Varro in ſentẽcijs. Iniquiſſimum eſt publico o bo
no derelicto amare ſolum ſe. Valerius libro vi · Glo
i laudeq; digni qui apparuere reges principeſq; tè

rarum. qui tanto amoee iuſticie eſtuabant. ; ſibi proprijs
cum pe caſſent nullatenus parcere preſumebant ſ ſeipos in
mortis ſentenciam feriebant Saluſtius in tugurtino. Heu

fauent multi qui deteſtari ſe deberẽt. Gracianus in coꝛpore

iuris. Amatoꝛ rei ſingularis in cauſis non recipitur tanqm
teſtis. Tulius in philippica decima Impoſſibile eſ ꝙ amatoꝛ

ſui iuſticie metas non tranſcendat. Beda ſi uper lucam Hic
eſt amoe odinatus vt bonum ꝗqᷓmq; ſicut teipſum diligas te

bonum diligas te malum odias. Abßuinus. Hoc ab omni

homine iuſticia di uina exigit vt potius ſit amatoꝛ veritatis
⁊ iuſticie qm felicitatis ſue proprie. Macrobius. Cunq; ſu
Pernis gaudijs donati fuerit amatoꝛes boni publici tunc te

nebris inuoluentur penalibus ceci amatoꝛes ſui Iuuenalis.

Te quoq; contemptu adamare diuina memento. Prudenti
us de conflictu vicioꝛum a virtutum. Nam ſe ſiquis amat
omne quod eſt viciat. Galtherus in alexandro. Conditur
in lege ne quis ſibi det vel amet ſe.

¶ Audctoꝛitates. De amoxe dei.

¶ Titulus xlvi.
Regorius ſuper eʒechielem Anima ſine amoꝛe min
quã eſſe poteſt. aut enim ſupernis innittitur a vere
beata eſt aut vanis immergitur miſera ſemper ẽ
Fulgentius ſuꝑ quarto mithologiarum. Sileat omnis lin /
gua cadat amoꝛis miſterio omnis ratio humana nam veri

amois dulcoꝛ omnem guſtum exſuperat eoporalem a tã

angelicam quã humanam obruit rationem. Euſebius ĩ ſer

mone Veros xp̃i amicos nõ miracula ſi amoꝛis opa ꝓbãt.

— 2
. S
õ
S

Titulus “ xlvij.
Plato de immottalitate anime Si ſapiẽtie foꝛma oculis ma
terialibus vł conporalibus videri poſſet cůctos ad amoꝛem
ſui violenter traberet Gregoeius in moꝛalium Qui deum ve

re amat omia proſpera ac adu erſa equ ammiter portat Va

leriuis libro octauo Tanto amoe dyogenes ad celeſtia pre/

*⁹

nmma eſtuauit ꝙ mortem nequiens expectare coporalem ig⸗
ni ſe dedit precipitem · ſicq; ſpirit? eius pre amoꝛis deſiderio
exaltauit Hugo de ſancto victoꝛe. Tolle amoꝛem a nulla res

dulcis nulla pariterq; ſuauis eſt Auguſtinus. Ea vis amo /

ris eſt vt neceſſe ſit te talem eſſe quale eſ illud quod amas.

Hierommus i epiſtola Neceſſe foꝛtaſſe eſt vt interdũ amor
ei ſanctorum mentibus ſubtrabatur ne ineſtimabili amo
ris violentia vita hic preſens ſubito finiatur. Perſuis in am/
phitrione Infelix anima que non habet quod amet Oratiꝰ
libro epiſtolarum · Oderunt peccare mali foꝛmidine pene.

Oderunt peccare boni virtutis amœe· Proſper li · epigmatũ
mens nunòm poterit carnis compeſcere motus niſi fuerit
criſti ſemper amoe potata. Ambroſius in exameron Ad a /
mandum ſe omm tempore inuitat qui omni tempore bene /

ficia michi preſtat- Virgilius in enaydos libro quinto Re⸗
. P — . * „. . 6
gna ruunt poſſeſſa fluunt amoꝛ omma vincit. Remigius ſu/
per Marcum Bene quidem nec oculis vidit nec auris audi⸗

uit nec in coꝛ hominis aſcendit quantũ dulcedinis in amoe

dei preguſtent hic in preſenti· ſed ad plemim haurient ĩ fu

turo. Oroſius ſuper cantica:miroꝛ nimis cur deus feliſſimã
animam amoꝛe languid am carni tam duun deſinat immoꝛari

in quo iam ineſtimabili omnis voluptatis plenitudine tã
dulciter incipit delectari Socrates libro quarto de virtutuz

odine. Amant nos dij cum vVirtuti inſiſtimiis vicijs con⸗
trariamus. Prudentius de conflictu viciorum virtutum
Nagna cadunt odijs parua extolluntur amoꝛe. Anhhelmꝰ
in ſermone. O bone iheſu tibi adherere vita eterna eſt . ſepa /
rari a te moæs eterna eſt te amare neſcio quid dulciꝰ quid

melius eſt. Criſoſtimus in om elia. Sic electoꝛum amor /

ficit dum aduerſitatibus premitur ſicut ignis flatu premit

titur vt creſcat vnde extingin cernitur inde validiuis ro bo

ratur Bernbardus libro de conſider atione O duri obdu⸗/
rati filij adam quos non emollit tanta benignitas tanta flã
ma tam ingens ardor amoris tam vehemens amatoꝛ quii ꝙ
vilibus ſarciunculis tam precioſas res expendit Gregorius
in Regiſtro. Nunqm eſt amoꝛ dei otioſus · operatur enim

le
nunug
usli
enl
na
ſu
vb⸗
nis to
Plme
znoes
(A
sſun
M
pusl
aſtoe
keapp

L
ſee

bus.
trap
etiam
datuit⸗
n aan
laterr⸗
wha
per⸗
tato⸗
Oſis
turi
maio
isv

lvi
Moem
umnve
muy
Gn
Rlen
Ndr
Anlu
An o
wodeng
kedümm
nabli
fusinen
net Ornd
dine pen
pigmmati
iſtfuert
on. Ada
e bene,
de⸗
nigunsſun
utis audi⸗
Siamoe
iewifu
8Re⸗
awnS
wididinen
dewitt
welscnn
1Mrtuun
Nchl
ucli
legud

mnore

D Neennt
duste
rin
—h
nmgld
Genns
Grenn

.
4 2 .⸗
ä
„ .

Titulus xIvj xlvij
magna ſi eſt ſi autem oꝑari deſierit amoꝛ non eſt Auguſti/
nus libro quarto cõfeſſi. Memoꝛare ſuper te bone iheſu dul

cis ſuper mel cogitare de te plus quã cibus ſi uauis· loqui de
te plena tefectio noſce te perfecta dilectio amare te vita eter
na. BernHardꝰ in floꝛibus O bone iheſu quã benignus.quã
ſuauis quã dulcis quã amandus. quã amplectendus. quã
totus ammirabilis quã vere domine iheſu deſiderabilis· bea
tus homo qui te amat a expectat Auguſtinus ſuꝑ ps Auis

plumata leuio eſt quã ſi plumis careat · Sie ſiquis plumas
amoꝛis applicat iugum criſti ſuauiſſimum leuiſſime portat
Caſſiodoꝛus in hiſtoia tripertita. Qyrus ergo moꝛiens fi⸗
lijs ſuis i nquit. Nichil amate ſincerius preter deos cum nil

poſt h̊ remaneat nobiſq; nil ſubueniat preter eos Auguſti
nus libro de religione xpiana. Amoꝛ dei nunquã eſt ocioſꝰ.
à ſi ocioſus fuerit amoꝛ dei non eſt. Cetera de amoꝛe requi⸗
re capitulo de caritate a dilectione.

¶ Exempla de amoe =
¶ Titulus xlvVij· D

icenna libro ſuorum mineralium. Ommes ſiqui⸗
dem montes exaltati et eleuati magis ſunt celeſtis
virtutis æ lumimis ſuſceptiui. Per que datur intel /
ligi:q; coꝛda humana eleuata in deum pia deuotione ac elõ

gata a vanitate mundane felicitatis a affluentie magis ſunt
ſuſceptiua amoꝛis dulcediniſq; diuine. Reſpiciendo ſupra,.

B Commentatoꝛ albertus in tractatu de impreſſioni/
bus aeris. Maio eſt euentatio ventoꝛum in aqua quam in
tra.puꝰ enĩ ĩ tra vẽtꝰ in mari valibo oñdit᷑ et ꝓbatur. Quiꝰ?
etiam cauſam require capitulo de miſeria mudana Per iſta
datiir intelligi · ꝙ ſemper eſt maioꝛ euentatio diuini refrige /

rij a amoꝛis circa aquas penitentie contritionis quã cir/
ca terram humane inquietudinis a meroꝛis. Recurrẽdo ad

prebabita QAuicenna libro quarto de diluuijs In
fundiſſimis locis terre· ſemper maioꝛ eſt celeſtis luminis ꝓ /
petratio & influxus. Quius etiam ſignum eſt ꝙ ait commẽ
tatoꝛ libro de naturis locoꝛum FHundus inquit terre preci/
oſis eſt gemmis & metallis conſitus a refertus. Per hec da
tur intelligiꝙ in profunda a humili mente hominis ſemꝑ
maior eſt perpetratio a in flua us diuine dulcedinis a amo/
ris vt ſuß D Cõmentatoꝛ ſuper gnacõe a coꝛriiptione

6

. * „
— ——

Titulus xlvi
Aque quidem contrariantur naturaliter a reſiſtunt ſiccita
ti atq; coloꝛi. Per hoc intelligitur ꝙ ip̃i aque amois ſuaui
tatiſq; diuine maxime reſiſtunt ſicitati celeſtis gratie a ca/
loꝛ concupiſcentie illicite mundane quemadmodimm in
principio prelibatum eſt E Ppiloſ. ophus in probleu.

LDigitus quidem articulatur a flectitur ad interioꝛa nõ ad

exterioa · groſſioq; apparet in ieiuno homine qm cibato.
Sed per hoc intelligitur· ꝙ ſpirituſſanctus ſeui amoꝛ diuinꝰ?
qui per digitum non immerito figuratur ſe emper dirigitur

& donatur foma interiois non autem in ſpecie exterioꝛis a

coporalis actionis.ſed etiam maioe eſt in ieiunantibus a pec
cato a ſcelere· ꝗm cibatis a plenitudine felicitatis affluen⸗
tieq; mundane Reſpiciẽdo ſupra E Ppiloſ. ophils vbi

ſupra. Flatus nimirum hominis videtur ĩ frigoꝛe ad inſtar

fumi:ſed minime in caloꝛe Per que intelligitur ꝙ amoꝛ celi
tus ſeu gratia ſancti ſpiritus miſtice quidem percipitur

ſentitur in frigoꝛe puritatis a continentie-non autem in ca

loe voluptatis a concupiſcentie vt ſupra G Plinius in
ſpeculo naturali. Poma conuerſa ad ſolem rubeſcunt. Per
hoc ir telligitur ꝙ coꝛda humana ad ſolem criſtum conuer/
ſa per peni tentiam a confeſſionem dulceſcunt intima qua /
dam ſuauitate · a rubeſciint mox in dei a Proximi caritate

Pariter & amoꝛe H Tharentinus de effectibus in natu

ra. Aque defluentes verſus auſtrum aurum æ nobiles ge /

nerant margarithas. Quius quidem cauſam require eapi /

tulo de beatitudine. Per que intelligitur ꝙ mentes homim

pPreterfluẽtes ad auſtrum diuine dulcedinis qa amoꝛis mox

intra ſe aurum && gemmas colligunt perpetue gloꝛie & ho⸗

nois· Reſpiciendo ſupra I Areſtotiles in probleuma⸗

tibus Tocus calefactus de duo frigefactus fetidus quidẽ

valde erit. Per hoc intelligitur q; coꝛ hominis amoee dei in/
flammatumdenuoq; per peœatum ſuffocatũ pariter ex/
tinctum mox valde fetidum efficitur in dei oculis immu/
dum Recurrendo ſupra. E Galienus libro ſecretoꝛũ.
CQoepora complexionis ignee in ſuo motu valde agilia ſunt

⁊ curſu Per que intelligitur ꝙ coꝛda humana am oꝛe igneo

2 diuino inflammata diuinitus a ſuccenſa celeria atq; agi⸗

lia valde ſunt in eo motu ⁊ curſu qiui ad celeſtia ſit capien

da. Reſpiciendo ſupra. LPtolomeiis almageſti. Lu /
men celeſte virtutem ſuam tranſmittit mediante ignea re⸗
Biναιει uamobrem plato inquit Tumen nimirum quandã

ſitu

tkute
mem
ſiate
ſolist,
minem
Pr
lus etn
mirump
Fmagin
paet
tunc en
plo n
diuint
munde
gtu⸗/9
Gfiuit
ſen mod
nags
iscelunm
gsslun
zumimme
ſtligrr

Vrdran

mundo
ſeeſtſ.
Per lun
Corita

tantom

Tetern⸗

ulme
ns

Gaws
ce
cireule
viſion
um. F
Lener⸗
int
daneß

Ner Titulus xlvij.
uni virtutem concipit ab ethere. M . Per hoc intelligitur
allän liuumem diuinum nullum effectum inprimit anime deuote
N a ſe niſi mediante igneo dei mellifluoq; amoꝛe Redte per om
nm nia vt diétum eſt N Nix ſoluitur a liquatur ad lumen
dd ſolis. ſed non ad lumen lune. Sed tunc per iuem ipm ho⸗
c minem deſignari oportet. Nam ſicut nix diſpoſitionem & ef
nchen ſigiem habet ſtelle. vt refert commentatoꝛ in tercio methe
nmdun cuius etiam cauſam require capitulo de beatitudine. Sic ni
kdrgn mirum per omnem modum ipe homo effigiem ĩ ſe prefert
Wine ymaginis diuine & beatitudinis ſempiterne. Sic nimirum
tbiszn patet ꝙ per niuem ipſum contigit hominem deſignari. Et
Saſn. tunc atplicetur ſic. Homo itaq; moee niuis pariter & exem⸗
phistb plo miſtice quidem reſoluitur a liquatur ad lumen amoꝛis
dinſn diuini non autem ad lumen prophanum amoꝛis illiciti æ
mc mundani Reſpiciendo ſupra prehabita. O Auicenna
pitur ad aquilonem ergo tendit naturaliter aqua Per que intelli
nincz, gitur. ꝙ ad aquilonem penitentis hu miliſq; coꝛdis tendit
niusn S& defluit omnis aqua celeſtis gratie & amoꝛis recte per om
unt ber nem modum vt ſupra P Alkabici? ĩ theoica ſua Qriã
numnen tomagis luna appropinquat ad ſolem tantomagis lucet v⸗
mngu ſus celum a minus verſus terram Econtra autem quanto/
tx magis luna a ſole elongaturx tantomagis lucet verſus terrã
gainnt minime verſus celum. Sed tunc per lunam co humanũ
Chlagr intelligitur: nam ſicut luna ſemper habet ſibi maculam et
girenh vV1mbram terre annexam.vt oſ tendit philoſ. ophus de celo &
tobondn mundo· Sic reuera per omnia humanum co quantum de
Pwocen ſe eſt ſemper habet vmbram va nitatis miſerieq; annexam
e Per lunam ergo intelligitur coꝛ humanum. a applicetiir ſic
Wener Qoe itacq; hominis quãto magis appropinqiiat ad criſtu m.
rnt tantom agis ſplendoꝛe luimineq; amoꝛis fulget ad celeſtia
onn 2 eterna. et minus verſus tranſitoꝛia æ mundana- econtra ð
uen autem vt dietũ eſt. Reſpiciendo ut ſupra- q Vſidorus i
I74 . hiſtoꝛus naturalibus. Serpẽs ⁊a quidem in feruoꝛe luminis
mmni ſolaris circulum toto coꝛpore globato deſcribit. Per hoc in
ne⸗ telligitur. ꝙq; homo exiſtens in ſtatu diuin e gratie amoris
laſn circulum in ſe deſcribit perpetue beatitudinis a beatiſſime
wige⸗ viſionis. Reſpiciendo ſupra q Auctoꝛ ſumme naturali/
um. Non in montihus ſed in vallibus cadit ros. Nam loco
generationis ippᷣius roris regio terre proxima eſt celo· Per
2

hoc intelligit᷑ ꝙ nõ in montibo altitudinis dignitatiſq;ʒ mũ⸗
ilt dane ſ ĩ vallibo hũilitatꝰ pcipue cadit ros celeſt ãoꝛdᷣ a gt̃e

nda

te Recurrendo ſupra.

Titulus xlvii
R Algazel in tractatu foꝛma ſpeculi. Coloꝛes inſimuil
mixti nigre dinem efficiunt et palloꝛem vnus autem coloꝛ
in ſua ꝓmanet proſperitate a virtute. Per que intelligiẽ.

amo celeſtis mundanis inſimul mixti nigredinem inter⸗

dum efficiunt moetis perpetue palloꝛem-amoꝛ autem ce⸗

leſtis ſolus habitus in ſua beata permanet efficatia a virtu

¶ De amotge
Sidorus in hiſtoꝛis. De vmbra quidem naturaliter ſugiüt
ſerpentes a tranſferunt ſe ad ſolem. Sic æ& nos exilire debe⸗

mus & vmbra cecitatis 2 ignoꝛantie & tranſferi ad ſolem

ſeu eihuim amoꝛis celeſtis ee gratie. Reſpiciendo ſi upra B

nit abſq; copore luminis cauſatiui. Sic reuera per omnem

modumamoꝛ diuinus nequaqm aduenit oꝛizõ ti anime ſan

dte & deuote abſq;ʒ criſto qui eſt principium atq; cauſa om
nis ſalutis a gratie. S Auicebrõ libro fontis vite Qux
2 caloꝛ non agunt niſi in coꝛpore ad hoc diſpoſitõ caloꝛiſq;

lumims ſuſceptiuo Per que intelligitux ꝙ lux diuine co/

gnitionis a caloꝛ intime dilectionis à amoꝛis non agunt ſue

virtutis effectum in anima niſi in ſacro opere a virtute di/

ſpoſita fuerint aptata Beſpiciẽdo ſupra D Ptolome
us almageſti ſecundo. Zenebra receptaculum eſt luminis

2 non lumen cunis declarationem infert capitulo de cogni /

nitione diuina Sed tunc per tenebram humilitatis figuraĩ

Nam ſicut tenebra ſumme valet cecis infirmis qa dormien⸗

tibus minutis quemadmodum recitat philaretus tracta

tu de dietis. Sic nimirum per omnem modum humilitas

maxime debetur cecis in pecato infirmis in omni opere bo
no· dormientibus in hac vita& minutis confeſſione contri
tione a penitentia. Sed tunc conuementer per lumen intel /

ligitur amoꝛ dei Nam ſicut lumen in alta aeris regione nũ/

quam lucet iuxta illud quod ptolomeus vhi ſupra Eſt au

piterna nebula. Quius etiam cauſa tangetiir in primo capi

tulo de caritate. Sic reuera per omnia amoe celeſtis non lu
cet in codibus tumidis et elatis. Sic ergo patet ꝙ per tene

bram humilitas deſcribitur · ꝙ per lumen amoe celeſtis
figuratur. Et tunc applicetur ſic. Sola itaq; humilitas men

tis noſtre receptiua eſt amoꝛis a ſuauitatis interne non au/

tem felicitatis ſalutiſq; vane. Reſpiciendo ſupra E Pps

tem in ſuperioꝛi interſticio aeris ſempiternum frigꝰ a ſem /

»—

Etnns
4 etu

N
eblbütt

telgtue

Enents
vipka
gnnaſut
murint,

mineſie

„

inein⸗

. 4

ſonsDaure⸗

ACMe”

Gentata de

ſpedurt
atucti
(Ccititse
nilts
bamm
uletel
Mnrtur⸗
läſe

6efolupt

Mamvdit
N amC
tedd

dule audt
amentes!
cauſa eſt

peckan
gitur.9
uummme
e tſin
AUrcinti
tAin

ſuiſgſes
turaace⸗
cus inſt
lontrac
lhopt.
ii flat
nqn
enidalid

tlin
giim
tneole
A
niter

4
8

nee.
ni

eildn
r Dln
lapta
ungide
peromnen
enneſn
genlhon⸗
nt⸗ Cun
tüclluſ
Kdüneco
hnaguntſe
1ittuted
Dolome
AKlumtns
Reci
Usſgni
84 Mrnin
Ittute
n humits
mi Auln
ſonm
mnitel
oe ni⸗
nnNen
geno
Kesnwl
tonmn
Aſts
nesnen
eroni

6

Titulus xxxxviij
in probleu · Ex guſtu cibi potus lingua humeſcit. Per ꝗ́ᷓ
intelligitur· ꝙ ex guſtu cibi ⁊ potus celeſtis lingua Pume⸗
ſcit mentis humoe diuini roꝛis pariter a amoris Recurren
do ſupra E Commentatoe in; methero Sol quedam
grauia ſurſum tollit cœpora mediante lumine caloꝛe. Hic
datur intelligi. ꝙ xps tr ahit ad ſe coꝛda hHominũ mediante
lumine ſue limpide cognitionis caloæe ſue dilectionis &
amoeis. Q FPꝑꝶs in 3 methero Attrahunt autem maxiĩe
a imbibũt ipᷣm aquã ſiccitas 2 calo. Per que intelligit ꝙ
maxime attrabunt ſibi auideq; imbibunt aquam conſola⸗
tionis diuine coꝛda deſiccata ab humoꝛe praue concupiſcẽ /
tie.a caloꝛe calefacta amoꝛis caritatis interne Com
mentatoꝛ de celo & mundo Solis quidem radium quatuoꝛ
impediunt. nox eclipſis nebula a nubes. Hic intelligitur ꝙ;
quatuoe radium celeſtis amoeis impediũt a virtutem. nox
cecitatis & ignoꝛantie eclipſis prauitatis a malicie nebula
vanitatis mũdane nubes inſtabilitatis noſtre I Kreſt;
ſexto animalium. Imbibitur autem aer a piſcibus ipoꝛe ore
& aure videlicet ipis brancis. Sed tunc per piſces Pomines
deſignantur·a ſicut in eſtu a feruoe ſolis ſurſum ſaliũt ex/
tra aquã · ſic ꝑ omnem modum ißi homines in eſtu felicita /
tis & voluptatis mũdane ſurſum ſaliunt ꝑp tumœem extra
aquam vilitatis a miſerie Et tunc applicetur ſic· Suauitas
itaq; amoꝛis diuini ab hominibo imbibitur dupliciter viz
ore dei dulcedinem miſtice deguſtandi. & aure verba dei ſe⸗
dule audiendi vt ſupra E Pꝑßs in probleu-Timentes 2
amentes in hora ſui timoꝛis & palleſcunt a ſeneſcunt Cuiꝰ
cauſa eſt quia tam timoꝛis quã amoꝛis ſanguis intrabitur
ad pectoꝛis regionem a ſic cœpus expalleſcit. Per qqᷣ intel⸗
ligiturx · ꝙ timoꝛis tempore 2 amoꝛis diuini palleſcũt mẽtes
humane quantũ ad ſplendoꝛẽ felicitatis mundane Recte ꝑ
omia vt ſupᷣ Conſlantinus li de melancolproprium
eit accenſionis coporalis vt dum iam foinſecus infrigida/
ta a extincta· intus tamen adhuc p vnionem 2 contractiõeʒ
ſui foetius incaleſcat. Sed per hoc intelligitur & Hec eſt na/
tura accenſionis a amoris diuini vt quantomagis extrinſe /
cus infrigidatus fuerit a extinctus: tantomagis per felicem
contractionẽ incaleſcit intrinſecus.vt prius diéctum & N
Iheophilus in tractatu diuerſarum artium. Natura venti
atq; flatus eſt accendẽ validius ip̃m ignẽ Per que intelligi
tur ꝙ natᷣa hec ẽ venti tribulacõis 2 ſflatus oronis. Dicunt᷑
erĩ validiꝰ accẽdè ignẽ diuĩe dilectiõis a amoꝛis-ReS. N

pti Hud

Titulus xlviij

Vſidorus in hiſtoꝛijs naturalibo. Herbe calido tẽ
aqua perfuſa aut ſanguine areſcunt continuo marceſeũt
Per hoc intelligitur ꝙ coꝛda humana aqua dei hiimectata.
aut ſanguine xpi pia recoꝛdatione illinita areſcunt cõtinuo
marceſcunt in voluptate concupiſcentie mũda
rendo ſuß O AKri.in ꝓbleu. Calidũ infrigidatum vali⸗
diſſime infrigidat᷑· Et ideo ait auicẽna li. med·. Periculo ſius
eſt cœpora calida infrigidari ́ frigida calefieri. vehemẽtis
enim qd calidum eſt frigoꝛe ↄſtringi? a arta⁊ Quius etiam
ſignum ẽ ꝙ aqua calida citiꝰ i nfrigidatr &́ frigida. Per boc
intelligi. ꝙ coꝛ hominis amoee celico inflã matum denuoc;
Ppeccatũ ſuffocatũ pariter a extinctum Piculoſiſſime ex/⸗
tinguitur a doloꝛoſe Recurrendo ſupᷣ. Auicebron li.
fontis vite. Accenſis valde elementis omnis ex hoc ipᷣo ma
licie Q coxruptio generat peſtilentie nimirum cauſantur ex
aceſſione nimia aeris q feruoꝛe. Per hoc intelligitur ꝙ ac⸗
cenſis Huũanis coꝛdibus in vano illieitoq; amoꝛe ex hoc ipo
in eis gignitur moꝛtis malicia coruptioq; eterna quẽadmo
dum prius dictũ eſt q Galienus li.ſecxeto C(loꝛpa ca/
loꝛe mmio cum accenſa fuerint validius 2 foꝛtius accendun
tur Nam coꝛpa frigida calefacta vehementiſſime calefiunt
vt patʒ in ſilice a inferro Per que intelligitur ꝙ coꝛda hũal
na amoꝛis celeſtis inimica Puta coꝛda peccantia cum in di/
uino amore accenſa fuerint vehementiſſime accẽduntur. Be

xxxxix

irrendo ſup̊. R Ariin li ꝓpbleu. Sunt aũt ſicca et cali

da capita maxime olfactiua. Quis etiam ſignum eſt qck di /
citur vi animaliumviʒ ꝙ; cuncta cœpora calida ex remotis
ſenciunt ad eſſe cadauera Per hoc intelligitur ꝙ coꝛda hu/
mana ab humoæe vicioꝛe de ſiccata in amoxe dei feliciſſime

calefacta magis ſunt celeſſis ſuauitatis a gratie olfactiua.
Reſpiciẽdo ſup ¶¶ De amoee dei.

¶ Titulus xxxxix. X .
Vinius in ſpeclo natali Poſt eſtũᷣ quidem magrũ
terra mundat᷑ a fecundat᷑ Quius cauſa ſtat in hoc
ꝙ tẽpore eſtus maximi pori terre a Piũtura coꝛru⸗/
res euaporãt. a ꝑ cõſequẽs terra mundat᷑. ſß p eſtũ
terra poroſa efficitur pluuieq; melius ſuſceptiua P con⸗
quens fecũdatiir. Sʒ ꝑ hoc intelligit᷑ ꝙ; homo in eſtu amo
tis mundatur a labe peccatia fecundatur vbertate oꝑis vir

tuoſi Reẽ P omia vt dicü eſt B Tharentinꝰ li·de effecti⸗
bus in natura Quncq; Plum bea lapidea quoq; vaſa ſudoreʒ

emiſerint mox in inſtanti pluuia ↄſequet᷑. Cuiꝰ etiã cauſaʒ
requit

e ca de pñia. Per hoc intelligit᷑· ꝙ dum coꝛda hũana

Pe calida

na. Recur

dsnoſte

ſloꝛe
eian
ume
dit cu
ration
lgnur
nirai
ó
usPiun
Se
bemed
conſol
diluun
die an
intely

ni

uqv
ra N
ynbrt
Cnſumit:
alimea
ybenum

mit
ſuswr
ommem
Lerrai
(odis n
gidain
Phabita
tum. So
gheren
We zere
Weig

Nrenge

bnehni
ian
fienhen
matund
altſſn
Mieze
Shrinn
meulmtn
mtrer

ween wei⸗

nqlidn
nae⸗
Wsmwedin
mecdlki
gcarhiin
icum id
duntut⸗B
ſcagell
umeſtaen
idae lennts
reN l
riſtiolire
iteolienu

n nugnin
ſtinhoe
mawntt
dͦßpli
ua 10ℳ
onetumm
ttte blt
Nirtfict
ldore⸗
wäcaute,

wi büanm

Titulus xlix.

ſudoꝛem emiſerint deuotionis a lacrime mox ymber conſe

quet᷑ amoꝛis gratieq; diuine· Recte ꝑ omez modũ vt pus di

tum eſt QAuicenna li:mi de diluuio Diluuiũ ſic acci
dit cũ luna ſua virtute adiuncta fuerit ip̃i ſoli · Quius decla

rationem require capitulo de culpa· Sed tunc per hoc intel /

ligitiir ꝙ tunc diluuium accidit homini conſolationis di /
uine cũ homo ſoli criſto cõiunctus fuerit celico ĩ amoꝛe Re

de pꝓ omia vt ſuß D Cõmentatoꝛ de impreſſionibo ae/

ris Pluuia quidem omnis deſcendit nube mediante vento
Sed per hoc intelligiturꝙ; pluuia amoeis diuini accidit nu
be mediante ſuauiſſima dei refrigerationis vento interne
conſolationis Reſpiciendo ſupra E Auicenna libro de
diluuiijs. Omnis fons maioꝛz. a diffuſioꝛ eſt in nocte qm in
die cuius cauſa tangitur infra de dulcedine diuina. Per hoc

intelligitur ꝙ maioꝛ & diffuſioꝛ eſt fons diuini amoꝛis in no

cte penitentie a tribulatiõis quã in die mundani luminis
candoꝛis Reſpiciendo ſipra E Plinius in ſpeclo na
tuirali Nubes tripliciter conſumitur. viz ꝑ eſtum ꝓ ventuʒ
2Pymbrium effuſionẽ. Eſtus nãq; validus humiditatem

conſumit mibuim ventus diſſipat a repellit in longinquũ
maxime autem ↄſumit a exintermĩant ipᷣaʒ nubem effuſio.

vVmbrium ê vaporum Sed ꝓ boc intelligitur ꝙ nubes coꝛ⸗

dis noſtri miſtice quidem in deum tranſmutatur a conſu⸗

mitur tribus modis. p eſtum amoꝛis diuini p ventum cele
ſtis refrigeri ee ꝑ effuſionẽ ymbrium coꝛdis nti. Recte per

omem modum vt prius G Auicéli ſuoꝝ mineralium

Terra intrinſecus eit humida frigida a nigra. Sic etiã t᷑ra
coꝛdis nt̃i intrinſecus quidẽ eſſe humida in dei caritate · fri⸗

gida in dei puritate:nigra in dei humilitate Recurrendo ad

phabita H Alpharabiꝰs in libro de mixtiõibo elemẽto⸗

rum. Sol quidem rubificat a coloꝛat ſolam aquã:non autẽ
ignẽ aerem neq; terram videmus enim auroꝛam fieri non in

igne aere ſiue terra ſed in nubibus ſeu aqua ſola. Sed timc
P hoc intelligiturx ꝙ; xpᷣs ſuo celeſti amoꝛe rubificat ⁊ colo
rat ſolam aquã contritionis & pnienõ aũt ignẽ ↄcupiſcen

tie neq; aerẽ vanitatis mũdane neq; terrã auaricie felicita/

tiſc; mudane Reſpiciẽdo ſuß I Phs ĩ pbleu. Wand ele/
uate in ſurſum palleſcũt a albeſeũt ↄtimuio a nigreſcũt Cꝰ
ratio eſt qa in eleuatione manuũ ſanguis defluit intra cox/
pus:ꝓ receſſum aũt ſanguinis palloꝛ naturaliter cõmitatur
Sed ꝓ hoc intelligitur.q; opera noſtra in altum elationis P
tumoꝛem a ſuperbiã eleu ata palleſcunt. id eſt palloei moꝛtꝰ
ꝓpetue cõueniũtaut oꝑa hũilia a depreſſa rubeſcunt in dei

Bovi:

Titulus xxxxix

dilectione ip̃ius melliflua a amoꝛe Reſpiciendo ſuß E
Cõmentatoe in 2. methe· Ros maxime cadit in regione cali⸗

da humida paludoſa et ventoſa Per qꝗ intelligit. ꝗ, ros ce

leſtis gratie maxime infunditur regioni coedis nr᷑i calide in
dei dilectione amoꝛe humide in pnia a otritione. paludoſe

depreſſe in omni humilitate ventoſe flatu euẽetabili in ſpi

rituſſancti viſitatione “ Albertus ſuper de plantis ari.
Eo ergo anno quo arbores gũmi cõcipiunt & emittuntfe/
cunditas earum a fertilitas conſequitur. Sic nimirum per

omnem modum cunq; mẽtes humane gmi emittũt amo
ris dilectionis mox fertilitas fecundita ſq; ↄſeꝗtur in eiſdẽ
vite eterne Recte ꝓ omia vt ſupre M Plimus in ſpecu

lo naturali. In vehementi quidem eſtu nubes eleuari viden

tur ⁊ penitus ↄſumitur· Per que intelligitur ꝙ eſtu valido
diuine dilectionis mentes eleuantur in altum celeſtis con/
templationis conſumuntur ⁊ reſoluuntur in dulcedinẽ di/

lectionis pariter amoꝛis N AKucdtor. arbores quidem

ſtellant tempore pluuie roꝛis venti a nebule. Sic reuera per
omnem modum coꝛda hũuana dulcedinem in ſe ſtillant di /
uinittus tem ꝑe pluuie amoris dilectioniſq; diuine tempore

celeſtis gratie:tempe venti a refrigeratiõis celiceroꝛ is ipe

nebule deuotiõis interne Recte ꝓ omia vt ſuß O Tha
rentinus de effectibus in nata Qui in ꝓfundum fontis ſla⸗
ret ſtellas in die clare limpideq; videret Cuius cauſam req́
re capitulo de cognitione Per boc intelligitur qui in Ppfun

do ſteterit fonte amoꝛis diuini ſtellas mente videbit faciliuis
gaudij pmiq;ʒ eterni Recte per omia vt ſupra P Com⸗
mentatoe in ʒ methe. Hons quidem omnis naturaliter frigʒ

in eſtate ſed calet in hyeme· Quiꝰ etiam cauſa videbitur ca

infra de gratia. Per hoc intellig ꝙ fons celeſtis amoꝛis

gratie frigeſcit refrigeratq; in eſtu tribulationis æ miſerie
accendit in hyeme aduerſitatis mundane Reſpiciẽdo ſup

q Augu.li· de ciuidei In aquilone nimirũ cuncta albe

ſcunt animalia vñ monteſq; igneſcunt ignẽ expirantes co/
Pioſum Et ideo ait plinius de vijmirabilibus mundi. In ſe

Ptentrionalibb & adqlonaribo partibo ignis emõtibus expi⸗
. . . . —„’ * „
rare cernitur copioſus vñ a locus ibi purgacõis foe aſſerit᷑

a quibuſdam Ber hoc intelligitur. ꝙ in ſſlatu cognitioĩs et

penitentie qui ꝓ regionem intelligitur aquilonis coꝛda hu /

mana albeſcunt puritate atq; igneſcunt dei pleniſſima cari
tate Recte ꝓ omia vt ſuõ̃ RRPlato de immoetalitate ani
me Aſtra ergo celo in ſcintillationibus creatoꝛem vniſi⸗
tatis extollunt laudibo ſempiternis Sic reuera ꝑ oẽz modũ

†

tguus

ſitul

d hu
ni

ſntelligt
ktutum 4
N S
er tteme
kimarist
coireten
auſumne
fiſon
ſenton den

ochlszt

neblad
ſerentusf
ſo ſuo mo
den deie
Uurmg
gionisge
os ments⸗
teperoſer

uurrtitoone
mtons

nlue⸗

magep
tuerintin
moris dir

ineſin
Picendo

Poſtenn

er wve in
ndeldutce
pars te

l opr

alletate
Pomax
da viel
longata
ſſeclo
paan⸗
Nchllas

aſturineii
muinin
leuanihn

eRu e

aleſtscon
ledine
Nöqden
SS
ſſeſtliar N
iume mor
lornsr⸗
ſoneis ſta⸗
calamte⸗
gui n Pn
bitfarlis
turaiteftg
Micrbeurc
sanmi
51mlne
anehralbe

Drnteseon
umdilnſ

zebuseh,
Sfrenn
Saubu

„

nmor

ltnein

mnmnilt
umi

— —

Titulus xxlulix

coꝛda hHumana in ſcintillationibo amoꝛis diuini creatoꝛi vni
uerſitatis tranſmittunt votas miſticas laudis preconijq; di
uini S Qaicidius in thimeo Ignis quidem celeſtis con
tiguus regioni iugiter ineſtimabiliterq; mouetur. Per que
intelligitur ꝙ; amoꝛ diuinꝰ celeſtibuſq; annexus iuigiter vir

tutum actibus agitatut ꝓpetueq;ʒ mouetur. Recte vt didũ

eſt TAreſtotiles in probleu· Seremtatis aũt in temꝑe

aer tremere ludereq; videtur Per hoc intelligit᷑ ꝙ in ſerenita

te amoꝛis diuini aer coꝛdis noſtri pᷣ ineſtimabili mentꝰ dul/
cedine tremere ludereq; videtiir Reſpiciendo ſũ V Au

ctoꝛ ſumme naturaliũſerenitas quatuoꝛ modis accidit viz

per effuſionem ymbris a pluuie ꝑ deſiccationem nebule. p
ventoꝛũ deuentationẽ ꝓ roꝛis de fluxionem. Videmus enim

ꝙ effuſis ymbribus nubes ceſſant a ſerenitas gmittatur Itẽ

nebula eſt purgamentum aere regionis purgato aũt aere

ſerenitas fit vt dicitur ʒ; methe Item ventoꝛũ valida impiil/

ſio ſuo motu humiditates deſiccat a longeq; repellit.quã ꝗ́ᷓ
dem deſiccationem repulſam vaporum ſerenitas cõnut /
taturx.magis autem omnis roꝛis defluxio ſerenitatẽ aere re⸗
gionis generat a& inducit. Sed per hoc intelligitur: & ſereni
tas mentis quatuoꝛ accidit modis per effuſionẽ celeſtis gra

tie per deſiceationem nebule noſtre cecitatis ignoꝛantie· p
euentationem refrigerii &e conſolationis diuine· ꝑ defluxio⸗
nem roꝛis amoꝛis internri X Philoſophus in ſexto ani/
maliũ. Cunq; pueris a infantibus dentes nati apparuerint
magis ploꝛant. Per que intelligitur ꝙ cum dentes dei appa

ruerint in mente.dentes modum deguſtandi ſuauitatem a ,/
moꝛis diuini: non in lacrimas reſoluitur dulcedinis interne

2 ineſtimabili quem intus percipit gaudioꝛiim dulcoꝛe Re
