vt oſſẽdit ptolome alma imj. Sic nimize ip̃i ſancti dei ſemꝑ
ſtia celeſti vtute agũt in ſubiectũ mentis nr̃e·niſi ſubiectuʒ

nẽm indiſpoſitũ ad tã feliceʒ ſanctoꝛe actioneʒ fuerit & inep /
tum. Et tũc applicet᷑ ſic. Cunq; itacq; ꝑ ſubtractionẽ gr̃e ſue
nobis occidũt ſancti dei mox diluuia tribulationis imo
ris accidũtmoꝛſq; peſtilentia aĩe a coꝛ piſq; ↄtingut PB
Theophrali· ↄmentato. Regiones celeſtes valide inflã⸗/
mate frigꝰ magnũ efficiunt circa terrã. Quiꝰ cauſa eſt quia
frigus a caloꝛ ſibi naturaliter olierſant᷑ atq; vnũ ab altero
repelli? & ſigurat Begiones itaq; celeſtes vehementer inflã /
mate frig? aeris pellunt verſus terrã ſua caliditate. Et ideo
ait płᷣs inij meihe. ꝙ frigoꝛa & venti idem finiũt id eſt eodẽ

modo finiun?. Frigoa etenim valde mox finiũt: quia indi⸗
cant iam actu eſſe reſolutionẽ frigoæis. caloæẽ in ſuprema

2

aeris regione ꝗ quidẽ caloꝛ frigus ad interioꝛa reuerberat.
Intenſa igit᷑ vaide frigoꝛa caloꝛẽ adeſſe ſignãt· & ideo frigoꝛa
du magis ſunt intenſa magis ceſſant quẽadmodum & ipſi
venti. quia hm phᷣum magni finüt id eſt dum magni ſunt
otinuo finiunt. Quiꝰ etiã ſignũ eſt: q ait gus in li.· ꝓbleu
Intenſius inquit frigꝰ eſſe oſtendit᷑ oꝛiente ſole quã in me⸗
dia nocte. Cuiꝰ duplex ratio aſſignat᷑. Prima eſt:qa dũ ma
gis alget magiſq; friget qd pfecte infrigidatũ eſt: qua: qc
iam intrigidari incipit. Oriente aũt ſole ipᷣa terre regio im,

pfecte infrigidata eſt· hoc ꝓpter diuturnioꝛẽ lationẽ ſolis

ſuper terr ã. In media aũt nocte infrigidat᷑ ergo intenſi? fri /
gꝰ oꝛiẽte ſole ẽ qm media nocte. Scd a ratio ẽ: ꝗqa ſole oꝛiente

totũ frigꝰ ab oꝛiẽtali regione caloꝛe oꝛiẽtis ſolis ad regiones

nte habitatõnis vſus oeizõta atq; climata emiſperij nti pellit
a fugat᷑.a pꝓcõſequẽs tũc frigoꝛa nĩ̃e regionis validiꝰ inten/
dun=. Sic nimixe ꝓ oẽz modũ ẽ im ꝓpoſito. Regiones nanqʒ;
celeſtes vehement᷑ accẽſe:frigꝰ intẽſuʒ valde efficiũt circa t/
rã. Sʒ tũc ꝓ regiones celeſtes ipos ſanc tos ↄuenit deſignari
Nã ſiẽ celeſtes regiones : nec ꝓticipãt nec de aere nec de tra
nec de aq̃:ſ ſolo ⁊ petuo infoꝛmant᷑ igne Vt ꝓbat ↄmenta
ſuꝑ·ij de ce. a mũ · di. In regione etenim celeſti aer nullus eſt

„ n
X

Titulus Decimus
inꝗntuʒ aer niſi ſub ſpecie ipſiꝰ ignis repugnat etiaʒ nature
Pſiꝰ ire ad tantã diſtantiã eleuari. puta ad ſublimitatẽ cele
eſtiũ regionũ. Sʒ nec ipᷣa aqᷓ vlla vtute eſſe poterit ĩp̃dicta

regione/ergo ptz ꝙ vbi aq & ignis ibi Pugna natural. In ce

leſti aũt regione pax a trãquillitas ſempi᷑na. vt in de pomo

ps aſſerit. Relĩquit᷑ ergo· ꝙ ſolꝰ igniſ maneat in celeſti regi

on e. Sic nimix ipi ſancti ne ia; ꝑticipãt de aexre mũdane
inſtabilitat? a vanitatẽ: nec de tra cupiditat ſeu Sraiutate:

neqz de aqᷣ cuiuflibet illicite voluptatis.ſed ſolũ modo infoꝛ
mant igne diiune & ppetne caritatis. Sic ergo ptz ꝙ p cele/
ſtes regioneſ ipᷣos ſanctos dei ↄuenit deſignari. Et tũc appli

adaIUEä?9 —2 „ * — „ . — * . . 6
cet᷑ ſic. Sancti itaq; igne nẽ̃e deuotõis ac œatõis miſtice in.

flãmati ſua adeo collata vtute in tra coꝛdis nt frigꝰ effici /

unt oſolatõis refrigerij ſempi᷑tni Q Notandũ aũt qᷣ
vnũ ſolũ lignũ difficuli acendit difficulter ardet plura ve

ro ligna applicata ſimul ignẽ efficiũt copioſuʒ. Per ꝗᷓ dat᷑ in
telligi ꝙ hõ ſolꝰ difficullter in amoꝛe dei aæẽdit᷑. difficulter
ardet · niſi ip̃e ꝑ mẽtis deuotõeʒ & ſanctoʒe per ſediilaz apud

deũ interuẽtioneʒ felicit moꝛe lignoꝛ pluriũ cõplicenꝛ B

Notandũ ꝙ ex vẽtis ſibi obuiãtibo in alta aeris regione ge⸗/
nerat᷑ tonitruũ atq; fulmẽ vt ꝓbat ↄmẽtatoꝛ ſu P nj met he·

Per ꝗᷓ dax intelligi ꝙ hoĩe a ſctõꝛe aliq;ᷓ illo ͥdẽ p laudẽ fre//
quẽtiaʒ iſto vero ꝑ interceſſionẽ a ꝓtectionẽ ſedulã ſibi min
tuo a felicit᷑ obui atibo:mox tonitruũ ſpũale effici qd qde
tonitruũ ex pte homĩs ẽ intonãs in celis oꝛatio& ex parte
ſancti terroꝛ incuſſus hoſtibo:ß fulmeʒ emittit ex ꝓte qᷣde;
ipſiꝰ ſancti ſubueniẽtis mĩe & ↄſolatõis ex pte homiĩs ad
ſanctũ accedẽtis vere a pfecte dilectõöis S Notandũ au
tezꝝ ꝙ ex colliſione excuſſioneq; lapidiſ ↄtra lapidẽ aut ferri
otra lapidẽ elicit᷑ ip̃e ignis. Pec ꝗᷓ dat᷑ intelligi:ꝙ; ex colliſio⸗

ne ſpũali ꝗᷓ fit ꝑ tactũ deuotõis & oꝛatõis ipſius peccatoꝛis

homĩs ad ſanctoꝝe aliquẽ beatitudinis patrieq; celeſtis eli⸗
cit᷑ ignis et᷑ne ↄſolatõis diuine dilectõis ¶ Notandũ au

tez ꝙ vt teſtat᷑ płᷣs in·nj.methe.Fulmẽ factũ in auroꝛa id eſt

oꝛiente ſole piculoſiſſimum ẽ. Quiꝰ ratio eſt:quia talis igniſ
diu in nubibus latuit. & ip̃m tale fulmen ipᷣa nubes accẽdit
toto noctis tempore a gignit᷑qua ꝓpter foetiſſume dem fe
rit Per que dat᷑ intelligi ꝙ peccatũ cõmiſſum in auroꝛa id ẽ
in nocte aut in die ſantoꝝ quoꝛocũq; piculoſiſſimũ ẽ. Nox
aüũt ſeu dies ſancto feſtoꝛq; ſacroʒe auroꝛe non immerito
con pant᷑ quia in auroꝛa ſol oei tur pluuia ſequitur langui/
dus releuat᷑. Sic & in nocte ac in die ſanctoꝛum feſtoꝛumq;

ſacrorum xp̃s cum tota ſua oꝛitiix gratia. pluuia ſequiturx

—

Citul
it,
tiin
gmid
co de
beqda
reire
paſen

rußt

niente.
mpyt
plie ſi
turputa
(Aectia
matsc
obſtat
Kuerunt
pitci al
dp mos
Gleſtino⸗
☚
ſücon⸗
RAA
ddit
ſtium
de ger
togi
plone⸗
Siem,
nemn ve⸗
Uttu
Pkatitud
ſen
ng
ad ſed⸗
cptin

elt 1
pis
ſautin
dee mim.

Luinn
tinnnn
intt: c
Dnt ödi

Nnne

e
N .

d Nnn
A ſagnng
tgophonn
mnüibtüig
öisnitn
ſotmndüi
tardtoine
iyeini,
dit diffialer
lellng
pcnt N.
Nungonege
areaknt
ulydiatn
lggaroli
piuswrrutns
nugebi 4
erla
zurmnde
utlign
ubes Modd
ſme Shnn,
uin utenh
hmüe
enon mih

un l

Anetrunch
uin glutt

—

—

=ͤ

—

=
—

Titulus

Decimus
id eſt oſolatio ꝓtectioq; diuina languidꝰ ſeu peccato cu
tat᷑ iniceſſione ſanctoꝝe ab omi coꝛꝑis a aĩe moleſtia miſeria

q; mũüdana V Tharen. in tctatu de effectibo in nat᷑a. In

loco deſerto & incẽdioſo idð ẽ in qᷓ factũ aliqñ ẽ incendiũ her

be ꝗᷓ̃daʒ naſcunt᷑:q̃ᷓ ſua vtute aptiue ſunt oĩm ſeraxe. cuiꝰ cãʒ

reqre ca de veritate. Sʒ tũc ꝓ herbaſ huiuſmodi intelligunt᷑
ipſi ſancti. Naʒ ſiẽ p̃dicte herbe nõ flœẽt nec fruètificãt int⸗

raʒ.ſ folia ſiia inclinãt & ponũt in tetrã. & radices lõgas fi/

gũt in terra vt recitat pᷣdictus płᷣs. Sic ꝓ oĩa ipſi ſanèti nũ⸗

ꝙᷓꝙ in hoc mũdo appetitu a deſiderio floꝛuerĩt:h folia ſue ꝓte

ctionis inclinãt mẽti deuote homĩs radices ↄſolationiſ ꝓp

fundiſſime largiſſime q; figũt in aĩaʒ peccatoꝛis. Sʒ tũc ↄue/
nienter ꝑ locũ incẽdij deuota anĩa figurat᷑.Tũ qa ſiẽ locꝰ in /
cendij rubeſcit:fumeſcit caleſcit:ſic deuota aĩa c. Et tüc ap
plicet᷑ ſic. Sancti itaq; dei in deuota a grata ſibi ania naſcun
tur puta ꝑ graʒ:qꝗᷓ vtiq; ſancti nobᷣ ſunt ſuis interceſſiomnibuſ
celeſtis ianue apertiui X Galieſecre. li.i.Eſt q das genꝰ
moetis qꝗ a coꝛpibo celeſtibꝰ impmit᷑: huic nulla medicia
obſtat. Et ideo ait ↄmenta.ſuꝑ de moꝛte a vita. Oc in firma
ti fuerunt ex vicio moꝛbi qliſcunq; medicine bñficio curari

pñt:cũ aũt infirmitas aduenerit ex impᷣſſione celeſtiũ coꝛ/
poꝝe moꝛs nequaꝙ poterit declinari Et iſtius cã ẽ qa coꝛpa
celeſtia oẽs res inferi oꝛes in certo ↄſtituerũt numero ẽe mẽ

ſura. Sʒ tũc ꝓ copa celeſtia intelligimꝰ ipſos ſanctos. Naʒ
ſiẽ copꝑa celeſtia a cœruptibilibo inferioꝛibuſq; coꝛporibo ni
hil aliud recipiũt niſi ignẽ. teſtãte ↄmenta · ſuꝑ de ce:ee mu·

dicit · ꝙ nullũ elementoꝝe aut elemẽtatoꝝe in regionez cele/

ſtium ferri pĩ: niſi ignis eo qdem modo ꝗᷓ oſtẽdit płs in ii:
de gene cœrup. di. Ex terra qdem aq ex aꝗᷓ aet. ex aere ve /

ro gignit᷑ ipe ignis: ꝗ quidẽ ignis in infima nõ pmanet re/

gione ſj ad igneʒ naturaliter fert verſiis celeſtiũ regionum

Sic nimix ſancti dei nil a nobis deſiderãt · nil recipiũit miſi ig
nem venerationis deuotioniſq; adð ſanctos ſedule cõſtantie·
Et tũc applicet᷑ ſic. Moꝛs itaq; ſeu vindicta homĩibus ob in /

gratitudinẽ illata ſanctis pariter & inflicta irrecuperabilis

cenſeat᷑ nulla ſanabilis medicina V Ariſto in ꝓbleumia
CQunq; valde ledimur qcunq; leſione coꝛporis q; doloꝛe tria
ad ſedandũ doloꝛem facere com ꝓbamur.Primũ ẽ ꝙ dentes

cõprimimꝰ. Scdm qꝙ oculos claudẽdo oſtringimus. erciuʒ

eſt ꝙ faciẽ verſus celũ leuamꝰ.Sʒ tũc per leſionesꝭ coꝛpalem
co ꝑpis leſio puta ſpiritualis intelligit᷑ ipſiis mentis. Nam
ſicut in leſione coporali ſanguis cõfluit & caro intumeſcit.
Sic nimiʒe per omeʒ modũ in leſione ſpirituali ſangiiis pctĩ

confluit & tumo elationis & ſuperbie intumeſcit. Et tunc

ↄuenienter per celũ ſanctoꝝ collegium figuratur. Nam ſic
celum vndicq; reſpicit ipſam terram niſi achia interpoſita fue

rit obtegens ipſam terram · Sic reuera per omnia ſanctoꝛu;
collegium omniũ vndiq; pietatis oculo reſpiciunt coꝛ hu-⸗
manum.niſi aqua interpoſita fuerit vicioꝛe. Et tunc applicee
ſic. Cuncq itacq; ledimur doloꝛe coporis ſiiie mentis:tria fa-/
cere nos opoꝛtet· ad ſedand am omnem leſionem pariter ez
doloꝛem. Primum eſt vt dentes coꝛdis in oatione atq; lau /
de ſanctoꝛtim comprimamus ſpiritualiter & fotiter. Secun
dum eſt vt ocillos deuotis ad ſanctos lacrimis conſttinga,/
mus. TWercium eſt vt caput atq; totam mentis intentionem
ad ſanctoꝛum viroꝛum collegium erigamus Z Plinius
in ſpeculo naturali. Cunq; arbores que in fundo maris ſüt
gummi ſurſum iecerint. Hoc quoq; ipſi conſpexerint piſca

toꝛes mox ad piſcandum exeiint ſciẽtes ſe piſces in copia pi/
ſcaturos. Cuius cauſam aſſignat plinius vt ſupra di. Degu

mi inquit talium arboꝛum piſces veſcuntur. ideo quam
diu guümi adheret arboribus. ipſi piſces confluũt illuc·e in
fundo ſedulo qᷓdem manent. Piſces aũt in fundo exiſtentes
piſcatoibo rari ſunt. econtra aũt dum gũmi predictare ar/

borum defluens ſurſum fertur:mox piſces inſecunt ſupe/

tioꝛem aque ſuꝓficiem petũt& percõſequens facilius capi/
un⁊· Hunc igit᷑ piſcatoꝛes per expientiam agnoſcẽtes effectũ

G& ̊ in ſuꝑnatatione gũmi marina?e arborum ſuꝑ aꝗs ad

piſcationis actum accelerãt & feſtinant Sed tunc per mati/
nas ar bores ip̃i homĩes figurant. Nam ſicut marine arbo/
res in fundo maris non naſcunt᷑ in terra ſeu ĩ fundo terreo

ſed ex ipſis que in fundo maris ſunt fontibo vt oſtendit cõ
mentatoꝛ ſuꝑ libʒe de plantis ariſto in ↄmento vbi ait. De
plantis natis in aqua ê& in terra a quibuſdam impoſſibile

tamẽ crediẽ plantas in aqᷓ qualibet generari: quid tñ in hoc

ſit veritatis requirat̃ infra. Sic nimi per omia ipſi homies

non debẽt moꝛe marina arboʒe concaleſcere & cõnaſci ter,

renis tranſitozis q rebus vanitatis mundane:ſed fontibus
immergi debent ↄtritionis ee penitentie. Sz tunc ↄuenienter
per piſcatoꝛ es ipſi ſancti defigurantur. Nam ſicut piſcato/
tres naturaliter gaudent ſole teſtante phᷣo in libro ꝓbleu 4
ait· ꝙ ebrii a piſcatoꝛes: & hi qui circa mare ſunt naturali /
ter gaudent ſole. Sic xer omnem modum ipſi ſancti de natu
ra & ratione ſue beatitudinis & ſanctitatis gaudent ſole ppe

tue a lucidiſſime viſionis ſole ſplẽdide deuotõis. Et tũc
applicet᷑ ſic. Cũqʒ itaq; hoĩes ip̃i gũmi ſue deuotõis ſurſuz

4

Ctuln

erinti⸗
es ee
Seiſto⸗
ity gaud
oibys
aleſcere
tehmone
appati
. amvat
aleltree
ndinirer.
ode ſuas!
Prmitt
lsſpuma
Nesdedere
nle⸗
aeresin
tiniſenp⸗
Anetna
nitpsf⸗
leartbote
ginqut
djekeue
Agrunt
interdüm
ReW
N
des weᷣ
tant.
flucta
Oind
bomie
eſpled
doloer
de guer
Pbate
fhoe
main
iime
liqu
le b
osin
Nlieet

conſterer

imtentonen

2 Piris

domarsſt
elerntpi
incpu
14 diDon
do lan
Nilucnn
Nerſtents
n
Rrid
nsſwimud
Claneti
migt
turxern
ifundo een
toſtndti
obiat.
m imſhn
cimitr
Pfontus
eglerionte

ſutpſenn
1¹

hogha
rtnannt
rCide
. tie

Titulus Decimus

iecerint ſanctoꝛ ſuffragia imploꝛãdo mox ip̃i piſcatoꝛes ce⸗
leſtes exeũt ad actũ piſcãdi a vota nt̃a dno pſentandi Aà

Kriſto · in. vi· polliti. Delectabiles audire hmones ſuꝑ euẽ
tibo gaudioſis letis parit & iocũdis geſtaꝛ & pncipũ anti/
q oĩbo ↄuenit tã ſanis qdẽ vt ſanioꝛes ſint q; infirmis vt cõ
ualeſcere cito poſſint. Per ꝗqᷓ daĩ intelligi · ꝙ delectabiles audi
re hmones ſuꝑ euentibo geſtiſq; a virtutibo ſanctoꝛe & anti
ne patze omibo ↄuenit ta bonis · vt in ſua bonitate ſtabiles
q; maneãt atq; firmi. ꝙ lãguidis pecœ atoꝛibo · vt eo citiꝰ cõ
Uialeſcere valeãt a languoe ſui ſceleris a peccati Ba So
linꝰ in li·rex. Salices marine in marinis nate littoꝛibo dum
frõdes ſuas maris ſpume applicãt & inclinãt ipſas ſpumas
q̊s attingũt ſibi adherẽtes motu ſuo ſi urſũ pertrahũt· mox

talis ſpuma vtute ſolis viuificat᷑. & ad inſtar auis albe deci⸗

dens natare in marinis fludibo com ꝓpbat?t Ca Notandũ

hm Galienũ ꝙ agnꝰ caſtiis ẽ ſalix marinꝰ. Sʒ tũc ꝑ ſalices

marinos ſancti viri figiirant. Nam ſiẽ ſalices vbicũq; plan/
tant ſemper ↄcaleſcũt radices ꝗᷓ & frondes emittũt teſtante
gmentatoꝛe.Alberto ſup li · de piantis ariſto· ꝗ dicit. Per mi/
nia tpis ſpacia incaleſcũt ipſi terre ꝗdaʒ arbores atq her⸗

be:arbores qdem vt ſalices · herbe aũt vt cepe lilia q; e allea

in quibuſſibet humido loco repoſita radices effundunt.
Sic reuera p arbores ſancti figurant᷑. & per ſpumã homiĩes

deſignant?᷑. ¶ ũ quia ſiẽ ſpuma maris adherẽs littoꝛi ſiue tre
8 2 P

interdũ in lapidẽ permutat᷑ vt refert Auicẽna li.ſnoʒe mine ·

Sic reuera ꝑ omia homiĩes littoꝛibo accidie inſiſtẽtes ac ſo /

lis terrenis atc trãſitozis a caducis rebo adherẽtes in lapi

des vertunt᷑ id eit in obdurationes & obſtinationes permu
tant. Tum qa ſiẽ ſpuma in die albeſcit in nocte vero rubeſcit
flu ctante mari · vt dicit ph̊s in ꝓbleu:· Spuma inquit maris
ᷓ in die albeſcit in noẽte rubeſcit. Sic per locum a ſimili ipſi
Homĩes ꝗᷣ in die pᷣſentis vite albeſcũt mũdano decoꝛe lumĩe
& ſpleẽdore/ in nocte ſequẽtis vite rubeſcũt penalitate ꝓpetua
& doloꝛe. Vel modo oppoſito a hoc ſic. Ip̃i inꝗ; homines in
die guerſationis a vite vi
puritate in noéte aũt tribulatõis a anguſtie rubeſcüt in dei
feliciſſima caritate. Lũ qa faciliꝰ diſſoluit᷑ liqᷓſcit ip̃a ſpu
ma in frigoꝛe. difficiliꝰ aũt in caloꝛe vt recitat ↄmenta·ſuper
nj methe. Sic homo facilime in mortẽ in peccatum reſoluũ
2 liqueſcit in frigoꝛe dilectionis diuine· difficulter aũt in ca/
Ioe & eſtu intime caritatis. Sic ergo patet ꝙ p? arbores ſan,

Qcos intelligimꝰ·a per ſpumã ipſe homo figurat᷑. Et tũc ap/
plicet ſic· (unc; ergo ſancti dei frondes inclinant ſue gẽe æ

te ſancte albeſcũt in mũdicia 6&

E

Titulus Decimus
pietatis hHomĩbo exiſtentibo in mari huiꝰ vite mox ipſos ele
uare & mediãte dei vtute ſpiritualit viuificaret co mꝓban? A
Da Auicẽéna li:mineraliũ. Vapoees incluſi in terra ap/ Ato
petẽtes exitũ.ↄſtituũt altos mõtes Quiꝰ cãm aſſignat ppᷣs t
2. in ij· methe. di. Excluſione enim tre ipſiꝰ vapoꝛes ↄſtringun uI
tur a valide coartant: coartati aũt a compreſſi exalari appe/ iin
tuntcõprimentibo aũt ſe lateribo terre expcuciunt᷑ & exire züͤſe
nõ ſinunt?᷑· Inualeſcẽte aſit vapoꝛe tra violent eleuata in mõ/ wvodl
tem oſtituit᷑ a in collẽ. Et ideo ait ↄmentatoꝛ in ni methe iin
in quibuſdaʒ ꝓiicijs flumĩa exſicc ata viſa ſunt vno in ano Nleni⸗
2 fluiſſe in aiio. Cuiꝰ cauſaʒ aſſignãs dicẽs:q; interdũ exelu ng
ſione vapoꝝe terra eleuat᷑ eleuata aũit terra neceſſe ẽ aquã ſeu oden
fluuiũ declinare & ꝑ loca alia fluere.Sꝭ tũc ꝑ vapoꝛes inclu ð.
ſos in terra oꝛationes ſanctoʒe ſeu ipᷣos met intelligimꝰ ſan ep
ctos dei EBa Nam ſiẽ vapoꝛes incluſi in ſuo exitu vẽtoſ ſfſon
cauſant · vt ꝓbat płs in.nij.methedi.ꝙ; vapoꝛes incluſi dum ſtab
exeũt aerez cõmouent & cõcitant vehement᷑ aer aut ↄmotus fone
Vlterioꝛẽ concitat aereʒ aer aũt alteratꝰ in longũ & in latuʒ glltr
in ventũ ↄuertit᷑ Sic ꝓ omes modũ ſancti dei in terta coꝛdis erni
nti incluſi ventũ faciũt refrigeri ſempiterni. Sʒ tũc guenien rvy
ter ꝓ terrã intelligit᷑ co humanũ. Nam ſiẽ terra vndiq; na⸗ ghep
turaliter trahbit᷑ ad ſuũ centrũ id eſt ad ſinũ interioẽ ſuum enmate
q e& ꝓbat płs in de natura locoꝝ di: ꝙ tota cauſa ſolidi⸗ inge
tatis & firmitatis terre ẽ ꝑtium terre verſus cent iugis ſe: uor
dulac; attractio. Naturaliter nãcq; omes pꝑtes terre tendunt
ferunt᷑ a trahunt᷑ ad ſuũ cent. Sic nim ꝑ omez modũ co äczr
humauũ ſemp debet diuinitus trahi atq; allici ad centruʒ Necnd
beatitudinis eterne ſue ↄſideratõis intime. Et tũc applicetur mai
— ſic. Sancti igit᷑ coꝛdi nto per deuotione: inciuſi pariter & af⸗ deac⸗
2 fixi mõtes ↄſtitiuint premij ſempiterni RBa Ppus in nj. iedr
methe. Vapox exalatꝰ e mari verſus aeris regionẽ:niueʒ de⸗ woni⸗
ſcendente m liquefacit: in ſpeciem aque totaliterq; reſoluit H
Quidẽ ſignũ eſt ꝙ in mari occeano & mediraneo nuncq ca/ niy
dit nixteſtãte ↄmentatoꝛe vt ſup̃ qui dicit ꝙ nunqꝙ in mari a
ningat atq; pluat. Predidte aũt cauſe effectꝰ tangit in tcta / ſch u
tu de impᷣſſionibo aeris vbi dẽ ꝙ nix reſoluit᷑ a duobo· viz a “
calido & humido. Vapoꝛ aũt euaporatꝰ e mari calidꝰ eſt ꝑ “
obuiationẽ atq; cõcuſſionem ꝓcellaꝛe:eo ꝙ cõcuſſio ẽe mo/ · dd
tio caloꝛem generẽt.Eſt humidꝰ ꝓpter colligatõeʒ aer na/ ſr
turalit ipſi aꝗ. Vapoꝛalitas ergo cũ ſit calida & humida ni r cun
. uem in roꝛẽ plimuiã q; reſoluit. Sed tũc ꝓꝑ vapoees oꝛation es au
ſfideliũ ſigurant᷑. Nam ſiẽ vapoꝛes muibes efficiunt pluuiãqʒ dene
ces ſ

roꝛemiuxta pꝓhůᷣm in.nij. methe:qui ait pluuia dem ceticus

duin
ia
Kanghr
l,

tenon
Nnapaaſ
nocutntin
Sinclin
düit onen
i & inl
terra cod
tic guenen
yndicynal
erceKum
caulaſde⸗
trilgoſ⸗
erre tendun
modücr
e d cet,
üic latn
pemit⸗
Phenn.
ore uede⸗
eg hn
vnnj,
75 7 naͤt
ginichl
cboN
1Re
ſoN
pumd
snnd

1

1 eus

Titulus Decimus
at; res ſubſtantialiter extat vapoꝛ. Sic nimiz⸗ ationes fi⸗
deliũ vmbram efficiũt ꝓtectionis diuine: ↄſolationis eterne
& roꝛẽ caritatis pᷣcipue. Sed tũc ↄuenienter ꝑ aeris regioneʒ

ſanctoꝛc deſcribi multitudo. Naʒ ſiẽ aeris regio ex ꝓuiden⸗

tia nature inter ignẽ a noſtrã regionem interponit᷑: ne mun
di machina a tam magna ignis vehemẽtia penitus coꝛtum/
pat᷑ ſicut ꝓbat ↄmentatoꝛ in de ſubſtantia oꝛbis. Sic ꝓ omezʒ
modum multitudo ſanctoꝝ ex ꝓuidentia diuina interponi
tur inter nos e ignem vindicte iracundieq; diuine. Sz tunc

oↄuenienter & vltimo per niuẽ ira dei intelligit᷑ aut vindicta

Nam ſicut nulla ptranſit yemps abſq; niue·teſtante Alber
to de impſſionibo aeris qui dicit ꝙ qntumcũq;ʒ ſit regio ali
qua ſemꝑ hyemali tempore cadit nix. Omnis nancq; regio
impᷣſſionum aeris eſt ſuſceptitia nix aũt vna a maxima im
pCãſſonum eſt. Sic reuera ꝑ omia millũ vnqᷓ; peccatũ pertrã⸗
ſit abſq; vindicta iudicioqʒ diuino. Et tunc applicet᷑ ſic. Ora

tiones itaq; noſtre ad ſanctoꝝ regionẽ ꝓlapſe vindictam li

quefaciũt ſententiam q; diuinam Ga Auicéna libro mi
neraliũ Qutum adherens lapidi in lapidem trãſubſtantiali
ter permutat᷑. Et ideo ait ppᷣs libro ſuo de inundatione ig /
nis ꝙ lapis qtuoꝛ modis generat᷑. Vno modo ꝑ induratio/
nem materie liquide aliciuꝰ. Alio modo ꝑ extinctionem ig/
niti coꝛpis.Tercio modo ꝑ ↄiunctionem aque & tre. Quar/
to modo ꝓ ↄiunctionem luti & lapidis. Sed tunc ꝑ lapides
ſancti figur ant. Nam ſicut lapides cũ igniiint ſcindũtur ru
beiq; reddunt᷑ vt recitat ↄmentatoꝛ ſuꝑ·nij methe. Sic ꝑ om
nem modũ ſancti dei cũ igne nt̃ᷣe deuotionis fuerint in flã /
mati mox ſcinduint᷑ & aperitint᷑ ad effundendũ ex ſe ſolamẽ
ſue ↄſolationis & ad recipiendũ ſeu ad imbibendũ aquam
nte deuotionis a oꝛationis. Sed tüc ↄuenienter ꝑ lutum ipᷣi
homies figurant᷑. Naʒ ſiẽ in litũ reſoluunt᷑ omes aq iuxta
illud ꝙ ait Auẽpice di. ¶apis eſt fex aque de ſicate. Sic ni
mix ꝓ omez modũ ipſi homĩes ſunt in quos cõgreg antur
& cõfluũt omes aqᷓ miſerie ꝓpetue a doloꝛis. Et tuc applicet᷑
ſic Homies itaq; peccatoes viris ſanctis adherentes & ipſi
in ſandos feliciter permutantur H a Plinius in ſpe/
culo naturali. Multa animalia moꝛientia ſurſum ſaliũt· qui

dez effectus cauſatur ex vehemẽtia doloꝛis ꝗᷓ in moꝛte aci⸗

dit cuiuſlibet anĩalis. Per ꝗᷓ daĩ intelligi· ꝙ ipi hoĩes ſaltẽ in
ſtatu tpe q; moꝛt ſaltũ faciũt ad ſanctos oꝛatõis deuotõis
qʒ ſancte I a Solinus in li rerum. Aues mergule 2 que
voces ſuas in aquam faciunt ſui pedibo naturalit attrahunt

Titulus Deecimus
ad ſe piſces. Quiꝰ ratio ab Alberto taliter aſſignatut. Aues
nanq; ꝗᷓ aqs immergiuint a ᷓ voc es ſuas ſub aquiis faciunt
dulcis carnis ſunt ad dulce dinẽ aũit carnis a vine naturalit᷑
9ueniũt ipſi piſces. Sʒ tũc ꝓ aues merglas ipſi ſancti figu/
rant. Nam ſiẽ aues huiuſcemodi in eſtate figoꝛe maxime cõ
ſtringunt. In hyeme vero maxime eſtu inflamant᷑. teſtante
Plinio in ſpeculo naturali ꝗᷓ dicit ꝙ aues ille ꝗᷓ aquis ſe im
mergũt eſtate frigoꝛe tremũt hyeme aũt caloꝛe eſtuãt valde
magno.Sic per omez modũ ipſi ſancti : in eſtate pᷣſentis vite
frigoꝛa tribulatõis ac ꝓſecutionis ſunt paſſi. in hyme auteʒ
moꝛtis caloꝛẽ r ecipiũit ꝓpetue ↄſolationis. Sʒ tunc ↄueniẽter
piſces ipſi homies figurant᷑ Nam ſiẽ omes piſces natura
liter qdem habẽt capita venenoſa. vt refert vbuliꝰ in tra⸗
ctatu viaꝝ vite. Sic nimie ꝓ omeʒ modũ ipſi homĩes qntũ
de ſe eſt capita id eſt intentiones affecti oneſq; pecati cõta/
gione & ſceleris venenat as habẽt. Et tũc applicet᷑ ſic. Sancti
itaq; ipſos in aꝗqᷓ huiꝰ neceſſitatis & miſerie homĩes ſaltem
moꝛe pᷣdictaꝛ auiũ attrabãt & hoc ꝓ pedes ſue miraculoſe
a ineffabilis opationis E a Vſidorus in hiſtozijs natu
ralibo. Lupus itaq; repertũ homiĩe; dormientem nõ imiadit

nec euigilantẽ ꝗᷣdem niſi cũ ſe erexerit. Vnde notandũ ꝙ luii

pus aſtutiſſimũ quidẽ ẽ anĩaliũ. Sciẽs enim:ꝗa hõ expᷣrup

to audacioꝛ ẽ ꝙ homo ante ſe multis conſpectis timoibus

Nũc aũt ſic eſt ꝙ homo repente euigilãs nullũ ante ſe con/
Du auũt euigilauerit iam expgefactus exꝗ quide; cõſpectu
tremefact? eſt· a ideo ait phᷣs in vnjrethorice. Prolocutoꝛibo

rethoribuſq; & oatoιυο pſuademus vt Picula & timoeoſa

nõ aſſpiciat:ᷓ Poꝛare voluerint hora. T emptantibo aũt a de
cipientibo intẽtione incutimꝰ pie data. vt añ ſe conſpectis ti/
mooſis euentibo ac actis de nullo actu rationis exercendo
lingua ac ope ſe aliqualiter intromittãt eo ꝙ om̃es foꝛtes ti
mooſis a Horrẽdis viſis ſpectaculis naturaliter ptimeſcant
homo itaq; dormiẽs ac mox euigilãs timoꝛis inexpertus eſt

Qo⸗

q̃ ꝓpter audax ẽ ſi aũt euigilatꝰ fuerit· a lupũ viderit mox

terret᷑ vt ait Amb li·vij· in exam eron. Lupus itaq; naturali

bus indicijs hoc agnoſcẽs dor mientẽ homĩem aut mox cuʒ

euigilauerit nõ inuadit: ſ̊ cum ip m homĩem expgefactum

2 ſe vidiſſe agnouerit. Sʒ tũc ꝑ prehabita dat᷑ intelligi ꝙ no

ſter antiquꝰ inimicus dyabolus maxime tunc cũ erexiſſe ſe

viderit homiem verſus ſanctos temptamẽtis varijs obruere
obluctat᷑ minime aũit obdormientẽ in ſcelere & peccato

a Theophilꝰ in tract atu diuerſaxe artiũ di. Ebur quide:

ſpexit periculũ nec timoꝛem:& ideo audaciſſimꝰ eſt ipſe bõ

oliſca
zülti
10 ſno

Enatura
Miltoſe
lter vtt
g6e Arn
nufigun
Iteſti

e eni
6ſretm

Usrcrune
fnwate
Gerdude
ete
noda
eogi
ſe Sand
Pba
ſentato⸗
disiren
ſuckni
utiub
ſptüfto
oma
WMaW
tural.
in ſe ob⸗
dicit
ploqu
tue cod
clnate⸗
ſcaitA
Wreinc
Aruma
poſto
mnen in
tuo ref
ancti
pinoeen
ſttes
Uidiei

duin
Dhr e
An
wunrle
irifen
mnic
Ne An
trßi

J. 1
tahtulert

„* „ „
ANE .
Dübonnean

e meabe
hmunsnt

mümadt

mmigl

chis inann
Manteſtpt
D
eidez döft
Drohur
hatmn
Dtuntittd
tonseutem
iic iihil
ermnt
. tbs
ng Cuni
und
nalan
Eeitelp
necitmn

uen

M.

DEuad

= —
S= =

—
—

Titulus Decimus
mollifica? dupliciter aut in foꝛti aceto viniaut in oleo bene
dicti· Et ideo ait Tharenti. in tractatii de effectibo in natuira
ꝙ ad mollificãdũ ebur decodctio aceti ſũme valet 2 olei bñ
didi. Sʒ tũc ꝓ ebur ſiue eboꝛa intelligimꝰ ipos ſanctos. Naʒ
ſiẽ naturaliter ebur reſiſtit ipſi igni: vt recitat in hiſtoꝛijs na

turalibo ſanctus yſidorꝰ.Sic ꝓomeʒz modu ipſi ſancti natu

raliter tute ſue grẽe obſiſtunt igni voluptatis aduerſitatis

q; & ↄcupiſcentie· Sed tũc ↄuenienter ꝑ acetum vini penitẽ

tia figurat᷑. Nam ſiẽ ꝑ acetum vini venenũ abluit᷑ vnumq
q; teſtãte Magiſtro Bartholo in prima pᷣctica qui dicit
ome venenũ ↄſumit᷑ ſuꝑ infuſione acetoſi. Sʒ a ipſi ſerpen/

tes ſine timoe piculo q; educunt᷑ dum in aceto a vini licri

bus acuunt᷑. Sic nimi? in ipᷣa penitentia vmuſcuiuiſq; vene
num malicie abluit᷑ & pecati. Sed tũc ↄuenienter ꝑ oleum
benedicti humilitas figurat᷑- Nam ſiẽ oleum benedicti ex la /
teribo conficit᷑ vt dicit᷑ li· Galieni: oleoq; oliue. Sic per omnezʒ
modũ ipſa ſancta humilitas gignit᷑ a cauſat᷑ ex lateribo ntẽ̃e
recognitionis ꝓprieq; vilipenſionis· piʒ igit᷑. Et tũc axpplicet᷑
ſic. Sancti itaq; ad miſericoꝛdiã pietatẽq; flectunt᷑ a duobuſ
viʒ ab aceto penitẽtie & ab oleo humilitatis nẽe Ma Cõ⸗
mentatoꝛ auerroiſ ſuꝑ de plãtis ariſto. Arbores qdeʒ ſex mo⸗
dis tre inclinant. Primo ꝑ pluuiã. Sco ꝑ niueʒ. ercio per
fructuũ onuſtatõe:. Quarto ꝑ vẽtoꝛe ↄcuſſionezꝭ· Quiĩto per

autũnalez aduentũ. Sexto ꝑ cõnatã rigiditatẽ & cõflexuraz

ſtipitũ frondiũ a radicũ De pᷣmo ſic ait Auiceb· li. fõtis vi⸗
te. Poma & pluuia arbores iã inclinãt· hHumanũ aũt genus
nulla tribulatio cõmoleſtat. De ſcd dicit pliniꝰ in ſpe· na/
turali. Nix grauat qa arbozes tre inclinat alleuiatq; ligna
in ſe obtecta vẽto ac alleuiatis coꝛpibo coadequat. De tercio
dicit Amd. in examerõ li x. Arboꝛes onerant᷑ cui ritui exem!
plo qui ↄotra dixerit iuſto dei iudicio extra fructũ vite ppe/
tue cõdemnamur. De quarto ſic ait ſolinꝰ lirexe. Ventis in /
clinate arbores fertilitate ſe offerunt aduentu re. De quiĩito

ſic ait Apiileiꝰ de moꝛte platonis· Autumnali adueniente tẽ

pore inclinatio ſe arboꝝ intellectio animarum impugnatio
animaliũ a infirmitas coꝛꝑm humanox. De ſexto ſic ait ex
poſitoꝛ ſuper illud de cauſis. Monas gignit monadem a ta/

men in ſeipſum reflectit ardorem . Dicit oꝛiunt᷑ e terra mu /

tuo reflectũt dirigũt q; frõdes ptz aτ. Sed tunc pꝑ arbores
ſancti figurantur. Nam ſicut arbores in ſolitudine poſite
minoꝛem fructũ faciunt qꝙ; arbores que in oꝛtis reponunt᷑-
teſt ate mentatoꝛe Alberto ſuꝑ libro de plantis ariſtotelis
qui dicit ꝙ magis fructificant arbores oꝛtenſis & ſiluieſtres

Tituluius xi ri

de a honoꝛe fuerint millũ fructũ in mente homis faciunt:h
ſancti in otis deuotionisa ſanctitatis plãtati fructũ maio

rem efficiũt.Sʒ ↄuenienter P terrã ipſi homĩes figurantur.
Nam ſiẽ terra vehemẽter inflãmata inflãmatione i ncluſoꝛe
vapoꝛe ſubterraneoꝝ tremit ↄcutit᷑ e quaſſat᷑. ſiẽ in nj. me.
caritate tremũt ad ↄtactũ oſolationis viſitationiſq; diuine.-
Et tüc applicet᷑ ſic. Sancti itaq; P collationẽ homĩbo ſui fa /
uoꝛis auxilij c;. & gẽ̃e ſex modis inclinan?. Primo p pluuiaz
atq; ymbrẽ deuotionis a lacrime. Scdo p miue afflictionis
aduerſitatiſq; humane ercio ꝓ onuſtã fructiſicationẽ opa
tionis ſeu actionis vtuoſe. Quarto ꝑ ventu oꝛationis deuo/
te. Quinto ꝑ autũnalem aduentũ moꝛtis territoie. Sexto p
cõnatiim ꝑ gr̃am miſtice rigiditatẽ ↄflexuram ſtipitum &

frondium ac radicum. Recte vt ſupra
e abſtinentia Titulus.xji.
Riſtotelis in li ꝓbleu. Duz flumina ꝓce fluũt ſon /
teſq; exſiœantur: ſanitas coꝛpm fit hoc anno larga
Quiꝰ cauſaʒ volẽs aſſignare dicit. Moꝛbi inquit ex/

fontes 2 fluĩa exſiccata ſunt. Qua ꝓpter exſiccatis fluuijs 2
fontibo ſanitas in coꝛporibo magna erit. Per phabita aute;
dat intelligi:ꝙ du flumĩa ventris Pce in gidã defluerint fõ/
teſq; ſuꝑfluitatis per abſtinentiã ſacrã exſic ati fuerĩt mox
ſanitas mẽtis & copis magna erit. Cetera de ieiunio a ma/
ceratione querant B Notandũ auũt ꝙ oẽs aues vt pul⸗
los ſuos ad volandũ inſtruãt ad nidum inſuiũt nec eos pa
ſcüt · ſ abſtinere faciũt· ſic ꝑ abſtinentiã debemꝰ coœpꝰ a ani
maʒ docere euolare. No ta ꝙ per hũc modũ leo lenunculos
ſuos venari docet. Sic etiã pater celeſtis p̃dam celeſlẽ vena
ri ꝓ abſtinentiã facit. Per hoc idem ꝓuocant᷑ aues ad pᷣdaz
capiendã Q Amé. in examerõ. Baſiliſcus neqᷓꝙ; inuadit
muſtelã ieiunã a ruta vallatã · Sic nec dyaboiꝰ hoieʒ abſti⸗
nentẽ & ↄtinentẽ ¶ De abiectione (Titulus. xij· X

Nquẽtes abijcit . & ip̃os p ↄſequẽs perimit & occidit-
Sʒ tüc pꝑ ſpinã dorſi deſeribiẽ ipᷣe Fõ. Rã ſiẽ hm huguitõem
ſpina dorſi ẽ aĩal habẽs aculeos atq; ſpinas in dorſo ſere
mtatis in tꝑe ſedet. tẽpeſtates aũt tꝑe in interioꝛibo mariniſ
fluctibo occultar. Sic omia ipᷣe homo aculeos ſolicitudĩs

alieno & extraneo Humido grnerant᷑. Tũc aũt extraneũ hu⸗
midum nõ eſt. & ea ꝗᷓ ſunt humidi extranei principia puita

Linis in ſpecunatu. Cũq; ſpina dorſi venatoꝛes vi.
derit inſequẽtes. mox ſpinas ꝗs in doꝛſo gerit in inſeꝰ

Titu
rieſ
Gtr
laree
dichin
toeder
twr
diuiti
detle
umo

7 qu
phosin
mergi
ſtigidal
ſc Coi
ſſouun
vommabi
inocult
bisickatn

msceri
acond
Amenſe

ſwdn
MRa
dem⸗
dataſe
ſte fulm
Vtteeit⸗
tura Si⸗
denmiſt
tno züt
ns Eſalu
n

amna

tkitionis
ph b
diüamo
ttetie ſe
lto aua

fnguun:

N
. 1
Wbaii
mneint
ennſe, de
Antüme
ngctſn
irmine
t.Nucſi
3 4 . . 4
Umnebandi
bmmonl
rniſenne

=

nt
MWrimſhan

Lituinse.
na per ſlite
tkwranno hr
lobiimute
itexrarelt h
ipinepapt
ſicrats kuue,
er öhabinu
lädeftentti
1atifuentnn
adeieiuntn
Paus l
inſtlütnetsn
xendantin
nülobennun⸗
unctlim
tais o
nueiiinudit
obkeigebſi⸗
(Uulrs N
NN verattoſ,
daſo getiiſ⸗
zimt samdt
Sinmh⸗ e
ntmmhnn
leobend

Titulus xii xiij
varie ſpinaſq; diuitiaꝝ mundane affluentie habet in bac

vita· Proſperitatis q; & mũdane ſerenitatis tꝑe in littoꝛibuſ

Varie ſecuritatis habitat:ſj tꝑe moꝛtis t empeſtuoſe atq; iu
dicij in ꝓfunduz ppetue miſerie dimerget: ita cũ ſi in pᷣſenti
tꝑe demeret. Ptz igit᷑ ꝙ per ſpinã dorſi intelligit ipſe homo.
Et tunc applicet᷑ ſic. Homo itaq; moꝛe pᷣdicti anĩ alis ſpinas
diuitiaxe e ſolicitudinũ mũidanoꝛe dẽt abucere ex hoc ipſo
dẽt ledere demones ſe moe venatoꝛe hoſtilibb impugnanti
um omibo inſequẽtes vt ſupra
¶ De acenſione

¶ Nitulus xnij. X

lucet:ſ extinctũ fetet. Sʒ tũc per oleũ coꝛ hu manuz

ſi aque ſ etiã impoſſibile eſt ꝙ ipᷣm oleum cõgeletur vt ait

pphs in ꝓbleu. Sie ee ipſum coꝛ homĩs nunqᷓ́; miſſceri nec im

mergi debet in aquis illicite voluptatis: ſj nec moꝛe olei in /

frigidari debet in feruore feliciſſime caritatis. Et tũc applicet

ſic. Coꝛ itaq; homĩs accẽſum diuinituſ pulcre lucet ſibi ocu

liſq; diuinis·ſᷣ extinctũ mox fetet id eſt execrabilis atq;ʒ ab /
hominabilis efficit᷑ incõſpectu dei oĩmq; ſanctoꝝ deteſłabi⸗
lis in oculis oim principũ infernox vt ſu B Alpbora
bius tctatu de imp̃ſſionibo aeris. Iſta eſſe natira ignis fulmi

naris cernit᷑ꝙ coꝛpa accẽſa igni fulmĩs humectata magis ĩ

aꝗᷓ accendunt᷑.ſj perfuſa luto ↄtinuo extinguunt᷑. Sʒ tunc p

fulmen ſeu fulmiĩs ignem celeſtis amoe deſcribit᷑. Tum qa ſiẽ

ſulmẽ accendit tetia in aq: nõ aũt extra aquã vt teſtat᷑ ↄmẽ/
tato auerrois ſuꝑ. ni.methe. Sic ipſe amoꝛ celeſtis. bene

dem accendit coꝛda humoꝛe ↄtritionis & penitẽtie hume⸗

ctata.ſed nequaq;; accendit ab aquis celeſtis grẽe. Tum quia

ſiẽ fulmẽ liquefacit denariũ in burſa:non aũt extra burſaz·

vt tecitat ↄmentatoꝛ Albertus in tractatu de euentibo in na

tura. Sic nimꝝ per ome modũ amoꝛ celeſtis liquefacit Qiii /

dem miſtice homĩeʒ exiſtentẽ in burſa ſacre cuſtodie vtu/

tis· nõ aũt diuagantẽ extra metas & terminũ ſue ↄuerſatio
nis ſalutis. Tum quia ſiẽ fulmẽ magis lucet & inflãmat

in nocte q; in die. vt dẽ in tctatu ꝓte ſũme naturxaliui ſic
am celeſtis magis illuminat q inflãmat homieʒ nocte cõ /
tritionis a penitẽtie q́; in die felicitatis affluentieq; mũdane
ptʒ cτι. Et tuc applicet ſic. Hec ergo natura oſtendit eſſe coꝛ/

diũ amoꝛe celico accẽſoʒe. ꝙ humectata aqs tribulatõis pel
nitẽtie ſeu celeſtis gẽe magis accendunt᷑ diuinitꝰ: ſᷣ polluta

luto auaricie ſeu voluptatis affluentieq; mũdane penitꝰ ex
tinguunt vt ſuß ορ Fontinus in tctatu de mixtionibus

NMbroſius li vii in ex amerõ. Oleũ accenſuʒ artet a

intelligi. Nam ſiẽ oleum neqᷓq́ miſcet᷑ nec vnitur ip

K

Titulus xiij
elementoꝛe. Cũq; candela al ieᷓ cineribe intingit otinuo citiꝰ
accendi & ſinceriꝰ inflãmat᷑. Sʒ tunc ꝓ candelã intelligit᷑ coꝛ
humanuũ. Naʒ ſiẽ dũ candela nimis inclinat᷑ vel trãſuertitur
otiniio extinguit᷑ · teſtãte ↄmenta auerrois ſup njmethe · ꝗ
dicit· ꝙ cũ candela mediocriter inclinat᷑ validius accendit ſ
dum nimiüu euerſa vel inclinata fuerit ↄtinuo extinguit. Sed
tũc ꝓ locũ a ſimili coꝛ ho mĩs ꝙ dum moꝛe cardele ad terre
na nimiũ inclinat· mox in dei amoœe penit? ſuiffocat᷑. Sʒ tunc
ↄuenienter ꝓ cineres amaritudo vite ſeu oↄtritionis vel peni
tentie deſignat᷑. Nam ſiẽ cineres ſibi inbibnit de aꝗᷓ hm ꝙ
ait ¶ incomẽſis ſuꝑ li ſex pncipioꝝ. Qineres inᷣt fuſi in ol
la tantũ de aèᷓ capiunt qntum ipſa ẽ olla etiã ſi in ipᷣa cine/
res nõ fuiſſent. Cuiꝰ cauſaz boecius aſſcribit poꝛoſitati cine
rum ↄmentatoꝛ ſicitati eox Sic nimix ꝑ oẽz modũ amari/
tudo pᷣſentis vite ſeu aſperitas penitẽtie multũ ſibi de aꝗᷓ in/
bibunt celeſtis roꝛis & gẽe pt: ergo ac. Et tuc applicetur ſie
Quantũcunq; co⸗ homis am aritiidĩe penitẽtie vel aſperitati
Ate intingit᷑ mox amoee dei ſinceriꝰ inflãmat᷑ vt ſi u5 D
Ioßh̊. meſue tractatu de dietis. Qunq;ʒ aliꝗs igne vſtus aut

*

leſuſfuerit· mox illud memb ſic accẽſum maioꝛi igni appli

cet vt fauet᷑ maioꝛ nanq; caloꝛ minoæẽ detrahit de mẽbro ta⸗

liter inflamato. Per hoc dat᷑ intelligi:ꝙ; quicũq; diuino amo

re ſe tacũ accenſuʒ ſenſerit· mox animũ ſuuz debet igni di
uini amoeis perſectiꝰ applicare vt ſic poſſit in caritate dei per

petue eſtuare Vel aliter pulcriꝰ. Duʒ itaq; Pomo igni amo

ris illicit à1 mundã ſe leſuʒ ſenſerit mox ad ignẽ diuni amo /
ris qui in infinitum maioꝛem ſe tota deuocatione cõuertat
vt tandeʒ mente & coœpe eternaliter ſaluꝰ fiat B Gi
bertus in practica. A hoc aũit vt quis rite debite 2 perfe
de in caloꝛe naturali intrinſecus accen dat neceſſe eſt vt ex/
terius infrigidet᷑ vt coꝛpꝰ? eius frigoꝛe cõſ lringat᷑. Quiꝰ mimi
rum dicti quãuis diuerſe & varie rationes valeãt aſſignari
