inius in ſpeculo naturali. Tigris eſt aĩmal velociſ/
ſimum. q; nimia etiam ſui velocitate nulla arte capi
poteſt. Prudentes autem venatoes ſpecula animali
proiciunt vt in ipis ſpeculis delectatim moꝛam fſaciat

ſic ab inſequentibo ſe venatoꝛibus capiatur· Sed tunc per

tigrim deſcribit ipᷣe homo. Nam ſicut tigris ad valles ẽ velo
ciſſimum ad montes vero tardumvt recitat phᷣs vbi ſupra

Sic reuera ip̃e homo quantum de ſe eſt. ad valles müdane
vanitatis a miſerie penalitatiſq; eterne eſt velox atq; pme

Ce

wont
in i⸗
Np
ſisfi
unte
ofſpe
llag,
benaſ⸗
lls th

mMln

ſummibe
ſed
ſagnss
venudu
Venetio
vobente
Ntenſe
ppleen
io ſalie
ynonte
lntol
chens
ſcrtueS
Onmaqv.
fvertia
de
WW
Reros
Gütun
plie
mund
pitern
omnis

Contt⸗

fonitru
Usreter

GR Was
Raua
aquã⸗
omme

kikn S.

Atmar
de reu

nne
n un .
lari
reeltmm
tnid en
uids ſhnn
günrdben
mmontsd
Ncſiron
busi
anglinißfl
potes n
Svo iw
naii,
taamntus
tgeed
Cxlhin

tptyn n
n ecatum
n SNc

8 1
V Elu 7
Ommmwe⸗
Guure
, 7 H
Gtoöncn

rümmenn
tieſyde⸗
Süpetus

miongn
N .

Gralvoo

alunin
B nun
180 uſt
.
7 GC

al e
prmh

Titulus xxij

ad montes vero eterne felicitat tacdiſſimus. Et ſiẽ tigris in
curſu ſuo magnos facit ſaltus. vt dicit libro reruũ. Sic nimi⸗
rum ꝓꝑ omnia-homo in curſu huius mundi vel vite multos
ſaltus fact ſuꝑbie a tumoꝛis. Sed tunc p ſpeculũ mundana
affluentia deſignat᷑. Nam ſiẽ ſpeciilum adᷓ immerſum & luĩe
ſolis oppoſitũ in ſe videt᷑ a apparere facit. verũtamen ſtellas
nulla qrmiis ſtella eſſe appareat vt refert algazel tractatu de
ſoꝛma ſpeculi. Sic per omnem modum mundana affluentia
aquis voluptatum atq; deliciarũ immerſa:& ſub venuſtate

mundani luminis cecis mentib oſtentata facit in ſe vtpote

ſummã beatitudiez aꝓparere veruntamen felicitas vera non
ell.: ſed ficticiũ a deluſio eſt. Sed tũc ↄuenienter ꝑꝓ venates
ſagaces qui nochũ & eurum 2 zephirũ obſeruant:qui ſunt
venti dulces a humidi vt dicit in li pbleu. In his inꝗt venty

venatio facienda eſt. Sic ꝑ locũ a ſimili. Demones inſidiari

volentes:obſeruant tꝑa ſeu horã voluptuoſam ſeu lubricã;
It eo faciliꝰ ſue ſuggeſtõnis intentũ valeant adipiſci. Et tũc
applicetur ſic. Venatoes ergo ani marũ videlicʒ demones vt
eo facilius hoĩeʒ irretiant: affluentiã ſibi mundanã in curſu
hiuus vite offerunt & gpinant B Egidius ſup de ſenſu
et ſenſato. Cũ quis tenebras ingredit᷑ mox aliqualiter exce⸗

catur viſus q; quodãmodo obfuſcatur qrmmuis tñ in tenebrꝰ
videatur. Si aũt aliquis in loco obſcuro moꝛa fecerit ↄpetent

.

omnia ꝗᷓ voluerit conſpicit. Et tũic per tenebram mundana
affluentia deſignat᷑. Ram ſiẽ naturaliter frigida Pumida 62
fetida: vt recitat Philaretus de iudicijs febriii·ſit affliien tia
mund ana: frigida quideʒ; eſt qntum ad feruoꝛẽ a deſiderium
eternoꝛũ humida qnñitum ad lubricitateʒ peccatoum fetida

qitum ad deteſtationem dei omniumq; ſanctoꝛũ . Et tune

applicet᷑ ſic. Cüq; ergo quis felicitatẽ amplectit᷑ affluentiãqʒ;
mundanamanox mentis & coꝛporis cecitatẽ oſequitur ſem
piternaz QAuicebron li fontis vite. Eſt aũt ipſa aqua
omnis tempeſtatis a temperieiq; oigo principiũ atq; cauſa
Conſtat em:qa ros pluuia:grãdo pruina:mix ventẽ: turbo

tonitruũcq: & fulmen aſi ub. galaxia: cometa: eyrich: terremo

tus:cetereq; elementoũ impſſiones:bubatꝰ:coꝛee & oſimilia

ex aquoſis vaporibo gnantur. Et ideo ait Plato ĩ phedrone ;

Aqua inquit pugnã infert omnibo elementis. Sed tunc per

aquã mundana affluẽtia deſignat. Nam ſiẽ aqua eſt cauſa

omnis cœruptionis a putrefactionis vt dicit auctoꝛ veteris

lili. Sic ine; coꝛpora ſicca:humida ꝗdem ſunt diuturnioꝛa:

permanentioa humida etenim multe corruptioni ſubiacent
Sic reuera ꝑ omnia ipſa mũdana affluentia cauſa eſt omĩs

Titulus 1Ki
pPutrefactionis coꝛruptioniſq; ſpiritualis. Et tũc applicetur
ſic. Mundana ergo affluentia ommis intemperiei ſpiritualis
ac coꝛporalis atq; ꝓpetue tempeſtatis: oꝛigo eſt pncipium e
cauſa D Alſzabici? in theoica planetarũ. Hec nata eſſe
dinoſcit coꝛpalis ſeu ignei luminis a celeſtis:qd lumen ignis
non apparet ad preſentiã ſolarꝰ luminis.Sed tũc per lumen
ignis:lumen cele ſtis gratie deſignat᷑ RNam ſicut lumen ignis
luq; die ac nocte:ſic lumen dine gratie lucet ipſi aĩe etnaſiter
ſine finetam in nocte pñtis vite miſerie: &; in die felicitat?
eterne. Sed tunc ↄuenienter ꝑ lumen ſolare:lumẽ mundane
affluentie deſignat᷑. Nam ſiẽ lumen ſolare lucet in die & non
in nocte: a hoc ꝗ ad nos lucet . ſed tñ accendit & deſiccat:vt
pPatet diligẽter intuenti. Sic ꝑ omneʒ modũ limen mũdane
affluentie in die ꝗdem lucet pñtis vite:ſed nõ in nocte tribu⸗
lationis ſeu moꝛtis aut vite futurea licet lucere videat᷑ coœpo

raliter: nibilominꝰ accẽdit hoĩem in ardore praue ↄcupiſcie

et deſiccat in huũoee celeſtis gratie. Et tuc applicet᷑ ſic. Hec g
nata eſſe dinoſcit᷑ luĩs celeſtis gẽe: & lũis mundane affluẽtie
ꝗd nequaqin apparet lumen celeſtis gratie:ad appreſentiam
luĩs felicitatis affluentieq;d mudane. E Cõment aueèrois
ſuꝑ de celo a mundo. Qelũ nullius eſt coloꝛis: nec tangi nec
videri poteſt. Coloꝛ nanq; qui videt᷑ ineſſe ipſi celonon ipſiꝰ
celi eſt:ſed medij. Sꝭ tũc ꝓ celum:coꝛ iuſti hominis deſigna?᷑-
Nam ſicut hm Calcidium. Coꝛ ſancti hoĩs: ſedes eſt ſumme
et altiſſime trinitatis. Sed tunc ꝓ coloꝛem mundana affluen
cia deſignat᷑. Nam ſiẽ hm Phum.ij. de anima. Omne ꝗᷣd vider
naturaliter vel coꝛporaliter: aut eſt coloꝛ: aut eſt habens hũc
Sic reuera omne d coporalibus oculis appetit᷑ nihil aliud
eſt ꝙ; ipſa affluentia: aut ip̃a habens hanc. Et tũc applicetur
ſic. Coꝛ ergo humanũ nullo ſplendore debet mũdane afflu⸗
entie coloariſed nec allici ꝑ illicitum deſideriũ: neq; tangi ꝑ
oſen ſum E Alipharabiꝰ tractatu de ꝓmixtiõib elemẽ⸗
toum. In mari occeano: nunq cerni?᷑ nix. Quiꝰ ratio eſt qa
vapor quidem humidus aſcẽdens e mari:liꝗᷓfacit niuem ab
aere deſcendentem vt ait Auicenna libro:mij. de diluiuis. In
mari occeano nõ cadit nix: ſed plimia loco eiꝰ eſt Sed tũc ꝑ
niuem munæ celeſtis gĩe figurat᷑. CQunq; ſic nix hm ARzolem
in li. bleu. Diſpoſitiõz effigiẽ habet ſtelle vel cadens loquẽ
1Do. vulgarit᷑: ſic munꝰ celeſtis gr̃e in ſe habet foꝛmã felicitatis
eterne. a um qa ſic nix non liꝗſcit ĩ altis montibus.eo ꝙ ibi
Zer ſubtilis frigidꝰ ſit vt dicit Albertꝰ in li:de nata locoꝛũ
c per om modũ munꝰ celicũ nõ fruſtrabit᷑:ne marceſcit

.

in homiml moꝛe montium excellentibo ceteros ſanctitate·

Ceun

dobtune.
nrdſge
umt
liocce⸗
gn acc⸗
ſtiſuep
ch fer cl
eoInm.
ulyſnn
ſingeros
arati
ſoüogen
wenede
tens
eſtsg
biſon
Nemoeu.
emme
Miagtut
tigda
thkittte

W1

ſigtiehe

lilterd
Enmindo

d e
Woa
ſetoſttati
deſignatt
ſcendere
nature S
gnem 0
lloroit⸗
Pententie
enittd vene
GGwwdde

Aadens in

ribit.
ummsla
icena
feineret⸗
Naclua,
ns imm

.
RN
1

uſuti
AERnltläl,
DNopiumne.
Nkemineſ.
Wunlmn
lurenn

ſ

.
1

5 1
ptnegane

D4tpteſatn,
ment auenan

nec kangi.
lonon ipſi

nisdeſgnar
Seſtſumme
dana afluen

meédede
XDarersdir

41 1
ün d⸗
ttcupl
noe⸗
nitüben⸗
7
ïtto
. 7
EMlNs A
. 6
ſdedtieh

,S NNR

KTYEBm, 5

Mes l 4

((A
mͤfeni/
mo
rbrso,
8 WI
id⸗ P
inenkit

1

eplote

Titulus l xxij

Sed tunc ↄuenienter p mare occeanum:mundi huiꝰ afflu⸗
entia deſignatur. Tum ꝗa ſicut mare occeanum: nullꝰ hoĩm
poteſt ab ſq; naufragio ptranſixe vt dict Plinius in ſpeculo
natalium. ¶ cauſaz aſſignãs Auicebrõ li vite fontis ait. In
mari occeano gurgites validi ſunt: quãobreʒ ibi multa nau/⸗
fragia accidunt. Sic nimirũ per omnez modũ nullus hoim
pertñſire poterit ſtatũ mundane affluentie abſ. naufragio
atq; periculo moet eterne. um ꝗa hm phum in· x aĩalium
libro. In mari occeano latitant monſtra belueq; marine. C
cauſaʒ ſignat in hunc modũ. Mare inquit occeanũ petroſũ
eſt in petroſo aũt mari monſtra ſunt:eo ꝙ intra petras lati⸗
bula multa ſint. Sic reuera per omnem modumꝛ:in felicitate
affluẽtiaq; mundana: latitant monſtra peccatoꝝ ac belue id
eſt turme oĩm demonioꝛũ.Et tunc applicet᷑ ſic. In ſtatu ergo
ꝓſperitatis affluientieq; mundane: nequaqꝙ; cernitur minus
celeſtis gratie: neq; donum ↄſolatõms eterne G Tſidorꝰ?
in biſtoꝛus natalibo. Serpens tranſiens fontem aut aquam:
prirno euomit & emittit venenũ. Quiꝰ cã ſtat ĩ hoc · ꝗa ipm
venenum eſt frigidũ in xgradu. vt ait Conſtantinꝰ: ſed
ipſa aqua frigida eſt teſtante phᷣo dicente. Aqua magis
eſt frigida ꝙ; humida. Serpens ergo frigiditatem ſui veneni
emittit: vt frigus aque ferre poſſit. Sed tunc ꝑ ſerpentem in⸗
telligit᷑ ipe homo. Nam ſiẽ ſerpens hm Ambro in exameron
naturaliter delectat᷑ in ſibilo viridis folij.& hm Solinũ in li.
rerim. in dulcedine lactis caprini:ſic a ipſe homoſed infeli⸗
citer delectatur in apparente: ſed fallente ſuauitate virentis
voluptatis. Et in falſa dulcedine lactee ſeu capree viliſſume
fetoſitatis. Sed tũc ↄuenienter ꝓ venenum mundi affluẽtia
deſignatur. Nam ſiẽ venenum in ignẽ miſſum:tumeſcere e
aſcendere ipſum facit. vt ait Euax li·de virtutibo effeétibꝰ⸗
nature Sic ipſa mundana affluentia atq; felicitas huiꝰ vite
ignem adauget penalitatis ſempiterne. Et tũc applicetur ſic
Homo itaq; inſiliens fontem dulcedinis diuine ſeu aquam
penitentie vere a perfecte. Primum debet ſerpentis moe ex ſe
emitte venenũ id eſt venenoſũ deſideriũ felicitatis affluentie
q; mundane H Thibulius de moꝛibo ſancte vite. apis

cadens in aquã ſtrepitum efficit: ſpumã gignit: & circiſum

deſcribit. Sed tunc ꝓ lapidem intelligit᷑ ipſe homo. Nam ſicẽ
omnmis lapis ex luto generat᷑: & in lutum reſoluit᷑vt oſtẽdit
Auicẽna libro ſuoꝛũ mineralium. Sic & omĩis homo ex luto
et cinere factꝰ eſt: a in lutũ finaliter reſoluendꝰ eſt. Sed tũc
per aquaz: preſentis ſeculi affluentia figurat᷑. Nam ſic aqua

ſtans immobilis atq; fixa: mox coꝛxrumpit᷑ a putreſct. Iuxta

—0N— * ,
CLitulus “ xxij

illud Ouidi. Et putreſiunt immoueantur aque. Sic & ipſa
huiꝰ mundi affluẽtia immobiliter a fixa adherens homini.
mox in coꝛde putreſcens coꝛruptioni ſupplicij ſempitèni. Et
tunc applicet᷑ ſic. Homo ergo itaq in affluentiã tſitoꝛiã in/
cidens & muindana: ſtrepitũ ſibi gůat mũdane inqetudinis
et vanitatis. Spumã carnalex; & illicite voluptatis:& circulũ
eterne penalitatis. Conſtantiꝰ libro de melãcolia dicit. Apo⸗
plexia feriens hoĩem:tres in ipſo relinꝗqt effec?. Nam hoĩem
percuſſum muitũ reddit:pallidum efficit:& ſeminecẽ relinat
Per apoplexiam aũt mundana affluentia deſignat᷑. Nam ſiẽ
hm Auicennã li vn medicinalium. Apoplexvia maxiĩe ferit
in ſomnis:in balueo:a in menſa. Quiꝰ cauſa eſt:qa tunc im⸗
becillioꝛ natuta eſt. Sic ꝑ omnez m odũ mundana affluẽtia
ſua plaga peſtifera maxime ferit amĩam in ſomno cecitatis:
in balneo voluptatis:a in menſa guloſitatis. Et tũc applicet᷑
ſic. Affluentia itaq; mũdana coꝛ humanũ ſua dãnabili peſte
feriens:tres in hoc tpe moꝛtiferos relinquit effectꝰ. Namq;
ipᷣm coꝛ mutum facit in laude diuina: pallidum id eſt aptũᷣ

et ydoneum ad eterna ſupplicia: & ſeminecẽ qntum ad bona

opera facienda- I Tohannes meſue in prima practica.

Valet autem & confert ſummo opere ſanitati: vt nocturno

tpe vigileturꝓaululũ os teneatur apertũ: æ coꝛpus maneat
veſtibo bene tecti. Vigilia etem ſuꝑflua ſicat:a oꝛis apertio
vapores malos de interioꝛibo pectoꝛis expirat.ſed tectura ve⸗
ſtium cibũ bene digerit a inflãmat. Sed tũic per noctẽ: pñtis
ſeculi affluẽtia deſignat᷑. Nam ſiẽ nox nat᷑aliter frigus indu /

cit & ſomnum. Iuxta iludò Platonis in phedrone. Nox inqt

plus ſomnolenta eſt frigida a quieta. Sic etiã ipſa preſentis
ſeculi affluentia:frigꝰ inducit caritatis diuine:a ſomnũ per⸗
petue cecitatis. Et tunc axpplicet᷑ ſic. In node igitur mundane
affluentie ſuie in coꝛꝑe:neceſſe eſt aſſidua vigilia:oꝛis freqᷓns
confeſſio & laudatio: atq; virtutũ decoꝛatio a obumbratio:.
K Ambł in exameron livj. T Pe eſtatis validi & feruoꝛis

— * ₰ * , — 7 —
hoĩes infirmant᷑ nubes e t᷑ra elongant᷑:coꝛui aqs ſe immgũt

ſcʒ a tẽpeſtas tonitrua & fulmĩa gnᷣant.Per eſtũ igit᷑ validũ
aut pnjlis vite feruoꝛẽ affluẽtia deſignat᷑. Nam ſiẽ tꝑe eſtatis
validi a feruoꝛis aꝗᷓ exſiccan? cõſolationis gõ eq; celeſtis. Et
tunc applicet᷑ ſic. Tempore igit᷑ felicitatꝰ affluẽtieq; mũdane
ĩes in bonis opatiõibo infirmant᷑ nubes: id eſt ſancti apli
a nobis elongant?᷑ cœui id eſt peccatoꝛes aquis voluptatum
ſe immergũt:& tandem tempeſtates moꝛtis ꝓpetue ↄſequunt᷑
heophraſlus libro de virtute & potentia aĩali. pe
lumĩs excellẽtis: aK hora debilitatis:minꝰ viſos nos ip̃i ſumꝰ

Peto

iuis
ſeutn
gcella
dic in
mnus 6
et mun
deſgn⸗
lelintn
ſwolim
cbzin
unde
getaot
Gbit⸗
Ptuue
danein

I

Unumo
lomist
ltebiu
Uutirte
lmnden
Ktded⸗

modun
et hct,
lt mu

ſcoppor⸗
Nlcirzn
docby
er Gn
tioms
ils ea
bleriee
beipitu
dihi
todeſt
l enin

Kape
onn⸗
Pie
aiin

Nek:

mol
Wunie
Raatnn⸗
ndanneſti
onnocrte
Dtirm
1dünbii
fh n
midelgi
m odbe
na ptydin
tockurn⸗
us manezt
s apertio
duta ve:
nodepiͦts
ð
AWoug
eſonni⸗
trmnen⸗
lusut
okuntrtr
atun
imgit
iginldi
des
Ggnimm,
roi
obpen
e en

mün

;

— —

Titulus xxvxiij
Et hoc ideo.qa viſus noſler diſtrahi candore luminis atq;
niuis. Et tunc ꝑ lumen humana affluentia deſignat᷑. Nam
ſicut nihil inſaniꝰ cecutientibo oculis: ꝙ; lumen & ſplendor
excellẽtis albedinis ſeu candoris vt ait Calcidiꝰ in thimeo·
Sic in cecutientibo noſtre mẽtis oculis nil peſtiferiꝰ eſſe dixi
mus q; lumen pntis affluentie candorẽ felicitatis trãſitoꝛie
et mundane. Sed tuc ↄuenienter ꝑ niuem affluentiã aſtruo
deſignari. Naʒ ſiẽ nix citiꝰ penetrat tecta a domos:q; pluuia
vel imber. vt recitat Phus in ꝓbleu. Sic nimirũ per omnem
modũ mundi bᷣ affluentia citiꝰ penetrat domũ anime mali
uole: ꝙ imber gratie dulcediniſq; diuine. Sed tũc vltimo p
viſum dei beatiſſima cognitio figurat᷑. Nam ſiẽ hm aʒlemj·
methaphi. Viſus maxime videt᷑ deſeruire ad vitã · ſic ipſa dei
cognitio videt᷑ deſeruire atq; cooperari ad vitam ſempiternã
Et tunc applicet᷑ ſic. empore itaqʒ; gloꝛie affluentiecq; mun /
dane infirmioꝛes atq; debilioꝛes ſumꝰ in dei a nti cognitiõe
M Kriſtotiles in libro ꝓbleu. Vt limpidius videamus
vnum oculũ elaudimꝰ:a viſum obumbrando qdammodo
tegim us. Quiꝰ cauſam aſſignãs dicit. C vno ſenſu clauſo:
otigit alium ſenſum ꝗᷓ vicinioꝛ fuert meliꝰ roborari. Per qᷣd
datur intelligi ꝙ ad hoc qd deũ in hac vita & in futᷣa patria
limpidius videamꝰ: neceſſe eſt vt oculum mentis noſtre:idð
eſt deſderium a preſentis vite affluentia obtundamus peni
tus & claudamꝰ. cetera exempla Require in regiſtro.-

CD

e Amaritudine. ¶ Iytulus xxnj.
Irra eſt amara:a oſeruat a putrefactiõe vt ait Ioba
nes meſue in ᷣma pᷣdtica. Occidit miiſcas ſuo odore
vt recitat Plinius ĩ ſpeculo natali. Bibita valet ↄtra
moꝛbum taducum: vt aſſerit Galienꝰ. Sic teuera ꝑ oimnnem
modum:amata moꝛtis memoꝛia:ſeu amara moꝛtis contritio
et lacrimoſa: ↄſeruat hoĩem a coꝛruptiõe moꝛtis eterne:oci⸗/
dit muſcas ſuggeſtionis maligne obſtat caſu s ruine anĩe
. et coporis ſe mpiterne · B Axeles libro ꝓbleu. Excelleter
dulcia: amara eſſe vident᷑. Cuius rõz aſſignans Phus v ſup
dicit. Excellent dulcia nanq; obſtupere faciunt m ſenſum
er que datur intelligi · ꝙ illa excellentiſſima dulcedo viſita/
tionis eq; celeſtis pre infmita ſui dulcoꝛis ſuauitate:m ali
giis coedibus amara eſſe videẽ? QC Dum linguia humoꝛe
colerico humæctata fuerit a infecta: omne ꝗd guſtatur aut
Pcipitur:amarum vtpote eſtimat᷑. Per ꝗd datur intelligi · q
coꝛdi humano amaritudine vicioꝛũ infeto pariter a coꝛrii
Ppto:deſipit a amareſct dulcoꝛ dine ſuauitat gratiec; celeſtis
Nil enim dulce aut ſuaue tam cernitur: quod nõ peccatrici

Titulus xxiz;
anime amarum eſſe videatur- vt ſupra. D Philoſophe
in lbro methe. Mare quidem ſalſum eſt: fontes vero qui in
littoꝛe fuerĩt valde dulces. Per mare amaritudo intelligitur
buius mundi. Nam ſiẽ mare nigreſcit: ſere nitatem mox fu⸗
turam indicat teſtãte Ariſtotile libro ꝓpbleu. Sic nimirum
quãto amaritudo preſentis vite magis terrere nigreſcere &
tumeſcere videt tanto magis ad eternam trãquillitatem ille
adproximat: qui amaritudine huiꝰ mũdi vapulat. Sed tüc
oueniẽter in littoꝛibo future vite refrigeria figurant᷑. Nam ſiẽ
fontes prelibati ex mari cauſant᷑: & ꝑ terre ſiue arene meat?
cauernulaſq; colantur vt in. nj. methe · dicitur. Sic ꝑ omnez
modũ vite refrigeria ſempiterna ex amaritudine penitentie
mereãtur. Et tunc applicet᷑ ſic. Vita ergo preſens bic amara
dicitur: ſeu amaritudo huid vite inanis eſſe oſtendit · ſed non
diffinitur quia mox in vicino tanqꝙ; in labore vite ↄmitant᷑
refrigeria ſempiterna. E Albertꝰ ſuꝑp:mi methe. Muſce
moetie cineribus immerſe: cõtinuo reuiuiſcunt. Per muſcas
pomiĩes deſignant. um qꝗa ſicut muſce naturaliter inſident
ſqualoꝛibus viſeoſitatibo ſeu coꝛruptionibus delectant᷑. Sic
per omnem modũ homines quantũ de ſe eſt vt ita dicaz na⸗
turaliter in ſqualoꝛibo vicioꝛum delectant. Sed tũc ꝓ cineres
amaritudo vite aut penitentie figurat᷑. Tum qa ſicut eineres
multum imbibunt de aqua frigoꝛe obſiſtunt:ignem fouent
et 9ſeruant: & otos fecundant. Sic reuera ꝑ omnem modiu
amaritudo preſentis vite ſeu acerbitas gtritiõis ac penitẽtie
aquam & roꝛem celeſtis grẽe ſibi inbibit: frigoei q perpetiu:
ac iehennalis algoꝛis obſiſ tit · ignem fouet 2 9ſeruat diuine
caritatis: G& fecunditatẽ efficit Honeſte 2 virtuoſe operatiõis
Et tunc applicetur ſic. Homineſ itaq; ſpiritualiter moꝛtui ſi
amaritudine ſeu penitents vite ſe immerſerint. mox ſpiritii⸗
aliter reuiuiſcumt: & vite perpetue apti erunt E AKvxles li
ꝓbleu. Omnis medicina amara magis purgat. Sed tunc per
medicinam:ipſa ſaluberrima cõfeſſio deſignatur. Nam ſicut
medicma ſummenda eſt in mane cum ieiumo ſtomacho mo
tu conſequente. In oꝛtu nanq; diei medicina ſumpta: magis

operatur vt ait Auicenna. Item medicina ieiun antibo dan⸗

da eſt. vt ait Philaretus in tractatu de iudiene ſanguinum
Item Galiemis dicit. Poſt ſumptam medicinam: motum &
deambulationem perſuadet. Sic reuera per omnem modum
ad veram a perfectã confeſſionem tria requiruntur · videliez
vt in mane iuuentutis fiat: ieiunio mediante aſſiduo be fre⸗

quenti: & vt ipſam confeſſioneʒ motus boni operis ↄſequat.

tar
imt
fet⸗

fel

ms
vabi
Upbu⸗
mndu
zrede
kertin
s
W
an
ceb
vtr
die
ick⸗
ſeter

mud

ile
duc)
Ama

ratut

ga a⸗
Cffer⸗

mente
Kene
unſe

lpt⸗
tmchin
Nwan
le ait
urni
eennt
dine nient
ens beimnn
dſn
eitegni
nette Hin
eDermmias
llter inſnn
lchmi d
aocyna⸗
ep enetes
at eneres
em fovent
rem mdd
Wiien
nchwnn
gerutdu
begrti
Ultrnmm
trorſet⸗
Vungt
tmmſat
mp
ermns

mid⸗
nnme
mmn
nmmn

4 4 e⸗
i
u

Titulus xxiij

Et tunc applicetur ſic. Sola ergo ↄfeſſio atq; cõtritio valida
et amara:citius efficatiuſq; ſanat coꝛda ſcelere ſauciata & in
bono opere ↄfirmata G Euax lide virtutibo li quidorũ
Omnis liquoꝛ in quẽ mittitur ferrũ cãdens: vehementiꝰ ex⸗
urxit q́; ipſe ignis. Sic a ipſe damnabilis amoꝛ mundi:acutiꝰ
ferit a exurit mentẽ q́ quantũcunq; caloꝛ cuiuſcunq; incen
dij. Et tunc applicet᷑ ſic. Coꝛ ergo hiimanũ cum amoꝛ vanus
immittit᷑ huiꝰ mundi:amarũ mox a acetoſum efficit᷑ celeſtis
dulcedinis nullatenus perceptiuũ. H AKxeles li · methe·
Dum glaucus circulus circuire videt᷑ ip̃ᷣm ſolem aut lunã:
pluuia mox ſoꝛe ſeqᷓns indicat᷑. Per q;d datur intelligi ꝙ dũ
amaritudo ipᷣm coꝛ homĩs circundare ↄꝓprobat᷑ mox ↄcomi
tari pluuia celeſtis roꝛis a& gratie indicaꝛ⁊ I Cõmentatoꝛ
in:n methe. Mare quidem ꝗd ſalſum a amax eſt:dũ colat᷑
pet ceraʒ vel ꝓꝑ coꝛeum hircinũ: mox dulceſcit. Per ꝗd datur
intelligi: ꝙ omĩs amaritudo pñnñtis vite colata per cerã moꝛt
chriſti:a ꝑ coꝛeũ æ& Applica ſcʒ tũc dulceſcit K Boeciꝰ
de oſolatione. In templo iouis duo fuerunt dolia vnũ plenũ
ſulphure:aliud plenũ melle. Sed tunc ꝓ templũ iouis: iſte
mundus deſignat᷑. Tqum ga ſicut in teinplo ioui s: triſtes ſi⸗
gure depicte erant ad coꝛrigendũ malefactoꝛes· vt dicit ha
rentinus li.i·de machina mundiali. Sic ꝑ omnem modum
nobis in hoc ſeculo triſtes ac cirenoſe effigies moet & pene
ſequẽtis a ſanctis pᷣdicatoꝛibo explicant᷑ qre territi a prauis
actibo reſtrĩgant᷑. Tum qa oſtium templi iouis: in anterion
ſiue in exterioꝛi parte fulgebat: oculoſq; aſpicientii demul⸗
cebat. intꝰ vero terrebat:ſqualoꝛemq; a nigredĩeʒ pᷣferebat.
vt refert Caſſiodorꝰ in hiſtoꝛia tripertita: in editione ſocrat
Sic etiam in exterioꝛi ſui apparẽtia: mundꝰ hoĩem in tantũ
attrahit a delectatingreſſum vero hoĩem & att ractũ intra
ſe:terret etnaliter ee denigrat. Et tũc applicet᷑ ſic. In hoc itaqʒ
mundo duo hec vnita ſunt:ſibi ſunt inſeꝑabiliter ẽe annexa
videlicet ſulphur pñtis amaritudinis: e mel fallentis dulce
dinis. Vnde boeciꝰ vbi ſupᷣ. Dulcedo inqt huiꝰ vite multis
amaritudinibo eſt reſper a οι& Ambin exame. li vnj. Co/
lum be felle carẽt. qinobrem precipi vt in libamñe dño offet
rãtur Per que dat intelligi. ꝙ iuſli ac ſimplices viri. ob hoc
qa amaritudine ac felle carent doloſitatis e nequicie· a ideo
offerunt᷑ loco victime ĩ templũ gloꝛie ſempinne M Cõö⸗

mentatoꝛ in:ij methe. Aqua pluuialis vehementi caloꝛe vſta:
valde amara efficit. Et ſic amaritudo pluuialis tres generat

efficitq; effectꝰ?. Nanq; infirmos ſanat releuat eꝛ ↄfoætat.ter⸗
ram fecundat: ranaſq; a ſerpentes q in mibibo generantur:

effundit: deſcendere c; facit. De primo ſic ait Conſtantinꝰ
libro de ypotundriaca paſſione . Aqua inꝗt pluuialis ob ſui
amaritudine diſſentitis 'alet debiles ſi bibitur releuat & eõ
foꝛtat. De ſecundo ſic ait Auicẽna libro ſuo de diluuns. Aqᷓ
pluuialis am ara terrã facilius penetrat a fecũ dat. De tercio
ſic ait Axles libro methe. Brroꝛ inquit multoꝛũ eſt dicentiũ
ranas ſerpenteſqʒ altius ſurſum attrahi ipſo ſole ſecus autẽ
pocip̃m eſt. Virtute nanc; ſolis aĩalia nubis ghantur: ſalſe⸗
dinecq; amaritudine ipſi? pluuie e nubib⸗ expellunt. Sed tuc

per pluuiã ipſa coꝛdis coꝛtritio figurat. Nam ſicut plu uiam
mag? comitat᷑ ſerenitas: auiumqʒ; garrit?: validũ refrigeriuũn
rca illam. Poſt pluuiã

circa terram: & motus delectabilis cir
etem nubes expurgantur: 2 ex ſequenti neceſſario ſerenitas

fit vt ait PBus in pro bleu. Garritus etiã auium naturaliter

magnus eſt: pluuia precedente . vt ait Ambroin exameron

*„

Item tempore pluiuie: ea que circa ter rã eſt regio:infrigidat

terrã pluiiã Galienus precipit. Sic reuera ꝑ omnem modũ
poſt coꝛdis otritionem: ſeqtuii ſerenitas celeſtis amenitatis
gratie: garritus laudis diuine: refrigerium oſolationis intne

Ea aũt regio aeris: validius i flãma?· ſed & ipᷣm motũ circz

motus delec tabilis oper ationis virtutũ. Et tunc applicet᷑ ſic

*„

Kmaritudine ergo cond' noſtri ↄtritio:tres virtutes relingt
ſalutiferoſq; effect?. Nam ipſos languidos mente & coꝛpore
ſanat:xeleuat:a ↄfoꝛtat terr am q coꝛdis nii fertilẽ 2 fecundã
efficit: ſerpenteſq; & ranas ſuggeſ lionis maligne foas eijcit
N Bßs in li·x. aĩ alium. eſtudo liquat᷑ reſoluiturq; in
aquã ſi aſpergat᷑ ſe ale. Sed tunc pP teſtudĩez ipſe homo figu⸗

ratur: quando pungit᷑ diuino ſermone timoꝛe aut otritione:

mox moꝛe teſtudinis 2 exemplo ↄtrabi debet intra ſe intima
ſuoũ actuũ diſcuſſione: pedũq; ac manum à prauis operib⸗

retractione. Sed tüc ↄuenienter ꝑ ſal ipᷣa amaritudo ſeu aſpe
ritas ſalutifere penitẽtie deſign at. Nam ſiẽ ſal ſ parfum cum
modica aꝗqᷓ fuper ignẽ feruentiꝰ? validiuſq; exardeſcere ipm

*

ritudo aſperitaſq; penitẽtie:cũ aquia lacrime ĩtime & deuote
ignem validiꝰ? accendit caritatis dine & ſic in mediocri qnti
tate Piectii in ignem:ſtrepitum ſonitũ &; facit. ſed non ſalis
valida maſſa a magnavt oñdit Theophralte li · de dil kinen
onibo elementoꝛc. Sic a ipa aſperitas penitentie tpata ſonitũ
dunne laudis efficit. Aſperitas vo penitẽtis indiſcreta irrona
. bilis inde bita milli ſtrepitũ effic? abilẽ & aceptii ĩ laude
diuina. Et tũc applicet᷑ ſic. Hõ ergo moꝛe tel ludinis: 9feſtim

*

reſoluit᷑ in aquiã gratie: dulcediniſch dinine du aſperſus lut
. . ⁶

acit. vt dicit Ps in ꝓbleu. Sic etiã per omnez modũ: ama⸗

Perd
forroen.
inovien
dyedoin
goditl
mwebe
lerushi
Wua
ſden
WO
We
Wo

tDn
ſs
Anur Re
n ⸗
autphuun
ünigei
Doſtpiun
roſemnn
naturi
EMametol
inftigdi⸗
notü citet
em mooi⸗
enitatis
tes kelnt
Kc
aKeo
e W

.D

ſoluitwn

tnkenmn
.us
wer 4
teſin
D
„ädangt
4

,
rN

Titulus iii

ſale aſperſe penitentie amare O Iobhãnes meſue in tra
ctatu aridorũ & liquidorum. Poſt dulcẽ cibum:potus etiã
qui dulcis eſt:aliqualiter amareſcit. Per qd datüur intelligi
ꝙ poſt cibũ ſumptũ dulcedinis coꝛporalis amareſcit:ac de-
ſipit potꝰ atqʒ dulcoꝛ roꝛis dulcediniſq; celeſtꝰ.Vel ſic.Poſt
cibum dulciſſimũ dominimox amareſcè nobiſ debet potus
Dulcoꝛis ſolaci mundani P Plinius in ſpeculo nat᷑aliũ-
Eumus reſolutꝰ a lignis: amarꝰ eſt & oculos ledens:ſed fu/
mus reſolutus de floeibo:dulcis. Sed tunc ꝓ ligna homines
virxtutibo aridi:per floꝛes vero vita a fama floꝛidi figurantur
Et tunc axpplicet᷑ ſic. Oratio itaq; amara eſt ipſiꝰ aridi :ĩ vix⸗

tute hoĩs in oculis omniii 9ditoꝛis: ſ̊ dulciſſima vox floꝛidi

ac virtuoſi hominis in auribo ſaluatoꝛis Q Albertus li-
de natura locoꝛũ. Dum ſal ꝓnicitur in paludes:tacent rane·
Per ꝗd datur intelligi · ꝙ dum ſalſedo ſeu amaritudo moꝛtꝰ
Horroꝛiſq; eterni paludo ſe mẽti immittit᷑ mox ↄ icent rane
inquietudinis a vanitatis mũdane:ac fraudis ſuggeſtiõiſqʒ

yabolice. Solinꝰ libro rex. Odor amarus rute: baſſiſcuimn

occidit. Per qd datur intelligi:ꝙ; odor amari coꝛdis aut me⸗
moꝛie:baſiliſcũ atq; actoꝛeʒ occidit motis etenne B Ga⸗

liemis liꝰ vſ. Ex accenſione amari colois: in ſer pente fumus

reſoluitur in dentes & in linguã: a venenum eiꝰ diuidit. Per
ꝗd datur intelligi.ꝙ ex amaritudine & infectione ipſiꝰ anie
reſoluit᷑ venenum ad dentes detractõnis maligne:a hocipm
venenum foe crediẽ᷑ moꝛtis ꝓpetue. Cetera Require in capi⸗
tulo de confeſſione:contritione:&& pemtentia
¶ De Amiſſione. Tytulus-XXinj.
Riſtoteles libro·xj de animalibo. Quedaʒ aues ſunt
que duũ ſua amiſerint oua:querũt aliena. Nat᷑a nãq;ʒ
uod non in ſuo: hoc in alieno ſtudet ꝑficere vt ait

Ambꝰ.li vnjexameron.Sed tiic per aues hoĩes deſignantur

Nam ſicẽ aues claudunt oculos: palpebrã ſurſum eleuando
Palꝑpe

vt dicit Phus de animalibo. Sic ꝑ omnem modũ a ipſi ſan=

cti claudere debent oculũ mentis a terrenis eleuando ad ce⸗

leſtia palpebraʒ valide deuotionis a ſancte intentionis. Sedò

tunc ↄuenienter ꝑ oua: merita deſignant᷑. Nam ſiẽ oua ſunt
rotũda. fois alba: intus dulcia & mollia: a coporis cibatiua
Sic a ipſa anime noſtre merita ſunt rotunda qa eternit ateʒ
vite conferunt. Per rotunditatẽ nanq; que hm Philoſophũ
fine caret principioquemadmodum etenim vt ſupra eter
nitas figurat᷑. Sed tunc itaqʒ; merita noſtra ſunt alba deſoꝛis
vatione amenitatis perpetiie & decoꝛis:dulcia ratione celeſtł
Eratie: mollia quantum ad lenitatem conſolationis diuine:

Titulus “ xXxxuij

cibatiua eo ꝙ conferunt fructũ e dulcoꝛem luauitatis eter
ne. Et tunc axplicetur ſic. Homines itaq; cum ſua per pecca⸗

tum amiſerũt merita: mox reꝗrere debent: vt ſeruare poſſint

merita aliena B lobãnes beleth libro tercio ſermonum
ſuoum opuſculo. Romica ceciitiens eſſe de monſtratur. 6Z&
ideo quando perdit veſtigia vie ſue: querit ea mox guſtu ee

oꝛe. Sed tũc per guſtum deuotio intelligit. Nam ſicut guſtꝰ
coꝛporis coꝛporalis coꝛrũpitur ab infir mitate: a ſenio: a cibo
fetido: ab oe:humoꝛe colerico: pariter & infecto. Infirmitas
nanq; guſtum ſicut & ceteros ſenſus inſicit: decipit: a coꝛrũ⸗
pit vt ait Apharabius in tr actatu de potentijs anime. Item

ſenſus quilibet q; guſtus: licet guſtus quilibet q ſenſus hẽt

et amplius infirmatur.vt dicit expoſitoꝛ ſuꝑ de mote a vita
linconenſis. Item cibus putridꝰ & fetidus ipſius guſtus eſt
nimium corruptiuèꝰ. vt dicit Pus in probleu. Os etiã coleri
co hum æe inſecum crumpit & dirimit omnem guſtum
vt dicitur in epichimijs Ipocratis. Sic per omnem modum
guſtus ſpiritualis id eſt deuotio noſtre mentis:anichilatux
atq; dirimitur ex languoꝛe anime delinquẽtis ex ſenio:id eſt
ex veteratõne hominis in peccatis ex cibo ſpiritualis peccati
putredinis: G fetoꝛis ex infecto: anime et coꝛporis. Sed
tunc conuenienter per lotionem oꝛis: confeſſio deſignatur·

Nam ſicut os humidum naturaliter eſt in quolibet anim ali

dicit Pus in mi- animalium libro. Sic etiaz per locum a

ſimili: ipſa confeſſio humida eſt roꝛe ſeu humoee celeſtis gẽe

vel humida eſſe debet hume ↄtritionis lacrimoſe.Et tunc
applicet᷑ ſic. Homo ergo fomice conuenientiſſime ↄparatus

6 . 1 „ . . . 6 . „ 9
cum veſtigia celeſtis amiſerit patrie: gfeſtim in quirẽ debet

guſtu & oe:id eſt deuotiõe valida a ofeſſiõe. Q Am

in exameron libro.x. Turtut cum cõparem ſuum amiſerit:

nunq; ſedet in viridibo ramis: ſed ĩ aridis ſepibus. Hec ergo
applicanda ſiint ad animã que deum amiſit ob peccatũ: quie
nunq; cubare debet in viridibo voluptatis ſeu quietudinibo
mundane. ſed in aridis ſepibus triſticie dolois meroꝛiſq; &
Enitermie vone requieſcat denuo ĩ ſuo dulciſſimo ſaluatoe
el applica ad viduas D Kxeles libro ˖ m de animalif
Quãdo itaq; aues aquatice ſuos pullos amiſerint: rerunt
eos in aquis:ſe ibi inuenire ſperantes. Sʒ tunc p aues aqua-
ticas mundani ac peccatoꝛes hHomiĩes deſignät ur. Nam ſicut
aues aquatice fetidi ſunt anhelitus & immũdis cibis: puta
ranis ſerpentibo veſcunt᷑: a aquis iugiter ſe immergũut: oua
ſua ponunt in aquã· vt recitat Pliniꝰ in ſpeculo natali. Sic ꝑ
omnem modum peccatoꝛes hoĩes mundanifetidi ſunt ac

.

lecl
Uta
veſen
fonis
dum
ana
ad a
ret

qum
celi.
ipſun⸗
vſder
omyen,
dfech
zbeler,
lerpi
dtgeri
Teurum.
lene. S
☛
WNN
RW
appr
gis!
celen
mag
abren
lium

cia lon
ueit

Non.
dauum
oleo

ferdi.

Tbo
ſſe (
ntatis
usſi
tſſe r

ua.
N

4
N

3

.5
„₰.
*
8
„
1
R

. 134
us gllſti

nem guſtn
en modan
mohiute
ſoN
1 rtti
wes ed
Eignatur
t ninalt
NAWCNN
clsg
wiebetu
ummden
MrN
rtiie
toin
ccaſche⸗
ouade
eninn P
Gntten⸗
entu
151
i
e in

1

—

Titulus xxb

execrabiles in oculis omĩpotentis dei cibis ĩmundis veſcunt?
puta ſceleris a peccati aquis voluptatũ ſempiterneq; miſe⸗
rie ſe immergũt:& ſua oua id eſt merita aꝗs ꝓpetiie tribula/
tionis immittũt. Et tũc applicetur ſic. NHumani itaq; homies
dum aliquos de ſuis amiſerint parẽtibo ſeu rebus tñſitoꝛus:
aut amicis:mox ad aquas carnalis ↄfugiunt voluptatis:ſu
ad aquias mundanarũ deliciarum in talibo ſe ea ꝗᷓ amiſerãt
reqrere poſſe eſtimantes vt ſupᷣ. Requirant᷑ cetera in regiſtro
¶ De Appropinquatione ¶ TytulusxxVvy. AQA
Tholomeꝰ almageſti libro nj. Quanto magis luna
elongatur a ſole:tanto mag lucet verſus terram:⁊
minus ↄtra celum. Sed qũto magis luna appropin⸗
quare videt᷑ ad ipᷣm ſolẽ: tanto magis ipſa luna lucet verſiis
celũ:minus vero verſus terrã. Sed tunc ꝑ ſolem intelligimꝰ
ipſum xpᷣm. Nam ſiẽ ſol ſuo lumĩe minutiſſimos athamos
videri facit6e hoc intra domũ:non aũt extra do mum.Sic ꝓꝑ
omnem modũ chriſtus ſuo luĩe & ſplendore minutiſſumos

defectus apparere facit: & hoc intra domum coꝛdis: non aũt

ab extra in patulo mindane diuagationis. Sed tunc ↄueni /
enter ꝓ lunam intelligitur coꝛ humanum Nam ſiẽ abſcon⸗
dit & eclipſat ipſum ſolez vt recitat Alkoꝛab in theoꝛica pla⸗
netarum. Luna etiam maculam a vmbram in ſe gerit ipſius
terre. Sic per omnem modum coꝛ mumdanum eclipſat &
obumbrat:ne ſibi luceat diuinitus Hieſus Chriſtus: ſed q3
maculam iugiter in ſe gerit atq; vmbram pr eſentis miſerie
Et tunc applicetur ſic. Coꝛ itaq; mundanuin quanto magis
appropinquat ad terrena & elongatur a Chriſto:tanto ma
gis ſue mentis intentione lucet ad terrena: minus ve ro ad
celeſtia. Sed quanto magis appropinquat ad Chriſtũ:tanto
magis lucet deo ꝓ puritatem. minus vero mundo:a hoc per
abrenunciationem B Auicenna libro ſuoꝛum minera⸗
lium. Magnes non trahit ad ſe ferrum quantaciinqʒ; diſtan
cia elongatum: niſi ipſum ferrum magneti approximatum
fuerit & propinquum. Magnes ergo ſignat ipſum Chri⸗
ſtum. Nam ſicut ſagaces inſculptoꝛes magnetem per tri⸗
duum terre immergunt: & in coꝛio hyrcino includunt: aut
oleo lini liniunt · Ob hoc vt magnes eam quam interdum
perdidit efficaciam: & virtutemq; valeat rehabere: Vt refert
Theophilus in breuiario diuerſarum artium. Sic nimirum
ipſe Chriſtus per triduum ſub terra latuit: Coꝛio huma⸗
nitatis incluſus fuit: Oleoq; pietatis & miſericoꝛdie inun⸗
Ctus fuit pariter a linitus. Et ſicut magnes nullius virtutis
effeétum oſtendit: niſi in argento geſtatus fuerit & auro:

.
4
e
* 2D
.
4
1
.
2
3
RꝰyZ

Tituuus xxv
In auro nempe incluſus:coꝛda confoꝛtat debilia vt dit Am⸗
phites de turmis phoꝛum. In argento vero geſtatus:viſiim
clariſicat: ſenſus q; ceteros illũiat & ↄfoꝛtat. vt refert Belinꝰ
li. de virtutibo lapidũ. Sic etiã ꝑ locũ a ſimili. Ohriſtè nullũ
ſue celeſtis gratie oñdit effectum:niſi in coꝛde virtutibo deau
rato: & tũc coꝛ ofoꝛtat celeſti robore & valoze. Et niſi in cæde

mundicia deargentato: a tũc viſum mentis clarificat & illu⸗

ſtrat. Sed tunc ↄuenienter ꝑ ferrum intelligit ipſe hõ. Nam
ſicut ferrũ ignitum ↄtinuo non ꝓducit ſonum:ſiẽ ait com
mentatoꝛ ſupꝑ methe. Rerrũ inquit extinctii acutius ſonat:ꝙ;
terrum ignitũ. Sic reuera ꝓ omnẽ modũ: homo ignit? igne

praue ↄcupiſcentie: non ꝓducit ſonum laudis iubilatiõiſea 3
diuine: ſed extinct?. V ſic pulcriꝰ ſed ex oꝓpoſitis. Homo

itaq; ignitus in amoꝛe dei: mox amittt ſonũ ſolaci gaudijqʒ
mũdani. Et tunc applicet᷑ ſic. Chriſtus itaq; nequaqꝙ; hoĩem

ad ſe trahit niſi ipſe homo tota mentis intentione pariter E
amoꝛe ad xp̃m fideliſſime appropinꝗ̃t. Iuxta id. Accedite ad

deum & iluminamini Q Axles li de moti aquarum

Omnes piſces nat᷑ali quodaʒ inſtinctu nitunt᷑ appropinꝗte

ad oꝛiginem ſcʒ pnᷣcipium ſcaturiginem aduac. Quiꝰ cauſa

