aut quia nubes graues ſunt. aut quia aer nimiũ ſoporatus tiertt
tranquillus et quietus eſt: De pri ma diluuij ratione ſic ait (Gcapal
cõm entator in tercio methe onſlat quaſdam ſtellas nu⸗ (luun
bibus dominari que occiduntèmox nubes eam quã in ſe ha tsc
bent humiditatem effundunt De ſecundo ſic ait philoph? . tun
in tercio metheroe. Nubes inquit valide agrauate humoxe (cchtin-
diluuium efficiunt æà aquarum. De tercia ſic ait Albertus W
in tractatu de impreſſionibus aeris. Timoroſe itaq; ſunt eᷣ cilsl
Horrende ille nubes que tranquillo aere e iſlente conueni⸗ igt!
unt & concurrunt. Sed tunc p diluuium ſenſibille & corpo fum!
rale· dilulium ſpirituale ſeʒ moꝛtis perpetue figura ur. Nã me
ſicut proprium eſſe ſolet diluuni materialis vt accid⸗ t in va guni
ſtis ſoliudinibus in vallibuſq; profundis vt dicit Aikara. .
quarto. Quiiis etiam cauſam reddit Alkabitiꝰ in hüe mo⸗/ dtuam
dum. Solituidines inquit ſunt poroſe ideo ymbrem magis dhtim
attrahiint in vallibus autem aer quietus eſt quamobrem niisa
in vallibus nubes citius cadunt. Sic etiam per omnẽ mo⸗ C
dum proprium eſſe ſolet diluui ſempiterni ſupplicuq; etet „ Arid
nivt in ipis deſertis vaſtiſq;ʒ coꝛdibus accidat a vallo is vi gensi⸗
delicet gratia aridis q deſertis. Sed tunc conſe. equenter p ae tuden
tem adoleſcentia deſignatutr. Nam ſicut in aere plures fiunt kecipie
imnpreſſiones et tempeſtates atque pericula qᷓm in aliquo woraae
alio elemento Vt dicit Auicebron libro fontis vite . Qu⸗/ hnein
ius etiam rationem aſſignans dicit. Aer nanq; ceteris ele⸗ Rtur
mentis nimiuim eit permixtus. Plenus enim eſt vapori⸗ Wkalite
bus terreis aqueis fumoſitatilo & igneis caloꝛibiis: ⁊ ideo

icune ign⸗
tumiAE
utinore ſc a
ſun ſelnsme
nquinehr
Eutpbiopb
guas hunn
Rerr
Netig
„etecnor
engein
8sCtANAN
tnir ln
Garirkir no
nbren naͤgt
pe ocgneſ⸗
ſuglo
dau 181 1
Dne
um
eliid
igi⸗
8 , Cr
ſtnlle..
(aGris el⸗
ln 6
bis4

. *
ſonſch⸗
on

Titulus M xvj
plures in ſe concipit a generat tempeſtates. Sic reuera pet
omnem modumin ipᷣa adoleſcentia plura accidunt ꝑieła.
ac intemꝑies ſeu tempeſtates ꝗm alio aliquo ſtatu. Et tũc

applicetur ſic. Tres enim itaq; ſunt cauſe que ipᷣm diluuiũ

eff iciunt iehennale. ¶ Prima eſt? quia fotaſſis aliquis ſan⸗
ctorum ſeu angelus qui per ſtellam predominãtem deſcri

vitur occidit ipi homini ꝑ peccatum per ſubtractionem cu
ſtodie penitus occultatus. ¶ Secunda eſtaut enim peccata
que per nubes intelligũturſunt nimis aggrauata. ¶ Tercia

eſt quia ipᷣa adoleſcentia vt aer mollis a labilis mmium qꝗᷣe
tatux·nec in virtuoſis motibus exercitatur vt ſupra. C

Ariſtotiles in epiſtola ad alexandrũ de regimĩe principũ

libro inj. Valde confert ad vitam hominis prolongãdam.
vt vno tempore euocentur ſenſus: per motus delectabiles ĩ
nemoꝛibus ac ingraminibo & in pratis. a p inied tiões ocu
lorum in res delectabiles & amenas. Quius ratio talis eſł.
Senſus noſtri nanq; hyamali quidem tempore in ipis cõ⸗
cauitatibus coꝛpm tanqꝙ́; mortui in ſepulcris latitabant di
utine a torpebant. Rerum ergo aſpectibus venuſtaꝝe virtu
tes copales partis ſenſitiue de ꝓfundis cauernulis latiblo
q; ſenſuum euocantur & a fumoſis nebuloſiſq; concainta/
tibus coꝛpm excitantur q ad actus ſuos denuo reſtaurant.

Sed tunc ꝓ vernum tempiis ipᷣa adoleſcẽtia figurat᷑. Nam
ſicut in vere ſeu in verno temꝑe maxime ſunt ipis coꝛpibo
cautele diete medicine adhibende a cuſtodie vt ait. Conſtã⸗

cius li·de melancoł maxime enim tunc cœpa languere con

tigit. Et ſicut tunc copus diſpoſitum fuerit ſic ꝑ totum an

num ſe habebit. Sic nimirum p omnem modum. ſtatui hu
mane adoleſcentie omnis cautela eſt a cuſtodia adhibenda

quia qꝗ in adoleſcentia molleuerit · iugiter impoſterũ Pma
nebit. Et tunc applicetur ſic. Siimme itaq; valet ad vitã p/

petuam acquitẽdam ⁊a ad vitam preſentem vſq; ad etatem

debitam prolongandam vt in ſtatu adoleſcentie.ſenſus ho⸗

minis ad celeſtes amenitates a virtutes euocentur a in ſa/
cris actibo diuiniſq; laudibus exerceantur vt ſupra D
Ariſto in li:/ ꝓbleu Aer attingens aquã non humedtat᷑ attin
gens ignem non inflamma:. Et ideo alpharabius in tracta
tu de mixtibilibo a mixtis Si veſtem applicaueris aque nõ
recipies niſi madidam humidãq; effectam ſicq; q cetera coꝛ
poraaer aũt aque contiguus minime humectat?· ſed nec ab
igne in flammat᷑ attingens aũt terram continiio infrigidat᷑
Sed tunc ꝑ aerem adoleſcentia figuratur. Nam ſicut aer na
turaliter ſemper appetit expurgari · quod patet ineffuſione

") *)

ðò

2 .

òð

vymbri s a ſubis tonitrui a fulmĩs roꝛis pruine niuis a grã
Ddinis:que quidem impreſſiones ſunt purgamenta aeris ele
maenti. vt aſſerit plato in tractatu de oꝛdine vniuerſi. Sic
ipa adoleſcentia maxime debet appetere expurga a immin
dicia et puritate continenciaq; decentia ac in caſtitate iu /
git᷑ 9ſeruari ptz ergo ⁊D/ Et tüc applicet ſic. Adoleſcẽtia itaq;
immixta aquis deliciarum conſtat qa nunq́; Dumedlabitur
roe celeſtium gratiarum · ſimiliter attingens ſeu appetens
ignem carnalis ↄcupiſcẽtie · nequaq́; inflamabit᷑ in ardore
catitatis diuine.ſed adoleſcentia attingens terram humili⸗
tatis:mox refrigeratur refrigerio perpetue voluptatis ſeu vi
te preſentis honeſtatis E Notandum & dum bacul?
aque fluenti immititur quaſi confractus in medio mox vi
detur. Sed tunc ꝑ aqua fluentem adoleſcẽtia figuratur. Tũ
quia ſicut aqua fluens lapideſq; rotuindos ad edificandum
inabiles indiſpoſitos et ineptos reddit vt ait cõmentato ſu
per 3̊ methero. Sunt inquit lapides aquarum raptim fluen
tium ſperici et rotundi & hoc acidit ꝑ colliſionem quã in

ſe inuicem lapides habent lapideſq; & aqua. Sic er omnia
ipᷣa adoleſcentia quantũ de ſe eſtopera habʒ diſtoꝛta a ad

celeſle edificium conſtruendũ inabilia pemtus a inepta in
diſpoſita a indigna. T um quia ſicut in aqua fluante naues
magis eleuantur quã in aqua ſtante. quia hm philoſophũ
libro ꝓbleumatum dicit qꝗd contigit ex raptu preter fluẽ⸗
tis a que. Sic nimirum per omnem modũu ipi honnies moꝛe
nauium preter euntes in adoleſcentia magis in elatio nem
atq; tumoem animi eleuantur. Sed tunc conſ. equenter per
baculum ipam ſpem conuenit deſignari. Nam ſicut ipo ba⸗
culo vtin ur in aqua ad tranſnatandũ in via ad ſuſtentan⸗
dum 2 ad remouẽdum beſtias a canes ſuie ad deſendendũ
Sic ꝓ omnem modũ vtimur ipᷣa ſpe ad tranſnatãdum aqs
mimdane mijſerie ad ſuſtentandum contra caſum impaci
entie a ad defendendum nos contra inſidias fraudis dyabo

lice mu ndane Et tunc appli cet᷑ ſic. Spes itaq; noſtra ſi in

ipᷣa adoleſcentia poſita fuerit confracta vana apparebit.
Piolomeus almageſti tercio. In die ſiquidem nõ ap
Parent ſtelle niſi aliquis ſpeculum in aquã limpidam repo/
ſitum intuitus fuerit: aut in fonte ꝓfundo ſteterit? aut foꝛ⸗
taſſis in aliquibus partibus aquilonaris regionis collatꝰ
fuerit. Vnde etiam ait algazel in tractatu de foꝛma ſpeculi.
Stelle inquit videri ĩ die tripliciter quidem poſſunt. Siquis
enim ſpeculum in meridie limpido aque impꝑoſuerit a intro
ſpexerit diligenter videret quandam ſtellam preterire ipm

Titulus xvj

pu
diſ
colt
Us
nos.
cltn
ttont.
ſeotis
bertat

Ducer

oce

ſtitina

(vdr

KCNN

Reiſ
pugr
ißis
claud
dolee

dortum
munec

Onemn
mare⸗
miar
etiam
applic
cumc.
neid e
ſundin
ntom
Audi⸗

2 X.

△
rxvj.
. orie velut
Titulus fonte ſteterit ip̃e ſtelle is
Ne lks,⸗ It m ei qui i J P uibu 0 ſi⸗
nutieen nocturno tempore⸗ nſtitutus fueri . Sed tunc p diẽ
g., ilonis ſiquis co it intueri. Sed
id. usS aqin on ionis ſlellas Poteriti biloſa phum in ſe/
Gunmn tatem illius regi atur. Nam ſicut hm p dani luminis
HZ adoleſcentia figurat eſt ſtatio ſolis ſeu mun leſcentia di
N . theroꝛ Dies e m et ipa adol
wic prmo mettere romnem modume luminis ſuper ter
zuch ſup terra m. c luſdamn naui a mreſte 1. aat ergo adole
nſne ci pote t latio E tunc applicetur ſic. rſtelle celei lis pul /
mihige ra noſtri cordis f. t vix apparere erne telle mundicie 2
amg ſcentie mundua tie niſi ip̃e adoleſcens e te τ ſtatu ꝓPfun
Wupen critudinis 2 gran t et dilexerit niſi in on liqua regione
ngdent puritatis inſpe e terit. & niſi fotaſſis in † omi⸗ no
“ diſſime ſtta id e Ariſdotiles in blen An dor per do/
SC uis atq; tabulatis a deſcribuntur adoleſcente s ; ve/
1dedine . tabulatas de ranſit nouas domos q́;
ie mos nouas 7 rat a pertranſit n is rois & gra
tcömenn 1 ber crtius penetra ber celeſtis ro: S
menptinte teres · vt ait phᷣs vt ſupᷣ. trat coꝛda deuote adole dorum
/, i *Tes „.* 4 ert Mmiuin
onem qun —R——. velociuſqʒ; Pen ſit mentes .
tie citius vei l! iliuſq; pertran applicetur
ARatom itate malicie faciliuſ um. Et tunc appli
in veritate m i in ſcelere vetuſtoꝛum. E ionis acutius ſo
Mri/140 L ſcentium · &́ in ſcelere fidelis orationis acu 6
Ri adoleſcenti iuine laudis ac fidelis is domilbo id ẽ
S1nepte in ſic V 6 itacqʒ diume i⸗ fuint in puris domit .
Cc VWoces! itoꝛis dum fur iporum adule/
Uuante naus nãt in aurihus conditoꝛis iſqz virtute 1P0
1 nat in a . tabulati G 2 H
d ät in d tcib enioße Kelte⸗ Geiatses see
uprek ſcentuloꝛe in rd roblei ad hoc itac; fentis in mane
Wonis Kriſſotiles in nir aces efficiantur validiq; s ociilus eorũ
in dunn ugillatoꝛes a frigida loca du ne a⸗
. . 3 „ . . er ma .
nirß Fi Enum 5 ginnem oſtendimus. Sed rene Siet langui⸗/
1iſ doleſcẽtia t valde o m moꝛ/
e infirmorum vt v t etiam in terdur
NN dorum ac in fir in tantum vte e. Sic per
mnus „ irca ſolis ortumi Hannicius Vasgog
nnn maneciret tur vt recitat Iohanniciu

. . ctonum Ho
raſtin

. * . P
is luminis obdo
ione celeſtis lu .
ane ſi adoleſcentie in Pceptior uieſcant in tantum vt
mane liie bono opere pemtus conꝗ lis videantur. Et tũc .
. iant aO a i in diuims ocu aturi ſumt
mw m oꝛtui in die m pugnaturi
dm⸗ etiam ir ſtis itaq; qui imp do. in ma
dan applice n vicio cum Dya ſorumqʒ in
un crun cain Etia vinum virtutur tincti onem inte /
eteti id eſt in adoleſcẽti id eſt ad extindti
l id eit i a id e . na
, , mndirnus põos ad ſig e⸗ coze.id deſideria i terne
ns nn un nis dirigimꝰ ocłos eoʒ 1di moeti
nd tõmq; carnis dir Sine m. id eſt vĩidictam
: on s ipᷣiſq; ſanguine
eſto udimu
– clar . —
2

vt timeant ante oculos eoꝛ oſtendimus a monſtramus. 4
Hoc in mane id eſt in adoleſcentia fieri comprobatur.

C De adulatione ¶ Iytulus xvij. A
Olinus in ſpeculo naturalium. Natura ſyrenarum
eſt cantu ſuo dulciſſimo ſomnũ inducere ipᷣis nau
tis: qui cum ſoporati ſunt loca incauta declinare negligunt.
4 ſic ꝑiculum naufragiumq; incurrũt. Sed tunc p ſirenas

intelligiitur detractoæes. Nam ſicut ſirene facies habent blã

das:·vtpote virgineas: caudas aũt acutas a pun gentes· vtpo

te piſcinas aut ſerpentinas vt dicit Ambro. in exameron li
Irto. Si c ꝑ omnem modum detractoees in faciem quidem
delectabiliter leuiunt a blandiunt finaliter aũt retro homi/
nem acute ledunt pungunt et perimũt. Et tunc applicetur
ſic. Cõſuetu do itaq; æ natura adulatorũ eſt ſuo colloquio
dulciſſimo & affatu ipos audientes ad ſomnum deledctatio
nis & conſenſus ac ſecuritatis inducere vt ſic eos minꝰ cau
tos in extremam ignozantiam atq; miſeriam valeant preci⸗

pitare B Solinus in li rerum. Scorpio quidem blandi

tur in facie:ſ in cauda pungit amariſſime borrende. Sed
tunc per ſcœpionem intelligimus detractoꝛes. Ram ſicut cõ
tra puncturam ſcopionis mil obſtat efficatius qm ſcoꝛpio
tritus a cum oleo oliue poſitus ſupꝑ locum vt dicit ambro
ſius in exameron livij· Sic ꝑ omnem modum nil valet cõ/
tra venenum adiuilacõis &; ipe adulatoꝛ oleo diſcretiõis ag/
nitus a de cetero ſumma diligentia refutandus Et tunc ap

plicetur ſic Adulatoꝛ itaq; moꝛe ſcoꝛpionis auſcultantem qꝗᷓ

dem et conſentientem dulcibus dimulcet verbis· in ſacieq;
blanditur a tandem retro in abſentia peſtifero moꝛtiferoq;
attactu contra honoꝛem hominis cõproba? Q Ambr
in exameron. Apis mel gerit in oe ſᷣ in cauda veneno pol⸗
let. Sic ꝓ omnem modum adulatoꝛ quilibet in ore quidem
melliflua gerit verbaſj in cauda ſiniſtre a praue intentiõis

venenoſa continuat machinatq; malefſicia D Vſidor? liſ⸗

in hiſtorijs naturalibus Comptum eſt ꝙ lupus ꝙ;diu ho
mo habet ſibi amminiſtrare cibũ ipm non ledit ſed applau/
dit tandem vero cum cibus amminiſtrantis defecerit ipm
Qʒ deuoat a occidit. Sed tunc per lupum intelligitur adula
. tor. Nam ſicut lupus fetet in anhelitu ſuo vt ait ambro. vbi
ſup̃ ſerpentes geitlat in aluo · vt ait ꝓłs li.x. animaliũ a ſub

viridibus ſalicibus latitat vt eo facilius capram venari va
leat. Sic reuera per omnem modum ipe adulatoꝛ fetet · ſ

fetere nobis de bet propter coruptionem ſuorum ſubdolo/
rum colloquioꝛum · ſerpentes in ſe geſtat · ⁊a hoc refertur

—

—

—

7t

fla!

enns
mode
kett⸗
pe
lr
n
ts.
lug
Ww
W

Durorees
NEIN
NW

1
Wn
i en

4
Ulwe, 4

in
Umlcuteß
sinſe
dictambro
nilvalrci⸗
eiw
Nllenmnj
In
umtnn
wrWN
ritntis
T
s Guto⸗
td mhn
Mecent
Wet
nitntol
Minalen
AN ni
,ſto

eteeeu

,/
1.

——

Titulus xvij

quantum ad inhahitationem in ſe omnium demoniorum
& ſub viridibus verbis latitat vt obſeruetur a capiat·ſiqs
verborum preferat ſententiam aliquorum. Et tunc appii
cetur ſic. Adulatoꝛ itaq; moe lupi q̃m diu vtilitatẽ aliquã
ſe poſſe conſequi a bono homĩe a fideli arbitratur ipᷣm non
ledit· ſinaliter tamen ipᷣm faucibus execrabilis deo odibiliſ
q; detractionis deuoꝛat perimit àQ oœcidit E Kriſto-X.
animaluim li. Serpens quidem habet mollem linguam ſed
acutam venenoſam & triplicatam. Sed tunc per ſerpentẽ de
ſcribitur ipe adulato. Nam ſicut ſerpentem naturaliter om
ne animal abhominatur a fugit preter capram cyconeãqʒ
ceruum teſtante Plinio in ſpeculo naturali dicente a Ca/
pra inm naturaliter ſerpente affricari appetit cyconiaq; a

gnis- cetera vero animalia minime. Sic reuera per omnem
modũ adulatorẽ omes fugiunt preter ipos fatuos mere⸗

retrices que p capras unportantur. Et preter detractozes
P cyconias figurant᷑ a preter ſuꝑbos qui ꝓ ceruos deſignã
tur Adiilatoꝛ nanq; omnibo hominibus abhominabilis eiſt

ſolum aũt acceptabilis eſt ip̃is fatuis detractoꝛibus a ſuper

bis. Et tunc applicet᷑ ſic. Adulatoꝛ itaq; mollẽ et blandam
linguam habet nichilominꝰ tamen acutam quia oculte aſ
mariſſime ledit et pungit venenoſam quia famam homĩs
inficit a infringittriplicatã: ꝗa ſeipm. a audientem a eum
cui detrahbit deptimit a occidit? quemadmodum in princi/

pio prelibatũ eſt E Iohannicius yſagoge libro primo

proprium eſt eoꝛum qui dulcem habent anhelitum vt in
ipſos ſerpentes inſiliant· & in aliquo prato nemoees a oto
obdormumt. Quius cauſam reddit dicens. Didcedinem nã

q flatus ipᷣi ſerpentes naturaliter appetuntꝭob qm cauſam

tales homines ſerpentes inſiliunt. Per hoc datur intelligi-
ꝙ in ilos homines qui dulcem adulandi habent flatum
ſerpentes in fernales inſiliunt per inhabitationem damna/
bilem a nociuam G Kriſtotiles xanimalium libro.
Serpentes quidem noſtris apparuere temporibus qui vir⸗

gineas habebant facies et hi viſu ſuo plurimos occiderunt

Sed tunc per tales ſerpentes intelliguntur dett actoꝛes ſeu

adulatoꝛes Et tunc applicetur ſic. Ipſi itaq; adulatoes qm /

uis in facie blandiant viſu cum ſue praue a callide intentio⸗
nis Hominem perimunt a ocidunt H Solinus lirerũ

Arpea habet ſaciem humanam naturaliter inſidiat᷑ a inimi

catur homini voratrix hominis ipᷣa ẽ Per ꝗᷓ dat᷑ intelligi · ꝙ
△

3
6
Titulus ́”MVMV xv.
ip̃e adulatoꝛ in faciem quidem ſimilis·i: conſentiens eſſe ap
petit ipi homini audienti ſ in ſecreto inſidi atur vite eiꝰ pa/
riter g honoꝛi I Pßus in ꝓbleu . Quando rane rubee ĩ ib
facie apparẽt· eo anno peſtilentia futura foꝛe dinoſcitur. PDer 8
q intelligitur· ꝙ diim adulatoꝛes in facie moe rane rubee tt
blandientes quãdo ſimplicibus hominibo a incautis ſe obi ”
ciunt. mox dolum fraudulenter moliunt᷑ peſtilenereie. rve
¶ De aduẽtu ſpirituſſancti ¶ Titiilus xviij. A
Ontinus li de viciſſitudine naturali. Aduẽtũ quidẽ
venti quatuoꝛ hec precedere cõprobantur natura⸗
liter. Primũ eſt ſtellarum concurſus commotio·ſecundũ
eſt aeris humectatio tercium eſt aeris accenſio: quartũ eſt
maris valida ebullitio. Quorum effectuum principia atq KWK
cauſe aſſignabuntur in preſentibus ſigillatim. De primo di cin
cit ꝓh̊s in ꝓbleu· Quaſdam in aerea fieri regione accenſiões K*“
moꝛe ſtellaꝛ ſcintillantes ſplendoremq; ad inſtar ſteile ef⸗ . ,
flãmantes. Quarum quidem accenſionem concurſus aduz d 8
tum nunciat pluuie atq; venti. Quius ratio ẽ quia teſtante Kat
philo vbi ſupra. Ommis ventus prius ẽ ſuꝑius in aeris re/ niche
gione q́; hic inferius circa nos. Nunc autẽ ſic eſt · ꝙ p̃dicte d
exalationes accenſe in aerea regione ventoꝛe ſuperius exiſtẽ . L e
tium temꝓe concurrere a contra ſe moueri ꝓꝑ modum ſide Kͤ
rum eſlimantur · ventum itaq; ad venturum naturalibus
quibuſdam indicijs concurſus huiuſmodi apparentium in d
dicat a demonſtrat ita viʒ ꝙ tales iam predidle accenſiones ebi
non ſtelle ſᷣ ſtellis ſimilime ſint a hoc quo ad primũ B
Secũdi vero effecł cauſa eſt qa hm ꝙ in ʒ methero ait ·
pBs. Ventus nil aliud eſt quã aeris impulſio atq; humecta
tio aucta in aeris regione. Tota enim cauſa ventoꝛc ac ym/
brium eſt ip̃a precedens hũectatio aeree regionis. Qunc; rht
ita vẽtus cauſet ip̃a aeris humiditas:ſequit neceſſario ꝙ na — tum
Zaliter aeris Hũectatio precedit ipᷣm ventũ·a hoc quo ad ſe/ enee
cũdũ Tercij cauſa eſt òa calidũ tria efficit in cunctis M
coꝛporibo: nã hʒ attrahere augere & cũcta corpora ↄmoue⸗ „ aà dua
re· vt ait cõmentatoꝛ ſuꝑ methe. aer ergo calefactus alium ſatun
. vicinũ ſibi aerem attrabit ꝗᷓ attracto ip̃e aer in ſe augetur æ ment
valide cõmouet᷑ calido viʒ hoc augente. Cũ ergo valde accẽ ſccet
ſus fuerit ipe aer ventus cõtinuo conſequetur: precedit na am
turaliter ip̃os ventos accenſio aeris· ẽe hoc quo ad tercium in
D Quuarta vero cauſa eſt ? quia iuxta ſententiam oim endu
phᷣoꝛe ventoʒꝝe cauſa precipua videtur conſiſtere in violenta anc
expreſſione aeris concluſi intra concaua viſceraq; marinæ? t

eo viz modo in quantum aerem in ſe concluſum? ipᷣe vnde

.1
Wy
end
Nnn
edh
ske
Nttüg
naſendt
artic⸗
neipia
bprinod
cenſoͤes

ſtelleet⸗

s aDls

ſtante
Aeus tel
cpidiet
as
oNN
nWds

rentumn

primit 5
ctheroe:
nkunii
ntr 4 n
ns Cu
Aro
zin cunas

moe
sin

Titulus xix
marine violenter imprimant et expirãt. Ex qua quidem ex
preſſione ſuper ebullire a concitari cernitur totum mare.
Mare ergo ſuper ebullit naturaliter quidem priꝰ antequã
adueniat ip̃e ventus:ebullitio ergo maris pcedit naturalitè
ipᷣm ventũ a hoc ꝗ ad quaxtũ.Sed tunc ꝑ aduentum venti

aduentus ſpirituſſanéti deſignatur. Nam ſicut aduentũ vẽè/

ti tria precedere comprobrobantur. vt ait pliniꝰ in ſpeeulo
naturaliquorum primũ eſt infirmoꝝe cõſotatio:ſcm dor
mientium excitatio tercium galloꝛum vociferatio ſeu canũ
collatratio. De primo ſic ait ypocras inprenoſticis. Cõfoꝛ /
tantur autem languidi vento ſuꝑueniente frigoꝛe conſtrin
gente. De ſco ſic ait phᷣs in ꝓbleu · Aſſueta ſunt coꝛpora a
natura inſtantibo ip̃is ventis confoꝛtari. De tercio ſic ait ſo/
linus libro rerum proprium itaq; eſſe nõ ambigimus ip̃is
canibus atq; gallis moueri a celeſti conſtellatiõe maxĩecʒ
a vento·ſuo enim vomitu ventum ꝓnũciat eucẽturũ. Sie re
uera ꝓ oẽz mod aduẽtꝰ ſpũſſeti hec tria in nobis necſſario
de bere precedere cõprobant᷑ videlicet mẽtis languentis nt̃e
cõfoꝛtatioecce primũ· coꝛdis in ſcelere ſoporati miſtica ex⸗

citatio.ecce ſcm ſanctoꝛũ viroꝝ valida vociferatio: ecce tè/

cium et tunc applicet᷑ ſic. Aduentũ itaq; ſpirituſſancti qua⸗
tuor hec conſequentia miſtice precedere comprobãtur vizʒ

celeſtium ſiderarũq; virtutum intra mẽtẽ homĩs cõcurſiis

ſeu frequẽtatio coꝛdis humani roe celeſtis Pumectatio. in
dei amoꝛe inflammatio in coꝛdis ſui contritione a penitẽtia

ebullitio ¶ De aduentu iudicis

— ¶ Titulus xix. A
Harentinus li · de effectibo in nata. Adueniente igni
coꝛporali hi ↄtingunt effectus: nam lingua ꝗᷓ viciĩa
fuerint naturaliter incuruant᷑ terra ſcinditur. && /
dam vapor ſeu fumiis exalare aſpicitur. Sed tunc ꝓ aduen
tum ignis aduentus iudicis figuratur. Nani ſicut aduentũ
ignis coꝛporalis naturaliter fugiunt a abhorrent ſerpentes

maxime vero aues teſtante yſidero in hiſtoꝛijs naturalibus ·

qui ait. ꝙ ſerpentibus atq; auibus ignis natiuiraliter aduer /
ſatur. Sic nimirũ ꝓꝑ omnem modum aduentum iudicis ti-

ment maxime a abhorrent ſerpentes infernales. Et tunc ap

licetur ſic Adueniẽte ergo diſtricto iudice tria hec ↄtingẽt

tuo incuruan᷑· auari ſeu treni ꝗ ꝓ terrã intelligun? · hoĩes
ſcinduntur tunc a ſanctoꝝe numero eternaliter ſepantur
ſancti autẽ viri moꝛe vaporis a fumi ad gaudia celeſtia ele/
uaytur.

„

Ram cosda humana moꝛe lignoꝛe arida inclinant a perpe/

.titutueueubʒ

Titulus X xxi.
¶ De aduentu dyaboli Titulus x. A hln
ire.
linus li·rerum. Qunq; aues diuerſe aduenerint a mol.
maxime volucres in aliquã regionem? eo anno pe/ uti
ſtilencie neceſſeq; varie accidunt a diuerſe. Quius ſro⸗
i cauſa eſt quia aues huiuſmodi ex longinqua parte ſiue di uiglu,
C ſtantia ſentiunt infectionem a coꝛruptionem alicuiuis regi/ vVſ⸗
onis naturali enim inſtinctu ſentiunt ꝙ in ea terra que coꝛ 22ð
rupta fuerit multa cadauera ſunt ꝓpter cadauera ergo vo⸗ (ottt
lucres a aquile terras coꝛruptas petunt. Per que datur in⸗ uſene
telligi. ꝙ dum maligni ſpiritus quos per aues intelligimꝰ fürer
alicuius coꝛdis viſitauerint regionẽ? mox mentis copis ander
ſtragem peſtilenciamq; perpetuam indicant euenire. iit
De aduentu xp̃i Tytulus xxi. A· eſee
¶bertus cõmentatoꝛ ſuꝑ ʒ methe · Adueniente ſole Ylur
ſup aquã cõtinuo nebula eleuat quemadmodum Grtits
ſpicimus in mane oꝛiente ſole fumigant ipᷣe aqᷓ cdlſil
Saed tunc pꝑ ſolem intelligitur ipᷣe xp̃ᷣs. Nam ſicut ſol habet nmnmnea
attrahere omnia que qualicunq; virtute trabi poſſunt ſur ehmnun
ſuim.iuxta illud q& ait phs in ʒ. methe.Sol inquit eſt princi unſar
pium omnis in ſurſum lationis. Omnia enim que ſurſum Smmp
aſcendunt ideo aſcendunt? quia alleuiata aut inflãmata ſũt tuspe
Alleuiatio aũt omnis atq; caloꝛ a ſole deriuatuxquapropè tech
ſol eſt principium omnis lationis in ſurſum:a ꝓ conſequẽs WW
ipe ſol hz attrabere omnia que qualicũq; ſurſum trahi poſ cEccN
3 ſunt virtute ˖ Sic nimirum ꝑ omnem modum ipße xp̃iis ſua tnan
immen ſa gratia et virtute attrabit ad ſe cuncdla coꝛda hoĩm fim
que qualicunqʒ virtute aſcẽdere ad celeſtia ſurſum poſſunt fens
Sed tunc conſequenter ꝑ aquã intelligimus coꝛ humanũ ilis j
ſiue mundanum. Nam ſicut aquia facilime deſiccatur coe oaſa
rumpitur in calido · difficilime aũt in frigido. vt oſtẽdit phᷣs bnonn
in ꝓbleu: Sic nimirum ꝑ omnẽ modũ coꝛ humanum in ca . iitusan
lido voluptatis et concupiſcentie velociſſune coꝛrumpit :· æↄꝰ ritusn
in celeſti gratia deſiccaturin frigido aũt caſtitatis a müdi / Pris
cie a corruptione moꝛtis ppetue eternaliter conſeruatur. Et — Ati v
tinc applicetur ſic. Adueniẽte igitur xp̃o ſole iuſticie in m iore
tem homĩs:tunc mox nebula extollitur amoꝛis iubilatio ſehon
nis eterne B FEpus in libro ꝓbieu. Cunq; aliquis in é cwiit
/ funda ſolitudinis venerit? mox onmis garritus auium ob⸗ RAusc⸗
ticet & penitus non garriunt ipe aues. Sic ni mirum ꝓ omez erumt
modum dum xp̃us ſuo felociſſimo aduentu interioꝛa pene Genm
trauerit mentis humane neceſſe ſumme eſt mox omem muũ iinte

dane inquietudinis a leticie ſtrepitum et garritũ euaneſcè

4

Annt,
d
Ain
Nen
d
ededen⸗
n
4
N
Nenenl
mado
mnr jei
tſol u

plluntſu
tetpeing

ne urſun

amataſte

rqnupen
Renchi
N 4
Handeſin
ninint
Sarbunme
amerti

Neaen

mmnn
zunpit,

61i
wayr, 9

1

wcen

.1e
8tilin
n

in hac vita Q Phus in libro animalium vi. In oꝛtu igi
tur in aduẽtu ſolis luminiſq; ſolaris:cuncta animalia ve/
nenoſa de cauernis egreſſa viſum ſuum clarificant emun

dant in ſolis liimine a ſplendore a ideo ambro in examerõ

libro vni dicit. Serpentes inqt mane in ſolis oꝛtu capita ſua

erigunt ad ſplendorem ad hoc vt viſum ſuum clarificent &

deſiccant. Sed tunc per aduentum ſolis materialis aduentꝰ

xpi deſignatur. Nam ſicut aduẽtus ſolis materialis terre fe
cunditatem efficit in mibe pluuiam gignitinauroꝛa yridem

q; deſignati in aere ſerenitatem efficit vt recitat Kuicebrõ
li: fontis vite. Sed nimirũ ꝑ omnem modũ aduentus criſtli

fecunditatem in mentem efficit vite perpetue pluuiam gig⸗

nit celeſtis gratie aurozam yridemc; deſcribit ꝓtectionis di
uine ſerenitatem quoq; inducit trãquillitatis eterne. Et tũc
aꝓplicetur ſic. In aduentu itaq; criſti in mentem mox cũdte
virtutes de cauerms ſuis egreſſe clarificari a mundari debẽt
in celeſti lumine a ſplendore D Ppus in li: pbleu. Ad⸗
iieniente aũt zephito omnia que ſunt coꝛpora minoꝛa ſolito
eſtimantur. Sed tunc ꝑ zephirũ celeſtis gratia deſignatur
Nam ſicut flante zephiro canes nullatenus venari poſſunt
ait enim ꝓph̊s. nullam dandam foꝛe operam venationibo dũᷣ

ventus per flauerit zepherinus. Sed reuera ꝓ omem modu.

flante celeſti gratia ipᷣe canes infernales nullum hominem
venationis ſue laqueo potuerint irreticere Et tunc applicet
ſic Adueniente itaq; celeſti dono a gratia cuncta coporalia
tranſitta a mundana vt parua atq; minima reſpeãtu cele
ſtium eſtimantur· pro criſto cuncta penitus refutãtur Ga
lienus libro ſecreto primo Ante aduentum moꝛtis coꝛpo

ralis ip̃i ſenſiis penitus coxrumpuntura ideo ait Hugo in

dydaſcolili mij. In mote etenim oculus obtegitur? lingua

ſcinditur· tactus perditur· auditus interci pitur olfactus pe

mitus annichilatii· Sed tunc per moꝛtem coporalem moꝛs
ſpiritualis ſeu moes anime deſignatur Nam ſicut moꝛs coꝛ
poralis adducitur admiſſione febris intra nimia ip̃ius inte /

rioꝛ a vite.teſtante. Auicenna libro vi:qui ait ꝙ qm diu lan/

guior exterioꝛa occupauerit coporum nequaqm moꝛitur
ipe homo ſed dum interioꝛa vite ip̃e languoꝛ penetrauerit

moꝛitur ipe homo? nullo valoꝛe medicannneq; obſtante.

Quius cauſam ponit philaretus in tractatu de iudicijis fe⸗
briumtutius eſt inquit pati exterius m interius. Sic per

omem modum moss ſpiritualis inducitur per admiſſiõem

peti intra ĩtima ↄſenſus noſttri B FEᷣus ĩ ꝭ. metheroꝛum

W–

it

4 Titulus xvxi.
Nubes quidem magna & ſpiſſa nunquã aduenit niſicũ tur nd⸗
bine aut cũ vento ⁊ cum vmbra. Et ideo ait pᷣs vbi ſupra t.
Tempore ergo tempeſtatum ventus validus atq; turbo ad uu0
uentus alicuius nubis precedere comprobatur. Quius ꝗ/ nten
dem effectus triplex a phis ratio aſſignat᷑. Ait enim alphara utd
bius in tractatu de mixtibili et de mixtis ꝙ nubes grandis AAFukt
multum habet in ſe aerem incluſum? qui quidẽ aer violent cche
expellitur inuenti ſpeciem tranſmutatur. Aliam autẽ cau/ Auuuu
ſanm viſus eſt dicere auicenna liᷣ· ſuo de diluuis vbi ait · Aunel
adueniente mube grandi aer cõprimitur ꝙ artatur. Coarta Aſe
tus aũt compreſſus ipe aer inuenti ſubſtantiam vertitur Ddum
2 mutatur:eo ꝙ hm philoſop· in ʒ: methe ventus non ſit ali / ln
ud niſi aer valide concitatus. Aliã aũt cauſaʒꝭ ponit cõmen⸗ utini
tatoꝛ ſuper methe:qui ait nubem frigidam valde foꝛe a fri r
gore aũit aer impellitur vnuſquiſq;- adueniente ergo nubi inne
grandi et tempeſtuoſa precedere oſtenditur ventus qdam fuupe
Sed tunc ꝓ nubem intelligitur ip̃e xp̃s. Nam ſicut motus r
mubis ſequitur motum venti· vt dicit pꝓhᷣs in. ꝭ. methe. Sic unn
per omnem modum motus ſiue aduẽtus xp̃ᷣi in cor noſtrũ ihnmet
conſequitur ad modum venti id eſt deuocõis deſiderij quo mnnr
q; noſtri Et tunc applicetur ſic. Nunquã itaq; xpᷣus menti
humane aduenit abſqʒ; vento celeſtis refrigeri êe abſq; vm e
bra protectionis auxilij q; diuini. Rcẽ per omem modůuvt “ (ern
in principio tadum eſt E Ambro in exameron li. vnj·
Teo ergo a vrſus hominibus tranſeuntibus ꝑ viam adue W
niunt accurrunt ſaliendo pedibus quoq; ludendo . a ideo ſfſec
ait yſido.in hiſtoꝛijs naturalibus. Vrſus itaq; dum honne; ttrube
aggreditur primo ſecum colluctari videtur. Item ſolinꝰ li iu
rexum. ¶eo ergo ſaltat et ludit pedibus capta preda. Sed ied
tunc per leonem a vrſum quid aptius q;m ipi demones fi⸗ Catoq
gurantur. Nam ſicut leo moꝛiens valde ploꝛat a febrẽ ſibi co olsn,
natam perpetuãqʒ habet · vt refert philoſoſphus in quinde (ta
cimo anĩalium libro-Vrſus etiã naturaliter ſitit ſanguien “ ſctlcut
voꝛat fomicas. vt teſtatur Ambro in exameron libro vij· –
Sic reuera principes infernales viz demones vlulabũt eter nGetd
naliter a ploꝛabunt febremq; ſupplicij perpetui ſ uſtinebut* Qà Pnnm
tanq́; leo. nam moꝛe vrſi iugiter ſanguinem martirũ ſicier̃t feacn
nos crudeliſſime vtpote foꝛmicas deuozarunt. Et tunc ap / Prieg
pPlicetur ſic. Sic demones humani generis inimici menti hu/ D
mane ꝓ conſenſum adueniunt ludendo vtiq; & homimbus ecet
deceptoꝛie blandient vt ſũ G Archita tharentinus li⸗. 22
de effectibus euentibo in natura. Aduentus quidem ſolis 4 e
in mane terram nocëte infrigidatam reperat & illuminat: . Pdie
.

tNmug
mns a⸗
ſKtutme
turentsen
Snpmette
bincor oſtt
8 Mern ov
wpasmert
naibſg
fnem mddi
NNNRNi
ASViNN
lpem/
cuged

reNNN

5 alcͤie,
n Gurtin
nmki⸗ .
mucen
n nitbus
IG* 4
bnmm

lt.

Titulus xxij
inflammat. aduẽtus aũit ſolis in meridie terram fertilem ef
ficit et fecundat aduentus autẽ ſiquidem ſolis in occidente
auroram gignit. Aduẽtus autem ſolis in aquilone cũctas
intemperies ac tempeſtates turbines ventos facit.Sed tũc
per aduentum ſolis in oꝛientem aduentus xpi in carnem fi/
guratur. Nam ſicut aduentus ſolis in oientem diuerſis vo
cibus animalium nunciatur vt Patet in galloꝛum cantu in
auium ſilueſtrim ſtrepitu a garritu: teſt ãte Ambroin ex
ameron:qui ait. Nunciatur autem dies in locis ſolitarijs a

deſertis vario auium ſtrepitu a garritu. Sic per omnẽ mo

dim aduentus Xpi in carnem diuerſis bhetarum vocib?
prenunciatus quidem fiierat longe antequã inſtaret hora
natiuitatis beate. Sed tunc conſequenter per aduentum ſol-
in meridie aduentiis xp̃i in mentem deſignatur. Nam ſiciit
ſol in meridie muilltos de terra vapores eleuat a Pumoꝛes te
ſtante philoſopho in ij. methe.qui ait ꝙ; vapores magis ele
uantur cum terra aperitur a ſcinditur. Nunc aũt ſic eſ 1α
terra in meridie maxime aperitur qᷓmobrem in aduentu ſo
lis in meridiem vapores maxime eleuantur. Sic nimirũ per
omnem modiim aduentus criſti in mentem multos in vak

pores elicit a in ſurſum ducit oratioms ſalutifere deuotio⸗

niſch eterne Sed tunc p aduentum ſolis in occidentem con

ſequenter aduentus criſti in moete deſignatur. Nam ſiẽ ad/
Uentus ſolis in occidentem mubes leues aitrabit graues ve/
ro repellit teſtante philoſopho in libro ꝓPbleii. qui ait. Exi

ſſẽte ſole in occidente nubes temies atqʒ; leues ferũtut illuc

nubes autem graues ab occidentilo talibus partibus repel

luntur. Sic reuera adueniens criſtus in moꝛtemhomies le/
ues a peccato ſibi miſericoꝛditer attrahit. graues aũt in pec

cato abicit a repellit. Sed tunc conſ⸗ equenter per aduẽtum

ſolis in aquilonem aduẽtus xpᷣi in iudicium figuratur. Nã
ſicut aduentus ſolis in aquilonem mare intiimeſcere valde

facit. ſicut ait commentatoꝛ in 3. metheroꝛe. Aſſcribimus aũs

fluxum & reflixum maris ipſi lune. Qd autem mare intu
meſcit hoc ideo accidit quia virtus ſolis ſuper ebullire facit

ip̃m mareleo modo quo infra patet ergo ꝙ aduentum ſolis

ibeſu ctiſti in aquilonem hoc eſt in iudicium cunctas intẽ⸗
peries 2 tem peſtates generabit horroris & timoæis 2 priu!

nam ſuſcitabit maledictionis a penalitatis eterne. Et tune
afpplicetur ſic. Aduentus itaq; criſti in carnem mundauit

reparaiut illuminauit P&c vt ſupra H Ariſtotiles in
li· p bleui In aduentu noſtri ſubẽ montes mox cũcte ceſſant

Titulus xvxij.

intemperies atq; venti. Quius cauſa eſt: quia vt in aqua cer

nimus ſic a in aere fieri eſtimamuis. Nunc aũt ſic eſt. ꝙ aqᷓ

impingentes in lapidem intra ſe poſitum ſeu in inſulã aut

4 „

in montem velocitatem amittunt neceſſario ſui fluxus. hoc
alit accidit ex cœpe interiecto. Cunis ſignũ eſt: quia talia

coꝛpora interpoſita fluxum a motum aqua a qu alit᷑ faci/
unt circularẽ. Sic ꝓ omem modum fieri in aere eſtimamus.
Nam ventus cum nil aliud ſit ꝙ; aeris concitatio· ſequitur

neceſſario vt venti im pingentes ſeu aer in obuios ſibi mon

tes a ſuo motu a incurſu aliqualiter reſtringũtur. Per hoc
aũt datur intlligi ꝙ in aduentu noſtri ꝑ piam mentis deuo

tionem ad montem qui dicitur eſſe xps. mox ceſſant om̃es
intem peries atq; venti tribulationis miſerieq; Huius vite.
IGalienus in libro 3· ſecretoe Aduentus ſanguinis vſus
capitis regionem ſompnia varia accidũt a ſopores Caput
nanc; aggrauatum vergit ad ſoporem Sed tunc ꝑ ſangui⸗

nem intelligimꝰ? peccatum Nam ſicut ſ. anguis ſuo incurſu

a egreſſu efficit ißam moꝛtem teſtanie Auicenna quii ait ꝙ&
mors coporalis dupliciter in humanis accidit coæporibus:

Videlicet in fluxu & receſſu ſanguinis a coꝛde vt ptz in vali⸗
de vulneratis· & in confluxi ſanguinis intra coꝛ. Inquantũ
ip̃m coꝛ nin is in fluxu ſanguinis ſuffocatur. vt ptz in qui/
bpuſdam mortuis Sic per omnem modum ipᷣm peccatum

lapſum in animam moꝛtem efficit ſempiternam Sed tũc cõ

ſequenter per caput ipa ratio figuratur aut conſenſus Nã

ſicut caput tranſeunt omnes veneteſtante Iohannicio ꝗᷣ ait

Omnes quidem vene & arterie a coꝛne incipiunt in extre
mitatibus terminantir omnes vero tranſeũt ꝑ ip̃ᷣm caput
Sic reuera ip̃am rationem hominis conſenſum penetrat
tranſeuntq; omes vene a vie aut moetis aut vite ſempitene.
Et tunc applicetur ſic. Aduentus ergo peccati ſupra racõe:
hominis et conſenſum· mox ſopor irruit et ſomnus ingruut
ſempiternus. ¶ De affluen tia mundana.
Titulus xxij.
