eſto: vt inimieꝰ eſſe nõ timeas. ¶ Areſtotiles: vj· politice. Prxo ſen

amico expedit occidi:ſed a aduerſa quelibet ſuſtinẽ oportet lundie

ritores
ſumen.
eſtben
mmechnn
dyſen
wxis
anusin

lcia dü

wopro
iffragt
mimarit
Bonodi
Dintimo
uloalli
n fetu.
mdr
Ounur
s intar
anitit
relt
ſtone⸗
pharee
mmiope
numnana
Medat
mmbus

ectatu.

E nont
vll⸗
Aet
mcus
ePro
pte

¶ Plato in phedrone.Nonne amici nomẽ magna dignitate

colendũ eſt. Cetera de amicicia requirantur capło de pacto
Item de ↄcodia. Item de vnione. Item de fide & in exemplis.
¶De Amaritudine Capitulumv.
Ermes termegiſtꝰ ad aſclepium. Amariſflima moꝛs
quam voluptas preceſſerit. & tanto vnuſqui ſcq fi⸗
nem ſoætietur amarioꝛem: quanto in hoc mundo vi⸗
tam duxer dulcioeʒ. ¶ Ariſtoteles in probleumatibo. Ea ꝗᷓ
ſunt excellenter dulcia: amara eſſe vi dentur. ¶ Conſtantinꝰ

libro de melancolijs. Amaritudo coꝛdis:mẽtem accelerat in

turbatis. ¶ Seneca libro de clementia ad neronẽ. Nam coede
amarus:ſolus auarus eſt. ¶ Caſſiodorus ſuper Pſalmiſtam
Omnis pena huiꝰ vite dulcis eſt reſpectu eius que poſt hãc
vitam peccatoibo preſto eſt. ¶ Beda ſuper matheum. Ama⸗
ritudo coꝛdis mentem delectat: angelos letificat:deum placat
Ioſephꝰ quarto animalium libro. Dudum benignitas e
amicicia regna ſtrauit: que nunc miro modo am aritudo &
Diſcoꝛdia hoĩm ꝓphanauit. ¶ Apuleiꝰ liꝰ de moete Platonis
Amaritudine coꝛdis ↄſumptũ:rapiet celeriter moæs. ¶ Sixt?
pytagoꝛicus. Coꝛdis in amaritudine poſiti: nullum gratum:
nullum pulcrum opus eſt. ¶ Damaſcenus libro xxvnj. Eit᷑
quedam amaritudo ſanctoꝛum viroꝛum quaʒz omni gaudio
et dulcedine plenam reoꝛ eſſe. ¶ Boecius de ↄſolatione. un
dana nancq; felicitas:multis amaritudinibus eſt reſperſa. ¶
Plato libro de naturis deoꝛum. Qultus diuini triſtes requi⸗
runt animos amaros. ¶Euentius. Omne violentum eſt
trifte æ amarum. ¶ Auicena libro vj. Colerici homines vo
races ſimt: hoc prouenit ex amaritudine colerici Humoꝛis
eoꝛundem. ¶ Galienus libro in anthidotario veteri. Amara
magis purgant:magis laxant:ampliuſq; exſiccant:a putre⸗
ſactione qualibet: longius diutiuſq; ↄſeruant. Cetera reqre
de contritione. Item de confeſſione. Item de penitentia-
¶ De Adoleſcentia Qapitulum vi·
Eneca in epyſtola ad lucillum. doleſ. cens luxurio
ſiis: peccat ſenex vero luxurioſus:inſanit. ¶ Sidoniꝰ
in epyſtolari. In periculoſis ſemper ipſa adoleſcẽtia
caſibus verſatur. Nunc enim fluctuãdo diuerſimode pericli⸗
tatux. nunc tumultuando ad vanitates innumeras incitatur
¶ Rabamus in omelia. Ea que bona fuint in adoleſcentia: di
uino ſunt aſpectur gratiſſima. ¶ Qlaudianus in maioꝛi volu
mine verſu. Conſtringitq; ſuos motus prudens adoleſcẽs
¶ Iuuenalis. Rit qcq; mente demens:ſibi quiſ. q; viuens ado⸗
leſcens.¶ Hugo in poſtilla ſuꝑ illud. Exibit homo ad opꝰ
ſuum dict. In adoleſcentia tua bona age opera. Nam operari

S.

fruſtra eſt in hora moꝛtis:proxima veſpertina. ¶ Eſicius ſuu 4
per illud Prouerbiomum Mane ſemina ſemen tuum dict. In
rue mane adoleſcentie: regnum require virtutum ſparſo ſe⸗
mine. ifficile nanq; eſt fieri circa vite terminum: quod in
adoleſcentia eſt neglectum e obmiſſum. ¶ Strabus ſuper
illud Geneſis. Mane ſurgens iacob aτ dicit. In ſua adoleſcẽ 11.
cia ſurgebant ſancti ſi ummo mane.dominum pro ſuis reati⸗ ne
bus in enarrabilibus gentibus exozare. ¶Tullius in tuſcula
naris queſtionibus. Statimq; in adoleſcente cernimus: cuiꝰ nuit
moꝛis: cuius ve conſuetudinis ſit futurus- rcn
(¶ De Anxietatttaeae. Capitulumvij⸗
Kcrobius de ſomno ſcipionis Animas ergo iuſtas n
ſedes galaxie leta recipiet fedas vero poſt hHanc vitã (go
inexperta anvietas quidem premet. ¶ Origenes ſuꝑp tem
Matheu. In qtuiacunq; ergo auxietate poſitis: ſola iuuat mi⸗ n
ſericoꝛdia condi oeis. ¶ Cycero ethymologiarum libro· nij. Ons
Miram quandam anxietatem imminentem poete fabullant lclns
dum copus hoc graue a noſtrũ & anima ſeparatur. ¶ Vir/ ile
gilius in Eneydos quinto. Qui reus eſt culpe: heu q; nimis gin
anxius ipſe eſt. ¶ Ouidius methamophoſeos tercio. Nam d
qui deliquerunt: anxia coꝛda gerun t. ¶ Perſius in amphitri lubioe
one. Vbicq; diues anxiatur: ſed pauper tutus etiam cœam la end
trone viatur. Vnde cantabat vacinis: coꝛam latrone viato beo
¶ Ipocras in prenoſticis. Spiritus anxius in infirmo moꝛtł r
fungitur inditio. Cetera quere de timoꝛe a cetera ſimilia- tunk
¶ De Alacritate- LCLCLaapitulum vnj. Mw
8!l rurN n i
Emoſtenes ad vtimum. Sũma cum alacritate mo ſtts
? tem plato aſtruxit expectandã. N am grandia gau inte
dia animabus ſolutis a mole coꝛporꝰ conferuntur Vite
Saluſtius contra Kathelinã. Quod alacritate datur: gra⸗ lun
tiſimum demomſtratur. ¶ Therencius in andria. Alacritas lllet
nobis placet in virtute:diſpliceat in crimine. ¶ Qaſſiodorus nlp⸗
in Piſtoꝛia tripertita. Alacritatem bonotim nequaqin repre * ddean
hendimis: ſed gaudium maloꝛum penitus condemnamus. nau
¶ Ouidius de ponto. Ite alacres anime:veſtri nunqin moꝛi⸗ uwe
untur honoes. ¶ Oracius libro carminum. ongeuoſcq; di M
es habeant alacri coꝛdis. ¶ Sardinius libro de oꝛaculis diui / N
norum. Diuimis nanq cultus: exigit alacritatem vultus: Ge pal
mundiciam intellectus. ¶ ITheophraſtus.Sepe contingit ni⸗ diſt
miam alacritatem PHominum: preſagium eſſe triſtium euen⸗ Ptr
tuum futuroꝛum. ¶ Tullius in paradoxis. Alacritas mots *

8li

l

dſe⸗
Oin
ole
teat:
cul
Scud

lunece

diln
Ane
nesſi-
Hatmi
tef
bilant
N
ömms
N
rphtt
oam
Niate.
mut
ie

*)

leten
ndiag
kruntt
legla⸗
Xrltas
dotus
repte
ms⸗
wron
ol
oin
lrs
n⸗
en⸗
ees

deſtruit &e virtutes. Cetera quere de leticia àQ de gaudio-

*((De Anima QLaapitulum ix.

do creatur. ¶ Bernhardus ſuper cantica. Multe tibi
delicie cum filjs hominum eterne deꝰò: quozꝛum ani⸗
mas in paradiſum tue ineffabilis voluptatis & dulcedinis
elegiſti. ¶ Caſſiodorus ſuper Pſalmiſtam. Abſcõdita eſt ab
oculis meis omnis dulcedo ↄſolatioq; diuina· donec tu mi⸗
ſericoꝛs deus locum inuenias in me: a anima mea requieſcat
in te. ¶ Fulgentius libro quarto mirthologiarum. Quiale
ergo gaudium peccatrici anime eſſe poterit: que lumen celi

non cõſpicit:ſed inuolutam pecatoꝛum caligine ſe agnoſcit·

¶ Chriſoſtomꝰ in ſermone.Ve tibi ꝗ motem times carnis
temperaneam: 2 non times moꝛtem anime tam horrendam ·
agnoſce miſer homo:quia mos anime mille neces exuperat
carnis tue. ¶ Ambroſius in exameron. Anima ergo expers

ſceleris: ſue carnis non oſentiens incentiuis:ſed ab ommi cax
nali illecebra libera penitꝰ? & immunis iam eoipſo in ſe omĩ

genere fruit celeſtis gaudij a dulcoꝛis. ¶ Damaſcenus libro
ſexto. Tunc rite diſponitur ipſe homo: ſi caro ipſius anime
ſubiciatur dominio: anima autem deſeruiat ſoli deo. ¶ Boe⸗

cius de trinitate. Cõſtat quia anima peccati obnoxia in nul⸗

lo eoꝛum que dei ſunt: auit que að beatam vitam pertinent:
poterit delectari. ¶ Hieronimus in epyſtola contra Iouinia
num. Domanda eſt caro omnibus viribus conatu: ne ani

me male pereant ¶( Bernhardus ſuper cantica. O qm̃ dulcis:
qĩ beata: qin ſuatis: qin vere delectabilis a amena eſt ipſa

ſitis anime diligentis. ¶ Auguſtinus in ſoliloquio. Tantam
interdum in anima mea ſenſi dulcedinem: que vtiq; ſi beata
vita non eſt:tunc neſcio quid eſt: ¶ Oroſius ſuper cantica.
Tunc ſancti viri dicitur liquefacta anima:que in dulcedine
celeſtis gratie celitus fuerit teſoluta: & ſuo dilecto affixa:
inſeparabiliter & annexa. ¶ Hylarius ſuper marcum. Non⸗
ne damnatione foꝛet digna hec infelix anima: que ſuum nõ
amauerit creatoꝛem qui ſummum bonum:tota ſalus:ſpes:vi
ta: valoꝛ: & virtus noſtra eſt· preſertim cum ipſa ſemper ab
eterno fautoꝛ noſtre ſalutis extiterit amato: & animarum

noſtrarum dulciſſimus conſolatoꝛ. ¶ Sedulius in carmine

paſcali. Surge anima mea extollere extra te: deco dei: para⸗
diſus voluptatis eius. Cur coporis nebuloſa caligine depri
meris extendere in deũ eo qd oculus nõ vidit: nec aur au
diuit ſalutari pocło potieris. ¶ Augꝰ. In ꝗlibet membro tota

Vguſtinus Anima creando infunditur: infunden⸗

—
6
8
D
8

et integra eſt anima. ¶ Damaſcenus libro vnj. Qaro ergo a
anima habentur per oppoſita. Nam vbi caro infirmatur: ani
ma in omni virtute que a carne ſurripitur: ſalubriter robo⸗
ratur. ¶ Auguſtinus libro retractionum. Anima ergo igne
patitur coꝛporali. ¶ Hugo de ſancto victoꝛe. O beata anima
que conſolationem non a carne: ſed a ſolo ſuo recipit crea⸗
toꝛe. ¶ Auguſtinus libro octauo confeſſionum. Vnde domi
ne creaſti animã prope te:carnem prope nihil? ¶ Areſtotiles
libro de amma. Anima eſt actus coporis oꝛ?ganici phiſici in
potentia vitã habentis. ¶ Ouidius de ponto. Ite alacres ani⸗
me:veſtri nunqin moꝛiuntur honoꝛes.¶ Philoſophus ſexto

phiſicoꝛum. Anima ſedens & quieſcens fit prudens. ¶ The ·

in commento ſuper de anima. Immotalitatem anime plato
in phedrone firmiſſimis aſſertionibus comprobauit. ¶ Kri⸗
ſtoteles in tercio de anima. Anima non intelligit: ſed homo
per animam. ¶ Item in eodem. Qui dicit animam gaudere a
triſtari ſimile eſt acſi dicat ip̃aꝛ? texere vel edificarxe.¶ Plato
libro de immoꝛtalitate anime.anta ineſt nobilitas animabo
vt inter deum & inter humanam animam medium nullum
ſit:niſi intelligentia. ¶ Pphiloſophus in de anima. Separat᷑
enim hoc ab hoc:id eſt anima a copore tanqim̃ perpetuum a
coꝛtuptibili. ¶ ¶ ulius ↄtra ſaluſtiũ Non eſt timenda moꝛs
quam immotalitas ſequitur animarum. ¶ Varro in ſenten
cijs libro ſepꝑtimo Valde autem triſtantut anima &ε conpus
ad ſui ſeparationem· & hoc ꝓpropter naturalem a intimam
quam ad ſe habent vnionem. ¶ Calcidius in thimeo. Gran

dia aderũit gaudia animab ſacris: cum a mole atq; copore

ſolute fuerint ſue carnis. Qetera require de mundicia de pu
ritate· de mente de paradiſo ſpirituali. Item de animo- G
¶ De Animo- Caplm. x.
Bbas ſerapion libro collationum ſanctoũ patrum-
In animo meo ſemper hoc ſtatui: vt potius velim
mmoꝛi: anteqin in deum meum quantumcunq; parua
ↄmittere ctiminalia. ¶ Iſidorus de ſummo bono.Hunc deus
commendat:qui proſpera aduerſa equo animo portat
¶ Beda ſuper ad romanos. Et facta que ignoꝛantur ꝗ aĩo
fiant:ſp ſunt ad melius iudicãda.¶ Athanaſius in ſer mone.
NHec tuus ſemper animus meditet᷑: qualis naſcens ingreſſus
ſis: & qualis moꝛiens futurus eris? Quid vtilitatis appareat
in ingreſſu quid penalitatis eueniat in deceſſu. ¶ Ambroſiꝰ
libto de officijs Eelix ille qui in animo ſuo hoc conſtituit: vt
commiſſa deplangat.ce plangenda amplius non admittit.

¶ Egeſippus Hieronimo. Grandis adeſt ſummo deo delecta

cio:ſi animus noſter immunis fuerit a delicto. ¶ Richardꝰ?

gS.

hom,
obl
ltio
muns
rust
et u
ſupra
npte
ttlen
busv
delice
greſt
dendl

ſibeo⸗

ommi
tu
woto
anne
dire
danl
ſenpe
kutun
ſusinm
zilerit
Onnis!
mern
Dem
mum
folitic
ona
Animo
lomo
zuitun
Uſien

0

Prii
ſite⸗
llor

ſbeo

802
an,
dd:
ne
ma
P le.
don
otles
ſeiin
Kani:
o
(e⸗
epn
dhon
lte
Pho
mab

UAu
epirit
tuma
damos
ſenden
ls
imam
vpote
dep
0
oumun
an/
nru
ls
t
emnone
eſis

Pret

ent
N
,
e

tde

de ſancto victoꝛe. Roborandus eſt noſter animus contra car

nemanimus enim bumanus paſſiombus coꝛporis diſſipat᷑
et oblecétamentis carnis penitꝰ? excecatur. ¶ Petronius. Hec
ratio noſtre ſalutis expoſtulat: vt animum firmum contra
mundi impetus teneamus. ¶ Sixtus pytagoꝛicus. Sic huma
nus tite tenetur animus: ſi incunctanter figatur in celeſtibo
et mundanis: nec inclinatus fuerit: nec innexus. ¶ Haymo
ſuper apockalipſim. Animus noſter nequaquam celeſtibus
implicatur: a vere miſer eſt: aut mundanis non immergitur
et ſemper beatus eſt. ¶ Chriſoſtomus in tractatu de illuſtri
bus viris. Hec quinq; in animo tuo recogita & reuolue vi⸗
delicet. Chriſti ſalutiferam paſſionem: tuam propriam tñſ⸗
greſſiõʒ moꝛtis amaritudinem extremi iudicij viciſſitudinẽ:
penalitatem quoq; moetis perpetue: & honozem. ¶(Origines

libro de monaſtica vita. Coercendus eſt animus noſter ab

omni genere concupiſcentie:a imbuendus omni bono opere
et virtute.¶ Anthonius oatoꝛ ſuper rethoricam. Quod ani/
mo tuo excogitas:hoc maturo agas conſilio & timoe. ¶ Se⸗
neca in epyſtolaxij.ad lucillum. T ribus horis animꝰ tuus
diſpenſetur: preſentia odina: futura prouide: preterita recoꝛ⸗
dare. ¶ Egeſippus hieronimo. Ad mortẽ dum acceſſeris.tuꝰ
ſemper animus ſuſpectus habeatur. ¶ Socrates libro de vir⸗
tutum oꝛdine. Animus humanꝰ ad modum flamme ſuccẽ⸗
ſus impellitiir: ſed ſelix eſt qui hanc impetũ in diuinis occu
pauerit. ¶ Sardinius libro de oꝛaculis diuinoꝛum. Vanus
omnis humanꝰ animus ẽ qui ſummo bono in aſpedtu huic
miſerie vite innititur: atq; hoc mundo naufrago irretitur
Demoſtines ad altiniu m. Pr oprium eſt ſapientis:eius ani⸗
mum nulla moleſti a concuti:nt turbari. ¶ Philoſophus v-
politicarum Quod amimus noſter diu retinet: hoc ſibi mox
cognaſcitur. ¶ Enodoxius libro de geſtis philoſophorum-
Animos puros ſibi ſolos vendicant omnes dy. ¶ Apiileius
li. de moꝛte platonis. Nil aliuò q́; voluptas animũ retrahit
a virtute.¶ Qalcidius almageſti Ptholomei. Animus ſapi⸗
entis in omni ſua actione deum aſpicit ee veretur H
¶ De Kſperitate · ¶ ¶Capitulum. xi
Aſſianus libro collationum ſanctoꝛum patrum. Vi
di enim ꝙ ruinam ſepe intulit multozũ: nimia aſpe⸗
Aritas prelatoꝛum.¶ Virgilius in Eneydos quinto.
Aſpera vita tenet:ad celica regna migrantes.¶ Euſebius ſu
per illud. Non ſunt condigne paſſiones·dicit. Hec ſumma fe
licitas: felix iocunditas iniuſte nobis datur: niſi virtus aut
labor noſter ſeu vite aſperitas mereamur. ¶ Ariſtoteles in

libro de regimine principũ. Benignitas reges maxime decet:

aſperitas enim nimia ſi erga ſubditos habeatur:regnũ quo/
libet diſipatur. ¶ Proſper. Aſperiꝰ? nihil eſt humili: dum ſur⸗
git in altum. ¶ Caſſiodorꝰ in hyſtoꝛia tripertita. Aſperrimã
vitam duxerunt ſancti patres. veruntamen adbuc ſeruos ſe
dicebant inutiles. ¶ Ouidius in methamophoſeos. Non eſt
e terris mollis ad aſtra via. Aſpera coꝛda dei:munera conſpi
ciunt. ¶ Sedulius in ſecundo carmine. Aſpera ſublimen vita
facit hominem. ¶ Baſilius in regula. Aſperitas exceſſiua ab/
batis:ſignum quidem eius prefert ſanctitatis. ſed ruinã ſepe
infert ſubditis. ¶ Effrem in libro de heremitica vita. Semper
elegendus eſt abbas qui ſit benignus: modeſtus: Humilis: Ge
pudicus. Benignitate enim qui inter nos infirmus fuerit fo⸗
ueturqui nimia aſperitate in peccatũ lapſus moeretur. Ce⸗
tera require de rigoꝛe·
¶ De Accelleratione Capitulum. xij.
Vguſtinus. Accellerandi preceptum habent:qui⸗
cunq; vere penitent. ¶ Didimus in epiſtola ad ale⸗
andrum regem. Non in hunc mundum venimus:
vt in ea libeat conſiſtere · ſed ad aliam quand am regionem:
bonis preſto eſt feliciter ꝓroperare. ¶ EFoꝛtunatus in ome
lia. Feſtinemus fratreſ illam ſanctã ingredi ciuitatem. Nam
in numera ſunt viatoꝛum pericula viarũ: vite diſcrimina in⸗
finita: que nos retrahunt a retardant. ¶ Bernardus libro de
conſideratione. O infelix æ damna celeritas ad peccatanam
cum quis infir mitate: aduerſitate: ſenio aut mote preocu⸗
patꝰ fuerit:æa ceſſare noluerit: a malignitatis curſu ſtare nõ
poterit · ſed curſu aſſuefacto: raptus & moꝛtuus ineternum
peribit. ¶ Hilaruis libro ſuo de contemptu mundi EBeſtina⸗
re nos oportet fratres cariſſimi ſumẽtes celeritatis exemplũ
in veſtimento pariter & in ferroillud quidem inueteratum
a tineis comeditux iſtud vero vetus factũ: rubigine conſii⸗
mitur. ¶ Beda libꝰ ſuo de moꝛte & vita. Sic cùras & ſic viuas
vt omm hora:omni momẽto:moꝛti paratꝰ appareas.¶ Am⸗
broſius in libro prefationũ. Abſurdii nimis foꝛet:vt eterna
felicitas vlli detux:niſi toto mentis deſiderio iugiter deſideret᷑
nemo autem deſiderare cõprobatur: niſi ad tante felicitatis
patriam velociſſime gradiatur. ¶ Chriſoſtonnis ſuper act?
apoſtoloꝛum. Neceſſe valde eſt:vt in ſurgendo a peccatoꝛuim
requie omni modo feſtinemus:æ ad thronum celeſtꝰ gratie
et gloꝛie properemus dominꝰ enim vt fur in nodte veniet: e
maxime cum homo victurum ſe diutiuſ opinat᷑ ¶ Origines
ſuper cantica. Non ſolum accellerandum eſt vt a peccatoꝛũ
vexibo reſurgamus:ſed & vt celoꝛũ premia velocit᷑ capiamꝰ
¶ Bernardus in floꝛibiis. Omnibus nobis dictũ eſt · ſurgite

“
ginn
Fterg
aan
vnatib
Dietun
durget
erernn
umn 7 0
ſpkadt⸗
nobis
y cum
dis et
tuſenſe
natura
tet wnm
emutee

4

rdcund

ſorekee
vnn
Kolta teo⸗

hardos

4 tergos
dio poſi
Duodee
ſumma
jnobedeen
nalstele

ſsrrugne

ielerenti

thtsſe

ensfeor
entindoe
Vietuteg
nitseep
le ceeu

opee

(De;

go
n ll⸗
wimz
dun.
NN
aconß
nenwte
ſuan
uinͤſe
*
dunisg
fuettt

ur?

tulune
vnt u
14 ale
enimus

Lidnen

Sinone
tem Nn

imnam—

Slibrod
4ta han
teocel⸗
ſiatevd
ermue
Peſtmn
Srmi
heteraun
enin
iliis
teterna
ſderei
lictats
Gerack
oel
Pen
nts
ns
Mei
um?
tgite

mmn trrmrrr r. —

ante lucem: motem carnis naturam eſtimo habere lucis eò
in moꝛte ea que agimiis vel egimus clariſſime eluceſcant
Vt ergo fratres mei in die huius lucis que tam dubita: ſub
ita:a incerta eſt: honeſte ambulemus. ſolicite virtutum tegi
onatibus feſtinemus. ¶ Hieronimus libro epyſtolarum.
Dictum eſt omnium apoſtoloꝛum principi ſanc to petro ·
Surge velociter:nobis vt ſurgamus celeriter ad ſtatũ quie/
tis eterne:in regulam ee exemplum. Nemo em nouit quan⸗
tum quanto viuat ſed quanto quis ſe vitam habiturum
ſperat:tanto celerius ter minat. ¶ Greg in regiſtro. Magna
nobis indicitur neceſſitas ad penitentiaʒ feſtinandi:cum vti⸗/
q; cum ſi aliquis mox in iuuẽtute ſurgeret:adhiic ſibi grã⸗
dis & timoꝛoſa via reſtaret.¶ Bernardus in epyſtola ad ca
tuſienſes Ceſſant ocia: abſint faſtidia. cum ſit humana ſic
natura condita: vt contra moꝛtis impetus & euentus celeri⸗
ter homo ſine moꝛa vite ſpargat ſemina ſempiterne. Cetera
require de feſtinatione a penitentia.

¶ De Abuſione Caapitulum. xiij?
Ernardus in apo logia. Magna abuſio parcitas pu
tatur auaricia: ſobrietas auſteritas creditur:ſilentiũ
triſticia reputatur:loquacitas:affabilitas:cachinna
ciòniocunditas: mollicies veſtimentoꝛum equoꝛum faſtus
Honeſtas:lec toꝛtim ſuperfluꝰ cultus mundicia. ¶ Bernardꝰ
ibidem. Magna abuſio eſt:vt coꝛpus regulariter induatur:
et ↄtra regulam ſuis veſtibus anima nuda deſeratur. ¶ Bern
Hardus in epyſtolis. Mira abuſio domus ardetngnis inſtat
a tergo e fugienti ꝓhibetur egredi:a hoc ab his qui incen/
dio poſiti ſunt. ¶ Hugo libro ſecundo de clauſtro anime:·
Duodecim ſunt abuſiones clauſtri: quibiis tota religionis
ſumma coꝛrumpitur:ſcilicet. Prelatus negligens:diſcipulus
inobediens:iuuenis ocioſus: ſenex obſtinatiis:monachus cu
rialis:teligioſus cauſidicus:habitus ptecioſus:cibus exqui
ſitus:tumoꝛ in clauſtro: lis in capitulo: diſſolutio in choro:
irreuerentia iuxta altate. ¶ Cyprianus de duodecim abuſi⸗
onibus ſeculi:· Duodecim ſunt abuſiones ſeculi.ſcilicet. Sapi
ens ſine operibus. ſenex ſine religione: adoleſcens ſine obedi⸗

entia. diueſ ſine elemoſina: femina ſine pudicicia: dominꝰ ſine

vittute: chriſtianus contentioſus: pauper ſuperbus:rex im⸗
mitis:epyſcopꝰ negligens:plebs ſine diſciplina:po pulꝰ ſine
lege ¶ Cilbertꝰ. Ridiculoſa res aut magis periculoſa:ſpecu⸗
latoꝛ cec us:doctoꝛ inſcius:pꝓrecurſo cladus:prelatus negli⸗
gens:preco mutus: ”MM.
¶ De Acceptione perſonarum- Capitulum xinj

Vguſtinus ſuꝑ illud Iacobi ij. Eratres mei nolite
in perſonarũ acceptione æc dicit. Si hanc diſtantiã
„ dendi ſtandi ad honoꝛes eccleſiaſticos referamꝰ
non eſt putandũ leue eſſe peccatũ:in ꝓſonarum acceptione
habere fidem domini gloꝛie. Quis enim ferat eligi diuiteʒ ad
ſedem honoꝛis eccleſie:contempto paupere inſtructione ſan⸗
Ctioꝛe. Idem in ſermone. Abſit domine vt in tabernaculo tuo
pre pauperibo accipiant᷑ perſone diuitum:aut p̃ ignobilibus
nobiles: quando potius infirma mũdi elegiſti: vt confundas
foxtia. ¶ Ambroſius ſuper malachiam. Inter omnia peccata
ſacerdotum:maximum eſt:q; non cauſas: ſed perſonas oſide
rant deſpecto iuſto paupere: iniuſtos diuites honoꝛant-
Io.ſuper amos.Non ſanguinis viciſſitudo:ſed virtutis co
gnatio proximos facitquicũq; aut ↄſanguinitate aut ami⸗
cicia:vel econuerſo hoſtili odio vel inimicicijs in iudicando
ducitur:peruertit iudicium chriſti:qui eſt iuſticia.¶ ¶regꝰ
in omelia. Iudicare digne de ſubditis nequiunt:qui in ſubdi

toꝛum cauſis nõ merita:ſed odium vel gratiam conſequunẽ

¶ Iſidorus de ſummo bono. Iudices iniqui errãt a veritatis
ſentencia: dum intendunt qualitatẽ perſone exultant ſepe

iuſtos:dum improbe defendunt iniquos. ¶ Hugo. Acceptio

perſone eſt qᷓdam fatua reuerentia exbibita alicui non cauſa
debita: ſed ꝓpter timoꝛem vel vtilitatẽ. ¶ Innocentiꝰ de ↄtem⸗
ptu. Pauper clamat: æ nullus exaudt ſoquit᷑ diues: & ꝗlibet
applaudit. Diues locutus eſt. & omnes tacuerũt: a verbum

illius vſq; ad nubes perducunt. Pauper locutus eſt: a dicũt
s eſt hicia non offendert. ſubuertẽt eũ clamat vim patiens

et mullus exaudit. vociferatur: & non eſt qui indicet. Diuiti

dicunt: tu ſede hic bene pauperi vero:ſta tu illic:vel ſede ſub

ſca bello pedum meoꝛum. ¶ De Acidia Caplm. xv.
Regoꝛius in omelia. Accidia eſt de virtutũ laudabili

exercicio vtriuſq; hoĩs languida deiectio.¶ Bernar
dus in epyſtola.Acidia eſt animi quidam languoꝛ
cum legere non libet:oꝛare nõ delectat: meditationes ſolicite

non ſentiunt᷑. Idem bernꝰ. O homo impudens a imprudens

milia milium miniſtrant ei:& decies centena milia aſſiſtũt ei

et tu ſedere preſumis. ¶ Beda. Recte piger vocabulo denomi
naturx qui vult regnare cum deo: & non vult laborare pro

deo: delectant premia cum pollicentur: deterrant certamina

cum iubentur. ¶ Leo papa in ſermone. Non dormientibus
Prouemt regnum celoꝛum: nec ocio & deſidia toꝛpentibus:
beatitudo eternitatis repromittitur. ¶ Io. Caſſiodorꝰ. Expe⸗

timeto probatum eſt: accidie impugnatione non declinãdo
fugiendã:ſed reſiſtendo ſperandam. ¶ Auguſtinꝰ de oflictu

oon
.ontin

ſper!

ſ pirt
onbun
vnunn

Luxur

deſdio

tempw
tibin⸗
ſcpron
ſent
erintin
errinr
Umilte
wunman
nodoſ
tenpr
in anei
ſenrern
and
bensd
cedat
erites
ſancki
cumm
Oeipr
neeſſta
lun,
upode
ſonges
Gontur
mleren
hecan
ris aoe
luccun
micor
luſtrz

(De

toltn
ſtinti
ennd
one
Nunne
ni
Acnlt
nobilbes
hunde
faperen
Conggin
R
Donenn

Dnütnmnh

Re mm:
nudicndn

lll in ſaba

nlequut
1yeritats
ltant ſen
dccepte
non caud
ue de Nem⸗
, glibe
7 letbun
ſtadicüt
mpenen
ca. Diin
vaͤſeri⸗

nülei
ſbend
mlungu
ſolcit
prdens
ſſttüte
o denonn
Ctare n
Certamm
riertke
vmmis
4
MidO

Vicioæum virtutum. 'orpor a ignauia dicunt · ſi lectio nib⸗
continuato ſtudio ſemper inſiſtis: oculoꝛũ caliginem in cur /
ris. ſi indeſinenter lacrimas fundis: ipſos etiã oculos amittis.
ſi per te latꝰ vigilis pſalmoꝛum cenſum perſoluis: inſaniam
capitis acquiris Si quotidiano labore te conficis: ad opus
ſpirituale non conſurgis. ¶ Tullius de tuſe culanarijs queſti
ombus. Pigricia eſt animi inherẽtia vel fatigatio: qua quis

bonui inchoatũ cõſumare faſtidit. ¶ Seneca in epla. lxxxij;

Tuxurioſo frugalitas pena eſt: pigro ſupplicij loco labor ẽ:

deſidioſo ſtudere toqueri eſt. ¶ De Adiutoꝛio Caxvj;

Vguſtinus de doctrina chriſtiana. Homines omẽs
eque diligẽdi ſimt. ſed ſi nõ omnibo prodeſſe poſſis:
is potiſſimum ſubueniẽdum eſt: qui pro locoꝛũ æ
temporum vlł'quarũlibet rerum oportunitatibus:oaſtrictius
tibi quadam ſoete iunguntur. Idem de verbis domini. Nihil
ſic probat amicũ: ſicut onera amici portatio. Idem in ſermo⸗
ne. Non facile inueniuntur in aduerſitate preſidia: que non
fuerint in pace ꝗᷓſita. ¶ Ambroſuis. Si non poteſt alteri ſub⸗
ueniri:niſi alter ledatur.co modius eſt neutrũ iuuari: ꝙ gra⸗
uari alterum. ¶ Hieronimus in epyſtolis. Vult enim deus
vnumquemqʒ alteriꝰ anguſtias vt proprias ſentire & quo/
modo ſibi in tali tribulatione ſi eſſet cupet ſubueniri:ita ipſe
alteri propter deum ſubueniri non poſtponat. ¶ Gregoeius
in omelia Habens intellectum: curet omnino ne taceat. Ha⸗
bens rerum affluentiã: a miſericosdia non toꝛpeſcat. Ha bens
artem qua regitur:vſum ulliꝰ ciun proximo partiatur Ha⸗
bens loquendi locum. apud diuitem pro pauperibui inter⸗
cedat. ¶ Bernardus. Tunc amoꝛ tuus ad teipſum temporãs
erit: & iuſtus ſiquod proprijs ſubtrahitur voluptatibus:
ſanctis neceſſitatibus non negetur ſic amor ſocialis efficitur
cum in commune protrahitur. ¶ Qaſſiodorus in epyſtola.
Oleũ pietatis & miſerationis quanto copioſiiis in fraternas
neceſſitates effunditur: tanto donis potioꝛibus augmentatur
Idem. Age ſic aliud:vt tuũ non obliuiſcaris negociũ.amicis
ita prodeſſe debemus:vt nobis non noceamus. Valerius in

ſermone. Satis ibi vacillat humanum ſtudium: vbi non re⸗

quiritur dei auxilium. ¶ Seneca. Homini iocundo probo
miſerrimum eſt ſi eum amare debet: quem non iuuat.¶ Se
neca in prouerbijs. Habet in adiuierſis auxilia:qui in proſpe
ris accomodat. Idem. Qui ſuccurrè perituro poteſlcum non
ſuccurrit: occidit. Idem de moibus. Succurrere paiipertati
amicoꝛum ſtude:imo potius occurxrere. Idem. A qᷓ merueris
fruſtra auxilium: petis ab alio: expecta alteri id q d feceris ·
¶ De Aduentu domini Capitulum.xvij

Vęguſtinus ſuper Iohannem. Nulla cauſa veniendi
chriſto dño:niſi peccatoꝛes ſaluos facere.tolle moe⸗
bos:tolle vulnera: a mulla eſt cauſa medicine. Venit
ergo de celo magnuis medicus: quia per totum iacebat vbiq;ʒ
egrotus. Idem. Pater & filius a ſpirituſſanétus veniunt ad
nos:dum venimus ad eos.veniunt ſubueniendo:veniũt illu
minando venimus obediendo:veninnis metuendo⸗. veniunt
implendo: venimuis capiendo.¶ Ambroſiꝰ ſuper lucam. Ille
iuſtus venit ad nos peccatoꝛes: vt ex peccatoꝛibo facêt iuſtos
Piꝰ venit ad impios:vt nos faceret pios. NHumilis venit ad
ſuperbos vt ex ſuperbis faceret humiles. ¶ Hieronimꝰ ſuper
matheu. Signum aduentus dñici: eſt in toto oꝛbe euangeliũ
predicare vt nullꝰ ſit excuſabilis:quod iam completum eſt
aut in breui certo complendum eſſe· non enim puto aliquã
remanſiſſe gentem:que chriſti nomine ignoæet. ¶ Beda ſuper
cantica. Venio vt errantes coꝛrigam:& infirmãtes adiuuem
et diibitantes in fide cõfirmem:e bene agentibus fructibus
perfecti quaſi ſuauiſſimis paſcar:a certantes ab hoſtium de⸗
fendam inſidijs Et victoꝛes hoſtium: viſionis perpetue mee
coꝛona remunerem. Hec in perſona domini. Cetera require
de incarnatione-
¶ De Adulatione Capitulum xvnj.
Vguſtinus ſuper Pſalmiſtam. Adulatio eſt fallati
laude ſeductio. Idem. Duo ſunt genera perſecutoꝛũ
ilicet· vitiiperantium:& adulantium ſed plus per⸗

falſa laus adulatoꝛis: a ſimulata dilectio: mẽtes a vigoꝛe ve⸗
ritatis emollit. Idem. Sicut ſumẽda ſunt amara ſalubria:ita
ſemper vitanda eſt pernitioſa dulcedo. ¶ Idem in libro gfeſſi
onum. Sicut adulantes amici peruertunt:ſic inimici litigan⸗
tes plerumq; corrigunt. Idem ſuper pſalmiſtam. Adulantiũ
lingue ligant homines in peccatis. Idem det. Magis optabo
a quolibet reprehendi: qm adulatoꝛie laudari. nullus enim
reprehenſoꝛ foꝛmidandus eſt quia eſt amatoꝛ veritatis:lau⸗
datoꝛ vero errat:a confirmat erroꝛem. ¶ Ambroſius in libro
de officijs. Emolliri adulationibus non ſolum foꝛtitudinis
non eſſe: ſed etiam ignauie videtur. ¶ Iobannes in epyſtola.
Beata mens que nec adulatur aliquando: nec adulanti cre⸗
dit que neq; decipit alterum: nec ipſa decipitur. Ite m idem:
BRumuſculos & gloꝛioſos a palpantes adiilatoꝛes quaſi ho/
ſtes fuge. Idem ſi uper pſalmiſtam. Rihil eſt quod tam facile
corrimpat mẽtes hominum ſicut adulatio plus enim nocet
lingua adulatozis: qim gladius perſecutoꝛis. ¶ Iohbannes in

—

epyſtola. Nos ad patriam feſtinãtes: motiferos ſyrenarum

ingua adulatois: qin manus perſequentis. I¶ dem.

ntnsl
huodec
Attaua⸗
altun
quod
Cuide
(lei
ſbroter
eeimede
oppiſe
queſeu
mimitts
conſenu
um Idn
conſulu
lis u⸗
inmoertat
C
Chtntnidt
mmaudit
Apladtte
osparcs
lobſtina
gittiluier
ſl Bimi
Gatom ge⸗
resNnR
plandur
cipum lat
ds falſit
ba in din

isfauos

Duitsoleo
intialarn
Pleremer
Plnen
cncn
Satke
hecaue⸗
Tden
iſet m.
awulne

nierdr
leng:
Reit
d
ut
üt
Veninnt
an
uſtos
Nied
mngilil
Netumc
edaſi
dinleen

ckibus

jum de⸗
tue mee
requrre

mew
Kfälan
ſeutori
lus pet⸗
demm⸗
WeN:
vdrinit
ibro gen
ciltpnn
lulunti.
optube
senin
eslau⸗
nlbto
udinis
Nſoi
ti c
min
uſ
et
Gin
tum

tantus ſurda aute tranſire debemus. ¶ Gregoeius in omelia

duodecima. Impinguat caput oleum peccatoꝛp: cum demui
cet fauo mentem adulantis. Ibidem. Qui auditis blandicijs:
in altum ſe extollit · quid aliud qm aurum reprobum fuit:
quod fonax igne conſumpſit. ¶ Bernardus ſuper cantica-
Qii de amoꝛe non vemt honoꝛ. non honoꝛ: ſed adulatio eſt⸗
¶ Chriſoſtomiis in policeracon de veſtigijs philoſophorũ

libro tercio. Sicut finis oꝛatoꝛis eſt dictione perſuaſiſſe:a me⸗

dici medi cina curaſſe ſic adulatoꝛis finis eſl:ſuaui colloqo

decepiſſe. ¶ Beda ſuper liicam. Ipſa peccati nutrix adulatio:
que ſicut oleum in flammis in culpa ardentibus ſolet am⸗
miniſtrare fomẽtum. ¶ Hugo. Adulatoꝛ eſt qui tacet dat
conſenſum:ne offendat illum quem credit habere propici⸗

um. Idem. Adulato eſt amicus in obſequio: hoſte in animo
conſultus in verbo:turpis in facto: letus ad proſpera:fragi⸗
lis ad aduerſa:inflatus ad obſequia: anxius ad obprobria:
immoderatus ad gaiidia:facilis ad humana:difficilis ad ho
neſta. ¶ Qaſſiodorus. Eicti adulatoꝛes: cum cenas diuitum
captant nihil plus meditantur:qĩ id quod putant grauiſſi
mum auditoꝛibus eſſe. Ibidem. Adulatio blanda omnibus
applaudit:omnibo ſalue dicit· prodigos vocat liberales:aua⸗
vos:parcos && ſapientes:laſciuos: curiales:garrulos:affabi⸗
les:obſtinatos:cõſtantes:pigros:maturos: graueshec ſa⸗
gitta leuiter volat: a cito inſigitur. ¶ Petrus rauenna in epi
ſtola. Eliminat a palacijs adulatio veritatem illi ſoli in ma⸗
gnatum gratiã admittuntur qui palpant blandicijs: & au⸗

res fame bibulas calice babilonis inebriant. ¶ Klanus de

planctu nature. Huius peſtis peſtilencia percutiũtur prin⸗

cipum laterales:palatim canes adulatõis artifices.fabri lau

dis falſitatis. Hi ſunt qui in magniloqua commendationis
tuba in diuitum auiribus cythariſant:qui mellice adulatio⸗
nis fauos foeas eructant: qui vt emungant munera. caput

diuitis oleo adulationis inungunt:prelatoꝛum auribus pul

uinaria laudis ſubuciunt cum ab eoꝛum palleis:aut ficticiũ
puluerem excutiunt: aut veſtem ſophyſtice deplumant in
Puluere.¶ Tullius de tuſculanarijs queſtõnibus librovnj.
A turba quantum potes te ſepara:n e adulatoꝛibo la tus pre
beas:artifices ſunt ad capiendos ſuperioꝛ es ſine illis etiam ſi
bene caueris: nõ eris· ſed mihi crede · ſi capieris: ipſe te trades
¶ Idem. Aexander cum in obſidione cuiuſdam vrbis cir⸗

cuiſſet muros.ictu ſagitte percuſſus.cum repreſſo ſanguine
ſicci vulneris: doloæ creſceret: erus obſtupuiſſet coactus

Wr
——

obſiſtere. Omnes inquit urant me eſſe filium iouis ſed vul
gus hoc hominem me eſſe clamat. Idem. Nos faciamus dica
mus vos quidem dicitis me eſſe prudentem: ego autè video
inutilia multa concupiſcam:nociturna optem. Idem. Intus
teipſum conſidera: non qualis ſis alijs credis. Iem. O te feli⸗
cem hoĩem ſi nihil habes propter ꝗd quiſquiaʒ tibi mentia?᷑
Idem. Malum hHominem blande loquentem agnoſce tuum
laqueum eſſe habet enim ſuum venenum blanda oꝛatio:
¶ De Aduocatis QCapitulum xix
Vguſtinus in ſermone. Nihil impudentius arrogã
cia aduocatoꝛum: qui garrulitatẽ autoꝛitatezꝭ putãt
et parati ad lites:in ſubditos tumide intonãt.¶ Am
broſius in ſermone.Iuſte aduocato dicit᷑·redde qd accepiſti:
quoniam cõtra veritatem feciſti: iniquitate affuiſti:iudicem
fefelliſti:iuſtam cauſaz oppreſſiſti:de falſitate viciſti. ¶ Bernꝰ
ſuper ezechielem. Iuſtus aduocatuſ:nullo modo iniuſtas cãs
accipit:nec verba dare pro iniuſticia conſentit. ¶ Bernarꝰ de
conſideratione. Verbuloſum aduocatum: & ſtudentem elo⸗
quentem cum ſapientie ſit inanis:non aliud q́; iuſticie hoſtẽ
reputes.Hi ſunt qui docuerũit linguas ſuas loqui grandia
cum operantur exigua - largiſſimi promiſſoꝛes: pauciſſimi
exhibitoꝛes.diſſerti aduerſus iuſtici am:etuditi pro falſitate:

ſapientes ſunt:vt faciunt malum: bene aiit facere neſcierunt ·

¶ Iſidorus:njde ſummo bono.Antiqui foꝛenſem eloquentiã
caninã facundiã nuncupabãt eo ꝙ cauſidici in certaminibo

cauſarũ:obmiſſis que agunt veluti canes alterutrũ latrant

¶ Sydoniꝰ in epyſtola. Hi ſunt qui cãs protendũt adheriti
impediuint pretermiſſi: faſtidiũt admoniti:obliuiſcunt᷑ locu⸗
ꝓletati. Hi ſunt qui emunt lites: vendunt interceſſiones:de⸗
putãt arbitros:iudicanda dictant: dictata euellunt attrahat
litigaturos:protrahimt tranſfigẽtes. ¶ Caſſiodorꝰ.Hi ſunt
qui negant ciuitatibo inducias:mercatoꝛibus nundinas:em⸗

ptoꝛibus menſuras: reuerentiam clericis: oꝛiginem nobilibo
locum prioꝛibus:cunctis iura:diſtinétis priuilegia: quibiis

nullum genus hominum oꝛdinũ temporum coꝛdi eſt. Idem-
Hi ſunt in conuiuijs ſcurre:in exactionibo arpie:in collocuti
onibus beſtie: in queſtionibus ſtatue:ad intelligendũ ſaxei:
ad iudicandũ lignei:ad ignoſcendũ ferrei:ad amicias pardi
ad facecias vrſi: ad fallẽdum vulpes:ad ſuperbiendũ thauri
et ad conſumendum monitanri. ¶ Alanus de planctu nat᷑e-
Siquis armatur pecunia: tanqm̃ loꝛicis argenteis: toxrentis
impetũ: tuliani fulgur:hectoꝛei robur:virtutis herculei:ver/
ſipelles vlixis vilipendet aſtutias. In tantum etenim habendi
fames incanduit: vt dyaletice muta ſit ſubtilitas: rethorice

nge
Ginaut
atmen.
glud pe
uba 1l
gwwunt
puummmus
plrcom
morum.
cauſis t
ſerunt
ſtuctus⸗
loeumm
tis accopi/
nec iſtau
onſtenta.
dum animne
Dean
diantats.
noyſtemnt
ANito Ca
Gle& and
renmido
Sic gin
duboore
uid agi
exterius /
bittentuim
nilachius
ſtosmortz
dugcime.
nadNatie
tinaſndtt
Ansexmed
Inbiton
o etern
nona eſt
lſſert;
ekt pe⸗
