amẽtes moꝛtuos ſeu moeti aptos effieit: videlicet obſtina⸗
tos. Quarta ratio eſt. Quia ſiẽ ſanguis ſequit᷑ motum lune
in quantum deficiente luna:ſanguis deſicit: æ creſcente luna
ſanguis auget᷑ & creſcit vt aſſerit PBus in. v. aĩalitim libro-
Sic nimirum ꝓpetratio culpe: ſequit᷑ ambitionem gloꝛie vani
tatiſq; mundane.In qñitum deficiente ſeculo: ſeculiq; amoꝛe
deficit negat᷑ actio ipſiꝰ culpe:a creſcente voluptate luna⸗
ris ſeculi: augetur inanitas culpe ſceleris & peccati G
Notandum ꝙ culpa oↄparatur aque ꝓpter quatuoꝛ ratõnes
Quarũ prima eſt. Quia ſiẽ aqua eſt ſupᷣ celũ:ſic re uera cul⸗
pa eſt vſq; ad celos:etiam ſe extendit in qntum angeli culpe
obnoxij depreſſi ceciderunt. Circa âd aduertẽdum: ꝙ aqua
tripliciter poterit eſſe ſupᷣ celos ſcʒ per modũ diuine virtut

per modum vaporis 6& p modum aeris. Primo modo tales

aquas ſuſtentante diuina virtute:ne inde defluent aut deſcẽ/
dant vt oſtendit magiſter in primo ſentenciarũ. Secundo ꝑ
modum vaporisaiebant em ph̊i quendam vaporem ſabti⸗
liſſimim occupaſſe ipſos celos:quem quidem vaporẽ antiꝗ
aque habere ſpeciem autumnabant vt refert Theophraſt?
libro om ent atoꝛum. ercio per moduim aeris: in qnñtum per
aerem hic in pñti ſumitur ipᷣm celum: & tunc ↄſtat aq́s eſſe
ſupra celum. Secunda ratio quare culpa dicatur: aqiia eſt ·
Quia ſicut aqua eſt principiũ omnis putrefactionis a coꝛ⸗
ruptionis in rebus generalibus a coꝛruptibilib · vt oſtendit

.
„ .

Ceun

cmmel
alp⸗
uptior
glia ſu
dinata
pſalno

fubter n

ktoſtr⸗
tuteſyynea
Contraria
ingnita⸗
fatlennag
taus aen
coneup
tis aten
ſalet e
blnga
ſyhic
hrneme
fumeſte

iram vero

ſenendse
Wam
Gda
terrampve
iſtosad
ſtuglite
ſtentatne
mugeſet
inpulleere⸗
ltndo rſd⸗
dnontir
Ricn ed
eanere
ſiderigag

mine cup

dnat imn
Nus eſt
ndtis fi
mnn pbie
Pſtureval
iitsit

ſigdiſi

RA

Pagar⸗
idiu
lntus
mgln
Nnr
wüſh

toarmnec
oſdamiir
edetae
tputavrs
nairnſeln
tta
ametun
uebſtna⸗
ree⸗
trvin
Ziumdrn
gloent
Gliozaue
apiatelnt
H
ucrtig
runal.
ngA
Imenine
er 11 8
ur d
wang
wop⸗
ciune⸗

rſe

eſt
is ⸗

“

Titulus xxxix ·
commentato ſuꝑ pᷣmo de generatione coꝛruptione ſic ip̃a
culpa eſt principium atq; cauſa pariter & oꝛigo omis coꝛ/
ruptionis ꝓpetue & putrefactionis ſempitne Tercia ratio ẽ
quia ſicut aqua eſt ſua naturali diſpoſitione a ſituatione oꝛ
dinata ſubter terram non autem ſuper terram. iuxta illud
pꝓſalmo Fundaſti ſuper aquas Sic nimirum culpa omnio
ſubter nos ſeu ſubter terram coꝛdis noſtri· id ẽ ſub poteſta/⸗
te noſtra eſt:nullatenus aũt ſup̃ nos:id ẽ excedens vires vir
tuteſq; noſtras. Quarta ratio eſt:nam ſicut aqua naturali?
contrariat᷑ igni atq; aeri minime aũt terre·ignem nanq; ex⸗
tinguit aerem peſtilentem efficit terram autem fecundam
fertilemq; facit. Sic nimirũ culpa contrariat᷑ igni diuĩe cari
tatis· aeri celeſtis ſuauitatis ſeu piuiritatis non aũt terrene
concupiſcentie a voluptatis ignem nanq; extinguit carita/
tis aerem puritatis infici t ſ terre id eſt voluptatis terrene
fauet & applaudat. H Notandum autem circa preha⸗
bita ꝙ de ſitu terre aliter ſentiunt theologi aliter aũt philo
ſophi heologi dicũt terram eſſe poſitam ſup aquas a tũc
oꝛdinem elementoeum aſſer᷑̃t eſſe talem Ignis inquiunt ſupᷣ
mum eſt elementum poſt ignem aer poſt aerem terra. poſt
terram vero aqua. Philoſophi aũt aliter oꝛdinant elemẽta
ſtatuentes ea ſic · Primo ignem demde aexem tandem vero
aquam vltimo autẽ terram Ex quibus iam patet intuenti
ꝙ aqua eſt ſuꝑ terram. vt philoſophi autumant a eſt ſube
terram/vt theologi affirmant vn controuerſia magna ẽ int
iſtos.a ideo ſoluendum er dicendũ eſtꝙ aqua ſuper terraʒ
ſitualiter eſt a ſub terra virtualiter viz inquantum terra ſu
ſtentatur & fundatur ſuꝑ aquas· vt ſupra patuit Quod nᷣ
aqua eſſet que adunat è& compingit terram ter ra redacta
in puluerem penitus ſolueretur Vpocras in p̃ᷣnoſtic: MulI
titudo deſiderioꝛe infirmo moꝛtis ſigna imminentis indicat
& demonſtrat Quius cauſa eſt quia quiãto languoꝛ fuerit
grauioꝛ et deterioꝛ. tanto ipᷣa natura magis ob errare com/
probatur ertoꝛ aũt nature languoꝛis tẽpe conſiſtit circa de
ſideria appetitus cibi illiciti atq; potus Sic cupiditas ĩ ho

mine cupido a auaro motem ppetuã mentis a coeporis ſi⸗

gnat imminere in deſiderio diuerſarum rerum I Pꝑßs
Situs eſt afpetitus humidi a frigidi Sed tunc ꝑ ſitum cui⸗
piditas figuratur Nam ſicut ſitits exſicœat linguam vt ait
ariin ꝓbleiu ſic cupiditas exſiccat linguam mẽtis noſtre ne
guſtare valeat dulcoꝛem ſuauitatis diuĩe Axpplicetur ſiec Qu
piditas itaqʒ; eſt appetitus humidi omis miſerie a adũſitat
2 frigidi ſupplicij perpetui aO penalitatis R Xri. Pbleu.

Titulus xxxix xi
Rer qui proximus alicui vmbre fuerit validũ eſtum habet
Daloꝛ talis cauſa? aeris ex reuerberacõe radioʒe vbi maioꝛ
eſtus reperitur. Cuius ſignum eſt. quia iuxta littoꝛa maris
eſtus validus reperit Applicet᷑ ſic Homo ergo ille qui moꝛ
ti proximus fuerit ſemꝑ magis ac magis in cupiditatibus
eſluabit qnto enĩ quis morti vicinius fuerit tantomagis in
cupiditatibus illicitis eſtuabit IAuicebron li fontis
Vite Vitrũ a paruo igne frangit᷑ in magno aũt conſolidat᷑
4 liquatur Sed tunc ꝑ vitrum intelligi coꝛ humanũ. Naʒ
ſicut vitrum eſt ꝓſpicuũ æ in ſe liquoes cõſeruat abſq; cor
ruptione a putrefactione· ſic coꝛ hominis debet eſſe ꝑſpicu
unm atq; paruũ diuie caritati· ſj a liquoꝛes celeſtis muneris
a gratie debet intra ſe recondere a conſeriiare abſq; vlla mẽ
tis ↄtamĩatõe· Sedò tunc ↄuenienter ꝓꝑ paruũ ignẽ cupiditas
deſcribit᷑ ꝑ magnũ vero ignem amo celeſtis gratie figurat᷑
Nam ſicut ignis paruus vna cum coꝛpore intra ſe proieâto
extinguitur a ſuffocatur. I gnis aut magnus coꝛpus ſibi in
iectum tranſmutat penitus & inflammiat ſic cupiditas vna
cum cupido coꝛrumpitur finitur ignis vero magnꝰ amo
vis deſiderijq; ſupni Hominẽ ſibi ex toto inc oꝛꝑat tranſſub/
ſtarciat et inflammat. Et tunc applicetur ſic. Homo itaq; a

patuo igne cupiditatis ſpiritualiter quidem fràgitur a ma/

gno aũt igne conſolidat᷑ aĩ interna mẽtis dulcedinem reſol
uitur & liquatur. J
¶ De detractione.
Linius in ſpeculi naturali. Qunèta amm alia que
ignem expirant ſeu igneum flatium- caudas habent
ſerpentinas. Sed tunc ꝓ flatum igneum ipᷣa detra⸗
ctio figuratur. Nam ſicut flatus igneus animalium combu
rit copora inuiſibiliter ac inſenſibiliter· teſtante plinio in li.
de ſeptẽ mirabilibo mimdi. Sic ip̃a detractio malorum inui
ſibiliter quidẽ a occulte homĩes minus cautos pimit oc
cidit. Et tunc applicet᷑ ſic. Omnes itaq;ʒ homiĩes detractionis
verba a verbera moꝛe ignei venenoſiq; flatus atq; anhelitꝰ?
expirantes in caudaid eſt in fine ſeu finaliter ſerpentibo in⸗
fernalibus id ẽ demonib ſunt ſiles. id ẽ finem damnatiõis
Ppetue ciim demomibo ſocientur. B Plinuas in ſpeculo
natali fetoꝛ candele extincte occidit fetum in vtero materno
ipo parente minime ſenciẽte ſicut ait ↄmẽtatoꝛ ſup· methe ·
Tria inqt ſunt qᷓ occidũt ↄceptũ fetũ in vtero.viʒ timor.to⸗
nitruũ fetoꝛ candele Sʒ tũc P candelam extinctã intelligĩ?

6
t⸗
effi
pf
lnf
mat
ſee
tnd
mere
mate
Crt⸗
turt
ſepe
Ppi
funt
ſuun
Nal
Wus
llom
Necöe
Plupun⸗
Uterſegt
fordite
meroac
Kod
dose⸗
bonee

Ppanh
auangheli

philoe
titur ni
cn dol
tadei
ſſertho
Nnd

an
mari
gire
ahdtiche
mminge,
edehnlſn
nitontig
ſeruut K
ieſtsnin
nebſgl
Uigiani
1smefen
ntrepnec
Snnisſbir
petnn
mmgemd
Nprirnſic
Moiug
Pluramn
bHinnteſl

4

uma

Adasiet

umiöt
gümantu
kylno
Arummun

Ntendions

epinh,
danm
ls o
1e
ſoye
nort

Zinels

g

Ntn

4

/
„

ℳ
„

Titulus xxxx.

detractoꝛem. Nam ſicut candela extincta fumem grandem

efficit infamationis a ſerpentine leiſi ionis Sed tunc ↄouenienẽ

P fetoꝛẽ candele extincte detractio figurat᷑. Nam ſicut feto
inflat coloꝛem pallidũ ghat caput debilitat. ß a affluxũ reu
matici humoꝛis ꝓuocat vt dicit philo · in probleu · ſic reuera
ip̃a detractio coda humana inflat tumoe ire a ſupbie men
tem detrahentis pallidam efficit palloꝛe moꝛtis carnis a ami
me ratiõem qᷓ eſt caput hominis debilitat · ſy & effluxũ reu/
matici ſermonis immundi ſeu maledi ctionis Puocat · fetũ · i.
conſenſum interioꝛis hoĩs occidit et perimit. Et tunc axplice
tur ſic. Detractio itaq; detractoris ſiia malicia conſenſum

ſepe atq; interioꝛem noſtrum honñe; pPerimit. oocidit C

PPhpilo in li ꝓbleu · Qui retinent flatum nec expir ant alte ſa
liunt agileſq; effecti · Per due datur intelligi ꝙ qui flatum
ſuum a verbo detractioms retinẽt & conſtringunt nec emit
tunt altius ad contẽplanda celeſtia ſe extollunt D Vſi
dorus in hiſtoꝛijs naturalibus.upus quidem ſuo anheli

tu homini aſpicienti raucedinẽ inducit · quod cõtingit ex in

digeſtiõe & putrefactiõe cibi interioꝛis ipius lupi Sed tũc
P lupum intelligimus detractor Nam ſicut lupus dupli⸗
citer ſe oſtendit eis qui nitit anialia fallere· vizʒ ſub viridibo
frondibo. a veluti ſit motuus vt recitat ambroſius in exa.
meron li· vi. Sic nimirũ detractio dupliciter in dolo ſe occul
tat ad demoliendam famã hominis a honoꝛẽ viʒ ſub viridi⸗/
bus frondibus allieien tium dulciumcq; verborũ e ſub ſila
tione oñdendi ſ. mortuum in val dum infrmu . Sed tunc
P anhelitum ipᷣa damnmabilis detractio figura? Aazʒ ſicut

.

anhelitus animalis non poteſt videri niſi in frigoꝛe teſtãte

pPhiloſopho in ꝓbleu ſic ip̃ᷣa detractio nec aſpicicit᷑ nec ſen⸗
titur niſi in frigoꝛe tribulationis cũ ille cui detrahitur p fri
goea doli ac fraudis moleſtatur Et tunc applicetur ſic. De
tractoꝛ itaq; ſua detractione raucedinẽ verbi a doloꝛem anĩ
infert homĩ contra honoem cuiuſlibet moliendo Cetera re
quire de adulatione. ¶ De dilectione
Ommentatoꝛ ſuꝑ de plantis ari po. ↄuerſa ad ſolem
rubeſcuntſic coda bumana applicata ꝓ dilecõem
xp̃o ſoli iuſticie. mox rubeſcũt rubore dilectiõis di⸗
uie B Comentatos ſʒ. methe. Ros ergo cadẽs in calidã

regiõez ip̃aʒ apit infundit fertilem & facit · ſi vo ceciderit
in terrã frigidã otinuo fertit in pruinã a i pam terrã opit a

oſtringit. in fecundãq; a inſertilem ipᷣam reddit ſic verbum
dei cadens in terram in dei dilectiõe calidam a frigidã mox

Titulus xlz
ipßam apit ad ſumendã celeſtem influentiam infundit per
gratiam diuinam 2 fertilem in diuino oꝑe efficit a fecundã
verbũu aũt cadens in terrã coꝛdis in dileétione dei penit? fri
gefactam· continuo vertitur in pruinã. id ẽ in ꝓpetuã hoĩs
Damnationẽ pariter a vindictãa Q Theophilus in breui
atio diuerſarũ artiũ Omia metalla argento a auro 9 mixta
magis ſolito ſonoꝛa efficiunt᷑ a acuta hoc apparet in cimbalł
E& in campanis. Sic reuera cuncta coꝛda hoĩm argẽto gfecta
mũidicie puritatis auroq; onata dulcediĩs dei feliciſſime
ac caritat? ſonoa & delectabilia fiunt in aurio ſumme ma

ieſtatis D Albertus incõmẽto tercij methe· Quãto cla,/
rius aliquis ardet ignis tantomagis fumo ſeu reſolutione

fumoſa caret. Nam ſicut ignis cum flammam ſuam nõ pĩ

ſurſum iacere continuo ſuffocat᷑ ſic mens humana cũ flam/
mam ſuã verſus celũ dirigere non poterit ↄtinuo in ſeipſa

extinguitur in ſuo lummne penitus ſuffocat᷑ Applicetur ſie

Quanto clarius mens humana in dei arſerit dilectiõe tanto
magis carebit fumo cupiditatis praue a carnalis concupi
ſcentie E Cõmentatoꝛ theꝰ. ſuper z· de anima. Ea ergo
copora que in nocte lucent ſi aliquo hiimoe humectata fu
erint ſine tadu humido amplius nõ lucebũtqᷓ etiam mag?

lucẽt tem pe frigido hy emali quã eſtiuali. Sic reuera coꝛda
humana in dei dilechone lucentia ſi aliquo vicio fuerĩt hu
mectata amplius niſi miraculoſe reformata im ppetuũ non

lucebunt E Calcidius ſuꝑ thime platonis. Ignis quii

dem mullus arderẽ poſſet niſi aerem ſibi vicinum attraherz

2 vniret Ignis nanqʒ attractiuus eſt aeris qui ſibi proximꝰ
eſt Quius ſignum eſtquia vbi aer non eſt vel vbi exire vł

intrare non poteſt ibi nullus ignis eſt . Sic itaq; nullus hõ
in dei dilectione eſtuãte ardere poſſet niſi proximum ſuum

vinculo dilectionis mutue 2 amoi

kabius in theoꝛica planetarũ & ptolomeus almageſti rto ·

impoſſibile eit ſolem lucere verſus terrã quin etiam luceat

„

verſus celum neq; lucere poterit verſus celum quin verſus
terram. Secus eſt aũt hoc de luna que lueet verſus terram·
minime vero verſus celum. Sic reuera impoſſibile eſt ho⸗

minem poſſe vere a perſecte diligere ipſum deum vel dile⸗
ction em lucere poſſe ipi deo:niſi etiam di
vel ꝓ dilectionẽ luceat ippi proximo ſ nec econuerſo
Auctoꝛ ota radix atʒ füdamẽtũ alicꝰ? hèbe ferit᷑ vſus iram·

S ſibi aitraheret vnirz
ipᷣm vt ſe in dño perfecte & diligenter amaret G Ala⸗

ligat proximum·

ſtil
ſſos
ec⸗ 7
umnfi⸗
ligen⸗
Cerſim
lsint
ſnper
inauan
tteit
kumd
tune ſe
lents
lgnise
whiiß
Chlttn
non
nn Dn
Vnflertn
to terco
fleitat
lherteree
etlusterr
corn
ſbide
gnaerit
effuder
kis Tan
ad ſem
wti⸗ mae
Cale qun
dus q 8
eceal

Cpamd

ehinn
ſenpir
fu dile
ſſieit e
Menn 4t
Wlis t.
miem

ſclech
ummen
Qund
roltee
nuntͤi
naci ſun
on ſy⸗
planrie

etune

Gunpi
biegd
nmm

mnug

α
erithu
arn
gigu
anben
geumn,
bieint
nulusts
num ſun
teuni,
1A
mnlcent
nwelis
stermm⸗
N.
v

.

Titulus xxxxi ·
ſed flos fructibuſq; herbe feruntur verſus celum. Sic reria
ꝓfecta vera dei dilectio totam ſuam radicem æ fundamen
tum figit in terram id eſt in proximum ſuum vt ſe intime
diligendo · ſed florem atq; fructum erigit ad deum ipᷣm ſin-
ceriſſime diligendo· ⁊ ſuꝑ omnia appetendo I¶ Theoaphi⸗
lus in breuiario diuerſarum artium Qunq; aliquis oleum
ſumpſerit ad os ſecure ⁊a ſine omni timoꝛe ad horam immè
gi poterit ipis aquis Cuius ratio eſt quia oleum emiſſum
in aquã ipam continuo diuidit vt homo ſufficienter reſpi⸗
rare intra aquã poſſit. Applicetur ſic. Qunq; ergo aliquis o
leum diuina dilectionis ad os ſumpſerit mentis continuo
tunc ſecure mergi ſe poterit aquis mundani naufragij 4 fal
lentis K Philoſophus in libro tercio de celo a mundo-
Ignis coꝛporalis tripliciter extingiiitur viʒ aut in ſeipo · cũ
viʒ ip̃i igni meatria cõbuſtibilis nõ fuerit mĩſtrata a a ſuio
conttario puta a frigido ab aqua. Sic per omnem mo dũ
dei dilectio tripliciter extinguitur in mente deſideriocq; hu/
mano. Primo in ſeipo quando valet materia. id eſt ocaſio
non fuerit miniſtrata ſecundo a ſuo contrario · id eſt a pec/
cato· tercio ab aqua carnalis voluptatis a concupiſcentie
ſeu felicitatis affluentieq; mundane Commentaton
ſuper tercio metheroꝛum. Cuncq; ipa mibes fulmen iacerit
verſus terram ſolam tempeſtates illo anno peſteq; varie o
rient cum vero nubes aliqua fulmen impuluerit in nubem
ſibi opoſitam: cõſtat quia illo anno fertilitas & ſanitas ma
gna erit Sic reuera ciim homines totam ſuam dilectionem
effuderint ad terrena conſtat quod periculum tunc coꝛpo/
ris æ anime committatur Cum vero homines dilectionem
ad ſe mutuo iecerint homo quoq; proximum ſuum igne
dilectionis fouerit· conſtat quia tunc ſanitas mentis & cor
poris magna erit. M Ariſtotiles libro probleumatuz
Caloꝛ quidem naturalis in humano exiſtens coꝛpore vali⸗
dus atq; fotis vitam efficit diuturnam. Quiꝰ cauſa eſt ꝗqa
viuere calidum eſt a primum 2a principaleq; viuendi prin/

cipium conſiſtit in calido naturali Sic dilectio dei vera a p

fecta in humano exiſtens pectoe vitam ſiiam efficit virtute
ſempiternam N Conſtantius libro tercio. Deſiderium
ſeu dilectio vehemens coporalis quatuoe effectus in coꝛ pe
efficit && relinquit. Coꝛpꝰ nanq; debilitat. palloꝛem generat
extenuat exſicat· Sic per omnem modum dilectio ſpiri⸗
tualis qᷓtuoꝛ in humana mente relĩiquit effeétꝰ. Primo ipᷣm
hominem quantũ ad carnales actus debilitat. ſecundo ip̃m

Tit ulus cxrexxi .
hominem quantum ad mundana pallificat a denigrat tcio
extenuat ip̃ᷣm a ſcelere. quarto deſiœat ab huoe omnis pra
uitatis malicie. O Auicenna libro medicinalium vi.

Securius a ſanius eſt habere caloꝛem vehementem intrinſe

cus q& extrinſecus Et ideo ait philoſophus in ꝓbleu. Tegẽ
dum valde eſt eſtiuo tempore ipᷣm copus veſtibus coope
riendum: quia caloꝛ intenſus extrinſcus magis coꝛrumpit
ſubſtantiam Sic ſanioꝛ itaq; a ſalubrioꝛ in infinitum eſt illa
que intrinſecus eſt dilectio puta dilectio dei a proximi q̃m
ea que extrinſecus ẽ puta dilectio mundi ipius P Ppbi
loſophus in probleumatibus. Quando quid venenoſum ĩ
ignem mittitur continuo inde reſilire videtur. Cuius quidẽ
effedus talis ratio a philoſopho aſſignatur Dicit enim ve⸗
nenum naturaliter igni contrariari quapropter ipe ignis
venenum iniectum eicit a cxpellit Per hec datur intelligi ꝙ

nichil venenoſitatis ſeu ſceleris aut peccati ĩ igne diuĩie dile

Ctionis eſſe poteſt.niſi aut ip̃a dilectio extĩguatur aut ipᷣm

peccatum venenum peccati & ſceleris expellatur q Cõ

mentatoe ſuper tercio de celo ⁊ mundo. Excolliſione ad ſe
inuicem duoꝛum cœporum elicitur ip̃e ignis ſicut excon⸗
cuſſio duoꝛum lapidunu ex concuſſiõe ventoꝛum ſibi ob

uiantium elicitur ignis. Per que datur intelligi· ꝙ; ex pia

fraternaqʒ; colliſione inter ſe mutuo proximoeum elicitur

ipe ignis id eſt amo diuinorum: R CQonſtantinus li⸗
bro de mel. In eſtate quidem ſumme valet colerica coꝛpora
immergi aque frigide quia ꝓhiloſophus dicit in probleu
matibus· ꝙ& in eſtate copora humana valide ſunt aperta. a
pertis autem copoꝛibus dulcius quod in copore fuerit

euapoꝛatur penitus τ exalat euaporãte autem hu mido coꝛ

poris dulcioꝛi ſuperuincit mox colera: ſuperuincente autẽ
colera ſeu colerico humoee febres accidunt per acute. Ap⸗
plicetur ſic In preſenti itaq; vita ſumme valet coꝛda huma

na immergi diledtioni dei amoꝛi vt ſupra. S Auicen
na libro diluuioꝛum quarto. Videmus auũt vt frequenter
nocturno tempoꝛe ignem efflãmari de terra in calida regi

one: maxime quidem circa patibla cimiteriaq; loca vat
loſa Ratio huius hm auicennam vbi ſupra- loca etenim il/
la in quibus humana aut ſuſpendũtur aut ſepeliunt᷑ copꝑa
maxĩe valloſa loca viſcoſa ſunt ꝓpt᷑ latitacõz coꝛpũ putri
doꝛꝝ loca aut viſcoſa pĩguia a cœru. valde diurno tpe inflã

—

mãt᷑ nocte aut ſu ꝑueniete efflãmat᷑ ignis ĩ tli vceptꝰ viſcoſa

Ctuln

guteria
cton
ſbula
ſudorl
nitur ep
gitune
dotanton
edamma
crasinc⸗
Potusan
no indie
cta deſn
zutemt
nisſtige
leratan
obb
senimel
foſnimd
nrsdi
bilterirt
Ncvun
ſopeoten
dolnsfuett
neben

UNilun

ardinnt
Onis chni
niahumſihe
Upedbbis

iituins
udhſrun

cuipen
gradiend
icbus
pus ſe⸗
Ndidie
Uetioner
lumndin

ten⸗
Pekttr
mnipr⸗
lmt.
mmitne
Warl
h⸗ w
onn
mntumgti
ſprornin
s
9Wi
Ounsqe
ſatenine⸗

prieen

nenelge
meduie
Mautiyn
ln de.
ſan nn⸗

mun ſchiob

1gepi

n dotut
untousl⸗
neacnprn
inprben
intapet
artutt
jbumt
inemteat
mmdy
utuma
lucen
tequenter
Adateg
4 oen N
Cmmmn
luniap
nginien
. ie nſtä

4 ole

Titulus xrxxxj

materia atq; terra. Per hoc datur intelligi. q; ignis diuine
dilectionis nocte preſentis vite maxime teperitur circa pa
tibula cimiteriaq; ac loca valloſa doloꝛis meroeis Pumiliſ⸗
TPhiloſophus in probleumatibus Quantomagis
ſudor abſtergitur a ſudante copore. tantomagis ſudor cer/
nitur expicare Sic reuera per omnem modum quantoma⸗
gis ip̃a mentis dilectio abſtergitur ad pꝛoximum defluen
do. tantomagis ipᷣa dilectio moe ſudoris augmentatur ac
inflammatur in code in animoq; humano. V Vpo/
cras in epichimijs.· Omnis qundẽ appetitus cibi illiciti atq;
potus aut moetem in proximo aut febrem ĩ copore huma/
no indicat dominari. Nunquam enim humana natura illi/
cita deſiderat.niſi dum in ſua oberrauerit actione oberrante
autem natura conſequitur ipſa febris Applicetur ſic. Om/
nis itac; dilectio hominis illicita catnalis motem eterna/
lemaut anime febrem inctirabilem indicat im minere X
Philoſophus in libro probleumatum. Os quidem in cun⸗
ctis animalibus non exſiccatur nullatenus. Sic os coꝛdis
noſtri nullatenus debet exſicari ab humoe dilectionis a a/
moꝛis diuini:quamobrem brutis animalibus illud rationa
biliter ineſſe oſtenditur in quibus os mentis quo dei dulce/
do deguſtatur & dilectio exſiccatur· V Areſtotiles in
libro probleumatum Panis ſiœus aſſus quantumcimcʒ
durus fuerit nichilomimis tamen a caloze continuo hume/
clatur. Per que datur intelligi ꝙ coꝛ humanum quantum/
cunq; ſiccum rigidumq; a durum fuerit· mox tamen cum
caloꝛe diinne dilectionis incaliierit in Pumoee diuine dulce⸗
dinis reſoluitur 2 liqueſcit Z Philoſopbus in vi ani/
malium libro Extinguitur autem penitus caloꝛ naturalis ĩ
illis hominibus qui aut colobio priuati fuerint manibus
aut pedibus Quius cauſa ſtat in hoc quia in abſciſiõe ma

nus alicuius aut pedis totus ſanguis in quo caloꝛ natura⸗
lis conſeruatur totus a coꝛpore emanauit. Per hoc datur in
telligi. ꝙ totus caloꝛ diuine dilectionis extinguitur in his

qui priuati fuerint manibus bene operandi ⁊ pedibus recte
gradiendi Na Tharentinus archita in tradatu de ef⸗
fectibus in natura. Ex deſiderio quidem vehementi palleſcit
copus ſed rubent oculi. Per que datur intelligi ꝙ; ex valli /
da dei dilectione palleſcit ipſe homo a hoc quantum ad ab
negationem mundanoꝛum. rubeſcunt mentis oculi quan /

tum ad intellectus illuminationẽ. Ba Plinius de ſeptẽ

Titulus “ xIj

mirabilibo mundi Bepiuntur quidem lapides precioſi qui
in tenebris quendam fulgozem a radium emittere compro
banturqui etiam ſi igniti fuerint amplius non lucebunt
ſed a omnes lapides a gemme per ignitionem ſua oꝛbãtur
efficatia a virtute. Per iſta autẽ datur intelligi: ꝙ coꝛda hu/
mana gemmis ac precioſis lapidibꝰ comparata deo ſuo „
lumen cognitionis lucentia Cunq; ergo coꝛda humana illi
cite dilectionis & carnalis accenſa fuerint a ignita ampliꝰ
non lucebunt. Sed & omnes mens humana per ignitionez
concupiſcentie a libidinis ſua oꝛbatur interna efficatia a v/
tute CQa Vpocras in prenoſticis. Homines itaq; in in⸗
firmitate poſiti ſi puncturas non ſenſerint in manibus aut
in pedibus continuo moꝛiuntur vt ait etiam Galiemus Ra⸗
tionem huius aſſignat pᷣs in probleii dicens Quia temꝑe

moꝛtis tota ſcintilla vite confugit ad interioza & ſic totus

Homo exterius quaſi moꝛtuus ſit nichil ſentit. Et tunc ap/
plicetur ſic. Illi itaq; Homines qui dilectionis diuine punctu
ram no n ſenſerint infallibiliter in mente & in copore moꝛi/

entur D a Cõmentato ſup methe· Quncq; noctis in

tempe riibuerit ſpuma maris. mox ſerenitas conſequetur.

Per ſpumam intelligitur ipe hHomo.Nam ſicut ſpuma citi

us liqueſcit in terra ꝙ& in aqua ſicut dicit pphᷣus in probleu

ſic homo citius labitur reſoluiturq; in moꝛtem in terra ſe⸗

curitatis qᷓm in aqua periculi à mortis Sed tunc per ſereni⸗

tatem temporalem perpetue vite eterne ſerenitas figuratur

Nam ſicut in ſerenitate temporali hec quatuos ſunt reper⸗
ta. videlicet lucis copia:caloꝛis habũdantia: animalium mo
tus:auium garritus. vt recitat Solinus libro rerum. Sic ni /
mirum per omnia in ſerenitate vite perpetue hec quatuoæ

ſunt comperta- videlicet lucis viſioniſq; beate copia diuine

catitatis Pabundantia- motus ſedulus atq; frequens ipius
mentis in deum vox laudis ſeu garritus angeloꝛum ho
minum beatorum. Et tũc applicetur ſic. Cunq; itaq; homo
in nocte huius vite in dei rubuerit dilectione mox ſeremtas
conſequetur vite ſempiterne. B
¶ De dulcedine.
Titulus xXlij

eſtotiles in libro probleu· Omis liquoꝛ amarꝰ
accetoſus ſi ĩ vaſe calido recondat᷑ in dulcedĩem cõ /

7

utatur ꝗa amaritudo cauſat᷑ ex indigeſtiõe huĩdi

ſtuiu
god ſt
lediun
tach
laepton
ſuguen
2duenet
panmen
glerti
eſeani
l 1o
ſcarara
Piobpb
Atacre
coch
4Crtrr
tune ep
1henrent
Poutcen
nasantia
ſtonnisi
Cumgeccl.
Ctectd

ler dulci
lcin do
Me wner
Apacen

excelern
mantur

Perrun

queſet

copor

ntellgit
nnaleoq
Womer
iclas
dalte
tifevun
dicina
dulced
gutem
Uitun

..—

wqi
muanpto
Nludur
hnutön
taumſen
dabunmn

lntumg

1
*
4

igiihn
macketng
umesugnn
inmanbigu
nCieneh
nunm
N Eſettt
tibttnr
8dune oncc
nanprem
ingrochs i
Corithen,
Ur ſoumuett
sinprobei⸗
ninteraſe⸗

eaſeren⸗

as ſeunt
uaſuntten⸗
Mumalumm
rrum deii
eber gumn
vuvpudinne
mlusſll
Aiumah
glag homno

ſrento

vmtt! 3

„

lenim
gtiebuid

Titulus xlij
quod in copore reperitur caloe autem digeſtiuus eſt cauſa
dulcedinis quia illud Galieni ſecretorum ſuioum li. Dulce
do itaq; omnis dulcoxis liquoris pariter Humoꝛis ex ca⸗
loꝛe prouenit digerẽte Applicetur ſic. Omnis itaqʒ aftlictio
ſeu queuis coæporalis paſſio que coꝛdi in amoe dei feruido

aduenerit in dulcedinem protinus commutatur B Io⸗

hannicius yzʒagoge?· Omnis duilcedo ebriis ſaciatis a lan-
guentibus amareſcit. Sic omnis dulcedo ſpiritualis amara

— .

eſſe videtu his qui in huius mundi voluptatibus inebrian

*

tur. a his qui locupletudine mundana ac vana affluentia

*

ſaciantur a qui languoe ſpiritualiter infirmantur. C
Philoſophus in libro probleumatum Poſt amarum cibũ

aut acetoſum potio que conuenienter dulcio apparebit Ra

cio eſt· quia obiecta ſenſuum immediate ſe modo oppoſito

à contrario conſequentia magis agunt in ipſos ſenſus. Et

tunc applicetur ſic. Poſt amaritudinem ergo confeſſionis

2a penitentie dulciſſima quidem aꝓparebit potio celeſtis gra
tie dulcediniſq; diu’ſñe D Amphites libro tercio de ſen /
tencijs antiquorum. In vaſis argenteis atc; aureis dulce/
ſcit omnis liquoꝛ. Sic in vaſis/ id eſt in coꝛ dibus deputatis
& amore celico inflammatis magis dulceſcit liquoꝛ celeſtis
gratie et dulcoꝛis Areſtotiles libro probleumatum Excel⸗

lenter dulcia amara eſſe videntur. Ratio eſt quia excellentt
dulcia obſtupefaciunt ipſum ſenſum ex quo quidem ſtu⸗

pore amaritudo quedam excellenter dulcibus ineſſe vider·

Applicetur ſic. Ipſa ergo celeſtia a diuina mœe liquorum

excellenter dulcium peccatrici anime amara æ inſipida eſti

mantur. E Commentatoꝛ auerrois ſuper. metherozycr
ERerrum extinctum in melle mollificatur valde citius li⸗

queſcit in igne· Ratio:quia que vehementer dulcia fuerint

coꝛpora dura a compacta liquefaciunt valde. Per ferrum
intelligitur coꝛ; huimanum quia ſicut ferrum inflammatuzʒ

maleoq; cõcuſſſum igneas ſcintillas emittit · ſic coꝛ hominis
vehementer in dei caritate inflammatum igneas flammaſq;
ſcintillas emittit dileétionis dei & proximi. Per mel celeſtis
dulcedo figuratur. Naʒ ſicut mel languidis a infirmis mor
tiferum eſt. ſanis autem fotibus ipᷣm mel eſt valida me/
dicina. vt dicit Galiemis libro ſecretorum primo. Sic ipſa
dulcedo celeſtis infirmis et peccatoꝛibus mortifera eſt ſanis
autem a redcte viuentibus ſumma exiſtit anime medicina
Et tunc applicet᷑ ſic. Coꝛ itaq; humanũ diuinitꝰ mollificat.

Titulus xlij.
E celeſtibuſq; adaptatur dum celeſti dulcedini mentaliter im
plicatur G Conſtantinus libro medicĩalium ſexto Ve du
neunum quidem dum bibitur dulce eſ ti matur.poſtmodum ac
aut nimium amareſcit. Cuius cauſa eſt/quia lingua inſeca 2
omnem liquoem quantumcunq; amarum dulcem guſlii “ u
repreſentat vtpote acetoſum amarum:quia lingua vene⸗ QKo
no ſcĩditur a inficitur. Applicetur ſic. Peccatum itaq; dum tur
in preſenti bibitur diileiſſimim eſtimatur poſtmodum vo Ua
moꝛtis in tempore amariſſimum ſencietur EH Philoſo/ he
phus in libro probleumatum Nultis quidem modis lacrxi (e
me oriuntur·quandoq; enim a doloe· quandoc; a languo / WK
re quandoq; a dei amoe· quandocq; a fumo·quandoq; ab a nd
ſpedu ſolis. quandoq; a puilueris aſperſione: a hee omnes dc
4 ſunt amare. Ille autem lacrime que a vento a a fcigœe te, . deu
3 ſoluuntur ſunt dulces. Per predictas cauſas lacrimarum. u
fatigatio mundana figuratur ſed peruentum celeſtis viſita m
tio figuratur. Nam ſicut vẽtus licet ſit frigidus a bumidꝰ dͤce
4 naturaliter tamen exſiccat et inflammat. vt dicit philoſo / Mmal
phus in tercio metheroꝛum Sic celeſtis viſitatio qua dueus tliu⸗
animam hic in preſenti conſolatur exſiœat aquas omis ad / inmmn
uerſitatis.a inflammat ignem diuine caritatis. Et tunc ap-⸗ nuſa,
35 plicetur ſic. Inter lacrimas itaq; quibo humana fragilitas ntte
fatigatur ille que ex diuina viſitatione proueniunt lacrime undd
4 oſtenduntur eſſe dulciſſume ¶ AKreſtotiles in tercio me uuutadn
e theroꝛ um Aqua maris ſalſa atq; amara eſt aqua autẽ que Ettin
8 an littoꝛe eſ magis dulcis. Sic aqua celeſtis gratie ſeu tri⸗ S= onte
bulationis aduerſitatiſq; mundane magis quidem dulce⸗ d
ſcit homini exiſtenti in litto'e ſanctitatis a ſecuritatis vite nganit
amareſcit autem in mari huius ſeculi ſeu vanitatis mũda/ ktetg,
ne K Egidius in thimeo. Dulcedo coporalis cundta manan
attrahit copora tam animata qm inanimata. Per que da⸗ t ſun
tur intelligi· ꝙ; ille eſt om ni creatura tam animata qm ina/ duloſcun
nimata deterioꝛ: qui illa ineffabili dei dulcedine attradäus. danmftus
non fuerit in hac vita⸗· I, Theophilus in tractatu di⸗ * Kunina
uerſariim artium. Omne qiuidem metallum auro aut argẽ NN
to mixtum dulcioꝛem efficit ſonum. Quamobrem ait etiam Cece
Siluetus. Coede auree a argentee dulciſſime ſunt. maxime ſiae
autem ſi bene tenſe fuerint· aut ſi ipᷣm metallum in aere pe⸗ meta
penderit. Sic coꝛ humanum ſonum mentis in auribus dei Der
dulcioꝛem efficit cunm⸗ decoꝛatum fuerit auro caritatis a pe⸗ veypert
penderit ĩ aere pure ↄtẽplacõis Vpocras ĩ epichimis taecyn

Nleſn
Grlund
rtphlo
Nqus dus
Soins ed
nte.
Afegits
ntlacnine,
tercio me
e

We ſen N⸗

dendub⸗
Uritats iie
ſtans nüd
raiscunc
Drarn
uämau/
mudus.
ti di⸗
hatatge
ſateran
t manne
inaeep⸗
Urbe
ut⸗
Mins

Titulus rrxrxilij
Omnis liquoꝛ accetoſus e amarus cum calefactus fuerit
dulcioꝛ apparebit. Vnde a acetum calefectione potabile fit.

ſ̃die 2 fructus amari igne excocti eſibiles fiũt extunc atq; dul

ces. Sic omnis paſſio a afflictio mundana caloꝛe diuine dile
ctionis temporata calefacta dulcis deuoto animo eſtima
tur N Alphorabius in tractatu de mixtibilibus mix
tis dicit· plures dulcedines ſimul mixte cõtinuo amareſcũt
per que datur intelligi. ꝙ plures dulcedines videlicet dul⸗
cedo coꝛporalis a dulcedo celeſtis ſimul commixte in huma
no code. mox amareſcunt id eſt amaritudinem contrabunt
anime atq; carnis. O Conſtantinus libro de ypotum /
driaca paſſione. Dulceſcente lingua omne quod a lingua
deguſtatum fuerit ſapit a dulceſcit· amara autem lingua
coſericoq; humoae infecta omnia que deguſtauerit acetoſa
eſtimat a amara Quius cauſam aſſignat auerrois ſuper ter
cio de anima dicẽs. q obiecta ſenſuum ſuas qualitates nõ
oſtendunt niſi qualificante ſeipſo ſenſu. Sic itaqʒ dulceſcen
te lingua ſeu guſtu ipius mẽtis per internam mentis diſpo /
ſitionem mox omnia que circa hominem contingere poſſũt

aduerſa pro criſti nomine ſapiunt dulceſcunt P Cô

mentatoꝛ ſuper libro de plantis ateſtotilis. Poma quidem
manibus contrecta que antea amara fuerant continuo ſa/
piunt a dulceſcunt. Cuius cauſam aſſignat in hunc modũ
Dicit enim ꝙ manus calide ſint: ſi non calide ſint tamen
ex contrectione ſeu motione incaleſcunt caloꝛ autem dige/
rit · digeſtio autem dulcedinem efficit. teſtante auicenna qui
ait. ꝙ dulcedo omnis ex digeſtione humiditatis que in coꝛ⸗
pore eſt gignitur a cauſatur Applicetur ſic. Coꝛda itaq; hu
mana manibus virtuoſorum atq; bonoꝛum operum contre

ctata . ſuauitate interne delectationis deo a ſibi ſapiunt
dulceſeunt q Solinus libro rerum. Reperti ſunt qui/

dam fruétus qui propter ſuam nimiam dulcedinem a mii /

lo animalium poterant mãducari. Et ratio huius eſt.quia

vt ait Galienus libro octauo medicĩalium. Excellenter dul
cia inflationem lingue faciunt lingua autem inflata diuer /
ſiſq; humoꝛibus puta humido ſaliuali a⁊ humido cibali tu⸗
mefacta in actu guſtandi errat obiecto dulcedinis a ſapor?

Per que datur intelligi ꝙ quidam ſunt celeſtis vite fructꝰ

reperti a dulcoꝛis. quos nullum humanoum cordium in
hac vita percipere potuit mmio pre dulcoꝛe R Com/
mentatoꝛ in tercio metherorum dicit. Aqua ergo amara a

AXXclliy
ſalſa dulceſcit quincq; modis. Primo per cereum vas ꝑ tri /
duum diſtillata vt dicit philoſophus ibidem. Secundo per
intincturam immiſſuramq; lapidis criſtalli ſeu pulueris
criſtallini teſtante theophilo. Tercio per immiſſionem ali/
cuius coꝛij pellis teſtante Galieno ſecretoꝛe ſuorum libro-
quarto per immiſſionem lapidis igniti vt dicit Auicenna
libro mineralium Quinto modo per vehementem ſolis de⸗
ſiccationem·. ſecundũ philoſophum in probleu: Sic reuera
aqua acetoſa & amara mundane tribulatõis dulceſcit quĩ
q; modis homini. Primo quidem per vas cereum dominice
paſſionis:· per criſtallinum lapidem lucide cognitionis ꝑ im
miſſionem lapidis id eſt memoꝛiã ſaluatoꝛis ꝑ pellem moꝛ⸗
ticine humilitatis & per ſiccationem ꝓppetue caritatis S
Fuax in tractatu euentuum in natura. Quecunq; copora
bhabuerint odorem valde dulcem ipᷣa in ſe amara ſenciũtur
Sed tunc per odorem ip̃a ſama figuratur. Nam ſicut odor

Titulus

.

Habet ex natura ledere ipᷣm caput · ſicut a ipᷣe fetoꝛ teſtante

yſidero in hiſtoꝛijs naturalibus. Sic nimirum ipa fama val
de habet immutare ipm caput hominis· id eſt intenſionem
atc; conſenſum rationis. Et tumc applicetur ſic. Coꝛda itacq;
illa quoꝛum fama dulcis delectabiliſq; oſtenditur amara in
ſe eſſe nimium comprobatur. I AKuicenna libro vnj.

Rulla eſt tanta amaritudo cuiuſcunq; coꝛporis que aut nõ

dulcedine permutetur aut in ſua acerbitate temperetur per
ignis vehementia a caloeis ſic nulla itaq; tanta amaritudo
eſt anime ſeu moleſtia huius vite que nõ igne diuine amo/

ris aut temperetur aut in dulcoꝛem penitus permutetur

V OConſtantinus libro octauo medici. Dulcedo vna ore

aſſumpta aliam ſuꝑuenientem dulcedinem in aliqualem

amaritudinem ſeu acerbitatem permutat Per hec datur in
telligi· ꝙ dulcedo vna fugat repellit alia m. Dulcedo nãq;
celeſtisdulcedinem mundanam in amaritudinem ↄmutat

dulcedoq; mundana dulcedinem diuinam inſipidam atq3h
amaram humano coꝛdi efficit. X Philoſophꝰ in ſexto
