tionem a materia ipſarum ſpecierum q aτ manifeſtum eſt
ex qualitatibus obieétoꝛum. Obiecta enim alia ſunt ipſius

intellectus.alia ipſiꝰ ſenſus. Intellectꝰ enim obiectũ eſt ꝙ; di

cas rei nõ ſignata ſed abſtracta obiectum autem ſenſus eſt
non quodditas ſed accidentalitas:non autem aocidentalitas
realis·ſed intentionalis ⁊ ſpecifice a ſubiecto copoꝛe ſepa
rate. Ex omnibo ergo his patet ꝙ tota noſtri cognitio intel
lectus ex ſeparatione a materia ſpecierum gignitur a cauſa

tur · Sed tũc ꝓ cognitionẽ intellectiuam que eſt cognitio ve

ra & perfecta diuina cognitio ſeu beata viſio figuratur. Rã
ſicut cognitio intellect iua eſt perfecta eterna. eternaliter-

Titulus tkrxvij ye
ꝓſeuerans iuxta illud ꝙ oſtendit Magiſter in ſententijs de Lau
Vtroq; ſtatu hoĩm tam damnatoꝛe ꝙ; ſaluando. Damnan M nits
di nãq ſine fine ſuũ reatũ intelligẽt & agnoſcét. iuxta illud nuri
Iſaie·xlvj. Et vermis eoʒe non moꝛieturſed a ſaluãdi id qqᷣ . tus
in preſenti intellexerunt hoc ipſum & alia in infinitum plu 4 8e
ra perpetualiter intelligerent & agnoſcent & in fidem & ar ,/ a
gumentum huius auſus eſt dicere. Philoſophus libro de 4
pomo in hunc modum. Id ergo ꝙ anima nunc intellectiua ter
tanta coꝛpoꝛis mole onereqʒ; depreſſa intelligit cui ambigu / grn
um quin cum ſeparata fuerit anima melius verius ê pleni / Gb⸗
us intelligat videat & agnoſcat. Separata nimirum a copo ue!
re am ma intelligit que intelligit & minc a multo plus. Re/ 4
linquitur ergo ꝙ poſt motem carnis in ſeparatione videlicz
coꝛpoꝛis & anime- anima intelligit omia que in hac vita vni den
ta coꝛpoꝛi intellexit. Ex quo habetur ꝙ intellectus ſeu cog / aal
nitio intellectiua eit eterna & eternaliter perſeuerans . Sic nun
nimirum per omnem modum ipſa dei cognitio viſioc; bea
ta eterna eſt ſine fineq; eternaliter perſeuerans. Et tunc ap llin
plicetur ſic. Tota itacq; cognitio diuina viſioq; beata ex ſe/ ſemen
paratione affectuum noſtroꝝ a tranſitoꝛijs prouenit & cau dr
ſatur K Comentatoꝛ auerr ois ſuper quarto metheroꝛ Ekde
Aqua quippe ſalſa aqua duilcis confuſe inuicem cõmi/ iitteſ
xte quantũcunq; vtraq; aꝗᷓ limpida ſit a clara nibilominꝰ ðͦð”Uc
.R tñ turbatur fetida efficitur ; ſeparate autem vtreqʒ id eſt llaaf
ſeparatim exiſtentes ille aque clare a limpide remanebunt 2
Per premiſſa datur intelligi ꝙ bom ê mali ſimul coniunctcdi J
magis turbantur & moleſtantur ſcandalizanturq; ex mu/ 2ð
tua quidem parte ſeparati autem e ſequeſtrati a ſe inuicez ddo
in ſuis manent ſtatibus in permixti ι (oſtantinus li c
medici. Quncti quidem medici nituntur mo:⸗bum ſeparare d
a moebo leſo pariter & moꝛboſo. Per que datur intelligi · ꝙ JVM
longe ſeparari eſt cura & ſollicit udo·timoꝛ q omnis a coꝛ⸗ i
de· timoꝛe ſolicitudĩeq; leſo. Nota ſeparatio nil aliud eſt ex . .
altera ſui parte &; vnio dum enim aliud ab altero ſeparatur „ M
ſibi vnire & appropinquare cernitur “MU
¶ De ſerenitate ¶ Titulus lxvij. d
toe libro de impreſſionibus aeris- Serenitas n
aque ſerenitatem aeris indicat & demonſtrat. Sa/ V
gaces nanq; per ſpicatores euentuum aeris futu / s
rotum. Serenitatem aeris ex quiete è ſerenitate aquarum S”èê”
conijciunt & perpendunt. Dicitur autem ſerenitas aque. a
claritas aque limpiditas 2 quies. Per pᷣmiſſa aũt dat᷑ intel/ eiei
ligi· ꝙ; ſerenitas mẽetis noſtre ſerenitatẽ infert & pmonſtrat

tr
entls de
n
nſtud
d
hmumn
ndem
Dofbron
entllechi
mumbign
tlbäi
umiorn
ine D.
npluk

tione N

betiun
S”ð
tus ſeuon
lrars/ d

iſocy e1

E tune a
bera exſe⸗
uent o cal
ometbero⸗
m cö

ihiomin?
lech deſt

Weru
Acovtunc

Uucg An

neinnne

ſturtins ti.

ſpnan
zinteligj
mnsll:
luoen

ſepertarr

i.
Oelentts
ltet

tuit,/
. tun
s/le
niintel
onſttit

Titulus levij

vite ſempiteene B Pps in ij methe-Serenitatẽ futuram
arguimꝰ ex albedine ipſi? lune. Per que dat᷑ intelligi: ꝙ ſere
nitas mẽtis interne ꝗetis vite ꝓpendit᷑ ex animi nti intima
puritate Q Cõmentatoꝛ auerr ois ſupꝑ i: methe· Sereni
tatem qtem omez neceſſario pluuia ↄſequet᷑. Cuiꝰ ratio ẽ

ꝗqa ſerenitas calida eſt e ſica calidum aũt & ſioũ Himoꝛeſ

att rahit ex natura Ecõtra aũt pluuiã quidem omez ſereni /
tas comitat᷑ qa expurgato aere ſerenitas fit aer aut expur⸗

gatur facta pluuia Quamobrem accidit ꝙ ſerenitatẽ quã/

q; plimia oↄſequet᷑ ſed pluuiã ſerenitas comitat᷑. Per ꝗᷓ da
tur intelligi ꝙ ſeremtatem mẽtis pluuia celeſtis roꝛis a gre

oſequit᷑ & ꝙ pluuiã penitẽtie ſerenitas ↄſequit᷑ vite eterne
D Piinis in ſpeculo naturali-Sereno facto aere aues qui

dem regales maxime ſolite in regiones aereas eleuant᷑. Quiꝰ
cauſa ſtat in hoc. Ram in ſerenitate aer qui circa terram eſt
nimium inflãmat?᷑.aer aũt qui in alto eſt frigidus eſt valde-
aues ergo ſerenitatis in tpe valde eleuant᷑ in aere vt illic aliqᷓ
lia ſumãt refrigeria. Per que dat᷑ intelligi:ꝙ ſereno facto ae

re mẽétis noſtre mox virtutes & potentie altiꝰ extollunt in

ſplẽdozem cognitionis diuine E Auempice in in me⸗

the. Serenitas Pyemalis frigus efficit & algoremn. ſerenitas
aũt eſtiualis eſtum gererat & caloez Quoꝛ cauſe ſtant in
boc. Videmꝰ inquit auempice ꝙ ſiẽ copoꝛa niue obtecta il

leſa a frigoꝛe ↄſeruant᷑ ſic regiones nubibo niueis obtecte a
frigoꝛe ↄſeruant᷑ illeſe. Ecõtra aũt ſicut cœpoꝛa niue detecta

mox a frigoe ↄſtringunt᷑ a penitus coꝛrrumpunt᷑ſic è regio

nes hyemali tꝑe ſerene facte & nubibus obtectis vacue a fri
goꝛe nimiũ ↄſtringũt᷑. Per iſta aũt dat᷑ intelligi· ꝙ ſerenitas

copalis que ꝓ ſerenitatem hiemalem deſcribit friguſ efficit
validũ doloꝛis miſerieq; mundaneſerenitas aũt ſpiritualis

puta deuote a trãquille anĩe que per ſerenitatẽ eſtiuã intel-
ligi? caloꝛem efficit ↄſolationis delec tationiſq; diunine E
Pcolomeꝰ almageſti rto. In altis nimize montibus per

petua ſerenitas eſt. Si quit enim turbulẽtie euenerit ſubter

montes illos preterit a trãſibit. Per iſta ergo dat intelligi.
ꝙ in altis puta a terrenis eleuatis coꝛdibus & a mũdanis in
quietudimbo elõgatis ꝓpetua inheret ſerenitas trãquillitatſ

vite ꝓpetue atq; pacis G Aucto li de impᷣſſionibus ae

ris. Duo ſunt que ſerenitatẽ in fallibilit᷑ pollicent᷑ viʒ auro/
ra ſerotina:atq; iris Quarum cauſa ſtat in hoc. Nam tam
aurora ſerotina atq; iris humoæes extrahunt a vapoæes au

roꝛa etenim ſerotina trahendo ad ſe vapoꝛes de regionibus
ipſas expurgat parit᷑ emũdat qd a iris efficit expur gate

autem regiones ſerenitatem cõcipiunt ex natura. Sed tunc ne
per auroꝛam ſerotinam & rubentem intelligitur amoꝛ p iri / ℳl
dem vero virẽtem ipſe timoꝛ. Et tũc applicetur ſic. Duo ita/ ee⸗
q;ʒ ſunt que ſerenitatem mentis & conſcientie efficiunt & in⸗ ues
diicüit. videlicet amoꝛ timo2ꝛ H Plinius in ſpeculo na⸗ Met
turali. Sereno exiſtente aere cũcta animalia ſubterranea ex 2²
eunt a aſcendunt· Per que dat᷑ intelligi:q; nta anima ſerena (aln
eexeevyiſtente mente & copoetunc potentie ad ſumenda exeũt iuin
paſcua vite eterne I Auctoz. Sereno celo exiſtente cim⸗ 6
bala acuta a bene ſonoꝛa efficimus a campanas. Serenitatez; gi
etenim aeris obſeruant hi qui huiuſcemodi innituntur. Sʒ d65
per iſta datur intelligiſereno coꝛde & animo bene ſonoꝛas a eſi
acutas tranſmittimus voces omnipotẽti deo K Kriſto/ lioſut
teles in libro ꝓbleumatum. Hontes in ſero frigidi ſexenitatẽ Akxkrm
magnam indicant & promittũt. Per que datur intelligi q; Nnd
dum mentes Humane friguerint ab eſtu praue cõſcientie xꝓ Von
caloꝛe ſerenitate extunc ſibi indicant euenixe pacis felici / tiins
tatis eterne Philoſophus in ꝓbleumatibus. Sereni/ uigin
tas copoalis fit victo frigoze & ſuperueniente caloꝛe · Pet Uenmn
iſta autem datur inteiligi: ꝙ ſerenitas ſpiritu alis fit victo d
frigoe carnis noſtre & vincẽte caloze celeſtis roꝛis & gratie tdons
M Piinius in ſpeculo naturali: In principio quidem „
eſtatis folia arboꝛum vegetata circulariter atq; mota ſereni V
tatem prenoſticantur protinus affuturam. Per que datur T
intelligi: ꝙ dum in hac vita noſtre cogitationes deſideria II
in actu eternitatis circinata ſeu circiilariter feliciter q; mota
ſetenitatem accipient comodaq; interna SDUMWU
¶ De ſecuritate ¶ SRitulus-lxvn. Aͤ .
Hilo ſophꝰ in ꝓbleu Coꝛpus permanens diu ſanũ
cum egrotauerit velociter moꝛitur. Cuius quidez etn
effectꝰ cauſã aſſignat Ga lienꝰ ſecre:ſuoꝛũ li.j.di. nmno
cuũi copus diu ſanũ inexpertũ ẽ lãguoꝛ is inex ptum aũt ve/ iuiuck
locius foꝛtiuſq; a ſuperueniẽte laboꝛe alliditur a doloe. Coꝛ iia
pus itaq; permanẽs diu ſanum cũ egrotauerit citius moꝛie
tur. Per iſta autem dat intelligi homo vita diu nimis tu
tus permanẽs a ſecurus cũ defecerit aut piculo ſubcubue⸗ 2
rit cuilibet aut timoꝛi piculoſius a grauius moꝛietur B ”
Buentiꝰ libro qᷓtrto. Nox quidem ſecurioꝛ eſt.q́ᷓ dies cũctis
armimãtibus terre:naturaliter aut magis timemus nodte q; i
Oie. Ad cuiꝰ eindentiam notandum ꝙ vt ait phᷣs de anima/
libus. Pax q tranqnillitas redditur vniuerſis. Tutius etiam ci
eſt obuiare hominem alicui beſtie in nocte qꝙ́; in die. vt reci/ 4
tat Ambroſius in exameron libro decimo. Per iſta infoꝛma D”

Nni tur humana fragilitas vt in nocte & in tenebra ſecutitatis
n vane maxime muniamur caudela cuſtodia & timoe. Vſido
deid rus in hiſtoꝛis naturalibus. Securitatem omnes ſoꝛtiuntur
aues in terra & in aqua. Quius ſignum eſt ꝙ dum aues in
nlhn agere ceteris auibus puta predonibꝰ impugnantur mox ad W
* terram cõfugiunt aut ad aquam. Per que datur intelligi. q
Rbemn ſecuritatem atq; ſui ſtatus ſirmitatem cuncti ſoꝛtiuntur ho
Rarit mines in terra humilitatis & in aqua penitentie ſeu cõtritio
amn nis C Notandum ꝙ ſecuri ſumus a beſtijs & a feris tri⸗
Animn plici quidem modo . videlicet ſedendo:iacendo ee doꝛmiendo
Wir d Sedendo quidem ſecuri ſumus ab vrſis· iacẽdo ab apris ſil /
na⸗ ueſtribꝰ atq; poꝛcis doꝛmiẽdo vero a lupis· De primo am/
Arfn proſius in exameron libro decimo. Ab vrſu ſi inuaderis in
lreritti terram reſide & tranſibit. De ſecundo ſolinus li:rerum. Ba ꝗ́
ellj dem animalia que ſecando feriunt iacentem aut proſtrat ũ
nente⸗ Pominem non alliduint. De tercio vyſidozus in biſtozus natu
folci⸗ ralibus. upiis doꝛmientem hominem non inuadit ſed cuʒ
dereni/ euigil auerit. Per prehabita autem datur intelligi · ꝙ ſe ecuri/
bar tatem in hac vita poli cemur triplici quidem modo· videlicet
t ido ſedendo inſede interne cognitionis iacẽdo in terra humilia/
gtattte teieonis 2 domiẽdo ſopoꝛe deuotionis interne quietudinis
irn D Phpiloſophus in ꝓbleumatibus. In littoꝛe quidẽ ma
ſaeni ris naues citius ſubmergunt᷑. Per hoc autem datur intelligi
datur ꝙ in littoꝛe ſecuritatis vane citius periclitantur & ſubmer⸗/
Dera gkuntur mentes Pbumane DWð
“ NDe ſanitate (Hitulus. x △
3 Obbãnicius yjagoge Sanitas eſt leta mobilis atq;
i foꝛtis. Econtra autem infirmitas eſt triſtis debilis
ducrs a⅓ quieta. Circa primum notandum ꝙ m ypocra⸗
O 2 „ „
in tem in epichimis. Ex tribus preſcitur agnoſciturch futurus
moꝛbus videlicet ex quadam triſticia & topoꝛe ex quadam
“ laſſitudine & immobilitate& ex quadam copoꝛis imbecil/
’ litate. Imminente etenim languoee aliquo ſi iue morbo ſang
* * uis ingroſſatur ingroſſatus autem ſanguis triſticiam infert
nan Item imminente moꝛbo pori totius corporis meatuumq;
nonn arteriarum obceluduntur. vt ait 9ſtantinus. Opilatis aũt
ahe pariter & opertis corpoꝛis totius meatibo atqʒ; poꝛis ingru /
1 iiit ipſe mobus. Item a imante languoze mẽbra interioza
SdcH rigeſcunt & dureſcunt. vt ait auicẽna: quare rige ſcẽtibo ve /
uig nis debilitas coꝛpis imbecillitaſq; ↄtingit. Ecõtra aũt ſanita/
te ingente copis ſanguis ẽ clarus meatus remanent aperti

molieſtũt a optĩe diſponunt᷑ oꝛgana a mẽbra copis vmuer

tl ſi. Sanitas ergo ẽ leta mobilis atq; foxtis · ſani nãc; nat᷑alii

end

Titulus Iex
letant᷑ agileſq; ſunt faciliter mouent᷑ & in vigoe naturaliuʒ
viriũ valide roboꝛant᷑. Sic reuera per omia ſanitas ſpiritua/

lis puita ſanitas anime atq; valo leta eſt quia ofert leticiam
ſempiternã mobilis èſt quia mouet & impellit ad operatio
nem ſanctã. foꝛtis eſt qᷓntum ad firmitatem fotitudinemq;
internã B Coſtantinus li de melancol- Natura ſamita/
tis eſt oblectari in vigilia & in motu. Raturalier enim illi ꝗ
ſani ex toto fuerint vigilare appetũt e moueri. Sed tunc ꝑ

ſanitatem coꝛpoꝛalem ſpiritualis ſanitas figurat᷑. Nam ſicut

ſanitas coꝛpoꝛis dinoſcit᷑ ex coloꝛe oculi atq; vultus. vt dicit
phᷣs in· in animaliũ li.Oculi enim bene diſpoſiti puta pſpi
cui clari vt criſtallini ſanitatem indicant. Item coloꝛ vultus
ruibeus atq; albus. Sic nimix per omez modũ ſanitas ſpiri/

tualis dinoſcit᷑ ex limpiditate ſpiritualis oculi & ex clarita/
te vultus interni. Et tũc applicet᷑ ſic. Natura itaq; ſpiritual

ſanitat is eſt exercitari in vigilia laudis timoꝛiſq; diuini a in
motu operis virtuoſi· Cetera in regiſtro quere
De ſtatu vite pᷣſentis ¶ Titulus-lxx A

nes. litates que pᷣfert in ſe ip̃e ventus. Nam ſicut
ipſe ventꝰò qui aliꝗliter deoꝛſum flat verſus terram

pꝓpluuiã affert ventus aũt qui ſurſum aliqualiter fert quem
tur binẽ nucupamus puluerem eleuat & ſerenitatẽ immine

re indicat vt recitat Plim in ſpeculo naturali. Non repug/
nat aũt hoc verbũ ei qdᷓ ſupdictum eſt · viʒ ꝙ ventus neqʒ
flat ſurſum neq; deoꝛſum:ſed ſolũmodo circa terram ¶icet
enim nõ ſimpliciter ventus moueat᷑ ſurſum nec deoꝛſuʒ mo

uetur tñ aliqualiter & in ꝑte deoꝛſum atq; ſurſum. Sic reue
ra ꝓ omes modũ ſtatus huiꝰ vite declinãs a trãſitoꝛia èe ter/
rena pluuiã adducit ꝓpetue miſerie a doloꝛisſtatus autem
pᷣſens moee turbinis atq; venti ſurſum vergẽs ad celeſtia é6e

eterna puluerẽ hum ilis conditionis nr̃e eleuatſerenitatem
ꝓetuamq; impoꝛtat B Et ſiẽ ventus montiũ interuen/

tu maxime impedit vt recitat albertꝰ in: n- ꝑte ſũme natura

lium ſic & ſtlatus noſtri honoꝛis mũdani gloꝛie interuẽtu
maxime a ſalutis ꝓpoſito impedi CQ Et ſiõ finis venti
pluuia eſt a ymbᷣ teſtante phᷣo in ꝓbleu:qui ait: Finiuntur

aüt omes venti pluuia a ymbre. Sic nimi? per omez modũ
finis ſtatus pᷣſentis vite nil aliud eſt q; pluuia triſticie a do
loꝛis D Et ſicut ventus dum magiſ tumultuat atq; pul

ſat ſignat qa iam ceſſat.vt dicit phᷣs in ꝓbieu: Venti inquit

finientes magni ſunt. Sic reuera per omem modum ſtatuis
preſentis quanto magis tumultuat && inſurgit tanto citius

— X

Tatus pᷣſentis vite comꝑatur vento o b ſex cõditio/

t
eben
neule
voqr
nus!
demt
ſpiri
diſo
ſoont
mnoee!
corne
Nta

1den

tus
omr
tatis
ptth⸗
diton
lute
Pkatu

Met

ln
Pitg
Wran
drte
rng
unſn
enmnſi
tunep
npu
Canlhe
ſntui
Kh
diuinir

. 4
Lcödirid
arn ſieut
usterran,
fetiquen
tiimmin

ntepug

Wus en

wem
Nolyt,
um drre
l
htusaun
Hacl
enutn
iptenen/
verodur
tein
is w
Pun
ügnm
eno
pl
4 u
ſtaus
tocttun

Titulus kkkkkkkx
vehementius precipitat atq; cadit Et ſicut ventus pe

riculoſus a moꝛtiferus valde oſtenditur eſſe cunctis ꝗ moꝛ
bo qualicunq; grauati fuerint & detenti vt ait Qonſtan ti /
nus libro de melan · Sic per locum a ſimili periculoſus qui⸗

dem eſt ſtatus preſentis vite cunctis qui qualicunq; moebo

ſpirituali grauati fuerint & detenti EH Et ſicut ventus
diſcontinue in hac quidem flat.ſic ipſe ſtatus preſens di⸗
ſconti nue in hac vita durat nec aliqualiter diſcontinuitatis

moꝛe perſeuerat G Et ſicut ventus nil aliud eſt m aer
— * . . . Be⸗
cõmotus a hinc atq; inde agitatus. Circa ꝙ notandum

vt ait philoſophus in tercio methetoum. Pluuia 6 nubes
idem ſunt in ſubſtan tiaſimiliter quoq; aer & ventus. Ven

tus ergo nil aliud eſt qᷓm aeris cõmotio. Sic nimirum per

omnem modum ſtatus vite preſentis nil aliud eſt qm vani

tatis in mente humana exercitio H lItem ſtatus vite
preſent? comparatur tenebre propter ſex cauſas ob ſex cõ
ditiones que ineſſe ipſi tenebre dinoſcuntur. Sed de hoc re /

quire de ignoꝛantia. Notandum ꝙ ſtatus preſentis vite cõ /
paratur aeri languoæi nocti que alibi inuenies m diuerſis

I Hugo in dydaſcołlibro qrto Natura aque eſt ſemꝑ
defluere & moueri velociterq;ʒ putreſcere a conſũmi-Sʒ tũc
per aquam ſtatum preſentem conuenit deſignari · Nam ſiẽ
aqua ſedecim habet conditiones & naturas. Sic nimirum ꝑ

omnem modum ſtatus preſentis π+ De hoc require capi ·
de homine. Et tunc applicetur ſic. Natura itaq; a ſtatus pre
ſentis vite eit ſemper defluere in moꝛtem & moueri a velo⸗

citer terminavi coꝛrumpi K AKriſtoteles in probleu/

matibus. Cecitas innata id eſt a natiuitate inducta omn
lu mini reſiſtit naturaliter a repugnat propter illud lumen

q illuſuie qiudem exleſione oculi gigiitur a cauſatur· Ce⸗
ci enim caſualiter quantumcunq; fuerint obcecati adhuc

tamen veſtigia lucis atq; luminis aſpiciunt niſi hora vehe-

mentis ſupplicij aut doloris. Qunq; enim aliquis ictum aut

plagam in oculo percipit lumen quoddam ſe ſentire agno/⸗
noſcit. Sedò tunc per cecitatem ſtatus preſens figuratur.
Nam ſicut cecitas non eſt in genere entiuʒz a natura vt oſtẽ
dit phuoſophus in vijmethaphiſice. Accidens inquit non
elſſens ſed entis.neg ationes aũt a priuationes multomag

puatiua enim a negatiua entia nõ niſi ↄmitatiue reduétiue
aut anoloice:quẽadmodũ oſtẽdit thode aqno ĩ tctatu de en
te a eſſetia di. Priuatões aũt entia nõ ſũt · eecitas vero ẽ Pua

tio puta viſus ergo cecitas nõ ẽ ens: aut qſi nõ ẽ quẽadmo
dũü a ipa puatio· Sic nimix ſtatꝰ qᷣdeʒ pñs aut iam non eſt

4

Titulus lxxj
aut quaſi nõ eſt:nõ enim eſt de genere. ſed numero entium
pmanentium fixo ꝓpetuo q; modo ι Et ſi cecitas ſo/
lis illis a ꝓpriari 6e 9uenire dẽ qui quondam viderũt & mo/
do excecati ſunt quẽadmoduʒz oſtendit ↄmentato in· nj me/
thaphi vbi dẽ ꝙ lapis nõ eſt cecus:nec lignũ cecum dẽ᷑: ꝗqa
nec lapis videt aliqñdo neq; lignp. Inſtantia aũt ferunt qui

dam dicẽtes ꝙ ceci nati nunqꝙ; viderũt· ergo ceci dicẽdi non
ſunt. Ad qc& ſoluendũ adiiertendum ꝙ aliqui duplicit vi/
dere dẽ· aut inꝗntum iam actu videt aut inqntum aptum

natũ eſt videre nec tñ videt. Cecꝰ itaq; a natiuitate q;uis nũ
q; viderit:tñ habet naturalẽ aptitudinẽ videndi & ideo cecꝰ
a natiuitate cecꝰ poteſt dici. Sed tũc per cecitatẽ ſtatus pre/

ſentis vite deſignat᷑. Et tũc apꝓplicet᷑ ſic. Status vel cecitas p/

ſentis vite maxime aꝓpriat᷑ his qui primo viderũt ſpiritua

liter cognitione fidei ſplendoꝛẽ veritatẽ lucis eterne ſanctiſ
ſime trinitatis: ſed modo excecati ſunt puluere a fumo vo/

luptatis:ac tetre vanitatisſed pagani & iudei a omes inere

duli ꝓprie etiam dicunt᷑ ceci:quia q;uis lucẽ vere ↄgnitionꝰ

nunq́; habuerint: tamen naturaliter eſt eis innata ſcintilla

luminis diuini ↄgnitioniſq; ſui plaſmatoꝛis
¶ De ſulentio ¶ Titulus lxxi.
Rriſtoin vi:politicoꝝ li. Sub ſilentio qdem loqui &

ita dicã colloquio affatu à imidi etiã ſi volũt tñ nequeũt
niſi ſub ſilentio fabulari. Item inſirmo vox eſt ſemꝑ ſub⸗
miſſa ſub ſuüentio ẽe acuta. pterea fures ſilentiũ ſuuz qᷓrunt
ſed & tumultũ atq; ſtrepitũ alioze pueroꝝ etiam bonaʒ foꝛ
mam.indolem q; ſanam accipimꝰ ex quiete a ſilentio eoꝛun
dem. Ite: aſtuti & ſapiẽtes magnificãt ſub ſulentio ſua facta
hucuſqʒ ariſto.vbi ſupra. Patet ergo ꝙ ſub ſilentio loqui
agere ſex generibus ↄuenit pſona. Sed tũc per ſilentiuʒ

coꝛpoꝛale ſilentiũ ſpirituale puta anime deſignatut. Nam ſi

cut ſilentium copoꝛale maxime perſuade tur in cõſilus & in
menſis:vt ait ꝓphᷣs in vj politice · Quox cauſe ſtant in hoc q;
in cõſilijs rei euentus magis patet audienti q́; cõſulenti a lo
quenti. Item in actu edendi dum quis locutus fuerit cibus
de oꝛe eiꝰ ſalit:qua ꝓpter potlliticuz; foe oſtendit᷑ ciuile vt
ſuentium maxime ob ſeruet᷑ in conſilijs & in menſis. Sic ni/
mie per omez modum ſuůentium quidem ſeu quies anime

maxime frequentetur dum quis intra ſe conſitium Pabue/

rit ſuper vita beata: aut dum fuerit in criſti menſa id eſt in

agere ↄuenit ſex pſonis:ſiue ſex generibo ꝓꝑſona ruʒ
iz puellis timidis infirmis furibo pueris & aſtutis
Reddunt᷑ nanq; lenes placideq; puelle ex dulci & ſuůente vt

Zuh

umedo
cgenmn
NRs&
nidis
hantur
krltem
kanturd
ſguntut⸗
lenienti
bbrow
eſſant

is eo tĩ

ſio uol⸗
Gmmani
jterrniete
leantden
Nlioeateſt
Lacpon⸗
plreurl
zſuneren
nnchooſte
licpan

Aulxnin
Auſapente
cetur
gr

Gglertie
eſt motn
rereand
uas ſi
tuntipſe
tes mente
ſelpeit
a mente

entes
laqu
tur inte

lco de

mMime

Mentie

ertum
N
umä
Kuntg
Nredie⸗
hlein
tur Wn
mrigr
addt
iſtuns

elcern
rütſprem

kene ſanc

1tuwo
Unes inete

ggnton⸗

aſcintila

. 5
ſloqui .
plonarig
ſtuts
ſleeN
reuit

ſemp.

ſtune
undorytn

ento en
tolafe

moboni
nieni,
Rnſ
nsan
Kinbeeg
hentd
entche
s0
En
Sunme
wve
1

d

Titulus lxxi
ſumendo paſcua ſempiterna.Et tũc applicetur ſic. Silentiuz
itaq; anime maxime ↄuenit ſex generibus pſonaxe videlicet
caſtis & cõtinentibus qui per puellas & virgines figurant
timidis puſillanimibus qui deum timere filialiter com p/
bantur humilibus peccatoꝛibuſ qui per infirmos deſignã
tur Item vim regno celeſti inſerentibus qui per fures impoꝛ
ta ntur. Item ab omm labe innocẽtibuſ qui per pueros intel
liguntur ipſis templantibus qui per aſtutos ſapiẽtes
guenientiſſime deſcribuntur B Ambroſuis in examerö
librovj· Omnes quidem aues a garritibuſ cantibus q; ſuis
ceſſant a ſilent cit ca maioꝛem feruoꝛem ſerenitatemq; eſtaſ
tis. Sed tũc per aues homines deſignantux· Nam ſicut aues
in ſuo euolatu de terra volant contra ventum vt ait pᷣs in
j·ammaliũ libro. Omnes inquit aues naturaliter quidez dũ
a terra ſe eleuant per volatum cõtra ventum alas ſuas ver⸗
berant. Sic nimize ipſi homĩes in ſuo volatu ad quietem vi⸗
delicet celeſtis patrie debent moꝛe auium a exemplo reſiſte/
re a opponi vento vanitatis inquietudiniſq; muũdane. Et tüc
applicetur ſic. Omes itaq;ʒ homies velut aues ſilentiũ debent
aſſumere a quietem ab operibo actibuſq; peruerſis hoc in
medio ſue vite ca oꝛe id eſt dum magis viguerit in viribus
ſiii coꝛpoꝛis ẽe honoe Qμ Solinus libro rerum. In loco
quidem in quo tenebre fuerint ſuentiaq; aſſidua τ Phumo⸗
resſerpentes a rane cetereqʒ beſtie peſtilentes natur aliter ꝓ
creantur. Cauſam reꝗre de exercicio- Per iſta aũt datur in/
telligi. ; in coꝛde Pumano tenebris cecitatis & ignoꝛantie at
qʒ ſlentio vigi laudis diuine prepedito ſerpentes a rane is
eſt motus e ſugeſtiones prauitatis dyabolice iugiter pro/
rcreanta D Vſidous in hiſtozijs naturalibus. Circa
aquas ſilenter leuiterq; fluentes reſidere naturaliter appe/
tunt ipſe aues. Sed tunc per aquas ſilenter && leuiter fluen/
tes mentes ſilentes & quiete figurantur. Et tunc applicetur
ſic. Ipſe itaq; celeſtes virtutes maxime reſidere appetunt cix
ca mentes peruiam huius vite cum quiete ê ſilentio deflu/

entes E AKriſtoteles in ſexto animatium libro. Cun
cta quidem animalia dum valde timent ſilent. Per que da⸗

tur intelligi:ꝙ; & ipſi homines ſe poſitos in arto timoꝛoſo
loco periculoq; videntes ad ſdentium internuʒ confugiant
anime a quietem E Philoſophꝰ in ꝓbleu⸗Accedentibo
nobis ad ꝓfunda ſolitudinis & deſerti ſilent aues. Per qᷓ da
tur intelligi. ꝙ venientibo nobis in ꝓfundam ↄgnitionis

contemplationis diuinemox ſilent & quieſcunt omes ntᷣe

potentie a natiuitatibo ſolicitudinis inqetudiniſq; mũüdane

Titulus òZ
QG Ambroſius in examerõ li vij· Silentẽ homĩem in de /
ſerto fere citius beſtiec; inuadiint:qa cuncta anĩalia voces
hPumanas abhorẽt puta ſilueſtria atqʒ ignẽ ex natura toni

truũi atq; fulmẽ. Per que dat intelligi. ꝙ ſilentem homĩiem

iò eſt a diuinis laudibo quieſcenteʒ beſtie & fere infernales
ſc; dyaboli maxime hoſtibiliterq; inſequunt H Alber/
tuis de naturis locoꝛe. Rana viridis in os piecta canis ipſuʒ
obmuteſcere facit ꝓpetuoq; ſuere. Per qque dat intelligi· ra
na peccati ꝓ recentem ↄfeſſionem ꝓiecta in os canis inferna
lis dyaboli facit ipᷣm ſilere perpetuo ne contra nos valeat ac
cuſando in die iudicij latrare ”l

¶ De ſommo (Aitulus. lxij. A

do nutiit ſumptus auũt cũ eſidtia: & ſine appetitu fruſtra
GSe inaniter manducat᷑ Sic ſomnꝰ factus cũ appetitu && deſi/

derio valde recreat ſomnus aũt ſuꝑfluus quẽ nõ appetit /

litas doꝛmiẽtis potius debilitat q́; ↄfoꝛtetſEt ideo dicit Ari/

ſto.in ꝓbleu. Somnolẽti inquit exiſtẽtes ſi obdoꝛmierimus

valde ſanitatis roboꝛe ↄfoꝛtamuir· ſed ſi ſommno immergimur

& in ſomnis ſacuerimꝰ talis inſomnietas magis debilitat

ſi totaliter vigilaret. Sed tũc per ſomnũ copoꝛis ſomnꝰ ſpi⸗

ritualis id eſt mẽtis deuotio deſignat᷑. Nam ſicut ſomnꝰ ꝓ⸗

uocatur trim modis vt oſtẽdit Macrobius li:n de ſomno
ſe cipionis. Primo viʒ ꝓ inclinationem capitis verſus pectus

Scdo pꝑ clauſuram oꝛis. Tercio per confricationem frontis

tione. Sic nimize per omia miſticuis qdem ſomnus quo ꝗs ĩ

dño requieſcit efficitur tribb modis viz ꝑ inclination e⸗ Hu/

miliationis. & per obcluſionẽ praue elo cutionis· & ꝓ cõfti/
cationẽ penitẽtie & ↄtritionis. Et tũc applicetur ſic. Perſua⸗
dent itac; omes vnitatem ſumplicitatẽq; cibi ipſius mentis:
ſed 2 deſideriũ validum ſomni in deo ꝓpetui a quietis B
Eontimis li: vj.de deſcriptionibo rex. Hec ergo nobis poſt
ſomnum acidũt a ſopoꝛem exſiœat᷑ lingua palloꝛ 2 diſcolo
ratio ↄmitta?᷑ oſcitatio frequẽs · diſtenſio totiꝰ coꝛpoꝛis oĩm/
q; membroꝛe vſus redditus debilis ee obtuſus. dolo⸗ aſſedᷣ/
tur capitalis mulla adeſt delectatio cibi & potusſed a tunc
man q caput digitis confricant. Sed tũc per ſomnũ coꝛpa
lem copoeis ſomnꝰ execrabilis intelligit in peccatis ſeu per
petuis in toꝛmẽtis. Nam ſiẽ ſomnus ꝓfundus ꝗtuoꝛ facit ef/
fectus· vt oſtendit Conſtantimus lifuo de melancoł. Nam

rij

Onſtãtinus in anthydotario veteri. Vnitatem qui
dem cibi e appetitũ ſomni pſuadent phᷣici quidem
omes. Sicut enim cibo cũ appetitu ſumptus ſolũmo

unnlune

Etr

domen
ſet den
Unitit
ſis ſepe
punt.
impfi⸗
peroñ
tis qtu
ctamd.
leltt
kem &
taqb
licet
ſcolora
mentze
toommnent
nemml.
Dmen

6 Pp
Neltenent

Numr D
Lernares
KCrdre⸗
82 coſſ
ris ermn
uoris
tiamn
kegimi
lat 79
geſtion
gui aiti
duſh
Serada
quart
Pando
bitum
Xdiett
edietz
Plican
Ana;

Nannlo

. . . An
kremnenle⸗ J

1 lands P

Weneſen
nider

dsloi

no aett
do dicit
dormmietuma

Immetgimnt

debiltat
8ſomnd ſp⸗

tN5
Verſusttu
foenſo

losN

mnus c
danmit
npipinn

Miunent
Cviets
nobs!
lutdin
S
i in
lhet
micap⸗
gluſer

Nn

n
nen 8
de

nttn
phieir
ptus en
ettu flſn
petitu AN

Titulius ixxi
domientes a ſopoꝛatos ambulare in ſomnis compellit. loq́
facit dentiũ colliſionem efficit & linguã interdum moꝛderi
pmittit ait enim ꝙ hi qui ꝓfundum ſomnũ faciunt in ſom

nis ſepe ambulãt locunt dentes oſtringunt linguam diſcre⸗

punt. Quo quidem effectuum cauſas reducimꝰ in foꝛtem
impᷣſſionem ymaginarie fantaſticeq; virtutis · Sic nimiruz

per ome modum ſomnus in peccatis ſeu ſomnus in tomẽ/

tis qᷓtuoꝛ in anima facit effectus. Nam ipſos pe catoꝛes fa/

cit ambulare facit enim progredi de pena in penax. loqui cõ⸗
pellit & enarrare ſuam miſeriam ſempiternã dentiuʒ ſtrido /

rem & lingue voꝛationẽ efficit. Et tũc applicetur ſic. Somnꝰ
itaq; hominis in pecatis vnin anima relinquit effectus vi
delicet lingue in dei laude exſiccationem moꝛtis perpetue di/

ſcoloꝛationem pariter & palloꝛem · oꝛis ad ſuſcipienda tor

menta oſcitationem viſionis beate obtuſionem- copoꝛis in
toꝛmentis extenſionem capitis &τ oſcientie perpetuam toꝛſio
nem:nullam cibi celeſtis delectationem·. capitis & manuuz

id eſt mentis a coꝛꝑis in cruciatibus perpetuis cõfricaioneʒ

Q Vpocras in prenoſticis Infirmus quidem poſt ſom
num eſuriem ſentiẽs: atq; ſitim ꝓfectam mox ſibi criſim in/
dicat eueniſſe. Sed tũc per infirmũ intelligimus pecc atoꝛem

Nam ſicut infirmꝰ? ſanatur octo modis m octo ſententiaſ

peritoʒe. Primo per ſanguimis effuſionem naturalem puta

per naxes aut per aures nõ per minutionem aut per oꝛis ex

ecrationemque aliqñdo inducũt moꝛtem teſtante Galieno
8 conſtantino de vVpotundriaca paſſione.Secũdo per ſudo
ris emiſſionem vnde galienꝰ Sudoꝛ tempoꝛe febris & ang
noꝛis Pfectam ſanitatem generat a impotat. Tercio per va/
riam medicox oſolationem iuxta illud ꝙ; ait auicẽna libro

tegiminum vij. Conſolatio inquiens valida infirmum rele/

uat ↄfoꝛtat · Quarto per febris co mpletam & totalem di/

geſtionem teſtante philareto in tractatu de iuidicijs febriũ
qui aitlaboꝛandum neceſſario eſt tamdiu in languoe quo
aduſqʒ materia febrium per caloꝛem naturalem totaliter di
geratur. Quinto per alicuius riſus gaudiiq; validi ocitatio

nem. Vnde phůᷣus ad Alexan de regimine principum libro

quarto di Sed a tu Alexander gaudia tibi finge ad prolon
gandos gradiis ſanitatis & vite. Sexto per cibi & potus de/
bitum regimen dietationeʒ vt ait philaretus in tractatu

de dietis. Tota inquit ſalus a valo languentis ex eo ꝙ debi⸗/

te dietatur ꝓuenit a cauſatur D Septimo per medicine

applicationẽ teſtãte Galieno li·ſecretoꝛe ſiioe qui at. Natu

va nẽ̃a ad tantũ iñ deuenit virtutũ ſuaʒe a actuu detmentuʒ

6 2.
Sen (es ℳe?

—

Titulus krxij
ꝙ ex languoꝛis ſtatu nõ valet reſurgereniſi alicuius iuua/
mine medicine. Octauo ꝑ celeſtem impreſſionemteſtante

Guidone. qui ait in ſũma medicinaliũ. iij. Viam medicine

pPcurrentes mederiq; debilibo languidiſq; volentes curſum

aſtroꝛe diligẽti intuitu ꝓluſtremur ex ipſo nanq; celi curſu

criſis languẽtis homĩs gignit᷑ a cauſat᷑ patet ergo ac. Sic ni

mixe per omez modu peccato- octo modis diuinitus celitus

cq; ſanat. Primo ꝗdem p effuſionem ſanguinis id eſt omniſ

inꝗnationis. Secũdo ꝑ emiſſionem ſudoꝛis id eſt deuote la⸗

crimationis. Tercio ꝑp medicox id eſt ofeſſoꝝe ſedulã exhor⸗
tatione⸗. Quarto P ſcelee penitentie beneficio digeſtionem.

Quinto ꝑ interni gaudii mentis ↄcitationem. Sexto per die

tationem ieiunij & abſtinẽtie. Septimo ꝑ ſatiſractionis appli
cationẽé. Octauo pꝓ celeſtem impſſionem diuine pietatis
clemẽtie. Et tũc appli cet᷑ ſic. Peccatoꝛ itacq; poſt ſomnũ per⸗
actum ſuoz ſcelex ſi ſitiuerit eſurieritq; quantuʒ ad opera
ſatiſfa dionis penitẽtieq; cõdigna: ſignum atq; indicium eſt
ſanitatis ꝓpetue criſuc; eterne E Galienꝰ? li. vnj ſecreto,
rum. Scimus ex febrium ꝗitate ꝙ ſomnꝰ mortẽ intulit lan

guidis vt frequent Quiꝰ quidem effectus cauſa âdruplex

reddit᷑ rationibo apertis. Primũ eſt galieni. Scca oſtantini.
Tercia ypocratis. Quarta eſt ariſto. Sed tũc per ſomuuũ coꝛ

poꝛis coꝛdis ignoꝛatia & cecitas deſignat᷑. Nam ſiẽ ſomnum
co palem ſex impediunt & reſtringut. Primũ eſt ſomnioeũ
varia viſio hm auerrouʒ. Secundum eſt aſpera & dura pro
ſtratio. T erciũ eſt naturalium ſeceſſuũ aduentio. Quartum

eſt cibi & potꝰ digeſtio · vt dicit ꝓhᷣs in. x animaliũ ii. Quin/

4

tum eſt alicuiꝰ doloꝛis: aut compunctionis inflictio. Sextũ

eſt fragoꝛis & ſtrepitꝰ alicuius frequentatio. Sic nimire per

per omez modum ignoꝛantia cecitaſq; codis noſtri ſextupli
citer emendat᷑ & impedit· Primo per ſomniox id eſt celeſtiũ

premioꝝe intuitũ & viſionem Secũdo per aſperam a duram
in bac Vita ꝓſtrationem ·. Tercio pſudoꝛis ſeu naturalis ſe⸗-
ceſſionis id eſt ↄfeſſionis emiſſionem. Quarto per cibi 2 po/

tus celeſtis miſticã ſumptionẽ digeſtionem. Quinto per

cõtritionis compũctioniſq; felicis admiſſionẽ. Sexto per p/

dicationis ſtrepitũ:a clamationem. Sed tũc guenienter per

moꝛtem copalem moꝛtem ſpiritualem ↄuenit deſignari. Et
tunc applicet ſic. Ignoꝛantia taq; & cecitas hominis peccato
ris moꝛtem ſopoꝛem inferũt ſempiternũ

expoſitoꝛ ſuper de ſomno e& vigilia. Somnꝰ impinguat vigi

lia aũt debilitat & exſiccat. Sed tũc per ſomnum copoꝛalem

mẽtis quies aut ↄtemplatio figuratur. Nam ſicut in ſomno

EFE Egidius

5

rls
netten

yvphr

ANS ſpact

enobisi
aitate 2
aAq,vide
J tigratin

mm vie

x vigilian
ibraſoli

e& ia
coe ni
nnecireeth⸗
bndeterl
naedorpot⸗
iglmtpeo
ſebeacge
Gtenplto⸗
nedive muͤd⸗
Mstwsb
(Ituepyl
eßnugin⸗
grn
Der Pocd
utis widts
Wnus mox
no obdor

uinus mun

Ecbſenſin
äu H
Ulem citit
Wintälig
(mmunm
be Wur
e 2 abſſt
ilid eſt
is cui⸗
ſiſio
pari

ny
usilng,
iut⸗

NNene

nam
Gceinn
aeden

domm,
dubel
ebe⸗

NoN

R dede
oran
nepenme

ſomnil e
t ad n

indcunt
Vhſectet.
da oſtandre
er ſomuüce
ſicſomnum

a N

NANRN
8 Werün
Möd s
ſicho dwn
deniniep
vokiſan
Italſni
vm2 ultam
robia
Quüntoe
deo detß

eriertaf.
digne D
ninbta n

tis

Nnsclm

ommmoed

Titulus lxxij

ſomnia que accidũt longius tpe occupare videntur &; ip/

ſum met tempus ſit quo tpe deducitur a tractatvt probat
Theophraſtus libro:n ↄmentatoꝛ dicit. Sommoꝛ ego vno
noctis ſpacio tanta · & tot que explere nõ poſſem vno anno
integro. Quiꝰ cauſam require de ſopoꝛe. Sic reuera p omia
que nobis in dei cõtemplatione beneplacita ſuper mũdana
vanitate accidũt ſomnia illudendi in modo longioꝛa diutni

oꝛaq; videntut eſſe quã rei veritas inferat vite noſtre. Ver⸗
bi gratia. Viuat homo centum ãnis & tunc moꝛiatur quaſi

vnum vix erit poſt motem eſtimatur. Sed tũc cõuementer
per vigiliam ipſa huic mũdo in vigilantia figurat᷑. Nam ſic
vmbra ſolis comuenit laboꝛantibus timentibus e& dijs-teſtã
te philoſopho in.vi politice qui aitqꝙ; hi qui laboꝛant vigi⸗/

lant:& hi qui timent vt ſe cuſtodiãt & qui deoꝝe fungiintur
officio. Sic nimize per omez mod um mũdana vigilantia ma

xime cõdecet labozantibus & fatigatis in hoc mũdo timen⸗

tibus id eſt deſperantibo de dono ſolatioq; diuino && eis qui

moꝛe deoʒe potentes ſunt in hoc ſeculo illi ſemper laboꝛant ꝰ
vigilant pro tranſitoꝛijs congregandis. Et tunc axplicetur

ſic. Ba itaq; quies mentis que fit in domino. ſeu ipſa diuina

cõtemplatio mentem mpinguat & humectat diuina ping/
uedinemũdana aũt vigilantia exſiœæat ab omni humoꝛe ce
leſtis roꝛis & gratie G Ppiloſophus in ꝓbleumatibus
Qitius ergo ſomnum capiunt quicuũq; ſuper aliqua nigreſ
dine ymaginati fuerint aut palloe vnde ſubinferendo ait.
