¶ Bernardꝰ de conſideratione. Tria ſunt que oculum intelli

gentie confundunt atq; a contemplatione veri luminis ex⸗
cludunt. ſcʒ tenebre peccatoꝛum: xecod atio ecundem peccal
toꝛumet cura terrenotim actuũ Contra triplicem moꝛbũ:

triplex remedium eſt. Nam pmus eijcitur per confeſſionem

ſecundus per oꝛationẽ: tercius per quietem. ¶ Beda ſuꝑ lucã

Rctiua vita eſt panẽ tribuè eſurienti: vba ſapientie neſcientẽ
docẽé: errantem coꝛrigè ad humilitatis viã ſuꝑbientẽ ꝓximũ

veuocare: infirmitatis curã gerere: que ſingulis quubuſcũqʒ

expediant diſ penſare in commiſſis nobis qualiter ſubſiſtere

valeant prouidere. ¶( Hugo. Tria ſunt genera meditationũ

*

inueſtigatiõz: inueſtigatio inuentionem. ectio ad ognoſcen

dam veritatem materia mi
¶ De Contemptu. ¶ Capitulumxlvi.
Veguſtinus libro de cathe:iʒandis rudib us. Omnia
contemnit:qui non ſola quantum potuit:ſed etiamm

ſermone. Sicut ſolet generari ex aſſiduitate contemptus: ſic

accendi? ex ia caritate deuotio. ¶ Hieronimus. Nunc ſint

contemnenda parua: ſine quibus magna conſtare non pol⸗
ſunt. ¶ Hieronimus in epla. Racile abijcitur: 4 extrinfecus
Peret.hoc fecit ſocrates thebeus:ſecit antiſtin es:fecerũt pluri
mi phᷣi:quos vicioſiſſimos legimꝰ. ¶ Gregoꝛius in regiſtro.
Sup altitudines terre ſuſtollitur: qui etiam ipſa que alta

gloꝛioſa preſentis videntur ſeculi: per mentis deſt pectũ calcat

Vnum in ſcripturis: vnum in creaturis: vnum in moꝛibus
. ₰ * 7„ 9 *
Primũ ſurgit ex ammiratione: ſeciidum ex lectione:terciũ
ex circumſpectione. Ammiratio genat queſtionem:queſtio

niſtrat meditatio coaptat. oaiοι
ſubleuat:operatio componit contemplatio in ipſa exultat ·

. quantum voluit habere contemnit. ¶ Ambroſiꝰ? in

gornns
ptoket
Shop
Nirec!
bond
geten
eiteme
egenen
conſol
nt
onmn
ſpplien
Purnrn
Huge
(da
pabil
ſuimo
(den⸗
(uibun

(Der

fkioc
no
lmen
eeo
mo

(en

d

¶ Bernardus ſuper cantica. Si regum regie maĩeſlatis: hu⸗
S manis leg ibo capite Pp lecti ſ⸗ anxitum eſt quis finis ↄtemnen/
cium diuinam omnipotentiã erit' ¶ CHhriſoſtomꝰ. Contẽne
diuitias: Fri 8 lorupler contemne gloꝛiam: a eris gloꝛioſus
HW contenme upplicia inimicoꝛũ: et tunc eos ſuper abis ot mne
remiſnſionem quietẽ: & tunc eam accipies. Seneca. Racile
Nuon coõtemnet omma:qui ad ↄtemptũ ſui venit. vis ergo ha bere
Uhs omia: ↄtemne omnia. Contẽtio vbi diſcoꝛdia. Continentia
Nr vbi caſtitas
dnd C De Qontritione ¶ Capitulũ·xlvij.
ben Regoꝛius in moalibo. Alia eſt ↄpunctio ſiue ↄtritio
hin quie ꝑ amoem naſcit᷑alia que ꝓtimoꝛem· ꝗa aliud
hrim . eſt ſupplicia fugs: aliud eſt premia deſiderare. ¶ Cre
Eins Zoꝛius in moꝛalibus. Qui neſcit lugere qᷣd grauat: non valet
tape. Proferre ꝗd ſubleuat. ¶ Qhriſoſtomꝰ de ↄpunctione coꝛdis
direſt Sola ↄpundtio eſt que facit animã horreſcere purpurã:deſt
inteh der are ciſiciũ:amare laccimas:fugere riſum.¶ Criſoſtom.
wis Ne ⸗ ibidem. Cõtritio eſt humiliati coꝛdis vera ↄpunctio:magna
nwen agere a humilia loqui:iuſta operari:e ſuper peccatis timere
mobldl et tremere. ¶ Caſſiodorus ſuper Pſalmiſtã. Gemitò dictus
Eſonen E geminatuſ luctꝰ:quẽ merito fideles appetunt:quẽ diligẽtes
ſuori conſe olatur penitẽtes emendat:dyabolum fugat:xp̃o ↄciliat:
* Amaritudo dulcis: lacrime felices: ſalutaris affli dio. ¶ Caß·
* ſupplicare. ¶ Hugo. Cotritio eſt gemibundi coꝛdis ↄmotio
r⸗ ſalutaris ſeipſum lacrimarũ erumptõne teſtificans. Ibidem
Hugo. Contritio eſt compũctio cum lacrimis: oꝛiens ex re⸗
codatione peccati: a timoꝛe iudicij. ¶ Innocentig. Sciat ſe cul
Pabili ter durum: dure culpabilem.qui coꝛporalem amici
nnctt nmnortem deflet: ſpiialem anime ſue moꝛtem nõ dep loꝛat
in C net Nagn pars bonitatis eſt velle fieri bonũ. Idem-
ratto Qui uſdam egris gratulatio eſt: cũ ipſi egros ſe eſſe ſenſere
lltitt W erlatt one. (Qapitulum xlvn
e VEguſtinus de doctrina chriſtiana. Quiſquis re bus
“ pretereuntibus Urrlius vtit᷑: quã ſeſe habent moees
U. eceoum cum quibo viuit:aut intempe rans:aut ſup⸗
ede ſticioſus eſt. Quiſquis vero ſic eis vtit᷑: vt metaf Dhetuoinis
raſ bonoum inter quos verſatur.excedat. aut aliud ſignat:aut
Pps flagicioſ⸗ us eſt. In omnibus enim talibus non vſus rerũ: ſed
ntl, libido in culꝑa eſt. ¶ Ambroſius in epyſtola. a gis moꝛes
m cõmendant ſtatum:qꝙ ſtatus mœes. etenim quo ſtatus infe
mus rioæ. eo virtus eminentioe. ¶ Hieronimus in epiſtola. E alſus
ghni rumoꝛ certo opprimitur: & vita poſterioꝛ iudicat de pri oꝛ ·
ſto⸗ ¶ Gregoꝛius in moꝛalibuſ. Non valde laud abile eſt bonum

Nawo
M
orett

efle cum bonis: ſed bonum eſſe cum malis. Sicut enim graui
oꝛis culpe eſt inter bonos bonum nõ eſſe:ita immẽſi eſt pre⸗
conij bonum etiam inter malos extitiſſe. ¶ Iſidorus libro ſo/
liloquioꝛum. Sit in geſtu tuo grauitas: in motu ſimplicitas
in inceſſu Honeſtas nihil decoꝛis: nibil laſciuie: nibil petulan
cie:nibil inſe ollertie: nihil leuitat? ĩ tuo inceſſu appareat. Ani⸗
nmuis enim in coporis geſtu apparet: 4 ſpecies coꝛporis ſimu⸗
lacrum eſt mentis: figuraq; probitatis. ¶ Iſidorus ibidem.
Sancta conuerſatio confundit inimicum: edificat proximũ
gloꝛificat deum. ¶ eo papa. Coꝛ hoĩm de operum oſten⸗
Ditur qualitate: & fonas mentium ſpecies detegit actionum-
Qbriſoſtomus. Philoſophus ſie inter hoſtes viuendum
cenſuit: tanqin inter amicos: & inter amicos acſi medijs ho⸗
ſtis viueretur. ¶ Hugo. Diſciplina eſt conuerſatio bona &
honeſtacui parum eſt non male facere ſed ſtudet etiã in His
que bene agit irreprehenſibilis apparere. ¶ NHugo. Diſcipli⸗
na ex quatuor perpendi poteſt. ex geſ lu:motu: affatu: a victu
Geſtus autem reprehenſibilis eſt: ſi eſt aut mollis: aut diſſo
lutus: aut tardus: aut citus. Mollis ſign at laſciuiam: diſſo⸗
lutus negligẽti am: tardus pigriciam: citus ſuue impetuoſus
inconitantiam. ¶ Seneca i n epyſtola. Omnia omniũ rerum
ſi bene obſeruentur: iudicia ſunt argumentum moꝛum: ex
minimis poteris cogitare impudicum id eſt laſciuum. ¶ Se
neca. Ba rbariſmum eſt mœum: ſermo io cundus & animus
doloſus. Quidam ſe domi contrabunt: foꝛis dilatant 4 exten
dunt. ¶ Seneca. Tunc felicem te eſſe iudica cũ poteris in pu⸗
plico viuere: cum te parietes tui tegent non abſcondant.
C Seneca.Ita viue vt nibil tibi cõmittas:niſi quod commit⸗
tere etiam inimico tuo poſſis. ¶Seneca. Omnes pares tibi
facias: inferioꝛes ſuperbiendo non cõtemnas: ſuperioꝛes recte

viuendo non timeas:

¶ De Comierſione · ¶ Caplim xlix-
Vguſtinus ſuper Pſalmiſtam. Vt ſic homo aliud
conuertat ſe ad illum a quo creatus eſt · recedendo
em refrigeſcit: recedendo tenebreſcit: accedendo cla⸗
reſcit. A quo enim habet vt ſit: apud illum etiã Habet vt bene
ſit. Ergo qui vult ſumul eſſe cum deo:non ab illo recedat: ſed
ad illum accedat. ¶ Auguſtinus libro confeſſionim. Cum
inheſero tibi:ex omni me nuſquam erit labor & doloæ vna
erit vita mea:tota plena te·nũc autem quem tu imples: ſuble
uas eum. Et quia tui plenus non ſum: deo mibi omnium
ſum. ¶ Auguſlimus ibidem. Scio qa male mihi eſt preter te

or
mer
Ou
Aee
no
elen
fonit
dp⸗
gwer⸗
bar⸗
So⸗
prn
boli
quat
cro
neiſo
t
D
te
biced

ctur
Uicwit
quidem
tranſit
uiter er
volat i⸗
att
user

Uwra

uS
nbar
Wet
ſao
nede
epla.
ſcio:
pareu
vfil
udelt

M:
W
ſich⸗
tulan
In⸗
ſome⸗
en.
Wni
Ner
Romumn
lendun
is⸗
o boras
tiin hi

Map:

aWc
ut diſo
m diſſo⸗
euoſis
taum
morlum.
um (Se
1ammus
(1

SNe

rdet
wanmt
es proͤt
vtios i⸗

SSSõG

non ſolum me extra me:ſed ĩ meipſo/ omnis copia qᷓ deus
meus non eſt:egeſtas mihi eſt. ¶ Auguſtinus in ſermone-
Ouis perdita nunq́; reuertetur:niſi pu paſtoꝛis miſericoꝛdiã
ↄſequetur.¶ Ambroſius in ſermone.Si aurum tibi offeram
nõ mihi dicis: cras veniam:ſ iam exigis.nemo differt: nemo
excuſat.edemptio anime promittit᷑:a nemo feſtinat. ¶ Hie⸗
ronimus in epla. Nunqꝙ eſt ſera ↄuerſio: latro de cruce tñſijt
ad paradiſum.¶ Gregoꝛiꝰ in moalibo. Vitam vniuſcuiuſq;
ↄuerſiinchoatio blanda permulcet:c aſpera medietas pro⸗
bat:a plena perfectio roborat. ¶ Bernhardus ſi uper cantica:
Solet inter primoꝛdia ↄuerſionis acriꝰ inſi urgere temptatio
praue ↄſuetudinis: & vix poſſunt extingui iacula ignita dya
boli. ¶ Iidorus de ſummo bono. Vicia ante conuerſionem:
quaſi pacem in homine habentquando autem expelluntuir
acrioꝛe virtute conſurgunt.¶ I ſidorus. Multos remiſſa con
uer ſio in priſtinos erroꝛes deducit: ac viuendi tempore reſol
uit. ¶ Petrus Rauna in ſermone. Non locoꝛum mutatio: ſed
ↄuer ſio ſenſuũ aduerſa depellit:meroꝛes fugat:deſperatõnes
abijcit excludit anguſtias:a intra domicilium ſinceri pectoꝛſ
leticie diuine eternam preparat irriſionenm.
N¶ De Conuicio ¶ Capitulum..
Vguſtinus decimo libro confeſſiomim. Si vtilitate
ꝓximi moueoꝛ in laudibo meis.cur minus moueoꝝ
Ni quiſquã ab aliis iniuſte vituperetur: ꝙ; ſi egorcur
ea contumelia magis moꝛdeoꝛ que in me:qꝙ;ᷓ in aliumeadem
iniquitate coꝛam me iacitur. ¶ Bernardus ĩ ſermone. ¶ euis
quidem ſerxmo qa leuiter volat:ſed grauiter vulnerat-leuiter
tranſit ſed grauiter vrit leuiter ammum penetrat:ſed non le
uiter exit leuiter proſertutx ſed non leu iter reuocatur facile
volat: ideo facile caritatem violat tenerum membrum lin⸗
gua: attamẽ vix teneri poteſt. ¶ Valerius in ſermone. NRihil
ſeuius:nihil violentius:amaris aſperiſq; ſermonibusquoꝛũ
vulnera tanto difficilius curantur:quãto facilius proferun
tur. ¶ Seneca in epiſtola. Malis diſplicere laudari eſt: nullã
auctoꝛitatem habet ſentencia: vbi qui damnats eſt damnat⸗:
Male loquuntur de me homines: qui bene neſciunt loqui.
faciunt nõ quod mereoꝛ:ſed quod ſolent.¶ Seneca. Turpia
ne dixeris paulatim em pudor reoꝛum per verba dediſcitur⸗
Non poteſt generoſus animuſ ↄtumeliam pati. ¶ Seneca in
epła. Si merito obiurgaut te aliqs:ſcio qa ꝓfuitſi immerito
ſcio:qa pdeſſe voluit.¶ Sydoniꝰ in epła. Prodigus in pena
parcus in miſericoꝛdia:furoꝛe repletus: pietate deficien s: ver
bo falſus:opere imperfectus:vicijs deditus:domino indeuotꝰ
crudelitate herode ſenſus ¶ De Coꝛde. ¶ Capbn ˖ !⸗

Vguſtinus ſuper Tohannem · Ne duplici coꝛde de
ſuo partem faciunt deo: a partem faciunt dyabolo

*

laſciuus in libidine cupidus in lucris:auarus in pecunia-·

¶ Gregoꝛius in moꝛalibo. Omnipotens deus humanum coꝛ

deſtruit cum relinquit:ediſicat dum replet. ¶ Bernardus de

conſideratione. c eſt coꝛ durum:ipſuim eſt quod nec com/

punctione ſcinditur: nec pietate molit᷑: nec mouetur precibeꝰ
minis non cedit flagellis induratur. Ingratum eſt ad beneſi

cia:infidum ad conſilia: ſeuum ad iudicia: inierecũdum ad

turpia: impauidum ad pericula: inhbumanum ad humana:
temerarium ad diuina: obliuiſcens preteritozũ: preſentium

negligens futura non prouidens:quid dicampſum eſt qᷣd
nec deum timet:nec hominem veretur. ¶ Bernardus ſuꝑ can

tica. Non diſcoꝛdat coꝛ tuũ a facie tua:non habeas faciem ſur
ſum:G coꝛ deoꝛſum.Ibidem. Apiid hoĩes coꝛ ex verbis:apud

deũ vero verba penſantur ex coꝛde ¶ Hugo libro de anima

In omni nanq; creatura que ſub ſole vanitatibo occupatur
mundanis:nihil hũano coꝛde ſublimius:nibhil nobiliꝰ:nihil

deo ſimiliuis reperitur quapropter nihil aliud requirit a te:
niſi coꝛ tuũ. ¶ Caſſiodorus. Vis ſcire de fratre tuo quale coꝛ
Habeat: attende vnde libentius & frequentius loquatur. Ex

abundantia enim coꝛdis os loquitur. Copus vbi caro·

Vguſtinꝰ de diffinitione. Coꝛrectio eſt erroꝛem in⸗
natum vel conſuetudine fadum:freno rationis in⸗
— hibere. ¶ Augꝰ?. Quicquid lacerato animo dixeris:
nitentis eſt impetus: non caritas coerigentis- dilige: & dic
quicquid voles. ¶ Auguſtinus in epiſtola. Non omnis qui
parcit: amicus eſt nec omnis qui verberat:inimicus Qui 4

freneticum ligat: litargicum excitat: ambtoſids mo eſtus .
ambos amat:am bos ſanat:ambo quãdiu egri ſunt indigant·

ſed ambo ſanati gratulantur. ¶ Ambroſius ĩ paſtoæali. Qui

coꝛdis ſui donum excolere nõ valet: quomodo plurimoꝛuam
adhibebit diligentiam Et qui peccati trabem ex ſuo non ppo
teſt eruere oculo:quomõ ex alteriꝰ oculo poterit amputare
feſtucam? ¶ Ambroſiꝰ ſuper Matheũ. Grauiſſimus nodꝰ in
ligno nõ poteſt expelli:niſi grauiſſimo oppreſſioꝛio.ſ¶ Ambꝰ

ſuper Lucam. Plus proficit amica eoerec tio: qm acuſatio
turbulenta illa pudorem incutit: hec indignationem mouet

— atus deus. quia ſic ibi pars dyabolo deſcendit: 6&
otum dyabolus poſſedit. ¶ Auguſtinus de verbo dñi. Beati
mundo coꝛde.non exterioꝛibus oculis: ſed coꝛde videbit deus
¶ Hieronimus ſuper matheum. Coꝛ habet guloſus ĩ ventre

Kit
Rie
leet⸗
ſem!
ſo8.2
etmn
eralre
ieg
grccki⸗
oeent!
gnns .
(boren
ſuntton
nſb⸗
Neutn
Mvt.
ninoe
Urdor
gueru.
Gtaal
ſthran
Vipa
nus i
ut la⸗
ſigus
W
antu
perſe
lerat
liud
ventis
elt co⸗
wwneſ
Nn
mt⸗
r
(8
ign
vm
vuls

C

E
tprert⸗
deneſ
dun D
bumme
ſentium
neſt
lpcan⸗
em ſur
apud
mima
upatt
lnchl
ittt ate
ualecoe
Mhw

trhemm⸗
Ntonisin
dineri
rabi

wigent⸗
W

mun.

o non

Nouit deus mutare ſ. entenciã: ſi i tu nouer' emendare delictuᷣ

¶ Hieronimus in epiſtola. Quomodo poteſt preſes eccleſie

auferre malum de medio eiꝰ: qui in delictum ſimile corruit?
Idem. Que eſt iſta iuſticie: inimica bonitas: culpate crimino
ſos: a vulnera eoꝛum vſq; ad diem iudicij incurata ſeruare?⸗
¶ Greg? in moꝛalibo. Regat diſcipline vigoꝛ mãſuetudinem:

et manſuetudo oenet vigoꝛem · ſic alterum commendetur

„

ex altero:vt nec vigoꝛ ſit tigidus:nec manſuetudo diſſoluta

¶ Gregoꝛius in regiſtro. Manifeſta peccata nõ ſunt occulta

coꝛrectione purganda:ſed palam ſunt arguendi: qqui palam

nocent. ¶ Gregoeiꝰ in paſioali. T unc proteruos meliꝰ corri

gimus: cũ ea que bene egiſſe credunt: mala acta monſtramꝰ?:
¶ Bernard ſuper cantica. Maioꝛa crimina a tarde credend .
ſunt cum audiun?᷑: a citius punienda cũ veraciter agnoſcũ
tur ¶ Bernaròꝰ. Prelati noſtri calicem linquunt: Gz camelũ
deglutiunt:dum maioæa pretermittentes:minoꝛa diſcutiunt·.
U Iſdorꝰ de ſummo bono. Qui delinnte; ſupbo vel odioſo

animo corripit: non emendat ſed percutit. ¶ Iſidorus. Qui

blando verbo caſtigatus nõ coærigit: acrius neceſſe eſt vt ar⸗
guatur. ¶ Chriſoſtomꝰ. Circa vitam tuam eſto auſterus:
circa alio'u benigmis: audiant te homines parua mãdantezʒ
et grauia facientem. ¶ Origenes in omelia. Dum ſ. acerdotes
vm parcunt:vniuerſe eccleſie moliuntur interitum. ¶ Raba
nus ſuper matheum. Ita peccat qui videt fratrem peccare
tacet: ſicut qui penitenti non indulget. ¶ Ptoſper. Leuiter ca
ſtigatus exhibet teuerẽtiam caſtiganti: aſperitati aũt nimie

increpationis offenſus: nec in crepatiõeʒ recipit:nec ſalutem
¶ ¶eo papa. Odio habeantur peccata non hHomines coꝛripi
antur tu midi: tollerentur infirmi. ¶ Caſſiodorꝰ. Malũ cum
perſeuerat augetur: remediabile bonũ eſt in pecato ace⸗
lerata coꝛrectio. ¶ Petrus rauenna. Peruer ſũ corigere nihil

aliud eſt: ꝙ ſtimulare inſanum: ꝙ; oleum adhibere camino: 2

ventis incendia ſuperate. ¶ Hugo de ſancto victoꝛe. Difficile
eſt coꝛ induratum malicia: ad foꝛmã diſcipline: ad ſpeciem
honeſtatis incuruare. ¶ Seneca de clementia ad neronem.
KRon minus turpia ſunt principi multa ſupplicia: ꝗꝙᷓ medico
multa funera. ¶ Seneca in epła. Obiurgationi ſemꝑ aliquid

plande admiſce: facilius penetrant: verba que mollia vadũt.

¶ Seneca. Vicia tranſmittit ad poſteroſ ꝗ preſentib culpis
ignoſcit. bonis nocet:qui malis Parcit. Idem. Nobilis equus

Vmbra virge regitur: ignauꝰ nec calcaribus cõcitari poteſt ˖

vulgi impericiam ad res iuſtas ſola conſtringit neceſſitas·

¶ De Creatione. ¶ Capituluurlnij

Vguſtinus libro·xj. de eiuitate dei. ria queda ma⸗ M

xvime ſcieda de creatura nobis oportuit intimari: ſcʒ ſon
R Qins eam fecerit per quid fecerit? quare fecerit? Si ſngt
ergo querimus quis fecerit? deus eſt. Si per quid dixit 2 fa ”
cta ſunt. Si quare fecerit?quia bona eſt. Nec enim auctoꝛ eſt Par
excellentio? deo: nec ars efficacioz dei verbo:nec cauſa melioꝛ ut
qin vt bonum crearetur a deo bono. ¶ Auguſtimis ibiteem ſul
Ex perpetuitate creaturarum: intelligitur creato? eternus.ex ſtins
magnitudine omnipotens: ex oꝛdine a diſpoſitione ſ, apiens: Dool
ex gubernatione bonus. ¶ Bernardus in ſer mone. Qõſidera titur
ſeptem in beneficio creatiõis. creauit te ſine comodo ſuo (Be⸗
vnde pſalmiſta. Bonoꝛũ meoꝛum nõ indiges ſine merito ſuo exht
quia nihil ante ꝓmeruit:q penitus nihil fuit. Cogita qualẽ taten
te fecit. hm copρus egregiam creaturam. ym an imam magꝰ- oꝛnar
egregiam- vtpote imagine creatoꝛis inſignem: rationis par⸗ ſiniſt
ticipem: beatitudinis ſempitern e capacem. Cõſidera dna⸗ ¶en⸗
cionis poteſtatem terroꝛ em hominis:ſuper cuncta animan⸗ nuncts
cia imminere decernitur. Conſidera ergo largitatis admini/ d
ſtrationẽ: quanta tibi largitꝰ eſt ad eruditionem:quanta ad Ahun
conſolationem: quanta ad cœreptionem: quanta ad delecta pedi
cionemquid inde gratias agas.ſ Bernbardus de diligendo nce
deo. Si totum me debeo: pro me facto quiò addam iam pro C
me refecto hic modo-nec enim tam facile refectus:qin factꝰ? keier
In primo opere me mihi dedit. in ſecundo ſe · vbi ſe dedit: allue
me mihi reddidit datus ergo q redditus: me pro me debeo: tne
et bis debeo. Sed quid domino pro ſe tribuamin am etiam ſi (ede
me milies rependere poſſem: quid ſum ad deum meum? vwör
¶ De Orudelitate ¶ Capitulumlimnj4 *
Vguſtinus de conflictu vicioꝛum virtutum. Se⸗
pius enim contigit:vt leuiter ac cũ diſcedine coꝛre⸗
tio prolata ſpernitur. se contra hruimilitatis verba: .
Ceſpectionis iacula emittun: proteruia. ¶ Caſſiodorꝰ. Quiò
Prodeſt crudelibus perſequi:quos vident ſemper perſecutio d⸗
inbus augeri? ¶ Seneca libro de moibus Euitabis crudeli .g ir
tatem:& miniſtrã crudelitatis iram. Idem de clementia. Cru *
delitas nihil aliud eſt:q attrocitas animi in penis exig endis Wi
crudeles vocabo quia puniendi cauſam Pabentmodi non ſibi⸗
habent (De Sancta cructe (Capitulum.lv N
Vguſtinus ĩ ſer mone de paraſceuen. Crux chriſti nibi
nobis totius cauſa beatitudinis eſt. hec nos a cecita 1
oor . reia E. , i e ef. Ror- 0n
. liberauit erroꝛis: hec a tenebris reddidit luci: hec mar.
bellicos reddidit quieti: hec alienos deo coniunxit: longe den
conſtitutos provimos preſentauit:hec peregrinantes ciiies tſtu
oliendit:hec diſcoꝛdie amputatio eſt:hec pacis ſirmamẽétum i

donoum omnium abundans largitio. ¶ Ambroſius in ſer⸗
nAS mone. Aucto pietatis in cruce pendens teſtamentum odidit
aun üſingulis pietatis OLer diſtribuens. apoſtolis perſecutionem
oH iudeis copꝰ: patri ſpiritum: virgini paranimphum: latroni
in paradiſum: peccatoei bo infernũ: chriſtianis vere penit entib⸗
nn ſaltnnit nndndee d Ht. iinus in epyſtola. Dei fili?
Sen ſuſtinuit ignominiam crucis: tu bonos Putas ꝗ felicitate
—KM iſtius ſeculi & delicijs perfruuntur. ¶ Gregoꝛius in omelia.
Nee Duobus modis crux tollitut᷑. cum atit Pabſtinentiam affi⸗
ñd eitur coꝛpus:aut per compaſſionem proximi affligit᷑ animꝰ
dd i HBernardus ſi per cantica. Chriſtus in paſſione patiẽtiam
Ron exhibet:hHumilitatem commendat: obedientiam implet:cari⸗
igni tatem per ficit his virtutum gẽminis: quatuo coꝛnua crucis
mS oenanturx.G& eſt ſupereminens caritas: a dextris obedientia: a
ns ſiniſtris patientia: in proſundo radix virtutum humilitas-
vdnde:⸗ ¶ Bernhardus in ſermone. O vere celeſls planta: precioſioꝛ
tnu cunctis:ſanctioꝛ vniuerſis. O vere lignum vite.quod ſolum
dminn fuit dignum portare ſalutis fructum. ¶ Qaſſiodorus. Crux
nta ad eſt humilium in vita tuitio:ſupborum dei ec tio:victoꝛia xp̃i
le perditio dyaboli: infernoꝛum deſtructio: celeſtium ofirmatio
ſigend) mees infidelium:vita iuſtoum.¶ Iobannes chriſol tomus.
mn dto QCrux eſt chriſtianoꝛum ſpes:ro manoum victoꝛia:motu oꝛ
nfad reſiurrectio:cecoꝛum dux:conuerſoꝛum via: claudorum ba⸗
de⸗ culus:pauperum conſolatio: arbor reſi urrectionis:lignũ vite
e. eterne. ¶ Damaſcenus. CQrux chriſti clauis paradiſi:hic in⸗
tan . firmoꝛum baculꝰ:paſloꝛũ virga: conuertentiũ mamiductio
aa . ficientũ ꝑfectio:anĩe ſaliis coporis:oĩm maloꝛũ arierſio:
urplm oĩm bonoꝛum datrix De Qupiditate QCaplin lvj.
Hum üö Vguſtinus ad comitem quendã. Superbia cupi⸗
nraar⸗ ditas in tantum vnum malum. vt nec ſuperbia ſine
RB – apiditate nec ſine ſt upbia cupiditas poſſit inueiĩri
C ¶ Aug?. T anto magis in heret deo quilibet: quanto minus
ſruno diiligit Prium. ¶ Ambs lib de offi. Cuũ augere opes:aggre/
nN Y gare pecunias: ocupare terras poſſeſſionibv: cupimꝰ? pſtare
n Diuitis: iuſticie ſoemam exuimus: beneſicentiam cõmunem
end amittimus. ¶ Cregd in moꝛalibo. Qui cupiditas dñari dicit᷑:
* fſiibiectꝰ malis omnibo demonſtrat᷑. ¶ Bernardꝰ in ſermone⸗
ſ e Nihil in hac vita laborioſius:q́;ᷓ deſiderijs tertenis eſ tuare:6 4
uec nibil hic quietiꝰ:q́; huius ſeculi nihil appetere. ¶ Cpriſoſtoꝰ
cr in omelia ſuper math̊. Qui ſemel eſt xpi ſeruꝰ effecto:nõ erit
ic, mam mone famulꝰ. Idem. Appoſitio diuitiarũ maioꝛẽ accen⸗
dit flãmam: a vehementioꝛ fit cupido. ¶ ¶eo papa in ſermo
b ne. Virũ catholicti a precipue ſa cerdotẽ deo ſiẽ nullo impli
8 cari erroꝛe ita nila oꝑtet ciipiditate violari. ¶ Petrꝰ rauẽna.

Omnium maloꝛũ radix eſt cupiditas: tranſgreſſionis mater
magiſtra nocendi: prima Pilaria iniquitatis: auriga malicie
ſiéc aria virtutum ſeditioms oigo fouea ſcandaloum CIn

nocentius de vilitate conditionis humane. Radix maloꝛtun

eiſt cupiditas: hHec ſacrilegia ↄmittit: & furta a rapinas exer/

cet a pᷣdas: bella gerit Pomicidia: ſymoniace vendt et emit
inique petit & recipit: iniuſte negociatur 2 feneratur inſtat
dolis. & imminet fraudibus- diſſioluit pactum: a violat iura⸗
mentum coꝛrũpit teſtimonium: G& peruertit iudiciũ. ¶ Inno
. 17 , „„ 12
centius ibidem. Tria maxiĩe ſ. olent homines affectare ſcilicet ·
opes:voluptates Honoes. De opibo praua: de voluptati⸗

27 . „
pus turpia: de hon oꝛibo vana procedunt. Nam opes genant
cupiditatem a auariciã: voluptates pariunt gulam & luxu

riam: honoꝛes nutriunt ſuperbiam & iactantiam. ¶ Seneca
in epyſtola. Nunquam parum eſt quod ſatis eſt a nunqim̃
multum: ꝗ ſatis non eſt. neminem pecunia diuitem fecit·
¶ Seneca. Fotiſſima peſtis eſt cupitas: que ſolet egenos fa⸗
cere quos capt᷑: dum finem querendi non inuenit. ¶ Seneca
in prouerbijs. Aienum nobis noſtrũ plus alijs placet · effu/
gere cupiditatem: regnum eſt vincere ·
¶ De Qurioſitate. ¶ Capitulumlvij.
genus hominum ad cognoſcẽdam vitam alienam:
„ deſidioſum ad coꝛrigendam ſuam. ¶ Auguſtinꝰ in
ſermone. Multo felicius inuenit ſyderum 9ditoꝛem Humilis
pietas: ꝙ ſiderum o dinem ſuperba curioſitas. ¶ Auguſtin?
de vera religione. In ↄſideratione creaturarum non eſt vana
et peritura curioſitas exercẽda. ſed gradus ad immoetalia 6e
ſemper manentia faciendus. ¶ Hieronimꝰ in epyſtola. Qibo
demonum eſt carmina poetax ſe claris ſcĩa: rethoricoꝛe vboʒ
pompanulla ibi ſ. ecuritas veritatis: mulla iuſticie refectio re

ritur-ſtudioſi earum in fame veri. G virtutũ penuria per⸗

manebunt. ¶ Bernardꝰ? in ſermone. Qurioſus foꝛas egredit:
et exterioꝛa ↄſideratqiui ſic interna deſpicit: futa non ꝓſpicit

Idem. Multi ſtudent plus alta & apta proferre /a erubeſcutt
plana & Pumilia:ne hoc ſoluʒ ſcire vide ant. ¶ Proſper. Que

deus occulta eſſe voluit: non ſunt ſcrutanda que aũt mani⸗

feſta fecit: non ſunt negligenda ne in illis illicite curioſi:

et in bis damnabiliter ingrati inueniant. ¶ Hugo. Curioſi⸗
tas eſt ſuperflua inueſtigatio ad ſe non ptinentiũ.¶ Richar
dus de ſancto victoe. O qũ̃ti veritatem querũt · non in veri /
tate· && quanti inueniunt:non ad veritatem: ſed ad vanitateʒ
2 miſerrimum eſtiin verbis vite lucra moœtis negociant.
¶ Detrus rauenna in ſermone. Odibili? niHil eſt ſubtilitate

npſcſe⸗

guſtinus libro decimo gfeſſionum. Curioſus eſt

bieſt
imis
gue ef
ntas e
ſophil
etreyt
giſtan
optinuns
melinue
udp
rugtee

(el
d

iSroatd
acni⸗
quoduͤ
Pteeni⸗
moda
Alteriu⸗
Veyiti
lii ommi

SS
ſte
lan
N
tten
lnſtx

Kura⸗
Chno
chen
Nuput⸗
Sgenunt
nmäbon

(Soan
nuni i
n ſectt
Senea

lunee

eoos

,alienam

ſtibit
bhumils
Galind

NRN

vbi eſt ſola ſubtilitas. Idezʒ. Maximum vicium ſubtilitas eſt
nimis ſe oſtendere:viliſſima aũt eſt diſſimulatio ſubtilitatis
que effedtu apparet:habitu latet. ¶ Petrꝰ rauenna. Que vti⸗
litas eſt cedulas euoluere: firmare verbotenus ſummas: 6e
ſophiſmatum verſutias inuierſare: damnare ſcripta veterum
et reprobare omnia que inueniuntur in ſuoꝛum cedulis ma
giſtroꝛũ. ¶ Gloſa ſuper eccle. Sobrius intelligere in omnibo
optimus eſt:qui reficit animam:nec grauat mentem. Vnde
mel inueniſti:comede ꝗd ſuffiet tibine foꝛte ſatiatꝰ euomes

illud:6 periures nomen dei tui. ¶ Seneca in epyſtola. Quid

te toques illaceras in illa queſtione: quã ſubtilius eſt con⸗
tempſiſſe: qin ſoluere JUM
¶ De Damno. ¶ Caphn. lvnj.
Vęuſtinꝰ in ſermone. Non ſapit lucrum:qui dolet
damnũ foetioꝛ eſt in confeſſione chriſti:qui damna
on timuit: ꝙ qui lucra contempſit. ¶ Gregoꝛius
in moꝛalibo. Aptus damnationis teſtis:eſt ipſe timoꝛ iniqui⸗
tatis quia timetut quod agitur:a tamen malum non vincit
quod timetur. ¶ Caſſiodorus in epyſtola. Melius eſt enim
pPreſentia damna cõtemnere:q́; exiguo queſtu perpetua co⸗
moda non habere.¶ Seneca in ꝓuerbijs. ucrum ſine dãno
alterius fieri non poteſt: damnum niſi exabundantia raro
venit. ¶ Seneca de remedijs foꝛtuitoꝛum. Omnia perdidiſti:
cũ omnibo perire potuiſti. Noli cõqueri ꝗd incideris:gaude
Ad euaſeris:qui ſe habet:nihil perdidit. Dare vbi liberalitas
¶ De Debito ¶ Qapitulum lix·

Legoꝛius ſuper ezechielem. Sic ſub auctoꝛitate ſup⸗
bia:& humanus tumoꝛ ſub humilitate ſe palliat: ve
ſepe nec ille valeat conſiderare quid deo: nec iſte ꝗdð
debeat proximo. ¶ Gregoꝛius in moꝛalibus. Deputemꝰ in⸗
dulgentiam datam quaſi pecuniã mutuatam:quo plus no⸗
bis creditur ex henignitate: eo debitoꝛes ampliꝰ tenemur in
opere. ¶ Gregoꝛius ibideʒ. Stultus eſt debitoꝛ: qui gaudens
mutuatas pecunias accipit & tempus quo reddere debeat:
non attendit ; l
¶ De Decima- H ¶ CapitulumIx.
Vgęguſtinus in ſermone. Hec eſt domini iuſtiſſima
conſuetu do· vt ſi tu illi deceimam non dederis: tu adꝰ
cimam teuocaberis:id eſt demonibus que eſt de⸗
cima pars angeloꝛum aſſociaberꝰ dahis inquit impio militi
quod non vis dare ſacerdoti. ¶ Auguſtinus ibidem. Si deci/
mam dederis: non ſolum habundantiam fructuum recipies
ſed è ſanitatem aĩe a coꝛporis ↄſequeris.ꝗqa decimas dando

. 5*
==

et terrena celeſtia poſſumus premia promereri. Vnde qui
decimas dare noluerintres alienas inuadunt:a dominũ qii
dignatus eſt accipere. ¶ Auguſtinus in ſermone de decimis
Attẽde quid creatura decima: inter intellectuales creaturas
eſt homo:quia angeli in nouem oꝛdinib:decimus autẽ oꝛdo
eſt hHominum. Et ideo eſt hoĩs decimam ſoluere:vt ruinam
angeloꝛum valeat ſupplere. ¶ Hieronimus in gloſa Malach
Qriia nõ reddidiſtis decimas primitias iccirco in penuria
et fame maledicti eſtis.qᷓ dum parua ſiibtrahitis:vbertatem
poſſeſſionum veſtrarum & totam abundantiam frugũ per⸗
didiſtis. ¶ Chriſoſtomꝰ ſuper matheum. Iuſticiã:miſericoꝛ⸗
diam & fidem: ꝓpter ſuam gloꝛiã mandauit deꝰ:ſed decimas
ꝓropter ſacerdotes ¶ Io hannes chriſtomꝰ. Sacerdotes qui
propter decimas coꝛripiunt populum.q maioꝛa peccata vi⸗
dentes tacentdocẽt colare culicem & deglutire camelum id
eſt a modico abſtinere a maioꝛa committere
¶ De Delicis. Capitulum.lIxi:
A Vguſtinꝰ in ſermone. Qui dat pro modica delecta
cceieone illud pro quo ſe tradidit: ſtultum chriſtum
reputat mercatoꝛẽ. ¶ Ambroſiꝰ in epła. Quicunqʒ;
a puericia dederit ſe delicis: manebit in ſeruitute: vt viuens
moꝛtuus ſit.¶ Gregoꝛius in moꝛalibo. Hi frequẽter maioꝛes
tribiiſlationes ex carne ſuſcipiunt: qui carnis voluptatibus
delectantur. ¶ Chriſoſtomus.Sicut impoſſibile eſt vt ignis
ſinflãmetur in aqua ita impoſſibůle eſt ↄpumctionem vigere
in delicijs. ¶ Bernardus in epla. Mens aſueta delicijs: nec ex⸗
ciillta diſcipline ſarculo:multas ↄtr abit ſoꝛdes RHacile onus
afflictionis ſentiunt qui vti ſuauibus delicijs conſueuerunt
¶ Seneca in epła. Eſtimãt animos amenitas nimia: qmlibet
viam iumẽta patiunt:quoꝛũ durata in aſpero virgula eſt · in
molli plauſtriq; paſcue ſaginati cito ſubſternunt᷑. Innatum
eſt ab illo mũdi conditoꝛe:qui nobis viuendi iura deſcripſit

—

vt ſalui eſſemus:non vt delicati delicijs miſere:ac ſolicite om

nia comparentur· ¶ De Deſiderio ¶ Caplim lxij;
NVguſtinꝰ ſuper Pſalmiſtam. Qui deſiderat:a ſi lin⸗
gua taceat.coꝛ decãtat.qui aũit non deſiderat:qlibet
amoꝛe:quolibet clamoꝛe: aures hominũ feriat: intus
mutus eſt deo. ¶ Ambꝰ. Quanto diutius abeſt q;dd deſideraĩ
tanto expectantis deſidetia maioꝛa quadaʒz via amoꝛis igne⸗
ſcunt caro deficit:ſed cupiditas aliẽ & augetur. ¶ Gregoꝛiꝰ
in omelia- Si ſancta deſideria dilectione creſcuntſi autẽ dile⸗
Rione deficiunt: deſideria non ſi unt. ¶ Gregorius in moꝛalibe.
Valentioꝛes voces apuid ſecretiſſimas aures dei · non verba
faciũt:ſed deſideria eternam em vitam ſi oꝛe petimꝰ:nec coꝛde

vſet
nem
xſider

ſedefr
Ptust
sineert
Nberum
dorninu
(rt
diſ
ſunto
(Norr
ktemac
Gung
lund
nor
erimu

ernſc

altta

ſeunda!
RNN

igi deſideramus: clamantes tacemus. ſi vero deſideramuss & e
uni tacemus: tacentes clamamus. Seneca. Etiam celeritas in
I g deſiderio mœa eſt. Deſ pectus ſuie deriſio vbi contemptus·
Atie (De/ Deſperatione-· ¶ CQapimIxnj-
un guſtinus De ſymbolo. Tatro agnouit: petrus ne⸗
“ gauit. in petro demonſtratur quemqim̃ iuſtum non 3 —
de ſe preſumere deberẽè ¶ Auguſtinus de penitentia — bboer — —II pr ers n,
Mim Ne deſperando augęamus peccata: propoſitus eſt peni tStis — Seſprerr, re,
faripe . Pere — SPP . P po u5 e e itetie L
im nn. portusrurſus ne delpetando augeamus:datus eſt Dies moꝛ
dinm tis incertus. Ambroſi? ſuper lucam. Nemo diffidat: nemo
veterum con ſeius peccatoum premia diuina deſperet. R ouit
d dominus mutare ſententiarinſi tu noueris emendare deliétũ
R ¶ Ambꝰ. Incumbit virtuti ſeculi.qui deſperat de adiutoꝛio
meimd dei (Cbriſoſtomus. Illius eterne ciuitatis ianiias nobis de /
,. ſperatio claudit: ſpes aperit:fiducia latum prebet ingreſſum-
ulumd ¶ Iſidorus de ſummo bono. Nullus deſperare debet veniam⸗
rn elecn etiam ſi circa ſinem vite ad penitentiam conuertatur. Vnum
chriftun quemq; enim deus de ſuo fine:non de vita preterita iudicat
Wiang Idem. In vita hominis finis querendus eſt quoniam deus
MVe non reſpicit quales ante viximus: ſed quales circa finẽ vite
ermnd erimus. ¶ Leo papa. Sceleratio? om nibo o iuda & infelicio?
loptitbe extitiſti · quem non penitentia duxit ad dñm: ſed deſperatio
ſtutigns traxit ad ladueũ. ¶ Hugo. Prima ſalus eſt declinare culpaz
em vigere ſecunda non deſperare veniam. ¶ Victoꝛinus. Deſperatio eſt
NNG. auud vite ſtatum vel virtutũ redditum fracta ſpei gubernatio
DNe ¶ Seneca. Nemo ſe mutat: qui ſe mutari ſperat. SS
Orſoenen ? ¶ De Detractione· ””MBM C Qapitulumlxinj·
imingian V—Vguſtinus in gloſa. Plus nocent in membris detra
Graulaett hentes chriſtoquia animas crèditoꝛum interficiũt
mimumn qui eius carnem mox reſurrecturam peremeruũt
Mr Ambroſius. Bylinguis ſerpens habetur atq; letalis: eo ꝙ;
eloeon dyabolus miniſter aliud loquatur lingua: aliud coꝛde medi
Colnle tetur. ¶( Hieronimꝰ. Qaue ne aut linguã: aut aures habeas
Ataſtlin prurientes id eſt ne aut ipe alus detrabas: aut alios audias
urditn detrahentes. ¶ Hieronimus. Incongruum eſt copore latere
ratirt et lingua per totum mindum vagari⸗ſ Gregoꝛius in paſ 10
ſd⸗ rali. Non maledices ſurdo τ Surdo maledicere:eſt abſenti .
uncf ac non audienti derogare: Coꝛam ceco offendiculũ ponere!

1 d elſt diſcretam quidem rem agere: ſed tamen ei qui lumen di⸗

atole ſcretionis non habet ſcandali occaſionem prebere. ¶ Bernar⸗
e ſ. dus de conſideratione. Omnem qui paunlam veretur dicere
bern quoðs in aure loquitur: ſuſpectum habeas. ¶ Idem. Detra⸗
tneron Coꝛ ee libens auditoæ vterque dyabolum portat in lingua-

—

¶ Iſidorus de ſummo bono. Non ſolũ ille reus eſt:qͥ ſalſum

de alio profert:ſed & is qui cito aurem criminibus prebet.
¶ Qaſſiodorꝰ. Dentes dicti ſunt a demendo· ideo pulcre lin⸗
gue detrabentiũ dentes vocantur:quia ſicẽ illi partes demũt
ita & iſti opiniones hoĩm coœrodunt. ¶ Bernardꝰ in ſermone
Nunꝗd nõ vippera eſt lingua detrac toꝛis ferociſſima: plane
nimirum ꝗᷓ tam letaliter inficit flatu vno: Niinqͥd nõ lancea

eſt lingua iſta ꝓfecto acutiſſima que tres pen etrat ictu vno ·

¶ Hugo.Detractio eſt locutio ex inuidia procedens: bona
alioꝛũ denigrans. ¶ ullius. Eit em neſcio quomõ:vt magis
in alijs cernamuis ſiquid delinquit᷑: ꝙ; in nobis. Vnde poeta·
Qum tua puideas oculis:mala liꝓpus iminctis. Qur in ami
coꝛum vicus:tam cernis acutis: ¶ Seneca in epła. Nulla tam
modeſta felicitas eſt:vt malignitatis dentes vitaret. ¶ Seneca
in ꝓuerhijs. Difficilem oportet aurem habere ad crimina
¶ De Deo CQapitulum xv.

guſtimis ſuper Iobannem. Deus tibi totũ eſt: ſi
6 lumẽ tibi eſt.ſi nudꝰ es:immotalitate tibi veſtis

eſt. ¶ Auguſtinus libro ſexto confeſſionum. O vera ſumma

ſuauitas ommi ſuauitate dulcioꝛ: ſed non carni & ſanguini

ommni luce clarioz omnmi ſecreto interioꝛ: omni Honoꝛe ſublimi

oꝛ: ſed non ſublimibo in ſe. ¶ Auguſtinus libro vij gfeſſiõm
O eterna veritas: & vera catitas: à cara etermtas tu es deus

meus.¶ Auguſtinꝰ in ſoliloquis. Deus va & ſumma vita:

in quo & a quo a per queʒ bona ſunt:que bona ſunt ommia

deus⸗a quo auerti cadere:in quem cõuerti reſurgere:in quo
manere conſiſtere eſt deus: a quo exire moꝛi: & in quẽ redire

rveuiuiſcere: a in quo habitare viuere eſt deus quem nemo

amittit niſi deceptꝰ: quem nemo querit niſi admomtus:queʒ
ne mo inuenit niſi purgatꝰ. ¶ Auguſtinmus ſuꝑ Pater noſter
Deus eſt in ſeipſo ſicut alpha & o: in mindo ſieut rec toꝛ æ
