ditate: aut ex ſemiſperitate ipſiꝰ terre. Dicebant em terrã eſſe
diſpoſitam in modũ æ adin ſtar ſemicirculi:ad hoc vt natare
valeat ſup aquas. Quid am aũt hoc ex attractione ipſi? celi
et ſtellarũ euenire aſſerunt. Auempice aũt terram pendere ĩ
medio aſſerit ꝑ ſuſtentatõnem inqũñtum ipᷣm celum cõtinet
terram a caſu pᷣſeruãs pariter & uina. Sic nimirũ ꝑ omnia
ipᷣa beata virgo ↄtinet totum mundũ a caſu ruina preſer .
uans moœtis eterne. Vnde ait CQuido in ſermone. Tota mdi
machima inſimul rueret: niſi Marie gra ſuſtentaret.Et tũc
recurrat᷑ ad prehabita immediate ſup̃ᷣ. Secunda rõ eſt. Quia .
ſicut celii eſt cauſa oĩs motꝰ in inferioꝛibo:aſſerẽte 9 mẽtatoꝛe
in ni· phiſi:q ait. Omnis motꝰ copiliũ coꝛpoꝝ habet reduci
ad motũ primi mobilis. Sic nimirũ ꝑp omnem modũ beatz
virgo eſt cauſa omnis motꝰ ipſuis aĩe quo mouent᷑ ad ſuu
creatoẽatq; omnis motꝰ operationis bone qꝙ; quis vehitur
et mouet᷑ ao ſummam beatitudinẽ, Et ideo ait beatus Augꝰ?
Omne bonũ ꝗd a nobis agit᷑:marie interuenientibo precib⸗
nobis dat᷑. Et tunc recurrat᷑ ad phabita X Tercia ratõ
eſt. Quia ſiẽ celum ſemꝑ ſibi habet annexũ ignem teſtante
Sjmentatone de ſubſtãtia oꝛbis ꝗ; ait. Ignis ꝓpetualit alligatus
eſt ſpere celeſti & ↄcauo oꝛbis lune. Sic reuera per oĩa maria

—

Cin
lnvr

ffans
ſermor
et gea
Kung
ſemp
Qun

ſtell⸗
Mot
ien
eſt c
hoce
unen
omne
moue
eſtal
Pklſito
ti ſane
ntoeſtl
ſlante!
lunmnes
düted
cpemr
Wr
N
tum
die⸗
omm
toni⸗
littu
uot
Zic
lumten
ichnon
„„„Modüh
danet
manſt
Atdus
ſkabi
Atin g.
RNra .
Netur e
ketam

—

vinng

P Muree
Lemſl
latine
Emmnd. N
1criton
wbat Vren
Ner ſeſpit⸗
Niuola anim
Noite t ii
co de ca
Mpbrins
c tat oenta
lunt aſſggnre
diptte
Alemttotu⸗
etkerielſe
NNte
Krun hendti
lnont
t tumrck

77 .
1 nii he

l
.

ſemper habet annexum ſibi ignem diuini amoeis ipſum Puu
manis coꝛdibus influens & miniſtrans. Et ideo ait Bernꝰ in
ſermone de aſſumptõe. Maria inꝗt eſt mater omnis ſalutis
et gratie ipſa eſt fons caritatis diuine. beatitudiniſc; eterne ·
Nunq; n. maria ſine gẽ̃a nunqꝙ; ſine ame atq; beatitudine
ſempiterna. Et tunc teſpiciat᷑ ad prehabita immediate ſup̃
Quarta rõ eſt. Quia ſiẽ celum motu ſuo rapit ſecũ omnes
ſtellas aO planetarum ſperas vt ait Hugo in dydaſcol.li · ni /

Motus em naturalis & reuolutio ipſius prime ſpere eſt ab

oiente in occidentẽ. Motus aũt naturalis ipſoꝛũ planetari

eſt econuerſo. ; aũt ſol videt᷑ moueri ab oꝛiente in oœidentẽ
Poc eſt per actiõz in qutum ſol ceterecq; ſtelle violenter rapi
unt motu ipſi? celi. Et ideo ptz; ꝙ celũ motu ſuo rapit ſecu
omnes ſtellas. Sic nimirũ per oĩa mater xp̃i motu ſuo quo
mouet᷑ ad adiuuendũ aliqꝙ; hoĩeʒi: rapit ſecum oẽs ſtellas id
eſt collegia angeloꝛũ pariterq; a ſanctoꝛũ. Et iõ ait Amb in

„

prefatione. Nemo nẽm ambigat quin vbi maria aduenerit

toti ſanctoꝛũ collegiũ adexiſtat. Et tũc vt ſuß Quita
ratio eſt. Quia ſiẽ celum omnẽ virtutem influit huic mudo
teſtante Iſidoro ꝗᷓ ait. Celum qdem mediãte ſideru limpido
lumine & caloꝛe omnem vittutẽ influit huic mundo. Secus
aũt eſt vt ꝗdam autumant de celo empirreo vtrũ faciat ali
quem influxũ. Nihilominus tñ quidã hoc affir mant ꝗdam
negant quẽadmodũ recitat magiſter Heinricꝰ de gandauo
in primo ꝗlibeto. Primum aũt mobile id eſt ip̃m firmamẽ⸗
tum ſeu ipᷣm celum omnẽ virtutem influit in huůc mũdum:·
Sic ꝓ locum a ſimili Maria oẽm celeſtem virtutem confert
omnibo ſibi deuotis coꝛdibus in hoc nuindo. Et ideo ait Ihe
ronimus in epiſtola. Si virtuteʒ imitamur: mariã omnium
virtutum fontem oꝛginem amplectamur. Ipſa enim ſibi
deuotis totam mentis & coꝛporis virtutẽ tribuit a valoem.
Rẽe per omnem modum vt ſupra. Sexta ratio eſt. Quia ce⸗

lum tangi᷑ ab igne ſeu ſpera ignis: non tamen comburit vt

refert mentato primo ces mundo. Sic nimirũ per omẽm
modũ beata virgo ↄtarctum quidez paſſa eſt ab igne mun⸗

.Syane tribulationis a miſerie incombuſta tamẽ & illeſa per⸗

manſit ab oĩ ꝓrſus periculo a doloꝛe. Et ideo ait beatꝰ? Bern
ardus in ſermone. Non ſolum incõbuſta manſit mater chri
ſti ab igne carnalis copule:ſed etiam omnez ignem in nobis

extinguit praue cupiditatis concupiſcentie & tunc vt ſu/

pra Z Septima ratio eſt. Quia ſicut celum iugiter mo
uetux circa terram imo mſi moueretur G& volueretur circa
terram: totus mundus inſimul concideretur & coartaretuir

S =è”M

L .
titulus Septimus litu
Et ideo ait calcidiũs in thimeo:Surrexerunt qdam dicẽtes n
non eſſe celum id d moueri cernitur: aſſerentes rẽ incoꝛru⸗ hdlud
ptibilem nulli mutui nec tranſi mutatiõi foꝛe ſubiectũ. Dice / Koa
bant auũit terraz in ↄtinuo eſſe motu. Quapropi eſtimabant gato
celũ eſſe immobile: ſed moueri ſolam terrã a ꝙ ex motu ire etu
celum videret moueriſicut dũ quis currẽs circulariter eſti / mnitiet
mat circulariter moueri celũ a terram. Hoc autẽ falſum ettt yerſu
6ß celũ indefe ſum iugiter voluit᷑ circa terr a. Et n celũ iugirt teſtit
moueret᷑: totus mundꝰ coꝛruẽs rumpereĩ. Sic reuera ꝑ oẽm mun
modum maria om hora:tpe:a momento: mouet᷑ circa terra inger
id eſt nos inceſſanter cuſtodiens: protegens: & oↄſeruans. Et nmnitzai
niſi ipſa motu ſue pietatis ſuccurret:totus mũdus dudu in ccoh
nihilum vergẽét rediret. Et ideo ait fulgentius epus in ſer turo
mone. Niſi maria ĩmẽſitate ſue gratie ſuccurriſſet: tota inſi⸗ aaude
nmimdi fabrica coeruiſſet. Octaria rõ eſt. Nam ſiẽ celum eſt datoa
oſeruatiuum animarũ iuſtaxe teſ tante macrobio de ſommo catmin
ſcipiõis li primo q dicit. Celũ eſt receptaculũ aĩaꝝ iuſtaʒe Eßhin
in ꝗᷓ conſeruant᷑ a ſuis coꝛporibo exalantes. Sic ꝓ locũ a ſtli lerrime⸗
Maria eſt in ſe ſinuq; ſue materne pietat receptaculũ om/ nan
nium animarũ iuſtarum a ſuis cœporibo erutaze·2 ideo ait doulnaie
anſhelmꝰ in ſermone. Ipſa inqt eſt conſeru atrix animarum Autin
nollrarium: pſa ſpes: ſalus & vita omnium hoĩm ſibi ſerui⸗ mraint
entium in hac vita Na Notandum autè ꝙ beata virgo Reeiet
maria ↄpar at᷑ roꝛi ob ſex oditiones a natas que gueniüũt ipi oc
roi. Quarũ prima talis eſt. Sicut em ros cadens in regien s
calida:vertit in aquã · in regione aũt frigida:vertit in pruina 222
teſtãte philoſopho in· nj· methequi ait. Ros e pruina vnui nenie
ſunt in ſubſtantia: & diuerſificant hm frigidam 2 calidã re⸗ FJFgooné
gionem. In frigore nanq; ẽ pruina: in caloꝛe vero ros eſſe dẽ R tetaqhi
Sic nimirũ ꝓꝑ omnem modum. Maria quidem feruentibo in hyyluſi
amoꝛe:vertit᷑ in aquã celeſtis ſuauitatis gẽe · infrigiditatis iiteſn,
aũt eſt coꝛdibo ab eſtu carnalis ocupiſcẽtie: verti in pruina . mimi
refrigerij a ↄſolationis eterne. Et ido ait beatiis Bernhardꝰ ſntit .
Maria inqt eſt dulcoꝛ diligentiſſimꝰ? refrigeriũcß ipſis mü⸗ noſtaſu
dis mentilo ineternuũ. Sc&ᷣa eſt. Nã ſiẽ ros cadens fumigare „Htttt
facit montes:& nebulam ocitat circa aquas: euolareq; facit ⸗ tiecchi⸗
nubes varias diuerſas teſtante phᷣo in tractatu de impſſi⸗ ſavitt
„ onibo aeris:quui dicit. Ros cadens in terrã eu aporat p fumi⸗ WD ä
S=WM gationez montiũ: ꝓꝑ nebulam aquac: a per eleuatiõz diliſaxe ver önat
nubium. Hec etenim tria vt ait cõmentatoꝛ ſupꝑ eundeʒ locũ voblenn
roꝛem arguunt deſcendere ad terraʒ. Sic mmirũ beata virgo (ti un
maria menti adueniens montane ↄtemplationis fumigatoz Un ls.
inde elicit deuotiſſime or̃onis.ſed aꝗᷓ adueniens tribulatõis
.
*? 1

Nnns
cide
Nmmnt
leiac
Efling
zciͤi
Annpon
Kctatri
S
dusddin
etbiſſe
t wti
celumet
xſom
iuſtar
win ſt
tuolnon
edn
minatun
ſbiſetu⸗
rat titgo
zuenünth
iinpem⸗
arunn
rotwtid
tinerhn
itpinmn
Ginnum
ehmnd

funmege, .

are⸗ .

Titulus Deptimug

nebulam euaporate facit ꝓpetue ↄoſolationis tandem nulbes

trãſuolare facit fideliſſime ꝓtectionis ac obumbratõis. Et
ideo ait Crißde pᷣrogatiuis ſ. Marie ꝓ ipſam inquit noſtra

oꝛatio exaudit᷑ cõſolatio celeſtis tribuit᷑ hHomo ſub alis dei

ꝓpetuo obumbrat᷑ B a Tercia eſt quia fiẽ ros deſcendẽs
in terram ſerenitatem facit recedens vero a elongas a terra
verſus nubes in vndationeʒ ymbrium generat atq; cauſat

teſtãte ph̊o in:imethe:qui ait. Qũq; ros cadit ad terraʒz aer
mundatiir mũdato autem aere ſerenitas fi ros aũt manenſ

in aere iam aer humectatiiſ ẽ humectato aũt aere pluuia cõ
mitat᷑. Sic reuera ꝓ omia Maria mater xp̃ᷣi ſua deſcendẽs ĩ
coꝛ hominis pietate & gratia: ſerenitatem in preſenti e ĩ fu

turo efficit trãquillitatis eterne ſj elongata ab homiĩe in ſuo

laude tepido & ingrato ꝑ ſubtractioneʒz viʒ ſue gratie inun/⸗
datio cõſequenter penalitatis eterne Et ideo ait Sedulitis ĩ

carmine paſcali. Maria nanq; ſuo nobis adueniens lumine
S ſplendore pacem reddit& quietem ab omni inquietudi

ne timoꝛe. pſa abſens timoꝛẽ incutit & horroꝛem. Quar⸗
ta eſt nam ſicut in roe ignis deſcendit celeſtis teſtante pto/
lo· almaieſti tercio · qui ait ignis quidem celeſtis dupliciter
defluit in hunc mũdum viʒ in lumine in roꝛe. Sic nimirxuʒ
maria in nos deſcendit ignis duuine caritatis & ſplendor eĩt᷑

ne felicitatis. Et ideo ait Hieronimiis in epla ad paulam &
euſtochiũ. Mariam adeamus que eſt oꝛigo a fons totitis ce
leſtis dulcoꝛis & amoꝛis Ca Quinta conditio roriſ eſt

ꝙ ſi incluſus fuerit in teſta oui vacua exiſtẽte mox ſolis ad
ueniente lumĩe ipſam teſtam eleuat aliqntulum in aeris re
gionẽ teſtante ↄmentatoꝛe in tercia methe. qui dicit ꝙ de ra

refactione fit ipſius roꝛis coꝛpora mediocriter grauia cum
incluſus fuerit in aeris eleuare tegionem. Sic reuera maria

in teſta humani coꝛdis per ſedulam atq; deuotaʒ incluſa me

moꝛiam ipſum hominem ad celeſtia eleuat ſuoq; filio repre

ſentat. Et ideo ait Ambroſius in prefacione. Maria ergo
noſtra ſuo filio vota repreſentat. Maria inquam nos ſub/

pPortat e animat.ipſa in celeſtia eleuat & in celeſti ſublimi /
te celſitudineq; exaltat ¶ Sexta roꝛis conditio eſt · ꝙ ros

ſua virtute viſum clarificat illinitus tiimoꝛem ac inflaturã
ſedatvulnera quoq; ſanat. Uarificat quidem viſum prop⸗
ter cõnatum ſibi frigus ẽe algoꝛem · vt ait philoſophus in

pro bleumatibiuis libro. Sedat tumoꝛem quia ipſe eſt molli

ficatiuus vt dicit Galienus ſecretoꝛum libro. Tercio ſanat
vulnera recentia non inueterata vt teſtatur Iobannes me⸗
ſuein prima pradtica. Sic nimirum per omnem modum

„
2
₰☛
0°

Titulus Deeptimus itru
beata virgo maria viſum mentis noſtre clarificat tumoꝛem b
& elationez noſtram: ſed & vulnera peccatoꝛum noſtroum ſaf
quibus ſauciatur ama ſanat & reparat. Et ideo ait ignaci / une
us in epiſtola ad beatam virginem O beatiſſma noſitri inte ſ
rioꝛis homis medicina nos cecos illuminas tua claritate tu is,
midos deprimis elatos tua ſaluificas Hu militate vulnera
tos ſanas tua inuiolabili pietate Da Comparatur in⸗ eſn
ſuper nubi ob qtuoꝛ ratio nes. Prima ratio nubis eſłquia KWK5”
ſicut nubes terram infrigidatteſtante philoſopho in librro S”
probleuma.qui dicit ꝙ; nubes aerem infrigidat aer vero ter lnſ
ram. Sic per omnia beata virgo hominem eſtuantẽ in hac ”äâ
vita infrigidat refrigerio oſolationis & obumbrationis eter K
ne. Et ideo ait Anſ helmus. Si eſtuas refrigerium ipſa eſt.· ð
ſi egrotas ipſa medicina eſt ſi ſuccumbas fotitu do eſt. lp⸗ AEtur
ſa in omnibus omnia eſt. cunctis noſtris languoribus ſalu ſme
tem tribuenſq; valoꝛem ¶ Secunda ratio eſt. quia ſicut nu/ fu
bes tonitruum generat a euerberat ipſiuim fulmen teſtante tranſitu
philoſopho in tercio metheroꝛum qui dicit ꝙ quamitis ab een
etadio & leucippo tonitruum fieri extra nubes eſtim er. pu⸗ ol
to excolliſione ventoꝛum nihilominus tamen id quod toni dſeitn
truum dicitur e mibibus verberat᷑. Sic beata virgo tonitru = tſene
um euerberat a effulminat ipſum fulmẽ quibus terret Pn MWe
cipem infernalem · Et ideo ait ſedulius in carmine paſcali· ? dopear
Maria adiuuante nullus timoz millus horro boſtilis eue ui
niet in morte quia totam inſultationem in fernalis princip? hſope
iam ſua virtute maria iam euciet & euellet Ea Zerecia is
ratio eſt:quia ſicut nubes eſtu magno a terra elongatur cõ io
ſumitur & de nigratur atq; in yridem permutatiur iuxta il/ 14 infri
lud ꝙ ait ↄmentatoꝛ in tercio methe. Eſtus quidem magnoe nik
nubes euolat & cõſumit de nigrat in yridem permutat ex, Z nn
vehemẽti nanq; eſtu leuis efficitur e ꝑ cõſequen s eleuatur ar 4
calida fit: a ideo exſiccatur quia hm philaretuʒ. Omne cali ⸗/ luum
dum ſiccum vebementer exuritur a ↄſequens denigratur oda
ꝗa hm ſimpliciũ in cõmento qui dicit ome humidum vehe rwndb
menter aduſtũ nigreſcit. Nimiz etiã nubes tũc inflãmq h· dwmemm
ob hoc coloeꝛe ydria to depingi? : qa hm & ait gmen ſupin S ſhaln
metha ca. de yride. Ignis in humido viridis eſt in ſicco ru knent
* us in aere luminoſo al bus. Et iſti ſunt prin cipales coloes mbra
yridis. Patet ergo ꝙ; in eſtu magno nubes a tra elongat ob . . kaekg.
umbrat᷑ & in yridem ꝓmutat᷑. Sic reuera p omnem modevu; ſen in⸗
beata maria in cupido prauoq; & eſtuante anĩo ſua gratia autat B
elongat᷑ ſuo lumine obumbratur a yridato id eſt vindica/ dquoſt
tio coloe coloꝛat. Et ideo ait beatꝰ aug. Hoc deus ſeueriuu beſaeſt
WM nent
% 1

—
5õ
2

eenns

4

4
aiſe tee

guonbist
ua ſcuti
nen teltane
lum 44b
SAlinei pi⸗
ndqtod ton
litgo tonitl
dus terlet hn
miretr

foRiser

Croas dr

Jononted
MrA8N n

4 ℳ1
emd
*

Titulus

omnibus vindicabit dum quis matri ſue indeuotus ingra⸗
tuſq; fuerit mediante qua tanta beneficia· tanta bona dona
muneraqʒ; accepit. Quarta ratio eſt quia ſicut nubes in ſuo

tranſitu a volatu ſemper declinat verſus ſolitudines atz val

les ſicut dicit Auicenna de diluuijs libro quarto. Nubes vt

frequenter cadunt diluuiac; multa accidunt in vallibus &
in ſolitudinibus nemoꝛoſis. Quius cauſam aſſignans dicit
ꝙ in vallibus aer quietus eſt nimium & tranquillus tran/
quillo autem exiſtente aere nubes pluit diluuium accidit

In ſolitudinibus autem terra poroſa eſt & per conſequens
magis nubium adtractiua. Aliam autem cauſam videtur
aſſignare velle T harentinus libro quarto de effeatibus in
natura qui dicit ꝙ aqua naturaliter appetit dilabi. ad locuʒ
ſimile concauum profundum. Nnbes autem aqua eſt val

lis vero vaſi ſimilis concaua profunda ergo nubes in ſuo

tranſitu & volatu ſemper vergit & declinat verſus ſolitudi⸗
nes atq; valles. Sic mmirum beata virgo maria mater dei

in ſũo felici tranſitu ee volatu ſemper declinat ac ſe applicat
ad ſolitudinem caſtitatis & ad vallem Humilitatis. Et ideo

ait beatus Bernhardus in ſermone de conceptione beate vir

ginis. Qaſtitas & humilitas ſibi placent quia ex caſtitate
deo placuit ex humilitate vero concepit. Et ideo in caſtis G
humilibus mentibus oblectatur Ea
inſuper beata virgo Maria ipſi vmbre. Ram ſicut vmbra in

Qomparatur

frigidat in ſe reſiſtentes. & hoc intelligendum eſt de infrigi⸗
datione interioi. icet enim vmbra ipſum copus exterius
infrigidattamen ad interioꝛa repercuciẽdo caloꝛem coꝛpus

interius magis inflammat. Sic nimirum beata virgo a/
ria refrigerio conſolationis eterne refrigerat eſtuanteʒ. Et
ſicut vmbra humectat. teſtante philoſopho in libro pro/

bleuma · qui dicit ꝙ cœpera obumbrata bumidioꝛa ſunt.
Quod quidem non cõtingeret:niſi vmbra bumida quidem
eſſet· vmbra ergo humida eſt ideo humectat. Sic reuera P
omem modũ mater chriſti humectat hominem ſedulum in

ſua laude roe atq; humoe celeſtis gratie. Et ſicut vmbra

recreat confotat · iuxta illud q& ait philoſophus vbi ſußp
Vrmbra inquit rep

aratiua ẽ virtutis perdite & valoꝛis vm/
bra ergo roborat ⁊a confoꝛtat. Sic & ipſa beata virgo homi
nem in virtute a valoꝛe mentis ſpiritualiter recreat & con/
fotat· Et ſicut vmbra illuminat lumẽ quoq; cauſat eo mo

do quo ſupra tactum eſt videlicet inquantum vmbra tene/

broſa eſt a opoca.& ideo ſplendorem ſibi obuiantem mag?
augmentat per reueberationem itaq; a refractionẽ radio⸗

Deptimus

l

.
Tituaiuiiuas“ HDeptimus iins
Sic per locum a ſimili beata virgo mentem n oſtram celitus hicl
illuminat-lumenq& celeſtis cognitionis:a gratie ĩ nobis ge/ pul
nerat atq; cauſat. Et ſicut vmbra prope ſe exiſtentem aerem n ela
vehementer valideq; inflãmat ſicut ait philoſophè in libro itach
probleumatum. Qer inquit qui proximus vmbre fuit ma mse
gis eſtuat. Sic mater xpᷣi aerem id eſt homiem ſibi aſſiſten / nüs
tem in caritate in flãamat ignem q; diuini amoris in nobis gur
generat atqz cauſat Ga Gomparatur etiaʒ beata vir / lne
go maria nebule multiplici ratione. Primo quia incendiũ ipſt
in nebula videtur:ac ſi ſol oꝛiatur · vt refert Auicebrõ libro mul
fontis vite. Quiꝰ cauſa dicetur ca: de cate. Sic per om̃em mo quẽ
dum omne incendiũ noſtre afflictionis & miſerie pia men/ AQus
tis fiducia proiectũ in mariam apparebit· ac ſi xp̃o ſua im⸗ tato
menſa gratia ſpiritualiter oꝛiat. Secudo ſicut nebula habet wwectt
pumectare coꝛpora. ſicut dicit Auicebron libro fontis vite. frigu
Omia inquid copora nebiua humectari vident᷑. Sic reuera Soot.
mater xpᷣi humectat Pumoee celeſtis roꝛis a gratie ſpiritua w n
liter & impinguat. Et ſicẽ nebula habet expurgare onia ele Vrruket.
menta. teſtante phᷣo in tercio methe qui dicit ꝙ ignis expur tquia
gatur inntuz eum quẽ in ſe otinet vaporem p effluxionez denim
aer eicit & effũdit. Ner ᷣdẽ ꝗa nebula fit defux? a deciſio eauuidun
vaporum q humoꝛũ ipſius aeris· & ex cõſequenti expurga loe
tur ip̃e aer. Sed & hoc de terra & de aqua intelligenduz eſt Prad
Nebula habet ergo expurgare omnia elementa ſic beata v/ a
go maria habet expurgare omnes bomies elemẽtatos FAI dos
a Notandum aũt ꝙ beata virgo maria dẽĩ eſſe lumen ob terci
xvi effectus quos in copibus ipſum lumen efficit & relin⸗ ſeat.
quit. Quoꝛũ pmus eſt quia ſicut iumen in alta aeris regio tos
ne nõ lucet vt ſup̃ patuit Dicebat enim ptolo alma/iat; „ pei
AXuicebron li· ſontis vite. ꝙ in ſupremo interſticio aeris eſt AAs
ſempiternu frig? & ſempiterna nebula. Qui? etiaʒ ratio eſt bon
da im ↄmentatoꝛem ſup· ix.metha. Dumen G& caloꝛ nõ ſunt ne
niſi in cope dyaphano diſpoſito receptiuo. Nunc aut ſic eapen
elſt ꝙ; aer ninns altꝰ non ẽ lumĩs ſuſceptiuꝰ eadẽ cauſa que allat
ſup; tacta . Neq; caloꝛis retentiuꝰ vt ſupᷣ patuit qᷓmobrem. . aalſan
accidit in ſupremo interſticio aer? tenebrã ſemp eſſe e & per⸗ e turd
ↄſequens lumẽ in alta aerꝰ regione nõ lucet. Sʒ tũc ꝓ altam ſtr
aer regionẽ Hintelligi Relatũ. Ram ſicut al
* egionẽ coꝛ ſupbum intelligitur & elatu. Ram alte
ta aeris regio moꝛtua dẽ. teſtante plinio in ſ peculo naturali —. n
ꝗ dicit. Supreme regiones mortue ſunt & vita caret. da mit hum
la animalia nullumq; animatũ ibi eſt. Et ideo ait pps in vi nan⸗
anialium li. Mentiunt dicentes anĩalia ſoꝛe aerea 2 coporea in⸗ .
ſuꝑ quibo platonem arguimꝰ. Nulla enim vita in altiſſimis oned
””
0.
* . 4

nors ncn
uainemi
ſtxpoſurn⸗
nebuliker
, ontiſt
ni Sic wue
atie ſplntun
Peſtrwiore
mdn denſ
entilpulg⸗

1
NAN RaN

(NAEN

2

chelumen 6

ee oe

nanarrsti
oalnrien
MR s
ce
aluniſn
. ue nitſt
ichlal

„woote

ſeng eiſt
„Gtcin

—

Titulus HSeptimus
aeris regionibo inuenit. Sic nimi pꝑ ome; modũ coꝛ huma
nũ eleuatum ſuperbũq; pariter a elatum ꝗqntum ad ea que

ipſius anĩe ſunt penitus eſt moꝛtuũ a nõ viuumimo nulluʒ

in elato coꝛde vite eſt veſtigiũ. Et tunc applicetut᷑ ſic.Maria
itaq; nõ lucet lumĩe ſui celeſtis doni e gratie in coꝛde homi
nis elati pariter & ſuperbi.Seciindus effectus lumis eſtꝗa
nil velocius eſt quã ſit lumen · teſtante ph̊o in pᷣmo de anĩa

qui dicit. Aparet aũt lux ab oꝛiente in oœidente in inſtanti
In eodem nanq; punéto cuʒ cœpus fuerit lumioſum eſt
ipſum lumen.& nihil velocius eſt quã lumen. Sicut reuera
nullus ſanctoꝝe velocioꝛ ad adiuuandũ atq; ſuccurrendum

quã beata virgo maria eſtima? T a Tercius lumiĩs effe

ctus eſt:quia ſicut lumen nõ lucet in aquilonevt dicit ↄmẽ/

tatoꝛ ſuꝑ tercio metha: Quius cauſa eſt:quia in aquilone ẽ

petua nebula ꝓpter ſtagna innuimera & palludes· 6e ꝓpter
frigus denſiſſimiim qd occupat & obtegit altam regionez.

Sed tũc ꝓ aquilonem homo immũdus intelligit᷑ ſeu pecca
toꝛ Nam ſicut ad aquilonem natiiraliter tendunt omes aqᷓ

vVvurefert auicẽna libro qnto dediluuis. Cuius etiam cauſa
eſt.quia hm aſtrologos aquilo eſt inferioꝛ pars totiuſ terre

Sic nimi p omeʒ modum ↄtra homĩem peccatoꝛem & im⸗
mũdum cõfluunt aque om̃is miſerie oĩmq; malo. Et tũc
applicetur ſic. Maria itaq; neqquam lucere poterit homini

peccatoia immuiido niſi ab immũdicia ſua ceſſauerit lec

cato. Quartus lumiĩs effectus eſt quia ſicut lumẽ nunqᷓm
aduenit abſq; cœ pe lumiĩs cauſatio.vt dicit ↄmentatoꝛ ſuꝑ

tercio metha. reprobando erroꝛem uloʒe qui dicebant coꝛu!—

ſcatõem nil aliud fo e quam radios ſolares relictos & detẽ/
tos intra nubem. Nulla inquit lux abſq; lucente ſibi apro/

priato coꝛpore eſſe poteſt. Sed cum cernitur lux neceſſe eſt
eeolſe & cope exiſtente lumĩoſo hix etenim cum ſit ꝓpria paſ
ſio coꝛpis lumĩoſi a luminoſo cope ſepari non poteſt ſ ex
iſtente luce eſt · & ipſum coꝛpus lucens & exiſtente lucente
coꝛ pe coexiſtit ipᷣa lux. Sed tũc ꝓ cœpus lucẽs ſeu luminis

cauſatiuum intelligit᷑ ipſe xpᷣs. Naʒ ſiẽ coꝛpꝰ lucẽs ſeui luĩs

cauſatiuũ nunqꝙ́; ſine lumĩe eſt etiã ſi a nobis minime videa
tur defectus tñ lum inis non eſt ex pte lumiĩs ſj ex parte no
ſtri: quia fortaſſis aduidendum drifficiles inabiles q; ſumus
aut foꝛtaſſis aliquod aliud coꝛpus ad opacum interpoſitiiʒ

cernimus. Sic nimirum per omnem modum chriſtus mẽti
humane per gratiam ſuam ſemper lucet etiaʒ ſi a nobis mi
nime coxporaliter ſentiatur· Sed hoc quidem cõtigit non ta

tione diuini luminis ſemꝑ preſto eſt: ſj ratione peœ atricis

=
2
M
4
“

4

Titulus Seꝑtimus

anime que inepta & indiſpoſitaqʒ e inabilis eſt aut ratione
peccati ꝙ velud nubes inter chriſtum & coꝛ noſtrum in me
dio vt impediat poſitum eſt. Sic ergo patet ꝙ per coꝛpus lu
minoſum ſeu luminis cauſatiui intelligitur ipſe chriſtus.

Et tunc applicetur ic. Maria itaq; numq; eſt abſq; chriſto

ſed dum ipſa menti aduenerit aduenit. & ipſe chriſtus per⸗
petuam ad ſalutez R a Quintus effedus luminis eſt ꝙ;

ipſum lucet in luna ſed ſine caloꝛe · vt euidentius ſupra pa/

tuit. Cuius etiam ſignum eſt.ꝙ lucente luna nix nec ſolui⸗

tur nec liquaturquemadmodum accidit lucente ipſo ſole
cuius ratio habita eſt ſupra. Sed tunc per lunam coꝛ muin/

danuz deſcribitur: nam ſicut luna quantomagis elongatur

a ſole tantomagis lucet verſus mundum: minus autem ver
ſus celum. & qntomagis apropinquat ad ſolem tantoma/
gis lucet verſus celiim. minus autem verſus terram cuius
demonſtratio patebit infra. Sic nimiruʒ coꝛ humanum n
tomagis elongatur a deo tantomagiſ lumine ſue mentis lu
cet verſus terram terrena magis cupiendo minus autem v
ſus celum celeſtia penitus contemnendo ſed quantomagis

apropinquat ad deum cognitione & amoe: tantomagis lu
cet ipſi deo minus autem ipſi mundo. Et tunc applicetur ſic
Maria ergo lucet nnũdano coꝛdi lumine fame excellentiſſi⸗

me laudis preconij & honoꝛis. ſ ſine caloe pietatis ſeu cle:

mentieq; immenſe .a Sextus effect luminis eſt: quia
limpidiẽ lucet in tenebra & in vmbra m in alio lumĩe. Et
ideo ait plato de immotali anĩe. Actus inquit lumĩs actꝰ

tenebre eſt id eſt actio luminis debetur ipſi tenebre & nõ lu /
ci. Lux nanq; lucis ſuſceptiua non eſt ſed tenebra recepta⸗-
culum dicitur ipſuis lucis. Cuius cauſa euidentiſſime ſuß

patuit vbi diétũ ẽ ꝙ hm platonẽ lumen lumie oblectat᷑. S⸗

p tenebrã ip̃a humilitas figurat᷑. Nam ſiẽ tenebra ſũme va /

let cecis atq; infirmis dormientibo qa minutis De iſto ſic ait

phila tractatu de dietis. In becillibo oculis & infirmis tene-

bras ꝓſuadere eo ꝙ lumen cecutientibo oculis noceat. ſaniſ

vero ꝓſit. De ſcdo ſic ait galie· li ſecrxe· vnj. Claudẽtes indt
feneſtras ſuꝑ languidũ infirmũ ne lumẽ videat qlecũcq;
De tercio ſic ait pᷣ̊s in ꝓbleu· valde aũt periculoſuʒ ẽ in ca-
loe a in lumĩe obdormiſſe. In tenebra aũt ip̃a dormitio cöo⸗
ueniens naturalis eit. De ꝗrto ſic ait philaretus in tctatu

de dietis. Multa copori humano accidũt incõmoda du mi/

nuti ad ſplendorem luminis cõtemplamur tenebra autem

minutis valde cõfert. enehra igit᷑ ſumme valet cecuicienti /
bus & infirmis atq; dormientibo a minutis. Sic reuera ipᷣa

gahc
nubus
tilo vnt
Ntemcde
kechori
ſugprwt⸗
bemdete
mumeap
r tnrb
ſttoſten
N
se
nitatis
ſihlun
taviri
in hum
floes n
lo arpar
eſtimant
loemn ſoh
remagi⸗

Reit er

lende
ſontis y
dis nof
ns gran
ſtunis v

üms
ndore
.
gen
ummnsch
usſen
nneſ
mteſpſoſte
nancemn
gos ongin
us atemi
emtetont
ertam aun
manum
ementisli
sautem
mtomagi

wgsn

plonnnſe
cclenuiſt
tuns ſeucke
niseſtquin
olumiet
ucis 100
wöröl
brarcept⸗
jechlii
buſn
eTrihnte
unmoh⸗
Emuh
driug
coigind
4 dnhol⸗
tensnin
—„êSLZ
—RSZ
Crunß.

—

Titulus DSeeptimus
ſancta humnilitas maxime expedit excecatis inſcelere infix /
mis in omni virtuoſo atq; bono opere dormientibus a qui
eſcentibus in pecato:minutiſq; & abſolutis per ofeſſionem

a ſatiſfactionem ab omni inquinamento.Sed tunc conueni /

enter per vmbram caſtitas figuratur. Nam ſicut vmbram
fugiunt ſerpentes a tranſferunt ſe ad ſolem teſtante philo⸗
ſopho in ſexto animalium qui dicit. Serpentes inquit niſi
ſunt grandes tranſiſſe aquas de vmbroſis ſcilicet montibuſ
verſus valles. Cuius cauſam reddimus:quia foꝛtaſſis vt ſu
pra euidenter patuit in montibus frigus intenſum eſt val/
de ſerpens autem naturaliter fugit feigus: vt recitat ſolinuſ
libro rerum. Sed tunc dubitatur cur ſerpens qui fugit fri⸗
gus ſerpendo de monte ad vallẽ cum intenſius frigus maioꝛ
qʒ algoꝛ ſit in vallibus propter roꝛem quam in montibus
in quibus nõ cadit ros. Ad qq dicen dum ꝙ fotaſſis in mõ
te illo vmbra valida eſt · & ſol accedere non poteſt in valle
autem caloꝛ eo ꝙ ad vallem ſol additum habeat a acceſſuzʒ
Et io nit prohibet nec repugnat ſi ſerpens & cetera. Sic
itaq; patet & ꝙ ſerpentes naturaliter fugiunt ipſam vm⸗
bram. Sic reuera per omnem modum ſerpentes in fernales
maximea principaliter fugiunt caſtitatem. Sic ergo patet
ꝙ per tenebram humilitas deſcribitur · & ꝙ per vmbram ca
ſtitas figuratur. Et tunc aꝓpplicetur ſic. Maria itaqʒ; ſinceri /
us limpidiuſq; lucet in tenebra humilitatis · & in vmbra ca /

ſtitatis quam in quocunq; lumine mundane E illicite va/

nitatis Ma Septimus effectus eſt luminis:quia ip/
ſuʒ lumẽ elicit floꝛes herbaſqʒ & gramina inſentes & virgul
ta viridaq; de terra· vt probat Auicebron libro fo ntis vite
in hunc modũ. Videmus inquit auicebron. in calida nocte
floꝛes non elici de radice ſed in frigido die conſequente flo /
res apparuere multi Ecce habes quia non caloꝛ vt quidam
eſtimantſed lumen cauſat hoc. Neceſſe eſt enim vt aut in ca
loꝛem ſolis aut in radium reducatur hoc. Non enim in calo
remquia vt preſuppoſitum eſt caloꝛ noctis floꝛes non pro
dcit ergo in lumine quia vt dictum eſt · In frigido die
ſplendente lumine floꝛes apparebant huc vſq; Auicebrõ li
fontis vite. Bt tũc applicet᷑ ſic. Maria itaqʒ elicit de terra coꝛ
dis noſtri floꝛes celeſtis amenitatis herbas miſtice volupta
tis· gramina interne ſuauitatis· & ſentes boni oꝑis virgulta
vtutis viridaq; ꝓpetue ↄſolationis ſalutis. Octauiꝰ lumĩs

Titulus Deptimus
effectus eſt:quia non lucet interueniente alio lumine qua/

licunq; vt refert ¶ heophraſtus ſuper tercio de anima. Sed
tunc per lumen impediens ſeu interueniens mundana felici

tas. ſeu voluptas damnabilis ipſius hominis ſiguratur.

Naʒ ſicut lumen quod impedit aliud bumẽ oĩo in parte op
ponitur illi lumini. Sicq; patet dum ignis ardet in die vel
in ſole· lumen enim ignis tunc & lumen ſolis aliqualiter op
ponuntur · alterius nanq;· alterius nature ſunt· Sic nimi/
rum per omnem modum lum en felicitatis mundane ꝑ om
nia contrariatur atq; opponitur lumini celeſtis gratie mu /
neriſq; diuini. Et tunc applicetur ſic. Maria itaq; tunc non
lucet alio liimine puto voluptatis carnalis & mundane af/
fluentie prohibente Na Nouus effectus luminis eſt.
quia ipſum lumen non penetrat nec lucet per ſolida coꝛpo

ra aO compacta · teſtante philoſopho libro probleumatum

qui ait. Audimus quidem per fuma ſolida coꝛxora.vide-
mus autem minime eo ꝙ ſonus tranſeat.minime autem ip
ſum. Quius ratio tacta eſt ſupra. Nunc autem per ſolida

compacta coꝛpora coꝛda intelligimus obſtinata. Nam ſicut

firma ſolidaq; coꝛpora aut conpacta valde ſunt grauia· te/
ſtante cõmentatoꝛe ſuper ſecundo de celo mundo qui ait.
Grauioꝛa inquid ſunt dura ẽe conpacta atq; coartata coꝛ⸗
pora ꝙ́; coꝛpora mollia a poroſa,. Q& enim ſunt parua 2 ex
igua dimenſione ſeu quantitate in conpactis ſtat cœporibo
Hoc ſub multa dimenſione parat occupatio coꝛporis. Et
ideo ait Egeſippus Hieronimi. Omne coꝛpus vnitum ⁊ cõ /
pactum grauius atq; firmus eſt: quẽadmodum omnis
virtus vnita· Aliam tamen cauſam predicti effectuſ videtur
tangere philoſophus in ꝓbleumatibus ſed obmittitur cau
ſa breuitatis. Patet ergo ꝙ copora firma ſolida ê ↄpacta

grauia valde ſunt. Sic nimiz ꝓ omez modũcoꝛda humana

in malicia ob ſtinata ad oĩa ꝓ gloꝛia dei ſuſtinẽda a augen/

da reddunt᷑ grauia ſegniaq; & accidioſa tepidaq; &e topo⸗/

roſa. Et tũc applicet᷑ ſic. Maria itaq; ſuo celeſti lummĩe a can
dore neqq́' penetrat coꝛda obdurata a in malicia obſtinata
Decimꝰ effectus lumiĩs ẽ: qa lumen oẽz ignẽ cãt e generat
coꝛruptibileʒ teſtante ptoloalma.iij qui dicit q; omis ſpe/

cies ignis copalis ex lumie ging nit᷑ & cauſat᷑. Sʒ tunc p ig/

nem intelligit amoꝛ dei. Nazx ſiẽ ignis maioꝛes flãmam videt
repreſentare in aq̃ quã in ſpeculo. ſiẽ dicit algaʒel in tctatu
de foema ſpeculi.ꝗᷓ dicit ꝙ flãma ignis larga eſt in aꝗᷓ:modi
ca auũt & exigua repreſentata in ſpeculo. vt ad oculũ apparzʒ
aſpicientibus in ſpeculum & in aquam circumardente ipſo

Ctulu

gndie
ſeviti
tequn
ſen app
ſtigne
Vndeci
ſpſis o
hmph
ſundar
ſubieck
per col
coloe y
colores
ilud q.
quid in
mitum,
Ueranter
wfmu
in i
ſetmutant
Pentare
Opera deo⸗
loamen
WDN
Nt
prod
inſun
plex
cut eſt
2 cona
wte
idnt
bitün⸗
Gonner
demdeh
clune
onewe
cut viſ⸗
„Poraler
Vueng

Depinnn
lrn
mdn
Rone
Mn
problan
cρναα
mme ung
em weuhe
ſuntgant
g coaud
untpautt
sſtat and
ngn
us Witunt
nmoduntumd
Dobnith
binnih
wabu unm
niunagt
dagitnm
filunitaen
ſcachinz,
iragre
Gtgyonn
nnl
gtünm,
Ani
1atn ine

Titulus Septimus

igne. Sic reuera per omnem modum amo celeſtis maioem
ſue virtutis flammam facit in aqua contritionis· & peniten /
tie quã in ſpeculo felicitatis affluentieq; mundane. Et ta⸗
men applicetur ſic. Beata itaq; virgo omnem in nobis gene⸗/
rat ignem diuine conſolationis perpetuiq; amoꝛis O a

Vndecimus effedus luminis eſt · cuia habet repreſentare
ipſis oculis omnes ſimilitudines ſpecies & coloꝛes. ¶ ux enĩ

hm philoſophum eſt ypoſtaſis coloꝛum id eſt ſubiectuʒ

fund amentum coloum. In ipſo lumine etenim tanqꝙ; in ſuo

ſubiecto ipſi coloꝛes ſubſiſtunt ſpecieſq; coloꝛum. Sed tunc
per coloꝛes noſtre oꝛationes ſeu opera figurantur. Nam ſiẽ
coloꝛ vnus ſolus permanet in ſua perſpicacitate & virtute

coloꝛes vero multi inſimul mixti penitus denigrãtur iuxta

illud qd ait cõme ntatoꝛ ſuper de ſenſu a ſenſato. Coloꝛes in
quid inſimull mixti nigredinem efficiunt & palloꝛem. Sic ni
mirum per omnem modum vna oatio ſeu actio cui perſe⸗
ueranter & inceſſanter inſiſtimuis obtinet q& appetit & ex
poſcit multe vero inſimul permixte bone ſcilicet a male acti
ones in nigredinem erroꝛis:& tenebras ignorantie penitus
permutantur. Et tunc applicetur ſic. Maria itaq; habet re /
preſentare oculis diuinis cuncta noſtra vota oꝛationeſq; E&
opera deo grata ¶ Duodecimus luminis effeétus eſt. quia
lumen eſt cauſa a principium omnis viſionis ſeu actus vi:
dendi vt ait cõmentatoꝛ in ſecundo de anima. Nihil enim vi/
detur niſi in lumine. Illis autem qui inſtantiam ferunt ad
predicta dicentes ꝙ quedam ſint animalia que vident non
in lumine ſ̃ in tenebra. Dicendum ꝙ lumen poteſt eſſe du⸗
plex videlicet ſeparatum & conatum ſeparatum quidam ſi
cut eſt lumen id mediante quo vidennis conuinétum vero
cõnatum ſicut ſunt illa coꝛpora que nocturno lucent tem
pore.Et illa coꝛpora ſeu animalia que in nodte in tenebra c;
vident. Habent enim talia animalia lumen ſibi cõnatum & ĩ
bibitũ naturaliter mediante quo cõtemplantur. Patet enĩ
ꝙ omne qcᷣ videtur mediante lumine videtur. Ex quo qui
dem habetur probatum· ꝙ ante preſuppoſituʒ eſt videlicet
q; lumen ſit cauſa principiumq; videndi. Sed tunc per viſi /
onem coporalem beata atq; ꝓpetua viſio figuratur. Nam ſi
cut viſio coꝛꝑalis maxime cooperatur ad ipſam vitam coꝛ
poralem imo ↄſecuntur ſe:quia omne videns viuit & omne
viuens videt · vt aſtruit cõmentatoꝛ ſuper prohe.metha. Sic

Titulus Deptimus
nimiʒe per omez modum ipꝑſa viſio beata maxime cooperat᷑
ad vità eternalem imo cõſecunt᷑ ſe:qa hec eſt vita beata vt mur
ↄgnoſcant a videãt eum in quẽ deſiderant angeli proſpicere 1
Sic ergo patet ꝙ ꝑ viſionẽ copalem beata viſio ſeu diuina ten
ↄgnitio figurat᷑. Et tũc applicetur ſic. Maria itaq; eſt cauſa A
principium & oꝛigo totius felicitatis eterne viſioniſq; beate cel
Pa Tredecimè effectus luminis eſt quia egros oculos er
magis ledit ſanos vero ſanioꝛes efficit teſtãte platone in thi ei
meo qui ait. Eſt auũt egris oculiſ odioſa lux ꝗᷓ puris ẽ ama “”
bilis. Oculos nanq; inſanos coꝛrumpit ſanos autẽ delectat tio
& allicit ip̃a lux. Sed tũc per oculos co ꝑales coꝛpis oculi cin
mentales intelligunt᷑ ipſius mentis. Nam ſicut oculi copa/ op.
les nullatenus ſuſtinere valent contactũ cuiuſcunq; coꝛpo⸗ te⸗
ris etiam vſq; ad minutũ pulueremteſtante phᷣo libro pro opi
bleumatum qui ait · Oculus quidem interioe. caro cute eten
depoſita contactum cuiuſcunq; copis·qᷓntumcunq; molliſ r⸗
ſuſtinere non poſſunt. Sic reuera ocu lus ipſius mentis cõ/ ſbror
