riſſimum eſt.a ideo purũ.ſolidum:e profundũ vas requirit
¶ CHhriſoſtomus.Aliquando plurimumq; vitam habentes
mundam:non accipiunt gratiamquare ne in ſuꝑpbiam ele⸗
iientur:ne inflent᷑ verboſitate iactantie: ne altitudo muneris
negligentioꝛes effici at. ¶ Prouerbioꝛũxxix. Paupꝓ creditoꝛ
obuiauerunt ſibi:vtriuſqʒ; illuminatoꝛ eſt dñs.¶ ¶ Ioſa bede

Pauper eſt hũilis auditoꝛ credito:predicatoꝛ.ꝗᷓ ſibi obuiãt

cum in vnam pietatis gẽ̃am comueniũt:vtriuſq; illuminatoꝛ

eſt dominꝰ:quia nec iſte predicat:nec ille credit ſine dei mu

nere. Vnde. Sine me nihil poteſtis facere
¶ De Cratitudine.
Vguſtinus ſuper Pſalmiſtam. Quid eſt tota die id
eſt ſine intermiſſiõe laudarein ꝓſperis:qa ↄſolaris

cum eſſem:ſaluteʒz dediſti: cum peccaſſem: quia ignouiſti.cũ
conuerſus eſſem: quia adiuuiſti: cum ꝓſeueraſſem: qa coꝛo⸗
naſti:¶ Aguſtinus in epy ſtola. Quid meliꝰ animo geramꝰ
et a promamus: & calamo exprimamus: ꝙ vt deo gratias
referanmnis? Hic nec dici breuius: nec audiri letius:nec intelli

gi gratiꝰ:nec agi fructuoſius poteſt. ¶ Chriſoſtomꝰ. Opti⸗
ma beneficioꝛũ cuſtos:eſt ipſa memoꝛia beneficioꝛum :a per⸗

petua confeſſio gratiarum. ¶ Chriſoſtomus. Amoneo vos
vt dominum ſemper benedicatisſi venerint mala:benedicite
et diſſoluantur mala. ſi proſpera venerint:benedicite & per⸗
ſeuerabũit ꝓſpera. ¶ Caſſiodorꝰ. Melioꝛa meret᷑ ſuſcipe:qui
collata bona de coꝛde non ꝓbat᷑ amitté. ¶ Seneca. Hec certe
iuſticie ↄuenit:ſuã cuiq; reddere bñficio gẽam iniurie taliõz
¶ De Gula ¶ Qapitulum Centeſimum
VYVguſtinus de conflictu. Ventris in gluuies dicit
Ad eſum dominus omnia munda creauit:& qui ſa
turari cibo rẽnuit:quid aliud q; diitine oꝛdinationi
contradicit. ¶ Ambroſius in ſermone. Male domine ſeruit
gille:que ſemper expetit: nunqm̃ expletur. Quid em̃ inſatia⸗
bilius ventre:hodie ſuſcipit:cras exigit.eum implietus fuerit
diſputatur de continentia cum digeſſerit: vale virtutibus di
citur. ¶ Ambroſius. Rames amica virginitati eſt: inimica la
ſciuie. ſaturitas vero caſtitatem prodigit: mutrit illecebram

„

¶ Caphun.xcix.

in aduerſis: quia coꝛrigis anteqin eſſem:quia feciſti

uonim
ana ſun
ſciorum
ynde 7 1.
jeckiones
in mnont
dum copp
gte gaud
ſus eſt e⸗
ſqhadr
ne ſed de
nibis de
ti idicat
abrahan
ſicia dels
th mod
ta t vim
ditinſuper
Panbescaß
inbebete
Galglſ
(Seneca
quiequit
cur mune⸗
ca Moni
piltamut.
des o
tius dewd
ſuffieiun
herbatu
ſed quert
li tid
didt ſuß
penceps
itbaltha⸗
nnneterk

ndn
end
hniniis
Unnh
ddope
Nſdern
nünalnt
ntabentes

dan.

domuners
Upzodt
(Chabr
biobui
Filluminget
tſnedum

plr xci

tota died
dagolar⸗
rquia feuſſt
ignouiſtiti
ſen haco⸗
imo gaand
gtias

recintellt

d G
WNNſ⸗
Dmoneote
Ulaenedve
dicte ee⸗
ape

4 He crte
jutietalio

ettimun
lies dicit
ſtaciſ
Cdination
mine ſeu
em iſſt⸗
lens
irnnten
Mram

TIeronimus in ſermone.Semp ſaturitati iuncta laſciuia eił
vicina ſunt ſibi neuter a genitalia p membroꝛe oꝛdine oꝛdoò
vicioꝛum ¶ Gregois. Non cibus ſed appetitus in vicio eſt
vnde a laucioꝛes cibos plerũq; ſine culpa ſummimus:a ab
iectiones non ſine reatu conſcientie deguſtamus ¶ Grego.
in moꝛalibo. Pene ſemper epulas comitatur voluptas.nam
dum coꝛpus in refectionis delectatione reſoluitur: coꝛ ad in
ane gaudium relaxatur ¶ Bernhardus in apolegetico Me
lius eſt exiguo ſanguine ad vſum veſci.quã ventoſo legiũe
vſq; ad ructum ex ſaturari·precipue cum et eſau nõ de car⸗/
ne· ſed de lente ſit reprehenſus: & de ligno adam non de car
nibus damnatꝰ ionathas ex guſtu mellis nõ catnis mo
ti iudicatus · Econtra vero helyas in noxie carnem ↄmedit
abraham angelos gratiſſime pauitq de ip̃is ſua fieri ſacri
ficia deiis precepit ¶ Bernhardus ibidem. Paulus thimo/
theo modico vino vtendum cõſuluit & dominus ie bibit
ita vt vini potatoꝛ a ꝓpllatꝰ ſit apoſtolis quoc bibendũ de/
dit. inſuper & ex eo ſacramentum ſui ſanguĩs edidit ¶ Io⸗
Hannes caß· Nunquã poterit ardentes ↄcupiſcentie ſtinios
inhibere · quiſqs deſideria gule refrenatre nequerit ¶ Hugo
Gula eſt ſolius coꝑis illecebroſus aiiidius ciboꝝe appetitꝰ.
¶ Seneca Quicquidò auium volitat: quicquit piſciũ natat
quicquit ferarũ diſcurxtit noſtris ſepeli ventribus quere·
cur nunc ſubito moꝛiamurquia moꝛtibo viuimus ¶ Sene⸗
ca Ixi epiſtola. Ventri obedientes animalium numero cõo⸗
putamur. nõ hominum Ibidem. Vna ſuua pluribo elepxbhãa
tibus ſufficit· homo vero paſcitur terra et mati ¶ Innocen
tius de uil Inicium vite hominis aqua panis guloſis non
ſufficiunt fructus arborũ:non grana leguminũ nõ radices
herbarum non piſces maris non beſtie terre:non aues celi
ſed queruntur pigmenta parant᷑ aromata a nutriunt᷑ alti⸗
lia a&ͥid. Ibidem. Gula paradiſum clauſit. primogenitũ vẽ
didit · ſuſpendit piſtoꝛem decollauit baptiſtam nabuſar dan
princeps cotoʒe templum incendit. a ieruſalem totam euer
tit· balthaſar in cõuiuio manũ contra ſe ſcribentem aſpexit
manetechel ꝓphares:a eadem nodte interfectus eſt a caldeis

¶ De heretico M
J LCLaapitulum Ci.
Vgęguſtinus de officijs Hereticus eſt. qui ꝓ alicuiꝰ
temporalis cõmodi a maxime gloꝛie principatuſq;
mſii gratia falſas ac nouas opiniones gignit vel ſeꝗq́/
tur · Idem. Hereticus eſt qui conceptam noui erroꝛis perfu
diam pertinaciter defendit · ¶ Hieronimus. Reſecanda eſt

putrida & ſcabioſa ouis a caulis repellendane tota domiis
maſſa.a peccoꝛa· ardeatcoꝛrũpat᷑ putreſcat intereat.¶ B ern
DPardus ſuꝑ cantica. Plis longe nocet falſus katholicꝰ.quiã
ſi verſus appareret hereticus ¶ Crxiſoſtomus ſuper matheũ
Sicut cauendi ſunt qui habent ſpeciem bone vite propter
dogma nequicie.ſic a hi qui integre fidei a doctrine ſunt è
turpiter viuunt ¶ Hugo (iſma erroꝛ eſt pertinax katholi/
cam pacem in ſingulari ꝓpturbans eccleſia.
¶ De homicidio
QCLapitulum cii
Vguſtinus libro primo de ciuitate dei. ¶ Qui ſine
aliqua publica adminiſtratione maleficum interfe
1rit. velud homicida iudicabitur. Et tanto amplius
quanto ſibi poteſtatem. a deo non conceſſam vſurpare.nõ
timuit ¶ Auguſtinꝰ ſuper iohannem Homicida dicit dya⸗
bolusnon gladio armatus:non terro accinctus: ad homĩeʒ
venit. verbum ſeminatut a occiditnoli ergo putare te non
eſſe homicidam quãdo fratri tuo mala perſuades ¶ Grego /
rius ſuꝑ ezechielem. Tot occidimus· qd ad moetem ire quo
tidie tepidi tacentes videmus ¶ Bernhardus in ſermone
Qui bonum odit in homine·nunquã poterit homicida ap⸗
pellari· adhuc viuit homo æ ille reus eſt moꝛtis eius ¶ Caſ
ſio· Nec inter eſt quis ocidat · ſi immocentem aliquis occidẽ
dum eſſe prenunciet.
¶ De homine Qapii ciij.
Abroſuis in libro de Ioſeph Procliuis a mutabił
eſt in vtrumq; humana conditio.vt quocunq; intẽ
terit eo propedat ⁊ vergat vel ad ſtudia virtutum
vel ad illecebra delec torum ¶ Gregoꝛius libro mi- moꝛaliũ
Ad hoc homo poſitus erat in paradiſo· vt ſi ad conditoꝛis
ſui obedientiam vinculis caritatis aſtringeretur ad celeſtẽ
angeloꝛe patriã qñdoq; ſine carnis moꝛte tranſiret. ¶ Bern
Pardus. Heu triſtis a lacrimoſa mutacio vt homo paradi⸗
ſicola· terre domus celi ciuis: domeſticus domini ſabaoth·
ſupernoꝝ ſpirituum a celeſtium coheres virtutum· repre
tina ſe conuerſione inuenit. a propter infirmitatem iacentẽ
in ſtabulo. propter pecoꝛinam ſimilitudinem indi gentem
ſeno propter in domitam feritatem alligatum preſepio.
ſicut ſcxiptum eſt. Inchamo & freno a cetera. ¶ Qriſoſto /
mus ſuper Matheum. Omnem creaturam ſenſibilem de?
atrmatam creauit a munitam alios veloci pedum curſu ali⸗
os vnguibus alios pennis· alios conibus hominem ſolum
ſic diſponit ut virtus illius ſit ipſe deus. Et in eo ꝙ in

. 7

ſtmioe
eſtate
tere do⸗
moeſt
priem

mund
tibiqui

zteme
Abitun
epiltol
mataf
num ſu
Venit
laudab
Virtus
in omt
Gir bont
uniaſt.
etetamt
etamſt
amne

biti

7cum:
Denerz

itſe &

ſecfs

Migne⸗

propoſ
aufert
tfe
cla pad

ſeperſt

dem X

laboren

tra ver

cum ccx

ſkentia

n
. 4
. CU n
ehrum int⸗
momplne
1Gbhren

idadir
1s 2Dinn

putaretror

doſe

en ecen

inlenmn
tonedar
sens (0
ſrisocd

1cij.
7 muteb

Cde

Nawauu

tomnpnetd

15 ondit
tur

iretſbon

mopatad⸗

nbtacth .
nnm ept

en iacent
igenten
npreepe⸗
(Crd
aſtblene
m aul⸗
nen
bh

An

firmioꝛem eum fecit in ipſo- foꝛtioꝛem eſſe voluit in ſe: vt ne/

ceſſitate infirmitatis co actꝰ· ſemꝑ neceſſitatem habeat que⸗
rere dominum ¶ Criſoſtomus math x. Pre omnibo mał ho

mo eſt peſſimum malum quelibet beſtia vnum habʒ a pro

prie malumhomo autẽ omnia ¶ Hugo. Vide homo dicit
mundꝰ quomodo amauit tequi propter te facit me ſeruio
ticbi quia factus ſum ꝗpter te · vt tu ſeruias illi qui fecit me
2 te.me propter te.a te propter ſeſi ſentis beneficium redde

debitum ſi accipis benignitatem. redde caritatem. Seneca in
epiſtola Quid in homine proprium ratio hec recta a cõſu/

mata felicitatem hominis impleuit ergo ſi omnis res cũ bo
num ſuum pfecerit laudabilis eſt: a ad finem nature ſue p

uenit homini aũt ſuum bonum ratio eſt. ſi hanc perfecerit
laudabilis eſt.a finem nature ſue tetigit hec racio perfecta
virtus vocatur eademq; honeſtumid itaq; vnum bonum

in homine eſtqd hominis eſt Quid aũt ſit vir bonus dicã

vir bonus ꝙ honeſte ſe facturum putauerit faciet ſine pee/
cunia ſi laborioſum erit facietetiam ſi damnoſum erit faci⸗
et· etiam ſi periculoſum erit·rurſus qd turpꝑe erit non faciet

etiam ſi pecuniam afferat & ſi voluptatemetiam ſi potenti

am· ab honeſto nulla re deterrebitutxad turpia nila ſpe mu

tabitiur ¶ Seneca in prouerbijs Qui es tibi non deſidia ſit.

cum ab alijs luditur tu ſancti aliquid honeſtiq; tractabᷣ
Seneca ibidem Sicut foꝛmoſa pictura eſt cum milla pars er
ratſic & foꝛmoſus·in quo nulla pars peccati feda eſt.
¶ De honoꝛe. HM
Qapitulum cmi.
guſtinus de ciuitate dei li:inj. Beges gentium na
cionumq; imperium penes reges erat. quo ad faſti
gium honoꝛis non ambitio popularis. ſed ſpectata

inter bonos moderatio prouehetat ¶ Hieronimus in epla.
V bi honoꝛ non eſt ibi contemptus eſt.vbi contemptus ibi

freqñs iniuria vbi aũt frequẽs iniuria ibi a indignatio. vbi
indignatio ibi: quies nulla: vhi quies non eſt.ibi mens ap⸗
propoſito ſepe dicitur vbi autem per inquietudinem aliq&
aufertur ex ſtudio: minus fit ab eo qg tollitur a vbi minꝰ?
eſt. ꝓfeëtum dici non poteſt. ex Hac ſupputatione illa ſentẽ
cia naſcitur· monachum in patria ſua perfectum eſſe nõ poſ

ſe per fedum aũt eſſe nolle delinquere eſt ¶ Hieronimus ibi
dem. Non eſt dignum vt inde exig as honoem vnde refug
laborem ¶ Gregot᷑ in moa· Duim mali prepoſiti ſunt con /

tra veritatem exigunt honoꝛem ab omni rectitudine ſequẽ

cium coꝛda ſubuertunt. Criſoſtomus ſuper matheum Dif

ſerentia dignitatis facta eſt inter ſanctus vt vnus ſit epũs.

A..

Wr
„☚

alius miniſter ↄtu macia carnis coegit.a puerſitas mundi
patio inimi ci honoꝛes vident᷑ eẽ ſed reuera nõ ſunt ymo
miniſteria ¶ Criſoſtomus ibidem. Quiciimq; deſiderat pri/

matum celeſtem ſequatur humilitatem terreſtlrem non eit

qui maios fuerit in honoꝛe ille maioꝛ ſͦ qui iuiſtioꝛ ille maioꝛ
¶ QCeiſoſto mus. Honoꝛ verus vittus anĩ eſt hic honoꝛ nec
a ceſaribus preſtatur·neqʒ; adulatione conqueritur nec; pec
cunia preparat᷑mchil fucati in ſe habet nichil ſimulati.ni/
chil occulti huius honois ſucceſſozmilus é accuſatoz: nils
ingratus ¶ Hugo Quidã honoꝛes fugiunt vt honoꝛes ipis
obuient fingũt ſubeſſe vt poſſint preeſſeſepe enim gloꝛia vt
acquiratur contemnitur. a mundus vt obtineat᷑ relinquit.
¶ QCaſſio·li·imjepiſtola. HDignum enim vide? vt qui ẽ ſcien⸗
cie p̃ditus·reddat᷑ honoꝛe reuerendus ¶ Saluſtius Gloꝛiam
G& honoꝛem impium bonus & ignauꝰ eque ſibi exoptat
ſed bonus vera via nitit hinc ſed ignauo quia bone artes de
ſunt dolis atq; fallacijs contendit ¶ Seneca epla 3. Homĩes
candidatos.viros bonos dicimus:quos obuios ſi nomẽ nõ
occurritdñs ſalutamus ¶ Seneca in epla Peccunia ex quo
in honoꝛe cepit/verus verum hHortoꝛ cecidit.
( De honeſtate.
— Qapitulum c v.
Vguſtinus liiij.de ciuitate dei. Tanta eſtł prohitatis
vis a honeſtis vt omnis vel pene ommis eius laude
noueatur humana natura nec vſq; adeo ſit turpitudĩe vi/

ſcꝗ'o de officuis.A ãtus ſplendor honeſtatis eſt vt vitam beaſ

tam efficiat tranquillitas conſcientiea ſecuritas innocentie

¶ Tullius libro njde officijs. Nichil turpe faciendũ vito bo
no: etiam ſi ex omni parte lateatetiam ſi omnes deos homi⸗
neſq; celare poſſumus.Sapientis emnim eſt proprium.nichil
qd penitere poſſit facere:nichil iniuſte· ſed ſplendide · conſtã
ter grauiter· honeſte omnia. Seneca in epiſtola. Ita viue ur
nichil tibi committas· niſi qꝗ cõmittere etiam inimico tuo

poſſis.
¶ De boſpitalitate.

Capitulum cvi.

cretione exhibere hoſpitalitatẽ:ne foꝛte cui do mum
clauſeritis cui hamanitatem negaueritis · ipſe ſit
deðꝰ ¶ Ambro.lide officis. Tãta eſt apud deũ hoſpitalitatẽ
gẽa vt ne potus aque frigide a pᷣmijs remũeratiõis ĩmunis
ſit. vides qa abrahbã deũ recipit hoſpicio dũ habẽtes querit

cioſa· vt totum amittat ſenſum honeſtatis ¶ Ambroſius li·

Vguſtinus contra hereſes. Diſcite xpᷣiani ſine diſ⸗

ide
viem

yr fam

tionis
peturl
pter i.
tes ſuos
eiimpre
ſimaln
ſacvtre

j
gamitis
conſtitue
ſtitsi
conſullen
tiakeftc
toeriget
ſanature
ſanatut 4
Cnatar
tendot
cam Ni
tolliqu⸗
de offſen
ſtiam4/
quam
iuitp
ſug math
Enchil
tſtonon
in mall
cioſio⸗
C te⸗
bat in v
ſtqua
undia 7
lnon hi
eniit⸗

duntpne hoĩem ſuſcipias xpõ̃m ¶ Hlieronimus ſup math. x. 101Hes
den per famam eligendus ſpli a iudicio Vicinoze: ne peregrina
gileni vetur ¶ Criſo per matheum. Qualem mercedem ba et cnu
1 petur ¶ Criſo · pe n⸗ t qui ſuſcipit ꝑegrinã
chyane Ipter deum peregrinaturtalem habet qui lulcipit rite .
mulaun 2 qui propter deum laborat ¶ Seneea Socrates eñ i we
dlnnrit tes ſuos ſatis tenui cena ſuſ. cipe ar aret S nmnee feret.
ngnün ſi mali non einabuntur ſi res tua tibi no PE
aingii, fac vt rei ſufficiaas ä
l äsä mundu
bi optn Vguſtinus de verbo dñi D iſcite a mndel creare-
earts d fabricare· non cuncta viſibilia 2 niuli 8 a ere ſed
,Honies on in ipᷣo miracula facere· m dtnos ſn en fabrie
ſnomend da mitis ſum 82 Humilis at ene Monſt humi
ninerqvo conſtituere celſitudinis bo dñi. O medicinam ommbus
e EOir dni. O medicinam om bu
litatis ¶ Auguſtinus de verb 56brimenté⸗omma tabeſcen
confiltentenemnig ett cia coprimentẽ omma t⸗
conſulentem omnia tumen antem omma deprquata
ia reficientem: omia ſupflua reſecantem. omma deprauat.
umc. tia reficientem: omia ſupflua Otelt ſe Putitate filn dei non
krbrt coꝛrigẽtem que ſupbi⸗ ſanari woreſt ſ⸗ ni araes ſiil wi non
qu. icia ſanari pote ſi P Ar. e Xe O
tiuls lanh ſanaturque auaricia zari poteit·ſi pactentia funn tei no
pituoiet anerr is eermmoia ſenar Pumilit eſt. que nichil appe
broſiuf ſanatur. ( contemmnr adipiſciẽ ¶Ambroſius ſup lu
Wtamel tam frtyil lſius humilitate. que quaſi ſupio neſcit ex
8inmoett cam Nioc bi erece affeclat qce infra ſe iudicat ¶ Ambroſi?
ndi in tolle ciz Won urrwrin humilitas:ſed que habet ſui mode⸗
pont⸗ officis o. cio humiliari id eſt in quo lo/
⸗ „*. ientiam laudatur · ſcio humiliari id eſt in quo lo/
ei am a ſcientiam lauda Ee ſn, né
einnin ſtinmn⸗ moderatione quo fine · in quo ofici⸗ R. CF eraine
o eſciuit phariſeus humiliari ·ideo deiectus eſt. . Oe
nunen neſciuit phariſeus huimil rix cuſtoſq; virtutum
un uet Pon ilitas eſt obſeruatrix cuſtoſq;
. ũ Humilitas ei

& nichil ẽq ita deo gratũ faciat a hominibo . 6 e ene⸗
rito non magni. ſed humilitate infimi videamur ¶ ese
in moꝛalibo libro xvñ . Tanto fit quiſq; vilioꝛ deo qꝗ

. 5 eũ vilior ſibi.
ner⸗ cioſio ſibitanto precioſio deo quãto niinnter, ietutes coge
niſned ¶ Gregorius in omelia Qui ſine humi rlat⸗ Hunsilitas a
nii gat· in vẽtum puluerem portar il (areporiu alterius. ſine in /
in eſt qua quis de ſe parua exiſtimat Perit omne qd agiẽ
opel uidia a liuoꝛe cõmendat C CareSaltnr. de xij · gradibo
ei ſi non humilitate cuſtoditur. ¶ Bernhardus r

Hõ 60118: Er
humilitatis. ¶ Humilitas eſt virtus qua homo veriſſim

O—

ſui cognitione · ſibimetip̃i vileſcit ¶ Bernhardꝰ in epiſtoſis
HEode in te fundamentum humilitatis. a puenies ad faſti /
gium caritatis vis capere celſitudinem dei:cape prius humi
litatem criſti ¶ Sola eſt virtus hunnlitas-leſe caritatis re⸗
paratio ¶ Bernhardus ibidem. Nulla ſplendidioꝛ gemma ĩ

omni precipue oꝛnatu ſumm pontificis qua hHumilitas nẽ:

pe ſi amnttet᷑ illa virtutũ aggregatio.non niſi ruina ¶ Cri/

ſoſtomus ſuꝑ matheum. V elle eſſe ſuꝑ omnes vitupabile

eſt. ſuſtinere aũt alterum ſuꝑ ſe nimis eſt glæioſum Hugo
li:iide clauſtro anĩe. Diſcite a me quia mitis ſum ac. Ecce

mel humilitatis ceum dulcedine manſuetudimis Sicut enim

mel concoꝛdat in confectionib medicine cum diuerſitati⸗
bus ſpecierũ·ſic ex humilitatis dulcedine. condiunt᷑ omnia
gũña virtutum ¶ Baſulius exameron Tria ſunt que radicata
nutriunt humilitatem. ſcʒ aſſiduitas ſubiectionis.conſidera
tio proprie fragilitatis a conſideratio rei melioꝛis ¶ Qaß.
ſuꝑ ps. Erubeſcant elati · vbi credunt habere locum ſuper /
biam cum celum terram ab humilitate viteant ocupa⸗
tam ¶ Qaſſiodo· Per humilitatem membra xpi ſciunt dya/
boli viciſſe ſupbiam ꝑ hanc fideles ſupra regna proficiunt
hbanc ſuperbia tirannica ſuꝑatur ꝓ hanc ineternum mar
tires coꝛonanturnec pt dici perfectus qui hac virtute ẽ pri
uatus. (¶ De iadtantia
=WM LCLCLapitulum c viii.
Vguſtinus xij de ciuitate dei actãtia non eſt viciũ
laudis Humane ſed vicium peruerſe anime amant
huüani laudem ſpreto conſcientie teſtimonio ¶ Gre
gorius in mœali· Hoſtes ad rapinam ꝓuocat · qui ſuas eo /
rum noticie diuicias denudat ¶ Criſoſtomus ſuꝑ matheũ
Noli te quicquã putare feciſſe cum fecerisa pleniſſime cũ /
cta feciſti ¶ Vſidorus de ſummo bono. Dum cauſa iactãtie
pauper paſcit etiam ipᷣm miſericoꝛdie opus in peccatũ con⸗
uertitur ¶ Vſidorus. Oœulta qc& agis in quantũ vales. ꝙ
ſi ex toto non vales: ſit in animo occultandi voluntas.a nõ
erit de oſtentatione nulla temeritas ¶ Valeruis maximus.
Nichil eſt ꝙ mag diminuat laudis preconium. quã ſuos
aſſidue iactitare ſucceſſus: a ſingulis diebus anmi vendere
diem vnum. [( [e ieiunio.

Qapituliim cix
Vguſtinus ſup iobannẽ. Ieiunium magnũ & ghᷣa
le eit. abſtinere ab iniquitatibp& illicitis voluptati/
bus ſeculi · qd eſt perfectum ieiuniuim. ¶ Auguſtinus in

—

ſetmnea
ſpitit
ſcent
tatis
Verbe
ſun

„

ſm⸗

leiun
tis ra
ciciu

tonin

Virtu

pru
ſtora
ſubtt,.
renda
apror
(oa
barde

ſt

tipe
cula
lelit
ſab
minin
ra

quoe

ceſſa
tibu
ipai
junio
quia

untur

neeſe
ulbe

pere
Pare

na-
ad!.
tet:
xpi⸗
Lia⸗
dret
flud

nipſto
ͤnſt
Denghun
cRüngte
Ngennn,
mitusn
nſ
vtupabie
umm ben
dorenn
Dueſtnt⸗
dumtannt
neredee
Sconſſwen

umn ſuperl

ſeiunt dya
3profeiunt

tmum we
Urtuteip

neſt i
meamart
nioe
quiſud⸗
ſüpmuti
lniineci
lſs udkin
mrnicor⸗
tirales⸗ 9
Intas:ſ
nuximiss
uu ſuo
n vende

mei,
niige
pten,
us in

.

ſermone lIeiunium purgat mentem ſubleuat ſenſum.carnẽ
ſpiritui ſubicit. coꝛ facit contritum a humiliatum concupi
ſcentie nebulas diſpergit libidinum ardores extinguit caſti
tatis vero lumen accendit ¶ Auguſtinus ibidem. Ieiunium
verboſitatem non amat. deuicia an⸗ ſuꝑfluitatem indicat.
ſuperbiam ſpernit: humilitatem ↄmendat preſtat homim ſe
iſſiligere qd ẽ infirmum ⁊ fragile ¶ Ambroſiꝰ de helia
lIeiunium moss culpeexcidium delictoꝛum.remedium ſalu
tis radix gratie fimndamẽtũ eſt caſtitatis. hoc gradu ad deũ
cicius peruenitur· hoc gradu helias currum aſcendit¶ Hie
ronimus Ieiunium non ſolum perfecta virtiis· ſed ceterarũ
virtutum fundamentum eſta ſanctificatio a pudicicia atq;
prudentiaſine qua nemo videbit deum ¶ Gregoꝛius in pa
ſtoꝛali. Non deo ſ ſibi ieiunat qui ea que ventri ad tempus
ſubtrahit non in opibus tribuitſed ventri poſtmodũ offe⸗
renda cuſtodit ¶ Gregoriꝰ in omelia ſlud ieiunium deus
approbat . vt ̊ qꝗ tibi ſiibtrahis alteri largiris vt vnde tua
caro affligitur· inde egentis proximi caro reparet᷑ ¶ Bern/
hardus in ſermone.Si ſola gula pecauit. ſola ieiunet a ſuf
ficit ˖ ſi vero peccauerint & membra cetexa cur non ieiunent
ipᷣa leiunet ergo oculus a curioſis aſpectibus a omni pe⸗
culantia vt bene humiliatꝰ coherceatur ĩ penitentia qui ma
le liber vagabatur in culpa Ieiunet auris nequiter pruriẽs
a fabulis & rumoꝛibus: 2 quecunq; ocioſa ſunt ad ſalutem
minime pertinentia. Ieiunet lingua a detractione a murmu
ratione ab inutilibo varus atq; ſcurrilibus verbis. interdũ
quoqʒ ob grauitatem ſilenci ab ip̃is que videri poterãt ne
ceſſaria. Ieiunet manus ab ocioſis ſignis: a ab omnibo ope /
ribus quecunq; non ſunt imꝑata.ſed vt multomagis ama
ipa ieiunet a vicijs propria voluntate ſua etenim ſine ie /
iunio hec cetera a domino reprobantur ſicut ſcriptum eſt
quia in diebo ieiunioꝝ veſtrorũ voluntates veſtre inueni⸗
untur ¶ Criſoſtomus ſuꝑ matheum. Qui pecat a ieiunat
nec ſe humiliat ſed ſubſtancie ſue parcit ¶ Leo papa. Non
culpatur infirmus ieiunium ſoluen 8. a cibos acipit pau
per eſuriens non eſcam ſumendo polluitur qui elemoſinam
parciendo mundatur Idem T ale eſt ieiuniu m ſine elemoſt ,
na:qualis eſt ſine oleo lucerna ¶ Fulgencius. Ieiunijs ſic
adhibenda temperies vt copus noſtrum nec ſaturitas exci
tet nec inedia immoderata debilitet ¶ Maximus. Ieiumium
xp̃iane gentis debet eſſe refectio debet pacem nutrire nõ iur
gia. quale illud eſt ieiunium q non veſceris carnibꝰ.a de
ore tuo omni eſca ſoedidius egreditur maledictum. Quale
illud eſt ſanctificat᷑ venter ieiunio:⁊ polluit᷑ lingua mẽdacõ

¶ Petrus rauẽ in ſermone· Ieiuniũ ſcimus eſſe dei arcẽ.xp̃i
caſtʒe murũ ſpirituſſancti · vexillũ ſidei caſtitatis ſignũ ſan
Ctitatis tropheum.
¶ De ignoꝛantia.

. Qapitulum c x.
Vguſtinus de verbis apo.Melius ẽ neſcire qm ig⸗
noꝛare oꝛare· melioꝛ ẽ fidelis ignozantia ꝙ temeraria
aſcientia Auguſtinus ibidẽ Peſſime matris ignoꝛan
tie peſſime eideʒ due filie ſunt.ſcʒ falſitas & dubietas illa mi
ſerioꝛ iſta miſerabilioz illa ꝑꝓnicioſioæ iſta moleſtioꝛ ¶ Gre⸗
goꝛius in moꝛa Qui enim lucem videt ſcit qꝗ de tenebris e/
ſtimet nam qui candorẽ lucis ignoꝛat. && obſcura pro luce
approbat ¶ Gregoꝛius li pᷣmo moꝛali. Qũ noſtram ignoꝛan
tiam cogn oſcimus-leiunus aliena onera tolleramus.- nunc;
deus mentẽ deſerit. ꝗᷓ in peccatis ſe veracit cognoſcit ¶ Bern
Hardus in epla Multa ſcienda neſciuntur aut ſciendi incu

ria aut diſcendi deſidia aut inquirendi verecundia. & qui/

dem huiuſmodi ignoꝛantia non habet excuſationem ¶ Hu
go Ebetudo mentis eſt acute rationis obtuſio carnalis in:
temperantie craſſis ſenſibus induéta ¶ Seneca in ꝓpuer. ol
lerabilioꝛ eſt pena viuere non poſſe q; neſcire· Impietas vbi
pPietas. Impacientia vbi pacientia.
¶ De incarnatione.
CLapitulum cxi.
Vguſtinus de vbis apo· Non liberaret humaniim
genus.iſi ſermo dei dignaret᷑ eſſe humanꝰ Si ergo
. mo non piſſet· flius hominis non veniſſet ¶ Au
guſtinus ibidem. Dicit michi iudeꝰ incredulus quẽ admo/
dum arida vitga fronduit flozuit a nuces protulita ego
dicam ſibi quõ virgo concepit & pepit · ſed proſecto iudeus
nec virge poterit explicare eonceptun nec ego virgims par
tum ¶ Gregoeius in omelia Vis inquit eius ſaltò agnoſcè
de celo venit in vterũ de vtero venit in preſepiuz de pᷣſepio
venit in crucem. de cruce venit in ſepulcrum. a de ſepulcro
redijt in celum ¶ Bernhardus in ſermone. Venit medicus
ad egrotos tedemptoꝛ ad venditos: ad errantes viaad mo/

tuos vita ¶ Criſoſto omelia v Scio quia verbum caro fal

dum eſtſed quomõ factum ſit neſcio omis creatura igno
rat. ¶ Hugo Opus reſtaurationis eſt incarnatio verbi cũ
omibo ſacramentis ſuis. ſiue que preceſſerũt ab initio ſecli
ſiiie que ſequunt᷑. Indulgẽtia vbi venia Infidelitas vbi fide/

litas.
. ¶ De infero =
Capitulum Cx·

eſſeint
illaſ⸗
digin
taſlea
im im
dama
dihit
vos
ſc
ſlingt
infer⸗
figie
ſis Eet⸗
ſortid⸗
niumb
ſnede⸗
(Ber
wus:
ſcev
bullie
lbien

none

ſletuse

doe
Vnde
gan
men
pien
ſeria
ſpes

tor
vir
cit.
goe
nob
Pei

ir

D
lpͤſen

mex.
reqn g
tmernr
Nsncan
ni
ine
etenebt⸗
apeo l
Amigen
Its nund
et (been
tendiineu
a Eif
nenAu
Aumglsin
1prerol
npeens

m
umanum
d Siered
a A
e Dind
otult1e,
aco ncen
ignopar
4 roſe
xpſepio
eſpulcro
tmedlelss
140 o
cxot
tur n
verbicl
tn

„

Vguſtinus Melius eſt dubitare de occultis · qm li
tigare de incertis. Illum quippe diuitem ĩ ardore pe
Hnarum a illum pauperem in refrigerio gaudiorum
eſſe intelligendos non dubito· ſed quomodo intelligẽda ſit
illa flamma inferni ille ſinus abrahe. illa diuitiꝰ lingua ille
digitus paupꝑisilla ſitis toꝛmẽti · illa ſtilla refrigerij vix fox /
taſſe a manſuete querentibo: contencioſe aũt certantibo nũ
q̃m inuenitur ¶ Gregorius in moa. Quiſquis ad tolleran
da mala inferni deſcenderit:nequaquã vlterius ad lucem re
dibit· quia nequaquã Atra miſericoædia parcentis liberat ·
quos ſemel in locis penalibus iuſticia indicantis damnat:
¶ Gregoꝛius xx libro moꝛaliũ. Iuxta modum culpe pena di

ſinguitur· & hm modum criminis vmiſquiſq; damnatus

inferni igne cruciabitur. ¶ Gregoꝛiꝰ ibidem In inferno erit
frigus intollerabileignis in extinguibilis vermis immoꝛta
lis ſetoꝛ intollerabilis tenebre palpabilesflagella cedentiũ ·
horrida viſio demonumcõfuſio peccatorum deſperatio om
nium bonorum-erit enim miſeris moes ſine mœte· defectus
ſine defectu quia moꝛs ibi ſemper incipit· a deficere neſcit.
Bernłhardus in ſermone lbi clamabit piloſus ad piloſuʒ
vnus ad alium demon ad demonem percute dilacera inter/
fice· velociter ſpolia a detrahe.cito predare infer prunas ae
bullientibus impone lepotibus ¶ Bernhardus in ſermone.
Ibi erit fletus & ſtridor dentiumfletus quidem ob ignem qͥ
non extinguiturſtridor ab vermen qui non moitur plane

fletus ex doloe ſtridor dentium ex furoꝛe ¶ Vſidorus de ſ.

bo. Ignis Iehenne a lucebit miſeris ad augmẽtum vt videãt
Vnde doleant · 6& non lucebit ad conſolatiõem ne videant vñ
gaudeant ¶ Hugo libro mi de anima. Infernus latus· ſine

menſura profundus ſine fundo: plenus ar dor e incõ pabili.

plenus fetoꝛe intollerabili· plenꝰ doloꝛe innumerabili . ibi mi

ſeria · ibi tenebre · ibi odor nullus · ibi horroꝛ eternus. bi nila

ſpes boni nulla deſpatio mali.

¶ De infirmitate M
Capitulum cxni.
Vguſtinus Qui veram odit cœporis infirmitatem
humane tractandus eitqui aũt falſam pretendit.
conuinci non poteſt deo dimittendus eſt ¶ Hie⸗

–

ronimus in quadam epiſtola Coporis debilitas nimia etiã
Vires anime frangit mentis quoqʒ; ingenium marceſcere fa

cit· quicquit cũ modo ⁊a tem ꝑamẽto fit ſalutare eſt ¶ Gre⸗
goꝛius li· v. moæaliũ Conſiderata infirmitas propria. mala
nobis excuſat aliena ¶ Hugo libro ij de anima. Quaſdam
pᷣſciens deus multa peccarxe poſſe· flagellat eos ĩ infirmitate

copis ne peccent vt eis vtilius ſit frangi languoꝛibo ad ſalu
tem qm remanere incolumes ad damnationem Ptrus ra⸗
uenna. Quidam ꝓlibito ſuo viuunt· G& ſemꝑ ſunt vegetati.
quidã a regulis ypocratis non deuiant a aſſidue ſunt infir
mi ¶ Seneca lxxij epla. In omni moebo tria grauia ſumt me
tus moetis doloꝛ co pis intermiſſio voluptatis ¶ Seneca e⸗
piſtola 2· Nichil eque ſantatem impedit ſicrit re mediotum
crebra mutacio:non ↄualeſcit planta que ſepe tranſfertur.
Nichil magis egris ꝓdeſt ᷣm ab eo curari a quo voluerit.
–¶ De ini micicia CQCLapitulum cxnij-
Vguſtinus in euch̊. Elemoſina nichil eſt maius.
ex cœde dimittimus qd in nos qſq; peœauit Am
roſuis. Si is nõ relinquit parentes ter nomẽ dei
mon eſt deo dignusqᷓntomagis qui diligit eius mimicos. ac
ceptus eſſe deo poterit ¶ Gregoꝛius in paſtoꝛali Virtus eſt
coꝛam hHominibus inimicos tollecare. ſed coꝛam virtus deos
diligere ¶ Gregoeius in mozali Hiuimana mens omem quẽ
ini micum tollerat etiam miquum & impium putat Criſo.
ſtonnis. Grauiſſi mum genus inimicicie eſt eſſe coꝛde aduer
ſarios a lingua ſimulare deuotos. (Boecius libro i de cõ
ſolatiõe. Nulla peſtis efficatio ad nocendunrquã ſamiliarꝰ
inimicus ¶ Seneca libro de moꝛali. Quod ẽ hommi in imiciſ
ſunum alter homo inimicicias moderate exerce ¶ Seneca ĩ
Prouer· Nulle ſunt occuitioꝛes inſidie qᷓm hee que latent in
ſimulatione officu aut in aliquo celſitudinis nomĩe.
¶ De ingenio.

Caplm cxv.

ita aſtruitur: quin ita acre ingenium econtra imie/

SZiltet mel conſicit ſic in paruo coꝛpore anima inge⸗
mioſa doctrina viget a doctrie ſuauitatem proſert ¶ Gre
Soꝛius. Abſcondere talentum in terra eſt acceptum ingeniuũ
in terrenis actibus implicare a nõ lucrum ſpirituale acqui/
rere ¶ Bernhardus in apologetico Semꝑ in robuſto æa ve/
getato cope· animus mollios iacet atq; tepidum coæ rur⸗
ſum ĩ coꝛde debili.a infirmo fotioꝛ viget ꝓmptioꝛq ſpirit?
¶ Vſidorus de ſiummo bono. Quidam dei iudicio donum
ſcientie quia negligunt accipiumt vt durius de rebus credi/
tis puniantur tardioꝛes aũit ideo q& ſcire cupiunt difficult
inueniunt. vt ꝓ maximo exercicio laboris maximũ pmiũ
habeant retribucõis. Petruis rauenna Non ſempꝑp ingeni ve
na reſpondit ad votum. ⸗ quandoc dicta laudabilioꝛa ca/

——ꝑ—K

guſtimis in ſermone Nichil per aliqt ingenium

niatur ¶ Hieromimus in gloſa. Aſpis acriter pun⸗

ſualiter ſcribenti ſe offerunt. que P1 tudij vehementiaʒ 2 la,

ca

an
ditt
die⸗
tes
ſta⸗

lene/

tibus
1do
Am
LWer
per
go
el
ſas
rumg

ddſi
taßtr
NN
keſunife
ia nn
dentent
nedorum
nſtettu

0 Werit .

mn

eenorede
nimioir
Uin 4

ttus o

mem qu
tat Cuſo⸗
d aduer
rondech
aſumiſian

ni ininicdcd
(Dereni
lelatereten

mie,

w.
Uingenun
Ontra ine
cnter pur⸗
nima gr⸗
ſetſi⸗
genii
Aeacqui/
Nſtoas ve
e Trur⸗
donnu
dus cre
tdifi
mͦznnn
4
ijt la,

borioſe meditationis indagine inuemiri nõ poſſunt ¶ Sene/

ca de tranquillitate ammi. Nullum ingeniũ ptẽ eſſe magnũ;
antequã habeat aliq admixtum de furia.

¶ De ingratitudine JJMM
Capitulum c vxj·
Regoꝛius in omelia. Sicut boni ꝑ contumelias me/
lioꝛes exiſtũt· ita ſemꝓ reprobi de beneficio peioꝛes
fiunt ¶ Bernhardꝰ ſuꝑ can. Ingratitudo inimica ẽ
Anie exinanicio meritox vixtutum diſperſio. benef:cioꝛe per
Ditio ventus vrens ſiccans fontem pietatis roꝛem miſericoæ⸗
die fluenta gratie ¶ Bernhardus ſuꝑ lucam. Peremptoꝛia
res eſt ingratitudo- hoſtis gratie inimica ſalutis. quẽ nichil
ita diſplicet deo preſertim in fülis gratie quẽadmodum in
gratitudo ¶ Oriſoſtomus ſuꝑp matheum- Quanto maioꝛa

beneſicia ſunt hominibus conſtituta tanto grautoꝛa peccan

tibus iudicia Petrus rauenna in epiſtola. Nichil eſt q
adeo indignationem ꝓuocet altiſſimi.ſicut ingratitudoip̃a
eſt maloꝝ prouocatio· beneficiorum exinanicio meritorum

exterminatio ¶ Tullius libro de officijs Gratiarum adtio.&

ꝓ grẽa ſuſcepti muneris votiua munerantis laudatio¶ Hu
go Gratias deo agere . eſt totũ deo a nichil homini attribu
ere ¶ Seneca. Ingratus eſt aduerſus vnum beneficium adu
ſus alterũ non erit duorũ oblitus eſł terciũ in memoꝛiã eo⸗
xum que exciderunt reducet. SS
¶ De iniuria.
H OQODaapitulum cxviᷓ)
Vguſtinus Contumelia eſt dictis vł'fadtis turpia .
ferre ¶ Ambro· Qui nõ repellit a ſocio ſi pt᷑ iniurxiã
am eſt in vicio nõ minus participat qui ille qui in/
fert ¶ Hier onimus Nos in dei iniuria benigni ſumus in
nt̃is contumelijs exercemus odia ¶ Gregorius li·xxx. mo
ralium. Tunc illata vicia bene tolleramus.cũ in ſecreto mẽ⸗
tis ad mala ꝑꝓpetrata recurrimus ¶ Gregoriꝰ ibidem Clo
vioſius eſt iniuriam tacendo fugere qm reſpondendo ſupa/
re ¶ Criſoſtomus ſiiper matheum. In proprijs iniurijs pa/
cientem eſſe laudabile eſt. initirias aut dei diſſimulare vitu⸗
perium eſt Si vindicare vis ſile a funeſtam ei dediſti plagã
Idem Diſcamus exemplo xp̃i noſtras imurias magnanmimi
ter ſuſtinere dei aũt iniurias nec vſq; ad auditum ſuſferre .
¶ Vſidorus Iniuria eſt verbo vel facto cũ amico iniu ſle a/
gere Exprobr are eſt in faciẽ maledicere ¶ Caſſio. Grauiſñ
mũüũ genꝰ iniurie E.vſc ad pedẽ gtumelie Puenire Rabanꝰ

Neſcio qs nẽ in hec poſſit implere: vt laceretur obprobcis

fama noſtra-a exultemus in dno Valerius epᷣus in hmo/⸗

ne. VItra felicitatem conſtat eſſe victoꝛie inimicum ſaluum
feciſſe.nec iniuriam vindicaſſe ¶ ¶Tullius. Qui non defendit
neq; obſiſtit iniurie ſi poteſt tam eſt in vicio: qm ſi parẽtes
aut amicos aut patriam deſerat ¶ Tulli? de amicicia Tur/
pe eſt maxime Pomini virtuoſo reiterare iniurias. odiorũ

ſopitos cineres denuo ſuſcitare ¶ Seneca in prouerbijs Me

moꝛia beneficiorum fragilis miuriarum ten ax ¶ Seneca In

iuria iniuſte irrogata eiꝰ infamie eſt qui fecit. Idem vixi bo

ni eſt pati Seneca Difficile eſt iniuriam conuenire cum pa

cientia. D
¶ De Innocentia.
CLaapitulum Cxvi.
Vguſtinus. Illa eſt vera innocentia que nec inimi⸗
co nocet Idem. Vera innocentia eſt. vbi inte gritas
gſt ſine peccato redditio eſt ſine debito. flagellũ ſine
nerito Idem Qui enim a ſibi nocet. non eſt innocens¶ Am
broſius in exameron. Innocẽtia 2 integritas leui ſoꝛde aſpa
violatur · a gratie ſue munus amittit ¶ Hieronimus Inno⸗
cens inter ipᷣa tomenta fruitur conſcientie bone & cum de
pena metuat de innocentia gloꝛiatur ¶ Bernhardus ſuꝑ cã
tica. Rõ mediocris titulus virtutis inter prauos viuere be /
ne& inter malignantes innocẽétie retinere candorem:2 mo/
rum lenitatem ¶ Criſoſtomus in omelia Gaude innocẽtia

q exulta gaude in qm. quia vbiq; illeſa es · vbiq; ſecura ſi tẽ

ptaris proficis· ſi humiliaris erigis · ſi pugnas vincis· ſi occi
deris coꝛonaris in ſeruitute libera esĩ peri culis tuta · in cu⸗
ſtodia letatibi omnis reatꝰ addicitur ·tibi vniuerſa malicia
ſubiugaturte potentes honoæant · ſuſcipiunt principes ma /
gnates exrunt tibi boni parent. mali inuident zelant emin
ſi. ini mici ſuccumbunt vnquã poteris victrix non eſſe · Etiã
ſi inter homĩes iuſtus iudex tibi defuerit. ¶ Hugo Puritas
innocentie conſeruata. Fons ẽ oꝛigo omnis ſcientie virtu /

