
tires laudant dñm pure in regione viuoꝛc ita ⁊ monachi qᷓ
die & nocte pſallant dño dñt eandẽ puritatem habere mar

tirum ſiquidẽ ip̃i martires ſuint q& enĩ faciũt angeli in celis
hoc monachi faciũt in terris ¶ Hieroĩ epla Si cupis eſſe ꝙ;
diceris monachus id ẽ ſolus:quid fac in vrbibo ᷓ vtiq; nõ

ſunt ſoloꝛe habitationũ ſed multoxc. dẽ Qonſtat mõachũ
pẽ̃ia pfectũ eſſe nõ poſſe Idem Quid facit mõachus ĩ

celis feminazc que ſibi volunt priuata a ſola colloꝗa· a ar/

bitros fugientes oculi ſanctus amoe impacientiã nõ habet

Idem Nonachi dum pr̃i mẽiq; miſerentur.ſuas animas ꝓ/
diderunt ˖ ¶ Berñ in apolo· Habitus nẽ ꝗ d a dolens dico ꝗ́

humilitatis ſolet eſſe inſignea monachis geſtatur ſuperbe·

vix iam in nr̃is ꝓuincijs inuenimus ꝗ veſti dignemurmi/
les monachus ex eodem panno parciuntur ſibi tugullaz
clamidem ¶ Berñ in epla. Labor æ latebre a voluntaria
pauꝑtas·hec ſunt monachoꝝe inſignia hbic vitam olent no
bilitare monaſticam nt᷑i aũt oculi omne ſublime vident nt᷑i
pedes omnem foum circueunt nt̃e lingue in omnibo audi /
untur conſilijs nt̃e manus omne diripiũt prẽ̃imoniũ.Bern
HPardus ſuꝑ cañ.¶ egumĩa inquit ventoſa ſunt. caſeus ſto⸗
machum grauatlac capiti nocet potum aque non ſuſtinet
pectus. caules nutriunt melancoliam pori coleram accen/
dunt piſces de ſtagno aut de lutoſa aqua: mee complexiõi
non congruunt qle eſt hoc vt in omnibo fluuijs agris. oꝛt?
cellarijs repiri vix poſſit ꝗqd comedas puta te queſo mona⸗
chumnon medicum nec iudicandum de complexione ſ de
ꝓfeſſione ¶ Vſidorus de ſummo bono. Sũma mõachi vir⸗

tus humilitasſummũuũ viciũ eſt ſupbia Idem Tũc aũt mo

nachum ſe quiſqʒ iudicetqñ ſe nimium eſtimauerit etiam
cũ maioꝛa virtutum opa geſſerit ¶ Hugo de clauſtro anĩe
Monachi clauſtra ſibi faciunt quibo homo exterioꝛ teneri
poſſit ſed vtinam clauſtra facerẽt quibo homo interioꝛ oꝛdi
nate teneretur ¶ Hugo de xij· abuſiõibo Ordo clauſtri a oꝛ
do curie diuiſus eſt ibi ſedet in inſidiis cum diuitibo in oc⸗
cultis· vt interficiat innocentẽ.G̊ audi non ſede cũ cõſilio va
nitatis cum iniqua gerentibus non introibo. Ibi inſidia/

ris vt rapias pauperem rapere pauꝑem cum attrahit euüu
ic dicis Odiui eccleſiam malignantium a cum impijs nõ

ſedebo Ibi dextera ẽ repleta muneribo ̊ lauas inter innocen
tes manꝰ tuas.Ibi laudatur peccatoæ in deſiderijs anime ſue.
iniquus benedicit hic benedicitur deus. Si vis ergo eſſe
monachus curialis- lauas quod non debes defendis quod

fon e

.
ugu
lt nolen
net in co
cunqin
hendet!
moritur
tet vltim
remedia.
lobannen
gkaus ſe
nanprec⸗
gvensm
quibene
brofiusi
nulladi
grauius
tomimus
die teryd⸗
Ultz ſeſti
es
deltase
Pit moe
Wtima
tamqt.
oſtem
hardus
ſehenns
diciog
(Bern
nondin
te man
vene
hard
nouit
mala

N D
d. lledic
12 na
monnch
1.1 J
ne 1. H
brlinece

aps eſe

w/ .
qng D

m⸗
inmdachi⸗

A Wi
R

lod e

us in
kuurſiheh

ghemem
t ſbitle

eDn
ommh 1O

imoni en

t caſeus .
enn Ae
kram arn
wmpleu

ris f
d wo
erorßn
Tücautm
uent etin
ltroani
er tei
nermod
auleiz0
utmoc⸗
coſliov
biirſidin
inpis .
erinnm
6 ſ

N

non expedit operaris quod non licet loqueris q& nõ decet

¶ De moꝛte M
QCapitulum clv

Vguſtinus de ciuitate dei libro primo. Mala moes
putanda non eſtquã bona vita preceditneq; enim
acit amaram moꝛtenrniſi qd ſequit ißam mortem

¶ Ruguſtinꝰ de ciuitate dei libro xxi. Prima moes aĩaʒ pel

lit nolentem a cœpore. ſecunda moss animam nolẽtem te/
net in copore ¶ Auguſtinus ad dyaſcoum. In quo quen/
cunq; inuenerit ſiius nouiſſimus dies- in hoc eum compre
hendet mundi nouiſſunus dies. Quia qualis in iſto die
moritur talis in die lo iudicabitur ¶ Auguſtimis. Ta⸗
tet vltimus dies vt obſeruentur omnes dies ſexo parantur
remedia ciim moetis imminent picula ¶ Auguſtinus ſuꝑ
Iohannem. Quid eſt moꝛs relictio coporis· diſpoſitio ſartie
grauis. ſed ſi alia ſarcina non portetur qua homo in i eben⸗
nam precipitetur Iem. Nichil ſic reuocat a peceato· & fre/

quens motis meditatio ¶ Auguſtinus. Non eſt male moꝛi
qui bene vixerit.a vix bene moꝛitur qui male vixerit CAm

broſius in exameron. Nudi omes naſcimur midi moeimur
nulla diſcrecio inter cadauera motuorum. niſi foꝛte quia
graui us fetent diuitum copora diſtentam luxuria ¶ Hie⸗
ronimus. Femento moctis tue non peccabis qui ſe quoti
die recoꝛdatur eſſe moꝛiturum contemnit preſentia a ad fu
tura feſtinat ¶ Cregoius libro ſeptimo moæali. Antiquus
Poſtis ad capiendas peccatorum animas tẽpore moetis cru
delitas effrenatur violentia a quos viuentes blandicus deci

pit moꝛientis ſeuicijs rapit ¶ Gregorius in omelia Horam
Atimam idcirco dominus noſter nobis voluit eſſe incogni/
tam vt ſemper poſſit eſſe ſuſpecta.vt dũ illam preuidere nõ
poſſumus· ad illam ſine intermiſſione preparemur. ¶Bern

Pardus in ſermone. RNouiſſima ſunt quatuo:moæs. iudiciũ⸗
iebenna gloria. Quid horribilius moꝛte . quid terribilius iu
dicio:quid intollerabilius iebenne a quid iocundius gloeia
¶ Bernhardus in ſermõe Niſer homo quare onm Hora te
non diſponis cogita te iam meœtuum- quem ſcis de neceſſita
te moꝛiturum diſtingue quare oculi vertentur in capite:
vene rumpentur in corpore co ſcindetur doloꝛe ¶ Bern⸗

pardus in epła. Bona moss iuſti propter reqtueé mello⸗ pE
nouitaté optia H† ſecuritaté ecotra mos peccatoze peſſima
mala ſiquidẽ immũdi amiſſione peioe in carmis ſepatione

R
H

peſſima in ver mis igniſq; duplici contritione ¶ Bernhardꝰ?

ide m. Precioſa mos ſanctoꝛumprecioſa plane.tanq finis la
boris:tanquã victoꝛie conſumamatio tanq vite ianua.a per
fecte ſecuritatis ingreſſuis ¶ Vſidorus de ſummo bono. IIli
deploꝛandi ſunt in moꝛte.quos miſeros infernꝰ ex hac vita
recipit nõ quos aula celeſtis letificãdos includit ¶ Seneca

in fine eplarum. Nemo ſcit noſtrum quà prope verſetur
minus· ſic ita foememus animũ tanquã ad extrema ventũ

ſit venientem. Nemo hilaris moꝛtem recipit.mſi qui ſe ad il/⸗

lam diu compoſuerit ¶ Seneca ibidem. Cum multum am/

bulaueris redeundum eſt.ſtultum eſt timereqâ non poſſis
vitare ¶ Seneca Omnes dies velut vltimus oꝛdinandi ſunt
de felicitate Pominis vltinuis dies indicat ¶ Seneca Opti/
mum eſt moꝛi anteq; optes moꝛi incertum eſt quo loco te
moæs expec tet.tu illam in omnmi loco expecta Idem Ante ſe

nectutem curaui vt bene viueremĩ ſenectute vt bene moꝛiar
bene aũt moꝛi eſt libenter moi ¶ Seneca Moꝛs non eſt glo⸗/
rioſo·ſed foꝛtiter moꝛi gloꝛioſum eſt nemo moꝛtẽ ſuam lau⸗
dat. ſed eum cuius moꝛs abſtulit animũ ¶ Seneca li: de mo

ribus. Stultum eſt ſomno delectaxi:· motem horctere cũ ſom

nus aſſiduus ſit mortis imitatio ¶ Seneca in ꝓuer⸗Heu &

timidus eſt:qui ſe moꝛiturum putat.honeſta turpitudo eſt

moꝛi ꝓ bona cauſa lex vniuerſa que iubet naſci a moꝛi mo/
ri felicitas eſtantequã moetem inuoces:tollerabilioꝛ eſt qui

moꝛi vult.qm qui male viuiere.
¶ De muliere.

Capitulum c lvi.

bo aſpides ſibillant. a muliet fundit ↄcupiſcẽtie pe⸗

ſtilentia ¶ Ambroli pᷣmo de dauid. Sampſon validꝰ? foꝛ
tis leonem ſuffocauit ſed amoꝛem ſuũ ſuffocate non potuit

vincula ſoluit hoſtiumſed ſuarum non ſoluit nexus cupi⸗

ditatum meſſes incendit alienas ſed vnius ipe mulieris ac/

cenſus igniculo:meſſem ſue virtutis amiſit ¶ Ambro. ibidẽ
Ianua dyaboli via iniquitatis· ſcoꝛpionis percuſſio nociuũ
q; genus eſt femina:cum ꝓroximat ſtumulat ignem accen
dit. flamigero igne percutit conſcientiam pariter habitãtis

exhaurit fundamenta montiumſi cum viris femine habi
tent viſcarium non deerit dyabol ¶ Ambroſius Si pudicã
queris feminam.q́; bene videris conuerſantem dilige mente
non coporali accenſu frequẽtes nemo miles cum vxoꝛe per
git ad bellum femine cum viris habitantes germinant ſpi-
nas archana montiũ acuto mucrone percutiũt ¶ Hiero.

4 R——

‚ guſtinus li· de ſingularitate clericoe De carboni
77 bus ſcintille diſſiliunt. de ferro rubigo nutrit moꝛ!

1d ſepoen
mulerum.
cvalter
mande⸗
ne ſotioe
Plemente
lier eet
Peminapt
clecutod
nemd a
zfamol
liudeſt
cellarium
tas donne
tura bon
ſabia me
ſie nie
ctitud
mel prebe
dinisinfle
wonisſub
Vetbaſun
ve mottis
illius am
(WVaein
ſallaaa no
cuming
ſehcradn
umfund
mulier
um Diu
ti dolois
mal cog

Augtn
non a
cauſa.
guſtin
Vis vtt

lere (

lnbn
hſne

N
Abrſt
R
eerlenr,
leme lenni
gue
mlnuman

nmdiſmnt
igolor

Nendee

nonelgl

necaltn

ttertcl on

puertlng

9 4

turpendet
biicretgr

nelyi⸗

onutrim
kupſſne⸗
aloes
eon,/ot
Asupi⸗
nulensa
bobbde
y weui
ena
abttitit
inehet
ipid

Rown

— .

ad nepocianum. Hoſpiciolum tuum aut raro aut nunquã
mulierum pedes terant omnes puellas aut virgines xpi:aut

equaliter ignoꝛa aut equaliter dilige. Vide ne ſub eodẽ te⸗
cto manſeris:nec in preterita caſtitate confidas:nec ſampſo

ne ſoꝛtio. nec dauid ſanctioz· nec ſalo mõe potes eſſe ſapiẽtioꝛ
Me mento ſemꝑ ꝙ paradiſi colonum de poſſeſſione ſua mu

lier deiecit. Vnde poeta Adam ſampſonem ⁊aë ¶ Hieroniꝰ.

Femina pulcra cito adamatur · feda facile concupiſcit · diffi⸗/
cile cuſtoditurqd plures amant moleſtum eſt poſſidere qᷣd
nemo habere dignat᷑ minoe cum miſeria defoꝛmis habetur
&́; foꝛmoſa ſeruatur ¶ Criſoſtomus ſup matheum · Quid
aliud eſt mulier niſi amicicie inimica-ineffugabilis pena ne
ceſſarium malum:naturalis temptatio deſiderabilis calami
tas domeſticum ꝓiculum.delectabile detrimentummali na
tura boni coloꝛe depicta ¶ Hugo ſuꝑ illud. Rau diſtillãs
labia meretricis ac. In fauo enim duo ſunt:mel & cera & ĩ
facie meretricis ſimiliter duo ſcʒ decoꝛ & gratia· hoc eſt pul/
critudo oꝛis · dulcedo ſer monis. Cera ſuccendit ignem
mel prebet dulcedinem. ſic pulcritudo meretricis igne libi⸗
dinis inflammat carnem. blandiẽdo vero lenoticin antis ſer
monis ſubuertit mentem ſtillat mel ex cera dum meretrix
verba ſua mollit.a facit dullcia: hanc autem dulcedinem et᷑
ne moetis a maritudo comitatur· vñ ſequitur ibi nouiſſima
illius amara quaſi abſinthium acuta qᷓi gladius byceps-
¶ Vale · in epła Det tibi deus amice op̃ᷣs omipotent? femĩe
fallacia non falli ¶ Tullius reth;̊. Virus ad vnũq&qzso malefi
cium ſingule cupiditates impellunt mulieres ad omia ma/
leficia cupiditas vna ducit. muliebriũ enim vicioꝛum omni
um fundamẽtum eſt auaricia ¶ Seneca Aut amat aut odit
mulier nichil tercium dediſcere flere femin am eſt mendaci
um Duo gna lacrimarũ habentur in oculis feminarum ve
ri doloꝛis vnuminſidiarum aliud· Mulier cum ſola cogitat

mala cogitat.
¶ De mundo.
Capitulum clvij;
guſtinus ad dyaſcoꝛum Mundus iſte periculoſi
oꝛ eſt blandus q́; modeſtus a magis cauendus cũ
illicit diligi· quã cum ãmonet cogitq; contemnmi.
Kuguſtinus ibidem. In hoc mundo non timere · non dolere

non laborare non piclitari im poſſibile ẽ ſed plim intereſt qᷓ

cauſa. qua expedtatione quo timoꝛe quiſq; paciatur ¶ Au
guſtinus in epla Mundus tranſit a concupiſcẽtia eius qd
vis vtrum tranſire cum tempore an xp̃ᷣm amare ⁊a ſecurũ vi
uere ¶ Auguꝰ. in hmõe Ecce ruinoſus mundꝰ a ſic amara

„–

rri

q̃m ſi dulcis eſſet:.o munde immunde tenes me pariens. d
faceres ſi maneres:quid faceres duiſcis ſi amarus alimenta
mentiris ¶ Ambro de virginitate Diſcite in hoc mũdo ſupᷣ
mundum eſſe.& ſi coꝛpus geritis volicet in vobis ales inte
rioꝛ ¶ Gregoꝛ· in moꝛali · Sancti vitci:quia nichil huius mũ /
di appetunt nullis ꝓculdubio tumuilltibus in code pᷣmunt᷑.
Idem ibidem lile huius mundi veraciter mala ſentit.ꝗᷓ eius

bona inhvanter appetit ¶ Berñ· Qui xpᷣs incipit dulceſcere

neceſſe eſt amareſcere mundum ¶ Bernhardꝰ? ſup cantica.
Plenus ẽ mũdus ſpinis.in terra ſunt.in tua carne ſunt · ver
ſari in his à minime ledi:diuine potentie eſt a non virtutis

nĩẽe ¶ Berñ:in ſer Mundus eſt vbi malicie plurimũ: a ſapi

entie mo dicum.omia ſunt omnia vicioſaomia liibrica. oĩa

opaca tenebris & obſeſſa laqueis· vbi piclitantur anime af

fliguntur coꝛ ꝑa vbi omnia vanitas afflictio ſpũs¶ Berñ·
Mundus clamat ego deficiamcaro clamat ego inficiã dya
bolus clamat ego decipiamxp̃s vere dicit ego reficiã ¶ Qri
ſoſto · ſup matheum Habemus mari mũdum: ꝙ naui ec/
cleſiam. ꝓ velo penitẽtiam gubernaculo crucem p nau’a
criſtum.a vento ſpiritũ ſanctum ¶ Petrus rauenna Eal
lax eſt hic mũdus. finis dubius: exitus Horribilis iudex ter/
ribilis pena infinibilis ¶ Señ in epla. Amoꝛ mundi nos in
ſoꝛtune poteſtatem adducit̊ amiſſis liberis meſtus. ſolli/⸗
citus egris B turpibo a aliquã paſſus infamiam triſtis hãc

ymaginem animo tuo poſtpone vel ꝓpone.

¶ De munere. .
Capitulum clvii

. .
.

autoritatis inclinat ¶ Iero· Eacile contemritur cle
ricus qui ſepe vocatur ad prandium & nõ recuſat
nunquã petentes raro acipiamus rogati. ¶ Gregoeius in
omelia Ante dei oculos nunquã eſt vacua manus a mune
ſi archa cosdis ſit repleta bona voluntate ¶ Gregoꝛius in
moꝛalibus. RNon abel ex mimeri bus ſed ex abel munera ob
lata placuerunt ¶ Criſoſto·de ſimbolo. Quis nõ erubeſcat
dicere quid michi dabis vt tibi iuſticiam faciam nomine ſi

mile eſt ac ſi dicatur Quid vultis michi dare vt meipᷣm ab

negem officium perdam domum vendam ¶ Vſidorus de
ſummo bono Tres ſunt munerum acceptiones: quibus cõ/
tra iuſticiam Dumana vanitas militat id eſt fauo amicicia
rum adulatio laudis: & conporalis aceptio muneris facili?

2

auũt puertiẽ animꝰ rei coporee munẽe· ꝙ gr̃e laudiſq; fauoꝛe

Mhroſuis Munera excecant oculos iudicum vi

ſ
tema
Inqu
mune
dolore

ſup p
arguit
dereee

inſtige

Mcat
GW
ab o
duſur
ſhio⸗
ellint
Qui

pria

latene
ſibllee
non me
cterubi
tum ect
Nrem
ute
tt diſe
his
guise
no

Pfeſ

tuse
tudo
cſon
drat.
maner

erin
We nidſ
hdutain
dibnini
taein

lente u

ntducce⸗
Rlgemtien

Tnonwrug
lunni ri

nalubrrepdi
ntr mimen
ſpisſben⸗
o infcii
teſcii C
m pemiiee
cem p han

rauenna Dd

Nlis idrttt
mundinosn
neſtus bſol
mn ttiſtol,

lorndon⸗
SdicNI
ntemnin 4
mrötan
Crgus
Ims iin
Cegeis in

——

Nlmunern

—

rbenleſ
mto mine
ſtneißmnt
Pidors
squbin
ucan
unerez
uoſ⸗ di

—

—

—

¶ Caſſiodorus Oblatio enim muneris tinea eſt regiminis.
Pe· bleſ. Peremptoꝛium enim ẽ in principe vel aurũ adora
re munerũ· vel fauoꝛem querere Pſonarum teſtante ga.
In quoꝛum manibo iniquitates ſunt dextera eoꝛe repleta eft
muneribus Tranſibunt iniquitates in penam æ munera in
doloꝛem:quia teſtino iob. Ignis deuoauit tabernacula eoze
qui munera libenter accipiunt.
W De murmure Qapitlim clix.
Vguſtinus ſuꝑ iob De re nulla magis deum offen
diſſe ille popuius iudaicus dictus eſt. q; cõtra deũ
4 urimirando (Gregorius in moali. Qin contra
ſuꝑ roſitam ſibi poteſlatem m urnnirat-liquet ꝙ illum red

arguit· eandem hoĩm poteſtatem dedit. ¶ Berñ de conſi⸗
der acõe Si is qui murmurat hm animam moꝛtuuis eſt. qui

inſtigat quomõ viuit ¶ Vſidorus libro tcio & fũmo bono
Diſcat non murmurare qui male patitur etiam ſi ignoꝛat
cii male patitur per hoc quiſq; iuſti ſe pati arbitrettir. Aa

ab illo iudicatur cui nunqᷓm imuſta uidicia ſunt ¶ Hugo.

Suſurratio eſt ꝑ quã odioſe adulationis vel derogationis
ſibilo:quodam alter in alterius odium excitatur Suſurriũ
eſt inter amicos diſcoꝛdiam ſeminare ¶ Ciprianus inepla
Qui contencioſus a murmurans extiterit.iuixta atbitrium

prioꝛis tam diu peniteattam diu culpe qualitas extat.

¶ De natiuitate xpiõj.
(L(CLCLaaplin clx.
Vguſtimis ſupꝑ Iobannẽ Nobilitas fuit xpi naſcẽ/
tis in virginitate pientis- nobilitas Pientis in diuini
tate naſcentis ¶ Ambro:· cõtra hereticũ Michi emim impoſ
ſibile eſt: generationis ſcire ſecretum.mens deſicit. vox ſilet ·
non mea tãtunnſed etiã angeloʒe ſupra poteſtlates.2 ſupra
cherubin & ſupra ſeraphin omnem ſenſum eſt: quia ſcrip
tum eſt pax xp̃i ſupra omnẽ ſenſum eſt. quõ nõ eſt ſupra
omnem ſenſum tanta ghatio tu ergo manum oei tuo pone
ſcrutari non licet ſuꝑna miſteria.lict ſcire ꝙ natus ſit. nõ li
cet diſcutere quõ natus ſithic enim querere metus ẽé. inef /

fabilis eſt enim illa generatio. Vnde yſaias Generationẽ eiꝰ
quis enarrabit. G̊B huimanum ſenſum & intellecum excedit

B non capit humane intellectus ratio ſed Prudentie fidelis

ꝓpfeſſio ¶ Grego in omelia Oeli rege nato rex terre turba /
tus eſt quia nimirum terrena altitudo confundi tur · cũ celſi

tudo celeſtis apitur ¶ Bernhardꝰ ſup cantica Fratres gha
cionẽ iſtam quis enarrabit angelus niinciatvirtus obum⸗
brat ſupuenit ſ pirit?. virgo creditvirgo partuirit· virgo p⸗

manet:quis nõ miretur naſcitur verbũ infans. ibi agnoſcit

longitudo breuis· latitudo anguſta · altitudo ſubdita . ꝓfun /
ditas plana ibi agnoſcitur lux nõ lucẽs verbum infans ad
ſiciens pamis eſuriens ¶ Bern in ſermone Ieſus xpᷣus filius
thleem iude iheſus ſaluato quid tam ne⸗

dei naſcitur in be
ceſſarium ꝓditis quid tam optabile miſeris quid tam vtile
deſperatis ¶ Berñ in ſermone Vbi aula regia vbi thromis.
vbi curie regalis frequẽtian unquid aula eſt ſtabulumtro/
nus preſep ium-a tocius curie frequentiaioſeph maria ·
Griſoſto ſupꝑ matheum.Non illuis eſt fabri filius quẽ pu⸗
tatis ſed fabricatois omnia qui fabricatus ẽ auroꝛam 2 10/
lem ¶ ¶eo papa Adorant magi in carne verbum in infan /
tia ſapientiam. in infirmitate virtutem a in hominis verita
te duũm maieſtatis ¶ Fulgentius. Hec ſtella nunquã appa/
ruit quia nunquã puer iſle eam creauit/6& magis ad ſe ve⸗
nientibus preuiam deputauit ¶ CGaſſio ſupꝑ pſalmiſtam i

. it. ſingul ariter tamẽ hunc diem

cet deus cunctos dies creaui
feciſſe dicitur · que xp̃i domini natiuitate ſacratus eſt. in
merito exultari conuenit a let axi · quoniam in eo 2 dyabolꝰ?
uis perdidit a ſaluitem mundus accepit.

(De natura.
Capitulu m clxi ·
guſtinus in quadam epła Nullum quippe viciũ
ita contra naturam t nature deleat extrema veſti/
. gia C Ximbro-Vince naturã diligen tia exclude coꝛ/
P ris ſommum naturam nobis fœmare non poſſumus poſ/

ſumus diligentiam
vis a potentia diuinitus rebus inſita- alia ex aliis in ſuo ge⸗
nere producens ¶ ulliuis. Natuta autem fureat nouerca
homini ꝓproiecto coꝛpori fragili·ãxio ad moleſtias: molli ad
labores prono ad libidines ¶ Seneca in quadam epla. Te⸗
nenda eſt via quam natura preſcribit nec ad illa declinan/
dum illam ſequentibus omnia facilia & expedita ſunt gtra
illam nitentibus non alia via eſt qᷓm contra aduam naui/
gantibus.
“M ¶ De negligentia. .
Capitulum c.lxij.
Regoꝛius in moꝛ alibus- Si curare parua negligim

inſenſibiliter ſeducti audacter etiam maioꝛa perpe
tremus ¶Boecius de diſciplina ſcolarium Sicut in
igentia ita vniuerſe doctrine & diſci⸗
pline nouerca ẽ negligẽtia ¶ Señ · in epla Turpiſſuma ẽ ia⸗
Cura. ꝗᷓ ꝓP negligẽtiã fitĩ pꝰenĩ fallimur ꝙ& moetẽ nõ ꝓſpicig

vno q ope mi el negl

¶ NHugo Ratura creatrix eſt quedam

ſet nobil
ſe in hoe

ſeomemin

mus ille
dit ſi ed
birm.
aro gene
Perentes.
indignap
chrder
Bisqvi
illud A
neca Mxj
concltitui
milu ele⸗
litisanint.
toſus anr

(bernb⸗
perniciof
adellatio
1 omt
ledendn
ditur

exttanel
im alio⸗

quem o;
meet un

Pus fs
dtamde
dtumitl
itbons.
Ulun o
damntir
5 w.
tam 100
miinintn
minis vert
nqni
s ddſeſe
miſtamki
hunediem
s ind
4) l

uncht

remi eſt
Kchet

ſomls
Aceden
hsinſg
teat wuend
45 /0 . 1
u xclnan
lunt Nr⸗
fuum naun

magna pars iam eius preteriit quicquid etatis retro eſt
moes tenet· tu vero omnes horas ↄplectere ¶ Hugo Negli/
gentia ẽ animi topor·quo quis minus diligens eſt in conſe
quendo q& exequi debet. W
¶ De nobilitate Capitlim clxni.
Eronimis in epla Sola apud deum libertas eſt nõ ſeruire
peccatis Sůma apud deum nobilitas é clarum eſſe virtuti /
bus ¶ Ieronimus in epła Ille apud deum preeſt potioz. nõ
quẽ nobilitas generis nec dignitas ſeculi ſed quẽ deuotio fi
dei ſancta vita cõmendat ¶ Gregoeiꝰ in dyał Nõnullis ſo
let nobilitas generis parare ignobilitatẽ mentis vt minus
ſe in hoc mundo deſpiciant. ui plus ſe ceteris aliquid fuiſ⸗
ſe meminerunt ¶ QCriſoſup matheum Ille clarus :ille ſubli
mus · ille nobilisille tunc integram nobilitatem ſuam oſten
dit . ſi dedignetur ſeruire vicijs. ab eis non ſuꝑari¶ Oriſo-
ibidem. Melius eſt de ↄtemptibil genere clarum fieri.q́ de
claro genere ↄtemptibilem naſci. Melius eſtᷣ vt in te gloꝛlent
parentes. q; tu in parẽtibo gloꝛieris ¶ Qaſſio· in epla Sici

indigna poſteritas laudes antiqui generis abnegat ita pre⸗

clara de partibiis egregie dicta confirmat ¶ Seneca in eplła

= Bis qui non ſunt nobiles nati ſed fadinichil crudeliuis Iux

illud Aſperius nichil eſt humili:dum ſi urgit in altum ¶ Se⸗
neca xxxvij eplła. Habet hoc optimũ generoſus animis.
concitatur ad honeſta. neminem excelſi ingenij vrum hu⸗
milia delectant a ſoꝛdida ¶ Seneca libro de moꝛibus N obi⸗/
litas animi generoſitas ẽ ſenſus:nobilitas homims eſt gene
roſus animis. (De nocumentis.
ðWðU½ QCapitulum clxini
guſtinus ſuꝑ Io. Eacinꝰ eſt gq agit indomita cu
piditas vt noceat alteri ¶ Iero in epł'a Quantũ ad
ccati rõem pertinet nocuit qui nocere diſ poſuit.
ernhardus in hmone Vtinam ſoli impugnarẽt nos ma
ligni ſpiritus cũ ſuggeſtionibo ſi uis.& nichil nocerẽt hoies
pernicioſis exemplis. perſuaſionibo importunis ſexrmonib?
adiilationis vel detractiõis. atq; alus mille modis ¶ Criſo-
Et ſi omnes qui mare aut terram inHabitãt comieniant a
ledendu m nocere nequaquã potuerint ei. qui a ſeipo nõ le/
ditur ¶ Vſidorus de ſummo bono. Raro leditur homo ab
extraneisſi ſui eum nõ ledant: magis enim inſidiis nroruz
m alioꝛum piclitamur ¶ Seneca in epla B idiculum ẽ ali /
quem odio nocẽtis innocẽétiam ſuam perdere In ſidioſiſſime
nocet cui głe agimur pro iniuria.

( De obedientia

Qapitlim clxv.

242

Vguſtinus Quis iniquus · ; velle ſibi obtem pari
2
in moꝛali-. Obediẽtia non ſeritili metiui · ſed caritatis
afſectu ſeruanda ẽ nõ timoe pene · ſed amoꝛe iuſticie ¶ Gre ·
in moꝛ a. Obedientia ſola virtus ell. que menti virtutes cete /
ras inſerit inſertaſcqʒ cuſtodit elioꝛ eit obedientia vici /
ma. obedientia iuire preponit᷑ victi mis: quia victimas alie /
na caro/ p obedientiam vero voluntas propria mactatur.

¶ Berñ de noua milicia Nec ſtudium bone adionisnec o

cium ſancte contemplacõis: nec lacrima penitentis extra be
thaniam eë poterunt ¶ Bern- Verus obediens mandatum
non peraſtinat · ſed i Latim parat aures auditui-linguam vo
ci · pedes itineri manus opi& ſe totum intus colligit vt mã

datum Pagat impantis Iohan. Caſſio· Nullo aũt vicio ta

precipitem dyabolus monachũ ptrabit ac perducit ad moꝛ

.*

tem & cum eum neglectis conſilijs ſenioꝛe · ſuo iudicio per⸗

*

ſuaſerit· diffinitioric confidere ¶ Hugo de xi abuſionibo.

In obedientie moꝛbiis ex ſupbie tumoꝛe pcedens ſicut ſani/
es ex vlcere · ſic ex ſupbia contemptus manat. Hoc aũt tri⸗

bus modis mederi ſolet videlicet emplaſtro vngento ferro

id elt exemplo boni opis· verbo exHortationis: diſciplina
corectionis. ¶ Tullius in obedientia eſt ex duricia mentis
obſtinate cui debeas im ꝑan ti nolle obtem pPare .· Obprobri⸗
um vbi connicuunm “

. Capitulum clxvi.
guſtinus vnj·ce. nfe Suſpirabam ligatus non ſer

–

7ro alieno ſed mea ferrea voluntate. ex puerſa volũ/
tate facta ẽ conſuetudo.vt dum gſuetudini nõ reſiſllur t
dem neceſſitas generatur ¶ Hugo de xij abuſiombus Tres

ſunt ſpecies obſtlinatorũ · prima eorim qui ex coꝛreptione

proſiciunt ſecunda eoeiun qui ex cõmunicatione deterioꝛes
fiunt tercia eoꝛum qui emendationen promittunt a non fa

ciunt Ex coœreptione manaſſes factꝰ? eſt melio nabal ex cõ
minatione factus eſt deterioꝛ· pharao ex afflictione durioꝛ.
¶ Tullius Ptin acia eſt· ex irrationabili 2 inflexibili mentis
obſtmnatione- melioribus n olle cedere· ¶ Seneca in epiſtolis
Tunc eſt conſumata infelicitas bi turpia non ſolum dele /

ctant ſed a placẽt· deſmit eſſe remedia locus · vbich fuerant

vicia moes fiunt.

¶ De Ocio.

Capitulum clxvii·

minoꝛibus & n olle obtem pare maioꝛibus Grego-

in

ratione
dei amo⸗
ri renuit

ter nuga
tum fot
cire wirti
(bernin
tausin
piflſpirn
ſermone
4 dedi
mepks
ita pon
moseſt
tuw plin
ſteumc
Ocwd
no ſed!
ope det

diechor
n a
(A

munes

ſtuca

Odiun

wrep
noſtrar

1

tobenon

duee

ſedautt
Mttutes cen
enticic
icdimasale
Amadrur.
onister
totstad
ns mandatum
iligunt
tolgtwtni
o aut winoi
toucit àd
o idicioter⸗
baſontc
”l
Hocautten
ngento fertl
duticn wert
e Ulyion

Aumee
url ii
v teſſiim
Konbus
acoetepti
tone eterich
itunta no

ððẽ M z-/

Mbroſius in epla Nullus fructus ocij ym o mag?
diſpendium. ocioſus eſau amiſit primatꝰ benedictio
A— nem qa maluit cibum acipe quã querere ¶ Iero·ĩ
ler. Ocium parit faſtidium exercitium famẽ fames aũt mi /
romado dulcia reddit que faſtidium facit inſipida ¶ Iero.
in ſermone Semꝑ aliquid opis facito· vt te dyabolus occu/
patum inueniatnõ enim facile capitur a dyabolo · qui bono
vacat exercicio ¶ Grego· in omelia. Omne verbũ ocioſum
qͥd locuti fuerint homines reddent de eo rõem in die iudicij

ocioſum quippe verbum eſt· qᷣd aut vtilitate rectitudĩs· aut

ratione inſte neceſſitatis caret ¶ Grego in omelia NRunꝗm
dei amo eſt ocioſus opatur etenim magna ſi ẽſi vero opꝑa
ri rẽnuit amor dei non eſt ¶ Berñ in ſermõe. Ocioſitas ẽ ma
ter nugarum nouerca omniũ virtutum ipa enim eſt ꝗᷓ vi⸗

rum fſoꝛtem fſotiſſime pcipitat in reatum· facit enim ſuffo⸗
care virtutem nutrire ſupbiaʒ & viam ↄſtruere ad ie hennã
¶ Berñ in epła Ocioſum eſt q& nullam hʒ vtilitatem Vlvti
Uitatis intentionem ¶ Proſper Qui ocioſa quiete ꝓfruitur.
niſi ſpiritualiter vixerit moe pecudum viuit ¶ Leo papa ĩ
ſerrmone Ron dormientibo ꝓpuenit regnum celoxe nec ocio
2 deſidia toꝛpẽtibo beatitudo etermitatis ingeritur I Caſſio
in eplis Natura quidẽ humana ſicut dei laboribo inſteuit.
ita ꝑ ocij tœpentia in fatuatur. ¶ Seneca ocium ſine litteris
mos eſt a viui bomims ſepultura omnia nobis mala ſoli⸗
tudo ꝓfuadet circumſpice ſingulos nemo eſt cui nõ ſi anciꝰ?

ſit cum quolibet eſſe quã ſecum ¶ Seneca Nullus michi ꝑ

ocium dies exit partẽ noctu ĩ ſtud is vendico nõ vaco ſom
no. ſed ſuccumbo a oculos in gula fatigatos cadenteſq; in
ope detineo. Ocœupatio vbi ſollicitudo.
De Odio.
Capitulum clxviij ·
guſtinus de nouo cantico. Tria ſunt genera ho /
minum que odit deus remanentem retro redeuntẽ
berrantem. Excitandi ſunt remanentes retro red //
euntes reuocandi ſunt errantes in manu reducẽdi ſunt · tar /

di exhortan di ſunt · celeres imitandi qui nõ ꝓficit remanſit
in via qui foꝛte a melioꝛi declinat ꝓpoſito ad id qd deterius
relinquerat reuerſus eſt retro · qin viã deſerit a via errauit ·

¶ Auguſtinus Hoc eſt pꝓfecto odio odiſſe · vt vitam non ho

mines oderis nec vitam propter hbomines diligas Idem Ee

ſtuca in.oculo ira eſt trabes in oculo odium eſt ¶ Auguꝰ

Odium eſt vetus ira: ex pluribo cauſis collecta diurno tem
pore perſe euerans ¶ Gregoriꝰ? in omelia. ¶unc bene animaʒ

noſtram odimus cũ eius carnalibus deſiderijs nõ acꝗeſcĩꝰ.

eum eius appetitum frangimus eius voluptatibus relu
8. es atr Ji . . . kelgt
ctamur ¶ Criſo· ſuper matheum Sicut rex in ymagin e ſua
bonoꝛaturſic deus in homine diligitur a oditur non poteſt hul
Hominem odire qui deum amat nec poteſt deum amare qui bus
hominem odit ¶ Criſoſto ibidem Hec eſt pugna pericuio / fikt
ſa a hec gloioſa victoꝛia/ qᷓ poterit odire qd amat a ama/ gfti
re quod odit ¶ Boeciꝰ de conſolatiõe Bonos quis niſi ſtul nalit
tiſſimus oderit malos vero odiſſe ratione caret ¶ Caſſiodo mmſ.
rus Perfectum odium eſt homines diligere / & vicia eorum torer
ſemꝑ horrere ¶ Seneca Peioꝛa ſunt tecta odia ꝙ; aperta p / Gadi
Pterea te loquax inimicus minus qm taciturnus offendet. 6
Oppreſſio vbi exactio. òôẽM an
UDe ope Autozꝛitatas. loem.
Qapitulum c lxx. laun
Vguſtinus ſuꝑ ps.Sic doce me vt agam.nõ vt om tieſl
nino ſciam quid agere debeam ¶ Auguſtinus. Bo Belmin
nuim opus fiat non timoze ſed amoze non foꝛmidĩe ſieten
pene ſed dilectionis iuſticie ¶ Auguſtinus ſuꝑ Iohannem Lope
Bonum a rectum ẽ ome ꝗd agimusſi nec memoꝛiam deci⸗ ln
pPiat obliuio nec erxroꝛ intellectum:nec iniquitas voluntatẽ ſ
ab his tribus eſt ome ꝗᷣd agimus ¶ Ieroni.Vnuſquiſq; ꝓ ghunr
opibus ſuis mercedem accipiet- nec pñt in die iudicij alioꝛũ luſſo⸗
virttutes alioꝛum vicia ſub leuare ¶ Grego in omelia Pro/ laii⸗
Vatio dilectionis exhibitio eſt opis ¶ Cregoꝛ. in moꝛalibus um
In ope perfedctus non eſt. cui adhuc lingue prauitas otra⸗ AAtian
Dicit nec in ſermone laudabilis qui hoc ꝗd loquitur opere Und
non oñndit ¶ Qeo papa in ſermone Non ſolum uüla noſtra itner
ſunt que ipᷣi gerimus ſed etiam illa de quibus in alioꝛũ adcti uimee
one gaudemiis. = pititur
¶De Oratione fſuamd
f f(L(L(LCLapitiilum c. Xx. wrote
Vęguſtinus ſuꝑ p. Or atio tua locutio eſt ad deũ; lbro ſin
gqluando enim legis deus tibi loquitur quãdo oꝛas funmu.
cum deo loqueris Idem Tuc porro in toto coꝛde cla (eiſ
matur quando aliunde non cogitatuir· tales oꝛationes rare ſdoon
ſunt multis crebre paucis vtrum vero cuiq; neſcio. ¶ Auf dend
guſtinus in ſermõe Oratio ſi pura eſt. ſi caſta fuerit: celos ditur
penetrans vacua non redibit Idem Oratio oꝛanti eſt ſubſi⸗ deſun
dium deo ſacrificium. demonibus autem flagellum Idem. kecu
Pilus placent deo latratus canum mugitus boum. grinit? iit a
porcoum m cantus clericoꝛum luxuriantium (Auguſti tionil
niis. Oratio eſt anime ſancte preſidium angelo bono ſola/ num
cium dyabolo ſupplicium gratũ deo obſequiũ a penitentia legere

urnoffen

mek.

gam nen

Aglſtinus B

waſanidi⸗

u lobanen

emcriamn det⸗

tsyohunti

NVmuſqiſer⸗

e udici A

nomela DoN

in moalbi

raultas 9eta⸗

i e n

Nuen Na wol

meltr⸗
oltcd dei
⸗ glid⸗
wtaure

etones tae

erit i

um.
elum .

,
7
ℳ.

oum.
ſM
tutli
Mnta

us nin

tieſt ſch̃ .

r. eligionislaus tota.pfecta gloꝛia ſpes certa ſanitas incoꝛru
pta Auguſtinus de quotidianis leuibuiſq; peccatis ſine c
bus hec vita non duciuir. quotidiana oꝛatio fidelium ſatiſ
facit Idem Oratio deum vngit. ſ lacrima cõ pungit ¶ Au/
guſtinus Oratio eſt refectio ieiunioꝛum duriciam coædis ej
mollit auſteritatem temporat ieiunium dulcificat. Sicut
emm ſine potiu non eſt plena refectio· ſic ⁊ ieiunuum ſine oa
tione non poteſt animam perfedcte nutrire ¶ Ambroſiꝰ Sit
ꝛatio pura ſimplex dilucida atq; mani feſla.plena grauita
tis & poderis nõ affectata elegantia ſed nõ i ntermiſſa gẽa
1 Ambroſius in exameron Si ꝓ te roges taãtum· pro te ſo/
lus rogabisſi aũt pro om nibo roges: omnes ꝓ te rogabũt
Idem Multoxe preces im poſſibile eſt contemni leroni m
Ieiunio Paſſiones coæꝑis: oꝛatione peſtes ſanande ſunt men
tis ¶ Iero nimus Qitotiens pro eentum animabus pſalmꝰ
vel miſſa canitur. tantum prodeſt cuilibet quãtum ſi pro ,

libet canaretur ¶ Grego xvi:moꝛali Tunc coꝛ fiduciã in oꝛa

tione accipit.cum ſibi prauitas vite nulla contradicit Item
li X.O minpotens deus ſepe eius precem in pturbatione de /
ſerit· qui precepta illius in tra quillitate ↄtemnit Ibidẽ Di /
gnum profectio eſt: vt ab eius beneficijs ſit extta neiis. cuiꝰ
iuſſionibus non vult eſſe ſubiectus ¶ Gregoꝛ.in paſloꝛali.
Talis requirendus eſt ad exoꝛandum vdoneus ad placan/
Dum. quia cum is qui diſplicet ad intercedendum mittitur
irati amimus ad deterioa prouocatur ¶ Gregoꝛiꝰ in ome·
Illam deus oꝛationem non exaudit cui homo quã cũᷣ pſal⸗
lit non attendit Idem in moa: Conditoꝛis aur ibus illa ma/
xime oatio cõmedatur. qua pro inimicis quoq; intercedere
nititur C Bern hardus. Nemo noſtriim paruipendat ocoe
ſuam.dico enim vobis ꝙ ipᷣe ad quem oamus non parui
pendit eam:ſed poſtquãa egreſſa ſit ab oe.nonne i pe ſcribit ĩ
libro ſi uo eam a vnum e duobus ſepare indubitanter poſ/
ſumiis- quoniam aut dabit . petimiis.aut 4d nouit vlili

¶ Qriſo·ſuꝑ matheũ. Non voce clamoſ: a pulſandus eſt deꝰ

ſed conſciencia recta placandus. quia non eit vocis ſed coe/

Ditur vbi de dantis miſericoꝛdia nõ dubitatur ¶ Vſidorus

de ſummo bono Duobuis modis or̃o impeditur. ne impet: /

re quiſq; valeat poſtulata.hoc eſt ſi aut quiſq; mala coõmit /
tit aut delinquenti ſibi debitum non dimittit Ibidem. Ora/
tionibus mundamur. lectionibus inſtruimur · vtrumc bo /
num eſt ſi liceat. ſi non liceat neutrum melius eſt oeare im

legere ¶ Baſilius li:nono Pſalmus demones fugat angelos

õ ?Mc è “ õs .

4
4

8 adiutoꝛium ſalutis inui
ies laborum tutela pueris- iuueniſv

onam entum ſolamen ſenibus.
¶ Valerius maxuntis

tat ſcutum eſt in nocturnis ter⸗
xoꝛibus diurno? red it
mulieribo aptiſſimuis decoꝛ
Socrates nichil Vltra ad dus moꝛta
libus petendum arbitrabat qm vt bona tribuerent quia hi
Deinde ſcirent · quid vnicuiq; eſſet vtile ¶ Qaſſiod.lpᷣius eſt
oꝛatio perfecta cuius a cauſa clamat lingua & actus ſer⸗
a cogitatio ¶ Qaſſio . Pſalmodia eſt conſolatio

mo 2 vita c
gentium-cura dolentium ſanitas egroteum H anime reme

dium miſerarum omniiũ ĩcognoſcitur e
qui tali mimere priuatur ab omni beneficio conſolationis
excluditur
rems mundat aà vicijs ſiibleuat ad celeſtia. reddit capacius
4 dignius ad accipienda bona ſpiritualia ¶ Hugo Oratio

eſt pie mentis a humilis ad deum conuerſio . fide ſpe cari

Kate ſubnixa. S
¶ De Ordine
Regoꝛius in regiſtro Ne hi qui oꝛdinati ſunt peant

Ppuideri debe
ſi vita eorũ cont
Diũ lectionis ſi in a moꝛe babiierint Idem in vegi
De bet ad altare acedere niſi cuius caſlitas ante ſuſceptum
miniſteriu
gnoſcat vnuſqruiſq; oꝛdinem a quid digm

quẽ ſuſcepit inte
monẽ inc ſſunmm 5
pfeſſione cõueniat ne audiat dici
plaſphematur nomen meum inter gentes.

“ ¶ Ornatus.

Capitulum clxxij.

ℳ

Veguſtimuis in hmone. Animaduertendiit

ſolo rerum coporearum nitoꝛe atc Po
1 in ipis ſodibus lutuoſis eẽ poſſe iactanti
cilloſioem quo ſub no mie ſeruitutis de
Quanta amentia e
rere tollerabilioꝛa/ ꝓpe modũ in a
proſius in examerõ Deles picturam dei mulier.
um materiali cãdore 0
¶ Ieroni in epla Veſtes pulcras nigras e
candidi œnatuis 2 ſoꝛdes Pi modo fugi
rus delicias alterum gloiam redolet

X-

