& facile agitur ꝙ libenter auditur ¶ Hugo liij. de amia Va

nus hmo vane oↄſciẽtie eſt index moꝛes hominis lingua pã⸗
dit a qualis ſermo oſtendit talis animus approbatur. quo
niam ex abundancia coꝛdis os loqui᷑ ¶ Hugo ibidem m
gua dicitur:quia ligat adulandomoꝛdet detrabẽdo ocidit
menciẽdoligat & ligari nõ poteſt.labilis eſt a teneri nõ pĩ
ſed labitur a falliẽ vt anguilla.penetrat vt ſagittatollit ami
cos:multiplicat inimicos mouet rixas. ſeminat diſcodias-
vno ictu multos percudit & ocidit ¶ Agellius Sapiẽs ſer
mones ſuos precogitat a examinatprius in pectoꝛe q; pro

ferat in ore Quidam apytagoꝛa querens. quomodo int᷑ ſa⸗

Pientes diſcipulos cõputari poſſet. reſpondit. ſerua ſilentiũ
donec tibi loqui fuerit neceſſariũ·ſi nichil dixeris niſi ꝙ; be/
ne ſcieris· ſi geſſeris optima q locutus fueris pauca Nam ſi
lentium ſignum eſt ſapientie a loquacitas ſignum ſtulticie

ne feſtines reſpondere donec fuerit finis interrogationis nec

quicq; in cõmuni cetu ſoluere temptes cum ſapientioꝛẽ te
eſſe conſpexeris ¶ Pytagoꝛas in ſuis p̃ceptis Seneca in epi
ſtola Non multis verbis opus eſt ſed efficacibo·ſemina mõ

ſpergenda ſunt ¶ Seneca in ꝓuer. Vmago animiſermo eſt

qualis virx· talis oꝛatio · agnũ votis ſil encij tem pamen/

tumgaxriilo non reſpondere:.¶ udus vbi conſolatio laſci

uia. ¶ De luxuria
Qapitulum c. XxXVij·

as voluptates neglecta tepꝑãtiaquo aptamur ſpi/

ras acceptum tempus in deſiderijs pdere nõ debes · quia ᷣ
cito ꝓptranſeant neſcis· ſi enim deus miſceri hominem in vo /
luptate carnis nolletin ipo humani gñis exodio maſelmn
G& feminam nò feciſſet. ¶ Auguſtinus de doctrina xpiana.
Luxuria i nimica deo immica virtutibo perdit omez ſubſtãa /

tiamGe ad pñs voluntatẽ declinens futurã nõ deſinit cogi⸗
tare pauꝑtatẽ ¶ Hiero· Qui luxuriat᷑ viuẽs moꝛtuus ẽ etiã
ferreas mentes libido domat que maioæẽ in virginibo pati?

Vguſtinus xij· de ciuitate dei. uxuria non ẽ viciuzʒ
pulcroꝛe vel ſuauiũ ·ſed anĩe ꝓpuerſe amantis coepo/

ritualibus ¶ Auguſtinꝰ? de confli· uxuria dicit· Qur te in
voluptate tua modo non dilatas:cum te quid ſequat᷑ igno/

2

famem- dum dulcius putant omne qꝗ& neſciunt Hieroni

mus O quã acerbus fructει xzxurie amario felle crudelio
gladio Idem O ignis infernalis luxuria cuius materia gu /
la. cluius flãma ſuꝑbia cuius ſcintille praua colloquia cuiꝰ
fumus infannacinꝰ cinis mopia cuius finis iehenna ¶ Gre
goꝛiꝰ? in moal Malurm luxurie aut cogitatione perpetratuir

aut ope callidus enim aduerſariꝰ noſter. cũ ab effectu ope

ris expellitur. ſecreta cogitatione polluere nititur ¶ Bern/

Pardus in ſermone Alia eſt carnis luxuria qua caſtitatem
corũpimus. alia coꝛdis ẽ qua de caſtitate glo iamur. ¶ Qri
ſoſtomus ſup matheum. Vicium libidinis facile ex vacan/
tia ocio naſcitur: nam diffmitio amoꝛis hoc eſt anime val
cãtis paſſio:ideo dicit Poeta. Ocia ſi tollas piere cupidinis
artes ¶ Beda Breuis eſt voluptas fornicatiõis ſed perpetua
pena foꝛnicatoeis ¶ Hugo Luxuria eſt immoderata carnis

petulantia dulce venenum importuna lues. pernicioſa por⸗
cio:que humanum copus debilitat · a virilis animi robur
eneruat. Idem. Venus eſt illecebroſa voluptas adulterina

iocũditas que mel habet in oꝛe fel in coꝛde aculeum in dor/
ſo ¶ Imnocentius de vilita conditionis humane O extrema
libidinis turpitudoque non ſolum mentem effe min at. ſed
copus eneruat non tãtum maculat animam ſed fedat per/
ſonam. Omne nanq; peccatum qꝗ& fecerit homo extra co/
pus ſuum eſt qui aũt fenica tur in coꝛpus ſuum peccat Sẽ

per illam precedunt ardor 2 peculantia ſemꝑ comitatur fe⸗
undicia ſemper ſequunt doloꝛ penitentiaſ Phi
loſophus ij-ethi·. Venus eſt doloſa a eius corigia eſt varia.

ctoꝛ a immundi

¶ De magiſtro.

Capitulum cxxxvnr.

„

nazazenum Similiter theophraſtus ſibi elegit areſto· phᷣm·

Platoſocratem regina auſtri ſapientiſſimum ſalomonem

¶ Hil Optimus lecto eſtqui dictoꝝ intelligentiã expectet

ex dictis poſtm imponat ¶ Hugo in dida. Principium di

ſcipline Dumilitas cuius nõ muilta ſint documẽta Hec tria
Precipue ad lectoꝛem vl auditoꝛem pertinent primo vt nii
lam ſcientiam nullam ſcripturam vilem teneat ſecundo vt
a nemine diſcere erubeſcat. tercium vt cum ſcientiam ade/

—

ꝓtus fuerit ceter os non contemnat ¶ Bcecius de diſciplina

Vguſſirꝰ in ſermone Periculoſum eſt magiſteriũ
diſciplin atus ſecurus eſt. Ideo ps. Auditui meo da
bis gaudium a letici am:ſecurioꝛ enim eſt verbi audi
verbi prolato? ¶ Hiero. Magiſtrũ ſibi in gramatica e
legit donatum in rethorica victoꝛinum ĩ theologia grego⸗

Kulla

neliool

6

Pvmin.
la que
el ad
tanea!
Virtut
lia fier
dihab
Vttem
citant
ſtola.
mmin
mansr

Vltra
Maa⸗
oduum
eramer
KLVew
pi
9ſcien
igiti
repler
(G
autm
ipfera
mis f
tots
Umpr
ſang
nect
bus
tent
duo
agit.
Prau

* Nulla res diſciplis ita ẽ ꝓnicioſa.ſicut vita magiſtri contu
Rac melioſa. ¶ Magnan imitas.
*“ —— V llius de officijs Viros fœtes magnanimos. ee eoſ
Ner dem volumus veritatꝭ amicos nimmeq; fallaces.
hon Idbẽ Ad magnanimũ ptinet. nec ꝑ turbationi:neq;
(Een hHomini necq; fotune ſuoumbẽé Idẽ Ad magnani mü ptinet.
MU ea que vident acéba ita ferre · vt nichil a ſtatu nat᷑e diſce dat
ſ vel a dignitate ſapientis Idem Magnanitas eſt virtus ſpõ/
tanea difficiliũ agreſſiis rationalis ¶ Seneca de quatuoꝛ
Nvan virtutibo. Si magnanimꝰ fueris nunq; iudicabᷣ tibi ↄtume⸗
nen liã fieri de inimico.dices non nocuit modo-ſed animũ nocẽ
ddes di habuit ¶ Seneca Eris magnanim? ſi picula nec appetas.
derpemn vt temeraxius:nec foꝛmides vt timidus. nam timidũ non fa
acam; cit animũ niſi reprehenſibilis vite ↄſcientia ¶ Seneca in epi
ion ſtola. Magnianimi eſt: magna ↄtemnere q malle mediocra
nirobur ꝗm nimia. ¶ Seneca de moꝛibo Nichil ẽ magnũ in rebꝰ hu
Ulterina manis niſi magno animo deſpiciaas.
nin dor De malicia CQapituliun cx ·
Arema Vguſtimis in ench;̊· NMelius iudicauit deus de malis
nat ſed benefacè: qᷓm mala mala nulla ẽ pmittere ¶ Augu
ontper inus Malignitas eſt mala voluntas homĩs cum
Attracer Vltra nõ poſſit vl beneſiciijs grates nõ ferre ¶ Auguũ epla.
vat S. Malicia eſt ꝓꝑ quã moꝛibo deceptois. veritate palliata· vel
tturfa odium alterius. vł ꝓprium cõmodũ attenditur ¶ Ambro ĩ
aPi exameron. Malicia eſt mẽtis atq; anĩ deprauatio. a tramita
Krnra⸗ te veritatis deuia: que in crimioſoꝛe animis frequẽter obre/
pit Ibidẽ Mala nõ ſunt niſi que crimie mentẽ implicant
oſcientiam ligant ¶ GregoSicut ignis amoꝛis mentem ex
ni igit.ita ignis malicie inuoluit. quia a ſpirituſſanctꝰ coꝛ qct
Peſri replet eleuat. & ardor malicie ad inferioꝛa ſemꝑ incuruat.
¶ Grego xij. moꝛali · Mens praua ſemꝑ in laboribo ẽ quia
inen, aut molitur mala que inferat vł metuit ne hoc ſibi ab alus
Rn inferantur:& quicquid contra proximos excogitat. a pxi/
niMee mis foꝛmidat ¶ Berñ ſuꝑ cañ. Habet malicia currũ ſuum
ugrego⸗ rotis quatuoꝛ cõſiſtentem ſcʒ ſeuicia impacientia audacia;
ſopom. imprutentia valde enim velox eſt curr iſte ad effundendũ
nonem ſanguinem qui nec innocentia ſiſtit᷑ nec pacientia retardat᷑
ie nec timoe frenatur nec pudore inhibet᷑. Trahitur aut duo
ipiumed bus pnicib equis: ad omeʒ ꝓniciem ꝑatiſſimis terr ena po-
keen tentia.& ſeculi pompa porro poſſident duobo equis aurige
oNN duo: timoꝛ a liuoꝛ & ti mo quidã pompam. liuoꝛ potentiam
cuem agit ¶ Criſoſtomus ſuima. Coherci omino neqt animus-
nckc praua ſemel voluntate viciatꝰ. quia ſcelus ſaꝑe neſcit. a irxa
.

conſilium non habet Idem Sicut ignis quãdo amplius lin
gua ſuſcepit in maioem flammã erigit᷑ ſic anima mala qn /
tomagis veritatem audierit: eo amplius in malicia excitat.
¶ Qaſſio · ſuꝑ p. Nequitiam veteres diffinierunt volunta /
riam eſſe maliciam- in non caſu incidimus ſed ſpontanea
voluntate verſamur nequã dictus eſt. quaſi nequaq · i· nllo
tempore aptus ¶ Richardus Malicia eſt ex opoſito·& deli⸗/
Ceratiõe· malo cognitoprauo animo oſentire ¶ Tullius In
uentoꝛ maloꝝe eſtqui aliquã malam conſuetudinem. vł ali
quod toꝛmentum primus inuenerit. ¶ Seneca in prouer.
Male facere qui vult. minquã non cauſam inuenit: maliuo
dus ſemꝑ ſua natura vtitur. ÿUMDB
¶De mandato

Caplm cxli.

cuſitodiat a aliud preuaricat nichil ei ꝓdeſt ¶ Au
guſtinus ſuper ps. Non eſt amicus recti qñ ſi fieri
poſſet malet id ꝙ rectum eſt nõ iuberi ¶Berũ de preceptis
CGontemptus in omni ſpecie mandati pari pondere grauis·
Se cõmumiter damnabilis eſt: neglectus ante infixis grauioꝛ
tolerabilioꝛ in mobilibus mandatis Berñ- bidem Sum de?
ſum homo- vicarius dei m andatum. qdcuncq; tradiderit pa⸗

ri profecto obſequendũ eſt cauſa pari referentia deſerendũ

vbi tamen deo contraria non precipit homo ¶ Bern- Prela
ti iuſſio vł prohibitio non pᷣtereat terminos pPfeſſionis nec
AVltra extendi:nec contrabi circa debet nil me prelatus hi

beat horum que promiſi.nec plus exigat q; promiſi ¶ Cri

ſoſtomus ſuꝑ matheũ Mandata moyſi in actu facilia ſunt
vt non occidas a ideo in remv neratione modica 2 in pecca/
to magna. Sed mandata xpi vt non iraſceris in actu facilia

qideo remuneratione magna in peccato minima Caſſio.

ſuꝑ p;· Merito dedit preceptum qui premiſit exemplum
¶ Leo papa. Nichil arduum humilibus vel aſperũ mitib⸗
4 facile omia precepta veniũt in effecum· qñ a gratia pten
dit auxilium a obedientia m ollit im pium nec dura neceſſ
tate ibi ſeruitur vbi diligetur q debetur.
¶ De Manſuetudine
Capitultuim cxli ·
guſtinus de verbo domini in monte Nites ſunt

in bono malum ¶ Ambro Homo manſuetꝰ coꝛdis

Vguſtinus de paradiſo Siquis vnum mandatum

q cedũt in ꝓbitatibo a nõ reſiſtũt in malo.ſ vincũt

eſt medicus Idem. Quid eniĩ michi ꝓpdeſt carere ſceleribus

niſ fut
kenitak
uetur.
ts ett
ſuſtine
(ben
dicttur
ſint a v
in ſolil
magne

ſicup

ergi
tenden
mitia
ſupio

quundo

Ptus
nucon
tes tol
nak
1que
ficis
di lan
tus per

tate teti

eſtue⸗
Alewo

Olatu

quiace
buiſſe
ſandn
kevd
qdæ
A½
mari
peren
mimn
N⸗ 0
tanng

npüͤs
and in
aei
1tolru
Pwrene
nidin
toa dei
Ullusn
nen Kll
inou
nitmalu

nck
nandatum
tA
gil keri
praeptis
ttegellis⸗
isgrauna
nSumde

Drtn
1 dektendi

Herß Prun
ſtonis ne
atus phi

ſliaſint
1ain eu⸗
ltrli
na CM.
venplun⸗
i nit
uten
—

lites in
ui

qquando eſt tener ad cõpaciendũ facilis ad remi

niſi fuero mitis atq; manſuetis ¶ Ambro. Be

renitatem a manſuetudinem tenet vt altero diſcipli na ſer⸗
. . . . „ * 9 ⁹ „ —
uetur. altero immocentia nõ obprimat ¶ Hieronimus. Mi ⸗

tis eſt quẽ non rancoævel ira afficit ſed omnia equanimiter

ſuſtinet.nõ irritat:non irritat᷑ nec nocet · nec nocere cogitat
¶ Bernin ſermone. Sunt quidam mites ſed qmdiu nichil

dicitur vel agitur niſi ꝙ eoʒ arbitrio. patebit aũt q́; longe

ſint a vera manſuetudine ſi leuis oꝛiatur occaſio ¶ Vſido-

in ſoliloquijs. Magna eſt virtus. ſi nõ ledas a quo leſus es
magna eſt foꝛtitudo. ſi etiã leſus remittas magna eſt gloꝛia
ſi cui potuiſti nocere parcas ¶ Augo Beniuolentia eſt bona

erga aliquiò voluntas- Atra m videlicz affecum ſiitum ꝓp/

ten dens Benignitas eſt largitas rerum Pcompaſſionem cle

mẽtia eſt tẽ ꝑantia animi in poteſtate vlciſcendi · vel leuitas

ſuꝑiois adiierſus inferioẽ ¶ Hugo COlemens dicitur anĩꝰ?
itten du ꝓm
ptus ad ſubueniendũ ¶ Qaſſio. Manſuetus appellamꝰ ma
nu conſuetos id eſt pacientes a mites qui alienas iniquita/
tes tollerant. nec aliquẽ grauare preſumunt Idẽ Ornatus
enim bonoʒe omniũ·eſt ſincera benignitasqᷓ nunquã eſt ſo
la que de virtutibo cognoſcit᷑ eſſe generata ¶ Tulluis de of/
ficiis. Manſuetudo eſt motus amimicũ vtrumq; ſtatũ mũ

di lance penſas equalis ¶ A ullius ij reth̊. Aementia ẽ viri

tus:per quã animus concitatus in odium alicuius benigni

tate retinetur ¶ Seneca de clementia ad neronẽ (ementia

eſt que alieno ſanguini tanquã ſ uo parcita ſcit hominẽ nõ

eſſe homie prodige vertendum.

¶ De ſancta Maria H’
CLapitulum cxlInj
guſtinus de natura & gẽa Excepta ſancta virgĩe
Mlaria de qua propter honoꝛem domini nullã proꝛ

quia concipe ac parere meruit eum. quẽ conſtat nullũ ha/
buiſſe peccatũhac ergo virgine excepta: ſi omes ſanctos ee
ſanctas cum hic viuerent cõgregare poſſ. emus. a interroga
re vtrũ eſſent ſine pcto · quid fuiſſe reſponſum putamè niſi
ꝗc ait Iohannes.ſi dixerimus.quia peccatũ nõ habemd ac.

¶ Ambroſiꝰ in ſermõe Auctrix peccati eua. auctrix meriti

maria-Eua occidendo obfuit. Maria viuificando Pfuitilla
percuſſitiſta ſanauit ¶ Auguꝰ in ſermõe. Aue maria 26 do
minus tecũ in coede· tecũ in vẽtretecũ in vtero.tecum in au
xiο Auguſtinus ſup lucam. Eelicio⸗ Partus ſpũalis ⸗
carnalis/beatioꝛ enim maria fuit ↄcipiẽdo xpm fide q; carne

2 s habé volo queſtionẽ.· iñ enim ſcimus ait plꝰ?
collatum fuerit gratie ad vincendũ ex omni parte peccatũ

*

=

—OD=SSLLZ ê””ð AE E

è è EE 22 =

H

2

materna enim bροοαπúaοςο nichilei ꝓfuiſſet · niſi feliciꝰ ipm

ſide &́; carne geſtaſſet ¶ Ambro· Talis fuit maria vt eiꝰ vni
uIs vita oĩm ſit diſciplina ¶ Hiero in ſmone T albo enĩ de⸗

cebat ofpignoare muneribo vt eſſet plena gẽa que dedit ce
lis gloꝛiã · terriſq;ʒ pacẽ refudit fidem gentibo· finẽ vicijs vite

dinem moribo diſciplinã Hieroibidem natura hũana

terra-creatura omis non Habuit· vſus neſciuit ignoꝛauit rõ
mens non capit hiiana: pauet celum · ſtupet terra. creatura
omis etiam celeſtis mirat᷑: hoc totũ eſt ꝙ ꝑ gabrielem ma/
rxie diuinitus nunciatur: a P xpᷣm adimpletur ¶ Hiero. Ce

teris virginibo per partes preſ lat᷑ gratia. Marie vero ſe tota

infudit plenitudo gẽe que fuit in xpᷣo ¶ Hiero.Non eſt in
miindo locus dignioꝛ vtero virginali in quo dei filium ma/
ria ſuſcepit nec in celis regali ſoli o· mariã dei filius ſub li⸗/
maut ¶ Hiero⸗Si diligenter attendas: nichil ẽ vixrtutis aut

*

virgine glozioſa ¶ Berñ in ſermõe Ad beatam virginẽ ſicut

ad mediiim ſicut ad axchanũ dei·ſicut ad rerũ cau ſam ſicut
ad negocium ſeculoꝛum reſpiciunt/&& qui in celo ſunt. S&τ

in inferno habitant a qui nos preceſſerũt qui nos ſu mꝰ
4 qui ſecuntur nati natox 7 qn naſcentur ab illis illi ꝗ

.

ſunt in celo vt reſtaurantux. a qui in inferno vt eripiantur.

& qui preceſſetũt vt HHhe fideles inueniant a qui ſequẽtur

Vt gloꝛificentur ¶ Berñ in ſermone Ille ſolus o virgo beata
tuas laudes ſileat- qui te fideliter inuocatam ſenſerit vnqm
in ſius neceſſitatibo defuiſſe 2 quid mirũ ſi inuocata adeſt·

que etiam non inuocata preſto eſt ¶ Berñ in ſermone O vẽ
ter capacioꝛ celis: diffiiſio terris- latioꝛ elementis qui illũ cõ

tinere valuit quẽ totus mundiis cõ prehendere non potuit.
GSα qui tribus digitis molem terte app endit ¶ Berñ in hn õe
Quis miſericoꝛdie tue O benedicta longitudinẽ. latitudinem
pPf inditatem ſi ublimiratẽ queat inuieſtigare:nam longitudo

euis ſq; ad nouiſſimum diem inuocantibus eam ſubueit

Iniuerſis latitudo eius replet oꝛbe m terrarum. vt eius mĩa
plena ſit om̃is terra·lic ſublinntas eius ouitatis ſu ꝑne inue

.*

nit reſlaurationem 6e pfundum ei? ſedenmtibus in tenebris.

4à in vmbra moœtis obtinuit redemptionem ¶ Bern in ſer/
mone Naria omibus omnia facta eſt. ſapientibo & inſipien

tibus copioſiſſima caritate debitricem ſe fecit. omnibo mie

ſißum aperit vt de plenitudine illius accipiant vniuexſi:ca!
ꝓtiuus redemptionẽe eger curationemtriſtis conſolatione;-

pecc atoæ veniam iuſt?ꝰ gr̃aʒ angelus leticiã de nic; tota gio⸗

riam trin itas: ſilij perſona carnis himane ſubſtatiamvt no

S

ſplendoris michil gre· a nichil candoris qd nõ reſplendeati

ſtc

yter
ſed
ren
epl
ſi⸗

mu

ü MM ſit qui ſe abſcondat a caloꝛe eius ¶ Criſo ſuꝑ matheũ. O
ſe ſed fonicatione non eſlimauit· poſſibilius credebat mulie⸗
“ rem ſine viro conciꝑe· ꝙ mariam poſſe peœare Qaſſio in
min epla: Tu patrona humani generis tu afflictis reb⸗ medicia
AnttO0 ſingiilaris: quis tuo non cegeat munere cum ſit peccare co⸗
nn mune. ¶ De martirio. ðððMMV
enu M Capitulum c xlinj.
leoe guſtinus ſupꝑ ps. Seculi homies infeliciter feli⸗
oſeto ces ſuint martixes aut feliciter infelices errãt ¶ Ni
oneſti gultinus de verbis apli Iniuria eſt ꝙ martire orare
um ad cuius debemus orationibus 9mendari ¶ Grego in omelia
sſubtn Nos ſine ferro a ferramine martires eſſe poſſumus ſi paciè
Utis uatt tiam in animo veraciter cuſtodiamus ¶ Grego· Duo ſunt
ie ti quippe martirij generavnũ in publico aliud in mente ſiml
eiclt in ac tione itacq; eſſe martires poſſumus· etiam ſi nullo fer⸗
ſelt ro pereucientium trucidemur ¶¶ Berñ in ſermone marti
t. Sdd rium grauius eſt. ꝗm inter epiilas eſurire inter vet tes muil/
ume tas Precioſas algere Paupertate Himi int? diuicias s of/
s l4 fert mũdusquas oitentat malignus quas de ſiderat noſter
Diand. appetitus ¶ QOruo Egeſtas bene tollerata gter pm facit
martiriuim. Ciprianus in epla Hoc enim baptiſma ſciliczʒ
martirium in geatia maius in poteſtate ſublimiusin hono

l
10 belt,

jn re precioſius Matrimonium vbi cõiugium Maturitas vbi
nOdeſtia.

inqjn
1delt
weDi
i lü

(De medicina
CLaapitulum clv.
7guſtinus in ſermone Nouit medicus quid ſaluſ
inheie tifferum quid ve contrarium petat egrot us:egroti
oren 14 e lis nolite ergo medco dictare- que nobis medica
witido Mmina velit: ponerell Hiero· Omis medicina habet 28 tem
ſhue . pus amaritudinẽ ſed poſtea fructuis doloris ſanitate mon⸗
5 ſratar (Gregoꝛius in paſtora Improbus a imperitus eit
medicus qui alienum mederi appetit 2 ipe vulmus qd pati
e tur neſciti! Bernhardus ſuꝑ cantica O ſapientia qnta arte
nbns medendi-in vino oleo anime mee ſanitatem teſtauras foꝰ-
ſe titer ſua UIS: ſuiauiiter foꝛti S. ortis pPro me 7 ſiiauis michi .
ee Betrus ra Cõmuneqnidem medicoeum vicium eſt ſem/
n . per circa egritudĩes variare vñ ſi tres vel tuoe ad infirmuz
ttAH veniũit. nequap in allignatide eſſe vel ex hibitione cire con
. uenilit ¶Sep in epła Medicoœum conſilia deuita ꝗ paz do
9 Qi·&ο ſatis leduli officioſiſſime m tos occidũt ¶ Señ in Prui⸗

. J — „ 5
5* . .—— „. .4
—
P“Rlũ
*
7/
„*
. DRj —r

4
4
“
S
4
DD

Crudelem medicum in tem pantia facit male ſecum agit q́

medicum heredem facit. Meditatio vbi ↄtemplatio.
De mendaciò Capitim c. xlvi.
guſtimis ſuꝑ Io.· Quoniã deus pt᷑ genuit fuium
veritatem ſic dyabolus lapſus genuit fuium &i mẽ

nec tantũ ille nocet qui viatoꝛem mentiendo in aduerſum it᷑
mittit qntum is qui viam vite mendacio fallente deprauat

¶ Gre in mo. Non nunquã peius ẽ mẽdaciũ meditari q;
loqui. Nam loqui plerum ꝙ pcipitationis eſt meditari ve⸗
ro ſtudioſe prauitatis ¶ Criſo. ſuꝑ matheũ. Conceſſum ẽ

dyabolo interdũ vera dicere · vt mendacium ſuum rata ve⸗

ritate cõmendet Idem Mendacia ſi non habent quẽ decipiãt
ipᷣa ſibi menciant᷑ ſicut ait pð. Mẽtita eſt imitas ſibi ¶ Vſi
dorus de conflicto vicioꝛe a virtutum. Nec artificioſo inge⸗
nio. nec ſimplici verbo oportet decipꝑe quenq; quia quolibʒ
modo menciatur quis offendit ¶ Pe bleh. Quidã in ſuis mẽ
dacijs gratioſi ſunt quidã ſemꝑ laborant eſſe veredici a mẽ
daciſſi mi reputantur ¶ Gregoa auguꝰ. Mendaci ũi eſt fal⸗

ſa verborũ probatio· cum intentione fallendi.

De mercatione.
Qapitulum cxlvij.

aauit ad fraudem lucrũ habere non poteris niſi frau
dem feceris· ſed lucrũ eſca eſt fraus laqueus ¶ Ambro. Vi
lis ſe vult eſtimari xp̃s· vt ab omibo emat᷑ ne quis paup de
tereat᷑ ¶ Criſo ſuꝑ matheũ. Su ꝑ omes inquit mercatoꝛes
plus maledictus eſt vſurariꝰ. quia mercatoꝛ dat vt nõ illud

repetat · iſte aut plus quã fenerat᷑ ⁊a ſuũ iterũ repetit.a alie⸗
mim cũ ſuo tollit ¶ Caſſio· Siquidẽ ꝓ bullam querere ne⸗

phas eſt ꝓ maria piculum per falſitates obprobrium p a/

griculturã vero licitum eſt· honeſtũ vero eſt lucrum ꝓ ꝗᷣd

nemo ledit᷑ iuſte acquiritur nulli preiudica?. ¶ Tullius
Soedidũ eſt eoꝝe officiũ · qui emunt a mercatoꝛibe d ſtatĩ
vendãt.ml enĩ proficiũt niſi quéadmodũ mẽc iant᷑ agricui/
tura enim nil melius nil vberius. nil in homie libero digniꝰ
¶ Hanc laudat oacius Beat? ille qᷓ ꝓcul nego cijs- vt priſca
gens motalium ꝓaterna rura bobo exercet ſuis. ſolutł omi

acium Augu de verbis apli Quũ bumlitat cau/
ſa mentiris ſi nõ exas peccatoꝛ anteòm mentiebarxis menciẽ?
do efficieris qd euitaueras ¶ Augꝰ in ench;̊. Michi aũt non
abſurdum videtur ome mendacium eſſe peœatũ ſ multum
intereſt quo anĩo:a de quibo rebus quiſq; menciatur nõ enĩ
ita peccat qui conſulendi ſicut nocendi voluntate mentitur

guſtinus ſuꝑ ps. Deſiderio tuo locum facis dya
bolo· ecce enim dyabolus ꝓpoſuit lucrum a mutu/

ſeno⸗

ſe

.
N
1 n
näini
cly
meras
Utron
ln
troei
entitur
erſun 4
epraun
Nt
tane
mi
taye⸗
Npiit
G
0 We⸗
guo
ſuis me
cciꝛme

eſtal

w⸗
es der
zmutu
ſiktan
ro Vi
up&
oes
Aud
dle⸗
ne⸗
pal
0
lius
ſhui
a
i

—

* — EE

☛

ſenoee ¶ De merito C apitlin cxlvn⸗

Vguſtinus li. confeſſio· Quiſq; tibi enumerat vera
merita ſua d tibi enumerat niſi munera tua ¶ Au
guſtinus deꝰ? auctoꝛ ẽ meriti: qᷓ & voluntatem appli
cat opic opus explicat volumtati. ¶ Auguꝰ ſup matheu.
Simplices indocti regnum celoꝝ rapiunt. a nos cum lit
teris noſtris ad infernum deſcendimus ¶ Gregoin moꝛali ·

agna ſunt actiuie vite merita. ſ contemplatiue pocioꝛza.
Berũ in ſermone Hoc totum hominis meritum- ſi totam
ſpem ſuam ponat in eo:qui totũ ſaluum facitſufficit ad me
ritum ſcire: qd non ſufficiãt merita ¶ Berñ· ſuꝑ cantica. Pre
poſterus oꝛdo eſt ante meritũ exigere premiũ:a an laboreʒ;
ſumere cibũ ¶ Bern in ſermõe Domine multi volunt tecũ
contegnare ſ nõ compati. volunt venire nõ querere vo⸗
lunt conſequi æa nõ ſequi ¶ Criſoſto· de punctiõe coꝛddis Et
ſi millies moꝛamur & ſi omnes virtutes anime expleamus
nichil dignũ gerimus ad ea que ipi a deo percepimꝰ? ¶ Cri
ſoſtomus in omelia. Quicquid geſſeris parum eſ t· quicꝗd
ſeceris minus eſt: ome enim meritum breue eſt cõpatiõe do
norum numera beneficia ſi potes· 2 tũc conſidera quid me
reris ¶ Criſoſt omus ibidem Si totum tempus vite Huiꝰ oc
cupent obſequia- laudes teneant gratiarum actiões inſiſtãt
non poteris penſare ꝙ& debes ¶ Caſſio-Qui enim eſt odine
vel dignitate primus . debet eſſe meritoꝛum laude precipuus
Ibidem. Differri non debent merita fidelium. vt ad ſtudia
bonorum actuum prouocentur vota cunctoum Idem di⸗
gnum eſt vt fructus laborum ſequantur vota fidelium 2
ſupioꝛ gradus accipiat᷑ quem geſtarum rerum integritas
affedtus coõmendat ¶ Valerius in ſermõe Parum laudis Hz
virtutum coona que ex labore nõ deſ. cendit poteſt quidem

habere palmam ſed non habet gloꝛiam · hec eſt magn arũ ral
tio virtutum vt quãto plus homo laborat· tanto pPlus mer
cedis accipiat.

¶ De milicia
Capitulum cxlix·

Vguſtinus de verbo dñi Militare non eſt delicum
ſed ꝓter predam militare peccatum ẽ nec rempu⸗
licam gerere criminoſum ẽ. ſeo ideo agere rempii⸗
licã vt rem familiarem potius augeasvidetur eſſe damna
bue propterea enim ꝓuidẽtia quadã mi litãtibo ſtipẽdia cõ
ſituta ſunt nedũ ſumptꝰ querit᷑ pᷣdo craſſeturiſ Vegecius
Nil enim neq; ſir mius nec; ſelicius nec; laudabilius eſt re

publica in qua abundant milites eruditi ¶ Vegeiius libro
ſed o. Plim enĩ terroꝛis hoſtibo armox ſplendor importat.
quis credat militem bellicoſum cuiꝰ diſſiml acõeſitu ac ru
bigine arma fedantur. Idẽ.aut inopiaaut ſupuenientibus
aut terrore melius hoſtẽ domare. ꝙ prelo iniquo: amplius

ſolet foꝛtuna pꝛatis habere qntum virtus·licꝭ enĩ ars plimũ

ꝓſit tñ ad defenſiõʒ ſuã pt᷑ accuſare foꝛtunã. Pe.ble. Nichil

deteſtabilius ẽ nota ꝓditiõis in milite licet ioab fortiter oĩa
vicerit non cõputatur tamen in cathologo fœtiiim daiuid.

qlitia foꝛtitudinẽ eius/ ꝓdicio eius mån a amaſam denigra
uit. Sola fidelitas eſtꝗqᷓ dilatat gloꝛiã ꝓpter qque pacẽ firmat
&c& terroæ incutit inimicis Pe ibidem Nichil damnabilius ẽ
in milite q; ocium per qd vſus armoꝝe dediſc tur nutritur
buſillanitas vires fatiſcunt obrepit inercia.a ad immundi/
cie actus animus occupat᷑. ¶ ilius frontinus refertcũ ſcu
tum cuiuſdam vidiſſet gemmis auro multipliciter ad oꝛ /

natum dixit ſe non mirari ſi tanta diligentia honoꝛaſſet in
quo plus preſidii q̃m in enſe haberet Refert pides. Non pi/
ctamurnon aurũ ⁊& lapides·ſed ſcutum diuulſum fracta m
galeam ebetem gladium faciem vulneratã cedere militibo

ad oꝛnatum Idẽ Poero oꝛdo militum nunc eſt oꝛdinem non

tenere nam cuius os maioꝛe ſpurcicia verboꝝ polluitur. q

deteſtabilius iuratqui minꝰ deũ timet qui miniſtros dei vi
lificat qui eccleſiam nõ veret᷑ iſte hodie ĩ cetu militũ foꝛtior

nominatioz reputatiir- Idẽ Qui contra inimicos crucis vi

res ſuas exercere debuerant in potibo a ebrietatibꝰ pugnãt

vacant ocio:marcent crapulavitamq; degenerem in immũ

dicijs tranſeuntes. nomen a officium milicie dehoneſtant.

¶ Seneca in epła. Nullum laborem recuſant manꝰ. que ab

aratro ad arma tranfferunturlibz viam paciuntur iumẽ
ta quoꝛum durata in aſpa vngula eſtĩ molli a paluſtri pa
ſcuo ſaginata cito ſubtereuntur fotioꝛ aũt miles ex fragoſo

vert · ſed ille vnctus nitidus in pᷣmo puluere deficit ¶ Se

neca in prouer-Ducis in conſilio poſita ẽ virtus militis.

¶ De mirabile.
“ Capitulum c
guſtinus li x de ciuitate dei. Quicquid ergo mi⸗
rabile ſit in hoc mũdo ꝓfecto minus eſt q́; totus h̊

que certe deiis fecit. Nam q omi miraculo qc fit ꝓ Pominẽ
maius miraculum eſt homo. qmuis ergo miracula viſibili/
um naturarum videndi aſſiduitate vileſcunt· tñ cum ea ſa/

pienter intuemur vſitatiſſimis rariſq; maioꝛa ſunt. ¶ Au/

guſtinꝰ libro xxij.de ciuitate dei. Aliter magi faciũt miracła

mimèius id ẽ celum a terra aO omia que in eis ſunt

iter
demoft
zmiet
ſanm
turifft
in opib
nus lb
diligete
te
m etiti B
velob⸗
tatem⸗
picte
10ccit
raki pe
Ratio
(ortta⸗
uatnn
primun
U 1
tone,
bilius
mh⸗
gohe
tudine

Ringen
Einhtt
eſtn Ne
lententdee
anpln
Aplni
de Kht
katirr di
um duid⸗
im wni
diſinn
mablus:
A nuteitue
Nummndi

wiſet in
Ron pi
feachan
emiliti
nem non

,es. „ 2
Oluutut.n

ſtros den

litü fotot

ctucis
ppugnit
inimm
wnean
d qnert
mtur ume
valutript
ſ
et Se⸗

nel
ngo m⸗
nfotust
eis ſunt
wonnn

kncha

᷑ ̃⅞‚

ern

aliter æpiani aliter mali. Magi per priuatos contractus cůù
demonibus· boni criſtian per publicam iuſticiam.mali xpᷣi
ani per ſigna publice uiſticie. bidẽ Ideo nõ omnibo ſanctis
iſta miracula attribuuntur ne Pnicioſiſſimo erroe decipiã
tur infirmi eſti mãâtes in talibus fac tis eſſe maioa dona m
in opibus iuſtic'e quibus vita eterna cõꝑatur ¶ Auguſti
nus libro confeß. Nichil mirabilius in rebus Pumanis qG
diligere inimicos ¶ Hieronimus ſup matheum Propheta
re a virtutes facere aà demonia eucere-interdum non eſt ei?
meriti qui oꝑatur· ſed vel ſi inuocato nomine xpᷣi hec agit·
vel ob condemnationem eorumqu inuo cant vel eoꝛe vtili/
tatem qui vident a audiunt ¶ Grego in omelia Caritatis
4 pietatis miracula amate que tanto ſecurioa ſunt. quanto
2 occiita Ibidem Diuina miraciua a ſemp debent conſide⸗
rari per ſtudiumq nunquã diſcuti per intellectum Ibidem
Rationem de oculto dei conſilio qierere nichil aliud ẽ &
cortra eiue conſduimm ſupbire ¶ Criſoſto· ſuper matheum

Quatuoꝛ mirabiles mitationes fecit dominus de piſcatoꝛe

primum eccleſie paſtoꝛem. de per ſecutoꝛe magiſtrum genti
um 2 docton de publicano primum euangeliſtam de la/
trone primum celicolam ¶ Criſoſto· ſuꝑ matheum Mira⸗

bilius eſt videre hHominem conuicia paſſum a non motum

m hominem vulneratum a concuſſum nõ cadentẽ ¶ Hu
go Pes multis modis apparent mirabiles. aliqn ex magni/

gu dinealiqñ ex patuitate aliqñ quia rare · aliqn qa puicce.

De mileria. rJNt
Capitulum c-lj
Mbro de officijs. Niſeria eſt copia tribulationis
à in opia conſolationis. quoniã nnũitipharie quis
vpoatitur aa nemine reuelat ¶ Auguſtinus de verbo
mini Qui nequiter vult viuere nonne tanto miſerioꝛ eſſe

conuincitiir quanto fa cilius eius voluntas impletur ¶ Au

guſtinus de trinitate. Magna hominis miſeria cum illo nõ
eſſe ſine quo non potelt eſſe ¶ Hieronimuis Apud criſtia⸗
nos non qui patitur ſed qui facit contumeliam miſer eſt.
¶ Bernhardus in ſermone. Generalis eſt humano generi
miſeria triplex ſi diligenter adu ertimus: nam 2 faciles ſu/
mnis ad ſeducendum 2 debiles ad operandum: fragiles ad
reſitendum Si diſcernere volumus inter bonum a malum
decipimur ſi temptamus facere bomim deficimus ſi cona
mur reſilere malo deeipimur & ſuperamur ¶ Bernhard?
in xij. gradibus. Sicut pura veritas non niſi puro conde
videtur· ſic miſeria fratzis non niſi miſero coꝛte ſernatur ·

¶ Berñ in ſermone. Homo natus de muliere ac. In ſoꝛ dibo

generamur in tenebris ↄfouemur in doloꝛibus pturimur.

ante exitum miſeras matres oneramus in exitu moꝛe vipe /
rino laceramus: mirũ ꝙ; nõ ipi laceramur ¶ Innocentiꝰ de
miſeria conditionis humane Quare de vulua egreſſus ſum
vt viderem laborẽ & doloꝛẽ· a ↄſumerent᷑ in confuſione dies
mei Si talia locutus ẽ de ſe ille quẽ deus ſanctificauit in vte
ro qualia loquar de me quẽ mater mea gemiit in peœato.
Idem Quis ergo det oculis meis fontem iacrimarum vt fle
am miſerabilem humane ↄditiõis ꝓgreſſum- damnabilem
humane diſſolutiõis egreſſum ac ¶ Boeciꝰ de oↄſolatiõe Sa
piens miſerplus miſer eſt quã ruſticus.miſer enim ſcit ex⸗
agerare cauſas dolendi quas ruſticus miſer ignoꝛat ¶ Señ.
de temediis Miſerioꝛ es cum omnem fraudem oculis rapis

qꝙ ſi omnĩo oculos nõ habueris.
¶ De miſericoꝛdia Qapitii c. lij.

affectus. cũ additamẽto bñficij. vt ↄpaciamur ꝓxi/
. o-a largiamur de prio Idem. Nichil ad miĩaz ſic
inclinat ꝙ proprij periculi cogitatio Idem Non eſt ꝗᷓ fugi/
as a deo iratoniſi ad deum placatũ Idẽ Beati illi qiu ſubue

niunt miſeris quoniã eis rependit᷑. vt ꝓꝑ mĩam dũm de miſe

ria liberentur ¶ Auguſtinꝰ Multo miſericoꝛdiꝰ opatur ꝗqᷓs
circa animas infirmoe: qui bone fame ſeruos dei oſulit ·

erga copum egrotantium qui panem eſurientibo tribuit.

¶ Ambroſiꝰ Omis ſumma diſcipline xpiane ĩ miſericoꝛdia
4 pietate ẽ: & aliqs ſeqñs ſi lubricã carnis patit᷑ ſine dubio
vapulabit. Idem Miſericoꝛdia largioꝛ vbi fides ꝓmptioꝛ. ni/
chil tam cõ mendat xpianũ q; miſeratio caritatis ¶ Hiero:
ad nepocianũ Rõ memñ me legiſſe mala mote moꝛtuũ.qui
libẽter oꝑa pietatis exercuit· habet enim multos interceſſo /
res& impoſſibile ẽ multoꝝ p̃ces nõ exaudiri. ¶ Gregoriꝰ ĩ
moꝛa Miſericoꝛdia a miſero code vocata ẽ eo ꝙ vnuſquiſq;
intuet᷑ quempiũ miſerũ: a ei ↄpaciens de doloe animus tan

gitur ip̃e coꝛ miſerũ facit ¶ Grego. in omelia Reſpicè pau
perem ex audire precemlargiri ſtipẽ prebere defenſionem·

magna mentis latitudo eſt ¶ Bern in ſermõe Magne miſe⸗
ricoꝛdie qtuoꝛ filie ſcʒ amiſſio amaritudĩs.ſubtrac tio opor
tunitatisvirtus reſiſtendi-&& ſanitas afſectionis. ¶ Io- criſo.
Miſericoꝛdia ẽ ſalutis p̃ſidiũ· fidei oꝛnamẽtum. ꝓpiciatõ pec

catoxe · hec ẽ que iuſtos ꝓbatſanctos roborat dei cultoꝛes o/⸗

ſtentat ¶ Rabanus Qui eſuriẽtem pane verbi retficit. a ſiciẽ
tem potu ſapientie refrigerat qui errantè in domum patris
reuocat/qui inn ocentem protegit qui infirmum ſfide aſſiũt.

guſtinus de officiis Miſericoꝛdia ẽ animi dolẽt

Ercnf
nit O.

Leopa

ſiſint
pein
equutrt
tes tvn
ſaicod
glate
ſerius
ditqtun
40 do
paup!
milere

derme
tiacon
prude
conſi
tolle ne
dund ſl
Iwraſ
Meie
nmaper
omnen
ceſſum
nicyfir
ſus Nl
ſepiel

malt
tti

8 Dunm
nrii
Nndenthd
Geeſiusſin
niſorede
fruiti ſe
unſet,
maumt
danniben
Nlte
ennſate⸗
nanntde⸗
ncellistay

timnchi
mnim dlit⸗
tumnt Pri
ld miy ſe
t ſig
aen ſub⸗
düm de miie
Wopaure
i ſult
tiv tribuit
milercodi

edede.

prden
tus (er
enmatnigi
vs itereſ
begebi
gmnliſh
eunmustan
pripnn
mſoren:
ge niſe⸗
tioopot
loci
mcuß
icultue
umais
ircit

4

G& conſirmatqui tribulatos conſolatur qui oppreſſo ſubue
nit cõpaciendo vel conſolando. veram dilectid em adimplet
eo papa Niſericoꝛdie virtus tanta ẽ. vt ſine i lla cetere etiã
ſi ſint. prodeſſe non poſſunt ¶ Caſſio· in epla Benigni quip
pe principis eſt: ad clementie comodum tranſilire termios

equitatum quando ſola eſt miſericoedia tibi · omnes virtu⸗

tes Donoabiliter cedere non recuſat ¶ Hugo Differüt mi/
ſericoꝛdia e miſeratio ſicut fons a riuulus:miſericoꝛdia enĩ
quaſi fons ẽ affectin miſeratio quaſi riuuluis effectu ¶ Va/
lerius in hmone Precedentis miſericoꝛdie beneficium perdi/
dit qui putat eſurienti ſolum ſufficexe q donauit ille autẽ
ad dominum integros miſericoꝛdie fructus pᷣmittit a quo

miſereri non poteſt.

Vguſtinus in re In om

¶ De modeſtia

paup nunqꝙꝙ triſtis abſcedit Seneca Eruſtra rogaturqui

CQapitulum clIn-

nibo motibꝰ noſtris nil fiat

quod cuiuſqm offendat aſpectum ſed quodꝗd no
ram deceat ſanctitatem ¶ Ambroſius libro tercio

Sermones proferamuslibera iuſticie examĩatos· temperã
tia codis Pabeat animi mundiciam iuſticia miſericoꝛdiam·
prudentia pacem foꝛtitudo manſuetudinem ¶ Bernhar · de
conſideratione. In te conſiſtito/non infra deicinon ſupra at
tolli. non euadere in longiꝰ non extendi in lacius: tene me⸗
dium ſi non vis ꝓPdere modum-locus medius tutus eſt. me

dium ſedes modi&& modus vir

tus ¶ ¶eo papa in ſermone

Melioꝛ eſt gradus lectioni pariter rectum qm velocita feſti
na per deuiuum ¶ Hugo Moꝛdeſtia eſt cultum motum a
omnem noſtram occupationem Vtra defeétum & citra ex

ceſſum ſiſtere vnde poeta Eſt modus in rebus· ſunt certi de

niq; fines. Quos vltra citraq; nequit conſiſtere rectũ ¶ Tul

lius. Moderalitas eſt ſeruata propria virtute om nibus iu
ſte pieq; moꝛibus comuiuentium ſe contem ꝓꝑare.

¶ De monacho

*

4 umelia clericos di
malus mo
etiã monachus vix bonũ̃ cleric

nachus bonus cleric

R

Capitulum c limmij·

Vguſſlinꝰ ad aurelium Nimis dolendum eſt ſi ad
tã ruinoſaʒ ſupbiã monachos ſubrogamꝰ · e tali cõ
gnos putamus vt ſcʒ dicatur

us eſt. cum ancnando bone
ſi faciat ¶ Hiero O mõache

quieſcis coꝛ ꝑe. ſtat anima tua a non pſallis deo. Maledictꝰ
homo qui facit opus dei negligenter ¶ HieromSieut mar
