pPoꝛe huius vite. citius in littoꝛe ſecuritatis qᷓ;; in mari peri /
culi & timoꝛis. Sed tũc ↄuenienter per aquam ſtantem vita
infructuoſa ſtans a quieſcens deſcribitur. Der aquam autẽ
fliientem vita fructuoſa ſeu actiua ſeu ſedula virtutũ exer⸗
cicia deſignantur. Nam ſicut in aqua ſtante rane habitant
atq; vermes.non autem in aquis fluentibus. Sic in homine
a bonis actionibo quieſcente cõm oꝛantur rane & vermes in/

fernales· nõ autem in homine ſe diuerſis virtutum actibuſ

exercente. Et tunc applicetur ſic. Homines itaq; exiſtentes
in vita ſtante.& a bonis actibus quieſcente. aquis preſentis

periculi a miſerie profundius immerguntur. Sic homines

in vita fluente· ſe in bonis actibo ingiter exercente altiꝰ ad
celeſtia eleuant᷑ à mag a mundi huiꝰ periculis elongan?
CQConſtantinus libro de ypocundriaca paſſio ne. Sũme
autem valet ad vitam prolõgandam q ad ſanitatem refor⸗
mandã motus frequens tam in languidis q;; in ſanis. Quiꝰ
ratio eſt. Motuis nanq; caloem efficit tam in animatis quã
in animatis. caloꝛ autem debitus vite conſert ſ. anitatẽ. Item
motus materiã infirmitatis compactam & induratam diſ/
ſoluiit & perconſequens languidum ſanum facit · Sed tunc
Ir mofum bonoꝛum operum exercicium deſignatur. Nam
ſicut motus eit actus id eſt foꝛma entis in potentia · vi ꝓbat
PhPiuloiophus in tercio phiſicoꝛum. Sic per omez moduz ip/
ſum bono operum exercicium G virtutum eſt actus me /
ritœi? atqz effectiuꝰ eius qq eſt in potẽtia ꝓpinqua premij

2

ſempini. Et tũc ap licetur ſic. Sũme itaq; confert ad vitam

Ctun
tuann.
ſnj
ile
scitis
1Sluote
tuc fer 4

aaue⸗ ſun

ſttntn!⸗
wnis c.
tümbat
Certes in
nne deſe⸗
ſcil ate-
litabpd
wris

Eevientel

Cenphrt
Oinusſa
tbebene
noiver
Potomn
lenscti
Porcapis

tura ſu

ni metk
iſube
rem deit
ſpecus
mdusſt

et
nheneh
W
nſre
Rihun
dntnt

Wpin

hef
tnſi
r t
Nogne
tgeqinnn
nmedote
rinmiin
ſtatengin

Man te

entiewet:
mehzditant
ein kmir
pernes in
m actibif
dſtemnes
SpeLenn⸗
N onine
tente Ann
sdongri
one din
tatm he

ſens COO.

innts
ittilen
aumdi
JGedne
tur Nnn
tantſ
modu
Pachunt,
D I
Lontum

Titulus lx

ꝓpetuam conſequendã ê ad ſanitatem mentis & coꝛꝑis con
ſeruandã ipſoꝛe bonoʒe exercicium ſeduluʒ & virtutii D

Kriſtoin nmethe. Aque ſtantes ꝗeſcentes & immobi/

les citius exſioccant corumpunt᷑ ò́; aque mobiles & fluen
tes. Iuxta illud poete.v· Et putrefiũt immoueant᷑ aque · Sed

tũc per aqs ſtantes deſidioſi accidioſiq; figurant. Nam ſic

aque ſtantes fundũ habent lutoſum putriduz & coꝛrruptuz

vt recitat Albertus in minoꝛalibus auicẽne. Sic reuera ipſi
homies accidioſi & epidi fundũ ſui coꝛdis inſeétũ atqʒ lu /
toſum habent penitꝰ & coꝛruptũ. Sed tũc ↄuenienter ꝑ aq̃s
fluentes in diuinis laudibo atq; virtutibo ſe exercitãtes ho-⸗
mines deſignant᷑. Na ſicut aque fluentes ſonitũ magnum

faciiui: atq; Pumano vſui puta ad molendinũ valde confe⸗

rũt a lapides rotundos in fundo faciũt. Sic ꝓꝑ ome modũ

ipſi homiĩes qui ſe exercitãt in dei laudibo boniſq; operibus
&E& virtute ſonitũ emittunt laudis diuine ad vſum conferũt

exemplaritatis volũtatiſq; humaneæ lapides fructus con/

dignos faciũt penitentie habentes figuraʒ circularem felici⸗

tatis eterne. Et tũc applicetur ſic. Homies itaq; tepidi in dei
laudibo ac virtutibo atq; ſegnes ſiibito eternaliter coꝛrum⸗
punt᷑. Homines aũt de virtute in virtutem defluentes ſe ĩ
bonis actibo iugiter exereẽtes ab omni in coꝛruptione men

tis & copis immunes eternaliter ↄſeruantur

¶ De humilitate ¶ Titilus. lx· A
Lato in phedrone libro qnto. Hec eſt natura aeris
infimi a ſupremi vt aer qui infimus eſt ſemꝑ ſur/
ſum aſcendat aer aũt excelſus deoꝛſum ſemꝑ cadat
cauſam aſſignãs Plato ibidem dicit. Aer qui circa ter
ram eſt ex intenſo ꝙ circa terrã ẽ frigoꝛe ſurſuz iacitur pelli
tur a fugat᷑frigus enim magnũ a ſe pellit cuncta coꝛpavt ĩ
nj. methe.dẽ. Econtra aũt ignis qui in celeſti ſpera ↄtinetur
viʒ ſub cõcauo obis lune eum qui ſibi ꝓximus eſt pellit ae
rem deitiens verſus terrã. Et tunc ꝓ aerem infimũ homo de

ſpectus atq; humilis deſignat᷑. Nam ſicut aer inferioꝛ eſt hu

midus frigidus mobilis a vmbroſus. Sic per omez moduz
homo humilis a depreſſus eſt humidus humoꝛe ſeu roꝛe ce
leſtis gratie· frigidus refrigerio ↄſolationis eterne mobilis
qntum ad exercicium operationis bone vmbroſus qntum
ad vmbram ꝓteétionis ſalutifere. Sed tũc oↄuenienter per ae
rem ſublimẽ & ſupremum ipſi in celſitudine homines poſi⸗
ti deſignant᷑. Ram ſicut altus aer expers eſt omnis vite teſtã
te Apleyo calcidioq; in thimeo. Sic nimize ꝓꝑ omia ipſi ho/
mines in alto poſiti huius ſeculi exptes ſunt omis vite tam

Titulus ix
iuſticie q́; eterne. Et tiinc applicetur ſic. Natura bec eſt ho/
minis humilis vt ſurſum aſcendat ſpiritualiter eternaliter
q; feratur · homo vero tumidus & elatus cadere in terram
moetis perpetue compellatur B Philoſophus in ꝓbleu
matibus. Sagitta ſurſum iacta primo quidem moꝛam face⸗
re videtur· ſed tunc mox velociſſime recidit a deſcendit Mo
ra autem illa cauſatur ex deſectu virtutis imꝑellentis eo
quod hm philoſophum in odauo phiſicoꝛum:motus vio/

lentus in principio ſui ſit velox in fine vero remiſſus & tarx/
dus Bconuerſo motus naturalis in principio quidem ſit

tardus in fine vero velox: Sed tunc per ſagittam intelligi⸗
tur ipſe homo. Nam ſicut ſagitta membranis plumarum
cõpingitur vt eo rectius in aere ver beretur Sic ipſe homo
pennis celeſtis amoꝛis a gratie hic in preſenti acuitur vt eo
facilius recte calle æ tramite ad celeſtia ꝓrouebatur· Et tũc
applicetur ſic. Homo itaq; in altirudinem ſublimatus. Pri⸗
mo quidem moram quandam in ſtatu honoꝛis mundani &

gloꝛie facere videtux· & tunc velociſſime cadere compellitur

in terraz moꝛtis perpetuiq; doĩoꝛis Q Auicebron libro
fontis vite athomi dum in inferioꝛi aeris regione fuerint vi
delicet circa terram aſcendunt & deſcendunt inter ſe venti⸗
lati hinc & inde. Qum vero ad celſioꝛa aeris loca peruenerit
inde cadunt continuo· ac ſi graues ſint feruntur continuo
verſus terram Cuius ſignum eſt ꝙ in altis domo:um atcꝑ

turrium & montium athomi nor videntur Sed tunc per
athomos homines deſignantur. Naʒ ſicut athomi extra do/
mum aliquam videri mimme quidem poſſunt vt dicit phi

loſophus in probleumatibus. Sic homines ſe ipſis niſi ĩ
domo ſui coꝛdis & conſcientie minime videri poterũt a cog/
noſci-Et tunc applicetur ſic. Homines itaq; qui ſunt in infe
rioꝛi ſeu Humili ſtatu ſeu preſentis vite ſurſum ſemper ferũ /

tur ad celeſtia. Sed qui ad ſupremum venerint honois mũ

dani ſtatum aut gradummox inde cadunt eternaliterq; de

ſcendunt D Cõment atoꝛ ſuper tercio de celo & mundo

Corpora enim que difficulter c aduntcadunt indirecte vł
a latere. Vt patet in pluma. Plume enim difficulter cadunt
quia aere obuiante a motu ſuo a caſu impediuntur. Ac⸗
cenſa autem corpora nunquam cadunt niſi indirecte. Vt
patet in aſub ꝙ conponitur ex duabus naturis · videlicet
ex terra & igne. Aſub nanq; vapor quidam eſt acenſus
qui de terra reſoluitur/quia vero ratione ignis nititur aſcẽ/
dere. Ratione autem terre nititur deſcendere Ideo accidit

ꝙ caſum non redtum ſed indireéctum obliquũ facit· Per

Citulus

lhlhii
e ps
rtaſpt
atſfa
vcden
nnh
auirt ketet⸗
oitag ng

midenstit
esCcer

wr intcle
Namſaut
inſperabi
ſpoquie
obieaie
tndumnace
trrterne
itslgne
grre prſi
teraxtdis
tdencüe
pacevgen
lerpfom
chetedto
clauderer

tis ilbiſa
ſoltons,

140ittat
ſübllemin
e. D
Atchnign
goratinr
nem cele
Nedinis
quide
nduet ac
Rrtoniei

le
reſt 4
enaliter
lnterram
enpbeen
anſae.
Amisn
moebſi
lbtte
gidnſt
unitlig⸗
Splumrnn
epehen
Acludlrtn
bunr i
matis Di
mundun
vonpelliu
bron ihro
efuetintvi
tſevent⸗
geruenerit
continuo
um ate;
Diunc per
nRrade
Ndienpi
ſeipſeͤnii
wteritach
nüſuntinm
nſnprfri
wrmsni
mmain
inrcel
Atercdnt
duurtut 1
direce
1 dene
Atnmus
dit
iintber

Titulus ixyz
prehabita auũt dat᷑ intelligi:q; homĩes leues id eſt a grauedi
ne copis alleuiati: homĩes plani id eſt ad ſuſcipiendaz in/
fluentiã ſpiritualiter cõplanati.homĩeſqʒ diuinitꝰ inflãma/
ti alit difficulter: aut indirecte cadũt in peccatum oblique
eo q cadant in pte cũ ſtatim poſſint reſurgere B Pßs
in:nj. de celo ⁊ mũdo. Vnũq q; copoꝛe qntomagis aqpin⸗
quat terretanto grauiꝰ celeriuſq; cadere com ꝓpbat᷑. Sic qᷓn/

to itaq; magis ipſe homo aqpinquat bonis tranſitoeijs &

mũdanis.tãto grauius cadit ad terrã moꝛtis perpetuiq; do
loꝛis. Qetera exempla requirant᷑ in capi. de caſu
¶ De iubilo ¶ Titulus-lxi.
Lato in phedrone librox. Miram ergo ſidera atc;
aſtra ſcintillatione? ſue traſmittunt intelligentie &
motrici. Aſtra etenim celoꝝ ſuis ſcintillationibus

creatoẽ vniuerſitatis extollũt laudibo ſempiterris. Sed tũc

per intelligentiã a motricem ſũmam intelligimus deitatem
Nam ſicut celi intelligetia atq; motrix cõiuncta eit ipſi celo
inſeperabiliter eterne:teſtãte ptolomeo alpharabio a eu⸗
ſippo:qui ex natura mouente a natura mota vnũ qdam ĩ

ſepabile aſſerunt & oſtendũt Sic per omez modũ ipſa natu

ra diuina celeſti & puro coꝛdi per gr̃am ↄiungit᷑ inſeꝑabili /
ter a eterne. Sed tũc ↄuenienter ꝓſidera deuoti & pfecti ho/

mies deſignant᷑. Nam ſicut ſidera nullã inter ſe ↄtrarietatem

habere ꝓrſus com bant᷑ ſed pace vigent a amicicia ſempi/
terna vt dicit ptolomeus almageſti.j. Sic ꝑ locũ a ſimili ip
ſi deuoti homĩes ⁊a pfecti nullã inter ſe ferunt diſcoꝛdiam h

pace vigent irrefragabiliter ſempiterna. Sed tunc ouenien/
ter ꝓ ſcintillationẽ ipſa interna mẽetis ſancte iubilatio in deu
qʒ erectio figurat᷑. Nam ſicut ſcintillatio videt᷑ lumen ſtelle

claudere efferre · vt dicit papias li:vj. Sic ꝓ omia ipa mẽ/

tis iubilatio mentẽ humanã claudit ne aliquã vanam con/
ſolationẽ admittat & aperit vt celeſtem influxum ſuſcipiat
2 admittat. Et tũc applicet᷑ ſic. Miram ergo ſancti virxi & in⸗

effabilem iubilationis dulcedinẽ nature effluũt e trãſmit⸗

tunt B Vegecius li. de ptis mirabilibo ſenſitiue. Vigo⸗/

rat aũt & inſtituit᷑ viſus noſter ĩ reſpectione coloꝛis viridꝰ

atq;ʒ nigri diſpergitur vero per albedine; & ruboꝛem- Sic vi
Soat in nobis actus iubilandi ꝑ reſpectionem ac meditatõ
nem celeſtis viroꝛis a amenitatis:a ↄtemplationem ꝓprie ni

gredinis & humilitatis Q Pitolomeus almageſſi.. Ig/
nis quidem celeſti continuus regioni iugiter ineffabiliter c;
mouet᷑ ac ſi natuxe diuine aggaudeat è applaudat. Et ideo
platonici moti ſunt dicere id qꝗ moueri cernitur foꝛe non

—RANM”õ äl 5 SS äü òM ” —

—

„

Titulus M irxz unt
celum. ſed ethereum igneumq; globũ. Opinati etenim ſunt 4s.
nullũ incoꝛruptibilium entium motui a tranſmutationi fo fonis
re ſubiectum. Celum aũt eſt de numero incoxruptibilium keerni
entium. Et tunc applicetur ſic. Qoꝛ itaq; hominis per medi⸗ q
tationis & iubilationis actum celeſti contiguum regioni v ſoie
tute a gaudio iugiter ineſtimabiliterq; mouetur & in hoc Phit
aggaudet & applaudit altiſſime deitati D Theophra/ Ferl
ſt us libro ↄmentoꝛum. Serenitatis autem in tempoee aer tre a
mere & ludere eſtimatur. Quius cauſaʒ philoſophiuis in p / “
bleumatibus videtur aſſignare dicens ꝙ vento flante plan ut⸗
te que in terra fuerint moto valido titubantur. Ex qua qui 4 ſn
dem titiibatione lumen ſolare in aere diffunditur tremen / er
do pariter & ludendo. Sed tunc per ſerenitatem vite puritaſ “ 1
deſignatur. nam ſicut ſerenitas inducitur quatuoe modis. . i 1
vt oſtendit ↄmentatoꝛ auerrois ſuper tercio metheroꝛũ. Pri dd
mo videlicet poſt effuſionem ymbris a pluuie. Secũdo per Ron⸗
deſiccationem nebule. Tercio per ventoꝛum euentationem. nak
Qu arto per rois influxionem. Sic nimirum Pomnemmo d
dum vite puritas efficitur quatuoꝛ modis. Primo per effu/ inn
ſionem vmbris celeſtis gratie · Secun do per deſt ccationern 3
nebule noſtre frigiditatis æ ignorantie. Tercio per euẽtario ndn
nem contritionis & penitentie. Quarto per defluxionez mie Phen⸗
roeide a diuine. Sed tunc ouenienter per aerem intelligitur ibit
mens Dumana. Nam ſicut aer inficitur quinq; modis Pri⸗ fire
mo per validam e terra aſcendentem exalationem:Secundo Guti
per eeleſtis regionis validam accenſionem. Tercio per ſui ip NW
ſius nimiam Humiditatem- Quarto per ſuii ad aquam &ι ad gen
terram otiguationem. Quinto per ſui tranquillitatem e e gene
tem. Sic nimirum per locum a ſimili quinq; modis cœrũ/ win
pitur mens humana. Primo videlicet per deſiderioꝛum e ter Axrko
ra verſus coꝛ ſedulam exalationem. Secundo per validam ĩ celit
carnali cupiditate & concupiſcentia accenſi onem. J ercio P gr
ſui ipſuis damnabilem voluptatem. Quarto per ſui ad ter / niset
rena & ad tranſitoia intlinationem Qu into per ſui obdoe/ mhets
mitionẽ in ſcelere ac ignoꝛantia & ſopoe. Et tũc applicet᷑ ſic * uturn
In ſtatu itaq; innocẽtie a puritatis ipſa mẽs pre gaudio iſſer
dulcedĩe iubila tõis inine ſpũaliter exultare tremere ludere / d
q; vide? E Pps in ꝓbleu Titillationé ꝗdem patimur in ioe
manibo e pedilo a maxime circa pectꝰ. Sed tunc x titillatõ ned
nem ipſe mẽtis iubilus figuratur. Nam ſicut ti tillatio qua bun
tuoꝛ facit effectus nam riſum concitat clamoem prouocat beu
agilitatem mobilitatem quoq; caiiſat. vitãq; ex iminat. Sic ure

moxX

.
ioniſo
Dllium
mnedr⸗
nni;
Krände
.
Wopar
npararte
oimnpin
ani
llut Kenen
Nuſteport
Atuormede
Serudor

ntat Oen
Imnnem mON
nopet eſfuu.
itionen.
er euletatlo
gione, n
nteligtut.
nodis Pki⸗

m Qeude

ma
Utaren 6
. rodss

NronnIn

Nr Mn
4 1
nmtg

ri

Eſiotel

Negudos
mmelmn
npum,
uneyr n 5
ttum
Gnuno

nimize per ome; modũ mentis iubilus ꝗqtuo: relinquit
tus. Nam riſum cõcitat interne leticie. clamoꝛẽ ꝓuocat oa/
tionis obtentiue: mobilitatẽ efficit opationis facre. vitã ex
terminat carnalis ↄcupiſcentie Et tũc applicet᷑ ſic. TLubilum
itaq; æ gaudiũ mẽtis feliciter qdeʒ patimur ex manibo opa
tionis ſacre ex pedibo ꝓgreſſionis beate 6& maxime ex otem
platione pectoꝛis mẽtis deuote E Plato in phedrone

Titulus.

Stelle ſiquidẽ matutino in tꝑe celũ illuminãtcoꝛpoꝛa anĩa/

ta excitant · & fertilẽ faciũt ipſam terrã. Et ideo ait Galienꝰ
ſecretoi. Stelle que tꝑe apparuerint matutino celum letiſi
cant:a ſopoꝛe excitãt: terram qà abilitant e fecundãt Sic vi
ri ſan cti uibilationis in tꝑe totam celeſtem curiaʒ illuminãt

S&Se terrã ſuoꝝe coꝛdiũ fertilem efficiũt a fecundã.G ſe ipſos a

alios iubilãdo ad deũ excitant G Egeſippus hieronimi

„N% % „

lij. Ignis qdem naturaliter ad ſuã cuncta coꝛpoꝛa trahit
regionem:qa dicit ↄmentatoꝛ ſuper.njde ce ⁊ mundo.Ignis

attractiuũ excellit coꝛpꝰ qlibet in virtute e efficacia attra
hendi. Et tũc applicet᷑ ſic. Iubilus ergo mẽetis humane totaʒ

vt ita dicam trinitatẽ ad ſuã allicit & attrahit regionez H

Pꝑs in li· ꝓbleu. Cõſpicientibo nobis aliquẽ cibum ora

mapdent oↄtinuo & humeſcũt. Per ꝗᷓ dat᷑ intelligiq; dũ men/

tis deuotione iubilo cõſpexerimus cibuʒ celeſtem mẽetis viʒ
iubilabili gaudio è& amoꝛe mox oa codis nt̃i madent cele /
ſti gratia a humeſcũt I Auctoꝛ li de impreſſionibo aerꝰ
Quantũcunq; ſuauis ſit ipſe aer tñ currentibo ventẽ eſſe vi⸗

det aer inquit currentibo ventus fieri eſtimat᷑. Sed tunc per

aerem mẽtis iubilus deſignat᷑. Nam ſicut aer precellit cetera
elementa in tribo hm tharentinuʒz in li·de effectibo in natura
viʒ in ſuauitate/in puritate in ꝓſpicacitate hoc in ſe. Sic

per omez modũ mẽtis iubilus internꝰ eetera dona anime p

cellit in tribꝰ· viʒ in ſuauitate dulcedinis diuine in puritate

cognitionis & ↄſcientie ·˖ && in pſpicacitate viſionis ẽe fruitio

nis eterne. Et tunc applicet᷑ ſic. Qiantiũicunq; itaq; iubilus
mẽtis dulcis ſuauis ſit: ex ſue ſimplicitatis ſinceritatiſqʒ

natura:tñ currenti circa trãſitoꝛia & mũdana anĩe moꝛe vẽ/

ti aſperus eſtima? K Pps in ꝓbleu. Ex guſtu ſiquidem
cibi & potus lingiia humeſcit Per q& dat᷑ intelligi ꝙ ex iu/
bilo quo deguſtatur cibus diuine refectioni & potus inter

ne dei dulcedinis lingua humeſcit deuote anime reſoluta ĩ/

humoꝛem influentie ſempiterne LI, Philoſophus in ꝓ
bleumatibus. Humido ſiquidem cibali cum aduenerit oc⸗
currerit humidum ſaliuale. Qunq; enim cibum ſumimus
mox lingua humeſcit q quidem accidit ex eo quia vnum

Titulus

hit᷑ humido⸗Et tunc per humidum cibale humidum celeſte
gratie deſcribi. a pPꝓ Pumidum ſaliuale humidum iubilatio
nis deuotionis interne ↄuenientiſſime deſignatur. Et tùc
applicet᷑ ſic. Humido itaq; cibali celeſt viʒ refectionis a gra
tie occurrere ſaltem debet Humidum interne iubilationis &
denoti onis mentis noſtre QAuicẽéna libeo: mij de dili
uijs.Sol trahit ad ſe copa puta ranas & ſerpentes atq; aqᷓs

mediante lumine radio a caloe. Sic xps fideles ſuos attra-
hit homines per iubilum a ineſt imabile gaudium pie men/
tis N Philoſophus in ꝓbleumatibo. Tempore horripi⸗

lationis contremiſcimꝰ valde delectamur. Sed tũc ꝑ hox/
tipilationes ineſtimabile anime gaudium ſeu iubilus figu/⸗
ratur. Ram ſicut in hoeripilatione ſurſum vident᷑ erigi om/
nes crines hm ariſto. Sic in iubilationis tempoze omes co//
gita tiones noſtre ſurſum in deum vident᷑ quodaʒ ineſtimai
bili gaudio erigi a eletiari. Et tunc applicet᷑ ſic. empoe igi
tur iubili mentis noſtre in dei timore & laude ſpiritualiter
contremiſcimꝰ a ineffabiliter deleétamur O Nota ꝙ iu

bilus coœdis Humani comparatur gaudio leticie cœνιa

li ob quatiioꝛ rationes. Primo ſicut gaudiuʒ mundat pect?
G6& iluminat ommes ſenſus teſtante pᷣp e& conſtantino. Sic

mentis iubilus coꝛ qdem humanũ mundiſicat omneſq; v,
tutes anime illuminat a illuſtrat. Secundo quia ſicut poſt
gaudium ſomnia dulcia a delectabilia conſequuntur vt di
cit ↄmentato ſuper de ſomno ẽe vigilia. Sic poſt mentis no /
ſtre iubilum ſuauiſſima & dulciſſima in xpo ſomnia cõſe/

quũtur.a ercio ſicut gaudiũ mimq; eſt ſine riſu & motu.G
ſine benignitatis actuteſtante ꝓBo in vi politicoꝛe. Sic iubi
lus mẽtis nuũq eſt ſine riſu intime exultationis nec ſine mo

tu ſancte operationis: nec ſine benignitate & leuitate diuine

ↄſolationis. Qilarto quia ſicut vehemens gaudium voces
magnas facit pectoꝛa concutit: ſanguine; effundit a ſepe ho/

minem inſperate perimit & occidit. Sic per omnem modim
iubilus meêtis voces laudationis den magnas emnttit. pecto

ra in deuotione cõcutit ſanguinem pecœatoʒ & ofeſſionem
eij cit ꝑ ipſum hominem miſtice quantum ad vitam carnis
„ .„ . „ . . ,„ . . ,——,
Pimit occidit P Ariſto-li vnj animaliũ. Punctura qꝗ
dem impfectis animalibo facit ſaltũ: in ver mibus ↄtractum
in ſerpente remoꝛſum in fatuis gaudiũ atq; riſum. Anima⸗
lia nancq; pfecta & magna ſi pungant᷑ aliquo acumine ſali⸗
unt:vermes vero ſi cõpuncti fuerint ſe e mox cõtrahbunt: ſed

altero extrahit᷑ teſtante Galieno ſecretou; libro-vi qui ait.
„ „ * ) 6 — . .
Sicut enim ſiccum ſicco-a calidũ calido ſic humidum attra

Ciulis
umnts
Untieti
nentit
unlenin
ſartey

(sments

lea atumg
Geteſtaurzt
usinſer
tur anund
nhumin

ttionen

teqgdiun
pferpente
ſum mane
biſtornan⸗
glitascan
ſpelenoin
ſintain d
genepeſu:
ſetigudem

Mleltſeg
wenitt
te
ſennner
ttreckane
eris ama

ebulem

ationem

ſeculo n

o in

ſ d⸗
Cſini iten

uumnee

um hen
lum ad n

4

netione
anem
Cln ⸗

Niat

micn
tdi
ions
ndn
ergion
mes co/
eſtima
baeigi

ater

te
. die
4 woſt
Nd
s
ia coſe
Wmotul&
deubi
eſneno
ediune
nloes
le
du
1nd
ſorem
crn⸗
iin
elin

„

t 6

Titulus

ſum ſemimotuuʒ ad vitam reducit priſtinam reſoꝛmat.
teſtante ypocrate in pᷣnoſticis. Sic ꝑ omnem modum iubi /
lus mentis vitam que in deo eſt ſpiritualem & eternam per

peœatum perditam & amiſſaz repat in ſtatum priſtimum
& reſtaurat. Et tũc applicet᷑ ſic. Iubilus itaq;ʒ mente recep/
tus imperfectis quidem hominibus qui per ꝓfecta deſignã

tur an imalia ſaltum facit in adum diuine cõtemplationis

in humilibus aũt qui per vermes deſcribunt᷑ animalibo cõ⸗
tractionem efficit ſiii in ſe per cognitionẽ culpe ꝓprie clemẽ

tieq; di uine:in peœatricibus vero & in cecis mentibus que

p ſex pentes fatuis figurantur remoꝛſum reiectionis ee ri-

ſum mane exultationis efficit 1 inducit Q Vſidoꝛus ĩ
hiſtoija naturalibus Qunq; mirica flozuerit in deſerto fer/

tilitas eo anno plurima aſſequetur. Per miricam intelligiẽ?

ipſe homoiuxta verbum ʒeremit icumxxvij ca. Et erit qua

ſi mitica in deſerto. Et tunc applicetur ſic. Cunc; homo in

mente per ſu a uitatem floeuerit iubili gaudiiq; interni in p̃⸗

ſenti quidem vita pariter & futura fecunditas vbertatis per
petue conſequetur R Notandũ autem ꝙ lacrima xrii·
lodis emittitur · videlicet per fumum per ventum per dolo/
rem a motem per reumatis effluxionem per oculoꝛum apo

ſtemationem ſeu languoꝛem per immundarum mammim
attrectationem per mmiam capitis humectationem.p pul/

ueris amari ſeu liquoꝛis in oculos immiſſionem. per ſolis a⸗
ſpectionem: per vehementem amoeis accenſionem tempore

nebule in ebrietate ex frigidi cibi aO potus ſumptione appli⸗/
cationem omnium iſtoꝛum inuenies alibi S Plinius in

ſpeculo naturali. Regio que ꝓxima fuerit ipſi ſolitudini oq
deſerto inquieta eſt petroſa infecunda frigida atq; ſicca. Sic
regio codis noſtri que ꝓxima fuerit iubilo ee amoꝛi ꝑ feli/
ciſſimã ãnexionem q vnionẽ inꝗeta ẽ qntum ad ſedulã vtu⸗
tum exercitationẽ. petroſa eſt qntum ad ſui ſie mitatẽ ſui

cum chriſto petra iuſticie confoꝛmitatem infecunda eſt qͥn
tum adò mundane felicitatis & fecunditatis ab negationem-

„—

frigida eſt qᷓntum a ò carnalis libidinis concupiſcentie ex

tinc tionem ſica eſt quantum ad humoꝛis viciorum deſic /

cationem ¶ Hugo in dydaſcolicõ libro quarto. Solis
Audem radium & ſplendoꝛem quatuoꝛ impediunt viʒ nox

45

ſerpentes dum compungunt᷑ moꝛſuʒ faciũt venenũ emit /
tuntfatui aũt e inſani atq; frenetici dũ pungunt᷑ riſum ce
cachimium faciũt. Sed tunc ꝓꝑ puncttram mentis iubilus
oↄuenientiſſime deſignatur. Nam ſicit pumnctura copoꝛis ip

*
* „

Titulus lrj
eclipſis. nebula atq; nubes. Sic qtuoꝛ itac iubilum neentis
nr̃e impediunt · viʒ nox ſceleris & peccati.eclipſis appetitus
deſiderij q; mũdani nebilla ignoꝛantie.an ubes felicitatis af

fluentie q; müdane V Plini? phiſoniĩe li:ni. Oculi pro/

fundi clariꝰ limpidiuſch vident. Per que dat᷑ intelligi ꝙ ocu

li mẽtis in dei ↄtemplatione & iubilo ꝓfundati clariꝰ? limpi
diuſq; a delectabilius diuinaʒz eſſenciam 9templant X

Pꝑ&s de celo & mũdo. Tapis ſiquidẽ dato ypo theſi ꝙ deue⸗

niret ad centze terre ibi penderet vtiq; & non caderet ineter /
num. Quis ratio eſt:qa cent terre maxime eſt terrenorum
copm attractiuũ. Sed tũc per lapidem coꝛ humanũ figura
tur. Nam ſiẽ lapis efficit᷑ q̃tuoꝛ modis · viʒ per adheſionẽ al/
cuius lutee partis. Scdo impᷣſſionem virtutis celeſtis· vt
dicit belinus. Tercio ꝑp condenſationem partiuùm texre vali /

dam. Quarto per deſiccationẽ magnam vt a phᷣo in quarto

aſſerit methe · Sic per omez modũi coꝛ homĩs quatuoꝛ mod

in viam ſalutis a gratie generat᷑. Primo pꝑ ad heſioneʒ lutee

partis id eſt ꝑ applicationẽ vere humilitatis. Scdo per im⸗

pſſionem celeſtis gre a virtutis. T ercio per denſatione; co

artationẽq; ↄtinentie. Quarto ꝑ deſiccationẽ praue ſeu car/

nalis voluptatis ↄcupiſcentie. Sed tunc per centye terre ipſe

mẽtis iubilus oguenientiſſime figurat᷑. Nam ſicut ad centrum

terre cõfluunt omes virtutes celeſtis radij q; ſolares:teſtãte

alſabicio in theoꝛica planetaze. Sic itaq; ad ipſum iubilum
cõfluunt om̃es virtutes celeſtis gratie radiiq; ſolares ↄſola
tionis cognitioniſq; diuine. Et tunc applicet᷑ ſic· Qunq; igit

co bomis ad cõcaui peruenerit perfectione; qg centze id eſt

iubilum attigetit intro nigrãdo ibi amplius mox pendebit
ab omi ꝓrſus caſu e ruina eternaliter ↄſeruandum V

„ % % „%

Ptolomeꝰ almageſti.ij. Lumẽ itaq; nunq; aduenit abſq;

lumiĩe copoꝛis cauſatiuo Nunq;; enim lumẽ ſolis aduenit ſi
ne ſole. Sic nunqᷓ; mẽti iubilus aduenit humane ſine criſto
cauſatiuo luminis totius ↄſolationis celeſtis gratiec; diui/

ne Z Pps in ꝓbleu. Exſiccat aũt ventus terrã mag qG;
ſol. Per que dat᷑ intelligi · ꝙ ome humoeez mũdane miſerie
32 peccati magis quidem deſiccat vent? ubili refrigerij q; di⸗/

uini q́; ſol affluentie ſeu ↄſolationis cuiuſſibet huiꝰ mundi
ARa CGõmentatos ſup ni. methe. Nix liquat᷑ a ſoluitur
tribo modisviʒ a calido: Humido & a vento. Per que datur
intelligi. q coꝛ humanum in dulcoꝛẽ diuine ſuauitatis reſol

uit tribo modis. Primo viz a calido dei dilectionis. Scdo ab

humido gratioſe dei oſolationis a a vento interne 2 ſuauis

iuiibilationis Ba Auicẽna libro mineraliũ. Metalla pᷣmo

tun
Nhu⸗
ſeae
Peimo
pei
02
dnne
nututg
Dunma

mManun

ziitimn
hte 1
ptotcdens
Pniu
tones⸗
auplnt
ſato
unton
prutten
1bru
ern

Nt N

Aeſt
terne
is

ecad

le da
goree

nevel

ſatione
epicic
Virnn
hockur
diuin
itttti

Gie

N

hom

mnOꝗ
ſncen
mati

unnce
te
Aetrs
Galp
gen
iche in
lui
io
Rrekiner
tmnonmn
mtiigt,
Din
nschſtee
umtemeie
ho incr
Uatuoen
vſonolin
c xet

—
—
— —

nſationenan

taueſeil cn
tpterreip
tad centrun
lares teſti
m iubilun
lares ol
Cunczi
cnrd
noN win
Andum
untit
oli Runt

nneſeclt

criglii
ionemern
immd
bud nun
12n

—

Titulus H vLiz

repta ſub ſpecie ſtant lapidum: donec per ignem tranſeant

in ſpeciem metalli. Sic coꝛda humana ſub ſpecie & forma

Primo ſtant lapidum donec per ignem iubilationis eterne

ſpiritualiter in miſticoꝛum tranſeant ſpeciem metalloꝛum

QC a Commentatoꝛ ſuper tercio metheroꝛumOmne ꝗ/

dem metallum vebementer igne de coctum euapoꝛat reſol/

uiturq; in fumum preter aurum. Sic coꝛda humana igne

diuini amoꝛis vehementer excocta euapozantur & miſtice
reſoluuntur in ſumum iubilationis interne ſeu in odoꝛem
à in fumum oꝛationis immolationiſq; deo placabilis &τ ac/

cepte Da Ariſtotelis in probleumatibꝰ. Flatus de oe
procedens videtur in frigoze ſed minime in caloe. Sic donũ

ſpirituſſancti miſtice percipitur & ſentitur in frigoꝛe iiibila

tionis & deuotionis intime.non autem in calœe eſtus con/
cupiſcentieq; mundane Ba Ariſtotelis libro ani maliũ
ſexto. Digitus quidem articulatur & flectitur ad interioꝛa
manus non ad exterioꝛa ex natura. Sic iubilatio mẽetis ſem
per articulatur èe declinat ad ſpiritum ſeui vitam miſticam
a ſpiritualem nequaq ad exterioꝛa id eſt carnalia geſta &&

opera F a Ariſtotelis in libro probleumatum. Imbibi /

tur autez aer a piſcibus oꝛe a autre videlicet brancis. Sic aer
celeſtis ſuauitatis a gratie miſtice quidem imbibitur oꝛe in
terne iubilationis & aure obedientie ſeu humilis inclin atio
nis Ga Albertus de impreſſionibus aeris. Ros maxi/

mae cadit in regione calida & humida valloſa & vẽtoſa· Per
qbWue datur intelligi ꝙ; ros celeſtis gratie maxime cadit in re

gione calida in dei dileétione · humida in lacrimarum fuſio/
rie. valloſa Humili reputatione ventoſa interna mentis uibi

latione Ha Alkabicius in tractatu eucatricis &

epiciclis. Virtuoſior eſt aſpectus celi in nocte quam in die
Virtuoſiori quidem modo celeſtia inferiori aſpiciuntur
nocturno tempoꝛe q́; diurno. Per que datur intelligi: ꝙ ippa
diuina celeſtiſq; natura maioꝛem virtutem ſui aſpectus trãſ

mittit in nocte iubilationis intime ꝙ in die felicitatis afflii/
entieq; mundane Ia Plinius li de ſeptem mirabil ibo
mundi. Nubes tripliciter eleuantut per eſtum· per ventum
4 per effuſionem vmbrium. Per que datur intelligi · ꝙ cor
hominis per nubem non immerito deſignatur . & triplici q/
dem modo in contemplandam dei ſpeciem eleuatur ipſe bo//

mo videlicet per eſtum validum dei dilectionis per ventum

ſincere iubilationis per effuſionem ymbrium · deuote lacti/
mationis ſeu contritionis

De ſanctitte ((Nitulus.lxj. A

Titutus lxij

Ohãaànicius yʒagoge li·de mixtiocoꝛ pm ſanitas qui

rios ſine interioꝛi paʒe ꝓdeſt: imo obeſtſanitas vero
interio & exterioꝛ ſola ꝓdeſt. Sed tuc p ſanitatem copoꝛis
ſanctitas intelli gi᷑ ipſius mẽtis. Nam ſiẽ ſanitatem perfectã

attendimus penes eſtum eſurei e tuboeem faciei. ſicut dicit

pꝓh̊s in ꝓblen. Si c per omeʒ modũ perfectã quidem ſanctita
tem attendimꝰ penes celeſte deſideriũ & anime miſticũ oꝛna
mẽtum. Et tunc applicet᷑ ſic. Sanitas exterioꝛ id eſt bona cõ/
uerſatio & bona exempla exterioꝛa ſine ſanitate interioꝛi iò
eſt ſancta & pfecta oſcientia interioꝛi parum ꝓdeſt e ſic de
alijs applica B Coõmentatoe auerrois ſuꝑ lide pomo ari
ſto. Vitam ꝗdem noſtrã coꝛpalem non efficit ſolus coꝛpoꝛis
motus ſ caloꝛ naturalis validus e intenſus Quedaʒ enim
ſunt coꝛpoꝛa que mouent᷑ vita tñ carent:ſicut maxime vide⸗
mus incopoꝛibo inanimatis arte magica ſuſcitatis que vti/
qʒ copoꝛa licet motus veros id eſt humanos habeant vita
tñ caxent. Et tũc applicet᷑ ſic. Sanctitatẽ itaq; pfectam nõ ef

ficiunt miracula ſed amoꝛis igniculi I Cõmentatoꝛ in
xji. metha. Nil auũt ad ꝓpetuitatem immoꝛtalitatemq; efficit ĩ

rebo vniuer ſis niſi puritas a intellectualitas ſpeciei. Puritaſ
nanq; coꝛpoꝛe corruptibilibo qlitatibus ſola caret. Illud enĩ
incoꝛruptibile merito eſtimamus cuii naturalis puritas in⸗
herere cernit᷑ & ineſſe.Acipimiis aũt hic puritatem ꝓ ſim/

plicitate ẽ&e vanitate vniuſcuiuſq; entis a rei.pue enim dici

tur ꝙ nullo alieno fuerit ꝑmixtiim tantomagis puze &

cõſequens eternũ foꝛe a ꝓpetuum demonſtrat᷑. Et tũc applice

tur ſic. Ril aũt ꝓpetuitatem incoꝛruptibilitatẽ in mentilo
efficit vniuerſis ꝙ; ſanctitas deuotionis virtus a vnitas
D Phpiloſophus in vianimalium li. Aquis.clara &e tur
bida cõfluen tibo· piſces q́dem omes fugiunt de aq turbida

in aquã claram ſe recipiunt a ibidem ſe ↄſeruant. Sic ho/

mines moee piſciũ exemplo de turbulentia pᷣſentis vani/
tatis ceõfugiant ad ſtatum perfeètionis & ſanctitatis E

Algaʒel in tractatu de foꝛma ſpeculi: Siquis ſpeculũ ex tri/

bus ſpeculis cõnexis compoſituiz introſpexerit quoeunq;ʒ ſe

verterit faciem videbit qndam ſue faciei ſimilem in aete ap /

pParere a ſi tandem abſconditũ fuerit idem ſpeculũ adhuc ta

men vultus introſpicieẽtis fixus in aere apparebit. Et tunc
applicet᷑ ſic· Cunq; itaq; viſum mẽtis noſtre iacerimꝰ intra

ſpeculũ trium ſanctitatũ opere a conſenſu:mox vultus ag/

nit ionis ſuperne && ſpecies viſionis beate nobis qcunq; nos

in dño vertimus apparebit E Ariſtoin ꝓbleu. Cunq;

7

dem interioꝛ ſine exterioꝛi paꝝe ꝓdeſtſj ſani tas exte

Ctvn
iun
ſpat.
NN
pebttzau
zimnocen

dltusm.

in beonar
taneo

Ws 1c

(ansſen
awtafi
Nreinti
modumn
peritus
bumaem
ſecknp
ſunctnts
ſauhuin
Ksroeg
pundece
Nltuhen)
btkeni
Eouur
ſamllies
fenchde
ſeduhas
micakun
In oeo
accidun
oſitisf
kum ang
vor 79a
nbscon,
wchme
ne
ture
1cöben
qnon
ſtnoſt
fttini
ſo cie
utate.

fi
ls 4
liget
tsver
ſiche
nki
iſonden
nſn
ſrien
RR e
endron
Waſen
Xfonnn
Anscne
Medyen
aumen⸗
ts uet
bezntin
um nog
entatoe in
geffciti
eiPurtal
IIuden
Ukitzs in⸗
npſim
enim dici
duan
ae
in mertr
1Vnits
cata& u
uitutbin
t e
ſets ni
41 5
lüertei
Cone⸗
d
edhurt
t em
rinit
lg
unn⸗
nq;

SS

Titulus lyxi
aliqua veſtis lota fuerit ad ſolis caloꝛem radioſq; ſuſpen/
ſa ipſaq; poſtmodum aliquis inueſlitus fuerit & indutus
mox ex motu veſtis ſcintille ignee exiliunt copioſe. Per pᷣ⸗-
habita autem datur intelligi . ꝙ dum quis veſte ſanctitatis
innocentie lota a ſoꝛdibo & abſterſa inueſtitus fuerit a in
dut us:mox ſcintillas efferet ſcintillationis eterne in pᷣſenti.
ſed a viſionis beate poſtmodũ in futuro G Theophilꝰ

in breuiario diuerſaruz artium. Quilibet liquoꝛ in loco ſub

terraneo humido & frigido optime conſtricto êe cooperto
recens a coruptione immunis perpetiialiter conſeruatur.

Quius ſignum eſt quod ait Tharentinus de euentibus in

natura. Mos inquit erat antiquoꝛum liquoꝛes varios recon
dere intra ſepulera moꝛtuoꝛum: qui quidem liquoes poſt/
modum ad multa centena annoꝛum incorupti apparuerũt
penitus recentes. Ratio eſt. nam illud q& ſuum propriuzʒ
humoꝛem non amittit · neq; alienum recipit diurmim erit
ſic eſt in propoſito.Per hoc autem datur intelligiꝙ liquor
ſanctitatis a gratie irrefragabiliter ſolimodo reconditur 6qe
ſeruatur in coꝛdibus ſubterraneis humiditate humidis ce/
leſtis roꝛe gratie frigidis algoꝛe puritatis continentie atc
mundicie H Ariſtotelis libro qrto de cuſtodia moꝛe a
vit tutum. In eo quidem loco ſolitudinis vbi quondam ha/

bitaſſe viſi ſunt homines nunc autem derelicto pariter à de

ſerto quatuoꝛ accidunt effectus & contingunt. Primus eſt
nam illic qdem magis pubent floꝛes Scdo illic ammalia e

fere cũcte ſeu beſte ↄueniunt ex natura. Tercio eſt ibi auiuz

ſedulus at otinuus garritus. Quarto eſt ibi vermiũ & for⸗
micariim egreſſus varius & diuerſiis. Et tunc applicetur ſie
In loco itaq; & tempoꝛe ſanctitatis quatuoꝛ felices effectus
accidunt && contingunt. Nam ibi neceſſario inuenitur copi
oſitas floꝛidoꝛum actuum & virtutum confluxus cuncto!/
rum angeloeꝛumomniumq; virtutum celeſtiumac ſanctoꝛ
vox garritus aſſiduus laudis diuine & vermis diſcretio⸗
nis & conſcientie. Hec enim quatuoꝛ ſanẽtitatem conueni⸗
entiſſime conſequuntur I Cõmentatoe auerrois ſuper
tercio metheroꝛum. Fulminis quidem hec eſt conditio a na
tura. vt vaſa liquoꝛum contentiua penitꝰ deſtruat annihilet
4 cõburat · liquoꝛem vero in ſtatu ſuo figit:dilabi defluere/
qʒ non ſinit. vnde ſubiungit dicens. Comptum nimi ſepe
eſt noſtris tempibuſ vt vaſa vini plena fulnie feriẽte penitꝰ?
ſint ãnihilata piĩter a coꝛrrupta· vinum aũ integra atq; ſalua

ſuꝑficie fixũ ſtabat nec pemitꝰ defluebat. Qauſã reqre ca. de

caxitate. Per fulmẽ ſchitas de clarat᷑. Et tunc applicet᷑ ſic.Iſta

1. —“

Titulus ⸗ lxiij

itaq; eſt ſanctitatis ↄditio êe natura vt carnẽ extrinſecꝰ per
ſanétimoniam & caſtrimargiam ntum ad illicitam & pra
uam concupiſcentiam deſtruat & coꝛrumpat mentem vero

5*

intrinſecus figat a ſtabiliat ineternum 1. ..
