auctoꝛ: in angelis ſicut ſapor:& decoꝛ in eccleſia ſicut paterfa
milias in domo: in anima ſicut ſponſus in thalamo:in niſtis
ſicut adiutoꝛ proteétoꝛ: in reprobis ſicut pauoe & horroꝛ
¶ Auguſtinꝰ ſiiꝑ Pſalmiſtam. Qund mihi preter deum eſt:
dulce nõ eſtquicqd mihi vult dare dñs meus:aufer at totũ
et ſe mihi det.¶ Auguſtinꝰ in epyſtola. Non eſt quo fugias
a deo irato:niſi ad deũ placatũ:& econuſo. ¶ Augꝰ in epla
Deus totus oculus eſt:qa omnia videttotꝰ mamus eſł:quia
omĩa operatotus pes eſt:ꝗa vbiq; eſt. ¶ Ambꝰ ſuꝑ lucam·
Non in loeus deus videtur:ſed mũdo coꝛdenec coꝛporali
oculis deus queritur: nec circumſcribitur viſu: nec tactu te⸗
netur:nec auditur affatu: nec auditur inceſſu/& cum abſens

eſuris ꝓanis tibi eſt.ſi ſitis:aqua ti eſtſi in tenebris

vide
ralil
iſta v
ybiqt
Deus!
ſplent
tationel
ſurſum
penett?
nonaf
uodt

mine de

oſiſime.
wicshn
ſras wa
Tongtud
proptere
propter
Deusa
mmatun
taturyt
ſoinran
M ſipr

ſod

lud AAo

kraerge
ſtro an
non ptat
deltt eſſe
mora On
Puti werd
ſeend pit
mmle Vvit
inſalebe
eltitecun
detmae
prouta

d.

lim
rr
ni.
di
erndn
Aplan⸗
lnne
uno

woenn

hau

Lredre
twi veu
raſumn

urnm

ſungruin
aeſudon
gfeſlon
Ves s
ma vita.

KdwN

nh
n uetae

guem e

vonsn
ernolt

tpeter
gin uſtis
horro⸗
deum
etattoi
o vugn
in NN
s m
inlin⸗
nibo
toute⸗
4 blen

eſt videtur: & cum preſens eſt non videtur. ¶ CGregoꝛius in
moalibus. Creato omnium deus pater ommpotens vbiqgq

eſt. a vbiq; totus eſt. & tunc minus inuenitux: quãdo is qui

vbiq; totus eſt in parte queritur. ¶ Gregoꝛiꝰ in moꝛalibus
Deus manet intra omnia: ipſe extra omnia: ipſe ſupꝑ omnia

ipſe infra ommia.ſuperioꝛ eſt per potentiã: inferioꝛ ad ſuſten⸗
tatione m: exterioꝛ per magnitudinem:interioꝛ per ſubtilitatẽ

ſurſum tegens:deoꝛſum continens:extra circundans:interiꝰ
penetrans. ¶ Bernardus. Deus partibus non oſtat:vt coꝛp-ꝰ
non affectibus diſtat vt anima: non foꝛmis ſubſtat vt omne
quod factum eſt.¶ Bernardus. Quam diues es in miſericoꝛ
dia: ꝙ́ magnificatus in iuſticia: qin munificus in gratia do/

mine deus noſter:non eſt qui ſimilis ſit tibi:muneratoꝛ copi

oſiſſime:emuneratoe equiſſime:liberatoꝛ puſſſime· gratis re⸗

ſpicis humiles: iuſte iudicas innocẽetes: miſericoꝛditer etiam
ſaluas peccatoæes. ¶ Bernꝰ de conſideratione. Quid eſt deus?

Tongitudo datitudo: ſublimitas && profũdum. Longitudo

propter eternitatem:latitudo propter caritatem: ſublimitas
propter maieſtatem. profundum propter ſapientiam. Idem
Deus amat vt caritas: nouit vt veritas: ſedet vt equitas:do⸗
minatur vt maieſtas:tegit vt princeps:tuetur vt ſalus:ope
vatur vt virtus:teuelatur vt lux:aſſiſtit vt pietas:que omĩa
faciunt angeli: facimꝰ a nos:ſed longe inferioꝛi modo.¶ Ori⸗
genes ſuper Iudi. Vnuſquiſq; quo pre ceteris colit: quod
ſuper omnia miratur a diligit hoc enim deus eſt ſi quod il⸗

lud eſt:quod in dilectionis laude preponderat᷑:hoc tibi deuns
eſt. ¶ Caſſiodorꝰ. Deus nec ſplene ridet: ne vultu ſubſannat

Ira ergo dei vocatur retributio peccatoꝛũ. ¶ Hugo de clau⸗
ſtro anime. Sicut enim nullum eſt momentum quo homo
non vtatur vel fruat᷑ dei bonitate a miſericoꝛdia. Sic nullum
debet eſſe mo mentum q eum preſentem non habeat in me⸗

moꝛia. Omne tempꝰ in quo de deo non cogitas:hoc te com⸗-

puta perdidiſſe. ¶ Alanus. Deus eſt ſplendor nunquam de/

ficiens: vita indefeſſa nõ moꝛiens: fons ſemper ſcaturiens:ſe⸗

. „ .

minale vite ſeminarium: ſapientie principale principium:

initiale bonitatis initium. ¶ Seneca ad lucillum. Prope deus
eſt:tecum eſt:intus eſt mi lucille: ſacer inter nos ſpiritus ſe⸗
det:maloꝛum bonoꝛumq; noſtroꝛũ obſeruatoꝛ & cuſtos: Hic
prout a nobis tractus eit: ita nos ipſe tractat. Bonus vero
vir ſine deo nemo eſl - PON

¶ De Deuotione · ¶ Capitulum. lxvji·

== ſ hfdf E 5 2
ê

5

Vguſtinus ſuper Pſal miſtam. Non putreſcit coꝛ:ſi
leuetur ad deum · Erumentum tuum ſi haberes in
inferioꝛibomne putreſceret: leuares illud ad ſuperioꝛa

frumento tuo queris mutare locũ: co permittis putreſcè

in terra: fru mentum leuares ad ſiiperioꝛa: coꝛ leua in celum.
¶ Auguſtinus ſuꝑ Iohannem. Si habet animus vnde oble⸗

ctetur extrinſecus:ſine deliciijs manet interius. ¶ Auguſtinꝰ

ſuper io hannem. Neſcio quid incoꝛporaliter & ſpuũaliter in
nobis facit deus ꝗd nec ſomis ſit qui aure percipit᷑ nec coloꝛ
qui oculis diſcernat᷑:nec odor qui in naribo capiatur:nec ſa
por qui faucibo iudicetur:nec durum a molle q d tan gendo

ſentiatur: & tamen aliquid eſt: ꝗ ä ſentire facile eſt explicare
non poſſibile.¶ Gregoꝛiꝰ in omelia. Si nos virtus deuotiõis

in intimis afficit: omnis ſtrepitꝰ praue ſuggeſtiõis obmute
ſcit. ¶ Bernardꝰ ſuper cantica. Non omnibo eodem mõ data
eſt gratia iſta.ſcilicet deuotio porro thomas in latere: iohes
in pectoꝛe petrus in ſinu patris: paulus in terciꝗ celo:ſecreti
huius gratiam ſunt aſſecuti. ¶ Bernardus ſuꝑ cantica. Mel

in cera: deuotio in litera-alioquin litera occidit: ſi abſq; ↄdi⸗/
mento ſpiritus glutieris. ¶ Bernardus ibidem. Eſt vngentù
contritionis:eſt vngentũ deuotionis:& eſt vngentũ pietatis
Primum pungitiuũ doloꝛem faci ens ſeciindũ temporatiuũ
doloꝛẽ leniens:tercium ſanatiuũ moꝛbum expellens. ¶ Cadi

odorus in coll. Melius eſt deuotũ in minoꝛibo:qm̃ indeuotũ

in maioꝛibo ꝓfeſſionibo inuemiri. ¶ Hugo de ſancto victoꝛe
Deuotio eſt ſeruoꝛ bone voluntatis:quẽ mens cobhibere non
valens: certis manifeſtat indicijs ·

¶ De Dyabolo. ¶ Capitulum.lxvij:
non videre certi ſumus:ſed motu eas copor ab illo
et affectionũ indicus colligi æ experimèto didicimꝰ
noſti coꝛda filioꝛũ hoĩim. ¶ Auguſtinꝰ. Plurimũq; dyabolꝰ?
vult nocereſnon poteſt⸗Quia poteſtas iſta ſub poteſtate eſt.
nam ſi tantum poſſet nocere dyabolus quantum vult. aliꝗs
iuſtoꝛum non remaneret. ¶ Ambꝰ.Anima nuncq a coꝛpore
vinceretur:niſi priꝰ a dyabolo teneret᷑. ¶ Gregoꝛiꝰ in omelia
Profecto dyabolus vincitur: quãdo mens noſtra in tempta
menta eius ad delectatiõe; atq; conſenſum non contrahitur:
¶ Gregoꝛꝰ ibidem. Iniuſtum eſt ſeruire dyabolo:qui muillo
Placatur obſequio.¶ Bernardꝰ in ſermone. Demonum eſt
mala ſuggere:noſtrum eſt non conſentire:quotiens eis reſi⸗
ſtimus: totiens eos ſuperamus: angelos gloꝛificamus: deum
honoꝛamus:qui incitat vt pugnemus:adiuuat vt vincam 9.

ℳ ?
5
2

guſtimus. Internas anime cogitationes dyabolũ

ſecreta autem coꝛdis ſolus ille nouit:ad quem dicit᷑tu ſolus

lyhuind
cisfot
ſeteum
mto M⸗
Denonist
iitieſutlt
Veſtun

coUl
aaunn lib
iuus ſerſen
onteſſt

ſ Opri

lie illece

ſilltatt
ctolus
utaſeel

tuvsddio⸗

pacemiu

nes allelu

pakrietes b
doli niſc⸗
Aulntun
tam kedem
Cobomine

ſermereted

WMeworüne
medeoſe
Gach

flud Or
wumdo
Nmali
iimn ſu⸗

Nümſ⸗ conſolidat ne deficiamus Chriſoſtomus ſuper matheum
ien In primis grauis & inſufferabilis eſt impetus dyabolus: ꝙ&
dn ſiquis foti animo ſuſtinuerit eũ in primo: in ſecundo inue⸗
töpltnt niet eum infirmioꝛem. Quanto enim plus percuſſus fierit:
Gincloan tanto magis refrigeſcit a deficit. ¶ Iſidorus de ſummo bono
rdobe Demones triplici acumine preſcientie vigent . ſe cilicet: ſubti⸗
Nunſta litate nature: experiẽtia temporum. reuelatione ſit uperioꝛum
MW poteſtatum.¶ Iſ. doriis. Quanto propinquius finem müdi
— dyabolus videt. tanto crudelius perſecutiões exercet. vt qui

ſe continuo damnandum conſpicit: ſocios ſibi multiplicet:

“ cum quibus iehenne ignibo adducatur. ¶ Iſidorus. Dyabo⸗
eemine lus ſerpens eſt lubricꝰ: cuius ſi capiti id ẽ prime ſuggeſtiõi
eld W 9 * * 6 .„ .
inn non reſiſtit totus in intima coꝛdis dum non ſentit᷑: illabitur.
NN

sNme 4 ¶ Qyprianꝰ in epiſtola. ata & ſpacioſa itinera vite letalis
sbonmn iliic illecebre & moꝛtifere voluptates: illic dyabolus blandit

nnH du vyt fallat. arridet vt noceat: allicit vt occidat. ¶ Petrus rauen
ere ils na. Dyabolus mali aucto: nequitie oꝛigo: rerum hoſtis: coꝛ⸗
coſecttn ruptoꝛ ſeculi hominis ſemper inimicus. Iile laqueos tendit:
mcaNI lapſus parat:foueas fodit:ↄparat ruinas:ſtimulat copora:
ad . pungit animas: cogitatiões ſuggeraàt: Immittit iras:dat virx⸗
Nengnni D tutes odio: vicia addit: amoꝛi erroes ſerit: diſcoꝛdias nutrit:
Artüptti pacem turbat.affectus diſſipat: hũana violat:diuina tẽptat

tenpota
s (CR ¶ De Dilectione

fin uti

Odnn inter fili os dei a filios dyaboli:ſignent ſe omnes ſi⸗⸗
444 gno crucis: reſpondeant omnes Amen cantent om,
vialunkeoer. nes alleluia: baptiſentur omnes: intrent eccleſiam:impleant
GesDd parietes baſilicarum. Non diſcernuntur fun dei a filjs dya⸗
wwt ibin deoli:niſi caritate. ¶ Auguſtinus de ſpũ a anima. Miſer ego:
rodieſ quantum deberem diligere deũ meum: qui me fecit cum nõ
tn ſoe eram:redemit cum perieram? Nõ enim eram & de nibilo me
aee fecit: non lapidem: non arborem: non aliquid de animalibus
eſtate hò k ſed hominem voluit me eſſe. Dedit mihi viuere: ſentire: di⸗
Fult Adkd ſcernere reduxit me de exilio: redemit me de ſeruitio: vocanit
Ceee me nomin eſuo: vt memoꝛale ſuũ ſemper eſſe apud mevnxit
Dinſe me oleo leticie ipſe erat vnctus vt ab vncto eſſem vnctus:
intue E a chriſto dicerer chriſtianus. ¶ Auguſtinus in gloſa ſuꝑ
rErr illud. Ordinauit ĩ me caritatem. Primo diligendus eſt deus
n ſecundo parentes. inde filij poſt domeſtici· qui etiam ſi boni
une ſint: malis filijs preponendi ſunt. Inimicos autem non ſicut
cuall⸗ teip̃m. ſuffict.n. ꝙ nõ odio habeamꝰ illos. ¶ Greg? ĩ regiſtro
s eun
inam

¶ Capitulum.lxvniie⸗

guſtinus ſuper iohann em. Dilectio ſola diſcernit

. 7 3

Pro magno diligi non debet quicquid ſine concluditur:illa
appetenda illa ſemꝑ in opere ſunt diligenda que nec inuenta
tranſeũt: nec adepta deſiciunt. ¶ Gregoꝛius. Nihil eſt pcioſi?
teo virtute dilectionis: nihil eſt deſiderabilius dyabolo:extĩ/
ctione caritatis ¶ Bernhardus ſuper can. Quando ignoꝛabã
me inſtruxit: quando errabam me reduxit:quando peœabâ
me coꝛrexit: quando ſteti me tenuit: quando cecidi me erexit

quando iui me duxit:qñ veni ad eum me ſuſcepit: & ſubdit
Nec pro his omnibus quid rependã ab eo:niſi tin vt diligã

Non enim melius nec decentius & per dilectionẽ rependi pit

quod per dilectionẽ datum eſt. ¶ Hugo. Dilectio dei eſt oĩa

cõmoda æ incõmoda poſtponere cauſa fruendi. Dilectio eſt
proximi priuata cõmoda poſtponere cauſa fruendi amico.
¶Euigencius in ſermone. Neceſſe eſt vt quo te pceſſerxit di⸗-
lectionis theſaurus: illic etiam cogitationis ſequatutr effect?

Ideo veritas ait vbi eſt theſaurus tuꝰ:ibi eſt coꝛ tuũ:·¶ Qah
ſuper Pſal. Diligere ꝗſi de omnibus eligere. Ignis ẽ carxi tas

dei virtutum progreſſionibo creſcens:que quantomagis cõ/

ciipiſcitii tanto efficatius ampliat᷑. Idem. Inaudita ẽ dilectio

—

que amicum diligit & preſentiam eius non amat.¶ Seneca

in prouerbijs-Rihil eſt quod nõ tolleret qui perfecte diligit.
C. Ducere. l
IVguſtimis in epiſtola. Ad diſcendum ꝗd opus eſt
nulla etas ſera videri poteſt:quod ſi vis magis decet
cere q; diſcere:magis tñ decet diſcere qꝙ; ignoꝛare

nazazenus. Optabile eſt mihi a percarũ vſq; ad Vvltimã diſcè

face: melius eſt neſcire aliꝗd ꝙ cũ periculo diſcè. ¶ Gregoꝛiꝰ?

Qapitulum lxix·

¶ Iheronimus in epla. Nihil prodeſt facienda didiciſſe à nõ

ſenectutem quem mulla etas ad perdocendũ ſufficere poteſt

¶ Hugo. Ab oĩbus libenter diſce qꝗ tu neſeis: quia vtilitas
cõmune tibi facere poteſt quod natura cuiq; fecit. Sapiẽtioe
omnibus eris ſi ab oĩbus diſcere volueris: qui ab omnibus
accipiunt omnibuſ ditioes ſunt. ¶ Rabi Moyſes. à ria ſunt
vt ait Alexander ꝗᷓ impediunt hoĩem apprehendere veritatẽ
rei ſcʒ amoꝛ altitudinis:ſubtilitas ac profunditas rei inueſti
gande: ignozantia inquiſitoꝛis: ſiue breuitas potentie ſue in

apprebendendo. ¶ Qaſſiodorus. Deſiderabilis eſt literarum

eruditio que naturã laudabilẽ eximie reddit: vnde ſapiẽtioꝛ
fiat oꝛnatioꝛ. Ibi em prudens inuenit vnde ſapientioꝛ fiat: ibi
bellatoe reperit vnde animi virtute roboret᷑:ibi princeps acci
Pit quomodo ꝓpls ſub equalitate cõponat: nec enim aliqua
in mumdo poteſt eſſe foꝛtuna quã literaꝝ non augeat gloſa
noticia. Ideʒ. Oc in iuuentute nõ diſcit: in matura etate neſcit᷑
Ars enĩ bellandi ſi nõ pludit᷑ cũ fuerit neceſſaria non habet.

Cſo
Dicetis:n
ſendum
liuaset
moX ſyi

mbbus leu⸗
porit ſupe
cohibetmi
inceſſum
ſidei dllxit

fsmagiſtt.
Daviuerea

bemodeer
Wivdme
bonetmntz
ppodore;
inſppiinen
res ſacit rii

We

clum gratt
abiezel
pugnatot
Qnhhruse
ndttinti
ARinui
Ugdeu
Criſcnnd
darmn
Juospon
mentium
00 mplex
adi ſcoꝛd
m cont,
iſcioee ſa

aanri
ünent
eiſh
wignt
Dimeteif
raſbde

un Ri

winmn

Kiotd.

teireſend⸗
amr eſti
tiſC

ise carin

diidlech
mn Der
etſote di
ppitnunht
9ℳopuk
migis
iigrount⸗
NDcRan
DDllmi
ufunnet
EChiuſtii

t niti

ponmul
SAria ſunt
weetiti
teiinneſ⸗
uttieſuen

17

¶ Caſſiodorus. Nihil tã incredibile: quod non diſcendo fiat

pꝓrobabile. ¶ Seneca. Quid eſt ſtultius qi quia diu non di⸗/

diſceris: non diſcere omms etatis ſtola ammittit.tandiu di⸗

ſcendum eſt: quandiu neſciasſi ꝓprouerbio credis: quandiu

viuas: etiam ſeni diſcendum eſt. ¶ Seneca. Moꝛes primum
mox ſapiẽtiam diſce que ſine moꝛibus male diſcit᷑. ¶ Seneca
Ocium ſine literis eſt moes: niui hominis ſepultura.
¶ De Diſciplina-
Begoꝛius libro xini moꝛali um. Qoꝛ ꝗ; d ſine ſapiẽtia
eſt exaltari non habet qa humana mens ſicut male

mibus leuatur. ¶ Bernardꝰ. Diſciplina ceruicem ſubmittit
ponit ſuꝑcilia:componit viltum:ligat oculos:chach innos:
cohibet: moderatur linguã: frenat gulam:ſedat iramfoꝛmat
inceſſum.¶ Cyvprianꝰ. Diſciplina eſt cuſtos ſpei:retinaculũ
fidei:dux itineris ſalutaris: fomes ac nutrimentũ bone indo⸗
lis:magiſtra virtut: facit in chriſto manere ſemꝑ ac iugiter
deo viuere:ad promiſſa celeſtia & diuina premia peruenire
¶ Hugo. Quãuis in nullo tempore & loco diſciplinam ſuã
homo deſerere debeat. diligentius tamen ibi conſeruãda eſt:
vhi vel neglecta pluribus generat ſcandalum:vel cuſtodita

bone imitationis exemplũ. ¶ Pitagozas. Qui breui tempore

ꝓ ꝓudore diſciplinã non patitur: omni tempore in pudore
inſipiẽtie permanebit. ¶ Seneca Educatio a diſciplina mo⸗
ves facit:G illud ſapit vnuſquiſq; quod didi cit
¶Q⸗ De Diſcodia, ¶ Capim. Ixxi;
Vguſtinus. Diſcenſiones nunqm debent amari:ſed
aliquando tamen aut a caritate naſcuntur: aut cari
tatem probant. ¶ Ambroſius. Melius eſt emigrare
cuim gratia ꝙ́; cohabitare cum diſcoꝛdia. Melius eſt ſine lite
abire: ꝙ; cũ iurgio reſidere.¶ Ambroſuis. Contentio eſt im⸗
pugnatio veritatis:cum conſidentia clamoꝛis ¶ Hieronimꝰ
Quiſquis coꝛpꝰ affligit:ſed concoꝛdiam deſerit· deum quidez
laudat in timpano:ſed nõ laudat in choro:quia ibi diſcenſio
eſt.vbi inuidia eſt vbi concoꝛdia non eſt:ibi chorus non eſt
¶ Gregoeius in paſtoꝛali. Diſcoꝛdes tãdiu millum operis ſa/
crificium deo imolant:quandiu a proximoꝛũ caritate diſcoꝛ
dant. ¶ Iſidorus ethimol Diſcoꝛdia eſt aliqu oꝛum diſcenſio
quos prius amoꝛis vinculum colligauit. Concoꝛdia eſt oue
mentium in rectitudine amoꝛis: indirupta quedam & vnica
complexio.
et diſcoꝛdias gignit. ¶ Caſſiodorꝰ. Summopere iurgia fuge
nam contra parem auceps eſt:cum ſuperioꝛe furioſum cum
inferioꝛe ſoꝛdidu m: maxime aũt contra fatuũ ↄtentiõeʒ inire

¶ QCapitulumlxx·

eleuata in infimis premitur:ſic bene preſſa in ſubli⸗

Sedicioſus eſt qui diſſenſionem animarum facit

Nam abſentem ledit: qui cũ ebrio litigat. ¶ Seneca in pro⸗
uerbijs. Principium diſcoꝛdie eſt aliquidò ex cõmuni ſuum

facere. urpius nihil eſt ꝙ cum eo bellum gerere: cum quo
familiariter vixeris ¶ De Diſcretione· ¶Caplm. bxxij⸗
Begoius in moꝛalibus. Plurimum virtus cũ indi⸗
ſcrete tenet amittitur:cum diſcrete intermittit᷑: plus
tenet᷑. ¶ Bernaròdus ſuper cantica. In cunctis nobis

ſemper debet preeſſe diſcretio. & quaſi moderando ſingiſlas

diſcernẽ voluntates nec opinio veriſimilis fallat: ac decipiat
ſermo verſutus ne quod bonum eſt:malum.ne ꝗd malũ eſt

bonum eſſe credatur. Beruardꝰ ſuper cãtica. Diſcrxetio qpe

omni virtuti odinem ponit:modum tribuit: decoꝛem & per⸗

petuitatẽ ofert. Eſt ergo diſcretio non tam virtus q; quedã
moderatrix victutum odinatrixq; affectuũ: a doctrix moꝛũ
tolle hane: G& virtus vicium erit. ¶ Iſidorus. Qiucquid boni

cum diſcretione feceris:vittus eſt quiequiò ſine diſcretione

geſſeris:vicium eſtvirtus em indiſcreta: ꝓ vicio reputatur

¶ Iſidorꝰ. Diſeretio eſt in diiudicantis rerum cauſis: ꝓuida
hHumanarũ mentium moderatrix. Idem. Ratio eſt gerendox
oꝛdo ex cauſa venientium.vt quicq;d facias ac dicas: intelli⸗
gas. ¶ Petrus rauenna. Cunctam diſciplinã regulans mo⸗
deret᷑ equalitas diſcretionis. nec vel nimia remiſſio nutricia
ſit criminum:vel impia diſcretio patricida virtutum.Idem·
Diſcretio virtutibus modũ imponit:ſine qua virtutes ſunt
vicia. Nam ſi aſſit timoꝛ e non diſcretio:tranſit in deſperati⸗

o nem. ſit doloꝛ in amaritudinem:ſi amoꝛ in adulatiõe;:ſi ſpes

in preſumptionem ſi leticia t diſſolutionem:ſi ira in furoꝛem

¶ Tullius. In ommibo negocis prius q́; aggrediantur adhbi
benda eſt diſcretio. Iuxta illud poete v. Qui plꝰ poſſe putat

ſua: ꝙ́; nata miniſtrat. Poſſe ſuũ ſuperans:ſe minꝰ eſſe poteſt
(De Diuitts. [ CapitulumIxxnj.
V guſtinus in epyſtola. Diuitie ſeculares ſi deſunt:
non per mala opera querantur in mundo ſi autem
ſſiint. per bona opera ſeruentur in celo. Animum
virilem & chriſtianum nec debent ſi accedant extollere: nec
debent frangere ſi recedunt.¶ Auguſtinus ſuper Matheum
Vere ille ſunt diuitie- quas cum Habuerimiis: perdere non
poſſumus. ¶ Auguſtinus. Difficile eſt vt non ſit᷑ ſuperbus:
qui diues eſł tolle ſuperbiam:diuitie non nocebunt. ¶ Au⸗

guſtinus. Aurum eſt materia laborum periculum poſſiden⸗

tium:aurum enu meratio virtutum: aurum malus dominus
Proditoe ſeruꝰ. Aurum magis cruciat:apud quem largitis
fuerit: aurum amanti ſe nihil de ſua poſſeſſione permittit.xe⸗

fundens reatum ſuum ei cui vſum negat. ¶ Augꝰ in om clia

poros
npau
Oſcanten
nelciütd
ſuntadi⸗
eltdime
ingid.
düntieve⸗
ſitresder
mubſte
ſdium
decenda:4
dbes ſuntt
Petpenmum
Atluunir
binoriſqg
Ornubon
evecäüta
Aranes
banns O
Kium.
in hisim
ptrioßi
Cltru
noͤfubrtne
NRN
bonwn
ſecurum

Vaeer

lockteton

uodarg

Pecuma in

d reſ
(ätſan
nmn

neecpins

culſus
ſitmiſe
Remo
Nemo:
Apane
Anatut

rnpe⸗
mmiſu
ten S
Nehgu

niche o
frglln

Anpin

NManngn

en

Pne N
ascge

oktan
Mucqubn

nediſcteton

leputät
uſs pun

Rgeree

dicns intei

tegulinsnw

nſhio wuteet

girtutes ſican

in trtin

Nide
NW,

.
dartdn

4

4

mnibdee
piulimlan

Isint
wuten
, Jrimn
tollerem
ulutun
eleren,
ſtſubet

hant ,NO.

lum ℳ

Asmis

ttltk

4 4
2

l oGN

—O —

2

Ideo rogans diues non exauditur in toꝛmentis quia rogan⸗
tem pauperem non exaudiut in terris. ¶ Ambroſiꝰ. Diuites
diſcant:non in faculſtatibus crimen haberi: ſed in his qui vti
neſciũt. Nam diuitie vt impedimenta ſunt reprobᷣ:ita bonis
ſunt adiumenta virtutis. ¶ Hieronimꝰ. Qui diuitiarũ ſeruꝰ
eſt:diiiitias cuſtodit vt ſeruus·qui aũt ſeruitutis diſcuiſſerit

iugũ: diſtribuit eas vt dominꝰ. ¶ Gregoꝛius in omelia Sole

diuitie vere ſunt:que nos virtutibo diuites efficiunt. ſi ergo
fratres diuites eſſe cupitis:veras diuitias amate. Idem. erre

na ſubſtantia eterne felicitati parata:pondus eſtin on ſub⸗
ſidium. Temporalis vita: eterne vite ↄparata: moꝛs eſt potiꝰ

dicenda: ꝙ vita. ¶ Bernardus in ſermone. Vere diuitie non
opes ſunt.: ſed virtutes quas ſecum conſcientia portat:vt im
rerpetiuim diues fiat. ¶ Chriſoſtomus. Diuitiarũ ſequela

eſt luxuria:ira intemporans:furoꝛ iniuſ :arrogantia ſuper

bia omĩſq; irrationabilis motꝰ. ¶ Chriſoſtomus ſuꝑ mathᷣ.
Omnia bona mundi triplex interitus tollit. Aut ex ſeipſis
vetereſcũt:aut luxu dominoꝛum ſuoꝛũ conſummun?᷑: aut ab
extraneis dolo:vel violentia:vel calumnia diripiunt᷑. ¶ Ra⸗
banus. Omne terrenum vel erugine cõſummit᷑ vt aurum &
argẽtum:vel putredine a vermibo vt veſtis e lignum:et qᷣd
in his immune eſt a furibus vel predonibo tollit᷑ vt lapides
precioſi. In his ergo omne genus auaricie reprehenditur.
¶ Petrus raiuienna.Auri cuſtos:ſeruatoꝛ argẽti:ſecuritatem
nõ habet neſcit quietem: tibi deeſt ſecuritas·gꝗes perit:pena

diues eſt ille non cenſu. ¶ Petrus rauenna. Aurum erogare
bonum eſtreponere malum:ↄtemnere validum:fugere per⸗
ſecurumquia ſicut vincere virtut eſt: ita felicitatis euaſiſſe
¶ Valexius in ſermone. Nil tibi proderũt diuitie:ſi diuitiarũ

beneficijs non vtaris nam pars mendicitatis: eſt congeſtam
ſecreto pecuniam poſſidere. ¶ Valerius. Nihil clauſum oſtat
quod argento auroq; non pateat · nihil occultum:quod non

pecuma indagante ſit cognitum. ¶ Hugo. Diues dicit a di⸗
uo:qui quaſi deus nihil creditur indigere. ¶ Seneca in epła

Quid refert quantum illi in archa: quantum in horreis ia⸗
ceãt:ſi alieno in hyat:ſi non queſita:ſed querenda computat
Non enim pauper eſt qui mimus habet:ſed qui plus cupit:

nec plus habet ſed qui mimis cupit: diues eſt. ¶ Seneca. Si

cui ſua non vident ampliſſima: licet totius mundi dominus
ſit:miſer eſt.qui aũit ſibi ſatis ẽ:cũ diuitijs natꝰ eſt. ¶ Seneca

Nemo alius eſt deo dignꝰ: ꝙ qui opes contempſit. ¶ Seneca
Nemo naſcitur diueſ: quiſquis exijt in lucem viſus eſt lacte

et pane eſſe contentus: ab his nobis regna nõ ſufficiunt. Si
ad naturam viues:nunqꝙ; eris pauꝑ· ſi ad opinionem: nunqꝙꝙᷓ;

eris diuesexiguum natura deſiderat opinio immenſumnm.
¶ De Doctrina · ”M”M ¶ CGaplmxximnjè
VIguſtinus de doctrina chriſtiana. Doctoꝛ a ductoꝛ
id agere debet vt nõ ſolum intelligatur:verum etiä
— ubenter a obedienter audiatur. ¶ Auguſtinꝰ?. Sicut
ratus eſt q cognoſcenda enubilat: ſic oneroſus ꝗ incogni
ta incultat. ¶ Auguſtinꝰ ſuper iohannem. Si me poſſes docẽ
quod neſcio:nõ ſolum te verbis:ſed etiam pugnis cedentem
de berem patientiſſime ſuſtinere. ¶ Ambroſuis ſuper. Beati
immaculati. Anteqm vita doctrina querenda eſt: vita bona
ſine doctrina gratiam habet: do cteina ſine vita integrit atem
non habet.¶ Gloſa Perfectio diſcipuloꝛum: gaudium & co
rona eſt magiſtroꝛũ.fructus em m agiſtri: obedientia eſt di⸗
ſcipuli a eius bona ↄuerſatio:coꝛonã dat magiſtro. ¶ Gloſa ·
Qui congrua diſciplina vnumquemq; arguit: eruditum ſe
ꝓbabilem do ctoꝛem:in conſpectu omnium oſtendit:nec etas
iuuenilis in doctoꝛe deſpicienda eſt: quẽ vita & diſcretio cõ⸗
mendat. ¶ Gregoꝛius. Tanto quiſq; minus oſtẽditur doctꝰ?
quanto minus patiens neq; enim poteſt veraciter bona do⸗
cendo impendere.ſi viuendo neſciat aduſa equani miter tole
rare. ¶ Gregoꝛius. Doctrina eum omni imperio docetur: que
prius agitur qin dicatur. Nam doctrine ſubtrabit fiduciam
quando oſcientie prepedit linguã. ¶ Bernꝰ in epła. Experto
crede ad amplius inueiĩes in ſiluis: ꝙ in angulis- ligna lapi
des docebũt te d a magiſtris audire nõ poſſis. ¶ Hylarius
Intelligẽtia dictoꝛũ: ex cauſis eſt aſſumenda dicendiga non
ſermoni res:ſed rei eſt ſermo ſubiectᷣ. ¶ CPriſoꝰ. Si artem
vſumq; diſſocies:vtilioꝛ ẽ vſus expers artł:qꝙ ars ꝗᷓ ſui vſum
nõ hbẽt. Ars infecunda eſt ſine vſu:a vſus temerariꝰ ſine arte
¶ CPriſoꝰ in policracõ. Doctrinã accipiamꝰ:mnon moꝛes api
dus herbe nõ ſunt neceſſarie: ſed floꝛes ſic & vos doctrine flo
res colligite: a ↄuerſatõz malã relinqte.¶ OPriſoꝰ. In lectiõe
nõ verba:ſeð ſanctitas eſt amãda ſepe aũt reperit ſimplicitas
veridica:q falſitas ↄpoſita.ꝗqᷓ hoĩem ſuis exroꝛibo illicit: 2 per
lingue oꝛnamẽta: lados dulces aſpgit. ¶ Origen es. Clauſum
Habeat os pecc ato: ꝗa qui ſeipm nõ docuit:aliũ docè nõ pr·
I¶ Beda. Eruſtra ſibi officiũ doctoꝛis vſuxpat:ꝗ diſcretõz ca⸗
tholice fidei ignoꝛat.¶ Sydvoniꝰ. Miſer ẽ ꝗ ante ↄpulſus ẽ do
cere &; diſcê: a ante pſumens bonũ p̃dicare: ꝙ facè. ¶ Petrꝰ?
bleſen. Qitia fragilis ẽ memoꝛia: rerxũ turba nõ ſuſficit ideo
egregie doctoẽ infoꝛmare videt᷑: qui dicit. Quicqð precipies
eſto breuis vt eito dicta percipiãt: animi dociles teneãt qtiia
omne ſupuacuũ pleno pectoꝛe manat. Idem. Sciẽtiarũ gloſa
poſſeſſioò: in ꝓlures diſpꝑſa nõ perdit᷑: diſtributa per partes:

mincai
tuta en
nretho
nagsi
ntribis
Crmuli
denri
ſrundaſt
ſine arro
ntionen
doctdee
leris 8
et in hoe
iocudae
mentain.
uconcſ.
(Den

Tanto
henos/

lym Vr

dW

D
ncogr,
Nlies dod
em
niegrituten
udiumde
ienda d⸗
tnſ
ekulditun.
dit ner enn
ſeretio co:
N won do⸗
himiter to
Noctirc⸗
bitfduem
laepn
gna lp⸗
on mah
cief
Shlchi
pleits

e 10
ſerten
se
Pili⸗

Hyluris

minoꝛationis detrimenta non ſentit: ſed eo diuturnius perpe
tuata ſeneſcit:quo publicata fecũdius ſe diffundit. .Tullis

27

in rethorica. Sepe nobis minox eſt intellectus longitudine:

magis q; obſcuritate narratõnis. ¶Tullius. Peritia do cendi
in tribus conſiſtit. natura: do ctrina: vſu. Natura ingenio do
ctrina ſcientia: vſu aſſiduitate. ¶ Seneca. Nun quam nimis
dicitur:qᷓd nunqm ſatis diſcitux: quibuſdam remedia mon
ſtranda ſunt: quibuſdam incultanda ſunt. ¶ Seneca in epi⸗
ſtola. Qiud faciẽdum ſit:a ſacie ire diſcendum eſt: OQg nolti:

ſine arrogantia poſtulanti imparties- que neſcis:ſine occiil⸗

tatione ignoꝛãtie tibi poſtula imꝑtiri. ¶ Seneca. Eum elige

doctoem: quem magis admireris cũᷣ videris: qin cum audi⸗

ieris.¶ Seneca. Cupio omnia que ſcio in alium trãſfundere:

et in hoc gaudeo diſcere:vt doceam Nullius boni ſine ſocio:

iocũda eſt poſſeſſio ¶ Seneca. Doctrine eloquentie oꝛna⸗

menta:in pronunciatione aperta:a conuenienti coporis ge
ſtu conſiſtunt
¶ De Doloꝛe

Regoeius in moꝛalibus. Qui peregrinatiõz ꝓ patria

tigat vim doloeis: oſiderata equitas ſeiientꝰ. Ibidem

Tanto quiſc; perfectus eſt: quianto perfectius ſentit doloꝛes

alienos.¶ Seneca. Summ doloꝛis intẽtio:inuenit cito finem⸗

Idem. Vinceris a doloꝛe:ſi ceſſeris. vinces:ſi te contra doloꝛẽ

intẽderis. ¶ Seneca. Animo dolenti nihil oportet credere: etiã
nam inuenit leſo doloeis remedium:eſt inimici doloꝛ
(DeBbrita4tcte. aplin bewv.
guſtinus in epyſtola. Ebrietas eſt flagicionum
omnium mater:culparumq; nutrix: radix criminũ:
igo vicioeumturbatio capitis: ſubmerſio ſenſus:
tempeſtas lingue procella coꝛporis: naufragium caſtitatis.
amentia temporis:inſania volũtaria:ignominoſus languoꝛe:
turpitudo mouũ: dedecus vite:honeſtatis infamia:anime coꝝ /
ruptela. ¶ Auguſtinus in epyſtola. Valde turpe eſt vt quẽ
non vincit hõ:vincat libido. ẽe obruatur vino:ꝗᷓ non vincit
ferro.¶ Auguſtinꝰ in ſermone. Ebrietas eſt blandꝰ demon
dulce venenum: ſuaue peccatum: q́; qui habet:ſeipſum non
habetꝗa qui facit:peccatũ non facit:ſed ipſe totus eſt pecca
tum. ¶ Ambroſius de penitentia. Ebrioſus cum abſoꝛbet vi⸗

innocentes cogit mẽtiri doloꝛ Homo ne ſit ſine doloꝛe foꝛtu⸗

num:abſoebetur a vino abhominatur deo: deſpicitur ab an⸗

gelis: deridetur ab hominibus:deſlituitur a virtutibus: con
funditur a demonibus: conculcatur ab ommbus. ¶ Amb?.
Ebrioſus confundit naturam: anittit gratiam:perdit glam

¶ Caplim lxxvV.·

Diligit: doloꝛem etiam inter doloes nelcit. Idem. li

ð

òð “ê

H
W

incurrit damnatiõz ¶ Cbriſo. Nihil eſt ita demoniacum: ſiö

ebrietas laſciuia ꝗᷓ eſt mẽ oĩm vicioꝛũ Ante oĩa aut nocet
chicis ebrietasꝗᷓ oĩm radix peccatoꝛũ nutrix ẽ. Hugo de
(Q victoꝛe. Ebrietas iudiciũ rõis obfuſcat: ↄtẽtiones a bella
ꝓpcurat:robur a natalem virtutẽ en eruat:infir mitatẽ gnat:

moꝛtẽ nat᷑alẽ importat:rebo tpalibo ſpoliat et d detiꝰ ẽ diui /

nam maledictõz inducit. ¶ Be-rauen. Ebrietas in alio crime
eſt:ĩ ſacerdote ſacrilegiũ:qa alt aiam ſu necat vino:ſacerdos
ſpũm ſanétitat extinguit. Ideʒz. Ebrietas eſt mẽ litiũ: furoꝛis
genit᷑petulãtie magiſtra. vbi em regnat ebrietas:xõ exulat:
intellectꝰ obtundit᷑ ↄſilia deuiant: iudicia ſubuertunt᷑. ¶ Señ
in epla. Quẽadmodũ muſto dolia ipſa rumpunt᷑:a ome qd
in imo iacet:in ſummã pꝑtẽ vis caloꝛ eiectat.ſic vino eſtuãte
quicqd in imo iacet abditũ: effert ee ꝓpdit in mediũ. ¶ Sen ·
Ebrietates ↄtinue aĩos in furoꝛẽ adducũt. Nam cũ ſepe apꝰ
ſe non ſunt ↄſuetudĩeʒ inſanie: durata vicia vino ↄcepta etiã
ſine illo valent:violentiã n violẽtia ſequit᷑. ¶ Innocen. Quid
turpiꝰ ebhoſo: cui fetoe ĩ oe:tremo ĩ co pe·q pm⸗ ſtulta: ꝓdi

occulta cuiꝰ mens alienat᷑: facies tuſfoma? nullũ em ſecretũ
calices:quẽ non fe

vbi regnat ebr ietas.(¶ Oratius. Eecundi
cere diſertů ¶ De Eccleſis: (¶Caplin. Ixxvij⸗
Vguſt.Ecclia eſt qᷓdaʒ foꝛma iuſticie:id ẽ ↄmune
ius oĩm ĩ ↄmune oꝛat:in ↄmune oꝑat᷑:ĩ ↄmune tem
ptat᷑: ſn eclie catholice ſocietate:nec baptiſmꝰ alicui

pPdeſſe pt:

tuc obtineat dũ deſerit᷑. Ideʒ. Hoc eclie ꝓpriũ ẽ. Ecla dũ pſe/
quit᷑ floꝛet:dũ opprimit᷑ creſcit. dũ ↄtẽnit ꝓficit. dũ ledit vicit
dũu arguit intelligt: tũc ſtat cũ ſuꝑari videt᷑. ¶ Greꝰ in mox
Quid inqt arct᷑i noĩe:ꝗ ĩ celi axem ↄſtitutꝰ.ſeptẽ ſtellaxe ra⸗
dus fulget niſi eclia vniuſalis expmit᷑: arcturꝰ? inqᷣt ſp vſat᷑:a
nunq; mergit᷑ ſic eclia ꝓſecutões tolerat:ſ ſñ defectu pdurat

—

¶ Gre? ĩ epla. Archa ceſſante diluuion mõte reqeuit:qa vite
P coꝛreptiõe ceſſãte: cũ maloũ opeꝝ fructꝰ tñſterit.ĩ celeſti

pt ia ſcta eclia velꝰ ĩ excelſo mõte reꝗeſc:.¶ Greꝰ? ĩ mox. Tuũc
ſcta ecłia valẽtiꝰ ĩ veritate reficit᷑: cũ ardentiꝰ ꝙ veritate fati⸗

gat᷑. ¶ Berꝰ ĩ apolo. O vanitas vanitatũ:h nõ vanioꝛ &; inſa⸗
nioꝛ fulget ecła ĩ pietibo a eget ĩ paupibe ſuos lapides auro
induit: a fiios ſuos nudos deſerit:de ſũptibo egenoꝛũ ſeruiẽ

oclis diuitũ. ¶ Berꝰ ĩ hmõe. Oĩo ꝓditoꝛẽ ſe eẽ nouit qcunch
ẽ ille ᷓ vicia qlibet ĩ hãc domũ conat᷑ inducè: a tẽplũ dei ſpe/
luncã vult facè demonioꝛe. Eclia ẽ media int celũ qd ẽ locus
tantum bonoꝛũ: a infernũ ꝗ ẽ locꝰ timm maloꝛum: ſed eccleſia
recipit indifferenter ↄtinue bonos & malos: ́ ſignatur per
archam:qꝗᷓ recepit munda & immunda animalia. ſ Ral 2

nec opa mĩe: niſi foꝛte vt minꝰ toꝛꝗat᷑.¶ Hila Hoc
Pʒ eclia ꝓpriũ:vt tũc vĩcat cũ ledit᷑·tũic intelligat cũ arguatC

Den⸗
tegntioꝛt.
ſe ſdeliu
dauſttoan
Hlateriale
ſebermult
paculummfn
Ueriens ten
Culumm wit
ibibcpra
nous Nlo
zuſtus in⸗
elle liberti
paſſionibt
Deß

Dignitkkemn
didicbc
denerenon
loeum pem
natone ſan
(Haonim
GNG
wia wed⸗
Etatis ſo⸗
eſt a abſt
preferant
guentu do
Pölinting
gnaſuur.
ſibitigun
raukodr
Prouerſe
(enec
r ſemp
Wuamu.
Nrspeca

e!

dunſe
Nete
(Gen
nes
tatgin
Whdii
lo ein⸗
han
mücne
Atel
ent d
tdntc
cumd

nediiD⸗

mnciſ

Mepue
vren. id
ſtuleapd
leñ ſectetx
glitont⸗
wlndwo
edigfnun
ſamueten
tiins alui
HRo⸗

An

iPchnig
tdihhiſi
ptiſalrt
nitli
iwoler

„3. „*
,erNRa Vlte
nticle

mwp Lir
utrtefat
ioin
mori

Differentia eſt inter ſynagogam eccleſiam. Synagoga cõ

gregatio:eccleſia vocatio dicit᷑. ¶ Hugo.Becleſia eſt ſingula
riter fidelium vniuſcuiuſqʒ ciuitatis cõgregatio.¶ Hugo de
clauſtro anime.ria poſſumꝰ aſſignare tabernacula ſcilicet
Nateriale:miſticum: moꝛale. Id eſt tabernaculim moyſi:
tabernaculum chriſti: tabe?᷑ naculum cuiuſſibet iuſti. T aber⸗
naculum moyſi fuit ex diuerſis generibus oꝛnamentoũ con
ueniens ſtructura: tabernaculum chriſti eſt eccleſia:taberna
culum iuſti:quelibet fidelis anima. Vnũ fit ex lignis impu⸗
tribilibo:aliud ex ſanctis animalbo:tercium ex donis a virtu
tibus. Movſes ſuum erexit in heremo: Chriſtus in mundo
iuſtus in animo. ¶ Petrus rauernna. Eccleſia magis incipit
eſſe liberrima:cum ad finem ſeculi erit perducta.tunc enim
paſſionibus eleétoꝛum cito implebitur᷑ numerus bonoꝛum ·
¶ De Electione. (CapitulumIlxxvnj

Vguſtinus. Quis fer at:ſiꝗs diuitẽ eligat ad ſedenm
honoꝛis eccleſie contempto paupere inſtruc tioꝛe GG
ſanctioe. ¶Auguſtimus in ſermone. Ad epiſcopalz
dignitatem eligi nõ debuit: qui minoꝛa officia gubernare nõj
didicit· quia cura nauis illi committi nõ debuit:qui remum
tenere non nouit.¶ Hieronimus. Sicut in oꝛdinati onibd ma
loꝛum princeps eſt peccatoꝛ: qui tales conſtituitſic in oꝛdi⸗
natione ſanctoꝛuũ princeps eſt eoꝛũ iuſticie:qui bonos elegit
¶ Hieronimus. Querit᷑ cur non Iohannes electus eſt virgo
ſcilicet vt eſſet caput eccleſie: Reſpondetur:etati delatum eſt
quia petrus ſenioꝛ erat:ne adhuc adoleſcens a pene ꝓpgreſſe
etatis hominibus preferetur. ¶ Leo papa. Valde iniqunumm
eſt ⁊a abſurdum vt imperiti ma giſtris: noui antiquis:rudes
preferantur e meritis. ¶ Caſſi odorꝰ. Neceſſe eſt prudentiſſii
mum eligere:qui poſſit contra ſubtiliſſimos diſputare: in
guentu doctoum ſic agere:ne ſuſceptazʒ cauſam:tot erudita
poſſint ingenia ſuperare. ¶ Petrus rauenna in ſermone. Ti⸗
gna ſiluarum non oliua: nõ ficum:non vitem:ſed ramnum
ſibi eligun in regem:& egreſſus eſt ignis de ramno:a deuo
rauit cedros libani. ¶ Apuleius. Hec eſt iuſta ex equitate
proueniens partitio: vt melioes ſemper in officijs preferent
peſſimi auten ciues:aut minus boni:luce careant dignitatis
¶ Seneca in epyſtola.Aliqiiis vir bonus eligendꝰ eſt nobis

ac ſemper ante oculos habendus. vt ſic tanqm̃ illo ſpectãte

viuamus:e omnia tanquam illo vidente faciamus Nagna
pars peccatoeum tollitur: ſi peccatoꝛis teſtis aſſiſtat.

¶ De Elemoſina. C Capitulum Ixxix.

s

elemoſinam:a ſeipſo debet incipere & eam ſibi pᷣmo

me: Quia diétũ eſt. Miſerere anime tue placens deo. C Au⸗

guſtinus ibidem. Multa ſunt genera elemoſinarũ: que cum

facimus: adiuuamur vt nobis dimittant᷑ peccata. ſed ea nihil

eſt maius:q; cũ ex coꝛde dimnittimus peccata ¶ Auguſtinus

in ſermone. Elemoſina mũdat peccata:a ipſa interpellat pro

nobis ad dominũ:quia qcquid pauperibus dederimus:ipm

integre poſſidebimus. ¶ Auguſtinus. Kecundꝰ eſt ager pau

perum:cito reddit donantibo fructumvia celi eſt pauper:p

quam venitur ad patrem-incipe ergo erogar e:ſi non vis er⸗
rare.¶ Auguſtinus in ſermone. Dicit tibi chriſtus.da mihi
Eex eo quod dedi tibi da & redde habuiſtłi me largitoꝛem: fac

me debitoꝛem. Habeam te feneratoꝛem temporalia: mihi das

eterna tibi reſtituam teipſum tibi red dam:quando te mihi

