quos amos dei a terrenis & tranſitoijs eleuauit. Sed tunc
comuenienter per mare occeanum intelligitur ip̃e mundꝰ?.
Nam ſicut mare occeanum nullus abſq; naufragio pertrã
ſire poteſt vt dictũ eſt ſupra Sic per omnem modum mun
Dus ir remeabilis imptranſibilis eſſe oſtenditur ipm nãq;
millus ſine timoꝛe a periculo poterit pertranſire. Et tunc
applicetur ſic. In hoc igitur ſeculo vel in ſeculari homine 2
mumdano nequaq́; nitoꝛ ſeu candor cermitur caſtitatis vt 5
Q ⅔HAntho oeatoe ſu p vi pollitice QCaſtitas quidẽ ↄſeruat

(ituin
em .
coruer
nuntut
cEi
ſoſttio⸗
prelert
in tract
tes un
ſclef
mmrarituot
Kedupee
edtade
Lalts
tudemen
eurie⸗
ſeiteoe
nedl
eiibis.
enens
ſtut So
Ommcſ

etners

Kak

Nacck
Lrr

tunc

ruta
nini⸗
quia
copot
Tipat
ſicat 0
dallic
N
liswt
tingit
uis ei
hoſtis
rit me
moita
1
di⸗
1

.

tmulk
CAAe
mn ri Klne
nnponnmenn
N otre,
mtlnt
WNrwS
igrand
ezalden

N auare

rum prot
ones guun
ahnmint
ue enmnf
wramt
rorthusnne
s ai et
uumcti
itraut4
t ed dur
ienun
Kope
modumm

1

Ptninid

N

.

ſan

, Nen
i⸗

SS

—

Titulus xxxiiij

coloꝛem diſpoſitionem atq; effigiem iuuẽtutis. Coloꝛati na/
q; conuementer ſunt hi qui caſti ſunt ſed optime diſpo⸗
nuntur 4 ſigna iuuentutis preferunt. Per que datur intelli
gi ꝙ; & ipa caſtitas coloꝛem conſeruat venuſtatis eterne di /

ſoſitionem quoq; bonam copoꝛis a anime ſed & effigiam
prefert iuuentutis miſtice a vite ſempiĩne D Silu et?
in tractatu de deſcriptionibus tẽpis a etatis Guſtum cerci

oꝛem habent virgines ac caſti homines· ꝙᷓ hi qui incontinẽ⸗

tes ſunt. Sed tunc per guſtiim coꝛporalem guſtus ſpũalis

ſcʒ celeſtis gratie figuratur. Nam ſicut guſtꝰ coꝛporalis ex
amaritudine colle ſeu ex infectione lingue de aliquo malo
et coꝛupto amoe corrumpitur vt teſtatur Conſtancius in
tractatu de ypotumdriata paſſione. Sic per omnem modũ

guſtus celeſlis gratie cœrumpitur ſeu denigratur ꝑ amari
tudinem feditatis turpitudiniſq; mundane Et tunc appli⸗
cetur ũc Caſti inq; homines puritatis viz amatoꝛes a conti/⸗
nentie cercioꝛem habent guſtum quantum ad pceptionem

gratie dulcediniſ; diuine· EB VIſidorus in hiſtœijs na⸗

turalibus. Muſtela inuadere appetens baſiliſcum ruta ſe in
ueniens circumuallit. Quiꝰ ſigmim eſſe videtur quia ruta
vt ait Solinus li rerum veneno naturaliter obſtat. Sed tũc
P miſtelam intelligitur ip̃e homo. Nam ſicut muſtela rem
cernens aliquam timoꝛoſam continuo terre cauernulas in

ſilit ſe abſcondens. Sic a ipße homo timoꝛoſa a horrenda ſpe
Cctaciula ſibi conſpiciens imminere mox Humili quidem ag

greſſu confugiat ad cauernulam conſcientie coꝛdis ſui. Sed

tunc conſequenter per rutã caſtitas deſignatur. Nam ſicut
ruta naturaliter habet deſiccare capita a ſanare inferma a

nimium deſicata teſtante Galieno tercio med: cinarum li ;
qui ait. Ruta aũt nociuis obſtat humoibus humiditates
coꝛporis capitiſq; deſiccatis. Sic reuera per omnem modũ
ipa virtus caſtitatis a continentie humoes eradicat a ex
ſicat coꝛrupte intentionis noſtre. Sed tunc conſequenter ꝑ
baſiliſcum dyabolus figuratur. Nam ſicut baſiliſcus incine

ratus apparentem ſplendoꝛ em habʒ inducere omnibo metal

lis vt dicit T heo in breuiario diuerſax artiũ. Quprũ enim

tingit in aurum 2 ferrum in argentum ſi ſperſus fuerit pul
uis eius ſuper lannas calidas & cãdentes. Sic ninnrum ipe

Hoſtis noſler antiqinis vanum atq; fallacem mtoꝛem inge/
rit mẽtibus coꝛdibuſq; humanis. Et tunc applicetur ſic Ho

mo itaq; volens aggredi atq; inuadere hoſtem conditionis

geiſq; bu mani prius moꝛe muſtele circumiiallat ſe caſtita
te ac puritate coꝛdis ſui E Ariſto ĩ li ꝓbleu: Animalia

6

. S

Titulus
caſtrata citiis & auidius impinguantur. Cuius ratio eſt.
Qiia in his vis ſeminaria vertitur in carnis ſubſtanciam
Per qc datur intelligi ꝙ coœda humana caſtrimargiata 2
caſtitate predita mox auidiuſq; impinguantur roꝛe celeſti

pinguediniſq; diuine. G Jeronimus contra IJouinianũ
Virgines quamdiu virgines ſunt. ip̃i quoq; viri quamdiu
continentes ſunt abſc; rugis lenioꝛes atq; placidioꝛ es ma⸗
nent in facie. Per quod datur in telligi ꝙ quamdiu homo
caſſtus fuerit ſeu pudicus ipe in facie mentis ſue ſuo cre ato
ri lenioꝛ delectabilioꝛq; a placidioꝛ apparebit H Tharẽ/
tinus in editione excurie. Q actus delectabiles atq; molles
virginibus atq; caſtis conueniunt hominibus 2 pudicis.
Sed per tactus coꝛporales ip̃i tactus miſtici figurantur Nã
ſicut tactus coporales optime diſponũtur ex puritate ſan/
guinis ſed obcecantur ex impuritate ſanguĩs vt recitat Tu

lius capitulo de optatis. Dicit enim Ignobilitas complexvi/

onis impuritaſq; ſanguinis ipm tactum ſicut et ceteros ſen
ſus diſſipat ⁊ coꝛrumpit. Ex puritate aũt ſanguunis ſenſus
bene diſporuntur Sic nimirum per omnem modum ip̃i ta
ctus miſlici quibus attingimus ip̃ᷣm deum optime quidem
diſponuntur ex puritate conſcientie a affectionis humane

Et tunc applicetur ſic. actus igitur delectabiles æ molles
ipm deum miſtice delectantes ſolis caſtis hominibus cõue

niunt pudicis I TXulius contra cathelinam Virginũ

caſtoꝛum ⁊a pudicoꝛum hominum vox leneſcit anhelitꝰ dull

ceſcit gene floꝛeſcunt labiaq; rubeſcunt. Per que datur in /
telligi ꝙ eorum qui caſte vxerunt a pudice vox quidem le
neſcit in auribus ſaluatoeis anhelitus dulceſcit pie oratio/
nis gene floꝛeſcunt. Mentis deum allicientes a deledan⸗
tes labiaqʒ; & fauces coꝛdis rubeſcunt ipᷣm ſinceriſſime dili⸗
gentes. Philoſophus in quinto pollitice. Omnis pudor a
virtus cœporalis in caſtis hominibus floere cernitur & vi⸗
gere K Algazel in tractatu de foerma ſpeculi. Cunq; ꝗs
aquis immerſus fuerit ſuoſq; apparuerit oculos aduiden⸗
Dum mox tam aquã quam ea que in aqua ſunt valde foꝛte
virida eſtimantur Sed tunc per aquam caſtitas deſignatur

Nam ſicut aqua excedentias ele mentoum temperat ad me/

diumq; reducit vt ait Qalcidius in tractatu de odine vni⸗
uerſi. Sic per omnem modum ipᷣa ſacra caſtitas cunctoꝛuzʒ
excedentias temperat imperpetuum a maloum mediumcg
efficit eternorum iugiter premioum. Sed tunc conue⸗
nienter per Virida ipſa celeſtis Venmuſlas ſeu Amenitas

4

4

Ceulus

ſgnntu
retehie
ſotundt
ſlum rec
ſtss armn
lando e
tune?
ſis uun
le arpate
8 1
atſcatiun
6lonntt
lsergoedr
nencn
dstenchr
gretiodi
binſ⸗
Uiscatt
ſetmitie
ſpnelee
sNr
Prlieer
ſtees an
WN
lardre
tasom
ſtis lun
in natu
lquis e
ſam pen
eſtemn
nacricre
itnanni
laad
munuse
uneia
S ital
Mutet 41
Netaſus
flepman
iſols r
ſt netg

4

.

S dn

ſein
nair
emalſ
lnii
Uuquemen
d S.
eſ
n
S1
Zutmtrh
puntunin
Ntreotrl
conpen
k ateros ia
unis ſnſs
dumtit
neqidem
isbumant
57 molle
buscöue
Vigi
dd
vedanttf
Nqudn
tpe onno
4 Mlim
erilhneol⸗
t:
nurdt vi⸗

Se

„53
Cunq s.

DDulden:
ade ſoſe
Nſegnit
Latad
nne ſi⸗
tunctug
noun
nue:
Gnentis

Titulus xryvxxiiij
deſignatur. Nam ſicut q& viride eſt viſum imbecillem ma⸗
xime reficit confoꝛtat· Iuxta illud ꝙ ait conſtantinus de

ypotundriaca paſſione. Viridis inquit coloꝛ cecucientium

viſum recreat vefoꝛmat ſic ninnrũ per omnia nitoꝛ venu⸗
ſtatis amenitatiſq; celeſtis oculũ mentis noſtre in contem/

lando celeſti lumine valide vigit allicit attrahit & aſtrigit
t tunc applicetur ſic Cũq; igitur aliquis feliciſſime imm&?
ſus fuerit aquis caſtitatis mox ſibi annuẽte omniũ ſaluato
re apparebit diuinitus.viret celeſtis ac ameniſſime venuſta

tis I Hugo in didali:iij. Caſtitas humectat alleuiat·
viuificat iuuentutem renouatſenſus confoꝛtat· coꝛpuſq; in
in colomitate tetinet conſeruat Et tunc applicetur ſic No
bis ergo ad pratum caſtitatis iugiter declinandum ẽ quia
amenitatis eius dulciſſime lenitatis ſenſus noſtri de profũ
dis tenebris euocantur a ad contemplandũ lumen celeſtis
gratie oꝛdinãätur M Ieronimus contra iouinianum To
tus in ſeipᷣo floꝛet homo ad contactum coporaliter delecta
bilis caſtitatis. Per que datur intelligi ꝙ totiis in ſe floꝛet a
viret miſtice ad amplexum feliciſſime caſtitatis N Ege
ſippus Ieroni Quis ſtultus non intelligit quoniã ipᷣa caſti /
tas deoꝛe amiciſſima omnem puritatem inferat ſtatui coë/

porali Sic reuera æ nullius ambigat quin ipa ſalutifera ca

ſtitas ommem actum puritatis precipue inferat atq; ingerat
ſtatui vite noſtre. O Egidius in cõmento ſuꝑ de conſo
latione phᷣie. Caſtitas depiir at et illuminat omnes ſenſus ĩ
actuſqʒ ſuos dirigit & diſponit Sic & ip̃a ſaluberrima caſti
tas omes depurat illuminat intellectus ip̃os in adtu cele/
ſtis luminis dirigens a diſponens. P Eiiax de effectibꝰ?
in natura Camphora omis perditur ab incaſto. Si enim a⸗
liquis exiſtens incaſtus camphoram ſecũ portat continuo
ipᷣam perdit continuoq; euaneſcit· Sed tũc per Camphorã
celeſte munus ſeu gratia importatur. Nam ſicut campho/
ra clarioꝛem flammam facit ſub aqua a in aqua ardet etenĩ
intra aquã vt patet ad oculum cuiuſſibet intuẽtis · ſi cãpho
ra ad aquã proieda fuerit & accẽſa. Sic per locum a ſimili
munus celeſtis gratie clarioꝛem flammã efficit caritatis di⸗
uine ĩ aquis contricõis a penitẽtie Et tunc applicet᷑ ſic u
nus itaq; celeſtis gratie ammittitur ab incaſto pectoꝛe ore
pariter atq; coꝛde ꝗq Belinus li· de ſigillis lapidum Mar
garita ſua oꝛbat᷑ efficatia a virtute niſi in auro recondat᷑ Sʒ

tũc ꝓ margaritam caſtitas importat᷑ Nam ſicut margarita

ĩ ſolis aquis naſcit que fluũt verſus meridiẽ vel ad auſtrũ

vt recitat Plinius in tercio libro ſpeculi naturalium. Sic ꝑp

4

Sen

cäo
ä

Titulus xxxiiij
locum a ſimili Caſ titas proprie eſſe habet in coꝛdibus adqs
contritionis HDumectatis & penitentie æ appropinquãtibus
verſus ſ. olem iuſticie im criſtum. Sed tuinc Per aurum vir
tus a caritas deſignatur in qua debʒ caſtitas conſeruari. iñ
aurum dicitur anni cum a platone in phedrone tercio au⸗
rum inquiens eſt ignis amicum eo ꝙ ab inuicem nec exter
minentur nec penitus coꝛrumpantur. Sic nimirum ꝑ omia
ip̃a virtus amica ſemꝑ eſſe ignis diumi amoꝛis dinoſcitur
2 probatur· eo ꝙ vmuim ab reliquo foueatur. Et tunc appli
cetur ſic Caſtitas itaq; ſuo merito virtute efficatiaq; priua
tur niſi diligenter omnium virtutum genere muniat R
Philoſophus in libro ꝓbleu. Oleum mixtum aque frigide
ſuperfertur ſed in aqua bulliente deprimitur petens fundũ
Sed tunc ꝓ oleum dulcedo ſeu pingiiedo celeſtis gratie de
ſignatur. Nam ſicut nunꝙᷓ ſua leuitate a mollicie priuari po
teſt iuxta philoſophum vbi ſupra qui dicit ꝙ oleum nul⸗
latenus congelatur. Sic per omnem modum dulcedo pin /

guedoqq celeſtis gratie priuari poterit ſua miſtica leuitate

mollicie virtute Sed tunc per aquã algentem a frigidam
ippam intelligimus caſtitatem Nam ſicut aqua frigida vul
nera ſanat iuxta illud Philareti:ʒ. Vulnera ſi ex aqua geli⸗
da frigidaq; lauantur Item a putrefactione conſeruat. Vñ
ait Q ophannicius in practica Putrefacta membra aqua fri/
gida abluantur a putrefactione de cetero conſeruantur.
Item caloꝛem interioꝛibus augmentat. Et ideo ait plateari /
us libro ſuo de naturis. Aquis inquit frigidis immergant

coꝛpora et intrinſecus vehementius inflammãtur. Sic nimi

rum per omnmia ipᷣa caſtitas tam ſaluberrima tam beata vul
nera ſanat interioris hominis a putrefac tione ↄſeruat ꝓpe
tue coꝛruptionis interius nos inflammat igne diuine di⸗
lectionis gratie. Et tunc applicetur ſic. Dulcedo ergo ac
ſuauitas celeſtis roꝛis a gratie ſuperficialiter & feliciter ma
nat natatq; ſuper aquam frigidam vberrime caſtitatis ſed
ad fundum iacitur perditur in aqua biuillientis eſtuã⸗
tis illicite voluptatis S Conſtantinus libro ſuo de me
lancolia capita frigoꝛe aſuefacta fotia ſunt valde Quius
ſignum eſt ꝙ ait Ariſtoteles in libro ſuo probleumatum-
Membra inquit doloꝛe aſuefacta doloꝛem non ſentitint. Vn
de ⁊ nobiles tyranni filios ſuos iuuẽs foꝛtes validoſq;ʒ effice
re ſatagunt per immerſionem eorum in aquam frigidam

& in in niuem · Sed tunc per frigus intelligitur ipſa ca⸗

ſtitas. Nam ſicut in frigoꝛe audaces ſumus tremimus G&
0

Uitul

nagis
dume
ſtende
depr
tes pr

90 ſel

ptedit
busva
Cotus
Woreg

Wre⸗

W

r

Mwe

e!

nneaſ
mule
ſortg
9dlata
ntrn
dnsar
Setw
We
WWo
fite
mef
ſen⸗

.

ſus n
fluvie

hiza
durt⸗
ten
Np
Med
end
gigni
ſcior
une 4
ſite
Cmf

voſe
tte

thii
Whg
Nöͤtb
uni
ini
deg

„

rnnn

emumg)
m Wneſ⸗
rpetngſn
cepnnn
tgounn
1dulecn,
ica lin.
12 kggr
ftigida
aa ge
alruat
Aaa
wheruant
aſtpain

=-

—

sinnch

niae um
untanrl

nen

1

gehunen

aveg⸗ 4

ſatermi
ſs ſe
sali⸗
iod
RN 0
Phermun.
ſnng
luieft

. GDan

uhtn
mnimss

4

Titulus xxvxxiiij xxxv
magis eſurimus vt dicit phᷣs vt ſu pra. Sic per omnem mo
dum caſtitatis in tempore exiſtentes audaces ſumus in reſi

ſtendo cõtra vicia in agendo oꝑa virtuoſa tremimus ad

dei precepta pariter c mandata a magis eſurimus a peten

tes premia ſempiterna. Et tunc applicetur ſic Intentiões er⸗
go ſeu affectiones noſtre qiie ꝓ capita figurantur caſtitate
predite et munire foꝛtes fuimt in onmibus ſalutiferis actiõi
bus valide a robuſte Solinus in hiſtoꝛijs de natuiris
otus coloe atq; decoꝛ vultus noſtei ex confluentia ami⸗

xtione gignitur albedinis a ruboris. Rubor enim ſolus ſine

albedine ad lepram vergit a albedo ſine rubore flegmatoꝛe
atq; egrotãtium eſſe ſolet. Sed tunc per albedinem caſlitas
figuratur. Nam ſicut in albedine etiam minutiſſime cernun

tur macule. & viſus noſter penitus diſgregatur iuxta illud

boecij Albedo diſgregat ipm viſum Sic ꝑ omnem modum
in caſtitate a in caſto homine etiam minutiſſimi defectus
macule aduertuntur reprehenduntur 2 coeriguntur ſᷣ vi
ſus atq; intuitus caſli coædis G anime diſgregatur penitus

2 dilatatur Et tunc applicetur ſic Totus itaq; coloꝛ a decoꝛ
noſtri interioris hominis ex confluentia cõmixtionecq; albe

dinis a ruboris vel ex albedine caſ bitatis riibore caritatis
Figmitur & cauſatur V Pps in ꝓbleu. Egris oculis e/

longandũ eſſe a ſole a cõmoꝛandum in frigoꝛe perſu adent

medici diligenter Ignis nanq; viſui obſtat· frigus vero ca/
ſtitatem cõfert Per qd datur intelligi ꝙ ſulutiſerum ſi um⸗
me foet cecis mentibus hominũ elongari ab igne concupi
ſcentie a voluptatis ac aproqiinquare ad frigoꝛa caſtitatis.
XPlato li.de immoxtalitate anime Qlaudendi ſunt ſen
ſiis noſtri ad candorem luminis huius mundi vt celeſtis in
fluxionis eo ſint aptius ſi uſceptiui Applicationẽ tequire ali
bi applica V Aharentinus libro veritatis a fidelitatis
uritas coꝛporis ſapientie a artibus eſt aptanda. Sed ꝑ pu
ritatem coporis caſſitas importatur Ram ſicut puritatem
coꝛporis cauſat ſiccitas motus. Iuxta illud Galiem libro
Medicinarum ſexto Deſiœanda ſunt inquit coꝛpora e mo
uenda quia ſiccitas puritatem efficit motus vero ſiccitatez
gignit Sic reuera ꝑ omnẽ modu caſtitatem cauſat ſiccitas
vicioʒe motus ſiue mocio bono operum virtutum Et
tunc applicetur ſic Caſtitas itaq; vere ſapientie a artibo dei
ſciẽtie ſoli modo eſt aptanda Z pocras in epichimis
QCum fontes exſicati fuerint in eſtate grandis peſtuencia
conſequetur. Cuius cauſa eſt- quia deſiccatio fontium ſteri
litateyn hariſtia mc; preſignat ex nimia ſiccit ate Protinuis

Titulus xxxiiij ·
euenire Sed tunc per fontes caſtitas deſignatur· Nam ſicut
fontes naturaliter quidem omnes in eſtate ſunt frigidi in
Py eme vero in parte feruidi calidiq; apparẽt vt recitat Aui
cenna lide diluuijs. Sic per omnem modum & caſtitas in
eſtate preſentis vite refrigerat hominem refrigerio celeſtis
gratie in hyeme vero motis calefacit ipm caloꝛe conſolatio
nis eterne. Sed tunc conſequenter per peſtilentiam copora/
lem ſpiritualis peſtilentia figuratur. Nam ſicut peſtilentia
coꝛporalis maxime habet fieri ex coꝛruptione ignis aque
Vt dicit Alphorabius vi Igmis nancq; inundans aqua traʒ
ꝙ aerem madidans peſtilentiam generant corporalem Sic 2
peſtilentia ſpiritualis maxime habet fieri ex igne praue cõ
cupiſcentie a ex aqua delectatioms humane.Et tunc appli /
cetur ſic Cunq; ergo fontes in homine exſiccati fuerint ca⸗/
ſtitatis peſtilencia conſequetur mox perpetue penalitatis.
AX a Themiſtid? ſuper tercium de anima. Aiuiditis caſto
rum 2 pudicoꝛum hominum certiſſimus perhibetur Sʒ tüc
per auditum coꝛporalem hominis audit? ſpiritiialis intelli⸗/
gitur ipius mentis Nam ſicut auditus cauſatur ex eo me/
dio q&ᷣ eſt aer vt dicitur in ſecundo de anima. Aer inquit
pꝓhiloſophus medium eſt auditus Sed reuera per locum a
ſimili auditus ſpiritualis ipius mentis ex aere celeſtis ſua⸗
uitatis roꝛis a gratie gignitur cauſatur. Et tunc applicet
ſic Audituſq; itaq; quo intus anima percipitur verbum dei
in caſtis a pudicis hominibus certiſſimus demonſtratur.

C De caſu Exmpla
¶Titulus xxxvy.
Tato in phedrone libro quinto Hec eſt natura ae/
ris infirmi a ſupremi. vt aer qui infimus eſt ſemxꝑ
urſum aſcendat ˖ Rer autẽ excelſus deoꝛſum ſemper cadit.
Guius cauſam ibidem plato aſſignans dicit ARer inquit qui
circa terram eſt frigoe ſurſum iacitur pellitur fugat Eri
gus enim magnum a ſe pellit coꝛpora cuncta vt 3 methero.
dicitur Econtra aut ignis qui in celeſti ſpera continetur vi
delicet ſub concauo obis lune eum qui ſibi ꝙ imus eſt pe

lit aexem deiciens verſus terram Nec mirũ quidem hoc da
cum omne coꝛpus calefactum vel per conſequens arefactũ
augmentetur ipe aer qui continet ipm ignem calefactus
ſic nimium a accenſus Ideo contigit ipᷣm augeri perconie
quens verſus terram proici. Sedò tunc per aerem infimum
Pomo deſpectus atq; humilis deſignatur Nam ſicut aer in

ferioꝛ eſt humndus frigidus mobilis a vmbroſus Humid

Fotus
ſsat
Vod
W

D
0

g.

miat
Rdin
h
da
on⸗ 9

R

8

=

=
==

1un
ende

S

epeed

* .
.

fllekime d.

enaltri.
ditsci
Ur ui⸗

Sintell

eo me/

inquit

ocuma
lss ſua⸗
Ahecn
Wondi
Aran.

tneOH

N.

utclu

ü e
he⸗

Titulus xxxv
quidem eo ꝙ& attingat ipam aq; frigidus eo ꝙ vieind ſit ipi
terre mobilis quia ventus mouetur a agitatur vmbroſus
quia nubibꝰ obumbratur · Sic nimirum ꝑ omnem modũ
Pomo bhumilis a depreſſus eſt humidꝰ humoe ſeu roꝛe ce /
leſtis gratie frigidus refrigerio conſolationis ſalutifere. Sʒ
tunc conſequenter per aerem ſublimem a ſupremum ipi in
celſitudine poſiti homines deſignantur. Nam ſicut altus
atq; excelſus aer expers eſt omis vite ſtante Apulegio Cal
cideoq; in thimeo qui dicunt. In aere excelſo nimium atqʒ
alto müla eſſe nec viuere poſſe anĩalia eo ꝙ talis regio atq;
aer ſit expers omnis vite Sic nimirum per omnia homines
in alto poſiti huius ſeculi expertes ſunt omnis vite tam mi/
ſtice qᷓ; eterne Et tunc applicetur ſic. Natura igitur hec eſt
Pominis humilis & ſuperbi vt homo humnlis ſurſum aſcẽ⸗
dat ſpiritualiter eternaliter feratur. Homo vero tumidꝰ a
elatus cadere in terram moxtis perpetue compellatur B
Philoſo phus in libro probleu:Sagitta ſurſiim iactam pri
mo quidem moꝛam ſacere videt iz tũc mox velociſſime rece/
dit a deſcendit Mora autem illa cauſatur ex defectu virtu⸗
tis impellentis. eo ꝙ hm philoſ. ophum in octauo phiſicoꝛũ
motus violentus in principio ſui ſit velox ĩ fine vero remiſ
ſus a tardus Econuerſo atem motus naturalis in princi
pio quidem ſit tardus in fine vero velox Sed tunc per ſagit
tam intelligitur ipe homo. Nam ſicut ſagitta membranis
pluma compingitur vt eo rectius in aere verberetur ſic ꝑ

omnem modum bomo plumis ſeu peris celeſtis amoꝛe ſeu

gratie hic in preſenti acintur vt eo facilius recto calle ac tra
mite ad celeſtia puehat Et tunc applicetur ſic. Homo itaq;
in altitudinem ſublimatus primo quidem mœam quandaz
in ſtatu honoꝛis mũdani a gloꝛie facere videtur a tũc mox
velociſſime cadere compellitur in teeram motis perpetuiq;
doloꝛis ◻ꝘℳAuicebron libro fontis vite Athomi dum
in inferioi aeris regione fuerint videlicet circa terram aſcen
dunt a deſcendunt inter ſe ventilati hinc et inde Qum vero
ad celſioꝛa aeris loca peruenerint inde continue cadunt a ac
ſi graues ſint feruntur continuo verſus terram Cuius ſig/
num eſt ꝙ& in altis domoꝛum ac turrium atq; montium a⸗
homi non videntur · Sed tunc per athomos homines deſig
nantur. ¶ Nam ſicut athomi extra domum aliquam videri
minime quidem poſſunt vt refert Phdoſophus in ꝓbleu.

Extra domũ inquit aliquã athomi nõ vident ſ̊ ſolũmodo

oſpicimꝰ hos in domibo & in vmbris Quiꝰ cauũaz reddit di
cẽs Lux inꝗ́t circa vmbras atq; tenebras maio eᷣ/ᷓ ꝓpt luĩe
.

pinquat iſtis bonis tranſi

Titulus L
ingrediente per feneſtras in vmbro ſis domibus ho
Extra domum itaq; athomi minime videri poſſuint Sic per
locum a ſimili homiĩes a ſeip̃is niſi in domo ſui coꝛdis q cõ/
ſcientie minime videri poterũt aut agnoſci. Et tunc applice
tur ſic. Homiĩes itaqʒ qui in inferioꝛi ſeu ſeculi tatu ſunt pᷣ⸗
ſentis vite ſurſum ſemp ferunt ad celeſtia ſed hi qui ad ſu/
Premum venerĩt honoꝛis mũdani ſtatum aut gradũ mox
inde cadunt eternaliterq; deſcendut D

Comẽtatoꝛ ſup
tcio de celo mundo Aut enĩ difficulter aut

leuia planaq; copora aut acenſa. ¶euia etenim ſi cadunt
difficulter cadunt indirecte & a latere vt ptz in pluma. Pla
na etiam difficulter cadere poſſunt a ſi cadũt quia aere ob/
uiante a motu ſuo a a caſu impediuntur. accenſa auũt coꝛpo
ra nunquã cadunt niſi indirecte vt Ptz in aſub ꝗᷓ dum cadit
indirecte nõ ꝓpendiculariter vero cadit qc acidit ex eo 2
aſub cõponitur ex duab⸗ naturis viʒ ex terra a igne. Aſub
nancq; vapor quidem eſt acenſus qui de terra reſoluitiir ꝗ́;
vero ratione ignis nititur aſcendere ideo accidit ꝙq motum
atq; caſum nõ redium ſed indirectum & obliquum facit·

xxxv.

s vidẽꝰ.

prehabita aut datur intelligi ꝙ homines leues:.id eſt agra⸗

uedine coporis a copore alleuiati 4 homines plani.id ẽ ad
ſuſcipiendam influentiam ſpiritualiter cõplanati.homines
quoq; diuinitꝰ inflammati aut difficulter aut indirecte ca
dunt in peccatum a oblique eo cadunt in parte cum ſta
tim poſſint reſurgere B Phbilo. 3·de celo a mũdo Vnũ
qd q; coꝛpox quantomagis appropinquat terre tanto gra/

uiiis ſcelerius cadere comprobatur vt tactum eſt ſupra. Sʒ

tunc per terram terrena caducaqʒ; bona ſeu temꝑalia deſij
Snantur. Nam ſicut terra proiuit eſt terra vel ſimplex terra
nullum animalium nutrit niſi vermes ſerpentes talpas et

ranas iſta enim animalia vt ait Philoſophus in quarto aĩ/

malium libro de terra veſcuntur nutriuntur. Sic reuera
Pomem modum iſta bona tempalia tranſitoꝛia caduca
neminem paſcunt vel nutriũt niſi auaros qui per talpas de
ſignantur luxurioſos qui per ranas deſignantur . vt mox in
fra patebit. Sed tiuinc conſequenter per caſum coꝛporalem.
ρρaiâä caſus perpetuus ipius hominis figuratur. Nam
caſiui coporali moꝛitur et ſi uffocatur ipſe homo Exaltis nan
decidentes homĩes prius ſuffocantur in aere antequã ad
terram perueniant. Sic reuera per ommẽ modũ ex caſu ſpi
rituali ipius mentis ipᷣe bomo ſi uffocatur a moꝛitur ineter⸗
num Et tunc applicetur ſic. Quanto itac; magis homo ap/
toeijs é muũdanis. tanto graui?

indirecte cadut

r
6

u
chi

Mo.
nr
e
W

— —
—

ne
nor
R

mmſ de⸗

Ie. N

naaten
Odunen

dtat

gre Iin
Abluinr⸗
otim
nſai
Atagrr⸗
nidead
worines
deedaet
weCnſ
mido i
etn
Atin
npu
npertn
npyt
ura
Getmer
1cduca
ulpesde
tRin
worier
mu Nr
lem
nmmin
uuh
nenen⸗
onoup
genn

Titulus H xxxv⸗

cadit ad terram moꝛtis perpetuiq; dolozis E Commen
tatoꝛ ſuper tercio celi æ muindo· Ex caſu itacq; copus ſcin/
ditur vnum quodq;. Ex vehementia etenim obuiantis ae/
tis cadenti coꝛpori lapis qui ab alto cadit aeris ſepe ſcindit᷑·
rumpitur. Sed tunc ꝑ caſum coꝛporalem alicumus coꝛpo /
ris caſus ſpiritualis alicuius hominis deſignatur. Nam ſiẽ
caſum copoꝛalem alicuius coꝛporis premittitur prepellit
quidam aer vt patet in lapide grandi a graui ſurſuni a ma
china ab inſtrumentoq; aliquo proiecto qui antec ad ter⸗
ram veniat ipᷣa terra apꝓperitur a locus vt ita dicam in quo
iaceat lapidi preparatur quam quidem ſciſſionem a ruptu
ram nõ lapis ſed aer precedens lapidem efficit. Et tunc ap /
plicetur ſic. Ex caſu itaq;ʒ hominis in pecatum homo ſcin⸗
ditur 2 diuiditiir a conſortio beatitudine angeloꝛum a om
nium ſanctoꝛum G Philoſophus in probleumatibus.
In actu quidem cadendi vnumquodq; ammalium delectat
Hoc eſt dum iam aliq& cadit animalium in ipo caſu dele⸗
ctationem quandam ſentit animalium quodq; Quius ſig

mum eſt. Nam dum aliquis hominum rotatur aere ſe pene

trante delec tatur valde ſic in ea qua quis cadit hora homo

valde delectatur a hoc contigit ex eo ꝙ aer cadentia coꝛpoꝛa

magis penetrat ⁊ perconſequens pruritum ι horripillatio⸗
nem maioem efficit Sed tunc per caſum coporalem caſus
ſpiritualis puta caſus in moꝛtem deſignatur Nam ſicut in
caſu coꝛ porali ipᷣe homo cadens nec reſpirare poteſt nec ex⸗
pirare vt ait philoſophus vbi ſupra. Cuius etiam ſignum

eſt ꝙ homo cadens ab alto pruis ſuffocatur a moꝛitur an/

teꝗꝙ; ad terram perueniat qd quidem non accideret niſi ho,
mo cadens reſpirare aut expirare non poſſet Suffocatio ete
nim ex duobus his proueniũt cum vʒ homo nec expirare
nec reſpirare poteſt Patet ergo ꝙ in caſu coꝛporali ipe ho/
mo cadens nec reſpirare nec expirare poteſt. Sic reuera per

omnem modum in caſu ſpirituali homo qui in peccato de
cidit nequaquã habere poteſt reſpiraculiim vitale celeſtis

rois gratie · ſed nec expiraculum laudis diuine ſeu con/
feſſioms aut orationis fructuoſe. Et tunc app licetur ſic Hec

ergo eſt conditio ipius caſus damnabilis a ruine ꝙ in ſuo

caſu vnuſquiſq; peccatoꝛum hominum maxime delectatur
H Kriſtoteles in tercio celo à mundo a commentatoꝛ
in eodem. Vehementer eleuata & elongata a terra cadere
non poſſunt ſic · comtemplatiui Applica I Phüoſo/
phus in tercio metheroꝛum. In intenſo frigoe nullatenus

cadit nix Sed tunc ꝑ niuẽ intelligitur ipe homo Nam ſicut

Titulus xxxv· xxxvj
effigiem a diſpoſitiõem habent ſtelle ſic per omnem modũ
ip̃e homo effigiem diſpoſitionẽc; a figurã ĩ ſe gerit beatitu
dinis patrieq; celeſtis Sed tunc comienienter per frigus in
tenſum extinctio carnalis cõcupiſcentie a libidinis deſig⸗
natur. RNam ſicut in intẽſo frigore voces ingroſſantur & re

motius audiuntur vt ait philo libro ꝓbleu. Ingroſſantur

quidem pter groſſiciem aeris qui in intenſo frigoꝛe valde

ingroſſatur ſed remotius audiuntur ex eo ꝙ ex intenſo fri⸗
goꝛe pori terre clauſi ſunt pariter a obſtructi æ perconſe⸗

quens vocum ſunt nullatenus ſuſce ptiui ſic nimirum per

omnem modũ in extinctiõe libidinis concupiſcentieq; car⸗

nalis voces mentisid eſt deſideria deuoti hominis in diuĩs
auribus ingroſſantur citiuſq; a velotius audiuntur Et tũc
applicetur ſic. In extinctione itaq; carnalis eſtus concupi/

ſcentie id eſt puritatis ſeu caſtitatis tempore nequaquã ipᷣe

homo ydoneus eſſe poterit cuicũqʒ; moꝛtali caſui aut ruine
Rcẽ vt ſupa ¶ De cecitate coꝛdis
¶ Titulus xxxVi· A

omnis nõ videns dum accedit ad parietes ſentit
quietem aeris. Sed tunc per cecum coꝛporaliter ce⸗

cus ſpi
Prum eſſe ſolet pemtus nil videre nichilominus tamẽ elõ/

gatiſſime optimeq; audire teſtante philoſopho in probleu·

qui ait Ceci optime audiũt certiſſime q tangunt Et huius

, „ V . *% „ . .
Gidius in expoſitiõe libri de ſenſu a ſenſato· Cecꝰ

ritualiter deſignatur. Nam ſicut ceeoꝛum coꝛporalit

ratio eſt quia ille virtutes radioꝛum viſualiũ que per ocu⸗

los effundi deberẽt reuertantur æ reflectuntur ad aures to⸗
taliter ſe diffundentes a actum ſuum faciẽtes. Et hoc eſt q

ait Apuleius li· de moꝛte platonis. Plato inquit ſequaces
ſui ſibi ipᷣis oculos eruere ſcientes ꝙ dum virtus viſiua ad
exterioꝛa nõ diffunditur tota interioꝛ homĩs ratio validius

confoꝛtat᷑ Et ideo ait phᷣus vbi ſupra ꝙ ceci aſtutioꝛes ſunt

ipᷣis videntibus. Senſus nanc; ↄmunis a fantaſia atq;ʒ yma

ginatio roborantur ex refractione a cõfluxu radiorũ atq;
virtutum ſpirituum viſualium Sic pʒ ꝙ ꝓpriiim eſt cecoꝛe

c. vt ſupᷣ Sic nimirum ꝓ omnẽ modum prium eſſe ſolet

mentaliter a ſpiritualiter excecatorũ hoĩm verba veritatis

large optimeq; audire nil tamen eorum que ad ſalutem ꝓ
tinent conſpicere & videre Sed tunc cõuenienter per parie/

tes confeſſoresſcʒ ſancti homĩes deſignant᷑. Nam ſicut pari

etes totam fabricam alicuius domus ſuſtentat a ſuppoꝛtãt

ſic a ip̃i ſancti viri totam fabricam domus celeſtis ↄſtruẽdo
ſuſtentant a ſuppoꝛtant. Et tunc arplicetur ſic. Ceci itaq;

dentt
iumg
ntece
indii
uebeti
coe
luttunn

C
ſt
Amd:
mwrit
meco
toder
Wons
eron
Autest
torelch
tſeguus
niuan

Tituius xxxvj
vel excecati coꝛdis homines dum ad ſanctos viros deuote
confugiunt acedunt. mox quidem intereſſe ſi uauitatis ſenti
unt vt ſupra B Piato ĩ thimeo Ineptitudo ingemj ex

diuagatione a tenebra prouenit ſenſus noſtri Cuius ratio

eſt quia ex ſenſibus actus intelligendi dependet ob nubi /
latis obtenebratiſq; ſenſibus a per eonſequens obſcuratur
intellectus. Sed tunc per diuagationem ſuie tenebram ipo⸗
riuim ſenſuum mentis cecitas figuratur Nam ſicut diuaga⸗
tio obtenebratioq; ſenſuum eradicant & extermĩant de coꝛ
pore ipam vitam · ſic reuera ip̃a mentis cecitas vitam pre⸗
ſentem abreuiat vita beata ineternum perdurat. Et tunc
applicetur ſic. Ineptitudo ergo ſancti ingemij quio deus ag/
noſcitur a tenetur hic inqᷓ; talis diſ, poſitio prouenit ex obce
catione ſeii cecitate coꝛdis noſtri. Themiſtius ſuper
ter cio de anima· Quatuoe modis cecitas ſuper inducitur
co poralis:videlicet primo per tactum:ſecundo per immiſſ/
onem pinguium in oculum tercio per ſimum hiriindinum
quarto per ſanguinem animalium quoꝛundam. Sed tunc
per cecitatem coporalem mentis cecitas deſignatur. Nam
ſicut cecitas cœporalis nulla proꝛſus vtute ſanari reſtau
rari poteſt niſi diuina virtute ſic ip̃a cecitas codis humani
nulla humana virtute poterit reſtaurari niſi cum auxilio

2 fauoe diuini auxilij.a tũc applicetur ſic Cecitas itac coꝛ

dis humani quatuoꝛ modis inducitur· primo per tadũ ma
lorum operum ſecundo per pinguedinem carnalium volu/
Ptatum tercio per fimum hirundinum quarto per ſangui /
nem pecatorum D Philoſophus in probleumatibo
Ex aſpectione ſolis diuturna excecamur. Sed tunc per lu /

mẽ ſolis ſplendor mundane gloꝛie figuratur. Nam ſicut lu/

men ſolare quatuoꝛ modis obumbraturvidelicet per eclip
ſim. per nubem ꝑ nebulam ⁊ per vmbram ſic a ipe decoꝛ ẽ

ſplendor mundane gloꝛie a honoꝛis quadrupliciter obiim/
bratur· primo per eclipſim motis ſecundo per nubem tri⸗/

bulationis tercio per nebulam ignoꝛantie · quarto per no
ctem aduerſitatis mundane:a tunc aꝓplicetur ſic. Ex eo ita
q; ꝙ ſolis ſplendorem felicitatis mindane 2 gloeie tamdiu
2 tam deſideranter a delectabiliter aſpicimus contempla/
mur totaliter in mẽtis noſtre intuitu excecamur E Al/
ber · ſiip ꝓhemimetha· Qui in altis cõmoꝛantur montibus
ſubito excecãtur ꝓpter aeris ſubtilitatẽ Sed tu ne P mõtes
alti gradus a ſtatus mũdani honoeis a culmis deſignãtur.
Nam ſicuit alti mõtes ſteriles penitus ſunt a infecũdi ſic p
omeʒ modũ alti gradus æa ſtatꝰ mũdam culmĩs a Ponoeis
* 1

Titulus xxxvj.
ſteriles penitus ſunt 2 inanes omnis fecunditatis fructuſq;
celcſtis Et tunc applicetur ſic. Homines itaq; in altis mon/
tibus id eſt honoꝛibus & gradihus cõſtituti in lumine cele
ſtis roꝛis penitus excecantur E Phs in libro ꝓbleuma.
Quatuoꝛ viſum cœporalem debilitant excecant primum
e alicuius lumĩs excellentia· ſecundũ eit ignis vehemen⸗
tia tercium eſt vẽtoꝝ valida impulſio quartum eſt pulue,
ris conſperſio nimia. Sed tunc ꝓ viſum coꝛporalem copis
viſum ſpiritualem intelligimus ipius mentis. Et tunc ap⸗
plicetur ſic. Quatuos itaq; viſum mentis quo deus agno⸗
ſcitur a videtur debilitant a excecant. primũ eſt mundani
luminis excellentiaſecundum eſt ignis a eſtus ſeu cõcupi/
ſcentie carnis vehementia tercium eſt ventorũ afflictionuʒ;
impulſiua quartum eſt pulueris auaricie cõſ perſio nimia
G AKriin ſeptimo animalium libro. Natura eſt illarũ
auiũ que ad lumen diei excecantur vt longe anteꝙ moꝛian
tiir pemitus excecantur Sed tunc ꝑ tales aues mente exce/
cati homines deſignantur. Nam ſicut aues ille in nocte ſo /
lũmodo actum ſui volatus faciunt a non bibunt Sic nimi

rum ipi mente exſicati homines in ſola nocte vite tenebro
ſe ambulant & mouent a nequaq; bibunt aquã celeſtis ro/
ris a gratie Et tũc applicetur ſic. Natura ergo hec eſt eorũ

qui mentaliter excecantur vt antecqß moꝛiant᷑ totaliter quã
tum ad lumen arĩe excecentur H Theopk Uus in bre⸗
uiario diuerſarum artium Proprium eſt cecoꝝe vt ſemper.
ſint pinguioes ſetidiores a aſtucioꝛes. Sed tunc per cecos
coporaditer ceci ſpiritualiter figurãtur. Nam ſicut qui co/
poralit ceci ſunt naturaliter gaudent ipo ſole vt refert Phi
loſophuis in libio ꝓbleumatum. Sic reuera ipi mentaliter
excecati maxime a ſolumodo gaudent ipᷣo ſole mundane
felicitatis ex affluentie. Et tunc applicetur ſic · Spiritualiter

ergo ceci pinguioꝛes ſunt ceteris quantiim ad preſentem fe
licitatem. fetidioꝛos quantum ad perpetuam feditatem a a

ſtucioꝛes quantum ad mundanam ſapiẽtiam vanitatem.
I Bartholomeus in ſecunda practica Quatuo viſum
deſtruunt a excecant videlicet ſenium infirmitas ignis hu/
miditas Sed tunc per viſum coporis viſus ſeu cognitio de
ſignatur mentis. Nam ſicut coæporalis recipit ſi peciem viſibi
lem intus ſuſcipiendo nil extra emittendo teſtante philoſo ·
in2 de anima Sic per omnem modum viſus mentis nil fo

ras emittit ſui vigoꝛis ſeu virtutis ſed intus ſuſcipit ſpeciem

vigoris perpetin ac ſalutis. Et tunc ap licetur ſic · Viſum er
go ae cognitionem mentis quatuo diſſipant & excecant

4

1

Nn
ſean

10
Uel

the
rn
deſi
ſoor
dic
one
ſent⸗
epo
nobſl
N
e
(n
(Mo
les4
18S
lbor
elat
keleu
Wd

tbus
onue

ibole

Gac⸗
ſpaͤ⸗
ſtiei
ſebin
ſont
deo
len

4
4

lep⸗
ini
o
nncde
n
ehn.
niple
Almen
he 9
s
tmun
ſutian
afcon

Nrſio ni

aeſt i

tg nain
jente e
nockeſo
diemini
ceree
esr
ekani
liter gua
