ſſe ſuffragium na

¶ Caſſiodo Oratio ſerenat cor abſtrahit a ter⸗

t qu ales oꝛdinen? vt prius aſ piciantur
inens in annis plurimis fuit a ſtu

ſtro Rull?

m fuerit approbata ¶ Origenes ſupꝑ leuiticum.
um ſit eo oꝛdie
lligat ita libret actus ſuos·ĩta etiam ſer⸗
6 & Habitum moderetur vt cin oꝛdinis ſui
de ſe a deo quia ꝓte nos

elt · nõ in
mpa ß etiã
a. & eo pi/
i de cipit ¶ Augud
ſt efſigiem mutare naturepiéturam que
dulterio crimina ſunt ha⸗
cia · h Hic aduilterat᷑ hſiana nata ¶ Am
ſi vultũ tu⸗
blimias· ſi exquiſito rubore Pfimdas
ras que deuita: naz
giendi ſunt. quia alte/
¶ Leroni. Inter ſericũ

linthen
elige te
wir ve
locaue⸗
cietin
lce
goſatun
ſculpa
meret 9
purzin
tu dica
cultui
ſuo ſiu
in veſt
tatis n
ris van.
mind
neged
(0
1 mar
S
Wn
dup

inius
mor
N
mah⸗
min

l
inn
s den
dsman
Ntquuhi
löis

usſett ⸗

tſue
mmnein
agumti
ſolatonis
kabtate:
ditapmns
go Oeno
eſr acli

luntpemt

Apicentur

isforaſu

Muceptun

leuinn.
ſit eo odte
n

c udini;
uu pem

Sõs

a lintheamina quibus tibi videris fulgidus &π foꝛmoſus. in
tellige te nudum. con ciſſum. ſordidum. medio dicãtẽ ſ Iero-
ſ vir vel mulier ſe oꝛnauerit 2 vultiis Hominum ad ſe pro/
uocauerit· a ſi mullum inde ſequatur damnum iudiciũ tñů
pacietur eternũ quia venenum attulit ſi fuiſſet qui biberet
¶ Gregoꝛ · in omelia Sunt nõnulli qui cultum ſubtilium p
cioſarumq; veſtium non putant eſſe peccatum q videlicz
ſi culpa non eſet nequaqm ſermo dei tam vigillanter expri
meret diues qui toꝛ'quebatut apud inferos biſſo & pur/
pura indutus fuiſſet ¶ Bern ſup miſſus elt. Quid de habi/
tu dicam in quo iam nõ caloꝛ ſed coloꝛ requiritur magiſc
cultui veſtium q́; virtuti inſi ſtitur· putet dicere vincuntur 1
ſuo ſtudio muliercule quãdo a monachis preci um affectat᷑

in veſtibus non neceſſas Berũ in apol· Vanum coꝛ. vani/
tatis noticiam ingerit coœpori-a exterio ſupfliiitas interio⸗

rxis vanitatis indicium eſt Mollia indumenta animi mollici
em indicant non tanto curaretut coporis cultus. niſi prius
neglecta fuiſſet mens inculta virtutibus ¶ Ciprianus Seri
co purpura indute . Xm ſincere induere nõ poſſunt auro
margaritis adornate 2 monilibus onamenta mentis 6
coꝛporis perdiderunt ¶ Innocentius de vtilitate 9ditionis

Palane. Supbus aiit vt magnificus videatur · ſatagit veſtiri
duplicibus indui mollibus precioſis onari. Sed quid ẽ

Homo precioſus onatus niſi ſepulerum foꝛis de albatum

intus aut ſi purcicia iacinctus. purpura crocus &πα biſſus in

limo putreſcunt aurum 2 argẽtum lapides a emme in lu
to ſo deſcunt dignitas 2 poteſtas in puluere Pono ⸗ gloꝛia
male ſedent in cinere ¶ Seneca de moꝛibus Adoleſcens ſi fe
mineis te adornaueris unuriam facere cogitas.
¶ De pacientia. Capitlm clnr

.

. guſtinus de pacien tia Virtus animi que pacien

ni nobis eam largit pacientia prediceturſ¶ Augu⸗
ſup psOm̃es iniquitates que fiunt in terra ad tempus om

*

neb ſelicitates hominũ maloꝶ omnes labore⸗ iaſtorü me,

ditanti die ac nodte legem dei nulli ſunt 4 tollerat omiade?
¶ Ambro ſu bti imm a. Uud magnificum ſi ſubiectus cõ

tumeliſs iudicium dei laudes ſi vexatus egri

dei depreces ſi te inopia non reuocet ꝗ

*

minus laudes i

tia dicitur tã magriuim dei donum eſt vt etiam ipiꝰ?

tudine iudicia
uſti⸗
ciã dei ¶ Grego mora-Nullus pfect? eſt· intꝰè mala ꝓPxi/
ænoxe paciens non eſt. ꝗq enim equanimiter aliena mala non

9

rere quid aliud eſt: quã ſeuientem foꝛtunam in adiuit

cont emnere.

tollerat· ipe ſibi per impaciẽtiam teſtis eſt:quia ab omi plei
tudĩe longe diſtat ¶ Gregoæ· ſup ezrchie. Paciẽtia vera eſt

qliie ip̃ᷣm amat quem portatnam tolleraſſe ee odiſſe nonẽ

Virtiis manſiietudĩs· ſed velamentũ furoꝛis ¶ Gregeeius in
omelia. Doctrina viri ꝓ paciẽtiam noſe cit tãto ergo quiſq;

minus oſtenditur do ctus· uãto conuincitur minus paciés

Idem Rulla ſunt bona que agimiis: ſi nõ equani miter pr

moꝛum mala tolleramus Grego:ĩ moꝛali. Niuinc eſt paciẽ

tie virtus in proſperis ille vero paciẽs eſtqui a aduerſis at
tetitur· tamẽ a ſpe rectitudinis ſue non curuatutx Idem. IpPha
que mater eſt omnium cuſtoſq; virtutum per im pacientie
vicium virtus caritatis amittitur ¶ Berñ in ſermone Pauf
pertatem equo animo ferre virtus pacientie eſt ſponte aſpe

tere ſa apientie laus eſt. ¶ Qriſoſtomus ſup matheum. BPri⸗

muis graduis pacientie eſt non incipere in iuſti ciam· ſecũdꝰ?

oſtq; inceptum eſt equalib non vindicari. tercius eſt nõ
facere vexanti ea que paſſus eſt ſed quieſcere rtus tribuẽ⸗
do ſeipᷣm impaciendo mala.quintus eſt amplius tribuere
quã ille vult qui fecit ſextus non odio habere qui opatutx
hoe.ſeptimus eſt diligere. octauus bene facexe. nond ꝓ ip̃o

deum de precari ¶ Origenes O tu qui reus es nok exilium
t uum cum meroee ſuſcipere nõ enim mereberis miſe ericoꝛdꝛ
amii itaſceris ad penã ¶ Hugo libro ni de anima Magna

Virtus eſt ſi nõ ledas a quo leſus es: magna eſt gloꝛia ſi cui
. 4 . . 2 —, „ . . „ . * 2
noceri potuiſti parcas.v. Nobile vi ndicle genus eſt ignoſcè
victo ¶ Hugo de clauſtro amme Impacientia eſt.impetuo

ſum animi motum non refrenare ¶ Qaſho ſuper ps. Paciẽe

4.
4

tia eſt honeſtatis aut vtilitatis cauſa- rerumm ar duarum ac

difficilium voluntaria ac diuturna perpeſſio ¶ Caſſiodorꝰ

Nichil poteſt eſſe fotius.nichil egregius qm audire noxia
2 non reſpondere contraria ¶ Iullius Pacientia eſt virtus
contumeliarum.a omnis aduerſitatis impetus equai
portans ¶ Valerius maximus Eq ualiter ſe in aduerſis

ſue pudore victam comuertere ¶ Seneca in eplis Nichil im
Pa cientius impericia que rationes aitdire dedignatur. Ideʒ

de morali TMibenter ſeras qd neceſſe eſt vonec pacientia vin
ce tur In prouer ꝓhᷣoʒo.Xeuephon male dicenti ſibi cuidam

tu inquit maledicere didiciſti ego econtra didici maledicta

ADeparentihiis.
Capitulum clxxii-p

eut
den⸗
ſeſ
tit
gort
(on
du
ms
dio
ſab
. ſſn
cart/
keii
ſetme
rt⸗
cop.
ron
ſane

opt
uer⸗
fun
&
W

Dera
Fud
ned
Do
nis
tur
ſos
katt
ſer
ned

ii

N
X dd
unspe⸗
Mmi
epees
1nſe
tinpnen⸗
erneree
ſentipe
tbeun be⸗
gan ſrid⸗
rs eſt ni
s tibue⸗
ins dduere
guopatue
nond pio
R Ge
Dmſera
Mona ſan
eſtignolce⸗
Kimwtio
Rdn
ADud
C
one wur
1N niti
gnint
daſeg
itum
Wehin
ir de
inra vn
audam
nhedien

er p

Vguſtinus in ſermone Amandus e ſt generatoꝛ

A— dus pietatis eſt iſte vt quos actoꝛes tibi voluit eſſe
deus honoa obſequuis abſtineas contumelijs. nec vultu le/
denda eſt pietas parentum ¶ Iero· Meret᷑ cecitatis ſue ſub

ire ſupplicium. qui parentum vultus toꝛuo viultu deſpexe /

rit elatis oculis deſpexit pietatem matris patris ¶ Gre
gorius in omelia. Diligamus illos qui nobis cognatione
coniuncti ſunt.& quos proximos nouimus diligamꝰ·a 4s
aduerſatxios in via dei patimur odiendo ⁊ fugiendo neſcia⸗

mus ¶ Criſoſto mus ſuꝑ matheum Non iubet ſimplex o/
dio habere parẽtes. ſed ſi voluerit plus deo diligi in Hodio

hHabeãtur ¶ Beda ſup illud Ecce mi tua Viſcus amoꝛ poſ/
carnis quibus anima irretitur. ne penms contemplationis

per plateas hieruſalem currere poſſit ¶ Petrus rauenna in

ſermone. Auelle a ſole ſolis radium non lucet riuum 2
fonte a areſcit:ramum ab arbore a ex ſicatur. membrum a
copore ⁊ putreſcit.ſepara filitim a deuotione paterna. G iã
non eſt filius ſed frater a collega illoꝛum ¶ Valerius Iuſtiſ

ſime quidem pro vindicta parentum ac donoum violatio

expedienda eſt ¶ Seneca in epła Contemptum tibi omniũ
opto.quoꝛum tibi parentes optauerunt ¶ Socrates in pro
uer· phorum. Ivatus filio ip̃e te coherce pater filio modeſto
nimquã graue eſt qg pater iubet impoſſibile Interrogatꝰ

gay a quibuſdam cum plures filios haberet. quis eorum

nequioꝛ eſſet qui tibi inquit obuius fuerit.

¶ De paſſione dñi. .
Capitulum c. lxxv.
Vguſtinus de virginitate lInſpice vulnera pendẽ⸗
tis:ſangiuinem moꝛientis precium redimentis cica⸗
rices reſurgentes. caput habet inclinatum ad oſcu
landum coꝛ apertum ad diligẽdum.brachia extenſa ad am
plexandumtotum coœpus expoſitum ad redimendum Idẽ

Fuſus eſt ſanguis medici a factus eſt medicamentum fre⸗

netici ¶ Auguſtinꝰ libro de quatuoꝛ virtutibus Rilius dei
ad crucem ducitur ex palma que vera palme victoia ſpi⸗
nis coꝛonaturx · qui peccatoꝛũ ſpinas venit cont tringere. liga
tur qui ſoluit eompeditos ligno ſuſpenditur qui erigit eli⸗
ſos aceto potatur fons vitediſciplina cedimur ſalus vulne⸗
ratuix vita moritur occidit ad tempus vitam mos. vt im!
rerpetuum a vita occideretur moꝛs ¶ Ambroſius in ſermo
ne Aucto pietatis in cruce pedens teſtamentum condidit.

Preponendus eſt creatoꝛ ¶ Ambroſiꝰ Primus gra

EEE

— ð

*½
*
H
4 *
2
6

2
⸗2
7
2
.
7
B
“
“W
3
.
.
D
S
4

ſingulis opa pietatis diſtribuens aplis perſecutionẽ inrei⸗
coꝛpus patri ſpiritum virgini par animphũ latroni ꝑadiſũ

peccatoꝛi infernum xp̃ianis penitentibus crucem Idem Do/

les domine non tua vulnera ſed mea:non tuam moꝛtem ſed

meam infirmitatem ¶ Hiero.ſupꝑp matheum Omnis creata
compatitur xp̃o moꝛientriſ. ol obſcuratur terra mouetur pe
tre ſeinduntur. velum templi diuiditur. ſepulcra aperiunt.
ꝓ quo ſolo criſtus patituir ¶ Berũñ· in ſermone. Capi an⸗
gelicũ tremebũdũ ſpũtibus dẽſitate ſpinaxe pungit dcie⸗
pulcra p filiis hominum. ſ putis iudeo deturpatuit ocu
lucidioꝛes ſole caligantur in mote auxes que audilit ange⸗
licos cantus audiunt peccatox inſultus os qck docet ange⸗
Ios.felle a aceto potatur· pedes quoum ſe cabellum avorcu
cruci clauo affiguntut: manus que fomauerunt celos une
in cruce extenſea clauis affixe co pus verberatur latus /
cea Pfoꝛatur a quid pluranõ rem anſit in ea miſi lingua vt
pro peccatoibo exoꝛaret & matrem diſcipulo cõmendaret

¶Gregoꝛius in omelia Nichil adeo graue q& non equam⸗

miter tollereturcũ xpi paſſio ad memoriã reducatur. Qe⸗
tera de paſſione quere ſupra.
(¶De patria. .
Capitulum c Ixxvi.
7guſtinus ſuꝑ pð Cui Pegrinatio dulcis tnon
amat patriam ſi dulcis eſt prt᷑ia am ara eſt peregri/
atio Idem Odit valde prᷣiaʒ· qui ſibi bene putat cũᷣ
geregrinatur ¶Beda Ron ſolum dominus a caput pbetn
rum qui a moyſe heta nomin aĩ ſed helyas a cetere phe
minus in patria· & in ceteris ciuitatibo ſunt ſoncrati: uia
prope modum naturaie eſt · ciues ciuibo inuidere ¶ Caſſio.
Nimis dulcis eſt recoꝛdatio patrie cnie in hoſtili terra pro
batur exiſtere nam quãtum h̊ amara tanto fit illa ſuauio.
Nemo poteſt diligere qd habitatoes intelligit onare .
vnicuiq; patria ſiia cario eſt. Cunctaq; anima i no⸗
runt refugere vbi longiſſima cupiunt etate co⸗ n⸗ are. vei⸗
dius libro pmo de ponto. Neſcio qua natale 0 n
dine cunctos ducit. vt immemoes non ſinit eſſe ſui ¶ lal
rius libro primo Eque virtiuitis eſt & bona Datrie auxiſſe ·
2 eius mala in ſe tranfferre voluiſſe ¶ Agellius Patria em
carere non eſt malum quia foꝛti viro omms locus patria ẽ
Socrates enim non ſtulte exilij liberationem domeltici
ſeruituti ante poſuit ¶ Seneca Patriam meam tranſt ue non
poſſumomniũ vna eſt extra hanc nemo proici pote Enon
patria michi interdicitur ſ locus. In quãcunq; terra
nio in meam venio: mula terra exilium eſt· ſ̃ altera patria

tpet
ſomnt
tus eN
gvia

lfa
eſt p
lutun
magt
ment
Hil
duum
Eag
pauß
po
ſupe
d

pert

n
G
daw
eſt
lab
poſ
lies
inui
bon

n

Per

wer
u

— — — —

minn
lende
ſatem ſch
nöctezen
Olenlt
etiun⸗
Mm:
ngi ſutz
anur delli
düͤtmge.
Nge⸗
mNorcwe
telosſun
t latusli
linguve
GmendaN
onequmm.
atur, Ce

w.
liseſtnon
Rtaregti
e putatcul
NAd
cnrt e
õ
te ℳ
i terrape⸗
laua
ronamate-
labiſro⸗
ſan Doi
R
ealcgiſe
Pania en
us pat
donet,
Aſeem
ℳn
ume

eſt. patria eſt vbicunq; bere eſt · Illud aũt ꝑ quoð bene ẽ in
homine non in loco. Si eimm ſapiens eſt ꝓpegrinatur ſi ſtul⸗

tus exultat ¶ Seneca Nemo patri
quia ſua.

am diligit quia magna ſ

¶ De pauptate. „ „ „
Caplin clxxvij.

Vguſtinus de verbis apo· Won tibi diſpliceat pau
Ptas tuanichil ea potes dicius inuenire · vis cogno
ſcere locuplex ſit celum emit ¶ Auguꝰ?. Bonum
eſt facultates cum diſpenſatione paupibiis erogare.melius
eſt ꝓ intentione ſequendi dominuim inſimul donare ; 2 abſo
lutum ſollicitudine egere cum xpo ¶ Auguꝰ. Omis PBe
magiſtra nobis ẽ inopia non ita lauda mus ioſephcum fru

mentim iſtribueratſicut cum carcerem Pabitabat Idem

Hi ſunt paupes ſpiritu. qui quando faciunt aliquid boni
deum laudant qñ aliquid mali ſe accuſant Idem Hecundꝰ
eſt ager paupum . cito reddit donantibo fructum Via celi ẽ
paup per quem venitur ad patriam incipe ergo erogare ſi
nõ vis errogare ¶ Am bro-Nichil grauiꝰ. ; vt fratres nẽos
ſuperbo oculo deſpiciamus confomes no bis. intoller abili
repellamꝰ faſtu ¶ Gregoꝛ ſuꝑ ezechielem Pauꝑtas inopia
mentis eſt non in quantitate poſſeſſionis nam qui cũᷣ pau/
pertate bene cõuenit diues eſt ¶ Grego in paſtoꝛa. Offeren
da eit eis ↄſolatio quos caminus paupꝑtatis excoquit atqʒ
illis inferendus eſt timo quos conſolatio gloꝛie temporal
extollit ¶ (riſoſtomus Paupertas eſt manui duéttix que⸗
dam in via que ducit ad celum ¶ Leo papa. Semꝑ diues
eſt criſtiana paupertas:nec patiet in iſto mundo indigentia
laborarecui donatum eſt in omnium rerum domino omia
poſſidere ¶ Hugo de clauſtro anĩe Paupꝑtatis tres ſunt ſpe
cies ſunt enim quidam qui rebus temporalibus egent ſed
inuiti⸗ hec egeſtas vocari ſolet. egent enim rebus 2 egent
bona voluntate ꝗ dicius nichil eſſe pĩ. Sunt alij qui rebus
abundant ſunt tamẽ pauperes ſpiritu· & hec eſt aurea pau

pertas quia licet afduant diuicie. coda tamen noliint appo

nere Tercia eſt mediocritas quã philoſophi vocant fruga⸗
litatem que eſt paupertas volũtarie ¶ Caſſio.ſuꝑ ps· Pau

peres criſti ſunt qui non ſolum ſuis malis verum etiam
L . . „ „2 ₰ 2 „
pꝓ tociꝰ calamitatibo mũdi intcedere 9probant᷑· egẽt in hoc

ſeculo·ſed ſunt locupletes deo. vicijs vacui ſü virtutibo pleĩ ·
deſpecti hoĩbo· ſed aceptabiles deo ¶ Innocen de vil odicõis

humane O miſerabilis ↄdicio mẽdicantis· ⁊ ſi petit· pudore

confunditur q ſi non petit egeſtate conſumiturſE. ed vt men

dicet neceſſitate cõpellitur. deũ cauſatur ini quum ꝙ non re /

cte diuidit pximum criminatur malignũ. ꝙ; non plene ſub

lieniat indignatur murmurat imprecatur ¶ Vnde ſalo mõ
Melius eſt moei ꝙ; indigere ¶ Seneca in epla Eacile eſt pa
ſcere paucos ventres.& bene inſtitutos nichil aliud deſi⸗
derantes:quã impleri paruo fame. magno faſtidio · Pauper
tas contenta eſt deſiderijs inſtantibus ſatiſfacere ¶ Seneca

Ob hoc vnum amanda eſt paupertasq a quibus amerꝰ
oſtenditpanem a aquã natura deſiderat ¶ Seneca Redige
te ad parua ex quibus cadere non potes. Ineit pauptati fi⸗
ne qua nichil eſt iocundum ſecuritas Idem in prouer Nu/
dum latro dimittit etiã in obſeſſa via pPaupꝑpi pax eſt C Phi
loſophus Solum hoc in comodũ paupras patitur · ꝙ non
poſſit egentibus ſubuenire ¶ Valerius maximus. Humile
s locus magnarum virtu

tugrium virtutes recipitanguſtu
tum turbam capit.
CDepecre (QCpitulum clxxviii-
guſtinus de verbo dñi Pax eſt ſerenitas mentis
trãquillitas ani mi ſimplicitas coꝛdis vinculũ amo
rris. conſoꝛtium caritatis. hec eſt que inſultationes
ollit bella compeſcit iras ↄprimitſu pbos calcat. Humiles
amat.diſcoꝛdes ſedat inimicos concoꝛdat cunctis eſt placida
neſcit extolli·neſcit inflari· hãc qui accepit teneatqui perdi /
dit repetat qui amiſit exquiratquem qui in eadem nõ erit
inuentus a patre abdicatur.a fulio exhereditatur nichilomi
nus a ſpirituſancto alienus efficit ¶ Augiiꝰ de ciui dei. Ta⸗
le bonum eſt bonũ pacis vt in rebus creatis nichil gẽ̃oſuis
ſolet audiri nichil delectabilius ↄcupiſci:& nichil viſli⸗ poſ/
ſideri Spititus enim humanus nunquã viuificat membra-

niſi fuerint vnita:ſic ſpirituſſanctus nunquã viuificat ecle
ſie membra niſi fuerint in pace vnita ¶ Jeroni ſupꝑ ps.· Infe⸗

lix populus dei non poteſt᷑ in bono tantam habere concoꝛ/
diam quãtam mali habent in malo ¶ Grego in moꝛali. Ne/
mo vires ſuas in pace cognoſcit · ſi ei bella deſunt virtutum/
ex Pimenta nõ prodeunt Idem in paſtoꝛa.Si dei vocãtur fi⸗
lij qui pacem faciunt ꝓculdubio ſunt filij ſathanequi pacẽ
confundunt ¶ Grego: nazazenus Melioæ cſt talis pugna. ᷓ
um proximum ſacit. ꝗᷓm pax illa ꝗᷓ a deo ſeparat ¶ Berñ.
ſuꝑ cantica. Pax hominibo bone voluntatis. non bone ſed
plane inique voluntatis eſtqui nequaq; pace contentus.ſu
perbo oculo a inſaciali coꝛde· inquietus anhelat ad gloꝛiam
mundi non pacem proinde retinens: nec gloꝛiam apprehen /
dens ¶ Hilarius ſuꝑ matheũ In tantũ humane pacis xp̃s

ſtuduſteo
unda⸗ ſun
ſpirtu
tur tui
ſoꝝ con
ſcNsiI
mnaloeum

aAut reon

predicate
mone 1
caro anin
Ppa eſtin
p Pa .
qluillias.
bis probi
gilisapic
2d lauder
uideni
(CeNO

(dere⸗

terkaſt

meum⸗

lus eo;
anq;n
de dual
conſeg
re
pecca
broft
di am
Prim
gitace⸗

ſtn
iciwrn
4 Dinib
ndeſaln;
aieſt
liidd
dopaupe
(enerz
dus und
nen eng
pauptntiſe.
Drouer Nu
Neltdb
tr gnon
1. Humi
rum irnn

NW
tas mentis

nculii anO

ſultationss
bumies
eſt placda
ui wrdi
em no etit
nichllom
NNA&
Pplgiofus
lvttd
tmenbti
ſcxeale
ppolnte
econce/
ittutum
cirfi
nipari
ugna
(Berin.
vone ſed
entusſ
gloim
ptin
oh

uduit concoꝛdie vt vnitatis merito omnia que a deo pre/ .

canda ſunt impetranda eſſe ofirmet.æ vbi duo vel tres pari

ſpiritu a voluntate collecti ſunt·ibi ſe medium eoʒ pollice/

atur futurum ¶ Vſidorus de ſummo bono Concoꝛdia ma

loꝛc contraria eſt bonox· a ſicut optandum eſt · vt pacem
boni habeant adimuicem ita optandum elt vt mali ſint di⸗
ſcoꝛdes impeditur enim iter bonox ſi vnitas non diuiditur

maloum ¶Rabanus. Pax que de oœe predicatoris offertur
aut requieſcit in domo ſi in ea fuerit fuius pacisaut ad euʒ
predicatoꝛem reuertitur tan quã fructus ¶ eo papa in ſer

mone T unc eſt vera pax hominis ⁊ vera libettas quãdo æ=&
cato animo iudice regitur. a animus deo preſide gubernet.
¶ Nugo de clau anĩe Halſe pacis tres ſunt ſpecies· eſt enim
pax eſtimata pax ſimulata Pax imꝓata ¶ Caſſiodorꝰ ſuꝑ
ps. Pax eſt concoꝛdantium in bono animo onο1nata tran /
quillitas Idem Pax vera eſt concœdiam habere cum moꝛil
bus probis & litigare cum vicus ¶ Qaſſio- in epla Decet re
galis apicis curam generalitatis cuſtodire concoꝛdiam quẽ
ad laudem regnantis trahitur · ſi ab omnibus pax amettiit
quidò enim principem melius predicet . q́; quietus populus
concoꝛs ſenatus tota reſpublica moꝛũ honeſtate veſtita.
¶ Seneca de moꝝ Qlietiſſim am vitam agerent homines ĩ
terra ſi Fec duo verba a natᷣa rerum omnium tollerentur:
meum a tuum. DD
¶ De peccato. M
QCapitulum cXXxiXx.
Vguſtinus ſup Iohannem. Peccatum nichil eſt. a
nichil fiunt homines cũ pecant Idem de vera reli⸗/
ione Nullum peccatum cõmitti poteſt niſi dũ ap⸗
pet unt ea que criſtus cõtempſit aut fugi unt ꝗᷓ ille ſuſtinẽt.
Ide m de ececleſiaſticis dogma Rullus ſanctus ꝙ iuſtus ca⸗
ret peccato/nec tamen ex hoc deſinit eſſe iuſtus vel ſanétus
cum affectu teneat ſanctitatem ¶ Auguiſti · in ec. Rullũ ſce/⸗
lus eoʒe deo tam abbomin abile fit q́; preterita peccata vm/
cuiq; nẽm dimiſſa reminiſcẽdo gaudere inde exultare Idẽ
de duabus animabus Peccatum eſt voluntas retinendi vel
conſequendi quod iuſticia vetat 2 vnde liberum eſt abſtine
re ¶Auguſtinus in ſermone domini. Tribus gradibus ad
pec catum peru eniturſr ugeſtione delectatione. a1. enſu C Am
broſius pecare in ſpiritum ſanctum eſt ꝓ maliciam a inui
di am fraternam impugnare caritatem ¶ Iero. ſuꝑ amos.
Primum peccatũ eſ cogitaſſe qque mala ſunt. ſecundũ co/

gitacõibo acquieuiſſe Euierſis · terciũ ẽ ꝙ deteri? oꝑe opleſſe

ℳℳ :.
R R .

quartum poſt peccatum non facere penitẽciam && in ſuo ſi/
bi complacere delicto ¶ Gregoꝛius ſuꝑ ezechielem Hoc in

ter pcẽm delictũ diſtat ꝙ peccatũ eſt male facere. delicũ

vero bona delinquere:que ſunt in oꝑe tenenda.vel pecatũ
eſt in ope · delictum in cogitatione ¶ Gregoius in ome. Vſi
tata culpa obligat mentem vt nequaquã ſurgere poſſit ad

rectitudinem conat᷑ a labitur quia vbi ſponte diu pſiſtit ibi
a cum noluerit cadit ¶ Gregoꝛius in omel. Peccatũ tribus
modis admittitur. nam aut ignoꝛantia aut infirmitate aut
ſtudio ꝓpetratur/a grauius eſt quidem infirmitate q́; igno
rantiaſed multo grauius ſtudio:qm infir mita te pecœatur.
¶ Berñ· Poſſe enim peccare datum eſt homini nõ vt proiñ

peccaretſed vt gloꝛioſioꝛ appaxeretſi nõ pecaret cũ peccare

poſſet ¶ Berñ.in quodã ſermone. Qate peccas:quia neſ cE
quid facias.abſit quia cogeris vt facias abſit. ſed quia pla⸗
cet vt ſic facias Vſidorus de ſummo bono.T anto maiꝰ pec⸗/
catum et cognoſcitur quãto maioæ qui peccat habet᷑ crelcit
enim delicti ceumulus uixta odinem meritρ & ſepe quod
minoꝛibo ignoſcitur maioꝛibo imputauir Ihidem. Maioris
cullpe eſt manifeſte q; oculte peccare dupliciter enim reus
eſt qui aperte delinquid:quia agit aQ docet¶ Caſſio ſupꝑ ps
Tribus modis ome pecatum contrahitur primus delicto
rum gradus eſt nõ reddere bona ꝓ bonis.ſecundus reddere
mala ꝙ malis terciꝰ eſt tribuere mala ꝓ bonis. Ecõtra hec
ſunt tria laudabilia primum impendere bona ꝓ bonisſecũ

dum malum ꝓ malo nõ reddere · terciũ pfecliſſimũ genus

virtutis eſt bonũ ꝓ malo tribuere ¶ Seneca Ideo peccamꝰ
quia de partibo vite omes deliberamus. de toto nemo delibe
rat Idem Bonus vir eſt.q vſq; ꝓducit affectu animi vt non
tantum peccare non velit ſ etiam non poſſit Idem in ꝓuer
Plurimic; metii peccare ceſſant nõ innocentia ꝓfectiõe ta
les timidi nõ innocẽtes ſunt dicẽdi ¶ Seneca ibidẽ Bis pec/
cas cũ peccato obſequium accomodas-nichil peecant ocu
li ſi nõ animus oclis imparet. Peccandi neceſſitas vbi con /
ſuetudo.
¶ De pena.
“ Qapitulum c· Ixxx.
Vguſtind li.ʒ· de libero arbitri “ é pena peccati
iuſtiſſima vramittat vnuſquiſq; id quo bñ vti no⸗
5. uit cũ ſine vlla difficultate poſſet ſi vellet· id ẽ vt q
ſciens recte non facit amittat ſcire qàd rectum ſit a qᷓ redum

facere cum poſſet noluitamittat poſſe cum velit ¶ Auguꝰ.

ſermone Qui in aliud ſeculum diſtulerit fructum conuè/
oms ꝓrius purgabitur igne purgatiõis- hic ignis ſi nõ

ſtt etet

Penam
lero
veccat
muto
tI
Frum
Uttutit
tut nee
glalin
natie?
calore⸗
iiud⸗
quoeun

mullu

halvt⸗
luhun
Wolri
ſeng
nonet
ſumt
ſtſen
etiti
pulis
pys
ſ. litem 4
(er
vds
venie⸗
nec qu
viuane
psOe
kerioꝛbi
denter p
vindi
tem per
lepunt

man ſoe

facen Wai
Altui
usmnoneh
icgere poſſt
du plſitb
Learatümbin
kmitatd
Emntatehign
atean
ini röͤttproß
cretcüweer⸗
NASunane
t ſed uia pt⸗
nto maipen
thabeaec
Kſedd

v

dem. aoris

en ei⸗

er enm relg

CMokup
tpeinus dch

runustedln

1§ Kötrale.

NWmügr
aden
oto neno Me
u animitſon
lelomn
mntun Nuhet
abe o per
chlperentoen
ſlts vdicon

lncl

itennpert

guo bi Vt n
jclet din
ſt⸗ in.
ltſ5
ruchmn nie
igelin

ſit eternus miro tamẽ modo grauis eſtſu ꝑat enim omnem

penamquã vnquã homo paſſus eſt in hac vita: vel pati pꝛ.
¶ Ierommus ſuꝑ ezechielem. (in dubium quin inter tres
peccatoꝛes imo impios:gentilem· her eticũ & eccleſiaſticum.
multo maioꝛibo penis dignus fit qui maioꝛis fuerit dignita
tis ¶ Ieronimus in epla. Tanto redtius maioi ſupplicio di⸗

gnum iudicauerim aĩm quanto vicijs ſubdit inſtrumenta
vittutum ¶ Grego in moꝛali: Sicut vno ſole omnes tangũ/
turnec tamen ſub vno oꝛdine omnes eſtuamusquia iuxta

qualitatem coꝛporis ſentitut etiam pondus caloꝛis ſic dam
natie a vna eſt iehenna que affligit a tamẽ nõ omnes vno
caloe comburit ¶ Gregorius libro xxx-moꝛali Ad diſtri⸗

cti iudicij iuſticiam pertinet. vt nunquã careant ſupplicio.
quoꝛum mens in hac vita nunquã voluit carere peccato· &

nullus iniquo detur terminꝰ vlcionis quia quãdiu valuit

habere noliit terminum criminis ¶ Gregoriꝰ in moꝛalibo.

Iuſtum eſt vt quos culpa ſimul inquinat par etiam pena
conſtringat ¶ Berñ de conſideracõe. Quid tam penale. qm
ſemꝓ velle quod nunquã erit:a ſemper nolle q nunquam
non erit ¶ Criſoſtomus ſuꝑ matheũ Iuſtius eſt enim iniu

ſtum iuſte euadere q́; iuſtum iniuſte punire · quia reus et

ſi ſemel euaſerit poteſt iterum ꝓire innocens aũt ſi ſemel pi
erit:iam non poteſt reuocari ¶ Hugo li pmo de anĩa Quis

putas tunc meroꝛ erit que triſticia cum ſeperabuntur im⸗

pii a conſoꝛcio iuſtoꝛum.a a viſione dei cum dantur in pote
ſtatem demonum ibunt cum ip̃is in ignem eternum. ibiq;
ſempꝑ erunt ſine fine in ludtu ê& gemitu vbi erit doloe intolie
rabilis· fetoꝛ incõꝑabilis timoꝛ moꝛs coꝑis a animeſine ſpe
venie a miſericoꝛdie.vbi nec qui toꝛquet aliqu ando fatigat᷑
nec qui toquetur aliqñ moꝛietur.ſed ſic moꝛientur vt ſemꝑ
viuant· ſic viuent· vt ſemꝑp moiantur ¶ Caſſiodorus ſuꝑ
pð. Occultam culpam ſequitur aperta ꝓcuſſio. vt malis ex/
terioꝛibus interna puniantur· & coꝛ publice coꝛruit ꝗᷣd la⸗

tenter peccabat ¶ Valerius maximꝰ Lento enim gradu ad

vindictam ſui procedit ira· a tarditatem ſuplicij grauita⸗

tem pen ſat ¶ Seneca in prouerSatis penarum eſt potuiſ⸗

ſe puniri grauia. cum pena eſt quem poſt factum penitet ·

⸗ De penitentia.
. QCapitulum c lxxxi.

SäG

ſi
grauius iudicabit ſi neglexeritis ¶ Auguſtinꝰ in ſoliloòis
Inanis eſt penitẽtia quã ſequẽs coinquinat culpa nichil ꝓ

— D——ů——ꝰòzeeẽeNrꝙi0 —Ä”2⸗,2 .

Vguſtinus Meiius eſt mo dica amaritudo in fau⸗
cibus quã eternum tormentũ in viſceribus Ibidem.
Nolite negligere qc vos piiis ðo mimis peccantes

ſtinet quia quanto diucius expectat vt emendetis tanto

ſunt lamenta·ſi replicantur pcĩa nichil valet de malis veniã
poſcere a denuo mala iter are ¶ Aug?ꝰ.li· de peni. Penitentia

languees ſa anat reprobos curatm oꝛtuos ſiiſcitat.ſanitatezʒ

auget gratiam conſeruat claudis greſſum aridis copiam ·
cecis reſlituit viſumvicia fugat virtutes exonat mentẽ mu

nit a roborat Idem Qui ꝑ penitentiam peccata diluit ange
lice conſoꝛs felicitatis ineternii erit ¶ Ambro.Egreſſus ma

licie virtutis opat᷑ ingreſſum eodem; ſtudio quo crimen
excluditur innocentia copulatur ¶ Auguſtinꝰ in epla Ni/

re ſapientis æ corrigere er

chil peccare ſolius dei eſt· emenda

ratũ a pemtentiã agere peccati ¶ Ambro-Eidelioꝛ factus ẽ

petrus poſtqy fidem ſe pdidiſſe defleuit atq; ideo maioæẽ gra

tiam repit quâ amiſit ¶ Hieroni ſuꝑ matheũi. Amaritudi⸗
nem radicis dulcedo pomi openſat pericula maris ſpes lucri
delectat doloꝛem medicine ſpes ſalut mitigat. qui deſiderat
nucleum frangit nucem penitentiam agit. villt eterno ad⸗
Perere bono ¶ Grego in omelia Quot habuit ĩ ſe maria ob
lectamenta.tot de ſe inuenit holocauſta guertit ad nataz vir
tutum natam vicicaρ. vt totũ ſeruiret deo in pñia quicquit
ex ſe deum ↄtempſerat in culpa Idem ĩ omelia Quii vere pe
nitet-laborẽ non abhorret ſed quicquit ſibi pro culpa quã

odit iniungitur tacita conſciẽtia amplectitur. Ibidem De?

& ſi penitenti veniam ſpopondit. peccanti tamen craſtinum
non miſit Bern · in ſermone Equum in domitum flagel
la domant animam vinciũt contricio ſpiritus· & aſſiduitas

lacxrimarum Idem in ſermone. Nunc lauandi tempus ẽnũc

purificatiõez patet eſſe neceſſaria. quando nemo mundus a

ſote nec infans cuius vita eſt vnius diei ¶ Criſoſtomꝰ. Si
erramus paruam penitentiam imponendo · meliꝰ eſt de mi⸗
ſericoꝛdia diuina rõez reddere Im de auſteritate · vbi enĩ pr᷑

familias eſt largus diſpenſato non debet eſſe auarꝰ? 2 ſi deꝰ

benignus vt quid ſacerdos aliſ lerus Idem Circa vitam tu/

am eſto auſterus · circa aliorum benignus: audiant te hoĩes

purua mandantem a grauia facientem. ¶ Criſoſtomꝰ Nõ

eſt graue cadere ludantemſed iacere deiectum. non eſt per /
nicioſum in prelio vulnerari. ſed pꝰ vulmis aceptũ deſpi⸗
rationem curandi. medelam vlceri denegare ¶ Vſidoriis de
ſummo bono. Penitentia eſt medicamentum vulneris. ſpes

ſalutis⸗
ſercoꝛd
ſundite
quid de
ſa tu tel
nas omm
Petrus
telgone
ſeovi⸗

habet al
ineplik⸗
ns cogni
d
cpiſtola
rineop
dit perſe⸗
gtadun
vacauer
ptianus.
be oauuta
deyetecun⸗
NdDaN
dampoſ
ccde djli
mius et
quncqus
dllatio ſer⸗
tatum nor
finem.

Doinſnn⸗
s lon
ape
Ntis tre
Clihi
dr nichil
mals veni;
Derttenti
ninn
doͤtopan.
Amertim
ndiutange
greſsma
o cemen
binepla
cargeteet
io ſactuse
dmaie
Amaritudi⸗
s es ur
u ſtat
hermddd:
tiſemarul
tad naini
Quverepe
NNNNN

Wen

menceſmmn
iunpusi

imd
esAdend,
te tien⸗
d

rinumtl

& ip̃e eſt prouidus qui ſollicitus fit

ſalutis per quã peccatoꝛes ſi aluantur p quam deus ad miſe

ſericoꝛdiam Hrouocatur que non tempore penſatur ſed p⸗
funditate ludus a lacrimarum ¶ Cipriamis O penitentia

quid de te noui referam.omnia ligata tu ſoluis.omnia clau

ſa tu referas omnia aduerſa tu mitigas· omnia otrita tu ſa/

nas:omnia confuſa tu liicidas.ommia deſperata tu animas.
Petrus rauẽ· Quis in ſeculo peccauit enomus paulo quiis ĩ

veligione grauiiis petro illi tamen P penitentiam meruerũt

ſſequi non ſolum miniſlerium.ſed magiſteriũ ſanctitatis

*

Caplim clxxxi.
Vguſtinus In plenitudine caritatis patris pceptũ
iiiſtud implebitur Diliges dominũ deum tuũ ¶ Ie⸗
1 onimus Perfectus ſeruus criſti nichil preter xpᷣm
habet au

in epla Hec eſt in omnibus ſola perfectio · ſue imperfeétio /
ms cognitio ¶ Gregoeius in omelia. anto quiſq; perfect?
eſt: quto perfectius ſentit doloꝛes alienos ¶ Bernhardẽ in

epiſtola K perfectus eſt. qui perfectioꝛ eſſe non appetit

a in eo perfectioꝛem quiſq; ſe probat.quo ad maioem ten/
dit perfectionem ¶ Bernhardẽ in ſermone Bonum acquirit
gradum qui bene miniſtrauerit · melioꝛe; foꝛte qui bene deo
vacauerit optimus autem qui perfectus erit in vtroq; ¶Ci
prianus Fiat voluntas tua ac. Volu ntas dei eſt qm criſtꝰ
ο docuit & fecit/humilitas in conſe eruatione· ſtabilitas in fi
de · verecundia in verbis in factis iuſticia. in operibus miſeri/

o dia:in moꝛibus diſciplinainiuriam facere non poſſe fal

ctam poſſe tollerare· cu m fratribꝰ Pacem tenere. deum toto
coede · diligere amare in illo quod pater eſłtimere quod do /
minus eſt.criſto nichil omnino Preponere quia nec nobis
quicquã ille prepoſuit ¶ Abbas moyſes ·ieiunia.vigilie.me
ditatio ſcripturarum nuditas · ac priuatio omnium facul/
tatum.non perfectio · ſed ꝓfectionis inſtrumẽta ſunt quia
non in ipis conſiſtit diſcipline funs· ſed per illa peruenit᷑ ad
(( [De periculo
MB Qapitulum clxxxiij.
Vguſtinus Nimium preceps eſt.qui tranſire con⸗
tendit vbi conſpexit alium cecidiſſe- e · 2 vehementer ĩ
Rrenis eſt cui non incutitur timoꝛ alio pPeunte Amꝗa
toæ autem eſt ſalutis ſue.qui a vetat aliene moꝛtis incurſum
cladihus ceterorum.
ur caſtitas in delicis ·
8- veritas in muiltiloqᷣo

¶ Bern hardus in ſermone. Periclitat
hũilitas in diuicis pietas in negocij

¶ De perfectione. H

tſi aliquid preter xpᷣm habet. pfectus non eſt. Idẽ

culum vindicat citi
nunquz periculum ſine pPiculo vinci
ramentum

caritas in hoc mũdo· ¶ Seneca Bona turpitudo eſt quepi

us inuenitur piculum cum contemnit
tur Periurium vbi iu
¶ De pſeuerantia. Caclxxxinij·

Rego in moa Incaſſum bonum agitiix · ſi ante vite

termimum deſeratur- quia fruſtra velociter currit ·
qui prius &; ad inetas peruenerit deficit ¶ Berñ. in
Perſi uerantia eſt vnica filia regis ſummi. finis virtu⸗

um earun q; conſumatio tociuſ boni repoſitoiũ· a vir /

tuis ſine qua nemo videbit deum. Idem Bernhardus in epi⸗

2

ſlola Abſq; pſeuerantia:ꝗᷓ pugnat vidoꝛiam: nec victo pal

mam conſequitur nutrix eſt ad neritũ mediatrix ad pmi /

umſoroꝛ pacier tie conſtantie filia amica pacis ami
nodus ranim itatis vinculum ſandlitatis ugnaculum

tolle pfeueranti⸗ am:nec obſequium mercedem habet nec

neficium gratiamnec laudem fotitudo ſola ẽ cui eternitas

redditur. Vñ dñs Qui pſeuerauerit vſh in finem ac. ¶ Se /

neca Turpe eſt cedẽè oñnino lictare cum officio qᷣ ſemel re
cepi(li nõ eſt vir fortis ac ſtrẽnuus qui laborẽ fugit · niſi cre /
ſcat illi animus ip̃a rerum difficultate Idem nichil ẽ qck nõ
expuignet pertinax opꝑpa 2 intenta ac diligens cura Idem In

cxcello eſt beata vita ſed ꝑſeueranti pen etrabilis.

(De Petitione. Capitilim clxxxv.
Vguſſinus de verbis dñi Qum aliquando tardius
dat de S-cõmerdat dona non negat diu deſiderata
T ulcius oltinenturcito aũt data vileſciint ¶ Greſ
oſus (um is qui di ꝓlicet ad ir terceden dũ mittitur irati
znimis ad deterio a prouocattir Vſidorꝰ de ſummo bono

Non imperat a deo bonum qued poſcit qui eius legi non

Obe dit . ſi enim id qt deus precipit facim? id quod petim?
ſine dubio obtinemus ¶ Qriſoſlo. Petentis negligentia re
Prehenditur Li de dantis miſer coꝛdia nõ dubitatur ¶ Hu
80 Supplicati o eſl quando deſiderium mentis cim magna
deuotione exprimitur ¶ Qaſſio· ſup ps; Iuſtum el ut iugi
ter vogetuir ꝗi ii ſi non petatur offenditur ¶ QCaſſiodoruis

cpiſtola Honeſtiꝰ eſt rem negare· qᷓm longos terminos da

re quia m inis de cipitur cuim celeriter negatur ¶ Seneca ĩ
prouer. Non petas q n egaturus fuiſti. nil negabis quod
petiturꝰ fuiſti Idem lIngenuitatem ledes cum indignum ro
ges negat ſibiipe qui qd difficile eſt petit.

ciciaxrũa

ilacue
woſtolo⸗
deimemo
ffecat
ineptos
go indi
(taverit
laboris
dem In
duum in
Alxi.
inuubu
phisded
ſaredep
innment
run
coneut
teclere
tentionet
tumden
ommiun
pullatr
diſcipin
bus im
Pauptas
Periſamn
lſophi⸗
Wlt ne
ſent
baphl
michi

menenni
urnmchi
don.

ntr ſtanteri
Artrollktt⸗
rtſdernin
mmi fmiswen⸗
oſtriit aw
nbadosncp⸗
mnnidopel
Kintd dyn
Ais Micdti
pugnacllum
mn balt rerb
cn eternitas
en e
coqſkſemtt

ſigie niicn

nichl i
ns analdenl

Unch*

odd
at din diten
vitganntſ
nti ritinren
ſumno mn
aicis yin⸗

Aut u⸗

¶ De philoſophia Capitlin cxxxevi

Vguſtinus de vera religione Si qua vera philoſo /

ſunt in vſum nẽm vendicanda ¶ Auguꝰ li ·vi · de ci /
uitate dei. Philoſophi eo danmabilius colebant ydolaquo
illa que mendaciter agerent agebant ſic agebant · vt cum a /
poſtolo veraciter agere eſtimarentur ¶ Criſoſto.Res ſiqui
dem: monſtruoſa eſt philoſopho ciwialis a dum vtrũq; eẽ
