¶ De ſapientia (Iitulus.lxnj.· R
Tholomeꝰ almageſti· nj. LQumen quidem lune ipᷣm

enim tũc quedã tenuis nebula regionem aeris occupare ·h

nec hoc ipᷣm nebula eſt nec vapoꝛ ſed lumẽ ſolis lune lumi /

ne aliquantulũ obfuſcatum. I tem ↄſtat qa lumen ſuũ con
cipit ipᷣa luna a lumĩe radioq; ſolari: Econtra aũt lumẽ lu/
ne diurno tpe quidem obumbrat᷑:a hoc ſolis lumie a cãdo

re. Sed tũc per lumẽ lune mundana ſapientia figurat᷑. Nam

ſicut lumẽ lune cuncta coꝛpa infrigidat & humeétat· ſicut
ait auicẽna li:medici.v. Sic per omez modũ ſapientia mũda
na copa cuncta humana infrigidat in dei caritate· & hume
Ctat mũdi qualibet vanitate. Sed tũc ↄuenienter per lumen
ſolare diuina ſapientia deſignat᷑. Nam ſicut lumẽ ſolis viſuʒ
excecat a debilitat coꝛꝑpalem. Sic per omia ſapientia diuina
om̃ez tranſcendit e excecat humana; & angelicam ratione;

Et tũc applicet᷑ ſic.Ipſa itaq; ſapientia mũdana ſapientiam

diuinã fugare a obtenebrare dẽr᷑ ſed & ipſa ſapiẽtia diuina
ſapientiã mũdanam illuminat êe obfuſcatilluminat quide;

inqntum eitis vanitatẽ falſitatem q; rephendit & detegit ob /

fuſcat vero inntum ipſaʒ vera ſapiẽtie ratione ſupeminet

G excellit: a tunc recurrat᷑ ad phabita B Pps in ꝓbleu.

Terroꝛ qdem noſter eſt cauſa om̃is fantaſie a viſionis timo
roſe a cogitatio timoꝛoſa vt refert Cõſtantinus lide melan
colis. ꝙ; dum aliqui nocturno tꝑe tim idi fuerint & ſuſpedti
ſuꝑ aliquibo timoꝛoſis viſionibo a nocturnis. mox ipſis qᷓ⸗
dam ſantaſmata apparebunt ſeu illuſiones adeſſe qlecunc;
Et iſtius cauſa ẽ qa ex foꝛti validaq; cogitatione a timoo
ſa opinione foꝛtis & valida fit impreſſio in fantaſia & in o

ganis ſen ſitiuis. ita ꝙ talia qlia ymaginatus fuerit ibi fanta

ſtice apparebũt. Et huic ſententie aſſentire videt᷑ augꝰ atra
fauſtum qui ait. Impoſſi bile quidem eſt demombo quoſdaʒ
qui a nobis viden? efficere inducereq; effectus·ſᷣ ipſi demo/
nes ſuis illuſionibo immutãt homĩs ſantaſiameſficientes vt

talia appareãt que in rex natura minime exiſtunt:quia hm

phᷣum inter omes qdem homĩs cogitatꝰ maxime imprimit

ſolarem radiũ a candoꝛem obtenebrare cernit᷑; ſ̊ e
ipſum lumen ſolis lunare fulgur illuminat a obfu
ſcat. Cuius declaratio ſtat in hoc. Videmus etenim ꝙ in die
luna ſplendente ipᷣm lumen ſolis aliꝗliter obumbrat᷑ vide

Ttu
wnis
Munt
vtch
gaudſ
ito
duum
ſump
umtit
funmc⸗
pientia
tuaſp⸗
princi
. Cil
mirum
ipſalhn

temn

inteligr⸗

dylenti

ſanaſtul
Atute an
os ddam
ligſ
enpſent

mmun
MRus
nllhmg

omm⸗
daturin
diunnis
bleuma
maiox v
1 ͤput
pomibins
neſſeqde
mites t
endab
c magn
Vone:
tem dar
lnton
Gpttis ſ
noretze

i
nſes
lum dre
hon dero

n
Nnlmin
eernitf
mintzcti
tmmngind
unhid
sn
Alslenelen
tumenſtücn
daithmiln
Slumieniin
ſguratn
mertat ſan
vientis midi
inte hume
mprlumen
meſoswid,
vientizdiuin
cam tatiore
ſapientian.
giite diuin⸗
inat d
a dgte⸗
Cneſupent
Ppsinpe
7 iſonsto
nSNn
5 o
eqſeeuny
ommttnand
ulacin

4

Titulus MD leir

homis fantaſie cogitatio timooſa. Sed tũc per timoꝛem coe

palem timoe dñi deſignatur. Nam ſicut timenti coꝛpoꝛaliter
poſtq; pe riculum conſpexerit ſe euaſiſſe magna ſuauitas
gaudij a leticie incidit & ocurrit ſicut ditcit philoſphus in.
ni.politicoꝝ libro. Sic nimirum per omem modum timenti
deum bene erit in extremis. Sed tunc ↄuenienter per fanta/
ſiam ipſa ſapientia figuratur Nam ſicut ſ: apientia eſt medi
um ratiocinandi e intelligendi iuxta illud ꝙ ait Magiſter
heinricꝰ de gandauo. Sic nimixe per omnia ipſa ſcientia ſa/
pientiaq; diuina eſt cauſa deum cognoſcendi & in beata pa
tria ſpeculandi. Et tunc applicetur ſic. Timoe itaq; domini ẽ
principium & cauſa totiuis ſapientie ſcientieq; diuine C
QCalcidius in thimeo. Lux quidem copoꝛalis. tenebra ni/
mirum eſt reſpectii candoꝛis luminiſq; celeſtis Excellit em
ipſa lux galaxie ſuaq; per ſpicacitate obtenebrat luminoſi/

tatem dyaphaneitatis luciſq; muindane. Per iſla autem dat

intelligi · ꝙ ſapiẽtia humana tenebra id ẽ ſtulticia eſt reſpe /

Qlu ſcientie ſapientieq; diuine · Vnde ſalomon. Sapiẽtia Hu/

mana ſtulticia eſt apud dau D Piato libro de immor⸗/

talitate anime. Si ſapientie foꝛma oculis videri poſſet cun⸗
ctos ad amoꝛem ſui violenter attraberet. Per que datur in/

telligi. ꝙ ſi vere diuine ſcientie ſapientieq; foꝛma oculis mẽ/

tis in pᷣſenti qdem vita videri e agnoſci poſſet cuncta coꝛda
bumana ad amoꝛem ſui violenter pertraberet E Theo/

phraſtus libro ↄmentoꝛe.· ꝓprium eſt ſapientis in eius aĩm
mnullam poſſe incidere paſſionem · Coꝛpoꝛalis nanc; paſſio·

omni quidem ↄſilio ſapientieq; repugnat. Per p̃habita alit
datur intelligi· ꝙ ꝓprium eſt ſapientis in aſpectibo oculiſqʒ
diuinis nullã carnis admittere paſſionem E DPDps in Pi
bleumatibus. In habentibus autem parua capita ſapientia
maioꝛ viget. Circa q notandumq; magni quidez homines
ſi caput habuerĩt nimis paruũ inſipientie ſignũ eſt. Item ĩ
homĩbus paruis magna habentibo capita ſtulticia pendiẽ

ineſſe qdem magna. Caput aũt paruũ ſuas nõ excedens li/

mites atq; metas tam in magnitudine &́; in paruitate com/
mendabile eſt ſemper etenim magis placebit caput paruuz
q; magnũ nimis. Cauſa aũt cur capita parua ſ apiẽtie ſint
ydonea atq; apta.tacta eſt ſupra de coꝛde. Per prehabita au
tem dat᷑ intelligi. ꝙ ſapientia diuina in paruis & humilibus

. ₰

mẽtibus magis viget q́ᷓ in nimis magnis ſupbis O
Anthoniꝰ oꝛatoꝛ ſuper tercio politice · Ex tribi nanqʒ viʒ ex
capitis aſſidua inclinatione· ex futuroꝛum euentuũ proſpe /

xione.5e ex ſenio ſeu canicie ſapientẽ agnoſcimꝰ vnũquẽcq

Titulus lxiij
De primo ſic ait loxus in phiſonomia palemonis. Sapien/
tes qdem inclinãt capita ſua & hoc ex otinua meditatione
ſpeculatione qua in cũctanter lucẽt ipſi ſapiẽtes. De ſco
ſic ait phᷣs in ꝓhemio rer hori ce. Sapiẽtia non attribuit niſi
intellectiuũ Pſpicaci; De tercio ſic ait pꝓhs in ꝓbleu. Cani/
cies indicat bene digeſtos foꝛe humes capitis & vapoꝛes
ex qqz qdem digeſtione ſapiẽtia ineſſe ſolet. Per iſta aũt dat

intelligi · ꝙ ex tribo agnoſcimꝰ ſapientem viʒ ex coœdis hu,/

mili inclinatione ex celeſtiũ premioʒe ꝓſpectione ſeu ſuxppli
cioꝝ eternoe timoꝛoſa preuiſione · & canicie diſcretionis 62
prudentie HA Bartholomeꝰ in Pma practica ſua. Sal ꝗᷣ /
dem oculis immiſſum cœpalibus ſi humidi fuerit humoe
vicioſo ẽe coꝛrupto ipſos recreat ꝓtimis atqʒ ſanat: ſi vero
ſicci nimis fuerint & pooſi ipſos ledit validiꝰ a coerrumpit
Sed tunc ꝑ ſal copale ſalem ſapientie ↄuenit deſignari-Rã
ſicut ſal conficitur eo modo inntum om̃is humor aquoſi
taſq; penitus excoquent᷑ qua q dem excoctione & deſiccatio
ne facta remanet ſolũ ſal. Sic nimixe per omia ſapientia ve⸗

ra atq; ꝓfecta tribuitur a in mente humana conficit· eo viʒ

modo inqntum omis bumoe prauitatis 6e aciioſitas cuiuſ
li bet vanitatis exſiccata q;dem fuerint penituſq; excocta ap /
plicationẽ quere de ↄtemplatione ISPitholome?ꝰ in prin
cipio almageſti. Vir enim ſapiens dñatur aſtris. Sed intel /
lectũ iſtius dicti require in ca de trinitate. Per phabita au

tem dat᷑ intelligi ꝙ homo ſapiẽs non in ꝓprijs oculis ſed in

aſpectibo ſaluatoxis dnatur hãc vitam in angelicis choris
E Ps in ꝓbleu. Calidi aũt hoĩes ſapientioꝛes ſunt. Quiꝰ

ſignum eſt. ꝙ qui in regionibe calidis cõmoantur ſapiẽtes
valde foꝛe eſtimant. Cauſa tangit᷑ defruitione. Per pbabita

añt datur intelligi. ꝙ qui in caloe dei dilectionis fuerint in /

flãm at bi nimize in dei ſunt oculis ſapientiſſime reputati

T, Cõmentatoe ſupꝑ illud methaphi. Sicut oculus noctico

racis dicit. Eſt aũñit ſapientia ſenſiis. inimica inſidiatrixq; ᷣ
pſtigiatrix ſapientie intelledtꝰ. Per phabita aũt datĩ intelli /
gi. ꝙ ſapientia humana ſeu mũdana qiie per ſapientiã ſen⸗/
ſus deſeribit inimica ẽ ſapiẽtie diuine que ꝑ ſapĩentiã intel⸗
ligi figura M Notandum aũt ꝙ ſapientia in prie at⸗
tribuit ipſi parti ſenſitiue· ergo & ipſa ſapientia ſenſibo nõ
auenit. niſi in ꝓprie methaphoriceq; & tranſſumptiue N
Cõmentatoꝛ alexander ſupi llud· j· methaphiſice propi
ãmirari ceperunt philoſophari dicit. Sapiẽtia itaq; noſtra

ex amirationibo ꝓuenit a cauſat᷑. Ex eo enim ꝙ alicuius rei

excellentiaʒ fuerimus ãmirati mox ꝓꝑſe crutationis operam

Cinius
benit⸗
bs lune
ignnnt
ntausin
6ogninon
(gunce;

kuturh 7

8

teſſoneml
ſton. 0

.

greitac⸗

emmuiacr⸗
ioſtaten

.

otuſgute

uummmigt

4

iipſopenne
ODlerernitt

altentti
cninelitr
NNer D

.

4

umnbemicer
uitmnmicenn

tligiq dn

ul

morcos
Kignenſe⸗
Miceturm
Per aquan
lercio met
minis uſe
ſgig cod.
magis Ouu
uo⸗ labe 11
euenacbe
ratAa
tellig
la. e den
ſunt ſapi .
vnm 2lun
iſiguent⸗

caeel

ki
Dpen
lanone
cte
lrſ
8n
ſlaninde
aodöhl
wiaſapt
ſnteng
ad
Lerthunn
ſnntſin
1canmnt
eſgnrd
oraqu
ſtt
vientinve:
ſcſteovi
ſtns aniuſ
Notap
neonptin
dedinſel

Pabita all

ls ſin
ss
sſunt Cu-
rturſpits
Peröhhi
niſitniti
nerpitin
als nih
cummig
nirtli
tin t⸗
pren/
tu
ugln
uis 1

voNen

Titulus W lkxrii
adbibemus illi rei. Per iſta aut datut intelligi: ꝙ ſapiẽtia in

„

nobis diuina ex ãmirationibus diuine dignitatis & excellẽ

tie gignitur & cauſatur· Dum enini in ammirationem duci
mur eius in comprehenſibilis maieſt atis mox aliq ualem ei
us cognitionem concipimus a timoœem dei autem cognitio

atq; timo principia quidem ſunt ſapientie ſcientieq; düii /

ne Ruicẽna libr o tercio de důuuiis. In vallibus arite
maioe cernitur lux ſed a circa aquas valida luminoſitas re
peritur. In vallibus quidem propter coartationem & com/
preſſionem laterum montisvt dicit ariſtotelis in tercio me
therox. Circa aquas aũt quia magna ex aquis fit repcuſ /
ſio q refractio radioꝝe. Cuius ſignũ eſt. vt ait philoſophus
in ꝓbleu. Ciuitates inquit que circa aquas ſite ſunt in eſta
te mmiii accendunt. Patet ergo aτ. Seò tunc per lucem ſeu

lumĩoſitatem coꝛpalem lux ꝗqdem miſtica. id eſt diuina ſa /

pientia figurat᷑. Ram ſicut lux viuificat & purificat cœpo⸗
rum vnũq&ρ vt recitat auicebron libro fontis vite. Sic ni
mize ſapientia qdem diuina coꝛ Pumanum viuificat qntum
ad vite eternitatem purificat qᷓntum ad veram mentis ſin⸗
ceritatem. Et tũc applicetur ſic. Maioꝛ itaq; ſapientia ſemꝑ
cerniẽ in valli humilium animo a circa aquas coꝛdium
contrito P Euentinus in tractatu de naturis liquido
rum. Permiſcentur aũt liquoes cũ terra atq; aqua. Nullus
auũt permiſcetur liquoæ cum aere atq; igne · Per iſta aũt dar

„ — „

intelligi ꝙ diuina ſapiẽtia que ob ſimiles qualitates liquo/

ri copoꝛali non immerito eomparaturnon permiſcet᷑ cum
mentibus bonunũ cupidozum & delicatozum qui per aerẽ
& ignem figurantur:ſed beato quidem modo coincidit & p
miſeetur membris tribulatoꝛ um a Bumilium homimim ꝗ
per aquam & terrã figurant Q Qõmentatoꝛ auerrois
lercio methero. Copoꝛa deſiccata magis quidem ſunt lu/
minis ſuſceptiua q́; cœpoꝛa Humectata. Per que datur intel
ligi· ꝙ coꝛda humana ab humoe vicioꝛum penitus deſiccata
magis quidem ſunt diuine ſapientie ſi ſceptiua &;“ coꝛda ali
quo labe a crimine inquinata RB Phioſ. ophus in pro
bleumatibus. Qpoꝛa tenua oleo delinitata & denuo indu
rata.puia fiunt valde luminis a candoꝛis. Per que datur in
telligi ꝙ coꝛda humana oleo virtutũ ⁊ gratie miſtice ilini /
ta. & denuo ad mũdanos inſultus obdurata magis peruia
ſiint ſapiẽtie ſcientieq; diuine · Pᷣs in nj· methe. Ignem qui/
dem 2 lumen primo principaliter attribuimꝰ ipſi celo ex

coõſequenti aũt copoꝛibo ipſis que celeſti oꝛbi ſimilia cõfoꝛ/

miaq a ecta in cõditionibus & natura. Per iſta autem dat

d

Titulus lxiij.
intelligi. ꝙ vera ſapientia primo ee principaliter · attribuiẽ
ipſi deo· de hinc aũt a excõſequenti ipſis mentibo alniis que
ipſi deo in ſanctitate ↄſimiles fuerĩt a ↄfoꝛmes S Theo/
philus in tractatu diuerſazxe artium Auze liquatum natura
liter delectat aſpicientem viſumq; nẽm irr adiat a illuſtrat
Vnde a idem ait. Natura auri eſt magis quidem ſi plendere ĩ
igne ſub ſpecie viz liquoꝛis.qᷓm ſub foꝛma duriciei 6 rigoꝛis
Per iſta aũt dat᷑ intelligiq; auzʒe ſapientie H cognitioneʒ; de
fluens verã in mentem homĩs ⸗ liquatũ: magis delectat æ ir
radiat mentem qꝙ́; tenebra humane ignoꝛãtie ad huc rigida
2 cõpacta I Cömentatoz auerrois ſup·ij. de ama. Coꝛ/
Poea que ex ſui natura ſuint luminoſa magis lucẽt in nocte
q; in die. Per iſta dat᷑ intelligi· q; coꝛda humana que ex ſui
nobilitate ſapiẽtie ſunt ſuſceptiua: debita Prudentia q ĩ
foꝛmatamagis quidem lucẽt ſue cognitionis lumine a ſplẽ
doce in noeéte tenebroſitatis müdane m in die lumĩoſitat?
terrene lumẽ enim mudanum excecat. Require de ſplendoꝛe
V Pys in· vj anĩalium li. Oculi animalium lucẽtes no/
durno tꝑe·a ſplẽdentes lucent ipſis amalibus Verſis ad au/
ſtrum:nõ lucent aũt aduerſis ſeu oppoſitis ſua facie aquilo
ni. Et ideo ait plutꝰ in gurgulione. Splendent vultus ꝗqdaʒ
oſfpoſiti auſtro:ſed minime aquiloni. Cauſam recjuire ca de
amoe. Per iſta aũt datur intelligi q; coꝛd a humana ſapien /
tie opibo luminoſa lucent vere ſolũmodo G Pfecte cõuerſa
ad auſtrum xpᷣm lucent autem minime ad aquilonez id eſt
pecc atũ deſideriuſimq; humanu X Pps in ꝓPbleu. Circa
vmbram a tenebrã ſemꝑ lux copioſioꝛ reperi Quis cauſa
eſt oppoſitõ qᷓlitatum tenebre atq; lucis ex qua ꝗdem oppo
ſitione reſultat maioꝛ excellentia in vtroſ. q;. Per iſta aũt da?
intelligi: ꝙ maios cernitur affluentia prudẽtie circa vmbrã
caſtitatis & otinentie V Ariſto. in. vnj animaliuz libro
Medulla oſſium copioſa vitam longam efficit & conſeruat
Sed tũc per medullam ſapientia figurat᷑. Nam ſicut medul
la oſſium humanoum leticiam confert:a medulla quorũ/
dam animalium viſum clarificat vt recitat Cõſtantinꝰ. Sic
per omez modum ſapientia diuina gaiidia infinita confert

& mentis oculũ clarificat a illuſtr at. Et tunc applicetur ſic

Sapiẽtia itaq; a vera cognitio mentis hiuimane diuturnitatẽ
id eſt ꝓpetuitatem vite efficit ſempiter/ne Z Belinus in
tractatu de ſigillis lapidũ. Sunt qᷓdam nobiles gẽme ꝗᷓ no /
cturno tꝑe lucent copioſe · & ſi in terra ſepulte iacent igni⸗
q; valido calefiant ampliꝰ non lucebunt. Per iſta aũt dat in
telligi ꝙ coꝛda hoĩm diuine ſapientie lumĩe illuſtrata · ſi erxe

Stulr
mnundan
örfun
tant luct
ſtorns ne
bibitc
celu qu⸗
hiteg
ſcut te
loofin
inphs
dus gun
altt ad!
enter pa
ſcut alr
tlicpfts

Weqn

ſoscu drn
eenent 0
roſihn
ſteodguſtr
Aſumutad
Ueramv
pintamün
e Kſapie
ſicttad
dedet
Ry
mnad
Anim
raliter
ſapient
metha⸗
les klu
ſpienti
teriger⸗
Laude
Uinſi
ruitſch
danaſ⸗
bilisſe
oum.
corupt
fillibite

ri
0 Sin *
s e
d iin
anmn Nkaſ
fapndet
nsſunrn
1deelnni
iredeſlen
um ucitdn

s Vetſio da

aficie aqun

tvultus n

ntcguiteca
Imana ſapin
ſect cöͤuet
luboney ide
pbleu Cite
.odca
n demer
Piſtaaitui
te ctcaurti
aminalul⸗
etatcotit
m atmnol
nmla oril
(rtnSi.
ionter

edüntuenit⸗
7 Bawn
gin i
leinmhl⸗
Ntoac i
Glinſ tte

Titulus lxin
muindane cupiditatis & igne illicite voluptatis immerſa ꝑ
cõſenſum fuerint a intincta ampliꝰò nequaqꝙ; ꝓut ante luxe
rant lucebunt minimeq; fulgebüt Na Vſidoꝛus in hi /
ſtoꝛiis naturalibo. Stellio ex aſpecétu in terrã ſibi haurit im /
bibitq; venenũ. ſed ex aſpectu in ſurſum verſus aerxem atq;
celũ quendam liquoꝛem medicinabilẽ ſũmo oꝑe ſibi attra⸗
hit & gignit. Sed tũc per ſtellionẽ intelligit᷑ ipſe homo. Naʒ
ſicut ſtellio tardiſſimi qᷓdem motus ad quẽlibet ſui actũ.ve/

lociſſimi ꝗdem ad ignem ſeu ad incendiũ copioſumvt reci /
tat ps in.x· animaliũ li. Sic per omeʒ modũ ipſe homo tarx

dus quidem eſt ad actum quẽélibet virtuoſumvelociſſimus
alit ad ignem id eſt ad ſuppliciũ ſempiternũ.Sed tũc ↄueni

enter ꝑ aſpeétum in terraʒ ſapientia mũdana figurat. Nam
ſicut aſpectus in terra nequacq ꝗdem fieri poteſt niſi cũ to/
tali capitis inclinatione anime ad terrena deſiderãda tranſi/
toꝛiaq; && vana. Sed tũc ↄuenienter per aſpectũ inſurſuʒ ver /

ſus celũ diuina ſapientia figurat᷑. Nam ſicut aſpectꝰ inſurſũ

vehement oculos aperit atq; oꝛa teſtante phᷣo in ꝓbleu· Sie
per omez modum ſapiẽtia ſcientiaq; diuina oꝛa mentis ape/

rit ad guſtanduz oculos ,m anime detegit ad ſpeculandum

dei ſuauitatem ꝓpetuum q; dulcoꝛem atq; ad eius habendã

ꝓpetuam viſionem. Et tũc applicetur ſic. Homo itacq; ex ſa⸗

pientia mũdana ſibi haurit & imbibit venenũ moꝛtis eter/
ne.ex ſapietia vero diuina ſibi attrahit & acquirit liquoꝛem

felicitatẽ eterne Ba Plato libro de immoetalitate anime
Sapiẽtie quatuoe attribuunt᷑ viʒ opes quies. hon oꝛ a volup

tas. De primo ariſtotelis li.de pomo. Eſt aũt ſapientia ple⸗
na diuitijs opibuſq; diuinis. De ſecũdo phᷣs.vſ phiſicoꝛum
AKnima ſedẽs & quieſcẽs ac. De tercio pps v.politice. Natu

raliter dños foꝛe dicimus ſed && maxime honoꝛandos eos qs

ſapientia cernimus illuſtratos. De q uarto cõmentatoæ·xj.
metha. Confert aũt nobis ſapientia ineſtim abiles volupta
tes. Multo aũt magis ↄuenientius a ꝓpriamus hec quatuoe
ſapientie ſcientieq; diuine:ſcʒ opus theſauroꝝe dei quietem
refrigerij ſempiterni honoꝛem regni perpetui·. & voluptatẽ

gaudij incoeruptibilise eterni Qa Cõmentatoꝛ alber /

tus in ſũma naturalium.inj- ꝓte.Scientia quidem ſenſus ob

ruit ſcientiam intellectus. Sed tũc per ſcientiam ſenſus mũ

dana ſapientia figurat. Nam ſiẽ ſcientia ſenſus eſt coꝛrupti /
bilis fallibilis atq; breuis. vt ait hemiſtius ſuper.j.poſteri /
oꝛum · Sic per omez modum ſapientia quidem mundna eſt
coœruptibilis quia coꝛruptionẽ cõfertꝓpetuàm q; moꝛtem ẽ
fallibilis qa fallit ocilum noſtre mentis · eſt breuis vtpote

Titulus
durans a pmanẽs vix ad piindũ momenti tꝑis· Sed tunc
ↄuenienter ꝑ ſcientiam intellect diuina ſapiẽtia figuratur.
Nam ſiẽ ſcientia ſcz intellectualis eſt ĩdem cũ re ſua ſcita hm
phm in.nj. de aĩa. Suint inquit vnũ ſciẽtia & res ſcita. Sie mi⸗
mix per locũ a ſimili:ſapientia ꝗdem dei τ ipſe deus ſimilis
vnum ſunt .ſimul ꝗ dem. Nam in quocũq; coꝛde ſapiẽtia dei
cernit᷑ ibi à deus ꝓ grẽ̃am ↄmoat vnum ſunt:qa hm Nagi⸗
ſtrum in primo ſententiae. Spiritus dei & ſcientia dei vnuſ

actus ſunt· Et tunc applicetur ſic. Sapientia itaq; carnis ob/

tuit impeditq; actum ſapientie a ſcientie diunune
= ¶ De ſedulitate (Titulus Ilxmj.

Otandũ ꝙ ſedulitas habet qᷓtuoꝛ effect?. Nam ip̃as

gationẽ q; mentiũ actuumq; negat: Per pᷣhabita autẽ daĩ

intelligi ꝙ ſedulitas ſanétoꝛe actuũ & virtutem obſequioꝛ⸗
q; & cultuum diuinozc quatuo effectꝰè in mente bumana ef
ficit & reliquit.· Nam ad vnũ ſolum actum dei viʒ virtutis
mentẽ aſſiduat determinat: ꝗlitates celeſtes nobis diuini
tus imprimit a innatatur in vnum putadeum toboꝛat a cõo
fotat· ſed è& vacationezꝭ diuagationem &; abijcit atq; negat

B Cöoöm entatoꝛ ſuper iñ ethi. In hoea aſſiduitatis ſedu
litatiſq; actus exercitatus quilibet minus promptus reddi/

tur interueniẽte autem ocio aliquali viſui & promptꝰ ma/
gis patet. Quius ſignũ eſt. Videmꝰ ꝙ dum ſerotino quideʒ
tempoee aliquis actũ aliquem exercitauerit: cõſtat qa tunc
actu ꝓmtitudinis caret a faciutate eiuſdem actus: in mane
autem perfedtus nouit & efficit actum illum. Cuius cauſa

ſſtat in hoc. Nam in aſſiduo a ſedulo actu o'ganum laboꝛat
valde quão brem ineptum indiſpoſitumq; redditur · ceſſan/
te autem aſſiduitate & ſedulitate actionis illius ocio inter⸗
ueniente aliquali iam ex Hoc ipſo oꝛganum actioni huiuſce

modi deputatu m quietatur & perconſequens ad actù vſum

c(H abnius redditur. Per prehabita autem innuitur ꝙ ad re/

ſtaurandum & ſotificandum actum diuini cultus laudiſ/
qꝗͥJ pariter & virtutis ſumme valet inter poſitio a interſertio
rationabilis oci & quietis Q Notandum ꝙ iuxta ver⸗/

bum philoſophi in ſexto politice ſedulitas &e interpolatio
oppommtur: quemadmodum ipſa entia ex parte ſui ſunt
alteratiua & priuatiua- Notandum ꝙ vt ait cõmentatoꝛ ſu
per quarto methaphiſice. Effectus neceſſarij ſolis debentur
agentibus ſedulis a perfectis “
((([De Sermnine

¶ Titulus bev. A

ilxi iij

tres ad vnũ deter minat limitat coattatꝗlitates éqe
accidẽtia innatatur in vnũ roboat a oↄfoꝛtat a diua

ciuaus
cſonecte
gun nod
ausne
curpan
gieſtn⸗
pemobln
et Guud⸗
Uldunbet
Cletontin
s nurdus
Petuerett
nisbuniſe
phin g
Pookre ſi⸗
ples
tipp⸗
aütgee
alniüzeo
ad paſee
1oiſem
ern
Ner natit
liadhber
inmen
Perkertr
Auncen
niadih
12eris⸗
Ntio ig
m aut.
Edlunn

N
unp
ltrn
Nttadi
autdi

blegior

men
Vietune

s dünni
atꝛz c⸗
inegat
tis ſedil
lgredd/
pebma/
ouide
Gaturd

mare

nus caut

n hber .

tureetſan
gciomter
nihuude
im
16te
1 ot
ereetuo⸗
tader
rpolt⸗
Itunl

vmr

Titulus D
Riſtotelis li: de plantis. Semẽ igne ſiccatũ neq; pul/

lxv

lat:neq; germinat ſed nec creſcit. Sed tunc ꝑ ſemen
copale ſpirituale ſemẽ anime figurat᷑ nam ſiẽ ſemẽ
coꝛpale radicẽ a fundamentũ ſui germinis atq; oꝛtus ab in

ferioꝛi pte non a ſuꝑerioꝛi ſupficie ſumit vt ait phᷣs vbi ſupᷣ

Cuius etiã ſignũ eſt ꝙ radices iacti in terrã ſeminis tendũ /
. H — „ J⸗ „ — . „ .
tur indeoſum nõ inſurſum. Sic nimi ſe mẽ ſpirituale radi /
cem atq; fundamentũ ſui germinis atq; oꝛtus ſumit ex infi

ma parte vere humilitatis:non aũt ex ſũmo ſuperbie && tu⸗/

moꝛis · Et tũc applicet᷑ ſic. Semẽ itaq; ſpirituale igne tuxpis
lucri ſeu auaticie deſiccatũ:nec pullulat.nec germinat miſti
ce· ſed nec creicit B Notandũ ꝙ ſpecies alicuius ſennnis

quatuio modis aduenit ad terras remotas pariter & lõgin/

quas. Primo viʒ per alicuiꝰ venti grandis deiectionem. Se/
cundo ꝑ auiu; aliquaz deductionẽ: T ercio p ymbris a plu
uie diſtulationem. Quarto per aliquã celi oſtellatione:. De

primo Plinius in ſpeculo naturali dicit. Ingruit vt interdũ

venti a quibuſdam regionibus celi qui in ſuis incurſibo &ᷓ/
rundam herbare ſemina attulere- que qidem herbe minime
viſe ſunt in illo terre climate quo naſcunt᷑ piper enim æ cro/
cus nardus cinamomũ a balſamum in quibuſdaʒ nata ap⸗

paruere regioniboin quibus a natura non fuerũt generatõ
nis huiuſcemodi eſt ventus grandis cauſa. De ſecundo ſie

ait ppᷣs in ꝓbleu. Piſces quidam in quibuſdam ꝓcreati ap
paruere ſtangnis a paludibus vbi nunꝙ aliquis viſus eſt
piſcis· Quiꝰ etiam ſignum eſt. ꝙ in altiſſimis quibuſe daz mö
tibo piſces nati ſunt in aqs & riuulis valde exiguis. Huius
aũt generationis cauſam reducimꝰ in allationẽ quarundaʒ

aiiiũ eo viʒ modo inꝗntum aues mergule. ille viz aues que

ad paſcendũ aquis imm ergunt᷑ illax nanc; auium roſtro
ꝙ oi ſemina adherent que longe ante ꝓpiecta erant a piſcibo
que qdem ſemĩa aut in ꝓfundo iacẽt: aut in aque medio ſu

per natãt. Iſta aũt piſcium ꝓiecta ſemina roſtris aut pedibo
auiũ adherentia ab auibo iam predidtis ſe montanis denio
aꝗòs immergentibo immi ſſa paludibo atq; ſtangnis piſces

ꝓereant vbi nulli piſces vnq; erant Q De tercio ſic ait
Kuicẽna li nj de diluuijs. Quatuoꝛ nobis innotuerũt dilu!
uia viʒ diluuiũ ignis aeris terre· ée aque. Dilumium aũuũt aqᷓ

aeris alienatiuũ eſt id eit alienoꝛe coꝛpo actiuũ allatiuũ
Circa q& eſt notandũ ꝙ diluuiũ igniſ nil aliud eſt ꝙ; inun

datio ignis ſeu aliqᷓ incenſio valida alicuiꝰ regionis. Diluui
um aĩiit aeris atq; venti. Diluumim autes aque nil aliud eſt
q; diluuium nili τ. Diluuium vero terre nil aliud eſt qm

rnundatio arene defluẽtis ex aere. De diluuio ignis legit᷑ de ue
ſancta agatha. T tem in hiſtoꝛia lõgobardoe. Item de viſio fu e
nibus tundali. Item de euentibus hy bernie. De diluuio ae- re⸗
ris agitur in hiſtoꝛiis perſaʒe vbi diciẽ ꝙ tanti turbines at V ſern
venti interdum ↄuentiuint & concurrũt vt ciuitates && villas ſas
auferant ſuſtollant ꝗᷓ tandem millatenus apparebüt · De gnod
diluuio adque require de nilo. Eſt autem nili diluuium prin mMe
cipale q& accidiſſe dicitur tempoꝛibus noe. Runc autez re / ſum
deundo ad ꝓpoſitum dicendum ꝙ diluuiuz aeris atq; aque wiel
eſt ventus grandis atq; pluuia que aliena nobis adducunrt gido⸗
ſemina puta de remotis prouincus & longinquis. De quar/ Adnm
to ſic ait Ptolomeus almageſti primo. Latiſſima virtus ceii krit
. Nam viuificat generat fecundat diminuit & augmẽtat. Nâ uus
vbi nulla proiecta ſunt ſemina ibi celeſti conſtellatione & i abs
virtute quiedani nate ſunt hHerbe incognite G& inuiſe. Sed de .r tuptt
hHoc etiam re quirxe capitii de neceſſitate. Patet ergo rρ Sed ane
tunc per ſemen copoꝛale ſemen intelligimus ſpirituale. Nã Ertirmnt
. ſicut ſemen copoale nimis profunde terre iniectum neq; iſab
priillulat.neq; creſcit. Cauſa hiiius eſt. quia ſemen profun Uidn
datum nõ habet aeris reſpiraculum. Sic nimirum per omez R
modum ſemen ſpirituale q& eſt verbum dei nimis profun/ et
de in code hominis ſeminatum omni interdum floꝛe caret WW
bonoꝛum operum && virtutum Et tunce applicetur ſic. Semẽ .
itaq; ſpirituale quatuo quidem modis deuenit ad mentes yn
a deo remotas pariter a longinquas. Primo videlicet per ce tbi
ioſtis refrigerij deductionem. Secundo per auium id eſt ſan w
coꝛum aſportationeʒ. Tercio per celeſtis gratie diſtillatio nez t
Quarto per celeſtem a deo infuſionem — Kti
¶ De ſeparatione ¶ Titulus lxvi.· 4
Onm mentatoe heophraſtꝰ ſuper libro de quatuoꝛ “ “
„ tranſcendentibus. Quoꝛumcũq; eſt vnum eſſe:vnũ euce
Non ſeparatur ab alio abſq; coꝛruptione eius. Simi „ (uian
lis aut em hec eſt ſententia huic verbo ꝙ; ait Alpharabius AAAN
ſuper de pomo Ariſtotelis. Quoꝛumcunq; inquit eſt vnum Ao
eſſe vnum non ſeparatur ab alio ſine corruptione id eſt vnũ
non coꝛcumpitur ſine altero· Intelligendum tamen hoc eit ten
eo modo ſi vnum illorum eſſe ſit equale alteri & vnum nõ teen
fit ab alio. Vnde non habet locum dicta ꝓpoſitio in illo eſſe iinp
quod reſultat ex corpore & anima. Anime nimirum coꝛ/ igen.
Pois e vnũ eſſe. e tñ coꝛ rupto vno nõ corũpit᷑ reliquũ ee
hoc ideo:qa illud eſſe nõ ẽ vtriuſq; eql iter ſi vniꝰ ab altero n

r
S l de
dniſio
uiz,
Man
NA
tit
uum Pen

Ne
e ⸗

Dunt

nawns
ngninhe

tlletde

ie. Son
80 7 8
ituale N
tum neq

nprofun⸗

nperofne,
Sprofun
foecaret

ſe deme

dmentes
cper ce
dſen
ectoe

k

Ntue
vnix
s Semi
aribins
Atwrun
deſtuni
mlut
nn
tc
ußt
ler⸗

Titruluuss . ixvz
puta eſſe coꝛꝑis eſt abeſſe amme. His ergo incidentaliter in⸗
troductis ad ꝓpoſitum redeamꝰ. Patet itaq; ꝙ α eſt vnuz
eſſe· vnũ nõ ſeparat᷑ ab alio abſq; totali eiꝰ coꝛtuptõne.Per
iſta aũt dat᷑ intelligi:q ex vnione miſtica dei ameq; deuote

quoddã reſultat eſſe indiuiſibile & diuinii&& ideo talẽ eſſe ẽ
vnũ eſſe iuxta illud Iohᷣ·xvj. Vt vnũ ſint ſicut & nos vnum
ſumus. Deus itaq; per ſubtractionẽ ſue geatie ſeparari non

poteſt ab homĩe abſq; totali eiꝰ ꝓpetua coꝛtuptione. Reſpi/

ciẽdo ſu B Plato li:j. de immotalitate amme. Nulluz

ꝗdem entium eternitati aſſcribit᷑ niſi ſeꝑatiim fuerit a ma/
teria magnitudine & a motu. A materia ꝗqdem: quia omne
habẽs materiã vt ait ↄm entatoꝛ auerrois li· ſuo de ſubſtan /
tia oebis eſt trãſmutadile. aũt trãſmutabile eſt.hoc ipm

coruptibile quia hm pᷣm in:xj. metha: ꝙ tranſmutat᷑ nõ ẽ

vnifoꝛme.G neceſſario eſt coꝛruptibile · ſi coꝛru ptibile ergo
nõ eternum patet ergo primũ viʒ ꝙ nullũ entium eternita
ti aſſcribitur niſi ſepatum fuerit a materia· a magnitudine

quidem: quia omis magnitudo duuiſibilis eſt in infinitũ, vt

oſtendit phᷣs in pmo phiſicoꝝ a in vi. In primo de genera ,
tione &e coꝛruptione. in de celo & mundo:G in mi metha-li.
Quod aũt diuiſibile eſt eternum nõ eſteo q& hm Qalcidi⸗
um in thimeo-eterna indiuiſibilitate ſunt. Nam ipᷣa ꝓpetua

ſunt vnione cẽcoedi atq; vnita. Tria inquit ſunt vt ait Calci
ditis vbi ſup: que mini diuiſionem recipiũit ineternnim vt

tes incoꝛpoꝛalis. res eterna vt ipſum indiuiſibile qc eſt pun
ctus ergo ex deſtructione oſequentis inferẽ ꝙ nil eternitati
aſſcribi niſi ꝙ ſepatum fuerit etiaz a magnitudine G
Notandũ aũt ꝙ magnitudo eſt diuiſibilis in infinitum nõ

äm ptes equales ſͦ hm inequales partes quẽadmodum in
phiſicoꝝe aſſerit ipſe pomas.Item ome ↄtinuũ ſeu magai
tudo diuiſibilis eſt in infinitum nõ naturaliter ſed mathe /

matice: quia mulla ſpẽs carnis adeo pua poterit demõſtrari

quin adhuc poſſim ymaginari puta mathematice mnorez

carnis ſpeciern · vt vbi ſup̃ oſtẽdit Abertus in odine ↄmen-
K motu vero:nam hm ph̊m in nj phiſicoꝛe. Motus ẽ actꝰ

entis impotẽtia inntum huiuſmodi id eſt inntum impo/
tentia: ſiẽ alteratio eſt actus rei alterabilis. Item idem in eo /
dem paꝝ infra. Motus nõ eſt ens ſ via in ens. Vbi aũt ens
impotẽtia aut non ens fuerit ibi e ternitas nõ erit: quia hm

„ % % „

egeſiꝓpũ Iero.li:inj· Eternitas ſolis cõuenit entib actuatis

c& pfectis in ſua ſpecie de q ratione ipᷣe motꝰ nõ eſt quem
admodũ ſupᷣ tactũ eſt.Sufficintet ergo oſtẽſum eſt ꝙ nul⸗
lum qdem entium eternitati aſſeribit᷑: niſi ſeꝑatum fuerit a

õä

Titulus llklovj.
materia a magnitudine a a motu. Sed tũc per iſta datur in/
telligi. q mulo quidem hominum eternitati ſeu fruitioni ce
leſti digne aſſcribitur niſi a tribiis prehabitis mente & coꝛ/

poꝛe ſeparetur videlicet a materia malicie conpozalis a mag

nitudine mundane a tranſitoꝛie dignitatis&& a motu a ſtre
pitu mundane a vane inquietiidinis et laboꝛis Recte vt ſu

pra D Philoſophus m·xj methaphi. Subſtantie qui/

dem ſeparate nullis ſunt tranſmutationibus paſſionibuſqʒ

ſubiecte Quius declarationem require capitu·de perpetui⸗
tate · Sed tũc per ſubſtantias ſeparatas homines a munda/

nis quantum ad effectum ſeparati vanitatibus figurantur

Nam ſicut ſubſtantie ſeparate dominãtur e regunt princi⸗

panturq; entibus naturalibus vniuerſis.vt firmiſtlimis ꝓp/

bat rationibus Ptolomeus almageſti primo vnde etiam ait
Pr oculus liſuo de cauſis. Opus inquit nature eſt opus in/
telligentie. Sic nimig per omeʒ modumipſi fideles a mun:
danis ée tranſitoꝛiis ſeparati dominãturx ſoli & principant᷑

cunctis mundi inſultationi bus a poꝛtentis que quidezʒ om
nia ipſi largo animo aſpernantur· Et tunc applicetur ſic. Illi
itaq; qui ſpe ſua in deo poſita ab iſtis vamis tranſitoens

fuerint ſeparati nulli tranſmutationi puta a deo aut paſſio/
ni puta in preſenti ſeculo futuro aliqualiter ſunt ſubiecti

E Auicebron libro fontis vite. Vnaqueq; res ratione
ſue materie ſemper nititur elõgari ſeparari a primo actu

& ente. Ratione autem ſue foꝛme aproximat vnitur ipſi
actui atq; enti primo. Sed tunc per materiam ipſam carneʒ

9uenit deſignari. Nam ſiẽ materia ſemper eſt priuationi an /

nexa quẽadmodum in pᷣmo phiſicoꝛe & in:ij· de generatio /

ne & coꝛruptione dicitur. Sic nimiruʒ per omnem modum
caro quidem ipſa ſemper eſt in cunctis ſuis actibus pecca⸗

to morti ãnexa & ſicut materia nunq́; corrumpitur iuxta
illud ꝙ ait philophus pᷣmo phiſicoꝛum. Materia eſt ingene
rabilis & incoꝛruptibilis. Sic reu era per omnia & ipſa caro
nequaquam ſimpliciter annihilatur aut coꝛrrumpitur quin

vna cũ aĩa ſua aut in eĩna vita:aut in pena ꝓpetua etnaliter

finalit᷑ collocet᷑. S tũc oueniẽter ꝑ foꝛmã ipᷣa anĩa deſigna
tur. Nam ſicut foma eſt agendi ratio vt ait ↄmenta · ſuꝑ·inij

pPhiſicoe. Sic nimixe per locum a ſimili ip̃a humana aĩa eſt

Pncipiuʒ ratio atq; cauſa meritoꝛie agẽdi:aut gaudia:ſuppli

cia ve merẽdi. Et t c applicet᷑ ſic Homo itaq; omis ratione

ſue carnis ſemꝑ nitit᷑ appetitq; elongari ac ſeparari a primo

ente & actu qui deꝰ ipe eſt.ratione autez ſpecie ſeu aĩe ſempꝑ

ſuo inniti appetit ſaluiatori E 2 bemiſtius ↄmentatoe de

Uulu
mb
Uerte
9 di car
n que 4
riſſinech
pietoer
zgrout.
Fumair
fomap
quo ſuj
dilever⸗
ſepand⸗
hoc q⸗
tur heb
die
tq
ſinugisn
aVax
Acnoami
icligi 4
utſiate
ltkotatt
unama
rW
ſtras
tionem
ratio?
cogni⸗
ligimd
roxe
*
tonem.
G gual
inie⸗
cas ter
nong
realis
tate
lutus
uut e

rig,
mie
dn
Dſ
ertſi
Nteggi
hoin
⸗
aArd
fguennn
unt peürt
ilemisg
eltiana
pus
amun
neipani
iom
tſe. W
mnſtcels
tpaſto
ſubiecki

tatione

0 adu

un
Arne
awontan
a
wmenor
mmodun

busNn

tur t
iger
ur un
nulte
deſgn
aſon
numi/
dulpt
one⸗
vno
ſen
ito de

Titulus lxvj
gradibo in tractatu foꝛmax? Separatio latitationi obſtat oĩ
Qũq; enim aliqua ab inuicẽ ſeparant mox omia que antea
latuerat expateſcere demonſteant᷑. Per iſta aũt dat᷑ intelligi
qꝙ; dũ caro anima ꝑ moetẽ ab inuicem ſeparant᷑: mox oĩa
añ que latuerãt. & ab humanis oculis abſcondita erãt cla/
riſſime eluceſcũt · iuxta illud q de vlixe dictũ eſt · ꝙ viz ſa⸗
piẽtioꝛ erat moꝛiens ꝙ; viuens. Multa enim Wixes in moꝛte
agnouit que vite tꝑe penitus ignoꝛauit G ¶ inconienh.
Homa immerſa materie ſeꝑari non poteſt niſi illa materia

foꝛmã pᷣdictam deſerat & ſub illa ſtare pcipiat eo viz modo

quo ſuß H Pꝑs in ꝓbleu: Qum quis ab eo quez valde
dilexerat ſepatur ↄtinuo plus turbat᷑ ꝙ; duʒ ſeparari ſe aut

ſepandu ſo ſe memoꝛabat᷑. Cuius euidẽtia & cauſa ſtat in

hoc qd ait ppvᷣs vt ſup̃ᷣ. Siciit enim nõ habita magis deſiderã
tur. habita aũt iam vileſcũt & quodãmodo non curantur.
Sic & bona dudũ habita & modo nõ habita magis cruciãt
atq; toquẽt quẽadmodũ ait Calienꝰ. Bona habira a amiſ/
ſa magis nos cruciãt q́; ſi habita nõ fuiſſent penitꝰ nec poſ/
ſeſſa. Valde ergo nẽ̃o cruciamur anĩo & toquemur dum ab
aliquo amico aut actu gaudioſo ſeꝑpamur Per iſla aũt daẽ

intelligi ꝙ nil amarius eſſe dinoſcit ꝙ ſeparari ab illo dele /

ctabili aſpectu mitiſſimi ſaluatoꝛis I¶ Guido in. nj. qdli /

bet. Tota itaq; noſtri cognitio intellectꝰ ex ſeꝑatione ſpecie /

ruma materia gignit᷑ a cauſat᷑. Nam q;uis ſenſiis noſter v⸗
ſetur ſolumodo circa hoc & nunc intellectus tñ ſem per ab/

ſtrahit. Sed & intellecte actio figitur ſiſtiĩ circa ſegrega

tionem ſpecieꝝ a materia magnitudine ê& a motu.& hHuius
ratio ẽ qa vt ait ꝓhᷣs inj poſteriox: cognitõ ntᷣa circa.puta
cognitõ intellectiua ſꝓ eſt veroꝛe a ꝓpetuo quia falſe intel
ligimꝰ que aliqñ falſa erũt vnde intellectus ſemper eſt ve⸗
roꝛe perpetuoc. Veritas aũt a ꝓpetuitas in vniuerſalitate
ſolũmodo ↄſeruatur. Vniuerſalitas aũt nõ eſt niſi per ſepa
