affectat neutrum eſt. eo ꝙ curia philoſophiam excludit a

ineptos curiales philoſophus vſc;quaq; nõ recipit Hu

ꝑo in dida· Quicunq; ad ſcientiam pertingere cupit ſi reli⸗
Cta veritate arcium reliquis ſe implicare voluerit. naturaʒ

laboris plurimam inueniet a fructum exiguũ ¶ Hugo ibi
dem In philoſophis enim fuit venerabilis ꝓymago virtutis

Dum ſine ſide & dilectione ſubſtantia virtutis eſſe nõ poſſit

¶ Alexã der de natut? rerum O felicia antiquoꝛum tẽpora

in quibus ipi imꝑatoes mundum regentesſeip̃os philoſo

phis dederunt. vt patuit de alexandro macedone de iulio ce
ſare de ptolomeo rege cuiuchlibet enim regni gloꝛia creuit i
immenſum. mdiu artium liberalium ſtudia in ip̃o floꝛue/
runt victoœia enim milicie a gloia 2 philoſophia· ꝗᷓ ſinul
concurrunt a merito. quia philoſophia vera docet iuſte a
recte regnare vnde p me enim reges regnant ait ſapientia.
¶ Caſſodorus ſuꝑ p. Aſtrologiam ſacrilegam ſumma in
tentione fugiamus: m etiam nobilium philoſophoʒ iudi
cia damnauerũt ¶Aullius Phia eſt diſciplina omnium re⸗

tum diinnarum bumanatum rationes imieſtigans Idem
omnium rerum philoſophia dux virtutũ indagatrix ex/

ꝓulſatrixq; vicioꝛ tu inuẽtrix legũ tu magiſtra moꝛum 2

diſcipline fuiſti ¶ Seneca in epla Tam diu liberalibus arti /

bus immoandum eſt. qm diu animus agere melius nõ pf
¶ Seneca Nultis ad philoſophiandum obſtitere diuitie
pauptas auũt expedita ẽ ſecuraaut ergo paup ſis aut pau

peri ſimilis ſi animo vacari vis ¶ Seneca EFacere docet phi/
loſophia non dicere & hoc exigit vt ad legem ſuam quiſc;
viliat ne oꝛationi vita diſenciat: vt verbis opera concodent
Idem Hoc enim turpiſſimum eſt quod nobis obici ſolet. v
ba philoſophie non opa nos tracétare Idem ad lucillum hꝰ
michi promittit philoſophia vt me Zᷣarem deo faciat.

H ¶ De Pietate.

Qapitulum clxxxvij-

ppi dixerunt ab eis tanquã ab iniuſtis poſſeſſori

Vguſtinus in ſermone Penes deum nec pietas ſine
iuſticia eſt.neq; niſi ietate iuſticia: celeſti ſenſu ſine

boritate quitas ſine equitate bonitas non babetur equitaf 8 CLCoit
ſin e bonitate ſceuicia eit · & iuſticia ſine pietate crudelitas naren
¶ Ambroſius ſuper beati immaclati Pietas amica parenti⸗ eſtim.
bus gratia deo dñm co nſiliat. neceſſitudines fouet vt cultu / geritn
ra merces parentum filiax ſtipendium pietas inquãiuſto niſtra
rum tribunahłegeno potus. miſeroꝛe ſuffragium: induiges ſone
tia pecaοα AAmbroſuis. Sepe flectit humanitas qd nec ſed ca
virtus potuit ſuperare:nec ratio ¶ Hieroninnis in epiſtola ncnd
Nemo debet pietatẽ anteferre religioni qui amat filiũ aut taſerv
ſiliam ſupꝑ me nõ eſt me dignus dicit dominus ¶ Gregeoet. ſed ql
in moꝛali- Ille bene agit. quie pia ſunt vt colat in proximis ri Wle
uus miſericodie de iuſticie fonte ducatur Ibidem Beneficiũ Penin
debet exhiberi ꝑ pietatem a bonum verbum tribui per hu / Sen
militatem ¶ Gregoæ in omelia. Penſemus ſi poſſamus di⸗ an
ſpenſationem ſuperne pietatis ſtantibus ſi ceciderint minat is
penam lapſis vero vt ſurgere appetant pto mittit miſerico) nrt
diam Idem in moꝛa. Nulla eſt ſcientia ſi vtilitatem pietatis Gint
non habet a valde inutilis ẽ pietas ſi ſcientie diſcxetione ca⸗ Gld
ret ¶ Bernhardus in epiſtola O clementiſſima pietas. que mee
non ſua deſinit largiri beneficia non ſolum ibi nullum inuie zn
nit meritum ſed plurimumq; etiam obi totum inuenit con nic
trarium ¶ Hugo de clauſtro anime. Pietas eſt ex benigne
mentis duſcedine grata omnibus auxiliatrix affectio & di/
uini cultus veligioſa deuocio ¶ Caſſiodorus in epla Hec ẽ
enim pꝓfecta pietas que antequã flectatur precibꝰꝭnouit cõ⸗
ſiderare fatigatos ¶ Tullius. Pietas eſt per quam ſanguine
iunctis. patrieq; beniuolentie offictunn 2 diliges tribuitur
cultus (Solinus Eximia ciconijs ineſt pietas nam chtan
tum temporis impenderunt fetibus educãdis tantum 2 ipe quer
a pullis inuicem aluntur Item. eonum clementie indicia futur
multa ſunt ꝓſtratis parcunt.in viros potius q; in feminas mumel
ſeuiunt-infantes non niſi magna fame perimunt. nec a miſe teneer
ricodia ſeparantur Pigricia vbi accidia Placere vbi adilla alius n⸗
¶ De Poteſtate Capitulum clxxxvVn. ad⸗
guſtinus de ſingularitate clericoꝛim Arxtius di-⸗ dcare
uitibus quã paupibus inuidet᷑. a non inopes ſed lo cbi⸗
upletes immquietat infeſtatio ſeua latromim. Plus uſcen
Duces 2 pricipes m milites ab hoſtibo appetunt in pugna- fud
a violentius propulſantur ventis a turbimbo culmina que neer
cunq; ſunt altioꝛa.ideo magis magiſc; ꝗ Plus ceteris vnuſ⸗ oper

quiſq; pĩ. magis ſciat eẽ ſibi metuendum ¶ Gregoin moꝛa

rene
rdit
Pane
ertalt

iih

um idug
tdle
meyſſtolt
nffüu
EGrGn
nproumsr
en enfti
whirhn
lums de

Nrint mnat

tt micrice
tem pietatis
rdorex
Apietas n
imulllum me
miwent
ARadenge
bonotntci,
am ſanguin
GSWdü
pamn
Stmntum ſt
mu1Mee

um down

n Nusde
nopes ſd
hnum.
m n pls 4
alning
ters M
nan 3

Cogitatio ſi aſſidue mentem excoquitomnem ſuperbie tu

moꝛem premit a poteſtatem acceptam non honoꝛẽ. ſed onꝰ

eſtimari facit ¶ Gregoꝛ ibidem. Tunc ſolum poteſtas bene
geritux · cum non amando ſed timendo retinetur que vt mi/
niſtrari recte veleat oportet primum vt hanc nõ cupiditas
ſed neceſſitas imponat Idem. Bona eſt oꝛdine ſuo potentia.

ſed cauta regentis indiget vita ¶ Gregoeius in regiſtro Sũ

mim in rebus bonum eſt iuſticiã colere ac ſui vnicuiq; vi⸗
ta ſeruare æ in ſubiectos non ſinere · qc peccatum eſt fieri ·

ſed quod equum cuſtodiri ¶ Criſoſtomus Sicut potentes

potenter toꝛmenta paciuntur · ſic a iuſticie premijs fruẽtur
plenius ſi recte exercuerint potentatum ¶ Valerius epus.
Semp accreſcit apud indignos moꝛes cum poteſtate ſuper
cilium ¶ Tulliꝰ in ſua re. Potẽtia eſt ad ſua ↄſeruãda: al-
terius obtinenda ydoneae rerum facultas ¶ Petrus ra. Po
tentia dñi non minoꝛ ẽ in regno potentiſſimo tranſferendo;
; in tugurio pauꝑis euertendo ¶ Señ· de clementia ad ne⸗
ronem Beinceps debet eſſe ſermone affabilis· acce ſſu facilis
vultu quo maxime populos demulcet amabilis eduis pro
penſiuis iniquis acerbus· talis inquid a tota ciuitate amatur
defenditur colitur· Preceptum vbi mandatum. S

¶ De predeſtinatinne.
” Capim clxxxix.
Vguſtinus libro de p̃deſtinacõe Predeſtinatio ẽ di
uine voluntatis p gratiam electio ¶ Augꝰ?. de libro
rbitrio Sicut tu memoꝛia tua non cogis facta eſſe
que preterierũt ſic deus pſcientia ſua non cogit facienda ꝗᷓ
futura ſunt ¶ Auguſtinus. Predeſtinatoum ita certus eſt
numerus vt nec addatur eis quiſquã nec minuatur ex eis·
tene ergo q& habes: ne alius accipiet cœonain tuam. ſi enĩ
alius non eit acepturus niſi iſte perderit. certus ẽ numerꝰ.
Idem Predeſtinatio dei eſt multis cauſa ſtãdi nemini ẽ cau
ſa labendi ¶ Auguſtinus ſuꝑ Iohannem Nemo venit miſi
tractus. quare illum ttahata illum nõ trahat.noli velle iu⸗
dicare: ſi non vis errare ¶ Gregot᷑ in dia. Preſcientia ẽ vnũ

quãq; rem antequã vemat videre.G id qd futurum eſt. pri⸗

uſquã preſens fiat preuidere ¶ Gregor· in moꝛalibus Pre/
fixi dies ſinguli ab eterna dei preſcientia nec augeri poſſũt

nec minui. niſi contingat vt ita preſciantur vt auit optimis
operibus longioꝛes fiant· aut peſſimis breuioes.

¶ L/De predicatione. .
Capitulum cxc-

tonum quã oꝛatois facultate non dubitet. & ſit priꝰ oꝛatoe
antequã doctor ¶ Auguſtinus Aperi os tuumſed prius vt
aperiatur imploꝛa vita enim verbum erigit & acquirit · ſer⸗
mo enim ſme vita non eſt dei ſermo ¶ Ieroniſuper y ſaiam
Magnum diſcrimẽ eſt dei tacere ſermones ob triplicẽ cau⸗
ſam. vel propter timoꝛem vel ꝓpter pigriciam vel adulatio
nem Idem in epla RNon confundent opꝑa ſermonem tuũ nec
cum in ecæleſia loquaris tacitus quelibet reſpondit. cur er⸗

go que dicis ipe non facis delicatus magiſter eſt · qui pleno
vẽtre de ieiunuis diſputat accuſare auariciam a latro poteſt

ſacerdotis criſti os · cum mente concoꝛdet ¶ Ieroni mo Ome
gquod non edificat audientesi mpiculum vertitur loquen⸗
tium ¶ Ieronimꝰ ibidem Sicut lixiuium ꝓ cinerem humi /

dum fluens lauat non lauatur ita bona doctrina per ma/
Num doctoꝛem animas credẽtium lauat a ſoꝛde peccatoꝛum.
¶ Gregoeius Semper dulcedinem non Habetquem vita vxe

Proba infra conſcientiam remoꝛdet ¶ Gregoꝛius ſuper Bʒe
chielem Ille ſermo ab audiente libenter accipitut.qui a pre
dicante cum paſſione animi profertur Ille loqui veraciter
nouit qui prius bene facere didicit Idem in omelia. niſi in⸗/

tus ſit qui doceat doctoꝛis lingua exteriꝰ innanum laborat.

¶ Gregoꝛius in paſtoꝛali ¶ ex ipis predicatoꝛibiis impoſita
eſt. vt ipſi viuendo illuminant que loquendo ſuadere feſti⸗

nant nam loquendi auctoꝛitas perditur· qu ando vox opere

non aduiuatur Idem in moꝛalibus Ille vberes fructus pre⸗
Dicationis colligit . qui femina bene operatioms premittit ·

I dem Vbi conſcientia remodet reatum criminis: linguam
ligat timoꝛ confuſionis ¶ Gregorius in moralibus. Debet
ſubtiliter is qui docet pro ſpieere · ne plus audeat qua ab au

diente capitur predicare Gregorius in omelia Ad regnũ
eterne beatitudinis peruenire non valet · qui non vult ope
implere & docet nam cuius vi ta deſpici tur · xeſtat vt eiꝰ p
dicatio cõdemnatur ¶ Criſoſto in omelia Qui predicatõis
ſuſcipit officium non portet mollem quidem eſſe atq;ʒ reſo
lutũ ſed foꝛtẽ a ꝑ cũda robuſtũ Orige· in ome. Sicut eibis
2 delicus caro ita ſpiritus verbis diuinis conualeſcit. nutri⸗
mMẽta ergo ſpũs ſi it diuĩa lectio· oto es aſſidue · hmo doctrie

— —7 4 3*

Vguiſtinus ſup Iohannem Sic debet eſſe ſermo dei
ſfidelibus. tanquã piſci hamus Idem Erequenter in
Kongum protractus ſermo-caret intelligentia Au
guſtinus de doctrina criſtiana Predicato laboret vt intelli
genter & libenter audiatur. a hoc ſe poſt e magis pietat e oꝛza

(Piol
alltem
ptedict
telligit
eſtxt:
opus
rumſ
duciam
verb
incomp
Orato
ſuaſerit
ente co⸗

(

Dligen
Verdos
Vita ſat
autpte
agatur
MNRN
rioſtun
deumt
wulke⸗
pieop⸗
wee
rius
cumv
cerdot
credent
evclien
liri pote
degnen
tiont
grand
eopia

mdig
ſe em̃

(Gr⸗

lenerxe.

kiand
kilentei⸗
Kendal dn
Dtatiſtll
Spietaten
tpnd ne
ſpritt
Muitſe⸗
lheryſanan
tplreen⸗
nNel adllato
dren tuüne⸗
vn r an er:
ſtnipeen
klaro woreſ
vnim? Oje
tur loquen⸗
eremporm
krina wr nn

Reatoa.

en Mate
rusſuper
ur uiape
Aun veralt
elin min
emat
hrswpo
ſuadere
r vole
nifumm
ns IuN
Abu Dert
tqunt
iachchi
maloe
glritebß
predicth
Kitgti
,Hateh⸗
Aſiten/
fnon⸗

¶ Proſper de vita contemplatiua. Eides ex au ditu: auditus
autem per verbum dei:dicit apoſtolus.Si ergo quilibet ſine
predicante non audit: ſine auditu non credit: ſine fine nõ in⸗
telligit: ſine intellectu bene nõ agit.verbum dei predicandũ
eſt:vt audiens credat:credens in telligat: & intelligens bonũᷣ
opus perſeueranter exerceat. Idem. Predicato non in verbo⸗
rum ſplendore:ſed in operum virtute:totam predicandi fi⸗
duciam ponat. ¶ Seneca in epiſtola. Ad rem mouearis: non
ad verba compoſita:nam oꝛatio ei? qui veritati operam dat:
incompoſita debet eſſe ſimplex. ¶ Seneca libro de mœibo-
Oratoꝛem reputa. ſi tibipſi ante omnes quod oportet per⸗
ſuaſerit nihil enim turpius eſt: qin que obucitur in obijci⸗
ente cognoſci paſſionem.
¶ De Prelatione. ¶ Capitulum.cxcj·
Vguſtinus libro de ouibus. Si multas oues errare
plangimus. ve quosum humeris Ge lateribus a coꝛ⸗
☛ nibus factum eſt. ¶ Auguſtinus de verbis domini⸗
Diligendus eſt paſto: toleranduis eſt mercennariuis:ſed ca⸗
uendus eſt latro. ¶ Auguſtino in ſermone. Nihil eit in hac
vita facilius a letius:s hominibus acceptabilius: epyſcopi
aut preſpiteri officio· ſed ſi perfunctoꝛie atq; adulatoꝛie res
agatur: nibil apud deum miſerius.¶ Auguſtinus ibidem-
Nihil eſt in hac vita ⁊a maxime hoc tempore difficilius:labo
rioſius:periculoſiꝰ epiſcopi:aut preſ Piteri officio: ſed apud
deum nihil beatius.ſi eo modo militetur: quo noſter impera
toꝛ iubet.¶ Ambroſius in ſuo paſtoꝛali. Honoꝛ ſi ublimitas
epiſeopalis:nullus poterit ↄparationibus adequare:ſi regii
fulgoei compares:e principum dyademati. longe erit infe⸗
rius:qꝙ ſi plumbi metallũ ad auri fulgoꝛem cõpares quiꝓpe

cum videas regum colla a principum:ſubimitti genibus ſa⸗

cerdotum:a deoſculata eoꝛum dextera ationibus eoꝛum ſe
credent commumri. ¶ Ambroſi ibidem. Nihil ĩ hoc ſa eculo

excellentius ſacerdotibus: Nihil ſublimius epyſcopis repe⸗

riri poteſt:vt cum dignitatem eoꝛum oculis demonſtramus
digne noſcamus quid ſumus: & quod ſumus profeſſione:
acétione potius q́ nomine demonſtremis- vt nomen ogruat
ac tioni: actio reſpondeat nomini. ¶ Ambroſius. R Iagna

ſublimitas debet habere magnam cautelam: honoe grandis

grandioꝛi debet ſolicitudine circumualli:cui plus credit᷑: ab
eo plus exigitur.¶ Hieronimus in eꝑa. Apud viros bonos

indigna fu ipᷣa dignitas:quã multi indigni poſſident.fruſtra
ſe em iactat habere dignitatem: cuius non exhibet operatiõʒ·
¶ Gregoeius in moibo. Subtiliſſima ars viuendi eſt: culmẽ

tenere:gloꝛiam reprimere:eſſe q dem impotentia: ſed potẽtem

ſe eſſe neſcire: ad largi enda dona potentem ſe agnoſcere: ad

repetenda noxia omne quod potẽter valet ignoꝛare. Grego⸗
rius in regiſtro. Sicuti is qui inuitatus rennuit:queſitus re/
. . . . —̃» * .
fugit:ſacxis eſt altaribus admouendus. Sic qui Vltro ambit

vel importune ſe ingerit:eſt ꝓculdubio repellendiis. ¶ Gre⸗

goꝛius in moealibus. Male ſe rectũ putat:qui regulã ſumme
rectitudinis ignoꝛat non debet hominum ducatum ſuſcine:
qui neſcit homines bene viuendo preire. ¶ Gregoꝛius in pa
ſtoꝛali.Ab imperitis:magiſterium paſtoꝛale qua temeritate
ſuſcipitur: qñ eſt ars artium regimen animarum.¶ Bernar⸗
dus in epyſtola. Si rebus raritas precium facit:nil in eccle⸗
ſia precioſius:nil optabiliꝰ eſt:bono vtiliqʒ paſtoꝛe.¶ Chri⸗/

ſoſtomus in dyalogo. NMulto cõſilio & prudentia opus eſt
paſtoeis: mille vt dicitur oculis ad ſpeculam: dum vndic;

ebetudinem earum quas gubernat animarum. ¶ Iſidorꝰ de
ſimmmo bono. Quanto quiſq; in inferioꝛi conſtitus eſt loco
tanto in maioæi verſatur periculo.Idem. Omne quod ſuper⸗
ueniet: plus meroꝛibo afficitur:q́ honoꝛibo gaudet. ¶ Proſper

Fili hominis ſpeculatoꝛẽ dedi te domui iſrael. ſi impio locu⸗

tus nõ fueris: vt ſe ab impietate ſua cuſtodiat: ille perierit
ſanguinem eius de manu tua requirã: verba prophete ſunt
¶ Betrus rauenna. Quidam ante dignitatis adoptionem ſa
tis conſider abiles extiterunt. ſed ſuper candelabrum ecleſie
conſtituti:lucem in tenebras: famam in infamiam cõuer/

terunt. ¶ Petrus rauenna in epyſtola. Certe nimis abſurdiu

eſt in prelato ſcurrilitati operam dare: labia chriſti euan/
gelio ↄſecrata: immunda ê indamnabili verborum proca⸗
citate polluere. ¶ Innocencius de vilitate conditionis huma
ne. Statim vt ambitioſus promotus eſt ad honoꝛem:in ſuꝑ /
biam extollitur:a in iaéctantiam effrenatur· non curat prod/
eſſe:ſed gloꝛiatur preeſſe preſumit ſe melioꝛem:quia cernit ſe
ſuperioꝛem.
¶ De Preſumptione ¶ Capitulumcxcij-
Vguſtinus in gloſa. Nulla preſumptio pernitioſi⸗
o: qm de propria iuſticia aut ſcientia ſuperbire · ¶
gregoꝛius in moꝛalibo. Quanta licet doctrina mens
polleat:grauis eſt imperitia velle docere ſapientiozẽ immen /

ſa enim preſumptio eſła ſenioe ſibi reuerẽtiam exigere: ſi⸗

lentium imperare nlioꝛi. ¶ Bernhardus de duodecim gra⸗
dibus. Preſumptuoſus primꝰ in ↄuentibus reſidet: in ↄſilijs
primꝰ reſpondet: non vocatꝰ acedit:nõ iuſſus ſe intromittit
reoꝛdinat oꝛdinata:reuertit facta.quicq; ipſe non fecit aut
odinauit: non recte factum: nec pulcre eſtimat oꝛdinatum.

”Mc

(bernat
ſuperbis⸗
bomines
et quos
confudit

nerpl

do public
Qumnd
quod ha
beneficiu

deinder
gesſerun
inquitp
lomachin

(De

α
dum pn
(NWoed
fecerimr
manſiti
heſt
inter ad⸗
etas cun
ſtpoſten
cius her⸗

(De

(ett
one ilt
ſcit. e
ruadit
dunt.6
tunt.
ſetis fae

Gnſeree
RmGngr⸗
tqneinsre
üpitro nb
ndlg
eglliſumm
ttumſ. ſape
gonls in b
uimeitre
uungDent⸗
ctmlineal⸗
Aſe (Cer
mtaopuseſt
m dummnd
n. (Iiex.
ſtingeſtlon
rqlood ſper⸗
e(Doſer
Lrpodor
arale wrint
1proplrelnt

Stpidnenn

ibrum ewee⸗
mam ciͦ
nims arol
Achentieuan
run droc⸗
dodisun
Horoemmi
noncutupevd
mmquucentt

ilunall
ptio mito⸗

taſuntbi
twehna mnem

miriimmnen

meuigett i
odecimge
ſictin
ſ. nmnont
enon ſunt⸗
Pmin.

E

¶ Bernardꝰ ibidem. O ſuperba preſumptio preſumptuoſa
ſuperbia: que non ſolum angelos deo voluit adequare: ſed
homines preſumpſit deificare. Poꝛro quos erexit:depreſſit:
et quos exaltauit:humiliauit. hec turrim euertit: linguam
confudit:goliam proſtrauit: amon ſuſpendit. ¶ Caſſiodorꝰ
ſuper pſalmiſtam. Omne malum execr abilius reðdit᷑: quan
doPubiſea preſumptõne tractatur. ¶ Valerius in ſermone
Cum nõ ſit noſtrum quod ſumus: quomodo noſtrum eſt
quod habemus: Stulticie genus eſt:vt cum alij debeas vite
beneficium:tibi aſſcribas oꝛnamenta virtutum.¶ Vegecius
Imperita ruſticitas plura ꝓmittit: & credit ſe ſcire qꝗ̃ᷓ neſcit.
¶ De Proditione; ¶ Capitulum.cxcnj.
Vęguſtinus ad ruſticum monachum.lIudas deapo⸗
ſtolatus faſtigio: in proditiones tartarum labitur:
nec familiaritate conuiuii: nec intinéctione buccelle:
nec obſequij gratia frangitur:vt hoĩem traderet:quem fuliũ
dei nouerat.¶ Ambroſius. Inſtrumento pacis:motem irro
gasſeruus dominum:diſcipulus magiſtrum ſic proditq̃ſi
inquit) ꝑ inſtrumentũ pacis:perimis ipſam pac em:de oſcu⸗
lo:machinaris ipſam proditionem··
¶ De Profectu LOQapitulum cxcinj ·
guſtinus ſuper Pſalmiſtam. Qum ceperit homo
chriſtianus cogitare:proficere incip?:pati linguas
2 aduerſantium.quiq; illas nondum paſſiis eſt:non
dum ꝓficit· quicunc; ilas non patitur:nec conatur ꝓficere

¶ Ruguſtinus ſuper pſalmiſtam. Quantumcunq bic pro⸗

fecerimus:nemo dicat ſufficit mihi iuſtus ſum:qui dixit re⸗
manſit in vianon nouit peruenire:vbi dixt᷑: ſufficit mihi · ibi
peſit. ¶ Gregoꝛius in moꝛalibus. Nemo quantũ proficit:niſi
inter aduerſa cognoſct. ¶ Caſſiodorus in epyſtola. Sequẽs
etas cum aliq opinabili nouitate ſuccedatnam ſi gloꝛioſum
eſt poſteris ad vitam extendere faciiltates: quanto preſtan /
cius hereditarias agere virtutes
¶ De Promiſſione ¶ Caplim cxcv ·
Aſſiodorus in epiſtola. Quid inhoneſtius rem ne⸗
gare:aut longos terminos dare: terminum termino
addere:roganti eſt hoc tempore calliditas negandi
¶ Petrus rauenna in epyſtola. Timeone in veſtra promiſſi

one illud vulgare prouerbium locũ habeat dum herba cre/

ſcit: equus moꝛitur.a dũ fugans canis mingit:fugiens lupꝰ
euadit. ¶ Gloſa. Sunt qui plura promittunt: e pauca red⸗
dunt. 6& eos quibus mentiendo promittunt: inimicos ſibi fa
ciunt. ¶ Seneca. Prius ꝙ; promittes deliberes:6 cum promi
ſeris facies ¶ De Proximo ¶ Qapim · cxcvi⸗

Vguſtinus de moꝛibo. Non diliges proximum tan
quam teipſum: ſi non ad id bonum ad quod ipſe
tendis: adducis. ¶ Caſſiodorus. Proximos diligimꝰ
icut noſipſos cum nulli malum facimus:a omnes ſimiliter
vt noſmetipſos affectione tractamus. 6

¶ De Proſperitate auctoꝛitates· ¶ Caplm cxcvij·

Vguſtinus de verbis domini. Remo frangitur ad⸗
1 uerſoꝛum moleſtia: qui proſperoꝛum delectatione
unon capitur.¶ Auguſtinus ſuper Matheum. Ideo
deus felicitatibo terrenis amaritudinem miſcet:vt alia que⸗

ratuir felicitas: cuius dulcedo non eſt fallax. ¶ Kußuſtinu⸗

in epyſtola. Proſpera huius mundi aſperitatem habent verã
iocũditatem falſam:certum doloꝛemincer tam voluptatem:
durum laborem:timidam quietem rem plenã miſeria:ſpem
beatitudinis inanem: ¶ Hieronimus ſuper Iſaiam. Nam res

longa moꝛtalium eſt: omniſq; felicitas ſeculi dum tenetur:

amittitur· cum enim tribulationi tempus aduenerit: omne
quod preteritum eſt:nihil adiuuat ſuſti nentem. ¶ Hieroni
mus in epyſtola. Difficile imo impoſſibile eſt:vt & pñntibus
et futuris quis fruatur bonis: Vt æ ventrem & ibi mentem

impleat:vt de delicijs ad delicias tranſeat: a in vtroq; ſeculo

pPrimus ſit: vt in terra & ĩ celo appareat gloꝛioſus. ¶ Grego
rius in moꝛalibus. Cum quis poſitus in proſperitate diligit᷑
incertum eſt vt vtrum proſperitas an perſona diligat?amiſ⸗
ſio autem ſfelicitatis: interrogat vim dilectionis. ¶ Gregoꝛiꝰ?
in paſtoꝛalibus. Preſentis vite proſperitas aliquãdo iccirco
datiixł:vt ad melioꝛem vitam prouocet:aliquando vt ineter⸗
num plenius damnet. ¶ Bernardus de conſideratio ne Quid
profuit illis ſuperbia? quid diuitiarum iactantia:breuis le⸗
ticia:mundi pompa:vana voluptas:mala familia: mala con
cupiſcentia poſt voluptatem vbi iocꝰ. vbi riſus:vbi iactãtia
vbi arrogantiaheu de tanta leticia: quanta triſticia. ¶ Chri
ſoſtomus. Nouerca virtutum felicitas vel proſperitas beatu
lis ſuis ſic applaudit:vt noceatſic in via foꝛtunatos obſequit

vt in fine pernitiem operetur. ¶ Boecius de conſolatiõe libro

ſecundo. In omni aduerſitate foꝛtune:infeliciſſimum infotu
mi genus eſt aliquando fuiſſe felicem. Idem in ſermone. Se⸗
pPius in alto quis tollitur: vt ruens fſoꝛtius cõquaſſeturnam
ſepe videtur foꝛtuna in principio proſpera nunciare:ſeðò me⸗
dium E in finem replet multis aduerſitatibus. Et conclttdit.

Qllam multis amaritudinibus humane felicitatis dulcedo

reſper ſa eſt. ¶ Seneca ad Lucillum. Omnia que ſuperfluũt

ſoce
quin
dedt
habe
niſit
ſpets
tante
noce
dit⸗
to dl
morb
dent
prud

m
a⸗
ſag⸗
bern⸗
onud⸗
lusme
N
Det ci
cioeu
docke
ſticia
ſpendi
lus]
Prou
uiden
(er
ris
reco⸗
De:
neca
diſpe
Nam
iio⸗
lie⸗

dq
mos diend
maſimir

Mmern

fngten⸗
n deectiton
latvum No
Nrtaiaqne:
(uguſpns
mn haben derl
voluptiten

5l

mieraſem

an Namts
dum tenetur⸗
uenerit omme
n. (Hieoni
bimentn
vtroyſeell

ſs ten

Eitate dilgi
eKxn⸗
ris Crgtl
Niguiwinn
dot ch⸗
ratone
ntubrausle⸗
miumao
biuditin

ſtionſC

oſpnu tl
equn⸗
töelben
ſernone
nuſitien⸗,
curelt
Etantot.
mila
. Cerluin

nocent ſegetem nimia ſternit vbertas: rami onere franguntk:

ad maturitatẽ non peruenit nimia fecunditas. ¶ Seneca lib
quinto rethorice. ¶ udit de ſuis foꝛtuna munerihus: & que
dedit : aufert · que abſtulit:reddit.¶ Seneca in epyſtola. Non
hahet vt putamus foꝛtuna longas manꝰ:neminem occupat:
niſi herentem ſibi. ¶ Tullius in rethorica. Errant qui in ꝓ⸗
ſperis omnis impetus foꝛtune putant fugiſſe:ſapienter cogi⸗
tant:qui temporibus ſuis caſus aduerſos refoꝛmidant. ¶ In /

nocentius. Semper humane leticie: triſticia repentina ſucce⸗

dit. quod incipit a gaudio:deſinit in im eroꝛem. Idem. Subi

to cum nõ ſuſpicatur: inſoꝛtunium accidit: calamitas irruit:

moꝛbus inuadit: moes intercipit: quam nullus euadit. Proui
dentia diuina: vbi predeſtinatio. Prouidentia humana: vbi
prudentia · MD

7 guſtinus de ſingularitate clericoꝛum. Vbicunqʒ
fuerit Prouidentia:fruſtrantur vniuerſa contraria-
vbi autem prouidentia negligitur omĩa contraria
dominantuùr. ¶ Auguſtinus de moeibus eceleſie. P rudentia
eſt amoꝛ eoꝛum quibus adiuuatur:ab eis quibus impeditur

ſagaciter eligens. ¶ Hieronim. Prouidentia dei omnia gu⸗

bernantur:&& que putatur pena medicina eſt. ¶ Gregoꝛiꝰ in

omelia. Minus iacula feriunt que prouidentur: tollerabi⸗

lius mala ſuſcipimus:ſi contra hec clipeo prouidentie muni

mur. ¶ Iſidorus libro ethymologiarum. Prouidens dic itur
gquaſi porro videns perſpicax enim eſt a incertoꝛum proui⸗
det caſus.¶ Iſidorus. Qautio eſt prudentia in diſcretione vi
ciozum: ſpeciem virtutis preferentuum. Prudentia eſt ratio

docta a gratia:tudens vitare contraria iuſticie propter iu⸗

ſticiam. ¶ Petrus rauenna. Quanto maioꝛa timentur eſſe di

ſpendia:tãto promptioꝛ a perſectioꝛ debet eſſe cautela. ¶ Tul

lius. Inprudentia eſt obtenebratio ment:qua quis minus
prouidꝰ eſtin prouidendo preterita vel futura. Idem. Pro/
uidentia eſt preſens notio:futuroꝛum pertractans euentiim
¶ Seneca de quatuoꝛ virtutibus.Si prudentiam amplecte⸗
ris: vbiq; idem eris. Idem. Prudentie proprium: eſt examina⸗
re concilia: & non facili crudelitate as falſa prolabi. ¶ Idem.
De diibijs non diffinias: ſed ſuſpenſam tene ſentencia. ¶ Se⸗

neca ibidem. Si priidens eſt animus tuus:tribus temporibo

diſpẽſetur. preſ. entia oꝛdina: futura prouide:pteria recoꝛdare
Nam qui nil de preteritis cogitat:vitam perdit. qui nihil de

fuĩo premeditat᷑ in oĩa incautꝰ incedit. ¶ Seneca de moꝛibo·

Quieꝗd a ſapiente diligẽter preuidetur:cũ ad rem agendaz

peruentum fuerit: facilius ſuperatur & diſcernitur. Melius
eſt ante tempus occurrere: ꝙ; poſt vulnꝰ datum remedium
querere. ¶ Seneca in prouerbijs. Bonum eit in alieno malo
fugienda intueri: ruina precedentium poſ teros docet:a cau
cio eſt ſemper in reliquum lapſus anterioꝛ. ¶ Seneca ibidem
Melius eſt precauere ꝙ pauere vtilius eſt eribeſcere:q́; pa⸗
ueſcere. Pudicicia eſt vbi caſtitas. Pugna vbi bellum;
¶ De Puſillanimitate (Capliin cxcix
Aſſiodorus in epiſtola. Segniſſimus eſt coꝛpore: cũ
ſe ad prouectum cognoſcat inuitaſſe. ¶ Petrus ra/
uenna. Pauper ſenſus qui paruis incumbens:perdi⸗
dit magna G in bians temporibo: ponit ſempiténa. ¶ Seneca
Contentꝰ eſto negocis in que deſcendiſti: luctare cum offi⸗
cio quod ſemel recepiſti:turpe eſt omnino cedere.
¶ Querere deum. ¶ OCQaplmecc.
Vguſtinus ſuper pſalmiſtam. Querite faciem eius
ſemper · ſi ſemper queritut: quando inuenitur an ſꝑ
dixit in tota vita qua hic viuitur. Iam deum inueĩt
fides: ſed adhuc querit eum ſpes. Caritas aũt inuenit eum
per fidem: a eum querit babere per ſpem. vbi tunc ſic inuenit
vt vltra non queratur. Eote & cũ facie ad faciem viderim?

*

eum ſicuti eſt: adhuc erit ſine fine querendus· quia ſine fine

eſt amandus. ¶ Auguſtinus ſuper Iohannem. Queramus

inueniendum: queramus inuentum vt inueniendus querat᷑

occultus eſt vt inuentus queratur: immenſus eſt. ¶ Augu⸗

ſtinus ſuper pſalmiſtam. Quod difficili? queritur: ſolet dul /
cius inueniri. ¶ Gregorius in libro moꝛalium. Querite do⸗
minum dum inueniri poteſt. modo non videtur dominus: 6
prope eſt in iudicio videbit᷑: a prope non erit. ¶ Bernardus
Nemo te domine querere valet:nmiſi qui prius inuenerit:·
¶ Bernardus in ſermone. Si nolumus luſtra querere dñm:
queramus veraciter: queramiis frequẽetet: queramus perſe⸗
lueranter. Racilius enim eſt celum a terram tranſire: ꝙ vt ſic
querens:non inueniat: ac petens non accipiat:æ ſic pulſanti
non aperiatur. ¶ Seneca in epiſtola. Id quere ̈d potes iniie
nire: id diſce quod potes ſcire: id opta quod optare coꝛ hHo⸗
minis poteſt.
¶ De Rapina * ¶¶ Capitulum ccj ·
Vguſtinus de verbis domini. Si in ignem mittitur
qui non dedit rem propriam:vbi putas mittendus
ſt. qui inuaſit alienam: non nocent mala preterita:
ſi non placent. ¶ Auguſtinus in ſermone. Si penale eit clan⸗
culo auferre: multo maioris pene eſt violenter eripere. ¶ Ra⸗

banus. Quid recipiet qui aliena tulerit: ſi ſemꝑ ardebit: qui

quiſa⸗
tur ka⸗
ertili
i ſee
obis t
ſe expe
xeribu
dicaty
augere

tranat

pinae
diſtrar
cur tid
centes:
ſuſper:
in riun
pinaßt

(De⸗

dus el
ſiteſe
epyſt
nec co⸗
endum
loc
Med

bis:v

prot
deſun

vple
Ays

tuum

n. Me
temeden
moma
tac
eaididn
arg da⸗
dm
An
capdrech
Demus
lorme:
uSn
ecunofe

e
Cxina.
ciemeis
Nuom inueit
mmuenteun
geheinuenit
zem wönd
niaſrefnt
QAeram
dus uerai
ridedn

r dornins7

muenent
ue enn.
. ſe
mi werle⸗
nireitir
1ſepuhmm
SlE
P is

(Bemann

numa
em mitin

itn

korn
egins
.
7

ſ.

qui ſua non dedit.¶ Fulgentius.Si ſterilitas in ignem mitti
tur:rapacitas quid meretur: Et ſi iudiciũ ſine miſericoꝛdia
erit illi:qui non fecerit miſericoꝛdiãquale iud cium erit illi
qui fecit & rapinam? ¶ Caſſiodorus ſuper pſalmiſtã Sicut
ouis tondentem ſe non in crepat: ita nec iuſtus cupiditatem
ſe expoliatis non accuſat. ¶ Caſſiodorus in epyſtola. Pau⸗
peribus nõ dare:abſtuliſſe eſt. ¶ Iullius in rethorica. Quis
dicat vtile hominem in incomodo alterius:ſuum comodum
augere:G alterum altero aliꝗd detrahere· hec eſt magis con
tra naturam q moꝛs: qin paupertas: ꝙ; doloꝛ. ¶ ¶ullius. Ra⸗
pina eſt ex auide mentis impetu violenta alienarum rerum
diſtractio. ¶ Valerius maximus. Queſitum erat a ſocrate:
cur rideret Qui reſpondens ait. Video magnos latrones du
centes paruum latronem ad ſuſpẽdium:qui dignioꝛes ſunt
ſuſpendio. ſaerilega inquit numina puniuntur: ſed magna
in triumphis feruntur. ¶ Seneca in epyſtola. Nulli cui ra⸗
Pina ſeliciter ſucceſſit:gaudium rapti in poſterũ durauit.
¶ De Reconciliation,ee ¶ Qapitulum. ccij⸗
Vguſtinus ſuper Matheii.Si abſens eſt valde:non
pedibus coporis: ſed animo humili te ꝓſternas in
— conſpectu eius cui oblaturꝰ es:ſi preſens:reuocan⸗
dus eſt ad amoꝛem ab eo veniam petendo:ſi eum leſiſti. vel
ſi te leſerat:coꝛdis rancoꝛem dimittendo.¶ Ambroſuuis ſuper
epyſtolas. Non quare quis fuerit:ſed quid ſit: Preterita emmn
nec condemnant:nec iudicant. ¶ Gregoꝛius in dyalogo. Sci
endum eſt:ꝙ ille recte delicti ſui veni am poſtulat:qui prius
hoc quod in ipſo delinquitur: relaxat. ¶ Chriſoſtomꝰ ſup

Matheum. Si cogitatu offendiſti:cogitatu recõciliare · ſi ver

bis:verbis · factis:factis. Quid enim prodeſt:ſi vnꝰ ad deum
pro te oꝛat: alius aduerſum te deum interpellat? ¶ Iſidorꝰ
de ſummo bono. Fruſtra propiciari deum ſibi querit: qui ci
to placari & in proximum negligit. ¶ Seneca. Diſſenſio ab
alijs: a te recõciliatio incipiat. Cum ignoſcis ita beneficium

tuum tempora:vt nõ ignoſcere videaris:ſed abſoluere:quia

grauiſſimum pene genus eſt:contumelioſa vema. .
¶ De Regimine & rege- ¶ Capitulumccnj·
Vęguſtinus ſuper Iohannem. Recta domus vbi vir
imperat: femina obtemperat. Rectꝰ ergo ipſe homo
bi ſpiritus imperat: caro ſeruit. ¶ Auguſtinus in
iſtola. Pro omnibus tibi ſubiectis que in domo tua ſunt:
rationem deo reddes. ¶ Auguſtinus ſuper Pſaliniſtam. Om
nia indigent domino: miſera felicia. Quia ſine illo miſer

non ſubleuatur:G felix non regitur. ¶ Gregozius in moꝛali⸗

bus. Omnis qui ĩ diſpenſandis terrenis rebo preſidet:ocœulti

Hoſtis i aculis latius patet. ¶ Cregoꝛiꝰ in paſtoꝛali. Sepe ſu⸗
ſcepta cura regimims:coꝛ ꝓ diuerſa diuberat: & impar qſc;
inuenitur ad ſingula dum confuſa mente ducitur ad multa
¶ Gregoꝛius nazaʒenꝰ in apolog. Reuera mihi videtur eſſe

ars artium:& diſciplina diſciplinarum:homineʒ regere: qui

certe eſt inter omnes amantes maxime τ moꝛibus rarius: 6
voluntate diuerſus. ¶ Gregꝰ in moꝛalibus. Summus locus
bene regitur:cũ is qui preeſt vicijs potius ꝙ; fratribo domi⸗
natur.¶ CHhriſoſtomus. Quemadmodum certantibo ventis
mare concutit᷑ ſic regibo ſibi aduerſantibus:populus regni
vexatur.¶ Chriſoſtomus. Principatus non ſanguini debet᷑:
ſed meritis. a inutiliter regnat: qui rex naſcitur & non meret᷑
¶ Rabanuſ in gloſa. Tunc ciuitates ſunt bene oꝛdinate:tunc
ſancte eccleſie res recte aguntur cum τ foꝛtioes viribus ne⸗
ceſſarijs inſiſtunt:Se ſenioꝛes maioꝛi prudentia prediti: de His
que agenda ſunt ſalubriter cõſulunt. ¶Iſidorus de ſummo
bono libro:ni. Reges a recte agendo vocati ſunt ideoq; recte
faciendo regis nomen tuetur:peccãdo amittitur. Recte ergo
illi teges vocantur qui tam ſemetipſos qim̃ ſubiectos bene
regendo modiſficare nouerint. ¶ Proſper in ſentencijs ſ nigr.
Non caret regia poteſtate:qui coꝛpori ſuo nouerit rationa⸗
biliter imperare:vere dãnatoꝛ eſt terre: qui carnem ſuã regit
legibus diſcipline.¶ Sydonius. Orebris prouincialium ſer⸗

mo eſt: animum bonum non tam de magnis fructihus:qm̃

de iuſte regnantibus exiſtimandum. ¶ Boecius libro pmo

de conſolatione. Sentencia platonis eſt:beatas foꝛe reſpubli⸗
cas:ſi eas vel ſtudio ſapientie regerent:vel earũ vectoꝛes ſtu⸗
dere ſapientie contigiſſet. ¶ Seneca in epła. Vt in cœporibo
ſic imperio grauiſſimꝰ eſt moꝛbus:qui a capite diffunditur

Ibide m. Si vis omnia tibi ſubucè:te ſubijce ratio ni. Multos

reges:ſi te ratio rexerit vis ergo do tibi magnum:rege teipᷣm
¶ Socrates in exhortationibo ſuis. Qui multarum habet po/
teſtatem rerum primum purgare cõſcientiam debet · vt qui
delicta coꝛrigit:non admittat
(De Beligione ¶ Capitulum.ccmnj·
— guſtinus in regula. Non dicatis aliquid ꝓprium

dcuiq; veſtrum a prepoſito ſuo vidus a tegumentũ
non equaliter omnibus: qui nõ equaliter valetis omnes:ſed
potius vnicuiq; ſicut, cuiq; opus fuerit.Et rurſus ulli ꝗ ali⸗
quid videbantur in ſeculo eſſe:non habeant faſtidio fratres
ſuos: qui ad illam ſanctaz ſocietatem ex paupertate venerũt
magis auũt ſtudeantnon de parentum dignitate: ſed de Pau⸗
perum fratrum ſocietate gloꝛiari. ¶ Hieronimè ſuꝑ Mathᷣ⸗

— —

ſed ſint vobis omnia communia: & diſtribuat᷑ vni⸗

—

atroe
uui luer
ſacit ſul
Suntdt
guri tr
Greg
Apetun
rimumc
1o plus
Bernl
leo poſt
ſintis ſi⸗
Cogmag
riin den
neluq
terahr
terdeo
tantis
tutibiu
nceſ.
tupur
caulte
ſuſhcier
ciens ſo
ſeuera
ibidem
Vllitas 5
vana gl
noip⸗
tate am
tatur.
enmle⸗
OSn ſe
dud iu
α7
cojäde
athal⸗

mpat
itn nule
Aridniſe
ſihkegergr
bustari
Uummglas
ratntv domt
tmti ventis
ppeligreni
langun dde
r ANnon mere
ecedinctetune
Undbusne⸗
apeedindehs
tus deſumme
nt iroy eck
ur Rechergo
bie Rosdere
tencisſus⸗
oueritrationt⸗
Nnen ſätet
Ouon Mum Hðð
Sſruakhsg,
niss ibro pnn
r hubi⸗
icees ſtu⸗
NWCNN
unoni Iuts
rummge tin
tmun halet n
un Ntri tll

Latro eſt & donmnm dei conuertit in ſpeluncam latromimm.
qui lucra de religione ſectatur ¶ Ieronimus in epla. Quid
facit ſub tunica penitentis regitis aninmis qui alios vult re
gere· G& a nemine regi alios iudicare· a a nemĩe iudicari Idẽ

Sunt dicioꝛes monachi q́; fuerant in ſeculo. poſſident opes

ſub criſto paupere quas non habuerant ſub dyabolo locu⸗

plete ¶ Ieronimus de ſeipo Ratus in paupere domo æ tu⸗
gurio ruſticano qui vix milio a pane crebrano rugientem
ſaciaxe ventrem poteram minc ſimulam æ mella faſtidio.
¶ Gregoꝛius in moali. Multi de inchoata iuſticia laudari
appetunt ꝓreeſſe ceteris melioꝛibus concupiſcũt:quos plu/⸗
rimumq; dum iuxta votum ꝓnñs ꝓſperitas ſequiturmuli/

