mẽtem hoĩs in amenitatẽ perpetiu decoꝛis a ſolitudinis: duᷣ
ſuodquaſdam poñdit ſcintillas veſtigia dulciſſime diuĩta/

tis ⁊ feliciſſime trinitatis Augu·ſup geñ Aderant tres viri

quos videns abrahã vnũ adorauit ʒara poſt tergum oſtij.
ſubriſit aẽ. Aug?. li. de trini· dei. Repti ſunt enim fontes ĩ ach

aia qui in nodte frigent ĩ die calent. medus aũt horis inter

nochurnum et veſꝑm exſiccan:. Strabus ſuꝑ gen. ad litterã

Dicetur aũt in ſtatu patrie ſpeculum iſtud. Deus trinitat
maieſtatiſq; eterne. Ingredere ben edicte dne ꝓfundiſſimam
trinitatis deitatiſq; abyſſum vt ſuauitatis perpetue a dul /
cois ſolatium percipias infinitum. Auguſtinus ſuꝑ iohant
nem Egredietur 2 ingredietur a paſcua inueniet ê cetera
dicit. CGloeificati quidem a beatificati in ſtatu felicitat is eter
ne ingredientur abyſſiim trinitatis et egrediẽtux & paſcua

inuenient in chriſti beata humanitate· Auguſtinus li. xretra⸗/
ctationum. Tua immenſe deus vicuis dulcedine 2 virtute

gentilitatiſq; detectus erroꝛe verba agnoui vanitatis dudu
platonis ſentencia actenus prolata: ſed nutu dei G ſincerita
te coꝛdis mei feliciter emendata. In principio inquiens erat
verbum verbum erat apud deum totum proſequẽs mo/
dumodinemq; verborum vſquequo ad locum. verbum
caro factum eſt heccine quidem trinitatis ſe niſi ad verita/
tis indicia ex ip̃a ſenten cia phabita diuĩa Remigi. ſu Pio⸗

hbannẽ. diuidit verbũ vbi dicit᷑ Rogo Pr vt hi vn ũ ſint ſicut
GSe nos vnũ ſumꝰ Ex hoc ſabelliꝰ ſui exoꝛdiũ exhᷣ auſit erro/

ris ꝗᷓ auſus ẽ dic a tenere plalitates exceſſiue diunis. Qu
en dixit rogo vt vnum ſint ſicut a nos vnum ſumns ipe

*.
Titulus Dextus. lit
ſemꝑ exauditus fuerit ꝓpter ſuam reuerentiã ideo ipi vnũ eſtg
impartibile indiuiſibileqʒ; fuiſſent ex deſtru ctione igi conſe tipte⸗
quentis vt ipe aſſeuerit relinquit ꝙ deus non ſit vnus nec teſou
trinus ſ diſiunctus multiplicit a diuiſus. Quius quidẽ er⸗ ditere
roꝛis expotatiuã malic ã repies infra. Augu:li de trinitate ter o
ocut ẽ dñs ad am dicẽs. Añ me non eſt fomatus deꝰ nuitas
poſt me non erit hec verba falſe ſumens. Arrius dicit Si (lauſ
pater dixit mentitꝰ? ẽ. quia poſt eũ eſt deꝰ puta fiuiꝰ. Si filiꝰ in t⸗
dixit mentitus ẽ quia a veritate tranſiit? nam ante eũ erat Uis
pater deus. Relinquetur ergo vt ſatis fiat fidei xpiane ꝙ v⸗ qui⸗
ba diuini eloquij non interdũ vni perſonarũi ſᷣ totali conue phs!
niant trinitati. Tota nanq; inſimul ſumpta trinitas ꝓſona⸗ mina
rum contexit ſeriem ꝓſonarum vnde hec verba nõ huic ꝑ/ modl
ſone aut illi ſed toti comieniũi trinitati. Aucto lide cauſis. nitas!
NMonas gignit monadem & tamen ſuum in ſeipᷣm reflectit natr
ardorem. Ram pater in diuĩs generat filium gignitione na ſoutnu
turali in ſeipᷣm reflectens amoꝛem ſpirituſſancti Boec li· ſonn
ſuo de trini· Nam de aplis ipᷣa veritas ait. Rogo pater vt Hi aſontui
vnum ſint ſicut nos vnum ſumus/7 ſubiungit. Scio pat tacn
quia ſemper me audis Circa hoc therintus qui omnio plu mid
ralitatem extra feliciſſimã trinitatẽ poſuit in diuĩs ait enim Crari
ꝙ p̃ce xp̃ᷣi quẽ pater ſemꝑ audiuit diſcipuli vnũ facti ſunt . „Dnis
eadem videlicet ydemptitate ꝗ;ᷓ pater filius ſpirituſſanctus aw⸗
vmum ſunt eſſencialiter in diuũs. Nunc aũt ſic eſt ꝙ apli / A
uis caritate cõiuncti eſſent nichilominus tñ eſſ. encialit plu/ loſ
raliter q; diſtincti erant Er go ut ipe falſe arguit autumatc; oe
therinthus. Ipᷣe pater filius ſpirituſſanctiis eẽncialit plures pue
erunt. Cuius quidẽ errois euidentia videbit mox infra Aii DDdDim
guſtinus de trini: De trinitate aũt nil temerarie eſt dicendũ . fſfchn
ſe ſolum pie fideliterq; credendũ. Magiſter in ſentencus Ei t aſ⸗
lius quidem miſſus eſt et non pater· non enim adhuc diuiſi e⸗
ſunt ſ incarnationẽ ſue ꝓlis totũ confluxit oĩm vt creditiir ne
miſterium trinitatis Simplicius in pᷣdicamentis. Inertes iu a
re diximus qui ſubiectũ ſuppoſitumq; in diuĩs termis rela ten
tionis reſpectibuſq; coniungiint Cetera oma require capi U liczani
tulo de diuinitate. ¶ Item de trinitate. um
. „ Tato li. de oꝛdĩe vniuſi. Nume quidẽ t᷑nariu detri⸗
oẽs antiq aggreſſi ſunt dicere principiu 2 finẽ 0¹s . . nlitbu
☛ rei tam gnabilis & ingnabilis a corruptibilis ſecũ⸗ *
dum vniũſitatis oꝛdinẽ a natamOmes etenim res vt anax⸗ dezeo
mandus ait ẽ numerus tripliciter ſectus ſeipßm mouens ab ded
aliquo alio ente motus. Quoꝝ declaratio tangit᷑ infra capi- ſen
de veritate. In omni etiaʒ coꝛpe trinitatis quedam apparent . , in
* *
£ 4

latns.
Niini
Ken.
ace:
inn 8
mmnsd
mnsdetd
Wwän
ng
wlem
nins r⸗
röhiß
eliai⸗
ömifen
nnoen
Boeryl⸗
der hi
Or ii
mmiopl
Pterin
ſachilunt
cerchs
Napd
ſercclap
tamnt
oilgun
wkifal
Eedem
immli
Ohrhiti
It tedic
Slretii
uems 1
ecuinch

Titulus M Sextus.
veſtigia inquantũ omnis res ex tribus conſtat pnᷣcipijs e
triplex eſſe in ſe includit. a inquantũ in pncipioꝝ finaliter
reſoluitur trinitatẽ Quã obrem omes ſapientes conati ſunt
dicere ip̃ᷣm num eſſe principiũ mediumq;ʒ et finẽ vniuerſali
ter oĩs rei. Sꝭ tũc ꝓ numerũ tnariũ ſiue trinũ beatiſſima tri /
nitas deſignat᷑. Ium quia ſicut nũis trinarius ẽ aꝑtus nõ
clauſus quãtum ſunt alie ſpẽs numeri vt refert Calcidius
in thime.· Sic mmirũ ꝓomem modũ ipa beata trinitas ĩ di
uĩs ẽ apta a patilla ad fundandũ lumẽ perpetue viſiõis · ti
quia ſicut trinitas nualis eſt intermĩata: iuxta illud qd ait
pPhs li de ariſmetrica: numerus inquit trinarius non eſt ter
minatus nec obcluiſus aliquo ternmino nec finitus: quemad
modũ mimeri pares æ cõpleti. Sic reuera ipa feliciſſima tri
nitas nullo eſt fine termĩata ̊ ineterniim ꝓmanet vt ipe ex
nata diuĩtatis agnoſcit intellect remq; büanum. Tum q́a
ſiciit numerꝰ t᷑narius ẽ acutus ſicut a quilibet triangularis
ſigusa vt ait cõmentatoꝛ in:ʒceli a mũdo· ſic nimirũ ꝑ locũ
a ſimili ipᷣa trinitas beata miſterialiter qdem a ſpũaliter eſt
acuta.cuncta ſua immenſitate ſcindens coꝛda hũana in pre
ſenti qdem vita et maxime in futa. Sic ergo ptz ꝙ ꝓp nume
trinariũ ip̃a beatiſſima trinitas deſignat. Et tüc arplicet᷑ ſie.

Omnis itaq; ratio angelica viʒ a hũana ꝓfitetur ip̃am ſum

mã trinitatem eſſe pnᷣcipiũ quãtum ad creationem · finẽ ad
ſaluationem omis rei create ſeu cuiuſlibzʒ create B Phi.
loſo· in vi anĩaliũ li· Res ſiquidem aĩata ↄſiſtit ĩ tribo In ca/
loꝛe viʒ in vita & in aĩa. Ex aĩa nãq; ꝓcedit vita: a vita autẽ
ꝓuenit ipᷣe caloꝛ. Sufficientia auũt iſtnis dicti ſtat in hoc ꝙ
dum aĩa fuerit abſq; copis ſui vitã ipm coꝛpus aĩatũ imp
fectum erit. Siliter vita abſq; caloꝛe imbecillis et fragilis eſt
vt aſſerit conſtantius. Igit᷑ ut ipᷣa tes aliqua anmiata perfici
valeat a cõpleri neceſſe eſt vt hec tria phabita ↄueniãt a cõ
currant anima viz a vita a caloꝛ. Per phabita datur intelli⸗
gi· ꝙ vt perfectio trinitatis plenius eluceſceret neceſſe erat
tres perſonas concurrere in vnitatem eſſencieq; diuine vide
licz animatoꝛem patrem vitam filuum caloꝛem ſpiritumſan/
ctum Bcẽ ut ſup̃ Rotandum aũt ꝙ m boecium in lib· ſuo
de trinitate veſtigia trinitatꝰ beate in cunctis entibus coꝛpo

ralibus innoteſcunt. Quis eni ambigituin in vna quacg

re animata m in animata ſit triplex eſſe viʒz eſſencie exiſte/
cie conſequencie. Multiplicas tamen conſequencie eorũ
nec duierſificat nec variat vmtatem entis ſubſequẽtis. Eſſe

eſſencie eſt eſſe principale vnuiſcuiuſq; rei in ſe continens
„ Vir tualiter eſſe exſtencie a eſſe ↄſequencie Eſſe vero exñcie

Titulus Bextus.
eſt eſſe actuale qꝗ; res ipa actualiter ẽ atq; ſubſiſtit Eſſe con
ſequẽcie eſt eſſe q oſequit᷑ ad vtrũq;:videliczʒ eſſ. e accedẽtiũ
accentiim coporaliũ qualitatũ.a ideo ſubiungit boecius vt
ſup̃ᷣ. In vna quacq; re triplex eſſe euidentiſſime repitur vicz
q eſt. a q;d ẽ:a hm ꝙ ẽ⸗ Eſſe nimirũ eſſenciale eſt quo res ẽ.
Eſſe exñcie eſt ꝙ res ſed eſſe cõſequẽcie ẽ hm ꝙ& res ẽ his enĩ
tribus enciat᷑ pfici᷑ vnaqueq; res. Per Phabita intelligi
ꝙ ſicut ad ꝓfectionẽ trinitatis triplex eſſe pſuponit᷑· videlicz
eſſe ꝓſonale patris qc deſignat p eſſe eſſencie eſſe Pſonale fi

lij qc deſcribit᷑ ꝑ eſſe exñcie eſſe autẽ ſpũs almi q& figurat᷑

P eſſe adiacencie Beſpiciendo ſuß. ¶¶Płs in ᷣmo geo⸗/

metrie. Coepꝰ triangulare ſeu coepꝰ aliq; trigenatũ. tres hʒ

ſpeciales pᷣceteris coꝛpoxibo ꝗlitates nam difficulter quidem
in terra currendo mouet᷑ difficulter etiam in aere ꝑ iadum
Vẽtilat᷑· a remotis aſpicienti circulare totaliter eſ limat. Sʒ

tunc ꝓ cœpus trigenum ſiue triangulare trinitas pſonarũ
intelligit᷑ in diuinis. Nam ſicut magis leditur offen dit ad

copiis angulate ꝗm qui impingit ad copus circulate ſeu

concauum atq; planum. Sic nimiʒe ꝑ omem modũ magis
leditur in infinitũ qntum ad eternam penalitatẽ qui ip̃am
beatiſſimã offenderit trinitatem & qui quantũcunq; Huma
nam offenderit maieſtatem. Sic ergo ptʒ ꝙ ꝑ copus trian⸗

giilatum ipᷣa feliciſſima trinitas figurat᷑ a tunc applicet᷑ ſic.

XTrinitas itaq; in diuinis tres ſi fas ẽ dicere bʒ inefſabiles q̃li
tates. Nam nunq;; moueri poterit a perpetua firmitate. Ne/
quacuiã ventilatur in aere elationis e ſupbie . ſ intuentib⸗
in ſtatu ptime ad circulum verget conſolationis beatitudi
niſq;ʒ; eterne Bcẽ vt ſu D Vſidorus in hiſtoijs nat᷑ali/
bus. Qunq;ʒ leo venaturꝰ in mõtibo tres ſaltus poſt predã
facit qᷓ cum ſi feram aut beſtiam non apprehenderit eã am!/
pPlius infeſtare inſequiq; deſiſtit. Sed tunc ꝑ leonẽ homiĩeʒ
cõuenit deſignari. Nam ſicut leo moꝛiẽs amariſſime ploꝛat ·
QCignus aũt dum moꝛti appropiat dulciſſime quoq; cantat
vt recitat ambt examerõ liinj. Sic nimirũ ꝑ omnẽ modum
homo moe leonis mente tumidus elatus:cũ moꝛte p oc⸗
cupatus fuerit flebit eternaliter a lugebit: Humilis vero
depreſſus aquis ttibulationis et miſerie moe cigm immer

ſus parit᷑ a intinctus imperpetuũ exultabir. Sic ergo patz

P leonẽ intelligiẽ ip̃e homo Et tũc aꝓplicet᷑ ſic. Homo itaq;
in capiendo predã beatitudĩs eĩ᷑ne tres ſaltus facit ꝓ fidem
chedẽdo videlz trinitatẽ Pſonac in diuũĩspt̃em filiũ ſpiritũ
quoq; ſanctum per quos quidem ſaltus ſi felicitatem non

„

apprehenderit ipam ineternũ deſerit a amittit. Cõmentatoꝛ

õ

Cit
nnptt
zind
tutes
vege
uine
iisfe
ſpa
tetna
mart
ſen⸗
occẽ
alia
adn
ecu
pit/
ſnral
nund
Diuitat

rperte.

üggin
uwd
W
l
ti
tra
nar
tun⸗
dſ

gzn

inſub⸗
imme
ſübſ⸗
ipat
berue
nam:
plice
ſerit

rckenl
Aniatſr
culterquin
Aerepuan
ereſtina
tas pſonari
goſfenited
rolareſen

modaags

Mͦqui ian
cun hum
vepis trian:
caleaſi.
fomtte
nonis bentd

hnslſen

R
wontein
ine poott
o gonn
nrnind
ünardte
eog n
en

6

„„
n iſe⸗

Titulus

Zextus
in primo phi. Conſtat ꝙ anima intellectiua impartibilis ẽ
induunſibilis ex natura: nichilomimis tñ tres anima vir⸗
tutes eſſenciales implicat viz virtutem rõis. ſenſibilitatis
vegetationis Non ergo mirum ſi indiuiſibili deitate tres di
uine virtutes atq; perſone· diſtinde quidem hm ꝓſonalita/

tis foꝛmam vnite tamẽ in eſſencia hm diuĩe eſſencie verit atẽ

ipa quidem diuina vnitate ſalua a integra indiuiſibilitq; e
ternaliter Pmanente Recurrendo ſuß E Ptolomeus al
maieſti primo. In omni quidem copore luminoſo tria ineſ /
ſe naturaliter ſunt reperta viz quedam virtus inſenſibilis a
occultalucis ſplendencia:a caloꝛis vehemẽtia virtus quidẽ
alia nõ ſenti?᷑ lux aũt a caloꝛ luĩoſi coꝛporis ſentiutur Quẽ⸗
admodũ in ſole cernit᷑ ꝗ nimirũ tria hec in ſe habè demon/

ſtratut. Nam quedã vietꝰ occulta in ſole foꝛe oſtendit᷑ que
occulta agit in copora vniuerſa quã nemo ad ſenſum pci/
pPit nec ſentit. Sed lux a caloꝛ inſunt huic hox etiã nullũ

ſine altero eſſe poteſt · ſi vna cũ coꝛpe luĩoſo indiuiſibiliter
vniintur. Sic nimirũ ꝑ omnem mo dũ in dei limpidiſſima

diuiĩtates tres ꝓpſonales virtutes eſſencialiter a tealiter ſunt
reperte:viz paternitas quã nemo nunq vidit filialitas que

vtiq; in terra aꝓparuit:a ſpirituſſancti pietas que in ſpẽ ig/
nis viſa fuit. Pater nimirũ imuſibili ĩcogniteqʒ virtuti fuliꝰ
lumĩ ſplendor/ ſpũſſanctus caloꝛi nõ immerito cõꝑpãtur·
hee tres perſone vnitatem ydemptatatem q; eſſencie eterna
liter ſortuunur G Cõmentatoa t ractatu de ſubſtancia
oebis. Exraſſe viſe ſunt ꝗᷓ vnã a eandẽ rem numero plurifica
ri opinati ſunt. eo ꝙ trina dimenſio ẽ vel ineſt omni copꝑi
ex nat᷑a. ongitudo etenim ſuꝑficies τ ꝓfunditas potiꝰ cõ/

trahuntur qꝙ́; diuerſificant a variant ipam rem. Sʒ tũc ꝓ tri
nam dimenſionẽ ipᷣam deſignari cõuenit trinitatẽ. Nã ſicut

trina dimenſio cum ſubſtantia coꝛporis dimenſio naturam
ad ſubſtantiam que pertingit: Iuxta illud qꝙ ait magiſter h
degandauo inquit Quantitas quidem magis profundatur
in ſubſtantiam q́; aliq entium alio cum accidentia enĩ non
immediate ſed mediante quantitate dimenſionibus que ĩ
ſũbſtantia ſunt radicantur. Sic mmirũ per omnem moduz

ipa trinitas in diuinis vſq; ad fundum diuinitatis a abiſſũ
peruenit inſepabiliterq; pertingit. Sic ergo patz ꝙ per tri /
nam dimenſionem figurari conuenit trinitatem Et tũc ap⸗

plicetur ſic. Execra biliter igitur damnabiliterq; oberrant
hi qui vnã et tan tã indiuiſibilemq; diuinitatem plurificari

aſſerẽt · ex eo ꝙ dĩnitati incertũ credit᷑ miſteriũ trimtat? per

Tituluus Dextus.
omnia vt ſupra H Comẽtatoe ſuꝑ 3;. metheroꝛe vt aũt
fiat validum tonitruum fulmenq; iaceatur ſubitum per /
fectum neceſſe eſt vt plures nubes maxie aũt tres ↄueniãt
ꝙ concurrant. In vna aũt nube ſolus vapor difficulter accẽ/
ditur. a accenſus difficulter expellitur. Pluribꝰ aut nubibo
concurrentibus vapor intra nubes obceluſus valide inflam
matur quemadmodum videmus. Qopora pluribo tegumẽ
tis obtecta intus vehementius incaleſcunt vapor inſuꝑ ſic
accenſus velocius vehementiuſq; expellit᷑. Pluribus namq;
nmubibo confluentibo interior nubes valide exprimit᷑ a artat᷑
Et ideo in ſe contentum vaporem cicius exprimere cõpro/
batur pꝓtzʒ igit᷑ aũt ad hoc ꝙ ſic in aeris regione tonitruum
eueniat ſiue fulmen validum ꝓfectũ neceſſe ẽ vt ad minꝰ

—

tres nubes confluant concurrant. Ad cuius etiam mai osẽ

euidentiam notãdum eſt qꝙ; multiplex philoerat ſenia ſupꝑ

tonitrui a fulmĩs generatione. Quibo viſis principale ꝓpoſi

tum innoteſcet ait enim plato·Sequaces quoq; ionichi ap

pulegius demoſtenes a leucippus. tonitruũ nil aliud fœe q

terroẽ malignoꝛe ſpiritũ a hoĩm a deo ꝙ eoꝝe peccata ſcele/

req; immiſſum quã quidem opinionẽ reprobat. hemiſtiꝰ

ĩ digreſſiõe ſuꝑ m poſterioꝛe Anaxagoꝛes ꝓmeĩdes a mel⸗
lifus multũ aliter opĩati ſunt: nil enĩ tonitruũ foꝛe eſtimãt
quã ignem ſuffocatũ pariter a extinctũ Quem admodũ ad
ſenſum cernitdum aqua ſuꝑ ignẽ aut ſuꝑ lapidem aliquẽ
fundit᷑ et laxat᷑ tunc ſtrepitꝰ validus atq; fragoꝛ efficit· hãc
eni opinionẽ violat a reprobat phůᷣus in ; metherxoꝛũ Edo⸗
xus autem cicero pliniꝰ empedocles a epheniis tonitruum
nil aliud foꝛe eſtimant q́; ruptionem ipᷣius nubis.Et hij ve
ritati aliqualiter aſſenſerũt. Dicebant enĩ vt refert cõmenta
toꝛ ſuꝑꝭ/metheroe. Cũ enim ome humidũ incaluerit aug
mentat᷑ naturaliter quemadmodũ vides in olla ad ignem
applicata in quã modicũ cum aqua fuſum fuerit a ꝑ bulli⸗
cõeʒ incaluerit tunc mox in augmentatiõez effluit. Nũc aũt
ſic eſt ꝙ humidũ intus exiſtens cum incaluerit. ꝑ caloꝛem
augmentatũ:exitum quidem petit exire nequiens frigæe
ſe valide conſcendente ipᷣam nubem exitiin quo quidem exi/
tu fragoꝛẽ validũ ſtrepitumq; emittit quõz nimirũ fragoꝛẽ
ſeu nubis ruptionem pdicti philoſophi tonitruum appella
uerunt. Quemadmodũ patet in ouo igni appoſito cuiꝰ hu⸗

midum cum intus incaluerit. ipᷣm omino ſcinditur. ſtrepi /

tumqʒ emittit. Similiter in veſica aere qᷓdem plena pedum
conculcatiõe rupta hoc fieri ſpeculamur. Alterã vero Indã
tonitruum et fulminis gen eratiõem facit. Hugo ĩ dyaſcol

9d

(ttulis

Ntusn
Grildihin
Obiantin
Picoaiſt
Ariunt b⸗
dod tunc

Lempit

ſte aſſeri⸗
Pontinus
nitrun
ſchiturcn
wpitrm
coemo

ſationem

Plninsis
ſgeni Nub
Pedrandus
ifimſeno
usbebentn
(mowe
mtone
E er wwd
mumum:
tabe pa
baequi⸗
ſt validun⸗

nllxs njer

do⸗ nc p
lm ſc m,
teftt plat
Palabert
Nuuntan
tniney
Ngioneam
deigit pa

Dann.

4
emnſt ait
dene
taumi
Dchah
iit
Slaldent

Dürie

Durhesin
Apamitee

Weinancn

nonetontun
ſeitton
Setiam fu
erat biuſn
neipab no

Pionich⸗ n

luo ſecg
Neratſcel/

Theniſti

is a mcl⸗

ſoe elhmat

nadinedüd

nen iigt
gerckfe dr
etheton⸗
nis tnitun
nubis elt

trieteimnu

ralanis

AN

. ͤu 1:
4 ,Kne⸗
1t en
wt gclaen
ginil
o gunden

umiti

Titulus

Dextus

Iſidorus maxime a damaſcenus dicentes. TYonitruum fieri
atq; fulmen exconcuſſione ventoꝛũ ſibi obuiantium: ⁊a ↄtra
ſe validiſſime in aexis conflantium regiõe. Ex hoc em ꝙ ſi wi
obuiant imiicem concurrunt: ſtrepitum a fragoꝛem faciunt
Ex eo aũit ꝙ contra ſe vehementer valideq; impingũt: igne
elicint & emittũt quẽad modum videĩ in duobo lapidibus

colliſis a concuſſis ex quibo effertur a elicit᷑ quidam ignis.

Sed tunc quendã ſequuntut erroꝛem: Auicẽna: Ptholomeꝰ

Ruempice Alpharabiꝰ: a Albertus. qui tonitruũ nil aliud

foꝛe aſſerunt e dum vent? vehemẽs impingerit ↄtra nubes⸗
Fontinus vero Egeſippꝰ a Ambroſius in exameron li.xxj:

O◻

tonitrimi hoc modo diffiniũt & deſeribüt. Qunq; em nubes

vebituir contra nubem: aut dum nubes cecidert ſupᷣ nubem
tonitriiꝰ mox efficitur atq; fulmẽ Arcles vero in· nj· methe·
verioꝛem ondit tonitrui atq; fulmĩs generatiõez. Ex demon /
ſtratione nanq; ꝓcedens: dicit ad generation em tonitrui *π

fulminis tres nubes ſe in altũ ↄuenientes a conuementer ſe

habenteseexigi & requirividelicet nubem infimã: mediam 2

ſuptemã. Nubes em ſola nec ↄꝓprimitur: nec artat:vt vapotł᷑

igne? validus ꝗ eſt in nubibo exprimat᷑. Item nubes media
et infima ſe non imprimũt nec coartant da nubes media &;⸗
uis habeat nuibez ſub ſe reſiſtentẽ non tn nubem ↄprimentẽ
Oum vo tres nubes concurruint videlicet infima media:ni⸗

mium coartantur p nubem videlicet ſuperioz deprimentez:

et per nubem inferioꝛem valide reſiſ tentem: nubes ſic ↄpreſſa
nmimium a att ata: vaporem quein in ſe habet ignis aut ſolis

vt validum a perfectum eueniat tonitruũ at q; fulmen:tres

nubes videlicz; infima media ſup̃ᷣma neceſſario requirunt᷑

Sed tunc p mubes ipſas in dinitate pſonas ↄuenit deſignari

caloꝛe parit & virtute eicit ꝓ fragoꝛem validum & emittit½
Ece quia manifeſte habet pbatum & oſtenſum. ꝙ ad hoc

Nam fic omnis qiunde: nubes vnã & eandem regionẽ habent

vt refert plato de odine vniuerſi. Nonmm vna nubiũ altioꝛeʒ
&̊ alia babet regionem: ſedð in eadem interſtitione oẽs nubes
defluunt & mouen Sic nimirũ per omnem modũ omnes

atini tes Pſone equalitatis & equalis altitudinis Babent ex

regione: a nulla perſonase alia altio? vel inferio eſt credenda
Sic igit᷑ patet ꝙ per nubes tres in vnitate diuinitatis deſcri⸗
bimus: intelligimus q& pſonas. Et tüc applicet᷑ ſic. Vt ergo
perfect? eſſet ignis ꝓpetue diuinitatis ex abiſſi diuini inenar⸗
rabiliſq; miſterij decuit. vt tres nubes in trinitate perſone in
vnum ydriem indiruſibilemq; ↄcurreret hucuſq;. Auꝑꝰ de
trinitate li·vn cauſe quã prius dictũ eſt I Boecid liſuo

Titulus Sextus

de trinitate. Cunq; funiculum P aerem trahunt:in extremi
tatibuſq; parietibo aut ſtatuis alligat· ↄſtatq; extremitates
Put ligate fuerint:ſic ꝓmanẽt in ſuſpendio mediũ aũt funis
terre inclinat᷑. Per ꝗ nimirũ miſteriũ intelligit᷑ trinitatis: in
reuera vt ita dicam due ſunt extremitates puta pater:ſpi /
rituſſanctꝰ mediũ aũt ſolum puta ipe filiꝰò terr e inclinatur
per incarnatiõez. Extremitates ergo ſc; pater & ſpũſſanctus

quẽad modũ ab eterno vinculo indiſſolubilitatis affixi fu⸗

erant:ſic à ꝑmanſerunt & ꝓmanent ineternũ.Medium aũt
ſcʒ fulius: inclinatꝰ eſt in hunc mũdũ Reſpiciendo ſupß. E
Algaʒel in tractatu de foma ſpeculi. Speculũ geauim ee
cornnexiũi non plumbo:ſß ſtagno obtectũ tres facies intuẽtis
cuiuſlibet repntat:ita tñ ſi a remotis ipſum ſpeculum tenea
Quiꝰ qui dem effectꝰ a cauſa ſtat in hoc.ꝙ ↄcauitas ſpeculi
reſplendentia? vultus refrangit & reflectit in latera deoꝛſum Z

videlicet a in ſurſum.quãobrex & in medio ſpeculi vna a in

ſupficie due ſe facies repnt ant. Tres igit᷑ facies ipᷣm ſpeclin
oↄcauum repñtet cuiuſti bet intuentis. Sed plemꝰ ſuꝑ reꝗre.
Per ſpeculiũ igit᷑ ipᷣa trinitas ſeu diuinitas figurat. Nam ſiẽ
ſpeculũ non relucet niſi mediãtibo pice a plumbo.ꝗᷓ vtiq; ſi

abſterſa fuint:nihil ipᷣm ſpeculum repñtat.Sic reuera ꝑ oĩa

nequaq́; lucere poterit ſplendor deitatꝰ qntum ad ↄtempla
tionem ipſius mentis niſi mediantibo pice humilitatis nte
et plumbo grauis coꝛrectiõis & vindicte diuine. Iuxta illud
&d ait beatus augꝰ li. ↄfeh. Dupliciter quidez diuina pietas
innoteſcit · videlz dũ ꝗqs humilitatem verã habuit& dũ ma⸗

mum paterne corre ctionis ſenſerit. Sic ergo pĩz ꝙ ꝑ ſpeclin

diuinitas figurat Et tunc applicet᷑ ſic. Tres itaq; in diuinis
facies aQ pſone apparẽt eternaliter: ꝗᷓ exiſtũt vnum miſteriũ

trinitatis intuenti. Recurrendo vt ſuß̃ LCõmen ſup de

plantis axclis. Eſt aut hec ↄditio & nata radicis ꝙ in monte
petroſo & in petra lata fuerit arbor vt tres radices figat gbo
tripliciter petrã ſcindit. Et ideo ait pliniꝰ in ſpeculo naturali
Omnis quidem arbor radicatur in terra denſitateſcq; radicii
In lapide autem a in petra ſiue in turri valide eleuats .
catur lata arbor radicibus tribus. Quius etiam caui a tacta
eſt ſupra. Sed tunc per arborem diuinitas figurat᷑. Nam ſiẽ
arbor ſciſſa gummi emittit: mota vero fecunditatem ↄcipit.

Compluta autem ſtillas emittit. Sic nimirum per omnem

modum ipa altiſſima incomprehenſibilis diuinitas ſciſſa no
ſtre cognitõis vomere:gũmi emittit ſuauitat dilcediniſq;
eterne mota vo valide & pulſata vento ſedulitatis a ↄſtantie

fructũ cõfert vite ſempitne. ſed ↄpluta imbribo lacrimarum

tituli

coret
lenten
s. N
gnat
iſea. S
egrediil
ipfaate
eate S
prmis
2rlantt
tetspr
Cherureter
tigzvnaee
Unk Rin
inmaneai
dum ncne
itt
agefeche
enintöa
ſtrpont
blin
ninen

ae

Dme
unot
er bon
luxb⸗
gneeq
in pblau
bor ſen

umius

nentercri,
Gunsinn
dius fueri
men
t Amtt
ſdiuxta
calida
Nſerznd
bugiis
nreipii

7„
.*
●

n Litulus ZSextus

Senet pnie ſtillas emittit pietatis oe miſericedie infinite. Sz tuie
emnten aouenienter ꝑ radices arboris pſone deſignant᷑ altiſſime trini
clitfins tatis. Nam ſic dum radices arboze erumpunt extra terram
ſignat qa ipſa arbor in proximo areſcat. Cuiꝰ cauſa tangit᷑
Snuaſkrf inſra. Sic nimiz per omnez modũ: dum pſone diuine metas
II egrediunt fidei & memoꝛie noſtre ſignũ a indicium eſt quia
naſie ipſa arefiet ĩ nobis tota diuinitas quantũ ad fruitiõz viſiõſ
lt beate. Sic ergo patet ꝙ arborem diuinitas deſcribit: & &;
mühlont p radices diuine perſone conuenientiſſime figurant᷑. Et tũc
ſrrdi afplicetur ſic. Hec ergo conditio nata eſt ſumme dinitatꝰ
rnlen tres Pfſone tanc radices ſue arbori incozruptibili firmati
ttes funem inhereat eternalit ſuß M Ptholomeꝰ almaieſti: j. Stella
1 ſetlllntqau itaq; vna eademq; exiſtens in aꝓparitiones varias tranſmii
NilitI tatuł. Na in oente & occidente maioæz a ꝓparet in ſero rubea
nlatetadni in mane aũt alba: quẽadmodum in luna ↄſpicimus quem
ſxculimun/ dum in oꝛiente a occidente fuit maio latioꝛemq; oñdit. Ru
nes ifn ſl bet aliqũtulum i noétis initio: ſed albet tpe m atutino. Hoʒe
e ſuhe itaq; efectuũ cauſas ſigillatim duxime adducẽdas. Quãto
geri. Nn etenim ipᷣa luna remotioꝛ a nobᷣ fuerit: tanto maioꝛ vapor ſe

2ðòWDU—

gunwoee i¹interponit vt ſup ¶N Egeſippꝰ leroli:nj. Perfectõ qdem
Sierucigit neobilitaſq; & bonitas omnis rei oſiſtit in tribo viliz in caloe
umadten luqmine a amoœe. Circa cuiꝰ? euidentia adilerten dum c Pre⸗
Pumitstssn * dicta verba veritaté otrabunt ex vi mülti plicis rationis. Et
ine ottib primo Adem ex nata coniuncte eſſentie predicétoꝛuʒ verit as

innoteſcat. Dictũ eſt emm priꝰ ꝙ tria perfectiõz nobilitatẽ q;
bebutüng et bonitatẽ vniuſcuiuſq; rei argtiat oñdant videlicet caloꝛ
di fa lux e amœ. Cœpora ergo celeſtia ob poc quia ſunt pallide
igneeq; virtutisideo ꝓfectioꝛa atq; nobilioꝛa ceteris coꝛpibo
ſ ↄprobant᷑. Tum qa calidum magꝰ mobile credit᷑ vt ait ꝑhᷣs
een, *in ꝓbleu. C autẽ mobilius hoc eſt nobiliꝰ aſſerit: omnium
“ phBoʒ? ſentencia a doctoꝛuũ. Tum ꝗqa d calidius:hHoc eſt diii⸗
Trsn turnius diuciiiſq; durabit: vt ex intentione demonſtrat cõ⸗
mentatoꝛ in de ce& mũdo. aũt diut᷑nius hoc eſt nobiliꝰ
quis oim nẽm dubitare ambigereq; preſumet: vt refert atii
. . Elon in li fontis vite. um ꝗqa quanto aliꝗd coporũ cali
dius fuerit:canto mũuũdius puriꝰ? appatebit. vt ait auicẽna
etumd li vij medi. Quiꝰ etiam cã eſt. Quia calidũ deſiccat nat᷑aliter
et ↄſumit vapores viſcoſoſq; humoꝛes. Quius etiã ſignũ eſt
“ d iuxta verbü Galieni. Naʒ ſolũ hi qui ex frigida: ſed qui .
mnanſ ex calida cà fuerint humes: coꝛrupti caloe natali penitus
inte deſiccant᷑ qñto aũt aliqd coꝛpo puriꝰ mũdiuſq; fuerit:tan
iit n to longius diuciuſq; durabit. Eo ꝙ; ijm platonẽ purius ſit
principiũ atq; cauſa omnis incoꝛruptionis ſeu perpetuitaix

deduunn e

wdlorebh

„

.„

Titulus Sextus

Patet ergo ꝙ perfectio nobilitas & bonitas: omniſq; rei e
caloꝛe congriuuit a penſatur. Item ex luĩnoſitate ſeu luciditate
rei vniuſcuiuſq; Pfectio ↄprobatur. Nam copora luĩoſa ſũt
calidioꝛa vt aſerit ↄmentato ſuꝑ· nj. methe. Quanto autern
calidioa fint coꝛpora: tanto magis pfectioꝛa- vt ſup imme⸗
diate patuit. Et qnto luci
us. Iuxta illud qd Conſtantius dicit in metha. Loca inquit
tenebtoſa fetida nimiũ ſunt a coerupta.loca aũt luĩnoſa pu

ra ſunt nat᷑aliter atq; munda. aũt purius Poc & nobilius
Pfectius quidez eſt in genere omĩ.vt ſup̃̊. Item qñto res alii,
maioꝛis fêit amicicie ↄcoꝛdie aQ amoeis:tãto nobilioꝛ dignio⸗
q a potioꝛ apparebit vt aſſerit cõmentatoꝛ ſuꝑ primo celi ez
mũdo. Qꝗ& tantũ noteſcit triplici phᷣoꝛum ſentẽtia àQ do coꝛu
Kit em Endoxus. Perfectiõz nobilitatẽ bonitatemq; omnis

rei ↄſiſtere in acceſſu eius ad actũ primum ⁊a ad bonitatem

—

primã. Qui ni mirũ acceſſ

ex eo ſunt · qa ipſa entia ppetua:nulla contraria recipiũt · ſed

ꝓpetua tranquillitate pacificata a concoꝛdata ſunt:qᷣd ſignũ

—

Plenius innoteſcit. Omnes ine antiqui amoꝛẽ atq; amiciciã

omnis perfectionis ſeu nobilitatis dicebant eſſe principium

atq; cauſam. Ex phabitis auũt patuit euidenter · && perfectio
nobilitaſq; a bonitas omnis rei oſiſtit in caloꝛe luĩũe a amoe ·
Der ꝗᷓ intelligit ꝙ a ipſam ſumme pfectiõis bonitatẽ oſiſtè
in tribo videlicet in caloꝛe paternitatis: in lumine filialitatis:

in am oꝛe ſancti flãminis. Rce ꝓ omnia vt ſupᷣ O Aigazel

ni de oꝛma ſpeculi. Contẽplantibo nobis ſpeclin ad meridiẽ

in fontem clare limpideq; immerſum: apparet ſtella qᷓdaz int

ſolẽ tres ꝓpſetrens ſplendores. C? cauſa tanget᷑ infra. S tuinc
H ſpeculum beatiſſimã ↄuenit deſignari trinitatẽ. Nam ſicut
ſtella non eſt aliqᷓ alia res ꝙ ipᷣm celũ.Iuxta iꝰ ꝗd ait vomen

tatoꝛ ſup de ce:a mundo. Stella ingens nil aliud eſt ⸗

o pars ſui oꝛbis & ſpere celeſtis. Aò cuius dicti euidentiam
notandum ꝙ; celum ſcem Ptholomeum almaieſti primo-.

quamuis ſit vnifoꝛme in ſuo motu & curſu:nihilo minus ta

men hbabet partes rarioꝛes ac denſioes. umẽ ergo ſolis ad

eas adueniens celi partes que rare ſunt:tranſparentes petx

ſpicue ipſas mox penetrat:vlterioꝛem quoq; oꝛbem illum⸗
nat. Splendor autem ſolis perueniens ad partes celi ſpiſſas

dius aliced fuerit coꝛpꝰ:tanto puri

us eſſe nõ poteſt: niſi ↄcoꝛdibus &&
nutilv qualit atibo illiꝰ rei. Iuxta iꝰ ꝗd ait plato de immoꝛta
litate anime. Applicant᷑ entia: primo enti ꝑ concoꝛdianpami
ciciamq; eternã. Egeſippꝰ vero inqt. Perfectõe cuiuſlibet rei
ex ſui ꝓpetuitate cõijci a perpendi. Perpetuitas aũt 2 einitas

„
H

Linls
tſen
geneep
glumd⸗
fentis rey
ſtranſen
ſaap
ltur S
lnueſq;
zrtiwa
Ur tefra⸗
deella igi
ſn parte
tlaliude
lſter ergo
lttür ap
fonte ni⸗
ſorkertti
ſnemer
Noolt
Lahettege
Dangsnnt
fuun
odumnun
elgren
nechen⸗
lepoſtn
vonmnt.
direcle⸗
nodud⸗

eſe

llpeniten

ont

Kürbeet
A
ſt uß
mntiqnug
lſue ſ.
ſud ma
ſpiceü d⸗
ſepabil
tinitas
Emit P

I

de
Pamopn
. 1 Nei
1
nütlinn
. 4
Noli

4

maqſtotsli

orindcd
teta 1
temgonmt
40 bnitien
N wdibis

d immort
odiantani
aiullibettei⸗
Uitzeinitas

eigiütſ ed

ntadſgn.

gemiii
in
Ne uiea un
sbonttigi
mireflunnn⸗
30
urhrm
Rard
neuo
ui nſan
daOi en

Titulus Dextus

tt denſas eas non penetratſed reflectitur e radiũ eijcit poti/

oem. Rẽe ꝑ omnem modum vt videmus in ſpeculo in qud
ſcʒ plumbũi & pix detergant᷑. ipſum mox ſpeculũ vultũ in⸗
tuentis rep̃ſentat eo ꝙ radii viſualeſ non recipiant ſpeculoò

ſed tranſeant 2 penetrant ipm In ſpeculo aũt ſpiſſo a denſo

pice & plumbo obumbrato vulti conuenientiſſime otein⸗
platur. Sic nimirũ eſt in ꝓpoſito. Radui nanq; ſolares:rar as
tenueſq; partes celi penettant: quamobrem mind lucent. In
partibo alit celi denſis 2 ſpiſſis: ſplẽdor recipit & tenet᷑ et ſic
per refractiõʒ lucere cernit᷑: & talis pars celi ſtella nuncupaĩ:

B

Stella igit non differt a nata celi: ſed eſt ide; qd ipᷣm celum

ſm partem. Sic nimirũ per oẽm modum ipſa trinitas beata
nil aliud eſt ; celũ : id eſt beitudo ſelicitaſq; eterna. Suffici⸗

enter ergo patet ꝙ p ſtellaʒ ipſa beatiſſuna trinitas figurat᷑
Et tũc applicet ſic. Cum itaq; ſpeculũ diuinitatis intuemur
in fonte puritatis a mundicie ad meridiem cognitõnis eine
mox tres trium perſonarũ ſplendores in vVnit atẽ gueniẽtes
eſſentie enenti diuinit? apparebunt. Rce vt ſup P Fugo
in dydaſcobli ri. Vna dem & ſola luna: celeſtiũ obium
occupat regionẽ· plures tamen lune ſplendeſcere eſtimant᷑:

„ * 2 . —

Dum dꝗs in nouilunio P pannũ ſeric um lune radiũ conte⸗
platur. Quiꝰ cauſa ſuß eſt viſa. Sed t üc per lunaz ꝗqd aptiꝰ?
q; diuinam natam guenit deſignari. Nam ſiẽ luna nequiaqp
eclipſat in die ſed in nocte quidem ſolum:vt recitat phᷣus li:

metej. Cuiꝰ etiàm cã eſt. Quiia eclipſis lune accidit ex in⸗

terpoſitione terre inter coꝛpꝰ ſolis lune. An die ergo terra
non interponit eo ꝙ vtrunq; coꝛpꝰ? tam ſolis E lune ſit ĩ die
directe a ꝓppendiciilariter ſupꝑ terram. Sic reuera ꝓp omnem
modũ diuina nata nequaq eclipſat per gram ſuam in anĩa
in die felicitatis: ꝓſperitatiſq;ʒ mũdane: ſed in nocte otri tiõis
et penitentie. Sic igitur patet ꝙ per lunam natam diuinam
guenit deſignari. Et tiinc applicet᷑ ſic. Vna itaq; a ſola eſt di
uina ineffabiliſq; nata aſpicienti tn fideli anime ꝓ pannum
obumbrationis pñtis miſerietrinũ & multiplicemq; ſplen
R pſonalitatis:feliciſſime gignere cer nit & offerri. Rce
NPps in. phiſi. Tinitatẽ pncipioꝛum omnes
antiquii phi poſuerunt:ſine ꝗbo nulla res q; entiũ in entita⸗
tis ſue ſpecie conſeruat᷑. Qoꝛũñi quidẽ picipioũᷣ aliud foꝛma
aliud materia: vltimũ vero priuatio annexa qrum etiã prin
cipioꝛũ duo ſunt ꝓ ſe puta matia atq; fo materciũ piiatio
inſe pabiliter einalitêq; annexa. Sz tüc p trinitatẽ pnᷣcipio
trinitas ↄuenientiſſune dina?e deſcribit perſonarũ. Nã ſicut
trinitas principiozũ qñtũ ad abſtractiõʒ actũ rõis vnitatẽ

„
●
Titulus Sextupg Uin
inſeperabilemq; exigit & requirit vt oſtendit omentatoꝛ in ſit
primo methe. Nunqꝙ;; etenim foꝛma ſepatur a materia:neqg nlicn
materia ſepari poterit ab ipſa foꝛma realiter niſi hm intelle pdi
Ctum:ſed vnũ eſſe in numero ipſa habent qrum eſt vnũu ſetom
eſſe vnũ non ſeꝑpatur a relinquo. Sic nimi per oẽm modũ Ddnua
trinitas quidezꝭ perſonarũ multiplicem importat relationnis ltl
reſpectũ per ſonarũ vnitatem.non ſꝑ indiui ſibilẽ eſſencie di / lpiden
uine irrefragabilẽq; exigit & req́rit. Sic gꝰ pt ꝙ ꝓ trinitat? rment
ꝓrincipio intelligit᷑ trinitas perſonarũi. Et tunc applicetur ran
ſic. Oẽs itaq; ſanéti dei tam veteris q; noui teſtamenti ꝓpeſſi ſore
ſunt trinitatem perſonarũ exiſtere in dĩnis:ſine q́ᷓ nulla res Hun
milla creata ↄdita conſeruat᷑. Rẽe ꝓꝑ omnem modũ vt ſupra trelat
R Rxles ĩ ꝓbleu. Cunq; ꝗs ſolem eclipſatũ per crib patet
intuet᷑:plures ſoles vt aſtimãt ſpeculant᷑· ꝗ vero ſine cribro aut v
tunc ſolẽ clare & limpide intuet᷑ ſolem: lunã q; ſolũ:paruam Due;
q, nubeculam ſpeculat᷑ d quide; euidenter piz in eclipſi ſo kb%b
luminis a candoris Ponat᷑ nanq; cribrum inter nos ſolẽ minu⸗,
eclipſatũ: manifeſtũ eſt ad ſenſum: ꝙ nulle vt ita die appa dinrea
rent ſoles viſui intuentis:ſine cribro ſiquis ſolem inſpexerit: cdol
ſolem ſolummodo atqʒ lunã & aliam qndam nubeculã con Plenu
ſpiciet a videbit. Sed tũc per ſolem ipſa diuinitas figuratur · (kfande
nam ſiẽ ſolem nemo poteſt aſpicè contra ſplendorẽ videlicz dbie
ſolis radiantis: iaciens ipᷣm viſum:niſi manꝰ oculis apponat ⸗ iNe
aut lacrimas emittat: aut ſternutatõeʒ faciat: aut cecutiones 2
aliqliter ꝗdeʒ fiant. Iuxta illud ꝗd ait phᷣus in ꝓbleu. Qun/ 2““
q; ſolem aſpicimꝰ: hi nobis effectꝰ accidũt & ↄtin gũt. Nam aqͥqu
lacrimas facimꝰ: ſtermitainꝰ: & cecucientes aliꝗliter ſumus pren
Sic ꝓ omnẽ modũ diuinitatẽ in hac vita nec in futa nullus tum
poteſt aſpicè: niſi manus ſatiſfactõnis apponat aut lactimas ae
contritiõis amaritudiniſq; effundat: ſternutatõz pñie facaat ) ſemn
et qntum ad appetendũ tranſitoꝛia & miindana totalit᷑ cecꝰ Arns
fiat. Sed tũc ↄuenienter ꝑ cribrũ humanus ſtatꝰ ſeu fragi⸗ . Maud
litas deſignat᷑. Nam ſiẽ cribrum &τ quẽadmodum ſupᷣ. SZᷣic (illlt
ergo pĩtz ꝙ ꝓ ſolem ipſa duinitas deſcribitur:& ꝙ& p cribꝛo Knſ
preſens vita ſeu fragilitas deſignat. Et tunc applicet ſi ..
templantibo itaq; nobis immenſitatez:eſſenciamq; diummam - Aer
Plures mox contemplamur perſonas ,i — mn
. ¶ De Beata virgine ¶ Titulus ſeptimꝰ. A ſolism
Heophbraſlus li. commẽtoꝛum. Duo ligna actu ar⸗ n
dentia: adinuicẽ ↄploſa: q; ofricata pariter colliſa gbn
pulcre ardent & lucẽt. Sy tũc ꝓ duo ligna Maria 2 1 nre
peccatoꝛ deſcribit᷑. Nã ſiẽ duo ligna muilla vtute ↄtumari.pñt ſi
9⁹
9
U -

Nrönnd
Oetamtn
bliehe
