neglecta fuiſſet mens inculta virtutibo. Deinde dẽ ꝙ hirun⸗
dines nidificant in his roſis: qui eam fimo ſuo excecant. Per

hHiruindines nigras & velociter volãtes: ſignant᷑ cogitatiões enſtra
male: velociter ex viſione ta'is oꝛnatꝰ oꝛientes. Vnde Puer⸗ ſader⸗
ix. Auerte faciẽ a muliere compta. Protier v. Nõ gcupiſcat facare
illius pulcritudinem coꝛ tuũ:ne capiaris nuitibo eius. Idem Ards
Virginem ne ↄſpicias: ne foæte ſcandaliſeris in oꝛnatu eius lſech

nenſ
kedi
enſ
Anmnſt
Nahunts
Runc
Kb
Wmuly
erosget
delunnet
aleſtn
1luxutiot
faciütti
ler vi
dca

iduct

Anſtgtt
ſpurpati
uumn
inprdiet
are
d Gu
gital
ranuni
nuftc
entq
umnun
A0
töni
aokn⸗
ertann
End
aln

Nn

te
nitl is

Idem. Ne veſpicias mulierem multiloqua: ne foꝛte incidas

in laqueos illius. Per hoc ꝗᷣd dicitur ꝙ luxuria ſit excecata

fimo hirundinum:ſignat᷑ ꝙ luxurioſi per tales cogitationes
malas ex tali onatu ꝓcedentes excecantur: ſiẽ duo ſenes de
pulcritudine ſuſanne. Daniel:xnj. Sic ſ. ampſon fuit exceca-
tus per dalidam vt legit iud. Deinde ducit in clipeo ſirenem
que dulciter cantat: ꝗᷓ cantu delectati nauigantes in ſomnũ
reſoluunt᷑ & tunc per eam ſubmergun?.Sic faciunt luxuri⸗
oſi viri æ mulieres:qui fundunt verba dulcia: ꝓmiſſoꝛia pro
uocatiua ad luxuriam. Vnde ꝓuer v. Rauꝰ diſtillans labia
meretricis:& nitidius oleo guttur eiꝰ:nouiſſima autem eius
abſintheum. Io. Nos ad patriã tendentes moꝛtiferos ſirenaꝛe
cantus ſurda debemus aure tñſitxe. Poſt hoc ducit in tunica
baſdiſcũ:qui ſolo viſu hominem occidit ſi eũ primo viderit⸗
Sic luxurioſi per vagabundos oculos a intuitus venenoſos
ſe mutuo occidunt. Gregꝰ. Eit redte retributionis & dei exa⸗
mine· vt qui exterioꝛi oculo negligenter vtitur:interioꝛi iuſte
pPriuetur · ſiẽ contigit Dauid de berſabee. Deinde dẽ luxuria
habere poculum aureũ in manu ſua. quicunq; vult ex eo
bibere:illi dat·ſicut dicit᷑ apoclxvnj. Vidi mulierem ſedentẽ
ſuper beſtiam a poculũ aureũ habentem in manu ſua:intus
plenum abhominatione & immũdicia foꝛnicationis ſue. Vł
deſcribe eam ſic. Q& luxuria venit contra hominem:habens
arcum in manu ſua.Quid per arcum niſi temptatiões:quid
per pharetrã:niſi cogitationes quid ꝑ ſagittas:miſi deleéta⸗
tiones quid ꝑ vulnus:niſi ↄſenſus aliquando vſq; ad opus
productus. De his in Pſalmiſta. Ecce ipſi pecatoꝛes: id eſt
demones: vel caro:vel munmdꝰ intenderunt arcũ:parauerũt
ſag.ſu:in ꝓha.vt ſagi.in obſrectos coꝛde. De hoc arcu dici᷑
in Pſalmiſta. Dediſti metuentibo te ſignificatiõz vt fugiant
a facie arcus:quaſi dicét. O deus tu dediſti metuentibo te ſi⸗
gnificationem:id eſt ſignum caſtitatis:videlicet in teipſo:in
matre tua:in multis alijs ſanctis vt fugiant a facie arcus:ið
eſt temptationes non delectando: non conſentiendo: non að
opus perducendo-
rcius a ꝓparitoꝛ eſt auaricia:que pugnat ↄtra ho⸗
minẽ: a ſedet ſuꝑ aĩal q ddaʒ qd dẽ oꝛixſupꝑ galeam
ducit imaginẽ talpe:in tunica ducit qddam animal
emſtra:in clipeo ducit aĩal qd dẽ monocerẽtes. Nota auari⸗
cia dẽ venire ĩ aĩali q dẽᷣ oꝛix:hoc aĩal moꝛat᷑ in affrica:vbi
tera caret aqua.vnde ſemper ſitit:G&& nunqᷓ ſatiat a ſignificat
auaros qui ſemꝑ ſitiunt pecuniam: & nunq́; ſatiantur. Vnde
ecœleſiaſtici.xmij. Inſatiabilis eſt oclus cupidi. Ideʒv. Auarꝰ

Titulus llexxb
non implebitur pecunia. Augꝰ de verbo domini. Inexplebi
lis eſt ſola auaricia diuitumſemper rapit:a nunq; ſatiatur
nec deum timet:nec hominez reueretiir· nec patri parcit:nec
matrẽ agnoſcitnec fratri obtemperat: nec amico fideʒ ſeruat
Viduaʒ oꝓprimit:pupillos inuaditliberos in ſeruitiũ reuo⸗
cat:teſtamentum falſum profertres moꝛtui occupat:quaſi
non ipſe qui hoc facit moꝛiatur. Dein de ducit talpam ſuper
galeam:ꝗᷓ radices frugũ a herbarũ edit& ſignificat auaros
vſutarios preemptoꝛes:qui anteqm̃ fructꝰ terre oꝛiantur
creſcant: preemunt. Chriſoſtomꝰ. Super omnes mercatoꝛes
maledictus eſt vſurariꝰ.Eſt em vſura (vt ait Augcum ꝗs
plus exigit qꝙ́; accepit. A alpa etiã eſt ceca:ſignat auaros exce

catos per auariciam. Vnde eccleſiaſtici.xxj. Exenia & dona

excecant oculos iudicũ. Deutroxvji. Non accipias perſonã
nec munera:qa munera excecant. PS. Oculos ſuos ſtatuerũt
declinare in terrã. Idem. Suꝓcecidit ignis:ſcʒ auaricie:ée non

videriũit ſolẽ·i.xpᷣm ſolẽ iuſticie.Talpa etiã ĩ fame terrã come

dit et herbis ꝓcit. ſic faciunt auari. Vñ eccleſiaſtes vj. Eſt a

aliud malum ꝗd vidi ſub ſole:a quidem freqnter apud ho
mines vir ex iudeis dedit ditias ſubſtantiã a honoꝛes:a nihil

deeſt anime eiꝰ ne omnibo que deſiderat: nec tribuit ei pote⸗
ſtatem deus vt comedat ex eo: ſed homo extraneus· hoc eſt
vanitas a magna miſeria. Siẽ nec rana audet ſatiari de terra
putat ſemper ꝙ deficiat. Deinde ducit in clipeo emſtrũ ſiue

aſperiolum:ꝗd eſt animal paruũ:ꝗᷣd in eſtate ↄgregat cibos

vt Habeat in hieme.Poſtea vero maſculus in hieme feminã
expellit de antro:quia auidioꝛ eſt in ſuimendis cibis mare/ſe
mina autem callida eſt: a foꝛamen facit in altera parte cauer
ne & veſcitur furtim. Sic faciunt aliqui diuites auari vxoꝛi/
bus eoꝛum:qui congregando labores a diuitias vxoꝛes dili
gunt que fideliter laborant. Et tunc de ip̃is non preſumẽtes
ab eis:cellaria obſeruant: ne expendant: ad ſaturitatẽ co⸗
medant:& ſerinia a claues ſoli obſeruant: vt ſoli comedant
ſine vxoꝛibus ſuis. O ſtulti· nonne mulier decipit adam: ſam

pſonem: ſalomonem:dauid: cauete ne etiam decipiant vos.
Audi qd dicit ſapiens. Breuis omnis malicia ſuper maliciã

mulierũ:& tamẽ poſſeſſio diuitiarũ non eſt delec tabilis ſine
ſocio. Vnde Seneca. Nullius boni ſine ſocio iocũda eſt poſ⸗
ſeſſio. Deinde ducit in tunica quoddam animal quod dici⸗
tur monoceruntes:quod minqm̃ viuum capitur: ſicut di cit
Iacobus. Capi non poteſt:interimi poteſt · nüquam viuum
venit in hominis poteſtatem: ſed moꝛ tuum. Et ſignat aua⸗

en

ſ dlar/

Nelnerm
Tortler
ent
iRe

tIirinu

ralnuri⸗
lonocet
lenicn
nhrpi
ſium die
wöner
et atas
cocord
iracur
ldem
ſurioſ⸗
ue o
ue tal
lapies
compa
cumdke
Hom
ſuis de
Petit a
ldem
duſtin⸗
guidiſ
ſiſeitun
lntunie

trl Titulus ”” lxxv
r
“ nare deare:e emoſinas dare volunt. limina ſ. an ctoꝛũ viſitare
tn nolunt: & etiã reddere nolunt. cum tamen dicat Augꝰ. Non
ig Omittitn peccatũ: niſi reſtituat abl atum. Vnde eccleſiaſtici
en GH X 5 re pecuniam hoc em diam ua vden alem habet.
* AQug?. oĩa vicia in hoie ſeneſ cãt: auaricia iuueneſcit. . D
An artus 4 Paritoꝛ eſt ira que pugnat contra boĩ’ermn
*“ EHec venit ſedens ſuꝑ camelum:ĩgalea ducit niſimn
rigac in clipeo canem rabidum:in tunica qddam monſt⸗x
an Aod dicit ſœca. Ira duitur venire in camelo ꝗ; deſt animal
ai Vt dicit Iaco · qd ſeruat longo tempore irã:a Paie⸗ rancoꝛem
atnek perſeuerantem de malis ſibi illatis. Sic faciunt iracundi:qui
en mox vt leſi fuerint:rapiunt᷑ in iram.a ſi poſſunt.ſe vindicãt·
n Et ſt non xpoſſi unt:tunc in voluntate rancdꝛis perſeuerant. De
Sſe quibo dẽ ecleſiaſtici.vij. Ne ſis velox ad iraſcendum. quia
pud o ira in ſinu ſtulti requieſcit. Eccleſiaſtici xxvnj. Hõ homint 1.
anihi reſeruat iram: a a deo ꝗᷓrit medelam. Idem. Relinque ꝓximo
eipote⸗ tuo nocente te:& tunc deprecante tibi peccata ſo luunĩ.I dem
eel NMlemẽto nouiſſimoeum: a deſine inimicari. Augꝰ. Siẽ acetũ
xelertn coerumpit vas: ſi diutiꝰ ibi fuerit ſic ira coꝛrumpit coꝛ: ſi in
rüſwe alium diem durauerit. Idem. Ira nibil aliud eſſe: q; Aciſcẽdẽ
Ncg libidinem diffinierũt. CQamelus etiã diligit turbidas aquas
gefenn. et claras turbidas facit. Sic hõ iracundus: diſcœꝛdias amad.
snt cõcoꝛdias deſtruit:& rixas prouocat. Vnde prouer xv. Vir
Archet iracundus ꝓuocat tixas· qui patiens eſt:mitigat ſuſcitatas
unitin Idem.xxij. Noli eſſe amicus iracundo:mec; ambules cũ viro
õ furioſo:ne fote diſcas ſemitas eius: ſumas ſcandalum aĩe
mi tue. Poſt hoc ira dicitur habere auem in galea que dẽ niſus
infa⸗ que talis nature eſtvt dicit liber rerũꝙ omnis aiiis predã
edod tt capiẽs parcit ſui generis auibo. preter niſus.qui ſuũ parem
mſan comꝑareʒ perſequit᷑ capit ſi preualet èe het habet mune
tto⸗ cum hoĩe:rã homo hoĩem perſequit᷑. Vñ eccleſiaſtici·xxvni
—M Homo in hoĩem ſimilem nõ habet miſ. ericoꝛdiã: 2 de peccat
bn ſuis deprecatur. Iſpſe. e dũ caro ſit· reſeruat iram: ẽe ꝓpiciaciõʒ
Ualne, petit a deo quis exœabit delictis ſuis? quaſi diceret nemo
D Idem. Omne animal diligit ſimile ſibi.Audiat iracundꝰ Auj
or guſtinum qui dicit. Non poterit habere ↄcoediam cum xpO
ium qui diſe coꝛs voluerit eſſe eum chxiſtiano. In euangelio. Qui
. iraſcitur fratri ſuo ac᷑ Poſt hoc dici᷑ ducere canem rabidũ
num in tunica. Canis rabidꝰ dẽ habere defixos oculos ſuꝑ terrã

E . —

CTitulus lxxv
et nunqm̃ eleuatos:& nullum cognoſcit. Sic oculi iracundi 2
ſemper ſiint rubei ⁊ defixi in terram:ẽe nullum recognoſcũt dA
et tales oculos Habuit Qayn defixos in terram: a noluit co⸗
gnoſcere fratrem ſuũ:ſed interfecit eum. Ceneſis. Iratus eſt 4
chayn vehementer: a ocidit vultũ eius: o ſurtexit aduerſus 3
fratrem ſuum:& interfecit eum. Deinde dẽ habere quodda:
monſtrum marinum in tunica quod dicit᷑ foꝛca:quod talis
eſt naturecvel dicitur bos marinus)ꝗd eſt contra alia ani⸗
malia mitiſſimumvt dicit Axeles) niſi contra ſuam feminã
cũ qua ſemper pugnat:donec ipſam interficiat. & ducit tũc 1
aliam: & ſic cum ſecunda a cum terxcia facit: et ſignat viros
vracudos a impatientes qui minꝙ viuunt pacifice cũ vxoꝛi
bus ſuis. Ad tales dicit Salomon ecleſiaſtici quarxto. Noli “M
eſſe ſicut leo in domo tua euertẽs domeſticos tuos:a oppri⸗ n
mens ſubiectos tibi. Audi qui talis es impatiens ↄtra vxoꝛẽ
tuam. a eam prouocas ad iracundiam:quã mercedem inde e
ha bebis. Vnde dict Salomon eccleſiaſtici.xxv. Commoꝛari R
leom e draconi magis placebit: qin habitare cum muliere nd
nequam. Idem. Non eſt ira ſuper irã mulieris. Ide m. Breuis nu
omnis malicia ſuper maliciam mulieris. Aliud exemplũ de mul
hoc ſuine in vippera: ꝗᷓ eſt quoddam genus ſerpentinũ qᷣd len
habet faciem humanam vſq; ad vmbelicum:ceterũ vero vt t
cocodriliꝰ. quod eſt animal quadrupes in terra: & in aquis n
eque v a'ens.ſicut dicunt Solinus a Iacobus. Vippera mas halo
abſentem feminã querit:& eam blando ſibulo vocat ea aũt wn
adueniente: ob reuerentiaz eiꝰ omne venenum euomit. Eru⸗ W
beſce ergo vir qui ſemper ſeuis in vxoꝛem tuam:que conſohkobüo ſer
ambob nobis in hoc.· ſic deterio es vippera· qui nõ quert de
pacem:ſed retinẽs venenum iracundie. Vnde Prouerxvij. m
Melioꝛ eſt bucella ſicca cum gaudio:q́; domus plena vidi⸗ ie
mis cum iurgio. Audi & tu mulier que habes talem virum du⸗
quid dicitur prouer xv. Reſponſio mollis frangit irã:ſermo ſgi
durꝰ? ſuſcitat furoꝛemergo ſis patiens ↄtra virũ. Quia dñs .
dixit eue Geneſis. Sub viri poteſtate eris. Et illud Heſter’· We
Quncte vxoes tã maioum q; minoꝛũ deferant maritis ſuis d
honoꝛẽ. Auidiãt ergo tales in matrimonio diſcoꝛdes. d dicit din
Gregꝰ. Diſcoꝛdes ⁊ ſi boni operis fructꝰ in ſuis actiõibo ꝓfe m.
runt: ꝓfecto multi ſunt qui ex vnitate caritatis oꝛiunt B et
Vintus apparitoꝛ eſt inuidia que venit ſedens ſuper eg
draconem: a ducit nidũ cũ apibus in galea: veſper⸗ fent
tilionem in elipeo: ſerpentem ĩ tunica. ¶ Inuidia dẽ Lo
erire in dracone quia venenũ non habet tamẽ moꝛſus eis 2=
. malus eſtł᷑ qa venenoſa comedit:⁊a multũ nociuus ſignat drn

. 4 4 2

dundi
ſeüt
lico:
cd
Ne
uodd
odtali
lni
ſnin
ductii
atitos
ecle

4 ope⸗
ra
em ind⸗
morat

luliere

Breuis

plü de

inüͦc⸗
veto
Aquls

Anas

A ai
nit Bun
corſol
öe
Nler .
nucdk⸗
e
lenm
adus
Keri
is ſu⸗
dict
e
5
4
k⸗
nar

tn

—

Titulus = 6 J

detractoꝛes quia detractio ex inuidia naſcitur quia licet ho
mo ex natura non habeat venenum malicie: tamen moꝛſus
eius id eſt verba detractoꝛia ſua que ex inuidia oꝛiũtur:illis
quibo detrahunt: multum nocent.quia illud venenũ malicie
quo alij detrahit: non ex ſe ſed a dyabolo ſumit. Vnde dicit
Aug. Detractoꝛ a libens audito: vterq; portat dyabolum ĩ

ee ſuo. Et ſicut moꝛſus draconis nociuus eſt:ſic ſunt verba
tr actoꝛis:qñtum ad ipſum a ad eũ qui audit & de 4 dicit

RNiiguſtinus. Inuidus conuertit aurum in cuprum:gẽmas
in lutum granũ in paleam:mel in fel. Poſt hoc duct nidum

cum apibuis in galea. Apis em in oꝛe mel habet:ſed in cauda

aculeum ꝗ pungit. Sic faciũt inuidi 4 detracloꝛes · preſente

bomine habet dulcia verba: ſed eo abſ. ente pungitiua a no⸗
ciua & vulneratiuia. Vnde Prouer.xxnj. Ne comedas cum
homine inuido: a ne deſideres eibos eis.& ſ equit᷑. Comede et

bibe dicet tibi: & mens eiꝰ non eſt tecum. ¶euitici xix. Non

maledices ſurdo:id eſt abſenti non detrahbas. Pſalmiſta. Cix

cundederunt me ſicut apes. Vnde cauendũ eſt a talibo·quia

dicit Bernꝰ. Plus nocet lingua adolatoꝛis: ꝙ manus perſecu
toꝛis. Deinde imiidia ducit in clipeo veſpertilionem: que ſine
leſione non poteſt videre lumen. Et ſignat inuidos qui non
poſſunt videre proſperitateʒ e ſucceſſus bonos alioꝛum: ſine

leſione coꝛdis. Seneca. Vtinam ñ ſieri poſſi et: ꝙ inuidi vndiqz

oculos haberẽt:vt de omnibus ſuceſſib⸗ toꝛquerent᷑. Tales
inuidos oclos habuit ſaul ad dauid. Vnde dẽ primo Regũ
xvnj. Non rectis oclis aſpiciebat ſaul in dauid. Poſt hoe dẽ
ſerpentẽ ducere in tunica:qui ingrediens in aquam: venenũ

deponit a rediens non imienit: caput allidit terre: a pᷣ doloꝛs

moꝛitur. Et ſignat auaros malos in uidos ex inuidia per⸗

uerſum conſilium dantes· ſed quando cõſilium eoum non

ducitur ad effectũ: dolent& aliquando ſeipſos occidunt: ſiẽ

legit᷑ de athytophel qui ſeipſum ſuſpendit qa non fuit fadũ

conſilium ſuũ quod dederat contra dauid. ij. Regũxvij. Vñ
eccleſiaſtici.xvij Racienti conſiium nequiſſinũ ſuper ipſum
deuoluet᷑. Anihelmuis. Magis puto ſaluationem ſperãdam:
eius qui parum boni fecit: 6 fadis alioꝛum fauet:qᷓ; illiꝰ qui

mlia a inuidet. Vndechm Auguſtinum de conflidu vicioꝛũ

et virtutumInuidia dicit. In quo illo vel illo minoꝛ es? cum

ergo eis equalis & ſuperioꝛ ſis: quanta vales:que ipſi nõ va/
lent? Non ergo tibi aut ſuperioꝛes eſſe: aut equales debent-
quomodo cernè potes ꝙ hi honoꝛantur:tu vero ↄtemneris⸗
iſtis diuitie affluunt:tu pauper es hi ſapientia clareſcere vi⸗

dentur. tu licet ſapientioꝛ ſis:tamen non appares ·

ðMẽ

R

Titullas llrxxb
HExtus apparitoꝛ eſt accidiaque ſedet ſuper aſinum:
in galea ducit imaginem ſymee in clipeo bubalum
in tunica leopardum. Accidia dicit venire in aſino
aſimus em eſt in poſterioꝛibo ſoꝛtis: ſed ante vbi crucem por⸗

ſunt retroꝛſum & non ante. Gregoꝛiꝰ.Iuſtoꝛum eſt foꝛtitudo
carnem vincere ꝓprijs voluptatibo contrariare:delectationẽ
vite preſentis extinguere: huius mundi aſpera pro eternis
amare: proſperitatis blandimenta ↄtemnere:aduerſarioꝛum
metum in coꝛde ſuperare.Idem. Humana anima qa ad deii
ſolum appetẽdum facta eſt omne aũt ꝗd infra appetit:minꝰ
eſt in re vñ ei non ſufficit niſi ꝙ deus hinc eſt:qꝙ; huc illucqʒ
ſpergitur:a ab vna quaq; re faſtidio impellente remouetur-
Deinde ducit imaginem ſymee in galea:que eſt talis nature
ꝙ libenter nuces comedit ſed inueniens amaram coticem:
abijcit & dulcem nucez. Sic piger deſiderans dulcem fructũ
Vite perpetue: a inueniens viam que ducit amaram:totum

abijcit: quia nihil vult pati pro dulcedine celeſtis patrie.O

piger audi quid dicit Apłliis. Oportet nos ꝓ multas tribu⸗
lationes intrare regnum dei. Bernꝰ. O bone hieſu:qim̃ pauci
ſunt qiii velint ire poſt te. Poſt hec debet habere ĩ clipeo bu⸗
balum: qui talis eſt nature ſicut dicit liber rerũ)ſi ei fuerit
graue onus vltra voluntatem impoſitũ ſtatim ↄmotum in

têèra proſternit᷑nec defacile cogitur ad ſurgendũ: niſi onus

alleuietur: & ſignat pigros: qui cum confitentur a cum eis

penitentia ↄdigna vel faci lis vel breuis iniungit᷑ ſtatim ↄtra

ofeſſoꝛem ↄmouientur indignatione & impatientia a rennu⸗
unt ſufferre penitentia m. Audiant tales quid dicit Iob. Quui
timet pruinam:irruet ſuꝑ eum nix. Augꝰ. Nullum bonum
irremuner atũ:nullum malũ impunitum. Deinde dẽ habere
in tunica leopardum:qui talis eſt natecvt dicit Solin?cum
domeſticatur:mittit᷑ ad predam capiendaʒ quam ſi quarto
vel quinto ſaltu nõ capit:ſubſiſtit:& iratꝰ ruit ĩ venatoꝛem
niſi ei offerat beſtiam aliã. Etiaz generatur ex leone a pardo
et ſignat pigros:qui quãdo fundunt oꝛationes ad deũ tri
vel quatuoꝛ vicibo.& ſi non exaudian?᷑: ſtatim ceſſant ab oꝛa⸗
ciombo. Audi o talis quid dicit ſceriptura. Oportet ſꝑ oꝛare:
et nunqꝙ; deficere. Et Apłliis. Sine intermiſſione oꝛate. Scam
Augiiſtinũ ĩ de oflici vicioꝛũ virtutũ. Si nimis laboras
coꝛpus euiſceras ſi nimis ieiunas:copus eneruas:ſi ſepe la⸗

crimas effundis: oclos amittis:ſi oas: inſaniã capitis incurr⸗

quieſce ergo vtehm Apłmrõnabile ſit obſequiũ tuũ;

tat debilis. Sic accidioſus in ſpirituiali bo debilis eſt:ĩ tempo/
ralibus foꝛt: ad vtutes debilis:ad vicia foꝛtis. Vñ Ie. Eoꝛtes

b
n.
in
lr
W.:
ere
tud
ton
rs
nun
dai
itmi
ilu
etue
natue
icem.
cku
tum
e0
ebu:
dauci
bu⸗
uetit
min
Onos
mes
nen
keni⸗
vnun
ne
m
ltto
en
ard
tein

6

Titulus lxxd

Eptimus apparitoe eſt gula: que ſolet homnẽ im⸗

1

catus:æ ducit vulpem in galea: & luceum piſcem in

clipeo:a in tunica ꝗᷓddam animal ꝗ; d dicit panchio. ¶ Gula
dicitur ſedere ſuper animal quod dicitur catus:quod eit ta
lis nature: ꝙ tres boues vel quatuoꝛ. ſimul cum cauda ſua

trahit in antrũ & deuoat vt dict Solimis a ſignat guloſos

n nunꝙ́ ſatiant᷑ ſicut iudei in deſerto:qui non poterant ſa/

ciari cibo celeſti à manna:ꝗ pauit eos dñus: ſed deſider abãt

carnes & pepones a cibos egiptioꝛũ:tunc dominus dedit eis

raxnes in abundantia. De quibo Pſalmiſta. Manduicauerit
et ſaturati ſunt nimis Sequi?. Et adhuc eſce erant in oꝛe eoꝛũ
c.· Eccleſiaſtici.xxvij. Roli eſſe auidꝰ in omni epulatione.
Audiãt tales quid dominꝰ dixit ad Eʒechielẽ. Eili hominis
anem tuũ in pondere comedes: aquam in menſura bibes

De quibo dicit Aplus phił tercio. Multi ambulant ꝗs ſepe

dicebam vobis:nunc autẽ & flens dico inimicos crucis xpᷣi
quoꝛum finis interiuſ: cqquoꝛum deus venter eſt. CGloſa. Quia
quidòd faciunt:pro ventre faciunt quaſi ipᷣm ventrem deũ
faciunt.quia hoc ab homine colitur.quod pre ceteris diligit
Augꝰ. Multi comedũt quaſi cras moituri milti edificant:

quaſi ſemper victuri. Deinde gula ducit vulpem in galea: qᷓ

eſt doloſa· vt dicit Iſidorꝰ. Et talem habet ↄſuetudĩe: foueas
s ſibi taxus ſacit:vulpes defedat ſuo ſtercoꝛe vt taxꝰ fetoe⸗

fugiat: a ſic eas inhabitat. Et ſignat dyabolũ:qui ꝑ crapulã

templum dei ꝗd eſt homo:ſicut dicit Apłlus. emplum dei

ſanctum eſt: ꝗd eſtis vosviolat:macullat:defedat vt hinc deꝰ

effugiat: & ipſe inhabitet.qa gula eſt reqes dyaboli Mathei
xij. Cum immundus ſpiritus . Loca arida ſunt Homines
temperate viuentes:in quibo dyabolus non inuenit locũ ſedð
in guloſis. Vnde dyaboli dixerũt luce.Mitte nos in porcos:
Poſt hoc dicit᷑ ducere piſcem in clipeo q̃ dicitur luceus qui
pre nimia pinguedie dicit᷑ excecari:& ſic capitur. Et ſignat

guloſos:qui, ꝓpter nimiã gulam:in conſcientia ſua excecant

De quo dicit Iob·xv. Eaciẽ eius operuit craſſitudo. Et nota
ſicut cecus faciliter offendit pedem ſuum: & ſubito cadit in
foueam: hoc ſepe. Sic guloſus ebrioſus excecatꝰ a gula:

faciliter cadit ĩ multa peccata. Poſt hoc ducit qdam aial in

tiimnica quod dicitur panchio: quod eſt animal ad modum
canis in ſtatura: a nutritur delicat cibarijs:6 habet ruffam
pellem velut ſanguinemſed cum moꝛi?᷑: pellis ruffa a decoꝛa
perdit decoꝛem. Et ſignat guloſos:qui delicatis cibarus nu⸗
triunt coꝛpus:vt pulcrũ decoꝛum ſita tamen illũ decoꝛem

pugnare: fedet ſuꝑ quoddam animal ꝗᷣd dicitur

2 6

Titulus exd

perdet in moꝛte: cum dabitur vermibus é ſerpentibus o
eſca. Vnde Bernꝰ. O homo cur carnem tuam precioſis reb

impinguas adornas: quã poſt paucos dies vmes deuoxât
in ſepulcro. Idem. Qui iam ſedebat gloꝛioſus in tbrono:mo
iacet ſepultus in tiimulo. qui modo veſcebat᷑ deliciis:modo
conſumitur a vermibus qui priꝰ ſedebat gloꝛioſus in aula:
cadauere:quid horribilius moꝛtuo homine cuiꝰ erat in vita

gratiſſimus amplexus:fit in moꝛte horribili aſpectus. ISem.

Iſta caritas deſtruit caritatem. hec diſcretio diſcretiõz 9fun⸗·
dit talis miſericoꝛdia crudelitate plena eſt: qua videliet ita

coꝛpori ſeruitur:vt anima iuguletur. que etenim caritas eſt

carnem diligere:a negligere ſpiritum Quie diſcretio totum

dare coꝛpori: & anime nihil? Qualis miſericoꝛdia ancillà re⸗

ficere:a dñam interficere· nemo pro hbuiuſmodi miſericoꝛdia
ſperet ſe conſequi miſericoꝛdiam. Hieronimus. Nihil ſollici /

cius prouidendũ eſt: & vt ſolennem diem non ciborũ abun
dantia: quam ſpiritus exultatione celebremus. Quia valde

abſurdum ẽ nimia ſaturitate velle honoare martires: quos
ſcimus deo placuiſſe ieiunijs. Item gula dicit hm Auguſti⸗

in de flicu) Comedamus: cibamus: a bibamus- vtamur

creaturis dei. Ad eſum enim deus omnia munda creauit qui

ſaturari cibo reſpuit: quid aliud q conceſſo munere contra⸗

H

dicit? cum etiam deus in paradiſo comedere iuſſerit.
¶ De Septem virtutibus èMD

Ota ſicut dyabolus mittit predictos ſeptem appari ⸗
toꝛes:id eſt ſeptem vicia capitalia ad rapiendũ pec⸗

catoꝛem. Sic deus mittt ſeptem virtutes principales
contra vicia ad protegendum hominem. Quia hm Augu⸗

ſtinum. Virtutibus nemo male vtitur. Et hm Ambroſium .

Egreſſus vicij:virtutis operatur ingreſſum. Et he ſeptẽ vir
tutes poſſunt ſignificari per ſeptem nuncios quos miſit rex

aſſuerus pro regina vaſti:Heſter. ¶ Prima virtus eſt humi

litas:que procedit contra ſuperbiam: a ſedet ſuper panthe-⸗
ram: & duct in galea pro ſerto floꝛentẽ vitem:in clipeo duas

ſcalas:in tunica griffonem. ¶ Humilitas dicitur venire ↄtra

ſuperbiam que priuat hominem virtutibo: in panthera:q d

eſt animal vt dicit Solinus ſuauitate oꝛis ſui attrabit

muilta animalia. Sic humilitas attrabit homini & dat cetas

virtutes. Et quid mirum ſi humilitas dat homini virtutes?
quia ipſum ſpiritum ſanctum qui eſt fons a ꝗᷓ fluunt omes

virtutes trahit in coꝛ hominis. Vnde Iſaias.Super quem re

tas

ſu
fes
ken

nen

ite
rene
das
ntho
dunm
6 1
Ans
nlen
de
Puin

de⸗

ni

N Ar
Uman,
intit

At
Ur
otnnn

erican

ilſolaa

bun

AValr

quo rk
uuguſti
Vtamuar

ut qiu 8

contri⸗

Nawer/

ndiͤe
jineypt⸗
1 Ag⸗
bevſumn
tinr
eter
tbumi
untte⸗

0 duns “

re Nttn
ug
m
Vts
s⸗
nis
ente

Titulus ffrxb

quieſcet ſpiritus meus: niſi ſuper manſuetum e humilem

code ?. Bernardus. O humilitas regina virtutum'moꝛs vici

oꝛum:nutrix virtutum:ſcientie decoꝛ:religionis vigoe: trinita

tis Hoſpitiiim: ſancti ſpiritus receptaculum. Idem. Humili /
tas hauritoꝛium ſapientie: vas gratie via celi: reclinatoꝛium

dei. Pſalmiſta. Qui emittis fontes in comiallibo. Quid aliud
ſunt valles:niſi humiles in has valles emittit dominus fon⸗

tes virtutum Deinde dicitur habere in galea pro ſe erto flo⸗

rentem vitem. Vitis floꝛens: per virtutem ſuam vermem ve⸗

nenoſum qui dicitur Boꝛax fugat:quia ille ſerpens natura⸗
liter fugit odorem floꝛentis vitis ſicut dicit liber rerum. Elo
rxens vitis. ſignat humilitatem floꝛentem:que fugat & vincit

*

dyabolum qui eſt plenus veneno inuidie. Vnde cum beato

anthonio oſtenſa fuiſſent retia dyaboli:que extendit per to⸗

tum mundum: dixit. Quis poteſt euadere iſta Reſi ponſum ẽ

ei:ꝙ hũilitas omnia euaderet. Poſt hoc ducit in clipeo duas
ſcalas per vnam deſcendit.& per aliã aſ- cendit.per vnam hu/

miliatur.a per aliã exaltatur. ¶ Prima ſcala habet tres gra⸗

dus· quia ſicut dicit Rabanus. Humilitas habet tres gradꝰ

Primus gradus eſt.ſubdere ſe maioꝛi: ⁊a nõ preferre ſe equa

li. Secundus gradus eſt. Subdere ſe equali:a non prferre ſe
minoꝛi. TLercius eſt: ſubdere ſe minoei:a nulli ſe preferre. Per

hos gradus homo humilis deſ cendit. ¶ Secunda ſcala ſimi
liter habet tres gradus. Primus gradus eſt: quia humilem
aliquando deuſ in preſenti exaltat:quod patet in ſaul primo
Regũ xv a in multis alijs. Secundus gradꝰ eſt:quia amma

humilis ſeperata a coꝛpore: ante iudiciũ exaltabitur a terra

in celũ. Tercius gradus eſt:quia poſt iudicium humilis cũ
copore & aĩa exaltabitur in gloꝛia. Mathei. Qui ſe bumiliat
exaltabit᷑ τι. Iſidorus. Homo diſce te humiliare: vt exaltexis
ne exaltatus humilieris. Humilitas aũt caſum neſcit:humi
litas lapſum non nouit:humilitas nunq; lapſum paſſa eſt.

Deinde ducit ĩ tunica auem que dicitur griffo:que eſt auis

magno copore: adeo: vt armatos homines occidat. vt dicit
Iacobus:que in ſicilia aurum èe gemmas ĩ quodam loco in
acceſſibili cuſtodiunt. Et ſignat Humilitatem:que foꝛtiſſima

conſeruatrix virtutum eſt. ¶ Gregoꝛius. Perit omne quod

agitur:niſi humilitate cuſtodiatur. Vſidorus. Qui ſine hu⸗
militate ceteras virtutes congregat: quaſi puluerem in ven⸗
tum porxtat. Humilitas dicitſſecundii Auguſtimum in libro
de conflictu vicioꝛum ⁊a virtutum O homo memento quia

pPuluis es: quia einis es: quia putredo es:quia vermis es. Et

ſi aliud es:niſi tanto te humilies: quanto magnus es:perdis

„

. 2 „ —ʒ· „3

—* ⸗ 3

—

Titulus lxxv

omnino ꝗd es. Nunquid tu altioꝛ ꝙ primus angelus. min⸗

Ci

gquid tu ſplendidioꝛ in terra quam lucifer in celo · ꝙ ſi ille de ſec
tanta ſublimitate per ſuperbiam ceciditquomodo tu ad tan / N
tam celſitudinem ſuperbiens conaris aſcendere I Jante
EHecunda virxtꝰ eſt caſtitas:que procedit ↄtra luxu⸗ nul⸗
riam: ſedet in vnicoꝛn u:a habet in galea ſertũ ex pect⸗
lilijs candidis croceis viridibo: a ducit ĩ clipeo ange guſii
lum depictum ĩ tunica lupum. ¶ Qaſtitas dicitur vemre in per
vnicoꝛnu:ꝗd eſt animal ita acrec ſicut dicit Iſidorꝰ)vt capi eri⸗
non poſſt. Sed ita capitur puella virgo in ſilua ponitur: bitus
. vnicoꝛnis adueniens:caſti coꝛporis pudiciciã venerat᷑ caput —

in ſinu ſuo reclinat:ſicq; ſoporatꝰ deprehendit᷑. Hoc animal
ſignat xpᷣm qui ante incarnationẽ a nullo poterat capi ſiue

deprehendiſicut dicit᷑ Iob.xxnij.Si ad oꝛientẽ iero:non appa ſuod⸗
ret· ſi ad occidentem nõ intelligã: quod ſi ad ſiniſtram: quid onen
agam non apprehendam euü. Item hic fuit quondam iratus Deur
ſicut patet in peccatis que puniuit in celo. in paradiſo: in erir
terra muiltipliciter. Hunc vnicoꝛnem virgo Maria ſua caſti Pntze
tate in ſiua ſiue in deſerto huiꝰ mundi poſita: ſinu vteri ſi ui D
ↄcepit ten uit don?᷑ a venatoꝛibo iudeis detineret᷑ a occideret nup⸗
Vnde dicũ. Quia quem celi capere nõ poterant:tuo gremio Dind
ↄtuliſti. Bernꝰ. Tu ſola digna imienta es in tua vginali aula n
rex regum dominꝰ dominantiũ: a regal bo ſedibo veniens ſriß
primam ſibi inter fios ho minum manſiõʒ eligeret. D einde puse
dicitur ducere in galea ſertũ ex triplicibo liliis videlicz albis ne
croceis: vitridibus que ſignant triplicem caſtitatem. videlicʒ. dSN
virginalem giugalem: a vidualem. De quibo dicit Bernardꝰ tdenn
Bona eſt caſtitas cõiugalis: melioꝛ continentia vidualis: ſedð luero
optima pudicicia virginalis. Poſt hoc ducit depictum an⸗ Ci⸗
gelum in clipeo per ꝗd intelligitur: ꝙ virgines ducunt ange ſſin
licam vitã in terra. Vnde Hieroꝰ. In carne preter carnem vi⸗ 8 8
uere.eſt plus angelicum q́ humanum.Gloſa ſuꝑ Matheũ · li
xxvij· ſuper illud. In reſurrectione neq; nubent neq; nubent᷑ t
ſed ſunt ſicut angeli dei . Dicit ſic. Supergreditur virginitas . Cun
conditionem humane nature: per quam homines angelis nt
ſimilantur. ¶ Chriſoſtomus. Caſtitas eit res angelica: Per Nrun
bhanc enim ſolam: ſingulariter homines angelis ſimilantur:
Deinde ducit lupum in tunica. Lupus ſi te ſeqiutur paula⸗ 1 ec.
tim: ipſo vidente:aliquod ſignũ medium pone inter te & ip⸗ .“*M
ſum a ſubſiſlet· ſicut dicit Ambroſius. Ita debet fa ere caſt ter
homo quem lupus frauduilentus & aſtutus: id eſt dyabo⸗
lus ſequitur impugnationibus & temptationibus carnis. obils
ponit inter ſe & eum ſignum crucis: & muniat ſe cum eo: et rio⸗
lm

tuche

—

t

R Tituluus Ixxd
in vincet eum. Vnde Origenes. Vbi ſignum crucis cum fide e
1 timoe dei preceſſerit: nihil ibi nocere poterit inimicꝰ?. Idem-
nm. Tanta eſt fides crucis chriſti:vt ſi in mẽte fideliter habeatur
ſai nulla libido poſſet preualere:ſed ad memoꝛiam illius omnis
Sn Peccati moetis fugit exercitus. Item caſtitas dicit hm Au⸗
l gu ſtimim. O homo cogita ad poſt h anc vitã tecipias ſi em
Nter pie 2 caſte vixerſ: ſine fine g audebis ·c ſi impie et li ixurioſe
nin 8 eternis incendijs ſubiacebis. Et ſequit. O ꝙ breuis eſt cõcu/
KRZ bitus hora qua perditur vita futura: K
Brcia vixtus eſt largitas:que dici?᷑ venire ↄtra aua
riciam: a ſedet ſaper atnmal quoddaz quod dicitur

demin
tep ſi
dnoni
tamgi
im kann
iſorE
aa cal
teriſ
ocider⸗
grenit

Eale:a fert in capite galeam onatam iaſpidibus:in
clipeo ducit galandrum auem:in tunica ciconiam. ¶argitas
dicitur venire contra auariciam in quodam animali quodð
dicitur Bale: ꝗ eſt aĩal ſimile equo:duo coꝛnua habetcum
ſe defendit num coꝛnu pretendit: a aliud replicat. Hoc aĩat
ſignat verum largũ hominem: cũ pugnat cum vicijs a ocu
piſcencijs ad ledendum ea per lat gitiõz elemoſinarim: vnii
coꝛnu pretendit:id ẽ vnam manũ ad dandum elemoſinã.ſiẽ
dicitur Prouer vltimo. Manum ſuam aperuit inopi. Vnde
i al Ambꝰ.Extende mamim tuã ſepius ad pauperem qui te ob/
emnens ſectat. Extende vt proximum iuiies: vt vidue feras preſidiũi
Deim eripias eum quẽ vides iniuſte contumelie ſubiacere. Augꝰ.
ibs Redime te homo dum viuis:redime teipſum dum potes: ne
dlc⸗ mos te preueniat:& vitaʒ ſimul a preciũ perdas. Sed alterũ
Bernath coꝛnu:id eſt alteram manũ retrahit. ꝗqa cauet ſibi ab illicito
Dalss lucro·a rapina:a furto:ab vſura: ſic de alijs:ꝗa dicit ſapiẽs
ichnn Qui offert victimã de ſubſtantia pauperis:quaſi ꝗ victimet
unte filium in cõſpectu patris. Gregꝰ. Quidquid in dei ſacrificio
rrentt ex ſcelere offert. omnipotentis dei non placat iram:ſed irritat
rlri Iſidorus. Nihil proficis:ſi alterum inde reficis: vnde alium
nliei inanem facꝰ.contemnat iſta miſeratio: non propiciat᷑. Augꝰ
rfitss „ Qui totum tribuit pauperibus quod abſtulit: addit potius
gi peccatum peccato ꝙ minuat. Gregoꝛius. Flemoſina illa re⸗
leabe demptoꝛis noſtri oculis placet: que non ex illicitis a iniqui⸗
utu⸗ tate congeritur:ſed que de rebo conceſſis bene conq uiſitis:
epl⸗ impenditur. Ambroſius. Si non poteſt alteri ſubueniri niſi
re2 alter ledat᷑comodiꝰ eſt neutrũ iuuari ꝙ alterũ ledi. Deinde
largitas ducit ĩ capite galeam o natam iaſpidibo. Iaſpis eſt
ae⸗ nobilis lapis qui facit hoĩem tutum & ſecurum timoee poſt
Aeris : poſito· ſignat largitatem elemoſine que facit hom inem ſe⸗
e curum in miiltis primo ꝗa peccata purgat. Daniel-Peccata
tua elemoſinis redime. Matheixj. Dare elemoſinam a ecce

, . ..

MMWMWWM

SðS RK”
—Rr ð .

Titulus “ lxxv

omnia munda ſunt vobis. Secundo ardorem temptationis

ex:inguit. Eccle ſiaſtici:nj. Ignem ardentem extinguit aqua:
et elemoſina reſiſtit peccatis. T ercio temporalia bona multi⸗

Plicat. Prouer. Honoꝛa dominum de tua ſubſtantiacſequit?᷑

vt impleãtiir horrea tua a. Quarto dantis vitam ꝓlongat
VWhobie.nñij. Pietas ad omnia valet habens promiſſionẽ vite:

que nunc eſt & future. Quinto ſanctoꝛũ ſuffragia impetrat

Ecleſiaſtici·xxv. Conclude elemoſinam in ſinu pauperis: G
ipſa oꝛabit pro te. CGregoꝛiꝰ. Pauperes non ſunt ↄdemnandi

vt egeni ſed ſunt diliger di vt patroni. Item reddit ſecurum:
Tobie.nij.Fiducia magna coꝛam ſummo deo erit elemoſina
Item a morte eterna libe rat. T hobie.xij. Elemoſina ab omri
peccato:id eſt a moꝛte liberat:a nõ patietur aĩam ire ad tene-

bras. Tobie: Ipſa eſt que facit inuenire vitaz eternam. Augꝰ.
Vis eſſe optimus mercatoꝛ:egregiꝰ fenenato:prudens mer⸗

cenarius. da ꝗd non potes retinere:vt conſequaris quod nõ

potes amittere da modicum: vt conſequaris centuplumda
rem peritutã. vt conſeqiiaris eternã. Ecce in his facit elemo⸗

ſina hominem ſecurũ ẽ tutum. Poſt hoc ducit in clipeo ga

landrũ auem:que talis eſt natecſicut dict᷑ Iſidorꝰ a Iacobꝰ)

Si ducitur ad infirmum: vtrum infirmus moꝛi vel euadere

debeat:cognoſcit. Quia ſi faciem ab infirmo vertit:& eũ vi⸗

dere deſpicit: ſignum eſt moꝛtis. Si autem oculos aduertit: ſi
gnum eſt vite. Nam attendit ad faciem eius:G omnes infir⸗
mitates egroti colligit int᷑ ſe viſu ſuo: in aera volat ibi eas
ad aciem ſolis comburit a diſpergit: & ſtatim infirmꝰ ſanat᷑
Hec auis ſignat hoĩem pium a miſericoꝛdem· ad quem cum
infirmus id eſt pauper venerit vel ipſe ad eũ cognoſcit vtrũ
talis pauper ſit filius moetis vel vite:id eſt cognoſcit:vtrum

dignus ſit elemoſina vel non- quia mali & peœatoꝛes quia
ſunt fii mortis eterne: non ſunt digni elemoſma a patrimo

nio Chriſti: ſed boni a deum timentes deuoti et caſti qui
ſunt heredes vite eterne ſunt digni. Ab his vero qui indigni
ſimt. auertit faciem ſuam non miſerando eis: & non dando
eis elemoſinam qui ſunt filij eterne motis. Vnde Chriſoſto
mus.Da indigenti a non ſaltanti:vt non cum tuis elemoſi⸗
nis animam tuam perdas:G illius cui das. Ad eos vero qui
ſunt digni heredes vite eterne aduertit faciem: & omnes
infirmitates eius colligit intra ſe: id eſt conſiderat quibo in⸗
digeatſi eſt famelicus: paſcit · ſi ſitit:dat ei potum ſi nudus:
veſtit· ſi hoſpes:colligit.ſi infirmus ⁊a captiuus:viſitat eum.a

nõ ſolum per exterioꝛa: ſed etiam per interiœa coꝛdis miſerijs

eius ↄpatiendo. Vñ Iob.xxxj. Qõpatiebat᷑ aĩa mea pauperi

2 5 EFEEE E

limisd
ſeuetti
lete
ſome
es
Mum.
rim
bende
Na
neren
zt
dieſtde
Wod
dur⸗
Qui

Lea

ſen
ntonis
da:
umki:
igi
nnt
ſor
linet
Aetidg
mmd
tun
teenin
nacpon
lte ee
tan Ag
rs er
quodn
vlumd
llemo:
lpeo gt
lacob
euadert
Geüvi:
uertit
esinfee⸗
tibiens
inn
en n
voſt al
Notgtne
ntes i
ipemm
eMint
inogrt
n dand
on
ero
