tis (Tullius de officijs In nocer tia eſt puritas animi oẽm

iniurie illationem abhorrens ( Seneca in prouerbis Triũ

phus innocẽtie ẽ nõ peccare vbi liceat in quẽ pliuis potes pec
care deſine ¶ Seneca in malis ſperare bonum niſi innocens
nemo ſolet. ¶ De inſtabilitate autoitates
Capitulum cxix
Obannes Caſſianus Tria ſunt que vagam mentem ſtabilẽ
faciunt.vigilie meditatio 2 oꝛatioquarum aſiiduitas iu⸗
gis intentio conferunt anime (tabilem firmitatem ¶ Hu⸗

4

go Stabilitas eſt mentem fixam obtinere nulla locoꝛũ vel

tempoʒe varietate in diuerſa iactare ¶ Trullius. Vir eſt qui

——
ð

contt
mllit
leme
rem

imno⸗
colu
VIrtu

xpre
bitro⸗
in e⸗e
zmal
Mur
tevi⸗
leat
fiter
tas a
Ammo
Wmmn

ß

ſins

n irſ⸗
non
kus
Gnn
60
depr

P
M⸗
muid
torto

nſp
nſäun
nded
ſperee
Gcar
ꝛodjioti
rbishle
etahn
enb
mam

Mnr
nerinimn:
integtitu
gelüſine
d Aa
ms lnno⸗
KAcumd
desſug
SNiuere
rem4 m
innocitt
ecura ſit
os ſoci
inel
eiamiien
eineſpeont⸗
eenten
o ehi
6 Utitn
ter wittul
rhis Til
wwtesfe
mnnocens
Utates
i .
ten lis
huts il
ellu
rni

contra bifoꝛmes foꝛtune euentus vnifoꝛmi mentis con ſtãtia
militat premunitus ( Seneca in epla. Maximũ indiciũ ma
le mentis eſt fructuatio:a inter ſimulationẽ vir tutũ.⁊ amo
rem vicioꝛũ aſſidua iactatio. H
¶ De Intentione. Caplin cxx-
giuiſtinus Quod nõ bona intentiõe facis· nichil ti /
bi ꝓdiderit quia quomõ feceris:non quõ illi euene/
rit. tibi imputabit᷑ ¶ Grego. Omni cura ſeruandꝰ
eſt a malicie puliiere oculus coꝛdis ne hec q&c in adione re
ctũ in hominibo oſtẽdat. apud ſemetip̃m ꝑ vicium elatiõis

intoꝛqueat ¶ Gregorius in moꝛali. Sicut fabrica columnis

columne aũt baſibus innitũtur ita vita nt̃a in virtutibus.
virtutes vero in intima intentiõe ſubſiſtũt. ¶ Bernhardus

de precepto. Vt interioꝛ ocuilus vere ſimplex ſit· duo illi ar⸗

bitroꝛ eſſe neceſſaria.ſcʒ caritatem in intentione a veritatem
in electione. Idem. Bonum ꝓrſus cõdemnat intentio praua-
malum non penitus excuſat recta ¶ Criſoſ tomus Qauſa
actum poterit decoꝛareſi aũt neceſſitate ſubſiſtataut vtilita
te vigeat. aut honeſtate ſplendeat cum affectu mẽtis tota va
leat ſubſtantia operis colerari· Opus nõ ex ſe ſed ex cauſa

fit crimẽ. nec aliqua virtutis oſtẽtatione clareſcit. cui volup

tas æiginem pbet ¶ Seneca in li:moꝛali· Nichil inter eſt. qᷓ

animo facias qc vicioſum eſt feciſſe:quia facta cernuntur

ammus vero non videtur nulla enim laus eſt non facere·

qd facere non poſſis.

¶ De inuidia. U
Qapitulum cxxi
Vguſtimis de verbis dñi. Inuidia eſt filia ſuperbie.
ſed iſta mat᷑.ſupbia neſcit eſſe ſterilis vbi fuerit cõ /
tinuo parit · ſuffoca matrẽ a non erit filia ¶ Augu/
ſtinus in ſermõe. Inuidia eſt odium aliene felicitatis · reſpe/

Qu inferioꝛum. ne ſibi equentur reſpectu ſu ꝑioꝛum.quia eis

non equaturreſpectu pariumquia ſibi equantur ¶ Grego
rius libro quinto moꝛali: Paruulus eſt qui inuidia ocidit

qiua niſi ipe inferioꝛ exiſteret de bono alterius non doleret.

¶ Gregoꝛiis in omelia. Inuidi coloꝛ palloꝛe afficitur oculi
deprimuntur mens accenditur membra frigeſcunt ſic in co

Kirationt rabies in dentibus ſtridor · ¶ Qriſoſtomus ſuper
Iatheum. O inuidia que ſibi ſemper eſt inimica. nam qui

inuidet · ſibi quidem ignominiam facit illi cui inuidet glori⸗
am parat. ¶ Proſper. Tantos inuidos habet iuſte pene

tortores quantos inuidioſus habuit laudatores. a cetera.

Qind eſt vita ypocrite niſi quedam viſio fantaſmatis que

¶ Hugo Inuidia eſt in ſium actoꝛem reciprocatio· de bono beeo
alterius tabeſcens animi cruciatus Idem Inundia iuſtius ẽ Lotn
nichil · que protinus ip̃ᷣm audtoꝛem punit excruciatq; ſuum ſum
¶ Petrus Rauenna:. Huic ſcʒ inuido vultus minax touus crtt
aſpectus· palloꝛ in faciein labijs tremoe· in dentibus ſtridor lne
verba rabida: effrenata conuicia: manus ad violentia wul
prompta virgi Palloꝛ moꝛe ſedet matres in coꝛpore toto ⁊ac. goſt
¶ Petrus Rauenna. Virum foꝛtem excitat ad virtutis exer isd
cicium alieni liuoꝛis aculeus nec mentis oculos toxpere per / er
mittit inuidia detractoꝛum. Iacob qui in baculo ſuo ioꝛda⸗ poltt
nem tranſierat non reduſſet cum duabus turmis niſi eũ in hard
uidia eſau agitaſſet. Ioſeph nõ imꝑpaſſet egipto ñ ipʒ frat puss
inuidia vendidiſſet. Scriptum quiſpe eſt. Abel eſſe non po⸗ nd
teſt quem cayn malicia nou exercet ¶ Alamuis. Imudia qq bon⸗
monſtroſius monſtr um qd damnoinis damnu m. que cul dum
pabilioꝛ culpa que penalio pena: hec eſt erronee cecitatis ſeorin
abyſſus. hHumane mentis infernus contentionis ſtimulus. eint
coꝛrixationis aciileus (Valerius maximus Quidam inté ſeno⸗
rogatus quomodo inuidos non haberet · reſpondit. Si ni / nanti
chil inquit ex magnis rebus habueris. atq; nichil feliciter tusn
geſſeris nam ſola miſeria caret inuidia ¶ Seneca xvij: epla. ino
Inuidiam effugies ſi te non ingeſſeris oculis ſi bona tua nõ ſubt
iactaueris·ſi ſcieris in ſynu gauidere ¶ Seneca Vtinam in/ (uls.
uidi oculos haberent in omnibus ciuitatibus vt de onmiũ cur⸗
felicitatibus to'querentur ¶ Nam quanta feliciũ ſunt gau Urtun
dia tanta inuidorum ſunt toꝛmenta ¶ Seneca. Nunquã me/ cuate
lius toꝛquebis inuidos: quã virtuti a gloꝛie ſeruiẽdo. Si nõ gnar
inuideris maioꝛ eris nam qui inuidet minoꝛ eei. eſtr
¶ De vypocriſi Qapim cxxij. ſall
Vguſſtinus ſuꝑ ps.Simulata equitas:non eſt equi hena
tas ſed ſimulatio a duplex iniquitas Idem in gloſa Wr
1 pocrita qui latine dicitur ſimulatoꝛ auarus eſt.
Jdum imique agens de ſiderat de ſanctitate vener ari · laudem n
vite rapit aliene ¶ Ambroſius in ſermone. atet plerumq; 1
ſub triſti amictu laſciuia/ defoꝛmis horroꝛ vili veſte ſubte len
xitur · vt ſecreta petulantium tegantur ani moꝝe ¶ Hieroni⸗ 4
mus. Si caſtum me ſimulo:G aliud eſt in conſciẽtia· Habeo
gloꝛiam mercen arij:a ſupplicia peccatoꝛis. Et in comꝑatiõe
duoꝛe malozum. leuius eſt malum aperte peccare quã ſimu
lare a fingere ſanctitatem ¶ Grego. li primo moꝛali· Ve pec
catoꝛi terram ingrediẽti duabus vijs duabus quidem vijs
terram peccator ingreditur:quando dei eſt quod opere ex
HPibet & mundi:quod per cogitationem qu erit ¶ Gregoꝛꝰ

wph
Aulns⸗
nigfun
narthng
h⸗ ſrde
nolenti.
retotoze⸗
rudser
mmngt
oudiade⸗
enſüin
özfttt
eſenmnpe,
Inudacd
umgeall
ee cetats
ſumulus.
idam inde
dit Si ni
Picide
bomtan
tinamin
tvonni
1 ſunt gau
ungäme
id.Jind

1c.
wn ettenn
eminglo
utuseſt4
Eilaudem
plerumng
eſteſubte
Hieron⸗
nahin
wnpeton
gliſnn
i n.

hec oſtendit in ymagine q& non habet ex veritate. C Gre⸗

gorius in moali. ¶ Vpocriſis eſt virtutũ ſimulatione.clau
ſum vicium abſeondere· a arte palliare ¶ Bernhardus vypo
crite voliit eſſe humiles ſine deſpectu paupes ſine deſectu
bene veſtiri ſine ſolllicitudine delicate paſci ſine laborealus

adulates alijs detrahentes moedaces vt canes: doloſi vt vul

pes· ſiperbi vt leones· intrinſecꝰ aũt ſunt lupi rapaces. mel

lis dulcedinem id eſt inanis gloꝛie a latentis laſciuie vt vrſi
querẽtes volunt eſſe ſine auétoꝛitate iudices. ſine viſu teſtes
poſtremo falſi accuſatoes a omni veritate carentes ¶ Bern
hardus. Serpit hodie putrida tabes ypocriſis ꝑ omnẽ coꝛ/
pus eccleſie aO quo coleratius. eocq; periculoſuis quo cõmu/

niꝰ ¶ Criſoſtomus ſuꝑ matheũ. Nulla res ſic exterminat
bonum ſicut ſimilatio· nam malum ſub ſpecie boni celatũ.-
dum non cognoſciturnon cauetur ¶ Criſoſtomus Phari/
ſeorum iuſticia erat in oſtentatione o pis.non in rectitudi⸗

ne intentionis in locutione nõ in operein coæporis afflidto

ne:non in mandatorum obſeruatione: in minoꝛibus obſer⸗
uantijs reliétis grauioribus legis ¶ Hugo in medita- Exi /
tus manifeſtat d a principio celabatur. a que dubia ſunt
in oꝛigine probantur a fine ¶ Petrus rauenna. Vpocriſis

ſubtile malumſecretum virus:venenum latens.virtutũ fu/
cus.tinea ſanctitatis ypocriſis ſecreta ſimulat proſꝑa fallit

curioſa mentiturx· & crudeli arte virtutes truncat mucrone

virtutum ieiunium ieiunio Ppimit oratione orationem va/
cuatmiſericoꝛdiam miſeratione proſternit ¶ Vpocriſis co/

gnata febrifrigidi poculo propinat ardoremqd coꝛpibus
eſt ydropis· hic ypocriſis animabo· vñ oꝛatiꝰ ¶ Nunquã te
fallant animi.ſub vulpe latentes. Impia ſub dulci meille ve⸗
nena latent ¶ Seneca.Ixxx epła Virtutem bona ſequitur fi
de quui ſe non exoenat a pingit ¶ Seneca ibidem. Nunꝗm bo

na fide vicia manſueſcunttigres & leones nunꝗm feritate
exinuntaliquando ſubmittunt a cum minime expectauer
exaſperatur cœuitas mitigata ¶ Seneca in prouerbiis Ma
lus vbi ſe bonum ſimulat · tunc eſt peſſimuꝶ.

¶ De Ira- .—Z
Qapim cxxnſ. .
Vguſtinus in epła. Sicut acetum coꝛrumpit vas ſi

diuitius ibi fuerit ſic ira coꝛtumpit mentẽ ſi in aliũ
iẽ durauerit ¶ Auguſtinus. Euroꝛ nullus eſt ita

breuis ꝗ non tã ex malicie ꝓpoſito qᷓm euentu ſubito ↄtĩgit

¶ Auguſtinus ſuꝑ pẽ· Ira fratris ſi fuerit inueterata. iã odi
um eſt. Ira perturbat oclm odiũ extinguit ira veſtuca odiũ
trabes eſt.¶ Auguſtinus ad dyaſcoꝝ Nulli iraſcẽti ira ſua al
videtur eſſe iniuſta ira enim inueteraſcẽs ita fit odium · dũ un
quod iuſti doloꝛis admixta dulcedo diutius eam in vaſe de
tinet· donec totum aceſcat vaſq; coꝛrumpat ¶ Ambroſius Kan
Reſiſte ire ſi potes · cede ſi non potes·ſi preuenerit· preoccu⸗ wernns
pauerit mentem tuam iracundia & aſcenderit in te ˖ non re / lurdee
linques locum tuum. locus pacientia eſt ¶ Ambroſius de mthe
paradiſo. Incentiuum ad male operandum aut iracundia- uatau⸗
auit cupiditas eſſe conſueuit ¶ Hieronimus ſuꝑ lIohel Eſt nae
ira que iuſticiam dei non opaturx.& furoꝛi proxima. ment climn
ſue impotem facit in tantũ vt labia tremant dentes concre/ math
pentvultus palloꝛe mutetur ¶ Grego.lrvmoꝛali. Per iraʒ tremi
ſapientia perditur vt quidò quo ve odine agendum ſit neſci go ſo
atur Gregoeius ibidẽ. Quanta ſit iracundie culpa penſare dirgi
poſſumus.per quã pacientiavt quiò quo ve oꝛdine ſit agen ludien
dum omnino neſciatur quia nimirum intelligentie lucẽ ita ſoſuan
ſubtrahit cum mentem pmutando confundit Idem Per irã Dreſen
ſpirituſſancti ſplendor excutitur· qui ſiip humilem a quie- ndoſe⸗
tum requieſcere dicit᷑. Vſidorus libro pmo ſoluoquioꝛe Si miD
non potes iram vitare/ tẽꝑa ſi non potes furoꝛem cohibere te ſcuci⸗
ne ſilentium pacientie tacendo. citius vincis. ¶ Rabianus. hardr
Quli cum cauſa iraſcitur non fratri iraſcitur ſed vieio· qui puraa
vVero iraſcitur fratri reſpiciendo ad nature conitionem. v'fifi piapie
dei vnitatem reus erit iudicio ¶ Beda Hec eſt natura ire vt (Ced
dilata langueſcat a peat ꝓlata vero magis a magis confla vds
gret ¶ Qaſſioſuꝑ ps· Melioꝛ eſt qui vincit irã qm qui ca⸗ mitr
Pit ciuitatem Idem Vbi eſt feruida vindictanon eit tempe no G
rata iuſticia ¶ Hugo. Ira eſt animi ſubiedla tempeſtas· que achi
dum inoꝛdinate ſe concutit coꝛ hominis ad inſaniam pertra inn alie
hit ¶ Seneca li de ira. Ingentis ire exitus furoꝛ eſt:a ideo ira epren
vitanda eſt: non moderationis cauſa ſed ſanitatis ¶ Seneca fetrate
Nichil inter inſanum q iratum eſt miſi vnus dies alter ſem⸗ mper
per inſamtalter ſemꝑ iraſcitur ¶ Seneca Ad bonum viru umpe
cito moꝛitur iracundia. Fulmen eſt vbi cũ poteſtate habi⸗ AN
tat iracundia grauiſſima eſt probi hominis iracundia Idẽ niaſ
In amoe· ſemper mendax iracundia eſtiracundiam qꝗ; vin⸗ fais
cit· hoſtem maximum ſuꝑatiratus· etiam facimus conſiliũ fallin
Putat. S teree
Capitulum cxxinj· pe

cd⸗
naln
dum N
ninnaex
inbeolts
Peeocel⸗
tenon te/
dronisde
annd⸗
o
Ona menh
tesconee
lr Peig
ummſitnec
da enſae
veſtgen
neiucerta
enberiri
maque⸗
ocnudr di
nrohſent⸗
Vbims
ieio
pnem V
turairev
Wscon
mquc-
oneſttemn
nwwſtasie
im perttl
aloit
(Senee
rſen⸗
num Mrug;
ntehabe
undia ſde
m in⸗
conſuii

.

Vguſtinus contra manicheos. Duo ſunt in quibo
temerarium iudicium cauere debemus: cum incer ,
um eſt quo animo qd factum ſit vel incertum &
qualis futurus ſit. qui minc vel bonus. vel malus apparet.
¶Auguſtinus de ciuitate dei. Ignoꝛantia iudieis plerumcʒ
eſt calamitas innocentis ¶ Auguſtinus de ſim bolo. Ille ſu/
permis iudex nec gratia preuenitur nec miſericoꝛdia flecti⸗

turnec pecunia coꝛrumpitur.nec ſatiſfactione vł penitentia

mitigabitur ¶ Ambro·. Mitigat iudicem pudor reorũ exci
tat aũt ꝓꝑtinacia denegantiũ ¶ Ambroſius Iudicis nõ eſt ſi
ne acv ſatoꝛe damnare.quia dominꝰ iudam licet fuiſſet fur
cum non eſſet accuſatus minime abiecit. ¶ Hieronimꝰ ſupꝑp
matheum. Quotiens diem illum conſiderototo cope conm/
tremiſcoſiue enim cõmedo ſiue bibo.ſiue aliquid aliud fa⸗
cio ſemper videtur illa tuba terribilis ſonare in aurilbo meis
Surgite motui venite ad iudicium ¶ Gregoeius in omelia
Iudicare digne de ſubditis nequieuntqui in ſubditoꝛũ cau/
ſis. ſua vel odia vl grẽ̃am ſequentur ¶ Gregoꝛius in omelia
Preſentis temporis ita agenda eſt leticia. vt minqm amari⸗
tudo ſequentis iudicij recedat a mẽoia ¶ Gregoꝛius in mo
rali· Diuina iudicia dum neſciuntur non audaci ſermõe di
ſcucienda ſunt·ſed foꝛmidoloſo ſilentio veneranda ¶ Bern⸗
hardus Veniet in quã veniet dies indicij. Vbi plus valebũt

pura coda qm aſtuta verba. conſcientia bona qᷓm marſii⸗

pia plena.vbi iudex non falletur verbis nec flectetur donis
¶ Criſo·ſuꝑ matheum Exurgente rege celeſti iudicare vi

uos motuos virtutes angelice mouebũtur terribiles mi

nſtri terribilem dñm precedentes ¶ Vſidorꝰ de ſummo bo/
no Grauius lacerantur pauperes a prauis iudicibus quã
a criicientiſſimis hoſtibus nullus enim pre dotam cupidꝰ
in alienis rn iudex iniquus in ſuis Item Qui recte iudicat
⁊ premium inde remunmerationis expectat.fraudẽ in deo per
petratquia iuſticiam m gratis impartire debuit.acceptio
ne pecunie vendit. Idem Quatuoꝛ modis humamum iudici/
um. peruertitur timoꝛe cupiditate odio amoꝛe ¶ Anphelmꝰ?
A dextris erũt peccata accuſantia a ſiniſtris infinita demo

nia ſubtus Horrendum chaos inferni deſuper uidex iratus

foꝛis mundus ardens-intus conſcientia vrens ibi vix iuſtus
ſaluabitur heu miſer peceato ſic deprehenſus quo fugiet-la
tere eſt impoſſibileapparere eſt intollerabile.¶ Beda State/

ra doloſa:non tantum in menſuratiõe pecumie. ſed in iudi /
ciaria diſcretione tenetur. Qui aliter cauſam pauperisali/

ter potentis aliter ſodalis aliter audit ignoti & cetera.

Caſß. Tam diu iudex dicitur qm diu iuſtus putatur. qa
nomen qꝗ& ab equitate ſumitur per ſuphiam non tenetur.
Peirꝰ rauẽna. Richil adeo gloꝛioſe lucet in iudice ſicut ama
re a exibere iuſticiã· ſine omni acceptione perſone. Idẽ of/⸗

ficium officialium hodie eſt iura confundere lites ſuſcitare

tranſactiones reſcindere dilatare innectere · ſupprimere veri /

tatemfouere mendacium queſtum ſequi.equitatem vende

re. Pynniare actionibus.verſucias conſcinnare. Sñ-. Molle⸗
ſtius eſt inter duos amicos:. q; inter duos inimicos iudica/
re. Iudex enim bonos erit nemo· niſi qui de ſe alterum eog /
nouerit. ¶ De iurameno.
Vguſtinꝰ de verbis apli. Ecce dico caritati veſtre
G& qui ꝓ lapidem iuratperiurus eſt. Auguſtinus
cbidem. Ille qui hominem prouocauit ad maioꝛem
iurationem & ſcit eum falſum iuraturum vincit homicidã
quia homicida copus occiſi urus eſtille animã ymo duas

animas· eius quem iurare prouocauit a ſuam Gregoꝛiꝰ?

ſuper Matheũ. Non penitus iurare prohibuit ſed occaſi 16
periuri qc; perfectius eſt euitare docuit Vſidorus de ſum⸗
mo bono. Quacuncq; arte verborum quis uiret deus tame
gqui conſcientie teſtis eſt ita hic accipit:ſicut iuratus intelli
git ¶ riſo· ſupꝑ matheũ. Nemo eſt qui frequenter iurxet
aliquando non periuret ſicut qui conſueuut miilta loqui ali
quando loquitur importuna. S =
–(De Iuſticia Caplin cXxvi.
Veguſtinus Hec eſt perfecta iuſticia: qua poſt po/
Mcioa a minus minoaa diligimus Idem auguſtinus
Nimia iuſticia incurrit peccatũ tempata iuſticia facit Pfe/
Qos ſalſitudinẽ coꝛreptionis amoæ proximi ſol iuiſticie con/
diat ¶ AmbroMale ſe rationem redditurum putet · qui re
gulam ſumme redtitudinis igno-at ¶ Ambro de officus Iu

* *

ſticia eſtque nil alienum vendicat: que cuilibet dat qdt ſuũ

elſl.que negligit propriam vtilitatem. & ſeruat cõmunem
equitatem · hm ip̃m prima iuſticia in deum: ſectinda in
patriam tercia in parentes: quarta in omes Hieronimꝰ.
Omnes virtutum ſpecies· vno iuſticie nomine continentur
(Gregorius li pmo moa-Sepe ipᷣa noſtra iuſticia ad exa/
men diei iuſticie deducla in iuſticia eſt:a ſoꝛdet in diſtrictio

ne nidicjs: qd in operatione fulget operantis ¶ Gregorius

in re Iuſtum eſt homines propter iuſticiam diligere non
autem iuſticiam propter homines preponere Bernardẽ.
in ſermone Bona vinea iuſti ymo bona vinea iuſtus: cuius
virtus vitis· cuiius actio palmes · cui vinum teſtimonium

.

conſe
conttt
bro c
cui
codi
mam
ſoN
kitaten
anus.
mumm
dium
ditas
tute b
maxim
ſecari
mnabis
pdeſe:
Koru
munt⸗
gim!

Loen

teme

bellu

1mo
ſubien
is n
lenech
tia diſe
drus.
uentn
necten
knen
peetet
rilem
hue⸗ f
Eth

Puere

Utate
n tent⸗
eſanenn
one lig
sſiſatin

tumereren.

Nem vende
iude
eum

ntna⸗
Augiiſtins
1 maen
ithomadi
ymo dulas
nCtegod
docalii;
us de un
adeus tn
Uransinttl
lenter ita
lualoqutt

Wi
apeſtfn
auglitnis
ncia oton
iftceon
poltt/un
vofiub
tqſ un
tcömunen
ſoundain
Hieronim-
ntimentin
aa den
ndſtit
Ctens
lgrenn
Dnnd-
aluß
monuun

conſcientie · cui lingua tocular expreſſionis. & lacrime pie
contribulatoꝝe iniuſte ſunt aman tium ¶ Anßhhelmus in le
bro cur deus homo. Iuſticia eſt animi libertas tribuẽs vm⸗
cuiq; hm propriam dignitatem maioꝛi reuerẽtiam· pari cõ

coꝛdiamminoꝛi diſciplinam deo obedientiam ſibi ſan cimo

niam inimico pacientiã egeno opoſam miſericoꝛdiã. ¶ Caf
ſiodo·ſuꝑ ps Iuſticia non nouit pr̃em. non nouit matrẽ ve

ritatem nouit perſonam non accipit deum imitatur ¶ Cip

anus. Iuſticia regis· pax populox eſt tutamen patrie· im/
munitas plebis munimentum gentis- cura languoꝛumgau
dium hominum temperies aeris ſerenitas maristerre fecũ/
ditas ſolaciũ paupũ. hereditas filioꝛe & ſibimetip̃i ſpes fu⸗
ture beatitudinis ¶ Tullius. Iuſticia virtutis ſplendor eſt
maximus.eqᷓ viri boni noĩant ¶ Seneca. Quiſqius iuſticiaʒ
ſectari deſiderat.prius deum time a ama. vt ameris a deo. a⸗
mabis enim deumſi in hoc illum imitaberis vt velis onmalbo
ꝓdeſſe a nulli nocere ¶ Seneca ta iuſticie regula tenenda
eſt. vt reuerentia diſcipline eius. neq; nimia negligentie cõ/
munitate deſpecta vileſcat neq; ſeuerioꝛi attrocitate durata.
gr̃am humane amabilitatis amittat ¶ Seneca in Puer. Ab
alio expectes qc alteri feceris preſtabis parentibus pieta⸗
tem.cognatis dilectionem pacem cum hominibus habebis
llum cum vicis preſtabis amicis fidem-omnibo equitatẽ
¶ De iuuentute. ü
DUD§— Capitulum c·xxvij⸗
Mbroſius de viduis Vicina eſt lapſibus adoleſcen
tia qa variaꝛe eſtus cupiditatũ feruoæe calentis in⸗
amat etatis ¶ Ciprianus Sicut ĩ ſenibo ſobrietas
mox perfectio requirit᷑· ita a adoleſcentibus obſequiũ &
ſubiectio a obediẽtia rite debet. Qiprianꝰ ibidem Sicut fru
ctus non imiemt᷑ in arbore in qᷓ flos prius nõ aꝓparuit ſic in

ſenedctute honoꝛem ſeniũ conſequi nõ poterit· ꝗᷓ in adoleſcẽ/

tia diſcipline alicuius exercitacõe nõ laborauerit ¶ Qaſnio
dorus. Diuicie ſenũ non ſunt canicies capitis ſed induſtrie
iuuentutis.nec pluriũ annox circulis · ſed laboꝛe preteritoʒe

meciende ¶ Qaſſio in epla. Nulla erit ꝓceſſu tẽpis diffici?

clementia principi. qd in annis puerilibus didicit ſeruire
pietati Señ.xv.epła Magmim expecta gau dium cum pue/
rilem annum depoſueris:a te vnum pᷣie tranſcripſeris:ad/
huc enim nõ puericia ſed q eſt grauiꝰ puerilitas remanet

Et hoc quidẽ peius ẽ qc auctoœitatẽ habemꝰ ſenium vicia

Puexoʒ.nec pueroꝝ tantum ſed infantium

De labore “ niiis
QCapitulum cxxvn- zum 0
Vguſtinus. Cicius auditur vna or̃o obedientis. q; . mentin
decem milia contemptoꝛis talis fuit oatio phariſei 3 latio ſ
A Grego · in moꝛa· Non deſeres in laboribus perſiſtẽ minun
quia ſubleuatio laboris· eſt viſio collaborantis ¶ Hiero·in tegttur

epła. RNullus labor durus nullum tempus longum videri
debet· quo gloꝛia eternitatis acquiritur ¶ Bernhardus ſup
cantica Qui in labore hominum non ſunt · in labore ꝓfecto
demomim erunt ¶ ¶Q eo papa. Libentius ſuſcipitur labor
pro deſiderio voluptatis. q; pro amoꝛe virtutis ¶ Seneca
xxxvij epiſtola. Generoſos animos labor nutrit laborem ſi

recuſes parum eſſe poſce:non eſt viri timere ſudorem C Se musin
neca ibidem. Si qua per laborem recte feceris labor cito re mum
cedet beneficium dum viuitis non abſcedit.ſi qua per volũ dilie
tatem prauam equiter feceritis voluptas cito abibit. nequi ſt A
ter factum.apud nos ſemper maneit. s ho
¶ De lacrima CapitlIm cxix. fieſe
Mbroſuis. Lacrim as petrilego. ſatiffacionem non ſndug
lego· ſed qd tefendi non poteſt:ablui poteſt. lauant eNn
ðlacrime delictum qd voce pudor eſt confiter lactĩie Wemil
veniam non poſtulant. a merentur ¶ Hieronimus in epla. ndeuk
O lacrima humilis tua eſt potentia tuum regnũ. tt ibiinal orum
iudicis non vererxis inimicis tuis accuſantibo ſilencium im/ nia tol
ponis. non eſt qui te accedè vetet ſi ſola intrasvacua non re busb
dibis. mag crucias dyabolum q́; pena infernalis· quid plu dernon
ra vincis inuincibilem. ligas omnipotentem- inclinas filium bisinter
virginis ¶ Hieronimus ſuꝑ yſaiam. Oratio deum lenit ſed ridd
lacrima cogit hec vngit illa pungit ¶ Gregoriꝰ Holocau⸗ modic
ſtiim ſicum eſt bonum opus: qc orationis lacrime nõ in/ lem q
ſundunt holocauſtum pingue eſt qñn hoc qd bene agitur malig

coꝛde humili a per lacrimas irrigatur ¶ Bernhardus ſuper
cantica. acrime penitentiũſunt vinum angeloꝛũ· quia ĩ il⸗
lis odor vite/ſapor grẽeguſtus indulgẽtie· ſanitas redeuntis

innocentie reconcilitionis iocunditas:a ſerenate conſcientie
ſuauitas ¶ Bernhardus de contemptu mundi Feiices lacri

mequas benigne manus conditoꝛis abſterget ⁊ beati oculi (rg
qui in talibus liqueſieri eligerunt qm eleuari in ſuperbiam ſeunc
q̃m omne ſublime videre m auaricie a petulantie famula / lauden
ri ¶ Criſo in ſermone Remo ad deum aliqñ flens acceſſit qd musib
non q& poſtulauit acepit- nullus ab eo beneficia dolenter ec c
optauit qui non impetrauit ip̃ᷣe enĩ eſt qui conſolatur flen iuiria.
tes. dolentes curat- penitentes infoꝛmat. ¶ Criſoſtimus ſuꝑ ola!
Matheum Sicut poſt vehementes ymbres mundus aer ac it.

W
denid
tophnſe
us etiſſ
(Hioin
um er
Adsſip
wu ped
Piurlad⸗
(derer

Plaborem

Wen (de
bor ctort
naper voli
bibitegui

cwi
lonemnon
elauant
nimehoi⸗
moineple
gin tribena
eiumin
cuas non
quid pl
as flüum
umertſ
Hoben⸗
Nnimenön
leneggint
dus ſr
5 Munts
Menti
oes er
rat al
ſpetbim
efamnl⸗
Satſti
Olurie
ns
s 4

Augu

purus efficitur. ita etiam poſt lacrimarũ pluuias ſerenitas

mẽtis ſequitur ¶ Caſſio ſuper ps. Fletus eibus eſt anma ,/

rum coroboratio ſenſuumabſolutio peccatoꝛum. refectio

mentium- lauacrum culparum Peble- Multis enim conſo

latio ſunt lacrime& ex parte maxima magmitudinẽ doloe?

minuuntur . doloæ ſiquidẽ ſpeciem ignis gerit. quia dum de/

tegitur· plus igneſcit.
¶ De laſciuia.

CQapitulum c·xxx.
Riſoſtomus ſuꝑ matheum. Vbi ſaltatio.ibi dyabo
lusneq; enim deuis ad hoc nobis dedit pedes · vt cũ
camelis ſaltemusſed vt cum angelis chorum facia/

mus.in ſaltibus letantur demones a exultãt miniſtri demo/

mim (Lullius de officijs Sicut pueris non omnem luden /
di licentiam damus ſed eam que ab honeſtis adtionibꝰ nõ

ſit alienaſic ẽ ipo ioco aliquiò ꝓbi ingenij eluceat ¶ Tul⸗
lius Non ita generati a natura ſumus vt ad iocum ludũ

facti eſſe videamur ſed ad ſeueritatem potius: ad quedam
ſtudia grauioꝛa atq;ʒ maioꝛa ¶ Seneca Sic te geras ſapien/

ter vt nullus te habeat tanqm aſperum:ne contemnat quaſi

vilem illi aũt qui in ludo deſiciuntneq; ipᷣi dicunt aliquod
ridiculum a dentibus moleſti ſunt:quia ſcʒ moderatos ali⸗

orum ludos non recipium Seneca de ꝗtuoꝛ virtutibꝰ Om/

nia tolerabilia preter turpitudinem crede a ver bis q; turpi
bus abſtineto · Quia lumina eorum impudiciam nutrit.

Sermones vtiles magis qm facetos ama a affabiles miſce/
bis interdum ſeriis iocos ſed tem ꝑatos: ſine detrimẽto di /

gnitatis & verecundie. Nam reprehenſibilis riſus eſt ſi im⸗
modicus ſi pueriliter infuſus ſi muliebriter fractus Odibi
lem quoq; hominem facit riſus: aut ſuperbus:.a clatusaut

maligm:s a furtiuus aut alienis malis euocatus.

Capitulum cxxxi

roficiantqui etiam imitari poſſunt quod laudant
ſtinꝰ Securitas laudis in laude dei eſtibi laudatoꝛ
ſecurus vbi non timet ne de laudato exubeſcat. Idem. Bonũ

laudarenon laudatoſed laudantibus prodeſt ¶ Auguſti /
nus ibidem Nec valde gaudere debemus quãdo laudamuir
nec contriſtari quando vitupamur. quia nec damnare in/

iuria:nec coꝛonare poteſt laus aliena ¶ Hieronimus in epi/
ſtola Pliires in hoc ip̃o placere cupiuintqd placere contẽ

nunt · & mirũ immodũ laus dum vitat᷑ appetitur. ¶ Hiero:

De lau de.

guſtinus in ſermone. Laus humana-non axpeti
a ſapiente.ſed ſubſequi debet a recte facientẽ· vt illi

Si vere te laudabilẽ eſte cupis.hominũ ne requiras quia q.

uis alicui ſit facile laudẽ non curare dum negatur eſt tamẽz
. . . — „9 9 71*°% —“
Difficile ea non delectari dũ offert ¶ Grego·in moꝛali.Sepe
bono opi dum laus hũana obuiat mentẽ opãtis immutat·

ꝗ q́uis queſita nõ fuerat-tñ oblata delectat I Gregor Qui
imncHoate virtutis ab humano ore laudem reci pit.quaſi ꝓplan

tati ligni ante tempꝰ pomũ ↄmedit ¶ Bern: Laus in nobis
referat ad ipᷣm laudabiliũ vniuerſoꝝe autoẽ a ligatoꝛẽ non

ficte ¶ Caſſio in epla Iuſtum eſt vt bene Zerentibo. laudis

tribuat᷑ aſſenſus ¶ Apulegiꝰ in li.de dictis ſanctitatis ¶ Ge/
neroſus eſt qui parentes laudat diues ẽ nõ credo foꝛtune

validus eſt. egritudine fatigabit᷑ ꝑnix eſt. abut in ſen ectutẽ

foꝛmoſus · expecta parum a nõ erit ¶ Sen. In hHomie id d
q; laudandũ eſt ꝗ;d ipius eſt· familiã foꝛmoſam habeta do

mum pulcrã multũ ſerit multũ fenerat. nichil hoxe in ißo

eſt ¶ Señ in epła Lauda parcevitupa parcius ſemp enim
reprehenſibilis ẽ nimia laudacio: aut immoderata vitupa⸗
tio illa ſiquidem adulatiõe. iſta malignitate ſubiecta eſt te /
ſtimoniũ veritati:nõ amicicie reddas¶ Seneca Sit tibi tam
triſte laudari a turpibo·ꝙ́ ſi lauderis obturpia ¶ Sene · li de
mo alibo Bonũ eſt laudariſed pᷣſtantius ẽ eſſe laudabilem

neminẽ cito laudaueris-neminem cito accuſauerxis- viciũi eſt

omia credè viciũ ẽ nichil credẽ ¶ Señ.ĩ ꝓuer. Parua laude
eſt dignus. qui tantum miſeris antefertur-laſciiiia & laus.
nunquã habent cõcodiamq́; magnũ eſt nolle laudari eſſe
laudabile m. Leticia vbi gaudium. ò

¶ Delege.

Qapitulum C.xxxij ·

retur gea data eſt vt lex impleret ¶ Vſido ethi· Ea
Ae ſumt leges. vt earum metu humana coherceatur
aud acia tutaq; ſit inter improbos innocentia. & in ip̃is im⸗
probis foꝛmidato ſupplicio refrenat᷑ nocendi facultas ¶ Vſi
dorus ibidẽ Erit lex honeſta iuſ ta.poſſibilis. hm naturam:

hm oſuetudinẽ pr̃ie loco te Picqʒ 9iueniẽs neceſſaria vtilisma

ni feſta q; ne aliquid ꝑ obſcuritatem in captione contineat

nullo priuato ↄmodo: ſed ꝓ ↄmuni ciuiũ vtilitate ↄſcripta

¶ Vſido/ibidẽ. Octo genera penarum in legibus ↄtineri tul

lius ſcripſitſe damnuũ.vinclaver bᷣa talionemignominiam
* „ — . — — . . 2 *
exiliũ ſertitutẽ moꝛtẽ ¶ Teo papa In his rebo· in qbo ni⸗
c hil ſtatuit certũ ſcriptura diuĩa mos pli dei: vel inſtituta

“
WSs

Vguſtimnis · dei caritas eit. lex data eſt. vt gẽa que/

maiorun
ſon ſolr
ptn ſur
homne
merelu
ſtmouu
conſcien

anqui

tum ſed

baturli

extoi
broſius
gttopis
guemlar
ſceane
immode
(Ge
ſtarche
liparun
eſtomn
ſdelum
niuolent
hoeg
negatu
magna
precoſ
(dene
namann
ſotenti d
namaſe

at a
ſit (
ttat po
are pe
multo
poc

tas gui
rs D
ncci e
Simmnn
naſn
in nobiz
SKe non
ſatune.
tinſenechlt
wnieid
nbabtade
lbopinid
enp enin
ta nitupa⸗
ioceſt te⸗
Attibitam
(Senelide
laudabilem

ws icett
Drrua lude

inatli.
ani1l

Wi

itgir

wethil

letcetl
nitsii

151

Pluturaf

tlism
te onp
giirtit

—

potenti dare · deos imitari:ſi deos imitaris da etiam ingrat
nam 2a ſceleratis ſol oꝛitur a piratis patent maria.

maioaum pro lege tenenda ſunt Idem Neditatio legis eſt.
non ſolum in legendis ſcripturis· ſed etiam in bis que ſcxi/

pta ſunt faciendis Caſſio· Quid enim poteſt eſſe melius. &;
homines de bonis legibus confidere:a caſus reliquos non ti

mere Iura publicacertiſſima ſunt humana vite ſolacia. in⸗
firmoꝛum auxilia potentum frena: vnde a ſecuritas venit. 62

conſcientia proficit.

¶ De liberalitate. Z

Qapitulum c·xxxnj

animi faciens approbans liberas largitiones ſine
eretributionis ¶ Ambroſius Nemo plus tribuit

Im qui ſibi nichil reliquit¶ Ambro. Non ſolium quia quã
tiim ſed ce de quanto a quo animo detur ¶ Ambro:Rô pꝓp
batur liberalitas vel largitas ·ſi q alteri largitur alteri qs

extoꝛqueat ſi iniuſte querat diſpenſandũ putat ¶ Am

broſius ibidem Perfecta eſt li beralitas vbi ſilentio quis te /
git opus ſuum:a neceſſitatibo ſinglorum occulte ſubuenit
quem laudat os pauperis && nõ labia ſua ¶ Hieronimꝰ Cö

ſidera ne xp̃i ſubſtantiam imprudenter effundas. id eſt ne
immoderato indicio rem pauꝑum tribuas:non pauꝑibus

¶ Gregorius in mora. Nunqm eſt vacua manus a munere

ſi archa coꝛdis repleta eſt bona voluntate ¶ Leo papa Rul
li paruus eſt cenſus cui magnus eſt animus Idem. Si non
eſt omnium equalis faciiltas· debet eſſe par pietasquoniã
fidelium largitas: non de muneris penſatur pondere ſed be⸗
niuolentie quantitate ¶ Caſſio. Honeſtius eſt rem negare
qꝙ; longos terminos dare quia minus decipitur cui celeritè

negatur ¶ Valeruis in ſermone Parua ex voto offerentis

magna fiunt munera ¶ Boecius de conſolatione Tunc ſolũ
precioſa eſt pecunia:quando vſu largiendi deſunt poſſideri
¶ Seneca lide hbn· Multoq; gratius venit:ꝙ facili ; q& ple
na manu datur Señ ibidem Officium liberalitatis ẽ omni⸗

¶ De liberalitate
QCLapitulum cxxxinij-
Vęguſtinus de vera religione Omne delectat vera li
bertas ab amoꝛe rerum mutabilium liber eſſe appe /
at aO quẽ regnare delectat vni omniũ regnatoꝛi deo ſubiectꝰ
ſit ¶ Auguiſtimus de coꝛrectione. Prima libertas voluntas
erat poſie peccare:nouiſſima erat multomagis non poſſe pec
care· ꝓprima immoꝛtalitas erat poſſe nõ moꝛi. nouiſſima erit
multo maioꝛ non poſſe moꝛi· pma erat pſeuerantie ptᷣatꝰ bo

nũ poſſe nõ diſſerè nouiſſima erit ꝑſeuerãtie felicitas. bonũ

.7

Vguſtinus de diſtin. ¶ iberalitas:. motus quidem ẽ

MD

Praui ſicut in inceſſu leues ſun t .ita i

nõ poſſe deſerere ¶ Bernhardus de libro arbitrio. Cum no
bis triplex poſita ſit libertas a peccato a miſeria:a neceſſita/
te.hanc vltimo loco poſitam cõtulit nobis in condicõe na-

turain prima reſtaurami a gratia: media reſeruatur no?b
in patria dicatur prima libertas nature:ſecunda gratie ter

cia gloie· prima habet multũ honoꝛis· ſecunda plim virtu/

tis. nouiſſima cumulum iocũditatis ¶ Tullius Liber eſt is

eſtimandus qui nulli turpitudini fuerit ¶ Seneca Quid e/
ques aut libe tinus aut ſeruuis nomĩa ex ambitione aut in⸗
iuria nata ¶ Seneca Quid ſit libertas queris· nulli rei ſerui

remnulli neceſſitati nullis caſibus foꝛtunã in equũ deducere

¶ De libidine autoꝛitates. .
— . CQCLaplin cxxx v.
Vguſtinus de fide ad petrum Sine libidĩe nõ ẽ pa

¶ Senrca ¶iber nõ eſt quẽ ſuꝑpbus inflammat animus.

nẽ poteſt ſine eẽ ↄceptus¶ Ambro. Libido velut fe
ſtuca eſt

ſpicatur ¶ Hiero·In ſerico a in pannis eadẽ libido do mina

tur nec regũ purpurã timet · nec mendicantiũ ſpernit qua⸗
Ioꝛ Fiero- Venter mero eſtuans cito ſpumat in libidinẽ

neiſter emim & genitalia vicina ſunt. vnum alteri ſubmi⸗/

niſtrat ex vicitate enim membroum ſequitur confederatio

vicioꝛum ¶ T ulliꝰ in reth· Nulla facilioꝛ ad maleficium caii

ſa m turpis amoꝛ a intemperans libido cõmoueri potvit.

¶ Seneca li. de moꝛali. ¶ibidinis initium ↄtinebis· ſi exitum
cogitaueris.
IIIWDe loquacitate.
OQCLCaapitulum c xxxvi.
Vguſtinus. Abſit vt multiloquiũ deputem qn do
neceſſaria dicimur Inta licz hmonũ mititudineaut
Pilixitate dican? ¶ Ambro· Quãplures vidi locquẽ/
do in peĩminci diſſe vix quẽpiam tacendo ¶ Ambro. Ingre
di? moꝛs ꝓ oſtiũ tuũ ſi falſum loquarisſſ Hiero· Nichil tã
facile. qᷓm vilem plebem indoctã volubilitate lmgue deci
pere que quicquit nõ intelligit plꝰ mirat ¶ Grego in moꝛ.
in locutiõe p̈cipites ꝗa
&nd leuiꝰ oſciẽtia ↄcipit. leuioꝛ tinꝰ lingua pPdit Gregori?
idem Si illatas moleſtias lingua tranquille diceret a co⸗

ſcientia doloꝛ emanaretvulnera eni clauſa plus cruciãt. qa

cũ putredo que intus feruet eicit᷑ ad ſalutem doloꝛ aꝑpitur.

¶ Berñ in hmõe Tenerũ m embrũ lingua a tamẽ vix tenerr

rentum ↄcubitus· ob hoc ex eoꝝ carne naſcentium

cito accenditur· ꝓpe voſi umit᷑. ¶ Hieroni- Non vſus
rerum ſed libido vtentis in culpa ẽ ¶ Hiero. in epla. ibidi
noſa mens atdentius honeſta ſequit᷑. a qᷣ;d nõ licet dulciꝰ ſu

pbtett
gnun
cuan
quia
uiter
pfert
tatem
befaci
nush
dit4
niam
guad
menc
ſed la
cosm
no i
mones
ſenin
pinte⸗
Donec⸗
neſe
ſentu

neſen
quiec
eſecor

ſola
ſwec
qudk
tum
uia.

Cun 60
neiſta
adr
1gratet
mtittu
ibrents
aud
NNNatin.
raſeni
l dnce
unims,

ieni e⸗
emium
dorelutſe
Non vſus
abid
tdelcd ſu
Nent uu
tin lboni
teri ſubnn
nlewtato
Cium cult
wawo

edtuan

WRK

mO
tudineaut
dlocu

bo logt
chlu
ngie de
oinn⸗
iis⸗
Guun.
l,
ttmner

poteſt ſubſtantia quidem infirmũ atq; exiguũ · ſed vſu ma
gnum a valide inuenitur·tenuis ẽ a lataideo aptiſſimũ eua
cuandis ſoedibus inſtrumentũ ¶ Bern.euis quidẽ ſermo

quia leiuter volat ſed grauiter viulnerat leuit trãſit · ſed gra /

uiter vrit leuiter penetrat animũ:ſed non leuiter exit leuiter
ꝓfertur· ſed nõ leuiter reuocat᷑ facile volat. ideo facile cari⸗
tatem violat ¶ Vſidorus Varius ſermo cito polluit mentẽ

