er
er⸗
ls⸗
1um
ſieels

Titulus lxxv

Gregoeius in moꝛalibus. Ille perfecte tribuit:qui cum quoð
afflictio porrigit afflicti ſe animum ſuum: vt prius in ſe do⸗
lentis paſſionem tranſferat: a tunc contra doloꝛem illiꝰ per
miniſterium occurrat. Per hoc qd dicitur ꝙ ad aera volat
et ibi infirmitates con ſumit:intelligit᷑. quia homo d opati
tur pauperi coꝛde interius:opere exteriꝰtantummodo facit
pter gaudia celi & tribulationes diuinas ↄſequendas. Vñ
ſalmiſta. Diſperſit.ſdiuerſis dedit pPauperibo: iuſticia eius
id eſt merces manet in ſeculum ſeculi. Deinde diicit ĩ tunica
cyconiam auem:quie talis nature eſtcſicut dicit Baſiliꝰ ma⸗
gnus)ꝙ de pullis ſuis vnã dat domino loci in quo nidiſficat

„*

quaſi tributum. Hec auis docet hominem eſſe largum in de

cimis dandis. Vnde diciẽ? Mal:nj. Reuertimini ad me a ego
teuettat ad vos dicit dominus exercituũ:G dixiſtlis:in quo
reuertemuit: cquia vos configitis me. a dixiſtis: in quo con⸗/

figimus te. In decimis: in primitijs ĩ penutxia: maledicti vos

eſtis e me vos cõfigitis. Inferte omniũ decimam in horreũ
meum:vt ſit cibus in domo mea a ꝓbate me ſuper hoc dicit
dominus. Si em aperuero cataractas celi: 6 effund am vobis
benedictionem vſq; ad abundantiam: de i nerepabo ꝓ vobis

—

deuoꝛantem icʒ br utum: a non coerumpet frucd terre veſtre

ner erit ſterilis vinea in agro veſtro:dicit dominꝰ exercituũa

et beatos vos dicẽt oẽs gẽtes: e eritis vos terra deſiderabilis
dicit dominus exercituum. Item largitas dicit hm Auguſti
num de conflictu. Stultum eſt congregare temporalia:que
Diuirare non poſſunta negligere celeſtia:que amitti non pnt

Quia quãto quis amplius hte ceperit:tanto ampliꝰ habere

ↄcupiſcit:ſicq; vt modum in ↄcupiſcendo non habeat. T
arta virtus eſt patienti a:que procedit contra itã

cedit contra iram: ſedens in Elephante qui citius manſueſet

omnibus animalibus/ſiẽ dicit Tacobus: & ita capit᷑ ⁊ occidi
tuir. Due virgines locantur in deſerto vbi habitant vna ba,
bente vrnam altera gladium:G& cantant dulciter quibus au

ditis: accurrit elephas: é innocentiam virginum naturali⸗
ter cognoſcens: caſtitatem veneratur lambenſ. q; pectus: e
Vbera virginum delectando:ſic reſoluitur in ſoporem tunc
illa cũ gladio ventrẽ perfoꝛat. altera ſ⸗ anguĩeʒ vrna moꝛiẽtis
recipit. Hoc aĩal ſignat x pᷣm:cuius vna puellarũ ſcʒ ſynago
ga fudit ſanguĩeʒ: altea vo ſcʒ eccleſia ſuſcepit. Et ſiẽ elephas
citius miteſcit omnibus animaliboita xpᷣc fuit patientiſſimꝰ
omnibo hominibo:dans nobis exemplũ patientie. Pſalmiſta

et ſedet ſuper Elephant em: in galea fert cignum: in
clipeo eocofonã:in tunica ouem.¶ Patientia pro

M 1
HWfl õ 4 WRW
”ä
P

Titulus lyxb
Quoniam patientia mea tu es: id eſt patiemtia tua fecit me nn
Patientem. Et ipſe dixit diſcipulis ſi uis. Diſcite a meqa hu⸗ laat
milis mitis ſu coꝛnde. Hieronimꝰ. Ego cogito cogitationes ⸗
pacis & non afftictõnis. Et apłs ad hebxij. Per patientiam P
occurramus ad propoſitum nobis certamen: aſpicientes in N
auctoꝛem fidei a ↄſumatoꝛem hieſum xpᷣm:qui ꝓpoſito ſibi mi
gaudio: ſuſtinuit crucem confuſione conte mpta. Super ꝗd .
verbum dicit XRugꝰ. Omnia bona contempſit xpc homo:vt 45
contemmenda monſtraret & omnia terrenam ala ſuſtinuit: Ublt
que ſuſtinenda precepit vt nec in illis quereret᷑ felicitas: nec tun
in iſtis timeretur aduerſitas. Ambꝰ. Aucto pietat in cruce t
pendens: teſtamenta diuidens in ſecularibo negocijs pietat nien
officia diuidebat:perſecutiõer apoſtolis: copus iudeis:patri Ni
ſpiritum: virgini paranimphũ: atroni paradiſum:peccato⸗ ſnn
ribus infernũ: crucẽ xpᷣianis penitentibo omendabat. Ambꝰ in
ſup lucam. Quid em̃ mihi prodeſt carere ſceleribo: niſi fůo lefe
manſuetus atq; mitis. Nam qui ſequit᷑ viam rectam ſequiẽ mnen
vtiq; illum qui dict. Diſcite a me quia mitis ſum a humilis AIxs
code. Deinde fert cignũ in capite: que eſt auis · G dicit a ca⸗
nendo quia quando hec auis mœti appro pinquat: gaudet æ door
cantat cũ iubilo & cantu. Hec auis ſignat martires ꝗ letant detn

et cum laude deimotem paſſi ſunt. Vnde dicit᷑ de apoſtolis
auc&t. Ibant apoſtoli gaudentes æc. Et dominꝰ dixit diſciplis
fſuis Qaudete a exultate æ. Vnde col primo. In oĩ patiẽtia
eæt gaudio gratias agentes deo. Hoc fecerũt multi martirxes:
qui cũ gaudio intrauerũt carceres: cum letici a paſſi ſunt
muilta tomentaa gratias retulerunt deo ꝙ eos dign at? eſt

ad lanctoꝛum ſuoꝛũ numerum aggreg are. Poſt hoc dicitur tind
Dducere in clipeo leocoſonam:que eſt beſtiacvt dicit Iacobo) üitat
quã perſequunt leones · quã ſi capiunt dii ſcer punt & tamen mnt
moꝛdẽdo eos:leones ſimul cũ eis moꝛiunt. Hec beſtia ſignat kih,
martires patiẽtes: quos perſecuti ſunt leones ſcq; perſecutores Cart
eccleſie tiranni.ſicut nero: dyo clecianꝰ maximian?: & ceteri
qui ſanctos pſecuti ſunt: a occiderũt in cœpore.& ſeipſos in ſu
anima e in coæpore qa multi eoum ſunt percuſſi 2 occiſi in AKn
coꝛpore diuino iudicio. Vnde de talibo dixit dñus diſcipulis pit⸗
ſuis. Nolite timere eos qui occidunt cœpus . Bernꝰ ſuper rit
Qui habitat. Bonũ mihi tribulari: dummõ ipſe ſis mecũ & dord
regnare ſine te:epulari:gloiari ſine te · bonũ mihi in tribula 1N
tione mag ampledti te:m animo habere te mecũ ꝙ eſſe ſine ſt
te vel in celo vel in terra. Vnde Pſalmiſta Quid mihi eſt in duc
celo: a te.ͥd volui ſuꝑ terrã. Augꝰ. De patiẽtia dei inuitat in
malos ad penitentiam ſicut flagellum dei: ad patientiam der

l Titulus lexxb
8 inuitat malos ad penitentiam: ſicut flagellum dei:ad patien
clam dei erudit bonos. Deinde ducit 1 tunica ouem que ſola
voce cognoſcit paxentem ſuum.vt dicit Iacobus.Hec ſignat
c

patiẽtem hoĩem qui voce cognoſcit redemptoꝛẽ ſuũ: quãdo

tün dixit: pater ignoſce illis qa neſciunt quid faciunt. Hac voce
oſchi multi martires cognouerũt deũ qui in paſſionibo eoꝛũ oꝛa⸗
nc uerunt ꝓ perſecutoꝛibo ſi uis ſicut beatꝰ Stephanus G multi
myt alij. Sic debet quilibet homo facere: redempt? ſanguine xp̃it
Pnr tribulationes libenter ſuſtinere: inimicis indulgere: pro eis
e oꝛate. Vnde domindꝰ. Orate ꝓ perſequẽtilo && calumniantibo
naee vos:vt ſitis filij patris veſtri aτι. Vel dic ꝙ patiẽtia ducat in
wian, tunica vulturẽ:que cũ viderit pullos ſuos citiꝰ impinguari
H dolet · ꝗpropter roſtro vulnerat eos:vt macerent᷑. Hec auis
Nerate D ſignat deum:ꝗᷓ filios ſuos dilectos percutit:vel alios pcutere
Inbe et turbare permittit ne impinguen?᷑: id eſt ditentur tpalitbo
ſſiſto beneficijs:vel carnalibus delicijs. Gregꝰ. Si paſſio chriſti aò
gus memoꝛiam reducat᷑: nihil tam durum ꝗd non equo animo
mſis tolleret. Et Augꝰ dicit. Hoĩeʒ⸗ vincis humana felicitate: dya
N bolum inimici dilectione. Exemplũ. Princeps ꝗ;ᷓ non poteſt
a duobo inimicfſ'reſiſtere; cũ vno facit pacem:vt alterũ vincat
heuan Sic tu fac cum homine Pacem:vt vincas demonem· N
Rols Vinta virtus eſt caritas:que procedit contra inu i⸗
ſipls Diam: 2 ſedet ſuper oꝛaſium:ducit in galea coꝛedulũ
Wita in clipeo pellicanum:in tunica atpiaʒ. ¶ Caritas di⸗
i citur procedere contra inuidiam: ſe edens ſuper oꝛaſium quod
ſi eſt quoddam aĩalcvt dicit liber rerũ) cui natura dedit decꝰ?
4 ſuper omnes beſtias in coloe:vt omnium coloꝛum genere ſit
i tinctum· & eſt in ſtatura vt ceruus. Hoc animal ſignat ca⸗

uor ritatem que eſt oenata omni virtutũ coloe· quia caritas oꝛ⸗
lun nat hominem o mni virtutum coloꝛe a onatu·quicunq; hal/

tunch bet hanc virtutem: omnes alias virtutes habet. ¶ Gregoꝛuis
ſgni Caritas virtutes ceteras perfectiones ſue munimine ſolidat
tn quiſquis in eius radice inſerit: nec a viriditate deficit: nec a
cnn fructu marceſcit. Deinde ducit in galea coꝛediilũ auem:que
ſozn eſt auis predans:Ge tantummodo in preda diligit coꝛ cu⸗
erſin pit ſatiari coede. Hec auis ſignat deum qui ſolum hoc requi
ain rit ab homine:vt ei homo prebeat coꝛ:e diligat eum ex toto
coꝛde. Vnde Prouerbioꝛum. xxxñij. Prebe fili coꝛ tuum mibi.
H et Mathei. Diliges dominum deum tuum ex toto coꝛde tuo
Et canticoꝛum quinto. Pone me ſicut ſignaculum ſuper coꝛ
ſine tiium. Bernardus. Rons vite caritas eſt: nec viuere animam
ſtn diximꝰ que de illo nõ hauſerit:haurire quomõ pi ex eo:niſi
uuitn preſens fũit fonti qui caritas eſt ꝗᷓ deꝰ eitpreſens igit deo ẽ

Titulus lxxv iit

qui amat deũ. Poſt hoc ducit in clipeo pellicanũ: ꝗ eſt auis Noun
ſiẽ dicit Augꝰ diligens pullos· ſed cum pulli ſui ſibi fuerint n
importuni:eos occidit: a ꝑ triduũ plangit: & ſeipm in latere npr⸗
roſtro peutit: & ſanguine ꝓprio viuificat. Hec auis xpᷣm ſi / pine
gnat: ꝗ dilexit hoĩem · ſed cu homo ꝑ ino bediẽtiam fuit ſibi ncu
iInmportunꝰ. occidit eũ:id eſt ſentenciã moꝛtis ſuꝑ eũ · ſed dile gung
CLione hoĩs ductꝰ:planxit eũ tribo viciboſcʒ ĩ natiuitate·ſup Cotli
ciuitatẽ in cruce: a ꝓprio ſanguine viuificauit eu. Vñ aplus oge
Quii cũ eſſemus moꝛtui:viuificauit nos deo in ſanguine ſuo- putt
QAugæ. Multos filios dei: fecit vnigenitꝰ filius dei. Emit fres tdenoſt
ſibi ſanguine ſuo: ꝓbauit reprobatꝰ:redemit venditꝰ:honoꝛi Axyres
ficauit iniuriatꝰ: viuificauit occiſus dubitas ꝙ dabit tibi bo ſuoca
na ſua:ꝗ non dedignat eſt ſuciꝑe mala tua. Et nota ꝙ pelli aſcrt
camus poſt lateris apertiõz intantũ debilitat᷑: ꝙ nidum ſuum Perru
exire nedt:a pulli ꝓ cibo ſuo & matr exire ↄpellunt ·ſj qdaʒ hglu
ex eis ne matrẽ nec ſe paſcũt:quiedã vero ſe à nõ mrem:ꝗqᷓdã nodin
vo ſe ⁊a matrẽ ſed cũ mater ↄualeſcit: pios & nutrit et dilig? PoneC
alios odit & eijcit. Sic facit xp̃c qui in pauperibo a inſirmis gumntem
debilitat᷑. ſed multi ſunt ꝗ nec ſe in aĩa:& xpᷣm in pauperibo Fälnne
paſcunt ꝗqdam vero tm ſe ĩ coꝛꝑpe nutriũt:hos odit a abijcit lillat.
deus. Vnde dicit eis. Ite maledicti ac. Quidã vero ſe in aĩa Ulsn
xp̃m in pauperibo nutriũt.hos diligt. vnde dicet eis. Venite Unune
benedicti. Deinde duct in tunica arpiã que eſt auis cvt dicit Pirte.
Adelinꝰ?phabens faciẽ humanam primum quẽ videt hoĩem mn
vapit a dilacerat. Inde veniẽs ad aquã: ſuam faciẽ ↄtemplatd mrg
ſe ſui ſimilem occidiſſe intelligit: quẽ plangit omni tꝑe vite Ainte
ſue:alñ vſq; ad moꝛtẽ. Hec auis ſignat hoĩem deũ diligẽtem nolutis⸗
ꝗ ↄſiderat ꝙ xpᷣc ſilis ſui in hũanitate ꝓ peccatis moꝛtuꝰ eſt bieſusſe
flet aQ plangit moꝛtẽ & paſſiõ eiꝰ omni tpe vite ſue. Vñ gre ſncünn
goꝛiꝰ. Deus ꝗ vera caritas ẽ:ſtudet de malo bonũ elice vt de igrnü
venditiõe Ioſeph:ſaluatiõʒ alioꝛũ a fame · de ſua paſſiõe:no⸗ nen ſ
ſtram redemptiõz; de martirũ paſſione:gloꝛificatiõʒ. Sic ⁊ tu Nenn
hbomoſſi diligis deũ: ſtude oĩa mala tua & aliozũ conuertere . inn 1
in bonum:vt ſis imitatoꝛ ſaluatoꝛis —“ N Pnan .
Exta virtꝰ eſt deuotio:que ꝓcedit ↄtra accidiam: a Nilm
. ſetet ſuꝑ ꝗqddam aĩal d dẽ canipolũ:a habet ĩ ga⸗ R
lea ſertũ de rutis in quibo ſedet philomena dulciter on .
canens: agnophilonẽ auẽ in clipeo: fenicẽ in tunica. Deuocò “r
d ꝓcedere ↄtra accidiã: a ſedere ĩ canipolo:ꝗd eſt aĩalcſicut dno

dicit liber rerũq; vnũ montem poſt aliũ aſcendit. Hoc aĩal
ſignat deuotũ hoĩem:qui vadit & deſcẽdit de vna virtute að
ali az. PS. Ibũt de vtute in virtutẽ. Bernꝰ?. Qin aſcenſiones in
code ſuo diſponũt:qui de virtute in virtutẽ eunt videre deũ

4

. .
no

*

n

Kuss
fiei
hnäne
ne
nfunſe
iſedd
teſ
ſapli
Auneſud
Driſis
dichonn
abitbb
og
dumſonn
nihade
tetdilig
inſemu
huperſh
a nct
4 aat
Venit
lytdici
Nt hoiem
Nanpei
aerin
dilgi
mot
e.Vig
icentd
Meno⸗
cat
nlertete

diam
zweig⸗
1dulo
Dos
Neni
t⸗ 1
esn

nueden

..-—

Titulus

Tituiu kxb
deoeum in ſyon eo felicius merent in retributõe quo ſommo
bono magis adherè ſtuduerũt purioꝛe 9uerſationis oꝛdine-
Ambroſi ſuper lucam. Connexe ſunt ſibi: concathenatecq;
virtutes · vt qui vnã habet:plures habere videat᷑. Gregoꝛid in

moꝛalib. In peccatoꝛis pectoe debet inceſſant ſpes & ſomido

ↄiungi ꝗa incaſſum miſericoꝛdiã ſperat:ſi non de miſeratõne
ↄſidit. Iſidorꝰ Omnis iuſtus ſpe a foꝛtitudine nitetqa nunc
illũ ad gaudiũ ſpes erigit:nũc illũ ad foꝛmidĩeʒ timoꝛ iehẽne
adducit. Gregꝰ?. Oportet vo ſem ꝑ a de dei miſeratiõe ofidere
et de noſtra infirmitate foꝛmidare. Augꝰ reſpira peccatoꝛ ne

deſperes. ſpera in eo quẽ times:affuge ad eum a quo fugiſti

inuoca importune quẽ ſuperbe ꝓuocaſti. Deinde ducit ĩ ga
lea ſertum de rutis ĩ quibo ſedet philomena dulciter cantãs
Per rutã viridem intelligit᷑ caſtitas:qꝗᷓ debet eſſe in deuotõne
in qua caſtitate philomena id eſt xp̃e dulciter delectat᷑ miſe
ricoꝛdiam & grãm ſuam:hm merita nobis modulando. Vñ

Bernꝰ. Qaſtitas ſine caritate: lampas eſt ſine oleo. ſubtrabe

oleum:lampas nõ lucet.tolle caritatẽ:caſtitas nõ placet. Cre

goeiꝰ in moꝛilibo. Per hũilitatis cuſtodiã:ſeruanda ẽ mũdicia
caſtitatis. Deinde deuotio ducit in tunica fenicẽ auem: que

talis eſt nat᷑ecvt dieunt natales) ꝙ eſt alba:a tatůmodo vna
in natura:ꝗᷓ cum ſeneſcit:tunc in centũ annis ſemel renouat᷑
Et hoc ſic. Remiv cũ ſeneſcit: tunc in ſecreto loco colligit ſar⸗
menta a ligna facilliter incendenda· deinde volat ſurſum ad

ardoreʒ ſolis a incendi: & tandeʒ volat ad ſtruem lignoꝛum

et incendit: ſic ibi ↄburit᷑·tandem ex cineribo eiꝰ pliiuia cõ

uolutis gnat᷑ vermiculꝰ:a ex vmiculo nouꝰ fenix. Sic xp̃us
hieſus ſolus & vnus deꝰ: ſemꝑ manens apud pr̃em a ſpuům
ſanclũ vnus deꝰ.volens ſe in igne caritatis renouare.ſtruem
lignoũ id ẽ coëpꝰ ſcie marie elegit:a ibi ſe mediàte dĩna cari
tate ſpũſſancti naſcẽdo renouauit. Applica ſic. Deu otio dicit᷑
ducẽè in tunica fenicẽ:ſic deuoti hoĩes debent ſemꝑ oẽm inten

cionem hr̃e ad dñm ipſm xpᷣm. ſic in die iu dicij feliciſſime
tenouantur. Vnde Pſalmiſta. I acta in domino curam tuam

c᷑. Idem.Ad te leuaui oculos meos ⁊ac. hoc ſꝑ cũ timoꝛe a
ſpe a cõtinentia & omni virtute. Vnde Hieronimꝰ. Sit in te
noua grauitas: Honeſtas admirabilis:ſtupenda verecundia:
mira patientia: virginalis inceſſus: & vere pudicicie habitus:
ſermo ſemper modeſtus.a in ſuo tempore proferendus·
Sptima virtus eſt abſtinẽtia ſiue temporantia ſiue
ieiunium:que procedit contra gulam:ſedens ſuper
ceruum: & ducit in galea nidum cũ iuuenibo cœuis

n clipeo lutherem in tunica ſerpentem. Abſtinentia dicitur

Titulus krxxb

erit ſagitta:comedit herbaʒ ſibi notam: a ſtatim eijcit ſagittã
Hoc animal ſignat hoĩeʒ:qui cũ intpate impinguatꝰ fuit:G
vulneratus ſagitta luxurie:ſtatim ꝗqrat a recurrat ad herbã
abſtinentie cibi & potꝰ:a ſanabitur. Vnde Bernꝰ. Ieuunium
non ſolum eſt abſtinentia pecatoꝛum: ſed etiam extixpatio
vicioꝛum. Ron ſolum obtinet veniam:ſed meretur gratiam.
Non ſolum delet peccata que ↄmiſimꝰ: ſed qa repellit futura
que ↄmittere poteramus.Iſidorꝰ. Sicut omnes carnales cu⸗
piditates abſtinentia reſecant᷑: ita omnes virtutes anime eda
citatis vicio eſumne Prorterpicni xxine Chni delicate a pu
ericia nuttt᷑ ſeruum ſuum:id eſt coꝛpus:poſſea ſentiet illum
ↄtumacem. Deinte ducit in galea nidum cũ coꝛuis iuuenibo
Coꝛui iuuenes quandiu non nigreſcunt: a parentibus non
paſcuntiir:ſed deus paſcit eos:qui ſignant homines deo con
fidentes: ſpem ſuam in deum ponẽtes:quos deus paſcit ſiẽ

heliam pauit per angelum: per mulierem per coꝛuosdani

elem per abacuc:egidiũ per hinulam:pꝓ duos ceruos macha
rium: qa ſic de alijs. Poſt hoc ducit in clipeo lutherẽ:qui tan⸗
tummodo viuit piſcibo quos ſub aqua capit · ſicut dict liber
reriun. Hoc animal ſignat hominem:qui nutrit ſe ꝓ fidelem
labore: ſiium. Vnde Pſalmiſt a Labores manuum tuarum
qui mãducabis τ. Gregꝰ. Mira ſecuritas aliena nõ querè:
ſed vniuſcuiuſq; diei ſufficientia contentum manere:ex qua
videlicet ſecuritate etiam perhennis requies naſcitur.quia a
bona tranꝗlla cogitatione ad gaudia eterna tranſit. Idem-
Diſcamus eſurire vt nobis ꝓpter abundantiam ſequentem
noſtra hic inopia placeat:ne nos ventr neceſſitas ad culpã
trahat:ne pecatũ menti indigentia ſuggerat. Deinde ducit
in tunica ſerpentem:quem ſaliua ieiuni hoĩs interficit:vt dit
Ambroſiꝰ. Sic hõ ſerpentem ſpiritualem ſcʒ dyabolũ vincit
per ieiuniũ. Ambꝰ.Ieiuni hominis ſputũ ſi ſerpens guſtauit
moꝛit᷑. Vides qñta vis ieiunij ſit. Augꝰ in ↄflidu vicioꝝ ac.
Vtrunq; horũ verum eſit ꝗᷓ dicis dicit abſtinẽtia ↄtra gulã
ne homo fame moeeret᷑: deꝰ ad eſum omnia mũda creauit/&
ne menſurã comedendi excederet abſtinentiã imperauit/vñ
Cũ deus in paradiſo dedit licenciã comedendi:etiã precepta
dedit abſtinendi. Ibi. Quacũq; hora comederitis:moꝛiemini
Sic hec ſeptẽ vtutes de ꝗbo dictũ eſł: pcedunt ↄt᷑ ſeptẽ vicia
pᷣdicta econuéſo. Vñ Iſidorꝰ de ſũmo bono.Interdũ vicia
cũ virtutibo ofligũt:vt ipſo certamine exerceat᷑:vel ab eleua /
cione animꝰ ocuſſus reſtringat᷑. Seneca. Vicia ſine modo
oꝛdine perſequenda ſunt:qa modum a oꝛdinem non hñt ac

marit
doliei
pyietis
ſrtas
Gmnma d
ninus⸗
ſperita
crelera
baſio⸗
ccepti⸗
ccidie⸗
düntwi
uent.
Dage⸗
deocati
Wal
äo
Anorer
mayn
gels
tchriſtu
WNN
ſorſon
uarici

5

Atftnn
lgcr
Smind
itn
1ſetiriin
wusleh
kentbest
ines don
o paltſ
osO
losmach
eguitar
tdict libe
1ſ
umm tuatun
no ueti
cteequ
dutona⸗
rſa r
nſchuut,
tuedaln
Deincdot
rterc

Dwlinmnet .

luit
noo;7,
Nra ul
caut5
wralti
lpern
8 noe
S
un i
7 ual
mm
nbitze

bbas ij.
— Abſtinentia. ni.
Kmicicia nij.
Amaritudo v.
Adoleſ. centia vj ·
Anxietas vij;
Macritas vnj·

Anima ix G. xxij-

Animus X.
Aſperitas· xj.
Aeceleratio xij-
Rcceptio perſonarum.xinij.
Accidia. xv.
Adiutoꝛium xvi.
Aduentus domini. xvij
Xdulatioxvnj.
Aduocati. xix.
Audacia Tytulo.lij.
Ambicioxx.
Amiſſio rerum. xxj.
Amo ytuloXmij⸗
Angelus. Tytulo. vnj.
Antichriſtus.xxnj.
Apoſtoli·xxinj.
Aſcenſioxxv.
Auaricia. T ytulo.· lnj·
Auditus. ytulo. lj.
Aptiſmus xxvj.
eatitudo
ellum. xxvij·
eneficium.xxvnj.
enignitas. T ytulo.xxxij·
laſphemia
onitas. T ytulo·xxxj·.
Arütas. XXiX;
Caro.xxx.

„%

lericusxxxij.
gitatioxxxnij.
oactio:vbi Exactio
ompaſſio.xxxnij.
Communitas xxxXV.

Biectio caplo ᷣmo Concoꝛdia vbi Pax

aſtitas vel contientia.xxxj.

oncupiſcentia xxxV:
onfeſſio xxxvij⸗
onſfidentia xxxvñij
Coniugium xxxix
Lonſcientia Xili
Conſideratio ſui xl
onſuium Xliqj
Conſolatio Xxrinj
Donſuetudo Llinij
ontemplatio xIV
Contemptus xlvi
Contentio vbi Diſcoꝛdia
ontinentia: vbi Caſtitas
ontritio xvu
Conuerſatio xIvnj
Conuerſio xlix
Conuicium 1.
oꝛ vel mens li
oꝛpus:vbi Caro
oꝛrectio lij
Creatio vel Creator ln-
Crudelitas linj
Cupiditas lvi
Qurioſitas lvij

Amnum vłDamna⸗
Dare vbi liberalitas
ebitum lix
ecima iix
elicc/«dddeÄY lx;
eſiderium ä
eſpectus vbi contemptus
eſperatio lxni
etractio Ixinj
eus Lyxv
euotio lxvi
vabolus lxvui
ilectio lxvn
iſcere „ Axix
iſciplina lxx
iſcoꝛdia Ixxj
iſcxetio lxxij

iuitie lxxni:
octrina. lxxinj·
octoꝛ Ibidem
Oloꝛ· lxxv·
tłietas Ilxxvi.
ccleſia: lxxvii
Nectio· lxxvni··
lemofina-Ixxix
loquentia· lxxx·
Hpyſcopus vbi prelatt us
rroꝛ· lxxxj ·
uchariſtia lxxxij.
xactio lxxXnj
xercitatiolx xxiñj.
xcommunicatio-lxxxv.
xcuſatio:lxxxvj ·
xemplum Ilxxxvi ·
bula lxxxvni.
auoꝛ · lxxxix·

Hides.xc·
idelitas
iducia vbi confidentia
onicatio vbi luxuria
oꝛtitudo· Xxcj ·

oꝛtuna vbi proſt peritas

raternitas. xcij;
raus vel dolus. xcnij·
urtum vbi rapina

rix
Gula centeſimuo.
RREireſis·cj-
Homicidiumcij
De bomine cni.

oneſtas· cv·
oſpitalitas. cvji.
umilitas.cvij-

eſtũ vbi ſolennitas

Actantia conj
Ieiunium cix

Ignoꝛantia cx
mpietas vbi pietas
mpatientia vbi patientia
Incarnatio Ccxi

Indulgentia vbi venia
nfidelitas vbi fidelitas

nfernus cxij
nimicicia cCcCLxini
ngemum cxv
ngratitudo cxvi
niurgia cxvij
nnocentia cxvnj
nſtabilitas Cxix

pocriſis . . (cxx1
ra cxxñnij

udex vel iudicium cxxiij
Iuramentum cxxv
uſticia Iuſtus cCcxxvj
Luuentus cxx vij
Abor cxxvñnj
Paima Ccxxix
aſciuia cCcvx
aus Cxxxj
eticia vbi gaudium
ex-?- cxxxij
iberalitas cxxxiij L
ibertas cxxxnij
ibidod cxxxV
oquacitas cxxXxViI
udus vbi laſciuia
uxuria Cxxxvij
Agiſter cxxxvmij
Magnimitas cxxxix
Ialicia cx
andatum cxlj
anſuetudo cxlij
cxin
cxlmj

— —

nfir mitas cxij J

nuidia cxA

huet

Plodecin

ſedität

Ghii aturitas vbi modeſtia Penitentia clxxx
a ledicina. cxlv · Eerlewtio Clxxxij
Eleditatio vbi contemplatio ericulum chxxxn
lendacium. cxlvj. Deriurium vbi iuramentum.
nen Iercatio. cxlvij erſeuerantia clxxxinj
Meritum cxlvnj. eticio clxxxv
u Milicia. cxlix Philoſophia clxxxvj
Miraculum cl. tetas Cclxxxviij
H Miſeria.clj. igricia vbi accidia
G Miſericoꝛdia clij. Placere vbi adulatio
GInH Iodeſtia clij. Doteſtas clxxxvnj
N Monachus.clinj. receptum vbi mandatum
NH Moꝛs- clv. Dredeſtinatio clxxxix
Nℳ Mulier · clvr. Prouidentia diuina Ibidem.
Gd Mundus. clvij. Predicatio cxc
N Munus clvnj. Hrelatio cxcj
Murmur. clix ·. Premium vbi meritum
Ktiuitas. clx. Hreſumptio cxcij
N atura· clxi. roditio cxcnj
NHE egligentia. clxij. Profectus cxcini
GNn.n. Nobilitas. chenj. Promiſſio cxcv
NE. Nocumentumcheinij⸗ roximus cxcvj
Bedientia clxv. roſperitas cxcvij
ann bꝓbriũ v duiciũ rouidẽtia dĩna v p̃deſHatio
aun bſtinatio:clxvj. rouidẽtia hũana v prudẽcia
cioſitas · clxvij. rudentia . . cxcvnj
ℳ Peupatio clxvnj: udicicia vbi caſtitas
dium. clxix. Hugna vbi bellum .
n ppreſſio vbi exactio uſillanimitas cxcix
X. ¶ Querere deum cc

un tus. chxxij. . Reconciliatio ccij
G Atientia clxxnj. . R

ex vel regimẽ cciij

i . atentes· clxxinj · Religio cini
dd aſſio clxxv. elinquere ccv
aſtoꝛ? vbi ſacerdos Remuneratio ccvi
d⸗ atria · clxxvj. Reprehenſio vbi comuicitim
ce⸗ aupertas· clxxvij. ecidiuatio ccvij
dn Pax clxxvnj. eſtitutio ccvnj
4 eccatum.clxxix· Beſurrectio ccix
li Peccãdi neceſſitas vↄſuetu⸗ Reuerentia ccx
eccandi recidiuatio do
HPena vel Punicio.clxxx-
.
gun.

— =

Enia ccli

Kcerdos:ccxj. 9
Bacramentum ccxi; Verbum cclij
Saliis ccxni· Verecundia cini
Banctitas vel Sanct? ccxin/· cclini
canitas-ccxv ictoꝛia cclv
ZSopientia vel Scientia. ccxvj Vicium cclvij
8 atiſfactio· ccxvij. iolentia cclvij
Scandalum ccxvni· Virginitas cclvnj
Scientia vbi Sapientia cclix
Scriptura ſacra. ccxix · ita hbumana cclx ont
Becularisccxx. ita eterna: vbi gloꝛia eterna hieſi
Becuritas- ccXX. oluntas Cccixi noen
Senectus xxij. oluptas cclxij ibbto⸗
Seruitus ccxxiij · otum V cclxij 1 fluar
Zeruitium. cxxinj · tilitas cclxin/ itmn
Bimplicitas ccxxv· ſura cCcclxv bjautr
dimonia· ccxxvj. Vxoe vbi coniugium nimhr
“ Bobrietas cνυ ¶ Xpßianus cclxvi lebnen
Zocietas ccxxyvn Xpiſtus cclxvij Ueea mir⸗
SolennitasccxXix ; lcnare
Solicitudo ccXXX SS “ eora
olitudoccxxxi·· — ¶ Explicit Tabula mmimne
Soꝛtilegium vjł diuinatio·c ulre
Spes ccxxXN. in
Spirituſſ⸗ anctus ccxxxini. r* WK
Studiumnm CccxXxNV. 4 sa
„ tulticia ccCXxXXV/* dulerde
Sul ie tio ccxXVII. ſisgr
Zuffragium ccxxxvnj-· tteum
Superbia ccxxxixxx *
Juperfluitas cCccxl. . geaſie
SZuſpicio cCcxlji ac
Kciturnitas ccxlii *
Temperantia ccxlni. * danin
Temptatio ccxlinj- ’ ln
empus ſiue Temporale ccxlv. Baidn
Teſtimonium ccvj. den
imoꝛ ccxlvij · — “
ribulatio ccxlvn· Pori
rimitas ccxlix·
riſticia ccl. . . Deda
umuiltus vbi ſolitudo S

”s

eineen

tii

lin
le
mn
ccha

c

Dnn

.⸗

¶ De Abieétione V Qapitulum Primum
ſRSEE ’hanaſuis in e pyſtola ad Altiſiodorũ
EEEG Nuc in dei veraciter accendi poteris ca⸗
ritate: ſi abiecta ſeculi vanitate ſponte ꝓ
chriſti nomi ne omni mũdana caruer?
facultate. ¶ Euſebius in epyſtola fideli
bus in egipto. Orede mihi fili cariſſime
et ignoſce:q; rebus ablatis coꝛruptibili
bus Validius ſiſti poteris in celeſtibus.
Methodius libro de quinq; milibus
coꝛonatoꝛum. Vnum peto a te:ne deneges ſeruo tuo domine

hieſu chriſte:aufer a me omnem mundanam gloꝛiam ho

noem: a fac me tue celeſtis gloꝛie coheredem. ¶ů Ambroſius
libro de contemptu mundi. O miſer homo: quanta fraude
illuderis? qu anto dolo decipietis ſed quãto laqueo irreteris
qui times tibi mũdanam auferre ſubſtantiam: non times
tibi auferri aĩam tam excellentiſſimam creatur am: ¶ Hiero
nimus in epyſtolari.Ablationem ergo mundane ſubſtantie
illationemq; iniurie patienti animo toll erare: hoc magis re/
uera miraculum eſtimo:qm moꝛtuos ſuſcitare. ¶ Remigius
ſup marcum. O homo miſerabilis inſenſate ea que dei ſunt:
abſtuliſti quia creatoꝛi tuo nullã laudem. nullum obſ. equi⸗

uñm impendiſti · vide ne foꝛtaſſis & tibi inopinate anima aufe
ratur: a ſempiternis ſuppliciis affligatur. ¶ Haimo ſuꝑ apo
ckallſim. Ex pacto ergo omnia dona gratuita & naturalia
auferuntur. ¶ Ambroſius libro de virginitate. Niſi abſtulle/

ris a coꝛde fomitem malicie: eſtum praue concupiſcentie:
dulcedinemq; voluptatis mundanenequaqimn guſtum cele

ſtis gratie im bibere poteris a haurire. ¶ Hylariꝰ ſuper ma⸗
theum. Ablatis que nos impediunt rebus ſpiritiialibo mox

ad celeſtem patriam facilioꝛ pateat aditus: velocioꝛqʒ pro⸗
greſſus.¶ Auguſtinus in epyſtola ad voluſianu m. Abieck⸗
ergo que te retrahit coæporis grauitate: mox ineffabili ineſti
mabiliq; intus in anima delectaberis voluptate.¶ Bernardꝰ
ad cartuſienſem. Abiecta puſillanimitate & animi timoꝛe:
omne quod aduerſitatis ingruerit: ſufferre poſſumus ꝓ dei
gloꝛia & honoæe. ¶ Haymo ſuper actus apoſtoloꝛũ. En dul⸗
coꝛ celeſt gratie: qui omnem dulcedinem: omnem guſtum
coporalem ſupergredi com probatur nihilominus tamen ſi
abiect? fuerit topor anime: in amaritudinem commutatur·
Beda in omelia. Iile ſolus vere beatus:qui abiecta mundi
gloeia & honoe: in ſuo ſolo ſe figit a ſtabilitat conditoꝛe·
¶ Ambꝰ de virginitate. Cecitas quideʒ coꝛdis nt̃i:veritatem
agnitioms diuine:a guſtũ celeſtis gẽe impedit & reſtringit.

que ſi abiecta fuerit:mox ſplẽdor celeſtis lumnnis & dulcoꝛ
diuine dulcedinis apparebit. ¶ Sydonius in epyſtola. Nihil
eſt tam bonum: tam duilce: tam amenum:tam ſuaue ꝗd nõ
ſcelerate anime diſpliciat a vileſcat· ſed abiecto ſcelere:nihil
adeo durum:aſperum exiſtit: quod non pro chriſti nomine
placeat & dulceſcat. ¶ Chriſoſtomus in ſermone. Abijcien⸗

da ſunt iſta tranſitoꝛia a caduca: que nos a bono intento re-
traDunt a via celeſtis regni prepediunt & mẽtis oculum fal

lunt penitus a ſeducunt. ¶ Petronius libro de vanitate vite
preſentis. Heu cum quãto timoꝛe periculo iſta tranſitoꝛia

poſſidenturniſi em hec abiecta fuerint & condemnata:nullꝰ

digne eſſe poterit gloꝛia ſempiterna? ¶ Gregoꝛiè in regiſtro
In preſenti ergo vita neceſſe eſt auit aſcendas:aut deſcendas·

aut foꝛtaſſis ſtes: aut ambules.Abijce ergo a te que aggra⸗

uant in aſcenſu:vt eo citius ad quietem peruemas que depri
munt in deſcenſu: ne foꝛte cadas in ſtatu.vt faciliiis iter arri⸗

pi as: in progreſſu ne laſſus quidem fias. ¶ Secundus philo
ſophus. Qund eſt felicitas ĩ abiectio tẽporalis cure:ↄtemptus

rei periture: & adeptio patrie affute. ¶ Roꝛtunatus in omelia
Vis beatus eſſe:abuce molem carnis tue.

ſanctitatig ¶ Bernarp

buenda omnia non immerito ſunt abbati. ¶ Strabus ſuper

adlus apoſtoloꝛum. Propria oꝛis ſui ſententia ſe ferit a peri⸗
mit: damnabile q redditqui culmen abbatis cum aſcender
prauis cum ſue vite non operibus contradict. ¶ Bernardus
in epyſtola ad policarpũ. Pericula tua ſi noſces aut abbas

non eſſes: aut imuitus abbas fieres:aut factꝰ humiliter viite/

res & tranſires. ¶ Iſidorꝰ libro de vita monaſtica. Sanctitas
abbatis ſine exemplis: aut exempla ſine ſanctitate ꝗqᷓ vtiitas
in vtriſq;. ſanctitas aut cũ exemplaritate: a exempla cũ ſan⸗
ctitate optime ↄuenit ĩ abbate. ¶ Caſſiodorus li collatiõm
ſanctoꝛũ patrum. ttis te periculis noueris irretitũ in omĩ

ea ſalutis eſt actio ne penitus impeditiidum te abbat ſeu
vpoſiti dignitate videris te inſignẽ.¶ Hugo de ſancto victoꝛe

De Abbate Saf Capitulumiij·
BARililius in libro exhortationũ. Prefecerũt te famu⸗
li dei in abbatẽiuſte damnaberis:niſi vite pretulert
lIlſanctitatem. ¶ Richardus de ſancto vidoꝛe. Stupen
dum omnino hotrendumq; ſpeétaculum. dum quis nomĩie
functus fuerit prepoſiti ac abbatis: æ à tramite declinauerit
libro de cõſolatione. O ꝙ damna⸗
umptio in eo cernitut: qui gradum
abbatie amplectitur: G& diſcoꝛs operibus reperitur. ¶ Raba
nus in omelia. Hacta bona ſeu mala que agũt ſubditi:attri-

ſat
dei

mor.
ſuis
lbba
hui
(uer
foſtis

ſliner
teuer⸗
eytie
mentu⸗
oti ſn
(rbre
Adnon
sV
fnisr
mthime
Glte
phora
toborat⸗
Wrch
ſüinde
nulu⸗
abſ⸗
quiun
batur⸗
lehhit⸗
ofmniwt
* eabie⸗
Glepon
1sfaſ
kuten
nechu⸗
neant
lcet di
ſedittn
onni d
nedas.
med)

ce
bil
nd
dht
mm
ſatn⸗
tote
nſal
lvite
ſain
n
egſtr
endes
gg
edepe
et arri⸗
pbilo
pptus
melia

lumni
famn
etuler
tupen
nomie
ertt
damna
Aradun
din
inat.
olin
1. eut .
mmt⸗
duls
bban
. Vte
ſht
lis
ni
ſeu
e

Qui abbatie ſeu prelature officio fungitur & ponoꝛe. con⸗
ſtat ꝙ multo ſe labore afficit e doloe· ¶ QOyprianus de duo
decim abuſionibus ſeculi. Prelatus impius: abbas furioſus
monachus curialis: pauper ſuperbus: ſenex auariis: nonne
ſuis actibus omnes hi officijs abutuntur. ¶ Hulgentius
libro quarto mirtologiarũ. Aſperitas nimia abbatis ſignũ
quideʒ ſue prefert ſanctitatis:ſed ſepe ruinam infert ſubditis
Cetera quere de iudicibus. Item de tectoꝛibus. Item de pre⸗
poſitis. Item de prelatis ¶ De bſtinentia ¶ Ca. nj.
Taquinus in libro dyalogoꝛum ad Karulum. Dic
mihi obſecro que vnqr̃ virtus fuert᷑:auit ſit:aiit eſſe
oſſit. que non per abſtinentiam decoꝛetur:a ſine ab
ſtinentia penitus diſſipetur. ¶ Iſidoriis de ſummo bono.Ipᷣa
reuera abſtinentia eſt ianua regni celeſt: ſuffocatio ſceleris
extinc tio libidinis:pri ncipium omnis ſacre actio nis: funda⸗
mentũ humilitatis: fons ſanitatis: perfectio ſanctitatis: cauſa

totius ſalutis:oꝛigo et exoꝛdiũ omnis boni operis virtautis

¶ Ambroſius in prefatione. Abſtinentia ſiquidem eſi inimi
ca demonum:extirpatrix vicioꝛũ: noſierca cuctoeuim maloꝛũ
expers vicioꝛum:tota cauſa aduum honeſtoꝛtim:principiũ
et finis virtutum: omniumq; bonoꝛum.ipſa ſola futuroꝛum
maxime particeps premioꝛũ.¶ Sydonius in epiſtolari dicit
Abſtinentia vitam prolongat: caſtitatem conſeruat: deum
placat:demones expugnat:intellectũ illuminat:mentem co/
roborat:vicia domat: carnem exſuperat: coꝛ ip̃m in dei amoꝛe
pertrahit e inflãmat. ¶ Hylarius ſuper matheum.Sine ab⸗
ſtinentia nullũ bonum ocipitur:nullus vite fructus gignit
nullus actus finem debitum aſſoꝛtitur.& quid tra dicam?
abſcq; abſtinentia nullum proꝛſus ſacrificium:millum obſe

quium:nullum votum deo gratum foe a acceptum cõpro⸗
batur. ¶ Euſebiꝰ in ſermone. Abſtinentia mentem placidaz
reddit. hominem ad bene agẽdum preparat && diſ ponit: dei
omnipotentem allicit: coꝛ ad ſuſcipiendũ roꝛem celeſtis gra
cie abile efficit:vicia abijcit: demones expellit. ¶ Poeta veſiis
Gule pone metas:vt ſit tibi longio etas.Idem abſtineas:foꝛ
tis fit ſemper etas. ¶ Hugo de ſancto victoꝛe. Miram ſibi vir
tutem ab
nequaquã obtemperat:niſi ꝓ triduum in cibo qa potu abſti
neant. ¶ Dyoniſius de diuinis nominibus. In niulo proꝛſus
lucet diiiinus radius: niſi abſtinentia quis fuerit caſtitate
preditus. ¶ Ariſtoteles in epyſtola ad alexandrum. Ad hoc
omni die abſtineas: vt eſurias cuim vero eſurieris:mox co⸗
medas. ¶ Damaſcenꝰ libro quarto. Sana nobis abſ linentia
indicit᷑. Nam ſaturato ventre:lux diuina nequaquã cermitur:

ſtinentia vendicat. Ram demones incantantibus

.
rere gen rvEyrv

¶ obannes meſue in prima pradctica. Abſtinentes edere per
mittimus: que voꝛacibus penitus denegamus. Qetera requi
re de temperantia: de ieiunio: de maceratione: De amoꝛe dei
quere ſupra I tem de am oꝛe mundi. Item de amoꝛe ſui. Item
de auiaricia. Item de auditu verbi dei. Ttem de audacia. Item
de altitudine mundana-· De Amicicia CQCaplmn ni;

Vllius contra Saluſtiũ. Amicicia niſi inter bonos . tmdi
nunqin eſſe poteſt. ¶ ¶hymeus in Platone. Hunece ſyten
amicum ſibi deiis inſtituit: qui lumine intellectus lbrod
proficit. virtutibuſq; inſiſtit. Seneca in epiſtola ad lucillum turbat
wal enm deheh Amicicie propriuin en idem velle:idem nolle. ¶ Ariſtoteles Amnakl
palene ns dapererlect, quinto politice. Amicis bene velle: politicum & iuſtum eſt. Onni
44 verzt ¶ Alquinus in dyalogo ad karulũ. Iam de numero eſt bru vitam
toum: quicunq; non delectatur in contubernio amicoꝛum. ritudo⸗
¶ Sardinius libro de oꝛaculis diuinoꝛũ. Amicabiles dy ſem olr
per hoſtijs ſacri operis a virtutis. ¶ Tulliꝰ? in paradoxis ca: mtainu
mj. Inimici reconciliati. maximi amici fiunt. ¶ Gratiamis in Nſerdir
quis vno pro amico zelo amicicie agitatur motuo pro Ptonie
amoꝛis ſtudio: bonis operibo ac oationibo ſideliter ſuffraga? Wlon
Sibilla in prohemio oꝛaculi. Mund axe deus eſt anim aru 8
ſemper amicus: ntẽa deo grata ſemper aſtra nat᷑a. ¶ Eonodie etn
in ↄpletione libroꝛe arthimii. Melioꝛ eſt ſemp alienꝰ intimo dnrenn
amoe alteri adunatus: & ancus cognationis vinculo alli⸗ lrvii
gtus Haymo ſuper apockalipſim. O quanta miſeria fletu:· untznien
qin digua adhuc ſꝑ erit huic mundo:ſi tam hi quii amicozꝛ “
parentimqʒ co nnectuntur: ſ pintbulo moꝛſu ſe molliuntur nuſ
trudere: & iaculo traiciunt venenoſo. ¶ Saluſtius in tugur “M
tino. Grande do num a deo foee oceſſum hoĩbo ipſa amicicia ſ d
cernitur: ſine qua humana cõditio: nec bene eſſe: nec honeſte cot
poſſe viuere comp rohatur. ¶ Calcidius in thimeo Platone- din
Pulcra amicoꝛii oturbernia: in quibiis ſe emper dy 9placiiere ſole
ſibi. ¶ Svydoniꝰ in epla. Animata voluntas:maioꝛ omni oꝑe e⸗
cenſeat. ¶ Plato in phedrone libꝰ nj. Plane a nata humana .
degenerat:qui plurimoꝛum habere amiciciam non delectat · ise
¶ Richardus de ſancto victoꝛe. Amicicia domim ĩ omnibus 4 n
imittatur: moꝛtuis ſuffragatur: in amicicia opus delectatur: ſme
in amicicia tota hum ana fragilitas ſuſ lẽtaturx:ſed & noſtra . naum
in becillitas adiuuatur. ¶ Sydonius in epyſtolari. Difficile CRAn
eſt in re proſpera amicos probare: in aduerſa ſemper faciie poſi⸗
¶ Tullius in rethorica capituloxvj. Nihil eſt qo nõ tolleret mlneye
amicus: q perfecte diligit. ¶ Seneca ad lueillum. Ita amicus en⸗
