cauſa ſtat ĩ boc. Nam caloꝛe hũoꝛe vergentibo verſus caput
caput obnubilat᷑ & obten ebra? valde caput aũt obnubila⸗
tum obtenebratũc; diuerſis va poribus obtectũ:ſoporem
acipit validũ & profundum. Nunc aut ſic eſt: ꝙ oꝛiente ſole
calo a Pũos totus aſcendũt: & tendunt ad capitis regionem
Quius etiã cauſam aſſignat Ps in ꝓbleu. Motũ ſolis inꝗᷣt
ſequit᷑ motꝰ ſanguinis a hũioꝛis. In oꝛtu aũt ſuo ſol aſcendit

ergo ê ſanguis aſcendit tũc: puita verſus capitis regionem ·

Et iccirco accidit ꝙ ſole oꝛiente: ꝓfundius ſoporamur. Sed
tũc P iſta intelligit ꝙ fragilitas a vanitas: hoc eſt mentis nẽe

oditionis:miſerieq; Pumane vt qnito magis xpᷣus nobis per

grãm ſuam oꝛit᷑: tanto ecõtra nos in peccato & ignoꝛantia
ſoporamur H Ipocras in pren oſtic? Sopor ſommi: id ẽ
qui ſomni fit tpe ſupine ſeu ſupino mõ iacẽte copore mti
ferus 9probat᷑. Sed tũc per ſoporẽ:vitã intelligimꝰ iam pñtẽ

Nam ſiẽ ſopor coꝛpoꝝ a nata tribuit᷑ a dominat᷑ coꝛporibus
ad boc vt ſe mediante ipſa coꝛpora quietẽ capiant: diuti? q
viuant vt oñdit ↄmentatoꝛ Alexander ſuper libꝛe de ſomno
et vigilia. Et ſignanter dicit. Dico videlicet: coꝛpora mediãte
ſomno quieſcant: a diucius viuant. Circa qd notandum q
vnuſquiſq; actus interpolatꝰ & habitus cũ quiete:dur at di
utius:longo tꝑe perſeuerans. Iuxta illud d ait Calcidiꝰ in
thimeo. Actus qdem interciſus interpolatuſq; gete: diutur⸗
nioꝛ eſt ꝙ; actus ↄtinuus omni interpolatione a qete vacuꝰ
Cp em interdum quieſcit:diutiꝰ foꝛtius agit eo &; intpolatio
atq; quies: foꝛtitudinem mutuis vicibo & ſucceſſibo efficiant
et 9ſeruent. Sic ꝓ omnẽ modũ eſt in ꝓpoſito Nam vita nra
noſtre nate elegantioꝛ pcipuus q; acte: ſopor auũt qiies vite
eſt.ergo a ſopor actus noſtri naturalis quies eſt vita ergo
noſtra ſopore quieſcit mediante: ſed P conſequens ꝓlon⸗

gatur. Patet igitur ; ſopor coꝛporibus ad Hoc tribuiitur G&

Donat᷑ vt diuitius viuant a quieſcant. Sic nimirũ omnem
modum vita preſens moe ſoporis arreptiad Hoc aſſumi a
tenetur:vt homo quietem & vità perpetuam conſequat᷑. Sed
tunc per ſupinitatem: vite preſentis obliquitas figuratur:
lam ſiẽ ſupinum hm Papiam: quinq; modis dicit. Reꝗre
de peccato. Et tunc applicetur ſic. Vita itaq; ſupina:id eſt a
veritate a iuſticia obliquata: moꝛtifera foꝛe:id capax moꝛtis
perpetue demonſtratur I Pſus in ſexto anĩalium libro-

Titulus lxxiij

Vnumdeq; animalium dum excitat᷑ a ſopore: indignantis

et iracundie efficitur mox nature. Vnde etiam ait Galienus
Vini inqͥt bibuli e ſomnolenti: faciliter indignant᷑ a iracun
dia inflãmantur. Per qd datur intelligi: ꝙ hec eſt cecitas cõ
ditionis PDumane:vt dũ ꝗ́s a ſopore ſceleris ſui ꝓ coꝛrectiõis
beneficium excitat᷑:ipᷣe alit iraſcitur: aut in flãmam vindicte

et iracundie accendat K Autoꝛ li de regimine ſanitatis

Sopor interpolatuis vigilia:ſuatis a ſanꝰ oñditur eſſe valde
Cuuis nimirũ cauſa reddit᷑ in hůc modum. Vapor inquit
Pus de moꝛte & vita:collectꝰ ſoporis in tempore intra coꝛ⸗
pora ꝓ vigiliã expiratur. expiratis aũt ſuperfluis vaporibo
ſomnus ſi acciderit:ꝓueniet vtiq; ex puriſſimo a dulciſſimo
d ẽ in toto coꝛpore: talis ſopor neceſſario dulc? a ſuauis

eſt.patet ergo τ&. Sed tunc per ſoporem: ſtatũ intelligimus
peccatoꝛum. Nam ſiẽ in ſo poris tempore quiidam claudant
oculos ſuos aperiunt: nihilominꝰ tamen apertis oculis nihil
vident · vt recitat Conſtantinꝰ libro de melancol. Cuius cam
reqre de cupiditate & auaricia. Sic nimig per oẽm modum

in ſtatu quidem peccati:quiidã homines apertis oculis ſuis:

ad ſuũ interitiim excecant᷑. Sed tunc ꝓ vigiliam confeſſio ẽq

penitentia figurat᷑. Nam ſiẽ vigilãtia diuturna ſana quidem

nocturna aũt mortifera & inſana. teſtãte Galieno in panth·

qui ait. Sanitati arridet ea que in die eſt vigilia· valde autem

Pumanam corrumpit ſubſtãtiam ea vigilantia que tempore
fit nocturno. Sic reuera per omnein modũ confeſſio ſeu pe⸗

nitentia facta in die luminis id eſt perfecte ſue recognitiõis:

ſana a vite perpetue collatiua eſt facta aũt in nodte cecitatis
et ignoꝛantie: puta ſui ſceleris atq; culpe: anime quidem eſt
ſumme moꝛtifera & inſana. Et tunc applicet᷑ ſic. Status itaq;

peccatoꝛũ ofeſſione a penitentia interpolatus pariter & emẽ

datus:ſuauis & ſanus miſtice ↄprobatur Tharentin?⸗

libro de effectibo in natura. Cunq; ꝗs a ſopore euigilat ſur
rexerit: a mox herbam floꝛidã:id eſt floꝛibo abundam:anhe⸗
litu perflauerit.cõtimio floꝛes & folia defliuint atqʒ; cadunt.
Quiꝰ cauſa ſtat in hoc. Quua flatus hominis poſtꝙq; repente
ſurrexerit a ſopore:valde eſt calidus humidꝰ calidum aũt
et bumidum: exterioes ſuperficies coporũ abijciunt & pro
pellunt.ſicut videmꝰ in aĩalibus aqua calida madefactis: que

vtiq; cutem crines & pilos abijciũt renouata. Et premiſſis

quidez aſſentire videt᷑ Plinius in ſpeculo naturalium qui ait
Ventus calidus a humidiis: roſas frangit: & fructẽ dirimit
de arboribo folia abicit atq; frondes. Qui? ratio ſtat in hoc
Qulia laxat ſtipites arboʒe atq; frondes. Sed tũc ꝑ ſoporem

—

teroue
prnol
leſcro⸗
ſebiocs
Ked
and.
nluek
ande
cionis
ſurlim
draltter
Viekon
ſobe⸗
quend
cd
ſedſet
ſentg
nimrin
wrape
Wpoe
P
Nen
bin
dece
qui
MKaer
e per
gua:

hun

Mantis
D
mann
Wu;
Nukis
nd
ſuntn
Kevalr
minut
mac:
t
tduleſinn
rſun
teligmne
nchaude
ulsnirl
luuscin
nooum
lis uis:
ſeſno
qudem
1panth.
N autem
tempore
oſeup:
icd⸗
tati
guiden 4
Zunnst
ter den
Ummnit
gi ſ
ummt⸗
m
um al
mtäp
ſding
vng
R
en
Gine
ioemn

Titulus lxxiiij

vite noſtre feditas vłſanitas deſignatur. Nam ſicut ex ſopore

tument ipſi oculi.vt dicit Phus in de aĩalibo. Sic nimirũ per
omnem modũ:ex vite pñtis vanitate:oculi tiimẽt cecuciẽt
mentis noſtre. Et tunc applicetur ſic. Cunq; itaq; aliquis ex
topore a vanitate pñtis vite ꝑ infuſiõz gratie celeſtis euigi⸗=
lauerit puta & ſurrexerit excitatꝰ: a ↄtinuo herbam floꝛentẽ
et virentem ꝗᷓ xp̃c eſt:pia deuotione: feruida oꝛatione ꝑfla
uerit:mox floꝛes diuini:homini deuoto celitꝰ fluet a decidẽt
prouehentes ad ſtatũ frucétus & premij ſempiterni. Cetera
exempla require de dormitione a de ſomno½
¶ De Superbia ¶ Aytulus lxiiij.
Ommentatoꝛ auerrois ſuꝑnimetheroꝛũ. Quatuoꝛ
inquit ſunt qᷓ in altũ faciunt queqʒ copora eleuari;·
Primum ⁊a principale eſt leuitas:ſecundũ caliditas
terciũi eſt celi attrac tio:quartum eſt a terris elongatio. De

primo ſic ait Pus. CQunq; abſolute leuia fùint copora: nez

ceſſario ſurſum eleuant᷑· a niſi ſurſum lata ee ꝓuecta fueriĩt:
ſubito corrimpunt᷑ quemadmodũ patet in igne qꝗͥ niſi ſurſũ
aſcendere permittat᷑ ↄtinuo ſuffocatur. De ſco ſic ait Pᷣus
in. nj de celo & mundo: Poſtꝗim̃ inquit de primo a pnᷣicipali
in ſurſum vectionis elocuti ſumꝰ principio:puta leui: nune
auũt de altero ſequit᷑ in hũc modũ.Eſt e aliud ſurſu m adij⸗
cionis principiũ:qꝗᷣd coloem nuncupamꝰ:qd vtiq;ʒ cũcta in
ſurſum vehi coꝛpora facit:accẽſa nanq; coꝛ ꝑa vehement na⸗/
turaliter tendũt ſurſum. De tercio ſic ait Auicebrõ li · ſontis
vite. Non ſolũ inꝗt ex eo dqa leue ĩ ſurſũ trahi vnũquodq;:
ſed ex eo quia ex celeſti trahitur oꝛbe: quẽadmodum ignis:
quemadmodũ a terra. Ignis em aſcend:: ꝗqa igne attrabhitur

*

ĩpſiꝰ celi· vt aſſerit Ptholomeꝰ in almageſto. Terra nõ cadit
ſed ſlat:ꝗa a celo ſuſtetat᷑.vt atumat Theophraſtꝰ. De qrto
ſic ait gjmentatoe? Auicenna libro ſuo de diluuijs. Queeunq;
nimirũ vehemẽter a terra fuerint elongata altiuſq; aſcendere
hec appetunt a nitunt vt patet in nubibo altis ꝗᷓ adeo eſtatis
tempore vident᷑ aſcentdere dammõ nequaqꝙ poterint appare
patet ergo c&τ. Sed tũc pet aſcenſum in altũ: ſupbia figurat
Nam ſiẽ aſcenſus a deſcenſus in rebo coporalibo nequaqñ
abimuicẽ poterũt ſeparari. Iuxta qd d ait Calcidiꝰ in thimeo
Neceſſario inꝗt omne ꝗᷣð aſcendit:iterato defluet a deſcẽdit
et hoc mediante tñůſmutationeteſ lante ptholo/almas eſti · n ·
qui ait. ranſmutantut inq́; adinuicem elementa. Eit enim
ex aere ignis per ratefactionem aerei coꝛporis:ex igne auteʒ
aer per ſui videlicet extinéctionem:ex terra nanq; fit aqua:ex
aqua aer ꝓ reiterationem:euaporationem quoq magnam.

—— êèẽ mmmm

Patet igitur ꝙ omnis aſcenſus deſcenſum ſibi conatum ha

bet naturaliter & affixum. Sic nimirũ per omnem modum
omnis quidem ſuperbia & elatio hominis neceſſario caſum
et deſcenſum Pabet annexũ damnatõnis perpetue q; moꝛtis
Et tunc applicetur ſic. Quatuioꝛ inquã ſunt que ſuperbiam
inferunt vniuerſis. Primũ eſt leuitas diſſoliitionis hum ane

Secundum cupiditas concupiſcentie caliditas. Tercium

eſt celi id eſt mundani honoꝛis attractio.quartũ a terra ſue
humilitatis elongatio. B Ppus in. vi: animalium libro.
Omĩa coꝛnua ſunt vacua:preter coꝛnu cerui.Per que datur

intelligi: ꝙ cũcta coꝛda humana arrogantia & ſupba a roe
celeſtis gre ſunt vacua. Per ceruos n humiles intelligimꝰ a

depreſſos. Nam ſicut ceruuis licet coꝛnua habet: tamen ipſe
abijcit tpe ſibi deputato·ex hoc ip̃oq; ceriiꝰ naturalit᷑ reno⸗
uatur: quemadmodũ refert Ambꝰ in exameron libro vnj·
Sic ninirum ꝑ omnem modũ ipſi humiles && depreſſi licet
interdum vanam ↄcupiſcant gloꝛiam a tumoꝛem ſine qbus
nulla mens bumana eſſe poteſt. Ait em aug?: ꝙ vane gloꝛie
nil obſtat niſi oꝛatio. Sed ip̃a ozatio tumoꝛem habet:tamẽ
ipſi inquam humiles 2 depreſſi hoĩes ↄceptã in ſe ſuꝑbiam

et tumoꝛẽ abiiciunt & cõtemmunt. Et tunc applicet᷑ ſic. Coꝛda

autem humilium elata:id eſt ſurſum lata in diuinã ⁊a ſuper
humanam ſupernaturalem ſpeculationem vacua non ſunt:

ſed intus plena celeſti roꝛe dulcedine q; & ſapore quẽadmo⸗

dum æ ipſa ceruoꝛũ coꝛnua non vacua ſed plena ſunt. Euax
et aaron de occult nature-Siquis centauream atq; celicam
ſimul tritas in potu ſumpſerit aut in cibo:mox capite ꝗdem
ſuo celũ attingè ſe eſtimat. poſt digeſtiõʒ aũt factã: vtriuſq;
quidem herbe cõſpicit ſe illuſum. Ber que datur intelligi·

dum quis herbas ſumpſerit carnalis voluptatis ↄcupiſcen
cieq; mundane:mox quidem capite ſuperbie a tumoꝛis celũ
ſe putat poſſe attin gere poſt digeſtionem aũt è defectũ vtri

uſq;: ſe deceptum penitꝰ cõſpiciet a illuſum. C Phus in
probleu. Cunq; quis nocturno tpe luna ſplendente nemus
denſum pertranſire videt᷑: multo maioꝛ longioꝛqʒ apparebit ⸗
ſit. Per iſta aũt datur intelligi: ꝙ dum quis nocturno tẽpo⸗
re huiꝰ vite ſplendente luna felicitatis mundane nemus per⸗
tranſierit deliciarũ voluptatiſq; mundane:mox maioꝛ 2 lon
gioꝛ qũntum ad magnitudinem elationis ſuperbie eſtimat?

cy in tei veritate cenſeatur· D Autoz. Sex mox modis ca
put erigimꝰ.videlicet:ad bibendũ:ad alta ſpeculãdum: dii
aliquẽ ſentimus doloꝛẽ: ad riſus validi ſeu cachinni ↄcitatõʒ
a ſomno excitatiõz: 6 ad adoratiõeʒ. Dum enim bibimꝰ: alta

4

Tin
nſpi
gumul
rcap
Läpitis
capit⸗
ſaciet
ments
pulurt
poe
ſtyereni
nundani
ſortatir
Endniae
itprone
ulg
igeinsi
bumane
eteren
e de
nnnde
iR⸗
indormt
ltcletien
porindt
cWewe
Moe
CArnd
in ger
tinus
atcy.
intum
metur.
Ommis
Atem
Wyite
Auter
depre
Nam
luxt
ptoxi
modu.
concu⸗
Netran

tui
Aun 4
nodumn
Tdcun
dau⸗
uehdn
Ghunn
Tereinn
Anrraſe
linlbea⸗
kaadee
uharm
nclionte
ttman
uräittre⸗
inlbrof
Npreſſtl
ſnebe
ane glwi
abertame

eſupbiam

ſe Cod⸗
a ſuper

non ſuntt.

edmno⸗
tw

icn

ieg
cirtig
rinilg⸗
Sapie
ummsl

ion
efennss
Unno te⸗
genus
miont
bhieſhil

N

Titulus hxiiij

conſpicimus:doloꝛem ſentimus:rxiſum facimus:a ſomno eui

gilamus:& adoramis:caput erigimus leuamꝰ. Sed tune
per capitis erectionem:ſuꝑbia figurat᷑. Nam ſiẽ ex erxectione
capitis:facies palleſct. Quiꝰ cauſa eſt. Nã ex erectiõe valida
capitis:ſanguis defliuiit in dorſalia:defluente aũt ſanguine a
facie:facies palleſcit. Sic nimirũ per oẽm modum:ex noſtre
mentis facie & tumoꝛe: palleſcunt gene a facies ipſiꝰ anime
pPalloꝛe & triſticia moꝛtꝰ ſempiterne. Et tunc appucet᷑ ſic. Sex
ergo de cauſis ſu ꝓbimus pariter a tumemꝰ.videlicet ad hoe
vt venenũ ꝓpetue moꝛtꝭ imbibamꝰ:vt alta celi id eſt honoꝛis
mund ani appetamus: vt doloꝛẽ perpetuũ ſentiamus:vt vane
lecacitati rideamꝰ:vt a ſomno quietis eterne euigilemꝰ: vt
demonia adoremꝰ.· E Pꝑpus in ꝓbleu. Qum difficultate
auũt proucimꝰ & labore lapidem in ſurſum. Per que dat᷑ in⸗
telligi ꝙ; cum difficultate annexa:perpetuoq; labore ſurſum
iacimus in altum tumoꝛis a ſuꝑbie lapidem quenqʒ actiõis

humane E Auerrois expoſitoꝛ ſuꝑ de moꝛte a vita. Na

tura hec eſt pinguium liquoꝛũ:vt ſurſum aſcendant in aqᷓ æ
in igne. deoꝛſum vero deſcendũt in aere ⁊a in terra:vt piʒ in⸗

tuenti. Sed tunc ꝑ pinguia coporũi: ſuperbos intelligimꝰ e

elatos. Nam ſicut coꝛpora pĩguia:coꝛpora arefacta:maxime

indurantur. Sic nimirũ per omnem modũ:ſuperbi pariter

et elati:ciim ex toto ab humoe celeſt gratie fuerint arefacti
mox induran?᷑ obſtinacia rigoꝛis ſempiterni. Et tũc applicet᷑
ſic. Natura itaq; æ cõditio hec eſt hominum ſuperborum:vt
arrogent a aſcendant in aq voluptatis mundane: && in igne
carnalis & praue concupiſcentie deſcendant autẽ a cadant
in aere a in terra penalitatis & moꝛtis eterne· G Tharen
tinus archita de effectibus in natura. Incendio facto valido
atq; grandi:ſi fumus valde aſcenderit:conſtat ꝙ in cendium
intumeſcitſi autem ex obliquo aſcenderit:incendium depri
metur. Quiꝰ cauſa ſtat in hoc. Quia hm Phum in li. ꝓbleu ·

Omnis ignis habens validũ reſpiraculũ augmentat᷑ fumo

autem directe aſcendente:conſtat quia ignis tunc magnum
reſpiraculũ habet: quapropter valide augmentat᷑ depreſſo

autem fumo ignis: reſpiraculum minus habet:quamobrem
deprimit᷑ a artatur. Sed tunc per fumũ intelligit ipſe homo:
Nam ſicut fumꝰ proximiis igni: a ſimilis igni eſt a ↄfoꝛmis
Iuxta illud ꝗd ait Phus in.ni:methero. Fumus inquit igni
proximus:flãmeus igneus valde eſt. Sic nimirũ per oẽm
modũ:homo igni proximus a vicimis:praue cupiditatis &
concupiſcentie:tandez moꝛe fumi igni proximi:in ignẽ iehen
ne tranſmutabitur ſempiterne. Et tũc applicetur ſic. Quncq;

R—

Titulus lkxxiii
itaq; bomo moꝛe fumi & exemplo vehem enter in altitudinẽ
ſuperbie fuerit eleuatus:mox ſue moꝛtis ꝓpetue penalitatiſq;
eterne: incẽdium augmentat H AKreſtotiles in:vi aaliũ;
libro. Rialia itaq; capite aut mẽbro capitali carẽtia: guttur
Hhabent yʒophanum atq; latũ. Nam quedam beſtie cõpoſite
ſunt per omnia hominibus ſimiles & con foꝛmes: que capite
rarere viſe ſunt:patula tamen giuittura habuerunt.Sed tunc
per caput ſuperbia figurat᷑. Nam ſicut a ca pite deſcendit
defluit omnis moꝛbus.ſicut dicit phᷣus in probleu. iquata
inquit que circa caput eſt humiditate:cau ſat omnis febris.-
Six reuera per omnia ab ipſa quidem ſuperbia & tumoꝛe de/
fluit a deſcendit omnis moꝛbus moꝛtis ſempiterne. Et tunc
applicetur ſic. Homines ita q; capite carẽtes:omnis tumoꝛis
et ſuꝑbie guttura habent latioꝛa:ad imbibendũu ſibi roꝛẽ dul
cedinis ſempiterne I Ppus in probleuma. Quãto altioꝛ
aliqua fuerit vmbra:tanto maioꝛ eſtimat᷑. Et quanto remo⸗
cioꝛ fuit: tanto maioꝛ & longioꝛ aꝓp arebit. Sed tucꝑ vmbr ã
intelligitur ipſe hbomo. Nam ſicut vmbra in meridie minoe
eſſe videtur. Sic nimirũ ipſe homo exiſtens ĩ meridie: id eſt
in media etate & maioꝛi ſinceritate ſue vite:minoꝛ eſſe ↄpro⸗
batur quantum ad breuitatem timoꝛem felicitatis & vite
ꝓprie. Et tũc applicetur ſic. Quanto em̃ aliquis homo altio

fuerit in hoc mundo: a quanto remotioꝛ fuert a gaudio ſem

piterno: tanto in ſe maioꝛ valentioꝛcq; eſtimatur K Autos
Quicunq; ſuo in progreſſu ſurſum reſpiciũt:pedes ad terrã
offendunt & impingunt. Per que dat᷑ intelligi: ꝙ hi ; ſuper⸗
bie elationis motu:viſum ſurſum iaciũt ad alta 6e magni/
fica huiꝰ mundi: pede id eſt opere & affectione ſua offundüt
et impingunt ad lapidem chriſtum: ad terrã cruciatuum
eternoꝛũ Eiienciꝰ de effectibb ſomnioꝛum. Qui viſiõ;
habuerit nocturnalẽ acſi altos montes aſcendere debeat. hu
miliationem depreſſionem q; indicat ſtatuũ hamanoꝛũ. Per
que datur intelligi:q; dum quis imaginaria fantaſticac;
vana eſtimatione opinioneq; ſuperba ſe alta ſuperbie atu⸗
moꝛis appetierit ip̃e ſibi humiliatiõ? depreſſionemq; ppetuã
intentabit MConſtantinꝰ libro de melancolijs. Cunq;
aliquis vehemẽter egrotatus fuit. & ex hoc vires totiꝰ hoĩs
debilitate fuerint atq; ſenſus: coꝛpora ſua grandia inania:
ſed & grandes viſiones a ſpectacula eſtimant ſe videre. Per
que datur intelligi: ꝙ hi qui nimis peccato & malicia fuerĩt
egrefactimox debilitate mentis cecitateq; coꝛdis coꝛrupti: ſe
ſuperbis nutibo maioꝛes foꝛe eſtimant æ oñtant: q; ipſoꝛum
fragilitas oditio exigat a expoſcat N Pßs in probleu

On

ſento
pomninn
ſguran
ſon .
Xlicus
pyſun
Pro
or
ſcutpa
dete
damo
peron⸗
lochr
biliva
Peni
in ,
hahre⸗
ulerr
Piuiln
eaper
upii
lennſe⸗
deponat
ſoniuts

womigen

ſeenhen
et ded⸗
natur
capite
rtoſte
natur⸗
n pyri
ſbia⸗ di

Wrel.

temptn
dedn⸗
ſtraun
moſa
requi
ntell
laput
o⸗
ngren

tei
nderi
Aſ
i
ii
Wlecap
dedtn
Wndt
Nlgen
omnaſs
NRtunde
ueeditn
mhisdon
iſbitoed
uätorft⸗
anto kend⸗
cpvmbr.
die mid
erdee del
eſe gpro
atis &vt
vmmo A
audio ſen

K NN

den

män
ſnoffnd
Icuaun
akrab⸗
cgpenn
MsCun
8 wrin
c
l .

Gulut

vnp⸗
oumn

ben

Ticulus lxxiiij

Vento flante zephiro: omnia que ſunt. maioꝛa foꝛe q́; ſint ab
hominibo eſtimant. Sed tunc ꝓ zephirum hinꝰ mũdi delicie

figurant᷑. Nam ſiẽ dum zephirus perflat terrã: canes venari

non poſſunt.vt ait Pus vbi ſupra. Sic homieſ exiſtentes in
delicis huius mundi:eſtimant terrena maioꝛa &ᷓ; ſint: & non

Pchunt gaudia venari ſempiterna O Solinꝰ libro rerũ̃

Pauo extenſam caudam:cũ defoꝛmitatem pedum oſpexerit:

mox deponit. Sed tunc ꝓ pauonem intelligit᷑ ipe homo. Nã

ſicut pauio noéte eiulans ſuã ſe picritudinẽ quã tunc non
videt eſtimat amiſiſſe quapropter eiulatum emittt᷑ validũ a

clamoem. vt recitat Iſidorus in hiſtoꝛis nat᷑alibo. Sic nimi

per omnem modum:ipſe homo in nocte quidem pñtis vite
eo ꝙ pulcritudinẽ anime ſue perdiderit ob peccatũ: lacximat
bili voce in confeſſione debet valide eiulare. Et ſicut pauo in
Plenilunio quidem lapidem geſtat in capite. ſicut dicit Phᷣs

in.vnianimaliũ. Dicit em̃ ꝙ pauo in plenilunio lapideum
habet caput:io eſt lapidem gerit in capite. Sic luceꝰ omnes
babet dentes:ſerpens omẽs coſtas. In defectu aũt lune pauo

priuat᷑ lapide:luceꝰ dente:a ſerpens coſtarũ varietate. Sic re
uera per oẽm modũ:hõ in plenitudine muindane felicitatis
lapidez in ſe gerit ſcandali offenſioniſq; diuine. Et tũc appli⸗
cetur ſic. Ho mo itaq; extenſam caudã elationis & ſuperbie

deponat moꝛe pauonis: diim pedem oſpexerit ſue miſe rie de⸗

ſoꝛmitatis K moꝛtis P Amb in exameron libᷣ vi. Vrſus

Hominem ſtantè a erecum aggredit᷑: diris ipᷣm moeſibus di

ſcerpendo· hoĩem vero iacentem a proſtratũ: pretergreditur
et declinat. Sed tũc per vrſum:dyabolus figurat᷑. Nam ſicut
natura vrſi eſt ſanguinem primo ſoꝛbere a bibere de copore
capite & pede · deinde aũt ipſamet coëpora diſcerpere a voꝛare
vt oſtendit Ainbroꝰ vbi ſupra. Sie nimirũ per oẽrn modum
naturalis malicia demonis eſt. totã nobis virtutem a ratõ
in pñti quidem extrahere ad vltimũ vero ipſum hominem
ſibi adiudicatum ob peccatũ: perpetuis moꝛſibo diſcerpere

voꝛare. Et tũc applicet᷑ ſic. )yabolus itaq; hoſtis nẽ antiquꝰ

temptationibo aggredit᷑ validis ſtantẽ in ſuperbiaq; erectũ
declinat autem a fugit hominem iacentem humiliter & pro
ſtratum :· Q Solinus libro rerum. Vpupa eſt auis foꝛ⸗
moſa nimium a ſuperba nibilominus tamen in ſtercoꝛibus
requieſcit:nidificatq; a cubat. Sed tunc ꝑ vpupam ſuꝑbos
intelligimus æa elatos. Nam ſicut vpupa in greſſu volatuq;
caput valde leuatin ſomno autem profunde declinat · vt reci
tat Solinus vbi ſupra. Sic nimirũ ſuperbi homines æ elati
in greſſu volatuq; huius vite caput alte erigunt e ſuperbe-

—

in moꝛte aũt inclinabitur a mergetur in profundum moet
ſempiterne. Et tunc applicet᷑ ſic. Superbi itaq; quantũcunqʒ
in Pac vita in hHonoꝛibo eleuent᷑ nibilominus tñ in ſtercoꝛibo
moꝛtis perpetue requieſeent R Solinꝰ li rerum. Serpens
quidem altius extollit caput natanſ in aqua:qꝙᷓ proſiliens in

terra. Sed tunc per ſerpentes homines intelligimꝰ peccatoꝛes

Nam ſicut ſerpentes difficulter tenent᷑ manibo: ꝓpter lubrici
tatem viſcoſitatemq; ſui coꝛporis; vt ait Ambꝰ in exameron
libro.vij. Sic nimirũ per omnia peccatoꝛes in hac vita hoĩes
ſerpent quidem & elabuntur e manibo protectionis diuine:
ob immanitatem ſui ſceleris e malicie. Et tũc applicetur ſic

Pecatoꝛes itaq; in hoc mundo homines quidem caput ſuũ

erigunt altiꝰ:magiſq; ſuperbiũt in aqᷓ deliciarum a tuſitoꝛie
voluptatis:q́; in terrand eſt in recognitione ꝓprie vilitatis

S heophilus in tractatu diuerſarũ artium. ria ſaltũ

grandem altumq; efficiunt. Primũ eſt baculus in manibus
ſecũdum eſt inclinatio incuruatioq; precedens in pedibus-
Tercium eſt flatꝰ detentus in coꝛpore: nõ expiratꝰ. Vt em
alte ſaliamus:tria hec facimꝰ. Nam primo pedes ſeu genua
incuruamꝰ: baculum applicamus: flatum minime expira⸗
mus. Sed tunc per iſta dat᷑ intelligi: ꝙ tria ſunt que ſaltum
altum faciũt ſuperbie & tumoꝛis. Primũ eſt baculus ſpei foꝛ
titudiniſq; mundane. Secundũ eſt pedum:id eſt affectionũ
inclinatio felicitatis tranſitoꝛie &e terrene. TQ ercium eſt flatus
detentus deiuotionis oationiſq; interne Ambroſid in
exameron libro vj. Inter omnes quidem aues noctua atqʒ
bubo maxime a ceteris auibo diſcerpun᷑· Sed tũc ꝑ noctuã
ſuperbos intelligimus elatos. Nam ſicut noctua duplici
quidem de cauſa latrare diurno tempore eſtimat᷑· vt recitat
Phus in vnj-libro aĩalium. Prima eſt: qa noctua cecutiens
eſt: lumen diei nequiens aſpicere a videre. Secũda eſt. Nam
in reprobando erroꝛem ʒennonis qui cuncta aĩalia intellectũ
habere aſſeruit: ſic ait. Mentitꝰ eſt zeno qui intellectũ brutis
attribuit aĩalibus. Ambiguum nãq; eſt virum noctua ideo
non volitet in diurno quidem tempore · quia putat ſe adeo
pulcram foꝛe: ꝙ; pre nimia pulcritudine ſe timeat irreceri &
capi. Sic nimirũ per omnem modũ ſuperbi homĩes duplici
vtiq; de cauſa a ceteris ſe hominibo ſubtrahunt ocultant
aut quia ceci vtputa non videntes ꝙ eadem miſeria ſunt ob
tecti cum ceteris ꝗs ſupernunt hominibus: aut foꝛtaſſis ideo
qa in ſe ſibi ↄplacentes videnẽ mmis pulcri. vtpote acſi eoʒe
ↄtubernio ⁊ ↄſoꝛtio ceteri humiles paupereſq; homines ſint
indigni. Et tunc applicet᷑ ſic. Suꝑbi itaqʒ a elati hoiĩies maxĩe

Liul
Ne Cete
t copo⸗
fantin⸗
guis a
tegone
ſebrio
canlond
gobitci
gaaite
launguiel⸗
mmium
ſbro C
gahume
iſinaye
WMiriny
ceofuer
fentatt⸗
ſrenis —
Kcnc
ſpoſt
log ne⸗
ſt ſrer
prehu
iqualte
Epere
wesewhen
etwode
Diſpof
effiets
ſuffoea
inſerit.
lemeßf
gualitat
ene
ina
ſuppe⸗
eti aiᷣ
vniuen
ſwe di⸗
lari 7
l kegt
ſernate.
duman

tni
d nup
m. K
Eermne

Perlubi

naameron
ennbwie
Ppionnie
emcpitſi
mtbiſt⸗
kie gittr
n Ltu ſ
in manbis
in wdibi⸗
1td Vtem̃
Kugenua
nmeecpir⸗
1gle alum
culosſpift
afeakoni
neN futus
unbroſcin
a 1
icp nocn
chudup
mue ttert
nuantin
NrNR
nunellch⸗
übuts
cnideo
tnie 1de
R
is dupi⸗
eruinn
ſubo

en.

mmo n
smde

Titulus lrxxiiij

re ceteris hominibo:ab auibo id eſt demonibo ſpiritualiter

et cœporaliter id eit mẽte a copore diſcerpunꝛ V Con
ſtantinꝰ libro de paſſionibo coꝛpoʒ. Sunt qdam quib ſan⸗
guis aſſuefactꝰ eſt a natura vt ad altam ſemꝑ ↄfluat capit
regionem:G hi nunqm̃ ſani permanent in hac vita. Aut em
febribo vapulabunt: aut litargia toꝛpebunt: aut peracutis
canſonibo febribo a moleſtus ſu biacebunt G huiꝰ tres rões
a phiſicis aſſign ant᷑. Prima eſt Peucippi a galieni ꝗᷓ aſſerũt
ꝙ capite languefacto:totũ per ↄſequens coꝛpus febricitat a
langiieſcit ex aſcenſu ſanguinis a a lapſu caput infirmatur
nimiumq; langueſcit. Secunda eſt Aiucẽne ꝗ ait.vi.medici ·
libro. Cauſant᷑ at omnes febres pariter & languioꝛes ex eo
ꝗa humoes moebiferi in capitis concauo collecti: ad intima
infimaq; coꝛpoʒe defluunt a deſcendũt· X Tercia rõ eſt
Iohanicu yſagoge qui ait:ꝙ ſanguis coꝛrumpit valde dum
in loco fuerit putrido:frigido: && coꝛrupto. Sic videmꝰ in ex
tremitatibo coꝛporis: in quibo magis quidez coꝛrumpit᷑ ipſe
fanguis: eo ꝙ membra huiuſcemodi: ſicut in parte frigida
et coꝛrupta: vtpote magis a coꝛde elongata. Sic nimirum eſt
in ꝓpoſito. Qaput nanq; eſt mẽbrum frigidũ quidem valde
eo ꝙ medulla capitis puta cerebriim: a ipᷣm frigidũ nimis
ſit ſanguis ergo ſedule & frequẽter defluens intra caput:in
ipſo velut in regione non ſibi appropriata a nataſed aliena
aliqualiter coxrumpit᷑ a extra naturã ponit᷑ ſuarum q̃litatũ
et ſic patet ꝗd dictũ eſt prius. Sed tunc ꝑ ſanguinẽ affectio

nes anime deſignant. Ram ſiẽ ſanguis eſt pucipium viuẽdi

et moꝛien di vt ondit Philaretꝰ in tractatu de uidicis ſebriũ
Diſpoſitio inꝗt qᷓtitas q; bona ipſiꝰ ſanguinis.vitã diurnam
effict᷑ & longeuam:ſanguis aſit emergens: caloꝛem vitam
ſuffocat a extinguit. Sic ꝑ oẽm modum affectiões aĩe æ vitã
inferũt atq; motem. Qualitas em bene oꝛdin ata:vitã ſpiritu
alem efficit piter 2 e᷑nam. Inoꝛdinatio aũt a obliqtio ipſaꝛe
qualitatũ affectionũ ſuo debito pncipio puta a deo:moꝛteni
inferre oñditur ſempit᷑naʒ. Et tũc applicet᷑ ſie. In quibuſcũqʒ
itaq; hominibo affec tiones aĩe ſurſum in altiim elationis &
ſupbie deferunt᷑. Conſtat ꝙ nequaqᷓ; ſani eſſe pñt in coꝛpote
et ĩ aĩa in pñti ꝗdeʒ vita pariter futa Phs de oꝛdine
Vniuerſi. Hoc nimirũ naturalis a primoq; ente oꝛ-dinata:cre
fore diſpoſitio demonſtrat᷑·vt quecunq; eiꝰ pars magis ele⸗
uari a tumere videt᷑: ipſa inferioꝛ eſſe eſtimet. Et qᷓcunq; ꝑs
ſeu regio è᷑re inferioꝛ hũilioꝛq; credit᷑: ipſa altioꝛ qũ tũ ad rei
veritatem & exiſtentiã ↄprobet᷑. Per que dat᷑ intelligi:ꝙ; hoc
diuina iuſticia a veritas euangelica oꝛdinauit: vt quicunq;

Titulus lxxp? ln
pomo in hoc ſeculo in ſuperbiam extollitur eleuatur: ipſe ultfſu
in dei oculis Humilioꝛ a inferioꝛ reputetur. Et quanto quis N.
in Poc ſeculo Pumilioꝛ extiterit: tanto plus exalt abi ineter kumhit
num. Et tunc applicetur ſic. Quicuncq; apparet bic magnus prouer
in ocilis hominum: ille ĩ veritate depreſſus in fmiis eſt in Voe⸗
oculis dei. Sed quicunq; itaq; homo apparet paruꝰ deſpe veniat,
us atq; humilis in ↄſpectu hominum:ille reuera magnus Cet
eſt: & magnificabit᷑ in conſpectu altiſſimi ſaluatoꝛis. Vnde in tMerat
uca. Omnis qui ſe exaltat: humiliabitur a qui ſe humiliat us ſuas
exaltabit?. Vt igitur eternaliter exaltemur cũ ſanctis a elect npremo/
dei:hoc ipſe nobis patrare dignetur: qui eſt per ſecula cũcta ooatli
deus benedictus Amen. arbijini
¶ De Septem apparitoꝛibus ¶ Tytulus bxVv XR Narum:
lIiit ſaul apparitoꝛes vt caperent dauid primo Regũ punzenn
xix. Dauid ꝗ interpretat᷑ deſiderabilis:ſignat pecca⸗ lpekten
toem: cuiꝰ conuerſiõem tota celeſtis curia deſiderat nnul
Saul ſignat dyabolum:qui mi niſterio apparitoꝝ ſuoꝛtum:id Ttabuth
eſt ſeptem criminalium peccatoꝛũ: nititur captiuare dauid: uanmtzdoes
id eſt peccatoꝛem. Et ſic ſaule reprobato a deo:a dauid loco kunna
eius electo ita dyabolus poſtqin detruſus fuit a regno vide edi
licet empirreo & reprobatus a deo: a homo ad regnũ poſß uliili
dendum creatus. euidem homin em perſequitur dyabolus 62 Warinit
impugn at miniſterio ſeptez apparitorum ſuoꝛũ: id eſt ſeptẽ nlg
moꝛtalium peccatoꝛum. Primꝰ apparitoe eſt ſuperbia:quam ules
mittit dyabolus cõtra peccatoꝛem qui ſedet ſup dromedario iſenpd
armata armis aureis: ducens ſuper galeã pauonem: in clipeo däine
aquilam: in tunica leonem manu gladium latũ. Superbia iorin
Dici? venire in dromedario ꝗd eſt animal velociſſimum. da ent
in vno die longius laborat & currit:qim equus in tribo. ſicut Veſnin
dicit Io ſuper Math. Sic ſuperbi valde veloces ſunt ad ſup / uindi
piam exercẽdamqa hm Auguſtinu m. Superbia eſt puerſe W tenmtt
celſitudinis appetitus. Inconueniens em 6 peruerſum eſt ho AMihr
minem eſſe ſupbum gpter ingreſſi um in mundu: pro greſſũ . leſtif
in mundo a egreſſum de mundo. Vnde Bernꝰ. O homo qd imnn
ſuperbis: terra & cinis. Geneh. Qinis es a in cinerem redio. fſuperſe:
Bernꝰ.O homo quid ſuperbis puluis cinis: cuiꝰ aceptio mun
culpa: naſci miſeria: viuere pena:moꝛi anguſ kia. Idem. Con⸗ ui⸗ 3
ſidera Homo vnde veneris & erubeſce: vbi es & ingemiſce. “ä .
vadis ꝙ contremiſce. Iob. Memento ꝙ ſicur lutum feceris dro “
me. Idem. Comparatꝰ ſum luto:aſſimulatꝰ ſum fauille & ci 6

neri. Eſt etiam inconueniens hominem eſſe ſuperbum cini Arte mi
creatoꝛ fuit hũilis. Vnde ath. Diſcite a me qa mitis ſumn latem

„ ⸗ . , . ,„ꝛ„ . Dalbn. .
et Pumilis code. Primo dicit ꝗa mitis ſum. Quia hm Salo ; H

ur ⸗
unqus
ERnn
imse
dad
dumagnl
mae;
idhmz
männie⸗

4

Alehti
luso
peinoles
gnat en
na eſtn

ſuoum)

Uare da d

rdaudloen
negno id
tegnuͦ
dyabolist

rbiaam

Neownedarn
vonindie

ai durt
Oeiſinmm
Sintripd

SPntni
baeſtpuett

Amc 4
iprogtekli
Olonoc
id geo/

Titulus lxxbᷣ
Inter ſuperbos ſemper iurgia ſunt. Secũdo dicit: 6& hiimilis
coꝛde. Vnde Bernꝰ. Quantumcunq; te humiliatieris chriſto
humilioꝛ nõ exis: a ſic ſuperbi veloces ſunt ad peccatũ. Vnde
Prouerbioꝛũ primo. Pedes eoꝛũ ad malũ currũt. Pſalmiſta
Veloces pedes eoꝛũ ad effundendum ſ⸗ anguinemiIdem. Non
vVeniat mihi pes ſuperbie. Poſtea dẽ ducere in galea pauonẽ
Que talis ẽ nature: ſi inſpicit᷑: extendit pennas ſuas in cauda
vt videatur laudet᷑. Sic faciunt ſuperbi qui ondunt ſuper⸗
bias ſuas in precioſis veſtibo. Vnde Salo.Ne gloꝛieris vnqᷓ;
in precioſa veſte tua. Deinde dicitur habere in clipeo leonez
coronatum. Quia ſicut leo eſt rex & princeps animaliũ: ita
ſuperbiã induxit primo dyabolus: omẽs ſi uperbi imitan?
dyabolum4 ipſe eſt rex eoum. vnde dominẽ dixit eum eſſe
Principem mundi id eſt hin mundüũ viuentium. Vnde Iob.
Ipſe eſt rex ſuper omẽes filioſ ſuperbie. Deinde Habet aquilã
in tunica. Quie talis nature eſt:ꝙ pullos ſuos ad volan dum
Prouiocat ſuper eos volitãs. Sic ſuperbi prouocant a indu⸗
cunt ⁊ docẽt pueros ſuos ſuperbiam. Aquila etiam pullos
examinat contra ſolem reſpicientes audacter contra ſole:
fouet:diligit a nutrit · ſed auertẽtes oculos:abijcit de nido
nutriũtur a fulica. Sic ſuperbi faciunt pueros ſuos ſupbos
et eos imitantes in ſuperbia diligunt ê exaltant. ſed pueros
Hhumiles:G& deo ſeruientes abijciunt:contemnũt deridunt
et tales diliguntur ee nutriunt᷑ a deo: qui ſignificat ꝑ fulicã
qui ſemꝓ habitat in profundo maris. Quia ſiẽ mare abun⸗
dat in aquis: ſic deiis ↄtra tales abundat in gratia & in ↄſo⸗
lationibus. Item aquila habet varietateʒ in pennis:ſic ſupbi
habent e diligunt veſtium varietatem. De quibus Iacov.
Veſtimẽta veſtra a tineis ↄmeſta ſunt. Theſaurizatis vobis
vindictam in die ire. Io. Aliena nanq; rapere cõuincitur:qui
temporalia vltra neceſſitate, retinere comprobatur. Heinde
dicitut ſuperbia habere gladium latum in manu:qa ſi uphe
poteſtati ſue multos ſubire nititur. Gregꝰ. Excuſari a culpa

nequeunt:que habende poteſtatis amoe perpenetrant. Bernꝰ

ſuper lucã. Quotiens hominibo preeſſe deſidero: totiens deũ
meum poſt ire ↄtendo a tunc vere nõ ſapio ea que dei ſunt
Quia dnus in luce dixit diſcipulis. Ego aũt in medio veſtri
ſum ſicut qui miniſtrat. Hec ſuperbia impugnans ho minez;
pPro verberibo verbis vtitur q prauis 9ſilis hm Auguſti· de

cõflictu vicioꝛum virtutum:qui dicit in perſona ſuperbie.

Certe mitis a pene omnibo melioꝛ es:verbo:ſcientia: diuitijs
honoibus: gratia & potentia. Cunctos ergo deſpice. cunc
temetipſum ſuperioem attende· qa hm ITob. Deus potentes

Cit

Titulus krxxv
non abijcit: cim ipſe ſit potens va “ nlagu
gcundus apparitoꝛ eſt luxuria:que ſedet ſuper vrſu 4 oh
habens in galea ſertũ de roſis:in clipeo ducit ſirenẽę 4 6
in tunica baſuliſcũ:in manu poculũ aureum:plenũ nl
imundicia ¶ uxuria dẽ veire in vrſu· ꝗa vrſus ſequit᷑ dulce/ L 1 .
dinem mellis donec cadit in foueam: & ſic capit᷑ a occiditur ne
Sic luxurioſus ſequit dulcedinem peccati: donec cadit in fo 8
ueam eterne moꝛtis. Vnde ꝓuerbioꝛum.xxv. Mel inueniſti e
omede ꝗd ſuffict tibi:id eſt ſi impugnat te temptatio carnis Gz

vincas eam recoꝛdatiõe amaritudinis que ſequit᷑ eam. Vnde

eccleſiaſtici.xvnj. Poſt ↄcupiſcentias tuas:nõ eas c. Prou nuchee
xXnj. Houea em profunda eſt meretrix: id ẽ luxuria. Ideʒ · v. idhen
Pepes eius deſcendũt vſq; ad moꝛtem: & ad inferos greſſus ennaft
eiꝰ penetrat. Eccleſiaſtici.ix. Nõ des foꝛnicaruſiid ẽ luxurie: bilſcein
animam tuã ne perdas te & hereditatem tuam ſcʒ celeſtem- dehen
Deinde dicit᷑ habere caput coꝛonatũ roſis. Quia luxurioſi Lemnn
libenter habent oꝛnata capita:a precipue mulieres faciũt ſicẽ mohte
ſerpens:qui totũ copus expont?᷑ ꝓ capite. Vnde prouer vij. Prker⸗
Ecce muiier occurrit illi oꝛnatu meretriceo ſparata: ad capi hiref
endas ammas: a ſequit᷑ ſtatim eã. quaſi bos ſequit᷑ ductꝰ ad htwil
victimas:a ignoꝛat ꝗd ad vincula trabit᷑: donec tranſfigat ſa ſprleſ
gitta iecur eiꝰ. Augꝰ. Quid facit ĩ facie chriſtiana purpure- ponma
et ceruleus colo?: quoꝛũ alter ruboreʒ genarum labioꝛtumq; Aſrire
mentit: alter candorẽ oꝛis a colli:fomenta libidinũ impudice tcuminn
mentis indicia ſunt· & infra. Ornatꝰ iſte non do mini eſt: ſed Irddate
eſt velamen antichriſti. Idem. Qua fiducia erigis ad celum fors
vultiim quẽ conditoꝛ non agnoſcit. Ciprianꝰ. Fugiant caſte produs
mlieres pudice: incaſtarũ & impud icarũ mlieæoꝛnamẽta. demon
Idem. Auro & magaritis a monilibo oenate: oꝛnamta coꝛdis ſag.ſu
et pectoꝛis perdiderunt. Ideʒ. Quid oꝛnata virgo ꝓcedit: quaſi in Pui,
virum habeat aut querat. Quidò matrona coꝛrupta procedit a ſacie⸗
quaſi virum nõ habeat aut alium querat. Bernꝰ. Ex coꝛdis gniftcati
theſauro ſine dubio ꝓcedit: quidquid foꝛis apparet vicioꝛii· „. muuttetu.
vanum coꝛ: vanitatis notã ingerit coꝛpori·a exterioꝛ ſuꝑflui⸗ Rtm

tas: interiozis vanitatis indicii eſt Mollia indumenta:molli⸗ opuse
ciem anime indicãt. Non tm curaret᷑ coporis cultꝰ: niſi priꝰ?
