ris tem ꝓata qualitas dieta ſeu abſtinẽtia oꝛdinata:. caſtitas
eoꝛ pis atq; habitus iuſtus ꝓpoꝛcionatio hũoxe· mediciĩe fre
quentatio. ꝓpria vniuſcuiuſq; homĩs ↄſtellatio. Per que in
telligit ꝙ prcipia vite ppetue atq; cauſe ſunt humidũ ce⸗
leſtis gẽe caloꝛ amoꝛis dilectioniſq; diuine aeris a inſtabili/
tatis vite nẽe qualitas tẽ pata ieiunij atq; abſtinẽtie aſſidui
tas oꝛdinata caſtitas precipua aQ humida poꝛcionata hũo
rum tẽꝑalium eleĩa· medicina celeſtis frequentatio· aſſiduia
2 gpria vmiuſcuiꝰ q; hoĩs a deo ↄſtellatio gratioſa Pf
Phᷣs in ꝓbleu. Hoiĩes cibati cibatõis tẽpe in vultu ceteris
q mẽbris ſunt amenioes delectabiliozes melioꝛes floꝛidio
res ac rubicundioꝛes Sic a mentes humane celeſti amoꝛe ci
bate.& paſſe· tunc felices cibatiõis in tẽ ꝑe ſunt amenioꝛes ĩ
celeſti iocunditate/delectabilioes in interna quadam dulce
dine a ſapote.mollioꝛes flexibilioꝛeſq; in omni gradu ſalu⸗
tis eterne floꝛidioꝛes in omni bono opꝑe a virtute rubicũdi⸗
oꝛes in dei feliciſſima caritate q f Conſtantius li de me /
lancołl In meridie totus ſanguis nataliter ſequitur motum
ſolisaſcendente etenim a ipe ſanguis aſcendit verſus capi/
tis regionẽ. Sed ꝓ p̃habita intelligit ꝙ in meridie dei amo/
ris totus debet ſanguis nre deuotõis aſcendere in ſurſum di
uine beatiſſime viſiõis Rf Auicẽna li:iñj de diluuus

Titulus xlix
AYprium eſt ſolitudinũ atqʒ; vallium attrahere ſibi ymbrem
Cuius etiã ſignũ eſt ꝙ diluuia vt frequenter acœiduint in ſi 0
litudinibo & in vallibo nemoroſis. Sed ꝑ p̃habita intelligit
ꝓprium eſt ſolitudĩs contemplatiõis interne a valliũ Hu
militatis pcipue attrahere a imbibere ymbrem ſibi celeſtis
amoꝛis gẽe S f Areſto in vnj: animaliũ li· REauces hue
ſcunt dulcedinis ad tactumoꝛa enim nẽa humeſeũt ad gu
ſtum aut ad intuitum alicuius dulcis ſapidicqʒ liquoꝛis Sie
fauces ſpirituales anie humeſcũt immenſa ſuauitate q dul /
coꝛe ad ↄtactũ amoꝛis dilectioniſq; diuine T f Areſtoti.
in de regimĩe principũdeclinandũ ſepe nobis eſt ad Prata
amena virida q; loca nam amenitate pulcritudĩe q; floum
ſenſus nt̃i de fumoſis tenebroſis cauernulis coꝛpoꝝ euo⸗
cantur. Sic a nos declinemus ad prata miſtica diuine pul/
critudims a amois ſu auitate enĩ amoꝛis dulcedini ſch diuĩe
nr̃e mentis potentie euocat᷑ de carcè carnis ſue q ſuſtollun/
tur ad actum ↄtemplationis altitudiniſq; eterne. Vf
Galienus li pmo. Ocli egri caliginoſi a infecti ad candoris
pulcritudiniſq; aſpectu cõtinuo lacrimantur Per que intel
ligitur ꝙ oculi imbecilles a fragies mentis nĩe reſoluũtur
in lacxrimam dulcedinis interne ad candorem ſplendorẽqʒ
dilectionis 2 amoꝛis diuini. Nf Cõmentatoꝛ ſu ꝑ tetcio

methe. Incendio grandi faco ventus quidẽ moueri videt

contra ignem. Quus cauſa eſt ex eo ꝙ ignis aerem ſibi at⸗
trahit violenter aer in ventũ calidum cõmutatur. Per hoc
intelligitur ꝙ incendio diuini ſuauiſſimiq; amoꝛis · quidaʒ
ventus diuinitus ſentitur obuius perpetui refrigerij a dul /
coꝛis. Vf Vpocras in epichimis. Tria maxime ſunt at /
tractiua tocius ſanguinis & humidi-viz caloꝛ doloæ a vene/
num.Copus enĩ calidũ vnũq q;ʒ naturaliter intumeſcit ſi⸗
militer æ membrũ doloꝛoſumvenenũ quoq; infectum. qt
quidem non contingeret niſi talia loca attraberent totum
ſanguinem coꝛꝑis a humoꝛem. Per hoc intelligitur ꝙ; tria
ſunt que totũ ẽ nobis dñt extrahè vigoꝛẽ efficatiã anie a vir
tutẽ: ſcaloꝛ diuĩ amoꝛis doloꝛ dñice paſſiõis a venenũ tĩorꝰ
pꝓpetui a horroꝛis Zf Conſtantius li de nat᷑is moꝛboꝛ
Veſica impleta aere optime audiri facit ſurdi enĩ audiunt
hec. Quius cauſa eſt ꝙ ſecundum cõrnẽtatoꝛem in tercio de
anima. Mirtiga eſl quedam pellicula aere quidem plena in
tra aures ſita que auditum efficit: a hic veſita repleta aere
auri apodiata confoꝛtatur. Per hoc intelligitiir ꝙ memoꝛia
mentis nr̃e repleta aere amoꝛis a ſuauitatis dei optime au/⸗
diri facit voces miſticas conſolationis interne. A g

*

ſtult

Nnt
lsͤfut
Giſeige
ſtinent
tos eog
Tiggurn
Dinſte
erttns
tampfe
ſs etin
hocirte
moxrt
De!
pall
tur lea⸗
ſnnitr⸗
geanans
leqi
loigrn fl
unmnumin
freckrüni
en. Eg
1ultigren
Gitenfa
tis din
busrene⸗
Solinsle
nterte
fitaitude
umde⸗
Galglien
Nutsſue
wümmos
di
Vlloenſg
igne fimn
fringit
Nkaue 7
dumexviſt
Wrmin
umnaqu
umanai

dae

ſüitd
Bngunede
ligen
rud
If Ns

eſ e

—

diegfan

(rn
1diuineyl
dimiſ dii
1ſaſtolin
e. Vf
1d candotis
Dugeinte
eteicloitur
Penorig
vſlptetoo
oueri videt
kemſchiat⸗
ur. Derdot
GSgnde
igen 1
Vimeſun
dola 1e
emnmtſi
inüihnmgl
ort MN
tiniezuit

eril ion

cni udi
ginteno⸗
hluſete
enel⸗
inenn

zg

Phs in ꝓbleu· Eis aũt qui ſe aquis immergunt a dũ ſi ub

aquis ſunt omia virida vident᷑ eſſe Sic ꝓꝑ locum a ſimili eis

qui ſe aquis immergũt celeſtis amoꝛis ẽe gre· omia que ſu⸗
ſtinent virida dulciaq; vident᷑ p amois dei dulcedine q́; in/
tus percipiunt pura mente Bg Auicé ſuoꝛe mineraliũ
Lignum longo ſub aquis iacẽs tẽpe in ſpeciẽ lapidis tranſ

mutat?᷑ Sic coꝛ humanũ diu amoꝛe celico humectatũ tandeʒ
ad inſtar lapidis eonſtans effici atq; firmũ Cg Tha

rentinus de effectibus in nata Qunq; quis hominũ ad moꝛ

tem plectendus ducit᷑ ſibi cõtinuo ignei radij exilire de ocu

lis eſtimant᷑ Quius cauſam requuire capitło de timoꝛe. Sʒ p
Hoc intelligit ꝙ dũ quis ſe adeſſe ſenſerit foꝛibus ſue moꝛtꝰ
mox igneos debet amittere radios diuĩ ꝓpetuiq; amoꝛis
Dg Theophi· in breuiario diuerſaʒe artiũ Vitrũ quidẽ
a paruo igne frangit᷑ in magno aũt conſolidat᷑ valde a liqᷓ⸗
tur Sic coꝛ humanũ a paruo & breui igne amois mũdani
frangitur:a a vite greſſibus penitus diſſipat᷑ a magno autẽzʒ
igne amoꝛis diuim ↄſolidat᷑ felici ſuauiterq; liquat?᷑ Eg
Auctoꝛ qñ candela inclinatur tiimc ſincerius arxdet a ſcintil
las igneas flammaſq; extillat Per q& intelligit ꝙ dum cor

humanum in dei feruidum inclinari humilitate niti mox

inde clarius inflãma?· a ſtillulas diuine laudis emittere op /
batur. Eg Pliius in ſpeclo naturali. In vaſis argẽteis
aureis nequaq bulire poterit ipa aqua. Cuius cauſazʒ re /
quire infra capitlo·de ↄſcientia Sʒ ꝑ hoc intelligit᷑ ꝙ in aua
ris coꝛdibus argento auro mũdane felicitatis ſplendenti /
bus nequaqꝙ; bulire poterit amoꝛ celicus & diuiniis Gg
Solinus li:rcrũ Serpẽs tranſiliẽs fontẽ aut aquã priꝰ euo/
mit eicitq; venenũ Quius cauſa ẽ. Nam aq frigida ẽ valde
iuxta illud qd ait pᷣs Aqua quidẽ magis eſt frigida quã
humida Sed a venenũ naturaliter frigidũ eſt ſerpens itaq;
ab exccllenti pariter nat᷑ali frigoꝛe niſi venenũ emiiteret geli
ditatis ſue. Per que intelligitur ꝙ homo tranſilire volens
fontẽ amoeis diuini ante emittere debet venenũ ſui ſceleris æ
Peccati Hę Cõmentatoꝛ ſupꝑʒ· de ce m.apis grauiꝰ
velociuſq; cadit in aere quã in igne Quius cauſa ẽ. Nam ĩ
igne flamma ocurrens valida. lapidis caſum impedit & re
ſtringit Sed ꝓ hoc intelligit᷑ ꝙ coꝛ humanũ inſtar lapidis
graue a durũ faciliciter ꝗdẽ cadit in aere vanitatis· nõ aũt

dum exiſtit in igne feliciſſime caritatł. I g Auicenna li

ſuo mineraliũ Omnia metailoꝛe ghᷣa vehement᷑ accenſa le
uioa quidem fiũt:minime quidem ſonãt. Sic cuncta coꝛda

humana in dei amoꝛe vehementer valideq; accenſa· leuioꝛa·

Titulus xlix
quidem fiunt in omni virtutum actione ſ̊ ſonitũ amittunt
leticie exultationiſq; mũüdane KR g Galienus li·ſecreto⸗
rum medicine. Seĩneces atq; apoplexati ſi aquis calidis im
mergantur viuacioꝛes fiũt ex tunc Per hoc intelligi ꝙ ho⸗
mines per peccatũ quidem ſemimotui a nec ati ſiaquis ca/
lidis diuini amoꝛis immerli feliciter fuerint a intincti. mox
vite reddunt᷑ priſtine actuiq; prioci. Lg Guido in ſer
mone Baculus quidem aque immerſus ofractus eſſe videt᷑.
Per qᷓ intelligit᷑ ꝙ baculus ſpei foꝛtitudĩs ↄfidentieq; munj/
dane aquis immerſus amoꝛis dilectioniſq; diuĩe:nulli? du⸗
rabilitatis ſ̊ qd confractus fuerit penitus cõprobat Mg
Pbps li. ꝓbleu In tranquillitate caloꝛ aeris dñatur regioĩ
bus vniuerſis Per hoc intlir ꝙ in tranquillitate pacis inter
ne pᷣſupponit᷑ aQ dñatur caloꝛ amoꝛis a caritatis eterne NRg
Solinus li rerũ Quanto calidius vnũqsoeP lfuerit anĩali/
um a naturatanto velocius in ſuo motu celeriuſq; exiſtit
Per hoc intelligi᷑ ꝙ nto aliquis hominũ calidioꝛ in dile /
lectione aꝓparuerit & amoꝛe tanto celerioꝛ agiliorq; cenſen
dus eſt in via patrie ſempiterne. Og Pys in ꝓbleuma

tibo Quanto caloꝛ maioe eſt tantomagis ſunt nẽ̃a corꝑa ve⸗
ſtibus munienda. Quius cauſa eiſt nam caloꝛ immediate at

tingens ipᷣm copꝰ dulciſſimũ qꝗ eſt in coꝛpore euaporare
facit. veſliendũ eſt ergo humanũ coꝛpꝰ ↄtra eſtum mmiũ
& caloꝛẽ Per hoc intellr ꝙ qᷓntomagis cor homis in dei in⸗
caluerit dilectiõe pariter 2 amoꝛe tantomagis cuſtodiendũ
veſtiendũqʒ; eſt omni bono oꝑe & virtute Pg Cõmen
tatoꝛ in ꝭ. methe· Tem pe pluuie ceſſant venti. Quius cauſa ẽ
Nam tẽ pꝑe pluuie totus impetus aeris fertur verſus terram
4 ſic ventos impedit ↄcurſus Per hoc intellr ꝙ in tempo
re amoꝛis dilectiomiſq; diuine cenſant venti omnis tribula /
tionis aduerſitatiſq; mundane · q g Vpocras in epichi⸗
mis Pinguedĩem naĩaliter noſtram tria exterminant viz ae
ris ſiccitas. ſenium infirmitas. Per hoc intellr ꝙ pinguedinẽ
diuini amoꝛis tria in nobis exterminant a exſiccant viz ſic /
citas coꝛdis noſtri a gratia ſenium a prauitate a malicia
infirmitas in actione qualibet virtuoſa. Rg Plimius in
ſpeculo naturali. Quatiuioz modis terra aperitur vt efficiat
fertilis a fecunda ſcʒ per caloꝛem per ventum per tomtruu
per ſiccitatis dmmum. Sic per locum a ſimili· quatuor mo
dis aperitur terra condis noſtri vt roꝛem imbibat refrigerij
ſempiterni videlicet per caloꝛem diuini amoris per ventum
varie tribulationis per tonittuũ dei timoris:a per ſiœita tẽ
carnał a illicite delectatiõis. Sg Hugo in didalcolicõ.

nicchiud

ltulu

Catts
tioett
ſerente
(uos in
tur/ di
dis iift
meieint
ſkilat
Percveit
mnoe deu
Vg d0
dasbhott
dis rl

Whatutac.

dieckoni

ittont⸗
deſtil⸗

gtorisd
PRolaed
aner
ſus carn
altitudi
leronin
ſaluns et
altitudo⸗
hationis B
buiuſnod
160 aͤnt
Utud

ſtisve
kius ſup
ſerun der
Gducit
dugre⸗
ſeindam
ludis 4
niho

luntunt
iinen
adein
ige
intinci
in ne
seſener
Wtmnunn
ienuldd
robi
dnatuutgi
tepacsit
eterne
fuerit anil
lerfſt
Dioe in dile
rqgcenſen
npbeumg
niacoteNe⸗
mmediaten
alatwratt
lum mmiũ

isin dr⸗

ddierd
Coͤrn
ans cuui
erſistrmn
r gintn
omni thl
arvingeif⸗
mmumtlh.
prgder
un ihſ
amlidn
4 Dhmn
nr ſtefii
per nm
eennigen

mẽtibo in

4 Oð
EE

Titulus rxlix

Ventus ſedulus ſi pflauerit ip̃am terram conſtat quia hoc

anno fertilitas ↄſequet᷑. Cuius etiã cauſa ſtat in hoc. Nam
ipe ventos poros terre apit aut foꝛtaſſis tũc terra omes eos
quos in ſe vapores habuit ꝓꝑ ventũ amiſit Per hoc intelligi
tur· q dum amoꝛis ventus diuini terrã ſedule pflauerit coꝛ/
dis nẽi fertilitas conſequet᷑ gaudij ſempiterni g Iophs
meſue in prima pradctica. In extremitatibo igni ſemicõbuſti

exſtillat quedã ſpecies aque ſumme nt᷑ᷣe ↄueniens medicine.
Per que intellłr q& in mente ꝗᷓ dei dilectione vſta fuerit a a⸗
moꝛe· deus tandem ſtillabit finaliter aquã ſalutis eterne.

Vg Solinus lirerũ Quncta quidẽ immũda anialia mũ

da abhorrent loca cibaria ſy delectãtur naturalit ĩ immũ

dis. Per que intelligit᷑ qdᷓ immũda hoĩm coꝛda ſue malicie

ex natura cibum tam ſuauem a mundũ ab horrent amoꝛis

dilectioniſq; diuine. .

De altitudine diuina. Aiictoꝛitates
Titulus · M
Vguſtinus contra fauſtum Stupenda nimirum ẽ

iq; coꝛda ſubtus fugit elatoꝝ hoĩm a humilibo
fluit ineternũ. Ambro.li.de virginitate Richil igit᷑
aliud eſt illa ſumma beatitudo qm ↄtemplatiõis ac cõgre⸗
gationis diuine ineſtimabiliſq; altitudo. Altiſyodorus in el
piſtola:ad policarpum Tue ſanctiſſime innotuit caritati ꝙ
lam hic nullus mundi delectatur dulcoꝛibus millus pror⸗

ſus carnis toꝛquetur doloꝛibo · quicũq; in contemplatione
altitudinem cõtemplationis dei dulciſſime fuerit reſolutè.
lIer onimus in epla ad nepo cianũ de ſtatu pñtis vite. Nõne

ſalutis eterne iudiciũ nunc vele humiliari cũ pñte huilitati

altitudo future beatitudinis debeatur. Nonne eterne dam⸗

nationis preſagium hic apetere exaltari eo ꝙ exaltationi
huiuſmodi ſempit᷑na deiectio infligatur· Hugo de ſcramẽ⸗
tis O qm felix a vere beata depreſſio humiliũ animoe ſed
tu alti tudo damnabilis a execrabilis ſupboꝝ Illis eni om
ni celſitudĩe altioꝛ altitudo ſuꝑ celeſtis culminis tribuetur
Iſtis vere perpetue deiectionis humilitas repreſentet Hila/
rius ſuꝑp matheum. Iam nũc altitudinem ab horroꝛe aut
ſexui dei que ſe ſine ꝑiculo nunq; aſſumit᷑ſine caſu nequa⸗
q; du citur· a ſine timoꝛe moꝛtis eterne nullatenus termĩat᷑.
Augu:ad voluſiañ.in epla In dei tibi dixeram veritate.ꝙ ſe

pe in damnacõez anĩe a copis altitudo ſummt᷑ mũdane ce/

ſitudĩs æ honoꝛis. Iero/ in epła ad pelagiũ. Tunc irã dei tre⸗
mẽdã horrẽdãch ſeniaʒ tibi noueris imminè cũ te altitudĩe

ammiranda altitudo celeſtium premiorum:ꝗᷓ alta

Tituluus 1
mundane glie ceteris videris ppollere ¶ Seneca in rudonte.
Dum altꝰ ſteti quaſi munquã pauẽ deſij redige te ad yma

ex quibus cadere non poſſis. ¶ Plato libro de immoꝛtalita⸗
te anime. Ideo enim alta Huiuis vite contemnimus qtenꝰ et ?– –½

nis & celeſtibus ſinceriuis inſiſtamus ¶ Apulegiꝰ u de qua

litate vite eterne. Altitudinẽ ergo celeſtiũ pmioꝛe menſi ſu⸗

mus ſcâm magnitudinẽ meritoʒe ¶ Virgilius in enaydos.
v. Inquid via patrie celeſtis que modo reſtat altitudo cibi
mundam culminis obſtat. ¶ Ouidiꝰ de põto v. Alta cadũt
regra ſͤ tu triſtare viderꝰ. ¶ Archita tharẽtinꝰ Alcioꝛes gra
dus ſcandentibus ſem ꝑ ꝓcliuio patz caſus. Saluſtius. Ex
Hoc tẽpore ꝙ quis ſe in altitudinẽ extulit in precipitem ĩ ꝑi
culoſos caſus ſe efficit ¶ Zenotrates li:de natura celeſtium
Inimica ſemper extitit deoꝛũ altitudo nimia mundanorium.
¶ Kffricanꝰ li·de ↄmendatiõibv Scipionis Quid in altis cõ
fidis honoꝛibo nõne humilis puſilamini ſedes recipiet eina
les: a elata magnanĩtas regiões obtinet infernales Cet᷑a re/

quire capitlo de celſitudĩe Itẽ capiilo:de mũdana gła Item

de Honoꝛe· infra Exempla
Beſtotiin vi anĩaliũ li: Aues in altũ ſe tollentes ex
terra pedes non extendũt ſj ↄtrahbunt ĩ volatu. Sed
„1 c haues hoĩes deſignant᷑. Nã ſicut aues citiꝰ qᷓ;
cetera mouent᷑ a celeſti ↄſolacõe· vt recitat ſolinꝰ li de garri⸗
tu auiũ Cuius etiã cã ſtat in hoc nã ip̃e aues oẽs ꝗdẽ aeree
ſunt nature ſubtiliſq; ↄpoſitõis & purevt refert yſido in ki⸗
ſtoꝛis naturalib.qd aũt purum in cõpoſitione ſui fuerit a
ſubtile celeſtis impᷣſſiõis ondit᷑ ſuſceptiuũ:qᷓ madmodũ reci
tat ptolomeꝰ? almageſti ij: ergo ipᷣe aues a celeſtibo copali⸗
bus maiorẽ ceterd anĩalibo recipiũt efficatiã a influxũ. Qu
ius etiã ſignũ eſt qd ait hugo in didaliiij. Multi inqt fu /

capitlo

turã ſerenitatẽ & pluiiiã atq; anm futi qualitatẽ accipiunt

auiũ oꝛdĩe a garritu. Ptz ergo ꝙ aues magis celeſtẽ virtutẽ
recipiũt a influxũ. Sic ipᷣi hoĩes in ſtatu vite pñtis ad hoc
niti dñt moꝛe auiũ a exemplo vt ſemp ſint ſuſceptiiii roꝛis

gẽeq; celeſtis Sic ergo ptʒ ꝙ pꝑ aues ↄuenient᷑ quidẽ ipi ho

mies figurant᷑ Et tunc applicet᷑ ſic Homies itaq; dũ ſe mũ⸗
dane glie eleu ari ↄſiderantmox pedes ſuoʒe operũ intra cõ
trabunt affectioneſq; ſuas nullatenus mũdanis extendant
moꝛe auiũ nec immergant. B Solin? lirex. Aquila pul
lum degenerẽ alcius ducit vt eque vehementius p̃cipitet
occidat. Sed tunc ꝓ aquilam xp̃m dei filiũ ↄuenit deſignari
Nam ſicut aquila predã venat᷑ nõ in ſua ria ſ in ꝓuĩcia
ſeu regione aliena nimirumq; remota vt teſtatur Plinius

Ctul
ſeui⸗
zudum
longe⸗
Pullue
ſus de⸗
tt
quila
candot
mine?
lam
ratur
alciun
litvt
lotis
monti

gue nt

ltteala
ſeulter
letlte 7
Gpilees
1pluni⸗

hatur

wumire
NRe N
gde
rum
ſign
ſus
quan
pate
ditur
ſieah
gua d
Undere

Lopan

tueſte
bone⸗
Vmbe
Areſt
prma
terevi
R
ſeutl

nlit⸗
eyng
mnht

Nldnt
Pomherſie
nengn
And
Iuadi
Wg
aluſtund⸗
Nipitni,
ra leſtin
manon⸗
din altoi
pietenn
5Cte

14 3

olentesee

oletu Sen
lesani4
tdegatri⸗

e Nn

ſcdinki
eſiüfuent
Omnoditt
iwcvln⸗
Pfluni
iiictti
ipint
Eurut
nutp toe
ires
diihto
nüeni⸗
giintr.
Utnont
nt
Gptets
Mnart,
plici
lnis

4
4

agaſen.

Titulus 1..

ſpeculo naturali Sic dei filius vt predam humanã venareĩ

dudum pditam et amiſſam terrã huius mundi ingreſſam
elongatam a ſe mmiũ a remotam Sed tũc cõuenienter per
pullum degenerẽ intelligi ↄuenit peccatorẽ·Nam ſicut put
lus degenerare dicit᷑ qñ non pt aſpicere in pnᷣcipio ſolem-
iuxta illud q& refert phᷣus in vi anĩalium li. Probat inquit

aquila degenerare pullos ſuos in aſpectu ſolaris luminis a

cando ris. Sic ipe peccatoꝛ a vita celeſti degenerare dẽ qñ lu
mine agnitionis & gre dei fruſtratur. Sic ergo ptz ꝙ ꝑ aq́ͥ-
lam xpᷣs deſcribitux a ꝙ ꝓ pullum degenerẽ peccatoꝛ figu/
ratur Et tunc applicet ſic. Xps itaq; peccatoꝛẽ hominẽ ideo

alcius immundanã excellentiam a honoem erigit a ſuſtol
lit · vt eo periculoſiꝰ iſᷣm deiciat in ꝓma omnis miſerie & do

loris. Q Ppus in ꝓbleu- Hacilius aſcendunus in alta
montium domoꝛ deſcendimus aut econtra difficult᷑. Per

que intelligit᷑ ꝙ faciliter quidem cũ delectatione atq; ſecuri
tate aſcendimus in altitudiem mũdane gloꝛie a honoris dif

ficulter aũt econtra deſcendimus abſq; metu humilitatis ꝑ
petiie timoꝛis D VIſidorus in hiſtois natalibus Cu/
q; piſces eſtiuo tẽꝑe in alta ſaliunt extra aquã ventꝰ mox

4 pluuia atq; aure intemperies conſequetur Senciunt enĩ
ex natura ip̃i piſces aduenire pluuiam qmobrem velud p/

munire appetentes ſe radijs ſolaribus exponunt. Sed tunc

per piſces homines deſignant Nam ſicut piſces naturalitè

quidem appetunt a tendunt ad principium oꝛiginemq; aq/
rum vt refert płᷣs in decimo libro animalium. Quuis etiaʒ
ſignum eſt ꝙ motus piſcium naturalis eſt in ſurſum ver⸗

ſus principium originemq; aquac. Et cauſa huius eſt qa

quanto aqua ſuo principio vicinioꝛ fuerit tanto dulcioꝛ ap

parebit. In ipᷣo autem ſuo principio dulciſſima foe oſten/
ditur ip̃a aquapiſces ergo naturaliter appetunt principii

ſue aque. Sic ip̃ᷣi homines totis ſuis viribus a conatu neꝗᷓ/

quã debent quieſcere piſcium moꝛe: ſed ſemper aſcendere 2
tendere ad principium atq; finem qui eſt ipe deus. Sic er/
go patet ꝙ per piſces homines deſignantur Et tunc applice

tur ſie. Cunq; homines ſurſum eleuati fuerint in altitudinẽ

ho noris excellentieq; mundane: mox ventus intemperies

vymber conſequuntur tribul ationis miſeriec; eterne B

AKreſtotiles in probleumatibus Sagitta in altum proiecta
primo quidem in prineipio ſui caſus moam quandam fa/

cere videtur· a tunc mox velociſſime cadere comprobatur.

Sed tunc per ſagittam intelligit co: humanum tum quia
ſicut ſagitta in extremitate pẽnis circũuoluit᷑ vt eo directiꝰ

Titulus 1. Etn
per aera ad ſuam metam ventiletur Sic coꝛ; humanum pen ctel
nis celeſtis amoꝛis circumuoluit᷑ vt eo faciliꝰ ad metã quie b
tis ꝓpetuie deferatur. Tum quia ſicut vehementer agitata ſa plpe
gitta in aere inflammat᷑ iuxta illud q& ait Plinius in ſpe⸗ gacke
culo naturali Viſa eſt interdũ ſagittam aere plumbum q wun
in ſe habuit extillaſſe.qd quidẽ ex caloe accidit qui ex mo/ bonan
tu contingit. Sic coꝛ homĩs in aerxe deuotionis ⁊ ſuauitatis he
interne agitatum in dei amoe feliciſſime inflãmatur. Sic er d
go patet ꝙ per ſagittam intelligit᷑ coꝛ hiimanum. Et tune au
applicetur ſic Coꝛ itaq;ʒ hoĩs in altitudine tumoꝛis e ſupert e
bie eleuatum. ꝓrimo quidem aliqualem ſed victã videtut uin
facere moꝛam tunc mox ſubito & inſperate in yma cadit tbist
penalitatis eterne E Cõmẽétatoꝛ ſuꝑ 3. methe.Nubes ve/ bus⸗
hementer in altum eleuata non mouetur ſed conſumpta ve bonn
lociter terminatur. Sʒ tunc per nubem intelligit᷑ ie homo- Etſe
Nam ſicut nubes nubi cõiuncta pariter a vnita ignem eli / atttin
ciumnt ſed a ventum ſonitũq; emittunt. Iuxta illud qg ait alti
pPhᷣs in ʒ; methe: Ignis validiuus gignitur ex compreſſiõe mu zmet
bium a valida coartatione. Sic hHomo ↄiunctò homini pia ſemni
deiiotione a amoꝛe ignẽ in ſe gignent caritatis diuine ven⸗ Innespr
tum conſolationis mutue a ſonitũ laudis diuine Sic ergo zfuch
ptz ꝙ per nubem intelligitur ipe homo Et tunc applicetur predone
ſic Homo itaq; in altitudinẽ mundani culminis eleuatus- Dxn
nec pluit quidem ymbrem otritionis a penitentie nec mo⸗ murde
uetur in actum o ꝑationis vite digne· ſ velociter termĩatur uiun
atq; conſumitur igne tribulationis a motis eterne G 1
Nugo in didaſcołli:iii Qunq; in alta ſalire volumꝰ geniia terft
curuamus terre nos aliqualiter applicamus. Per que in/ Cui
ſtruimutr ꝙ dum altitudinis gradum aſſumimus nos hu⸗ tenn.
militer incuruemus terre inclinemus H Solinus li- ſd
rerum Aues in altam tranſuolantes aeris regionẽ non mo Rata
uent alas ſed penitus conquieſcumnt. Eurus aũt cauſatur. (uen
Aues in alta regionis aere non mouent ipas alas Cuius ra „ etei
tio quadrupliciter a naturalibb aſſignat᷑᷑ RNam fortaſſis aut gune
ſole delectantur ob hoc quieſcunt aut ſuſtentante aere non wnns
indigent vt moueant ipᷣas alas aut certe in altitudinẽ eleua Con
te quedam ſpeculant᷑ in ymis· aut foꝛſitan propter laboreʒ Eite⸗
quem in ſurſum volitando habuerant tunc ↄquieſcunt Sʒ gn
tunc ꝓ aues deſignant homines. Nam ſicut aues dum dor/ ded
miunt oculos ſuos claudunt inferioꝛem palpebram ſurſü⸗ Abo
eleuando Juxta illud q& ait yſidorus in hiſtoꝛis naturali/ le⸗
bus. QCuncta inquit anialia oculos claudunt ſuos a ſu pioꝛi 242ò

palpebra: aues aũt econtra cum inferioꝛi palpebra oculos

N
wüqne
ſ
mun e
umnden 4
tqnikknn
1iaitet⸗
nandee

wusafn
idi inn
nymach
eNuben
umpt
löehomg
ignemei
1dckatt
eſſöemu!
mini pin
unneven⸗
Scergo
Ipiretur
Aeuatus⸗

2 N

wemidn
we 0
lumd gun
Derquen
nusnoshl⸗
Colnurf
Onior
alltu
1Cist
ultsa
ederenon
omnten
in n
ueſcunt
Snin
mini
ne
H ipce
19 Nlo⸗

Titulus I.
ſuos claudunt. Sic ipi homines in ſomno moꝛtis ſue ſeu qe

tis eterne· auiũ quidem moꝛe oculos claudunt ad mũdana
palpebram mentis eleuantes ad celeſtia a ſupna. Sic ergo
ptz ꝙ ꝓ aues homines deſignant᷑ Et tunc applicetur ſic Ho
mines itaq; in altitudinẽ tranſuolantes mundani culmĩs
bponois mox alas non mouent felicis amois ſed quieſcunt
ab omni actu virtutis ꝓpetueq; ſalutis I Plini? ĩ ſpecu
lo naturali Omnes alti montes ſteriles ſunt penitus 2 infe /
cundi. CQuius cauſa eſt nam in altis montibo impreſſiones
que fertilitatem faciũt raro fiunt Sed tunc x altos montes
alti in hoc mũdo homiĩes figurantur. Nã ſicut in altis mon
tibus non cadit ros· vt dicit phᷣs in tractatu de impreſſioni⸗
bus aeris nam ros in infimis regionibo generat᷑. Sic in alt
hominibo dignitate & honoꝛe nequaq cadit ros celeſtis gẽe
Et ſicut alti montes intus omnino ſunt vacui a poroſi vt re
citat auicenna li· ſuoꝝe mineralium ſic alti quidem homĩes
elati ab omni ſunt celeſti munere inani a vacui. Sic ergo
patet qq per altos montes alti in hoc mundo Homines de /
ſignant᷑ Et tunc applicetur ſic. Alti itac; in hoc mundo ho/
mines puta immũdana gloria a honoꝛe ſteriles quidẽ ſunt

a fructu vite ſempiterne. E Ambro in exameron Aues

predones in altis arbo rum reſidentes cõtemplantur pedes

Per que datur intelligi ꝙ peccatoes homines in altitudinez

mundane celſitudinis a glorie ſedentes contemplari debẽt
auium moꝛe pedes vilitatis proprie prauitatis malicie.
Pitolomeus almageſti primo. In alcioꝛi quidem in⸗
terſlicio aeris eſt ſempiternum frigus a ſempiterna nebula
Cuius cauſa ſtat in hoc. Nam aer ſubtilis caloris eſt nulla
tenus retentiuus. aer aũt inſupioꝛi interſticio orizontis ſub
tiliſſimus eſt. qᷓm obrem nullus aut minimus calox eſt ibi.
Refractiones quoq; a reflectiones radiorum ſolarium ne⸗
quaq̃m perueniunt illuc quapropter accidit ꝙ in alcioꝛi in
terſticio aeris eſt frigus a nebula ſempiterna. P que intelli
gitur ꝙ in altitudine mũdana a dignitate ſempitermim eſt

frigus in dei caritate a nebula ignozantie cecitate N

Commentatoꝛ ſuꝑ libro de plantis areſtotilis Arbores ꝗᷓ
circa aquas nate fuerint maxima altitudine eleuanturma⸗
gnum enim humoæẽ in aquis habent arbores complantate
Sed tunc per arbores homines deſignantur. Nam ſicut
arbores que multis ventis mote 2 agitate fuerint ex hoc
ipſe efficiuntur arbores fertiles a fecunde Vt recitat Pli /
nius in ſpeculo naturali. Sic a homines qui aduerſitatibus

Titulus 1.
moti fuerint correcti fecundiozes efficiunt in fructu a ger
mine opis virtuoſi Patet ergo ꝙ per arbores homines deſi
gnantur. Et tunc applicetur ſic.· ꝓPrium itaq; eſt illoũ ho⸗
minũ qui circa aquas vanitatis a prauitatis ↄtemplantur.

vt in altitudĩe citius mundane glie erigan?ꝭ N Pᷓs „

bleu. Qunq; multi vapores de terra in altã eleuati fuerint
aeris regionem· hoc anno peſtilencie atq; ſlrages eueniunt

in temperies regionũ. Quius cauſa eſt quia multi a t᷑ris

aſcendentes ad aerem humoꝛes ſ: atq; vapores aeris inficiũt
regioni. NRer aũt infectus a corruptus coꝛpa coꝛrumpit infi
citq; humana. eo ꝙ inter cetera elementa maxime ipe aer a
vaporibus eleuatur Sed tunc ꝑ vaporem quid aptuis quã

homines ↄuenit deſignari. Nã ſicut vapores ſemꝑ generant
turpitudines tonitrua fulminaq; & ventos. c;ad modũ te⸗
citat Plinius in ſpeciilo naturali Sic homines in ſtatu pre/
ſentis vite ſem per generãt turpia furoꝛis vindicte diuie Sic

ergo patʒ ꝙ ꝑ vapores homines deſignantur. Et tunc ap/

Plicetur ſic Cunq; itaq; multi in hac vita hom nes in alti⸗
tudine elationis a ſuperbie eleuant. multi ex hoc ipᷣo anĩaxe
peſles a intemperies generantur O Vpocras in ep chi.

Cunqʒ aues in altis ar boꝛe ſummitatilꝰo rmidos faciunt· cor/

ruptio terre intercluſa dñatur Quius cauſa ẽ nam ex natu/
ta qundem corruptiõem terre ſenciunt qᷓmobrem fugiũt et
in altis ar borum nidos faciunt. Per que intelligitur · ꝙ duũ

cognitiões nĩ̃e in altitudine ſeu appetitu mũdane glorie cõ /
morantur coruptio coꝛdi nr̃e foꝛe in ſerta indicatur
Ehᷣus in x animalium li· Multa quidem anĩaluim inſtante
motis hora ſurſum ſaliunt a poſt huiuſmodi continuo mo
riuntur. Per hoc intelligi ꝙ multi hominum inſtante hoꝛa
motis ſue in altitudĩem mũdane ſaliunt glie poſt quẽ ſal⸗

tum inſperare moꝛiunt q FPs in probleu. Aſpectus nẽ
in alta ſurſum oclos vehementer capit illa hora. Sed tunc

P aſpectũ in ſurſum deſideriũ atq; anhelatio ac inclinatio
ad alta mundani honois & glorie deſignatur. Nam ſicut a
ſpectus in ſurſum ſolũmodo debetur ſſantibus ⁊ non ꝓce/

dentibus· aſpicientes enim tantum in ſutrſum aut cadũt aut
impingunt ſi procedunt. Sic nimirum per omnem modũ

deſiderum altum ſublime ſolũmodo eſt ſtantium in pec/
aſpedũ deſideriũ ſeu cupiditas mũdane altitudinis fi gura
tur Et tunc applicet ſic. Deſiderium itaq; ſublime a altum

oclos mentis apit ad concupiſcendũ illicita a copa laxat

ad imbibendũ ſupplicia ſempiterna R Plinius in ſpeclo

cato nec ꝓcedentiũ in ope fructuoſo. Sic patz ꝙ ꝑ ſurſum

(tul

mmult

intp 9
ite erſs
bekcle
ghmen
ttescon
ntſcri
eninir
esfun:
Cucuit
ten nl
neshuin
Qutn
nwartur
bilteran
ſonenter
ſrconen
ümcsdt

irklbuni
otunege

Nruntutin
Gültum ve

besiuta

Goitmult
Perpan⸗
dainher
litatise
leuata
Appliceti
mundan
nequacn

Klerum

mie⸗ pps

derde ſue
cufaec
limpidi
anetn
ongatn⸗
quato
i aſec⸗

h

tger
nde
Nann
S
4
elenun
lin
N ſgi
tunptff
rizen
Pnugi
porwerr
dmddün
ſtann
ediiede
. tumcap/
Ein di⸗
jo nia
inepchi
lnt cor
ex natu/
giüt et

di

Nowe
D
minſtart
ſtimuon
ſtnntehen
ſtauil⸗
ſrchsn
N tune
hmnno
nſeta
wong
aditat
N
minpt
bfnn⸗
um
ſeclo

ſui aſpectuiq; ondit Per que datur intelligere ꝙ quanto in

Titulus “́”ßMͤ l.

naturali Qui in altis habitant regionibus ceteris cieius po
minibo excecantur. Quod quidem contigit ex nimia ſubtili

tate arri penetrantis quia in montanis a altis regionibus

ſubtiliſſunus inuenitur· ſenſuſq; validius obruens deſtruẽſ
q; humanas Sed per altas regiones alte huius ſeculi digni
tates conuenientiſſime deſignant. Nam ſicut alte regiones
ſunt ſteriles frigide a& ventoſe vt refert phᷣus in vamaliũ li;
Sic nimix ꝑ omnẽ modũ alte in hoc mũdo dignitates ſte/
riles ſunt ab ommi fructu vite eterne frigide ſunt ab omni
actu caritatis diuĩe ventoſe ſunt quantũ ad ventũ ↄſequen
tem penalitatis ſempiterne Sic ergo ptʒ ꝙ per altas regio⸗
nes huius ſeculi dignitates figurantur Et tunc aſplicet ſic.
Qin itaq; in altis huius mundi dignitatibo & honoꝛibo cõ/
moꝛantur citius ceteris hominibo in mente a cope damna
biliter excecantur S Aiiicenna li· de diliunis Cozpa ve
hementer in altum leuata cadere nõ poſſunt Cuius cauſa ẽ
hm cõmentatoꝛem in in methe· Vnumq ε copum non
ſolum cadit inqntum graue ſed etiã in quãtũ a terra trabi
tur trahunt᷑ aũt minus que a terra nimis fuerint elongata

Sed tunc ꝑ coꝛꝑa vehementer in altum eleuata alta coꝛda fi

guranturx·in hoc mundo tumida et elata. Nam ſicut co pa
in altum vehementer leuata cadũt temꝑe pluuie atq; vm⸗
bris iuxta illud q& ait phus de naturis locoꝛe CQorpora in/

quit mult a ſunt que mid᷑tis aeris regionibo ſuſtẽtantibus.

per pluuiam aũt deoꝛſiim viſibiliter ſunt delata. Sic alta coꝛ
da in hoc ſeculo a ſuperba tpᷣe pluuie cadunt in yma pena/
litatis eterne Sic ergo ptz ꝙ ꝑ coꝛpa vehementer in altum

leuata coꝛda alta intelliguntur tumida a ſuperba. Et tunc

applicetur ſic. Coꝛda itaq; ſuperba que nimis in altitudiez

mundane gloꝛie fuerint per tumoem eleuata iam eo temꝑe

nequadqm cadere poſſunt in mentis contritionem ſuoum

celerumq; doloꝛem T Ptolomeus almageſti. Quanto
ſtella aliqua alcioꝛ & remotioꝛ fuerit nebuloſo tẽpe. tanto

maio apparens diffuſiorem ſe oſtendit. Cuius etiam ſignũ
eſt ꝙ dum ſol a luna cetere quoqʒ ſtelle in oꝛiente ſeu oci/
dente fuerint. maioes foꝛe & lucidiores eſtimantur. CQuius
cauſa eſt. nam lumen cui multus vapor interponit ſplendẽ

limpidius comprobaturt. vt recitat Alſ abitius in theorica
planetaxe. Nũc aũt ſic ẽ ꝙ q̃nto aliq ſtellaxe magis fuerit e/

longata tanto maios interponit᷑ ipe vaporqmobrem accidit
ꝙ quãto remotioꝛ aliꝗ́ᷓ ſtellaʒe fuerit tanto ſe maioꝛẽ nto in

Titulus 1.

Poc mundo dignitatibo a honoꝛe altioꝛ extiterit tanto maioꝛ
V FEontinus li de elementis a elementatis In alt regi
onilo aeris nulla vita penitꝰ? imienit᷑ nullũ etenĩ animaliũ
in ſupioꝛibo aeris regiõibo viuere demonſtrat · huic etiã ver /

bo concoꝛdat dictũ areſto:ſeñaq; platonis:negat enĩ aꝛeł vi

tam ineſſe alcioribus regionibo aeris. Sed a plato tribo ra⸗
tionibo firmiſſimis cõprobauit. Sed tunc ꝓ altas aeris regi
ones altitudine mundana excellentes homĩes figurant Nã
ſicut alte aeris regiones ignis ſunt in inferioꝛes oꝛbis clima

ta tranſitiiie. vt ondit ↄmentatoꝛ ſuꝑʒ de cea m. Sic alti in

hoc mũdo homĩes in vana huius mũdi glłe ⁊ hone · ignẽ
tranſmittũt in mundũ vindicte ſententieq; diuine Sed tuc
Suenienter ꝓ copalem vitam vita ſpiritualis ſeu vita per /
petua deſignatur. Nam ſicut vita cœꝑalis dupliciter termi/
natur vi ex humido radicabili deſicato-a caloze natali ſuf
focato vt ait płᷣs li·de moꝛte vita. In humido enĩ radicali
2 caloꝛe natali tota vita hoĩm anĩaliũq; conſiſtit· deficienti⸗
bus his deficit ipa vita. Sic vita ſpũalis conſiſtit in huĩdo

celeſtis grẽe in calido caritatis diuine Sie ptʒ ꝙ ꝓ altas aer
regiones alti in hoc mũdo homines deſignan?᷑ a ꝙ p vitaʒ

carnalem vita ſpiritualis ſeu vita ppetua figurat᷑. Et tunc
applicetur ſic. In altis itaq;ʒ hominibo mũdana celſitudĩe ele
uatis nulla ꝓrſus vita nec ſpũalis nec ꝓpetua inuenitur
X Pꝑs in li ꝓbleu. Ventus quidẽ nec flat in ſurſum nec

deoꝛſum ſj̊ ſolummodo circa terrã. Cuius cauſa eſt Naʒ ca/

loꝛ ſu ꝑiois regionis ventos inſurgentes ſurſum vehi pro /
Hibetur. ſed motu ventoꝛũ in ſurſum foꝛtiter violenter quo/
q; vaporem ventoꝝ repellit· econtra deoꝛſum econtra auteʒ
fluuius terre ocœurrens deoꝛſum recto vẽto ipm ſurſum re

primit.ex qua contraria impulſiõe accidit ventũ nec moue
ri in ſurſum nec deoſum. ſed ſolummodo circa terrã. Sed

tunc ꝑ ventum vita humana conuementiſſime deſignatur.
Nam ſicut ventus habet pluuiam concomitantem. teſtãte

Plinio in ſpeclo nat᷑ali qui ait· ventus quidem finit᷑ oĩs aut

eum niue aut roꝛe aut ymbribo aut pruina. Sic vita hinc
pñs humanaſemp habet pluiuiã omnis triblationis a mi /

ſerie vcomitantem. Et ſicut ventus cũ magis inſurgit tu /
multuatq; & pulſatſignat quia mox ſe termĩat atqʒ ceſſa t

teſtante Ph̊o vbi ſup̃ qui ait Venti inquit dũ magis inſur/

gimt mox finiumt Sic vita hec pñs humana dum mag ele
uari a inſurgere cernitur ſignum eſt quia mox inſperare 2

ſubito termina?. Et tunc applicetur ſic. Vita itaq; hec pñs

moꝛe venti inſtabilis inquieta nec debet in ſurſum mundae

ſitul

ſttudit
fumin
Muicena
tenton⸗
cteninn
Ppioy
Eintur
tephie
rca ao⸗
Aiquis
tuamint
duplici
inſcdie⸗
decepts
tinhyne
trrirant
Hommes
gsſuntva
Pirri
ſdurztöe⸗
Riesnegu
Uno altus⸗
füpumind
Deſgnar
VClatom
drines
moxtis in
ſolen dwren
rum tp⸗
Ntur iunt
fenmn
Plenden
Aplieetn
ſdunt
Mlaltitu

1

Pron
tmm 8

tomno⸗
tegi
mlli
tinen
ei
Sarer
gngnihi
ahacin
omp
mmedote
eugian
leterten
wenuili
veitpel
Perent⸗
kirhudo
itser
1 Pitz,
iiEt w
Miee
Nentur
Urumrer
Klyca
Wieo
Zerterann
Cortnau
ſrn 6
tüpermmr
tmi
yeen
nics a
huhn

Tituuas 1.
altitudinis eleuari nec in deorſiim mundane cupiditatis ni
mium inclinari ſ directo tramite iuſticie terminari. V
Auicẽna li · ſuoꝛ mineraliũ. Quantomagis montes altioꝛes
tantomagis vacui a poroſi atq; aqiuis irrigui petroſi · alti
etenim montes intus vacui ſunt fontes effundunt petras
iapides quoq; gignunt. S tunc p mõtes ipi homines figu⸗
rantur. Nam ſicut montes alti dupliciter eleuantiir. vt reci
tat p hilo· in qrto methe· li.· Primo quidem dum vallis aliq́
circa accidit reſpectu cuius mons intumeſcit. Secundo du
