tactum coꝛporalis cõtrectionis & amoꝛis ſuſtinuere abſqqʒz r
ſii totali coꝛruptione nunqꝙ; poteſt. Et tunc appliceſir ſie Unſe
Maria itaq; ſuo immenſo luiimine ſplendore egros valde ſape
ledit & coꝛrumpit mentis oculos. ſanos autem a peccatis et ta⸗
naliter allicit & delectat. Quartuſdecimus luminis effectus D
eſt- quia adueniens aque aut ſpeculo aut criſtallo ſeu cuica tidein
q; copori alteri luminoſo magis lucet. Et hoc cõtigit ꝑ re⸗ dimag
fractionem reiectionemq; · & reuerberationem lumims in CnN
dyaphano concepti conpore hm ꝙ ait algaʒel in tractatu de Kpr
foꝛma ſpeculi lux inquit m agis lucet a coꝛpore lucido dya/ tum
phanoq; reiecta. Sed tũc per aquã cõtrita per ſpeculũ pura zn
P criſtallũ caſta anima figurat᷑. Nam ſiẽ aqua ↄuenientius eonte
& naturalius nutrit quã vinuʒ vt ait philoſophꝰ in ꝓbleu / (Kin
matibo· vinũ inquit nimis dominat᷑ nature. ſicut ſpeculuʒ dia
ex fumo venenoſis aſpectibo obtenebratur a maculat᷑ vt tee
patet in aſpectibo mulieriſ menſtruate.quẽadmodũ recitat an

ↄmentatoꝛ ſuper de ſenſu ſenſato.Et ſicut criſtallus dum Panufi
conburitur· cum tinctura debita permiſcetur coloꝛem ꝓ⸗ er
fert auri· vt dicit Q Peophilus in tractatu diuerſaʒe artiuꝛn. D die
Sic nimiʒ⸗ per omem moduʒ mens penitens & contrita ſeu is
aqua contritionis & penitentie cõuenientius animã nutrit
quã vinum alacritatis & vane leticie. Sed a ipſa pura mens
maxime obtenebrat᷑ fumo mundane ſolicitudinibus q aſpe libe
ctibus illicite cupiditatis· Caſtus autem homo in coloꝛem .
auri & omnium virtutum generis ꝓmutatur. Et tũc appli⸗/

Mhumn
tern
gadttt
Amhine
anin
Miignt
eplumert
üpiinn
Rntidlc
Aesca srl
toale
nilangen⸗
epholben
Fe aet
mrunqyl
us mentsch
mnuere alſcy
Aplcetir ſe
Re
manht
umineſtons
iſtallo euni
voc cotgtyt⸗
nem lummen
Alintmam
Porelueni
Ar ſeelipt
Mugenett⸗
ſuuſeul
rrtmulirht
Onooiteltit
nitalus dum
urcen
erſu Artiſt/
Grcontut
8 mimi nun

=

e .
plaprem —

udinti /ln

N
ur l

Titulus Depxtimug
cetur ſic. Maria itaq;ʒ magis lucet ſuo dono e gratia in ho/
mine penitente & contrito in coꝛde puro: in animo q caſto
& hoc ꝓ refractionem ſpiritualis luminis: lumen ſcʒ in men
te noſtra generans atq; celeſtibus repre ſentans Qa
Quintuſdecimus luminis effectus eſt:quia ipſuʒ lumen ex⸗
cellens in aſpiciente: quidem ſternutationem & lacrimatio/
nem efficit ˖ vt patet in aſpicientibus ſolem & niuem ſicut di
cit philoſophus in libro probleumatum. Sic beata virgo
maria menti humane adueniẽs lacrimã elicit felicis contri
tionis ſternutationem efficit ſalutifere confeſſionis. Sede

cimus luminis effectus eſt: quia ipſum lumen clauſis & co/
opertis oculis adhuc lucet teſtant e platone de immotalita

te anime· qui ait. Quantumcunq; oculos claudimus ê co/

opimus:adhuc tamen apparentia luminiſ nobis ineſt lumẽ

etenim copioſum ſua limpiditate penetrat aliqualiter exte⸗

rioes cutes ipſius oculi. Et ideo recitat philoſophus in vj.

libro rethorice · ꝙ quibiiſdam cecis apparet in meridie ipſa
lux. Sed tunc per oculos coporales intelligimus mentales
NRam ſicut oculi coꝛpales ꝓfundi nõ tumentes:nec ad exte
tioa ꝓrumpentes acutius vident quã oculi magni & ad ex
terioꝛa ꝓminentes vt recitat oxus in phyſonomia. Cuiuſ
etiam cauſa eſtquia quanto aliquid oꝛganum ad interio⸗
ra declinauerit tanto vigoꝛioſius ipſum eſt oculi aũt ꝓfun
di magis declinant & a, pinquant ad concauum ad ſon,
tem viſionis: ergo oculi ꝓpfundi melius aſpiciunmt quã ocu/
li ꝓminentes Oculi etiam parui limpidius vident quã oculi
tumidi atq; magni: quia in oculo puo magis contrahitur
vnitur ipſa virtus viſiua quam in oculo tumente promi
nentec; & magno in quo vtiq; ipſa virtus viſiua diſpergi?
& in ſuo actu penitus diſſipatur. Patet ergo ꝙ oculi ꝓfun/
di parui limpidiuſ ↄtemplant᷑ quã oculi magni ſeu tumẽ
tes a exterioꝛ a prominentes. Sic nimiz xer omer modum
oculi in ſanctis meditatiomibus profundati humileſq;
parui limpidius celeſtia contemplantur quiam oculi decli/
nantes ad exterioꝛa & ad mindana tumidi elati. Et tunc

afpplicetur ſic. Maria lumine ſue celeſtis gratie lucet nobis
imuiis quantumcũq; oculos obclaudimus mentis noſtre
ipſa tamen nobis ſemper lucet collatione celeſtis gte Ra

AQAuicenna libro ſuorum mineralium. Metallum q
libet generatum in terra non ſplendet ·˖ niſi aut igni con:
buratur · ſeu qualicunq; re alia poliatiir. Cuius cauſam

Titulus Deptimus
ſubiungit. dicens. Met alla inquit reperta ſub ſpecie ſtante
ipſoꝛum lapidum diſpoſitioneſq; & foꝛme metalloꝛum lati⸗
tant. Quemadmoduz exem plificatus eſt Auicebron libro
fontis vite cum de latitatione foꝛmarum tractatum faceret
Sed tunc per metallum intelligitur mater chriſti · Nam ſi/
cut metallum igne vehementer euaporatur reſoluiturq; in
fumum iuxta illud ꝙ ait cõmentato ſuper tercio methe. ꝗ,
omne metallum vehementer igni vſtlum fumus fit· eo ꝙ ex
duplici fumo ſed ex ſulphure & mercurio omne metallum
conſtitutũ ſit · vt in quarto metheroꝛuʒ ad literam dicitur.
Sic nimirum per omnem modum maria igne noſtre deuo/
tionis exco cta ac aduſta: reſoluitur in fumum oꝛationis ac
interceſſionis pro nobis ad ſuum filium predilectum. Sic
ergo patet ꝙ per metallum beata virgo deſignatur. Et tũc

app licetur ſic. Maria itaq; in mente hominis per piam medi

tatio nem reperta concepta.Ge generata non ſplendet ſplen/
dore ſui auxilij. & gratie niſi igne deuotionis a amoꝛis igni
atur· & deuotiſſimis atq; inſtantiſſimis precibus poliaur
S a Plato in phedrone. Montes exaltati·G& eleuati ma
gis ſunt celeſtis luminis ſuſceptiui. Cuius ſignum eſt ꝙ re
citat Auicenna libro ſuo mineralium. In altis inquit mon/
tibus aurum reperimus ê& lapides precioſos: quia celeſtis
conſtellatio magis agit in hos. Sed tunc per celeſte lumen
mariam conuenit deſignari. Nam ſicut lumen celeſte ſuum

effectum efficacian- & virtutem oſtendit tam in tenebra q́;

in luce· ſicut dicit cõmentatoꝛ ſuper librum de pomo ariſto⸗
telis. Tenebra inquit celeſtis luminis expers non eſt · Vide/
mus inquit ꝙ ſub terra atq; ſub terraneis. && proſundiſſi⸗
mis locis terre & partibus maioꝛ eſt celeſtis luminis parti /
cipatio a influxus. Ciuius rei argumentum eſt quia ſcům
Auicenna libro ſuo de mineralibus ſecundum plinium
in ſpeculo naturali · Eundus terre precioſiſſimus eſt id eſt
precioſiſſimis gemmis metallis conſitus ê& refert. Quod
quidem non contingeret niſi ſpecialis influxio ibi eſſet · Item
ait calcidius in thimeo· ꝙ maioꝛ ſemper ſit celeſtis influxio
ipſis cecis quam ipſis videntibus. Item apulegius libro de
moꝛte platonis. Eruerunt ſibipſis quidam oculos vt alta
conſpicienda lumina ſe abiles promptoſq; facerent atq; ap
tos. Patet ergo ex predictis ꝙ lumen celeſte virtutem ſuaʒ
porrigit && extendit tam in tenebram quam ad lucem Nil

5

Cit
gim
voſt
mol
ibus
do be!
ſetuan
Peata
in ten
eis in
tour
pern
tep⸗
ſivt

ſſtiut

lemi
it
lsg
te er
Rlon
Gut
goſent
gelong
nutia⸗
o
Parad
derad
loquu
tra b
mox
neme
tayig
totuo⸗/
lumvif
tweſt

Xpl

gfortz
cuius
dicte
be inſe
pretere
kam re
tius

4

hmud
wiſnt
RZ
eftct

Reramde

d I W
henoſtre
dlrün
vtmnmoͤ
chs wlr
RdeNN
SInuit nor
uuucchel
Llette lumen
4
cleſteſaum
nin dnedeg
eondaſr
nonelt -
s luninopan
mc ul⸗
m lin.
lN
ob Aolm
Nsinfnd
lerslbe
eer ü
talven
urmmtil)
1 A
no⸗

0

Titulus

Deptimus

enim eſt in rerum natura quod celeſtis luminis expers eſſe
poſſit. Sic reuera per omnem modum beata virgo maria ſu/
am oſtendit potentiam & virtutem tam in tenebris inferna
libus ipſos demoneſ tenebrarum principes terrendo fugan
do & moleſtando quam in liice piarum mentium ipſas cõ⸗
ſeruando protegendo iugiter & tuendo. Vel ſic pulchrius
Beata virgo maria ſuam oſtendit gratiam & virtutem tam
in tenebroſis coꝛdibus peccatoꝛum ipſos conuertendo & p
eis intercedendo quam in lucidis coꝛdibus hominum deuo
toꝛum ipſa eternaliter conſolando. Sed tunc conuenienter

per montes homines ſigurantur. Nam ſicut inter ceteras ter

re partes ipſi montes ſoli maxime ſunt intus vacui & poro
ſi . vt probat conmendatoꝛ in tercio metheroꝛum. Qauſa etiã
iſtius accipienda eſt penes cauſam eſſencialem & accidenta
lem ipſoꝛum montiuz . Sic nimirum ipſi homines ſoli inter
creaturas coꝛporales maxime intus ſiit vacui a poroſi ce/
leſtis gratie beatitudiniſ q; perpetue ſuſceptiui. Sic ergo pa
tet & per lumen celeſte maria intelligitur · & ꝙ per montes
ipſi homines figurantur. Et tunc applicetur ſic. Homiĩes ita
q; eleuati aQ marie ꝑ deuotionis amminiculũ applicati · ma/
gis ſunt marie gratie ac influxionis ſiſceptiui. Notandum
ꝙ exempla de chriſto marie cõueniunt. Cetera exempla de
maria. require in capitulo de martiribo ee maxime in regi⸗
ſtro Ta Notandum autem ꝙ& beata virgo maria com/
paratur ſpeculo. Nam ſicut ſpeculum occidit baſiliſcum ce
tera quoq; animalia venenoſateſtante heophilo in breui/
loquio diuerſaꝝe artium qui dicit ꝙ ſi ponatur ſpeculũ con
tra baſiliſcum ſeu qmcunq; ſerpentem· & hoc in oetu ſolis
mox ſplendor qui egreditur de ſpeculo totam virtutem ve/
neni extrabit a elicit de venenoſo animali Sic nimirum bea
ta virgo ipſum baſuiſcum pimit infernalem ⁊ occidit illuz
totuoſum motis damnabilemq; ſerpentem. Et ſicut ſpecu
lum viſum coꝛꝑalem illuminat a confotatteſtante cõmen/
tatoꝛe ſuꝑ de ſenſu a ſenſato. Sic nimiʒe ꝑ omez modũ mat
xpᷣi lumine ſue gr̃ᷣe noſtre mentiſ oculũ miſtice illuminat a
gfoꝛtat. Et ſiẽ ſeculũ poſituʒ in aqm repreſentat effigieʒ ali /
cuius ſtelle.hm ꝙ dicit algaʒel in tractatii de foꝛma ſpeculi q́
dicit ꝙ ſi ſpeculiim ponatur in aquam limpidam in lumine
G& inferuoꝛe ſolis videtur continuo intuenti ꝙ ſtella aliqua
pretereat ipſum ſolem · Sic reuera maria mater chriſti figu
ram repreſentat ê deſcribit in mente fidelis hoĩs effigiemcq;
totius felicitatis beatitiidiniſq; celeſtis. Et ſicut ſpeculuʒ ex

.?ẽſ 2-ðð,
l

Titulus

poſitum ipſi ſoli accendit ignem e coꝛpus inflammat obie/
ctum. Hoc etenim ex refractione repercuſſioneq; luminis a
ſplendoris prouenientis eſpeculo accidit coꝛporeq; obiecto
Vt teſtatur Auicebron libro fontis vite. Sic nimirum per
omnem modum beata virgo maria ignem accendit diuini
amoꝛis in coꝛde ſibi hominis ſeruientis Va Piinius
in ſpeculo naturali. Terra quidem de foꝛis diuerſis conſita
eſt herbis arboribus & virgultis- Intrinſecus vero tota ter⸗
ra lapis eſt. Et iſtius cauſam volens aſſignare Auieenna

ſeptimo libro ſuorum mineralium qui dicit. Terra quideʒ

foꝛ inſecus terra eſt inttinſecus vero lapis. Quod quidem

contigit ex hoc quia terra defoꝛis caloꝛe ac feruoꝛe ſimul ve /

hementer exſicœata conteritii: necnon a aquis diuerſis pre
terfluentibus Pumectata ê liquata flectitur & in terre ſpe
ciem permutatur. Intus autem vehementiſſimo frigoꝛe cõ/
denſato in lapidem permutatur. Quam ob cauſam plinius

in tractatu de ſeptem mirabilibus mundi agreſſus eſt affir

mare vnum & continuum eſie lapidem ſubterraneum trãſ

euntem totum mundum. Qui etiam conſentit Abertus cõ

mentatoꝛ ſuper mineralia Auicenne dicens· Vmnis quidem
G& contimius eſt lapis qui occupat totam terram:ſed colo/
ribo varijs ſic depiétus. Prorumpit itaq; plimius in hee vba
Terra dicitur defoꝛis mollis & conſita omni genere floꝛum
& herbarum: intus autem lapis eſt · Sed tunc per terram
Mariam conuenit deſignarinam ſieut per terram cołlantiir
omnes fontes atq; omnes aque. teſtante philoſopho in ſe /
cundo metheroꝛum qui dicit. Colatur autem per terram ip
ſum mare. Quam ob cauſam ê& ipſum mare ſalſum ſalſedi/
nem exterra concipit. Colatur quoq; omnis fons omnis
aqua per terram. Sic nimirum per mariam tranſeunt co
lantur omnes fontes eterne dulcedinis · & omnes aque diui
ni amoꝛis gratieq; celeſtis. Et ſicut ter ra naturaliter eſt fri
gida & bhumida generatiuaq; omnis germinis atq; fructus
frigida quidem eſt ſecundum platonem in thimeo. Terra

Septimus

atq; aqua cuncta infrigidant elementa. Humida vero quia ./

vt refert philoſophus tractatu de impreſſionibus elemen/
ni quoq; germinis. Ipſa eſt generatiua · teſtante yſidoro in
hiſtoeijs naturalibus qui dicit ꝙ ſola terra fructificet plan/

tarum genera varia & diuerſa · Cetera autem nõ fructiſicat

00

Cule

ſeenti
us/n
lna bl
um ca
ſigo ma
gde eſt⸗
inisen
n Ett
aeſtort⸗
m inh
rernebi
Cunetche
Pteom
umede
n candor
odumm
npisintt
cirnte
Cimreio⸗
dopktovee
(Nduusin
Anpkocete
Altemſee
ſcerdrun
V
wud
ſerucs
te Plat
eternal
nionia
ſic eſt.
bſpi
tenta ph.
eritati
ſueignis
0 Nlan
Caritatis
ler terr⸗
itch fruc
ſiſßa⸗

ι
dein Titulus HDHeptimus
V elementa & ſi alique perbe aut floꝛes nati aparuerint ſuper
unmi aquas. hoc tamen non ratione aque · ſed ratione eſt terre.
gmn Zerra igitur naturaliter eſt frigida humida & omniuz fru⸗
ctuum collatiua. Sic nimirum per omnem modum beata
eninn; virgo maria ſemp de ſua maternitatis ac pietatis natura fri
R, gida eſt · quia ipt 3 celeſti refrigerio refrigerat mentem ho
1 N minis eſtuantem & extinguit ignem atq; ſuffocat inferna/
dusen lem. Eſt humida: quia omnes roꝛis celeſtis & gratie diffuſi
da ua eſt & fructificatiua: quia fruẽtum vite genuit · atq;ʒ om/
n hig mnem in nobis fructum vite perpetue meritozium & condig/
dtenge num e nobis elicit & in nobis gingnit. Et ſicut terra eſt pᷣn
Qudet cpium atq; cauſa omnis nigredinis. ſicut ait conmentatoꝛ
RMM in tercio metheroꝛum capitulo de yride qui dicit terram &
is dila e aquam eſſe principia om nis nigredinis coporalis aere; ait
rnte tem candoris ignem vero ru boris. Sic reuera per omnem
int modum mater dei eſt fundamentum principium & cauſa
lim piin omnis in nobis humilitatis que quidem humilitas per ni/

ſisaltac gredinem figuratur. Et ſicut terra in ſe incluſum habet in⸗

rmeun teil cenſune valde feruidum quocq ignem atteſtantibus Qalci⸗
i rrwsci dio platone ceteriſq; viris ſapientibus & peritis. Ait enim
insqunn CQCalcidius in thimeo. Omnes ſtellas lumine virtutem ſu/
mmbcl am proicere maxime verſus centrum angis terreſtris. Nũc
rinterrd autem ſic eſt · ꝙ anx terreſtris nil aliud eſt quam medium
une .ſeu centrum ipſius terre- ergo ſequitur ꝙ omnes ſtelle lu /
Knerffollmm maen virtutemq; ſuam figant verſus intima ſeu verſus cen⸗
eerdn trum ipſuis terre. Relinquitur ergo neceſſario ꝙ maximus
Gnmtdat feruoꝛ & eſtus cont ineatur in centro & in medio ipſuis ter
Plokptor re. Plato autem ait ꝙ locus maloꝛum hominum quo valet
nertem eternaliter puniuntur ſit in medio ipſius terre. Et huic opi
lim do nioni conſentit Augnſtinus in de ciuitate dei· Nunc autem
mis NNn ſic eſt· ꝙ locus maloꝛum abſcq; igne eſſe non poteſt:ſaltem
vtmlmig abſq; igne cruciatus ſuꝑplicij & doloꝛis· vt tota aſſerit ſen⸗/
msalehl tentia philoſophorum. Opinio poetarum & fides theoloy⸗
GtarrAn . ce veritatis · Patet ergo ꝙ terra in ſe habet incluſum ignem
tifuiens ſiue ignis ſpeciem vehementem. Sic nimirum ipſa beata viri
ine⸗ dnn g0 Maria in ſe continet · & includit omnem ignem diuine
drerd, caritatis carbonem ardentiſſime deitatis. Sic ergo patet q
dosem per terram intelligitur mater dei. Et tunc applicetur ſic. Ma
ucern tia itaq; defoꝛis intuenti hominẽ plena ẽ omnis amenitatis
an w . . atq; fructus.ſed & amplectanti ſe mollis & vt terra flexibi /
Amr / lis apparebit. Sʒ ei qᷓ marie laudibꝰ tota deuotõe inheret 2ai
z ſiſtit ipᷣa foꝛt vt petra ↄtra mala oĩa apparebit Xa Axe-
HZ

—

Titulus Deptimus

in li· ꝓbleu. Nubes ſiiꝑ ſolitudinẽ a deſertum ſuꝑ perpẽdi /

cCiullariter ſtans alba videt᷑ ſuꝑ terrã aũt aut aqua nigra eſti
mat᷑. Quiꝰ ratio eſt qa hm phᷣum vt ſupᷣ ome copꝰ lumĩo/
ſum coꝛpi tenebroſo oppoſitũ magis luceſeit meliuſq; albe/
ſcit. Coꝛpꝰ aũt diaphanũ trãſparens coꝛpi magis lumĩo/
ſo oꝓp oſitum minus luceſcit ſ̊ totalier penituſq; nigreſcit·
Nunc aũt ſic eſt.ꝙ nubes ꝗntum de ſe eſt.eſt q dam vapor
luminoſus ſeu lumiĩs ſuſc eptiuꝰ.vt ait ↄmentatoꝛ ſuper· nj.
methe· ſolitudo aũt & de ſertũ eſt locꝰ tenebroſus & vmbro
ſus ꝓpter viroꝛẽ ꝙ pᷣ̃fert ratione virgultoꝝe hm ꝙ ait alga⸗
ʒel tractat u de varietate foꝛmaxe. Viridis inꝗt coloꝛ a remo/
tis in nigredinẽ ↄmutat. Ergo nubes ſtans ſup ſolitudineʒ
aut deſertu m alba & lucida cernit᷑ econtra aũt ipſa aq̃ atc;
t᷑ra habẽt rationẽ albedinis. licet pncipia ſint nigredinis vt
ſup̃ᷣ didũ eſt.viʒ ꝙ terra ſit principiũ omis nigredinis h̊ au
tem dẽ ꝙ habeat rationẽ albedinis vnum nanq; oproſitoꝛe
poteſt eſſe cauſa ſui oppoſiti: ſj ꝑ actiones injntuz hm caloꝛ
cauſat frigꝰ: & frigus cauſat generatq; caloꝛzẽ. Terra itaq; in
aſpectu lon ginque regionis alba eſtimat᷑: qua ꝓpter nubes
oppoſita t᷑re albedinẽ ipſuus t᷑re debita hoc efficiente qlitatis
mutue oppoſitione in nigredinẽ aliqſliter Pmutatur qᷓmob/
rem mibes ipſam terrã tranſuolãs atq; acm nigra eſtimat᷑.
Sed tũc ꝓ nubesʒ Maria ſigurat᷑ nam ſiẽ nubes de geſta ob
aere circũſtans mullatenꝰ aqm in ſe ↄtinere p⁊ qn ipſam ef:
fundat ꝑ pluuiã atq; vymbrẽ teſtãte ph̊o in tctatu de imp̃ſſi

onibo elemẽtoꝛe ꝗᷓ dit. Mox cũ nubes in aqm digeſta fuerit

S red acta ipᷣa nubeſ ntuz; ad eas que digeſte ſunt pticulas
ingrauat᷑ ꝙ aũt graue ẽ neceſſario fert deoꝛſuʒ oꝑtet igit ꝙ;
nubes digeſta ab aere circũſtante mox eã qm in ſe ht effun
dat pluuiã atq; roẽ. Sic nimi ꝑ oẽz modũ beata vgo mox
cũ oꝛatione deuoti homis liquefacta digeſta fuerit otine/
re ſe nullatenꝰ po terit n ip̃ᷣm roæẽ celeſtis gr̃e tribuat ⁊a in
fundat. Sʒ tũc ↄſequẽter ꝑ ſolitiidinẽ humile & deuotũ coꝛ
homĩs deſignat᷑· Nam ſiẽ caſtra ſita in ſolitudine ⁊t᷑rent aſpi⸗
ciẽtes.ſiẽ ait płᷣs in tctatu de vijmirabililp mundi alta inqjt

in deſto loco edificia & ſtructure nigre in ſolitudinibo eſti-
mat᷑. Sic nimixe ipa caſtra vtutuʒz id ẽ coꝛda humiliũ a deuo-½

toꝝe hoĩm terribilia aſpicientibo hoſuibus eſtimanẽ · ſic ergo
ptz ꝙ ꝓ nubẽ deſcribit mater xp̃i e tũc applicet᷑ ſic. Maria
ergo ſuꝑ ſolitudinẽq; ſctãzʒe ſibi &e deuotaꝛe mentiũ alba ẽ
Intuʒ ad celeſtꝰ amemtat & grĩ̃e collatões.ſuꝑ terraʒz auteʒ
mũdani & immundi codis atq; ſemper aqm carnalis & illi

cite voluptat nigreſcit qᷓntum ad auxilij ſui ſubtractioneʒ

— —

Uti
n.
ſipeſ
bide:
lblluer
ſas
phs:
tis fe
max
fluen
ex lit
dices
cuſſic
Eeinu
hentũ
Et ſẽ⸗
ria /
atisa
ſunwit⸗
brlatrs
nitcere⸗
ſgnant
untextr⸗
ende⸗
mnu
dumor
Pma
lem
mox
ria ibi
ter oe⸗
nie Ne co
um eſti.

lienpon

nddos
ſigran

Urtute

illiſtr,

cantinn
hoctes
diti m.
ey
lee

Dumn

Amh
Wunnin
nlee

1

mnin,

mngutg
taaiti
i Tenin
a pien
pmnenrnob
nngtl Aſtimi
ſn
ei do er⸗
icnde
ndigbi⸗
geeſute

11

—

6

£

rAdübutn cin
nimn
gitiun,
shemün ,
eore tetap,

vmmilun

—
EE
—
S.
☛ =
—
Zn
— ⸗
⁶

4

Titulus Deptimus
cè ſui a peccaeoibo oœultatöe; V a Pps in vianĩaliũ li.

Tẽpeſtate ingruẽte marina m arine belue ad lit? gfugiũt ſe
ibidẽ a marꝰ impetu ↄfuanteſ. Quiꝰ cauſa ẽ. Marine nanq;

belue in mari petroſo habitãt ſolo appetunt enim nataliter
ipas petras ſub quibo latitare valeãt è cubare ſicut recitat
płs vbi ſupᷣ. Iẽpeſtate aũt maris ingruẽte totus impetò ma
ris fert in ꝓfunduz arenã multà accũmulans ſupᷣ petrã q&
maxime òdem agnoſcẽtes belue ad lituſ vergũt ne arena cõ

fluente ſubtegant᷑.Sed tũc ꝑ litus maria figurat. Nam ſiẽ

ex littoꝛe marino ventꝰ ꝓuenit · ſiẽ ait pᷣus in tercio metha
dicẽs. Ner inꝗd incluſus in littoꝛibo portibuſq; marinis cõ/
cuſſionem vndaze foꝛtẽ patiens cuʒ impetn magno egredit.
&S inuenti ſpeciẽ ꝓmutat᷑. Sic reuera mater xpᷣi ex ſe emittit
ventũ dulciſſĩe dei ſuauitat refrigeriiq; a oſolatõis celeſtł
Et ſiẽ in littoe ſunt aꝗᷓ dulces ſic reuera ꝑ oẽz modũ in ma/
ria ↄſiſtũt font oĩs celeſtis gẽ̃e a dulcoꝛis. Et ſiẽ ipᷣa littoꝛa
maris aliax q; aqze repᷣmunt vndaze ſtrepitꝰ impetuſq; re⸗

ſtringũt. Sic nimize ꝑ oẽz modũ beata vgo fluctꝰ inundane
bulatõis & vanitat' ſue poteſtate a deuotis mentibo repri⸗
mit reſtrigit. S tũc ↄſequẽter ꝑ marinas beluas hoĩes de
ſignant᷑. Naʒ ſiẽ marine belue añ aduientũ tẽpeſtatis altũ ſali
unt extra aèjs vt recitat ſolinꝰ de ꝓprietatibo rexc. Per ſaltuʒ
eterĩ beluaze extra aqm futurã cernimus tempeſtatẽ. Sic ni /

miʒe xpi homies añ tempeſtatẽ ſui caſꝰ.a ruine ſaliũt ĩ altũ

tumoꝛd & ſupbie. Sic ergo ptz ꝙ P litꝰ maria deſcribit᷑ ꝙ

p marinas beluas ipᷣi homĩes figurant᷑· Et tũc applicetur ſic
Tempeſtatib itaq; & periculis ingruentibus huius mundi
mox bomiĩes ↄfugere debẽt moe beluae a exemplo ad ma
riã ibi ſe vtpote in littoꝛe ab omni timoꝛe & periculis etnali /

ter ↄſeruantes Za Coõmenta ſuꝑ primũ de generatio/

ne & co. Adueniente ſole ad equinoctialem verſus ſolſtici

um eſtiuale prope oꝛizonta mundi tunc omnia que hyema/
li tempore moꝛtua erãt viuacia fiunt tũc & ira fructificat &
motus delectabit᷑ ſupꝑ terrã. Sʒ tũc ꝑ ſolem mariã ↄuenit de
ſignari. Nam ſicut ſine ſole nullꝰ? planetarum illuminatur
vt demonſtrat᷑ in theoꝛica planetax. Sic reuera abſq; marie
virtute. & gratia nullus ſanctoꝝe lumiĩe eterne beatitudinis
illiiſtratur. Sed tunc conſequenter per hyemem ſtatus pec/

cantium figuratur: nam ſicut in Hyeme ſunt dies breues
noctes vero longe:ſic in ſtatu peccatricis vite dies gre vt ita
dicã nulle ſunt noctes vero penalitatis & miſerie prolonga

tur vtpote qa durare imppetuũ com ꝓbant. Et tũc applicet
ſic. Maria itacq; adiuieniẽte ſua immenſa gra vſus emiſperiũ

Titulus QA,AOAQOQOC
coꝛdis noſtri mox illa que inflatu peœatricis vite moꝛtua

Septimus

fuerant reuiuiſcunt a viuacia fiunt tunc & terra coꝛdis no/

ſtri fructificat a motus virtutium eſt delectabilis ſuper ter⸗

ram &A b Philoſophus in libro ꝓbleumatibo-Nauis
profundius immergitur ipſi aque quieſcenti quam fluen/
ti. Quius cauſa eſt.quia ex motu aque concitatur a mouet᷑

ipſum coꝛpus delatũ in aqua · copus auitem dum fertur in

aquã mimis immergitur. Secus aũt in hoc eſt de aqua qui
eſcer.te in aqua dum coꝛpus minus defertur magis profun
diuſq; immergitur. Sed tũc per nauim beata virgo deſigna
tur. Naʒ ſicut nauis ad alta aperitur ſed ad infima claudi

ꝙ artatur Nauis enim ſuperius aperta eſt inferiꝰ vero clau/
ſa arta: ſic beata virgo adò coda alta a terrenis voluptati⸗
bus elongata dilatatur atq; aperitur ſuo munere & fauoꝛe
ad coꝛda autem terrena & immunda mundi cupiditate de
preſſa clauditur penitus a artatur. Et ſicut nauis dum ſcin

ditur · non in parte ſed in toto id eſt in medio ſcinditur in

qua arenam ſeu fundum aque cõtingere com ꝓbatilt. Cõ/
tingit autem ipſa nauis in medio punéto ſui ipſam terraz

quia circa mediuʒz inpingit. Nauis ergo ſcinditur in medio
ſic per locũ a ſimili beata virgo non in ꝑte· ſed in toto in

medio ſui tota ſcinditur & apperit ad effudenduʒ ex ſe dona
gratiaʒe & ad recipienduz in ſe aquas votoꝛe oꝛationumcq;
noſtrare. Bt ſicut nauis vento regitur-a vebit ſic maria ven/
to noſtre deuotionis a pᷣcibus regitur & fleétitur cogitur /

q; inducit᷑ ad cuncta nobis pietatis opa exercenda, Nam

per aquãa ſtantem & quieſcentẽ noſtre mentis deuotio ꝑ na/
uim de maria virgine meditatio figurat᷑. Nam ſiciit in aqua
ſtante 2 quieſcente optime cõtemplari poſſumus vultꝰ no
ſtros vt ait algaʒzel in tractatu defoꝛma ſpeculi. In aqua in/
quit ſtante verius noſtros ↄtemplamur vultꝰ qᷓm in aqua
mobili & fluente. Sic nimirum in deuota mentis noſtre me

ditatione ſuper maria excellentiſſima a digna cõuenientiſſi
me quidem contemplari atq; cognoſcere a rim ati poſſumꝰ
vultus interioꝛis hominis noſtri. Sed tunc cõſequenter per
aquam fluentem mens inſtabilis miltiſq; ſubiedla vanita/

tibus figuratur. Nam ſicut aqua fluens in continua pmu/

tatione eſſe conſpicitur nunc enim augetur nunc decreſcit

m motuz lune & influxionem aliaxe aquaze. Sed aqua
uens nullaʒ in ſe herbã generari ꝓmittit. Sic nimi ꝑ om /
nem modũu mens homĩs inſtabilis multiſq; ſubiecta vani/

tatibo motu lune id eſt fortune ſeu mũdane af fluentie nũc

aucta:mu ne diminuta mouet? millãcq; herbam in ſe gingnit

=
,=
—
—
6
— —
. —

eſpicit
lellanter
nec reſpi
volatu d
eata vi

doeſum

nlate ſi
merſa al⸗
vi immt
dit dinini/
pe
tolbate pe
npomm
Rteckeint
6Oartar

teNnad

Wc
Nam W
cteco⸗
Db
dulcis
randun
pectorjs
tu ddie
lide wtro
utem fun
Giamen

mitcten:
1. . e.
Kdüſtlu

ſcao ſee
lunt 7
ſc ait g
fficatin
t Ane
Neius
dſend

ewimns
knatun
s ie te
unfen
tatur nane
dum ſerne
Nan
maguptin
Wg wn
irfimcut
fer verock
ns vonpe⸗
mneretefuin
cupiditzud⸗
lis dumn
ſandttur n
pbark, C
plam tertay
tur in medio
in toto e in
ſedon
Nandd
Ke matiae
dütur cogn
renda

7

t Nuto

am ſatinin

tmmusulke⸗
4
Gll. MMigu

0

—

—*

82

Titulus Beptimus
ſpſialis valoꝛis etutis aut ſalutis. Sic ergo ptz per nauĩ ma/
ria deſcribi? & p am fluentem noſtri coꝛdis vanitas ac in⸗
ſtabilitas figurat᷑. Et tũc applicet᷑ ſic. Maria itacʒ Pfundiuſ
immergit᷑ meditati oni ſan cte noſtre mentis qꝙ; vanitati atqs
inſtabilitati mẽtis ad illicita defluentis Bb Notandum
aũt ꝙ beata virgo maria comparattuit ain ob quatuos ra/

tiones Ouarũ prima eſtquia ſicut auis in ſuo volatu non

reſpicit ſurſum nec ſiniſtroꝛſum ſz deoꝛſum verſus terram.

teſtante ſolino in libro reꝝ qui ait. Auis inquit dum volat.

nec reſpicit retro ſe:nec a latere: nec in ſurſum ſed ſemper in
volatu deœſu m iacit viſum. Sic nimi per omem modumm
beata virgo oculos ſue miſ ericoꝛdie a pietatis ſemp dirigit
deoſum ad terrã humilitatis nõ aũt in ſurſiun elatõis neqʒ;

in latꝰ ſiniſtre opationis. Scca ratio ẽ. Naʒ ſiẽ auis aꝗᷓ im/

merſa alas diſtendit ſuꝑ aquã. ſic per locum a ſimili mater
dei immerſa ꝑp gẽam deuoto homini mox alas deſuꝑ exten
dit diuini ſubſidij b Tercia ratio ẽ: qa ſicẽ ꝓpriũ auis
ſupeedes quieſcere · vt dit pliniꝰ in ſpe na ꝙ auiũ ꝓprium
ſit cubare pedibo. nõ aũt in latere ſiẽ cetera anĩalia. Sic nimi
rum p omia ꝗpriüũ eſſe oſtendiè matris dei ꝗeſcere ſuꝑ pe⸗
des recte intentõis ſeu affectionis in homĩe atq; oꝑis vtuo/
ſi. Quarta ratio ẽ: quia ſiẽ auis erxecto verſus celũi capite bi /
Pit ex natura ſiẽ refert pps in vi. amalium li. Ipſis aũt anĩa

libo quadrupedibo hoc minime ineſt. Sic reuera ꝑ oẽm mo

„ .*

dum maria ſibi inbibit aquã noſtre deuotionis ac oꝛatõnis
erecto ad interpellandũ ꝓ nobis capite ad ſoliũ ſue prolis
D b PDyꝑus in libro ꝓpbleu. Dulcedo aliqua ſiue liquoꝛ
dulcis oꝛe aſſumpta humoꝛem de lingua extrabit aduocife
randum abile guttur fa cit.interioꝛa molli ficat vicia quoc
pectoꝛis valde ſanat. De primo ſic ait ꝓhylaretus in tracta/
ru de dietis In febribꝰ ſepe aœidit linguaʒ nimium deſicca/
ri & perconſequens debilitari languidum & infirmũ. Tunc
autem ſumme valet aliquem dulcoꝛem linguam attingere
non tamen maſticari aut edere ſeu bibere: quia dulcia infir /
mitatem augent ſumptio autem dulcedinis extrahit humi
dũ ſaliuale delingua q vtiq; ↄfortat recreatq; infirmu. De

ſecto ſic ait Bartholo. in ᷣ practica Dulcia raucedinem pel⸗

lunt a vociferationẽ vociſq; dulcedinem faciunt- De tercio
ſic ait ↄſtantinus de ypoc paſſione· Dulcia pinguiaq; mol!
lificatiuia quidem ſunt omnium paſſionum. De quarto ſic
ait Ruicenna. Vicia pulmonis amaris liquoꝛibus ledimus
dulcius vero continuo reparamus Patet igitur ꝙ& dulce/
do ſeu dulcis liquo oꝛe aſſumptus tres eſfectus facit. Nam

Titulus Deꝑtimus
humoꝛem de lingua extrabit vocem dulcem efficit interioꝛa

mollificat ſed & pectoꝛa leſa ſanat. Sed tũe per dulcedinem

ſeu dulcem liquoꝛem maria deſcribitur. Nam ſicut dulcedo
omnis maxime eſt copis nutritam teſtante phᷣo vt ſ upra
qui ait. Vnicuiq; dulcia cõſerunt nutrimentũ.Sic nimiruz
beata virgo maria ſola eſt mentis & coꝛpis miſtice nutritaz
nutrimentũ vite perpetue cõferens & adducens Et tunc ap
plicet᷑ ſic. Maria itaq; oe ſeu guſtu deuotionis ſeu deuoti
ſibi coꝛdis memoeialit aſſumpta piter è guſtata humoꝛe;
ineſtimabilis duilcoꝛis & gre elicit de interioi medulla men
tis noſtre Eb CQõmenſuꝓij: methe. Auroꝛa a nołᷣ elõ/

gata circa fines exiſtentes mũdi ſemper ſiccit atem affert au

roꝛa aũt facta circa emiſperiiim regionemq; noſtram ſemꝑ
ymbrem indicat affuturã. Cuius cauſa talis a cõmentatoe
aſſignat᷑. Dicit enim q; auroꝛa a longinquis facta partibus
bene qͥdem humiditatẽ nubibo indicat eſſe. Nibilominus tũ

anteq; nubes ille verſus emiſperiũ noſt preueniãt penituſ

deſiccant᷑. Deſiccatis aũt nubib ſerenitas fit. Qua gpyter ac
cidit poſt auroꝛã in longinquis facta ꝓptibus in funbus q;
mũdi conſequi ſerenitatem valde magnam. Contra autem
accidit in auroea facta circa noſtram aeris regionem. Hec
inquam auroea bene quidem humiditatem in eſſe magnam
nubibus indicat. Verumtamen anteq talis humilitas exſic
cetur ventis motibus & caloꝛe terram noſtri dlimatis ac re/
gionis infundit pariter & humeèétat Qua propter be ne di
ctum eſt ꝙ auroꝛa facta prope noſ adducit ipſum vmbrem
& eſt q ſupra dictum eſt. Sed tunc per auroꝛam beata vir /
go intelligitur. Ram ſicut apparente auroa aues garriunt-
Vt ait Ambroſuis in exameron libro vji: Infirmi leuius ha
bent atq; melius vt ait ypoc.libro de criſijiaque diminuun
tiuir· vt ait Auicenna libro de diluiuis tercio. Sic nimirum ꝓ
omem modũ beata virgo in coꝛde hominis ꝑ gratiam exur
gente mox ipſe virtutes anime deo ſpiritu aliter iubilando
garriuntlanguoꝛ ſanat᷑ mentis copis:ſj̊ & aqiie minuũ/
tur totius preſentis miſerie doloꝛis. Et tunc applicetur ſic
HMaria itaq; a nobis ſeu a regione coꝛdis noſtri elõgata ſic
citatẽ infert celeſtis dulcoꝛis & gratie. Nobis aꝓpinquans a
ſuꝑ nos ſtans vymbrem nohis infundit totius celeſtis gr̃ᷣe
vt ſuß H b Pps intradtatu de impreſſio mbo aer?.· Cun
q; ſol aduenerit emiſ perio noſtro tůc nubes humeſcunt
rubeſcunt. Humeſeunt quidem quia tunc digeſte ſunt · ru /
beſcunt autem ꝓpter penetrationem p nubem ipſius ſolar?

—

Ctulu
ſminis4
ſarſeln
doklit
cestenee
bſtacuie
zclore⸗
Pgrutio⸗
guenient
cutn ſit
te philo

dem nil
ſem ym

caloꝛe.

dic nimi

nitentie /
tualiter d

tur ſic Cii

ſekit pit
ehenelea
Urtqgin de
cophiſie
Konembr
Pacientisim
5 Woo
Ndwn
RdaR
dum
keueran
durzri,
lenitaten
frigid P.
leuer⸗ p
todi falg⸗
midilecl
cOneitatin
pbleumn
mum flär
niSie reu⸗
de coede

lſeo vn

imip cor
tenus ri
gureſe

1

Nrinna
Danmmetin
Aeediren
udllecd
awſapr

ti Ainn

nnsſeudnee
Muhne
umedlhr
atatemi
woſemt
Sacömnent
ſacdaparr
ua pptet ’
nfimbus q
Ontra autem
vonem. He
ſemgnam
milits exſi⸗
lumads te
õ B
pum Uniur
am beatrmt
nes gnin
femiknüs
Wedininun
Genmiump
atimn Aut
trübhlud⸗
ſe wirwn
awpeedn .
m Pogiut

ntul
b ninte
gre,
pioſi

Titulus Deptimus
luminis q ſplendoris Sed tũc ꝑ ſolem maria deſignat᷑ na⸗

ſicut ſol nunq́; aduenit ſine lumine a caloe vt ait Hugoò in

diaſcollibro tercio. Licet enim interdũ ſol adueniens nec
luceat·nec inflaãmat: ſ̊ hoc eſt per accidens aliquo videlicet

obſtaculo ꝓhibente. Sol ergo nunqꝙꝙ aduenit abſq; lunnne
caloe. Sic nimi maria nunq; aduenit menti ſine lumine

cognitionis diuine-a ſine caloe caritatis interne. Sed tunc

guenienter per nubes homines figurantur. Naʒ ſicut nubes

cum ſit vapor non effundit aquam niſi a ſole digerat teſtã /
te philoſopho in tercio metheroꝛum qui dicit. Nubes qui⸗

dem nil aliud eſt quam vapor. Vapor aũt non habet ratio/

nem vmbris aut pliiuie:niſi digeſtus fuerit ſolis lumine a

caloꝛe. Nubes ergo non effundit aquã niſi a ſole digeratur.
Sic nimirum ipſi homineſ nequaq ex ſe fundunt aquam pe
nitentie ſeu oationis effectus cuiuſlibet optentiue niſi ſpiri
tualiter digeratur virtute gratiaq; marie· Et tunc applice/

tur ſic. Cunq; itac; Matia emiſperio mentis humane adue

nerit ꝓ infuſionem ſui iuuiaminis & gratie: mox ipſi homi/

nes Pumeſcunt miſtice & diuina ſuauitate & dulcoꝛe rube⸗

ſcuntq; in dei dilectione e amoe G Comentatoꝛ in
tercio ꝓhiſico. Duo ſunt que cuiuiſlibet agentis impediũt
actionem. Primũ eſt ab agente nimia elongatio. Scům eſt
pacientis indiſpoſitio. Et tunc applicetur ad mariam H
b Notandum autem ꝙ beata virgo maria comparatiir
oleo multiplici ratione. Primo ſicut oleum nullatenus con
gelari aut indurari poteſt: ſemper enim vnctuoſum eſt. liq/
dum & pingue vt ait philoſophus in ꝓbleumatibus. Sic
teuera maria ad initantiaʒ peccatoꝛis nullatenus poterit ob
durari ⸗/ ſemper enim ad quenilibet hominum ſuam retinet
lenitatem mollitiem q; & pietatem. Secundo quia ſicut oleũ

frigide non aðmiſcetur aque:ſed aque calide & feruenti Sie

teuera p omenm modũ maria nequaq; applicat ſe nec vnit
coꝛdi frigido in amoꝛe:ſed feruido & bullienti in dei & pro/
ximi dilectione. Tercio quia ſicuit oleum fläamam magnam
concitat in lumine ê in igne teſtante philoſopho in libro
ꝓbleumatum qui ait ꝙ oleum pinguedo pariter & vene/
num flãmam magnam concitant ſi immiſſa fuerint ipſi ig⸗
ni. Sic reuera per omia beata virgo flãmam elicit grandem
de coꝛde hominis dei dilectionis & amoeis. Quarto quia ſiẽ
oleo vnctua copora rubigine niilllatenus conſumunt Sic
nimiʒ coꝛda humana marie nom ine inſignita ledũtur nul/
latenus rubigine ſempiterna. Notandum ꝙ beata virgo di
citur eſſe octilus noſter octo rationibus infra poſitis hm

Titulus Deptimus
odcto qllitates ↄditioneſq;.ẽe naturas que beate marie ↄueni/
unt ac oculo coꝛꝑali. Comparat᷑ etiã aliis rebb multis T
b Cõmenta auerrois ſuꝑ methe dicit QAuſtro flãte terra
apperit · vt ipſe qᷓ in terra incluſus vapoꝛ feruat penitꝰ eua
ret. Quiꝰ ſignũ eſt. Nam auſtro flante nubes multe trãſuo/
lant aeris regionẽ qd quidẽ non eſſet niſi exalatio vaporuz
valida ꝓceſſiſſet. Sed tũc ꝓ auſtze rite & ↄuenienter intelli /
git᷑ mater xpi. Nam ſicut auſtro flante regiones igneſcunt
herbe floꝛeſcunt coꝛꝑaq; dulceſcunt. Sic nimiʒ ſuœurrente
maria regiones humanox coꝛdiũ. igne caritatis igneſcunt
herbe virtutũ floꝛeſcunt·omiaq; huius mundi aſ ꝑa grauia
