moderatas queſtiones
QCRNX 11I1
Rat auteʒ rex ſalomon regnãſ
ſuper omneʒ iſrael Per ſalomo
nem autẽ qui paciſicus interp̃tatur
ieſus chꝛiſtus ſigniſicat᷑ qui per ſan
Sguinẽ ſuum paciſicauit omma que in celis ſunt
⁊ in tris ꝓ omnẽ iſrael ſigſicat eccia nulitãs ĩ q̃
deus videtur p ſdem et m enigmateet eccłia
triumphans in qua clare viet᷑ et apte · et hi
pᷣncipes quos habebat. per quos ſignificant᷑
oꝛdines beatoꝝ in eccleſia triuphante et diueꝛ
ſi gradus et officia viatoꝛum min eccleſia militã
te · Mabebat autem ſalomon xij pſectos ⁊c ·
per quos ſigmificati ſuntxijapoſtoli p̃bentes
annonam domii veri ſalomoĩs ieſu chꝛiſti ec
cleſam paſcendo verbo p̃dicatõnis et actu cele
bꝛatõnis.nam m pꝛimituia eccleſia quotidie ſi
delibus miniſtrabat᷑ eucariſtia· et hoc in ſoꝛti
bus ſibi aſſignatis ſᷣimn oꝛdinatõnẽ veri ſalomo
nis :· Tuda et iſrael mnumerabiles ⁊c · per hoe
ſigmficata fuit multiplicatio credentiim per

koſine
erare
Ngidte
dezen
tut pt
benernt
etii ſee

guodee

ritrin
ltaten,
D ſami
anodin,
Croren
chan
dfrqj
mus n
Rteſnſn
Ahutte
Rz
futmpo
Dtempr
cropſen
tumerpn
ptotegtn
ſaliißa
leeuige
duc
umad
perans
autey
kaffert⸗
zinquire
probato
nuiredap

onil
ſlomo
türatur
perſan
ſofunt
ſtsi
eterkn
e⸗et
gifrmn
derdüte
umit
ſoon
bentes
iſtiee
cele
tdeef
inſont
ſlomo
perto⸗
um

vniuſum oꝛbẽ etiã a tempoꝛe apoſtoloꝝ ſiẽ di
xi plenius exponendo illud ps · xviij· In omnẽ
terrã exuiit ſonus eoy et in ſines oꝛbis terre
verba eoꝛum · Dedit quoq; deus ſapientiam
ſalomoni ⁊c p quod ſignincat᷑ ꝙ homini chꝛi
ſto ab inſtanti ſue ↄceptõnis data fuit ommiũ
noticia duimitꝰ qua cognoſcit omĩa q̃ deus co⸗
gnoſcit ſcientia vinonis. Et veniebant de cun⸗
ctis populis ad audiendãa ſapientiã ſalomoĩs
et ad audiendã chꝛiſti doctrinã venerüt multi
non ſolũ de indea hetiã de alijs natõnibo ter
ris · vt patet in euangelio et eccleſaſtica biſto⸗
ſit quoq; byram rex ctyri ſer:
uos ſuos ⁊c]· Der iſtos ſigniſica
ti fuerunt nuncij regis abagari ad
chꝛiſtũ petentis p eos a chꝛiſto cu⸗
axl neut habet᷑ in eccleſiaſtica hiſtoꝛia et poni
tur in legenda ſanctoꝝ apoſtoloꝛuʒ ſymonis
et iude · Wit aut et ſalomon ad hyram ꝛc l
Flic agit᷑ de pꝛeparatõne materie ad ediſican-
dum domũu dommup quã allegoꝛice muitans
eccleſia deſignat᷑ et tagunt᷑ hic quattuoꝛ ſcʒ ma
teria· artiſicestempus opandi et oparioꝛnm
merces Quantũu ad pᷣmu tria tangunt ſcʒ lapi:⸗
des et igna abiegna et hgna cedꝛma· Der lapi
des aut qui in fundamento ponunt᷑ ſimplices
layci ſigmſicant᷑ mqntum ex eoꝝ laboꝛe ceteꝛa

mbꝛa eccleſie ſuſtentant᷑· Der ligna abiegna

ſignificant᷑ clerici qui p intentõnem erectã ad
deũ debent ad modu abietis eſſe recti- Miero-
¶Qlericus qui ſeruit eccleſe pᷣmo vocabulũ ſuũ
interptet et nitat᷑ eſſe qð dicit᷑ cleros em̃ grece
ſoꝛs latine dicit᷑ · igit᷑ clerici dicunt eo ꝙ ſint de
ſoꝛte dommi vel dñs ſit pars et ſoꝛs clericoꝛũ ·
Aapi quod m capite tonſuꝛati ſunt ad ſi gniſicã
dum celeſtiũ appetituʒz · Der ligna cedꝛma reli
gioſi ðᷣſignant᷑ qꝛ ſiẽ cedꝛus nõ terebat᷑ verme
ſic et religioſi taliter debent viuere ꝙ nõ moꝛ
deant᷑ verme Zſcientie · Qirca ſecundu ſciendũů
ꝙ opatoꝛes aliqui fuerũt iudei ſcʒ ſalomonis
ſerui aliqui ſydonij ⁊ aliqui biblij Der iudeoſ
ſigniſicant᷑ eccleſe pᷣlati:nam apoſtoli quoꝛum

ſucceſſoꝛes ſunt ep̃i fuerunt natõne iudei·. PHeꝛ
ſydonios qui venatoꝛes interp̃tant᷑ſignifian

tur pᷣdicatoꝛes ad capiendũ animas pi chꝛuto
diſcurrentes p biblios vero qui literati inter
p̃tantur docroꝛes eccleſe in ſcriptis vel ſcolis
ſigniſicant᷑· Quantu ad terciũ oparij p tres me
ſes oꝛdinant?᷑ pꝓ quos menſes tria ſigniſicantur
ſcʒ oꝛõ ieiuniu ⁊ elemoſina· Duo pᷣma ſunt ad
deum et ſeip̃m · et ideo ſignant in domib pꝛo

pijs manſionẽ oparioꝝ· terciũ aũt eſt ad ꝓxi

mum ꝓpter quod ſignat actuʒ opandi extra

apꝛum domiciliũ · Curca quartuʒ duo ponunt᷑

ſcʒ oleũu et triticũ · p oleũ auteʒ bona gratie deſ
gSnant᷑ que ſunt merces oparioꝝ in pᷣſenti vita

p triticũ vero bona gloꝛie ſigniſicant᷑· nam ibi

beati fruunt᷑ illo pane triticeo· qui dicit iohᷣ. vj ·

Ege ſum panis viuꝰ ⁊c· Et ſeipᷣm cõpat tritico
Johᷣ·xij. Niñ granũ frumenti cadens in terrã
⁊c· De ilo pane dicit᷑ luẽ · xiij·Beatus qui man
ducat panem in regno dei r

*⁹*
—

Kctum eſt ergo cccclxxx anno

NAc l· Mic agit᷑ de dei domus edihñca
tione p quã ſigniſicat᷑ ediſicatõ eccie

qque a vero ſalomone chꝛiſto ediſica
ta ẽ virtutibo fidei doctrina et ſacramtis Quan
tum ad pmũ deſcribiẽ menſura domꝰ m lon
gitudine eius latitudineʒ et altitudinẽ vſq; ad

Smũ tabulatum · Der longitudinẽ ſigniſicatur

virtus longanimitatis et pſeuerantie · p latitu
dinem diffuſo pietatis ⁊ milericoꝛdie· p altitu
dimem 2ꝛtemplatio celeſtis patrie m illð phił.
iij. Noſtra aut auerſatõ ĩ celis eſt. In tota ve
ro domꝰ altitudine erant tres manſiones:vna

ſup aliam p inferioꝛem ſignificat᷑ contemplatõ
cõmunis hoĩm deuotoꝝ ꝓ mediã ↄtẽplatõ ꝓ
phetarum que tñ fuit p imaginarias viſones·

pꝓ ſupioꝛez vero 2templatio ꝗphetalis que eſt

ſine taubb magnub et ſiguris· ſiẽ dicit᷑ de pꝛo

pheta dauid in pncipio gloſe libꝛi pſalmoꝛum-
Per latera vero templi que fuerunt quattuoꝛ

Oꝛientale occidentale aquilonare meridionale ·
deſignant᷑ quattuoꝛ virtutes cardinales de qb⸗
dicit᷑ apoẽxxj. St cuntas erat in quadꝛo poſita
Sicut em eccleſa hic p templuʒ intelligit᷑ ſic ibi
p cuntatẽ ſignificat · Quantũ aut ad ſecundu
ſeʒ ſacramenta noue legis ſciendu ꝙ templũ ſa
lomonis habuit tres ptes.ſ· poꝛticu: ſanctu· et
ſanctũſanctoꝝ · Der poꝛticuũ vbi erat introitꝰ
ſigniſicat᷑ baptiſmꝰ qui eſt ianua ſacramento
rum. p menſam vero apoſitõnis ꝗᷓ erat in ꝑte
templi que dicebat᷑ ſanctu:ſigniſicat᷑ eucariſtie
ſacramentu in quo ſidenbo ꝗꝓponit᷑ panis vite . 2
p q̃nq; candelabꝛa que ibide erãt vt dicit capi
tulo ſequenti ſigniſcant᷑ ala qᷓnq; ſacramenta
quue candelabꝛa dicunt᷑ ex hoc ꝙ mn omiby ſacxa
mentis deuote acceptis gratia que virtute hẽt
illumĩatiuã Afert · Quantũ aut ad terciũ · ſ· do
ctrinã ſidei chꝛiſti ſigmiſicabat᷑ p illa que erant
intra ſanctũſancton vbi erat arca teſtamenti
que erat vnicaet ſic ſignat vnitatẽ eſſentie di⸗

uine. Per illa vero que erãt intra arcam ſigni ſi
catur trinitas pſonarumquia p virgam que ſ

gInat potẽtiam ſigniſcat᷑ pſona patris cui attri

buitur potentia p tabulas que ſignant ſapien

tiam pſona ſiiij cuiꝰ attributũ eſt ſapientia· per

manna dulce pſona ſpuſſaucti cuiꝰ eſt bonitaſ
attributum · Per hoc aut ꝙ arca erat clauſa ſi

grniſicatur ꝙ rõnes omniu que facta ſunt vel
frent in duma ſcientia claudunt᷑ ð quib eſt crea
tio incarnatio· reſurrectio moꝛtuoꝛuʒ veddito

OW”M M
§

*

iij. Keen

penaru et pmioꝛum 7 cetera ad ſidem eecckie

ptinentia:· Her duos aũt cherubin qui plenitu

do ſcientie mterpᷣtant᷑ eccleſie pᷣlati et miniltri
in quibus requirit᷑ ſcientia ſigniſicantur et ipſñ
ſunt diſpenſatoꝛes et miniſtri pᷣdictoꝛuʒ nam
inducere debent ſuos ſubditos ad virtutes et
eis mimiſtrare ſacramenta et eos docere de hi

de catholica . Her binariũ aut cherubin ſigniſi

catur caritas que potiſſime relucere debet in
p̃latis eccleſe et miniſtris ·
4 VIE

EXAD.
Omum autem ſuam edif icauit

tur ſidelis amma in qua verus ſalo
N mMon ieſus chꝛiſtꝰ p grãm delecta:
biliter reqeſcit. Dꝛou vnj. Dedlcie mee eẽ cũ ſ
lins hominũ· In domo vero ſalomomis q̃ttuoꝛ
erant deambulatoꝛia que in anima ſideli ſigni

ſicant ꝓceſſus m q̃ttuoꝛ virtutũ cardinalum
opera · Domũ quoq; fecit filie pharaomis qm
vxoꝛem duxerat ideo pꝑ ip̃am ſi gniſcat᷑ quelni
bet pſona chꝛiſto p mtegritatẽ ſidei deſponſa⸗
ta.ij Qoꝛ xj.· Deſpondi vos vni vro vwrginez

caſtam exhibere chꝛiſto · Domꝰ autẽ huiꝰ vxo
ris eſt ſolitudo lectõnis et oꝛõis.O ſve · ij. Du
cam eã ĩ ſolitudinẽ et loquar ad coꝛ eiꝰ et canet

ſcʒ in oꝛõne ⁊ lectõne. Et tulit hyram ð tyro
p hyrã qui fuit gentilis et artifex ſapientia ple
nus ſigniſcat᷑ quilibet literatꝰ ad ſidẽ chꝛiſti ð
Sentilitate vocatus· tales fuerũt dyoniſꝰ ario⸗:
pagita et alij plures quoꝝ vita ⁊ doctrina ec
cleſe domus eſt ediſcata · Et fſmxit duas colu

nas ⁊c ]· Inter multa vaſa que fecit hyrã ꝓ tem

plo ſalomonis tria fuerũt notabilia ſeʒ due co

lumne mirabiles mare eneũ:⁊ luteres.· Des co
lumnas mintelligit᷑ doctrina doctoꝝ eccleſie p
quã ſides defendit᷑ et roboꝛat᷑ ⁊ ſideles ð moꝝ
bus ĩſtruũtur. ꝗapter quod vna columnaꝝ vo
cata fuit iachim·ifirmitas ꝗpter ſidei roboꝛa⸗
tionem · alia vero booʒ i· ſoꝛtitudo:q; doctrina
moꝛum foꝛtiſicat ↄtra paſſonum impulſum.
Mare eneũ in quo lauabant᷑ ſacerdotes qñ de
bebant miſtrare ĩ altari ſignat veram Zfeſſio
nem qua ſacerdotes noue legis accedentes ad
altare debent lauari· Der luteres aũt in quib
lauaba nt᷑ carnes hoſtiaruʒ offerende in altari
olocauſtoꝝ ſigniſicant᷑ lacrime ↄtritõnis ⁊ de
uotõis quibo aĩe lote pꝛeparant᷑ vt dño ſei ſa
criſiciũ offerat᷑ ps.l. Sacrificinũ deo ſpũs contri
bulatus coꝛ ↄtritũ et huiliatũ deꝰ nõ ðᷣſ picias
Vnc congregati ſunt omnes
maiores natu iſrael ⁊c ·cili agi
tur de poꝛtatòne arce teſtameti ad
locum ſibi paratũ in templo int ſan
ctumſanctoꝝ p qð ſigniſcat᷑ celũ empireũ q̃ ẽ
locus beatoꝝ ſẽ dictu fuit exo · xxv. Dictum

ſalomon ⁊c Per quam ſignifica

etiã fuit ibidem ꝙ p arcam higurata fuit beata

virgo maria· ꝗpter quod p hanc arce depoꝛta

tionem ſigurata fuit huiꝰ virginis aſſumptio-
Per maioꝛes natu duces et pᷣncipes qui ↄgre

Sati ſuerut ad ſalomonẽ in arce depoꝛtatõne ſi
Snantur angeli ð diuerſis oꝛdimb cũ chꝛiſto

venientes ad beate vrrgins veneratõem ĩei

aſſumptõne·Miero:m ſmone. Legimꝰ q́; ſpe

ad exequias et funera quoꝛulibet ſ. ancten an
gelos adueniſſe et exequijs eoꝝ obſequia p̃ſti
tiſſe · necnõ et eoꝛum ammas ad celũ cu himmſ

et canticis ðtulſſe·Sequit᷑ Et q̃nto magis cre

dendum elſt hodierna die militiã angeloꝝ cum

ſuis agmimib obuiam aduemiſſe genitrici dei

eamq; ingenti lumine circumfulſiſſe. et vſq; ad
thꝛonũ olim ante mundi aſtitutõem ſibi para
tum cum laudibus et canticis pduxiſſe. Seq̃t
ibidẽ Nec immerito credit᷑ ꝙ ppᷣe ſaluatoꝛ om
nium ꝑ ſe totus ſeſtinus occurrit eamq; ſecuʒ
in thꝛono collocauit· Stetit aũt ſalomon ãte

altare domim c · Per oꝛõnes aũt ſalomonis
hic diffuſe poſitasſignant᷑ oꝛõnes bomĩs chaii
ſti quas ꝓ ſuis ſideliba in vita pꝛeſenti adpuc

ðgentib offert deo patri · Eecit igit᷑ ĩ tem
poꝛe ilo feſtuntatẽ celebꝛẽ c«X ꝓ quod ſigniſi
catur ꝙ beate vrgins aſſumptõ debz eſſe val

de celebꝛis omni populo chaſtiano· Vnde dici
tur ĩ quadam antiphona· Aſcendit chꝛiſłꝰ ſup
celos ⁊ pᷣpa rauit ſue caſtiſſime matri ĩmoꝛtali

tatis locum · t hec eſt illa pᷣclara feſtuntas om
nium ſanctoꝝ ſeſtiuitatibb mncompabilis· in qᷓ

Sloꝛioſa et felx mirantib celeſtis curie oꝛdib

ad ethereũ puenit thalamũ qͥ pia ſu memonꝝ
immemoꝛ nequaqʒ exiſtit.
NQCKRNR

ſet ſalomon edficum domus

ſumptuoſa ⁊ pᷣcioſanõ ſunt deo accepta mii ꝓ

pter cultum interioꝛem miniſtroꝝ ⁊ aloꝝ ſde
lium· qui cultus ſiſtit in actibus ſidei ſpei ⁊ ca

ritatis · vt dicit augꝰ in encherið. Ende ſpe ⁊ ca

ritate colitur deus Vnde dicit hiero · Quis em
ſanctioꝛ exupio tholo ſano qui coꝛpus⁊ ſiang
nem domm m vaſe vitreo ⁊ capella viminea
Zſecrauit vt aurum ⁊ argentum diſtribueret
paupibus De flijs autẽ ſrael non ſtituit
rex ſalomon Fuiꝛe qu eʒqʒ ⁊c · aſrael mterpta

deum videns · et ideo p filos iſrael mtelligunt᷑
clerici et religioñ qiu p ceteris debent habere

cognitõem dei nec debent builibus opibo occu

Pari cuiuſmodi ſunt mercatõnes et alia derica

lem ſtatũ dedecẽtia ſed erant viri bellatoꝛes .

QO o— ennd —— —O — — —

Actum eſt autem cum perfeciſ

domm 2ꝛc· ſequitur et templuz
gguod edjficaui nomm meo ꝓpij
iam ⁊c ·Ex hoc patet ꝙ omĩa exterioꝛa que
fũt ad cultum diumũſicut eſt materialis eccia
vaſa ar gentea ⁊ aurea ⁊ veſtes qntũcunq; ſint

X —

— —

ſdrra
Anmnpeo
Gauie
t
aucheſe
atdenie
miſe⸗
anctenn
ſeqnuaß
ucühimmg
magsee
gelopan
Zenitreid
eeet vſey⸗ 1
nſbipar⸗
iſſe. de
uatorom
unq ſeong
lomon t
ſAlomens
bomios n
enti adn
tigliten
nodſer
ebzeſſen
Vndedid
bnſtoſup
jmotaln
untas em
blis n
mieo:din
u memor

hperſerf
n domis
Eemply
me p/
e
llseciis
ungpſint
ta wp
voy ſte
iſpa4
eſpe.
(usen
o 1S
winiren
ebnere
atßni
gligenk
thaben
boocn
aden
ztores,

ſcʒ ↄtra vicia ꝑ virtutum exercitiu · et ↄtra de⸗
mones p oꝛõnis et lectõnis ſtudiũ· vt pᷣdicati
onis officiũ valeant exercere · et minſtri eius

et pnapes et duces in diuerſis officijs eccleſe

domino ſeruientes· et p̃ᷣfecti curruu et equo⸗
rum in bono regimme ꝓpłoy ſicut de helya
dicit. iij· reg·ij pater mi pater mi curruſ iſrael
et auriga eius · Qlaſſem quoq; fecit rex ſalo⸗
mon· Per hanc claſſem intelligit᷑ eccleſa nin

tans que adhuc nauigat in hac aut claſſe ſuert

ſerui ſalomonis et piu hyramet aurũ multuʒ
appoꝛtauerut ad ſalomonem vt dicit᷑ in textu ·
Der buos aũt ſalomonis nitellgunt᷑ apoſtoli

alijq; diſcipuli de udea Zuerſi P ſeꝛuos auteʒ

pyram gentiles intelligunt᷑ homies literati de
gentilitate ↄuerſñ vt dyoniſius ambꝛoſiꝰ ausꝰ
et plures alnj. Der vtroſq; vero puos aurũ mł
tum ſapĩe acquiſituʒ eſt ecdeeſie· et pꝑ 2ſequens
iñi chnſto mqntu eſt eius ſponſus verus ſalo⸗
mon et pdicti ſeꝛui cũ eo ſunt in poꝛtu eccleſie
triumphantis· ð
8 d et regma ſaba audita fama
ſalomomis 2c Der iſlam reginã
gque gentilis erat ſigniſicat᷑ eccleſia
dee gentib collecta que audita chꝛi⸗
ſti fama ex eius miraculis p oꝛbem diffuſa ꝑ ſi
dem venit ad chꝛiltũ et p exercitiũ deuoti ſtu⸗
dij diligenter mquiſiuit veri ſaiomonis ſapien
tiam in euangelio ztentã intin ꝙ quiqd in do
ctrina phĩloſophica vdit eſſe doctrine chꝛilti
diſonu reputauit ſimplicit eſſe ſł'm dicẽs ma

ioꝛ eſt ſapientiatua ⁊ opa tua q; rumoꝛ quem

audiui m terra mea Moꝛaliter aut p regmã
ſaba intelugit᷑ aia humana que regma dicit᷑ eo
qꝙẽ ad imaginẽ ſumm regẽs ſcã. Der ſaba vo
que captiua interpᷣtat᷑ ſigniſcat᷑ eiꝰ fedatõ per
pctim̃ oꝛigĩale ex 2iũctiõe cũ coꝛpe ꝑ qð effici
tur pua ⁊ etiã ex miſerijs lequentibo pctim̃ oꝛi
gĩale ꝗpter quod diẽ phᷣs primo methaphiſice
ꝙ huana natura młtiplicit ẽ ancilla:et a mpliꝰ
p actualia peccata in buitutẽ redigitux o.· viij
qui facit pctin buus ẽ peccati · glo nõ vniꝰ tĩ

dommi ß tot dñoꝝ quot vicõn ⁊ ſic metiphicit
captiuat᷑· audiens tam bonitate chriſti p p̃ᷣdiꝛ

catoꝛis vocẽ tãquã regina ſaba venit ad verũ
ſalomonẽ de regione longinqua Ambrohꝰ ſu
per lucã Quid eſt longĩquius q́ a ſe recedere
Venit aũt ꝓ veram penitentiã ſicut ſilius ꝓdi
gus qui a pre longe receſſerat ⁊ expiens boni
tatem et mãſuetudinẽ chriſti pam recipientis
dieit · ꝓbaui ꝙ media pars ſeʒ bonitatis chꝛi⸗
ſti.mihi narrata nõ fuerat p p̃dicatoꝛem ·

Eecit ergo rex ſalomon · cc·ſcuta ð auro puriſ⸗
nmo p que lignant᷑ oꝛõnes clericoꝝ et religio

ſoꝛum deuotoꝝ pꝓ centenariu em̃ qui Aſurgit

ex muiltiplicatõne denarij p ſeip̃m ſigmſicatur
impletio decẽ mandatoꝝ·⁊ p binariũ ſigniſica
tur gemina caritas dei ſcʒ et ꝓximi·oꝛõnes au
tem ſacte a decalogũ implentib ⁊ caritatẽ ge⸗
mmã habentibus valida ſunt ſcuta ↄtra demo
num inſultus et trecentas peltas p quas ſi⸗
gnincant᷑ oꝛõnes deuote laicoꝝ qui ſunt in tri
plici gradu ſcʒ mcipientiũ ꝓficientiũ et pfecto
rum · Der cetenariũ aut ſignificat᷑ impletõ de⸗
calogi ꝓꝑ modu pᷣdictũet dicunt᷑ oꝛões iſte pel
te a pelſo pellis q repellut iĩctus temptatõnũ
Hecitq; rex ſalomon thꝛonu p quẽ ſigniſi

catur virgo maria in cuuꝰ gremio ſedit tanq;

in thꝛono nobiliſſimo recipiens triũ regũ ho
magia · de eboꝛe qð rõne albedĩs et frigidita

tis ſignat puritate marie in aljs refrigeranteʒ

motus libinns. grandẽe . imo grandiſſimuz

meritis et veſtunt e auro feruentiſſime ca⸗
ritatis · qui habebat ſex gradus et tinetur

luce ·.Pꝛimꝰ ẽ oꝛatio ſolitaria: ⁊ notat᷑ cũ dicit᷑
&t ingreſſus angelus ad eam. Berñ-ſup miſ⸗

eſt. Quo ingreſſus in ſecreto cubiculo vbi oꝛa
bat patre m abſcondito· Secũdus eſt vrgin ał

verecundia ibi· Turbata eſt in ſermone eius ;
Terciꝰ eſt diſcreta pꝛudentia bi. Et cogitabat
quabls elſſet iſta ſalutatio. Quartus inquiretis
diligentia ibi Quomodo ſit iſtud qi virum
non cognoſco · Quintꝰ humiliantis ſe decẽetia
ibi. cce ancilla dommi. Sextus ſdelis obedien
tia ibi. Hiat mihi pᷣm verbu tuu. et due manꝰ
hinc atq; inde tenentes ſedile p quas ſignãtur
operatones actiue vite et contemplatuie· quia
manꝰ e oꝛganum oꝛganoꝛuʒiij de amima· Fſte
autem opatõnes excellenter fuerunt in virgi
ne. et duo leones ſtabant iixta manus p qͥs
ſigniſicat᷑ duplex foꝛtitudo ſq; in aggrediedis
arduis ⁊ in tolerandis aduerſis ˖ et duodeciʒ
leunculip quos ſigniſicant᷑ duodecim fructꝰ
ſpirituſſancti vt ponunt᷑ gaęł · v· ic· Eructus au
tem ſpiritus eſt caritas gaudiumpax· patien
tia.longanimitas. bonitas benignitas manſue
tudo. ndes. modeſtia· 2tinentiacaſtitas: ſtan
tes ſup ſex Sdꝰp quos ſignatur ſex dona ſpi
rituſſa ncti que ponunt᷑ eſa xj· ſᷣm hebꝛeicam ve
ritatem· Requieſcet ſup eum ſpiritus ſapientie

et intellectus· ſpus conſilij ⁊ foꝛtitudimsſpri

tus ſcientie · et inplebit eum ſprritus timoꝛis
dommi. In noſtra veꝛo tranſlatione addit᷑ do

num pietatis . Non eſt factum tale opus in

omnibus regnis · nam incelis neq; m terris

eſt aliqua pura creatura ſibi ſimilis-

äsäs
. Ecx autem ſalomon adamauit
muleres alienigenas multas
c· In hoc autem facto ſalomõ nõ
fuit figura chꝛiſti ſẽ dctũ eſt ſupꝛa

iij Regu-

nam in ipo nullus ſuit defectus peccati ſed in

hoc ſacto ſalomon typum tenet ſapientis bo
minis dei udieio nobis occulto a ſapientia

cadentis qui ſicut ſalomon tria colit ydola ſcʒ
aſtartem deam ſydonioꝝ p quaʒ delicie carna

les ſigniſicant᷑ eo ꝙ aſtartem plaſmatõis ſup
fluitas interp̃tat ſemen autẽe coitꝰ in ciuꝰ emiſ

ſione eſt delectatio vehemens. de ſupfluo ali

menti generat᷑ et chamos deũ moabitaꝝ p

que ſignant᷑ duntie tempales eo ꝙ chamos cõ

gregatio interp̃tat et moloch ydolum ãmo
nitarum p quod honoꝛes mũdiales ſigniſicã

tur · eo ꝙ moloch plage mterp̃tat· pſone vero
in magnis honoꝛib poſite de cõmuni curſu ſp
timent ſibi de plaga moꝛtis gladio vł veneno
vel alijs modis ↄtra eos excogitatis. Suſcita
uit aũt dommus aduerſarium ſalomoni ⁊c ſu
ſcitauit ãt dñs ſalomoni tres adũſarios vt ptzʒ
in textu· per quos ſigniſicant᷑ tres demones qᷓ
hom mi a lapietia deiecto immittũt ð p̃dictis
temptatõnes· et ſic eum inducunt ad multipli
cem culpam· ⁊ poſt hec trahunt niſi penituerit
ad gehennã. Item per ſalomone ſapientiſſimũ
per mulieres tam milerablliter deiectu et i ſe
nectute doceri debet quilibet homo quantum
cunq; ſapiens et etiam ſenex ſugiendi familiari
tates mulierum maxime ſuſpectarum ne ſibi
contmgat ſiniile diſpendumm.
Ormuit ſalomon cuʒ patribuſ
ſuis· Sequitur. regnauitq; ro
boam filius eius proeo.

tentiſimo ſenum conſilium dereliquit et con
ſilio iuuenuũ adherẽs pᷣſumptuoſe populo re
ſpondit dicens · pater meus aggrauauit uigũ
veſtrum ego autẽ addam uigo veſtro et ſic
perdidit decem partes regni ſui · datur exem
plum ſilijs regum nobiliũ et potentum vt nõ
de ſe pᷣſumant · nec cõſilio uuenũ qui ſunt mex
perti credant h̊ magis conſino ſenum experto
rũ acquieſcant · Diritq; ieroboam ĩ coꝛde ſuo
c ·. Per iſtum ieroboam quẽ dommus de hu
min ſtatu eleuauerat ad regnum. et tamen ſta
tim fecit vitulos aureos ad tollendum cultum
diumum ſignant illi qui ð dei beneſcijs ingra
ti non ſolum deo gratias debitas non referut
ſed etiam ipſum impugnant qᷓntum poſſunt ·
Ec aſcendens altare ⁊c et ſic poſt obtentum
regnũ vſurpauit ſibi ſacerdotium · et ſic per ip
ſum ſignificatur effrenatꝰ ambicõſus qui obtẽ
ta digmtate cuius etiam non eſt dignus conat᷑

aliam obtmere cũ pᷣma non obſtante ſua inſuf
ſcientia· O=ð

DPer roboam qui moꝛtuo patre po

Tecce vir dei
Der quem ſignificatur pꝛedicato⸗
qui debet eſſe vir a conſtantia.⁊ ði
A ex bona vita . venit de iunda in ſer⸗
mone domimi .nam p̃dicatoꝛ a deo debet eſſe

miſſus ⁊ hoc immediate vł mediãte vicario ei

Ro.x · Quõ pᷣ̃dicabunt miſi mittant᷑· iero boaʒ
ſtante ſup altare p quẽ mtelligit᷑ publice pec
cans ⁊ inuerecũde·⁊ ſpecialiter exiſtens in po⸗
teſtate ſiẽ ieroboã qᷓ publice ydolatrabat ⁊ ali
os ad h̊ iducebat. t clamauit contra altare
id eſt cõtra ꝓdolatras et ydolatriã ibi ppetra
tã Scce naſcetur ſilius de domo dauid ioſias
nomĩe·p quẽ ſigniſicatur chriſtus et eius ad
uetus ad iudicium· ꝛdeo ſubditur et immola
bit ſacerdotes ſuper te ·i ꝗpter peccata ſuper
te facta et per ſacerdotes iſ tos intelliguntur
mali pꝛelati clerici ⁊ religioſ qui immolabunt᷑
m uidicio qñ per chriſti ſententiam detrudẽt
m inferno et oſſa hommum ſup te incendet

per hommes intelliguntur layci peccatoꝛes:

per oſſa intelliguntur peccatoꝛum coꝛpa· nam
illa damnatio erit ſimul in corpe et aĩa · pdica:
toꝛ auteʒ debet pꝛoclamare iſta ſutura quia de
nunciare debet penas et pꝛemia Qũq; audiſſz
rex Sequitur · Aprehendite eum ⁊c p hoc
oſtenditur obſtmatio peccantiũ qui ad verba
pᷣdicatoꝝ nõ ↄterũtur et qð peius eſt eos ali
qñ peꝛſequutur et tamen iſti in neceſſitate cor
poꝛali poſiti pᷣces illoꝝ requirũt quos ante pe⸗
ſecuti fuerũt: quod ſigniſcat᷑ px hoc qð ſubdit᷑
Deprecare faciem dommi ⁊c j quod non eſt
denegandum ᷣm doctꝛinã chriſti mat᷑ v. oꝛate
ꝓ pſequẽetib Prophetes aut ſenex p Mũ aũt
fłmaphetã ⁊ eius ſilios figu:ati fuerut pſeudo
apłi ⁊ eoꝝ ſequacesqui mitũtur ĩpediẽ veros
p̃dicatoẽs Per hoc ꝙ ver?ꝰꝗphᷣa p f'm ꝗphetã
fuit deceptus ſicut dicitur mmfra fefellit eum

ſigniſicatum fuit ſᷣm qð dicit beatus grego·ꝙ;

ex miraculis que ðᷣs fecerat ad eius ver ba ſuit

elatus et ex hoc decipi perniſſus ꝗpter quod
pᷣdicatoꝛes veri multum debent eſſe ſolꝛciti ne
Apter bona que faciunt eleuetur · 1 per conſe
quens a mals hominib decipiantur 2 vlteꝛiꝰ
puniantuꝛe · ſicut ſuit iſte de quo ſubditur · in
uenit eum leo in vꝛa ⁊ occidit ⁊ p hanc pena

oñdituꝛ ꝙ peccauit · h̊ peꝛ hoc quod leo cada
uer eius non tetigit ſed intactum cuſtodiut ·
oñdit ꝙ de pctõ veꝛe penituit ⁊ dñ ſentẽtiam

acceptauit · ⁊ ſic p moꝛtem coꝛporalẽ eiꝰ pecca

tũ expiatum ſuit Circa quod ↄſderandum ꝙ

dñs leues culpas iuſtoꝝ ĩ pñti aliqñ grauiter
punit vt per hoc nobis appaꝛeat grauitas pe
ne que ꝓ granibus culpis ĩ futuro reſeꝛuatur

infligenda Mebꝛeorum · x Moꝛrendum eſtin
dere m manus dei viuentis

8

— —— — —. -r-K0-

ſadam
Nontn
d nnſer
oedetiſ
enſagne
dubireper
ngin p
tnbrg
tra Atane
Abppen
daud ſeg
set euge
Letimmd
rrztg ſipe⸗
telluntn
nmolabunk
derrudet
incendet
ccatodeg!
(Orpa han
t ajapd
nnaquade
iano
nu phor
n ad verb
eſt eosa
flitatecor
antepe,
ſubdi
d noneſ
nai vorat
pſini
erntpheo
ede ens
fem hen
fellireum
greg
Siden
ter uoo
lriti ne
per conſe
r 1en
diur
harc en
d e
ſrunt
erttunt
lia hen
munng
Gu
1 *
ſernetur
ume

Wð

—

N ulo tempore egrotauĩt abia
⁊c. Sequitur.vade m ſylo vbi
eſt ahbiaſ propheta ⁊c Rllegoꝛice
— er abyam ꝗphetam chꝛiſtus ſigni
ficat᷑· de quo luce vij dicit᷑ · propheta magnus
ſurrexit ĩ nobis Per vxoꝛẽ ieroboã que ſimu⸗
latoꝛie venit ad abyam ſigniſicat᷑ colleguʒ ſcri
baꝝ et phariſeoꝝ ſimulatoꝛie vemẽtiũ ad chri
ſtum vt eü capent in ſermone · mathei· xxij· et
ſicut ahyas ſimulatõne muliris pcepit dicens
quare te alam eſſe ſimulas ego autem ad te
miſſus ſum durus nũcuis ſic chriſtus ſimula
tiones pha riſeoꝝ et ſcribaꝝ cognoſcẽs eos in
crepauit dicẽs:quid me temptatis ypocrite · et
tanqᷓʒ nüciis a deo patre miſſus eis damnatõ
nem ſuã denunciauit · Natxxnj· Ve vobis ſcri
be ⁊ phariſei ypocrite ⁊c apter qð fuit eis du⸗

rus nuncius Moꝛaliter aut p abyam ꝗpheta

intelligit bonus pᷣlatus ⁊ clare vdens in ſius

operib.qᷓ em̃ hodie ðꝛ ꝗapheta olm videns aa

pellabat᷑ .·.Re·ix · Per mulierẽ himulatoꝛã ſig̊
ſicatur pſona hcta volens aſcendere p ſuam h⸗
ctione·ſ̊ bonus platus ⁊ ſenſatus debet taleʒ
repellere nõ ſolũ ab optato etiã ab obtento
qn poteſt ſeri bono modo· In q̃nto anno re
gni roboam aſcendit ſeſach rex egypti m bie:
ruſalem· Kllegoꝛiee p hierem intelligit᷑ eccia

militans · p regem egypti que interpᷣtat᷑ tene

bꝛa dyabolus m tenebꝛis peccatoꝛuʒ ⁊ mſerni
regnãs intelligit ipᷣe vero aſcendit cẽtra ecc̃aʒ
miitantem 1 im magna pte abſtulit theſauros
domus dñ id eſt merita pꝛelatoꝝ clericon et
rengioſoꝝ p malã eoꝝ vit ã a theſauxros regi
os id eſt merita pꝛincipum ꝓ tyranidem ipᷣoꝝ·
ſcuta quoq; aurea que fecerat ſalomon ·id e.
chaiſtꝰ.p que ſignant᷑ veritates ſacre ſcriptuẽ ð
quib de ꝓuer xxx· Omnis hᷣmo dñ ignit? ch
peus eſt ſperantibo m ſe· Iſta vo ſcuta abſtult
dyabolus nam p eiis inſtinctum mbti pꝛelati
clerici ⁊ religioſi circa ſtudiuʒ ſacre ſcpᷣture iaʒ
non ſunt inteti h̊ magis circa terrena negocia
que implicant ad peccata ꝓ quibo fecit rex ro
boam ſcuta erea per roboam qui latitudo po
puli interpᷣtatur theologi oſtentatoꝛes ſui ſ:
gnant᷑ q̃ magis famã ſuã qᷓ; vtiutatẽ doctrine
dilatare nitunt · et iſti ꝓ ſcutis aureis faciunt
erea· naʒ dinnſſis veritatibo theologicis docẽt
et ſtudent ꝓphiloſophica ⁊ logicala·⁊ ſic poſſũt
dicere· Eactus ſum velut es ſonans aut cym
balũ tynniens) C. IN
Gitur xvi anno regm ſerobo
am regnauit abia ſuper udam
In hoc capło ſcribi᷑ hiſtoꝛia reguʒ
abie 1 aſa incõpletè tñ. completius
vero ponit᷑j paxł · xij capło·a·xiiij. xv.·⁊· xxj
apter quod ibi ponet᷑ expoſitio miſtica dño cõ

odente! Aſcendit baſa rex irael in iuda 1 edi

ficauit ramai.foꝛtaliciũ magnũ ⁊ excelſuʒ ad

impugnandu resgnũ iunda et ad ꝓhibendu ſu⸗
os ſubditos ne t᷑nſ rent in hierm ad adoꝛan

dum dñm . ꝓpter qð ſignat dyabolũ qui qᷓntũ
poteſt ĩpugnat eos qui numeroꝛ merito ſunt
de regno chꝛiſti vt ſe̊ ſuo dnio ꝓtrahant᷑ et ſi

miiiter peccatoꝛes q̃ iam ſunt deſuo regno ꝓ:

hibet quantũ põt ne ad gtiam reutant᷑ et ſiłñ
facuint ſlacerdotes ⁊ derici mpugnantes reli⸗
gioſos paupes et ſuos ſbhᷣditos impedumt ne
pꝛo confeſſiombus recurrant ad eos ad haben
dum ſanius conſilium·
CK. XVX.
Actus eſt autez ſermo domim
hieu filiuʒ anani contra baa
2

ſa ⁊c ·ſequitur poſtea:ob hanc
cauſam occidit eum ⁊c · hela nãq;
luis baaſa occidit hyeu pꝛophetãeo ꝙ dixẽat
ex perſona dñi demetã poſterioꝛa baaſa· et
ſic nõ ſolumaphetauerat ⁊tra baaſa h etiã con
tra hela fuim eius:⁊ p iſtos allegoꝛ ice ſigſicati
fuerunt pᷣncipes iudeoꝝ qui machinati ſunt in
moꝛtem chꝛilti · eo ꝙ dixerat ciuitatem ⁊ tẽplũ
deſtruenda. Luc· xix · Videns ieſus ciuitatẽ fle
uit ſup ulam dicẽs q ſi cognouiſſes ⁊ tu.Seq̃ᷓ
tur · Quia venient dies in te ⁊ circundabunt te
immici tui vallo ⁊ coanguſtabunt te vndiq; /1
ad terrã ꝓſternent te · ⁊ nlios tuos q̃ in te fũt
c · Moꝛaliter aũt ꝓ baaſa ⁊ euis hluum ſignan
tur peccatoꝛes obſtmati qᷓ ad verba pꝛedicato
rum a malis ſuis nõ reuertunt᷑ et ꝙ peuis eſt
ꝓut poſſunt eos nequiter pſequunt Reg
uit amri ſequit᷑ emitq; montem ſamarie a ſo

mer duobo talentis argenti· Somer interpꝛe

tatur cuſtodies et ideo ſignat platum ad queʒ
ſpectat bona eccłiaſtica cuſtodire. Her monte
vero ecckłiaſtica dignitas deſignat᷑: gitur per

amri qui montem emit a ſomer ſigniſcatur i
moniacus q̃ pꝛebenda vel gradum eccłiaſticuz

emit a ſuperioꝛe et ſic vterq; crimen incurrit ſi
monie· et ad hoc conſonat interpꝛetatio noĩs
vtruiſq; De ſomer vero ptʒ p pꝛedicta Amri
vero amaricans mterp̃tatur et hec interptatõ
ↄuenit ſymonmiaco:nam et ſimoni a quo dicta
fuit ſimonia:dixit beatus petrꝰact· vijj. In ſelle

amaritudims obligatõne ini quitatis video

te eſſe · Volebat em ſpualem emere poteſtateʒ
vt patʒ ibidẽ · ¶ Et regnauit achab ſequitui
Linſuper du xit ieſabel que mterpᷣtatur fluxuſ
ſanguimis· ⁊ ideo ſignat quãcunq; pſonã ſitibũ
dam ſanguinis mnocẽtis· Vnde ⁊ iſta ieʒabel
occidi fecit naboth mnocente · In dieb autem

eius ediſcauit haiel de bethel ericho Der ha

iel qͥ viiens ðo mterpᷣtatur· ꝓſitens in relgio
ne ſigniſcatur · q;ꝛ ſi ꝓſiteat᷑ debite moꝛit᷑ mdo
et incipit deo viuere · ꝓgpter qð dicit᷑ de bethel

iij hesn

que domus dei interpꝛetatur· nam religio do
mus dei nommat᷑ hierico vo interpꝛetat᷑ luna
que pꝛopter ſui variatõnẽ mundu ſignat qui
eſt m mutabilitate ↄtinua·igit᷑ haiel hierico re

ediſcat qn ꝓfeſſus in religione m actib mun

dams ſecularib ſe occupat ⁊ in hac reediſca
tõne tota proles eius moꝛit᷑ q; bona opa ſua

moꝛtificaãt᷑ · ꝗpter quod dicit᷑ ip thinemo mi

litans deo imphcat ſe ſecularibe negocijs vt ei
placeat qui ſe pꝛobauitt
. RVI.
Tdixit helyas theſ bites de ha
bitatoribus Salaad. Per galaad
qui interpᷣtat᷑ aceruꝰ teſtimomjſa:
cra ſcp̃tura ſignificat᷑ in qua dei te⸗:
ſtimoma coòaceruant᷑ tn hoc at aceruo doctoꝛ
et pꝛedicatoꝛ debẽt habitare p diligẽs ſtudiuʒ
ſacre ſcripture:q; ſignant᷑ p helyã ꝗphetam et
pꝛedicatoꝛẽ et ſicut helyas ceſſare fecit pluuiaʒ
et roꝛez gpter achab ⁊ ppłi eius nequiciãſic ali
qñn pꝛedicatoꝛ ceſſare debet a pluuia pᷣdicatõiſ
pꝛopter ꝓpłi maliciãſc aũt ſecit paulus actuũ
xix · Qum aut quidã imndurarent᷑ et nõ crederet
maledicentes viam dñi coꝛam multitudine diſ
cedens ab eis paulꝰ ſegregauit diſcipulos. St
eʒzechielis nj dixit dommꝰ ei · Liguã tuã adh e
rere faciã palato tuo ⁊ exis mutus nec qᷓſ vi
obiurgans q; domus exaſperans eſt. dt ſic he
lyas receſſit ab achab et eius ppło dicente ſibi
dñno · Recede hinc ⁊ vade ꝛc· ¶oꝛui qͥʒ defere
bant ei panem ⁊ carnes ⁊c· Ex hoc ptʒ dei cir⸗
ca ſeruos ſuos ꝓuidentia q; lautiꝰ pauit heliã
paues q; p hommes: nam poſtea pauit euʒ p
uiduã pane vaqua· Sed qm humana ꝓuino
non eſt ↄtemnenda mo dns lecit eum petere
bucella panis a uidua muliere . Der hoc aute
ꝙ farma vidue nõ delecit ⁊ lechit? olei nõ fuit
immutꝰ ſigmiſicatũ ſuit ꝙ ſuſtentantibo dei ſer
uos non deſiciunt bona tempalia ad ↄuenien
tiaʒ vic tus ij/Coꝝx. Qui aut adm miſtrat ſe
men ſemmanti:⁊ panẽ ad manducandũ pꝛeſta
bit et augebit mcremẽeta frugũ iuſticie veſtre

vt m omib locupletati abundetis in omnem

ſimphcitate. I deo ſequit᷑. St comedit ip̃e ⁊ illa
⁊ domus eius · Eactum elſt poſt hec ver ba
egrotauit hiliis mulieris ſubdit · Ingreſſus

es ad me vt rememoꝛarent᷑ mq̃tates mee.p

hoc oſtenditur ꝙ pꝛedicatoꝛ euangelij q̊ p he
lyam ſigniſicatur vt p̃dictum eſt mn domibus

hoſpitum debet eſſe tam exemplaris vite ꝙ fi⸗

Iij hoſpitũ id eſt opa eoꝛũ moꝛtua videãt in cõ

patõne ad opa pꝛedicatoꝝ: Der hoc aũt ꝙ mu

lieris filius p pᷣces helye fuit a moꝛtuis ſuſcita
tus:·ſgniſicatur ꝙ opa recipientiũ pꝛedicatoẽs
p bonas exhoꝛtatõnes ⁊ pꝛeces eoꝝ videãtur
reſuſcitata per emendatõnem vite ip̃oꝛum vt
ſie hoſpes poſſit dicere qð ſequi Nuũc m ito

cognoui quoniam vir dei es tu et verbuz dñ

in oꝛe tuo verum eſt···
ACX. XKVII.
Ulſlſt multos dies factuz eſt ver
vade oltende te achab c

natõnẽ achab et ꝓpłi eꝰ a repꝛehẽſione ceſſauit

1 de terra receſſit poſtea vero p afflictõem ſa
mis intellectu dato ip̃i achab ⁊ eius popło he
lyas redit ⁊ increpatõnem reſumpſit vt patʒ
in ſequentibo et tũc euis verbũ effectu habuit

quia tunc ppłus dixit dommus ipe eſt deus
dommus ipe elt deus oſtendit᷑ ꝙ pꝛedicatoꝛ

veritatis 2ſiderare debet opoꝛtumitatẽ tempo

ris ad pꝛedicandum q; ſcriptum eſt ecce · nj·
Tempus tacendi ⁊ tempus loquendi:Hꝛopit
qð ſupꝑ illud mat · xxnj cce ego mitto ad vos
ſapientes ⁊ ſcribas dicit hiero· Sapientes qui
nouerint qñ debeant ꝓferre ſermonẽ·· Qu

q; iam tẽpꝰ eſſet vt offerret᷑ olocauſtũ ⁊c p ſa

crificium helye ſigmiſcat᷑ ſacriſicium pᷣdicatoꝛiſ
de ꝗpꝛia carne· vnde paulus pᷣdicatoꝛ veritatis
dicit · · coꝝ·ix· Qaſtigo coꝛpus meũ⁊ in ſeruitu

tem redigo ne foꝛte cũ alijs pᷣdicauerĩ ip̃e re⸗

pꝛobus efficiax· Et ad hoc ſaeriſicumm offerenð
inducit nos apłs Roxij. Obſecro vos fratreſ
p mibicoꝛdiam dei vt exhibea tis coꝛpa veſtra
hoſtiã viuentẽ ſanctã deo placentẽ ratõnabile
obſequiũ veſty ·h qmn nõ ſolum caroèũᷓ etiã ſpi
ritus hormmns eſt offerendus deo ad hoc ſig
ſcanduʒ facta fuit trina effuſo aque ſup helye

ſacriſicium per quã ſignificat᷑ triplex effuſſio la

criman ſcilz lacrimarum contritõmis ex recoꝛ
datõne pecccatoꝛum pꝛopꝛioꝝ · Rſa xxxvnj· di
xit eʒechias dommo·. Reeogitabo tibi omnes
annos meos in amaritudine anime mee &t ibi

dem ſibi dicitur a domio·Ruduii oꝛatio nem

tuam et vidi lacrimam tuam· Gffuſio ſcda eſt
lacrimaꝝ compaſſonis exↄpaſſione ad chriſtũ
pꝛo nobis paſſum To·xx· Maria ſtabat ad mo
numentum ſoꝛis ploꝛans:Tercia vero effuſio
eſt lacrimarum deuotõnis ex dilatõe pᷣmioꝝ·
Pſalmo.xlj.Euerunt nib lacrime mee paneſ
die ac nocte · Sequit᷑ Tranſibo in locum taber
naculi adrmabilis vſq; ad domum dei · Dixit
q; helyas appꝛehendite ꝗꝓphetas baal /· qui int
pꝛetatur deuoꝛatoꝛ· ideo per pꝛophetas baal
incelliguntur doctoꝛes ⁊ pꝛedicatoꝛes falſita
tis pꝛopter queſtum tempalem per hoe ergo

ꝙ helyas pꝛophetas baal occidit vt ðꝛ in textu

ſigmiſicat᷑ ꝙ pꝛedicatoꝛ veritatis debet tales fal
ſos pᷣdicatoꝛes et doc toꝛes pcutẽ gladio ver
bi diumi ⁊ denunciare eos occidendos ꝑ ſentẽ
tiam dei · Aſcendit aũt helyas in verticẽ mon

tis carmeli 1 ꝓnus ⁊c] Per hoc aut ꝙ helyaſ

ſuis pꝛecibus pluuiam impetrauit ſigniſicatur

buz domim ad helyam dicens ½

Per hoc aut ꝙ helyas ꝓpter obſti

——„ ——— +☛☛næ— =

— — — — — ⏑ — 2

nebe

i eſtver
dyg.
biͦ
Wpterag
dne celle
opopoke
t vene
ctü he
pe eſtdes
peedeneer
tneend
Leri
dDep
toad vos
entes gui
WE
wud p
1pdicrrs
dewittts
1inſermuu
eriſpen⸗
nofferen
Vsftatrt
b wſtt
Ntönablle
Hetiaͤſpi
dboeſs
ſap bae
effuſol
g erteen
mnfd
ibionmen
mer tſb
utionen
ſcn
dchriſtu
tD
effuſo
epmdn,
nee pand

aungle
dit
uii
m bil
wlaſt
rede
ſterti
tleeſt
en
opn
6 niat
Oici
foti⸗

ꝙ; p oꝛõnes deuoti paſtoꝛis vel pᷣdicatoris ĩpe
tratur Faa ſaluatoꝛis

Vnc iauit autem achab iezabel
omma ⁊c ſequitur mſit itaq;
leʒzabel nuncium ad helyam
Sicut ĩ expoſñitiõe ſacre ſcripture ſit
aliqᷓndo tranſitus a capite chriſto ad eius mẽ
