pter quod m fine libꝛi dixit eis dñs:non eſtis
locuti rec tũ coꝛam me ſicut ſeruꝰ meus iob·et
ðᷣo per ipſos ſigniſicant᷑ illi qui iuſtos miuſte

increpare conant᷑ tales aũt ſunt pᷣcipites imn lo

q̃ndo·qð notat᷑ cũ ſubdi Qonceptu ſermonẽ

tenere quis poſſit et vt acrius increpẽt pꝛius
eu commedaãt de doctrina cũ dicit · Scce docui

ſti plurimos et de caritate fraterna cũ ſubdit

et manus lalſas roboꝛaſti ⁊c · Conſequẽter
vertunt verbu ad increpatõnem Nũc aũt ve

nit ſup te plaga et defeciſti quaſñ dicant do
ctrinam tuam operib deſtruxiſti · Vbꝛ eit ti⸗

moꝛ tuꝰ erga deũ. foꝛtitudo tua ⁊c]qd. iſta
nõ fuerunt m te ſcdðᷣm veritatem h tantumodo

ſcdᷣm ſfic tõnem·. Recoꝛdare obſecro te quis vn

q; innocẽs perijt qd· nullus. Increpantes at

miuſte freqnter ex verbis ſuis oſtendunt᷑ deſ
cere · niſi enim mn vita pnti de qua loquebat eli

phat qꝛ nõ credebat aliaʒ innocens aliquando

piret · Rſayas nõ diceret · lvij · Tuſtus perit ⁊ nõ

eſt qui recogitet· Innocẽtes em aliquando pe

reunt in hoc mũdo vt ſaluent᷑ m celo. aut q̃n

do recti deleti ſunt . q· d. nuqʒ.· quod fimiliter ⸗

fłmnam aliquãdo de memoꝛijs hominũ dele

tur vt in libꝛo vite ſcribant· Qum potius vi⸗

di eos qui operant᷑ iniquitatem c]. ſequitur-

Lflante deo periſſeSimiliter hoc eſt fm naʒ
aliquãdo impij ꝓſperant᷑ vſq; ad moꝛtem in va
ta pnti vt habet᷑ infra eodem capło· Qregoꝛ.
Sepe nanq; dommus dui tolerat quos imper

petuũ damnat Sed q; mal non ſolum bonos

arguũt de ſicta bonitate· ſed etiam de cruden ⸗

tate · ideo ſubditur · Rugitꝰ leoms · vocãt eoſ
leones ipſos de crudeutate notãtes et quia nõ

ſolu eos diffamãt in pſonis apꝛijs ſed etiam in
ubi 2iunctis vtpote in vxoꝛibo et famulis io
ſubdit᷑ · et vox lene ⁊ c Poꝛro ad me dictũ eſlt

verbũ abſconditũ c ·tales em̃ maligni vt iu⸗

ſtuis bonos arguere videant᷑ fm gũt aliquäs do
ꝙ occulta ſibi diuinitus reuelentur· et que ſint
ila ſubditu:· Nũquid homo dei comparatõe

Eſpondens autem eliphat 2c].

eadem ſententia ad ma gis exagse⸗

tire talia: eo ꝙ repꝛobant in hom inib et bene.
ea que deus homo legitur feciſſe vt ꝙ a pecca⸗
trice tangi ſe pmiſit· ⁊ cum peccatoꝛib come⸗
dit bibit· ſaluatoꝛ em̃ noſter talib peioꝛari ñ
poterat· quiba tñ peccatoꝛiv melius erat. ſic ãt
non eſt de nobis fragiliwadeo ſequit᷑. Rcce q̃
ſeruiunt ei ſcʒ religioſi: non ſunt ſtabiles· ꝓ:

pter quod vitare debent peccatoꝝ occahones

mkto foꝛtuis hoc facere debent mſirmioꝛes
ideo ſubditur · quãtomagis hi qui habitãt do
mos luteas c · domos aut luteaſ inhabitãt qᷓ
terꝛenis negocijs ad peccatũ inducetibo vacãt
ca erSo ſi eſt qui tibi reſpon
deat ⁊c]· Licet aũt eliphat credẽs
iob obſtmatũ mn malicia increparet
eum imuſte tñ eius verba cõ tra ſic
obſtinatũ retoꝛqueri poſſut vere ꝗpter quod
ſic exponat᷑ ad pns·ei dicẽdo · Voca ergo ſi ẽ
qui tibi reſpondeatqdh deum muocaueris
non exaudiet te gpter impedimentum malicie
tue· ita ꝙ hic accipit᷑ ſi pꝛo nõ· et ad aliquẽ ſan⸗
cton cõuertereqdñ hoc feceriſeius tibi nõ
valebit oꝛatio:ꝗpter obſtinatõnem tuã in ma/
lo · Virum ſtultu interſicit racundia ſtult di
cit᷑ quaſñ ſtatu altus:et talis eſt ſuperbus:qui ſe
exiſtimat alios excellere. et pꝛopter hoc frequẽ
ter occidit᷑.qꝛ vult alios conculcaxe: et puulũ
occidit muidia:qꝛ triſtat᷑ de alterius excellen:

tia 8go vidi ſtultum hrma radice id eſt pꝛo

ſperaxi in bonis huius vite: et maledixi pulcri
tudmi eius id eſt ꝓſperitati quia nocua eſt
bonis hommb· Longe ſent ſiij eius a ſalu:
te .id eſt imtatoꝛes ſue ſupbie · et conteret ĩ
poꝛta d eſt in moꝛte p quã exitur de pñti vi
ta· Quius meſſem famelicus comedetquia ſi
fecit opus bonũ de genere · ſibi nõ ꝓſñciet · et
im rapiet armatus id eſt dyabolꝰde quo di
ct᷑ luce·xj· Qum ſoꝛtis armatus cuſtodit atriũ

ſuum ⁊c.· bibent ſitientes duntias eius id ẽ

tyrani qui ſunt aliene ſubſtatie ſitibundi Ni
hil in terra ſit ſine cauſa /p terꝛaʒ ſigniſicatur
homo cui dicit᷑ gen·mj puluis es et in puluereʒ
reuerteris· et alia tranſ latio habet· terꝛa es et
min terꝛam reuerteris · In hac aut terꝛa nibil de
bet ſieri ſine cauſa quia px membꝛa coꝛpis q ſut
terꝛea nihil neri debʒ niſi quod dctat recta ra
tio · de humo ſid eſt coꝛpoꝛe humão: nõ eg

dietur doloꝛ · ſeʒ gehene· nam moꝛtale peccatũ

nõ mmcurꝛit niſi p conſenſuʒ amme. Homo na
ſeitur ad laboꝛem ⁊ auig ad volandũ p boĩem
exterioꝛ homo p auem interio⸗ dengnat · igit
homo naſcit᷑ ad laboꝛem et auis ad volandum.
nam homo exterioꝛ operib actue vite. interi

oꝛ aũt contemplatiue deputat· m ptraq; tame

iuſtiſcabitur c licet eniʒ hec ſint impoſſibilia
tñ maledici vrris ſanctis impꝛoperat de ſe ſen

vita homo indiget adiutoꝛio dumno· ideo ſub⸗
diur · ¶qᷓʒobꝛem ego depꝛecaboꝛ dommum ⁊c

qqui lacit magna et inſcrutabilia dum terꝛ enũ

bominẽ eleuat ad celeſtia vnde cecidit an geli⸗
ca creatura: qui dat pluuiã ſup faciem terꝛe ·.
mſundẽſ hommib ſtillicidia ſue gratie · ⁊ nꝛi
gat aquis ·ſacramentalib· vmiuerſaſcz ratio
nabilia ad hoc ſe diſponentia: qui ponit humi
les in ſublime · Mathv· Beati pauꝑes ſprritu
quoniã ipſoꝝ eſt regnum celoꝝ· et merentes
erigit ſoſpitate· Mathᷣ· v · Beati qui lugẽt quo
ma ip̃ᷣi conſolabunt᷑ qui diſipat cogitationes
malignoꝛũ ⁊c]· et hoc eſt diume milericoꝛdie ·
quando mala cogitata nõ pmittit adimplere
qui appꝛehendit ſapientes maſtutia eoꝛum·
credentes em̃ impedire ꝓuidentiam diumam
implent ·ſicut fratres ioſeph vendiderunt eum

ne dommaret eis et p hoc habuit dommnũ ſu

per eos· Der diem mcurꝛẽt tenebꝛasquod
fit cum ꝓ aſtutiam incurꝛunt tenebꝛas peccati
LBoꝛro ſaluum faciet egenũ ꝛc a gladio eniʒ
oꝛis de manu violenti exipit᷑ qui nec blandime

to ſeducit᷑ nec perſecutõne frangit᷑ et hoc cõtin
git egenis voluntarie qui contemnunt omnia

—

amoꝛe celeſtis patrie · Imiquitas auũt cõtrahet

os ſuum quando videbunt ſe deijci 1 egenos

exaltari · tunc ei dicẽt illud ſapꝛen · v· Nos iſen
ſati vitam illoꝝ eſtimabamus inſaniam ⁊ hineʒ
illoꝝn ſme honoꝛe:Ecce quomodo ↄputati ſũt

inter ſhos dei ⁊ iter ſanctos ſoꝛs illoꝛuʒ eſt·

Beatus homo qui coꝛxipi᷑ a domĩonã ipſe
dixit apoẽ̃iij. Ego quos amo arguo⁊ caſtigo

ncrepatõnem aut dñi ne repꝛobes·eſt em

medicina ſamitatis ſpualis ĩductiua. ꝗꝓpter qð

non eſt repꝛobanda · In ſex tribulatõnibo hbe
rabit te a in ſeptima nõ tanget te malũ jin ſex
diebus de oĩa creauit ⁊ in ſeptima quieuit.igi

tur p ſex dies intelligit᷑ totus mudi decurſus

in quo ſdeles tribulant᷑ vt eterna requie conſo

lentur · En fame eruet te de moꝛtenã malis
dencientib ex ſubtractõne verbi diuim ipo re
ficiunt᷑ electi· et in bello de manu gladijnaʒ
in temptatõmibo repꝛobi ſuccumbunt et electi

deuincunt · a flagello lingue abſconderis· a
flagello lingue abſconditur qui verbis imm⸗
rioſis non turbatur· non timebis calamateʒ
cum venerit d eſt cum gehenne calamitas

alijs venerit non timebis: quia tibi non noce⸗
bit · AIn vaſtitate ⁊ fame videbis id eſt tempo
re indicij hoꝛxibilis · ſicut luce· xxj· dicit electis·
reſpicite et leuate capita vraid eſt exhilarate
coꝛda· ſẽ expoĩt greg omb · j· et beſtias ixe nõ
ſoꝛmida bisdeſt demones qui compant᷑ in
ſcriptura ſerocibo beſtijs · Sed cum lapwdib re

Sionis pactum tuum id eſt cum electis de ꝗ

bus dicit᷑ zach·ix. Lapides ſancti eleuabũt᷑ ſup
terꝛam/ et ſcies ꝙ pacem habeat tabernaculu

tatoneg

getan

cde.

hmpeere

orun

unan
nt eum
mmü ſi
quod
peccat
doen
landine
oe cötr

tommd

tötraher
egenop

1Kne,
ni ſüt
nzeſt⸗
n e
faſtig
n,
pter
nlhe
iinin
eut /G
Autſis
conſ
malio
ſore
r
teieat
eris/
Bn
nc
nttas
ſoee/
hnſo
ectis⸗
Prate
vntmn

ſp
lu

0s ſeen

=

tuũ id eſt coꝛpꝰ qð eſt tabernaculũ anime nã

gloꝛioſum erit in reſurꝛectõne· et viſtas ſpe

ciem tuã łid eſt conſderans coꝛpis tui gloꝛio

ſi decoꝛem· non peccabis ſicut modo ſupbit
homo de pulcritudine coꝛpis et ſcies qmam
multiplex erit ſemen tuu id eſt fruct' operuz
tuon· Ingredieris in abudantia ſepulcru id

eſt eterne quietis locum quod auditu mete p
tracta id eſt dingenter conſideranaʒ attentio

fim eſt dirxectio opantis ſicut vino ſr eſt

directio ſagittantis C.· —I.
Eſpondens autem ꝛob 2c

₰

pſequeris/ſic eoꝝ peccata dixit ſua ps xxj·lon⸗
ge a ſalute mea verba delicton meoꝝ· quoꝝ

remiſionem deſderat · d. Vtinam appendere⸗

tur peccata mea c] in ſtatera nanq; diuine in
ſticie paſſio chꝛiſti pꝛeponderat peccatis hua

ne nature . Vnde et verba mea doloꝛe ſunt ple
na.Nlat·xxvj· Triſtis eſt anima mea vſq; ad
moꝛtem · q; ſagitte domm ſunt in me.· dlaui
em̃⁊ lancea chꝛiſti coꝛpuſ pfoꝛates poſſunt di

ci ligitte quaꝝ indignatio ebibit ſpm men·.

johxix et melmato capite ennſit ſpum· ⁊ ter⸗
roꝛes dommi militant contra me id eſt pene

moꝛtis que eſt vltimũ terꝛibilum· Nunquid
rugiet onager ⁊c p onagrũ et bouẽ qui ſuͦt
ammalia bꝛuta ſigniſcant hommeſ carnales vi
tam pecudum eligentes et per herbam et p̃ſe
pe plenũ · abundãtia delician in quibo quieſcũt
voluptuoſi tanq; in optato ſime et p aſequens

abhoꝛrent: laboꝛes coꝛpoꝛis et doloꝛes ideo
ſubdit · aut poteſt medi inſulſum ⁊c ·qͥ pmu
tatõnem dextere excelſi de carnali ſit alquãdo
foꝛtis amoꝛe chꝛiſti ad pferendum aſpera ſieut

patet de ſancto bonifacio martire· ideo in pſo
na talis dici Que pꝛiuſ nolebat tangẽ anima
mea cτν naz martiriuz quod pꝛius abhoꝛrebat

ardenter ꝓ chꝛiſto denderabat ſicut fa melicus
eſcaʒ cuiꝰ dilatio anguſtiat fameſcentẽ· uis
det vt veniat petitio mea ⁊c · id eſt vt ad celi
Saudiuz veniã p martiriuʒ· Phił.j.· Deſiderin
habens diſſolui et eſſe cum chꝛiſto · qui cepit
iple me cõterat ⁊c deus qui dedit nihi mar
tirij denderuim ip̃e pficiat: et non cõtradicam

ſermombo ſancti qͥ magis benedicam deũ celi

Que eſt em̃ ſoꝛtitudo mea ⁊cq dtolerantia

martirij non ꝓuenit ex homnns virtute h ex
dono dei · aut quis fnis meus ⁊cq/d. nõ eſt

ꝓſperitas huius vite h future; ꝙ luſtiebat iob
contra amicos ſuos vitaʒ aliam non credentes
Sed quoniã martires de cõmuni curſu ſentie⸗

bant doloꝛes inð dicebat elezarus ij mach vy⸗

Sicut dictũ eſt ſupꝛa iob ſigniſcar
bonu doctoꝛem vel pꝛelatum pi
quod tenet typuʒ chꝛiſti qᷓ̃ doctoꝛn
pꝛinceps eſt et paſtoꝝſicut aut pſecutõneʒ me
bꝛoꝝ ſuoꝝ ſuã dixit actu· ſaule ſaule q̊d me

Tu ſcis domie cñ a moꝛte poſſem liberari gra⸗

ues coꝛpoꝛiſ ſuſtineo doloꝛes ſcz animã aut
apter timoꝛem tuum libenter hec patio⸗ ideo
ſequit nec ſoꝛtitudo lapidu.qui ſunt mſenh⸗

biles ſotitudo mea et quomã ꝗpinqui mar

tirum aliquando martirizabant eos ſicut patet

de patre ſancti criſanti et de patre ſancte criſti
ne · ideo ſequit᷑· Ecce non eſt auxilium mibi m
me ſid eſt in mea cognatõe · neceſſarij quoq;
mei id eſt amici mei: Sed econtra molles et
effem imnati penas vite pntiſ fugientes incurꝛut
penas minferni que ſunt multo maioꝛesiðoſub
ditur · Qui timent pꝛuinam irꝛuet ſup eoſ mx
tempoꝛe quo luermt diſſipati : id elt diſtru⸗
cti: et incaluerit /id eſt mſirmitas mualuerit·
Lſoluent᷑ de loco ſuo ꝓ ſepatõnem amime a coꝛ
poꝛe· Fnuolute ſunt ſemite greſſuũ eoꝝ quia
ſicut muolutus reti quado vult ſurgere iterũ
cadit. ſic iſti ruunt de peccato in peccatu: am⸗
bulabunt in vacuum . quia non attingent ad
bꝛauiu ſ̊ ad cõtrarum deo ſequit᷑ peribunt .
Oonſiderate ſem itas theman ⁊c]· poc ðꝛ con

tra amcos iob qui ſelcitatem homms pone·

bant in ꝓſperis huuis vite p quos ſigniſcant
carnales ↄt᷑ quos dicit hic · Conſderate 2c·.
ac ſi dicatñ ſententia talium penſet᷑ nulla aut p⸗
uula felicitas eſt que ab eis expectat᷑· onſuſi
ſunt vitam pecudum eligẽtes. quia ſperaui
in bonis ſppualibus ⁊ eternis· Venerut quoq;
vſq; ad me ad cõſolandum et verſi ſunt ad ð
ſolandum· et pudoꝛe coopti ſuntreputanteſ
me pcuſſuʒ ꝗpter magnitudinẽ flagition meo
rum · Rt modo videntes plagã meaʒz timetis
ne tempoꝛale ſubſidium queraʒ a vobis quod
non eſt veru: ideo ſubdit · Nunquid dixi vo
bis ⁊c]· Sed ſi ſpuale bonum poſſetis nubi cõ

ſerꝛe libenter acciperem ideo ſubdẽ· Docete
me ꝛc]· Sed quoniam mali non diligunt veri
tatem h magis eius ſubuerſionem: ideo ſequit
Quare detraxiſtis ſermombo veritatis c·

itia eſt vNta hommms 2c].

hommnns de peccato pemitentis ita
poteſt dici ꝙ hic tenet hguram ho
mmis cõtinentis qui foꝛtes paſſiones vel tem

7

laboꝛis dies eius ſcʒ homims ↄtmentis. Si

cut ceruus deſderat vmbꝛam . ad ſui refrige

rium ſic contines reſrigerari deſderat ab eſtu

temptatõnũ:. ⁊ ſicut mercenarius pᷣſtolat᷑ fine
operis ſuivt recipiat mercedeʒ· ſic et ego ha

bui meſes vacuos. Inã hec merces non recipi?
m pᷣſentilet noctes laboꝛioſas id eſt mentis

Supꝛa tercõ capło iob tenuit typũ

ptatões patit᷑ h ab eis nõ ſuperatur· Dicit igiẽ
LNlitia eſt vita hominis ſup terram contra
paſſiones carnis et temptatõnes demonis. ⁊
ſicut dies mercenarijqui non ſunt quietis ſed

obnubilatõnes enumeraui nubi apter inſur
gentes paſſiones· S doꝛ miero peccati ſom
no dicam quãdo conſurgaã · p ſinderiſim pec:
cato remurmurantẽ· et rurſus expectabo ve
ſperam τ timens peccati recidinatõnem Ta

lis aũt flictus hominis conſurgit ex inſectõ
ne carnis deo ſubditur Induta eſt caro mea

2

⁊c ]et quia conuerſatio exterioꝛ ex hoc ſedat ie
quit᷑. cutis mea aruit ⁊c· Dies mei. id e lluu/

minatõnes animi velocius tranſierut c.
pter paſſiones redeuntes animu obnubila⸗
tes . ⁊ cõſumpti ſunt abſq; vlla ſpe /firmitatis

m vrrtute· Rt quoniã in tali conflictu imploꝛa
dum eſt diumũ auxilium · ideo ſubdi · Memẽ

to mei dommine quoniaʒ ventus eſt vita mea·

eſt inſtabilis in bono mii ex virtute tua: et
non reuertet oculus meus poſt hanc vitam ·
¶vt videaz bona ·id eſt bonoꝝ operũ merita·

Sicut conſumi᷑ nubes / reſoluta m pluuiã et
deſcendit pter grauitatẽ· ſic qui deſcendit ad

mfſeros ·apter pondus peccatoꝝ· non aſcen⸗

det ad pntem ſtatum· Quaapter nõ parcaʒ

oꝛi meo̊ pfecte cõſteboꝛ dum vuio in ama
ritudine ſpus mei Rt quoniã coꝛpus quod coꝛ
rumpit᷑ aggrauat animã ſequit᷑· Nunq̃d mat᷑
ſum ego aut cetus q; circũdediſti me carcere
id ẽ moꝛtal coꝛxe · Si dixero cõſolabit me le⸗

ctus meus id eſt cõtemplatõnis diuine actꝰ

Lterꝛebis me ⁊c · nã menti ſic cogitanti frequẽ
ter occurꝛunt diſtricta dei undicia que ſunt val

de terꝛentia· Rt qiua ꝓpter talem conflictũ co
gitatõnum vita pñs triſtabilis reddit᷑ viris p
ſectisſequit᷑· Quãobꝛem ſuſpendiũ elegit ani
ma mea id eſt ſepatõʒ a carne terꝛea · Deſpe

raui ⁊c Qreg Tuſte quippe deſpare eſt pñtis

vite bona eternitatis elec tõne deſerere . Sed q
niam in exitu pñtis vite debet oĩs q;dtucunq;
iuſtus de peccatis occultis timere ideo ſubdit
Parce mibi domme· de pena peccatoꝛum ·
nihi em ſut dies mei · md eſt merita mea nul

la ſunt reſpectu tui pꝛenmj· St qm recognitio
bonitatis dume eſt impetratõ ſue mbicoꝛdie
deo ſubdit᷑ Quid eſt homo quia magniſicas
eum ]imasinis tue dignitate aut qᷓd apponiſ
erga eum coꝛ tuu ſupaddendo ſim itudinem
SZtie tue] Viſitas eu diluculo id ẽ viſtaſti eũ
marnatõnis tue beneſicõ · Oʒee vj. Quaſi dilu
culum pꝛeparatus eſt egreſſus euis ⁊c· Et ſu
bito ꝓbas ulum /ſ flagellis ad accelerandum
iter ſuũ. Creg. Mala que nos hic cõpꝛimunt

ad deũ ve Zpellũt· Et quonia hec fla gella pec
catis noſtris ſunt imputandaſequit᷑. Q ud fa
ciam tibi c quaſñi dicat nõ poſſut remitti niſi

ex tua gtia Quare poſuiſti me cõtrariũ tibi·
me dmittendo in offenſa peccati. et factus ſũ

mihrmetipſi grauis ex pondere peccati a8 S

uantis. Qur nõ tollis peccatũ men jantequã

gSIna quippe vecoꝛdia eſt laboꝛio

ſim extra mßicoꝛdie ſtatum . Ecce nũc in pul
uere doꝛmno id eſt pinquus ſu moꝛtis ſom
no.· õ ſequit᷑. ⁊ ſi mane me q̃ſieris ñ ſubſiſtã ł·

Eſpondens autem baldach. ⁊c]
Juſti verba impio ſunt ad audiẽduʒ
grauia· ideo dicit᷑ in eius perſona·
Vſqueq̊ loq̃ris talia· Et qin uiſti
hic frequenter affligunt᷑.mo ab impijs felicita

tem ponẽtibus in bonis huius vite mali repu
cant᷑· ꝗꝓpter quod dicũt· nunqud deus ſupplã

tat iudiciuz videt em̃ eiſ ꝙ hoc faceret ſi arfli
geret mnocentelſ · cum tñ deus lfrequenter hoc
faciat vt eos per patientie meritũ ad gloꝛiam
pducat · Etiã ſi fiij tui peccauermt ei c· hoc
dicunt infdeles eccleſie pꝛedicatoꝛibo· eos auer
tere a ſide conantes cum alijs credentibus qui
dicunt᷑ eon ſilij..Coꝝ·j· In chꝛu to em ieſu per
euangeliim ego vos genui · Pꝛomittẽtes eiſ

bona teẽpoꝛalia que ſola reputãt eſſe vera-Moc

etiam aliquando confirmant ex antiquis patri
bus qui legunt᷑ fuiſſe diuites in tempoꝛalibus
Gerriytrat at abꝛaam duies valde in poſſeſ
ſione auri et argenti:iðo ſequit᷑· Interꝛoga· n·
generatõnem pꝓſtinam ⁊c · Sed quoniã ſideles
iuſti aliqua bona facumt ꝗᷓ non pnt ab ĩndelib
etiã malis ſᷣm ſe repꝛobari· ideo inputant ea

ypocriß dicẽtes· Nunquid poteſt viuere ſeir

pus ſine humoꝛe vc»]· id eſt ſicut ſcirpus et ca
rix viroꝛẽ nõ habent ſine aqua ·ſic ypocrita vi
uere non poteſt ſine laude humana· ꝗpter quã

facit opera de genere bona· Gt quia talis iam
mercedem recepit ſubdit · ſpes ypocrite de
alia mercede / peribit· Gt quia pꝛemiũ eternü
ꝓ laude tempal pdere inſania vwet elſe ſeqt ·

[non placebit ei vecoꝛdia ſua ECres Ma
j a agere et au
re laudis inhiare: ſicut tela aranearuʒ ſducia

eius· Cregoꝛius Aranearum tela ſtudioſe te

xitur h ſubito venti flatu diſſipat᷑ q quidquid
ypocrita cum laboꝛe peragit aura humani fa
uoꝛis tollit· Innitet᷑ ſup domum ſuam et non
ſtabit quia laus humana ſup quã ediſcanturx

eius opa cito tranſt· Humectus videt ſcirpꝰ

anteqᷓ; veniat ſolnam ꝓpocrita ſanctitate vi

ret apparenti h vrroꝛ eius deſiciet in feruoꝛe di
uini/iudicij. ⁊ in oꝛtu ſuo germẽ eius egredie

tur nam m pemcipio bom opis laudem intẽ
dit bumanam que eſt eiis hinis. Supaceruu
petraꝝ radices euis denſabunk creſcit em̃ ſeir
pus in aqua arenoſa ꝓ arenam in aqua ſigniſi

cant᷑ homines terꝛeni ⁊ delicioſ qui cõſiderãt
tm̃ apparentia et a talib videri vult ypocrita· 1

ibi ponit᷑ radix ſua · Si abſoꝛbuerit eum deus

de loco ſuo id eſt de coꝛpoꝛe bumano p moꝛ

tem. dicet non noui te euʒ repꝛobando · ſicut

— — — — ,—

—

.w ãà — — - — —

ith

mo⸗
ſcut
wos⸗

X 6

¶Deus non ꝓciet ſimplicem iĩd eſt ſine plica

ypocriſs incedentem · donec impleat᷑ riſu os

tuũ ſcðᷣm intentõnem baldach non eſt verum.

loquit᷑ em̃ de tepaliꝓſperitate ſigficata pꝑ riſuzʒ

que poſt iuſtiſcatõnem afflicti non ſemper ſe
quitur vt baldach opinabat᷑ ſed ſi reſerat᷑ ad fe

litatem futurã eſt veriſſimũ nam ibi erit ine

narꝛabile gaudum· Qui oderunt te induẽtur

confuſione ſcilz demones videntes le vctos

ab homine I tabernaculum impioꝝ non ſub
ſiſtet· Cres· Quia vite ſugiẽtis amatoꝛeſ du
in bonis pꝛeſentibo ſtudioſe conſtituuntur ad

eternam penam repente rapuintè
Treſpondens vob ⁊c

vera dixerat licet male applicaret ad

ſxmat ·d· vere ſcio ꝙ ita ſie de reaht ypocritis

lLet ꝙ nõ uiſtiſicet᷑ homo cõpatus deo] nam fi-
niti ad infinitum nulla eſt compatio· non po⸗
terit reſponde vnũ ꝓ mille ·rnihil poterit re⸗
ſpondere quia rões duimoꝝ opeꝝ nobis ſunt
ignote · Sapiens coꝛde eſt et fſoꝛtis roboꝛe ·
quod oſtenditd· Qui tranſtulit montes ee

neſcierunt· ſupboſ deijciendo:quando firmio

res eſſe eredunt in hoc mo ſẽ nabuchodono⸗
ſoꝛ dictum fuit danielisiij· regnũ tuũ tranſit
a te!. Qui cõmouet terꝛam de loco ſuo homi

nes m terꝛenis ↄſidentes de pñti vita ſubito

tranſ ferendo· Luce· xij· Stulte hac nocte repe
tent animam tuam a te · Qui pꝛecipit ſolri nõ
oꝛit᷑ quando pꝛedicatio ꝗpter maliciam ꝓpłi a
deo ſubtrahit · Sʒechieliſ · i Linguã tuã adherẽł
faciam palato tuo et eris mutus nec quaſñ vir

obiurgans quia domus exaſperans eſt· ſtel
las claudit ſub ſignaculoquando virtuteſ hu

milum ne ſupbiant ſeruat in occulto Qui ex
tendit celos ſolus hoc ſpũaliter facit quãdo cõ

templatiuos ad pꝛedicandũ mittit · St quia per

hoc terꝛena poteſtas cheiſto ſubijcit᷑ ꝑ ndei re·
ceptõnem · ideo ſubdit᷑ qui gradit᷑ ſup fluctꝰ
maris quod ſiut impletum mn conuerſione cõ
ſtantim impatoꝛis Qui facit arctuꝝ ⁊c duſe
ſunt conſtellatõnes varios ſtatus ecce ſignãteſ
p arcturu qui ſemp ſup oꝛiʒonteʒ noſtrum ap
paret·ſigniſcat᷑ ſtatus apoſtoloꝛũ qui ĩ epiſco
pis remanet p oꝛionas que ſunt tempeſtatis ſi

gnumſigniſicant᷑ ſtatus martin·p hiades que

ſigniſicant pluuias ſtatus doctoꝛum doctrine
pluuiam effundentium ꝓ interioꝛa auſtri que
ſunt nobis occulta ſtatus anachoꝛetarũ hoſĩm
aſpectus declinantiun. Qui facit magnaa m
ſtrutabilia · Tc · Eccleſiaſtes · Quncte res dif⸗

ſiciles nec eſt qui poſſit eas explcare ſermone
Sed quoniã magis occulte ſunt ꝓpꝛietateſ gra

Quomã baldach de ypocritis młta

iob qui talis nõ erat ·ideo iob id qðʒ
erat veruʒz teſpondendo nõ negat h magis af

tie q; nature· ſubdit᷑ Si venerit ad me/grati
am conſerendo· et ſi abierit eam retrabedo ·
non intelligam· Ecẽs ·ix· Neſcit homo vtruʒ
amoꝛe vel odio dignus lit Si repente inter⸗
roget in moꝛtis articło· quis vndetlit ei . qñ
dicat nullus. q; non eſt ſufſicient ꝓuiſus. De
us cuius ire reſiſtere nemo poteſt ira in deo
ðꝛ volutas puniedi. In deo duplex ðꝛ volütaſ
ſcʒ facti ⁊ ſigni · voluũtati vo puniedi que eſt ſa⸗
cti.nullus reſiſtit·ſ̊ volũtati puniedi que eſt ſi
gni · aliquando viri ſancti obſiſtunt quando pe
nam aliquibo debitam ſuis oꝛatõnib auertunt
et ſic dixit dominus hiereme · vij · Noli oꝛare
ꝓ populo iſto neq; aſſumas ꝓ eis laudẽ ⁊ oꝛa
tõnem ⁊ non obſiſtas mihi· ſub quo curuant᷑
qui poꝛtant oꝛbem ·naʒ pꝛincipes ⁊ pꝛelati de

bent ſub eo humilari. Quantus ego ſum q

di · nihi ad reſpondendu ſibi· Qui ſi habuero
quippiã iuſtum non vndebo qꝛ neſcit homo ſi
ſit vera iuſticia que eſt p gratiam· ꝗpter quod
neceſſe habet depꝛecari iudicem ꝓ mißicoꝛdia
habenda · et nõ iuſticiã allegaẽ:· cu muocanteʒ

me exaudierit] non credo. apter incertitudiꝛ

nem Zgtie · In turbine em conteret me id eſt ·
ĩ tal perplexitate mei ſtatꝰſum terꝛitus ·⁊ mł
tiplicabit vulnera mea ſine cauſaſ mihi nota.

&t ſic remanet timoꝛ et conturbatio in conſcie

tia · Si foꝛtitudo querit᷑ c]· Mic oſtedit᷑ ꝙ cũ
deo non eſt cõtendenduz apter ſue poteſtatis
exceſſuʒ· St q; nulla iuſticia poteſt allegari ãte
ipſum ex parte hominis:qꝛ neſcit ſi ſit iuſtꝰ vt
pꝛedictum eſt et multommus poteſt allegari
p teſtimoniũ alterius ideo dicit· nemo audet
T·Et ex tali perplexitate inſurgit tedium pꝛe
ſentis vite · ideo ſubdit · tedebit me vite mee

Vmum eſt ꝙ locutus ſum ⁊c · Mic oſtendi ꝙ

ex afflic tõnibo pnñtis vite etiam vſq; ad moꝛte
non poteſt argui iiſticia vel inuiſ ticia- nam B
infligunt᷑ iuſtis ⁊ ĩiuſtis· I̊ quomã pfecti ape
tunt affugi et etiam p moꝛteʒ diſſolui vt ſmt
cum chꝛiſto· ideo ipis dicit᷑· Siflagellat occi
dat me ·id eſt occidi pmmttat · et non de penis
innocentium rideat id eſt deriſoneʒ ſeri nõ
pnnttat qu am abhoꝛrebant aliquando ſancti
non ꝓ ſe h inqntum boc ſebat a tyrannis ⁊ in
ſidelib in cõtemptum dei . deo ſubdit · Terꝛa
tradita eſt in manu impijquod ſit qndo pote
ſtas dat᷑ impijs bonos pſequendi vultum iu
dicum eius operit yid eſt opiri pmittit erꝛoꝛe
¶ fſ non ile eſt ⁊c ·qdnon eſt dubium q̃n
talis poteſtas impijs conceſſa ſit a deo qʒuis
abutant᷑· veruntn q; parum durat ſicut 1⁊ hoĩſs
vita · ſubdit᷑ · Dies mei velocioꝛes fuerunt cur

ſoꝛe . nam curſoꝛ aliquando ſiſtit ꝓ cibo ſume

do 1 ſomno· tempus aũt continue tranſit. Ad
jdem ponit exemplum de tranſitu nauis/⁊ aq̃
le volantis · d Tranlieruũt ꝛc· um dixero ne

5 ——

ma johannis quarto ·

quaq̃m ita loquarde tranſitu vite pñtis cõ
muto faciem meã ad eſt intellectu meu Zuer

to ad cogitandum udicumm ſutun: et doloẽ
toꝛqueo? hoꝛroꝛe ſequẽtis pene Et quia tali-
poꝛroꝛ incutit timoꝛe peccãdi ſuddit Verebar
onnia opa mea c.]· Sed quomã impij iiſtos

eſſe malos reputant ideo in pſona iuſti ſubdit᷑

ISi aũt ſic impius ſum vt a malis dicit᷑ qua
re fruſtra laboꝛauiad pꝛecauendũ mihi ð pec
catis et ad opandum bona·qd.non eſt ꝓ re⸗

muneratõe mn vita pnti h futura· quod erat cõ
cluſo iob intenta· Sed quoniã ſicut lux creata
compata ad diumã ẽ tenebꝛa· ſc iuſticia huma
na cõpata ad diumaʒ ẽ miuſticia.Eſa·lxinj. Qua

ſi pannus menſtruate vmuerſe iuſticie noſtre

Jdo ſubdi. Si lotus ſuero ⁊c ſequit᷑ tñ ſoꝛ

dibus mintinget me ſicut ſol obſcurat lumẽ cã

dele et abominabunt᷑ me veſtimenta mea i·
virtutes mee erũt quaſ nulle · Neq; em viro

L⁊c ideſt deus non eſt ſimilis mihbi ſicut aliis

vir vt poſſiʒ ei compari ex equo · Non eſt qᷓ
vtrunq; valeat arguere ⁊c] id eſt ĩe 1 ego ñ
habemus udicem cõmunem . qꝛ non habet ſu⸗
pioꝛem · Kufſerat a me virgaʒ timoꝛis Puiis
Loquar in oꝛatõne deuota· et nõ timebo
quia perfecta caritas foꝛas nuttit timoꝛeʒ· pꝛi

Det ammam meaz vite mee?e
Licet viuẽ p ſe ſit delec tabile tñ p
accidens fit triſ tabile· Moc aut ↄtin
Sit dupliciter · Vno modo q; mktis
uibo maliſ eſt adiunctum ꝓpter quod ali

qui ſe mterimut expediri volentes a malis que

ſentiunt Alio modo q; boni melioꝛis eſt retar
datiuuzʒ · ſcʒ vite gloꝛie et ſic apoſtolus dicebat

deſiderium habens diſſolui eſſe cum chꝛiſto

Panmũ moduũ tenui literaliter exponẽdo · nüc
at exponedo miſtice ſcõᷣm tenere gpono. Di
cit igit᷑ vir pfectus deſiderio vite celeſtis accẽ

ſus· Tedet animã meã vite mee .ſ.. pñtis. ꝗpĩ

retardatõnem melioꝛis: dimittam aduerſum

me eloquiũ meun c· ꝗpter tedium manſionis

in hac miſeria· dicam deo noli me condemna

re ]ad amplius hic manendu quaſi in carcere

Sic dicebat ohannes euangeliſta Quotiens te

rosgaui vt venirem ad te · ſicut ſcribit in euis le

geda. Indica michi cqd· cauſam detentõis
mee in hac vita ſcire vellem vt cum patientia

ſuſtinerem. Sicut dixit iobanni expecta ppym
ctedituꝝ mihi. Nuũquid bonũ tibi videt᷑ ſi ca⸗

lumnieris 1 oppmas me Ji: calũmiari ⁊ oppᷣ

inn me pmttas conflictib demonũ qui durãt
vſq; ad huiꝰ vite terminũ· q d. non elt ſc· quia
ſituos in hoc conflictu reliquis boc eſt apter
bonũ vic toꝛie ſequẽtis/ Nuquid oculi carnei
tibi ſunt ⁊cid eſt accipis ne cognitõneʒ a ſen

ſibus · et ſic me dimittis hic dui viuere vt habe

as maioꝛẽ cognitõnem de me· quaſñ dicat non
nam ab eterno cognoſcis omia perfecte · Ma

nus tue domme feeerunt me c oc exponit᷑

miſtice ð conſtitutõne hominis in eſſe gratie

q̃ a ſolo deo dat᷑ et plaſmaueꝛũt me totu in cix

cuitu quia cum gratia dat virtutes pfſicieẽtes

anime potentias q; p hec homo nõ ſfirmat᷑

m bono · deo ſubdi · et ſic repente pꝛecipitas

me ·id eſt exponis me pꝛecipitatõni · expones

me multiplici tempta tõni · tñ reparabilis eſt
homimis caſus cuius aſſignat᷑ vna cauſa· quia

fomitẽ habet ex carne queʒ non habuit angelꝰ
ideo ſubdit · Memento queſo ꝙ ſicut lutu fe⸗
ceris me. dando mihi carnẽ terꝛeaʒ qð patet
ex reſolutõe cũ dicit · ⁊ ĩ puluerẽ reduces me
Qonſequenter poni᷑ oꝛdo ſoꝛmatõnis cũ ð·

MNoöne ſicut lac mulſiſti me ꝛcalbus ei hu
moꝛ eſt materia coꝛpis bũani ex quo foꝛmant᷑

carnes oſſa pellis ⁊ nerui Vitam ⁊ milericoꝛ

diã tribuiſti mibi] na anima viuiſicans infun⸗

ditur coꝛpoꝛi oꝛ ganiʒato· et viſtatio tua id
eſt conſeruatio tua ſine qua non poſſem ſubſi⸗

ſtere · cuſtodunt ſpm meuʒ hoc totũ de coꝛ⸗
poꝛis foꝛmatõne dicit· ad declarandũ ꝙ pecca

tuz hommilſ eſt remſſibile. ſed quonia remiſſo

actualis eſt occulta nobjs ſequit᷑ Licet hoc ce

les in coꝛde tuo tñ ſcio ꝙ vniuerſon memme⸗

ris na bene ſcitur in generali ꝙ deus miſeri⸗
coꝛs eſt neſcitur tñ cui miſeretur in pticulari·

Polſt remiſſionẽ autem culpe per gratiaʒ re

manet ſequela peccati ideo ſubdit · Si pecca⸗

ui et ad hoꝛam peperciſti mihi peccatũ remit

tendo·. cur ab miquitate mea mũdũ me eſſe ñ

pateris quia remanet ſequela:Momo vo ſem
per eſt in peccato vł gratia· ideo ſubdit᷑. Rt ſi

impuis fuero ve mihi eſt id eſt · commmatio

pene eterne · et ſi iuſtus non leuabo caput B
aſſerendo · Rccs · ix · Neſcit homo vtꝝ amoẽ vł

odio dign“ ſit apter quod ſi me iuſtuͦ aſſererẽ

ſuperbie laqueu incurꝛereʒ:ideo ſequit · Et ꝓ

pter ſuꝑbiã quaſi leenã capies mequod e mi

hi materia doloꝛis ndeo ſequit reuerſuſq; mi
rabiliter me crucias Inſtauras teſtes tuos cõ
tra me··teſtes iſti ſunt ſancti quoꝛuʒ vita pec
cata noſtra arguit punienda · Quare de vulua
eduxiſti me ⁊c· hoc dicit᷑ quia pea aboꝛtiui mi
noꝛ eſt q; peccatoꝛis adulti ·ſed quia peccatum
adulti ante moꝛtẽ deleri poteſt ꝑ penitentiã·õ
ſequi᷑ · Nunquid non paucitas dieꝝ meoꝝ ſi

met᷑ bꝛeui ·d · ſic· ex quo cõcludit · Dimitte
erso me vt plangã paululũ id eſt cõcede mi

bi penitendi ſpaciuʒ antequã vadã ad terꝛam
tenebꝛoſaʒ ꝛc id eſt vt p hoc euadere valeam
boꝛrendã gehenne penam

habe
tnon
M
Poni
Pratie
linckr
cotes
frnit
dpitng
Poni
led
an
ng
utüſe⸗
patet
vnel
R
ſ bu
mani
erico⸗
nfun⸗
aſd
ſübſ⸗
e c/
pecen
miſſo⸗
weee

nmme⸗

ſeri⸗

lari⸗
azte
eccn⸗
remt
eſeei
en
d
mnato
t 5
e
rert
mi
ini
80
aper
In
tum
H
te
em
tum

an

Eſpondens autem ſophar ⁊c .
Iſte contra iob arguit notans euʒ
de ſupflua loquacitate ſalſo tam.&t
ideo licet verba ſophar contra iob
non valeant ſunt tñ efficacia contra loquacem
et vanum doctoꝛem ſeu pꝛedicatoꝛem et ſic pᷣ
ſens capitulũ exponet· Nuquid qui multa lo⸗
quitur nõne audiet.qdicat · p̃dicatoꝛ vanus
ſemp vult loqui de aloꝝ defectiby et ſi modi
cum tangat᷑ ſtatiʒ ad impatientiã ꝓuocat᷑ aut
vir verboſuſ iuſtiñcabit q d · nõ · qꝛ in multilo
quio non deerit peccatu· Tibi ſoli tacebunt ho

mmes /·hoc em vanus pꝛedicatoꝛ querit· h ſic

non erit deo ſubdit · et cum ceteros irriſeriſ
eos acriter et publieæ pungendo· a nullo con
futaberis quaſid imo.ſ·a deo ⁊ pꝛedicatoꝛibo
veris ſcut ſymõ magus a beato petro ſuit cõ
futatus. Dixiſti em̃ purus eſt ſermo meus.
vanꝰ em pꝛedicatoꝛ de bona doctrma ſe iactat

atq; vita cum tñ in vtraq; multa ſint arguen

da deo ſequit. Vtmã deus loqueret᷑ tecum ·
oſtendendo tibi tue vite et doctrine deſectuʒ
et ꝙ multiplex ſit lex euus id ẽ difficilis ad in

telligendum qð vani pꝛedicatoꝛes nõ reputãt
intm ꝙ ſine ſtudio ſacre ſcripture pꝛeſuptuoſe
ſe ingerunt ad pꝛedicandu Mieroꝰ in epiſtola
ad paulinũ· Taceo de meis ſinilib qui ſi foꝛte

ad ſcripturas ſanctas poſt ſeculares lras ve

nerint et ſermone compoñto aures ꝓpłi mul:

ſerint quidquid dixermt hoc legem dei putant

nec ſcire dignant᷑ quid gphete q̃d apoſtoli ſen⸗

ſerint· ſed ad ſenſum ſuum incongrua aptant
teſtimonia ·q grande ſit et non vcioſiſſimum
dicendi genus depꝛauare ſententias et ad ſuã
voluntatem ſacram ſcripturam trahere repu⸗
gnantem &t quomiã tales pꝛeſumptuoſi a ſuis

ſupioꝛ ibus aliquando puniunt᷑ grauiter h̊ pi
poꝛtant impatienter deo ſequit᷑ et intellige⸗
res ꝙ multo mmoꝛa exigaris . id e mmus de
bito puniaris. Eoꝛñitan veſtigia dei cõpꝛehen

des .hoc dicit᷑ contra illos qui ſecularibo literis
inſtructi per hoc volunt de ſecretis diumis lo

qui:cum tñn mimme creature nõ poſſint rõnes H

compꝛehendere ꝙ ſi facerent p hoc tñ deũ nõ
compꝛehenderẽetnam omnes ſuos effectꝰ ex⸗

cedit im infinituʒ ꝗpter quod ſubdit?᷑ excelſo⸗
celo eſt c· Si omma ſubuerterit in nibilu re
digendo. vel m vnu coartauerit ad infoꝛmeẽ

materiã reducendo· quis contradicet ei · q d.

hec omnia poteſt q́ʒuis non intellexerint phᷣi ·

IFpſe em nouit hommũ vamtatẽ qui credut

mirabilꝛa ſcire et valere · ⁊ videns iniquitatẽ
nonne conſderatſad pumiendũ·q d ſc · quia

dedecus culpe non remanz ſine decoꝛe iuſticie
Vrr vanus in ſupbiam erigit᷑ vt ramꝰ arbo

ris fructu vacuus ſurſum eleuat. et tan quam

pullum onagri ſe liberũ natuʒ putat. ad facie

du m et dicendum quidquid cogitat· Rt tali ðꝛ
Tu ait firmaſti coꝛ tuumcontra deũ et ex
pandiſti ad eum manuſ tuas depꝛecãdo·qua
ſi dicẽt · hoc eſt pꝛo nibilo · Sed ſi iniquitateʒ
q̃ m manu tua eſt abſtuleris veraciter pem⸗
tendo tunc leuare poteris faciem tuã ipᷣum ſi
ducialiter depꝛecando. j· johiij· Si coꝛ noſtꝛuʒ
non repꝛehenderit nos ſduciam ha bemus ad
deum vt quidquid petierimus accipiem ab eo
nõ timebis·timoꝛe puili. Mierie q̊ʒ obli
uiſcerisid eſt culpe pꝛeterite non recoꝛdabe
ris ad ipſam reiterandaʒ. et q̃n meridianꝰ ful
Soꝛ cõſurget tibi ad veſpam .id eſt purgabit
te a tenebꝛa contracta p culpam· Et cu te con
ſumptum putaueris ꝗpter peccatoꝛũ graui
tatem. oꝛieris vt lucifer p diume gratie con
ſolatõnem ⁊ deſoſſus ſecurus doꝛmies quia
ſepulto coꝛpe ſpus erit in requie ⁊ non erit q̃ᷓ
te exterꝛeat· q; tunc omnis temptatio ceſſat ·
depꝛecabunt᷑ laciem tuã plurinn.q; ſancto
rum ſuffra gia poſtulant viui · Oculi autẽ im
pioꝛũ deſicieẽt a ſpe beatitudinis · ⁊ effuguiʒ
peribit ab eis qꝛ fugere nõ poterunt ð manu
demonis · ⁊ ſpes illoꝝ abommatõ aĩe aboĩan
tur em iuſti q̃ maliſperant in vte ur.
Eſpondens autem iõb c
Licet amici iob multa vera dicent
falſo tñ ⁊ pꝛeſumptuoſe ipᷣm argue
ant · cum taliſ non eſſet ſicut ei ĩpo
nebant · ꝓpter quod iob eis rñdens typũ illius
gerit qui pꝛeſumptõnes talium rõnabiliter re
pamit et ſic ex eoꝛum dictis concludit. Ergo

vos eſtis ſoli hommes .pꝛeſumptuoſi nanq;

maxime de ſua ſcientia ſe ſolos hommes eẽ re
putant ꝗpter quod frequeter alios beſtias vo
cant · ⁊ vobiſcum moꝛiet᷑ ſapientia ſic videtuꝛ
pꝛeſumptuoſis Vnde qᷓdam talis nomĩe lucas

cum mſirmaret᷑ fecit hos verſus. Dhiſica q̃d fa

cies methaphiſica vidua ſies· Si lucas moꝛit᷑ lo
gica deſtruit᷑. Quis em hec q̃ noſciſ ignoꝛat
qd:nulli aut pauci ⁊ ſic nõ debetiſ ex h̊ ſup ali
os efferꝛi· Et nnhi eſt coꝛ ſicut et vobisd E?
intellectus.· Pſalxxxvj. Lex dei eius in coꝛde
ipᷣuis ⁊c ¶nec inferioꝛ veſtri ſum vt em̃ repꝛi
mendo pꝛeſumptuoſos teneat modeſtiam ſu

perioꝛem ſe nõ dicit ſed equalem. Qui deride
ab amico a quo debet honoꝛari ꝗpter quod

granius eſt ab eo derideri · inuoca bit deum ·
qui eſt ſidelis amicus nec deſicit in neceſſitati
bus · Deridet᷑ iuſti ſiniplicitas · Qregoꝛius ·
Nam ab huius mundi ſapientib fatuitas cre
