tis ⁊ vidit celum aptum ⁊ deſcendes vas qðda
p illud vas literaliter ſigniſicat᷑ ecclenka ⁊ p
ammalia immũda in vale exiſtentia gentiles ſ⸗
gniſicantur qii ꝗꝓpter ydolatriã et alia vicia im
mundi dicebant et tñ penitentes recipꝛedi erat
m eccleſia ſicut deꝰ ondit beato petro ĩ vſſone
iſta ꝓut plemus dixi in expoſitõe lrali. Miſtice
vero pꝓ iſtud vas religionis ſtatus poteſt deſ⸗
Snari p quattuoꝛ mitia ꝓꝑ q̃ vas de celo ſubmit⸗
tebatur quattuoꝛ rengionũ patroni inſtincau
ſpirituſſancti ſ beatus aug· benedictus dmicus

—

franciſe? p im munda ammialia ſigniſicãtur illi

qu penitentes de ⁊ꝛtrac tis immundicijs ad re
lgionem trãſeunt de ſtatu ſeculari p petru vo
qui cerimonias legis nimis tenẽs abominaba?᷑

cõedere ſigſicant᷑ religioſi nimis cerimoĩales qᷓ

hoꝛrent tales recipe· ⁊ ſibi per ꝓfeſſioneʒ incoꝛ
poꝛare cum tñ aliqñ magis ꝓſiciant in religio
ne qʒ aliqui alij qui vdebant᷑ in ſeculo deuoti ·
vnde deit in collatõꝛbus patrũ collatõe paſun
cij abbatis abbas moyſeſ qui metu mortis ne
ceſſitate cõpulſuſ fugit ad monaſteriũ młtopiꝰ
Pfecit ibidem qᷓ; alij młti qui nulla neceſſitate
ſed ſola deuotione ſuerãt ingrelſi· ideo dicit pe
tro· i pꝛeſdenti monaſterio. Surge ad pecca
toꝛum contritoꝝ receptõem et occide eos q̃;
tum ad inſolentiã ſeculare · et maduca eos· . in
coꝛpãdo ꝓ obſeruantiam regularẽet ſic de ipis
poteſt dici · qð deꝰ purificauit tu ne Smüue di
xexis · Sequẽti aut die ſurgẽs ꝓfectus e·⁊c · p
hoc oſtendi ꝙ pᷣdcatoꝛ euangelicꝰ ſine dilatõ
ne debʒ ire ad laboꝛandu ꝓ ammaꝝ ſalute · Lt
factum eſt cũ mtroiſſet petrus obuiꝰ vemt ei ·
⁊c · oñns ꝙ reueretia doctoꝛi debet maxĩe cum
pꝛo animaꝝ ſalute mittit᷑ · Aperiẽs aũt os ſuũ
petrus dixit · p hoc oſtendẽs ꝙ doctoꝛ catho
licꝰ hns in ꝓmptu beniuolos auditoꝛes attẽtos
et dociles quales erat iſti ſtatĩ ꝓcedere debʒ ad

acuũ docendi et bonꝰ effectus ſubdit cñ poſtea
dicitur · Adhuc loqñte petro verba hec cecidit
ſpirituſſanctus ſup omnes qui audiebant 1 p
hoc oſtẽditur ꝙ uli qui deuote et attente audi
unt vᷣbum dei recipuint gratiã ſpi rituſſancti. li
cet non emn ſigno viñ in. “??”ñãͤäü
iernnt autem apoſtoh ⁊c· Se
quitur. Diſceptabant autem ad
+☛ uerſus ilum qui erant ex cir⸗
cumciſione . d. quare intronſti
að viros prepucium habentes ⁊c. ·
Ex hoc habet᷑ argumetum ꝙ quãdo ſupioe facit
aliquid inſolitũ licet ſit bonũ tñ oſtedere debʒ
illud eſſe ratõnabilter factũ ad pacẽ alioꝝ· ⁊ l
li debẽt acquieſcere audita ſup hoc rõe ſcut fece
runt iſti audita narꝛatõne petri · Vnde ſubdit
poſtea· lis auditis tacuerũt et gloꝛincauerũt
deum ⁊c · Tlli quide qui diſperſi erat a tribulati
one qᷓ ſacta fuerat ſub ſtephano ⁊c · hic adhuc
oſtẽdi bonuʒ quod deus elxuit ex diſperſione
diſcipuloꝝ ꝗpter tribulationem occaſione beati
ſtephani motam nã ex hoc publicata ſuit hdes
ad aliaʒ gentẽ et pꝑ hoc ſigniſcatũ fuit ꝓ maioꝛ
eccleſe fructus ſoꝛet tpe perſecutionis tryrano
rum qᷓ; tempoꝛe pacis ſub dñio pᷣncipum catho
licon· vnde beat? bernardus exponit illud eſa ·

xxxviij Scce ĩ pace amaritudo mea amariſſima

vt ſit verbü ecclene apter inſolẽtias inſurgẽtes
tempoꝛe pacis amaricate tẽpoꝛe vo perſecutio
nis tyranoꝝ valde creuit ecceſa numero 1 me
rito ſdelium ſicut de hi ijs iſrael dicit᷑ exoð.j·
qto oppꝛimebãt eos egiptij tantomagis multi
plicabant᷑ et creſcebat· DPeruenit ãt mo ad au
res eccleſe que erat hieroſolimis ⁊c· Sx ̊ on:
ditur ꝙ eccleſa romana que nũc ſuperioꝛ ẽ quã
do dilationem ſidei audit in alĩ regione remo
tioꝛi · debʒ lic mittere viros ydoneos rõe vite
et ſcientie ne ꝓcuratõne demonis aliqᷓ ʒania
miſceatur. et il qð eſt ibi de bono multipſciꝰ
augeatłſiẽ iſti miſerut barnaham de q̊ dicit hic·
quia erat vit bonꝰ ⁊ plenꝰ ſpirituſancto· Pꝛ0O
ſectus elt aut tharſum vt qreret ſaulũ vt per
eius ſocietatẽ ſeret in eccia anthiocenſi maioꝛ
pꝛoſec tus ſidelium·qui ſecutus eſt tantꝰ vt ibi
ſideles pᷣmo nommarẽtur chꝛiſtiani per ̊ autẽ
ar guut᷑ il qui m qᷓcũq; cõcatione volũt magi
ſterium habere ſoli In his aut dieb ⁊c· per
hoc at ꝙ ſideles q̃ erant anthiochie diſpoſuerunt
mittere de facultatibo ſuis ilus qui erant m hie
ruſalem qui vẽdiderant poſſeſſiones ſuas vt vi
uerẽt magis relgioſe vt habetur ſupꝛaniijca·
pꝛouidetes eia contra fame que ꝓphetice dice
batur ſutura:docentur illichaiſtiam qui babent
pꝛopꝛias facultates vt ex ilis adiuuent illos qᷓ
pꝛopter chꝛiſtum omnia reliquerunt maxime

tempoꝛe neceſſicatis·

. .
. . X3
S „ .
. 4 .

catur longa detẽtio peccatoꝛis homms in pec

cato·h̊ ꝙ per hominem ſanctiſſmuũ ſigmſicetur

petcatoꝛ: mihi vdet᷑ extranee dictum cu ſenſuſ

miſticꝰ fundari debeat ſuper literalez · pter qdð

aliter expono.ſꝙ per herodẽ ſigniſicat quinbet

tyrãnus pſecuto: ſdelium ⁊ poſt vmꝰ occiſonẽ

Odem autez tempore miiehe
rodes rex manus 2c Doctoꝛeſ
aliqui exponetes moꝛaliter ĩearcca
tionem petri dicut ꝙ per ipam ſigſ

impetus ſpũs illuc gradieban contra illoſ pdi··
catoꝛes qui pᷣm carnis impetũ gᷣdiuntur· ſcʒ vbi

credũt habere lautũ Quiuiũ vel tꝑale lucrũ alia
loca declinaãado m quib eſſet maioꝛ neceſſitas p
dicandi · Re cu pambulaſſent c Sequit᷑. Sau
lus auũt repletus ſpuſancto intuens mn eũ dixit

o plene omni dolo ⁊c · Ex hoc patet ꝙ contra
dicentes ſidei vel eius młtiplicatõem impediẽe
tes non ſunt blandiedi ſed acriter arguedi.· Cc
nunc ecce manus dni ſuper te ⁊ eris cecꝰ ⁊c· p
hoc dengnatur ꝙ impedientes pᷣ̃dicatõem vbi

aliim incarcerat expectans tps occiſioni ipius
opoꝛtunũ · Per incarceratõem aut eiis potelt
intelligi quelbʒ afflictõ iuſti ·p cuſtodes vo ſa

dei incurrũt tenebꝛas culpe et niſ pemteant m
curꝛent tenebꝛas gehenne. St ingreſſi ſina
gogam· que eſt locus oꝛatioms die ſabba

tellites tyrani in maloꝝn executõne mnnſtrates
ſibi pꝑ duas vo catenas quib miuſte ligat᷑ et te
netur tyram potentia et eius nequicia ſigfcan

tur · que imul exiſtentes ꝓlongãt uiſtoꝝ affli
ctiones nam potetia ſine nequicia nõ nocʒ bo

toꝝ · que eſt tempus pᷣdicatõis ideo ſequituꝛ
Surgęes aũt paulꝰ·⁊c vbi poni᷑ pdicatõ pau
li in qua plures hiſtoꝛiaſ tangit veteris ⁊ noui
teſtamenti:quaꝝn miſticus ſenſus poſitus eſt ĩ

locis ſuis ꝗpter quod nũc ptrãſeo ·⁊ poſtea ſeq̃

nis nequicia vero ſine potentia non multũ po⸗
teſt nocere eis Per᷑ angelũ vo liberantẽ a car
cere inteligi poteſt quilibet agens ꝓ bonoꝛuʒ
liberatõne:nam m hoc eſt dei minſter.· Der H̊
aũt ꝙ petrꝰ eſtimabat ſe viſum videre cu p an⸗
gelum educeret᷑ ſigniſicat᷑ ꝙ omms liberatio a
pena corpah non eſt niſñ ſommũ vel res modi
ca veſpecu liberatõis a pena purgatoꝛij⸗ Per
hoc aut ꝙ petrus hberatꝰ ad alium locũ traſijt
vbi poterat facere fructũ animaꝝꝛ ſigſicatur ꝓ
pᷣdicatoꝛ euangelj m pſonali pſecutoe debʒ ali

tur huiꝰ pᷣdicationis frucrus cũ dicit · Quq; di
miſſa eſſet linagoga ſecuti ſunt euʒ multi · .l. ad
ſdem conuerſi deo ſequit · qui loquetes ſuade
bant eis vt ꝓmanerent in gratia dei · q; p̃dica
toꝛes non ſolum debẽt laboꝛare ad 2ↄuerſioneʒ
peccatoꝝ· ſed etiam ad pſeuerantiam ip̃oꝝ. Vi
dentes aũt turbas iidei repleti ſunt zelo ⁊c·i.
muidia que tantũ maluʒ facit ꝙ bonã doctrinazʒ
peruertit nam paulu que añ rogauerant de¶ ite
rata pᷣdicatõe ꝑ muidiã impedierũt obſtinate

Li vbi ꝓficere valeat ſe tranſ ferꝛe. Statuto ãt

die herodes veſlitus velſte regali ⁊c· P hoc ãt
ꝙ acceptãs diumos honoꝛes adulatoꝛie ſibi im
penſos p angelũ fuit pcuſſus ⁊ mſerabiliti moꝛ
tuus · doceri debet plati et pncipes vt non acce
ptent h magis impiduat incõuenientes ſibi ho⸗
noꝛeg. (W. . Ftk H
Rant autem m eccleſia que erat
anchꝛochie prophete et docto
res 2 c]· Mic at exprimunt᷑ pſone ſo
Nennes vt ꝓmotio barnabe et ſauli
ad apłatum oſtendat᷑ ſolẽmus celebꝛari nã hec
electio autoꝛitatiue ⁊ impatuie ſuit a ſpirituſan
cto· ꝗpter quod dici Miniſtratibo at nlis do
mmo ⁊ jeumantibo dixit ſprrituſſanctus ſegre

Sate mii barnabãet ſaulu ⁊c. fuit aũt execu

tiue per hommes ſanctos et ꝓphetas · vñ ſub
ditur . Tunc ieumantes et oꝛantes imponẽtel

Et iſtis ſunt ſimies illi qui bonam doctrina ali

cuius doctoꝛ is depꝛauare nitunt᷑ ne ip̃o inferi
oꝛes videatur. Tudel aut ⁊citauerũt muliereſ
religioſas: Iſte ſuſtentabãt apoſtolos de ſuis

facultatibb 'm ↄſuetudinẽ apud iudeos exiſten

tem . et iſti hoc ex muidia nequiter impediebat
et iſtis ſunt ſimiles illi qui in teſtamentis vel ĩ
alijs pijs opibus impediunt elemoſinas elargi
ri religioſis paupibus maxime circa ſtudiuʒ 1

pᷣdicationem laboꝛantibb et pmos ciuitatis··

ſic faciunt illi q̃ p ſupioꝛes ꝓcurãt paupes reli

Sioſos in pᷣdicatõibo et ↄſeſſiomibus impedirxi ·

At ill excuſſo puluere ⁊c p qð dengnat ꝙ ſi

aliqua culpa leuis dictis pdicatoꝛibo adhereat

vtpote impatientie ex bumana fragilitate con

ſurgentis ꝓ tali impngnatõne debent eam ſta
tim p penitentiã detergere ne increſcatt
ctum eſt autem comj. ⁊c Se

featu manus dimiſeꝛunt eos· p hoc aũt ſigni quitur. Multo etam tempore
ncatur ꝙ ꝓmotio epiſcopoꝝ qui ſunt apoſtolo demoratr ſunt · ⁊c· videtes e ibi
rum ſucceſſoꝛes vt dicit᷑ in decretis di xxj· ĩ no poeonciebant in zuerſione inſdeliuʒ
uo teſta debet ſieri inſtinctu ſpirituſſancti 1 p/ per doctrinã ſignis et virtutibus 2firmatã vt
ſeculares vel ꝑ minas aut ꝓmiſſiones. St imß; rres eusgelij vt qdiu ꝓfcere poſſunt in vno lo
quidem muſſ a ſpiriruſancto abierut ⁊c. Sx B co vel dioceſi ſi tn inſurgat pſecutõ pſonalis p
.R patet q̈ con ienerati 1 nauigatio non erqe a quã ſua pᷣſentia eſſet in periculũ ſuũ et ꝓfectus
* caſu h ſpuſſancti ductu.Fm illð eʒech.j vbi erat impedimentum debent alibi ſe tranſſerre vbꝛ

paleant fructificare· Lt qudam vir lyſ kris erat
⁊ · per iſtum qui claudus erat ex vtero mris
ſue ſigniſicat᷑ quiubet deſcendens ab adam ſemi
nali virtute quia naſcit᷑ cũ fomite peccati qui fa
cit eum a rectitudine ratõnis declmare . Cene
vj· Senſus ⁊ cogitatõ humam coꝛdis ꝓna ſunt
ad malum ab adoleſcetia ſua · Sʒ per vocẽ pauli

id eſt doctoꝛis euangelici vel p̃dicatoꝛis erxigik

cum ad eius pſuaſionem pꝓ boni opis exercitiũ
ad virtutis rectuudinẽ reducit · et tuũc ſuper pe⸗
des ſuos · i affectus rectꝰ ſtabiit᷑· Dij ſimiles
facti homimbꝰ deſcenderunt ad nos ꝛc per
iſtos ſigniſcant᷑ adulatoꝛes diumos honoꝛes pᷣ
latis vel pꝛincipib ſeu quibuſcũq; hommb im

pendenteſ. Quod vbi audierũt apłi barnabaſ

et paulꝰ Aſciſſis tunicis ⁊ c in ſignü doloꝛis eo

ꝙ ſibi vellet hommes exhibere id qð eſt apꝛũ
duum honoꝛis et p hoc docent᷑ pꝛincipes ⁊ pie

lati et quicũq; in digtatibus ſtituti· vt non p
nittant ſibi honoꝛes exceſſiuoſ exhiberi · ne pu
mantur a deo ſicut ſuit herodeſ · ꝓut habetur ſu
pꝛa xijc· Supuenerüt ãt quidã de anthiochia;
c· ſequitur · et poſtera die ꝓfectus eſt cum
barnaba in derben · ſugiẽdo ꝓpter pſecutõeʒ
perſonalem vt alubi ꝓſicerẽt p ſuã pᷣdicatõem·

m hoc dantes exẽplum ĩ caſib 2ſimilibus aliss
eccleſe pᷣdicatoꝛibus · Reuerſ ſunt lyſtram 12
ychonium anthiochiaʒ 2ſrmates animas di.
ſcipuloꝝ · ⁊c] per hoc dates foꝛmã pᷣdicatoꝛib

ecclene vt ſint ſoliciti non ſolum de peccatoꝛuʒ

conuerſione a malis· ſed etiã de eoꝝ 2 frmatõe

in bonis· ſcut bonꝰ oꝛtulanus poſt arboꝛis plaã

tationem ſolucitus eſt eam vigare qͥuſq; bene ſir

mauerit radicem · ) QX. KV

dea docebant fratres qnia mii
circumcdammi⁊c Per iſtos q̃

ceſſariam ſuper auerſos de gentilitate ad ſideʒ
chꝛiſti ſigniſicant ili qui ſupꝑ populũ catholicuʒ
ſtatuta nimis Suia ponuũt ⁊ ſic hbertatem xp̃ia
ne religionis in ſeruitutẽ nimis oneroſam cõ:
uertunt · de quib dicit aug ad inquſtões ianu
arij· pſam vreligionẽ noſtrã quã in paueiſſimis

et in maniſeſtiſſinns celebꝛatõnum ſacramẽtis

dei nmſericoꝛdia voluit eſſe iberam ſᷣuiubus p 5
munt oneribo adeo vt tolerabilioꝛ ſit 2dicio iu
deoꝝ qui legalibus ſacramentis ⁊ nõ humaniſ
pꝛeſumptõibus ſubiciunt᷑. Et ſicut beatꝰ petrꝰ
et apoſtoli appoſuerut ↄueniẽs remediũ vt pa

tet m ſequentibus huiꝰ ca ſic ſummus pontiferx

cum ſuo collegio remedium adhibere debʒ nõ
ſolum in ſtatutis pᷣlatoꝛum inferioꝛum h etiam
m ſuis ſi ninns grauia videantur · Pꝛo ceteris
huiꝰ capituli ſufficit expoſitio lteralis

T quidam deſcendentes de iu .

nimis uidaizantes circuciſionẽ 2 ali
oꝛum obſeruantiaʒ volebaãt imponere quaſ ne

Enit autem in derben &⸗ Seqjin
tur · Muic teſtimomum bonum
reddebant quim lſtris erant et
cicomo fratres· c · Sx hoc patet

ꝙ ſoeius p pᷣdicatoꝛis euãgelici debʒ eſſe boni no
muns ⁊ ydoneus m ſcientia ⁊ vita vt poſſit eũ
aduuare . Ppter qð in huiꝰ figura dicit᷑ deutro ·

xxij · Non arabis limul in boue anno Quia pᷣ

dicatoꝛꝝ in agro dominico laboꝛãati nõ ð debet ſo
cius ſtolidꝰ aut inſufficies aſſignari Tranſeun
tes aũt frigiam Balathie reg onẽ. vetati ſunt H
a ſpuũſancꝛo loqui vᷣbum dei in aſna c · ide diri
tur cõſequẽter de bithynia Verbũ em dei ſub⸗

trahitur duplici cã. Vna eſt qñ ꝑ's eſt obſtina

tus in malo et ſic dicit eʒech · iij. St eris mutus
nec quaſi vir obiurgãs q; domꝰ exaſperãs eſt ·
&t hoc ſigniſcat᷑ p aſam ꝗᷓ interp̃tatur ſubſtol
lens · repellẽs dei verbů · lia eſt qañ pplus eit

ſufficient inſtruct“ et laboꝛ pᷣdicantis eſt alibi
neceſſarius ·⁊ ſic ſauotoꝛ luẽ inj· dixit turbis eũ
detinere volentib· Quia ⁊ alijs cuitatib opoꝛ
tet me euãgeliʒare regnũ dei · St hoc ſignincat᷑
per bithimam que interpᷣtat᷑ vixtutis hia taus

aut eſt plebs ſufficienter inſtructa. deſcẽderũt

troadem et viſo p noctẽ oſtenſa eſt paulo· vir
macedo c: ] qui mterpᷣtatur oꝛientalis 2 deo

ſigniſicat pſonam vel gentẽ que 28noſcere i inci

pit ſdei lumen ⁊ deſiderat amplius edoceri · ꝓ

pter qð paulꝰ.j. pdicatoꝛ euãgelicꝰ debetad ta
lem getem vł pſonam accedere ⁊ eã docere ſiẽ
et petrus ad coꝛnelium acceſſit et euʒ inſtruxit
vt dictum eſt ſupra xc et qdam mulier noĩe

ldda ꝛc ſequit᷑· ¶ uʒ aut baptiʒata eſſet xc· P
boc em ꝙ pᷣcibus ſuis coegit paulũ domũ ſuam
intrare et ſibi cũ ſocijs ſuis neceſſaria miniſtra
re · ſgnificat qlibet pſona chꝛiſtiana que de ſuis
facultatib mmniſtrat chꝛiſti membꝛis et illis po

ciſſime qui ãnunciant vbum ſalutis. Eactum ẽ

aut eutibus nobis ad oꝛõem puellã quãdam ba

bentẽ ſpũm phitonẽ c· phoc ãt paul? ꝓhi
buit ſe et ſocios laudari a demone m illa loque
te· ſcut etiã chꝛiſtuſ mar· -demoni dicẽti ſcio ꝙ

ſis ſanctus dei · ſilentiuʒ impoſuit · oſtend ꝙ p

dicatoꝛ verbidiuini vitare debet laudes malo

rum hominũ qui ſunt mebꝛa dyaboh · quia ſiẽ
dicit ſeneca libro de virtutib· Idez eſt laudari a

turpib et ob turpia· Media at nocte paul? 1
ſilas adoꝛantes laudabãt dũm ⁊c · p terꝛe mo
tuũ ipis oꝛãtib ſactum.ſigniſcata ſiut ſequẽs li
beratõ pauli⁊ ſile ð carcere ⁊ cuſtodis carceris

et familie ſee ab infidelitate · v
QK. . KX. 1.
n autem peram ula et am⸗

k hipolm ꝛc. .
ic deſeribitur fructus pdicatõnis
Puis pauli in teſſalonica et beroa et
eius receſſus ab vtraq; apt pſonalẽ pſecutõem

„„„
4 * —

Acta.

et eiſbem rationibus quibus dictum eſt ſupꝛa

ipſum de ipſis locis receſſiſſe et eadã moꝛalitas

elt hic ⁊ ibi· Qui aũt deducebãt paulũ pduxe

runt eu vſq; ad athenas.··vt pauli ſapiẽtiaa do

ſibi data coꝛam philoſophis maſſeſtaret eon

aliqui ad xpᷣm auerterent᷑ ſẽ et ſactum ſuit vt
habet᷑ infra· Hauluſ aut cum athenis eos expe

ctaret. l· liam et thimothei · licet em eſſet plẽꝰ
ſapientia acquiſita et infuſa tñ expectabat eos.
ad cõferendu cũ eis anteqᷓ; publce pꝛedicaret.
et nos multomagis qui mhil ſumꝰ reſpectu ip

ſius debemꝰ cũ ſapientib conferꝛe añqᷓʒ aliqᷣd
notabile ꝓferꝛe maxime coꝛam pſonis notabi ln
bus pᷣſumamꝰ· Quidã aũt epicurei et ſtoꝛci et
pbiloſophi diſſerebant cuʒ eo · Epycurei tamẽ
qui felicitatem hoĩs ponebant m voluptatibus

coꝛpis erãt magis longinqui a doctrina pau⸗
lui et iſti dicebant de eo Quid vult ſemmatoꝛ

verboꝝ hic dicere · · reputantes eius vba friuo
la · Alij vero dicebant nouo demomoꝝn ide
ſcientiaꝝ demon em̃ in greco in quo lucas ſeri

pſit hunc libꝝ wdẽ eſt ꝙ ſapiẽs· vñ wis ðꝛ arcus

demonis.·.ſapiẽtis li: methoꝛo·ĩ antiqᷓ trãſlatõ

ne· Moꝛaliter p hoc ſigmiſcatur ꝙ ſapientes ſa
pientia mundana que terꝛena eſt et animalis ⁊

Oyabolica reputãt eccleſie pdicatoꝛes vᷣboꝛuzʒ in
anium ſemmatoꝛes.li vo qui de deo mcipiunt
aliquid ſentire volũt pfectius audire dicentes;

Loſſumꝰ ſcire q̃ eſt ̊ noua ⁊c · pꝛedicatõ em̃
euan gelij bene dicit᷑ noua doctrmna ſcʒ foꝛmali:
ter et effectiue· foꝛmaliter q; eſt doctrina neui

teſtamẽti· effectiue nam inducit effec tiue ad no
uitatem ratie 2 finalit ad głe nouitatẽ. Stãa
aut paul in medio ariopagi· τ ic ponit᷑ p
dicatio pauli in qᷓ conſtanter ⁊ intrepide decla⸗
rat duumnitatẽ xpᷣi⁊ phioſophoꝝ ſtoliditatẽ · qꝛ
cum eſſent literati erãt tñ ydelatrie dediti · ꝗpt
quod dyoniſius et quidã alij magis ntelligen
tes eius doctrinam diunus teſtimomijs confir
matam crediderut vt dꝛcit infine kuiꝰ capᷣ. Der
conſtantiam vo pauli ſigniſicat᷑ ſtantia pdica

toꝛis euagelici qui 2ſtanter debʒ ſdẽ ⁊1 moꝛes
pᷣdicare et ſapiẽtes mudana ſapiẽtia ꝗᷓ ſtulticdiaa ⸗
eſt apud deum cõfutare · de quib dicit Roꝝ.j··
Dicentes em̃ ſe eſſe ſapientes ſtulti facti ſunt·

Oſt hec egreſſus ab athems ve
int corinchum ꝛc · vbiin iuemt

erant cheiſtiam vt patet ex ſequẽtib
hoc capitulo· et quia eiu ſdez erat artis mane
bat apud eos et opabatur c. licʒ aut poſlet ac
cipere ſumptus ab illis quiba p̃ᷣdicabat· tñ opa
batur manib ne grauaren? Vnde dicit ij. teſfaij
capitulo.· Memoꝛes em facti eſtis fratres labo
ris noſtri et fatigatõms nocte ac die opantes
ne aliquem veſtru grauaremꝰ. Lt infra xx cap·

aqlam euis vxoꝛem pꝛiſcillam qui

dicit · Argentum aũt et aim aut veltez nullis
cõcupiui:ſicut ip̃i ſcitis qi ad ea que nmhi opꝰ?
erant et his qͥ mecuʒ ſunt mmiſtrauerut manꝰ
iſſe. In hoc aut paulꝰ apoſtolꝰ dedit exempluzʒ
epiſcopis qui ſunt ſucceſſoꝛes apoſtoloꝝ ne gꝛa
uent in expenſis abbatias ⁊ pꝛioꝛatus quando

viñtãt ſuas dyoceſes:⁊ ſimiliter archidyacoĩb⸗

et quibuſcũq; alijs viſtãtibo ſuos ſubditos· Itẽ

operabat᷑ in ſaciendis tabernaculis ſicut dicit in
textu· Srant aut ſcenofactorie artis taberna
cula vero ſunt domus poꝛtatiles ad ꝓtegẽduzʒ
habitãtes ĩ eis ab ardoꝛe ſolis ⁊ pluuijs et a ve

tis· p qᷓ moalſi ſigſicat᷑ doctrina pauli p quã ꝓ⸗

tegimur ab ardoꝛe cupiditatis a pluuijs carna

liatis et a ventis ſupbie vanitatis ſicut patz

ſuas epiſtolas intuenti Contradicentibb aũt
eis et blaſphemãtibus ꝛc ſegregaut ſe et ſuoſ
ab illis ꝗpt eoꝝ obſimatõʒ ⁊ umxit ſe illis in qᷓ⸗
bus poterat ꝓficere p doctrinã et ibi diu man
ſit hßm duiina monitõem vt m textu patet · dt h
faciens dedit exemplũ alijs p̃dicatoꝛ ibo in ſim
li caſu ſimuiter faciendi Cablione aũt ꝓcõſule
achaye ꝛc · Sequit᷑ Iudex boꝝ verboꝝ nolo
eſſe · · in hoc dedit exemplũ alijs iudicibo vt nõ
intromittant ſe de imptmentibus ad p̃os · · qᷓ
ſibi totonderat in chencris caput· moꝛali aut
tondere eſt ſupflua deponere et hoc p̃dicatoꝛi
bus euãgelij neceſſe eſt Judeus ãt quidã noĩe
apollo ⁊c · qui mterp̃tatur mirabilis · deo ſigſi
cat p̃dicoatꝛem qui debʒ eſſe mwabilis in bona
vita ⁊ etiam in doctrina ſana ideo ſubdit. po
tens in ſcripturis ⁊c · et deuotus ideo ſubdi
Ner feruens ſpiritu loquebat᷑ quem cum audiſ
ent priſcilla et aquila ⁊c p hoc auũt ꝙ vir taãte
excellentie doctrinã ſimpliciu 3 pſonaꝝ ſuſcepit
humiliter et deuote arguutur illi qui ex ſua p
ſumptione dedignant᷑ ab alijs diſtere vitatem.

ſet cormthi ⁊c · ſequitnr · deitqʒ
aàd eos ſpaulus ·ſi ſpi ritumſan
ctum accepiſtis credentes ⁊c.

per hoc oſtendi ꝙ bonus p̃latns et curatꝰ de
bet eſſe ſolicitꝰ circa neophicos vtpote ne foꝛte
circa eos alquid ſit dimiſſum de neceſſarus ad
ſalutem vel eecleſie ſacramenta vt ſic modo de

bito ſuppleantur omiſſa ſicut in Apoſito paulus

fecit. (um aut quida indurarent ꝛc diſcedens
ab eis ſegregauit diſcipulos ſuos· ..ne a dictis
maledicis interſicerent᷑· quotidie diſputãs ĩ ſco

la tyrani cuiuſdaʒ tyrannus dicit᷑ a tyro grece
quod eſt ſoꝛtis latie·paulꝰ em aceepit domuzʒ

per locatõem a quodam vrro potẽti cuiꝰ cimo

re aduerſarij pauli non auderent moleſtiaʒ face
eſibret ibi fecit ſcolã ſᷣm ſenſum literaleẽ Mo
raliter aut p iſtum ſoꝛtem et potentẽ ſignihcat᷑
cheiſtus qui dicit de ſeip̃o mathᷣ. vltimo· Data ẽ

L XIX
Actum eſt autem cum apollo eſ

ðð
M

mipi omnis potelſtas in celo ⁊ in terꝛa· Domꝰ

aut euis eſt eccleſa m q̃ doctoꝛ catholicꝰ habet

ſcolam qñ docens tenet chꝛiſti et apoſtoloꝛum
doctrinam · qð non faciunt heretici hãc doctri
nam depꝛauãteſ nec doctoꝛes vanigloꝛioſi cu
rioſa et mnutilia docentes Tentauerũt aut qui
dam ⁊c · ꝓ iſtos qui abutebant᷑ nomine xpᷣi cũ
eſſent increduli ·ſigniſicãtur eccieſe mmiſtri in⸗

digne ſacramenta mmiſtrãtes in quib ſit inuo

catio nommis dñ ·et ſicut illi fuerũt a demonia
co nudati ⁊ vulnerati coꝛpaliter vt dicitur in te
xtu · ſic et iti indigne ſacramenta mmiſtrantes

denudãtnr boniſ gratuitis et in bonis naturali

bus vulnerant᷑ · Multi aũt ex eis qui fuerãt cu
rioſa ſectati cτ : magic acognoſcentes virtu⸗
tem xp̃i artem magicã dimlſerüũüt et libꝛos cõ⸗
buſſerunt et hoc modo fecit cypꝛianus magus
vt habet᷑ in legenda ſanctoꝝ apꝛiani ⁊ iuſtine
Demetriꝰ aut quidã nomine argẽtaruis ꝛc·
Iſte faciebat ydola argentea ꝗpter qð pꝑ ip̃ᷣm n
Sniſicatur ꝓmoues in eccleſa minus ydoneoſ
ꝓpter argentũ :nam taliter ꝓmoti ydola debet
dici · licut dicit᷑ zacharie xjio paſtoꝛ et ydolũ de:
relinquens gregem et nomẽ demetrij cõuenit

taliter ꝓmouenti: interpᷣtatur em nimiim pſe

quens ·taliter aut ꝓmouẽs maximã pſecutõneʒ
m eccleſia facit·. qꝛ ꝑ vicium ſimome ydonei offi
cijs eccleſaſticis pꝛiuãtur ⁊ mutiles ⁊ nocun ꝓ
mouent᷑ p ſeribam vo qui ſeditõem ſedauit ſig
ſicatur bonꝰ pᷣlatus et cõſtans qui ſimonie vici
um diſſipat et repellit ·

Oſtquam autem ceſſauit tumul
tus ⁊c ſequiturfacte ſunt illi m

ſidie. ſcʒ paulo Per hoc ãt ꝙ pau⸗

lus ad euadendum inſidus retrocel

ſit per macedoniam docuit nos in picuns non

omittere ea que poſſunt ſieri ſcðᷣʒ ꝓuidentiã hu
manam . nã hoc eſſet tẽptare deuʒ niñ duima re
uelatio eſſet ad oppoſitum · Srãt aũt lampades
copioſe in cenaculo ⁊cſm quo paulꝰ docebat
pꝓ quod ſigniſicat᷑ ꝙ euãgelica doctrina in luce
doceri debet tanqᷓʒ veriſſima ꝓ hoc aũt ꝙ pau
lus docebat in tercio cenaculo vt ex ſequentib
patet ſigniſicatus fuit ipᷣius raptus vſq; ad ter
cium celum vt habet᷑ ij con xij· ITtem ſcom glo
ſa mp tria cenacula nigſicatur tres virtutes the
ologice· ſcʒ ſides ſpes ⁊ caritas· de quibo pauſuſ

docebat efficaciter 1⁊ deuote Per euthicũ qᷓ ob

doꝛm iuit paulo ꝓtrabente ßmonem ſigniſicat᷑
homo negligens audire que neceſſaria ſunt ad
ſalutem · et ſc pmittente deo cadit a tercio cena
culo · i· de caritate vmnttendo peccatum moꝛtale
Der paulum vero deſcendentẽ ad ip̃m ⁊ cõple
xantem ſigniſicat᷑ p̃dicatoꝛ vel ſeſſoꝛ qui p ca
ritatem ad eü deſcedit per ſacras monitões

̃m relouet ⁊ ĩiſtruit et ſic deo miſerate lapſuſ

ad vitam Itie redit· Eeſtinabat em̃ ſi poſnbile

eſſet vt diem pentecoſteſ faceret hieroſolmms ·
per hoc docent᷑ catholici generaliter et ecclene
munſtri et religioñ ſpecialit vt in dieb ſeſtiuis
ſint in ſacris locis· A mileto aut mittens epype

ſum vocauit maioꝛes natu eccleſie ⁊c.· docens
eos et exhoꝛtans vt eſſent ſoliciti de bono regi

mine gregis ſui· ponẽs exemplũ ſue ſolcitudis
quãa fuerãt multiplicit expti·⁊ hoc facit per totu
reſduu huius capituli et in hoc dedit exemplu

omniby eccleſas regentibo ſimlit faciendi·
m autem factum eſſet vt naui⸗

pdicandi in paulonaʒ ad hoc per lo
varia nauigauit cuius ꝓceſſus de

ceſaream ⁊ intrãtel domũ philipi ꝛ⁊c iſte erat
vnus de ſeptem dyaconibo electis ab apoſtols

vt habet ſupꝛa vj· c et iſte p̃dicaiut ſamaritamis
et pluribus alijs gentib vt habet ſupꝛa vnj · P
pter qð paulꝰ mãſit ibivij dieb ad 2ↄferenduz

de pꝛofectu xpᷣiane religionis et ad quieſceduʒ

poſt laboꝛẽ nauigationis. HMuic aũt erãt nijſ

lie virgmes · pꝓ philippum qui oſ lampadis in

terpᷣtat᷑ pᷣdicatoꝛ euãgelij ſigniſicat᷑:nã in oꝛe lã
padis eſt lumimis ſpledoꝛ quẽ fouet exiſtentis
interius olei liquoꝛnã in oꝛe pᷣdicatoꝛis debet
eſſe ſplẽdoꝛ veritatis quẽ ſouet et nutrit dulcoꝛ
pietatis ꝓ qᷓttuoꝛ virgines ſigmiſicant᷑ quattu
oꝛ virtutes cardinales quas verꝰ pᷣdicatoꝛ nu

trit verbo et exemplo ſicut cariſſimas ſibi filias
Supuenit quidã vir a udea ꝗpheta ⁊c· alias
pluribus vicib ſigniſicatũ fuerat paulo ꝑ ſpiri
tumſanctum ꝙ alligãdus foꝛet in hieruſale. ſed

iſte ꝓpheta expſſius hoc ſigniſcauit non ſolum

verbo hetiam ſenſibiliſigno· ꝗpter qð aſſiſten
tes catholici rogabãt paulũ vt non aſcenderet
hieroſolimã·h ipe nõ acquieuit ſed magis ſtã
tiaʒ onditd. ego aut nõ ſolũ alligari h etiã mo
ri in hieruſalem patus ſuʒ ꝗpter nom dĩ ieſu
Et in hoc dedit 2ſtãtie exeplũ vſq; ad martiri

um . Kudierüũt ãt a te quia diſceſſiones doceas

a moyſe ⁊c iudei qui habitabãat in aſa odiebãt

eu vt patz ex ſupꝛadictis ꝗpter qð diffamaue

rant eum in hieroſolimis · d · ꝙ docebat publice
iudeos legalia ſtatim dimittere tãqᷓʒ illicita eis
ſeruari qð erat ſalſum imo ſacto oſtendit con
trarium qñ thimotheũ circũcidit ſupꝛa xvj · et
quãdo caput totondit ſupꝛa·xvnj ⁊ ſic in tẽplo
purificatꝰ fuit ad repellendũ de ip̃o falſuʒ ſemĩa
tũ ꝓut in expoſitõe literali diffuſius fuit dictũ
ꝓ quod oñdit᷑ ꝙ doctoꝛ falſo notatus de mala
doctrma debz iſtãa notãa remouere · tũ ꝓſe vt ab
infamia liberet · tũ ꝓ alijs quubo ſua doctrina ſa
na odibi redderet· Süut nobis viri quattuoꝛ·
⁊c · p iſtos quattuoꝛ viros cũ quibus paulus

garemus ⁊c lc oſtendit feruoꝛ

ſcribitur vſq; ibi · Alia aut die ꝓfecti venimuſ

„

dicitut hie puriſicatus poſſunt ĩtelligi quattuoꝛ
euangeliſte cũ quiba paulꝰ fuit veraciter puriſi
catus eandẽ ſidem et caritatem p̃ᷣdicando quam

pi docuerüt ſcribendo · St cum cepiſſet duci in
caſtra paulus dixit tribuno ſi mih licet loq̃ ꝛc

in hoc apparuit feꝛuoꝛ pauli circa ſdem xpᷣi·q
pcuſſus captus et ligatus vt patet ex textu q̃re

bat publice dicere modum ſue Zuerſionis ad
laudem dñ ieſu ꝑ hoc ondens ꝙ pᷣdicatoꝛ euã:
gelij nõ debet ceſſare a pᷣdicatõne et dei laude ·

ſi tñ patiat᷑ mpedimetũ poteſt alibiſe tranſſer

re ex cauſs de paulo ſupꝛadictis.

Hic paulus declarat ſuam imnocen⸗
tiam ex natõe ibi Sgo ſum vir iu⸗
deus ⁊c· et ex legis 2gnitõne ibi ·
Leruditus iuxta vᷣitatem paterne legis ⁊c· 2 B
dicit vt magis audiant᷑ ſequentia· qdð et ſactuʒ ẽ
vnde ſequit᷑ poſtea · Audiebant aut eũ vſq; ad
hoc verbů · q; non ſolum vxpᷣm ↄmẽedabat h

eo reꝓbationẽ et electione getium aſſerebat.

quos tñ uidei viles reputabat· ꝗpter qð cũ eis
nõ ↄmunicabãt· ⁊ ideo qñ audierũt gentiles ſi⸗
bi p̃ferꝛi fuerũt terꝛibiliter ꝛcitati eius moꝛtez

damoꝛibus et ſignis horribilib poſtulãtes. Ip

ſis aut ſunt ſimiles ma clerici et mali religioſi.
qui cũ audiunt in pᷣdicatõmibo vł lectõibus ſua
vicia recitari et vitã ſimplicium xpᷣianoꝝ ↄmẽ
dati turbant᷑ ſicut furioſ: Dic nmihiſi tu roma
nus es ꝛc:] p ciuitateʒ romanã que tũc toti mu
do dña bat ciuitas celeſtis vnde ꝓcedit regimẽ
ommũ bñ ſigniſicat ciuꝰ cuies ſunt aliqui a ſua
natuitate ſcʒ illi qui ſunt nobiles moꝛibo 2 ſide·
ſicut omnes ingenui erat ciues romam· pt qðᷣ
dicit paulꝰ. Ego auũt ⁊ natus ſum. et ſic nobili
tas ſdei et moꝝ facit homĩes ciues celon· Cph·

ij Tam nõ eſtis hoſpites et aduene ſ̃ eſtis ciueſ

et domeſtici dei · Nliqui vo ſunt ciues celeſtes
P pecumam de qua ſaciunt elemoſinas pauperi
bus quibe merent᷑ aſcribi celeſtib cuͤnbus et de
talibo fuit zacheus qui dixit dño luẽ · xix · Ccce di
midum bonoꝝ meoꝛuʒ dñe do paupib ꝛ ſ qᷣd
aliq; ðfraudaui reddo qᷓdꝛuplũ · St ſic felix iſte
fuit ciuis romanus·iõ dicit· ego multa ſumma
ciuilitatem hanc conſecutus ſum. 3
tendens autem m conſium
paulus ait. Viri fratres ego om
m conſcientia bona conuerſa⸗
us ſum ante deum. et in hoc vj

patumt᷑ calumam · Percutiet te dñs paries de
albate · nã illi qui Apter vitateʒ dicta alique p
ſequuũtur · adeo Zuiter punict᷑. Item p parietem
dealbatũ bñ ſigmſicat᷑ ypocriſis vicium qð eſt

fri fratres et patres audite æc

tatẽ dicebattñ ꝗpter hoc fuit pcuſſus. ⁊ mdẽ fre
quenter Ztingit ꝙ ꝗpter veritate dictaz hoĩes

a deo grauter puniendũ · nã ſẽ diẽ hiero · ſimu
lata ſanctitas duplex eſt miquitas. Neſciebaʒ
fratres ꝙ pꝛĩceps ſacerdotũ eſſet ⁊ c ex H̊ patʒ
ꝙ ſupioꝛi etia malo ðᷣbet᷑ reueretia qᷓdiu tolera

tur a deo et hoc modo ſanc* dauid reueretiaz

exhibebat ſauli · ſicut patet ij.· Re· in plurib lociſ
Sciens aũt paulꝰ quia vna ꝑs eſſet ſaduceon
alta pharizeon. Seq̃t · St cu h̊ dixiſſet facta e

diſſentio ꝛc · Clola· Sicut vnitas bonoꝝ vtilis

eſt ſic maloꝝ vnitas ſemp bonis eſt nociua iõ

paulus ſuos pſecutoꝛes diſiungere ſatagit vt
quẽ vniti vmxerant diſiuncti laxarẽt· Sicut ma
re rubꝝ qð ↄtmnuũ ſilios iſrael artauerat diui:
ſuʒ ab egipto liberauit · t ſic dicit᷑ eſaviij · Di⸗
ſolue colligatõnes impietatis Sequẽti autem

nocte aſſiſtens er dñs ait eſto conſtans c· Pp
hoc aut ꝙ dñs dixit paulo ꝙ poſt teſtiſicatõʒ ei
de xpᷣo in hieruſalem qᷓ metropoł erat iudeoꝝn

opoꝛtebat eũ teſtiſcari rome que metro polis
erat omniu getuiʒ ſignificabat᷑ fructꝰ p̃dicatio
nis paulifuturꝰ m ↄuerſione gentiũ ⁊ iudeoꝝ

LEacta aũt die collegerũt ſe quidã ex iudeis

deuouerũt ſe non mãducaturos neq; bibituroſ

donec occiderẽt paulũ · Cloſa. Cum dñs dicat
beati qui eſuriunt et ſitiunt uiſticiamaſti ecõtra
miquitateʒ eſuruunt ⁊ uiſti ſanguinẽ ſitiũt aðo

vt etiam cibos a ſe abdicẽt donec moꝛte iuſti ſa
tientur · non eſt ſapientia nõ eſt prudentia ñ
eſt cõſilium contra dñmeripit᷑ ei paulꝰ ab eo
rum mſidijs vt rebuatꝰ teſtimoniũ reddat xpᷣo
Hꝛo reſiduo hꝰcſenſus miſticꝰ ñ occurꝛit mihi
ERXX. MItII:
Oſt quinq; autem dies deſcen
dit priceps ſacerdotum · 2c
Per iſtos qui ad accuſandum pau
lum deſcenderut ceſareã ſignincan
tur illi qui nitunt᷑ impugnare vitatem · wdeo di
citur · deſcenderũt · ſcʒ a culpa in culpam· quia
pꝛimo cogitauerunt homvcidiũ ·⁊ nuc deducere

volebant ad effectum · Item q venerũt in mul

titudine ſcʒ pꝛinceps ſacerdotum et ſenioꝛes et
cum eis multi ſatellites ⁊ ſic faciut veritatis im
pugnatoꝛes · ITohanes os aureuʒ· A veritate ſe
eſſe vacuos ꝓfeſſi ſunt qui multitudine ſe arma
uerunt . et tercullo oꝛatoꝛe ſic impugnatoꝛes
veritatis ſecum habent qui ſalſtate ſciant v̈bis
coloꝛare Inuenimus hune bominẽ peſtiferũ
imo ſcõm veritatem ſalutiferum · ſiẽ patet pꝑ re
ſponſionẽ pauli dicẽtis infra· DPoſt annos aũt
plures elemoſinas facturꝰ m gentẽ meaz veni
et oblationes ⁊c · · Ttem pᷣpoſuit tercullo cõtra
paulum · et eoncitanteʒ ſeditionem · . qð patet
falſuʒ pꝑ reſponſionem pauli dicentis fra. mue
nerut me puriſicatũ in templo non cũ turba ne
;ᷓ cum tumultu Ttem ꝗpoſuit et actoꝛẽ ſedi
tonis ſecte naʒarenoꝝixpᷣianonꝝ que non eſt
ſecta ſeditionis h vmonis Płi ad deuz · ideo ad

poe dicit paulꝰ. ſedᷣm ſectaʒ quã dvuũt hereñzʒ.
ſalſo tñ ſic dehiuo ðo patri credẽs omnib q̃ im
lege et ꝓphetis ſcripta ſunt· · Item aꝑxoſuit· qᷓ
etiam templũ violare conatꝰ eſt qð ex reſpon
ſione pauli patet falſum·q; non conat eſt ipᷣm
violare ſed honoꝛare p oꝛõnes et vota · vt patz
in litera · Diſtulit aũt ullos felix ⁊c· p iſtũ im
quus iudex deſignat᷑ qui differt dare ſententiã
ꝓ innocente in lauoꝛem ptis aduerſe · et p hoc
credens pecuniam obtmere ſẽ dicit hic de iſto
felice ꝙ ſperabat habere pecuniã a paulo quam
tñ non habuit. ꝗpter qð voles gtiam pᷣſtare iu
deis paulũ vmctũ relquit vt dicit᷑ m ſine hꝰc·
4

ſtus ergo cum peruemſſet in
— ⁊c ſequitur· poſtu
lantes gratiaʒ aduerſus eum. j
ſczʒ paulu. vt iuberet eu pduci hie⸗
uſalem pꝛimo em petierũt eu ĩiterkici vt patz
ex hoc qð dicit infra eodem c· poſtulãtes adů⸗
ſus ilum damnatõem · quia non potuerunt
hoc obtinere vt ibidem dicit · tũc petierut vt in
hieruſalem duceret᷑ intendetes eu occidere p ĩ⸗
ſidias in via · Sic igi᷑ p paulu vmctũ ſigniſcat᷑
quilibet innocẽs miuſte guatꝰ.p iudeos aũt in
iqui pſequẽtes iuſtum· p feſtum aũuũt põt intelli
gi uidex malus fauẽs pti foꝛtioꝛi. vñ de po di
citur H· Eeſtus aũt volens gtiã pᷣſtare iudeis
⁊c · a tan vero uidice poteſt ⁊ debet quilibʒ in
nocens guatꝰ exemplo pauli appeilare nõ ſolũ
ꝓpter ſuuũ piculum euitandũ ·ſ̊ etiam ne uũſticia
pereat et Aculcet · CQR. VI.
&r agrippam vo volentem paulum
audire loquenteſigniſicat᷑ curioſus
auditoꝛ qui magil deſderat audire
doctoꝛẽ ductꝰ curioſitate q̃ʒ ꝓ dicẽ
da vitate reſduũ aũt hꝰ ceſt narꝛatõ pauli de
2Zuerſione ſua mirabih ð qᷓ dictu ẽ ſup cx · ſeq̃t
Eeſtꝰ voce magna dixit inſanis paule młte li
tere ad inſaniam te Zuertut · hommes em̃ ex
cellenter cõtemplatun q̃lis fuit paulꝰ freqnter
reputati ſunt a mudanis homimb amentes et
inſanitũ quia ↄ⁊temnebãt mudanatũ quia mł
tum ardua loquebant᷑ que mundanis aliena vi
debãt · Vnde niij · Reix alle ꝗpheta qui venit ad
mungendũ yehu fuit reputatꝰ inſanꝰ. ꝗpter qð
ili qui cuũ yehu erãt dixerũt ei Quid venit iſte
inſanus ad te · t de dommo noſtro ieſu xpᷣo di
citur mat · iij · c.· exierunt ſui tenere eũ d· quia
in furoꝛem verſus elt · Nt ſimliter illi qui contẽ
ptis irenis vacãt diume ⁊ↄtẽplatiõi a multis ſa
tui reputan ) QN. XVII
4. Tautem iudecatum eſt nauiga⸗
re eum m itaham ⁊c· Sequitnr
Humane tractans mlius pau:
Num ꝛc · ·Per hoc oſtendit ꝙ deꝰ
condeſcendit ſuſtmentibe ꝓpter ̃m ˖ et hoc pa

Art

rut in daniele et ſa ocijs ſiuſ 2 in plurib alijs ve

teris ac noui teltamenti pſonis. St inde cu ſu
ſtuliſſemus ſubnauigauimꝰ cypꝛum · pꝓ mare
qð ꝓcellis ↄcutit᷑ pꝛeſens ſechm ðᷣnignat᷑p pau
lum vero doctoꝛ vel ↄfeſſoꝛ pꝛudens et amnima
rum zelum habens · p hoc ergo ꝙꝙ naiugantes
contra eius conſiliuʒ incurꝛerũt damna magna
vt patet ex ſeqntiboet etiam ſuaꝝ piculũ pſona
