litate. Vocabo nõ dilectã meã· St malachie · nij
Ab oꝛtu ſolis vſq; ad occaſum magnu eſt no⸗

men meũ gentib· Rt hoc diffuſe tractat apo

ſtolus roix · ¶ Moꝛaliter aut p ſanſonẽ ſigna

tur bonus doctoꝛ vel p̃ᷣlatus vita et doctrina

ſicut ſol llummnãs eccleſiã et ſiẽ de ſanſone ðꝛ ·
ꝙ nõ comedat aliquid ĩmundũ · ſic tał doctoꝛ

vel pᷣlatus nõ incoꝛpoꝛat ſibi moꝛtale peccatuʒ

ſimliter ſiẽ de ſanſone pᷣcipi᷑ ꝙ nõ bibat aliqd
mebꝛiatiuũ:ſic doctoꝛ vel pᷣlatꝰnõ debet aliq̃d

agere quod ſit extra menſurã rõis recte ebrie
tas em dicit᷑ ab e quod eſt extra et bꝛa qð eſt
menſura · Sanſon etiã accepit vxoꝛẽ ð ihabus

philiſtmoꝝ vt p hoc lbi daret᷑ occaſo pugnã
di Ztra eos vt habet᷑ in textu· ſic bonꝰ doctoꝛ
vel pᷣlatus accipit ſibi ſapientiã gentiliũ phoꝛũ
que dici põt eius vxor·nam de ſapiẽtia dicit᷑ ſa
pyentie · viij· hanc queſui mihi ſponſam aſſume
re. et p ipᷣam habet occaſone pugnandi cont:ꝛa
infideles et hereticos · qui rõibus ſophiſticis in
voluut catbolicos ſimplices ſapientiam philo

Jalinit

ſophicam ignoꝛantes

IIII..
eſcendit igitur ſanſon ĩ cham

nata ⁊c· Per ſanſonẽ qui prexit
ad accipiendũu ſibi gentilem vxoꝛem
allegoꝛice ſignat᷑ chꝛiſtꝰ qui in pᷣmi
tiua eccleſia ⁊umxit ſibi p ſideʒ ip̃am gentilita
tem uidea ꝓ maioꝛi pte mcredula remanente.
Pꝛopter quod dixerũt apłi iudeis actuũxnj
Vobis opoꝛtebat pᷣmuʒ loqui verbu dei h qĩ
repellitis illud et indignos vos iudicatis eine
vite· ecce 2uertimur ad·gentes · ſic em̃ pᷣcepit
nobis deus. t pꝑ illã p̃dicatõnem ↄumxerunt
chꝛiſto et nõ ſibi gentilitatẽ p ſide· nõ em̃ erãt
ſponſi h̊ eius paniphi· apparuit catulus leoĩs
ſeuus] per quem intelligi poteſt ſaulus chꝛi⸗
ſtum impugnãs: ꝗpter quod dixit ei actuum

ix · Saule ſaule quid me pſequeris· Der hoc aũt
ꝙ verbo chꝛiſti ꝓſtratꝰ fuit in terꝛã tanq; moꝛ

tuus apparuit ꝙ poterat eũ lacerae ſic ſanſon
leonem occurrentẽ lacerauit Per hoc aũt ꝙ in
oꝛe leonis moꝛtui inuentũ ſuit fauũ mellisſig
ſicata fuit melliflua doctrina pauli mũdo mo:
tui ſicut dicit gał · vjca:Mihi aut abſit gloꝛiari
niſ in cꝛuce dommi nolſtri ieſu chꝛiſti · i· m eius

doctrina dulci p que mihi mund“ cruciſix? et

ego mundo · De comedente exiuit cibus et ðᷣ
ſoꝛti egreſſa eſt dulcedo hoc auteʒ ꝓbleuma
ſolui nõ potuit niſ p vxoꝛem ſanſonis p qð ſi
gniſicatum fuit ꝙ mutatõ ſauli de pſecutoꝛe
amariſſimo in dulciſſimũ doctoꝛẽ· nõ põt intel
ligi niſi p eccłiaʒ chꝛiſti ſponſam que nouit vi⸗
tute ſponñ potentis facere de pſecutoꝛe defen
ſoꝛem et de lupo paſtoꝛẽ Aliter p leoneʒ lace
ratum poteſt intelligi coꝛpus chꝛiſti flagelł
et clauis plagatũ ·qð ip̃ᷣemet ꝓ ſanſonẽ ſiguꝛa
tus lacerauit imnqᷓntũ ad paſſionẽ voluntarie ſe
obtulit · et ð eius coꝛpe moꝛtuo exiuit ſanguis
et aqua ex quib vrrtutẽ habent eccleſie ſacram̃
ta inter que pᷣncipale eſt eucariſtie ſacrametũ
m quo habemus dulciſſimũ cibum · de quo ſigu
raliter dicit᷑ ſap ·xvj·Panẽe paratũ ð celo pᷣſtiti
ſti eis ſine laboꝛe omne delectamentũ in ſe ha
bentem et omne ſapoꝛis ſua uitatẽ

Oſt anquantulum autem tem
pus ⁊c· DPer patre vxoꝛis ſanſo
nis qui ꝓhibuit ſanſonẽ ab ingreſ
ſu ad ſuam vxoꝛeʒ. intelligi põt im
verato? romanus vel eius imperiũ ſup gẽtes
habens dommiũ et qntum m ſe ſuit pꝛohibuit
ↄiunctionẽ chꝛiſti ꝑ ſanſonẽ ſigurati cũ eccłia
de gentibus collecta:et ſẽ ſanſon p combma
tionem vulpiũ mcendit ſegetes philiſtinoꝛuʒ
ſic chꝛiſtus p p̃dicatoꝛes caritate combinatos

ſuccendit ſide caritate foꝛmata gentiliũ coꝛda
intm̃ ꝙ m multis erat ad martiriũ ꝓmptiſſima

De boc igne dicit ſaluatoꝛ lucexij· Ignẽ vem
mittere m terram et quid volo niſ vt ardeat
Qaut p vulpes poſſint mtelligi p̃dicatoꝛes
oſtendi᷑ pinguedo nanq; vulpium medicinał
eſt ↄtra ↄtractõem et ſtupefactõem neruoꝝ
multi vero pᷣdicatos vtractos coꝛpaliteꝛ eꝛe
xerunt vt patet de paulo ⁊ iohanne actuu· iij
et de paulo et barnaba actuũ · xiij. ⁊ multa ſiłia
fecerunt alij dicipuli chꝛuti et miniſtri·ſpualit
aut ↄtractos ꝑ pigriciã et accidiã quaſi quoti⸗
die erigunt p̃dicatoꝛes eccleſe et m via moꝛu
faciunt ambulae. Ligare miquiũt te venimꝰ
Der ugatõeʒ ſanſonis p viros uida põt intel
ligi ligatio chꝛiſti in petro:ſcut et cruciſxꝰ ſu
it in ip̃o · ꝓpter quod eidem apparens dixit Va
do romã verũu cruciſigi· Mec aute ligatio facta
fuit a iudeis et ſoluta virtute diuma actuxij·
ſicut ſanſon dono foꝛti tudinis a ðo rupit vm
cula:Her hoc aũt ꝙ ſanſon ĩ mãdibula philiſte
os debellauit ſignatũ fuit ꝙ chꝛiſtus in petro
p pᷣdicatõeʒ euangelij gentiles occidit et eccię
incoꝛpauit·ſcut dictũ ſuit ſibi actuũx. de con
uerſione coꝛneln et alioꝝ gentilium · Surge pe
tre occide et manduca; ¶ autẽ p mandibula p
dicatio deſignet᷑ patet· nam ſicut in mandibula
moluint᷑ eſce coꝛpales coꝛpaliter nutrientes· ſic
m pᷣdicatione moliunt᷑ ſacre ſcripture que ſunt
eſce ſpualiter nutritiue · Deutviij. Non in ſolo
pane viuit homo h in omĩ verbo quod ꝓcedit

de oꝛe dei · Per aquã vero de mandibula mira
bilter exeuntem ſigniſicata fuit aqua ſalutaris

ſapientie que de beati petri ꝓceſſit oꝛe.

Bijt m gazam ⁊c Per deſcenſuʒ
ſanſonis imn gazam ſigniſicatus fuit
deſcenſus cheiſti ad inferos. ᷣm bea
tum gregoꝛiũ et plures doctoꝛes

2

alios· h ab hoc multu dilſonare vider qð ſubdi

tur · et vidit ibi mkeierẽ meretrice ingreſſuſq; ẽ
ad eam apter quod ſciendum ꝙ hebꝛei dicũt
hanc eſſe litera mulierẽ hoſpitatricẽ . et H ve
rius videt᷑ ſi dixi plenius in expoſñitõne litera
li· m hoc igit᷑ p deſcenſum ſanſonis in gaʒam.
figuratus fuit deſcenſus chꝛiſti ad limbu patꝝ
qui bene ſigniſcat᷑ p młierẽ hoſpĩtatricẽ eo ꝙ
ibi ſancti patres erãt hoſpitati vſq; ad acceptõ
nem ſue beatitudĩs de qua iã erãt certi · Doꝛ
muũii aut ſanſon vſq; ad mediũ noctis et inde
Zſurgens ꝛc p hoc aut chaſti reſurrecrio fuit
higurata que fnit im cõmuneẽ opimonem do
ctoꝛu in auroꝛa et ſic in ſecunda medietate no
ctis nam dies ſequens incipit ab oꝛtu ſoliſ. eſt
em̃ dies latio ſolis ſup terraʒ. appꝛehendit am
bas poꝛte foꝛes c]. q; chaſtus reſurgens in
fernum fregit et ſpoliauit patribo ibi detentis
et deduxit eos vſq; ad montẽ patrie celeſtis
Moꝛaliter aũt p ſanſonẽ naʒareũ ſignincatut

XXVI.

bomo ztemplatiin intentus circa deũ tamen

ter neceſſitatẽ populi deſcendit ad actiuaʒ.
pᷣdicando et expoꝛtando ad bonũ et ſurgens

ab hac occupatõne aufert poꝛtas ciuitatis dya

bolique ſunt fauoꝛ humanus et timoꝛ munda
nus et incluſos ducit ad patriã celeſte in ſpe ð
pᷣſenti et in re de futo · Poſt hec amauit mu
heremdoc toꝛes noſtri dicunt et bene ꝙ in H
ſacto ſanſon nõ fuit figura chꝛiſti· nam in pᷣnci
pio huiꝰ opis dictum fuit ꝙ res vna numero
diuerſa lignat et mncõpoſſibilia ꝗpter diuerſas
qpꝛietates· ſic leo rõne ſtantie ſignat chꝛiſtũ
et rõne voꝛacitatis dyabolũ:et eodẽ modo cõ
tingit ð eadeʒ pſona que rõne virtutis chꝛſũ
ſignat · et rõne vicij nullo mõ ſignat ipᷣm h̊ma
gis oppoſitum· ſicut ſalomon in ediſcatõne tẽ
pli domm fuit ſgura chriſti qui ediſcauit ec
cleſam. In hoc at ꝙ ediſcauit ydoloꝝ templa

nijreg. xj · non potuit eſſe figura chriſti ö mag

dyaboli· Sic eſt in ꝗꝓpoſito·ſanſon em in pᷣdẽis
bene fuit hgura chriſti h nõ in eius deceptõe
p dalidaʒ·Sanſon igit᷑ deceptꝰ a dalda ſecr etũ
ſue ↄſecratõnis eidem llicite reuelauit. 1 ĩ hoc
ſigſicat hoĩeʒ dño ↄſecratũ p ꝓſeſſionẽ in reh
gione vel oꝛdinẽ ſacrũ :qui p blandicias mulie
vis deceptus trahr᷑ ad mpudicos tactꝰ ⁊ am
plexus et ſic excecat᷑ pᷣmo tenebꝛis ignoꝛantie.
et ſecundo ligat᷑ vinculo 2ſuetudins puerſe ·
et in carcere peccati deputat᷑ ad molendũ . id ẽ
ad coytus exercitium hᷣm hebꝛeos· vel aliter ad

molendu nd eſt· ad opꝰ laboꝛmoſum ⁊ malu qðᷣ
eſt opus peccati 'm quod dicit᷑ ſap·vin pſona
peccatoꝝ· Laſſati ſumus ĩ via miquitatis et p
ditionis ambulauimꝰ vias difficiles viã auteʒ

domĩ nõ ambulauimꝰ. Per hoc aut ꝙ capulis

ſanſonis renaſcentibo ip̃e plus nociuut philiſteiſ

qᷓ; ante fecerat ſigniſicat᷑ ꝙ anquãdo homo ðo

⁊ſecratꝰ ⁊ dicto modo deceptꝰ ex reſpectu di

uine gratie reillummat᷑ et ↄtra demones et vi
cia foꝛtius qᷓ; ante caſum pᷣliatur · Poteſt etiaʒ
aliter dici ꝙ p ſanſonem qui an tonſionẽ capil
loꝛum fuit ſoꝛtiſſimus ⁊ poſt tõſionẽ capiloꝝ
fuit ſicut ceteri homĩes infirmꝰſigmiſcãt᷑ religi
oſi ad bonũ opus tepidi qui ante depoſitõem
capilloꝝ p religionis ingreſſum erant ſoꝛtes
et agiles ad luctandũ ⁊ ſaltandũ et hmõi ⁊ pꝰ
msgreſſum religionis ĩfirmi ſunt et debies ad

bene operandum
ceK SVS
it eo tempore vir quidam ꝛc
ccleſa mater dicit᷑ ommũ chꝛiſtia
noꝝ licet multi eoꝝ ſint eius fili ſo
ec numero et nõ merito· Ite paſtoꝛ
mutilis eccłje dicit᷑ ydolũ · Zach xj. O paſtoꝛ
et ydolũ derelinquens gregẽ · Igit᷑ micas qui
matri ſue tradidit argentum ad fabꝛicandum
ydolum · lignat illũ qui filius eſt ecẽie ſolo nũo

Send

da
bed
tmu
inb
1pni,
mero
erſag
rſſ
doch
e
Fma
nete
itec
npa
n
des
pte
creti
ie
nren
mule
am
ntie.
rſe⸗
de
D
8
Orn
ety
gute
plls
ſter.
odo
di
j
ia,

et pec uniam offert p̃ſdenti eccleſe vt ip̃e pꝛo
moueatur ad paſtoꝛis officium et ſic fiat ydo⸗
lum. q; ſic ꝓmotus nõ ſolum mutilis eſt eccie:
ſed etia nociuus · et de tali ſubdi Fmpleuitq;

vniꝰ finon ſuoꝝ manũ q; talis non dat aliq̃d

niſ nepotib et 2ſanguineis in vita ac ſcientia
defectuoſis · quibus dat pᷣbendas ſi ſit ep̃us et
bona eccleſie ſue ſi ſt inferioꝛis gradus et paꝝ
aut nihil dat paupibo· et huic bene ↄuenit hoc
nome meas qð mterptat᷑ quis · id eſt · qñ nullꝰ.
ſicut de ſobna pꝛepoſito templi dicit᷑ eſa· xxij·
Quis tu hic aut quaſ quis hic xc · ſequit᷑· Rcce

dominꝰ aſpoꝛtari te faciet ſicut aſpoꝛtat᷑ galluſ

Sallinacius: CK. FIVIII.

bat poſſeſſionem ſibi
Scðm doctoꝛes ð antichꝛiſto loq̃n:

Jtes ipe naſcet᷑ de tribu dan· ꝗpter quod apoẽ

vij inter ſeruos dommiſignatos nõ ſit mẽtio
de tribu dan igit᷑ p tribũ dan Zuenient᷑ põt an

tichꝛiſtus cum ſibi adherentibo deſgnarip vi
ros aũt de tribu dan niſſos ad 2ſiderandu ter
ram deſignant᷑ eius pᷣnuncij ad pᷣdicatõnem et

dilatatõem ſui impij p lachis que dicit᷑ ciuitas
magnaꝝ opum et eius terrã hieruſalẽ ⁊ iudea
deſignant᷑ · eo ꝙ udea dicitur in ſacra ſcriptura
optima terra fluens lacte et melle · Per h̊ aut
ꝙ vni de tribu dan ſpollauerunt mcã ⁊ domũ
eius anteq; capent lachis ſigniſicantẽ hieruſa⸗
lem ſigniſicat᷑ ꝙ antichꝛiſtus alias terras ſaltẽ
plures anqʒ capiat hieruſalem ſubiugabit ſibi
Der hoc aut ꝙ trib dan poſuit ydolu in lachiſ
ſiguratu fuit ꝙ antichꝛiſtus in hieruſalẽ ſit po
nendus ſiẽ ydolũ adoꝛandus· Vnde dicit apłs

i · theß aj. ð ip̃o · Qui extolli᷑ ſupꝛa omne id qð

dicit᷑ deus aut qð colit na vt in templo dei ſe⸗
deat tanqʒ ſit deus · Der hoc aut qð ſubdit᷑. vſ

q; ad diem captunitatis ſueſigniſicat᷑ ꝙ anti⸗
chꝛiſtus p chꝛiſtũ ſit deijciendus·ſcut dicit᷑· i ·

theß · ij .· Quẽ dñs ieſus mnterſiciet ſpũ oꝛis ſui et
deſtruet illuſtratõne aduentus ſui ·

Vit quidam vir leuites c

tute põt allegoꝛice deus ſignificari
de quo dicit exoð · xv · dommꝰ quan
ir pugnatoꝛ. qui accepit vxoꝛeʒ /iſynagogã
in datõne legis in monte ſynai ſibi ⁊iungens
eam · que reliqnit eum ꝓ ydolatriã multipli⸗

citer ſoꝛnicando· vñ in hebꝛeo habet᷑ hic · que

foꝛnicata eſt ſuꝑ eũ et hec foꝛnicatio p ydola:

triam patet ex decurſu veteris teſtameti· Se⸗

cutuſq; eſt eam vir ſuus voles ei reconcihari.
DPer quod ſigniſicat᷑ ꝙ deus voluit ſibi recon

ciliare ſynagogamet ad hoc miſt ꝗphetas p

ipᷣos eam reuocans ab ydolatria· Miere·iij. Tu

it quoq; alter adoleſcens ⁊2c.
Sequitur. Tribus dan quere⸗

er hunc leuitã qui dicit vi a vir

aut ſosnicata es cũ amatoꝛib multis tñ reueꝛ
tere et ego ſuſcipiam te dicit dñs· Tandẽ poſt
aphetas ipᷣe venit in ꝗpꝛia pſona ad recõciliã⸗

dum pam ſibi p ſdem et dilectõem . Vñ dicit

math xv· Non ſum miſſus niſi ad oues q̃ peri
erunt domus ilrael · Et qm̃ aliqui ð ſynagoga

receperũüũt eum p ſidem ⁊ dilectõem ſcʒ apoſto

li et alij credentes de ůdea · iðo ſubdit · qᷓ ſuſce
pit eũin paucis tñ pſonis reſpectiue Mo
raliter aũt p virũ intelligit᷑ ratio ᷑m augꝰ·⁊ p
vxoꝛem ſenſualitas cui ratio debet dominari

ſic vir mulieri · ip̃a tñ ſenſualitas recedit ab obe

dientia ratõnis ulicite delectabilib ſenſuun ihe⸗
rendo · h tuc ratio debet eſſe diligens vt ad ei
obedientiã reducat St q pſonis ad deuz re
uertentibo ſide et feruenti dilectõne dyabolul
ꝓcurat tribulatõnes multas et magnasapter
hoc apłis ⁊ alijs credentibo ꝓcurauit tribulati
ones· pᷣmo p ſacerdotes et ſcri bas iudeoꝛuʒ vt

patet actu · viijetix.⁊ pluribo alijs locis ⁊ poſt

ea p impatoꝛes romanoꝝ· in quib tribulatio
nibus apłi et plures alij cũ illunonib magniſ
fuerunt moꝛtui: ⁊ hoc fuit ſiguratuʒ in interfe
ctione pᷣdicte młieris cũ magna illuſone &
aũt euus interfectio fuit p terrã irael nũciata;
p hoc ſigniſcatũ ſuit ꝙ apoſtoloꝝ alioꝝq; ſan

ctoꝛum martiria debent denũciari p totam ec

tione debita venerent᷑

CR

cleſam vt ſideles eoꝝ tantiã imitent᷑ ⁊ deuo

Creſſi ſunt ĩtaq; filij i rael.
ſcʒ ad puniendũ tam nephariũ pec
catum in moꝛte vxoꝛis leuite neqᷓ
ter ppetratũ · ARduertendũ tñ ꝙ licz
elluz iuſtu 2tra hlios benyamm tñ
anteqᷓ; haberent victoꝛiã bis fuerũt ab eis de
bellati · quod bᷣm hebꝛeos ↄtigit ꝗpter ydoluʒ
niche qð in tribu dan colebat᷑ publice ⁊ H̊ erat
populo iſrael notoꝛiũ ·et ſic tenebat punire ſiẽ
pᷣcipitur deut· xnj. apter quod dñs iſtud pecca
tum qð erat pᷣmũ et cõmumꝰ voluit pᷣmo pu

mire p gladios huoꝝ benyamin et in hec docn

mentu habent ꝓcedentes ad belluũ iuſtũ vt di
ligenter conſderent ne habeant in ſe notabile
peccatũ ꝓ aduerſarioꝝ gladios puniẽdũ.· Sxi
re vltra debemꝰ ad pugnã ↄtra fuos benpamĩ
fratres noſtros p hoc aũt ꝙ fratres vocant il
los quos impugnãt oſtendi᷑ ꝙ lhcet vicia ſint
punienda. natura tñ eſt diligenda-· Moꝛali
ter ꝓ hoc bellum filioꝝ iſrael ↄtra benyamm
bellum ⁊ↄtra vicia dengnat᷑· in quo bello tria re
quirunt᷑ ſcʒ ↄtritio vera. feſſio integraet ſa
tiſ factio pſecta· 2feſſio deſgnat᷑ ꝑ hoc qð dici
tur · Tudas ſit dux veſter· indas em 2feſſio
vel 2ſtens interpᷣtat᷑. ꝛtritio vero p hoc ꝙ añ
2greſſum venerũut coꝛã dño ⁊ fleuerũt · ſatiſ fa

ctio vero ꝑ ̊ qð dicit᷑ · ieiunauerũtq; die illo

et obtulerunt olocauſta et ſic habuerunt ple
nam victonam ꝓ quã dᷣſisnat᷑ plena victoꝛia
de peccatis. XNS
Vrauerunt quoq; fiij irael ⁊c
In hoc capitulo ↄſequent deſcribit
compaſſio hiioꝝ iſrael ſup tribum
p⸗enyamin quã deſtruxerant pauciſ
exceptis· et eoꝝ diligentia ad ip̃ius reparatio
nem·. In hoc aut documentũ habent iudices tẽ
poꝛales et eccleſaſtici ſeculares et religioñ cõ⸗
patiendi punitis ꝑ eos et reparandi defectus
ꝓut põt ſeri bono mõ.Si tn aliqua pſona ſimn

gularis ſit moꝛte punita·reparatio locum nõ

habet m ea ſed in illis qui peioꝛatiſunt p eam·

nam eius moꝛte territi retrahunt᷑ ab actu pec

candi i vero cõmunitas moꝛte punita fuerit
in aliqua ſui pte debent eſſe ſoliciti qualiter in

remanentib reparet᷑ ꝓut ᷣᷣm deum keri pote⸗

rit. Oi aut punitio nõ ſit menda p moꝛtẽ ſoliciti
debent eſſe punientes ne punitio pꝑ ſui duriciã
ad deſperatõem inducat nec p ſui leuitatẽ occa
ſionem tribuat delmnquendi: Creg· Tneſſe bo⸗
nis rectoꝛibus debet iuſte 2ſulens miſericoꝛ
dia ⁊ pie ſeuiẽs diſciplina ne iuſticia mimis ſit
aſpera et pietas ſit remiſſa· Per hoc auteʒ ꝙ ſi
lijs benyamm remanentib date fuerũt vigi
nes ad ſue tribus reparatõemſigniſicat᷑ ꝙ pec
catoꝛibo ſufficienter punitis debent dari exhoꝛ
tatõnes lancte ad bonoꝛuʒ onuſſoꝝ · ꝓut ſeri
poteſt recupatöõnem
dxplicit liber iudicum ·
umncipit liber ruth
N diebus vnius iudicis
⁊c· Sequitur · Abijt homo
de bethleem .
Scðm hebꝛeos iſte fuit valde
diues ſed auarus gpter quod
“”äl tempe fams exoꝛte moleſte
ebat petitõnes ſuoꝝ ſanguineoꝝ et conci
uium qui fame coacti recurrebant ad euis au
xilium · et weo ad declmandũ petitõnes eoꝛuʒ
cum vxoꝛe ac fiijs et mobilibus bonis abijt in
terram moab · Rt qm habuit malum motinum
dommus ibidem pumuit eu moꝛte Apꝛia et ſi
lioꝛum et ↄſumptõne bonoꝝ tpaliu ꝗpter qð

vxoꝛ eius noem treuſa in bethleẽ dixit· Cgreſ
ſa ſum plena et vacuã me reduxit domim?ꝰ .. ve

habet᷑ infra eodem capło· In hoc S documẽtũ
habent dnutes huiꝰ mundi ne moleſte ferant
petitõnes pauperũ nec declment ab eis indebi
te ne ſcut elimelech puniant᷑ ſᷣm qð dicit᷑ ſapiẽ
tie · xj · Der que peccat quis pꝑ hec et toꝛquetu:
Et ꝓuer · xxj. Qui obturat aurẽ ſuaʒ ad clamo
rem paupis· ⁊ ipᷣe clamabit et nõ exaudiet᷑ x
emplum luce·xvjde dunte epulone qui guttã

aque ſimpetrare nõ potuit eo ꝙ micas panis
laʒaro negauit. St multo plꝰ timere debet aua
ri ſcientie qᷓ p cõmunicatõem non mmmuit h au
Zetur· et ſimiiter ſapientes in tpalbus ſi fue
vmt auari de dando ſino paupibus in quo ñ
datur res poſſeſſa h tm̃ verba · Per ruth au
tem que relicta gentilitate noemn adheſit di·
deus tuꝰ? deus me? et ei humiliter obediuit
Sniſicat᷑ pſona penitẽs veraciter · que relcta
dyaboli leruitute adheret eccleſe eius manda
tis humliter obediendo que p noemi bene ſi
giſicat᷑ eo ꝙ noemi pulcra mterpᷣtat᷑et cant·
mjde eccleſia dicit· Tota pulcra es amica mea
et macula nõ eſt inte· t talis fuit in pᷣncipio h
modo põt dicere · Non vocetis me noemi:iò
eſt · pulcram . ſed vocate me mara hoc eſt ama
vam q; valde nie amaritudine repleuit ommi
potens · Nam multi qui de bomis eccleſie lau
te viuunt et magmſice ꝑ ſuã vitã malã ip̃aʒm.
tipliciter amaricantde quo beatus ber · in eius
perſona loquens exponit illud eſa xxxvnj c
ce in pace amaritudo mea amariſſima: Poſtq̃ʒ
em ceſſauit pſecutio tyrannoꝝ ↄtra eccleſßam
et ip̃a dotata eſt multis et magnis tpalibe bo

nis · multi abutentes peccatis enoꝛmib plꝰ hpm

veritate amaricant eccleſã m iſta pace q́; ama

ricata fuerit imn tyranoꝝ pſecutõne ·

i Rat autem vir ꝛc In hoc capło
agit᷑ ð ruch humiliter ⁊ diigent in
agro booʒ ſpicas colligente · Der
agꝝ iſtũ ſacra ſcriptᷣa ſigſicat᷑ que ·
ager plenus optimis ſententijs 2 ſenſib tanq̃ʒ
bonis fructib. ꝓpter quod e ager quẽ bene⸗
dicit dommꝰ Per booʒ autẽ qui foꝛtitudo int
pꝛetatur dñs noſter ieſus chꝛiſtus ſigniſcat᷑ q
tante foꝛtitudinis ẽ ꝙ poꝛtat omĩa verbo vtu
tis ſue vt dicit heb. .ipᷣe vero dñs eſt huuꝰ agri

Aꝑpt quod dicit᷑ deu xxxnj In dextera eignea

lex · Que Ztinet᷑ in veteri ac nouo teſtamento.
et bñ dicit᷑ ignea· eo ꝙ ignẽ caritatis in coꝛdib-
fidelium accendit· Meſſoꝛes autẽ viri booʒ · id
eſt· chꝛiſti ſunt doctoꝛes et p̃dicatoꝛes· Ruth
aut humilis ⁊ deuota pſonã deuotã ſimplice⸗
ſignincat·qᷓ ßmones audies attente de his que
põt cape vita ſuã ⁊ Aſciẽtiam infoꝛmat · et ſibhi
ter alioꝝ verbo ⁊ exemplo pᷣm Zuenientẽ ſibi
modũ / ð hoc beaus franciſcus exponebat il
lud .··Reg. ij. Sterilis pepit plurimos· ⁊ q m
tos habebat fiios infirmata e · Sterile em dice
bat frẽm ſimplicẽ officiũ pᷣdicandi nõ habentẽ
p queʒ generant᷑ ſilij in eccłia dei ·· Coꝛ · .·. In
chꝛiſto ĩeſu p euangelium ego vos genui: t
talis frater ſmplex exẽplari vita plus ꝓficit ſi
bi ⁊ alijs q; p̃dicatoꝛ verboſus: ⁊ idẽ dicẽdum
en ð alns ſimplicibus pvoms que ſunt vteex
emplaris ⁊ bn ſignant᷑ per ruth que maioꝛem

NGe

t.
n
fie

on,
au

dAy

diuit
ch
jande
ereß
cant
nen
poß
mid
ma

l

me.

eins
e
Nij
tin
ſob

fn.
am

ro
ſim

Der

nei

ani
ene,
oint

cnig
on
1gr

e
,.
b.
D

ch

qre

„ 5

gratiam muenit apud booʒ qᷓ; eus meſſoꝛes

q facta eſt eius vxoꝛ.ſc pſona ſimplex exem⸗
plaris vite maioꝛẽ gratiã muenit apud chꝛitũ

qui ſigniſcat᷑ ꝑ booʒ q́; meſſoꝛes p quos vt pᷣ
dictu eſt ſigniſcant᷑ pdicatoꝛes. Tnuenit oꝛ⸗

dei quaſ ephi meſura /id eſt tres modios · p
quos ſigniſicant᷑ ſanctitas meditatõms. vitas

locutõnis· ⁊ ſinceritas bone opatõis facte ſim

pliciter ꝓpter deuz. itos tres modios collgit
ruth.d e pſona ſimplex ⁊ duota ſermones au
dDeiendo et ope adimplendo.

1
Oſtquaʒ autem

—

ſocrum ſuam ⁊c ..

trimoniũ cu booʒ pꝑ quod ſigniſica⸗
tur Ziunctio pſone deuote cũ chꝛiſto que con

uinctio ſemp põt effici durante vita pᷣſenti·di

at git · noemiid ẽ eccleſia: lauare. p veram

et frequente ſeſſio nẽ.q; peccata frequenẽ pul

lulant. · ioh. j. Si dxerimꝰ q peccatũ nõ habe

mus pi nos ſeducimus·et veritas in nobis ñ

eſt· et vngere p augmentũ gratie que auge
tur in ſacramentali feſſione· et induere cul⸗
tioꝛibus veſtimentis p augmentũ virtutũ qᷓ
cũ gratia infundunt᷑ et meius augmento au⸗
Smentant᷑. et abſcondere m areap quod ſi
Sniſicat᷑ ꝙ boa merita pꝑ humilitate ſunt tege⸗
da· nota locũ in quo doꝛmiet ·.ſcʒ booʒ p quẽ
chꝛiſtus ſigniſicat locꝰ aut in quo chꝛiſtꝰ doꝛ⸗

muit ſomno moꝛtis eſt ipᷣ̃a crux ſancta· locuzʒ

aut iſtũ notare eſt chꝛiſti paſſonẽ deuote cõ⸗
ſideraẽ· et diſcooperies palliũ quo opi a pte
pedum pars pedũ eſt mferior · deo ꝓ ip̃am

humanitas chaiſti ſigniſicat p hanc ergo diſco
opertõnem ſigniſicat᷑ ꝙ paſſio non competit

xpᷣo niſi im huanitate· ⁊ hec ſirmiter ſide tenẽ
eſt a pte pedum diſcooperire · et ꝓijcies te et
ibi iacebis pꝓ ↄtinuatõem affectuoſe 2paſſio⸗
nis· et qm talis pſona chꝛiſto ↄuimncta p graʒ

deſderat ſibi 2iungi ꝓ gloꝛiam· ideo dicit qd
ſubdit᷑ · expande pallm tuũ ſup famulã tuam
quod ſigniſicat᷑ gloꝛia celeſtis eſa lxj· DPalliu
laudis ꝓ ſpixitu meroꝛis Moc em̃ pallio veſti

untur illi quoꝝ peccata luctu vite pᷣſentis diu
untur · Pꝛopter quod dicit ſal.·math.v. Beati
lugent qm ip̃i cõſolabunt᷑. Quieſce hac nocte
Tc ¶p hoc ver bũ booʒ ſigmſicat᷑ reſponſio chꝛi
ſti pſone pᷣdicto modo ipᷣm deſdeꝛanti · id eſt

nocte p̃ᷣſentis ſeculi pſeuera in ſtatu Zrẽ vſ
mane fſuturi in quo omnia erũt clara et tũc cõ⸗

iunctõ tua mecu eꝛit pfectaet qm qʒdiu pſoã
deuota ẽ ĩ pᷣſenti ꝓſicit ĩ donis dei · ideo ſubdi

eur · ¶menſus eſt ſex modios oꝛdei et poſuit ſu
per eam p quos ſigniſicant᷑ ſex dona ſpouſſan

cti que ponunt᷑ eſaxj· Spũs ſapientie et intel
lectꝰ ſpus cõſilij et ſoꝛtitudĩs ſpũs ſciẽtie et ti

reuerſa eſtad

Hiic agit᷑ ð pꝛepatõne ruth ad ma-

Png usn

moꝛis dommi In bebieo vero nõ habet ſpũf

pietatis ſicut dixi pleniꝰ in expoſitõne literali
lc TIT.
Scendit ergo booʒ ad portam
⁊cC··Hic deſcribit 2iunctõ ruth cũ
booʒ in matrimomo· qð qᷓde matri
monũ factu fuit p hoc ꝙ ille q̊ͥ api
quio? videbat᷑ ad trahendu cũ ip̃a tuth ceſſit
iuri ꝓpinquitatis et ſic booʒ accepit eam ĩ vxo
rem · Pe ruth que vides interp̃tat eccia bñ nig
ſicatur que cognitõne ſidei ⁊ gratie illumma?ł§
NHer ꝗpinquioꝛe aut iohan nes baptiſta põt in
telligi qui nat fuit ãte chꝛiſtũ ⁊ pᷣus p̃dicauit
et nõ ſolũ a vulgaribus hbomimb ſed etiã a no
tabilibe pſonis iudeoꝝ chꝛiſtꝰ eſſe credebatur
Wcer quod de hieruſalẽ metropoli ciuitate mi
ſerunt nücos ſolennes ſcʒ ſacerdotes et leuitas
ad mterrogandũ ſi ip̃e eſſet chꝛiſtus.· et p ↄſe
quens eccleſe ſponſusiohᷣ.j. ip̃e vero iohãnes
ceſſit iuriꝗpinquitatis quod ſibi credebat᷑ meſ
ſe dicens non ſum ego chꝛiſtus vt ꝛbide habeẽꝛ

et ſimiliter.·iij ca vbi dẽ replicauit et adiunxit

qui habet ſponſam ſponſus eſt. vbi oſtendit ſe

nõ eſſe ſpõſum eccleſe h amicum ſponſ. et ſic

oſtendit mamſeſte ꝙ eccleſa erat reſeruanda
cheꝛiſto ſicut ſponſa et chꝛiſtus qui p booz ĩtel
ligitur ſicut dictu eſt ſupꝛa eã accepit ſponſam
Der hoc auteʒ ꝙ ex generatõne booʒ ex ruth
deducit᷑ genealogia regalis cũ dici᷑ pic ẽ paĩ
yſai c]ſigniſicatuʒ fuit ꝙ ili qui p ndẽ gene
ratur ex chꝛiſto et eccleſa et non alij in celeſti

gloꝛia ſunt regnaturi:quod nobis cedat ille

qui eſt benedictus mn ſecula ſeculoꝝ amen
Sxplicit liber ruth·

Encipit liber resum

it vir vnus 2c .
Rllegoꝛice p iſtu virũ fuit ſ
Sniſicatus chꝛiſtus qui luẽ·xx
nij· dicitk vir potens m ope et
ſermone et bene dicit vnꝰ qꝛ
nullꝰ? aluis fuit nec eſt nec eꝛit

de et homo m vna pona. de ramathaim ſo
Phim · id eſt· excelſis ſpeculatõꝛbus. nã in chei
ſto eſt duplex ſpeculatio ſcʒ diumna et humana
et quehbet eſt excelſa· nam ſpeculatõne dünna

cognoſcit pfecte ſẽm et omĩa facta ſenda
fieri poſſibilia:ſpeculatõne vero huana cogno

ſcit omĩa que deus cognoſcit noticia viſionis-

et nomẽ eus helchana ·q̃ interpᷣtat᷑ dei poſſeſ
ſio·nam homochꝛiſtꝰ eſt totus deiſcatus et a
deo poſſeſſus. et habuit duas vxoꝛes p quaſ
ſynagoga et eccleſa ſigniſcant᷑· vł udea 186
tilitas· fueruntq; phenẽene filij . p quã ſigmiſi
catur iudea qᷓ nuos habuit · ſ. ꝓphetas et legiſ
peritos. anne vero non erant liberi· per qus

ſigniſicatur gentilitas que legem diumam nö

habuit nec ꝗphetas p̃ᷣs · cxlvij· Non fecit talit

omni natõni et uidicia ſua nõ manifeſtauit eis

deditq; phenene vxoꝛi ſue et cunctis filijs ſu
is et filiabus ptes nam deus qphetis et regi
bus et ſacerdotibo uideoꝝ fecit gratias młtas
qui dicunt᷑ hiuj iudee· anne vero. id elt. gen
cilitati dedit vnã ptem triſtis in hebꝛeo habe
tur · vnamptem pulcrã p quaʒ intelligi Põt
paulus apłs a chꝛiſto datus doctoꝛ gentum ·

ſicut ipe dꝛcit gał · i· qui opatus eſt petro ĩ apo
ſtolatum circuciſonis opatus eſt ⁊ mibi inteꝛ

gentes. DHoꝛro illa flebat et ñ capiebat cibũ
gentiles em ad ndem chꝛiſti zuerſi flebant et
leum abãt ꝗpter peccata in gentilitate cõmiſſa
et maxime in ydoloꝝ cultura: 2uerſi vero de

uudaiſino nõ hebant talem occaſioneʒ flendi et

leiunandi q; nõ fueꝛant ydolatre ſed cultoꝛes

vnius veri dei . cepit anna et pepitp quod
ſigſicat᷑ ꝙ getilitas Zuᷣſa fructiſicauit ĩ boĩs o⸗

peribo que dici poſſunt eius filij q; ꝓcedut a li
bero arbitrio ſicut ꝓles ab vtero mouente ſpi

rituſancto · Moꝛaliter aũt helchana ſignat

bonum platu ſecularez vel religioſum· p duas
aut vxoꝛes intelligunt᷑ vita actuia et contem
platuia quibus debet debitum reddere vtriq;

vacando tpe competẽti· Creg. Sit p̃ᷣſul actõe
pᷣcipuus ſit pᷣ ceteris ↄtemplatõne ſuſpenſus ·
Preluli vero debent inferioꝛes pᷣlati ĩ B̊ qntũ
poſſunt ↄfoꝛmari· Actiua vero que fertik eſt
pphenenam· ↄtemplatiua vero p anna ſigniſi
cant᷑ dedit phenẽne ſfilijs et fiiabb ptes p q̊s
intelugunt᷑ opa miſericoꝛdie quib coꝛreſpon

dent merita et płra premia. anne vero dedit

vnam ptem pulcram.id eſt· dei 2templatõeʒ

que habet pulcritudinẽ et ſuauitatẽ annexãm
actiua nanq; vita ex humanis negocijs admi
ſcentur młeti pulueres anime facie obſlurãtes·
in cuius igura geñ·xxix · dicit ꝙ lya lippis erat
oculis . rachel autẽ venuſto aſpectu: afflige
batq; eam emula eius ·p quod intelligit᷑ diſce

ptatio vite ↄtemplatiue et actnie nam caritaſ
dei trahit bonu pᷣlatũ ad actus vite ↄtemplati

ue· neceſſitas vero ꝓximi retrahit ip̃ᷣm a ↄtem
platione vt intendat opibus actiue. Doꝛro i

la flebat ſeʒ ↄtemplatiua de dilatõne gloꝛe ĩ
qua ↄtemplatio Sſummat?᷑· et nõ capiebat ci

bump quod deſignat᷑ mirabilis abſtinentia

ↄtemplatiuoꝝ · dict᷑ em̃ in collatõmbo patrum

de plurib ꝙ aliqñ tranſibant tres vel quattu
oꝛ dies nõ ſolũ abſq; cibo coꝛpali ſed etiã abſq;
memoꝛia eiis: Der hoc auũt ꝙ anne dat᷑ ſiluis
cuuus caput nouacula nõ debet tan gere ngni
ſicatur actus pᷣ̃dicandi ꝓcedens ex ↄtemplatõ
ne mterioꝛi cuius caput id eſt intentõnem no
uacula vane gloꝛie tangere non debet p appe
titum laudis bumane

uit cor meum ꝛc.
PDer annaʒ que gratia interpᷣtat᷑ ec
cleha ſigniſicat nam ⁊ tempus eccie

tps gre nomiat᷑ dicit igit· Rxultauit coꝛ me

um in dñoꝓ multiplicatõne nioꝝ in domĩo

credentuim · et exaltatu eſt coꝛnu meũ id ẽ.

chꝛiſtus qui defenſoꝛ eſt eccleſe · apter að de

ipſo dicit᷑ luẽ ·· Srexit nobis dommꝰ coꝛnu ſalu
tis· Dilatatum eſt os meũ ſup inimicos me
os in pᷣdicatonb et doctoꝛib ſacris eloquijs

udeos et hereticos cõfundentibo · in ſalutari
tuo.id eſtchꝛiſto in ipᷣis pncipaliter opante
Fohᷣ·x. Sme me nihil poteſtis farere· Tdeo ſub
ditur · Nõ eſt ſanctꝰ vt eſt dommꝰ a chriſtꝰ
qui dicit᷑ ſanctuſſanctoꝝ danielisix· Nolite

multiplicare loqui ſubnima id eſt ſupba con
tra chꝛiſtũ et eccłiam· recedant vetera . de.

cerimonie veteris teſtamenti · q; deus ſcietia
rum dñs elt do dedit eas ſimplicib in nouo
teſtamento math·xj. Abſcondiſti hec a ſapienti
bus et prudentibo et reuelaſti ea puulis. Ar
cus foꝛtium ſuperatꝰ eſt id eſt· ſcientia ſcriba
rum et phariſeoꝝ· et infirmi id elt apki ſim
plices et illiterati. accmncti ſunt roboꝛe m ſpi
rituſſancti datõne ꝓ que facti ſunt mntelligen
tes ſcripturas et eloquentes ĩ omni ydiomate

et ita conſtantes ꝙ gaudebant in tribulatöòͤne

Actuũ · v. bant apłi gaudentes a 2ſpectu cõ

cilij qm digni habiti ſunt ꝓ nomme ĩeſu cõotu

meliam pati. Repleti pus ꝓ panibus ſe loca
uerunt ·id eſt· ſacerdotes et ſcribe iudeoꝝn qui
pꝛius erant repleti noticia legis et ꝓghetaruʒ.
ita euacuati ſunt bonis ſpualibus. ſcut illi qui
ꝓ victu quotidiano ſemetip̃os locant indiget
bonis tpalibus· et famelici ſaturati ſunt d e.
apłi pᷣus illiterati ꝓꝑ ſpmſanctu ſcietia di ſunt
repleti . donec ſterilis peperit plurimos id ẽ
gentilitas que ſterius erat m bonis opib ad
pdicatõnem apłoꝝ valde fructiſicauit· et que
multos ha bebat ſilios infirmata eſt· id eſt· in
dea que p inſdelitate eſt infirmata-. Dommꝰ
moꝛtihcatiundeam dimttendo eã cadere in
ſidelitateʒ et vinſicat ]gentilitate ꝑ ſdei ſuſce
ptõnem · deducit ad inferos iudeos obſtina
tos dimittendo eos deduci. et reducit gent
les ab ydolatria ꝑ quà digni erant inſerm peã
reuocando· dñs paupere facit ꝓpłm iudaicũ
obſtinatum ſpualibus bonis.⁊ ditat/eis gẽ?
tilem ad ſe zuerſum· humliat ideos in ca
ptiuitate diſperſos · et ſubleuat Querſos gen
tiles iudeis dnantes · Kliter põt exponi de
eadem pſona ab ilo loco dñs moꝛtificat per
carnis af flictõem. et vunſicat p ſpus 2ſola
tio nem . deducit ad mferos P ſideratõnem
pene et reducit p emendatõnem vite · dñs

Tadorauit anna et ait exulta

tin
ſut
1

—. —, — — — , —

—
— —

— —.

4 ”” 5 QO
„

1 Nest-

pauperem ſacit·in tpalibus. ⁊ ditat in ſpiri
tualibus: humiliat m pᷣſenti: et ſubleuat in
futuro· Suſcitans de puluere egenũ in futu
ra reſurrectõne · vt ſedeat cuz pncipibus· m
thꝛono gloꝛie · Diñi em̃ ſunt cardines terre.
id eſt · Plati et pncipes dnant᷑ tĩ m terra et nõ
in celo ſicut beati · et poſuit ſup eos oꝛbem ·
id eſt · cura oꝛbis ſpũalem ⁊ tpalẽ · Pedes ſan
ctoꝛum ſuoꝝ ſeruabitne coꝛruant in foueaʒ
moꝛtalis culpe et inde in ſpueaʒ gehenne et
impij in tenebꝛis ↄticeſcent ſ culpe et poſtea
gehenał miſerie. q nõ in ſoꝛtitudine lua . .
coꝛpali ⁊ tempali roboꝛabit᷑ vir eo ꝙ eſt de
fectiua · Dnm foꝛmidabunt aduerſarij eius l.
id eſt· demones ⁊ peccatoꝛes obſtinati · ⁊ ſuꝑ

ipᷣos in celis tonabit /·illa ſentetia terribili· Tte

maledicti c math xxv· que dabit᷑ celo aereo.
Dommꝰ uidicabit fines terre id eſt· homĩeſ

de omnib fmib terre · et dabit impium regi

ſuo ·id elt· chꝛiſto bomm q; tuc omnia pfce

ſubi cient᷑ ei deo ſubdit᷑ et ſublimabit coꝛnnu
chꝛiſti ſuiid eſt:ipᷣius poteſtate· Poꝛ:ro

ſilnj bely fiij belial neſcientes dũm neq; offciũ
ſacerdotũ ad populũ et iðo p pᷣos nignatnux

mali ſacerdotes noue legis quoꝝ puer · id elt ·

ſenſualitas que tendit að delectabilia carnis ſ
eut puer ad irratõnabilia habʒ fuſcmulã triden
tem et ꝓp vnũ dentẽ ſignat᷑ 2cupiſcentia carniſ
qua attrahunt᷑ coꝛpis delectabila p alm vero
⁊ↄcupiſcentia oculoꝝ qua attrahunt᷑ bona tem⸗
poꝛala p terciũ vero ſupbia vite qua attrahbũ
tur dignitates et excellentie · Ad hec em̃ tria ſ
bi attrabenda ſupꝛa modũ ſtudent mali cura⸗
ti derici ⁊ pᷣlati· Gratq; peccatũ pueroꝝ gran
de nimis coꝛã dno q; detrabebant homies a ſa
criſcio dei · Sic eſt hodie qꝛ ꝗapter malaʒ vitaʒ
clericoꝝn curatoꝝ et pᷣlatoꝝ multi laici tam de
pncipibus q́; de vulgaribo retrahunt᷑ a bonis
opibus ⁊ ad mala dilabunt᷑ Creg.· in paſtoꝛali

Qu paſtoꝛ p abꝛupta gradi conſeques eſt vt

grex ad pᷣcipitiũ ſequat᷑
III HDM
Ver auteʒ ſamuel ⁊c. Sequitur
Et non poterat videre lucernãʒ
der antequaz extmngueretur
In hoc aũt hely tenet hgura muidi

deo ⁊ homĩbo ꝑ bonã famã·h qñ dyabolo ꝓcu⸗
rante extinguit᷑ p infamiã tunc acute vdet et
vocauit dñs ſamuelẽ· ⁊ nõ hely ſacerdoteʒ q;
vitas huilbo et ñ altis ꝑ ſupbiã reuelat᷑. Mathᷣ
xj. Qonſiteoꝛ tibi pater dñe celi terre qꝛ ab⸗
ſcondiſti hec a ſapietibo ⁊ pꝛudentibo ⁊ reuela⸗
ſti ea paruulis · Loquere dñe q audit ſeruns
tuꝰ ]. attentõ nanq; mentis requirit᷑ ad hꝙ dei
locutio capiat᷑ ſuſcitabo aduerſus hely que lo
eutꝰ ſum ·ſ. ꝓ virũ dei vt dẽm elt fme pcede

gqut nõ põt videre bonũ ꝓximi quo lucet coꝛã

tis capituli ⁊ iterũ hic monet p ſamuele. qꝛ bi
na momitio pᷣcedere debet ſententiã uidicialem

boc etiã oſtendit᷑ diuina benignitas·qꝛ non

ſtatim punit peccatoꝛeʒ h patienter expectat
eius emendatõem · nõ cecidit ð ommib ver
bis eius in terrãa ſcʒ ð verbis ſamuelis pꝑ quẽ
ſigniſicat᷑ pdicatoꝛ qui ñ debet loqui de terꝛe
ms niſi ꝓ qnto oꝛdinãt᷑ ad ſpiritualia h de ſpiri
tualibo et eternisloqui nanq; de tpalibe ꝓut
oꝛdmant᷑ ad ſpualia: eſt loqui de ſpualib· nam
vbi vnu apter alteru vtrobiq; tm vnuů ·
RR fIIIFE“——
Tfactum eſt in debus illis ꝛc
Der pugnã philiſtinoꝝ ↄtra ſilios
irael qᷓ deſcribit᷑ hic· allegoꝛice ſigni
catum fuiſſe videt bellu plarũ ſub
coſdꝛoe rege· ↄtra catholicos in terra uidee · q;
ſicut in iſto bello nilij irael fuerunt debellati et
arca dei fuit capta:ſic in bello coſdꝛoe catholici
ptim occiſi fuerũt ⁊ partim captiuati:⁊ ſancta
crux ſuit capta ⁊ poꝛtata m terrã pſaꝝ ſiẽ arca
tranſpoꝛtata fuit in terrã phinſtmoꝝn de qua
tranſpoꝛtatõne dicit᷑ in ſine capituli. Trãſlata
eſt gka din de irael et idẽ dici potuit de ſan⸗
cta cruce que eſt głia plebis chꝛiſtiane Cab·
vj. Mih aut abſñit głari niſ ĩ cruce dñi noſtri
ieſu chꝛiſti ⁊c· Der hoc auteʒ q vxoꝛ phineeg
audita moꝛte vrri lui ⁊ captõne arce incurua⸗
uit ſe ⁊ pepitſigmiſicant᷑ illi qui ex auditu repẽe
tine ↄtritionis głoſoꝝ in hoc mũdo· cipumt
timoꝛẽ ⁊ incuruant᷑ p verã humilutõem repu⸗
tantes głam mudi nullius eſſe momenti2 ſic
pariunt fructũ opis meritoꝛij et vocauit pue
