ſigniſicat᷑ ꝙ miſericoꝛs poſt bonã diſpenſatõeʒ
bonoꝝ vite pᷣſentis · boã celeſtis patrie poſſide
bit · Aſer quoq; ait· Per aſerqui beatꝰ int
pꝛetat᷑ bonꝰ doc toꝛ ⁊ ſapies ĩtelligit᷑ · Scc· xiiij
Beatus vir qui in ſapientia moꝛabi?᷑ æc Dſal j.
Beatus vir qui nõ abijt in ſiio impioꝝ a in
via peccatoꝛum non ſtetit et in cathedꝛa peſti
lentie non ſedit · ſed in lege dommi voluntas
eius et m lege eius meditabitur die ac nocte.
Talis em doctoꝛ iam beatꝰ eſt in ſpe et poſtea
erit in re · Benedictus in filns aſer id eſt. in
bonis diſcipulis q̊s relinquet poſt ſe ad inſoꝛ
matiõʒ eccie· Sit places fratriba ſuis id e·do

ctoꝛibus alijs eo ꝙ reuerenter tractat eoꝛum
Dicta: tingat in oleo pedem ſuũ . p pedem in
telligit᷑ affectio eo ꝙ anima ꝓcedit affectibus

ſicut coꝛpus pedib pedẽ igit᷑ in oleo tingere
eſt affectũ ponere in oleo miſericoꝛdie. Eer
rum et es calciamentũ eius · calciamentum e
munitio pedu. et deo p ſoliditate eris et lerri
ſigniſicat᷑ 2ſtantia voluntatis in pſeuerãatia bo
ne opatõnis · Sicut dies inuentutis tue ita ſe
nectus tua. Nam bonns doctoꝛ ita diliges
debet eſſe de ꝓfectu circa bonã vitam et ſclam
in ſenectute ſiẽ ſuit in inuentute: vnde quidaz
antiquus phᷣs dixit. Si alterũ pedem in ſepul

cro habere nibilommꝰ addiſcere vellem.

— N„RIIII.
Scendit erso moyſes 2c .
Per moyſen q̃ de monte vdit ter
ram ꝓmiſſionis et nõ mtrauit licet
multu deſideraẽt · allegoꝛice ſigniſi
eatur quilibet ſanctus veteris teſtamenti qui
ſubleuatus in monte ↄtemplatõnis vidit deo
ſibi reuelante futuruʒ nnſterum chꝛiſti ad qðᷣ

tamẽ nõ puenit · lcet deſderaret ex tota intẽtõ

ne amm Vnde dicit ſaluatoꝛ luẽ x· Dico vobiſ
qʒ multi reges et aphete voluerunt videre q̃
vos videtis et nõ vderũt Moꝛaliter aũt per
moyſen ſigniſicat homo 2templatiuꝰ celeſtis
patrie pꝑ terram ꝓmiſſionis ſigmſicate quã tñ
non intrat licet multum deſderet· niſ moꝛte

peſt
duntzs
enocte
tpoſten
eſtefn
d mo
dedo
eum
emm.
Cibus
gere
ber
ntume
t ben
ritabo
e taſe
lges
ſcham
udaz
ſepul

Oitte
Uelrt
ſif
i
tdeo
d
teto
vobil
ered
ſtper
loſs
oets

.

copis p̃cedente Vnde dicik hebir. Statutum
eſt homimb ſemel moꝛi. Nõ caligauit oculꝰ

eius p oculũ intelligit᷑ ↄtemplatõ que nõ de
ficit m bono comtemplatiuo h magis pꝛoſicit

tempe ſenectutis ſedatis paſſiomibus ſenſitiue
partis· et dens eius nõ eſt motꝰ .. Per detes

qui cibu ad interioꝛa traijciunt laboꝛ p̃dicatõ
nis ĩtelligit᷑ ꝓ quẽ auditoꝛes ad ſidẽ et deuotõ
nem trahunt᷑. Actuũ/x. Surge petre occide et
manduca. id eſt· coꝛneliũ et eius amicos genti

les p tuã pᷣd icatõem chꝛiſto p ſideʒ incoꝛpa ſiẽ

ꝛbidem petet p literã ſequentẽ · Moꝛtuuſq; ẽ

ibi moyſes ꝛcſequit᷑ et ſepelunt eu ĩ valle.

ſcʒ dñs et p hoc ſigniſcat᷑ hamoto impedimẽ
to nature p chꝛiſtu anima mũda ſeparata aſcẽ
dit ad deu et coꝛpus qð ſepelit᷑ in terra rema
net vſq; ad indicium. Scces xij. Donec puluis
reuertat᷑ in puluerem vnde erat · ⁊ ſpus redeat
ad deum qui dedit illu · Quẽ reditum ꝓſperuz

nobis concedat qui viuit et regnat in ſecula

ſeculoꝛum amen

Imncpit liber oſue

moyſi ⁊c · Allegoꝛice per i0
ſue chꝛiſtus deſgnat᷑ qꝛ ſicut
dicit hieromimꝰ ĩ epła ad pau
linum de omnib ſacre ſcriptu

trelbꝛs· ioſue nõ ſolum in ge
ſtis ſed etia in nomme ſigurã gerit ſaluatoꝛis

vocatus em̃ fuit ieſus vt habet᷑ heb.nij. Igitur
chꝛiſto p ioſue ſignificato dixit de pater · traſñ
ioꝛdanẽ iſtumchꝛiſtus em̃ a iohanne baptiʒa
tus fuit in ioꝛdane et ſic ptem ioꝛdanis tranſi
uit · dicik math. ij. Teſus feſtim aſcendit de
aqua et ſic pꝑ ſynodochen dicit᷑ traſiſſe ioꝛdanẽ
quando tactu ſue ſanctiſſime carnis virtutem

regeneratiuã dedit aquis et omnis populus

tecumnullus em ẽ de populo chꝛiſti niſi trã
ſeat ꝑ aquas baptiſmi · Pꝛeparate vobis ciba

ria q; poſt diem terciũ tranñbitis. Der iſta
cibaria ſigniſicant᷑ ſidei rudimẽta quiboa imſtruẽ

di ſunt cathecummi adulti ante baptiſmu per
tres aũt dies ſigniſicantur tria tempaſcʒ tpus
legis nature et tempus legis moſayce. et tps
legis gratie· quod incepit a chꝛiſti mcarnatõe

et ſic mitium tercie diei pceſſit inſtitutioneʒ ba

ptiſmi/xxix · annis et · xiij dieb ſicut dicit luc . iij
et ip̃e jeſus erat incipiens annoꝝ xxx. ⁊c· p ba

ptiſmum aũt eſt tranſitus ad terrã ꝓmiſſaz vi

uentum in ſpe · m re vero poſt finez vite pᷣſen

tis et qntũ ad animã a culpa et pena totaliter

¶ Explicit expoſitio miſtica ſiue ſpnalis ſuper
pentateucum moyñ edita a fratre mcolao de
lira de oꝛdme fratrum minoꝛum ·

Tfactum eſt poſt mortez

expeditam· qᷓntum ad totuʒ compoſitũ ex ani

ma et conpe in mundi ſme· Rubenitis q;
. Per rubenitas qui nilij vinonis interp̃tan

tur ꝓphete ſigniſicant᷑ vnde et atiquitꝰ ꝓphete
videntes appellabant᷑· ſicut dicit᷑ . ·rxeg·ix· Q ui
hodie dicit᷑ ꝗpheta olim appellabat᷑ vides. DHer
Saditas qui fences interpᷣtant᷑ patriarche ſi’ñß
cantur ex quibus ſᷣm carnem deſcendit chꝛiſlt 9
qui eſt felicitas omniũ. Der dimidiã tribu ma
naſſe ſignificant᷑ alij ſancti veteris teſtamenti
omẽs em ſiguraliter traſierut oꝛdanẽ baptiſ

mi:jcoꝝ ·x · Omnes in moyſe baptiʒzati ſunt et

armati ſide tranſierut ad terra vuuentin in ſpe
ante ſanctos noui teſtamti·. Moꝛaliter p ioſue
qui nõ ſolu ð tranſitu ſuo h etia totuis populi
fuit valde ſolicitus ſigmſicat᷑ bonus pᷣlatus vł

doctoꝛ ſecularis vel religioſus qui nõ ſolũ de
ſuo tranſitu ex hoc mundo ad patre ſed etiam

alioꝝ eſt ſolicitus et iſte tranſit ioꝛdanẽ qui in
terpᷣtatur riuꝰ iudicij. apter qð ſigniſicat curſũ

pſentis vite vſq; ad moꝛtez que eſt iudiciũ ho
mnus pticulare· Ccci xxxviij. Memoꝛ eſto iudi
cij mei · ſic em erit ⁊ tuu · mihi heri et tibi hodie
Gt poſt hunc tranſitũ bonus doctoꝛ et platus

a peccatis expurgatus intrat terrã vuientiuz ·
et ſimiliter populus eius qui p doctrinã eius
et vitam inſoꝛmat tranſit ad patria

Iitergo ioſue ⁊2 c · Illegoꝛice p
exploꝛatoꝛes a ioſue miſſos ad ex⸗·
ploꝛanduʒ hierico mtelligunt᷑ apo
oli alijq; diſcipuli a ieſu xp̃o miſſi

ad pᷣdicanduũ p mundũu. ſicut dicit mar · vltimo.

Euntes in mundu vniuerſum pᷣdicate euange
luimm omĩ creature · Per hi etie vero qui luna
minterpᷣtatur bene mudus hic ſigniſcat᷑ qui eſt
m ↄtmua tranſmutatõne ſicut luna in tinua
variabilitate · Der hoc aut ꝙ ioſue nuſit duos
exploꝛatoꝛes ſigniſicatũ fuit ꝙ gemmaʒ carita
tem . .· dei 1 pxim habere debent euangelij p
dicatoꝛes In ciuꝰ ſignuʒ ſaluatoꝛ miſit ad pᷣdi
candum diſcipulos cõbmatos· vt habet᷑ luce. x.
ſicut expoſuit greg omeł·xxnx. Qui mgreſſ
ſunt domũ mulieris meretricis /· id eſt. gentili
tatis que publice foꝛmicabat᷑ cũ ydolis. Mãc eĩ

domũ mgreſſi fuerunt apoſtoli repellentibus

eos iudeisſẽ paulus et barnabas eis dixerunt
actuũxiij·. Vobis opoꝛtebat pᷣmũ loqui veꝛbu
dei ·h qm repellitis illud ⁊ indignos vos iudi
catis eterne vite· ecce Zuertimur ad gentes · ſic
em pᷣcepit nobis deus · Nunciatũq; eſt regi
hierico .· Per que mtelligit᷑ dyabolus qui ioh̊.
xij dicit pncipes mundi huiꝰ.ipᷣe vero qᷓntum
põt querit euangelij p̃ᷣdicatoꝛes extermmaꝛe
exemplũ de beato anthonio de oꝛdine fratruʒ
mimnoꝝ quẽ dyabolus voluit ſtrangulare· eo ꝙ

diſpoſuerat qualbet diexl. populo pꝛedicare

le.

ſed ad muocatõem beate virginis ofuſus ſuie
turpit᷑ et repulſuset ſẽ raab exploꝛatoꝛes ſal⸗
uauit· ſic gentilitas ad chꝛiſtũ Zuerſa pᷣdicato⸗
ves euãgelij ſaluat ipᷣos ſuſtentãdo et a pſecu⸗
toꝛibus deſendendo . et ſmilit pᷣdicatoꝛ es eua:
gelij gentilitatẽ ſaluant ip̃am ad chꝛiſtu q ve⸗
ra ſalus eſt ſuis exhoꝛtatõnib adducendo ·
Moꝛaliter oſeſſoꝛes dici poſſunt exploꝛatoẽs

q; debent diligenter peccatoꝝ ⁊ſciẽtias explo
rare. ee ſi ingrediunt domum mulieris mere
tricis · id eſt· ↄſcientia pſone peccatricis qua ſal

uãt ad moꝛũ rectitudinẽ ſuis ſilijs reducẽdo
et pſona ſic ſaluataſaluat eos coꝛpaliter ſuſten
tando.j Qoꝛ ix· Si nos vobis ſpualia ſemma⸗

mus nõ eſt magnũ ſi veſtra carnalia metam9
PDer regem hierico qui queſiuit exploꝛatoꝛes
interſicere ſigniſica t᷑ dya bolꝰ vt dic tũ eſt qui

nõ ſolũ pᷣdicatoꝛes euangelij ſed etiam bonos
Zfeſſoꝛes nitit᷑ extirpare aut ſaltẽ pturbare

.

Vando videritis arcam fede
VIS c ·Mic agitur de modo traſe
undi ioꝛdanẽ qui fuit miraculoſus.
Ret eo per hoc ioſue fuit exaltatus
ſcdm qð dirit ei domimus HModie incipiam te

exaltare ⁊c Allegoꝛice p hunc tranſitu ſignifi

cat᷑ baptiſm ſacramtũ·vt dict ũ ẽ ſup· ĩ mſtitu
tõne vero baptiſmi dñs ihs cꝰ ioſue ſigura fu
it in geſtis et nomme exaltatꝰ fuit coꝛam iohã
ne baptiſta et alijs aſſiſtentibo papertionẽ celi

ſup eu · et ꝓ vocem patris dicentis· Mic ẽ ſiliꝰ

meus c. a p teſtimonium ſpirituſſancti m co⸗
lumbe ſpecie deſcendentis ſup eum manẽtis
et demceps ꝓ multa miracula alias naudita

Tu aut pꝛecipe ſacerdotibo qui poꝛtat aꝛcam
Per iſtos ſacerdotes ſignant᷑ apoſtoli alijq; di

ſcipuli ⁊ eoꝝ ſucceſſoꝛes euangeliũ xpᷣi p oꝛbe
poꝛtantes:qð quidem euangelium bene p aꝛ
cam ſigniſicat᷑ eo ꝙ tria contmebat ſpiritualit·
que erant in arca contentaſcʒ tabule per quas
ſigniſcabat᷑ lex vetus quam continet euange
lium euis impfectionem ſupplendo · ſcõm ſuie

virga aaron que ſigniſicauit dignitate regiaam

ſacerdotalem· quam cõtinet a ctoꝛ euangelij
xpᷣs ·qui eſt rex ⁊ ſacerdos:a p cõſequens ipᷣm
euangelium hec continet· ꝗpter quod dicit᷑ euã
gelium regnimathiiijterciu fuit manna per
quam ſigniſicatꝰ fuit cibus ſpiritualis ex vbis
euangelij· ꝗpter qð ioh̊· vj xpo dixerũt apoſto
l· Dñe ad quem ibimus verba vite eterne ha
bes · ſteterunt aque deſcendentes ꝓ quas ſig
firant᷑ mundi tribulationes· Rſa.vnj.· Adducet

dñs ſuper eos aquas flummis ſoꝛtes 1 mtas

regem aſſirioꝝ æc· Per hoc igit᷑ ꝙ aque ioꝛda
nis ſupuenientes: ⁊ etiam minferioꝛes arce tran
ſitum non impediuerũt · ſigniſicatum ſuit ꝙ tri
bulationes mundi pᷣterite non impediret por

tatio nem euangelij ꝑ oꝛbem·qð patet q per⸗
ſecutio uudeoꝝ ĩ pꝛimitiua eccleſa:⁊ poſtea p⸗

ſecutõ tyrannoꝝ ⁊ hereticoꝝ nõ impediuerut
pꝛedicationem euangelii ſimſter ſperanduũ

eſt ꝙ ſupuenture non impedient ſaltem omi
no.j. Qoꝝx: Eidelis deꝰ qui ñ patiet᷑ vos ten
taxi ſupꝛa id quod potelſtis ſed ſaciet cim ten
tatione ꝓuentum vt poſſitis ſuſtinere · Per B
etiam ſigmſicatũ fuit ꝙ tranſitus electoꝛuʒ ad
patꝛiã:nõ impediet᷑ p quãcunq; tribulatůònem
Per hoc aũuᷣt ꝙ arca pᷣceſſit populu in ingreſſu

ꝛdanis· 2 in egreſſu ſecuta eſtſigniſicatu fuit

ꝙ euangelij pᷣdicatio gentiles ad baptiſmũ ad:⸗
duceret ⁊ adductos in chꝛiſto Aſeruaret

tandis de alueo ioꝛdanis ⁊ de alijs
duodecim in o ponẽdis · Der pei⸗
mos lapides allegoꝛice ſigniſicatu?
płus iudaicus ex duodecim ſilijs iaceb ꝓcreꝛn
tus · qui nutritꝰ ſiit in humoꝛe doctrine legis
et gphetaꝝ· h aduenmiente chꝛiſto eiectus fuit
ad obſtmatõnis ariditate· PHer alos duodeci
ſigniſicatꝰ fuit ppłs gentilis qui p p̃ᷣdicatõnem
duodecim apkoꝝ Zuerſus eſt ad chꝛiſti ſideʒ 1
ex ariditate mſidelitatis tranſ latꝰ eſt ad humo
rem gratie ꝑ gratia baptiſmalẽ.· Moꝛaliter
aũt p·xij lapides in ioꝛdane poſitos ſigniſcan
tur duodecim fructus ſpus qui cu gratia dãat᷑

m baptiſmo·⁊ ponunt᷑ gał · v· fructꝰ autẽ ſpus

eſt caxitas· gaudiũpax· patientia lõganinntas
bonitas benignitasmanſuetudo·hdesmode⸗

ſtia 2tinentia · caſtitas · ⁊ hi fructꝰ lapides dica

tur ꝗpter ſirmitatẽ ⁊ ſtabiluatẽ in bonoquã p

ſone ndeles p eos ſequent᷑ ꝗpter quod dic k

beb· xiij. Optimũ eſt gratia ſta biure coꝛ·

4

Oſtquaʒ ergo ⁊c· Sequitur.So
tempore ait dommus ad loſue
fac cibi cultros lapideos 2c ·
Ailta circuciſio ſolennis figura fuit
ſacramti baptiſmalis quo pᷣcindunt᷑ omĩa pec
cata ſimpliciter qᷓntũ ad culpã et penaʒ:⁊ q; ba

ptiſmus efficaciaʒ habet a paſſione chꝛiſti ·ideo

iſta circũciſio carnalis facta luit cultro lapideo

chꝛiſtũ ſigniſicante qui eſt lapis viuꝰ p᷑m quod

dicit · ·pet· ij. Ad quẽ accedentes lapidẽ vuuum
ab hommb quidẽ repꝛobatũ a do aũt electuz
et honoꝛiñcatuet ip̃i tanq; lapides vun ſuprr
edificamini domos ſpũales ꝛc · et circücide ſe
cundo p hoc aut ꝙ circũciſio facta ſub ioſue

dicit᷑ ſecuda · oſ tendit ꝙ fuit circuciſomis ſpua

ſigura ·nã circumciſio legał ſuit pma:ſpuałl aut

ſecunda et vera· et pᷣma fuit huiꝰ vmbꝛa Ro.

ij· Non em̃ qui in maniſeſto iudeus neq; que
ĩ manifeſto in carne circumciſio h̊ qui in abſcõ

dito indeus elt et circumciſio coꝛdis in ſpiritu.

Xẽ agit᷑ ð duodecim lapidiv expoꝛ

. 0ũrr8arr —— — — —.,. — — —

——— —, —.

4 P
rit
du
W
ten

en
Sreſſ

lfut
nud

alijs

rper
atu⸗.

vcren

legis
Sſuit

odec

nen
ſden

bumo
abter
Hean
1dar
ſpüs
ltas⸗
den⸗
dii
qny

ddict

oſue

.
fuit

pee⸗
qda

deo

pdded
quod⸗

U
ez.

per

eſe
oſue

i
Lant

e
to⸗
nen,

uzed

non litera. Manſerunt flij iſrael in galgalis
et fecerunt phaſe l. Her phaſe ſiguratu fuit ſa
cramẽtum eucariſtie ſicut dictũ fuit ſupꝛa dif
fuſe exoð·xijet xiij· p h igit᷑ ꝙ circnciſ fecerũt
phaſe ſigniſicatu ſuit ꝙ circũciñ ſpũaliter pcipe
re debent ſacramentu eucariſtie · ¶ um auteʒ
elſet ioſue in agro vrbis hierico leuauit ocłoſ
et vidit viru ſtantẽ ⁊c] IFſte fuit angelꝰ appa

rens in ſpecie viri et ſigt ieſum chꝛiſtuz qᷓ fuit

ab inſtanti ſue ↄceptõnmis vir pfectus virtuti
bus et ſcientijs:· Mierexxxj· Nouum creanit
dommus ſup terra femma circũdabit virum·
tenentem gladiũ d eſt · ſententia iudicij irꝛe
ragabilem Tohᷣ v· Pater omne iudiciu dedit
hlio. pnceps ſum exercitus dommi .id ẽ. ppłi
chꝛiſtiamilicet ein pᷣnceps ſit nõ ſolum omniũ
bhommũ i̊ etiam angeloꝝ·tñ ſpecialiter dicituꝛ

eſſe pᷣnceps populi chꝛiſtiani taq;ʒ ab eo deno

mmati· et nunc venio] bec em apparitõ facta
fuit poſt populi circũciſione et phaſe celebꝛati

onem ad ſigmificandũ ꝙ bomibo ſpualiter circea
ciſis et eucariſtie ſacramento munitis apparet
chaſtus p ſpeciales ilummatõnes et eos con

foꝛtat ↄtra demonum temptatõnee-·

CGXG V.

Jerico auteʒ erat clauſa atq; mu
mita·. Per hierico cuntas dyaboli

natõnem min peccatis et munita cõ

tra ſidem et moꝛes ſophiſticis argumentis:· Io

ſue vero p quẽ ſignat᷑ chꝛiſtꝰ nõ ſolũ in geſtis

h etiam in nomine vt dictũ eſt ſupꝛa. ꝛtra ciuai
tatem iſtam oꝛdinat exercitu ĩ quo ſunt ſacer
dotes poꝛtantes arcam dommi p quos ſigni’ß

cantur doctoꝛes in ſcribendo· et docẽtes in ſco
lis ſacram ſcripturam exponendo que bene p

arcam ſigniſicatua nam m ea diuma miſteria
ↄtinent᷑· Euerunt etiaʒ ibi ſeptem alij ſacerdo

tes ⁊crepantes bucins: p quos ſigniſicant p

dicantes populiſ· Gſa.lviij. Qlama ne ceſſes q̃ſ

tuba exalta vocẽ tuã et annuncia populo meo
ſcelera eoꝝ et domui iacob peccata eoꝝ· Der

ſeptem tubas poſſunt mtelligi ſepteʒ virtutes
que pdicant᷑ ad deſtruendũ ſeptẽ vicia 2traria
Septẽ dieb clangendo circuerunt · et qe totuz
tempus ſeptenario dieꝝ reuoluit᷑ ideo ꝑpꝑ bos
ſeptem dies totus decurſus tpis ĩ quo cuntas

dei pugnat ↄtra cuntatẽ dyaboli ſigniſicatur.

SDeptimo vero die ſit ſepties circuitus ad ſigſ

candum ꝙ in ſeptima etate mundi ſieret foꝛtõꝛ
lictus:qui iam factus fuit tempe martirũ

et adhuc foꝛtioꝛ erit tempe antichꝛiſti· Qauts
in vltio ciꝛcuitu ſit cuntatis caſus ſignũ ẽ ipiꝰ
antichꝛiſti finalis interitusij. Theb· ij. Quẽ do

minꝰ ieſus interſiciet ſpiritu oꝛis ſui· Per hoc

aũt ꝙ raab cum ſuis ꝗpter ⁊ᷣuatõem exploꝛa

toꝛum Fuatur hgniſicat᷑ ꝙ aliqui qui fuerũt ðᷣ

ſignincatur que dicit᷑ clauſa p obſtii

eiuitate dyaboli ꝗꝓpter opa miſericoꝛdie ſmalit
ſaluant᷑ et in ciuitate dei reponunt᷑
ijautem iſrael preuaricati
ſunt ⁊c. Sequitur. Nam achan
Sic em debet ſcribi qe ſic ſcribit in
hebꝛeo · Der achan qui tribulatoꝛ
interp̃tatur et erat de nilijs iſrael qui apter eiꝰ
peccatũ fuerunt tribulati ſigmiſicat᷑ malus reli
gioſus apter cuiꝰ maliciã alij religioſi inculpã

tur· et hoc ſigniſcat᷑ p hoc qð dicit᷑ hilij autem

iſrael p̃uaricati ſunt licet ſolus achan fuerit p
uaricatus de iſto dicit᷑ ꝙ furatus fuit regulam
auream· Regula vero beati fraciſci aurea dicit᷑
et ſimiliter regule alioꝝn religioſoꝝ· eo ꝙ indu
cunt ad caritatẽ dei et ꝓximi que pꝑ auꝑ ſignat᷑
eo ꝙ ſicut auꝝ inter metalla pᷣcioſius eſt. ſic ca
ritas inter virtutes:j.· Coꝝ·xiij: Maioꝛ aut ho
rum eſt caritas. Hanc aut regulã aureã furat᷑
malus religioſus. Nam furtuʒeſt Ztrectatio
rei aliene muito dommodomimnꝰ autẽ regule
relgioſe ↄuemeter dicit᷑ ĩſtitutoꝛ ipᷣius· beatꝰ
bñdẽus· franciſcꝰ. et ſic de alijs·malꝰ aũt religi
oſus frangendo regulam ↄtra voluntatẽ inſti
tutoꝛis tractat eam· Similiter veſte furatur·
Nam indigne poꝛtat habitũ religiomis ſancte
Et argentu opit humo:DPer argentuũ ſignifica
ri põt quelibet gratia gratis data·ſſcietia elo

quentia·et hmõrn que malꝰ religioſus tra opit

Nam ad queſtu terꝛenu talia conueꝛtit: Sed p
cepto ioſue talis moꝛit᷑ in valle achoꝛ que inip
tatur rahs turbatõmis: ⁊ ideo ſigmiſicat penaʒ
gehenne que ᷣm doctoꝛes eſt m ꝓfundis ire

In hac igit᷑ valle achan punit᷑ ad ſigniſicanduʒ

ꝙ malꝰ religioſus ad moꝛtem gehenne p chꝛi
ſti udicium condemmnat
VIII

Fxit autem dommus ad ioſue
⁊2c· In hoc capitulo agit᷑ de debel
latione ciuitatis hay et regis eius
R HMay interpᷣtatur chaos quod dem
eſt quod ↄfuſio· Rex igit᷑ hay regem fuſioſs
ſignat · et ſiẽ dicit quedaʒ gloſa hebꝛapca ſuper
ecclenaſten: fſomes peccati eſt talis rex· dicitur
enim rex quia młti obediuit ei et rex conſuno
nis:nam inclmat ſubditos contra dictamen re
cte ratõnis vbi veꝛo non eſt ratõ ibi non eſt
niſi confuſio.Heꝛ ioſue veꝛo qui ſalus inteꝛpꝛe
tatur· intellectus vel ratio bene ſigniſcatur·
Nam ratio ſemꝑp ad optima depꝛecatuꝛ· MHuic
autem dicit᷑ · pone inſidias vꝛbiq; ſemp cauz?
dum elſt ↄztra ſomitem ſeu caꝛnis inclinatõne
eo ꝙ ĩ ſenectute ðᷣbellauit ſapiẽtiſſimu ſalomo
nem · Leua clipeum qui in manu tua eſt ↄtra
regem hap clpe iſte eſt memoꝛ a paſſonis
dommice · Tꝛenoꝝ· nj· Dabis eis dommne ſcutũ
coꝛdis laboꝛem tuuũ:j/petiij · Qbꝛiſto in carne

paſſo et vos eadẽ cogitatõne armammi. Si vo
clipeus iſte cõſtater teneat᷑ in manu bone ope
vatiomis: debellat mnſultus carms vel ſomitis ·
ideo dicit᷑ poſtea· Toſue vero non cõtraxit ma
num quã in ſublime poꝛrexerat tenens clipeuʒ
⁊c.·Sequit. Regem quoq; eius ſuſpẽdit in pati
bulo. Per patibulum aſperitas penitetie põt
intelligi m qua ſuſpendendus eſt fomes pecca
ti · Cak · v· Qui xp̃i ſunt carnem ſuam cruciſfixe⸗
runt cum vicijs et concupiſcentijs · Tunc edi
ſicauit oſue altareæ dño in monte ebal ſicut pꝛe⸗

cepeꝛar moyſes. DPer hoc ꝙ io ſue fuit ſolicitꝰ

moyſi pꝛeceptuũ implere. inſtruunt᷑ pꝛelati bo⸗
nas oꝛdmationes pᷣdeceſſoꝝ ſuoꝝ cuſtodirecõ

tra multos qui ſtudent eas totaliter diſſipare
de lapidib impolitis per quos ſigniſicant S

deles m ſide et moꝛ ibſtabiles de verbis poli
tis rhetorice non curantes· et ſcripſit ſuper la
pides ꝛc· in coꝛdib em ſideliuʒ ſcribit᷑ lex euã
gelica ad credẽdũ coꝛde et cõſitendũ oꝛe· Me
dia pars eoꝛum iuxta montem garizim ſcilicʒ
ad benedicenduũ et media pars wuxta montez
ebal l.ſcʒ ad maledicẽdũ vt ha bet᷑ deut xxvnj·

DPer k̊ aute oſtedi ꝙ ſiecut bom ſunt bndicẽdi

ita mali maledicendidifferent tame IFſte naqʒ
benedictiones et maledictiones ſunt quedam
im pꝛecationes bonoꝝ ipſis bonis ⁊ maloꝝ ip
ſis malis vt habet᷑ deut xxviij. vbi bndictõnes
et maledic tiones iſte ponunt᷑ explicite· boms
aũt hommib impꝛecanda ſunt bona ſpualia 7
tempoꝛalia:malis autem hommib impꝛecãda
ſunt bona ſpualia tin ⁊ non temporalia· ſed ali
quando magis oppoſitumnon tamẽ ex odio.h
vt vexatio det eis intellectu. ſic a ſuis miqui
tatibus reſpiſcant ¶X. F.

Der iſtos reges congregatos ad
pugnadum contra ioſue et populũ

fecti volentes deſtruere nomen xp̃i et populi
xpᷣiani qui p ioſue et populũ iſłael ligmiſcan?
et de iſta cõgregatione cõtra xpᷣm dicit᷑ p̃s ij ·
Kltiterut reges terꝛe et pꝛmcipes cõuenerut

in vnum aduerſus dommum et aduerſus xpᷣm
eius· ſed non potuerũt.nã econtrario in iſtis p

ſecutõnibo maxime creuit populꝰ xpᷣianus· p
cõſequens nomen xpᷣi:⁊ hoc ſuit higuratuũ exo.
vbi dicit᷑ de filijs iſrael · Quanto vero magis
ołpꝛ imebant᷑ tanto magis multiplicabantur
creſcebant · Et idᷣo pſalmo.ij.poſt ver ba pᷣmiſſa

Kſtiterunt reges c ſubdit PDirũpamus vin⸗

cula eoꝛũ et ꝓijciamus a nobis jugũ ipſoꝛuʒ·
Qui habitat ĩ celis irridebit eos · quia fecit eue
nire oppoſitum intentionis ſue· At illi qui ha
bitabant in gabaon ⁊c]. Der Sabaonitas q̃ cũ

veſtimentis conciſis et calciamentis veteribus

Vwus auditis cuncti reges 2c

Allrael allegoꝛice ſigniſicant᷑ pncipes
iudeoꝝ ⁊ imperatoꝛes romanoꝝ et eoꝛũ pre⸗

et repetiatis venerũt facere fedus cũ filijs iſra

ell intelligi poſſunt illi qui moibv ſecularibo q;⸗

runt relgionem contra dictu apoſtolicoł.iij.
expoliantes vos veterem hominẽ cũ actibus
ſuis induite nouum· apter qð de tallb ſubdit.

Ftaq; ſub maledicto eritis· Vnde dicit augꝰ.
SDicut non vidi melioꝛes illis qui m monalſte
rijs ꝓfecerunt . ita nõ vidi deterioꝛes illis qui
in monaſterijs defecerüt. CXK. X.

Quod cuz audiſſz adombezech·
ſic deſcribi pugna ioſue contra
quinq; reges amoꝛreoꝛũ p quos ĩ
a telligi poſſunt quinq; ſenſus coꝛpo
ris pugnantes cõtra dicta men rationis ꝗᷓ per
ioſue ſigmiſicat᷑ vt ſupᷣ dictũ eſt De hac pugna
dicit᷑ gał · v. (aro cõcupiſcit aduerſus ſpirituʒ
1ſpiritus aduerſus carnẽ· Quinq; vero reges
p̃dicti pꝑ quattuos fuerũt debellati.ſcʒ per gla
dios ſilioꝛu iſrael et ꝑ lapides grandiniset p

ſubſiſtentiam ſolis et lune.⁊ iſtis ſpiritualn m⸗

telligendo debellant᷑ ſenſus carnis· Der gladi
os em ſilioꝛũ iſrael intelligunt᷑ verba diuma.
que ſunt ſpuales gladij. Ephe · vj. Et gladium
ſprritus quod eſt verbũ dei aut p gladios
iſtos debellent᷑ ſenſus carnis dicit hiero. ad ru
ſticum monachũ. Ama ſanctarũ ſcripturarum
ſtudium et carnis vicia non amabis · Per lapi
des vero gꝛandinis mntelligunt᷑ actus peniten

tie. ſcʒ ieiunia: vigilie aſperitas victus 2 veſti

tus ⁊ cetere diſcipline que carnis ſenſus pcuti
unt et infrigidant et domant magis q̊ʒ ſtudiuũ
lacre ſcripture.deo dicit · et moꝛtui ſunt mul
to plures lapidibb grandmis q; gladio pcuſſe
rant filij iſ ael Deꝛ aſſiſtentiam veꝛo ſolis ſtel
ligit᷑ adiutoꝛium xpᷣi qui ſol eſt uiſticie contra
temptationes carnis:j. Coꝝx. Edelis deus qᷓ
non ptiet᷑ vos temptari ſupꝛa id qð poteſtis
ſed laciet cum temptatione ꝓuentum vt poſſi⸗
tis ſuſtinere · Per aſſiſtentiam vero lune intelli
tur aduitoꝛium vieginis maꝛie. que canti· vj ·
dicit᷑ teꝛꝛibilis vt caſtꝛoꝛuʒ acies oꝛdinata· ꝗpi
quod ꝑ eius auxilium ꝓuenit nobis de ſenſbo
caꝛnis victoꝛia gloꝛioſa Ite et ponite pedes
veſtros ſupeꝛ colla ꝛegum iſtoꝛum Der hoc
auteʒz ꝙ ioſue pꝛecepit pꝛincipib iſrael poneꝛe
pedes ſuos ſupeꝛ colla quinq; regum ſigniſica
tum fuit ꝙ quinq; ſenſus carms ſubijci debent
impe:io ꝛations :· C¶ X. X.
Ve cuz audiſſet labm rex aſor
]Debellatis quinq; ſenfſbus coꝛ
poꝛalbus ex quibus contꝛa nos m
ſuꝛgit bellu a caꝛne·ꝛemanet adhuc
bellum pe: iculoſus ab hoſte qui de ſpiꝛituali
bus peccatis impugnat et bene ſigniſicat᷑ pe⸗
labin qui mteꝛpꝛetatuꝛ adueꝛtentia vel intelli
gentia ·demon enim eſt intelligetia:quia natu
ralia remanſerut mn ðmoĩb ſtegra· Et ſicut in

*

i⸗ ſſ⸗
ncbig.
ctbr
Gſibde⸗
ltang
ſonaſte
ls gu

(Ont
b aei
ganr
nsdper
(pugn
ſrtn
reges
der ga
msetp
waliin
er gid
diuim⸗
Gdum
Sudos
⸗ adin
Urarun
erlap
emten
1veſti
8peuti

ſudi

ntmul
pauſe
Dstel
contt
deng
vteſtis
tpoſſ⸗
mrel
pi
enſ
pedes
er boe
ſſe⸗
in
7
r
co⸗
om
huc
cualf
.
utr
en

=W

adiutotium ſuũ ſabin vocauit reges ſibiſubdi

tos Sic demõ ſupioꝛ ↄtra nos vocat ⁊ excitat
demones mjferiores. quia duerſi demones de

diũuſis viciis nos impugnãt · Vocat igit᷑ regeʒ

madon qui interpꝛetat᷑ contradictio· apter qð
ſignat demonem qui temptat de rebellione ad
ſupioꝛes ↄtra deum et rationem ·et ſic intelli
Sat᷑ in ſequentib· t regem ſemeron qui inter
pꝛetat᷑ vepꝛes doletis.iſpma inferes doloꝛem
qui temptat de detractione que materiam do
loꝛis infert ei de quo detrahit᷑:⁊ ipſi detrabeti·
et detractione ſuſcipienti· t regem acſapth. qᷓ
interpꝛetat᷑ fractura:quia temptat de fractiõe
fidei date iuramento vel alio modo Vocat etiã

chananeum qui interpꝛetat᷑ cõmutatio que eſt
m mercationib· quia temptat de fraude ⁊ dece

ptõne que frequenter committunt᷑ in emptio
nibus ⁊ venditionib· St amoꝛreũ qui interpꝛe
tat᷑ amarus·quia temptat de muidia ꝗᷓ eſt ama
ritudo amimi de bono ꝓximi· t etheum q̃ int
pꝛetat᷑ ſtupens vel ſtupidus· quia temptat de
accidia que reddit hominem ſtupiduz et pigrũ
ad inchoationeʒ operis boni ⁊ eius ꝓſecutõeʒ·
St phereʒeum qui interpꝛetat᷑ diuidenseo q;
ſtudet ad ſemmandum mnte: bonos diſcoꝛdias
t iebuʒeum qui mterpꝛetat᷑ conculcans· q̃a tẽ
prat de ſuperbia qua ſupbus alios nitit᷑ concul
care· Rt eueum qui ferus interpꝛetat᷑:quia tem
ptat ð ira que facit hommem quaſi feram beſti
am · Omnes aut iſti p quos ſignificant᷑ ſpiritꝰ
mahagni a ioſue debellant᷑quia per adiutoꝛium
xpᷣi a populo catholico deuincuut. Squos eoꝝ
ſubneruabis ⁊ currus igne ſuccendes equi de
monum ſunt homnies mali eoru inſtinctuʒ ſe
quẽtes ſicut boni homines ſunt equi dei: quia
ſpirituſſancti gratia ſe habet ad liberu arbitriũ
ſicut ſeſſoꝛ ad equũ. Igit᷑ equi demonũ ſubner
uant᷑ quando lberũ arbitrium m malis homi
mbus ſit m moꝛte rreuerſibile ad bonum cur
rus autem trahit᷑ ab equo ſicut coꝛpꝰ humanũ
a libero arbitrio· currus igit᷑ demonu igne ſuc
cendent᷑ quando coꝛpoꝛa maloꝝ migne gehẽ
ne peracto iudicio reduden· C

rec toꝛes maloꝝn hommũ huins mũ
.— uũcõtra quos nobis imncumbit mui
ſibilis pugna · Ephe. vj· Nõ eſt nobis collucta
tio aduerſus carnem et ſanguinem. ſed aduer
ſus pꝛmcipes ⁊ poteſtates aduerſus mundi re
ctoꝛes tenebꝛarum harum contra ſpualia neqᷓ

cie· Per hoc ergo ꝙ populus iſrael ioſue duce

ðbellauit dictos reges ſigniſcatũ fuit ꝙ popu
lus xpianus numero ⁊ merito triumphat ð de
mondb ſub duce dno hu xp̃ᷣo · Omnes reges
trigmtaunus in hoc numero eſt ternariꝰ mł

tiplicans denarium nam ter decem ſunt trigin

ſunt reges ⁊c· Per quos intel
bgunt᷑ ſpiritus maligni qui dicunt

ta· ⁊ cum hoc eſt ibi vᷣnitas ꝓ quod miſtice de
ſignat᷑ ꝙ per ſidem vmus dei eſſentialiter ⁊ tri
ni perſonaliter · ⁊ multiplicationẽ bonoꝛũ ope
rum ſcoᷣm decem pᷣ̃cepta decalogi ðᷣbellant᷑ a ſᷣ

libus ſpiritus maligm. CK. XFII.

Olue ſenex ⁊c Sicut dictum eſt
ſrequent ioſue in geſtis ⁊ nomiĩe ty
puʒ gerit ſaluatoꝛis ·qui dicit᷑ ſenex
ratõe deitatis eterne · Mebᷣ.xnj Ts
xpᷣe heri et hodie ipe et in ſecula. Et ſcm hoc
dicit iohviij/ Antequã abꝛaam fieret ego ſum
git᷑ diuiſo terre ptinentis ad ipſum duplicit ĩ
telligi poteſt cʒ de eccleſa militante ⁊ triuphã
te · vtriuſq; nanq; duuſio ptmet ad xpᷣm.Si au
tem accipiat᷑ dunhſo eccleſe militantis ſic ꝑ no
uem partes que diuiſe ſuerunt nouem tribubo
ſigiificat᷑ dunſio gratiarũ in eccleſia quas enu
merat apłs·.j.Qoꝝ xij· Dunſiones gratiarum
ſunt ⁊c· Sequit᷑Alij quidẽ ꝑ ſpiritum dat᷑ ſᷣmo
ſapientie · alij hmo ſcientie ſcõᷣm eudem ſpiritũ
alteri ſdes in eodeʒ ſpiritu· alij gratia ſanitatu

vno ſpiritu. alij operatõ virtutũ· alij ꝗphetia

alij diſcretio ſpirituũ:alij genera linguarũ ahj
interpᷣtatio hmonum· &t ſic ſunt noueʒ gratie
ſecũdum ſoꝛtes nouem tribuum.NPe: dimidiã
vero tribu manaſſe que accepit ſoꝛtem cu iſtis
nouem tribubus mmoꝛe tame ſigniſicat᷑ ſtatꝰ
ſimpucium xpᷣianoꝝ quibus non dat᷑ aliqua ðᷣ
gratijs pꝛenommatis que dant᷑ ad mamffeſtati
oneni ſpũs in eccleſia ꝓ eius vtilitate · vt dicit
apłs ibide. Poteſt ⁊ aliter accipi dunſio ſcdᷣm
diuſos ſtatꝰ pſonaꝝ ſbᷣ ſummo põtiſceſ. patri
atcharvũ· cardinaliũ archiepoꝝ:epoꝝdecanoꝝn.
archidyaconoꝝ decanoꝝ ruralium religioſo⸗
rũ et ſacerdotu curatoꝝ· Alij vero inf erioꝛes
p dimidiã tribu manaſſe deſgnant᷑· Quantum
autẽ ad ſtatũ eccleſe triuphantis p duiſonem
factã nouẽ tribubus ſigniſicat᷑ aſſumptõ ſideli
um ad nouem oꝛdines angeloꝝ. per ſoꝛtem ve
ro dimidie tribo manaſſe ſigniſcatuꝛ gloꝛia ſan
ctoꝛũ qui nõ meꝛueꝛũt aſſumi ad aliquẽ oꝛdi⸗
nem angeloꝝ ſed ſaciunt decimũ oꝛdinẽ ſigni
ſicatum ſcdõᷣm aliquos doctoꝛes peꝛ decimam
dꝛagmam luce xv · M
K. IIII.

Oc eſt qꝗð poqederunt᷑ filij irrael
⁊c Recapitulatio eſt vſq; ibi Lo
cutuſqʒ eſt ad eum ſcilicet oſue ca⸗
leph. Der caleph qui interpꝛetatue
totum coꝛ· et bene·quia cum eſſet.lxxxv·ãnoꝛũ

poſtulauit terꝛam a gygãtibus poſſeſſam.1 p

forte bellum acquirendam ſgniſcat᷑ ſenex coꝛ
datus ad pugnandum contra demones et vi
cia talis fuit ſanctus bylarion abbas de quo

ſcribit ꝙa eptuageſimoquarto anno vſq; ad

octuageſmum annũ incredibili feruore men
tis pane abſtinuit quan nouꝰ accedens ad ſer⸗

Me.

uitutem dei · cũ tamen eo tpe ſoleant homines

remiſſius agere · Benedixitq; ei ioſue. Sicut
frequenter dictum eſt p ioſue ſigniſicat᷑ xpᷣc qᷓ

benedicit tanbo coꝛdatis hommbus cõferẽdo

eis gratiam m pꝛeſenti et gloꝛiam in futuꝛo/
itur ſors finiorum iuda 2c
Per iuudam qui interpꝛetat᷑ cõſites
ſiue laudans poteſt intelligi bonus
—— pꝛelatus ſecularis vł religioſus qui
de conſeſſione laudis in obſequio diumo debet
eſſe ſolicitus: In ſoꝛte vero unde inter cetera lo
ca que deſcribunt᷑ eſſe in ea tria ſpecialiter ſunt
notanda · ſcilicʒ fons ſols p quem veꝛitas vite
que eſt ꝑ gratiam ſigniſicat᷑ nam gratia fons
aque ſanentis imn vitam eternam nommat᷑ ioh;·

nij et cariathſepher ·iciuitas literarũ p quam

veritas doctrine ſigniſicat᷑ et cuitas ſolis:per
quam veritas iuſticie que moꝝ coꝛruptionem
repꝛinnt deſignat᷑· Iſte tres veritates debet eẽ
ĩ ſoꝛte inde · i. boni pꝛelati ſecularis vł veligiohñ
Qaleph vero ſino jephone dedit partem
WSicut ſupra p caleph ſignatus eſt ſenex
vigoꝛoſus ad debellandũ vicia· qui eſt xp̃ᷣi me⸗
bꝛum ·ſic in iſto loco p caleph poteſt ſigniſica⸗

ri xp̃c qui eſt ſdelium caput nam frequenter
m expohtione ſacre ſcripture· et maxime miſti

ca· ſit tranſitus ð capite ad membꝛa ⁊ ecõuerſo

Apter eoꝝ connexionem ꝓ hoc igit᷑ caleph ĩ

cariatharbe cõfudit tres gygãtes filios enach;
hguratum fuit ꝙ xpᷣc in hieruſalem ternaruiz
fiuoꝝ dyaboli cõfuſurus erat ·.ſ. ſacerdotũu ſcri
barum et phariſeoꝛumquos in euãgelio legi
frequenteꝛ confudiſſe · Inde cõſcendens ad ha
bitatoꝛes dabir que pꝛuis cariathſepher id ẽ
cunitas literarum vocabat᷑ ꝓ quaʒ intelugi po
teſt vniuerſitas hereticoꝛum qui ex literatuꝛa

ſupbientes nouas ſingunt hereſes et eas nitu
tur verboſtate philoſophica vł rhetoꝛica del ẽ
dere · ideo bene dicit᷑ ꝙ cariathſepher vocata ſu

it dabir que locutio mterpꝛetatur· Manc auteʒ

ciuitatem debellauit peꝛ othoniel qui ſcõᷣm he
bꝛeos ſuit valde literatuset frater caleph dici

tur in textu ſignum dei interpꝛetatur · ꝗpter

quod pꝑ hec tria othoniel ſignat hommẽ liteꝛa
tum ⁊ etiam bonũ de quo dicit ſaluator math·

xij· Quicunq; fecerit voluntatem patris mei qᷓ
in cebs eſt hic frater meus ⁊æc et p iterpᷣtatio
nem que eſt nignum dei ſignat hommẽ bapti
ſatum xpᷣi ignum ha bentem.Iſte vero tres cõ

diciones fuerunt in beatisabꝛoſio.hieronimo

auguſtino et gregoꝛioet pluribo alijs p quos
xpᷣc hereticos confutauit· deditq; ei axam filiã
ſuam vxoꝛẽ p quã intelligi poteſt ſapĩiadiuina
que eius ſilia dicit᷑. Rcci·xxiiij.Rgo ex oꝛe altiſſi
mi pꝛodij pꝛimogenita ante omnem creaturaã
Mec autem ſapientia data fuit ſponſa pdictis

doctoꝛibus et alijs ſimilibus:ec tamen ſapia

que a deo datur in via arens eſt. id eſt · dende

rans claram viſionem patrie · ideo ſubdit De
ditq; ei caleph irriguum ſupius et irꝛiguũ in
feruis:· p rriguum ſupius mtelligit᷑ gaudiuʒ
de duña viſone · p irriguũ ĩferiꝰ gaudiu de pe
ne danatoꝛu quã videt euanõe C X.à. XV
8ciditq; ſors filioruz oſeph ꝛc.
In hoc capitulo non occurrit nmihi
Aaliqua miſticatio notabilis pꝛopte⸗
quod pertranſeo. CX. „ VIT
GScidit auteʒ ſors tribui manaſ
ſe Sequitur mfra . Salphaath
vero ⁊c· ITſte moꝛtuus fuit in deb
Ito ſine Hilijs: deo hereditas euis trã
ſijt ad eius ſilias de mandato dommi vt habet᷑
numeri xxvij. et hic repetit᷑ cum dicik deditq;
ei poſſeſſonem iuxta mperiũ dommi ꝛc Per
poſſeſſionem ĩ terꝛa pꝛonmnſſionis ſigniſcatur
adeptio beatitudinis in terꝛa viuentium p io⸗
ſue vero ſiguratꝰ fuit ipſe xpᷣc vt ſepius eſt di
ctum· p hoc ergo ꝙ ioſue hiliab ſalphaath qui
moꝛtuꝰ fuit in peccato ſuo vt habet᷑ mi·xxvij·
dedit poſſeſſionẽ in terꝛa ꝓmiſſionis ſignifica
tur ꝙ pueri maloꝝ parentũ nõ pruant᷑ heredi
tate celeſti ꝓpter maliciã ipᷣoꝝ· niſ fuerint imi
tatoꝛes ſceleꝝn paternoꝝ· licet aliqñ pᷣuent᷑ he⸗
reditate iꝛena ?m uidiciũ humanũ · Iteʒ p hoc
ꝙ heditas filiab fuit data ſigſicat᷑ ꝙ ĩ adeptõe
beatitndinis differentiã non facit diſtinctio ſe
xuum ſed meritoꝛũ · Qoł. ii· Sxpolantes vos
veteꝛem hommẽ cũ actibo ſuis et induetes no
uum q̃ renouatꝰ e ĩ agnitõnẽe dei ßm imagine
qui creauit eum vbi non eſt maſculuſ ⁊ ſemma
⁊c.· Locutiq; ſunt ſiuj ioſeph · ſcilicet tribo et
fraym et dimidia tribo manaſſe p quas ſigniſi
catur ſtatus religioſoꝛũ et maxime mendican
tium manaſſes em interpᷣtat᷑ obluno. religionn
vero mendicantes inter alios magis oblunſci
debent tpaliumeffraym aũt fructifer vel fru
ctiſicatio inteꝛpᷣtat᷑m rengionib aut mendicã
tum diebus iſtis pluꝛes muemunt᷑ apti ad fa
ciẽdũ fructũ ammaruũ. DPeꝛ ſinos igi effraym
et manaſſe petentes amplatõnem poſſeſſionis
ſue. ſigniſica nt cengioſi mendicates petẽtes p
ſe vel p alios expᷣſſe vel niteꝛpᷣtatiue ampliatõ
nem ꝓmotõnis in officijs pᷣdicand legendet
bmõi pluſq́; ſunt apti.apĩ qð exẽplo ioſue de·
bent eig pᷣlati dꝛcere · Aſcende in ſilua et lac ti
bi ſpacia /i.applica te ad ſtudiũ ſacre ſcriptuẽ
et boẽ vite vt phᷣ meearis in dictis officijs di
latari · nec ꝗpter difficultatem debẽt ſe excuſaeꝛ
q; ym poeta laboꝛ impꝛobomĩa vincit
K. GLI XI
Ic ſimul ponit᷑ ſenſus miſticus duo
rum capłoꝝ ꝗpte: 2nexionem eoꝝ
cũ dicit · Congregati ſunt omnes

pi
de
De
mn
dng
e pe
N
wb
