et patrez veſty · St dixerunt nuhi Qui remã

ſerunt et rehetiſunt de captuntate in magna

affhctöõnę ſunt p boe ſigniſcat᷑ apoſtoloꝛum
compaſſio ex qua populi affbctioneʒ leu neceſ
ſitatem oſtendũt cheiſto· Mar·vj· Rt cum iam
hoꝛa multa ſieret acceſſerunt diſcipuli eius dicẽ
tes deſertus locus eſt hic ⁊ hoꝛa iam pꝛeteriſt

dimitte illos vt in ꝓximag villas euntes 1 vi
cos emant ſibi cibos quos manducent· Qum

5 -= W õ

Erba neenne Der neemiã

in uideã ad conlationẽ ſiio⸗

ex ſequentihy apparebit ·

— DeDE------—ʃ

—— —. — — —NNU

emi
zint
geſt
eregt
eſlo⸗
tebabi
Nebe⸗
dſ
öoln⸗
eet
nun
enit
Res
mum
0 10
9
dec
nteu
i
G
Nurn
eeh
un
diee
eriſt
1
um

audiſſem verba huuiſcemodi ſedi et fleui et lu
xi diebus multis ⁊ ieiinabam ⁊ oꝛabam.DPer
hoc ſgniſicat᷑ compaſſio chꝛiſti ſup affuctõnẽ
et miſeriam populi ꝓ qua releuanda legit᷑ ieiu
naſſe oꝛaſſe et fleuiſſe et alias penalitates ſuſti
nuiſſe ſicut fuerat pꝛedictum eſa.lnj. Diſciplina

pacis noſtre ſup eũ ⁊ liuoꝛe eiꝰ ſanati ſumꝰ

Tfactum eſt in menſe mſan .
cui vñdet apud latinos martius ſicẽ
declaraui diffuſe in poſtillis literali
N bus· geñ · vij . ⁊ exo· xij· In iſto vero
iñſe paſſus fuit chꝛiſłꝰſ.viij kł apł.Paſſio vo

cheiſti calix appellat. Tohᷣxviij. Oalicem quẽ de
dit mihi pater non vis vt bibam illum .· Vas ãt

calicis non bibih vmum quod in eo ↄtmetur
ideo ſubdit᷑ · ⁊ vmum erat ante eũſ· añ regeʒ

qui ſignat deum patrẽ in cuius cõſpectu erat

paſſio chꝛiſti nam eam diſponebat et accepta

bat · ⁊ quoniã chꝛiſtus p neemaʒ ſigniſicatus

illam paſſionẽ acceptabat ex obedientia ad pa

trem wo ſequitur ⁊ leuaui vmũ ⁊ dedi regi

id ẽ·acceptaui calice ſalutaris · ⁊ erã quaſilan
guidus in paſſione em videbat᷑ chꝛiſtus ſoꝛti
tudmem amnſiſſe. Rſa. lii Vere languoꝛes no
ſtros ipſe tulit ⁊ doloꝛes noſtros ipſe poꝛta:⸗

uit · Quare vultus tu' triſtis eſt cũ te egrotũ
nõ videã· Sgritudmeſem que cauſint᷑ ex mmoꝛ

dinatione humorum vel defectu nature vel

ex malo viuendi regimine non habuerũt locũ

in chriſto.quia nõ valuiſſent ad opꝰ redẽptio⸗
nis tame in eo ſuit triſticia de malo culpe non
ſue ſed aliene· vtpote de culpa ſuoꝝ diſeipuloꝝ
a rectitudine ſidei declmantiũ.q; petrus mteꝛ
alios pᷣmus ipſum in ſua pñtia ter negauit

de culpa malignoꝝ ipᷣm mnocentem cruciſigẽ
tium · ſimlliter in eo ſuit triſticia de malo pene
moꝛtis ſibi immmentis· Mathxxvj· Triſtis ẽ
amma mea vſq; ad moꝛtem · Iſta tñ triſticia in

nullo rationẽ pturbabat h̊ magis p rõneʒ exci
tabat᷑ m pte ſenſitiua vt ſic eſſet meritoꝛia⁊ hu
mane nature veritatis oſtenſua: neſcio quod

malum eſt in coꝛde tuo ·. licet mn coꝛde chꝛiſti

nõ fuerit malum culpe.m eo tñ fuit malum pe

ne ſicut dictum elt de triſticia · ⁊ ilud malum

dicit᷑ deus pater neſcire·quia noluit ip̃um amo

uere oꝛante chꝛiſto mat xxvj· DPater mi ſi poſ
ſibile eſt tranſeat a me calix iſte· Sicut ⁊ fatuis

virginib dicit math · xxv. Fmen dico vob · ne⸗
ſcio vos· eo ꝙ noluit eis apire· Quare nõ me⸗/
reat vultus meus c· ſicut enim neemnas fle⸗
uit deſtructionẽ pꝛimaʒ p na buchodonoſoꝛ fa
ctam ·ita chꝛiſtus fleuit deſtructionẽ ſecũdam
p romanos ſiendã· Luce· xix· Videns ieſus ciui
tatem ſanctã hieruſalem fleuit ſup illaʒ ⁊c.· Et
adhuc magis dolebat de deſtruckõne eius ſpi

rituali cuius repatõnem facere deſiderabat ·

ſubdit · Si placet puus tuus · ſic eſt in hebꝛeo
et accipi hic ſi ꝓ quia:q chꝛiſtus homo fuit
eſt deo patri valde placens⁊ dilectꝰ ⁊ ſic ab eo
nuſſus ad repatõnẽe ſpualis hieruſalẽ· Diitq;

mhi rex et regina· Der hanc regmaʒ poteſt
intelligi triumphans eccleſia que magis eſt cõ

iuncta deo q̃; mintans:que tn dicit᷑ dei ſponſa
Qanti.iiij. Oꝛtus concluſus ſoꝛoꝛ mea ſponſa·
⁊c · Tlla vero que hunt in terns⁊ maxime ad ſa
lutem ptinentiaꝓcedunt a deo mediantib ſan
ctis angelis·ideo ſubdi · Vſq; ad quod tepus
erit iter tuũ tempus em aduentus chaiſti ad
opus noſtre redemptõnis a deo fuit pᷣoꝛdina
tum ab eterno et ab angelis ſanctis in tempe
ꝓ quanto ſunt executoꝛes duime diſpenſatõis
Si regi videt᷑ bonuʒ epłas det mihi ad duces
regiomis trans flume . Duces iſti poſſunt di⸗
ci angeli ſancti admmiſtratoꝛes eon que Rũt
bic inferius vbi habitãt hommes·⁊ dicit᷑ regio
trans flume· q deſcendedo elſt vltra locũ aeriſ
in quo generant᷑ nubes ⁊ pluuie· vnð generãt
flumĩa·ꝗpter quod locus iſte flume caliter di
ci poteſt epłe vero chꝛiſti ad hos duces ſunt
autoꝛitas ⁊ poteſtas chꝛiſto date·quibus age
li obediebant ſibi: deo ſubdit᷑· vt tranſducant
me ·ſcʒ miſterialiter Mathᷣ.in. Angeli acceſſe
runt ⁊ miniſtrabant ei· Et epłaʒ ad ſlaphan
qui mterpᷣtat᷑ ꝓſiciensdeo ꝓ pᷣm ſigniſicatur
ſpuſſanctus qui facit nos ꝓſcere eo modo lo
quendi quo dicit᷑ Rovnj. Spus poſtulat pꝛo
nobis gemitibo menarꝛabilib. vt det mihi li⸗
Sna ⁊c pꝓ que poſſunt intelligi ſpuſſancti do⸗
na quibo chꝛiſtus texit poꝛtaſ temphd eſt ꝓte
xit ecchiam ⁊ muros ciuitatisid ẽ apoſtolos ⁊
eoꝝ ſucceſſoꝛes ꝗpter quod econtrario malis
pꝛelatis dicit᷑ eʒe·xin non oppoſuiſtis vos mu⸗
rum ꝓ domo dñ 2 domũu quã ingreſſus fue
rop quaʒ intelligit᷑ virgo beata ꝗ ſpuſſancti
cariſmatibus p ceteris fuit tecta Rudierut at
ſanaballath ⁊c ꝓ iſtos intelligunt ſacerdotes
ſcribe ⁊ phariſei qui chꝛiſtum ⁊ apłos impediẽ
conati ſunt in ediſicio cuntatis dei que eſt eccia
ſicut patet ex decurſu euangelij· Et vem m hie
ruſalem ⁊ eram ibi tribus diebus p quos ſig
ficantur tres anni hm illud eʒechieb · in diez ꝓ
ano dedi tibi quibo chꝛiſtus pᷣdicauit in hieru⸗
ſalem metropoli indee ⁊ in locis circũadiacenti
bus · Et ſurꝛexi nocte ⁊c et de chꝛiſto ſcribi
luce. vyet erat pnoctans m oꝛõne dei.ſ· ꝓ re
patõne eccie quantu ad muros ſidei ⁊ virtutũ

Venite ⁊ ediſcemꝰ muros bieruſalẽ verbuzʒ

eſt chꝛiſti ad ſuos diſcipulos ad ediſcationem
eccie ꝑ pꝛedicationẽ et vttam bonã mducentis
eos. Nũquid contra regem vos rebellatis
verba ſunt ſcribaꝝ ⁊ phariſeoꝝ chꝛiſto ⁊ diſci⸗
pulis eius rebellionẽ imponentiũ· pᷣmo cõtra
regem celeſte imponendo eis diume legis trãſ

luce·xxij Munc inuemmus ſubuertentẽ gen⸗
tem noſtraʒ et ꝓhibentẽ tributa dari ceſari di

centem ſe regem chꝛiſtum eſſe Dixiq; ad eoſ

deus celi nos iuuat pꝛopter quod non potue
rũt phariſei et ſcribe edincium eccleſe impedi

re ſicut dxit gamaliel act· v. Si vero ex deo ẽ
hoc opus nõ poteritis diſſoluere · Vobis aut

non eſt parſ ⁊ iuſticia ⁊ memoꝛia in hieruſale
poc dicit chꝛſtus quantũ ad illos qui remanſe

cleſa militante ⁊ etiã triumphate · de qua dicit

galł · nij.· Flla que ſurſum eſt hieruſalem libera

que eſt mater noſtra/ QX.. FX1.
Tſurrexit helyaſ phc ·
In hoc capitło agit᷑ de edincatõne
hieruſale in qua ſit ſpalis mentio de
ſex poꝛtis que fuerunt in exterioꝛi
muro claudente hieruſalem · ꝓ quã ſcðᷣm ſenſuʒ
anagogicum intelligit᷑ hieruſale ſupnaad quã
intrat᷑ p obſeruationẽ mandatoꝝ dei · Mathei
xix · Si vis ad vitã ingredi ſerua madata· P⸗ꝛ0

eſt

pter quod illa que inducunt ad mandatoꝝ ob

ſeruantiã poꝛte hieruſalem dici poſſunt Circa
quod ſciendu ꝙ mandatoꝝ aliqua ſunt negati

ua a malo retrahentia ſicut illud:non occidesg 2

conſiłia aliqua vero affirmatuia ad bonũ indu
centia · ſicut illudhonoꝛa patrem tuũ ⁊c· Tgit᷑ il
la que retrahunt a malo ⁊ illa que ad bonu in⸗
ducunt · poꝛte ſupne hieruſalem dici pñt ſcõᷣm

allud p̃sxxxvj· Declma a malo ⁊ ſac bonũ ⁊ in

habita in ſeculũ ſeculi:· Retrahentia vero a ma
lo tria ſunt ſpaliter.ſcʒ vicij fetoꝛ· iudicij terꝛoꝛ
ſupplicij hoꝛroꝛ. Pzꝛimũu ſigniſica?᷑ p poꝛtã ſter

quilinijſcdᷣm ꝑ poꝛtam iudiciariã·terciũ p poꝛ

tam vallisq; ſcᷣm omnes doctoꝛes de hoc lo

quentes ſupplicuum gehene pomt᷑ in ꝓfundis

terꝛe · Inducentia aũt ad bonũ tria ſunt ſimułer
et accipiunt᷑ p oppoſitum ad tria pꝛedictaſunt
autez hec tria decoꝛ opis· dulcoꝛ ſederis valoꝛ
muneris nam opus virtuoſum opantem deco
rat · deo federat . ⁊ eternam beatitudinez meret
ſeu comparat. Hꝛmũ ſigniſficat᷑ p poꝛtã dauid
cuuis eſt interpᷣtatio vultu deñderabilis · ſcᷣm
P poꝛtam fontis vł aquan nam aque gratie ſe

derant deum cum homme terciũ vero ſigniſi ⸗

cat᷑ pꝑ poꝛtam negociatoꝝ quia p opa vᷣtutum
P terꝛenis cõmutant᷑ celeſtia·⁊ ꝓ tempoꝛalib⸗
eterna·m ꝗ cõmutatõne ſeu negociatõe noſ ex
ercere velit domin⸗ noſter ieſus cheiſtus qui
Dicit luc·xix· negociam ini dum venio ·
1411†

.
Nſanaballach ꝛc ·. Sequ.· Quid
indei faciunt imbecilles .

greſſionem vt patet in pluribus euãgelij locis
ſcðo contra regem terrenum dicentes pylato·

Actum eſt autem cum audiſ ſet

er iſtos deſignat ſacer dotes ꝛ ſcribe cheiſ tũ

deridentes in cruce · que quidez deriſo in ſuos
diſcipkos redudabat · deridebãt ãt eü de ĩbecil⸗
litate dicẽtes Vach q̃ deſtruis tepluʒ dei et in
tribus dieb reedihcas· Ttem auos ſaluos ſecit

ſeip̃m nõ poteſt ſaluũ facere · Cõuerte oppꝛo:
bꝛuum ſup caput eoꝛuʒ quod et factum fuit:

nam in vindictam oppꝛobꝛij chꝛiſto illati deuſ
fecit vemire romanos contra udeãqui deſtru

xerunt templum ⁊ ciuitatem et ꝓppłum partim
occiderunt ⁊ partim captulauerunt· Et ⁊gre
Sati ſunt omnes pariter vt venirent et pugna
rent contra hieruſalẽ -id eſt ecciam pᷣmtuiam
poſtquã em̃ pꝛincipes udeoꝝ viderunt ꝙ a pᷣ
dicatõne nommis chꝛiſti nõ potuerunt apłos
impedire ꝑ verba cõmmatona ſicut patʒ actu ·
mj.et · v· quenerunt eos ipedire p pſecutõneſ

et flagella ꝓut patet act · viijet· x · Et factuz
eſt a die illa media pars iuuenũ faciebat opꝰ 2

p quod ſigniſicant᷑ ſdeles eccleſe pꝛimituie ſ

exercentes in bonis operibe actuie vite · 1 me

dia pars parata erat ad bellum ·per iſtos ſigſi

cant᷑ ſpeculatiui illius tempis qui cõtra inſultꝰ

hoſtumm pugna bant vrniliter oꝛõmbo deuotis

Vna manu faciebat opꝰ et altera tenebat gla

dum ·per hoc ſignificat᷑ ilbi qᷓ̃ ſunt in vtraq; vi

ta ac tiua ſcʒ et ↄtemplatiua pfecti· cuius perſe
ctõnis debent eſſe pontinces noue legis· Cre

So· in paſtoꝛali · Sit pᷣſul actõe pᷣcipuus·ſt pꝛe
alijs contemplatõne ſuſpenſus · Poteſt etiam
hoc aliter moꝛaliʒari vt ꝓꝑ hoc qð ðꝛ vna manu
faciebat opus· exercitium cuiuſ libet boni opis
itelligat᷑ et qm̃ ex hoc vana gloꝛia ſolet mſur

gere ideo ſubdit · et altera tenebat gladum.

ſcʒ contra vanam gloꝛiam mſurgentem · te

notandum ꝙ tempe ſalomonis hieruſalez fuit

ediſicata paciſice ſine armis i̊ poſtquã fuit de
ſtructa p nabuchodonoſoꝛ fuit repata tempe

neemie cum laboꝛe magno et armis. Per ſalo

monem vero qui paciſcus interpᷣtat᷑ dommuſ
noſter ieſus chꝛiſtus qui p ſuum ſanguinẽ pa

ciſcauit ea que in celis ſunt et in terꝛis ſigniſ⸗

cat᷑ p nabuchodonoſoꝛ vero qui interpꝛetat᷑ ſe
dens in anguſtia dyabolus qui ſecum ſemper
poꝛtat ignem ſuũ intelligit᷑:qm ſemp anguſtia

tur · Igit᷑ per pꝛedicta ſigmiſcat᷑ ꝙ edincuiʒ vir

tutis et gratie ꝑ chꝛiſtuʒ ſine laboꝛe cõſtruitur
ĩ baptiſmo ſi p ſuggeſtionẽ dyaboli deſtrua
tur nõ repatur ſine laboꝛe magne

T factus eſt clamor populi ma
Snus et vxoruʒ eius aduerſus

ſte ngura fuit illius murmuris in

pmitiua eccleſa de q̊ dicit act · vj · In dieb illis

creſcente nüo diſcipuloꝝ factꝰ ẽ murmur gre
aduerſus hebꝛeos eo ꝙ deſpicerent᷑ in mi
niſterio qtidiano vidue eoꝝ· Sʒ ſicut ꝑ neemia

Afracres ſuos·. Illegoꝛice caamoꝛ

berl⸗
jeti⸗
oſei
Nppo⸗
tderf
datnn
Prtin
t 2gre
bugn
Ntiuar
ega
aptos
zacn⸗
Utöne
aein
e
ume
sſig
inſulc⸗

euote⸗

tgl
tagv
perſe
Ce
jt pꝛe
tiam
mann
ops
mſur
um
le⸗
ejfuit
ut de
tonpe
erſio
nim
lepa
niſß⸗
niſe
per
ſta
yrr
muient
ſten

Zõ

qui conſolatoꝛ imnterpꝛetatur clamo: ꝓpłi fuit
paciſicatus vt in textu dicit᷑ conſequenter ſic p
ſpumſanctum qui eſt verusſolatoꝛ murmur
credentium in eccleſa pᷣmitiua fuit quietatus

nam p eius inſpiratõnem · vij· dyaconeſ ſuerüt

oꝛdmati et conſtituti ad opus mmiſterij quoti
diani qui paciſce negociu tractauerunt Mo⸗:

raliter autẽ p clamoꝛem populi murũu hieruſa

lem ediſicare cupientis h p potentioꝛes euiſde
płi in tempoꝛalib gSrauabant᷑ ⁊ ſic m ope mu⸗
voꝝ impediebant᷑ ſigniſcat᷑ affuctio religioſo
rum pauperũ in cdiſcõ ſpuali eccleſe laboꝛa
re deſderantium h ab aliqub potentib tem⸗
poꝛaliter affligunt᷑ et ſic ab edincatõis ope im
peduunt᷑ et vtmã veniat neemas:id eſt cõſola⸗
toꝛ miſſus a rege celeſti qui tale remediuʒ ap⸗
ponat ꝙ dicti religioſi quiete valeãt vuiere et
m ope muri virtutũ efficacius btre
Vctum eſt autem cum audiſſet
ſanaballach 2c . Sequ. Vem
percutiamus ſedus 2c
MPer itos qui neemnã et ſocios eui
non potentes impedire ab ope muri p inuaſio
nes aptas · ꝗpter quod ſe auerterunt ad malici
as occultas vt ſic impedirent eos ſub ſpecie pa
cis et boni ſgnant demones qui vidẽtes ſe ſan
ctos hommes impedire non poſſe p apertas
temptatõnes ab ope muri virtutum· p malci:
as occultas ſub ſpecie bom querunt hoc impe
dimentu . Rxemplum ad hoc habet᷑ libꝛo de col
latõmiba patrũ abbatis moyñ collatõe pᷣma de
ſcõ ope abbate que dyabolꝰ ſub ſpecie bom ad

immoderatu induxit reiunium intm ꝙ per H

fuit a melioꝛibus actibo mpeditus apter qð
dyabolus ip̃m deridens cum poſt talem abſti
nentiam immoderatã ad refec tõnem accederz
in higura tetri ethyopis ad eius genua ꝓuolu
tus Indulge mquit mihi ꝙ tibi hunc laboꝛeʒ
indixi:· Miñ ergo ad eos dicens opus grãde
ego facio et nõ poſſuʒ deſcendere ⁊c]· Der nee
miam aũt qui maliciam pꝛedictoꝝ cognoſces
verbis eoꝝ non acquieuitſignant᷑ illi qui ma⸗
liciam demoms cognoſcentes eius reſpuunt
monitõnes. ſcut de beato martino legit ꝙ cũ
dyabolus ſibi aparuiſſet mn ſoꝛma regiſ pulcer
rim dyademate purpura decoꝛati dicens ſe
eſſe chꝛiſtuʒ mn mundu ventun ſed ei pᷣmo vo
lebat apparere ſicut ſibi pdilecto. vt ſic eum de
cipet· tunc martinus euis malicia cognoſces di
xit. Domimus ieſus chaſtus non purpuratum
et dyademate renitente ſe venturum pdixit et
tunc dyabolꝰ ad hanc vocẽ confuſus receſſit et
cella illam ſetoꝛe repleuit)) ¶K. VII.
Olſtquam autem edif catus eſt
murus poſin valuaſ 2c ·Sequi
tur ·Non aperiantur porte

hieruſalem vſq; ad calorem ſolis ι

Scðum ſenſum moꝛalem ciuitas hieruſalem ſi

gnat amimã ſidelem in qua regnat verus daud
ieſus chꝛiſtus peꝛ gratiam· Muiꝰ aut ciuitatis

poꝛte ſunt exterioꝛes ſenſus anime qui nõ de⸗
bent aperiri denocte · id eſt ad opa mala pera⸗
genda que unt opera tenebꝛaꝝ: vtpote viſus

non eſt apiendus ad aſpectũ impudicũ:nec au

ditus ad verba detractõnum. neq; guſtus ad
caſtrimargie vicium· neq; tactus ad amplexu

immundũ:neq; adoꝛatus ad odoꝛẽ meretriceũ
nec ad alia vicia pᷣdictos ſenſus reſpicientia de
bent aliq̃iter ap eriri ſed ita ſunt poſita ꝓexe⸗

plo·Sed poꝛte pꝛedicte ad caloꝛem ſous ſunt

aperiende · id eſt ad faciendũ opa caritatis que

ſignant᷑ p caloꝛem ſolis Aperiendus eſt eim̃ vꝛ
ſus ad miſerias paupeꝝ releuandas· Gſalviij.
Oum vderis nudu operi eum et carnẽ tuam
ne deſpexeris· Similiter auditus ad exaudiẽð
cdamoꝛes afflictoꝝ· Hꝛouerxxj· Qui obturat
aurem ſuam ad clamoꝛem pauperiset ip̃e cla⸗
mabit et nõ exaudiet᷑ · Cxemplũu luce · xvj·de di⸗
uite epulone· qui clamans ad abꝛaam guttam

aque non potuit impetrareeo ꝙ micas panis
laʒaro non conceſſit· Et ſimiliter dicendu eſt de
aptõne alioꝝ ſenſuum ad actus ſibi conuenie

tes ſecundum oꝛdinem caritatis
Tvenerat menſis ſeptimuſꝛc

gratia ſanctiſpũs dengnat᷑· in qua
ei peus congregrat᷑· Ideo ſubdit
Konsreganiſc eſt omms ꝓpłs q̃ſ vir vnꝰ? j.
Vnde dicit᷑ act· nij· Multitudinis credentium
erat coꝛ vnũ et anima vna· ad plateã que eſt
ante poꝛtam aquaꝝ id eſt lacrimaꝝ compun
ctõnis et deuotõnis:tales em aque in congre

gatõne ſidelium debent eſſe · Attult ergo heſ⸗
dꝛas lacerdos legem coꝛam multitudme &α&·

DPer heſdꝛam qui adiutoꝛ interpꝛetat᷑ doctoꝛ
vel p̃dicatoꝛ euangelicus deſignat᷑· Vnde pau:
lus magnus pᷣ̃dicatoꝛ et doctoꝛ gentium dicit
j‚Qon·nj: Dei adiutoꝛes ſumus: Et ite debet
afferꝛe legem euangelicam ⁊ eam ſideli popu
lo pꝛedicare et eius intellec tum ſideliter apire
Et benedixit heſdꝛas dñoquia p̃dicatoꝛ dei
tiam poſtulare debet in pncipio non ſolũ per
ſeipſum ſed etiam per populũ· ideo ſubdit · Rt
reſpondit omnis pus amen · Ite et comedite
pinguia ⁊c ]· Ex hoc patet ꝙ in dieb ſolennib⸗
licitũ eſt lautius viuere qᷓ; alijs tempoꝛibo· Vel
per iſtam refectõnem poteſt eukariſtie ſũptio
den gnari que in diebul ſolennib eſt potiſſime
aſſumeda · Rgredimmi in montem . d eſt de
vicijs tranſite ad culmen vrtutum · T afferte
frondes oliue yid eſt opa miſericoꝛdie · fron
des ligni pulcerrim ndeuotas meditatõnes

Der num ſeptenaruùm ſeptiſoemis

=.
=

chheꝛiſti paſſi qui eſt vite lignum ⁊ ſpecioſus foꝛ

ma pꝛe fiſjs hbominum et frõdes nurti habẽ

tis virtutem conſoldandi gpter quod ſignat

patientiã in aduerſis et ramos palmaꝝ /-per
quos victoꝛia deſignat᷑· vnde victoꝛibo antiqᷓ⸗
tus palma dabat᷑ et ideo ſignat victoꝛiã de ſpi

rit ualb inimcis ſcʒ dyabolo mundo et carne
et frondes ligni nemoꝛoñ id eſt ranns ⁊ fo
lijs copioſiper quos ſignat᷑ dilatatio caritatis
in omnib operilv caritatis:· Pſalcxvnij·. Viam

mandatoꝝ tuoꝝ cucurꝛi cuʒ dilataſti coꝛ men
vt fiant tabernacula /ex iſtis em ſit taberna⸗
culuim ſpũale in quo hiiij iſrael · id eſt boni chꝛi⸗

ſtiam debẽt · vij· diebus habitare id eſt toto tẽ⸗
poꝛe vite ſue· totum em̃ tempꝰvij dieb reuol
uit · et ðo ſeptenario dieꝝ totꝰ decurſus tẽpis

deſignat ·

ſe in plurib deliquiſſe et ſpaliter in cõmixtiõe

p matrimonia cum alijs gentibus quod ꝓhi⸗
bitum erat in lege dumna · ꝗpter quod egit pe⸗

nitentiam m ieiunijs ſaccis et cinere et ſegre

gatõne a gentilbuſ· vt patet in textu· Der heſ

dꝛam aũt intelligit᷑ pꝛedicatoꝛ vt ſupꝛa dictuʒ
elt · iße vero pꝛedicare debet vꝛcia et virtutes
penã et gloꝛiam ndeo per audituʒ ſue pꝛedica
tõnis populus audiens attente pcipit ſua pec⸗

cata de quib debet pemitentiã agere in ieumio

quantu ad pcitatem victuset mn ſaccis q̃ntuʒ
ad auſteritatẽ veſtitus et humus ſup eos quã
tum ad humiliatõnem ſui ſtatus et geſtus. St
ſepatum eſt ſemen ſilioꝝ iſrael ab omm alieni
gena per quod ſigniſicat᷑ ꝙ vere penitens elõ
gare ſe debet quãtũ poteſi a peccatoꝛib· Quia
dicit ꝓuer · xin· Qui cum ſapientibo gradi ſapi⸗
ens erit amicus ſtultoꝝ ſimilis erit· St p̃s xvij
Qu ſancto ſanctꝰeris et cuʒ puerſo puerteris
Let conſitebant᷑ peccata ſua cu humiitate ma⸗
Snaj quater in die et quater in nocte cõſtebãt᷑

et laudabant· quaternarius eſt pᷣmus nume

4—

rus qdꝛatus:q; reſultat ex ductu binarij in ſe
pſum ſemel. bis duo nanq; quattuoꝛ ſunt et
ideo ſignat ſtabilitatem ſicut in quantitate con
tmua cospus quadꝛatũ in quolibet ſuo latere
ſtabliter ſedet
coparat tetragono virtuoſum.per hoc igit᷑
dicit᷑ hic quater in nocte et quater n
tebant᷑ et laudaba nt· ſigniſicat᷑
peccatoꝝ et vera confe

lene annexam quadꝛaturam ſtabilem virtu

die autem. xxiij menſ is bu⸗
lus ⁊c· Sicut habet᷑ ex capitulo p̃
cedenti · ſingulis dieb leſtis tabna:
loꝛum heſdꝛas legit in libꝛo legiſ
dñi pſam interpᷣtando· et ſic populus q̃ ad au⸗
diendum erat intentus vt ibwde dicit percepit

Apter quod ph̊s pᷣmo ethieon

nncat᷑ ꝙ vera cõfeſſio
ſſio diimarũ laudu ha

endo. Sexto ſignauerũt eã doctoꝛes ſacri pazʒ
contra hereticos deſendendo · Septimo ſigna
uerũt eam et ignant religioſi pꝛoſtendo/nam
vltra alios nideles in ſua ꝓfeſſione ꝓmittunt

ſeruare euangehica conſilia ſalteʒ aliquaEt ſc
lex euangelica ſic ſeptifoꝛmii ſignata deſignat᷑
apoẽ · v· vbi dicit jo· Vidi in dextra ſedentis ſu
pꝛa thꝛonũ libꝛu ſcriptum intus et ſoꝛis et hꝗ̊
tum ſigillis ſeptemn · QRX. 2 V

ſubuerſionem· non ſic aut erat de alijſ indee lo

cis. ꝗapter quod piculoſuis erat habitare in hie
ruſalẽ qᷓ; in alijs ciuitatibo et villis et tñ magis
neceſſarium erat ꝙ eſſent ibi plures et foꝛtio
res habitatoꝛes qui poſſent eam defendere cõ
tra impugnatoꝛeſ ad habitandũ aut ibi aliqui
de populo ſponte ſe obtulerunt et li dicutur
m textu pꝛincipes et optima teset de ipſis ðꝛ
ibidẽ ꝙ populus eis benedixit· ſed quomã iti

nõ erant in mimeto lufficienti ꝓ cuſtodia ciui
tatis· ido de reliquo populo pꝑ ſoꝛtes fiut oꝛdi
natum ꝙ decima pars m hieruſalem habitaret

EgSitur per hieruſalem ſic impugnatam ſigniiñ

cari poteſt quelibet eccleſa vel cuntas vel res

publica miuſte impugnata · Illi vero qui ſpon

te ſe offerunt ad eius delenfſionem dicuntur
pꝛincipes· d eſt dommi ſuaꝝ paſſionum·quia
timoꝛe periculi coꝛpoꝛalis non retrabunt᷑ a bo
no vrrtutis nec p conſequens ſupant᷑ a paſſio
mbus alijs· quia ſicut dicit auguſtinꝰ non ẽ eõ
ſentaneũ ratõni vt qui metu non frangit᷑ cõcu
piſcentia frangi dicat᷑ etiã optimates· d ẽ opti

mMde populo·quia ſequunt᷑ dictamen ratõnis

recte · que vt dicit phus ſemper ad optima de

ggnatores autem / ſcz ſeripture

dicte in fine pꝛecedentis capł fue
runt neemas c. Per hãc ſcriptu
62) ram poteſt lex euangelica cõueniẽ
ter ſigniſicaxi· hac em̃ ſcripturã ſiguit ſpuſſcus
pmo ſua reuelatõne dictando· Scðo vᷣo ſigna
uit eam chꝛiſtus in coꝛdib apoſtoloꝝ eam ſcri
bendo ⸗ ſicut fuerat p̃dictum hiere · xxxj· Ecce di
es veniunt dicit dommus ⁊2 ſeriã domui iſrael
et domui iuda fedus nouũ non ſcõm pactum
quod pepigi cum patribo veltriſ · x quo patet
ꝙloquit᷑ de lege noua.Gt ſequit᷑ ibideʒ· Dabo
legẽ meã in viſcerib eoꝝ ⁊ in coꝛde eoꝝ ſcribã
eam ⁊c · Tercio hignauerunt eam enangeliſte
in volumine ſcribendo ad memoꝛiam futuraʒ
Quarto ſignauerunt eam apoſtoli alijq; diſci
puli per oꝛbem pꝛedicando ⁊ miraculs confir
mando· Quinto ſignauerut eã martires ꝓ con
feſſione actoꝛiſ euangelij conſtantiſme mo⸗n

X A
Abitauerunt autem principes
populi.⁊c Sicut patet ex pᷣdictis
gentiles in circuitu iudee habitãtes
valde dolebant de reediſcatõne hie
ruſalem que erat metropohs: ⁊ querebãt euis

Ptene⸗

ipn

iſeis

dſgn

n ſal
Credi
ſtae

Nctun

Opate
D
ſerbi
Selſke
Ururg
z diſi
confir
poon
emon
iſp,
oſn
n
hituum
1rſe
eſigiit
Ntis i
etſö
pes
dictis
Gtates
nehe
iteus
ndeelo
einhe
mmags
ſorto
lrec
gl
tur
15
an
i
t010.
ſtaren
ſg

pꝛecatur · illis etiã benedicit pyls q; benedicti
ſunt a deo et homimib· Der hoc aut ꝙ aloꝛũ

decima pars compulſa fuit p oꝛteſ ad habitan
dum in hieruſalem ꝓ eius deſenſone oſtendi

tur ꝙ ꝓ defenſione eccie iuſta vel cuntatis ſeu

reipublice ↄpellendi ſint aliqui ſi ſit necceſſe·

tñ talis deſenſio eſt opus virtutis deo ſigniſi⸗
cat᷑ ꝑ decimã ptem que ſignat ꝑfectõnem ·
autem ſacerdotes 2c·
CQCenealogia ſequentum non ponit᷑
bic:niſ ratõne dedicatõniſ muri hie
ruſalem que p ſacerdotes ⁊ leuitas
Paliter agenda et quemiã dedicatio

erat pꝛinei

eſt applicatio ad dumma· ideo ꝓ hoc ſigniſcatur

ꝙ bommes laxci p lacerdotes et alios eccie mi
niſtros ad dumma ſunt applicandi per exempla
ſancle vite et per verba ſlane doctrine · In de
dicatõne ant muri hieruſale c . Scoõm moꝛale
ſenſum p hieruſaleʒ fdelis anima deſignat᷑ vt
ſupius dictum eſt frequenter murus aut eiuſ
eſt dauſura virtutũ:qui murus dedicat᷑ qᷓndo
virtutu actus ad deu applicant᷑· hoc aũt ſit per
hoc ꝙ apud ipᷣm meritoꝛij eff icuint᷑ et hoc eſt
cum a caritate imperant᷑ ⁊ ex caritate exercen
tur ſine qua nibi eſt meritoꝛium vite eterne ··
Oon·xiij· Si habuero omnẽ ſidem ita vt mon
tes tranſ ferã caritatem aut nõ habuero mibil

ſum . et ſi diſtribuero in cibos paupeꝝ omnes

facultates meas et ſi tradidero coꝛpus meum
ita vt ardeaʒ caritateʒ auũt nõ habuero nihil mi

hi ꝓdelt caritas patiens eſt· benigna eſt. c·

In dedicatõne vero muri fuerunt duo laudan
tum choꝛi per quos ſignant᷑ vixes duplicis p
tis amime ſ intellectiue et ſenſtiue que ꝓ bene
ſicijs a deo collatis debent ad eius laude mſur
gere hᷣm illð pᷣs lxxxiij. Qoꝛ meun ⁊ caro mea
exultauerunt in deũ viuũ:Vel p duos choꝛos
ſigniſicari poſſũt duo genera virtutũ .ſcʒ intelle
cualuiʒ et moꝛaliũ. Et iuerũt ad dextr aʒ ⁊c ·
Sequit᷑ poſtea · Et choꝛus ſcdᷣus gratias refe⸗
rentium ibat ex aduerſo].· DHer boc igmſicat᷑
ꝙ deus eſt laudandus in ꝓſperis que ſignant᷑
per dextram ⁊ in aduerſiſ que pſiniſtrã. DHlſal
xxxinj. Be nedicam dñm in omni tempe: ſcʒ ꝓ
ſperitatis ⁊ aduerſitatis· Et immolauerũt die
illo vic timas] per hanc oblatõnem ſigniſicat᷑
oblatio eukariſtie que dicit᷑ victime in plural
q; higurata fuit ꝑ om nes victimas veteris te⸗

ſtamẽti·ſicut vnu perfectũ p multa impfecta

de hac oblatõne ðꝛ in pᷣs· xlix· Immola deo ſa
criſiciũ laudis· Dicit᷑ ei eukariſtia ſacrificiũ lau

dis eo ꝙ offert cum laudib diumis·

die autem unlo lectum eſt in
volumine moyſi et muentum
eſtſcriptum m eo quod non de

beant mtroire amomtes et moabites ec
cleſiam dei ⁊c ·Per iſtoſ ſignificant᷑ heretici
⁊ ſciſmatici qui repellendi ſunt ab eccia dei· eo
ꝙᷓ nõ occurꝛerunt ſilijs iſrael cu pane aqua
tales em non occurꝛut populo dei cum ſpuali
bus almentis nomine paris et aque ſigniſica
tis. eo ꝙ m ſacra ſcriptura nomme panis et aqᷓ

omnis cibus et potus ſigmiſicat Vnde· in- Re.

vj ðꝛ AA.pone eis panẽ et aquam· Sequit ibið
GEt appoſita eſt eis magna ciboꝛuʒ pꝛeparatio:
et conduxerut aduſus eos balaam ad maledi
cendu per balaam qui turbans gentẽ interpᷣ
tatur pꝛinceps hereticus vel ſciſmaticus ſism

ficat᷑ quem excitant ſciſmatici uł heretici ad tur

bandum populũ dei:ſicut patet de iuliano apo
ſtata ⁊ de theoderico rege heretico · Eecit & ſi
bi gaʒophilatium grande ⁊c ad intellec tu ſe⸗
quontum ſciendũ ꝙ neemias murata ciuitate
hieruſalem et dedicata rediſt ad regem pſaruʒ
ſicut ꝓmiſeratſed circa fine dien ſuoy rediſt
hieruſalẽ de licentia regis vt ſciret ſtatu cunta

tis· 1 vt ſepeliret᷑ cũ patribo ſuis. ⁊ muenit que:
dam mala in abſentia ſua facta· ideo ſubditur ;

In ommibo aũt his non fui in hieruſalem æc

ßi ſuo reditu coꝛrexit ila · Per hoc aũt ſigniñ

cat᷑ ꝙ abſentia bomi pꝛincipis de terꝛa ſua ⁊ bo
ni pꝛelati de ſua eccleſia freqnter ſunt occaſiõeſ

malon in ilus pullulantium ſcut pntia guber⸗
natoꝛs eſt cauſa ſalutis nauis ⁊ eius abſentia
picdlitatõnis vt dicit . i. phicoꝝn · Per hoc aut ꝙ

neemias rediens in heruſalem mala que pul⸗

lulauerant diligenter coꝛrexit oſtendi ꝙ pn⸗

ceps bonus rediens in terꝛam ſuam ⁊ bonus
pꝛelatus ad ſuam eccleſiam debent eſſe diligen

tes de maloꝝ extirpatione que pullulauerunt
ablentie ſue tempe · Pꝛmmũ aut malũ qð abſen

te neemia pullulauit fuit de armmione illiciti

nam elyaſiph pꝛepoſit?ꝰ domus domimnim ga⸗

zʒ3ophilatio quod erat factum ad res ſacras po

nendum quas ꝓ parte amouit elyaſph· va

ſa thobie gentilis iudeoꝝ pſecutoꝛis· vt patʒ

ex ſupꝛadictis ibidem conſeruãda recepit ·qðᷣ

fieri non debebat. ITgit᷑ per iſtu elyaſiph ſigniſ

catur malus pꝛelatus qui mſufficientes et in:
dignos ꝓmouet m eccleſa 2 dignos inde re⸗

pellit. Et ꝓieci vaſa thobie ſoꝛas ð̊ gaʒophila
tio ⁊c verba ſunt neemie per que ſigniſcatur

pꝛelatus ſupioꝛ bonus.qui debet eſſe ſolicitus

de coꝛrigendis delectib alion de eoꝛũ eccle
ſijs in ſtatũ debitũ reſoꝛmandis· St cognoui

quomãã partes leuitan ⁊c] Mic ponit᷑ ſecundũ
malũ quod contigit per magiſtratus temph·
q; non dederũt leuitis partes bonoꝝ eis debr
tas vnde debebant viuere · apter quod cõpulſ
fuerüt ð templo recedere ad alia loca vbi nbi
poterãt cõmodu repire · ⁊ p hoc duuinꝰ cultus

fuit multũ dimmut?.· Per iſtos ãt magiſtrat?

temph ſignãt mali pꝛelati qui bona ecẽie debi

ta pauperibus clericis et pauperibo alijs conſu
munt in pompis ⁊ in carnalib amicis et ilud
p neemnã id eſt pꝛelatum ſupioꝛem debet coꝛ
rigi et in ſtatum debituʒ refoꝛmari. et egi cau
ſam aduerſus magiſtratushic poni᷑ reme

um p neemiam qui fecit appoꝛtare decimas ad

locum debitum m bieruſalem et 2ſtituit homi
nes ſideles qui diſtribuerẽt leuitis hidelit ſuas
ptes:⁊ ſic refoꝛmatꝰ fuit cultus duiinus
N diebus illis viði in inda cal
cantes torcularia in ſabbato ⁊c
fFvnc ponit᷑ tercium malum quod cõ
tigit imn abſentia neemie. . de ſabba⸗
ti violatõne.nam in ullo undei faciebant opa ſer
uilia tyrij eta qui gentileſ erant inferebant pi
ſces et alia venalia que vendebant udeis h ne
emias appoſuit remedium per hoc ꝙ fecit clau
di poꝛtas hieruſalem pꝛecipiens ꝙ nõ aperirẽ
tur vſq; poſt ſabbatum · Moꝛalter hierulalem
eſt ſidelis anima vt frequenter dictũ eſt ſupꝛa
obſeruatõ vero ſabbati eſt quies amme in deo
hec autem quies impedit᷑ ⁊ violat᷑ p tumultuʒ
negocioꝛum exterioꝝ·quoꝝ fantaſie ⁊ imagĩa
tõnes intrant ad animam p ſenſus exterioꝛes
qui ſunt poꝛte moꝛalis hieruſalem igitur iſte
poꝛte ſunt claudende nep eas intret aliqᷣd qð
quietẽ den anime in deo valeat errbore
E m diebus Alis pi ſudeos
Ducentes vxores aʒotidaſ.2c].
HFyiic ponit᷑ quartum maluʒ in abſen
tia neemie perpetratum · licet enim

1 „ , „
ante p heſdꝛam mulieres alienigene fuiſſent ð

populo ilrael eiecte vt dictum eſt ſupꝛa· x. ca ·
helſdꝛe · tamen ip̃o deſuncto. ⁊ abſente neemia
plures iudeoꝝ redierunt ad vonntum accipiẽ:
tes ſibi vxoꝛes aliemigenas.ſed neemas reme
duim adhibuit eos acriter obiurgando 1 male
Dicendoet aliquos eoꝛum cedendo capillos
euellendo et eos per dommũ adiurando qð a
talib abſtinerent· Der iudeos vero recidiuan
tes in contrahendo matrimonia cum alienige
ms mulieriby ſignant᷑ penitentes de vicijs car⸗
nalibus · qui tñ poſtea deo pmittente ⁊ dyabo
io ꝓcurante ad vonntũ reuertunt᷑ pꝛiſtims ſe
vicijs implicantes · ⁊ iſti ſunt obur gandiper
aſperam coꝛreptõnem ſloꝛuũ ad quoꝝ ſpectat
officium · ſunt etiam maledicendi p hoc ꝙ mala
pene ſupuentura eis ſunt pꝛedicenda ſi in talib
pſeuerant· ſunt etiam cedendi coꝛpoꝛaliter et
affligendi p ilos ad quoꝝ ſpectat officium ſ
umt obſtinati· Memẽto mei deus meim bo
nũ p ̊ ſigniſicat᷑ ꝙ bonꝰ pꝛelatꝰ ex debjita coꝛ
reptõe maloꝝ remuneratõʒz bo noꝝ ⁊ſequit᷑ ſu
pernoy · plicit neennas.

Fncipit heſter

Snauit⁊c · Fllum oꝛdmem
quẽ tenui ſacram ſcripturaʒ ex
ponendo literaliter intendo
tenere milſtice exponendo ſcilʒ
exponendo pꝛimo libꝛos ca
nonicos · et poſtea non cano
nicos ſr tn vita comes fuerit domino cõceden
te · gpter quod poſt expoſitõnem neemie miſti
cam ad hbꝛũ heſter me conuerto· Igit᷑ p regeʒ
aſſuerum chꝛiſtus ſigniſicat᷑. pᷣmo rõne interp
tatõnis:nam aſſuerus interp̃tat᷑ beatꝰ· chaiſtuſ
auũt nõ ſoluʒ beatꝰ eſt ſed etiam ſanctoꝝ alioꝝn
beatitudo. ſcðo ratõne regie dignitatis q chꝛi
ſtus non ſolum eſt rex ſed etiam rex regum 1
dommus dommantiũ vt dicit᷑ apoc . xix· quan
do ſedit in ſolio regni ſui· lcet auteʒ chꝛiſtus
inquantũ deus ſit eternus non tũ fuit rex vel
dominus ab eterno ſed quando creaturã habu
it ſubiectaminter creaturas aũt angelica pᷣoꝛ
eſt ſaltem dignitate·⁊ ſic in ſanctis angelis ce
pit regnare · deo ſubdit· ſuſa cuntas regni ei⸗
exoꝛdun fuit ſuſa eim gaudium vel leticia in
terpꝛetat᷑· De ciuitate vero ſupꝑna in qua ciues
ſunt angeli diei᷑ pſal xxxvij. Sicut letantium

oĩm habitatio ẽ m te · Tercio igit᷑ anno impij

ſuip tercium annum conuementer intelligit᷑
tempus tercum quod eſt tempus gratie· quia
ſucceſſit tempi nature ⁊ tempoꝛilegis moſai:
ce. fecit grande ↄuiuiumquia tunc inſtituit
eukariſtie ſacramentum· cunctis pᷣneipibus
pueris ſuis ⁊c id eſt apoſtolis· de quib dicit᷑
ps· xliuij. Oonſtitues eos pᷣncipes ſup omnem
terꝛam· t ndelibus alijs in diuerſis eccie gra
dibus cõſtitutis vt oſtenderet dünitiaf gleꝛ ie

regni ſui·tunc em oſtẽedit ſidelibus ſuis cibũ

pꝛecioſiſſimum quo reficiunt᷑ angel gloꝛioſi in
ſpecie ꝗpꝛia:ſideles aũt in hoc ſacramento ſub
ſpecie aliena: immuitauit omnẽ populum quia
vult omnes homimes ſaluos ſieri et p ↄſequẽs
ad hoc ſacramentũ admitti· ſeptem diebus .r.
toto tempoꝛe quod ſeptenario dieꝝ reuoluit ·

Lqin veſtibulo oꝛtiid eſt eccie militãtis · ð qua

dicit᷑ canti·inj oꝛtus concluſus ſoꝛoꝛ mea ſpõſa
nemoꝛis ·dicit᷑ aĩt eccleſa nemus· nã in ea
ſunt multe bone pſone tanqᷓ; arboꝛes fructifẽ
p ſanctam vitam et aromatice p bonam ſamã
lað regio cultu idiumo· cõſtum erat nam

e eſt cultoꝛ eccleſię pncipalis· St pendebant

ex omni parte tentoꝛla lid eſt ſanctoꝝ ange⸗
loꝛum pꝛeſidia· ſcut tentoꝛia ꝓhibent pluuias

et caumata coloꝛis aerij:Per triplicem co⸗

loꝛem hic poñtũ ſigniſicat᷑ ternarius gerarchia

ruz et in qualibet gerarchia tres oꝛdines age
loꝛum:quia tñ eoꝛũ ſtabilitas eſt a deo trino

diebus aſ ſueri qui re

guir,
Ndien
ngzer
ntendo
doſi
brs
onca
dͤeden
memſe
tong
emnterp
calc
alo-
gech
Gum
quar
hrſtio
rerve

rühhn
Acin

gels e
egniep
lercafn
achnes
antium
impif
telligi⸗
eqiua
moſn:
nltitue
Dbus
doet
Omnen
egen
geere
iachbu
olm
oſub
quia
egues
us 1.
olu⸗
dqn
dhoͤl
ſnn
lſe

ſmä

faftn
bant
ge⸗
Uuios
m c
tchia
ige
mno

et vno· jdeo huuiſmodi tentoꝛia ſuſtentari di⸗
cunt᷑ ſumbus circulis et columis · d eſt tribus
pſonis que ſunt cclunmme omnẽ creaturam ſu⸗
ſtentantes aliter em ſtatim in nibhilum redige
ret · ſunt etiã circuli omne pſectõnem emmen⸗

tiſſime continentes ſunt⁊ funes vniuerſi ptes
adinuicem cõnectentes · Lectuli quoq;· id ẽ
ſediliaꝓ cõuiuantibus/ad modum lec tuloꝝ di
ſpoſita ſcᷣm ſenſum literalem · Moꝛalier vero
p hec ſedilia ſignat᷑ quies conſcientie in qua ſe⸗

Dere debent pcipientes ſacramentu eukariſtie

dicunt᷑ autem aurei ⁊ argentei:quia p auruʒ ca

ritas et p argentum mundicia dengnant᷑ p qs

conſcientie quietant᷑ Bibebant autem qui ĩui:
tati erant aureis poculis quia vᷣtuſ eukariſtie
ſugit᷑ in vi amoꝛiſ. Vmum quoq; ⁊cp quod
ſanguis chꝛiſti pꝛecioſiſſimus deſignat᷑ qui no

bis mi hoc ſacramento ſub ſpecie vmi dat᷑· Va

ſti quoq; regma ⁊c p utam mtelligit᷑ ſynago

ga:nam interpꝛetat᷑ diffimtio cõſummata finis
autem ſinagoge conſummatus fuit in chꝛiſti
paſſione:nam ex tunc legalia fuerunt moꝛtua

et poſt publicatõnem euangelij moꝛtifera tem

poꝛe tamẽ intermedio a iudeis poterãt obſer
uari:Tdeo ſubdit Eecit cõöuiuium im oblatõ
ne ſacriſicioꝝ·⁊ dicit conuiuium ſemmaꝝ adð
ſignandum eius deſectum. ſicut ſexus femmeꝰ
eſt defectiuus. in palatio vbi rex aſſuerus ma

