pe⸗
W
narn
nch
inde⸗
ig tri
ubei
dit;
Der
atur
vwe
ndi
hqi
iſea
ered
1tmi
the,
hoe
btöe
ſoſe
wos
8 10
ine
emim
b el
ſgnn
Ocan⸗

9e
iſe⸗

ſrn
dici⸗
di⸗
am.
oms
tesp
lto
Oei
N
ieti
tue⸗
di
ns

dio
p

ſes

flij irael in ſylo p ſylo qᷓ mterp̃ta? milſſus ſig
fſicatur dommus noſter ꝛeſus chꝛiſtus de quo
Dicit gab.imnj at vbi venit plemitudo tpis miſit

de⸗ filiũ ſuuũ factũ ex mkiere factu ſub lege vt
eos qui ſub lege erant redimeret c. p boc g
qð dici Qõgregati ſunt filij iſrael m ſylo ſigſ
catur 28regatio ſidelum ĩ chꝛiſto Mat᷑xviij
bi ſunt duo vel tres cõgregati in noĩe meo
mi medio eoꝝ ſum. ibiq; ſxerunt tabernaculũ
dommi· p quod mintelligit᷑ eccleſa. Apoc xxj.
Scce ta bernaculũ ði cu hominib Et hoe ta ber
naculum in chꝛiſto ſixum eſt Math.xvj. Sup
hanc petrã ediſicabo eccleſã meam. Tpſe nanq;
chꝛiſtus ſixit hoc tabernaculũ in ſei pſo.· Per h
aut quod dicit· ꝙ filij ſrael ſxerũt mtelligut᷑
apłi qui poſt chꝛiſtũ fuerunt fundatoꝛes eccie
Inde apocᷓ xxj dicit᷑ q nomina duodecim apo

ſtoloꝝ ⁊ agmi ſcripta ſunt i poꝛtis ciuitatis p

qquã eccia deſignat᷑ Remanſerãt aĩ filioꝝ iſra⸗

el ſepte trib que nõdum accepant poſſeſſoneſ
ſuas p quas ſigniſicat vmuerſitas electoꝛuʒ
qui nõdum habent poſſeſſonẽ in terra vuuen⸗

tium et dundunt᷑ in ſeptẽ tribus · id eſt. ſtatus
ſcʒ platoꝝ curatoꝝ:clericoꝝreligioſoꝛuʒ. pᷣnci⸗

pum. militum · vulgarum de quolibet em ſta⸗
tu ſunt aliqui accepturi poſſeſſionẽ in terra vi

uentiuz · St aſcendit ſoꝛs pᷣma ſilioꝝ benpa
min ·qui mterpᷣtat᷑ ſlius dextre. et ↄuenit ſta

tui pᷣlatoꝛum qui debent eſſe in dextera chꝛiſti
Rpoc. . St habebat in dextera ſua ſeptem ſtel

las. St ſubdit᷑ ibidem . Septẽ ſtelle angeli ſunt ·
ſeptem eccleſaꝝ · id eſt · ep earũ Et egreſſa
eſt ſoꝛs ſecunda filioꝝn ſymeon ꝑqui mterp̃tat
audiens et auenit ſtatui curatoꝝ qui audiunt
ſynodalia ſtatuta ab epis et denuciãt ſuig pꝛo
chijs Qeciditq; ſoꝛs tercia finoꝝ ʒabulõ .qᷓ
mnterp̃tat habitaculuʒ pulcritudmis et Zuenit
ſtatui clericoꝝ in quib refulgere debet decoꝛ
honeſtatis ¶ Vlchar egreſſa ẽ ſoꝛs quarta.
per yſachar qui merces interp̃tat᷑ ſignat ſtatuſ
religioſoꝝ qᷓ bona nature et ſoꝛtune exponut
P mercede regm celoꝛu · Qeciditq; ſoꝛs quin
ta tribui aſer qui interp̃tat carcer Zueit ſta
tui pncipũ ad quoꝝ ſpectat officiũ illos quos
paterna caſtigatio coxrigere nõ potuit vmcub
et carceribus mancipare · Eili oꝝ neptalim ſe
xta ſoꝛs cecidit ⁊c· neptalim interp̃tat᷑ dilata
tio et 2 uenit ſtatui militu qᷣn laboꝛe res pubh
ca ↄſeruat᷑ ac etia dilataꝭ ¶ Tribui filion dan
Pp famihas ſuas egrelſa eſt ſoꝛs ſeptima . dan
mterp̃tatur umdiciu et Zuenit ſtatui vulgariuʒ

dui iudicant᷑ in foꝛo ſecreto et publico et du

plici ſcʒ ecclenaſtico et ſeculari.

CX. — X.
— Plocutus eſt dommnus c. Se⸗
N quit᷑Separate vrbes fugiciuo
rum.· Euerunt auteʒ ſex cuntates

*

e .

ad hoc aſſignate ſeʒ tres vlera ioꝛdanẽ et tres
citra. p iondanẽ vero ſignificat baptiſmus eo
chꝛiſtus ibi fuit baptiʒatus. ⁊ tũc tactu ſ. anctiſ
ſime ſue carnis dedit vmm regeneratiuz aquis·
Der ciuitates aũt reſugij ſigniſicant remedia
tra peccata ad que debẽt peccatoꝛes refuge
re ꝓ ſalute/ Ante veꝛo baptiſmũ P ioꝛdanẽ ſig
ficatum· fuerunt tria remedia ↄtra peccata ſcʒ
ſides parentalis poſtea circũciſio carnalis a te
poꝛe abꝛae· et oblatio legalis a tpe legis date⸗
vt patet ĩ leuitico· vbi ꝓ vaꝛijs peccatis deter
mmant᷑ oblatõnes diuerſe · Doſt baptiſmũ vo
inter alia remedia aſſignant᷑ tria ſcʒ va Otricio
integra 2ſeſſio· et debita ſatiſ factio. Vel aliter
ſcʒ ieumiũ ↄtra vicia carnalia:oꝛõ ↄtra peccata
ſpualia et elemoſma que eſt opus pietatis va
lentis . omſa · j· chi . inj .

ceſſeruntq; principes famili
arum leui 2c]]· ic agit de cunta
tibus ſacerdotu et leuitarũ que fue
runt eis aſſignate a tribubus alijs
de poſſeſſomb ſius · p quod ſigniſicatur ꝙ pᷣla
tis et curatis.⁊ alijs ðputatis ad diumũ cultuʒ
in noua lege ð habitaculis ↄuenientibus ꝓui
deri debz p ſingulas dyoceſes ð bonis laycoꝝ

nõ occurit aut hic alia miſticatio notabił Api

quod tranſeo. CX. XRXIII.
Odem tempore vocauit ioſue
rubenitag 2cC]· Mic agit᷑ de reuer
ſone tribuu rube et gad et dimidie
tribus manaſſe ad ſoꝛtes ſuas vltꝛa
ioꝛdanem et pmo ioſue cõmendat eos de obe
Dientia ad deum et ad moyſen et ad ſeipᷣm di
cens. feciſtis omma ⁊c p quod oſtedit᷑ licz
opa virtutum in pncipio nõ ſint cõmendãada
apter dubum de pſeuerantla ꝓut dicku ſuit
ſupꝛa leuitxi · tñ qn pſeuerantia mamieſta? hẽ
fuit m ꝗpoſito debent cõmendari A.ambꝛoſius
in ſeꝛmone ð ↄſeſſoꝛe pontifice· Lauda nauigã
tis felicitateʒ ̊ cũ puenerit ad poꝛtũ lauda du
cis virtutem·̊ cũ pductus eſt ad triumphum
Decundo inducit eos ad obſeꝛuantiã diume le
Sis cum dicit᷑ ita dutaxat ꝛ⁊c ]. et vt de bonis
acquiſitis liberaliteꝛ diundant fratri bus ſuis
remanſeꝛant ad terꝛã cuſtodiendaʒ cum dicit
li multa ſubſtantia atqʒ duntijs reuertimmi
WC.p hoc auũt ſigmſicat᷑ ꝙ bona ſpualia q alijs
cõmunicata nõ mmnuunt᷑ h̊ potuis augent libe
raliteꝛ ſunt cõmunicanda· hec aute dixit oſue
in receſſu p̃dictoꝝ vt eius veꝛba ĩ eoꝛũ coꝛdi
bus artius remaneꝛet im pꝛeſſa.· Qunqʒ veniſ
ſent ad tumulos ioꝛdamis ⁊c p boc aũt edi
ficaueꝛũt altare in terꝛa chanaan ſup ioꝛda nẽ
in teſtimonium ꝙ miet eoꝛu ſilij habeꝛent ius
accedendi ad terꝛam ꝓmiſſionis ꝓ cultu dei ·
vꝛiuſq; intraeent ſuas heꝛeditates ⁊ videꝛent

ſilios ſuos et vxoꝛes ſignificat᷑ ꝙ ſideles ante
omnia debent eſſe ſoliciti de cultu debito ip̃ui
de.. CK. KXRTII
₰◻⁵ Voluto autez multo tempore .
. N hoc capitulo ioſue debellatis ad⸗
uerſarijs ꝓ maioꝛi ꝑte induxit po⸗
pulum ad dei timoꝛẽ et ſeruitutem
ꝓmittens eis ꝙ ſi fideliter hec fecerĩt de rema⸗
nentibus aduerſarijs triumphabunt · Der hoc
aũt ſignificat᷑ quiunbet bonus platus qui per
ioſue hignincat᷑ ſuoſ ſubditos ſolicite monet ad
dei reueretiã et amoꝛẽ et cũ vidʒ eos de vicijs
aliquibe triimphaſſe·ↄſoꝛtat eos in domĩo ꝓ
mittens eis ꝙ cũ dei adiutoꝛio de alijs trium⸗
phabunt · (Poral- aũt hoc et aliter expomi ð
pſona ſingulari vt p oſue ſyndereſñis mtelliga

tur que malo remurmurat et ad bonuʒz ſemp

inclmat · ꝗpt᷑ qð incitat mtellectum et volunta
tem ad debellatõez motuũ ſenſtiue ptis inoꝛ
dimatoꝝ et poſt ðbellatõez vmꝰ ptis ſenſitiue
ſcʒ iraſcibils vel 2cupiſcibilis mcitat cũ dei ad⸗
iutoꝛio ad deuincendũ paſſiones alterius par⸗
tis· CQAXMX SoSIIIII.
Onsgregauitq; oſue omnes
tribus ·. Der ioſue qui tempe ſue
moꝛtis aꝗpĩquante ↄgrogauit tri⸗
bus iſrael et eis explicauit legem ði
et mandata et fedꝰ inter deuũ ⁊ populũ renoua
uit · vt habet in hoc capituloſigmiſicat᷑ bonꝰ pᷣ⸗

latus ſecularis vel religioſus qᷓ̃ tempe ſue moꝛ

tis debet ſuos ſubditos monere de pſeuerãtia
m bono·q tũc verba ſua ĩ coꝛdibb audientuiʒ
remanent foꝛtius impꝛeſſaſc em fecit moyſes
vt patʒ ĩ libꝛo deuteronomij quaſi pꝑ totũ et ſi
militer chꝛiſtus diſcipulos ſuos vt habet᷑ iohᷣ.
xvij·et ſimiliter beatꝰ franciſcus et beatus do
mmicus et ſimiliter plures alij patres ſancti
Put ſcribi im eonꝝn legendis

Explicit liber ioſue
neipit ber iudicum.

CK. —
Oſt mortem ioſue conſu
luerunt filij ſrael dommũ
Dicentes quis aſcendet an
te nos contra chananeum
et erit dux bell dixitq;
dommus nudas aſcende t
Allegoꝛice p udam ſignificat᷑ dominꝰ noſter
ieſus chꝛiſtus qui ßᷣm carnem eſt de tribu iuda
ꝓut declarat᷑ math·jet ro j.dicit de ipſo:qui fa
ctus eſt ei ex ſemme dauid pm carne ip̃e nãq;
ꝓ nobis aſcendit crucẽ et ibi debellauit chana
neum · id eſt. humani generis mimncu cũ ſatelli
tibus ſuis· Eusgit aut adonibeʒech ·qui inter
pꝛetat᷑ dommꝰ fſulguꝛis ꝗpter quod ſigniſicat
dyabolum qui ſideles nitit ictu fulguris peu⸗

tere inducendo eos ad peccatũ moꝛtale quod
fetet coꝛam deo et angelis ſicut ignis fulgu
ris· hunc autem ſugauit chaſtus. Septuagin

ta reges ꝛc]. p ſeptuaginta reges quos ado

mbeʒech tenebat captuios ſigniſcant homĩes
de ſeptuaginta ydiomatib q̊s dyabolus tene
bat indluſos quos chꝛiſtꝰ p virtutẽ ſue crucis
liberauit · Moꝛaliter aũt p udam qui inter
pꝛetatur ↄfeſſio ſigniſicat᷑ quilibet 2fitens · eſt
aut duplex Zfeſſio ſcʒ ꝗpꝛioꝛũ pcioꝝ et diuie
laudis et vtq; Zleſſio pcedere debʒ ĩ expugna
tione demonis et vicioꝛuʒ·de qua dicit ſeneca;
Hacem habeto cũ homimbe et cũ vicijs belluʒ
&t apter duplicem ↄfeſſionẽ pᷣdictaʒ bene que
rit᷑. Quis aſcendet añ nos ⁊c· R eſpõdet dñs.
kudas aſcẽdʒ · Sequit᷑ &t ait iudas ſymeoni
fratri ſuo aſcende mecũ ·. Per ſymeonẽ qui au

diens mter pᷣtat᷑. obedientia diumms pceptig

eccleſie ſigniſcat᷑ que cũ ↄfeſſione peccatoꝝ et
laudis diuine debet adiungi in demonis et vi
cioꝛum expugnatõne et ſic adombeʒech p quẽ

vt dic tum eſt demon ſigniſicat᷑ cũ ſuis ſatelliti

bus ſupatur · pgenſq; iudas ↄtra chananeum

qui habitabat in hebꝛon ⁊c· Moꝛalitas autem

huiꝰ hiſtoꝛie poſita eſt ſupꝛa ioſue.xvcapitło.

Scenditq; angelus domim zc.·
Per itũ angelu qui de peccatis cõ
miſſis arguit populu. ſignificat᷑ bo
nus pᷣlatus vel pᷣdicatoꝛ arguens el
caciter peccata populi et eũ deducens vſq; ad

lacrimas vere ↄtritionis· ideo ſubdi. ¶ unq;

loqueret᷑ angelus domm verba hec ad omes
ſilos iſrael eleuaue:ut vocem ſuã et fleuerut
et q; nõ ſufficuint lacrime ↄtritõmis de cõmu
ni curſu niſi ſequant᷑ opa ſatiſ factionis· ꝛõ ſub
ditur · †mmolaueruntq; ibi hoſtias dommo
Vnde dicit apłs roxij. Obſecro vos p miſeri
coꝛdiam dei vt exhibeatis coꝛpa veſtra hoſti
am vuente ſanctã dᷣo placente ⁊c· Suſcitauit
q; dommus unices qui liberarent eos de va
ſtantium manibo ·. Per iſtos uidices ſigurati
fuerũt eccleſie ſancti pontiſices ⁊ doctoꝛes q̊n
pꝛecibus et meritis ⁊ laboꝛibb de manibus de
monum frequenter liberatus fiut populꝰ chꝛi
ſtianus et aliqñ a coꝛpalibb mimicis ſicut ꝑ me
rita beati baſilij hiberatus fuit a ꝑ ſecutõne in
liani apoſtate:· ⁊ p merita beati ſilueſtri a pſecu
tione ſtantmi et alioꝝ qui tunc ecclefſ̃am pſe
queban?᷑et cõſimilia facta ſunt frequent pᷣcibo
et meritis alioꝛũ ſanctoꝛum·
Gſunt gentes quas dominus
derelquit vt erudiret meis i
raelem ·.ſ ĩ exercitio pᷣliandi· p q̊s
ſpualiter intelligunt᷑ ea que nos im
pugnant de peccatis et reſiſtendo viriliter in

tlegidd
ndſugt
epenngen
Nuog 1d
. boniep
uus tene
gectwes
Nui inte
tens e
et diue
ſerpogn
letſenen⸗
sbelg
beregre
der dig.
ymeon
e qui aun
Neptis
cAdyet
s ety⸗
echpre
g ſitett
ananeum
tas auten
capitto

nimze:
catis co
ſiat bo
ensel
ſpad
Cung
d omes
leuent
de cömn
ſ⸗öͤſb
onmo/
mlen
boſti
Ctauit
deva
Gurati
Nes q
ſbusde
ul'ce
ntpnme
neni
pben
ßol

fims
l
tam

2 „

ſpiritualbus pijs erudimur. quinq; ſatrapas

philiſtinoꝝp quos intelligunt᷑ quinq; ſenſus
exterioꝛes nos ad vicia impellentes· Trenoꝝ
iij Oculus me depꝛedatus ẽ anima meã et ſiẽ
eſt de viſu ita eſt de alijs ſenſbus pter quod
dicit hiere· ix· Ingreſſa eſt moꝛs per feneſtras
meas· omnẽeq; chananeũ.qui mterpᷣtat᷑ com
mutatus aꝓpter quod ſignat mundũ in ↄtmua
mutatõne poſituʒ cuiꝰ cupiſcentia nos impu
Snat· ec ſidonm qui mterpᷣtatuꝛ venatoꝛ.iõ
hgnat carnis inſultu que ↄtmue ſibi delectabi
lia venatur iob· xxxix· Circuſpicit montes pa
ſcue et virentia queq; pquirit atqʒ eueũqui
interpꝛetat᷑ ſerus vel peſſimusideo ſignat dya
bolum ð quo dicit᷑.j.pet · v aduerſarius veſter
dyabolus tanqᷓ leo rugiẽs circuit queres queẽ
deuoꝛet · cui reſitite ſoꝛtes in ſide ꝓ talem eniʒ
reſiſtentiam acquirut ſdeles gloꝛie coꝛonam:·
ij thi:ij nõ coꝛonabit᷑ mii qui legitime certaue⸗
rit Tradidit eos ĩ manibo chuſamraſathaiʒ
qui interpᷣtat᷑ nigredo tenebꝛoſa aꝗpter qð ſigt
infernũ qui tenebat incluſos patres antiquos
St clamauerunt ad dommũ cũ magno deſi
derio querentes liberari:. qui ſuſcitauit eis ſal
uatoꝛem et liberauit eos othoniel qui inteꝛpᷣ
tatur ſignũ dei ·ideo ſignat chꝛiſtũ de quo dici
tur eſaxj· Radix yeſſe qui ſtat in ſignu popu:

loꝛum ap̃m gentes dep̃cabunt᷑· ĩe nanqʒ preſ
ſanctos de inferno liberauit· Kddiderunt

aut hilij iſael facere malũ in aſpectu dommi qꝗᷓ
2foꝛtauit aduerſus eos eglon. qui mterp̃tat

rota· ideo ſignat vicium inſtabilitatis:cui ſubia

cebant ſilij irael. nam habita modica ꝓſperita

te eleuabant᷑ in ſupbiam ↄtꝛa dominu ad ydo
latriam declmantes et aduerſitate occurrente

deijciebant᷑ nimis p triſticia mdeo deus ſuſcita

uit eis ſaluatoꝛem vocabulo aioth de quo ſub

ditur ꝙ vtraqʒ manu vtebat᷑ ꝓ dextra. Moꝛa
liter aũt talis eſt qui bñ ſe habet in ꝓſperis et

aduerſis q& ð¶ ꝓſperis nõ eleuat᷑ ꝑ ſupbiam · ſed
magis hunuliat᷑ deo gratias agedo et ĩdignũ

ſe tantis bonis reputando·hmiiter in aduerſiſ
nõ frangit᷑ p impatientiã h magis ĩ bono per
virtutem patientie firma?᷑· ⁊ ſic eglon·id ẽ.ĩſta

bilitatis vicium ſupat¶· Poſt hunc fuit ſan

gar qui pcuſſit ð philſteis ſexcetos viros vo
mere eſt aut vomer inſtrumetũ ad apiendũ
terram ꝓ ſemmatõne et fructiſicatõne · et ideo
ſignat veram ↄſeſſionẽ ꝑ quã apit᷑ terra coꝛdiſ
noſtri ꝓ boni opis fructiſicatõne· & vomẽ phi
liſtei pcutiunt᷑ qn ꝓ verã ↄſeſſionẽ vicia abijci
untur·ꝙ aũt ꝑ philiſteos vicia ſigmiſcent᷑ ptʒ.
qꝛ philiſtei interpᷣtant᷑ cadentes · vicia vero vk
peccata cadere faciũt honminẽ de vnd in aliud ·
Vnde gre· Peccatũ quod p penitentiaʒ nõ di
luitur mox ſuo põdere ad aluid trahit· et ſina
liter peccata trabut ad penã mſerni

Julat

+ Ddideruntq; fuj i rael. Sequi
tur · Srat autem delbora pro⸗
phetes 2c .
Per delboꝛam que interp̃tat᷑ apis
dicabat · igniſcat᷑ bonus pᷣnceps vł

et iſrael in

platus apis em̃ habʒ aculeu pungenteẽ et ſacit

mel ſolans et in bono pᷣlato vł pꝓncipe debet
eſſe rigoꝛ iuſticie et dulcoꝛ miſericoꝛdie · Cre ·
in paſtoꝛali neſſe bonis rectoꝛbus debet iu
ſte 2ↄſulens milericoꝛdia et pie ſemens diſcipli
na ne uiſticia ſit inmms aſpera et pietas ſit re
miſſa:ſt igit᷑ amoꝛ h̊ nõ emolliens· ſit rigoꝛ ſed
nõ exaſperans.ſit zelus h nõ immoderate ſeui
ens· l’it pietas h̊ nõ pluſq; expedit parces· Tał

auũt pᷣnceps vł pꝛelatus vocat viros aptos ad

pugnandũ ↄtra ſiſarami. ↄtra dyaboluũ:qꝛ ſiſa
ra imnterpᷣtat᷑ excluſo gaudi dyabolus aũt niti
tur excludere ſideles a gaudijs padiſ: Homi
nes aut ad pugnandũu apti ↄtra dyabolu ſunt
hommes vite laudabilis et doctrine et ʒelato
res iuſticie· q; tales poſſunt efficaciter pᷣdicare
et ſana ñlia dare et vicia punire· ꝗpter quod
ſigniſcant᷑ ꝑ barath qui fulgur interpꝛetat᷑ vł

choruſcatõ qua ſequit᷑ tonitruu et ideo ſignat

fulgoꝛem bone vite ⁊ ſonũ ſane doctrine fimi
liter p barath ſigmificant᷑ homiĩes q̃ ſunt diſcre
ti et iuſti · eo ꝙ fulgent induſtria naturali: to
nant ſentetia iudiciali:· apter quod ſunt ad pu

gnandum ꝛtra miuſticiã valde apti Licet aut

in manibus barath traditus fuerit ſiſara debei
landus nõ tñ p eum totaliter ↄterendꝰ h hoc
fuit reſeruatũ femme ſcʒ p̃i iahel vt dicit in te
xtu · que cũ dauo et martello atruuit caput eiꝰ.
ideo p ip̃am ſigurata fuit virgo maria de qua
ſcribi᷑ geñ ij.ipᷣa ↄteret caput tuũ. quod ibi
dẽ ðꝛ dyabolo eo ꝙ ↄꝛtritio demonis ꝗᷓ p ſeꝛpẽ
tem et ſiſaraʒ ſigmiſficat᷑ fuit beate virgim reſer
uata;

cmerunt delbora et barath
canticum ꝛc ·
Licet aũt plures expoſitõnes miſti
ce ſup illud canticũ a doctoꝛibo ſint

pote · tñ q canticuũ iſtud eſt graꝝ actio de tri

umpho de ſiſara habito videt᷑ ꝙ hec ſit pᷣncipa
ls expoſitio nuſtica:ſ ꝙ in hoc habemus docu

mentũu regratiandi domino quot ienſcũqʒ per

eius auxilium triumphamꝰ de dya bolo ipᷣius
temptatõem ſupando vł de aliquo vicio ſupa
to vł etiam de quocunqʒ dei beneſicio nobᷣ mi
ſericoꝛditer collato· Renduu veronõ vꝛdetur

eſſe miſi literalis expoſitio beneſicij dium ex vi
ctona conſecuta. CA VI.

8cerunt autem filnj irael ma⸗

lum m conſpectu domim qui

tradidit eos m manu madian.
Ler madian qui mterpᷣtat᷑ miq̃tas

==ð

dyabolus ſigniſcat qui api excellenti malicie

nõ ſolum miquus ſed etia imiquitas nonmmat᷑. p
exercitu vero madian dyaboli ſatellites intelli
Zuntur m herbis cuncta vaſtabãt Der her

bas mtelligunt᷑ initia bonoꝝ operũ·que demo
nes nitunt deſtruere ne fructus bonus inde
ſequat᷑ h̊ ↄtra madian et el exercitũ a do mit
tit᷑ gedeon p quem allegoꝛice xp̃c ſigniſica tur

quia gedeon interpꝛetat᷑ circuiẽs in vtero. qd

bene cõuenit homini xpᷣo nam ab inſtanti ſue
conceptionis fuit vn pfectus ſcientijs et virtu
tibus vtero vrgmali circudatus iere. xxxj·
Creauit dñs nouum ſup terram femma circũ
dabit virum. Et ſic xpᷣc ſeᷣm qð homo fuit vir
circuiẽs in vtero. Muic aũt dici Duns tecum
viroꝝ foꝛtiſſime nam cum eo fſuit deus ĩ vni
tate pſone ꝗpter qð vocatus eſt emanuel Ip
ſe gedeon deſtruxit aram baal et nouũ ſacriſ⸗
cüim obtulit vt in textu dicit᷑. p quod fuit ſigſi
catum ꝙ chꝛiſtus ꝑ ſe et p diſcipulos ydolatri

am deſtrueret et eucariſtie ſacriſfcium miſtitu

eret · que vdemus eſſe completa · Cedeon etiã
ſua pᷣce fecit roꝛem in vellus deſcendere · p ro⸗
rem aũt verbũ p̃dcatõis intelligit᷑. Deutero
xxxij· Eluat vt ros eloquiũ meuʒ. Vellus ẽ ve⸗
ſtimentũ ouis ꝗpter qð ſignat populũ iidai⸗
cum qui dicebat᷑ grex ouiũ dommi añ aduen⸗
tum dommi Per hoc aut ꝙ gedeon roꝛez de⸗
ſcendere ſecit in vellus ſigniſicatuz luit ꝙ chꝛi⸗
ſtus in pſona ꝗpea erat tm undeis pᷣdicaturꝰ
ꝗpter quod dicit mathxv. nõ ſum miſſus niſi
ad oues que perieꝛũt domꝰ iſrael. Tunc etiam
dixit diſcipulis ad pdicandũ miſſis mathx. In
viam genriũ ne abieritis h̊ potius ite ad oueſ

ue perieꝛut domꝰ iſrael · St ſc ros p̃dicatõmis
gque p

fuit tm in indea que pꝑ vellus ſigmiſicat᷑et gen
tilitas fuit ſicca qᷓ p areã ſigniſca?· Veruntn q;
poſtea inudea ver bũ dei repulit et gentilitas i
lud deuote recepit· ꝗpter quod paulꝰet baꝛna

bas iudeis ſtanter dxerut actuuxnj. Vobis

opoꝛtebat pmũ loqui veꝛbũ dei h qm̃ repelli
tis ilð et idignos vos iudicatis eine vite ecce
Zueꝛtimur ad gẽtes ſic em pᷣcepit nobis deus
Gt tuc fſuit ros in area:id eſt·ĩ gentilitate et ſic
citas in velleꝛe. id ẽ. in indea p vellus ſigniſica

ta vt dictũ eſt. Moꝛaliteꝛ aut p gedeonẽ ſtu⸗

dioſus mn ſacra ſcripta ſigficat᷑.q; ſiẽ dictũ ẽ ge
deon circuiens in vteꝛo mterpᷣtat vter? auteʒ
m quo ↄcipiunt᷑ et nutriunt᷑ eccłie filij ſpeciaſi

ter hterati eſt ſacra ſcriptura. Vnde ſup illud

p̃s Erꝛaueꝛunt ab vteꝛo dicit au g. id e. a lege
HMuc aũuᷣt vteꝝ circuit ſtudioſus p diligentem

inqſitõem· Iſte etiã ſicut alteꝛ gedeon deſtruit
aram baal fallam doctrinã Zfutandoet aham

aram ſtruit ſanã doctrinã conſomando. Ipſe
etiaʒ deo Pncipaliteꝛ opante ros dunm verbi
mfluit m vellus ſimplicibo chꝛiſtiams p̃dican

do qui p vellus ſigniſcant᷑ et vellus roꝛare ceſ
ſat qñ ex fes uoꝛe deuotõnis ſe tꝛanſfert ad pᷣdi
candum inſidelib ꝑ aream ſigniſicatis et tunc
ros eius eſt in aea et nõ m velleꝛe· qꝛ in duo
bus locis nõ põt ſimb eſſe
Ciur ierobaal qui et gedeon
Peꝛ quem vt dictuʒ eſt chꝛiſtus ſᷣ
Snatur pgens ad pᷣlium ↄtra ma
dian p quem vt peꝛdictum eſt dya
bolus ſignat᷑ pᷣmo ſuos bellatoꝛes examĩat ad
videndum qui ſunt apti ad ſi equenduz p̃m. ex
cluduntur aut tim di cum dicit Qui foꝛmido
loſus et timdus eſt reueꝛtat᷑ ⁊c et ſic fuit de
diſcipulis chꝛiſti quoꝝ plures dixeꝛunt iopᷣ.
vj · Durus eſt hic pmo quis põt eum audire.
Et ſubdit · &x hoc aũt multi diſcipuloꝝ eiꝰ abie
runt retro· Et ſic eſt de chꝛiſtianis carnalibus
qui nõ poſſunt eum ſequi p miam auſteritatis
et penitentie · Secudo exammauit gedeon bel
latoꝛes ꝑ modũ potatõnis cum dicit᷑. qur lin

gua lambuerint aquas ꝛc ·p illos em qu bibe

runt flexo poplice ſigtiſicant᷑ illi qui ad haun
endum hꝰ mund bona ſunt nimis effuf et uli

nõ ſunt apti ad ſequendũ chꝛiſtũ p viam paup

tatis et ſufficientie·p illos aũt qui biberũt ma

mi aquam ad os ꝓijciente · ſigmiſicant᷑ illi qᷓ de

bonis huius mudi accipumt qᷓntum ſufficit ad
neceſſitatemet illi ſunt apti ad ſequendum chꝛi
ſtum in bello ↄtra dyabolum. DPꝛopte: quod
dicit apłs heb xij. Deponentes omne ponduſ
et circũſtans nos peccatũ curꝛamꝰ ad ꝗpoſtũ
nobis ceꝛtamẽ aſpicientes in actoꝛẽ fidei et cõ
ſummatoꝛem ieſum· Dondus aut impediens
eſt ſupabundantia tpaluim· Creg· omeł.xxxv
Terꝛena nãq; ſubſtatia põdus eſt nõ ſubſidiũ.
vſti veꝛo cum chꝛiſto vadunt ad p̃lium et vm
cunt in trib.ſ. in fractõe lagenaꝝ p quã ſigna
tur carnis maceꝛatõ p quã caro noſtra q̃ ᷑rea
eſt a dommio ↄterit᷑ ⁊ ſpi ſubiugat᷑ apte⸗ qð
dicit ſaluatoꝛ math·xvj. Si q̊s vult poſt me ve
nire abneget ſemetipſuʒ ⁊ tollat crucẽ ſuã et ſe

quat᷑ me. &t m incenſione lampadaꝝ p quã ſig
ficatu: exemplaris opatio. Luce· xi·. Sint lum

bi veſtri pꝛecmcti ⁊ luce:ne ardẽtes in manibo
velſtris · Quod expone is greg omełxxrj. d
Luce:nas quiſpe ardentes ſn mambo tenemus
cuũ per bona opera ꝓximis noſtris lucis exem

pla monſtramꝰ et tales ſunt apti ad ſequelam

chaſti.iop· vnj. dgo ſum lux mudi qui ſeqᷣt me
nõ ambulat m tenebꝛis ſed habebit lume vite
t in ſonatõne tubaꝝ· per quã ſigmiſfcat᷑ nus
pᷣdicationis· Rſalvnj . Qlama ne ceſſes quaſi tu

ba exalta voceʒ tuã et annucia populo meo ſce
lera eoꝝ c. &t ̊ mõ pꝛedicabat chꝛiſtꝰ per 82

deonem ſignificatꝰ.ioh vij. In nomſſimo autẽ
die magno ſeſtiuitatis ſtabat ieſusa claamabat

Nece⸗
d

nde

eon
Ausſ
tra n
eſtden
hmiatd
pmen
vumde
Lfuitde
nt o⸗
njte.
abie
Albbug
Lttatis
ondbel
qunlin
guubbbe
Ohaun
ſerli
mpanp

rüt ma

lliqde
feitad
nchen
quod
onduſ

poſtu

dietc
ediens
nn
lbſdii⸗
fervmn
ſGN
ſiten
eicd
neve
derſe
nſs
ntlun
manb,
m
ems
erem
uclun
e
te
us
Atu
toſe
erg
te
gbad

ℳA

Si quis ſitit veniat ad me et bibat. t huc mo⸗

dum pᷣdicand, ſecuti ſunt pdicatoꝛes euange⸗
lici · ꝗgpter quod pdicant populis ſtando et cla⸗

mando- )CNR VIIII

Fxeruntq; ad euʒ 2c.· Sequitur
Qunq; veniſſet gedeon ad ior
danem tranſiuit
PDer gedeonem qui debellatis ho

ſtibus in campo pſecutus eſt eos fugientes vſ

q; ad locũ in quo credebant eſſe ſecuri ꝓut in
textu dicit dominus ieſus chꝛiſtꝰ ſigniſicatur·
qui poſt eiectõem demonũ de coꝛpibus obſeſ
ſis in mundo mtm̃ ꝙ ſimul eiecit legioneʒ que
facit ſexmilia ſexcenta ſexaginta ſex vt habet
mar · v· poſtea traſiuit ad eoꝝ locũ ſcʒ infernuʒ

ad mpos depdandum . Per viros ſochot q̃ ge⸗

deoni expꝛobrauerũtpoſſunt intelligi vulga⸗

res iudeoꝝ q; ſochot mterp̃tat᷑ tabernacula:⁊

weo viri ſochot wẽ ẽ qð viri tabernaculoꝛ um
ſic aut nommari poſſunt vulgares iudeoꝛuʒ eo
p dixerũt. nj· xes xj· Que nobis pars in dauid
aut hereditas in ſilio pſay reuertere in taber:
nacula tua iſrael · Tpſi veꝛo exꝓbꝛauerunt xpᷣo
p gedeonem ſigniſicato · Mathᷣ·xxvij · Pꝛetere
untes aut blaſfemabant eum mouẽtes capita
ſua dicentes vach qui deſtruis templũ dei ꝛc.
Per viros phanuel mtelligũt᷑ ſcribe ſacerdo
tes · phanuel em mterpᷣtat᷑ ſacies dei · ⁊ ßm gre.
ſup ezechieleʒ facies ad noticia ptmet · ip̃i veꝛo
noticiam dei p legem et ꝗphetas habuerũut et
ipi ſimibter expꝛobꝛauerunt chꝛiſto dicentes;
XKblos ſaluos fecit ſeip̃ᷣm ſaluare nõ põt ⁊c · vbi
ſupꝛa. Sed ſiẽ gedeon ex ꝓbꝛatus tranſiens ho

ſtes debellauitſic ſaluatoꝛ noſter poſt oppꝛo

bꝛia in cruce ſibi illata p moꝛte ſuã ad infeꝛnũ
deſcendit et bidem demones ſimpliciter cõfu⸗
dit et ſicut gedeon habita victoꝛia de madian
deſtruxit viros ſochot et phanuel. ſic ſaluatoꝛ

noſter poſt truumphũ de demonbet aſcenſto

nem ad celos populũ iudeon et lacerdotes de

ſtruxit p romanos:⁊ templũ p turreʒ phanuel

ſigniſcatum cõcremauit .
* 1

ijt antem abmelech ꝛc.
HMic duo deſcribunt᷑ ſcʒ ip̃ᷣiuſ abime
lech ꝓmotio maligna et eius puni
tio digna· Circa pmũ dicit᷑· Abijt
aũt abimelech ſilius ierobaal in ſche · vt p co
gnatõem matris ſue ꝓpłm inclinaret ad ſuam
ꝓmotõeʒ · cũ tñ eſſet ſilius ancille· et ſic indignꝰ
ꝓmotõne ꝓ quod ſigniſicat᷑ ꝙ indigni ꝓmoti
onibus frequeter eas plus ambiunt q́; illi qui
ſunt digni · Per hoc auteʒ ꝙ dixit 2ſiderate

os veſtrũ ⁊ caro ſum quod ip̃i fecerũt ex quo

patet ꝙ eius pꝛomotio nõ fuit pꝛopter pſone
bonitatem ſed carnalitate· p iſtos ſigniſcant᷑ il
li qui rõne cognatõnis vel patrie vł alterins

cuiuſcunq; cauſe que nõ facit að bonitatem ele/
ctionis eligunt aliquẽ ad dignitate eccleſiaſti⸗
cam vel ſecularem nõ habenteſ reſpectũ ad hbo-
noꝛem dei et cõmunẽ vtilitate · Dederüuũtq; il⸗
li.lxx · pondera argenti p quod ſignificant᷑ illi
qui nõ ſoluũ male eligunt ſed etiã ꝓ tali electio
ne ꝓmouenda expenſas magnas ſacuint· 1 oc⸗
cidit fratres ſuos cπ& p quod ſignat᷑ ꝙ illi qui
male ſunt ꝓmoti depmere et anichilae bonos
nitũt Circaßm ſcz punitõem abimelech di
gnã pᷣmittit᷑ parabola de oliua:ſicu ⁊ vmea re⸗

cuſantibo ſup alias arboꝛes ꝓmoueriet p ̊ſis

hicant᷑ tria genera hommu dignitate regimmil
refugientium · Pꝛimi ſunt deuoti queretes in
oꝛõne et diumis obſequijs occupari a quib re
trahit cura regimĩs· que cauſat diſtractõnem
mentis et iſti ſigmiſcant᷑ p oliuã ps·lj.dgo aut
ſieut oliua fructiſicaui in domo domini. Cecun⸗
di ſunt homies ĩ ſacra criptura ſtudioſi ð qua
dicit᷑ ecci · xxuij· Spiritus meus ſup mel dulcis
et hereditas mea ſup mel et ſauũ. St ideo in ea
ſtudioſ refugiunt p curã regimis eius a dul⸗
cedine ſeparłet iſti ſgnant᷑ p arboꝛẽ ſicũ que
reſpondit · Nunquid poſſum deſerere dulce⸗
dinem meã c ·Tercij ſunt homĩes vere humi⸗
les qui nõ reputant ſe dignos ꝓmotõne ad re
ginien alioꝝ · ꝗapter quod hec refugiunt qntuʒ
bono modo poſſunt et iſti ignant᷑ p vite que
licet nõ poſſit ſe ſuſtmere h̊ ab alio fulcit᷑tñ ex
ea fructus optimus ꝓducit᷑ ſic vere humnlis p
alium regi et ſuſtentari querit et fructuʒ opti
mũ fſacit dicens · Nunquid poſſum delerere
vinu meu quod deum letiſcat et hommes
Humilitatis em fructus eſt valde placens ðo
et hommibo· apter quod beata virgo maria pc
pter humilitate ad ↄcipiendũ dei ſilm fuit ele
cta· ſẽ pᷣa dicit luce.j. Reſpexit humilitateʒ an-
cille ſue c.. Dixerũtq; omia ligna ad ranũ
c]Der ramnũu qui ẽ arboꝛ pua: et pᷣmo molł
eſtſẽ herba poſtea vero ſpinas habʒſigniſicat
hommes indigni ꝓmotione · ꝓmoueri tñ ꝓcu⸗
rant młtiplici hictõne et grauiter pungunt · et
ignẽ diſſenſionis emittut quo ip̃i et ꝓmotoẽs
ſui deſtruũt᷑ ſẽ ↄtigit abimelech et habitatoꝛi
bo ſichem qᷓ male ꝓmouerant eũ ĩ regem· ⁊ vti⸗
nã alijs ſib ib ſic 2tingat · H

Oſt abimelech ſurrexit dux in
ilrael thola ⁊cᷓ]· In hoc capitulo
mihi nõ occurrit aliquid exponẽdũ
rmiltice qð ſit ancꝰ momenti ꝗpter

Xi m 15 tempore ĩepte gala-
ites ⁊ c In hoc capitło litera no
N ſtra diſcrepat in phribe ab hebꝛeica
Paꝛimo hoc qð dicit᷑· ſilius mere
Jexicis młieris hebꝛei dicunt.ſiluis mulieris

—

aa-

poſpitatricis . Secundo in hoc quod dicitur .
de adultera matre generatus es ] hebꝛei et li
21 noſtri coꝛrecti habent: ð altera matre na

tus es Tercio in hoc qð dicit · congregatic;

ſunt ad eũ viri mopes et latrocmãates hebꝛei
nõ habet latrocmantes q̊ tin viri mopes ego

autẽ intendo capitulũ iſtud exponere miſtice

ſm literã hebꝛeicã quã reputo verioꝛeʒ· ITgit᷑ p
iepte qui dicit᷑ vi foꝛtiſſimus· allegoꝛice põt
intelligi dommus noſter ieſus chꝛil tꝰqui tan
te foꝛtitudinis eſt ꝙ poꝛtat omnia verbo vᷣtu
tis ſue vt dicit heb ·· et bene dicit filius mulie
ris hoſpitatricisid eſt · virginis marie que ex

plenitudine ſue pietatis recipit omnes ad eaʒ
debite recurrentes ĩ hoſpitum ſue miſericoꝛ

die · Bernhardus. Matia ommb omma facta
elt · ſapietibo et imſipietibo debitricẽ ſe fecit oĩb⸗
ſinũ miſericoꝛdie aperuit vt de eius plenitudi
ne acciperent vmuerſt· que bene deitur alte
ra mater id eſt· alterius ⁊ dicõms q́ʒ cetere ma
tres nam ipſa ſola mater eſt et virgo: Munc
aut iepte ſcʒ ieſum chꝛiſtũ repꝛobrauerũt frẽs
ſui. ſcʒ idei quoꝝ erat frater ßm carnẽ. et ipſe

fugit ab eis in pſecutõne herodis math · ij· et

in pſecutõne cùnũ ſuoꝝ qui voluerunt eum pᷣ

cipitare de ſupcilio montis ſup quem ſundata

erat ciuitas eoꝝ vt habet᷑ luc iij · Et 28rega
ti ſunt ad eum viri mopes /id elt· apki et alij
diſcipuli gpter ip̃m ommia relmquentes: per

rexerunt aut maioꝛes natu de galaad vt tolle
rent in auxilium ſui iepte per iſtos ma ioꝛes

poſſunt intelligi udðoꝝ doctoꝛes quoꝝ aliqui
recurrerunt ad eius auxilum ante paſſionem
ſuam credentes m eũ vt nathanael iohᷣ.j· et ni

chodemus qui erat magiſter in iſrael ·. 10H. ij ·
et plures alij quon nomĩa nõ expmunt᷑ ĩ euan

gelio · de quib dicit ioh..· de pncipibo aut mbti
crediderunt in eü c et loquit᷑ euangehſta de

tem pe añ chꝛiſti paſſionẽ vt patet intuenti ·

Reueꝛtente aut iepte c p reuerſionẽ iepte
poſt triumphũu de aduerſarijs ſigniſicat᷑ reuer

ſio xp̃i p ſuam reſurrectõem ab inferis demo

mbus ſupatis. occurrit ei vnigenita filia c ·
p quã ſigniſicat᷑ eccleſia vnigeniti chꝛiſti hlia·
Lcum tympanis et choꝛis id eſt· laudibus di
uinis de victoꝛia xpᷣi qua iepte ĩmolauit dno

nõ p occiſionẽ coꝛpis ſᷣm hebos h̊ p obſeruatiã

virginitatis ſẽ̃ plemius dixi ſuꝑ locũ iſtu in ex
pontõne literah: Eccleſa vero virgo eſt p inte

gritatem ſidei et eſt immolata dommo ſpuali

ter · ꝓ hoc ꝙ eſt duimis laudibo dedicata · Vnde

dicitur pᷣs· xlix. Tinmola ðo ſacriſiciu laudis. Et
iteꝝ pᷣs·l· Sacriſicuim dðo ſpũs ⁊ↄtribulatꝰ. Sũt

etiam in eccleſia multe pſone mmolate domĩo
p obbſuantiã virgiitatis ſicut filia ſepte ⁊ etiã

multe p ꝓfeſſionẽ in religione que eſt quedaʒ
moꝛs cumnlis · ꝗpter quod religion dicunt᷑ mun

do moꝛtui et ꝓ talibus ſi ubdit. flia mi decepi
ſti me et ipa decepta es quod non põt mtell

gi hm veritatem de chꝛito qui decipi non põt
cũ ſit ipa veritas· ioh.xnij:ego ſum via veritas
et vita h tin hm eſtimatõeʒ mſideliũ potiſſime

udeov qui credunt chꝛiſtu ſiuſſe gphetã fkem

et ſic decepiſſe eccleſam ſibi aggregatã et etiaʒ

ip̃m deceptu ſuiſſe Ben⸗ ſibi populũ ex

appetitu vane gloꝛe· Simili qᷓntu ad pſonas

religioſas pᷣm eſtimatõem ſalſam hommuũ mũ

danoꝛum elſt ibi deceptio ex vtraq; pte nã reli
Sioſos eſtimant deceptos eligendo ſibi talem

vitam apter chꝛil tu et ſimilit cheiſtu ab eis de

cipi ſpecialiter a mendicantib religioſs quos

reputãt ypocritas habentes ſpecie religioſita

tis pter queſtum ⁊ non ꝗpter chꝛiſtũ· et ſic fa
cuunt chꝛiſto barbã ð ſtrammi pᷣm eſtimatio
nem maloꝝ·et ſic dicit᷑ · decepiſti me et ipᷣa de
cepta es· Per tale vero modũ loquendi dixit
hieremiasxx· capi· Seduxiſti me domine et ſe
ductus ſum · Hieremias em eratꝗpheta ſanctꝰ
et p conſequens erat ceꝛtus ꝙ deus cu ſit veri
tas pᷣma ñ põt aliquẽe ſeducere nec ab aliq̊ poſ
ſe ſeduci · ⁊ iõ cum dicebat · ſeduxiſti me dñe c ·
nõ loꝗ bat᷑ ᷣm eſtimatõʒ ꝗpᷣaʒ h̊ ᷣm dẽm ſalſoꝝ
aphetarũ q̃ aſſerebant ipᷣm eſſe ſeducrũ vt ptʒ
in pluribus capitulis hieremie · Moꝛalit᷑ au
tem p iepte põt intelligi homo literatꝰ potẽs
m ſcripturis vt de appollo dicit᷑ actuũ · xviij·qui
fugiens moleſtias ſecularium fugit ad re ligi

onis debtum quod vocari põt terra thob id ẽ

bona· nam ibi pcipiunt᷑ 2ſolatões diume · Oſee
ij· Ducam eam m ſolitudinem ⁊ loquar ad coꝛ
eius ⁊ canet: Sed tał aliqn requirit᷑ ad regime
eccleſie ſicut beatus greg·⁊ pluꝛes alij.⁊ ꝓ ſecu
laribus pugnat ↄtra aduerſarios oꝛõib ⁊ do⸗
ctrmis ̊ aliqñũ poſt babitam victoꝛiaʒ· occur
rit ei hnia id e · vana gloꝛia que ſolet in talib
Aurgeꝛe · Dicit᷑ aũt talis głia hommms ſiliaeo
ꝙ ex hommns fomne ꝓcedit · de qua debz dicẽ

decepiſti me dimmuedo meritũ · ipßa dece

pta es nam foꝛtius mſurgit ad ip̃am ĩmolan
dum p maioꝛẽ ſui humiliatõem·
Qce autem meffraym orta eſt
ſeditio . Der effraytas qui inteꝛp
tantur augentes ſigniſicant᷑ clerici
cupidi qui nõ ſtudent niſi ad auge
dum pecunias p lites ⁊ fraudes ⁊ p pᷣbendas
malo titulo acquiredas ⁊ ſimii peffraytas in
telngũt᷑ rengioſnꝗpꝛietarij: Mos igit᷑ vocauit
chꝛiſtus p iepte ſigniſicatus ad pugnã contra
dyabolum pᷣcibus deuotis ⁊ ſanctis exhoꝛta

tiomdbus et doctrinis h pi noluerunt venire

Inſup et domũ iepte · id eſt eccleſa chꝛiſti nitũ
tur incẽdere ig ne cupiditatis luxurie ⁊ ambi

donis.·ſed per galaditas qui aceruji teſtimonij

decete
„
non pot
velitig
deſſime
etafbn
Pune
n
nmu m
enig
abesd⸗
is ues
igoft
retſeſ
limatio
tpade
drdet
meetſe
taſunch⸗
uſtwei
alipo⸗
edienr
n ſalo⸗
züptpe
Ozahtan
potes
viifqui
drelgt
ob dde
ne Oſe
ar ed
dregine
iple
y 1do/
i er
intallo
aco
tzdict
decs
mdn

hrtacht
ime
ſtdenen
dauge
ndis
tas m.
euit
ontra
tort
venme
en
mti
om

interp̃tant ofuſibiliter debellant᷑ p aceruos de
ro teſtimonij dicta ſacre ſcripture ſigniſcãtur

p que pᷣdicti clerici et religioſ viles et ↄſuſibi

leſ declarant᷑ et in tranſitu ioꝛdanis·id eſt·moꝛ
tis uugulantur iigulo moꝛtis eterne · ꝙ aut p
1oꝛdanis tranſitu moꝛs ſigniſicet᷑ patet q ioꝛ:
danis riuus iudicij interp̃tat totus vero decur
ſus vite pntis ẽ quida def luxꝰ vſq; ad tranſitũ
moꝛtis qui eſt pticulare iudiciu homnus · Ccci·
xxxvnj. Memoꝛ eſto iudicij mei ſic em̃ erit et
tuũ · mhi heri et tibi hodie · Cauſa vero dicte
uigulatõnis eſt eo ꝙ mn ſine vite nõ poſſunt di
cere ſebolech · id elt· ſpicaʒ que abſolute ſumpta

ſignat ſpicã granis bonis plenã p que ſignant᷑

opa bona quoꝝ deſectũ patiunt᷑. hj dicere pñt
thebolech quod interp̃tat᷑ ſpica palee· q bᷣm ve
ritatem dici poſſuut ſpice plene paleis vanita

iis et cenodoxie·

IVrſuz q; filij irael fecerunt ma
lum ⁊c.]·En h̊ capło agit᷑ ð ↄceptõ

ne ſanſonis et eius natuniate ad li
berandũ populũ iſrael ð manu phi
iſtmnoꝛuʒ Per ſanſonẽ vero qui interp̃tat᷑ ſol

eoꝝ ſigmiſicari põt dommus noſter ieſus chꝛn
ſtus de quo ſcribit᷑ malachie ij. Oꝛiet᷑ vobis ti⸗

mentib deum ſol uilticie St ſcẽ ceptus ſanſo⸗

nis oꝛtus et viuendi modus fuit p angelũ de
nunciatus vt dicit᷑ in hoc capitulo.ita fuit ð do
mino noſtro ieſu chꝛiſto vt habet luc · ·Der h
aut ꝙ ſanſon vxoꝛem nõ accepit de ſilijs iſrael
ſed de gentilib ſigniñcatũ fuit ꝙ chꝛiſtus acce
pturus erat de gentilibus eccłiam ſibi ſponſaʒ
rebictis iudeis:paucis tñ exceptis qͥ ſbi adbeſe
runt · quod aut modicũ eſt frequenter nõ com
putatur· ꝗpter qð p oſee dixit dominꝰ ð genti⸗
