niaci contractus cõburent᷑ igne ·ſcʒ infernali

q de mercedib meretricis aggregata ſunt
⁊c id eſt ſicut turpiter ſunt acq̃ſita ita punie⸗
tur pena turp· Super hoc plãgã ⁊c · Der
magnum planctum aphete ſignificat᷑ ꝙ bonuſ

chꝛiſtianus flere peccata debet eccleſie· ⁊ maxi

me ꝗpter hoc quod ſubdit · Quia deſperata ẽ
pla ga eius:q; venit vſq; ad iudam ⁊c id ẽ vſ
qꝙ; ad ꝓpm cuulẽ. Nolite annunciare m geth
que mterpꝛetat᷑ toꝛcular·iõ ſigniſicat rengione

in qua paſſio chꝛiſti debet in meditatõe haberi
p quã chꝛiſti ſangius expꝛeſſꝰ ſuit in toꝛculari
crucis Elt gitur ſenſus. Nolite nunciare in
geth id elt · vtinã ignoꝛaret relgioñ deri ma
lciam ne mutarent pam· lacrimis ne ploẽtis
⁊c id eſt. vtina nullo modo eſſet eis cognita ſ.
verbo vel ſigno· tranſite vobis habitatio pul
craid eſt vos clerici mal qui Saudetis in de
lectationib huuꝰ mũdi tranſbitis ad ignomi
mam confuſam inferm. Non elſt egreſſa la vi
cis p prĩam weo tnſeat ad pena

G qui cogitats inutile ꝛc·
Micheas ꝗphetauit ↄtra perſonaſ
magnaa · capło pᷣcedenti · hic ꝓphat
Ncontra cõſtatem płi di. Ve qui co
gitatis inutile 2c iſti ſunt qin denocte malici
as 2tra ꝓximos meditant 1 mane ſe equeti exe
quunt et que ſunt ila ſubdit d. ¶St cõcupierũt
agros c 'apter quod ſubdit pena cum dicik ·
Ideirco hec dicit oommꝰ. Ccce ego cogito ſu⸗
per faminm iſtam malũ ſ pene· vnde non
auferetis colla veltra id elt nõ poteritis eua
dere et ſumet ſuper vos pabola i cantilena ð
vr̃a nußia: cum ſuauitate dicentiũ.· aduerſa

rion veltron de veltris mibijs gaudentium.

Depopulatõne val tati ſumus hoc dicent in
perſonisveltris. St per iſta deuaſtation e ppli
ifrael tempoꝛalem ſignificat᷑ deual tatio ſpũalis
populi chꝛiſtiami de qua gaudẽt ſpus maligni

PDars populi mei Iſ chaſhiani· cõmutata e

ſcz a ciuitate dei in cuitatem dyaboli et bec elt

pars peccatrix Quomõ vecedat cuʒ reuerta?)

dyabolus em̃ aliquãdo ceſſat a temptatone vt
ſic homo conſidat de ſua ſecuritate et tunc dya

bolus rediens ꝓijcit eum in ypocriſim que elt
grauioꝛ culpa · qꝛ ſicut dicit pieronim? hi mula

ta ſanctitas duplex eſt inquitas Pꝛopter P

nõ tibi mittes fumiculu ſoꝛtis m cetu domm

id eſt non habebis ptem cum electis Nô lo

quamini ⁊c ad literã hilij ſfrael mali non crede

bant verbis gphetan de ſua pumtõne futura;
et p iſtos hgmſicant᷑ mal chritiani qui pꝛedi
catõnes de penis inferni reputant fictõnes · cõ
tra quos ſubdi· Nunqᷣd adbꝛeui atus e ſpuͦſ
domimm loquens in ſanctis ſuis. q · d· non h te

poꝛe ſuo habebit effectum · Cetera patent vſq;
ibi.· et eos qui tranſbãt ſimpliciter Ir paciſice.
2Zuertiſtis in bellu eos iugulando mulierel

popuhb mei eieciſtis de domo delcian d eld.

mterfeciſtis viros ean· a puulis earu tubſtis

laudem meam q me laudabant de bonis acqᷓ
ſittis iuſte p patres eon deo ſequit pena cum
dict· Zurgite 1 ite cum dyabolo 7 angeli!
eus · Sed quomã bonus vir de peccatiſ dolet
quib merent᷑ ſic damnari iõ ſequit in perſona

oni boni Vtinã nõ elſem vir habes ſpum xc

D elt · vtinã vt malũ quod vweo vel pdico ſu
per vos ventun nõ veniret · Stillabo tibi c]
d eſt. nunciabo tibi ventura mala · Congre
gatõne ↄ⁊gregabo ⁊c· Tſtud vſqʒ ad finẽ capi
tuli exponũut aliqui de ꝓſperitate in reditu ca.
ptiuitatis babilonice ego aut expoſui literaltt
de bonis ſpũalibo in aduentu pᷣmo chꝛiſti · pĩ
quod expoſñitõ mea nõ ſolũ literalis h etiã ſpy
ritualis eſt reſpectu alaꝝ nec occurrit Zuenie
tioꝛ mihi hic ponendſra::
TT

NT dixi 2c ·Poſtq; apheta arguit
vulgariũ peccata hic 2ↄſequenter ar

sguit peccata maionꝝ ppłi ifrael p ̊s
ſngniſicant maioꝛes chꝛiſtianon 8t

pᷣmo arguut᷑ pᷣncipes cũ ðꝛ · Kudite Pncipes
domus ĩacob ⁊c· Sequit᷑· Nunquid nõ vrm
elt ſeire undiciũ.q d· ſcire debetis non ſolũ ſpe
culatiue hᷣ etiam practice et tñ ↄtrariũ eſt ven
iðo ſequit᷑ qui odio habetis bonũ et dilgitis
malum ꝛc jet patet ſententia St ſequit᷑ cũ dici
tur · Tuc clamabũt ad dñm in affuctõe ſua -
Let non exaudiet eos ſm illud ꝓuer · xxj · Qui
obturat aure ſuã ad clamoꝛẽ paupis et ipe cla
mabit et nõ exaudiet᷑· Mec dicit dommnꝰ Iiic
loquitur ↄtra ꝗphetas ſalſos veteris teltameę
tip quos ſigniſicant᷑ falſ pᷣdicatoꝛes noui qui
ſeducunt populũ peccata duntũ excuſantes ꝓ
pter queſtum· qui moꝛdent dentib ſuis diffa
mantes eos qui nõ tribuunt eis et p̃dicant pa
cem malis ꝗpteꝛ ſuã beneſñcentia ido ſubditur
pena cum dicit · Pꝛopterea nox vobis c id
elt inferni pene tenebꝛoſe et 2fundẽt extre
ma ↄfuſione: et mutat᷑ hic modus loquendi ð
ſecunda pſona ad terciã. Veruntñ· Hic ar
guit ꝗpheta cõmuniter omnes maioꝛes p quẽ
ſignificat᷑᷑ pdicatoꝛ ſtans· ideo dicit · Verutñ
repletus ego ſum foꝛtitudine] ad ar guenduʒ
ↄſtanter peccata maioꝝ ded ſubdit · vt annũ
ciem iacob ſcelus ſuuʒ id eſt. potenti ſupbo ꝗᷓ
alios calcat· jacob em ſupplãtatoꝛ mterp̃ᷣtat· et
ilrael peccatũ ſuũ id e clero ſupbo · Et quoniã
iſti frequenter AMituuntur iudices in foꝛo ſecu
lari et eccleſaſtico.deo ſubdit · Audite hec pn
cipes /ſequit. qui abomiami uudiciũ .id e ex
ecutõeʒ iuſkicie qui ediñcatis ſyvon in ſangni
bus hrłm ꝛc p ſyon eccleſia p hrym metro
polim regalis curia ſignificat᷑ et ſup dominũ
reqmeſcebant dicentes nunqd c.]. mittẽtes
dininã ꝓtectõnẽ falſo tñ Pꝛopter h̊ ca veltri
ſyõ quañ ager arabit᷑ vc]· ad literà apter pcẽ̃a
maioꝝ populi undaici hieruſalẽ fint deſtructa
et ſimuiter ꝓpteꝛ peccata maioꝝ populich ꝛiſti
ani ecdeſia ſpualiter ꝓ magna pte deſtru cta
eſt. etiam coꝛpaliter multu diminuta:nam iin
africa 1 in undea pauci valde remaſerüt xpiani
vt diit in armenia ſunt dimmuti

CKJ. AiIt. T
WT erit m nouiſſmno dieruz 20
Qapitulum iſtud et qᷓntum literali
liter expoſui de pꝛofectu eccleſie

ponenda. CX. . Üł⸗
Vdite que loquitur dominus
Pꝛopheta hic arguit incredulos uu
deoꝛum ꝑ quos ſignificant᷑ incredu
chꝛiſtianozꝛum qui ſunt in duplici
gradu nam heretici ſunt incredub verbo et ſa
cto·malichꝛiſtiani facto· Ad tytũ pᷣmo. Qonſi
tentur aũt ſe noſſe deũ:ſactis aũt negant · Rt ſic
apheca ꝑ quẽ p̃dicatoꝛ euangelij ſigniſicat᷑ diẽ
RKudite que loquit᷑ dommꝰ ·.ſcʒ mihi · ſurge
et ↄtende iudicio· 2ſtanter pdicando · aduer

ſus montes c id eſt. 2tra maioꝛes: q udi:
cium dommi cuʒ populo ſuo · ſcʒ peccatoꝛi ad
oſtendendu vrõnabilem et iuſtã eius punitõeʒ

ideo ſuboi · Hopule meꝰ quid feci ribi xcr.
quã occaſenẽe dedi a me recedendiq d.· nõ po⸗

tes oſtendere · Quia eduxi te de terra egipti
⁊cT id eſtde tenebꝛis peccatoꝝ p moꝛtẽ meaʒ
lLet miñ añ te moyſen 'w eſt chꝛiſtuz dantem
euangelicam lege et aaron id eſt eccleſie ſa:

cramenta p ſacerdotes adminiſtrata: et mari⸗

am domm matrẽ cꝰ vita ſlb eſt exemplar

pgendi ad patriã. populꝰ meꝰ memento q̃ſo
quid cogitauerit balach rex moab ſcʒ noceꝛe
Hlijs urael:ideo p ipᷣm ſigniſicat᷑ dya bolus:qui

vt dicit iob xlj. rex eſt ſup omnes ſilos ſupbie
et ſp querit iuſtis nocere · et quid reſpõderit

ei balaamſd eſtdommꝰ p balaam qui reſpõ

dit ei ꝓſpera ꝓ irael quod erat ↄtrariuʒ inte

tioni ſue · ſc deus mala que querit dyabolꝰ 2
uuſtos vertit ad dyaboli ſuſione et iuſtoꝛ um

gloꝛiam ſẽ̃ ꝓcurauit chꝛiſti moꝛtẽ que fuit ad

euis exaltatõem· Phił·ij. Hꝛopter quod deuſ

exaltauit ulũ xc· t ad dyaboli deiectõeʒ. Rt ſi

mliter ꝓcurauit martizũ occiſionẽ quã deꝰve?

tit ad eon gloꝛiã et dpaboli ↄſuſione. Quid

ignũ offeraz 1c]· Mic inquit ꝓpheta quo deo

.

dicens · Quruabo genua de excelſo ⁊c q d. ſi

exterioꝛa deuotõmis vt oblatõnes ⁊ ſacri
cia non placent deo ſine deuotõne mentis et
Vita virtutis et ſubdit modus digne recompẽ

ſatõnis cum dicit · Indicabo tibi homo qᷣd ſit
bonũid ẽ do acceptu· Vtiq; faceꝛe uidiciũ .
w eſt. iuſte vinere cum ommbus. 2 dilgeꝛe

miſericoꝛdiã cũ indigentibus. et ſolicitu am
bulare cũ deo tuo euis mandata dingent cu

ſtodiendo · ideo ſequit᷑· Vox domĩ ad ciuitate

. Aub eius capite domĩo noſtro ieſu
chꝛiſto· ꝓpter quod hec expoſitio nõ ſolũ litera
us eſt h etiam ſpũalis et deo de alia ptranſeo
et quia non occurrit mihi alia e entioꝛ hic

digs
Pfiis beneſicijs debeat ſieri recompenſatõ di
Snacixca qð excludit pᷣmo falſaʒ recõpeſatõeʒ

clamat ·id eſt · m ſacra ſcriptura· et ſalus erit
omnib tmentibo nomen ſuum .id eſt cuſtodi
entibo manda ta euus Rudite tribo et quis ap
pꝛopinquabit illudqdpauci facumt deo dẽaz
recõpenſatõnem ideo ſubditur · ARdhuc igniſ
in domo impij ·id eſt ardoꝛ fraundis ⁊ auari⸗
cie et theſauri miquitatis c in dommb enim
maloꝝ chꝛiſtianoꝝ frequẽ ter inuemiuntur ta
laa · Rt ſubdit᷑ pena cum ðꝛ · Tu comedes ⁊ nõ
ſaturaberis id eſt eukariſtiam aſſumes ⁊ non

Pfſiciet tibi h nocebit et humiliatio tua in me

dio tui id eſt licet eleueris exteriꝰ tñ deiect⸗
es coꝛam deo mterius· Qomp̃hendes ⁊ non
ſaluabis· id eſt ſi facias bona de genere non

erunt tibi ad ſalutem ꝓpter deſectum gratie ·

et quos ſaluaueris in gladium dabo d elt ·

bona que feciſti dum adhuc eſſes in gratia per
peccatum ſequens ſunt moꝛtiſicata · Tunc ſe⸗

mmabis ⁊c pꝓ ſemen intelligitur bonũ verbũ

p calcatõnẽ oliue opa pietatiſ· p muſtũ ſpuale
gaudium que non ꝓſunt ſi moꝛtiſicata fuerint

p moꝛtale peccatũ ·ideo ſequit Et cuſtodiſti p

cepta amri id eit dyaboli·

G.². R

mii ꝛc. Verbũ pt eſſe boni pꝛe
lati plangentis in pło ſuo deſectuʒ
Aboni ⁊ abundantiã mali deo ſequi
enurt· qꝛ factus ſuʒ ſicut qui colligit
in autumno racemos vmdeme remanentes
poſt vindemiã qui ſunt val de pauci ⁊ mimm
reſpectu pᷣus collectoꝝ · Rt ſic frequenter dya:

bolus colligit pᷣmo plures ⁊ maioꝛes Vnde dꝛ
mathᷓᷣ.vij. Lata eſt poꝛta et ſpacioſa via que du

cit ad perd tionem et multi intrant p eaʒ Nõ
eſt botrus ad comedendum q; pauci reſpecti

ue incoꝛpoꝛant᷑ chꝛiſto p ſidem caritate foꝛma

tam pᷣcoquas ſieus deſderauit amma mea]
d eſt habere bonas pſonas in dyoceſi mea· hH
non eſt ita · ideo ſubditur Derijit ſanctus ⁊c
Omnes m ſansuinẽ mſdiantur ad nocendũ
Prximis in coꝛpoꝛibfama ⁊ in rebus poſſeſſis

LMalu manuũ ſuaꝝ dicunt bonũ id eſt opa

ſua mala dicunt bona/ſicut exactoꝛ dicit ꝙ ſacẽ
ʒelo un ticie vel ꝓpter bonũ cõmune · Et pꝛimn
ceps poſtulat ſ/exacti ões et iudex m redde
do eſt nam eius ballini 2⁊ pꝛepoſiti reddunt
qð petit de grauamine ppłi · Qui optimus in

eis ẽ id ẽ · minꝰ malus quañ paliurꝰ que eſt

berba pungitiua:qꝛ talis pungit coꝛda populi
Let q̃ rectus reſpectu peioꝝ· quaſi ſpma p ſe
pe· Dies ſpeculatönis ⁊c Mic ponit᷑ pdictoꝝ

puntitio diumatunc em̃ videt viſitat peccata

deo ſequit᷑. Nunc erit vaſtitas eon / nõ ſolũ

extrinſere h etiã ab intrinſecis do ſubdi No
lite credere anneo qᷓ;tücunq; intimo q; nuila

peſtis grauioꝛ ad noeendũ q; familiaris inimi
cus:. Eilius contumeliã facit patri ſcʒ carnali

W

d

et etiam ſpuali ideo ſequit in pſona boni pꝛe
lati· Sgo aut ad dommũ aſpiciam q; p ipᷣm
ſolum poſſunt tanta mala remediari· Ne
leteris Omnis homo debet ex caritate diligi
q qdiui vunt poteſt ad bonum conuerti h mł
titudo demonũ eſt in malo confirmata et ſic ẽ
buman generis inimnca· ꝗpter quod de caſu
bonoꝛum letatur quoꝝ tñ aliqui reſurgũta ſic
min eoꝝ perſona demonib dicit Ne leteris mi
mca mea ſuper me q; cecidi :p culpam. con⸗

ſurgam per dei gatiam iram domnmu poꝛta
bo id eſt· penam tempalem · hic vel in purga⸗
toꝛio·.donec cam meam uidxet perſecte me
iuſtincando. St aſpiciet mmica mea id ẽ de⸗

monum multitudo maligna et opietur cõſu

ſione in exaltatõne mea· que dicit. d eſt di
cebat dum adhuc eſſem in culpa: vbi eſt dñs
deus tuus q. dicat non liberauit te de manu

mea Et q deiectio demonũ cedit ad gloꝛiam

ſancton ideo ſubdi in pſona eon QOculi mei
Vwdebunt ꝛc dies ſ venerunt vt ediſicentur

macerie tue id eſt angeloꝝ ruine que de ele⸗
ctis repantur. In die lla longe fiet lex ſ· ſcri
pta:nam omnes electi deum videbunt imme⸗

diate · Miere xxxj · Et non docebit vltra vr ꝓ
ximum et vir fratrem ſuum d eognoſce dñm

omnes em̃ cognoſcent me a minimo vſq; ad

maximũ· t dommus die illo veniet aſſur.
qui interpᷣtatur ſuſtollens anguſtiã ideo dꝛciẽ
apoẽ xxj. St abſterget deus omnem lacrimaʒ

ab ocuhs ſanctoꝝ et moꝛs non erit utra neq;
luctus neq; camoꝛ neq; doloꝛ exit vltra qᷓ pꝛia
abierunt. St vſq; ad cuitates munitas deſt

ma nſones lancꝭoꝝ omniby bonia plenas: et

a ciuitatibus vſq; ad flumen id eſt ſpuũſſancti
abundantiau · Apoẽ̃ xxij· Rt oſtendit mibi flu
uium aque viue ſplendidũ ſicut criſtallum· et

ad mare de mari id eſt ad plenitudinez leticie

Let ad montem de mõte ſid eſt ad altitudinem

gloꝛie de altitudine Sratie et per oppoſitũ dicit
pe repꝛobis et terra erit in deſolatõnem · d

eſt hommes terreni erunt in damnatõne· p⸗
pter habitatoꝛes ſuos id eſt ꝗpter demones
quos in habitaculis ſuon coꝛduim receperuũt
et hoc etiam cedet ad gloꝛiam electoꝛum.
Laſce pum quomam perſectio viteↄtem
platuie eſt quedam inchoatio vite celeſtis de
qua locutus eſt m parte immed lte pꝛeceden

ti ideo loquit᷑ bł de perfectõne 2templatõis
que pertmet ad ſtatum religionis di· Daſce

populum tuum p votum religionis tibi 2ſe
eratum pabulo tue recreatõnis deo ſubditur.
Lin vi:ga tua ⁊c eſt mn poſſeſſione tua vga
nanq; frequenter accipit᷑ in ſcriptura ⁊ etiã in

cõmum modo loquendi ꝓ menſura terre vei

bereditatis · igitur in virga dei ſeu hereditate

paſcuntur qui dnunia conſolatõnibus recxrean

tur · quod contemplatiius conſerẽ · habitantes

Plos in ſaltuiin loco a tumultu negocioꝛuʒ

terreſtrium ſepato. In medio carmelin paſcen
tur cτ m locis delectabilib nam cum deo et

Agelicis ſpiritibo ẽ tali 2uᷣſatõ ſᷣm illð phił.iij.

Noltra autẽ auerſatio in celis eſt. iuxta dies

antiquos ·.ieccleſe pᷣmitiue· tũc ein fuerũt ex

cellenter ↄtemplatuii pm diẽ egreſſionis tue

de terra egipti oſtenda ei mirabilia · namĩ pꝛi

mitiua eccleſa fuerũt tanta et maioꝛa miracu
la·. Videbunt gentes et confundent nã genti

les videntes mracula nomme chꝛiſſi ſacta cõ

fundebant᷑ de ydolatria ſua totaliter relinquen
tes eam · ðo ſubdit· Ponent ſup os ⁊c· nole
tes loqui vel audire aliquid de ea linget pul
uerem /.iaccipient magnã hu iliatõeʒ· ſiẽ legitẽ

de ꝛſtatino: qui officuim ſtratoꝛs exhibuit be
ato ſilueſtro· Dommũ deũ noſtrum deſdera

bunct id eſt eius aduentũ ad iudiciuʒ in ope
donec fecerint opera penitentie · ideo ſequitur
Let timebũt te /i. rigoꝛem iuſticie tue et qꝛ ta:
lium de miſeret · ſubd · Quis deꝰ ſimilis tibi
qui aufers miquitatẽ ·ſcʒ vere penitetiu. Nõ

ummittet vltra furoꝛe ſuum . ſi pmanſermt in

bono Deponet omnes miq̃tates noſtras zc
id e nõ apparebũut ad 2fuſionẽ et punitõem vlt

dabit mſericoꝛdiã iacob ⁊creddendo vmil

ſa in gloꝛia empiterna·

Tncipit naum propheta

Nus nimue ⁊ꝛc· Sequitur
Dommus emulator et vl
ciſcens 2 c]·; Der ̊ oſtedit ri
8oꝛ dünmne iuſticie quo nõ di
mittitur dedecus chpe ſine de
coꝛe punitõnis uuſte ideo ſub
ditur · et mundans nõ facit innocenteʒ ·i. mũ
dans peccatũ nõ dimittit impunitũ. Hommꝰ
in tempeſtate et turbine æ– lc cõſequenter
oſtenditur vigoꝛ ſue potẽtis cui nullus põt re
ſiſteꝛe · Hꝛimũ debet nos mouere ad vitandaz
eius offenſam ſcientes ꝙ eam nõ dimittet im⸗
punitam · ſcᷣm ad ſuſtinedũ patienter penã q

durum eſt ꝛtra ſtimulu calcitrare. Bonuſ

dommus ] Mic aphetat deſtructõnem regia

miniue ſcʒ ſennacherib qui den blaſ ſemauit ee

cultum dei de hierulale auferre voluit vt heð᷑

iij res· ꝗpter qð antichꝛiſt⸗ ſigniſicat᷑ p ipſum
qui deũ blaſ femabit et eius culeũ de eccłia tol

lere temptabit · q; tñ deus tũc electos ↄfoꝛta
bit diceik Bonus dommꝰ et ↄſoꝛtans . . ſcz
m antichꝛ iſti tribulatõne futura: et ſciens ſpe
rantes in ſe ]ſcientia aꝗpbatõis· Et in diluuio
pᷣtereunts /i.in antichꝛiſti pſecutõne que Dieit
diluuiũ pᷣteriens. ꝗ grauis erit ad ſuſtineduzʒ

tes tuas 2c .

.

H bꝛeuiabit᷑ api electos mat xxiiij Qõſumma

tionem faciet nam antichꝛiſtũ et eius exerci⸗
tum ꝓ magna pte deſtruet · et mnimicos eiꝰ

ſcz chꝛilti et eccleſe · pſequent᷑ tenebꝛe · ſcʒ in⸗
ferni in quibb pumit᷑ antichꝛiſtus et ſatellites

ſui. Quid cogitatis contra dommũ tu anti

chꝛiſte et miniſtri tui · Qonſummatõnem ip̃e

laciet a. deſtructõem tue poteſtatis et impe⸗
rvij · nõ 2ↄſurget duplex tribulatõ. qꝛ poſt pſe
cutõem antichꝛiſti ala nõ ſuccedet · q ſiẽ ſpĩe
ſe muiceʒ complectunt᷑ xc/i -ſimul cõbuꝛũtur

ſic erit de antichꝛiſto et adherentibus ſibi:q ſi

mul comburent᷑ igne infernali. Ex te em̃ exi⸗
bit cogitãas ↄtra dommũ ⁊c hoc dicit᷑ de nun

cijs ab antichꝛiſto pᷣmiſſis hoc dicit domin? ſi

pfecti fůmt ⁊c i ſi potentõꝛes et płes ðᷣſtru
en eur · et nõ affligam te vltraq; poſt moꝛ⸗
tem antichꝛiſti nõ affliget᷑ eccleſa· Et pᷣcipiet
ſup te domm?..id eſt. ſup antichꝛiſtũ queʒ mi⸗
chael archangelus de precepto din ſulmĩabit
Let nõ ſemmabit ex nomie tuo amplius nam
antichꝛiſtus nõ relinquet ſemen ad eccleſie pſe
cutionem·. de domo dei tui i ydoli tui· mnthi⸗
ciam ſcʒ pdo latras ſculptile et 2flatile ponã
ſepulerum tuũnam antichꝛiſtꝰ moꝛiet᷑ ĩ ydo
latria demonis ſibi puati · Scce ſup mõtes ꝛc
ſicut ſennacherib debellato p angelũ nũcij eʒe
chie diſeurrerunt ad 2greganduz phm in hie
ruſalem vt de tanto bnjficio gratias aget deo;
ſic antichꝛiſto p angelũ fulmmato ↄgregabũ
tur ſideles ad celebꝛandũ ſolenniter eucariſtie
ſacramentũ:ido ſubdi᷑. Celebꝛa fi feſtiuita
T ermfteſn diſper Sat 2c]
IMHMHMiic ad literã deſcribi deſtructio
mniniue p babilonios p quaʒ miſtice
õt intelligi deſ tructõ undee p ro

manos et nomia ↄſonant:nam niniue germẽ
ulcritudims interp̃tat wo p ipᷣam iudea ſig
ſicatuxr eo ꝙ in pa natus ſuit chꝛiſtꝰ de quo di
citur hiere xxiij· Sece dies veniunt deit dñs et
ſuſcitabo dauid geꝛmen iuſtũ ⁊c ſimiiter ꝑ ba
bilomos ſigniſicat romani vnde. pet v. voma
babilon vocat᷑ jbi em̃ dicit᷑ ſalutat vos ecckłia ĩ
babilone collecta·i.in roma.ſʒ hoc & pᷣmo po
nitur iudee vaſtatio cũ dicit · Aſcendat qui di
ſperdat te c q; romani veniendo vᷣſus hie
ruſalem deſtruxerut terraz et poſt obſederunt
hieruſale· contemplare viam ⁊ciudei em̃ cõ
ſderabant qualiter poſſent romanos impediẽ
in via et ſeipos foꝛtiſicare h̊ eis nõ valuit. 2ſB
ditur cauſa cu dicit · q; ſiẽ reddidit dñs ſluper
biam iacob ac · ꝗpter duplicẽ eimn ſupbiam ſcʒ
2Ztra chꝛiſtu et ↄtra romanũ inperiu vaſtati
fuerunt· Qlipeus foꝛtiũ eius /ſ·romani exer
cltus: ignitus ·irefulgens ad ſolem et ad iu
deoꝛum terroꝛez. viri exerctus in coccineis

id elt rubeis ex ſanguine iudeoꝝ .· Ignee ba
bene !id eſt refulgentes currus ide curruũ
let agitatoꝛes eius conſopiti τ nam currus
in quib poꝛtabant᷑ arma romanoꝝ et victua
lia erant in tanta multitudine ꝙ aliquando ad
muicem collidebant᷑ et ductoꝛes ebꝛij vdebaẽ

Aſpectus eoꝝ quaſ lampades ·id eſt terribi
les: et pꝛeparabit᷑ vmbraculum id eſt tento

ria romanoꝝ circa bieruſalem et ſic patet obſᷣ

dio · Poꝛte fluuioꝝ ⁊c eʒechias rex hierkm
fecit b duplice piſcinã aqꝝ ad ſoꝛtiñcatõʒ ciui
tatis que dicunt᷑ hie fluuiph nõ obſtiteruntro

manis · iðo dicit · DPoꝛte fluuioꝝ ſunt aperte]
in quo notat᷑ captio eiuitatis ⁊ captiuatio ꝓpłi·

et depꝛedatio bonoꝝ cum dicit · Diripite ar

gentum ꝛc]· nam romani rapuerunt omnia-
let facies omniũ .ſcʒ ideoꝛum. ſicut mgredo
olle ex fumo incendij et fame. ad quam iuit

leo.id eſt. ad abundantiam pꝛede iuit tytus

liber abſq; ab impedimento· tñ poſtea diſſi

patum eſt imperium romanoꝝ ex ſua ſupbia

ſbðᷣdit · Ecce ego ad te dicit dñs ꝛc/

n ac ſaneninum
ciuitati ſanguinum G
Sꝛrut dictum eſt de niniue de qua
28 rem que bñ dicit᷑ ciuitas ſangui
num eo effudit ſanguinem chꝛiſti et diſcipu
loꝛum eius: vniuerſa mendacij] nam occidit

chꝛiſtũ qᷓ eſt ip̃a veritas dilaceratone plena

quia ſicut dicit ioſłphus· libꝛo de iudaico bello

ante aduentum romanoꝝ erat plena inteſtimi
diſſenſiomb· Non recedec a te rapinaquia

maioꝛes rapiebant minoꝝ bona Et ſubdit pe
na p rõanos inflicta cuʒ dꝛ. Vox flagelli c .
min quo deſcribit multitudo 1 ſoꝛtitudo exerci

tus rõani et młtitudo miſectõnis ppłi iudaici
ideo ſubdit᷑ nec eſt ſinis cadauen et ſubdit᷑ cã

cum ðꝛ: qpter multitudinem ſoꝛnicatoõnum

meretricis id eſt hieruſalem que non ſolum
ſponſum ſuum chꝛiſtum negauit h̊ etiã occidit

pecioſe ⁊ grate .hoc dicit᷑ deus illã cinita
tem ſuis gratijs añ decoꝛauat et ipᷣa ipᷣm inbo

noꝛauit ideo hᷣdiè habentis maleſicia cõtra

ſpõſum ſuũ chꝛiſtũ.que vendidit gentes ĩ ſoꝛ
nicatiombo ſuis ·dicit em̃ ſco machab nij. ꝙ

optimos ephebon in lupanaribo poſuerunt
famlias in maleſicijs ſuis q; ſacerdotes docu
erunt ſilios tranſgredi mandatu dei de honoẽ
pẽtũ ex cupiditate ſua · Ecce ego ad te diẽ do
minus ſ·puniendũ ꝗpter dicta flagitia ⁊ re

uelabo pudenda tuanã poſt cedem iudeoꝛũ

pP romanos remanebãt coꝛpa nuda 1 regniſ
ignommiã eoꝝ· q; venditi 1 ducti fuerut p
diuerſa regna t erit omnis qᷓ vwerit te ren

liet a te· tanqᷓʒ ab abominatõe chꝛi iani eiz et
ſaracem abominantur eos ſicut viles. Quis

lioquit᷑ ad liteꝛam apheta ſignificat

— 55

—ʒ.0 — — — — --

—,ꝰ –

tpe
)
terei
ui
t
m
unm
idt
iti
o
en

mouebit ſuꝑ te caput· 2patiendo tibi quaſi di ·
pauci aut nulli· Nunq̃d melioꝛ es ideſt foꝛ:⸗
tioꝛ alexandꝛia q·d· nõ · jdeo ſubdit᷑ de foꝛtitu⸗
dine alexandꝛie· que habitat in flummibo ⁊c /·
tñ p romanos fuit captuiata:ideo ſubdi · h ⁊

ip̃a mn tranſmigratõne ⁊c ·q dicat młto minꝰ

tu poteris reſiſtere romanis · ideo ðꝛ.· Et tu g
mebꝛiaberis id eſt mbijs repleberis que de

ſribunt᷑ cum ſbditur et eris deſpecta ⁊c vſ;

ad ſinem capł'rper eoꝝ mißias ſigniſicant mi
ſerie inimicoꝛum chrilſti·
Sxplicit naum propheta

Incipit abacuc propheta.

Nus quod vidit abacuc
⁊c · Scõm ſenſum literalẽ pꝛo
pheta denunciat regni babi
lonis deſtructionẽ· eo ꝙ abu
ſus fuerat a deo ſibi data ptã
te ſubijciens ſibꝛ regnũ unda 2

alia plura neq̃ter ⁊ ſupbe· Moꝛaliter aũt expo
ni poteſt de quolbet potente potentia ſua abu

tente . t pᷣmo ꝗpheta queſtionẽ mouet loq̃ns

m pſona iuſti a ſupbo tribulati quare deꝰ hoc
”äs dne clamabo c ptʒ
ſnia. Quare reſpicis ↄtemptores eos tempa
liter exaltando· ⁊ facies id eſt heri pmittes.

Lquaſi piſces maris /quoꝝ maioꝛes deuoꝛant
mmoꝛes · et q̃ñ reptilia non habentia ducem .

ex hoe em̃ videt᷑ ſimplicib 1 mſirmis ꝙ deus
nõ habeat de bommibo curã ſpalem· pꝛopter

boc lacerata eſt lex p aduocatos doloſos ⁊ in

dices iniquosl et nõ puenit ad ſinem iudiciũu

weſt ad hinem debitu· Quia impius pualet·

ecce miquitas exaltata: aduerſus iuſtum xcce
bonitas ↄculcata- qpterea egredit᷑ indiciuz p
uerſum ] ecce equitas 2demnata· ꝗpter quod
queñtũ eſt quare deus cum ſit iiſtłtalia pmit

tit · poteſt aut ad hoc rñderi ex pluribus ſacre

ſepᷣture locis ꝙ deus pmittit hoc ꝗpter exerci⸗
tium patientie bonoꝝ qð vlteriis valet ad au

gmentũ gloꝛie ipᷣon·⁊ cedit ſimiliter ad hono
rem diumũ ad quẽ omnia pᷣncipahter oꝛdinã
tur · Pꝛouer· xvj· Vniuerſa ꝗpter ſemetipſum
opatus eſt dñs· Aſpicite in gentibo ⁊ vrdete.

qd· In ommbo gentiby vwdebitis ſupbiam

miquoꝝ tempalter ꝓſperari ex diuma pmiſ
ſione ideo ſbᷣditur Quia ecce ego ſuſcitabo cal
deos .q̃ interpᷣtant᷑ feroces qð ↄpetit ſuperbiſ
qʒ neſciunt paciſce vuiere cum alijs · gentem
amarã in conuerſatõne· et velocem ad ma⸗
le agendum. ambulante ſup latitudinẽ terre
vt poſſideat ⁊c]qꝛ; ſupbis nihil ſufficit eo ꝙ ſu
pbie ambitõ ſit anexa: hoꝛribilis auditu: ter
ribilis aſpectu: ex ſemetipᷣa iudiciũ ⁊ onꝰ eiꝰ
egrediet᷑ nã ex ſuis operibo finauter dẽnabi

Leuioꝛes pdis equi eius ⁊c p hec omnia ſig
ncatur ꝓmptitudo eoꝝ et famnlie ſue ad male
agendum. facies eoꝝ ventus vrens iſimpli
ces ꝓ poſſe ſuo anihilans· t qm dyabolus eſt
rex ſup omnes filios ſupbie vt dicit᷑ iob· xlj. 10

de ſupbis tranſit ad eoꝝ regem et caput dya⸗
bolum dicens. Et ↄgregabit quaſi arenam ca
ptiuitatem ſpctõꝝ·q; ſiẽ dicit᷑ mathᷣvijſpa⸗
cioſa eſt poꝛta que ducit ad ꝑpditõem et młti in

trant pꝑ eam · et ipᷣe ð regib triumphabit ⁊c·

eos ad tirannidẽ inducedo. et derddebit eos
in mferno. ipᷣe ſup omnem munitõem .. vir
tutũ · ridebit ſperans ꝙ eam deſtruere poſſit
ideo ſubdit. et compoꝛtabit aggere · p quod

ſigniſicat᷑ euis ſtudiu ad virtuoſos deijciendũ.
quoꝝ aliquos deijcit:ideo ſubdit᷑ et capiet eã ·
tuc mutabit᷑ ſpus eius ]nõ de malicia ad boni
tatem qꝛ pecca tũ eius eſt rremediabile · ſed H
dicit᷑ qe in fine tpis ceſſabit actus ſue tempta
tõnis· et ptranſũbit ad lacu gehenne · et coꝛ
ruet im ꝓfundu pene.· Mec eſt ſoꝛtitudo eiꝰ
dei ſui . id eſt.· nihil potuit facere mii pnuiſſus
dei volun tate· ꝗpter quod ſhᷣdit ꝗpheta:· nun

quid nõ tu a pᷣncipio dñs ⁊c q/d:non poterit
nobis nocere qn volueris ꝓhibere· Domi

ne in iudiciũ. Mic oſtendit᷑ ad quid et quo de
us vtitur demonibo· ſad executõnem ſue ulti
cie · ideo dicit · In iudiciuũ poſuiſti eu. Tudiciu

em̃ eſt executio iuſticie quã deus appꝛobat. nõ

tñ malã demonũ voluntate qua hec exequun?᷑.
ideo ſequi Mundi ſunt oculi tui· et qm ho
mmes mali ſunt inſtrumenta dyaboli ·ideo ſbᷣ
ditur de eis · quare nõ reſpicis ſup iniqua agẽ
tes ⁊c lad hoc aut reſponſum eſt ſupꝛa. Totu

min hamo ſubleuabit æc ſ. dyabolus p ſe et mi

niſtros eiuset ſit hic men tio de tribus modis
capiendi piſces ꝓ quos ſigniſicant᷑ homĩes Ma
mo capuint᷑ magni:ſ. pᷣncipes ⁊ pᷣlati: pᷣncipes
capiunt᷑ hamo tyrãmdis et ſupbie.p̃lati hamo
ſymonie· Reti capiunt᷑ mediocres dolu et frau
dem que p rete ſigniſicant᷑ in mutuis cõmuta
tõnibus exercenten· Sagena vero mdifferent

capiunt᷑ omnes: ideo ſigni ficat luxuriã p quaʒ
aliqui de ſtatu quolibet capiunt᷑· Et q; dyabo
lus gaudet de tali captõne ſequi᷑· Sup Gle
tabitur 1 exultabit· ꝓpterea immolabit ſagene

ſue c duigendo et colẽdo · q; m vis incraſ

ſata eſt pars eius ⁊c. id eſtmultiplica tio pec

anrtm et cibus eius electus.q; mali incoꝛ

poꝛand hl ip moꝛtale peccatum.

Hoc moꝛaliter dici᷑ in pſona boni
plati qui ſtat ſup cuſtodiam gregis
ſui · et nõ ſup negocia pᷣncipu niſ ꝓ

qnto oꝛdinat᷑ ad lalutẽ animaꝝ· et niga Sdũ

meum ſuper munitõnem ]: ſtudendo ſacram

per cuſtodiam meam ſtabo

.

ſcripturam · que turris dauitica nommat᷑ vt

videã quid dicat mihi · ſcʒ a dño qui p ſacram
ſcripturã loquit᷑ ſtudentibo eã et quid reſpon
deam. ſ dño ꝓ me et ppo mibi comnuſſo· et

dixit ſcribe viſuz q ſtudentes ſacrã ſcriptura
nõ ſolum debent docere verbo h etiam ſcripto

Fm grãʒ a deo ſibi dataʒ et explana eũ q; ðꝛ

ꝓuerbᷣ·xnijdoctrina pꝛudentũ facilis q ad
huc vꝛſum ꝓcul .ið eſt· üdicuiz ſmale adhuc ẽ
longũ in quo chꝛiſtus dyabolu deiciet cũ om⸗
nibo mebꝛis ſiis. Si moꝛã fecerit expecta euʒ
c meditãdo uigiter de eius diſtrictõe Scce
qui incredulꝰ .cuiuſmodi ſunt inſideles et ma
lichꝛiſtiani. nõ erit recta anima eius· h̊ mag
diſtoꝛta a deo et angelis Et quo· Mic de⸗
ſcribit᷑ deiectio ſupbi q; ſtẽ vmũ pᷣmo potantẽ
delectat et poſtea rõmis vſu imp̃m pᷣuat et ipᷣm
ad terrã deicit 1 vomẽtẽ ðturpat ſic ſupbia ſu
perbum deicit atq; fedat · et ſubdit᷑ cauſa cũ dꝛ
Quia dila tauit ſicut infernus animiã ſuã.i· vo
luntatem ſuã ad dommandũ ↄtra rõnem · et
2gregabit ad ſe omẽs gẽtes ccτ· qꝛ querit ab
ommbus honoꝛari et frequent᷑ accidit ↄtrari⸗
um:qꝙ a ſta tu ſuo deicit᷑ et ſic ab omĩbo ⁊teni:
tur· ðᷣo ſubdit Nunqd nõ omes iſt ſup euʒ
parabolã ſument ·id elt· verbu deriſoꝛu Ve
ei qui młtiplłicat nõ ſua quod facit ſupbus vt

creſcat dommatõ eius · Vſq;quo aggrauat cõ
tra ſe denſum lucũ id e cenſum vwoleter acqui
ſitum q; p hoc acquirit odiũ multoꝝ· ideo ſub⸗

Nunquid nõ repente ↄſurgent qui moꝛdãt
te et q; tales querũt edificare foꝛtalicia vt ibi
tueant᷑ideo ſubdit᷑ · Ve qui ↄgregat auariciã
malam domui ſue vt ſit in excelſo nidus eus
id eſt refugiũ eiis · Quia lapis de pariete da
mabit ·aſſumptus de ſangne paupis ſic dicit
gen iiijecce vox ſanguinis fratris tui clamat
ad me de terra. apter qð ſubdĩ · Ve qui ediñ:
eat ciuitatẽ in ſanguimbrinocentu :· Nun
quid nõ hec ſunt a dñoqd·nõ. niſ pmiſhue.
apter quod nõ ſtabũt do ſequit᷑. La boꝛabut
populi in multo igni ⁊xci.in multo ʒelo ad ſu
ſtinendũ opa ſupbi ab eodẽ incitati · H̊ fruſtra
et ſubdit᷑ cauſa. Quia replebit᷑ terra vt cogno
ſcat głiam din venientis ad iudiciũ et diſcer
nentis opa ſupboꝝ · Ve qui potuʒ dat amco
ſuo ⁊c·ſuꝑbus em̃ qui nõ põt aliquẽ ſuppedi
tare violentia amnciciã fingit vt eum ꝓditoꝛe
oceidere poſſit · et deo uuſte bibet calicem ire

pdeit ſculptile c pomies parui aut nulliꝰva
lons ſimulacra dicũt᷑ quos tñ ſupbus potẽa
ꝓmouet ad ſtatũ honoꝛis ſequens motu gapᷣe
voluntatis et nõ rõnis· ideo ſubdit de ipᷣo · Ve
qui dicitt lgno expgiſcere nã inponit ſibi ea
que nõ põt exerecere · Dñs aut ĩ templo ſuo
vnde talia reſpicit cõpetenti tpe puniturus et

Omine audiui . Secundü ſenſuz
literalem capitulu itud eſt oꝛatio
abacuc ꝓ gratiarumactõne de ptã
tis babilonice deiectõne · Miſtice
vero eſt oꝛatio ꝓ gratiarumactõe de deiectõ
ne dyabolice poteſtatis p chriſtum· t ſic dici
tur · Domine audiui per p̃dicatõnem tuã et

tunc lerabitur iuſtus cum vderit vindictam·

diſcipuloꝝ tuoꝝn · audtum tuu · id eſt · obedi

entiam tuam deo patri ð ſalute generis huma
ni et timui te amoꝛe ſiliali q tanta ꝓ me fe⸗
ciſti in medio annoꝝ vunſica illud chriſtus
em̃ xxxiij ano qð ẽ quaſi mediuʒ etatis huma
ne paſſus eſt· et tunc per moꝛtem ſuã viuiſica
uit genus humanum· In medio annon notu
facies ⁊ c tunc em̃ liberando patres de lumbo
notã fecit mĩaʒ ſuam ⁊t᷑ irã ſua de peccato ade

Deus ab auſtro veniet lc ponit modus

quo venit in munduʒz qᷓ ꝓceſſit ex feruoꝛe dile⸗
ctõnis diume · Toh· ij · Sic deus dilexit muduʒ

vt hluim ſuum vnigenitum daret c.· Zt hoc ſi
gnihcat᷑ per auſtrũ vnð ꝓuenit feruoꝛ caloꝛis
Let ſanctus .·id eſtchꝛiſtus qui ðꝛ ſanctuſſan
ctoꝝ danieb· x · de monte pharan. q̃ inter
tatur frugifer chriſtus em̃ imn humana natura

ꝓceſſit de vrgme fructiſera· que dicit᷑ mons
de quo abſciſus eſt lapis ſine mamb·danieł · ij.
Obperuit celos glona euis:⁊ laudis plena eſt

terra] nam in eius natiuitate angeli cantaue

runt gloꝛia in altiſſinns ðo- Se in terra pax bo
minbus bone voluntatis. Luc ſecudo· Sple

doꝛ eius vt lux erit ſ· in euidentia do ctrine
miraculis 2ſirmate· coꝛnua in maniby eius.

id eſt· manus eius in coꝛnibuſ crucis fuerũt ex
tenſe et eſt ibi igura que ðꝛ yꝓpallage:ſcut cuʒ
ðꝛ· pflauit ſiſtula buccas d eſt bucca pflauit
fiſtulas. t hoc mõ exponunt aliqui doctoa

illud hiere xjemetamus lignũ in panem eius
id e nmittamus chꝛiſtũ qui eſt vums panis in

lignuʒ crucis ibi abſeondita eſt ſoꝛtitudo eꝰ
vñ uidei dicebant math· xxvijalos ſaluos ſeẽ
ſeip̃ᷣm ñ poteſt ſaluũ facere: añ faciẽ eius ibit
moꝛs cc&1 q; per moꝛtẽ chꝛiſti moꝛs ⁊ dyabo
lus fuerunt expulſ· Stetit· Mic incipit vᷣſus
in hebꝛeo· do non Ziungit᷑ litere pꝛecedenti h
ſequẽti ſic · Stetit ⁊ meſus ẽ terrã ſchꝛiſtꝰ ein
ſtetit in medio diſcipuloꝝ poſt ſuam reſurre:

ctõnem et miſt eos pᷣdicare p oꝛbem· Mathei

vlti · EGuntes docete om̃es gentes ⁊c · dðo dicit
Laſpexit ⁊ diſoluit gentes · aſpexit enim eas
oculo m picoꝛdie et diſſoliut a vinculo ydola
trie · ⁊ contriti ſunt montes ſeculi łi. maꝛoꝛes
pncipes mundi· incuruati ſunt colles /imino
res pᷣncipes.q multi de ilis ⁊ de ilnis ſubmiſe

runt humiliter colla ſua iugo chuſti et ſubdi
Lab icinerib eternitatis eius i ex miracuł

- ——6 —— --

0
z
ce
da

rrr

vntute diuma que eſt eterna factis · DPꝛo
miquitate· Mic ponit᷑ punitio ideoꝝ ꝓ moꝛ
te chꝛiſti cum ðꝛ· Pzo miquitate ſ. iudeoꝛuʒ ·
Lvwi tentoꝛia ethiopie . id eſt · poteſtatis ro
mane que dicit᷑ ethyopia eo ꝙ erat pdolatrijs
ommũ gentiũ denigrata· turbabutur pelles

terre madyan id eſt indee · madian interpᷣ⸗
tat᷑ contentio· iudea nanq; ꝓ chaiſti moꝛte per

miſſa eſt a deo rebellare romanis ex qͥ̊ ſecuta

eſt eius deſtructio · Nuquid m flummib ira

tus es dñe c qd· contra res mſenſibiles que
peccare nõ poſſunt nõ eſt ra tua h̊ ↄꝛtra ide⸗
os quib dediſti legem ⁊ ꝗphetas ⁊ mpi occide
runt te · Quis aſcendet ſuper equos tuos ⁊c
ſcilicet ad faciendu vindictam de tanta nequi⸗
cia et vñdet dicens · Duſcitans ſuſcitabis arcũ
tuũ ]id eſt exercitum romanoꝝ in quo ſagit
tarij multi erant. iuramẽta tribub 2c]wd eſt ·

ad implendu patrib ꝓmiſſa que per chꝛiſtuʒ
ſunt impleta meius moꝛte et reſurrectõne et
eruciſigentiim uudeoꝝ delſtructõe · FHuuios
ſcmmdens hHic agit᷑ de diſcipuloꝝ chꝛiſti pꝛedi
catõne poſt eius aſcenſionem cuʒ ðꝛ Eluuioo

ſcindens terre dicunt᷑ em̃ pꝛedicatoꝛes fluuij

mundü rigantes doctrina ſalutari: qui tũc fue
runt ſciſſiid eſt diuiñ ad pꝛedicandu in duierß
partibo mundi ˖ vwerũt te 1 doluerũt mõtel

id eſt pᷣncipes romani qui videntes ſidem chꝝ
ſti augmentari doluerunt et eam extinguere
voluerüt· ſicut patʒ de nerone ⁊ plurib alijs ſe
quẽtibideo ſequit· gurges aquanꝝ tranſijt·
id eſt unpetus pſecutionu tranſiſt ſup chꝛiſtia
nos vſq; ad tempa conſtantini de quo ſubdit᷑

Dedi abyſſus vocem ſuam altitudo manus

uas leuauit p altitudinem intelligit᷑ conſtan
tinus cui totus oꝛbis erat ſubiectus ipᷣe veꝛo

manũ ſuam leuauit ad ꝓtegen dum chꝛiſtiani

tatem et tunc abyſſus dedit vocem ſuam quia
chaiſtiam pus mi abnſſo tribulatõie poſiti eru
perunt ſoleniter in diuina laudem. Sol luna
ſtererunt in habitaculo ſuo idelt ceitx bea
ta vrgo patenter honoꝛati funt in eccleſijſ qiu

pus colebant᷑ in criptis et locis occultis inlu
ce ſagittan tuaꝝ ibunt ⁊c tunc ei doctoꝛee
eccleſie libere diſcurrerunt ad pdicatõneʒ ſdei
chꝛiſtiane . Sʒ qm perſecta victoꝛia chaiſti ent
in moꝛte antichꝛiſti · deo ſubdit de ip̃o · mi fre
mitu ↄculcabis terrã c ſ. exercitus ãtichꝛiſti

qui erit a deo pmiſſuie · Zed qꝛ deus illam tri

bulatõneʒ bꝛeuiabit ſubdi᷑. Egreſſus es in ſa

lutem ſ·elec toꝝ percuſſiſti caput ſ.antichꝛi.
ſti · ðĩ domo impij elt · dyaboli · denudalti
fundamentũ eius id eſt:denudabis fallaciam
