iſta coꝛpis infirmitatibi ⁊ mens interioꝛ demo ſicut fecit coꝛpaliter ſic debent p̃dicatoꝛes ⁊ con
num teptatõibus et deꝰ qui pꝛincipalis eſt gau feſſoꝛes facere ſpualiter · ⁊ hoc eſt contra illos
bernatoꝛ doꝛmire dicit᷑ dum ab eo talia pmit⸗ qui multum occupant᷑ circa vnã perſonã ↄſilio
runt᷑ excitat᷑ aut deuotis p̃cibus ptis rõnalis q ſpuali non multu indigen tẽ et circa pccatoꝛes
4 ad optima depꝛecat. 1 tůc iubente dommo tur multum mdigentes paruã aut nullam adhibet
D batio quietat Enauigauerũt aut ad regionezʒ curam St accedentes xij dixerunt ill . dimitte
Seraſenoꝝ T· Pp hommem obſeſſum a demo⸗ turbas ꝛc · per q̃nq; panes quinq; libꝛi moyh ·
ne ſigniſcat᷑ populꝰ gentilis longo tpe ſeruies Pduos piſces ꝓphete et agyog:apha: pxijco
demoniby in ydolis· ⁊veſtibus nõ vtebat᷑ quia phinos noui teſtamenti doctrma per apoſtto
nudatus erat virtutũ oꝛnamentis. rupat etiaz los ſcripta et pꝛedicata deſgnant᷑ quib ſdeles
catenas ⁊ vincula legis naturalis ſed dño iube ſpualiter nutriuntur St mterꝛogauit ulos d.
3

—

quem me dicũt eſſe turbe c. hoc autem que⸗
ſiuit vt falſas opiniones a ſuis diſcipulis remo
ueret · ⁊ de veritate melius infoꝛmaꝛet · Sic do⸗
ctoꝛ euãgelicus debʒ erꝛoꝛes delkrueꝛe vt me
lius poſſit aſtruere vitatem. Opoꝛtet ſiliũ ho
mmis multa pati c · pdixit ſuam paſſionem 2

2ſeqñiter induxit ad pſius imitationem d Si

quis vult poſt me venire ꝛc conſimilit boni
pꝛelati inducunt ſubditos ad bonuʒ p exemplu
ſui· St factum eſt poſt hec vᷣba ⁊c. per petyꝝ
in ſde feruentiſſmmum ſigniſcatur ſidei feruoꝛ·
p iacobũu inter apoſtolos pꝛimo martiriʒatum
cõſtantie vigoꝛ et p iobannem vᷣgine mudicie
decoꝛ. Iſta tria conſcẽdere faciunt cum xpᷣo mõ
tem ↄteplationis ⁊ ibi videre ſpem future bea
titudims: ⁊ moyſen ⁊ helyã cũ ieſu loquetes i

cõcoꝛdiam legis et ꝓphetaꝝ cũ euangelio: au

dire vᷣbum ilud mentis auditu. hic ẽ hilius me⸗
us duectus ꝛc .· et dicere p experientiã dulcedi:
nis diume bonu ẽ nos hbic eſſe · Magiſter ob⸗
ſecro te reſpice in flium meũ ꝛc ſte nõ plene
credebat ideo dictu elſt ei · O generatõ indelis
⁊c · St pꝑ eius ſilium demoniacu ſigmiicat᷑ pecca
toꝛ a puericia male nutrit? ꝗpter qð diffcilioꝛ ẽ
cura eius·ideo dicit᷑ apoſtoli non potuerunt
eum curare. Rt cu adduceret᷑ ad xpᷣm demon al⸗
hſt euʒ ⁊ Zuiter affuxit · p qdᷣ ſigniſicatur ꝙ qñ
peccatoꝛ maxime diuturn“ vult reuerti ad deü
dya bolus ſibi ſuſcitat graues af ſflictiões ad ip
ſum impediendu · Der hoc aũt ꝙ xpᷣc increpa:
uit demonem affligentẽ et non afflictũ homi
neʒ ſigniſicat᷑ ꝙ medicꝰ? animan debz fouere na
turam ⁊ vicuiz increpare. Intrauit aũt m eos
cogitatõ quis eoꝝ eſſet maio: æc& p pueꝝn quẽ
ieſus accipiens ſtatuit iuxta ſeſignificat᷑ inocẽs
ſecularis quẽ xpᷣc vocat ad obſeruantiã vite re
gularis:⁊ de iſto dicit᷑ ꝙ licet ſit mmoꝛ m mun
do tñ eſt de maioꝛib in celo · Peeceptoꝛ vwiꝰ
quendã demoma eijcientẽ in nommne tuo ꝛc·
per hanc eiectõem licʒ aliqñ ſiat a mals hoĩbuſ
vt dicit᷑ math· vij ſigniſcat᷑ opꝰ bonũ de genere
non tñ ꝓhbibendi ſunt hoc facere· Pꝛonj. No
li ꝓhibere eũ qui bene facit:ſi vales ip̃e bñ fac
Licet em opus tale non ſit meritoꝛum ſine ca
ritate tñ eſt dipoſitiuum ad emendatõem vite
ESt miſit nucios ante ſpectũ ſuũ æc& p iaco
bum et iohem qui adhuc impfecti erant ſigni
ſcant hommes impfecti ãretes nimis dure vĩ
dicari ·h ma giſter pfectõis ꝓhibuit H̊ fieri· Di
xit ad ulum quida ſequar te quocũq; ieris c
Iſte nõ vaciter loquebat᷑ ideo ſibiðꝛ. Vulpes
ueas habẽt li doloſi hñt cautelas ad q̊s refu
giunt ne mn ſiis malicijs ↄpꝛehendant᷑ ⁊ volu
cxes cen nioos i:ſupbi q̃runt m altis eleuari ·
filius aut hommis nõ habet · .i. ille qui ſcðz di
ctamen rõis vnui talia nõ q̃rit Dimitte mo⸗
tuos ſepelire moꝛtuos ſuos · moꝛalit᷑ moꝛtui

ſepeliunt moꝛtuos quando pcc̃atoꝛes in pecea
tis ſius mutuo ſe celant ⁊ opiunt ſemetipſos·
Nemo mittes manũ ſuã ad arat- c·Beda
Si aut ſecuturꝰ dñm diſcipulꝰ qꝛ domn renucia
re velit arguit᷑ · qꝗd ſiet ilis qui nulla vtilitatiſ S
tia viltant ſepius Donrs ulon en nce re
liquerunt — -
Oſt N nane dominus e
ſus et alios ſeptuaginta duos
2⁊c. Septuagita oſurgũt ex ductu
denarij p ſeptenarium · ideo ſigſcat
impletionem decalogi cũ ſeptem donis ſpuſſa

ncii · per binariuʒ ſupadditu ſigniſcat᷑ gemina

caritas dei ſcʒ et ꝓximi qᷓ debet eſſe in pdicato
ribus euangelij· et müit ilos binos· li ſignu
mutue caritatis m omne cuntatem ⁊ locum q̊
erat ipſe venturꝰ. Cregoꝛius:Pꝛedicatõ pꝛe
uenit ⁊ ſic ad habitaculum mentis dñs venit ·

Meſſis qudẽ multa ncredentiu multitudo

oparij aũt pauci · quia licet ſint multi pꝛedica
toꝛes queſtuarijtn querentes tm ammaꝝ ſalu

tem ſunt pauci ꝗpter qð rogand“ eſt dñs vt ta

les multiphcet atq; mittat · g nntto vos

ſicut agnos imanſuetos etiam inter crudeleſ
Pſal.cxix· ¶ um his qui oderũt pacẽ erã paciſc⸗
Nol ue poꝛtare ſacculũip̃dicare apter que
ſtum. neq; calciamenta ·rexempla dare moꝛti
fera nam calciamenta ſiut de pellib moꝛtuoeꝛuʒ

et nemmẽ p viaʒ ſalutaueritis· i nullu exiſte

tem m via pꝛeſentis vite ſaluuz dixeritis · ̊ auqᷓ
apter queſtũ aliquos aſſecurãt de ſua ſalute fu
tura · cizʒ tñ ſit valde dubia · Dicite pax huic do
mui iinducite inhabitantes ad pacẽ internaʒ
et fraterna · et ſi ibi fuerit fůius pacis i pꝛede
ſtinatuſ ad pacem eternam· vemet ſup uluũ pax
veſtraia vobis nunciata ſin aut reuertet ad

vos· i· nõ eritis pꝛiuati merito veſtro · In ea
aũt domo maneyte ꝛc· nõ mutantes boſpitiu
Apter lautui pꝛandiu hñndum. Tnqʒcunq; cuii
tatem intraueritis ⁊ nõ recepint vos exeütes.
⁊c · ondentes ꝙ ipſos q̃rebatis ⁊ nõ ſua· Di⸗

co autem vobis ꝙ ſodomis remiſſius erit c.·
quia undei veritatem agnitam de xpo neqiut

impugnauerunt . qð eſt ſpes peccati in ſpiritũ

ſanctuʒ Ve tibi coꝛoʒaym ꝛc In iſtis duab⸗
cuntatibus fecerat xp̃e ſanitates ⁊ mracula mł
ta · quibo ingrati fuerũt · ꝗpter qð taliter itrepã

tur dece dedi vobis poteſtate ⁊c. calcare ſer

pentem eſt ſubijcere rõm ſenſualtateʒz · que hm
auguſtminũ ſigſicat᷑ per ſerpentẽ calcare ſcoꝛpi⸗
onem ẽ deteſtari detractoꝛem·⁊ calcare omneʒ

vtutem innnci eſt abijcere omneʒ occaſonem
moꝛtalis peccati · In paaut hoꝛa exultauit 2c

per hoc ꝙ xpᷣe homo exultauit m ſpu ð ſimphci

um illummatõe et ſupboꝝ excecatione hgniſica
tur ꝙ quilibet xpᷣianus debet gaudere de ſim
libus vt cheiſto ↄfoꝛmet᷑ Beati oculiqᷓ videt

R 5ñü

Sniſcat p laʒan milite.

que vos videtis ⁊c· videntes eĩ xp̃ᷣm p ſideʒ

caritate foꝛmata beati ſunt mn ſpe· ⁊ ſi pleuerent
beati erunt in re · St ecce quidã legi ſperitꝰ c

Beda ſup locum iſtũ dicit · ꝙ iſte temptãdo qſi⸗

uit de vita eterna · ſi ſoꝛte xpc diceret aliq̃d con

tra moyſen ⁊ ndeo chꝛiſtus ꝑ vᷣba moyñ reſpõ⸗

dendo Zſudit eum p hoc oſtendens ꝙ deriſo⸗

res ſidei catholice ſunt 2futandi abillis q̃ ſiũt
et poſſunt ꝑ illud qð tenẽt indiſcuſſeſiudei p

—

ſcripturas bebꝛeoꝝ et ſaraceni p legem macho

meti · omo quidã deſcendebat ab hieruſaleʒ

⁊c· P biyeruſaleʒ ſtatus vᷣtutis deſignat᷑ ⁊ ideo

per hommẽ deſcendentẽ ab hierulale in hierico

peccatoꝛ deſgnat᷑q̃ mcidit in latronesidemo

nes ſpoliantes eũ gtuitis:⁊ in naturalib vulne
rantes· ſacerdos aut et leuita ptranſeutes abſq;

miſericoꝛdia ſunt eccie man mmiſtri curantes

tin de leuatõe pecunie ⁊ nõ de ſanatõne culpe·

Samaritanus aut eſt pᷣdicatoꝛ et confeſſoꝛ mo⸗

tus ex caritate alligans vulnera ſauciati p ſanũ
conſilium· infundes oleũ miſericoꝛdie ⁊ iuſticie
vmum et imponens illü in iumentũ · q non ſo ·

lum mẽte pᷣbet auxilium ih etiã ut potelſt coꝛ⸗
poꝛe ·qð eſt anime iimentũ·⁊ ducit in ſtabuluʒ

ſcgeccleſie vbi dat᷑ pabulum vbi dei · ⁊ ſacramẽti
eukariſtie · Rt altera dieꝓtulit duos denarioſ
⁊ per quos ſigniſicat᷑ Stia in pᷣſenti ⁊ gloꝛia ĩ

ſuturo·dande bono curato facienti debitũ ſuuʒ

erga peccatoꝛẽ libi ſubditum· et dedit ſtabula
rio rdandos denũciauit et quecũq; ſupero⸗
gaueris faciendo circa ſubditum bonũ ad qðᷣ
nõ tenet᷑ curatꝰ. reddã tibi id eſt reddendum
denücio · Rt ipſe intrauit in qdᷣdaʒ caſtellũ ⁊c1
per qð et etiam p domũ in qua receptꝰ fuit xpᷣc
ſigmiſicat᷑ eccleſa in qua dicit᷑ cant· v· Terꝛibilis

vtcaſtroꝝ acies oꝛdinata. St illud iohis ij. No
lite facere domũ patris mei domũ negociatõis

In hac aũt domo ſunt iij· ſtatus ſcʒ actiuoꝝ qᷓ

ſatus ſigniſcat᷑ p martham de qua dicit ꝙ ſa

tagẽbat circa frequẽs mmiſterum. ſet ZStepla
tiuoꝝ q̃ ꝓꝑ mariam · de qua dici᷑ ꝙ ſedebat ſecꝰ

pedes dni:⁊ audiebat verbũ illuus · et tercius
ſtatus eſt militũ ad vtroꝛũq; Remſonem ſi
Tfactuʒ eſt cuʒ eſſet in loco quo
dam orans ⁊c. Sequitur. Qum
N oratiſ dicite pater ſanctiicetur
omen tuum · Auguſtiꝰ · Sancti
ficetur ⁊c · ſ in nobis vt ad nos poſſit euis ſan:

ctiſicatõ puenixe. Adueniat regnũ tuu Fu⸗
SZuſtinꝰ. Tunc em venit regnũ dei · qñ ſumꝰ ei⸗

gratiam ↄſecuti · Panẽ noſtru quotidianũ da
nobis hodie · Auguſtinꝰ· Kccipe quotidie qdᷣ

quotidie tibi ꝓñt ſic vuie vt quotidie merearis
accipere · Et dimitte nobis debita noſtra c· 1

Tytus.Hoc aut neceſſario addituʒ eſt ꝓ eo ꝙ
nullus ſine peccato muemt · ne ĩpediamur in ſa⸗

.

cra amũioneapter humana peccata. Dt ne nof
inducas in tẽptationem · Maximus·i:non per
mittas nos voluptuoſanꝝn teptationu experien

tiam pati vel moꝛ:· Quis veſtrũ habet amicũ
Xc · iſtum q̃ media nocte recurꝛit ad amicuʒ

panibo abũdantem vt reſicere poſſt amcum fa

melicũ ad ipᷣm venientẽſignificat᷑ doctoꝛ vł cõ
feſſoꝛ ad quẽ aliquis recurꝛit ꝓ ſua conſcdentia
ſerenada et frequenter ↄtingit ꝙ talis doctoꝛ
vel 2ſeſſoꝛ dubius eſt ĩ calu ſbi ꝓpoſñto· apter

quod debʒ recurꝛere ad magis intelligente vel
ad deu p oꝛatõem qui poteſt omnẽ ſupplere ð
fectuʒ Her excuſatõeʒ que ponit᷑ bic· noli mi

hi moleſtus eſſe æc· ſigniſicat᷑ dilatõ qua deuſ
non ſtatim donat qð petit᷑ vt eius donum cariꝰ
conſeruetur · Quod aut ſubdi et ſi non dabit

illi ſirgens eo ꝙ amicus eius ſit apter im ꝓbi

tatem tñ ⁊c · non habet locuʒ in deo qui mihil

dat ex tedio h ex amicicia · tñ eſt hic argumentũ

ꝓſi homo pſeueranter petenti dat ex tedio · mł

tomagis deus pſeuerant petẽti dat ex amicicia
ideo ſubdit Hetite ⁊ dabit᷑ vob xc. t erat ie
ſus eiſciens demomuũ 1illud erat mutu · ·. leffe

ctuie tĩ · eo ꝙ obſeſſüm ab eo fecerat mutuz. B
aut ſit ſpuᷣaliter· qñ gratiã habes pᷣdicandi vł̃ ec

defam ofciandi cſat ab iſtis mnſtigante dxa
bolo quañ mutꝰ.ſed cuʒ gratia dei viſtat eijci

demon. et os eins ad pᷣdicandum ⁊ laudanduʒ

deũ apitur · Der illos aut qiu dicebãt in beee
bub pꝛincipe demonioꝝ æc· ſigniſicant᷑ maledi
ci qui puertunt alioꝝ bona· St alij tẽptantes
ſignum de celo qrebant p itos ſigniſcantur
doc toꝛes et ſtudentes mims curioſe ſcrutaãtes

diuma ꝗpter qð oppꝛimũt᷑ a gloꝛia. Omne re
gnum m ſe dinſum ⁊c.· per qð ſigniſcat᷑ om
ms cõgregatõcarens ↄcoꝛdia m qua ſunt duo
ſathane· quoꝝ quilibet nitit᷑ partẽ ſuam augmẽ
tare vt ſic poſſit alteri pꝛeualere · ¶ um foꝛtis

armatus cuſtodit atrium ſuum ⁊c. boc litera

*

liter exponitur de dyabolo moꝛaliter poteſt ex

poni ð peccatoꝛe obſtinato qui defendit pecca
tum ſuum contra repᷣhendenteẽ ſicut ſaul cõtra

ſamuelem pꝛimi.Re·h̊ᷣ aliqñ talis cum dei adiu
torio vmciturqui aufert arma ſuai rõnes qui
bus deſendit peccata et ſpolia diſtribuit qñ eiuſ

actus ⁊ membꝛa ad bonũ cõuertit· Qum imuũ

dus ſpritus ]i peccati carnalis appetitus exi
erit ab homme ꝓ virtutem penitentie / ambu
lat ꝓꝑ loca arida ⁊c· i p coꝛda humane mollici
ei carentia in quibus foꝛnicatõis ſpiritus reqin

em nõ muenit · et tũc ad pꝛiſtmuʒ locum redit
quando penites patit᷑ recidiuũ ⁊ tunc hũt eius
nouiſſima peioꝛa pꝛioꝛibus quia ꝗpter ingti

tudinem dom pemitentie p̃cedentis aggrauat᷑
peccatum · Sxtollens vocem quedã mulier ꝛc

per quã ſigniſcatur queubet pſona beate vrgi

m deuota. Rt ile dixit quimmo ⁊c per quod

Lur.

ſigniñcauit xpᷣc beatã virginem ſe concepiſſe fe
lcius p ſdem et deuotõem ſpualiter q́; coꝛpali
ter et hoc dicit aunguſtmus libꝛo de ſancta vir
gmnitate. Resgina auſtri c. p quaʒ ſigſicatur
rationalis anma que ſi bene regat vires mferi

intelugentiam veritatis neceſſarie ad ſalutemn ·
Vltis auteʒz turbis ⁊c· Sequitur
Kttendite a fermento pharitze
orum quod eſt pocriſiseam

oꝛes ſcᷣm dictamen legis naturedicit᷑ regina

ſed ſi cum hoc faciat ex caritatis feruoꝛe tũc dici
tur regma auſtrieo ꝙ ab auſtro ꝓuenit feruo-
caloꝛis ſigmſicans feruoꝛem caritatis et hec re

gma vemt ad verũ ſalomonez ieſum vp̃ᷣm per

deuotõem offerens ei auꝝ ſapientie · gemas ö⸗
tutum· et aromata bone fame.iſtis vtedo ad ho

noꝛem diumum · Vni nimiuite ⁊c mnniuite qᷓ

interpꝛetant᷑ germma pulcritudmis ideo ſigni:
ſicant uiuenes exñtes in ſtatu potiſſimo imen:
tutis:qui ſolent de facili ad vicia declmare ⁊ ad
bonam monitõem de facili penitere · gpter að

ſubditur · ꝙ fecerũt penitentiã ad p̃dicatõnem

ione· qui coluba mterpꝛetat᷑ ꝗpter qdð p eum
ſimpliciter admonens ſigficat᷑· x facto ergo iun
uenum pᷣdicton oſtendunt᷑ cõdemnabiles ob:
ſtmati ſenes ſigncati p generatõz iudeoꝝn Ne
mo accendit lucernam ꝛc· Fm ſenſum literaleʒ

hic accipit lucerna ꝓ intentõe· que eſt actꝰ vo:

luntatis: pᷣſuppoſito tñ actu racõis ⁊ ideo ad h
ꝙ mtentio ſit recta requirit᷑ ſdei lumen in rõe

et feruoꝛ caritatis in voluntate et ſic lucerna ñ

abſcondit᷑ pꝑ falſim ſimulatõem nec reltringik
ſub modio.i p carnalem affectionem h̊ in alto
ponitur pꝑ debitaʒ in deuz eleuatõem · ⁊ ſic totũ
eoꝛpus i:congeries opationũ lucidum eſtadðo
Fraenm Si aũt nequã fuerit ⁊c · q ſi intentõ
fuerit puerſa tota ↄeries opationu erit mala
Se cum loãretur rogauit illu quidam phariſeꝰ
vt pꝛaderet apud ſe c· Spirituale pꝛandumm
eſt eukariſtia:ante cuuꝰ celebꝛatõem vel ſumpti

onem recr baptiſm ſpualis qui eſt conſeſſo
pura.⁊ nõ exterio⸗ mudicia que eſt ypocritaruũ
Apꝛia Sʒ ve vobᷣ pharizeis qui decimatis me:

tam ꝛc· p boc ar guũtur illi qui de minoꝛbus
magnaʒ pim facit ⁊ de maꝛb pan curat ſiẽ

aliqui religioſ pius ponderat fragtionem ſiten
tij · qʒ iniuſtum guamen ꝓxim: Ve vobig qiu

diugitis pꝛjmas cathedꝛas ⁊c. p hbog repꝛimi
tur omnis indebitus honoꝛis appetitꝰ. Ve vo

bis qui eſtis vt monumenta ⁊c.· hic repꝛimit᷑
quelbet ſancitatis ſimulatõ falſa. St vobis le
giſperitis ve oneratis c piſtos ſigniſican

tur p̃lati aljs imponentes magna et Zuiapau

ca facienteg aut nulla. Ve vobis qui ediſcatis
monumenta c· bm literalem ſenſim hoc faci
ebant vt viderent᷑ hoꝛrers crudelitatem patrũ

ſuon· (nſimnlter faciunt qui vcia vᷣbis dete

ſtatur vt ĩmunes ab eis ab ĩgnoꝛantilꝰ vdeã
tur. Ve vobis legiſperitig qui tuliſtig claue ſci
entie: ſimiles ſunt doctoꝛes eccleſie. qᷓ verbis
et opinionibe extraneis et curions impedumt

ſimpliiter deuitando·⁊ ſubditur ra
Nuhil optum ꝛc· ·. qd ꝓpocxita
rum falſitas maniſeſtabit᷑ ⁊ ſimilit ſidei veritas

que tpꝑibus eccleſe pᷣmitiue ꝓpter multitudinẽ

mſndelium docebat᷑ occulte · Dico aũt vob anin
cis meis xc · hoc de ſe moꝛale ẽ· ꝗpter qð ptran

ſeo vſq; ibi Nit aüt illi quidã de turba ⁊c per
hoc aũt ꝙ xpc noluit ſe intronnttere de dinſo

ne hereditatis ĩter fratres · oñdit ꝙ p̃dicatoꝛes

euangelij nõ ſe debẽt intronnttere de negocijſ
ſecularibus determinãdis· Mommis cuiuſdazʒ

duntis 2 c½1p itum itelligit omnis hõ congre
gans et conſeruãs bona tpalia vt ĩde vinat oci
ole deo ſequit᷑ · et dicaz aſe mee quieſce · 1 eti
am guloſe et dencõſe · ideo ſubditur comede bi

be epulare · et frequẽter tĩgit ꝙ tales ſubito

moꝛiunt᷑· et ſic a ꝓpoſito defraudatur · apter cð

concludit Sitc eſt omnis qui ſibhithelauriʒat

nõ eſt in deũ diues ꝙ ſole duntie virtutũ poꝛ
tantur de hoc ſeculo cu habente · Nolite eſſe ſo
liciti ⁊c· ·ſcʒ ſolicitudine ſuꝑflua quia deus dat
amimã ⁊ coꝛpus que ſunt maioꝛa ſine ſolicitudi
ne humana ·et ſimiliter paſcit coꝛuos et creſcere
facit lilia:· ⁊ hec omnia dicunt᷑ hic ad literam ad
tollendũ a p̃ᷣdicatoꝛibo euangelij ſolicitudinem
ſuperfluam de neceſſarijs q;dtum ad vtam pꝛe
ſente.Moꝛaliter aut virgines liha dici poſſunt
qui p augmentũ vᷣtutum in deo ereſcunt ⁊ idu

untur gratie veſtibus in pꝛeſenti ⁊ gloꝛie ĩ fu
turo · Nolite timere puſillus grex i. congre

Satõ humiliuʒ quib pater celeſtis pparauit re
gnum · Sint lübi veſtri pꝛecincti· cingulo ca

ſtitatis: ⁊ lucerne ardẽtes in manib veſtris
per quaſ ſigniſieant᷑ opera bona de genere ex

cari tate facta aliter elſent extĩcte. ⁊ vos ſles
homimb expec tantib dñm ſuuʒ· pati ſuſape
pm · vt eum venerit ⁊ pulſauerit · pulſat dns

hominis ammũ · cum eũ inducit ad melius xo
ſitum · cui confeſtim apit per bonũ ↄſenſum et
ſequentem effectum · ⁊ tali ſeruo miniſtrat dñs
gratiam in pᷣſenti et głaʒ in futuro. St ſi vene
rit m ſecunda vigila 2 Cc Piſtas tres vigilias
poſſunt mtelligi tria tpa· ſiuuetutis ſenectutis

et etatis medie in quibus pſeuerantes in bono

beatiſunt i ſpe 1 poltea erut i re⸗! Quiſputas ẽ
ſdelis ſeru? z6 Iſte poteſt dici quilibʒ virtuo
ſus in quo ratõ regit vires ĩferioꝛeſ debito mõ
apter q ſup oĩa bona 2ſtituetur in celo ¶ Oß
dixerit ſeru. ihomo malus moꝛam ſt do
minꝰ meꝰ. ꝓnuttendo ſibi longã vitã ⁊ ſic cũ
ſecuritate viuit peruerle venit dñs auferẽs euʒ
de pꝛeſenti vita et euʒ ponens in gehẽna Alle

4

õ

—

aut ſeruus quu cognouit volũtatezʒ dñi ſui c.
Oriſoſtomꝰ. aioꝛ ſtatus ht maioꝛis pene oc⸗
caſio· ſacerdos em eadem peccans cũ ppło mul
to grauioꝛa patiet᷑ · Igneʒ veni mittere in ter
ram jidei verbu Mierenne·ij· Eact eſt ſermo

dei quaſi ignis exeſtuans: et quid volo niſi vt

accendat᷑ · ·p ſui diffuſonem m coꝛdibo ſidelm
Baptiſmo habeo baptiʒari ſ:in mebꝛis meis

quos deſidero baptiʒari ſpirituſancto·qð ĩpie⸗

tum fuit vt habet᷑ actuij Putatis q pace ve

ni mittere qd· non· ⁊ loquitur de pace qᷓ mal
cõueniũt ad facilius agendũ puerſe · Srut em

ex hoc quinq; in vna domo dunſ· tres in duo· ·
duo min tres· ·i cõtra tres ⁊ ecõuerſo·⁊ hoc fre⸗

quenter ſiebat in eccleſia pᷣmitiua:nã ſimul ma⸗
nentes et ꝓpinqui diuidebant᷑ in ſide ⁊ nõ cre⸗
dentes credentibo aduerſabant᷑ in tm̃ ꝙ aliquã:
do ad moꝛtez pſequebant᷑ Qum videritis nu
bem ⁊c· hoc dicit᷑ contra ullos qui ſoliciti ſunt
qualitate ſuturam aeris ſiderare · ⁊ de tpe lue
moꝛtis vel futuri iudicij nolũt cogitare· Quʒz
aũt vadis cum aduerſario tuo ad pncipem ꝛc

aduerſariꝰ iſte poteſt dici ſinderens remurmu:
vans maloet ſic aduerſat᷑ peccatoꝛi · qui ſi nõ cõ

ſentiat ſindereſi reſliens a malo demnabitur
per omnium iudicem et mittet᷑ mn gebennam ·
Ned FzII
Derant autem quwdaz pſo tem
pore nunciantes illi de galie

Platus ⁊c Der pylatum intelligi
oteſt dyabolus cuiꝰ eſt mebꝝ ſicut diẽ Cre⸗

Der ſangiunẽ galileoꝝ peccatuʒ ſimphciuʒ per

ſacriſicia opera ð genere bona ſigniſicant᷑ Igit᷑

dyabolus miſcet ſanguinẽ ſimpliciũ in ſuis ſa⸗
criſcijs · cũ eoꝝ opa de genere bona fedat pec
catis adiunctis. Der turꝛem cadentẽ ſup deceʒ
et octo iudeos ſigniſicata ſuit futura eoꝛum de

ſtructio p romanos. Irboꝛem fſici habuit qui

dam plãtataʒ ⁊c p arboꝛẽ ſici ſigniſicat᷑ quelibʒ

pſona in eccleſa dei plãtata vt fructiſcet ibi.p

tres annos in quibo nõ ſacit fructu ſigmiſicant

iuuentus etas media et ſenectus: ꝗpter qð me
ruit ſuccidi p moꝛtem de vita pñti p cultoꝛe at

angelꝰ cuſtos huiꝰ homims ſigniſicat᷑ qᷓ̃ rogat
vt adhuc vno anno. i ſenio viuere dimnttatur
vt per euis diligetiam circa talẽ hommẽ fructi
ſicet · an ter ſuccidat᷑ ⁊ in ignem mittat᷑ Et ecce

mulier que hebat ſpritu mſirmtatis decem et

octo anis ⁊c · ꝓ qua ſigniſicat᷑ peccatrix pſona
que longo tpe dyabolo ꝓcurante ſicad moꝛdi
natum amoꝛe te rꝛeſtrium fuit incuruata:ꝙ ꝓ
pter longam Aſuetudine aſpicere nõ poteſt ſu
perna·h̊ͥ ieſus eaʒ tangit in ſabbato:qñn ſilio p
dicatoꝛis vel ofeſſoꝛis ſalutem animaꝝ deſide⸗
rantis quieſcit a peccato ⁊ ſic erigit᷑ ſurſum per

is quorum ſangumem miſcuit

Zoꝛius omex· An nõ membꝝ dyaboli pylatus

lue

celeſtiuʒ appetitũ axchyſinagogꝰ ant indignãs
de tal curatõe malũ curatuʒ ſigniſiat murmu
rantem de pᷣdicatoꝛe vł conſeſſoꝛe apter quod
merito arguit᷑ de murmure tali:q; cura maior
circa humanã naturam q́; circa animalia bꝛuta

debet haberi · Qui ſimile eſtimabo regnũ dei·

Smnule eſt fermento c · licet fermentũ in ſcri

ptura frequentius accipiat᷑ in malo· tame hic a
cipitur in bono et aꝗpter virtutẽ alterandi ſigSn

cat verbũ euangelicum qð ad ſidem tranſmuta

uit magnã ptẽ mundi · ⁊ adhuc ãplius tranſniu

tabit · vn in ſgura huiꝰ in pentecoſte qᷓ celebꝛa
batur a iudeis ꝗpter beneſiciũ legis date · q fuit
euangelij figura offerebant᷑ duo paneſ de ſinn

la fermentata · vt habetur leuit᷑ xxiij· hoc aut fer
mentũ pohitum fuit in ſatis tribus ·i in tribus
mund ptib a tpe apoſtoloꝝ ·⁊ amphꝰ ponet᷑

donec fermentet᷑ totum · Simie ẽ grano ſina

pis qð acceptum hõ miſit in oꝛtũ ſun et creuit·
c granũ ſinapis minimũ beatũ franciſcuʒ ſi
giiſicat hunullimu· ꝗꝓpt᷑ qð ſuos fratres voluit

vocare minoꝛes · hoc aũt granũ hõ xpᷣc poſiut

m oꝛtum ſuum·ſeccleſie miltantis vbi creut p
vite meritum ⁊ p ſue religionis augmentuʒ et
volucres requieſeũt in eius ramis q; młti ma

gni ⁊ potentes acquieſcunt ſlioꝝ ſuoꝝ cõſilijs
et doctrmis. St ibat p cuuitates ⁊ caſtella do

cens ⁊c· per hoc oſtendit qualit p̃dicatoꝛ euã

gelij debet eſſe diugenſ in pᷣdicatõne vᷣbi diumi

Contendie intrare ⁊c] nõ em poteſt fieri ſi

ne conatu magno ꝙ homo terꝛenꝰ ſiat cuns in

celo· ¶ um aũt ſtrauerit prfamilis et clauſerit

oſtium ⁊c] qð ĩ moꝛte cuiuſuibʒ clauditux quia
tempꝰ ſuu merendi ſinit · Domme aperi nob

p hoc nõ ſigniſcat᷑ poſſibilitas intrandi h volu
tas · ſi poſſibie eſſet · Neſcio vosſ p aapbati⸗

onem· Manducauimꝰ coꝛam te /ſ· cibu eukari

ſtie · et bibimus potũ· ſalutaris ſapientie et
in plateis noſtris docuiſti· p p̃dicatoꝛes ⁊ do
ctoꝛes eccleſe· ⁊ ſubdit᷑· Neſcio vos vñ ſitis·

nam dicta bona vel alia nõ ꝓficiunt deſunctis
ſine Ztia · Qum videritis abꝛaã ⁊c· p quẽ ſᷣg
ſicatur bonus pᷣlatus eo ꝙ interpᷣtat᷑ pater mul
taꝝ gentiũ · p yſaac qui interpꝛetat᷑ riſus ſigniſi

catur deo ſeruiens in leticia et deuotõe ocudꝰ.

piacob qui ſupplãtatoꝛ interpꝛetat᷑ ſupplantanſ
vicia per vᷣtutem deſngnatur · p ꝓphetas boni

doctoꝛes ⁊ pᷣdicatoꝛes intelligunt᷑ et omẽs iſti

in regno dei recipient᷑· St vemẽt ab oꝛiẽte ꝛc
per quẽ ſigniſicatur tpus uuetutis·peꝛ occidẽ

tem tẽpus ſenectutis:nam aliqui veniut ad dei

ſeruiciũ in vtroq; tempoꝛeet anquãdo cõtĩgit
ꝙ aliqui taꝛde venientes magis ꝓſicuint q̃; pꝛi
mi deo ſubdit · St ecce ſunt nouiſſimi qui eꝛãt
pꝛim ⁊c· Beda· Multi pꝛuis feꝛuentes poſtea

toꝛpent· et multi pꝛuis tepidi ſubito inaꝛdeſcut
LIn ipſa die acceſſeꝛunt quidã phaꝛiʒeoꝝ · d · illi

luz.

exi c· cðm ſenſuʒ lraleʒ iſti p minas volebãt
chꝛntum expellere de iudea ne pᷣdicaret in ea ·
ſed xpc oſtendit ſe nõ timere nec a pꝛedicatõne
voluit ceſſare· ꝓ hoc oſtendens ꝙ pᷣdicatoꝛ euã
gelij. ꝓ talib mmis non debet pdicatõis offici
um omittere · p quod demones eijciunt cum p
hoc peccatoꝛes penitet· ⁊ ſamtates pſiciunt᷑· cuʒ
penitentes ad opa pfectõis anhelãt Hieruſa⸗
lem hieruſalẽ · iſtud exponetur infra;
C. KITII. 2
Tfactum eſt cuũʒ mtralſſet ⁊c · Se
quitur. St ecce homo quidam
ĩidropicus ⁊c· Per yvdꝛopicum qᷓ
cum plꝰ bibit · pſitit· ſigſicat᷑ cupidꝰ
et auarus qui cũ plus acquirit ad acquirenduʒ

ampliꝰ mardeſcit: Tuuenalis: Qreſcit amoꝛ nu⸗-
P

mi q̃ʒtum pecuma creſcit · Rt iſte ſtat ante ieſuʒ
cum cõuertit᷑ ad deũ paratꝰ acquiſita diſpenſa
re ad honoꝛẽ dumũ et ſic recupat ſamtateʒ· q
de cupiditate mutat᷑ in liberalitatẽ· ¶Q um mu:
tatus ſueris ad nuptias ⁊c· oes catholici ſunt
ad xpᷣi ⁊ eccleſie nuptias inuitati ꝙ̊ᷓ iln in pꝛimo
loco recũbunt qui digtatibus eccie ſe ingerunt
quos ſpõſus eccleſie xpᷣc dei cit ab eccia triuphã
te·et aliqñ etiaʒ a militante ·humiles vo recum
bunt in nouiſſimo loco vt ſponſus eos exaltet

in celo · Q um facis pꝛandiu ⁊c· pdicatoꝛ ver⸗

bi diunn fac ↄuiuiũ ſpũale·hñ faciat hoc ꝗpter
honoꝛis vel lucri tpalis ↄſecutõeʒ:non habebit
a deo mercede ſi vero faciat ꝗpter animaꝝ ſalu
tem recipiet cum iuſtis vita eterna Momo ꝗᷓ

dam fecit cenam magnã ⁊c · hõ chꝛiſt?ꝰ ſeẽ ma⸗

gnum Zuiuiũ qñ inſtituit eukariſtie ſacramen

tum. ⁊ vocauit młtos nã omneſ catholici ad
hoc generalu ſunt vocati hᷣ ilhi vocati ſunt ſpali

ter quibe deug dat ſpalia dona quaſ ex ſpeciali
amicicia vtpote donũ coꝛpalis decentie · vł do

num tpalis abundantie vel mudialis excelletie

quibus debent ad bonũ vti vt ſint ad dictu cõ
uiuium ſpeciali᷑ pparati· et miſit ſeruü ſuu 2c]
ſeʒ pᷣdicatoꝛem euangelicu: Et ceperũt ſe omeſ
excuſare excu ſatõ iſta ẽ idiſpoſitõ voluntaria
q; coꝛpe decetes frequent ex hoc cadunt ĩ luxu
riamduuites in auariciã excellentes in ſupbiaʒ
pꝛimi ſigſicantur ꝓ vxoꝛẽ ducentesſecũdi p iu
ga bouᷣ ementes ·tercij p villã emptam videtes
et om nts iſti ad cenã dnicam ſunt mepti. Tuc
iratus prᷣſamilias: contra temptoꝛes ſue ce
ne· dixit ſeruo ſuo i p̃dicatoꝛi euãgelico. Sxi
cito in plateas 2c· p pauperes intelligunt᷑ ve
humiles qui ſunt paupeſ ſpixitu· vt exponit au
Suſtinꝰ·beati paupes ſpui non habetes inflan
tem ſpiritũ· p debiles mihil ſibi tutis attribuẽ
tes per cecos viſum ab illicitis repmentes per
claudos· deſect“ ꝓpꝛios ſiderãtes omnes iſti
ſunt ad cenam dinca introducendi· ⁊ adhuc lo
cus ẽ · hoc dici᷑ eo ꝙ eccia plures recipe ſemp

eſt parata. Siquis venit ad me et nõ edit pa
trem ſun c · Cregoꝛius ome xxxv. Quaſi p
oduiʒz dingit᷑ qui carnaliter ſapies dum pꝛaua

nobis ingerit nõ audit dt ſic odiẽdi ſunt nõ ſo

lum domeſtici ·H etiã amima ꝗpꝛia dum ꝑs ſenſ
bilis nob ingerit inhoneſta· t qui nõ baiulat

crucẽ ſuaʒ ⁊c · Qriſoſtomꝰ.Nõ vt trabẽ ſuper

humeros apponamꝰ.h vt ſp xp̃ᷣi moꝛtẽ p oculiſ

babeamus. Quis aũt ex vo bis volens turꝛem
ediſcare ⁊c· Turꝛis hec eſt eccia qᷓ can· inj dici

turꝛis dauitica· quã ediſcant boni doctoꝛes ⁊
pᷣdicatoꝛes· ſumptꝰ aũt hꝰ ediſicatõisſunt ſcri

pturaꝝ ſanctan intelligentia:et exemplaris vi

ta:quibo carẽtes ſunt ad hoc ediſiciũ impotẽtes
Kut quis rex iturꝰ 2mittere bellũ c· rex ve
nienſ contra nos cũ xxmilib eſt dñs noſter ie
ſus vpᷣc venies ad iudiciũ cuʒ angelis ⁊ poteſta
tibus· cuiꝰ poteſtati reſiſtere nõ valemꝰet iðo
dum adhuc eſt longe mittamꝰ ad eũ legationẽ
lacrimaꝝ ⁊ bonoꝝ opꝑm vt euʒ placare poſſimꝰ
Bonũ eſt ſal. .i.diſcretõ q̃ condit opa noſtra
ſñi aũt ſal euanuerit c1:iſi diſcretõ ab opibuſ

noſtris bonis de genere defuerit non erut deo

accepta:in c? ſigura ſal ĩ omm ſacriſcõ ponebat᷑

ei pubhcam ⁊c·.Sequitur. Qms
ex vobis homo qui habʒ centuʒ
L oues . Der hommæ centũ oues ha
bentem ſignificat᷑ pᷣdens monaſterio centu re
ligioſos habenti in clauſtro qð deſertũ dicitur·

eo ꝙ aſperitas vite ibi ſeruat᷑ ꝓ numen etiaʒ cẽ
tenarium mtelligit᷑ quinbet alius numerꝰ cau

ſtralium·nã in nouo ⁊ veteri teſtamẽto frequẽ
ter pomt᷑ determinat? numer?ꝰ ꝓ ſdeterminato
et ſi perdiderit vnã per apoſtaſam nonne
dim ittit nonagintanouẽ in deſerto i.in obfua
tione clauſtrah vbi ſunt in tuto et vadit ad i
lam que perierat · vt ad bonũ reducat et gau
det nõ de lluis erꝛoꝛe h de bona reductõe qᷓʒ
ſupꝛa nonagmtanouẽ iuſtis · nõ quia plus di
ligat uluũ:ſed quia ſpecialeʒ rẽem gaudedi habʒ
de reductione eius quã non habet de nõ erꝛã
tibus· tñ nõ erꝛantes ſemper ſunt plꝰ diigedi
ceteris paribꝰ. Aut que mubr ha bes dragmas
x·per hãc mulierẽ poteſt ſtelligi pꝛioꝛiſſa vł
abbatiſſa habens moniales in quocũq; numero
rõe pᷣdicta. ⁊ſi perdiderit vna intra domũ p
infamiam· nõne accendit lucernã æc qꝛdebet
dil gent mqrere veritatẽ qʒtu ad factu et circũ
ſtantias·et ſi muenerit illaã monialem ĩnocentẽ
vel veraeiter penitentẽ debet gaudere cũ vici
nis ſuisi cũ monialibus alijs · Momo quidaʒ
habuit duos ſilios · homo ille xpe eſt eius aũt
hij ſunt omnes xpᷣiani per eius baptiſmũ rege
nerati.quoꝛꝛ tñ aliqui ſunt iuſti:⁊ aliq̃ pccatoꝛeſ
et dixit adoleſcentioꝛ· per quẽ ſigſicat quilibʒ

Rant autem appropinquantes

peecatoꝛ quia iiuenis eſt moꝛibus· Pater da

mihi poꝛtionem ſubſtantie ⁊c· Per hoc ſigſi:
catur ꝙ peccatoꝛ recedit a di pris lege vt agat
pꝛo libito volũtatis ſue· St diuiſit illis ſubſtã

tiam . q; deus dimittit quelibʒ agere Fm arbi
trij libertatem · ARdoleſcentioꝛ fiius pegre ꝓ:

fectus eſt · p multiplicationẽ peccati elongãs
ſe a patria celeſti ndeo ſubdit · et ibi dulipauit
ſubſtantiã ſuã bona gratuita pdendoet natu
rala peioꝛando· St poſtqᷓ; cõſummaſſet omĩa

facta eſt fames valida in regione illa· nam in
regione peccati ſit magnꝰ defectus pabuli dun
ni · et cepit egere · nã exiſtens in moꝛtali pec
cato fit egens omĩ ſpuali bono· Et adheſit vni

ciuium regionis illuis · ·idyabolo qui ciuis ẽ
in regione vmbꝛe moꝛtis · et miñt illũ in villã
ſuam i in peccatoꝝ ſocietatem in qua dñatur ·
ſicut in ꝗpꝛia villa· vt paſceret poꝛcos·.iĩmũ
dicie peca · SEt cupiebat implere ventre de ci
bo poꝛcoꝝ q̃ eſt carnalitas· ⁊ nemo ill dabat

qquia nullus vtens rõe cõcedit carnaliter vine:⸗
re · In ſe aũt reuerſus · i: ad ꝗpꝛiam cõſcientiã
p ratõjs dictauien·a qua receſſerat ſequẽdo ſen
ſualtatem dixit quãti mercenarij /·i deo ſerui⸗

entes · abundãt panib · verbi duumi et euka.

riſtie ſacramenti: ego aũt hic fame pereo · pꝛi

uatus omni bono ſurgam· de luto culpe et

ibo ad patrẽ · pꝓ conatum opandi bene · et di⸗
cam ei pater peccaui ⁊c recognoſcendo culpãa
et petendo veniã · Quʒ auũt adhuc longe eſſet

id eſt attritus ⁊ nõ pfecte contritꝰ.ad quod re
quiritur gratia dei puenies · deo ſubdi vidit
illum pater ipᷣius: oculo clementie et accurꝛẽſ
cecidit ſuper collũ euis et oſculatus eſt eũ in ſi
gnum recõciliatõiſ pfecte t dixit ad ſeruos

ſuos ]i eccleſie miniſtros quibo xpᷣ̃c pᷣcepit be
nigne recipe penitetes cõſitentes Qito pꝛo⸗
ferte ſtolam pꝛimã ⁊c· adminiſtrando ſibi ec:

cleſie ſacramẽta vt ſiẽ pꝛius ſpũahbter adoꝛnet᷑·

iSt adducite vitulũ ſagfmnatuʒ· ·ieukariſtie ſa⸗

cramentũ xp̃ᷣm cõtinẽs imolatũ · et epulemur ·
⁊c] quia peccatoꝛ vere penites de peccatis ad
menſam xp̃i recipi cuʒ alijs chꝛiſtiamis · SCrat
aut flius euis ſenioꝛ in agro ⁊c· pꝓ quẽ ſigniſ
catur xpᷣꝛanus pſeuerans in iuſticia rennſſe tñ

opando et talis al qñ mirat᷑ ꝙ deus magis re
ſpicit pccatoꝛem Zuerſum dando ei virtute foꝛ

tius opandi ſicut dedit ſancto bonifatõ marti⸗

rxi:⁊ talis admiratõ indignatõ dici poteſt large

loquendo·quia pabola que eſt quedaʒ ſimilitu⸗
do non ſemper curꝛit omni modo· pater auteʒ
amouet hanc admiratõem ſeu indignationem.
quando deꝰ ꝓ ſe vel per aliuʒ ondit uiſto ꝙ q̃d:
quid operatur iuſte ſit hcet hominibus aliquã
do aliter videatur ·

fcebat autez et ad diſcipulos ſu
os· homo quidam ⁊c Darabola
iſtam lteraliter expoſui de mala di
ſpenſatõe bonoꝝ ſoꝛtune · nuc auteʒ
eam exponã de mala diſpenſatõne bonoꝝ na⸗
ture · que ſunt claritas intelligẽtie: capacitaſ me
moꝛie: viuacitas ſenſuũ exterioꝝ ⁊ mtegritas
et ſanitas mẽbꝛoꝝ· quibb homo poteſt bene et

male vti et malus vſus eſt diſpenſatõ mala et

tanto peioꝛ altera q́;dto bona naturala bonis

foꝛtune ſunt potõꝛa ꝗpter quod a dño iuſte re

pꝛehendi d · Quid hoc audio de te ⁊c· hoc ãt
dommus ei dicit · qn terꝛoꝛeʒ moꝛtis immittit ·
Kit aüt villeus intra ſe · Quid faciã cα Bauũt
dicit qn non ſolũ moꝛtẽ timet coꝛpalenih̊ etiaʒ

eternã · Scio quid faciam c· ·ip alios bonos
pꝛocurabo mihi ſalutẽ. Qõuocatiſ taq; ſingu
lis debitoꝛibo din ſui ⁊c omnes ãt qʒtumcuq;

uiſti ſunt debitoꝛes dei · homo vᷣo dotatꝰ pꝛedi
ctis naturalb bonis de curſu ↄmuni abũdans
eſt in ſoꝛtune diuitijsquaꝝ tn nõ eſt dñs q; di
ſpenſatoꝛ.⁊ deo qñ de illis dat paupibo · donat
de bonis dñ ſui⁊ p eoꝝ merita acquirit ſalute
ſibi.iðᷣo 2cludit᷑ ⁊ laudauit dñs vilicũ ĩiq̃tatis
⁊c · dicit᷑ aut villicus iniquitatis: apter diſſipa
tionem bonoꝝ nature · ſed laudat a dño · e pꝛu
denter diſpeſaut bona foꝛtune · ꝗpter qð iducit
alios ad ſimnle dicens· Eacite vobis amicos ðᷣ
mãmona miquitatis ··ide tpalib diuitijs que
ſic nommant nõ q; ſint male ᷣm ſe ſed quia fre
quẽter ſunt occaſo mah·jthimo· vj qui volunt
diuites fieri mcidunt in temptatõem ⁊ m laquʒ
dyaboli ⁊ deſideria multa ĩutilia ⁊ nocuũia:que
mergunt hommẽ m interitũ et pditõem · Ru
diebant aut hec omniaphariʒei 2] auaruſ em̃
hbberalem dicit pꝛodigũ · vt habet · inj· ethi et p
⁊ſequens diẽ eum deridendũ tanqʒ ſtultũ. pꝛo

pter quod pharizei qui erant auari deridebant

xpᷣm eo ꝙ laudabat diſperhone bonoꝝ tpaliuzʒ
Omnis qui dinnttit vxoꝛem c. vxoꝛ nullo
modo dinnttenda eſt ſapientia · Sapiẽ · viij. Et
queſiui ſponſam mihi eã aſſumere ꝛc·Homo
quidam erat duies æc · hoc expoſui literaluter
de diuitijs foꝛtune q; ſᷣm doctoꝛes catholicos
non ponit᷑ hic pabola·ſ̊ narꝛat᷑ res geſta nũc ãt
exponi poteſt de diuitijs nature pᷣdictiſ:⁊ qꝛ ta

ulus ↄminter eſt etiã diues in tpalib ⁊ ſupbus

ideo ſubdit᷑ · qui induebat᷑ purpura et byſſo.

ecce pompa veſtiũ · 1 epulabat᷑ quotidie ſplen

dide p exceſſum victualiũ. Et erat quida mẽ
dicus · per quẽ ſigniſicatur hõ ſimplex ⁊ igna

rus indigens cõſilio eius: vlceribus plenꝰ i·

penitens de ſuis facinoꝛib·qð ſigniſicat᷑ p vlce

ra in quib putredo erũpit ad exterioꝛa· cupi

ens ſaturari de micis ·nde conſilij ſui verbis qᷣ
pꝛocedunt ex ſcientia ſicut mice de men ſa. 1 ne
mo ulli dabat · quia tał Stemnit paupes ⁊ eos

———

æz

alloqui dedignatur· ſed et canes veniebant 1
lingebant vlcera euus · per canes lupos a gre
gibus arcentesſignificant᷑ pdicatoꝛes 1 cõfeſſo
res qui debet tales dulciter cõſolari· Eacium
eſt aut vt moꝛeret᷑ mendeꝰ ⁊c· q; frequenter
cõtmgit ꝙ ſimplces ⁊ ignari ſaluant᷑ ⁊ homĩes
aſtuti et lterati damnant᷑· Vnde auguſtinus
de paulo ſimplice dixit · Smplices et nliterati ra
