pios et nõ erunt ſcʒ impij ſicut an et plantaſti

eã per apoſtoloꝝ pᷣdicationeʒ· dux itineris ſu
iſti.ſicut dicit᷑ marci vltimo llr aut ꝓſecti pᷣdi

cauerũt vbiq; domĩo coopante et ßmone aſßir

mante ſequentibus higniſ. Operuit mõteſ vm

bꝛa eius conutendo mund i pemcipes· arbu

ſta eius cedꝛos dei] ↄuertendo maximos ſapi
entes ſcʒ dyoniſiu ambꝛoſiu auguſtinn et alioſ
plures. Ded qm ex credentibus multi decliaue

runt a ſide et moꝛibus ſubdit· Vt quid deln
xiſti id eſt deſtrui pmiſiti: maceriã eius id
elſt clauſuram virtutu/ 1 vmdemuant ez omes
qui ptergrediunt᷑ viam d eſt maligni ſpiritꝰ.
qui diſcurꝛunt ad deſtruendu fructus eccleſie ·
Extermimauit eã aper de ſilua /id eſt poꝛcus

Alueſtris qui eſt animal imundu apter qð ſigẽt
demonem tentantẽ de luxuria 1 ſingularis ſe

rus depaſtus eſt ea d demon tentans de ſu
perbia ꝓpter quod peti dumũ auxiliu cũ d ·

Deus virtutn Zzuertẽ c · eccleſiã tua defendẽ
Do et eam in bonis pficiendo· et ſup fitium bo
mimng i eſt xpi vicariuz qui caput eſt eccleſe
que conſirmaſti i loco tui poſuiſti. Incenſa
gni et ſuffoſſa ſ demones ignez ſun poꝛtãtes.
et mferm ſolſſe deputati. ab merepatõne tua pi

bunt i ab inpugnatõe eccleſe ceſſabunt · Ei

at man tua ſup virj dextere tue] itua peo

tec tio ſup caput eccleſe &t non diſcedimus a

4

te et qiua bonitas Flati multũ facit ad bonita
tem popuh:ideo ſubt᷑ vunhcabis nos vita

Sratie · Reſiduun patet ex dicuuis

Xultate deo ·Hunc pſalmum fecit
aſaph ad decantandu p leuitas ĩ pᷣn
cino meſas ſeptimi cui apud nos coꝛ

ne er Kuctuu collectõne fructus aut bonoꝛuʒ
opeh elt beatitudo. Sap̃· i. Bonoꝝ laboꝝ glo
rioſus eſt fructus:.Qui frucaus colligit᷑ pꝰ bẽc

Vſtam m re h in pꝛeſenti quodãmodo colligit in

ſpe· quomiã ex deguſtatõe bonon celeſtium ſen
titur aliqua dulcedo celeſtis patrie et talnbo ðꝛ ·
ESxultate ðo metis deuotõe: aduutoꝛi nro ʒĩ
omnis bom ꝓmotõne· iubilate deo iacob lli
cet eĩ ſit deus omniu pꝑ creatione tñ deus ẽ ſup
plantantium vicla p cultuʒ ſpecialem · Sumne
pſalmũ et date timpanũ c p hec inſtrumenta
muſicalia lgmſicant᷑ vrijmotus amimi p deuo
tionem in deu · bucmate in noomemia id eſt
laudate deum m venouatõne mentis p gratiaʒ
neomema nanq; ðꝛ a neos qð eſt nouu: min mſi
Ini die id eſt quando p ꝓ babilem 2iecturaʒ
percipuis in vobis gratie renouatõem quia
pꝛeceptum in iſrael eſtid eſt m populo xpᷣia
no vt ð tali beneſicio reddant᷑ gratie deo· et iu

dicum deo iacob iudicium ſcʒ appꝛobatõis nã

deus aſpꝛobat talem gratitudme hommns te
ſtimomum m ioſleph poſuit illud p ioſeph qui
creſcens interpꝛetat augmentũ m bonis opib
ſigniſicatur et hoc eſt qdam teſtimonuiz diui
ne gratie creſcentis in mente cuz exwetc de ter
ra egipti id eſt de tenebꝛis ignoꝛantie ad illu
miationem ſapientie diume· linguã quã non
nouerat audunt quia tunc dunmnas ſolatões

percipit· Oſee ſco. Loquar ad coꝛ euis 2 canet

LDuiertit ab oneribus doꝛſum eius quia tał
abſolnitur a iugo mundi carnis et dyaboli.
In tribulatõne homo ſic a deo llummatꝰ et
conſolatꝰaliqñ foꝛtit ĩpugnaæt᷑ a demõe· ꝓpĩ qð
debet feruentius oꝛare et deus eum exaudit iõ
dicit · In tribulatõe muocaſli me et beraui te
exaudun te in abſcondito temꝑeltatis .· id e in

foꝛti impugnatõe demoms muiſbihs. ꝓbaui

te apud aqua ↄtdictõis nõ ſolu eſĩ demoes p
ſe pſos iuſtos hoĩes moleſtant.ᷣ etiaʒ p hoĩes
malos: vt eos ab mepto bono retrabant et B
vocatur aqua ↄtradictõis vbi uſtus ꝓbatur·
quando pꝓ hoc a bono non mpeditur ſ̊ magis
per conſtantiã in hoc firmat᷑et talibus dicit de

us· Rudi populus meus c et quid dicat ſub

ditur. ſi audieris mein mandatis meis pſeue
rando · non erit in te deus recen ſ ꝛc · de reces
dicit᷑ creatura que male amat᷑ ſicut pecunia eſt
de auari et ribalda luxurioſi et ſc ð alijs. 8go
em lum dommus de tu?. latria colend?qui

reſpondet ſeptember: ꝓ graꝝ actio

c

cat
Hu
tun
o
crac
bon

ut

eoꝛ
ſub
lon
W
60
ſac⸗
ſem
lme

der
los
n
cu
cr
ſin
de
m

— — — — ———— Wð

J]—— —

8 vNH

UIn ſei⸗

.

noſin
nosc
Wacte
torn
S
Olgtn
lum
tabd⸗
zindf
geſ
dumm
umend
ſpdar⸗
oen
dgnn
linn
lecutz
n
nlorn
oerlt
tooi
ni
pbai .
opi
din
tdetcr
dl
nüͤn
Nrtös
1landt
niati
bol⸗
tad
pigs
ute
den
Pbui
eop
ies
tab
htut⸗
996
Gtde
t lb
pun
eris
eſt

4

ul

edurxi te de terꝛa egipti id eſt de tenebꝛig pee hominem ambulatis· et ſicut vnus de pꝛincipi
cati dilata os tau nd eſt deſderuuz tuu ad bo bus cadetis ad eſt ſicut vnus de angelis caden
num. et inplebo ilud . quia ſolus deus appe⸗ tibus in penam gebenne · Surge deus iudica
titum homims poteſt ſatiare t nõ audunt terꝛam] id eſt ſurges ad iudicanduʒ oꝛ bez in ſi
Eccleſa militans eſt ſicut ſagena ao litus mũd ne mund lcet em deſcendat ad indiciu dieitur
tracta. ꝗpter quod habet malos homines cum tamen tunc ſurgere quia tuc apparebit in maxi
bonis admixtos et ꝓ iullis ſubdi᷑· St non audi ma poteſtate qui in aduentu pꝛimo apꝓparuit
uit populꝰ c et dimiñ eos ᷣm denderia coꝛdis maxima humilitate· qm tu hereditabis m om
eoꝛum ⁊c· quia ꝗpter ſuã maliciam diumna grᷣa nibus gentibus bereditabit em tunc in bomiſ
ſubtrahitur · et ſic ſenſualitatem ſequunt᷑ de ma per dulcoꝛem miſericoꝛdie· m malis p rigoꝛe
lo in malũ ruedo: ñ płus meus audiſſet me· iuiul ticie DSXRL. L

dus qinis ſ mihs erit tibi 2c]
Dſalmũu iſtum expoſui literaliter ð
mirabili liberatõne populi irael ab
exercitu ſennacherib · vt habetur mj

mhi obediendo. pꝛo nihilo foꝛſtan inimicos
eon humliaſſem .id eſt ꝓ modico buicio mibi
facto demones et malos homines eis ſubieciſ:
ſem· Inmuci vero dommr id eſt mali xp̃iani

‚

mentiti ſunt ei · recedentes a ꝓmiſſo quod ei Reg xix. Miſtice vero poteſt exponi de libera
fecerant in baptiſmo: ⁊ erit tps eoꝝ m ſecula tione mirabili xp̃ianoꝝ de ſaracemg tpe baldui
id eſt eoꝛum pumitõ erit eterna· Et cibauit i⸗ m regis hieruſalem ſicut ⁊ pſalmus qui mcipit
los ex adipe frumenti ·in ſacramto eukariſtie notus in iudea · dicendo · Deus qs ſimis erit
de petra melle ſaturauit eos ·i de chꝛiſto ð tibi· ſeʒ in virtute ·quaſ·d· nullul. ne taceas ne
quo dicit᷑pcoꝝ·x· Petra aut erat xp̃ᷣe Qui mel qʒ; eompeſcaris deusid e ne diſſimules nec re
conſolatõnis admunſtrat ſuis ſidelibus.ſ̊ qᷓndo tarderis amplius a punitõne maloꝛum. Quo
fiunt ingrati de tantis beneſicijs pmittuntur a miam ecce mimici tui ſonuerunt contra te in
deo ĩ fecib ſuis· et aliquãdo vſq; ad moꝛte· ſie membꝛis tuis cu magno fremiu venerůuͤt . Ce
incurꝛunt penã eternãa tera patent vſq; ibi · Venite et diſperdamꝰ? eos
PSXRL LXNKX de gente . Moc em credebant de xp̃ᷣiams facere
Eus ſtetit c · RMiaph videns iuſti fſicut dictu fiut pſalmo ſupꝛa poſito notus ĩ iu
ciam ſubuerti ꝓ iudices malos fecit dea c. vt non memoꝛetur nomẽ iſrael vltra
pſalmũ iſtum cõtra eos: Mſtice vo c· tabernacula ydumeoꝛũ c pꝛobabile eſt ꝙ
poteſt exponi contra ſacerdotes et ex ommibus gentibus iſtis fuerut alqui in ex
ſcribas iudeoꝝ qui xp̃ᷣm et eius diſcipulos ĩno exẽcitu illo cõtra chꝛiſtianos. facti ſunt in ad
centes ↄdemnauerunt ad moꝛte et hic ð De iutorium ñiijs lothid eſt moabitis et amoni
us ſtetit in ſnagoga deoꝝ ·id eſt udicu · vnde tis exiſtetibus m illo exercitu· fac ilns ſicut ma
dicitur exo xxi· Vtriuſq; ca ad deos veiet · De dian et ſizare 1c« omes iſti debellati fuerüt mi
us em̃ pꝛeſentiahter videt hommũ iudicia di⸗ raculoſe· p barath ⁊ gedeonẽ vt habetur iudi·
ſcernens ſi ſint uita · ideo ſubdit in medio auũt mj· et vi. Imple ſacies eoꝝ ignomnna et que
deos diundicat · St contra malos dicit· Viqzq̊ rent nom tuu non ad benedicendu cᷓ ad blaſ
iudicatis miquitate iniqua udicia pꝛoferedo phemandum ſcut dicit lal · io· vi.· Queretis me
let facies peccatoꝝ ſumitis eos inque iuſti⸗ et in peccato veſtro moꝛiemini:ideo ſubdi · et
ſicando· Judicate egeno id eſt ꝓ eo eius in⸗ confundantur et pereant et cognoſcant q no
ſticiam conſeruando tales fuerunt xpᷣc et eius men tibi de c łp expientiã inflicte ſibi pene ·

28L. LXNXXItE
Vam dilecta] Pſalmus iſte ſcom
ſenſum hterale expꝛimit deſideruz
perlectoꝛũ· reputantiũ vita ita mi
ſeriam de ipſa exire deñderantes et
m paulo dicẽtes phi pꝛimo. deſideriu habẽs

diſcipuli qui tñ fuerunt a ſeribis et ſacerdotib⸗
condemnati ideo ſubdit᷑. Neſcierunt neq; in⸗
tellexerunt d elt ſcire 1 mtell gere nolueruͦt
eoꝝ ſanctitatem· in tenebꝛis ambulant igno
rantie affectate que magis aggrauat q́ excu:
ſet· mouebunt᷑ omnia fundamta terꝛe ſ· iudð

que deſtructa fuit p romanos ĩ vmdictã moꝛ Ddilſolui et eſſe cum xpᷣo· et ſic patet ꝙ ſenſus li
tis chꝛiſti et diſcipuloꝝ eius· Ego dixi Elic teralis eſt etiã moꝛalis:iõ nõ eſt hic ala moꝛa
ponitur beneſiciu a deo iudicibus datũ · vt ex B litas reᷓrenda:·
grauius appareat eoꝝ peccatũ cũ dicitur. Sgo XL. LSRTIIT:
dixi dij eſtis ·ſeʒ pticipatiue inqztum habebãat Enedieiſti domine ·

poteſtate iudicandi a dommo- et ſhiij excein·
per ſuſceptõem legis in monte nnap. Vos at –
ſicut hommes moꝛemmi moꝛte culpe · accip ·
hie hommes ſicut ·jcoꝛinti· cum inter vos ſit

Plſalmꝰ iſte lxat loq̃tur ð reuerſõs
ludeoꝛiʒ de captiuitate babilonica·
Moꝛaliter aut poteſt expom de re
uerſmone deccatoꝛuʒ de ſeruitute dyabolica· in qᷓ

——

zelus et contentõ nõne carnales eſtis et ſedum detmentur per moꝛtale culpamet inde ubera
X.

operi bus gratie beneß

m af flictõe

per veram penitentiã et pſectam per quã recu
peratur benedic tõ gratie dumæ de qua regra

tiatur eccleſa deo ꝓ hiijs ſuis d· Benedixiſti
domine terꝛãa tuã · id eſt bomine d terꝛa foꝛma
tum · auertiſti captiuitatẽ iacob id eſt homĩs
per verã penitentiã demone ſupplantantiſ· re
minſiſti miquitate plebis tue q́;tum ad culpam

Loperuiſti omnia peccata eoꝝn dando eis cari⸗

tatem· Pꝛouᷣᷣ x. Vmiuerſa delcta opit caritas

LMitigaſti omne irã tuã. 2 mutãdo penã eter

nam m tempoꝛal? Sed qm adhuc talis nen

eſt plene liberatus quia remanet reatus pene.

et ſequela culpe que eſt ꝓnitas ad malũ et difft
cultas ad bonũ ſubdi Conuerte nos deus .

a dicta ſequela: et auerte iram tua rremitten:
do penam · nuquid meternũu iraſceris c qd

non qnuia peere et miereri eſt tibi pꝛiuz. De
usa tu cõuerſus vnuſicabis nos gratiã in nad

augmentando. et plebs tua letabit in te .ſenti
ens dimmutõez dicte ſequele · oſtende nob do

mme miſericoꝛdiã tuam ⁊c dado nobis firmã
fiduciam de vita beata. Kudiã quid loãtur m

me dommus deus per internã conlolatõneʒ.

qm loquetur pace in plebem ſuã de qua dici
tur luce. ij. in terꝛa pax hom mibus bone volun
tatis et ſuper ſinctos ſuos .hic acc pi et pꝛo
elt. qui ↄuertunt᷑ ad coꝛ ibidem deũ querẽ
tes tanq; in magine ſua· Veruta m̃ ape timen

tes eum c ſtimoꝛe ſiliali qui caritatem habz

annexam· vt inha bitet gla in terꝛa noſtra ·ſcʒ

pure conſcientie de qua dicit apoſtolus ij · coꝛ·

. .Slona noſtra hec eit teſtimomũ ↄſcientie no
ſtre. Miſericoꝛdia dei puenies et veritas

mwmentis humane conſenties obu auerunt ſibi
Welt himul ↄuenerunt · iullicia et pax oſculate

ſuntſcʒ pax oſcientie ſerenate⸗ iuſticia dei mi

tigata. Veritas de terꝛa oꝛta eſt id eſt adeqᷓ:
tio conſcientie voluntati diume et ſubdr? effici
ens cauſa huius coꝛdie. et iuſticia de celo P
ſpexit id eſt chꝛiſtus qui non ſolũ eſt iuſtul H
etiam iuſticia ſn abſtracto·et ex reſpectu ſue g

tie facit dictam concoꝛdiã. ideo ſubdit Stemm

dommug dabit benignitats c m boms enim

Erid⸗ benehcium ſemp puenit liben
arbitrium ſcut in ire fructiſicatõne influentia

cxleſtis pꝛeuenit fructiſicãdi actu: uiſticia añ

eum ambulabit jid elt chꝛitus via oſtendens

et ponet ·ſcʒ homo deuotus: m via· ꝓcededi

ad patriam. Srelſſus ſuos ambulando de vtu
te imn virtute. DSRKL. EXNXXà
NAclina domme .Dſalmu iſtum
fecit dauid· oꝛanſ a deo liberari ð ſau
hs pſecutõne. Moꝛaliter aut poteſt
xponi vt ſit oꝛatõ cuiuſlibet ſdelis
ROePu P demonée excitata vel coꝛpo
ris per homme malum qui eſt demonis inſtru

mentum et pꝛimo allegat exaud tẽ is decentiaʒ

ſe vic tos per auxiluiz gratie tue ·

ex parte ſui ·ſcʒ ſuã indigentiã dð qm̃ mops et

paup ſum ego· et ſuã imnocentiã Dices. cuſto

di amimã meã quonia ſanctus ſum lot eti ſuaʒ

in deo conhdẽtiãdicẽs ſaluum ſac ſeruũñ tuuz.

⁊c et idẽ repetitur pꝑ alia verba cum dicit.· mi

ſerere mei dne c Quomã tu domme ⁊

Hilic allegat exauditõms deceẽtiam ex parte dei

ſcʒ ꝗpter ſuam clementiã de·Quomaz tu domi

ne ſuauis es et ſuam magmiſicentiã· cum ſubdi
tur . In die tribulatõis mee damaui ad te P⸗
pꝛuim eſt eim magſici exaudire illum cui reco
Snoſcit p̃teritum bñficium et ſuam potentiã eñ

dicitur/ non eſt ſimius tui Wſq; in potetia qᷓ
eſt infnnta et eius honoꝛiſicetiã cũ dici tur · om

nes gentes ꝛcnam ex liberatõne vmus inno

centis multi laudant ⁊ Sloꝛifcant deũ · multo
plures ex ſaluatõne plurium et ẽ h ypeꝛbole eũ
dicitur · omes ad denotandü multitudine laudã

tum Deduc me Doniis allegatõmbo pꝛo

petitionis exauditõne· hic conſequeter ſoꝛmat᷑

petitio et pꝛmo reſpectu bom ↄſequendi cum
dicitur · Deduc me domme in via tua ·¶ſidei
et moꝛũ · ⁊ ingrediar m veritate tua ʒquaſ d·
aliter ingredi non poſſem niſi p te ductoꝛẽ. le⸗

tetur coꝛ meu m te ductoꝛe· vt timeat nomẽ
tuum /ſiluali timoꝛe· conſteboꝛ tibi ac laudis

conſeſſione. Scdo ſoꝛmat᷑ petitõ reſpectu mali
amouendi cu dicit᷑ quia miſericoꝛdia tua Tc·
quaſi d·quia miſericoꝛdit eruiſti me de malo Pp
terito ideo conſidentius peto vt eruas me ð ſu

turo. ⁊ ſubditur cauſa cũ dicitur · Deus miq̃ in
ſurꝛexerunt ſuper me id ẽ demões ⁊ mali bo

mines. non ꝗpoſuerunt te c quia ſunt in

malũ obſtmati · et tu dñe deus miſeratoꝛ 2c .

ex ꝓpetate tua da ĩperiũ puero tuo ꝛc id ẽ da

mihi poteſtate deuimncendi paſſones animi mei

et tentatões immuci. Eac me ſignũ in bono /
mterius conſolando· et exterius adiuuãdo. vi

deant qui oderunt me ⁊ confundant᷑ videntes
E— LVI
Damenta eius Stut in expo
ſitione literali dictu eſt pſalm? iſle
loquitur de m iſterio xp̃ᷣi et eccleſie
nomme ſion ⁊ hieruſale ſignificate

pter q ptraſeo de alio ſenſu mi ticeo reqᷣredo

PSNL. LXNXVII
Omme deus ſalutis mee ꝛc
Pſalmũ iſtu literaliter expoſui ð li
eratõe populi idaici ð captiuitate
babilonica:Moꝛaliẽ aut põt expom

vt ſit Oa tio peccatoꝛis ꝓ ſua liberatõe ð fuitu

te dyabolica dicetiſ. Domme de ſalutis mee

d eſt ar toꝛ ſalutis mee· p quẽ ſpero ſaluart. m
die damaui nocte corã te .na oꝛatõ dẽt eſle
porſeuerang: mtret oꝛõ mea in cõſpectu tuo
eſt em oratio quan nund ad deu cuu pᷣme dat᷑

ſice

td aſ
et i
ſnitn

Npntted
ztudon

unſte
idte
nuiten
Nenfi
HNturſon
pnnnef
.1nIn
ebolee
dnelnini.
mtyyn
tetſon.

nendan
un ſdi
atuſd

ucoe e

nent wont
11 lande

u nd

twae
e malo;

8 medu

us inijn
Amnlito
inſinen
rae
1/ dedn
mimine
inbono,
nado v.
vienten

.
merxpo⸗
Amoſe
euliſ
Iflt⸗
reih
uöl
pirtne⸗
terpon
öfuin
bnee
n
fteſſe
nO
de

acceſſuset do audientia ꝗpter qð ſeqt᷑. ĩclina
aurem tuã c· Quia repleta eſt mals aia mea
id eſt peccatis et vita mea inferno agpinqua⸗
uit quia demerui gehenne deputari· eſtima:
tus ſum cũ deſcendetibus in lacuz ſcz inſerm.
nam de magno peccatoꝛe ſolent homines dice
re · ꝙ iam habet vnum pede in inferno: ſactus
ſum ſicut homo ſine adiutoꝛioquia demerui
auxilio tuo pꝛiuaxi: mter moꝛtuos liber ſcʒ
a ſocietatibus bonoꝛum ſicut moꝛtui ⁊ ip de
manu tua repulñ ſunt non ſimpliciter h qʒtuz
ad vitam pꝛeſentẽ · Poſuerunt me m lacu mſe
rioꝛi id eſt in inferno:⁊ exponatur ſicut ſupꝛa
Leſti matus ſum 2c. Super me confirmatus eſt
furoꝛ tuus jid eſt pumtõ grauis ꝗpter peccata
mea. Longe feciſti notos meos a me ⁊c id ẽ
eos longe ſieri a me ꝓpmiſſti:q; bomi ſocietateʒ
maloeum ſugunt et abhoerent. traditus ſuz
ſeʒ in manus demonũ· et non egrediebar id
eſt egredi non poſſum ni p tu auxihu⸗ Dꝛo⸗

pter quod ↄpulſus ſum ad te recurꝛere d· ¶la

maui ad te domme ꝛc ·2 ꝓ exauditõne ſubdi.
Nunquid moꝛtuis ⁊c ·quañ dnonquia ſunt
extra merendi ſtatũ· aut medeci ſuſcitabut .q ·
diceret non: nã ad hoc ſe non extendit ars poꝝ
Nunqd narrabit aliqs in ſepulcro 2cꝗd. n ·
quia ſicut dictũ eſt non ſunt m ſtatu merendi.
Let veritatem tuà in poitõne /id eſt in inferno
quaß dweret non. nã ibi nulla e redeptõ;. Nu
quid cognoſcent in tenebꝛis ꝛc repetitõ e eiuſ
dem ſententie ſub alijs verbis Stex dictis con
cluditur tacite ꝙ diumã clementiã decet miere⸗
ri peccatoꝛibus contritis qʒdui ſunt in via· ꝓpt
quod ſeqᷓt &t ego ad te dne clamaui exites ĩ
ſtatu merendi. mane oꝛatõ mea pᷣueniet te
id eſt anteq́; ponã me ad ala opa. Vt quid do
mine repellis oꝛatõnẽ meã 2c ꝓtelando eius
exauditione. pauꝑ ſum ego /ſpualbus bonis
et in laboꝛbug a iuuetute mea lid em opib
peccatoꝝ que ſunt laboꝛioſa Sapp: Laſſati ſin
mus in via mniquitatig 2 pditõms: exaltat? at
gloꝛians in malis meis: humihatus ſum ⁊ con
turbatus depꝛeſſione contritõmsg. m me tran
ßerunt rre tue c p recoꝛdatõeʒ ſeueritatis tue
Qircüdederunt me ſicut aqua cc id eit ex oĩ
parte· Elongaſti a me amicũ c quañ diceret
exquo nullus ↄpatit᷑ mee miſerie tps eſt vt ad
iuues me ſcut dicit᷑ p̃s · Tibi derelctꝰ e pau

per orphano tu eris adiutoꝛ.
EEEPE.
lericordias dommi 2 c

lſalmus iſte hteraliter ĩtellectꝰ lo
quitur de ſtabilitate regni dauid·qᷓ
perfecta fuit ĩ chꝛiſto qui m carne
deſcendita eo oꝛabter aut poteſt exponi ð
ſtabilitate viri virtuoh in bono pꝑ quã acquirit

etermitas regni celeſtis. ⁊ quia virtuoſus deuʒ
laudat ð boms ſuis mõ in pſona eiuſ dici᷑ M
ſericoꝛdias domm m eterni catabo jd e non

ſolum in pꝛeſenti cũ iuſtis h̊ etiã cu angelis in

futuro· mn generatõne ⁊ generatione annunci
abo veritate tuã alios mducendo vᷣbis ⁊ exẽ
plis ⁊ etiam ſcriptis ad dei laudem Quomiã
dixiſti· MHic conſequet expmit᷑ rõ dicte laudis
cum dicit᷑· Quomã dixiſti cτςà miſericoꝛdia
et vitate iiſticie acq̃ri gloꝛia celeſtis patrie.G
em dixit math v. Beati miericoꝛdes qin ip̃i mi

ſericoꝛdiam conſequent᷑· Et ibide ðe · Beati qui

eſuriunt ⁊ ſitiunt uuſticiã quomam ip̃i ſaturabuũ

tur· ITtem reſumat᷑· Quoniã dixiſti diſpoſui te
ſtamentum electis meis lid è apoſtohs ⁊ imi
tatoꝛibus eoꝝ· H eĩ dixit luẽ xxij &go diſpono

vobis ſicut diſpoſiut mihi pater meus regnuz·

lLuraui dauid puo meo .id eſt ſtabili virtuoſo

Lvſq; in eternũ pꝛeparabo ſemen tuũ w e fru

ctum opeꝝn tuoꝝn qð eſt celeſte ſolm.o ſubdi
tur ſedem tua Et qm̃ ex hoc laudadus elſt de

us deo ſubdit᷑. Conſitebunt᷑ celi id eſt ciues
celeſtes: et veritate tuã m eccleſia ſcʒ militan

te: que ſe debet trumphanti cõfſoꝛ mare· Qm̃

quis in nubibus ⁊c· p nubes mtelligunt᷑ eccle

ſie pꝛedicatoꝛes- Sla lx. Qui ſunt iſti qui vt nu

bes volant· Der hlios dei ageli ſancai· vt habe

tur job .·. Qu nq; aſſiſterẽt hiij dei coꝛam domn
no. Eſt igit᷑ ſenſus ꝙ in viris pfectis et anget

ſanctis non eſt aliquis ſinnlis deo p equalitatẽ

ſed excedit eos in infinitum ideo ſubdit. deus
qui gloꝛ iſcat᷑ c id eſt ſuper omnia gloꝛiſcan
dus elſt et laudandus. et veritas tua in circui:
tu tuo id eſt veꝛaces tui aſſociant᷑ tibi in pñti
per gratiam et p gloꝛiam in futuro. tu domi
natis poteſtati maris id ett potentibus huiuſ

ſeculi:· motũ aut fluctuu eius tu mitigas id

elt elationes ſupboꝝ depꝛims et calcas · ideo
ſubdit · Tu humiliaſti ſicut vulneratũ ſuphum
c et quia ſicut depꝛimns ſuperbos ſic exaltas

humles et bonos ſudit᷑ tui ſunt celi. d eſt cõ

templatun in celel ibus eleuati· et tua eéterra
ſd eſt actun bñ diſpenſantes bona terrena: oꝛ
bem terre id eſt homine; qui dicit᷑ minor mu

fundaſti·Gfa xxvj · Omnmia opa nra operatus

es in nobis domme aquilone et mare tu crea⸗
mietie tu peĩtetib inmnſiſti · Thabor ⁊ hermõ ĩ
nonie tuoac p thabor qᷓ mterptat lux vemies

culpe· qin anathema meroris interpretaĩ᷑ et hec

duo exultari faciunt in deo et in brachio virtu
tis eius &t quia depveſſio malon a exaltatio

bonoꝝ eſt apeteda· ſubdit᷑ ſrxrmet᷑ manꝰ tua·
in maloꝝ depreſſione · et exaltet᷑ dextera tua.

in bonoꝝ ſublimatõne.⁊ qi hoc perſecte ſiet ĩ
ſinali iudicio ſequit᷑· iuſticia ⁊ uidiciu pparatio
ſedis tue · Miſericoꝛdia ⁊ veritas precedent fa

ciem tuam .qua tũc veritas iuſticie maniſeſte

velucebit in damnatis·⁊ miſericoꝛdia in electiſ
ideo ſubdit · beatus populus qui ſcit iubilatio
nem cum angelis ſanctis · Domine min lumie

vultus tui ambulabunt na ĩ lumme gloꝛie q̊d

quid pertinet ad eoꝝ gloꝛiam vdebunt et in
nomme tuo exultabunt tota die id eſt ſemper
Plal.lxxxiij. Beati qui habitant in domo tua
domme in ſecula ſeculoꝝ laudabunt te · 1 m iu
ſticia tua exaltabunt᷑ nam ſᷣm merita pᷣmabũ
tur · quoniã gloꝛia virtutis eoꝝ tu es ſcʒ obie

ctiueeſt em beatitudims obiectu· ⁊ in bñpla
cito tuo exaltabi coꝛnu nm ducedo nos ad

glonam ipoꝝ St quia p beneſicium incarna
tionis eſt aſſecutõ beatitudmis· ſequitur Qm
domi eſt aſſumptõ nr᷑ᷣa in vnitate ſuppoſiti
ſet ſancti irael accipit᷑ hic et ꝓ id e ſcz ieſu xp̃i
qui ꝗpꝛie dicit᷑ irael· eo ꝙ eius anima clare deu
vidit ab inſtanti creatõis / Tunc locutus es m
vilſione ſanctis tuis homine nanq; xpᷣo ad de:
xteram pris exaltato miſſus fuit ſuper apoſto
los ſpũſſanctus reuelans miſteria: ꝗpter quod

beatus petrus tũc allegauit aphetia wohehſ eſſe
completã · dicit dominus effundam de ſpu meo

ſuper omnẽ carnẽ et ꝗphetabut ſilij veſtri et iu
uenes velſtri vſiones videbunt St dixiſti.
HMic reuertit᷑ ad deſcribendu hommem virtuo⸗:
ſum cum dicit᷑· Et dixiſti tu cuiꝰ dicere eſt ſa
cere · poſui aduitoꝛium ſup potentẽ id e ſup
virtuoſum ſtabile. nã ſine diumo adiutoꝛio nõ
poſſet opari virrtuoſe· Tohᷣ.xv. Sme me mihi po
teſtis facere · et exaltaui electũ c·ſcʒ meritis;
Lmuem dauid ßuu meu ed elt conſtante vrũ
quia da uid manu ſoꝛtis interpꝛetat: oleo ſan⸗
to meo vnxi eum ·ſcʒ gratie tanqʒ pugilem cõ
tra dyabolum.ſ̊ quia cum habituali gratia reqᷓ
ritur motio diuma ſicut inſtrumentu pfectam
fſoꝛmam artis agere non poteſt ſine motẽe arx⸗
tificis deo ſequit:· manus eĩ mea auxihabi ei.
X· Nihil ꝓficiet inimcuſ in eo ⁊c ſcʒ qʒdiu ad
herebit mihr. St concidam a ſacie eius immi
cos eins c ſcʒ demonẽ mundum carne· et
veritas mea ⁊ miſericoꝛdia mea cũ ipoſupꝛa
merita ibi dando. et m nomme meo non in
ſuo: exaltabitur coꝛnu eius Ind ẽ potelſtas ad
in mari manũu eius lad repꝛimenduʒ peſtiferoſ
er mare turbulentu deſignatos. in flumim
us dexteram eiis] ad ꝓmouenduʒ bonos p
aquas dulces intellectos· ipᷣe muocaut me pr
meus es tu recognoſcendo ſuu eſſe nature et

gratie ſibi datů a me· et ſuſceptoꝛ ſalutis mee/
dando eſſe gke. et eso pmogenitũ ponãa ilu F

regendum virtuoſe. aꝗpter qð ſequit· et ponaʒ

dando ſibi pteʒ ii hereditate celeſti ante ſubdi
tos ſibi excelſum pᷣ regibus teꝛe · Math·xjqᷓ

minoꝛ eſt in regno celoꝝ maioꝛ eſt illo ⁊c· In

eternum buabo illi miſericoꝛdiã meã 2c dado

ſibi eterna bona: Et quoniam ſilij degeneres ñ
ſaluantur bonitate patris ſequitur. Si autem
dereliquerint hilij euis ⁊c ]ſcʒ naturales vel ſpi
rituales. viſitabo in virga miquitates eoꝝiu
ſte puniendo· Mſericoꝛdiã aut meam non di
ſpergam ab eo /quia bomi patres non ſunt pu⸗

niedi ꝓ filion peccatis. neq; pꝛophanabo teſta

mentum meũ quia dicit hoc eʒechi xviij · Pa

ter non poꝛtabit miquitatẽ ſilij ꝛc· Semel iura
ui in ſancto meo ·id eſt in meip̃o qui ſum ſan

ctus ſanctoꝝ: Ceñ xxij· Her me metip̃m iura

ui ⁊c. ſi dauid mentiar /ivirtuoſo non metiar
lemen eius meternũ manebit lid eſt fructus

open ſuon eternaliter durabit et thꝛonus eiꝰ
ſicut ſol q;ʒtum ad gloꝛiã anime: et ſicut luna

perfecta q;tum ad gloꝛiaʒ coꝛpis. ⁊ teſtis in
celo ſidelis quia ſancti ex perpetua laude ſunt

teſtes bomitatis diume ¶ Tu vero Licet aũt
homo ſit pfectus in vtute cadere tam põt deo

permittente· ⁊ dyabolo pꝛocurante ſcut patʒ ðᷣ
dauid min facto vrie· et de petro in xpi negati

one · ideo de tali ðꝛ· Tu vero repuliſti ⁊ deſpe

xiſtipꝰ eius caſum·nã homo de ł cadit in pec

catum· Oſee·xiij. Perditõ tua ex te ifrael/tantũᷣ

modo ex me auxiliũ tun· diſtuliſti xpᷣm tuũ.
a conſecutõe bonoꝝ ꝓmiſſoꝝ auertiſti teſtam
tum c]]repetitõ eſt eundem ſententie · ꝓpha

naſti in terꝛa ſanctuariu eius /id eſt ꝗphanari
permiſiſti m terꝛems deſiderijs coꝛ eius quod

erat teplũ ſpuſſancti pꝛius Deſtruxiſti om̃oe

ſepes euis :id eſt pmiſſti deſtrui in eo clauſu

ras virtutum· poſiuſti firmamentũ eius foꝛmi

dinem quia tu qui eras eius ſrmamentum ſa
ctus es euis ſoꝛmido apter culpe demeritum

LDruipuerũt en omes tranſeuntes via d eſt

demones ad nocendũ hommnbus diſcurꝛentes
Job· j· Curcuiui terꝛam ⁊ pambulaui eã· ſactꝰ

eſt oppꝛobꝛiũ vicinis ſuis id e fdel bus alijs
exaltaſti dextera depᷣmentiũ eũ c · laxado ſu
per eum potentiã demonu auertiſti adiutoꝛi

um gladij euusvbi duumi m oꝛe pius. Cre ·
ome xxxvij Quius vita deſpicit᷑ reſtat vt eus

pꝛedicatõ contenat᷑· Deſtruxiſti en ab emuda

tione · id ẽ a ſacramentoꝝ quibus peccata mu
dantur debita mmiſtratõne · et ſedez eius in i
ra colliſſti id ẽ dignitatem eius deſpici pmm
ſti · mmoꝛaſti dies tepis eius ꝛc id ẽ minora
ri permiſiſti mn bono ſicut de homme vago de·

ꝙ perdit tꝑs ſuu· Sed quoniã taus aliquãdo pe

nitet et petit miſericordiã ideo ðr in pſona einſ
Vquo dñe auertis in fine] quaſñ diceret noõ
decet tua demẽetiã. exardeſcet ſiẽ ignis ixa tual

— — — —e — — — B

tde

re
de
ltesn
uen
fi
li
nond
nepe
oteſn
L
Aur
umbr
mun
netiar
ctus
useß
t luna
eſton
deline
ketat
otded
tpetz
neget
deſe
inper
tanti
un
eſtanm
Ppn
haner
gro
lonna
gauſt
ſormt
um
tum
deſt
tes
c
lſs⸗
Don
D
(e
ts
nint
Inm
aigt
enſt
nnora
oo⸗
vpe
euſ
no
1a

qui dicit nunꝗʒ ſufficit pꝛoũ/xxx· Memoꝛare
que mea ſubſtantia iq̃ʒtuʒ fragils ẽ ad pec⸗
catum. nunquid vane conſtituiſti omnes fili
os hommũ quaſi diceret non:quod tñ eſſet ·
ſi non miſereris peccatoꝝ cum omes ſint pec·
catoꝛes. Vbi ſunt miſericoꝛdie tue antiq̃ doi
ne quibus dauid homicida et adulten ad mi⸗

ſericoꝛdiam accepilti:et ſic uramentũ tuũ ꝗꝓpĩ

enoꝛmitatem peccatoꝝ ſuoꝝ non retractaſti

Memoꝛ eſto oppꝛobꝛij ſßuoꝛum tuoꝛꝛquañ

diceret et ſi ñ ꝓ me mihi miſerearis mſerere
pꝛo ſeruis tuis quibus imaperatur peccatum

meũ ·nã peccatũ vmꝰ pſone notabilis ĩpꝛopat᷑
alijs de ſtatu ſuo qð ↄtinui in ſinn meo de

de quo ſum mihi conſcius qð exꝓbꝛauerunt

mimcci tuiid eſt hommes mali qui bonis ho
mmibus expꝛobꝛant peccatũ men ideo ſubdi⸗
tur ·cõmutatõeʒ chꝛiſti tui id eſt mutatio

nem meã de bono in malũ qui tñ fuerã crimma

te conſecratus tibi t quomã talia oppꝛobꝛia
patienter ſunt toleranda: maxime ab eo qui ẽĩ
culpaſubditur · Benedictus dns c .
DSNIL.. Lντ..
mine refugiuz c Tſlepse

pulo que eduxerat de egipto:· No

tis pꝛo ſua et alioꝝ ſalute. Rt pꝛimo captat dei
bemiuolentiam eius ſitendo clementiã dicẽs
Domine refugium factus es nobispꝛote
gendo nos a malis 1 ꝓmouendo in boms et
eus eternitate dicens · pꝛuusqᷓʒ montes fieret
TIC]·Decudo foꝛmat ſuã petitõeʒ d. Ne autas
hommẽ in humilitatẽ ]id eſt auerti a te pmit

tas in peccati vilitatẽ· et dixiſti conutimmi ſi

lij hommuũ / Sacha rie pꝛimo· Conuertimini
ad me dicit dominus exercituu ego conũtaꝛ
ad vos Ideo nõ eſt voluntas tua ꝙ hominel
a te auertatur· ⁊ ad hoc allegatur humane vi
te bꝛeuitas cu dicitur · Quomã mille anni xc
id eſt ſ homo vineret mille annis tñ in 2pati
one ad eternitate tuã nõ ſunt quaſ dies heſtẽ
na que pꝛeterijt· et ſicut vna cuſtodia in nocte
que eſt tin quarta pars noctis:et ſic hommnis

anni ſunt quaſi mbil· Ad hoc etiã adducit alð

exemplũ dicens · Mane floꝛeat ⁊ tranſeat /i.

ſicut herba que floꝛet m mane ⁊ ſiccatur in ve
ſpere ſic ẽ homo bꝛeuis vite · ꝓpter quod cito

debet conuerti per pemtentiã ne puemat᷑ moꝛ
te.· ¶ Quia defecimus ·. Mic conſequent oſtẽ
ditur ꝙ acceleranda eſt penitentia Ppter acer

bitatem pene non pemtentiuʒ d · Quia defeci

mus in ira tua c lid eſt in punitõne tua que
eſt nimis dura. poſuiſti miquitates noſiras
in con ſpectu tuoad pumiendu tepe debito·
Leculu noſtruũ in ilummatõne vultus tuj i.

oꝛatio moyſi oꝛantis ꝓ ſe et ꝓ po

raliter etiã eſt oꝛatõ viri hdelis oꝛã

ſic patenter ſunt ſacta noſtra coꝛam te· ꝙ non
poſſunt abſcondi· Quomã omnes dies nri ·
repetitõ eſt ſententie ſupꝛa dicte de vite hoĩs
bꝛeuitate · ideo ſubditur · Anni noſtri ſiẽ ara
nea ⁊c·id eſt ſicut aranee tela que cito diſſol
uitur · quia bene cõplexionati ſi tranſeant ãnos
octaginta· reſduũ non eſt niſ laboꝛ et doloꝛ·
in tempoꝛe vero tã bꝛeui non poſſet homo ðᷣ
peccatis ſatiſ facere· nin deꝰ ſuppleret ſua benri
gnitate ideo ſubditur · Quoma ſuperueĩt ma
ſuetudo ⁊c· quis nouit poteſtatẽ ire tue xc ꝗ
ſi diceret nullusideo dexterã tuã ſic notã fac·
c·]·i eſt miſericoꝛdia ſubleuantẽ onde mitte
do culpam · vt erudiamur ſapientia tua per in
ternam conſolatione· Conuertere domme
repetitio eſt dicte ſentẽtie de peccatoꝝ remi
ſione et interna conſolatõne ideo ſubdi. Re
pleti ſumus mane mſericoꝛdia tua ⁊c id eſt ĩ
oꝛtu lucis gratie babemus cauſam leticie Le
tati ſumus ꝓ diebus quibus nos humiliaſti
dando nobis ſpiritũ vere contritõis annis qᷓ
bus vidimus mala id eſt cognouimus pecca
ta noſtra· Rt quoniã nõ poteſt hõ in bono per
ſeuerare ſine dei adiutoꝛio·ſubditur · Reſpice
in ſeruos tuos ⁊c ·in bono cõpuando et etiaʒ
dirigedo · et ſit ſplendoꝛ domimi ſuper nos
per gratie ↄtinuatidem et opera manuu no
ſtrarum dirige ſuper nes oꝛdinando ad tu
am gloꝛiã et opus manuu noſtraꝝ dirige·
ne declinent a rectitudme uſticie·
DSNRL: „ℛ
abitat· Pſalmuʒ iſtum fecit
moyſes ꝓ popło iſrael· Moraliter
aũt põt exponi de quolbet ſideliĩ
dño ſperante ſpe foꝛmata caritate·
ciendum aũt ꝙ m hoc pſalmo ſit frequet tran
ſitus de capite ad mebꝛa et ecõuerſo · ꝓpter cõ
nexionem vnius cũ altero dicitur ergo · Qui
habitat in aduitoꝛio altiſſimi per ſpe caritate
formatam· m ꝓtectione dei celi cõmorabit .
prima coꝝ· x ſdelis deus qui nõ patiet᷑ vos te
tari ſupra id qð poteſtis· Dicet dño exptus
ſuam ꝓtectionem. ſuſceptor meus es tu ⁊c·
Qm̃ ipe lberauit me de laqueo venantium
id eſt de tentatõne demonuʒ · et a verbo aſpe
ro. Cxre · Verbũ aſpeꝝ euadere · eſt irriſões
detrahentium diſſimulando calcare · Scapułk
ſuis ⁊c · Hic oſtendit᷑ qualiter memoria paſſi
onis ꝓtegit in aduerſis cũ dicit· Scapulis ſu
i8 · pro te flagellatiſ obubrabit tibꝛ. 2tra p
ſecutioĩs eſtu· et ſub penis eiꝰ ad e bꝛachi⸗
is in cruce ꝓtenſis in modũ alan· Scuto cixr⸗
cundabit te veritas eius id e ſua morte · que
dicit veritas · eo ꝙ impleuit ꝓmiſſa de redem
ptione humana ·ipᷣa etiã eſt ſcutũ cõtra inſultꝰ
tetationum · Tre · i. Dabis eis domme ſcutũ

coꝛdis laborem tuũ ideo ſubditur · non time

bis c ··circa quod ſciendum ꝙ duierſ demões

tentant de vicijs diuerſis apter quod alqᷓ di
cuntur ſpiritus luxurie aliqui ſpiritus ſuꝑbie·
et ſic ð aujs ·p hoc ergo ꝙ dicit᷑ a timoꝛe no

cturno mtelligunt᷑ demones tentates ð fur
to· quod cõmumter ſit ð nocte· a ſagitta vola
te in die ꝓ quam intelligunt᷑ demones tenta

tes de ſupbia qᷓ querit apparere· a negocio p

ambulante in tenebꝛis deſta demonibus &
luxuria tentantibusTobxxinj· QOculus adulte

ri obpuat cangine· ab incurſu et demonio me
ridia no ideſt a ſpiritibus de caſtrimargia te

tantibus que ſit in pꝛandijs magnis: vbi cur

runt multa fercula et vma et fiebant munit᷑
hora meridiana. Qadet a latere tuo mille vc
id eſt demonum multitudo ponit hic nume⸗
rus determmatus pꝛo indetermmato:q; ſunt
in malioꝛi numero·ſcut apoc.j p vigintiquat:
tuoꝛ ſenioꝛes ſignificat᷑ vmuerſitaſ epiſcopoꝝ
qui ſunt multo plures: ad te aut nõ aꝗpropi
qua bit·ſcʒ ictus peccati moꝛtalis · Verũtam
oculis tuis conſiderabis qð non eſt ex virtu
te tua h diuma· et retributõnem peccatoꝛum
vndebis .id eſt intelliges ꝓ oppoſitum et tunc
grates deo dices · Quoniam tu es ſpes mea
altiſſimũ ⁊c deo ſecurus eſt qui reſugit ad te
gpter qð tłen refugiẽti ða · Nõ accedet ad te
maium ꝛc et ſubditur ratio- Quonmiam age
hs ſuis mandauit de te quos poſiut cuſtodes
hommũ et ſpecialiter electoꝝ. ne ſoꝛte offen
das ad la pidem· id eſt chꝛiſtum qui eſa· wiij·
dicit᷑ lapis offenſonis mans hommibus et in
credulis ſuper aſpdem et baſliſcum ambula
bis ⁊c]· Lucx· cce dedi vobis poteſtatem cal
candi lup ſerpentes et ſup ſcoꝛpiones ⁊ ſuper
omnem vtutem mimici ⁊ mibil vobis nocebit
Et ſubdit᷑ ratõ OQm in me ſperauit liberabo
eum c. eripiam eu de huiꝰ mundi picuk· et
gloꝛiſicabo eum m celis. longitudme derũ
adim plebo eum p eternam durationem· et
oſtendam illi ſalutare meu p aptam vmionẽ
num eſt confter
ſalinũ iſtum ſecit moyles Im he
bꝛeos ad cantandu in die ſabbati ꝓ
Tbeneficõ creatõis Allegoꝛice vero
poteſt exponi Pſaeneate diei dommice que
ſuccedit diei ſabbati . ⁊ pꝛĩo iducimur ad di lau
dem ꝓ benefcõ reſurꝛectioms inchoate ĩ xp̃i
reſurꝛech one cu dicit· Bonũ eſt co nſteri do
mmno ·oꝛatõe ſocreta·et pſallere voce publt
ca ad annunciandu mane miſericoꝛdiam tuaz
C.] nam de die dicunt᷑ alꝛq laudes diume ali
que de nocte· m decacoꝛdo pſalterio ⁊c· per
bec inſtrumenta in nouo teſtamento ſigniſi cã

tur bona ſpualia vt pꝓ pſalterumm decacoꝛdum
impletio decem mandatoꝝ· p citharã triangu
larem ſancte trinitatis ſides · que requirunt᷑ ĩ

debite laudantib deum. Quia delectaſti me
in ſactura tua id eſt in humanitate xpiĩ vni

tate ſuppoſiti tibi 2umncta: ⁊ in opibus manu
um tuaꝝ exultabo nam in creaturis relucet
bonitas diuma et ſic ſunt deuotõnis et leticie
cauſadeo dicit᷑· Quã magniſicata ſunt opera
tua domine ꝛc nullus em poteſt ea ad plenũ

mueſtigare Vir inſipienſ · Klec eſt ps ſecũ

da in qua ponit᷑ ingratoꝝ punitõ cum dicituꝛ
Vir inſipiens non cognoſtet ⁊c id eſt nõ ſa

piens eterna:quia non cogitat niſ tepalia nec

per conſequens appetit· quia non amat᷑ niſi co

Smituʒ. Quʒ exoꝛti fuerint peccatoꝛes ſicut fe
num iad tps modicũ. vt intereant in ſecu⸗

