leſus in ptes tyri p mubere chananeã cui dicd
tur a dño o młr magna eſt ſdes tuapõt rõ
ſupioꝛ intelligi qᷓ legib eternis inſpiciendis ·
ſulendis intendit Fm augꝰ· xij· de trini· p hliã
eiꝰ xõ inferioꝛ · p demonium at ipᷣa ſenſuantas
q̃ etiã per ſerpentẽ ſigniſicat vt dicit augnbið
Dic igit᷑ ſla mulieris chananee a demonio ve

xat?᷑· q p ſenſualitatẽ inferioꝛ rõ ad ↄſenſu pec

cati moꝛtalis impellit᷑ cuiꝰ ſanatõ per matren ·
rõeʒ ſuperioꝛẽ a dño petit᷑ nã ratõ ſupioꝛ ſp ad
optia depᷣcat᷑ et ſẽ dns diſtulit exaudire peti
tionẽ mulieris chananee vt eius ſides clari ap
pareret ſic et dñs aliqn dimittit impulſu rõniſ

mferioꝛis ꝑ ſſualitateʒ duiti ꝓptrabi ut augeat᷑

meritü teptati · ꝗpter qð paulo petenti ſtimuũ
carnis a ſe auſerꝛi dixit dñs · ij con xij· vᷣtus in
mſirmitate pſicit᷑ ⁊c· ERt cũ tnſiſſet inde c · Se

quit᷑ &t acceſſerũt ad en turbe młte bñtel ſecu

claudos ⁊c· Qecos añt illumĩat cũ ignoꝛaãtibꝰ

costionẽ ſue ſalutis infundit· Mutos er curat
cũ eoꝝ linguas m laudẽ ſui creatoꝛis ſoluit Di

mliter claudos cu in wa iuſticie greſſus eozuʒ

dirigit · Debiles ſoꝛtiſcat cũ pigros et accidio

os opari bonu virilit ſacit· Turbe vo mmant
et deũ gloꝛiſcãt cũ ex talib mutatõnibo qᷓ ſunt

dextre excelſ deu laudat. Miſereor turbe c]
per quattuoꝛ hoĩm miia qui chꝛiſtu m dſerto

ſunt ſeeuti ſigſicat᷑ multitudo credentiũ in xpᷣm

de q̃ttuoꝛ partib mũdi et dimittere eos ieiu
nos nolo ne dehciat in via m qð dicit greg;
m omł. In pnti vita qᷓſ in via ſumꝰ qᷓ̃ ad patriã
pergimꝰ. g ne ſdeles in hac via deſciãt paſcedi
ſunt per platos doctoꝛes ⁊ curatos pane ſane
doctrine et ſacre ſcpture et eukariſtie quo age

tur ſeptiſoꝛnus gratia ſpuſci. apter qð de hic
funt vij panes· ?⁊ pauci piſces p qͥ ſiſicant ſa
crxe ſcpte ſnĩe a piſcatoꝛib eccie en laboꝛe qſte ·

as

. tt voluit animã ſuã ſaluã facerei vitã animalem
H acceſ ſerunt ad euz phariſe vooluptatib exponere perdeteã eternaliter.
ett ſaducei temptantes eum 2c. qui ãt pdiderit ia voluptatib retxerit mue
Ner iſtos qui venerunt ad chꝛiſltu met eã ad głam oꝛdinatam. Quid em ꝓdelt
õ addiſcendi Stia h mali gnad ſig hoi ꝛc]q d nihil h̊ multuũ nocet nã aĩa rõnalis
ſcant᷑ illi q̃ veniut ad ſmonẽ vł lechioneʒ ñ vt magine trinitatis inngnita pcioſoꝛ eſt omid
ediſcent᷑ ſ̊ vt pdicatoꝛ ł lectoai inſdient᷑. Her crems Eilius em homis ac ÿ Miero- Times
Shãt ꝙ queſierũt ſignu de alto nigniſcant᷑ illi q moete audi gloꝛiã triumphãtis vereris cruceʒ
Arunt audne ſu btilia cutioſa et mutilia· ppter aufſculta angelon miſteria! Sunt qudã de bic
qð dem eſt ei ꝙ ſibi nõ dabit ſignũ miñ ſgnu· ſtantibo cu chꝛiſto h̊ ſtant·qᷓ ꝓ ipſo paſſones
ione qꝗᷓ ꝓpter ſua mobedientiaʒ fuit deglutit a poatienter ſuſtinet et iſti moꝛte culpe vel gebẽᷣ
ceto:ſic et ipñdeglutiendi ſunt a dyabolo·ſi tn ne nõ guſtant ſ cũ ipſo tranſeũt ad głᷣaʒ ſem⸗:
ve peniteãt de ſuis deſectibo ſaluabunt᷑ ſicutito piternam CMX. FVII.
nas ve penites de vẽtre ceti fuit libatꝰ. Et cu —

veniſſent diſcipki eius trãs fretũ obliti ſunt pa e
nes accipe per iſtos ſigſicant illi q̃ chꝛiſti do:
ctrinã audiũt h̊ nõ retinẽt vel ope nõ adiĩplent
ideo ðᷣꝛ eis. Nõdũ intelligitis ⁊c 8t interꝛo
gabat diſcipulos ſuos· d:que dicunt homines
elſſe ſiliuʒ hbommis ⁊c ·Oꝛng· In.p̊ dedit exem:
pluʒ vt nos ſemper ſcrutemur qualiſ opinio ſit
apud hoies de nobil vt ſi quid mali ðꝛ de nob
occaſiones illius pᷣſeindamus.Or àt quid boni ·
occaſones augeam. Caro et ſanguis non re
uelanit tibi h pater c Oꝛig. g& et nos pre

N? Polt dies ſeꝛe . Oꝛigen. Sex
dieebv facte eſt viſñbilis mudꝰ g qui
enſcend it om̃s res mði viſbiles pi
EVxcelſum montẽ aſcende et aſpicere
gSbam vbi dei St ecce appuerũt eis moyſes et
helyas cũ eo loqntes· Oꝛis.· Si quis intelligit
ſpualẽ legẽ zueniente hmomibo jeſu et in phe
tis abſcondita dei ſapientiã ille videt moyſen ·
helyã in gła cũ ieſu ¶ Bonũ eſt nos h eſſe in
2templatõnis dulcedine· faciam hic tria tab
nacula·qᷓ 2tẽplatuiꝰ moꝛaliter facit qñ legem
et ꝗphetas et euangelũ pꝛactice legẽdo diſpo

nob reuelante qᷓ eſt in celis: qñ·ſuerſatio nra
inm cels fuit 2ſeſſi fuerim? ieſum chꝛiſtu eſſe dei
viui fliũ· ⁊ nobis diceł/ tu es petrꝰ c. PDetrꝰ
eñm̃ eſt omis imitato: petri⸗ t quodcuq; liga-⸗
ueris 1c]⸗Miero/Iſtu locũ ep̃i ⁊ pꝛeſ biteri ma
le intelligentes · aliq;d de phariſeoꝝ aſſumüt ſu⸗
percilio· vt vel danent jnocentes vel ſoluere ſe
noxios arbitrent᷑ cũ apud dũm nõ ſnia ſcerdo
tũ hde eon vita qrat Tune pᷣcepit diſcipulis
ſuis ⁊c ·das alijs exẽplum vt non q̃rãt h̊ mag
fugiãt gham hoĩm· Exinde cepit ondere 2c ·
ad ̊ em ignomnnã lue paſſionis 2 reſureciõ
mns ſue głam pdixit vt eiꝰ exem plo timoꝛẽ paſ
ſonis tolleret et eos ad 2ſiderandũ ſue reſur ⸗
rec tonis gr?am eleuaret. St aſſumẽs eu peerꝰ
./·B fect petx er affec tu carnali apter qꝗð xp̃c
dieit ei . Vade poſt me ?c d. nõ debeſ mpe
dire paſſioneʒ meã ſ̊ magis fequi:ideo ſubdit᷑·
Tunc ait diſcipłis ſuis:hi q̊s vult pꝰ me vem
re ⁊c Maximꝰ in mone ð ſancto iohe bapti
ſta:· Duo aũt abſtinentie et crucis ſunt genera
vnũ coꝛpale ⁊ ali ſpnale vnũ ẽ a potu et epuł
tempare appetituũ gule et a delectatõmi mol
liſſimis ſuauitatibo coercere· et ab his qᷓ tactu·
SZultu · vilu decipiunt ſenſuz wrint reuocare ac
violenter abſtrabe alten abſtineẽtie ⁊ crucis ge
nus eſt pcioſius atq; ſublimius motꝰ animi re
gere et pturbatões illius modeſtie traquiluta
te placaxe ire ac ſuphie inpetꝰ quaſi ſeram be
ſtia reſrenare litigare q̃tidie tra vicia increpa
re ſe quadã cenſura 1 auſteritate vtutis ⁊ rixã
quodamõ cũ hoĩe in timoꝛe conſexe· Qui eniz

mit . ſcoꝛde credendo:oꝛe ſitendo· ⁊ ope adim
plendo. Et ecce nubes lucida agnitio vera
ſubdit hy elt ſilius me“ diect“ zc et ceci
derũt diſcipuli in facie ſuã ⁊c· nã ſic ilummati
venerãat dei maieſtatẽ · Nemmi dixeritis viſo
nẽ ⁊cq; diuma miſteria nõ ſunt ſp ̊ loco ⁊ tẽ
pe debitis publicanda ·. Quid dicut ſcribe
hpelya opoꝛtet pmũ vemre « Srut ẽ duplex
aduentus chꝛii ti ita et duplex helias· ſcʒ in ſpu
et pſona pdicato: aut euangelij gerit officium
vtriuſq; nã diſponendo ꝓplłm ad ſuſcipiendum
baptille diſponedo vo ppem ad ſuſcipiẽdu ipʒ
iudicẽ ventuy gerit offm ſcdi ſ. helye pſonakxr
St cũ veniſſet ad turbã ⁊c · Sequii Dne niſe
rere hlio meo q; lunatic eſt p quẽ mnſtabił ð
ſignat᷑ſcut ð ecẽ:xxvij· Stultꝰ vt luna mutat
õ ſequit᷑ et frequent᷑ cadit in igne ſ iracudie
nã ra eſt acceſo ſanguinis circa coꝛ et crebꝛo-
in aquã /-ſ· voluptatis et luxurie et de H ðꝛ ĩfra
Moc aũut genus n eijcit᷑ niſ p orõʒ ⁊ ieumiuz
pieiniũ em curant᷑ peſtes coꝛpis 1 poꝛõnem
peltes metis. Ouerſantibo autẽ eis mm galilea .
dixit ilus ieſus flius hois tradend“ eſt ac †ga
lilea volubuis interpᷣtat et iðo p hoc ꝙ deñs ibi
pdixit paſſionẽ ſuã diſcipuł ſigmiſcauit ꝙ me⸗
moꝛes eſſe dem? moꝛtis xpᷣ et etiaʒ nre qzdui
ſumꝰ in volubiltate vite pñtis. Et cu veniſſer
capharnaũ acceſſerũt qᷓ didꝛagma acceperunt
17 didzagma atingt duplice dragin et per
vnã põt intelligi penalitas coꝛpis ſſames et ſi
is et hiniſnõi p alia ant penahtas metis. ſellz

timoꝛ triſticia et huiuſmõi· hãc aũt duplicẽ dꝛa
gmã debet reddere qiulibʒ impatoꝛi oĩm pꝛo

pẽto pᷣmoꝝ parentũ qð facit patienter toleran

do penalitates dẽas: licʒ aũt xpᷣe nõ haberz pec
it ꝓ Rlute oĩſm 1 q; carne
catric· )Q. VII t
Niula hora acceſſerunt ad eſuz
) ꝛ2ꝛc· Sequitur t aduocans eſus
paruulum ſtatuit euz in medio
rum . Mozauter paruulus in
cu vere hunmk mſtatu ponit᷑ di·
Smitatis:q; tunc ſicut lucerna ſup candelabꝛu
pomt? alijs in exemplũ .q; plus honoꝛatꝰ. plus
reputat ſe indignũ õ ſubdit · miſ Zuerſi ſueri

catu tñ reddere vol
aſſumpfit ſibez

medio ſtatu

tis ·ſ·a ſupbie faſtu· et efficiamĩ ſicut paruu:⸗
l]imitãtes eius humilitatem ⁊ nõ aſpirãtes
ad dignitatẽ· non intrabitis in regnu celoꝝn ·

nã anguſta eſt poꝛta vt ðᷣꝛ ſupꝛa vij apter qd
gSroſn pſupꝑbiam inſire nõ pnt p ſpᷣaʒ h̊ huſlleſ

tm̃. ↄcludi · Quicũq; humilauit ſe c· et

qui ſuſcepit vnũ paruulũ talẽ in noſje meo me
ſuſcipit nã ab eo ve ſuſcipi᷑ qui ei foꝛmatur
Qui aũt ſcandaliʒaũit vnu tale ⁊c· Seq̃t expe
dit vt ſuſpẽdat᷑ mola aſina ria in collo eius ⁊c ·
elegibilius em eſt coꝛpaliter affligi q; eternali

ter cruciari· Si aut manꝰ tua vel pes tuꝰ ſcãda
liʒat te ⁊c· Pex manũ qꝗᷓ eſt oꝛganũ oꝛganoꝝ

intelligi põt opus bonũ ð genere qð tñ nõ eſt

neceſſariu ad ſalutem · ⁊ ſi tale bonu ſit occaſio

rume · vtpote ſupbie vel alteriꝰ mali dz dimitti
DPer pedẽ vo poteſt intelugi gꝛeſſus honeſtꝰ
nõ tñ ad ſalutẽ neceſſaruis:⁊ ſi ſit occaſo mali
debet dimitti · St ſi oculus tuus ſca ndaliʒat te

c p oculũ põt intelligi ſcĩa ſecularis qᷓ licet ſit

bona tñ ſi ſit occaſio mali dʒ dintti · ſcut dicit
beatꝰ gregoꝛiis de ſancto bñdic to·qᷓ liberioꝛꝛ

genere exꝓuincia murcie oꝛtus rome liberali⸗
bus lrãꝝ ſtudijs traditꝰ fuit h cu in eis młtes

ire p abꝛupta vicioꝝ cerneret eu quẽ quaſi in
ingreſſu müdi poſuat pedẽ retraxit· ⁊ ſubditur
ibið· receſſit g ſcienter neſciꝰ et ſapieni indoctꝰ

Videte ne ↄtemnatis c] Zue g eſtↄtenere

quẽ deus honoꝛat angelo cuſtode ⁊ ꝗpt cuꝰ
ſalutẽ dei filius voluit m müdu vemire · ⁊ he ra
tões taãgunt᷑ cu ðꝛ. Dico em̃ vobis q;ꝛ angeli
eoꝝ c Diaũt peccauit m te frater tuꝰ .ite ſci
ente · Vnð augꝰ. Quid eſt in te peccauit niſi tu
ſeis q peccauit vade ⁊ coꝛripe eũ inter teet
ipᷣm ſolu.HMiero.Ooꝛripiẽdꝰ.n· eſt ſeoꝛſũ frater
ne ſi ſeł verecundiã amiſerit pmaneat in péto
Si te audierit lucratꝰ es fratrẽ tuũ p ſaluteʒ
em̃ alteciꝰ noðᷣ q̊ acquirit᷑ ſalus. Si aut te nõ

audierit adhibe tecũ vnũ b duos ⁊c· gloſa vt

ſi dixerit nõ eſſe peccatũ ꝓbet ilud eſſe pẽtum
R ſ nõ audierit eos dic eccie criſoi his qu
eccie pſdent · Si ãt eccleſaã nõ audjerit ſit tibi
ſicut ethnicus ꝛc augꝰ.i gentilis et puiganus

in nũo fratrũ nõ cõputandus Amẽ dieo vob

aruna⸗ Aiſnie c·Rugꝰ.de vᷣbis dñi ĩ mõ⸗
te Lepiſti

nã muuſta vincula dirũpit uiſticia · ten dico

vobis q ſi duo ex vob 2ſenſerint ꝛc Fſubintel
ligendu eſt ſi petiermt pie pſeuerant᷑ et pꝛo ſe
Die qͥtiens peccabit in me frater me? dimit
tã ei u bdit vſq; ſeptuagies ſeptias.iq̃ᷓdꝛigẽ
tis nonaginta vicib· vel vt dicit augꝰ ommino
qᷣtienſcunq; peccaut ignoſcas. Tðo aſſiłatuzʒ
eſt regnũ celon homini regi rchaſto qui eſt
rex regũ· qui voluit rõʒ ponere cũ Fuis ſuis)
huiꝰ em regis ſerui ſunt oẽs hommes.a cũ eis
rõneʒ ponitnam oĩm actus dilgeni diſentit
oblatus eſt ei vnꝰ·iquilʒ peccatoꝛ q; pñ̃tiali
ter ſibi aſſiſtit· qui debebat ei decẽ milia talen
ta i debitũ valde magnu q; tanta eſt offenſa
qntꝰ e ille qui offendit · cñ nõ haberet vñ red
deret .qe peccatoꝛ nõ het vnde ſatiſ faciat deo
uiſſit eu dñs eius venũdari c łp hoe ſigfiaat
determinatio eiꝰ ad penã debitã p vxoꝛẽ antezʒ

eius ſigficaĩ delectatio pꝛauaet p hlios actius

mali pꝓcedentes inde pꝛo quubeſt puniendus
Dꝛocidens aũt ſeruus ille rogabat ⁊c vt ſibi
daret ſpaciñ vite in q̊ poſſet p penitentiã ſatiſ:·
facere. Miſertꝰ aũt dñs c plus em dat mr’ñnmd
; roget Cgreſſus at Fuus ule ꝗSgredit ät a
dñno peccatũ reiterado· inuenit vni de 2 Fniſios
ſuis ·.i· de peccatoꝛib q̃ ei tenebat᷑ imn modic
reſpectiue ⁊ crudeliter cogebat eũ reddẽ · V
detes ãt 2erui eius ⁊c p q̊s omes chꝛiſtian
et angeli ſancti intelligunt᷑· Vñ apoca xxij· di
xit angelꝰ beato ohãnmi Conſeruꝰ tuꝰ ſũ 1 fra,
trũ tuoꝝ · t coꝛã deo repñtãt fcã boĩm · Ser
ue neq;ʒ nõne opoꝛtuit et te mißeri cõſerui tni
c ·q·d·ſic Remigiꝰ Seruꝰ iſte nullñ legit re·

ſponſum dño dediſſe · m q̊ demonſtrat ꝙ in die
iudicij ⁊ ſtatim poſt hac vitã ceſſabit omnis ex

cuſatõ pẽti · Et watus dñs tradidit eũ toꝛtoꝛn
bus idemonib quouſq; redderet vniuerſu
debnũ i. vſq; imperpetuuũ na in inferno nulla

T factnʒ eſt enn conſummalſet
ieſus ⁊c Sequitur.&t venit in fi

Sanauit dñs turbas tras ioꝛdaneʒ
vbi dabat᷑ ba

tus fuit a qᷓbuſdã h̊ tẽptantib rñdeat dogma

ta pietatis · Nꝛopter ̊ relmquet hõ patreʒ et

mreʒ ⁊c · Remigiꝰ.· Miſterin h̊ dixit eſſe apis
in chꝛiſto ⁊ eccia dñs em ieſus chꝛułꝰ q̃ſ patre

deſeruit cu de celis ad terꝛã deſcendit 1 matr e

abe fratre tuu tanq; ethnicũ et pu
blicanuliga illũ in tra ſ vt iuſte liges eu · vde

nes udee tranſ iordanez Oꝛig

ptiſmꝰ.ve· n a ſpualib mſirmitati
bus curant᷑ et ſaluant᷑ homĩes in baptiſmo. St
acceſſerunt ad eũ phariſei tẽptãtes eu 2c · On
geñ · Temptato ãt dño nullus diſcipuloꝝ eius
qui poſitꝰ eſt ad docendũ guiter ferat ſi tepta

— — —. ——

— — — —— —

—. — —

deſt na gogã deſeruit apter eiꝰ inſdelitate,
et ad heſit vxoꝛi ſue:ſ ecdeſie· ſunt duo in car

Alis · Nõ omes caput vbum iſtud hᷣ qᷓb datu
eſt ·Sap vnj Cognoui q nõ poſſum eſſe ati

ne vna·ichal tus ⁊ eccia in vno coꝛpe qui dixit

nens mi deus det. Sunt eunuchi qᷓ ſeipſos ca
ſtrauerunt p obſeruãtiã caſtitatis · Qui pot
caperę capiat cum aduitoaio dei: Hiero. MOz

nim cõcitantis.qdqᷓ põt pugnare pugnet· ad

ſupet⁊ trumphet . Tuc oblati ſut ei puuli c-

Seqt. iſcipuliãt eiꝰ merepabat eos in hoc
P ipᷣos ſigmiſcant᷑ illi quuenes impediũt a re.
higionis ingreſſuq̊s dñs repꝛobat dicẽs· Si⸗

inte puulos venire ad me ⁊c]· Oriſo· Naſñi ſci

ſuturi ſunt quid vetatis finos vemre ad patre

Sequit᷑ Quid me ſterꝛogas de bono hero-

fertig añqʒ culpa videatis· Et cu impoſuiſſz illif
manꝰ c ·Remigiꝰ. Manibo impoſitis piñs be
nedixit ſigſicans ꝙ huiles ſpu digmi ſunt eiꝰ
tia 2 benedictõne Et ecce vnus accedens ꝛc

Saluato: noſter non renuit bonitatis teſtimo

niuqſß a magiſtriſ abſq; deo exduſñt erꝛoꝛẽque
aut vtilitas vt ita reſponderet · reducit euz pan

latim et erudit liberari ab omi adulatõne· ⁊ ab
his que ſunt ſuꝑ ter:a abducens· deo adherere
ſuadet et futura querere et noſſe eũ q̃ ve bonꝰ
eſt· a radix ⁊ ſons oĩim bonoꝝ: Si vis ad vitã
ingredi ſerua mãdata·. Remigiꝰ Demonſtrat᷑

his vbis ꝙ lex ſuis impletoꝛibo nõ ſolũ bona tẽ
palia dabat h etiã vita eternã ſuo tñ tpe 2ſeqn⸗
dam . Si vis pfectꝰ eſſe vade ⁊ vende vce

nadius de ecclaſticiſ dogmatibo · Bonum eſt la

cultates cu diſpenſatõe erogare melꝰ eſt in
tentõe ſeq̃ndi chꝛiſtũ totũ ſił donare·⁊ abſolu⸗
tũ a ſolicitudine cum chꝛiſto egere· Oꝛg. Nõ

tñ ſic intelligendũ eſt ꝙ in ipſo tpe è̊ bona ſua
tradidit paupibo fiat oĩno pfectus ſ̊ ex ila die

incipiat ſpeculatõ dei adducẽs eũ ad omes vir

tutes ido ſubdit et veni ſequere me ·Hiero.
S equit᷑ em dñm qui imtatoꝛ eſt eius ⁊ p iliaꝰ
veſtigia gradit Qu audiſſet adoleſcens ̊ vba

abijt triſtis ⁊c · ¶ riſo · Nõ em̃ ſihr detinent᷑ · q
pauca hñt et qui multis abundãt· qm̃ adiectio
duiitiaꝝ maioꝛẽ accedit flamã et violentioꝛ eſt
cupido· mðo ſequit Amen dico vobis q diues

difficile intrabit in regnũ celoꝝ. Qrip· Quod

quið dixit nõ pecunijs detrahes h eis qui deti /
nẽt᷑ ab ip̃is et diſcipulos paupes exntes nõ de

bere verecũdari Aror apa taabe deũ oſa

poſſibilia ſunt·Remigiꝰ.

di oc nõ eſt ſic inteli
gendü ꝙ poſſibrle ſit apud deuʒz vt diues cupit

dus auarus et ſuperb intret in regnũ celon h

vt auertat᷑ ⁊ ſic intret. Scce nos reliqmus oja
Tc FCresg/omłxxx· Młxtũ dimiſit qꝗᷓ c re poſ

lalla etiã cupiſcentijs renuũciauit· tanta ergo a

ſeqntib dinnſſa ſũt qᷓnta a nõ ſeqntibo 2cupiſe
potuerũt·. Vos qui ſecuti eſtis me ⁊c · ero
Nʒõ ditit qui reliquiſtis oĩa· hoc em̃ ſocrates

phᷣꝰ ſecit. ⁊ multi alij duntias 2ꝛtempſerũt. h qᷓ

ſecuti eſtis me qð ꝗpᷣe apłon eſt atq; credetin
rin regeneratõne ꝛc · ſequit᷑ · ſedebitis ¶ vos
ſup ſedes .· xij. Qriſo · Quod fuit extunc q̊ͥ getes
credere ceperüt in chaſto regnãte extũc n· apo
ſtoli ſederũt ſup·xij thꝛonos·i. in omibo chꝛiſti
anis omis em̃ ꝗᷓ recipit vbum petri ſit thꝛ'onuſ
petri ·⁊ idẽ de alijs apkłis eſt dicendũ iudicates
xij· tribfrael . hiero. i. 2dẽnantes · na apkis cre
dentibo iudei cõꝛter crede noluerunt Et oĩs qᷓ
reliq̃rit domũ:æc /ſeq̃t centuplũ accipiet O⸗ꝛ1
geñ et in ̊ ſcło q; ꝓ fratribo carnalb multoſ
muenit ᷣm ſdẽ· ſimir prẽsſep̃os⁊ ſacerdoteſ

et hiios·(iunioꝛes credẽtes· ⁊ Dꝛoꝛesſoẽs qui

ſe chꝛ iſ to exibuerũt vᷣgines caſtas.⁊ agros·
de astis multon ſidel paſcit ſufficienter. et H
mõ augꝰ xx· de ci dei exponit illud apki tanq̃ʒ

nihil hñtes et omna poſſidẽtes multi erũt no

uiſſim pᷣmi ⁊c · OꝛS per hoc exhoꝛtat᷑ eos ꝗᷓ
mip venerüt ad vbü vt ſeſtinẽt ad pfectũ aſce
dere p multis qui vdent ſenuiſſe in ſde.··

XX.

mim patrifamilias æc Darabo
lã iſtã de laboꝛantibo in vmea patriſ

gio vmea ſpualis eſt dñi: ad qua vemũt aliq ĩ

puericia q̃ñ in mane·⁊ aliq̃ in uuẽtute q̃t boꝛa
tercia· ⁊ aliqui in etate virin tanquã hoꝛa ſexta

et aliqui in ſenectute tanq; hoꝛa nona· ⁊ aliqui
in ſenio tanq; hoꝛa vndecima· Dñs autẽ vinee
xpᷣc eſt· ꝓcuratoꝛ ãt euis pſidens illi religioni
qui aliqn tin vel plus honoꝛis vel recreatõnis
facit vltimo venientibo gpter 2paſſionẽ vł pſo

nan reuerentiã ſeu aliã rõnabilẽ cam qᷓntum pꝓ
mo venientib· ⁊ auqñ Ztingit ꝙ pᷣmo venieteſ
accipiunt inde occaſonẽ murmiurãdi·licet iniu
ſte ꝗpter qð merito arguunt᷑ a dñno/ Et aſcen

dẽs ieſus hieroſoljmã ⁊c· Miero:Dns crebꝛo

de paſſione ſua diſcipulis an pᷣdixit ne cum vx
niret pſecutio et crucis ĩignominia ſcãdaliſaret
&St tercia die reſurget· Oriſo · Oð quidẽ huꝰ

—

gtia dicit vt cũ videret triſtia reſurꝛectionem
expectarent · Tunc acceſſit ad eũ mater flioꝝ

ʒebedei c] P iſtos qui per matrem petierut a
chꝛiſto p ceteris diſcipłis alijs honoꝛari: eo ꝙ
erãt eius ⁊ſanguinei:ſigſicant᷑ ambicioſi qui ba
bentes Platuʒ ↄſanguineu volunt p h̊ in eccia
p̃ ceteris ꝓmoueriquib bñ rñde? · neſcitis qᷣd

petatis· nã honoꝛes eccie non ſunt diſpenſandi

ex apinquitate ſanguinis ſ̊ ex ydoneitate pſo⸗
nan rõne ſcientie 1 vᷣtutis õ ſubdit · Poteſti/

Imile eſt regnum celorum bo⸗

familias alias expoſiu literałr 1 mo
raliter ꝓut ↄpetit cõitati hdeliũ· Nunc aãt am
exponaʒ ꝓut ↄſpicit cõitateʒ religioſoꝝ q; reli

hibere calicẽ c&ε:i ſuſtinere martiriũ apĩ deuʒ
Gt audientes decẽ indignati ſunt de duobus
fratrib Criß. Sicut duo carnaliter petiert ta

ec decẽ carnali ztriſtati ſunt · nã velle ſup oms

eſſe vtupabile elt · nõ ſuſtinere ãt alteru ſup ſe.

ninus eſt gloꝛioſũ. Nõò ita erit mter vos c /

7 . 7

Oriß.:Pꝛincipes mundi ddeo ſunt vt dominet
mmnoꝛibo ſuis ⁊ eos ſubijciat ſeruituti pncipes
at ecẽ ehunt vt ſeruiãt minoꝛib ſuis ⁊ miſtret

eis q̃cunq; a chaiſto receperut ⁊ ſuas vtilitatel

negugãt ⁊ uloꝝ ꝓcuret ⁊ moꝛi nõ recuſent ꝓ
ſalute mferioꝝ · ðt egredientibo illis c · Seqt
Ecce duo ceci p q̊ͥs miſtice ſigſicant᷑ duo po:
pul·ſgentiles qᷓ erat excecati per ydolatriã · et
uudei p doctrinà puerſam· mandatũ dei tranſ
gred entes apter tditõnes hoĩm · h adueniente
leſu et eoꝝ oculos metales tãgente · illummati
ſunt plures de udeis et de gentib plurioꝛes
eum per ſdem et opera ſancta ſeqᷓntes

T cum appropmquaſ ſent bie:

oneribo aſſueta·ſgſicat᷑ uidea· que le
Sis oneriby erat ſubiecta · de q̊ dicit
petrꝰ act · xv · Quid temptatis imponẽ uigu ſu
per ceruice diſcipuloꝝ qð neq; nos neq; patreſ
noſtri poꝛtare potuimꝰ.p pullũ vero de qᷣ dici

tur mar · xj· In q̊ͥ nemo ſedit ſgſicat᷑ ppps genti
lis q̃ nõ erat ſubiectus onerib legis chaſtus

aũt ſup vtrunq; ſeditq ex ambobo vnã ecciaʒ
ſibi ſubiectã fecit t impoſuerũt veſtimenta

ſua ⁊c·ſapłi p quoꝝ veſtimeta ſigficat᷑ eoꝛzuzʒ

doctrma qᷓ recepta a uideis et gentibo ſedit in

eis xpᷣe DPlurima aũt turba ſtrauerũt veſtim
ta ſiia cτυ .Cregoꝛi? omb xxmj. Quid ſunt ire
na o'a niſi quedã coꝛpis indumeta:· Veſtimeæta

igit᷑ in via ſternè eſt in via vite pñtis bona iꝛe
na paupib erogare:ramos de arboꝛ ib cede ẽ
ſanc toꝝ exempla accipe oſanna clamare eſt ſa

lutẽ ſupernã a dño poſtulare nã oſanna interpᷣ

tat᷑ obſecro ſalua. t cũ mtraſſet hieroſolimaʒ
Zmota eſt vmuerſa ciuitas· d· quis eſt hic p
Pp ſigſcatũ fuit ꝙ intrate ieſu hieruſale celeſteʒ

angeli dicturi erant quis eſt iſte rex gle · St

intrauit ieſus in templũ dei· Qriſ: Moc erat ꝓ
pꝛiu bom ſilij intrare domũu patriset tu imita

toꝛ chꝛiſti factꝰ ·cuũ aliquã ciuitate füis ingreſ ⸗
ſus pmũ ad ecciam curras· GEt eijciebat omes
vendentes 2c Naã mercatoꝛes eijci debet ð ec
cleſia: et menſas numularioꝝ c· Oriß ligniſt

cas ꝙ mn teplo dei nõ dit eſſe num niſi ſpualeſ
hntes imagineʒ dei · et cathedꝛas vendentiuz
colubas euertit /i:dignitates eccie obteẽtas ſy:
moniace · Domꝰ mea domꝰ oꝛõnis vocabit᷑
ſi-ã nüc domꝰ diſfolutõnis põt vocari et domus
cupiditatis ideo ſubdit᷑ vos ãt feciſtis nlla ſpe
luncã latronũ masgni latroneſ m ſpelucis ſuiſ

roſohimaʒ ⁊c· Der aſnaʒ que erat

–

exñtes qñ ſciũt aliquos pan hũñtes trãſre non

exeunt de ſpeluncis h̊ mittut ſamulos ſuos ad
ulos ſpoliandũ ·̊ qñ ſciũt hoĩes t᷑nſire multum
pecunioſos curꝛũt illuc de pmis· Sic multi ca⸗
nonici qñ ſciũt magnu lucꝝ tpale curꝛũt ad ec⸗
lenã hſ̊ qn modicũ eſt lucꝝ remanẽt in domib

ſuis et recreatõnibo et ad eccleſã clericos ſuos

mittũt. Et acceſſerunt ad eũ ceci et caudi æc
Moꝛaliter ceci ſunt ignoꝛãtes:claudi vᷣo recti
tudinẽ iuſticie dinnttentes et iti curant᷑ aliqñ
p paupes pᷣdicatoꝛes:chꝛiſti ſectatoꝛes · p eoꝛũ
bona cõſila et hoꝛtamẽta de quo tñ indignãt
aliqñ mali ſacerdotes Stra quos ſubdi? Nn

quid legiſtisꝛcqd· Si ſacre ſcripture noticiã
haberetis nõ indignarem h̊ gauderetiset ita

fit cõiter ꝙ bñ lrãti nõ indignant᷑ h̊ gaudẽt q;

p hoc in impoſito ſibi onere ſubleuãt᷑ Et reli
ctis iliis abijt c· Oriſo· vt ibi maneret coꝛpa

liter vbi habitabat ſpualiter · St videns ſᷣci ar

boꝛẽ Ic ·p arboꝛẽ iſtã fructu vacuã h̊ folia ba

bentẽ ſigncat᷑ doctoꝛ vł p̃dicatoꝛ vanꝰ ⁊ curio

ſus q̃rens auditoꝝ applauſu et non fructũapi
qð dei maledic tionẽ incurꝛit. p deuotõis de
fectu exiccat᷑ et igne gehene ſinaliter cremat᷑

Kmẽ dico vobis ſi habueritis hdem c ]· B fet

cerũt apłi miſtice qñ demones qᷓ montes dici

poſſunt rõne ſuꝑbie eijciebat ſue ſidei vᷣtute·

oma q̃cũq; petieritis ⁊c· Bem ſit ſemp·q̃ndo
oꝛatio eſt ꝓ ſe pſeuerans de pertinentib ad

ſalutẽ · Baptiſmus iohaãnis vnde erat 2c per

hoc oñdit chꝛiſtuſ ꝙ mahgnantib quales erat

iſti nõ ſunt dei ſecreta reuelanda· ſicut xpᷣc dyxe
rat ſupꝛavij nolite ſanctũ dare canibo·ß eoꝛuʒ
malicia pꝛudenter eſt decmãda Mõ quidã ha

bebat duos ſinos c] p pᷣmũu ſiliu qᷓ pꝛio rennit

patris pᷣceptũ ſ̊ pꝰea fecit ſigficant᷑ peccatoꝛes
qui penitet poſtea virilter opates per bm vo
fili qui facere voluntatẽ patris ꝓmiſit et non
fecit. ſ eficat᷑ uli q̃ operari vᷣtuoſe ſe ꝓmittũt h
nõ faciit · de quiboſunt multi religion ꝓntenteſ
ſeruare magnaſ euãgelica cõſiliaeũ tñ nõ ob

ſeruẽt etiã pcepta· ꝗpter qð ſeculaxres etiã pẽto
res tñ poſtea penitẽtes eis coꝛã dño pꝛeponu

tur cũ dðꝛ quia publicani ⁊ meretrices pᷣcedẽt
vos m regnũ dei. hõ erat prſaĩlias ꝗᷓ plãta uit
vmeã ⁊c· Ocðm ſpᷣum allegoꝛcuʒ hõ iſle xpᷣe

eſt qui plantauit ecciaʒ de ſuo latere ſoꝛmataʒ

et ſepẽ circundedit ei ndoctrinã euangelicã
⁊ fodit in ea toꝛculari martiꝝ patientiã qua
roboꝛata eſt eccia ⁊ ediſeauit turrĩ iꝛtepla

tionẽ confeſſoꝝ ⁊ doctoꝝ· et locauit eã agrico

lis ⁊c Rabanꝰ· Moꝛaliter hec vinea cuicunq;
locat᷑ cu baptiſmi miſteriu ſibi dat vt bñ opan

do in ea exerceat᷑: mittit᷑ ſeruꝰ vnꝰ alter tercuus

cũ lex pſalmꝰ ꝗphetia legit᷑ cq̊ͥ miſſus cedit᷑ eijcit

cũ ſermo ↄtemnit᷑ vel qð peiꝰeſt blaſphematur

beredẽ vero quantu in ſe ẽ occidit qui hliuʒ dei

— — —

— — — — — = —

.

eonculcauerit et ſpũi gratie ↄtumeliã fecerit p
Dito malo cultoꝛe vmea alteri dat᷑ cum donuz

gratie qð ſuꝑbus ſpꝛeuerit huilis accipit· St

cu audiſſent pncipes ſacerdotũ c ·Qriſo. Nec
eſt drña bonoꝝ bommũ et malon·bonꝰ enm
cõpꝛehenſus in peccato gemit malꝰ ãt fremit

nõ ꝙ peccauit h q opꝛehenſus eſt in peto ·

WImne eſt regnum celorum hbo

ꝓſtud nuptiale Zuiuium eſt eukari
ſtie ſacramentu ad qð cheiſtꝰ muita

uit indeos Tohᷣ · vj· dicens Non moyſes dedit
vobis panẽ de celo ß pater meꝰ dat vobis pa⸗
ne ven de celo · Rt iſtud 2uiuiü in cena dñi fu
it patum:Per thauros et altilia ſigſicant ſpuſ-
ſaneti dona que ſerunt᷑ in hꝰ ſacramti pcepiõ

ne deuota:. Et miſit ßuos ſuos·ſapłos alioſ

q diſcipłos dicere muitatis iudis a chꝛiſto
la mmuitatiſ:quoꝝ aliqui renuerũt vemre per ne
gligentia·et aliq̃ p o ccupatione terꝛenã et auqᷓ

per imimiciciaʒ qe chꝛiſti ſeruos occideruũt·ſ·ſte⸗
phanũiacobu fratre iohis et iacobũ iuſtuʒ vt
het᷑ in actib apłoꝝ· t miſſis exercitibo ſuis .
id eſt romanis qui dicunt᷑ exercitꝰ dei qꝛ vene

rũt eiꝰ inſtinctu in vltionẽ moꝛtis chꝛiſti/ pdi
dit homicidas illos ptim occidendo· ptim ca

ptiuado·. Tunc ait ſeruis ſuis · Sequit IFte g
ad exitus vian c]hoc fuit inpletũ act xiij cu
paulus et barnabas aſtanter dxerunt ideis.

Vobis opoꝛtebat pᷣmũ loqui verbũ dei h qin

vepellitis ilud: et mdignos vos iudicatis vite
vterne ecce Auertimur ad gentes· ſic eim nobis
peepit deus. Ded qu vemut ad Zuiuiũ caren⸗

tes caritate ꝗᷓ eſt nuptiale vel timentu mittunt
in tenebꝛas exterioꝛes ligatis manibb 1 penlxꝰ

p qðᷣ inpoſſibi exitus dengnat᷑ Tuc abeutel
phariſei c]· Sequit᷑. Magiſter ſcimꝰ q; verax
es ꝛc Oriß.ec eſt ypocritaꝝ pma ſimłatõ q;
laudat quos pdere volunt · Reddite q̃ ſunt ce

ſaris ceſari ⁊c] Oꝛis· Nudi pnceps dyabolus

celar dici pðt· nõ em deo voddere poſſumꝰ que
ſua ſunt nin pus pncipi mudi reddiderim?que

ſunt ſua·i:miñi depoſuerimꝰ maliciã vmuerſam ·

In ula die acceſſerut ad eũ ſaducei 2c ·Sequi

tur. Srãt apud nos ſepte fres p iſtos ſepte;ʒ

qui nõ reliquerunt ſemẽ deſignat᷑ vmuerſitas

deſidentiũ qui ex ſuis opivnõ velinquũt aliqjᷓd

memoꝛia dignu . In reſurꝛectõe nõ nubet ꝛc

reſurꝛectio ſpualis eſt a moꝛte culpe ad vitaz
gre qᷓ eſt arꝛa głe.et õ qñ H̊ reſurꝛeclio firma
ta eſt ꝓp apoſitu cauendi reciduimũ firmatu pꝛo⸗
feſnone religionis·et etia obſeruatuũ tũc eſt ſii
tudo ad angelicã vitã q; p caſtitate ſit 2ſoꝛmi

tas angelic puritati: angel ſier nihil pm poſ

ſident in hoc mudo obeduint Zꝛtinue ip deo

Magiſter qð eſt mandatu magnuʒ in lege .

„
S

inm resgi qui fecit nupuas 2 c

Match

QCriſ· De magno madato inter⸗ogat qui mini
mũ nõ obſeruat . Ct iſtis ſunt ſibes multi ſtude

rent munẽ doctrinã et pma rudimetavolen
tes volare añqʒ alas heant ⁊ ſic inuanũ laboꝛat
LIn his duoba mãdatis vniuerſa lex pendet et
aphete:q; tota ſacra ſcriptura ad dilectioneʒ

dei et pꝛoxinn oꝛdinat Quid videt vobis de

chriſto cuiꝰ ſiliꝰſit dicunt ei dauid pc grece
ðe vnctus latine qð ↄpetit epᷣis et regibo pt
qð dñt imita ri dauid tanqʒ boni fij in maſue:

tudine et iuſticla iphus· ðꝛ em de ipᷣo· ij. Reg.

xxiij· Tpe eſt qn tenerriꝰ ugni vermiculꝰ. qui lz

ſit mollſſimꝰ tñ pfoꝛat lignu duꝝ· Sic reges

et ep debẽt eſſe molles et ſuaues erga bonos
et efficaci

ter punire rebelles obſtmatos·

q; dixermt vobis ſeruate et fa⸗
cite ſecundum opera autem eo⸗
rum nolite facere:Moc generali inteligen:
du eſt de oñnb bñ docentib et male vuientib⸗

nã eoꝝ doctꝛina debet acceptari ⁊ vita repudi
ari · Alligãt em̃ onera grauia 2c · Meo iOCc
generahter ðᷣ aduſus omes mgros qᷓ Sndia
iubet et minoꝛa nõ faciũt· Qri· Tales aut ſunt

qᷓ̃ Sue pondus venientib ad pniaz imponunt

et ſ dum pns pena fugit᷑ cõt emnit᷑ futura. Si
em faſcẽ ſup humeros adoleſcẽtis quaʒ nõ põt

poꝛtare polueris neceſſe habʒ vt aut faſce reij⸗

ciat aut ſub pondere fringat᷑: Sic 1 homĩ cui
ue pondus piie imponis.: neceſſe eſt vt aut
pemitentiam reijciat aut ſuſcipiens dum ſere

nõ poteſt· ſandaliſatus ampliuſ peccet: deinde

ſi erꝛamꝰ modicã penitentiaà mponedo· nonne
melius eſt apter mĩaz redde ronẽ qʒ apter cru
delitatẽ vbi paterfam lias larg eſt·diſpeſatoꝛ
nõ debet eſſe tenax Oiĩa vo opa ſua faciut ꝑt
videant᷑ ab homib 2c]· Qtib n omi re naſci
qð eaʒ extermmat· ſẽ in ligno vmis et in veſti ⸗
menta tynea vñ ſacerdotũ miniſteriũ q̃ ponti

ſunt ad ediſicatione ſanctitatis. coꝛrumpe dya⸗

bolus nitit. vt hocĩm bonũ dũ gpter homies

fit kat malũ. Amãt pᷣmos recubitus in cenis:
v.·iſta recipe cũ exhibent᷑ oꝛdinate nõ eſt ma
lũ h ipᷣa 2cupiſcẽ· Et patrẽ nolite vocare vobᷣ

ſup terꝛã ꝛc nõ excludit exhibitionẽ honoxis
debiti h indebiti . ¶ vt ꝗpter adulationẽ vł aliqᷣd

huiuſmodi nõ ſat · Ve vobis ſcribe et phariſei

ypocrite q̃ clauditis regnũ celoꝝ anñ boje 8½
hoc faciũt ill quu nequiter repellũt p̃dicatoꝛeſ

et feſſoꝛes viã ſalutis apixe peccatoꝛ ibo vole⸗
tes et ſr ili qui fulminat indiſcrete ſentẽtias

excõtcatõnis ſuſpenſionis aut interdicti · Ve
vobis ſcribe et phariſei ypocrite qui omeditiſ
domos viduan ꝛc · Iſti ſunt begardi ſctatem

Inc locutus eſt ad turbas c:
Sequitur. Omma ergo quecun

R
—

ſmulantes apter queſtũ nõ ꝓpter ſalutẽ ajan
Va vobis ſcribe et phariſei vpocrite qui cir

cuitis mare et aridam c ſtis ſunt ſiłes aliqᷓ

relgioñ qui cũ magna diligentia ĩducunt ſecu

laꝛes ad religionis mngꝛeſſuʒ et poſtea male nu

triunt et ſic peioꝛes hunt q̃ in ſeculo apteꝛ exe

pla mala ꝗᷓ vident et freãnteꝛ reutunt᷑ ad ſcłm

Ve vobis duces ceci ꝗᷓ dicitis qcunq; iurauit
p templũ mibi eſt ⁊c]· Qriſ· Multi at chꝛiſtiani

ſic inſpienter intelligunt · ecce eniʒ ſi aliqᷓ cauſa
fůſt modicũ videt᷑ flacè qui iurat ꝓ deũ · qui vo

iurat p euangeliũ mar aliqd feciſſe vdet · qb
ſihr vndendũu elt. ſcpture ꝓpter deũ ſunt · 1 non
deꝰ ꝓpter ſcripturas: maioꝛ eſt deus qui ſan

ctificat euangeliũ q; euaãgelũ qð ſciſcat᷑ a deo

Kugu· Teplu aut ⁊ altare p̃m chꝛiſtũ intelligi

mus auꝝ ⁊ donũ laudes ⁊ ſacrificia qᷓ pꝑ eũ offe
rimus. non · n. ille per H ita p illũ ſanctiſicant᷑
Ve vobes ſcribe phariſe ypocrite·qᷓ decima
tis mẽtã c p hoc arguit illos qui modica di
ligenter obſeruãt et negligũt maioꝛa ſicut ali:
qui rebgioſi plus ponderat et puniũt ſilentij
fractionẽ vel inctmatõnis omiſſionẽ qᷓ; defrau
datõnẽ ꝓximi vel aliq̃d hꝰmodi ꝓ monaſterij
ſiu vtilitate tpali · Ve vobis ſcribe et phariſei
ypocrite · qui mũdatis qð de foꝛis eſt c Qriſ
Calix eſt vas ad potu et parapſis ad cibũ · ſer:
0 & pꝑ que ſpũali potamur ⁊ om̃is narꝛatio
pꝓ quã nutrimur vaſa ſut potus ⁊ cibi qui ergo

ſtudet ſermonẽ poſitu ꝓferꝛe · magis q̊ʒ ſbu

ſalutavi repletũ calix eius affoꝛis eſt mũdatus
mtus aut vanitatis ſoꝛdiboe repletꝰ · Ve vob
ſcribe et phariſei ypocrite qui ſiłes eſtis ſepul:
cris 1c] Crib⸗Vt quid vis apparere qð nõ vis

eſſe · nã qð turpe eſt apare turpreſt eſſe et qdʒ

foꝛmoſum eſt aparxẽ oꝛmoſius eſt eſſe· aut g
eſto qð appares aut appare qð es · Ve vobis
ſcribe et phariſei ypocrite qui ediſcatis ſepul:
crxra ꝗphetaꝝ ⁊c · Seq̃t · Ftaq; teſtimonio eſtiſ
vobilnetiphis q; filij eſtis eoꝝ qui ꝗphetas oc
ciderũt cτ . llr ſe eſſe ſilios maloꝝ teſtant᷑ qui
moꝛes eoꝝ ſequunt᷑ h̊ tuc inplent eon menſu
rã qñ excedunt eoꝝ maliciã et lic fecerũt uidei
quoꝝ prẽs occiderũt ꝗphetas et ip̃i dñũm pꝛo

phetaꝝ· Iðo dico vobdᷣ ecce ego mitto ad vos

aphetas H ſapietes ⁊ ſeribas ⁊c¶· Multi de xp̃ᷣi
Diſcipulis itas gtias habuert qui tñ a uideis
pſecutionẽe paſſi ſunt · vt veniat ſup vos omis

ſanguis c· Sequit᷑ vſq; ad ſanguinẽ zacharie

C Oꝛis· Sacharias inipꝛetat᷑ memoꝛia dei.
omis & qui memoꝛiã dei pdere ſeſtinat in eis
quos ſcandaliſat ʒacharie ſanguinẽ effunde við
tur · Abel aüt luctul interp̃tat· qui & nõ recipit
qð ſcriptũ eſt beati qui luget· ſanguinẽ abel ef

fundit Ecce relmq uet᷑ vobis domꝰ velſtra de⸗

ſerta Ic· Qrib · Sicut em coꝛpꝰ aĩla recedete pꝛi
mo quið frigeſcit deinde putreſat et ſoluit · ſic

et templũ noſtrũ dei ſpũſancto recedete pus

ſeductõnibꝛ indiſciplinatõnib replet demde
veniet ad runã ) CMK. XXIIIII.—

T egreſſus ĩeſus de templo æc

ſtructuũ ⁊ ex pte ſiſtens · quu auũt poſtqʒ pecca
uit curã ſui nõ habet paulatiʒ minui᷑ donec ad
plenũ recedat a deo viuẽte · ſi non relinquet

lapis ſup lapidẽ madaton dei qin nõ deſtrua
tur · Sedente ãt eo ſup montẽ oluieti c Ztra

templũ ſedens de ruina indaice gentiſ diſputat

vt etiã ipſo ſitu coꝛpis monſtret ꝙ quietus in

eccia manẽs inpioꝝ ſuphiam ⁊denat· Nlłxti
veniẽt in noĩe meo dicẽteſ ego ſum chꝛiltꝰꝛc
multi videtur plus dicere facto· q; ſua ſtatuta
diſcrictiuſ faciũt obſeruari qᷓ́; pcepta dei · Cõ
ſurget ei gẽs ↄtra gentẽ ⁊c· Mero.Mliſtice

ãt vwdet regnu ꝛtra regnũ Aurgere · et peſti

lentia eoꝝ quoꝝ ſᷣmo ſerpit vt cancer ⁊ fames

audiendi verbũ dei et Zmotio vniuerſe terꝛe
i1in hereticis magis intelligi qui cõtra ſe inuiceʒ
di mcãtes eccie victoꝛiã faciut · Tunc tradent
vos in tribulatõneʒz ꝛc qᷓ nunc implet᷑ miſti:

ce .q; paupes religioſi p homines malos et ſpã

liter p clericos puerſos tribulant᷑ et pꝑ ðtraciõ
nes eoꝝ hguaꝝ gladijs occidunt᷑ ⁊ plures ßfr

mi ſcandaliſant᷑ odientes ſtatũ ſuũ et frẽs ſuoſ

nequiter accuſant ab oꝛdine recedẽtes· Et mul
ti pſeudo aphete ſurget c: pdicatoꝛes q ſua
ſunt tin q̃rentes ſurgut et multos ſimplices ſe

ducunt et ſic frigeſcente caritate abundat miqᷣ
tas. ¶Qui ãt pſeuerauit vſq; ĩ fin ſ doctria
chꝛiſti · ⁊ a talibo vᷣbo ⁊ ſacto· pdicat᷑ euangeliiʒ

regni · Q um ãt videritis abommatõnẽ deſola
tõnis ⁊c abommatio ſtans in loco ſancto eſt
p̃ᷣlatus malus in eccia de quo ðꝛ ʒachxj/O pa:⸗
ſtoꝛ et vdolũ derelmqns gregẽ · Tunc qui m

undea ſunt uin cõfeſſione veritatis. fugiat ad

montes ·iquerat auxiliũ a deo vt Puideat de
paſtoꝛe bono· et qui in tecto eſt ⁊c p queʒ ſi

Sſicat᷑ bonꝰ ↄtemplatuius et qui in agro ec

id eſt bonꝰ actiuꝰ qd· iſti nõ dinnttãt occupa⸗

tionẽ ſuã bonã ꝓpter pᷣlati malicia. Ve aut pᷣ
gnantibe ꝛc i quilibet debet optare vt nõ im
pediat᷑ fuga tanti mal eccleſie · EGrit em̃ tuc tri

bulatio ⁊c hguratiue q; malus pꝛelatus eſt
antichꝛiſti hgura qui ſedebit in teplo dei vt ð⸗

ſcdᷣa theß· ſedo iðᷣo ðꝛ · j Io·ij. Tãa anchꝛilti multi

ſunt · tñ dies taliũ aliqn bꝛeuiant᷑ p bonoꝝ oꝛõ

nes · Tune ſi qs vobis dixerit ecce hic eſt chꝛi
ſtus ⁊c· Niuc aũt ſit hboc miſtice· nã adulatoꝛeſ

multi laudãt malos pᷣlatos ⁊ pᷣncipes taqz ſint
