Gb596_fol
author: Nicolaus, de Lyra

N 1245 11890442 021
CununummuIanI Jue
us Tübingen
„

—rrõ

—

.
4
- 4
/
2⸗
1
,
, .
.
. . 4
*
. *
2
1.
.
.
.
1
5 3
.
- .
8
.
.
) „
.
— 1 .
1
.
4

Incmpuunt moralia ſuper totam bibliam
fratris micolai de lira de ordine fratruz
minorum ſacre theologle venerabiis

Ooctoris
Prrlosus

Id in dexxtera ſe⸗
dentis ſuper chro
num hbrum ſer
ptum mtus et ſo⸗
ris Apoẽ . v. Zedeſ
ſup thꝛonum gloꝛie
elt deus gloꝛoſus
et ſubhmis regens
vnſuerſum · m cuiuſ
2 — dextera ẽ ſacra ſcri⸗
ptura diumitus data pm qð dicit᷑ deut · xxxiij·

In dextera eiis ignea lex. Lex enim veteris et
nouu teſtamenti bene dicit᷑ ignea qꝛ reuelatio⸗
ne ſpũuũͦſſancti qui diumꝰ eſt ignis fuit inſpira⸗
ta·Gt hec ſcriptura bene dicitur liber ſcriptus
mtus et foꝛis ſoꝛis qᷓntum ad ſenſum literaleʒ.

intus vero qntum ad ſen ſum miſticũ ſub litera

latentem· Deus em qui eſt actoꝛ hui ſcriptuè
nõ ſolum vtit᷑ vocibus ad aliquid ſigniſicandũ
ſed etiaz rebus p voces ſigniſicatis· et ſic facta

veteris teſtamenti ſigniſicauerunt ea que in

nouo teſtamento ſunt ſicut dicit apoſtolus:j·
coꝛ. x· Omnia in ſigura contingebant illis· Sen
ſus igit᷑ qui ꝑ voces ſigmificat᷑ ꝓpꝛie dicit᷑ litera
las· alle vero qui p res ſgniſicat miſticus nomi
natur et hic eſt triplex.q; ſi p talem modum ſi
gSnificet᷑ aliqᷓd ptinens ad credibiliadicit᷑ allego
ricus. ſi aũt ptineat ad agibilia dicit᷑ moꝛalis · ſi
aũt ad ſperanda in beatitudine futura dicit᷑ ana
Sogicꝰ· ab ana quod eſt ſurſum et goge ductõ

quaſñ ſurſum ducens. Vnde verſus · Litera ge⸗

ſta docet: quid credas allegoꝛia· Moꝛals qᷣd

agas:quo tedas anagogia· Sxemplũ ĩ hoc no⸗

mine hieruſalẽ quod bm ſenſum literale ſigniſi

cat quandã cuntatẽ in terra iudee ſitam et qm
hec ciuitas a deo fſuit electa ad diumũu cultum

vt habet᷑iij. Reg xiiij: qui colit᷑ ĩ amnima viri iu⸗
ſti et in eccleſa miiante et etiã triumphante·

iðo hieruſale ſm ſenſum moꝛalem i ſacra ſcrxi
ptura ſigniſicat animãa ſidele· ſᷣm ſenſum allego
ricum eccleſiã militanteet ᷣim ſenſum anagogi
cum eccleſia triumphantẽ · ¶ Niendũ aut ꝙoh⸗
cet ſacra ſcriptura habeat quadꝛupliceʒ ſenſum
pᷣdictum.poc tñ non eſt in qualibet ſui pte ſᷣm
quod dicit᷑ in collatõnib patrũ collatõne: vnj.

Napm alicubi habet tin ſenſum literale ſiẽ exo·

xx · Rudi rael dominꝰ? deus tuus vnus eſt. dt

deut vj · Duiges dommũ deñ tuuz ex toto coꝛ
de tuo ꝛc. In iſtis em et 2milibus nõ eſt mi
ſticus ſenſus requirendus · Alicubi vero nõ bʒ
literalem ſenſum ꝗpꝛie loquendo. Verbi gra:

Judicũ · ix · ferunt ligna vt vngerẽet ſupꝛa ſe re
gem ꝛc· Et math·v.Si manꝰ tua ſcandalizat te

abſcide eamet ꝓijce abſ te. Senſus em literaliſ
elſt qui p voces ſigniſicat᷑ vt p̃ᷣdictum eſt. et ta

lis ſenſus non eſt hic:nec in MRimilibus. Seque
retur em̃ ꝙ ſenſus ſacre ſcripture eſſet falſus · qꝛ
ligna nunqʒ hoc fecerũt nec facere potuerunt .
Simliiter ſaluatoꝛ nõ monuit ꝙ homo manuz
ſibi abſcidat ad literã · Sed in iſtis eſt tm̃ ſenſꝰ
miſticꝰ qui pꝓ res ſignificatas inteligit᷑. Nam

pfligna mtelligunt᷑ habitatoꝛes vꝛbis ſychen
qui fecerunt abimelech ſup ſe regem vt ibidez
mi textu expomit᷑ et p manu abſcidendaʒ intelli
Zitur amicꝰ qᷓntucunq; ꝗpmquꝰ pᷣbens occaſio
nem ruine. huiꝰ familiaritate debʒ homo abſ
cidere a ſe · Q aũut aliqui doctoꝛes dicunt ſen
ſum parabolicũ eſſe literalẽ hoc eſt intelligedũ
large loquendo:q; vbi nõ eſt ſenſus pꝑ voces ſ
gniſicatus parabolicus eſt pᷣmus· et deo large

loquendo dicit᷑ lteralis eo ꝙ literaus eſt pᷣmꝰ⸗

quando eſt ibiet ad hoc ſigniſcandũ ipi dicut
parabolicũ contnri ſub literali et hoc modo
loquendo ego ſenſum parabohcuũ vocaui ĩ plu
tribus locis literaleʒ· ſcribendo ſup libꝛos ſacre
fſeripture. Alicubi vero ſacra ſcriptura habʒ ſen
ſum literale et miſticũ ſicut imn geñdicit᷑ ꝙ abꝛa

am duos ſilios habuit ſcʒ yſaac et yſmahelez et

hHoc eſt verũ m literalem ſenſum· et ſimilit pᷣm
miſticum· Nam ꝓ ullos allegoꝛice ſigniſicata fu
erunt duo teſtamenta vt dicit apoſtolus gał.
iiiij et eodem modo moꝛaliter poſſent ſigniſica
ri duo ſhiij ſpuales vnius plati quoꝝ vnus ꝓſi

ceret et alius deſceret et anagogice ãgeli ſtan

tes et cadentes. Item q; ſcut dictu eſt ſenſus
mMſticus eſt qui p res nigmſicat᷑ et vmꝰ rei ſub

iecitiue ſunt plures qpaietates reales et aliqñ
valde diuerſe deo vna res ſubiectiue aliqñ mi
ſtice plura ⁊ diuerſa ſi gniſcat ſicut leo p ꝗpꝛie

tatem conſtantie chꝛiſtum ſigniſicat· Apoc · v.

Scce vicit leo de tribu iuda et ꝑ voꝛacitatem ſi

gnat dyabolũ · .Pet v . Aduerſariꝰ veſter dya

bolꝰ tanq; leo rugies circuit qrẽs quẽ deuoꝛet
¶ Poſtq; autẽ ſacra ſcꝛipturã cũ dei adiutoꝛio

expoſui 'm literalem ſenſum· et deus dedit mi

hi ſpaciũ vite· conſiſus de dei auxilio ꝗpono eã

itterum exponere 'm ſenſum miſticu· vbi ẽ mi
t̃ intendo omnes ſenſus miſticos ſcribere nec

pſingula verba diſcurrere h aliqua bꝛeuiter oꝛ
dimnare ad que lectoes biblie· ac p̃dicatoꝛes veꝛ

bbi dei recurrere poterunt · put et qñ eis videbi
tur expedire. Nec quis miret᷑ ſi in expoſñtione
milſtica plura dimittam. Nam hoc faciaʒ pter

bꝛeuitatem et quoniã ſic fecerunt pᷣcedentes ex
poſitoꝛes et etiã chꝛiſtus qui math.xiij: et mar.

iiij· exponens parabolam ſemmantis · illud qð

dicitur in fine Dederunt fructũ aliud cẽteſmũ

Seneſis

aliud ſexageſmũ aluid tricenßmũ mexpoſitum
dinuſit et in alijs parabolaru expoſitõnibus ſi:
militer fecit ip̃e chꝛitus· ¶ Igitur in noĩe do⸗
mim noltri ieſu chꝛiſti mcipiã a libꝛo geneſs ⁊
per alios conſequenter diſcurram q;diu donn
naus donabit ſua gratia mibi vitam

princpio creauit deus celum

creatio deſcribit· p quã bene hommis
recreatio deſignat eo ꝙ homo mmnoꝛ
mundus dicit a philoſophis et etiaʒ a
ſanctis greg em exponẽs illud mar .
vlt . pdicate euangelium omni creatuẽ

bomo mundus aut et vmiuerſitas creature idẽ
penitus ſigniſicant · igit᷑ pᷣmo deſcribit hommiſ
pſectõ in eſſe nature cũ dici᷑ In pᷣncipio crea:
uit deus celum . id eſt · ſpiritu humanũ qui ce:
lum diecit · eo ꝙ a deo celitus donat᷑ et terraz
id elſt · carnem humanã qug dicit᷑ terra eo ꝙ eſt
terre a dñio:aro vero hommis lapſi nõ habʒ
ex ſe aliquod bonũ:Ro:vij.Non habitat ĩ me
1 eſt. in carne mea bonũ ·iõ ſubdi Terra aũt
erat manis eęt vacua ſcʒ a bono moꝛis et te⸗
nebꝛe erant ſup faciem abiſſi nomĩe abiſſipõt
anmima humana ſigniſicari ꝓpter ſii ꝓfundita⸗
tem. Vnde hiere xvij. Hꝛauu eſt coꝛ hominis
et inſcrutabile · Alia tranſlatio habet · Proſun
dum eſt coꝛ hommms ⁊c · Nec obſtat ꝙ ſpiritꝰ
homiĩs qui eſt dem quod anima ſupꝛa per ce⸗
lum ſigmſicat᷑ nam vnũ et dem ꝗpter diuerſaſ
ſui ꝗpꝛietates p diuerſas res figurat᷑ · vt ſupꝛa
dictu eſt in pꝛologo· Nam amma in ſua crea⸗
tione caret ſcientiaꝝ luce · vt habet᷑iij.ð anima
Apter quod bene dicit de ̃a et tenebꝛe erant
ſup laciem abiſſi Sed qm̃ ſcire naturaliter de
ſderat · iðo ſubdit᷑ et ſpũs dñi id ẽ.ſpus hoĩs
qui ↄuenienter dici põt domim ſpũs · eo ꝙ eſt
a domino creatus ferebat᷑ ſup aquas·id eſt ·
naturaliter deſderans ſcientias que noĩe aqua
rum dengnant᷑· Pꝛou v. In plateis aquas tu⸗
as diuide docendo ſcz publice. Dixitq; de?k⸗
at lux ſcʒ rõnis natuꝛalis que eſt queda imp̃ᷣſ-:
ſoo diumilummis in nobis· pᷣs.iiij· Si gnatum
eſt ſup nos lumen vultus tui domme appella
uitq; lucem diem et tenebꝛas noctẽ cognitõ
em̃ lux eſt. et ꝛgnoꝛantia tenebꝛa· Sequit᷑ Eiat
firmamentũid eſt· cognitõ pᷣmonꝝ pᷣncipion
. indelibilis et irma in medio aquaꝝ ·id elt ſci
entiarum quaꝝ alique ſunt ſub iſto firmamen

, to q; deducte ſunt ex pᷣmis pᷣncipijs et alique
. ſupꝛa ſirmamẽtũ q; ſunt a deo p reu elatõnem
date . Sequit᷑ Qongregent᷑ aque que ſub celo
R ſunt in locũ vnũ Nam omẽs ſcientie ſunt int᷑
nntellectuʒ et ſic apparet terra arida id eſt caro

et terram In hoc capitulo mundi

dicit omnis creature nomme ſignat᷑

ſcientijs vacua tñ p celum · d eſt . ſpm gubeꝛ
nata ꝓſicit in exercitio bonon operu ideo ſub
ditur Cermmet terra herbã virentem p ſen

ſuum honeſtatem lignũq; pomſferũ applican

do membꝛa coꝛpis ad bonũ exercitium · Sequi
tur · Eiant lummaria m firmameto celi p que

virtutes politice poſſunt deſignari·ſcʒ p ſolem

quod eſt lummare maius pꝛudentia que diri
Zit alias virtutes p lunaʒ vero iuſticia. de qua
Dicit v· ethico · ꝙ neq; heſpus neq; lucifer ẽ ita
admirabilis p ſtellas vero cetere vᷣtutes intel⸗

liguntur Sequit. Pꝛoducant aque reptile ani

me vuientis et volatile ⁊c· Sicut dictu eſt per
aquas intelligunt᷑ ſcientie quaꝝ alique ſunt ſpe
culatuie que higniſcant᷑ ꝑ aues.⁊ alique pꝛacti
ce que ſigniſncant᷑ p piſces.Sequit· Dꝛoducat
terra τ Der beſtias et iumenta intelligi poſ

ſunt artes mechanice que ſunt quedã hommis

iuuamęta in coꝛpali vita· acquirunt᷑ etiã ꝑp mo
tum coꝛpis ꝗpter quod dicunt᷑ ꝓduci de terꝛa

C oſt ſoꝛmatõem homis in eſſe nature ⁊ſe:
quẽt᷑ poni᷑ eius ſoꝛmatio in eſſe gratie ſm vn

tutes theologicas cũ dicit᷑ ¶Eacia mus hoĩem
ad imagmé et ſimilitudinẽ noſirã p imagineʒ

ſides congrue deñgnat᷑ Cre · ſup eʒech. Eacies

itaq; ad ſidẽ ptinet· Per ſimiitudineʒ vero cari
tas que tranſ ſoꝛmat amantẽ imn amatũ· Sequi
tur · Et inſpirauit in faciẽ eiꝰ ſpiraculum vite
p quod ſignificat᷑ ſpes que caritate foꝛmata ſpi
rat ad celeſtia et factus ẽ homo in animã vi
uentem ſcʒ vita gratie que perfectõ eſt natu
ralig vtte CK. III.

Lantauerat autem dominus de
us paradiſum ⁊c Der paradiſuʒ
militans eccleſa dengnat᷑ ſicut dicit᷑
cant:uij. Oꝛtus concluſus ſoꝛoꝛ mea
ſponſa oꝛtus cluſus fons ſignatus emiſſioneſ

tue paradiſus: In hoc aut paradiſo deſcribitur
fons et fluuius quib ſcriptura ſeu theologia
deñngnat᷑ Dicit᷑ em fons qᷓntũ ad articulos ſidei
fluuiꝰaũt q̃ᷓntũ ad ea que ex articulis deducun
tur et diuidit᷑ in q̃ttuoꝛ capita qpteꝛ quadꝛu

plicem ſenſum ⁊ↄtentũ m ea ſicut ſupius eſt ex

pꝛeſſum· In hoc etiã paradiſo ponit᷑ lignũ vite

id eſt doctoꝛ ſane doctrine· de quo dicit ps · j·

In lege dñi volütas eius et in lege euis medr

tabitur die ac nocte et erit tanqᷓ; lignũ qðᷣ plã
trtum eſt ſecus decurſus aquarũ quod fructũ

ſuũ dabit in tpe ſuond eſt· doctrinã ſanã in au
ditoꝛibus fructiſicantẽ· et vitam gratie ↄtinu
antem. Lignũ etiã ſcientie bom ⁊ mali p quod
intelligit᷑ hereticꝰ doctoꝛ cdoctrina eſt moꝛti

fera. Dicit᷑ tñ lignũ ſcien tie boni et mali q nul
la doctrina eſt ita peſtiſera que non habeat ad

mixtum aliquid boni. Der alia veꝛo ligna q̃b-
veſci licitũ erat hommi deſignant᷑ documenta
bona quoꝛucunq; ſimpliciu verbis aut exeplis

— —
—

— . =

—

ad bonos moꝛes inducentium. In hoc aut pa⸗
radiſo ponitur hbomo id elt. quicunq; eſt in ec⸗
clena merito et numero· ad opandũu et cuſtodi
endum · id eſt · ad laciendum bonu opus et con⸗
tinuandum Sequit᷑ Non eſt bonu hbommem
eſſe ſolum HMlic agitur de foꝛmatõne mulieris

de viro et ßm aug. p vrrum intelligitur ratio ·
per mulierem aũt ſenſualtas ſeu appetitus ſen⸗
ſitiuus. Dicit᷑ aũt mulier foꝛmari de latere vii
qm̃ appetitus ſenſituus eſt rõnalis ꝓ participa
tionem et eſt in adiutoꝛum viri:id eſt ratõniſ
quando regularus ratõe pficitur vtute moꝛali
CNX. II11.
6 et ſerpens erat callidior 2. 1

citur callidioꝛ · de cuiꝰ calliditate di
cit leo papar m ſermone de circumciſone · Oĩim
vetilat curas· diſcutit 2ſuetudies animos ſcru⸗
tatur· et ibi querit cauſas nocendi vbi quẽq; vi
derit ſtudioſius occupari ꝗpter quod muliere
id eſt. appetitum ſenntumum fragilem incitat ad

malum p ſuggeſtionẽ et delectatõem ſequen⸗

tem et mpa delectata virum · id eſt· rõnem attra
hit ad 2ſenſum et conſequenter ad opatõnem
vq; ad peccati moꝛtalis -ſummatõem Seqt·
Et cognouerunt ſe eſſe nudos] q poſt pecca
ti ppetratõnem · ratio ꝓcipit peccati turpitudi
nemn ſenſus expitur delectatõis pꝛauitatem
Vnde dicit boeciꝰ. ij de 2ſolatõne. Triſtes ve⸗
ro voluptatuz eſſe exitus qui iſquis libidinum
ſuarum remmiſci volet in telnget · Sequit᷑. St
ait dominus ad ſerpente cSerpens ĩgit᷑ ex
hominũ deceptõe maledicit nam ex hoc pena
demonis augmenta?. ſicut gloꝛia ſanctoꝛu an⸗
geloꝛum ex hoc ꝙ inducunt hommes ad bonu
Similiter mulier et vir maledicunt᷑ p quod de
ſignatur· ꝙ anima et coꝛpus poſt reſurrectio
nem in merno punient. Sequit᷑ Rmiſit eũ de
us de paradiſo c p quod deſignat᷑· ꝙ pecca
toꝛ ꝓ peccato moꝛtali deſnit eſſe de ecclena mi
litante merito· ⁊ ſi nõ numero P hoc aũt ꝙ gla
dius klameus ponit᷑ ante paradiſum deſñgn at᷑

ꝙ manłẽte peccato moꝛtali non eſt reuerno ad

ecclenam mil tantem ſᷣm meritũ · dicit᷑ tñ gladi
us verſatilis q ſi vera penitentia ſequatur ho
mo bm meritu ad eam reuocat᷑ dicẽte domino
ez ech. xviij · Nolo moꝛtem peccatoꝛis h vt ma
gis Zuertat᷑ et vuut ¶ KA.· III
mDam vero cognoun vxorem
ſuam ꝛc hiu agit᷑ de ꝓlincatione
per quã ᷣm pꝛecedetia mtelligitur
opatio humana ad qua conuemunt
vir 2 mulier. d eſt ratio et pars ſenſitiua: nam
opatio non põt dici humana niſi ꝓcedat a rõe·
ſicut dicit· · methaphiſce. amimalia aimaginatio
V mbus et memoꝛijs viuũt· bomo aut ratõne et

Der ſerpentem intelligit dyabolus
qui in ſerpente loquebat et bene di

mtellectu· opatio vero circa ſingularia ẽ vt ibi
dem dicit᷑ opabile nanq; ſingulare eſt. ſingulari
um aut elt ſenſus icut vmuerſaliũ intellecius.
apter quod opatio humana ꝓducitur a rõne
et parte ſenſitiua:igituꝛ ſi pars ſenſitiua trabat
2ↄſenſum ratõnis ad illicitum delectabile ſenſui

generat opatio mala p cayn ſigniſicata ꝗ qᷓ ſuit

malus· ſi aut ſenſus obediat ratõi generat᷑ abel

quẽ opatio bona ſignihcat᷑: abel em vapoꝛ in

terpᷣtatur · cuiꝰ ꝗpꝛiũ eſt aſcendere ſurſum ſicut
opatõ bona intendit in deum; Abel aũt a cayn
interſicitur· nam opus meritoꝛiũ p moꝛtale pec
catum ſupuemiens moꝛtiſicat Taco:j· Neccatuʒ
aũt cũ ↄſummatũ ſuerit generat moꝛte. Cayn
aũt a deo maledicit᷑q; malu opus a deo punit᷑

Item cayn exit adeo vagus et ꝓfugus q; moꝛ
tale peccatũ eſt receſſus a deo ad quem ſequi
tur p diuerla vicia mentis eua
abyſſum muocat p̃s: xlij·

tio.nã abiſſus
llegoꝛice Padam
intelligit᷑ chꝛiſtus:qui:i-coꝛ. xv. dicit᷑ adã nouil
ſimus· ꝓ euã aute eccleſia· eo ꝙ eua dicit mater
omniũ viuetiũ · eccleſa vero eſt mater omniuʒ
viuentiũ vita gratie · ex ipis aut generant᷑ filn
boni et mali:qꝛ licet omnes chꝛiſtiani p baptiſ
mũ generent᷑ boni multi tñ ſua puerſitate fiut
mali. Munera vo abel p que! iuſti ſigſicant᷑ ðo
placeẽt munera vero cayn qui malos hgnihcat
ei diſplcent Dꝛou: xv. Victime impioꝝ abomn
nabiles domimo. vota autezʒ iuſtoꝝ placabilia:
In ipᷣo vero cayn impij maledicunt᷑ ſicut dici᷑
in epiſtola iude .· ve ilns qui in viã cayn abierũt ·
Item cayn exuũit a dommo vasus et ꝓfugus

6 peccato⸗ a deo recedens P diuerſa vicia eua

Zatur. qd bene ſigniſicat luce· xv. in ſilio pꝛodi
80 qui recedens a patre diſſpauit ubelaneig.

ſuam viuendo luxurioſe · (Lenuit lamech 20c

lamech qui interpᷣtat doctrina ſignat maluũ ho
minem hteratũ tñ qui accipit duas vxoꝛes. id
eſt benehicia plura eccleſiaſtica quoꝝ quodlibʒ

p ſe deberet ſufficere 2ſideratis⁊dicõniboſtatꝰ

et pſone generat autẽ qᷓttuoꝛ pueros ſcʒ iabel
qui fuit pater habitantiuʒ in tentoꝛijs atqʒ pa
ſtoꝛum muemt em̃ tentoꝛia paſtoꝝ ad querẽ
dum paſcua de loco ad locum et ideo ſignificat
multiplicitatẽ et dulerſitate ferculoꝝn et iubal

qui fuit pater ca nentiũ in cythara et oꝛgano
Apter qð ſigniſicat meptam leticia diſſolutoꝛuʒ

et tubalcaym qui fuit malleatoꝛ in cuncta ope

ra eris et ferri et ꝑ hec ſubintelligunt᷑ alia me
talla ·ſcʒ auri et argeti et hmõi et ſignificat mł
tiplicitatem et ſupabundantiã vaſoꝝ auri ar

genti et hmõi et noema] que reperit laniſiciũ

ad curioſitatem veſtiu cu pus hommes pellib⸗
animali vterent᷑ ſcut dicit᷑ geñ. ij. Eecit deus

ade et vxoꝛi ſue tunicas pelnceas: In pꝛedictis

vero quattuoꝛ expendunt ſupflue multi cleri
ci eccleſiaſtica bona et de alijs turpibus ad que

minducunt iſta quattuoꝛ taceamus

⁊c Mic agit᷑ de generatõne ade p

raliter deſgnat᷑ ꝙ ad robuſtam pugnã ↄtra tẽ
ptationes mundi carnis et dyaboli ſequit᷑ pax

et tranquillitas mentis et ſic efficit habitaculũ

inhabitatõnis diuine p gratiã dedicatũ ꝗpter
quod ſubdit᷑ ꝙ ambulauit cũ deo iuſte ⁊ ſan

cte viuendo et nõ apparuit vltra ſcʒ in pſen
ti vita q tulit eu deus ad gloꝛiã ſempiternã
ad quã nos cũ eo pducat c CQK.— VI.

Ic agit᷑ de 2ſtructõne arce ↄtra di
luuiu p quod deſignat᷑ diluuiũ pec⸗
catoꝛum de quo dicit᷑ oſee· nij. Ma:

et adulteriu mundauerunt et ſanguis ſangui⸗
nem tetigit. Huiꝰ aũt diluuij caula ponit᷑ cu ör
Videntes ſilij dei id eſt clexici ⁊ religioſi ma
li ad dei cultum deputati aper quod dicũ tur
eius ſilij ſinas hoĩm i. 2cupiſcentias munda
noꝛum acceperunt vxoꝛes ſibi ip̃is ardent
mherentes et ex hoc inducit᷑ diluniũ vicioꝛum-
nam laui imitant᷑ mala eoꝝ dicentes quare nõ
faceremus talia · cũ ſacerdotes clerici et religio⸗
ſi laciant ea· Qont᷑ hoc aut ponit᷑ remediu cum
dicit ĩi noe p queʒ bonus pᷣlatus ſigniſcatur:
Eac tibi arcam ·id eſt·virtutũ fabꝛcaʒ de li
gnis leuigatis·id eſtdolatis:p fabꝛicam em̃
virtutum motus mterioꝛes et act? exterioꝛes
aſperitate ⁊ toꝛtuoſitate remota ad rõnis recti
tudmem reducunt. Manſiunculas m arca faci
es ꝓ quas diſtincti gradus virtutũ denñgnan
tur · nam alique dicunt᷑ politice vel humane ali
que vero heroice ſeu duume vt habet · vij· ethi
et diume diſtinguuũt᷑ · na alique dicunt᷑ exempla
res et auque purgatoꝛie et anque purgati am
mi ſᷣm macrobiũ et bitumĩe /icaritate lini⸗
es eam mermnſecꝰ .i.caritate ad deũ et extrin⸗

ſecus id eſt caritate ad ꝓximũ· et bene dicitur

liies ꝙ caritas eſt foꝛma virtutuʒ Treceto⸗

rum cubitoꝝ erit longitudo p quod deſignat᷑

meritũ pfectoꝝ ſcʒ virginu martirũ et docto⸗
rum · et meritũ quoꝛulibet iſtoꝝ triũ eſt cente⸗
narium quinquaginta cubitoꝛum latitudo
d eſt meritum ꝓficientium triginta cubito
rum altitudo.id eſt meritu incipientiũ qðᷣ eſt
mmus pᷣdictoꝝ· Eeneſtrã in ea facies ꝓp quã
oꝛatio deuota ſigniſficat᷑qꝛ p eam grẽ lumẽe in
greditur · Sap· vij Tnuocaui et venit in me ſpi
ritus ſapientie et in cubito ſummabis ſum
mitatem eius ꝓcubitũ qui eſt meſura mĩma
bic deſcripton intellgit᷑ virtus humilitatis qꝗᷓ
ad ſumma eleuat Lu/ xiiij · Qui ſe humiliat exal

Ic eſt liber generatoms adaz

ſeth in qua dicit᷑ infra ꝙ iared q ini
— ꝛetatur roboꝛatꝰ genuit enoch ꝗᷓ
interpᷣtat᷑ dedicatus · vel dedicatõ · p quod mo⸗

ledictu mendaciũ · honncidi · furtũ

tabitur · Oſtiũ arce pones in latere Mabuit

em arca quattuoꝛ latera ꝓ que qᷓttuoꝛ virtutes

cardinales deſignant᷑ latꝰ vero in quo fuit oſti

um pꝛudentiaʒz deſignat que 2ſtituit mediũ in
alijs virtutibo. 1 ideo p eam eſt ingreſſus intra
arxcam · que vt dictũ eſt ſigniſcat ediſciũ virtu
tum Cenacula et triſtega in ea c repetitio

eſt eius qð dictum eſt manſiunculas ⁊c iðo ni
hil nouũ hic pono bina ex omnib ingredien

tur tecũ Per binarium caritas dengnat᷑ eo ꝙ
ſunt duo pᷣcepta caritatis dei ſcʒ et ꝓximi· p B

igit᷑ ꝙ bina de omnibo ingreſſa ſunt arcam deſi

gnatur ꝙ qui caritatẽ nõ habẽt extra virtutũ
edimciũ manent . Tolles igit᷑ tecũ ex omnibuſ
que mandi poſſunt·id eſtex ſcripturis ſacris·
quibus nutrumt᷑ omnes ſideles et reſicumntur
Ic agit᷑ de arce ingreſſu et ingreſſo
rũ ſalute et ceteroꝝ interitu · Quan
tum ad pᷣmu omnia verbo dei ſunt

cluſa.õ ſubdit᷑ et clauſit aſoꝛis oſtiu dominꝰ
p que ſigniſicat᷑ ꝙ nullus pfectõem virtutum

mgredit᷑ nec in ea pmanet niñ dei gra adiuuet

ij· Coꝛiij. Non ꝙ ſimꝰ ſufficiẽtes aliquid cog i
tare a nobᷣ quaſñ ex nobis ſufficientia noſtra

ex deo eſt. t ſi nõ poſſumꝰ cogitare multo m

nus facere · Quantũ ad ſecundu ſicut patet ĩ te
xtu m area ſaluate fuerunt aues· beſtie·⁊ ſimili
ter ſaluati fuerũt hoĩes ꝑ qð ðᷣſgnat᷑ ꝙ ĩ arca

virtutũ ſaluant᷑ 2templatin ad alta volantes·
et actii in terra agentes et pᷣlati vtriſq; pꝛeſi

dẽtes · Quantũ ad terciũ omĩia que fuerũt ext᷑
arcam moꝛtua fuerũtiõ dicił Qonſumptaq;
eſt omnis caro &τ Nam excuſi ab ediſcõ vir
tucis iam moꝛtui ſunt moꝛte culpe. licet adhuc
viuant vita nature ſicut dic᷑ apo · Nomen ha
beg ꝙ vuias et moꝛtuꝰ es · ¶ X. VIII
Ic deſcribit egreſſus de arca que vt
dictũ eſt ſigniſicat edificiũ virtutuz
ideo p hũc egreſſum deſignat᷑ moꝛſ
iuſtoꝝ m ſpectu domii pꝛecioſa
ps · cxvj · tic eĩ tranſeunt iuſti pſecti ad palati
um celi·ido dici᷑ Recoꝛdatꝰ eſt aut domimꝰ
ſcʒ ĩm ad ſe vocando et tuũc egredit virtuoſul
de arca virtutũ · Nã in patria nõ remanent car
dmales nec etiã de theologicis ndes et ſpes · ſal
tem qntũ ad actus quos ha bent mn p̃ᷣſenti · Et
pᷣmo ponit᷑ diluuij ceſſatio cũ dicit᷑ et ĩmmute
ſunt aque et poſtea arefacta eſt terra q; p
aquas mundantes ſigniſicant᷑ vite pᷣſentis tem
ptatõnes que poſt moꝛtẽ ceſſant ab aĩa Muius
aut ceſſatõnis verus nũcius eſt columba · de·
ſpuſſancti gratia 2ſummata· gloꝛia em̃ eſt gra
ſummata·et qm ſancti ad gloꝛiã traſlati tan
to nobis magis pꝛoſiciũt oꝛonibo ſuis quanto

. ingreſſa.ðo dici Dixit dominus
ad noe ingredere ꝛc et p ĩm in arca ſunt in

—

—

apĩquioꝛes ſunt dommo maieſtatis · iõ ſubdit
Oreſcite et multiplicammi ſup terrã ſcʒ viuẽ⸗
tunm vt p oꝛõnes veſtras electi tranſ ſerantur
ad veſtru 2oꝛtiũ · ðo ſubdit᷑ · Sgreſſus elt er⸗
80 noe c & p oꝛõnes ſancioꝝ et mmiſteri⸗
um angeloꝝ electi egrediunt᷑ de vita pᷣſenti
tranſ ſerunt᷑ ad celeſtia. Luẽ xvj. Eactũ eſt auũt
vt moꝛeret᷑ mẽdvus et poꝛtaret᷑ ab angelis in

ſinum abꝛae.·qð nobᷣ cedat ⁊c. ¶ AJxx.
nedixitq; deus noe et filns
H eius Per noe autẽ et eiꝰ filios in⸗

telligitur bonus pᷣlatus ⁊ ſubd ti eũ
— imitantes quos ſaluat a diluuio vi⸗
cioꝛum · idᷣo bñ dicit᷑ Benedixit deus noe eth
lijs eius Et q nõ ſolu ſaluat eos a vicijs h̊ eti
am multiplicat in ſpualibus bonis· idᷣo ſubdit᷑.
Oreſcite et multiplicammi ⁊c Sequit᷑ Qua
ſi olera virentia tradidi vobis omĩa Per hoc
aũt ꝙ debilitata in diluuio humana natura cõ⸗
ceditur eſus carniũ et piſciu· oſtendit᷑ ſubue:
mendum eſt neceſſitati debinũ excipi᷑ ſanguis
p quẽ ſigniſicat᷑ peccatũ quod nõ eſt alicui con
cedendum .· Ps· l· Libera me de ſangnibus deus
deus ſalutis mee ⁊c· Qont vero timoꝛẽ diluuij
ſignũ dat᷑ cũ dici Scce ſtatuã pactũ men vo⸗
biſcum ⁊c ¶ hoc ſignũ eſt celeſtis arcus ꝑ quẽ
ſigniſicat᷑ chaiſtus in quo eſt foꝛte lignũ ⁊ coꝛ
da molbs p qᷓ ſigniſicant᷑ virtus duñtatis ⁊ ſra
gilitas humanitatis ⁊ ſicut ĩ arcu coꝛda mollis
flectit lignũſic in paſſone humanitatis flexuſ
fuit rigoꝛ iuſticie et ſeueritatis · qᷓ vero ſide pu
ra et deuotione reſpiciũt hunc arcu ſecuri ſunt
a diluuio vicioꝛũ . Ccci· xlnij. Vide arcũ et bñdic

qui feẽ illu. Seqᷓt Qepit at noe vir agcola c

Qontingit aut dyabolo ꝓcurante ⁊ deo pmit
tente ꝙ bonus pᷣlatus qui ꝓ noe ſigniſicat᷑ pus
intentus ſpnalibus ad terrenoꝝ acupiſceneiaʒ
Zuertit mdeo dicik ꝙ cepit exercere terram et
plantanit vineã bona querens ĩmobilia ad ſu
perabundantiaʒ· cuiꝰ vmo minebꝛiat᷑id eſt extra
menſurã rõnis ponit᷑ ad pompã abutendo. gu
lam luxuriã. ⁊ nudant᷑ eius verenda per infanmi
am quod aliqñ ↄtingit in eadem pſona. ſi · iij·
Res:ijdicit᷑ ð ſalomone Qu eſſet ſenex depꝛa
uatum eſt coꝛ eius p młieres·qui tñ valde bo

nus erat ĩ iuuentute· ꝗgpter quod nathan ꝗphe

ta vocauit eum ydida. id eſt amabileʒ dommo-
et frequentiꝰ ↄtingit ĩ diuerſis pſonis ſibi ſuc
cedentiby · Nam in ecdeſijs et cenobijs vbi p̃la
ti fuerunt valde boni pauciſq; contenti· vigent
pompe in equitaturis vaſis et ferculis vt de
alijs taceamꝰ ꝗpter qð pᷣbent ſcandalũ populis
OQð cũ vidiſſet cham ⁊c p iſtũ qui patris tur
pitudine alijs nunciauut ſigniſicant᷑ ſubditi ca
uilloſi et malicioſi qui ↄ?tra eos appellant nõ ad
eoꝝ coꝛrectõem h infamie diffuſionẽ et ſui ma

lignam ꝓmotõem vnde et cham calliditas mi

pretatur. t vero ſem et iaphet ir pitos q

vereda patris operuerũt ſigniſicant᷑ boni ſub
iecti qui ſupioꝛem delinquentẽ cũ debita reue

rentia monent caritatiue añqʒ eccleſie denunci
ent · · ſupioꝛi pᷣlato qui põt remediũ adhibẽ

Ec non occurrit mibi moꝛalitas niſi
de nemroth qui ſigniſicat regeʒ vel
pᷣncipem ſeu dommũ quẽcunq; ma
lum de cuiꝰ poteſtate dict ꝙ cepit

eſſe potens in terra ⁊ de ip̃ius malicia ſubdit

quaſi nemroth robuſtꝰ venatoꝛ hommuũ nã
talis rex pnceps aut domimꝰ p machinationes
diuerſas et violentias rapit bona ſubditoꝛũ. h
ſubdit᷑ coꝛã dommd q; dommus videt talia
ad pumendum tempe debito grauiſſima pena
Fm quod ſcribit᷑ ſap· vj· potentes potenter toꝛ

menta patient᷑ pᷣncipiũ regni euis babilon q̃ᷓ

„

Zſuſio interpᷣtattale nanq; regimẽ caret oꝛdie
ratõnis et ſic confuſio ne repletur.
Kat autem terra labij vmus
Der terrã homo mtelligit᷑ q̃ foꝛma
tus fuit de terra geñ . j·. Eſt autẽ ho
— mo labij vnius qn ſimilit loquit᷑ de
ꝓPximo in pᷣſentia et abſentia eius et lingue di
uerſe qñ bona loquit᷑ in pᷣſentia ꝓxim et mala

wo abſente · Et de tali dicit ecci· xxviij· Suſurꝛo
et bilmguis maledictus turbauit ein paceʒ ha
bentes· Doſſunt etiaʒ p labia ſenſus exterioꝛes

homĩs intelligi · eo ꝙ enunciãt aliquo modo di
ſpoſitões animi. Scc· xix · Ab occurſu faciei cog
ſcitur ſenſatus· In facie vero ſunt omẽs ſenſus

igit᷑ terra ẽ labij vniꝰ qñ ſenſus exterioꝛes ho

mnns cõponunt᷑ ad vnitatẽ recte rõis. Quũq;
ꝓſiciſcerent᷑ de oꝛiente hoc ſaciunt exterioꝛes
ſenſus qñ recedunt a lumme rõnis recte attra
cti delectabilbo et tuc mutuo ſe hoꝛtant᷑ ad fa
ciendum turrim ſupbie ↄtra deum et ad ̊ tra

huntur ſenſus interioꝛes animi p ↄſenſum · ſed

deus Alundit labiũ eoꝝ ſcʒ pumendo pena ge
henne vbi nullus eſt oꝛdo et p ↄſequens ibiẽ

extremaſuſio· Alegoꝛice p terrã intelligitur

militãs eccleſia·p labiũ vero pᷣ̃dicatio et doctri

na· ſtud aũt labiũ ab eccleſe pᷣncipio fuit vnũ

pᷣdicando et docendo vnũ deu · vnã fdem · vnũ
baptiſma ſicut dicitur ephᷣ iiij. h m receſſu aliq̊
rum ab oꝛiẽte · id eſt· a chꝛiſto ðᷣ quo dicit᷑ zach.
vj ecce vir oꝛiens nomen eius turris ſupbie fa
bꝛicata eſt ex qua ſecuta eſt diuiſio linguarum
p doctrmã et pᷣdicatõem hereſum diuerſarum
Fxit autem dommus ad abra
am ⁊c In vocatione abꝛae deſgt
homnms literati ad religioneʒ voca
tio ſicut fuit beat? augꝰ· gregoiꝰ

et plures alij qui multuʒ ꝓfecerunt in eccleſia

dei cui pꝑ inſpiratõem dicitur a domimno· Rgre
dere de terra tua dimittendo terrenas poſſef

ſiones et de cognatõne tua relinquẽdo ami

cos carnales ⁊ de domo patris tui dimitten

do moꝛes et geſtus parentũ ſecularium aliter
non valeret habitum ſumere religioſum · Cxem
plum de aſino quem fingit poeta pelleʒ leonis
aſſumpſiſſequem eũ dommꝰ ſuus quereret et

apter pellẽ leonis ad euz a ꝓpinquaẽ ſoꝛmida⸗

ret · tandẽ pꝑ geſtus aſininos eum recognouit.
et ad ſuũ ſeruiciũ reduxit · d · Tu mihi q̃ quondã
ſemp aſellus eris· Sic dyabolus ſub habitu re
ligioſo moꝛes et geſtus ſeculares ſpiciẽs in

ſuam redi git ſeruitutẽ et veni m terrã c ſcʒ
viuentum vita gratie ad quã religioſus deuo⸗
tus iam venit min ſpe et poſt moꝛte veniet ĩ re

qꝛ tanta gratia dat᷑ accipientib habitu religio

nis deuote qnta datur ſdelibom baptiſmo vt

dicit᷑ in collatõmb patru collatõe St allegat᷑
a lancto thoma de aquino ſecuda ſecunde . dt p

2lſequẽs iam venit in ſpe ad terrã viuẽtiuũ vita

gloꝛie:q; gratia e arra gloꝛie Et hec terra vꝛ
te gratie fluit lacte eruditõis ſicut diẽ apłs. ·
coꝝ.iij· lac vob potũ dedi et melle deuotõnmi s
nam in ea pᷣguſtatur mel future beatitudmis

faciamq; te in gentẽ magnã pꝓ auerſionẽ ali

oꝛum ad bonũ et benedicã tibi multiplicatõ
ne bonoꝛum ſpualium et magniſicabo te p
regni celeſtis meritu eriſq; benedictus gkee

nanq; collatio eſt dei pſecta benedictio·Seq̃t᷑

Tulit itaq; ſarai vxoꝛem ſuã id eſtſapientiã
pus acquiſitãde qua dicit᷑ ſapᷣixhanc amaui 2
queſiui m ihi ſponſam aſſumere et loth q̃ int
pꝛetatur vacans· iðᷣo pꝑ ipᷣm intelligit᷑ amoꝛ ſtu
dij qui querit vacatõem a tumultu terrem ne
Socij .hec em̃ m religione ↄuerti debent in ob⸗
ſequiũ dei ſicut ſecerunt doctoꝛes ſupꝛadicti

ptranhuit abꝛam vſq; ad locũ ſichem qui in

terpꝛetat᷑ humerus q; relgioſus ſupponere de⸗
bet humerũ ad onera religionis poꝛtandu
vſq; ad ↄuallem illuſtremid eſt· humnlitate qᷓ
bene dicit᷑ Zuallis illuſtris qꝛ decoꝛ eſt ⁊ cuſtoſ
omniũ virtutuʒy A.paruitq; dommꝰ? abꝛam
religioſum ſpualiter conſolando. Qui edifica
uit ibi altare deo gratias agendo de ſua voca
tione · Et inde traſgrediens ad montẽ . id eſt·
tendens ad religionis pfectõem tetendit ibi
tabernaculũ in bono pſeuerando ꝓgrediẽs
ad meridiem nd eſt in ſeruoꝛe caritatis ꝓſñciẽ
do· Sequitur· Eacta eſt aũt fames in terra il⸗
la . Domius em̃ aliqñ pmittit famulos ſuos
egere vt a ſecularibo paſcant᷑ coꝛpaliter ⁊ ſecula
res ab ip̃is ſpũaliter. Sxemplu.i· Reg ð helpa

et vdua ſareptena · Vnde dicit apłus. j·coꝛ ·ix.·

Si nos vobis ſpuũalia ſemĩamꝰ. nõ eſt magnũ
ſi veſtra carnalia metamꝰ. DHeſcenditq; abꝛaʒ
m egiptu ad queredũ victũ coꝛpalem ⁊ dan

dum ſpualem. Dicit ein ioſophus pᷣmo libꝛo

antiquitatis iudaice ꝙ docuit egiptios ð mo⸗

ribus et aliquibo ſcientijs ſpeculabilibus· et ſic
pauper religioſus de clauſt:o deſcendit ad ſe:
culares vt eos docat bonos moꝛes.Sequitu:
Dic igit᷑ obſeero ꝙ ſoꝛoꝛ mea ſis Rehngio:
ſus em̃ ſapientiã a deo ſibi datam vocare debʒ
ſoꝛoꝛem· Hꝛoũu.vij. Dic ſapientie ſoꝛoꝛ mea es

Hanc aut cõmunicauit egiptijs· q; religio ſus

ſapientiã ſibi datam a deo communicare debet
ignoꝛantibus et per hoc ditat᷑ gratie bonis in

ſenti et gloꝛe in futuro. CR. RIIT
Scendit ergo abram de esi
pto] Her quod deſignat᷑ ꝙ rengio
ſus poſtqᷓ; profecit in doctrina ſe:
culariũ ad clauſtrũ redne debet ad

agendũ deo gratiaset oꝛõni ſtudioq; vacãdũ

Reuerſuſqʒ ẽ p iter quo venerat a meridie
nam eadẽ caritate qua deſcenderat gꝗpter ediñ
catõem ꝓximi redire debet ad templatõnem
dei · Sed q talis religioſus aliqn ſumit᷑ ad re
Simen eccleſie ſicut beatus gregoꝛiꝰ et plues
alij'et huic 2ſonat interpᷣtatõ nomĩs abꝛaʒ qð
interpᷣtatur pater excelſus q ſtatꝰ ep̃oꝝ altõ:
eſt ſtatu religioſoꝝ et tũc ſit in eo quedã rixa
vel 2tentio · Nam ↄſuetudo in religione habi
ta trahit ipᷣm ad ↄtemplatõem· onus aũt ĩpoſi
tum ad actionem. Vnde dicit augꝰ· Ociũ ſem̃
q̃rit caritas negociũ iuſtuʒ neceſſitas caritatis
St qm ĩ tali neceſſitate maioꝛ eſt obligatio pa
ſtoꝛalis cure deo abꝛam ſeparatur a loth per
quod deſignat᷑ ꝙ religioſus epᷣus ꝓ neceſſitate
ſubditon interrüpere debet ocium 2templatõ
nis ſaltem ad tempꝰ. Der hoc aut ꝙ loth elegit
regionẽ delectabileʒ ſicut paradiſus ſigniſicat᷑
ZDtemplatio eſt valde delectabilis.p hoc au
tem qð ſubdi Abꝛam habitauit in terra cha
naan] que interpᷣtat᷑ cõmutatio vel mercatõ qᷓ
babet curam et anxietatẽ annexam deſgnatur
ꝙ pᷣlatõnis ſtatus eſt anxietatiba plenus.&t q;
talis indiget diuma ſolatione. deo ſubditur.
LDuitq; dominꝰ ad abꝛam ip̃m ↄſolando ðᷣ

masgnitudine meriti omnẽ terrã quã ↄſpicis

vCp quã deſignat᷑ terra viuentiũ ·Sequitur.
Sdincauitq; ibi altare domino ꝓ gratiaruʒ
acione ex tanta bonoꝝ ꝓmiſſon⸗e-·
Ec agit᷑ de captõe loth in debellatõ
ne ſodomon et eiꝰ liberatõe p abꝛã
auunculuũ ſuũ. Qaptõnis aut eiꝰoc
Ecaſio fuit bellum quattuoꝛ regũ cõ
tra qnqʒ. Per quinq; reges intelligi poſſunt
q̃nq;ʒ ſenſus coꝛpis:nam eoꝝ delectationi obe
diunt mult Apter quod reges poſſunt dici· et
de ſtis dicit ꝙ ſeruierant coꝛdolaomoꝛ qui

fm hebꝛeos ſuit ip̃e nemroth qui ſuit robuſtꝰ

venatoꝛ hoĩm vt ſupꝛadictũ eſt iðo ſigniſicat

*

dyxabolum de quo dicik . pek · v. Kduer ari? ve
ſter dyabolꝰ? tanq; leo rugiens circuit queres

quẽ deuoꝛet · Nt ei ſeruiunt q̃nq; ſenſus coꝛpis

mnntum ad peccatũ p delectatõnes mducunt
et ſimiiter illi qui ſenſuũ delectatõnib obedi⸗
unt Gt tredecimo anno receſſerunt ab eo nã
aliqui reſpi ſcunt a ſeruitute dyaboli et bñ dici

tur tredecimo anno:nam ꝓ ternariũ ſigniſicat᷑
ſides triutatis· et p denariu obſeruatio decem
pᷣeeptoꝛũ et hec duo reſilire faciunt a dya bolo
de quo valde dolens iterũ nititur eos ſubijcẽ
ſibi et aſſumit ſecum tres alios reges ſcʒ ⁊cu⸗
piſcentiam carnis· apetitũ honoꝛis et rei tem⸗

poꝛalisqui reges dicunt᷑ eo ꝙ multi leruiunt
eis . et iſtis tribus regiba ad ſuu intentũ vtitur
dya bolꝰ. t ſic debellat multos penitẽtũ et eos
iterum ſibi ſubijcit ꝑ peccati reciduu et cũ eis
capitur loth qui vt ſupꝛadictũ eſt contemplati
uum ſigniſicat ſeu relgioſumaliqui vo de nu
mero religioſoꝝ a dyabolo capumt᷑ p inſultuzʒ
trium regu dictoꝝ· Gt ecce vnuſ qui euaſerat
nunciauit abram ꝓ iſtuʒ deſignant᷑ boni eus

dentes mſultũ dyaboln qui ipi abꝛam.nd eſt · P⸗

lato qui pꝛeeſt et ꝓdeſſe põt peccata denuciãt

ſocioꝛum ſuoꝛũ vt apponat᷑ remedium et ipᷣeh

berat denunciatos de dya boli poteſtate ⁊ ſichi
beratur loth de dyabol captõne Dixit auteʒ

rex ſodomoꝝ ad abꝛam da mih animas ceteꝛa

tolle ti bi per iſtu ſigniſicant᷑ ili qui offerut p̃⸗
lato munera vt deſiſtat᷑ a coꝛrectõne debita · h

bonus pᷣlatus omnia reſpuit excepta ↄpetenti

refectõne ꝓſe et familandeo ſubdi Exceptiſ
his que comederunt imuenes et talis platus
a melchiſedech bndicit p que dñs nx ieſus chꝛi
ſtus ſigniſicat᷑ ſcut exponit apłs heb·vij/·

2.

Cm bebꝛeos abꝛaz ex vict:ia tã

munerata apter quod dixit domi⸗

nus ei ne timeret Fgit᷑ abꝛam ſigniſicat quẽlibʒ
uiuiuſtum qui exaltatus ex aliquo dono dᷣ timet

ne ſoꝛte de bonis ſuis remuneratus ſit in pꝛe⸗

ſenti · ꝗpter qð dommꝰ 2ſolatur eum p inſpra
tionem internã d·. Noli timere ego ꝓtectoꝛ
tuus et merces tua magna nimis ſſcʒ in futu⸗
rum reſeruata homo vero ſic viſtatus a deo
reputat ſe parum aut mihil ſeciſſe ?m illud luce

xvij· Qum omia bene feceritis dicite. ſerui ĩuti

les ſumus · Sic beatꝰ franſcicꝰ dicebat fratribuſ

ſuis· Modo incipiamꝰ ſeruire domino q; vſq;
nunc parũ ꝓſecmus · ideo ſubdiẽ Igo vadam

