p moꝛtalem culpa. ꝗpinquꝰ eius põt redime

rep apinquũ iſtu mtelligit᷑ p̃dĩcato: vel hõ
quicunq; bonus qui pꝓ bonã exhoꝛtatõem ſuã
vel conſlilium reducit eũ ad gratie ſtatuũ.· Qui

vendiderit domũ intra vꝛbis muros p vꝛbẽ
eccleſia dengnat᷑de qua dicit᷑ eſa xxvj. Vrbs
foꝛtitudinis noſtre ſyon.ſaluatoꝛ ponet᷑ in ea

murus et antemurale · Domus aut intra vr⸗
bem iſtã ſigniſicat oꝛdine vel bñſciuũ ecciaſticũ

Alle igit domu mtra vꝛbem vẽdit qui ꝓ bñſficõ

vel oꝛdine eccleſaſtico ↄſequi pecuma intedit
ſed dicta domeinfra annu poterat redim per

quod ſigniſcabat᷑ ꝙ ſi talis intentio coꝛrupta

manet intra animũ p penitentiam põt deleri
ſi vero tranſierit ammũ pꝑ factu exteriis pena
que taxat᷑ iure p pniam nõ remouet᷑ Cetera

huiꝰ capituli moꝛalia ſunt vł miticatio paruz

K. XXV.
N On facietis vobis ydolum c
Xlla que ponunt᷑ ĩ huiꝰ capituli pn⸗
cipio ſupeꝛius ſunt poſita vſq; ibi.
Si in pᷣceptis meis ambulaueritis
c· vbi obſeruantibo dei mandata ꝓmittũtur
bona tempalia ſub quib intelligunt᷑ bona ſpi
ritualia pncipaliter eſſe ꝓmiſſacuiꝰ ratio ẽ. qꝛ
dei p̃ᷣmiu pᷣncipaliter intentũ ñ eſt minꝰ bonu
ſed maius q; opus meritoꝛiũ·nã finis melioꝛ ẽ
his que ſunt ad finẽ· bonũ aũt tempale minus
bonũ eſt q; opus meritoꝛiũ· ꝗpter qð ſub boĩſ
tempalibe hic ꝓmiſſis intelligunt᷑ bona ſpiri
tualia pncipaliter ꝓmiſſa cũ dici· Dabo vob
pluuias ·idoctrinas ſalutiferas. Deut xxxij
Ooncreſcat vt pluuia doctrina mea fluat vt
ros eloquiũ meũ tpibus ſuis . q; teinpꝰ eſt
loãndi et tps docedi ecces · ij· et terra dignet
Smen ſuu p terrã intelligi᷑ coꝛpus humanũ
quod ſuit de terra foꝛmatu · vt dicit᷑ geñ · ·igit᷑
terra gignit gmẽ ſuũ·qn coꝛpꝰ humanũ exer
citatur ꝑ opus meritoꝛiũ· et pomis arboꝛes
replebunt᷑/id ẽ vires amme interioꝛes bonis
actibo interioꝛi applicabut Appꝛehedet meſ
ſium tritura vindem ã. Der meſſes mtelligũ
tur gentiles vnde dicit ſaluatoꝛ de gentilibus
ioh· mij Ecce regiones iam albe ſunt ad meſſeʒ

Per vmdema vero ſigficat᷑ zuerſio general

iudeoꝝ. Eſa · v. Vinea domm exercitun dom⸗
iſrael eſt · Quã Zuerſione pᷣceſſit cõmunis con
uerhio gentiliu ſigniſicata p trituraʒ meſſium.
Quia tñ ante gentiles aliqui de iudeis ſuerũt

Zuerſiſ. apoſtoliad pᷣdicatõnem chꝛiſti et plu

res alij ad pᷣdicatõem petri vt patet actuũ· ij.
et· iiij· iõ ſubdit · t vſdemia occupabit ſemen

tem· St hoc eſt quod dicit apłs·roxj· Cecitas

o

1
ſpn
bi
titi
ſtur
ſpi

nu
e
ws
piri,

i
tt

ſi

neſ

Er parte atigit in irrael vt plenitudo gentium

mtraret et ſic omnis iſcael ſaluus heret. Et bñ
ex pte et nõ ex toto: nam aliqui iudei illumi⸗
nati fuerunt per cheiſti idem ante gentiles
licet cõmunis ↄuerſio gentilium pᷣcedit cõmu
nem Zuerſione iudeoꝝ · comedetis panez ve⸗
ſtrum m ſaturitate hic eſt pamis eukariſtie qᷓ
dat hic plenitudmẽ gratie ⁊ poſtea dabit latie

tatem Sloꝛie· et abſq; pauoꝛe habitabitis in
terra veſtra nam in pmituia eccleſia ſideles

ſaltem quo ad multos pſecutõnibo nõ terrebã

tur.h magis ↄſolabant Actun. v. Abant apłi
gaudentes a oſpectu cõcili qm digni babiti

ſunt ꝓnomine ĩieſu ↄtumeliaʒ pati. Dabo pa
cem ĩ ſinib veſtris·ſcʒ coꝛdis de qua dicit᷑ luẽ
ij Cloꝛia m altiſſimis deo⁊ in terra pax homi
nibo bone voluntatis Ruferã malas beſtias
d eſt · monu furias quoꝝ p chꝛiſtu reſtricta
eſt poteſtas. et gladius nõ tranſibit termĩoſ
veſtros id elt· demonuũ virtus non pualebit
ſup vos· Poteſt aũt aliter exponi litera abi⸗
lo loco. abſq; pauoꝛe habitabitis in terra de
terra viuentiuũ vbi n eſt pauoꝛ hoſtiũ· eſt etiã
ibi pax que exuperat omnẽ ſenſum ijfernales
etiam beſtie nõ habẽt ibi acceſſum nec p conſe
quens timet᷑ ibi gladuis eoꝝn · Perſequemini
mnmmicos veſtros id eſt · demones · coꝛãa vo⸗
bis /·fugientes Taco·nij Reſiſtite dyabolo et
ſugiet a vobis Potelſt hoc etiã expom de apo
ſtous et alijs vixis ſanctis qui fugabãt demo
nes a coꝛpibus obſeſſis· Reſpiciã vosoculo
ſcʒ ldementie · et creſcere faciã quod patet im
pletum in multiplicatõne ecckie · Comedetis
vetuſtiſſima veterũ id eſt · accipietis vobis
illa que ꝓmiſſa fuerut antiquis patribus. Vñ

dicit chꝛiſtus apoſtolis luẽ x·· Multi reges et

aphete voluerunt videre que vos videtis uñ

vderunt · nouis ſupuenietibo vetera ꝓijcie

tis łp vetera ſigniſicãt᷑ bona terrena que pꝛo
mittebant᷑ in veteri teſtamento· Sſa ·j· Si audi
eritis me bona terre comedetis· Per noua ve

ro intelligunt᷑ bona ſpũaha et celeſtia ꝗᷓ ꝓmit

tuntur ĩ nouo· Math· v. Beati paupꝑes ſpu qm̃
ipᷣoꝝ eſt regnu celoꝛum Tempe vero noui te

ſtamenti młtia ſe abijciunt bona terrena et tẽ
poꝛalia vt conſequant᷑ ſpnalia ⁊ eterna vt ma⸗

nifeſte patet in paupibus religioſs· Nonam
tabernaculũ meũ in medio veltri ·id ẽ. eccleſi
am meã · de qua dicit᷑ apoẽ· xxj. Ecce tabernacu

lum dei cũ hommibo et habitabit cu eis et nõ

abijciat vos vltra amima mea·ſocietatem ve⸗
ſtram refugiendo·Mathᷣ vl. Rcce vobiſcũ ſum
omnibus diebo vſq; ad ↄ ſummatõnem ſecul·
Qſi nõ audieritis me ⁊c]· Mic ↄſequenter

tranſgꝛeſſoꝛibus mãdatoꝛũ ſuoꝝ deꝰ cõmima
mala tempalia ſub quibus intelliguntur mala

ſpuaba cu dicit· Vmtabo vos velociter ĩ ege

r
E

ſtate ſubtrabedo a vobis bona gratie gie

et ardoꝛe ·pnittendo accendi in vobis ignẽ

ꝛcupiſcentie et poſtea ignẽ gehenne· fruſtra
ſeretis ſementem .i fruſtra facietis opꝰ bonũ
de genere · que ab hoſtibus deuoꝛa bi id eſt
a demonibo ꝗpter finẽ intentõnis puerſe:quia
bonum illud nõ facietis ꝗpter deu h gpter hinẽ
malũ· et coꝛruetis coꝛam inimicis veſtrisi·
coꝛam demonibo qui facient vos ruere de pec
cato in peccatũ ⁊ finaliter in mſernũ· fugietiſ
q; nemine pſequẽte id ẽ peccabitis ex veſtra
mahcia abſq; temptatõne ala· Daboq; celum
vob̃ deſup ſiẽ ferrũ i: ſubtrabam a vobis mi
ſericoꝛdie mee teneritudmez. et terra eneaz
nam ad ſubtractõem diume gratie ſequit᷑ me
tis obſtinatio que p terraʒ enea deſignat᷑ Qõ
ſumetur in caſſum laboꝛ veſter qꝛ ſine gratia
nõ valet exercitum roꝛpis vel mentis in ope
ribus de genere bonis· ꝗpter qð ſequit᷑. non
ꝓferet ⁊c que de facili poſſunt applicari · deo
dinntto et ad ꝓlixitatem vitandam-·
Sc ſunt precepta ⁊c]· Mic agitur
de voto 1 euůis redemptõe . Duplex
ut votu hic tangit᷑· Vnũ de pſoniſ
auiiud de rebus poſſeſſis 1⁊ inter reſ
iſtas computant᷑ ſerni ⁊ ancille·q; ſunt queda
res dni ſui · licet ſint rõnales creature Quantũ
ad pᷣmũ votũ ſit diſtinctõ pſonaꝝ Fm ſexũ et
Fſᷣm etatẽ ⁊ im pᷣcum quo vendi poſſent· ⁊ ſic
maioꝛ eſt redemptõ viri ꝑ votũ deo obligati
q́; mulieris. ⁊ ſimili maioꝛ eſt redemptõ viri
m etate foꝛtioꝛi ſeʒ axx anno ⁊ ſupꝛa vſq; ad ſe
xaginta·q; añ· xx· annũ ⁊ poſt ſexaginta· Tgit᷑
p etates ſexus ⁊ ſoꝛtitudines niſtice deſgnã
tur diuerſi ſtatus in quib hommes ad plura
vel paucioꝛa deo ſunt obligati· nam layci obli
gant᷑ ad obfuantiã pᷣceptoꝛũ · clerici vero in ſa
cris oꝛdimbus ſtituti cũ hoc obligant᷑ ad ob

ſeruantiam caſtitatis ꝓſone vero religioſe cůũ

hoc obligate ſunt ad viuendũ in obedientia·1
ſine ꝗpꝛio:Inter veligioſos aũt aliq̃ plusalijs

ſm artõꝛẽ regulã ⁊ ſtatuta ſunt obligati· Dꝛe
lati vero ad ponendũ animã ſuã ꝓ ſubditis qdʒ
eſt maximũ obligant᷑· Scᷣm igit᷑ quod imn diũ

ſis ſtatibus pſone deo in mawꝛib ſunt obliga
te · ᷣm hoc ꝓ uotis ſuis dãt deo maius pᷣcuim
ſi bñ obpuent ſun ſtatũ · ceteris tñ paribo ſcʒ ꝙ
equali caritate opent᷑ ⁊ hmõi: ⁊ hoc ꝗpoꝛtõna
biliter mtelligedo/⁊ pᷣm hoc expectãt a ðo ma

ius pᷣmin· Res aũt que deo p votũ obligãtur

ſunt fui ancille domus ⁊ agri vt patʒ in textu
et qnto ſunt maioꝛis valoꝛis tanto malo: eſt

voti redemptio in ilus dutaxat qᷓ poterant re
dimi · nam anim alia ĩmolaticia deo redim non
poterant h opoꝛtebat ea ĩmolari · Der redem

ptõnes igitur iſtas miſtice ſigniſcatur ꝙ illi

noz,

quũ de rebus poſſeſſis plus expendũt in obſe
quijs dummis mauis pᷣmiu expectant a deo · ee

teris tamẽ paribo ſcʒ facultate caritate ⁊ hmõi

que ad meritum opant᷑ nam paup vwua que
dus mmuta miſit in gaʒophiatiim plꝰ? obtu
lit deo qᷓʒ duüntes qui magna miſerant mune
ra hm teſtimoniu ſaluatoꝛis marxij·⁊ lu· xxj·

Syxyphcit leuiticus

Incwit liber numerorum

CX

In hoc capitulo deſcribit ppli
numeratio per moyſen ⁊ aa
ron ⁊ duodecint pᷣncipes ppri

ron pontifſicẽ ĩtelligit᷑ ipᷣe xpᷣe
qui ſił dux eſt płi chꝛiſtiani et ſacerdos ſum⸗

mus . Per duodecim pncipes intelligunt᷑ apo

ſtoli et eoꝝ ſucceſſoꝛes ꝓꝑ płm numeratũ ꝓpłs
eredentium ad p̃dicatõem apłoꝝ chꝛiſto tam̃
pꝓncipaliter opate· ꝓptet quod ipᷣe dicit ioh· xv

Sine me nihi poteſtis facere · Numerant᷑ auũt
hie potentes ad bella ꝓcedere p quod ſigniſi:
cantur ſideles q́;diu ſunt de coꝛpe militantis

eccleſie · Dicunt᷑ aũt ſexcentatriamilia q̃ngen
tiquinquaginta. per ſexcẽta triamulia qui eſt

maio: numerꝰ ſigniſicat᷑ multitudo credentiũ
obligatoꝝ ad pᷣcepta decalogi adimplenda in

ſide trinitatis eo ꝙ iſti numeri reſultãt ex młk⸗
tiplicatõne et replicatõne denarijet ternario·

Per qngentos vero qᷓnquaginta qui eſt mi:

noꝛ numerus mtelligunt᷑ iln qui nõ ſolu tenẽt᷑

add decalogi pcepta h cum hoc ad Zſilia eo ꝙ
inquagmta numerus eſt ſpuiſancto aꝗpꝛiatꝰ
ſpuſſanctus datus fuit apłis in ſigno vmbi

l qᷓnquageſima die a feſto paſchali· ꝓſiten tib
aũt in religione qui ſe obligant ad obſeruatõ
nem Zſilioꝝ ſaltem aliquoꝛuʒ tanta dat᷑ gratia

inta datur in baptiſmno vt refert hiero?. m vi⸗
taſpatrũ:qᷓngenti vero reſultant ex replicatio

ne qᷓnquaginta vt de ſe patet · Leuite aut ĩ tri

bubus fannliaꝝ ſuaꝝ nõ ſunt numerati p qdᷣ
ſigniſicantur clerici eneraliter ſumpti quia
ſunt ad mmiſteriu ecckie deputati ſiẽ leuite ad

mimiſteriũ tabernaculi vt plemꝰ dicet᷑ in ſeq̃n⸗
tibus· ꝗpter hoc clerici ꝑ tonſurã et oꝛdines ab

alijs ſidelibus ſunt diſtincti.

C

GScutuſq; eſt dominus ad moi
ſen ⁊c]· In hoc capitulo agit᷑ pᷣmo

fra · iij ca de ip̃is agitur magis ĩ ſpe

“ ciali · gpter quod ſenſus eoꝝ miſtic? ibide ma⸗

gis ꝗpe locũ habʒ · Zecũdo deſcribi ſit? caſtro
rum p duodecim tribo circa tabernaculũ cu ðꝛ.

SSinsgulj' p turmas ſigna atq; vexilla et dom⸗

Ocutuſq; eſt dommus ꝛ⁊c

Miſtice p moyſen duceʒ ⁊ aa

de leuitan officijs in generali h in⸗

cognatõnũ ſuaꝝ caſtrametabunt?᷑ filioꝝ iſrae
p gyrum taber naculi ſederis · Moꝛaliter aũt
tabernaculũ dñi eſt amma iuſti ſm illud ecci ·
xxiijqui creauit me requieuit in tabernaculo
meo:habet aũt iſtud tabernaculũ aſpectuʒ ad

ꝛiyentem ꝓ quẽ mtelligit expiatõ ſoꝛdis in oꝛ:

tu lucis gratie ad meridiẽ · p quẽ mntelligitur
inflamatio coꝛdis q; inde ꝓuenit virtus calo

ris ad occidentem p quẽ mtelligit᷑ medita tio
moꝛtis in qua occidit lux vite pᷣſentis· ad aqui:
lonẽ p que intelligit᷑ colluctatio Ztra inſultuʒ

demonis bᷣm quod dicit᷑ hiere · · Ab aquilone
pandetur omne malũ · Igit᷑ ad oꝛientẽ ſunt
iudas yſachar ⁊ zabulon· ꝓ iudã qui interpᷣta
Zſtens· intelligit᷑ feſnonis veritas: p pſachar
qui interpᷣtat᷑ memoꝛãs dũm. oꝛõis aſſiduitas
p ʒabulon qui interpᷣtat᷑ pulcritudins habita
culum Zuerſatõnis puritas: ꝓ hec em̃ tria ſoꝛ
des coꝛduim expiankt Ad meridiem ſunt ru
ben ſymeon ⁊ gad p ruben qui minterpᷣtat᷑ vi⸗
ſionis hiluus: intelligi ſplendoꝛ veritatis intel
lectu phciens p ſymeon qui interpᷣtat audis
amo: caritatis bomis ↄſentiens· p gad qui int
pᷣtatur ſeliciter · dulcoꝛ ſuauitatis reſicies.· G̊ em
tria infla matõem coꝛdis conmntant᷑· Ad oc
cideteʒ vᷣo ſunt effraym manaſſes ⁊ benpamin
p effraym qui interpᷣ̃tat᷑ creſcens· mitelligitur
ꝓfectus ſpuũalhũ ad quẽ mouet vite bꝛeuitas.
p manaſſen qui interpᷣtat᷑ obliuio· ↄtemptꝰ te
poꝛalium ad quẽ mouet eoꝝ defectibiltas · p
benyamm q̃ intp̃tat᷑ nliꝰ dextereappetit celeſi
um ad quẽ mouet eoꝝ eternitas ᷓ ãt tria me
ditatõi moꝛtis aſſocian? Ad aquione vero
ſunt dan neptalim et aſer · p dan q̃ inteꝛpᷣtatur
iudicum . intelligit᷑ timoꝛ iudicij p neptalim q
interpᷣtatux implicatõ·pudoꝛ oꝗpbꝛij intelligi
tur ſiquis implicet᷑ viltati peccati·p aſer q̃ ini
pꝛetatur beatitudo·jintellgit᷑ amoꝛ mij⁊ hec
tria facuunt ↄtra inſultum demonũu ſoꝛtit col

luctari de qua colluctatõne dicit apłs ad eph;

vj. Non eſt nobis colluctatio aduerſus carnẽ
et ſan guinẽe h̊ aduerſus p̈ncipes et poteſtates

aduerſus mudi rectoꝛes tenebꝛaru harũ con

tra ſpũalia nequicie ·ð quibus cedat nos triũ
phare leo de tribu iuda qui ẽ victoꝛ ⁊ benedi
ctus deus. QKK. TI.
8 ſunt generationes aaron ꝛc
In hoc capitulo agitur de off icõ ſa
cerdotum ⁊ leuitarũ cuʒ dici· Ap
plica tribum leui c officuim veꝛo
ſacerdotum veteris legis erat offerre ſacxificia
et officium leuitarũ mmiſtrare ſacerdotibus ĩ
ſacrificijs offerẽdis · p quod ſigniſcat᷑ ꝙ officuiuzʒ
ſcerdotum noue legis eſt eucariſtiã offerre .

miſſrum celebꝛatõnenam eucariſtia eſt ſacri

ſiciuʒ noue legis figuratũ p płra veteris legis
ſacriſca ſcut vnuũ pſectuʒ p młta imperfecta

wt
i⸗
o
d
102
tur
A.
atio

Kp⸗

dies
umt

oe
umin
gitur
ltas⸗
9te
9
Leli
me
vero
tatur
lni
telig
ifmt
iber
col

ene
ates
cen
tri
edt

ni

56

eid
ſc
nsi
lu,
nel
lal

cta

Erternus qui acceſſerit moꝛte monet p boe
ſigmificat᷑ offerens eucariſtiam nõ oꝛdinatꝰ
in ſacerdotem moꝛitur moꝛte culpe ꝛ incurrit

penam moꝛtis gehenne· Numera filios leui
cC ·Hhc agit᷑ de officijs leuitarum et eoꝝ ſitua
tione circa tabernaculũ p quattuoꝛ ptes oꝛbiſ
Cerſonite hituati fuerunt ad occidentaleʒ par

tem et eoꝝ officium fuit cuſtodire et poꝛtare

mollia ſeʒ coꝛtinas tabernaculi et atrij ⁊ funes
et opimenta pelliũ· Caathite vero ad pteʒ me
ridionalẽ et eoꝛuʒ officiũ fuit poꝛtare vaia ſan
cta ſcʒ arcam teſtamenti:ꝗꝓpiciatonũ:menſam
tandelabꝛũ et altare incenſi· Merarite vero ad
aquilonẽ· ⁊ eoꝝ officiu fiut poꝛtare dura ſcʒ ta
bulas tabernaculi.colum nas euis et atrij ⁊ ba
ſes et hmõi.Moyſes aũt et aaron cũ filijs ſuis
ad oꝛientalem ptem tabernaculi habentes cu
ram totius popuh· Scõm ſenſum allegoꝛicũ
tribus leui ſigniſicat miniſtros eccleſe qui di
uidunt᷑ in quattuoꝛ partes ſcʒ pᷣlatos ſacerdo
tes· velgioſos et clericos ſimphces: Tgit᷑ mop
ſes et aaron ꝙ fuerunt duces populi.ps.lxxvj
Deduxiſti ſicut oues ppłm tuu in manu moyv
ſi et aaron· ideo ſigniſcant pᷣlatos eccłie q̃ ſunt
duces populi chꝛiſtiani·p hoc aũt ꝙ moyſes 2
aaron fuerunt ad oꝛientem vbi erat ingreſſuſ
tabernaculiſigniſicat᷑ ꝙ p oꝛdinatõem platoꝝ
ad eccleſiaſtica officia ceteri debet ingredi Me
rarite vero qui interp̃ᷣtant᷑ amari ſignificant re
ligioſos habitantes in amaritudine penitetie
et luctu ꝓ peccatis ꝗpꝛijs et alienis: Mieroꝰ
ad ripaꝛũ Monachꝰ plagẽtis hʒ offm̃ Der hᷣ

aut ꝙ merarite poꝛtabant dura ſignificat᷑ re

ligioſ debet vuiere in auſteritate et nõ ĩ mol
licie deliciarũ · p hoc aũt ꝙ erant ad ptem aq̃lo
narez vnde venit frigus ſignificat᷑ ꝙ religioñ

debent vti cibis frigidis et veſtibo. Cerſonite
vero qui poꝛtabant mollia ſigniſicant clericos

qui minus pondus habent ceteris in eccleſia·
et q multi eoꝝn viuũt in mollicie delician · per

quas frequenter cadunt in alia vicia quod ſig

ſicatur pꝑ hoc ꝙ gerſonite erane ad occidenteʒ
QCaathite vero qui poꝛtabãt ſacra vaſa ſigniſ
cant ſacerdotes q̃ ſanctũ ſanctoꝝ offerunt in
altarxi· p hoc aũt ꝙ caathite erant ad meridiem
vñ ꝓueit feruoꝛ caloꝛis· ſigſicat᷑ ꝙ ſacerdotes

feruere debẽt ardoꝛe caritatis· Scdᷣm moꝛa
lem ſenſum dommi tabernaculũ eſt anima ſide

lis vt dictũ eſt capitulo pᷣcedentiad eius quat
tuoꝛ latera debent eſſe actus q̃ttuoꝛ virtutum
eardinaliũ ſcʒ pꝛudentie que eſt auriga virtu
tum ꝗpter quod ſigniſicat᷑ p moyſen et aaron
duces populi qui erant m parte oꝛientali ·et ſic
eſt actus pꝛudentie qui pᷣcedit oꝛigine actus

aliaꝝ virtutũ· Act“ vero foꝛtitudins qᷓ habet

ſuſtmere dura ſignificat᷑ p meratitas qui dura
poꝛtabant ·et dicit᷑ eſſe ad occidentẽ:nã difficile

Numei

eſt ſuſtinere dura ſine aſu. Retus vero uͦni

cie eſt ad meridiem vnde venit maius lumen
et de üiſticia dicit᷑ libꝛo ethicoꝛu ꝙ videt p̃cla

riſſima virtutu 2 neq; beſpus neq; lucifer ẽ ta

admirabilis et ſignincat᷑ p caathitas poꝛtãteſ
candelabꝛum luminis· Actus vero tempaãtie
qui repᷣmit ardoꝛem carnalis cupiſcentie eſt
ad aquilonem vnde ꝓuenit frigus caloꝛis re
pꝛeſſiuũ ſigniſicat᷑ p gerſonitas qui aduene in
terpꝛetãt᷑ nam temperati qui pauci ſunt reſpe
ctu aloꝛum quaſi aduene ab eis reputantur-
Ad maioꝛem aut intellectu pdictoꝝ ponit hie
ſitus caſtroꝝ circa tabernaculum H

Meridies
Ruben Symeon Caod

Caathite

3
S
885 —
2 l⸗ Sanctũ Sactuͦ ſcõy Ife
Sua
8 2 Merarite
Dan Kſer Neptalim
Septentrio ðð
C(X. TII.

capitulo deſcribunt᷑ officia leuitan
in motu caſtroꝝ et pᷣmo caathitaꝝ
cum dicit · lc eſt cultus filioe um

caatht· Der quod ſigniſcant᷑ ſacerdotes no
ue legis vt p̃dictum elt · ip̃i vero poꝛtabãt ar
cam teſtamenti · menſam· candelabꝝ· altaẽ imn c
ſi et altaẽ olocauſti ·p que q̃nq; ſigmiſicant᷑ que

debent eſſe m ſcerdotiby noue legis · Pꝛimuz
eſt ſacre ſcripture noticia pꝑ arcam teſtamen ti
ſigniſicata · Malach·.ij. Labua ſacerdotis cuſtodi

unt ſcientiã et legem ex eius oꝛe requirent qimm

angelus domim exercituũ eſt · Secundum elt

verbũ doctrine quod ꝑ menſam ſigniſicat nãa
in hac menſa panis ſpualis ꝗponit· Deui vnj ·
Non ni ſolo pane viuit homo h̊ imn omni vbo
quod ꝓcedit de oꝛe dei · Terciuum eſt lumen ex

emplaris vite quod ſigniſicat p candelabꝛum

Matłbᷣ· v· Nemo accendit lucerna et ponit ſub

ocutus eſt dommus c In boe

D=

modio ſ ſup candelabꝝ vt luceat omnibo q̊ in
domo ſunt . Quartũ eſt odoꝛ oꝛõms deuote et
ſigniſcatur pꝓ altare incenſi· ps· cxl · Dirigatur
oꝛatio mea ſẽ incenſum in ↄſpectu tuo· Quin
tum eſt rigoꝛ diſcipline et ſigmiſicat᷑ per altare
olocauſti · ro·xij · Obſecro vos p miſericoꝛdiaʒ
dei vt exhibeatis coꝛpa veſtra hoſtiã ſanctam
deo placentem τπι [Moc elt officium fami
lie gerſonitaꝝ p quos clerici ſigniſicãt vt ſu⸗
pꝛa dictũ eſtipi poꝛtabant coꝛtinas et vela ta

bernaculi opimenta et funes p que tria ſigni
ficantur que debent in dericis eſſe · Hꝛimũ eſt
oꝛnamentũ ſpuale qᷓttuoꝛ virtutũ cardinaliuʒ
quod ſiginſicat᷑ pꝑ coꝛtinas et vela que texeban
tur ex quattuoꝛ coloꝛibus: Secunduz eſt cari⸗
tatis onexio·ꝗqᷓ ſgniſicat᷑ p funes. Lercium eſt
exterioꝛ honeſtatis cõuerſatio · qᷓ p opimenta
tabernaculi ſigmſicat· Moc eſt officiũ fami
lie meraritarump quos ſigniſicant᷑ religioſi·
ip̃i ein poꝛtabant dura ſcʒ tabulas. vectes· co⸗
lumnas et baſes tabule vero ſimul ziuncte p
vectes et baſes faciebant parietes tabernacul
ſicut habet᷑ exo· xxvj·p quod dat᷑ mtelligi ꝙ re
ligion docẽdo populu verbo et exemplo et ꝓ
bono ſtatu populi depᷣcando da ti ſunt a deo
quaſi murus defenſionis poſt pᷣlatos eccleſie
pło chꝛiſtiano· ꝗpter quod de malis religio⸗
ſis dicit᷑ eʒech· xiij Non aſcendiſtis ex aduerſo
neq; oppoſuiſtis vos murum ꝓ domo iſrael ·
Per columnas vero ſigniſicat᷑ ꝙ mp̃i ſunt voca
ti in ptem ſohcitudinis ad ſuppoꝛtandũ onꝰ ec

cleſie et hoc ex fraterna caritate p̃latis autẽ B
Zuenit ex officij autoꝛitate · Der h̊ aũt ꝙ one

ra leuitarũ diſponebant᷑ p hiios aaron mitra⸗
tos vt habet᷑ exo· xxviij ſub patre ſuo· dat itel
ligi ꝙ omnia eccłie officia ꝓ ſummũ pontiſicẽ
et pᷣlatos ecclie ſunt diſponeda· Item ꝑ hoc ꝙ

omia pᷣdicta poꝛtabãt᷑ velata·ſigniſicat᷑ ꝙ ope⸗

ra bona ſacerdotum dericonꝝ et religioſoꝛum
agenda nõ ſunt ad oſtentatõem ſuãſed ad dei
laudem ⁊ ꝓximi ediſcatõem· ita ꝙ opa ſint in
aperto tñ hec intentio maneat ĩ ſecreto coꝛdis
Creg.· ome xxxvj· Sic aũt ſit opus in pubuco
quatmꝰ intentio maneat ĩ occulto· vt de bono
ope ꝓximis pᷣbeamus exemplũet tñ in inten
tione qua ſol deo placere querimꝰ ſp optemꝰ

ſecretum. CQX. V.

Ocutus eſt dommus ad moy⸗
ſen d precipe filijs iſrael vt en
ciant de caſtris ⁊c ·Per lepꝛo⸗
ſum intelligit hereticus ꝓ hominẽ

qui ſeme fluit doctoꝛ verboſus qui ad ſui ĩa⸗
ctantiam dicere ſtudet extranea · et p hoc dif⸗

fluit ad falſa ⁊ periculoſa p pollutum ſup moꝛ
tuo ſigniſicat᷑᷑ diſcipulus doctrinaʒ dictoꝝ ſe
quens et appꝛobans et iſti eijciendi ſunt de ca

ſtris · de ſcolis et ldelium collegijs ne ſua pů

ſa doctrina alios inſiciant et coꝛxrumpãt · Vir

ſiue mkier cũ fecerint ex omĩbus peccatis ⁊c
mi quibus damniſicat᷑ ꝓximus furto fraude vłᷣ
dolo · 2ſitebunt᷑ peccatũ ſuũ /ſatiſ faciendo ðo
p pemtentiã et ꝓximo · ideo ſubdi et reddẽt
ipᷣm caputilllud quod eſt ablatũ· qᷓntamq;
partẽ deſup ·i damnũ quod ſuſtinuit ð abſen
tia rei ſue · Si aut nõ fuerit qui recipiat tunc
eſt vaga reltitutio et debet reddi domind · id ẽ
in pijs opibus expendendo bm diſpoſtõnem
plati vł feſloꝛis diſcreti hm aliquos qui tenẽt
m hoc locu dei · Vir cuiꝰ vxoꝛ errauerit p vi
rum doctoꝛ intelligens ſigniſicat᷑ · ꝓ vxoꝛẽ eiuſ
ſapientiade qua dicit᷑ ſap viij. Hancamaui a
uuẽtute mea et queſiui mihi ſponſam aſſumẽ
De qua debet eſſe zelotipus ⁊ maxime cũ tra⸗
dit eam in ſcriptis timendo ne ſit ibi ſoꝛnicatõ
p cõm ixtõem aliquã falſoꝝ cũ veris ideo ſub⸗
ditur. adducet ea ad ſacerdotem i.ad magis

peritu et ꝓbatũ doctoꝛeʒ vt examinet eam· p

hoc aut quod ſubdit᷑ ꝙ mulier polluta putreſ

cebat et moꝛebat᷑ innocens aũt non ledebat h
ſaciebat liberos:ſigniſicat᷑ q doctrina habens

cõmixtõem falſoꝝ cũ veris eſt occaſo meroꝛiſ
illa vo ꝗᷓ pura ẽ ⁊ lana gaudij ⁊ fructiſcatõis
N boc capitulo agit᷑ de naza rei ob
ſeruantia et eiꝰ oblatõne · Circa qðᷣ
notandum ꝙ nazarei fuerunt in du
pluici gradu. Nam aliqui fuerũt na
zarei ad totu tempus vite ſue ſicut legit᷑ de ſa
muele j·res· ·et de lamſone indicũ . xnj et iſti

fuerunt higura relgioſoꝝ in noua lege · quoꝛuũu
votũ p totã obligat vitam· Alij vero fuerunt

nazarei ad tempus d etermiatuz et iſti voto
peracto redibant ad vita cõmunẽ alioꝝ aꝗpteꝛ
quod nõ ſuerunt ſigura religioſoꝝ · de quibuſ
dicit᷑ luẽ ·ix· Nemo mittens manũ ad aratrum
et aſpꝛciens retro aptus eſt regno dei· Sed in
loꝛum fuerunt ſigura qui ſaciunt votum de
aliquo ope ſnperogatõnis ad tempus exercẽ

do vt ð peregrmatõne vꝑł alio pio ope ⁊ qĩ

illo tempe debent relgioſus viuere · ideo ſub
ditur · R vino et omni quod mebꝛiare põt ab
ſtinebunt p qð ſigmniſicat᷑ ꝙ illo tpe debet eſ
ſe in potu magis ſobꝛij. vuas recetes ſiccaſq;
nõ comedent yi tũc debent eſſe in cibo magis
parci. nouacula nõ tranſibit ſup caput eius
1d eſt. nõ reſecabit aliquid de illis ꝗᷓ cadũt ſub
obligatõne voti ſui ſup moꝛtuu nõ ingredie
tur ·id ẽ · nõ ↄſentiet alcui ĩ ope moꝛtalis pec
cati· Siaute moꝛtuus fuerit quiſpiã coꝛã eo
polluet᷑ p qð deſignat᷑ ꝙ opus bonũ ĩ carita
te factu ſi ſupuemiat moꝛtale peccatũ moꝛtih
catur. Qũ dies quos ex voto decreuerat cõ
plebunt᷑ æc hic agit᷑ de oblatõne naʒarei in cõ
pletione voti ſui er ponitur hic triplex eius

8
Net
mn
une
ſde
nen
tenet
i
eif
ume
tra⸗
catö
ſub⸗
agis
unp
tret
bat⸗
bene
ron
tos

ljob
q
ndu
tna
deſa
fori,
ertunt
wor
bten
he
um
dl
de
ette

ſun⸗

ſub
die

Ntita

ſacriſiciim· Vnum in olocauſtuũ qð totũ incen
debatur ad honoꝛem dumnũ pꝓ qð ſigniſicatux
ꝙ homo tempe voti adimpledi dz ad amoꝛez
duumũu magis q́; alias inflamari · Aliud autez
ſacrificiuʒ erat ꝓ pctõ p quod ſignificat᷑ ꝙ licet
bomo votũu ſuu impleuerit tñ timere debz ne
mmus debite fecerit Terciũ erat hoſtia paciſi
ca ꝓ gratiarũ actõne·p quod ſigniſicat᷑ ꝙ ho⸗
mo votũ ſuũ adimplens debʒ deo regratiari
de hoc ꝙ ſib dedit gratiã adimpledi·/ Addeba⸗
tur vltra oblatio panũ aʒimoꝝ · p quos ſigniñ
catur panis eukariſtie· qꝛ votũ adimplens de⸗
bet in huiꝰ ſacriſicij oblatõne deuote aſſiſtere ·
Tunc radet naʒareus cquod erat ſignum
voti completi · et ſic lcitũ erat nazareo redire
ad cõmunẽ modũ vuiendi · et ſimliter in noua
lege implens votũ ad ullud amplius nõ tenet᷑
Xctum eſt autem .·. Mic agitur ð
oblatõne pᷣncipũ in exectõe taber⸗
naculi qꝗᷓ ſuit duplex· Vna ꝓ depoꝛ⸗
aatione tabernaculi et vtenhlin eiꝰ.
et in hac oblatõne duo pᷣncipes ſimul cõbinati
obtulerunt vnũ plauſtru ⁊ quilibet vnũ boue
per duodecim pᷣncipes higurati fuerunt duo⸗
decim apki et eoꝝ ſucceſſoꝛeſ qui ſũt ep̃i vt di⸗
cit᷑ di xxiin nouo teſtamento·p cõbinatõnem
pᷣncipu gemma caritas·ſ dei et ꝓximi ſigurat᷑
que p ceteris debet in ep̃is vigere · namꝓ ſuo
grege tenent᷑ vitam exponere oh x. Bonꝰ pa
ſtoꝛ ammã ſuã dat ꝓ ouibo ſuis qð eſt actꝰma
ximus caritatis · Toh·xv. Maioꝛẽ hac dilectõʒ
nemo habet qʒ vt animã ſuam ponat quis ꝓp
amis ſuis· St p hanc dilectõem offerut plau

ſtrum · id eſt ſupoꝛtatõnem ſubditoꝝ qn ſunt

currus et aurige· ſcut dicit᷑ nij· xeg ij· de helya
Pater mi currus iſrael ⁊ auriga· PHer bouem
vero qui eſt ammal aptũ ꝓ agricultura ſiẽ di

daitur ꝓuer · xiiij vbi vero plurime ſunt ſegeteſ

ibi manifeſta eſt foꝛtitudo bouis ſigniſcat᷑ ꝙ
plati tenent᷑ ĩ agro dommnco exerceri.ſ. extir⸗
pando vicia et nutriendo virtutes · AMla ve
ro fuit oblatio pncipũ ꝓ vaſis et hoſtijs m ob
ſequio tabernaculi:· Licʒ at ſinguli pᷣncipes ſin⸗
gulis diebus obtulerint ꝑ oꝛdinẽ vt habet᷑ in
textu· tñ vnifoꝛmis fuit oim oblatio · Quantũ
autẽ ad vaſa quilbʒ obtulit acceptabuluũ vnuʒ
quod eſt inſtrumẽetũ ad ꝓbandũ arida ſi eẽnt
ꝓ oblatõmbus apta ſcʒ ſimiã thus ⁊c· et phia
lam vnã ſcʒ ad ꝓbandu liquida vt vmũ et ole⸗
um p ̊ autẽ ſigniſicat ꝙ pᷣlati debent opa ſua
vite actiue que ſignincant᷑ p arida· et vite ↄtẽ
platiue que ſigniſicant᷑ ꝑ liquida diligent exa
mmare ne ſit ibi cõmixtio apetitꝰ laudis hũa
ne vel aliquid aluud p quod mepta reddantur
in oſpectu dei·et moꝛtariolũ ad terendũ ſpẽs
ex quibo ſiebant thimiamata ⁊ vnguenta p qð

ſigmiſicatur ꝙ in p̃latis eccleſie debent motus
carnales ↄteri exemplo beati pauli d. j· coꝛ · ix ·
Caſtigo coꝛpus meũ et m ſeruitutem redigo
ne forte cũ alijs p̃ᷣdicauerim pᷣe repbus effici
ar · Quantũ aut ad ſacriſicia quiubʒ pᷣnceps ob
tulit hoſtiam ꝓ peccato et hoſtiã pacihcã pro
graꝝ actõne et olocauſtũ incenſum ſupꝑ altaẽ
p que ſigniſicat᷑ ꝙ pᷣlati qntũcunq; ſancti dent
ſe peccatoꝛes reputare et ꝓ beneſcijs a deo ſi

bi collatis grẽas agere · et ʒelo ſdei pre ceteris

feruere · CX. VVIIIE
Ocutuſq; eſt dommus ad moi
ſen ⁊ c]· hc agitur de menſa pro
poſitõms et candelabꝛi ſituatõne
Exo · xxv· dictũ fuit ꝙ p menſam ſi
gniſicatur eccłia p candelabrũ vero chꝛiſt' ee
cleſam illummãs· ꝗpter qð dicit᷑ hic ꝙ candela
bꝛum ſituari debz ↄtra menſam ſ. ad illuminã
dum eam. Qetera veꝛo que dicunt hic de can
delabꝛo et menſa fuerunt ibi miſtice expoſñita·
Tolle leuitas · Hic agit᷑ de puriſicatõne leui
tarum ſacerdotibus veteris legis miſtrantiu
p quos ſigniſicant᷑ clerici miniſtrãtes ſacerdo
tibus noui teſta· ꝗpter quod debent puriſica
ri et foꝛma puriſicatõnis ſubdit · Aſpergãatur
aqua luſtratõnis p qð intelligi᷑ actus 2 feſſi
onis pure ⁊ frequentis · a radent omẽs piloſ
carnis ſue p quod ĩteligitur depoſitõ ſuper
fluitatis bonoꝝ tempalm vltra neceſſtatem

ſtatus 2 pſone que debet expendi in opipie

tatis · Q uq; lauerint veſtimta ſua / y lotõem

veltis mtelligitur honeſtas exterioꝛ is æzuerſa

tionis· tollent bouem de armentis c]· p bo
uem oblatum ꝓ peccato intelligitur ꝙ debent
eſſe foꝛtes ad modũ bouis peccatoꝛuʒ tempta
tõnibus reſiſtendo· bouẽ aut alteꝝ ο . qᷓ of

ſerebatu: in olocauſtũ p quod ſigniſicatur ꝙ

clerici caritate feruere debent ad ꝓſiciendum .

Qunq; qnquageſimũ annũ etatis impleuerĩt

ſeruire cefſabunt ⁊c p qð ſigniſicatur ꝙ illi qᷓ
dun et bene ſeruierint m eccleſia a labonbo infe
rioꝛibus ĩmunes ſunt dimittẽdi ⁊ ad maioꝛa
ꝓmouendi.in quib laboꝛ nõ requirit coꝛpalis

ciant fin irael phaſe m tem
poreſuo ⁊c Per hoc ꝙ filijs iſra
el peipitur celebꝛatõ phaſe tempoẽ
determinato ſub pena moꝛtis· ſieſi
catur ꝙ omnes catholici tenent᷑ celebrare pa
ſcha tempoꝛe determmato ab ecckia · et tunc re
cipere debent ſacramtũ eukariſtie aliter incur
runt moꝛtale peccatũ niſi legitimũ habeãt im
pedimentũ · quo ceſſante debent deuote cõmu
nicare · ſicut niij irael unpediti legitime menſe
pmo faciebant phaſe menſe ſecundo. Nlodus
autem celebꝛandi phaſe et ſenſus eius miſtic⸗
poſiti ſũt ſupꝛa·exo·xij·et · xii Egitur die qua

erectum eſt tabetnaculũ opuit illð nubes ⁊c .
per nubem iſtaʒ ſignificatus fuit chꝛiſtus qui
ſtat ſup eccleſiam quaſi colũna ignis repelles
tenebꝛas noctis ignoꝛantie et quaſi columna
nubis de die refrigerans eſtu tribulatõis mũ⸗
dane . Qunctis diebus quib ſtabat nubes ſu
per tabernaculuũ manebant in eodem loco] p
hoc aut ꝙ nilij iſrael ꝓſciſcebant᷑ ad motũ nu⸗
bis et non aliter ſigmiſcat᷑ ꝙ bomines moueri
nõ debent ad motn paſſionis ſed ad inſtinctũ
rõnmg que eſt quedam pticipatio diumi lumi⸗
nis in nobis fᷣm quod dicit᷑ in p̃s:iij. Gignatũ
elt ſup nos lumen vultus tui dñe.
KR

. „π
Ac tib duas tubas p quas p̃or
aatoꝛes miſtice deſignant᷑. Eſa lvinj
Quaſ tuba exalta voce tuã et an nu
cia ppło meo ſcelera eoꝝn. et domui
iacob peccata eoꝝn· Dicunt᷑ aute due apter ge⸗
minã caritatem que debet in p̃dicatonbo eſſe.
et ad hoc gſicadũ luẽ · x. bini miſſi ſunt ad p̃ᷣ
dicandum pᷣm quod dicit Sreg·ome.xxxix· ar
gẽteas ductiles /i·factas cũ martello.p argẽ⸗
tum ſigniſcatur puritas vite.· p ductilitate ve
ro virtus pacie q dʒ in pᷣdicatoꝛibus eſſe . qb⸗
QZuocare poſſis multitudmem vſus em iſtaꝝ
tubarum erat ad quattuoꝛ ſcʒ ad populi 2gre
Sationem ad caſtroꝝ motõem ad belli 2greſ
lſionem et ad feſti celebꝛatõem p que deñ gnat᷑
ꝙ pᷣdicatoꝛes populũ catholicũ ↄuocare dent
ad vnitatem ſidei et ad ꝓficiſcendũ p via meri
ti·. et ad bellanduʒ ↄtra mſultus dyaboli et ad
leſtum celeſtis gaudij. Eleuata eſt nubes de
ta bernaculo federis ⁊c · Ric agitur ð ꝓfectõ
ne filioꝝ ifrael et pᷣmo ꝓfecti ſunt qui erãt m
parte oꝛientali-ſecundo qui erant in pte meri
dionali tercio qui in occidentali quarto qui in
aquilonari ex quo patet ꝙ ꝓfſiciſcebant᷑ pm oꝛ
dinem motus ſolis qui incipit ab oꝛiente et p
meridiem tranſit in occidenteʒ et flectit᷑ ad aqᷓ
lonem · cces·. j. Oꝛitur ſol et occidit et ad locũ
ſuũ reutit ibiq; renaſcens girat p meridiez et
flectitur ad aquiloneʒ Der hoc igit᷑ ſignificat?᷑
P SRciſcentes ad terra vuientiu que eſt terra
ſidelibus ꝓmiſſa ſequi debent inſtinctu ſolis
iuſticie · ſ domm noltri ieſu chꝛiſti cuiꝰ vita in
terris diſciplmna moꝝ fuit. ꝓpter quod dicit io
hannis·xij. Si quis mibi miuſtrat me ſequat᷑·
et vbi ego ſum ilic ſit et mmiſter meus . Et be
ne dicit vbi ego ſum · q ex tunc erat in pfecta
beatitudie qᷓntum ad ani mã Dixitq; moyſes
ad ab filuiz raguelis let ſequit. Noli nos re
linquere · tu em noſti in quibus locis p deſer
tum ponere caſtra debeamus et eris ductoꝛ
noſter qʒuis em deus eſſet dux illius populi
tñ cu hoc moyſes volebat habere directõnem
bomis periti ex quo docemur ꝙ licʒ nos deul

dirigat ĩ dia moꝝ tñ nõ debemus negligere

aduitoꝛium bumamũ.nam in hoc boĩes ſunt
dei adiutoꝛes vt habet . ·coꝛ · iij ·

Nterea ortuʒ eſt murmur po⸗
puli quaſi dolentinm pro labo
re contra dommumxc ]. Per h̊
aut ꝙ igms accenſus a dommo cõ

buſſit murmurãtes ↄtra eum· ſigniſicatũ ſuit

ꝙ ignis gehenne cõburet murmuratots atta
potentiam vel equitatẽ dunme iuſticie · Vulgꝰ
quoꝙ ꝓmiſcuũ quod aſcenderat cuʒ eis T p
iſtos qui flagrauerũt deſderio carmũ ſigniſi
cantur religioſi mẽdicãtes potiſſime qui poſt
factam ꝓfeſſione in paupcula religione ĩ qua
mhil eis ꝓmittit᷑ qntum ad vitã pᷣſentẽ miſi au
ſteritas et pauptas.et tñ volunt nimis laute
vuere ac etiã delicate · et ſrequenter hoc cõtin
Sit illis qui in ſeculo minuſ habuerut nec ſunt
⁊tenti ilᷣ que admĩſtrant᷑ eis· cũ tñ ſuffeciſſen t
eis in ſeculo paucioꝛa· et acriter murmurãt cõ
tra illos qui pꝛo victu uloꝝ pꝛocurando ſde
liter laboꝛant · ſẽ populus ite ↄtra moyſen ne
quiter murmurabat· DPer hoc aũt qð dicit ĩ ſ
ne capituli. ⁊ecce furoꝛ dommi ⁊citatus ĩ po
pulum pcuſſit eũ plaga magna mms ſgmſi
catur ꝙ dicti murmuratoꝛes queruloſi pcuti
entur a deo igne gehen nali. Per hoc auteʒ ꝙ
ante pcuſſione iſta dommꝰ dedit eis in abũdã
tia magna coturmices que ſunt aues delicate
quaſi ſatiſ faciens eoꝝ irratõnabili deſ derio ſi
giſcatur ꝙ dominꝰ aliqñ ⁊deſcendit petitio
mbus maloꝝ hommũ ad eoꝝ interitum eo
ſit eon oꝛatõ in peccatũ. Qur impoſuiſti pon
dus vmuerſ ppli huiꝰ ſup me Per hoc aut ꝙ
moyſes plenus ſcientia tam acquiſita q́; mfuſa
et cũ hoc tantã grãm habebat erga dommum
ꝙ loquebatur cũ eo ſicut homo loqui ſolet cũ

amico ſuo et tñ petiuit adiutoꝛes ad regimen

populidat᷑ exemplũ eccłie p̃latis et curatis qꝙ;

nõ abhoꝛreant homĩes bone vite et ſufficiẽtis

literature ſibi datos a deo in aduitoꝛiũ oneris
ſui ſuppoꝛtãdi pᷣdicando et ⁊feſſiones audien
do. ſed masis eos diligant et ſoueant et mkii
plicatõem eoꝝ deſderent repellentes ↄtrariu
conſulentes· dicentes cũ moyſe. quid emula
ris pꝛo me quis tribuat vt ommis ꝑłus ꝗpbe
tet et det eis deꝰ ſpiritum ſnũ .
Ocutaq; eſt maria et aaron cõ⸗
tra moyſen .pſi nanq; eleuati ꝓ
pter donum aphetie wreuerenter
et falſo locuti ſunt ↄtra moyſen mi
tiſſimũ vt dicit᷑ ĩ utera. Der iſtos allegoꝛice ñi
Sniſicantur heretici in vtroqʒ ſexu qui ꝗꝓpter
aliquã noticiã ſibi dataʒ ſupbientes locuti ſunt

tra chꝛiſtu mitiſſimu. Math·xj. Diſcite a me

lg,
n
boſt
gua
ſau
ite
em
unt
ent
n
iti
ſo
cuti
69

q; mitis ſum et humilis coꝛde. Contra chꝛiſtũ
em locutus eſt arrius et eius ſequaces chꝛiſti

diumitatem negantes: ⁊ manicheus negas ve

ram humanitatem eius et ſic de alijs hereticiſ
Et qm hereſis p leprã ſigniſficat᷑ vt dictũ ẽ ſu
pꝛa ·deo maria que pᷣſumptuoſe ↄtra moyſen
cepit loqui pcuſſa fuit lepꝛa· nõ aũt aaron quia
ſummus ſacerdos erat et qꝛ ſtatim penituit
culpam humiliter recognouit· Per hoc aũt ꝙ
ad pᷣces moyſi maria fuit ſanata: ſiguratũ fuit
hetice reuertentes ad eccleſiã ſunt recipiedi
Moꝛaliter aũt p mariã et aaron wreuereter
loquentes ↄtra moyſen· qui tñ erat mitiſſinꝰ
ſigniſcant᷑ diſcipul ſub bemigno magilſtro ſu⸗
perbientes et ↄtra pſonã eius uł eius doctti
nam irreuenter loquentes·⁊ tales ſunt graui
