nere conſueuerat · id eſt in templo in quo da⸗

bant᷑ diuma reſponſa ante paſſioniſ chꝛuti tem
poꝛa. Ttaq; die ſeptimo cñ rex eſſet hilarioꝛ.
per diem ſeptimuz intelli gitur hebdomada ſe
ptima poſt paſcha poſt qua ſeſtum pentecoſteſ
celebꝛat᷑· tunc em̃ rex noſter ieſus chꝛiſtus hila
rem ſe oſtendit · quia dona ſpuſſanci diſcipuł
in ſigno vinbili dedit. 1 poſt mmmã potatõneʒ

mcaluiſſet mero id eſt ſpuſancto non in ſe. q

a pꝛmcipio conceptõnis habuit plenitudinem

gratie ſed in coꝛpe ſuo miſtico nam ꝗpter rece

ptõnem ſpuſſancti eius diſcipuli putabant᷑ ple⸗

m muſto · vt habet᷑ act· i. pꝛecepit mabumaʒ
et baʒata ⁊c · per iſtos ſignant᷑ apoſtoli alijq;
diſcipuli quibus pꝛecepit chꝛiſtꝰ vocare ppłos
et pꝛincipaliter ſynagogã ad conuiuium noui
teſtamenti: ꝗpter quod paulus et barnabas di
xerunt uideis act xnj· Vobis opoꝛtebat pᷣmuʒ
loqui verbum dei h quoniã repellitis illud ⁊ in
dignos vos iudicatis eterne vite. ecce cõuerti
mur ad gentes. ſic em̃ pꝛecepit nobis deus.&t
hec repulſio ſignat᷑ peꝛ hoc quod ſubdi Que
renuit· ⁊ ad regis impium quod per eunuchoſ
mandauerat venire contemplit et ꝗpter con
tem ptum pꝛedicatõis apoſtoloꝝ ieſus chꝛiſt⸗
rex regum ſynagogam pꝛo maioꝛi parte in in
credulitate dimilt;

gs itaq; Seſtis. ⁊ c] Sequitur.
Querantur regi puelle virgi
nes ⁊ c· Quamuis aut quelibʒ per
hna pſeuerans in mntegritate ſidei
virgo dſcat ⁊ dei ſponſa· tñ eccleſia ex pſonis ta

libus congregata dicit᷑ ſponſa dei pꝛedilecta et

hoc ſigniſicat᷑ canti vj·cum dicit· Lx · ſunt regĩe
et· lxxxx concubine · et adoleſcentularum nõ eit
numerus · vna eſt columba mea perfecta mea
Igit᷑ p ſingulas virgines queſitas ꝓ rege ſigſi
cant᷑ ſingule ſideles pſone· h p heſter que fuit
pᷣelecta ſignat᷑ eccleſa net per nuncios ad que
rendum miſſos apoſtoli et p̃dicatoꝛes alij po

telt etia p heſter vᷣgo maria deſignari et p nu⸗

cios angeli eam viñtantes et ſpecialiter gabꝛi
el angelus ad eam ſpecialiter deſtinatus luce ·
Let tradant eas in domũ ſemmaruʒ ſub manu
ageiid eſt ſub diſciplina ſpuſſancti a quo cuö
ſtudiunt᷑ dicte virgines ⁊ vngunt᷑ cariſmatibo
et varijſ virtutib adoꝛnant᷑· Ducia eſt itaq;
ad cubiculum regis cπ&]. Moc miſtice fuit iple:
tum in aſcenſione chꝛiſti tunc em eccleſã iuſto
rum ſecum duyxit ad celeſtia · vel in aſſumptio

ne virgmis gloꝛioſe quando ſuit ſup angelos

exaltata: ac dona largitus eſt iuxta magniſicẽ
tiam pᷣncipaleʒ chꝛiſtus em rex noſter ecciam

ſecum duceus ad celeſtia dedit ſuis ſidehbus a

bundanter ſpuſſancti dona · DPſal lxvij· ſecudu
tranſlatõnem: lxx Aſcendens m altum capti⸗
uam duxit ca ptuntatem dedit dona hommib
do tempoꝛe quo mardocheus cτ Per duoſ
eunuchos qui voluerunt regem interſcere ſi
gniſicati fuerunt phariſei ⁊ ſaducei:qui pꝰ aſcẽ⸗
ſionem chꝛiſti queſierut ipᷣm in mebꝛis ſuis oc
cidere et nomen eius penitus delere · vt pʒ act·
viij · ⁊ alijs euiſdeʒ libꝛ plurib locis Der mar
docheum aũt qui ſalutis heſter gerebat curaʒ
poteſt petrus apoſtolus mtelligi qui curã ſu⸗
ſcepit ecc̃ie chꝛiſti:⁊ denũciauit eccleſie maliciã
phariſeoꝝ et ſaduceoꝛuʒ nomen chꝛiſti delere
querentiũ vt ſup hoc dommu exoꝛaret· Vnde
act· iij· de petro ⁊ iohane · Dmuſſi aut venert

ad ſuos ⁊ annunciauerũt eis quãta ad eos pᷣn

cipes ſacerdotum ⁊ ſemioꝛes dixiſſent·qui cum
audiſſent vnamimiter leuauerũt vocem ſuã ad
dommũ ⁊c· et annalib traditum eſt coꝛaʒ re
ge p quod ſignificat᷑ ꝙ merita iuſtoꝝ nõ dan
tur obliuioni ̊ regiſtrantur coꝛam rege cele:
ſti vt remunerent᷑ tempoꝛe cõpetenti ·
K. XII.
Oſt hec rex aſſuerus exaltauit
aman. ⁊c ..Poſt pſecutõneʒ iudeo
rum ſecuta eſt pſecutio pꝛincipum
romanoꝝ qui multũ conati fuerũt
nomen chꝛiſti delere 2 chꝛiſtianos interficere·
git᷑ p aman qui interp̃tat᷑ miquitaſ poteſt ne

ro nequiſſimꝰ intelligi que rex regũ exaltauit

ad ſublimitatem impij romani nam omnis po
teſtas a deo eſt Pꝛoũ · viij· Per me reges re⸗
gnant Et ꝗpter dignitatem impij veneraban
tur nerone populi romanis ſubiecti · Per mar
docheum aut qui coꝛam aman noluit genufle
ctere ſigniſcat᷑ petrus apoſtolus et quicunq;
ſucceſſoꝛ eius bonus·imo etiaʒ quilibet verus
chꝛiſtianꝰ q̃ ſacrilegis pᷣncipum mandatis no⸗
luerunt obedire · ꝗpter quod dic i ſacrilegi pſe
cuti ſunt grauiter eccleſam:excitata tñ ſuit pꝛi
ma pſecutio ꝓ neronẽ. nunciauerut aman p
iſtos nunciatoꝛes ſignant᷑ accuſatoꝛes chꝛiſlia:
noꝛum apð impios impa toꝛes · et litere ipiꝰ
anulo ſignate p hunc anuluʒ ſigmiſicat᷑ mpe
rialis poteſtas a deo data ſicut pꝛedictum elt ·
qua tñ nero et alij ſibi ſimiles abuſi ſuerunt in
chꝛiſtianoꝛum perſecutõne ·

Vecum audiſſet mardo cheus
ſcdit veſtimenta ſua. c .
Per mardocheum ſignificat᷑ bonuſ
pꝛelatus qui coꝛpale piculu vel ſpi
vituale cognoſcens populi ſui ſeipſum aff ligit
opibus penitentie ad ꝓuocandum miſericoꝛdi
am dei . et Heuilatu vſq; ad fſoꝛes palatij gra-
diens ]id eſt ad reſpectũ diume maieſtatis p
penitentiã ⁊ oꝛõnem appꝛopinquare cupiens.
non em̃ erat licitum indutũ ſacco aulã regis
intrarep quã ſigniſicat᷑ palatiuʒ celeſte quod
nullus ingredi poteſt indutus ſacco moꝛtalita
tis huane . Quod audiens heſter conſternata
eſt nam eccleſa audiens afflictõnem boni pᷣ
lati debet merito turbari:⁊ mittere ſibi veſteʒ
Pcurando ſibi ſuis oꝛõnibus diuimnã cõſolatiõʒ
hſieut eccleſia ꝓcurauit petri liberatõnem actu.
xij. De hac aut veſte dicit᷑ eſa· lxj· Induit me do
mmus veſtimento ſalutis c· Sed quia bonus
pꝛelatus cito reuertit᷑ ad fletum ꝗpter aliquo⸗
rum populi ſiu peccatũ· ideo dicit᷑. Quã acci
pere noluit p hoc auteʒ ꝙ heſter de acceſſu ad
regem ad pꝛecandum ꝓ liberatõne popuh pꝛi
mo ſe excuſauit poſtea vero conſenſit· ſigniſica
tur ꝙ triumphans eccleſa vel virgo beata vi
Ddentes ꝙ non ſit tempus liberatõnis populi ſi
delis ab afflictõne nã aliquando non expedit
et ꝓ tunc ceſſant oꝛare · ſed poſtea tempe cõpe
tenti faciunt. tradens me moꝛti .. licet eniʒ ec
cleſa triumphãs ⁊ beata virgo ſint extra mo⸗

talitatis ſtatum tñ dicunt᷑ tradere ſe moꝛti qñ

periculum moꝛtis euis accipumt coꝛdi ad amo

uendu p ſuam inter pellatõnem apud udicem

deum ſicut bonus aduocatus illi ꝓ quo aduo⸗

cat aliquando dicit ꝓ ſua ↄſolatõne ego ſuper

me accipio periculuʒ cauſe tue · Rur ſumq; he
ſter cc] p hoc autẽ heſter regma mandauit

udeis ꝙ eſſent in affuctõne ⁊ Oꝛõne deuota ſi

Smfſicat᷑ ꝙ eccleſa trumphans vl virgo beata

volunt ſibi deuotos facere talia vt oꝛantes ꝓ
ipſis regem celi velocius exaudiant᷑ p hoc ꝙ

ili pꝛo quibus volunt oꝛare ad impetratõneʒ
gratie diſponun? ) QX. . YV. .

Ercio die Heſter induta eſt re⸗
Salibus veſtimentis·c
Per diem tercum ſigniſicat᷑ tempꝰ
gratie quod eſt poſt duo tempoꝛa

ſcʒ tempus nature · ⁊ tempus legis moſauce · tuc

em eccleſa de gentibo collecta oꝛnata ſuit do

cumentis celeſtibus ⁊ ſacramentilſ et beata vir

So que ſignant᷑ ꝑ heſter in aſſumptõe ſua fuit
oꝛnata dotibus glonoſis · et ſtetit in atrio do
mus regie ·nam eccia ſtetit ꝓ conſtantiã in ad

uerſis· et virgo gloꝛioſa ſtetit ꝑ potentiã in ce

leſtibus emmentijs · Quq vidiſſet helter re
ginam ſtantem placuit oculis eiuſ· Sccleſia nã
qꝙ; celeſti regi placuit ꝗpter euis conſtantiã: ęt

virgo beata ꝗpter plenã coꝛpoꝛis ⁊ anime glo

riam. St extendit contra eam virgam aureã

nam vtriq; contubit caritatis diffuſionem · Ob

ſecro vt vemas ad me hodie et aman tecuʒ ad

conuiuium pꝓ quod ſigniſicat᷑ eukariſtie ſacra

mentum in ecclena militante · et fruitio gloꝛio
ſa m eccleſa truimphantead vtrunq; vocatur

rex celeſtis:qiua delectat᷑ in deuotoꝝ cõmuni
catõne et m beatoꝝ fruitõne et ſimiiter aman

vocat᷑ p que conuementer iulianus apoſtata ð
ſignat᷑ quia ſicut ille fuit pſecutoꝛ ſynagoge ſic
ite eccleſe · fuit etia chꝛiſtianus et ſubdyaconꝰ
oꝛdinatus:et ſic ad cõuiuium eccleſe militãtis
fuit vocatus ſcdðᷣm actum et ꝑ ↄſequens ad cõ

uiuium eccie triumphantis ſed in potentia tĩ

Esreſſus eſt itaq; aman illo die letus et ala
cer · per egreſſum a conuiuio ſigmificat᷑ eius
receſſus a chꝛiſtianoꝛuʒ conſoꝛtio:et quia tunc

aſcendit ad romanum imperium ideo dicitur ;
letus ⁊ alacer· tñ apter meptum et tempoꝛale

gaudum · Qunq; vidiſſet mardocheum ſeden

tem ꝛc]· Per iſtum mardocheum qui reueren
tiam ipi aman non exhibuit ſigniſicat᷑ beatꝰ? ba

ſilius epᷣs qui mandatis iuliani apoſtate ſacrxi

legis noluit obedire ꝗpter quod iratus iulia-
nus cõminatus fuit ei ꝙ eius cuntatem et po
pulum deltrueret quando de bello pſdis red

ret· ſicut aman q̃rebat ſuſpendere mardocheuʒ

et popuſum perdere iudeoꝛunn ·

Octem illam duxit rex mſom
nem τπ& . Sicut dietum eſt ſupꝛa. p
regem iſtum deuſ ſigmiſicat᷑ qui eſt
. rex regum lcet autem deus ſcoõuz
veritatem nunquã doꝛmiat · tñ ſcdᷣm modũ lo
quendi humanu dicit᷑ doꝛmire quãdo mala pu

mire diſſimulat et bona remunerare· 1 quando
contrarium facit puniedo mala vel remunerã

do bona tunc dicit euigilare · Tune aut ipſius

„

teg p
eg
ſtde

tenp⸗
npon
nce tue
fitdd
avir
ſunſtſe
niod
zin d
fäme
ker ve
ſian

t et

eg
ures
10b
Xuged
eſaen
oro
atur
mnun
aman
katad
geſie
con⸗
tatis
ded
tiatin
et an
eus
tume
citur⸗
orale
ſoden
eren
ela
ſacri
li
et po
red
cey

ſom
p
di⸗
ülo
ap
ndo
pera
ſus

aman iuſta pumitio et maꝛdochei remuneratõ

immmebat de ꝓpmquo· ꝛdeo dicit᷑ nocte illam

duxiſſe inſomneʒ· et iuſſit ſibi afferꝛibiſtoꝛas

et annales pꝛioꝝ tempoꝛum ʒtunc em̃ merita
mardochei et demerita aman pꝛeteritacoꝛam
deo fuerũt per ſanctos angelos recitata/ſicut

de meritis thobie et ſare dicit thob · n. En ilo

tempoꝛe exaudite ſunt pꝛeces amboꝝ:quoꝛuʒ
vno tempe ſunt oꝛõnes in conſpectu dommi
recitate · HHomo que rex yſcinz celeſtis· hono⸗
vaxe cupit ſcʒ in futuro vbi erit verus honoꝛ
Vnde dicit grego·omb · vnj. S culmẽ veri ho
noꝛis queritis ad celeſte regnu tendite · Si glo
riam dignitatum diligitis in illa ſupna angelo
rum curia vna aſcribi ſeſtmate · debʒ indui ve

ſtibus regijs id eſt m pñti vita debet oꝛnari

virtutibus moꝛalibus et theologicig: ⁊ impo
ni ſup equum qui de ſella resis elt id eſt de⸗
bet habere coꝛpus totaliter obediẽs ſpni ⁊ ſub
jectum· a aceipe reguun dyadema ſupꝑ caput
ſuum i. in mente ſua que caput eſt hommis
debet habere ingem memoꝛiaʒ coꝛone celeſtis
ꝓ cuiꝰ acquiſtõne debet cõtinue laboꝛareę· et
pꝛimus de regis pꝛincipibusi vnꝰ de angeł
hommũ cuſtodibus ſicut gen·j dicit᷑ et ſactum
eſt veſpe et mane dies vnus· i· pm et p plate
as ciuitatis ·ſcilʒ celeſtis clamet et dicat cum
ip̃m ad gloꝛiam mtroducet. Sic honoꝛabitur
quecunq; rex celeſtis voluerit honoꝛare /·
ſi factuʒ fiit beato baſilo per madocheũ ſigni
ſicato et cuilibet bono pꝛelato
Ntrauit itaq; rex et aman ad
conuſuium ⁊c.]· Deus qui p rege
et peccatoꝛ qui p aman ſigmiſcant᷑
mtrant ad conuiuium eukariſtie h
tñ diuerſimode ꝙ; deus intrat vt conuiuiu fa:
ciens peccatoꝛ aut vt abutes ⁊ indigne ſumes
quia uidicium ſibi manducat et bibit · Sequit᷑
petitio heſter p quã ſignincat᷑ eccleſia cũ dici᷑·

a mihi anjmã meam pꝛo qua rogoꝛ popu

lũ meu ꝓ quo obſecxro Sic aũt petunt eccleſa
beati baſiij ad eius monitõnem · ſcʒ vt lberare
tur cum populo a moꝛte ſibi cõmmata piulia:
num apoltatam et miſſus ſuit ſanctus mercu

riuſ ad interſciendii iulianuſcut aman de mã

dato regis ſuſpenſus fuit in patibulo quod pa

rauerat mardocheo· et vtina ſic accidat omnib

malum machinantibo aduerſus innocentes vt
impileat᷑ ilud p̃sax· In laqueo iſto que abſcon
derunt compꝛehenſus eſt pes eoꝛum·
Je ulo dedit rex aſſuerus regi⸗
ne heſter domum aman c
Per hoc aũt fuit figurata cõceſſio
vrbis romane lacta eccie m qua re
gnauerat iulianus apoſtata ſiguratus p aman

et plures alij pł'ecutoꝛes populi chꝛiſtiami:· St
mardocheus ingreſſus eſt ante facieʒ regis ſi
cut dẽm eſt ſupꝛaper mardocheuz intelligitur
beatus petruſ· ⁊ eadem ratõe p eum poteſt in
telligi quilibet bonus pꝛelatus de ſalute eccke
ſolicitus Multi vero bomi pꝛeiati ꝗpter atro⸗
citatem pſecutõnis fugerãt de eccleſijs ſuis añ
baptiſmum conſtantini:ſed ipᷣo baptiſato apte
fuerunt ecdeſieet reuerſi fuerunt pꝛelati fugiti
ui vt in ecclenjs ſuis mimſtrarent ante faciem
regis celeſtis quod ſiguratũ ſuit p ingreſſum
mardochei ante faciem regis · Tulit itaq; rex
anulum quęe ab aman recipi iuſſerat ⁊ tradidit
mardocheo] Hoc ant miſtice ſuit inpletu qn
diumna oꝛdmatõne ſublata ſit a pꝛincipib ter
renis poteſtas mueſtiendi epiſcopos ⁊ abba⸗
tes ꝓ baculum ⁊ anulum ⁊ remãſit pꝛelatis ec
cleſe tm̃.· Meſter aũt cõſtituit mardocheũ ſu
pꝛa domu ſuã per qð dengnat᷑ ꝙ nullbinſtitu
endus eſt pꝛelatus niñ p ecciam heſter nomĩe
higurata· Oꝛauitq; vt maliciã aman machina
tõnes eius ⁊c · iuberet irritas heriquod rex
noſter ieſus chꝛiſtus miſtice ſecit qn p cõſtan

tinum ſtatuta contra chaiſtianos facta p nexro

nem et alos ꝑſecutoꝛes chꝛiſtianoꝛũ mꝛitauit
inhibens ſub pena ne aliqua heret muuria chej
ſtianis· Mardocheus aũt egrediens de pala⸗

tio et de conſpectu regis fulgebat veſtibus re

gijs ⁊ Der hoc ſigniſicat᷑ ꝙ pꝛelatꝰ fraterna
caritate motus aliquando de cõtemplatõne de
bet egredi et tranſire ad actõnem ꝓ ſalute po
puli ſui et tunc debet fulgere veltibuſ virtutũ
et coꝛona dignitatis et amicixi pallio honeſta:
tis · mniſq; cuuitas exultauit In ꝓmotiõe
nanq; boni pꝛelati debet populꝰ letari · Pꝛouũ·
xxix:n mulgtiacne nidon kerabi? uulgus
cum aut impij ſumpſerint pncipatũ gemet po
pulus: R. x, §.

In hoc capło deſcribit interſectio
duplex aduerſarion populi uidaici
eop quod Rgurata ſuit duplex ĩterfe⸗
Ctõ aduerſarioꝝ populi chꝛiſtiani· Pꝛima fuit
tempoꝛe karoli magni:Scda tempe godtfrid
de bulone ſicut in eoꝛum geſtis ſcribit᷑ diffuſe·
Per decẽ ſinos aman ſiiſpenſos in patibulis ſi
gurata ſuit damnatio maliciã eius imtantiuʒ
in gehene penis Der interlec tõnem aũt quin
gentoꝛũ vroꝝ·ſigmiſicat᷑ mactatio quinq; ſen⸗
ſuum quantũ ad ullicitos motus eoꝝ.· Per hoe

aũt ꝙ iudei occiſoꝛuʒ bona noluerunt pꝛedaxi

ſigniſicat ꝙ chꝛiſtiane pugnãtes contra inſde⸗
les ⁊ etiã mi quolłbet bello iuſto moueri nõ de
bent ꝗpter lucruũ tẽpoꝛale· ſed ꝛelo hdei et amo

re iuſticie · Qumtodecimo ãt die peutere dele

runt wcirco eundem diem conſlituerunt ſo⸗
lennem ·PNer hoc aũt oſtendit᷑ ꝙ de victoꝛia

itur duodecimi menſis 2 c]

coꝛpoꝛali et multomagis de ſpualigratie deo
ſunt reddende tanqᷓ; victoꝛi pᷣncipal.Deuter ·
viij · Ne dieris in coꝛde tuo ſoꝛtitudo mea et
robur manus mee hec omnia mihi pꝛeſtiterut
ß recoꝛdaberis dñi dei tui quia ipe tibi vires p
buerit vt impleret pactu ſuum ſup quod iuxa
uit patribus tuis ſicut pns indicat dies:

ram· ⁊c · Per regem aſſuerũ ſigſi
catur dommus noſter ieſus cheilt?
ſicut dictum eſt ſupꝛa qui ſubiuga
— uit hbi omne terram p ſideʒ nam aliqui ð omi
= terꝛa iugo ſidei chꝛiſtiane ſubmierũt colla ſua
vt ſit ibi di tributio ꝓ generibe ſinguloꝝ cum
dicitur · omnem terꝛam · ſicut dicitur omne am
mal fuit ĩ arca noe· Circa vero ſinẽ mundioẽs
generaliter ſupponent᷑ iugo ſidei ſicut dicũt do
ctoꝛes noſtri· et tunc in omnib gentibus erit
deus vnus et nomẽ eius vnum· zacharie· xiiij ·
et tũc erit diſtributio ꝓ ſingulis generum cuʒ
Dicit᷑ omneʒ terꝛam· Exaltauit mardocheun p
iſtum mardocheũ que rex aſſuerus exaltauit

et fecit a ſe ᷣm ſigniſicat᷑ pontifex ſumus quæę⸗
chꝛiſtins exaltauit ſup totũ populuʒ chꝛiſtianũ
faciens ipſum ſibi vicariuʒ· querens bona po
pulo ſuo ·Per hoc oſtenditur ꝙ ſtudium ſum
mi pontiſicis verti debet ad querendũ bonum

populi chꝛiſtiam · St ſimilit alij pꝛelati ſub pᷣo

quilibet in ſua ꝓuintia vel dyoceſñ intẽdere de

bet ad honoꝛem et gloꝛiam dommi noſtri ieſu

Qetera que ſequunt᷑ non ſunt in bebꝛeo nec

q; in pꝛecedentib virtualiter ↄtment᷑
Svxplicit liber heſter.

ſunt de canone· pꝛopter quod ea hic omitto· et

vncipit liber job

Ir erat in terra bus nomi
ne iob xc .Philoſophꝰ p̃mo
ethicoꝝ tetragono cõpat ho
minem virtuoſum quia ſicut
coꝛpus tetragonuʒ optime ſe
6 quolbet latere · ſc vᷣtuo
ſus bene ſe habet m omni euentu foꝛtune · ꝓpt
quod ibidem dicit phs · de virtuoſo qꝙ ſoꝛtunaſ

optime feret · ſeilicz ꝓſperam ea vtendo ad opa

masgniſicẽtie et liberalitatis· et aduerſaz ea vte

do ad exercitium patientie et longanimitatis

ob autem bene ſe habuit in ꝓſperis ⁊ aduᷣſis

ſicut patz ex decurſu huiꝰ libai. poopter quod
tenet typu cuiuſlibet pſecte vntucſdn pſpe
ꝛtunam aduerſaz

ris aut bene ſe habuit ante ſo

et etiam poſt ipſam · pꝛopter quod m pᷣncipio

libꝛn et eius ſine agitur de tempoꝛiby ꝓſperita⸗

tuz ad pꝛ mũ dicit · SRrat vir id eſt vrtuoſus

Ex vero aſſuerus omnem ter⸗

xp̃ᷣicui eſt honoꝛ et gloꝛia in ſcła ſchoꝝ· Amen

p̃ᷣdicta poſſeſſio ob dicũt᷑ p quaʒ bonꝰ doctoꝛ

determmatus ꝓ in determmato ſicut mat · xvj

tis · in medio vero de tempe aduerſitatis Quã

a virtute moꝛali et mtellectual dictus· Ideo
ſubdi· in terꝛa hus · que conſiliatoꝛ interpꝛe
tat᷑ talis em eſt ad conſulẽdum ſibi ⁊ alijs val
de aptus nomme iob qui magnus mterpꝛe
tat᷑ille em qui inter homines eſt virtuoſus il
le inter eos ẽᷣ ve maio: Eratq; vir ile magnꝰ
virtute et dignitate · inter omnes oꝛientaleſ
id eſt chꝛiſtianos · de chꝛiſto nanq; dicit᷑ zacha.
vj Ecce vir oꝛiens nomen eiꝰ Sicut aũt a noĩe
chꝛiſti dicunt᷑ cheitiami ta a noiĩe oꝛientis poſ
ſut dici oꝛiẽtales. Natiq; ſũt ei vij·ſilij . Scðʒ
qð diẽ greg · omb · xxv· quia· vij diebus ome tẽ
pus reuoluit᷑ recte ſeptenario numero vniuer
ſitas hgurat᷑diſcipulus autẽ pſectus homims
pfecti in virtutibb moꝛalib ⁊ ſtellectualibo dðꝛ
eius hiluis · tanqᷓ; ſimilis ei factꝰ.p ſeptẽ igit᷑ hi
lios vniuerſitas diſcipuloꝝ eius potentum be
ne opari et docere ſigniſicat᷑ ·⁊¶ tres ſile p qs
intelligunt᷑ pſone potentes bene opari· ſed nõ
docere · pꝛopter quod dicunt᷑ nie q; nõ poſſut
Signere hluios verbo pꝛedicatõnis vel doctrĩe
poſſunt tñ conciꝑe conceptus deuotõnis p uer
bum predicatoris. dicunt᷑ aut tres q; vumt in
ſide ſincte· trinitatis. St fuit poſſeſſio eius vij
milia ouium .p oues mnocentes intelliguùtur
Vnde dicit᷑ . i Re ·xxiiij· Iſti qui oues ſunt qᷓd
fecerunt · Der ſeptenarium numen vmuerſitaſ
deſignat· ſicut dictum elſt ſupra· et tria milia
cameloꝝ p camelum qui eſt anima gibboſu 3
et portandis onerib aptuʒ ſigniſicat᷑ peccator
penites qui peccauit ex gibbo ſupbie.hᷣ ad ſati
ciendu ſe exponit ad portandũ onus pemitetie
quingenta quoq; iuga boum p ga boum
mtelligunt᷑ pſone matrimonio iuncte· qe uigu
dicit a ungẽdo bos at᷑ eſt ammal laboꝛioſum
ideo pꝑ uiga boum ſigniſicant᷑ pſone coniuga⸗
te viientes honeſte laboꝛantes ꝓ ſui ſtatꝰ po
neſtate ſeruanda et ꝓ pꝛole ad dei ſeruitium
educanda et quingete aſine aſina eſt animal
tarduʒ · tn humnliter ſubijci᷑ ad poꝛtandũ onꝰ
Ideo p aſnas ſigniſicant᷑ ad penitentiaʒ tarde
venientes ipſam tñ humlliter ſuſtinentes · di
cũtur aut quingenta iuga boum ⁊ quingẽte
aſine quia dum vtruuſq; condicõnis pſone per
laboꝛem penitentie ad eternam requiem gra⸗
dumtur · ſub qumgẽteſimo numero mitice re
ponunt᷑ nam quinquaginta p decem multipli
cata faciunt quingenta.quinquaginta vero re
quiem ſigniſicant eo ꝙ annus quinquageſimꝰ
erat remiſſionis et quietis tẽpꝰ.Omnia vero

vel pꝛelatus ſigniſicat᷑ q; cedit ad euis merituz
quidquid boni p eius doctrinam fit in ſta tib
Pꝛedic toꝝ· in omnibo aũt pꝛedictis pomi᷑ nus

d
rtuoſig
38. ded
is
mteſpee
ioſigl
nngr
bntale
tche
t 1
tspo
oſete
opmner
ommins
lly d⸗
egitſn
um be
e poͤ⸗
lſedni
poſtit
dockrie
ſsprer
uitn
eiusvi
igüͤr
lntqd
erſitaſ
umia
doſu;
ccatot
adhtl
enteie
boum
puügi
noſum
luge
r ho
tuum
ſnlal
lon
tae
9 di
ngett
leper
gri⸗
lete
ap
roe
n
ero
tee
itu,
ti
nis

7

non dico tibi vſq; ſepties h vſ; ſeptuagies ſe⸗
pties id eſt totiens quotiens et familia młta
exponat᷑ ſicut ſupꝛa ·. t ibat nilij eius et ſacie⸗
bant conuiuia c]· ſiij boni doctoꝛis vel pꝛela
ti ſunt pꝛedicatoꝛes ab eis mmſtructi vel nuſſi 4
ſaciunt ⁊uiuia vnuſquiſq; ĩ die ſuo qñ qmili bʒ
eoꝝ pꝛedicat tempoꝛe ſibi apto. St mittentes
vocabãt tres ſoꝛoꝛes ſuas ⁊c· licet em omnes
ſdeles vocent᷑ ad connuiũ verbi dei · tñ magiſ
ibi reſciunt᷑ pſone ſupꝛadict e ꝑ filias iob ſigſi
cate · mittebat ad eos iob et ſanctiſicabat illos
frequenter em̃ pꝛedicatoꝛes ex ſua pꝛedica

tõe appetunt cõmendari cum tñ tota glona de

beat eſſe dei · quos bonus pꝛelatus ſanctiſicat
P eis oꝛando et eukariſtiam offerendo · et hoc
bonum contmuãdo. Ideo ſequit᷑ · Dic ſaciebat

cunctis diebus: Qum aũt ſilinj dei aſſiſterẽt co⸗

ram dommo ꝛc ſen ſenſum literaleʒ p filios
dei bic inteligũt᷑ angeli ſancti ·ſᷣm vero ſenſuʒz
moꝛalem intelligunt᷑ ſancti hommes vitaʒ an
gelicam ducentes: inter quoſ frequenter eit ſa
than.id eſt homo puerſus qᷓ dicit᷑ ſathan eo ꝙ

eſt membꝛum eius Qui dixit dominus vnde

venis ]requirit em̃ deus ad puniendiiʒ opa p
nerſoꝛum. Qui reſpondens ait circuiui iram
hommes em̃ peruerſi ſunt inſtabiles et vaga⸗
bundy Nuquid ↄſideraſti ſeruum meum iob
v··qdtu puerſe debuiſti viros ſanctos cõſi⸗
derare ⁊ te eis confoꝛmare.h quia peruerſi ma
Sis querunt bonos impedire · deo ſubditur ·
Nuquid fruſtra iob timet deũqd bonitas
quã in eo laudas nõ eſt vera h ſcta· h extẽde
paululum c d ẽ ꝓba euz p ſubtractõnem teẽ
poꝛalium bonoꝝ: niſi in faciem benedixerit ti
bi d eſt tunc mamjfeſte maledicʒ tibr Scce

vniuerſa que habet in manu tua ſunt frequẽ

ter em̃ deus pmittit puerſos ſanctis hommi⸗
bus dñari ad eoꝛum iuſtam damnatõneʒ.⁊ ſan
ctoꝛum pꝛematõne. Egreſſusq; eſt ſathan a
facie domimi· nam ꝛilli qui puer ſe opant᷑ a deo
ſemper dongant? Vnde luce/xv· di . de hlio ꝓ
diso ꝙ recedens a patre abijt in regione lon:⸗
Sinquam· Boues arabant et aſime paſceban?᷑

iuxta eos p boues arantes ſigniſicant᷑ homĩieſ
ꝓrbono cõmum laboꝛantes per aſmas paſtas

iuxta eos homines pigri et tardi ad bonum· 2
viuentes de laboꝛibus eon. 2 irruerũt ſabei
qui captiuantes interpꝛetant iõ ſigniſicant de
mones · per quos bene opantes captiuant᷑ q
de bonis opibus m ſupbiã eleuant᷑ et tardi ad
bonum quando in ſuis fecibo moꝛunt. 1 pue
ros pcuſſerunt gladiop pueros cuſtodes p
dic toꝛum intelligunt᷑ rectoꝛes eoꝝ· qui ſimul
cũ eis pereũt qñ eoꝝ mala p eoꝝ negligentiã
contingunt. Fgnis dei deſcendit de celo .Pm
ſenſum literaleʒ igma iſte fuit accenſus dei per
mimnone et demonis ꝓpatõne · ꝓpter quod ſ S

—

ſicat ignem concupiſcentie qui deo pmmttente
et dyabolo inſufflante ſuccendit᷑· ꝗpt quod de
ipᷣo dicit᷑ infra:xlj cuius alitus pꝛunas ardere
facit et tactas oues pueroſq; cõſuũpſit ·. quod
moꝛaliter contingit quando ſimplices p igno
rantiam et recton negligentiam iſti et illi fla
ma cõcupiſcentie conſumunt᷑· Qaldei ſecerũt⸗

tres turmas ꝛc ꝓ caldeos qui feroces interpᷣ

tant᷑ demones ſigniſicãt.j·DPetri v · Aduerſariꝰ
veſter dyabolus tanqʒ leo rugienſ circuit que
rẽs quẽ deuoꝛet · Gt iſii caldei faciunt tres tur
mas:nam aliqui demones ſpaliter excitant cõ
cupiſcẽtiam carnisaliqui cõcupiſcentiam mun
di aliqui ſupbiaʒ vite et muaſerũt camelos
p quos ſignificant᷑ hom ines apti ad poꝛtandũ
onus populiqh a demonibus auferunt᷑ quãdo
pꝛecipitantur in aliquod vicum per qð inepti
reddunt᷑ · nec nõ et pueros pcuſſerũt gladio
quod moꝛalicer ſit quãdo p ſuperioꝛum negli⸗
gentiã hoc cõtmgit· Eilijs tuis et filiabus ve
ſcentibus ⁊c] ſcut dictuʒ eſt p hinios intelligũ
tur diſcipuli iam docere potentes p filias diſci
pul ad docendum adhuc inſufficietes . repẽte
ventus vehemens itruit quod moꝛaliter ſit
quado peruerſa doctrina dyabolo ꝓcurante
in domůũ diſcipline le ingerit · et tunc ſilij et ſilie
oppꝛimunt᷑ quia maioꝛes diſcipuli et minoꝛes
doctrma peſtiſera coꝛrumpũtur · Tunc ſur⸗
rexit iob ⁊c· quia bonus doctoꝛ vel pꝛelatus
ey caſu ſuoꝛum diſcipuloꝛum a virtute nõ deij
cit᷑ d pſoꝝ caſum lamentans deum adoꝛat 1
venerai.

*

Ktum eſt autem 2 c] Sxpona?t
— ſiẽ capitulo pꝛecedeti vſq; ibi Tu
— t cõmouiſti me vt affligerez eũ
truſtra.id eſt ſine culpa ſua:nõ tñ
hoc fuit fruſtra ex intentõne diuma nam hoc
pnmnſt ad patientie iob exercitium et eius pꝛe:⸗

mium augmentandũ · Dellem ꝓ pelle c ·qn
dicet iſta ꝓbatio iob eſt modica· Sic aũt tyran
ni qui ſunt membꝛa dyaboli penam jinnocentũ
ſemper dicüt eſſe modicam ⁊ querunt mlerre

ma ioꝛeʒ· Rcce in manu tua ẽ pmittit em̃ de⸗

aliqndo bonum pꝛelatum vel doctoꝛemaffli⸗

Zi grauiter nõ ſolum in ſubditis et tempoꝛali
bus bonis h etiam in Pꝛijs pſonis q̊ntuʒ ad
coꝛpus·nõ tame quautu ad ammamideo ſub⸗
ditur. verũtamẽe animã illuis pua nam a vir
tute nõ deijcit᷑ ſed magis pꝑ patientiam ſtabili
Egreſſus itaq; ſathan . exponat᷑ vt ſupꝛa p-
cuſſit iob vlcẽ peſſimo .ſcʒ ex parte mlerentig
qui h̊ fecit peſſima volutate h tñ optimo ex p

te ſuſtinentis qu ſuſtimut patientiſſ me ſ et

paſſio chꝛiſti peſſima fuit ex pte inde et popłi
iuda vci· optima tamẽ ex parte chꝛiſti · Qui te⸗
ſta ſiniem radebat.p qð ſigniſcat᷑ ꝙ modus
perlecte patientis eſt penam mjflictã miuſte

non retinere ſed aliquando addere · ſcut in col

latõnibus patruʒ legit᷑ de beato pa phuntio ꝙ
cum ꝓ crimine impoſito ſibi fallo grauis pea
fuiſſet unpoſta ad eius addidit grauitatẽé Di
xit aut illi vxoꝛ ſua pquã intelligit ſenſualitaſ
que ᷣm auguſtmu per mulerem ſigniſicat et
malum ſuggerit rõni ſed debet per rationez e
reſponderi Quaſ vna de ſtultis mulieribolo⸗
cuta es eius ſuggeſtione malam de impatien
tia repellendo· et ſubdit ratio· Si bona ſulcepi
mus de manu domim pſ· gaudenter. mala ãt

quare non ſuſtmeamus /ſcilʒ patienter · q · d · lic

debet eſſe . dðo ſequit · In omnibo his nõ pecca

uit iob ⁊c· Igit᷑ audientes tres am ci iob c.·

erãt eĩ veri amici vt dictum fuit in expoſitõ

ne literaly pꝛopter quod p ipſos intelligütur

illi qui amicis aff lictis vere compatiũt᷑ vene

runt ſin gul de loco ſuo ·nã ſicut dicit ethicoꝛꝝ
nono ad infoꝛtunia amicoꝝ citius rre debemꝰ?
ad cõſolandum q́z ad eufoꝛtunia ad gauden⸗

Dum licet ad vtraq; ſit eundem· Et exclaman
tes ploꝛauerunt ꝛc ex ſignis em vereↄpaſſio
nis afflictus conſolat᷑ ſcut poꝛtans graue põ
dus ex compoꝛtantibus alleuiat

CK⸗ .
Oſt hoc aperuit iob os ſuuʒ ⁊c.
Secundum ſententiaz gregoꝛij ob
tenet hic typum homims in pecca:
tũ moꝛtale lapſi· qui pcuſſus eſt in
mente ſicut iob fuit in coꝛpoꝛe · Ad cuus intel

ſcriptura qualis factus eſt ſᷣm naturam · et ſic
dicit᷑ gen.·Eaciamus hommem ad imaginem
et ſimuitudinem noſtraʒ/ Aliqndo vero accipit᷑
qualis efficit᷑ p culpaʒ· et ſic dicit· · Qoꝝ · iij. Qu
zelus et contentio ſit in vobis:nonne carnales

eſtis et ᷑m honmimnẽ ambulatis· Homo igit᷑ ſic

acceptus concipit᷑ in peccati 2ſenſu ⁊ naſcitur
m actu:⁊ cum vere penitet dicit · Pereat di⸗

es in qua natus ſum. ⁊ nox in qua dictum eſt

conceptus eſt homo ideſt talis ↄceptus ⁊ ta

lis natiuitas pereant quod ſit qndo peccatum

remittit᷑ per peccantis penitentiam. ⁊ mibicoꝛ
diam diuinam. Dies ille vertat᷑ in tenebꝛas
id eſt delectatio que fuit in actu culpe vᷣtat᷑ in
meroꝛem penitentie · Non requirat eum deꝰ
deſuper · ſcʒ ad puniendũ in ſmab udicio· nec

ſit in recoꝛdatõne coꝛaʒ indice ſummonec illu

ſtret᷑ lummne · wd eſt non mamifeſtetur ad meaz
cõſuſonem illuſtratõne aduentus uidicis. Sʒ
potius abſcondat᷑ velamine remiſſionis: DPſal-
xxxj· Beati quoꝝ remiſſe ſunt imquitates et q̊
rum tecta ſunt peccata · Obſcurent enz tene
bꝛe et vmbꝛa moꝛtis p hoc intelligit᷑ conſide
ratio pene gehenals · que conſderatio licet ſit
hoꝛrida· reſpẽu tñ expientie nõ eſt niſ vmbꝛa
diẽ igit᷑ pꝛaue delectatõnis obſcurant tenebꝛe

et vmbꝛa moꝛtis quando repellitur p conſide

ratõnem pene gebẽnalis· Occupet eum cali

8Zo ]·d elt · pturba tio mentis de peccato ppe

trato · et inuoluat᷑ amaritudine l·ſcʒ pfecte pe
nitentie· 1 quia non ſolum lamentandu eſt pꝛo

peccati actu· ſed etiam ꝓ interioꝛi con ſenſu · õ
ſequit· noctem illam tenebꝛoſus turbo poſſi
deat id eft indignatio ſpus contra malum ſic

conſenſum retmeat ꝙ ad actum exteruis non

ꝓcedat · nõ cõputetĩ in dieb anmi. placabins
domino · de quo dicit eſa· lxj· Spus domim ſup
me ⁊c· Sequit Vt pꝛedicareʒ captuns indulgẽ

tiam et clauſs aptõnem et pꝛedicarem annum

placabilem domino id eſt tempus gratie p di
es et menſes anni gratie intelligunt᷑ vrtutes
et actus earũ de quib expectat᷑ remuneratio
diuma et oꝛandum elt ꝙ tunc nõ recoꝛdentur
peccata ne ex eis obfuſcent᷑ bona Sie nox illa
ſolitariaid ẽnõ addatur alius cõſenſus maluſ
ad pꝛimu · nec laude digna· q; de peccato nõ

eſt gloꝛandum · gpter quod contra ſic Zloꝛ iã
tes dicitur eſaij · PHeccatum ſuum quaſñ ſodo

ma pꝛedicauerunt· Nec aliquis de peccato de
bet laudari· t contra ſic laudantes dicitur ps·

ix Laudatur peccatoꝛ in deſderijs amime ſue
et imquꝰ benedicitur Maledicant ei qui ma

ledicunt diei qui pati ſunt ſuſcitare leuiathan

iſti ſunt vere penitentes qui deteſtant᷑ nocteʒ
cõſenſus et diem actus peccati ·et ſic rebellant
dyabolo cui erãt ſubiecti · qui p leuiathan ſisſi

catur et ſic ad pugnam contra eos excitatur vt

iten ſibi ſubijciant · Creg· Rxcitatur in ꝓuoca

tõne certammms cum amittit iis peruerſe do

mmatõnis · Obſurentur ſtelle caugine eiꝰ ·

quod ſit cum ex maloꝝ noſtroꝝ cogitatõe bo
na noſtra exterius lucentia obſcurari vidẽtur
et per hoc ab elatõne repᷣmmur quod eſt bo
nu. Expectet luceʒ et nõ videat id eſt tab cõ
ſenſus malus ad opus exterius viũſbie non ꝓ

cedat · Quia nõ cõcluſit oſtia ventris id E cõ
cupiſcentie que parit malum cõſenſum et con⸗
ſenſus factum· nec abſtulit mala id eſt mul

tiplicabit pſa Quare nõ in vulua moꝛtuꝰ ſůũ
In vulua nanq; peccatum moꝛitur qᷓndo ↄſen

ſus malꝰ ante factum per penitentiam dilut.

egreſſus de vtero nõ ſtatiʒ perij l id elt ſtati

poſt ſactũ malum nõ penitui. Cur exceptus
genibe id eſt in cõſuetudine peccati nutritus
cur lactatus vberibo de malo in peius verb

malis attractꝰ. Pꝛou:· Eili mi ſi te lactaumt
peccatoꝛes ne aquieſcas eis Nunc enim doꝛ

miens ſilerem d elt eſſem in pace ſcientie ſi
nõ eſſent in me pꝛedicti graduſculpe · ⁊ ſom
no meo.·.ſ Stemplatõnis dumme · requieſcere
cum regibo et cõſulib terre lid eſt cũ viris cõ
templatiuis qui reges ſunt per ſubiectõnem
motuũ carnis et conſules dando ſidelibo Zſilia

nſde
nal
D n
tepe
ſtpo
ſ
Poſ
umſe
on
cbblo
inſip

dale

Imun
epd

ttutes

ratio
ntur
x ia
maſul
on
Zlori
ſodo
atode
urße⸗
meſte
uima
than
octe;
lant
nk
r vt
puden
ſe do
de bo
detur
ſtbo
tarcö
onp
eco
con:

ul

pſi
er
Nut⸗
ſun
pas
iens
ümt
ndor
gieſ
ſſon
ſel⸗
ſaco
nem
ſln

ſalutis qui ediſcant ſibi ſolitudines nam cõ
templatiui libenter ſunt ſolitarij aut cum pn
cipibo qui poſſident aurũ xc i:cu bomis docto
ribo qui poſſident aurũ ſapientie et argentum
eloquentie pure · aut ſicut aboꝛtinũ ⁊c aboꝛti
uũ vero ðꝛ oꝛtum nõ recto tẽpe·tempus vero

nõ rectũ ſuit tempus nature lapſe in quo oĩs

caro coꝛrupit viam ſuaʒ vt habet᷑ geñ vj· PHꝛo
pter quod diluuiũ inundauit et poſt diluuiuz

paucis exceptis omnis ꝓpłs ad ydolatriam de

clinauit·igit᷑ ſancti illo tempoꝛe nati dicunt᷑ ab
oꝛtiui: quibus deſderabat iob aſſimulari q de
ſcẽdẽtes ad limbũ erat ð ſua futura bitudie ſe
curi: et qui concepti nõ viderunt lucem per
iſtos nitelligunt᷑ ſincti tempe legis moſayce

nati ·qui tñ nõ viderunt chꝛiſtũ lucem mundi

cũ iſtiſ fimiliter querebat in limbo quieſcere p
dicta ratõe · Thi impij ceſſauerũt a tumulto ·

id eſt demoneſqui moleſtare nõ poterant ſan
ctos patres· et ibi requueuerũt ſeſſi roboꝛe.

id eſt foꝛtes in temptatõmib ſic ꝙ non vmcebãa

tur tñ fatigabant᷑ ſcut dicit phᷣs· vij ethicoꝝ ð

cõtinente · ⁊ quondam iuncti pariter ſine mo

leſtia .ſcʒ ſunt in limbo·ſicut tempoꝛe iob erat
ſanctꝰ ioſeph ⁊ ei ſmiles · Nõ exaudierũt vo

cem exactoꝛis id eſt demonis qui ðꝛ exactoꝛ

Lucæ xij. Et iudex tradat te exactoꝛi Daruꝰ

⁊ magnꝰ ibi ſũt id eſt puer et adultus moꝛnæ?

tes tñ in gratia:⁊ ſeruꝰ et liber nam ſicut di
cit ambꝛoſius apud dommũ bona ſeruitꝰ ⁊ bo
na libertas equa lance apendunt᷑. Quare mi⸗
ſero data eſt lux ſcut lugeda eſt conceptõ ſe

cundũ culpam et natiuitas· ſic et huiꝰ vte que

potius moꝛtis ẽ cõtinuitasdeo dicit. Quare

niſero data eſt lux qd·ſcut bonũ ei fuiſſa nõ
peccaſſe ſic ⁊ in peccato nõ viuere · ideo ſubdiẽ ·
Qui expectant moꝛtem æc]qꝛ moꝛi peccato
debet eſſe in deñderio · Ro·vj· Sxiſtimate vos
moꝛtuos quidem eſſe peccato viuenteſ autem
deo in chꝛiſto ꝛc · et nõ venit aliqui nãq; den
derãt peccato moꝛi et nõ moꝛiunt᷑nam ex on
ſuetudine peccadi ab hac moꝛte rerardant. q̃n
effodieẽtes theſaun ·ſcʒ diuine gtie· qui muen
tur p hoc ꝙ homo moꝛit᷑ culpe deo ſubditur
Saudetq; vehementer cu inuenerit ſepulc .
De qua ſepultura dicit. Ro.vj. Sepulti ſumuſ
cũ ilo per baptiſmu ĩ moꝛtẽ· Viro cui abſcon
Dita eſt via eundi ad patriam. et circundedie
eũ deus tenebꝛis ·· ſcʒ ignoꝛantie cõtractis ex
peccati ↄſuetudine· Anteqᷓʒ comedam ·. id eſt
delec tatõnem peccati pcipiam ſuſpiro .ſynde
reñ remurmurãte peccato et tanqᷓm mundãa
tis aque ſic rugitꝰ meꝰ·. Sſa.lj. Impij q̃n mare
feruens quod quieſcere non poteſt· q; timoꝛ
que timebam de peccati cõtinuatõne euenit
mihi . ꝗpter cõſuetudmem q̃ vix poteſt dinmt
ti¶ Nõne diſſimulaui ꝗpi hoc a pexcatis emo

dari none filui . retardãdo peccata conſiteri

nõne quieui manẽdo mimis m lecto peccati

et venit ſup me indignatio ſcz dei · ſc debet

peccatoꝛ ꝓ peccatis ſuis doleꝛe et lametari·

Sciendu aut ꝙ liber iſte pcedit rhe
toꝛice ꝓpter quod replicat᷑ pluries

randum ·vt patet ex dictis et patebit ex dicen

dis Sinnbr ꝓcedit diſputatiue gpter qð etiaz
eadem aliqᷓndo repetunt᷑ nam reſpondes repe
tit dicta opponetis et opponẽs replicando dẽa
reſpondentis · Sciendũ etiam ꝙ licet amci ob

pᷣmo venerint ad eius ſolatõnem tñ poſtea
Pruperunt ad eius muiſtam increpatõnem· ꝓ
