capitulo· . XXTTTI
Eptem annorum erat as
cum regnare cepit c.

Hoc capitulũ expoſituz eſt mil tice

7

q; aut obijt iolada ingreſſi ſunt pncipes iuda

dunmos honoꝛes regi loas exhibuerunt ſicut
Dixi plenius in expoſñtõe literal ſup·xij. capłʒ

quarti libꝛ Reg hgniſi cant᷑ adulatoꝛes reguz
et potentũ et ſic facint eos vicijs inſamre teli
quere timoꝛe diuimu· ſicut iſte ioas dereliquit

adulatoõnib pᷣncipum delnmnt⸗ et pꝛedicatoꝛes

veritatis 2temnere et vſq; ad moꝛtem altndo
pſequi ſicut iſte ioas zachariã aphetam iuchit la
pidati · Qunq; euolutus elſet annus aſcendit .

CX. SNII.
Enſeitnerunt alcekabitato⸗
res hieruſalem ochoſiam filiuzʒ

iiy Res xij capitło vſq; ibi. Doſt

et adoꝛauerunt regem . Der pᷣncipes uda q

E .
S

contra eũ exercitus ſyrie ⁊c per ſyros qui ini
pꝛetantur ſublimes ſigficant ſupbi demones·
Vnde job · xlj dicit · de demonum pncipe · ꝙ ipe
eſt rex ſup omes ſilios ſupbie· T git᷑ per exerci⸗
tum ſyrie ſigniſcat᷑ exercitus gehẽne ſiue de⸗
monũ · Vnde ſubdi · Et interfecit cuncios pn
cipes ꝓpłiper quos ſigniſcant᷑ adulatoꝛes re
gũ et potentũ vt pꝛedictũ eſt· In ioas quoq;
ignominma exercuẽ iudicia qui fuerat adula
tõnibus pꝛmcipum delmitus · per hoc igit᷑ de
ſignatur ꝙ demones ſecuʒz trahunt ad inferni
ſupplicia adulatoꝛes et adulatõnib eoꝝ acquie
SSnauſt autem amaſias filus eius
pro eo l. Sxpoſitio moꝛalis huius capłi

requratur.inj. Res xinij capitulo.

–Mniꝶ autem populus iuda fii
um ens Oʒlam. xv annorum
conſtituit regem ꝛc· Per iſtuʒ
oʒiam qui ano· xvj· regnare cepit et
quoð rectũ erat in conſpectu dñ fecit ſigniſica
tur ůuenis bone indols et bene diſponens re
Snuʒ anime ſue per debitã ſubecmonẽ uirium
ſenſtiuan regimm ratõis recte · ⁊ qm̃ ex boc
ſequit᷑ diffuſo bone fame. ideo ſequit · ⁊ diuul
Satum eſt nomen eius vſq; ad introitũ egipti
pter crebꝛas victoꝛias ta lis em̃ iuuenis fre
quenter triũphat de concupiſcentijs mundi et
carnis et de mſultiba dyaboli: Veruntũñ talis ui
uenis virtuoſus non eſt p hoc confirmatug in
bono maxime q mutabilis eſt iuuentus vnde

contingit aliquado ꝙ iuſto dei iudicio noh tñn

‚

9

2

occulto pmttit᷑ ex donis a deo ſibi collatis in
ſupbiaʒ eleuari quod ſigniſicat᷑ p hoc qð ſequi
Sed cum roboꝛatus eſſet eleuatu eſt coꝛ euſ
in interitũ ſuuũ nam vſurpare ſibi voluit offi·
cuum ſacerdotiſ offerendo mcenſum . Vnde ſbh ·
ditur · EFnsreſſuſq; eſt templum dñi vt adole⸗
ret incenſum Apter quoda dñno pcuſſus ſiut
lepꝛa· p quã ſigniſicata fuit moꝛtalis culpa· apĩ᷑
quã ſupbus ſeparat᷑ a conſoꝛtio uiſtoꝝ ſicut le
pꝛoſus a cohabitatiõe ſanon. Doꝛmuntq; oʒi
as cum patribo ſius et ſepelierunt eum ĩ agro
regalm ſepuleroꝝ eo ꝙ eſſet lepꝛoſus· et non
in ſepulcris regu/p quod ſignificat moꝛiens
in moꝛeali culpa que eſt ſpuals lepꝛa non rec
pitur in quiete beatoꝝ qui cum chꝛiſto regnt
meternum. QNR. XXVIII
Smtiquimmq; annoruz erat mathan
eum regnare cepiſſet & Muius cap-

tuh expoſitio miſtica· inj· Reg xv· requiratu

Smiti annorum erat achaʒz
cum regnare cepiſſet c
Muius capituli moꝛalis expoſitio
iij. Rexvj · poſita eſt vſq; ibi. Scce

4*

diul

Spti
ſafie
diet

u

m
onde
Bti
tioin
auit
reun
toſfi
ſb⸗
ole,
ſiue
pt

tle

810
non
ſeng
rec

k.

to

iratus dommus contra iudam tradidit eos in

manibus veſtris et occidiſtis eos atrocit c·
Hic habent pꝛmupes chꝛiſtiani documentum
vt non vtant᷑ crudeliter victoꝛijs habitis cont᷑
alios chꝛi tianos licet enim ꝓpłus iuda pumiri

meruiſſet a dño pꝛopter ſua peccata tñ q;ꝛ erat
de eadem lege cum ppro iſrael dñs ratus ſuit

Ztra filios ilrael eo ꝙ victoꝛia hĩta ð filijſ iuda

crudeliter vñ fuerunt dicente eis ꝓpheta důui

obed· Peccaſtiſ ſupꝑ hoc dommo deo veltro
pꝛopter quod idem pꝛopheta induxit eos ad
tractandu miſericoꝛditer captos in pꝛelio di:

cẽs· Reducite captiuos quos adduxiſtis ð fra
tribus veſtris q magnus luroꝛ di immmet
vobis ꝓ hoc autem ꝙ m hoc crediderunt pꝛO
phete demonſtrat᷑ ꝙ chꝛiſtiani bellatoꝛes dñt
tiuos chꝛiſtianos miſericoꝛditer tractare
ECitur eʒechias regnare cepit

cum · xxv eſſet annorum xc.
DPer eʒechiam qui foꝛtitudo din in

uenienter allegoꝛ ce ſigniſicatur· cui dominus

dedit foꝛtitudmne extirpadi quattuoꝛ tyraãnos
chꝛiſtianoꝝ pſecutoꝛes in quattuo: partibus
mundi ſcqʒ maximi moꝛiente ſeueru in ytalia

maxentiũ romelicmiũ mn alexandꝛia· Quibus

deſtructis et pᷣo cõſtantino baptiſato· eccleſie
Poꝛbeʒ romanũ apte fuerũt· et ale plures edi

ncate de nouo:de conſtantmi mandato⁊ ſacer
dotes catholici cuʒ ceteris eccleſe mmniſtris ad
cultum diumũ·ſcut eʒechias lecit templũ aperi

ri ad obſequia diuina ſacerdotes leuitas ac
etiã ppum applicari. Ahter p eʒechiam qui int

pᷣtatur foꝛtitudo dei poteſt dei filius ⸗zuemient

intelligi qui dicit᷑ dei virtus·· Qoꝝ -capitulo.

Pꝛedicamus chꝛiſtũ dei virtutem. Der teplu
autem mens humana in quo deuſ babitat pe:

gratia ·j-Qoꝝ·iij. Templũ dei ſanctũ eſt quod

eſtis voſ· Moc aũt templũ pollut᷑ p peccatum

et maxime ſi fuerit p aſſueſfactione cõtinuatuʒ

ſicut fuerat tempe achaʒ patris eʒechie lucerne
vero extinguunt᷑ pꝑ Stie ſubtractioneʒ· ⁊ oſtia

claudunt᷑ ꝑ mentis obſtmationẽ. ſed p verum

gʒechiam ſcʒ dei filuum aperiunt᷑ oſtia:quando

peccatoꝛ vera concipit ↄtricionetemplũ etiaʒ

purgat᷑ ꝑ integram conſeſſioneʒ et lucerne re
accendunt᷑ p gtie recupationem· et oblatõnes
offerunt᷑ ꝑ debitam ſatiſ factionemſacerdotes
aut concrepant tubis ⁊ leuite inſtrumetis mu
ſicis ꝑ deuotaꝝ oꝛõnem et laudũ iubilatõneʒ
it oc ezechſas ad omnem
iſrael ⁊ c]· Der eʒechiam ſigniſcat᷑

erpᷣtatur conſtantinꝰimpatoꝛ con

dommus noſter jeſus chꝛiſtus vt
pdẽm ẽ et ſic ꝑ nũcios ab eo miſſos
mntell gund apki alijq; diſcipuli cbꝛiſti ad pꝛedi

candum euangelum p oꝛbem ab eodem mif
Matvltimo· Runtes in mundu vniuerſum pꝛe
dicate euangelium omm creature · Perꝛexert
q; curſoꝛes cum epiſtolis regis ⁊c per quos
ſigniſcat᷑ ſolictta ꝓmptitudo apłoꝝ alioꝛumq;
diſcipuloꝛũ ad implendu chꝛi fi madatũ quod
patet ex hoc ꝙ a tempoꝛe apłoꝝ pᷣdicatũ fuit

euangelium vt videtur p oꝛbem vniuerſuz · nãa

ab bierulilem que eſt in medio climate ire ba

bitabilis exierunt apłi alijq; diſcipuli ad pdica⸗

dum p oꝛbem euangeluiʒ ⁊ ad huc niuente pe

tro pꝛedicatũ ſuit verſus occidentẽ vſq; ad ma

re occeanũ·quod eſt terminus terꝛe babitabił

quod ex hoc apparet q; ſenonis eſt quedã ecc̃a

que vocat᷑ ſincti petrinmi eo ꝙ ipo viuente fu
it pᷣmo ⁊ſtructa p ſanc tu ſaiinianũ et p alios

eius ſocios fuit pᷣdicata fides in partibus mari

ꝓinquioꝛibo.⁊ ſicut viuente petro ſic pdicatũ
ſuit euangeliũ verſus occidentẽ ita ꝓbabili ðꝛ

ex pꝛedictiſ ꝙ pꝛedicatu fuerit ſimiliter in alij/
partibo oꝛbis· illis rridentilv et ſubſã nantivl
per quod ſigmſicat ꝙ non omnes crediderũt

ad diſcipulon cheiſti pꝛedicationẽ ß̊ multi intu

lerunt eis vitupia magna et plurimis eoꝝ et

moꝛtem: quoꝝn imtatoꝛes ſunt qui pſequunt᷑
p̃dicatoꝛes veritatis et pꝛedicationeʒ eoꝝ deri

dent. Rttñ quidam vmi ex aſer et manaſſe et

ʒabulon acquieſcentes conſilio venerũt in hie⸗

ruſalem p quoſ ſigniſcati fuerunt illi qui de

uote ſuſceperunt ſidem et ſic venerut in hieru
ſalem que in allegoꝛco ſenſu ſignat eccleſam
militantẽ vt facerẽt ſolenitatem aʒimoꝝ: ſcʒ m
aʒimns ſinceritatis ⁊ veritatis. ꝓut docet apłs
ſcoꝝ· v.· Sacerdotes quoq; atq; leuite tandeʒ

ſanctiſicati obtulerunt p quos oſtendi ꝙ mi·
niſtri eccleſe mundi et puri pᷣ ceteris debent

eſſe ad offerendũ eukariſtie ſacrametuũ· 2 Oꝛa:

uit ꝓ eis eʒechias / p qð ſigmiſicat᷑ ꝙ dei filuus

in quantũ homo ꝓ mẽbꝛis ſuis infirmis oꝛat

patrem. QS. XNf.
VWeher fuiſſent rite celebra⸗

iſrael et fregerunt ſmulacraꝛc
NAlta vero fractio ſimulacroꝝ facta
poſt ſolennitatem aʒimoꝛuʒ ſigura fuit deſtru
ctõnis ydolatrie p oꝛbem ad pꝛedicatõeʒ apo
ſtolon pplłis credentibo iam admiſſis ad eukari
ſtie ſacramentũ ſicut ſuerat pdictum ʒacharie
xiij. In die illa dicit dñs exercituũ diſperdã no
mma ydoloꝝ de terꝛa dt nos videmeſſe 2ple
tum · Hꝛecepit eʒechias vt pꝛepararẽt hoꝛrea
c p quod ſigniſcatur allegoꝛice ꝙ miniſtris

eccleſe debent᷑ a ppło neceſſaria vite. Moꝛali

autem p hoꝛrea iſta poſſunt mntelligi ſacre ſcri⸗
pture deuotõniſq; ſtudia in quibus reponunt᷑

verbi dei et eukariſtie nutrimenta
. CX. FSNII.

ta egreſſus eſt omms populuſ

Oſt que et humuſcemodi veri⸗
tatem. venit ſennacherib rex
aſſiriorumꝛ c..
Srcut p eʒechiam ſupuuſ ſigniſicatꝰ

vVicarus · ſez; bonus platus qui contra demonẽ
contra ſe ac pplum ſuñ venientẽ obturat fon⸗
tes. id eſt meatus aquaꝝ per quos ſigniſicant᷑

oꝛigines peccatoꝝ· que dicuũt᷑ ſiguraliter aque

numeri v. capko · et iſtas aquas ſitiut et deſde
rant aſſrij p quos ſigmſicant᷑ demones hieru
ſalem allegoꝛicã:n ſidelium eccam impugnare
queretes a de quolibet eoꝝ dici poteſt ilð job
xv · bibit quaſ aquam imquitate· Cdiſicauit q̊
induſtrie ages quia bonꝰ pꝛelatus non ſoluʒ
ſtudet peccatoꝝ oꝛigines obturaè h etiam mu
ros virtutum cardmalium repare · extruxit

turꝛes deſup per quas mtelligut᷑ theo ogice

vtutes cardmalib ſuperemmẽtes· ⁊ foꝛmſec⸗?
aluim muru per que melligit᷑ dauſura hone

ſtatis ad ꝓximum·. ⁊ fecit vniñ generis ar⸗

maturam omnis aut armatuꝛa vel eſt ad ſu⸗
ſtmendũ vel ad muadendũ · ad ſuſlinendũ autẽ
armat exercitium patientie· ad mnuadendũ aut
imimicum armat ſtuduim feruentis oꝛatõnis
⁊ pᷣdicatõnis ſane · locutus eſt ad cor eoꝛũ .
armando ſermonib bonis ꝓprum ſuuz exeplo
uide machabei de quo dicit᷑ · i machabeoꝝ· xv
Krmauit ſingulos non haſte ⁊ cnpei miitõne
h̊ ſermonib optims· Ideo ſequit᷑ Et cõfoꝛta
tus eſt ꝓpphus huiuſcemõi verbis ezechie · †pſe
etia eʒechias ⁊ eſayas ꝗꝓpheta pugnauerut con

tra ſennacherib oꝛõnib deuotis ſicut ðꝛ ĩfra·

Oꝛauerunt autẽ eʒechias rex et eſayas filius
amos ꝗphetes ⁊c et ſic exercitus ſenacherib
ab angelo dñ fuit peuſſus· ſiẽ ſubdit᷑· St miſit
dns angelu ſuum qui pcuſſit omnẽ virum ro
buſtum et bellatoꝛẽ et pᷣncipem exercitus re
Sis aſrioꝝ ꝓ quod ſigniſcat᷑ ꝙ oꝛatõmib de
uotis boni pꝛelati qui ꝑ eʒechiam et bomi reli⸗
Sioſi qui p elapam ſigniſcant᷑ demonu exercitꝰ
debellat · In dieb lis egrotauit eʒechias ⁊c /·
Require expoſitionem miſticam huiꝰ.nij. Re.

xxcapo. CQX. RRTII.
— W es flusemſ
ſeicet ezechie . Per manaſſen q

obliuio mterpꝛetat᷑ · filius ꝓdigus
ſue virtutis ⁊ fame ſigniſicat᷑ qui bo

ad mala conuertit· deo ſubdit· inſtaurauit ex
celſa per que ſ Smiſicant᷑ ſuperbie peccata que
hommeè eleuant indigne vt poſtea coꝛruat ma
ligne. conſtruxitq; aras baalim baal aute de
uoꝛatoꝛ interpꝛetat᷑ ⁊ ſic baaum qð eſt plurale
buuꝰ nominis baal deuoꝛatoꝛes ſignat- APter
quod per baalim ſignant᷑ peccata gule que in

t chaſtus ita p ĩm ſigniſicari po teſt eius

pris ſui carnalis vłᷣ ſpualis oblitꝰ

cõmeſatõnibo et potationib exceſſuns cõſiſtũt

et coluit militiã ceh per quod ſigniſicat cona
tus ad magna ſtatui ſuo indecentia in duobe
atrijs domus dñi volens clericis 1 lancis tira
nice dñare· tranſireq; fecit huios ſuos p isne

per iſtũ tranſitũ intelligit᷑ nutritio hiioeum in

igne concupiſcentie carnals 1 mudane. Ob⸗
ſeruabat ſomnia ]ſequendo falſa conſina 1 ma
la: ſectabat᷑ auguria ⁊cc] adulatoꝛ ib affentien

do et maleſicis credendo· Sculptile q́ʒ 1 2fla

tile ignu poſuit m como dni· B aut moꝛalii
lacit qui hommem vita vel ſcientia carenteʒ in

eccleſalſtica dignitate ponit · Ttaq; manaſſes

ſeduxit iudam c ·per quod ſignincat᷑ illi? ma⸗

licia cui non ſufficit ꝙ ſit malus in ſe h alis ni

tit᷑ ad ſuam maliciã trahere· Locutuſq; eſt dñs

ad eum et ad pplum illius ſcilz per apbeta p
quos ſignant᷑ pꝛedicatoꝛes noue legis qui pn

cipes ⁊ ppł ares conſtanter arguũt de p̃dictis
et cõnſmiib peccatis et attendere noluerut
per quod ſignant᷑ uli q̃ pdicatõnes ⁊ ãmonitõ
nes bonas cõtemnũt · Tdcirco ſupinduxit eis
pᷣncipes ⁊c ·quia dñs tales rebelleſ veritati ali
quando punit exterius graui penaet quoniaʒ
infucta vexatio aliquando dat intellectu. ſic

qui pꝛuis erant rebelles cõcipiunt ſpũm ve pe
nitentie reuertentes ad deu · ideo ſubdit · et co
gnouit manaſſes ꝙ dñs ipe eſt deus m qͥ ma

naſſes ſiguram geſſit cuiuſlibet magni pẽtoꝛiſ

ad deu veraciter reuertentis · Qõſtituitq; pꝛĩ⸗

cipes exercitus ⁊c per quos ſigniſcat᷑ ꝙ vere

reutens ad deum per penitentiã quanto ↄmi

ſit peccata grauioꝛa tanto conari debet ad faci

endum opa melioꝛa· Doꝛmunt aut manalſeſ

cũ patrib ſuis c. per quod ſigniſcat , pẽto
quantũcunq; magnꝰſi vere pemieat ⁊ in bono
termmet vitam ſuam ſinaliter cõſequi᷑ vitam
beatã· Regnauitq; ꝓ eo hilius euis amõ de

quo ſubdi Eecitq; malũ mn ſpectu dñi ſicut
fecerat manaſſes pater eius a ſic ſecutus fuit
eũ in malis h non in bonis·: p penitentiã nõ

redijt ad dñũm ſicut pater eius. ideo ſubdit · et
non eſt reuùitus faciem dñi ſicut reuntus e ma⸗

naſſes pt᷑ euus ꝗpter qð p iſtũ amon ſignificã

tur illi qui mala patn ſuoꝝ vt rapinas ⁊ huiuſ

modi qñ ꝓ iure hereditario volunt ſequi h bo

nos eoꝝ actus nolunt alqualiter imtari ·
COto annorum erat woſias cum
regnare cepiſſet c · Expoſitio
miſtica capłi huiꝰ ⁊ duoꝝ ſequetiu
poſia eſt· nij · Rexxijcapło·⁊· xxiij

et xxnij. Oꝛatio vo manaſſe q pomiſolet ĩ fine

buiꝰ libꝛi moꝛalis eſt ſcᷣm ſenſuʒ literale ⁊15
nõ mdiget alia moꝛalitate niñ ꝙ m ea oꝛãdi de
uote ve penitentibe foꝛma da ·
Explicit liber ſecundus paralipomenon

ti
enn
duotv
btri
e
umm
0.
Ni
enten
1n

Ora

ntg
MMae
lmn,
hoon
tdis
tigp

upn

dctis
erut
ſnito
ziteis
tatial
nonmn
ſe
vepe
eteo
qm
or

vere
zi
dſer
naſſel
pemd
bono
ſtam
ſde
ſcut
ſuit
zo
et
em,
nif
uu
ſt⸗

um
to
tiu
ri-
ne,
165

de

n

te et ipe pᷣcepit nuhi vt edincarẽ ei domuʒ in

Icipit primus liber beſ dre

N anno primo cir regis
M perſarum ⁊c· Qyrus ite

ñiguram geſſit noſtri ſaluato:

cat᷑ chꝛſtus· Rſay·lv· Mec dicit dñnſ chꝛiſto meo
cyro cuius appꝛehendi dexterã c· et tnſduxit
vocem in omni regno ſuo etiã per ſcripturaʒ

q chꝛiſtus apłos et ſeptuaginta duos diſcipu
miſt ad pꝛedicandũ·⁊ euangeliſtas mouit ad
ſcribendũ ꝓ infoꝛmatõe et ſalute oĩm gentihũ

Omnia regna terre dedit mihi dñs· Et hoc

modo mat vltimo dicit chꝛiſtus · Data eſt ni⸗

hi omnis potelſtas in celo et in terꝛa: Cyrus ãt

ptãtem habuit in terꝛa ti q; ſigura deſicit a p

ſectõe vei ſigurate ſicut vmbꝛa deſicit a verita⸗

7

hieruſalem deus eniʒz pater homini chꝛiſto p

cepit vt ediſcaret eccleſia ex lapidibo vuns d e
chꝛiſto credentib ex omily gentib 2 gregatã
Quis elſt in vobis de vniuerſo pplo eius· Se

quit᷑· diſicet domũ dei]. p itos intelligunt᷑

apbi ⁊ alij credentes pm qui moꝛib ⁊ doctri
na ediſcauerunt eccam dei· St omes reliq̃ ad
iuuent ꝛc · per itos intelligunt zuerſi de gen
lib qui adiuuerunt in edificatõne eccleſie ſieut
patet de beato lucaa alijs pluribo a pncipio cõ
uerſis ex gentibo et poſt ea ð ambꝛoſio ⁊ augu
ſtino et alis plurib doctoꝛib. Et ſurrexerut
pncipes patꝰꝝ ⁊ſti ſunt apł et credentes pnn

qui ꝓmpte ac viriliter executi fuerunt opꝰ ec:
cieſe dei · Vmiuerſiq; qui erãt in circuitu adiu:

uerunt manus eonꝝIſti ſunt conuerſ de gen

tibus in ſcientijs philo ſophicis edocti q̃ illas
ſcientias cõuerterunt ad ediſciũ eccleſie chꝛiſti ·
Rex qz cyrus ꝓtulit vaſa templi domimmi que

tulerat nabuchodonoſo: c p nabuchodono
ſoꝛ qui ſedens in auguſtia mterpᷣtat᷑ dya bolꝰ

qui ſecum poꝛtat ignem ſuũ ſigniſicat᷑· p vaſa
vero que tulerat· homines ſigniſcant᷑ quos ad
ydolatriã et alia peccata induxerat · qui p chꝛi:⸗
ſtum ad gtiaz reducunt · Moꝛaliter aũt per cy
rum chꝛiltus ſigniſicat᷑ ſcut pꝛius: per domuʒ
domm edificandam intelligit mens humana:-
Coninj· Templum dei ſanc tu ʒ ſt quod eſtis
vos:Mec aut domus ediſicat᷑ in hieruſale. id ẽ
in qete voluntatis bone. Luc.ij Cloꝛia in altiſ
ſims deo et m terꝛa pax homnnb bone volu⸗
tatis Ad hanc ediſicatione inducit cpruſ noſter
ſcz eſus chꝛſtus p vocem id eſt p internam m
pratione in qua loquit᷑ mentib humanis ⁊ p

ris: q; ſicut iſte cyrus relaxa:
uit captiuitatem iudeoꝝ ſic ſal
auatoꝛ noſter captiuitatem pa
trum in limbo detenton. Dſalxxvij. Aſcedenſ
m altũ captiuã duxit captuutatem dedit dona

tu captunad ediſicationem eccleſe per exercituim virtutis
hominbo ꝛc.· Ct ꝗꝓpter hac ſigura iſte cyrus vo⸗ PE

a domino rellitute· QK.

ſeripturam id elt· p doc toꝛes et pꝛedicatoꝛes

ad inſoemationẽ 'i ſacram ſcripturam expo
nentel Der vaſa vero a nabuchodonoſoꝛ abla
ta de domo dñ poſſunt mntelligi dona ſpuſſan
cti que dyabolus aufert de mente pomims qᷓ

templum eſt diumitatis qn eam inducit ad ca
ſum peccati moꝛtalis qͥ cyrus noſter cheitꝰ

ea remittit cum a peccato moꝛtali ad gratiaʒ

reſurgere ſacit et tunc la boꝛat ſic reſurges ad

fIlſunt autem prouintie finj c1
Milſtice vero ꝓuintia iſta eſt min⸗
tans eccleſiaeius aut filij ſunt crede
tes ꝓpłi qui pꝑ peccatum erant in ca
educti ·h per chꝛiſti gratiam ſunt

ptuntatem

reuerſ· qui venerunt cum zoꝛobabel c per
3020 babel qui ſuit dux redeutium iudeoꝛum

ſigniſicatur beatus petrus paſtoꝛ ouiuʒ ⁊ apo
ſtolus iudeoꝛumſicut dicitur gał · ſecudo · Qui
opatus eſt petro in apłatum circunciſionis ⁊c
&t wdeo p hic numeratos iudeos ſignant᷑ cre:

dentel de udea p beati petri p̃dicatõnem de q̊
bus dicit᷑ act ij· Stans aut petrus cu · xjeleua
uit vocem ſuaʒ et locutus eſt eis viri iudei· ꝛc·
Sequit᷑ infra · Qui ergo vxeceperũt ſermones
eius baptiſati ſunt: ⁊ appoſite ſunt in die ila aie
circiter tria milia: t act im·. Multi eoꝛuʒ qui

audierãt verbum ſcʒ petri crediderũt · et lactꝰ

elſt numerus viroꝝ quinq; milia inter nume
ratol aut hic de babilone redeũᷣtes alq̃ dicunt᷑
ſacerdotes ⁊ aliqui leuite ⁊ aliqui cantoꝛes et
aliqui nathinnei et aliq̃ populares: et per iſtoſ
ſignificant᷑ diuerſi ſtatus credentium in ecchia

ſub regimme petri et anoꝝ apłoꝝ·⁊ ſub regi⸗

mine ſumnn pontiſicis locu beati petri tenetis
et ep̃oꝝ qui ſunt ſucceſſoꝛes apoſtoloꝛum ſe⸗

cundum quod dicitur in decretis diſtinctõne
xxym nouo teſtamento. Hi non muenerunt

genealogiaʒ ſcripture ſue et eiecti ſunt ð ſacexr
dotio .. Der hoc auteʒ onditur ꝙ nullus recipi

debet ad mmiſteriũ officij ſacerdotalis niſ do
ceat de ſua oꝛdinatõne aliter poſſet ex hoc ma
gnum periculum euenire ) QK. JTT
AXmq; venerat ſepiimus men⸗
ſis · ⁊c· Der ſeptenariũ numerum
ſigniſicat᷑ aduentus ſeptiſoꝛnns gra
— tie ſanctiſpiritꝰ in apłis aljſq; diſci
pulis · vt habet act · j · Qongregatuſq; eſt po
pulus quaſi vir vnus ꝓ quod ſigniſcat᷑ d ma
xima et pfectiſſma congregatio ⁊ vmo p ſpi
ritumſanctũ efficit᷑ qui nexꝰ amboꝝ ſ· patris
et fiin nomĩat᷑: et ſurꝛexit ioſue ſilius ioſedech
et fratres euus p quos ſigniſicant᷑ apłi 1 alij
pmi credentes in chꝛiſto: ⁊ ediſicauerunt alta
re dño ꝛc] quia poſt dationẽ ſpuſſancti apłis

m ſigno viſibili cepit eukariſtia offerꝛi et cre.⸗

. H/,

ſpera:nam agnus paſchalis qui exo xij immo⸗
lari pꝛecipi᷑ ad veſperam ab hoꝛa nona ⁊ dem
ceps poterat immolari · Eeceruntq; ſolenni⸗
tatem tabernaculoꝝ que celebꝛat᷑ in memoꝛiã

thomi cibum quoq; et potum et oleum ⁊c .

ꝓ templi ediñcatõne ſigmſicatu fuit ꝙ apoſto

l quidquid habebant ⁊ habere poterant expo

ſumus te c. QR.

beniamm .

dixit ſuis diſcipulis math/x. Cauete aut ab bo⸗
mimib ſcʒ malignis. In regno aũt aſſueri ip̃e
eſt arthaxerſes c] Domus dñm ſpualiter ediſt⸗
cat᷑ p moꝝ et ſidei beedicatione. ⁊ deo p artha
xerſen qui ad inſtigatione ſamari tanoꝝ impe
Diuit ediſcatõnem templi ſigniſicat pꝛelatuſ qᷓ
ad inſtantiã curatoꝝ ⁊ clericoꝝ impedit inde
bite pꝛedicatõnem vbi dei ⁊ conſilum bonon
m auditu confeſſionu. 2 nome arthaxerſis ad
hoc congruit· interptat em̃ lumſe ſilenter tem
benrtalemein keelaeum an hoc faciendu in
ucunt curati et clerici quibuſdaz rõnil appa⸗
rentib ſub ſpecie bom· Vnde H
regis videre nephas ducimus c tales em̃ al

dentibo miniſtrari · dererrẽtibo eos p circuitiũ
wpłis terꝛan ⁊c q; pncipes iudeoꝝ m hierhm
et iudea multas moleſtias apłig alijſq; creden
tibus intulerunt et poſtea ꝑ oꝛbem pꝛincipes
romanoꝝ conantes deſtruere chꝛiſti nome 2
credẽtes in pᷣm· a olocauſtum offerre mane
⁊ veſpe ꝛc nam in nde chꝛiſti im eukaril tia cõ
tenti ceperũt oꝛare mane et veſpe · Vñ ibidem
dicit ꝙ petrus et Ohãnes aſcenderunt in tem
plum ad hoꝛam oꝛõnis nonaʒ a qua incipit ve

pegrinatõnis ſiioꝝ irael p deſertum · qui tüůc
in tabernaculis habitabant et hanc ſolenitate?
ſpir itualiter celebꝛant qui moꝛibus et vj ta ſe
regrinos eſſe ꝓſitent᷑ in hoc mundo vbi non
eſt niſi quidam tranſitus ad terꝛam viuentiuz
hdelib ꝓnmnſſam. Dederunt aũt pecumias la⸗ D

Iſti vero qui fecerunt hoc luerut 3020 babel ?·
alij pncipes patꝝ p quos ſigmſcati fuert ape
ſtoli vt dictuũ eſt ſupꝛa capło pᷣmo. Der S8iẽt
S ꝙ dederunt pecunias cibum potum et oleum

tt eloquentia· Lucexxj· Sgo dabo vobis os et

ſituri erant ꝓ ſpũali ediſcio eccbie ſcut ſcrib
matð.xix· Ecce nos reliquimus omma ⁊ ſecuti
— IIISE
WVientes autem hoſtes ude et

Der iſtos qui voluerunt ſe iungs
cun Hilijs iſrael in ediſcatione tepli
non ad ꝓmotõnem opis ſed magi ſad impedi
mentum pſeudo apłi et chꝛiſtiani ſicti ſigurati
ſuerunt vt toꝛquatus ⁊ cõſimiles ſideliloſe cõ
iungentes vt ꝑ hoc poſſent ſideles accuſare et
eis efficaciꝰ nocé.· nos ip̃i ſoli edificabimꝰ do
mmo · p hoc ſgniſicat᷑ ꝙ ſideles ſocietate talun
maligne mſidiantiu debet ſ. olicite p̃cauere⸗ ſii
nobis cirus rex pᷣcepit p quem ſignificat᷑ chei
ſtus vt eſt dꝛetum ſi upꝛa·j capitulo· Ipſe vero

legant autoꝛitatem pꝛelatoꝛũ ex hoc dimmui:
quod non eſt verum.nã dicti pꝛedica toꝛes pe
tunt ſuper hoc humiliter gratiam pꝛelatoꝝ
ipſ debent benigne concedere · nam boc cedit
ad alleuiationẽ oneris ſui et ſuoꝝ ſalutem ſub
ditoꝝ · allegant etiã aliq pꝛedicti dimmutiõeʒ
tem palis boniideo ſubdit poſſeſſionem trãaſ
fluuiũ nõ habebis ·quaſi dicant tales pᷣdicato⸗
res ⁊ confeſſoꝛes trahunt ad ſe bona debita ec
cleſe · quod non eſt ita ſalua cuiuſcunq; dicetis
reuentiaſed magis oppoſitum.nã in pᷣdicatõni
bus publice ⁊ in confeſſonibo ſecrete ſideleſ ad
monent reddere ſideliter debita ſius curatis ·
alijs eccleſie miniſtris · ꝗꝓpter quod plati talilb
ratõnib friuohs non debent credere et aiaruʒ
fructum pꝛo talibus impedire HM
Rophetauerunt autem as geuf
propheta et ʒacharias· 2 c ·
Der iſos duos loquentes ex inſpi
. ratõne dumma ſigniſicat᷑ p̃ᷣdicatoꝛes
verit atis euangelice·quib a deo dat᷑ ſapientia

ſapientiam cui non poterunt reſiſtè ⁊ contradi
cere omnes aduerlſarij veſtri · St interpꝛetatio
noĩm dictis pꝛedicatoꝛibꝰ congruit. Aggeus
em interpꝛetat᷑ ſeſtiuus ʒacharias aut memoꝛ
dñi pꝛedicatoꝛes aũt pꝛedicti fideles mducut
ad habendũ dei iugem memoꝛiam vt p hocp
uenire valeant ad ſanctoꝛu ſeſtiuitatem. Der
binarium aute iſtoꝝ ꝗphetaꝝ ſigniſicat᷑ ꝙ pdi
catoꝛes euangelij caritate debent eſſe armuico
cõbmati· Vnde greg ſup illud luẽ x· cap. lit
illos binos ante face ſiiam c Binos ergodi
ſcipulos in pᷣ̃dicatõnem dñs nuttit vt per hoe
nobis tacituſ innuat ꝙ qui caritatem erga atte
rum non habet pᷣdicatõnis offieum nullatenꝰ
ſuſcipere debet· gphetantes ad iudeos lſcilicz
de reedincatione temph. Vnde ſubdi.· Tunc
ſurꝛexerunt ʒoꝛobabel ſilius ſa lathiel ⁊ ioſue NH
luus woſedeeh et ceperũt ediſicare templu dſiiñ/
p quod ſigniſcat᷑ ꝙ pᷣdica toꝛes euangelici dñt
inducere ꝓphum ad edifcium eccleſe quodeon
ſiſtit mn moꝛibo ⁊ ſide.⁊ q; non ſolum debẽt ad
hoc inducere vᷣbo ſed etiã vite exemplo · ðo [ᷣ
ditur · et cum eis ꝗphete eos adumantes in
moꝛalib em magis valent facia q; vba. Quis
dedit vobis conſilium vt domũ hanc ediſicare
tis ·Per iſtos ſigniſicant᷑ illi qui querũt oca
ſonem impediendi pꝛedicationeʒ verbi dummn
ſed tñ non poſſunt aſſiſtente adiutoꝛio ſpuſſan
ctindeo ſubdit Oculus aũt dei factus eſt ſuꝝx

ſenes uideon et nõ potuerunt inhibe eis .

Vnc rex darius precepit et re
cenſuerunt in bibliotheca.ꝛ c
Her darum regem conuenienter

ummn

drespe fgniſicari poteſt ſummus pontiſex ad quẽ ſpe tus a rege mitti? cum ad doeendu pprum do:
lumn Cctat vmiuerſalis eccleſe regime· p hoc igitur ꝙ; ctoꝛ vel pꝛedicatoꝛ a cheiſto vel eius vicario
eacdt ad determmatõnez negocij darius bibliotecaʒ deſtinat· cuius aut condicõnis eſſe debeat ſbᷣdi
em ſb recenſeri fecit ⁊ reuolui:ſigniſicat᷑ ꝙ ſummꝰ põ tur. et ꝛpe ſeriba velox in lege ſcz dni · · ſtudio
nuc tifex in determmatõe negocioꝝ hdem vł mo⸗ ſus debet eſſe in ſcripturis veteris ac noui te⸗
em tri⸗ res tangentum ꝑſe ⁊ p abes ad hoc ydoneoſ ſtamenti⸗deo ſequit᷑ Meſdꝛas aute pauit coꝛ
ran debet mueſtigare qd de hoc ſentiant ſacre ſeri ſuñ vt mnuel tigaret legem dni ſcilz querend o
but pture et ſcᷣm hoc negocia termmare ſicut da eius ſanuũ mtellectum. et laceret 1 doceret in
ßdih riis poſt dictam diſquintõnem pᷣcepit dinge iſrael · doctoꝛ em̃ ⁊ pꝛedicatoꝛ nõ ſolum dñt
decrhr ter exequi domus dei ediſcatione vt ð archa docere verbis ḧ etiã factis exemplo chꝛiſti. de
diſed resis ſtudioſe ſumpt dent᷑ nam in pijs opibꝰ quo dicit᷑ act·j cepit ieſus facere ⁊ docere · Kr
matg⸗ ſumus pontifex et etiã alij plati nõ ſolũ debet thaxerſes rex regum heſdꝛe ſacerdoti ſcribe le
titlhb eẽ fauoꝛa biles ver bis·ſ̊ etia tempalibo auxi lijſ gis dei ⁊c ꝓ boc enim ꝙ iſte rex dedit heſdꝛe
tain ꝓut pñt · me poſit eſt decretu vt oĩs hõ multas 1 magnas gratias piulegia ſignifica?
qui hanc mutauit iuſhonæ. tollat᷑ lignũ ð domo ꝙ rex regum ieſus chꝛiſtus doctoꝛbo 2 pꝛedi
- ipᷣuis ⁊ erigat᷑ ⁊ cruciſigat᷑ m eo. Her qð mtel toꝛib verboꝛ exemplo dat gtias ſpiritꝰſancti
elt⸗ ngit ꝙ impedietes ediſicationẽ eccie mcurꝛunt et cariſmata: Et ego confoꝛtatus mann domn
damnationẽ einam Vnd ⁊ in is papalibo ð⸗ m congregaui de iſrael pncipel quu aſcenderẽt
xinſp Nulli & omnino hominu liceat c ſi quis autẽ mecum eʒ in hreruſale vba ſunt heſdꝛe p quẽ
atoze, Heoc atteptare pᷣſumpſerit mdi Fnatione Omni ſgniſicat᷑ ꝙ bonus doctoꝛ vl pꝛedicatoe 2 gre
Pent potentis dei ⁊ beaton apoſtolon eius petri 1 gat multitudinẽ fidelũ in vnitatẽ hndei carita:
8086 pauli ſe nouùit incurſuru. git᷑ tathannay dux te ſoꝛmate quam ſecum ducit ad requiem hie
hnd 2X. Der utos veſignant iln qui faclaſup ecſ muſlſopne. Ecipes a a⸗
vetato manu dommd iinpeditoꝛib⸗ ediſcatõnũ eccle — pſ unt erSo principes amilia⸗
gger⸗ ſie ht adiutoꝛes ediſcatiũ ipaʒ. ⁊ hec eſt muta rum · c /per iſtos hic enumeratoſ
n tio dexteꝛe excell Eecerut aũ filij iſrael æc · ques heſdꝛas peꝛ ſe p alioſ ĩiduxit
Onci ſequi obtulerunt in dedicatõne c · Polt — ad hoc ꝗꝙ exirent de babilone ⁊ cal⸗
tionẽ debent applicari ad opus bonũ:⁊ hec ap merus eſt magnus· vt patʒ in textu diſcurꝛen
Der plicatio eſt quedam dedicatio · debẽt etiã offer do: ſi gniſcat᷑ magnus fructus ammaꝝ quò ſa
Nte ri in gaudio quia ſacrificia coacta non placent cit bonus doctoꝛ vł pꝛedicatoꝛ inducendo po
Nuce⸗ deo: Eecerunt auteʒ ſij tranſim gratõnis pa pulos ad hoc ꝙ exeant ð ſeruitute peccati:que
Ilnt ſchap quod deñgnat᷑ ꝙ poſt tranſmigratõʒ p Eruitutẽ babilonicam ſigniſicat᷑ eo ꝙ babiõò
6o! de vicijs ad virtutes et nõ an debet recipere ſi confuſio mterpᷣtat ⁊ popa bona vemãt in hie
er hoe deles ſacra mentũ eukariſtie · et fecerunt ſolen ruſalẽ allegoꝛicam que eſt militans ecca vt nu
R nitatem anmon vij diebus omne tẽpus per mero ⁊ merito ſint de ipᷣa:⁊ ſic tandẽ pueniãt
hren⸗ vij dien circulum reuoluit. ꝓꝑ hoc ergo ꝙ fece⸗ in hieruſaleʒ anogogicam:que eſt triumphãs
ſilg runt ſolenitateʒ aʒimoꝛũ dieb vij· ſigniſcat᷑ ꝙ eccleſia. de qua dicit gał · iin · Fla que ſurſuz eſt
Tune ſideles omnj tempoꝛe viuere debent in azimis hieruſa leʒ libera eſt que eſt mater noſtra: de
eſ ſinceritatis ⁊ veritatis· Q.. ViI pᷣdicaui ibi ieuiniũ iuxta fluuiũ hauuap itu
Oſt hec auteʒ verba in resno vero fluuiũ intellgit᷑ fluxus lacrimaꝝ coꝛpaii
on men in ſilentio temptans interpᷣtat in vera ↄtritõne ⁊ conſeſſione et qm ad veraʒ
d DM et ideo p ipſum leſus chꝛiſtus ſigſi contritõnem confeſſioneʒ ſequi debet ſatiſ fa
voſb cat de quo dicit᷑ luc ·Lumen ad reuelationem ctio · ideo iuxta dictum fluuium ieiumiũ pꝛedi
i Zentium ꝛc.· †Tpſe etiã eſt rex regum ſicut et de cat᷑ quod eſt vnũ de operibo ſatiſ fac tõnis et p
e arthaxerſe dicit inſra in hoc capło· †pſe etiaz te ip̃m alia ſatiſ factõnis opa deſignant᷑· Et ſepa
rr ptat non vt aliquid ſibi ð nouo innoteſcat ſed ui de pncipibus ſacerdotũ ·. Sequit. Appẽdi⸗
en alns⸗:Temptat etã in ſilentio q; tempꝑtatus ab q; eis argentũ ⁊ aun ⁊c] p qð oſtendit ꝙ ecce
in xo ignoꝛat ꝙ ab eo temptet᷑ mii ſibi diumtus theſauri maxime ſpuales bommibuſ literatis
ſn. reuelet · Cgit᷑ p regnum arthaxerſig ecckia que ſidelibo ſunt cõmedandi· Sed 2 qui vener t
ſup regnum chꝛiſti deit bene ſigmſicat᷑ heſpras ſi de captiuitate filij tranſmgtõnis olocauſtoma

lius ſara ye ⁊c p heſdꝛam qui adiutoꝛ mterpᷣ
tat᷑ bonus doctoꝛ vel pꝛedicatoꝛ ſigniſcat Vn
7 “W Qon ni paulus doctoꝛ gentiu pꝛedicatoꝛ
Deicit de ſe 1 lbi ſimii. Dei adiutoꝛes ſumus

ta obtulerunt dno per quod oſtendit illi qᷣ
de captüntate dyaboli exeunt ⁊ de vicijs ad v
tutes tranſeunt offerꝛe debent olocauſtomata
domino·id eſt eoꝛpus ⁊ animam applicare tota

Igit᷑ mn regno arthaxerſis heſdꝛas tan; lega⸗ liter obſequio diumo . 1.

Oſtquam autem hec completa
ſunt · 2 c· Qrca quod ſciendũ ꝙ ſiẽ
plenius dixi in expoſitõne literali ñ
lij irael qui de babilone veneruũt in
alem videntel ꝙ vxoꝛes ſue ex itmere 1

¶(DAIis afflictõmibus erant deturpate eas 2tem
pſerunt in magna parte eijecerunt accipien⸗
tes vxoꝛes alienigenas contra pceptum din ·

vij · ca deut · Fſrael videns deuz interp̃tat. 1 ðo
p Rilios ifrael clerici ⁊ ſpaliter theologi ſignih⸗

cant᷑.ꝓ vxoꝛes ſciẽtie vł ſcripture dengnant· h

p vxoꝛes legitimas ſacre ſcripture ſunt mtelli
gende.Sapᷣ · vnjManc amaui ⁊ q̃ſiui mihi ſpõ
ſam aſſumẽ· Moe em bonus theologus debet
dicẽ · Sed quia ſacre ſcripture carẽt oꝛnamẽetis
rhetoꝛice do deſoꝛmes aliquando vident᷑· Vñ
dicit hiero · de ſeip̃o Ttaq; miſer egolecturus
tulliũ plato ſumebat᷑ in mamib· ſiquidẽ in me
metipſum reuerſus ꝗphetas legẽ cepiſſem ſer
mo hoꝛrebat meultꝰ. Tamẽ in hoc erat a dya⸗
bolo deceptus · Vnde ſubdit · Dũ me ia ſerpeſ
antiquus illuderet ⁊c· Per vxoꝛes autẽ alieni:
genas quas videbant pulcrioꝛes intell gẽde
ſut ſcripture getilium phiiſophoꝝ quas theo
logi multi contemptis ſcripturis noui ac vete
ris teſtamenti carius amplexant᷑ ⁊ ſpãaliter do⸗
ctrinã aurois peſſims erꝛonb plenam· quam
eum maioꝛi pondere a diligentioꝛi quotatiõe
qð dictu hoꝛrendum eſt allegant q; doctrinã
dommmi noſtri ieſu chꝛiſti ⁊ apoſtoloꝛum eius
Qunq; audiſſem ſermonẽ iſtum ſcidi palliiʒ
meũ ⁊ tunicam meaʒ ⁊c in ſignũ doloꝛs ma
Sni·⁊ ſunt verba heſoꝛe p quem ſigniſcat᷑ p̃la
tus ſupꝑioꝛ qui poteſt remedum adhibe · 2 10
ſicut heſdꝛas ab afflictõe ſui ⁊ doloꝛe nõ ceſſa
uit donee remedium appoſuit p eie ctõnẽ mu

lien alenigena ta ꝙ non eſſent dñe h tantu:

modo ancille · ſic ꝑ pꝛelatum ſupioꝛem debent

ſeripture philoſophoꝝ alienigene deijci a tãta

autoꝛitate ita ꝙ apud theologos ſolũmodo
maneãt inquantũ poſſunt ſubłruire ſacre ſeri
pture diumitus reuelate· nam ancillam dñari
et dnam aneillari magna abuſio eſt · ꝓpter qoð
lli qui ſcripturas philoſophicas erꝛoꝛ bus ple

nas ſacris ſcripturis pꝛeponunt modo pꝛedi⸗

cto enoꝛnuter abutunt· QN. X.
n

plorante et flente.· c·· In hoc
heſdꝛas ſacerdos dedit exempluz pᷣ
latis 2 curatis ecãe f lendi 2 depꝛe⸗

candi diim ꝓ ſubditoꝛũ ſuoꝛũ tran ſgreſſione ·

nam animas eon tanq́; mater in ehꝛiſto debz
aſſidue parturixe. St quoniam ex af flic tõe bo
m pꝛelati ſubditi debent ad veram penitentiaʒ
moueri:ſequit᷑ collectus eſt ad eum de irael
cetus Zrandis c ſequit. et fleuit pbus mul
to fletue ꝙ aut iſe fletus ex vera penitentia

Ic ergo orante heſdra et im⸗

pceſſerit oſtendit pꝑ hoc ꝙ dicit. Percutiamꝰ
dus cum dño deo noſtꝛo vt ꝓijcia mus vnin

ſas vxoꝛes ſ· alienigenas· ⁊ eos ꝗᷓ de hbis na

ti ſunt· Per vxoꝛes alienigenas cõöuenienter

intellgi poſſunt interioꝛ es eupiſcentie male
et ꝓ hilios eoꝝ actus exterioꝛes ex ip̃is pꝛoce

dentes que omnia a vere penitentibe ꝓut pnt

ſunt abijcienda· Et ſurꝛexit heſdꝛas an domũ

dei non em a terꝛa voliut ſurgere donec pyls
emendationez ꝓmiſit ⁊ ad hoc per iuramentũ
ſe aſtrinxit · non tñ ceſſaiut heſoꝛas a ſua totali
affuctõne qꝙ ſequit᷑ panẽ non comedit ⁊ aqʒ
non bibit et in hoc dedit exempluz ecclehe pᷣ⸗
latis ⁊ curatis affligendi ſe ꝓ ſubditoꝝ ſuoꝛuʒ
peccatis vſq; ad pſec tõnem emendatõnis · Et
muenti ſunt de ſinjs ſacerdotuʒ qui duxerunt
vxoꝛes alienigenas Intor traſgreſſoꝛes illos
pᷣmo nominat duplici cauſa: pᷣma eſt qꝛ pẽtum
eoꝝ grauius erat eo ꝙ ſacerdotes ⁊ eoꝝ ñilij
qui tunc ſuccedebant eis in ſacerdotio magis
tenebant᷑ ſeire legeʒ q; ceteri · Malachij. Labia
ſacerdotis cuſtodiunt ſcientiã: ⁊ legem ex eius
oꝛe requirent· Scða eſt quia peccatum iſteꝛuʒ
cã fuit ⁊ occaſio alijs peccandi Cres· in paſto⸗

rali Qum paſtor per abꝛupta gradit᷑ 2ſequẽs

eſt vt ad pꝛecipituim grex ſequat
Sevyplicit heſdras ;

ITucipit neemias ½

qui conſolatoꝛ interp̃tat᷑ ⁊ int
pꝛetatõni conſonat res geſta
quia miſſus fuit a latere regiſ

rum iſrael de captuntate babi
lonica reuerſoꝛuz pr
dñs noſter ieſus chaiſtus ſigniſicat᷑ qui cõſola

toꝛ dicit· Trenon:j· Slongatus eſt a me cõſola:

toꝛ· Qlo a hebꝛeica· Iſte eſt rex meſſias t†pᷣe et

miſſus fuit a patre qui eſt rex regum in mun
dum ad conſolatõnez ommu gentin . Se venit

ad me anani vnus de fratribo meis 2c p iſtos
fratres apoſtoli deſignãt᷑ qui fratres domini
noſtri ieſu chꝛiſti dicũt᷑· Pſal.xxj · Narꝛabo no
men tuũ fratribo meiſ · vt deducit apoſtolꝰ heb·
ij· Rt johã xx · dixit marie magdalene· Vade ad

fratres meos ⁊ dic eis· Aſcendo ad patre meuz

