coꝛporales pene vt verberatio queſtionatio 1
buiꝰmodi: Xlia vera duo armorum genera ſcz
arcus ⁊ ſunda pcutiũt alonge ꝗxter qð p ip̃a
ſigniſicari poſſut terroꝛ finalis iudicij⁊ hoꝛroꝛ
infernalis ſupplicij · peccator autem obſtinatus
iſton timore nõ refrenat᷑ ab actu culpe · Pro
uer · xviij· Impius cum in ꝓfundum peccatoꝝ
venerit contẽmt . Dub ipo erunt radij olis .
2tenit eiʒ ſacras ſcripturas a pcco reuocãtes qᷓ
ſunt quedam veri ſolis irradiatõnes ſternet
ſibi aurum quaſi lutum lq; contemmit ſancto
rum exempla q̃ ſunt auruʒ exammatuũ. Eerue

ſcere faciet qſ ollam ꝓfundum maris p quod
intelligit᷑ coꝛ impij ꝓfundatũ in vicijs q; impi

us ꝗntuʒ poteſt excitat ad peioꝛa· Sſa·lvij. Im
pij qn maxe ſeruens quod quieſcere non põt
e oſt eũ lucebit ſemita id eſt· poſt ip̃m nota

biliter aparebut maloꝝn ſuoꝝn veſtigia eſtima

bit abiſum quaſ ſeneſcentẽ] nam facto vide
tur contemnè abiſſum diume ſapientie tanquã
ſuas nequicias ꝛgnoꝛantem ⁊ ad puniendum

impotentem et qin hec malicia ꝓcedit a demo

ne apter hoc de ipſo concludit᷑ in fine · Non
eſt ſup terram poteſtas ]ſcʒ in reboa coꝛpoꝛali
bus que ei compet᷑ vt patet ex ſupꝛa dictis
in hoc capło· ⁊ hanc poteſtatem ad malũ appli
cat quantũ poteſt qui factus eſt vt nullum ti
meret non eſt aut factus talis a deo h ex de⸗
fecru ꝓpꝛio· Omne ſublime videt ad conſe
quendu ſ poſſet · ipe eſt rex ſuꝑ omnes ſñilios
ſuperbie nam ſuperbi ſunt de familia eius et

ſub pſius poteſtate·
— K XLE.
pondens autem ĩob dommo
⁊c·In qua reſponſione pᷣmo conſ
tetur diuinã emmentiã d. Scio q;
omnia potes ⁊c· Scðo ſuam ſtulti
ciam dicens Fdeo inſpꝛenter locutꝰ ſum ⁊c
Sic ergo iob tenet hic typum peccatoꝛis peni

tentis· qui iuxta magnitudinẽ dei penſare debʒ

tus ille qui offendit et q; talis ſuam cognoſcit

mſipientiam · a deo poſtulare debet ſapientiã ·
Facobi:jSiquis veſtrum indiget ſapientia po
ſtulet eam a deo ꝛc· RKudi et ego loquar ꝛc .

ſcʒ humlliter petendo doceri a deo: diuma nan

q; reſponſio poſtulantis ẽ ſnſtructio· Et quia
dat omnibo affluent vt ibidem ſubdit beat ja ·
ideo ſubdit · Ruditu auris audꝛui te ꝛc id eſt
nunc poſt tuam inſtructõnem habeo de te p⸗
fectioꝛem cognitõnem·⁊ p conſeq̃ns clariꝰ vi
deo meã delec tõnem · ꝗapter quod ſubdit · Jd
circo me repꝛehendo oꝛe· et ago penitentiã

coꝛde. m fauilla et cinere . ꝓ ſatiſ factõne ·
Doſtq; aut c ·ſeqᷓt· dixit ad euphat ⁊c]. p

hboc aũt ꝙ dommus tres amicos iob de pecca
to redarguit remedum oſtendit · d.· ſumite
ergo vobis ſeptem thaurosſignihcat᷑ ꝙ con⸗
feſſoꝛ qui tenet m hoc locum deĩi debʒ peccato

ribo ſuoꝛũ veraciter oſtendere grauitatem pec
catoꝝ et eis dare ſalubꝛe remeduiz. 2 ſicut ami⸗

ci iob ſtatim obedierũt dommo ſicut ſubditur·
abierunt ergo eliphat themanites ⁊c]ſic pec
catoꝛes obedire debeẽt confeſſoꝛi ſuo · GEt ad
didit domſnus omia que fuerãt iob duplicia ·
per hoc ꝙ dominus poſt flagellatõnem iob·
eiis bona duplicauit ſigniſicat᷑ apter patien
tiam in aduerſis ſemp augent᷑ bona ſpualia et
aliquãdo etiam tempoꝛalia ipᷣis paſſis: Vene
runt autem ad eum cτ per hoc autem ꝙ ami
ci iob panem m domo iob comederunt et ipſ
ſibi munera obtulernnt ſignificat᷑ ꝙ veri amici
communicare debent admnuiceʒ bona ſpiritua⸗

lia ⁊ etiam tempoꝛalia cum fuerit opoꝛtunum
Dommus aũt benediit nouiſſimis iob ⁊c ·

per hoc ſigniſicat᷑ ꝙ vita ſuſt in fine melioꝛat.
&Et luerunt ei ſeptem filij per quos intel
ligi pnt miſtice ſeptẽ dona ſpuſſancti·q; ſupꝛa
dictum eſt ꝙ iob in aliquibus tenet typũ chꝛi
ſti · et tres fine per quas ĩtelligi poſſunt tres
virtutes theologice· ideo ſubditur· et vocaiut
nomen vnius diem per quam ſignificat᷑ ſides
que pertmet ad cognitõnen· ⁊ nomẽ ſcðe caſ
ſiam que eſt ſpecies aromatica· ꝗpter quod ſi⸗
gniſicat ſpem per quam reſpirant᷑ celeſtia licet
iſte due virtutes non fuerint in chꝛſto ſunt tñ
m membꝛis eius: et nomẽ tercie coꝛnuſtibij
id eſt vas vngueti quo mulieres pingunt faci
es ſuas ad decoꝛandum per quod ſigniſicat᷑ ꝙ

iiſta ſilia iob erat pulcrioꝛ ceteris mulieribo qn
tũcunq; poſſent ſe decoꝛare per artem ſupad⸗

ditazʒ nature · pꝛopter qð hec ſilia iob ſigniſicat
caritatem alijs virtutibo pꝛecellẽtemn · Vixit
aũt iob poſt flagella heccentũ ⁊ quadꝛaginta
annis -qð tempꝰ videt᷑ multomaius qʒ ið qð
pꝛeceſſerat de vita iob quia ſᷣm doc toꝛes iob
fuit contempaneus moyſi·qui tñ vixit tantum
centũ viginti annis ⁊ ioſue ſuccefſoꝛ eiꝰ centũ
decem · ⁊ per hoc ſigniſicatur longitudo pꝛo

peeritatis wite future poſt bꝛeuitate; pꝛeſentis

mierie ad quã longitudinem nos pducat ꝛc
Seplicit lber iob .

Encipit expoſitio miſtica ſuper
librum pſalmorum·
DSNLMVS I

us eſt huiꝰlibꝛi: factus ab eo
qui pſalmos a diuerſis cõpoſi

ut · qui fuiſſe credit heſdꝛas ſcriba· ꝗᷓ etiã legeʒ
reparaiut In hoc aũt pſalmo inducit ad ſlud
um ſacre ſcripture quod quidẽ ſtudum diſci⸗

pulo conuenit vt addiſcat et magiſtro vt doce

at. Chaiſtus aũt buius ſcripture peincipal elt

magiſter· Mathxrij· Vnus eſt magiſter ve⸗

ſter chꝛiſtꝰ. St ſic de ip̃ᷣo poteſt exponi alego

rice pſalmꝰ iſte · fuit em chꝛiſtus ab inſtanti cõ

ceptõnis vir pfectus in virtutibus ⁊ ſcientijs

fuit etiam beatus beatitudine clare vſionis
pfecte fruitõnis· pꝛopter quod de ipᷣo bene ðꝛ
Beatus vix ·ſłiter peccatũ nõ fec nec muen
tus eſt dolus in oꝛe euis:jpetri ·ij· ideo bñn ſub
ditur · qui non abit in conſilio impioꝝqᷓntũ

ad malum conſenſum et in via peccatoꝝ nõ
ſtetit quantũ ad maluʒ actu: et in kathedꝛa

peſtilentie non ſedit quia malam doctrmam
phariſeon nõ appꝛobauit h repꝛobauit · d. mar

ci· vij· Frritũ feciſtis mandatum dei pꝛopt tra

ditõnem veſtram . Sed in lege dommi volun

tas eius c] non ad diſcendu cu eam perfecte
ſciuerit ab mſtanti conceptõnis vt dictuz eſt ·

tz ad opandum docenduʒ. Act · · Qepit ſeſus
lacere ⁊ docere · Et erit tanq; lignum qð plan

tatum eſt ſecus decurſus aquaꝝ nã m chaſto

fuerüt ommiũ fluenta gratiaꝝ. Iohᷣ.j. Vndimꝰ
eum qᷓſ vnigenitũ a patre plenuũ gratie ⁊ veri
tatis · quod fructum ſuũ dabit in tepe ſuo ·
nam tempe pñti dat fructum gratie:⁊ fructũ

gloꝛie tribuet in futuro· Et folum eius non

defluet in ſcriptura per ſolia ſigniſicat᷑ alnqñ

verba que in chꝛiſto non fuerũt defluentia · H
ſtabilia. Math· xxiiij · Celũ ⁊ tra tranſibũt ver

baaut mea non traibunt· ¶ Non ſic impij/
Hic excludunt᷑ obſtinati iudei a ſtabilitate tah

ideo ſubdit᷑· ſed tanquã puluis quem pꝛoijcit
ventus c quia per romanos fuerunt partiz
occiſi et partim captiui partim per oꝛbem di:
ſperſ · Iceo non reſurgunt impij in iudicio .
ſcʒ ad ſuam liberatõnem ſed ad maioꝛem dam
natõnem Quonia nouit dominus wiaʒ iuſto

rum per apꝛobatõnem·. Et iter impioꝝ pe

ribit q; vadit ad eternã damnatõnem

atus vir qui non abijſt.
Sicut dixi plenius in expoſitõ
ne lterali pſalmus iſte pꝛolo

tos in hoc volumme congga

Vare fremuerunt gentes ⁊ꝛc
Dicut dictũ ſuit in expoſitõne lite
rali pſalmꝰ iſte ſᷣm ſenſum kalem
mtelligit᷑ de regno chꝛiſti · Poteſt
autem exponi miſtice de coꝛpoꝛe ſuo miſtico ·
quod eſt eccłia · contra quã młtipliciter fremu
erunt indei ⁊ gentiles poſt reſurrectõneʒ et a
ſcennonẽ chꝛiſti ad celos vt pʒ in actib apłoꝝ
et legendis ſanctoꝝ · Sic igit᷑ exclamat eccleſia
Quare fremuerunt gentes ⁊ populi medita⸗
ti ſunt inania querebant em perſequedo ſide
les ecclenam deſtruere h fruſtrati fuerut in tẽ
tõne ſua·quia per hoc magis fuerunt multipli
cati ſdeles nam vdentes vnũ vł paucos mar⸗
tires agoniʒare et circa eos heri miracula ptã
tis dume in magna młticudine conuertebantẽ
non ſolum in vna ciuitate ſed in multis · Ctem
ſeuiente pſecutione in vna ciuitate vł regione
aliqui diſcipłi ſe tranſ ferebant alibret ſie ex eo
rum pꝛedicatõne in plurib locis młtitudo cre
dentum augebat · Kſtiterunt reges tre c ·
nam herodes agrippa iacobũu decollauit · et pe⸗
trum incarcerauit · act xij.· poſtea vero impera
toꝛes romani młtipliciter conati ſunt eccleſiaʒ
chꝛiſti deſtruere vt patet p hiſtoꝛias ⁊ ſancto
rum legendas St quoniã hec perſecutio in pai
trem ⁊ nluim redundabat ſubdi aduerſus do
mmũ et aduerſus chꝛiſtum eius Et qꝛ młti h
deles hanc pſecutõnem contemnebãt ⁊ aliqiu
ex feruoꝛe ſdei in ea gaudebãt · ſcut ðꝛ act v.
ꝓbant apoſtoli gaudentes a conſpectu cõcilij
quomã digni habiti ſunt ꝓ nomine ieſu contu
meiã pati:ideo ſubdit᷑ in pſona talium · Dirũ
pamus vmcula eoꝝ ⁊c et ſubdit᷑ cauſa- Qui
habitat in celis rridebit eos· nos tranſ feres
ad gloꝛiã ⁊ eos deijciens in gehennam · Ggo
aũt conſtitutꝰſum rex ⁊c· hoc dici in perſona
ſummi pontiſicis qui caput eſt eccłie in terris
et conſtitutus rex in ſpualib ſup ſion mõteʒ

ſanctũ euis id elt eccleſ de quo monte dicii·

eſa · ij. Grit m nouiſſmns dieb pꝛeparatꝰ mons
domꝰ dñi ⁊c· Sequit᷑· Et fluent ad eũ oẽs gen⸗
tes · pꝛedicans pꝛeceptum eiusnam ad ſum
mum pontiſicem ptinet ſidem pꝑ ſe ⁊ per alios
pꝛedicare · Dommus dixit ad me filuus meus
es tu · peꝛ adoptõnem · quod conuenit cuilibet
chaiſtiano.Johᷣ.j· Dedit eis poteſtate ſilios dei
fieri his qui cxedunt in nomme eius· ego bo
die genui te id eſt tempoꝛe noui teſtamenti
quod dicit᷑ dies Ro/xiij. Nox pꝛeceſſt dies at
appꝛopinquauit c· Poſtula a me ⁊ dabo tibi
gentes c« per petitõnem em̃ eccłie conuerſa
eſt młtitudo gentiuʒ oꝛbis terꝛe· Reges eos
in virga ferrea id eſt inflexibili iuſticia · na ecẽe
ſententia ꝓ nulla re debet a rectitudine decha
re · t nuc reges intelligite per quos poſſunt
itelligi pꝛmcipes ⁊ pꝛelati:qꝛ iudicant terꝛam

Sln

Ontu

Diru

ſeris

EGn

n

Mcit
0ns

ſum
os
neus
ſtbe

6

nt
Ggi

vnſ
eos

A
innt
an

pꝛincipes in tem poꝛalibus et pꝛelati in ſpixi:
tualibus quod non poteſt conuenienter ſeri
niſi fuermt eruditi de lege domim quantum
ſpectat ad offcia ſibi commiffa · Seruite do⸗

mno in timoꝛe ne cadatis quia quanto ſta-

tus altioꝛ tanto caſus grauioꝛ ⁊ exultate ei
per deuotionem in officijs diums cuʒ tremo
re· reuerentie finalis · Apeehendite diſcipli
nam·.id eſt chꝛiſti humilitatem· Mathxj. Di
ſcite a me q; nutis ſum ⁊ humilis coꝛde· neq̃n
do iraſcat᷑ dominus ·qui ſupbis reñiſtit et pe
reatis de via uuſta·declinantes ad viam miqui
tatis toꝛtuoſamet quomã contra tales iraſcit᷑.
ſequit᷑ · Qum exarſerit in bꝛeui ra eius id ẽ·

punitio que aliqñ venit repente ⁊ ex impꝛoui

ſo. deo ſubdit beati omnes qui conſidũt ĩ eo/

iſti ſunt bumiles ⁊ recti non de ſaſtu mundi

de dommo conſidentes · D XXS

Omine quid multiplicat ſunt·
2Cc. ·Licet iſte pſalmus exponi poſ
ſet miſtice de płecutione eccleſe ab
aliquo tyranno apoſtata a ſde tam̃
ad pns exponat᷑ de chꝛiſto cuiuſ ſigura fuit da
uid pſecutõnem abſolon ſuſtinendo. ſc ergo ĩ

pſona chꝛiſti hommis dicat᷑ ad patrem · Dñe

qud multiplicati ſunt ⁊c nam ſacerdotes ſcxri

be ⁊ phariſei contra eum mſurꝛexerunt. ⁊ ad H

turbam populi perſuaſerũt mat:xxvij Mul⸗
ti dicunt aĩe mee non elſt ſalus ipſi in deo eiꝰ .
ſacerdotes em ⁊ ſcribe mathxxvijdixerũt yro
nice de eo conhdit in deo liberet eũ nuc ſi vult
q̃ñ d· non vult · et deo non elſt illi ſalus in deo
eius. Tu aut domme ſuſceptoꝛ meus es iðo
moꝛiens dixit luce xxiij pater in manꝰ tuas cõ
mendo ſpiritum meu Voce mea ad dommũ

clamauia exaudiuit me ⁊c]· Meb v· Qui in die

bus carmis ſue pꝛeces ſupplicatõnesq; ad eum
qui poſſet illum ſaluum facere a moꝛte cum cla
moꝛe valido ⁊ lacrinns offerens exauditꝰ eſt
P ſua reuerentia. Ego doꝛmũun et ſopoꝛatus
ſum per moꝛtem mn carne humana· et reſur
rexipoteſtate duima: Non timebo milia po
pulitunc em dixit data eſt mibi omnis pote
ſias in celo ⁊ in terra:lquoniã tu pcuſſiſti oes
aduerſantes mihi ſine cauſa ⁊c pemncipes em
iudeoꝝ populũ pcuſſit deꝰ in vindictã moꝛ
tis chꝛiſti per exercitum romanoꝝ· Sed quom
am immiente illa deſtructõne chꝛiſtiani qui
erant in indea monitu angel tranſierũt in re⸗
gnũ agrippe·qui confedeꝛatus erat romanis.⁊

ibi ſuerunt ſaluativt in hiſtoꝛia eccleſiaſtica di

vopulũ tuũ benedictio tua PSXXL. TII3
Vm inuocarem exaudiut me
deus 2c · PDſalmum itum ad
literam expoſui delberatione da:
uid quando ſaul cum exercitu cin⸗

citur · ideo bene ſubditur · Dni eſt ſalus. ſup

gebat dauid et viros eius in modum coꝛone.
pꝛimo Regum xxiij· Moꝛaliter autem expo:
nendo p ſaul qui mterpᷣtatur abutens demon
ſigniſicat qui bonis naturalibb que in eo inteᷓ
remãaſerunt ad malum abutit᷑ per dauid aut qᷓ
manu foꝛtis interpꝛetat᷑ quilibʒ vir ſdelis ⁊ cõ
ſtans ſigniſicat᷑. quẽ dyabolus cum ſuis ſatelli
tibo vt eum capiat in modu coꝛone eingit ſicut
dicit · i.· Pe · v aduerſarius veſter dya bol⸗ taqs
leo rugiens circuit querens quẽ deuoꝛet et õ
ꝓ ſua liberatõne debet ad dommũ clamare· et
cum p internam conſolatõnem ſentit ſe exaudi
tum debet gratias agere· d· Qum muocare.
in oꝛõne· exaudiuit me deus ilticie mee ! ſcz
datoꝛ ⁊ conſeruatoꝛ · in tribulatõne dilataſti
mihꝛ nam ſicut aurum martelli pcuſſione dila
tatur · ſc virtus in tribulatõne perſicit᷑. Rt quia
vir uiſtus ab oꝛõne non debet ceſſare ſubdit᷑.
LMbere mei ⁊c · Dyabolus aũt in perſecutio

ne iuſtoꝛũ vtit᷑ aliqn malis hommib qui ſunt
mebꝛa eius iõ contra eos dicit᷑ · Eilij hominũ

vſquequo graui coꝛde ·ſupple eſtis inferentes
Srauia bonis hominibo ſine cauſa vt quid di

ligitis vanitatem .iuſtos ſupbe depꝛimendo
Let queritis mendacium.ipᷣos mendaciter dil

ſamando· ſcitote qꝛ dommus mrificauit ſan

ctum ſuũ/ ſcz chꝛiſtũ qui eſt ſanctus ſanctoꝝ
daniel · ix · ip̃ᷣm ad ſuã dextram exaltando ⁊ inð

Lexaudiet me cũ clamauero ad eũ· Fraſcinini
et nohte peccare .id eſt ſi motus ire pꝑ vicium
inſurgat in vobis contra pꝛoximum.nolite ad

actum miurie ꝓcedere i in coꝛdib veſtris re
pꝛimte · h quomiã non ſufficit malum nõ agere
ſed cum hoc requiritur bonum lfacere mdeo ſub
ditur · Sacriſcate ſacrificium iuſticie . id eſt·
facite uiſticie opera·que ſunt ſacrificia deo Sra
ta. ⁊ ſperate in dommo de pꝛemio recipien⸗
do · Sed quia poſſet aliquis querere quod elt

llud pꝛemü · ꝓpter hoc in perſona talium dici?

Multi dicunt quis oſtendit nobis bonaad
hoc reſpondet d.· Signatũ eſt ſup nos vultuſ
tui domine ſcʒ lumen gratie baptiſmalis que

eſt arra gloꝛie·ideo ſubdit · dedilli leticiam in

coꝛde meode tanto beneſcio· Sed q; gratia

baptiſmalis non debet eſſe fructu vacua ſho

R fructu frumenti vini p oblatõnem ⁊ per
ceptõnẽ eukariſtiel ⁊ olei p opa miſericoꝛdie
mulciplicati ſunt ſcʒ m chꝛiſto baptiſati· Si ãt
ſic perſeuerent vſq; ad moꝛtem in dommo re
quieſcunt· ideo ſubditur · In pace in idipſum

doꝛmam requieſcam/·

rba mea ⁊c ]Secundũ hebꝛeos
fecit dauid hunc pſalmũ ad cantan
dum p ſacerdotes leuitas domĩo
Pconſeruatõne regni iſrael· m quo

uũ irael hereditates · Sic igitur

allegoꝛice iſte p̃s · eſt oꝛatio eccie ↄtra inſideleſ
terram ſanctam occupantes· Donunt᷑ autem

in pᷣncipio tria ſcʒ verbũ cũ ðꝛ · verba mea ꝛc
clamoꝛ cũ dicit intellige clamoꝛẽ meu ⁊ vox
cũ dici? intende voci oꝛõms ⁊c] verbũ ꝗpꝛie
dictũ eſt in mente · vox in oꝛe· clamoꝛ hignum
eſt voluntatil intenſe; per que ſigniſicat᷑ ꝙute
pſalmus di debet ab eccleſie miniſtris cũ me⸗
tis attentõne et debita ꝓnunciatõne ⁊ magna

deuotõne · Quomã ad te orabo dñe non ad

ydola ſicut gentiles ydolatre · mane exaudieſ

vocẽ meã id eſt · cito exaudias eã · hebrei eniʒ

pro optatiuo vtunt᷑ indicatiuo · Mane aſta:
bo tibi quaſid ſi cito exaudias cito aſtabo ad
reddendu gratias· quonmiã non deus volens
miquitatem ·ſcʒ inndeluiʒ: neq; habitabit iux

ta te mangnus q·d· nõ eſt dignũ vt ſaracenꝰ

vel aluis inſdeſis habitet iuxta ſepulcrũ tuũ ·
neq; permanebunt iniuſti ante oculos tuoſ
id elt nõ decet ꝙ incredul maneant in terꝛa ſu
per quã ſunt oculi tui·deutero xj perdes oes
qui loquunt᷑ mendacium id eſt pdas ſarace
nos qui falſo dicunt machometuũ viliſimũ · ſu

iſſe ꝗphetam dñi magnuũ· Virum ſanguinum

abomimabit᷑ dommus /Hic ponit᷑ ſingulare ꝓ
plural ſcut exodi:viij· vemit muſca grauiſſima

id eſt· multitudo muſcarũ igit᷑ hic vwi ſangui⸗

num dicunt᷑ machometus tenentes legẽ eiuſ
q̃ a gladio cepit ⁊ p gladiũ tenet᷑ et vt dicunt

aliqui doctoꝛes p gladiũ termĩabi Ego auᷣt

c]·lic incipit verſus in hebꝛeo ponit᷑ mo⸗
dus adeund terrã illam cu ðꝛ · Rgo aut in mk
titudme miſericoꝛdie tue ·pncipaliter cõndẽs
et non in merito luſticie mee ⁊ apparatu mui
tie ĩtroibo domũ tuã id eſt ſanctũ ſepulcꝝ
in quo q̃euiſti· adoꝛabo ad templum ſanctuʒ
tuũ in timoꝛe tuo id eſt modo reuerenti et ð
uotoet q̃ᷓd oꝛabo· Domme deduc me in luſti

cia tua c] id eſt · deduc me in virtute tua ad

faciendũ iuſticiã de inimicis tuis et meis · et al

legatur ad hoc rõ cũ ð Quomã nõ eſt in oꝛe
eou veritao ſed falſitas q lex machometi quã
cõſitentur eſt cõncta młtis falis· Sepulcrum
patens eſt guttur eoꝝ de quo non exit mſ. ſe

toꝛ· linguis ſuis doloſe agebant ſreqnter cũ

chꝛiſtiams · iudica illos deus /iudicõ cõdena:
tõnis · Decidat a cogitatõnibo ſuis quibo ma

chmantur inſerre mala ſidelibo tuis ſecunduʒz
multitudinẽ impietatü eoꝝ expelle eos qd·
imqui tates eoꝝ demerent᷑ vt de terꝛa illa deij
ciant᷑ quoniã irritauerunt te domme aufere

tes cultum tuũ de terra m qua potiſſime debe

ret vigere · et letenẽ omnes qui ſperant m te

de eoy deiectõne . Zt gloꝛiabunt?᷑ in te c id

elt gloꝛient in te de victoꝛia a te ſibi collata q
niã tu bñdices iuſto. in bonis ip̃ᷣm multiplica
do · ſcuto bone volutatis tue coꝛonaſti nos

id eſt coꝛonabisſcriptura nãq; lacra loquitur
frequenter de futuro p modum ß̃teriti ⁊ econ
uerſo.ireddes nobis coꝛonã hieruſale·
BGmine ne m furore tuo ꝛc
Pſalmũ iſtum fecit dauid penitenſ
de numeratõe populi ad iactantiaʒ
regni ſui ·ij. Reg xxiiij Licet aut ex
poni poſſit moꝛałr de q̃cuq; pctoꝛe peitete tñ
magis ꝗpꝛie de peccatoꝛe qui ſe iactãdo reco
lit bona ſua · ſcut ille phariſeus qui dicebat luc.
xviij· Cratias tibi ago domme q; non ſum ſiẽ
ceteri hoĩm raptoꝛes adulteri ⁊c.· Et ſequit᷑· Te
iuno bis in lbbato decimas do oĩm que poſſi
deo · Rt ex tali iactantia mmcurrit afflictionem
coꝛpiſ vł amme·⁊ ſic penitens camat ad dim
dicens · Domme ne m furoꝛe tuo arguas me
c]·id eſt in finali udicio quãdo ↄtra peccato
res aparebis iratus qui modo es manſuetus
LNMilerere mei domine quoniã infirmus ſuʒ
id eſt pꝛonus ad peccandũ ex coꝛruptõne pri
moꝝ parentũ Ceñ · viij· Senſus ⁊ cogitatõ hu
mani coꝛdis ꝓna ſunt ad malum ab adoleſcen⸗
tia ſua ⁊ amma mea turbata eſt valde de pec
catoꝝ cõmiſſione· ſed tu domme vſquequo ·
ſubintelligit᷑ differes eam ſanare · ðo ſubditur ·
onuertere domme · nunc in pñti. et eripe

animã meã de terꝛoꝛe iudicij futuri: ſaluum

me ſac ꝗpter miſericoꝛdiã tuãquaʒ allego et
non meã uiſticiam Quomã non eſt m moꝛte
dd eſt· poſt moꝛtem· qui memoꝛ ſit tui. pria
fructuoſa Laboꝛaui in gemitu meo am de
pꝛeterito· lauabo per ſingulas noctes lectuʒ

mei ⁊ꝛc de futuro nam ad habendũu remffio

nem requirit᷑ pnie cõtinuatio·ſcut de beato pe
tro legit᷑ ꝙ ſinguliſ noctibo ſurgebat hoꝛa qua
ch:iſtum negauerat ⁊ flebat ita ꝙ facies eius
videbat᷑ aduſta ex fluxu lacrimaꝝn. Turbatus
eſt a ſuroꝛe oculug meus ſid eſt pꝛe dolo coꝛ
dis ⁊ lacrimis obſcuratus eſt viſus meus:⁊ ſᷣ
dit cauſa · inueteraui coꝛruptõne peccati int

oes inimicos meos id eſt demones ad maluz

me ꝓᷣuocantes· Sed quomã vera penitetia

certam ſpem habet de remiſſione peccatoꝛum

ſubdit᷑ · diſcedite a me omnes qui opammi mi
quitate id ẽ vos demones qui eſtis in malo
obſtinati qm exaudunt dñs vocẽ fletus mei
B ſunt vba penitentis qñ ſentit cõiectural
ter diumã conſolatõnem Drubeſcant ⁊ cõtur
bent c ſicut ei demones gaudent ⁊ gloꝛiãt᷑
de peccatoꝛis deiectõe ita turbant᷑ erubeſcut

de eius releuatõne ˖ cõuertant᷑ et erubuſcant

q; cũ ſint ſupbiſſimi videntes ſe ſupatos no⸗
lunt ibi duitius cõmoꝛari· Vnde math · n de

chꝛiſto ſcri bitur. Et reliquit eum dyabolus· tã:
qua m temptatõne victus;

MSNLJ. vEI.

ui ⁊c.Pſlmũ iſtũ fecit dauid.eo
ꝙ luerat occaſo moꝛtis ſacerdotuʒ
nobe vt habet᷑ · · Reg xxiy petes a
dñõ neapter hoc tradẽt᷑ mn manus ſaulis⁊ alno

rum pſequentium ip̃m· Huc igit᷑ pſalmũ debʒ

dicere dommo qui per incautelam ſuam eſt
occaſo magni mali petens a dommo liberari
⁊ dicat · Domine deus meus in te ſperaui.
id eſt ĩ tua miſericoꝛdia nõ m mea iuſticia· ſal
uum me fac ex omnib pſequentibb me coꝛpo
raliter vł ſpualiter · nequado rapiat vt leo ani
mam meã ſcʒ pſecutoꝛ coꝛpoꝛalis per moꝛteʒ
coꝛ palem vł ſpualis p moꝛtem ſpualem.· dum

non eſt qui requirat τα ſ-ſalutem meam p̃ter

te · Domme deꝰ ·Mic allegat᷑ triplex ratio ꝓ
petitõnis exauditõne accipit᷑ at pᷣma ex parte
ſui ·d · Domme deus meus ſi feci iſtud·. mali
cioſe · ſciens ꝙ tm̃ malum ſequi deberet ex mea
actõne vł ſi eſt iniquitas in manibb meis tał
vellem reddere mala benefactoꝛbus mei 8.
decidam merito ab minucis meis manis qᷣſi
di iuſtuʒ eſſet ꝙ traderer meis mimicis⁊ ꝙ im̃
me compꝛehenderent ⁊ totaliter cõculcaret. Sʒ

quoniã adhuc ſum innocens ab iſtis exurge

dommei ira tua ſid ẽ in effectu vmdicte tue
Let exaltare in finib mimicon meoꝝ repelle⸗
do inimcos a me ita ꝙ retrocedãt ad loca ſua.
Exurge domme ·hc pomit᷑ ſcdᷣa ratio et acci
pitur ex parte dei qᷓ pcepit iudicib inferioꝛib
facere iuſticiam ⁊ ſic facere debet ip̃am·do de.
Sxurge domine in pꝛecepto quod mandaſti
Kʒ faciendo iuſticiam de pſequentibob me et ly
nagoga populon circundabit te ·ſcilicʒ ad te
laudandu de facto iuſticie · et pꝛopter hanc
ſcʒ iuſticiam· m altu regredere loſtendedo al

titudinem tue iuſticie in imquoꝝ punitõe do

mimus iudicat ꝓppłos q/d. ſicut quiubet dom
nus tempoꝛalis iudicat ⁊ punit ſuos ſubditos
ſic tu qui es dommus generalis oĩm debes iu
dicare ⁊ pumire omnes miquos homines l de
mones ideo concludit · Tudica me dñe ſecudu
iuſticiam meã ferendo ꝓ me ſententiam.
Conſumet ⁊c he ponit tercia tatio ⁊ accipi
tur ex malicia perſequentium cũ ð · ¶õſume
tur nequicia peccaton]ta ꝙ non habeat effe⸗
ctum · et diriges iuſtum ]ſaluando ip̃m· ſcru
tas coꝛda renes icogitatõnes interioꝛes
actus exterioꝛes · Iuſtum aduitoꝛium meuz
a dno.qui cognoſcit innocentiam meã· Deꝰ
iudex ꝛcτnunquid naſcit p ſingulos dies pſta
tim puniedo mala:q·d·non. ſed expectat peni⸗
tẽtiaʒ que ſi nõ ſequat᷑ augebit᷑ pena:deo ſubdi
tur · Niñ conuerſi fueritig gladium ſun uibꝛa
bit c id eſt punitõnem ſuam pabit · et in eo
parauit vaſa moꝛtis .ſ gehenne que eſt mo⸗s
ſeda et ſubdit᷑ cauſa Scce parturit c ł cõcixe

Omme vdeus meus in teſpera

pꝛecedit pareurite et parturire parere. Maluſ

igit᷑ ex ſuggeſtione dyaboli concipit volunta:⸗
tem peccandi parturit aut p conatũ adimplen
di parit aũt in actu peccati:⁊ ſic lacum inferni
ſibi apit et incidit · Conuertet᷑ doloꝛ eius in ca

put eius quia malum ipᷣius reuertit᷑ per pe⸗
nam ſuper caput euis: ⁊ innocens lberatuſ ad
dei laudem conuertit᷑ ⁊ ſic in eius perſona ſub⸗
ditur .· Qonſiteboꝛ dommno ⁊c ·
HBSAL— Vrf.
mine dominus noſter ꝛc .

triumpho chꝛiſti · ſed miſtice põt ex
poni de ſuo coꝛpoꝛe miſtico quod
eſt eccleſa: cuius eſt duplex ſtatus:militans 2
triumphans et licet ſcðᷣm vtrunqʒ; poſſit accipꝛ
magniſicentia dei ſcðᷣm ilud . p̃s· cx conſeſſio et
magniſcentia opus eius. tñ magis ꝗpꝛie dicit᷑
de triumphante · ſcðᷣm hoc ergo dicat. Domi

ne dñs noſter q̃; admirabile eſt nomẽ tuũ J.

id eſt valde admirabile · in vniuerſa terꝛa q:
dumbto plus eſt admirabile in celeſti gloꝛia·
ideo ſubdit᷑ quomiã eleuata eſt magniſcentia
tua c h̊ quomiã ciuitas celeſtis ſi eſſet tm̃ ex
viris perfectis non efſet ſic laudabilis ſieut eſt
per hoc ꝙ pueri ſunt cum eis:ideo ſubdit · Ex
oꝛe infantium ⁊ lac tentium perfeciſti laude.
et iſti pueri ſunt in triplici diferentia. nam ali
qui confeſſi ſunt chꝛiſtũ moꝛte h̊ non oꝛe ſcut
mnocentes occiſi ab herode · aliqui vero oꝛe h
non moꝛte ſcʒ pueri clamantes chꝛiſto oſanna
ſiuo dauid c vt habet᷑ mathixxj capło aliqui
vero vtroq; modo/ ſicut beatꝰ pancratius qui
conſitens chꝛiſtũ paſſus eſt anno etatis ſue · xij ·
et beata agnes anno xnj et ſimiles qui ſunt in

ciuitate celeſti deuʒ laudãtes vt deſtruas ini

micũ ⁊ vltoꝛem li vt tenet᷑ cauſaliter ⁊ cõſecu
tue; nam ꝗpter pmos deſtructꝰ fuit herodes
et ꝗpter ſcos ſcribe ⁊ ſacerdotes pueros ĩcre
pantes ⁊ ꝗꝓpter tercios tyrãmi gentiles Quo
miam videbo celos] Eſc oſtendit᷑ qualiter ho

mo ad triumphantem eccleſa eleuat᷑ cu dcit.

Quomã videbo celos tuos ꝛc que ſunt crea
ture incoꝛruptibiles ⁊ valde excellẽtes reſpẽu
coꝛpis humani deo ſubdit᷑ Quid eſt hõ coꝛ

poꝛe fragilis et coꝛruptibilis ·q̃ſ· d.nihil vdel

reſpectu plan et tñ memor es eius ad ele⸗
uandu pm ſup celum ſidereũ m empyreo qð
eſt locus angeloꝝ:et reſpondet᷑ ad hoc cum de

LMmuiſti eũ paulo minus ab angelis quañ

di · licet ratõne coꝛpoꝛis ſit fragilis· tñ ratõe aĩe
ad imaginẽ dei facte non multü diſtat ab age
lica natura·a ex dei beneſicio equalis eff icit᷑ in
gloꝛia ndeo ſubdit. gloꝛia et honoꝛe coꝛonaſti

eũ domme · Mathᷣ xxij. Erunt ſicut angeli dði

in celo · dt ꝗpter dignitatem anime a pᷣncipio
ereatõnis bomo pᷣlatus eſt ceteris coꝛpoꝛalib

Senſus literalis huius pſalmi ẽ de

creaturis· Ceñ ·. Eaclamus hommem ad ima⸗

ginẽ et ſmiltudinem noſtra et pſit piſcibo ma

ris ⁊ volatilibus celi et beſtijs terre vni uer ſe
q; creature ⁊c ·iðᷣo ſubditur · et cõſtituiſti euũ
a pncipio creatõnis ſuper opa manuum tua

rum ⁊c ·et patet ex dictis · ideo concluditur qð

in pᷣncipio fuit ꝗpoſitum de magnificentia ðᷣ
relucente in creaturis cũ ðe · Dñe dñs ꝛc

DPSRNL

Secundu ſenſum literalem pſalmꝰ
iſte loquitur de ptãte xp̃ᷣi udiciaria
quantũ ad duplex iudicuiʒ. Primuũ
eſt imdicium diſcretionis quo nunc ſideles ab
inſidelib diſcernunt᷑ de quo ðꝛ ioh· xij · Nũc iu

dicium elt mund . Scðm eſt iudicunz diſcuſſio

nis futuꝝ in ſine mund quo ſinguloꝝ merita

et demerita diſcutient vt pene vł pᷣma ſcöoum

oꝛdinem iuſticie reddant · t ſenſus literał hu⸗
ius pſalmi ad hoc tendit vt ſemp ſimus in tio

re poſiti ratõne vtriuſq; indicij pmo ratiõe iun

dicij diſcretõnis · qe et ſi certi ſumus nos eſſe ð
numero ſidelium tñ neſcimus ſi ſimus de eis
quantũ ad meritũ · cces ·ix· Neſcit homo vtꝝ

amoꝛe vel odio dignus ſit· Simiuter ratiõe ůuin

dicij diſcuſſionis· q neſcimus in qua parte po

nendi ſimus . · cum ouibus ad dexterã · vel qð

abſit cum edis ad ſiniſtram · et ſic pꝛeter ſenſuʒ

dommo confido ꝛc.
Pſalmũ iſtum literaliter expoſui ðᷣ
conhdentia dauid qua monitus a
.- Lgad apheta venit ad manenduz in
terꝛa irael · vt habetur ·.·· Regxxij confidenſꝙ
dommus eum ꝓtegęẽt a ſaul ⁊ aujs eũis imimi
cislicet monitus fuiſſet a viris ſuis extra traʒ
iſrael habitare· Allegoꝛice vero expomi poteſt
ð chꝛiſto per ðð ſigurato.nã ⁊ ipᷣi łiter pſua

ſum ſuit · exiret de terra apter perſecutõneʒ

herodis . Luce·xiij Tranſi hinc ⁊ vade · qꝛ qrit
te herodes interncere · Gt ſicut dauid nõ aſſen⸗
ſit viris ſuis ſic nec chꝛiſtus talibo ver bis èᷣ ſic
reſpondit · ite et dieite vulpi li ecce demonia

eijcio et ſanitates perſicio· hodie et cras et icia
die conſumoꝛ · Sic ergo m pſona chꝛiſti bomi
ms dicat᷑ · In dommo conndo ꝓteget me

ab herode quomodo dicitis tranſmigra·⁊c ſid
eſt ꝙ fugiam a facie herodis ſicut paſſer a facie

ſagittantis. Quoniã intenderũt arcũ ſuũ ⁊c ·

verbum elt dicentium chꝛiſto ꝙ ſugeret et en
ſenſus· herodes ⁊ eius ſatellites inſdiantur vi
te tue · Et inducitur exemplũ de euis pꝛecurſo
re iam occiſo ab herode cum ðꝛ Quoniã quẽ

pfeciſti deſtruxerunt id eſt· iohannẽ quẽ per⸗

fectum dixiſti · Mathxy Inter natos mulierũ
non ſurrexit maioꝛ iobanne baptiſta·q· d· ſc de

nfitebor tibi domme 2 ·

literalem non apparet nihi pꝛo nunc alia moꝛa
litas reqrenda ₰ℛRN

te facient · ¶ Dommus in templo ]Hic cirea
chꝛiſ tum hommem ponit᷑ dimma ꝓtectio cuʒ
dicit · Dominus in templo ſancto ſuo id eſt
in humanitate chꝛiſti in quo habitat omnis
plenitudo duntatis coꝛpoꝛaliter · col. ij Oculi
eus in pauperem reſpicumt id eſt chꝛiſtum
bommẽ qui vixit in paupertate vſq; ad moꝛtẽ
et ſuper ipſum erant oculi dommi ꝑ ſingularẽ
ꝓuidentiam · palpebꝛe eius interꝛogant filioſ
hbommũꝛ ſcrutat᷑ cogitatõnes ⁊ actus eoꝝn
dominus interrogat iuſtum ſvt in bono pſe
ueret · et upium vt ſe emendet · qui autem
diligit miquitatem ſe nolens emedare · odit
animam ſuãq; pꝛeparat eam gehenne que p
multa grauia deſcribitur cum ſubdi · Pluet
ſuper peccatoꝛes ⁊c ad deſignandũ eius ĩpoꝛ
tabilẽ grauitatẽ ⁊ ſubdit᷑ cauſa quomã iiſtus
dommus ⁊c· pꝛopter quod nõ dimittit dede
cus culpe ſine decoꝛe uuſticie ·
SNNL.
uum me fac domine ⁊c ··
Pſalmus iſte hterali loquit᷑ de ſal:
uatõne dauid quando fugit de cey
la eo ꝙ habitatoꝛes ceyle diſpone

bãt eum tradere ſauli quamius dauid ſaluaſſ.ʒ

eos de philiſteis diripꝛentibo bona eoꝝ · .· Reg
xxiij et in hoc dauid fuit figura chꝛiſti qᷓ venit
in mundũ ꝓ ſalute iudeoꝝ et tñ ip̃i tradider̃t
eum gentibus ad occidendũ · et ſic dicit in per⸗
ſona eius· Saluum me ſac domine quomã de
fecit ſanctus de populo iideoꝝ· quoniaʒ di

mmute ſunt veritates cτ· nã aliqn loquebant᷑
chꝛiſto blande vt eum caperent in ſermone ·

Mat xxij Magiſter ſcimus qꝛ verax es ⁊ viã

dei in veritate doces ⁊c· Vana locuti ſunt vnꝰ

quiſq; ad ꝓximũ ſuum ſtractantes quomodo

perderet chꝛiſtum cum tñ deitati ſue non poſ
ſent nocere nec etia humanitati niſi quantum
volebat ſuſtinere· labia doloſa .uide ꝓditoꝛil
et phariſeoꝝ· in coꝛde et coꝛde locuti ſunt uu
das em̃ dicendo aue rabi intendebat eum tra
dere moꝛti · et phariſei ſibi Oquẽdo blande qre
bant eum cape in ſermone vt dictum elt · Di
ſperdat dominus ⁊c]et ſic factum eſtquia ii
das ſe ſuſpendit et romanoꝝ exercitus undeoſ

deſtruxit . Qui dixerunt Imguã noſtram ma:

gniſicabimus eum accuſando coꝛam pilato·
Llabia noſtra a nobis ſunt /id eſt· poſſumꝰ lo⸗
qui contra eum verũ vł falſum quis noſter
dominus eſt q·d· iſte non eſt qui dicit ſe eiſle
meſſiam · vnde coꝛam pilato negauerũt ipᷣum
eſſe ſuum regemn· Pꝛopter miſeriam xhc
ponit᷑ effectus paſſionis chꝛiſti et ſunt ver ba
Dei patris per chriſtum detentoſ m limbo lbe

rantis cum dicit᷑ · Pꝛopter miſeriã inopũ ꝛc]·
id eſt exiſtentiim in lmbo· nũc exurgaʒ ad

liberandu eos per chriſtum· ſiducialiter agaʒ

taͤrer
i;
dec
Oumn
Oall
ltun
incrte
Onlars
ntii
18 on
dpe⸗
lalten
elcdt
eqguey
Dbe:
ojpo⸗
luſtus
dede

e
ideſc⸗
decey
lſpone⸗
ſaluach

ſRes

ſvent
ddeñt
nper⸗
mde
nidi
lebant
more⸗
9 1wi
nt vy⸗
omod⸗
vonpo
luntum
dtol
t /u
mtra⸗
deire
guall
uden⸗
mn ⸗
oc
foſter
tſecſe
tüm
rerba
wlbe
8d
1i

mn eo id eſt in chꝛiſto qui ꝗpoſito ſibi gaudio
ſuſtinuit crucem · heb · xij et quoniã hec erãt p̃
dicta per ꝗphetas ſubdi· loquia dommmi e⸗
loquia caſta·qdſicut veriſſima ſunt impleta
&t quoniã liberatio patrũ de limbo nõ ſuit ad
bhoꝛam ſed ad ſemper weo in eon perſona ðꝛ·
Tu domme ſeruabis nos et cuſtodies nos a
generatõne hac ineternum 1 eſt· ex nunc vſ
q; imperpetuũ: Lcet autẽ poteſtas demonis
tuc ablata fuerit a dic tis prib·nõ tñ a viatoꝛi
bus · deo ſubdit In circuitu impij am bulãt
id eſt · demones circueunt vt ſideles decipiant
ij petri · vaduerſa rius veſter dyabolus tanq;
leo rugiens circuit querens que deuoꝛet · ſed qᷣ
niam electi euadunt inſdias demonũ ſubdit ·

Lſecundũ altitudinem tuam ſid eſt tu domine

deus ſcõm altitudinem conſilij tui nobis occul
ti.multiplicaſti hiios hominũ qu reponen
di funt m regno celozum.

Squequo domme Wdmteris
me m finem .·.Plſalmũ iſtum lite
raliter expoſui de quattuoꝛ tribula
tõnmibus ifrael quas pᷣuidit dauid ·
ſeʒ ab aſſirijs egiptijs caldeis et grecis: quaruʒ
termmatõnẽ dauid petijt in hoc pſalmo· Moꝛa
liter aũt per iſtas quattuoꝛ tribulatõnes pñt ĩ
telligi paſſiones quattuo: pꝛincipales ·ſcʒ ſpes
et timoꝛ gaudum et triſticia ratõneʒ multipli
citer pturbantes· ſpes male eleuans que dici᷑
pꝛeſumptio · timoꝛ a virtute deijciẽs qui dici?
mundanus: gaudium ð pꝛoxim malo·⁊ triſti
cia de eius bonopaſſiones em̃ iſte ratõneʒ ob
nubilant · voluntatem depꝛauant · ad inferni pe
nam obligant et demones letiſicant· Qõtra pꝛi
mum ðꝛ · Vſquequo domme obliuiſceris me
in finem ]tanqᷓ; abſconditum in nubilo excecã:⸗
te ratõnem· concra ſcᷣm ðꝛ vſquequo auertiſ
ſaciem tuam a metanq; auerſo a te ꝑ volũta
tis depꝛauatõnem · contra terciũ· qᷓʒdiu ponaʒ
conſilia in anima mea doloꝛem c · eo ꝙ cogi⸗
to me obligatum ad gehennam . contra quar⸗
tum· vſquequo exaltabit mimicus meus ſup
me id eſt. dyabolus me tenens captiuum·
Tllumma ⁊c ¶Mic oſtendit᷑ qualiter dicta tri
ulatio termmet᷑ cum dicit · Fllumma oculos
meos id eſt · intellectum meũ ⁊ affectum lu⸗
mine tue gratie · ne vnqm obdoꝛmã in moꝛ⸗
te · id eſt· ne moꝛiar in ſomno moꝛtahs culpe
Lneq̃ndo dicat minncus meus pꝛeualui nam
in puncto moꝛtis eſt finis belli Qun tribulãt
me exultabunt c.id eſt ſatellites demonis
gaudebunt ſi amotus ſuerode vita pꝛeſen⸗
ti cum peccato moꝛtali ego autin miſericoꝛ⸗
dia tua ſperaui que tunc ſuccurret mibi· Gx
ultabit coꝛ meu in ſalutari tuo id eſt. in ſpe
Hluatõnis tue. cantabo dno qui bona tribuit

mihi· ſeilz. bon et re Paro erſenet bo
na gratie et gloꝛe · P XXZ.
8 Xn inſipiens ꝛ⁊c . Pſalmu i luʒ
expoſui literaliter ð nabuchodono
ſoꝛ qui pꝛecepit incendi templũ do
mini· inpꝑ Reg xxv· quod non feciſſz
ſi ipſum ven deum eſtimaſſet · ⁊ ſic negauit euᷣ
facto.Moꝛaliter aũt poteſt exponi de quolibʒ
obſtmato mn malis et ſic negat deum factis et
ſi non verbis· Tytum . pQonſitent᷑ ſe noſſe deũ
factis aũt negant Tgit᷑ talis obſtin ati pꝛemo
deſcribit condicio cum dicit · Dixit imſpies in
coꝛde ſuo non eſt deug nam ita ſupbe peccat
et inuerecunde ac ſi non eſſet deus qui euʒ vi
dẽt nec poſſet punire Coꝛrupti ſunt et abonmn
nabiles deo ⁊ angelis ⁊ hominiba bonis: nõ
eſt qui faciat bonũ ⁊c]· q; de taliba non ẽ vnicꝰ
