ſicoꝛum· ſedendo ⁊ quieſcendo ſit anima ſcienſ
et pꝛudens;

eſau pomt᷑ elatio cum dicit᷑ Leuãs

EN. rIII.
N hoc capitulo deſcribitur 2coꝛdia
eſau cum iacob p quã dengnat᷑ con
coꝛdia ſupbi cũ humili. Naʒ ex pte

autẽ iacob oculos vidit venienteʒ eſau ⁊ cu eo

quadaĩgetes viros Sx pte vo iacob builiatõ

cum dicitur Et ip ip̃e pꝛogrediẽs adoꝛauit pꝛo
nus in terra c St ſequitur vtriuſq; concoꝛs
ſuſceptio cum dicitur Qurrẽs itaq; eſau obui
am fratri ſno amplexatus eſt eum ⁊ in hoc ſi

Sniſicatur ꝙ vere humilis cum ſuperbo paciſi

ce conuſatur ⁊ hoc eſt ſpeciale in bumilitatis
virtute · In alijs em̃ virtutibus non eſt ſic. Ca
ſtus enim nõ põt pacifice moꝛari cum lubꝛico.
nec iuſtus cum miuſto· ̊ humulis pacifice mo
ratur cum ſupbo:nam humilis puiẽ ſemp vult
et ſubijci · ſupbus autẽ pᷣcipere ⁊ dommari · ⁊ ſic
vterq; habz ſuam voluntatẽ. ⁊ pꝑ conſequẽs pa
cem. St ð tan humlili dicitur pᷣs · cxix · Cum bis

qui oderunt pacẽ eram pacincus. Veruntame

qñ humilis habet m cura ſua aliquos imperfe⸗

ctos qui peioꝛari polſent ex ſocietate ſuperbi

debet declinare ab eius ſocietate · ESt hoc e qð
dicit Daruulos habeo teneros c pꝑ qð deſ⸗
Znan tur impfecti· Sequit᷑ &t iacob venit in

chot quod interpᷣtatur tabernacula. nã de⸗

clmando ſcietatem ſupboꝛum venit humilis

ad tabernacula iuſtoꝛum tranſiuitq; in ſaleʒ)
que interpᷣtatur pax:nam ð tabernaculis iuſto

rum vite pᷣlentis eſt tranſitus ad pacem ſupne

ciuitatis · N.. XII.

Creſſt a eſt autem dina Der dy⸗
nam que egrelſa eſt domum patriſ
—aun ur⸗ anima vaga que egredi
tur clauſtrũ rationis quã cũ vidiſ⸗

ſet ſychem qui mterp̃ᷣtatur ebꝛius · iðo p ip̃m

ſigniſicatur dyabolus qui ebnetate ſupbie ceci⸗
dit de celo in bunc aerem caliginoſum Rlius

emoꝛ welt. ſubiectus alteri demoni ſi upioꝛi.
nam m demonijs remanſerũut naturalia mteg

ßm dyoniſũ et p 2ſequens oꝛdines m gradꝰ
nature et rapuit trabens eã ad conſenſum

moꝛtalis culpe et doꝛmunt cu ea ĩducẽdo ad

effectũ vi oppimens non accipit᷑ hic vi pꝛo:
pꝛie · quia dyabolus non põt alquẽ ad peccatũ
violeter mmducere ſed accipit᷑ hic imꝗpꝛie ſicut

de chꝛiſto dicitur luce x et coegerunt eum · c·
triſtemq; blandicijs delmiuit aliqñ em̃ poſt
peccatum ppetratum peccatoꝛ meipit dolere ß

ne ad debitam penitentiam pueniat dyaboluſ
ei blanditur ꝓmittedo ſibi diume miſericoꝛdie
magnitudine et ſanctoꝝ granioꝛa peccata tre
ducendo ad memoꝛiam vt dauid et beati petri
et conſimiliu Accipe mibi inquit puellam hac
Ziugem querit em̃ dyabolus vt cũ animã tra
xit ad culpam ip̃am vlterius trahat ad peccan

di 2uetudinez · vt ſic ei inſepabiliter Zungar
et ad hoc querit aliqn ſupioꝛis demonis adiu
toꝛium ſicut ĩ angelis ſanctis inferioꝛ adiuua
tur a ſupioꝛi ſicut patet dañ · x dixit eim angelꝰ
loquens daniel. Nemo adiutoꝛ eſt mihi ninñ
michael pꝛmceps noſter. Sʒ duo fratres dyne
. » quos ſhiiſicant Hdicatoꝛes euangelnj qui

ad pᷣdicãdũu luce . x mittunt combinati arreptis
duobus Zladijs ſcʒ oꝛõne et pꝛedicatione mua

dunt ciuitatem dyaboli et ſic tollunt ſoꝛoꝛẽ ſuã

de doino ſychem . dd eſt · dyabol p veram peni
tentiam eam ad ſtatum gratie reducendo ·
SRXXV
agit᷑ de receſſu iacob cũ filijs ſuis
p quẽ deſignat᷑ receſſus boni pᷣlati
cum ſuis ſubditis a peccatoꝛib ne
p malos coꝛrumpant᷑.S Dic fecit pau
lus vt habet᷑ actuũ:vex· ¶Q um quidã induraren
tur 2 non crederent maledicentes viam domi
ni coꝛã mktitudine · diſcedẽs ab eis ſegregauit
diſcipulos et qm in bonis recedentibo a ſocieta
te maloꝛũ aliqui ſunt aliqn qui ex ſocietate ma
loꝛum cõtraxerunt aliquas malas reliquias ꝗᷓ
competenter ꝓdola nommant᷑ideo ſubdi a
cob vo cõuocata omi domo ſua ait abiſcite de
os alienos æc bonus em pᷣlatus debʒ eſſe val
de ſolicitus vt male reliquie p̃dicte a ſuis ſub
ditis auferant mõ ſubditur At ille ĩfodit eos
nam in boms mibil debet apparere quod Ztra
ctum fuerit ex maloꝛum ſodetate Venit ſgit᷑
lacob luʒam que alio nomine vocat᷑ bethelid
eſt· domꝰ dei ⁊ jdeo ſignificat locum deputatũ
diumo cultui ad quẽ locũ platus debet venire
et ibidem hoſtias dunme laudis ꝓ ſe et ſuo po
pulo offerre· Meb v. Omnis põtiſex ex bomi
nibus aſſumptꝰ ꝓ hominiby 2ſlituit᷑ ĩ his que
ſunt ad deum. vt offerat dona et ſacrificia pꝛo
peccatis c OQum pturiret rachel ⁊c per be

nyami quem rachel peperit allegoꝛice ſigniſ
catur paulus apoſtolꝰ.qui ſ luit de tribu benypa
min ſiẽ ipe dicit phił·iij et ip̃e pᷣmo ſuit ſiꝰ do
loꝛis eccleſã acriter pſequendo. vt habet᷑ act·
viij ⁊ x· poſtea vero ſilius dextere eccleſaã edi

ficando verbis et doctrims et ſpam multiplici
ter 2ſolando· Abijt ruben et doꝛmünit cu ba
la ↄcubma patris ſui per ruben qui interp̃tat
viſionis ſilius intelligit᷑ vi literatus vel ſuper
alios in aliqua gratia eleuatꝰ eo ꝙ ruben ſuit
pmogenitus et hoc ſi tals vir ſecularis fuerit
ſiue religioſus ex gratia ſibi data aliqñ erigi
tur in ſupbiam ⁊ vult cognoſc patris ſui vxo
rem. dd eſt· vſurpare ſibi eccleſia vel digmtateʒ
eius· et ꝑ hoc machinat᷑ ad eius depoſitõeʒ vel
moꝛtem. CK. NV.
– ESſunt generationes eſau 2c]
hoc capitulo non occurrit mihi
lenſus miſticus notabilis vſq; ibi.
LIſte eſt ana ⁊c per iſtum anam ꝗ̊

mterp ptat᷑ donatꝰ mibi mintelligit clericꝰ deuotꝰ
ſecularis vel religioſus qui eſt deo donat? ad
ſeruiendũ ſibi humiliter et deuote · jdeo ſubdiẽ
qui inuenit aquas calidas in ſolitudine cũ pa
ſceret aſinas patris ſui pater em̃ tał derici vel
religioñ eſt ſupioꝛ ſu⸗ vel Peelat⸗ cui⸗ alſinas

— 5

paſeit qñ ad euis voluntatem bumlitatis offi.

cia libenter facit: et muenit aquas calidas p q̊s

deſignant᷑ lacrime ↄtritionis ex recoꝛdatione

ſuoꝛum peccatoꝛum et lacrime deuotõnis ex
dilatione celeſtium bonoꝛum.

— —de quo dicit de pater math. j· bic
eſt ſius meus dilectus ꝛc.· paſcebat gregem
patris ſiu] cpꝛiſtus enim ſideles pauit pabulo
verbi exempli. Acx.·. Qepit ieſus facẽ ⁊ doce
re xce· St erat cum ſilijs bale et zelphe que fu
erant ancille· ꝗpter quod earũ ſilij erant in gra
du hunnlioꝛn. ꝓpter qnod p ipᷣos delignantur
apoltoli cu quibus fuit chꝛiſtꝰ d· eis math·xj·
Diccite a me quia mitis ſum et hunnlis coꝛde
accuſauitq; fratres ſuos crimĩe peſſimo id e·
ſcribas ſacerdotes phariſeos eoꝛum vicia ar
gZuendo vt patet in euangelio Eecitq; ei tu⸗
nicam polinntã de“ em pater homim chꝛiſto
ſecit veſtem amme ex omnibo donis 1 cariſma
tibus contextam Sequit᷑ poſtea Vade 2 vdde
ſi cuncta ꝓſpera ſunt erga fratres tuos p qðᷣ
deſignat ꝙ chꝛiſtꝰ a patre ſpecia liter fiut mi⸗
ſus ad iudeos qui fratres eius erant m carnẽ
Pꝛopt quod dicit mathxv. Non ſum nuſſus
niñ ad oues que perierut domus iſrael Rece
ſommatoꝛ venit ſcribe nãq; ⁊ lacerdotes chꝛi

ſti doctrinã reputauerunt ſicut vana ſomnia
falſam mudauerunt eum tunica nõ m re aa

non abltulerunt ab eo veſtem virtutu ſed m
apparentiã tin imponentes ei falſo crinna mul:
ta ante pylatu extrahetes eu ð ciſterna vendi
derunt eum byſmahelitis qui erant gentiles
illa vero venditio fuit quedam occiſio- nam ſer⸗
uitus eſt moꝛs cunlis et hec fuit igura moꝛtiſ
chꝛiſti que p gentiles occiderunt iudei· Mo
raliter auũt ioſeph qᷓ interpᷣtat᷑ accreſcens hgni:
ſicat iuuenẽ ſecularem vel religioſum aptu ad
omne bonũ et iſte paſcit gregem cu filijs ancil
la rum ·id ẽ humilitatis officia facit et cu hum
libus accuſauitq; fratres caritatie denuncias
ei qui pꝛeelt et ꝓdeſſe põt fecitq; ei pater tu:
mcam polimita id eſt· varietate virtutu deco
ratam buiꝰ ant manipulus ſtat erectus id ẽ
eius opa bona ſtabilia ſunt pſeuerando malo⸗
rum vero mampuili incinant᷑ nam inſtabiles
ſunt in opibus ſuis vidi ſolem et lunã ꝛc per
ſlem intelligit᷑ ſapretia que eſt cognitio de di⸗
minis p luna vero pꝛudentia que eſt de agibili⸗
bus hbumanis· p ſtellasxj intelligunt᷑ vndecim
virtutes morales quas poit płs in eth. ſcʒ ſoꝛ⸗
titudo:tempantia: liberalitas magniſicetia: ma
gnanimntas phiuotimia manſuetudo amicicia·
vperitas· eutropelia · iuſticia: Hec em adoꝛnant

Oſephcum ſedecim eſſet anno⸗
rum Ioſeph a patre pᷣdilectus ſi
gura ſuit domim noſtri ieſu chꝛiſti

vVrrtuoſum reddunt mm ab alijs honoꝛãdũ

ſed qm iſta faciunt ip̃ᷣm muidis odioſum deo

qntum poſſunt ſpoliant eu tunſca mponẽtes

ſibi falſo crimma et vendunt ipſum p occultas
machinationes ſed virtuoſus exemplo ioſeph
omnia ſuſtinet patienter · qui vtiq; elt vere bo

nus et tetragonus ſine vituperio vt dr eth j·

O tempore deſcendens indas
a fratribus ſuis pꝓ que ſigmſicat
clericus ſecularis vel religioſus de

inter homĩes apparere et deo accipit vxoꝛem.

idd ẽ eccdeſiã vel officij dignitateʒ ſymomace qd

notat᷑ p hoc ꝙ ipᷣa hlia dici᷑ chananeiid eſt meꝛ
catoꝛis· Qhananeus em m vna ſigniſicatõne ſi

gIniſicat mercatoꝛem et ſic accipit᷑ ꝓuerb· xxxj·

Syndonem fecit et vedidit et cingulu tradidit

chananeo. St hoc modo accipit᷑ hic vocabulo
ſue que interpᷣtat᷑ locutio p quod deſignat ꝙ
eccleſa ſymomace acquiſita nõ eſt illius qui es
ſic acquiſuit ſponſa req tin nomme Que con

cepit et peperitæc ex hac ei vxoꝛe iudas ge
nuit tres nlios quoꝝ pᷣmus fuit nequã vt dici
tur in textu ſecundus facebat rem deteſtabile

per quod patet ꝙ ſuerunt peſſimi de tercio m

bil dici᷑ p hoc den gnat᷑ ꝙ ſuit mutilis. Sic pꝛo

Afſcendes a culmme virtutis vditq;
ibi hliam homims chananei vocabulo ſue tał
em recedes a virtute q; parũu curat ð deo · vult

Sen⸗

motus ad eccleſam ſymoniace mn illa facit peſſn

mos ſilos vel mutiles ꝓmouendo clericos ſy

moniace ſicut eſt ꝓmotus ᷣm em phᷣmanj me

chaphiſice vnnquodqʒ generat ſibi ſimnle:⁊ ad
eius punitõeʒ aliqn ↄtingit ꝙ eius ꝓmotio ſy
moniaca declarat᷑ ⁊ ecclena ſua uuſte puatur · qð
ſigniſicatur cũ dici᷑ Ruo lutis autẽ multis die

bus moꝛtua eſt ſue vxoꝛ iude] eccleſia naqʒ ſy
moniace moꝛit᷑. qn ea puat᷑. et iõ auertit ſe ad

tondendas oues 1d elſt ad rapienduz bona ſim

plicium p exquiſtas malicias et fraudes. Ded
qm abiſſus abiſſum muocat ps xhij ſequit dr

mitte me vt coeam tecum p hoc enim ꝙ va

dens ad tonſionem cuiũ cõmut inceltum denñ

gnatur ꝗ declinans ad rapmã incidit frequen

ter m luxuriam vel peccatu aliud ita graue

Situr ĩoſeph ductus eſt in egip
tum. emitq; eum putifar 10
ſeph autẽ venditus in ſeruũ eſt exeẽ
plum moꝛale cuilibet innocenti quẽ

aliquando deus ꝑmittit capi ad ꝓbatõnem ſue

patientie et in ſeruũ vedi. gpter quod debz ex
emplo ioſeph dommo ſuo ſeruiẽ ſideliter ⁊ ca

ſte. .pet · ij. Serui ſubditi eſtote in omni timeẽ
dñnis non tm bonis et medeſtis h etiã diſcols
pec eſt em gratia· t ꝓ ſidelitate et caſtitate ſer
nãda debz ſi neceſſitas occurrat exẽplo ioſeph

incarnatõe it pe
regem offendentes intelligunt᷑ peccatoꝛes qui

carcerem aduerſa omnia ſuſtinere · Veruntn
q deus lacit cũ temptatõne ꝓuentũ vt ſdele/
ſiu poſſint in aduerſitate ↄſolari· ideo dominꝰ
dedit gratiam ip̃i ioſeph pᷣmo m ↄſpectu dñni
ſui ad ↄſolandum ipᷣm m laboꝛe ſeruitutis. ſe
cundo in 2ſpectu cuſtodis carceris ad ſolan
dum ipm in afflictõne recluſonis· et de tal cõ
ſolatione ſperare debet qui ꝓ veritate af fugit
¶ Kliter põt dici ꝙ p ioſeph qui interpᷣtat᷑ ac

creſcens ſigmiſcatur iuuenis ſecularis bumilit
et deuote ſeruiens parẽtibo ſcut dommis ſuis
melioꝛem tñ deſiderat vitam p ingreſſum rel

gionis·ſed amoꝛ carnalis parentu et petulan⸗
tia carnis ip̃ᷣm ab hoc ingreſſu retrahũt et ad
2ꝛtrahendum carnale matrimomũ mducũt qð
notatur p hoc ꝙ de muliere esyptiaca dicitur ·
et ait ipi ioſeph doꝛmi mecum c ⁊ alqn
mualeſcit temptatio quod notatur cum ſubdi
tur et illa apꝛehenſa lacima veſtimenti eius
Xc et tunc debet relimquere pallium. id elt· ſe

cularem habitum et fugere ad locũ rengioſum

ſm ilud p̃s linj· Sce elongaui fugies et manſi

in ſolitudine. CNN. LE
Is ita Seſtis accidit vt pecca⸗
rent duo eunuchi c Der regẽ
egipti ratione regie dignitatis po
telt deus ĩtelligi · p duos aut eunu:

chos duo populi ſcʒ gentiles et iudei qui am⸗

bo peccauerunt oĩm regi.Ro.nj Omnes pec⸗
cauerunt et egent gratia dei · t pꝑ pincernam
qui ponitur pᷣmus intelligit᷑ populus gentilis.
et p piſtoꝛem qui ponit᷑ ſecundo populłꝰ iudai
cus:·gentilitas em mcepit ab mitio mũdi iuda

vero a tempe abꝛae qñ circuciſionẽ accepit q̃ ẽ

ſignu diſtin gues iſrael a gentibus Mhũñt eos
in carcerem pᷣncipis mihtũ in quo erat vmctꝰ

ioſeph p carcerem iſtũ intelligi penalitas vi

te pᷣſentis.m qua fuerunt gentiles ⁊ iudei per
loſeph aũt qui ſuit cũ eis ꝗpter eius innocetiã

intellgit᷑ chꝛiſtus de quo dicit᷑ oh̊ · Ccce agnꝰ

dei ecce qui tollit peccata mũdi· Tpſe vero inqn
tum homo fuit m carcere penalitatis p̃dicte
quã aſſumpſit voluntarie · ad ſatiſ faciendum ꝓ
peccatis humane creatue et ip̃e pᷣdixit vocatio⸗
nem gentium ad ſidem que p pincernã ſigniſi
cantur et repꝛobatõem iudeoꝝ qui ſigniſican

tur p piſtoꝛem vt pdictu eſt . De vtriſq; vero

dicitur math vnj.· Nulti venient ab oꝛiente et
occidente et recumbent cũ abꝛaam yſaac et ia
cob in regno celoꝛũ ſilij aut regni eijcient ĩ te

nebꝛas exterioẽs· t iſta vocatio gentiu p apo
ſtoloꝛum pᷣdicatõem· et obſtinatio iudeoꝛum

facte ſunt poſt tres dies ꝑ quos tria tempoꝛa
deſignant᷑ ſcz tempus nature et tempus legis
moſayce et tempꝰ gratie quod incepit a chꝛiſti
¶Wcdalit põt dici ꝙ p eunuchos

ſunt in duplici differentia. nam aliqui pemtẽet

et reuertunt᷑ ad gratiã iſti ſigniſicant᷑ p pĩicer
nam ð quo dicit᷑ in litera ꝙ vꝛdit vitẽ tres qpa
gines habentẽ et ſigniſcat ipᷣm chꝛiſtũ diceteʒ
iohᷣ· xv. ego ſuʒ vitis vera tres vero gpagmes
tres naturas ligmificat in chꝛiſto exiſtetes · ſcz
diumitas anima et coꝛpꝰ. vere em penitẽs iſta
tria ꝑ ſdeʒ vſdet in chꝛiſto/q; credit ipᷣm verũ
deum et verũ hommẽ ex amima ratõnali ⁊ coꝛ
poꝛe exiſtentem. Vuarũ aut expᷣſſio chꝛiſti paſ
ſionem ſigniſicat ex cuiꝰ virtute penitens con
ſequitur remiſſioneʒ· Mebᷣix· Sine ſangumns
effuſone nõ ſit remiſſoo· Et hec remiſſio plena
ria ſit poſt tres dies p quos ſigniſicant᷑ ?tritõ
Zfeſſio ⁊ ſatiſ factio.Aliqui vero peccatoës in
peccatis ſuis remanent obſtinati ⁊ iſti p piſto
rem ſigniſicant᷑ qui deſcribitur onerat tribus
caniſtris id eſt pꝛeſſus grauibus peccatis hm
quod dicitur ꝓuer · xvii· Impinus cũ ĩ ꝓfunduʒ
peccatoꝛum venerit ↄtemnit· Et tah p̃dicit᷑ ſua
damnatio poſt tres dies p quos deſgnãt᷑ pec
cati ppetratio aſſuefactio deſperatio· pꝛedicta
vero ðnunciant᷑ peccatoꝛibus p p̃dicatoꝛem ſi
gniſicatum p ioſeph viſoni expoſitoꝛẽ·nam p
dicator eſt vſſonũ ꝗphetalunn expoſitoꝛ:·

.°

NOſt duos annos vidit pharao
ſommum ⁊c p ſepteʒ boues pꝛi
mas intelligunt ſeptem virtutes
tres theolosgice quattuoꝛ cardina
les que p boues ſigniſicant eo ꝙ ſunt pᷣncipia

bonoꝛum operũ ſicut boues p culturã fructiſi

cationis agron.Hꝛouxin· Vbi vero multe ſe
getes ibi manifeſta eſt foꝛtitudo bouis· Que

dicut᷑ pulcre eo ꝙ amimã decoꝛat craſſe nimi)

q; pinguedĩe gratie anima impinguãt pshij.

Dicut adipe et pĩguedine repleat᷑ anima mea

p lſeptem vero boues defoemes intelliguntur

ſeptem vicia moꝛtalia et dicunt᷑ fede · qe pulcri

tudinez maginis deſoꝛmãt lſecteq; macie
q; gratie pᷣinguedinẽ euacuant Septem ſpice
pullulabant in culmo vno ⁊c pſpicas idem ſi

griſicatur quod ꝓ boues vt ĩ utera dicit · Per

ioſeph aut qui requirit᷑ ad expoſitõem viſonũ
ſigniſicat᷑ vir literatus ⁊ bonus:ideo dicit᷑ in h

tera puer hebꝛeꝰ c] puer ꝗpi innocentiaʒ vi

te · et hebꝛeus qui interpᷣtatur tranſiens ſcʒ ad
⁊Ztemplatõem ſacre ſcripture.tales em debent

reges et potentes querere et ip̃is in agibiliv
credeꝛe ⁊ non deceptoꝛibus fraudulẽtis. 2 ſp̃oſ
honoꝛare exemplo regis egipti· Per hec autẽ

quod ſubdit᷑ poſtea aperuitq; ſoſepb vmuer

ſa hoꝛrea ðſignat᷑ ꝙ homo literatus cui dedit

domimnus gratiã docendi · nulli debet claudeꝛe

hoꝛreum doctrine ſue ſeu ſilij · h ommib lbe

raliter aperire · q dicit domm? math· x· gratis

accepiſtis gratis date· Sed contra hoc videt ꝙ

ſubditur et vẽdebat egiptijs gpter quod ſei

endum ꝙ huiꝰ venditõnis pꝛeciu nõ eſt aluud
q; laboꝛ diſcipuloꝛum ĩ addiſcẽdo · et reuerẽtia
ad magiſtrum · et ſuſtentatio eius ſi indigeat
q̃ntum ad victũ et veſtitũ · Vnde legit᷑ in cro⸗
micis ꝙ tempe karoli magni duo monachi ve⸗
nerunt parihus in phᷣia eruditi valde clamãtes
ſi quis cupidus eſt ſapientie veniat ad nos: nã
apud nos venalis eſt· quos ad ſe vocatos ka⸗
rolus interrogauit quid ꝓ ea peterent · reſpon
derũt·loca tm̃ opoꝛtuna et animas mgenioſas
et alimenta · que ipe ubentiſſime exhibuit et ſic
ſapientie ſtudiu pariſus incepit ·
Vdiens autem lacob ꝙ almen⸗
ta venderentur in egipto per
ioſeph qui ĩ litera plenuſ ſpiritu ðᷣi
et ſapientia dicit᷑ doctoꝛ bonꝰ intel

luigitur. Der fiios auũt iacob qui de longe vene

runt ad eum ꝓ frumentis emendis intelnsun

tur diligentes diſcipul ad bonu doctoꝛem ve

mentes de ptib⸗ longinquis vt inde repoꝛtent
alimenta bone doctrine. Vnde dicit hiero? mn

epiſtola ad paulimnũ de ommib ſacre ſcripture

libꝛis. Fd titum linium lacteo eloquentie r⸗
te manãteʒ de vltimis hiſpanie Salliaruq; hini
bus quoſoã nobies vemiſſe legimꝰ ⁊ qͥs ad ſui
2templatõem roma non traxerat vmꝰ? homis
ſama pduxit. St bene h ſlios iacob qui ſulplan

tatoꝛ interp̃tatur · bom diſcipuli intelligunt. qq
debent eſſe ſupplantatoꝛes vicion · Dicit᷑ em ·

ethicoꝝ ꝙ ſapꝛentie non eſt auditoꝛ Zuemens

ſecutoꝛ paſſionum. Dicuntur etiã ſilij iacob eſſe
decem qui venerunt ad ſigniſicandu plectõem

dilcipuloꝛum. q; denarius eſt numer pfectuſ
et in ignum buiꝰ retinet᷑ benyamin domi tan
q; puulus et impfectus. Dicit aut commenta
toꝛ ſuper libeum boetij de 20olatõne ꝙ atheniſ
antiquitus pᷣmo ꝓbabant᷑ diſcipuli de virtute

patientie ita ꝙ m poꝛta p quam intrabãt iuue⸗

nes ad locum ſtudij ſedebat vnus ſenex qui ſci
ebat optime unuenes ad impatientia ꝓuocare.
et qñ veniebat aliqs qui verba vituperiſet de⸗
rihomis patienter non audiebat ip̃ᷣm tanqʒ ine⸗

ptum repellebat t in ignum hui? ſilij iacob

p quos deſñgnant᷑ apti diſcipul pmo exammã
tur de patientia verbo cu dicit eis Exploꝛato

res eſtis Secũdo facto cũ ſubdit᷑ Tradidit

igitur ilos cuſtodie id elt · carceri t eadem
ratõne ſymeon alijs dimiſſis retinet in carcere
cum deit tollens ſymeon et hgans eumꝛc
Sacci eoꝝ replent᷑ frum ento p quod dengnat
ꝙ animn diſcipuloꝝ x bonu doctoꝛem replent
ſapientie documẽto· Doꝝ pecunia in ſaccis ſuiſ
reponit᷑ ad ſigniſicandũ ꝙ ſapientie pᷣcium non
eſt pecunia ſed laboꝛ et dilig entia. Sratitudo

diſcipuloꝛum ſicut dictum eſt ſupꝛa et ſic poſt

*PTIII

xxiiij dicit in pſona ſapientie · Qui

Nterim fames omnem terraʒ
vehementer premebat Zcc ·

edunt me adhuc eſurient Rt weo di

acquiſitã ſapientiã ad celeſteʒ patriã reuertunk

ſcipuli iam edocti deſiderant ad doctoꝛem re

.„ „

uerti vt pleniꝰ inſtruant᷑· et hoc lignificat᷑ in re

ditu flioꝛum lacob ad ioſeph p quem docto:

ſignincatur ꝓ querendis alimentis· rſapientie
documentis h reuerti nolunt niſ cuů benyamm
minmd p quem hunnuitas deſignat᷑ aliter nõ

ꝓfſiceret ſicut dicit ſaluato: math·xy Conſiteoꝛ

tibi pater domie cel et terre qꝙ abſcondiſti hec

a ſapientibus et pꝛudentibo ſcʒ in oculis ſuis et

reuelaſti ea paruul et deſe rte viro munera

d elt· doctoꝛi reuerentiã debitam et honoꝛ em

et cũ hoc ſi indigeat ſubſidiũ tem pale·ſic enim

ſcribit · · ¶ oꝛ.ix· Si nos vobis ſeminamꝰ ſpiri
tualia nõ eſt magnum ſi veſtra carnalia meta:

mus pcepit diſpenſatoꝛi domus ſue introduc

viros domũ nam vementes debite ꝓ ſtudio

ſapientie ſunt benigne recipiendi qi hodie

mecum ſunt comelſturi cibum ſapietie que re
ficit animas meridie id eſt cum feruoꝛe cari
tatis aliter ſcientia nõ valeret · · Qoꝛ· viij · Sciẽ

tia inflat caritas at ediſcat Ilh vero parabãat
munera donec ingrederet ioſeph] Diſcipuli

em̃ debent eſſe parati doctoꝛẽ honoꝛare·.·thi ·
v. Qui pᷣſunt pᷣ biteri duplici honoꝛe digni ha⸗
beantur· maxime qui laboꝛant in verbo et do⸗

ctrma It ule clemeter reſalutatis eis c pei
mo vementes ſine benyamin· p quẽ ſigniſicat᷑
hunmnlitas vt pdictum eſt habuerut durum re

ſponſum. poſtea venientes cu ip̃ᷣo habuerunt

manſuetu p quod deñgnat᷑ ꝙ ſuꝑbi ſunt dure
increpandiet humles manluete recipiendi et
m boc eſt 2ſoꝛmitas ad deum Taco. inj. Deus
ſupbis reſiſtit humihbus aũt dat gratiam ſe⸗

oꝛſum fratribus egiptijs qui veſcebant᷑ himul

ſeoꝛſum q; ſᷣm diuerſam diſpoſitõem audito
rum ſoꝛmandus eſt ſermo doctoꝝ maioꝛ ps

venit benyami per quod dengnatur ꝙ hu⸗
mues ſunt doctrie ſapieétie magis capaces. Vn

de aug? exponẽs ilud maria ſedebat ſeeus pe

des domim dieit· Quãto humilius ſedebat tan

to ampluis capiebat· St ꝓuerb · xj · Vbi humili

tas ibi et ſapientia Biberuntq; cũ eo] ſcilicet
potũ ſapietie ſalutaris mebꝛiati ſlunt ebꝛie
tate bona de qua dicitur cant v · Qomedite et
bibite ⁊ mebꝛiamini cariſſimi· Dicit᷑ enim ebꝛie
tas abe: quod eſt extra ⁊ bꝛia quod eſt menſu
ra· gpter quod ſapientes dicunt᷑ ebꝛ ij ⁊ ſuper
menſuram alioꝛim hominum ſunt per ſlapien

tiam eleuati. CX. XLIIIEI

Recepitq; ioſeph diſpenſatori

2c·Bequi Cyphum autẽ meum

argeteum ⁊ pᷣcium qð dedit tritici pone in oꝛe

innioeis Seðm ſenſum lteralem ad ̊ ioſeph

lecit abſcõdi cyphum ĩ ſacco benyamm fratris
ſui vtermi ⁊ ipᷣm QZuinci de furto apparenti · vt
P hoc ꝓbaret ſi fratres alij veꝛe dingerẽt ip̃m
ſi reteto benyamm ꝛp ſtatim abiſſent ſignu
fiüſſet ſmuidie et odij ad ip̃m · eo ꝙ pater plus

alijs ip̃m diligebat · ſcut voſeph exptus fuerat

de ſeipſo ꝓ aũt ꝙ oĩno conati ſunt eũ libeꝛaẽ
aꝓparuit veritas dilectõnis ad ip̃m. Der/G̊ aut
moꝛaliter habetur ꝙ bonus doctoꝛ qui per i0

ſeph ſigniſcat᷑ vt pdictum elſtnõ ſolum debet

eſſe ſolicitus de diſcipulis ſuus ꝓmouendis in

ſcientia/ſed etiam de nutriendis ip̃is et conſer

uandis in caritate mutua exemplo chꝛiſti dicẽ
tis ioh.xiij mandatu nouũ do vobis vt dilga

tis muicem.et iterum ibidẽ. In hoc cognoſcent

omnes ꝗ diſcipuli mei eſtis ſi dlectõem adin⸗
uicem habueritis.St idðo ſi vnus eonꝝ accuſet᷑ ð
crimme ſicut fuit benyamm alij tenent᷑ eum li⸗
berare mntum poſſunt ſalua tñ oſcientie pu:
e
in ſacco benpamin poſitũ pᷣguratus fuit pau

lus apoſtolus ex tribu benyamin naſciturꝰ qui

fuit vas electõnis ſapientia dei plenum · et elo
quentia bona que per ſon oꝛitatem argenti de
ſignatur p̃dictum ad poꝛtandũ nome dommi

noſtri ieſu chꝛiſti coꝛam gentibo et regibo et ſi⸗

lijs iſrael· vt habet᷑ actuũix. Der liberatõnem
vero benyamm ſigurata ſuit liberatio paul in
damaſco de qua fratres ſuerunt valde ſoliciti
vt ibdem habetur. (¶ CX. XLV
N On poterat Vltra contmere ſe
ioſeph ⁊c Per hoc aut ꝙ ioſeph

tia et hdeli amicicia reuelauit eis ve

ritatem occultam deſignat᷑ ꝙ bonus docto⸗ et

magnus qui ꝑ ioſeph ſigmiſicat᷑ vt pᷣdictuʒ eſt
polſtq; ꝓbauit diſcipulos de iſtis nõ debet eis
aliqd celare de ſpeculabiliũ aut agibiliũ ſecretiſ
Vnde et ipe deus qui eſt doctoꝛ ſup̃mus poſt
q́; patientiã abꝛae ꝓbauerat in caldea vbi ꝓ h:
de vnius dei fuit in ignem ꝓiectus ·et iteru in
terra chanaam de ſidelitate qñ pꝛo liberatõne
loth cum paucis hommib reſpectine pugna⸗
uit ↄtra quattuoꝛ reges gen· xmj. dixit. nõ po
tero celare abꝛaam que geſturus ſum ⁊c vt ha
betur geñ · xviij. St ſimiiter ipe ioſeph poſtqʒ
ꝓbauerat fratres ſuos de patientia ⁊ de ſideli
amcicia erga benyamm fratrẽ ſuum vtermuz.
vt patz p pꝛedicta· mam feſtauit ſe eis d. dgo
ſum ioſeph xc et ne timeret ꝙ ipᷣm vendide
rant eos aſſecurauit d · Nolite pauere et ad
maioꝛem ↄſolatõem eoꝝ excuſauit crimẽ eoꝝ
dnec vobis durũ videatur ꝙ vendidiſtis me
in his regionibus· ꝓ ſalute em veſtra ⁊c ſic
bonus doctoꝛ diſcipulis ꝓbatis nõ ſolũ debet

Kllegoꝛice vero p cyphum argenten

poſtqᷓ; ꝓbauerat fratres de patien⸗

occultã veritatem reuelare· ſ̊ etiã deſectus p̃te
ritos ꝗpter emendatõem ſequentem indulgẽ
Et qi homo qntũcunq; fſuerit exaltatus tenet᷑
honorare paretesiõ ſubdit Eeſtmate et aſcẽ

dite ad patrem meu 1 dicetis ei ad eius maxi

mam ſolatõem hec mãadat filius tuꝰ ioſeph

et qntum ad eius ꝓuiſionẽ ſubdit Deſcende
ad me ne moꝛeris π Similiter bonꝰ doctoꝛ

qui docet aloos de honoꝛe parentu debet hoc
facere vt nõ ſolum ip̃i ioſeph ſi etiã chꝛiſto cõ

fſoꝛ metur de quo ſcribit᷑ actu·j· Cepit ieſus ſa

cere et docere. CKXK. RXLVI

ſomno eugilans ⁊c Per patri
archam lacob qui audita ꝓPſperitate
ioſeph hij ſui. fuit valde gauiſus. ſi
Sniſicatur bonus pᷣlatus ſecularis vel relgio
ſus qui audita bona fama filij ſui ſpualis in ſciẽ

tia pariter et in vita debet valde gaudere ſcut

ſcriptum eſt ꝓuerb·x· filius ſapiens letiſcat pa
trem · et cu hoc deo gratias agere ⁊ ſacriſicium
laudis offerre ꝓ tanto benehicio· ivᷣo ſubdi ve

nit ad puteum iuramenti et ibi mactatis victi

mis ꝛc et qm gratitudo de beneſcio accepto
reddit hominẽ aptũ ad aliud recipiendũ · ideo
ſubdit audiuit eum p viſone nam pᷣlatꝰ deo
Sratus meret᷑ a deo nouam illumĩatõem ⁊ eti

am populi ſui multiplicatõem in bono·ido ſub

ditur faciamq; te ibi m gentem magnam et
etiam vite pᷣſentis quietam termĩatõem. ideo
ſubdi ioſeph quoq; ponet manũ ſuam ſi uper
oculos tuos ⁊ etiam bonũ ſucceſſoꝛem q̃ igni
ficatur p ioſeph.cui dixit iacob mfra eodem ca.
Ram letus moꝛiar q; vidi faciem tuaʒ 2 ſupſti
tem te relinquo multũ em ſolatur bonus p
latus:.qñ adhuc viuens ſcit ſe bonũ ſucceſſoꝛeʒ

habiturum· ⁊ ſic fuit de moyſe ⁊ ꝛioſue ſibi ſucce

dente ; ⁊ de beato petro 2 clemete. ⁊ de ſancto

martmo ⁊ bꝛiccio· ⁊ multis alijs ex ſpeciali dun

na reuelatione. CKK. XLVII

Vo audito lacob quaſi de Sroui

NSreſins igitur ioſeph nuncia
uit pharaoni æc Der hoc autem
ꝙ ioſeph exaltatuſ a rege fratres ſu
os ſtut uit ꝓmouere oſtenditur q
quilibet exaltatus a deo mayrime qᷓntum ad re
Zimen eccleſe debet eſſe ſolicitus de ꝓmotõne
bonoꝛum qui dicunt᷑ eis fratres qꝛ ſunt m vir
tute ſimles· frater em̃ dicit᷑ quaſi ſere alter.cᷣo
de talib ꝓmotis ſubditur · Viri paſtoës ouiũ
ſumus ſet ſicut pᷣlatus honoꝛat᷑ a ſubditis ita
debet pᷣlatum ſupioꝛem honoꝛare· ꝗpter hoc
ſubditur Poſt hec ĩtroduxit patre ſuũ ad re
Sem ſcʒ celeſte qui p terrenu mtelligiturapi
regiam dignitatem dicit᷑ aũt platus viuens pa
trem ſuũ ad regem introducere qñ ꝓ ðceſſo
re ſuo oꝛat deum deuote vt veniat ad Zſpectũ
regis gloꝛie Qui benedicens ill c dt bñdẽo

B ge v veniẽs Gitur ar 2ſpecti dei larum

benedicit ab eo dono gloꝛie quod eſt ſumma
benedictio et econuerſo ip̃e benedicit den be⸗
nedictõne laudis eine. Plſallxxxiij· Beati qui
habitant in domo tua domie i ſecula ſeculo⸗
rum laudabunt te · Per hoc autem qð ſubdit.
egreſſus eſt foꝛas nõ eſt intelligedus receſ
ſus a deo ſed ſiẽ dicit ſaluatoꝛ ioh·x · p me ſiq̃ͥs
introierit ſaluabit et ingrediet et egrediet et
. paſcua inueniet. Nam beati reſiciunt᷑ interius

m aſpectu duitatis xp̃i et exterius in aſpeciu

ſue hum anitatis· t hoc vocet᷑ hic ingredi et
egredi 2 non p aliquẽ receſſuʒ a chꝛito Qun
q defeciſſet emptoꝛibe pꝛeciũ ⁊c Per hoc au
tem qꝙ esiptij boã mobilia et immobilia dede
runt ꝓ ahmentis p que ſapientie documenta ſi

Snifſicant vt ſupꝛa dictu eſt· dat intelligi ꝙ om
ma bona tem palia ꝓ acquiſitõne ſapientie ſunt

paruipendenda. Vnde de ipa dicit ſap· v · Di⸗
uitias nihil eſſe dixi in compatione illuis nec
comparaui illi lapidem pꝛecioſum qim omne
aurum m compatione illuis arena elt exigua
et tanʒ lutũ eſtimabit argentum in Aſpectu
illius. St ꝓuerb. xvij r · Quid ꝓdelt ſtulto ha
bere dun tias cuũ ſe apietiam emere nõ poſſit. 8t
de anaxagoꝛa legit᷑ ꝙ cũ ð ſtudio ſapietie redi
ret ad terram ſuã et vnderet ſuas poſſeſſones
diſſipatas riſit d· 8g0 nõ eſſem ſaluus niſi iſte
periſſent Quũq; agpinquare cerneret diẽ moꝛ
tis ſue vocauit fiiu ſuũ ioſepp Der h̊ at ꝙ ia
cob ð loco ſepulte ſue fuit ita ſolcitꝰ miſtruun-⸗
tur ſapientes eſſe ſoliciti de ſepultura ſua in lo
co oee et eu copia ſuffragioum babetur.
XLVIIEI
extendens manum dexte⸗
ram poſuit ſuper caput effraiʒ
lumoris fratris Sx hec habetur
oduplex moꝛalitas· Vna eſt ꝓapter
maioꝛem etatem non eſt aliquis ponendus in
regimme ſeculari vel eccleſaſtico niſ 2dicões
abe ad regenduz requiſite ⁊comitentur· Hoc
etia mõ dauid ſalomonẽ rege iſtituit repꝛoba
ta adonie inſtitutõne · iij· reg · j·. eo ꝙ ſalomõ ſa:
pientio: exat· Rt ſimiiter petrus apoſtolyeccle
ſiam regendam tradidit beato clementi q;uis
haberet alios diſ⸗ cipulos ſenioꝛes. ¶ Rlia mo⸗
ralitas eſt h᷑m interpᷣtatõeʒ nommũ·. Mlanaſſes
em̃ mintepᷣtatur obluno et ſigniſicat excellentem
m ↄtemplatione qui diuma ↄſiderando oblun
ſcitur inferion. effraym auteʒ interptatur ferti⸗
kitas et ſigniſicat bonũ actiuu m opibus ↄue⸗
mentibus humane vite fertile. Dꝛopter quod
dicit᷑. vjeth q anaxagoꝛas et ꝛMinmles ſapiẽtes
dicebant · 2ſiderabant altiſſima: non tñ pꝛu⸗
dentes qin nõ oſiderabant ↄſerentia humane
vite de quibus eſt pꝛudentia q conſiderat hu
mane vite conſerentia et eadem ratõne boni

g &

actiuj Apale paudentes dicunt non rſapeentes
Regimen aut eccleſal ticu r pmo eſt circa deum
qui eſt altiſſima et pᷣma cauſa ſecundario vero
et ex 2ſequenti eſt circa tempalia et ideo ſapiẽ
tes qui p manaſſen ſigniſicãt᷑ ſunt ma gis apti
ad regimen eccleſaſticum 1 m hoc bꝛeponedi
pꝛudetes vᷣo p effrapm ſigſhcati mag ſunt apti
ad regimen ſeculare quod p ſe reſpicit oferen⸗
tia humane vite · Rt hoc lecerunt apoſtoli act·
vj qui ſeptem dyacones oꝛdmauerunt circa ad
mmiſtratõem tpalin vt ipiliberius intederẽt
oꝛationi et pdicatiom vt ibidem didt᷑. Gpiſcop?
tñ debet habere vtranq; pfectõem bᷣm qð diẽ
grego· in paſtoꝛali. Sit pᷣſul actione pꝛecipuuſ
ſit p ceteris 2templatõne ſuſpenſus. Peima tn
pfectio magis eſt atteèdenda in ꝓmotione ad
ſtatum epiſcopaleʒ qʒ ſecun da vt ſatis patet ex
Peciclis CKRK. XLIS
N boc capuulo pom? ꝗphᷣia ia ſacob
de ſilijs ſuis.· St de ruben dici Ru
ben pmogeit? meꝰc p iacob patri
archã de? Zuemienter põt intelligi

nam patriarcha dict a pater archos quod elt

pnceps quaſi pnceps patrum quod ꝗpaijſſime
deo Zuenit ꝓ ruben aute pᷣm ogenitu pᷣmꝰ an⸗
gelus qui eſt pꝛima creatura eius· ido ſubdit᷑

Tu foꝛtitudo mea nam dei potentia magis

apparuit in ullo ꝗ g3 in alijs·2 q; pmus peccauit
ſubditur tu pncipium doloꝛis mei de pecca⸗

tis em dicit deus dolere gen vj. Videns auteʒ

deus ꝙ multa malicia hommũ eſſet in terra æc
Sequit᷑ Et tactus doloꝛe coꝛdis intrinſecus
delebo inquit bomineʒ quẽ creaui Pꝛioꝛ di
gnitate in doms naturalib ⁊ in ſupnaturali
bus fuiſſet ſi ſtetiſſet maioꝛ impio q luit ſu
pꝛemus inter omnes effuſus es ſicut aqua p
ſupbiam tuam Non creſcas imo deſcendas
de celo in terrã g. aſcendiſti cubile patris tui
id eſt· gloꝛiam ſoh ðo debitam vſurpare volui
ſti et maculaſti ſtratum eius id e· celũ empi
reum mducendo alios angelos ad peccatum.
Gt qm dyabolus rex eſt ſup omẽs nilios ſi upeꝛ
bie ꝛob · xlj deo P ruben intelligi põt omms ſu
perbus 2 dici pmogemtus qꝛ vult alios pᷣ
cellere et foꝛtitudo mea ſcʒ Fm eſtimatõnem
nam q; ſe reputat alijs pᷣualere pᷣncipium
doloꝛ is mei hm veritatem. ꝙ ſupbia pnapiũ
eſt omnis peccati de quo de⸗ dolere dicik geñ.
vj pꝛioꝛ in donis naturalibus ⁊ gratijs gra

tis datis . 'm tñ eſtimatõem ſuam maio: im
perio nam omnibus vult impare: mod? em

ſuperbi e vt quidquid diit p̃apere videat el
ſuſus es ſicut aqua eccixx· gratie fatuoꝛum eſ

fundẽtur non creſcas id e. deſcendes . luc xi nj
omnmis qui ſe exaltat humiliabit᷑ aſcendiſti cu

bile patris tui Sloꝛiã de bonis a ðo tibi datis
attribuendo tibi et maculaſti ſtratu eius id

So

elt · mentem tuã peccato ſupbie maculaſti · in ꝗᷓ
ſicut ĩ ſtraro deus quieſcere ſuauiter querebat.
Pꝛzꝛoũn wiij- Delicie mee x.· ¶ Symeon ? leui
fratres vaſa miquitatis ꝓ itos duos in malo

combinatos: intelligunt᷑ duo vicia ſeſe cõcomi

tantia· gula ſcʒ ⁊ luxuria· Vnde dicit hieronimꝰ
Vẽeter ⁊ genitalia ſunt mẽbꝛa Apĩqua ⁊ ex vici
nitate membꝛoꝛum deſignat᷑ vicmitas vicioꝝ
bellantia nam ex ebetate que ptinet ad gulã
ſurgunt lites et bella frequenter vt ptʒ ad ſen
ſum et ſimiuter ex luxuria: nam bellu troyanũ

quod fuit valde graue et tractũ tempoꝛis ha⸗

buit valde magnu ex helene raptu hab uit oꝛ⸗

tum. Et ſic luit de multis alijs bellis que narra

re ninns eſſet pꝛolxu In ↄñ lium eoꝝ nõ ve⸗
mat amma mea p ↄſenſum et in cetu eoꝛum
non venjat glona mea weſt. nunqʒ cõtmgat
mihi gloꝛiari de talibus ſicut faciunt Zuloſ et

luxurioſ Maledictus furoꝛ eoꝝ q; ptinaxr]

nam mcentiuũ vicõꝝ iſtoꝛu ẽ carni mtrinſecũ
Lin furoꝛe ſuo occderunt virum iſta nãq; vi
cia ſubuertunt ratõem 2 intellectum qui dicit᷑
vir 'm aug. et in voluũtate ſua ſuffoderũt mu⸗

rum auferendo verecundiam que eſt quedaz

clauſura virtutũ et pꝛopibet aditũ vicioꝛũ. ꝗpt
quod dieitur hiere · nj. lrons mulieris meretri⸗
cis ſacta eſt tibi noluiſti erubeſcere Diuidaz
os id eſt· diuidi permittam. cetera nanq; vi⸗
cia aliquoꝝ hommũ ſunt ꝗpꝛia ſic fraus ⁊ do:
lus mercatoꝛum·ſymonia clericoꝛũ . rapina po
tentunn et ſic de alijs ̊ gula et luxuria diffuſe

ſunt in omm ſtatu vite pᷣſentis ¶ Fuda te lau
dabunt lratres tui p iudam ad cuiꝰ tribũ traſ

lata fuit dignitas regia deſignat᷑ bonus rex ſi

ue pnceps deo dicit᷑ te laudabunt fratres tui

id e· xon pᷣncipes bonitatem tui regimmis au
dientes Manus tua m ceruicibus mimicoꝛũ

tuoꝛum id eſt poteſtas tua ðᷣſtruat illos qui

imque turbant vel inuadunt regnum tuu te
adoꝛabunt ſilij patris tui boni naq; qui ſunt
huj dei patris oĩm debitam reuerentiã faciunt
regie maieſtati j· Petij. Dubiecti eſtote omni
huma ne creature apter deum ſiue resi tanqʒ
pcellenti · ſue ducibus tãqᷓʒ ab eo miſſis ad vm

dictam maloꝛum laudem vero bonon Catu

lus leoms iuda bonus enim rex vel pnceps

debet eſſe 2ſtans ſicut leo ꝓ iuſticia Ad pᷣdaʒ

