aſcendiſti aduerſarijs iuſticie delſtructis eoꝝ
bona in vtiltatem rei publice Zuertendo req̃ᷓ

eſcens accubuiſti vt leo q; iuſtum regem et

Aſtantem nullus audet muadere· vnde ſanctꝰ

ludouicus longo tempoꝛe regnauit et m pace
Quis ſuſcitabit eum turbans eius regnum·
quaſ dicat nullus.ido ſubdit Non auſeretur

ſceptrum de iuda id eſt. regimen bonũ nõ au

feretur de talis pncipis terra donee veniat qᷓ

mittendus n id elt · iße chiltus u venit n in

moꝛte boni ỹ pncipis ſibĩ ꝓ bono regimine re
gnum celeſte donaturus dillud luc xix 8uge

ſerue bon ⁊ ſidelis· q; in pauca ſuiſti ndelis ſu

pꝛa multa te Aſtituam· intra in gaudium dñi

tui et ipe erit expectatõ gentunm ſcʒ chꝛiſtꝰ
qui omes gentes elt in fine muudi iudicaturꝰ
Ligans ad vmeã pullum ſuuũ c Fſtud relerk
ad iudam qui ſigniſicat bonum regem et p ea
que dicunt᷑ hic abundantia lactis et vini in ſoꝛ

te iude ſigniſicat᷑ ſecundum ſenſum literalem ·

et talis abundantia repit᷑ in regno iuſt regis
et paciſici · q tũc agri et vinee poſſunt compe
tenter coli . Hꝛoũn.) Qui aũt me audierit abſq;

terroꝛe reqiueſcet ⁊ abundantia pſruet᷑ terroꝛe
maloꝛũ ſublato· ¶ ¶ Sabulon in litoꝛe maris

pꝓlitus maris quod eſt mediũ mter mare ⁊ ter
ram inde elongatam· põt intelligi ſtatus cleri
calhs inqntum medius elſt mter ſtatũ laicoꝛuz

hꝰ mũudi Fluctibus expoſitoꝛũ ſtatuʒ religio
nis a mari mũdi hꝰ mag elongatũ et in ſtatõ

ne nauium d eſt. in poꝛtu vbi ſtant naues ·p

quod ſigniſcatur ꝙ laici currentes p mare hꝰ⸗

mundi habent redire ad clericos tanq; ad poꝛ

tum apter receptõem ſacramentoꝛũ· tñ aliq̃

p malicias exquiſitas extoꝛquere querũt bona

tempalia laicoꝛu: io ꝗpter tales ſubdit ptin

gens vlq; ad ſydonem que venatio mterp⸗

tatur. ſachar alinus foꝛtis ꝓ quem põt

intelligi religioſus qui tanq; aſinus ſup ſcapu

las debet poꝛtare crucem moꝛtificatõis · Mat᷑
xvj· Si qs vult poſt me venire abneget ſemet

ipm et tollat crucem ſuã et ſequat᷑ me accubaſ

imter termmos ſcʒ vite pᷣſentis in qua habet

habitarxe coꝛpoꝛe ꝗpter neceſſitateʒ vtte coꝛpo

ralis · et vite celeſtis in qua debet habitare mẽ
te · Phił i. Noſtra aut conuůſatio in cehs eſt.
Vidit requieʒ vite 2templatue weſſet bo
na lucx. Naria optimã partem eledit vc · et
terram ſcʒ viuentium ꝙ eſſet optima nam

ibi habet᷑ ſummu bonum et ſuppoſuit hbume

rum ad poꝛtandũ ſcʒ religionis onera mente
deuota et factus eſt tributis ſer uiens d eſt
regi chꝛiſto ſub obedientia:ſine Api 1 in caſti
tate viuens. ¶ Dan undicabit ⁊c p dan qui
iudicum interptat᷑ bonꝰ iudex ſecularis vel ec
cleſaſticus deſgnat᷑ · ðo dicit iudica bit pp'm
ſuum q nõ debz iudicare niñ populũ ſibi ſub
ditum Eiat dan coluber in via id eſt. pꝛudẽs
pꝛocedendo p viam iuſticie. Math. x· Eſtote
pꝛudentes ſicut ſerpentes ceraſies in ſemita
p ſemitam que rectioꝛ eſt via publica mtellsi

tur epikeya que dirigit legem cõmunem in ca

ſu pticula ri · et ipᷣa debet eſſe in bono iudice tã
ecclenaſtico q; ſeculari et eſt ceraſtes ſerpens
coꝛnutus ꝓ quod deſgnat᷑ ꝙ bonus undex coꝛ
nu ſue poteſtatis debʒ malos impetẽ vt a ma

bs repᷣmant᷑ ⁊ alij terreant moꝛdẽs vngulas

2 —

“
.—

equi vt cadat aſcenſoꝛ eius retro] p aſcenſoꝛẽ
equi vir potens intelligit᷑ et ſupbus ↄtra quẽ
bonus iudex debet Aſtanter et caute pꝛocede⸗
re vt deijciat᷑ ſupbia eius · et quoniã debet in B
de duimo auxilio conſidere · ideo ſubd Salu
tare tuum expectabo domine ¶ Cad accm⸗
ctus pꝛelia bi Der gad qui dicit᷑ accemctus
mtelligit᷑ homo caſtus cmngulo caſtitatis pᷣcin⸗
ctus Luẽ·xij· Sint lumbi veſtri pᷣcincti· Quod
exponens grego · dicit· Lumbos em pᷣeingimꝰ
cum carnis luxuriam ꝓ ↄtinentiam coartamꝰ
pꝛeliabit᷑ ante eum pꝓ hoc dengnat᷑ ꝙ belluʒ
ꝛtra vicium luxurie occurrit in iuuentute et
pe accinget᷑ retro nam deuicta cupiſcentia
carnis p caſtitatem debʒ armari ↄtra elatõem
ne ex tali victoꝛia ſurgat qð aliqñ peius eVn
de dicit bern · ſup miſſus eſt · Expedit mag vir⸗
ginem nõ eſſe q́; de virginitate mnſoleſcere:·
Eer pinguis panis Der aſer qui interpᷣtat᷑
eatus· põt ſigniſcari dommus noſter ieſus
chꝛiſtus qui non ſolum eſt beatus·ſed etiã bea
titudo ſanctoꝛuʒ alioꝛum obiectiue pinguis
panis eius dd eſtſacramentũ eukariſtie in q̊

datur nobis chꝛiſtus in nutrimentũ ſpũalis vi

te · Tohᷣ vj. dgo ſum panis viuus qui ð celo de⸗
ſcendi ſiquis manducauerit ex hoc pane viuet
meternum et p[bebit delicias regibus p re⸗
ges mtelligunt᷑ celi ciues cum chꝛiſto regnan⸗
tes qui deliciant᷑ m aſpectu chꝛiſti: nam interiꝰ
reſciunt᷑ in aſpectu diumitatis · et exterius in
aſpectu huanitatis. ¶Neptalim ceruꝰ? emiſ⸗
ſus Per neptalim qui dilatatõ interpᷣtat᷑ con
uemẽter pᷣdicatoꝛ dingens intelligit᷑ qui ꝑ ſpi⸗
rituales ſnilios dila tatur qui dicit᷑ ceruus ꝓpter
ꝓmptitudinem ad diſcurrendu ꝓ pᷣdicatione
verbi diuini et emiſſus:nam ab illo debet mit⸗
ti · Ro·x. Quomõ pᷣdica bunt niſi mittant daſ
eloquia pulcritudĩs nam pᷣ̃dica re non debet
de fabulis et ſicticijs h de ſacris ſcripturis de
quibus dicit᷑ p̃s·xjdloquia dommi eloquia ca⸗
ſta argentum igne exammatupurgatum ter
te purgatuʒ ſeptuplu· ¶ Eilius accreſces i0/
ſeph ꝓp ioſeph qui a iuuentute tm̃ ʒeluʒ habint
caſtitatis ꝙ ꝗpter eam ſuſtinuit penã carceris·
Zuenienter mtelligit᷑ uuenis religioſus vłꝑ ſe
cularis habens ʒelum caſtitatis · ⁊ dicit᷑ bis ac
creſcens ꝗpter caſtitatem mentis et coꝛpoꝛis
et decoꝛus aſpectu] p honeſtatem ↄuerſatõ
nis et etiam pulcritudmẽ coꝛpis Eilie diſcur
rerunt ſup murum ad videndũ eum · Domi⸗
nus em aliqñ pmittit mulieres talem umeneʒ
allicere aſpectibus ⁊ verbis impudicis ad pꝛo
bationẽ ſue caſtitatisſcut factu fuit de ioſeph
Sed exaſpauerunt eũ iſtud in ſenſu litera
li refert᷑ ad fratres oſeph apter quod in ſenſu
miſtico referꝛi debet ad alios iuuenes inſolen
tes · qui talem inuenem eis diſſimilem verbis

exaſpant dicentes eum mollem et nullius va
loꝛis muideruntq; ei ꝗꝓpte: famã ſue bonita

tis habentes iaculaid ẽ· verba pungitiua
vocantes eum ꝓpocritam falſlum Dedit ĩ foꝛ

ti aꝛcus eius id eſt· in chꝛiſto · apter quod ta

lis non mouet᷑ a ſancto apoſito et diſſoluta
ſunt vincula bꝛachioꝛũ eiꝰ id eſt. pꝛonitates
ad vma ſupflua et venerea que vocãt᷑ cypꝛige⸗
ne coꝛrigia doloſa · vij · ethicoꝝ p manũ potẽ
tis iacob id ẽ· p virtutem dei que requirit᷑ ad
obſeruantiam perſecte caſtitatis· Sap· vnj . Et
cognoui ꝙ nõ poſſum eſſe ↄtinens niſ de? det

Inde egreſſus eſt paſtoꝛ talis enim inuenis

aptus eſt vt ſuo tempoꝛe ꝓmoueat᷑ ad officiũ
paſtoꝛale lapis iſrael id eſt· irmus et ſtabił
m ſanctoꝗpoſito Deꝰ patris tui erit adiutoꝛ
tuus Deus em pater domm noſtri ieſu chꝛi
ſti qui chꝛiſtus eſt pater talis iuuenis ſeu pꝛe
lati · eſt eius adiutoꝛ in opib ſuiset p ſequẽs
tota trinitas cuiꝰ opa ſunt indnuſa et omĩpo
tens benedicet tibi multiplicando in ſpualib⸗
bonis benedictõib celi deſup et abiſ iacen
tis deoꝛſum p abiſſum intelligit᷑ inferni pena
et p celum deſup gloꝛia ſupna· p hoc g ꝙ dicit᷑
benedictionibo ⁊c intelligit᷑ euaſo gehenne
et adeptio gloꝛie que ſunt bendictões magne
benedictõnib vberum et vulue p hoc intel
ligit᷑ generatio nlioꝛum ſpiritualiuʒ et nutritio
eoꝛum in moꝛibus et in nde que ſunt in pꝛela
to benedictiones magne· Pꝛouũ. Cloꝛia pris
eſt filius ſapiens Benedictẽes patris tuii
quas chꝛiſtus pater tuꝰ dedit tibi confoꝛtate
ſunt benedictõnib patrum eiꝰ id ẽ · maioꝛes
ſunt et efficacioꝛes q̃; benedictõnes date patri

bus antiquis ex quibus deſcendit chꝛiſtus ſᷣm

carnem· nam illi qᷓntũcunq; uſti nõ admittebã
tuꝛ ad regnum ſed deſcendebãt ad limbu3· Kilij
vero chꝛiſti p baptiſmũ admittunt᷑ ad regnuʒ.
Cbꝛiſtus vero veniens in mundũ p moꝛtem
ſuam ſanctos patres de linbo eduxit et ad ce
lum empireũ trãſtulit · ideo ſubdit donec ve
miret denderiũ colnũ eternoꝛu id e · donec ve
niret chꝛiſt?' de quo dicit᷑ aggei · i · Scce veniet
denderatus cuctis gentib· Rt ideo dicit deſde
rium collium eternoꝛum . id ẽ· ſanctoꝝ patruʒ
qui deſderabant chꝛiſti aduentũ et dicunt᷑ col
les eterni · ꝓpter emmentiã ſanctitatis et dura
tionem ppetuitatis a pte poſtl Eiãt ĩ capite io
ſeph naʒarei inter fratres ſuos vdð ẽ· in capite
muenis dicto modo deſcripti qui eſt nazareus
id ẽ·ſanctus inter fratres ſuos veniant bene⸗
dictiones pᷣdicte · ¶ ¶ Benyamm lupꝰ rapax
Scðm quod dicit augꝰ pꝑ benyamm ſiguratuſ
fuit paulꝰ apoſtolus qᷓ fuit de tribu benyamm
ſicut ip̃e dicit phil·iijet ideo de ipᷣo ſubdi ma
ne rapiet pdam Nam in ſua iuuentute valde
Stauiter pſecutꝰ fuit eccleſam vt habet᷑ actuu

¶ Incwit exodus. (x.

Srodus

vnj et · x. Sed q; Zuerſus fuit ad ſidem et ediß

cauit valde eccleſlam ope et doctrina· et ſic fa⸗
ctus fuit de lupo paſtoꝛ:a de p̃ᷣdone cuſtos iõ
ſubditur et veſpere dinidet ſpolia qꝛ pꝰ ſuaʒ
conuerſione multos valde gentilium Zuertit

ad chꝛiſti fidem qui dicunt᷑ ipius ſpolia·nã eos
de manu dyabol eripuit et eccleſe xp̃i aggre⸗

ZSauit: Ego ↄgregoꝛ ad populum meun ſe

pehte me cum patriba meis ⁊c ꝓ hoc oſtendi
tur ꝙ bonus homo debet eſſe valde ſolicitꝰ vt

in ſacro loco ſepeliatur. vbi ſuffragioꝛum copia
babeatur. CX. L

NVodD cernens ioſeph CIn hoc

ioſeph de ſui patris implenda volu

adimpleuit cu magnis valde laboꝛ ibus et ex⸗
penſis et p hoc oſtendit᷑ ꝙ bonus ſilius debet
eſſe multum ſolicitus de vltima voluntate pa⸗
rentum adimplenda. ⁊tra illos qui p fraudes
et violentias ip̃am nitunt᷑ multipuciter impe⸗
dire Quibus ipᷣe reſpondit nolite timere c 1
HMic oſtendũ clementia ioſeph quã debemꝰ imn
tari · non em ſolum eoꝝ nequiciam in ſe exerci
tatam dulciter remint ſed etiã ip̃az dulciter ex
cuſauit et anncabiliter d· Vos cogitaſtis ð me
malum et deus vertit llud m bonu qſ d. hoc
Puenit ex diuma ꝓuidentiaet non ſoln eos ex
cuſauit· ſed etiã ipᷣos cum ſuis familijs ſuſtenta
uit · ideo ſubdi Ego paſcã vos et puulos ve
ſtros tem notanduʒ ꝙ aliqui volentes diui
nam impedire ꝓuidentiã· p illam viam p quaʒ
impedire nitunt᷑ eam implere cogunt᷑ fratres
em̃ voſeph ip̃m vendierũt vt eũ nõ adoꝛarẽt.

ſicut oſteſa ſibi viſo p̃ᷣtendebat vt habet ſupꝛa·

xxxvij ca et ꝑ hoc coacti fuerunt ipᷣm adoꝛare
vt patet ex ſupꝛadictis et etiaʒ in hoc ca· vbi di

citur pꝛomi adoꝛãtes dixerut hui tui ſumꝰ

Explicit iber geneſis

†
c ſunt nomina filiorum
iſrael Per fſilios iſrael exi⸗
ſtentes in egipto allegoꝛice ſi
gniſicant᷑ chꝛiſtiam degentes
ſub impio romano. In pᷣmiti
DCOitiua vero eccleſia p p̃dicatõeʒ
apoſtoloꝛuʒ alioꝛũq; diſcipuloꝝ miracuł euide
tibus 2ſfirmatam młtiplicati valde fuerũt chꝛi
ſtiani ꝑ oꝛbem quod notat᷑ cũ dicit᷑ ſilij iſrael
creueruũt ⁊ quaſ germmnãtes młtiplicati ſunt
ſed p impatoꝛes romanos ſuerunt multum af
flicti in ſodiendo arenam ⁊ depoꝛtando ꝓ ter
mis ediſcandis et hoc notat᷑ cu dicit᷑ Pꝛepo
ſuit itaq; eis magiſtros opeꝝ q̃ eos affligeret
oneribus xc Poſtea vero pceperunt chꝛiſtia
nos in Yfeſſione chꝛiſti 2ſtanter pſeuerantes

capitulo deſcribit᷑ magna ſolicitudo

tate qᷓntum ad euus ſepulturaʒ quã

occidr puſillanimes aũt cheiſtum negantes in
vita dimitti quod notat᷑ ꝑ hoc cũ dici᷑ Pꝛece
pit aut pharao oĩ populo ſuo d.qᷓdquid maſcu

lini ſexus natum ſuerit in flumen Pijcite ·qdd
autẽ ſemmei reſeruate p maſculos em chꝛiſti

am ſtantes intelligunt᷑ ꝓ ſemmas vero incõ

ſtantes.¶ Moꝛaliter aũt p fios iſrael manen

tes cũ egiptijs intelligi poſſunt virtuoſñ manz

tes cu vicioſis· ꝓ regem aut egipti dyabolus qꝗᷓ
dicitur pnceps huiꝰ mundi.Ioh xij. Mic auteʒ

rex excitat populũ ſuũ ·id eſt:maloꝝ collegiuʒ

ad pſecutõem iuſtoꝝ vt p impatientiã frangã
tur ſed frequenter auxiliante deo. p hoc magiſ
creſcunt in virtute ꝑ meritu patientie· niſi em

eſſet pſecutio tirannoꝝ non eſſet gloꝛa marti
rum Per obſtetrices que fauerunt populo iſ
rael 2tra mandatum pharaonis intelligũtur

bom pᷣncipes et pꝛelati qui fauent bonis et ii
ſtis 2tra voluntatem dyabonm CX. 1
Oſt hec egreſſus vir 2c Allego
rice p virum qui dicit᷑ a virtute põt
intelligi ſpuſſanctus qui ſap· vij· ðr
omniũ artiſex omne habens virtu
tem accepit vxoꝛemi.· virginẽ mariã quam
ſibi deſpõſauit p ſidem que cepit et peperit
filium ſcʒ ieſum chaiſtu actoꝛem euangelij
bene ſigmiſicat᷑ p hũc ſilum qui ſuit latoꝛ vete
ris teſtamenti abſcondit tribus menſb ꝗpi
pſecutõem pharaoms· et imiliter ꝛeſus cheitꝰ
m egipto latuit ꝗpter pſecutõeʒ herodis math.
ij in diebo illis poſtq; creuerat moiſes egreſ

ſus eſt ad fratres ſuos q; chꝛiſtus anno trice
ſimo ſue etatis exunt ad predicandum iudeis

qui dicut᷑ eius fratres eo ꝙ ſᷣm carnẽ de iudeis
fuit natus· t ĩ eius pſona dicit᷑ p̃s· xxj. Narra
bo nomẽ tuũ fratrib meis · Qð adimpleuit p
dicando iudeis vidit viru egiptiuz pcutientẽ
quendam de hebꝛeis fratrib ſuig Ber egipti
um qui tenebꝛoſus interpᷣtat᷑ dyabolus mtel
ligitur qui iaculo peccati moꝛtalis pcutere po
pulum cheiſtianũ niti peuſſum egiptium ab

ſcondit ſabulo chaſtus eim dyabolum pcutit

virtutem eius repᷣmendo ⁊ aliqñ m infernum
retrudedo. Vnde luẽ · vñnj · dicik ꝙ demones ro
gabant eũ ne mitteret eos in abiſſum greſ

ſus itaq; die altero 2ↄſpexit dues hebꝛeos rixã

tes · dixitq; ei qui faciebat miuriaʒ de mutuis
em miurijs legitur chꝛiſtus frequenter iudeoſ

in ſuis ſermonibe merepaſſe Ruduntq; pha

rao et querebat occidẽ moyſen p quod den
gnatur ꝙ dya bolus p iudeos queſiuit chꝛiſti

moꝛtem Qui fugiens c p fugam moyſi ad

ſacerdoteʒ madyan intelligit᷑ aſcenſio chꝛiſti ad
patrem qui nomme ſacerdotis intelligit eo ꝙ
ſacra das ethimologiʒat.¶ Moꝛalñ egreſſus
vir p quem intelligit᷑ ſpuſſanctus rõe p̃dicta
cuius vxoꝛ dicit᷑ mens bona ſibi per ſidem et

—

deuotõem 2ↄiuncta que cipit ſilium· id ẽ .· bo⸗

ni operisꝗpoſitumet parit deducendo ad effe
cü · ſed in pncipio debet occultari ne p mane

gloꝛiam valeat fruſtrari· DPer hoc aũt ꝙ ſubdi⸗
tur 8greſſus ad fratres ſuos ſigniſicat᷑ ꝙ in

homme pfecto bonũ opus ponendum elt in
publico vt ꝓximus ediſicet᷑ et deus gloꝛincet ·
Math· v. Sic luceat lux veſtra coꝛam homibo
vt videant opa veſtra bona et gloꝛiſicent pa⸗

trem veſtrũ qui in celis eſt· dt tunc pcutit᷑ egi
ptius id eſt · dyabolus qui de dei gloꝛia et edi

ſicatione ꝓximi dolens eſt et anxius et incre⸗

patur hebꝛeus ·id eſt:peccatoꝛ chꝛiſtianꝰ cuius

peccatũ arguendũ oſtendit᷑ ex actibus bonis
alteruis · Der hoc aut ꝙ moiſes fugiens phara
onis pſecutõnem mit ad ſacerdotem madyan
dengnat᷑ ꝙ cheiſtianus ſentiẽs foꝛtem demoĩs
impugnatõnem debet p oꝛatõnes deuotas re
fugere ad deum ſacra dantem
Oies autez paſcebat oues 2c
Xlllegoꝛice p moyſen ſigniſicat᷑ io
hannes baptiſta paſces ſideles chꝛi
ſti cognati ſui:nam mater eius co
gnata fuit marie matris chꝛiſti · vt dicit luce · ·
Gt ecce eliʒabeth cognata tua ⁊c· Tohãnes eĩ p
dicatõnis pabulo fideles chꝛiſti pauit vt dicũt
quattuoꝛ euãgeliſte Qunq; mmaſſet gregẽ
ad mterioꝛa deſerti id e. ad aſperitatez pemte⸗
tie quã p̃dicauit verbo ⁊ ope venit ad montẽ
dei id eſt · ad chꝛiſtu qui dicit mons· Danñ.ij·
Lapis qui pcuſſerat ſtatuam fſactus eſt mõs
magnus et impleuit vniuerſam terrã. Ad hũc
montem venit beatus iohãnes chꝛiſtũ pſona:
liter cognoſcedo ac etiã baptizando Apparu⸗
it ei domimꝰ in flama ignis i eſt in plenitu⸗
dine ſpũſſancti:nam m baptiſmo chꝛiſti iohan
nes vidit ſup eum ſpinſanctũ deſcendentez in
colum be ſpecie ad denotandũ in chꝛiſto pleni⸗
tudinem ſpufſancti de medio rubi p rubum
ſpmoſum intelligit᷑ imil itudo carnis peccati
que fuit in homine chꝛiſto et vidit ꝙ rubꝰ ar
debat et nõ comburebat᷑ ꝓ quod ſignabat ꝙ
moꝛtalitas carnis nõ abſoꝛbebat᷑ in chꝛeiſto ex
pᷣſentia diuinitatis Vadam ⁊ videbo viſonẽ
haãc ⁊c] Volebat ein pleniꝰ cognoſcere miſte
riim incarnatõms Non aapies inquit huc
quaſ dicat · talis cognitio quã tu queris in vi⸗
ta pᷣſenti non habet᷑ ideo ſequi᷑ Solue calcia⸗
mentum ⁊c ac ſ diceret · pus opoꝛtʒ te carnẽ
moꝛtalem deponere ſicut dicit dominꝰ xxxiij ·
capitulo · Non videbit me homo ⁊ viuet · Sʒ
veni vt mittam te ad pharaonẽ id ẽ. ad lim⸗
bum patrũ qui eſt in pte inferni ad denũcian⸗
dum ſanctis patribe eoꝛum liberatõnem ꝗꝓpin
quam Crego omelia.ij · Que em̃ pᷣcurres na
cLcendo mundo nunciauerat hunc moꝛiendo

et ad inferos p̃eurrebat· ¶ Moꝛaliter p moy⸗
ſen oues paſcentem intelligit p̃dicatoꝛ verbo
et exemplo paſcens dommi gregem Qunq;
minaſſet gregem ad interioꝛa deſerti id e · ad
plenioꝛem cognitõem moꝝ et ſidei venit ad
montem id eſt . ad altitudine Ztemplatẽ nis 1
oꝛatõnis exemplo chꝛilſti de q̊ dicit᷑ math· xinj·.
dinnſſa turba aſcendit in montem ſolus oꝛare
Rparuit ei domimus in flama ignis ilumi‚⸗
nando plenꝰ eüis intellectũ et inflamado al⸗:
ſectum eo tam modo quo competit anime car

mi moꝛtali vnite · ideo ſubdiẽ de medio rubi

p quem moꝛtalis infirmitas dſgnat᷑ t q tał
vtemplatio excitat deñderium ad amplius co
gnoſcendum · ideo ſubdik Vadaz et videbo vi
ſionem banc ⁊c Sed qm̃ talis ↄtemplatio pꝛo
neceſſitate fraterna debet aliqñ interrũpi.iðo
ſubditur Sed veni et mitta te ad lberandũ

populum meñũ de ſeruitute dya boli qui p pha

raonem ðᷣngnat᷑ ꝓ tua ſilia ⁊ hoꝛtamẽta Ali
ter põt exponi Vadam et vdebo τα con⸗
templatio vie excitat denſderiu 2templatõnis

patrie que aliqn retardatur ꝗpter neceſſitatẽ

populi Exemplũ ð beato iohanne euãgeliſta

qui dixit chꝛiſto ſibi apparenti ꝗpe ſuã moꝛteʒ

Quotiens rogaui te vt venirẽ ad te et dixiſti
mihi expecta vt uberes populũ mihi creditu⸗
rũ · St de beato martmo legit᷑· Scimus quideʒ
deſderaẽ te chꝛiſtũ · ſed ſalua ſunt tibi tua pꝛs
mia · nec dilata minuent᷑· noſtri potius miſere⸗

re quos deleris · CK.

Ic agit᷑ de miſſione moiñ in egiptũ
p que deſignat᷑ p̃dicatoꝛ miſſus ad
pdicandum m quo debent eſſe tria ·
Pꝛaeꝛimũ eſt carnis moꝛtiſica tõ· ·
co·ix · OQaſtigo coꝛpꝰ meũ ⁊ in buitutẽ redigo
ne foꝛte cũ alijs pdicauerim ipᷣe repꝛobus effi⸗
ciax · qꝛ tñ debet eſſe menſurata rõne ſᷣm illud
Ro.xijexhibeatis coꝛpa veſtra hoſtiam viuen
tem ſanctam deo placentẽ rõnabile obſequiu
veſtrum · et hoc ſigniſicat᷑ pꝑ virgã ĩ colubꝛum
Zuerſam nam p virgam que coꝛrectõnem ſi
gniſicat intelligit᷑ carnis caſtigatio ⁊ p colubꝝ
pꝛudentia que eſt recta ratio agibiluim math
x·eſtote pꝛudentes ſicut ſerpentes· et ſimplices
ſicut columbe · Secundu eſt diſcretio ad diſ
cernendum inter lepꝛã et nõ lepꝛam ⁊ hoc deſñ
gnatur p manũ moyſi que lepꝛoſa atq; mun
da de ſinu ꝓfertur Terciũ eſt paſſionis chꝛi
ſti meditatio·jcoꝛ.ij. Non udicaui me aliq̃d
ſcire inter vos niſ tm ieſum et hũc cruciſxum
et ſigniſcatur ꝓ aquã in ſanguinẽ Zuerſam

pꝛedicatoꝛ tñ ſic diſpoſtus inſufficientẽ ſe re

putare debet · deo · ſubdit obſecro domme nõ
ſum eloques ⁊c ſic dixit hiere a a a domĩe de
us ecce neſcio loquidebet etiã denderare adiu
toꝛes in verbi ði p̃dicatõne · ſequit᷑ obſecro

domme mitte quem miſſurus es vnde et ſal⸗
uatoꝛ dicit luẽ x· Rogate dominum meſſis vt
mittat oparios in meſſem ſuã t q; tali p̃dica
toꝛi a deo miſſo credendũ eſt.ideo ſequit᷑ in ſi:

Oſt hec mgreſ ſunt moiſes et
aaron et dxerunt pharaom
PDer moiſen q̃ mterp̃tat extractus
- de aquis uenienter põt intelligi
ſtatus teligionis extractus de delicijs munda
mis·p aaron pontiſicem mtelligit᷑ ſtatus cleri⸗
calisexiſtentes aut ni hoc duplici ſtatu a dño
deſtinant᷑ vt p eoꝛum vitã doctrinã et oꝛdem

populus a ſeruitute dyaboli liberetur vt ea⸗

mus viam trum dierum in ſolitudinẽ et ſlacri
ſcemꝰ domino] Per hoc auteʒ intellguntur
contritio:confeſſio:et ſatiſ factio· et ſic offert ðo
ſacriſcuim acceptũ:ſeruitus aũt dya bol conſi
ſtit in luto p qð intelligi᷑ ⁊cupiſcetia carnis
Let foꝛnace lateru ꝓ qua mtelligit᷑ 2cupiſcetia
oculoꝛum · vnde dicit boetius hde 2ſolac · Se
uioꝛ ignibus ethne ardoꝛ amoꝛ habedi et pa
lea per quam intelligitur ſupbia vite· eo ꝙ ra
piatur a vento nequaqʒ dabitis vltra paleas
populo ⁊c Dyabolus em̃ exaſpatus ↄtra vo
lentes exire ð ſernitute eius aliqñ ſubtrahit pa
leam id ẽ· vanam gloꝛiã vt p hoc aggrauet ſuã
ſeruitutem ſeʒ inq̃ntũ hec gloꝛa impedit aliqñ
Sgrauius peccatũ ſicut gloꝛia de fama honeſta
tis impedit vicium fornicatõnis vt ha bet᷑ ĩ col
latiombus patrũ collatõne ſerapionis abbatis
et ideo ſubtracta dicta gloꝛia p hoc ꝙ hõ nõ
curat ð fama honeſtatis vel eam parũ reputat
labitur in peccatum fornicatõnis vel adulterij
qð ꝑ infamiã ſacit odoꝛeʒ fetidum · jdeo pꝰ ſub
tractõnem palearũ ſubdit᷑ ſetere ſeciſtis odo

rem noſtrun CN. V1

Ocutuſq; eſt dommus ad moi
ſen] Der quẽe ſiguratur p̃dicatoꝛ
euangelij nam ſicut lex vetus ſuit ſi
Zura noui teſtamenti · j· coꝛ· x. Oĩa

in ſigura cötingebant illis ita moyſes legiſla

toꝛ pdicatoꝛem euangehij higurauit Ggodo
mmus qui apparui abꝛaaʒ c Sequit᷑ Et no

men meum adonay non indicaui eis ꝓ quod

deſignatur ꝙ deus clarioꝛem ſui cognitionem
dedit apoſtolis qui fuerunt p̃ᷣdicatoꝛes euãge
lij q; patribus veteris teſtamenti. Luẽx. Młti
reges et aphe voluerũt videre qᷓ vos videtis

et nõ viderunt. Nam miſteriũ mcarnatõnis 1

redemptõis ab antiquis patribus fuit multuʒ

deſideratum . ſed apoſtoloꝛũ tempe ſuit imple
tum· Sequit Ego dommus qui educã vos ðᷣ
ergaſtulo egiptioꝛu p quod ðᷣſignat᷑ infernꝰ
nam ergalſtulũ dicit᷑ ab erge quod eſt laboꝛ et
ſtolon qð eſt miſſio et ſigniſicat locum ad que

ne capituli fecit ſgna coꝛam populo et credi
dit po QCAX X

mittebant᷑ dam nati ad laboꝛandũ ac rediniaʒ
in bꝛachio extento id eſtin bꝛachijs extentis
accipiendo ſingulare ꝓ plurali quod frequent᷑
fit in ſcriptura· Exo viij. Venit muſca grauiſſi
ma·id ẽ młtitudo muſcarũ . Qhꝛiſtꝰ em p extẽ
ſonem bꝛachioꝛum ſuoꝝ in cruce redemt noſ
a dyaboli ſeruitute et aſſumã vos mihi in po
pulum p ſacramentũ baptiſmi quod virtutẽ
habet a paſſione chꝛiſti et induxerim in terrã
ſeʒ viuẽtuiʒ Narrauit ergo moyſes omĩa ⁊c
nam iſta ꝑ pdicatoꝛeʒ euangelij ſunt ndelibus
pᷣdicanda ⁊ nõ acquieuerunt nam pauci ſide
lium compatiue recipiunt pᷣdicatõem verbi di
cu effectu melioꝛatõnis vite Scce ſilij iſrael ñ
me audiunt et quomõ audiet me pharao per
quẽ intelligit᷑ inſdelis:hoc em poſſet dicere ille
qui mittit᷑ ad p̃ᷣdicandũ inſidelibus eo ꝙ pauci

hdeles ꝑ p̃dicatõem emendan
oF — LE
nis ⁊c]Sequit᷑ ĩfra Tulitq; aarõ
virgã ſuã xc«c Per virgã doctrina
doctrine a doctoꝛibus poꝛtabat᷑ que verſa ẽ
in colubru ſcʒ verum hᷣm auguſtmu ⁊ ideo p

Sce conſtitui te deum pharao⸗
– ſigniſicat. eo ꝙ antiquitus in ſignu

hac virgã ſigniſicat᷑ doctrina ſacra q̃ merã cöo⸗

tinet veritatem · Der virgas aut magoꝝ que

uerſe ſunt in dꝛacones non veros ſed apparen

tes tm̃·ngniſicant᷑ doctrine falſe et ſupſtitõſe ·
Let deuoꝛauit virga aaron virgas eoꝝ p qðᷣ

ngniſicat᷑ ꝙ doctrmna ſacra condemnat doctri

nas falſas et ſupſtitõſas·et quidquid in doctri
nis alijs ſibi Strariuʒ reperi? Hercuſſit aquã
flummis qꝗᷓ verſa eſt in ſanguine p hãc aquã
ſigniſcatur ſapientia ſcribaru et phariſ eoꝛum
que totaliter uerſa fuit ad chꝛiſti ſanguineʒ ef

ſundendum Et ñ poterant egiptij bibere ⁊c

DPer egiptios aut qui tenebꝛoſi interpᷣtant᷑ de
mones ſigniſicant᷑ qui fuerunt affhcti ex effuſi
one ſanguinis chꝛiſti · eo ꝙ p hoc ſancti patreſ
de inferno fuerunt liberati · ſimiliter iudei ĩ ſua

malicia obtenebꝛati ꝗpter dictam effuſonẽ fu⸗
erunt grauiter afflicti · nam in vindictaʒ moꝛ

tis chꝛiſti ſuerũt ꝓ romanos ptim occiſi.⁊ par
tim captiuati · Moꝛaliter p aquã in ſangneʒ
verlam intelugi põt ſapientia malignantiuʒ qᷓ
lacobi:iij dicit᷑ terrena amimał et dyabolica· et
iſta tota ↄuertit᷑ ad innocentum ſanguinẽ ext᷑
hendum p malicias et fraudes exquiſitas·
Ec agitur de tribus plagis egipti.
Pꝛima eſt plaga ranarũ de qua di
citur Scce ego pcutiam omẽs ter
mmos tuos ranis p ranas veroqᷓ
moꝛantur m aquis immũdis ſcʒ in paludibus
et ſoſſatis et ſua crocitatõne inquietant ſigniſñi
cant᷑ aduocati in delicijs carnis ĩimũde viuetes.

==

£

et ſua loquacitate ꝓlongando cauſas mundũ

qui pꝑ egiptum ſigniſicat᷑ inquietant multipli
citer et pturbantet exemplo ſue immundicie
multos ſedant · ſed p moyſen duceʒ et p aaron

põtiſcem reſtrĩgunt᷑ qð notat᷑ cũ ſubdi Qõ⸗
ſtitue mihi qñ depꝛecer ꝓte Sequitur Vt
a bigãtur rane a te et a domo tua c ꝓ quod

dengnatur ꝙ pᷣncipes et pꝛelati in ſuis curijs

debent reſtringere aduocatoꝝ loquacitatem.
Secunda plaga eſt ciniſcũ que ꝗpter ſui ſubti

litatem vix vnderi poſſunt ·et tñ acriter puguũt

et ſignincãt ðᷣtctoꝛes qui vix poſſunt cogno:
ſci eo ꝙ in pᷣſentia vngunt et in abſentia graui

ter pungunt Per ipᷣos aut affligit᷑ egiptus:
id eſt · mundus q& ꝓuocant odia vixas et bella
cci ·xxviij· Suſurro et biimguis maledictus
multos em turbauit pacem bhabentes· Tercia

plaga eſt muſcan duuerſi generis de qua dici⸗
tur cce ego mittam i te et in ſeruos tuos

omne genus muſcarũ p quas ſigniſicant᷑ cõ⸗
uenticula mſidelmũ et hereticoꝝ· Et hmn hebꝛeoſ
inter iſtas muſcas alique erant venenoſe per

quas ſigmſficant heſiarche qui venenu ſue be⸗
reuls ſtudent effundere in ſimplices ignoꝛãtie
tenebꝛis ĩ uolutos· ꝗpter quod p egiptios den
GR 1*

nantur ·
N boc capitulo agit᷑ de tribus pla⸗
gis egipti· Pꝛma eſt peſtis ð qua
diciur SRece manus mea erit ſup
agros tuos et ſup eq̊s et aſinos et

camelos et oues et boues peſtis valde guis
Per hec animalia bꝛuta intelligunt᷑ hommes

voluptuoſñi viientes vita beſtiali. Vnde · . eth·
vita voluptuoſa dicit᷑ vta pecudũ · Sup itos
aũt venit peſtis valde grauis. q; pꝛimo venit
ſup eos moꝛs culpe et poſtea moꝛs gehenne·
Secunda plaga eſt veſcarum de qua dicitur ·

Lrunt eim in hom inib et iumentis vlcera et

veſice turgentes in vniuerſa terra egipti Sgi

ptus interp̃tat᷑ tenebꝛa · ꝗpter quod hommes
egipti dicunt᷑ qui ſuù ſtudium applicant ad ex
ercendum pecca que ſunt tenebꝛarũ opa· Rſaie
xxix· Ve qui pꝛofundi eſtis coꝛde vt abſconda
tis a dommo conſiliũ quoꝛum ſunt m tenebꝛiſ
opera et dicunt quis videt nos Tumenta ve⸗
ro dicunt᷑ qui in talibus opibus pꝛeſtant auxi

lium 2ſilũm et ſauoꝛẽ· dicunt᷑ eĩ ummenta qᷣſi
iuuamenta et ſup iſtos etiã cum alijs venient
vence turgentes · id ᷣ pungentes · p quas intel
hgitur pena vermis ↄſcdentie qᷓ perpetuo ma

nebit in damnatis· Gſalxvj· Vermis eoꝛũ nõ

moꝛietur. Lercia vero plaga ẽ ignis et gran

dinis de qua dici CQrando ⁊ ignis mixta pa
riter ferebant p quam mtelligit᷑ ula pena dã

natoꝛum de qua dicit᷑ iob· xxxiiij. Ab aquis ni

mũum tranſibut ad caloꝛem nimu. Der ̊ autẽ
ꝓ diitur in textu Qui timuit verbu domini

Ss

fecit confugere ſeruos ſuos et iumenta in do
mos que fuerunt ſaluata ſigniſicat᷑ ꝙ pecca⸗
toꝛes refugientes ad domũ eccleſie p opa ve
re penitentie euadunt penam gehenne
Ic agitur de duabus plagis egipti
Pꝛmma eſt locuſtarũ viridia coꝛro⸗
dentum de qua dicik Ecce ego in
ducam cras locuſtas in fines tuos
c Locuſte ſaltantes ad coꝛrodendum viri⸗
dia ſigniſicant demones ſeſtinantes ad de⸗
ſtruendum bonoꝝ operũu innia vt ſic ſequenſ
fructus impediat᷑ ipᷣi uero toꝛquent damna⸗
tos m inferno·q; ſicut peccatoꝛes eis fuerunt
ſubiecti in culpa ita ſubijcunt᷑ in pena:iðo ſub

ditur comedat᷑ quod vreſduũu fuit grandini/
q; demones ſupplent reſduũ penarum minſerni
ido ſubdi Deuoꝛata eſt igit᷑ herba terre vc
ita ꝙ mihil remanſit viride p quod deſignat᷑

ꝙ damnatis in inferno nibil remanet ſolabi⸗
le·ſed ſempiternus hoꝛroꝛ inhabitans Secun⸗

da vero plaga eſt tenebꝛarum palpabiuũ de qᷓ
dicitur Dixit aut dommus ad moyſen exte⸗

de manu tuam m celum ⁊ ſint tenebꝛe ſup egi

pti terram ita denſe vt palpari queant p q̊s

ſigniſcantur ille tenebꝛe de quibus dicit math

vnj · eijcient᷑ ĩ tenebꝛas exterioꝛes ſcʒilli qui vi

tam Irip ſequuntur et erroees

N boc capſtulo indicit᷑ a dño ſpoli.

&t hoc voluit dominꝰ in anquã re⸗

compenſatõem laboꝛis quo populus iſrael ſu
erat muiſte afflictꝰ ab egiptijs/ Acceperũt au
tem ab eis aurũ · p quod deſignatur ſapientia
que eſt noticia de duninis et argentũ qð nigni⸗
ſicat ſcientiã que eſt noticia de creaturis: et ar⸗
ma vt habetur infra caxiij· vbi dicit᷑ ꝙ armati
aſcenderunt filij iſrael de terra egipti · et certũ
eſt ꝙ non habebant arma ꝗpꝛia cu timeret᷑ de
eoꝛum rebellione et fuga · led egiptij libenter
accõmodauerũt ut a latromib poſſent defen⸗
dere aba pꝛecioſa ab egiptijs ſibi accõmodata
Der hoc aut ꝙ iij iſrael egiptios taliboa ſpolia⸗
ueruntſignincatur ꝙ quecunq; ſunt in libeis
gentilium accõmoda ſidei noſtre ſiune moꝛib
ad eoꝝ declaratõem cuiuſmodi ſunt ſcientie re
ales· ſiue ad defenſionẽ eoꝝ cuiuſmodi ſunt ſci
enti ſermocionales que docent modu loquẽdi

arguendi et reſpondendi · ab eis tanq; ab miu
ſtis poſſeſſoꝛibus ſunt accipienda Augꝰ de do
ctrina chꝛiſtia· i qua vera dixerut ꝓhᷣi nõ ſo
lum ſoꝛmidanda nõ ſunt ſed ab eis tanqᷓ; ab in
iuſtis poſſeſſoꝛibus in vſum noſtrũ vendican
da · Secundo agitur de moꝛte pᷣmogenitoꝛum
egipti de qua dicit᷑ · Mec dicit dominꝰ media

atio egiptioꝝ cũ ðᷣr Dues &omm
plebi vt poſtulet vir ab amico ⁊?c

roy

nocte ingrediar in egiptu et mo:iet᷑ omne pꝛri
mogenitum Esgiptus interp̃tatur tenebꝛa.ꝓ
pter quod p pꝛmogenia egipti ĩtelligunt᷑ ho
mmes mali m tenebꝛis ignoꝛantie ⁊ culpe nu
triti et obſtinati tales in inferno grauiſſime
punientur· Per hoc aũt quod ſubdi᷑ apõ om
nes autẽ hilios iſrael nõ mutiet canis ſigniſh⸗
catur ꝙ dyabolus qui p canem intelligit᷑ no⸗
cendi ndelibus m bono pſeuerantibo nõ habet
teſtatem. (CK⸗ XII
N boc capitulo et ſequenti agit᷑ de
immolatõne paſchalis agni de qua
ponunt᷑ qnq; tñ intricate · gpter qð
Mnon mtendo oꝛdine ſequi litere ſed
materie · Pꝛmu eſt immolate rei ⁊dicio ſecũ:
dum tepis determmatio terciu comedentium
diſpolitio· quartũ comedendi modus quintuz
comeſtionis locus ¶ Circa pᷣmũ dicitur ꝙ res
immolanda ſit agnus:in quo notat᷑ chaſti mã⸗
ſuetudo hiere x Lgo quaſñ agnꝰ manſuetus qꝗᷓ
poꝛtatur ad victimam Et ꝙ ſit ſine macula ſcʒ
peccati ·... Het.ij. Qui peccatũ nõ fecit nec mue⸗
tus eſt dolus in oꝛe eius(Et maſculus p quod
deſignat᷑ pfectio hommis chꝛiſti rõne ſexꝰ p⸗
fecti ip̃ᷣe em ab inſtati eptõis fuit hõ pſcus
in ſcientijs et vtutibo Enniculus . id ẽ. vmꝰ? an⸗
met accipit᷑ iſte annus ab octaua die natunta
tis nam ante nõ poterat offerri · et ſic patet ꝙ
erat gtmnnfuool n ſigmiſicat᷑ in chꝛiſto

pietatis teneritudo(Cuxta queʒ ritum tolletis
et edum nam qñ nõ ha bebat᷑ talis agnus po⸗
terat accipi edus eiuſde tempis et cõdicõis cũ
agno et p hoe ngniſicabatur in chaſto ſimiitu-
do carnis peccati.-Ro·wij. Deus ſilii ſuũ mit-
tens in ſimdbtudmne carms peccati¶ QCirca ſe
cunduz ſciendu · ꝙ decima die Pmi menſis erat
aſſumendus ꝓ quod ſigniſicabat᷑ ꝙ in lege peꝛ
decalogum intellecta chriſb' fuit pfiguratet
pnunciatus:Vnde rabi la:hebꝛeus dicit ſup za
chariam · Omnes apbete locuti ſunt de diebus
meſlie Eit quartadecima die immolãdus· per
qð ſigniſicabat᷑ paſſio chꝛiſti cõplenda tempoꝛe
euangeln quadꝛupliciter deſcripti . àdveſperã
q̃ ̃m hebꝛeos mmcipit ab hoꝛa ſeptima chꝛiſtus
aũt circa hoꝛam nonã expirauit vt habet᷑ mar.
xv. et luẽ xxn Et de nocte comedendus ſiẽ ðr
m textu· Et edet carnes nocte illa aſſas igni
pꝓ quod ſigniſicabat᷑ ꝙ chꝛiſtus nõ eſt in euka-
viſtie ſacramento modo viſbili. ſed p ldẽ que

eſt de non apparentib cred caritatem ſu⸗

Situr virtus huius ſacramenti ¶ Circa terciũ
eſt ſciendum ꝙ comedentes debebat eſſe circu⸗
ciſ in ſigura ꝙ ad ſacramentu eucariſtie nõ ad
mittũtur niſi baptiʒati ſicut circuciſio fuit igu⸗
ra baptiſmi t accmcti renibus.· d elt· caſti et
m undi. Luce xij. Gint lumbi veltri precmncti.
Quod exponens greg d. Lumbos em̃ pemgi

mus cu carnis luxuriam p ↄtinentiã coartamꝰ·
Et calciati ad ſigniſicandu ꝙ ſumẽtes eucariſtie

ſacramentu debent eſſe parati ad ambulandũ
in wa moꝛũ Et tenentes baculos in mambod
eſt · ꝓftentes ſe eſſe peregrinos in hoc mũdo
ij Qoꝛ v. Dum ſumꝰ in hoc coꝛpe peregrma⸗
mur a dommo.· ¶ Qirca quartu ſciendu ꝙ de
agno paſchali nõ debebat aliqᷓd crudũ comedi
q; ſacramentũ eucariſtie nõ debent ſumere du⸗
bitantes in ſde nec coctum aqua id eſt.ſine
deuotõnis feruoꝛe ſed aſſum tm igni] na ĩ k
de caritate ſoꝛmata debet ſumi cum lactucis
agreſtibus hebꝛeus habet cũ amaritudmnbuſ
id elt· cu peccatoꝛum cõmiſſoꝝ doloꝛib. Eſaie
xxxviij· Recogitabo tibi omes annos meos in
amaritudine anine mee Caput cuz pedibus
et ĩteſtins voꝛabitis ꝓ caput deitas p pedes
humanitas pꝑ inteſtina plenitudo gratie latẽs
intra ſigniſicant᷑ &ſt igit᷑ ſenſus Caput cũ pe
dibus ⁊c id eſt· duim itatẽ cu humanitate ple
na gratie in hoc ſacramento eſſe credendo pſi
dez incoꝛpoꝛabitis Et comedetis feſtinant · i.·
p virtutem huiꝰ ſacramenti ſeſtinabitis ad pa
triam paradiſ: ꝗpter quod dicit᷑ wiaticũ· Eebᷣ·
nij Eeſtinemꝰ ingredi ĩ illã requie Et os eiꝰ
non fringetis d eſt · robur diumitatis p car
nem aſſumptã debilitatam eſſe falſo nõ eſtima⸗
tis · nec coꝛpus chꝛiſti in hoc ſacrameto frangi
vel dentibus atteri quod ſolis Zuenit ſpeciebb
¶ Circa qntuʒ dici in vna domo comedetẽ᷑
per quod ſigniſicat᷑ ꝙ ſacramentũ eucariſtie ſu/
mendũ eſt in ecdleſa que eſt vna. Cañ.vj. Vna
eſt columba mea ⁊c.· Lieet eim plures agni fu
erint et in pluribus domibuſtñ omnes agni
vnũ chꝛiſtu hgurabantet omnes domus vnã
ecclenam in qua ſumendũ eſt eucariſtie ſacram⸗
tum et nõ in conuenticulis hereticoꝝ nec de
carnibus eius efferetis ſoꝛas id e . ſpecieb eu⸗
cariſtie nõ vtemim ad ſoꝛtilegia ſeu quecunq
alia ad que non ſunt oꝛdmate: Suplimmare et
poſtes lmebãt᷑ agm ſangnine.· Per duos po⸗
ſtes mitelligunt᷑ veteris ac noui teſtamenti pa
tres · et p ſuplimmare ipe chꝛiſtus ſupemmes
vtriſq; patribus· Der dictã igit᷑ lnitõem ſigni
ficabatur ꝙ patres veteris et noui teſtamenti
erant chꝛiſti ſangume redimendi et ꝙ chꝛiltꝰ
foꝛet in cruce ſuo ſanguine rubꝛicatus·
NRhtReter illa que dicta ſunt xij ca de
