cum dicit᷑ · Si aut annũciaueris impio c ſe

quit᷑ tu aut aĩam tuã lihaſti· Et qm pᷣdicatoꝛ
aliqñ ſe debʒ a tumłtu populi ſubtrahẽ vt poſ
ſit hberius ↄtẽplatõi vacare · ſequit. Surge et
egredẽ in campũ ⁊ ibi loquar tecũ /·nã reuelati
ones diuine freqñtius fiũt in ↄtẽplatõis ſolitu

tudine ˖ Oſee ij. Ducã eam m ſohtudinem lo

quar ad coꝛ eius · Et qm̃ aliqñ pᷣdicatõ impedit᷑
ex ſupioꝛis duricia negãdo licentiã p̃dicandi vl
datã impediedo · iðo ſubdit · Scce data ſunt ſu
per te vincula . ꝓhibitões pꝛedicatõem impe
diẽtes· Impedit᷑ etiã aliqñ ex populi malicia iõ
ſubditur · Sris mutus nec quaſi vir oburgãs

q; domus exaſpans eſtq; tñ impedimentuz

vtrunq; tollit᷑ aliquando ex dei oꝛdinatõne · ſe

quitur · Qum aũt tibi ſocutus fuero apeꝛiam

os tuum !. K. IIT
/T tu filn hominis ſume ebi late
rem· qui de terra formatur pro
pter quod pꝓ ip̃m coꝛpꝰ humanum

hieruſalẽque ᷣm ſenſum moꝛalem ſignat ani
mam ratõna lem · igit᷑ in latere hieruſalẽ deſcri
bitur · quando ratõnał anima exiſtẽs in coꝛpo
re p pᷣdicatõnem tra dyabolum virtutib mu

nitur · oꝛdinabis aduerſus eam obſidionẽ ·

d eſt. oꝛdinandaz denunciabis demonũ impu
gnatõnem · edificabis munitõnes ⁊ compoꝛ
tabis aggerem ꝛc per illa fignant᷑ varia ma

china meta quib dyabolus vtit᷑ ad ratõnalem

amimã capiendã:· obfirmabis faciẽ tuam ad
eam ad ſignanduũ ꝙ dyabolus qui eſt ĩ malo
obſtinatus habet ↄtra rõnaleʒ animã impaca
bilem guerrã · ideo ſubdit · ſignu eſt domui iſ

rael ·ſcʒ ad hoc ꝙ quilibet ſemꝑ ſit munitꝰ ad

reſſtendum inſultibus eius · et tu doꝛm ies ſu
per latus tuũ ſiniſtrum·. pꝓ quod ſignat᷑ caſus

damnatoꝛum qui ponẽdi ſunt ad pteẽ ſimſtraz D

mede volumen ulud et vadenſd

Pꝛuiſq; em vadat ad pᷣdicandũ re

ſignat · et deſcribes in eo cuntatez

— ———

—— — — —

— —

tur
adenſ

ande
810,
ti nel
*H
ſmde
ninc
tedonn
ſtcide
erbn
dimtten
Sdu onn
lendinß
Oratord
Amſſſo⸗
a req
dilge⸗
ouſe
iſdea
heye
Oingee⸗
närenrhe
ſs ſoltu
mem0
inpedi
candi
aſunt ſ
em impe
lalſcia ĩ
burges
imentu;
ntoͤnet
aperüͤn

cbjlar
atur Pro
anum

auntate;

nntam
lederen
in copo
untonn
ſdoore,
üinpt
onp
nmam
föen
uumed
imio
mnpꝛd
onui
mntho⸗
jry l
aaſis
iſtra

ficut dicit᷑ math·xxv·edos aũt a ſiniſtris idᷣo ſe
quitur · et pones imquitates domꝰ iſfrael c
que peccauit diuturna et multa ydolatria· ꝗpi
quod de captuùntate nõ eſt reducta bᷣm hebꝛe⸗
os· ꝗpt qð ſignat penã intermmabile gehenne

Gt cũ impleueris hec doꝛnnes ſup latus tuũ

dextꝝ ſecũdo ⁊ aſſumes miquitates domus iu
da p latꝰ dextꝝ intelligit᷑ ſtatꝰ ſaluandoꝛ um
pm illud math·xxv· ponet oues a dextris æc· q;
tñ vita pᷣſentẽ nõ tranſeũt ſine peccatis de q̃bꝰ
tñ pemient vere 1 2ſitent᷑. dðo miqᷓtates domꝰ
iuda. i· Zñ tentis dicunt᷑: ⁊ eon pena termĩabił
pnumeꝝn mmoꝛẽ ſcʒquadꝛaginta dien ſignat
St tu ſume tibi frumentum et oꝛdeum c·.
Sequit᷑ · Qib aũt tuꝰ quo veſceris erit in pon
dere p qð ſignat᷑ ꝙ homĩes mpugnati tepta
tiomibus demonũ ꝑce viuere debent ⁊ auſteꝛe
Let ſtercoꝛe qð egrediet de hoĩe opies ilð in
oculis eoꝝ hoc ſᷣm ſenſum literale dicit᷑ de ca
ptis ab aduerſarijs et captiuatis· ideo ſequit᷑.
Sic comedent ſilij irael pane ſuu pollutũ m
ter gentes c] p ;ᷓB ſgnat ꝙ a demombuſ ca

pti p culpã moꝛtale et captiuati p ſuetudinẽ

incoꝛpant ſibi vicia vilia et enoꝛma QRK. Y
‚ Ttu fin homms ſume tibi gl

diuum acutuz radentez pllos 2c
DPer gladiũ pilos radenteʒ· ſignat
penitentia debita peccata dilues. 1
aſſumes tibi ſtateraʒ põderis ⁊c p G̊ ꝙ pili in
ſtatera iubẽt poni:ſhignat ꝙ guitas peccatoꝛũ
debet dilgenter 2ſiderari ⁊ hm hoc pemtetie

remedi adhiberi · Vnde gres. expones illud

math·iij facte ergo dignu fructu pnie dic· p
hoc vniuſcuiuſq; oſcientia Zuenit᷑ vt tanta lici
ta ſibi ſubtrahat pꝑ penitentia qᷓnta ſe memimt
illicita ppetraſſe pꝑ culpaʒ. et dundes eos 2c].
p hoc ꝙ m tres ptes diuidunt᷑ſignat᷑ ꝙ pecca⸗

ta ex trib radicibe cõmittunt᷑ que ſunt cõcupi

ſcentia carnis ↄcupiſcentia oculoꝛuʒ et ſupbia

vite · terciã ptem igni cõbures p quã ſignãt᷑
peccata carnalia que cõburi debent affuctõne
coꝛpali pm illð p̃s·xxv· Vre renes meos ⁊ coꝛ

meu · T aſſumes tercia ptem ⁊ cides gladio

p hanc pte ſignant᷑ peccata ex ſupbia vite ꝓce
dentia qᷓ ſunt humilitatis gladio cidenda hic
eñm̃ eſt gladꝰꝰ quo golie ſupbi caput amputat᷑

Lterciã vero alã m ventũ diſperges p quã ſi

Snant᷑ peccata ex oculoꝝ ↄcupiſcetia ꝓcedetia

que ſunt ꝑ diſpermſionem bonoꝝ tpalin in pijs
opibe redimẽda ᷣm illð dañn· nij peccata tua ele
moſinis redime et miquitates tuas in mieri
coꝛdijs pauperũ et de tali diſperſione dicit p̃s
cxj· Diſperſit dedit paupibo iuſticia eiis ma
net in ſeculu ſeculi·. R. VYVI.

T factus eſt ſermo domm ad

me ]· Scdm literalẽ ſenſum in H

capitulo deſcribit vaſtatio indee

ſicatur homo qui foꝛmatus eſt de humo
terre quattuoꝛ plage ſunt etates qᷓ̃ttuo: pꝛin

generaliter per regem babilonis p quã miſti
ce ſigniſcat᷑ eccleſie vaſtatio p aſtutiam demo
nis· In eccleſa vero militante ſunt pꝛincipes et
pꝛelati qui ꝑ montes ſignant᷑ ꝗpter altitudine
ſtatus ſuiſunt etiam nilites ⁊ clerici qui ꝑ col
les ſignant᷑ q; mmoꝛes ſunt pꝛincipibus ⁊ pꝛe
latis· colles vero minoꝛes ſunt montibo· ſunt eẽ

religioſ qui dengnant᷑ p rupes eo ꝙ ſtatus re

ligionis eſt ſtatus aſperitatis·ſunt etiam laici
vulgares qui ꝑ valles ſignant᷑ eo ꝙ ſunt in in
ferioꝛi ſtatu reſpectu pꝛedictoꝝet in ommibo
iſtis ſtatibo ſunt peccatoꝛes młti iuſte pꝛo ſuiſ
peccatis puniendi de quib ſubdi· Mec dicit
dommus deus montibo et collibe rupib et val
libus ecce ego adducam ſup vos gladium ſ·
iuſticie mee per punitõnem debitã miquitatiſ
veſtre et ſubdit᷑ cauſa cum dꝛ · et diſpergaz ex
celſa veſtra et demoliar aras veſtras ⁊ c]· id ẽ·

ydolatrias veſtras · ydolu em cuiuſſibet pcẽo
vis eſt vicium cui pᷣncipaliter mancipat᷑. Cph

v · Ommns foꝛnicatoꝛ aut immundꝰ aut auarꝰ.
quod eſt ydoloꝝ ſeruitus ulud quod eſt ydo
loꝝ leruitusnon ſolũ refert᷑ ad auariciam ſed
etiam ad alia vicia · Igit᷑ ſcðʒ hoc poteſt dici ꝙ
pncipes ydolatrant ſupbie nulites ⁊ cłici ſim
plicium oppꝛeſſioni muiſte:nam milites oppꝛi
munt ſimplices pꝑ potentiam ·clerici vero per
aſtutam maliciã: religioñ vero p iuſticiã ſimu
latam: vulgares hommes oppeimut ſe mutuo
per fraudulentiã in cõtractib humanis: Verũ
tamen q; in quolibet ſtatu pꝛedicto ſunt aliq̃ᷓ
bom ieo ſubditur · et relmquã m vobis eos
qui:ſugerint gladium ⁊c id eſt · euaſerĩt puni
tõnem eternam · que dupliciter euadit · vnomo
do per innocentiã vite· alio modo per emẽdaʒ
penitentie debite et qntũ ad hoc ſubdi · et re
coꝛdabunt mei liberati
T factus eſt ſermo domim ꝛc ·
In hoc capło ſm ſenſuʒ literalẽ de⸗
nunciat᷑ acceleratio vaſtatõis iude
doꝛũ per quã moꝛaliter ſigniſicat᷑ ac
teleratio moꝛtiſ peccatoꝝ quã debent pꝛedica
toꝛes pubuce nunciare vt hoĩes ceſſent a pẽto
ſaltẽ ti moꝛe ſeruilivt per hoc deducãt᷑ ad hoc
ꝙ peccatũ caueant timoꝛe ſiliali et ſic ð· Einiſ
venit ſup quattuoꝛ plagas tre per lerrar 65
bhui⸗

veltri .

cipales:ſcʒ oriens iuuentutis: meridies ſtatꝰ vn
rilis q tunc ẽ in ſortitudine ſua naturał calor

et lux ratõms et aquilo ſenectutis q tunc re

frigeſcit calor naturalſ ſcut aquilo eſt frigida
regio et occidens decrepite etatis que gpinqᷓ

elſt occaſui moꝛtis in omnibo aũt iſtis etatibus

venit moꝛs anquando repentine ꝗp ter qð in
omni etate debet ſe quilibet ad mortẽ prepare

Berũñ. O bomo certum eſt ꝙ moꝛeeris · h vbꝛ

vel quando vel quomodo incertum eſt· moꝛs
vbiq; te expectat ſed ſi ſapiens ſueris moꝛtem
vbiq; expectabis ⁊ q;ꝛ mors in qualibet etatũ

dictan venit aliquando repentine · ideo dicit hH
quater venit ſinis =c Eloeuit virga bic

moꝛaliter ponit᷑ pꝛoceſſus peccati m augmen:⸗
tatõne ſui· p floꝛtõnem em virge ſignincatur
ꝓſperitas tempoꝛalis ex qua frequenter ꝓce⸗
dit elatio mẽtis · ideo ſubdit · germinauit ſup
bia /ex qua ſequit᷑ vlterius contẽptus ⁊ depꝛeſ
fßhioo hommum alioꝝ ndeo ſubdit᷑ imquitas ſur
rexitque ꝗpꝛie impoꝛtat peccatũ contra pꝛo
ximum cui debet᷑ equitas a ꝓximo de iure na
turali hm quod ðꝛ.hoc facias alij quod tibi viſ
fieri ex peccato vero contra pꝛoximum ꝓcedit
homo ad peccandũ contra deum ideo ſubdit·
Lin virga impietatis ſᷣm tullum pietas ẽ cul
tus deo debitus et per conſequens impietas ẽ
vicium aukferenſ cultum deo debtum · pꝛopter
quod eſt directe contra deũ·

Tfactum eſt in anno ſexto
In hoc capko deſcribik ad literam
quadꝛuplex ydolatria populi inde ·
vp quã miſtice ſignificat quadꝛuplex
ſpũalis yꝓdolatria gentis chꝛiſtiane· Pꝛima tã
Zitur ibi· et adduxit me mi terꝛã iſrael ⁊c · et
ſubditur · vbi ſtatutum erat ydolum zeh 2c·
hm hebꝛeos iſtud ydolum erat ydoluʒ baal qð
deuoꝛatoꝛ interpꝛetat᷑· ꝗpter quod ſignat ven
trem et eſt ydolum ſeruientum gule ſecudũ
quod ðꝛ phik · i· Quoꝝ de venter eſt · Quod
exponens hugo de ſancto victoꝛe diẽ· Solet
dijs templa conſtrui · altaria erigi mĩſtri ad pᷣui
endum deputari · hoſtie immolari:et thura cõ⸗
cremari·deo ventri tẽplũ ẽ coq̃na mĩſtri coqui
narij immolate pecudes cocte carnes· fumꝰin
cenſoꝝ odoꝛ ſapoꝝ · Pdolatria ſcðᷣa eſt młto
rum ſimulacroꝝ que tangit᷑ ibr Et mgreſſus
vidi ecce omnis ſinmntudo ommũ reptilium
animaluʒ et abommnatio et vniuerſa ydola do
mus llrael per que ſignãtur hommes mn pote
ſtate conſtituti licet ſint indigni · Vnde dicik
aach·xj. O paſtoꝛ ⁊ ydolum ꝛc Qui ſunt ydola
ambicioſoꝝ et adulatoꝝ qui tanquã deos colut
eos . vt per eos valeant ꝓmoueri licet ſint in
digni·. Et ſeptuaginta viri de ſenioꝛiw domꝰ
rael c ]ſequit᷑ et vnuſquiſq; habebat thuri
bulum in mann ſua pᷣm quod dicit ſeneca cuz
cuncta vicia cum homme ſeneſcant · ſola auari
cia uueneſcit · pꝛopter quod inter ambicioſos
vdolatrantes dicto mõ ponunt᷑ hic ſenioꝛes
Tercla ydolatria ponit᷑ ibi. Et dixit ad me ad
huc conuerſus videbis abommatõnes maioꝛeſ
c ·Sequitur · Et ecce ibi mulieres ſedebant
plangentes adonidẽ /id eſt amaſium veneris

per iſtas mulieres ſignificantẽ molles et effemi

nati luxurie dediti mõ dicit ꝙ ille mulieres ſede

bant:p qð ſigſicat᷑ ocioſitas vite que nutrit vici

um luxurie · Vnde poeta · Ocia ſi tollaſ piere cu

piom artes · Der hoc aũt ꝙ muheres plange
bant amaſium veneris tãaq̃; moꝛtuũ.ſigficat᷑ ꝙ

homines in luxuria nutriti ualde dolẽt qñ ĩ eis

incipit deſcẽ potetia coeudi Pdolatria q̃rta po
nit᷑ ibi St ecce in oſtio templi dñi mi veſtibu
lum et altare quaſi xxv· vni doꝛſa habentes cõ

tra templũ dñi p quos ſigniſicant᷑ apoſtate a

nde vel a religione:maxime qñ ſunt in ſua mali
cia fir mati:qᷓ ſigniſicat᷑ p numeꝝ xxv·qui nume

m ſe iᷣm.

rus eſt quadꝛatꝰ·q;ꝛ reſultat ex ductu quinarij

anoꝝ ma

li boni executoꝛes diuine iuſticie in maloꝝ pu
mitione · qð aũt talis executõ ſiat aliqñ p bonos
angelos:patz p ullos ãgelos quos abꝛaã ſuſce/
pit hoſpitio in ſoꝛma hommũu geñ xvnj· ⁊ cer·
tum elt ꝙ luerũt ãgeli boni ⁊ tñ duo illoꝝ ſub

uerterũt ſodomã · vt ðꝛ geñ · xix · ⁊ ſic dicitur in

pꝛopoſitodeo ſubditur · et vnuſquiſq; vas in

teritusiinſtrumẽtũ ad ĩterficiẽdũ · imn manu

euisdicunt᷑ ſex viri ꝗpter ſex oꝛdines angelo

rum miſtrantiu ·ſ. gerarchie medie et inferio

ris· Vir quoq; vnꝰ in medio eoꝝ p quẽ ĩtel

ugit᷑ chꝛiſtꝰ qui dicit᷑ vnꝰ q; nõ habʒ pare. ve

ſtitus erat lineis ad ſignandũ puritatẽ metis

et coꝛpis :.q; peccatũ nõ ſecit· nec muentus eſt
dolꝰ? m oꝛe eiꝰ et atrametariũ ſcriptoꝛis ad re
nes eiꝰ ad deſignãdum ꝙ chꝛiſtꝰ ĩ ſua noticia
creata habʒ ſcripta oĩm merita ⁊ demerita ců
illa cognoſcat oĩa que cognoſcit deus ſcĩa viſio
nis · Rt dixit domm ad euz ⁊c ſequit᷑ ſigna
thau ſup frontes viroꝝ gemetiũ ⁊c· pſignũ
cchau ſignat᷑ ſigmiʒ crucis quo ſignant᷑ vere pe

nitentes qui gemũt et dolent de ſuis peccatis

et iti ſaluant᷑ alij vero qui non penitent dam
nantur · ðo ſubdit · Omnẽ aũᷣt ſup quẽ vderi

tis ſignum thau ne occidatis . Per hoc auteʒ
qð ſequitur in perſona aphete · St cede cõple
ta remanſi ego ruiq; in faciem meã ꝛc·ſigna

tur ꝙ bonus plat luget caſuʒ ꝓpłi ſibi ſubiecti

quod erat ſuper caput cherubĩ
ac.Sequitur.t dixit ad virum
gqui erat indutus lmeis 2c

Per hboc ꝗ ile vi r p quem chꝛiſtus ſigniſicat

vt dictum elſt. effudit pꝛunas ardentes ſuper

Tclamauit in auribus meis æ=&τC
Hc ad literam deſcribi punitõ iu
deoꝛum ydolatratium mõ dicto c
= quã ſigſicat᷑ punitõ xpᷣi
ꝛum · qui Fm qð dictũ eſt ydolatrie
ſpirituali mancipant᷑· ⁊ de lla punitõne ſubdit·
Et ecce ſex viri c p quos ſigmiſicãtur ange

T vidi et ecce m firmamento

— — — — —

cuntatẽ ſigſica ta ſuit denunciatio deſtructõis

grauiter a domino punientur
kn hieruſalẽ p romanos·ſcut den unciauit chꝛitꝰ CR. . II
ſcde luẽ xix·. Videns ieſus cunitatem ſanctaʒ bieruſa T factus eſt ſermo domm ad
tv lem fleuit ſup eam ⁊c·. Et eleuata eſt głia dñi me2c .In hoc capitulo literaliter
nea ð ſup cherub ꝛc· p hoc ſigniſcatũ fuit miſtice intellecto ponit Aphetia cõtra ſede
e wVi aduetu romanon 2tra hieruſalẽ receſſin⸗ ſam regem et pᷣnci pes et populũ
erat ab ea p̃ſdũ angeloꝝ · vnde dicit ioſephus eus · q deſcribit ſuga regis et captio et alioꝝ
ſies m libꝛo ð iudaico bello tüc cũ ſacerdotes in diſperſio ⁊ captiuatõ· Moꝛaliter autez per re⸗
tap nocte pentecoſtes intrarent templũ ad dunaſ gem ſugiente ſigmſficat᷑ malus pꝛelatus· p pᷣn
ſe res agendas audierunt peimo quendam ſtre⸗ cipes clerus:⁊ per populũ laicaliſ cetus. quo
tch Pitum et poſtea voces dicentiũ · migremꝰ hĩc mã pᷣlatꝰ malus eſt alijs cã ruine ſiẽ diẽ greg.
ſe⸗ que credunt᷑ ſuiſſe voces an geloꝝ pᷣſdentium in paſtoꝛali.cum paſtoꝛ per abrupta graditur
amil templo ⁊ ppro iudeon. B eſiduũ aut hui? capitu conſequens eſt vt grex ad pꝛecipitium ſequ at᷑
nume li loquit᷑ de diſpoñtõne quattuoꝛ animaliũ et deo ſequit᷑ poſtea Sup ducem onus illud :
fnar rotarum quoꝛum ſenſus niſticus poñicus eſt id eſt peccaton pondus et ſi ubditur pena eiuſ
X. ſupꝛa capitulo pmo⸗· lLet dux qui eſt in medio eoꝝ · in humeris poꝛ
6 1 RR. —XI. tabit iſti humeri ſunt ſuperbia et tempoꝛalis
nu Teleuautt me ſpiritug ꝛc. ſe⸗ potentia quibb malus pꝛelatus poꝛtat?᷑ ad ca⸗
doe quntur · hec eſt lebes et noscar⸗ ſum ruine maioꝛis ad pᷣſens eleuat᷑iõ ſbdi 1
nes ]. St im ſenſum literalẽ hrbm m calgine egrediet ſ. de hoc mundo a quo e
DD Dicit᷑ hic lebes babitatoꝛes eiis Sreditur muolutꝰ caligine peccatoꝝ · Harie
boſe carnes. p hieruſalẽ autez que paciſica interp̃tat tem plodient 1 elt coꝛpus euis terreum dil
an religio deñgnat᷑ · m qᷓ debet eſſe pax et tranquil ſipa bunt anguſtie maloꝛ u ſacies eius opiet
p litas a tumultu ſeculariũ negocõꝝ.· bene dici p defectum cognitõnis ſue ſalutis · Ruguſtinꝰ
tur lebes. na ĩ lebetis coquebant᷑ carnes hoſtia in ſermone de mnocentibo· Hac ammaduerſio
ſite ru paciſicaꝝ quaꝝ adeps offerebat᷑ ſup altare ne peut itur omnis peccato⸗ vt moꝛiens obli
1ee olocauſti in odoꝛẽ ſuauitatis · et ſimiliter in re⸗ uüiſcat᷑ ſui · qui dum vueeret oblitus eſt dei. et
b ligione carnales affect? decoqui debeẽt caritatiſ extendã rete meũ ſup ilum laxando ſup euʒ
Urin igne · ita ꝙ deuotio metis q̃ p adipez ſignat co poteſtatem demonu et adducam eum lid eſt
i ram dño acceptet. am in religiomb⸗ ſpeciali adduci pmittam. in babilonem id eſt ad ĩſer
r rer mendicantiu aliqui ſoliciti ſunt iuuenes ad m confuſonem 1 omnes qui circa eum ſunt
No ducere ad ſuã religionẽ.qᷓ tn ſunt mali religio id eſt omnes ſibi in malis admimſtrantes? eu
rd ſ· gpt qð inducti ꝓfſiciut aliqñ vbi inductoꝛes m talib imantes · diſpergã in omnẽ ventũů
i deficiunt · deo dieit᷑ talib inductoꝛ ib⸗ qð ſeq̃t· malignis ſpiritib⸗ eos dinnttendo. et relĩquaʒ
Plurimos occidiſtis in hac vꝛbe .i. in hac re ex eis paucos ip̃ʒis pemtendi gratiam confe⸗
8 lgione vbi ꝓfſicientes moꝛtui ſunt mundo et rendo·q; pauci de malis clericis reſpectuie re
e occiſi ?m vitã carnale de quib ſubdit. hi ſunt uertunt᷑ ad veram penitentiã et hoc ꝗpter ſui
carnes .ſðcocte cariatis igne.2 nõ vos qᷓ̃ ma caſus graiutatem. St dices ad prum ire 2c
de⸗ le vuntis in religione. et hec eſt lebes .. ipis 1deſt ad populũ ſequentẽ paſtoꝛem malum in
ud et nõ vobis eo 1 relgione decoquut᷑ ISne ca ſua pꝛauitate · panem ſuum m ſolicitudine co
a ritatis et nõ vos qui in ea carnalt viutis qn medet τπσ1. p itas penas conpoꝛales ⁊ tempa
ſo pena ſubdit᷑ cũ dicit et educaã vos ſcʒ de reli neas ſignant᷑ pene ſpuales et eterne·
n gione p moꝛtẽ. et gladiũ inducã ſup vos ſ. id QANXW WVWrTII. “
Fhn eſt ſententiã terribile vos ab electis dundente Tfactus eſt ſermo domini ad⸗
eſr daboq; vos in manu hoſtiũ id ẽ · demonũ vt me dicens ꝛ2c ]. Secundu ſenſum .
1 ſubiecti ſitis eis in pena ſicut vuientes ſubiecti literalem eʒechiel in hoc capitulo ꝓ
fuiſtis eis in culpa Pꝛopterea loquere · hec Pphetat contra aphetie falſtate· ⁊ p⸗
el dicit dñs deus congregabo vos de pplis c . mo quantů ad hommes qꝗphetantes. p quos ſi
, hic pm ſenſuʒ literale dns p eʒechiele 2ſolatur Snant᷑ falſi pꝛedicatoꝛes de qiubo ſi ubdit· et dr
pe eos qui de ↄſino hieremie traſmm grauerũut ip⸗ ces ꝗphetantibo de coꝛde ſuo j. id eſt pꝛedican
n ſis bona ꝓm ittendo · commat etiãa mala ilł qui tibus non ſcðm ſcripture ſacre ſen tentiam ſed
Ad nõ tranſmigrauerat et tranſmigratos deride magis pᷣm ſuam ſictõnem ꝗpter queſtum tem
=”òM bant · Per hoc aũt moꝛaliter ſignat᷑ ꝙ illi q cõ poꝛalem.ideo ſubditur · Vident vana 2c]· hom H
0 ſilio chꝛiti dimittut tpalia religione intrãtea ſuas fantaſias quas aſſerunt reuelatõnes dun
deuote · ibi; viuetes ſancte.ſolatõnem recipi nas· dicentes ait dommus ]. vt magis eis rre
ent a dommo gratie in p̃ſenti et głe in futuro

datur · cum dommus non miſerit eos· h ipſi

illi vero qui derident eos et reputant fatuos ſe ingerunt ſine ſupioꝛis autoꝛitate decipiẽedo

fimphces in occultis et ſubdiẽ eon pena cũ ðr
in concino ppłi mei non erunt i 2gregatõne
ſanctoꝛu ſed magis in congregatõne damna
torũ deo ſequitur · 1 min ſcriptura populi mei
non ſcribent d eſt in hbꝛo vite in quo ſcribuũ
tur electi · ¶ Gt ip̃ᷣe ediſcabat parieteʒ · Mic
conſequenter ꝗphetat contra credentes falſis
aphetis per quos ſignantur credentes pꝛedi
catoꝛibus pᷣdictis de quibo dr · ip̃e ediãcabat
parieteʒ id eſt mala doctrinaʒ. ⁊ ponit᷑ hic ſin
Zulare ꝓ plurali ſcut exodi viij. Venit muſca
grauiſſimad eſt multitudo muſcan· uli auteẽ
liniebant eum ſ·parietem male doctrine· hoc
em̃ faciunt aſſentientes ⁊ applaudentes · luto
abſq; paleis ⁊c q; ſicut paries linitꝰ luto abſq;
paleis non eſt ſtabilis ſic nec doctrina carens
fulcimento veritatis ideo ſubdit pena cum dꝛ
LDDꝛopterea hec dicit dominus deus erũpere
faciam ſpm tempeſtatũ c id eſt · demonũ ad
punitõnem ſalſ pꝛedicatoꝛis et ſuoꝝ diſcipło
rum · Gt tu fin homnus ].: Mic ꝗphetat eze⸗
chiel contra falſas ꝗꝓphetiſſas per quas ſignant᷑

mMmlieres ſoꝛtilege ⁊ dumatrices que per talia

decipuint ſimplices et aliquando ꝓ modico qᷓ
ſtu ·ido ſubdit· pꝛopter pugillum oꝛdei c ut
interſiciunt ammas ⁊c tales em vetule aliquã

do ſingunt ꝙ denocte vadunt cuʒ aĩab defun
CLtoꝛum 'et illis qui dant eis aliquid dicũt pꝛo

ſpera de rmal parentũ ſuoꝝ·⁊ alijs adũſa·
Ea tus eſt ſermo dom ini ad
me. dicens fili bommms vir!
in⁊c ]· Tſti nanq; non venerãt ad
ezechielem ꝓ veritate ſue ſalutis au
diendã ſ magis cauſa curioſitatis vt audirent
noua et aliqui cauſa maligtatis vt aliquid ar⸗
guendũ caperent in verbis ſuis · deo · dꝛ · ð pil
Lvni iſti poſuerunt immundicias ſuas in coꝛ-
Dibus ſuis moꝛaliter aũt p ip̃os ſignant᷑ illi
qui ad ſermonem vel lectõnem theologicã va
dunt ducti curioſitate vel malignitate vt bo
num pꝛedicatoꝛem vel doctoꝛem capiant in h
mone · vnde de talib dicit infra a dño ego do
minus reſpondebo eis c dommus auts re⸗
ſpondet p pꝛophetam quando pꝛedicatoꝛi vł
doctoꝛi inſpirat veritate doctrine p quãa ſu⸗

i8 malis reuocat peccatoꝛes · p ſeip̃m aut reſpo

det peccatoꝛiba obſtmatis in moꝛte· q; tũc eis
oſtendit p effectum młtitudme magnitudi
nem peccatoꝝ ſuoꝝ et grauitatem pena ru de
bitaꝛum. Pil bominis cum terra peccaue
rit mihi ic· ic ad literam ponunt᷑ quattuoꝛ
plage quibs aliqua terꝛa vaſta t᷑ et deſtruitur.
Moꝛaliter aut per terram bomo de terꝛa ſoꝛ
matus ſignificat ꝓ quattuoꝛ plagas ſignãtur-.
quattuoꝛ vicia quib homo ſpũaliter deuaſtat᷑
Hꝛima plaga que ponit᷑ h eſt fames p quaʒ

vitis po

mtelligitur ſubtractõ alimenti ſpualiſ qð eſt o

bum dei et eukariſtie ſacramentũ· Plaga vero
ſecuda eſt beſtiaꝝn peſſimaꝝ p quas intelligunt᷑
luxuria et gula:nam vita voluptuoſa que cõſi
ſtit in cibiſ ⁊ venere is ethicoꝝ · · vita dicit᷑ beſti
alis· Tercia vero plaga dici gladuis p que ſig
ficatur detractõ p qua tres vno icto occidunt
ſcʒ detrahens ⁊ ille cui detrahit᷑ et ille qui audi
ens delectat · ꝗapter quod detrahentib dicitur
ps.lvj·Eilij hommũu detes eoꝝ arma ⁊ ſagitte
et ligua eoꝝ gladiꝰ acutꝰ · Quarta vero plaga
que ponit᷑ eſt peſtilentia que cõmunis eſt mo:
talitas per quã ſigniſcat mendacum permtio
ſum de quo dðꝛ pᷣs v · Perdes omneſ qui loquũ
tur mendacium

C.

T factus eſt ſermo domim ad
me dicens fili homims quid fi
et de hgno vitis 2 c
Der vitem xpᷣc ſgficat᷑ ⁊ per lignũ
lus xpᷣianus ſiẽ ipᷣe dixit jo xv · go
ſum vitis vera et vos palmites · Quãdiu vero
lgnum vitis adheret viti fructum laẽ quando
vero pꝛeciſum eſt nõ facit fructum ßareſcit · ſic
chꝛiſtianus adheres xp̃o ſide ſoꝛmata caritate·
fructificat per opa meritoꝛia h qn p̃ᷣcinditur

per peccatũ moꝛtale infructuoſus reddit᷑ ⁊ ad

ignem gehenne refuat᷑·ideo diẽ ſaluatoꝛ jo· xv
SDi quis ĩ me nõ mãſerit nmittet foras ſicut pal

mes et areſcet et colligent eum et in ignez mit
tent eum et ardet .

T factus eſt ſermo domm ad
me dicenſfin hommms notaſ fac
heruſaleʒ abominationes ſuas
c·in hoc capitulo arguit᷑ malicia
hieruſalem ſub methahoꝛa mulieris in paupta
te et vilitate maxima nate et a viro potẽte mi
ſericorditer recepte et delicate nutrite pcioſe
oꝛnate et tadem ab eo in vxoꝛeʒ aſſumpte q̃ tñ
omnium iſton oblita p ĩgratitudinẽ expoſiuit

ſe per adulterium cũ quocũq; moꝛaliter aũt p

ipſam ſignificat᷑ pſona peccatrix que de vilitate
peccati recipit᷑ a ðᷣo per gtiã et in bonis ſpũali
bus nutritur dei ſponſa per ſidem efficit que
tam itoꝝ mgrata reuertit᷑ ad peccata ngitur pᷣ
mo ponitur oꝛigo vilis ipius et pauprima cu

dicitur pater tuꝰ amoereꝰ et m tua cethea

peccato nanq; naſcit᷑· qui peccatuũ moꝛtale facit
et m hac genera tõne dyabolus pr eſt qui dicit
amorꝛeus:iamaꝛe loquens ad peccati moꝛta
lis amaritudinem inducendo: vnde taliter in⸗
ductis ðᷣꝛ ſohᷣ.vnj· Vos ex pre dyabolo eſtis
mater ãt eſt concupiſcentia quã dyabolus mo
uet ad ceptum ⁊ ptũ peccatiet ſubdit᷑ vilitas
oꝛtus cuʒ dicitur · m die oꝛtus tui non elt pci⸗
ſus vmbilicꝰ tuꝰ id eſt affect“ malefaciendi h

na
⸗
te
ſdee
p

qu
ſun

u

title
em
duci
ſo⸗
der
grat
woen
ſibd

G

— — ——— — -—-

— — —

i göns

Magnen

intelgnee
cerc⸗
ndekbeg
abnif
bundn
ei
n 1ſgtt
WN
mseſtnnn
mmpernt⸗
guiſon

min

nd

lperigti
orw
dinver
digund
areſttfr
ncantit
Emtun
Dit 120
eſo
ſeut pal
Znezmi

mmmned
otuſſe
lsſiis

neln

.

1

magis dilatatus. et in aqua nõ es lota .ch̊ ma:

gis maculata per actũ peccati Et trãſui p

te hic pomit᷑ dei miſericoꝛdia vocãtis ad gtiaʒ
ideo lubdi · vdi te ocko clemetie.· ecce te⸗
pus tuũ 2c· vbi ponunt᷑ młta generis oꝛnam
ta per que ſigniſcãt᷑ vtutes ⁊ ſpũſſancti dona
que cu gratia infundũtur·pꝰ q̃ ſubdi. ⁊ egreſ
ſum eſt nom tuũ m gentes p celebꝛitate ſame
que frequent᷑ eſt occaſo ruine ddeo ſequit᷑ ing
titudo de omnibo benencis diumis p pollutio
nem m multiplicib peccatis cũ ð. et habes ſi
duciã in pulcritudine tua p mentis elatõneʒ ·

ſoꝛmcata es ⁊c vbi pomt᷑ multiplex fedatio

ad expꝛeſſionẽ maioꝛe młtitudĩs peccatoꝝ ⁊ ĩ
gratitudims erga deũ:qꝛ tñ q;dii viuit pecca
toꝛ in pñti ſemper poteſt ad deũ reuerti · ideo
ſubditur verſus finem capituli ·. ⁊ recoꝛdabor

ego pacti mei c
T factum eſt verbuʒ domim c
In hoc capitulo pᷣm ſenſu literalem
ponitur tranſimgratõ ioachim reg
NK m babilone a ĩſtitutõ ſedechie loco
eius et rebellio ſedechie ex cõſdentia federis
inmiti cũ egipti regeex quo ſecuta eſt exocula

do ſedechie et eius ducto ĩ babilonẽ. Sicut di
ctum fuit a pꝛmcipio hui?ꝰ opis vna et eadem

reſ diuerſa miſtice ſigſicat ⁊ aliqn valde deſpe

rata ꝗpter eius diuerſas ꝗpeietates vt leo ꝗpi
euis conſtantiã ſigſicat cheiſ tũ apoc v· ecce vꝛeit

leo de tribu aliqn dyabolũ gpter eius crudeli
tatem · jpe · v. Nduerſarius vr dyabolus tanqʒ
leo rugiens circuit querens que deuoret · ſc na

buchodonoſoꝛ rex babiloĩs q; młtos valð cru

deliter tractauit hngniſcat dyabolũ vt frequen

ter dictu eſt ſupꝛa:et quia deũ veracit cõfeſſuſ

eſt· m qð dicit᷑ dani· iiijnuc igit᷑ ego nabucho
donoſoꝛ laudo et magſhico et gloꝛimſco rege ce

li quia opa eus vera et omes vie eius iudicia

ſigmſcat cheiſtum qui deü patre ↄſeſſus fuit.
mat· xj· Aſteoꝛ tibi dne pr᷑ celi ⁊ terre ⁊c. ſic igit
per ſedechiam ꝓmotũ in regẽ p nabuchodo⸗
noloꝛ cõtra que poſtea rebellauit· ligſicat᷑ xpᷣi
anus peccans moetaliter qui p xpᷣm in baptiſ
mo fuit inſtitutus heres celeſtis regm et ſic in
ꝓPmotõe ſedechie llud nomez fuit ei impoſtu
qð mterpꝛetat᷑ iuſticia dei ad ſigſicandũ ꝙ iura
uerat ſideliter ſeruire nabuchodonoſoꝛ regi ſic
m baptiſmo impoĩtur nomen xp̃ᷣiamtatis ⁊ ob
ligatur hõ ad buiendũ ſideliter xp̃ᷣo · h qn meli
natur ad peccandũ moꝛtalit᷑ querit mire fedus
cum egipti rege· i cu dyabolo qui rex eſt tene
brarũ ꝛ ſic rebellat ↄtra regẽ xpᷣm. egyptꝰ ej
tenebra mterp̃tat᷑ ⁊ ſi pſeueret in rebellone . ve

nit chꝛiſtus in eius morte ſiẽ dicit gꝛeg ome.

xxxij· Venic dommus cuz ad uidicium gperat
pulſat vero cuʒ p carmnis moleſtias vicma eſſe

moꝛtẽ denunciat. ⁊ facit eum exoculari pmuñ⸗

ue tamen · ſicut dicit auguſtinus in ßmone

de innoceutibus hac ammaduerſione pcutitur
peccatoꝛ vt moꝛies obliuiſcatur ſui qui dum
vruét oblitus eſt dei ſic exoculatus ducitur

in babilonem.rad inferni confuſone Et ſu

mã ego ꝛc illud ad literã exponit᷑ de chriſto
moꝛabliter aut põt exponi de qbet bono paſto

re quivicarius eſt ipſus de quo dicitur ⁊ aſſu
mã quia talis nõ ingerit ſe ſed eius pꝛomotio
ſfit ex dei ordinatione de medulla cedri id eſt

de melioꝛi clericatus· ſublimis ſcĩa et vita·

teneru deſtringam qꝛ talis habere debet te

neritudinem pietatis· et plantabo ſi up monte
excelſum lid eſt ſup ecclenam militante ð qua

dicit᷑ eſaie · ij erit in nouiſſimis diebo p̃paratus

mons domus domini ſup verticem ꝛc.· et la

ciet fructum per bonoꝝ opeꝝ mbtiplicatiõʒ
et habitabut ſub ea omnes volucres id eſt·
bom contemplatiun et ſciet omnia ligna regi

onmis ]id eſt boni acnui facientes fructu pieta
tis· ipi mquã ſcient per experientiam bonoꝛuʒ

dicti pꝛelati q; humiliaui lignũ ſublime ſup
bum pꝛelatum deijciendo ad infernum licz ad
tempus ad malum ſuum fuerit exaltatus ⁊ ex
altaui lignũ hunnle hommem humilem ad p
lationem pꝛomouendo ⁊ ipᷣm inde ad celeſteʒ

Sloꝛiam
factus eſt ſermo domnn ꝛc
In hoc capło ᷣm literalem ſenſum
arguit᷑ malicia populi iſrael m hoc
wANPomnem afflickõnem eis ꝓueniẽ
tem retodquebant in patres pꝛecedentes mur
murando decentes ꝙ ̊ eis ꝓuenerat ꝗpt eorũ
peccata·et ſicut patet ꝙ ſenſus lteralis eſt totꝰ
moꝛalis nec videt᷑ mibi addendu niſi ꝙ in hoc

tranſferendo.

ha bemus documentũ tolerandi mala penalia
patienter hec attribuendo noſtris demeritis

et non alienis exemplu habet᷑ ad hoc de quodã

mõacho ſcabioſo ⁊ pediculoſo qᷓ apt hoc freq̃ni

contra pꝛmi hommem murmurabat dicens
adam tu feciſti mihi iſta mala et repꝛehenſus
ſuper hoc ab abbate non ceſſabat· ꝗpter qð ab⸗/

bas accepit vnam auicula bene viuidã ⁊ poſuit

eam m arca vacua ⁊ clauem dedit illi monacho
mhibens diſtricte ne ulam arcam aperiret· ſed
recedente abbate ſtatim ille fuit temptatꝰ ape
rire qð et feat et ſtatim auis euolauit. Et tunc
ille monachꝰ percepit ꝙ abbas hoc fecerat ad
ipᷣm de inobediencia conuincendum pꝛopter
qdð abbate redeũte ſtatim culpam recognouit
veniam poſtulando. Gt tunc abbas duit ei:· ceſ
ſa murmurare de mobedientia ade qui p vnã
hoꝛam noluiſti obedere
AI

Ttu fili bommis ⁊c In boc ca
pitulo pᷣm ſenſum literalem arguit᷑
malicia domus regie · ſʒ ſilioꝝ ꝛoſie
et hoc ſub pabola duplici.ſ· leene et
vmee euulle · moꝛaliter aũt per pꝛima pabolam
arguit᷑ cupiditas eccleſie accipiendo eccleſiam
P cupidis paſtoꝛibus et eoꝝ mimiſtris ⁊ ſic ðꝛ
quare mater tua leenaid eſt·crudelis et ra
pax cum in pᷣncipio fuit valde benignaſecũdũ

qð dicit᷑ actiiij multitudinis credentium erat

coꝛ vnum ⁊ amma vna nec quiſquã eoꝛuʒ que
poſſidebat aliquid ſuum eſſe dicebatſed erant
ilus omnia cõmunia et ſequit᷑ ibidem· nec quiſ
quã egens erat inter illos ſed modo ſacta eſt
rapax leena malicijſexquiſitis rapiens ſubdito
rum bona· in medio leunculoꝝ nutrit catuloſ
ſuos . id eſt· in medio rapaciũ hommũ quos
multi in eccleſie dignitatibo conſtituti tenet ſe
cum. Et eduxit vnum de leunculis ſũis ⁊ leo
factꝰ e m electõmibo em̃ et ꝓmotõnibe eccle⸗
ſaſticis plus atteno᷑ aliqᷓndo ad potentiã et a
ſtutiam eligendi q́; ad eius ſcientiam vixr⸗
tutẽ .· St didicit capere pꝛedam nam ex data
ſibi poteſtate incipit magis rape q̃; ante:· St
audierunt de eo gentes . id eſt. demones ad
vicia gentilii mnducentes· et non abſq; mulie
ribus ſius ſuſceperunt eum ]nam apter młta
peccatoꝝ vulnera dat᷑ in poteſtate demonu m
St adduxerut eum in catenis in terrã egipti
nam ip̃m peccatis multis mcatenatum ducunt
demones ad foſfam inferni · que cum vidiſſz
ſczʒ ſocietas ilon que ꝓmouerant eum quom
am mimſrmata eſt ⁊ perijt expectatio eius /ſcilʒ
conſequendi remuneratõnes ab eo tult vnũ
de leunculis ⁊cid eſt ꝓmouit alium loco eiꝰ
ita malum vł peioꝛem · Gt hoc aliquando cõtin
git ndeo ſubditur. Et deſolata eſt terrain cu
ra talis honnnis poſita ꝗpter quod ð eo ſu bdi
tur · St miſerunt eum in caueã in catenis c
q; demones talem ducunt ad infernum inꝛſiki
vł maloꝛpena·. Mlater tua qñ vmea pbic po
nitur ſecunda pabola de vmea euulſa p quam

moꝛałr intelligit pꝛelatus male ꝓmotus ideo

fſequit᷑: in ſanguine tuo ſup aquam plantata
eſt. per quod dengnat᷑ indignus pꝛelatõne ꝓ
motus tñ ad eam conſanguineoꝝ ſuoꝛũ ſoꝛti
tudie vł timore . Et ſacte ſunt ei virge ſolide
q; per foꝛtitudinem ſui ſanguinis ſtabiit licʒ
coꝛam deo eijciat᷑ ideo ſubdit · et euulſa elt in
ira. ſ deil St egreſſus eſt ignis ð virga ramo
rum euis .quia frequenter contĩgit ꝙ ignis
diſcoꝛdje accendit᷑ inter amcos eius. &t ſic con
ſumunt᷑ eius tempoꝛalia bona et ipe moꝛiens
deſcendit ad mferna deo ſubditur. planctus
eſt et erit m planctum

T factum eſt in anno vij ⁊ c
HMic pm ſenſuʒ literalem ſub pabola
ſaltus combuſti ponit᷑ punitõ uude
ꝛum pꝛemittunt᷑ tñ pꝛimo peccata

eoꝝ in egipto et ſecudo in delerto et tercio in

pꝛomiſſionis ſolo:moꝛaliter aũt p peccantes ĩ
egipto ſignificant᷑ peccantes in ſecło· na egiptꝰ
tenebꝛa interp̃tat ſeculũ aũt tenebꝛis ignoꝛan
tie et culpe muoluit᷑ p peccantes in deſerto ſi⸗
gnificant᷑ peccãtes in clauſtro quoꝛuʒ peccata
ſunt ceteris paribus granioꝛa:quia qᷓʒto ſtatuſ
altioꝛ tanto caſus guioꝛ · ꝓ peccantes in terꝛa
pꝛomiſſionis ſignificant᷑ peccãtes in ſtatu p̃ᷣlati
onis·qui ſublimior eſt ſtatu religioms:⁊ p cõ
ſequens ceteris pariba eoꝝ peccata ſunt guio⸗
ra. St factus eſt ſermo dommi ⁊c· Mic poni
tuxr punitõ iudeoꝝ ſub pabola ſaltus cõbuſti .
poſt eoꝝ peccata ↄmiſſa in egipto· in deſerto ·
et in iudea p ſaltum aũt qui Smunit habʒ ĩfru⸗
ctuoſa ligna ſigniſicat᷑ cõgregatõ quecũq; ha
bens hommes imutiles ad ſalutem amimaꝝn In
hoc aũt ſaltu ↄburit᷑ omne lgnũ vuide · p qð ſi
gniſicantur iuuenes accenſi libidinis igne · dt
omne lignum aridũp qð ſigniſcant᷑ ſenes accẽ
ſi cupiditatenaʒ auaricia in ſenibus uueneſcit
St qm iſti poſtea ↄburent᷑ igne gehene ſi per
ſeuerauerint in maliſ ſubdit᷑ · Nõ extinguetu:
flama ſuccenſionis j···· —
.

T factus eſt ſermo dommi ad
me dicens fin hommns pone fa
ciem tnam ad hieruſalem·
ic deſcribĩtur punitõ iudeoꝝ ſub
methaphoꝛa gladij acuti p quem ad ltera ſigſi
catur rex babilonis qui fuit m hac punitõne in

ſtrumentũ dei· licet hoc egerat mala volutate
NIoꝛaliter aũt per ipᷣm ſigmiſicatur dyabolꝰ qᷓ
m multis punitõnibus executoꝛ eſt iuſticie di

uine · et dicik gladius acutus apter intentõnem
voluntatis ad male facionduʒ hommibo pᷣm qð

dicitur pma petriv. Aduerſarius vr dyabolꝰ

tanqᷓ; leo rugiens circuit querenſ que deuoret
dicit etiam gladius limatꝰ:i:foꝛbitꝰ ꝗpter exer
citium ſue male volũtatis ſicut ferꝛu qð de na
tura ſua eſt obſcuꝝ per exercitium limat᷑ et ſit

ſulgidu · ⁊ ſiẽ fulgur gladij tꝛbils ẽ ſic etiã aſpe

ctus dyaboli St de iſto gladio dicit᷑ infra· du
plicetur gladius ac triphcet᷑ duplicat᷑ aute qñ
nõ ſolum per ſeip̃m ß etia per malos hommes
impellit iuſtos ad peceandũ ·triplicat᷑ aũt qᷓʒdo
pꝛimo iuſtos impugnat per cribulatõneʒ tem
poꝛalem · ſcdᷣo vero qñ per hoc inducit eos ad
impatientiã et tercõ qñ pex hoc eos inducit ad
dei blaſſemiam. Et factus ẽ ſermo dñi ad me
dicens et tu ſilꝛ homims pone tibi duas vias

vt veniat gladuis regis babiiõis per h̊ ngni

ſcatur ꝙ pꝛedicatoꝛ veritatis qui per ꝗxhetaʒ

õ

1
ato
ſunt
ttun
line
pecc
cum
aug
ſeue
6
diuf
tad
bus
llrcu
rud
Cder
doſ

lic
r

le
r

e
tdl
llde
catg
coft
ntes
wan
toh
ch
ſtnt
tern
hpa
bi
io:
Pom
un.
erto⸗
ifu

= — — —

—,

intelligitur debet diligenter attendẽ vias per
quas dyabolus venit ad ſubuertendũ anim az
ratõ nalem·que pᷣm allegoꝛiã dicit᷑ hieruſalem·
ſunt vie due · Vna ſub ſpecie lenitatis p quã ni:
titur dimmuere peccati Suitatem ⁊ augere di
uine clementie magiitudine vt ſic inducat ad
peccandi ſecuritatem/ Alia via eſt p oppoſtum

