ctio apoſtoloꝝ et alioꝝ doctoꝝ eccleſie pᷣmici
ue ·qui deuotiſſime pcibus ſignis ⁊ virtutib pu
gnantes contra inſdelitatem gentum iudeo
rum et ita ꝓſpere contigit eis ꝙ in bꝛeui tẽpe
per oꝛbem publicauerut ſdem xpᷣianã:naʒ viuẽ
tibus apoſtolis hoc fuit impletu ſiẽ diffuſuſ de
claraui ſup ulud pᷣs: xvnj· In omnẽe terꝛam exi
uit ſonus eoꝝ ⁊c Conſtituit at nichanoꝛ c½
Iſte qui iudeos vendidit anteq; eos cepiſſet re
putans ante bellum eos quaſi captos ſigmficat
quemhbet vltra modũ de ſua potentia pſumen
tem qui victoꝛem ſe reputat ante bell congreſ
ſum cui bene ðꝛ ilud iij· Rexx·Non gloꝛietuz
accinctus· larms pugnaturꝰ eque vt diſcĩct ꝰ
ſcʒ depoſtis armis poſt victoꝛiaʒ. St quia ſicut
dicit beatꝰ lacobo inj· deus ſuperbis relſtit hu:
milibus aũt dat gratiã · frequenter cõtingit
tłes pꝛeſumptores a paucis· de do et ñ de ſe eõ

fidentibus debellantur ſiẽ 2tigit in poſito

7 Odem tempore anchiochus .
In hoc capitulo deſcribitur moꝛs ã
thuochi qui vt ſupꝛa dictũ ẽ ſigura
ſuit antixpᷣi et hẽ iſte mortuus ſuit
m montib miſerabiliter in tantũ ꝙ de eus ſe
tore ſuò exercitꝰgrauabat᷑ſc vt dicunt noſtri
doctores ãtixpᷣc ĩ mõte oliueti ctu fulmis mo
rietur qui quidem ictꝰ ſolet eſſe valde fetidus
et bdem pibit magna pars ſiu exercitus·

—

5
4

erant ⁊c]· Per iſtos q̃ recuperaue
vrunt templũů de mambus aduerlari
oꝛum 2 ipᷣm diligenter mudauerut
igniſicant᷑ dere pemitentes catholici · qui mali
Snis ſpiritibus viriliterꝰ repugnantes de maĩ

bus eoꝝ liberant ſemetipos · qui ſunt templum

dei · j·coꝝ· ij · Templu ði ſanetu eſt qð eſtis voſ

Et hoc templũ emũdant ab omni pollutõe co⸗

dis et coꝛpoꝛis ꝓ verã et puram ↄſeſſonem.⁊
ſic deo gratias agunt de victoꝛia cõtra dyabo
lum et deo ſatiſ faciunt de miſſis pꝑ młtiplicati
nem bonoꝝ opm· qð ſigniſicat᷑ p palmaꝝ ðᷣpoꝛ

tationem et tirſoꝝ ⁊ vrridium ramoꝝn· Coꝛgi

as at ⁊cIſte qᷓ multitudinẽ gentiuũ prepabat
ad pugnam· ſigura fuit arꝛij qui multitudine
populi ſtipatꝰ diſponebat ſe ad diſputadũ ↄtra
alexandꝛum alexandꝛie epũm · qui tota necte p
cedenti oꝛõibus deuotis et lacrimis diſpõebat
ſe ad reſſtendu ꝗpter qð ſiguratꝰ fuit p iidaʒ
et populuũ ſuũ·⁊ ſicut ps goꝛgie fuit confuſa ita
pars arꝛ ij ſiẽ ðᷣꝛ in ecclenaſtica hyſtoꝛia.Der E
aut ꝙ aliqui iudei dimilerũt P pecunia aliquoſ

de ſocijs Soꝛgie effugere· ꝗpter qð iudas puim

uit eos moꝛte hgnificat᷑ ꝙ mali chꝛiſtiani qui fa
uent inſidelibus in ſua malignitate punientur
moꝛte gehenne · Fm nllud ij· Re.Quia dimiſiſti
viru moꝛte dignũ eꝛit aĩa tua ꝓ aĩa illius · At
thimotheus ꝛc· In pugna huiꝰ thimothei cõ
contra udeos apparuerunt de celo quinque vi

ri in equis frenis aureis decoꝛiquoruʒ duo ui

dam macha beum incolumẽ ſeruabant et m ad
uerſarios tela actabant p hboc ſ ginſicat᷑ ꝙ ãge
li ſancti dirigunt hommes uiſtũ bellũ habetes
et eos aduiuant ⁊ pſonam pꝛincipis ſpecialiter
conſeruant ⁊ non ſolũ in campo ſů etiaʒ in refu
Sio maloꝝ deſtruendo. 1 p quinq; viros in ad
iutoꝛio exercitus iude appentes ſigniſcant᷑ qn
ꝙ; inferioꝛes oꝛdines angeloꝝ ſc; vtutes pote
ſtates pꝛincipatus archangeli angeli· qui ſcðᷣm

doctoꝛes noſtros mittunt᷑ ad exequendum cir

ca creaturas dommi voluntatem ·

.— 13
pauco poſt tempore ſdasz

ruſalem vt irent obuiam liſe q̃ cum
exercitu magno veniebat ad deſtru

—

endum iudeã appuit pcedens eos quidã eques

„

in veſte candida haſtam vibrans pꝓ quem ſigni
ficatuxr xpᷣc qui deſcribitur apo · vj. ſedens ſuper
equu album · ⁊ exies vmcẽs vt vnceret · ip̃e em
eſt qui pᷣbet triumphũ ſuis ſdelibus.nõ ſoluz
de mimncis mmuſbilbus cuiꝰmodi ſunt demdel
ſed etiam de vilbilibus cuiuſmodi ſunſjdeles
Der hoc aũt ꝙ lyſas oſiderans virtutez dei pa
cem ſecit cum udeis· ſigniſcat᷑ ꝙ quando mſð
les conſwerant in opibus miracullig Pentem

Kchabeus autem et qui cum ulo

In egreſſu inde et ſui exercitꝰ ð hie

del ad pacem ⁊ ſide catholicam conuertunt?᷑

CS Lno centeſmoquadrageſimo
octauo ⁊ c]· Mic ponũt᷑ litere de cõ

ſirmatõne dicte pacis vbi non appa
ret noua moꝛalitas · ideo pertranſeo
koppite vero 2c p ioppitas qui pulcri ſeu de
coꝛi interpᷣtant᷑ quidam heretici qui magnã ſan
ctitatem exterius pᷣtendunt ſigmſicant᷑ qui pe⸗
verba dulcia incautos ad ſe trahunt et ſic eos ĩ

erꝛoꝛem damnabile demergunt . p hoc aut ꝙ iu

das eos ſuccenditſgmiſica? ꝙ in heretici igne
gehenne ſunt ꝛcremandi· Sed cum cognouiſ
ſet os qui erant iamnie velle pari modo facẽ.
cI]per iamnitas qᷓ marini interpꝛetant᷑ ſcimma
tici qui ſunt in tumultu taquã m mari ſigniſicx
tur · ⁊ ipi ſmulantes ꝙ ʒelo iuſncie moueant in
cautos ad ſciſina ſuũ trabẽ nitunt᷑ ⁊ p hoc incau
ti aliquando decipiunt· Qũq; pugna valida ſi
eret c Per iſtam pugna inter arabes ⁊ iude

os ſigmſicat᷑ diſputatio inter doctos gentiles

et catholicos ⁊ cuʒ rõibus et ſcripturis ſupant᷑
ad ſidẽ et pacẽ catholicaʒ ↄuͦtunt᷑ et vtiles eccie

efficiunt᷑ ſicut patet de auguſtino et młtis alijs

Rssreſſus e aut ĩ ciuita tem quandã firmam
p quam fſigurata fuit hieruſalem quã dux
godefridus cu exercitu chꝛiſtiano vrriliter ag:

Sreſſus ſuitet eam cõpꝛebendens magnã ſtra

Sem ſaracenoꝝ fſecit in tiñ ꝙ ſanguis effuſus

fere vſq; ad equoꝝ genua attingeret · vt dicit ĩ

byſtoꝛiali ſpeculo vmcentijſicut in hac ciuita⸗

te ſcribitur hec effuſo magna ſanguims fuiſſe

Doñteus ãt ſoſipater ꝗᷓ erant duces cuʒ m
chabeo c p iſtoſ duos duces ſigniſicantur ec

cleſie pdicatoꝛes qui caritate cõbmati magnaʒ

ſtragem faciunt aduᷣſarijs xp̃i eos occidentd a
priſtina mala vita de qua occiſione dictuz fuit
petro act x· Surge petre occide et manduca de
conuũſione cornelij et eoꝝ qui cum eo erãt a gẽ
tilitate ad ſdem xp̃ianã Ipſe vo thimoteus in
cidit in ptes doſitei c p hoc aũt iſte licz eſ
ſet ydolatra peſſimus tñ fuit viuens dinnſſus
ne unei quos tenebat captiuos occiderent᷑· oñ
ditur ꝙ mala mmora pmittẽda ſunt vt maora
euitent. Poſt hoꝝ ſugam ⁊ necem mouit exè
citum ad effron ⁊c . que ſterptat puluis mero

ris ideo p ipſam ſigniñcat᷑ mundana vanitas

vt puluis euaneſcit et ad inferni merorem de
ducit · hec tñ eiuitas dei opatione capit᷑ quado
quis a mundana vanitate ad humil tateʒ ve pe
nitentie conutit · Inde ad cuntatem ſcitan ⁊ c·
Iſtis qui ſuerant beniuoli iudeis iudas et euis
ſocij gratias egerunt·quia ſicut ad bonum pᷣn⸗
cipem ptinet aduſarios impugnare. ſic ad beni
uolos agere gtes et amiciciaʒ conßuare · St pꝰ
pentecoſten abierunt contra gorgiam pᷣpoſti
ydumee ꝛc.· que terꝛena interpᷣtat ideo p eius =

pꝛepoſitum dyabolus ſigficatur ·qᷓ̃ licet gladio
materiali non vmcatur tam himnis et oꝛõibuſ
effugatur · Mar · ix· Hoc genus demonioꝝ non
eijcitur niſi in oꝛatione et ieiunio · Et ſequenti
die venit cum ſuis iudas vt coꝛpa ꝓſtratoꝛum
tolleret ⁊c] p hoc ꝙ iſti qui contra legem acce
perant de donarijs ydoloꝝ ſuerunt in bello ꝓ
ſtrati apparet ꝙ deus culpas hommũ non ſolũ
punit mfuturo ſed etiam aliquado in pꝛeſenti ·
Per bhoc aut ꝙ indas miñt hieroſolimã pecuni
as ad faciendum ſacriſicia ꝓ eoꝝ ſalute aparet
ꝙ ipſe indas eos creddit ante moꝛtem penitu
iſſe · vnde ſubdit · quia conſiderabat ꝙ hi qui cũ
pietate doꝛmitionem acceperant optimam ha⸗
berent reboltam gratia ·
Kno centeſimoquad rageſimo
nono ⁊c. Sequitur· Commiſcu:
t autem ſe ins menelaus 2c
Per iſtum qui ſe conumxit cũ aduᷣ
ſarijs ſue gentis vt p hoc obtineret ſummũu ſa:
cerdotium ſigniſicat᷑ quilibet ambitõſus qui ꝓ
ſua pꝛomotione conſeqnda flagitia facere non
ſoꝛmidat q̊ deo iuſte faciente non obtinuit ꝗpo
ſitum ſed magis mitaritum quia de turꝛe fuit p
cipitatus in cmeris aceruuʒ pꝑ quod ſignincat᷑
ꝙ tales ambitõñ p̃cipitandi ſunt finaliter in ci⸗
eneres mferni· Sed rex mente effrenatuſ c p
iſtum ſigniſicat᷑ dya bolꝰ qui iob xlj·dicit᷑ rex ſu
per omnes ſilios ſupbie et querit qʒtuʒ poteſt
ſideles ſubuertere· p iudam vo qui maliciã eiis
cognoſcens monuit populũ ſuũ oꝛõibus deuo
. tis auxiluim querere diumũuũ ſigniſicatur bonꝰ
Relatus qui monet populũ ſibi ſubditum reſ⸗
ſtere ſprritibus malgnis p oꝛõnum ſuffcagia
pꝛocedentuz ex ſide firma:j.· He v. Eratres ſo⸗
bꝛij eſtote ⁊ vigilate quia aduᷣſarius veſter dy⸗·
abolus tanq; leo rugiens circuit querens queʒ
deuoꝛet · cui reſſtite ſoꝛtes in lde · Her hoc
ꝙ iudas occurꝛit regi anteqʒ intraret terꝛam in
dee· ſigniſcat᷑ ꝙ bonuſ pugnatoꝛ contra dyabo
lum non debet pmittere ꝙ ingrediat᷑ terꝛaz coꝛ
dis p delectationem vel conſenſum · h in pꝛinci
pio tentatõnis ipᷣm repellẽ 'm poeticum dictũ
Pꝛmcipijs obſta ſero medicina parat?᷑. &t iacobi
inj· Reñſtite dyabolo ⁊ ſugiet a vobis Vt aut
cognouit rebellaſſe philipu ꝛc DPer boc oſten
ditur ꝙ dommus aliqᷓndo bꝛigaʒ ſuſcitat inter
malos vt ꝓ hoc bom pacem habeant · t ſic diẽ
auguſtin ? ꝙ guerra demonũ pax eſt hominu;

— Ed poſt triennj tempus ꝛc ſ.

Der regem demetrium qui fuit ad
uerſarius fideliumſigniſicat᷑ dyabo
H”M lus qui ꝑ poꝛtum tripols i p cõcu
, =? deien⸗ triptit am ſcʒ carnis oculoꝝ ⁊ vite ſup
hbiaam. aſcendit ad regnandum ſup mundu ꝗꝓpi

gquod huiꝰ mundi pꝛinceps nommna?᷑ ichã · xij.

Der alchimũ vo qui demetrio coꝛonã auream
et palmã obtulit vt p hoc ſummu ſacerdotium
obtmeret ſigniſicat᷑ ambitõſus in tin ꝙ facit dy
abolo ſacriſcium vt p haxc ꝓmoueat᷑ ad dignita
tem . ſicut refert guillermꝰ.ĩ cronica de quoda
nomme gebertus qui p hoc aſcendit ad archi
epiſcopatum remenſem/et poſtea ad rauennen
ſem· et poſt ad ſtatu papalem · Vnde factus ſu
it talis verſus· Scandit ad x· gebertus ad· x· pꝰ
papa manens r.dt p triplice r·ſgniſcat᷑ remis
rauenna ⁊ roma Rt de theophilo legit᷑ ꝙ homa
gium fecit dyabolo vt ad pᷣſtinam dignitatem
reſtitueretẽ · Per hoc aũt ꝙ iſte alchimus accu
ſauit falſo iudam et ſocios eius et amiciciam in
ter indam et nichanoꝛem diſſolin ꝓcurauit· ig
ficatur ꝙ ꝓmoti p dyaboluʒ in eccleha cu mo
di ſunt omes male ꝓmoti:bonos infamant?⁊ p
ſequunt᷑ et p eos pax et concoꝛdia int pꝛincipeſ
diſſ ipat· Raſias aut · De iſto qui cõmendari
videt hic de hoc ꝙ ſe im mterfecit dictum fuit
diffule in expoſitõne lr᷑al- Miſtice vo p iſtum
qui continentiam longo tpe Fuauit et pꝛo vita
bona et affectu prno ad populũ ſuũ pater uůde
oꝛum vocatus fuit ſignificat bonus pᷣlatus hns
ad populũ ſibi cõmendatum prne piyetatis affe
caum et vitã exemplarẽ ad opera vᷣtutum ĩdu
centem· ꝗpt quod occidit ſeipſum hm hominem
exterioꝛe per penitentie aſperitatẽ vt vunficet
homo interioꝛ et populus ediſicet᷑ Et ſic diẽ ſal
uatoꝛ ioh xij Qui odit animã ſuã in hoc mũdo
in vitam eternã cuſtodit eam per ammãa intell
gens ſenſualitatẽ. .
MK. —
Ichanor autem c· Per iſtum · q
contenens actualit dei pꝛeceptũ de
bbuatõe ſabbati pᷣcepit arma ſumi ·
ſigniſicant᷑ ili qᷓ actualiter et ex cer

ta malicia contenunt dei pꝛecepta vt ſuã faciant

voluntate Per iudã machabeũ qui cũ nichano
re pugnaturus armauit ſuos optimis ßmonmib
oſtenditur ꝙ bonus dux tã in ſpiritualibus qʒ
coꝛpoꝛalibus debet ſuos ſubditos monẽę ⁊ mui
re exhoꝛtatiombus ſanctis et bonoꝝ opeꝝ exẽ
plis · Srat aũt huiuſmodi viſus ⁊c per hoc ꝙ
onus pontiſex apparuit ꝓtendens manũ in ce
lum oꝛando ꝓ populo iudeoꝝ ſignincatur ꝙ q̊ᷓ .
lbet bonus pontiſex et curatus m oꝛatione de
bet eſſe aſſiduus oꝛando deuote ꝓ populo xpᷣi
ano· Per hiere· vero pꝛophetã ligmiſicatur dins
noſter ieſus criſtus qui lu.vij dicit᷑ ꝓpheta ma
gnus et ipᷣe dat iude gladiũ aureũ id eſt pᷣlato
vel doc wori lacrã ſcripturã que ſecundũ apoſto
lum eph· vj dicitur gladius · Rt gladiu ſpiritus
quod eſt verbu dei · Dicitur aut aureus carita

teque finis eſt totius ſacre ſcripture·· Thimo·
Einis pᷣ epti eſt caritas· St mathi · xxij· dicitur

ꝙ in duobus pᷣceptis caritatis tota lex pendet
et ꝗaphete· Caritas auũt que maioꝛ eſt ceteris v⸗

tutibus· per aurum ſignificat᷑ quod p̃cioſuis eſt

alijs metallis In hoc aũt gladio per platos et
doctoꝛes cum auxilio qume gratie deijciunt᷑
aduerſarij tam viſibiles q́; inuifibiles ſidei xp̃ia

ne · Sed hi qui in ciuitate erant ⁊c · phhoc oſtẽ⸗

ditur ꝙ inferioꝛes populi debent ſoſicite pꝛo pᷣ
latis et doctoꝛibus dommũ exorare q̃ pugnat

ſideli ꝓ ſua et ꝓppłi ſalute · Pꝛecepit at iudas

c p hoc aũt ꝙ lingua nichanoꝛis fuit pꝛeciſa
et particulatim auibdata.ſigmiſicat᷑ ꝙ ania blal
phemi ſit a demonibus guiter pumenda q̃ no
mmantur aues mathxiij in pabola ſemmãtis.
DPer h̊ aut ꝙ manꝰ nichanoꝛis cũ humero fuit
pꝛeciſa·⁊ contra tẽplum ſuſpenſa ſigniſicatur ꝙ
poteſtas ſupbi qua impie vtitur ſaltem in moꝛ

te ſi non ante dehcit· et eiis amma inferni pati

bulo ↄ demnat᷑ p hoc aut ꝙ hec victoꝛia inſtitu

ta fuit ſolenniter celebꝛari oſteditur ꝙ ꝓ victo
ria contra dyabolũ habita debet a pp'o xpᷣiano

laudes et gre xpᷣo pſolii· Qui eſt honoꝛ ⁊ gła
m ſecula ſeculoꝛum amen.

Expliciunt poſtille moꝛales ſeu miſtice ſuꝑ
omnes libꝛos ſacre ſcripture exceptis aliquib
qui nõ videbãatur tali expoſitõe indigere · Fgit᷑
ego frat᷑ nicolaꝰ delyra ð oꝛdine fratꝝ mmoꝝ
deo gratias ago qui dedit mihi gram hoc opꝰ

incipiendi ⁊ pſciedi.ãno dñim ·ccc· xxxix · in die

ſancti geoꝛij martiris. Rogo etiam eos qui ſtu
duerint in hoc ope q̃tenus deum ꝓ me depcen
tur qui actoꝛ eſt omnis bon ·

.„—

———2-— ð

l —ð
õ

———————

———— rõ

———

— E * ——ʒ

— , f ᷣ

HEE
riS

—
.

. .
. X . . 2
* . „
. .„ . 7 . 2„
. * 4 .
. S . . 5 . – 1 .
4 E . P 6
5 .
. . 4 1 4 5 .
. . . .
. . . . 5 * 5.
. . .
. — —
2 — 4 4 4 4 . . 3 4
. 4 . .
. . . P . 4 * 2*
. . . 4 . 4 . 5 . 7* — .
. 4 . 7 8 „ 4 5
. . 2 . . 3
. . 8 . 2 . —=ððð * .*
.⸗ 3 8 . .
. .
4 2 . „ . .
. 4 .
. . . 2 2 4 . „ 2
. .* S
. 5 . — . * . . .
. 4 .
* 1 R „* . „.
. . . ⸗ S 4 . . * . . „*
. 8 * . .
7 7 . . . —
„ . D . .
. 5 RKr . . .
* . 2 . . .
. . 4 2 .
8 — . — 4 8
. . . .
2. .
. . 4 . 4 5 —
.* . 5 * . . 2 . .—
. . 2 . 5 . 5 . „ .
5⸗ . 6 — * .
. = *
. .
4 ? .
. . . „
g.
. . 1
. .
. 5
—„
ð
„ *
*
4 —

.
17
1
. .
.
„
3 5
„ 4 7.
.
.
.

en ne errrre

Incipunt moralia ſuper totam bibliam
fratris Mcolai de lira de ordine fratruz
mingrum ſacre theologie venerabilis

Prologus

di in dextera ſe⸗
dentis ſuper chro
num hbrum ſerr
ptum mtus et fo⸗
ris Apoẽ · v. Zedeſ
ſup thꝛonum gloꝛie
eſt deus gloꝛnoſus
et ſubhmis regens
vniuerſum m cuiuſ

ptura diumitus data m qð dicit᷑ deut. xxxiij.

In dextera euis ignea lex. Lex enim veteris et
noui teſtamenti bene dicit᷑ ignea· q; reuelatio⸗
ne ſpüuͦſſancti qui diuimnꝰ eſt ignis fuit inſprra⸗
ta ·Gt hec ſcriptura bene dicitur liber ſcriptus
mtus et foꝛis·ſoꝛis qᷓntum ad ſenſum literaleʒ.

intus vero qᷓntum ad ſen ſum miſticu ſub litera

latentem. Deus em qui eſt actoꝛ hui ſcriptuẽ
nõ ſolum vtit᷑ vocibus ad aliquid ſignificandũ
ſed etiaʒ rebus ꝑ voces ſigniſcatis. et ſic facta

veteris teſtamenti ſigniſcauerunt ea que in

nouo teſtamento ſiunt ſicut dicit apoſtolus:j.
coꝛ x · Omnia in ſigura contingebant illis· Sen
ſus igit᷑ qui ꝓ voces ſigmificat᷑ ꝗpꝛie dicit᷑ litera
lis: illle vero qui p res ſigniſicat᷑ miſticus nomi
natur et hic eſt triplex.q ſi p talem modum ſi
gSnificet᷑ aliq̃d ptinens ad credibilia dicit᷑ allego
ricus. ſi at ptineat ad agibilia dicit᷑ moꝛalis · ſi
aut ad ſperanda in beatitudine futura dicit᷑ ana
Sogicꝰ· ab ana quod eſt ſurſum et goge ductõ

quaſñi ſurſum ducens Vnde verſus · Litera ge⸗

ſta docet:quid credas allegoꝛia. Moꝛalis qᷣd

agas:quo tedas anagogia· Sxemplũ ĩ hoc no⸗

mie hieruſalẽ quod ᷣm ſenſum literale ſigniſi

cat quandã citatẽ in terra iudee ſitam et qm̃
hec ciuitas a deo fuit electa ad diumũ cultum

vt habe?. iij. Resg xiiijqui colit᷑ ĩ amma viri iu⸗
ſti et in eccleſa milttante et etiã triumphante.

iðo hieruſale pm ſenſum moꝛalem m ſacra ſcri
ptura ſigniſicat animã ſidele.ſᷣm ſenſum allego
ricum eccleſia militante et ᷣim ſenſum anagogi
cum eccleſiã triumphantẽ · ¶ Niendũ aut ꝙl⸗
cet ſacra ſcriptura habeat quadꝛupliceʒ ſenſum
pᷣdictum·poc tñ non eſt in qualibet ſui pte ſᷣm
quod dicit᷑ mn collatõnib patrũ collatõne. vnj·

Napm alicu bi habet tin ſenſum literale ſiẽ exo·

xx · Audi irael domin? deus tuus vnus eſt. dt
deut · vj · Duiges dommũ deñũ tuuz ex toto coꝛ

de tuo ꝛc. In iſtis em et 2imilibus nõ eſt mi

ſticus ſenſus requirendus· Aucubi vero nõ hʒ

literalem ſenſum ꝗapne loquendo. Verbi gra-

dextera e ſacra ſcri⸗

FJudicũ · ix Ferunt ligna vt vngerẽt ſupꝛa ſe re
gem ꝛc.· Et math.v. Si manꝰ tua ſcandalizat te

abſcide eam et ꝓijce abſ te · Senſus em literaliſ

eſt qui pꝑ voces ſigniſicat᷑ vt p̃dictum eſt. et ta

lis ſenſus non eſt hic. nec in MRimilibus. Seque
retur em ꝙ ſenſus ſacre ſcripture eſſet falſus · qꝛ

milticꝰ qui pꝑ res ſigmiſicatas inteligit᷑. Nam
p ligna itelligunt᷑ habitatoꝛes vebis ſychen

ligna nunqʒ hoc fecerut nec facere potuerunt .
Simliter ſaluatoꝛ nõ monuit ꝙ homo manuʒ
ſibi abſcidat ad litera· Sed in iſtis eſt ti ſenſꝰ

qui fecerunt abimelech ſup ſe regem · vt ibidez

in textu exponit᷑ et x manu abſcidendaʒ intelli

Zitur amicꝰ qntucunq; ꝗpmquꝰ pᷣbens occaſio
nem ruine·⁊ huiꝰ familiaritate debʒ homo abſ

cidere a ſe · Qaũt aliqui doctoꝛes dicunt ſen

ſum parabolicũ eſſe literalẽ hoc eſt intelligẽdũ
large loquendo.q; vbi nõ eſt ſenſus p voces ſ
gniſicatus parabolicus eſt pᷣmus· et deo large
loquendo dicit᷑ lteralis eo ꝙ literaus eſt pᷣmꝰ
quando eſt ibiet ad hoc ſi gniſicandũ ipᷣi dicũt
parabolicuũ contneri ſub literali et hoc modo
loquendo ego ſenſum parabohcu vocaui ĩ plu

ribus locis lteraleʒ. ſcribendo ſup libꝛos ſacre

fſeripture. Alicubi vero ſacra ſcriptura habʒ ſen
ſum literale et miſticũ ſicut m geñ·dicit᷑ ꝙ abꝛa
am duos ſilios habuit ſcʒ yſaac et yſmahelez et
hoc eſt verũ m lteralem ſenſum. et ſimilũ ſᷣm
miſticum · Nam p ulos allegoꝛice ſignificata fu
erunt duo teſtamenta vt dicit apoſtolus gał.

ſiiij et eodem modo moꝛaliter poſſent ſigniſica

ri duo finj ſpuales vnius p̃lati quoꝝ vnus ꝓſi
ceret et alius deſiceret et anagogice ãgeli ſtan

tes et cadentes · Ttem q; ſicut dictũ eſt. ſenſus

mſticus eſtqui p res ſigmſicat᷑ et vmꝰ rei ſub
iectiue ſunt plures apꝛietates reales et aliqũ
valde diuerſe mdeo vna res ſubiectiue aliqñ mi
ſtice plura ⁊ diuerſa ſignificat:ſicut leo p ꝗpꝛie
tatem conſtantie chꝛiſtum ſigniſcat· Apoc · v.
Scce vccit leo de tribu iuda· et ꝑ voꝛacitatem ſi
gnat dyabolũ · . Pet v ·. Aduerſariꝰ veſter dya
bolꝰ tanqʒ leo rugies circuit q̃res que deuoꝛet

¶ Poſtq; autẽ ſacra ſcꝛipturã cũ dei adiutoꝛio

expoſui ſm literalem ſenſum · et deus dedit mi
hiꝛi ſpaciũ vite· conſiſus de dei auxilio ꝗpono eã
iterum exponere ſm ſenſum miſticũ · vbi ẽ mi
ſtice exponenda: ꝓut mihi dommus dabit nõ
tjñ mtendo omnes ſenſus miſticos ſcribere nec
pſingula verba diſcurrere h aliqua bꝛeuiter oꝛ
Ddinare ad que lectoes biblie. ac pᷣdicatoꝛes veꝛ
bi dei recurrere poterunt · ꝓut et qñ eis videbi

tur expedire · Nec quis miret᷑ ſi in expoſitione

miſtica plura dimittam · Nam hoc faciaʒ apter
bꝛeuitatem et quoniã ſic fecerunt pᷣcedentes ex
poſitoꝛes et etiã chꝛiſtus qui math·xiij:et mar.

lii exponens parabolam ſemmantis · illud qðᷣ

Dicitur in ſine Dederunt fructu aliud cẽteſimũ

n

0

S

R

O Balance Q

N

HMNTMIIII.A

15

K

J

10

H

G

F

E

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

5
₰△
E
G
5
3
E
—
E
E
5
—
3