chꝛiſti boni cbꝛiſtus em̃ grece dꝛ vnctꝰ latmne

Sequitur· non relinquetur bic
lapis ſuper lapidem ·⁊c · Oꝛigen ·
Ois hõ qui ſuſcipiẽs ĩ ſe verbu dei
templũ eſt ſi poſt peccatũ adhuc ſaluat ex pte
veſtigia ſidei et rengionis tempiu eſt ex pte ð

eßit

Ninde
D

urhe⸗
lige
tade
erpe
rpe;
Ppern
deeaD
lmet
deſtnn
ꝛrn
pra
tusn
Me
ſore
ſatut
eiſ
We
etpeſt
fomes
e lere
muce
radene
Emit⸗
tſri
tact
es ſr
ſuoſ
Cemul

aſin

Ucesſ
atmi
vckti
Hin
eſola
oeſt
Dpe⸗
guüm
itad
eat de
gief
woi
D
nith
föͤm
ett
1o
lntd⸗
nut
oo
:
e
fſ

.

eme

Er rrr

—

epi ſcopi vo et reges ſaltem aliqui ſunt vncki .—

nolice credere .I taubo adulatoꝛib. qe Pphe
ſunt antichaiſti. Vbicunq; fuit coꝛpuſꝛcid ẽ
vbi eſt bonꝰ pᷣlatus ibi 2gregant᷑ bone pſone
Statim ãat poſt tribulatione ſelectõms vel
ꝓuiſioms puerſe·na talis ꝓuuſio eſt eccie magᷓ
tribulatio: ſol obſcurabi ·· qð ſit moꝛalit qn
malus pᷣfici᷑ et luna nõ dabit lumen ſuũi ec
cleſia q lumen habet a bono paſtoꝛe ſicut luna
a ſole · ꝓpter qð ipo ſubtracto deſicit lumen ec
cdleſe· ⁊ ſtelle cadent de celo religioſi de cõ
tẽplatõis excelſo· et vᷣtutes celon mouebunt᷑

nã pfecti de dei patientia inpermiſſione malip

lati mirant᷑ Et videbũut filiu hommis c id e
cheiſtũ qui m tali tribulatõe vemt aliqñ ꝓ con
ſolatõe bonoꝝ deijcies malũ pᷣlatu ⁊ ſubſtitueſ
bonũ · St mittet angelos ſucs ⁊c]· tunc enim
mittunt᷑ angelici viri cum tuba pdicatiomis ad
cõgregandu electes hinc ⁊ inde in vnitate ca
ritatis a ſunns celoꝛu 2Cc /ia maioꝛib vſq; ad
minoꝛes· q; pdicatio debet eſſe cõmunis · Ab
ax boꝛe ſici diſcite parabolaʒ ac · per ſicũ cuius
dulcis eſt fructus ſigſicat᷑ bonꝰ platus q̃ m in
ſtitutõne ſua incipit mreſcere popa bona: 2 B
ſignũ fructiſcatõis bone mn ſe et in alijs de ꝓ
vimo ſiture. De die aut ila c Iſtud ad lice
va exponit᷑ de die iudicij generahs. Moꝛaliter
at põt exponi de die iudicij particularis qui eſt

dies moꝛtis cuui libet honis diez aut moꝛtis

ſue nullus ſea cit niſ dens ſibi reuelaut õ ſubdit
Srvut auüt fuit in dieb noe c ]·Srat em tunc
comedetes bibetes in ſecuritate dilumũ non

timẽtes · Sic etiã multi de moꝛte ſua nõ cogitäat

quis certitudinaliter fint moꝛituni ido ſubdi
tur. ita erit aduentus filij homis ad pticula
ve undiciũ venietis na aliqui moꝛiunt᷑ repente
in pꝛadijs et feſtuuitatib magmis et de opanti
bo magro vnaliqñ fulgurat᷑ et alij velmquut᷑
et ſic eſt in alijs ſeqᷓntibj exemplis·⁊ imõ ꝛcludi
Vigilate & vos ad moꝛtẽ ſolicite pꝛeparãdo
Quis putas eſt ndels ſeruꝰ c hic eſt bonꝰ
pꝛelatus qui ſubditos ſuos paſcit pabulo ſacre
ſcripture et eukariſtie· queʒ ni dñs muenerit vi
gilantẽ ſup ꝑſone ſue gregiſq; ſui cuſtodia· ſu
per omna bona ſua alſtituet eu dando ei ſeip̃ʒ
et pꝑ ⁊ſeqns oẽ bonu. Si aut dixerit malꝰ ile
ſeruus in coꝛde ſuo moꝛã facit dñs meꝰ ⁊c / de
aduetu eius in moꝛte nihil cogitado. et cepit

pcutere ꝛc Fi viuere nurioſe 1 guloſe · vemet

dñs Fui illius ꝛc /¶ repetes moꝛtis debitum re
pentine ſicut freqnter accidere ↄſueuit·
Vnc ſimlle erit regnuʒ celoruʒ
decem vr ginibus. Der quas
intelligi põt vniuᷣſitas ſideliu qͥ ꝓpt
Aintegtatem ſidei vgines noſant m
ulud·coꝝ xj· Deſpõdi vos vni vro vginẽ ca

ſtã exhibẽ xpᷣo Qumq; aũt ex eis erãt fatue .
id eſt bonis operibo vacue ꝙ; ſides ſine opibus
moꝛtua eſt: et q̃nq; pꝛudetes/i opa bona ha:
bentes ⁊ ſic aceeperut oleũ ad oꝛnatũ ſuaꝝ lã⸗
padaꝝ ·ꝗpter qð a chꝛiſto dicut᷑ recepte alie vo
excluſe · Sicut hõ pegre ꝓſciſces ⁊c H cõiter
exponit᷑ de chꝛiſto qui aſcendẽes in celu ſuis fiᷣ
lib bona ſua dedit de qiub rõeʒ exiget in iudi
cio hinali poteſt etia exponi de chꝛiſto nobiſcũ
exñte m huius mũd pegrinatione ſicut p̃e di
cit in ſine huiꝰ euãgelij ecce ego vobiſcum ſum
omib dieb vſq; ad Zſummatõz ſeculiip̃e etiã
dat nob bona ſua inequałr tñ ſm ſapie ſue oꝛdi
ne. et ꝓfect us eſt ſtatim. ꝓ hec nõ intelligit
eius receſſus ab eccleſa h q; dimittit nos agẽ
ꝓ libertate noſtra· Nlli vo duplicat talẽta. ̊ ex
eis faciũt opa bonaili vo abſcondũt q̃ viuunt
ocioſe vł ex eis tpalia tm̃ lucra querunt venit
aut dñs rõneʒ qᷓrere in cuiuſ libʒ homĩs moꝛte
et duphcãtes talenta remunerat:alios vo dam
nat: Qu aũt venerit ſilius homĩs in maeſtate
ſua·G̊ etia pt expõi de aduetu xp̃ᷣi ad uidiciũ p
ticulaxe ſicut eſt ꝓs pᷣcedens·nã a tpe aſceſic ni/
ſedet in mavſtate ad dextrã dei patris 1 ange
li ſunt cũ eo:ces etiã gentes gregate/ſunt añn
eũ nuda ⁊ apta ſunt ecłis eiꝰ omia heb·nij
ipe etiã ſegregat oues ab edis oĩm merita 1 8
merita diſcernedo et põit bonos ad dextrã dã
do eis Sgtiazʒ ꝗᷓ eſt arꝛa głe et p oppoſitu males
ad ſiniſtrã arꝛã głe denegãdo et ſic dicit bonis
BDoſſidete patu vob regnũ bᷣm qð ðꝛ lu·xvij
Resgnũ dei eſt intra vos· Eſurun in mẽbꝛis
meis deſiderãtibo eukariſtiã. et dediſtis mihi
vos ſacerdotes bñ miniſtrado· ſitun potũ ſa
pietie ſalutaris: et dediſtis mihi bibẽᷣ vos do
ctoꝛes ⁊ pdicatoꝛes eccie hoſpes era exdu⸗
ſus a cõttate ecckie · et collegiſtis me vos pij
iudices abſoluẽtes me· nudus opimento vtu
tum. et opuiſtis me reducẽdo me ad vᷣtutis
bonũ. inſemꝰ imſirmitate paſſonis moꝛdina

te· et viſitaſtis me /ſuppoꝛtando caritatĩe· in

carcẽ erã ligatꝰ pꝛaua ↄſuetudme. et veniſlis
ad meſoluendũ a tali ligamine· Scontrario
vo diẽ mabk · Rſuriui et ñ dediſtis mihi mãduca
re ⁊c expoſitio patʒ ex dictis per negatõnem
collatõnis dictoꝝ bñſicioꝝ et ſicut ferẽtes di
gni ſunt pmiatõneita denegãtes et dare potẽ
teſ punitõne ideo conclud m ſine t ibũt hi
in ſupphcium ꝛc RK. XVII.
. Tfactum eſt ⁊c. Sequitur. Scitiſ
gquia poſt biduum paſcha fiet 2c
rräMoꝛakr exponẽdo chꝛiſtus poſt bi
Duuũ moꝛtis ſue die tercia enſijt ad
Słam coꝛpoꝛis:⁊ nos eiꝰ membꝛa poſt biduuʒ
⁊feſſionis et ſatiſ factõnis trãſimꝰ ad głam pa
tris · Tunc agregati ſunt ⁊c· Sequit᷑· Dice⸗
bant aũt nõ in die ſeſto ⁊c Sicberetiti de pꝛro

.
dſtoõne verbi dei trackant in occultis timentes
contra ſe ſieri tumultũ a chꝛiſtianis acceſſit d
euʒ młr c]·conꝝ· x· ðꝛ caput chꝛiſti deꝰ itaq;
chꝛiſti caput vngit qui ad honoꝛem dei omma
opera ſua lſacit· m illud. con x. O mia in ghaz
dei lacite · Vdentes aut diſeipłi indignati ſüt ·
C per hoc dengnãt᷑ detractoꝛes bonoꝝ ope⸗
ra denigrates · Tunc abijt vnꝰ · per iſ tũ ſigſi ·
cat᷑ bereſarcha qui vbum dei ꝓmittit tradere
in zdaui. Pꝛima auᷣt die aʒimoꝝ ⁊c Sequit᷑
Tepus meu ꝗpe eſt apud te facio paſcha ⁊c
per hoc aũt ꝙ chꝛiſtꝰ moꝛti ꝗpinquus nõ ſolu
agnũ typicu· h etiã coꝛpꝰ ſuu ven ſacrametałr
cu apłis mãducauit · ondit ꝙ quilbet chꝛiſ tianꝰ
pericłho moꝛtis immmente debʒ ſi põt ſacramẽ
taliter cõicare: ⁊ ſi nõ poteſt cõtet ſaltẽ fide· Im
vbum augu. Orede et maducaſti. Veſpere ãůt
facto · Dequi?· Et edentibus illis dixit amen
dico vobis q vn? veſtru me traditur? eſt per
boc ꝙ in cena pnñtiam ꝓditoꝛis denũciauit h gfi
cauit ꝙ ꝓditõnes innocentiuũ frequeni fuunt in
Zuiuijs ··per venenũ· Cenantib autẽ illis acce
pit eſus panez c Kug?:De vno pane petꝛꝰ?
accepit ⁊ indas h petrꝰ ad vitaʒ iudas ad moꝛ
tẽ.· St accipiens calicem⁊c] ad ſigniſicanduʒ
perfectam anime refec tionem ſicut ex cibo et
potu ſit pfecta coꝛpoꝛis reſectio:ſeparatim tñ
ſecit coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis cõſecrationẽ· q; ſan⸗
guis euis erat in cruce a coꝛpe ſepandus· Et
himno dicto τπ merito de tanto Zuiuio gre
reddende erãt deo · Tunc diyit illis ieſus oẽs
vos ſcandalũ patieni c· Remigiꝰ· Quod ille
pᷣdixit pᷣuidendo · ipſe denegat amado vbumo
raliter inſtruimur vt quantũ ↄſidimꝰ de ſidei
feruoꝛe:tin timeamus de humana fragilitate
videt᷑ tñ petrꝰ accuſabił ·qꝛ ꝛtradixit et qmiam
alijs ſe pꝛepoſuit · d· et ſi omes ſcandaliati ſue
rint c et tercio qi totũ ſibi attribuit:ſꝙ eet
ſoꝛtiter pſeueraturus· vt hoc igit᷑ in eo ſanaret
pmit ſeri caſu eius nõ impellens ad negãdu
ht eü ſibi deſeres et humanã naturã de fragilita-
te uincens· Tunc venit ieſus cũ illis in villã
que ðꝛ gethſemani ⁊c· q̃ interpᷣtat᷑ vallis pin⸗
SgZuedims. Remigiꝰ.· Pulcrxre appꝛopinquãs paſ⸗
ſioni in valle pnguedinis oꝛaſſe ðꝛ vt demon⸗
ſtraret·ꝙ ꝓ valle huilitatis et pinguedmẽ cari⸗
tatis moꝛtẽ ꝓ nobis ſuſcepit· Moꝛaliter etiam
nos mſtruxit vt nõ geſtemꝰ coꝛ aridũ a pĩigue
dme caritatis·. Sedete hic donec vadam illuc
et oꝛeʒ · Quiß. ¶õſuetudo illi erat ſine dilcipułk
oꝛare.̃ aut faciebat erudiens nos in oꝛõnibus
quiete Atituere et ſoltudinẽ q̃rere· Tranſeat
a me calix iſte ·lilariꝰ. Dro bis oꝛat qui poſt
ſe paſſuri erãt·d·. traſeat a me caux iſte /i· quõ
a mie bibit· ita ab eis bibat᷑ ſine difri dentia ſpei
metuq; moꝛts Verũtñ nõ ſicut ego volo ⁊c
Leo papa:Mec vox om̃es ſideles mitruxit oeſ

cõſeſſoꝛes accendit omes martires coꝛonauit·
nã mudi odia temptationũ turbines. pſecuto
res · erꝛoꝛeſq̃s poſſet ſupare nin chꝛiſtꝰ in o=bo
et ꝓomnibus patri diceret. ſat voluntas tua-
Spũus quide ꝓmptus eſt c -hlarius Itaq;
qntu de ardoꝛe ſidei confidimus tiñ de carnis
fragilitate tĩeamꝰ· Ecce appꝛopiqᷓ̃t hoꝛa ⁊ ſliꝰ
bhomiĩs tradet᷑ in manib peccatoꝝ cc· Onge·
Sed et nunc in manꝰ peccatoꝝ ieſus tradit᷑ qn
bi q̃ vdent᷑ in chꝛiſtũ credere hñt eũ in maniv
ſuis cũ ſint pẽtoꝛes iꝙ̊ et q̃tienſcunq; iuſtꝰ hñs
in ſe ieſuʒz in ptate tradit᷑ peccatoꝝ· Quecuq;
oſculatus fuůo ⁊c Miero. Dic ſacerdos dic cle⸗
rice quo eiſdẽ labijs deoſcularis hiuũ vᷣgims q̊⸗
bus doſcultꝰ es hiã meretricis:o mda·oſcuio h
bũ homiĩs tradis. St ecce vnꝰ ⁊cc· Sequit᷑. ⁊1 p/
cuties ſeruũ pᷣncipis ſacerdotũ c·heꝛo· Do
pulus iudeoꝝ ſeruꝰ fact? eſt impietatis ⁊ ðduo
ratõiſ ſacerdotũ · dextraq; pdidit auriculã · vt li⸗
tere veritatẽ audiat in ſiniſtra·. Conuerte gla
diu tuũ in locũ ſuũ cτ Rabanuſ.· Opoꝛtuit vt
actoꝛ gre hdeles patientiã ſuo docèt exeplo ·
potius ad ſuſtinendu aduerſa ſoꝛtii inſtrueret
q́ʒ ad vindicãdũ ꝓuocaret · Tüuc diſcipłi oms
relicto eo fugerut · ſicut p̃dixerat eos ſcãdalũ
paſſuros. Mic dixit poſſum deſtruẽ templum
ði ⁊c · Hnero. Ealſus teſtis eſt qui nõ eodẽ ſen
ſu dic ta ꝓponit. Saluatoe dixerat ſoluite tẽplũ
hoc· Iti 2mutãt et aiunt· Poſſuʒ deſtruere te
plũ dei · Ite dyerat ⁊ excitabo illud qð eſt viune
tis coꝛpis 1 nõ lapidei Jeſus àt tacebat ·Au:·
gu Ex boc ãt loco diſcimꝰcalumantiu ⁊ fłonꝝ
teſtin voces vt nec rnſione dignas habeamus
maxime vbi mai eſt hbere woꝛtiterq; ſuſtinẽ q̃;
defendere ſine vllo ꝓfectu · Tunc expuerunt
in faciẽ eius Augꝰ. DPer hoc ſigſicauit eoſ qui
pñtiam Ztie eius reſpuũt·⁊ tanqʒ collaphis eũ
cedunt qui ei ſuos honoꝛes p̃ferunt ⁊ palmas
in faciẽ euis dant qui ſupbia cecati eũ nõ veniſ
ſe affmãt· At ille negauit coꝛã omnibus ꝛc
Rabanꝰ. In hac aut negatõne petri diſcimꝰnõ
ſolũ negare chꝛiſtũ qui dicit en chꝛiſtũ nõ eſſe
ſͦ qui cuũ ſit ſe negat eſſe chꝛiſtianum.
Ane autem facto ꝛc Sequitur
Tunc videns ſudas quod dam⸗
natus eſſet· c. Ong· Si aut locuʒ
penitentie reqiuſſſet. 1 tempus pe
uitentie obleruaſſet foꝛntan mueniſſet eũ qᷓ diẽ
nolo moꝛtẽ peccatoꝛis h magis vt cõuertat᷑ et
vuiat ·. Emerunt ex illis agru higuli in ſepultu
tà pegrinon ·. Aug? pegrinis mqʒ q̊ ſine do
mo:patria et toto oꝛbe exules iactant᷑ veq̃es

cheiſti ſangume ꝓuidet· Iſtos aut pegrinos di

cimus eſſe deuotiſſimos xpᷣianos·ꝗqᷓ renuciates
ſeculo et nibil poſſidentes in mundo in cheiſi
ſanguine requieſcũt: Teſus aut ſtetit an pñde

—

mn

1·Sequit St nõ reſpõdit ei ad vllũ verbũ·
rõ dicta eſt capło pᷣcedente ſcdðᷣm augꝰ.ero ·
Vel ideo nibil rndit ne crimen dilues dimitte⸗
ret᷑ a pide ⁊ crucis vtilitaſ differꝛet· DPꝛĩcipeſ

aut ſacerdotũ et ſemoꝛes pſuaſerunt ppłis ⁊c]

Quꝛig.dſt et nunc vddere quomõ ꝓpppus uudeo⸗
rũ a ſenioꝛbo ſuis:⁊ uda ce culture doctoꝛbo
ſuadet · ⁊ excitat᷑ aduerſus ieſum vt pdant eum
hodie in locis pluribo ſit idẽ aduerſus mebꝛa
eiꝰ. Innocens ego ſum a ſanguine iuſti huiꝰ
Heo papa· Sxceſſit & pilati culpa facin udeoꝝn

Eꝙ nec pſe euaſit reatu qui reliquit pm iudiciun

Im crimẽ tranſijt alienum · Tunc dimiſt eis
barrabã ⁊c]· Milarius In quo archanu inſideli
tatis ſuture ondit ſ.antichꝛiſtũ· chriſto pferen
dů · Tunc milites pᷣndis ſuſcipietes ijeſum ⁊ c
Criſo· Que igit᷑ erit nobis cura de ceio:ſi ↄtu⸗/
melias ab aliquo patiamur poſtq̊ʒ chaiſtꝰ hec
paſſus eſt:etem̃ qð ſiebat in chriſto vltimꝰ con
tumelie termm erat nec vna pticu la tantũ h
vmiuerſum coꝛpus patiebat᷑ iunrias caput p con
ronã ⁊ arundinẽ ⁊ collaphas:facies qꝛ cõſpue:
bant᷑ gene ⁊H alapis cedebant᷑ coꝛpus totu per
flagella denudatu et circudationẽ clamidis ad
ſictã adoꝛationẽ· manꝰ p arundineʒ quã dede⸗
runt ei ꝓ ſcęptro ac ſi timerẽt ne ptermitteret
aliquid guiſſime pſumptõnis.· Moꝛalit᷑. R abaꝰ
Qaput chꝛiſti deus:igit᷑ calamo chaiſti caput p
cutiunt qui duiimtati eius ↄtradicetes erꝛoꝛe
ſuuʒ autoꝛitate ſacre ſcripture que calamo ſcri⸗
bit᷑ fir mare conant᷑ ſpuut in faciem eius qui pͤ
ſentiã Itie ſue vbis execrandis reſpuũt et deu
in aarne veniſſe dene gat falſo aut illu adoꝛant
qui eũ credũt ̊ puerſs actibus deſpicumt. St
duxerunt eu vt crucihgeret᷑ extra ciutate vt
p boc onderet᷑ ꝙ ꝓ totiꝰ mudi ſalute patiebat᷑.
hebᷣ xiij Teſus vt ſanctiſcaret pyłm ſuu extra
poeta palſſus eſt· Exeuntes aut iuenerut hbo
mmẽ cyreneu ꝛc ¶hero· Miſticecrucem ſuſci
puunt natõnes: et pegrinus obediens poꝛtat
ignomimãa ſaluatoꝛis· Et dederũut ei bibe vmüũ
cum felle mixtũ ⁊c]hoc moꝛaliter faciut qᷓ me⸗
bꝛa eius amaritudimbaffligunt · Diuiſerut
velſtimeta eius ⁊c hoc nequiter attemptãt qui
eccias ſpoliant. Lunc cruciſixi ſunt cum eo ⁊c

Remigiꝰ. Der iſtos duos latrones deſgnant

omes qui artõꝛis vite ↄ⁊tinentiã appꝛehendũt ·
quicunq; em mtentõne placendi deo hoc faciut
deſignant᷑ pullum qui a dextris chꝛiſti crucifixꝰ
eſt· qui vo ꝓ appetitu laudis humãevel aliqua
minus digna mtentõne p illum qui a ſiniſtris
Pꝛetereutes autẽ blaſſemabãt ⁊c]¶· Sic ⁊ mõ
qui ma pᷣtergrediunt᷑ iuſticie nõ ceſſant ipſum
blaſfemare· Si ſlius dei es deſcende ð cruce
Rabanꝰ. i aut tunc de cruce deſcenderet vtu⸗
tem patientie non demonſtraret h expectauit
paululũ·ixriſonẽ ſuſtmuit:⁊ qui de crucedeſce⸗

dere noluit de ſepulcro refurrexit · R ſexta ãt
hoꝛa c] Qaig Sicut moyle extendẽte manꝰ
m celuũ ſacte ſunt tenebꝛe ſup egiptios ſic? xpoOo
hoꝛa vjmanꝰ extendente in cruce ad celuz ſup

2

Ppłm qui clamauerat cruciſige eũ facte ſunt te

nebꝛe · om̃i lumme puati ſunt in ſignu ſutura
rũ tenebꝛaꝝ que appꝛehenſure erãt iudaicã gẽ·
tem. Deus me vt qd dereliquiſti me ·¶loſa
Subtraxit ꝓtectionẽe ſ̊ nõ ſoluit vnioneʒ. Dic

martires in manib carniſicũ dereliquit· quos
tñ caritate hrmiſſima ſibi umxit· Teſus aut cla⸗
manſ voce magna emiſit ſpum oñndenſ ex caa
moꝛe ſupnaturali ꝙ ex mayrima caritate tradi
dit noſtre lalutis Pcium. Et ecce velum teẽpli

ſciſſuʒ eſt c] dei templũ e ſidelis aĩa coꝝ nj ·
Templũ dei ſem eſt qð eſtis vos. Quius veluz
ſcindit᷑ qñ velamen ypocrip diſſipatterra mo:⸗
uet᷑qn terrenũ deſideriũ in amoꝛẽ celeſtiu cõo⸗
miutal? et petre ſcindunt᷑ qñ duricia coꝛdis per
pietatẽ emolli/ et moꝛtui reſurgut qn ſomnꝰ
pigricie ad boni opis exercitiũ excitat· Quʒ ſe
ro factũ eſſet ⁊cſequit᷑ et petijt coꝛpꝰ ꝛeſu ·
xlle coꝛpus dñ poſtulat qᷓ ꝓ digna receptõne
eukariſtie deu ſuppłr exoꝛat et muoluit ſyndo
ne munda: qñ recipit mẽte pura.⁊ ponit mn mo
numẽto nouo:um coꝛde p gratiã renouato:et

aduoluit ſaxum magnũ ad oſtium qᷓndo ponit

diligens obſtaculum contra peccati reciduiuʒ·
et muheres ſedent contra ſepulcꝝ cum amnime
deuote conſderant paſſiomis chriſti miſteriuz
Altera autem die ·Sequitur · Tube ergo cu

ſtodiri ſepulcꝝ c Notandũ ꝙ volentes im.

pedire dumaã pꝛouidentiam contra ſuam intẽ⸗
tionẽ ꝓmouent illam· Sicut fratres oſeph vẽ⸗
diderunt ipſum ne adoꝛarent eum et per H̊ cõ⸗
pulſi ſunt eum adoꝛare ſcdum oꝛdinem pꝛoui⸗
dentie diume · Sic pꝛincipes iudeoꝝ volentes
impedire celebꝛitatem nommis chꝛiſti fuerunt
valde diligentes de cuſtodia ſepulcri et p hoc
celebꝛata eſt fa ma de veritate ſue reſurꝛectio⸗

nis et per conſequens ſui nommis· et erit no

uſſimus erꝛoꝛ peioꝛ pꝛioꝛe veritate ĩgnoꝛan
ter dixerunt · licut et cayphas:nam erroꝛ eoruʒ
quo mulites pecunia coꝛrupunt vt ſuratũ cor⸗
pus chriſti mentirent᷑ peior ſuit erroẽ quo pe
tiuerunt cuſtodiaʒ ſepulcri ne diſcipul corpuſ

chriſti furarent· QA. XX VIII.

Eſpere auteʒ ſabbati Sequitur
St ecce terre motus xc. R
Beda terremotus reſurgente
Dommo ſiut et ipſo moriete in cru
ce factus eſt magnus.hgniſcat terrena prius
corda ꝑ ſidem paſſionis ac reſurrectõnis eius
ad penitentiaʒ concutiendo ſalubꝛi pauoꝛe cõ
mota. Angelꝰ em̃ dommi deſcendit de celo .
Angelus iſte lgniſcat bonum pꝛelatum de q̊
dicit malach· ij angelus dommi exercituũ eſt ·

8

d

qui deſcendit de altitudine ntemplationis di
uine · ꝗpter releuationem neceſſitatis frateꝛne ·

et reuoluit lapidem· impedimentum tolles
accedẽdi ad chꝛ ſti monumentum · quia monet

mentes ſubditoꝝ ad conſideꝛationem moꝛtis
chaſti ꝓ cõpaſſionem et reſurꝛec tõnis euuis p
celeſtiuz amoꝛem· Aſpectꝰ eus ſicut fulgur/
nam obſtinatos terret et veſtim eta eius ſic

nix q; pemtẽtes demulcet · in ſignũ huius ſub

ditur · timoꝛe autẽ eius exterriti ſunt cuſto

des ⁊ mulieribus dixit · Nolite timere vos Ve
nite 1 vdete locuz c P diligentẽ meditatõz

pꝛedictoꝝ· Et cito euntes id eſt alios indu

centes ad himile bonuũ pꝛecedet vos in gali:
leam c]· que tranſimgratio interp̃tatur: quia
chꝛiſtus tranſingrans ad celeſtia pceſſit ad p̃⸗
parandum electis ſius loca· ibi eu videbitis
facie ad faciẽ in gloꝛia Et occurꝛit illis ieſus

Rabanus· Deꝛ hoc oſtendit ommbus iter vir
tutum mchoantibus vt ad ſalutem perpetuaʒ

peruenire queant adiuuando ſe occurꝛẽᷣ De

derunt nuilitibus pecuniaʒ hhlarius Cmi

tur ergo reſurꝛectõnis ſilentium et ſurti me⸗

datium argento· quia bonoꝛe ſeculi qui in pe
cunia eſt cupiditate chꝛiſti gloꝛia denegat᷑·

Item iſtis iudeis ſimiles ſunt qui cuz magnis

ſumptibus laboꝛibus conantur ad ſubuerſo

nez veritatis in ſpeculabilibus vel agibilibus ·
cuiuſmodi ſũt aduocati doloſi et doctoꝛes glo

rioſ et iln qui eos ad hoc inducunt Vndeciz
Diſcipul abierunt in galleam m montem c-

Rabanus. In monte quideʒ apparuit eis dñs
vt ſigniſcaret ꝙ coꝛpus quod de cõmuni ge⸗
neris humani terꝛa naſcendo ſuſceperat· jam ſu
per omĩa terꝛena ſubleuabat · vt admoneret ſi

deles ſi illic celltudimem reſurꝛec tõnis euis cu

piunt videre · hic ab infimis voluptatibus ſtu
deant ad ſuperna deſderia tranſire · Luntes

ergo docete omnes gentes baptiſantes c.

ex hoc patet ꝙ pꝛedicatoꝛes euangelj debent

omnibus magis et paruis ſine acceptõne p
dicare et miiſtrare ſacramenta ſecunduʒ gra
tiam et poteſtatem immediate a dommo vel

per mimiſtros ſuos ſibi datam· quibus pꝛomit

titur aſſiſtentia domini cum dicitur. Et ecce

vobiſcum ſum ⁊c] ſcilicet dirigendo ſermonez
ad ſalutez audientin ⁊ meritu veſtrũ ⸗

Explicit matheus euangehita

—

t

ptum eſt m eſala ꝛc

gelum a verbis pꝛophe⸗

— gebj ſermonem inci⸗
pere a ſacra ſcriptura debere non a poeticis

verbis aut philoſophicis demonſtrauit. Euit

johannes in deſerto c · Mieromimus- Veſtis

autem iohannis· cibus et potus auſteram vꝛ
tam pꝛedicantiuz dengnat . Veniet foꝛtioꝛ me
poſt me ꝛc per hoc auteʒ oſtendit iohannes

ꝙ pꝛedicatoꝛ veritatis ſe iactare non debet

ſed magis alios veraciter tamen commenda

re. Venit ieſus a naʒareth· xc ſcilcet vt bapti
ſmum iohannis et eius doctrinam appꝛoba

ret in hoc dans exemplum maioꝛibus vt ap
pꝛobent bona opera ſubditoꝛum·. St ſtatim a

ſcendens de aqua vwit celos apertos c Der

boc deſignatum fuit ꝙ baptiſatus baptiſmo
chꝛiſti recipit ſpiritum ſanctum et efficitur dei
filius adoptuius· St ſtatim ſpiritus expulit
eum in deſertuz c· Der hoc mſinuatur ꝙ illi
qui ſunt dei hilij adoptiui ſequuntur inſtinctu

ſpirituſſancti· Romooctauo· Qui ſpiritu dei

aguntur hi niij dei ſunt. Sratq; cũ beſtijs ſczʒ
paciſice· et angel mĩſtrabant ei· Per hoc mo
raliter infnuatur ꝙ in quoꝛum ſenſualitas ſbᷣ
ratione paciſice tenetur per angeloꝛum miſte
rium ad celeſtia tranſ ferentur · Venit ieſus in
galileam pꝛedicans c]· Per boc inſinuans ꝙꝙ
pꝛedicatoꝛ euangelij pꝛius debet tranſmigra
re de carnahbus ad ſprritualia ⁊ de terꝛenis ad
meditandum celeſtia quia galilea tranſuigra
tio interpꝛetatur Et pꝛeteriens ſecus marxe
gallee vidit ſymonem et andꝛeam c.]· Per
boc autem ꝙ petrus et andꝛeas relictis retibo
et ꝛacobus et ohannes relicto patre vocan:
tem dominum ſtatim ſecuti ſunt nobis oſten
ditur ꝙ non cupiditas tempoꝛahs. nec affectõ
carnaliſ retrabere nos debent a ſequela chꝛi
ſti · et ſtupebant in doctrina eius erat enim
docens quaſ poteſtatem babens pid eſt ſuam
doctrinam confirmans operibus miraculoꝛũ
St non ſicut ſeribe qui ſuam doctrinam af
rmabant iactantia verboꝛum · per hoc olten
ditur ꝙ pꝛedicatoꝛ euangelij nõ debet doctri
nam ſuam oſtentare verboꝛum affluentia ſed
eam firmare per opera ſancta. SEt erat in ſina

goga eoꝛum homo in ſpiritu immũdo p quẽ

hgncat᷑ homo pollutus carnis vicio· de ̊ dicit ·

Incipit marcus euangeliſi

Sim euangeln eſu

Per hoc ꝙ marcus euen

ticis inchoauit · pꝛedicatoꝛ?⸗

——

4
4

ſen

an
tox
n⸗
i⸗
ut
s
nn
me
nes

b
rip
im

ſino
rde
lit
pil
ehu

4

eno
oſb
ſſte
En
vg

tre

et dilcerpens eum c1 quia vicium carnale n
curatur mii carnis affuctione · vt p que peccat
quis per H̊ et toꝛqueatur · Decũbebat aut ſo⸗
crus ſimonis febꝛicitãs p quã ſigmiſcatur mu
lier caloꝛe luxurie laboꝛans que manu eiꝰ aſpꝛe
henſa ſanatur · quia talis mulier eius vepꝛeſſa li
bertate curat᷑· Ccci · xxvj In ia non aduerten:⸗
te ſe irma cuſtodiam· Veſpere aũt ſacto cum
occidiſſet ſol afferebant ad eu omnes male habẽ
tes · c Beda Wiſtice ſolis occubitꝰ paſſionẽ
moꝛtemq; ſigſicat ilius qui dicit q;diu ſum in
mundo lux ſum mudi et ſole occidente plures
q; ante demomiaci et egroti ſanant᷑q; qui tpali
ter in carne viuens paucos iudeoꝝ docuit om
mbus p oꝛbẽ gentibo fidei ſalutiſq; dona trãl⸗
mittit · et nõ ſinebat ea loqui æc· theophilus
in hoc docens nos nõ credere demonib etiam
ſi vera dicãt q ſi anquos credẽtes ſibi ĩuenerĩt
veritatibus mẽdacia miſcent. Vnde in collatõe
moyſi abbatis dici᷑ qdã anachoꝛita deceptus
ſuit a demone in angelũ lucis ſe tranſ foꝛmãte
qui poſt plura vera que ſibi dixerat piecit ſep
ſum m puteum ad eius verbu. na ei dyxit ꝙ tati
meriti erat apud deum ꝙ ex H̊ nullũ pateretur
malu qð ſuit falſum · nã ex ̊ letali ſuit vulnera

tus et cito pꝰmoꝛtuꝰ. Et diluculo valde ſurgeſ

abijt in deſertü locum ibiq; oꝛabat · p boc oſtẽ
dens ꝙ pᷣdicatoꝛ euãgelij redire debzʒ ad oꝛõis
ſecretu · vt ibi hauriat qð poſtea ppłis effundat
deo ſequi eamus in ꝓximos vicos et ciuita⸗
tes vt ibi pꝛedicẽ ꝛc· et venit ad eũ lepſus ꝛc.

p lepꝛam que moꝛbo eſt cõtagioſus oꝛigmalis

culpa ſigſicat᷑·q p carnalem generatione ad po
ſteros derinat᷑ ꝗᷓ manu chꝛiſti tactꝰ ſanat· q; v⸗
tute eius p baptiſmum emundat᷑ p oblationeʒ

aut muneris et diuulgatõem opis ſigniſicat᷑ ꝙ

baptiſatus tenet᷑ deo ndeliter ſeruire et eum in
giter collaudare· R.. It.
ri. Titeruz intrauit m capharnauʒ
ſequit᷑ et venerũt ad eum ferentes
paliticu p quẽ ſigſicat᷑ turpi marcẽs
ocio· lectm quo iacet eſt pꝛaua ſuetudo:poꝛ
tatoꝛes eius vt ſanet᷑ a chꝛiſto · ſunt q̃ttuoꝛ ſue
ſalutis ꝓcuratoꝛes ·ſ monens ſecrete · pꝛedicãs
publice · oꝛans ꝓ eo et mnuitans exẽplo ·et ſic añ
deũ locatur et dictoꝝ meritis ſi tñ obicem nõ

ponat ſ̊ magis ↄſenſum ſanat · et tollit lectum

male cõſuetudinis pe ercitium boni opis ⁊ ſic

peedens de vᷣtute ſn virtutem vadit ad domũ

ſuam celeſtẽ illi vero qᷓ inde murmurãt ſigniſi
cant demones q ĩde valde dolet · cũ pᷣteriret
vꝛdit leui alphei ſedentem ad theloneũ W. ibi
ſedent aliqui cupiditate lucri pꝑ artẽ campſoꝛiaʒ

et aliqᷓ pꝑ arteʒ deceptoꝛiã in ludo taxilloꝝ· ⁊ alr

quãdo tales vocant᷑ a dño nõ ſolum ad peniten

tiam agendũ ß etiã ad p̃dicadũ ſiẽ hic vocauit

matheum et cu talib voluit diſcumbere . oſten

tt

dens ꝙ nullus debet eos deſpicere ĩgnoꝛãs òðᷣ
deus de ipſis diſpoſuit oꝛdmare · Rt erãt dilci
puli iohannis et phariſei ieumãates ꝛc· p itos
aũt qᷓ apter ſuuʒ ieiuniũ ſe diſeipulis chꝛiſti pꝛe

ferebãt hgſicat᷑ ypocrite ꝗpt᷑ aparetià ſue religi
oſitatis anos ↄtemnentes · di llud luce xvn ·
Non ſuʒ ſicut ceteri hominũ raptoꝛes adulteri

Xc ſequit᷑ ibið Teumo bis in ſabbato ⁊c· St ſa

ctum eſt iterũ · cum dñs ſabbatis abularet p ſa
ta ⁊c · p ſata ſigſicant᷑ ſacri lbꝛi in qᷣbus ſunt ſe

mina verbi dei; LNuce vnj Semen elt verbũ ði
Jgitur pꝑ ſata diſcipuli cum chꝛiſto ambulãt cuʒ

ſacras ſcripturas duote ſtudẽt et hoc ſit ſabbis

quia ſtudium h̊ q̃eteʒ exigit metis· Spicas ãt
euellüt cũ ibꝛdẽ vite panem mnueniüũt · ſed tunc
manducant cũ ſibi p impletõeʒ opis incoꝛpant
et hec refectõ a malignantib reꝓbat᷑ ſed achn
ſto vaciter agpbał QA. 1

—— —

bens manum arwdam 2c Der
mMmanuz que eſt oꝛganum oꝛganoden
vt dicik tercõ de aĩa Zuenienter intelligit opuſ

meritoꝛiumet ideo manus eſt arida·q eſt ad
opus inualida ſed cum ad v̈buʒ xpi ſurgit p g

tiam tũc manum extendit ad ſanctã opationeʒ

Sxeütes ãt phariſei ſtatĩ cũ herodianis ꝛc· P
phariſeos q̃ diuſ interpᷣtant᷑ diſcoli qᷓ diſenno
nes faciunt ſignificant᷑ ꝓ herodianos aut ſupbi

q gloꝛioſ in pellibus mnterpᷣtant᷑ iſti vero cõſi
lium faciunt 2tra l'eſum q̃ cum hum libet ca
ritatem habentibo 2moꝛatur et ideo recedi tab
eis ſe elongando et humiles euz ſequüutur et a
deo ſalutem 2ſequunt᷑ et aſcendens in monte
vocauit ad ſe quos voluit ⁊c · ꝓp hoc aũt ꝙ apo
ſtolos inſtituit in monte ſigſicauit ꝙ epiſcopi qᷓ
ſunt apoſtoloꝝ ſucceſſoꝛes m ſuperioꝛi gdu ſut
eccleſe vñ dicunt᷑ ab epi qð eſt ſupꝛa et ſcopos
intencio q; ſupꝛa gregem dnicũ debet itende
vt eum dirigere valeant ad ſupna· ⁊ fecit vt el
ſent duodecim. lad ſigniſcandu ꝙ qhbet eon p
quattuor ptes ſue dyoceſis ſdem trinitatis de
bet p̃dicare duodecl ein conſurgũt ex ductu qᷓ
ternarijper ternariũ et dedet uls poteſtatem
curãdi infirmtates peccatoꝝ ⁊ eijciẽdi demo
ma · id eſt excõicandi ſuperbos et rebelles ð ec
cleſa: et Zuenit iterũ turba vt nõ poſſent neq;
panem mãducare · hoc eſt contra illos ꝗᷓ dimit
tunt opus pꝛedicatõis ꝗpter ſaturitate 2melſti
onis · St cum audiſſent diſcipuli ſui exierunt te
nere eum vc· Smllit illi qᷓ ſunt feruidi ad ſeqñ
dum chꝛiſtũ a mudanis hommib inſani repu
tant et ab eis qntũ poſſunt retmet᷑ qͥmõ põt
ſathanas ſathanã eijcere · hoc aut moꝛaliter ſit
quãdo viciũ vnum aliud expellit vt ꝓdigalitaſ
auariciã vel econtrario. St ſi regnuʒ in ſe diui
dak ꝛc regnum anime dnudit᷑ · qñ ſenſualitan

T introiuſt ieſus iterum mm ſn·
nagogam et erat ib bomo ba

—
————

Marẽ

rationi contraria?᷑ Et ſi domus ſuper ſeipſam
diſpertiaturac hoc ↄtingit quando in eodem
homme habitus malus ad aliq̃d declmat cui cõö
ſcientia recalcitrat· Nemo põt vaſa ſoꝛtiſ diri
pere ] IHſte fortis eſt ſomes qui foꝛtiter mnclinat
ad malũ·ſ̊ ꝓ rationẽ foꝛtiter alligat᷑ qñ virtutiſ

habitus m iraſdbili cõcupiſcibili p bonũ exer

citium firmat᷑ et tunc eius vaſa id eſt opa diſſi⸗
panturxr · St veniüt mater ei? et fratres ſtantes

c]Rpi mater et eunꝰ fratres poſſunt diei ſina⸗

gSosa et iudei q̃ foꝛis ſtare dicunt᷑ xpᷣo pᷣdicãte ·

quia gentibo chꝛiſto credentibe ſinagoga cũ iu⸗
deis extra fidem manſit pꝛo maioꝛi parte
K. 1111

mare ⁊c · ſequitur dece exijt ſe:
H mnans ⁊c Sicut docet quis vbo
ſic etiam exomplo Math·xiij parabolã iſtam ex
poſiũ de vbo doctrine· Mic autẽ exponi poteſt
de exemplo vite · qd ſemen dei poteſt · Videtes
aut exemplu h̊ ſemen recipiunt. h diuerſmode
nam aliqᷓ ſunt demonu ſuggeſtiõibo peruij qᷓ⸗
rapiunt ſemen illud ſigſicati per volucres P lu:
perbiam alta petẽtes /liq̃ vero ſunt m malicia

indurati ſicut petra· apter qð ſemẽ in eis nõ fa .
cit fructum · Alqui vo ſunt ſicut ſpine pungiti
et maledici · ꝓpt qð ex bono exẽplo ñ ꝓñciũt·

magis denciunt attribuẽtes illð ppocriſi. Aliqᷓ
vero ſunt bone voluntatis ⁊ deuotõis ⁊ iſti ꝓ
ſiciunt inde diuerſig tñ gradib ſcðᷣm Ftiam a

domino ſibi data· Sic eſt regnũ dei quęaadmo

duz ſi homo iaciat ſementẽ in terꝛa . Cres:

Qum deſideria bona cipimus ſemen in terꝛa
lactamꝰ cum opari recta meipim her ba ſumꝰ

cũad ꝓfectũ boni creſcimꝰ ad ſpicã peruenimꝰ
cum in eiſdeʒ opatioms pfectõe ſolidamur iã

plenum frumentuũ min ſpica ꝓferimꝰ. Miſſio vo
falcis temp eſt bone moꝛtis. Qui aſſimilabiꝰ
regnu dei . Sequit Sicut Inu ſinapis qð cum
ſemmatũü eſt ⁊c SZemmatõ eſt bom qvoſiti con
ceptio ꝓfect ſeminis incipit a timoꝛe qui pᷣnei
mmimu inter ſeptem

pum eſt lapientie et eſt
ſpirituſſancti dona ſed ſit magnu ĩtroducta ca

vitate q̃ maioꝛ eſt omnib virtutib. ·. Qoꝝ xiij·

et ſacit ramos per actus caritatis diſtincos· ĩ
quibo aues celii· Otemplatiui reqiueſcũt · Zt fa
cta eſt ꝓcella mag ⁊?c Nauis quã chꝛiſt⸗ ing⸗
ditur eſt anima iuſti·ꝗqᷓ ab eo per gtiã inbabita

tur · Procella vo ſurges eſt tribulatõ · qᷓ freqn⸗

ter inſurgit pie viuentib in ehꝛiſto · ſed cheiſtuſ
doꝛnnt cu talia pmittit· ſeõm vulgare dickuʒ. h
excitat᷑ cũ oꝛatõ patietis exaudit᷑ ⁊ fit trãquilli
tasg exteriꝰ cu perſecutõ ceſſat · vel interius quã⸗
do deus ſultinenti patietiã bonã pᷣſtat. et ᷣ trã

quillitas melioꝛ eſt q; pᷣmaſẽ dictuũ fuit paulo

) Con xij⸗ Sufficit n bi Ztia mea · Propt quod
ſubiunxit Libenter igit᷑ gloꝛabo⸗ in mfirmita⸗

iterum cepit ſeſus docere ad

tib meis · vt inhĩtet in me virtus chꝛiſti ·

De monumentis c Per iſtũ de

momacum dya bolus ſigſicat᷑ qui in monumen

tis et m montibo. m fedis ⁊ ſuperbis bominb⸗
habitat et cidit ſe lapidibus id eſt hommdwi

ſide tabinbus quos acriter teptat. Sʒ 2cidit nã

ab eis deuincit. Nomẽ eiꝰ legio q; multig ĩ ma⸗
lum ſociatur · SRius aut electio per xpᷣm ſigfica⸗
uit demonũ multitudmẽ deuincẽda p ipſu.·

aũt demões eiecti poꝛcos ĩtrauerũt· ſigſcat i
trant ducentes vitã poꝛcinã et eos p̃cipitant in

gehennã St venit qudã de archiſinagogis

per quẽ intellgi põt vnꝰ de ſacerdotibo curatiſ

qui ſi habeat aliquã pſonã in ꝑiculo moꝛtis ſpũ
alis cui nõ poteſt aut neſcit ſuccurꝛere debz ad

jeſum vemire id eſt ad illü qui habet ʒeluʒ ſalu⸗
tis animan et ſcit et poteſt remediũ adhi bere ·
&t ſi aliqui velint impedire dicẽtes ꝙ moꝛtua

eſt iq; mpoſſibile ſt remedium propti hoc
dinmnttere nõ dz qe de nullo deſperandu eſt vi

ta pꝛeſenti durate· St mł: q̃erat ĩ ꝓfluuio ſan
Suinis ⁊c humamtas chaił dici᷑ eiꝰ veſtime
tum. Phił ·ij In ſinnlitudine bommu lactꝰ e et
habitu muentus vt hõ· Quius ſimbꝛia ſunt pe

des tanqʒ extremitates Mubr xij anis ſangini

flua ſiut magdalena multo tẽpe peccatis pollu

ta: ed tãgendo xp̃i pedes fuit ſimpliciter emũ

data. (K.

ſuo· t vocauit xij· c Seqᷓt St pcepit neq̃d
tollerent c Beda · Der perãonera ſeculyp pa

nem delicie coꝛpoꝛales:pꝓ es in zona lapiẽtie oc
cultatõ ſigtur.q; quiſquis officiũ doctoꝛis acci

pit neq; oneribo ſecularium negocioꝝ depeim
neq; deltcijs carnalib reſolui. neq; eõmiſſum ta
lentum verbr ſubocio lẽti coꝛpoꝛis debʒ abſcõ

dere . Quoeũq; introieritis mn domũꝛ2 The

ophilus ne de gula contingeret eos rep̃hendi
ab alijs in alios tranſeunteſ· St audiuit rex be

rodes ⁊c Seqᷓt poſtea St contriſtatus eſt rex

pter iuſuirandu· ⁊c Beda. Diſſimulatoꝛ me

ts ſue triſticiã pᷣfert m facie. cum leticiam habe

ret in mente · ſceluſq; excuſat uramento vt ſub
oceaſide pietatis mag impiꝰ ſeret· et õ per 1ʒ3
ſignãt᷑ illi qui ſub ſpeeie religioſitatis machinã
tur opꝰ facẽ malignãtis· Der herodiadẽ vo ſſ S
tur luxuria. Per ſaltatricem diſſolutõ hbomno
ſa Per q̊s Tohis -hommis Stioſi ſteqũt ꝓcuxa
tur moꝛs ſpũalis et aliqñ conpoꝛalis St ait ill
venite ſeoꝛſuz. c Theophilꝰ queſtere ſaẽ xpᷣc
diſcipulos ſuos vt diſcãt p̃poſtiꝙ qui laboꝛãt

Tvenerunt tranſfretuʒ. Sequi
tur. Statim occurrit eis bomo

Tegreſſus inde abiſt m patri .
am ſuam.⁊c·Vnde huic omma ·
AEti ſinnleſ ſunt ruſtico qui cruciſxũ
adoꝛare nolebat eo ꝙ hignum creuerat ni oꝛto

õ

— — — — — — — —.———,᷑, „ „ — — —. — —i———

Vn
Dino

nde
lmen
Innth,
nnto
diri
im
Sn
g
Mefn
6
tatiſ
ſpi
ad
ſaln
ere⸗
nn
hoe
ſty
ſin
ime
ket
tpe
ini
lu
m

e

1

— ☛4 — —

— —

m opere et ſermone requie ꝓmeren? . ⁊ non
debent ↄtmue laboꝛare · St pedeſtres de om⸗

mbus ciuitatib cucurꝛeruůt illuc· c Adhuc tẽ⸗

porib iſtis pauperes et mediocres pſone mag

currũt ad pᷣmones q̃; magne· Et cũ iã hoꝛa m

ta fieret ⁊c Beda miſtice declmata die · tbas ſal

uatoꝛ reſicit q; cũ ſol iuſticie ꝓ nobis occubuit
a ſpualis medie tabe ſumus ſaluati. DHDꝛouocat

apłos ad fractione panis inſinuãs ꝙ qͥtidie p
eos ſint cotda nra paſceda · eoꝝ ſcʒ lris et exem
plis .Hex quinq; panes q̃nq; liba moyſ· pꝓ du

os piſces ꝗphete et pſalm hgurant᷑ duodecim

cophini ſunt duodecim fruct ſpuſſacti .q̃ reñ

cimur in eukariſtie ſacramẽto· Et cu dimiſiſſet
eos abijt in monte oꝛare·⁊c · ꝓ hoc ondens

orans nõ debʒ in terrenis deſiderijs iacè· Srat
nauis in medio mari:⁊c nauis eſt coꝛpꝰ hũa⸗
num ĩ quo ſcðʒ platonicos amma eſt ſicut nau⸗
ta in nauiꝗqᷓ fluctib paſſionũ ire ⁊ cupiſentie ·
que ſunt in oꝛganis coꝛpanb frequent ĩpelht.
et aliqñ piclitat na motus paſſiomis aliquando
ſubuertit iudiciũ ratõis · ʒ qrta vigilia qᷓ ter⸗

minat᷑ in luce matutimna xpc venit · q; dũ mes ad

ſuperni lummis claritatem oculos erigit paſſo
num impetꝰ cõquieſcit · et tũc ſit applicatõ ad ter

raʒ geneʒarethi generãtis auraʒ p quã ſigſicat᷑

ſpuũs aure lenis vbi eſt dñs·iij. Reg·xix·⁊ ſanã:
tur infirmi a languoꝛe peci ·

eſt bene loqui et male vuiẽ· Bene irritum feci
ſtis pᷣceptum dei·c ¶hoc aut᷑ fſacumt pᷣncipes et
pᷣlati facientes ſtatuta ſua ſub gui pena diugen
ter obſeruari ⁊ pan aut nihil curãt ð obuatõe
mandatoꝝ dei Rt aduocãs iteꝝ tur ba·⁊c hoc

eſt ita morale ꝙ nõ indiget alia moꝛalitate. St

inde ſurgẽs · ⁊c] Sequitur · Mułr em ſtatim
