num ad aratrum et aſpiciens retro aptus eſt
resgno dei ; CK. — I5
Fyitq; ad aaron ⁊ c Hoſt ſecra
tionem aaron et fiuon eius hic con
ſequenter ponit᷑ executio ſacerdota
us officij ĩ qua aaron pᷣmo obtulit

aaron accedens ad altare immolauit vitulum
ꝓ peccato ſuo / ꝓ quod ſignificat᷑ ꝙ ſacerdos
noue legis accedens ad altare pᷣmo debet cõſi
teri ſe peccatoꝛeʒ eſſe· ꝓpter quod dicit 2ſiteoꝛ
in pᷣncipio miſſe ·ꝓ vitulum autẽ immolatu in
telligitur ip̃e chꝛiſtus cuiꝰ ſanguine mundant᷑
ſcientie noſtre hebᷣ ix· Sanguis chꝛiſti emũ

dat ↄſcientias noſtras ad buiendũ deo vinen⸗

ti · Qarnes vero et pellem eius extra caſtra cõ
buſſit qꝛ chꝛiſtus extra hieruſalem paſſus fu⸗
it vt habet᷑ ioh· xix · et heb · xij· FTmmolauit et
olocauſti victimã ·ſ·aꝛietem qui ſigniſicat chꝛi
ſtum · eo ꝙ chꝛiſtus eſt dux ſidelium · ſiẽ aries ẽ
ouium. Et ꝓ peccato popul offerens macta
uiit hircuqui eſt animal ſetidũ ad ſigniſican⸗
dum peccati cõmuĩs grauitatẽ · Nam ſiẽ bonũ
qnto eſt cõmunius tanto eſt diunnꝰ ſic pecca
tum qnto eſt cõmuniꝰ tanto eſt peius ceteris
tñ parib · Immolauit et bouẽ atq; arietem ho
ſtias paciſcas popuh .ſ. ꝓ gratiaꝝ actõne ex
ſacerdotu ↄſecratõne· Nam ma gnũ bonũ eſt
płi qñ ſacerdotes ſunt boni ·q; medij ſunt int
deum et ppem · ideo lubditur . St extendẽs ma
num ꝛtra ꝓpm ·ſaaron· benedixit ei ·im⸗
pᷣcando bona populoet młto foꝛtiꝰ ſacerdos

noue legis debet bona ppkło ſibi ſubdito impꝛiee

cari. Et egreſſus ignis ⁊cp hoc deſignat᷑ ꝙ
gratia ſpuſſancti qui ſup apłos in ſpecie ignis
apparuit datur ꝓpkło chꝛiſtiano p benedictões
et oꝛatõnes pontiſicũ et etiã ſacerdotũů.

CQKX.

Rreptiq; nadab et abiu filij aa
ron thuribulis 2c]. Der itos
offerentes ignẽ alienũ coꝛam dño
figurati fuerunt ſacerdotes noui te
ſtamenti q̃ cu igne cupiditatis vel luxurie mĩ
ſtrant in altari:ꝗpter qð pcutuint᷑ moꝛte culpe
poſtea pcutient᷑ moꝛte gehẽne· q; grauiter ni⸗
mis peccant · Vnde dicit hiero · ĩ qu odã ſermo
ne . Dic ſacerdos dic clerice q̃d tibi cũ femmms·
qui quotidie ad altare cu dommo ↄfabularis·
quũo eiſdem labijs deoſcularis filium virginis

quibus deoſculatꝰ es ſiliam meretricis·o in da
oſculo filium hommis tradis · Per hoc aute

velſtes nadab et abin remanſerũut intacte ſigſi
catur ꝙ ĩ noua lege res ſacre ex abuſu maloꝛu

ſacerdotũ nõ ſunt ↄtaminate· Der hoc autẽ
nadab et abiu extra caſtra ſilioꝝ iſrael fuerunt

ſacriſcium ꝓ peccato ſuo cum dici᷑ Statimq;

ſepultil ſigniſicat , mali ſacerdotes noue legis
a ſanctoꝝ 2ↄlſoꝛtio ſunt excluñ ⁊ cũ duite epu

lone ſepeliendide quo dicit luce · xxy moꝛtuuſ
eſt duues ⁊ ſepult? eſt ĩ mferno · Diit qͥʒ dñs
a aaron vinum omẽe quod mebꝛiari poteſt

nõ bibetis qñ intrabitis ta bernaculũ teſtimo

nij p hoc oſtendit᷑ qnta ſobꝛietas in ſacerdoti
bus noue legis requirit· Nam tabernaculum
illius tempis non fuit niſi vmbꝛa et ſigura ec
cleſiaſtice dignitatis;

N boc capitulo agi ð ebis mũdiſ
et ummundis bm legẽ · Circa quod
ſciendũ ꝙ ſicut dicit · · thi · iij · Omĩs
creatura dei bona et nihil reijcendũ qð cũ gra
tiarum actõne pcipi· Et ad thi·j· Omnia mun
da mundis. Gt iõ ꝙ aliqua animalia dicuntur

hic immuda vel piſces vel aues rõnes miſtice

ſunt.q; ſigurant aliqua vicõſa que ſunt a nob
euita nda · et econuerſo aliqua dicuntur munda
q; higurant ahqua virtuoſa que ſunt nobis in
coꝛpanda · Ceneraliter aut de greſſibilibus ani
malius illa dicunt᷑ munda que duuidũt vngu
lam et rummant· mmunda vero dicunt᷑ q̃ᷓ ca
rent vtroqʒ vk altero · Der diuiſionez vngule
diſcretio boni et mal denñgnatur Per rumma
tõnem vero que eſt reductio cibi ad ſupioꝛeʒ

gutturis ptem ſigniſicat᷑ applicatõ bomi pꝛeco

gniti ad opatõem· ⁊ vtrunqʒ requirit᷑ ad opuſ
virtuoſum · diſcretio nõ valet ſine opatõne·
nec alquod opus bonum eſt ſine diſcretione ·
Pꝛeter aut hãc regulã generalem alqua dicũ
tur immunda ꝙ ſigniſficant aliqua vicia ſpecia
lia vt camelus: ligniſicat ſupbiam ꝗpter gib
bum quem habet ſup doꝛſum · et cirogrillꝰ ter
renam cupiditatem eo ꝙ m terra habʒ habita
tõnem· ⁊ lepus q ſigmiſicat timoꝛem vrratõna
bilem · et ſus.ꝙ ſigmificat luxuriã ꝗpter ſui im
mundiciã · De piſcibus aũt ill dicunt᷑ mũdi
qui pennulas ⁊ ſquamas habentnã p pẽnulaſ
deſignat templatõ celeſtiim et p ſquamas qᷓ
ſunt aſpere moꝛtiſicatõ motuũ carnalium carẽ
tia vero iſtis immundi dicunt· De auibus
aũt dicunt nmmüde que ſequunt᷑· Aquila q̃ ðꝛ
rex auiũ et vunt de pꝛeda· õ ſignificat rapinã
potentum · Criſes qui volat et pedib gradit ·
ideo ſigniſcat rapinã malicõſoꝝ ſub ſpecie lici
ti rapientium bona ſimplicium· Nlietus qui ra
pit parua ·ideo ſigmiſficat rapinaʒ officialium qᷓ
nõ poſſunt rapere tam magna ſiẽ dommi eoꝝ
Miluus qui pullis inſidiat᷑ õ ſigniſicat rapinã
latronũ · Vultur qui ſequit᷑ exercituʒ vt paſcat᷑
carnibus occiſoꝛum ſignificat illos qui moꝛte
ðᷣſiderãt anoꝝ. Animalia coꝛuini generis illoſ
ſignificant qui querunt carnala diſcuꝛꝛentes
ext᷑ clauſtrum ſub habitu religioms. Struclo
que cum ſit auis tamẽ vola᷑ nõ põt · ſigniſicat

— ⏑e — — —.x7

cticoꝛax de nocte vdet et nõ de die · iõ ſignifi
cat aſtutos in tempalibus et in ſpualib hebe⸗
tes Larus m aere volat et in aquis natat · idðᷣo
ſigmificat querentes vitam voluptuoſam ſub

ſpecie ↄtemplatuie· Accipiter debuit ad auum

pᷣdam · et ideo ſigmſicat illos qui raptoꝛib pꝛe

bent mmiſteriu Bubo qui ð nocte paſtũ que
rit et de die ſe abſcondit ſigniſicat luxurioſum·.

Vnde dicit᷑ iob · xxiiij. Oculus adulteri obſer
uat calginem ⁊c· Mergulꝰ qui ĩ aquis mergi
tur· ſigniſicat guloſum ·qui ſe mergit in aquis
voluptatum · Tbis ſerpentib paſcit᷑· deo ſigni
ficat mundũ q̃ delectat᷑ m malis aloꝝ· Qignꝰ
candidus eſt ⁊ longo collo et roſtro· cibuʒ tra
hit de aque ꝓfundo · ꝗꝓpter quod ypocritã ſigſi
cat qui candoꝛem ſanctitatis oſtentat exteriꝰ
ſed queſtü intendit interius · Onocrotalꝰ qui
ſemp eſt famelicus ſignificat auarum qui ſem
per anhelat ad magis acquirendũ · Vnde dicit
poeta · Qreſcit amoꝛ num qntum pecuma cre⸗
ſcit · Hoꝛphirio omnẽ cibũ ſuũ aqua tingit et ſi
gniſicat hommẽ ſingularem qui mihil vult la:
cere nin qð tingit᷑ aqua ꝗprie voluntatis: e
rodyon.i.falco velociter volat ad interſiciendũ
alias aues:ideo ſigniſcat hommes pꝛonos ad
humanũ ſanguine effundẽdũ · Qaradrion auiſ
eſt garrula ꝗpter quod ſigniſicat pſonã loqua
cem. Vpupa m ſtercoꝛibo nidincat · ðo pmane
tes in ſetoꝛe luxurie dengnat · Cregoꝛius · En
ſtercoꝛe putreſcere eſt in fetoꝛe luxurie vitam
finire · Veſpertilio volat circa terram · ideo no
ticiam ſigniñcat ſola terrena querenteʒ. Volati
le quadꝛupes dicit᷑ immunduq ſigniſicat abu
ſum qᷓttuoꝛ euangelioꝝ· muda tñ dicunt᷑ que
habent crura vetro longioꝛa ꝓ que ſaliuntq;

ſigniſicant hommes a tali abuſu p veram peni

tentiam reſlientes CQK. XTT.

*

Ic agit᷑ de immũdicia ⁊ emundatõ
ne puerpere ꝓ quã ſigniſicat᷑ mens
humana que tunc parit qñn aliq̃d p
L conceptum exterius pꝛoducit · Iſte
vero concepᷣtus põt eſſe dupliciter · vno modo

ex mſtictu ſpuſſanctiet tunc mens humana

parit bonũ opuſ quo nõ polluit᷑ ip̃a mens ſed
masgis ſanctiſicatur· alio mõ ex inſtinctu ſpi
ritꝰ maligni tuc parit opꝰ malũ q̊ mẽs polluit᷑
hoc tñ opus põt eſſe mauis peccatũ vel minuſ
ſi ſt maius ſigniſicat᷑ p partu femme quo mu

lier pariens magis pollui dicit᷑ ſi aũt minꝰ ſis

ſicatur ꝓꝑ partũ maſculi quo mater dicit minuſ
pollui · ab vtroꝙ tñ peccato emundat᷑ mens hu
mana p oblatõnem agni turturis et columbe ·
vt dicit in htera· Agnus autẽ qui dicit᷑ anim il
ſimplex moꝛaliter offert᷑ qñ hũane menti pec
catum ppetratũ vere diſplicet et nõ ſimulato
rie tm̃ · Turtur aute que habet gemitũ ꝓ cãtu

tüc offert quado peccatũ nõ ſolũ vere diſplicz.
ſed etiã mẽs acriter gemit et dolet · (olumba
vero que ſpiſanctu in baptiſmo chaiſti repꝛe
ſentauit tũc offert᷑ qũ p ſpuſſancti gratiã pec
catrix amma reſoꝛmatur
CX

. XIII.
IFc agit᷑ de ĩmundicia lepꝛe· que tri
plex hic ðſcribit᷑ ſeʒ in homnnb in
veſtibe in domibus 2 hec tercia po
nitur capitulo ſequenti. Scoᷣm do
ctoꝛes catholicos p lepꝛã ĩtelligit᷑ falſa doctri
na hereticoꝝ in moꝛibus vꝑ in ſde . et ideo ßᷣm
ipᷣos lepꝛoſñ dicunt᷑ qui ð numero ſunt ecclehe·
ſed varias ſequũt᷑ maculas erroꝛis: Igit᷑ lepꝛã
in carne et cute incurrerùt manichei qui vera
carnem m dommo noſtro ieſu chꝛiſto nega
uerunt fuiſſe:quoꝝ aliqui dixerũt ipᷣm carnem
tin fantaſticã habuiſſe Alij vo dixerũt habuiſſe
carnẽ celeſte et iſti meurrerut lepꝛam ĩ vulne
re · qꝛ negauerunt chꝛiſtu fuiſſe paſſum:natura
em̃ celeſtis eſt impaſſibilis· Lepꝛã aut ĩ capite
mncurrerũt arrian · d; chꝛiſtũ nõ eſſe deuʒz h pu
ram creaturã· Dicit᷑ em. .coꝛ xj · CQaput chꝛilſti
deus · ꝓpter quod in capite patit᷑ lepꝛaʒ qui ne
gat chꝛiſti deitatẽ · Qapilli et barba ſunt ad
decoꝛem humane nature ꝗpter quod lepꝛã in
capillis et barba ĩcurrerũut helnidius et ſui ſe
quaces qui decoꝛem virgmitatis beate marie
qntum in ipᷣis fuit fedauerunt dicentes ipam
poſt chꝛiſti natuntatẽ a ioſeph eiꝰ ſponſo fuiſ
ſe carnaliter cognitã:⁊ de ipᷣo ſilios genuiſſe·qᷓ
in euangelio chꝛiſti fratres nommant᷑· Per h
aut qð ſubdit᷑· Quicũq; g& maculatus fſuerit le
pꝛa et ſeparatus ꝛc] ſgmiſicat᷑ ꝙ hereticus eſt
ab eccleſa p excõmunicatõʒ ſeparandꝰ.p G; au
tem qð dicit᷑ habebit veſtimenta diſſutaſig
ſicatur ꝙ hereticus ſcindit fidei vnitatẽ · p hoc
quod ſequit᷑ os veſte contectum ſigniſcatur
ꝙ hereticus docere ꝓhibetur · Lepꝛa vero

veſtis ſignificat exterioꝛa ſigna hereſis quubus

heretici vmꝰ ſecte mutuo ſe cognoſcunt et ab
alijs ignoꝛant᷑ ne in ſuis maleſicijs capiantur.
per lepꝛã domꝰ ſigmiſicat᷑ locus occultꝰ in quo
Zuemiüũt hereharche cu diſcipuł ſuis ad ſimpli

ces ſubuertendũ· et tał locus cu ecchie notihca

tus fuerit eſt totaliter ſubuertendus.
CK. XIIIIYSI
hoc capitulo agit᷑ ð lepꝛoſi emũ
datõne p quã ſigniſicat᷑ reuerſio ab
heretica pꝛauitate vbi pmo ðſcribi
tur ſacerdotis dligeẽs inquiſitõ cũ
dicit · Qui egreſſus de caſtris cu muenerit le
pꝛam eſſe mũudata 2c ꝓ qð deſignat᷑ ꝙ pᷣlatus
dz reuertẽtẽ ab heren diligent examĩare ð ſide
et ecckiaſticis ſacramentis· et ſi muenerit eum
ſideliter credẽtẽ · pcipiat ei vt offerat duos pai
ſeres viuios ⁊c· p q̊s intelligunt᷑ coꝛpꝰ et ſpus:

lers

qͥs tał reuertẽs offerre debet dommo in obſe
quium ſidei chꝛiſtiane et vnus ſczʒ ille p quem
ſigniſicat᷑ coꝛpus ĩmolari debʒ p carnis moꝛti⸗
ſicatõem ſup aquas viuentes.ibaptiſmales p
quod ſigniſicat᷑ ꝙ debet omnẽ hereſim abiura
re et alius paſſer·p quẽ ſigniſicat ſpus dimitti
debet vt libere volet p quod ſigniſicat᷑ celeſti⸗
um meditatõ cii reuertens ab hereſi debet in
tendere de cetero ßm ilud ad phiłaij. Noſtra
auũt Zuerſatio in celis eſt· radet omnes pilos
coꝛpis ſui et lauabi᷑ aqua ꝓ hanc raſionem ſi
gmſicat᷑ reſecatõ ommũ circuſtantiaꝝ hereſis
p lotionem vero coꝛpis et veſtiũ pura et pfe:

cta ↄſeſſio deſgnat᷑ aſſumet duos agnos im

maculatos et oue anmcula 2c ꝓ oue ãniculaʒ

ſigfſicat᷑ ĩtelligẽtia qᷓ ꝓ pcco pᷣcedenti dʒ in ob⸗

ſequiũ dei captiuari.p duos agnos mtelligunt᷑
voluntas ⁊ memoꝛia·q; voluntas offerri debʒ
m olocauſtũ p incendiuʒ caritatis· et memoꝛia
recolendo gratant beneſñicia diuine largitatis-
debet etiaz offerre ſimilã que eſt farmna tritici
purgatiſſima:ꝗpter quod ſigniſcat purita tem
ſcientie. ⁊ oleu quod ſigniſicat opa miſericoꝛ:

die. tagetq; extremuʒ auricule dextre 7 P

ꝙ ſacerdos tangere debet auriculã eius qᷓ mũ
datur · ⁊ pollices manꝰ ⁊ pedis dextri · ſgnifica
tur ꝙ reuertens ab hereſ debet decetero obe
diẽs eſſe ecckie eiꝰ maãdata audiẽdo·qð ſigficat
p tactũ auris ⁊ ope adimplendo·quod ſigni
ficat᷑ ꝑ tactũ manus que eſt oꝛganu oꝛganoꝝ
vt dicit. iij· ð anima:⁊ qðð ꝓcedat de bono ĩ me

lus ſm illud ps.lxxxiij IThunt de virtute ĩ vir

tutem videbit deus deoꝝ in ſyon · Et tal ꝓceſ
ſus de bono ĩ melius ꝑ tactũ pedis ſignificat᷑

r qui patitur fluxuʒ ſeminis

ſeme e verbũ ði. vir igit ſemmifluꝰ
eſt doctoꝛ theologus vł p̃dicato:
eurioſus 2 vaniglioſus verba multiplicãs ad
ſui oſtentatõem vł ad queſtũ et nõ ad vtil ita⸗
tem audientium · Omne ſtratũ ĩ quo doꝛmie
rit imundũ erit p hoc ſtratũ intelligit᷑ fauoꝛ
et laus hommũu in quo tanqʒ in lecto tał do⸗
ctoꝛ vł pᷣdicatoꝛ quieſcit ⁊ vbicunq; ſederit
nam tał doctoꝛ vł pᷣdicatoꝛ ſedet in cathedꝛa

peltilentie. Si qᷓs hoĩm tetigerit lectu eiꝰ c

p tãgentem lectu eius ⁊ ſedenteʒ in eius loco
intelligunt᷑ ili qui ſouent eũ ĩ ſuo malo. Si ſa
liuam ⁊c p ſaliuã eius que dicit᷑ mſectiua in
telligitur verbũ malu egrediens ab oꝛe eius ·
doctoꝛ enim vł pᷣdicatoꝛ qui nõ intendit niſ
qᷓſtum vł fauoꝛẽ hommũ.frequent᷑ cũ bonis qᷓ
dicit ꝓꝛumpit in mala verba ⁊ inhoneſta·nam

ex abundantia coꝛdis os loquit᷑ math.xij· cap·

Vas ſictile quod tanget corrumpet᷑· p vas ſi

ctile intelligit᷑ auditoꝛ ad malũ ꝓnus et deo

⁊c Scdm dictũ ſaluatoꝛis luẽ. viij

fi doctrina tał doctoꝛis in coꝛde tangat᷑ ita

coꝛrumpetur de communi curſu ꝙ ad nihi⸗
lum valebit vltra·qð ſigniſicat᷑ ꝑ hoc quod ðᷣr
confringet᷑. vas aut ligneu lauabit᷑ aqua·.i.ſñ.
auditoꝛ nõ ſit ita ꝓnus ad malu qð p euis do
ctrinam coꝛrumpat᷑ tñ ex ea peioꝛabit᷑ a ſic in
diget lotõne p ↄtritõem ⁊ ↄſeſſonem·⁊ ſic ex
ponatur mn alijs in qbus ſit mentõ de lotione·
Si lanatus fuerit ⁊c hic agit᷑ de emũdatõne
dicti doctoꝛis vł p̃dicatoꝛis malinam duran
te ſtatu pᷣſentis vite· nullus eſt ita malꝰ q̃n re
uerti poſſit ad ſtatũ gratieiᷣo ſubditur · enu
merabit ſeptem dies poſt emudatõem ſuam
emundatio iſta ſit p veram et pſectam contri
tionem · p ſeptem dies intelligunt᷑ ſeptem doã
ſpuſſancti que cuʒ grã infundunt᷑· ⁊ oꝛdine na
ture veram Ztritõnem ſequunt᷑q; tamẽ vere
Stritus et ſanatus conſiteri tenetur:ideo ſequi
tur. et lotis veſtibo et toto coꝛpe·. p quod in
telligitur pura ↄfeſſio qᷓntum ad peccata que

ſigniſicantur pꝑ coꝛpus et circũſtantias aggra

uantes qᷓ ſigiificantur p veſtes· Octauo die
ſumet duos turtures . immediate poſt con
feſſionem incipiet ſaciſ facere ꝑ opa penitentie
que ſigniſcantur p turtures ꝓ cantu gemituʒ
habetes bene dic tur duos turtures nã opa
penitentie non valent niſi hant ex caritate que
per binarum ſigniſicatur ꝗpter gemmã dei ſcʒ
et Pximi caritatem.· Vir de quo egreditur
ſemen coitus lauabit aqua omẽ coꝛpus ſuuʒ

p tale ſemen quod eſt immunduz mtelligitur

verbum malum ſcurrile et inhoneſtũ p lotõnẽ
totiꝰ coꝛpis ĩtelligit᷑ metis emũdatio aqua cõ
tritionis ⁊ feſſioms· Veſtem et pellẽ quam
habuerit lauabit id eſt. ↄuerſatõem ſuã exteri
oꝛem melioꝛabit · Mulier que redeunte men
ſe patitur fluxum ſanguinis . Der ſanguineʒ
intelligitur peccatum moꝛtale.pᷣs · l. Libera me
de languimbo deus deus ſalutis mee. Per mu
lierem vero ſic patieẽtem intelligit᷑ homo mol
lis et effeminatus ⁊ inſtabilis qui frequenter
peccat moꝛtaliter ⁊ teꝝ recidiuat · ſepteʒz die
bus ſepabit᷑⁊ qm ſeptenario dierum totũ tẽ
pus reuoluitur·ideo p ſepteʒ dies intelligit᷑ to
tum tempus quo talis ſubiacʒ peccato·⁊ toto
illo tempe imm undus eſt ⁊ euitandꝰ ab alijs
ne peccato eius inficiant᷑ideo ſubditur · Oĩs
qui tetigerit eaam immund“ erit . p talem em
tactum mttelligitur aliqua cõmumicatio mala
cum tali peccatoꝛe.· Młier que patitur inłtis
dieb c p quam mtelligitur homo molł ⁊ ef
femmatus in peccato ſuo perſeuerans toto
tempe illo mmudus elt ⁊ euitandus ab alijs
ne euis peccato inſiciatur. Si ſteterit ſinguis
.·id eſt· n peccatum ceſſauerit ꝓꝑ veram ⁊ p:⸗

fectam ↄtritõnem· enumera bit ſeptem dies

T.··exponatur ſicut ſupꝛa eodem ca · vbi dici·

—

—- –— n eS— —

—

—— —

— — — —

enumerabit ſeptem dies ·

Ocutuſq; eſt dominus ⁊c· Mie
ſagitur ð ingreſſu ſummi pontiſicis
in ſanctũ ſanctoꝝ m die expiatõis
. que erat dies decia ſeptimi meſs ·
Allegoꝛice vero p hunc ingreſſum ſiguratus
fuit ingreſſus chꝛiſti in celu nõ in aleno ſang
ne ſiẽ pontifex legis intrabat · h̊ p ꝗpꝛiim ſan⸗
guinẽe ſiẽ exponit apłs bebix · Et qm ipe chꝛi⸗
ſtus ſic eſt ſacerdos noſter:ia eſt ⁊ hoſtia pꝛo
nobis ĩmolata ⁊ nõ hoſtia quecũq; h̊ hoſtia p
fectiſſimaſdeo ſiguratꝰ fuit pꝑ plures hoſtias
pontificis legalis hic poñtasſc vnũ pfectũ p
plura impfecta ſcʒ p vitulũ arietem ⁊ hircum ·
cuiꝰ ratio eſtqꝛ vitulus eſt bos iuuenculꝰ ⁊ te
nellus · ſẽ autẽ ſupꝛa dictũ eſt chꝛiſtꝰ dicit᷑ bos
aꝓpter foꝛtitudinẽ ad laboꝛes ſuſtinendũ:chꝛi⸗
ſtus vero in iuuentute ſua ino m puericia ſua
laboꝛes ſuſtinuit in pſecutõne herodis · naã tũc
poꝛtatꝰ fuit in egiptũ p viam longam ⁊ aſpe⸗

ram · tuc etiã moꝛtẽ imo multas moꝛtes vt ſic

liceat loqui qdammõ ſuſtinuit. nã in quolibet
puero ab herode occiſo q̃rebat᷑· ⁊ ſic ĩ eo qdᷣam
modo occidebat᷑ ⁊ ſic patʒ ꝙ ſiguratꝰ ſuit ꝑ vi
tulum ĩmolatũ · Simiiter p arieteʒ· na ip̃e eſt

dux ſidelum ſiẽ aries ouũ·et ꝓ ipᷣis ĩimolatus

fuit ſi ipᷣe dicit iohx·animã meã pono ꝓ oui
bus meis · Zimiliter p hircuʒ apter ſimilitudi
nem carnis peccati· In hac aut oblatõe fuit du
plex hircus vnus ĩmolatꝰ in tabernaculo. ali

emiſſus in deſertu a feris deuoꝛandꝰ?. 1 p vtrũ
ꝙ ſuit chꝛiſtus figuratus nam paſſus fuit ĩ ci

uitate hieruſalẽ in qua erat templũ flagellatõ
ne ⁊ ſpinee coꝛone impoſitõne ·⁊ etiã extra ciui

tatem cruciſxione· Moꝛahter aũt p ingreſ

ſum ſumm ſacerdotis in ſanctũ ſanc toꝝ ſis

ſicat᷑ acceſſus ſacerdotis noue legis ad offeren

dum eũ ĩ altari qui eſt ſanctꝰ ſanctoꝝ· ð quo

ſacerdote dicit hic ꝙ pᷣmo dz lauari ſcʒ p veraz

2feſſionẽ· demde veſtiri : ⁊ pᷣmo q̃ttuoꝛ oꝛnam̃

tis cõmunibo pontiſici ⁊ alns ſacerdotibo· ſecun

do m 2ſummatõne ſacriſicij qᷓttuoꝛ alijs ſum

mo ſacerdoti ꝗpꝛijs que vero ſint iſta oꝛnam̃
ta ⁊ que moꝛalis ſigniſicatõ eoꝝ dictũ ẽ ſupꝛa
exodixxviij ca.· Oblatio vero huiꝰ ſacerdotis
eſt chꝛiſtꝰ in ſacramento eukariſtie 2tentus ꝗᷓ
figuratꝰ fuit pꝑ vitulũ arietem ⁊ hircũ ſiẽ ſupiꝰ
eſt exp̃ᷣſſum CK. XVIE

¶hoc capitulo cũ dicit · hõ quili
bet de domo iſrael ſi occiderit bo
uem ⁊c .nõ ꝓhibet᷑ quelibʒ occiſio
animalis h illa que ſit p modum ſa

criſicij vel oblatõnis· que ꝓhabita ſuit fieri ext
locũu a deo determinatu: qui pᷣmo luit taberna

culum moyñ poſtea vero templũ ſalomonis:
et per vtruq; figurata fuit eccleſa extra quam

1

ſciſmatici· Sanguinẽ vniuerſe carnig n come

nõ eſt lcitũ fieri ſacriſiũ ſiẽ ſactunt heretici et

detis ⁊c¶ per hanc ꝓbibitõem moꝛaliter intel
ligitur ꝓhibitio detractõnis· in qua comedit
ſanguis ammaꝝ ſimlit homicidij. per qð ef

fundi ſanguis coꝛpoꝛuʒ· ⁊ ſic tradi᷑ beſtijs et
auibo ad incoꝛpoꝛadũ · et ſmnlii ꝓhibet oppꝛeſ

ſio innocentuim m qua comedit ſudoꝛ et ſan

guis eon·· M. XVIII

N hoc capitulo ponunt᷑ ꝓhibitões

de reuelatõib turpitudmu p quas
intelligunt᷑ moꝛaliter reuelatõnes
indebito mõ facte peccatoꝝ occul
toꝛ um· ⁊ pſone hic notate ad pſonas diuerſo
rum ſtatuu poſſunt applicari · Per patrẽ enim
omnis ſupioꝛ vł ſenioꝛ põt intelligi ſᷣm illud·
ſt pr᷑ etate px᷑ ille vocat᷑ honoẽ· Her mrem ⁊
amitam et nouercã omĩs muher ſenioꝛ vł bñſ
ca ſicut mater· Der fratrẽ carnale ſeu legalem
põt intelligi omnis coeuus ⁊ maxime catholi
cus.DPer ſoꝛoꝛem vero carnalẽ vł legalẽ omĩſ

MW.

muliĩer coeua· maxime chꝛiſtiana. DHer hl om

nis homo iunioꝛ et diſcipulus · Der ſilũ intel
ligitur nurus ⁊ neptis quocunq; modo ⁊ om
nis mulier umioꝛ ⁊ diſcipula· Reuelare igitur
peccatu occultũ cuiuſhbʒ pſonan dictaꝝ inde

bite moꝛaliter eſt eius turpitudinẽ reuelare·1

per peccata occulta iſtaru pſonaꝝ intellig ut᷑
peccata occulta omniu aliaruʒ pſonaꝝ· niſi Fm
foꝛma caritatis ſcʒ ei qui p̃eſt ⁊ põt ꝓdeſſe ⁊ p

ſonarum ⁊ ſtatuũ pericuł p̃cauere Ad mu
lierem que patit᷑ menſtrua nõ accedes· p hãc
mkierẽ mtelligit᷑ ſenſualitas 'm auguſti · et rõ
dicit vir euis bm eũ · młier igit᷑ dicit᷑ menſtrua

ta quãdo ſenſualitas ẽ vicijs coꝛrupta ad quaʒ
vir accedit quãdo ratõ in malo ſibi aſſentit et
ex tali aſſenſu ſequit᷑ partus peccati malus ·ſẽ

evx acceſſu ad młerẽ menſtruatã ð cõmumi cur

ſu ſequit᷑ partus mõſtruoſus· De ſemĩe tuo
nõ dabis vt ↄſecret vydolo moloch . ſic dictuʒ

eſt ſupꝛa ſemẽ ẽ vᷣ̈bũ dei · igit ſeme ydolo mo⸗
loch 2ſecrat᷑ quado ad exerceda ſoꝛtilegia ne
qjuiter applicat᷑ ſiẽ venenũ lates ſᷣ melle ꝓpma

tur · Mvłier nõ ſuccũbʒ umiento . Moꝛaliter

mber ſuccũbit iumẽto quado diſcipulus molł
et effemmatꝰ doctoꝛi peſtiſero ſe ſubijcit · et p

talem doctrinã diſcipulꝰ immẽtis inſipientibo

compatur et ſimi ilb efficitur.

R. IX
N huiꝰ capłi ꝓceſſu płra ponunt᷑
quoꝛũ ſenſus literab e etiã morabł.
ꝗpter quod ſunt ptranſeũda· Si
immolaueritis hoſtiã pacificoꝝ do
mio vt ſit placabił · eo die quo ſuerit ĩmolata
comedetis eam ⁊ die atero · Der hoſtiã paci
ſicon moꝛaliter intelligitur opus meritoꝛiuʒ·

per duos dies duo tempa ſcz tepꝰ ꝓductõnis

eer.

terſ a deo tẽpus reductònis omniũ imn ip⸗
ſum. Deimũ tepus eſt ab adã vſq; ad chꝛiſtuʒ.
ſecudũu vero a chꝛiſto vſq; ad iudiciuũ · Per H
ergo qð dicit ꝙ hoſtia patiſica comedi debet
pmo dre et altero · ñgniſcatur ꝙ opus merito
rium in duoby dictis tpibus habet locũ et nõ
poſt uidicium · Qum meſſueris ſegetes terꝛe
tue vc p hoc datur intelligi ꝙ de omĩb⸗ boĩs
a deo datis homini debz indigentib miſericoꝛ

diter ſubuenire . 1 maxime de bonis ſpualibo qᷓ

cõmunicata alijs nõ dimmuut᷑ ̊ potiꝰ augmẽ
tantur · Non maledues ſurdo p ſurdum hic
intelligit᷑ quicũq; nõ intelligens alterius male
dictum ſiue ſit ſurdus coꝛpaliter vel abſens lo
caliter vł ignoꝛans vdeoma maledicẽtis nec
coꝛã ceco pones offendiculũ dando ſimplici
occaſonem ruine· Math · xvnj · Quicũq; ſcãda
liʒauerit vnũ de puſillis itis qui mm me creduũt
expedit vt ſuſpendat mola aſinaria ĩ collo eiꝰ
et demergat in ꝓfundu maris · Jumenta tua
nõ facias cõmiſceri cũ alterius generis animã-
tibus · Der iumenta ſigniſicant᷑ ſubditi ſimpli
ces· qui nõ ſunt pmittendi cũ hereticis ⁊ malſ
hommibo habitare ·.qꝛ de fatili decipiunt · Nõ
ſeres agrũ diuerſo ſemmne . p agrũ intelligit᷑
eccleſa que nõ eſt ſemĩanda doctrina habete
admixtũ cũ veris falſa·Veſte que ex duobo cõ⸗
texta eſt nõ indueris quod moꝛaliter facit q̊
habitum ptim religioſum et ptim ſecularẽ in:
duit · ſimiliter ille qui ſub habitu religioſo ſecu
lariter viuit · Poma que germinant ĩmunda
erunt vobis p poma germmãtia intelligunt᷑
bonoꝝ operu pᷣmitiua que ꝓ tanto dicunt im
munda q; nõ ſunt ab alijs comendanda nec ð
ipſs debet opans gloꝛiariq de facili poſſunt
in oppoſitũ tranſmutari · Neq; in rotundum
attondebitis comã nec radetis barbam moꝛa
liter comaz in rotundũ attondit qui ipam ad
excitatõem carnalis laſcune curioſe diſponit · ſ.
militer barbã radit qui vᷣilitatẽ animiĩ ſemĩeã
molliciẽ Zuertit · Sup moꝛtuo ñ mcidetis car
nem veſtrã moꝛaliter autẽ hoc faciũt qui de

moꝛte amicoꝝ ĩmoderate triſtant᷑ et ↄtra deũ

murmurando loquũtur ·. neq; ſiguras aliqs
et ſtigmata facietis vobis moꝛaliter hoc fa⸗
ciunt ꝓpocrite triſtes qui exterminãt facies ſu
as vt apareant hominibo ieiunantes matb. vj
N poc capiculo repetũt᷑ auqua ſu⸗
perius ꝓhibita vt addat᷑ pena vt ð
ydolo moloch et turpitudmnib ñ re
uelandis · quoꝝ ſenſus miſticꝰ ſupꝛa
eſt poſitus · Item ponunt᷑ hic aliqua quoꝝ ſen
ſus hteralis eſt moꝛalis et iᷣo ſunt ptranſeun
da vſq; ꝗpe finẽ capituli vbi ᷣr · Vir ſiue mu⸗
lier in quibe phitonic? vel diuinationis luerit
ſpus moꝛte moꝛiant p phitonicũ ſpm̃ intelli

gitur ars et voluntas admnuenſendi mendacia

et maxime cũ tah ſictõne ꝙ habeãt talia ex re⸗
uelatõne dei vel angeli boni vel etiã mali vel
ex aliqua virtute occulta quecunq; ſit illa ·⁊ de
iſtis dici᷑ moꝛte moꝛiantur· quia moꝛiuntur
hic moꝛte culpe et poſtea moꝛvent᷑ moꝛte ge⸗
henne · que apoc xxjdici᷑ moꝛs ſecunda

On contam metur ſacerdos ⁊c
Hic minoꝛes ſacerdotes arcent᷑ ab
ingreſſu ad ſunera niſ valde apin
uon · ſcʒ patris · maris· ſilij·nlie · ſrĩs

et ſoꝛoꝛis virgiis pontifex auteʒ ab omni fu

nere arcet᷑ penitus vt habeĩ infra eodem capi⸗
tulo.ꝓ hoc aũt ſigniſcat᷑ ꝙ minoꝛes ſacerdoteſ
noue legis debet ab operibus moꝛtuis q̃ ſunt
peccata magis ceteris homĩbo elongari·et põti
hces multo magis debent a taub elongari q̃n
to ſunt in ſtatu dignioꝛide vtriſq; vero dicit ·
Non radent caput net barbam . moꝛalit᷑ ca
put radere ẽ ſuo ſupion detrahẽ ſiłiter radẽ
barbam eſt vigoꝛe animi ſui ad mollicieʒ redu
cere muliebꝛẽ· nec in carnibo ſuis faciãt inſciſ
ſuras ·im capitulis vel collegijs ſiis nõ ſaciãt
ſciſmata vel diſcoꝛdias · Scoꝛtu ⁊ vile ꝓſtibu
lum nõ ducet vxoꝛem p ſcoꝛtũ intelligit᷑ car
nalis ſapientia que vils eſt q; eſt terrena ani
malis et dyabolica · vt dicit iaco · iij· hanc aũt ſa
pientiam nõ debet ſibi ziungere pontifex vel
ſacerdos noue legis ſed ſapientiã ſpualem que
deſurſum eſt · de qua dicit lap · viij· haãc mihi qſi
ui ſponſam aſſumere · Sacerdotis filia. p hãc

mintelligit᷑ moniał chꝛiſti ſummi ſacerdotis filia

ſpirituał. ſi dep̃ᷣhenſa fuerit ĩ ſtupꝛo et viola
uerit nomen patris ſui votũ caſtitatis frãgẽ
do. flams exuretur ſ Sgehene niſ purgetur
p opa penitentie · pontifex iſacerdos maxiꝰ
ſequit᷑ poſtea nec egrediet᷑ de ſanctis id eſt
de ſua dyoceſi niſ ꝓ urgẽte neceſſitate vt ſem

per ſit paratus ſuo populo ſubuenire · Virgi

nem ducet vxoꝛem id e ſapientiam que deſur
ſum elt · que bñ dicit vn go · qꝛ eſt ĩcoꝛrupta ve
poſſit dicere mo ſap vii· hac mihi queſiui ſpon
ſam aſſume Viduã et repudiatã et ſoꝛdida at
q; meretrice nõ accipiet p viduã intelligitur
ſapientia legał qᷓntuũ ad cerimoniaha que a tẽ
poꝛe moꝛtis chꝛiſti ẽ ſine ſpõſo ꝓ repudiatam
ſapientia terrena que diſtrahit animũ a duũs
per ſoꝛdidã ſapientia animał que bene ðr ſoꝛ
dida qe verſat circa carnis delectabilia· p me
retricem intelligit᷑ ſapientia dyabolica que j li
bꝛis ꝓhitis ↄtineĩ᷑tales em̃ ſponſas nõ debet
alſſumereſ̃ a ſe abijcere · Homo de ſe mine aa
ron ⁊c · ibi ponunt᷑ repulſi a ſacerdotio leuiti
co.p quos ſpualiter intelligunt repellendia
ſacerdotio euangehco cũ dicit · Si cecus fuerit
id eſt. ignoꝛans ea que requirunt᷑ ad offcium

— — — —

— — — —

ſacerdotale ſi claudus·id eſt declinans are 8.
ctitudine veritatis agnite: ſi grãdi vł paruo

vel toꝛto naſo nalum qui diſcermt odoꝛes
diſeretio ſignincat᷑· p defectũ autẽ diſcretõnis
aliqn excedit homo menſurã recte rõnis et h
ſigniſicat᷑ p naſum grandeʒ· aliqñ vero deſicit
a menſura recte rõnis quod ſigniſcat᷑ p puũ
naſum· aliqñ vero iniqua agit quod ſigiiſicat
p naſum toꝛtũ · ñi fracto pede li. impotẽs ad
ꝓcedendum in via moꝛum. ſi manu impo
tens ad agendum ea que ſpectant ad ſacerdo
tale officiuʒ· ſi gibbus pꝑ tumoꝛem ſuꝑbie· ſi

lipusinimis carnalis ad ꝓinquos p B̊B em

mentis oculus obſcurat᷑ ſi albuginem habeẽs
m oculo·i. nimis pᷣſumens de candoꝛe apꝛie
ſanctitatis ſi iugem ſcabiẽ que ſigniſicat car
nis petulantiã · ſi impetiginẽ.. que ſine doloẽ
totum coꝛpus occupat et earnẽ fedat · ideo ſig
ſicat auariciã que omĩa membꝛa mouet ad ma

le acquirendũ et hominẽ vilem reddit et odio

ſum· vel herinoſus· ruptus p que ſigmificat᷑
male cuſtodiens ſecreta qui non eſt aptus ad
ſacerdotium apter ↄfeſſionis ſecretum ·
Ocutus quoq; eſt dominus ꝛ⁊c
ic agitur de excludendis a come
ſtione ſanctiſicatoꝝn legis p quos
Algurantur excludendi a pceptione
eukariſtie tempe noui teſtamenti cu dicitur-
homo de ſemme aaron qui fuerit lepꝛoſus p
quem ſignificat hõ peccatis aſſiduꝰ qui peccat
ex coꝛruptõne habitus. aut patiens fluxu ſe

minis P quẽ mintelligit᷑ aſſuetus mendacibus

verbis. Qui tetigerit immundu p ĩmundu

ex tactu mtelligit᷑ luxurioſus:nam luxuria eſt
circa delectabiha tactus. Moꝛticinũ et captu
a beſtia nõ comedent p imundu ex eſu mtelli
gitur guloſus ſup cibu et potũ ĩmoderate ef

— 7 . ☚

fulus . Oiĩs alienigena nõ comedet de ſancti

—

ſicatis p que intelligit excõmunicatus et a cõ

ſoꝛtio ſdelium pᷣciſus· Inquilinus ſacerdotis

et mercenarius nõ veſcẽt ex eis p inquicinuzʒ

qui nõ habet ſtabiẽ manſonẽ intelligit᷑ mcon
ſtans et vagabundus et p mercenariu cupidꝰ
et auarus qui nõ habet oculũ niſ ad tempoꝛa
le lucrũ · nõ ſunt apti ad recipienduʒ eucariſtie
ſacramentuʒ · Si filia ſacerdotis cuilibet ex
populo nupta ſuerit ð his q̃ſ anctificata ſunt
et de pᷣmicijs nõ veſcet᷑ ·per ſiliam ſacerdotis
intelligit chꝛiſtianus mollis et effemmatꝰ qui

neſcit reſſtere peccatis · ꝗapter quod ad recepto

nem eucariſtie nõ eſt aptus. Homo q̃ obtu
lerit vicimã paciſicoꝝ ic· Hic excludunt᷑ ani

malia ad ſacrificiũ inepta per ꝗᷓ figurant᷑ pſoe

inepte ad offerendũ dommo per religionis in
greſſum cũ dicit · Si cecum fuerit -p quod m
elligitur bomo ſtolidus carens mduſtriaR

M

fractum i. impotes ad religionis onera pfe

venda· ſi cycatricẽ babens i. notam infamie
rõe crimimis enoꝛnis. ſi papulas Fi-puſtulas
doloꝛem et ſcabieʒ et fetoꝛem afferentes. p s
intelliguntur murmuratõnes et detractõnes·
aut ſcabiem vł impetiginẽ d e carnis petu
lantiam vł auariciã ſicut dictũ eſt capitło p̃ce

denti. Boueʒ et ouem aure et cauda amputa

tis ex his nõ põt votum ſolui dommo. Der
deſectuũ auris intelligitur rebellio et inobed
entia · p defectũ caude ſigniſicatur deſectꝰ pſe
uerantie · hommes aũt iſtos defectus habetes
nõ ſunt recipiendi ad votum ꝓfeſſionis in reli
gione · Omne animal qð vł atritis vł ſectis
ablatiſq; teſticulis eſt ñ offeretis dño ꝑꝑ quod
intelligitur ꝙ impotẽtes ad generandu finos
in eccleſa dei verbo et exemplo non ſunt in ea
ꝓmouendi · De manu alienigene nõ offeretis
panes deo veltro p quod ſignifica?᷑ ꝙ ĩ eccie
ſia recipienda nõ eſt excõmunicati oblatio
R: X„TII: .
Ocutus eſt dominus ad mo
ſen ⁊c· Mic agitur de ſeptem ſo⸗
lenmitatibe veteris teſtamẽti · ſ.· ſab
bati paſche· pentecoſtes tubarum
expiatõnis tabernaculoꝝ·cetus. Eeſtũ ſabbati
figurauit quietẽ ſpũalem mentis in chꝛſto. ſe
ſtum paſche reſurrectõem chꝛimi de ſepulcro ·
feſtũ penteco· deſceſum ſpũſſancti in ſigno vi
ſibili ſup apłos alioſq; credentes: feſtũ tubarũ
pᷣ̃dicatõem apłoꝝ· feſtum expiationis emũda
tionem populi chꝛiſtiani a peccatis· feſtů vero
tabernaculoꝝ ſi gurauit peregrinatõem ſidel
um in hoc mũdo in quo ꝓFcedut de virtute m
virtutẽ ꝓſiciendo · ſeſtũ cetus· ſigniſcauit colle
ctionem ſanctoꝝ in regno celoꝛũ ꝗpter quod
itud feſtum ſanctiſſimũ vocabat᷑
KXK. IJAIIIT.
Rrecipe fuijs irael vt afferant
tib oleuz de iuis puriimuz
ad cõcinnandas lucernas ·Mo
rahter lucerne ite pᷣlati ſunt et do
ctoꝛes eccleſie quibus dici᷑ math· v· Vos eſtis
lux mũdi· ⁊ iſte lucerne 2cinnande ſunt oleo
miericoꝛdie coꝛde ⁊ ope puriſſmmo.i: ſegrega
to ab intentõne laudis humane ac lucido· pꝛo
fraterna ediſcatõne math· v · Sic luceat lux ve
ſtra coꝛã homimib vt videant opa veſtra boã ;
et gloꝛiſcent patrẽ veſtrũ qui ĩ ceł eſt· in ta
Bnaculo ſederis /iĩ eccia vbi zZuemũt ſideles ĩ
federe caritatis a veſpe vſ; mane .· toto tẽ
poꝛe vite p̃lrentis quod eſt veſptinũ vſqʒ ad tẽ
pus vite future · qd eſt matutmũ per apparen
tiam vere lucis. ſup candelabꝛo mundiſſimo
id eſt · chꝛlto qui ſuſtentat bonos eccłie pꝛela
tos ⁊ doctoꝛes· ſlcut ip̃e dicit ioh· xv · Sine me
mhil poteſtis ſace· Accipies quoqʒ ſinnlam

que eſt farma tritici purgatiſſima et ſigniſcaè᷑
doctrmam euangelicam que eſt ſanctiſſima
Let coques ex ea · xij panes ·quibus ſignificãt᷑
Duodecim apoſtoli euangelica doctrina infoꝛ
mati per chꝛiſtum ⁊ igne ſpuſſancti decocti ·
1 pones ſuper eos thus .ſ. ðᷣuote oꝛatõnis.
HPer ſingula ſabbata mutabunt᷑ pper ſ abbatu
qð requies miterp̃tatur celeſtis requies ſigni
fſcatur termmatis em̃ laboꝛibo apłoꝝ tranſlati
fuerut ad requie celoꝛum.⁊ ſucceſſerũt eis ſan
cti ep̃i imitantes perfectõnẽ apoſtoloꝛuʒ·qui
ſimilit trãſlati ſunt.⁊ ſic erit ð imitatoꝛbo apo
ſtoloꝛum vſq; ad fine mundiet hec eſt muta⸗
tio dextere excelñ · Ecce aũt egreſſus ⁊c · Mic
agitur de cuiuſvpam blaſ ſenn pena p quã ſigni
ficatur punitio heretici qui blaſ femat eccleñ a3
dei cum dicit Lduc blaſ femum extra caſtra
nam hereticus excõmunicandus elt et ſepara⸗
dus ab eccleſa et ſi pmanſerit obſtinatus iuſti
cie ſeculari debet tradi moꝛte puniendus· ideo
ſubdit᷑ · et lapidet eum populus· Qui pcuſſerit
et occiderit hommẽ moꝛte moꝛiat᷑ lie moꝛali
ter occidit hommẽ qui ptrahit ipᷣm ad moꝛta⸗
lem culpam et ſic incurrit moꝛtis geben ne pe
naʒ. Qui pcuſſerit animal reddat vicariũ ?c
mferens em damnũ tenet?᷑ ad reſtitutõem . ſ.
noõ habzʒz vnde debz agere penitentiã ßm culpe
qntitatem · Q A VV.
Ocutuſq; eſt dommus ⁊c Hic
asitur de ſeptimo anno in quo q̃eſ
erat terre eu dicit · Septimo auteʒ
4 anno ſabbatũ erit terre · Per anu
vero ſeptimũ põt intelligi ſeptenarius virtu⸗
tum quib quieſcit terrai. homo de terrta ſoꝛ⸗
matus · vt habet᷑ geñ.j.q; p q̃ttuoꝛ vᷣtutes car⸗
dinales habet homo quietẽ in ſeip̃o.nã p tem
peꝛantiam et foꝛtitudmẽ quieſcunt vires ↄcu⸗
piſcibilis et iraſcibilis a paſſioniba moꝛdmatis
P pꝛudentiã aũt et ũſticia quieſcũt intellectꝰ
et voluntasa motibet actib indebitis · p treſ
virtutes theologicas ſcʒ ſidem ſpem caritatem

quieſcit homo in deo quiete que daĩ p Sratiaʒ
in vita pᷣſenti · Numerabis quoq; tibi ſepteʒ

bebdomadas annoꝝ Mic agit᷑ de qnqua geſi

mo anno qii erat annus requietõms genera

lis· pꝑ quẽ ſigurata fuit requies patrie celeſtis·

Pter quod annus ille dicebat᷑ iubileus ad ſig
ficãdum ↄtmnuã celeſtiũ iublatõem p̃s· lxxxnj
Beati qui habitant in domo tua domme ni ſe
cula ſeculoꝝ laudabunt te Item in anno uibi⸗
leo ſinguli redibant ad poſſeſſiones ſuas in ſi⸗
Snum qð ĩ patria celeſti ſinguli electi accedũt

add manſiones ſibi debitas ſm gradus varios

meritoꝛum · ꝓpter quod dicit ſaluato iohᷣ·xnij
In domo patris mei manſiones multe ſunt ſi

quo mimus dixiſſem vobis · vado parare vobiſ

locũ · Siattenuatus frater tuꝰvendiderit poſ

ſefſiunculz ſuam I fratrem attenuati igmſ

vendit poſſeſſiunculã ſuã -animã ſuã dyabolo

