ceſſitatibus: quantu ſpectat ad ſalutem ·deo
poſſunt dicere · Dommus memoꝛ fuit nxi J.

ſcʒ bona nobis faciendo. et benedixit nobis

in bonis ſpiritualibus multiplicando· Bene

Ddixit domui iſrael c ] exponatur vt ſupꝛa

ERdijciat dommꝰ ſup vos c ſuam gratiã
augmentando· Qelu celi dommo nam ibi

mniagis relucet eius poteſtas. terꝛam aũt de
dit hꝑ js hominum·ſcut dicit pꝛou vin· per

Moꝛalitei

me reges regnant. Non moꝛtui laudabune
te domme meritoꝛie quia ſunt extra ſtatum
merendi ſed nos qui vuimusvita nature
et gratie · benedicimus meritoꝛie · iõ ſequit᷑
Lex hoc nunc ⁊c. .
. LSAK. CSITZIXZY.
lexi quoniam Iſtum pſalmũ
fecit dauid in pſecutõe ſaulis gra
tias agens deo de piculis que eua
ſerat et orans deuote liberari de
futuris que timebat· Moꝛalier autẽ poteſt
exponi de homnie liberato ab aliquibus ten
tationibus demonis et timente de futuris ꝓ
pter quod gratias agit de hberatõne pᷣceden
ti· et oꝛat liberari de ſequenti · Et ſic dicit.· Di
lexi quoniam exaudiet domimus licet emm
deus ſit gpter ſe dligendus tñ cum exaudit

depꝛecantem occaſionẽ ſibi dat ꝙ feruentuiſ

ipſum diligat vnde ſubdit᷑ · quia ĩclinauit au
rem ſuam mihiexaudiens in pꝛeterito et ĩ
diebus meis inuocabo ſperans exaudiriðᷣ
ſuturo · Qixcũdederũt me doloꝛes moꝛtis ·
id eſt tentationes peccati moꝛtalis ⁊ pericu
la mferni muenerüt me mi adiuuer in ten
tatione ideo ſubditur · O domme libera ani
mam meam ꝛc. Et ſubditur cauſa. Quſtodi
ens paruulos dominus id eſt humiles: bu
mliatus ſum apter quod ſum adiutusideo
ſubditur · et liberauit me · Conutere aĩa mea
m requiem tuam id eſt conſcientie pacem·
quia dominus benefecit tibi te liberans a
periculo guis peccati vt ſupꝛa patzʒ ex dictis

Redidi. Hunc pſalmum fecit da
uid penitens ꝙ deceptus p ſibam
ſerun myphiboſech dederat ei he
reditatem domm ſui · ij.· Reg xvj.
taut poteſt exponi de quolibʒ fide
liter penitente: ꝙ peccauit alterius deceptõe·
St ſt dicit · Credidi mimiſ de facili pꝛopter

q locutus ſuʒ male et peccaui: ego aũt hu

miliatus ſum mmis /id eſt deiectus a ſtatu
virtutis · Ego dixi in exceſſu meo id e tur

batus ex verbis mendacibus omnis bomo

mendax · quod male concluditur ex menda
cio vnius. Quid retribua domino pꝛo omni
bus que retribuit mihiex quibus ꝗpter in

Sratitudmem augetur mei grauitas peccati

Qalicem ſalutaris accipiam id eſt penitetie
coꝛpoꝛalis auſteritatem et nom dommi in
uocabo .per hunnlem oꝛationeʒ· Vota mea
dommo reddam implendo pemitentiam ꝓ
miſſam. coꝛam omm populo eius· vt ſcada

lzati de tran ſgreſſione ediſcent᷑ de ſatiſ ſactio
ne·pꝛecioſa in conſpectu dommi moꝛs ſan

ctoꝛum eiuſ·qua per illa vemunt ad regnũ

in celeſibus · O domine quia ego ſeruus tu
us · per ſuſceptionem baptiſim in qua ſeruire
tibi pꝛomiſi et ſilius ancille tue łid eſt eccle⸗
ſie que eſt ſponſa · quia cum ſeruit humiliter
dicitur ancilla. Dirupiſti vincula mea pſcilz
peccatoꝛum· Qetera patent ex dictis
DSRL- S
Kuda te dommum.
In hoc pſalmo pm lteralem ſenſuʒ
inducuntur getiles et iidei ad dei
laudem qui de indeis et gentilib⸗
fecit vnam eccleſam et ſic literalis ſenſus eſt
etiam ſ iceuahe dpeer qð de alio eraho
ntitemm dommoꝛc ·
Hunc pſalmuʒ fecit dauid:muitaſ
populum ſuum ad gratias agen
m dommo ꝓ bono ſtatu regni
fui et aduentu cheiſti futuro· Moꝛaliter aũt
poteſt exponi de bono pꝛelato ad dei laudem
ſuum populum muitante·pꝛo bonoſtatu ſue
dyoceſis et aduentu chꝛiſti ſpirituali quo per
ſuam gratiam venit in mente humanã: Quã
tum ad peimum dicit·. Qonhtemmni domio
laudis confeſſone· quomam bonus non ſo
lum m ſe ſed etiam in nobis effectiue · õ ſub
ditur · quoniam in ſeculum ⁊c· Dicat nũc do
mus ilrael ⁊c per domũ iſrael ſigniſicantur
relgioſi qui debent eſſe contemplatun p do
mum aaron pontificis clerici ꝓ timentes do
mmum ceteri chꝛiſtianmi omeſ em̃ iſti debẽt
dei bonitatem deuote conſiteri De tribula

tione ·populi mei per tentationeſ· imnuocaui

dommum -per oꝛatione deuotam· et exau
dunt me in latitudine · non ſolum a malis hᷣ
berando ſ etiam m bonis dilatando. Dns
mih aduitoꝛ ·cui reſiſti non poteſt. non ti
mebo quid faciat mhi homo id eſt tyrannꝰ
Dommus c exponatur vt pꝛius et ego
deſpiciam inimicos meos id eſt ſpurit? mali
gnos·ideo eoncluditur · Bonum eſt conſide
re in domino·qui non deſicit in adiuuando·

qᷓ; confidere in homme / deſectuio · Bonuʒ

eſt ſperare in dommo·qui certitudinaliter
reddit pꝛemium. q; ſperare in principibus
qui querunt ꝗpꝛium bonum Omnes ge

tes ]lic deſcribitur acerbitas perſecutioms

que contingit aliquando bonis pꝛelatis vt
patet de ſancto thoma cantuarienſe in cuius
perſona dici põt · OQOm̃s gẽteſcircuierüt me
id eſt gentiliter viuentes queſierunt mibi no
cere· et m nomine dommi quia vltus ſum in
eos.nam vltione diuma ſuerunt terꝛibiliter
moꝛtuiet ſp̃e tranſlatus ad gloriaʒ paradiñ
Qircũdanteſ ⁊c repetitõ eſt eiuſdem ſentẽ
tie ad maiorẽ expreſſionem· Circudederüt

me ſicut apes ad pungendum me ſuis gla⸗
dijs · et exarſerunt ſicut ignis in ſpinis id ẽ
ira peſſima·nã occiderunt eũ in eccleſa Im
pulſus ſum minis et perſecutionib magiis
Lvt caderem a ſtabilitate virtutis et dom
nus ſuſcepit me in pꝛotectione ſua ne cade
rem a vireute weo ſubditur · Eoꝛtitudo mea
X et factus eſt mihi in ſaluteeterna· Vox
exultatioms ⁊c· nam de eius martirxio ſit in
eccleſjs ſolenmtas magna:. Dextera domini
fecit vxtutem per quam ſteti· dextera domi
exaltauit me ad palatiuʒ celi· Non moꝛiar
moꝛte culpe nec gehenne · ſed viuã vita gle
Let narꝛabo opera dommi .id eſt narꝛari ſaci
am m miraculis que deus faciet ad teſtimoni
um mee gloꝛiſicationis· Qaſtigas caſtigauit
me dommul pꝛo venialibus que contingut
etiam in perfectis homimmbus ⁊ moꝛti non
tradidit me . id ẽ moꝛtal culpe · aperite mi
hi poꝛtas uſſticie ſcʒ poꝛtas celi quas nõ in
trant niſ uũiſtihcati perfecte· et ingreſſus in
eas conſteboꝛ dommo nam i patria eſt cõ
feſſo laudis ſempiterna· Lapidem · bic agit᷑
de ſecundo pꝛincipab ſcʒ d cbꝛuſti aduentu ſpi
rituali cũ dicitux· Lapidem quẽ repꝛobaue
runt ediſcantes id e chꝛiſtus quẽ repꝛoba
uerunt ſcribe ⁊ ſacerdotes . hic factus eſt in
caput anguli: coniungens caritate fidelium
mentes per quã venit ed huma nã mentẽ · X
dommo ſactu eſt iſtud ⁊c· nã ab alio feri nõ
poteſt Kiec dies quã fecit dominus /ĩ pſen
tia ſolis iuſticie qua ĩ nobis facit ipemet ieſus
chꝛiltus exultemus ⁊ letemur in ea ſcut di
citur phimj · gaudete in domino ſemper iten
dico gaudete .α St quomiam augmentũ gra
tie eſt valde delderandũ · ſubditur · O domi
ne laluũ me ſac o dñe bene pꝛoſperare i no
bis augẽdo donũ gratie Et quoniã ciues ce
leſtes m hoc vos aduuant:m eoꝛuʒ perſona
ſubditur · Benediximus vobis de domo dñ̃
c impꝛecando vobis eius bona celeſtia ſi
eut ea dedit nobis · Conſtituite diẽ ſolennẽ
mi condenſis eſt in frequentia magna cle
ri et populi in eccleſa militante dicentes qð
ſequitur · Deus meus es tu et conſiteboꝛ ti
bi confeſſione laudis coꝛde ⁊ oꝛe Qetera pa

te PSXNL: VIII
ati mmaculati · Sicut dictum

fuit in expoſitione literali. Pſalmꝰ
iſte loquitur de beatitudine in ſpe
per que modũ habetur in via per
operu bonoꝝ merita·⁊ ſic patet ꝙ ſenſus lne
ralis e WS moꝛalis ꝗpt qð ð ano pinſeo

D donnnum cuz tribularer
Hſalmus iſte ſcom ſenſuz lterale,

—
— .

de de
Un
mans
etdon
ecde
dnen
er
tohtin
Aden
eraden
hmaner
vagte
wariſe
ſtinert
lgaui
ſtmnut
tvon
iem
s rön
reſfuon
rieno
beagt
ertuſ
probne
eprobe
geſtin
deliim
gte N
ſen nd
Pen
let eſs
lſato
perſen
tugt
Oden
w m
clues ee
rhona
mocn
ſtaſ
denne,
n E
ntesc
tebort
eterae
W.
tdit dr
Uin
nente
vuſer
nſis glte

ſwr.
n

eſt oꝛatõ viri ſancłi cuius nomen ignoratur
pꝛo liberatione populi de captuuitate babilo⸗
mca pꝛo qua multi ſancti tempoꝛiſ illius fece
runt pſalmoſ vt dictum eſt ſupꝛa: Nloꝛaliter
eſſe poteſt oꝛatõ alicuius ſideis relapſi tam̃

per peccatum in ſeruitutem demoms in qua
petit iterum lberari dicens · Ad dommum
cum tribularer /pꝛius: clamaui ⁊ exaudiut
me lberando de peccati ſeruitute· hᷣ quia ſuʒ

relapſus i iten clamo ad eum dicens · O do:
mine hbera amimam mea a labijs miquis ꝛc
ſeʒ demonum ſub ſpecie boni malũ ſuggeren

tium· Et quoniam ex ſua malicia creſcit eoꝛꝛi
pena ſubditur · Quid der tibi c.ſcʒ pꝛo tali
doloſitate et ſubditur reſpõſio · Sagitte po
tentis acute id eſt ſentẽtie dei contra te · cũ

carbonibus · gehenne · St quoniam inſultus

demonum eſt valde grauis ad ſ uſtinendum
ſubditur · Hieu mihi quia incolatus meus ·
in hoc mundo· pꝛolõgatus eſt cum/tali bel

lo· t quoniam non ſolum demones hetiam

homineſ mali qui ſunt eon mimiſtri impellüt
ad peccatum deo ſubditur · habitaui cũ ha:·
bitantibus cedar qui interpꝛetat᷑ tenebꝛe · et
ſigniſcat homĩes malos peccatis obtenebꝛa

tos · de quibus adhuc ſubdi · Q um his qui

oderunt pacem erã paciſicus eoꝝ moleſtias
in patientia tolerando. cum loquebar illis ·
modelte nyhuSnaba me Sratis 1. ſine ca⸗

Suaum oculos meos 260.
Ilte pſalmus eſt oꝛatõ alcuius vi
ri ſancti pꝛo bono ſtatu populi ð
ccato per penitentia reuerſ dis
centis· Leuaui oculos ſcʒ cordis et coꝛpis·

lm montes d elt ad deum et ciues celeſtes
Lvnde veniet auxilunmn myhi me pꝛeſeruanſ
et populum a recidiuo peccatiideo ſubditur
Ruxiluim men c· Non det in cõmotõnem

pedem tuũ id eſt non pmittat affectienem
tuam mutari de bono in malum· non doꝛmi
tet qui cuſtodit te id eſt non ceſſet te cuſto
dire deus em et angeli nunqʒ doꝛmiunt ſed
doꝛmire dicunt᷑ quando non auxilant᷑. ſicut
dirit helyas deriſoꝛie ſacerdotibo baal.ij. Re-
xvinj· Qlamate voce maioꝛedeus em velter
dormm. Tdeo ſubditur · Scce non doꝛmtabit
Xc pid eſt ab auxilio non ceſſabit· DPer diem
ſol non vret te d elt eſtus cupiditatis non
nocebit tibi tẽpoꝛe ꝓſperitatis Pſalmo. lxi.
Diuitie ſi affluant nolite coꝛ apponẽ· Neq;
luna per noctem d eſt awon⸗ a bono
tempoꝛe aduerſitatis⸗ Dominus culſ todiat
introitum tuum et exitum · ſcʒ in boni incho

atione et euis ſummatione ·

PSRI- Ct

Etatus ſum. Pſalmũ iſtum ſeẽ
dauid exultanſ in ſpiritu de hoc ꝙꝓ
ediſicium ciuitatis et templi pſa⸗
lomonem ſhilium ſuum ſiendu pre:
uidit. Nloꝛaliter aut poteſt expom de quoli
bet ſideli in dommo exultante de eccleſie edi
hcio ſpirituali· Sciendum aut ꝙ vna eſt eccle
ſa duplicem ha bens ſtatum ſcʒ mlitantem 1
trumphantẽ et pꝛimo agitur de trumphan
te tanqʒ de nohilioꝛe cuz dicitur in perſona ð

uoti · Letatus ſum i in his que dicta ſunt mi
hi .⁊ que ſint illa ſubditur · in domum domi

ni ibimus · hoc enim dictu fuit beatis petro
et paulo per reuelationem vt habetur ex eon
epiſtolis et etiam aljs pluribus ſanctis dDici
tur etiam per ſacram ſcripturam om nib bo
nis chꝛiſtia nis· Stantes erant pedes noſtri
in atrijs tuis hieru ſalem ]id eſt affectiones
noſtre m appetitu hieruſalam ſuperne hie

ruſalem que edificatur vt cũntas ·ſicut em̃ ci

uitas materians conſtituitur ex duuerſis ſtati
bus hommum ſic ſuperna hieruſalem ex di⸗
ſtinctis oꝛdinibus angeloꝝ et hominum ad
eoſdem oꝛdines aſſumptoꝝ. cuius pticipatõ
eüis in idip̃m. id eſt in idem et vnum deus
enim eſt ommbus beatitudunſ obiectum pꝰ
tamen et mmus participatuʒ ßm diuerſitates

meritoꝛum . Flluc em aſcenderunt tribo non

omnes ſed tribus domm eſt ſancti pa
tres veteris et noui teſtamenti. teſtimoinuʒ
iſrael ad conftendum nomini dommi / deus
enim per mracula eoꝛum gloꝛiaʒ teſtincatur
vt ſidels popilus eos in eccleſa veneretur.
Quia nlic ſederunt ſedes id eſt ſedentes ſiẽ
ciuitas aliquãdo pomt pꝛo ciuibus vt cum
dicitur tota cunitas curꝛit ad tale ſpectaculũ
Lin iudicio · de agendis in mundo. Danielis
nij. En ſententia vigilum deeretn eſt ſermo

ſanctoꝛum æc [Rogate. Hic agitur ð ſta

tu militantis eccleſe cuius perſona dicitur
ciuibus eccleſie triumphantis. Rogate que
ad paceʒ ſunt hieruſale·. i· vos qui elſtis ĩ hie
ruſalem ſuperna rogate dominum ꝓ pace
hieruſalem inferioꝛis que ſtat ad huc in pug·
let abundantia diligentibus te. id eſt roga
te etiam dommũ vt abundantia bonoꝝ ſpiri
tualuum detur nobis appetentibus eſſe vobi
ſcum Eiat pax in virtute tua d elt ex pcũ
veſtraꝝ virtute fiat pax in eccleſia militante
Let abundantia in turꝛibus tuis id eſt abun
dantia bonoꝝn ſpiritualiu peocuretur nobis
per angelos cuſtodes qui dieuntur turrel ve
ſtre et noſtre mquantu a vobis date ſunt ad
defenſionem eccleſie · St ſubditur reſpõſo tri
umphantis eccleſie cuʒ dicitur. Hꝛopter fra

tres meos et pꝛoximos meos id elt apter

ſanctos qui ſunt adhuc in via loquebar pa⸗
cem de te deum rogando pꝛo tota eccleha·
cui datur pax pꝛo ſanctis qui ſunt m ea· et vt
dunnus cultus vigeat ibi apter quod ſubdit
Leopter domũ dñi dei noſtri c. .

PSRRenam AeKlnzeeſt

oꝛatio pꝛo liberatõne populi de p
ſecutione ſub antiocho nobili qui
ſicut dixi danie xj/ ſgura fuit anti-
chꝛiſti· apter quod miſtice eſt oꝛatõ ſanctoꝝn
pꝛo liberatione ſidelium ab antichꝛiſti pſecu⸗
tione · qui potentiſſ imus erit in terꝛa ⁊ ſuper
biſſimus et tunc eccleſia erit in magna deſpe
ctione et ex dictis patet litera

BE ennn inn
tIſi quia dommus· Pſalmum

iſtum fecit dauid pꝛo libęratõe ſua
et ſui exercitus a phuiſteis eum qᷓ
rentibus occidere cum audiſſent
eum vncum eſſe regem ſuper irael . ij Re ·
v · Miſtice vero poteſt exponi ð chꝛiſto ⁊ eiꝰ
ſideubus:quoꝝn nomen queſierunt extmnguẽ
iudei poſt eius aſſumptionem a dexteris dei
vt habetur actu vnj. ⁊ ix: Et ſic in perſona ec
cleſie dicitur · Nm̃ quia dominus erat in no
bis 2cſez per cuſtodiam ſpeceiale. Qum ex⸗
urgerent homines in nos id eſt iudei qui
dicuntur hic bommnes ſicutcoꝝ iij. Cum in
vobis ſit ʒelus et contentio nonne bomines
eſtis · foꝛte vmos deglutiſſent nos in perſe
cutione que facta eſt beati ſtepham tempe ðᷣ
quo dicitux actu vnj ꝙ ſtridebant dentibug

in eum· Qum rvaſcẽtur furoꝛ eoꝛum ĩ nos ·⸗

ixꝛationabilis· foꝛſitam aqua ·ſcʒ tribulatõia
abſoꝛbuiſſet nos et eadem lententia repetũ
ad maioꝛem exaggerationem cũ dicit · Toꝛ
rentem ꝛc· dt quomiã ex hoc ðᷣbetur ðo gra
tiarum actio ſubditur · Benedictus dommꝰ
X Laqueus contritus eſt ſcʒ per romanos
qui deſtruxerunt iudeos· et nos lberati ſu
mus :nam ante aduentum romanoꝝ in iuð
am chꝛiſtiani qᷓ erant ibi monitu angelico trã
ſierunt in regnuzagrippe et ibi ſaluati fuerũt
ideo ſubditur · Adiutoꝛium noſtrum in no
mme domm

SNLND. CNXIIII
Viconfidunt ]· Sicut oſtenſum
fuit in expoſitõne literali. pſalmꝰ⸗

iſte hm literalem ſenſum elt de ſpi
rituali hieruſalem que eſt niltas

ꝛmatam ſunt ſecuri de gloꝛia futura necoc
curꝛit mihi alꝛa ſ

tioꝛ hic ponenda

eha in qua habitantes per fidem caritate

pirituahs expoſitio conuenie

—

Nconuertendo c Dſalmus
iſte hm literalem ſenſum loquitur
de reditu populi iudaici de babilo

exponi de reditu popuh chꝛiſtiani per peni
tentiam de peccato moꝛtali · Et ſic in eius per
ſona dicitur · In conuertendo dominuſ capti
uitatem ſion /id eſt eccleſe· que licet non hm
ſe totam · tamẽ hᷣm alquas ſui ptes ſic aliquã
do captuiatur· ſacti ſumus ſicut conſolati
et dicitur ſicut · quia perfecta conſolatio non
habetur in pꝛeſenti · Tuc repletũ eſt gaudio
os noſtrum c in laude diuma · Tuc dicẽt
inter gentes τπ videntes em̃ talem em ẽda

tionem excitantur ad laudem diumam ⁊ emẽ
dati ſunt ſpiritualiter conſolati · Qduerte do
mme captiuitatem noſtram nã a pexcatis hi

berati per penitẽtiam indigent adhuc hbera
ri a ſequela peccati:que eſt pꝛonitas ad recidi
uationem ſicut toꝛrens in auſtro ſicut emnim
auſter toꝛtetem ſiccatũ replet aquisſic deus

homines pꝛuis deſiccatos ex defectu gratie
replet humoꝛe deustõnis de quibus ſubd ·
Qui ſemmãt in lacrimis contritõnis et de
uotioms·. m exultatõne metent ſcʒ in pnti

conſolationem internama eterna in futuro·
Runtes ibant per viam pꝛeſentis vte Ve

nientes aũt venient cum exultatione 2c ¶ m

4

futura reſurꝛectione ·

ica ſeruitute · Moꝛaliter aut põt

ESXL.- QRN&WV
i dommus· Pſalmum ſum
focit ſalomon videns ſe non poſſe
edineate domũ domim ſine eiꝰ ad
uitoꝛio ſpeciali · Pꝛopter qð dixit
Quis em pꝛeualere poterit vt eodi

ij parali

ficet ei domum dignã quaſi d mullua.liſtice

vero poteſt exponi de ſpirituali ediñcõ eccle
ſie per recloꝛes eus et predicatoꝛes de qui
bus dicit ſaluatoꝛ o·xv · Sme me nihil pote
ſtis facere· Tdeo dicitur · Niñ dominus ediñ
cauerit c St quia non ſolum requiritur eiuſ
auxilũim ad ediſcandum . h etiam ad ediſciuz
conſeruandum ſdeo ſubdi · Ni dominꝰ? cu
ſtodꝛerit pꝛopter qð ſubd᷑ vanũ eſt vob
ante lucem ſurgere ſid eſt ante deum qui eſt

lux ad opus bonum .quia gratia dei pᷣuenit li
berum homms arbitrium · qiua tñ ſequi det

eius inſtinctum:ſubdit᷑ ſurgite poſtqʒ ſede
ritis .ſcʒ ad odiſcum ſprrituale· poſtqʒ quie
tem neceſſariã habueritis· qui mãducatis pa
nem doloꝛis id eſt vos eccleſie mimſtri qui
ſuſtentammi de elemoſinis dolentium ð ſuis
peccatis · Oſee·inj· Peccata populi mei come
dent Qum dederit Elic conſequenter ð
ſcribitur merces ſdehter edifcantiuz cum di

citur. Qũ dederit dilectis ſuis iedifcantibx

— — — — — .

— — —

inng.
luitur
babi⸗
urpoe
tpeni
usper
ſapn
nfn
ni
l
io hon
dardo
ncdre⸗
emide
en
rrdo
Nis
hberz
recdi
tenimn
cders
Srarie
ſubdet
getde
inpii
ituno
elM
i

N
m
po
eded
ödert
ecd
0Nſe
öerce
egui
por
eoß
zeiuſ

eccleſam verbo et exẽplo ſomnũ fmoꝛtis.
ecce hereditas domimparata eis et que ſit
illa ſubditur· ſiij merces fructus vetris id
eſt fructus gloꝛioſe virginis qui eſt eus et
dei patris fus · merces eſt dictis edican ti⸗
bus de quibus adhuc ſubditur · Sicut ſagit
te in manu potẽtis parate ſunt ſupple ad ad
uerſarios debellandum· ita hiuj excuſſoeuũ
id eſt ſic pdicatoꝛes excuſh a cupiditate terꝛe
noꝛum apti ſunt ad hereticos et malgnos ſpi
ritus repellẽdum. Beatus vir qui impleuit
deſiderium ſuum ex ipᷣis ·id eſt beatꝰ ille do
ctoꝛ vel platus cuius dicti p̃dicatoꝛeſ fuerut
diſci pulnnam in eis impletum fuit ſun deſð
rum· non conſundet᷑ cum loquetur imicis
ſuis in poꝛta ·ſcʒ moꝛtiſ in qua non confundi

tur a ſpiritibus malignis

RLE. VII.

actoꝛ ignoꝛatur · eſt quedam mnui⸗
tatio ad dei timoꝛem bona tẽpalia
pꝛomittendo . bᷣm modu veteris te
ſtamenti Qſa.j· Si volueritis et audieritis me
bona terꝛe comedetis.Moꝛaliter aũt eſt mui
tatio ad idem pꝛonnttendo bona ſpiritualia
ſedᷣm modum teſtamenti nom. t ſic dꝛcitur.

Beati omnes qui timent dommum/timo⸗

rve ſiliali qui ambulant in vijs eius ÿlmoꝛuũ
et ſidei · ili eĩ in ſpe ſunt beati laboꝛes ma:
nuum tuan manducabis id eſ fructus ope
rum tuon percipies in viſione 2 fruitõne di
uina. beatus es Fiam in ſpe · et bñ tibi erit 4
in re · [Vrxo⸗ tua 1d eſt ſapientia tua: Fm ilð
ſapien· viij hanc queſui mihi ſpon ſam accipe
ſicut vitis abundans in lateribuſ domꝰ tue

w eſt ſpirituales hinos faciens in babitacune

ſcole tue· Eilij tui ſicut nouelle olinarum ꝛc

1d eſt diſt ipuli tui bom intenti lecliom vel p

dicationi ſacre ſcripture Rcce ſic benedicetuꝛ
c· Et ſubditur benedictõnis modus cũ u ſub

ditur · Benedicat tibi dommus ex ſion id ẽ

ex ecclena triumphante . et videas bona hie
ruſalem xc ſcʒ ſuperne . St videas filios hiio
rum tuoꝝ /i diſcipulos diſcipuloꝝ tuoꝝ ei
na beatitudine· pace ſuper ifrael reſumat᷑ li

videas ſren lüher totum popuiuũ xptanum

QRX.II.
pe expugnauerunt 1
AIſte pſalmus eſt oꝛatõ pꝛo libera
tione populi iſrael a perſecutoꝛiby
S ſuis que frequenter in libꝛs iudi⸗
cum et regum legitur eſſe ſacta.· Miſtice vo
elt oꝛatio ꝓ bberatione cheſtianon a perſe⸗

cutione ſacta frequenter tempe iudeoꝛum et

imperaton romanoꝝ· &t ſic dicitur ĩ eccleſie

perſona Sepe expugnauerũtn me a uuentu

Snonmes Ilen almus cui? .

te mea id eſt ab initio eccleſe vt patet act·

vm et ix · qui liber videtur eccleſße naſcentis

infantiam texere vt dicit hiero in epiſtola ad
paulinum. etenim non potuerunt nubipna

ecclena magis creuit perſecutõms tempe 63

paciſ · Supꝛa doꝛſum meũ ſabꝛicauerũt pcẽo
res id eſt pſecutoꝛes· pꝛolongauerunt mn
iquitatem ſuam et p conſequens debitam hi
bi pen am · ideo ſequitur · Dommus uſtus
concidet ceruices peccatoꝝ ]nam plures mi⸗
fecit coꝛpoꝛaliterſcʒ herodem donncianum 2

uũilianum apoſtatam et alios plures et cuz H

eos miterſecit moꝛte ſecuda qᷓ 6 eſt mors ĩferni
ideo ſubdiur · confundan?᷑ ⁊c· hant ſicut fenuũ
tecton quod eſt mutile iðᷣo ſubdit de quo
non impleuit manũ ſuam qui metet ſcʒ xpᷣe
ad reponendum in hoereu ſuum .· ſinum ſu
um ·id eſt locum ſue miſericoꝛdie/ et non di
xerunt. qui pꝛeteribant viam huius mundi·

benedictio domm ſuper vos ꝛc]quia pꝛo

damnatis non debet oꝛari ·

el de captiuitate babilonica· Mo.

peccatoꝛis de ſeruitute dyabohca. St ſic dicik

in eius perſona. De pꝛoſundis ſcʒ peccato
rum. clamaui ad te domine ]qui ſolꝰ potes

me liberare. Eiant aures tue mtendetes 2c

modus em̃ exaudire volentis eſt auribus at

tendere ad vocem depcantis Si miquitateĩ
obſeruaueris domme ad pumienduʒz eas ſᷣm
quantitatem culpe . quis ſuſtinebit quaſi d·

nullus· quia tãta elt offenſa qʒtus ille qᷓ offen
ditur · ideo remedium ſubdi Quia apud te

pꝛopicia tio eſt ſupple pena peccatori debita

mmuetur. et ꝗpter legem tuam ſcʒ euange

licam que eſt lex amoris et gratie · ſuſtinui
te domme ]. id eſt punitionem tuam ſuſtmui
patienter in ſpe mericordie. 1 Suſtinuit ani

ma mea in verbo eius id eſt in hiuo qui me

diator eſt patri reconcihans peccatores. jdeo

ſubdit᷑· ſperauit anima mea in domino let ̊ᷓ
lis debeat eſſe ſpes iſtaſubditur · A cuſtodia.

matutina vſq; ad noctem id eſt a mane iu
uentutis vſq; ad noctem moꝛtiſ· t ſubditur

ratio cum dicit᷑· Quia apud domimum miſe
ricoꝛdia c et ex dictis patet ſententia

)DSNI-. CWN.
Gmine non eſt exaltatum 4

Dexl. CXNINX
profundis c ]· Tſte pſalmus

eſt oꝛatõ ꝓ liberatõne populi iſra

raliter ant eſt oꝛatio ꝓ lberatõne

Iſte pſalmus declarat ip̃iuſ dauid
humlitatem in bonum populire
dundantem· Der hoc aut moranẽ
oſtenditur bomitas plati cedit ad bonu po
wuͤl Rbi ſubiecti. et eſic non rle iactando bder

bonitatem recognoſcẽdo dicit· Domine nj⸗ paratus eſt pꝛouidere paſtoꝛibus bonis· de

eſt exaltatum coꝛ meum per ſuperbia. ne⸗ ſucceſſoꝛbus m diſcipulis ſuis ſicut beato pe
q elati ſunt ocul mei pper elationis appare tro Pꝛouidit de lanc 10 clemete et beato mar
tiam que maxime relucet in oculis: neq; am tmo. de ſancto bꝛiccio · et ſic de alijs pluribus
bulaui in magnis ⁊c · per pᷣſumptionem Si ideo ſu bditur. de fructu ventris tui c id
non humliter ſentiebam ⁊c] id eſt li non ſiu eſt de fiijs tuis ſpiritualibus nutritis tua do
bumlis coꝛde· pumiar ſupple modo qui ſequi: ctrina et ſubdit ratio· quomiam elegit donn
tur · Sicut ablactatꝰ ſup matrem c a quo nus lion d eſt ꝓuidebit ſibi de bona cuſto
ſubtrahitur matris mamuilla ſic a me ſubtra⸗ dia Viduam eius id eſt ſexum muliebrem
hitur conſolatio diuma· &t quia meritum p̃la in eccleſe ſde vuientem· benedicens benedi
ti cedit in bonuʒ populi ſubditur . Speret iſ cam] dando eis meam gratiam pauperes
rael in dommo 1 èð euis i. ſimplices credentes. ſaturabo pani .
* NSXL. CXXXI. bus eukariſtie et ſacre ſcripture in pꝛedicati
Gñmento domne daud ·· onibus. ſacerdotes eius induam ſalutarii ·
In hoc pſalmo declaratur deſderi Sratia ſpirituſſancti. et ſancti eius exultatio
um dauid de templi ediſcatione 1 ne exultabunt id eſt in dommo Saudebunt .
resni ſui ſucceſſiõe Moꝛaliter au tlluc pꝛoducam coꝛnu dauid /id eſt boni
em per dauid intellgit᷑ bonus pꝛelatus qui lati poteſtatem augendoet ſubdi modꝰ cuz —
deſñderat ediſcationem eccleſe in moꝛibus 1 Dicitur. paraui lucernam .ſc Sloꝛie· cheiſto
ſde. et bonum ſucceſſoꝛem habere Quantuʒ meo ·.i. bono pontihci con ſecrato. mimicos
ad pꝛimum dici᷑. Memento domie dauid eius mduam confuſione id eſt ſpiritus mali
id eſt boni pꝛelati ĩᷣm in bono conſeruando. gnos ab eo deuctoſ ſup ip̃m aut effloꝛebit
Let omnis manſuetudinis eius ip̃am remu — ſanctificatõ mea /per Sratiam in pꝛeſenti et .
nerando. ſieut iurauit dommo ⁊c ſcʒ ex de per gloꝛiam in futuo —
uotione et quid ſit llud uramentum 2 votu LRXNL.. IE .

DSXL: QXNTII:
NCce quam bonum. Dſalmum
iſtum ſecit dauid gaudens in dño
de vnione et pace populi ſub eo ·
Moꝛaliter aut expꝛimit gaut iuʒ

ſubditur · Si introiero hic accipit᷑ ſi pꝛo
non d eſt de negocijs domus mee non ero
notabiliter ſolicitus nec in lecto pfecto ſom
no quſetus donec inuemiam locu domino .

ið eſt eccleſam meam bene diſpoſtã ad exer bom picipis vł pꝛelati de fraterna caritate
cendum cultum diumũ. Sece audunmus eã ſub regunme ſuo · dt ſic diat · Scce q; bonum
in effrataque interpꝛetat᷑ fructiſera. mue id eſt valde bonum. Sicut vnguentum
nimus eam ĩ campis ſilue id ẽ eccie bona di XC]·Der aaron ſummũ pontiſcem itelligitu⸗
ſpolitio conſiſtit m fructibus actiue vite eti dommus ieſus xp̃c qui factus eſt pontiſex in
ſoltudme co ntemplatiue que per campos eternũ · pebꝛe · vj· dt ipe eſt caput eccleſe. Her
ſilue dengnatur · et de eccleſa ſic diſpoſita ſub vnguentu m capue ſigniſca?᷑ m chaiſto pleni ⸗
ditur · Introibimus in tabernaculum eius tudo gratie que redudat in membra p barbãa
ſcʒ deuote · adoꝛabimus in loco vbi ſteterut et vel timentuũ ſigniſcata.p barbam tam̃ ſibi
pedes eius licet em̃ deus ſit vbiq; tamẽ elt maius coniuncta et p veſtunentũ minꝰ. oma
in eccleſia per ſpecialem habitationeʒ· t quo tamen participãt de gratia eius F0· De ple⸗
niam ad oꝛandum deuote indi emuſ autino nitudine eins omnes nos accepim ſic̃ ros
chꝛiſti et matris ſue ſubdi Du rge dñe ĩ req̃ hermon. qui interpꝛetat᷑ anathema meroris
em tuam in nobis habitando per gratiam· deo ſigniſcat gratiã ſpuſſancti infuſam apo-
Ltu et arca ſanctificationis tue id eſt virgo ſtolis m ſigno viſbili et excluſit ab eis mero⸗
ſanctiſſima p arcam teſtameti figurata. Sa rem timoꝛis humani· q̃ deſcendit in mont?ẽ
cerdotes tui ĩduant᷑ iuſticia ⁊c /ad debite mi ſion abi em erãt apoſioli qñ ſpumſanctũ re⸗
. niſtrandum in eccleſia· St quia pꝛela tus qʒtũ ceperunt in ſigno viñbili Eſt git᷑ ſenſus ꝙ ſiẽ
cunq; bonus ſe reputat indignum ſequitur · iſta ſcʒ plenitudo gr̃e xp̃ᷣideſcedes ĩ eius me⸗
Heopter daid ſeruũ tuuʒ ſd eſt gpter me bꝛaet ſpuſſanctꝰ ſup apoſtolos ſigno viſibi⸗
am inſufficientiam vel culpam: non auertas li ſunt bona valð ⁊ iocuda ſic ẽ de caritate fra⸗
faciem chaiſti tui lid eſt non pmittas eã aue terna qua memur dei bñdictionẽ 2 vita eter
ti a ſalute populi Jurauit domm? 1. Mic nam õͤ ſubdi Qm illic mandauit dñs bñdi⸗
Situr de ſecudo ſcz de bono ſucceſſoꝛe in ee ctione c · DSARL. XXXIIE
leſie regimme cu Oicit Jurauit domm? c Qce nunc benedicſte ꝛ2·.

tiſnenberenen deing, cnii auid. f Pam iſte eſt quedi muutatö le⸗
bi ſui ſuccederent ibi ſigniſcatum fuir de⸗ Paalm' iſte eſt quedã inu

uitaꝝ ad dei laude tempe veteris

N teſtamenti. Moraliter auũt ad idem muitan? acu x· ſurge petre c. Seon regẽ amdereo⸗
enom eccleſe mimltri cum dicit¶ Rcce nuc benedici⸗ rum p que ſigſicat᷑t rex romanoꝝ·q̃ interpᷣta
Dlrbng te dommu ꝛc Prhine retardatõe quia de tẽpe tur llummati:nam in zuerſione Zſtatmi ſpe
uin non habemus niſ nuc · Qui ſtatis in domo et populus romanꝰ m ſide fuerut illumma ti
igtud domini c rſtare debetis· non em̃ diſcurꝛẽ et og regẽ baſan Fifrancoꝝ rege ba ſan em
edenn debent eccleſie miniſtri ad venatõnes ⁊ aucu⸗ interpꝛetat᷑ pinguedo francia vo pinguiſ eſt
onnoce pia ſicut milites· nec ad negocia terꝛena ſicut m duncis ⁊ pinguedine deuotdis 8t dedit
Ulchrn mercatoꝛes· In noctibo quan tũ ad off cunzʒ terꝛa eon hereditate υ. na iſte terre q pꝛius
nsbene nocturnu· extollite manus vras in ſancta· erant gentiliu ſacte ſunt xp̃ᷣianoꝝ St quia ex
vabeng 1delt ad deü 1 ad eius ſanctos mẽte deuota his deus eſt m ppetuũ laudandꝰſubdit᷑ DO
B Et qm alij debent oꝛare ꝓ miniſtris eccleſie· mine nome tuũ meternuʒ ꝛc· Quia indcabit
odi ſubdit in eon pſe ona..B enedicat te dommul domim ppem ſuu iudicõ aqpbatõis etiſer
en Ex nion. elt ex trunmphante ecclean uis ſuis depcabi? vp ſeruos ſuos dans eis
u 1 SRL. QNITITT: ſpum depcandi Simnulacra gẽtiũ ⁊c expõa
uo Kudate nomen dommi tuxr moꝛalit ſicut ſupꝛa p̃sq̃ mcipit n exitu
galun Plſalmus iſte quedã muitatõ ge⸗ iſrael. Domus leui 2c /iclerici qᷓ ſuccedunt
ke h neralis eſt ad dei laudẽ ꝓ tempe leuitis veteris te. qui timetis dũm . d ẽ boĩ
Nan veteris teſtamenti:.Moꝛaliter aũt chꝛiſtiam. Bñdictus dñs ex ſon rlaudet i
anſn ad idẽ muitant᷑ omnes xpiam tpe noui. Et ſic eccleſa militate. q̃ habitat in hieruſ alẽ? i.in
dulb dicit᷑· Laudate nomẽ dñi /omeſ catholici ge eccleſa triumphãte eo ꝙ ibi mag relucet gła
tunii neraliter · laudate ſexui dim · voſ eccleſe mi ſua. ESNLJI—— CNSV..
ffoockr mſtri ſpahter. Qui ſtatis in domo dni · ex: Inntemmdomm..—
quia bonus dñs eſſentialt᷑ pſallite nomimi Ndam fmuitatõ ad dei laudẽ ex eius
⸗ euuis qm ſuaue ſad audiendũ meditandũ 2 N eneſcijſ coꝛpalib ãſun thi . ſpu a
ſamun pꝛoſerendũ. Qm̃ iacob elegit ſibi dñs 2rp liter exponda. Confitemini dño qm̃ bonꝰ
mdin ſacob mtelligunt᷑ actun · p irael ↄtemplatiin foꝛmaliter et etiaʒ effectiue iõ ſubdi qm in
ibeo ex quibo ſtituit eccleſia. Quia ego a gnoui ſeculũ miſericoꝛdia eiusin bñficioꝝ collatio
iz⸗ ꝙ magnus ẽ dñs ꝛc magnitudine e?ꝰ nõ eſt ne. Qõfitemim plaudiſ ſeſſõe · deo deon·
borum ſupple laudabilis elt plus q; poſſit vᷣtus crea: niet · Cõhntemm dñno dñoꝝ rpꝛĩcipu ARxo.
nenrun ta Rcc·xlm Laudates dñm magniſñcate eum cali:p Pꝛinceps regũ terꝛe ꝛc · Qui lacit mi
Algtn ztum poteſtis maioꝛ eſt eim o laude · Cdu⸗ rabiliatotus nature vᷣtutẽ excedentia· qui
niſrtt cens phiic ↄſequent ponunt᷑ queda potentie fecit celos in intellectu .i. ↄtemplatuios cele
bpen/ Educens nubes yrpꝛedicatoes.· Sſax· Qui uos ex humoꝛe pietatis bonos diſpeſatoꝛes
pbui ſunt iſti qᷓ vt nubes volant· ab extremo ire terꝛenon· qui faẽ lummaria mag let qᷓſunt
om mum ab hyſpania · 2 ſic de pluriby alijs a terꝛe Sloꝛie faciente lunãet ſfellas in poteſtatem
eple⸗ finibus oꝛ iudis· fulgura in pluuiã ſecit pdi noctis i beata virginẽ et alios ſanctos qui
s cauerunt em terꝛoꝛe iuſticie diuine qᷓ p fulgu ſua comiſatõne tenebꝛas illummauerũt hꝰ vi
ir ra· et dulcoꝛe ſue miſericoꝛdie qᷓ p pluuiã deñ te · qᷓ pcuſſit egiptu cũ pꝛmogenitis eoꝛuʒz
a⸗ 17 gnantur· Qui ꝓducit ventos de theſauris id eſt pꝛicipẽ tenebꝛan eo ꝙ egiptꝰ interß
acho, ſuis nimpulſus ad bonũ ex occultis ſue dei tatur tenebꝛa cu alion demonũ caterua· qu
nen tatis ꝗᷓ percuſſit pᷣmogenita egpti i mitia eduxit ſrael de medio eoꝝ /iprᷣes ſanctol d
wang peccati q̃ ſunt ſupbia.Rcc x Imtin orms pec inferno· qui diuiſit mare rubꝝ in dunſões
chin⸗ cati ſuꝑbia· St auaricia.. Thivj Radix omni per qð intelligi põt xpᷣi coꝛpꝰ amaricatũ ⁊ ru
nt um malon eſt cupiditas· Der pdicatões eim bꝛicatũ in paſſione. St fuit etiã dunſum pcuſſi
zuin, ⁊cC ·i miracula pᷣdicacõiſ ſancton 2ſirmatuta um eius nã virtute paſſioms ſaluat? eſt po
ſn⸗ Narwvl.· Hꝛedicauerut vbiq; dno coopante pulus xpianuset dyabolus cũ ſua virtute cG
ſan et ſermonẽ 2ſrmante ſequetib ſigmis· ĩ pha fuſuſiõ ſubdit᷑ St excuſſit pharaonẽ ⁊c· Qui
lidi raonem 2 m omnes ſexuos euis 'in demo traduxit phm ſun per deſertum ſpenitetie
t. nem / ⁊ mĩſtros ipᷣius Qui pcuſſit getes mł ad priam gloꝛie· q̃ pcuſſit reges magnos ·
tas et occidit reges foꝛtes eos ad ſde Zzuer id eſt demones q̃ ephe v·ꝛeunt᷑ pᷣncipes et
6e/ tendo ꝓ taleʒ modũ loqũe dictũ fuit beato poteſtates tenebꝛaꝝ hat ũ ſeõ rege amoꝛxre
uns petro de auerſione corn elij 1 amcoꝛuʒ eius oꝛumſcut dictu fuit in huius opis pᷣncipio

N „B

eadem res ſignificat diuerſa ⁊ aliqñ oppoſita
apter diuerſas ſui ꝗpaletates· ſẽ leo ſigfat
xpᷣm ꝗpter ſtantiã et dyabolũ ꝗpter voꝛa

ctatem ſic in ꝓpoñto p regem amoꝛreoꝝn ſi/

ficatur rex romanoꝝ eo ꝙ amoꝛrei interp̃ta⸗
tur pri llummati ſicut dictum eſt pſalmo
pcedenti · hic aut p ip̃m ſigficat᷑ demõ tentãs
de muidia eo ꝙ alia mnterpᷣtatõe amoꝛrei int
pꝛetant᷑ amari · nuidi vᷣo ſemp ſunt in amari
tudme ð alioꝝ ꝓſperitate · et ſimiliter p regẽ
baſan ſigniſicatus eſt ibi rex francoꝝ eo ꝙm
terpꝛetat᷑ pinguedo · hic aut per ip̃m ſigſcat
demon tentans de rapina eo ꝙ interp̃tat bꝛu

cus qui coꝛrodit arboꝛũ viridia· ⁊ rapina ſibkꝛ

terꝛa viuentiũ demones expulit eã ideliba

conceſſit· Quia m humilitate nr̃a memor ſu

it noſtri ſicut em̃ demones inde ceciderunt

per ſupbiam ſic ſideles ilic aſcendũt p hunu⸗

litatem. St redemit nos ſuo ſangiune · qui

dat eſcam oĩ carmiſua largitate· Cõfitemi⸗
n deo celi .licet lt deus ommi generalit · dꝛ
tame deus celi eo ꝙ ibi vdetr lacialiter. Qõſ
temm deo ꝛc exponatur vt ſupꝛa

ONVT.

eſt lamentatõ exiſtentiũ in habio
nis captuntate · Moꝛaliter aut eit
planctv pccoꝛis de hec ꝙ huie in ð⸗
monis fuitute. et magis apꝛie religioſi apo
ſtate de ſua miſeria dolẽtiſ. St ſie de le et ſim

lbus dicit· Sup flumma babilonis ·i· ꝗꝓpter

abũdantiã nr̃e fuſionis eoꝛã deo 1 bomiby
boms· ſedimet fleuimus dũ recoꝛdaremur
ſion.i. ↄſolatõis diume du eſſem in religio
ne. m ſalicbo xc ·p ſalices infructuoſas arbo

res boni ſterilitas deſignat qe illic interꝛ O
Sauerunt nos ꝛc] demones em̃ q̃ ducut apo

ſtatas in captiutatẽ pcci. inducut eos ad cele
bꝛandũ diuma cu ſint excõicati vt ſic augmen

7

tetur Suitas peccati· Sʒ q ſindereſis remur

murat malo iõ ſubdit᷑ reſponſio. quomõ can

tabimus canticu dñi in terꝛa aliena i alienati

a rengione noſtra:q; d nimis Zuis eſſet H cul

pa· Et q; per talẽ remoꝛſum redire deſderãt

að religionig ſue ſtatu·õ ſubdit in pſona cuiꝰ
libet talis · Si oblitus fuero tui hieruſalem
id eſt religionis ſacre in qᷓ viuebã in pace · ob
lunoni der dextera mea ł.iſalus mea q; per de
xteram deſignat᷑. Et eade ſententia repeti? ad

