erat ad qᷓttuoꝛ ptes oꝛbis· Sumes ⁊ adipem

⁊T] ꝓ hoc ꝙ adeps cremabat ſupꝑ alt areſigniſñ
cabatur ꝙ poſſiochꝛiſti acceptiſſima deo futu⸗

.„»

capitulo agitur de oꝛnametis aarõ

Olle witulum de armento 2c]
ic agit᷑ de ſecratione aaron ⁊ n
lioꝛum euis pꝓ quã fuit figurata oꝛ⸗

ra eſſet er plenieudme gratie eius. Toh· · Vidi

mus eum quaſi vnigenitũ a patre plenũ gra:

tia et veritatis· Que plenitudo p adipem den⸗
gnatur. Carnes vero vitul ⁊ coꝛium combu

res foꝛis extra caſtra p qð ſigſicabat᷑ ꝙ chꝛi
ſtus ext᷑ hieruſalem erat paſſurus. Vnu quo
q; arietem ⁊c· Sequit᷑ poſt. Tolles ergo ari

etem alteru Der iſtos duos arietes immola

tos intelligunt᷑ petrus ⁊ paulus duces chꝛiſti
ane plebis·ſiẽ arietes ſunt duces gregis quoꝝ
martirio ↄſecrata eſt eccleſa romana xx d: qʒ
uis ⁊ p 2ſequens alie eccleſe· Iſtoꝝ aut aries
vnus totus mcenſus ſigniſicat pauluz amoꝛe
chꝛiſti totũ incenſum· alius aries de cuuꝰ ſang

ne tĩgebat᷑ extremũ auricule 1 pollices mamiſ

ac pedis dextri hgurauit petruʒ: nam eccleſie
romane obedienduz eſt i his que ſunt ſidei ꝗᷓ
eſt ex auditu.xo.x·⁊ hoc ligniſicat᷑ p tinctõem
auricule · inmnliter in his que ſunt moꝝ quod ſi

gniſicat᷑ p tinctõem manꝰ ac pedis dextri · q/

manꝰ eſt oꝛganũ oꝛganoꝝnapter quod ſigiiſ
cat opatõem bonam ð genere ⁊ pes dexter af

fectõnem vectam · ⁊ vtrũq; requirit᷑ ad bonũ
moꝛis· toꝛtamq; panis ⁊c] Tres modi panu

offerebant᷑ in 2ſecratõne ſacerdotũ qui omẽs
erant de ſimila tritici.⁊ ideo ſigniſicabant euca
riſtiam que conſicit᷑ in pane triceo/ſicut plura

impfecta ſigurant vnu pfectũ eucauriſtia ve
ro ſolennit offert᷑ m oꝛdmatione mmitroꝝ ec

clene · ſeptem diebo 2ſecrabis manus eoꝝn p
quod ſigniſicat᷑ ꝙ minitri eccleſie debent eſſe
ſancti toto tempe vite ſue· qd p dien ſeptena

rium deſignat᷑: Exodixix · Sacerdotes qui acce

dunt ad me ſanctiſcent᷑ combures reliquias
igni p quod ſigniſicat᷑ ꝙ illa q̃ circa ſacriſicuz

eucariſtie ⁊ hmõi a nobis non comp̃ᷣhendunt
ſunt dinnttenda potentie ſpuſſancti qui plus

potelt facere q; nos appꝛehendere valeamus.

cies quoq; altare Hic ðᷣſcribi

incenſum oꝛõms deuote bm ilud
ps · cxl · Dixigat᷑ oꝛatio mea ſicẽ incenſum in cõ
ſpectu tuo domine· de hgnis ſethim q̃ ſunt
imputribiha. ꝗpter quod ſigniſicant puritateʒ

que requirit᷑ in anima deuota· quadꝛanguluj

quadꝛatura qᷓttuoꝛ virtutũ cardinalium · ve
ſtieſq; illud auro ꝓ qð ſigniſcat᷑ caritas q̃ ma
joꝛ eſt ceteꝛis vixtutib.j. Qoꝛ/xiij. Maioꝛ autẽ
hon eſt caritas · Siẽ auꝝ inter metalla eſt pᷣcio
ſius· Thimiama vero quod ᷓ hoc altari crema
batur ex qᷓ̃ttuoꝛ ſpeciebb aromaticis conficiebat᷑
p quas qᷓttuoꝛ dicõnes in oꝛõne deuota ſigſi
cãtur ſcʒ vera huiliatõ. ecci xxxv· Oꝛatõ humi

haãtis ſe nubes penetrat ·Et ſalubꝛis poſtulatõ

oꝛatio nanq; deuota eſt de illis qᷓ ptinent ad

tur altare incenſ· p quod ſigniſcat᷑
coꝛ hommis deuotim quo cremat

ſaluteʒ. Joh· xvj Si quid petieritis patreʒ ĩno
mie meo dabit vobis · Quod exponens gre ·

Dicit. Non petit᷑ m nomme ſaluatoꝛis niſi qðᷣ
ptmet ad rõnem ſalutis. Tercia ↄdicio ẽ men
tis attentio·qꝛ ſẽ damaſcenꝰ dicit · Oꝛõ ẽ aſcẽ

ſio mentis ĩ deũ /Q oꝛxinj. Oꝛabo ſpũ oꝛabo

et mente · Quarta eſt debita cõtinuatio. · theß ·

v. Sine mtermiſſione oꝛate · Quando tuleris
ſummã ⁊c p hãc populi numeratõem electo
rum numerus deſgnatur 2 cuilibet numera⸗

toꝛum dimiduis ſiclus qui tinet decem obu⸗

los imponit᷑ · p quod ſigniſicat᷑ ꝙ omẽs ad ob:

ſeruatõem decalogi ſimiliter obngant᷑ Eacieſ
et labꝛ um eneu c in quo lauabant᷑ pedes et

manus ſacerdotũ qñ debebant in altari mmi⸗
ſtrare · ꝗꝓpter quod ſuit ſigura ſacramenti ↄſeſ
hionis· in quo ſacerdotum manus.iopa· et pe⸗
des. i· affectõnes debẽt lauari qñ ad offerenduũ

ſacrificuum eucariſtie ſunt acceſſuri ·
CQ⅓O;2"ꝗ̃ KK —I
Ece vocau ex nomme beſeleel
2C ic agitur ð artificibo taberna

culi:tabernaculũ vero eccleſam ſi

gniſicat vt ſupꝛa dictuʒ eſt.apt᷑ qd

ſtructoꝛes tabernaculi ſigmiſicant ediſcatoꝛeſ/

ecdeſie ſub chꝛiſto tñ pᷣncipali acroꝛeet iſti fue

runt apoſtoli ſpecialiter petrꝰ et paulus:j.Oo·.·

ij · Rduitoꝛes dei ſumus. Et gał ·ij · Qui opatꝰ
eſt petro in apoſtolatũ circumciſionis opatus
eſt et mihi inter gentes. St ↄuenienter ſigniſi
cantur pꝑ nomma pᷣncipaluim artificũquoꝛuʒ
pmus vocatus ſuit beſeleel qui interp̃ᷣtat vm
bꝛa dei et bene ſgniſicat petrũ · nam ad tactũ
vm bꝛe eius virtute diuma ſanabantur infirmi
actuũ· v. Secundus vocatꝰ fuit ooliab. qui int᷑
pꝛetatur habitatõ mea pater· ⁊ bene ſigniſcat
paulum qui mete habitabat in deo patre om
nium ſicut ip̃e dicit phᷣnj. Noſtra uerſatõ in
celis elt Deditq; moyñ duas tabulas teſti
monijm quibo ſcripta erant dece pᷣcepta deca
logi digito dei · ꝗpter quod ſigmſicãt ĩtellectũ
hommis et affectũ· in quibo lex noua ſcripta ẽ
p ſdem et caritatẽ ope ſpuᷣſſancti· qui dicit᷑ dei
digitus ſupꝛa·viijca· De hac aũt deſcriptõne
noue legis dicit᷑ hiere xxxj · Doſt dies illos di
cit dommus· dabo legem meãa in viſcerib eoꝝ
et in coꝛde eoꝝ ſcribam eã: et ꝙ loquat᷑ ð lege
no ua patet ibidem p literã pᷣcedentem · vbi ðr.
Eeriam domui ilrael et domui uida fedus no

uum nõ hᷣm pactũ quod pepigi cũ patribb ve

ſtris in die qua appꝛehendi manũ eoꝝ vt edu
cerem eos de terra egipti ·

2-

toꝛum diſponunt᷑ acta regentum
vnde ſepe ſit vt ꝓPculpa gregis ve

quod dicit gre qualtatibo ſunbdi

re boni delimnquat vita paſtoꝛis:⁊ ponit exem .

plum de dauid qui ꝓ culpa populi pmuſſus ſu

it a do peccare in eius numeratõe.ij reg xxmj

apter quod dauid nõ fuit punit in pſona licʒ
hoc peteret a dommo vt habet᷑ ibidem · ſed po

pulus fuit grauiter punitꝰ. Sinmnlter crededũ
eſt ꝙ aaron ꝗpter maliciã populi petentiſ ſibi

deos ſieri pmmſſus fuit peccare in vituli cõfla
tilis fabꝛicatõne· ꝗpter quod aaron ĩ pſona ꝓ
pꝛia nõ luit punitꝰ ſed populuset in hoc aarõ
ſiguram tenuit boni pᷣncipis vel pᷣlati · qui ꝓpiĩ
maliciã ſubditoꝝ auqn pmittit᷑ in peccatuʒ labi
kte et redite de poꝛta vſq; ad poꝛtã p mediũ
caſtroꝝ et occidat vnuſquiſq; fratrem et am
cum et pximũ ſuũ ꝓ quod patet ꝙ ⁊tra deuʒ
amico qᷓntũcunq; ꝓximo nõ eſt parcenduz · et
phᷣs dicit·j·ethꝙ ambobus exiſtentibo amicis

ſanctũ eſt phonoꝛare veritatem. T tem notan

dum ꝙ moꝛam faciente moyſe cũ domino· xl.
diebus populus ſuus ad ydolatriã declinauit
ꝗpter quod multo plus plati qui nõ ſolũ ·xldi
ebus ſed annis pluribb moꝛã ↄtrahunt ĩ curijs
regum timere debent ne ꝗpter eoꝝ abſentiam
populus ſibi cõmiſſus ad ignommmoſa crina
dilabat᷑ et eis imputet᷑·ſẽ periclitatõ nauis im

putatur naute abſenti qui tenet᷑ eã gubernare

(K. XXXITIT

cut loq̃ ſolet homo ad amicũ ſuũ
p quem ſignificat᷑ homo quicunq;
pfectus in ↄtemplatõne pᷣſentis vite que con

ſiſtit in oꝛõne et ſcripture ſacre meditatõne nã

m oꝛõne homo cũ deo loquit᷑ et in lectione ſa
cre ſcripture deus loquit᷑ tum homme· et quo
mã talis Stemplatõeʒ patrie celeſtis deſderat

ſubdit · oſtende mihi faciem tuã ſcʒ p apertã

viſionem · veruntamẽ ꝗpter bonum populi aln
quando talis detinet᷑ m vita pᷣſenti ſicut paul⸗
apoſtolus ſcribens ad phił·.j dicit de ſeipſo · de
ſderium habens diſſolui et eſſe cũ chꝛiſto· ma
nexe aũt in carne neceſſariuũ ꝗpt vos. ideo tali
dicltur a dommo. Sſt locus apud me p queʒ
intelligitur eccleſia militãs.· Math· vli · Scce vo
biſcum ſum omnib diebus vſq; ad ↄſummati
onem ſecub· ſtabis ſupꝛa petrã·id eſt.fſrmuſ

m ſide.j· Qoꝛ x· Petra aut erat chnſtus. Qun

q; tranſierit gloꝛia mea id eſt eſſentie mee vi

ſio clara que dicitur ĩ hac vita traſire ab homi
mbus · eo ꝙ non dat eis ſicut p̃dicitur in ca
pitulo· nõ vdebit me homo et viuet· ponam

te m foꝛamme petre ⁊ ꝓtegãi adhuc retine

bo te in ↄtemplatione chꝛiſti paſſi que eſt pſᷣ
dem q; tñ talibus datur aliqñ maioꝛ cognitõ
ᷓ; ſimplcis ſideiſicut data eſt qphetis ⁊ maxi
me apoſtolis· ideo ſubdit᷑ tollam manũ meaʒz
et videbis ſcʒ maioꝛi cognitõne q́; per ſidem

N hoc capitulo dicit᷑ loquebat᷑ do
mimus ad moyſen facie ad faciem ſi

3

ſimplicẽ· mioꝛi tñ qᷓ; ſit clara viſio· ido ſequut᷑.
videbis poſterioꝛa mea] qui em̃ videt homi
nem a pte poſterioꝛi cognoſcit ꝙ ſit homo nõ
tñ cognoſcit deimimnate ſi ſit ſoꝛtes vel plato ·
idðo ſubdi? · Eaciẽ aut meã videre ñ poteris
CK. FRRIIITI.
demceps precide tibi aſt du
as tabulas inſtar priorum ⁊c
Per pᷣmas tabulas que fracte fue⸗
Rrunt ſigniſicatu fuit vetus teſtamẽ
tum quod p nouu euacuatũ eſt mõ qui ſequi‚-
tur· nam a tpe publicatõnis euangelij cerimo
malia ſunt moꝛtifera iudiciana vero non obli

gant miſi ð nouo fuerint inſtituta: moꝛalia ve

ro remanent mqntu tment dictamen iuris
naturalis et hoc notat᷑ cu ſubdit᷑. ⁊ ſcribaʒ ſu⸗
per eas ⁊c· Sequit᷑ Nullus aſcedat tecũ 2c]
q; ſolus chꝛiſtus p moyſen ſisniſicatus ſeu ſi
guratus accepit nouuũ teſtamentuʒ a patre et
alijs publicauitqð aũt ſubdit᷑ poſtea:ꝙ moy
ſes velata facie loquebat᷑ ad populum fuit ad
ſigniſicandũ ꝙ ea que tradunt᷑ exphcite in no
uo teſtamento fuerunt ſub velamento ſigura
ta m veteri teſtamento· ⁊ ꝙ tempe noui teſta
menti velamen remaneret ſupꝛa coꝛda iudeo
rum ꝓ maioꝛi pteqð aũt ſubdi ð moyſe· qð
ingreſſus ad dommũ et loquens cũ eo aufere
bat ·ſ.velamenſignificat ꝙ in patria nõ rema
nebit velamen ſiguratũ veteris teſtamenti·nec
et enigma noui· q; ſicut dicit apoſtolus ·j·coꝛ ·
xiij vdemꝰ nũc p ſpeculũ in enigmate tuc aut
facie ad faciem. CXA. NXNX„V
Cuitur congregata omm tur⸗
ba 2c Hic agit᷑ de oblationibe po
puli ꝓ Aſtructione tabernacub et
alioꝝ ptinentium ad im de q ſub
ditur. Qmnis voluntarius et ꝓno animo of
ferat eas domino ⁊c nõ em placent dommo
ſacriſicia coacta ꝗpter hoc dicit᷑ omnis volũ
taruis c p ea q fuerunt oblata ad ↄſtructio
nem taber naculi coꝛpaliter intelliguũt᷑ ea q̃ faci
unt ad ediſcatõeʒ eccleſe ſpuali · Per auꝝ em̃
intelligitur fulgoꝛ ſapietie quã offerũt docto
res per argentu vero puritas ſcietie quam
offerunt inocentes/ p es ſonoꝛitas eloquentie
quã offerunt pᷣdicatoꝛes ꝓ iacinctũ qui coloꝛſ
elt celeſtis intelligit meditatio celeſtiũ quã of
ſerunt Stemplatiui p purpurã recoꝛdatio do
mince paſſionis qua offerut chꝛiſto capiti cõ
paſſiuip coccũ bis tinctũ gemine caritatis in
cendiuum quod offerũt caritatiui p biſſum bo
neſtas ↄuerſatõis quã offerũt honeſtate deco
rati · p pilos capꝛaꝝ ex quibo ſiunt cilicia aſperi
tas penitentie quã offerunt ꝓpꝛiam carnẽ ma
cerantes. p pelles arietũ rubꝛicatas deſderiũ
martirij quod obtulerũt martires p pelles ia
cintinas que ſunt coloꝛis celeſtis vita ↄſeſſo ꝝ

So

quã offerũt ip̃os imitates. p lig ſethim q ſune

imputribilia firmitas in bono quã offerunt p
ſeuerãtes ꝓ oleum pietatis ſuauitas quã offe
runt miſericordes p lapides onichmos exem
pla edincatiua que offerũt hommes bona exẽ
pla pᷣbentes p gemmas generaliter ſumptas
intelligunt᷑ quecũq; bona in ide vel moebus
ecckiam edificatiunns⸗ Q A. X5νKαNſHVF.
Oſita pcedenti capitulo determia
tione offerendoꝛum ꝓ ſtructõne
tabernaculi. hic ↄſequenter pom
executio cũ dicitur· quotidie mane
populus vota offerebat ꝓp hoc inſtruit ppłus

chhꝛiſtianus ⁊ młto foꝛtuis clerici pᷣncipes ⁊ P

lati · vt ſingulis diebo intendant duino cultui
anteqʒ ad opa ꝗpꝛia manũ mittant · pl? offert
populus q́; neceſſe ſit hoc em poſſumꝰ dieb⸗
ilis dicere ꝙ ꝓprs chꝛiſtianus et pncepes tot
et tanta obtulerunt pᷣlatis et mmiſtris eccleſie
ſaltem m pluribo terris ꝙ aſcendũt vltra neceſ
ſitatemimo etiã ↄtra vtihtatem ꝗpter abuſuʒ
inde ſequentem nam multi bonis ecckłie datis
nimis abutunt᷑ ad pompam terrenã et amico
coꝛum ſuoꝝ carnaluũm exceſſiuã ditatõem · vt
de aujs verecundioꝛib taceamus Tuſſit ergo
moyſes pᷣconis voce clamari nec vir nec muli
er quicq; vltra offerat ⁊c] Sic exemplo moyſi
ſupioꝛes in eccłia ðberent vt videt᷑ ſne impo⸗
nere tempalium augmentatõni ſaltem in uliſ
locis vbi ta augmentatõ ñ ꝓdeſt ſed multu
obeſt eo ꝙ młktis miniſtris ecchłie pᷣbet occaſio
nem mbtipucis ruine · Sed ſiẽ ſcribi ꝓuer · xxx
Sanguiſuge due ſunt hilie dicẽtes ſemp affer
affer. Et ite ſunt amoꝛ mnoꝛdmatus ꝗpꝛie ex
cellentie· ⁊ mmoꝛdinatus ʒelus carnalis parente
le.que nõ ſoluʒ clamãt affer affer ̊ aufer aufer ·
id elt · tolle vi tolle fraude · ꝗꝓpter qð gre:papa
diſpoſuit m hoc ponere modum vt deit dñs
bugo cardinalis ſup locum iſtum. D
Ecitet propvciatorſum. ſid eſt .
oraculum pꝓ qð deſngnatur eccia
m qua ſiunt laudes ⁊ pces ad ꝗpici
atõnẽ dommi ꝓcurandãa · de auro
puriſſimo] nam ecchia nõ debet habere macu
lam neq; rugam· Duos etiã cherubin p q̊s
ſigniſicant᷑ eccłie plati· nam cherubm interp̃ta
tur plemtudo ſcientie ˖ que debet in platis eſſe ·
debent em ſcire vetus 1 nouum teſtamentum
p hoc aũt qð dicit᷑ duos gemima caritas dei ·ſ·
et ꝓxim deſignat · que debet in p̃latis einden
tuus leruere cum ex officõ ꝓ ſalute populi ſui
coꝛpoꝛalem vitam exponere.ſi caſus neceſſita⸗
tis occurrerit teneãat Tohᷣx. Bonus paſtoꝛ ani
mam ſuaʒ dat ꝓ ouibus ſuis:iõ ſubdit᷑ ex au
ro ductili fuerunt em facti cũ martello ꝑ qðᷣ
deſgnatur ꝙ ecckie pᷣlati debent ſemper eſſe

parati ad ſuſtinendũ pſecutõnes ꝓ ſalute gre

gis ſui:· quos poſuit ex vtraq; parte ꝗpiciato
rijper quod deſignatur ꝙ pꝛelati ſem per de
bent intendere ſuarum eccłiaꝝ regimimi:⁊ nõ

ſtare in curijs regum vł pᷣncipũ niñ in caſu ne

ceſſitatis et ad hoc vocati· extendentes alas
id eſt. intellectũ ſuũ ⁊ affectum applicantes cõ
templatõni diumoꝝ· ⁊ nõ ad habendũ longaʒ
comitiuã equoꝝn 1 domxcelloꝛuʒz. et tegentes
apiciatoꝛium ·id eſtper opus actiue vite in:⸗
tendentes ad ecckie ſubndium verbo exem
plo informantes ppłm ſibi cõmiſſum. Qrego.
in paſto· Sit pᷣſul actõne pᷣcipuus ⁊ p̃ ceteris
in cõtemplatõe ſuſpenſus · Sicut in ſcala iacob
angeli aſcendebant ⁊ deſcendebãt · Zed aliqui
eoꝛũ ſunt ſicut milui qui ñ deſcendunt niſi ad
cadauera rapienda ſic iſti ad bona tempoꝛalia
querenda:que tñ paulus apłus arbitratur vt

ſtercoꝛa · phil. iij CN. XNXXVIIIF

llud quod in pncipio huius capituli

ponit᷑ ſupius expoſitum eſt miſtice

aꝗpter hoc hic dimittoet plura alia
dimm et dinntta eade rõne · Eecit
et labꝛum eneum cũ baſi ſua de ſpeculis mulie
rum c Per ſpecula mulierum ſignificant᷑ di
uina pᷣcepta in quib anime deuote ſpeculãtes
et meditantes vident quid amouere debent
a ſeipſisſcʒ maculas vicioꝝ· et quid ſibi appo:

nere · ſqʒ oꝛnamenta virtutũ · hec em̃ duo diuja

pᷣcepta manifeſte oſtendunt que docent duas

partes iuſticie ſcʒ declimare a malo et facẽ bo-⸗

num. que excubabant in atrio tabernaculi p
tabernaculum hic intelligit᷑ ĩm celum · qd ani⸗
me deuote nõ poſſunt ingredi durante vita pᷣ
ſenti· ſed diligenter attendunt qualit poſſint
intrare poſt ſinem pꝛeſentis vite · Der hoc igi
tur ꝙ labꝛuũ eneu in quo pedes manus ſacer
dotum debebant lauari ſactũ eſſe dicit de ſpe
culis mulieruʒ ſigniſicabat᷑ pꝛactica noticia di
uinoꝛum pᷣceptoꝝ ex qua quidem noticia ce
dit aqua vere Ztritõms et deuotõnis in qua
pedes et manus ſacerdotũ·i affectõnes et opa
eoꝛum qui mĩſtraturi ſunt in eccleſa debet la
uari ꝓ ↄtritõem et 2ſeſſionẽ anteqᷓ; accedant
ad miſſarũ celebꝛatõem

Scit et racionale opere polmm⸗
to 2c] Der rationale iudicij ĩ quo

mitti põt nitelligi bonꝰ pᷣnceps aut
platus ſecularis vel religioſus· p cuiꝰ indiciuz
dent agi vł dimitti opa ſubditoꝝn· In B aũt ra

tionali fuerunt quattuoꝛ oꝛdines lapidũ p̃ᷣcio

ſoꝛum et in quolbet oꝛdine tres lapides pcõſ
git᷑ ꝑ q̃ttuoꝛ oꝛdines intelligunt᷑ q̃ttuoꝛ vᷣtu
tes cardimnales cũ adumcris ſibi virtutib que
debent eſſe ĩ iudicibus bonis ſecularibo aut re

oſtẽdebat᷑ quid agi deberet aut di

ligioſis. Deimus oꝛdo ptinet ad pꝛudentiam

que eſt auriga virtutũ · et hm tulliũ ip̃ius pꝛu
dentie ſunt tres ptes· ſeʒ memoꝛia reſpectu p̃
cedentium. intelligentia reſpectu preſentum
et ꝓuidentia reſpectu futuroꝝ· Secundus oꝛ
do ptmet ad iuſticiaʒ. cuiꝰ ßm phᷣm · v eth· ſunt
tres partes ſcʒ uiſ ticia diſtributiua penaruʒ et
honoꝝ bm ðmerita et merita hommũ et com
mutatuia que eſt ꝗpꝛie mercatoꝛũ · et epkeya
que eſt ꝗpꝛie iudicũ dirigens eos in caſu par
ticulari ad legiſlatoꝛis mtellectũ. Tercius oꝛ
do ptmet ad ſoꝛtitudinẽ que reſpicit pericula
belloꝝ ꝓ republica ſuſtentanda · et ad eam req̃ᷓ
ritur aĩmoſitas in aggreſſu.ſtatia in ꝓgreſſu
et ſequit᷑ victoꝛia egreſſu. Quartus oꝛdo per
tinet ad tempantiã cuuꝰ ſunt tres partes ſcili⸗

cet tempantia pticularis que eſt rep̃ſſiua ve

nereoꝛum extra legem matrimonij in zunga
tis ⁊ ſimpliciter in alijs· et abſtinentia que eſt
repꝛeſſiua ciboꝝ·⁊ ſobꝛietas potuũſpᷣm tñ mo
du et regulam recte ratõnis CRK. XL

Enſe primo prima die menſis
eriges tabernaculum et ̊ pßᷣm
ſuas partes deſcriptas ſupius et
expoſitas tñ p hoc tabernaculũ do
mini Zuenienter põt amima ſidelis intelligi· nã

in ea dommꝰ p gratiam mhabitat. Apoc xxj.

Ecce taber naculũ dei cũ hommibo ⁊c Moc au⸗

tem tabernaculu ſurſum erigit᷑ p ſpem bonoꝝ

celeſtuim ex meritis et gratia ꝓuenientẽ et ſi
Sit᷑ ſeu ſtabili᷑ pꝑ firmaʒ ſidem eoꝝ que tenet 2
docet ſancta mater eccleſa:⁊ dilatat᷑ p dei

ximi caritatem et iſta fiunt pᷣmo menſe pᷣma

die menſis · id eſt · in intio vite p̃ſentis et q̃n
tum ad pueros baptiʒatos ᷣm habitus dicta
rum virtutũ qui dantur diunmnt? in baptiſmo
ſed actus eaꝝ tunc apparent qn incipiunt hre

vſum ratõnis· vt ſic cu gratia opereĩt᷑ liberũ ar

bitrium ad 2ſecutõeʒ vere beatitudinis· Quã

nobis cedat ieſus chꝛiſtus qui cum patre ⁊c

Explicit exodus

Incipit leuicus
cauit auteʒ dommus ⁊c
In hoc libro pncipaliter agit᷑

inter que pꝛincipalius eſt olo
cauſtum·igit᷑ de ip̃ᷣo agit᷑ pꝛi
mo cũ ðr Si olocauſtu fuᷣit
euus oblatio ⁊c Olocauſtu vero dicebat᷑ ſacri
ſicium incenſum totaliter ad honoꝛẽ dumum
ꝗpter quod moꝛaliter ſigniſcat opus bonum
de genere factu ex caritate ꝓpter deũ. ⁊ ſi tale
opus ſit pᷣlatoꝝ eccleſie vel doctoꝝ ſigniſicat

p olocauſtu ð armento·ide bobus · boues em̃

ſunt animalia in agro laboꝛantia. ꝗpter quod

de ſacrificijs offeredis domo

ſigniſicant pᷣlatos et doctoꝛes qui laboꝛãt in

agro dommico Pꝛopter quod dicit paulus·..

Qoꝛ:iij. Dei aduitoꝛes ſumus. dei agricultura
eſtis. Si vero bonũ opꝰ ex caritate ꝓcedes ſit
ſimplicium chꝛiſtianoꝝ ſigniſcat᷑ p olocauſtũ
de ouib ⁊ capꝛis eo ꝙ ſunt ammalia ſimplicia:
ꝗpter qð ſigrniſcant ſimplices chꝛiſtianos pᷣm
quod dicit᷑ ·pał · xxj· Iſte aũt grex quid cõme⸗

ruit. Si vero bonũ opus ex caritate factu hit

religioſoꝝ vel clericoꝝ ſigmſicat᷑ p olocauſtuʒ
ex auibus· Nã relgioſ vł clerici deputati ſunt
ad cultum dei . et lic mtedere debent diume cõ
templatõm. Dꝛopter quod ſigniſicant᷑ p aues
volãtes: Dicit᷑ aũt intextu ꝙ aues iſte debent
eſſe turtures aut colübe · Per turtures q̃ ge⸗
nmtum habent ꝓ cantu intelligunt᷑ apꝛie reli⸗
gioſi qui gemere debent ꝓ peccatis ꝗpeijs ac
etiam Per vnde dicit in decre . xvj·q:.jmonachꝰ
nõ docentis h̊ plangentis habʒ officium. Der
columbas vero clerici deũgnant᷑· nam in eoꝛũ

Zuerſatõne debet columbma ſimplicitas reſul

Zere. Xllegonce vero põt totum hoc expo⸗

m de chꝛiſto · Nam immolat? fuit nobis ex
maxima caritate dei patris· Toh·i. iij. Dic de? di;

lexit mundũu vt niliũ ſuu vnigemtu daret p̃e
etiam cheitus ex maxima caritate moꝛtẽ ſuſti

nuit. Gla:liij. Oblatus ẽ q ipᷣe voluit · St ſic pʒ
ꝓ chꝛiſtꝰ Pfectiſime fuit olocauſtũ, ꝗꝓpter qd

ſerus fuit in triplici olocauſto pdicto ſcʒ
de bobus diub et aub⸗. dicit em bos roõne la⸗
boꝛis que in mundo ſuſtin uit.2 ouis ꝗpter in
nocetia quã ſemp tenuit· dicitur et turtur rõe
caſtitatis et columba rõne ſinplicitatis.

CNW-

Numa cum obtul lerit oblatio⸗
oblatio facta de pamib quibuſd da
alijs que reducunt ad pane ſcʒ lari⸗
na que eſt materia panis ꝗꝓpinqua:2 ð granis
adhuc exiſtetibo in ſpica que ſunt materia paĩs
magis longinqua·Moꝛaliter igit᷑ p paneʒ in⸗
telligitur verbum dei · Peut· vm. Non in ſolo
pane viuit homo h in omni verbo quod ꝓce
dit de oꝛe dei · Jgit᷑ farmaʒ que eſt materia pa
nis Pinqua oſferunt dommo ſcolares theolo
gi qui ad hoc ſtudent vt de ꝓpinquo competẽ
ter valeant pdicare verbüu dei · Panes coctos
in cibano offerunt docentes ſacrã ſcripturam
in ſcriptis ex caritate occupati ĩ ſtudio quaſ in
clibano clauſo. Panes coctos i in ſartagine · id
eſt.frixos offerunt docentes in ſcolis ex carita
te. nam frigunt᷑ magna ſolicitudine ꝗaponendi
et auditoꝛes ſolcitudine capiendi: Hanes co
ctos ſup craticulam que ponitn m patenti loco
offerunt pᷣdicantes populs in publco. Laga
na vero que ſunt panes ĩ aqua calida offerüt
ꝓfeſſoꝛes qui bonis exboꝛlatonil⸗ peccatoꝛes

nem 2c In hoc capitulo deſcribit

mducunt ad lacrimas ↄtritõis que ſunt aque
calide ꝓcedentes ex coꝛdis doloꝛe Spicas aut
adhbuc uirentes offerunt boni pedagogi qᷓ pue
vros mnducunt ad bonos moꝛes hm capacitatẽ
illuis etatis · q; 'm phᷣm libꝛo eth·nõ paru imo
multum facit ad virtuteʒ aſſuefactõ ad opera
virtutis ab adoleſcentia:· Dꝛou·xxij. Rdoleſcẽſ
iuxta viam ſuã et cu ſenuerit nõ recedet ab ea
Notãdũuũ at᷑ ꝙ ĩ dictis ſacrificijs et oblatõni
bus tria generaliter mcludunt · ſcʒz thus · oleuʒ.
et ſal p thus ſigniſicat᷑ mentis deuotio·p oleũ
pietatis vnctio·p ſal dicretio et duo generali
ter excludunt ſcʒ mel et fermentum . q; mel ſis
ficat laſciuie diſolutõnem· ⁊ ſermentu peccati
coꝛruptõem·j· Qoꝛ·xv.Modicũ lermeti totaʒ
maſſam coꝛrumpit Allegoꝛice vero exponi
poſſunt pꝛedicta ð cheiſto ipᷣe nanq; ꝓ nobis
oblatꝰ Suemiter dicit᷑ farma molita mola tri
bulatõnis: panis coctꝰ ĩ clibano-nin vtero vir
gmal vbi coꝛpus eius ſoꝛmatum fuit virtute
ſpũſſancti· Similiter panis frixus m ſartagine
id eſtanxietatenam immmente paſſione ũs
fuit euis ſudoꝛ ſicut gutte ſanguinis decurrẽ
tis ĩ terrã. vt habet᷑ luẽ xxin· Item panis coctꝰ

in craticula:.iin ſanc te crucis ara. Dicit᷑ etiam

panis coctus in aqua calidda ſcʒ deuotõnis qñ
clamãas ſpxitũ emiſt cũ lacrĩs Meb· v. Hꝛeceſ

ſupplicatõnelq; cũ damoꝛe valido et lacrimis

offerens erauditus eſt ſua reueren tia·

XTTI.
Vod ſi

ſtia pacifcorum 2c
DHer hãac aũt hoſtiaʒ allegoꝛce xpc
mtelligit᷑ nã ꝑ ip̃m tanq; p hoſtiaʒ
paciſicã deus pater paciſicauit ea ꝗᷓ
in celis ſunt ⁊ ĩ terris vt dicit᷑ coł·Moſtia ve
ro paciſica fiebat in lege de bobus cuib et ca
pꝛis · ꝓ quas omẽs figurabat᷑ oblatio chꝛiſti fa
cta in cruce ſẽ vnũ pfectum ꝑ młta impfecta
Eisuratꝰ em fuit p hoſtiam ſactã de boue ꝓ
pter eius ſoꝛtitudmẽe laboꝛantem.⁊ p hoſtiaʒ
de oue ꝓpter mnocentiã pſeuerantem. ꝓpter
quod ĩ hoc ſacrxiſicõ ponebat᷑ cauda que pſeue
vantiam ſignificat. h dicit grego· ome xv· In
cauda quippe finis eſt coꝛpoꝛis· t ille bñ ĩmo
lat qui ſacriſcium bom opis vſq; ad ſine debi
te ꝓducit actõms· Item ſigniſicat᷑ ꝑ hoſtiã de
capꝛa ꝓpter carnem chꝛiſti ſimile carm pecca
ti · xo. viij. Miſñt ſilũ ſuũ in ſmilitudmẽe carnis
peccati· Moꝛaliter aut nos deo hoſtiã paciſicã

de boue offerimꝰ? cũ ſoꝛtitudinẽ nrram m duñs

laboꝛibus exercem'. ßͦ de oue cũ cauda hoſtiã
facimus cu in innocentia pleueramꝰ.de capꝛis
vero hoſtiã paciſicam offerimꝰ cu carnẽ ꝓpꝛiã
ad peccata pꝛonam p penitentie rigoꝛem coar
tamus.· In ſine vero huiꝰ capituli vbi dicitur ·
Ommis adeps ⁊c Sſus adipis et ſangmiſ ge
neraliter ꝓhibetur · Der adipeʒ vero bonum

Hic agitur de ſacri
cum dicit᷑· offeret capꝛam vel ouem vt dicit

tempoꝛale et etiam ſpũale denñ gnatur. diuites
eñm tempoꝛaliter dicunt pĩgues. ſimiliter do

num gratie pinguedo nonimat᷑· Dſallxij. Sic
adipe ⁊ pinguedme repleat᷑ anima mea ⁊c.· xFlle
igit᷑ adipem comedit qui bonũ tempale vł ſpi
rituale ſuis meritis et nõ deo attribuit· Simili
ter ſanguinem comedere eſt de laboꝛe alieno
müuiſte vnere⸗e· QX. XIT.
c agitur de ſacriſicio ꝓ peccato et

offert ſacrificia debet eſſe mundus
a peccato·ideo pᷣmo agit᷑ ð ſacriſicio
ſummi ſacerdotis cũ dici᷑ · Si ſacerdos qᷓ vn
ctus ẽ peccauerit delinquere faciẽs populũ.
nam a peccatis ſacerdotu aſſumit populus pec
candi argumentu d·quare non facereʒ hoc ex
quo ſacerdos meus facit · Vnde greg. in paſto.
Qum paſtor pꝓ abꝛupta gradit᷑ 2ſequens ẽ vt
grex ad pᷣcipituim ſequat᷑· offeret ꝓ peccato
ſuo vitulum Vitulus eſt aſal guloſum Mie.l
GEffuſi eſtis ſicut vitulus ſup herbã· Eſt et ami/
mal geſticuloſum.· Malach nij· Salietis ſic vitu

lus de armento· Sacerdos igit᷑ vitulũ immo⸗

lat qñ caſtrimargiã p abſtinentiã· et leues ge⸗
ſtus p maturirate funditus mactat· ¶ ſ oĩl
turba iſrael Siẽ populus ſequit᷑ ſacerdotem
in malũ · ita ſequi debet in bonũ et iðo poſt ſa⸗
criſicuum ꝓ peccato ſacerdotis· ponit᷑ ſacriſiciũ

pꝛo peccato multitudins· t ponit᷑ ſimile ſacni

hcuiʒ cu dicit᷑· offeret ꝓ pccto ſuo vitulũ ⁊ ex

ponatur eius immolatio ſiẽ de ſacerdotis pec

cato tñ maioꝛ gradus virtutis requirit ĩ ſacer
dote apter excellentioꝛem gradũu eccleſe · Si

peccauerit pnceps Mic agit᷑ de ſacrificio pꝛo
peccato pꝛincipis quod determmat᷑ cu dicitur.
offeret hoſtiaʒ dommo hircu de capꝛis Na
hircus dux eſt capꝛaꝝ ſicut pnceps ſubditoꝛũ·
eſt etiam amimal fetidum et p hoc ſigniſicat᷑ ꝙ

peccatum pᷣncipis eſt mfamie et ſcãdali plenu

et ideo pᷣnceps ꝓ peccato ſuo hircu offert · quã

do p emendatõem debitam ſcandalũ ⁊ infam

am aufert · ſiẽ legit danid feciſſe . i re· xij et ma

naſſes · ij pak · vltĩo · ſi peccauerit amima
cio ꝓ pctõ ſingularis pſoe

infra eodem capitulo·hoc aut moꝛaliter facit
qui ſtoliditatẽ vel ignoꝛantiã que ſibi cã pecca
ti fuit p attentõem duine legis et impletõem
eius qᷓntũ ad ea que ſunt de neceſſitate ſalutis
excludit · Allegoꝛice vero põt de chꝛiſto totũ
exponi.dicit em · .iob · inj ip̃e eſt ꝗpiciatio ꝓ
peccatis noſtris et non pꝛo noſtris tantum h
etiam totius mũdi· ꝗpter quod ſiguratus ſuit

p ſacriſicium ſacerdotis młtitudinis pᷣncipis;
et pſone ſingularis: ꝗpter qð p vituluũ im mo

latum ſiguratus fuit rõne ſue paſſionis et per

hircum et capꝛam apter ſimilitudinem carnis

qm ſacerdos qui ꝓ alioꝝ peccatis

peccatlet ꝑ ouem rõne vite innocen:is.

F peccauerit amma ⁊c Hic ſen:
ſus literals eſt moꝛalis· nam ille q̃
tenetur teſtiſcari veritatem quam
nouit ⁊ tacet peccat de quo debet
ſatiſ lactõem facere per debitam penitentiam.
et ſi ꝑ taciturnitatẽ ꝓximuũ damniſicauit tenet᷑
ad reſtitutõem · amma que tetigerit aliq̃d im

mundum nihil apud deñ immundũ reputat

niſi peccatu et ideo moꝛaliter immundũ tãagit
qui pctõ coꝛde ↄſentit vel qdð peius eſt opere
phcit · et ſi quippiam de ummudcia homis te⸗
tigerit · immũdiciam hommis tangit qui eo
ſuadente verbo vel exemplo peccatum ſimi
le facit· ſubiacebit delicto a pene ꝓ pctõ ſᷣm
arbitrium boni ↄſeſſoꝛis · Amma que iuraue
rit · c agit᷑ de tranſgreſſone uramẽti p ob

lunonẽ implendiðo ſubdit· poſtea mtellexe

rit ꝓ recoꝛdatõem· agat penitentiã ð onuiſ
ſione eiꝰ qð uurauerat facere· ⁊ offerat agnaã

d elt redeat ad innocentiã que ꝑ agnã ſigniſ

catur ⁊ hoc facit cũ ſdeliter implet quod omi
ſit · ſiue capꝛã ʒ/i: agat penitentiã coꝛpalẽ ſi eiꝰ

quod om ilerat nõ habet implendi facultatem.

vel duos turtures ſcz coꝛde 1 oꝛe gemendo
ſi fuerit impotẽs ad penitentiã coꝛpalem · vł

duos pullos columbaꝝ /i. actꝰ gemĩe carita

tis nam vniuerſa delcta opit caritas · pꝛou:
x·ca. vł ſimilã.·i: farin a tritici que pfectam ſi
gniſicat ↄtritõnem eo ꝙ farina teritur int mo
las. Anima ſi pᷣuaricans ⁊c Hic agit᷑ de ſacri
ſicio ꝓ peccato illuis qui res duimo cultui de
putatas indigne tractat vel ſuis vſibe applicat
cuʒz dicit · offeret ꝓ dilecto ſuo arietẽ mmmacu
latum ꝓ que ſignificat᷑ chꝛiſtus qui dux ẽ ſim
pucium ſicut aries ouiũ offert᷑ aut chꝛiſtꝰ vno
modo in eukariſtie ſacramento vł m oꝛatõne
deuota ip̃m depcando · ſeu qdᷣcunq; aliud bo
num amoꝛe ipᷣus faciendo· ipᷣmq; quod intu
lit damnũ reſtituet et qᷓntam pte ponat ſup

ſi emn accepit res ecckie reſtituere debet · p au
tem ꝙ pars qnta ſupaddenda dicit᷑ dat᷑ intelli
Si ꝙ qnq; ſenſus hommis ad diumũ obſequiũ
debeant applicari·. Anima que peccauerit c

Hic agit᷑ de ſacriſicio ꝓ pctõ p ignoꝛantiã et

generaliter ſumpto qð patet ex hoc qð ſubdi

feceritq; vnu ex his q̃ in lege domm pꝛobi
ntur per hoc ãt qð ſubdi · iuxta menſurã
eſtimatõemq; peccati ⁊c deſignat᷑ ꝙ in noua
lege et foꝛo ↄſcientie pene ſunt arbitrarie ſᷣm
undicium diſcreti feſſoꝛis niſi ꝓ ſuperioꝛes ec
cleſe aliud fuerit determinatum.
Nima que peccauerit ⁊c Mic
agit᷑ ð pctõ fraudis in negatõe de
poſiti et idem mtelligit᷑ de quocũq;

„.

— — — — — — ——

1.

alio p fraudem vel violentiã babito de quibul
dicitur. reddet ommia et hoc eſt de ure natu
rali quod aũt ſubdit᷑ et qᷓntam iſup pteʒ ⁊c

p hoc dat᷑ mtelligi ꝙ non ſolum reddendu eſt

d quod ẽ ablatũ vi vel fraude h etiã damnum
gquod homo habuit ex ſubtractõne rei ſue ſiue

qnta pars fuerit ſiue alia plus v? mmꝰ Dꝛo
peccato aut cτ :q; p̃ᷣter dictã reſtitutõnem te

netur ſatiſ lacere deo ßm arbitrin diſtreti con

feſſoꝛis:q; non ſolũ peccauit mn hommẽ h etiaz
in deum · Locutuſq; eſt dommꝰ æc]· Mic agit᷑

de cultu altaris olocauſti de quo dicitur infra·

Ignis aũt in altari ſemp ardebit · hoc altare
miſtice dicit᷑ coꝛ humanu in quo debet offerri
deuotõnis et oꝛõnis olocauſtũ et in hoc altari
debet ignis caritatis ſemp ardere p feruoꝛem
dilectõnis dune· quẽ nutriet ſacerdos /·ſacer
dos at᷑ accendẽs ⁊ nutriẽs ignẽ caritatis ĩ coꝛ⸗

dibus humanis eſt ſpũſſanctus qui bene dicit᷑

ſacerdos.iſacra dans q; dat ſacra dona. ſubij
ciens ligna cπ -ligna vero nutrientia ignẽ ca

ri tatis ſunt dunna beneſicia ſanctoꝝn erxepla

ad dei dllectõem ⁊ ꝓxim inflamãtia q ſubijcit
ſpuſſanctus in altari coꝛdis noſtri nobis ̊ ad
memoꝛiam reducendo. ſicut dicit ioh. xinj. ſpi
rituſſanctus docebit vos omnia ⁊ ſuggeret
vobis omnia· et impoſito olocauſto deſup vt
isne cremet᷑ olocauſtũ iſtud eſt opus bonuʒ

de genere h tunc cremat᷑ mn altari qñ ſit ex cari

tate · ideo dicit apłus · j· coꝛ · xxj· omĩa veſtra in
caxitate fiant. In monimentũ ſuauiſſimi odo

ris dommi na talis oblatõ benignit accepta

tur a domino· Rt locutus eſt dñs ⁊c hic agit᷑
de oblatõne ſacerdotis in die ſue cõſecratioms
cũ dicit᷑· lec eſt oblatio aaron et ſiioꝝ eius
quã offerre debent domino in die vnctionis

ſue .et ſigmificat oblatõem quã moꝛaliter debʒ

facere ſacerdos noue legis ĩ die ſue oꝛdinatio

nis · Per ſimilã em̃ que eſt farina tritici purga
tiſſima mtelligitur puritas vite que maxime

requirit᷑ ĩ nouo ſacerdote · ſed hec ſimila debet
oleo ↄſpergi· nã puritati vite debet pietas ad
iungi ⁊ frigi in ſartagme pꝑ ʒelum iuſticie diui
ne ne pietas ſit nimis rennſſa et ʒelus ſine pie
tate eſſet nims durus · debet etiã offerri calida
q ſine caloꝛe caritatis non ꝓſunt opa uuſticie
nec etiã pietatis·j. ¶Qoꝛxnj. Si diſtribuero in ci
bos paupeꝝ omnes facultates meas ·et ſi tra

didero coꝛpus meu ita vt ardeam caritatẽ aut

nõ habuero nihil mihi ꝓdeſt · Mec quoq; ẽ
lex hoſtie ꝓ delicto.· Ber hanc hoſtia pemtẽ
tia deſ gnat᷑ p quã delictũ expiat᷑ et de hac ho
ſtia dicit· ꝙ ſacerdos eam offerẽs comedat ip

ſam .·.lec autẽ hoſtia a ſacerdote noue legis

offert quando peccatoꝛ in ſoro ↄſcientie ab eo
vere penitens iudicat᷑ ſ̊ tunc ab ſpſo comedit᷑
quando pꝑ abſolutõem debitam peccatoꝛ chri⸗

lers .

ſto tersiliatur et tetu ei incdpatur ſacti
x· dicit · Surge petre occide ⁊ maduca

— VIE:
Ec eſt lex hoſtie pacificornm ſi
pro gratiaruʒ actione 2c Kiec
aut hoſtia eucariſtiam ſigurauit et
ic ponunt᷑ q̃ᷓnq; modi panum per
quos ſiguratus ſiut vnus panis viuus et pfe

ctus qui de celo deſcendit ſcut vnũ pfectum

Ppiu ra impfecta· vt ſupꝛa dictu eſt capitło·ij
unc aut paneʒoffert ſacerdos gratus ðᷣ be
nencijs a deo ſibi collatis deuote celebꝛando.-
bomo nõ ſacerdos ſi ꝓ gran actõne ꝓ beneſi
cijs ſibi collatis facẽ ſacerdotẽ celebꝛae et ſimbt
paup nõ hns vn hec faciat niblommus hunc
panem offert ſuo mõ miſſam deuote audiedo·
et alquãdo plus ꝓſcit ſibi qᷓ; ſacordoti celebeã
ti· Mic aut panis dicit᷑ oſperſus oleo:nam grᷣa
dei que p oleum deſignat᷑ fert᷑ largiter ĩ hoc
ſacramento· ꝗpꝑter quod nommat᷑ eucariſtiai.
bona gratia cum panibus autẽ pᷣdictis offere
batur animal mmolaticiũ · patet ex hoc qð ſeq

tur · cuiꝰ carnes eadẽ comedent᷑ die et p hoc

ſignincabat᷑ ꝙ ſub ſpecieb panis vera caro xp̃i
tinetur ſicut ip̃ᷣe dicit ſoh· vj. Panis quẽ ego
dabo caro mea eſt ꝓ mundi vita cuiꝰ effectus
ſugit᷑ ſde caritate foꝛmata que non cõpati tur
ſecum moꝛtale peccatũ.õ ſubdi· Qui mundꝰ
fuerit veſcet᷑ ex ea·⁊ nõ aliꝰ.q; ſcribit ·.coꝛ · xj.
Pꝛobet autem ſeipᷣm homo et ſic de pane illo
edat et de calice bibat · qui eim maãducat et bibit

indigne iudicium ſibi manducat et bibit nõ di

iudicans coꝛpus dommi· Notandum autẽ
ꝙ hoſtia paciſica in tres ptes diuidebat᷑ nã to
tus adeps in ptem dommi cedebat ⁊ ad eius
honoꝛeʒ in altari cremabat᷑pectuſculũ ⁊ armꝰ
dexter erant ſacerdotis offerentis· relique ve
ro carnes cedebant in vſum iloꝝ ꝓ qiub ho
ſtia pacifica offerebat᷑ vt patet ex ſequentibus
et ꝓ hoc ſigniſcabat᷑ ꝙ ſacramentuʒ eucariſtie
pᷣmo ⁊ pᷣnapaliter ad honoꝛẽ dei offert ſecun
do ad bonum ſacerdotis celebꝛantis · tercõ ad

bonũ illoꝝ ꝓ quibus offert
CX.

VIII. H
Ocutuſq; eſt dommus ad mon
ſen ⁊c] In hoc capitulo agit᷑ de in
duitõne aaron ⁊ hiloꝝ eius veſtib⸗
ſuis et eoꝛum cõſecratõne eo mõ

q̊ pcipitur · ſupꝛa exo · xxviij et · xxix · et ibi poſi

te fuerunt expoñtõnes miſtice ꝗpter qð non
opoꝛtʒ eas hic repetere h ibi recurrat qui vo
luerit videre.tñ in hne huius capituli vnũ ad
ditur · cu dicit de oſtio q̊ʒ tabernaculi ñ exibi

tis ſeptem diebus · Septenario dierum totuz

tempus reuoluit᷑ ꝓ hoc & ꝙ ſacerdotes ſepte
diebus ſue ↄſecꝛatonis in tabeꝛnaculo debent
manee ſigſicat᷑ ꝙ ſacerdotes noue legis toto

lauu.

tempe vite lue recedere nõ debent a lanctita⸗
te vite · Vnde dicit᷑ luẽ · ix.· Nemo mittens ma⸗
