qui faciat bonũ meritoꝛium · Dommnus de ce
lo pꝛoſpexit ſup filios hommum vt videat vc
non eſt p hoc mtelligendũ ꝙ aliquid de nouo
cognoſcat h̊ hoc ðꝛ ad oſtendendũ ꝙ vult oẽs
homines ſaluos ſieri voluntate antecedente.
Loẽs declinauerũt ⁊c ruentes de peccato in
peccatum· ⁊ loquit᷑ de obſtmnatis Sepulcꝝ pa
tens eſt gutur eoꝝ nam de ipᷣo non egrediũ
tur niſ verba fetida · ideo ſubdit · lmguis ſuis
doloſe agebant ad ꝓxim deceptõnem· vene
num aſpidum . id eſt documentũ peſtiferum.
Lſub labijs eon ad ſidei coꝛruptõnem · Quo
rũ os maledictõne ⁊c id eſt blaſpyhemns hoꝛ
ribilbo contra deũ · ¶ Veloces Mic ponitur
obſtinati malicia contra ꝓximum cum ðꝛ. Ve
loces pedes eoꝝ ad effundendu ſanguine · nã
pedes anime qui ſunt affectõnes et pedes eoꝛ
poꝛis ꝓmpti ſunt ad homicidum ideo ſubdi ·
ontritio ſcʒ pꝛoximi: ⁊ infelicitas · ſcʒ ſui
ii vijs eoꝝ ⁊c q; querunt conterere ꝓximũ
et p hoc curꝛunt ad infernum· non eſt timoꝛ
dei ante oculos eoꝝet iðᷣo ſine freno feſtĩant
ad malum · Nõne cognoſcent omnes q̃ opan
tur mmiquitatẽ ſ. ꝙ deus ſit timendus · ꝗ d. ſic
quando oculos eoꝝ aperiat pena quos modo
claudit culpa· qui deuorant plebem meam
id eſt populũ ſimplicem reſiſtere nõ valenteʒ
LDommũ non muocaueruntqꝛ ip̃m non ti
muerũt illic trepidauer̃t timoꝛe vbi nõ erat
q; ꝗpter eoꝝ maliciam dominus immittit eis
ſine perſecutoꝛe timoꝛe· Nꝛouer ·xxvnj· Eugit
impius nemme ꝑſequẽte · Quoniã dommꝰin
generatõne iuſta eſt ⁊c apter hoc em ꝙ dñs

exiſtens in iuſtis per gratiam ſufficit eis ⁊ nõ
ſoucitant᷑ de terꝛenis ideo reputant᷑ tanquam
beſtie confußbiles · Quis da bit hic petitur
liberatio iuſtoꝝ ab miquoꝝ perſecutõe vt poſ

ſint lberiis deo ſeruire cum ðe · Quis dabit
ex ſonid eſt ex ciuitate celeſti·ebᷣ xij. Kcceſ
ſiſtis ad ſion montem ciuitatem dei viuentis

bieruſalem celeſtem· ſalutare iſfrael id eſt. po

pulo iuſto· cu conuerterit dominus captiuita
tem plebis ſue id eſt pſecutõnem ſimplicium
ab iniquis· exultabit iacob.id eſt· ſupplantans
vicia· et letabit iſrael imeditans ceieſtia ·
Omine qu is habitabit 2c]·

dauid ad oſtendendum pfectõnez

templo tempoꝛe veteris teſtamenti. Allegoꝛi.

ce et moꝛaliter ſigmiſcat᷑ perfectio mmiſtroꝝn

eccleſe · Oirca quod pꝛimo mouet᷑ queſtio cũ
diit Domme quis habitabitſ.digne· in ta
bernaculo tuo .militantis eccie· aut quis req̃
eſcet in monte ſancto tuo ſecẽ̃ie triũphantis
poſt laboꝛem militantis· Qui ingreditur
Hic pomt᷑ reſponſio cum ðꝛ Qui mgreditur
ſine maculaſ moꝛtalis culpe ⁊ infamenam
eccie mmiſtꝛi debent eſſe integꝛe ſame · ⁊ opa
tur iuſticiam ſabundantẽde qua dicit᷑ math

v· niſi abundauerit uiſticia veſtra ⁊c maioꝛ em

debet eſſe inſticia mimſtoꝝ eccie·q;· populi cõ
munis· Quu loquit᷑ veritatem in corde ſuo ſa
cram ſcripturam que eſt veriſſima meditando

qui non egit dolum in lingua ſua·falſa docẽ

do vel alias pꝛoximum decipiendo· nec fec ꝓ

ximo ſuo malum c ̊ magis bonum nam p

iſtas negatões inteln gunt᷑ oppoſite affirmatio
nes· Pſal.xxxvj. Declma a malo et ſac bonum
Ad miilum deductus elt in cõſpectu eꝰ ma
lignus q; bonus pꝛelatus malos a ꝓmotiõe
repudiat et timentes deũ ꝓmouet et honoꝛat
Qui iurat ꝓximo ſuo ⁊ nõ decipit naʒ pꝛo⸗
veritate obſeruanda iurandum eſt etiam viriſ
pfectis:ne veritas pereat ita tamẽ ꝙ uramẽe⸗

tum ſit verum uiſtum ⁊ diſeretũ qui pecumã

ſuam non dedit ad vſuram ß p modu a chꝛi⸗
ſto traditum luce · vj.· date mutuũ nihil mð ſpe
rantes· et munera ſup innocentẽ nõ accepit.
id eſt· ab innocẽte ꝓ iuſticie ſue defenſone. nã
ad hoc tenet᷑ index ex officio ſuo ·. Honit᷑ cõcdlu
ſo cum ðꝛ · Qui ſacit hec que dicta ſunt nõ
mouebi meternuũ q;ꝛ non mouebi a ſtatu 5
tie· et ſc peruenit ad ſtatũ głe que eſt eina·

NOnſerua me domme 2c .
Decundũ ſenſum literalem pſalmꝰ
iſte loquit᷑ de reſurrectõne chꝛiſti·
. Et euis exaltatõne ad dexteram dei
Licet aũt moꝛaliter poſſet exponi de quolibʒ
chꝛiſtiano qui eſt de numero electoꝝ · vdetur
tñ mih exponendus magis apꝛie de coꝛpoꝛe
chuſti miſtico accepto ꝓ eccia de gentibo colle
cta ·et ſc pmo peti᷑ eius cõſeruatio cum dicit.
Oonſerua me domine quomiã ſperaui in te
d eſt. in tua gratia et non in legali obſeruãtia

Iſte pſalmus videt᷑ factus ſuiſſe a

mimſtrantum m tabernaculo hue-

dixi dommo ·ieſu chꝛiſto deus meus es tu
eius deitatem conſfitendo · Ro · x · Qoꝛde aede
ad iuſticiam oꝛe aũt confeſſio ſit ad ſalutẽ. qimi
bonon meoꝝ non eges in oblatõne ſacriſcio
rum legalum que hebant de terrenaſcentibus
animalbo ideo dicit᷑ in pſona dei pſalmo/xux
Nunquid manducabo carnes tauroꝛuʒ 2 ſan
Zuinem hircoꝝ potabo qd.non· Sanctis

ſunt in terra eius ſid ẽ in terra viuentiu · mi⸗

riſcauit omnes voluntates meas in eis volũu
tates ei eccie mirabiles fuerũt facte in ſcĩs
lam regnant cum chꝛiſto dum adhuc viuerẽt
in terꝛa· et mirabilioꝛes adhuc ſacte ſunt poſt
moꝛtem eoꝝ·ſ·miracula eoꝝ gloꝛiam declarã
tia vt ſa ncti dyoniſij ⁊ abꝛoſij et pluriũ alioꝛũ
ad ſidem de gentibo conuerſoꝝn · Et quomã añ
conuerſonem ip̃ vł ſalteʒ eoꝝ aliqui erãt pec
catis pluribo irretiti ·idðo ſubdi Multiplicate
ſunt ĩſrmitates eoꝝ ·i.pẽta que ſunt infirmita
tes anime. poſtea accelerauerunt ad currens
dum per ſidem ad chꝛiſtum · Rt quoniã in pᷣmi
tuia ecchłia aliqui de iudeis conuerſi volebant
inducere conuerſos de gentiby ad obſernatõeʒ
legaluim · quod tñ non erat agendũ .· Cal · v · Si
circuncidimim chꝛiſtꝰ vobis nihil pꝛoderit· Et
idem intelligendum de alijs legalbo· deo ſub
ditur· Non congregabo conuenticula eoꝝ.
in quib talia docent de ſanguimibo nam cir
cumciſione et ſacrificijs erat effuſo ſanguinis
nec memoꝛ ero nommũu eoꝝ per labia mea ·.
Hiiereiij In diebus illis ait dominꝰ nõ dicẽt
vltra arca teſtamenti domimni. neq; aſcendet ſup
coꝛ neq; recoꝛdabunt᷑ illiis· St multo fortius
de alijs legali et vdit ratõ Dommus pars
hereditatis mee ⁊c dicit em̃ eccleſa · dommuſ
ieſus chꝛeiſtus eſt mihi pars hereditaria Let ca
lix meus de quo dicit pſalmoxxij calix meꝰ
mebꝛiãs ꝗ; pꝛeclarꝰ eſt: tu es qui reſtitues be
reditatem meã nibi per adam amiſam Eu
nes ceciderunt mihi in pꝛeclaris ·id eſt. inter
ſanctos· de quib funiby dicit᷑ oha xinj. In do⸗
mo patris mei ma nſiones multe ſunt. Eunes
em̃ aliquãdo ſignificant hereditatis poꝛtõnes.
Toſue· xvij· Mihi aut dediſti funiculum vnuz.
Et quoniam ſequi debet gratiaꝝ acio.ſubdit?᷑.
Benedica dommũ qui tꝛibuit mihi intellcm
legis ⁊ euangelij inſup et vſq; ad noctẽ id
eſt. mundi ſine · mcrepuerut me renes mei·
hec increpatio eſt eruditõnis.do alia litera hʒ
Lerudierunt me ] doctoꝛes em̃ eccleſie qui p
renes ſignificant᷑ eo ꝙ in pᷣis eſt virtus ad ge
nerandu ſilos in eccleſia dei· non ceſſabut eru⸗
dire populu chꝛiſtianũ uſq; ad finem mudi.Sʒ
quomiã chꝛiſtus eſt pꝛincipalis doctoꝛ ecclehe

72

ideo ſubdit Pꝛouidebaʒz dommũ in cõſpectu

meo ſemꝑ c ·tanqᷓm pꝛincipalem directoꝛeʒ

et cuſtode Hꝛopt boc letatu eſt coꝛ meuũ ⁊c j·

eugen t
ecn
Autd ,a
eſunſti
Abenbis
pelnon
tongiſn
Danetgg;
lentſiin
ſes N
iemnſs
cvuere
eſintſet
Indechn
uriüalo
guomae,
leratper
ltiplrate
inüirmit
d curre
nampn
wolebent
bſernatie
Calve
dert
nſdeo ſib
la eoy
namſar
nguums
a mea)
nd dicet
detſup
ofortus
mus pats
dommnl
ia etca
Clir ne
ſttuege
lm Hi
ſtemier
In do⸗
Eunes
tönes,
myn
dfubo
ntelei
Enei
lenh⸗
begud
naedde
bütenn
nid
ceceſe
ſocn
ctore;
üu

coꝛde et ore regtatiãs dommo Lmlſuper et ea
ro mea requieſcet ·m ſepulcro· in ſpe · reſur

rectõms gloꝛioſe Quoniã non derelmques

aiaʒ mea in ferno q; ſi fuit purgata totali m
pꝛeſenti accipies eam de coꝛpe exeuntẽ ſin aũt
accipies eam de purgatoꝛio purgatã. Notaſ

nuchi feciſti vias vite l. gloꝛioſe ĩ pñti per hi:

dem · et in futuro notas facies p apertã viſo⸗

nem . deo ſubdit · adimplebis me leticia cum

vultu tuo] nam aperte vmoni coniuncta eſt
fruitio beata et quoniã eſt eternaſequit De
lectatõnes in dextra tua vſq; in ſinẽ r einalit·

B mine mez
audi domme uſticiam meaz

ꝓ ſua liberatõne a ſaulis pſecutõne
ꝓ qua fecit plures pſalmos:. nã iſta

perſecutio fuit longa·Moꝛaliter aũt eſt oꝛatõ

vrri uiſti in pſecutõne demonis vel hominis
mali poſii ·petentis inde dnumitꝰ liberari· Cir
ca quod ſciendũ ꝙ talis oꝛatio eſt exaudibilis
apter tria ſcʒ ꝗpter patientis innocentiã ⁊ pꝛo
pter dei iuſticlam· ⁊ ꝗpter pſequentis maliciaʒ
Quantũ ad pᷣmũ ðʒ · Sxaudi domie iuſtici

am meã .qd imnocens ſum m bhoc caſu:do ſhᷣ

ditur · auribe percipe oꝛõnem meam non in la
bijs doloſs /ſ·factã ꝙj veracibe contra illos · de
quibodicit᷑ ecciiij Ve duplici coꝛde et labijs ſce

leratis · Quantu ad ſecundum ð · De vultu

tuo iudicium meum ꝓdeat c q dab eo non
potelt ꝓcedere niſ iuſtum · Pꝛobalti coꝛ me⸗
um ptʒ intuitu tuo et nõ mtuitu hommuʒ
·Reg xvp omo vet que paret deus autez
intuet᷑ coꝛ· et viſtaſti nocte /id eſt.pſecutõis
tempoꝛe· ſicut medicus viſitat egru ꝗpmando
ei medicinã amarã adↄſeqnð ſamtate igne me
exammaſti in foꝛnace tribulatõnis· et nõ eſt
muenta in me inquitas que nuc unpom᷑ mi
hil Vt nõ loquat os meu opera hommu pꝛo
pꝛis me manib vmdicando. ſic em ſolet loqui
hoĩes irati. ꝗpter verba labioy tuoꝝquib
dixiſti math v· qui te pcuſſerit mn vna maxillaʒ
pꝛebe ei et alteraʒ. ego cuſtodun vias duras
patienter ſuſtinendo ſine repcuſſione Perfſice
greſſus meos in ſemitis tuis /id eſt· m cõſilij⸗
euangelicis que ſe habent ad pꝛecepta ſiẽ ſemi:
ta ad viam cõmuneʒ q; bꝛeuioꝛ eſt illa· vt nõ
moueant᷑ veſtigia mea de perfectõne euãge
lica. Ego clamaui c tanquã gratus de libe⸗
ratõne mea pꝛeterita deo. inclmna aurẽe tuaʒ
ad me liberandu de iſta . qꝛ gratitudo de bene
ficio accepto diſpoſitio eſt ad impetrãdũ aliud
de ſuturo · Mirifica miſericoꝛdias tuas id ẽ.
ſac eas mirabiles in me q; non poſſum ſibera⸗
ri ſine te·Qrca tercium · .· nequiciam pſeq̃n
tunʒ ðꝛ·/ R reſiſtentibus dextre tue cuiuſmodi
ſunt demones et mmqui hommes· cuſtodi me

26 Plſlmus iſte eſt oꝛatio dauid

ne poſſint mihi finaliter pꝛeualere ſub vmbꝛa

alan tuanſtue mie et iuſticie · ꝓtege me·

ab eoꝝ impugnatõe mimici mei ammã meaʒ
circundederunt] Diuerſis temptatõnibo 1 ma
chmatõnibo· adipem ſuu concluſerunt /abijci
entes a ſe omnem miſericoꝛdiaʒ erga me · os

coꝝ locutũ eſt ſupbiam id eſt. contra deũ bla

ſphema. Pꝛoijcientes me ſid eſt intendentes

pijcere me ab omni honoꝛe· nunc circund ede

runt me] ne poſſim euadere· oculos ſuos ſta⸗
tuerunt declmare in terrã auertentes eoſ a te
Lſuſceperunt me ſicut leo ⁊c /id eſt· nimis cru
deliter tractauerut me · Exurge domme per

oſtenſionem potentie tue· pꝛeueni eum ide.

eos fraudando a pꝛopoſito ſuo· eripe amimaʒ
meam ab impio ]id eſtdyabolo · frameã tuaʒ
ab mimicis manus tue id eſt potentiam tem
poꝛalem quã dediſti malis hommibus qua no
cent bonis aufer ab eis.· Domine a paucis de
terra diude eos ⁊c d ẽ a iiſtis qui pauci ſunt
com patiue ſepa malos ne poffint eis nocere ·
de ablconditis tuis id eſt auro argento ⁊ la
pidibus pꝛecioſis:que tu ereaſti in occultis ter
re adimpletus eſt vẽter eoꝝ nam per hec ba
beri poſſunt omnes delicie·. Saturati ſunt fili
is c · q; fecundi ſunt m pꝛole cui relmquunt

bona tempoꝛalia: ⁊ in hoc reputantuꝛ felices a

mundanis · Sed quomã pſecti talia contẽnunt
ſubdit᷑ in perſona iuſti :· Ego aũt in iuſticia ap
parebo conſpectui tuoin pñti iuſte viuedo·
ſatiaboꝛ cũ apparuerit gloꝛia tua in futuro
PSRL-. . VIEI
ligam te domine fortitudo
mea ⁊c ·Flle pſalmus eſt gratianꝝ
ac tio ip̃ᷣius dauid · ꝓ ſua liberatõne
a pſecutõne ſaulis et aloꝝn mimico
rum · allegoꝛice vero poteſt exponi vt ſit Stia
rumactio totius eccleſie ꝓ ſua liberatõne a p:
ſecutõne udeoꝝ· Curca quod oſtendi᷑ pᷣmo li
berandi poteſtas in deo cum dicit · Diugã te
domme foꝛtitudo mea ꝛc d eſt · diligã te ſup
omnia · quia tu es tota virtus et ſubſtantia
mea · ideo dicit᷑ hic foꝛtitudo roboꝛas ſirmame
tum ſtabilies refugumm ſaluans adiutoꝛ 1 p
tectoꝛ deſendens 2 coꝛnu ſalutis hoſtes deij⸗
ciens · ¶ Orcundederunt . Mic ſcðo ponitur

ſaluandi neceſſitas cum ðꝛ · Qircunderut me

doloꝛes moꝛtis· nam in tribulatione que fa⸗
cta eſt ſub ſtephano actuũvnj ⁊.ix.hdeles ad
moꝛtis ſupplicia trahebant᷑ et toꝛrentes iniq̃
tatis contur bauerunt ·id eſtiudei ad moduʒ
toꝛrentis impetuoſe currẽtes ſup chꝛiſtianos
doloꝛes mferni circũdederũt me . id eſt iudi

qui dicunt᷑ doloꝛes mferni ſicut dicunt᷑ ſtipula

inferni · et ſic dicunt᷑ · laquei moꝛtis q qrebãt
ſideles capere ad moꝛtem · ¶ In tribulatõne
mea· Mic tercio ponit᷑ eccleſie liberatio circa

tur:et aſſum

quã pꝛimo ponitur eius depꝛecatio cum dicit ·
In tribulatõne mea muocamn dommum ꝛc.
et·xij dicitur ꝙ incarcerato petro eccia oꝛa

bat ꝓ eo et młto foꝛtius ſiebat F cõmunitati
m pſecutõne poſita et exaudiut de templo

ſancto ſuo ·.id eſt· de celo. ¶ Cõmota eſt .

Hhliic ponitur iudeoꝝ punitio dicit em ioſeph⸗
libꝛo de uidaico bello / ꝙ indei tunc tempis re
bellauerũt roma nis: pꝛopter quod ſupꝛa mo⸗

dum afflixerunt iudeam co ꝙ non cognoiut
ſuum ſaluatoꝛemvt habet᷑ lucexix · et hoc eſt
quod ðᷣr Commota eſt et contremuit terra
nd elt indea in aduentu exercitus romanorum
undamenta montum conturbata ſunt id ẽ
pncipales de iudea que eſt montuoſa quomiã
iratus eſt eis ſ deus pꝛopter quod permiſt
hec heri:· Aſcendit fumus ⁊c·· loqiut᷑ de deo
ad modum hommms irati de cuiꝰ naribus exit
fumus et facies inflamat᷑ et carbones ſucceſſi
ſunt ab eo/i:romani cõtra iudos acriter ꝓuo
cati:. nclimauit celos et deſcendit . p effectũ

ſue punitõnis· et caligo ſub pedib eius idẽ

turbatio indee tenebꝛoſa. St alcendit ſup che
rubin et volauit · per hoc deſignatur veloci
tas executõnis in indeorũ pumtõne. et poſu
it tenebꝛas latibulum ſuũ ⁊c id eſt·. hieruſaleʒ
ad dei cultum electam quã obtenebꝛauit p ro

manos. Preſulgoꝛe in conſpectu eius ⁊c tẽ
poꝛe nanq; tempeſtuoſo de nubibus exeũt co
ruſcatõnes fulgideet ignis et ſulgur· et aliqn
grandmeſ:a pꝑ iſta methaphoꝛvce ſignant᷑ mul

tiplices iudee afflictõnes et ciuitatis et tem:⸗

pli combuſtiones · Et intomut de celo domi

nus c]q; terruit defen ſoꝛes templi in tantũ
fugerüũt in ſoſſis ſubterraneiset ſic templũ
combuſtu fuit a romanis. Miſt ſagittas ſuaſ

et diſſipauit eos id eſt ſagittas romanoꝛum
que dicunt᷑ eſſe dei · qꝛ romani in hoc erant eiuun

inſtrumentu· St apparuerũt fontes aquaꝝ ·
id eſt ſacre ſcripture inplete loquentes de ciui
tate et templi deſtructõe ⁊ reuelata ſunt ſun
damẽta oꝛbis terre id elt verba dei p que fu⸗
datus fuit orbis ab merepatõne tua domme
id eſt ex vindicta tua ꝓceſſerunt iſta-· NM
ſit de celo · Hic ponit᷑ ndelium liberatio nã anñ
romanoꝝ aduentum muiſt deus angelũ ſuum
cuiꝰ monitu ſideles qui erãt m udea tranſert
m regnum agriſpe qu erat confederatꝰ roma
nis et ibi fuerunt in pace pꝛopter quod ſubdi
Alſumpſi me de aquis multis id eſt.
tribulatõmib pꝛedictis et eripuit me ab in

meis meis vc id eſt· a udeis qui tunc plures

et ſoꝛtioꝛes erant tempoꝛaliter chriſtianis. 5

uenerunt me in die afflictõnis mee idem p
ſecutõne ſub ſtephano act · vij. · ix · et eduxit

me m latitudinem eq⸗ tunc diſperſi fuerunt di
ſcipuli chriſti et predicauerut gentilib et retri

buet mibi dominus T gratiam in preſenti 1
Sloꝛam in ſuturo q; cuſtodun vias dommi
leſu chꝛiſłi · qm oĩa iudicia eius in conſpectu

meo ad meditandũ ⁊ opandum et patz litera

Qunm ſancto c· Mic ponit᷑ dicte lberatio
nis recognitio · et dirigitur verbum ad deum
cum dicit᷑ · Qum ſancto ſanctus eris ipſum

ſanctiſcas et cum innocente mnnocens eris
ip̃m in mnocentia ſeruans: et cum electo.
ſcʒ a te· eiectus eris nam eliget te pꝛe omib

alijs et cum puerſo puerteris . opmatie · qꝛ

reputat deu puerſum blaſphemans eu · qniaz
tu populu humilẽ lid eſt chꝛiſtianum · et ocu

los ſuperboꝝ · ſcʒ iudeoꝝ · quoniã tu illumi

neas lucernam meam id eſt doctoꝛes ecchie ·
illumma tenebꝛas meas .id e chꝛiſtianos ſim
plices qui ſunt ignoꝛantes. quonia m te eripi
ar ] a temptatõne ſdyaboli ſicut erxepta ſum a
pfſecutõne populi indaici· et in deo meo traſ
gZrediar murum id elt temptatõnis obſtacu
lum que impedit ꝓceſſum in bonu Deus me

us impolluta via euis id eſt doctrina euãge

lica que non permittit aliquod malũ. ſicut ſex

molayca pernnttebat vſuras cum extraneis·
et repudij li bellum · ꝓtectoꝛ eſt omnium ſpe
rantium in ſe . qᷓntũ expedit ad eoꝝ ſalutem ·

OQuomã quis deꝰ pꝛeter dommũ :q d.nullꝰ.
De qui pꝛecinxit me virtute ⁊c.qd ab ip̃o
eſt omnis virtus mea contra vicia · Qui per:⸗
fecit pedes meos tanqʒ ceruoꝝ id eſt· pedes
apoſtoloꝝ qui funt valde veloces ad diſcurrẽ
du ꝓ pꝛedicatõe euangelij per oꝛbe vmuͤſum
Let ſuper excelſa ſtatues me id eſt · ſuper mði
pncipes obedientes eccleſe · qui docet manꝰ
meas ad pꝛelium 2c· manus eccleſie et bꝛachia
ſunt martires ad bellum edocti et ad modum
eris inflexibiles. qꝛ tamen iſta ſoꝛtitudo eſt a
deo ſubdit. et dediſti mibi ꝓtectõnem ꝛc. et

diſciplina tua coꝛrexit me per ſanctos conſeſ
ſoꝛes et doctoꝛes q̊ͥꝝ diſciplma eſt coꝛrectuia

defectun.1 pmotia pꝛofectuum c. Der
ſequar · Mic oꝛat eccleſa ꝓ ſubiectõne infde
lium · ⁊ pmo udeoꝝ · cũ dicit· Derſquar mimi

cos meos ⁊c quod factũ fuit per romanos p

meritũ tñ chꝛiſti et eccleſe · cadet ſubt? pedes
meos ]q; ſeruiũt chriſtianis et pꝛecinxiſti me
c repetitio ẽ euſdem ſententie ad maꝛoꝛem
affertõnẽ · mimicos meos dediſti mihi dor
ſum id eſt· fugientes coram me et odientes
me deſperſiſti ſ. indeos qui ſunt per orbez di

ſperſ· Qlamauerũt nec erat qui ſlaluos facet
nam mdei contra romanos petierũt auxilium
agrippe ̊ noluit eos adinuare vt dicit ioſephꝰ.

lbro de iudaico bello· ad dommũ nec exaudi

uit eoos clamauerunt em tunc ad dommũu ĩ te

plo p orõnes et ſacrifeia:et non fuerut exaudi

ti:·¶ St cõmmuam eos vt puluerem ꝛc 'ſcilcet

Neenf
donn
Olſpet
daglier
Uben
eddenn
8 ſphun
enser
n Cerid
Preon
Pnnfen
eu chig
mieon
tu n
g eackie
nooſim
tteerppi
taſum
neotrq
Obſtnen
Deusne
mnerie
ſiutlen
ttraneis.
numſe
Alurem

denull?.
abſo/

uper⸗
ppedes
diſcurn
pmſun
ſpernd⸗
cet mand
etberhi
modun
doeſt
ma
conhe
echtita
Per
einſde
Nr mm
nanoo-
eon
n
en
edor.

S

diſpergendo per oꝛbem . idez em̃ in canticis re⸗

petit᷑ frequenter vt lutũ platean delebo eos
id eſt· fſaciam eos conculcari ſicut lutum quod
patet per effectum · Sripies me· Mic oꝛat
ꝓ ſubiectõne gentilium cuʒ ðꝛ Sripies me ð
⁊tradictõib populi quod incepit a tẽpoꝛe cõ
ſtantini · qui ſub pena graui pꝛohibuit mumiaſ
fieri chꝛiſtiams conſtitues me in capue gen⸗
tum] nam romam caput mundi dimiſit vica⸗
rio chꝛiſti · Dopulus quẽ non cognoui p le⸗
gẽ et ꝗphetasſ gentilis. Fuiuit mibi humii
ter et deuote Euij alieni mentiti ſunt mihi·ſ·
iudei dicentes cheito ioh· x· Si tu es chꝛiſtus
dic nobis palam . q; volentes eum habere rege
cum tamen quererent euis moꝛtem· ⁊ claudi
cauerunt a ſemiis ſuis id eſt a pꝛeceptis dei
ſibi datis · Viuit dommꝰ Mic ponit᷑ pſalm
concluſio que eſt gratiaꝝ actio cum ðꝛ.· et be
nedictus deus c qui das vmdictas nibi
id eſt vctoꝛias: vt patʒ per pꝛedicta: et ab mn
ſurgentibo m me exaltabis me antichꝛiſti te⸗
poꝛe · a viro miquo eripies me id eſt ab an:
ticheiſto qᷓ ðdꝛ homo peccati:et nus pditionis
ij theb;ij · Quẽ dommus ielus mterhiciet ſprri:

tu oꝝs ſui vt dicc᷑ ibidem · Pꝛopteꝛea conkite

boꝛ tibi ⁊c· 2feſſione laudis. magniſicas ſalu
tes regis eius id eſt chꝛiſti qui eſt ommũ ſal
uatoꝛ quantũ eſt in ſe et facies miſericoꝛdiaʒ
chꝛiſto ſuo dauid id eſt ſummo pontihci qui
ðe dauid · id elt · manu ſoꝛtig· quua quod ligat ĩ
terra ligatum eſt et in cels · ſemim eius vſ
q; in ſeculum / id eſt populõ chꝛiſtiano cuins
eſt pater ſpirituans · ðM
enarrantzc; Dlalmus iſte
literaliter intelngit᷑ de publicatõne
euangelij per apoſtolos chꝛiſti.mi.
ſtice vero poteſt exponi de laude

dei ꝓ beneſñcio incarnatõnis et pᷣmo deſcribꝛ

hec laudatio·ſcdᷣo laudiſ ratio ibi· In ſole poſu
it. Tſta laus cõmunis eſt angels et hommibe.
q; de ſalute hommũ repatur numerus angelo
rum · ideo dicit · Qeli enarrant gloꝛiam dei ·
id eſt· ciues celci qui ſunt angeli ſancti ⁊ opa
manuum eius annunciat firmamentũ i mili
tans eccleſa ſupꝛa chꝛiſtum hirnnter fundata
Dies diei eructat verbum] d eſt· angelus
clare vides angelo:nam ad diumas laudes mu
tuo ſe muitant· et nox noc ti indicat ſcientiã ·
id eſt homo vdens in enigmatis obſcuritate

ad dei laudem debet ꝓximum muitare . quod

eſt ei bonam ſcientiam indicare¶ Non ſunt lo
quele angeloꝛum laudantium · neq; ſermo

nes .hommũu deum magniſicantium quoꝛũ

non audiant᷑ voces eoꝝcoꝛam deo acceptate
&t quoniã ex hoc ꝓcedit vtilitas toti mundo ·
ſubditur. In omne terram exunt ſonus eoꝝ

delt. Pfectus hilus laudis ·· In ſole · Mic
ↄſequeter pomt᷑ dicte laudis ratioet pᷣmo ex

mcarnatõnis beneſicio· cum dicit · In ſole poſu

it tabernaculũ ſuũid eſt in virgine que ilui
nat eccleſiam ſicut ſol mundũ et pe tanquam
ſponſus eccleſe · ꝓcedens de thalamo ſuo .id
ede virgins vtero · Exultauit vt gigas ⁊c]·
ratõne loꝛtitudins:· ad currenda mam. nxe
ſalutis a ſummo celo egreſſio eiꝰ /i. a patre ·
et occurſus eius vſq; ad ſummm eius / Toha.
xvj xiui a patre et veni in mundu ten relm
quo mundũu et vado ad patrem. nec elt qui ſe
abſcondat a caloꝛe beneſicioꝛum euus Lex
dommi immaculata conuerteng ammas Mic
ſcdðᷣo ponit᷑ ratio laudis ex condicione noue le⸗
gis cuius pᷣmo ponit᷑ ꝛdicio cum da· Lex do
mmi immaculata d eſt nullum illicitu pmit⸗
tens quod faciunt ale leges conũtens aĩas
nam alie leges cohibent manumiſta vero ani
mũ · ſicut ðꝛ in glophi:ii· Teſtimomũ domĩ
ſidele nam euangeliuʒ implet ꝓmiſſa in lege
Lſapientiã pꝛeſtas paruulisihumilib.Mat:
xi· Abſcondiſti hec a ſapientibus et pꝛudentib⸗
et reuelaſti ea puulis Tuſticie dommi tecte
id eſt conſilia euangelij que ſunt quedam ſe⸗
mite rectioꝛes et bꝛeuioꝛes via cõmuni mãda
toꝛum· etificantes coꝛda q; pducũt ad gau
dium angeloꝝ· pꝛeceptũ dommi lucidu naʒ

eua ngelium elucidat enigmata legis et ꝗphe⸗

tarum · Timoꝛ dommi ſanctus pmanet mſe⸗
culum ſeculi id eſteternaliter· q; timoꝛ ſinaliſ
manet in patria: nontñ quantũ ad timoꝛe of⸗
fenſe · ſed quãtu ad exhibitõnem reueretie · iu
dicia domini vera iuſtiſicata m ſemetip̃a quia
ſententie de agibilb in euãgelio date cõtmene
veritatem et uiſticiam mamfeſtaʒ. Deſde
rabilia Poſt euãgelij laudem hic inducit pſal-
miſta· ad eius obſeruantiamd· Deſiderabilia
ſuper aurum ⁊c nam ſapientie ſpecialnter eua
gelice nulla res coꝛpoꝛals compari poteſt m⸗
valoꝛe et dulcoꝛe · apter quod cuſtodienda eſt
diligentiſſime deo ſubdi· EStem ſeruus tuuſ
cuſtodit ea in cuſtodiedis ullis retributio mul⸗
taſVYnarrabile bonuũ: quod oculus nõ vidit
et auris non audiuit et in coꝛ homnns nõ aſce⸗

dit ·coꝝ· ijſed quomiã obſeruatoꝛes aliquãdo

deſiciuut non aduertentes ideo ſequit. Del⸗
cta quis ĩtelligit (omĩa.qdnulli aut pauci
ideo ſubdit ab occultis meis munda me do
mine et abalienis que poſſent occaſionaliter
m me retorqueri Srmei nõ fuerint donnati
ſcʒ demones ꝑ aliqua dictoꝝ peccatoꝝ tũc im⸗
maculatus ero /corã deo et emundaboꝛ a de
ucto maximo q ſi fuero mundus a minoꝛi:
bus et p conſequens a maioꝛib· St erüt vt cõ⸗
placeãt eloquia oꝛis mei ⁊c uoꝛõnes mee vo⸗

cales ⁊ mentales erunt acceptabiles coꝛã deo⸗

Sed qm̃ boc ꝓuenit ex bonitate duna ſubdit ·
Dne aduitoꝛ meus ⁊ redẽptoꝛ meꝰ

PSARL-. ISE

pſalmus eſt oꝛatio dauid ꝓ ſuo ex
ercitu contra abſolon pugnaturo:·
ip̃o daiud caſtris remanete ij Re
xvnij· Miſtice vero eſt oꝛatio eccłie ꝓ chꝛiſtia
nis ꝛtra infideles pugnaturis vt dicat Exau
diat te dommus · catholice exercitus · in die

tribulatõis id eſt· belli moꝛtab ꝓtegat te no

men dei iacob quod interpꝛetat᷑ ſupplantatoꝛ
vt ſit ſenſus virtus diuini nominis ponat im

micos tuos ſub pediby tuis. Mittat tibi auxi
lium de ſancto lid eſt· ex merito chꝛiſti quu elt

ſanctus ſanctoꝝ· et de ſion tueat᷑ te·id eſt p
meritũ ecchie ꝑ ſion ſigniſicate· Heb xij. Rcceſſi
ſtis ad ſion ciuitatem dei viuentis c Meo⸗
ſit omnis ſacriſicij tuiid eſt: ſacramenti euka
riſtie oblati · ꝓ te quod bene ðᷣr omne ſacriſficiũ
q continet emmenter virtutem omniũ ſacriſi
cioꝛum · et olocauſtum tuũ pingue ſiatid e·
feruens denderium quo pꝛo deo aggredieris
moꝛtis piculum ſit ei gratum Tribuat tibiſe
cundũ coꝛ tuũ id eſt voluntatem tuam ⁊ cõ
ſilium tuum conſfirmet conſilium exercitus ẽ
de vctoꝛia obtinenda· quod deus confirmat·
quando victoꝛiam pꝛeſtat· Letabimur in ſa
lutari tuotibi victoꝛiã attribuendo · Imple
at dommus omnes petitõnes tuas et tũc po
tero dicere · nunc cognoui p experientiaʒ pꝛe
ſtiti benencij qim ſaluuʒ fecit dñs chriſtu ſuuũ
id eſt· exercitu chꝛiſtiamum· Sxaudiet illuz Ic
ſequitur· in potentatibo ſalus dextere eius id
elt· per potentiaʒ dextre dei H in curribb
Hlc deſcribi pugnandi modus cum dᷣr.
m currib ꝛc ſid elt infideles conſdunt in vᷣtu⸗
te humana nos aut in duma· Tpᷣi oblgati ſut
. ]id eſt· peccatoꝛũ funibo ligati · et cecidert
lam ſpiritualiter et vtinam cadant coꝛpoꝛaliter
nos aũt ſurreximus ·ſa peccatis · ꝓcedetes
em̃ ad bellum etiã uſtum debet eſſe vere con
triti et confeſſi vt ſic ꝓ deſenſione ſidei vł iuſti
cie audeant moꝛi· et erecti ſumus ]ſ.in ſpe ob
tinende victoꝛio a deo et quomã ad ipſaʒ ob⸗
tinendam multu ſacit bona diſpoſitio ducis. iõ
ſubditur · Homme ſaluum ſac regẽ id eſt ex
ercitus duce · qui dici potelt rex a regendo · li
cet nõ ſit rex ex ſtatu vł officio: et exaudi nos
in die qua muocauerimus te ideſt in die belli
ſolent pognatozes deu pᷣcibo inuocare .

Omme in virtute tua 2c .
Plſalmus iſte literaliter eſt mitelli
Sendus de magniſicentia regis xp̃i
,dquantu ad ſua exaltatõneʒ et aduer
ſariõꝝ eius depꝛeſſionem. Poteſt aut moꝛabr

Faudiat te dommus 2c] Iſte

exponi de quolibet chaiſtiano regnum anime
ſue bene regenti · et ſic meret᷑ in celeſtibo coꝛona

ri: Igit᷑ pᷣmo ponit᷑ huius regis deuotio cũ ðꝛ·
deo · Domie in virtute tua letabit rex lleti⸗

cia ſpuali et non in ſua virtute de qua nõ vult

Sglonari · et ſuper ſalutare tuũ/ſcilicet chꝛiſtũ·
exultabit vehementer ſid eſt· ſup omnia De
ſiderium coꝛdis euis tribuiſti ei· ſcʒ gratiã in
re· et gloꝛiã in ſpe· et voluntate labion eiug

non fraudaſti euũid eſt effectu oꝛatõnum ſua

rum · qꝛ facte ſunt pie · et perſeueranter · et ꝓ ſe ·
Quoniam pᷣueniſti eum in benedictõnibo dul
cedinis ·id eſt in cariſmatib ſpuſſanctij poſui
ſti in capite eius ſid eſt in ſupioꝛe parte anime
que eſt rõnalis coꝛonam de lapide precioſo
id eſt pfectõnem virtutum que ſignant᷑ noie
lapidũ pꝛecioſoꝝ· ꝗpter ſtabilitatem ⁊ valoꝛeʒ

eaꝝ · Vitam petijt a te · ſcilz gratie et gloꝛe ·

et tribuiſti ei pꝛimã in re et ſcdaʒ in ſpe que
eſt eterna deo ſubdit longitudmẽ dien c ·
Masgn a eſt gloꝛia eius in lalutari tuo id eſt
in chꝛiſto cui rex iſte głam attribuit de omni
bono ſuo · ideo ſubdi · gkam et magnũ deco
rem impones ſup eum m pꝛemio futo · Quo
mam dabis eum in benedictõnem c qʒ bñndi

centes alicui dicent · benedicat tibi deꝰ ſicut tal

regi. letiſcabig eum jn gaudio cũ vultu tuo .

idelt in apta viſione faciei tue · quomã rex ſpe

rat in donnno non imn mundo i mſericoꝛ
dia altiſſim non cõmouebit᷑ ſed pęam magis
in bono ſrmabi · Tnuemat᷑ ⁊c· Mic poni᷑
mimicoꝝ euis dep̃ſſio cum dicit᷑ dommo. In
ueniat᷑ manus tua.id eſt. potentia tua ad pu
niendum · omnibo inimicis tuis /id eſt. inimi
cis dicxi regis· qui ſunt etiã inim ci dei · et deʒ
repetit᷑ ſub alijs verbis:cum ð: dextra tua in
uenſat c]·licet em̃ dextra dei frequentius in
ueniat᷑ ad pꝛemiatõnem vł ſubleuatõnem· tam̃
aliᷓndo pomt ad punitõnem·. Tren·ij. Eirma
uit dextram ſuaʒ quaſñ hoſtis: Pones eos vt
clibanũ ignis tempoꝛe idicij · d eis · Tte male
dicti in ignem eternum · Eructum eoꝝ ð ter
ra perdes id eſt ꝓlem inntatriceʒz malicie ſue
de terꝛa vluentium excludes · Quoniam decli
nauerũt in te mala /id eſtcontra te· nam om̃e
culpe malum eſt contra deũ: cogitauerũt cõ⸗
ſilia que non potuerunt ſtabiire q;ꝛ deus vo
luit mpedire · Quoniam pones eos doꝛſũ te
ab ipſis auertendo· ſcut a te ſe auerterũt male

viuendo. m reliquijs tuis pꝛeparabis vultuʒ

eonꝝ ſid eſt cum demonibo relicꝛis eos ſociabiſ
exaltare domine in virtute tua· pacto iudi⸗

cio reuertendo cum electis ad celeſtia cantabi

mus et pſallemus virtuteg tuaa · ſicut ſcribit
pſal xxviij· In templo eiusid eſt in celo omes

dacent Slrian⸗

PSNIE XxNI

— — — — —

di
abi
bit
s

dus deus meunus reſpice in me
.·Pſalmus iſte ſcõᷣm ſenſum lite⸗
ralem eſt de chꝛiſti paſſione moꝛa⸗
liter aut poſſet expomi de cuiuſubʒ
boni chriſtiani pſecutõne. magis tñ ꝗpꝛie de p
ſecutõne eccleſie·que eſt miſticum coꝛpus chꝛi
ſti. fuit aũt eccleſa tpe tyrãnoꝝ.⁊ adhuc mag
erit tẽpoꝛe antichaiſti in tanta pſecutione ꝙ vi⸗
debn a deo derelmquꝛ · et ſic in euis perſona di
cit · Deus deus meus et multiplicat᷑ ly deus
ad oſtendendu maioꝛe euis anguſtiam. quaẽ
me dereliquiſti· non hm rem ſed hm apparen⸗
tiam longe a ſalute mea verba delickon meo
rum /hoc dicit᷑ ꝗpter malos chꝛiſtianos qui ĩ
eccleſa ſunt mixti cum bonis vſq; ad ſinẽ moi
et apter hoc ex eoꝝ malis aliquando retardat

ſalus bonoꝝ a tempoꝛalibõ penis· q; tñ hoc ad

exercitium patientie ꝓfſicit bonis·ſubdi· De⸗
meus clamabo ꝑ diem ⁊c · quaſ dicat· licet cla
moꝛ meus diurnus et nocturnus non exaudi
atur. tñ hoc non eſt ad inſpientiam mihi 1d E
ad malũ ſed ad patientie bonũ: ideo ſubditur.
tu aut in ſancto habitas ·id eſt. in teip̃o qui
es ſanctuſſanctoꝛuũ ꝗpter qð ommia ſancte diö⸗
ſponis et bene differs exauditõnem mee peti⸗
tõnis · In te ſperauerũt patres noſtri Jſ mar
tires ⁊ apoſtoli· et liberaſti eos. de miſeria
hbuuis mundi. In te ſperauerüt et nõ ſunt cõ
fuſ ſed magis honoꝛati in hoc ꝙ dignihabiti
ſunt ꝓ nomme tuo contumeliã pati · ꝗpter qð

ſubdit᷑ eccleſie deluſo ab infdelbo cum dicitur

Eso aut ſum vermis et non homo id eſt re
putata ſum res vils et non bonoꝛabilis: op⸗

pꝛobꝛium hominu Iſinſidelmi · ⁊ abiectio plie

bis martirũ ei coꝛpoꝛa frequenter pꝛoijcie⸗
bant᷑ canib et auib deuoꝛandũ deo ſubditur
Omnes videntes me deriſerunt me reputã
tes me ſacrilegia feciſſe · ⁊ mouerut caput.no
tantes me de crininis magnitudine · Spera
uit in domino eripiat eum hoc deriſoꝛie dice
bant carnifices et alij iſdeles de martirib xp̃i
Quomã tu es ⁊c]· Mic allegat᷑ exauditõms
cauſa cu ðꝛ. Qĩ tu es qꝗᷓ extraxiſti me ð iuðo
rum et paganoꝝ erroꝛe · ſpes mea de conſe⸗
cutõne gloꝛie. ab vberib matris mee. ꝛd eſt
exquo ali cepilacte ſancte matris ecchie de⸗
meus es tu · id eſt ex tunc te cõfeſſus ſum coꝛ
de oꝛe et opere· hec ſunt ecchie verba gpter bo
nos exiſtentes m ea· ideo ſubdi ne diſceſſeꝛis
ame·/ ne deſiciam in tribulatõne ꝗpter quod
ſubdi · Quomã tribulatio ꝓxima e ab inſide
libus · et non eſt qui adiuuet · auxilium emm
humanum ſine te reputandũ eſt nullũ. Qircu
dederunt me vituli .id eſt· petulantes luxuria

Ltauri pin gues jid eſt· duntes huius ſeculi et

potentia coꝛnuti · aperuerut ſup me os ſuũ

ad me diffa mandu deuoꝛandu· Sicut aqua

effuſus ſum c] hec dicit ecchia ꝓ infirmis ca:
tholicis fugientib vel ſe abſcondentibo timoẽ
pſecutõnisido ſubditur· Eactum eſt coꝛ me
um tanquã cera liqueſcensex feruoꝛe tribula

tionis. Kruit tanquã teſta virtus mea c . B

dicit᷑ pꝛo deſicientiba in toꝛmentis· ⁊ ſic conſen
tiebant ydolatrare et moꝛiebant᷑ moꝛte culpe·
Oircudederunt me canes multi hoc dicit᷑ de
vulgarib inſidelibus. concilium malignantiũ
obſedit me . B ðꝛ de udicib et maio:iw.·Eo
derunt manus meas et pedes meos q; multi
martires fuerũt cruciſxi· dmuᷣauerut oĩa oſſa
mea /nã multi fuerunt in aculeis ſic extenſi ita
ꝓoſſa eoꝝ poterant numerari:· Ip̃i vero con
ſiderauerunt ⁊c] q; ñ ſolum occiderunt marti
rum coꝛpa cᷓ etiam rapuerũt eoꝛum veſtes ⁊
alia bona tempalia · Tu aunt domme ne elõga
ueris a me ſß aſſiſte dando virtutem patientie
Srue a framea ·ſeʒ; demonis ammã meã et
de manu caniſ/id eſt tyrãni obſtmati vnicam
meam ··id ẽ eccleſã que ẽ vnica Salua me ex
oꝛeleonis /id eſt peruerſi iidicis miquã lentẽ
tiam pꝛoferentis· et a coꝛnib vnicoꝛniu id ẽ
impetu carnifitum Narrabo nomen tuũ
Hic ponit᷑ gratiaꝝ actio ꝓ lberatõne ſdeluiʒ
cum dicit Narrabo nome tuũ fratribo meis 1
ſic beatus petrus naꝛrauit ſidelib modum ſue
liberatõnis act xij et ſecuta eſt dei laudatio.õ
ſubdi ĩ medio ecchielaudabo te· Qu timetis
dñm ꝛc. LDmeat eum omne ſemen irrael id e.
vniuerſitas chꝛiſtianoꝝ qui ſunt ſemen chꝛiſti
cui conuenit nomen iſrael:quod miterpꝛetatur
videns deum amma nanq; chꝛilti vidit diuſaʒ
eſſentiam ab inſtanti ſue creatõnis· quoniam
non ſpꝛeuit depꝛecatõneʒ pauperisid eſt· ec
cleſiam h eam exaudiuit conſtantini tẽpe·qᷓ pu
blicauit edictũ ſub graui pena vt nulli ehꝛiſ ia
no hieret miuria· Apud te laus mea in eccleſia
magna id eſt per oꝛbem diffuſa. tüc em̃ fabei
cate fuerunt eccleſie per oꝛbem de eius licetia-

Edent pauperes ꝛc ·ſeukariſtie ſacramentu

quod tunc p oꝛbem fuit ſdelibꝛ adminiſtratũ
let laudabunt dommũ de tanto beneſcio vñ
uent coꝛda eonꝝ in ſeculum ſeculi vita gratie ĩ
pñti et gloꝛie in futuro · Remmiſcent c
Hic ponit᷑ gentilium magna conuerſio.· impe⸗
ratoꝛis exeplo: ideo ða · St conuertent᷑ ad do
minum vmuerſ ſines terre ⁊c quomã dommi
eſt regnũſcʒ domim nolſtri ieſu chꝛiſti · Mã
ducauerunt et adoꝛauerunt ⁊cq; nullꝰ coꝛpꝰ
chriſti manducare debet niſi pꝛius adoꝛet· m
conſpectu eius cadent ⁊c· pſum adoꝛando la
tria · Et aĩma mea illi viuet id elt ad eiꝰ obſe
quium · et ſemen meum ſeruiet ip̃i id eſt· ec⸗
cleſie filij · de quo ſemme ſubdẽ · Annuciabit
dommo generatio ventura p ãgelos pꝛeſen
tantes cora dño eoꝝ bona Thobie xij Quãdo

oꝛabas cuʒlacrimis et ſepeliebas moꝛtuos c.
ſequitur ego obtuh oꝛõnem tuam domimo
