ter obiurgandi ſicut aaron et maria· ⁊ vſq; ad
ſatiſ factõem ⁊dignã ð ſocietate auoꝝ diſcipu
loꝛum eijciendi · Vnde refert cõmentatoꝛ ſup
ſecundu de 2ſolatõne ꝙ in ciuitate athenienſ

vbi antiquitus vigebat ſtudiu phᷣie quidaʒ di

ſcipulus ꝗpter quoddã verbũü irreuerentie cõ

tra ſuum magiſtrũ de loco ſtudij fuit eiectus

vſq; ad quinquennium

CK. IT

quitur.Mntte vros qui cõſide
rent terram Allegoꝛiĩce p explo
ratoꝛes terre ꝓmiſſionis ſigniſicãt᷑
ſacerdotes ſcribe veteris legis qui p ſcriptu
ras exploꝛabant chꝛiſti aduentũ qᷓntu ad tem
pus et q̃ntũ ad locũ ⁊ alias circũſtãtias · Vnð
math· i requirente herode vbi chꝛiſtus naſce
retur reſponderunt in bethleem uide allegan

tes ad hoc ſcripturã que habet᷑ michee v · tamæa

aliqntulũ aliter m verbis . Et tu bethleem ter
ra iuda nequaqᷓ; nimma es ĩ pᷣncipib inda ex
te em̃ exiet dux qui regat ppm meum ſiſrael.
Vnde ſup illud math xxj · hic eſt heres diẽ bie
rommus· Sx hoc patʒ pᷣncipes iudeon non ex
ignoꝛantia h muidia crucifixiſſe dominũ ieſuʒ

chꝛſtũ · Sʒ qe p̃dicabat ↄtra vicia eoꝝ ſubuſa

ſuit in eis cognitio quã habebant de ipᷣo· Chri
ſtus aut ↄuenienter põt dici terra ꝓmiſſoms
eo ꝙ ad terrã vuientium nos introducit et qe
coꝛpus eius terrenũ eſt terra ꝓmiſſa nobis in
lege et ꝗphetis· Der hoc aut ꝙ pauci exploꝛa
toꝛes ſcʒ caleph et ioſue tm̃ ĩ veritate ſteterũt
alijs ab ea declmantib ⁊ puertetibo ppłm ſigu
ratum ſuit ꝙ in aduẽtu chꝛiſti pauci de docto
ribus iudeoꝝ ſtarẽt in veritate ſceʒ nichodemꝰ
Samaliel:nathanael et aliq̃ alij. alijs a veritate
declinantib et ſeducentibo pphm et inducentib⸗
eum ad petendũ moꝛtẽ chꝛiſti · vt habet᷑ math
xxvii⁊ mar · xv· et lu · xxiij/ Apoſtoli vero qui
ſteterunt in veritate nõ fuerunt de doctoꝛibo
iu deoꝝ ſed ſuerunt hommes ſimplices et ſine

profectus eſt populus · Se

uliteris vt haber actuũ ·iiij. Moꝛaliter aũt p ex
ploꝛatoꝛes in veritate nõ ſtãtes ⁊ ab ea ppm

auertentes.ſignifica nt᷑ pᷣlati et doctoꝛes eccłie
mali q̃ p noticiã ſcripturarũ exploꝛatoꝛes ſunt
terre viuentiũ · ſed p ſuã vtam malã ab eiuſ in
greſſu deſciunt et etiã alios impediunt· Mat᷑.
xxiij · Ve vobis ſcribe et phariſei ypocritequi
clauditis regnu celon ante homĩes · vos enim
nõ intratis nec introeuntes ſinitis intrare.
C.: XIIII.
Citur vociferans ommis tur:
ba fleuit nocte illa H
In hoc capitulo agit᷑ de murmura
J tione ꝓpłi iſrael 2tra moiſen ⁊ aarõ
et eius rebellione cõtra deum · ꝗpter que data
fuit ſentetia mortis in deſerto ſup eos qui exi
erunt ð egipto a·xx· annis et ſupꝛa exceptis ca
leph et ioſue · Der hoc allegoꝛice fuit ſguratũ
ꝙ pauci de indeis compatiue ingreſſuri erant
ad ſidem chꝛiſti in aduentu eius · qui quidẽ in
greſſus ꝑ ſidem eſt introitus terre viientiũ in
ſpe · et hoc etiam ſcribitur in quodam libꝛo he
bꝛaico qui dicit᷑ ceuhedꝛin apð hebꝛeos auten
tico exponendo illud hiẽ.iij· Affumã vos vnũ
de ciuitate ⁊ duos de cognatõe ⁊c· CQloſa Mẽ
ſuratus eſt egreſſus de egipto ingreſſui eoꝛuʒ
in terram ꝓmiſſam · qꝛ duo tm̃ de ſexmilibo in
greſſi ſunt · ſc erit in diebus meſſie · quod patet
impletũ · nã pauci valde ð indeis in chꝛiſtũ cre
diderunt reſpectu nõ credentiũ Moꝛalit autẽ
p hoc ꝙ pauci exeuntiuʒ de egipto mtraueꝛũt

terram ꝓmiſſionis ſigmiſicatu fuit ꝙ pauci de

credentibus qui exierunt ſpũaliter de egipto
p virtutẽ baptiſnn terꝛã vmentiũ · id ẽ celeſteʒ
patriaʒ ſunt intraturi. Mathᷣ·xx · Młti ſunt vo
cati pauci vero electi · t luẽ · xij· Contedite in
trare p anguſtã poꝛtam · dico vobis quia młti
querunt intrare ⁊ nõ poterunt.
Ocutus eſt dominus ad moy
ſen ·In hoc capitulo ponũt᷑ aliqua
de modo offerendi ſacrißicia qᷓ ſune
miſtice ſupius expoſita. ꝗpter qð h
ptranſeo. Eactũ eſt aũt cũ eſſent fiij iſrael in
ſolitudine ⁊c· Nic agit᷑ de colligẽte liꝗᷓ in ſab
bato quẽ dominꝰ pᷣcepit a ppło lapidari · p qðᷣ
oſtenſum fuit q; grauiter dommꝰ puniet vio
latoꝛes diei dommnce cuiꝰ obſeruãtia p̃ᷣſgura
ta fuit in obſeruatõne ſabbati inq̃ntũ ilud pᷣce
ptum fuit cerimoniale · Dixit quoq; domm⸗
ad moyſen ꝛc]· Eic agit᷑ ð habitu indeoꝝ qbo
pcipitur ꝙ faciant ſibi fimbꝛias p angulos pal

lioꝛum ⁊ ponant ibi vittas iacintinas vitte ve

ro iacintine ſunt coloꝛis celeſtis. Tudei vero ſᷣ

Zura fuerũt chꝛiſtianoꝝ noue legis ſiẽ dicit. ·
cor · x · Omnia m higura ↄtingebant ilł· p vittaſ

gitur iacintinas in habitu iudeoꝝ ſigniſcatu

fuit ꝙ chꝛiſtiani debent eſſe cõuerſatõnis cele
ſtis · Dhił · ij. Noſtra ãt Zuerſatõ m celis eſt
ideo ſubdit᷑ · Quas cũ viderint recordent᷑ oĩm

mandatoꝝ dñimeditatio nanq; celeſtium re

coꝛdari facit dummoꝝ mandatoꝝ
Cce autem chore filius yſaar

— PDer choꝛe dathan abwon q̃ ag⸗
gregauerunt ſibi młtitudinem ad
mouendũuũ ſeditõnem vt p hoc obti
nerent ſacerdotij dignitatem·ngmiſicant᷑ illi qᷓ
inter ſeculares vł religioſos ſemmant conten
tiones vł diſcoꝛdias aggregãates ſibi caudam

magnam vt obtineant multitudme quod ſe⸗

qui nõ poterant rõne et hoc in pᷣncipatibus et
regnis qᷓntum ad ſtatũu laicoꝝ·ĩ eccleſijs vero
qntum ad ſtatuʒ clericoꝝ · m religiombo vero
qntum ad officia religionũ et ſic choꝛe dathan
et abiron deſcenderut ad mfernũ ſic et iſti de⸗
ſcendent cũ ipſis niſ debito modo penituerint
de peccatis· Moꝛaliter aut in eodem homie di
ſcoꝛdiam et ſciſſurã faciunt motus iraſcibilis ⁊
⁊cupiſcibilis inoꝛdinati et habitus ex eis ge⸗

nerati· nam ip̃i trahut indmant hommez ad

malũ · ratio vero ⁊ ſyndereſis trahunt ad oppo
ſitum · et ſic in eodem homie fit ſciſſura · ꝗpt qð
de talibus dicit phus · viij · eth· ontendit ip̃oꝝ

anima et hoc quidẽ trahit huc hoc autem illuc
quẽadmodũ diſcrepantia· Et cludit cluſio⸗

nem vtilem d.· ITgit᷑ ſi ſic miſerũ eſt malum eſſe
fugiendũ malicia intenſe illi vero qui p negli⸗
gentiam repmendi motus moꝛdimatos iraſci
bilis et ↄcupiſcibilis ſunt cauſa dicti ſciſmatis
digni ſunt pene gehẽenalis· Sʒ et ignis egreſ
ſus a dommo mterfecit ducetos qᷓnquagita
viros qui offerebãt incẽſum · Per iſtos vſur⸗:

pantes ſibi ſacerdotiũ intelligunt᷑ ambicõſi di

Snitatum et officioꝛũ in rengionibe et eccleſijs
et iſti puniri merent᷑ pena ignis gehennalis
Leecipe eleaʒaro ⁊c· Thuribula ſunt inſtru⸗
menta ad offerendũ incenſum quod ptmet ad
ſacerdotis officiũ igit᷑ p thuribula ambitioſoꝝ
pᷣdictoꝝ qui ſibi volebant vſurpare ſacerdoti

um poſſunt intelligi verba falſa opa ſicta⁊ oc

culta munera: p que ambitioſi querũt obtinẽ
in eccłia gradu indebituũ ſibi que thuribula ꝓ
ducunt᷑ in ammas qñ manijfeſte detegit᷑ ⁊ de
bite puni᷑ ambitõſoꝝ falſtas et iſte lamme ſi⸗

guntur in altari qñ manifeſtatio et punitõ di

cte falſitatis redigunt᷑ in ſcriptura cõmuni · ve
ſic ſint alijs in ſignũ ne querãt indebite hono
ris ſtatu · Murmurauit aut omĩs multitudo

⁊1C] hec aut murmuratõ ↄtr a moyſen a aaron

fuit valde miuſta:qpter qð murmurãtes puni
ti fuerunt mcẽdio coꝛpalrp quod ſigniſicatur

pmurmurantes iniuſte ⁊tra bonos ſupioes
punient᷑ niñ peniteant igne gehẽnali: p ̊ aut

qꝙ aaron de pᷣcepto moyſi obtulit thimiama ꝓ
ullis qui comburebant᷑ et ſic ceſſauit incendunz·

ſigniſicat᷑ ꝙ boni ſupioꝛes ſubditis ſuis etiam

ingratis et indignis exhibere debent caritatis
beneſiciũ · Mathᷣ v. Beneſacite his qui oderũt
vos et oꝛate ꝓ pſequentibo et calumniantibus
vos. CKK. RVIE
Tlocutus eſt dommus ad moy
ſen ⁊c· Mic agit᷑ ð certificatõne di
gnitatis ſacerdotalis p ſignu virge
germmantis· Moꝛaliter ꝓp vixgaʒ
intelligi doctrina ꝗpter qð antiquitus philo
ſophi poꝛtabant virgã in lignũ doctrine · Si
miiter mar · vj· diſcipub ad pdicandu miſſis di
citur ꝙ non poꝛtent miſi virga tmn· Igit᷑ ille do
ctoꝛ cuiꝰ virga germiat floꝛet et ſacit fructuʒ
ꝓmoueri dignus eſt ad põtiſicis ſtatũ· germi
nat aũt młtiplicãdo diſcipulos: floꝛet vero fa
ciendo eos verbo et exeplo bonos ⁊ honeſios
ſed facit fructũ faciendo eos doctos et ad do
condum aptos · Allegoꝛice p virgã aaron qᷓ

germinauit ſicca figurata fuit virgo maria de

qua ſcribitur eſaxy Rgrediet᷑ virga de radice
veſſe et flos ð radice eius aſcẽdet · Per quem
floꝛem chꝛiſtus mintelligit᷑ ß᷑m doctoꝛes hebꝛei

cos et latinos. Mec aũt virga ſicca germĩauit

abſq; humoꝛe virilis ſemĩs ↄcipiendo· floꝛuit
aũt ſanctiſſime Zuerſando ·ſed fructũ pꝛotulit

deum nobis 1 hommẽ in vna pſona pariedo ⸗

CRK. VVIII.
Fxitq; dommus ad aaron ⁊c.
Sequit᷑ Excubabũtq; leuite ad p
cepta tua ⁊ adcuncta opa taberna
culi.ita dũtaxat vt ad vaſa ſanctua

rij 1 ad altare nõ accedant· Per hoc aũt ꝙ le

uite arcent᷑ ab ĩgreſſu ſanctuarij ⁊ ab actu of
ferendi ſacriſcia in altari olocauſtoꝝn ſigmiſica
tur ꝙ clerici qui ſunt ſub ſaceꝛdotibus etiaʒ in
alijs ſacris oꝛdimbus ſtituti nõ debent exer
cere actus ptinentes ad officum ſacerdotum
Klienigena non miſcebit vobis· per hoc ꝙ
populus cõmunis arceturx ab ingreſſu loci di
uini cultus ⁊ cõcedit᷑ ſacerdotiboet leuitis eis
mmnſtrantibus·ſigmiſicat᷑ in nouo teſtam̃to
populus cõmunis arcendus eſt a cancello vel
choro vbi duiinũ officium celebꝛat᷑· Qmia q̃ᷓ
ſanctiſicãt᷑ a ilijſ irael tibi tradidi ⁊c p hoc ãt
ꝙ ſaceꝛdoti aſſignt᷑ pmicie⁊ leuitiſ ðcime · ꝓ ſu
ſtentatõne ſua familiaꝛuqʒ ſuaꝝ· oſtendi ꝙ ĩ
nouo teſtamento ꝓyłs tenet᷑ ꝓuideꝛe kuientibo
deo de victu ⁊ veſtitu ßm ⁊dicõem ſtatuũ et
pſonaꝝ· ⁊ itud obſeruatũ fuitab antiquo et
apud gentiles · ſicut patz geñ · xlvij · vbi dicit ꝙ

ſacerdotes egipti tempe fanus nõ fuerunt cõ

pulſ vendere poſſeſſiones ſuas ſicut alij quia
ſtatuta cibaria ſibi ex hoꝛreis publicis pᷣbebat᷑

3.
m
Ns
rüt
bus

0,
edi
ege⸗
,
o
d
ede
ctig
rmi
ſ
os
d
dnq
jade
dice
guen
ebv⸗
nianit
foꝛuit
tulit
do⸗

.)
dp
erna
ncua
tle
ctuof
nfea
tiin
erer
tum
adi
es
into
0
mial
hoci&
pl
191
ptiy
üet
oei
ig
nt 6
quia
bi⸗

Ocutuſq; eſt dominus ad moy
ſen ⁊c n hoc capitnlo agit᷑ de im
molatõne vacce ruſe de ciu cineri⸗
bus aque cõmixtis ſiebat aqua lu⸗
ſtratõnis ad puriſicatõem ĩmundoꝝ· Der hãc
vaccam que debebat eſſe ſine macula figurata
fuit caro chꝛiſti ſanctiſſima et licet hec vacca
in traſlatõne nra dicat᷑ rufatñ in hebꝛeo dicit᷑
rubea·q;ꝛ caro cheiſti fuit ĩ ſuo ſanguine rubꝛi
cata · Debebat etiã eſſe etatis integre · chꝛi⸗
ſtus tricenmo anno etatis ſue pꝛo nobis fuit
immolatusFᷣm aũt aliquos paſſus fuit·xxxnij
anno·h̊ h̊ ñ refert ad ꝗpoſitũ:nam vterq; annꝰ
eſt etatis pſecte Qui eductã extra caſtra im
molabitm quo ſiguratũ fuit ꝙ chꝛiſtꝰ extra
hieruſale erat paſſurus vt habet᷑ oh·xix. Xſp
get ↄtra foꝛes tabernaculi ſeptem vicibo . ad ſi
gniſicandũ ꝙ p aſperſionẽ ſangmis chꝛiſti mu

dat eccleſa pfecte que pfectõ ſigniſicat᷑ nume

ro ſeptenarxioeo ꝙ totu tempꝰ reuoluit᷑ ſepteʒ
diebus · comburetq; eam ad ſigniſicanduʒ ꝙ
chꝛiſtus ex maximo caritatis feruoꝛe ſuit paſ
ſus · p hoc aut ꝙ cmeres vacce aquis viientibi
cõmixte purgabant ĩmũdicias carnis ſigniſica
batur ꝙ virtus chꝛiſti paſſi ĩ aquis baptiſma:
libus purgaret immudicias mentis et in aq̊s
penitentie mmũdiclas poſt baptiſmu contra⸗
ctas:Meb·ix:Si ſanguis hircoꝝ aut vituloꝛuʒ
aut cmis vitule aſperſus inqᷓnatos ſanctiſicat
ad emundatõem carnis· q̃nto magis ſanguis
chꝛiſti qui p ſpmſanctũ ſemetipᷣm obtulit im⸗
maculatũ deo:· emundabit ſcientias noſtras
ad ſeruiendũ deo vuiẽti · Der hoc autẽ ꝙ m cõ

buſtione vacce ponebat᷑ lignũ cedꝛmũ yſopuſ

et coccus ſigniſicabant᷑ tres pſone cuʒ chꝛiſto
paſſe·due p compaſſionẽ mentis et tercia p cõ
paſſionẽ carnis· Pꝛima fuit beata vᷣgo maria
p yſopũ que eſt humiliſ herba ſigniſicata quia
fuit humulima.Luc̃.ij.Reſpexit humilitate an
cille ſue.· Secunda ſuit ioh euangeliſta ſigniſica

tus p cedꝛuʒ que ẽ arboꝛ multu alta: ſpᷣe vero
ſuit eleuatꝰ ad videndũ ſecreta celeſtia· apoẽ · j.

Tercia fuit latro chꝛiſtũ ofitens in cruce ſigſi
catus ꝑ coccũ bis tinctũ:q; chꝛiſto cõpatieba
tur mente d.lucxxiij· Mic autẽ nihil mali fecit·
Et cũ chꝛiſto patiebat᷑ in coꝛpe
C. h
neruntq; filij irael c ·. In
capitulo agit᷑ ð aquis cõtradictõis
vbi moyſes et aaron peccauerunt

hᷣm hebꝛeos aut peccauerunt tranſgrediendo
verbum dommi qui nõ dyerat eis pcutite pe

tram h̊ loquimmi ad petrã ⁊ illa dabit aquas

ſicut pleniꝰ dixi paſſũ iſtu literaliter exponen
do· Der hoc igit᷑ ꝙ iſti q erant ſanctiſſimi pec

Vubitando de verbi diumi impletõ
ne aꝗpter maliciã populi pᷣm doctoꝛes latinos

cauerunt debet incuti timo: ahjs qntumcurq;

ſanctis ne cadant in peccatũ ſᷣm illud.jcoꝝn·x.

Qui ſe exiſtimat ſtare videat ne cadat. Iint
interea nucios moyſes ð cades ad rege edom

EC·p edom qui interpᷣtat᷑ terrenus intelligut᷑
malichꝛiſtiami in bonis terrenis timm cdo eſ
dentes et iſti frequenter mtunt᷑ impedire bo⸗
nos chꝛiſtianos qui ſunt fratres eoꝝ in ſide a
ꝓfectu ĩ via moꝝ ne ip̃i puemant et alios ĩdu
cant in terrã viuentium et hoc aliqn ſaciunt p

lati malo ſilio inſoꝛmati et aliqui curati pue:

ſi qui bonos homies et literatos impediunt

a pᷣdicatõnmibus et cõfeſſiombo audiendis. in
ſimies regi edom qui ſilios iſrael impedunit
ꝓsreſſu ad terram ꝓmiſionis. Pergat mq̃t
aaron ad populos ſuos ⁊c]· lic agit᷑ de moꝛ
te aa ron et eleazari ſubſtitutõne cu dicit· Q u

qʒ nudaueris patrẽe veſte ſua ⁊c· Per hoc aut

ꝙ aaron nudatus veſtib ſanctis ſtatim moꝛ

tuus fuit coꝛpoꝛaliterſigmiſicatũ fuit ꝙ in no
uo teſtamento pontiſices et curati et etiã cleri

ci ſeculares vel rehgioſñ ſtatim ꝙ nudant᷑ velſti

bus virtutuʒz moꝛtui ſunt ſpualiter · licet adhuc

coꝛpaliter viuant Apoc:iij.· Nomen babes ꝙ;
viuas et moꝛtuꝰ es· Der hoc aũt ꝙ aaron ſpo
liato eleaʒar indutus fuit ſigniſicat᷑ ꝙ aliquib
a gratia cadentibo alij ſubꝛogant᷑· Apoc · ij. Te
ne quod habes vt nemo accipiat coꝛonã tuam
Vod cum audiſſet chananeus
rex arad· Krad interp̃tat deſcen
dens iðo p arad intelligi᷑ dyabolꝰ
rex inferm qui videns ſideles p ſili
os iſrael ſgmificatos ad terra viuentum anhe
lare nititur eos impedire et aliquãdo debellat
eos et depᷣdatur ſicut rex arad victoꝛ exiſtens
duxit ex iſrael pꝛedam . ſed qin varius eſt eue
tus belli nõ debent ſideles ex hoc deſpare h cũ

dei adiutoꝛio foꝛtius vires reſumere quod no

tatur cum dicitur · At iſrael voto ſe obligãs
ſt ein votum ꝓmiſſio deo facta ð melioꝛi bo
no· ⁊ ſi triumphant de dyabolo. · Et tedere ce
pit populũ itmeris et laboꝛis ⁊ c] Iſti ſigurãt
accidioſos generaliter ex opis bom laboè fra
ctos et ſpecialiter paupes religioſos ex deſcũ

victus et veſtitus muiſte murmurantes tra

ſuos ſupioꝛes emendare nõ potẽtes maxime
cum m religionis ingreſſu oꝛdinis grauia dili
genter eis fuerint explicata · Quãobrem mi
ſt dominus ſup populum ignitos ſerpentes

pꝓ quos ſignificantur demones quos dominus

pmittit tales murmuratoꝛes ĩuadere ⁊ igneʒ
2ꝛcupiſcentie foꝛtius in eis accẽdere · ꝓpter qð
debent penitentia agere recognoſcere culpam
et veniam imploꝛae · et tũc p aſpectũ ſerpetis
enei ſanant᷑ id eſt. p aſpectu chꝛiſli paſſi ſde
vera · licut em ſerpẽs eneus ſimilis ſuit animali

venenoſo tñ nipil habuit de veneno. ſic chꝛiſt⸗
habuit carnem ſimilẽ peccatrici·. mihil tñ habuit
de veneno peccati.ðo dicit᷑ ioh;· nj· Sicut exal

tauit moyſes ſerpentem in heremo ita exalta

ri opoꝛtʒ ſflium hommis vt omnis qui credit
in eum non pereat ſeð habeat vitam eternam
x eo loco apparuit puteus p quẽ ſigniſicat᷑
ſacra ſcriptura vbi haurit᷑ ſalutaris ſapientia.ð
quo dicitur ioh.inj puteus altus eſt nã intelle
ctus ſacte ſeripture ꝓfunditatis eſt magne iõ
ſubditur · quem foderunt pᷣncipes id e apo⸗
ſtoli alijq; doctoꝛes ad aperiendu eus mtelle
ctum hiteralem et miſticuʒ cũ dei adiutoꝛio hi⸗
deliter laboꝛantes . Miſit aute iſrael nuncios
ad ſeon ab iſto loco vſq; ad ſinẽ huiꝰ capitu⸗
li agit᷑ de regibus ſeon et og nitentibb impedi
re Rlios ilrael a tranſitu vſq; ad terra ſibi pꝛo

mſſam p quos deſignant᷑ demones et hom/

nes malnqui nitunt᷑ impedne bonos in ꝓceſ
ſu virtutis · ſed ſicut ſeon et og a hnilijs ifrael ſue
runt debellati· ſic demones ⁊ mali hommes cũ
dei aduitoꝛio a bonis ſupatur · et ſic ꝑ iter ſuũ
graduint᷑:· Pſał ·lxxxiij bunt de virtute ĩ vn
eutem videbit deus deoꝝ in ſypon
Idens autem balach ⁊c Der ba
lach qui ĩ arto poſitus recurrit ad
Zſilium et auxilium balaam arioli
. ſignificant᷑ illi qui m mfirmtatibus
vel alijs neceſſitatibus poſñiti recurrũut ad illoſ
qui ſunt magicis artibo imbuti et ſicut iſte ba⸗
lach in hoc magnas expenſas fecit:et tñ nullũ
cõmodũ ſed magis oppoſituʒ repoꝛtauit · ſic et
ili grauiter valde peccant et nulla vtilitatem
repoꝛtant· Cernens aſina angeluũ ſtantem in
via p hoc aũt ꝙ aſna que eſt amimal ſtolduʒ-
vidit angelũ que balaam veputatus ſapiẽs nõ
videbat · ſignificat᷑ ꝙ duuma ſecreta frequenter
hommib de ſeculari ſapientia pᷣſumetibo abſcõ
duntur et illiteratis atq; mphcib reuelantur

Mathxj· Confſiteoꝛ tibi pater domine celi et

bus et reuelaſti ea paruulis;
CLK. EZII.
xTyxitq; balaam ad balach ꝛc
Per balach et balaam qui p diuer
ſos modos ⁊ vias querebant malũ
populo iſrael ↄtra dommi volũta⸗
tem · balach inducendo balaam exequendo· ng
hcantur illi qui diuerſis vijs malũ imnocentib
machmantur · ſed dommo diſpo nente malũ ſu

terre q abſcondiſti hec a ſapientibo ⁊ prudẽti

per eos veuertit᷑ſẽ balach et balaam occaſiõe

huiꝰ mali pꝓ hilios iſrael fuerunt occiſi vt habe
tur infra · Simile vero huiꝰ habet · i· reg ·xvij·
et· xviij nã achitofel et abſolon querebat moꝛ
tem dauid. et domino diſponente dauid ſalua⸗
tus luit· et achitoſel manu ꝗpꝛia ſe ſuſpendit;

et abſolon capillis ꝓpꝛ ijs in quercu ſuſpenſus
a ioab pᷣncipe militie fuit occiſus· Simiht᷑ dya
bolus moꝛtem chꝛiſti ꝓcuxans p hoc deuictꝰ
fuit ac etia ſpohatus· pᷣs ·ix· Inſixe ſunt gentes
in mteritu que feceruntm laqueo iſto quẽ ab⸗
conderunt compꝛehenſus eſt pes eoꝝ
CLA.. XRNTTTE.
Vnq; vidiſet balaam ꝛc ·.
Per balaam qui veram pꝛophetie
doctrinam habuit et tñ male vite
fuit ſigniſicat᷑ doctoꝛ quicunq; vel

p̃dicatoꝛ habens bonã et veram doctrinã ſed

malã vitã · cꝰ doctrima alijs ꝓdeſt ſibi tñ obeſt

Luẽ̃·xij· Seruus qui cognouit voluntateʒ dñi

ſui et nõ fecit vapulabit multisſ.plagis · Ve
runtamẽ pgens ad populũ meũ dabo tibi cõ
ſiluum. Per hoc aut ꝙ balaam ꝓbibitus eſt a
ðo maledicere populo iſraeltñ 2tra eũ dedit
Zhlium peſſimu ꝑ quod fuit tractus ad ſoꝛmni

catõem coꝛpalem et etiã ſpũalem. ſ· ydolatriaʒ

ſigniſicati ſuerunt heretici nigromantici et cõ
ſim iles· qui timoꝛe pene coꝛpalis impediunt᷑
ſuã docere doctrinã peſtifera in publico h eaʒ
docent in ſuis ↄuenticulis in occulto· Item p
hoc ꝙ balaam ſilios iſrael debellare nõ potuit
p demones et tñ eos ſudit et afflixit p mu

lieres oſtendi nobis qᷓntum hoꝛrenda elſt ſa

miiaritas mulierũ atq; fugienda ccẽs vij · In
ueni muherem moꝛte amarioꝛem qᷓ laqueꝰ ve
natoꝛum eſt: ſagena coꝛ euis vmcula ſunt ma
nus illuis qui autem placet deo effugiet eam⸗

Orabatur autem eo tempore
iſrael m ſethiz et fornicatus eſt
populus cum finhabus moab
er hoc aut ꝙ populꝰiſrael trahes

moꝛã ꝗpe młeres gentiles ⁊ ydolatras tractꝰ

fuit ad luxuriam et ydolatriã· monemur nos
elongare a młierib·ne verbis earum ſignis et

aſpectibo ðcipiamur·q; ſcribit᷑ ecc.· Qui amat

periculum in ilo peribit Et vſdoꝛus libꝛo de
bona et honeſta cõuerſatõne Si vis a fo:nica⸗
tione eſſe tutus eſto a muliere coꝛpe et vinta
tione diſeretus iuxta ſerpentem et ꝓximꝰ pe⸗
xiculo dii illeſus nõ exis.ꝗꝓpe ignem maduſtꝰ
nõ eris · ferreus ſis auqñ tn diſſolueris · Quod
cũ vidiſſet phinees ⁊c. Per phinees qui zʒelo
dei Zcitatus occidit pᷣncipem triba ſymeonis·⁊
ſil iam nobiliſſim pncipis madianitarũ ſigmiſi⸗

catur iudx bonus tem patł᷑ vł ecciaſticus ſecła

ris vł religioſus qui humano timoꝛe ſublato
nõ omittit facere debitã iuſticiã de pſonis que
ſunt in ſcandaluũ cõmunitatis· licʒ ſint alti ſtatꝰ
vł ſanguinis. Der hoc autẽ ꝙ phinees ex hoc
facto p oꝛdmatõem dei ꝓmotus fuit ad ſum
mi ſacerdotij digmitatẽ datur intelligi ꝙ boni
ndices ꝗpĩ timoꝛẽ huanũ nihbil de tingẽtibe

tie⸗

ſd

omttentes digmitatem celeſtis curie 2ſeãnt

in qua omnes ſunt reges et ſacerdotes Kpo. j·

Pecit nos regnum et ſacerdotes deo et patri·

Oſcm noxiorum ſan uis ef⸗
fuſus eſt ⁊ c Per hoc ꝙ dommul
pcepit poſt moꝛtem peccatoꝝ qui
fuerunt vigintiquattuozmilia nu⸗
merare remanentes in vita ſicut paterfamiliaſ
poſt gregis moꝛtalitatẽ numerat ptem rema
nentem et ſic cognoſcit numerũ vtroꝛũq;· mo
raliter ſuit higniſcatuũ ꝙ coꝛam ðdo recolere de
bemus et numerare peccata noſtra que ſunt
opa moꝛtua et opa bona que ſunt opa viua n
la ad dolendũu et de p̃is miſericoꝛdia poſtulã
dum ita vero ad agendũu deo gratias cuiꝰ ad
iutoꝛio ſunt facta. Tohᷣ·xv· Sine me nibi pote
ſtis ſacẽ.· Et eſaxxvj. Omĩa opa noſtra opat
es in nobis domme. Allegoꝛice vero p hoc ꝙ

moꝛtuis tranſgreſſoꝛib in deſerto bm dei ſen

tentiam ſupꝛa poſitam· xnij ca numerat hic no
uus ꝓpeus tranſiturus ioꝛdaneʒ et ꝓmiſſ onis
terram intraturus ſigniſicatũ fuit ꝙ pprus nu⸗
mero et merito final ad nouũ ptinens teſta
mentuʒ vtpote qui p ſacramentu baptiſmi trã
ſiuit quod p oꝛdane ſigiiſicat᷑ eo ꝙ fuit ibi in

ſtitutu qñ ſaluatoꝛ noſter tactu ſue ſanctiſſie

carnis 2tulit aquis virtutem regenerandi· ter

ram intrabit viuentuùm ſidelibus pꝛomiſſam

. FVXIT
Cceſſerunt autem filie ſalpha:
at ⁊c · Der hoc aũt ꝙ iſtis mkieri
bus ex determmatõe domimi data
uſuit hereditas inter viros generis
ui ſigniſicatum fuit ꝙ in adeptõe hereditatis
eterne nullã facit differentia duterſitas ſexuuʒ
vb ſtatuũ · h tim meritoꝝ. Cak · i Quicunq; in
chꝛiſto baptiʒati eſtis chꝛiſtũ induiſtis in quo
nð eſt ude? neq; grecus. nõ ſeruus neq; liber.

nõ maſculus neq; femma:omẽs em vos vnuʒ
elſtis in chꝛiſto ieſu ſi aut vos vnũ eſtis ĩ chꝛ i
ſto ieſu S ſemen abꝛae eſtis ym ꝓmiſſoneʒ he

redes Vnde et beata virgo maria nõ ſolu ſup
omnes viros ſᷣ etiã ſup omnes angelos m ce
lis credit exaltata· Qunq; videris eam ibis et
tu ad phm tuuũ· Der hoc ant ꝙ moyſes audi

to domm vbo de ſua moꝛte tuc ñ roganit euz

de ꝓlongatõne vite ſue. ſed quaſi ſui oblit? ro
gauit en ꝓ bono płi ſibi ſubiectid· pꝛouide
at dominus deus ſpirituũ onũs carnis hoĩem
qui ſit ſup młtitudinẽ hanc ⁊ poſſit exie et in
trare ante eos c] oſtendi qntum bonus pᷣn
ceps vł p̃latus de bono ꝓpłi ſui ſit ſolicitus ꝓ
quo vita ſuã debet exponere joß· xca· Bonus

paſtoꝛ amimaʒ ſuã dat ꝓ ouibus ſuis. Et de re

ge codꝛo refert valeriꝰ maxim?ꝙ cu reſpõſum

baberet de apolline delphico ꝙ ſi interſicerei

ab aduerſarijs· pp'us euis victoꝛiam haberee ·
ſin aut debellaret ſcienter et latenter ſe pbuit
ab boſtibus iungulandũ vt ſuũ ꝓphm liberaret·
CK.VIIIE L RI
Ixit quoq; dommus ad moy
ſen ⁊c]· In hoc aute capitulo et ſe
quenti agit᷑ ð ſolennititabo veteris
L legis·ſſabbato neomenia· paſchate
pentecoſtefeſto tubaꝝ et expiatõnis taberna

culoꝛum et cetus:quaꝝ ſolennitatũ expoſitõeſ

miſtice ſupꝛa ſunt poſte leuit xxij. gpter qd

bic dimitto· qui em vult eas videre ibi recurre

quis virorum votum domi
no vouerit ⁊c In hoc aut capitu
lo agitur de voti obligatõne et eiꝰ
redditõne et etiã de eius rritatõne
in quibo ſenſus literał eſt etiã moꝛał · ꝗpter qð
nõ eſt hic alia moꝛalitas requirenda
CNJMA. N
Pciſcere prius filios iſrael de
madiamtis c · Madian interp̃ta

madianitas ſigniſicat᷑ belluz hom

num ꝛtra vicia et peccata de quo bello dicit ſe
neca: Pacem habeto cũ homnub et cu viciſs

belluʒ. Illi vero qui ad bellu ↄtra madianitas
iuerunt mares tm occiderunt pᷣmoet femmaſ
reſeruarunt vt dicit᷑ in textu· et deo p ulos ſi
gniſicant᷑ illi qui ſpualia vicia querũt extirpa?
carnalia reſeruantes nã m aug p virũ ſigniſi
catur intellectus vł ratõ· p femmã vero ſenſu
alitas ꝗpter quod bene p mares ſpualia vicia
p femias vero carnalia deſignant᷑ et q; p vẽq;

damnat᷑ homo nõ ſufficit illa extirpae ſine iſtiſ

Apter quod a moyle de mkierü reſeruatõne fu
erunt merito rephenſ dicente · Qur feminas

reſeruaſtis· nõne ille ſunt que deceperũt hlioſ

iſrael et ideo diſtinxit de mulieriby na illas ꝗᷓ
cognouerant viros coitu pcepit iugulari· ali
as refuari p pᷣmas autẽ ſigniſficant᷑ motus ſen
ſuales rationem ad cõſenſum moꝛtalis peccati
trabentes et iſti motus ſunt totaliter extirpã
di . p virgines aut ſignificant᷑ motus ſenſitůne
partis· qui nõ trahunt ratõnem ad conſenſum
peccati moꝛtalis i̊ magis rõni ðſeruiunt ĩ ope
re vrrtutis · ſicut dicit phs· iiij. eth· ꝙ loꝛtis p ra
tionem excitat in ſe motum ire vt expeditius
actum foꝛtitudmis exequatur· Offerimus in
donarijs dommi ſingul quod m pᷣda auri po
tuimus muenire· Per hoc ſigniſicat᷑ ꝙ victo
res vicioꝛum hanc victoꝛiam attribuere nõ de

bent wenk⸗ rie ſed bonitati dunne ·

4 NRNTT.
Ilj autem ruben et ad c
Der ruben qui ſuit pmogenit? ia
cob· et tũ maculauit ſtratuʒ eius vt

tur miquitas et ideo p bellu cõtra

2

we
dicit᷑ geñ·xlix: intelligunt᷑ mali p̃lati qui ratõe
ſtatus pᷣmatũ tenent ĩ eccłia dei· et tñ ip̃am qᷓ
elt ſtratum chꝛiſti maculant multipliciter ber
vitam ſuam malam · de quo dici põt illud p̃s ·
lxxviij Deus venerũt gentes in heꝛeditatem
tuam pollueꝛ ut templu ſanctu tuum ꝛæc Der
Sad veꝛo qui ſoꝛtuna mtpꝛetat᷑ ſigmiſicant᷑ cle
rici cupidi qui cõgꝛegandis foꝛtune bonis to:
talit ſunt intenti · Peꝛ manaſſe veꝛo qui mte:
pꝛetatur obluno.ſñigmiſcantur religioſi qui do
mü patris ſui debent oblinſci . St qm inter eoſ
ſunt aliqui valde mali ꝗpter quod dicit augꝰ.
Sicut ñ mueni melioꝛes his qᷓ in monaſterio
Pfecerunt ita nõ muem deterioꝛes illis qui ĩ
iplſis deſeceruntet iſti mali ſigniſcant᷑ p dimi
dium tribü manaſſe que cuʒ finjs ruben ⁊ gad
accepit poſſeſſionem extra ꝓmiſſiomis terram

renunciantes iuri qð in terra ꝓmiſſionis eẽnt

habituri. Per hoc aũt ſigmificatũ fuit ꝙ plati
clerici et religion mali m ſua malicia pſ⸗ eueran⸗
tes poſſeſſionem nõ ſunt in terra viuentiũ ha
bituri h ſunt boĩs vite pᷣſentis ↄtenti · verutn
de iſtis in textu dicit᷑ fuerunt parati ad acq̃⸗
ſitionem teree ꝓmiſſionis nõ ꝓſe h̊ ꝓ alijs p
quod ſigniſicat᷑ ꝙ licet habeant malã vita mul
ti tñ eoꝝ habẽet ſanã doctrniã. Vat · xxnj. Sup
cathedꝛam moyſi ſederüt ſeribe et phariſei qd⸗
cunq; vobis dixermt facite ſm opa aũt eoꝛum
nolite lacere · dicunt em et nõ faciũt · t ſic per
bonam doctrimnã alios ad terrã viuentium mn
ducunt et ab ea ſeip̃ᷣos p malã vitã excludunt.
. 8 ſunt manſiones filiorum iſ⸗
rael ⁊c · Der hoc autẽ ꝙ populus
ifrael exiens de egipto venit ad teꝛ
trram ꝓmiſſionis p quadꝛaginta du
as manſiones ĩtelligunt᷑ miſtice quadꝛaginta
due generatõnes ꝓ quas dei populus ab ab⸗
raam patre ſidei noſtre venit ad chꝛiſtuʒ ꝓut
dicit᷑ math.j. Ab abꝛaam vſq; ad dauid geneꝛa
tiones ximja dauid vſq; ad tranſmigratõnem
babilonis generatõnes· xinj et a tranſmigra⸗
tione babilonis vſq; ad chꝛiſtuʒ generationes
xiiij· Que ſimul umcte ſunt quadꝛagintadue
Qbeiſłat᷑ eſt hereditas nobis ꝓmiſſa in vete⸗
ri ac nouo teſtamento Scdm amb.· vero ĩ ſer
mone quadꝛageſime p qᷓdꝛagintaduas mãſio⸗
nes h gurati fuerunt xlij dies quibus in obſer
uatione quadꝛageſime ieiunamus · d. ſic · Codeʒ
inquam numero moyſes p manſiones puenit
ad requiem quo et nos p ieumia ꝗꝓperamꝰ? ad
celum · CKXK. „ III.
. N boc capitulo deſcribunt termmi
terꝛe ꝓmiſſionis pᷣm quattuoꝛ par
tes oꝛbis que ſunt oꝛiens occides
aquilo meridies Der terrã vero ꝓ
miſſionis ſigniſicat᷑ terra vinentum ſiue vita

xiiij appellat· eb. ·dicit ð angelis · Nõne om
nes ſunt admiſtratoꝛij ſpus in mmiſteriũ mmſ

beata que nõ eſt apꝛie loquendo eelũ empire
um . Nam omnes angeli ſm doctoꝛes catho

licos fuerũt ibi creati · nõ tñ tt fuerũt beati. q

ſic nulli cecidiſſent· quod e falſum igit᷑ terra vij
uentium quod idẽ eſt quod vita beata duplici
ter accipit. Vno modo obiectiue. et ſic ie de⸗
eſt vita beata · nec habet terminos · hͥ eſt infini

ta· Baruch.iij. O iſrael q́; magna eſt domꝰ dei
et ingens locus poſſeſſonis eius: magnus et
nõ habet ↄſummatòem excelſus et immenſus

Alio modo accipit᷑ ſubiectiue ꝓut eſt foꝛmali

ter in mpo beato· 2 ſic eſt termmnata vita beata
huiꝰ termim ſic pñt aſſignari·ſcʒ ab oꝛiente cla

ritas diime viſonis ſicut ab oꝛiente nobis P⸗

uenit oꝛtus lucis a meridie vero ſuauitas ſrui

tionis ꝓueniens ex feruoꝛe dilectõmis. ſicut a
meridie ꝓuenit feruoꝛ caloꝛis ab occidõte fit

mitas tentõnis· certi em̃ ſunt omnes beati ꝙ
nullo modo cadent a ſua beatitudme. ab aqui
lone vero a quo eſt omne malu hiere. j. mocun
ditas exultatõnis qm videndo penas damna
toꝛum quas euaſerunt ex hoc habent materi

am exultatõnis. Hec ſunt nomma viroꝛũ

X·Per nouẽ pᷣncipes terram dündentes ꝓ
miſſionis poſſunt ↄuenienter intelligi nouem

oꝛdines angeloꝛũ· nã p eon mimſteriũ electi
pducunt ad terrã viuẽtiũ eã ßᷣm varios gradꝰ
beatitudĩs poſſeſſuꝛi·q̊s ſaluatoꝛ mãſoneſiohᷣ

ſi ꝗpter eos qui capuit hereditatẽ ſalutis ·

Recipe fiins irael vt dent lein
tIs de poſſeſnonibus ſuis vr
bes ad habitandum ⁊c .
DPer hoc ſigmificatũ fuit ꝙ pᷣncipes
et populi chꝛiſtiani debet ꝓuidere ilus qui de
putati ſunt ad cultu dei nõ ſolũ de vctu ⁊ ve

ſtitu .h etiã de locis ad habitãdu optunis. De

cernite qᷓ vꝛbes eſſe debeant ĩ p̃ſidia fugituio
rum .· Ad hoc aũt fuerüt ſex vꝛbes aſſignate
tres vltꝛa ioꝛdanẽ ⁊ tres citra· Toꝛdanis auteʒ
interpᷣtat᷑ ruus iudicij· ꝗꝑt᷑ qð p ipᷣm ſigniſſcat᷑
rigoꝛ examis extrem· ſiẽ igit᷑ tres ſunt cunta
tes.itres cium vnitatesnã cuutas ẽ ciuuʒ vni
tas · in qb vniunt᷑ ſideles añ iudiciũ qui ſunt ci
ues ſanctoꝝ et domeltici dei eph. ij has auũt ci
uitates vel ciuium vmtates pomit apeſtolus
eph.iiij. Vnus dommus vna fides · vnũ baptiſ
ma· ſinnliter poſt iidiciũ tres cuntates vł cui
um vniates in quib omnes electi m amma 1
coꝛpe ſtituti vment᷑ dici poſſunt tres pſore
in trintate pſonaꝝ et vnitate eſſentie ·. Nam

lbet pſonaꝝ eſt vna pſonaliter· et tres pſone

ſunt vndeus eſſentialit᷑. DPoſſent etiã dici trez

iiſte cuntates dei viſio clara ſruitio pfecta·1 te

tio hirma ante tñ iudicum aĩe ſanctoꝝ diumnã

bſte
tho

Deuterongnnug.

eſſentiam et tres pſonas vident et ea fruũtur
et in pᷣa firnnter ſtabilun
Explicit lber numerorum·

E ſunt verba ⁊c· Sequi⸗
tur · Cepitq; moiſes expla
nare legeʒ · Moꝛaliter p B
oſtenditur ꝙ nõ ſolum licitũ
eſt hetiam meritoꝛiũ homib
lueratis ſacrã exponẽ ſcripꝛaʒ

bm ſidei tenoꝛemet eius obſcura mi? intelli⸗

gZentibus declarare · ꝓpter quod in pſona ſapi

entie dicit᷑ ecci · xxinj. Qui elucidant me vitam

eternã habebũt. Sacra vero ſeriptura Ipꝛie di

citur ſapietia infra·iiij:ca:Mec eſt ſapientia ve

ſtra et intellectus coꝛaʒ populis Non valeo

ſolus negocia veſtra ſuſtinere c]· Der hoc at᷑

ꝙ moyſes ſapiens et deo familaris · intãtũ ꝗ
cum eo loquebat᷑ ſiẽ ſolet homo loqui ad ami
cum ſuũ et tñ pꝛeſſus onere regimĩs populi.

Aſtituit adiutoꝛes ſibi ·inſtruunt᷑ pncipes et p
lati ac etiam curati qui ſub inpoſito ſibi onere

ſunt valde pꝛeſſi:querere⁊ mſtituere ſibi adiu
toꝛes ad ſubleuatõem oneris· pncipes in regi
mine tempaliũ·plati vero et curati in regimi
ne ſpũaliũ:quales aut eſſe debeant adiutoꝛes

iſti oſtendit᷑ cũ dicit᷑ viros ſapientes . q̃ntuʒ

ad naturalẽ induſtriã ⁊ ſacre ſcripture noticiã ·
et hoc ĩ regimine ſpuali. in tempali vero regi
mine debent eſſe induſtrij ſcireq; 2uetudines

et iura cuntatũ terran ad quas ſe extẽdit re
gimẽ ſuũ · et gnaros. qᷓntum ad ſolicitudinẽ
debite pꝛudentie · quoꝝ QZuerſatio ſit ꝓbata

p experientiaʒ bone vite · ⁊ hec duo vltima in

vtroq; regimme ſcʒ ſpũalium ⁊ tem paliũ req̃ᷓ

runtur · Mittamus viros qui conſderent
terꝛam cτ ſenſus miſticus eoꝝ que dicunt᷑
de iſtis exploꝛatoꝛibo poſitus eſt ſupꝛa nume
ri :xiiij capitulo et·xv.

ca
Rofectiq; inde Sequicur in

ir. Et ð tris moabitarũ 1 amonita
rum dicit infra eodem capitulo ꝙ
domin dedit eaz hilijs loth in poſſeſſioneʒ ſiẽ
et ſilijs iſrael dedit terra chanaan 1 tñ ydumei
moabite ⁊ ammonite erant ydolatre· nlij veꝛo

iſrael cultoꝛes erant vnius veri dei · ex quo pa

tet ꝙ deus terꝛena bona ⁊ tpalia dat indifferẽ
ter bonis et malis.ſic ant nõ eſt de ſpualib bo
nis ⁊H eternis:nam bona gratie ⁊ gloꝛie ſolis
bonis ↄcedunt᷑ ⁊ ideo collatõ bonoꝝ tpaliuʒ
nõ eſt certũ ſignũ amicicie diume ̊ aliqn ma
gis ẽ adↄtraꝛiu· Tob·xxj· Quare g impij viuut
ſubleuati ſunt ↄſoꝛtatiq; duntijs ⁊c· Sequitur

——=

pol ſeſſionez eſau dedi mõtez ſe

*

Ducunt in bonis dies ſuos et in puncto ad
mferna delcendunt ·

cAMA.. 1IT
Kir filius manal ſe 2c.
Der manaſſen qui ĩterpᷣtat᷑ obliuio
Zuenienter ſigniſicari põt pᷣmꝰ pa⸗
ter alic? religionis aꝗpbate vt bea
tus augꝰ beatus bñdict?ꝰ beatus franciſeꝰ ⁊ ſic
de alijs.quã quilibet ingredies obliuiſci debet

populi ſui 1 domꝰ patris ſui p iair vero q̃ int
pꝛetatur vigilans vł illummatio· ſigniſicatur

quilibʒ bonus religioſus qui ſui patris exem
plo vigilat ad ꝓficiendũ in ſcientia ⁊ vita. ⁊ iſte
obtmet regionem argob · que interp̃tat male
dictio et ſublimitas.ddeo ſignificat excellentiã
ſuꝑboꝝ maledictã.Iob·v· Vidi ſtultum firma
radice ⁊ maledixi pulcritudii eius· Omĩs aut
ſupbus eſt ſtultus cuiꝰ ethimologia eſt ſtatu
altus. Tair aut obtinet argob:rexcellentiam ſu

perboꝝ qñ bonus religioſus verbo et exẽplo

ſupbos reducit ad humilitatem bonoꝛum ⁊ ſic
vertit nomma eoꝝ vocans eos anoth iairad ẽ
villas iairx · qꝛ facti ſunt habitacula dei qui habj
tat in mentibus humiliũ · Sſa · xvj.· Sup quẽ re
quieſcet ſpus meꝰ niſ ſup paupereʒ et Zꝛtrituz
et trementẽ hmones meos. Vbi veꝛo tranſla
tio noſtra habet paupem ala tranſlatio habet
humilẽ.· ⁊ ideʒ ſigniſicat· nã math. v· pumiles di
cunt᷑ paupes ſpuid ẽinõ habentes mjflatũ ſpi
ritum vt exponit augꝰ. pcedite fratres vros
hilios iſrael tales em religioſi ad edifcatõem
alioꝝ apti ad p̃dicandũ ⁊ 2feſſones audiẽdũ

a ſuis ſupioꝛibus ſunt mittendi abſq; vxoꝛnlo

et puulis ⁊ umentis p vxoꝛes intelliguntur
