tatem pacis ⁊ fecunditatem animalum iocũ
ditatem pꝛolis ⁊ anncoꝝ· ⁊ patʒ in textu vſq;
br Qui dixert deo recede a nobis C·vbi re
mouet quandãꝗ falſam ſolutõnem:que poſſet da
riſ.ꝙ deus talia bona deduſet eis eo leruie⸗
rant ei et patet. Veruntñ q; non ſunt mm ma

mu eon bona ſua · econuerſo q; ſeruiunt bõiſ

ſuis: Quotiens ſucerna im pioꝝ extinguet lu

cerna hommis elt rõ recta que extinguit᷑ in

impijsſap· ij excecauit em̃ eos malicia eon.21

ſupuemjet eis inundatio id eſt pumitio duna

que ſicut mundans aqua venit ex impꝛouiſo ·

erunt ſicut palee igni gebenne pate · Math·

ujj Haleas aut comburet Deꝰ ſeruabit ſi lijs

illius doloꝛem patris Iid eſt ſimie penã imita

hic pomt᷑ ſpᷣius iob reſponſio· vbi
pmo petit audientiam dicens · Ru

toꝛibus ſuis et cum reddiderit tunc ſciet ſez
pater p expientiam· nam ſilioꝛu damnatio au
gmentabit ſuam penaʒ: apter quod diues epu
lo ſomidabat aduentu fratrũ ſuon in gehben⸗
nam luce · xvj · Oculi eius videbüut interſectõ
nem ſuã id eſt fiion ſuon damnatõnem que
dicit mntfectioeo ꝙ eſt moꝛs ſcdᷣa:⁊ qꝛ pꝰ moꝛ⸗
tem non poteſt anquid diſponere ð domo ſus
ſubdiẽ Quid em̃ ad eum ptinet ꝛc· Et ſwi nume
rus menlum eius dimdiet id eilt ſi duratio
domus ſue bꝛeuietł et quonmia hec pᷣuiſa ſunt a
deo ſequit Nunquid deu docebit quiſpiam·
c · Iſte moꝛit᷑ Mic pont᷑ quedaʒ diſtinctõ
moꝛitum in moꝛtali peccato · pᷣm tñ expoſitio
nem miſtica cum dicit᷑ Iſte moꝛ ꝓ peccatũ
moꝛtale· robuſtus ⁊ ſanus· coꝛpoꝛe· duues
et ſelxtempoꝛali ꝓſperitate· viſcera eiꝰ ple
na ſunt adipe /i mens eiuſ ſuperbia · que ðꝛ ad
eps eo ꝙ oatur ex pꝛoſperitate tempali ſiẽ ad
eps ex abundantia cibr et medullis oſſa illius
ixrigant᷑ id eſt eius amici quibo ſoꝛtiſcat᷑ nbi
ter m ſuperbiam eleuant᷑ alius moꝛi᷑ in ama
ritudine peccando moꝛtaliter ex moꝛdinato
affectu et malo conatu ad diuitias quas nõ po
teſt habere . et tñ ſimul m puluere doꝛment
nam ambo terrenoꝝv curis conſopum?᷑ 1 ver
mes opient eosq; curis moꝛdacib lacerant᷑·
&t quoniam alios eſtimant ſibi ſimiles · ideo
ex pſona muſti eis reſponde? Certe noui cogi
tatõnes veſtras πα Et quomiã ex abundantia
coꝛdis os loquit᷑ ideo de iuſtis obloquunt᷑ di
centes· Vbieſt domus pᷣncipis. id eſt ſupbi

mali nanq; duntes uũiſtos dicunt eſſe ſuperboſ
et impios· deo ſubdit· et vbi tabernacula im
pioꝛum interrogate vos maledici· quemilibʒ

ð viatoꝛibbid eſt p viam vite pntis ad priaʒ
recte pgentibus · et hec eadem illum intelli
gere cognoſcetis· Et que ſunt illa ſubditur ·
Quia in diem pditõnis ſeruat᷑ malus m hoc
em̃ conuemunt viatoꝛes pꝛedicti per quod in
telligunt᷑ religioſ cum iuſtis: ꝙ mali ad diem
iudicij reſeruentur puniẽdi · Quis arguet co
tam eo vias euis Qhꝛiſtus:dillud mat xxv.
Eſuriui et non deiſtis mihi mãducaẽ ⁊c· Tpᷣe
ad ſepulcra ducet᷑ : damnatoꝝ · Luce· xvj. MIoO⸗
tuus eſt duies et ſepultus eſt in inferno · ⁊ im
congerie moꝛtuoꝝ morte ſcdᷣa vigilabit q;
nullus quietis ſomnꝰ eſt in gehenna: Dulcis
fuit glareis cochiticochitꝰ a poetis dicit᷑ flu
uius inſernals· glaree vero ſunt lapilli exiſte
tes ĩ fundo fiuuij ꝑ quos demones poſſut in
telligi · quibus impius dum viueret dulcis fuit
nam eon voluntatibus obeduuit . Ante ſe oem
hominem trahit ⁊c id eſt infernalis fluuius
ante hunc impium multos traxjit et trabet pꝰ

ip̃ᷣm

dead
ſedd
lius
t ſ⸗
nam
bnat
nöpo
nent
1ver
rani⸗
deo
cogi
ntis
ſdi
upoi
erboſ
a im
mh
priq;
nteln
tur
e
ſem
tco
w
4e
M
1nn
s
lun
ſte
tin
ſut
en
19
.

ſpondens autem eliphat. c
HMic ponitur tercia replicatio eius
contra iob in qua arguit euʒ de cru
delitate infidel tate · licet aũt eius
iob nõ valeant qui talis nõ erat

valent tñ contra eos qui tales ſunt pᷣm vitat·

Tſic intendo exponere incipiendo a loco vbiin
cipit eum de dictis vꝛcijs notare dicens · Ab⸗

liſti pignus fratꝝ tuoꝝ lie cauſa hoc eĩ

facumt domimm crudeles ⁊ eoꝝn miniſtri · 1 nu
dos ſpoliaſtiid eſt pauperes male veſtitos.
Raqua laſſo non dediſti ⁊c nomme panis ⁊ a
que intelligit᷑ omnis cibus ⁊ potꝰ que auferũt
tyrãni etiã ab indigentibo et hoc notat᷑ cum ðꝛ

non dediſti id eſt abſtuliſti·minꝰ em dicedo
plus ſignificat. In foꝛtitudine bꝛachij tui poſ

ſidebas terꝛam id eſt· p tyrannidem · Viduaſ
dimmſti vacuas eaꝝ auferendo ſubſtantiam·
Let lacertos pnupilloꝝ cõmmuiſti.id ẽ tutoẽs
eoꝝ dure tractaſti.Sed q; deus aliquãdo tala
punit mi pnñti ſubdi· Pꝛopterea circundatus
es laqueis·id ẽ multiplicib malis 2turbat
te foꝛmido ſubita· ne veniant adhuc tibi ma⸗
lora mala · Et putabas te tenebꝛas non viſu
rum .id eſt te nõ puniendũ pꝛe ſupbia non ti
mens deum ideo ſubdi · In cogitas ꝙ deus
excelſioꝛ ſit ⁊c q̃ſ ·d· videt᷑ ꝙ tu credas deu de
iſtis mſerioꝛibus noticiam non habere · p hoc
ꝙ peccas ſine freno ⁊ muerecunde · Nuquid
ſemitam ſeculoꝝ cuſtodire cupis /id eſt· vitaʒ
imquoꝝ imitari:q d·patet ꝙ ſc. ex modo tuo
viuendi. qui ſublati ſunt ante tempus id eſt
moꝛtui ante immũ naturaleʒ · ꝗpter ſuam ma
liciam· Ifluuius ſubuertit ſunda mentu eon
id eſt ið in quo habebant ſiduciã· Qui dicebãt
deo recede a nobis ⁊c eius nundos repellen⸗
do· ſcʒ ꝗphetas ⁊ apoſtolos ⁊ pꝛedicatoꝛes ali⸗
os· et quaſñ nibil poſſet omnipotens eſtima:
bant eum vt videt᷑ ex opibus eoꝝ· cum im:
pleſſet domos eoꝝ bonis et ſic in eis ptʒ pee
catum mgratitudmis Viebunt iuſti et leta⸗
bunt᷑ de eon deiectõne . Dlal.lvij. Letabit iu⸗
ſtus cum viderit vmdictaʒ ⁊c · Rt quia quilibʒ
quantulibet malus redire poteſt ad bonũ duʒ
viuit ſubdit · Acquielce g ei ⁊c· vere peniten
do et ĩm humiliter depꝛecando ⁊ p hec habe
bis fructus optimos /ſcʒ gratiam m pꝛeſenti
et gloꝛiam in futuro· Suſcipe ex oꝛe illiis le
gem leuangelicam quam oꝛe ꝗpꝛio ꝓmulga
uit Meb·j· Nouiſſime dieb iſuis locutꝰ eſt no
bis in iio· Si reuerſus ſũis ⁊c· replicatio ẽ
euiſdem ꝓ alia verba· Dabit ꝓ terꝛa ſilice c 1
id eſt. ꝓ terꝛenis celeſtia ꝓtranſitoꝛijs eter⸗
na· erxisq; contra hoſtes tuos /a te repelledo
ſpus malignos et argentu coaceruabit᷑ tibi.
id eſt vere diuitie celi. Tunc ſup ommpoten
tem deucijs afflues eius bonitate fruedo 2

7
1
7

eleuabis ad deum faciem tuam ap̃m dare vi
dendo· rogabis eum ꝓ tibi deuotis oꝛando

et vota tua reddes deum iugiter laudando

Decernes rem πω nam ſanctis ad votũ ſuc
cedunt omnia · Sed qnoniã gloꝛiã celi pꝛecedit
bumilitas in pntiideo ſubdit · Qui enim hui
lia tus fuit ⁊c · St ſimiliter vite puritas Apo·
xxj · Nihil mquinatũ intrabit in ilam ideo ſe
quitur · Saluabit᷑ innocens ꝛc ”
Sſpondens autem iob 2c ·
Supius pluries fuit dictum ꝙ iob
Vri pſłecti gerit tipum · vir aut per
NANeect? ad pꝛemiũ ſuſpirat · et euis di
latõnẽ cum gemitu poꝛtat· d· Nuc qͥʒ in ama
titudine eſt ſermo meus · ſed quando conſde
rat ꝙ ex tal dilatõne poteſt in peccatũ cadere
cum nõ ſit in bono confirmatus· tunc euis ge
mitus aggrauat:᷑ · jdeo ſeq̃t.· ⁊ manꝰplage mee
aggrauata eſt ⁊c Quis mih tribuat vt cogno
ſcam ſicut ⁊ cognitus ſum· et veniaz vſq; ad

ſolium eius .qð eſt in gloꝛia celeſti· Sed quo

niã opoꝛtet pᷣcedere iudicum pticulare moꝛ

tis ſequit᷑ · Donã coꝛam eo uidicium ⁊c]. cõñi

derando quid in udicio reſpondeam coꝛã ipo
Los meu replebo increpatõmibo meditando

peccata mea quibus ſum mmcrepandus · vt ſciã

verba que nuhi reſpõdeat c· penſando nãq;

peccatoꝝ grauitatem aduertit quis increpatõ

nis qualita tem · Nolo multa foꝛtitudine con
tendat mecum id eſt · rigdꝛe iuſticie h cum tẽ
pamento miſericoꝛdie · Pꝛoponat equitatem
contra me ⁊c equum eſt em̃ ꝙ cum min undicõ
aponit᷑ obligatio· ſic ⁊ ſatiſ factio ꝗponat᷑ ſi aũt
⁊ſideret᷑ ſati factio facta ꝓ nobis p chꝛiſtum
excedit omne peccatu humanũ · et ſe ad victo
riam puenit iudicium hommis contra inimi
cum :quod aũt excedat oſtenditd· Si ad oꝛiẽ
tem iero ⁊c oꝛiens eſt chꝛiſti oꝛtus:occidens
autẽ moꝛs eꝰ· ſmiſtra vo deſcenſus ad inferna
dextra ſeſſio eiug in patris dextra hec aut ſunt
incompꝛehenſibilia a nobiſ a excedunt obliga
tõnem ꝓ peccatis· Sed qꝛ vit perfectus timẽ
ſibi debet gpter mcertitudinem ſui ſtatus dðo
ſubdi · Ihe ſcit vaam meamqd. neſcio eam.
de re em̃ ignota cõmumiter dicit · deus ſcit · Sʒ
quãuis iuſtus ſtatum ſuum neſciat p certitudi
nem : ſcit tñ ꝓꝑ cõecturamquando de moꝛtali

peccato non eſt ſibi conſciuset eſt ad obedien

dum deo promptus ideo ſequit᷑ · ꝓbauit me
quaſi aurũ ·id eſt appꝛobauit et ſubdi huius
ſignum · Veſtigia eius ſecutus eſt pes me?.
in bonis ambulando ⁊ a mals declinãdo. ITpᷣe
em̃ ſolus eſt qui pꝑ certitudineʒ ſcit ſtatũ mẽ
um tam pñs q; ſuturũ· et nemo auertere põt
cogitatõneʒ eius nam eius conſilia ſunt incõ

pꝛebenſibiha Qu expleuerit in me voluntatẽ

tutis · in frigoꝛeid eſt contra frigus inſdeli
tatis· quos imbꝛes montium rigãt /id eſt do

ſuam c] nam de me poteſt ficere quidquid

ſibi placuerit nuc et in futuꝝ Rt idcirco a facie
euis tuꝛbatus ſum pꝛopter moꝛtis periculuʒ
et conſderans eumiudicem ventun· timo
te ſolicitoꝛ] neſciẽs in qua parte ſim ponendꝰ
Deus emolliuit coꝛ meum. faciens ipſum p
plexum illud ei quodelt molle ad ptes oppo

hſtas eſt flexibile · Non em perij pꝛopter in

mſmentes tenebꝛas . id eſt non ſum mihi con
ſeius de peccatis grauibo pꝛopter que debeaʒ

perireſed quia per hoc non ſum iuſtiſicatus

maneo m perplexitate · MM
B omnmppotente ⁊c Secundum

gregoꝛiuʒ iob loquit᷑ hic contra in

uinam pꝛudentiam extendi ad hec

lerioza contra q́s dict. Ab omnipotete nõ

ꝛa cO .
ſunt abſeo indita tempoꝛa nam ſua eternitate
totum tempus mcludit ſic omia entia ßm qð

cunq; tempus vno intuitu compꝛehendit · qᷓ

aut nouerunt illum p rõnis inueſtigatõnem

et etiã p hdem/ inoꝛant dies illius q; nõ cõ
pꝛehendunt modum eternitatis euus Klnj ter
mmos tranſtulerunt a patrib poſitos et di⸗
uerſas hereſes cõdiderũt · diripuert greges
domini a ſuo ouili: et pauerunt eos· pabulo
erꝛoꝛis ſui: aſinum pupilloꝝ abegerunt dẽ
ſuſtẽtatores chꝛiſtianoꝝ deceperut vt ulianũ
apoſtatam ⁊ aliquos alios pꝛincipes qui erãt
chꝛiſtia noꝝ ſuſtentatoꝛes: et abſtulerüt pꝛo
pignoꝛe bouem vidue p quẽ ſignificat᷑ pꝛedi
catoꝛ in agro laboꝛanſ eccleſeque aliquando

heretici pſecuti ſunt calumnioſe Subuͤterunt

paupen viam a veritatis wia ſimplices deui
ando· Alij quaſi onagri in deſerto ſub ſimu
latõne ſingularis penitentie decipientes a tra⸗
mite directo⸗ſicut albigenſes ⁊ paupes de lug

duno· pꝛeparant paneʒz liberis id eſt doctri

nam peſtiferam ſuis diſcipulis De qua dicitur
pꝛoub.ix/ Aque furtiue dulcioꝛes ſunt et paniſ
abſconditus ſuauio: Agrũ non ſuu demetut

id eſt detrũcant/q; doctrinaʒ eccleſie defalcaãt
Ruos dinnttunt hommes · eos virtutibo

ſpoliantes· quibus non eſt operimentũ· vir

ctrine ſuperboꝝ hereticon mloꝛmant. et nõ

habetes velame virtutu amplexãt lapides J.

bereticis induratis ſe firnnter con ungentes ·

ain fecerunt c pſequentes quos vbis tra

ere non poterant ad ſua documenta- et eſu
rientibus tulerunt ſpicas id eſt illud modicũ
quod habebant·. Inter aceruos eoꝝ meridia
ti ſunt liid eſt in meridie occultati ad rapiendũ
qui caleatis toꝛcularibus ſitiunt id eſt ſemp
deſderant lacere peius quod poſſunt. De qᷣ

ſdeles quoꝝ aliqui negauerunt di

uitatibus fecerunt viros gemere id eſt de ſo
cietatibus catholicoꝝ virtuoſos gemere fece
runt eo ꝙ hereticoꝝ mala repellere nõ potue
runt . Fpi rebelles fuerũt lumim id ẽᷣ chꝛiſto
qui lux eſt mundi · nec reuern ſunt q; nõ pe

nituerunt · Mane conſur git homicida p ma

ne tempus pꝛoſperitatis intelligit᷑ · m quo he
reticus apte ſideles perce quit᷑.· p noctem vᷣo

erit ·q· furq; tempoꝛe aduerſitatis occulte ſi

deles decipere conat· Oculus adulteri obſer⸗
uat caulginemnam hereticus qui adulter eſt
verbi dium querit latebꝛas ad docendum ibi ·
Si ſubito apparuerit auroꝛa ſuſpicant᷑ vmbrã
moꝛtis hoꝛrent em̃ heretici catholici docto⸗

ris pꝛeſentiam ne manileſtet eonꝝ erꝛoꝛez. Le
uis eſt ſup faciem aque nam hereticus ſtatim
flectit᷑ ad inpulſuʒ ſuggeſtionmiſ male Ma
le ſit pars euus· Deſcripta heretici malicia hic
deſcribit᷑ eius pena cuiꝰ pars eſt cum demoni
bus. nec ambulet ꝓ viam vinean id elt · cõſo
latõnum duinan · Ad caloꝛeẽ nimiu tnſeat ⁊c]
talis em̃ alternatio dicit inferni pena · Obluu
ſcatur eius miſericoꝛdiaq; in inferno nulla e

redemptio · Dulcedo iluis vermis nam pec
catum quod fuit eis dulce · verſum eſt in vmẽ

conſcientie · de quo ðꝛ eſalxvj· Vermis eoꝝn nõ
moꝛiet᷑ c· Non ſit in recoꝛdatõne · inter ſan

ctos· ſed atterat᷑ quaſ ignum mfructuoſuʒ
2d ignem gehenne pꝛepatum. Daut ſterile
id eſt carnem · et vid ue non benefecit id elt

aie ſue a chꝛiſto derelicte· Detraxit ſoꝛtesꝛc
catholicos depᷣmens p pꝛmncipes hereticos· ⁊

cum ſteterit non credet vite ſue. qꝛ qzdiu ſtat

iin hereſi non credit chꝛiſto qui eſt amime vita
Dedit ei deus locum penitentie abutit᷑ eo
nolens redre · Oculi em̃ illius ſunt ĩ vijs eiꝰ
cogitat em̃ aſſidue qualiter poſſt malũ ſuum
continuare· Gleuati ſunt ad modicum ſcilieʒ
in pñti vita que eſt modica et humiliabuntur

ſi cut omniaſcʒ pꝑ moꝛtemſcut terꝛe naſcetia

et ſicut ſumnntates ſpicarũ conterent᷑ flagel

lo dyaboli cũ in area inferni ponent

Licet aut eius verba contra iob nõ
valeant·. qui ſe deo non compabat

tra quẽcũq; qui hec attentat ⁊ ſic
ðꝛ · Poteſtas in pꝛematõne iuſtoꝝ quibus
dat bonum inhmitum · et terꝛoꝛ in punitõne
maloꝝ· ebᷣ x· Moꝛrendum eft mcidere in ma

nus dei viuentis · qui facit concoꝛdiam m ſub

limib ſuis id ẽ. in viris pfectis in quibus con

coꝛdat caro ſpuũi obediendo ei · Nunquid eſt
numerus nulitum eius qdnon quantum ad

bomines· q; ſon deo cognitus eſt electoꝝ nũs
Let ſup que non fulget lumen illuis. qꝛ lumẽ

Vpondens autem baldach 2c

necſe falſo de iuſticia cõmendabat ·

tdeß,
r ſeee
potne
chuſto
nöe

pm

guohe
ten d
kalleſ
lter
unb⸗
vybri
docho⸗
Le
ſktin
M
ciahi
emom

me

rationſs datum eſt omnibb hommib.Johan.j
Ilummat omnem hommem veientem m huc
mundum · Nunquid iuſtiſicari poteſt homo
c··q̃ſ·d·nõ qð ꝓbat per hoc qð ſequi.· Scce
luna non ſplendet id eſt eccleſia qᷓ;diu maloſ
cum boms adnuixtos habet · et ſtelle non ſunt
munde in conſpectu eiusp ſtellas mtelligut᷑
viri perfecti in ſcientia et vita Daniek · xij · Qui

ad iuſticiam erudiunt plurimos quaſi ſtelle in
perpetuas eternitates· Iſti vero non ſunt mũu
di ſalteʒ a venialib peccatis quantomagis hbo
mo putredo. id eſt carnaliter viuens qui pu

treſcit in ſoꝛdibus carniis
ſpondens autem ob. ⁊c

apter quod iob eus impitiã confu

re debilem eſt caritatis h adiuuare ſoꝛtem adu

latõnis. Qui dediſti conſilium ⁊c /q̃ñi· d dare
conſilium ignoꝛanti eſt pietatis h̊ dare ſa piẽSti

eſt pꝛeſumptõnis· Scce gigantes gemũt ſub

aquis ⁊c id eſt demones damnati Zemũt m
inferno qui eſt ſub terꝛa que eſt infſerioꝛ aqua
Nudus eſt infernus coꝛam eo ꝛcq̃ſ daſta

omnia patent oculis dommi quãtũcunq; ſũt
occulta:⁊ multo ſoꝛtuis alia · Qui extendit aq̃
lonem ſup vacuump aquilonem demon in⸗
telugit᷑ ᷣm illud hiere· pmo.ab aquilone pande
tur omne malum/g extendit aquilonem ſuper
vacuum·q pmittit demonis poteſtatem ſup

homines diume gratie vacuos. ⁊ appendit ter
ram ſup mplum łi:cõſidexe pmittit terrenos

homines ſup bona tranſitoꝛia qᷓ ꝓ nibilo ſune
reputãda: Qui ligat aquas in nubibus ſuis.

nam aquas ſapientie dat pꝛedicatoꝛib ecce · de

quibo dicit᷑ eſa lx · qui ſunt iſti qui vt nubes vo
lant vt nõ erumpãt piter deoꝛſum pꝛedica
toꝛes em̃ nõ debent ſimul effundere ſuã ſcietiã
ſed hᷣm auditoꝝ eapacitatem ſimplicibo em̃ nõ

ſunt difficilia pdicanda:jcon·iij tanqʒ paruuliſ

m chꝛiſto lac potum dedi vobis· non eſcaz ꝛc·

Qui tenet vultũ ſolij·ſii id ẽ gloꝛie ſue ma

gmitudinẽ tʒ a nobᷣ abſcõditã et expandit ſup
illud nebulam ignoꝛantie:quia nõ habemus
inde cognitõnem niſñ valde impfectãa.· Term

num circũdedit aquis vſquequo ſiniant lux et

tenebꝛe per aquas populi ſigniſcant. Apocẽ·
xvij. ARque ſup quas muler ſedet populi ſunt
EX. Termmus aut vidend deum populis eſt
in ime meriti ae demeriti · que p lucem et tene

bꝛas intelligunt᷑· ſuppoſita tn purgatõne totali
OQolumne celi contremiſcunt ⁊ pauet ad nu
tum eius qꝛ nõ ſolum ſimplices chꝛiſtiani ſed
etiam eccleſie pꝛelati deum timent timoꝛe fiua
li· In foꝛititudine illius maria 28regata ſunt

Quoniaʒ baldach aliqua dixerat dð/
poteſtate dei quaſ loques ꝓ ipſo.

it . ¶ uuis adiutoꝛ es c]q·d· adiuna

pꝓ maria que ſunt congregatõnes aquan ligni
ſcant congregatõnes gentium ſub chꝛiſti ſide
Let pꝛudentia eius pcuſſit ſuperbuʒ /q; dyabo
luũ ſupauit in cruce Spuũs euis oꝛnaiut celos
id eſt apoſtolos de quibus ðꝛ pſalxviij celi e⸗
narꝛat gloꝛiam dei ⁊c · qui fuerut oꝛnati doms
ſpuſſancti act.ij· et obſtetricante manu euis

eductus elt coluber toꝛtuoſus id eſt dyabo:

lus qui per virtutem chꝛiſti eductus eſt ð coꝛ
dibus humanis in quibus habitabat tanqᷓʒ m

pꝛopꝛijs cauernis

didit quoq; iob· c ·
Judic ium aliq̃ndo ꝓ damnatiõe ac
cipitur·⁊ ſic iuſti indicium aufertur
ado ab eterna damnatõne libera
tur ·quod ſit vno modo quãdo peccatoꝛ ð pec
catis ꝗpꝛijs hic punit᷑ et ſic dicit iob. Vünt de
us qui abſtulit c νι per amaritudinẽe pntis
pene liberatus fuit a penis gehene ⁊ obtmuit

augmẽtum glone· Sed quoniam ad iuſtump

tinet vt nulli deferat cõtra veritatem que ma
gis eſt amica· vt ðe pᷣmo ethicoꝝ· deo ſubdit.
Ldonec ſupeſt alttus in me d eſt vita· nõ lo
quẽtur labia mea iniquitatem ꝛc]· Sequitur·
LNeq; enim repꝛehendit me coꝛ meum ꝙ ſu
ſtinuerim aliꝙ falſum ſicut autem eſt falſtas
in verbo ia et in facto· de qua ſubd Que ẽ
ſpes ypocrite ſi auare rapiat ſcʒ pecuniam vł
humanam laudem·q dnulla· Nunquid deus
audiet clamoꝛem illius .id eſt euis oꝛõnem·q·
di · nõ · Nunquid poterit in omnipotente de
lectariqdnon:·q; ſi fecit aliquod bonum hoc
non fuit amoꝛe dei ſed ſui Ecce om̃es vos no
ſtis ꝙ veritateʒ dico et fruſtra impugnatis·
ec eſt pars hominis impijid eſt eiꝰ pe
na. Si multiplicati fumt filij euis ⁊c/id ẽ euiſ
poſteritas deſiciat gladio et fame· Et vidue il
lius nõ ploꝛabũt eis compatientes et ꝑ conſe
quẽs nullus aluis co mpatiet q vidue magis
ad hoc diſponunk. Si compoꝛtauerit q̃ſ ter
ram argentum p quod ſigmihcat᷑ ſacre ſcptue
eloquium·.PſalxjSloquia donum eloquia ca
ſta ar gentum igne exammatum. t quaſi ter
ra compoꝛtat᷑: quado ad queſtum applicat᷑ et
ſicut lutum pᷣparauerit veſtimenta id elt vir
tutum opera de genere ß; peruerſo ſine facta
Liuſtus veſtiet᷑ ilis c nam vñ ꝓpocrita dam
natur uiſtus ſaluatur duierſo tn ſine · Edinca:⸗
uit ſicut tnea domum ſuam que fecit eã coꝛ⸗
tumpendo panmim ſicut ypocrita goꝛrumpit
intentõne puerſa opus bonum· et ſicut cuſtoſ
fecit vmbꝛaculumquod eſt mſtabile habita-
culum weo ſubdit᷑ · Duies cum doꝛmerit · p
moꝛtem· nihil ſecum auferet · aperiet ockoſ ſu
os m pena qui clauſi erant in culpa · nocte
oppꝛimet eũ tempeſtasid eſt in moꝛte tollet

eum ventus vrens id elt ſpus malignus ad
gehennam eum poꝛtanſ· emnttet ſup eu pe
nas ſine miſericoꝛdia · de manu eüis fugiens

fugiet · hoc dicit᷑ vyromce tanqᷓʒ; impoſñbile · ꝗpt
quod ſubdit᷑ Stringet ſup euʒ manus ſuas

ita ꝙ eru non poterit ſibiabit ſup eum· ir

ridendo · intuens locuʒ eins ſcʒ in fernuʒ vbi

nulla eſt redemptio ·

XXVEIIT.

pꝓargentum intelugit᷑ eloquium ca
ſtum quod emanat de ſacra ſepᷣtu⸗
ra: et auto lòcus eſt m quo conflat · quia va
ſapientia p aurum deſignata p ſpiritũſanctũ

qui diumus igiis eſt confert Eerrũ de terꝛa

toll? ·p ferrum quod omnia domat intelligi
tur foꝛtis contra aduerſa ̊ ad hoc exigit᷑ vt a
tꝛemis deſirijs tollat᷑ et lapis caloꝛe ſolutuꝰ
ĩe svᷣtit᷑ nã coꝛ pꝛuis lapideu ſi caloꝛe ſpuſſan
cti penetret᷑ lt es r ſonoꝝ ad dumas laudes
Tempus poſuit tenebꝛisſcʒ noctem. ⁊ vm
uerſoꝛum ſinem vpſe conſiderat attingit emʒ

Abet argentum venarumſua
rum principia /Sicut dictũ eſt

aà ſine vſq; ad finem foꝛtiter/ſap̃· vnj.· Lapideʒ

quoq; canginisid eſt · demoneʒ cum angelis
ſuis et vmbꝛam moꝛtis id eſt cateruam pᷣſei
toꝛum ad gehennam· dundet toꝛrens diuie
ſententie a populo pegrinante id elt· ab ele

—.

ctis tendetibo ad prĩiam ⁊ hec diuiſio fietqᷓndo

dicet᷑ ilis ite maledicti xc· et iſtis · venite bene

dicti c math· xxv· ̊ modo ſimul habitant in
boc mundo:. quos oblitus eſt pes hommis e⸗

gentisid eſt affectio chꝛiſti qui fuit egenus

P nobis· et muios ſcʒ deo ꝑ gratiam ad quã

non reuertent Terꝛa de qua oꝛiebat᷑ panis
C]· hec eſt iudea in qua p legem et ꝗphetas

oꝛiebat᷑ panis verbi diummiq̊ p ignem muidie
cõtra chꝛiſtum fuit ſubuerſa et ſterilis effecta
ocus ſaphiri lapides eius peꝛ quos intelli

Sunt᷑ ꝗphete contemplatoꝛes celeſtuim ·quia

ſaphirus habet coloꝛem celicum· et glebe illiꝰ

aurum id eſt patriarche fulgentes auro ſapi

entie ex iſtis vero que fuerunt in iudea Fui oꝛ

apparet inſidelitas ſuade qua ſubdi Semitã
ignoꝛauit aius .id eſt · euangelium chꝛiſti re⸗

nuit qui de celo ꝓ pꝛedicatõne eius aduolauit
nec mtuitus eſt euʒ oculus vulturis · ſiẽ chꝛn
ſtus typum auis tenuit in pᷣdicatõne.ſic vultu

ris in paſſione tũc em̃ ſicut vultur declmmauie

ad locum cadaueris qui a caluarijs decollatoꝝn
ibidem mons caluarie dicebat᷑. q̊ oculus vultu
ris non viit iundeam q; chꝛiſti paſſio ſibi non
Pfuit ad ſalutem· Nec calcauerũt eam filij in
ſtitoꝛu . id eſt· pꝛedicatoꝛes eccleſie qui ſunt ſi
ij aphetan apoſtoloꝝ:nam a iudea repulſ
tranſierunt ad gentilem populum conuerten

dum. nec tranſjt per eam leena. id eſt· eccle⸗

ſia que bene leena dicltur. ſicut et chriſtus di

citur leo de tribu iuda · Ad ſincem extendit
manum ſuam· NHoſita obſtmatione iudeoꝛuz

hic ponit᷑ vocatio gentium que lapides dicte
ſunt eo ꝙ lapides coluerunt · dicit ig· Rd ſin
cem extendit manũ ſuam · gentilitatem vocã
do ad ſidem . ſubuertit a radicib montes . q;
pꝛinci pes qui erant in ydolatria radicati con

uertit ad hde chꝛiſti· Xn petris viuoes excidit

q gentibus fluenta gratie dunſt · omne pꝛe
cioſum vidit oculus eius nã opus eterne glo
rie dignum appꝛobauit in gentib· Pꝛoſunda

quoq; fluuioꝛu ſcrutatus eſt· q; ꝓfunda ſcri
pturaꝝ per doctoꝛes ex gentib Zuerſos ſcru
taxi fect dyomiſium · et auguſtinũ ⁊ huiuſmo
di · ⁊ abſcondita ꝓduxit in lucẽ ꝓ eoꝝ erpoñ
tõnem h quoniam duiina maxime quantũ ad

apꝛia pſonarum declarari non poſſunt niſ pe⸗
ſpecialem dei illuſtratõnem ſubdi Sapientia

vero vbi muenit᷑ ⁊c iid ẽ dei hlius qui eſt ſapꝛẽ
tia patris ⁊ intelligentia: neſcit homo pꝛeciuʒ
eius id eſt quib meritis ſie incarnata q; niła

ſufficumt ad hoc·ſ̊ ꝓceſſit ex miſericoꝛdia et li
beralitate diuma. nec muenit᷑ ĩ terꝛa ſuauiter
vuientium id eſt in carnalibus hommib. ſed
ſpuũalibus qui beneſicio reuelatẽnis duiine ha
bent noticiam dei habitatis in ſe · ſic ei dicebat
paulus:ijconxiijan expimentum queritis eꝰ
qui in me loquit᷑ chꝛitus· Abiſſus dicit ⁊c ·p
abiſſum intelligit᷑ vir aſtutus . ⁊ per mare tur
bulentus in quib non eſt iſta ſapientia· h illa

que terꝛena eſt ammał et dyabolica. Nõ dabi

tur aurum obnſum ꝓ ea ꝛc nam in compatõ
ne eius vileſcunt omnia ·quod ſigniſicat᷑ p oĩa
pꝛecioſa hic expꝛeſſa· Volucres quoq; celila
tet ⁊c id eſt demo nes qui dicuntur volucres
math.xiij. et moꝛs et pditio dixerunt auribuſ

noſtris audunmus famam euis · licet em̃ an

geli ante calum de celo clarioꝛem cognitõneʒ
habuerunt q; hommes ·tñ nõ viderut diumazʒ
eſſentiam nec ꝗpꝛia pſonaruʒ: deus intelligit
viam eius id eſt ꝓceſſum euis pꝓ naturama
patre et ꝓceſſum eius m mente per gratiam ·
Lipſe nouit locum illiusſcʒ ſinum patris.⁊ l
cretum mentis· Qui fecit ventis pondus ſu
perbos humiliando:. et aquas appendit imn mẽ

ſura vnicuiq; dans ſapientiam ᷣm pꝛopꝛiam

virtutem Quando ponebat pluuinjs legem

dirigendo linguã doctoꝛis pᷣm auditoꝝ capa

citatem· et viam ꝓcellis ſonantibuſquod hit

quando pꝑ ſonum pᷣdicatõnis mcutit iudicij fu

turi terꝛoꝛem mentibe humanis: tunc vdit l

lam ·id eſt videri fecit· qꝛ p talia cognoſeit᷑ im
perfecte tñ· et dixit homm. p ſenpturas et
doctoꝛeg Timo: domm pe eſt ſapientia /ti

moꝛ em̃ ſilialis ha bet annexrum ſapientie donũ

let recedere a malo mtelligẽtia quia p talem

—— — — — ——, B—, —, —

ſhod
tende
udeeng
eodecte
R
ene,
lts
aticen
endr
ne⸗ ſee
ernegeo
oſirde
ndeſei
ſosſan
iuſn
erpoſ
ntu ad

mi en⸗

wenti
ſtape
Ppeecun
lgenl
daerli
nauiter
nbſed
hinehe
Ncebat
itioe⸗
p

gretur

ß
di⸗
mnpesd
cella
luctes
Uribof
eman
töne,
maz
g
tama
tianm
gal
1
me
uin
en
apn
dſt
Itm
vet
t
ni
em

receſſum mens hominis purgax᷑ et ſic ad pᷣme

veritatis intelligentiam eleuat ·
Ddidit quoq; iob·c j.
4 Scõm beatum gres iob tenet hie
typum eccleſe † tempoꝛe tribula⸗
tionis ſub antichꝛiſto future et ſic
mo deſderando recolit tempus pacis pꝛete
rite · d · Quis mihi tribuat vt ſim iuxta meſes
pꝛiſtinos id eſtſicut eram tempoꝛe pacis pꝛe

terite Pm dies quiby deus cuſtodiebat me p

potentiam pꝛmcipum chꝛiſtianoꝛum in pace·.
Oñ ſplendebat lucerna eius ſup caput meun·
id eſt ſup pꝛelatos quicapita ſunt eccleſie q̃buſ
ſiebant llummatõnes dunme· ⁊ ad lumẽ euis
ambulabam in tenebꝛis · ſcʒ in via moꝛũ mnter
malos hommes:·qui tenebꝛe dicunt᷑ ratõne vi

cioꝛum · Sicut fui in diebus adoleſcentie mee

ideſt tempoꝛe conſtantini· nam in adoleſcetia
robur notabilter mualeſcit. tunc aut eccłia no
tabiliter ꝓfecit· quando ſecreto deus erat m

tabernaculo meo im ſecretis oꝛõnibo me cõſo
lando· et in circuitu meo pueri meiid eſt ec:

cleſe mmiſtri · quando lauabam pedes meos
butiro id eſt affectõnes coꝛdis mei pinguedi
ne ſpuſſancti· petram eſt chꝛiſtus. ſunde

bat mihi riuos olei id e fluenta gratie in ſacra

mentis noui teſtament Quando ꝓcedebam
c· ;c recolit᷑ autoꝛias eccłie. cuz dicit · Qñ
ꝓcede bam ad poꝛtã ciuitatis ad determman
dum cauſas que antiquitus determmabant᷑ in

poꝛtis in platea parabant cathedꝛam mibi

p plateam latitudo oꝛbis ſigniſicat᷑ in q̃ eccłie
ſnĩa tenet᷑ ·¶ Vndebant me iuuenes ⁊ abſconde

bãtur·nam timoꝛe eccłie multi uuuenes ab in

ſolentijs retrabebant᷑ ſenes aſſurgentes ſta

bant mandatu ecdleſe reuerenter ſuſcipredo

Lpꝛincipes ceſſabant loqui E.·mandatis eccie
aſſentiendo· Ruris audiens c id eſt· viden

tes audientes ꝓceſſum eccie uiſtum appꝛoba
bant eum eo ꝙ liberaſſem paupem · c ſa faciẽ
uibus calumnia · poteſt etiã hoc expom magig⸗

ſpuᷣali ſi · eo ꝙ liberaſſem paupem

ſeparatum ab eccłia matre ſua· p fraudem he⸗
reticoꝛum. Benedictio pituri ſpualiter· ſu:
per me veniebat nam m meritu boni paſto⸗
ris redundat. ⁊ coꝛ vidue conſolatus ſum ec
cleſie pꝛelato ſuo viduate ꝓuidendo de bono

paſtoꝛe · Tuſticia indutus ſum ⁊c et accipit

bic iuſticia lesalis que mcludit omnẽ virtuteʒ
animã veſtienteʒ · dyademate iudicio meo .
udicium em̃ eſt executio iuſticie ciu debet co⸗
vona.Vñ dicit phus.inj ethi. Non foꝛtes h bñ

a goniʒantes coꝛonãt᷑ Oculus fui ceco ÿigno
rantem dirigendo· et pes claudo mſrmum

aupem i pecca
toꝛem virtutibo et gratia ſpoliatum· vociferã
tem in vera confeſſione · et pupillum id elt

ſuſpoꝛtando· Pater eram paupum eos ð bo
ijs eccleſe nutriendo· a cauſam qua neſciebaʒ

diligentiſſime mueſtigabam] nam eccłia non

debet cito ꝓlerꝛe ſententiã h poſt bonam del
beratõnem· oncerebam molas mniqui c·
p dentes ciba dundit᷑ · p molas aut Smmuit᷑ vt
incoꝛpet᷑ ergo heretici qui ſmplices dundunt
ab eccleſia et ↄſequenter ſua doctrina peltife⸗
ra diſponunt eos vt eoꝝ ſecie totaliter mcoꝛ
poꝛent᷑dentes dyabolret mole dicunt᷑⁊ ſic ec⸗
cleſſla molas imqui ↄterit ⁊ de dentibus euis
pꝛedam rapit quando hereticos obſtinatos ſe
culari iuſticie tradit ⁊ deceptos ab eis ad eccle
ſiam reducit · Dicebamq; in mdulo meo mo
riar j.id eſt denderabam in tal ſtatu mori Ra
dix mea apta eſt ſecus aquas · radix p quã ſu
miur coꝛpis alimentum doctoꝛem eccłie ſig
ficatqui eſt intentus ad inquirendũ ſacre ſeri
pture intellectum ⁊ hic ſecus aquas apit᷑ quã
do gratia ſpũſſancti edocet ⁊ ros moꝛabi?᷑ in
meſſione mea -quod ſit quando deriuat᷑ ad al
os eius doctrma:ꝛdeo ſubdi ¶loꝛia mea ſem
per innouabi in meluis ꝓſiciendo· ⁊ arcus
meus min manu mea inſtaurabit᷑ contra dyabo
lum ſoꝛturs pugnando · Qui me audiebãt ex
pectabant ſententiam meam im dubijs emm
expectanda elſt ecckie ſententia et ſine additõe
et dimmutõne tenenda. Si quando ridebam
ad eos non credebant ⁊cpꝛela toꝝ ei eccłie
tanta maturitas debet eſſe ꝙ quaſ nunquã vi
deant᷑ ridere et ſi hoc aliquando contingat de
bet cum tali maturitate fieri ꝙ nullo modo de
beant verecundari · deo ſequit · 1 lux vult? mei
non cadebat in terraʒ · Si voluiſſez ire ad eos
ad docendum illos ſedeham pᷣmus quia tali
debet᷑ honoꝛ is locus· q; tñ honoꝛ iſſe non eſt
querendus niſi ꝓ populi vtilitate·ſequi Qun
lederẽ qſi rex erã tñ merentiu ſolatoꝛ·
Vnc autem derwdent meze].
Delcripto tẽpoꝛe pacis eccleſe cõ
ſequenter hic ponit᷑ lamentatio pſe
Bcutõnis a ntichꝛiſti tempoꝛe ac ſ nã
pñs eſſet ideo dicit᷑ in per ſona eccleſe· Nunc
aũt derident me iunioꝛes tempoꝛe id elt · he
retici illius tempoꝛis qui erunt vltimi quoꝝ
non dignabat patres ponere cuʒ canib gregis
meinam hereſiarche non ſunt digm cum do
ctoꝛibus eccłie computari.q; nec vita ſunt di
gni· gelſtate et fſame ſteriles apter deſectũ
pabuli ſpualis·ſcʒ ſane doctrine et eukariſtie.
qui rodebant in ſolitudine ⁊c· nam heretici
vilibus pabulis·ſcʒ exrroꝝ doctrins vtunt᷑ · in
locis ab eccłia ſegregatis · Qui de comiallibuſ
iſta rapientes ⁊c p conualles mitelhgunt pa
tres ſancti humiles quon verba male intelle⸗
cta aliquando rapiunt heretici ad 2hrmatõnẽ

erroꝛis ſui· In deſertis habitabant toꝛrentiu
deſt in conuenticulis hereſiarchaꝝ qui toꝛre
tes dicunt᷑ quia toꝛrenſ eſt aque fluxuſ violen
tus · ipſi vᷣo ad hereſim ſuam confirmandaʒ tra
hunt aquam ſcripture ſacre repugnanteʒ aut
ſuper glaream ·glarea in vna ſigmiſicatõe ide
elt qdð immuũdicia ſtans in ſupſicie aquealiqui
em̃ ſtant in herenbo ꝗpter anquas immudiciaſ
carnis quas hereſiarche dicunt eſſe hcitas ⁊ in
talib delectant᷑ qmuis mala ſint impliciter et
ab eis conſcientia moꝛdeat᷑· ſilij ſtultoꝛum et
gnobilium /nam hereharche deſectum ſcietie
patiunt᷑ atq; moꝝ· et in terꝛa pemtus non pa⸗
rentes Pinter bonos· Nunc in eoꝝ canticuʒ
verſus ſum qꝛ publice me deridet: aboĩnant᷑
me ⁊cq dicent eccleſam lepꝛa puerſe doctri
ne coꝛruptamiſta vero pmittet deus ad meri
tum patientie electoꝝ· deo ſubdit Dharetrã
ſuam aperuitid eſt conſilium quo me affligi
diſpoſuit oſtendit· et frenum poſuit in os me
um ] tunc em doc toꝛes eccleſie non pmttent

docere · Ad dextram oꝛientis d eſt ad elcos

m chꝛiſti dextra reponendos repente pſecutio
nes conſurgent · Diſſipauer unt itnera mea]
id eſt ꝓceſſus ad multiplicandum ſideles ſana
doctrma· et non fuit qui ferꝛet auxinũ q; tũc
chꝛiſtiami pꝛmcipes uuare nõ audebut ſideles
ideo ſubdi · Quañ rupto muro ⁊c d ẽᷣ omni
deſenſione ſublata · Abſtulit quaſ ventum de
ſiderum meum d eſt chꝛiſti cultum · qui dici
tur denderuimm gentium aggeiij Nunc aut ĩ
memetipſo marceſcit anima meaomni conſo
latẽne remota Nocte os meum pſoꝛat᷑ dolo
ribus ·naʒ in nocte illius tribulatõnis docto
res eccleſie pꝛe ceteris affligent᷑· et qui me co

medunt non doꝛmumt ·q; demones tunc ma

xime ad deſtructõnem hdelium vigilabut In
multitudine eon conſum veſtimentuz meun
d eſt virtutes que ſunt eccleſie veſtes · ⁊ qu?-
ſi capitio tunice ſuccinxerunt me voletes me
ſtrangulare · Qompatus ſum luto ⁊c ·nã tũc

vilhs reputabit᷑ eccleſia et denciens vt fauilla-

Qamabo ad te et non exaudies me tuc em
oꝛdes eccie nõ exaudient᷑ ita cito ſicut erit ĩ eiꝰ
denderio · Mutatus es mibi in crudelem . lzʒ
m deo non ſit mutatio nec crudelitas tñ crude

lis dicit᷑ cum ab eo populus eius vltra moꝛem

ſolitum flagellat᷑. Sleuaſti me tempoꝛe con
ſtantini et alioꝝ pꝛincipum deuotoꝝ · et elim
ſtiid eſt edes tempoꝛe antichꝛiſti et ſatelli
tum ſuoꝛuʒ· Scio q; moꝛti trades me ad ſol )
uendum debitum nature h quoniam amticbe
ſti pſecutio electis erit ad purgatõnem. ideoꝰ
ſubdit᷑ · Veruntñ nõ ad con ſumptõnem ijd ẽ
penam eternam · et ſi coꝛruerĩt ipᷣe ſalua bit .
nam deceptis ab antichaiſto dabit tempus pe
nitendi poſt moꝛtem eius· Elebã quõdã 1

tempoꝛe pacis mee compatiendo arflictis lex .
pectabam bona ꝓ compaſſione iſta 1 vene

runt mibi mala in pſecutõne nimis dura In

terioꝛa mea efferbuerunt Cregoꝛuius Dacte
ecce interioꝛa efferueſcere eſt ĩos quoqʒ quoſ
ante p amoꝛem in vtero ſidei geſtabet· in pſe⸗
cutõnis atrocitate tolerare quod erit tempoꝛe
antichꝛiſti · Merens incedebam ſie furoꝛe ·

1d eſt ſine impatientia ammũ puertente· Erat᷑

ſui dꝛaconum ⁊c /id eſt pſequentium me· naʒ
aliqui chꝛiſtiani ab antichꝛiſto decepti chꝛiſtia
nos grauiter pſequent᷑ et oſſa mea aruerunt
pꝛe caumate nam aliqui q̃ ſoꝛtes videbant᷑ in
furoꝛe tribulatõnis antichꝛiſti puertent Ver
ſa eſt in luctuʒ cithara mea/icantꝰ deuotõnis
in fletum deſolatõnis · tunc em̃ officuim ecchie

ceſſabit· . gn,
Spi& i fedus cum oculis meis ·

multiplex pfectio vt oſtendat᷑ non
fuiſſe flagellatum a deo ꝓ peccatis
hͦ ꝓ meritis augmentandis ⁊ vt h̊ legetes ſtu

deant eius pfectõnem tempoꝛe pꝛoſperitatis

imtari et eius patientiam in aduerſis ex q̊ pa⸗
tet ꝙ literalis ſenſus eſt ſimpliciter moꝛalis ꝓ
pter qð nõ eſt h alia moꝛalitas inquiréda
Biſſerunt autem treſ viri iſti
reſpondere iob eo quod iuſtus
ſibi videretur . Sx hoc habemus
documentum ꝙ m diſputando ta:
cere debemus cum nobis dat᷑ rõnabile rnſum.
ergo helyn expectauit iob loquentem lic; aut

elſet multum ar:ogãs ⁊ pꝛeſumptuoſus vt pa
tet ex ſequentib· tñ ſluit reuerenter q;duniob

et tres alij qui ſenioꝛes erant voluerũt loqui ·
et multo ſoꝛtuus ho mines moderati ⁊ relgio
ſi maxime verba ſenioꝝ cum reuerentia debet
audire Per hoc autẽ ꝙ helyn contra quattuo-

pꝛedictos in contumeliam erupit vt ex ſequz

