P boues qui ſunt laboꝛioſi ſigſicãtur illi qui ma
Snos labores ſuſtinent ꝓ pꝛrncipib et pllatis
vt per hoc ꝓmoueant᷑ mn eccleſia licet in ſufficien
tes ſint et indigni per vendetes colubas ſimo
niace ꝓmoti omẽs iſtos eiecit de templo xp̃uſ
ſigſicans ꝙ ſunt excluñ de tẽplo głe ſancto dei
Soluite templu hoc ⁊c · qð intelligit literaln
de ſolutõe coꝛpis xpi p moꝛtẽ vt dici᷑ in litera
per qð ſigſcatum fuit ꝙ iudei poſt aſcenſio neʒ
xp conarent᷑ ſoluere corpus eius miſticũſed in
tribus diebus ſiut ſuſcitatũ:p quos diea ſ Zniſi
cantur doc trine nuracula et exepla vite in apo
ſtolis alnsq; diſcipulis p hec eccleſaʒ illummã
tibus ſiẽ ſol ⁊ luna:. IIpſe aut ieſus nõ credebat

ſemetip̃m eis ·.i:nõ reuelabat eis altioꝛa miſte
ria ßᷣm ſenſum literalem quia aliqui erãt ĩperſe
cti non potentes ea capeet aliq̃ feti querentes
ea deridere · ⁊ in hoc inſtruxit pᷣdicatoꝛes euan
gehij vt nõ pᷣdicent ſimplicibus alta·ſ̊ groſſa et
capibilia:quia ſunt nutriendi lacte ⁊ nõ ſolido
cibo· nec htis ſdei ſecreta miſteria· ne derideãt
pa · ꝗpter qð dicit ſaluato: mat · vñ. Nolite ſan
ctum dare caniba neq; mittatis margaritas añn
poꝛcos ne foꝛte culcẽt eas pedibo ſuis·
CK. †II. .
Rat homo ex pharieis ⁊c Per
nichodemũ qiu venit ad ieſuz vt de
pertinẽtibo ad ndem plenius erudi
etur ſigficatur diſcipulus humilis 1
diligens qui venit ad doctoꝛeʒ peritum vt ab
ip̃o de dubijs mſtruat᷑· qui debet eum dulcit re
cipere exemplo xpᷣi qui micchodemũu dulciter re
cepit et nõ ſolum ꝗponentẽ ſ etiam replicanteʒ
bis audiuit· pmo cuʒdixit · Quomõ poteſt ho
mo naſci cũ ſit ſenex ⁊c · ſcðo cuʒ ſubiunxit po
ſtea · Quomõ poſſunt hec ſeri · contra młtoſ
doctoꝛes qui tm tenent de ſua ſciẽtia ꝙ ſine diſ
cuſſione dicta ſua ſint tenenda· Et nemo aſcen⸗
dit in celũ niſi is qui deſcendit de celo ⁊c· hoc

dicit᷑ de xpᷣo ad literam quẽ doctoꝛ euangehcꝰ

debet imitari ſcʒ in celu aſcendẽdo p templati

onem diumon et inde deſcendendo ad eruditi

onem ꝓximoꝝ · St ſicut moyſes exaltauit ſer
pentem ꝛc· ſerpes ille fuit eneus et in alto ele

uatus vt aſpicientes ip̃m ſanarentur a morſib
ſerpentũ · ⁊ ille ſerpens fuit figura xp̃i qui ſuit
impaſſ ibiis factus qztum ad coꝛpus in ſua re

ſurꝛectione·que impeſſibihtaſ figurata ſuit peꝛ

eneam ſolmitatem et fuit exaltatus m ſua aſcen
ſione ad patris dexteram et ex hoc dat ſpes cre
dentib aſcendẽdi ad gke vitam· Cregort?. Duʒ

terꝛenum coꝛpus ſideribo ſuppoſuit nobis celu

poſſe patere monſtrauit· Sic em deus dilexit

mundũ ⁊c· et hoc debʒ nobis eſſe amoꝛis diui
m maximũ excitatiuũ Nõ em̃ nuſt deꝰ filuiʒ
ſuũ vt iudicet mundu ꝛc.·· vvt ⁊ demnet · 1 nes
multommus debemꝰ? 2denare ꝓximũ etiã pec
catoꝛem·quia quał ſit futurꝰ.eſt nobis pemtus
gnotum· Moc eſt aut udiciim icxõ ↄdenat
onis repꝛoboꝝ· quia lux venit in muduz. 2 di

lexerüt hommes magis tenebꝛas q́; luce. Be

da. Nloꝛaliter iln mag tenebꝛas q́; luce diigut
qui ſuos p̃dvcatoꝛes bñ docentes odijs ⁊ detra
ctionibo mſequutur Poſt hec venit jeſus ⁊ di
ſcipuli euis in iudeam· q̃ interpᷣtatur cõſeſſio
Alcuinꝰ. Vbi em eſt peccatoꝝn ⁊ durinaꝝ laudũ
cõfeſſio · illuc venit xpᷣe et diſcipuli eius · doctri

na ipᷣus et purgat vicia peccaton Eactaẽ ãt

queſtõ ex diſcipuł iohis ⁊c· nam eius diſcipki

indiſcrete zelatas ꝓ eo baptimũ iohãmi pferꝛe

volebant baptiſmo xp̃ᷣi quibo ſimles ſunt młti

bonoꝛes N.
T ersg cognout leſus 2c· Se

theologi ⁊ aliqui rengioſiqui magis adherent
aliquibb opmionibus eo ꝙ ſunt opmiones ma
gii troꝝ ſui oꝛdimiſ vł patrie qᷓ;ʒ ꝓ ipſa veritate
cum tñ dicat phᷣus pᷣmo ethꝙ ſanctu ẽ phono
rare vitate et plato dixit de ſocrate magiſtro

ſuo anmcus quidem ſocrates: magis amica eſt
veritas· Per hoc aut ꝙ iohannes dictos diſci:
pulos repꝛehendit: mſoꝛmant᷑ doctoꝛeſ boĩ vt

tales adulatõnes non recipiant h magis repel:

lant ſicut et moyſes dirit oſue numeri xj. Quid

emularis ꝓ me ⁊c · Amicus aũt ſpõñn ⁊c hic ẽ
pꝛedicatoꝛ verus qui non ſuum q̃rit h̊ chꝛiſti
honoꝛem . ⁊ lle dicit de xpᷣo· Fllũ opoꝛtet cre⸗
ſcere me aut mmui· quia ſolcitus eſt ð hono
ris xpᷣi augmentatõe et de ꝗpꝛia humiliatõe · et

ulud qð ſequit · Qui de ſurſum venit c qe cõ
fitetur m xpᷣo duimam excellentiaʒ et in ſe ipſo
fragilitatem terꝛenam et in hoc docuit iobhan⸗
nes doctoꝛes mfeꝛioꝛes deferꝛe perion bus
XIIE.

quitur. Teſus autem ſatigatus
ex itmere ſedebat ſic ſuper ſon

per hanc mulierem qᷓ gentilis erat intelligi po

teſt vmiueſitas ſtudentiu im doctrma gentiliuz

UDiii ei eſus da mihi bibere · p qð ſigmſicat᷑

ꝙ intendebat alquos pitos in doctrina genti

lium ſibi incoꝛpare ꝑ ndem·ſdyoniſiũ ambꝛoſ
um auguſtinmũ · Quõ tu iudeus cũ ſis bibere a
me poſcis · hoc adimuratiue dicit᷑quia qñ tales

ſicut dyomſus et ceteri ad ndem Zuertebatur
alnj de gentilitate mwabant᷑ · Reſpondit ieſuſ/
et dixit li ſcires donuʒz dei ⁊ c· ac ſi dicat · o tu

gentilitas ſi ſceires dei gratiam tibi 2cedendaʒ
tu non mirareris h eam peteres pᷣcib deuotis·
et hec gentihtatis ignoꝛatia magis deſgnat᷑ cũ

ſubditur · Vnde ergo habes aquã vunaʒ· quia

gentilitas ignoꝛabat chꝛiſti potentiãa. QOmnis

qui biberit ex aqua hac: .i·gentilium doctrina·
Lſitiet iteruʒ · na philoſophi de febcitate loque

tes nõ attigerunt ad aliqð qð eſſet humani de

ſiderij quietatiuuquod tñ eſt de ratõne felicta
tis alli vo qui magis appꝛopinquauerũt verita⸗

ti ·poſuerũt felicitatem hommiſ in ſpeculatione

pꝛime cãe que tñ ſpeculatio eſt ꝑ creaturas de
qua certũ eſt p expientiam ꝙ hommis deſideri
um nõ quietat· Qui aut biberit ex aqua quam

ego dabo ei nõ ſitiet ineternũ · quia doctrina
euangelica felicitatem perfectam que ⁊ſiſtit in
viſone ⁊ fruitione dei oſtendit et Itia que datẽ

credentibo euangelio ad illam pducit · ideo leqt
Sʒ aqua quã ego dabo ei ſet in eo fons aq̃ ſa⸗

lientis in vitam eternã diẽ ei mulier dñe da mi
bi banc aquam ⁊c·] nam gentilitas audita pꝛe

5

teʒ Pora auteʒ erat quaſi ſexta.
Iſta fatigatio fuit ſignu paſſionis chꝛiſti fute
tal hoꝛa Venit mulier ð ſamaria haurirxe aq;ʒ ·

recepit ſdem xpᷣi Diit ei ieſus voca viruʒz tu⸗
um per quẽ ſigniſcat᷑ intellect? q̃ ad capiedu
xpi doctrinã eſt applicandus· Domie vt vi⸗
deo ꝓpheta es tu patres noſtri c p hem ꝙ
hec mulier queſuit a xp̃ᷣo debitum adoꝛõis mo
dum ſigſicatur ꝙ gentiles vmius veri dei cultũ
receperũt et ydolatriã abiecerunt· Et ↄtinuo

venerüt diſcipuli eiꝰ et mirabant᷑ ꝙ cũ muliere

loqbatur · ꝓ hoc ſigniſicata fuit admiratõ iuð

oꝛum in ↄuerſione gentilui · ſicut ha bet act ·
x ꝙ indei qui erant cũ petro fuerunt admirati ·
qn viderunt gratia ſpirituſſancti dari coꝛnelio

et alijs gentilib exiſtentibus cum eo·. Reliq̃t
ergo ydꝛiam ſuam mulier · et abijt in cinitatem
⁊c · p qð ſigniſicatux ꝙ multi doctoꝛes genti⸗
lium reliqrunt doctrinã 2ſuetam gpter euãge
luum · et diſcurꝛerũt ad docendum alios · ⁊ fece
runt fructũ magnuʒ.qð ſigniſicat᷑ p hoc ꝙ dici
tur · St exierunt de ciuitate et vemebãt ad euʒ
ſcʒ ad ieſ uʒ · Interea rogabãt eũ diſcipuh euil di
centes rabi manduca ⁊c· p hoc aũt ꝙ diſtulit

vefectõʒ coꝛpis accipe q̃ʒuis iã eſſet hoꝛa ſexta ·

et ipᷣe etiam eſſet fatigatus ex itinere voles pꝛi
us mitendere cõuerſioni ſamaritanoꝝ oſtedit
verbo et facto qᷓ3tum pᷣdicatoꝛ euangelij debet
eſſe ſolicitꝰ de ſalute hommũu et poſtponere oẽ
aliud negociũ · Ex cuntate aut ila młti credide
runt ⁊c· ꝗᷓ licet excitati fuerũt ꝓꝑ młeris vᷣbum
tñ magis crediderüut p xpᷣm deo ſequi Tam
non apter loquelam tuã credimꝰ xc· p qð ſiz
ficatux ꝙ licʒ doctrĩa philoſophica ſidei nre ſit
m pluribus accõmoda tñ non credimus ꝗpt i⸗

lam · ſed gpter lacram ſcripturã et potiſſime pt

chꝛiſti doctrinam. Et erat qᷓdam regulus xc.
Moꝛaliter quilibet peccatoꝛ poteſt dici regulꝰ
dimmutuie · qꝛ deſicit ĩ ſuiip̃ius regimme· ⁊ tũc
eius ſilius ĩſirmaturqn ratõi ſenſbins appetitꝰ
contrariatur:qui debet obedire rõi ſicut ſilius

ſuo patri vt dicit p eth.ß cum homo p rõeʒ xpm
ſideliter depꝛecatur · tũc ille filuis p virtute chꝛi

ſti ſanatur · ꝓ quem ſenſibił appetitus ſub oꝛdi
ne rationis colloca?:) QK. N
Oſt hec erat dies ſeſtus iudeo
rum ⁊c·Sequitur.Sſt autem hie
roſolmns probatica piſcma
Scðm doctoꝛes catholicos piſcina
anans mſirnntates ĩuiſibili vtute apparuit añ

baptiſmum xp̃ᷣrad ſigniſcandũ virtutem huiꝰ

baptiſmi ſicut dixi plemus mn expoſitõe literali.
quinq; poꝛticos habes /i aditus p quos ſigni
ſicatur lex pꝛophete et agiographa euangeliũ
Tapoſtolica doctrma·hec em· v·mentionem fa

ciunt de xpᷣi baptiſmate quaſi ad ip̃m pᷣbentes

aditum tria pꝛima ſiguratuie alia duo exhibiti⸗
ue · per angem deſcendente in piſcemã ſiginſicat᷑
xpᷣc qui eſaix · ᷣm tranſlationeʒ lxx ·dicit magni

₰

dicatõe apoſtoloꝝ et alioꝝ diſcipulop deuote

mat · xiiij et mar · v

.

conſilij angkus ipe vero deſcendenſ in iĩoꝛdane
vim regeneratuiã ðᷣdit aquis tactu ſacratiſſime

carnis ſue· Sed qm̃ diuina virtus nõ eſt alliga
ta ſacram̃tis·ideo ad hoc ſigniſicandũ iſte lang

uidus qui dicitur hic ſanatus nõ fuit ſanatuſ p

deſcenſum in piſcinã ſed per xp̃ᷣi ſermonẽ cuʒ ei
dixit· Surge tolle grabatũ tuũ ⁊c· p hoc aut
ꝙ vnus tm ſanatus fuit de mulitudme langui⸗
doꝛum ſigniſicatur ꝙ pauci ſaluant᷑ de multitu

dme vocatoꝝ· per lectum autẽ in quo iacebat

languidus:ſigniſicat᷑ pꝛaua ↄſuetudo. p quã ho
mo iacet in peccato ꝗ tollit᷑ per exercitiuʒ ĩ ope
bono wo ſubdi et ſuſtulit grabatũ ſuũ ⁊ am
bulabat P virtutis exercitium. D ropterea p

ſequebant᷑ indei ieſum· opus eius bonũ puer
tentes in malũ et adhuc młtos habent ſeqces.

nuncios xp̃i ꝗpter opus ↄſeſſonis et p̃dicatio

mo moleſtantes Teſus aut reſpondit pr meuſ

vſq; modo opatur ⁊c vbi xp̃c vmtatem opati
onis oſtendit ⁊ nature mn ſilio ⁊ in patre a hoc
ſatis diffuſe· nec occurrit nibi moꝛalitas hic cõ
ueniens niſi ꝙ quilibet xpᷣanus qui dei hlius ẽ
adoptiuꝰ debet vniri ſbip caritateʒ mentis et
cõfoꝛmitatẽ opatõis· pᷣm illud ·j. con · vj · q adhe⸗ V

ret deo vnus ſpus eſt. ) QKR. zV

uaſſet ergooculoſ ieſus ⁊c Ilta
refectio magne multitudinis de qᷓn
panibus et duob piſebe expoñta ſuit miſti ce/
yet luẽ w · ꝗpter qð hic ptran

—

fſſeo. feſus ergo cũ cognouiſſet qe vẽturi eſſent
vt raperent eum ⁊ faceret eũ regem fugit xc

cum auũt q̃reret᷑ ad paſſionẽ volũtarie ſe obtulict
et querentibus ſe mani ſeſtauit · O· ego ſuʒ · vt ha
betur mſra· xviij p hoc oſtendos ꝙ virtuoſus ð
bet eſſe tardus ad honores et ꝓmptꝰ ad bonoſ
laboꝛes. ic aũt fecerũt patres noſtri:ambroſ⸗
ausuſtinus gregoꝛius et alij młti qui digii⸗
tates eccie refugerut q̃̊ʒtu potuerũt bono mõ

et laboꝛes ſdeliter executi ſunt et vrril iter 8KE

cu aſcendiſſent nauim venerũt trans mare c
exponatur ſiẽ ſupꝛa mat xiijj·2 mar · vj. XRme

amen dico vobis queritis me nõ quia vidiſtis

ſigna h̊ quia ex panib manducaſtis· Crego⸗
ruis · Non ꝓ ſignis dñm ſed pꝛo panib quere⸗
re eſt ad officum religionis nõ P augendis vͤ

tutibus ſed pꝛo requirendis ſu bſidijs tpaltbuus

mnhiare. Opammi nõ cibum qui perit ſed qui
pormanet in vitam eternã c· Qriſoſtomus ·
Quanſ ·d· Vos exquiritis eſcam tpalem ego aũt
coꝛpa veſtra nutriui vt p hoc exqreretis illam
eſcam que nõ tpalem ſ eternã tribuit vita HMec
aũt eſca eſt xp̃i coꝛpus in eukarilſtia. ꝓut patet
per literam ſequente. in qua loquit᷑ ſatis diffiiſe

de ſacramento eukariſtie oſtendeſ qͥd in eo rea

liter 2tmet᷑ · Vnde infra eodẽ c dici Qaro mea

Oſt bec abijt ieſus trans mare
Salileeꝛc. Sequitur. Cum ſuble

vere ẽ cibus ⁊ ſanguis meꝰ vere eſt potꝰ Per

quod tollitur erꝛoꝛ bermgarijqu dixit chꝛiſti
coꝛpus min hoc ſacraito tanq; in ligno ↄtmeri-
ꝗpter qð dictum ſuũ tanqᷓ; erꝛoneu reuocauit
In veſiduo huiꝰ capituli nõ occurꝛit mibi als

ſenſus miſticus notabilis iõ ſufficiat literalis.

VII.
Oſt hec autem ambulabat ieſus
m galileaʒ. ⁊ c Der oſtedit xpᷣc

qñ pſonalis eſt pſecutio ſicut vider
fuiſſe in ꝗponto Tranſi hinc ⁊ vade in indeaz.

X · iſti loquebantur tanq̃; humana głaeſſet p
ſe querenda qð eſt falſum. ꝗpᷣter qð vpc eis nõ

acquieuit vt daret nobis exemplum talẽ glam
nõ querendi · verũtñ qe gpter hommũ v̈ba do

ctrma ſalutis nõ eſt omittenda qrta die feſtiui
tatis qᷓ erat media eo ꝙ ſeptẽ dieb durabat ſe

ſtum.aſcendit ieſus in templũ et docebat wm

ꝗ diebus p̃ᷣteritis ĩtentus fuerat ſacriſcijs ⁊ ob
latiomibus cõſuetis et p hoc docuit p̃dicatores
euangelij vt hm dictum ſapientis tpus tacedi.
conſderent et tps loquendi In ſequentib aũt
mihi non occurꝛit aliqð miſticum notabile vſq;
ibi. In nouiſſimo aut die magno leſtiuitati

ſtabat ieſus et clamabat ⁊c· ex hoc moleuit

turbis ſit pdicatõ ſtando et magis clamoſeclau

ſtralibus àt et capłis ſedẽdo ⁊ mag remiſſe· eo

dicit mat · v. ⁊ cum ſediſſet acceſſerunt ad euz

diſcipuli eius et apiẽs os ſuũ docebat eos SzJ

turba hec que nõ nouit legẽ maledicti ſunt.

Ruguſtinus In me ſit hec maledictõ Fta etiã

nunc eſt in eccleſia ꝙ ſimplices et lapci ſunt ali
quado deuotõꝛes ᷣm illud eſa: · Qognouit bos
poſſeſſoꝛem ſuũ et aſinꝰ pᷣſepe dñi ſui jſrael aũt
me nõͤ 28nd . .

autem ſcribe et phariei mulꝛe⸗
S 2c p młreʒ iſtã ĩ adulterio dðpᷣ⸗

deſponſata. ſcðõᷣm illud ij . con xj deſpondi enim
vos vni viro virgmẽ caſtam exhibere cheiſto
ſed poſtea ꝓꝑ moꝛtale peccatũ cuʒ dyabolo adul
terata · Per ſcribas et pharizeos demones ſigſi

cantur · qui dicuntur hic ſcribe qm̃ noſtra pPec
cata retment memoꝛiter tanqʒ firmier ſcri pta ·

et phariʒei.ndiuiſi recte dicunt· naʒ a chalſ to et

ſanctoꝝ ↄſoꝛtõ ſepant Ei mulierem ad udici

um adducut q damnatõem hominuz ſolicite qᷓ
runt· ſed q; dñs nõ vult moꝛtem peccatoꝛis ſ. ed

vt magis Zuertat᷑ et viuat · eʒe . xxvij deo diẽ ei ·

Vade ⁊ amplius noli peccare · quia ſibi ſufſi
cit vera penitentia de pᷣteritis et cautela cõtra

recidumũ ꝓ futuris · Dixit ergo eis ieſus cu ex

altaueritis ſlium hom mis j·lm cruce tunc co
Snoſcetis q; ego ſum xc. poſt moꝛte em xpᷣi

ꝙ aliqñ dandus eſt ire locus maxie

ſus an 3 perrexit m montez
ohueti ⁊c.· Sequitur Idducunt

enſam ſigniſicatur quelibet pſona xp̃o p ſideʒ

l H

mmrrn

et eius aſcennonem vna die pᷣdicante petro cre
diderunt ſimul et ſemel de ideis vᷣ· milia et al
tera die tꝛia mulia vt habet᷑ actuij et nijñc etiã
eſt inter hommes ꝙ valoꝛ homnns plus appa
ret ⁊ Smendat᷑ poſt eius moꝛtem q;ʒ an · Ameẽ

amẽ dico vobis q; omnis qᷓ facit peccatu ſeruꝰ
eſt peccati ⁊c· Ruguſtmus· OQ miſerabilis ſer
uitusſeruꝰ homms aliqñ ſui dñi duxis impijs

fatigatus fugiendo requieſcit· Fuus peccati quo
cũq; fugit ſecum trahit ſeriututẽ· peccatuʒ em

qð facit intus eſt·voluptas tranſit· peccatuʒ nõ
tranſit · pteri jt q delec tabat remanſit qð pupu
gerat. Sr vos ſiluis liberauerit · pꝛimo a cul
pa· poſtea a pꝛeſenti miſeria · veri libeꝛ eꝛitis

Rom . viij·pſa creatura liberabitur ĩ libertate
gloꝛie filion dei·. Si ſilij abꝛae eſtis opa abꝛae

facite ⁊c Ex hoc patet ꝙ fruſtra gloꝛiat᷑ aliquiſ
ꝙ ſit hlius ſcdᷣm habitum abcuius ſancti· vt bñn
dicti · dnici · vel franciſci vel alterius ſancti nin
opera ip̃ᷣius ſᷣm ſuam poſſibilitatem imitetur ·
Qum loquit᷑ mendaciuuʒ ex ꝗpꝛijs loquitur q
mendax eſt et pater eius ⁊c· n muentoꝛ men

daciex quo patet ꝙ mendax in loquẽdo ⁊ mẽ

dacia hingendo ꝗpꝛietatem dyaboli aſſunnt ma
le viuendo · Tulerũuũt ergo lapides vt iacerent
in eum · Beda· Miſtice autẽ quot malas cogi
tationes quis aſſumit quaſi tot lapides in ieſuʒ
mttit · ac deinde qztum ad ſe ptinet ſi ad delibe
rationem tranſit ieſum extinguit: Teſus auteʒ
abſcondit ſe · Quid aũuᷣt abſcondẽdo ſe dñs ſig:

ſicat niſ vt ꝙ eis ip̃a veritas abſcondit᷑ qui euiſ

verba ſequi Stemnũt eam qᷓpe quã nõ muenit
hum lem veritas fugit mentẽ·q̃d auũt nob hoc

exemplo loquit᷑ niſ cum etiam reſiſtere poſſu

mus iram ſuphbientiuz humiliter declmemus.
Hec beda · CQK. I4X2
T preteriens ieſus vidit honn
nem cecum a natiuitate 2c M
ſtice cecus naſcitur omms ha bens
hanc tñ pꝛiuatõem nõ facit eiꝰ actu
ale peccatũ · qð adhuc nõ habet nec etiã pentum
ſuoꝝ ĩmediatoꝛum ideo ſubdi · Neq; hic pec⸗
cauit neq; pentes eius· vt cecus nacceret᷑ · led
vt manilelſtentur opa dei in illo · ſic em̃ pnnſ
ſus eſt naſci iſte cecus vt ilummaret᷑ xpimira
culo:et ſimiliter emũdatio peccati oꝛigmalis e

opus diume virtutis cuiꝰ modus ſigſicat᷑ cum

dicitur · et fecit lutum ex ſputo ⁊c p qð ſigniſi
catur catheciſmuſ pᷣcedens baptiſmu de q̊ ſubdi
rur. vade et lauare in natatoꝛia ſiloe cvxpi
miſſ a patre ꝓ ſalute mundr RKbijt ergo 2 la
uit venit videns · p illummatõem ſdei datã

virtute baptiſm. Alle aũt dicebat ꝙ ego ſnʒ.

per hoc oſtendens ꝙ quilibet tenet recogno
ſeere gratãter 1 conſtanter beneſcium diumuz
Adducũt eum ad phari: eos · qui mterpᷣtant᷑

peccatũ oꝛiginalequia pꝛuatus eſt

um elt

dunk gpter quod p ip̃os heretici ſigniſcant᷑ q̃ᷓ
ſunt ab eccleſa diuii: quoꝝ aliqui cerimonias
legis obſeruãtſnaʒarei et iſti hgniſcantur per
illos qui dicebant de xpᷣo Non eſt hic homo
a deo q̃ ſabbatũ nõ cuſtodit · Alij vero dicunt
hommem naſci ſine oꝛiginali peccatoſcʒ pelagi

ani· et iſti ſigniſicantur p illos de quibꝰ ſubdi ·

Non crediderunt ergo undei de illo ꝙ cec? eſ
ſet · id eſt natus in oꝛigmnali peccato/pꝑ pentel
aut ceci qui de modo ſue illummatõis nõ reſpꝰ
derunt timoꝛe ducti ſigniſicant ſideles infirmi.

qui tpe pſecucõis fidem nõ audent conſiteri· p

cecum vero ſidenter veritatemſitente hgni
ſicantur in ſde ſirmi conſtater ſtentes verita

tem ſidei · St eiecerunt eu foras ſed xp̃c eum

ſuſcepit bemigne et p hoc ſignificatur ꝙ eiecri

de ſocietate maloꝛum apter xpᷣm· ab eo recipiꝛ

unt᷑ gratioſe·ſẽ dicit mat v. Beati eſtis ⁊c Se
quitur· Nt eiecerĩt nomen veſtrũ tanqʒ maluʒ ·
ꝗpter nlum hommms· Duit eis ieſus ſi ceci eſ
ſetis nõ haberetis peccatum · ex quo patet ꝙ
ſcientes ſcripturas ⁊ non obſeruates eas graui
us delinqunt et grauioꝛem penã incurꝛut. Lu·
xij· Seruꝰ qui ſcunt volũtatem dñi ſui et nõ feẽ
vapulabit multis plagis .
Men amen dico vobis qii non
mtrat per oſtium mouie our⸗
um ⁊c · Der ouile ouium potelt ĩ
telligi dauſtruʒ regulariũ cuꝰ oſti

us aũt eſt ſpirituſſanctusqui inſpirat pᷣm· in

trans aut aliunde eſt ingrediens religionez ceů

pꝛopoſito lautioꝛis vel honoꝛabilions vite ſ
cut ſunt aliqui paupes ⁊ de humili plebe qui qᷓ

rũt mgredi religionẽ magnas poſſeſſiones ha

bentem nõ vt ſeruiant xpo deuote·h̊ magis vt
chriſtus eis ſeruiat de bonis illius ecdeſie:⁊ iti
ſunt fures et latrones ꝑ viciũ ꝗꝓpꝛietatis· ⁊ ma
ctant et perdut quia dignitates vł officia am
biunt et ſic vlterius diſſentiones ſaciũt p quas

coꝛrũpitur caritas fraterna m qua conſitit ſʒuu

alis vita · joh.iij · Qui nõ dingit manet in moꝛ
te · Qui aũt intrat p oſtium /i habens ſanctuʒ
pꝛopoſitum in ingreſſu ⁊ ᷣm ↄtinuãs in pꝛo
greſſu:· paſtoꝛ eſt oum idignꝰ regere mona
ſteriũ:⁊ talis pꝛomotõ eſt a ſpirituſancto·ideo
ſubditur · Muic hoſtiaruis apit id eſt ſpiritul
ſanctus et oues vocem eius audumt i bumi
les et deuoti ad nutũ obediunt ei: et pꝛopꝛias
oues vocat nommatim· diligentem curaz de
lis gerendo· et educit eas · ad paſtuz eterne

viriditatis ꝓ deguſtatõem celeſtium ſibi ſubdi

tos verbis et exemplis inducendo ndeo ſubdit
Let ante eas vadit · viam oſtendẽdo · et oues
ilum ſequut doctrinam paſtoꝛis mitando·
alienũ vo nõ ſequut᷑ p alienũ poteſt intelligi
Dyabolus a conſoꝛtõ dei et ſanctoꝝ alenatus·

melioꝛis vite ꝓggpoſtum hrmu: hoſtiari

quem non ſequũt᷑ boni religioſ eus ſuggeſtid
nibuſ aſſentiedo ſed fugiũt diſſentiendo · Me⸗

cenarius aũt· ⁊c hic eſt qͥ p̃idendo clauiſtralib

querit honorem ꝓpꝛiũ et ꝓmotionem carnah
um amicoꝛum. vdet lupuʒz vementẽ .i. aliquẽ
malu gregem ſuu m ſide vł moꝛibꝰ eſipere⸗
et dimittit oues ⁊ ſugit ⁊c Cregoꝛiꝰ. Eugit

non mutando locũ ſß ſubtrabedo ſolatiũ dgo
et pater vnu ſumus · ARuguſtinꝰ. Vtrũq; audi

et vnũ et ſumus et a caribdi ⁊ ſcilla liberaberis
ꝙ dicit vnũ liberat te ab arꝛio·ꝙ dicit ſumus a
ſabellio. SZuſtulerũt ergo lapides iudei· Hy⸗
laruis Nũc hereticoꝝ furoꝛ iam dñno ĩ celis ſe
dente pari inſidelitate dictis nõ obedietes odi⸗

um impietatis exercent · verboꝝ lapides iaciũt

1 ſi poſſent de thꝛono ſuo eũ in cruceʒ detrahe

Rat quidam languens c. Der

rent.

quem ſigniſicari poteſt grauem ten

gniſficatur pſone ꝓ eius alleuia tõe

deuote chꝛiſtum depcantes que nõ ſemp exau
duitur . ſed tals patiens anqñ p actum pecca

ti moꝛtalis moꝛi pmnttit᷑ ab eo qui e tante bo⸗
nitatis ⁊ potentie ꝙ ſcit et poteſt bona de mał

elicere · Der ieſum aut qui ſalus mnterpᷣtat᷑ pdi

catoꝛ vel 2ſeſſoꝛ ſalutem ammauꝝ ſitiens ſigniſi
catur qui peccatoꝛem nõ ſoluʒ moꝛtuũ reperit
p culpam ſed etiã aliqñ ſetentẽ p infamam ⁊ ſe

pultum ſub lapide pꝑ obſtinatõem·⁊ tñ deo pn

cipaliter opante ſic per bonã monitõem redu⸗
at eum ad vitam gre ꝙ non ſolum tollit obſti
ſuauis odor redditur bone fame.
CX.

natio et mors culpe ſed etiam infa mie letor et

N

Alcuinus Miſtice ꝙ ante ſex dies
venit bethaniam ſigmſicat ꝙ ile qui
ex diebuſ omma fecerat 2 lexto die

hominẽ creauerat ipᷣe ſexta mũdi etate ſexta ſe

. .
ria · ſexta hoꝛa redimere mundũ venerat Wla⸗

ria ergo accepit libꝛam vnguenti. ꝛc. expona
tur ſicut ſupꝛa math.xxvj et mar. ximj. Cogita

uerunt aũt pꝛincipes ſacerdotñ vt lazarum mi⸗
ſcerent ⁊c. Auguſtinꝰ. O ceca ſeuicia·qᷓſ dñs
ſuſcitare potuerit moꝛtun et nõ poſſit occiſum·
ecce vtruq; dñs fecit naz laʒarum moꝛtuũ et ſe
iPm occiſum ſuſcitauit. In craſtmuʒz aũt turba
multa ⁊c · exponat?᷑ ſicut ſupꝛa matxxj.⁊ mar ·
xj· Srant gentiles quidã c· Sequi᷑ Domĩe
volumus ſeſum vwere Xc. Kuguſtmus. Rcce
volunt eü undei occidere. ⁊ gentiles videre. ß et
illi ex indeis erant qui clamabant benecictus
qui venit ĩ nomme dñ ecce iſti ex circũciſione.
et illn ex pꝛepucõ velut duo pietes ð duierſo ve
nientes ⁊ in vnam ſidem vxp̃ᷣ pacis oſculo ↄcur
rentes ideo ſequitur Venit hoꝛa vt cdlariſiceĩ ſi

tationem patiens· p euis ſoꝛoꝛes ſi⸗

us er8o ante ſex dies palche ·

lius hominis. dariſicatus eſt em in eccleſfa ex

iudeis et gentibus collecta Quod ſequit᷑ moꝛa
le eſt vſq; ibi St ego ſi exaltatus fuero a terꝛa
omnia traham ad merpſum c. Nam amore
quo ꝓ nobis paſſus eſt trahit noſ ad ip̃m ſicut
magnes lapis attrahit ad ſe ferꝛum· ⁊ ſic omia
trahit ad ſena homo dicit᷑ omĩs creatura mar.
vltimo· p̃dicate euangelium omm creature d ẽ
omni homimmiſcut fuit expoſitũ ibi Diꝛit er:
80 eis ieſus adhuc modicu lumẽ in vobis ẽ c
moꝛaliter attritus ð peccatis modicu lumẽ ha
bet · apter qð vſq; ad ↄtritionem pfectã debʒ ꝓ
cedere ne cõpꝛehendãt eum tenebꝛe p recidiuũ
moꝛtalis culpe· dilexerüt em̃ magis głam ho
mmũ q; głam dei ꝛc · ili hodie multos habet
ſeqces:ſ· ꝓ mdi gła ſe ⁊ ſua ꝓdigali᷑ exponetes
et paꝝi aut nipil ꝓ pꝛomerẽeda dei gloꝛia facien
tes Ieſus aũt clamauit ⁊c· Sequi᷑. Sgo lux
m mundũ veni ⁊c· Apter qdð accedens ad eũ p
ſidem ⁊ deuotõeʒ ab eo illummnat᷑ ad ſaluteʒ· ab
eo vero vrecedes obtenebꝛat᷑ ad gehẽnã· Non
veni vt idicem mũdu . i cõdemnẽ · pꝛm em
delictu 2 demnat quelibet peccatoꝛem·

.
Ate diem feſtum paſche ꝛc DPa-
ſcha eſt tranſitus:⁊ nos feſtu hoc
debite celebꝛamꝰ cũ a vꝛcijſ ad virtu⸗
tes vel a minoꝛibus bonis ad maio-
a tranſimus. m ſinẽ dilexit eos p ieſum qᷓ
ſalus interpᷣtatur bonꝰ p̃ᷣlatꝰ ſigniſcat᷑: finis ãt
vltimus eſt beatitudo vera que conſiſtit m cla⸗
ra dei vihone et fruitõe pfectalicet aut omnis
homo debeat ad huc finem ꝓximu dlligere pla⸗
tus tñ q̃ ẽ chꝛiſti vicarius tenet᷑ erga luos ſub
ditos hoc facere St cena facta /i. pparata ſcðʒ
ſenſum literalem nõ em̃ erat termmata cũ xp̃e
a cena ſurrexit ad lauandũ pedes diſcipłoꝝ vt
dicitur infra eodẽ · Patet ergo ꝙ udas cũ alijſ

cenauit et corpaliter lotus fuit· Sic igitur exe

plo xpᷣi bonus pᷣlatus ſubditis etiã malis debet

exhibere benektcia vt qʒtũ in ſe eſt eos a ſua re⸗

uocet vita mala· Vemt ergo ad ſimonẽ petru
ſcʒ pꝛimo ꝓut dictum fuit in expoſitõne litera-
li et in hoc xpᷣc dedit exemplũ ſuꝑioꝛibo llos in⸗
ter ſubditos pꝛmcipaliter honoraꝛe qui pꝛimi
ſunt etate vł dignitate · Domie tu mihi lauas
pedes qd. hoc indecẽs elt. ⁊ nullo modo ſulſli⸗

nendu · 2 mm hoc petrꝰ ſigniſcat diſcipulu igno⸗

rante et indiſcrete loquentẽ de ſacto ſupioris
ſii ciuꝰ ignoꝛat ratõne. frequenter em tingit
illud indicatur mrꝛationabihſſimu ab ignorã⸗
te cam quod tñ ratõnabiliſſimũ e ßm veritateʒ
hoc aute ↄtigit in boc eaſu petro · ꝗgter quod
dixit ei xp̃ᷣe · Quod ego facio tu neſcis modo
et in hoc docemur bene indicare et loqui de fa⸗
ctis ſupioꝛis bomi miſi deo pmittente erꝛaret
mamfelte · Si non lauero te nõ habebis ptem

—
„

mecũ · chꝛiſtus em̃ non lauabat pedes diſeipu

loꝛuʒ ꝓ coꝛpali mundatione ſed ꝓ exẽplo huili⸗

tatis docende · apter quod dixit eis· Lxeplum
em̃ dedi vobis ꝛc· ꝙ ergo dixit petro ſi nõ la⸗
uero te non habebis partẽ mecuʒ wdem eſt ac ſi

dDiyiſſet partẽ mecũ ñ habebis niſi a me recepe
ris exẽplũ humilitatis. ⁊ in hoc ſacto xpc dedit
ſupioꝛibus ⁊ p̃latis exeplum vere huiliationis

HPoſtqᷓ ergo lauit pedes eoꝝ æc· p hoc oſte
dẽs ꝙ ſupioꝛ poſt actũ huiltatis debʒ reſume
re ðbitum exercitium autoꝛitatis · Amen amẽ
dico vobis non eſt ſeruꝰ maoꝛ dñno ſuo ⁊c· Ili‚
cet omẽs chꝛiſtiani ſint ſerui xp̃i·ſpãliter tñ epi⸗
ſcopi qui ſunt ſucceſſoꝛes apoſtoloꝝ ꝗapter qð
non debent ſe ſacere maioꝛes ipſo vxpᷣo·et tamẽ
aliqui q̃ʒtum ad aliq̃d faciunt ↄtrariũ · nã pꝛece
pta ſua et ſtatuta licet frequent᷑ ſint de indiffe:
rentibus ſeruari ſtrictius facuunt q; diuma Sʒ
vt impleat ſcriptura · ·ſ ps · xl· qui mãducat pa

nem meuz 1c! Xſti ſunt pᷣlati clerici ⁊ rengioſ

qu laute viuut de patrimonio cruciſixi. ⁊ tamẽ

eo plurim leuant calcaneum cõtra xpᷣmĩ mẽ⸗

bꝛis ſuis affligentes ea calunijs et exactõibus
miuſtis ieſus turbatus eſt ſpu ⁊c vtuoſuz eſt
em̃ ↄturbari contra vicia et ideo ieſus turbatꝰ
eſt ſpiritui.ex impio rõis:quia expᷣſſũis q; añ
volebat expꝛimere crimen ꝓditõis · Qui dabo

panẽ mtinctũ c: pams mtinctus ſuauioꝛ ẽ

ideo ſigmiſicat eukariſtiamcuiꝰ etiam vna parſ
tingitur in ſanguine qñ ſumi debzʒa ſacerdote
qui tñ eſt xp̃i ꝓditoꝛ quãdo ĩdigne ſumit.lhe⸗:
ronmimus. Dic ſacerdos·dic clerice · quomõ eiſdẽ
labi deoſcularis hliim virginis quib deoſcu⸗
latus es filiam meretricis·O uida oſculo filiũ ho
mmis tradis · Qum ergo accepiſſet ule buccel
lam exunt ↄtinuo· quia ſacerdos xpᷣi corpꝰ ſu
mens indigne magis elongat᷑ a deo· Qum er⸗
Zo exiſſet dixit ieſus nũc clariſicatus eſt filius
hommis :· Scom auguſtinũ p exitum iude de
ſocietate xpᷣ et diſcipuloꝝ pᷣſigurata fuit repꝛso
boꝝ ſepatio tpe iudicij finalis a conſoꝛtõ xpᷣi
electonꝝnquia tñc apparebit gła magna chꝛiſti .
Quod ſequit᷑ eſt de ſe moꝛale deo ptranſeo ·
ait diſcpulis ſuis non turbe⸗
tur cor veſtrum ꝛc Quomiã im
mediate añ dixerat petro ter me ne
gabis timuerũt alij. ne ſimile ꝛtige
ret eis· ꝙ hcet non negauerũt vᷣbo/tñ qdðammõ
contigit facto·xpᷣm in ſua captõe ſugietes iðo
ne deſperarent de ſalute dixit eis · Non turbet᷑
coꝛ veſtrũ · quaſ dpoſt lapſum remanet vob
penitentie remedunn p qð lapſus aliqñ reſur⸗
git ad equalẽ vel mauoꝛem gratie gradũ· ⁊ per
hoc omnibo lapſis xpᷣc dedit ſpem ſalutis: XFn
domo patris mei manſiones multe ſunt · Cre
gZSoꝛius· Mac rõe SZuemũt manſiones młte cuʒ

denario důrno · qꝛ et ſi alter min? alter ampli⸗

exultat/omnes tn vnũ gaudiuũ cõditoꝛs ſui vi
ſione letiſicat. Eso ſum via vitas et vita Hy
larius. Nõ em nos m erratica atq; in muia de
duxit ille qui via eſt neq; uludit pꝑ falſa qui ve

ritas eſt· neq; ĩ moꝛtiſ relſqiut hoꝛroꝛe qui vita

eſt. Tanto tpe vobiſcũ ſuʒ ⁊c· Moc poteſt di
ci multis ſecularibb qui poſt annos vite ſue plu

res ignorant diuma pᷣcepta quoꝝ cuſtodia ne
ceſſaria eſt ad ſalutẽ · Mat xix · Si vis ad vitam

ingredi ſerua mandata: Potelſt etiam dici plu

ribus religioſis qui negligunt ſcire ſuã regulã
et ſtatuta · t quodcuq; petieritis patrẽ in no

mine meo boc faciã Teſus interppᷣtat ſalus:⁊ 0
qð non ptinet ad ſalutem nõ petit᷑ ĩ nomſe eiꝰ
imo xpᷣc negando petitõem oſtendit ſe ſaluato

rem · ſcut bonꝰ medicus oſtendit ſe dilgere ſa
luteʒ infirmi qui nociua denegat poſtulati Si

diligitis me mandata mea ſeruate · Cregoꝛiꝰ

Probatio dilectõis exhibitõ ẽ opis· ſpum ve

ritatis quæ mundus nõ poteſt accip e Crego

rius Spuſſanctꝰ aut omneʒ quẽ repleuerit ad

inuinbilia deſderanda accendit et qi müdana

coꝛda ſola viſbilia diligunt·hũc mũdus non ac
cipit · q; ad dingenda muiſibilia nõ aſſurgit · ſecu
lares eteniʒ mentes qʒto ſe ſoꝛas p deſid eria di
latant · tanto ad receptõem illiis ſinu coꝛdis an

guſtant · Non vos relinquã oꝛphanos veniã

“

ad vos oꝛphanus ꝗpꝛie caret vtroq; parente
ergo oꝛphani ſunt qui pentib carnalibb imn ma
lis ñ aſſentiũt ꝗpt᷑ qð pentes eos derelmquũt ·
ſed xpᷣc ad eos tanqᷓ pater venit et ſuis conſo
latiombus reſouet atq; nutrit · et ad eũ venie
mus et manſionẽ apud eũ ſaciemꝰ Crego⸗nꝰ
In quoꝛũdam eten coꝛda venit et manſionem
nõ facit· quia p ↄpũctionem quidẽ reſpectum

dei pcipuint i̊ tentatõis tpe hoc ip̃ʒ ꝙ ⁊pũcti

fuerant obluiiſcunt᷑ſcq; ad ppetranda peccata
redeũt ac ſi ea mmime planxiſſent · qui ergo de
um vere diligit in eius coꝛde dñs venit et man
ſionem facit· quia ſic eũ diunntatis amoꝛ pene

trat vt ab hoc amore tentatõis tpe nõ recedat
LDarachitus aũt ſpirituſſanctꝰ queʒ pater mit

tet in nomme meo. ile vos docebit oĩa · re
goꝛius: Niñ aũt idẽ ſpiritus coꝛdi aſſit audien
tis ocioſus eſt ſermo doctoꝛis · nemo em doce
ti bonum attribuat qð ex oꝛe docentis ĩtelligit

quia niſi intus ſit qui doceat doctoꝛis lingua
exterius muanũ laboꝛat et ſuggeret vob om
ma excitando ad opa bona Non turbet᷑ coꝛ

veſtrum ꝛc · ſcʒ de meo receſſu p moꝛte · cũ ſit
via ad meam glorificatõeʒ ⁊ ſpirituſſancti miſ
ſione et in hoc docemur nõ turbari de noſtris

amicis decedentibus in conſeſſone · ſdeinã hec

eſt via ad eorum glorificatõnem et noſtra ſub
uentionem · q; preſentes cũ deo multo pluſ in
uare nos poſſunt q́; viientes m mundo·

probata · et illa maxime que magis

vero relgiom pndens et ip̃ius curã geres. h⸗

aut vitis palmites ſunt religiouem mtrãtes:q̊⸗
rum aliqui añ ꝓſeſſionem mutiles repuint᷑:⁊ ĩ
fructuoſñ:qui ſunt ſtatim per agricolam amo
uende · alij vero ſub ſpe ꝓficiendi ſunt ad ꝓfeſſi

onem recipiendi:quoꝝ tñ aliqui nõ manęt i vi⸗

te x ſui ſtatus dilectõnem .ſ̊ aliqui apoſtatant

et aliqui ſolo habitu remanẽt: remanetes auteʒ
habitu et deuotõe fructiſicant · et vt magis fru
ctificent de ſuis defectibus p coꝛreptõem debꝛ
tam purgant᷑ vt ſic plurimũ fructu ſaciant ad
dei gloꝛiã et ſuam beatiſicatõem · ꝗpter qð ĩ hꝰ
para bole fine dicit Mec locutus ſum vobis vt
gaudium meũ m vobis ſit ⁊ gaudiũ veſtrũ im
pleatux · qð aut ſequit᷑ eſt inductõ ad amoꝛeʒ
caxitatis: pter quod ſenſus literaliſ e de ſe mo
valis.nec occurꝛit alia moꝛalitas vſq; ibi· Si ñn
veniſſem et locutus eis non ſuiſſem ⁊c Seqꝗᷓt
Si opa nõ feciſſem ⁊c · ꝓ hoc oſtendit᷑ ꝙ qui⸗
ſlibet platus et curatus qui in hoc eſt xpᷣi vicari
us ꝓpło ſuo debet bonã admonitõeʒ vᷣbi ⁊ opa
tionem exempli et ſi in vtroq; deſiciat vł altero
populus habet aliquã excuſatõem de peccato
non a toto·qᷓ a tanto· maxime ſi deſectꝰ eſt ĩ fa⸗
cto · vnde et dicũt layci quare nõ faceremꝰ hoc
vel illud cum pᷣlati et curati hoc faciant et etiam
religion ·

X
N

&c locutus ſum vobis vt non
ſcandaliʒzennm ⁊c In k capitulo

ꝛeſentes tuc · h̊ etiã futuros vt non
recedant a ſidei veritate ꝓ vitupio quocũq; qð
ſigniſicatur p eiectionẽ de ſinagoga cũ dicitur.
bſq; ſinagogis faciẽt vos· nec etiã quocũq;
toꝛmento· qð ſigniſicat cu dici᷑ Sed vemt ho⸗
ra vt omnis qui interſcit vos ⁊c Moꝛs em ẽ
vltimuz terribilium in pᷣſenti vita· Induxit etiã
diſcipulos ad petendũ ſpirituſſancti donũ · qd
eſt in omm af fuctõne coꝛroboꝛatiuũ ·et ſic lite
ralis ſenſus eſt etiam moꝛalis.nec occurꝛit ii⸗
hi alius ſußaoſendus K. VII.
c locutus eſt ieſus et ſubleuat
oculis in celum ⁊c In hoc docuit
nos ad celũ cũ oꝛamꝰ leuare oculos
gquia ſcm damaſcenũ oꝛatõ eſt ele
nentis in deum . Dater venit hoꝛa cla⸗
riſca fllum tun c Der boc oſtendi ꝙ p pati

entiam m tribulatõe homo clariſicat᷑ p patietie

vrrtutem et deus claxiſicat᷑· nam paties ſuſtinet
ad euis honoꝛẽ· Hec eſt aũt vita eterna vt co
gnoſcant te ſolum verũ den p hoc excludunt᷑
erꝛoꝛes omniuũ m ahquo bono creato beatitudi

G ſuʒ vrtis vera Moralit iſta .
vitis dici poteſt quelibet religio ap

apropinquat chriſti vite agricola

chꝛiſ tus mduxit diſcipulos nõ ſoluʒ

erat ⁊ tñ toto conatu pꝛocurabat moꝛte xpi qꝗͥ ĩ⸗

nem obiectuã ponẽtiũ Opus ⁊ſummaui ꝗqdð
dediſti mihi vt faciã · hoc legãt et retmneat ĩſta

bies qui bona frequeter inchoant h̊ non pſeue
rant· Miiꝰ capituli reſduu eſt oꝛatõ xpi ꝓ ſuis

diſcipulis pᷣſentibo et futuris · 1 in hoc xp dedit
exemplũ pᷣlatis eccleſie et curatis vt ꝓ ſuis ſub
ditis deuote oꝛent et attete · nec moꝛalitas alia
muhi nũc occurꝛit ſuperaddenda.

c cum dixiſſet ſjeſus egreſſus
eſt cum dicipulis ſuis trans
torrentem cedron qui mnterp̃ta/
tur triſtis meroꝛ · p B igit᷑ ꝙchrutꝰ
ſnt illuc immiẽte ſua paſſone ſigſicat᷑ chei
ſtianus ire volens ad martiriũ debet immens
ſupplicium pᷣcogitare ⁊ pꝓ patiẽtiã ſe armare vñ

dicit Cregoꝛius ome xxxni: NImꝰ? em feruunt

lacula que pᷣuident᷑ ⁊ nos tolerabilui mala mũ⸗
di ſuſcipimus ſi contra hec ꝑ ꝓuidentie clipeuz
munimur . Sciebat aut et uudas qui tradebat
euz locũ · q frequenter ieſus cõuenerat illuc cũ
diſcipulis ſuis· inter quos erat udas vt xpᷣm
traderet ſẽ ſathan fuit inter hilios di vt ſanctũ
iob afflictiomibus moleſtaret· Teſus aũt ſcieſ
omma que ventura erant ſup eum ꝓceſſit ⁊c·
queſitus aũt a turbis vt facerent eum regeʒ fu⸗
Sit ſolus in montẽ docenſ in hoc fugere muda⸗
