lj· Attendite ad abꝛaam patrem veſtrum ⁊ ad
ſaram que genuit vos·qd· ab eoruũ iuſticia de
clinatis act“ veſtros. Euroꝛ illis ß᷑m ſimilitu
dinem ſerpentis qui iratus effundit ſuuz ve
nenum ſic fecerunt udei contra chꝛiſtum. ſiẽ

aſpidis ſurde c]·ſcilicz chꝛſti doctrine · Vnde

act · vij · beato ſtephano loquente de chꝛiſto · cõ
tinuerunt aures ſuas: ⁊ impetum fecerũt vna
nimiter m eum · Deus conteret dentes eoꝛũ

quod factum fuit per exercitum romano

rum · Ad mhilum deuen et tanqʒ aqua decur

rens q; ducti ſuerunt per oꝛbem capti intẽ

dit arcum ſuuũ.id eſt· vindictam ſuam donec

1

infirmentur id eſt pena debita pumantur · ſi
cut cera que fluit auferentur /de pñti vita·qdᷣ

im pletum fuit in occiſis · ſupercecidit ignis
acudie dei non viderunt ſolem · per moꝛ

teʒ extincti· pꝛiuſquã mtelligeret ſpine veltre

rã num ⁊c per ſpinas ligmſicantur peccata·p

rãnum mſerni pena· eſt igitur ſenſus antequaz

intelligeretis vos iudei penam debitaz veltris

peccatis · in ea abſoꝛpti fuiſtis Letabitur iuſt⸗
cum viderit vindictaʒ · motꝰ celo iuſticie diui

ne · manꝰ ſuas lauabit m ſanguie peccatoꝛiſ

ĩi· ex conſideratõne ſue punitõnis vulet un tiꝰ
qᷓ; ante ſᷣm ullud apoc xxij Tuſtus iuſtiſicet᷑ ad

huc· Et dicet homo ſi vtiq; eſt fructus iuſto ·
nam ex punitõne peccatoꝛum arguet pꝛemia

tionem iuſtoꝛum ꝛc ·

DSXL- LVIII

dauid · quando ſaul miſit nucios ad
occidenð ðð in domo ſua i̊ per mi
chol fuit ſaluatus:· Moꝛaliter auteʒ
poteſt exponi de quolibet iuſto euadente moꝛ
tis periculum ex dei beneſicio.ſpaliter auteʒ de
beato petro mn carcere recluſo vt occideretur h
per angelum fuit liberatus vt habetu: act xij
Igitur pmo pomitur ip̃ius petri et ecclene de
pꝛecatio ꝓ petri liberatõne eum dici Eripe
me de inimicis meis lherode ſcʒ ⁊ iudeis ⁊ ab

mſurgentib m me id eſt a militib cuſtodien
tibus me· eripe me de opantib iniquitatem

tales em erant pꝛedicti ſcʒ heꝛodes milites et

iudei. qꝛ ecce ceperunt ammam meam me te

nentes meluſum vt auferant eam· neq; inqiu
tas mea ⁊c petrus em non patiebatur gpter
culpam ſuam h ꝗpter iuſticiam · Sxurge in oc
curſum meum · ad me liberandum · et vide .
meam mimnocentiam ⁊ maliciam eoꝝ· tu dne
deus virtutum ⁊c id eſt deus angeloꝝ et ho

mmum· mtende ad viſitandas omnes gẽteſ

Fi eoꝛum merita et demerita ideo ſubditur
Lnon mierearis ⁊c· Conuertantur ad veſpe⸗

ram id eſt tarde · herodes em 1 miutes ſimul

verſi fuerũt ad occiſionem petri h̊ tarde · p

angelum liberatus fuit pꝛecedenti nocte et

famẽ patient᷑ dd elt· denderium mueniend pe
trum· et ad hoc circuierunt ciuitatem· Scce lo
quentur m oꝛe ſuo· mirãtes de euaſione petri

Let gladius in labijs eoꝝ dicentes ꝙ ſi iueni

retur ſtatiʒ iigularetur ne alias euaderet. q̊
niam quis audnut. querebant enim ſolicite ſi
aliquis audiſſet vbi effet · Zt tu domine deri

debis eos ·fruſtrando ab imntento et ad nibi
luz deduces omnes ZRentes ſcʒz udeoꝝ per ex
ercitum romanoꝝ· Eoꝛtitudmem meaʒ ad te

cuſtodiam ad G eim reſeruatꝰ fuit petrꝰvt di
curreret vſq; romam ad ſidem chriſti p̃dicandã
Deus oſtendit· Mic ſecundo deſcribitur

Ripe me ⁊c Pſalmu itum fecit

dele aio iudeoꝛum . gpter perſecutõneʒ chꝛiſti

in ſe et m membꝛis ſuis·ſcʒ petro⁊ alijs diſcipu

lis · Deus oſtendit nmibi ſup inimicos meos
2c ·verbum elt eccleſe que ex diuina inſprrati
one motanon ſuaſit pncipib chꝛiſtianis inter
ſectõnem iudeoꝝ ſ̊ magis reſeruatõnem eoꝝ

vt ſint m recoꝛdatõnem paſſionis chꝛiſti popu

lo chꝛiſtiano in diuerſis terris deo ſubdit Di
ſperge illos in virrtute tua cτ1 quod fecit dñs
p romanos qui młtos ex eis vendderunt na
tionmib diuerns. ⁊ ſic ſut depoſiti a regni et ſa
cerdotij dignitate delictu oꝛis eon ſſupple ſu
it p ſermonem eoꝝ chꝛiſtum coꝛam pilato ne⸗

gando ⁊ moꝛtem ipᷣuis nequiter poſtulando:.

Let compꝛehendant᷑ in ſuper biaex qua rebel:

lauerunt romanis ꝗpter quod cõpꝛehenſi fue

runt ab eis · Et de execratõne ⁊ mendacio ⁊c
iurauerat em buire romaniſ ſub tributo/a ĩ cõ
ſummatõne belli arguit eos tytus de fractõne
huius uuramenti · St ſciet per experientiam
ſue pene · q deus dommabitur in omnibus
gentib terꝛe · Conuertentur ad veſperam et
famen patient᷑ nam ꝗꝓpe ſinem obſidionis hie

ruſalem paſſi fuerunt tantaʒ fameʒ ꝙ pueros

comedebant · ⁊ potentes p ciuitatem diſcurre
bant ad rap iendũ ſibi cibu:et qñ non poterãt
inuenire contra deum per impatientiam mur⸗
murabant · Ego auũt· Mec eſt tercia pars ĩ
qua ponitur gtiarumactio de iudeoꝝ eiectio
ne et eccleſe exaltatiõe· cum dicit᷑ in perſona ee
cleſe · Ego aũt cantabo foꝛtitudinem tuam
iudeos dei ſciente· et exaltabo mane miericoꝛ
diam tuã populum catholicum exaltante. q;
factus es ſuſceptoꝛ meꝰ ⁊c ſcilʒ in pſecutione
udeoꝛum. et poſtea in perſecutõne tyrannoꝝn
apter quod ſubdi᷑· Adiutoꝛ me“ tibi pſallaʒ /.

coꝛde ⁊ oꝛe oſitendo tuã bonitatẽe·

ESE LixkE
Eus repuliſti nos 2c ]·Dſalmum
iſtũ fecit dauid lamẽtans deſtuctõ
nem terre ilrael anq́ʒ veniret ad re

pꝛelatꝰ ſecularis vł religioſus· ᷣmillud· j pe. ij.
Vos eſtis genus electum regale ſacerdotium

qui peccata populi ſui ploꝛat 1 ꝓ euiſ refoꝛma

tione deum oꝛat dicẽs · Deus repuliſti nos
Apter peccata noſtra flagellado· 1 miſert? es

nobis ·citra condignuũ nos pumendo. Com⸗
mouiſti terꝛam ⁊c id eſt. pmmſſti eã cõmoueri

a ſtabilitate virtutis ſana contritõnes eius 1.
10 eſt iius Peccata tue gratie medicma: oſte
diſti populo tuo dura id eſt · penam peccatis
debitam mn ſacra ſcriptura. Dediſti metuenti
bus te ſgficatõem per ſeruoꝝ tuoꝝ p̃dicatõeʒ

vt fugiant a facie arcꝰ id elt · vltime ſententie

Snũ depcans deuote dñũm ꝓ einſ
tefoꝛmatõe·Moꝛaliter autẽ p dauid qui pᷣmo
fuit paſtoꝛ ouum 2 poſtea rexſigniſcat bonꝰ

Moc eſt pncipunn verſus in hebꝛeo · ⁊ hic po
mitur depꝛecatio pꝛo popuſ liberatõne cũ ðꝛ.
Vt liberent᷑ delecti tui d eſt. chꝛiſtiani aſer
uitute peccati · ſaluuʒ fac dextra tua ⁊ exaudi
me ꝓ me et pꝛo ppło meo depꝛecanteẽ · Deuſ

locutus eſt in ſancto ſuo ſiid eſt in hiio ſuo qui

eſt ſanctus ſanctoꝝdamel · ix · ꝙ aſſiſteret po
pulo chꝛiſtiano· Math· vltimo· Ecce ego vobꝛ
ſcum ſum ommb dieb vſq; ad conſummatõeʒ
ſeculi et ex hoc letaboꝛ mente cõſolatꝰ et di
uidam ſichimã que humerus mterpᷣtatur.õ
p ipᷣam onꝰ ĩpoſitũ ep̃is ſigſicat᷑·qð bñ duudit

qñ officium pꝛedicandi et cõfeſſion es audie⸗

di pſonis ydoneis cõmittit᷑qꝛ ſic ſi conſilium
ietro·exo·xviij·ptito ĩ alios onere leuiꝰ poꝛtat
et conuallem tabernaculoꝝ metiboꝛ id eſt
menſurabo ·quod ſit quando pᷣm indigentiam
duuerſoꝝ locoꝝ de bonis coadiutoꝛ ib ꝓPuidet
de quibus ſubdit᷑· Meuſ ẽ galaad ⁊c galaad
qui interpꝛetat᷑ aceruꝰ teſtimonij ſignat homi
nem literatuʒ in quo coaceruata ſunt teſtimo⸗
nia veteris ac noui teſtamenti· et meus ẽ ma
naſſesqui interpꝛetatur oblmuo et religio⸗

ſum ſignat qui oblitus domũ patris ſui vacat
contemplatõnis ſtudio· et effraym ſoꝛtitudo

meaeffraym qui frugifer interpꝛetatur ſigt
exercitatũ in actiua vita et templatiua:⁊ oes
illi ſunt capt i ad iuuanduʒ pꝛeulem in officijſ
pꝛedicandi ⁊ confeſſiões audiendi· Tuda rex

meus·id eſt ſub me· ideo ſignat rectoꝛẽ eccie

ſub pontiſce et omnes iſti ipᷣm iuuant m ecẽe

regimme. et ſic poteſt dicere · moab olla ſpei

mee ꝓpper moab qui mnterpꝛetat᷑ ex patre pecca
toꝛes ſignan tur quibus dicitur Tohᷣ vnj. Vos
ex patre dyabolo eſtis· t de ipᷣiſ põt epiſcopꝰ
ſperare ꝙ per bonos aduitoꝛes ſuos conuertẽ
tur ad bonũ ⁊ ſic obedient ſibi ſicut olla deßuit
ad opus domm ſui · In ydumeã extẽdam cal

cdiamentu meum p ydumeam que ſangumea

inteꝛpᷣtatur raptoꝛes⁊ homcide ſignãtur qui
alquando p bonum epᷣum eius coadiutoꝛes
ad bonum reducunt et ſic ad ees calcia mentuʒ
eius extendit᷑ cum ꝑ laboꝛem pꝛedicantium að
dominum reducuntk. ꝗpter quod cõcludit · mi
bi alienigene ſubditi ſunt .id eſt. gentes pus

a deo anene Quis deducet· ic ondi ꝙ p:·

dicta bona deo ſunt attribuen da cum dicitur ·
Quis deducet me ⁊c ·· ad pꝛedictoꝝ cõuerſi
onem et rñndet · Nonne tu deus· quaſ dicat

ſic· qui repuliſti nos· ꝗapter pẽta noſtra · pec

cata nanq; ſubditoꝝ debent ep et eoꝝn adiuto
res reputare ſua p compaſſionem et nõ egre
dieris deus in virtutib noſtris interꝛogatie
quaſ·d·imo tu egrederis deo ſubditur Da
nobis auxilium de tribulatõne I· ex peccatoꝛuʒ
multiplicatõne. q; vana ſalus bomis lin te

—

—.— —

— —— — — - —

tur
o
1d
ſer
aldd⸗
Nf
re
voh
i
lt d
uri
nide
de⸗
lun
ta
eſt
tam
idet
nd
voni

.

md,

ema
6
c
tudd
ſͤt
oes
cij
rey
erce
cceᷣ
Nlcn

pꝛopter quod diẽ apoſtołiohxv·ſine me nihil
poteſtis facere· ꝗpter quod ſubdit᷑· In deo fa
ciemus virtutem ad peccatoꝛu conuerſioneʒ ·
et ip̃e ad mihilũ deducet tribulantes nos ſid ẽ
ſpus malgnos quoꝝ laboꝛes anihilant᷑ quado
peccatoꝛes ad bonũ gtie reuocant᷑·
Faundi deus deprecationem

euaſione de manu ſauk 1 eüs exerci
Xtus qui cingebãt dauid· et vrros eꝰ
m modum coꝛone ne poſſent euadẽ vt habet ·
j·Rexxnij Allegoꝛice vo poteſt exponi de eua
ſione eccie a pſecutõe crudeli rõani ĩperij maxi
me tempe dyocleciani et maximiani·de quo ðꝛ
in legenda ſancti mauricij · ꝙ mipietatem ſuaʒ

armauerat ad extinguendũ nomen cheiſtianin

tatis· Sic igit᷑ in perſona eccdleſię dicitur EGxau

di deus depꝛecationem meam me liberans a
tam graui pſecutione quod ſecit per iſtoꝛum

impatoꝝ deiectionem· ſicut dixit ſancta lucia
chꝛaiſtianiſ. Annuncio vobis pacem eccleſie red
ditã maximano moꝛtuo et diocleciano de reg
deiecto· R.RRiniby terre ad te clamaui cτ -nam
a tẽpe apoſtoloꝝ fuerat ſideſ publicata p oꝛbẽ

cui dommnabant᷑ dicti tyrãni · et ſi in omnibus
finibus terꝛe anxiabant᷑ chꝛiſtiani ex eon perſe
cutione et petebant a dommo lberari in per

exaltaſti me w eſt in chꝛiſto qui in baptiſmo

apparuit 2ſtantimnoet tunc fuit eccleſia mirabi

liter exaltata. Deduxiſti me ad patriam p vi
te pñtis viam et ſubditur modus. q; fact“ es
ſpes mea in pñti vita turris ſoꝛtitudmis a fa

cie inimci ſcʒ vſibius cuiuſmodi ſunt homĩies

mali⁊ inumſibił cuiuſmodi ſunt ſpũs mahgni
Inha bitabo in taber naculo tuo id eft·ĩ celo

empireo. m ſecula c nam eternitas et ſecuri
tas ſunt de beatitudĩs ratione Dies ſup dies
C repetitio eſt eiuſdem ſententie ad manoꝛeʒ
declaratõnem eternitatis in beatitudine· deo p
tanti beneſicij admatione ſubdi᷑· mibicoꝛdiã
et veritatem eius quis requiret id eſt inueſti
gabit· q̃ñ·di:nullus et quoniam de hoc laudan
dus elt deus ſubdi · Sic pſalmum dicam no⸗
mmi tuo ⁊c ſid eſt: in eccleſia militante tẽpoꝛa

liter· ⁊ eter nalter in ecc̃ia triuphãte
DSXRL-. XI.

ra dium cultus cuz ſuo periculo coꝛ
oꝛalr qs in terra yvdolatrie dedita cum viroꝝ
ſuoꝛum piculo ſpũali vt dictum fiut in expo:
ſitione literali p̃s x·qui eſt de eadem materia·

Moꝛahliter exponi poteſt de bono paſtoꝛe qui
pᷣelegit in ſua dyoceſi manere in pſecutõne. qᷓ;

dimittere gregem in piculo ſpuali ⁊ conſdes

Pſalmuni itum fecit dauid ꝓ ſus

Onne deo Pialmum tum ſe
cit dauid cum de terra moab redije
in iudeam masis volens eſſe in ter

de deo ſie dicit Nonne deo ſubiecta erit aima
mea ei ſideliter obediendo · q · diſic · nec rethar
ab boc timoꝛe huano et ſubditur cauſa naʒ ab
ipᷣo ſalutare men ⁊c ¶patet vſq; ibi- non mo
ueboꝛ ampliusde mea dyoceſi timoꝛe turba
tus. Quoſq; irruitis vos pſecutoꝛes. imn hbo
mmem . id eſt in me mnnocentem· interſicitiſſ
d eſt mterſicere queritis: tanqᷓʒ parieti mclia
to ·id eſt mmamm mihi moꝛtem de gpinq̊ ·
Veruntñ pꝛeciim meum .id eſt pꝛemiim ꝓ
cuſtodia gregis ab eo mib reddendum cogi
taueꝛunt repellere per meam ſlugam ſ̊ non ſu
gi ·iðo ſubditur cucurri mn ſiti id eſt ſitiens ſa
lutem gregis mei pꝑ dyoceſiʒ diſcurri: Oꝛe ſuo
benedicebant pꝑ ſatellites ſuos nihi fugamꝓ
mehoꝛi cõſulendo· et coꝛde ſuo male dicebãt
malũ meum in hoc cogitando· Veruntamen
in deo ſalutare meum ⁊c] ideo conſideter ſta
re ꝓpono· St quia bonus pꝛelatus foꝛtat
ſubditos ſuos ſequitur· Sperate in eo omnis
congregatio ꝓpłi de ꝓtectione dei effundite
coꝛam iullo coꝛda veſtra cπέ& in oꝛõne deuota. 2·
quia mal hommes non ſolum pſequũt᷑ iuſtos
h etiam adinuicem ſe defraudant · ðo ſubditur
Veruntamen vani hiij hommum ⁊cpꝛelatꝰ
aut auertere debet ſubditos a talib fraudibus
ideo ſequituxr· Nolite ſperare in miq̃tate ⁊ c ·
&t q; dei verbum de punitõne taliũ ſtabile eſt
et firmũ · ſequitur · Semel locutus eſt deus
id eſt ſine retractatõne qᷓntũ ad punitõnẽ ma
loꝛum in ſuo malo perſeuerantium ⁊ pᷣmatio
nem bonoꝛuʒ. deo ſubditur · duo hec audiui a
deo ꝙ poteſtas dei elt ad puniendum maloſl
et tibi domme miſericoꝛdia ad pꝛemiandum
bonos · ideo ſubdit · qe tu reddes vnicuiq; ꝛc
SXAIIAH.. LXII.
us deus meus ad te ꝛc.
Dſalmum iſtũ ſecit dauid quando
ſugiens pſecutõnem ſaulis hĩitabat
m deſertis iudee ſterilibo 2 aſperis
apter quod deus laciẽs cũ temptatõe ꝓuentũ
conſolabat᷑ eum illummatõmibus ſuis.Moꝛali
ter autem poteſt exponi de quolibet anachoꝛe
ta ·qui mundum fugiens petit deſerta vt ſenti
at beneficia duuma et dicat · Deus deus me
us id eſt deus p creatõnem deus meus p re
demptionem m qua dediſti te mibi ·ad te
de luce vigilo iid ẽ · de mane umẽetutis quando
incipit lux rõnis exemplum de ſancto hilario
ne qui heremũ ingreſſus eſt cum eſſet quinde
cim annoꝝ· Situnt in te anima mea per ma

gnum deliderum 2ſolatõnis tue . õ ſubditur·

q̃ʒ multipliciter· vt hoc ad animam relerat᷑
et ſubditur· caro mea q; ſoꝛtis motus aĩme
redundat in carne · Pſalmo lxxxiij· Ooꝛ meuz
et caro mea exultauerũt in deum vuium dt ð̊
beato franciſco legitur·ꝙ aliquando in oꝛatõe

que eſt aſcenſus mentis in deum coꝛpus euirs

a terꝛa ſubleua batur In terra deſerta muia in
aquoſa ſic m ſancto apparui tibi c ad hoc em
anachoꝛete talia loca querebant vt conſolatio
nes duimas melius pcipent ideo ſubdit Quo
maʒ meho⸗ eſt miſericoꝛdia tua /id eſt effectꝰ
tue miericoꝛdie quo conſolaris fugiẽteſ mun
dum ſuper vitas hommum mundanon que
frequenter appetunt᷑ let plene ſint anxietatuʒ
abia mea laudabunt te de mihi p̃ſtita cõſo
latõne. ⁊ in nomine tuo leuabo manꝰ meas
min deuota oꝛõne · Sicut adipe?⁊ pinguedine re
pleatur anima mea lvvnctõne tue gratie et la:
bijs exultatõnis laudabit os meum nomẽ ſan
c(ſtum tuuʒ. Si memoꝛ fui tui ſup ſtratũ meũ
c].hic accipit᷑ ſi pꝛo quia:nam homo deuotus
m nocte de diums beneſicijs recoꝛdat᷑ ſicut de
die . et in vmbꝛa alan tuarum exultabo . que

ſunt ꝓtectio a malis ⁊ directio in bonis ad

heñſi aia mea poſt teferuete dilectõe · me ſu
ſcepit dextera tua in ſecura ꝓtectõe. Ip̃i vo
ſcʒ demones. m vanũ queſierunt amimã meã

q non habebunt mtentu· introibunt in mſe⸗
rioꝛa terre ſid elt in infernum qui eſt locus de

bitus eis· tradentur in manus gladijſ. diui
ne ſententie · partes vulpium erunt ad eſt ſo
ciati cum homm ib fraudulentis. Math̊. xxv·
vte maledicti in ignem eternum qui patꝰ eſt
dyabolo ⁊ angelis eius· Rex vero letabi in
deo] id eſt· chꝛiſtus in deo patre et q; cũ ipſo
erunt eius membꝛaſubditur. laudabunt᷑ oẽs
qui iurant in eo id eſt· chꝛiſtiani qui in baptiſ

mo ſeruire deo pmittunt 2 ſideliter admplet

& obſtructu eſt os loquentiuʒ iniquain in
Dicio nanq; hinali totaliter obſtruer
SNL. LIII
Raudi deus orationem meam.
Hſalmum iſtum dicit᷑ feciſſe dauid
loquens in perſona danieł quẽ pᷣui
Dit nittendum in lacum leonum

inde diuinit liberandũ Allegonce vero per da

nieleʒ qui dicit᷑ vir deſderioꝝ ſignificat ehꝛiſtꝰ

de quo dicit᷑ aggei · ij veniet deñdatus cũctis

Sentibo ⁊c pe vero p muidiã fuit moꝛti tdi
tus et m agonia paſſionisiĩmmentis poſitꝰOꝛa
uit patrẽ ⁊ de eius oꝛatione poteſt exponi pſal
mus iſte vt m eius ꝑſona dicat᷑. Erxaudi deus
ꝛatoõnem meam cum dep̃coꝛ c oꝛauit enim
Patrem d. tranſeat a me cali iſte· et exauditus
fuit in ſua reſurrectõne in qua coꝛpus habuitj
paſſibie 1 immoꝛtale · Quua exacuerũt vt gla
dium linguas ſuas clamanteg ad pylatũ cru
ciſige cruciñge en. intendetes arcũ re amarã
mmducedo turbã ad petedum liberatõʒ barrabe
chyiſti motẽ mar.xv Subito ſagittabũt en 4
ſagittis linguarum et ðꝛ ſubito paulo ante

eum honoꝛauerant d.benedictug qui venit in

nomme domini ꝛc · et non timebunt ſey deuz
ſirmauerunt ſibi ſermonem nequã oobſiinate
petentes cheiſti moꝛtem narrauerunt vt ab:
ſconderẽt laqueoſ inter ſe tractantes quomõ
leſum dolo tenerẽt ⁊ occiderent · Mathxxvj·
dixerunt quis videbit eos nam ta effronte
querebant moꝛtem chꝛiſtiac ſi deus non vide
ret ip̃os: Scrutati ſunt iniquitates p multas
vias moꝛtẽ chꝛiſti qᷓrentes· defecerũt ſcrutan
tes ſcrntinia quere bãt em̃ extinguere chꝛiſti
nomen qued magis fuit clariſicatuʒ per ſuam
paſſionem aꝗpter quod centurio videns ſigna
m euis paſſione facta dixit matheixxvij vere
filius dei erat iſte· et multi de aſſiſtentib pcuti
entes pectoꝛa ſua reuertebant᷑ luce xxiij Ac⸗
cedet homo chaiſtus. ad coꝛ altũid eſt pꝛo
fundum vt dicit augꝰ nam volüutarie accedes
ad paſſionem plſecit ꝓfundum dei ſecretum q̊
diſpoſuerat ſilum ſuum pati ꝓ redemptõne
mudi. Sagitte paruuloꝝ ſacte ſunt plage eo
rum iſte ſagitte ſunt verba pungitiua quib
petiuerunt udei moꝛtem chꝛiſti et facte ſunt
ip̃oꝛum plage q; apter hoc trucidati fuerunt
a romams · Conturbati ſunt· Mic pomitur
vtil itag ſequens nam multi videntes punitiõʒ
iudeoꝝ penitentiã de peccatis agentes credide
ruũt in chꝛiſtum eius opa ꝓmulgantes. Leta
bitur uiſtus p cheiſtum redemptus. 2 ſpera
bit in eo ſcilicʒ· p ipſum ad gloꝛiã vemire et ſic .
lauda bunt᷑ om nes recti coꝛde

Cdecet ⁊c · Iſte pſalmus eſt gtian
acſtio
nuinice et ſequeti terre fertilitate quà
pꝛeuidit daind et hunc pſalmũ fecit
Moꝛaliter aũt poteſt exponi de quolibʒ pecca
toꝛe veraciter penitente · q reuerſo de babrloni
ca captunitate· ⁊ ꝓ tempe amnſſo nitit᷑ boĩſs opi

bus abundare ⁊ ſic gratus de diumis bñnciſs

dicit · Te decet himnus deus in ſion id eſ tbuun
ſtum eſt vt te laudem in eccleſia ꝓpter beneh⸗
cia mihi collata· et tibi reddet᷑ votum quod ĩ
baptiſmo feci deſeruiendo fideliter tibi Sxau
di oꝛatõnem meam parcendo mihi de tranſ
greſſiõe dic ti voti. ad te ommis caro veniet.
mn iudicio finali Verba imquoꝛum . id e. ſiig
Seſtiones demonũ. p̃ualuerunt ſuper nos p
conſenſuʒ noſtrum · et impietatibo noſtris tu
piciaberig dando nobis locum penitentie ð
peccatis. Beatus que eligiſti pꝛedeſtinando
Let aſſumpſiſti /iiſtiſcãdo habitabit in atrijs
tuis militantis eceleſie ꝑ gratiaʒ et trunnphã
tis ꝑ gloꝛiam · et tũc replebimur m bonis do
mus tue .Pſalmoxvj/ Satiaboꝛ cuʒ apparauit
glona tua. ſanctum eſt templum tuum cele
ſtis gloꝛie: nn rabile ĩ equitate nam ibi vdeẽ
tur iudcia dei iuſtiſſima:que modo videntur

ꝓ reditu captuntatis bablo

ſtinge⸗
tptab⸗

guon.

i⸗
tote
Rvde
multig
ſetnn
echuſt⸗
erſian
6 ſgnn
pſuen
bpat
Ne
aſtpo
ccedeg
tum
ſptöne
ageed
guib
e ſunt
nerune
ommtur
unnti⸗
reddde
Leta
pera
et ſic

zin.

nbio⸗
ſeqn
üſeet
pere
blon
vopi

ſchs.

ſtun
eß⸗

Ermn
trani
net
is
otu
ged
ndo
n⸗
900
iit
lle
de
tur

uodſ

diſtoꝛta · quando deus pmittit malos ꝓſpari
et iuſtos penam pati. Sxaudi nos deus ſme

ciuus auxilio mbil bomi poſſumus· ſpes oĩm
c.·id eſt omnium que habitant in mari et in
in terra · nec mirum·quia facit mrabilia in ter
ra eleuans eam per terꝛe motum et in mari
per cõmotõnem fluctuun ideo ſubdi· Pꝛepa:⸗
rans montes c& Turbabuntur gentes 2 time
bunt c · vndentes talia diuine potentie ſigna
et ſic concipiunt penitentiam et exeunt de pec
catis aliqui in mane umentutis et aliqui in ve
ſpere ſenectutis· de quo gaudent angeh · quib
eſt gaudium de vno peccatoꝛe penitentiã age⸗
te · et hoc eſt quod dxit᷑ exitus matutimi ⁊c
Vꝛihñtaſti terram· Riec eſt ſcdᷣa pars ſĩ qua

poſt reditum a peccati captiuitate poni᷑ pꝛoſe

ctus in vrttute · Per terram hic mtelligit᷑ ho
mo factus de terꝛe limo-hanc enim terraʒ de⸗
viſtat a peccato veuocando: et mebꝛiat gratiaʒ
infundendo etlocupletare facit in bonis operi
bus exercendo· Flumen dei vepletum ẽ aq̃s
per quod inteligitur ſpuũſſanctus:Ioh⸗vijca·
Qiu credit in me ſcut dicit ſcriptura flumina
de ventre eius fluent aque viue: Moc autẽ di
xit de ſpũ quem accepturi erant credentes in
eum Fsgitur flumen dei repletum eſt aquisqꝛ
ſpuſſanctus abundanter infliut dona ſua per
ſeuerantibus in bonis paraſti cibum illoꝛum
Lc·id eſt eucariſtie ſacramentumquod ꝓficit
babentib gratiam ⁊ nonalijs· Riuos eiuſin
ebꝛians ⁊c hoc refertur ad influentiam ſpũſ
ſancti pꝛedictam· multiplica genimmadẽ·
bonos conceptus m anima: m ſtillcidijs eiꝰ
ſcʒ gratie· letabitur germmans bonum pꝛo
pohtum concipiens et quoniam non ſufficit ta

lis conceptio niſi ſequatur conſummatio:ideo
ſubdi· Benedices coꝛone anni benigmitatis
⁊c coꝛona anmi benignitatis eſtcirculatio te⸗

poꝛis: in quo deus bene concipientem pducit
ad termmu bone conſũmatõnis et tunc perci⸗
pitur fructus duime benedictõnis· t qniam
huiꝰ exemplo plures accipuit exemplum ꝓſñ
ciendi · ſequit᷑ et campi tuiæc per campos ĩtel
liguntur latci:per ſpecioſa deſerti religioſ · per
colles potentes ſeculi per valles pauperes p

arietes ouium pꝛeęlati:et omnes iſti pꝛoſiciunt
exẽplo bene conſummantis:⁊ quoniam ex hoc

debent deo regratiari conduditur· clamabut
vtemm himnum dicent ·
SRI Ln
Vblate deo 2c ·Pſamus iſte ſe
Ccũduũ literalem ſenſum eſt grarian

to· per quem ſiguratꝰ fuit exitus

egiptꝰ tenebꝛa interpꝛetat mundus aut igno

actio pro huon iſrael exitu de egi

ſanctoꝛũ et maxime martin ex hoc mundo· nã

rantijs 1 culpis obtenebꝛat᷑ · Sic igitur in per

ſonis eoꝝ vel eccleſie dicit · Jubnlate deo om⸗
nis terra τ pꝛo martiru victoia Dicite ðo

q́; terribina ſunt opera tua m fulgure tremo
tu et ſimlib· ex quib debent peccatoꝛes terre
ri ⁊ in vita emendari: Sed qmam aliqᷓndo emẽ
dationem ꝓmittunt ⁊ ceſſante pericło mihil fa
cuunt · ideo ſubditur · in multitudine virtutis
tue . que per effectꝰ pꝛedictos oſtendit· men
tientur tibi inimici tui id eſt peccatoꝛes pꝛedi
cti ꝗapter quod econtra dicit᷑. Qmnis tra ado
ret te vero coꝛde · et pſallat tibi oꝛe · Veni
te ⁊ videte opera dei diligenter ea conſiderã
do terribilis in conſihjs ſuper ſinos hommũ
⁊cſcʒ tyrannoꝝnã alindo volentes ſubmer
gere ſdeles in mari vł fluminibo fruſtrabãtur ·
q; ſic ambulabant ſuper aquas ſiẽ ſuper aridaʒ·
Sxemplũu de ſanctis nazʒatio ⁊ celſo ⁊ plu rib
alijs· St ſic letabant᷑ in deo oſtendente ſun do
mmum i creaturis oculi eius ſuper getes

ad mala pumeuduz. deo ſbditur · qui exaſpe⸗

rant deum. non exaltentur ·ſed confundent.
Benedidite gentes· Quomiã applaudendũ
eſt diume iuſticie m pumtione maloꝛum que
pꝛemiſſa eſt. ⁊ ꝓmotõne bonoꝛum que ſequi⸗
tur · ideo dicitur Benedicite gentes deum no
ſtrum ipſum laudando· et auditam facite ·
aliosad laudem conſimilem · mmtando ·
Qui poſuit amimam meam ad vitam ipſam

uiſtiſicando per gratiam· et non dedit in com

motõne pedes meos a ſidei ſtabilitate in tyrã
noꝛum perſecutõne · Quomiam pꝛobaſti nos
deusm tribulatiomib igne nos exammaſt
Cid eſt acerbitate pſecutõms que ſignatur
nomme ignis ·et ad literam młti martires trã
ſierut per ignem materialem · Xnduxiſti nos
in laqueum quia multi martires fuerũt cate
nis ⁊ compedib illaqueati · poſuiſti tribulatõ
nes in doꝛſo noſtꝛo ſicut graue pondꝰ· Trãa
ſiuimꝰ per ignem ·vt beatus laurentuis ⁊ plu
res alij et aquamvt beatus clemens ⁊ płes
alij· et eduxiſti nos in refrigerim paradiñ
Introibo in domuz tuam celeltem m olo⸗
cauſtis · incendij pij amoꝛis reddã tibi vota
meaquib in baptiſmo pꝛomi vſq; ad moꝛ
tem ſeruire tibi · St locutum eſt os meum in
tribulatõne mea martires enim in agone po
ſiti confitebãt᷑ ſe ſeruos chꝛiſti · Olocauſta me
dullata id eſt pꝛecioſa que ſunt coꝛpus ⁊ ani
ma cum incenſo arietum ⁊c · de tribus ulis ge
neribus amimalium ſiebant ſacriſicia veteris le
gis· et hic expꝛimuntur ad ſigniſicandum ꝙ ſa
cxiſcunm martirij ſupereminenter continet vᷣ
tutem ſacriſicioꝛum veteris teſtamenti· Veni
te a udite c„τ vt exemplo martirum accipiatiſ
conſtanter virtute · Ad ip̃m oꝛe meo clamaui

in toꝛmentis poſitus. exultaui quia multi
martires non ſolum conſtanter ſuſtinebãt toꝛ
menta · ſed etiam gaudenter Actu · v. ꝓ bant
apoſ toli gaudentes a conſpectu con cilij niã
digni habiti ſunt pꝛo nomme ieſu contumeliã

pati tmiquitatem ſi aſpexi in coꝛde meo 7 ].

Apter hoc enim oꝛationes martirum exaudie
Pineur griaumoeen tes patiebant᷑ Et quia do
mimmno regratiabant᷑ ſubditur · Benedictus do
mmus qui non amouit oꝛatõnem meam ip̃m
repellendo· et miſericoꝛdiam a me ſed mag
eam opreln t ad glam erdo⸗
us miſereatur noſtriz.
Secundũ hebꝛeos pſalmus iſte eſt
gratiarumactio ꝓ ſertilitate vni⸗
anni ſed mihi videtur ꝙ ſitqphetia
de beneſicijs pꝛo tunc futuris que fuerut exbi.
bita in inca tnatõne chꝛiſti · St vtroq; modo ex
poſui pſalmum itum in expoſtõne literali. ꝓ
pter quod non videtur mihi alia ſpiritualiſ ex
poſitio tequirenda
KRL:. LVTIE
Fursat deus c. Pſalmus 'iſte
ſecũdum hebꝛeos eſt gratianactio
pꝛo beneſncijſ exhibitis populo iſra
el ·partim in exitu de egipto. partiz
in pꝛogreſſu per deſ⸗ ertum · partiz macceſſu ad
terram pꝛomiſſioms· Sed inde videtur ꝙ eſt
magis ꝗphetia de beneficijs per chaiſtum ex⸗
hibitis mn ſua reſurꝛectõe ⁊ aſcenſione que pꝛe
uidens dauid in ſpiritu fecit hunc pſalmum.
OQuem ſic expoſiu ſcdᷣm ſenſum hteralem. Et q̊

mam ilte ſenſus eſt etiam ſpnalis non occur⸗·

rit mihi aluis ſenſus ſpualis conuenientio⸗ hic

pone dus. DeSVl- 2= 1Tf.
Aluum me fac ⁊c. Plalmus iſte

ſcöm ſenſum literalem elt ð cheti
5: paſſione ſicut oſtendi multipliciter
☛e m expoſitõne literali Moꝛaliter au
tem poteſt exponi de plecutione cospoꝛis ſui
miſtici quod eſt eccleſa vt dieatur in euis per
ſona. Saluum me ſac quoniam intrauerunt a
que id eſt eribulationes magne. vſq; ad ani
mam meam /id eſt ſummüũ pontiſcem qu de
anima coꝛpoꝛis nuſtici· quia mouet pm ſicut
amma coꝛpus ſuum· Tempoꝛe na nq perſecu
tõnis ſeuiſſime legitur beatꝰ⸗ marcellus papa
ydolis thuriſicaſſe· et liberius papa arꝛiane pſi
die conſenſiſſe Inſixus ſum in limo pꝛofund

m pꝛoſfundo enim aque ſolet eſſe limus tenax·

per quem ſignifcat᷑ longa duratio pſecutõmiſ
que fuit ſub imperatoꝛib multis · et non eſt
Uſta ntiaquia nullus audebat chꝛiſtianos ſu
ſtentare contra imperatoꝛum mandata Veni

mn altitndimem maris id eſt· grauiſſime pſecu

tiotis. et tempeſtas dimerſit me myulti eniʒ

.

mattires fuerunt m aquis ſubmerſ · Laboꝛa

ui clamans .in longa oꝛõne rauce facte ſunt

fauces mee ex exauditõnis dilatõe· dekfecert

ocuh mei /· ex multa lacrimatõne· Multipli
cati ſunt c&εα. multi em ĩperatoꝛes ⁊ con mum⸗
ſtri perſecuti ſunt eccleſam ſine cauſa · Cõfoꝛ
tati ſunt ⁊c in huiꝰ mundi potentia: que non
rapui tunc exoluebam d eſt ſuſtmui penain
immeritam · Deus tu ſcis inſipientiam meam
c. hoc dicit eccleſa pꝛo malis filijs ſuis qᷓ am
mixti ſunt bonis · Non erubeſcant. Mic

poſt perſecutõnẽ in flagellis ponitur aff lctio

in vituperijs · ideo dicit· Non erubeſcant ĩ me
c id eſt. non erubeſcat chaiſtiani ꝙ vocentur
fin mei · Non confundant᷑ ſuper me ꝛc repe
titio eſt eiuſdem ſententie pꝛo maioꝛi expꝛeſ⸗
ſione et ſubditur ratio petitionis. Quc miam
pꝛopter te ſuſtinui oppꝛobꝛium id eſt · oſpꝛo⸗
bꝛia multa: extraneus ſactus ſum fratribo me
i c. ſicut pꝛedixit chꝛiſtus math·x. Tradet
aut frater fratrem in moꝛtem et pater iium.
St ſubdit᷑ cauſa. Quoniaʒ ʒzelus domus tue co
medit me ·talia nanq; ſuſtmebant chꝛiſtiami p
pter ʒelum eccleſiaſtice fidei. et oppꝛobꝛia erx p
bꝛantium tibi inſdeles enim dicebant oppꝛo⸗
bꝛia de chꝛiſto non poterant ei nocere. quia

ſedet ad dertram patris in excelſiſ ſ̊ nocebant

ſidelibus hoꝛrentib ea audire · ꝓpter quod af
fligebantur· ⁊ ſic oxpꝛobꝛia chꝛilti ſuper eos ca
dere dicuntur. St operui in eiumo ⁊c om̃es

enim iſtas afflictõnes ſidelum mſdeles ppo

eriſim reputabant · deo ſ hditur · St aduerſum
me loquebantur qui ſedebant in poꝛta. id eſt
iudices qui ſedebant antiquitꝰ in poꝛtis et iſti
contra ſideles loquebant᷑ eos miuſte cõdem nã
tes · et in me pſallebant qui bibebant vmum
cantilenas ſac tas in vituperijs chꝛiſtianoꝛ um
ESso vero oꝛationem meam ad te domme .
dirigo toto coꝛde· tempus beneplaciti ad elt
tue conſolatõnis expectans. An multitudine
mibicoꝛdie tue exaudi me · vt valeam m pace
tibi biure. in veritate ſalutis tue . d elt ex me
rito chaſti qui eſt veritas et ſalus tua· Libe
ra me de luto vt non inſigar ·. Supꝛa di xit In
fixus ſum in limo ⁊c· et hoc dpter grauitatem
pſecutõnis Libera me ab his qui oderũt me
id eſt a demonib et de pꝛofundis aquaruʒz ·
id eſt tentationum per conſenſum. Non me
demergat tempeltas aque eſt tentatõnis
per conſenſum neq; abſoꝛbeat me ꝓfundum
Per peccatoꝛuʒ exercitium. neq; vrgeat ſuper
me puteus os ſuũ id ẽ puteus inferni a quo
nullus poteſt reuert· Sxaudi me . Eic p
l beratione allega tur primo duima clementia
ideo ſubditur:· quomã bemigna eſt mipcoꝛdia

fiat
alon
teſune
feref⸗
llip
umm
(Nr
leſon
eneft
mertt
ier
e
ſſeto
ſtſme
entur
lepe
peſ⸗
mam
peo⸗
vme,
ader
lum.
necd
mip
yp
0.
li⸗
Int

tua ⁊c · ſt ne auertas faciem tuã a puero tuo ·
id eſt populo chaſtiano.Secundo allegat᷑ per
ſecutoꝝ nequicia cum diciè ꝗapter inimicos tu
os eripe me qd· quia perſlequunt᷑ me miuſte

t tercio ꝗapꝛia miſeria cum dicit· Tu ſcis im⸗
poperium meum et 2fuſonem meam reue
rentiam meã id elt · verecundiam et ponunt᷑

tot nomima quañ dem ſignificantia ad pon⸗

tum magis exaggerandu. impꝛoperiuz expe
ctauit coꝛ meuʒ de futuro ſicut iam ſuſtmnui
de pꝛeterito· Et ſuſtinui id eſt expectaui
qui ſimł contriſtaretur cτ ad aliqualem re:
leuatõnem meam nam compatientes afflicto
dimmuunt afflictõnem ſuam ſicut poꝛtantes

pon dus coꝛpale cum aliquo alleuiant ſuũ gra

uamen. St dederunt in eſcam meã ſel ꝛ2c ]. ſcʒ

perſecutoꝛes mei ducentes ad amaritudinem
vitam meam · Eiat Hiic petitur pſecuto⸗

rum punitio non ex vmdicte hiuſticie zelo cuʒ

dicit · Eiat menſa eoꝝ ⁊c i: ſicut duxerunt vi
tam meam ad amaritudinẽ ſic hiat eis· Obſcu
rentur oculi eoꝝ ne videant /euaſione pene i

bi debite · et doꝛſum eoꝝ ſemper incurua id
eſt eoꝝ penam aggraua Effunde ſuper eos

iram tuãeos multipliciter puniendo · et fu⸗

roꝛ ire tue compꝛehendat eos łita ꝙ non pñt
effugere · Eiat habitatio eoꝝn deßta id eſt ab

bpommibo nõ habitata. Quoniã quem tu pcu/
ſiſti · id eſt· populu chꝛiſtianũ quem tu percutiit
permiſſti ad ſue patientie exercitium· pſecuti

ſunt· nequiter· et ſuꝑ doloꝛem vulnen meo⸗
rum ··id eſt defectum in neœſſarijs qui cõmu
niter eſt in pauperibo chꝛiſtianis· addidert .
iniuſte perſequedo· Appone im ſtatera iuſti

cie tue· imquitatem ſup miquitatem c mul

tiplicando eoꝝ penam ᷣm peccatoꝝ multipli⸗
catõnem· et non mtrent in uiſticiam tuamſ·
illi quos pꝛeuidiſti ad penam eternã quod ꝓ

pꝛie dici᷑ de demonibo gpter eoꝝ irreuerſbili
tatẽ · ideo ſubdi · Deleant᷑ de hbꝛo vinentium

Eso ſum pauper et dolens ex mipijs vite
pñtis ſalus tua deus ·id eſt chꝛiſtus ſuſcepit
me conſoꝛtans me in tribulationibo· Lauda

bo nomen dei cum cantico id eſt coꝛde et oꝛe

et placebit deo ſup vitulum nouellũ ⁊cid elt
pluſquã veteris legis ſactiſicia · Videant pau

Eres 1 letent᷑ ·. quoniã de eis dicit᷑ mathei· v·

eati paupes ſpu quoniã ipᷣoꝛum eſt regnum
celoꝝ· Querite deum ſp opa iuſticie · et viuet
anima veſtra vita gratie et poſtea głe · Quo
niam exaudiuit paupes dommusin ſuis oꝛa
tiomb · et vmctos ſluosd eſt· ꝓ nomie eiꝰ

non deſpexit vt patet de martirib quoꝛum

homꝛ in celis celebꝛat᷑ in terris · Laudet illuʒ
celi et terra ꝛcid eſt omnis creatura.nam ex
omnilv creaturis habet᷑ materia diuĩe laudis

OQuoniam deus ſaluam faciet ſion id e ecdeſñ

am mlitantem. 2 ediſcabunt cuntates iude
id eſt· congregatõnes plebis chꝛiſtianeq̃ edin

catur in moꝛbus ⁊ ſide. Et mhabitabũt ibi].
ſcʒ illi qui ideles ſunt non ſolum numero ſed

etiam merito. et hereditate acquiret eam . d
eſt eccleſam in qua iam ſunt m ſtatum ipius

militantis et adquirent eam ᷣm ſtatum ipᷣius

trunmmphantis eſt enim vnica eccleſa tn duos

habens ſtatus· et ſemen Fuoꝛum eius poſſde
bit eaʒ d eſtimntatoꝛes bonoꝝ. qui diligũt
nomen euis habitabunt in ea gradus em mã
ſionum ſuperne ciuitatis diſtinguuntux ſcom
gradus caritatis

dixi in expoſitõne literali pſalmus

G . 7 iſte 1 ſequens q̃ apud hebꝛeos ſunt

vnus pſalmus viden? eſſe oꝛatõ da

uid in perſecutõne abſolon Licet de hoc etiam

aluim pſalmum fecerit· nam illa perſecutio tra
ctum tempoꝛis habuit· Moꝛaliter autem po
teſt exponi de bono paſtoꝛe ab aliquo ſilio ſuo
ſpirituah tamen inquo perſecutionem pa:
de ſancto thoma cantuarienſe et an

tiente · ſcut de ſa

gle rege legit a qua perſecu⸗
tione petit diuimtus liberari et pᷣmo ponitu⸗
iſta petitio ſcdo exauditõnis ratio· pſalmo ſe⸗

quenti :. Qirca pꝛmi dicit Deus m adiutoꝛu

meum intende . q: de mea liberatio nõ apparet

aliunde · Domme ad adiuuandũ me feſtina·

ne in mea dyoceſi creſcant mala que ſolet in po
pulo creſcere pcuſſo paſtoꝛe Sic dicebat apłs
act·xx· Hoſt diſceſſum meum mtrabũut lupiꝛc
onſundant᷑ ⁊ reuereant᷑ ⁊c in ſeipis per pe

nitentiam de boc ꝙ perſequunt᷑ ſuum patrem
Kuertant᷑ retroꝛſum /reſilientes a tali perſe

cutione · qui dicunt mihi euge euge de me lo

quentes mdebite . Exultent letent in te c
d eſt in tua bonitate et non in huiꝰ ſeculi van
tate · Ego vero egenus cc Adiutoꝛ meus in

operibo bonis et liberatoꝛ meus es tu a ma

ls · Domine ne moꝛeris mibi ſuccurrere i

caſu nereſſtatid LSNKIAH. SE

Nte domine ſperaui ⁊c. Mic po

actio ꝓmittit᷑ ibi &go aut ſꝑp ſpera
bo/ pᷣma in tres q pᷣmo ponunt᷑ rõneg ex pte

dei · ſeðo ex pte paſſi ibi In te cantatio: Tercio

ex pte aduerſarij ibi Confundant᷑· Circa pᷣmũ
allegat᷑ pᷣmo dei magmiſicentia:q; magniſici ẽ
