undicij cum ſcom tuã ſententiaʒ iidiceris ⁊ q
feceris hoc ipe patieris· Qum aute veiunatis
tnolite ſieri ſicut ypocrite triſtes .leo ppᷣ· Nõö
ſunt caſta jeinmia que non de ratõneↄtmentie
veniunt ß de arte fallacie· Tu autẽ cũ ieumas
vnge caput tuum et faciem tuã laua Per ca⸗
put xpc intelligit᷑.p ſaciẽ pna ↄſcientia qᷓ lauã
da elt leſfſione chꝛiſtus aut vngend? deuotõe
Noute iheſaurizare vobis c Rabanꝰ Sru
80 ſigniſicat ſupbiam que decoꝛem virtutum
Obſuſcat tynea que latenter veſtes rodit mui
diam que bonũ ſtudiu lacerat fures ſunt here
tici et demones qᷓ ſemp ſunt mitenti nos bonis

miet imp

ſpouᷣalibi ſpoliare ·¶ Lucerna coꝛpis tui eſt ocu
lus tuꝰ 2c· Remig· Der lucernã eccie rectoꝛ

ſignificat᷑ qui bñ oculus dicit᷑ quia plebi ſubie⸗
cte qꝗᷓ p coꝛpuſ intelligit᷑ ſalutaria videre debz
Di g ecclene rectoꝛ exrauerit: quanto magis

ſubiect ſibi płus deuiabit· Nõ poteſtis deo

ſeruire et mamone Miero. Non dixit qui ha

bet duntias h qui ſeruit diutijs · qui em diuiti
arü ſeruus eſt cuſtodit eas vt ſeruꝰè dommum
qui aut eaꝝ ſeruitutis excuſſit iugum diſtribu

it eas vt dns· Ne ſoliciti ſitis anime veſtre qᷣd
manducetis τπ non dicit vt manducetis h qᷣd
manducetis manducare nanq; necefſariuz eſt
ad ſuſtentationem nature:ſolicitari vero circa

ſumptuoſitatẽ cibi vel delicatõneʒ gule · Rt dẽ

direndu de veſte · Nõne amma plus ẽ qʒ eſca
⁊c ·. ierꝰ. Qui maioꝛa p̃ᷣſtitit vtiq; et minoꝛa
pᷣſtabit · Reſpicite volatilia celi vere ↄtẽpla
tiuos: quoniã nõ ſerunt c · ſe negocijs ſecu
laxibo implicando⁊ dñs ꝓ eis ſolicitat᷑ ad neceſ

ſaria miniſtrando· Qonſiderate lilia a. ve ca⸗

ſtes· quomodo creſcunt .ſcʒ nõ ſolum laboꝛe
ſuo ſͦ etiã dei dono · Sap· vnj. Et cognoui quia
nõ poſſum eſſe atinens miſi deus det · Si emʒ

ſenuũ agri quod hodie eſt et craſin clibanũ mit

titur c p fenum vnẽs ad hoꝛaʒ et poſt mit⸗
tendum m ignem ſigniſicant᷑ va ne gloꝛioſi ad

tempus floꝛentes: et poſt ignẽ gehene eterna

liter ſuſtinentes· I git᷑ ſi eis deus dat tanta bo
na in terꝛa ſuis elec tis dabit in celo multo ma

ꝛa: Nolite g ſoliciti eſſe exponat᷑ vt ſupꝛa.

Mec em omma genteſ inquirut ſohctudine

nimia : q non 2ſidderant dei puidentiã extendi
ad hec inferioꝛa . Querite g& pmum regnum

dei i celeſtia bona et muiſticiaʒ euis p quã p
uenit ad illa/ et hec onmia adijcient vob Deiß
m omł · Nõ dicit dabunt᷑ h̊ adijcient᷑ vt diſcas
q; pñtia nihil ſunt ad magnitudmẽ futuroꝛuʒ
Nolite ſoliciti eſſe incraſtinum i.tanqʒ certi
de vita vra qe ſẽ dicit ſeneca omnis dies ſicut

vltima eſt oꝛdinanda ) QRK. VII.

Ohte udicare 20 HMylarius
exponit hoc de temerario iudicio
contra deũ quo aliqui deun indicant

os exaltari Tudicia naq; dei ſemper
ſunt muſta licʒ nobis occulta. Quid ãt vwes ſe
ſtucã in oculo fratris tui c Oriß· Layci petm̃
modicũ eſt et feſtuca q;tuʒ ad peccatũ ſacerdo

canibꝰ. Qriſo· Quia baptiſmꝰ et alia ſacrameta

nõ ſunt danda niſi ſdem habentibo nuſteria ve
vitatis que ſunt margarite non ſunt dande niñ

deſiderantib vitatem et cum humana ratõne
viuetibſi em poꝛcis eas miſeris · i· cenoſe vite

delectatõne Zua tis nõ intelliget pcioſitatem

eap heſtiabunt eas ſim iles fabulis mudialib

muſtũ quando vident bonos dep⸗

—, — —

—+úũ,⅜ —– — — — —en —

☛ ς.

S=S

n
bl

de

lu

et eas actibo ſuis carnalib cõculcabunt. DPeti
te et dabit᷑ vobis c· Remigiꝰ Petimꝰ oꝛãdo
querimꝰ recte vuiendo· pulſamus pſeuerando

Kut quis ex vobis homo quẽ ſi petierit ſiliiſ
luus panẽe c· Renmigꝰ.· Per pane intelligitu-
ſpualis doctrina pꝓ piſcem baptiſmatis vnda

P lapidem ignoꝛantia.pꝓ ſerpentẽ dyaboli aſtu

tia delignat᷑· QOmĩa g quecuq; vultis vt faciãt

vobis hommel ⁊c· Augꝰ. Voluntas nanq; nõ

eſt niſ in bonis· Nã in mals cupiditas dici᷑ p

pꝛie nõ voluntas: Mec eſt em̃ lex et ꝓphete
Roxiij. Qui ꝓximum diligit legem impleuit
ata eſt porta que ducit ad pditionẽ ⁊c id ẽ
dyabolus extenſione ſuꝑpbie dilatatꝰ· Quã an/

Zuſta poꝛta et arta via eſt que ducit ad vitaʒ
hoc eſt chꝛiſtus humilitate ſtrictus· Attedi

te a falſs ꝗphetis ⁊c·hoc exponi poteſt de de
monibo in angelos lucis ſe tranſ ferentibus vt
uiſtos decipiant ideo ðꝛ infra Tohᷣnij. Nolite
credere om̃ ſpui ſed ꝓbate ſpiritꝰ vtn ex deo

ſnt Ommis arbox bona æc hoc eſt pomora
dicatꝰ in caritate · Mala aut arboꝛ ⁊c hoc eſt

dicit mihi dñe dñe ꝛc· hoc em ſacto dicũt ypo
crite ſanctitate exterius ſmulantes · Multi di

cent nuhi in ila die ꝛc. T ſti ſunt bene docetes
et male viuentes Omms g qui audit verba

mea h.· et facit ea aſſilabitur viro ſapienti ⁊c.
vir lapiens eſt humilis· DHeouᷣxi· Vbi hinlitas
bi et ſapientia.Vir aut ſtultus eſt ſupꝑbus quia
ſtultus dicit᷑ quaſ ſtatu altus.omnis aute ſuꝑ
bo altioꝛẽ ſe reputat q; ſit in veritate Dapiẽs g
ediſcat ſupꝛa petrãichꝛuſtum ommi opa ſua

bona faciens ꝗpter ipᷣm· ſtultus aũt ediſicat ſup

arenã que eſt terꝛa mobilis nã opa ſua facit ꝓ
pter gloꝛiam bumanam que eſt mmſtabilis. SEt
deſcendit pluuia c pꝓ quam ſigmiſicat᷑ tẽptatio
carnalis laſciuie·p ventos vero teptatõ ſupbie
p flumma vero impetus tribulatõnis humane
p hec aũt ediſiciu humilis nõ ledit᷑ſ̊ ediſcin ſu:
perbi totaliter diſſipat᷑· Srat eniʒ docens ſicut
ptãtem habes iſuã doctrinã ↄfirmans p opa
miraculoſa. Qeteri doctoꝛes qui nõ pñt hoc ſa
cere doctrinã ſuaʒ 2ſrmare debent per opera

virtuoſa. ) QCX. VIII
Vm autem deſcendi ſet ſeſus

de monte c. Sequitur et ecce
leproſus veniens ꝛc· Eer iſtum
Nepꝛoſum qui conſitebat᷑ ſe ummun
dum et chꝛſtü potente ad ſe mudandu dicẽg

dne ſi vis potes me mundare. ſigniſicat᷑ pecca:
toꝛ vere penitens et ad dei milericoꝛdiã 2ſde

ter recurꝛens ideo ſubdi · Et extendens ieſus
manũ ꝛc p quod ſigniſicat᷑ ꝙ tali manus dine
miſericoꝛdie ꝓtendit eius crimſa relaxado Et
at illi eſus vide nemĩ dixeris h vade oltede te
ſacerdoti p hoc innuens ꝙ eccleſe miſtri non

debẽt gloꝛiã hommũ querere ſed dei · ⁊ offer
munus ꝛc nam a peccatis mudatus debet eſſe

deo valde gratus. Qum aut introiſſet caphar

naũ acceſſit ad eum centurio c]. Iſte gentilis

erat in chꝛiſ tu tñ credebat aliter eumꝓ ſanatõ

ne ſui pueri nõ rogaſſet ideo p pᷣm pmicie ge

tium ſigniſicant᷑ credentes in chꝛiſtũ ⁊ laboꝛan
tes ad Zuerſionem ahoꝝ· de quibus fuit lucas
euangeliſta et dyoniſius ariopagita et alij plu
res : p hoc auũt ꝙ chꝛntus ſubdidit non mnuent
tanta ſidem in iſrael ſigſicat᷑ deuotio gentiliuʒ
ad chꝛiſti fidem et obduratio iudeoꝝ· Rt cum
veniſſet eſus in domũ ſmonis petri 2c p ſo⸗
crum petri que muler erat ſenſualitas ſighcat᷑
que mulier ab auguſtino vocat᷑ · ipa vero iacet
febeicitans cupiſcentie caloꝛe· per chꝛiſtũ aute
qui eſt mago patris rõ ſm quã homo factꝰ ẽ
ad imasineʒ dei ſigmiſicat git᷑ moꝛaln ſocrus
petri ſanat᷑ cum ſenſualitas ꝑ rõneʒ ad debituʒ
oꝛdinẽ moꝛalis virtutis reuocat᷑: deo ſubditur
Et mimiſtrabat eis· q; ſenſualitas reſoꝛmata

virtute moꝛali mimſtrat ⁊ ſeruit rõm· Veſpe

aũt facto obtulerũt ei multos demomia bñtes ·
2cC· ·per quod ſi gficat᷑ ꝙ hoꝛa mũudi veſpertma
xpᷣc venit demones eiſcere ⁊ imſirmitates hoſmm
curare · Videns aũt ieſus turbaſ circũ ſe ⁊c · p

hoc docuit pꝛedicatoꝛẽ euangelij applauſu ppłi
declinare· St acceſſit vnꝰ ſcriba ⁊c]· Iſte ſcõᷣm
lterale ſenſuʒ ſequi chꝛiſtũ volebat · qe per hoc
habere miraculoꝛuʒ Stiam ſperabat ⁊ ea vti ad
lucy tempale ꝗpter quod chꝛiſtuſ repult ipᷣm
Ergo p eum ſigſicatur querentes intrare reli

gionẽ poſſeſſones hñtes nõ ex deuotõe quod

elt bonũ h̊ vt ex pauperibo diuites ſiant · et ex
⁊te mptibilib honoꝛati ideo talbo dicit. Vul
pes ſoueas habẽt ⁊cudoloſi demones ⁊ ſup⸗
bi hñt in vobis habitaculũ h̊ nõ chꝛiſtus· hꝰ
aũt de diſcipulis euis ait ili dñe permitte me
C et per hoc ꝙ dixit ei · ſequere me ⁊c /oſte⸗
dit ꝙ carnahs affectus a ſequentibo chꝛſtum
eſt totaliter dimittendus. St aſcendente eo in
nauiculã ⁊c]· Moꝛaliter nauicula fluctibo opta

eſt eccleſa militans in perſecutõmb poſita xpi

vero doꝛmntio eſt diumna pmiſſio Vñ qn vdet
homines tribulatõnes muiſtas durare dicunt
deum doꝛmire · qui excitat᷑ quando bonoꝝ pꝛe:

cibo pulſat᷑ et ſc ĩpſo p̃cipiente ſit tranquillitas
magna per ceſſatõeʒ perſecutõnis vel daãdo pa
tientiã tribulatis: ⁊ hec tranquillitas vtutis me
lioꝛ eſt q; tranquillitas coꝛpahs · Et tunc cum

veniſſet trans fretũ c per duos mmis ſeuoſ

poſſunt intelligi paulꝰ et conſtantinꝰ añ ſuam
Zuerſionem qui perſecuti ſunt acriter eccleſmam
ſicut patet de paulo act· vij et ix et de ſtanti
no ðꝛ in legenda ſeĩ ſilueſtri · Qõſtantinꝰ impa
toꝛ cum multas ſtrages martiruʒz dediſſet cα.
ſed per chꝛiſtum ſanati fuerũt valde manſueti

ð 2 1

Sr eijcis nos mitte nos m poꝛcos per hboc
aut ꝙ permiſt ſignificat ꝙ homines vitam poꝛ
cmã ducentes in ptãte demonu tradunt et in

infernũ cum eis hinaliter demergunt·

SKE .

—

nis · et guſtu ſuauitatis celeſtis et viſu diume
contemplationis ⁊ auditu diumi ſermonis ·

et odoꝛatu diume conſolatõnis et cum ſuper

uenit 2ſuetudo tunc iacet in lecto· hunc auteʒ
offerunt chꝛiſto oꝛantes deuote ꝓ po et ipſe
offert᷑ quando ipſis in oꝛando ↄſoꝛmat᷑ chꝛiſtꝰ
aũt ſidem illoꝝ aſpicit cum pᷣces eoꝝ exaudit ·

et paliticus curat᷑qn peccatu a deo ſibi dimit⸗
tit et donat᷑ ſbi gratia per quã ad actus meri

toꝛios reſtituit᷑ et inde deus gloꝛ ſcat᷑· Et cu
tranſiret inde ieſus vidit hominẽ ſedentem in
teloneo c vocatio mathei ad apłatũ ſigſicat

vocationẽ hommis ſeculaxis ad relgionis ſta

tum phariʒzei vero murmurãtes ſunt homĩes

maligm religionis ſtatui detrahentes quibus
bene dicitur · Euntes diſcite quid eſt mibicoꝛ

diã volo opus ei magne mißicoꝛdie eſt pec

catoꝛes ad penitentiã inducere religionis ha⸗

bitũ aſſumendo· Tunc acceſſerunt ad eũ diſci
puli iohannis ⁊c · p iſtos qui iactauerũt ſe ð
frequenti ieumio ſighcant᷑ ypocrite dicẽces cũ
pharizeo luc·xviij · eiuno bis in ſabbato · quibo
rindet᷑· Nuq̃d poſſunt᷑ niuj ſpõſi lugere q̃dui
cum ilus e ſponſus quaſñ dicet nõ ⁊ſti fiij ſũt
de nouo p baptiſmu ex eccia et chꝛiſto regene⸗
rati ⁊ iſtis nõ ſunt ieiunia mponenda · qꝛ ſicut
dicit᷑ gab · v. kruc tus ſpũs eſt caritas gaudium

pax ⁊c i cum aufert᷑ ab eis ſponſus ꝑ moꝛtale

peccatũ tunc ieumandũ eſt eis per pniĩe effem

Nemo aũt imittit miſſurã pãni rudis 20c.
Pannꝰ rudis hic dici᷑ nouus p quẽ et p vmu
nouũ ſigſicatur nouitas ſacramentoꝝ eecleſia⸗
ſticoꝝn que nõ ſunt adrmmnſtranda bommibuſ
i vetuſtate peccaton manetibo· Hiec illo loqn

te ad illos ecce pᷣnceps vnꝰ acceſſit ⁊c] ncepſ
iſte fuit archiſynagogus per quẽ ſighcat᷑ archi

ep̃s cuius ſilia dicit qibet ſuffraganeoꝝ ſuoꝝ
eccleſa qᷓ tuc moꝛit᷑ qñ erꝛoꝛe anquo in ſde vł
moꝛib depuat et tunc archiep̃s debz erga deñ
quantũ poteſt ꝓ ſuſcitatõne euis laboꝛare · St
ecce mulier que fluxum ſanguinis patiebat᷑ xij
ãanis ⁊c·. Mec muher gentilitateʒ ſigſicat que
ſedata fuit effuſone ſanguinis martin teẽpibo

xij impatoꝝ·quon nero fuit pᷣmus:qui plecu⸗

tionẽ pmã mouit ↄtra eccleſa· ec at mulier

Taſcendens in nauiculam ⁊c·
Sequitur· &t ecce offerebant er
paraliticum ⁊c p paraliſʒ que p
uat vſum membꝛoꝝ coꝛpaliũ ſigni
ſicat᷑ pctin moꝛtale quod puat actu meritoꝛi
um exiſtens enim in peccato moꝛtal puatur
greſſu meritoꝛie affectionis et tactu operatõ

fimbꝛiã veſtimenti chꝛiſti tetigit quando 2ſtã
tinꝰ fidem mearnatõnis credidit et alij gẽtileſ
eius exemplo · huanitas em veſtimentu diumi
tatis eſt in chꝛiſto de quo dicit phil· . In ſim⸗:
litudinẽ hommũ factꝰ e et habitu inuentus vt
homo·Et tũc a fluxu ſanguinis ſanata ſuit. q;
fundere ſangumẽ catholicũ ceſſauit. Lt traſen
te inde leſu ſecuti ſunt eũ duo ceci c · p iſtos
ſigſicant᷑ ſideles ſimplices et ignari qui ſequut᷑
dnm qñ deuote vadunt ad ſermonẽ audꝛendu
et ab eo ilummant?᷑ qñ ab eo per predicatoꝛeʒ
inſtruunt᷑ de neceſſarijs ad ſalutẽ· per hoc aute
dicit · videte ne quis ſciat c oñdit ꝙ pᷣdi
catoꝛ debet cauere ne laus hommũ poſſit ſibi
nocere · qꝛ tñ diumũ recipꝛens bñhcium debet
ex hoc ipᷣm laudare ſubdit · Flli aut exeuntes
diffamauerunt eum X. Egreſſis aute illis ecce

obtulerunt ei hHommẽe demoniũ mutuũ habentẽ

c per itum ſigſicat homo poſſeſſus a demo
ne per peccatũ moꝛtale et dicit᷑ mutꝰ q loqui
nõ poteſt meritoꝛie h̊ deo curandus offert qñ
iuſti ꝓ eo depꝛecant᷑ · Sed tunc demon eijcitur
qn peccatũ ipᷣus a deo per infuſionẽ gratie re
laxat᷑· ⁊ tunc ſoluit᷑ eius lingua ad dei pꝛeconia
perſoluenda· Phariſei aut demonioꝝ pꝛincipi
hec attribuentes ſunt hommes mangni bonuʒ
depꝛauare ſtudẽtes · t circuibat ieſus omes
ciui tates ⁊c· In hoc datur foꝛma pᷣdicatoꝛibe
euangel ij vt ſoliciti ſint dicurrere ꝓ pᷣdicatio
ne verbi diumi · docens in ſynagogis nõ in
latibulis ſicut faciunt heretici· pꝛedicans euan

geliũ regni let nõ fabuloſa mutilia vel curio:

ſa et curas omnẽ languoꝛẽ ſcʒ ſpualẽ. Junc

dixit diſcipulis ſuis ⁊c per hoc oñdit ꝙ babẽ

tes gratiã pꝛedicandi non debent alios ab hoe
impedire magis pꝛomouere·

NVT conuocatisxij diſcpulis ſu
is dedit eis poteſtatem · 2c · ſcut
Nnatura dando ſoꝛmã ſubſtantialem
dat ꝗꝓpꝛetates ↄuenientes vt igni
leuitate terꝛe vero grauitateʒ ſic ac toꝛ nature
ſtatuens hominẽ in alqͥ dignitatis gradu ſti
le Llaciat quod in ſe eſt dat ei gratiã exequendi
m effectu . Sxemplu de ſaule · Reg x · Quʒ em̃
vnxilſſet eum ſamuel de mandato dñ diyxit ei ·
Inſiliet in te ſpus dñi et mutaberis in vixu al:
terum · Et limirer ·· Reg xvj· imuncto dauid
ðe Opũus dñ directus eſt in dauid ⁊c.· Nt eodẽ
modo inſtitutis apłis chꝛiſtus dedit eis Ztiaʒ

2

ſignon que tunc fuit neceſſaria ad oſirmandu
doctrma eoꝝ· Mos xij miſit ieſus lper iſtum
numerum qui ↄponit᷑ ex denario et bmario ſi

gniſicat᷑ ꝙ apłi et eoꝝ ſucceſſoꝛeſ qui lunt epi

debent pꝛe ceteris implere decaloguz legis et

duo pcepta caritatis pcipiens eis et dice's m

viã gentiz ne abieritis nmodu viuendi eon

= —— —– ——— —— — — — 2 —

=—= —,, — — —

— ——— —

no tenueritis . ce ſicut dieit grego. in pal toꝛali
tm̃ tranſcendere debet actione ppli actio p̃ſu⸗

lis quãtũ diſtat a grege vita paſtoꝛis et in ci

uitates ſamaritanoꝝ ne intraueritis p quas ſi
gniſcant᷑ zuenticula vel doctrme hereticoꝛuʒ

q; ſicut ſamaritani partim tenebãt vetus teſta
mentũ et partim negabant · ſic heretici partim

tenẽt ſdem chꝛiſti et partim negant · Suntes

aut pᷣdicate dicentes q apꝛopinquabit regnu

celoꝝ Vetus em teſtamentũ ꝓmittebat bona

tranſtoꝛia et terꝛena h euangeliũ ꝓnnttit cele

ſtia et eterna · Inſirmos curate ⁊c· moꝛalũ in
ſirm ſunt accidioſ in quibus nõ eſt vigoꝛ bñ

opandimoꝛtui vo ſunt qui digna moꝛtis opa

faciunt· lepꝛoſi ſunt luxurioſi· nam luxuria eſt

viciũ 2tagioſum ſicut lepꝛa ·demomiaci ſunt ſoꝛ

tilegi tſtos curare debẽet p̃dicatoꝛes euangelij

&t ſubdi᷑ modus curandi cũ dici᷑ gratis acte

piſtis gratis date p quod excludiẽ ab eis vi⸗

ciu ſymonie· Nolite poſſidere auꝝ ac In ſa⸗

cra ſcriptura per auꝝ verũ intelligit᷑ ſapientia
diuma · et ꝑ oppoſituʒ aurũ falſum eſt ſapientia
terꝛena que aĩalis eſt et dyabolica vt dicit᷑ la⸗
co·iij· Argentũ falſum eſt eloqneẽtia deceptiua
pecunia falſa eſt malu ſimpliciter ſub bonitatiſ

apparentiapera vero mala:eſt repoſitoꝛũ ma⸗

le acquiſtoꝝ· p duas tunicas ſigniſicat᷑ duplici
tas.et p calciamẽta que hunt ð pellib moꝛtuo

rũ fraudulẽtia in tractatu teſtamentoꝝ · p vir

appetitus mimꝰdñandiiſta nullo modo dñt

eſſe in p̃dicatoꝛib euãgelij Interꝛogate quis

in ea dignus ſit cauendũu eſt em̃ p̃dicatoꝛibus
ne locu ſuſpectu mitrent et ne de euagatõne in

utili notent᷑ iꝛdeo ſubdit et bi manete. Intran
tes aũt domũ ſalutate ea ·iſalute habitantuiʒ

in ea bonis verbis et exemplis ꝓcurate. et ſiq̃
dem fuerit domꝰ? illa digna veniet pax veſtra
Tc ]irecipiẽt doctrinã veſtrã:ꝙ ſi nõ fecerint
nmihilommꝰ a deo habebitis mercedẽ · excutite
puluere jileuia peccata que ſolent ex talibo acci
dere etiã in hommib ꝑfectis · Amẽ dico vob
tolerabiluis erit terre ſodomoꝝ ⁊c nã repelle
et impugnare veritateʒ agnita · quedãa ſpẽs eſt
peccati in ſpũmſanctũ· Ecce ego/mitto vos ſi
cut oues in medio lupoꝝp quos in pᷣnntiua

eccleſia intelligebant᷑ tyrani h modo p eos pñt

detractoꝛes intelugi: ꝗpter quoꝝ moꝛſus non

eſta ſdelibo pᷣdicatio ſubtrahenda. Qauete aũt
ab hominibo.vos malicioſe ad peccatũ trahere
nitentiby tradent em̃ vos in Zcilijs ⁊c i· tra.

here vos conabũt᷑ ad ſua ſoꝛtia mala et in ſy
nagogis ſuis flagellabunt vos ſcʒ flagellis lĩ
Suaꝝ ſuaꝝ eo ꝙ arguitis mala ipoꝝ. et ad pᷣñ
des et reges ducemĩ · multi em̃ ꝗpi pdꝛcatõʒ
veritatis accuſant᷑ male apud magnates huius
ſeculi. Q um aũt tradent vos nolite cogitare·

⁊c·i non ↄſidatis pᷣncipaliter de ſcientia vra et

erit meriti ſue iuſticie ·)

—

eloquentia ß de diuma Puidentia Tradet añt

frater fratre in moꝛtẽ treq̃nter em ↄtingit ꝓ½

frater carnalis fratrẽ ſuu trabit ad culpã mo⸗
tale et pater hliũ ⁊ etiã ecõuerſo· et eritis odio

omnibe homnnb ꝛc ·ſequentes em chꝛiſtũ fre
quenter ſunt odioſi etiã carnalb amicis Quz

aut pſequent᷑ vos in ciuitate iſta ⁊c qui eim ꝓ
ſicere nõ poteſt in vno loco debʒ ad aliũ t᷑nſire
Nõ eſt diſcipulus ſup magiſt- c Iſtud ad
hoc mnducit᷑ vt patet p litera ſequentẽ ꝙ chꝛiſli
diſcipulus patiet toleret blaſſemã ſibi rroga
tam:cum chꝛiſtus patienter tulerit ſimile ⁊ ma

ĩoꝛẽ. Nipil em eſt optum qð nõ reueleĩr ſcils
mn die udicij vbi patientia martin pᷣmiabn. 1 P

ſecutoꝝ nequicia puniet᷑. Nonne duo paſſeres

aſſe veneũt ⁊c ;Hylariꝰ. Miſtice aut coꝛpꝰ et

amma aſſe vendunt᷑· cũꝓ minima delectatõne

dyabolo tradunt Qui aüt negauerit me Ec .
Remigiꝰ Negabit aut ſe negante:q; p ip̃m nõ

habebit acceſſum ad patrẽe et ſic p oppoſitu ſtel/
ligit eſteri ſe ſtentẽ q; dabit ei acceſſuʒ ad pa

tre Nolite arbitrari ꝙ venerĩ pacẽ nuttẽ c
Hiero· Ad ſidem chꝛiſti totus oꝛbis in ſe diui-
ſus ẽ vnaqq; domus ſideles habuit ⁊ inſideles

et bonuũ bellũ mixtũ eſt vt pax mala rumpetu⸗
Qui amat patre ⁊c· MHylariꝰ:lli em qui do:
melticas dilec tõnes hominũ eius dilectõni P
tulerĩt futuron bonoꝝ indigni erunt heredi
tate· St qui nõ accipit crucem ſuã æc· CQreg.

Duob modis crucem dñi baiulamꝰ.· cum aut

p abſtmentiã carnem affligimꝰ aut cum p cõ⸗
paſſionem ꝓximi neceſſitate illius nram puta:⸗

mus· Qui muenit animã ſuã m delectatõibo
ulcitis nutriens eam · pdet eam quantum ad

vitã futurã. Qui recipit vos coꝛpalter· me

recipit ſpualiter et p 2ſequens recipit patreʒ

et ſpũmſanctuqui cum ſilio p gratiã inbhabitãt

recipientis mentẽ. Qui recipit pꝛophetam in
nomime ꝗphete i.q; dei nuncuil eſt· mercede

Aphete recipiet i a deo recipiet mercede cuiꝰ
eſt nuncius· et qui recipit iuſtum in nomĩe iu

ſti ſi. ꝗpter iuſticiã ſuã·nõ ꝗpter ↄſanguimitatẽ
vel affmitatẽ mercede uiſti accipiet i pticepſ
GN. X

Tfactum eſt cuʒ conſummal ſet
E ⁊cSequitur Iohanneſ autez cuʒ

n ⁊c · Der iohãnem qui miſit diſci

pulos ſuos ad chaſtũ dicendo. tu es qui ven
turus es an aliũ expectamꝰ ·licʒ ſᷣe ð hoc nul
latenus dubitaret . h vt eiꝰ diſcipkhi de B dubio

certiſcarent᷑ ꝑ opa chaiſtiſgſicat᷑ bonꝰ doc toꝛ
et humlis qui qʒuis nõ dubitet de vitate alic⸗
Zcluſionis tñ diſcipulos dubitãtes remittit ad
ſapiẽtioꝛẽ vt ꝑ eu certiꝰ infoꝛment᷑ ↄtra młtos

doctoꝛes et ſeſſoꝛes qui dedignant᷑ ſic remit

tere ne vdeant᷑ alqua ignoꝛare· Illis autem

audiſſet mn vinculis opera chri

abeuntib 1c Eer h autem ꝙ xp̃e cõmẽdauit

ohãneʒ de mentis Zltantia et de aſpera vita 1
de cognitõis excellentia ondit᷑ ꝙ doctoꝛes ſu⸗

perioꝛes nõ debent inferioꝛes temnere ſ̊ ma
gies q;tum poſſu nt ſalua vitate eos mendare

Rdiebe ãt mohᷣis baptiſte vſq; nunc regnuʒ ce
loꝝ vim patit᷑ ·Pexr regnu celoꝝ põt intelligi
nulitans eccia que nõ eſt ip̃ᷣ pietes h ſideles· q

rũ millti valde paſſi ſunt martiriu p violentiaʒ

tyranoꝝ et ſic rapnerut regnu celon · Omes

Aphete ⁊ lex vſq; ad iohanez P legeʒ et aphe
tas ſigſicant᷑ doctoꝛes veiis teſtameti: p ioheʒ

vo doctoꝛes noui . ꝓpter qð dñt ei aſſłari in

trib pdictis· ſcʒ metis ſtantia:auſtera vita.2

ſana doctrina Qui at ſimile eſtimabo c . Se

gquit᷑· Qecinimꝰ vob et nõ ſaltaſtis ⁊c lh ve

ro nõ ſaltãt ad cantũ qui audientes pᷣdicatõeʒ

de gaudins celeſtib et nõ eleuant᷑ ad ipa p de

uotõnmis affem et illi nõ plangut ad lamentatõ

nẽ q pᷣdicatõez audiunt de pumtõne peccatoꝝ

et non mouent᷑ ad aliquã ↄotritionẽ · Venit io

hbãnes nõ mãducans ⁊c] abſtinentia iobannis

ſiut alijs exemplũ pnie mãducatio vᷣo xp̃i fuit

alijs exemplũ cõdeſcenſionis et miſericoꝛdie p
illos g qui vtrunq; in malũ interpᷣtabant ſigſi
cant᷑ detractoꝛes bonos actꝰ alioꝝ nequit de
pꝛauãtes· Tuc expꝛobꝛare cepit ciuitatibo ⁊c

Per iſtas ciuitates in quib xpᷣc frequeni pᷣdi

caũuat et miracula fecerat ſigſicant᷑ illi q̃ freqnt
audiüt dei v̈bum et vident exempla vᷣtutuz 1
tñ m pẽtis ſuis obdurant᷑ apter qð ceteris pa:
ribo alijs giuꝰ puniet· In illo tpe rñdes ieſus
diyxit · Confiteoꝛ tibi pat c ſequit et reuela⸗
ſti ea puulis magnꝰ honoꝛ ex B; eſt hunlibus
veris · q; ſunt de ſecreto ↄſilio ſümi regis et qͥ

mã hũilibb oma patient ſuſtinentibo frequent

imponunt᷑ Zuia mo indiget recreatõne diuĩia
Apter qð ſubdit · Venite ad me omnes q̃ labo

ratis et onerati eſtis ⁊ ego neiirrn s
N iulo tempore abiſt ieſus per
ſata ⁊c · Der ſata põt intelligi genti
liũ doctrina in q̃ ſunt multe ſpꝛce · i·
. dicta philoſophica hñtia Ina vita⸗
tis Paleio in Funtatig fitatis admixta· Tgi

M⸗

tur diſciphi cũ chꝛiſto p ſata traſeũt qñ chꝛiſtia

ne ſidei ʒelo doctrinã philoſophicam ſtudẽdo

diſcurꝛũᷣt vt ibi reperiãt aliqᷓ fidei chꝛiſti accõ⸗
moda ·et eſuriẽtes ſpicas vellicat· qũ veritates
ibi ↄtentas ab erꝛoneis et friuolis ſeparant et
comedut qn in ventre memoꝛie recõdunt ſcðʒ
illud augꝰ de doctrina chꝛiſtiana-Si in dictis
mſidelũ mueniant᷑ nre fidei accõmoda nõ ſolũ

nõ ſunt abhoꝛreda· ſ̃ etiã ab ipſis tanqʒ ab in⸗

uiſtis poſſeſſoꝛ ib accipiẽda a i noſtru vſum
vendicãda. Der phariſeos aut factu diſcipłoꝝ
arguetes ſigfiant᷑ aliqᷓ doctoꝛes indiſcreto ze

lo qð ignoꝛãt repꝛobãtes·g ſaluatoꝛ rõnabilt

excuſat nã ome ven a qcunq; dicat᷑ a ðo e Gt

cu mde inſſiſſet · Dequut᷑ Et ecce hõ manu ha
bens aridã ⁊c p quẽ auarꝰ ſigſicat᷑ cuiꝰ manꝰ

ad opa pietatis et largitatis inualida repit h
vt ſanet᷑ p chꝛiſtũ ei ðꝛ · Extende manũu tuaz ·.

q; cũ ex dei dono ad opa caxitatis extẽdit tuc
ſanat᷑ · Cxeutes ãt phariſei ſiuũ faciebat ꝛc p
H aut ꝙ ieſus a 2ſino malignantiũ receſſit ⁊ ſe
q̃ntibo ſe bñ fecit · infoꝛmauit pᷣdicatoꝛẽ vt ſugi
atobſtinatos et foueat deuotos et pᷣcepit eil

ne maniſeſtũ eũ ſaceret per h̊ ondes ꝙ pꝛedi
catoꝛ nõ dʒ qrẽ huanã laudẽ neq; cũ obſtinatiſ
cõtẽtõʒ iõ ſubdit᷑ de eo· nõ ⁊tedet neq; clama

bit ⁊c ·Tunc oblatus eſt ei demomũ hñs cecꝰ

1 mutꝰ poſſeſſus a demone pꝑ petĩ moꝛtale
cecꝰ eſtim his ꝗᷓ ad ſuã ptmt ſalute 1 mutus
ad ꝓnunciandũ laudẽ dumma i cu curat᷑ achei
ſto videt ſibi ꝓſicua et ꝓnũciat pꝛeconia diuia

p phariſeos ãt beelʒebub h̊ attribuẽtes·ſigſieãt᷑
maledici bona in malũ perutentes! Omne re

gnũ diunſũ cõtra ſe deſolabit tale regnuʒ eſt

anima hoĩs malicuiꝰ ſenſualitas rebellat rõni

Apter qð de talib ðꝛ vnjethicon · cõtendit o

ru amma et.̊ trabit huc aũᷣt illuc qʒadmeð

diſcrepantia. Et regnũ deſelat qe chꝛiſt? qui
rex eſt pacis inde recedit et dyabolꝰ ingred ·

Sr aũt ego in ſpũ dei eijcio demoma ꝛc./ de:

mon in ſpu dei encit qñ gratie donũ dunnituſ
infundi et tunc xp̃c qui dei regnũ eſt ingred/
tur. Kut qmõ põt quis intraxe domm foꝛtis-
ꝛ ]·foꝛtis iſ te dyabol' eſt de q̊ dicit᷑ iob xljnõ
& ptãs ſup terꝛã que ei cõparet᷑· uc alligabãt
apłi qñ ꝓhibebãt eũ dare reſponſa ppro ydo.

loꝝ cultoꝛi et tunc eiꝰ vaſa diripiebant᷑ qñ ydo

latre ad fidẽ chꝛiſti cõuertebant᷑· Qui nõ ẽ me

cũ ·per ſidẽ ſoꝛma tã caritate · 2tra me ẽ qm̃

eſt cuʒ dyabolo aduerſario chꝛiſti · Kut facite
arboꝛẽ bonã ꝛc · Augꝰ.Moc pꝛeceptũ ſa lubꝛe
elt cui obediẽtia neceſſaria ẽ · ¶Haüt dicit · aut
facite arboꝛẽ malã nõ eſt pꝛeceptũ vt faciatis

ſß monitio vt caueatis· Bonus hõ ð bono the
ſauro ſuo ⁊c· Fſte theſaurus eſt ſides caritate

ſoꝛmata de qua ꝓcedit operatio bona: malus

theſaurus eſt inndelitas aut volutas malade

qjua ꝓcedit actio pᷣua: De oĩ vbo ocioſo .-

Creg· Verbũ ocioſum eſt qð vtilitate rectitu

dimis aut rõe uiſte neceſſitatis caret · Tunc re
ſponderunt ei quidã de ſcribis ⁊c per itos q̊
qrebãt ſignũ de celo ſigniſicant᷑ curioſi theolo⸗
Si niteẽtes pᷣſumptuoſe intima dummtatis per⸗
ſcrutari et ſic oppꝛimunt᷑ a gloꝛia: q p ̊ aliqñ
labunt᷑ m erꝛonea documenta iõ dicit eis:· Ce
neratio mala et adultera τ q; qrunt ea ꝗᷓ nõ

ſunt ſcibilia nee ad ſidem vel moꝛes vtilia et iõ

nõ dabit᷑ eis ſignũ niſ ſignu ione aphete queʒ
deglutiuit cetus et ſic deglutit eos dyabolus

d⸗
der
tu

is⸗
bi
do
me

n
te

is

em̃ vitas p

et deludit. Vii niniuite c.]per niniuitas ſigs
ſicant᷑ peccatoꝛes ad voceʒ pꝛedicatoꝛis pnĩiam
agentes· et per regmã auſtri ſimplices ſapĩaʒ

xpi deuote qᷓrétes quoꝝ ſalus ſcdᷣm ſmaʒ ſalua

toꝛis pꝛeponit᷑ ſaluti eoꝝ qui ſunt multu lrati
de ſua tm ſcientia pᷣſumentes Cuũ aut ĩmund ꝰ

ſpuũs exierit ab homme ⁊c p iſtu ſigniſicat᷑ pec

catoꝛ curatus per dei bonitatẽ h̊ ꝗpter ingtitu
dinẽ ſuã ſequentẽ dimittit᷑ cadẽ in ypocriſiſ pꝛaa
uitatẽ et ſic hfũt nouiſſima hominis illiꝰ peioꝛa
poꝛibo·q ſicut dicit Hiero: Simłata ſanctitas
duplex eſt imiquitas Adhuc eoloquẽete ad tu
bas ecce mx eiꝰ ⁊c ꝓ hoc aũt ꝙ ſaluatoꝛ a pdi:.R

catõne nõ deſtitit ꝓpter aduentuʒ ſue mr̃is et

ſratꝝ ſibi loqui volentiũ declarauit mãiſeſte
opus dei pꝛeponendũ eſt negocijs familiarunʒ
pſonanꝝn· Per ̊ aut ꝙ ſubdidit · qᷓcunq; fecerit
voluntatẽ pris mei ⁊c oñndit ꝙ ꝗpinquitas ca
ritatis pꝛeponẽda eſt ꝓgmqᷓ̃tati ↄſanguĩtatis

quitur· Sxijt qui ſemmat ⁊c.

reliq̃t · ſeʒ. ⁊ facit quið aliid cẽteſmuũ ⁊c p qð

ſaluatoꝛ ôndit triplicẽ gradu in vtute · vtpote
in oͤtute calſti afs fructũ centeſmũ Zduz ca
exageſimũ gdum caſtitatis
viduahs:⁊ p triceſſmuũ gradũu caſtitatis »iuga
lls et ſic poſſet triplex gradꝰin alns vtutibo aſſi
gSnari · Aliã pabolã c de ʒizania ſeminata m
medio tritici; 1 de iſta põt dici ſicut de pcedenti
qm ipſaʒ expomi ſaluatoꝛ ſicut et pᷣmãet in B
capło:.imtpoñitis tñ duab alijs pabolis et deo
ðᷣ alia expoſitõe ptnſeo:excepto eo qð ſaluatoꝛ
mexpoſitũ dimiñt · Quũ aũt doꝛmiret hoies
bec aũt doꝛmitõ ſuperioꝝ negligentiã ſigſicat
circa cuſtodiã gregis ſui ⁊ ſr neglgentiã cuiꝰ
libet circa cuſtodia ſue ꝓpᷣe pſone vtrãq; em̃ ne
gligentiã exploꝛat dyabolus et ſic pꝑ ſuggeſtio

ſtitatis vginalis: p

nes malas ʒizaniam ſemmat in huanis coꝛdibo

Ruã pabolã æ« Sequit᷑ Siłe eſt regnuʒz ce⸗
loꝝ grano ſynapis ⁊c· Iſtud moꝛaliter expõi
põt de vᷣtute huilitatis q̃ᷓ ſundamentũ ẽ allaa
vᷣtutũ et ſic bet ꝗpetatẽ pncipioꝝ in ſcientijs q̃ᷓ
ſunt mmima qntitate et maxima vᷣtute idðoſub
dit᷑· cũ autẽ creùnt maiꝰ eſt oĩb olerib et ſit ar

boꝛ deo ſcribit᷑ luẽ·xmj.Qui ſe bumiliat exal⸗

tabit᷑· et volucres cel veniũt . angelr ſancii
qui ad cõſolationẽ humliũ deſcendut et habi

tãt in ranns euisp ramos iſtos pñt mtelligi
xij huilitatis gdꝰ q ponut᷑ in regła bii bnñdicti
Pumꝰ?eſt coꝛde et coꝛpe ſp humilitate ondere
denvis in ter:ã aſpectib·ſecund? vt pauca vᷣba

n o die exiens leſus c. Se⸗

CQCresg. omb · vij dicit · Mec lec tio erx·
ponltõe nõ mndiget h amonitõe quã
emetipſaz expoluit· hac exponẽ hu
mana fragilitaſ nõ pᷣſumit·iõ de alla expoſitõe
taceo tnſiens ad illud qð ſaluatoꝛ exponenduʒ

et rõnabilia loquat als nõ clamoſa voce. ter
cius vt nõ ſit cilis aut ꝓpnitꝰ in riſum· qrtua

taciturnitas vſq; ad mirogationeʒ quimt tenẽ
qð habʒ cõis monalterij regła ſlext credẽ ⁊ ꝓ

nüciareſe omibo vilioꝛe ſeptimꝰ? ad oma indi⸗

gnũ et mutile ſe cõſteri et credere· octanꝰ 2feſ
ſio pẽtoꝝ:nonꝰ ꝓobedientia in duris et aſpis

patientiã amplecti decimꝰ vt cũ obedientia ſe
ſubdat maioꝛnvndeci? vt ꝗpꝛã volutatẽ nõ de
lectet implé duodecim vt deu timeat et meoꝛ
ſit oim que pᷣcepit · Aliã parabolã ·. Sequitur·
Sitke eſt regnu celoꝝ fermeto Tc ·hcet in ſeri
ptura frequeter fermentũ accipiat᷑ in malo oo
ꝙ eſt coꝛruptiuũ tamen hic accipi in bono eti
gnificat caritatẽ eo q; 2tinet caloꝛe ſicut in pn
cipio huiꝰopis dixi de leone qui ꝗpter voꝛacta
tẽ dyabolũ ſigſicat ⁊ ꝗpter cõſtantiã chꝛiſtu·p
tria vo ſata ſigſicant᷑ tres regłe religioſon· ſre
gula bũ augꝰ et regła bii bndicti · ⁊ regła bi
franciſci. qᷓ fundant᷑ in pfectõne caritatis et ex

eaꝝ doctrina inducit᷑ ad caritatem totuſ oꝛbis
Mulier ãt abſcondẽs ̊ fermentuũ in trib ſatiſ

eſt dumma ſapĩa p quã omia ſuauiter diſponut
Ske eſt regnu celoꝝ theſauro abſcondito m
agro ꝛ⁊c ] theſaurꝰ iſte ſapia eſt de qua dꝛſap̃ ·
vij · Inhinitus em theſaurꝰ eſt homĩb c· Rger
aut eſt ſacra ſcriptura ſub ſenſu lxali ſenſus mi
ſticos habes abſconditos tãq; theſauꝝ p̃cioſuʒ
que muenit q̃̊ ſolicite ea ſtudet ⁊ deuote ⁊ ſicp
iſto theſauro vẽdit om̃ſa q̃ habet·q; in eius cõ
patõe ea puipendit.Sap· vjj. t pꝛepoſui ilam
regnis et ſedib et duntias mibil eſſe dixi m 2pa

toe uliꝰ xc · Iten ſibe eſt regnu celon bonmini

negociatoꝛi qᷓrete bonas margaritas c · Tſte
margarite ſut vᷣtutes inter qs vna ẽ pcioſa:ſ. ca
ritas·ſcut ðꝛ coꝝ:xnj. Naoꝛ aũt hon eſt cari
tas pter qð ad hbndum ipſaʒ omna ſunt expo-
nenda · Qant vnj. Oi dederit hõ omneʒ ſbaz do
mus ſue ꝓ dilectoe qſi mhil deſpiciet eã· Iten
ſiłe eſt regnu celoꝛũ ſagene nuſſe in mare c ·
Iſta ſagena regłaris eſt diſciplmamittẽs eaʒ ẽ

inducens ſeculares ad religionis ingreſſuʒ tra

hens auũt ad litus eſt recipies ad ꝓfeſnomſ vo

tu. 2 ilos qui ꝓbate ſunt de bomtate dʒ recixe

alios auũt reijcere · Oms ſcriba doct? c ·Se -

quitur ꝓfert de theſauro ſuo noua ⁊ vetera]
theſaur? iſte eſt ſacra ſcptura ↄtinens noun et
vet teſtamentũ quoꝝ differetia ßm augu eſt
timoꝛ et amo:.& pᷣdicatoꝛ doctus de theſauro
ſuo ꝓfert veta. q pdicat terꝛẽtia ad ĩcuſſmõʒ di⸗

uii timoꝛis et noua qñ pᷣdicat demulcentia in

ducẽs ad amplexũ diim amoꝛis· Vñ huic ſa
pientia hec ⁊c hoc aũt dicebãt de chꝛiſto 2te
ptibiliter ꝓpter pauptatẽ parentũ· vnd ſubdiẽ
Wrehe eſt fabꝛi liꝰ c. ſtis ſi'es ſunt illi

doc trinã paupen religioſoꝝn atẽnunt diui
tu venerant᷑ ſm ulud ecci xij· Duies locut? eſt

et om̃es tacuerũt et verbũ nlius vſq; ad nubel

yducet· pauper locut eſt ⁊ dicunt quis eſt hbic

N ul tempore auduut ße ro-

V. des tetrarcha c· Sequitur kiic

eſt ohannes baptiſta pſe ſur⸗

rexit a mortuis 2c Oẽs credetes
reſurꝛectõnẽ moꝛtuoꝝ dixerut eos foꝛe maio
ris vtutis pꝰ reſurꝛectionẽ q; an · ꝓ qð moꝛali

ter ſigſicat᷑ ꝙ reſurgentes de moꝛte culpe ma
oꝛa vtutũ opa debet facere q́; an vt ſic ondat

ſe deo gratos de ſua reſurꝛec tõne· Dicebat W

li iobanes ⁊c] nõ onnttens dicere veritatẽ P⸗
pter ptãteʒ herodis nec ꝗpter inſdiatõeʒ hero
diadis · 1 in dedit exemplũ p̃dicatoꝛ ibo euan
gelij vt ꝗpter talia nõ omiĩttãt Aſtantiã verita

teʒ pdicandi· Die aũt natalis ꝛc· p hoc ꝙ imn
Zuiuio iohᷣs pcipit decollari ad ſaltatricis peti
tõneʒ et ſue mr̃is adultere monitionẽ ondi -
multa mala fit ꝓpter crapulã et mulien mali
ciã· Ccẽ· xix. Vinu et mulieres apoſtatare faci⸗
unt etiã ſapiẽtes · Qð cũ audiſſet ieſus kceſſit
indenõ ꝗpter timoꝛẽ her odis h vt onderz p
alqñ dandus ẽ we locꝰ ⁊ 2deſcendens ſidenb⸗
infirmis qui fugituri erãt tẽpe pſecutõnis. Ct

cũ audiſſet tur be ſecute ſunt eũ ⁊c adhuc ꝓpła

res ⁊ pedeſtres magis vadũt ad ſermones qʒ

duntes et equeſtres Veſpe aũt ſactoper hᷣ

auũt ꝙ pauit eos coꝛpaliter ſigficat᷑ p̃lati ⁊ cu
rati dñt ſubditos paſcẽ vbo doctrme et ſacra⸗

meto eukariſtie. vñ et iohes euãgeliſta deſeri⸗
bes H̊ mraculuũ p̃ᷣmittit ꝙ ꝓpe erat paſcha lu⸗

deoꝝ in q; ſideles paſcunt᷑ eukariſtia· St ſtat
impußtt ieſus diſcipłos aſcende in nauiculã xc
per aſcenſionẽ in nauiculã ſigſica?᷑ motio ad
amimaꝝn curã quãa nullus dʒ aſſumere niſi pul
ſus ſupioꝛ igs autoꝛitate Mebᷣ v· Nec q́̃ſ q́; aſſu

mit ſibi honoꝛẽ ſ qui vocat᷑ a deo tanq; aaron
Et turba dimiſſa aſcendit ſolus oꝛaeᷣſi dixe
rat mat · vj· Tu aut cũ oꝛaunis mt cubiculũ tuu

et clauſo oſtio oꝛa patrẽ tuũ in abſcõdito· Na

uicula aũt in medio mari iactabat᷑ fluctiboei·

eccleſia turbabat᷑ pſecutõnibo. Quarta ãt vigi⸗
lia noctis venit ad eos c permittit em̃ ſuos

aliqñ pturbari h̊ nõ debellari faciens cũ tẽpta

tõne ꝓuentum vt pñt ſuſtinere vt ð ·con·x.·
Rñdens aut petrꝰ ·. per h̊ aut ꝙ times cepit
ſubmergi repnut᷑ aliquoꝝ pᷣſumptio q ardua .
petuũt in quib deficiut. Qui ãt in nauicła erãt
venerũt et adoꝛauert eu .quilibʒ emm recipiẽs
aaalſſent c]· p hoc ꝙ curauit omes male hñtes
iluus regionis ſgniſcat᷑ p̃dicatoꝛ euangelij

debet curare languidos ſpualit medicmna pᷣdi⸗
catõnis et ſancle opatõnis vñ ðꝛ hic q tange:
tes fimbꝛiã veſtimẽeti chꝛiſti funt ſanati: tangẽ
vo ſimbꝛia veſtimẽeti p̃dicatoꝛis eſt imtari ve

igia ſue pfectõnis C. V..
Vnc acceſſerunt ad eumzc · Der·
Accribas phariſeos multũ ſolicitol
de mũdicia exterioꝛ i et modicũ ð m
terioꝛi ſigficat ypocrite falſ: ar guẽe
tes freãnter alios de modicis cũ tñ ſint inſecti

Zuibo peccatis. Pꝛopter qð eis ðꝛ ſup· vij · ca.·

Ouõ dicis fratri tuo frater ſine vt eijciã feltu⸗
cã ð oculo tuo et ecce trabs eſt in oculo tuo æc

OQuare et vos tnſ. gredimmi mandatu dei 2c] .

Sike ſit hodie in młtis locis in quiba maioꝛ ſo
licitudo het᷑ circa cuſtodia mandatoꝝ hoĩm qzʒ
circa cuſtodia diumoꝝ pceptoꝝ q Srauius ſa

tis pumt᷑ tranſgredies mandatũ pncipis vypᷣ

lati qð tñ freãnter nõ eſt malũ niſ q; ꝓhibſtu
qʒ tᷣnſgrediens dei mãdatũ qð de ſe ſp e illicitin
Populuſ h̊ labijs me honoꝛat ⁊c·hoc poteſt
dici de doctoꝛib et pᷣdicatoꝛibo q̃ docẽt bene ·

viuũt male · Cetera ſunt ita moꝛalia ꝙ nõ indi.:/:

gẽt alia moꝛaltate vſq; ibr Et egreſſus inde
