rum· ſigniſicat᷑ ꝙ illi qui tranſent ꝓ vitam huiꝰ
mũdi mn qua debent ad poꝛtũ ſalutis nauigare
ſi deſerant vel 2temnãt ſilium boĩ doctoꝛis
vel confeſſoꝛis incurꝛũt magna damna ſpũalia
et piculũ ſubmerſionis in gehenna· Et nuncp
ſuadeo vobis bono animo eſſe ⁊c · ·per hoc aut
ꝙ dñs dedit pſonas eoꝝ paulo:qui nauigabãt
cum eoſigniſicat᷑ ꝙ hommes frequẽter ſaluteʒz
amime conſequũt᷑ ꝑ bonitatem iloꝝ cũ quib cõ

uerſant᷑ſẽ per oppoſtũ per maloꝝ conſoꝛtium

multi peruertunt᷑ · DPſal xvij. Qũ ſancto ſanctꝰ
eris et cũ mnocente imocens eris ·et cũ electo
electꝰ eris · et eũ peruerſo puerteris· ⁊ ceteroſ
alios in tabulis ferebant c pꝓ boc aut ꝙ pluri
m per tabulas fuerũt coꝛpahter ſaluatiſigriſf
catur ꝙ per penitentiã qᷓ eſt ſcᷣa tabula pꝰ nau
fragium ſpũale multi ſaluant᷑ et ad poꝛtum ſalu
tis eterne felciter deducunt ·
Tcum euaſiſſemus tunc cogno
uimus q mitelene inſula voca⸗
baturq̃ tranſmigratõ mnter pꝛe:
tat᷑ et ideo ſigniſcatur p hoc ꝙ eua
dentes de ſpuali naufragio p tabulam peniten
tie debent ad virtutes efſcacius tranſungrare

.
.

vt ſic tps amiſſum valeant recupare· Barbari

vero pᷣſtabant non modicãa humanitateʒ nob.

Sx hoc habet᷑ argumentũ ꝙ homines alij qui

ciuiliter ſunt nutriti młtomagis debet naufra

gis et quibuſlibet alijs anguſtiã paſſis affectu

et effectu cõpati · Qu congregaſſet aut pauluſ
ſarmentoꝝ alq;dtam multitudinem ꝛc in hoc
dedit ſupioꝛib et pꝛelatis exempluũ cõpatiendi

non tm̃ ſpualiter ſed etiam coꝛpaliter inferioꝛi
pus ſuis· vipera ad caloꝛeʒ ſoluta cũ ꝓceſſiſſet
inuaſit manũ eius ⁊c per vpam ãᷓ ſpecies eſt
ſerpẽtiſ dyabolus ſigficat᷑ q̃ ppes ĩ ſacra ſcripta

freqñt noĩat᷑ p manu pauli bonũ opus docto⸗
ris vł cõfeſſoꝛis ſgſicat qd dyabolꝰveneno ſpũ

ali coꝛrũpere conat᷑ cſ̊ ex ̊ in ignẽ deijcit᷑ na eiꝰ
pena in igne gehenne p hoc augmetatur · Cõ

tigit ãt patrẽ publij febꝛib et diſſenteria vexa
tum iacere ⁊c·]p caloꝛem febꝛium ardoꝛ cupi
ditatis per diſſenteriam qᷓ attenuat coꝛpis ſub
ſtantiam vicium ꝓdigalitatis deſignatur · per
hoc igitur ꝙ pater pubhj febꝛiboet diſſenteria
vexabatur · ſignificat᷑ ꝙ ꝓdigalitas ⁊ cupiditas
freqñter in eodem homme ſociantur:nam ſicut

dicit iiij eth. omnis ꝓdigꝰ eſt etiam cupidꝰ· nã

vicuim ꝓdigalitatis non poteſt diu cõtinuari

de ꝗpꝛijs bonis· ⁊ ſic ex habitu malo ꝓcedit ad
continuandũ de alieniſ· Per alias ſanitates q́s
fecit paulꝰ in inſula ſigniſicantur ſpuales curati
ones qs doctoꝛ bonꝰ vł pᷣdĩcatoꝛ ſacit ĩ eccleſia
Qu młtis honoꝛib nos honoꝛauerũt ⁊c q;
pualia bona conferentiba debent exhiberi coꝛ

poꝛalia· Noſt menſes autẽ tres nauigaummꝰ·

⁊c ·per hanc aũt nauigatõem vſus romã illo:
rum qui euaſerãt de naufragio·ſigniſicat ꝓceſ:
ſus debitus ad celeſtem patriã illoꝝ qui euaſe⸗

rant de naufragio p pemitentie tabula nam mi

telene ſicut ſupꝛa dictum eſt tranſnigratõem
ad virtutes ſigniſicatque quidẽ tranſmigratõ
elt vᷣtutis exercitatõ· hanc aut exercitatõem ſe⸗
quit᷑ habitꝰ vᷣcuoſi generatõquã conntat᷑ opis
delectatõſignũ ein habitꝰ generati eſt delecta
tio in ope et hoc ſigmiſcatur cũ ſubdi· Qu aũt
veniſſemus ſiracuſamqᷓ mnterpᷣtat᷑ materia leti
tie · Inde circulegentes deuenim? regium · .q
mterp̃ᷣtatur paſcens eos hñs em habitũ vtutis
delectabilit opatur virtuoſa et ſic alios reſicit
refectõe bona qᷓʒtuʒ eſtĩ ſe · Sed qm ex ope bo
no ꝓcurante dyabolo ſurgit aliqñ elatio· iõ de
bitus ꝓceſſus virtuoſe opantis eſt vt ſe muni
at contra vicuim elatõis· qð ſit p conſideratõeʒ
ſue fragiutatis qð ſigniſicat cum ſubdit᷑ ſecun
da die venimus puteolos cuiꝰ interp̃tatõ eſt
declinatõ·ꝓ huniilitateʒ em declmnat vnuſquiſq;
ad 2ſidetradũ ꝓpꝛiã fragilitatẽ.· NIich vj· Numi
liatõ tua in medio tui · t quia pᷣm dictum ſalua
toꝛis lu·xiiijqui ſe humiliat exaltabi ideo ſub
ditur · et ſic venimus romã · que ſublumitag ĩ
interpᷣtatur Poſt tercium ãt diem Zuocauit
pꝛimos udeo ꝝ τα Zupea xxnjc dixit domiꝰ
paulo eſto conſtans ſẽ em teſtiſcatꝰ es de me
m hieruſalem · ſic et rome opoꝛtet te teſtificari ·
et deo paulꝰ poſt aduentu ſuũ ad cuntateʒ ro
manam voluit dei mandatũ exequi loqndo cõ
ſtanter pꝛimo udeis et poſtea gentilibo fidem
cheiſti· apter qð dicit᷑ in fine huius c· et ſuſcipie
bat omnes qui ingrediebant᷑ ad eũ pꝛedicanſ re
gnum dei et docens qᷓ ſunt de dño ieſu xpᷣo cuʒ
ducia et in hoe dedit exemplu p̃dꝛcantibo euã
gelui vt ſine pſonaꝝ acceptõne doceãt omẽs
qui volũt audixe cũ omni ſiducia de adiutoꝛio
dei in pᷣſenti et eius pꝛemio conſeqndo·qð nobᷣ

concedat 2c.

Explicunt actus apoſt tolorum.

In ſeptem epiſtolis canonicis ſenſus literakł

eſt etiam moꝛalis ſimpliciter ꝗpter quod illas
pertranſeo.

e.

Incipit apocalipſis.
Pocalipſis ieſu criſti⁊c
Sicut dictum fuit in expoſiti
one literah beatus iohanes in

ditoꝛes beniuolos dociles et
4 attentos · Der libꝝ aũt iſtuʒ qᷓ
diitur apocalipſs.-reuelatõ·poteſt ĩtelligi to
ta riptura ſacra que eſt diu ile⸗ reuelata · Ad
quã reddutur auditoꝛes dotiles p ſdem q̃ apit
p̃iis intelligentiaʒ ſiẽ dicit᷑ eſa · vij ſᷣm alã trãſ
lationẽ niſi credideritis non intelugetis et ad
heb xjdicitur · eredere ei opoꝛtet accedentẽ Ic
et ſic eſt etam in aujs ſcientijs in quiba opoꝛtet
diſcipulum m młtis eredere doctoꝛi qᷓ poſtea
mtelligunt᷑ ab ipᷣo Attenti vero reddũtur audi
toꝛes pꝑ ſpem que eſt certa expectatõ future be
atitudmis· cuiꝰ viam oſtendit ſacra ſeripta. qui
libet aũt attentus eſt ad ↄſiderandũ viam que
ducit ad termmu deſideratum · Bemuoli vero

redduntur auditoꝛes p caxitatem que facit ad

deum ↄfoꝛmitatem j·ioiñij qui manet in carita
te in deo manet et deꝰ in eo · ꝓpter qð talis eſt
beniuolus ad audiendũ dei v̈ba que traduntur
in ſacra ſcriptura· Et Zuerſus vidi ſeptem can
delabꝛa aurea c. ]ſem ſenſum literalem perſi

milem ſilio hommis exiſtentẽ in medio cãdela

bꝛoꝝ aureoꝝ mtelligitur xp̃c exiſtens ĩ medio
eccleſan p oꝛbem diffuſaꝝ ad conſeruatõeʒ ⁊ cõ
ſolatõem eaꝝ · ſẽ ꝓmiſit mat·vl · Scce vobiſcum

ſum omnibo dieb vſ; ad ſummatõem ſeculi.

Moꝛabliter aũt per xpm poteſt intelligi quinbʒ

bonus pᷣlatꝰ eo ꝙ elt eius vcarius· ꝗꝓpter qð di

citur lu ·x.· Qui vos audit me audit · T deo p̃latuſ
debet eſſe limilis hlio hominis ·i· xpᷣo cui debet
eius vicarius formati q;tũ põt fragilitas no

ſtra pati · veſtituʒz podere i tunica linea alba

vſq; ad talum ptingenteʒ per quã ſigficat᷑ caſti

tas perſeuerans vſqꝙ; ad ſinem vite · et p̃einctiũ

ad mãmillas ʒona aurea·.·per ʒonã auream ſig
ſicatur caritas·q̃ pcioſioꝛ eſt virtutib aljs ſic au
rum ceteris metalliset bnñdicitux ʒona q; ugit
et ſtringit hominẽ cũ deo et ꝓximo dilectiõe

firma et dicitur eſſe circa mãmillas ·i· ꝗpe cor q;

quod caritate diligitux eoꝛdi hetur. Caput eiꝰ

et capilli candidi. p qð ſigniſicatur maturitaſ
moꝛs ⁊ etatis· St oculi ei tanqᷓ; flama igmiſ·

per qð ſigniſcatur vmnacitas intellectus m co
gnitione veritatis et pedes eius ſimiles auri
calco ſcut in cammo ardenti · ·per qð ſigmiſica

tur feruor affectionis ad ꝓcurandu honoꝛẽ dᷣt

et ſalutem ꝓxim. St vox ullius tanqᷓ; vox aq̃ꝝ
multan · per qua ſignificatur efficacia vbi taʒ
in pᷣdicando qʒ in coꝛripiendo que debet eſſe
pꝛelato·. Ihabebat in dextera ſua ſtellaſ ſeptẽ

per ſtellas ſigſicantur ſapiẽtes alios diigetes

pꝛincipio libꝛi huiꝰ reddit au

MN

Dani ·xij Qui ad iuſticiam erudiunt plurimos

quaſi ſtelle m ppetuas eternitates Iteʒ q; ſepteẽ
diebo omne tempꝰ reuoluit᷑ recte ſeptenario nu
mero vniuerſitas dengtur · Prelat? igitur ſe⸗
ptem ſtellas habet in ſua dextera qñ ſapientes
ſue dyoceſis ſunt de ſilio ac ſamillaritate ſua·
t de oꝛe eius gladuus ex vtraq; parte exibat
acutus per qð oſtenditur ꝙ ſentetia pᷣlati de⸗
bet eſſe lc iuſta ꝙ non faueat miuſte vni parti
vel alteri · et facies eius ſicut ſol ⁊c nam aſpe⸗
ctus talis ſupioꝛis eſt delectabił omnibo boĩs
de quo põt dici ilud ecẽs · xj· Dulce lumen ⁊ de
lectabile eſt oculs videre ſolẽe · Et cecidi ad pe⸗
des euis pꝓ hoc ſignificat᷑ reuerentia q̃ᷓ bono p
lato debetur · St poſuit dexterã ſuam ſupme ·
T ]quia ſicut ſubditꝰ debʒ pᷣlatum reuereri ſic
verſa vice pꝛelatꝰ debet ſubditũ cõſolari · dgo
ſum pꝛimus et nouiſſimus: quia bonꝰ platus
debet eſſe pꝛimus ad laboꝛem et nouiſſimꝰ ad
requiẽ tpalem· vnde ſup illud apoſtoli qui epi⸗
ſcopatũ deſderat bonu opus deſiderat · dicit q̃
dam gloſa·G̊ dictũ ſuit qñ is qᷓ ppłis pᷣſicieba
tuxr pꝛimꝰ ad toꝛmenta ducebat᷑: ⁊ hoc patet p
effectum ſñ tꝑs eccleſe pꝛimitiue ad memoꝛiaʒ
reducat᷑ · et ſum viuus· vita gratie nã etſñ bõꝰ
pᷣlatus de hoc non habeat certitudinem habʒ tñ
pꝛobabilem ↄiecturamet aliqñ certus eſt per
reuelationem diumã · et fui moꝛtuus· ·ſaltem
moꝛte oꝛigmalis culpe · ⁊ ecce ſum viuẽs in ſe
cula ſeculon /quia uiſtus ꝗꝓpꝛie non moꝛĩt ſed
tranſit de vita gratie ad vitaʒ głe ſempiternaʒ

apter qð obitus ſanctoꝝ natale dicit᷑ iÄů5 oꝝ Ct

habeo claues moꝛtis et inferni · quia pꝛelatus
habet poteſtatem malignos rdlandr H
e angelo ephel reccleſie ſceribe.
⁊c· · Spheſus conſilium meũ interp̃ᷣ
tatur ideo hec ſcriptura moꝛahter
Dirigit᷑ iloꝝ congregatõi qui nõ ſo
lum ad pᷣcepta decalogi èh etiaʒ ad euangelij cõ
ſilia ſaltem aliqua ſunt obligati:cuiꝰmodi ꝗpꝛie
ſunt rengioh:. Mec dicit qui tenet ſeptem ſtel⸗
las in dextera ſuaxpᷣc ſcdᷣm ſenſum hteralem
Scio opera tua iappꝛobo·nam bonoꝝ religi
oſoꝛum opa a deo ſunt appꝛobata et patienti⸗
am tuam ·que religioſis eſt neceſſaria nam
m religione quacũq; ſunt aliqua Zuia ſuſtinen

—

da· et non potes ſuſtinere malos ·nam in reli

gione bene diſpoſita buatur diſciplma regula:
ris quia pumunt᷑. Et teptaſti eos qui ſe dicut
apoſtolos ⁊c· per iſtos intelligi poſſunt vpo
crite qui ſub ſpecie maioꝛs ſanctitatis querũt
latenter peccare et qñ de taubus expimentum
habetur deijciunt᷑ quia medaceſ mueniut᷑· quia
tñ tales habent aliqũ potentes defenſoꝛes inð
eſt ꝙ arguentes eoꝝ maliciã aliqñ ſuſtinere ha
bent miuriã: ꝗpter quã tñ non debet deſicere a

veritate Sed habeo aduerſum te pauca ꝙ cati
tatem tuã pᷣmã reliq̃ſtii.feruoꝛẽ deuotõis ad
deum et pietatis ad ꝓximũ:omnis em rehgio
qdtumcũq; bñ ſteterit in obbuantijs regularib
tñ młetũ declmaſſe vdetur a paternis traditõi
bus· ꝗꝓpter qð non dicit᷑ hic caritatem relqſti
abſolute·ſed caritatem pꝛimãaaliquẽe pfectõis
gradũ a pꝛimis patribus obſuatũ · vn debemꝰ
recoꝛdari · et ad pꝛimuũ gradũu qᷓʒtũ poſſumꝰ re
uerti ideo ſubdi Memoꝛ eſto itaq; c ſin aũt
venio tibi et mouebo candelabꝝ tuu ⁊ c· i · nõ
habebis coꝛam deo tĩ meritu ſiẽ ſi redires ad
ſtatũ pꝛiſtinũ· Sʒ hoc habes bonũ q; odiſii ſa
cta nicholaitaꝝ/iſti ſedᷣm ſenſum lalem dice
bant ꝙ vxores debebat eſſe 2mũues alijs· ſiẽ alie
res· de quibo dicit᷑ actiiij erant ilis omma mu

nia dt ideo p iſtos nicholaitas ſigmiſicãt᷑ illi qᷓ

ſunt nimis ad luxuriaʒ relaxati:et in omni reli
Sione iſti ſunt odioñ· Qui habet aures ( coꝛ

dis et coꝛpis audiat. ſ cum effectu impletio

nis et ſubdit pmum cu dicit · Vicenti ·tem
ptationes mũdi carnis et dyaboli dabo edere
de ligno vite · id eſt dabo ei fruitõem bonita
tis xpᷣi qui eſt ve lignũ vite · Et angelo eccle
ſie ſimrne ⁊cſmirna mterpᷣtat᷑ canticuʒ ⁊ mir
ra · ꝗpter qð moꝛaliter hec ſcriptura dirigitur il
lis qui tribulatõnes patient ſuſtinent nec fran
Sunt᷑ p impatientiã h̊ magis aliqñ de vᷣtute cõ
ſtantie gloꝛiant᷑·ſicut dicit᷑ act·v. Tbant gauden
dentes a ↄſpectu cilij qi digni habiti ſunt ꝓ
nomme jeſu ↄtumeliam pati ·et talib dicit xpᷣc·
Scio tribulatõem tuã id eſt appꝛobo: et pau
pertatem tuã ·· in tempalib· ſed diues es in
ſprritualib· ſed blaſphemaris ab his qiu ſe di
cunt eſſe indeos et non ſunt ⁊c · ·hoc nomeʒ ad
chꝛiſtianitatem eſt tranſlatũ ſicut dicit᷑ roꝝ·ij·
Non em̃ qui in manifeſto iude eſt neq; que ĩ
maniſeſto eſt in carne circũcino h̊ qui ĩ abſcon
dito indeus eſt ⁊ circũciſio coꝛdis in ſpũ nõ lxa
cuiꝰ laus non ab hommibe. ſᷣ ex deo eſt Igit p
illos qui dicut ſe eſſe iudeos et non ſunt· ſigniñ
cantur mali chꝛiſtiami qui xpᷣm verbo ſitentuꝛ
ſed moꝛib non ſequũtur de quibo dicit᷑ ad tytũ
j· Confitentur ſe noſſe deũ factis aut negãt 8t
tales peſſimi freqnter blaſphemant mnocentes
afflictos dicentes ꝙ meruerũt maioꝛa patiet
ꝓcurant aliqn penas eoꝝ augmetari·iõ ſubdit
Ecce miſſurꝰ eſt dya bolꝰ ⁊c · hoc em ſac̃ dya
bolus p malos homies qui ſunt eus mẽbꝛa;
et habebitis tribulatõnem dieb decem per
quoſ ſigniſcatur totum tps vſq; ad ſinem lecu
l eo ꝙ omnes numeri ſequẽtes denarium ſunt
replicatõnes ip̃ᷣius et ptium ſuaꝝ vndecim em

ſunt decẽ et vnuũ. et ſic conſequenter vſq; ad vi

ginti que ſunt bis decem. St ꝓ thłi pſecutõe bo

noꝛum a mab dicit ij thriij · Omnes qui pie vo

lunt viuere in xpᷣo pſecutione patient᷑ Rt pᷣmmũ

Axẽ ·

patien lle ſubdit cum dicitur ſto ſfidelis vſep;

ad moꝛtem τ Et angelo eccleſe pgami 2c

DPergamus interpᷣtat᷑ dunſio coꝛnuu· dſt aute
duplex coꝛnu moꝛalit loqndoſ· coꝛnu conſtatie
et coꝛnu ſupbie apter qð hec ſcriptura põt di:

tigi ad 2 gregationem m qꝗᷓſunt aliqui 2ſtãtes
ꝓ veritate ſuſtinenda et aliqui arꝛogãtcs pꝛo
ſua ambitõne ꝓmouẽda ideo ſubdi᷑. Hec diẽ
quu habet rumpheam ex vtraq; pte acutã. ·q;
chꝛiſtus ſui gladij ſententia ꝓtegit conſtantes
et deijcit arrogantes et q;tu ad arꝛogãtes ſub:

ditur · Scio vbi habitas ⁊c quia ſathanas eſt
rex ſup omnes hilios ſuꝑbie· vt dicit᷑ iob · xlj. ⁊ p
conſtatibo ſubditur et tenes nom meũ vc et
ponitur exemplũ in pticulari cũ dicit᷑ · St in di
ebus illis antiphas teſtis meꝰ ⁊c· · qui interpᷣ
tatuxr dans tranſitũ:nam ille qui ꝓ veritate cõ
ſtanter moꝛit ipe dat alijs exemplũ traſeũdi p
eundem paſſum · Sed habeo aduͦſus te pauca

quia habes illic tenentes doctrinã balaã· ·i. ba

bes aliquos illis ſies de quib ſubdit᷑ ita hes
et tu tenẽtes doctrinaʒ nicholaitaꝝ· q̃ mimis
laxabant carnis vicium et p iſtos de quib hic
dicit ſigniſicatur ꝙ inter ſtantes ꝓ ſide ſunt ali
quando aliqui lubꝛici in carneſi de ſancto boĩ
facõ martire ðꝛ. ecce bõ quẽ q̃rimꝰ adulter e et
ebꝛoſuset tñ erat conſtantiſſime paſſus. Sii
ter penitentiam age · ·de hoc qð eſt peccatum·
Qui vicerit tẽptatõem carms· dabo ei mã
na abſconditui fruitõeʒ bonitatis diuine· que
abſcondita eſt homimbo pñtis vite · et calculuz
candidum i chꝛiſtum qui dicit lapis ps· cxvi
lapidem quẽ re ꝓbauerũt ediſicãtes ⁊?c et è can
didus ex forma coꝛpis gloꝛioſa et ĩ ealculo no
men nouũ ·.ſ emanuel·qð interpꝛetat᷑ deus no
biſcum · Et agelo thyatireqᷓ interp̃tat᷑ illui
nata et deo ſigniſicat eccleſiam aliqᷓ; pciculareʒ
ſide xpᷣi illuminatã et boĩs opib adornatã de 4
bus Noui opa tua et ſidem ⁊c.· Sed
isgnoꝛantia ſeu negligẽtia pñdentiſ ſeu pñdenti
um pmittut᷑ alqua mala de quib ſubdi. Sed
babeo aduſus te pauca quia pmittig mulierem
leʒabel ꝛc · p quã ſigniſcan diumatrices ⁊ ſoꝛ

tilege qᷓ decipꝛit ſimplices et freqñter ſune me

diatrices luxurie et ideo dici foꝛnicari et mã
ducare de ydolaticis · ydolum aüut luxurioſi ẽ
mulier ꝛcupita ꝓpter qð ydoloticũ dicit᷑ illud
9ð ꝓ euis ꝛcupitu donatur · et dedi illi tẽpus
vt penitentiaʒ ageret ⁊c. · quia tales vetule in
malis veterate vix aut nuq; volũt ad bonũ re
dire · Vobis aut dico ceteris qui thyatire eſtis
Xc · rqui doctrinam talẽ peſtiferã nõ recipitis
non mittam ſuꝑ vos aliud pondus J·pꝓ qð ſi
Znificatur pena gehene guiſſima tñ id qð ha
betiſ tenete · rĩ bono qð habetis pſeuerate Se
qui vicerit··ſequitur dabo ei poteſtate ſuper
gentes ꝛc pꝓ gẽtes qu iterpᷣtant geniti tales

figniſicant᷑ motꝰ carnales qui funt afringẽdi ?

ga ferrea · penitetia dura· et dabo illi ſtellam
matutinã id eſt xp̃ᷣm in pᷣmium qui diẽ de ſeip
ſo infra vltimo c· go ſum radix et genꝰ dauid
ſtella ſplẽdida et matutina · z

Tangelo ſardis eccleſie ·
q̃ interpᷣtatur pᷣnceps płcritudnns·
et ſigniſicat ꝓpocritã qui głatur m
exteriori płcritudine vᷣtutiſ appẽtiſ
ð ſubdit᷑ · nom̃ hes.ꝙ viuas vita gtie · ⁊ moꝛ
tuꝰ es · morte culpe· Sſto vigilãas.· vt poſſis
reſurgere · non em mueni opa tua plena /ſed
vacua merito · nã de tkibus dicit mat. vj · Amen
dico vobis receperũt mercedẽ ſuã · In meẽte g
habe quałꝛ accepis ]ſcʒ a deo bona nature· et
bona gZtie gratiſ date· ⁊ bona ſoꝛtũe:quaſ dicat
iſta non accepiſti vt inde ßuias mudo carni vł
dyabolo ſed deo tuo · Sig non vigilaueris ·
oꝛeſſus Zui ſomno peccaton veniã ad te tã⸗
q; fur /i:ſubito te auſerã ð pñti mũdo· et tũc ñ
poteris emundari de peccato. Sʒ quia inter ma
los ſunt ſemp aliqui boni nã eccłia eſt quaſñ ſa
gena nondũ ad litꝰ maris tracta habes piſces
malos cum bonis admixtos· ideo ſequitur Sʒ
habes pauca nomma m ſardis qui nõ mquinai
uerũt veſhĩta ſua i paucas pſonas ab ypocr
ſi mũdas ambulabũt mecum im albis · impu
gnatores em̃ euſdem ambulabut ſil · xpᷣc aut
viciũ ꝓpocriſis młtiplicit umpugnauit · vt patʒ
ex euãgelij decurſu· ꝓpter qð illi qᷓ impugnant
hoc vicium a ſeipᷣis vł ab alijs repelledo digni
ſunt ambulare cum xpCᷣo St angelo philadel
phie ꝛc· ·que interpꝛetat᷑ ſaluãs adhentem do
mino· iõ pꝓ ip̃am ſigniſica huilitas vera q̃ eſt

cuſtos virtutũ et p cõſeqñs ſalꝰ deo adherenti

um ꝓpter qð hummlbo dicitur · Hec diẽ̃ ſanctꝰ
et verꝰ qui habet clauem dauid qui apit huũili
bo ſua ſecreta: et claudit ea arrogatib. Mat:
xj· Cõſiteor tibi domme pater celr et terꝛe quia
abſcõdiſti hec a ſapꝛetib ⁊ prudeutibo reuela
ſti ea puuł· Scio opa tua· /·iappꝛobo· Ecce de
di coꝛam te oſtum aytuz · · ge qd ſuperbis
clauditux· q; modicà hes virtutem · bm tuam
opimnionem ſ̊ realter magnaʒ:q; vete humiles
paꝝ aut mhu vtutis ſentiut de ſeip̃is · Luẽ·xvjj
Qum omnia bene feceritis dicite pui inutiles ſu
mus · St dabo tibi de ſinagoga ſathane de

malis xp̃ᷣianis et ſupbis eos ad tuã hum iltateʒ

conuertendo · ideo ſequitur · Scce faciã illos vt

vent et adoꝛent ate pedes tuos et ego te ſer
uabo ab hora temptatõnis q̃ ventura eſt c. f.
et iam venit· nã omni hoꝛa dyabolus mſdiatuꝛ

ſdelibus vt eos peruertat· St qui vicerit faciã
illum colũnam in templo dei mei xc. vſrxrmuzʒ

et ſtabilem in gka de cuius rõne eſt ſecuritas.

ideo ſubditur · foras non egredietur ampliꝰ

—
⁶

p: ia ala & lex. ſecũda ꝓphete tcia agiograpa

et ſeribam ſuper eum c]quia 2ſeriptus erit in p: ia al Pppete tcia agiograp
quarta euãgelum: quinta doctrina apoſtoloꝝ

ter ciues celeſtes ½ St angelo laodvie xc: qᷓ

mterptatur · fuit in vonntuet ſigmiſicat accidio
ſum qui ingreſſuſ relgionem ex hoc reputat ſe
ſaluandũ· ſicut ile epus laodiceñs dicebat fideʒ
ſine opib ſufficere ad ſalutem · et ſic nec frig? ti⸗
moꝛis nec caloꝛ caritatis eum excitat ad bonuʒ
opus:ꝗpter qð abommabił eſt deo et angelis
eius et p ſequens de 2ſoꝛtõ ſanctoꝝ euomę⸗
dus · Et dicis q diues ſuʒ · in ſpualib eo ꝙ ba
bes habitũ relgioſum. et neſcis qꝛ miſer es.·
pꝛuiatus honis ſpualibb magis q; ſecularis eti⸗
am malꝰ ceteris tn pib. Suaðo tibi a me eme
re p exercitatõem ĩ bono ope auꝝ ignitu.
id eſt caritatis incendium· vt non appeat cõſu
ſio nuditatis tue in iudicio ſinali: et collirio in
unge oculos tuos id eſt ſtudio ſacre ſcripte ·
quod uluminat intellectum Gmulare ergo ꝗ·
id elt mitare bonos: Cetera patentt
QK III
Olſt hec vidi et ecce oſtuz aper⸗
tum ·per qð intelligitur xpᷣc qui di
cit de ſeipᷣo io · x · Sgo ſum oſtuiʒ · dt
iſtud oſtium ðᷣꝛ aptum q; xpᷣc patꝰ
eſt ſemper ad recipiendü muericoꝛditer penite
tes· Sed qm eiuſ miſericoꝛdia non eſt ſine iuſti
cia ideo ſequit᷑ · St ecce ſedes poſita · ſcʒ xpᷣ iu
dicantis· hoc debet pdicatoꝛ qui p iobannem ſi
gniſicatur attente vwere et ꝓpło nuciare · ne de
xp̃i niſericordia mmis ſdat vł de rigoꝛe ſue
iuſticie ðſperẽt· et ĩ excuitu ſediſ ſedila·xxnij
id eſt ſocietas electoꝝ ad tres ãgeloꝝ gerareh
ias aſſumptoꝝ ſcᷣm tres ockłonarios mn xxinj-
contetos: octanarius vero quietem beatitudĩs
ſignincat. St ſeptem lampades: i:angeloꝛũ

cietates· ideo ſubdit· que ſunt ſeptem ſpixitꝰ

dei · ·i· vniuerſitas angeloꝝ nam p ſeptenariuũ
numerũ vniuerſitas ſicut frequenter dictu eſt ·
figurat᷑ St ĩ oſpectu ſedis quaſi mare vitreũ
ꝛd eſt baptiſmi ſacramentuʒ:ſine quo nõ eſt ac⸗
ceſſus ad dei oſpectũTo·uip Niſ quis renatus
fuerit ex aqua et ſpuſancto non poteſt intron
re in regnu · Et m medio ſedis et in circuitu q̃t
tuoꝛ animalla iquattuoz euãgeliſte Et aial
pa mũ ſimile leoni nã euangeluum mar ·qui p
leonem ſigniſcat᷑ euangeliuʒ petri dicit· q mar
cus ſcripſit euãgelium ſiẽ petrũ referentẽ audi
uit · vt habet᷑ libꝛo alluſtruim · ⁊ ſimilit ibidẽ dici
tur ꝙ cũ paulꝰ in ępiſtous ſuis euãgelm ſuũ no
mimat mntelligit ð luce volumme vt dixerũt do
ctoꝛes aliqui:et quia petrus et paulꝰ ſunt apo:
ſtoh p̃ᷣcipin jdeo euãgelium marci ⁊ luce hic pᷣ⸗
mo ponũt᷑ · ꝓo· aut vltimo ſcripſit euãgelium vt
m pdir to libꝛo dicit᷑ iõ ponit᷑ hic in quarto loco
ſub ſimilitudine aquile et p ↄſeques euãgeliuʒ
mathei tercum tenz locũ · m facie hommis · De
qᷓ̃ttuoꝛ amimalia ſingula hapebant alas ſenas

ſexta inſtituta patru· Iſtis aut alis debet eccle⸗
ſie pᷣdicatoꝛes et doctoꝛes velaxe ad pdicandu
et docendu de quibo dicit eſa· lx· Qui ſunt iſti qͥ

vt nubes volat. c t aſſimlari debent quattu

oꝛ animalibo pdictis leoni p oſtantiã vitulo p

patietiã qui eſt animal immolaticin: hommi p

mãſuetudinenret aquile p templatõis altitu⸗

dinem. St cuũ daret illa qttuoꝛ animalia gloziã
c. ſequitur pꝛocedebant xxiiij ſenioꝛes c.

nã ex eoꝝ doctrma ſancti ecclene mulitatis ad

oꝛãt deũ viuetem in ſecka ſechoꝛum .

T v in dextera ſedentis ſu
per thronum librum ſcriptum
26. Seom ſenſum literale hic lwer
Xelt dei pᷣſcietia eoꝝ que futura erãt

m eccleſia. Moꝛaliter aut hic lber elt ſacra ſcri⸗

ptura que deriuata eſt a ſcientia diuma · dt dici
tur hᷣ liber ſcript? int' et foꝛns · foris q;tũ ad ſen
ſus hiſtoꝛicos et patẽtes intus aut qʒtu ad mi

ſiicos et latentes· a ſigtus ſigillis ſeptem Circa
qð ſciendum ꝙ ad hoc ſcriptura ſigillat᷑ vt mas

autentica reddat ſeptẽ at ſunt que ſacrã ſcripiaʒ
p ceteris autenticã reddut que ſunt agentis au
toritas qui e ſpuſſanctꝰ.ſubiecti nobilitas: qð

elſt ipᷣe deus ſoꝛme tractadi veritas q nullum
patit᷑ falſum finis bonitasqð eſt ineffabile gau
duim ſententie młtitudo. nã ſub vna ltera plu
rimos habʒ ſenſus ↄtinetie latitudo· na hec ſcri

ptura quodãmodo ſe extendit ad ommia: mn⸗

tum hbit habitudinem addeuʒ qui eſt eius ſub
iecau · ipiꝰ? ſinguliſ aptieudo⸗ Vñn gre in ꝓlogo

moꝛaluiʒ Diumꝰ pmo ſiẽ in miſterijs prudeteſ

exercet ſic pleruq; ſupſñcie ſimpliceſ reſouet het
m publico vnde puulos nutriat buat in ſecreto
vnde mentes ſublimm admiratõe ſuſpendat ·
Sſt em quaſñ quidã fluuiꝰ planus ⁊ altꝰ in quo

agnus abulet et elephas natet. Quis dignꝰ e
apire liby ⁊c qd.nuilꝰ miſi xpᷣe vnde hiero m
epiſtola ad paulmũ:Quãti hodie putat ſe noſſe
literas tenet ſignatũ libaꝝ nec apire poſſunt ni

ſi ille reſerauerit qui habʒ clauem dauid qꝗᷓ apit
et nemo daudit claudit ? nemo aperit pꝛopter
quod multi legunt᷑ magia ꝓſeciſſe in intellectu
ſacre ſeripture p ndnc z ind jexercitatõeʒ

Tvidi quod apparuiſ ſet agnus
2c.· 8t ecce equus albus et quiſe
debat ſuper eum ꝛc·
Moꝛaliter per equuʒ album ſigniſi
35 caſ?cadoꝛe caſtitatis dealbatꝰ p ſelſoꝛeʒ

cat᷑

aũt eius angelꝰ bonꝰ cuſtos ip̃ius per wia mu
dicie ducens eu ſicut ſeſſoꝛ equũ · vnde dici po

teſt ilud Ro·viij capᷣ qui ſpu dei agunt᷑ hi hinj

dei ſunt habebat arcu. vvirtutem repellendi

ſpinitum malignũ impellenteʒ ad luxurie caſuz

data eſt ei coꝛona nã agelis cuſtodilv ex ſa
lute traditon ſue c

vincẽs vt vmceret ſunt em pꝛomptiad pꝛote

gendum traditos ſue cuſtodie pᷣm volutatẽ dei

t cũ aperuiſſet ſigillu ſecundu c Sequituꝛ
et exmit alius equꝰ rufus p quem moꝛaliteꝛ
ſignificatur bomo carnał.igne luxurie aduſtꝰ.
St qui ſedebat ſuꝑ eũ · p hunc ſeſſoꝛem ſigni
cat᷑ ſpus malignꝰ impellens ip̃m ad hoc viciũ
&t qm ex boc vicio frequent oꝛuimnt᷑ diſſenſioõa
bhom icidia: et guerre Zues·ſc patʒ de bello tro

ſano famoſiſſimo qð oꝛtum fuit de raptu helee·

et ſimile Otigit młtotiens de vꝛcio luxurie. Apt
qð ſequit᷑ et datũ eſt ei · .rpnuſſum eſt dicto
maligno ſpiritui. vt ſumeret pacem ð terꝛa

St cu aperuiſſet ſigillũ tercium Sequit᷑ · St ec

ce equus niger p quẽ ſigniſcat᷑ platꝰ de vicio
fimome notatus et ſic fama demtus · ⁊ qui ſe
debat ſup ulum p quem ſignificat᷑ demon ip̃ᷣm
impelles ad hoc vicium et cuiꝰ ſequit᷑ inſtin ctu
ha bebat ſtaterã in manu ſua·na ducit ad põ
derãdum mktum tpalia et modicũ eina: et au⸗

Diui taqᷓʒ vocem . infamiã curꝛẽteʒ de ſimomia

Bilibꝛis tritici denario vno ꝛc. q; pꝛelatꝰ ſi⸗
moniacus jm valoꝛem tpalem vult bere maiꝰ
vł mmus pcium et vmu et oleu ne leſeris · P
vmũ quo Zficit᷑ ſanguis eukariſtie ſacramentu.
per oleum vo quod pomit in płib ſacramentis

figniſicat᷑ cetera ſacrameta p boc igit᷑ ꝙ dicitur
et vmü et oleũ ne leſeris ſigniſicat᷑ platꝰ ſimo

niacus ſemp decit ꝙ contra eccie ſacramenta et

eius oꝛdinatõnes mhil fiat St cum aperuiſſet
quartu ſigillũ . Sequit. St ecce equ⸗ pallidꝰ? .

per queʒ homo ſigniſicat vcid muudie liudus.
et qᷓ ſedebat ſup eu· /i dyabolꝰ co ſequit inſtĩ⸗

ctum:. nomen illi moꝛs vñ ſapien. ij muidia
dyaboli moꝛs intrauit in oꝛbem terꝛax· et in⸗

fernus ſequebat᷑ eum · i inferni pena ad recipi

endum deceptos p eu. Et data eſt illn poteſtaſ

ſuper qᷓttuoꝛ ptes ter e c.· nã hoc vicio iugu
lantur ſpualt młti in om nilo terre ptibo· et ali⸗
qui etiam coꝛpaliter Ee cum aperuiſſet nigillũ
quintu vidi ſubtus altare amnimas interfectoꝝ

c · mterfectoꝛ alicuiꝰ dci᷑ non ſolu auferens
ei vita corpalem ſᷣ etia ſubſtatiã de qua debʒ vn⸗

uere gpter q p animas hic clamãtes ↄtra ſu

os interfectores figniſfirantur anime exiſten⸗

tes in purgatoꝛio:que clamat ↄtra bona execu
tionũ ſuaꝝ detinentes . de quib debñt refici peꝛ
oꝛõnes bonoꝝet elemoſinas in ſuſtentõez pau
pter qð tłes fraudatoꝛes punſent᷑ ſiẽ ammaruʒ
homicide · Ad hoc hetur exemplũ in hiſtoꝛia ka
roli · in cuiꝰ exercitu cu eſſet ĩ hi ſpania erat duo
milites ad muicem Ppmnqui:quoꝝ vnꝰ mories
cõmmt alteri bona vt venderent et pcuum pau

perum.⁊ ſic anime traſferent᷑ ad vitã gloꝛie. ꝓ

uſtodie auget 8ła et exutit

—

peribus ꝓ eus amima diſtribuere? alle aut eg
ſiderans ꝙ equꝰ mortui erat bonꝰ et foꝛtis illlũu
ſibi retinut · nec ꝓ eo aliquid paupib dedit · po
ſtea vero anĩa defucti apparuit ei argues euʒ

de infidelitate et ꝙ pꝛo ipᷣa diutius ſuit detẽta
in SZui pena et ei denunciãs q; Zuiꝰ puniret. St

tunc audite ſunt voces hoꝛribiles quaſ vrſon
et ferocium belſtian. et ille miſerabiliter expira

„

uit · Rt cũ aperuiſſet ſigillum ſextum ecce terꝛe

motus ſact eſt in moꝛte vero pᷣlati notabilis

in ſcientia et virtute · ſt ſpualiter terꝛe motus
qᷓndo ſuccedit ei malus pᷣlatꝰ. ſol factus eſt ni
Zer ſicut ſaccus cilicinꝰ ꝗpter deſectũ lummis
ſcientie et vite· et luna tota ſit ſinguus naz ec
cleſia cui pᷣdet replet᷑ a ↄſangiuneis ſimphcit ĩ
dignis · et ſtelle cadũt de celo q; bone pſone
non hñt locum in illo collegio/ celuz recedit

ſicut liber muolut? ]. nam et de ſtudio lacre ſcri
pture non curat tał p̃ᷣlatus et omnes montes
et inſule de locis ſuis mote ſunt p mõtes cõ
templatiui p inſulas impulſu maris circũdata-

actuii ſigmiſicant᷑· t dicutur de loco ſuo mous

ri :q tempoꝛe mali p̃lati a ſuis boĩs aliquo mo
do impediunt?᷑· St reges terꝛe pꝛmcipes c
id eſt hommes laici cuiꝰcũq; ſtatus P Zſilio aĩa
rum ſuaꝝ recurꝛunt ad loca clauſtralium quia
non muemiũt in eccłia ꝗpter p̃ſidentis malũ q
niam venit dies magn're.· pmiſſio em mali
pᷣlati ſignũ eſt ire dei ↄtra Płm.Job· xxxmij·ꝓ
pter = faẽ regnare hommẽe ypocrita.

ſt hec vidi quattuor angelos
c· Hoc lralit expoſui de quattuoꝛ
tyranis· moꝛaliter at expomi potelſt
de qttuor vicijs impedientibo lalurẽ

aquilo· m illud hiere ·· ab aquilone pandet᷑ om
ne malũ· Ortus aut hommis vik eſt. apter qð
inde flare debet ſpus humnlitatig que impedit
ſupbia·moꝛs at vł eius occaſus eſt cũ anguſtia

et meertitudine · apter qð inde flare debz vetus

timoris que impedit fatua ſpes lõge vite · ab au
ſtro vero ꝓſperitatis debʒ flare gratiaꝝn actõ
que flatũ impedit ingratitudoab aquilone ad

uerſitatis debet flare patientia ex conſideratöe

benehcion diuinoꝝ exem plo beati iob dicentis
Si bona ſuſcepimus de manu domini mala ãt

quare nõ ſuſtineamꝰ Sed hũc flatum impedit

——

cõtemptus dunnoꝝ iudicioꝝ St vdr alterum

angem aſcendentem ab oꝛtu ſoł habenteſignũ
dei vun ; per quem generaliter ſigniſicari põt
pꝛedicatoꝛ qui tanqᷓʒ alter angeluſ eſt annuncia
toꝛ verbi dunmi . i in pꝛincipio pᷣdicationis ſue
ſignat ſe ſigno crucisſpecialii at ſigniſcari po
teſt beatus franciſe⸗ ſtigmatibo xpi aſignatus.

hommis. Curca qð ſciedũ ꝙ natuntas bhbommio
poteſt dici eius oꝛiens· moꝛs vero occidens.ꝓ
ſperitas temporabł eius auſter et aduerſitas eiꝰ

e

inle vero et alij pdicatoes pꝛedicare debẽt cõ
tra quattuoꝛ vicia pᷣdicta· et clamare cu oꝛõne
contra malignos ſpũs de q̃ttuoꝛ vicijs pᷣdictis

temptãtes · Et audui numeꝝ ſigtoꝛum ⁊xc · p

iſtos ſignatos ſigniſicant᷑ ili qui p pᷣdꝛcationeʒ
ad bonu ꝛuerſi · non ſoluʒ opant᷑ bonuũ qð ẽ ne

ceſſtatis · hͥ etiam aliqð quod eſt ſupereroga
tionis · de tribu iuda ⁊c p hoc ſignificant᷑ emi
nentes in laudibus diuims q; iuda ↄſitens in⸗

terpᷣtat ſiue laudãs · ꝓ tribũ ruben eminentes in

⁊templatõne quia ruben interpꝛetat᷑ filius viñ:
onis ꝓ tribũ gad emmęẽtes m bello contra de⸗
mones quia gad ĩterpᷣtat accinctꝰ ꝓ tribũ aſer

q̃ interpᷣtatur beatꝰ ſentiẽs dulcedmem beatitu

dinis p tribũ neptalim qui interpᷣtat᷑ latitudo ·
effuſ in operibe pietatis · ꝓ tribũ manaſſe ·qui in
terpᷣtatur oblimoilli qui oblunſcunt᷑ mundane
conuerſatõnis·p tribum fimeon·qui interpᷣtat

audiens· auditoꝛes deuoti diumi ſermonis · per

tribũ leui· qui ĩterpᷣtatur additꝰ.ili qui ſtudent
addere bona bonis · per tribũ ꝓſachar · qui ĩterpᷣ

tatur merces · hñtes oculu ad mercedem eterne

retributõnis p tribũ ʒabulon:qiu interpᷣtat᷑ ha
bitaculum· pᷣparantes domino habitaculuʒ ſue
mentis · ꝓ tribum ioſeph·qui interpꝛetat᷑ accre:
ſcens ꝓncientes in augmento bᷣtutis · p tribum
beniammqui interpᷣtatur ſiius dextereilli qui
dicunt᷑ filij xp̃ᷣi rõne alicuuꝰ ſpeciał aſſimnlatõis ·
Polt hec vidi turbã magnam ⁊c per itos ſi
iſctur u qui conuerſi ad bonuʒ puant ea qᷓ
nt neceſſaria ad ſalutem · Sciendũ aũt ꝙ cũ di
citur hic de tribu iudaxij:milia ſignati · poĩt nu
merus determinat? ꝓ indetermmato ſicut fre
quenter ſit in hbꝛo iſto· .
VIII.

X.
Trcum aperuiſſet ſigillum ſepti⸗
mum factum eſt ſilentium c]
Literaliter hoc expoſui de tempe in
Aiam apoſtate · qui claudi fecit eccias
ne ſoleniter celebꝛarent᷑ diuma · ꝓ quẽ qʒtuʒ ad
boc ſignificat pꝛelatus qui terꝛam ſupponit int:
dicto ſine tõne bona· Et alius angelꝰ ſtetit añ
altare cc ·qui ad htera dicit᷑ fuſſe damaſus pa
pa·qui ordmauit vt clerus die et nocte caneret
pſalmos in eccleſis · et ꝓꝑ ipᷣm ſigmiſcat᷑ quiliet
ſupioꝛ religioſus vł ſecularis qui ſolicitus ẽ de
dium deuote celebꝛandis · ideo ſubdit · et da⸗
ta ſunt ei incenſa młta per ſe et anos deuotoſ
et quia non ſolum ſolicitꝰ eſt de celebꝛatõne of
ſicij· ſed etiam de p̃dicatõne verbi diumi õ ſubꝛ:
ditur . St accepit angelus thuribuluũ ⁊c · Seq́;
eur · St facta ſunt tomtrua pi pdicatõneſ terꝛẽ
tes que ſunt de duinis iudicijs et punitõnibus
et voces i p̃dicatões demulcentes que ſunt
de duuinis ꝓmilſionib. et fulgura i dicatõs
ab amoꝛe mũdi diuidentes · terꝛe motus .·
pꝛedicatõnes ad timoꝛeʒ dei inducen tes · de p

Ape

mus angelus tuba cecinit cτ per ſeptem an :
gelos qui dicunt᷑ tuba canere m literalem ſen
ſum · Rgmficantur ſeptem gerarchie qui fuerut
angeli ſathane et p ipᷣos moraliter ſigniſicant᷑
bomines malicioſ et maugni. DHꝛimꝰ fuit ar:ꝰ*
qui diuiſt vnitatem eſſentie in diuinis pſonis
deo p illum moꝛaliter ſigficatur dinſoꝛ pſona
rum pacem ad muicẽ hntuꝝ· de quo dicit ecci ·
xxviij· Suſurꝛo ⁊ bilmguis maledict“ multos
turbauit pacem hñtes· St facta eſt gndo Fite
peſtas grandis que ſequit᷑ ad turbatõem paciſ
Let igiis ·ſq; wacũdie·nam na eſt acceno ſang
uinis circa coꝛ miyta ſanguine nã ad iſta ſeq̃t
ſanguinis effuhño · et tercia ps terꝛe ↄbuſta e·
dd eſt laici qui ſunt tercia ps ppłi alie due ptes
ſunt clerici ⁊ religioſiin turbatõne vo pacis la
ci pcutiuntur coꝛpalit· q; pugnãt mamualiter
et tercia ps arboꝝ irengioſoꝝ et omẽ fenu
viride aclerici generalit in turbatõne nãq; pa
cis omnes iſti ledutur . St ſcdᷣus angelus c.·
iſte fuit macedonius qui dixit ſpumſanctũ nõ
eſſe deum et ſic ĩm repulit a deitate 1 5 pip
ſum ſignificãtur illi qui repellũt viã ſpũuᷣſſancti
in electõne pꝛelatoꝝ· et ſic ꝓcurãt litigia aduo
catoꝝ. tanq̃; mons magnus igne ardẽs miſ
ſus ẽ ĩ mare ꝓ hoc ſigficatur tał repulſoꝛ ſpũs
ſancti:qui dicitur mons magnus p elatõem et
ardens p ambitõem et miſſus in mare pᷣſentis
ſeculi ·p dyaboli ꝓcuratõeʒ. St facta eſt tercia
pars maris ſanguis. quia per tala litigia pꝛo
cedi aliquãdo ad effuſionem ſanguims · et ter
cia pars creat᷑e æc: iſta creatura ad lr̃am ſunt
piſces per quos ſigſicant᷑ in aquis voluptatum
viuentes et tercia ps naumm: p quas mtelli⸗
gunt᷑ habentes cura animaꝝ· qui alios debet ð
ferꝛe ad poꝛtum ſalutis et plures talum pere
unt in ↄtentõib pᷣdictis St icius angelꝰ ꝛc.
iſte ſuit pelagius qui dixit beatitudinem poſſe
haberi ſine Stia· ideo p iſtũ moꝛali ſigniſicat᷑ P
ſumptuoſus · ideo ſequit · et cecidit de celo ſtel

la c ·p̃ſumptuoſus em̃ eſt quaſ ſtella ſeðᷣm ſu

am eſtimationem · tñ cadit ꝗpter ſuã pᷣſumptio
nem et ardet p abitõeʒ · et flummaet fſontes ·
per que ſigficant᷑ magiſtri ⁊ ſcolares qui inficd

untur eius doctrina peruſa· St quartus ange
lus · iſte fuit eutices q̃ dxit vna naturã facta,ʒ
m chꝛiſto ex diumtate hunuanitate · q eſt im .

