tibus patʒ eius arrogantia que latebat in mẽę
te aparuit in ſermone· Nlathxij Ex abundan
tia coꝛdis os loquitur. &t ſic diſpoſtio mentis

. .

per verbum oꝛis aperitur · ⸗“
eEFBWFE eISn
di ergo iob · Modug arro

Sa ntis eſt cum diſputat de ſcientia
et eloquentia ſe iactare· Pꝛimũ fec
helyn cum dicit. Sententiam labia
mea puram loquẽtur Secundũu aũt cum bd
tur · eloquẽtia mea non ſit tibi grauis ergo
qui vult iac tantie notam euitare debet m legẽ
do diſputando et ahjs actibus ſcolaſticis exer
cedo a verbis talibus abſtinere · Dixiſti S! ·
ſicut dixi plenius in expoſitione literan helyn
cum iob m aliquo concoꝛdabat · ꝙ poſt moꝛtẽ
ſit aliqua punitio peccatoꝝlicet nõ tota et per

C ·In hoc capło deſcribit ip̃ꝰ ob

nenn
ebmt⸗
ie

otöng

neeche

meis
Pob
Rnon
Ercars
tes ſ

eritats

rinr
valop
⸗

lſtug
emmus
d ta⸗
fſſum
igait
btp
unſob
focri⸗
ign
ebet
tt⸗

gue

me
ndan
entis

rto
tir
ſet
abie
ego
rer
.
yn
te
er

conſequens pꝛemiatio meritoꝝ et ĩ hoc a tribo
amicis ſuis diſcoꝛdat ſinnlit diſcoꝛdabat a iob
in hoc ꝙ penas hic infligi ſentiebat tantuʒ pꝛo
peccatis et in hoc conueniebat cum alijs ergo
q; videbat iob grauiter afflictu conſequenter
tenebat pᷣm peccaſſe multum et p conſequẽs
miuſte conqueri de punitõne graui vt patzim

textu· et ſic ex duobus iſtis concludit ↄtra iob

di.· Hoc eſt ergo in quo non es iuſtiſica tꝰ?
ſciendum aut ꝙ licet helyn contra iob arꝛogã

ter in pluribo et male loquat᷑ tñ multa vera diẽ
que nuc ſm ſenſum miſticũ exponent᷑ Semel
loquit᷑ deus ⁊c i ſacris ſcripturis deꝰ locutꝰ

eſt ſanctis ſuis nõ ſolum ꝓ ſe ſed ꝓ alijs.⁊ iðᷣo

p dilgens ſtudium debet homo i ſcripturis

ilis de credibilib et agibilb querere dei intẽ
tõnem· ⁊ non ex pꝛeſumptõne ſue ſanctitatis

petere vel expectare iteꝝ ſibi ſieri reuelatiõeʒ
ſicut ſũt aliqui qui fantaſias ſuas ⁊ ſomnia cre

dunt eſſe oꝛacula duuma · Sed quoniã humlib

⁊ deuotis deus aliquando reuelat ſua ſecreta ſi

cut dicit᷑ math/ xjabſconduiti hec a ſapientibus
et pꝛudentibo et reuelaſti ea paruulis· ideo ſeqᷣt
Per ſomnium in viſone nocturna c per
ſomniũ em in quo vacant ſenſus exterioꝛes et
laboꝛant mterioꝛes·ſigniſicat᷑ ceſſatio ab exte⸗

rioꝛib negocijs.⁊ diligens ſtudium m ſep̃tu⸗

ris et tunc deus inſtruit hommẽ de luis ſecre
tis vt auertat eum ab his que fecit· id eſt· a

peccatis que non ſunt a deo:ſed a nobis· erli
beret eum a ſupbia· que eſt in omm moꝛtali

culpa· et ſic eruit eum a coꝛruptione culpe et a
gladio gehenne· Increpat quoq; p doloxz
in lectulo Leculus iſte dici poteſt carnalis
delectatio in quo ninns iacuerat ille cui paulꝰ
dicebat ephe · v. Durge qui doꝛmis et exurge
a moꝛtuis ⁊c· In hoc lectulo merepat deꝰ per

doloꝛem quando viuenti carnaliter incutit ex

trem uidecij et penan inſerm terꝛoꝛem· ⁊ oja
oſſa eius marceſcere facitq; tunc anmus ho⸗
mmis pꝛe hoꝛroꝛe ſtupeſcit · ARbommabilis ei

hfit in vita ſua pams . nam delectatio pꝛaua qᷓ
viuebat in peccatis fit ei abommabilis· et oſſa

que tecta fuerant carnis pinguedme: nuda⸗
bunt᷑ ex aſperitate penitentie/ appꝛopmqbit

coꝛruptõni anima iuliusq; p diligentem con

ſideratõnem peccatoꝝ penſat feditatem illon.
et vita ilius moꝛtiferis id eſt moꝛtalib pec
catis in pꝛecedenti vita contractis. Si fuerit
P eo angelus loquens hic accipi᷑ h q: quia

angeh ſancti offerut deo bonoꝝ merita· Tho

bie xij. Quado oꝛabas cu lacrimisſequi? ego

obtuh oꝛõnem tuam dommo. vnus de mili⸗
bus ᷣm illud danielis.vij· mlia milum min

ſtrabant ei ⁊c· miſerebit eius yrennttendo cul
pam · et dicet lbera eum repmendo demdõis
potentiam ne deſcendat in gehennaz. Inue

SS
M

ni in quo ꝗꝓpicier ei· et quid ſit illud oſlendi?·

id eſt carnalis eius vita pꝑ penitentie ſupplicia
Lreuertat᷑ ad dies adoleſcentie p puritatẽ cõ:
ſcientie · Depꝛecabit deum ꝓ conſecutõe gle
et videbit faciem eius in iubilo in pñti per in
ter nam conſolatõnem et in futuro p aptam vi
ſionem· Reſpiciet hommes de ſua mutatõne
mirantes · et dicet peccaui ⁊c· id eſt auſteri⸗
tatem penitentie non accepi pᷣm qntitateʒ pec
cati · Rcce hec omnia operat᷑ deus trib vicb⸗
nam m iuuentute ſenectute ⁊ medio tpe indu
cit hommes ad emendatõnem vite ſue

CKR. SSNIIII
Ronuncians quoqʒ belyn ⁊c ·

Modus arꝛogantis eſt ſuam ſcien⸗
tiam nims magnificare et ſic dicit .
Rudite ſapientes verba mea. q̃ñn
didam alta ſunt ꝙ nõ ſunt ſimplicibo ꝓponeda
Et veris falſa miſcere⁊ ſic dicit · Dixiſti iob de

us ſubuertit iudicium meum hoc em̃ ob nõ

dixerat vt in expoſitõne literali fuit oſtenſum
Et ad miurias ꝓcedere ſic loquit. Quis eſt
vrr vt iob · qui bibit qᷓſ aquã ſubſãnatõneʒ c
Fgit᷑ qui vult arꝛogantie notã effugere debet
a tribus pꝛedictis cum diligentia pꝛecauere

Alꝛa vero plura dicit que licet nõ valeãat 2tra

iob ſunt tñ hic miſtice exponenda.· Quẽ cõſti
tuit alium ſuper terꝛã ⁊c]qd·. nullum · 2 B; ve⸗

rum eſt equalẽ ſibi ̊ tñ conſtituit vicarios ad
regimen populi·pꝛelatos min ſpiritualibb ⁊ pᷣnci
pes in tempali· Si dixerit ad eum coꝛ ſuu
ſcʒ ſic conſtitutus a deo honoꝛem dei ⁊ bonum

populi querendo· ſpũm eius et flatũ ad ſe tra
het id eſt interioꝛes motus eius exterioꝛes

actus in fiem debitum diriget· Deſiciet oiſ᷑/
caro ſimul] nam ex carnali affectu mhpil ſaciet
et homo in cinerem reuertet᷑q; tans de moꝛ
te ſua meditat᷑ ꝗpter quod antiquitus umpa⸗
toꝛe creato ſtatim querebat᷑ ab eo dequo mar
moꝛe vellet ſepulcrũ habere · Audi qð ðꝛ · qm
di · hoc verbuz e memoꝛiter retimendu · Dz quo
mam aliqui mn regimine conſtituti male regũt
ſequi᷑ Nunquid qui nõ amat iudiciuim ſana
ri poteſt ſcʒ ab infirmitate moꝝ·.q· dicat· non.
nam pꝛinceps vel pꝛelatus qui de ſeip̃o nõ ſacẽ
uidicum non bene regit populũ:ideo ztra ta

lem ſubdit et quomodo tu eum qui iuſtꝰ es

in tantũ condemnas ſcʒ deum in quẽ redun⸗
dat quodammodo malccia vicarioꝝ ſuoꝝ vnð
continsit aliquando ꝙ homines grauati inſur

Zunt ad blaſphemiã dei eo ꝙ dedit talez recto

rem populi· et q; deus ꝓ talib frequenter au
dit clamoꝛemi populi ſequit · Quu dicit regi a⸗·
poſtata malum rectoꝛem deponẽs ab offiiio
pariter a vita iðᷣo ſequi Subito moꝛent ·
nec põt quis conqueri iuſte cum ſit dominus

— . 2
licet amo⸗

moꝛtis et vite et hoc eſt quod ſubdi. Neq;
em̃ in hommis poteſtate eſt τ t qm̃ tale di
udicium maxime debet᷑ peccãtibo ex certa ma
licia ſeqiut᷑ Qui quañ de induſtria receſſert ab
eo · Sed quia poſſet aliquis querẽ cur dominꝰ
pmittit impios regnare reſpondetur quia fa

cit regnare hommem ypocritaʒ pꝛopter pec

cata populi vt ſic puniat᷑
t eO. NXNV.
itur helyn c]· In hoc capitulo
helyn tanq; arꝛogans et ſuperbus
multum ſe cõmendat et iob vitupe
rat · in quo docemur de laudib pꝛo

pꝛijs et alioꝝ vituperijſ tacere ñ notam ſuper

bie volumus euitare · Suſpice celum c · per

hoc oſtendit᷑ ꝙ ſuperemmentia dei eſt aſndue
meditanda vt ei ſemp mens hommis ſit ſbie:
cta· Si peccaueris quid ei nocebis/qd· mihil
ſed tibi nocumento culpe⁊ etiã pene Poero
ſi iuſte egeris q̃d ei donabis q· di:mihil· tibi
p meritum ex quo ſequit᷑ pꝛemium Pꝛopter
multitudinẽ calumniatoꝝ clamabunt ſcʒ inui
ſte oppꝛeſſi ſed q; de hoc paꝝ aut nihil curant
tyranni ſequit t non dicit vbi eſt deus. qꝛ
facto nõ vident᷑ curare de deo ſicut dixit pha

rao exoðiij. Neſcio dommũu ⁊ iſrael nõ dimit

tam Sed q; deus tribulatos conſolat᷑ ſequitur
qui dedit carmma in nocte nam carmma cõ
ſolatõnmis dat in nocte tribulatõnis:et ↄtra ty
rãnos ſubdit᷑ Ipᷣi damabunt et non exaudiet
eos .Nꝛouerbᷣ xxj Qui obturat aureʒ ſuã ad

clamoꝛem pauperis et ipſe camabit et non ex

au diet · ſcilicet a dommo
QKX. FVT.
DHdens quoq; helyn ⁊c Tequi
Suſtine me paululum ⁊ c
) Erequeter arrogãs vt reuereétius
audiatur zelo veritatis loqui ſe dicit
epꝛopꝛie laudis moueat᷑·iðᷣo ſubdit
Adhuc habeo quod ꝓ deo loquardeus em
veritas eſt. Deus potentes nõ abicit quiꝓ
deſſe cupiunt nõ pꝛeeſſe· ſ nõ ſaluat impios.
qui motus habent contrarios Non aufſert a
uiſto oculos ſuos licet a mundanis hbommib
boc iudicet᷑ quando ab inpns dure tractãtur
nam a deo ſibi melioꝛa ꝓ merito patietie reb⸗
uant᷑· ideo ſubdit St reges in ſolio collocat ·
CGregoꝛius· Reges ſunt qui tẽptatõnuʒ ſuaru
motibo non conſentiendo ſuccumbere h bñ re⸗
SZendo pꝛeeſſe nouerunt et iſti in ſolio głe col
locãt᷑ ideo ſubdit᷑.· Si fuerint in catenis Jmun
dane tribulatõnis· complebunt dies ſuos in
bono] gratie et annos ſuos in Sgla ·ſuperne
patrie · Si aut non audiermt . id elt patienter
non ſuſtinuerint. tranſibunt p Sladum ·/-du

re ſententie · et conſument᷑ in ſtulticia Recu
pena tempoꝛali ſupueniet eis eterna [Simu

latoꝛes et callidi· id eſt·ſimulatoꝛes iiſticie et

deceptoꝛes ꝓxim: ꝓuocant iram dei contra
ſe neq; clamabunt recognoſcentes ſe pecca:
ſe · h̊ moꝛient᷑ in ſua miquitate· et vita eoꝝ int
effemmatos id eſt molles ad opus bonum·
EGripiet pauperem ⁊c nam humſliter patiẽ
tem frequenter eripit de anguſtia co:poꝛali2

de 1gnoꝛantia mentali· IFgit᷑ ſaluabit te ð oꝛe
an guſto · quod ſit cum ad libertatem gratie

deus reuocat hommeʒ de moꝛtali peccato· et
non habente funda mentum id eſt termmum
q; moꝛtale peccatum ducit ad penam termmũ
non habentem · Requies autẽ menſe tue erit
plena pinguedme ·. q; reuocatus ad gratiam
aptus eſt ad cibum eukariſtie: et q; talis aliqñ
cum gratia iuſtincante iudicia riam ↄſequitur
poteſtatemſequit᷑ cauſam tuã iudiciũq; reci
pies· Sed quomiã ex tali mutatõne frequẽter
homo ſupbit ⁊ alios depꝛimit deo ſubditur ·
Non te ſupet ira ⁊c id eſt nullum oppꝛimal
ira vł auaricia aut ſupbia· vł etiam officij negli
gentia:deo ſubdit᷑ Ne ꝓtrabas nocte diffe
rendo ſacere uiſticiam que ſtatim potelſt ſeri.
Ecce deus excelſus ⁊c· Scᷣm gregoꝛum

helyn ſpũ ꝗꝓphetico loquit᷑ h̊ ð xpᷣo nec obſtat

ꝙ helyn fuit arꝛogans et ſupbus:nam aliquan
do ꝗphia datur malis hommibo vt pʒ ð balaã
numeri · xxiij xxnijet ſcᷣm hoc expoſitio de
chꝛiſto eſſet hic literabł·ſed ſme pꝛeudicio nuhꝛ

vſdet᷑ ꝙ ſit ſpualis· et ſic eam hic pono · dicit g

Deus excelſus in ſoꝛtitudine ſuaid eſt ſua
deitate · licet futurus ſit humilis in noſtra hua
nitate · et nullus ei ſinnlis in legiſlatoꝛibonã
lex moſayca pmittit aliqua mala.ſcʒ libelluz re
pudij ⁊ vſuras cum extraneiset alie leges mł
to plura· ̊ euangelum chꝛiſti nullum malum
pmittit · ſed de omm verbo ocioſo reddendũ ra
tõnem in die indicij dicit · 1 młto ſoꝛtius de oi
verbo et facto nociuo · Memento ꝙ ignoꝛes
opus eius de quo cecinerunt viri hoc e opus
recreatõnis de quo cecinerunt gphete qui di
cuntur vri a virtute · Act· x· Muie omnes ꝗphe
te teſtimonium phibent. Et ra·ſa·ſup ʒachariã
dicit · ꝙ omes ꝗphete locuti ſunt ad dies meſſie
Oinnes hommes vident euz . nam omnes

aliqualiter cognoſcunt eum ꝗqꝛ tñ hoc ẽ multũ

imperfecte ideo ſequit᷑ vnuſquiſq; intuebi p
eul . Sequit᷑ Qui aufert ſtillas pluuie 1 effun
dit imbꝛes ꝛc illud eim modicum quod babu
it udea de intellecau ſacre ſcripture de abſtu
lit et abundanter ſuꝑ doctoꝛes gentiũ effudit
Lqui pꝛetexunt cuncta deſup /· gentum multi
tudinem docendo ſideliter . Si voluerit exten
dere nubes 0α p nubes mtelligunt᷑ eccłie do
ctoꝛes quos applieauit ad docendũ et fulgura

uit miraculis ad doctrinam eoꝝ confirmadaʒ

et ſic cardies maris opuitid eſt pᷣncipes ſeculi

ſickeet
odntt
epern

eoni

bonin .Z
terpeti
Pora
kteöce
nSrre
atoe
rmmnmn
terminid
ettectt
Gratimn
oaleſ
iutur
reei
queter
dditur⸗
ppeim
heg,
e dſe
eſtheri⸗
gonum
cobſ
Alquan
balas
ſtiode
ommht
et .
tiſus
4 buia
bens
foz re
egn
maälun
din
8deoi
nores
pis
uidi
Whe
chatii
meſte
nnes
nulel
Aip
(un
abe
nlſtu
ſiot
nllti
ten
edo
ur
diß
cult

eoꝝ dockrine ſubiecit · ſcut patet de coſtãcmo
qui obediuit doctrime ſancti ſilueſtri · et ſimiłr
theodohus doctrine beati ambꝛoſij· p G̊ em
uidicat populos ſcʒ chꝛiſtianos qui p doctri

nam ſanctonꝝn udicant᷑ et dat eſcaʒ młtis moꝛ

talibo/qui eoꝝ doctrina reſciunt In manib

ſuis abſcondit lucem ⁊c q; iudei modo ſut ob

tenebꝛari ⁊ iluminabunt᷑ circa inem mũdi·
Vper boc expauit cor meuz ⁊c
Ecs · ix · dicit · Neſcit homo vtrum
amoꝛe vel odio dignus ſit· nec p cõ
ſequens vti dignus ſit ſupplicio vł
pꝛemio·pauoꝛ aũt conſurgit ex conſderatõne
ſupplicij ⁊ emotio coꝛdis ex conſideratõne pꝛe
mij·Reg ij. Exultauit coꝛ meũ in dommino c
id elt · extra ſaltauit· Vtrunq; tñ nobis mnote
ſcit pꝑ pꝛedicatoꝛes penam ⁊ gloꝛiã nunciãtes ·
ideo ſubdit · Rudiet auditõnem in terꝛoꝛe ·
quantũ ad pꝛmuũ: ⁊ ſonum de oꝛe illius qᷓʒtũ
ad ſcõm. Sup omnes celos ipſe conſderat i.
contemplatiuos et ſup termmos terꝛe id eſt

actiuos quib pꝛemia pꝛeparat· Poſt euʒ ru⸗
Siet ſomitus ⁊cquod ſit quando contempla:⸗
tuuum deſcendẽ facit ad pꝛedicãdu· ⁊ nõ mue

ſtigabit᷑ ⁊cſcʒ ſpus loquens in eoToaij. Spi
ritus vbi vult ſpirat et neſcis vnde veniat aut

quo vadat · Qui pꝛecipit mui vt ðᷣſcendat c

p niuem plumã et imbꝛem ſigniſicat᷑ pꝛedicat
ruʒ doctrina · que ᷣm varietatẽ perſonaꝝ tem
poꝛum et negocioꝝ eſt varianda · et hᷣm h ſciũt
hoies dirigere facta ſua: Ingrediet᷑ beſtia lati
bulum -q; pꝛedicatio repmit dyabolum · Sed
quoniam circa ſinem mũudi exibit de antro ſuo
apoẽ xxdeo ſubdi · Ab interioꝛib egrediet

tempeſtas id eſt dyabolus cõmoues poteſta
tes ⁊ ab arcturo frigus id eſt ab antichꝛiſto

timoꝛ ſeruilis p quem multi obediet ei· ſ̊ quia
deceptis ab eo dabit tempus penitendi ſequu
Lflante deo concreſcit gelu.q; p inſtinctum
ſpuũͥſffancti timoꝛ mitiał creſcit in hilialæ· ⁊ rur
ſum latiſſime fundunt᷑ aque q; tunc lacrime
deuotõnis ⁊ penitẽtie fluent abundanter ·
Erumentũ deſiderat nubes p frumentũ in⸗
telli git᷑ cetus fideluum Mathiij· Qongregabit
triticum in hoꝛreũ ſuum · Qui cetus deſderat
pꝛedicatoꝛes ſigniſicatos p nubes · Sſa.lx · Qui
ſunt iſti qui vt nubes volant · et nubes ſpar⸗
gunt lumen ſuuʒ ſcʒ vite ⁊ doctrine ſcdᷣm in⸗
ſtictum gratie diume qui mmſtinctus eſt nobᷣ
occultusideo ſequit᷑ Nunquid ſcis ⁊c· Nun
quid noſti ſemitas c„τ id eſt vrrtutes pꝛedica

toꝝ ·q dnon·q; latent m menti ecoꝝ· Nõne

veſtimenta tua calida ſunt τ auſtto terꝛa p
flat᷑ quando mens hommis diumitus inſpirat᷑
et tunc veſtimenta calida ſunt · qe virtutes que
ſunt anit peſtes ad bonos actus ſerueſcunt

sðsͤ

* 72

Tu forſitan cũ eo fabꝛicatꝰ es celos ⁊c¶· hoe
negatuie dicit᷑ nã a ſolo ðᷣo ꝓceſſit virtus apo
ſtoloꝛum qui ſigniſcant᷑ nomme celoꝝ· Pſal
xvnj. Cel enarrant gloꝛiam dei ⁊c· Oſtende
nobis quid dicamus illiſcʒ deo ·qd· tu nõ po
teris · et cauſa ſubdit cum dicit᷑ Nos quippe ĩ
uoluimur tenebꝛis ignoꝛantie multiplicis ·

Subito aer coget᷑ in nubes .. qð ſit ſpualiter
quando de fluidis ꝑ peccata nũt pꝛedicatoꝛes
ſicut de ſaulo legit᷑ act·ix et ventus tranſienſ

fugabit eas ſd eſt ſpuſſanctus tranſire eos ſa

cit ad regiones alias/Actxiij· Dixit ſpuſſan⸗
ctus ſegregate mihi barnabam ſaulum ⁊c.
Ab aquilone aurũ venit· nam a gentilitate
pꝛius frigida inſidelitate venit auꝝ ſapientie.
vt ptʒ in dyomiſio ambꝛohoa ſimiliw. ⁊ a deo
foꝛmidoloſa laudatio ꝗpter em̃ exceſſum ma⸗

gnitudinis ſue neſcimus nec poſſumus eũ di⸗
gne laudare illa vero que bene ſieri neſciũt᷑ cũ
ſoꝛmidine agunt᷑ ſcut ecõũᷣſo que ſieri bñ ſciũ
tur ſine ſoꝛmidine aguntur Vegecius libꝛo ðᷣ

re militari · Nemo facere metuit · que ſe bens⸗

didiciſſe conſdit · NVTII
„ 8 ſpondens autem domim⸗ iob

locutõne paueſcit ⁊ turbat᷑· Sxo· xx ·

mur · Accinge lumbos tuos ſicut vir Creg
Lumbos pꝛecingimꝰ cũ carnis luxuriam p cõ
tinentiam coartamꝰ.ergo theologi quib deuſ
p̃ ceteris loquit᷑ in ſcripturis ſacris debent pꝛe
ceteris eſſe pꝛecincti cingulo caſtitatis · Vbi
eras qᷓndo ponebam fundamentũ terꝛe p hac
terram ſigniſicat᷑ eccłia · de qua dicit᷑ cantico · ij
vox turturis audita eſt in terꝛa noſtra:huius

terꝛe fundamenta ſunt apoſtoli poſt chꝛiſtuʒ.
Apoẽ̃ xxj·Habens fundamenta· xij et in ipſis
xij · nomma apoſtoloꝝ· Quis poſiut meſuras
euis que ſunt articuli fidei ex quibo debent ce
tera credibila menſurari · Quis tetendit ſup

eam lineam deus qui eam diſpoſuit p ſuã pꝛu

dentiam · Sup quo baſes illius fundate ſunt

iſte baſes ſunt doctoꝛes hereticis reſiſtentes
fundati ſuper doctrinam chꝛiſti · Quis dimi⸗
ſit ladẽ angularem eius deꝰ pater mittens
ſilium ſuũ tanqᷓm lapidem angulareʒ iudeos 1
gentiles in vna eccleſa conuingentem· cũ me
laudarent aſtra matutina ꝛc id eſt angeh ſan
cti cantantes in natiuitate chꝛiſti loꝛna in ex

celſis deo·lucij· Quis concluſit oſtija mare ·

mare ſigniſicat pñs ſc'm cuiꝰ oſtia ſunt natiui

tas hominis et eiis moꝛs: pꝓ quas ingreditu
et egredi mundu . cu ponerem nubem veſti
mentũu eius ⁊c· Nube veſtit᷑ ⁊ caligine· nã in

uoluit᷑ obſcuritate multiplicis ignoꝛantie · de

de turbine c De turbine loqui
dicit᷑ · q; fragilitas humana ex dei

Non loquat᷑ nobis dommus ne ſoꝛte moꝛia⸗

.

poſui vectem id eſt timoꝛem ſeruileʒ hic cõ
fringes tumentes fluctꝰ tuos ·.cõfractio flu

ctuu eſt mutua contentio ſuperboꝝ. Nuq̃d
poſt oꝛtũ tuu pꝛecepiſti diluculo ⁊c ſubintelli
gitur ſiẽ ego pꝛecepi ⁊ ſimiliter in ſequẽtibus
diluculu aut eſt diei pꝛmcipuiʒ ꝗpter qð pꝛeim
credetes cheito ligmſicant᷑ per pᷣm S chꝛiſtꝰ
poſt oꝛtum ſuum diluculo pꝛecepit quando di
ſcipuloſ ad pꝛedicanduũ miſit ⁊ auroꝛe locu ſuu
oſtendit qᷓndo matrem ſuam ſup angelos col⸗
locauit·⁊ extrema terꝛe ⁊cuſſit· q̃ndo pᷣncipes
oꝛbis ſdei ſubuigauit: ⁊ impios excuſſit qñ p
vomanos ꝓpłum udaicum captuiauit· RKufe⸗
ret᷑ ab impijs lux ſua nam a indeis ablata eſt

cognitio legis vera. et bꝛachum excelſum cõ

ſtinget᷑ quia templum in quo conſidebat iu:

dei fuit deſtructum · ¶ Nunquid ingreſſus
es ꝓlundum maris ] per maris pꝛoſundũu ĩtel

ligi poteſt coꝛ impium. Eſa·lvij. Impij q̃ſ maẽ
fexuens Igit᷑ deus ingredit᷑ maris ꝓfundum.
quando conuertit ad ſe coꝛ pꝛauũ · Nunquid

aperte ſunt tibi poꝛte moꝛtis ſicut apte ſunt

mihi ad inferoſ deſcendenti· ⁊ lubintelligit᷑ nõ
ot ſmilſter imn ſimiii pꝛemiſſis· ⁊ ſequentibus
Nũuquid latitudinem terꝛe cõſideraſti·ſicut
ego qui p latitudinem terꝛe gentes ad ſidem
vocaui · Indica mihi ſi noſti ⁊c·qd · tu neſcis

ſ ego ſcio in quo habitat lux gratie ⁊ tenebꝛa

culpe p qᷓs iiſti ducunt᷑ ad gloꝛiã ⁊ repꝛobi ad

penam· Sciebas tunc ꝙ naſciturus eſſes ⁊c·

chꝛiſtus aut inquantu deus pꝛeſciuit ſe tẽpoꝛa
hiter naſciturum et huiꝰ vite oꝛdine ⁊ modum
Nunquid ingreſſus es theſauros niuis .
hos em deus ingredit cu hommes pꝛius fri⸗

gidi ꝓ ipᷣm feruidi efficiunt᷑ et ſic ad bellũ con
tra demones pꝛeparant᷑ et ſic m eis aparet p

quã viam ſpargit᷑ lux diume claritatis et dun⸗
diẽ eſtus feruide caritatis · Quis dedit vehe⸗
mẽetiſſimo imbꝛi curſum ⁊c ſchꝛiſtus qᷓ doctri
nam apoſtoloꝝ miraculis confirmãdo fec effi

caciter currere per mundu · vt plueret ſup ter

ram abſq; homme id eſt· ſup gentilitatem in
qua pauci aut nulli erant rõnabiliter vuietes ·
vtpote ſimulacris ſeruientes· vt ꝓducerz her
bas virentes id eſt· ſanctas opatiões· Quis

elſt pluuie pater ⁊c deus qui dat pluuia ſane

doctrine et roꝛem conſolationis interne · De

cuius vtero egreſſa eſt glacies c ipſius dei
qui dat timoꝛem finalem fluxum concupiſcẽtie
reſtringentem · Nunquid comungere vale

bis mcantes ſtellas ⁊cid eſt patres noui te:⸗
ſtamenti et veteris quos ſolus deus coniuũxit
in ſde mediatoꝛis. aut gyrum arcturi C !1d
eſt cetu apoſtolicu queʒ deus quodãmodo diſ
ſipauit quando per oꝛbem eos ad pꝛedicandũ
diſperlit · Nunquid ꝓduces luciſen in tem
poꝛe ſuo ⁊c ¶dicũt aliqui aſtrologi ꝙ lucifer

—

heſperus ſunt eadem ſtella·ſic nommnata· eo ꝙ
aliqndo apparet in mane aliquãdo in veſpere
⁊ ſigniſicat dei hluum qui mane in ſuo aduentu
pꝛimo apparuit· ⁊ in ſcdᷣo tanqʒ ad veſperũ ap
parebit · Nũquid noſti oꝛdmem celi c huc
oꝛdinem deus nouit et rõneʒ eius in terra po
ſuit quando militantem eccleſaʒ ad ſimilitudi
nem triumphan tis inſtituit: ꝗapter quod eius
filia nominat Nuquid leuabis in nebula vo
cem tuã ⁊c ł¶hoc aũt dommꝰ fecit cũ caligineʒ
ignoꝛantie ab apoſtolis amouit · ⁊ tunc impe
tus aquanꝝ dd eſt ſpuſſancti donoꝝ in ſuo coꝛ
poꝛe miſtico ipᷣm operuit · Nunquid mittes
fulgura c deus aut fulgura miſt quado di
ſcipulis autoꝛitatem pꝛedicãdi et demones ex
pellendi conceſſit: ⁊ reuerſi ad eũ cum gaudio
dixerunt · demones in nomme tuo ſubijciutur
nobis luce x Quis poſuit in viſerib hommiſ
ſapientiam τ per pommem 2 gallum pꝛedi
catoꝛ doctus poteſt intelligi:cui deus dat ſapi
entiam et noticiam tempoꝝ pꝛedicandi · Quiſ
enarrabit celoꝝn rõnem chꝛitus · d· io · xn · In
domo patris mei manſiones multe ſunt ſcoðm
meritoꝝ diſtinctõneʒz et concentu celi qᷓs doꝛ
mire faciet ipᷣe deus qndo quietem cęloꝝn mo
tibo imponet · Rt qm hoc erit in tepoꝛe reſurꝛe
ctõnis ſequit᷑. Quando fundabat᷑ puluis ĩ ter
ra ⁊c tunc em de terꝛe puluere refoꝛmabunt᷑
coꝛpa humana · Nunquid capies leene pꝛe:
dam ⁊c ſicut chꝛiſtus leo dicit᷑ ſic eccleſa leena
cui chꝛiſtus pꝛedam cepit quando mſernuʒ ſpo
lauit·huiꝰ aut leene catuliſunt apoſtoli qui m
conuerſione multitudinis gentium fuerut im
pleti · ſed qꝛ tunc frequenter in carcerib reclu
debant᷑ ſubdit · quando cubant in antris et in
ſpecubo imſidiant᷑ ſcʒ ydolatrie · tunc ei medi
tabat᷑ de eius ſubuerſione · Quis pꝛeparat coꝛ
uo eſcã id eſt ꝓ coꝛuo qui dimittit pullos ſuoſ
ſine paſtu quouſq; ſint migri ſed deus interim
paſcit ilos · Her coꝛuũ qui eſt auis immuda ſi
gmſicant᷑ homineſ peruerſi qui nolunt bñſacẽ
iuſtis. hſ a deo paſcuntur:eo ꝙ a maliſ homini
bus vacui dimittuntur·
nquid noſti tempus partus
ibicum ⁊c · Per ibices ⁊ ceruas
quaꝝ conceptus ſunt hommib oc⸗
culti ſigniſicant᷑ humiles nondũ tñ

pfecti qui tus ſuos ltu
dent abſcondere timentes ex hoc maniter glo

riari Quis dimiſit onagrũ liben c per ona

grũ ſiniſicat᷑ conteplatiu a ſeruitute carnis
liber effectus / cui dedi in Phtudine domũ id

eſt extra multitudinis tum ultu vt vacare a

leat circa vnuũ. m terꝛa ſalſuginis id elt exu

ſea ardoꝛe ſolis. nam anachoꝛete in locis tallꝰ

bĩtabant vt patet m collatõnibo patru: vocez

nos conceptus ⁊ actus ſuos Itu

i

eſpere
Mentn

er

hi
uip
ſltrde
dei
lae
ugne
eimpe
ſoch
Initte⸗
adod
neger
ande
eiütur
ommnl
pꝛed
atſfapi

Qud

inn
tſcn
s dor
onno
reſurze
ga ſter
abunt
epee⸗
lena
nſvo⸗
gum
rüt m
wrilt
gerin
med
rat co
gſiof
terimn
ndaſ
ſſace
muini

Nrus
eruus
ſo⸗
düt
vſun.
190
ro
tnis
nei
en

YZ

exactoꝛis non audit᷑. q dya bolo non obedit
qui ðꝛ exactoꝛ Luce xij· Et iudex tradat te ex⸗
actoꝛi c Qircuſpicit montes paſcue medi.
tando loca viriditatis eterne · Nuũquid vo
let rinoceros buire tibiſubmtelligit᷑ ſicut mi
hi rinoceros habens in fronte vnũ coꝛnu ſigmi

ſicat monarchiam imperij romani·que ſeruire

voluit deo tempoꝛe cõſtantini: ⁊ moꝛariad eiꝰ
pꝛeſepe pꝑ ſumptõnem eukariſtie et alligari ur

go chꝛiſti· et confregit glebas ·id eſt · ydoloꝛuʒ
ſtatuas ⁊ euus ſoꝛtitudine pꝛedicatoꝛes ecchie
defenſati fructum magnum ſecerunt m eccłia
dei · Denna ſtrucõnis Strucio que pẽnas ha

bet ad curꝛendnm velocuis p terꝛam · ſed non
ad volandum ypocritam ſignificat· qui hʒ alas
ſcʒ aparentiam ſanctitatis ⁊ deuotõnis quib

ſeſtmat ad queſtum terꝛenoꝝ· ſed nõ eleuatur

ad amoꝛez ſupernoꝝn · Derelmquit in tra oua
ſua ·per hoc emnim ꝙ negligit oua fouereꝛ pul
los nutrire · ſigniſieat᷑ ꝙ ypocrita vult eẽ ſingu
laris aparentie vt poſſit dicere illud luce · xvnij

Non ſum ſicut ceteri hbommu Qum tempus

ſuerit in atum alas erigit q; cum videt tem
pus aptum ad potentes huius mũdi decipien
dum ſancti tatem ⁊ deuotõnem pꝛetendit ⁊ ſic
eos decipiens illudit · Nunquid pꝛebebis e
quo ſoꝛtitudimem ſubmtelligit᷑ ſcut ego: per

equũ.cuiꝰ foꝛtitudo deſcribi᷑ hic ⁊ audacia ſigſi

catur quicunq; deſiderans ex feruoꝛe ſidei mar
tirij ſupplicia · cuiꝰ foꝛtitudo non eſt ab homme

ſed a deo Cloꝛia nariũ eius terꝛoꝛ nam ex re

ſpiratõne celeſtuum moꝛtem appetit q̃ eſt vlti:
mum terribuium . terram vngula ſodit nam
omnia terꝛena contenit in occurſuʒ pergit ar
matisicarniſicibo ad eius iugulatõneʒ patis
contemnit pauoꝛem id eſt toꝛmentoꝛu hoꝛ⸗
roꝛem · Vbꝛr audierit bellum · ꝓ chꝛiſto exhoꝛ
tantem· dicit vach quod ſigmificat exultatõeʒ
ſicut eſa xliiij· vach calefactus ſum vidi ſocum
Nunquid p ſapientiam tuam plumieſcit acci⸗
piter ⁊c /·accipiter cuiꝰpluma renouat᷑ per hoc
ꝙ expandit alas ſuas ad auſtrũ·ſigniſicat pem
tentem cuiis conuerſatio renouat᷑ p hoc ꝙ ex
pandit intellectum ſuũ:et affectuʒ ndeliter ad
amoꝛem duimũ · aut ad pꝛeceptũ tuũ eleuabit᷑
aquila ⁊c ad dei pꝛeceptũ aquila ſubleuat᷑ qñ
vir mgemooſus ad dei contemplatõneʒ ſubleua
tur · et in arduis ponet nidum ſuũquãdo m
eius amoꝛe ſirmat᷑ in petris manet id e· cũ
angelis per ſtudiuʒ contemplatõnis qui dicũ
tur petre rõne ſue confirmatõnis·⁊ ſilices pᷣru
pti · ꝓpter eos qui ceciderunt de medio eoꝛum
Linde contemplat᷑ eſcam] deſiderans clara dei

viſionem pulli eius lambunt ſanguine pulli

dicunt᷑ diſcipuli adhuc tñ imperfecti · ꝗpter qðᷣ
adhuc vacant circa chꝛiſti humanitatem medi
tantes eius paſſioneʒ· et vbicũg; cadauer füit

ſtatim adeſtqꝛ de altitudine contemplatõniſ

paratus eſt deſcendere ad leuandũ peccatoꝛeʒ

de putredine coꝛruptõnis · ſcut patet ðᷣ paulo
qui poſt raptum ad tercium celũ deſcendit ad
ſubſdium peccaton ¶ Reſpondens aũt iob
C·. Licet iob vera dixerit vt patet in ſine libꝛi
per teſtimoniũ dommi tñ conſitet᷑ hic ſe locu⸗
tum fuiſſe leuit ⁊ imfra vltimo · c· mſipienter · qe
vix aut nunq; loquit᷑ homo de diumis qui de

ſiciat aliquo modo in ſententia vł verbis · ⁊ ſic

fuit de ipo iob· pꝛopter quod hic repꝛehendit
et in pꝛincipio·c ſequentis
10. XL.

Eſpondens autem domin? c
Licet aũt beatꝰ iob vera dixerit vt

cit per quẽ poterat eſtimari et eſti

dume iuſticie derogabat gpter quod increpã

do dicit᷑ ei Nunquid irritum facies iudicium
meüũ et cõdemnabis me vt iuſtificeris· quod

conſeqᷓnter inconueniens oſtendit᷑ per excellẽ
tiam potentie diumead quã nullus poteſt at
tingere p hoc ergo docemur loqui timide et
ſobꝛie cum loquimur ð condicõnib nature di
uine · ¶ Rcce behemoth ſᷣm doctoꝛes nros
dommus hic de dyabolo loquit᷑ ſub elephatis
methaphoꝛa qui behemoth nommat?᷑ que ſeci
tecũ id eſt ſimilem tibi p intellectum fenuʒ
quaſi bos comedet p fenum vita carnalis in⸗
telugit᷑· Sſa xl · Omnis caro fenũ et omis gła
eius q̃i flos feni· rgo behemoth fenũ come
dit quia carnales hommes mimcoꝛpoꝛando ſibi

conſumit · foꝛtitudo euis in lumbis eius c]

luxuria viget in lumbis vroꝝ ⁊ in vmbilico
fſemmaꝝergo q p vicium luxurie vtruiſq; ſe
xus multi dyabolo ſubijcuint᷑ virtus eiꝰ et ſoꝛ
titudo im lumbis ⁊ in vmbilico denuciat᷑ Striĩ
git caudam ſuam ſicut cedꝛũquia foꝛtiter te:
net quos capit p luxurie vicium · oſſa eius ve
lut fiſtule eris p duriciam eris ⁊ ferri ſignih:
cat᷑ obſtinatio dyaboli in qua ðᷣſderat ſibi pec
catoꝛes aiſimiari · ꝛmpe eſt pncipium viaꝝ dei
id eſt creaturan nam angelca nata eſt inter
creaturas dignitate pᷣma· ꝗpter quod ex eius
caſu nobis timoꝛ incutit᷑ ne cadamus: Qui ſe
cit eum applicabit gladium eus nibi em po
teſt agere miũĩ ex duma pmiſſione · hiuc mõ⸗
tes herbas ferũt · nam ſupbi ip̃ᷣm paſcũt oẽs
beſtie agri luduut ei. q; beſtialiter viuentes
leticiam faciunt illi ſub vm bꝛa doꝛnut in ſecre
to calami ⁊c. p hoc ſigniſicat᷑ ꝙ in ocioſis 1 ð
licate viuentibo quieſcit ⁊ delectat · ¶ Abſoꝛ
bebit flumen ⁊ non mirabi᷑ ꝛc per flumen
ioꝛdanem ſigniſcantur inſtabiles ꝑſone quas

eſtimat de facili p peccatũ abſoꝛbere · In ockiſ

ſuis quaſ hamo capiet eũ multos ein capit x

dictũ eſt tñ in modo loquendi deſe

matum fuit ab helyn ꝙ mmis ſe iuſtiſcabat et

aſpectum impudicũ Mat · v · Qui viderit mu
lierem ad concupiſcendu eaʒ iam mechatꝰ eſt
eam in coꝛde ſuo· In ſudib perfoꝛabit nares

euis .p ſudes intellgi poſſunt ſubtiles tẽpta

tiones pꝑ quas aliqñ capiunt᷑ ſapientes qui per
nares deſgnant᷑ eo ꝙ per naſum diſcretio ſig
ſcat ¶ An extrahere poteris leuiathan ha
mo et ſubintelligit᷑ ſicut ego loquit᷑ aute hic
dommus de dyabolo ſub ſinnltudine ceti qui
leuiathan nommat᷑.hunc aut dommus exthit
quando de coꝛdib peccatoꝝ hamo ſancte pꝛe

dicatõnis educit · et circulum in narib eius po

nit et maxillam eius pſoꝛat quãdo ipᷣm a tem
ptatõnibo ſidelium repmit et refrenat · Nun
quid multiplicabit ad te pꝛeces · ſubintelngit
ſicut ad me· ad deũ em pꝛeces mł tiplicauit cũ

ab eo perłquendi iob licentiam impetrauit ſu

pꝛa capło pᷣmo Nunquid feriet tecũ pactũ
ſubintelligit᷑ ſcut mecum· cu dommo naq; dya
bolus pactum ſerit inquantuʒ ſmne pmiſione
eius nihil facit eſt etiam ſeruus euis ſempiter
nus inquantũu eſt executoꝛ iuſticie euis · Nuũ
quid illudes ei qᷓſ aui .ſicut ego. chꝛiſtus eniʒ
eum i cruce deluſt qꝛ volente ſe capere cepit
aut ligabis eũ ancills tuis ſicut ego·q̃ ligaui
eum ancillis meis virtutẽ eus ſubijciendo vir

gimb ſacris vt ſancte margarete ⁊ plurib ali

is· Qõc ident eũ amci liſti ſunt apoſtoli quib
dicit dommus ioh· xx· iam non dicam vos ſer⸗

uos ſed amcos ⁊c· ipᷣi vero dyabolu concide

runt quia plura membꝛa eius ab eo ſeparaue

runt · ⁊ idẽ ſigniſicat᷑ p hoc qð ſubdit᷑ diuident

eum negociatoꝛesnam apoſtol ſunt negoci
atoꝛes euangelici · Nunquid implebis ſage:

nas pelle euis ſicut ego· gurguſtium ⁊ ſage

na ſunt piſcantium mſtrumenta· ꝗpter quod
ſicut eccleſia ſagena dicit᷑ math.xiijſimile eſt re
gnũ celoꝝ ſagene miſſe m mare ⁊c·ſc dici põt
gurguſtium·p pellem que caloꝛibo et frigoꝛibo
exponit᷑ minoꝛes plebis/ ꝓ caput maioꝛes ſigſi
cant᷑ergo pelle demonis dommus ſagenas ĩ:
pleuit · quando multitudinẽ infidelium ad ſidẽ

vocauit · et euus capite gurguſtium quãdo ce⸗

pit ad ſidem conſtantinum. Sed quomiã ̊ non

hbumana virtute ſed diuma facta ſunt · ſequit ·
Pone manum tuam ſup eum.q̃ñd. ad hoc

virtus tua non extendi · Memento belli .
dyabolu a pᷣncipio de celo deieci 2 ne vltra ad
das loqui de potentia dei ⁊ euis iudicijs inſi
pienter · ſcut iob fecerat vt pꝛedictum eſt.
Ecce ſpes eius ⁊c Licet aut dyabolus nõ ha
beat ſpem reuertendi ad patriã tñ ſperat triũ⸗
phare de ſanctis · et q ſupabit᷑ ab electis iõ ðꝛ
Ecce ſpes eius fruſtrabitur eum qua ndo vi
debit ſe deluſum · 1 videntibo eu netis pꝛecipi
tabit᷑ quando peracto iudicio ſinali in inferni
fouea retrudet.

edn quaſi crudelis ſuſcitabo

tare deo ad crudelitatem ꝙ Zceſſit
demoni tantã poteſtatem mõ remo

uet hoc d. Non qſi crudelis ⁊c· Rt ſubdit᷑ rõ

Quis em poteſt reſiſtere vultui meo qd·
lla poteſtate non vtit᷑ niſñ quantũ permitto·
quis aũt dedit mihĩ ⁊cqd.nulli teneo:·api
quod mn dicta ꝓxꝑmiſoone duriciã non ago. q̊s
reuelabit faciem mndumenti euis id eſt· frau⸗

dulentiam ip̃ius : q d· ego in fine temptatõnis

ſue dicendo · vade ſathana · mat · nij · 1 m mediũ

oꝛis eius quid intrauit ipᷣe chꝛiſtus qui ſupe

rioꝛem inſerni partem mgrediens ipſam ſpo⸗
liauit · Per gyrum dentium euis terroꝛ pꝛĩ
cipalis demonis dentes ſunt euis ſatellites ad
deuoꝛatõnem peccantiũ ſibi deſeruietes: coꝛ
pus ulluis quaſ ſcuta fuſilia ⁊c · coꝛpus dpabo

li ſunt omnes imqui quoꝝ hic obſtmatio deſñ
gnat᷑ cuʒ coꝛpus eius cõpactum ſquamis ſeſe

pꝛementihy ðꝛ · vna alteri adherebit ⁊c¶nam
ad faciendu malum foꝛtiter colligant Ster
nutatio euis ſplendor ignis pſternutatõneʒ

demonis intelligit᷑ temptatio foꝛtis excitans

isnẽ concupiſcentie młtiplicis · Oculi eius vt
palpebꝛe diluculip oculos eiis deñgnant᷑ re
uelatões falſe qᷓs tanqᷓ; veras recipiunt ꝓphe
dyaboli· et hoc ſigniſicat᷑ p palpebꝛas diluculi·
Lde oꝛe eius lampades ꝓcedunt c os demo
nis ſunt falſi ꝗphe p q̊s loquit᷑ d octrinã peſti
fera accendentẽ ignẽ cõcupiſcentie ⁊ diſponen
tem ad ignẽ gehenne · In collo eius moꝛa bi

tuxr ſoꝛtitudo ⁊ c· per collum quod coniungit

mebꝛa capiti ſigniſficant᷑ pꝛincipes puerſi qui p
potentiam ſuaʒ cogunt mferioꝛes ſeriure per

ydolatriam demoniſicut fecit anthiochus no

bilis ⁊ ſiłes ei· et faciẽ illius pꝛecedet egeſtaſ
nam pᷣus mentẽ hominis virtutib euacuat q̃ʒ
pſam p ene poſſideat· Mebꝛa carnium eius

coherentia ſibinam repꝛobi qui ſunt eiꝰ mẽ
bꝛa ad male agendum ſunt admuiceʒ colligati ·

Mittet contra eũ fulmma ſd eſt· inferni toꝛ
menta · et ad locum almũ non ferent q; ſole pa
lee bicomburent᷑ · Qoꝛ eius indurabit᷑ q̃ſ la
pis q; non emolli ſed magis induratur toꝛ

mentis · Qu ſublatus fuerit pacto iudicio

retruſus in inferno· timebunt angeli ·ſancti
tn iſte timoꝛ erit tantuʒ admiratõnis diuine

ſuſticie m dyabolo ⁊ eiꝰ mebꝛis · et territi pur
Sabunt᷑ non ab immundcia ſed a neſcientia ·

nã tũc experimentaliter aliqua cognoſcẽt que
pᷣus hoc modo nõ cognoſcebant Qu appꝛe
henderit en c · hc agitur de mmpugnatone
demonis ab homĩe qua contemmit qʒuis ſit ar
matus gladio· toꝛacæ haſta arcufunda 1 mal
leo· vt conſequẽter ponitur in textu v ſatis pʒ

eum Quomã poſſet aliquis impu

be
gimi

Aelſt
Dtem
ddin
d
emit.
edrg
golch
kfan
ttörns
medin
Muiſune
in ſoo⸗
e pi
ſteg ad
co⸗
dyabo
todeſ
us ſeſe
Pnan
r
tatong
Neitans
eug
lantre
tarbe
uculi
demo⸗
ſpeſti
ponen
ꝛab
fungt
iquip
re per
s o
Eſtal
uatq;
ciui
me
Get⸗
ntor
depe
iü

et per hoc oſtenditur ꝙ nulla re coꝛpali ledi?

vb terrek᷑ mſi inquantũ eſt inſtrumentũ uuſti
cie diume ſic em̃ ab igne patit᷑ coꝛpali. DHer H̊
aut moꝛaliter ſignificat᷑ ꝙ peccatoꝛ obſtinatuſ
eſt qᷓn quidam dyabolus quando nullo timoẽ
a peccatoꝝ actib refrenat᷑ Honunt᷑ aũt ̊ quĩ
q; genera armorum ad muadendũ ſczʒ gladius
haſtaaxcus.vł ſagitta:funda:⁊ malleus· inter
qᷓ tria feriunt ð ꝗpe ſqʒ gladius haſta ⁊ malle⸗
p Sgladiuʒ q̃ ſemdit poteſt intellgi excommuni

catio:pex quam abſcinditur peccatoꝛ a ſideliu,ʒ

conmumone. ꝗpter quod vocat᷑ gladius ecchie

P haſtaʒ qᷓ pfoꝛat ⁊ impellit intelligi potelt re
cduſio in carce·p malleu qui caſſat ⁊ 2frĩgit alie

