et literatus qui de volũtate dommi ſuſcipit ec
cleſam regendã ſecularẽ vel religioſam moꝛ
bus tñ ðᷣſoꝛmatã ⁊ eam cũ adiutoꝛio dei ĩ mo
ribus refoꝛmat· eius ſilos moꝛitb deſoꝛma
tos p ſanã doctrinã mn ſilios adoptat. Vñ ſub

ditur · Et abiit et accepit gomer que mterp

tatur ſouea qꝛ fouea latronũ eſt eccleſia moꝛi

bus deſoꝛmata ſiẽ dicit᷑ math.·xix et iohij. vo

Qal nom̃ eius leſrabel c Sequit Voca nomẽ

eius abſq; miſericoꝛdia. ßm literalez ſenſuz p
iſta nomma ſigmiſicauit pheta pumtõem de⸗
cem tribuũ ĩ ydolatria obſtinateꝝ· t p hoc ſi
gmficat᷑ ꝙ bonus p̃latꝰ ſeu p̃dicato? qui p ꝓ⸗
phetam mtelligit᷑ ſẽ penitentib debet dei nn⸗
ſericoꝛdiã oſtendere ſic etiã obſt matis eius ſe⸗

ueritatẽ ĩ obſtmatoꝛuũ punitõe·qᷓ qdẽ ſeueritaſf

tripliciter oſtendit· PDꝛimo in deiectõne eoꝛũ
de regno celeſti· quod notat᷑ cũ dicit᷑ et q̃eſce⸗
re faciam regnũ domus ilrael. id eſta vwentiũ
deum ab obſtmnatis. q am ſunt ab ulo deier ti
in pᷣſcientia dei. Secudo in elongatõne diuine
miſericoꝛdie ab eis que ſit m moꝛte coꝛpali:q;
tunc ceſſat tempꝰ merendret hoc notat᷑ cũ ðꝛ·
Voca nom eiꝰabſq; miſericoꝛdia ⁊c]· Tercio
m ꝓlatõe ſentẽtie fmalis uidicij qñ dicet eis ll:
lud math· xxv. Ite maledicti in ignẽ etrernũ ꝛc
et hoc notat᷑ cũ dici᷑ Voca nomẽ eius nõ po⸗
pulus meus ꝛc q; tunc ſimphciter erut a dei
populo ſepati· PHeꝛ ̊ aut qð mterponit᷑ et do
mui iuda niſereboꝛ ſigniſicat᷑ ꝙ vere peniten
tes dei miericoꝛdiam equent eo ꝙ iuda con
htens i mterptatur
Terit nume af filioruz iſrael
X l. Mic mmcipit ſecundũ capitulum
ßm diſtinctõem hebꝛeon in quo ꝓ
pheta ᷣm ſenſum literaleʒ iuxta re
pro Batõem iudeoꝝ obſtinatoꝝ oſtendit voca
tõem gentuum p hdem illummatoꝝn. dpteꝛ qðᷣ
nomen ſrael ſoꝛtuint ſiẽ dicit ro:ij· Non q̃ m
mamifeſto iudus elt. neq; que in manifeſto in
carne eſt circumciſo · ſed qui in abſcondito iu
de eſt et circuciſio coꝛdis ĩ ſpvitu nõ literaiõ
dicit ð eis ad litera Rt erit numer? filioꝝ iſra

el.q arena maris c] p hanc aut multitudme;

gentium vocataꝝ ad ſide moꝛaliter ſigmiſicat᷑
multitudo peccatoꝝ ex dei mericoꝛdia reuo
catoꝛum ad gratiã de quibo ſubdit 8ee erit ĩ lo
co vbi dicet᷑ de eis nõ ppłs meus vos ꝛc quia
ſic reuocati efficiunt ꝓpłs dei qui pus erat po
pulus dyaboli · et ponent . ſibimet caput vnũ
ſcʒ dominũ ieſum chꝛiſtũ ip̃ᷣm ſideliter 2ſitẽdo
et aſcendent de terra ·ſeʒ moꝛientiu ad terraʒ
viuentiũ · ꝗpter quod deſpici nõ debent a iultiſ
qui nõ peccauerũut h magis reuereri et fratreſ
vocarxi:q; ſunt ad eandẽ gloꝛiã vocati · ideo dꝛ ·

Ldicite fratriby veſtris pp'us meꝰ Tudicate

matreẽ veſtra c hic arguit malicia clericoꝛuz
qui p vita malã ſunt in ſcandalu laicoꝛumcirca

quod ſciendũ ꝙ licet eccleſa generalt᷑ ſumpta

ſit clericoꝝ et laicoꝝ· tñ ſ peciali mõ eſt tm cle

ricoꝝn eo modo loquendi quo cõmuniter dicik
ꝓNclerici ſunt eccleſa et hoc mõ eccia dicit᷑ mai
laicoꝝ · q debet a clericis in ſide et moꝛib edu

cari · et ſic dicit laicis iudicate matrẽ veltraz .

D eſt. mahn deri egregtoz Lam ſpa nõ vxo-

meaquaſi dicat dommus ex eius operib⸗ ma

lis poteſtis ppedere ꝙ nõ eſt vxoꝛ mea ſideliſ
Rufſerat foꝛnicatõnes ſuas ⁊c id eſt vcia que
vigẽt m ea et ſic erit vxoꝛ mea ne foꝛte expo

liẽ eambonis tempoꝛalibus ſicut ipᷣa ſe nuda

uit virtutib· ideo ſubditur . qe dixit vadaz pꝰ
amatoꝛes meosid eſt poſt vicia conſueta qᷓ
p conſuetudinem efficumt᷑ quaſ naturalia et

amicabila hcet ſint odibilia· qui dant panes
meos mihr· gloꝛiant᷑ ein de vicijs ſuis que ſüt
fraus et dolus attribuetes eis acquiſitõneʒ bo

noꝛum tempoꝛalium de quibo laute viuunt
mhil attribuunt diume bonitati · ideo ſbdi in
perſona dni: idcirco conuertar et ſumam fru⸗

mentum meum ꝛc ·ſcʒ auferendo ab eis bona
tempoꝛalia ſaltem mn moꝛte· et reuelabo ſtul:⸗·

ticiam eius in oculis amatoꝝ eius id eſt. de⸗
monum quos dicunt᷑ dilexiffe eox ſuggeſtio⸗

nibus acquieſcendo. et ceſſare faciãẽ ome gau
dium eis ]. m triſticiam pmutando· ſolenni:

tatem eius ⁊c P hec ſigniſicant᷑ mepta ſeſta qᷓ

pᷣlati faciunt ⁊ clerici pꝛebendati de bonis ecce

que deberent pauperibus dare vel potius vt
ſua reddẽ · Pꝛopter hoc ecce ego lactabo eã

hoc non refertur ad literam immediate pꝛece

dentem · had vocatõnem gentum ante poſitã

P quã ſi ſicut dictum elt moꝛaliter ſigniſcat᷑ re

uocatio peccantium ad Sratiam qui ſunt dun
nis conſolatõnibe nutriendi · ideo dicit in perſo

na dommi: lactabo eam ꝛc et q domm? nõ
ſolum per ſeip̃m conſolat᷑ pemtentes. t etiaʒ p
ſuos miniſtros·: ideo ſubdit· St dabo ei vinto
resq; tamen ſic conſolati debent de peccatis

pꝛeteritis contriſtari ſubdi᷑ et vallem achoꝛ.

que turbatio interpꝛetat᷑ ad aperiendã ſpezʒ

ſcilcʒ vite celeſtis que per hec aperit᷑ et canet

ii iuxta dies inuentutis ſue id eſt baptiſma
gratie que per penitentiam recuperat quantũ
ad culpe dimſſionem · In ila die ait dommmns
vocabie me vi meus ]. quia recognoſcet me
deum ſuum tanquam illum a quo elt. ommis
virtus ein ACRX.
Tdixit ommus ad me adduc

II.

vade et dilige mulerem dile
ctam ab amico et adulteram 2c
Per hoc moꝛaliter oſtendit᷑ g bo

nus pꝛela tus qui per oſee ſgniſſcatur delt di
ligere perſonã peccatricem non quantu: ad cul

pam h̊ quantum ad naturam ad magmez dei
factam exemplo chꝛiſti qui ſe peccatoꝛib oſtẽ

dit fannliarem Luc xv. Mic peccatoꝛes recipit
et manducat eu ilis Quius cam reddidit Ma
tbei ix. Non eſt opus valentib medicus ſed
male habentib· St ſodi eam mibi qundecim

argeteis In hebꝛeo habet᷑ &t conduri eaʒ mi

hi ꝛc ]ad literam em̃ ti dedit oſee ili mulleri
wulie cl ſua ſamluaritate habenda et per boc

†ſ

pyeee
oſti
r te
diui
erſo
Po
tip
bintto
cto
bo
pe⸗
Oet
ſinc⸗
nti
mnus

dſe
pt
0
d

ni
H

rrnn

ꝝ᷑⅜ fõ

,

moꝛaliter ſigniſicat᷑ ꝙ bonus platus dz diligẽ
peccatoꝛes ñ ſolũ eoꝝ ſalutẽ affectando h etiã
ad hoc effcaciter opando verbo et exemplo.
etiã qᷓntum ad paup es ſubſdio tpali:ꝗpter qð
petro dictum fuit a dño iohxxj· Paſce oues
meas ter replicando · Et dixi ad eam dieb mł
tis expectabis me vC·]ioſee ſic loquens ĩ pſoã
domiĩ loquebat᷑ qui ſua miſericoꝛdia expectat

peccatoꝛes ad penitentiã ⁊ ſmiliter ex ſua mi
ſericoꝛdia ꝓcedit ꝙ peccatoꝛes nõ deſperant hᷣ
dei miſericoꝛdiam p ſpem expectant · Quia

multos dies ſedebunt ſilij iſrael ſme rege 2c)·
quaſi dicat· iſta expectatio duniie miſericoꝛdie
in pᷣſenti figura eſt exiſtentiũ ĩ purgatoꝛio· q;
nullũ auxiliũ habẽt ab intrinſeco eo ꝙ ſunt ext᷑
ſtatum merendi poſt hec reuertẽt᷑ ꝛc· ſcʒ ab

illa pena ad dei clara vmonẽ et eius fruitõneʒ

ducien imã ⁊ſequent? ·
CNRX. 1
Vdite verbum domim fiij i⸗
rael ·. In hoc capitulo hm ſenſum
literale oſtendit dei iuſticia in puni
tione iudeoꝝ apter multiphica tõeʒ
peccaton Miſtice vero p hoc ſgmincat᷑ puni:

dauerunt hec em peccata multum abundant
inter chꝛiſtianos et maxime tempib iſtis gpt

Zuerras multiplices iter ipos· et ſanguis ſan

guinẽ tetigitq; 2ſanguineꝰ 2ſanguineã po
luit p adulteriũ vł foꝛnicatõeniet ſubdit᷑ pena

cũ dicit. Deꝛopter hoc lugebit terra id e· ho⸗

mines terrenis cupiditatib et delectatõnibuſ
immerſ· En beltia agri · p quã ſiginficant᷑ fe⸗

roces vł potuis ferocitas beſtia nanq; dicitur

quaſi vaſtia a vaſtando et in volucre celi J p
quã ſ gniſicant᷑ ſupbi· ſed ⁊ piſces maris id e

aq̊s voluptatũ demern · 2gregabut᷑ in ſage

na dyaboli · ⁊ bñ dicũt voluptates aque maris

que ſunt amare· Dicit em̃ boetiꝰ · ij. ð 2ſolatio

ne. Triſtes vero voluptatũ eſſe exitus intelli⸗
get quiſquis libi dinũ ſuan reminiſci volet · Et
ſubdit᷑ obſtinatio cũ dici· Populus em̃ tuus
ſicut qui ↄtradicit ſacerdoti Ii ſacrã doctrinaʒ
dãti · tales ei rebellant vera pᷣdicãti· nocte ta⸗
cere leci matre tnã ⁊cmater peccatoꝝ ẽ ꝛcu/
piſcentia na omne peccatũ ↄtra ꝓximũ oꝛitur
ex Zcupiſcentia mundi vel ex cupiſcentia car
ms vłb ex ſupbia vite que eſt cupiſcẽtia excel
lentie indebite· hanc aut ↄcupiſcentiã dñs tacẽ
ſacit mn moꝛtis nocte· Scðm młtitudinem

eoꝝ . Mic oſtendit dei iuſticia mn punitõne pec

catoꝛ um q̃ ſunt ↄtra ip̃m · ideo ſubdit· ſic pec
cauerunt mihr 1 hoc oſtendit in ſpeciali pᷣmo
ntu ad clerũ.mo ſubdit᷑ peccata populi mei

comedent ne qð faciunt palliates peccata duntũ

tio maloꝝ cheiſtianoꝛuʒ et pmo ꝗpter peccata
Ztra ꝓximũ cũ decitur · maledictu et menda
cium et homicidiũ et furtum et adulteriũ mun

pꝛo queſtuet ſimiliter dicentes peccata purga

ri oblatõnibus ſine aho ſatiſ factionis actu· et
ideo ſubditur · St erit ſcut populus ſic ⁊ ſacer

dos ſcʒ condemna bilis ante deum · eiuſq; ſan.

ctos:Recundo quantu ad populum vulgarezʒ

cum dicit. Populus meus in ligno ſuo inter

rogauit·. Eſti ſunt recurrentes ad ſoꝛtilegos
per lignum et baculum deſgnatos· q; ſicut in
ligno ſicco vel baculo non eſt a liqua virt?ger
minandi:ſic nec in ſoꝛtilegis occulta reuelandi
Spus foꝛnicatõnis decepit eos id eſt dyabo

lus de ydolatria tem ptanstalia nanq; ptinet
ad ydolatriam · Super capita montium ſacri

ficabant ⁊c] per montes ⁊ colles ſigniſcantue
mundi potentes. quibo adᷣulatoꝛes ſacriãcant
quando diumos bonoꝛes eis exhibent · lcut le
git᷑ ſcðᷣo parabł · xxnijde ioas rege iuda· Subi
quercum et pprum et terebmtum c pP iſtas
arboꝛes frondoſas ⁊ vmbꝛoſas ſigniſcat᷑ habẽ

tes diuitias que tranſeunt ſicut vmbꝛe· Sap· v

Diuitiarum lac tantia quid contulit nobis · t᷑n
ſierunt omnia velut vmbꝛa· Iſtis arboꝛibuſ di
uinos honoꝛes impendunt cupidi pꝛo queſtu
tempoꝛali· De hoc habetur exemplum actuũ
xij de herode agrippa cui populus acclamauit

voces dei et non homimms eo ꝙ alerent᷑ regio

nes eoꝝn ab llo vt de ibidem.

Iſtud capituluʒ literaliter mtelligit
de ſacerdotibus et pꝛincipib qᷓ tem
ꝛibus oſee fuerunt miſtice vero
oteſt exponi de ſacerdotibo iudeoꝝ et roma
nis pncipib qui fuerunt chꝛiſti tempoꝛibus 2
apoſtoloꝝ qui conati ſunt extmguere chꝛilti h
dem vt patet in actib apoſtoloꝝ· et in geſtis
imperatoꝝ · ꝓpter quod eis dicit· Vobi ſcuʒ iu

dicium eſt ſ.dei ad veſtram condemnatiõem

quoniaʒ laqueus facti eſtis ſpeculatõni lid ẽ.
legi noue que docet celeſtia ſpeculari: et ſicut
rete expanſum ſup montem tha boꝛ qui inter
pꝛetatur lux veniens ꝗpter quod ſigmſicat no
uum teſtamentum de quo dicit· ro· xnj nox pᷣ

celſſit dies aut appꝛopinquauit et victimas ðᷣ

clinaſtis in ꝓfunduũ per victimas veteris te ·
ſigniſicatur eucariſtia que eſt victima noui et
poteſt dici victime in plurali qꝛ virtutem ⁊ti

net cuiuſlibet ſacriſicij et ite victime declinate
ſuerunt in ꝓfundum ꝓ pꝛedictos:q; pꝛopter

acerbitatem pſecutõnis eoꝛumchriltiani non
audebant eucariſtiã offerre niſ in criptis mar
tiruʒ 2 in alijs locis occultis 8t ego eruditoꝛ
omnium eoꝛum id eſt cognitoꝛ ad vmdican

dum: q ſunt in malis obſtmati i apter quod ſe
quitur Non dabunt cogitatõnes ſuas vt re
uertatur ad dommu multo nanq; tempoẽ ſte
terunt in perſecutõne chꝛiſtia noꝝ et ſubditur

cauſa q; ſpus foꝛnicatõnis id eſt · ydolatrie ·

in medio eoꝛum nam apter ydola pſeque⸗:
bantur chꝛiſtum . In gregiby ſius τ Mic re:
mouetur eoꝝ falſum remedium:nam m mor
te chꝛiſti ſacrincia legis in quibus idei ſpabãt
ſaluari · moꝛtua fuerunt in moꝛte chꝛiſl·ſacrxiſi

cia vero ydolis ſacta de quibe confidebant ro⸗
mani ſemper moꝛtifera fuerunt · ideo dicitur ð

vtriſq;· In gregibo ſuis et in armentis vadet
ad querendum dommũ · et non muenient iz
magis oppoſtum. In dommo pꝛeuaricati ſut
qꝛ niios alienos genuerunt docentes eos er⸗
roꝛem ſuum ſequi et ſic a deo alienari et ſbdit
pena cum dicit Nunc deuoꝛabit eos meſis
qui dicit᷑ a mene quod elt defectus.Mlaximus
aut deſectus eſt pꝛiuatio vite eterne p penaʒ
gehenne que deuoꝛat obſtmatos in malo cul:
pe· Sed qm inter malos dommus alquando

pPnuttit oꝛii diſſenſones ſicut dicit᷑ eſa xix · cõ⸗

curꝛere faciam egiptios aduerſus egiptios dðᷣo
dominꝰ pmiñt iudeos rebellare contra roma
nos· ꝗpter quod uidei ptim occiſi et partim ca⸗
ptuiati fueruntideo ſubditur · ¶ Nangite buci
na ⁊c per quod ſignincatur bellum uideoꝛuʒ

contra romanos in quo iundei ſuerunt deſtru

cti in vltionem moꝛtis chꝛiſti
tribulatione ſua mane ⁊c
Iſtud capituluʒ literalter expoſui
de penitentiaz agentibo ad pꝛedica
õnem ioha nnis baptiſte ⁊ ſe diſpo
nentibus ad baptiſmumet ſidem chꝛiſti-Mo:
raliter aut exponi poteſt de cunctis vere pei
tentibus cum dicit · An tribulatõne ſua mane

conſurgent ad metribulatio nanq; coꝛpalis
frequenter inducit ad penitentiam peccatoꝛuʒ

q; vexatio dat intellectum reuertendi ad do
mmum . Rt quoniam ſic reuertẽtes debet auos

ad dem inducere · ſubdit · Venite ⁊ reütamur

ad dominum c · Et ſubdit reuertendi mod⸗
cum ðꝛ · Viuiſficabit nos poſt duos dies c]·

pꝛimus dies eſt vere contritõnis: ſcds pfecte
confeſſionis et tercuus debite ſatiſfactõmis· St

ſubditur ad hoc exemplum cum ða · Quaſi di
luculum pꝛeparatꝰ eſt egreſſus euis diluculũ
pncipium eſt diei per quam ſigniſicat᷑ iuſtſica
tio impij· huius diei pꝛincipiuʒ eſt Itia preue

mens que eſt pꝛeparatio ad gratiaʒ emaliter
iuſtificantem de qᷓ ſubdi · et vemet qſñ imber
nobis tempoꝛaneus ⁊c Sed quomãa non eſt
dignus nmuſericoꝛdia qui nõ facit miſericoꝛdiaʒ

deo de talibo ſubdit · Miſer:coꝛdia veſtra qᷣñ

nubes matutmna ⁊c iid eſt ſine effectu debito ·

ð qua dicit acoboij· Si aũt frater aut ſoꝛoꝛ nu
di ſint aut mdigeant viceu quotidiano · dicat

aut aliquis de vobis ite in pace calefacimm x·

ſaturammi non aute dederitis ea qᷓ neceſſaria

„ . .

ſunt coꝛpis quid ꝓderit vobis.q/d.nihil. Pꝛo
pter hoc dolaui in ꝗphetisid elaboꝛaui pꝑ ꝓ

pbetas ad hoc ꝙ ad rectitudinez milericoꝛdie

reducerent᷑ ſẽ dolat hgnũ vt rectiſicet᷑. ⁊ oc⸗

cidi eos in verbis oꝛis meis id eſt· eos occide

dos dixi moꝛte gehenne· Nlath·xxv. te male
dibti in ignẽ eternũ · ſubdi᷑ ibidem· Sſuriu

et nõ dediſtis nubi manducare æc· St iudicia

mea quaſi lux egrediet᷑ nam in fmali iudicio

impioꝝ cõdenmatõ ⁊ iuſtoꝛuʒ pᷣmiatõ uuſtiſſi.

ma cunctis euident apparebit ·

m ſanare vellem ifrael c0

Pbs de regno iſrael nõ fuit liberatꝰ
de captunitate aſſyrioꝝ et ꝓpols ð re

gno uuda fuit liberatꝰ a buitute babilomoꝝ et

fuit vna cauſa multiplicatõ ydolatrie m domo
iſrael eius euidentiade qua dicit᷑ eſa nj· Dec

catum ſuũ quaſ ſodoma predcauerũt. Et hec
diffuſe et inuolute ⁊ cũ replicatõmb pluribus

hic tractant Moꝛaliter aũt pᷣlati pncipes 2

iudices in hoc habent documentũ ꝙ qntucun

q; ſint ad miſericoꝛdiã pꝛoni nõ tñ omttere de

bent in iſtis caſbus debitã pumtõem ſcʒz quan

do malũ eſt pluries replicatũ vł euides mtim
ꝙ ex onuſſione punitõnis debite ſequit popu
ſi ſcandalũ·cũ ipᷣe dñs cꝰ ꝗpꝛium ẽ pce et miſe
reꝛi. ⁊ qui de plenitudine poteſtatis põt om
nem offenſam ⁊ pena remttere · 1 tñ apter di
crtos caſus ꝓpło de tegno ifrael nõ remſt· et
ſic dicit Qu ſanare velle ilrael reuelata eſt ii
quitas effraym ⁊cid eſtmaniſeſte publicata
loquit᷑ em̃ hic dommꝰ ad modu pij indicis qui

qntum elt de ſe vellet reu lberare · tñ enoꝛmi
tas facti ⁊ euis e dentia nõ pmittt

SZutture tuo ſit tubaꝛ..
Verbũu eſt domm ad oſee gphetaʒ·

oſee ſigniſicat᷑ pdicatoꝛ veritatis qui ſtanter

pᷣdicare debet mſtantiam demoms ad deſtru
endum domũ der ·que eſt ecckꝛa· quod notatue
cum dicit᷑ quaſñ aquila ſup domũ domĩ per

aquilam em que eſt auis rapax ⁊ acuti viſus ·
ſigniſicat᷑ iᷣe dyabolus qui viget acumie im

tellectus.⁊ eccłie huos mitit᷑ rapere:a ſic ecciaʒ

dilipare . Rt ſubdit duplex cauſa qᷓre ſic ꝑ mitti

tur agere mala· Hꝛima ponit᷑ cũ dict᷑· ꝓ e0o *
tranſgreſſi ſunt ſdus meu deſt fedus p no
men meũ firmatũ. Scðm ſenſum literale ſede

chias rex iuda ꝑ nomen dñi iurauerat ſeruiꝛe
ſideliter nabuchodonoſoꝛ regi·illud tñ iuram
tum rupit de conſilio ſenu ⁊ ſacerdotuũ vt het᷑

ij paralip̃ vlt· hec fuit vna cã deſtructionis

In h̊ capło ponit᷑ duplex caula q̃r e

vt foꝛtiter ⁊ 2ſtanter denunciet ad
J ntum regis babilonis ad deſtru
endum domu dñ m hieruſale · Nloꝛauter per

õüõ

= — — =

=

S. ☚Wα. ☛ =

N

=Z= S

=☛ ⸗ , — — =

=Sͤ e

—

—— — —

I

m
d

nl
lte
uu
m

templi et moꝛtis ſedechie et conſulentium ſibi

dictã ruptionem St nunc in pluribus locis ni

mis faciliter vt videt᷑ diſpenſatio ſit in fractio⸗
ne iuramentoꝝ apter quod timendũ eſt ne cõ
tingat ſimile maluũ · Scda cã quare dyabolus p
mittit᷑ eccie ſlios moleſtare eſt indebita ꝓmo
tio · q notat᷑ cum dðe Tpᷣi regna uerunt ⁊ nõ ex
me pᷣncipes extiterunt et nõ cognouifrequẽ⸗
ter em̃ in eccia ꝓmouẽt᷑ ad dignitateſ mdigni
Et ſbᷣdi vnus modus cum de · rgentu ſuu
⁊H aurũ ſuũ fecerũt ſibi ydola /·i paſtoꝛeſ ſimo
niace ꝓmotos· Vn ðꝛ zachariæ·xj· O paſtoꝛ et
ꝓdolum derelinques gregem c·

Oliletari iſrael ⁊c.· In hoc capło
ponuntur quinq; mutatõnes male
circa ꝓpm irael:que miſtice repiũt᷑
i chriſtianis · PHema mutatio ſuit
de vctualm abundantia ad penuriam eoꝛum
et defectü · et hoc notat᷑ cum ðꝛ · Krea ⁊ toꝛcu
lar non paſcet eoos ⁊c Chꝛiſtianonꝝ area ſpua

ls eſt altare. vbi conſecrat᷑ et mmiſtrat᷑ ſacra⸗
mentu eucariſtie qð in pmituna eccia abundan

ter miniſtrabat᷑ chꝛiſtianis:qꝛ cõicabant quoti
die h poſtea refrigeſcente deuotõe oꝛdinatum
fuit ꝙ ſufficeret ppło cõi ſingulis dieb dñicis
cõvare· poſtea vero ex eadẽ cã oꝛdinatũ fuit ꝙ
ſufficeret bis in anno.ſ in paſchate et natiuita
te dñ · et mõ ſufficit ſemel ſ. m paſchate et tam
multi ſe diſponunt ad hoc ſatis deſectiue et ſie

patet penuria reſpectu abundantie pᷣterite in

ꝓpło cõi et vmũ mentiet᷑ eis ſacramentũ eu
caxiſtie ſub ſpecie vmi recipit᷑ a ſacerdotibo ·et
cum hoc aliqn a miniſtris altaris tñ pluribus
nõ ꝓficit · q ſicut ð ·coꝝ· Qui manducat et bi
bit indigne · iudicuum ſibꝛ manducat et bibit tñ
ſacramentũ ſub ſpecie vin ſumptũ nõ mentit᷑

eis h econuerſo ip̃ᷣi mentiunt᷑ ſacramẽto ꝗpteꝛ

qð cum ðꝛ· et vmu mentiet᷑ eis · eſt ypallage· ſc
cum ðᷣ pflauit ſitula buccas ·ibucca perf lauit
ſiſtulas.Et hiere xj· Mittamus lignu in paneʒ
euis· nchꝛiſtũ q̃ eſt vite paniſ mittamꝰin lignu
crucis vt exponũt aliqui doctoꝛes catholici
Reuerſus eſt effraym iſrael in egiptũ .. Mic
ponit᷑ dᷣa mutatio.ſa mũdicia in mmundiciã

St hec mutatio miſtice repi᷑ in malis rengiob

qui poſt ꝓſeſſionẽ reuertunt᷑ ad modũ viuedi
ſecularẽ· ideo ſbdit · in aſſyrijs panẽ pollutũ
comedit p aſſvrios q̃ ĩterpᷣtant᷑ factuẽ vigilã

tes dño·ſgnificant᷑ boni religioñ qui vigilant

in obſequijs dommi et in eis panẽ pollutũ co
medit · qᷓ inter eos immunde vuͤnt et heſt peſ
ſimum . inter mũdos viuere imude Scito
te irael ſtultũ .ic ponit᷑ tercia mutatio que
ſuit a ſcientia in ſtulticiã:et hec mutatõ reperit᷑
in pluribo theologis moderni tempis qᷓ ſacraʒ
ſcripturã et ſanctoꝝ doctrinã ſtudẽ negligũt

et vanis ac curioſis totaltt inherent Quaſñ
vuas m delerto mueni iſrael ⁊c· Mic ponitur
quarta mutatio q̃ fuit ĩ ꝓpło iſrael q̃ fuit ð bo⸗/
nitate in maliciã.nã pᷣmi patres vt abꝛaaʒ et ia
cob ⁊ ſies fuerũt optimi et poſterioꝛes ſuert
ydolatre peſſim ſiẽ ptʒ.iiijreg.et · ij. pal · St ſic
eſt in eccia chꝛiſti.nã pᷣmi rectoꝛes eiꝰ optim
fuerũt ſqʒ apłi et ſucceſſoꝛes eoꝝ multi intin ꝙ
fere in oĩb eccijs deꝰ miracula faciebat ex eoꝝ
meritis h mõ multi faciũt mirabilia q; peꝛ mo
dos mexcogitatos et mirabiles ſubꝛipiũt ſim
pliciũ bona · Sffraym qᷓſ auis euolauit ⁊c
Hic ponit᷑ qnta mutatõ qᷓ fuit in ppło iſrael· ·
a fecuditate ꝓlis in ſterilitate.õ ſubdit · abſq;
liberis eos faciã G̊ aut miſtice rept in młtis
miſtris eccie qᷓ nec vbo p̃ᷣdicatõnis nec exeplo
bone actõis faciũt liberos ĩ eccia dei h magis
p ſuã malã vita faciut filios inferni.

SX

ca·et triba alijs ſequentibo arguit᷑ in
Sratitudo ꝓpłiiudaici de duñs bnß
eijs ſibi collatis ꝑ quã ſigniſicat᷑ ingẽ
titudo chꝛiſtianoꝝ de bnſicijs dei maioꝛibo ſibi
collatis p chꝛiſtũ.In hoc aũt capło deſcribituꝛ
bñſiciũ diumũ quo ꝓpłm iudaicu introduxit in
terrã lacte et melle fluente· de q̊ bñſicio ille po
pulus ſuit ingratꝰ.nã pꝰ moꝛtẽ ioſue cito decli
nauit ad ydolatriã. vt ptz in libꝛo iudicũ et ĩ li
bꝛis regũ · Der ioſue qui ppm ĩ terrã ꝓmiſſio
nis introduxit· ſigniſcat᷑ xpc q̃ p paſſionẽ ſuaʒ
aditu terre viuetiũ nobis aperuit et illic ĩ aſce

ſione ſua veteris teſtpres ſecũ duxit · ſ̊ poſtea

ſatis cito aliqᷓ de ppło chꝛiſtiano taq; in Sti tan
to bñſicio declinauerũt ad hereſim · ·· hebion ⁊
cherintꝰ ⁊ ſequaces eoꝝet ̊ fuit a tpe apłoꝝ
apter qð beatꝰ iohes ad illa hereſim extinguẽ
dam in pncipio ſui euagelij declarauit in chꝛi
ſto diuinã eſſe naturã qð illi negabantpoſtea

vo fuerũt arriani mamchei ⁊ alij mkti qᷓ diuer

ſas hereſes ndiderut· Q K.
KFcut mane tranſijt pertranſit

tudo ſecuda bin oꝛdinez ſcribentis .·
fuit tñ pꝛioꝛ ſᷣim oꝛdineʒ tpis ſcʒ de

4 2 — . „ —
beneſicio eductõis de egipto· et deductõis p

deſertu et nutritõis mãna celeſti qᷓbus ingrati
fecerut vitulũ flatilem et eũ adoꝛauerunt et
poſtea ad illꝰ ſibitudmeʒ ieroboam rex ilrael
duos vitulos aureos fſecit et ad oꝛãdũ eos po
pulum mduxit · vt habet · iij· res · xij. apt qð rex
et ꝓpłi traſlati fuerũt in aſſyrios:iiij reg· xviij
Et ſic dici᷑ hic· Siẽ mane tranſijt ptranſit rex
iſrael p hãc aut ingratitudine ppłi iſrael ſigni
ſicat᷑ mngratitudo religioſoꝝ. ꝗᷓ̃ de ſeculo tene
bꝛis culpe et ignoꝛantie pleno tãq; de egipto

vocati ſunt ad locuũ religionis ſanctum· 2 bi

FItis frondoſa irael c]. In hoc

rex iſrael c Mic arguit᷑ ingrati

Sn
—

nutriti coꝛpaliter et frequent magis laute qʒ i

domib paternis ⁊ etiã ſpnaliter mãna eucaxi
ſtie et ſpualib documentis et ſanctoꝝ vroꝝ

exepł· et tñ alqᷓ bñficion iſton ingti zuertut

ad ydolatriãcuiuſmodi ſunt carnales et gulo
ſi lacientes de vetre ſuo deũ ſuũ · ſ dicit phil.
inj. Quoꝝ de“ vent elſt· et ꝗpꝛietarij qᷓ deu ſuũ
faciut de auro et argento abſcondite ſublato.
et ſic ð alijs ꝗapꝑt qð captun ducunt᷑ ab inimiciſ

ad terra tenebꝛoſam ⁊ optã moꝛtis caligine
Hic arguit᷑ tercia ĩgtitudo ꝓpłiiſra
el ð duob bñſicijs a deo patriarche
Peꝛmũu eſt q i vtero matris ſupplãtauit eſau
fratꝛẽ ſuu·qð notat᷑ cũ dicit in vtero ſupplan

Efraym paſcit ventum ꝛc ·.
ſacob collatis ꝓ ſe et poſteris ſuis;

tauit fratre ſuu · Moꝛaliteꝛ aũt ſiue nuſtice p

rebeccã matre eccia militans ligniſicat᷑ rebecca

nanq; patientia interpᷣtat᷑ eccia vero militãs ex
ercitata fuit ĩ patientia:· pmo ĩ pſecutõne uide⸗

oꝛum·ſecudo ĩ pſecutõne tyrãnoꝝ· ⁊ tercõ ma

gis erit in pſecutõne antichꝛiſti et ſa tellitũ ſuo

rũ. ꝗpter qð dici põt patientia in abſtracto· ſiẽ
notabilit largus ipa largitas noĩiatł᷑ licet autẽ
om̃s chꝛiſtiani tam bomi q́ʒ mal ſint pꝑ baptiſ
mũ regeneꝛati·tñ adhuc vſq; ad moꝛte qdðamõ
ſunt in vtero eccie·nã moꝛs ſanctoꝝ dicit᷑ eoꝝ
natale q tuc ex eccia militante naſcunt᷑ ad vitã
gioꝛie· Sic igit᷑ boni qui p iacob ſigniſicant᷑ et
mali per eſau ſigniſcati· m ulud malach· ja

cob dilexi eſau vero odio habui dicit dñs . ĩ vte

ro matris ſeſe colldunt:q; moꝛb diſſentiunt
ſed boni malos ſupplantat· na in pᷣſenti merent
ad głaʒ exaltari qua mali demerent᷑ puari:Se
cundũ bñſiciũ ip iacob patriarche collatũ fuit
in hoc ꝙ iam adultus luctauit cũ angelo ⁊ be
nedictõem obtmuit ab eo geñ xxxiqð notat᷑
hic cũ dicit᷑ · et mn ſoꝛtitudine ſua direct?eſt cũ
angelo ⁊c moꝛaliter hoc faciũt boni p iacob
ſigſicati:nã i pᷣſenti meret᷑ ad angeloꝝ oꝛdies

exaltari ·)¶ M. X1II.
QFomeeffraytfi .

tur mgtitudo ꝓPłi iſrael de duphei
benehcio dei · quoꝛũ vnũ erat pᷣteri
tum tpe oſee ſez beneſiciũ eductõia
de egipto ſub pacto ſeruiendi deo et tñ taqᷓ;
mgratus młtipliciter recemnt ab eo· h̊ q iſtud
moꝛalilatũ eſt ſupꝛa xjca.ideo ptrãſeo· Se
cundu veꝛo beneficiñ eꝛat adhuc tpe oſee futu
rum qð ponit᷑ verſus hine c De manu moꝛtiſ
liberabo eos de moꝛte redimaʒ eos ⁊c qð ex
ponunt iudei et aliqui doctoes catholici hteꝛa

liter de libeꝛatõne ꝓpłi de captiuitate babilomiſ

ego aũut ad literã expoſui de liberatõne natuꝛe

humane acoꝛruptõne · que fſutura eſt p reſurꝛe

ctionem hommu ad vitã immoꝛtalẽ inchoata

tn fiut in reſurrectõne chꝛiſti · apter qðᷣ cũ eo
ſurrexerunt młta coꝛpa ſanctoꝝ vt dicit᷑ math

xxvij et ſic expõ mea reſpectu aliaꝝ eſt ſpũał

nec apparet mibi aua ↄuenientioꝛ ponenda
riat ſamaria quomiaʒ ad ama
ritudinem concitauit deuʒz ſuuʒ
2C ]· Mic ad literam ponit᷑ cõcluſio
relſpectu pꝛecedentiim· que dicta

ſunc de captiuatõne decem tribuum in quoꝛũ
regno ſamaria metropohs erat et in ea ydola

tria vigebat. Nloꝛaliter aut per decem tribus
ydolatras ſignificat᷑ ydolatrantiuʒ vmuerſitas
eo ꝙ denaruis eſt numerus pfectus et limes
numeroꝝ quia nueri ſequentes ſunt replicatõ
nes ip̃uis vel partium eius vndecim emm eſt
vnus et decem · duodecim duo ⁊ decem . ⁊ ſc cõ
lequenter vſq; ad viginti · id eſt · bis · x· trigita

ter decem et ſic conſequenter. k7git᷑ per deſtru⸗

ctõnem decem tribuu ſigmiſicat᷑ deſtructõ om
nmium ydolatrantuim quod iam ꝓ maioꝛ par
te factum eſt p pꝛedicatõnem apoſtoloꝛuʒ et
alioꝛum ſequentium· naʒ ydolatria ceſſauit per
mundu exceptis qᷓbuſdã barbaris:et paucis q̃ᷓ
dicunt᷑ habitare uxt᷑ polũ articũ. QOuertẽ iſ
rael ad dñm ad literã ꝗpha denũciat popu
lo ſuauitatẽ diume mĩe poſtqm denũciauüat ei
mbtipłer ſeueritate ſue uiſticie·moꝛe boni ſama

ritani pꝰ vinũ moꝛdicatuiũ infundes oleũ le⸗

nitiuũ · Sciendu tñ ꝙ hebꝛei et aliqui doctoes

cathobci totũ iſtud capłm exponũt literalter
de liberatõne ꝓłi undaici a captiutate babilo⸗
nica ego aũt ip̃m expoſui ad literã de liberatõ

ne pri per chꝛiſtũ facta:et ideo mea expoſitõ
ſpualis eſt reſpectu aliaꝝ ꝗpter quod de alia

pertranſeo: q mihi non occurrit conuemen

tioꝛ hic ponenddz.
Sphicit oʒee proppeta

iIncipit iobel proppeta

Erbum domm quod fa:
„ ctuʒ eſt ad iohel ⁊c Sequi

tur. reſ iduum eruce come
dit locuſta 1c · Per iſta q̃t
tuo: coꝛrodentia terrenaſcetia
MW regno indee ſigmſicant᷑ mi
ſtice quattuoꝛ vaſtantia viriditate virtutu in
regno aie que ſunt delectatõ mala in appetitu
conſenſus in opus peccati:opis 2ſummatio et
ſequẽs cõſuetudoõ ſubdit expgiſcimi ebꝛij
quia ſicut ſomnus tenet ſenſus igatos ⁊ ebꝛie
tas rõneʒ ſic conſuetudo pꝛaua tenet hommeʒ
in pẽto ligatũ. ꝓp ter malũ habitu melmantem
deo ſubdit FHlete ⁊ vlulate omes qu bibitis
vmũ m dulcedme p vmi potatione que maxi
me decipit intelligit vſus indebitus alioꝛum

—

—

— — ——

„6 — — — —,,—,— —

0

ſa⸗
gen
me,
hi
i
in
in
ti
de
he
ne

ri
m

c

belectabilium carnis et mũdi. q; pijt ab oꝛe
veſtro rlicet ad hoꝛa delectent tn imppetuũ
cruciant· Cens em aſcendet ſup terra nmul
titudo ſpirituũ malignoꝝ q̃ ðe gens eo ꝙ gẽ
tiles eos antiquitꝰ in ydolis colebant. foꝛtis
iob· xlj nõ eſt ptas ſup terrã que ei compet
innumerabił . qꝛ młtitudo demonũ eſt valde
magna.·ðꝛ em marv. ꝙ m vno hoſe erat legio
demonũ · Dentes eius vt dentes leonis per
qdð ſigniſcat᷑ crudeltas demonu Poſuit vme
am meã in deſerto ꝓ vmeã ſigniſcat᷑ ecckia q̊
ad cleru et religioms ſtatus p ſicu eo ꝙ dulce⸗
do deuotõms eſſe debet in rehgioß· Nudam
ſpoliauit eã videlʒ bomis gratiutis· albi facti
ſunt rami eius ·vulnerata m naturalib qᷓntuʒ
ad malos cłicos et religioſosideo ſbᷣdit Pla
ge qſ vᷣgo accmcta ſacco ſup viru pubertatis
tue.i puata amplexibo ſpond tui ieſu xpi De
rijt ſacriſciũ ⁊ libatio de domo din p ſacriſci
um intelligit᷑ coꝛpꝰ dñnp libatione ſãguis: que
quantũ ad malos ſacerdotes qui indigne cele
bꝛat · ⁊ uidiciu ſibi manducãt et bibũt perit.ðo
ſubdit· et luxerüt ſacerdotes deberẽt lugẽ
Depopulata eſt regio qp licet multi ſunt de
eccia nuo pauci tñ reſpectiue merito. deuaſta
tũ eſt triticũ i eccie debꝛtũ nutrimentũ gpter
bone pᷣdicatõnis deſectu. Qõfuſum elt vmuz

et elanguit oleũ q; vmũ caritatuie coꝛrec tio
nis 2 oleu pietatis multũ deſiciunt in plurib-

eccie platis. deo ſubdit · Aſuſ ſunt agricole i.

pdiatoꝛes doctoꝛes 1 ſacrameta mmutrãtes
qq petiſt meſſis ſ.bonoꝝ openꝝ ꝗpter eoꝛuʒ
defectu in vita prer et doctrina· ſubd vñ

nea Zfuſa eſt ieccia ⁊ ſicus elanguitideuo
tio religionis euanuit Malogranatu palma

⁊c piltas arboꝛes ſigſcant plone diuſe in bo

no dimmute deo ꝛcludi 2fuſum eſt gaudiũ
a hilijs hoĩm· Accmn Site vos ⁊c]· Mic inducunt᷑
eccie mmiſtri ad emendatõnẽ vite p opa pnie

cũ da. Accmite vos a2 plagite ſacerdotes c

vt ſitis alijs exemplũ boni ſicut fuiſtis occaſio
mali: qm interijt de domo dei vri ſacrifau et
libationeukariſtie debita oſecratio p indeuo
tionẽ veſtrã. Sanctificate ieiumiũ p intentõ
nem recta ad deũ· ⁊ nõ icut ypocrite qᷓ̃ eximi
nant facies ſuas vt pareant hommibo ieuman⸗
tes vt ðꝛ· mat· vj· vocate cetu c i. 2gregate

ſubditos veſtros in caritate· et clamate ad do

mmũ ꝓ deuotã oꝛõnem · q; ape eſt dies do
mmi /idies moꝛtis in qᷓ venit dñns ad pticula:
re uidiciũ moꝛitis· Nunqd nõ coꝛã ocłis ve
ſtris alimẽta pierunt ·ſ.ſacre ſcpᷣture et euka
riſtie pceptõne·qd.ſic na in eccia pmitiua fide
les cõicabant q̃tidie· nuc aut vix ſemel in anno.
Oõputruerũt uimeta mn ſtercoꝛe ſuo · ¶reg
tumẽta in ſuo ſtercoꝛe putreſcere eſt carnales
boĩes in ſetoꝛe luxurie vitam finire· demolita

funt hosrea c i doctoꝛes et p̃dicatoẽs p ma

lam vitã in q̃b tñ debet reponi victualia ſide
liũ verbi et exempli:idðo ſequit. Quid ĩ gemu
it aĩal ⁊ mugierũt greges aꝛmeti .vſimplices
ſdeles quare paſſi ſunt detrimentũ boni:⁊ ſbᷣ
ditur reſponſo· Quia nõ eſt paſcua eisiexe
plum bonũ vite et doctrine a ſupioꝛibo ſuis.
apter qðᷣapheta recuerit ad dominũ dicẽs· ad
te dñe clamabo ·⁊ ſubdit᷑ cauſa cũ dicit᷑ quia
ignis ſ auaricie ⁊ laſcinie comedit ſpecioſa ]
ſeʒ eccpie qᷓ ſunt derici ⁊ religioſ ⁊ p oñs alios
iðᷣo ſubdit᷑· Et flama ſuccendit omia ligna re
Sionis ꝛc]· St qi hoc malũ ꝓuenit a maioꝛi
bus· deo ſequit᷑· exiccati ſunt fontes ·i· plati
doctoꝛes ⁊ pdicatoꝛes qui p indeuotõeʒ ſunt
exicati. ⁊ ſic nõ intendunt ſidelium ſaluti

Kinte tuba in ſvon .Hꝛecedens
capłm expoſtũ eſt miſtice ð vaſta
tione ecckie p culpã. ido p̃ᷣſens capi
ulum conſequenter eſt exponendu

miſ tice de eius expiatõne p penaʒ qð maxime

hfiet in antichꝛiſti pſecutõne ꝗᷓ erit ad purgatõz

electoꝝ· Sic igit᷑ dici᷑· Qanite tuba ſcʒ pᷣdica
tõnis de qᷓ ellviij quaſñ tuba exalta voce tuaʒ.

Im ſyon lim eccłia:⁊ quid ſit pᷣdicandũ ſubdi
tur. q vemt dies dñ i. punitõis eius p anti
chꝛiſtũ q̃ m dicta purgatõne erit eiꝰ inſtrum⸗

tum nã deꝰ ita potens e ⁊ bonus ꝙ hoĩm mak
volutatib vtitur ad bonũ vt ſeuicia tyranoꝝn

ad glłam martiꝝ· Quaſi mane expanſum ⁊c 4
qð velocit᷑ videt᷑ ab oꝛiẽte in occidetẽ · ⁊ ſic erit
aduẽtꝰ exercitꝰ antichꝛiſti. Similis ei nõ ſu
it q; nunq; talis pſecutõ ſuit. Knte lacie eiuſ
ignis voꝛãs ]hoc dicit᷑ de pᷣnũcijs antichꝛiſti.
Let poſt eũ vꝛẽs flamana pꝰ antichꝛiſti moꝛ
tem erit ignis ↄ flagratõnis elemetoꝝ· Qua
ſi oꝛtus voluptatis tra coꝛã eo ⁊c] nã ſtatꝰmũ
di erit valde delec tabils añ pſecutõnem anti
chꝛiſti reſpectu tpis ſue pſecutõnis. appoſitis
em̃ iuxta ſe ↄtrarijs maioꝛa ⁊ mmnoꝛa viden?
pᷣmo elenc. neq; eſt q̃ effugat eũ /ypbole elt ·
qʒ pauci effugiet euis manu.· Quaſi aſpectus
equoꝝ ⁊c ·na antichꝛiſtꝰ ⁊ eius exercitꝰ erunt
valde terribiles ĩ aſpectu ⁊ veloces in diſcurſu
LSiẽ ſonitꝰ flame ignis deuoꝛãtis ſtipulã c .
qꝛ ſẽ ſtipula nõ põt reſſieꝛe f lame. ſic nec ſide
les antichꝛiſti woletie Deospal defenſonem.
h tiñ p patĩe virtutẽ · Vni in vijs ſuis gradiẽ
tur ꝛc] ꝙ ſatellites antichꝛiſti in malis ſuis ꝓ
ſperabunt · Sed qm̃ pena cõmmata aliqn p pe
nitentiã tolli᷑ v minuit᷑ iõ ſubdi Nuũc & m
toto coꝛde vr̃o Zuertimi ad me dicit dñs ⁊c].
&t qm dñs poſt tẽpeitatẽ trãquillũ facit ⁊ pꝰ
lacrimatõem ⁊ fletũ gaudiũ ⁊ exultatõem in:
fundit · vt dici᷑ thob. i. ideo fumta tribulatõne
antichꝛeiſti vel cuiuſlibʒ alteriꝰ tyrãni pſeq̃ntiſ

82

eccleſam põt dici qd poſtea ſubdit᷑. Zelatus
eſt dñs terrã ſuã ·reccłiam ſuã· et pepcit po⸗
pulo ſuo ·nã citra 2dignũ eſt euis punitõ· 1
dixit populo ſuo ecce ego mittã vobis frume⸗
tũ et vmũ ⁊cc p qᷓ ſigniſcant᷑ diume ⁊ſolatio:
nes que dant᷑ ſdelib poſt pſecutõnes: et non
dabo vos vltra ogpbꝛũ . qð ven eſt ſimgulaꝛi
ter de pſecutõne antichꝛiſti futura:q; poſt illã
nõ erit alia· et eu q̃ ab aquilone eſt c]· idya
bolum bᷣm ilud hiere. j· ab aquilone pandet᷑
omne malũvel p hoc intelligit᷑ antichꝛiſtꝰ in
quo erit dyabolus. ꝓcul faciã a vobiseos ĩ
infernũ retrudendo · Eaciem eius ↄtra mare
oꝛientaleqð eſt mare moꝛtuũ ꝗpter qð ſigni
ficat infernũ: et aſcendet fetoꝛ ⁊c ·iipᷣius an⸗
tichꝛiſti et exercitus ſui qui ꝓ magna pte cuʒ
ip̃ᷣo antichꝛiſto fulmmabit᷑ et coꝛpa ſulmmata
hoꝛribiliter fetent · exulta et letare tu eccłia
nolite timere aĩalia regionis i. vos fimpli⸗
ces chꝛiſtiam · q; germmauerunt ſpecioſai.
clerici ⁊ hlie ſyõ exultate .ivos ſilij eccłie · q
dedi vob doctoꝛẽ · iuſticie ſcʒ helyã et enoch ·

et ðᷣſcendere faciet ad vos imbꝛẽ · i.doc trinã

ſalutifera· ſic a pncipio.ſcʒ eccłie quo tpe vi

gebat pᷣdxatio apłoꝝ· Et reddã vobis annoſ

qͥs comedit locuſta q; poſt moꝛtẽ an tichꝛiſti
dabit᷑ tps penitendi deceptis ab ipᷣo · et non
Zfundet᷑ pyłs meꝰ in ſempiternũ.nã antichꝛi
ſti pſecutio erit vltĩa. St erit poſt G̊ effundaʒ
de ſpuũ meo ſup omnẽe carnẽ .nam antichꝛiſto
moꝛtuo omes gentes uertent᷑ ad cheiſtu· et
dabo ꝓdigia in celo et m terra ⁊cſcʒ in aduẽ
tu chꝛiſti ad indicium venientis·
Via ecce in diebus ulis ꝛc .
In hoc capło ponit᷑ ꝓceſſus iudicij
finalis in quo nõ occurrit nubi alia
expoſitio conueniens q́; liteꝛ alis:
ideo pertranſeo.
Sxplicit iobel proppeta

Zmeipie amos propheta

Srba amos c Sequitur
Super tribus ſceleribus
damaſci· Per damaſcũ q̃ ĩ
pᷣtatur bibens ſanguinẽ ſigſi
catur oppꝛeſſoꝛ in nocentũ q;
manducat et bibit ſanguineʒ
eoꝝ p ta ⁊ qᷓttuoꝛ ſcelera q̃ faciut ſeptẽ ſigſicat᷑
vniuerſitas ſeptẽ vicioꝝ · ſẽ dicit greg omeb.
xxv· Septẽ igit demoma ma ria habuit qᷓ vniũ
ſis vicijs plena fuit· t ſc oppꝛeſſoꝛ mnocentũ

