dicit plenꝰ omĩb vicijs: umultis. non ↄuertã

ei ··q; talis qᷓntũ eſt de ſe indignus eſt niſeri
coꝛdia dei licet aliqñ ↄuertat eu ex gratia ſpe
ciali · eo ꝙ triturauerit in plauſtris ſerreis

id eſt nimis crudeliter tractauit galaad id ẽ
cõitatem innocentũ:mterp̃tat᷑ ei galaad acer⸗

uus teſtimonij ꝓ mnocentibo vᷣo ↄtra oppꝛeſ
ſoꝛes eoꝝ ẽ aceruꝰ magnus teſtimonioꝝ m ſa
cra ſcriptura ⁊ dcis ſanctoꝝ· et mittã ignẽ m
domũ aʒael · p azʒael qui rex erat damaſci in tel
ligit᷑ pᷣncipał inter oppꝛeſſoꝛes innocentũ et p
domũ eus ſatellites m oppꝛimendo innocetes
et p benadab q̃ fuit filius eius oppꝛeſſoꝛis imi⸗

tatoꝛes oes iſtos deuoꝛabit ignis gehẽne ⁊ cõ

ſibes. St ↄterã vecte damaſci i· foꝛtitudinem

oppꝛeſſoꝛis: inocentũ tẽpalẽ · et diſperdã habi

tatoꝛẽ de cãpo ydoli i de poſſeſſione oppꝛeſſio
ris dicri qᷓ taq; ydolu honoꝛat᷑ a ſatellitibo ſius
et tenentẽ ſceptꝝ dommiũ de domo volu

ptatis i.domo oppꝛeſſoꝛis in q̃ delicioſe viuit
de bonis alienis · Vñ cõiter ðr de vmo p̃cioſo ·
qʒð eſt vmũ p̃ᷣdonũ · et tranſfert᷑ peks ſyrie cy⸗
renẽ · p ſyriã q ſublimtas mterp̃tat᷑ ſupbia ſi⸗
ſicatcyrene vo interpᷣtat hereditas:De ſupbo
vo ðr ecci·xix ·. Hutredo ⁊ vᷣmes hereditabunt

illu. ITgit᷑ ppłs ſyrie tranſ fert ⁊ cyrenẽ qn ſupb⸗
morit᷑ et tradit vmb coꝛ rodend? Supttri
bus ſceleribo gaze et ſup quattuoꝛ nõ cõuertaʒ

⁊c ¶Exponat᷑ ſiẽ in pte pcedenti DPer cimtates

philiſtmoꝝ hic expꝛeſſaſ ad literã ſigmiſicantur
eaꝝ habitatoꝛes qᷓ udeos ſugiẽtes a facie cal⸗
deoꝝ vendiderüt ydumeis cum tñ debuiſſent
eis dare patrociniũ Moꝛaliter aut p iſtos phi

liſte os ſignificant᷑ illi ꝗᷓ recipiunt ad religione

fugientes de ſcho incentuia vicioꝝ. ⁊ tñ faciũt
eos peioꝛes q; añ·qð ſit anqñ p nimũ rigoreʒ

q̃ facit eos apoſtataè et ſigſicat᷑ ꝑ gaʒã q̃ mter⸗
pꝛetat᷑ robuſtaaliqñ vo p nimu relaxatõnem

ad carnalia et ſigſicat᷑ p acharõ q̃ interpᷣtat᷑ pa⸗

fſcua·aliqñ vo malis exemplis ſupion ſignii
cat᷑ p aſcalonẽ qᷓ mterpᷣtat᷑ ignis in ſamis anqn
vo moꝛdinato zʒelo ⁊ ſigniſcat᷑ pꝑ aʒotu q inter
pᷣtatur igms patruelis mei· ꝗpter qð dñs pe
nam itis ciuitatib cõmmat. Sug triby ſce
leribo tyri τ. Moc exponat᷑ vt ſupꝛa Scienduʒ
ꝙ tyrij eande crudelitatẽ fecerũt ad literã fugi
tiuis de iſrael ad eos ꝓpter qð eande pena me

ruerunt cũ philiſteis· ⁊ eadẽ eſt moꝛalitas que
pomt᷑ pcedeti pꝑte· h addi᷑ ſup maliciã philiſti

noꝝn qʒ ſeq̃tur. ⁊ nõ ſint recoꝛdati federis fra
trũ .·.i caritatis fraterne in bñ regedo ⁊ nutriẽ

do fugietes ad eos de ſcho⸗ up tribo ſeele
ribe edõ ·Sxponat᷑ vt ſupra. Edom aũt ſangui

neuſ ĩterp̃tatur · ꝗpter qð detrac toꝛe ſigniſcat

qᷓ paſcit᷑ niman ſangume q́s gladio lingue ne

cat · Pſal lvj· Lingua eoꝝ gladius acutꝰ. 1deo

ſubdit· eo ꝙ pſecutus ſit in gladio fratrẽ ſuũ
d e · ꝓximu· et tenuerit vit furoꝛẽ ſuũ q; tłm

ira nõ qᷣetatur q; diu vixerint· ꝓpter qð eſt ira

demonis ⁊ nõ hois Sup truv ſceleribe ſilio
rum amon ⁊c exponat᷑ vt ſupꝛa p amon qui

— —— — ⏑, S–μ- —2 . ͥ̃—N—

de
er⸗
lſ⸗

tel
tes
mn⸗
165
en
ſio

lu

mnterpꝛetat᷑ populus meus ſignificãt᷑ clerici et
religioſi qui ſunt vnus ꝓpłus mquantũ clerica
tus dnudit ꝛtra laycatu · eo ꝙ diſſecuerĩt pꝛe
gnantes galaad p q̊s ligniſcant᷑ paupes re⸗
ligioſñi pati fructiſicare in eccleſia dei·hᷣ cderici ⁊
duntes religioſi mali diſſecat eos impedienteſ
pᷣdicatõnes eoꝝ ⁊ ſiia confeſſionũ· ad dila⸗
tãdum terminũ ſuũ ·ifamã ſuã pᷣncipatum vł
queſtũ · Et ſuccedã ignẽ .· gehenne in muro
rabbe ·iſupbie eoꝝ nã rabba magna ĩterp̃tat
Lindie bell. i · finaus iudicij m qua dñs pugna
bit 2tra ſupbos· ⁊ ibit melchõ ĩ captiuitatẽᷣ
p melchon·q̃ rex eoꝝ interpᷣtat᷑ dyabolꝰſgniſi
cat᷑ · de quo dicit᷑ iob · xljp̃e e rex ſup ões nlios
ſupbie · in captiuitatẽ ſmferni nã data ſnĩa
finał iudicij· cũ ãgeł ſuis ⁊ alijs dãnatis min ĩfer
no retrudetur. . M· RX
Soeec dicit dommnus ſuper tribuſ
ſceleribusmoab ⁊c · Sxpo nat᷑ ſiẽ
ca·pᷣcedenti:qᷓntũ ad tria⁊ quattuor
celera· eo ꝙ incenderit oſſa regis
ydumee · Der moab q ex pre interpᷣtat᷑ q̃libet
blaſphemꝰ ſignificat᷑· Vn blaſphemis ðꝛ jo· viij

Vos ex pr̃e dyabolo eſtis · Per regẽ ydumee

põt intelligi chꝛiſtus q̃ eſt rex oĩs terre · Der
oſſa vo intelligit᷑ foꝛtitudo ſue duimmitatis quã
impugnant blaſphemi et maxĩe iudei ſaraceni

et heretici multi · St mittã ignẽ ſmn moab ⁊ de

uoꝛabit edes ſcarioth q̃ ſonat opida ꝑ que ſis
ſicant᷑ hereticoꝝ ↄuenticula· ⁊ moꝛiet᷑ in ſom
tu moab /ji:im ſonitu belli ſpirituũ malgnoꝛuʒ
⁊tra ipᷣm · ⁊ diſperdã iudicẽ c.]·i . hereſarchaʒ
et diſcipulos euns Sup tribo ſceleribe uda 2c
p iudã q̃ conſiteſ interpᷣtatur qᷓubet ꝓpocrita ñ.

Sniſicat᷑qſtetur ſe noſſe deũ:factis aãt negat
eo ꝙ abiecerit legẽ dñ c ypocrita eiʒz abicit

lege dñi ꝓ ſuas ſictões ſalſas· Deceperũt eniʒ
eos ydola ſuaſ ambitio ⁊ auaricia:ꝗapter que
hingit ꝓpocrita. poſt q̃ abierũt pres eoꝝ /ſ· ꝓ
phete feia pſeudo apłi. Et mitta ignẽ in iuda
C·na ignis gehẽene deuoꝛa bit ypocritas ⁊ ſe
q̃ces eoꝝn · Sup trib ſceleribo ilrael p i rael
q̃ deũ vidẽs interpᷣtat᷑ clerus generałbr coluit

vitulos aureos· vt habet · ij · Re·a·mjſc modo
derꝰ ꝓ magna ptenã pꝑ vitulũ ſignificat᷑ carni/
petulantia:⁊ pꝑ aurũ auaricia q̃b vicijs młti de

clericis ſunt mtenti eo ꝙ p ſua auariciã frequen
ter ſbuertũt iulſticia · õ ſbdit · ꝓ eo ꝙ vendide
rit argẽto iuſtũ ·.i iuſticiã eã m indicio puertẽ
do ex alle gatõe fła aduocatoꝝ ⁊ ĩclinatõe ma
la uidicu cupidoꝝl ⁊ paupem ꝓ calciametis pi.

ꝓ re modica paupere ⁊denantes · ⁊ wa humi

lium declin atq; faciut eos declinare · a ſtrata

pubhca ꝗapter magtudinẽ ⁊ multitudinẽ erũ

ſuoꝝ ⁊ famuloꝝ · ⁊ filius ac pr jerũt ad puel⸗
lam·.·.i:ſacerdos ⁊ clericus declimnauerüt ad lu⸗

xuriã· vt violaret nomẽ ſanctũ meũ miran

em̃ aliqñ lici ⁊ ſcãadalʒant᷑ ð ̊ ꝙ dñs pmittit ſ.
bi ſeꝛuiri a talibus miniſtris in altari· t ſup
veſtimentis pignoꝛatis accubuerũt ſunt em
aliqui ſacerdotes intin cupidi ꝙ a pauperiboſ
bi ſlatiſ facere nõ potentibo accipiũt ab eis veſti
menta neceſſaria ꝓ pignoẽ cũ gratis eis debe
rent remittere · ¶Ego auteʒ Elc iuxta cleri

maliciã ponunt᷑ dei beneficia clericis collata vt

oppoſita iuxta ſe poñta magis eluceſcãt dt pꝛi⸗
mo ponit᷑ vnũ benſiciũ cõmune oĩm cum dicit᷑
Eso aũt extermiaui amoꝛreũ ⁊c 'amoereꝰ
mterpᷣtat᷑ amare loquẽsideo ſigniſicat dyabo
lum amaritudineʒ peccati homibo pſuadenteʒ
pe eſt etiã foꝛtis ꝑ potentiã et altꝰ p ſupbiam
tñ extermĩatꝰ fuit p chꝛiſti moꝛtẽ et ſubditur
beneſiciũ ſpeciale clericoꝝ cu dicit ·¶ Sgo ſuʒ qᷓ
aſcendere vos feci de ſtatu laicali tenebꝛoſo p
ignoꝛantiã ad clericale dignitatẽ et ſcientiã·
eduxi vos in deſerto xl · annis p numerũ qua
dragenariũ ſigniſicat᷑ plectõ pnie q̃ debet eſſe
in miſtris eccleſie· vt poſſiᷣretis terꝛã amoꝛ⸗

rei riceluũ empireu a quo deꝰ deiecit dyabolũ

per armoꝛreũ ſigmſicatũ vt pᷣdictu ẽ· et ſuſci
taui ð nilijs veſtris ꝗphetas ·i. p̃dicatoꝛes: et
de iuuenibus veſtꝛis naʒareos /i.religioſos
Lnunquid nõ eſt ita·qdi:. ſic eſt maniſeſtũ ꝙ
nõ põt negari · nã patʒz omĩbo ꝙ de clero multi
facti ſunt pᷣdicatoꝛes ⁊ multi religioſ et api
nabatis naʒareis vinum ·id elt · religiolos in⸗
duceba:tis ad vota ſua tranſgrediedum ſicut
faciunt aliqñ mali clerici · et ꝗphetis mandaba
tis dicentes ne ꝗꝓphetetis nam aliqñ pᷣlati du
ri ⁊ ſacerdotes ⁊ curati p̃dicatoꝛes pauperes
impediũt ab actu pᷣdicandi·⁊ ſubdit pena deli
cti cum dicit Ecce ego ſtridebo ſup vos ⁊c·
.1 ẽ Zuiter pumã· ⁊ peribit ſuga a veloce c]
q; nullus dei punitõem põt effugere pꝑ veloci

tatem vel foꝛtitudinẽ ſeu parmoꝛu ðᷣſenſionẽ

vel equi foꝛtitudineʒ ſeu p ammoſitatẽ vł quẽ
cunq; aliĩ moduũ ſiue vr· )OX FII.
Vite verbuz quod locutus eſt

dommus ſuper vos filij irael

In fine pcedẽtis capituli oſtenſum

eſt ꝙ punitõ clericoꝝ maloꝝ eſt in

eeuitabił · hic ondit ꝙ ẽ rõnabił.⁊ G̊ ꝓpi maior:

ingtitudmẽ eoꝝ de bñſicijs duns cu dicit᷑ in ꝑ
ſona di · Tmmõ vos cognoui.iad nihi mi

niſtrandu vos elegi· idcirco vintabo ſup vos

om̃s mmiqᷓ̃tates veſtras ita ꝙ nihil remanebit

impunitu:. Nunqd ambulabunt pariter due
mi eis ↄuenerit.q·d. ſic clericꝰ malus nõ ppot

cũ deo ambulare:qꝛ non ↄfoꝛmat᷑ voluntati di
uine · Nunqd rugiet leo m ſaltu c totum
iſtud ponit᷑ ꝓpter illud qð poſtea ſubdi᷑ Ru
giet leo quis nõ ti mebit· Der leonẽ chꝛiltus
ſigniſicat᷑ de q̊ deit᷑ apoc v· ca· Vicit leo ð tribu
unda · †pſe vero terribilit rugiet in finali iudicõ

gebhenne.

et iſte rugitꝰ eſt valde timendus et ſpecialiter
clericis peccatoꝛibquibo p ſcripturas ꝓphetaꝝ

eſt nunciatus ideo ſubdit᷑ Dñs deus locutuſ

eſt q̃s nõ ꝗphetabit . ꝗphete em fuerũt oꝛga

na duina· et ideo ſpuſancto inſpirati nõ pote

rant nõ loqui:ſiẽ nec oꝛgana materialia pnt re
tinere ſonũ cũ fuerint inſufflata. RKuditum
facite . Mic oſtendi᷑ punitõ maloꝝ clericoꝝ ra
tõnabilis ĩ reſpectu culpe laicalis cu dic᷑ Au
ditum facite m edibo azoti . qᷓ interp̃tat᷑ mcedi⸗
um . et in edib egipti ·. que interp̃tat᷑ tenebꝛa
ꝗpter qð piſtas edes ſigniſicat᷑ uerſatõ laico
rum qui carent luce ſciẽtie.⁊ ↄmuniter incenſi
ſunt igne cupiditatis et luxurie ̊ multoplꝰ m
cenñ ſunt mali clerici ·do ſequit᷑. ¶ õgregamĩ
ſup mõtes ſamarie ·p qͥs ſigniſicant᷑ eccie pllati
eo ꝙ ſamaria interpᷣtat᷑ cuſtodia dñi · et vide
te inſanias multas q̃s ſlaciut mali p̃lati ⁊ eoꝝ
clerici · et ſubdit᷑ pena cũ dicit· Tribulabit᷑ ⁊ cir
cuiet᷑ terrai eoꝝ cupiditas terrena tribulabi:⸗
tur infſerni pena:.qꝛ tñ aliqui ſunt boniſubdi?.
Quo ſi eruat paſtoꝛ ð oꝛe leonis·i.dyaboli.
ſiẽ dicit · ·pet · v· Aduerſarius veſter dyabolus
tanqʒ leo rugiens circuit querẽs quẽ deuoꝛet.
Decuiꝰ oꝛe eruunt᷑ boni pllati et clerici · quali
aut eruant᷑oñdit᷑ cũ ſubdit᷑ · in plagalectuli.
id eſt· in regione lectuli ꝑ quã ſigmſcat᷑ quies
2templatõis et in damaſci gbato p qð intel
ligitur eucariſtie ðduota ſumptõ· eo ꝙ damaſc⸗
interp̃tat victuslli nanq; eruũt᷑ de domoms
oꝛe qui vacant ↄtẽplatõi ⁊ eucariſtie ſumptõi
deuote = TtEII.
dite verbum bhoc vacce pin⸗
Suesg cτ lc amos ꝗphetat tra
vxoꝛes pᷣncipũ ſamarie p quas mi⸗
ice ſigniſicant᷑ clericoꝝ bnſciatoꝝ
unt ðᷣlicate nutriri a pᷣcioſe oꝛnaxi

focarie q̃ vo

de bonis eccie deo ſequit · que dicitis dnis ve

ſtris namaſijs veſtris. afferte et bibemus .
id eſt laute viuemus et ad ſatiſ faciendũ eis p
malos clericos guat᷑ ꝓpłs ſubiectꝰ.iðo ſequi᷑.
que calũmã facitis egenis ⁊c· et ſubdit᷑ pena
cũ dicit᷑· leuabũt vos ĩ cõtis·i.ĩ baculis p
quos ſigniſict᷑ pene tempales quas mcurrũt
aliqn ꝓꝙ malis ſuis· et reliquias veſtras :id ẽ.
animas eoꝛpibo exutas. m ollis feruentiby .id
eſt in penis gehennalib· et exibitis· de vita

p̃ſent. p apturas /id e. p diſſolutõnes armo⸗
nie co⸗palis ⁊ ꝓijciemmn mn arnon /qui inter

pᷣtatur aceruꝰ triſticie· ꝓpter qð ſigſicat penaʒ
ge 2. Venite ad bethel . NMic pomt᷑ di
cte punitõnis duplex cauſa. Vna eſt peccatoꝝ

⁊ꝛtmuatõ · ðo ſubdit et impie agite .id ẽ · age

tis · et ad galgalam ⁊c· Tbi aute exercebatur
pdolatria.iõᷣo ſigniſicat auariciã que dicit᷑ -do
loꝛum ſeruitꝰ.ephᷣv. Aha cauſa eſt obſtinatio
cũ dicit · dedi vobis ſtupoꝛẽ dentiũ c id eſt

famẽ acutã. ⁊ nõ eſtis reuerſi ad me nã affli
ctõ nõ dedit vobia intellectũ qð ẽ obſtinatio
nis magne ſignũ 1 ide ſigficat᷑ p alias penas
que ſequunt᷑ cu ðr · dgo ʒ ꝓhibui a vobis im
brẽ c1 vſq; bi poſtqʒ aut fecero tibi ppara
re m occurſ ũ dei tiu ⁊c · nã in pñti peccatoꝛes
poſſunt ad deum reuũti ·⁊ p multiplces penas
que ipſis eherutur aliqñ reuͤtut·
— dite verbum iſtud 2c p plan
ctu quẽ dñs leuat ſup caſũ domꝰ iſ
rael ſigſicat᷑ caſus militãtis ecce plã
Zedus qᷓ̃ notabilt᷑ decliat a pfectõe
patrũ·tã in ꝓpło qᷓ; in cleꝛo ⁊ maxje plagedus
qꝙ non apparet remediũ releuatõms ad pᷣmũ
ſtatu mõ dr. nõ adijciet vt reſurgat ⁊c vñ ad
huc ſubdit Vꝛbs vñ egrediebãt᷑ nulle ⁊c vre
Snũ vł dyoceb vł religio aliqᷓ de qᷣb erãt mule
bellatoꝛes 2tra demonea uicia· pauci valde
mueniunt᷑ reſpctiue · Sʒ qm emedatõ nõ eſt
ſimplicit᷑ impoſibił ſubdi · Querite me ⁊ viue
tis · vita gre · 2 nolite qrere bethel c · in
his aut locis exercebat᷑ ydolatria ꝗpter quod
ſigſicant mala loca vt ꝓſtibula tabernaſ:⁊ alia
m qᷣb exercet vilia q̃ ſunt a ſidelibus euitãda
ne foꝛte ↄ⁊burat᷑ domꝰ ioſeph ·i ecca v? mẽs
huana q̃ ẽ domꝰ chꝛiſti pꝑ ioſeph ſigſicati Qui
Zuᷣtitis G tagit᷑ caſꝰecce magis ni ſpali. ⁊ pᷣmo
qᷓntũ ad maioꝛes q̃b dicit᷑ qᷓ2uᷣtitis ĩ abſinthi

um iudicium pauperes muiſte 2-demnando

L⁊ uiſticiã in terra relmq̃tis eaʒ ꝓpter muera
diuitũ omittedo. facieteʒ arcturu et oꝛionẽ
Aſtellatões ſunt iõ ſigſicat pᷣlatos bonos eccle
ſie Apoc̃ i.· Stelle ſepte ageli ſunt ſeptẽ eccian.·
ĩ ep̃i eaꝝ· et ↄuᷣtente ĩ mane tenebꝛas ilumi
nãdo ſua gtia peccatoꝛes·ſ matheũ et paulum
et alios plures. et diẽ in nocte ↄtrariũ pint
tedo iudicõ ſuo nobᷣ occulto· Qui vocat aqᷓs
maris ł/·i.hoĩes ð ſalſedĩe cupiditatis irene ad
celeſtis dulcedinis deguſtatõne eleuãdo. ⁊ ef

fundit eas ·. per pluuiam ſalutifere doctrine
populum docendo · Qui ſubridet vaſtitatem

ſup robuſtum dyabolum de quo dicitur job

xlj·nõ eſt poteſtas ſup terrã q̃ ei pet De ſpo

liatõe vᷣo eiꝰ gaudʒ deꝰ. Qdio babuerut coꝛri
pietẽ in poꝛta ⁊c h ſcdo ðᷣſcribit᷑ caſus ecce q̃n
tü ad minoꝛes q̃ rebellãt vitati facte p iudicẽ
vł dẽe p pᷣdicatoꝛẽ·iõ ſubdit᷑ et loquẽtẽ pfecte
C ··h̊ q; ĩ iſtis ſunt aliq̃ potetioꝛes ⁊ aſtutõꝛes
alijs domos 2 heditates alioꝝ iniqᷓ ſubthetes
de qb ſubdit · Idcirco pro eo ꝙ diripiebatis
paupereẽ ⁊cet ſubdi pena: domos q̃dro la
pide ediſicabitis · cu ſumptib⸗ magnis et nõ

habitabitis ĩ eis ꝙ; ſcriptũ ẽ eſa xxxiij· Ve qui

pꝛedaris nõne ⁊ ipe pᷣdaberis · Aliter põt expo

7

habitat in ea x gratiã Sodẽ mõ exponat᷑ quod

ſubdit· Vmeas amantiſſimas ⁊c et ſubdiĩ c.··

X 8

m de doctoꝛe vano qui edificat eccleſiaʒ·m non

mi

re
lle
lde
ect
iue

An

le,
u
10

0

n

—

— —æꝗ

Lquia ego cognoui młta ſcelera veſtra d eſt

peccata contra deum· et foꝛtiai eſt.grauia
peccata vr̃a 2tra ꝓximũ: hoſtes uilli i·
iuſticie · ponit᷑ hic iuſtũ neutraliter · Ideo pru
des ·prudẽtia mũdana quał ẽ iudex malus⁊

aduocatꝰfalſus· in tpe illo tacebit ſ. iudicij

ideo pᷣmonet eos ad bonũ d. Querite bonuʒ.
X et ſequit᷑ cã cũ da·ſi foꝛte miſereat᷑ domi .
nus deus exercituu reliquijs ioſeph i. penitẽ

tibus qᷓ ſunt reliquie chꝛiſti p oſeph ſignatidt

q ve penitentes ſunt peccata lugentes ſequit᷑

Ln omib plateis planctusquantũ ad ciues

Let in cunctis qui foꝛis ſuntquantũ ad cãpe⸗
ſtres. Et vocabũt agricolã ad planctu id eſt
religioſos laboꝛantes circa agruũ dñicum vt ad
iuuent eos ſuis oꝛõmibb ad deletõnẽ ſuoꝝ pec
catoꝝ et eos qui ſciunt plangerei·paupes qꝗᷓ
cõiter ſunt in planctu dando eis elmoſinas ſe

cundũ illud danieł· nij· peccata tua elemoſinis

redmie ⁊ mmiqᷓ̃tates tuas ſin miicoꝛdijs paupe:
rũ traſbo m medio tui · coꝛdis ↄpuctõnem
dando tibi · ¶ Ve deſiderantibo diẽ ⁊c · Moc
miſhice poteſt exponi de pᷣmo aduentu chꝛiſti
qui ð dies·xoxnj·nox pꝛeceſſit dies autem ap
pꝛopinquauit · Munc aut die iudei deſderaue

rüt tñ in euis aduentu maioꝛes pꝓ inuidiã et

minoꝛes per maioꝛũ deceptõeʒ vt in pluribuſ
excecati fuerunt· et ſicut dies dñi apter eoꝛuʒ
malviã fuit eis ad damnatõeʒ et etiã ad deſtru
ctõnem tẽpałe mdeo ſubdi᷑. Quomõ ſi fugiat
vix a facie leonis Tudei naq; rebellauerũt ro
manis tepe neronis q̃ ꝗpter crudelitatẽ dicit᷑
leo · et occurrat eis vrſus per quem ſigni

fſicat᷑ veſpaſianꝰ qͥ ꝗpter dicta robellionẽ venit

cont᷑ iudeâ et imnitat᷑ manu ſua ſup parietẽ ſ·
tepliad qð vltimo fſugerũt iudei et moꝛdeat
eum coluber ꝓ quẽ ſignificat᷑ tytus q̃ capto tẽ
plo iuſſit ſacerdotes occidi · Odi ⁊ ꝓPieci fe
ſtiuitateſ vr̃as /nã a tpe moꝛtis chꝛiſtilegalia

fuerũt moꝛtua. Kuſer a me tumultũ carminũ

learmnia leuitaꝝ q ceſſauerũt teplo ↄbuſto
t reuelabit qſ aqua iudiciũ rpunitio iuſta
undans I magna. tunc udei ptim fuerut

occiñ et ptim captiuati· Nunqd hoſtias ⁊ ſa
criſicin obtuuſtis mibi in deſto rĩ templo api

moꝛtẽ chꝛiſti ꝗphanato·q dnõ· xl annis tot
em̃ anni a paſſione chꝛiſti fluxerũt vſq; ad de

ſtructionẽ tepli: cũ H̊ duo amq̃ non ↄ2putan

tur ꝗpter paucitatẽ vltra numen pfectum et
poꝛtaſtis tabernacula moloch qᷓ interpᷣtat᷑ rex

ideo p h̊ ſigniſicat᷑ tributũ qdð reddebãt ceſari

de q̊ dixerut iohxix · non habemꝰregẽ niſ ceſa
rem ·ſyd dei veſtri quẽ feciſtis vobis qð pt
exponi ð quodã ſalſo meſſia quẽ receperut pꝰ
deſtructionẽ tẽpli · de q̊ exponebãt illud nüueri
xxiij· Oꝛiet᷑ ſtella ex iacob ⁊c · Et migre vos
faciẽ trans damaſcũq̃ interpᷣtat potꝰ ſangnis

r

q poſt eoꝝ occiſionẽ ꝑ romanosreliqui fuert
venditi ad diuerſas oꝛbis Vres deducti
Rqui opulentieſtis m ſyon.
IHlic ad literã arguit᷑ malicia maꝛoꝝ
regni inde et iſrael et ſpecialiter ſa/
cerdotũ · Vnde 2 ca· ſequenti expᷣmi
tur amaſias ſacerdos: q̃ multis plagis afflixit
amos ꝗphetã cꝰ filius oſias ipʒ p tempa vecte
tranſ hxit vt dicit hieꝛoꝰ.m ꝓlogo hiuus ꝗphe
te · miſtice veꝛo p hoc ſigniſicat᷑ malicia pᷣlatoꝝ
ecckie maloꝝ et alioꝝ eiſdẽ in malis miſtrãtiu
cum dicit· Ve qui opuleti eſtis ð rapmna· in
ſyon id eſt eccleſa. et oſiditis in monte ſama
rie /id eſt· i regia poteſtate eo ꝙ in ſamaria
eꝛat palatiũ regale vt dicit᷑ij xeg. xxjaliqᷓ naqʒ
pᷣlati negocijs regalib ſe ingeꝛut ⁊ gregẽ ſuu
deꝛelinquũt vt libeꝛius poſſmt mala agere cõ
ſidentes ð regia poteſtate ingrediẽtes pom
patice vt patet ĩ ſamilijs equis et exceſſibus
alijs · tranſite m calampne ꝛc · id eſt · 2ſidera
te terꝛas inſideliũ ſi latioꝛ teꝛminꝰ eon imino
veſtro eſt.id ẽ· ſ ſunt magis duites et magis
honoꝛati qᷓ́; vos eſtis inter chꝛiſtianos.qdnõ
nam plati chꝛiſtianoꝝ et clerici ditioꝛes ſunt 2
masgis honoꝛati qᷓ; aliaꝝ gentium et ꝗpte: hãc
ingratitudinẽ grauius punient᷑.ideo ſequitur.
Qui ſepati eſtis ·in dei p̃ſciẽtia ab electis. ⁊

aqpinquatis ſolo miquitatis · veſtros ſubdi

tos pue:ſe indicaudo · Qui doꝛmitis in lectis
eburneis id ẽ · mnmis curioſe et ſumptuoſe pa
ratis ⁊ ibidẽ luxuriã exeꝛcetis: qui comeditis
agnũ de grege ⁊c· mimis caꝛnaliteꝛ vuiendo·
Lq canitis ad vocẽ pſalterij· ꝓpꝑ mimos meptaʒ
leticiam exeꝛcendo· ſicut dauid putaueꝛunt ſe
habeꝛe vaſa cantici·.q· d· ñ eſt ita · qꝛ dauid vte⸗
batur pfalterio ad laudes domim decãtandas
Nr boree mi phialis vmũ /exceſſiue ⁊ mimis de
icate · optimo vnguento delibuti ad odoꝛẽ

carnis vetre· et mbil patiebãtur ſupꝛa ztri:

tione ioſephid eſt/populi ſui tpaliter et ſpua
liteꝛ afflcti · I Quaqpteꝛ. Mic equenter
ponit᷑ pena cũ dici Qua ꝗpteꝛ nüc migrabut
vC]··ſcʒ ð delectatõe pᷣſenti ad penã mſeꝛm De
teſtoꝛ ſupbiam iacob.i. illoꝝ qui alos volut
calcare eo ꝙ iacob ſupplantatoꝛ mteꝛpꝛetat᷑ et
domos eꝰ ſequaces ſupbie ipon·¶ Hñ reli
qui fuerint decem viri ad danduʒ eis locuʒ pe
nitendi et ip̃i moꝛient᷑in peccatis ſuis eo ꝙ
tempe ceſſo ſunt abuſi et tollet eu ꝓpinquuſ
ſuus id eſt· demon ſibi ſuggeꝛens mala die ac
nocte tollet eu ad penã geßenne · et combuẽe
de genere bona que dicunt᷑ effer: qꝛ nõ valet
ſic defuncto · et dicet ei qui in penetralib do
mus eltid eſt· demoni qͥ inſidiat᷑ viuentibus.

lnunqd adput eſt apud te ſci aliqs adducedꝰ

ꝛb ignem gebenne. Et dicet ei ſq; demoni ſie
querenti: tace et nõ recoꝛderis nomnus domi
ni id elt · nõ dicas aliquid vnde malus homo
viuens habeat occaſonẽ penitendi · ſẽ p hoc ꝙ
demon dixit cypꝛiano mago:/ꝙ cruciſixus erat
maioꝛ omniũ ·ideʒ cypꝛianus uerſus fuit ad
chꝛiſtu · q; ecce mandauit domm? .id eſt· pmi
ſit ꝙ mali pmaneant in ſecib ſuis ex eoꝝ ðᷣme⸗
rito· Apoxxij. Qui in ſoꝛdibo e ſoꝛdeſcat adhuc
et domũ maoꝛem pcutiet ruinis d elt clen
malum pmittet ruere de peccato in peccatum

Let domũ minoꝛẽ ſciſſonim.i eſt· lacoꝝn cõ⸗

munitatẽ in diſſenſionẽ· ſiẽ vdemus p guerꝛaſ

eoꝝ admuicẽ . Nunquid currere queut in pe:
tris ẽᷓqdnon qm eſt ↄtra ſolitu curſum · St

ſic aſſueti malis ñ poſſunt agere bonũ: Miere.
xiij· Si poteſt ethiops mutare pellem ſuã aut
pdus varietates ſuas et vos poteritis bñ fa⸗

cere cũ didiceritis malũ: qm zuertitis in ama

ritudinẽ iudiciũ c innocen tes ſiuſte 2dem:

nando · qui letammi in mibii.id eſt in bonis

terrenis.mhere.ij. Aſpexi terraʒ et ecce vacua
erat et nihil · qui dicitis c attribuentes vob

poteſtatẽ a deo vobis datã· et ſubdi pena · ec

ce ego ſuſcitabo ſup vos genteʒ id eſt · demo
num ferocitatẽ qui nomine gentis ſigniſicant᷑

eo ꝙ a gentiba m ydolis colebant᷑· et cõteret

vos totaliter pᷣmo p culpã et pꝰ p penam.

Sc oſtendit mihi dom inus deuſ
hiic ad litera deſcribit᷑ duplex pla⸗
Sa quaʒ oſtendit dominꝰ amos ꝓ
khete m terra ventura: pᷣma ſuit lo

ignis deuoꝛantis. hͥ vtraq; ſuit impedita:· Mi

ſtice ꝑ ꝗphaʒ q̃ olim dicebat᷑ vides vt habet · ·

reg.ix · ſigniſicat᷑ bonus religioſus cõtẽplatõn
diume intentus · qui tribulatõne ſup ppłm im

minente debz vt de eam auertat feruent oꝛa
re · Poteſt etiã p plagã locuſtaꝝ ſigniſicari pla

ga detractoꝝ qui rodere ſtudent vitã ⁊ famã
bonoꝛuʒ et ꝑ plagã ignis culpa cupiditatis et
carnalitatis ꝓ quaꝝ auerſione debet religioſ

deum exoꝛare et tanto deuotiꝰ q̃nto plaga ſpi

rituahs peioꝛ eſt coꝛpali · St ecce dominus

ſtans ſup murũ litũ ⁊c]· Ad literam plintõoʒ

muri ſigniſicat᷑ circa regnũ irael ꝓtectio der ·
et p ceſſatõem linitõis ſubtractio diuine ꝓte
ctõnis· ⁊ hoc ꝗpteꝛ ydolatrie vicuum mduratũ

DHer boc aut ꝙ amos lſtanter hoc denũciauit
ſigniſicat ꝙ bonus et ↄſtans pᷣdicatoꝛ denun

ciare debet penã debitã peccatis magnatoꝛum

NHer amaſiã ſacerdotẽ·qui voluit ipᷣm terrere·

et ſic de terra iſrael effugare ſigmiſicant᷑ mali

ſacerdotes · qui p ſe et alios nitunt᷑ repellere ve
ritatis poicatores et ſicut in penam buiꝰ vxoꝛ
amaſie fult adulterio polluta et ip̃e captiuꝰ ad

euſtarum germinãtia coꝛrodentiũ ſecuda fuit

terrã pollutã ductꝰ.⁊ bidẽ moꝛtuꝰ ⁊ filij eiꝰ

T filie gladio occiñ ſunt · ſc talis ſacerdotis pro⸗

chia polluit᷑ vicijs et filij eius et ſilie ſpales ca
düt gladio demonis · ⁊ ppſe ducit᷑ ad terra pol
lutã inferni q dici᷑ terra tenebroſa· ⁊ ipᷣe moꝛi

tur i moꝛte ſecũda ·

Ec oſtendit mih dominus de⸗
Hiic ad lrãaʒz deſcribit᷑ punitio ifrae⸗

nitõ maloꝝ chriſtiaoꝝn Circa quaʒ

ſciẽdũ ·: p vncinũ ſit ſcda collectio pomon·ſ·

illoꝝ que ſunt in alto ⁊ ſic non pñ̃t colligi ſola
manu.Vncinus vltimaʒ punitõeʒ ſigſicat · et ſic
dici Venit ſims ſup ꝓꝑm meu ·ſ.peccatoꝛẽ
LEt ſtridebuũt cardmes tẽpli.i.plati qui Suiꝰ

peccãt q; alij· ⁊ dicit ſtridebũt:q; ð pena ĩſerni
dicitur mathei · vnn et xii ibi erit fletus et ſtri
doꝛ dẽtiũ Et in oĩ loco ſ.mferni ꝓijcietur ſi
lentium ·per clamorẽ cruciatoꝝ· audite B·

aure mentis vt peniteamini ante tempꝰ hiuꝰ

punitõnis· qui conteritis pauperem eo ꝙnõ
poteſt ſe delendere · dicentes quando traubit

meſſis vt ſic poſſimus mouere ltem cum in
nocẽtiba qui tempe meſſis ſunt in pace· et ſab
batum ]in quo non licet opari: et aperiemus
frumentũ id eſt exponemus venale cũ młtis
tñ fraudib· ideo ſubdi· ut umminuam? menſu
ram c· vdt poſſdeamꝰ in argento egenos i
ſeruos ⁊ ancillas eo ꝙ non poterũt ſe liberare
a debito erga nos· et quiſq̃lias frumenti veda
mus ··id eſt· inutilia niſcendo bono frumento
urauit dominus ic ponit᷑ doctoꝝ pea
Et pᷣmo coꝛpoꝛalis cuʒ dicit Turauit dommꝰ
m ſupbiam acob id eſt · firmiter ſtatuit eam
punireet p lacob qui ſupplantator interpᷣtatu⸗

ſupplantantes innocentes dictis fraudib ſigſi
cant᷑. Nunqnid ſup iſto non cõmouebi tra.
quaſ ·d· ſc ꝑ guerras et peſtilentias inſurgen:
tes ex dei iudicio · Et aſcendet quaſñi fluuꝰ.ſ.

ſupplantatoꝛ malignus intumeſcens ſupbe · et

eijciet de ſua ptate St occidet ſol ĩ merid e/

id eſt. ꝓſperitas ſupbi cadet in etate ſua virili·
ſicut frequẽter contingit St conuertã feſtiuita

tes veſtras ſ mũdanas 1⁊ meptas in lucrũ/

apter gauduum veſtrum meptum · St mnducã

ſuper omne doꝛ:ſum ſaccuʒ .ꝗpter curioſitatis
exceſſum · et ſup omne caput caluicum ꝓ cri

ſpatõne crimum · Ecce dies ·. Nhc ſecundo

ponit᷑ pena ſpũalis cum ðꝛ Et nuttam famem

m terra c quoniam pꝛopter mala potentuʒz

aliquando terra ſupponit᷑ interdicto· ⁊ ſic ceſſas

duimon ſolennis celebꝛatio · et verbi dünni pᷣ⸗

dicatio ſaltem in parte· et deſicient vrgines
pulcre id eſt · muleres minuent᷑ a deuotõe · 4

adoleſcẽtes in ſiti· iuſtie.

htarũ ·p quã miſtice ſigniſicatur pu

———————

5

0

A

de⸗

Pll
an
ſe

u
bit
n

ſt

IuG

tig

ne

—
—

— –☛ =—=

— — —

— ———— —

5

⁊Didommuʒz ſtantem· Mic amoſ
aphetat cõtra regnũ duan tribuuʒ
m quo erat domm templum ⁊ per
oc ſigniſcat᷑ cmmatio dei ſuper
miniſtros eccleſie militãtis cum dicit᷑· vidi do
miũ ſtantem ſup altare r ſup miſtros eccie
ad pumtõnem ſue malicie· pcute cardinẽ id ẽ
malum pontiſiceʒ ⁊ 2nioueant᷑ ſuplimmaria

id eſt · punmiant᷑ mal clerici ab eo ſuppoꝛtati et

ſubdit cauſa cum dicit᷑ · Ruaricia em in capite

oĩm · ·qui caput eſt eon · ⁊ nouiſſimũ eoꝛũ in

gladio cadet id eſt · minimus de clero dei vm

dictã non euadet Non erit fuga eisſcʒ a di

vindicta deo ſequit Si deſcenderĩt vſq; ad in
fernum id elt ſ recurrerint ad 2ſulenduz de
mones ꝓ ſua euaſione.ſicut fecit ſaul.j-·Regum

xxwiij· inde manus mea educet eos recurſuʒ

ſuũ fruſtrando· et ſi acenderint m celũ ſcõs
depꝛecando· nõ imuabunt᷑ ab eis q ſunt idigni
St ſi fuerint abſconditi in vtice carmeli id e·
ſi fuermt confiſ de oꝛõnib religioſoꝝ eis nõ
valebit · q ponut unpedimentu et ſi celauerit
ſe c q d· hoc eſt impoſſibile q; nuda aperta
oculiſ dei ſunt omnia.heb.inj· St ſi abierint in

captiuitatẽ ⁊cqdibi pſequar eoſ ſupaddedo
afflictõnem· Et dommus deus exercituu c!
quaſi d·nõ poteſt eius effectus impediri· dt

aſcendet ſiẽ oĩs riuus ⁊c Sxponat᷑ ſicut in capi
tulo pꝛecedeti Qiu ediſcat· Mic loquit᷑ de bo

nis eccleſe mmniſtris· d. Qui ediſicat aſcenſi ⸗

nem ſuã in celo . diuma ⁊templando · 2 faſci·
culum ſuum opa pietatis exercẽdo· Qui vo
cat aquas maris id eſt · vere penitẽtes ad ſui

cognitõnem· et effundit eas per ſanã doctri
nam vt patet in paulo· Nunq; vt hilij ethvo
pum eſtis hoc ðꝛ ꝗpter aliquos qui poſt diuui
nam vocatõneʒz ad vomitu reuertunt . et ſic pe⸗

ioꝛes fiunt q; pus · Nunqd nõ iſrael aſcẽdere

feci de terra egipti ide tenebꝛis peccati:q/di·
ſic. ꝗpter quod reditus ad vomituʒ aggrauat
peccatũ. Et ſeq̃t pena cũ ðꝛ. Ecce madabo ego
et concutiã c In die illo ſuſcitabo taberna
culũ ⁊c· Iſtud vſq; ad finẽ capłi expoſui lrakr
de aduentu chꝛiſti qð alij doctoꝛes exponunt
de reediſcatõne templi p zorobabel· et ſocios

euis · Sdt ſic expoſitõ mea literalis ẽ etiã ſpũalis

tranſeo quo ad pꝛeſens
Sxplicit amos propheta.

reſpectu illius expoſtõnis· ꝗpter qð de alla p

N

. Incipit abdus propheta.
)CK

ttiſio abdie que literaliter ĩitel
lecta ẽ ð deſtruc tiõe ydumee
Apter tria · ſcʒ ꝗpter pᷣſumptio
nem de ſua foꝛtitudine ſpecia

liter quantü ad ſitum terre et

apter pᷣſumptõem de magnitudine ſue ſapiten
tie ibi.· Non eſt pꝛudentia et ꝗpter odiũ fra
ternum ibi. apter interfectõem . Miſtice vo
p edom ſigniſicat᷑ omnis pᷣſumens de ſua ſoꝛti
tudine ſimilter pᷣſumens de ſua ſapientia lecu
lari ⁊ ſimiiter pſeuerans in odio fraternan qd
eſt fatuũ et iniquũ ·nam in moꝛte deſicit coꝛpo
ralis ſoꝛtitudo mtm ꝙ moꝛiens non poteſt ſe
defendẽ de muſca · ſimiliter ſapientia q ſic die
augꝰ in ſermone de mnocentibhac animaduͥ
ſione pcutit᷑ peccatoꝛ vt moꝛiẽs oblunſcat᷑ ſũu
qui dum vuieret oblitus elſt dei · imnliter odiũ
fraternũ multu nocet moꝛienti·.qꝛ apter B pau
ci valde compatiunt᷑ ſibi. dt ſic patet deſtructõ
pᷣſumentis malgni· et in monte ſyon erit ſal
uatõ ſtud vſq; ad finẽ capituli uteraliteꝛ ex·
poſui de aduentu chꝛiſti ꝗꝓpter quod de alia ex
pontione ptranſeo ſicut m fine· amos aphete
dictum elt
Sxplicit abdias propheta·

Incipit ionas propheta
)QRRX. F. GE fIr.
XT factum eſt verbum do
mmi » ·DPer ionã que wdiẽs
minſt ad pᷣdicandũ t niniuez
—— ſigſicat euangelij pᷣdicatoꝛ et
nomen ſonat q; ionas inter
pꝛetat᷑ columba · pᷣdicatoꝛ autẽ
icitatis columbine ⁊ carẽs ama
ritudinis ſelle · hlium amathi id eſt · veritatis

Dicut filius dicit᷑ qui euus inſtictũ ſequit· Ro.

vnj · Qui ſpiritu dei agunt᷑ hi nilij dei ſunt· Tta ſi
lius veritatis debet ee p̃dicatoꝛ ipᷣam ſimplicit
ſequendo· Vade min niniuẽ que mterpᷣtat ſpa
cioſa·ideo ſigmiſicat mundi van itateʒ que diffu

ſa eſt p oꝛbe · Vnde cuidã religioſo pᷣdicãti

vanitates mundi quidã moꝛdaciteꝛ dixit· Erat
compatiamini mudo:nam emendabit ſe. t cũ
frater aſſerẽt oppoſñitũ ille ſubuinxit · imo q; reiu
gionem i trauit et ſic frater ↄfuſus obmutuit
St ſurrexit ionas vt fugẽt in tharſis · nã pᷣdi
catoꝛ ex bumana fragihtate declinat pdicandi
laboꝛem · et vt euitet magnatoꝝ maliuolentiã
et deſcendit oppen · que mntpꝛetat᷑ pulcra nã

lbenter declinat ad locu vbi ſibi pulcra facies

oſtendit᷑ et bonũ zunuũ pꝛeparat᷑ et muenit
nauem euntẽ in tharſis que minterpᷣtat᷑ explo
ratio gaudij et ideo p hanc naue intelligunt᷑ p
ſone que p̃dicatoꝛẽ inducũt vt tranſeat ad dele
ctabila mundi. ⁊ dedit naulũ eis.ſuppoꝛtan
do eos in aliquibus illicitis:· Dommus anteʒ
miſt ventũ magnũ c id elt· contritõms ſpm
qm̃ talis pᷣdicatoꝛ pcipit deſectum ſuum et ſic
peccatum ſuum vere recognoſcens mittit᷑ in
mare id eſt in amaritudmem penitentie · et pi

ſeis ſuſcepit eum· ne ſubmergaĩ id ẽ chꝛiſtus

p piſcem ſigniſica tus in cuius oꝛe ſtaterem in

uenit petrus · math· xvij ſuſcipit penitenteʒ ne
deſpans abſoꝛbeat᷑ et erat ionas in ventre pi
ſcis tribus diebp quos ſigniſcant᷑ amara cõ
tritio:integra ↄfeſſio et debita ſatiſ factio. Et
oꝛauit ionas ⁊c q; vere penitentes debet oꝛa
re feruenter ꝓ peccati remiſſione· et ꝓ duume
gratie mpetratõne et ſi fuerit oꝛõ pſeuerans
exaudiet᷑.meo ſubdit᷑ et exaudiſti me ꝓpt᷑ qð
poſt oꝛõem ſequi᷑ · et dixit dominus piſci id
eſt chaſto hommi: et euomuit onam m ari⸗:

dam Gr⸗ toren reducens ad ſalutem ·

—

ad onam ſecundo ꝛc.
Quomã pᷣdicatoꝛ cognoſcens ſuum

pdieatõnis officiuimõ ſequit᷑. Gt ſurrexit io⸗
nas la ſomno negligentie· et abiſt ĩ niniue.
pꝓ actum dilgẽtie: et lamauit et dirit adhuc
quadꝛaginta dies et mniue ſubuertet ·et ſub⸗
intelligitur nin peĩtentiã egerit vt ex ſequenti⸗
bus apparebit et deo p iſtos quadꝛaginta di
es mtelligit᷑ penitentia pfecta · Vnde moyles
legit᷑ ieiunaſſe diebus quadꝛagintaexoxxiuj·
et helyas.iij· xes·xix·et chꝛiſtus mathmj tam̃

niniue ſubuerſa fuit a ſtatu culpe in ſtatũ gra

tie · pm illud ꝓuerb. xij· VYerte impios et ñ eꝛut
ſcʒ impij wdeo ſequit᷑ in fie ca · St vidit deus
opera eoꝝ /id eſt· appꝛobauit · q; cõuerũſi ſunt
a via ſua mala: ) Q0ρ. 311¼.
FTaffhctus eſt ionas 20 .
Sicut dictũ eſt ſupꝛa pᷣmo ca p io
nam ſigniſicatur p̃dicatoꝛ·qui auqn
Xſugit laboꝛem et plus debito fouet
carnem ſuã nam aliqn bonꝰ doꝛnutat homeꝛꝰ
et ſic in ꝓpoſito ionas timens notari de falſita
te ꝗphetie deſderabat ſubuerſonẽ miniue · ꝗp
quod ꝑ ipᷣm ſignificat᷑ pdicatoꝛ doctoꝛ vel pla
tus quicunq; qui plus appetit cõmoduz ſuu ſcʒ

fame vel pecunie q́; auditoꝝ vel ſubditoꝛuũ bo

num ſpũale:nam aliqñ plus dolent de boni te
poralis ſubtractõne qᷓ; de auditoꝝ vel plebis
tranſgreſſone. idᷣo ſeꝗ̃t· St egreſſus eſt ionas

de cuntate egredit᷑ ei p̃latꝰ ð ſua cuntate qñ tã

parũ curat de ſubditoꝝ ſuoꝝ ſaluteet tin ãxia

tur de boni tempal amſſione. et fecit ſibnnet

vm bꝛaculũ in delectatõne tpalium·⁊ idem ſi

gnificat᷑ p ederã cito ꝓductã et cito arefactam

Nam huiꝰ mudi delectatõnes ſunt valde bre
ues· ꝗpter quod de ſubtractõne eaꝝ ſapientiby
nõ eſt doledũ gpi qð ione doleti de arefactõe

edere dicit a dommo. Dutas ne bene naſteril

tu jid eſt· rõnabiliter quaſi dicat nõ ſed valde
irrationabilter.
Cxplicit ionas propheta.

Tfactum eſt verbum dommi

defectum debz ardentus exercere

Incipit micheas propheta
cimm eſt ad micheam.
qui mterpꝛetat᷑ hummtas hu
mlibus em̃ duͤia ſecreta re⸗

vV

Pec a ſapientib ⁊ pꝛuden tib⸗
et reuelaſti ea puulis moꝛaltiten qui inter
pᷣtatur hereditas:nam vere humiles ſunt celo
rum heredes· Mathv. Beati paupes ſpũ quo
niam ipoꝛum eſt regnum celoy · quod vidit
ſup ſa ma riam que mterpꝛetat᷑ cuſtodia domi
ni ideo per eam ſigniſicant᷑ pꝛelati: et hieruſa
lem que paciſica interpꝛetat᷑ ideo p eam reh⸗
Sio ſigniſicat᷑ et de punitõne iſtoꝝ ꝗpter ſuaʒ
maliciam hic agitur ideo ſequit. Quia ecce do
mmus egrediet᷑ de loco ſuo non p lecale mo

tum ſ̊ pꝑ punitõnis effecrum· Vnde ſequit· Cct

2ſumentur montes lid eſt pncipes et pꝛelati·
et valles ſeindent᷑ id eſt mali religion in hui

Erbum domimi quod fa⸗

litatis lkatu locati: ſicut cera a facie ignis ſcʒ

infernalis· ideo ſubdit. ſicut aque ꝗᷓ deſcendüt
in pꝛeceps id eſt· m ĩferni ꝓfundu In ſcelere

iacob ome iſtud ji.ꝓ ſcelere ſupbi· eo ꝙ iacob

interpꝛetat᷑ ſupllantatoꝛ:ſuperbi vero pncipes

et pᷣlati anos volunt ſub pedibus tenere · ⁊ in
peccatis domus iſrael.id eſt maloꝝ religioſo

rum·qui dicunt᷑ domus iſraeleo ꝙ p contem,.·

platõnem debent videre deum · et ipi p imita

tõnem vident mundu · Quod ſcelus iacobi·
ſupbr nõne ſamaria id eſt eccleſa eo ꝙ ſama
ria interpᷣtatur cuſtodia dominrnuc aũt in ec

clena maxime viget ſuphbia· St que excelſa iu
de id eſt offenſſones plebis chꝛutiane non⸗

ne hieruſalem q· dicat ſic· et p hieruſalem ſis
hcatur eccleſa cuiꝰ mal clerici et religioſi ſuis

exemplis dant popularibo occaſione peccandi.
Et ponam ſamariã id eſt eccleſã· min aceruũ

lapiũ per diſſipatõnez moꝝ pmiſſiue tñ · et

detraham m vallem ſcz inferm · lapwes eiꝰ .
id eſt induratos miquitati· 1 fundamẽta eiꝰ
reuelabo.i:maliciam euis occultam maiĩfeſta
bo per penam apertaʒ· et omĩa ſculptilia eiꝰ

id eſt. conſiliarij mali qui interrogantur ſicut

ydola· conſcident᷑ . n gladio diuie ſententie
punient᷑ · 1 omnes mercedes eius ſdeſt ſimo

„

