Ad hanc igit᷑ expoꝛtatõem eius dep̃cãtes do
mmum ⁊æc nam p oꝛõem deuotam demones
debellant᷑ · Vnde dicit iohes os aureũ Quis nõ
hoſtem oꝛando deuicit· oꝛõibo damek vila pan
dutur ſopuint flame · fere ebeteſcũt · cadunt ho
ſteſ· inimici vmncunt᷑qᷓ3to em̃ purioꝛ frequenti
oꝛq; fuerit celebrata oꝛatio tanto celeriꝰ erit de
boſte vmdicta. QA.
NVnciatumq; eſt oloferm 2c ·
Quando em̃ dyabolus peipit aliqᷣſ
ſe pꝛeparare ad reſſtedum ſibi. tuc
Srauus querit eos muadere et pſe

qui:ideo ſubditur. Dicite mibi quis ſit iſte po
pulus c· Vnde dicit leo papa non deſinit ho

ſtis antiquus tranſſigurans ſe in angelũ lucis

deceptõnum laqueos vbiq; pꝛetendere · ommũ
diſcutit conſuetudines · ventilat curas ſerutatur
affectus· ⁊ ibi querit cauſas nocendi vbi quẽq;
viderit ſtudioſus occupari. Tunc achioꝛ 2c.

per iſtum q̃ gentił erat et multa de diumis be

neſicijs filijs iſrael collatis narꝛauit quoꝛuʒ ſen
ſus miſtici in loeis ſuis poſiti ſunt ex quibus in

fine concluſit conſilium contra ſilios iſrael·ſqua

liter poſſent faciliter debellari· ſignificantur he
retici qui ex verbis xpᷣiſtudent catholicos im
pusgnare ſicut iulilanus apoſtata ex hoc ꝙ chꝛi
ſuus dic luẽ xiiij· niſi quis renũciauerit ommb⸗

que poſſidet ñ põt meꝰ eſſe diſcipulꝰ.facultates

et patrimonia chꝛiſtianoꝛuʒ auſerebat·⁊ ſic aua
ticiam ſuam ex euangelij teſtimonio coloꝛabat o

ℳℳ

et ſimiliter peretici erꝛoꝛem ſuum ſtudẽt ſacre

ſcripture teſtimomijs coloꝛare·

VN.

dicens veritatem mecurꝛit ſupboꝛuʒ
mndignatõnem. ſ gnifſicant uli qui ar
guunt obſtinatos:quia non ſequit᷑ inde coꝛre⸗

ctio· h̊ contra eos indignatõ· Vnde dicit ohan

nes os aureum · Incurꝛit oduum quiarguit cri

minoſos:Pꝛelatus tñ qui tenet᷑ ex officio coꝛrxi
gere· non dehet apter hoc a coꝛrectõne ceſſare
Doꝛro ſiij iſrael 2c piſtos qui deſcenderũt
ad ſoluendum achioꝛ vmculaſigniſicant p pdica:

toꝛes ⁊ confeſſoꝛes qui ex fraterna caritate cõ

delcendunt ſoluere vmcula peccatoꝝ et ĩter in
ſtos dant peccatoꝛibo locumet faciunt eis de ſa

cramento eukariſtie nobile Zuiuium ·

CX. VII:

iſte totum exercitũ 2gregauit ad ſi
lios iſrael inuadendum eo ꝙ ſibire
ſiſtebant·ſigniſficat᷑ ꝙ dyabolus vlti:
mum de potentia facit ad debellandu ilos qui
ſtudent ſibi reſſtere vigoꝛoſe · Poꝛro olofer:
nes dum circuit ⁊c· per fontem qui mfluebat
aqueductum in bethulia:ſigniſñcat᷑ chꝛiſtuſ qui

fons eſt gratie a quo aqueductꝰ gratie fluit in
eccleſia· hũc aũt ſontem dyabolus nõ poteſt tã⸗
gere ſed gratie fluxum ꝓut recipi mn hommi

bus frequenter mtercidit p peccatum moꝛtale.

Srant tñ nõ longe a muris fonteſ p quos ſi
Sniſicatur ſacre ſcripture quan potu reſocillan

tur exiſtentes in coꝛdis amaritudine apter qð
dyabolus nitit᷑ eos ab hoc potu ſimpliciter ar⸗
cere vt ſic valeat eos ſupare · Tunc ad oʒꝛã cõ⸗
gregati omnes ⁊c p iſtos ſigmſicant᷑ querulo
ſi de defectu victualium et potiſſimme rehgioſi

qui non ſunt contenti de his que mmiſtrantur
ſibi et eoꝝ querimonia aliqn ſupioꝛẽ ĩ ſducit ad

concedẽdum aliqua incõuenientia p qᷓ leditur
oꝛdims diſciplma:Vñ dicit gres imn moꝛa . Pꝛo
qualitatibus ſubditoꝝ diſponunt᷑ acta regetiuʒ
vt ſepe ꝓ malo gregiſ etia vere boni delmnquat
vita paſtoꝛis· RK. VIIII:
T factnz elt cuz audiſ ſet hec ver
ba uudich vwdua c. per quam ſis
ſicatur eccleſa que tpe magne tribu
lationis vdua videtur eo ꝙ euis
ſponſus ab ignoꝛantib eam dicit᷑ ad tempꝰ de
ſeruiſſe deo ſubditur· ſila merariid eſt ama-⸗
ritudinis ecclena nãq; tri bulatõnis tpe bene di
citur fina amaritudins:ſicut magnus peccatoꝛ
dicit᷑ filius ſiquitatis erat em elegãti aſpectu
nam eccleſa non habet maculã neq; ruga m vt
dicitur eph· v. cui vir ſuus reliquerat diuitias
multas lchꝛiſtꝰ em eccleſe ſponſus dedit ei do

MDW

factum eſt quod cum Nath et
loqui achior ⁊c ¶ Der hoc ꝙ iſte

ofernes autem 2c Der hoc ꝙ

na a ſprituſfancli i que eſi unt vald pcioſa Hec ita
ꝙ; cu audiſſet qm oʒiaſ ⁊c eccleſa nãq; reꝓbat

condeſcenſione rꝛatõnabiẽ ſupioꝛis ꝓ querela

rꝛationabili ſubditoꝝet ſimiliiter querelas eo

rum · et hoꝛtatur ſupioꝛes ad conſtantiã et infe

rioꝛes ad debitam patientiaz: et pꝛeſ biteros ad

autructionem populi et con foꝛtatõnem·
X
Vbus abſcedentn bus 2c·

ms tempe debet deum deuotius ex

per hoc oſtendit᷑ ꝙ eccłia tribulatio

oꝛare et ĩeiunijs et aſperitatibus pe

— nitentie ſe mag ſolito coꝛam deo humnliare vt

eius auxiluim impetretur ·
K.

ctum eſt autem 2c Ar polt

— tus quo ſponſo ſuo debeat placere
cum dicit᷑· St lauit coꝛpus ſuũ·. qðᷣ
ſcongregatio fiᷣlium aquis contritõis et de
uotionis · et vnxit ſe mirꝛo optimoid eſt vn
Zuento de mirꝛa optima facto p qð ſigniſicat᷑
virtus caſtitatis eo ꝙ conbuat carnem a putre
factione luxurie ⁊ diſſolutõms· et diſcrimina
uit crinem capitis ſuicaput eccleſie chꝛiſtus ẽ·
et eiꝰ crmes ſut ecccleſe mmniſtri qᷓ debet adhe
rere capiti et eſſe diſcrimmnati · · p oꝛdines debi
te diſtine ti · et officijs ſuis intenti · et impoſuit
mitram ſup caput ſuũattribuẽdo xpᷣo qdquid
eſt in ea vᷣtutis ⁊ bom et induit ſe veſtimetis
iocunditatis ſue id eſt virtutib ſanctiſ que di
ſponunt ad iocunditatem patrie celeſtis· Roꝝ·

oꝛationem eccleſie deſcribit eiꝰ o⸗na

xiij· Induamur arma lucis ſicut in die honeſte

ambulemꝰ. Tnduit q; ſandalia pedibo ſuis af
fectiones ſuas ſacris meditatõnibb muniendo:
Laſſumpſit q; dextralia ł ſponſum ſuũ dulciter
amplexando· lilia . geſtus ⁊ motꝰ caſtiſſimos
obbuando· maures eius verba deuote audi
endo · et anulos euis mãdata opi adimplẽ
do nam anuli ſunt oꝛnamenta digitoꝝ quibus
manualiter opamur· ⁊ oꝛnauit ſe ommibus oꝛ
namentis ſuis ·hoc addit· quia nihil eſt omittẽ
dum de ſpuũalibe oꝛnamentis· Qui dñs ↄtulit
ſplendoꝛem · id eſt ſpualem decoꝛeʒ q̃ a ſolo ðᷣo

datur · ¶ Impoſiuit itaqʒ abꝛe ſue aſcopã vimi ⁊c]

per hoc deñgnat᷑ q eccleſia nõ incoꝛpat ſibi ali
quid de doctrina puerſa Eactuũ eſt aũt cu de
ſcenderet montem c litera ſequens aliqᷓ men
dacia et adulatoꝛia videt᷑ continere ſᷣm ſenſum
literalem· ſẽ dictum luit in expoſitõne l literali
ſenſus aut miſticusliterali contrarius nõ videt᷑
bene. conuemens ſcʒ vt ꝑ pnicõſa ſignificentur
virtuoſa · ꝗpter qð talem modũ expoñndi miſti
ce in pꝛecedentibo euitaui et ex eadem cã trãaſeo
vſqʒ ad xnj capitulu ibi· DHoꝛro olofernes lace
bat m lecto mmia ebꝛietate ſopieug per quã
ſigniſcatur illa ebꝛietas de qua dielkapẽ xvy.

Vidi mulierem ebꝛiam de languine ſanctoꝛuʒ·
Tyrannus em qui mẽbrum eſt dyaboli mebri
atur de ſanguine mnocentuũ aliquos realiter oc
cidendo et aliquos interp̃ᷣtatiue ſcʒ bona de qui
bus debent viuere violeter auferendo. Rt tale
occidit iudith· id eſt eccleſa qñ ꝗpter mala ſua
per excõicatõnem ſepat eum a cetu ſidelium et
ſicut in oloſernis occinone fuit bma ꝑcuſſio ſic ĩ
excõmunicatione debet eſſe bina monitõ · Põt
aut alter exponi vt p olofernem ſignificet he:
reſarcha· qui ebꝛius eſt peſtifera doctrina de
qua dicit᷑ deut xxxij· Eel traconũ vinũ eoꝛũ et
venenũ aſpidũ iſanabile.⁊ inipꝛetatõ 2ſonat
Olofernes em interp̃tat᷑ infirmitas diſceſſio⸗
nis · talis em infrmatur ex diſceſſione a vera h:
de et talis debzʒ ab eccleſa excõmunicari Poꝛ
ro achioꝛ vocatus venit ⁊c piſtum qui genti
lis erat ꝓpbus gentuùm deſignat᷑ ·qui vides mi
racula pᷣdicatõnem hidei ſfirmantia reliquit cul
tum ydolatrie ⁊ adheſit firmit ſdei oꝛtodoxe·

Fxit autem dnt, ad omnez po
pulum ⁊c .Poſt occiſioneʒ olofer
nis iundith ad deſtructõnem ſui ex:
R ercitus ppm muitauit· ſigniſcãs ꝙ;
eccleſia non ſolum tyranum vł hereharchã det
excõicatõis gladio ferire· h̊ etiam ei adherẽtes
pꝛout poteſt extirpare · Vna muler hebꝛea fe
cit ↄ fuſonẽ ĩ domo nabuchodonoſoꝛ· hebꝛea
tranſens interpꝛetat᷑ · ꝗpter qð eccleſia militanſ
que eſt in via tranſeundi ad patriam bene muli
er hebꝛea nommat᷑· et ip̃a pꝑ ſuam pᷣdicatõnem
facit domui dyaboli 2fuſonem· Poteſt hoc eti
am exponi de virgine maria ex hebꝛeis nata q̃ᷓ
dyabolum Afudit euis caput ⁊terẽdo · ſẽ pꝛedi
ctum fuerat Señ njiipᷣ̃a ↄteret caput tuu xc.

Vnqʒ omms exercitus 2c .
Cognita oloſfernis decapitatõe ex
ercitus euis lugit et ſimliter exter
Mimato hereſiarcha eiul ſecta dekce
re mmcipit t ſubdit᷑ modus cũ ſubdit᷑. Qm aſſi
rij non adunati c dicit᷑ em in ecdeſiaſtica hi
ſtoria ꝙ oꝛiente hereſ aliqua eius ſectatoꝛes di
udebantur in modos plures ·catholici vo erãt
in vna regula fidei ſe tenentes et ſic herenbo p
ualuit ſdes Toachim aut ſummus põtifex ꝛr
per hoc aũt ꝙ iſte benediyit iudith· ſignißcatur
ꝙ chꝛu tus pontifex ſummus benedictõnez ſue
gratie largit᷑ eccleſie ſue et omnibus pſoms in
ea exiſtentibus qꝗᷓ ↄtra dyabolu ſoꝛtit pliantur·

Vnc cantauit canticum haoc c
In hoc cantico cõtinet᷑ iius uudith
Sratian actio de ſuo pꝛoceſſu ad po
6 pull ſui liberatõnem p olofernis in
ter fectionem p qð ſigniſicatur ꝙ eccleſa de be

nehcijs ſibi collatis a domino debet ei reddẽ g

tiarum actõem·. poꝛro udith vniuͦſa vaſa bel
lica olofernis ĩ anathema oblnuonis tradidit ·

id eſt deo dedicauit dicit em anathema ab ana
qð eſt ſurſum ⁊ theſis qð eſt poſitõ:nã illa q̃ ⁊o
dedicabant᷑ ab vſu hommũ ſepabant᷑ p hocaũt
docemur attribuè deo victoꝛam cum de mun
do carne vel dyabolo triumphamꝰ.jad coꝛ · xv ·

Deo aũut gtias q̃ dedit nobis vctonã pieſlum

xpᷣm dñm nẽm cui eſt honoꝛ et gloꝛia in ſecula
ſeculoꝛum amem ·

dxplicit liber iudich.

Encipit prymus libe r machabeorum

iſſt alexander 2c·

pibus trumphauit · miſtace ſig
nihcari poteſt dommꝰ noſter
ex libertate maxima nõ ſoluʒ
ſua ſed etiam ſeipᷣm nobis donauit et de pꝛinci
pibus et poteſtatibus malignis potenter triũ

phauit. Coloij xpolians pꝛincipatus ⁊ pote
ſtates traduxit ſidenter· palã triuphans illos

in ſemetipᷣo · decidit in lectũ aſſumenſ noſtre

paſſi bilitatis deſectuʒ. ⁊ cognouit qꝛ moꝛere

tur : nam ante moꝛteʒ ſuã pluries p̃dixit ⁊ vo
luntarie ſuſcepit &t vocauit pueroſ ſuos nobi

les ·ſcʒ apoſtolos qui licet de humili plebe fue

runt ꝓgeniti tamẽ fuerunt no biles virtute et

ſprrituſſancti cari ſmatibus adoꝛnati de qua no

bilitate dici. Nobihtas ſola eſt amimũ que mo
ribus oꝛnat· quu ſecum erant nutriti pabulo
verbi diumn et diuiſit ilns regnu ſuum du að
huc vueret · na immiente ſua paſſione dixit
eis luẽ xxij. Ego diſpono vobis ſicut diſpoſuit
mihi pater meus regnuz · Item ſup ulud. dr
uiſt ilis regnum ſuu dicit glo · id eſt dunden
dum traddit · St boc modo poteſt exponi de
eccleſa mltante que frequeni dici᷑ xp̃i regnuʒ
cuius oꝛdmnatõem et diſtinctõnem p diuerſos
ſtatus ⁊ dyoceſes xpᷣe apoſtolis et eoꝝ ſucceſ
ſoꝛibus ↄmiſñt· St obtmnuerũt pueri eꝰ regnũ
vnuſquiſq; i loco ſuo nam qiulibʒ regime ſpi

vituale accepit in ſoꝛte ſua· et impoſuerunt ſibꝛ

omnes dyademata ꝛc ſcʒ dyademata martirij
et doctꝛme· et ſin eoꝛuʒ poſt eosq; pꝰ apo
ſtolos fuerunt młti epiſcopi qui ſunt ſucceſſo
res apoſtoloꝝ qui meruerut dyademata mar
tirum ⁊ doctoꝝ· annis multis hoc dicit᷑ quia
poſtea pꝑ longum tempus paulatiue refriguit
caritas in miniſtris eccleſe · in tiñ ꝙ multi ſunt
magis intenti pompis ⁊ carnalitatib·q; deſen
ſione ſue gregis ⁊ doctrine iõ ſubdit. et mkti
plicata ſunt mala in ter:ai. in ppłis ex ſupioꝝ

T factum eſt poſi tquaz per

Per iſtum alexandꝛu qui lar
giſſumus fuit · ⁊ de terꝛe pꝛinci

malis exempli. Cres· in paſio. Qum paſtoꝛp
abrupta gradit 2ſequens elſt vt ad pᷣcipitium
grex ſequat᷑· Et exijt ex eis radix peccati anthi
ochus · id eſt platus cupidus et ſupbus nã cu

piditas eſt radix ommum maloꝝ vt dicit thi ·
vjt eccleſiaſti ·x · Intium omms peccati eſt ſu
perbia· Et radix iſta multũ dyabolo ꝓcurãte ꝗ

mmauit in eccleſa: iluſtris tales em q ꝓmo

uentur ad eccleſie dignitateſ licet ſint de inimo
genere tñ reputari volunt nobiles ⁊ uluſtres

Ber ·ſup miſſus eſt:Vmeas pleroeq; in eccleſia
dei de ꝛgnobilbus nobiles de paupibus diui
tes factos·ſubito intumeſcere:pꝛiſtine abiecti
oms oblunſd · genus quoq; ſuu erubeſcè et inſi
mos dedignari parentes · In dieb ils exie

runt ex iſrael ſilij imiqui ⁊crael interp̃tat᷑ vi⸗

dens deum . deo p iſtos ſigniſicant᷑ mal religi
oſ qui p vitam ↄtemplatiuam eſſe debent ĩclu
ſ· h̊ diſcurrere queruntet diſſolutis ſecularib
familiaritate ↄiungi:et p ↄſequens in moꝛibuſ
confoꝛ mari ſicut dicit᷑ pᷣscv.t cõmixti ſunt in
ter gentes et didicerunt opa eoꝛu et buierunt
ſculptilibb eoꝝ et factum eſt illis in ſcandalum
ideo ſequit Et receſſerunt a teſtamto ſancto
dd eſt a religionis voto: et venũdati ſunt vt fa
cerent malum lid eſt totaliter dediti · Vnde diẽ
auguſtinꝰ.Sicut nõ muem melioꝛeſ ullis qui in
monaſterijs ꝓfecerunt ita non ſnuem deterio
res ilus qui in eis defecerunt · St patum eſt re
gnum m ↄſpectu anthiochi ⁊cſcut dictũ eſt
per anthiochuʒ ſigniſicat᷑ pᷣlatus cupidus et ſup
bus· et iaʒ intatũ aliqui ſunt cupidi et ſuꝑbi ꝙ

volunt tenere plures eccleſas deo ſubdit · vt

regnaret ſup duo regna /vnde ↄtingunt con
tentiones et plia. St conuertit anthiochus· ſe
quitur · ⁊ aſcendit ad iſrael cp quod ſigniſi
catur clauſtrum religionis vt dictu eſt· Diẽ at
gres·ome · x· Certe imquoꝝn ommiu dyabolus
caput eſt ꝗpter qð caput eſt imqui plati:et iðo
de vno fit tranſitus ad alium apter Znexioneʒ
eoꝝ· Tdeo anthiochus qui pꝛius ſignificauit pᷣ
latum miquũ hic ſignificare põt dyabolum qui
aſcendit ad iſrael ſubuertendo ſtatum relgi⸗
oſum ideo ſequit᷑· St accepit altare aureuʒ in

quo cremabat᷑ mcenſum· wdeo ſignificat oꝛõneʒ

deuotam · ſicut dicit᷑ p̃scxl·dirigat᷑ oꝛatõ mea ſi
cut incenſum m conſpectu tuo:que multuʒ eſt
dimmuta in locis religioſoꝝ · et candelabn lu⸗
mimis p quod ſigniſicat᷑ ſacre ſcripture ſtudi:
um· ſicut dict᷑ pᷣs cxvnj· lucerna pedib meis v⸗
bum tuum er lumen ſemitis meis · qd eſt metu
dimmutum m religioneę et quaſi ablatũnaʒ mł
ti libentius ſtudent iura cinlia et aliqui phuo⸗
ſophica et aliq̃ curioſa ⁊ nutilia et qð deteriꝰ e
ſupſtitioſa: et menſam ꝗpoſitõnis ·in qua po

nebantur panes deo ſigniſicat celebꝛatõeʒ miſ

ſe in qua conſecrat᷑ paniſ vite bec aũt eſt ablata

pꝛo magna pte q ſacerdotes religioſ ſolebãe

celebꝛare quaſi quotidie nunc ãt multi celebꝛãt
valde raroet ſine debita pparatõne· et libato
ria et phyalas ⁊c per iſta ligmiſcat᷑ ila que va
lent ad tria pꝛedicta ſcʒ oꝛatõnem · ſacre Criptu

re lectionem· ⁊ miſſe celebꝛatõnem· St accepit

argentum plocutõnis mude· Dſalxj· Sloqiua

dommi eloquia caſta argentu igneexammatũ

let aurum caritatis fraterne:que tanq; aurũ

eſt pcioſioꝛ ĩter virtutes ad ꝓximum. ⁊ occul

tos theſauros ſcʒ penitentie occulte et oꝛõnis
pꝛuᷣateiſta naq; nmititur dyabolus a religicſis
auferꝛe et abſtulit ꝓ magna pte· St ingemue
runt pꝛincipes et ſenioꝛes nam valentes viri
qui viderunt in religione ſua feruorem deuoti
onis et modo vident tepoꝛem relaxatõns · mo

leſte ferunt in coꝛdibus ſuis. Et poſt duos an
nos dien milt rex pꝛincipem tributoꝝ p iſtu

pꝛincipem tributoꝛum ſigniſicat᷑ pꝛinceps vel p
latus qui ſtudet vi vel fraude rape bona ſubdi

toꝛum et iſte mittituxr a dyabolo qui dici᷑ rex

ſuper omnes hluos ſuꝑbie.quia pꝛomouet᷑ vel
inſtituitux ipo ꝓcurante·⁊ ad hoc ſubdit ðſtru
ctio cultus dium et pacis populi ſicut deſcribi
tur hic diffuſe · St ſcripſit rex ãthiochꝰ ⁊c Iſta
dyaboli ſcriptura elt mndelium et hereticoꝛuʒ
peruerſi doctrina:qua ſi quis imbu᷑ .ð popu
lo dyaboli efficitur · et ad hoc dune legis deltru
ctio ſequitux et eius obſuatoꝛes mierabiliter
affligunt Sdmcauit anthiochuſ rex abominã
dum ydolu ſup altare dei p quod ſigniſicatur
pꝛelatus abominabilis ꝗpter deſectu ſcientie
vite · qui dyaboli pꝛocuratõne ponit᷑ ſup ecclen
am dei de quo dicit᷑ zacharie xj O paſtoꝛ ⁊ ydo
lum derelmquens gregem · Ideo dicit ydolum
deſolatõnis nam p eũ deſolat᷑ eccdleſia in ſpual:
bus et tempoꝛabb boniset huic ydolo lacriſi:

cant ſuſtinentes eũ et minſtrantes ſibi in opi
bus mał.⁊ qui renuut ſacriſicaxe occidunt quia
bona de quib debẽt viuẽ vi vb fraude rapumnt᷑

SN lebus ulis ſurrexit macha
thias 2c· Mathathias qui interp̃ᷣ⸗
tatur deo datus vel donum dei bo⸗
. mm pꝛelatum ſigmiſicat qui datus
eſt deo p ſanctam volũtatem et donuʒ dei q
pꝛomotꝰ eſt per inſtinctuũ ſpuſſancti: et habe
bat flios quinq; iohãnem qu iterpꝛetaẽ in
quo eſt gratia ſcʒ dei et bonoꝝ: et ſimeonem
qui interpꝛetat᷑ audiens meroꝛem aure coꝛdisꝭ
et coꝛpoꝛis·af flictionem innocentũ audiẽs p
veram cõpaſſonem. et iudam:· qui interpꝛe
tatur tonſitens vł gloꝛians intent? ad diumaʒ
laudem · eleaʒaꝝ qu mterpꝛetat᷑ dei mei ad
iutorium:·⁊ ſigniſicat deuotũ pꝛedicatoꝛem · vn
de dicit paul de ſe et alijs pꝛedicatoꝛibj con⸗
nj dei ſumꝰ adiutoꝛes et onathan ·.q ĩterpᷣtaĩ

columba veniens deo p ip̃m ſigniſicat᷑ in vera

ſimplicitate coꝛdis ambulans et amaritudina
felle carens ⁊ omnes iſtos habet bonus pᷣatus
tanqʒ ſinos cariſſimos· Et dixit mathathias ve
mihi ⁊c] bonus enim pꝛelatꝰ cum ſilijs pꝛedi
ctiſ plangit mala que fumt in eccleſia per inſti
ctum demonis et p malos hommes qui ſunt
eius mẽebꝛa · St ſcidit mathathiaſ ⁊ hlij euis ve
ſtimenta ſua ⁊ cquia bonus pꝛelatꝰ et ſideles
ſui creſcentib mals debent affligere coꝛpa ſua
pꝛo dei milericoꝛdia impetranda et ſtare viri⸗
liter in veritate duiina wo ſequitur mathathi
as et hij eius conſtanter ſteterũt æc pꝛmceps
et clariſſimus ⁊c per hoc ſigniſicatur dyaboli
malicia qui non potens per aptas tentationes
eos deijcere in peccata p quandam adulationeʒ

querit eos ſubuertere inmigedo eon memoꝛie

ſua merita ſicut legit᷑ mn collatiombus patrum

de quodam quem induxit ad pꝛoijciendũ ſe in
puteum aſſerens ꝙ tanti erat meriti apud deuʒ

ꝙ non lederet᷑ pꝛopter caſuʒ t reſpondit ma

thathias c]· p hoc ſigniſcatur ꝙ vir ſapiens
et bonus non acquieſcit demonis perſuaſioni:

bus ſed magis repelhit· ſicut legit᷑ de beato mar
tino ꝙ dyabolꝰ apparuit ei in ſpecie regis mag

ſice adoꝛnati:ſuadenſ martmo vt adoꝛaret eum

eo ꝙ eſſet chꝛitus · cui reſpondit· chꝛiſtꝰ nõ pu⸗

puratum nec dyademate remtentem ſe ventu⸗
rum eſſe pꝛedixit et tunc dyabolꝰ conſuſus re⸗

ceſſit · St vt ceſſauit loq̃ ?cper hoc ꝙ matha

thias uideum ydolis ſacrificantem interfecit ſi

gniſicat᷑ ꝙ bonus pꝛelatꝰ debet chꝛiſlianu a ve

ritate fidei declmantem ferire gladio ſpuali. et
ſi ptinax fuerit tradere iiſticie ſecłari feriendũ
gladio materiali et ſimiliter inſdelem chꝛiſtia
num ſeducentem populũ debet uidex ſecularis
ad inſinuationeʒ eccleſe extermmare· St excla
mauit mathathias c]ν paſtoꝛ eccleſe debʒz
ſideles in ſide confirmare et cũ eia dumũ auxi
lum et ſanctoꝝ imploꝛare · ideo ſubdit · St ſu
Sit ipe et filij eius m montes· De quibus dici
tur p̃s· cxx · Leuaui oculos meos in montes
vnde veniet auxilium mihi·auxilium meũu a do
mino c · Tunc deſcenderut meti cυ&p quos
ſigniſicant᷑ ſimplices chꝛiſtiam habentes ʒelum
dei ſed non ſcõm ſcientiam.⁊ ex hoc mcurꝛũt dã
num tẽpoꝛale et aliqñ ſpũale. Tũc cõgregata
eſt ad eos ſinagoga ⁊c·ſciliʒ ad mathathiaʒ
filios eius· per quoſ ſigniſicat᷑ ad bonũ pꝛela
tum et ſocios eius debent ſideles p caritatem ⁊
obedientiam ſuam adunari et cũ ip̃pis contr aſi
dei et moꝛu impusgnatoꝛes ſideliter p̃liari· St
appꝛopinquauerũt dieſ mathathie moꝛiepi c
per hoc dedit exemplũ pꝛincipib et pꝛelatis vt
faciant teſtamentũ de obſeruantia ſdei ⁊ moꝝ
poſteris ſuis et amicis: =GM

JCES. .

ptura · intellectu falſo depꝛauata quam bonꝰ p

⸗ *

Tſurrexit iudas .e.⁵em ⸗
per quem ſignificat᷑ ſucceſſoꝛ vdone
us boni pꝛincipis vł pꝛelati malſos
irilter impugnando 8t congre
Sauit appollonuis gentes et a ſamaria vrtutẽ
⁊c] ꝓ Rimaritanos qui partim legem tenebant
et ptim repudiabant ſigniſicantur heretici qui
partim tenet legem xp̃ᷣi ⁊ ptim contemnũt.hos

aut congregat appollonuus id eſt dyabolus ad

ad impugnandum bonu platum et eius popu
lum de ſide et moꝛibus · ſicut legit᷑ eſſe factum
tempoꝛibo arꝛij et alioꝝ hereticoꝛum · ſed bonꝰ
pꝛelatus eis occurꝛit gladio verbi dei ⁊ excom
municatõnis ſententia eos diſperdens · accipit
aũt gladium appollomj et cũ eo pugnat cõtra
ceteros hereticos eſt eĩ gladius iſte ſacra ſcri
latus accipit ſm ſanum intellectũ ⁊ ſic confutat
erꝛores hereticoꝝ St audint ſeron princeps
exercitus ſirie ⁊c pꝓ ſiriaʒ que ſubumas inter
pꝛetatur ſupbia ſigniſicat᷑ vnde de dya bolo qui
rex eſt ſup flioſ ſuperbie · dicit iob · xlj om̃e ſub
lime videt · et ⁊c iõ per ſeron pꝛincipeʒ exercitꝰ
firie ſigniſicatur ſpiritus malignus ·qui ſpeciali
ter tentat de vicio ſupbie· ⁊ iſte inſurgit contra
bonum pᷣlatum nites ex conſuatione moꝛuʒ 1
ſidei ⁊ hereticoꝛum confutatõne· eum inducere
m elatõnis faſtum · ſ bonus platus euʒ debellat
per humilitatis virtutẽ deo attribuens totam
victoꝛiam d· quod ſequit᷑· nõ in mktitudine ex
ercitus victoꝛia belliß de celo ſoꝛtitudo eſt ꝛc
Vnde ſequitur. St contritus eſt ſeron ⁊c· Vt
audunt aut anthiochꝰ rex bmones iſtos iratuſ
eſt animo ⁊c] quia dyabolꝰ qui p anthiochu ſi
mificatur vt ſupꝛa dictuũ eſtqn cognoſcit victo
riam iuſtoꝝ ⁊ confuſonẽ ſuoꝝ valde turbatus
et querit vias ꝑ quas poſſit iuſtos deijcẽ ⁊ ſu
orum debellatõne vindicare deo ſequit · cõ
Sregauit exercitũ vmiũᷣſi regni ſui ⁊c· t reuq̃t
lyſam ]per iſtum quẽ reliquit anthiochꝰ ſup
negocia regia·ſigniſicat᷑ tyrannus pꝑ procurati
onem dyaboli conſtitutꝰ in poteſtate terrena
et pſequit᷑ iudam ⁊ eiuus exercitũi· bo nuʒ prela
tum ⁊ erꝰ ppłm ĩ bonis ſpiritualib ⁊ tpalibus
T etiã in coꝛpibus ⁊ hoc ſigniſcat᷑ pꝑ hoc qð ſub
ditur. St elegit lyſas ptholomeu qui interpᷣ
tatur ſuſpendes aquas mo p ipᷣm ſigniſicat᷑ pſe
cutio in ſpnalibo mpediẽdo ſtudiuz vł doctri
nam ſacre ſcripte·qð legit᷑ iulianꝰ apoſtata chꝛi
ſtianis feciſſe· ⁊ michanoꝛẽ qui interp̃tat᷑ ſtaãs
lucerna p quam ſigniſicat᷑ intelligetia tyrani ad
maluü intenta ᷣm illud pꝛouxxjlucerna unpio
rum peccatu.⁊ p hoc ſigniſicat᷑ aſtutia tyranmi:
in temporalib rapiedis·ſiẽ legit᷑ de iulano apo
ſtata ꝙ facłtates 1 patrimonia auferebat chai
ſtianis ſub colore vbi chriſn luẽ· xinj niñ quis
renuncauerit omnib ꝗᷓ poſſidʒ non põt meus

eſſe diſcipulus · et goꝛgiam qui interpꝛetatur
diumo et ſignincat pſecutõem in corpoꝛibo per
quam paſſi dundunt᷑ a pꝛeſenti vita· St audie⸗
runt mercatoꝛes ⁊c ꝓ quoſ ſigmiſcant᷑ illi qui
tyrannos excitãt ad af fligendum ꝓpłm exacai
onmdbus ⁊ alijs grauammi· ſperantes inde re⸗

poꝛtare tpalia lucra·quod freqñter cõtingit q

multa de talibus detinent a mmnlſtriſ ⁊ non ve
mümt ad manum tyrãnice pᷣſidentis · St vꝛdit
iidas et fratres eius Hic pomt᷑ deſenſio boĩ
pꝛelati et populi deuoti:ideo ſubdit St ↄgre
Satus eſt co nuentus vt eſſent pati in pꝛeliuʒ
oꝛationiba deuotis imploꝛantes auxilium diui
num · Et congregati ſunt ⁊ venerunt in maſ⸗
phat qui mterpᷣtatur udicium naʒ hommes
boni mn tribulatõne poſiti idicõ dei iuſto repu
tant ſe pati· t ieiunauerut ſe affligendo ⁊
cinerem poſuerunt ſuꝑ capita ſua ſe bumnlian
do hec em debent ſieri tpe tribulatõnis vt Oꝛa
tio de liberatõne populſi apud deum ſit magis

exaudibilis· St ſuſcitaueruũt naʒareos p quoſ

ſignificant᷑ rengioſi qui ſepati ſut ab alnms in mo

do uiuendi et tpe tribulatõnis debẽt ad oꝛãduzʒ

pꝛe ceteris excitari et ideo ſubdit᷑ et clamaue:
runt voce magna ⁊c · Poſt hec cõſtitiut indas
Duces ꝓpłi ⁊cquia non ſolum dũñt eſſe oꝛõniba
ſteti h etiã ĩ ſtatib ſius bñ ordĩati: St dixit his
qui ediſcabt domos ⁊c ꝓ iſtos ſigniſcantur
illi qui ſunt tpalbus ninns intenti ⁊ in delecta

tione carnali mimis effuſi: ꝗpter quod ad ſpiritu

ale pꝛelium non ſunt apti
aſſumpſit Sorgias ··
qui interpᷣtat᷑ diuiſo et ideo ſigniſi:
cat demonem. qui p ſe ⁊ per homes
Mmalos diſſenlonem ponere nitit mmi
bonos· hſ̊ cum bonus pᷣlatus hoc audit debʒ ve
lociter occurꝛere ad remedium adhᷣ benduz ne
diſſenſionis igms creſcat · in tin ꝙ nõ poſſit ex
tingui· ideo ſequitur · Gt audiuit udas 2 ſurꝛe
xit ad tollendum diſſenſones quod ſacilius ſi
eri poteſt in pꝛincipio quod ſigniſcat᷑ p hoc qð
ſubdit Adhuc em erat diſperſus exercitus ⁊c
et ſubditur pugnandi modus cum dicitur. St
cum dies lſactus eſſet apparuit iudas in cam⸗
po cum tribus nilibj p quod ſigniſcat᷑ ꝙ tał
pugna debet eſſe in conſdentia ſanctiſſime tri⸗
mitatis coꝛde credendo et oꝛe ſitẽdo · deo ſub⸗
ditur St tuba cecmerunt hi qu erãt cuʒ unda 3
per quod ſigniſicatur clamoꝛ hidelis conſeſſioĩs
et deuote oratõis et ſequit᷑ effectus debellatio
nis cum ſubdit. Zt contrite ſunt genteſ ⁊c ¶ve
nanq; conterunt᷑ qñ de mals ſuis penitẽt ⁊ cõ
ſilio pacis acquieſcũt. Et dixit d populum .ſ.
iudas: non concupiſcatis ſpoha 2c] per hoc ſ
gniſcatur ꝙ pꝛelatus bonus debet inducẽ po
pulum ſuũ vt non querãt in vita pꝛeſenti p̃ᷣmi

um de debellatione aliquoꝝ vicioꝝn nam adhuc
immmet bellum · ß fimto bello contra vicia reci
pietur pᷣmumm in ſecuritate magna·quod qdeʒ
bellum m moꝛte iuſti fmitur et tunc pmiu ſecu

re accipitur · St acceperunt aurũ młtum ⁊c· p

D quod ſigmificat᷑ remuneratõ dei pꝛecõſa. St cõ

uerl himnum canebãt c] nã m remuneratõe
patrie eſt laus perpetua· Quibus auditis nlle

conſternatus animo ⁊c ſicut dictũ e ſupᷣ p lyſn

am ſignificatur tyrannuſ qui de victoꝛia bono

ruz turbat · ideo querit vias quomõ poſſt eis
amplius nocere:quod ſigniſicat᷑ cum dicit᷑. t ĩ

ſequenti anno congregauit lyſas ⁊c ·ſed indaſ
eum debellabat ců decem milibus viron p qð
ſigniſicatur obbuatõ decem decalogimadatoꝝ
per quã conterit᷑ exercitus vicõeꝛum. Dixit at
iudas et fratres eiꝰ .ſequit Aſcendamus nüc

mundare ſancta τπ bonus em platus vwens

eccleſiam viciſs defſoꝛmatam habito competeti

tempe debet ſtatim eam viñtareet ei? refoꝛma
tioni inſtare deo ſubditur . Lt aſcendit in mõ
tem ſion per quẽ ſigſicat᷑ eccleha· St vwderut
ſanctihcatõem deſertam ·tunc em ſanctiſicatio
deſerta efficitur cum eccleſia male frequenta:
tur . et altare ꝓphanatuʒ p quod ſigmiſicat ſa
cerdotium qꝛ ſicut munus ſup altare offert᷑ ſic
eukariſtia que eſt ſacriſciuʒ noue legis ſup ca
put ſacerdotũ eleuatur · ſic ergo altare ꝓphana
tur qñ ſacerdotium carmis vicõ polluit· 1 poꝛ
tas exuſtas qð ſit qñ p cupiditatẽ ſimoniacaʒ
aliqui ingrednitur· et in atrijs virgulta nata
ſicut m ſaltuin quo naſcunt᷑ arboꝛes mfructu

oſe · igitur p hec virgulta ſigſicantur infructuo
ñi derici· non facientes fructũ m eccleſia dei ꝗpi

deſectum ſcientie ⁊ vite · et paſtofora diru⸗
pta loca erãt in quibus offerentes comedebãt

de ſacriſicijs paciſicis coꝛam dñoet iõ p ip̃a ſigſi

catur ſideliũ cõmunio: que tuc diruit᷑ qñ chꝛiſti

coꝛpus indigne ſum᷑· &t ſciderũt veſtimenta
ſua c quia boni talia videntes in eccleſa tri⸗
ſtantur et lamentat Tüc oꝛdinauit ⁊c·. Bo

nus em̃ pꝛelatus non ſolum debet eccie diſipa
tionem lamętari · h etiam inſiſtẽ eius refoꝛma

tioni · in quo pꝛimo ſunt impedim̃ta remouen

da · et hoc ſigſicat᷑ pꝑ hoc ꝙ iudas oꝛdinauit bella

toꝛes ↄtra illos qui in arce erant/ p quos ſigni

ficantur demones qui ſunt in arce ſupbie et qʒ

tum poſſuũt ĩmpedumt reſoꝛmatõnem eccleſe·

contra quos pugnat᷑ Ztinua et feruida oꝛatõne

Et elegit ſacerdotes ſine macula culpe guis
et infamie · voluntatem habentes m lege der.

tales vm debẽt eſſe confeſſoꝛes 2 pꝛedicatores
euangelij vt aptiſint ad emundatõnem populi

xpᷣiam· et tulerũt lapides ↄtammatõisid eſt
altaris ab ydolatris edificati in locuz immun
dum. .quia quidq̃d ad ydolatriaz ptinet eſt ab
ommandũ · lapides ãt altaris tẽpli repoſuerut

. —
U —ð

in loco mundo · vt dicitur hic ↄſequẽter. Et co

gitauit de altari olocauſtoꝝ ⁊ c·quouſq; ſur:
gerer pꝛophera qui diceret quid agenduz eſſet
de ipil per qð ſignificat᷑ ꝙ ſi aliqui chꝛiſtiani cõ
tammentur aliquo peccato publico et enoꝛm
recludendi ſunt in clauſtro ad agendũ peniten
tiaʒ hm determmatõneʒ ſapientis pꝛelati· Et ac

ceperunt lapides integros id eſt ĩtegre ſame

clericos ex talibus em debʒ eccleſa reformari ·
St ediſcauerũt ſancta que intra domũ erãt ·
ſequit᷑ et atriaque erant extra templũ ·p qð
ſigniſcatur ꝙ in viris eccleſaſticiſ requirit᷑ mũ

dicia mentis interioꝛis ⁊ comierſatõnis exteri⸗
oꝛis· et intulerunt candelabn ]id eſt ſancteß
dicationis verbũ· et altare incenſoꝝ · id ẽ cele

bꝛatõnem diumoꝝ: et menſaʒ ·ieukariſtie cõ

ſecrationem· et appenderũt velamma cauen⸗

do ab elatione ſurgente ex laude humana· St
ante matutmũ ſurꝛexerut quia non ſolũ ð die
ſed etiam de nocte celebꝛande ſunt laudes diui
ne · in cytharis ⁊ cynaris ⁊ c ꝓ que ſignificant᷑
varie deuotõnes mentis q̃ ſunt m eccleſa St
oꝛnauerũt faciem templi coꝛonis aureisrau

reolus martirũ · vrginuʒet doctoꝝ· et dedica

uerunt poꝛtas ingreſſum ſimoniacu auferen:
do · et paſtofoꝛia ad cõmunionem deuotẽ in
ducedo· et facta eſt leticia magna in ppłonã
ex talibus debet gaudẽ populꝰ? chꝛiſtianus. St
ediſcauerũt ⁊c ·DHer muros altos circa mõteʒ
ſion ſign iſicant᷑ virtutes excellentes q̃ a phio
ſophis dicunt᷑ heroyce a theologis diuine que

debent eſſe in pꝛelatis eccleſe· p turres frmas

ſane doctrine ad defenſionẽ ſidei xp̃iane·
CXN V..

que interpꝛetat᷑ terꝛena deo piſtos
hgniſicantur pꝛincipes terꝛemi tyranniʒantes·
contra quos bonus pᷣlatꝰ debʒ pugnare pꝛmo
per monitõnes ſacras· ⁊ poſtea p eccleſiaſticas

⁊c· Sequitur 8t debellabat udaſ
filios eſau m wumea.

cenſuras iõ ſequit· anathematizauit eos Et trã

ſijt ad hios ammon qui interp̃tat pppus meꝰ
ideo pꝑ hiuos ammon ſigſicantur heretici qui fu
erunt eccleſie nilij ſ̊ ab ea receſſerũt ꝑ erꝛoꝛẽ cir

ca aliquem vł plures articuloꝝ fidei.j joh. ij. KK
nobis ꝓdierũt h non ex nobis erant ſcz pmane
ter· Contra iſtos bonꝰ pꝛelatus vł doctoꝛ pu

Snat erꝛoꝛem eoꝝ conſutando pꝑ lacre ſcriptu
re veritatem et ſi maneãt obſtmnati p ercleſie cẽ
ſuram eos excommunicando et iuiſlice ſeckari
tradendo. Rt congregate ſut gentes que-ſunt
in galaad ⁊c p q̊s lgſicant᷑ inſideles in aliqᷓ ter
ra vel cuntate cum ſdelib manentes:⁊ qñ indᷣ

puint eos inducè ad ſuam inſideltatẽ· dñt ſide
les recurꝛẽ pꝛo conſilio et anxilio habẽdo ad ſu
os ſupioꝛes ſicut iſti recurrerut ad udam ⁊ eiꝰ

Tfactuʒ eſt vt audierunt Zenteſ

frattes · St ecce alij nuncij venerũt de galilea
que interpᷣtat᷑ tranſm gtio d ſignificat religi
onem in qua ſit tranſmigratõ ð vita ſeckłari ad
regularem· ⁊ qũ impugnant᷑ ab homimbo mał
vel ſpiritibb malignis:ita ꝙ imminet piculuũ cõ
munitati· recurꝛedũ eſt ad ſupioꝛes ꝓ tuitõne
habenda · ſẽ ſecerũt iſti manetes ĩ galilea· Di
xitq; iudas ſimoni fratri ſuo ⁊c· p hoc oſtediẽ
qꝙ eccleſe doctoꝛes et pᷣlati dñt ſuccurꝛẽᷣ veloci
ter exiſtentibus m piculo peccati ſine lapci ſint
ſue religiohn St abijt ſimon in galileaʒ c iſ
mon aũt mẽpretat᷑ audiens ſiue obedieg· ⁊ wo
per hoc ꝙ iuit ad ſuccurẽꝛdum galileis ſigſicat᷑
ꝙ talis refoꝛmatoꝛ debʒ mitti q ſciat eoſ induct᷑

ad obediendum humili in his que ptinent ad

ſtatum religionis·⁊ ſic habet᷑ trumphꝰ de ſpi
ritib malignis . Hꝛoũ ·xxj · Vir obediẽs loque
tux victoꝛias. St uudas machabeꝰ ionathas
⁊c · De iuda machabeo ðꝛ ſupꝛa ijc ꝙ erat foꝛ
tis viribus · ꝗpi qð factv eſt pᷣnceps miltie. To

nathas vo interpᷣtat᷑ donum colube · ꝓpĩ quod

ſignificat hominẽ ſapientẽ ·q; ſapiẽtia eſt pmuʒ

et pꝛincipale donũ ſpuſſancti qui ꝑ colũbaʒ de

ſignat᷑· Vnde ðꝛ eſa · xj. St requrſcet ſup eũ ſp·
ritus ſapiẽtie ⁊ intellectus ⁊c · Per hoc igit ꝙ

iudas machabeus ⁊ ionathas iuerunt ad repꝛi

mendũ inſideles ſigſicat᷑ ꝙ ad eos mittẽdi ſunt

homſes l̃ati qui reᷣmant eoſ ab infideltate p
donum ſapiyẽtie ·qð ſi nõ fiat pꝛocedat᷑ 2tra ees

per robur militie ſicut dici hic diffuſe de inſde

lium debellatõne multiplici p robur miitie inð

machabei. St 28regauit udas vniuſos iſraeli
tas ꝛc ꝓ hoc ꝙ iudas eduxit ſihos ifrael de ga

laad vbi erant in piculo ꝗpi infideles circuũſtan.
tes ⁊ adduxit eos in terꝛã iſrael cũ fratribo ſuis·

oſtẽdit᷑ · ꝙ quilibʒ bonus ſupioꝛ ſi videat ſubdi
tos ſuos eſſe piculoſe q;dtum ad ſidẽ vel moꝛes
in aliquo loco debet eos ad locu ſecuritatis trãſ
ferꝛe · St in dieb quibo erat iudas ⁊c ſequituꝛ
audiuit ioſephus ʒacharie ⁊ c p iſtos qui au

dientes facta magniſica iude ⁊ ionathe· ex am

bitione acqiurendi ſibi ſamam ⁊ſtituerũt pᷣliũn
contra gentes de quo repoꝛtauerũt ſuſoneʒ
et populus iſrael plagam magna ſigmficãtur
iln qui pᷣſumunt exerceꝛe actum legendi vel p
dicandi quo nuttit᷑ belluʒ cũ viciſs ⁊ ſpiritibo
malignis.⁊ tñ ſunt ad hoc mepti ꝗpt defectuʒ
ſcientie vel vite· ⁊ ſic repoꝛtãt ſuſionem · quia
de facili dicunt falſa· ⁊ ꝓpt vite deſectum popu
lus audiens ſcandaliʒatur·q; ſicut diẽ gre · ome ·
xxxvij Quius vita deſpicit reſtat vt eius pꝛedi
catio geteatn⸗⸗ .
CN. I.
NT rex anthiochus 2c].
HPeeꝛ mp̃m ſignificatu: dyabolꝰ? vt di
qum ſeſt ſupꝛa et ſicut iſte conatus

muit ſpoliaꝛe ciuitatẽ ⁊ teplũ diuitijſ

tempahbus et iocaliba p̃cioſis· ſic dyabolus co:
natur ſpolare clerum et ꝓpłm chꝛiſtianũ virtu
tum diuitijs ⁊ ſpuſſancti donis:⁊ ſicut cůnbus
reñſtentibus anthiochus fuit turpit repulſus.
ſic dyabolus confuſibilit᷑ repellt᷑ qñ ſibi virili
reſñſtit᷑· Faco· iij· Reñſtite dyabolo et fugiet a
vobis · Rt factum eſt vt audiuit c Dyabolꝰ
em valde triſtat᷑ de ꝓſperitate bonoꝝ ⁊ de cõ⸗
fuſione ſatellitũ ſuoꝝ· ⁊ quis ſit immoꝛtalis tñ
dici poteſt moꝛi ĩ anthiocho cuiꝰ moꝛlſ hic deſci
bitur ſiẽ chꝛiſtus poſt reſurꝛectõnem immo::
tans factus q3tum ad naturã humanaʒ dixit ſe
iterum cruciſigẽdũ in petro · Rt ſic lli q̃ ſut mẽ:
bꝛa dyaboli vt raptoꝛes et vſurarij qñ moꝛum
tur faciunt teſtamentũ anthiochi ·qui moꝛiens
de rapinis nihil reſtituit h ð coꝛonatõe ſilij ſui
diligenter oꝛdinauit·⁊ ſimilt iſti non cogitãt
de reſtitutõibo faciendis h ſolum defiliabus et

Iuses

cum acerbioꝛa ⁊ exquiſitioꝛia toꝛmenta tecũ fu

erint ſupata: St etiaʒ dacianus conſeſſus fuit ſe
victum dicens · Rt quid huic amplius faciemus
