innocentẽ interhcere qᷓ; locũ ⁊ gentem perire
Surrexit dauid ⁊ pᷣcidit oꝛã clamidis ſaul.
Per h̊ ſigmiſicat᷑ ꝙ vpᷣc poſt reſurrectõem ſuã
et aſcenſione abſcidit a iudðis regmi ſacerdotij

dignitatem. Scom vero literale ſenſum dauid

oram clamidis abſcidit vt p ̊ oſtenderet ſauli
ꝙ ip̃m ſi voluiſſet occidere potuit · et ſikiter xpᷣe
queretibo eu capere H̊ oſteditna ex ſolo verbo

qð dirit eis ego ſumomnes ad terrã ꝓſtrauit

Ortuus eſt autem ſamuel et
congregatus eſt vniuerſus i
rael et planxerunt euʒ Der plã
RKum cõmunẽ ſamuelis oſtendi quãtũ plangẽ
dus eſt obitus boni pᷣlati vel doctoꝛis· Grat
aũt vir quiſpiã ĩ ſolitudine maon ⁊c· Per iſtu

qui vocabat᷑ nabalet ſtultꝰ interp̃tat᷑ſigniſica:

ri põt quilibʒ phᷣs ſupbo·ſtultus em ð :q: ſtatu
altus · ſ.m eſtimatioue ſua Phs em ſupbe ratõe
ſcientie e alti ſtatus:ſed ratõe ſupbie ſtultus·ðꝛ
em ꝓYuer · xj· c Vbi humilitas ibi ⁊ ſapientia· Ct
eade ratõe· vbi ſupbia ibi ſtulticia: Vñn de phis
ſuꝑbis ðꝛ ro ·.j. Qui cũ ↄgnouiſſent deũ nõ ſiẽ
deu goꝛiſcauerũt aut gratias egerũt ſed eua
nuerut in cogitatõmb ſuis et obſcuratũ ẽ inſ
piens coꝛ eoꝝ · dicetes em ſe eẽ ſapientes ſtul
ti facti ſunt· Vxoꝛ aut eiꝰ prudetiſſima ⁊ ſpe⸗
cioſa.p quã higniſicat᷑ ſapientia phᷣica ſcðm qð
ðꝛ ſapĩe· viij·Manc qᷓnui ſpõſam mihi aſſumere
eſt etia ſpecioſa in ſe · Vñ dicit plato · Si ſapietie
foꝛma oculis vderi poſſet ad amoꝛẽ ſuum om
nes maxime allceret · nec ex habetis ſupbia ĩ ſe
deterioꝛat᷑ aut deturpat᷑ im qð dicit᷑ ſap· vj· cla⸗
ra eſt ⁊ q̃ nũqʒ marceſſit ſapĩa· Her hoc autẽ ꝙ
nabal nuncios dauid repulit vacuos ſigniſicat᷑

ſupbus pp̊s qui repellit a ſe inſtiictꝰ diuinol
qui ſunt quaſi quidã nũcij dei a malo retrahben
tes et ad bonũ ĩducetes· et ð tah repulſu iã dẽʒ
eſt · Qui cũ cognouiſſent deũ nõ ſiẽ deũ gloꝛin
cauerunt ⁊æc: Peꝛ G̊ aũt ꝙ moꝛtuo nabal vxoꝛ

eius copulata ſuit dauid·ſigniſicat᷑ ꝙ poſt moꝛ

tem getilũ phᷣoꝝ ſapiẽtia phophica copulata
eſt ip̃i chꝛiſto in ſacris eccie doctoꝛib ſcʒ dyo
niſo auguſtino et alijs plurib· Põt aũt ̊ ex
poni aliter ſcʒ de tranſ latione ſtudij phie ad
ptes ſidelm·nã ð athenis tranſlatũ ſuit romã
et de roma paꝛiſius p karolũ Vasna.
Tvenerunt ʒpei Sequitur
Et ſurrexit ſaul et deſcendit in
deſertum ziph 2c Der ſaulẽ qui
exercitu armato unt ad capiẽduz
dauid· Zuenient᷑ ſigniſicari põt udas ꝓditoꝛ ꝗᷓ

cũ multis armatis venit ad capiendũ ieſum ſiẽ

dicit᷑ ioh.xviij. Tudas aut cũ accepiſſet chooꝛtẽ

et a põtificibb et phariſeis miſtros · venit iluc

cũ laternis et facib et arms. Per h̊ aũt ꝙ da
uid deſcendit m caſtra ſaulisſgniſicat᷑ ꝓceſſuſ
ius leſu obuiã querẽtibo ipᷣm· Tohᷣ· xvnj IJeſꝰ
aũt ſciẽs oĩa que ventura erat ſuꝑ ipᷣm ꝓceſſit

eis obuiã et dixit · Quẽ queritis. ſopoꝛ aũt do
m irruerat ſup eos /ſ. ſup ſaule ⁊ ſuos ſocios

p qð ſignificat᷑ caſꝰiude ⁊ alioꝝ cũ eo exiſten⸗

tuůim · qᷓ ad verbum chꝛiſtidicẽtis ego ſum abie

runt retro et ceciderunt pꝛoni ĩ terrã tanqᷓʒ in

ſenlibiles et doꝛmiẽtes· Der ̊ etiaʒ ondit ieſꝰ
ꝙ poterat eos occidere ſiẽ dauid ꝑ lanceã ſauł
quã ſecũ poꝛtauit oſtẽdit ꝙ poterat eũ occidẽ ·
tem p lanceaʒ ſigniſicat᷑ pncipatꝰ eo ꝙ ad pᷣn

cipem ptinet ꝓ ſubditis pugnare· p ciphũ aut
ſacerdotium eo ꝙ ſacerdotes vtebant᷑ ciphis in
oblatõnib liqudoꝝ · Per h̊ ergo ꝙ dauid ha

ſtam ſauus et ciphũ aque ſecũ tulit ſigniſicata

fuit a blatio regni et ſacerdotij a iudeis quã fe

cit chꝛiſtꝰ m vltõnẽ moꝛtis ſue per exercitum

romanon- ) QKA. .VTT.
IT ait dauid in corde ſuo ⁊c ].
Allegoꝛice p dauid qin dimilt iude
am et abijt ad gentiliũ terra nigniſ

relcturuð erat iudeã ꝗpt obſtinatõeʒ ſuã ⁊ ad
gentiles tranſiturꝰ p ndẽ et deuotõem · apter
qð paulus et barnabas ↄſtãter dixerũt iudeis
actu · xiij · Vob opoꝛtebat pᷣmũ loqᷓ verbũ dei ·
h qm repelbtis illud et indignos vos udicatiſ
eterne vite ecce 2zuertimur ad getes ſic em p
cepit nob deꝰ Per h̊ at ꝙ daud agebat pᷣdaſ ð
getibo circũſtãtibo· et nemmẽ vunſicabat.ſigniſi
catũ fuit ꝙ xp̃c pꝑ p̃dicatõem apłoꝝ occ idebat
erroꝛes gentiliũ et ilos ſibi ꝑ ſidẽ caritate foꝛ
matã incoꝛpabat · ſic em dictu fuit petro actu.
x· Surge petre occide ⁊ manduca · qð intelligiẽ

catum fuit ꝙ xpᷣc ꝓp dauid ſiguratꝰ

aut Her
ben
ut roni
.

enunr
eNtin
ulen
apedu

ddr
leſumſe
tchoon
enit lue
zut gd
t poeni
rwin ke
m peeſt
aut do
ſogos
eriſten⸗
maͤbie
an n
ddit e

Nceäſane

dende
gadp
aphüan
eppon

danmd he

d Zuerſione coꝛnelij et amicoꝝ eius ad hdeʒ;

chꝛ i p pdicatõem beati petri

Ketum eſt autez mm dſebus illis

.

mit ne ad bellü ꝛtra ſilios irael · H
ſfequenti capitho magis explicatur
t q ibide exponet pic aut pomi pauoꝛ ſauł
5 ſuis aduͦſarijs cu dicit· Vidit ſaul caſtra phi
liſtijm ⁊ timuit queſierat eim moꝛtẽ dauid cũᷣ
magna ſolicitudme ⁊ laboꝛe cꝰ tñ ĩnocentiã plu
ries ꝓbauerat et qm ip̃m pluries terruerat
miiſte.ðᷣo dñs teꝛroꝛẽ ab adnerſarijs ſuis im

et toꝛquet᷑· Vñ et ſubdi.· ¶onſuluitq; dnn et
non reſpõdit ei neq; ꝑ ſõmia neq; p ſacerdotes
neq; p aphetas -Reſponſio p ſomnia eſt inte
rius et deo ſignat 2latõem mterioꝛẽ a deo
datã q̃ negata eſt ſauli et iuſte vt patʒ ex dẽis:
Reſponſio p ſacerdotes ſignat effectũ oꝛõnis
ecclene quã nõ hñt hoĩes obſtinati 2tra inno⸗
centes qualis erat ſaul et iᷣo nõ habuit reſpõ
ſum p ſacerdotes nec ei n mues. Reſpõſio vo
p aphetas ſignat ſiim bonoꝝ et pꝛudentum·
Apter qð aphete videntes antiquitꝰ appellabã
tur ·. Reg ix· Qui hodie dicit᷑ ꝓpheta olim ap
pellabat᷑ vdens Moc aũt reſponſum obſtina⸗
ti nõ querũt nec ei acquieſcũt.ſ̊ querũt reſpon
ſum a phitoniſſa·p quã ſigniſicant᷑ mali hoĩes
artibo ꝓhibitis vtentes · vel qe in malis obſti⸗
nati inſtmctꝰ dyaboli ꝓſequuk.
Onsregata ſunt agmina phr
liſiim ꝛc]· Saul 1 ei? ꝓpłs pumitt
luerüt 3 phinſteos ꝗpter mala qᷓ fe
Veit ſaul ſpecialiter 2tra dauid· in cꝰ
pſecutõne fuebat et obediebat ſibi płs ꝓ ma
ioꝛi pte · ꝗpt qð cũ eo meruit pumii:igit᷑ p phi
liſteos iſrrael debellantes ſigſicant᷑ inndeles po
puli impugnãates ſideles ex inſtĩctu dei ad pu
niendũ peccata p ſdeles cõmiſſa · ſiẽ frequẽter
legit᷑ eſſe factũ. Vñ atila rex hunoꝝ cũ obſde⸗
ret ciuitatẽ trecentẽ interrogatꝰ a beato lupo
quis eſſet· reſpondit ego ſum flagellũ dei· at il⸗
le dixit et ego ſum lupus qui merui flagellari
Tale vero flagellũ fuit coſdꝛoe ſaladinꝰ ⁊ plu:
res alij:igit᷑ p dauid qᷓ̃ voluit ire ↄꝛtra filios iſ⸗
rael cũ philiſteis ſignant᷑ ſancti qui in punitõ

nibe ſideliũ factis pꝑ manꝰ inſidelmũ· aplaudut
iuſticie dei · pm ilud pᷣs · lvij · Leta bit᷑ iuſtus cuʒ

viderit vmdic tã manus ſuas lauabit in ſangui
ne peccatoꝛis · Rt p talẽ modũ hiere · xviij dice⸗

bat de ppło iſrael peccatoꝛe · Da ſilios eoꝝ ĩ ſfa

me z et deduc eos in manꝰ gladij· Der h aut ꝙ
danid a philiſteis receſſit.ſgficat᷑ affectꝰ natu

ralis ſancron ad ſideles· licet applaudãt dunmne

iuſticie in eon punitõne· Nꝛopter qð et ſanctꝰ

⁊c · Eic ĩcipit hiſtoꝛia dð qũo pꝛo

. Regu

pieremias licet dixiſſet pᷣdicta tñ capta ciuita
tate et po ptim oeciſo ptim captiuato lamen
tabat᷑ dices· Quo ſedet ſola ciuitas plena ꝓpło
⁊c · Sicut patet in ilus lamentatõniba ꝛſequeni

Vnq; veniſſent dauid et wiri
eius m ſichenech ⁊c]· Per h̊ ant
abſente dauid cõbuſta fuit ſua ci
uuitas 2 mbieres cu puuł ĩ captiuita
tẽ duc te p amalechitas q̃ͥ gentes bꝛute interpᷣ
tantur · ꝗpter qð et demones ſignãt qui in foꝛ
ma bꝛutoꝝ vt frequentiꝰ homĩbo apparent · vñ
et eue appa ruit in ſeꝛpentis ſpecie· geñ · ij · ſigni
cat᷑ ꝙ abſentia boni p̃lati q̃ ꝑ dauid ſigniſicat·
a ſua dyoceſi dmones incendut pyhm ſuu igne
Zcupiſcentie carnalis et cupiditatis et ducune
eũ captuiũ multiplicibo peccatis irretitũ · ⁊ cõ
ſuluit dauid dñũm d. pſequar latrũculos ⁊ꝛc et

ſic dauid reduxit p̃dam p ſuã diligentiã et labo

rem · in q̊ docet bonꝰ platus diligentiã 1 labo
vem aſponere vt malu qð p eius abſentiã cõti
git refſoꝛmet᷑ Per hoc etiã ꝙ daud exiſtẽte cũ
achis rege ⁊tigit danũ pᷣdictũ·ſgt᷑ danũ ĩ ſpũ
alibus qð ↄtĩgit frequẽt᷑ ĩ dyoceſb p̃latoꝝ ꝓ
pter ip̃oꝝ occupatõem circa negocia regum 1
magtoꝝ· miſt dona ð pda ſenioꝛibo ð iuda
p hoc aut ſigniſicat᷑ ꝙ ſuccedentibo ꝓſperis de
bet quilibʒ de bonis a deo ſibi aceſſis refundẽ
ſuis bñfactoꝛibo et amitis ·et ſi debet hoc ſieri ðᷣ
bonis tpalibomulto magis ſieri debet de boĩs
ſpualiba q̃ alijs cõmunicata nõ dimmuũt h̊ po
tius augmentant᷑· Damnũ vero qð tigit ĩ ci
uitate dauid ipᷣo abſente · ſẽ expoſñitu elt de p̃la
ti abſentiaſic exponi põt de regis vel pᷣncipis
negl igentia circa xegimẽ ſue terre· q̃ mims in
tentus aucupijs ⁊ venatõib negocia regm di
mttit alijs tractanda·⁊ ſic ex hoc 2tingut ali

quando magna damna-· )CRX. Nο54.
Himſtim autem pugnabant ad
uerſus iſrael -Fᷣm gre ome·x. Ini
quoꝝ ommũ caput eſt dyabolus et
hbuiꝰ capitis mebꝛa ſunt omẽs iniqᷓ
Apte: qð ſiẽ ſupꝛa ca· xxix · p philiſteos ĩtelligu

tur inſideles qui ſunt mebꝛa dyaboh · ſic in iſio

ca p philiſteos pñt demones intelligi ꝗpĩ con
foꝛmitatẽ capitis ad mebꝛa ⁊ eoꝝ ↄnexioneʒ ·
in ̊ aũt bello philſtioꝝ ⁊ↄt᷑ iſrael aliqui ð po
pulo iſrael fugientes turpiter euaſerut et auq̃ᷓ
gladijs phili tinoꝝ interſecti fuerũt etaliqui
ſcʒ ſaul et armiger eius ꝗꝓpꝛijs gladijs occubue
runt · licet ante ſaul a ſagittarijs fuiſſet vulnera
tus vt dici in textu· et idẽ ꝓbabiliter vndetur
de armigero pius ꝓ pᷣmos aũt qui euaſerunt
cũ aliqua turpitudine ſigniſcant᷑ ul q̃ de bello
demonu ꝛtra nos euadunt ſine culpa moꝛtali
nõ tñ ſine veniali q̃ habet anquã turpitudmmem
annexam · p ſecũdos aũt qui ceciderut gladijs

M

Sem regn

philiſtinoꝛu ſigniſicant᷑ illi qᷓ cadũt in moꝛtale
peccatũ et hoc tẽptatõnib demonũ ·p tercios
vero q̃ a philiſteis letaliter vulnerati g ladijs
apꝛijs ſe inter fecerũt ſigniſicant᷑ ili q̃ tẽptatõi
bus demonũ vulnerat᷑ peccato moꝛtali ⁊ cũ h
poſtea ꝗpꝛio motu moꝛtaliter peccant vł alioſ
ad Hh̊ iducũt. ⁊ ſic giadijs demonũ et ſuiſ ꝗpꝛijs
moꝛuint᷑ · St p̃ciderunt caput ſaul et expoliaue
rũt eũ armis ſuis · p hac expoliatõeʒ ſgniſcat
ꝙ homo moꝛtalit peccãs armis virtutu et gre
ſpoliat᷑p hoc aute ꝙ caput ſaul et eiꝰ coꝛpꝰ ad
vituperiũ eiꝰ appẽſa fuerunt in muro bethſam
ſigniſcat᷑ infamne turpitudo qᷓ ſequit᷑ ad moꝛta
lem culpã. Qð cũ audiſſent ha bitatoẽs iabes
pꝓ iſtos qꝗᷓ caput et coꝛpꝰ ſaul auferẽtes ð muro
ſepelierut·ſigmiſicant᷑ ili q̃ turpitudinẽ ſuoꝛuʒ
ſupioꝝ q̃ntu pnñt bono mõ ſatagũt occultaxe·
DSrvxyplicit liber primus-

nMncipit liber ſecundus.

Kctum eſt autez poſtquaz
ortuus eſt ſaul ⁊c Seqᷓ
tur In die aüt tercia apparu
it hõ c ·: Per iſtũ hoĩem qui
ad habedũ piꝰ dauid grãz mẽ
daacium ſibi dixit ſcʒ ꝙ mierfe
iſſet ſaul. cũ tñ imnterſectꝰ fuiſſet ptim ſagittis
hiliſtinoꝝ ptim ꝗo gladio:ſigſicant᷑ illi q̃ p
mendacia querunt placere potentibo et pᷣlatis.
Vocãſq; dauid vnũ de pueris ſuis ait accedeſ
wvrue in eũ In hoc dauid dedit exẽplũ poteti
bus huiꝰ mudi vt nõ ſint fauoꝛabiles aut bñſi
ci adulatoꝛibbet mẽdacibh magis puniãt eos
Fm qntitatẽ delicti vt unſticia ſeruet᷑ et terroꝛ
alijs incutiat᷑ Planxit aũt planctuũ dauid c
Pcaſum ſaul et płi coꝛpalẽ ſigniſicat᷑ lapſus ſi
deliũ in culpã moꝛtaleʒ· ꝗqᷓ plangendꝰ eſt valde
qnto aĩa melioꝛ eſt coꝛpe:et maxime qn pecca
tũ eſt pᷣlati vel pᷣncipis ad qð ſequit᷑ maluũ com
munitatis· et pᷣcepit vt docerẽt ſilios iuda ar
cum ]hec eſt va litera licʒ aliq̃ libꝛi habeãt plã
ctum· ⁊ hm ſenſuʒ lterale p arcuũ intelligi᷑ ars
ſagittandi q̃ ſilij inda ſcirent impugnare phili
ſteos·ſiẽ ſagittis debellati fuerãt ꝑ ipos: ars at᷑

ſagittandi ſpualis eſt exerciciũ deuote oꝛõis q̊

demones q̊ᷓ p philiſteos intellgut᷑ foꝛtit debel
lantur · In cuiꝰ ſigura dicit᷑ exo· xvij·ꝙ moyſe ĩ
oꝛõnibo pſeuerante amalechite p q̊s ſiłiter de
mones ſigmſicant᷑ vt dictũ eſt ſupꝛa pᷣmo libꝛo
xxx·ca:fuerũt a nilijs iſrael debellati. Qõſidera
iifrael ꝓ ilb qui moꝛtui ſunt ſup excelſa tua /· ſiẽ
ſupꝛa dictũ eſt.xxix·c. pᷣmi lbꝛi.moꝛtalitas iſta

Otigit ꝗpt peceatũ et hoc eſt a viuentibo valð

cõſdervandu et maxime a pgentib ad bellum.
ne et ipi ſint irretiti aliquo peccato graui ⁊ cõ
cinSat eis ſiłis pena vel etiã maioꝛ in gehẽna

itur polt bec conſiiluit dauid
Ddommum ꝛc · De: hoc aut ꝙ da⸗
uid ex diuma reuelatõe aſcendit in
— ebron qᷓ altero noĩſe vocat᷑ cariath⸗
arbeciuitas qᷓttuoꝛ· ſigiificat᷑ ꝙ homo bone
voluntatis qui p dauid ſignificat᷑ aſcendit ad p
ſectionẽ quattuoꝛ virtutũ cardinaliũ p inſtin
ctum et adiutoꝛiũ duimũ:q̃ quidẽ pfectio ciui
tas qttuoꝛ poteſt dici · de qᷓ apoca· xxj ciuitas
erat ſn quadꝛo poſita · Venerũtq; viri inda et
vnxerũt dauid ibi · Iuda interpᷣ̃tat᷑ cõſtens.
ideo viri unda dicunt illi qᷓ coꝛde oꝛe ⁊ ope deũ
conſitent᷑ ⁊ iſti vngere dauid·i· vm virtuoſum
ꝓmouere nitunt᷑:nam ſi ẽ ꝓmotio ĩ regimme
tpali volunt eũ habere pꝛincipẽ·ſi aut in ſpiri⸗
tualibe põtificẽ vel pſdentẽᷣ· Mit ergo dauid
nuncios ad viros labes galaad: dixitq; ad eos
benedicti vos a dño ⁊c· Sicut dictu eſt ſupꝛa
vltimo c.j.·li p iſtos viros iabes ſigniſcant illi
qᷓ cooperire ſtudẽt quãtũ bono modo poſſunt
turpitudme ſuꝑioꝛis lui:⁊ ip̃ᷣi ſunt a dno bñdi
cti· Vnde geñ· ix · ſem iaphet operientes veꝛẽ

da patris ſuu ex hoc receperũt bndictione. chã

aut reuelãs maledictione. Abner aũt ſiliꝰ ner

qui conſtituit hi boſeth rege ſignat illu qͥ per

potentiã ſtudet ꝓmouere mdignũ· hiſ boſeth

auũt vir cõſuſionis interpᷣtat᷑ ⁊ ſic ſignat illũ qui

nõe dignꝰ honoꝛe ſed magis vitupio. Egreſ

ſuſq; ẽ abner ꝛc. Der abner ꝗᷓ mouit atentio⸗
nem cõtra viros dauid·ſignat᷑ qili qᷓ indignũ
ꝓmouere nitunt᷑ ⁊ contentiones ⁊ brigas mo

uent ꝓ ipo· ⁊ ſicut iſte abner de cõtentione ſua

repoꝛtauit cõſuſone multis de ſuis bellatoꝛibi
occiſs de pᷣlio fugiendo ſic dei iudicio iuſto ꝓ
mndignis cõtentiones mouetes cõſuſionem re
poꝛtat frequeter· ⁊ vtina eet ſp·) QK. 1 ¼.

. Acta eſt erSo lõga concertatio.
Sequitur daud proficiens æc.
Per dauid qᷓ ſterptat᷑ manu foꝛtis
bonus pꝛinceps vel pᷣlatꝰ ſigmiſicat
q mittit manum ſuam ad foꝛtia p ſaul aut qui

dauid ꝓficiens ⁊c ſignificat᷑ ꝓceſſus boni p̃la
ti vel pncipis in ſe ⁊ in ſuis ſubditis de bono ĩ
meliꝰ pᷣm illð pᷣs lxxxiij· Cbut de vtute in vtutẽ
videbit deus deoꝝ in ſyon · p hoc aũt qð dicit
domꝰ aut ſaul decreſcens qͥtidie . ſigmificatur
defectꝰ mali pᷣlati vł pᷣncipis in ſe et ĩ ſuis ſub
ditis qᷓntum ad bonũ virtutis Diitq; hiſ bo
ſeth ad abner qᷓre ingreſſus es ad zcubmnã pa
tris mei ſiẽ dẽm eſt ſupꝛa abner conatꝰ fuit cõ
ſtituere rege hil boſeth et male q dauid in re
gno uis habebat ex duia electõne · p ̊ igi᷑ ꝙ

int ipᷣos oꝛta fuit di ſcoꝛdia ſignificat᷑ ꝙ ini pꝛo

mouentez indignũ et ip̃m ꝓmotũ dei idicio

mterp̃tat᷑ abutens malus pꝛinceps vel p̃latus
qm abutit᷑ poteſtate ſibi data·p hoc g qð dici

=

f —— — —

daind
iede⸗
ditn
atiath,
bone
tad
al
uitas
ludee
ſteng
dpedet
tuoſum
Gimmne
bin⸗
dauid
deds
tſope
cant l⸗
poſune
no bidi
teg vor
dne⸗chi
flidwer
nͤpen
boſeth
uqui
Egreſ.
entio⸗
dignĩ
as no
oneſun
latonby
iuſtop
mem re
rtato⸗
:
ſorts
nhcat
towi
gatus,
ödot

ci
atur
g ſub
ſbo
pa
ut .
mie
gi⸗
tpn
500

frequenter oꝛi diſſenſo/ex qua ſequiĩ vtruiſq;

ruina· et ſic fuit in ꝓpoſitonã occaſione hꝰ di
ſcoꝛdie abnex iuit ad dauid ĩ hebꝛon et ibidẽ fu

it interfectꝰ et ipᷣo moꝛtuo hiſ boſeth fuit mẽ⸗

te ꝓſternatus ex q̊ rechab et banaa acceperũt
audaciã intrandi domũ hil boſeth et miſciendi
eum · vt habet᷑ ca · ſequenti · ¶ Wiñt g abner
nũcios ad dauid ad ↄtrahendũ cũ eo amiciciã
et qꝛ dauid chꝛiſti higura fuit iõ abner in B̊ ge
rit typũ peccatoꝛis penitetis et chꝛiſto recon⸗
ciliari queretis ꝓ nũcios aut eius intelligut᷑ vi
ri boni ⁊ religioſñp quon oꝛõnes pemies ſpe
rat et querit chꝛiſto recõciliari exeplo cẽturio
nis luẽ · vij· qui mint iudeos ad chꝛiſtũ vt p eoſ
ſerui ſui ſanatõem impecraret Nõ videbis fa
ciem meã ateqᷓ; adduxeris mihi michol q̃ int⸗
pꝛetatur aqua ex omĩb et iðo ſignat lacrimaſ
vere penitentie q̃ de pccis oĩb debʒ eſſe. Perx
hoc aut ꝙ dauid abner ad ſe venietẽ 1 michol
adducentẽ grõſe recepit et magnũ ↄuiuiũ ei
fecit ignincat᷑ ꝙ xpᷣc vere penitetẽ recipit gra
tioſe et eũ reſicit eucariſtie ſacrameto ·ĩ cꝰ figu
ra dicit᷑ de chꝛiſto lucxv· Mic peccatoꝛes reci:
pit et mãducat cũ illis )CK. † † ¼

Vo autem vii principes latro
num ⁊c ·DPer iſtos duos ðᷣmões
ſigmiſcant᷑ qᷓ luce x latrones nomn⸗
nant᷑· cu dici᷑ hõ quidã deſcendebat

ab hrłm in hierico et mcidit in latrones· Der

q̃s ſm expoſitoꝛes demones intellligunk. XEn
greſſi ſunt aũt domũ latenter. Quiꝰ cã pᷣmit:

titur cuũ dicit᷑· et hoſtiaria domꝰ purgẽãs triti:

cũ obdormiut· Quiꝰ ſenſus miſticꝰ in gloſa
ponit᷑ ̊ mõhoſtiaꝛia triticũ purgat cũ mẽtis
cuſtodia diſcernedo virtutes a vicijs ſepat · q̃ ſi
doꝛmierit in moꝛteʒ dñiꝗpꝛij inſi diatoꝛes ad⸗
mittit · & ſi diſcretõis ſohcitudo ceſſauerit adĩ
terſiciendũ animuũ malignis ſpiritibo ter padie
qui ingreſſi ſpiĩcas tollut:q; bonaꝝ cogitatõnũ
germa auferũt · atq; ĩ mguine feriũt · qꝛ virtu
tem coꝛdis delectatõe carnis occiduũt· in ingui

ne em ferire eſt vitã mentis carms delectatõe

pſoꝛare·nõ em hiſ boſeth mopmata moꝛte ſue
cumberet · ſi nõ ad ingreſſum domꝰ muliere i

ad mentis aditũ molle cuſtodiã deputaſſet.ſoꝛ

tis em vigilq; ſenſus pᷣponi coꝛdis foꝛibus dʒ.
quẽ nec negligentie ſomnꝰ oppꝛimat · nec igno
rãtie erroꝛ fallat· Vñ bñ hiſ boſeth dicit᷑ q̃ cuſto
de femĩa hoſtilib gladijs nudat᷑.hiſ boſeth em̃
vi 2fuſionis dicit᷑: Vix aut 2fuſonis eſt q̃ ſoꝛ
ti mentis cuſtodia nõ eſt munitꝰ.qꝛ dũ vᷣtutes
ſe agere eſtimat ſubintrãtia vicia neſcientẽ ne
cat tota & vrrtute muniend“ eſt metis ad itus
ne eã hoſtes muadãt et penetrent foꝛamma ne
glecte cogitatõnis · Reſpõdes aũt dauid vc
Sequit᷑ Hꝛecepit itaq; dauid pueris ſuis et

inter ſecerut eos ꝓ hoc aũt dedit dauid exem

Re⸗

plum pᷣneipiby et platis vt ñ pcant maleſaco
ribus qui talia agũt ad eoꝝ grãm ſequendã

T Nener vmnei tribus 1
rael ꝛc]. Sequitur. Vnxerutq;
dau din regem Tribo aute d
Vus ſuit dauid ĩ regẽ munctꝰ. P⸗
mo p ſamuele de dni mandato. vt habet ſup · .·
lixvj. Scðo p viros iuda vt bet᷑ ſup ij. Tercio
ab vmüſis tribub iſrael in hoc loco· Her ̊ al
legoꝛice ſigniſicatuʒ fuit ꝙ xpᷣe ꝑ dauid figura
tus tanqᷓ; dignꝰ regie maieſtatis ter fuit decla
ratus. Heimo in magoꝛuʒ adoꝛatõne matheij⸗
Secũdo mn baptizatõne dicẽte patre· Mic eſt ſi
lius meꝰ dilect? c math· iij. Tercio in tranſſi

Braone ſibiter ꝓ teſtimomiũ patris dicentis

ic eſt hlius me ⁊c· math·xvij. Moꝛali autẽ

p triplicẽ dauid vnctõem ſigniſicatu ſiut ꝙ q̃li
bet chꝛiſtianus eſſe debet ter inunctꝰ. pꝓmo min

baptiſmo. ſecudo in firmatõne. tercõ in extre

ma vnctõe. St abijt rex et omes viri qᷓ erant
cu eo in hrem ad iebuzeuz c. Stra lebuzeũ p

ð ſigniſicatu fuit ꝙ chait? poſt baptiſinu ſuu
ſtur? erat in br'm ad inpugnandu maliciam

ſcribaꝝ et phariſeoꝝ.qᷓ bñ ſgniſicant᷑ ꝑ iebuʒe
um . eo ꝙ interptat pᷣſepe meũ ·et de ipis ſcribi
tur math·xxiij· Ve vobis ſcribe et phariſei ype
crite q̃ comeditis domos viduaꝝ oꝛõe lõga ſi
mulantes: et abſtuliſſet daudos ⁊ cecos odieł
tes aĩiam dauid· Per iſtos ſigniſcati fuerunt
ſcribe et phariſei odientes aĩam chꝛiſti ſic patʒ
ex euangelio· na ip̃i pſecuti fuerũt chaiſtũ vſq;
ad moꝛte· Euerũt etia ceci p ignoꝛantiã ꝗpt qð
de ip̃is dicit lluatoꝛ mathxv. Qeci ſunt et du
ces cecoꝝ ·ſiłiter fuerũt claudi in wia moꝝ. qð

patet ex h̊ ꝙ irrita fecerut mandata dei ꝗpter

traditões ſuas vt habet᷑ math· vij mp̃os aut ab
ſtulit xpᷣc de hrłm· i:auferẽdos pᷣdixit luce · xix·
vbi pᷣdixit deſtructõnem ciuitatis et ppłi p ro
manos in vltõem moꝛtis ſue:qð impletu fuit
anno·xlij a chꝛiſti paſſione. Mabitauit aũt da
uid in arce ·ſcʒ ſyon p qua intelligit᷑ militãs ec
cleſa eo ꝙ ibide p miſſione ſpuſſancti ſup apo
ſtolos fuit fundata· an hac aut arce habitat xp̃e
p grãm ſiẽ dicit math vlt· cce ego vobiſcum

ſum oĩb diebo vſqʒ ad finez ſeculi · Miñt ergo

yram rex tyri nuncios ad dauid et ligna cedꝛi

na ⁊c łPHer ̊ ꝙ yram gentilis talia fecit · fuit ſi
gniſicatu ꝙ getilitas in ediſñcatõe ecc̃ie ꝓhceꝛet
multu · Rudierüut aut philiſtijm 1 . Der
boc aũt ꝙ ip̃i ↄtra dauid mmſurgetes ab eo fue
runt bis debellati ſigmificatuʒ fuit ꝙ pᷣncipes
iudeoꝝ et tyranni ↄtra chꝛiſtũ in mebꝛis ſuis
pugnaturi ꝓ ſdẽ et miracula eſſent bis debellã
di et cõfutandi pᷣmo/ſ m iudea ·etĩ aujs terris

voſtee. (Ww. VI.

—

Ongregauit autem rurſus da
ui omnes electos ex ifrael/
Sequit᷑. vt adducerent arxcã dei
In hac aut arca tria ſuerũt.· tabule

tel kfimonip q̊s deſignat᷑ donũ ſacre ſcripture
et virga aaron p quã rigoꝛ uiſtice et manna p
quã dulcoꝛ miſericoꝛdie hgurat᷑ Mec em tria

regimĩ tpali et ſpuali ſunt neceſſaria. Ner hoc
igit᷑ ꝙ dauid arcã ad ſe adduxit· ſigniſicat᷑ ꝙ bo

nus pnceps et pᷣlatus debẽt eſſe ſoliciti de ha⸗

bendis iſtis trib.· Per h̊ auteʒ ꝙ hec arca debe

bat ſacerdotũ humeris depoꝛtari ſigniſicat᷑ ꝙ

pᷣncipes et p̃ᷣlati ꝓpꝛios humeros debet ſbmit

tere ad poꝛtanduũ onꝰ ſii officij ne pcutiant᷑ a

dño ſẽ oʒa ad depoꝛtatõem arce bou hueros
applicauit · cui ſunt ſłes qui regendas eccleſias

ſuas alijs tradunt et᷑ ignoꝛantibo et mpᷣi in alijs

occupant᷑· Licet aut oʒa fuit pcuſſus ꝓ peccato
ðᷣportatõis indebite et nõ ꝓ tactu arce ſiẽ ple

mnius dixi in expoſitõne literali tñ nõ fuit pcuſ

us ante tactu ei qñ mclmata fuit ex recalcitra
tione bou:q; tũc apparuit oʒe peccatũ·q; ñ fiuſ

ſet ſic mnclmata h fuiſſet humeris depoꝛtata et

in hoc dñs documtũ dedit iudicib differendi

punitõem maloꝝ vſq; ad tps debitu t h̊ mõ

dauid punitõem ab et ſemey diſtulit vt het

iij· Re.ij.Moc etiã mõ dñs dicit geñxv. Non
du Zplete ſunt iniqtates amoꝛreoꝝ · Per h̊ a᷑
ꝙ dauid fuit ita ſolicitꝰ de poꝛtatõe arce ad lo

cũ honeſtũ et de ſtatuendis cantoꝛibo ⁊ leuitilſ

ibidez ad diumũ obſequiũ · vt habet . · pab · xvj·

ondit᷑ qualit pncipes chꝛiſtiami de cultu duio

debent ſolicitari ) . VII

ctum eſt autem cum ſediſſet
rex m domo ſua ⁊c Ad ĩtellectu

noſtri loquẽtes de vita actuia ⁊ cõ

emplatiua dupliciter eas diſtiguũt· Vno mõ
accipieẽdo vtraq; in vita p̃ſenti et ſic actiua di
citur ꝗᷓ circa ꝓximi neceſſitatẽ verſat᷑ p tẽpale

ſubſdiũ vł ſpuale· ↄtemplatĩa vo que tpalbe

omiſſis eterna meditat᷑· Alijo vo mõ diſtiguũt
eas ſic vt tota vita pᷣſens dicat᷑ actiua:futura
vero ↄteplatiua· Vn augꝰ ſup iohem. Vna bo
na ſ̊ adhuc miſera alla melioꝛ h beata. Scoʒ
pmũ modũ diſtinctõis p dauid ſigniſicat᷑ pᷣn
ceps vel pᷣlatꝰ circa neceſſitate ppłi apter deuz
intentus· qᷓ tñ deſderat ab h̊ onere uberari et
celeſtia meditari 'm illud aug· Ociũ ſanctum

ꝗrit caritas negociun iuſtũ ſuſcipit neceſſitas ca
ritatis · Qꝛ Zteplatiua dʒ eſſe in deſderio· ideo
dixit dñs ad dauid vt habet᷑ iij· Reviij. co
gitaſti domũ ediſicare noĩ meo bñ feciſti ̊ ip
ſum mẽete ptractas:Qõtemplatiuꝰaũt ediſcat
deo domũu cedꝛmnã . i. 2tẽplatõe altã· Sʒ qʒ talis
occupari deſideras in ↄtemplatõe ꝓpi necelſſi
tatem ꝓpłi aliqn detinet᷑ in actõe · õ ſubditur ·

4. ſequentiũ ſiderandu ꝙ doctoꝛes

ſuſcitabo ſemẽ tuũ poſt te·q; 80 diſcipuk e

qui dicũt᷑ ſui filij aliqᷓ fũt ↄtemplatim q̃ domũ
hãc ediſicãt ꝓ eo q; bona ↄtẽplatio diſcipulłce
dit ad meritu magiſtri · Scoõm aũt modũ al

um diſtinctõis actiue vite ⁊ 2teplatiue p dðð

ſigniſicat᷑ hõ q̃ ex feruoꝛe dilectõis diuĩe diſſol
ui denderat vt cũ chaſto ſit in patria · tñ ex di
uina diſpoſitõne ꝗpt ſalute ppli retinet ĩ pᷣſen
ti vita. Sic aũt dicebat paulꝰ de ſeip̃o ad phi ·
Denderiũ habens diſſolui ⁊ eſſe cũ chꝛiſto.ma
nere aüt in carne neceſſariũ eſt ꝗapt vos eẽ au
tem cũ chꝛiſto multo meliꝰ e. Ideo dicit · ꝙ aut
cogitaſti ediſcare domũ noĩ meo · i · ꝙ tu ſiẽ la
pis pfectꝰ in edihcio celeſti ſtatĩ ponereris bñ
feciſti ·q ·D· hoc eſt meliꝰvt dictũ eſt.· ſuſcitabo

ſemẽ tuu c:dabotibi bonos diſcipulos qui
ediſcabut ꝓ te · q; p meritũ circa doctrinã ip

ſoꝝ habebis in patria gradũ altõꝛem q́ʒ ſi ſta
tim tranſires ad głam· Sic aũt dixerunt diſci
puli beato martmo. Salua ſunt tibi tua pᷣmia

nec dilata mmuent ſed ſup · poti?ꝰ augebun?. dt

ſibiter beatꝰ iohes euangeliſta dicebat chꝛiſto.
Quotiens te rogaui vt vemirẽ ad te. et dixiſti
mihn expecta vt liberes ppm mihi crediturũ
ctum eſt poſt hec percuſſit da
und philiſtijm. Sequuur. St tu⸗
lit frenum tributi ·. Mic deſcribi
ECtur triuphꝰ dauid ð qttuoꝛ ꝓpłis·ſ.
philiſteis moabitis· ſyris· et ydumeis. Moꝛa:

liter p dauid qᷓ manu ſoꝛtis interp̃tat᷑· vir foꝛti

ter pugnãs ⁊t᷑ paſſiones mnoꝛdinatas ſigniſica

turx.ipᷣe vero de qᷓttuoꝛ paſſonibo pncipaubus

triuphat qᷓ ſunt gaudiũ ineptuʒ in ꝓſperis· et

doloꝛ mimiꝰ in aduerſis et ſpes de bono futu
ro incõpetenti ſibi et timoꝛ moꝛdinatꝰ ð incuꝛ
ſione tpalis mali:et his paſſiomib ſubiectis ꝓ
ficit hõ m pfectõe moꝛał ⁊ intellectuał vrtu
tis ·iꝛðo dicit᷑ · vi · phincoꝝ .· Dedendo et quieſtẽ
do ſit aĩa ſciens et pꝛudes. OQꝛ ſedatis ⁊ quieta
tis tumultib paſſonũ acquirũt᷑ ſcie ⁊ vtutes ·
Pꝛopt᷑ qð ð q̃ttuoꝛ paſſiomiba pᷣdictis ad qual
alie reducũt᷑ ðꝛ·ij·.ð 2ſolatõe· Tu qͥʒ ſi vis lumi
ne claro cernere ven · tramite recto carꝑe call-
gaudia pelle pelle timoꝛẽ ſpeʒq; ſugato·nec do

loꝛ aſſit: nubila mens eſt vinctaq; frems.ᷣ vbi

regnant. Pꝛopt᷑ qð ipᷣs ablatis p daund tolli

frenũ tributi · Her philiſteos aut q cadẽtes in
terpᷣtant᷑ timoꝛ mudanꝰ qꝗ̃ cadere facit hoĩem
a virtute ſigniſcat᷑· PHer moabitaſ ſigniſcat᷑ do
loꝛ ð pnti pena:nã moab inipꝛetat᷑ ex pretalis
vero doloꝛ ↄtrahit᷑ in nobis ex carnali geneꝛa

tione Per ſyros aũt qᷓ̃ ſublimes ĩterpᷣtat ſpes

immoderata que magis ꝗpꝛie ðꝛ p̃ſumptõ ſi

Sniſicat. PHer vdumeos aut qᷓ mipꝛetant᷑ terꝛe

ni ſigniſicat᷑ gaudiũ ineptũ ð adeptõne tpalis
boni. (K. «4

5
—,le M
1
1 „

Grißta
paubus
perise
hofutt
ömen:
ectis p
rorer
uele
guicr
tutes ·
dael
Wm
ecale
nec⸗ do
9 p
5 foli
o n
oſem
nido
talis
ener
iſpes
ptöß
ſere
els

T dixit daumd putaſne alnqs

uid moꝛtuo ionatha qui fuerat ei
n vita diigeter mſunt ð poſteris
eiꝰ vt eis exhiberet bnſicia · docemur amiciciã
buare poſt moꝛtem qð tñ pauci ſaciut intim ꝙ
vulgariter dicitur · moꝛtuus nõ hebet amicum
Scðm aũt ſenſuʒ allegoꝛicũ p ionathan qui in
terpᷣtat colube donũ ſignificat᷑ ip̃e xpᷣe q̃ colũ:
ba dicit amaritudims ſelle cares · ẽ etiã donum
ex caritate paterna nobis dat u Io· iij Sic de⸗
dilexit mũdũ ut flin ſuũ vnigeitũ daet ꝛc · per

fiiũ ionathe claudũ vtroq; pede ſignificat᷑ q̃ti

bet chꝛiſtianꝰ q̃ chꝛiſti filius eſt per baptiſmu.

claudus tñ eſt vtroq; pede nã ꝓnus eſt du⸗

plicit ad cadendũ m peccatũ · ſqʒ p ignorãtiam
⁊ infirmtatẽ DPer dauid vero poteſt intelligi
bonꝰ pᷣlatus qui talẽ ad am bulandũ ĩ via mo
rũ deblle debet fouẽ ⁊ nutrire cibis mſe ſue ·
almẽto ſacre ſcripture ⁊ ſacramẽto eukariſtie
vt ſr dione ꝙ ad meſã głie hinalit traſferat᷑

Fctuz eſt autem vt moreretur
naas rex fil oruʒ amon ꝛc per

locis pluribo ⁊ in h nuᷣoꝝ ⁊ poſtea contra chri
ſtů vtz ex ðcurſu euãgelioꝝ· ad huc aut ppm
mut dauid i · xpᷣc p dauid niguratꝰ puos ſuos
ſcʒ apłos alioſq; diſcipulos ad ſpiritualeʒ eius
2ſolationẽ dices eis math · x· in viam gẽtiũ ne
abieritis cuntates ſamaritanoꝝ ne mueritis
ſed pociꝰ ite ad oues que pierũt domꝰ irrael .h
ſiẽ amon ſeruis dauid vitupiũ intulit q; ſeq̃t.

tulit itaq; amon ſeruos dauid raſitq; dimi⸗
diã pte barbe eoꝝſic ppła iudavꝰ ſeruos xpᷣi

vitupauit multiplicit ⁊ afflixit vt habet᷑ in acti
bus apłoꝛuʒ in pluribo locis · ꝗpt᷑ qð noſter da

uid ſez xp̃c¶ mãdauit eis ⁊ manete ĩ hierico do
nec creſcat barba vr̃a p hiyerico q̃ interpᷣiatur

luna ⁊ mutaõem ſignat eo ꝙ luna ↄtinue va⸗

riat᷑ bñ gẽtilitas ſigmſicat᷑ q̃ młtis erroꝛibjtũc

tꝑpis variabat᷑ In hac aut hierico mãſerũt apki
alijq; xp̃i diſcipuli a ppo iudaico reꝓbati ⁊ vi
lipeñ ꝗpt qð paulus ⁊ barnabas dixerũt iude
is actxij· Vobis opoꝛtebat primũ loqui vbũ

dei h qm repellitis ilud 1 indignos vos iu⸗

dicatis eine vite ecce Zuertimur ad gentes ſic
em pᷣcepit nobis deꝰ manẽdo vᷣoj getilibus
eis pdicado creuit barba eoꝝ id e· pfectio me
ritoꝝ q̃ p incremẽtu barbe ſignat᷑ eo ꝙ barba
ſignu e maſculini ſexꝰ q̃ eſt pfectus et tunc
reütimmm poſt pfectõnẽ enim meritoꝝ in do
ctrma gentiliũ apłi ⁊ alij diſcipki venerüt ad

qui remanſerit de domo ſaul
20c]Sʒ bm ſenſum literalẽ p H̊ ꝙ da

Namon qui ꝓpbus murmurãs interpᷣ
tat᷑ uidaicꝰ ꝓpłs ſigniſicat᷑ q̃ a pᷣnci⸗
pio ſuit murmuratõibo aſſuet? ſeʒ ↄt᷑ moyſen
aaron ⁊ etiã ↄtra dommũ vt patet in exodo

i Kegu.

dauid . i· xpᷣm p aptã et clarã viſonem.ij. coꝝ.
v· audem? et bona voluntatẽ habemꝰ peregri
nari magis a coꝛpe et pñtes N ad deñ ·
ctum eſt autem anno verten
te ⁊c ſequit᷑ dauid aũt remaſit in
☛☚ hieruſale p H aũt ꝙ alijs ꝓcedenti
bus ad bellu dauid remãſit ĩ hrem
ue inipꝛetat᷑ paciſica vel quieta et tũc enoꝛmia
ppetrauit peccata ſcʒ adulteriũ homicidiũ ꝓdi
toꝛiu vt habet᷑ infra ſigniſicat᷑ ꝙ uli qui q̃eſcũt
ocioſi et ſe nõ exercent mn pᷣlio ↄt᷑ tẽptatõnes
incurrut frequent᷑ varias peccaton enoꝛmita:⸗
tes ꝗpt qð dicit ſeneca Sentĩa oĩm vicõꝝ ẽ oci
oſitas·demones em̃ nunq; doꝛmiũt h̊ ſp inſidi
antur nobis et q̊s ocõſos a bonis muemut ad
peccatũ inducunt ꝗpt qð dicit hieroꝰ ad ruſti
cũ · ſp aliquid bomi facito vt te dyabolꝰ mueĩat
cccupatu · viditq; mulerẽ ſe lauanteʒ ⁊c· p B
aut ꝙ dauid ſanct? ⁊ deuotus ex ĩpudico aſpe
ctu peccatũ ĩcurrit adulterij et vlteriꝰ homicl
dij ꝓditoꝛie ppetrati nob ondit᷑ qᷓnta diligetia
debeat adhiberi in cuſtodia ſenſus viſus ⁊ etiã
qꝛ dici᷑ trenoꝝiijoculꝰ meꝰ dep̃datꝰ eſt aĩam
meãa in cũctis ſiliab vꝛbis mee et idẽ videt de
cuſtodia aloꝛũ ſenſuũ· hiere· ix · aſcendit moꝛs
p Eneſtras meas ſenſus em exterioẽs ſunt q̃ſi
quedãa coꝛpis feneſtre p quas temptatões qſi
latrones ad interioꝛa ingrediunt᷑ bona gratis
rapientes. ) QK. XII
Iſit ergo dominus nathan ad
daund 2c ] p nathan ꝗphetã poteſlt
mteelligi pdicatoꝛ qᷓ verbũ dommi
habet nuciare ad modũ ꝗphete ꝗpiĩ
guod ſicut nathan peccata dauid regis n h
liauit h efft Rirer rep̃hendit · ſic p̃dicatoꝛ petã
potentũ publica nõ debʒ palliare·h efficacit 2t
ea pᷣdicare exemplo chaiſti qui peccata ſcribaꝝ
et pontiſicuʒ efficaciter rep̃hendit. St dixit da
uid ad nathan peccaui domino ⁊c p hoc autẽ
ꝙ dauid ſe nõ excuſauit h ſtatim peccatu ſuuʒ
tanqʒ vere penitens huiliter recognouit exem
plum dedit omnibo et ſpecialiter potentibo vt
peccata ſua nõ defendat· ſ̊ humilit᷑ ofiteant᷑ vt
veniã ſequi mereant᷑ ſcut ipᷣe dauid cui dẽm
fuit · Dommꝰ tranſtulit peccatũ tuũ æc Zur
rexit aũt dauid ð terra et lotus vnctuſq; eſt
P hoc aũt factũ dauid oſtendit᷑ ꝙ licet ꝓ vita
ꝓpinquoꝝ languentiũ q́;diu viuut ſit oꝛandu·
tn ipis defſunctis ſolatio recipi debʒ de moꝛ:
te eoꝝ· Vnõ dicit᷑ jtheß.nij. Nolumꝰvos igno
rare fratres ð dormetib vt nõ ↄtriſtemin ſiẽ
et ceteri qui ſpem nõ habent ſcʒ reſurrectõnis
future · Nſitqʒ ioab nuncios ad dauid ⁊c p
hoc aut ꝙ wab triumphu de ſilijs amon nolu
it ſibi aſcribere h magis dñno ſuo dauid·nobis
oſtenditur ꝙ nullus victoꝛiaʒ de peccatis vel

f

—

demonibus debet ſibi attribuere h dño noſtro

ieſu chꝛiſto p dauid ſigurato Populũ qͥq; eiꝰ
adducens ſerrauit ⁊c · p hãc penã que fuit val
de grauis et inflicta ꝗpter inuiriam factã ipſi
daiud. allegoꝛ ice ſigniſicata fuit grauitas pene
p romanos iudeis mflicte ꝗpter miuriã factã
ipſi chꝛiſto p dauid ſignificato vt pᷣ̃dictũ elt ·

„NXIII.
Xctum eſt poſt hec vt abſalon

rem ꝛc · Per thamar virginẽ que
cubiculu amon fratris ſui ex patre
d non ex matre mintrauit ſola cũ ſolo et ibidẽ
fuit defloꝛata ſigniſicat᷑ quecũq; virgo vel mu
lier OZtinere ꝗponens hᷣde ſua ſecuritate nimiſ
2ſidens·na frequenter in tali ſdentia dyabo
lus cuiꝰ alitus pꝛunas ardere facit vt dicit᷑ iob
xljqn ſolam cũ ſolo etiaʒ valde ꝓpinquo repit
ignem cupiſcentie carnalis accedit· ꝗpteꝛ qð
talis ſolitudo caueri debet ſolicite · Bernh·ſup
miſſus ẽ· Solẽt virgmes q̃ vere virgines ſunt
ſemp eſſe pauide et nunqᷓʒ ſecure et vt timẽda
caueant etiã tuta ptimeſcere · Doꝛro nõ eſt lo
cutus abſalon ad amon nec malũ nec bonũ p
abſalon qui illatã iniuriam ſue ſoꝛoꝝ ſalſo diſſi
mkauit et cũ hoc ãmon ad uiuiũ muitãdo cũ

eo amiciciã ſimulauitſignificat᷑ quicũq; inſdia

toꝛ fraudulentꝰ vſq;'quo videat vmdicte tps
ideo dixit ſue malicie mĩſtris · O bbuate cũ te
mulentus fuerit äamon vmo ⁊ dixero vob pcu
tite eũ et interſicite . licet emm amon moꝛtẽ me
ruiſſet nõ tñ erat mnferenda p eũ nec p talem
modũ pꝛoditoꝛiũ.Aliter p abſalon qui mẽpꝛe
tatur pater amaritudins dyabolus põt intel
ligi qui mendacij pater eſt et amaritudĩs pcẽi
p ãmon vero quilibet inſolens quẽ muitat pꝛi
mo dyabolꝰ? ad Zuiuiũ gule et inde pertrahit
ip̃m ad peccatu luxurie · q; ſiẽ dicit hieroꝰ vent
et genitalia ſunt mẽbꝛa ꝓpinqua· et ex vicmi
tate membꝛon deſignat᷑ ꝗpinquitas vicioꝛum
et ſic dyabolꝰip̃m iugulat moꝛte cłpe ⁊ poſtea
ptrahit ad moꝛtẽ gehenne.
teln gens autem mab filus
ſaruie ꝙ cor regis verſum eſſʒ
ud abſalon c]· Der reuocatõem

.

catio peccatoꝝs ad deu:igit᷑ p ioab qui reuoca
tionem iſłtã ꝓcurauit p̃dicatoꝛ bonꝰ ſignificat᷑
cinꝰ officiũ eſt reuocaẽ peccatoꝛes ad dominũ
et nomĩs interpᷣtatõ 2griut nam abſalon wẽ
pater ĩterpᷣtat᷑p̃dicatoꝛ aũt peccatoꝛis ad deũ
reuerſi pater nominat᷑:j. Qoꝝ iũj. In chꝛiſto ie
ſu p euangelum ego vos genii · Muler autẽ
thecuites p quã ioab fecit abſalon reuocatõeʒ·
ſignat pᷣdicandi gram ꝓ quã p̃dicatoꝛ pccẽoꝛes
reuocat ad penitentia et nominis interp̃tatio

lij dauid ſpecioſiſ ſimam ſoro

ſalõ ad patre ſuuũ ſigniſcat᷑ reu

congruit nam thecua interpᷣtat᷑ tuba · de p̃dicã
di vero gratia pdicatoꝛi dicit᷑ eſaie · vnj · Quaſ
tuba exalta vocem tuã et ãnuncia populo meo
ſcelera eoꝝ et domui iacob peccata eoꝝ · Wan
ſitq; abſolon in hieruſalẽ duob annis et faciez
