cum peccatoꝛibus oſtendit peccati Suitateʒ 1

auget Fm appentiã et ex alta pte diuſe iuſticie
ſeueritatem vt ſic eos labifaciet in deſperationẽ
Stetit em rex babilonis in capite duaꝝ viarũ

diumatõem querens ⁊c ꝓ hoc ſigniſicat᷑ aſtu

tia dyaboli qua varijs mõis querit vias fdeli:
bus nocendi · Vnde leo papa dicit in ßmone de
circumciſone dñi. Omniu ventilat curas/om⸗
niu diſquirit intentõnesſcrutat᷑ affectus.⁊ ibi
querit cauſas nocendi vbi quemq; viderit ſtu
dioſuis occupari ·
NCXN

me dicens et tiu fin homnns

Nmum ··In hoc capitulo literaliter
intellecto deſcribit malicia iudeoꝝn Juiter puĩ
enda ſub metaphoꝛa młtipliciſ metalli in foꝛ
nace conflandi miſtice vero p hoc ſigmiſcatur
punitio malxie plebis chꝛiſtiane · DHonunt᷑ aut
m ꝓceſſu huiꝰ capituli quinq; metalla in ſcoꝛiã
verſa ſcʒ argentum es.ſtannu.ferꝛũ et plum⸗
bum vt patet in lra:· Per argentũ vo ſigmiſica
tur mnudicia caſtitatis· Dſal xj· Rloquia d omĩ
eloquia caſta argeẽtu igne exammatuũ ⁊c· Der
es quod eſt ſonoꝝ eloquiũ veritatis· DPer ſtã
num qð pꝓ ſui conſumptõeʒ deſendit aurnz fer
uoꝛ caxitatis quo quis ponit aiam ꝓ amicis ſu
is· Der ferꝛũ qð domat omĩa foꝛtitudo ſtabiil:
tatis · Per plumbuʒ qð de facih liqueſit dulcoꝛ
pietatis· Iſta quinq; tpe eccleſe pꝛumitiue fue
runt excellenter in xp̃ianis· vt patet act mj et
m pluribus alijs locis ſed mõ verſa ſunt in ſco
riam nam argenti mundicia vᷣ̈ſa eſt in ſconam

carnahlitatis et eris ſonoꝛitas in ſcoꝛiã falſitatiſ
quod maxime patet m aduocatis ⁊ ſtanni cari

tas in odium fraternitatis· ſicut patet p guer
ras exiſtetes in xp̃ᷣams· ⁊ ferꝛi ſoꝛtitudo ĩ mol
liciem puſillanimitatis et plũbi pietas mndurici
am crudelitatis · ꝗpter qð ꝓicient m ſoꝛnaceʒ
gehennalis ardoꝛiſ· nõ vt purgent᷑ h̊ vt eterna
liter crucient᷑ ideo dicit᷑ ĩ fine capituli m igne
ire mee conſumpſi eos
factus eſt ſermo dommi ad
me dicens fin hom ims due mu
4. lieres ⁊ c] In hoc capitulo ðſeribi?

malicia iudeoꝝ punienda ſub met a
phoꝛa duarũ mulien adulteraꝝ· 1 vm? mris
ſiliarum· Miſtice vo peꝛ has mulieres intelligi

factus eſt ſermo dommi ad

non iudicas cintatem ſangui⸗

poſſunt due religiones in generali:qᷓ ſilie ſunt
vnius matris eccleſe. vna eſt rengio poſſeſſio⸗
nes habentium alia mendicantium p maioꝛeʒ
finam ſigniſicat᷑ religio poſſeſſionen habentuiʒ
q; ſcdᷣm tempus eſt pᷣoꝛ et ſoꝛtioꝛ ⁊ iſta vocat᷑
oolla et interpꝛetat᷑ templuʒ. q; religio poſſeſſi
ones habentium facit elemoſinas magnes et

hoſpitalitates et habet vñ per mmoꝛem vero

ſinam que vocat᷑ ooliba et interpꝛetat᷑ templũ

meum ſigniſicat᷑ religio mendicantium que nõ

facit hoſpitalitate cõmuniter miſi fratribo eiuſð
religionis&t de vtraq; dicit᷑ mfra· ꝙ non relin
quit foꝛnicatõnes egipti ·id eſt· moꝛes ſeculi·
quia plures de mendicantib et non mendican
tibus poꝛtant religioſum habitu et habet mo⸗
res ſecularium Et de maioꝛi fiua dicit᷑ infra ꝙ

ĩſaniuit m amatoꝛes ſuos m aſſiriosqui inter

pꝛetãt᷑ ſubſtollentes vigilias dñi et per itos ſi
gniſicantur pᷣncipes huuis mundi q̃ pꝛioꝛes

abbates accipumt ꝓ conſilijs ſuis ⁊ tempoꝛali

bus negocijs· et ſic ſubſtollunt eos de dii vi⸗
gSilijs et ipſi ſic ſublati inſaniunt poſt eos imi
tantes pompas eoꝝ in eqquitaturis et familijs

dedecentes valde ſtatum religiomis Qð cũ vi

diſſet ſoꝛoꝛ eius ooliba. Mic arguit᷑ malicia re
ligioſoꝛum mendicantum de qua dicit᷑ · pluſ
quã illa mſamuit ⁊c] nam religioſi mendicãteſ
citius declmauerũt vt viðt᷑ a perfectõne patꝝ
ſuoꝝ qʒ alij vnde contigit ꝙ quidam de religi

one mendicantium arguebat quoſdam mona

chos de declmatõne religionis ſue et vnus re
ſpondit · ſrater quado moneta vra tm cucuꝛre
rit quantũ noſtra cucurꝛit iam erit multu dele
ta· ad ſilias aſſirioꝝ pꝛebuit impudenter ⁊c·
ſicut dictun eſt p aſſirios pꝛincipes mitelligun
turx · ad curiaſ aut pncipum aliqui mendicantiũ
impudenter ſe ingerunt non vocati· aliqui vt
fugiant oꝛdinis paupertatem et aliqui vt per
hoc ꝓmoueantur ad aliquã dignitatem ido de
vtriſq; ſ· mẽedicantib et non mendicantib ma
lis concluditur in fine · Eilli hommis nunquid
iudicas oollam et oolibam q·d·ſio et exponat᷑
vt ſit verbum directum ad chꝛiſtum qui ðr in
euangelio ſilius hominis vt ſit ſenſus · ſfili ho
mmis id ẽ o tu chriſte · nunquid udicas id
eſt condemnas ad mnfermi penas malhciam pꝛe
dictoꝛum quaſi diceret ſic
CX. TIT.
Tfactum eſt verbum domim
ad me manno nono ꝛc .
uiic ad literam deſeribitur malicia
populi iude pumenda ſub metha:
phoꝛa ollè enee rubiginate p quã moꝛaliter ſi.
Sniſicatur mulier lubꝛica que dici poteſt olla
vulcaniid eſt.ignis concupiſcentie · cci x · ꝗapĩ
ſpeciẽ mulieris multi perierunt· t ex hoc ↄcu
piſcentia quaſ ignis ardeſcit· et ðꝛ olla enea cũ

1

—

ſubditur · Done ollam eneam IJ. 4 ter mali

om nib iſtis malis muidi letan tur · dicetes eu
ge euge deo ſubditur pena · idecirco ecce
ego tradam te filijs oꝛẽtalib c id eſt demo
nibus qꝗᷓ a mundi pꝛincipio p ſuperbiaz cecide⸗
runt. Hec dicit dominus deus hic ponunt᷑
ſecundi popłi:ſmoabite qui interpꝛetãtur ex
patre · jdeo per ipᷣos ſignincantur ſupbi quoꝝ

rex et pater eſt dyabolus ſcut dicit iob. xli ĩe

maluʒ. Dzoũ xvij. Qui in ruina letat᷑ alteruis
non recedet malu de domo eius · Tales autẽ vt
cõmumter ſunt clerici quib ꝓuiſuz eſt de p̃ben
dis et eccleſjs vł digintatiby vacaturis · et ſibiꝛ
ter il qui bereditatem expectãt p tenentium
moꝛteʒ Et ſib iln quibus ꝓmuiſſa ſunt officia in
magnatoꝝ curijs vacatura. t p mala tpalia ꝗ

10
der

ciam euis ad modu eris indurataʒ. inguiſ eſt rex ſup omes finos ſuꝑbie et ich· vnj. Vos
ſimum pecus aſſumeid eſt homine ocioſum ex patre dyabolo eſtis deo ſubdit · ꝓ eo ꝙ di⸗ 4
deditum deliijs et pecunioſum: qui bene dici xerunt moab ⁊ ſeyr ecce ſicut omnes gentes
tur pecus · q; vita voluptuoſa vita pocuduʒ ð. domꝰ uida ·ſeʒ depꝛelſſa et abiecta· B dicunt ſu ⸗
pmo ethicoꝝ dicit etiã pecus pinguiſſimu 4 Pt perbi qui ſunt alioꝝn contẽptum et ſubdit᷑ pena
abundantiam pecunian vnde et duntes vulga cum dicit᷑· idcirco ecce ego aperiam humeruʒ ſ.
riter dicuntur pinguestales aut homines ni⸗ moab ··i.ſoꝛtitudinẽ ſuperbi in moꝛte terabiln
tunt᷑ mulieres lubꝛice verbis et amplexibo ſibi deo ſubdit · in moab faciã indicia pꝛimũ iu
coniungere et ilaqare · Hꝛoubᷣ· vij. Trretuuit il dicium eſt in moꝛte coꝛpali et alind erit in exa
lum multis ſermombe et blandicijs labioꝛuz ꝓ mine finali et vtrũq; dicit iudiciuʒ condẽnatõi Edt
traxit ilum· Et ſequit᷑ ꝛbidem Secutus elt qſ kſec dicit dñs deus· Mic ponũt᷑ tercij ſcʒ ydu ſ
bos ductus ad victimã c. St congẽ fruſta mei qui interpᷣtant᷑ ſanguunei ꝗpter qð mterp dee
eus in ea] nam captus a muliere lubꝛca per tantur oppꝛeſſoꝛes innocentũ vo ſubdit᷑ Pꝛo “
partes conſumit᷑· q coꝛpus eiuſ polluit᷑ duntie eo ꝙ fecit ydumea vltioneʒ imquã· oppꝛeſſo d
conſumun?᷑ anima iugulat᷑ virtus nature deſiẽ res em innocentũ ſuam nequiciam palliant iii⸗ ðJ”
ingemium ebetat᷑ et vox uuenũ mraucat᷑ Vñn ſticia d· ꝙ faciũt ʒelo uiſticie quod faciunt nque ſir
verſus · Eemma coꝛpus opes animã vim lum et ſequit᷑ pena cum ðꝛ· Gt faciã eã deſerta iſcʒ ſat
na vocem. Polluit anihilat necat eripit oꝛbat ydumeam· oppꝛeſſoꝛes em innocẽtũ erũt a ðo ſg
acerbat Der hoc autem ꝙ olla vacua poni uᷣn ſimpliciter deſerti qñ dicet eis lud math xxv. ?
bet ſuper pꝛunas cum dicit · Pone quoq; eaʒ ite maledicti in ignẽ eternũ · Mec diẽ dominꝰ
ſuper pꝛunas vacuaʒ ]ſignificat ꝙ meritrix ſi⸗ deus · Mic ponunt᷑ quartiſ paleſtin de quib⸗ d
naliter oĩbe bonis euacuata ponit in gehena: ſubdit · vlti ſe ſunt toto animo mterſicientes ĩ
)CQX. G . . pletes mimicicias veteres 1 p ipoſ ſiginſicat re
T factus eſt ſermo domim ad rancoꝛoſi quoꝝ ira quietari ñ poteſt donec vl tu
me dicens fili hbommis pone fa tra moduʒ grauauerit eos ztra quos cepũt ſe
ciem tuam ⁊c Mic ad literam eʒe et ſubdi pea cu ðꝛ · Scce ego extẽdã manuũ me lelo
Achiel aphetat contra quattuoꝛ gen am ſup paleſtmos riuſticiã meã eoſ grauite⸗ in
tes per quas ſignificant᷑ quattuoꝛ vicia vel po pumendo . ſcut ðꝛ iacobi ij iudiciũ ſine miſeri nen
tius hommũ quattuoꝛ genera illis vicijs incli coꝛdia ſiet ei qui non mſeretur. ie
nata· De pᷣmis gentibo dicit᷑ cõtra ninos ãmõ XN VI. 4
ammonite vero mmqui populi interpꝛetant 1õ —Tfactum eſt in xranno-2c J·. e
per iſtos muidingniſicant᷑qiu letant᷑ mique ð ic eʒechiel mmcipit ꝗphetare cõtra 1
malis alionꝝ et de bonis triſtant᷑ quod eſt mi⸗ cuiitatẽ tyri · et hoc ex cã triplici qᷣn
quiſſimum et punitõne graui dignũ · ideo ſub pꝛima ponit᷑ in hoc captulo alie ve M
ditur Pꝛ0 eo ꝙ dixiſtis euge euge ſup lanctu to due in duob ſequentibo c· Pꝛima vᷣo cauſa
arum meũ q pollutum e c]euge elt interie ſcedᷣm ſenſum hrerale fuit exultatõ tyri ð deſtru
ctio gaudentis p ſanctuariim dommi mtelli ctione hieruſalem et hoc ex maligna cupidita H
guntur eccleſie miniſtri qui frequẽter polluut te hieruſalem em erat magna cuntas ⁊ potenſ ðUð
incontmentia/ et ſup terram ifrael deſolata t ideo multa mercimonia p poꝛtũ iope qui ꝓ
eſt per terram iſrael poſſunt intelligi rengio pinquus eſt ei deferebant᷑ apter qð pa deſtru „
ſi eo ꝙ ilrael vides deum interpꝛetatur ĩi ve cta cogitanerũt tyrij ꝙ ila mercimoĩa que ad
ro debent eſſe contemplatõni diumon intenti. poꝛtum iope declinabant ad tyri portũ applica
ſed frequenter iſta terra deſolatur · ſ· quando rent et ſic eoꝝ lucra multipldit augeret᷑ apter
religioſñi dimiſa deuotõe circa ſecularia nego⸗ quod de deſtructõe hieruſale leta bant᷑ et hoc
cia occupant᷑ et ſup domum inda quoniam du eſt quod decit · ꝓ eo ꝙ dyit tyrus de hieruſa
cta eſt in captiuitatemper domũ iuda que e lem euge cõfracte ſunt porte ⁊c ergo moꝛa
rat domus regia pᷣncipes deſignantur · ſed hec liter exponendo p tyros q;tũ ad hoc ſegniſcãt᷑ .
domus in captuntatem ducitur· quando pꝛin generalht illi qui moꝛtẽ vel caſum ahoꝝn deſde
cipes et nobiles ſerui vicion eff cumtur et de rãt et de ip̃is qñ accidunt letant᷑ quod eſt valð

liße
WVes
d⸗
entes
untſu
ipena
neng
abi
hmd
tinen
entif
Ge
mterb
fr
eſſo
urtun
tnque
aſ
ſtade
e
domin
e qulbv
lentesi
Zilſct
Dneev
Xxepitt
nin me
auite

.
)
cott
Pi
aleve
ocauſ
deſteu
phiti
oten
deſtru
gue 640
ap
wer
ketlo
henit
once
fi
e
Km
lerus

ommmnãt᷑ hie tyrijs inferenda cũ dicit · et aſcẽ
dere faciam ad te gentes multas ſicut aſcendit
mare fluctuans et diſſpabũt muros tyri cc·

ſigniſicant᷑ mala ppetua deſderantib mortem

alioꝝ ꝗpter cõmodu tpale inſerenda · St ſuffici
at pꝛo moꝛaltate capituli pñtis·

XXVII.

me ꝛ⁊c ł·lhc ad literã ponit᷑ ſecunda

bia ex opulentia nima · de qua non
gratias deo h magis ↄtꝛa eũ ſupbunt · vñ

egit

dei · Scðm vero ꝓceſſum capituli de tribb adli⸗
teram ſuꝑbuut ſcʒ de appatu nautico:et de exẽ
citu bellico/ et de cenſu lucratuio· Qirca pꝛmũ
ſcivndum ꝙ ſᷣm platonicos ania mouet coꝛpꝰ
ſicut nauta naue igit᷑ p apparatũ nauis moꝛalit
ſigniſicant᷑ naturalia donacoꝛpis ſcʒ roburagi
litas·ſanitaset hui ꝰ mõide qui buſ frequente:
homines male gloꝛiant᷑.tñ q; frequent tanbus
ad malũ vtunt᷑ et auqñ febꝛe modica deijciunt᷑

Apter quod p tyrios gloꝛiates de nautico appa

ratu ſigniſicatur· Per ſecundum vero ·l. exerci
tum bellicũ anime dona naturalia poſſunt ſig
ficari que ſunt pſpicacitas ingenip et vuiacitas
eloquij et huiꝰmodi:quibo frequent᷑ deus ⁊ ꝓ

ximus impugnt᷑ vt patet ĩ aduocatis pꝑ hec ſub

uertentibo vᷣitatẽ iuſticie · ⁊ ſibe m doctoꝛibe va
nis ſubuͤtentibe vitatem doctrine · Per iciũ vo
ſeʒ cenſum lucratiuũ p quẽ ſigmiſcat᷑ aſtutia et
cautela acquirendi male tpalia vt patet m vſu
rarijs tẽpus vendentibo et in meꝛcatoꝛ ibb intẽ
tis fraudibus.et ſimun ſigniſicat᷑ cautela acqui
rendi male ſpualia · ſcut faciunt ſimomiaci qui
pſa emunt · ꝗpter qð talib ðꝛ act.viij· pecumia
tua tecũ ſit in pditõnem· ⁊ ſimiiter gieʒite qui
ea vendunt · ꝗꝓpter qð ſiẽ gieʒi ꝗpter H ĩcurꝛit le
pꝛam coꝛpis:imnj.Re·v.ſc iſti mcurꝛũt lepꝛã aĩe
per quã ſunt abommabiles deo et angel · St ſ
cut tyrij ꝗpter ſuã cupiditatem meruerũt tpa
liter deltrui . ſc iti eternalit damnari ·
LQNW. XSVIIE
Tfactus eſt ſermo domm .

ctionis tyri:que fuit effrenata ela:
io ĩ tin ꝙ rex eius equipabat ſe ðo
et hoc in duobuſ · in potentia mõ ſubdit᷑· eleua
tum eſt coꝛ tuũ et dixiſti deus ego ſum ⁊c ·
in ſcientia ideo ſibi dicit et dediſti coꝛ tuũ qua
ſi coꝛ dei ſm ſcientiaideo ſubdit᷑ · Rece ſapien
tioꝛ es tu daniele c · Der pꝛimũu aũt qð elt e⸗
quiparatio potentie moꝛalit ſigniſicatur quili
bet potens pᷣlatus vel pꝛinceps qui ſicut deus
vel plus aliqñ vult reuereꝛn ſicut ſunt ill vt vi
detur qui grauiꝰ puniũᷣ·t traſgreſſionem ſuoꝝ

Tfactum eſt verbum domm ad

cauſa deſtru ctõis tyri que fuit ſup

ſubdit · O tyre tu dixiſti p ſupbiam. pfecti
decoꝛis ego ſuʒ atibuedo tibi qð erat ex dono

HMic ad literã ponit᷑ tercia cã deſtru

ſtatutoꝝ q;3 dei mandatoꝛum⁊ qui moleſtuis
poꝛtant verbum dictum contra honoꝛem ip̃o
rum q́; dei blaſphemã Per ſcðõᷣm autem quod
eſt equipantia ſcientie ſigniſicat᷑ elatio vanoꝛũ
doctoꝝ qui nõ ſunt contenti ſententijs per ꝓ
phetas et apoſtolos traditis ⁊ per doctoꝛes

ſacros diuinitus illuminatos. vlterius ad ſui

obſtinatõneʒ duima curioſus pſcrutant᷑et ſic

oppꝛimunt᷑ a gloꝛia frequenterq; ſic muoluu᷑

ꝙ neſciunt exixe et alios muoluunt periculoſe
nde ðꝛ ꝓuer · xxv · Sicut qui mel comedit mł

tum non eſt ei bonum. ſic qui perſcrutatoꝛ eſt

maieſtatiſ oppꝛimet᷑ a gloꝛia · ideo talibus dicit᷑
quod mfra dicit Pꝛoducam ergo ignem de
medio tui.id eſt de pꝛeſumptuoſis tuis medi
tatõnibo ⁊ curioſis· qui comedat te p idiſcre
tam ſolicitudinem· ⁊ dabo te in cinerem ·ſcilʒ
infernalem. nam frequenter tales dubij hunt
in ſde ⁊ ex B coꝛruũᷣt in erroꝛem
anno decimo ꝛc.
hic eʒechiel mcipit pꝛophᷣare cõtra
egiptũ contra quã pmo pꝛophetat
ſolute in hoc capitulo et ſequẽte
poſtea compatĩe capło/xxxi. Qirca pᷣmũu dici
tur. Eili hommis pone faciem tuã cõtra pha
raonẽ regẽ egipti per nomen pharaomis qð
interpꝛetat᷑ diſipans virum· ſigniſicat᷑ carnali
tatis vicium quod diſipat moꝛes viriles p of
cuim regni potentia deſignat᷑ et ꝑ ̊ quod dr
infra.dꝛaco magnus malcia · q; ſicut dicit ang.
leo a pte waſcitur·dꝛaco aũt occulte imnſidiatur
t iðᷣo per pharaonem regem egipti ſigniſica
tur moꝛaliter homo potens q̃ ex potentia atʒ
malicia vltra modũ m ſuperbiaʒ eleuat᷑ ciuus
deiectio deſignat᷑ cũ ſubditur · St ponã frenuʒz
in maxillis tuis auferendo a te potentiã noce
di hommibus bonis et extrahaʒ te de medio
flummũ tuoꝝ id eſt carnalium delician et ſe⸗
quitur · beſtijs terre ⁊ volatilbo celn id elt de
mombo qui dicunt᷑ beſtie pꝛopter crudehtate

aues pꝛopter ſuperbiã dedi te ad deuoꝛand

miſ per verã penitentiã emenderis · quod ſem
per poteſt ſieri qᷓ;diu vunt homo m vita pñti
et ad hoc dengnandũ ſubdit poſtea · Daboq;
terrã egipti deſertã et ciuitates eius et erut de
ſolatexl ·annispꝓ quos ſigniſcat᷑ debita pemi⸗
tentia accipiendo diem ꝓ anno· Moyſes emʒ
xl· diebus naturalib ieiu nauit in monte exodi
xxiiij et helyasij Reg xix et chꝛiſtus mathei
nij pꝛopter quod numerus quadꝛagenarius
inſtitutus eſt ad perfectã penitentia deſgnan
dam per quã peccatoꝛ deo veconciliaturiðo ſhᷣ

ditur . Doſt ſnem xl annoꝝ congregabo egi

ptum · per hoc aut quod ſubdit· Et erunt ibi
in regnũ humie cſignificat᷑ ꝙ deo recõcilia
tus per pemientiam vera huiloꝛ dz eẽ qᷓ; an

. ”
Tfactum eſt verbum domim
ad me ⁊c ]¶·Mic eʒechiel ꝗphetat cõ

tra pharaonem ⁊ eius auxihatoꝛes
Der pharaonẽe vo ſigniſicat᷑ homo
potens catnalis et malicioſus vt pꝛedictuũ eſt ·
auxiliatoꝛes eius in malis ſuis notant᷑ cum ðᷣꝛ
Sthiopia ⁊ libia et lidij et oẽ reliquũ vulgꝰ
et chub et ſilij terꝛe federis cum eis gladio ca⸗
dent per ethiopes qui tenebꝛoſi mterpꝛetan
tur demones ſigniſicant᷑ peccatis contenebꝛati
et q frequenter le gunt᷑ apparuiſſe in ethiopuʒ
effigie et ipi adiuuant hommẽ carnalẽ et ma⸗
licioſum ad ſuas nequicias pagendu· pꝓ libios
qui introeuntes interpᷣtantur· conſiliarij qᷓ ad
mittũt᷑ ad interioꝛa ſigniſicant᷑ et ipſi ſimiliter
adiuuant pꝛedictũ carnale et malcioſum ĩ ma
lis ſuis nam dant ei conſiliuum bm ſoꝛmaʒ lue
voluntatis:per lidios qui interpꝛetant᷑ nati ·cõ
ſanguinei ſigniſicant᷑ et ꝓpinquiqui ſimiit ad
uuuant pᷣdictum.q; de rapims ſuis ſperant ↄſe
qui tempoꝛale lucrũ:per reliquũ vulgus ſigni
ſicatur adulatoꝛes eius:attribuentes eius ma⸗
la iuſticie vel ꝓbitati per chub·que grauitas ĩ
terpꝛetat᷑ eius mmiſtri ſigniſicant᷑ qui frequẽ
ter mandatü hommis mal peius qz dixerit ex
equunt᷑per hlios feðis ſigniſicant illi qui pꝛe
dicto confederati ſunt in malis et omes iſti di
cunt᷑ cũ eo pumiri ſicut pticipes crimĩs:

Tfactum eſt n./ xamo ⁊ꝛc

egipti compatuie ondens ad literã
eius pꝛeſumptione:qꝛ rex aſſxrioꝝ
eo potentioꝛ non potuit reſiſtere regi babilo⸗

nis et iſte ex ſua pᷣſumptõne reſtitit· apter qd

fuit turpiter debellatus · Per regẽ egipti mo
raliter poteſt h ſigſicari quilibet pꝛeſumens ðᷣ
ſua vᷣtute ꝗpter qð debellari non timet a mðo
carne· vx hoſte · et ꝗpter ſua pꝛeſumptõnẽ deuſ
pmittit eũ enoꝛmiter cadere ſicut dicit glo he
bꝛeica de ſalomone. ſup ilud ꝓuer · xxx. Stultiſ
ſimus ſum viroꝝ ap̃e em ſalomon ſciebet eẽ di

ctuũ deut · xvij ꝙ rex irrael non debebat ſibi mł

tiplicare equos: nec ĩmenſa põdera auri ⁊ argẽ
ci. ne p hoc in ſuperbiã eleuaret᷑ nec accipere ſi
bi vxoꝛes alienigenas ne p hoc a dei cultu a
uertereẽ · et ſp̃e pᷣſumens de ſua ſtabiltate vtu
tis contrariũ fecit· pꝛopter qð deo pnnttente

tuxpiter lapſus fuit et flimile contingit młcis

qui de ſua virtute nimis cõſidentes fedantur

enoꝛmiter peccatis· Vnde dicit hiero · ad nepo

cianu:non m p̃terita caſtitate conſdas:nec em
ſamſone foꝛtioꝛ eſſe potes:nec dauid ſanctioꝛ
nec ſalo mone ſapientioꝛ· memento ſemp ꝙ pa
radiſi colonu de ſua poſſeſſione mulier eieeit ·
ſimiliter contingit de alijs vicijs hominibo pꝛe

Hc eʒechiel ꝓphetat ↄtra regzem

ſumptuoſis qui occaſiones dend megligunt
Tfactum eſt in xanno ꝛc ·
Hlic eʒechiel ꝗphetat ex pᷣcepto do
mini planctuʒ aſſumit ſup deiectio
nem regis egipti. Moꝛaliter autez
p regem egipti rõne dignitatis regie ſigniſica
ri poteſt homo magnus in ſcientia vł virtute
qui ex donis gratuitis mnims erigit᷑ · et ſic deo
pmittente et dyabolo ꝓcurante ĩ eno:mia vi
cia labitur· et talis caſus eſt multũ plangendꝰ

tum rõne pſone tum rõne ſtatus et rõne Sui

tatis culpeque ex his aggrauatur · q; quanto
ſtatus altioꝛ tanto eſt culpa grauioꝛ et p cõſe
quens pena ſequens tem plangendus e ꝗpĩ
ſcandalum multoꝝ occaſionẽ rume ex hoc acci
pientium et ꝓpter ſtatus mſamiaʒ et ꝗpter de
monum leticiam qui magis letant᷑ de deiectõ
ne modica pſone talis q; ð multis et maioꝛib-
malis in aljs pſoms· Vnde refert greg in dya
logo ꝙ quidam iudeus tranſiens p lombardi
am nocte ſupueniente intrauit quoddam anti

quum ediſicuim ſactũ antiquitus ad ydołl cul

tum et circa mediã nocte venit turba demonuũ

inter quos vnus ſedebat quañ pᷣnceps quereſ
a ſingulis quid ſeciſſentet ilnis referentib diſ/

ſenſiones homicidia et alia mala que ꝓcuraue

rant · ille vdebatur paꝝ curare · tuc vnus dixit
ſe frequetaſſe domu cuiuſdã ep̃i deuoti et eũ tẽ

ptaſſe ð quadam mulieredeuota ibidem manẽ

te· et ad hoc dictum ep̃ᷣm adduxiſſe ꝙ die pce

denti terga muleris pcuſſerat blandiendo tüc

ile pᷣnceps incepit illu cõmendare ⁊ eum mdu
cere ad ꝓſequedum quod inceperat quouſqʒ

pfeciſſet ) QN. Æα †

rit populus terre viꝝ vnũ ð nouiſ
ſimis ſuis ¶ AMtituerit eũ ſuꝑ ſe ſpecłatoꝛẽ ꝛc
Moꝛaliter p ſpeculatoꝛem iſtum mtelligitur

ſupioꝛ in ſpirituanba aut tempalib p electõeʒ
inſtitutus ·qui debet eſſe de nouiſſimis: nouiſin

mum auũt dupliciter accipit᷑ aliqñ ꝓ ſupioꝛi qð
eſt nouiſſimũ in aſcendendo aliqñ ꝓ mferioꝛ
quod ẽ nouiſſimũ in deſcendedo / vtrũq; vero
Zuenire debet p̃lato ſcz vt ſit inferioꝛ p humili
tatem exemplo chꝛiſti dicentis luce· xxij. Ggo

aũt in medio veſtrũ ſum ſicut qui mmiſtrat· Se

ſupioꝛ alijs qᷓntum ad virtutẽ · qꝛ ponit᷑ medꝰ
inter populuz et deum · et cecmerit bucma!·

annunciando diligenter virtutes ad ꝓſequen

dum et vicia ad ſugiendu penas ad timenduz.

et pᷣma ad deſiderandum et ſi negliges fueꝛnt

culpandus eſt. et puniendus et h dingens fue
rit cõmendandus et pᷣmiandus et hoc patz ex
textu · debet etiã 2ſolari deſperantes · qd notat

Tfactum eſt verbum dommi
ad me ⁊c · Sequitur· Terra cum
miduxero ſup eam gladium et tule⸗

—— ——. — — ,—,, uK.-e

unt

ti⸗
ue
ſſe
tute
ded
an
erd⸗
öi
ntd
c
egi
deci
xyde
c
d
Ddya
ndi
an
hal
noni

geieſ

vd
raue
irit
ute
rane
pee
t
mu
uſg⸗

mnm

(

tule⸗

e

tur
dez
ich
ic
ſon
No
i

vᷣi · Tu g fili homĩs dic ad domũ iſcael ⁊c Et
ſubdit · Dic ad eos viuo ego dicit domm? de⸗
nolo moꝛtem impij ſed vt Zuertat᷑ ꝛc]· Debʒ
etiam repᷣmere blaſ femantes quod notat᷑ ibi.
¶St dixerunt ſilij populi tui nõ eſt equi ponde
ris via dommi ·flagellati nanq; a deo iuſte et
hoc pꝓ ſeipᷣm vel p miſtru ſuu ſcʒ iudice iuſtuʒ
cõmuriter tñ dicut ſe grauatos eſſe vltra debi
tum quod tñ eſt falſum et hanc ſalſtatẽ debet
pᷣdicatoꝛ oſtendere et arguere· nam eſt quedã
blaſfemia iuſticie diume · St factũ ẽ ĩ duo
decimo ano .ſequit᷑. venit ad me qui fugerat
de hieruſalem dicens vaſtata eſt cuuitas · Der
̃m qui fugit ad eʒechielẽ ſignificat᷑ ule qui cõ
ſiderans picula vite pᷣſentis refugit ad 2ſlium
pꝛudentis et boni ↄſeſſoꝛis ·qui debet ipᷣm in
dommo ſolari et qᷓntuʒ põt m bono ꝗpoſito
roboꝛare ideo ſubdi in pſona conſeſſoꝛis: et
apto oꝛe meo nõ ſilu ampluis · ſcʒ a bonis ex
hoꝛtatõmibus: Sed de ullis qui nõ timent peri⸗
cula apter quod non reſugiunt ad ſilia bona
ſubdit᷑. Eil homiĩs qui habitant in ruinoſis·.
id eſt· mim occaſonib peccatoꝝ· iln ſuppie ruunt
de peccato in peccatuʒ pᷣſumentes ſaluari ſine
meritis · eo ꝙ ſuſceperunt baptiſmi ſacramentũ
ideo de ip̃is ſubdit · loquentes aiunt vnꝰ erat
abꝛaam et hereditate poſſedit terrã p abꝛaaʒ
qui pater młtaꝝ gentium interpᷣtat᷑ hõ chꝛiſtꝰ

ſignat᷑ qui iam poſſedit terra vuientiũet qꝛ ba

ptiſati dicunt᷑ eius ſilij ideo dicunt terrã viuen
tium ſibi deberi licet ſint mali dicẽtes qð ſub
ditur· nobis data eſt terra ſed hec falſtas re
pꝛobatur cũ ſubdi dices ad eos qui ĩ ſangui
ne comeditis ð rapia viuedo et ocłos vros
leuatis ad ĩmundiciasimpudece reſpiciendo·
et ſanguinẽ funditisinnocentes occidendo.
nunquid terram ſcʒ viuentum· bhereditate
poſſdebitis.q/ d· nõ ſed magiſ terrã tenebꝛaꝝ
ſeʒ inferni·) CNR MSIIIEI
Tfactum eſt verbum domini
ad me d fin hommns prophe⸗
ta de paſtoribus iſrael
Neʒ malis ideo ſubdit᷑ · Ve paſtoꝛibo
p malos paſtoꝛes uudeoꝝ miſtice ſigmific
tur mali pᷣncipes et pᷣlati chꝛiſtianoꝝ de quib⸗
dicitur · qui paſcebant ſemetipſos ]/nimis car⸗
naliter et pompatice vuiendo· lac comedeba⸗
tisp carnaltate exquiſtã: et lamſ oprebam
ni p exceſſiuũ apparatuʒ exterioꝛem · ⁊ quod
craſſum erat occidebatis duntib imponendo
crimma ad vapieudu eoꝛu tpalia bona· quod
infirmũ fuit p pꝛonitate ad peccanduũ. nõ cõ
ſolidaſtis fir mando exhoꝛtatõnib veſtris in
bonũ · et quod egrotũ ꝓ culpa. nõ ſanaſtis
inducendo ad pemitentiã quod fra ctũ eſt p
impatientiã:· nõ alligaſtis p debitã ↄſolatõeʒ
quod abiectu eſt p excõmunicatõem· non

reduxiſtis ꝓcurando eoꝝ abſolutõnem. ⁊ qð
pierat· per deſperatõnem· non queſiſtis rxe

ducendo eos ad ſpem ſalutis. Affirmatõnes ãt

contrarias negatõmboiſtis facumt boni pꝛela
ti in ſpualibus et bom pᷣncipes in tempoꝛalbe·
t ſubdi᷑ adhuc de malis Sʒ cu auſteritate im
perabatis· dãdo afflictõnem affuctis· et di
ſperſe ſunt oues mee lid eſt chꝛiltiani per di⸗
uerſa vicia ꝗpter defectum boni regimmis 10
ſubdiẽ · eo ꝙ non eſſet paſtoꝛ non em̃ pᷣlatuſ
vł pᷣnceps malus poteſt dici paſtoꝛ ſed magiſ
lupus et facte ſunt in deuoꝛatõnem omnium
beſtian· id eſt demonum qui poteſtatem acci
puunt ſuper homĩies ꝗpter deuia vicioꝝn · ⁊ ſub
ditur pena maloꝝ paſtoꝛuʒ ibi · Ecce ego ip̃e
ſuper paſtoꝛes requiram ſ·penam debitaʒ in
ferendo · Mec dicit dommus deus · Ecte ego
ip̃e requiram oues meas et viſtabo eas ꝛc·
Fſtud vſq; ad finem capłi literaliter expoſui ð
pmo aduentu domini noſtri ieſu chꝛiſti:· gpter
qð de alia expõne ſpuali ſupſedeo q̊ ad pns
KFE— 2Se...
Tfactum eſt verbum dom in

ne faciem tuam aduerſus mon
tem ſeyr denunciando deuaſtatõ
nem eius· Der monteʒ ſignificatur terrena po
teſtas per ſeyr qui interpꝛetat᷑ hyſpidus intel
ligit᷑ feritaset iſte due condiciones frequeter
in eodem homime coniungũt᷑ cuius deſtructõ
ex cauſa duplici nunciat᷑· PHꝛima ponit᷑ cum ðꝛ
eo quod fuerit mimicus ſempiternus ⁊cad
lteram ydumei deſcendentes de eſau qui alio
nomme ðꝛ ſeyr · ſemper inimici fuerunt popki

irael ſicut eſau ppᷣius iacob. ⁊ eodem modo po

teſtas terrena erudelitati ↄuincta ſemper deo
ſeruietibo qui per iſrael ſigniſcant᷑ eſt inimca:
Et ſubdit᷑ pena · Pꝛopterea viuo ego dicit do

minus deꝰqm ſanguini tradaʒ te id e demoni

de quo ðꝛ joh· mij lle honncida erat a pncipio
Scða cauſa ponit᷑ ibi eo ꝙ dixeris due getes

et due terre mee erunt ꝛc ad hteram hoc dice

bant ydumei de unda et irael per quas miſti:
ce ſigniſicari poſſunt due religiones in genera
li que habent poſſeſſones ſ·mo nachi ⁊ canem

ci regularesquoꝝ tempoꝛalia bona frequẽter

vſurpare nitit᷑ terrena poteſtas erudelitati cõ⸗
lũctaeo ꝙ a pꝛedeceſſoꝛiba ſuis fůnt monaſte
rijs donata·quod tñ eſt falſum·quia ſicut p vẽ
ditõnem ve donatõnem homm factaʒ uis rei
tranſ fert᷑ ſic et magis per donatõnem ſactam

monaſterijs · q; ſit pꝛmmcipaliter ip̃i deo ido ſub

ditur cum dominus eſſet ibiſ. pncipalis poſ

ſeſſoꝛ Et iſtoꝛuʒ potentũ crudeliuim pena cõ⸗

cludit᷑ in fine capłi cum dicit᷑ Diſſipatus eris
mons ſeyr et ydumea oĩs tales em diſſipant᷑

in moꝛte pꝑ ſeparatõnem anime a coꝛpe:⁊ tune

ad me dicens fin homms po:

mibus cru

caro tradi᷑ mibo coꝛrodenda: anima demo⸗
cianda AK. „.SVE
Vautem fin hominis ⁊c.
) Superius eʒzechiel ꝗphetauit iude

is aſpa hic ꝗphetat eis conſolabina
et hoc ꝗpt duo · . ad releuaãdu eoꝝ
miſeriã ⁊ ad tolledu duimi nomĩs blaſphennã

irca pꝛimũ ſciendũ ꝙ iudeoꝝn nome bm veri

tatem ſigniſicati tranſlatũ eſt ad xp̃ᷣianoꝝ gen
tem. Roma noꝝ · ij· Nõ em qui in maniſeſto iu
deus eſt neq; que in maĩſeſto in carne eſt cir
cumciſio cᷓ qui in abſcondito umdeus elt · et cir
cuciſo coꝛdis in ſpũ nõ a Igit᷑ p affuctione
iudᷣoꝝ ſub mõarchia caldeoꝝn fuit miſtice ſigh
cata xpianoꝝ afflctio ſub monarchia vomaõ
rum.vnde et roma ſiguralit babilonia nomĩat᷑
pꝛima pe· v ·ͤ Perſecutõ vero xpᷣianoꝝ incepit a
tempe neronis vſq; ad tpa conſtantim qꝗᷓ xp̃ia
non af fhctionẽ releuauit ponens edictũ vt ſñ
quis moleſtia mſerꝛet ahcui xpiano Suiter pu
mrecur · Igit᷑ de hac releuatõne expõſtur niſti
ce quod ðꝛ · ꝗpheta ſup mõteſ iſrael id eſt ſu
per pᷣlatos et pᷣncipes xpianos· t poſita bꝛeui
ter afflictõne xpᷣiana que pᷣceſſit conſtatim tẽ
poꝛa cum dicit᷑ eo ꝙ dyxerit inimicus de vob
euge altitudines ſempitne ⁊c· vocabãt tyran
m et eoꝝ mmiſtri yronice tñ catholicos altitu

dines ſempiternas eo ꝙ temnebãt trãaſtoꝛa·

et pꝛedicabãt celeſtia ⁊ eterna quã pᷣ̃dicatione
fruiolã reputabãat·⁊ ſideluim ſubditur ſolatõ
cũ dicit᷑ infra · idcirco vaticinare ſup humũ iſ⸗
rael et dices montibus et collib ⁊c p uiga qᷓ
ſunt capita montium intelligi poſſunt ep̃i quo
rum ſtatus eſt ſummꝰ ĩ eccleſa dei cũ ſint apo

ſtoloꝛum ſucceſſoꝛes· p montes vero ſacerdo

tes curati qᷓ ſunt ſub epis· pꝓ colles vero religio
ſi.p valles vero ſimplices chꝛiſtiami de ſtatibuſ
iſtis multi fuerunt afflicti p neronẽe ⁊ alios ti
rannos ſequentes:aliqui ꝑ moꝛteʒ alqui p exi

lüim · et aliqᷓ p ſeriutute que eſt moꝛs cinius et

alijs modis pluribo·ſẽ patʒ ex ſancxon gelſtis:
ideo ſubdit. ꝓ eo ꝙ deſolati eſtis . Sed a tpe
⁊ſtãt mi valde ſũt honoꝛatiiõ ſubdit᷑ vos au
tem mõtes iſrael ramos veſtros germmetis
p dilatatõʒ ſdei chꝛiſtiane· et fructu afferatis
populo meo /·paſcentes ipᷣm verbo ⁊ exemplo
et qᷓntũ ad paupes tpali ſubſidio SSt pollue
runt nomen ſanctũ meũ c· ic ponit᷑ ſecuda

cauſa dicte releuatõnis qꝗᷓ fui t vt chꝛiſti blaſfe
mia tolleꝛet᷑. Qirca qð ſciendũ ꝙ chꝛiſtianoꝛuʒ

qui fuerunt tpe tyranoꝝ aliqui fuerũt mali et
eoꝝ maliciã gentiles retoꝛquebãt in chꝛiſtum.
eo ꝙ tale populũ elegiſſet· et hoc notat᷑ cũ dici
tur· I polluerũt nom ſanctũ meũ cu deeret ð
eis ꝓpłs dñi iſte eſt /ſ.yꝛonice· ad ſigniſicandũ
ꝙ nõ eſſet płus dommi ſ̊ magis dyaboliXlij
erãt valde boni ꝓ ſide chꝛiſti Suiſſ ĩa ſuſtineteſ

et de ilis dicebant aliqui gentiles ꝙ chꝛiſtꝰ nõᷣ
poterat eos liberare vt patet m legendis pluri
um ſanctoꝝ et ad iſtas et conſimies blaſphe
mias tollendũ ſubleua ti ſunt chꝛiſliani per con
ſtantmu:ideo ſubdit᷑ · St peperci nomm ſan
cto meo et quod ſubdit᷑ poſt Et ſanctificabo
nomen meü ſanctũ quod pollutũ eſt
. XVIE.
cta eſt ſuper me mamus do
mini ⁊c · In hoc capło literalter
Nittellecto ſigniſcat᷑ ſubleuatõ iudeo
rum p viſionem ꝗphete ſigniſicata
t per eande viſionem miſtice poteſt intelugi
ſubleuatio popuh chꝛiſtiani ad cognitõnem et
amoꝛe deimdo ſubdi: Eacta eſt ſuper me ma
nus ⁊c·q; ta eleuatõ ſit vᷣtute ſpuſſancti. 2
dimiſt me in medio campi per campũ q̃ eſt

locus ſegregatus a tumbłtu ſeculariũ:ſigmſica

tur relgio ſiue cdauſtrũ:mdeo ſubdit. qui erat
plenus oſſibb moꝛtuoꝝ religioſi naq; mundo
moꝛtui debent eſſe Srat aut multa valde ſicca
q; vehementer · q; religiohñ pꝛe ceteris debet
eẽ ab humditate voluptatis carnalis deſiccati
t ſubdi · Oſſa arida audite verbũ domim j·

illi naq; qᷓ ſunt denccati a carnał voluptatis cu

pidiate ſunt diſpoſiti ad pcipienduũ veritatem
reuelatõnis dune · Rſa xxvij. Quẽ docebit ſcie
tiam et quẽ mtelligere faciet auditũ:ablac tatoſ
a lacte auulſos ab vberibo id eſt a carnalibus
voluptatib · Rcce ego mtromittã in vos ſpiri
tum id eſt gratie augmentũ. et dabo ſuper
vos neruos ]id eſt foꝛtitudine conſtantie et
ſuccreſcere faciã ſuper vos carnes id eſt. tene
ritudmem miſericoꝛdie · et extendam in vobiſ
cute deſuper· conuerſatõis honeſte · et dabo
vobis ſpum ⁊c repetitio eſt eius quod dictuũ
eſt ad maioꝛẽ aſſertõnem · et ſcietis q;ꝛ ego do
mmus per mee bonitatis experientiã · ſequit᷑ ·
L⁊ ſpum non habebant .l ex ſe apter qð conſe

quenter oſtendi vnde cum de · quattuoꝛ

ventis venit ſpũs id eſt . a quattuoꝛ oꝛbis p
tibus per quas ſigniſcant᷑ quattuoꝛ chaiſti mi
ſteria per que venit in bonis hommibus ſpiri
tuſſanctusſeius natuntas:que dicit᷑ oꝛiens⁊
eius paſſio que dicit᷑ occidens et euis aſcenſio
que eſt auſtrũ ꝗpter lucis ⁊ caloꝛis augmentũ
et euis aduentus ad uidiciuʒ qui dici põt aqui
lo eo ꝙ ex conſideratõne ip̃ius ꝓuemt timoꝛs
ſpuũs · Gt factus eſt ſermo domm ad me·
dicens· Et tu ſili homims ſume tibi hgnu vnuʒ

Ic ]DPer eʒechielem cui dictum eſt ſupꝛa:iij ca -

ſpeculatoꝛem dedi te domui iſrael · igmiſcatur
bonus pꝛelatus ſtans iugiter ſuper cuſtodiaʒ
dommi· per duo ligna in ſua manu comunge
da ſicut dicit᷑ poſt et erunt in vnionem ĩ ma
nu tua ſigniſicaxi poſſunt ſcientia ⁊ bona vita

que in pꝛelato debent eſſe iuncta nam ſcientia

—
=

ℳ

n
blni
ſpbe
rcn
uſn
ſho

6 d
ler
nider
ſtatn
hlg
emet
lema
1
geſt
nc
erat
undo⸗
eſicn
debet
ſcanti,
nin)
foan
tem
ſeie
atoſ
vus
ſpiri
nper
elet
tene
obſ
dabo
eti
odo
e⸗
fo
mi
pii
69
ſo
i
1
1
r

de perſecutõne antixp̃i futura· Dicit aut · .ioh ·

ſne vita parum aut mipil reputat Cregoꝛius
onmł · xxxviij· Quius vita deſpicit᷑ reſtat vt euuſ
pꝛedicatio contemnat᷑ Vita vero ſine ſcientia ð

facili poteſt errare· ideo dicit hieromimꝰ in epi
ſtola ad paulmũ:Sane ta quiſpe ruſticitas ſoluũ
ſibi ꝓdelſt. dt quantu ediſicat ex vite merito ec
cleſiam chaiſti· tantũ nocet ſi deſtruentibo nõ re
ſiſtat ſed vtrunq; ſimul multũ fructiſicat ip̃i p

lato et ꝓpprło ſibi ſubiecto

e XXSrXVIITXt.
T factus eſt ſermo dommad
me dicens fili homms pone
faciem tuam contra gog ꝛc
Capitulũ iſtud literaliter expoſui

iij omnis ſpũs qui ſoluit ieſum ex deo nõ eſt
et hic eſt anticheiſtꝰ Inter alios aũt hereticos
arrius videt magis 1p̃m ſoluiſſe negans eius

Doeitatem aſſerens verbü eſſe creaturã ſimliter
ſoluit humanitatẽ negans cheiſtum habẽe aĩaz

humanã ⁊ aſſerens locum anime ip̃ᷣm verbum

tenere . ideo ßm ſententia beati iohannis debet

antichꝛiſtus nommari ip̃e vero inter alios he

reticos maxime perſecutus elt eccłiam tũ qꝛ
plures et ſoꝛtioꝛes habuit ſectatoꝛes. tũ q p
ſecutus eſt eccleſi non ſolum verbis h etiz gla

dijs adherentiũ ſibi vt ſcribit m cromica hiero

mmi. Nt rufmꝰ dicit · So tempe luciꝰ arriane p:
tis eps poſt fugas ciuiũ et exilia · poſt cedes et

toꝛmenta flamaſq; quib mnuos cõdenauit ad

monaſteria furoꝛis ſui arma conuertit vaſtat

heremũ et bella quieſcentibo inducit tria milia
ſimul vł amplius vros p totam beremũ ſecre

ta et ſolitaria habitatõne diſperſos oppugnaẽ

pariter et aggredi tranſmittit armata equitũ

peditumq; manũ.· Et nli econtra gladijs obie
c tabant ceruices. et nihil aliud dicebant niß a
mice ad qd venilti ·ideo ſubdi. ece ad gog
nd eſt ad te o arri· Pncipem capitis moſoch er
cthuba p populos hic et inferius e xpꝛeſſos ſi⸗

Sniſicant᷑ populi ab arrio et ab eius ſequacibuſ

decepti de quoꝝ multitudme dicit hieronim“.
EEt ha beẽ decretis· xxnij/q· ij c ſecande / Frri⸗
in alexandꝛa vna ſcintilla fiut. ⁊ q nõ cito fuit

oxꝛeſſus eius flama totũ oꝛbem depopulata

E·o ſequit᷑ pꝰ. in die ila aſcendent bmones
ſup coꝛ tuu et cogitabis cogitatõnem peſſimã

et dices aſcẽda ad terrã abſq; muro arrus eiʒ
et ſui diſcipuli erant inſtructi phia · catholici ve

ro erant ſimplices in ſolo dommo cõſdentes ·

æꝓpter quod arrius credebat eos ſibj- reſſte nõ

poſſe·ſicut ciuitas abſq; muro reſiſtere non po

