in templo et eodem modo cantandus eſt p ec

☛n

Ynducit etiam angeloꝝ ſubſidium di . Immit

tit angelus dñ in circuitu timentiu eum ⁊c Inã
angeli ſoliciti ſunt de ſalute illoꝝ quos cuſtodi
unt.DPſalmocxxnij · Montes in circuitu eius
id e angeli vt exponit auguſtinꝰ. Inducit etiaʒ
dumũ ſolatum dices · Quſtate et vdete quo
niam ſuauis eſt dommus · t quomiã tał pꝛe
Suſtatõ duume dulcedinis eſt quoddam pꝛelu
dium future beatitudinis ſubdit · beatus vir.
cC]· auget etiã reuerentiam ſilialem· ideo ſequi
tur · timete dominũ ⁊c· quoniã nõ eſt mnopia ti
mentib eumq; uam habent min ſpe bonũ inſi
nitum · Duntes eguerũt et eſurierũt loquit᷑
de duntibo cupidis de quibus dicit poeta · Qre
ſcit amoꝛ numi quantũ pecumia creſcit inqui⸗
rentes aũt dommũ non minuent᷑ omni bono

Math̊.vypPꝛimũi querite regnum dei et iuſti

ciam eiuset hec omnia adijcient᷑ vobis· Ve
nite ·. Mic conſequenter hoꝛtat᷑ ad bonũ vite a
ctiue quod magis reſpicit ſeculares· d Veni⸗
te hilij ·. dei per baptiſmu. timoꝛẽ dommi do

cebo vos quo timoꝛe vepellit᷑ peccatũ.Hꝛouᷣ

xv. Per timoꝛẽ dommi recedit omnis a malo
Quis eſt homo qui vult vitam ſ·gratie di
lgit dies videre bonos .ſgloꝛie nam ibi nox

nõ habet locuʒ·faciat ſupple quod ſequ P⸗o
hibe linguam tuã a malo ſ contentiõis detra

ctõnis et murmuratõis· et labia tua ne loq̃n
tur dolum . duplicitatis et deceptõnis et con⸗

ſimuium.· Derte a malo et ſac bonũ· ſunt

em due partes iuſticie generaliter dicte · inqᷓ
re pacem] internã fraternam et ſupernam· ⁊
perſequere eam.id eſt pfecte ſequere ·
Oculi Mic oſtendit fructum bone acrõniſ
et penam male cõmyxtum · d · Oculi dom ſup
iuſtos vt eoſ pꝛotegat et aures eius ad pꝛe
ces eoꝝ vt exaudiat· Vultus aũt domim jid

eſt· eius indignatio ſup facientes mala vt per

dat de terra ſ viuentium · memoꝛiam eon .

q; non habebũt ibi locum · QOlamauerũt iuſti/
oꝛando pie perſeueranter et ꝓ ſe · et domimnꝰ

exaudiuit eos nam concurrentib tribus iſtiſ
oꝛatio ſemper eſt exaudibilis· Tuxta eſt domi

nus his qui tribulato ſunt coꝛdeex aff licuo

ne müilta vt eos aduuet · et humiles ſprritu
ſaluabit non aũt humiles facie tm· de quibus
ðꝛ ecci · xxix· Sſt qui nequit᷑ ſe humiliut ⁊ interi
oꝛa euis plena ſunt dolo· Multe tribula tõnes
iuſtoꝝ ꝙ per multas tribulatõnes opoꝛtʒ t᷑n
ſire ad regnum act·xiiij· de omnibo his lbera
uit eostranſ ferendo eos ad celuʒ · Quſtodit
dommus omnia oſſa eoꝝ· integraliter reſu⸗
ſcitanda p ipᷣm· moꝛs peccatoꝝ peſſima q; in

d ucit ad inferni toꝛmenta et qui oderunt iu⸗

ſtum delinquent id eſt de peccato in peccatũ
ruent.nam abiſſus abiſſum muocat Redimet
dommus animas ſeruoꝝ ſuoꝝ i redeptõnmis

— — — 0 — — — — — — . —

— —

Md(N —D e——

mmne
Ei
tod
eins
teti,
vegd
Ape
pu
whr.
dſegn
fopaa,
nün⸗
loqni
60
fnqn
bono
tiuſt
We,
Vte
Vori
nnnd.
Deoi
Ama
rie d
biror
Deo
detra
lot
tcon⸗
in
n

ön
miſup
npe
iin
nper
tor
uſti
mmm⸗
l
dom
ſccko
pniet
ubio
nert
ines
Gin

effectum applicabit ad eas ꝑ ſidem et ſacramẽʒ

ta · ⁊ non delmquent omnes qui ſperant ĩ eo
vtentes va ſpe que eſt ſoꝛmata caritate
L. ll
Dica domme nocentes me ꝛc

ontra ſauł perſecutionem · Miſtice

paſſus elin ſe ⁊ in membris ſuis a indeis ⁊ a gẽ
tilibo tyrannis git᷑ homo xpᷣc pᷣm o petit pa:
tris auxiliim · d · Tudꝛca domine nocetes me

puniendo eos ſcðum oꝛdmem iuſticie tue· ex
pugna inpugnantes me quod factum fuit p
exe rcitum romanoꝝ qui debellauit udeos in
vlt ionem moꝛtis chꝛilti et diſcipuloꝝ ſnorum

⁊ m hoc romanus exercitus ſuit diumũ mitru
mentum · Appꝛehende arma ꝛc nam mexer

citu romanolfuerunt iſta· et conclude aduůſus

eos ⁊cq udei fuerũt a romanis obſeſſi ⁊ tan

dem capti:et partim occiſi et partim captiiati
ſicut pꝛedyerat chꝛiſtus lucexv · Circundabũt

te immici tui vallo c· dic amime mee ſalꝰ? tua

ego ſum quod factum fuit in pſona chꝛiſti in

eius reſurꝛectõne· ⁊ in membꝛis eius: nam an
deſtructõnẽ iudee ſideles qui erãt ibi monitu

angeli tranſierüt in regnum agrippe 1 fuerüt

ſaluati · Qonfundant᷑ ⁊c· ſic fuerunt iudei per
exercituromanoꝝ Eiant tanqm puluus añ ſa
ciem venti qꝛ p oꝛbem fuerũt in captiuitatem
diſperſi· et angelus dommi coartans eos an
gelus iſte poteſt intelugi romanus exercitus

qui ad hoc a dom ino ſuit miſſus Eiat via illo

rum tenebꝛe p excecatõnem· Roxj· Qecitas

ex parte contigit in irael et lubꝛicũ nam ꝓ
pter cecitatem ruũt de peccato in peccatũ. et
angelus dommi pſequens eosnam executoꝛ

elt duume iuſticie · Quoniam gratis · id elt · ſ

ne cauſa· abſconderut mihi interitũ frequen
ter enim chꝛiſto mſñidias poſuerunt vt patet

in euangelio et etia membꝛis ſuis vt patet mn
actapłoꝝ in pluribus locis ſupuacue expꝛo
bauerunt animam meã ·id eſt falle . di· eum vo

ratoꝛem et vmi potatoꝛemet virtute demõis
ſigna facientem· Veniat ill laqueus ⁊c. id eſt

roma nus exercitus: ⁊ captio quam abſcondit

appꝛehendat ipᷣm ⁊c ſſcribi math·xxij· ꝙ iudei

volentes cape chꝛiſtum in ſermone . queherut

ab eo ſi hcitum erat eis dare tributum ceſari
vt ſi diceret ꝙ non · accuſarent eum quaſi mo

uentem populũ ad rebellionem · et ĩ per hoe

ſcʒ per rebellionem ad romanos fuerunt capti.
et captiuati et occiſ· vt dicit oſephꝰ li · de indai
co bello· Knima aut mea exultabit in domĩo

ſcʒ in mea reſurrectõne omma aũut oſſa mea

per que ſigniſicant᷑ dotes coꝛpoꝛis gloꝛioſ di

cent id eſt facto oſtendent potentiam dei 15

Hunc pſalmũ fecit dauid ſiẽ et plu
res alios petes dei ſub uentionem

0 P exponi de xpᷣo cuiꝰ dauid higura fint et

ſubdit · quis ſimilis tui eripiens mopem.id
eſt chꝛiſtum pauperem · da m anu foꝛtioꝝ .
demonum qui naturali poteſtate erant foꝛtio
res cbꝛiſto homme· Surgentes teſtes miqᷓ·
id eſt udði membꝛa dya bol accuſantes chꝛiſtũ
coꝛam pilato· que ignoꝛabam lid eſt· non ap
pꝛobabã: interrogabãt me imponentes ꝙ ea
feciſſem et lic deberez reddere ratõnez. Retri
buebant mihi mala ꝓ bonis · tanqᷓʒ ingratiſſ
mi. ſteriltatẽ anime mee weſtdefectũ oĩm
bonoꝝ imponentes mihi · Ego aut cum mibi
moleſti eſſent induebar cilicio cheiſtꝰ em̃ ma
thei · xj · Aſperitatem veſtium cõmendauit · ⁊ 5
veriſimile eſt ꝙ ea vſus fuerit · q cepit facereꝛ
docẽ act ·.·Humiliabã in leuimnio amimã meã .
xl· diebus. ⁊ xl noctibo math.iij· et oꝛatõ mea
in linu meo conuertet᷑ quod ſuit impletum
in gloꝛiſicatõne ſui coꝛpoꝛis et exaltatõne pꝛo
quib oꝛauerat· Quaſi ꝓximum quaſ fratrem
noſtrũ · reputabam ꝓpm udaicum de qiub
natus fui ſᷣm carnem · ideo ſic cõplacebaʒ .· in
bonis eoꝝ · Coh x · Sgo veni vt vitam habeant
et abundantuus habeant · quaſi lugens et con
triſtatus de malis eoꝝ: ſic humiliabar· Luc.
xix · Videns ieſus ciuitatem ſanctã hierulalem
fleuit ſup ilam ꝗpter mala ꝓpło iudaico ummi
nentia Et aduerſum· Mic poni᷑ grauitas
pſecutõnis chꝛiſti a ppo uideoꝛuʒ cum d· St
aduerſum me letati ſuntde mea captõne · et

cõuenerũt accuſantes me coꝛã pilato· et con

gregata ſunt ſup me flagelle qꝛ pilatus ſecit
euʒ flagellari:et poſtea cruciſigi et ignoꝛaui
id eſt ſic me habui at ſi ignoꝛarem flagella ſu⸗
per me ventura:nam iuit obuſã querentibo ip̃ʒ

et ſe mamfeltauit Dimpati ſunt ·lcilʒ iudei p

romanosapter peccatum in me · nec ↄpũcti⸗
q; ꝓ maioꝛi pte remanſerunt contra chꝛiſtum
obſtinati · temptauerunt me capere ſermone
Lſubſãnauerunt me in cruce dicetes· Vach qᷓ̃ð
deſtruis templũ dei c ¶frenduerunt ſup me
dentibus ſuis ſicut canes rabidi· Dne ꝛc
Hic ponit᷑ oꝛatio chꝛiſti ꝓ ſua liberatõne· cum

dicit᷑. Dñe quando reſpicies· oculo clementie

tue · reſtitue animã meazquod ſactuʒ fuit in
ſua reſurꝛectõne· a leomib vnicã meã id eſt ·
eccleſã meã a tyranmns·quod ſactuũ ſuit tẽpoꝛe
conſtantini ĩperatoꝛis. Qonſiteboꝛ tibi me
bꝛis meis: min eccleſia magna q; tunc eccleſie
fuerunt aperte ⁊ alie plures de nouo ediſcate
in populo grauimoꝛibus· laudabo te /lauſ
em̃ taliũ eſt accepta ante deũ. Non ſupergau
deant mihi .· tyranni qui querebãt gaudere
de deſtructõne eccleſie · qui oderunt me gra
tis id eſt fine cauſa · ⁊ annuut oculis nã ali
quando tyranni pꝛetendebant bonũ vultum
membꝛis chꝛiſti vt per blandicias eos auerte
rent a ſide · ideo ſubdit · quoniã mihi quidem

pacifice loquebant᷑ æx· dilatauer üt ſuper me os
ſuum ſupbe loquentes ra me ac meos ſide
les. dixerunt euge gandentes de ſdelium af
flictõne Vidilti domme ne ſileas impunitu

dimittendo · ne diſcedas a me · tuam defenſio
nem ſubtrahendo · Exurge mtende iudcio

meo ꝓ me udicando · Tudica me hm iuſticiã
tuam que ꝓtegit ĩnocentes et punit malign
tes et nõ ſupergaudeant mihi habentes m⸗
tentuũ ſuum malignum. Srubeſcant ⁊c uiden
tes contraruumm intentõnis ſue puerſe · Induã
tur cõfuſone ⁊ reuerentia /id eſt timoꝛe· dx
ultent et letent᷑ · qui volunt uiſticiam meã id
eſt · gaudeant exterius in facie et interius ĩ coꝛ
de et dicant deu laudando · qui volunt pacẽ
ſerui eius id eſt ecclene que veraciter deo ſer

uit· Cetera patent ·
Txit imuſtus vt ⁊ c· Hunc pſal
mũu videt᷑ ſeciſſe dauid de laule iᷣm
nequiter perſequente et de ðo ipᷣʒ
miſericoꝛditer ſaluante · Moꝛaliter
aut poteſt expomi de malicia demonis ſidelem
quelibet pſequentis et de miſericoꝛdia dei ip̃ᷣm
liberantis · et pᷣmo deſcribit᷑ demonis malicia
cum dicit· Dixit miuſtꝰ vt delinquat in ſemet
ipᷣoid eſt dyabolus obſtinatus m malo quo
niam doloſe egit ⁊c ſub ſpecie boni ad maluʒ
inducendo· vt inueniat᷑ miquitas euis ad odi
umquerit em pꝛincipaliter diſcoꝛdias ⁊ odia
noluit intelligere ⁊c idẽ· noluit intellectuʒ
ſuum applicare ad bonu: niquitatem medita

tus eſt in cubili ſuo id eſtĩ peccatoꝛis animo
in quo quieſcit ſicut in cubili ꝗꝓpꝛio aſtitit oĩ

vie non bone łid eſt. male inducens ad ipſam
hommes pꝛout poteſt: maliciaʒ autem nõ odi

uit d eſt · dilexit · ¶ Domine · Hic ſecundo

diſcribiẽ miſericoꝛdia dei ſaluantis cum dicitur
Domime in celo miſericoꝛdia tua ⁊cquaſ·d ·
extendit a ſupꝛemis celis vſq; ad hec mſerioꝛa

deo ſubdit᷑ HNomines et iumenta ſaluabis c

Eilij aut hommũ d eſt·imitatoꝛes rõnabiłr

viuentiuum · m tegie alan tuarum ſperabuũt ·

id eſt in ꝓtectõne tue gratie ꝓ pñti et gloꝛie
pꝛo futuro: Tnebꝛiabunt᷑ ab vbertate domus
tue id eſt · celeſtis gloꝛie · vbi totus ſatiabit᷑ ap

petitus· et in lumme tuo vdebimus lumen

nam in lunime gloꝛie finito videt᷑ deus · qui lu
men eſt mſimitum· Pꝛetende miſericoꝛdiã tu
am ſcientibo te · ſcientia pꝛactica cui amoꝛ eſt
annexus:accipit᷑ tñ large pꝛaxis· et iuſticiã tu
am.i eſt· coꝛonam iuſticie tue · Non veniat
mihi pes ſupbie lid eſt dyaboli me deiectum

conculcando· et manus peccatoꝛis id eſt dya

boli in peccatis obſtinati· non moueat me a
ſtatu uiſticie Thi ceciderunt qui operant᷑ im

quitatemnam a gratia deijciumt per demo⸗

———

nem et poſtea conculcantur in gehenna
LSXL. RN„νVE
1
terah libꝛi pſalmoꝝ dixi ꝙ tempoꝰ?
dauid młkti viden tes malos homi⸗
nes tempaliter ꝓſperariet bonos
frequenter conculcari ex hoc d ecinabãt ad ma
le agendum · ꝗꝓpter quod dauid fecit hunc plal⸗

mum oſtendens ꝙ ꝓſperitas maloz um eſt cõ⸗

temnenda et aduerſitas bonoꝝ non eſt abhoꝛ
renda · quia ſemper ſunt mehoꝛis condicionis

etiam in pnti licʒ homimb ſenſualitatem ſeq̃n

tibus contraruum vꝛdeat et ſic patz ꝙ ſenſus li

teralis huiꝰ pſalmeſt ſimpliciter moꝛalis pi

qð nõ eſt alia moꝛalitas requireda
DSSL. NXNX*VII
Om me ne in furore tuo ⁊c

fecit hunc pſalmum ad recoꝛdan
dum peccata pꝛopꝛia coꝛam deo ꝓ
ſua hunnliatõneet veme poſtulatione.Moꝛa

lhter autem poteſt effe oꝛatio cuiuſlibet pecca
toꝛis vere penitentis·et peccata ſua coꝛam deo
recoꝛdantis hunuliter et vemiam poſtulantis ·

dicẽtis · Domie ne mn furoꝛe tuo arguas me
id eſt · ne in rigoꝛe tue iuſticie me punias h̊ cuʒ
tue miſericoꝛdie dulcoꝛe quomiã ſagitte tue in
fixe ſunt mibi id eſt ſententie tue contra pec
catoꝛes in veteri ac nouo teſtamento ſcripte ĩ
cuſſerunt mihi timoꝛem· et confirmaſti ſuper

me manum tuam q diſpoſ uiſti ꝙ dedecꝰ cul
pe non remaneat ſme iuſticie decoꝛe· Nõ eſt

ſanitas in carne mea ꝗpter ſomitem ex carne
naſcentẽ a facie ire tue nõ eſt pax oſſibb meis
quando conſidero tue iuſticie rigoꝛem ⁊ pecca
toꝝn meoꝝ hoꝛroꝛem · nihil in me remanet vn
tutis· et ſubdit᷑ cauſa dici᷑· quoniã imquitates
mee ſupergreſſe ſunt ⁊c· putruert ⁊ coꝛrupte
ſunt cicatrices mee p reciduiatõnem frequẽ:

tem in lapſum culpe· a facie mſpientie mee

talis eĩ reciduiatio contingit ꝓpter defectum
ſapientie · Miſer fſactus ſum nnſeria culpe ·

curuatus ſum la rectitudie iuſticie · vſq; in ſi⸗

nem d eſt vltra modũ cõmunẽ tota die con
triſtatus ingrediebar ꝗapter remurmuratõeʒ
ſindereſis contra malum · Sſa xlvij · Nõ ẽ pax

mpijs dicit dommus · Quoniã lumbi mei im

pleti ſunt illuſonibo/ilibidmũ nicentins · nõ

eſt ſanitas in carne mea nam in totum coꝛpꝰ

redundant huiuſmodi incentiua· af flicte ſuʒ

ex talibus incentiuis et humnliatꝰ ſuʒ nimms

q; tals motus eſt beſtialig rugiebam a gemi
tu coꝛdis mei ratõe cõtradicente et nõ pꝛeua⸗
lente · Et quoniã homo poſitus m tali lãguo
re neceſſe habet ad deũ recurrere · ſnbdi · Do
mme ãte te omne deſderium meüu ꝛc /ſuſpirã
do tuum auxilium et ſubdit᷑ caula · Qoꝛ meuʒ

emulari c In expoſiõne li

In expoſtõne literali dixi ꝙ dauid

— — — ---------

öelt
empos
hon
bond
temg
ep⸗
neſtc⸗
tahe
Nons
enſein
Vnſist

e

1
daud
rdan
deop
Moe
tper
amdeo
Ulants
naome
vhen
etuenn
ra penr
riptei
ſuper
ec aul
Wec
Rcarne,
me
1pen
netyr
uitates
tupte
eque⸗
mee
ctum
pen
. inſt
ec
rt
i
nelm
4 ſ
19
cp
P
ime
gen
vlu⸗
ſoo
Do
ſpira
menz

—

conturbatum eſt vc et lumen oculon meoꝝ

ſcʒ mentalum· et ipᷣm non eſt mecum ꝗpter

turbulentiã paſſnonum Amci mei et proximi
mei . id elſt affmes et conſanguinei aduerſum
me appꝛopinquauerunt frequenter em̃ in via
moꝛum impediuunt · et qui uxta me erant id
eſt· eſſe debebant ad me dirigendum ⁊ conſoꝛ
tandum in bono cuiuſmõr ſunt ecchie miniſtri
delonge ſteterunt quia de animab paruzʒ et
de pecunijs multum curantquod ſignificatur
luce x·capło·m pabola ſauciati quẽ ſacerdos ⁊
leuita tranſieruut abſq; cura · ⁊ vim faciebant
qui querebant ammam meamid eſt.demõeſ
temptatõnes hoꝛridas ĩmittentes· St qui in

quirebant mala mihi ſcʒ hommes maligni qᷓ

ſunt membꝛa dyaboli locuti ſunt vanitates.
id eſt mendacia contra meę ego aũt tanquam
ſurdus ⁊c· id elt. ſic patienter ſuſtinui ac ſi eſ
ſem ſurdus et mutus. Et factus ſum ⁊c re
petitio eſt eiuſdem ad maioꝛem expꝛeſſionem
t quoniam muiſte patientibo ⁊ de deo 2ndẽ
tibus ipᷣe ſuccurrit ſubditur · Quoniaʒ in te ſpe
raui ⁊c· Quia dixiin oꝛatõne te depꝛecando

ne quando ſupergaudeant mibi mimci mei

d eſt demones de lapſu homnium gaudentes

let dum cõmouentur pedes mei ſid eſt ſi vude
rent me a rectitudine iuſticie declinare ſuper

me masgna locuti ſuntid eſt loquent᷑ quaſñ te

nentes me demnctu quomã ego m flagella pa

ratus ſum . ſuſtinere patienter quidquid in
fuxeris· et doloꝛ meus /de peccatis meis cõ:
miſſis· in conſpectu meo ſemper / per coꝛdis
contri tõnem · Quomam iniquitatem meam
annunciabom vera confeſſione· et cogitabo

ꝓ peccato meo id eſt· ꝓ eius ſatiſ factione qᷓ

ſi dicat · hec faciam ad hoc ꝙ exaudias me· Tni

mici autem mei vunnt c id eſt tempoꝛaliter

pꝛoſperant᷑ et contra me mala machmant᷑ pꝛo
bonis a me ſibi collatis ideo ↄcludi Ne dere

linquas me ⁊c ſubtrahendo auxilium tuum q̊

niam i neceſſitate poſitus ſum·

C Ra· lſadicit ꝙ dauid ſecit hunc pſal
tatem
iſrael fiut in tanto timoꝛe ꝙ de iniurijs illatis
ſibi nõ audebat ↄqueri vel murmurare Mo

raliter autem poteſt exponi de quolibet põito
pꝛo peceatis ſius in afflictõne coꝛpoꝛalide qᷓ;
bus tamẽ penitet et petit a deo nnſericoꝛditer
liberari licet ſuſtineat patienter · Dicit igitur ·

Diri cuſtodiam vias meas lid eſt· firmterꝓ

poſui cauẽ a recidiuo pẽti · vt ñ delinqm ĩ lin
gua meamurmurando cõtra iudicia diuma ·
Lpoſui oꝛ meo cuſtodiam p circũſpectõnem

IESNILKI. eI I.
ei cuſtodiam vias meas 2c

mum kenndensmn ſpiritu captin
abilonicam· m qua populꝰ

cum conſiſteret peccatoꝛ ⁊c id eſt.dyabolus

vel homo malus obmutui et ſilin a bonis id

eſt ab expꝛeſfſione penitentie mee et afflictõis
grauitate ⁊ doloꝛ meus renouatus eſtnam

augmentat?᷑· cum min coꝛde clauſus tenet᷑ ſicut a

poſtema grauius affligit antequã aperiat᷑.iðᷣo
ſubditur · Qoncaluit coꝛ meum ⁊c /ex doloꝛiſ
augmẽto· locutus ſum in lingua mea · tacite
oꝛando· notum lſac mihi domme ſinem meum
c]ſcʒ quantum ad afflictõnem pñtem vt ſci
am quid deſt mihi .id eſt qʒdui durabit · dt ꝓ
acceleratõne termini allegat bꝛeuitatem vite ·

dicens · Gcce meſurabiles poſuiſti dies meoſ
dd eſt · valde bꝛeues quia res bꝛeuiſ de facili nu
merat᷑ · et ſubſtantia mea tanquã nibhilum ãte
te ·id e res taʒ modica que quaſi mii eſt repu
tanda et nõ ſolus ego ſum huius cõdicionis h

etiam omnis homo viuens quantũ ad coꝛpꝰ
Veruntamẽ m imagine ptranſit homoid ẽ ·
min anima magme dei mſignita pertranſit hõ

a coꝛruptibili vita nam ipᷣa eſt mmoꝛtalis · h1

fruſtra conturbat᷑de ſolcitudine circa bona
pnñtis vite · ideo ſubdit · theſauriʒzat et ignoꝛat
cui congregabit eaq; foꝛſitan fuꝛes capient
vel euis aduerſarij poſſdebuntꝗpter quod cõ
cludit᷑ · et nunc que eſt expectatio mea nonne
dommus .qd· ſc· et ſubſtantia mea apud te

eſt .id eſt · omnes duntie mee Ab ominb mi
quitatibus meis erue me ꝗpter quas· ojpꝛo

bꝛium mſipienti dediſti me id ẽ maligno me
plequeti · OQObmutui ꝛcid eſt patienter ſuſti
nui ꝗpi te qui voluiſti deol amoue a me pla
gas tuas id eſt afflictõnes iſtas quaꝝ gꝛaui
tas allegat᷑ cum ðꝛ · in foꝛtitudine manus tue
ego defeci ⁊c· q tamẽ deus agit omnia uiſte
ſubdituxr · ꝗpter iniquitatem coꝛripuiſti homi
nem .id eſt meip̃m. et tabeſcere feciſti ſiẽ ara
neaz animam euis w eſt vitam meam que no
mme anime ſignincat᷑ reddidiſti ſicut re vilem
abommabilem · veruntamẽ vane conturbatẽ᷑

omnis homo de vite pñtis afflictõmbo·nam

omnia facis ad bonũ electoꝝ· Quia tamẽ mullꝰ
ceſſare debet a dei depꝛecatõne deo ſubditur ·
Eraudi oꝛatõnem meam cne ſileas id eſt ·
diſſimules te audire · quoniam aduena ſum ·

in vita pñti Remitte nibi culpam et penam

Lvt refrigerer p tuam conſolatõnem· pꝛius

qm abeam de vita preſenti· et amplius non

ero] in ſtatu merendi ·
pectans expectaui dom muz
CE Pſalmus iſte literaliter exponitur
Se catholico doctoꝛe de gentilitate
vocato· cuiuſmodi ſuerunt ſancti dyoniſiꝰ am
bꝛohſꝰ auguſtmꝰ et plures alij Et mo ntet᷑

de chꝛiſto · Moꝛaliter aut exponi pt

gratlam ſue vocatõnis dicens. Expectans ex

pectaui dommum ſid eſt denderio deſideraui .
cognoſcere ſidei veritatem · ⁊ intendit mihi.
vocando me ad ipſam. 21 eduxit me ð lacu mi
ſerie ·ſcʒ infidelicatis· ⁊ de luto fſecis/ idẽ car

nalibus vicijs:que licita gentilitas reputabat

⁊ ſtatuit ſupꝛa petram pedes meos id eſt ·
ſup chꝛiſtum· et direxit greſſus meos Imn via
moꝛum · ⁊ immiſit in os meum canticum ⁊c]

ſcʒ gratiarumactõnis ꝓ beneſicio diime mißa
tõnis vnde in beati auguſtim conuerſione te

deum laudamus dicit factum ſuiſſe Videbut
multi ⁊c· nam ex conuerſione tanti viri multi

mouentᷣad deuotõnem ſdei· Beatus vir cuiꝰ
eſt nomen dñ ſpes euiset nõ vanitates mũ

di huiꝰ.ideo ſequit᷑· I nõ reſpexit ĩ vamtates

vite pñtis: et inſanias falſas ſid eſt erroꝛes ge
tiluum 1 ideoꝛum mñ ad eos deſtruendum .
Multa feciſti deus mrabiliain tua incarna

tõne reſurrectõne ⁊ aſcenſione et ſimliw. et
cogitationiba tuis id eſt ſapientia tua non ẽ?

qiu ſim ilis ſit tibi na ipᷣa eſt infinita Annũ

ciaui . lic pomt᷑ vtilitas dicte cõuerſionis ·

eſt mſtructio populi de duimms cum dicit in p
na dicti doctoꝛis·. Annunciaui et locutꝰſuʒ
ſcʒ mirabilia de lege tua verbis ⁊ ſcriptis mul
tipucati ſunt ſuper numen ·ſeʒ effectus tuon
mirabiliuʒ pluſquã poſſet p hommẽ enarrari
Sacriſicuum et oblatõnem ·ſcʒ veteris legis ;
noluiſhi /quia legalia moꝛtiſcata funt in paſ⸗

ſione chꝛilti et moꝛtifera poſt publicatõnem e⸗

uangelij· aures ãt pfeciſti mibi id ẽ volunta
tem obediendi tibi · Olocauſtum 2 ꝓ peccato
⁊c·repetitio eſt eius quod dictum eſt ð lega
libus· tunc dixi ecce venio paratus obedire
euangelio. In capite libꝛi ſcriptum elſt de me
pꝛimus em̃ pᷣs eſt de bono doctoꝛe· ſicut dẽm
fuit ibidem. vt facerem voluntatẽ tuam ⁊c·
exemplo chaiſti·qui cepit facere et docere · An
nunciaui iuſticiam tuam ]. verbis et ſcriptis
ſic faciam de futuro.iðᷣo ſubdi᷑· ecce labia mea

non ꝓhibebo ⁊c.· iuſticiam tuã mihi reuelatä

non abſcondi ꝗpalaui. Tu autẽ domme
ſc petit᷑ remũſio peccatoꝝ ante conuerſioneʒ
Perpetcratoꝝn et etiã poſt ſaltem venialium cuʒ

dicit᷑· Tu aut domme ne longe facias nſer a

tiones tuas a me · vt ſic miſericoꝛditer me vo
caſti: ita peccata remittas mihi. Quoniã circũ
dederunt me mala c ſequit᷑ et non potui vt
vmderem quoniam peccatum obnubilat mtel
lectum. Multiplicate ſunt ſuper capillos ⁊c]
id eſt. pluſqua ſcirem numerare. ⁊ coꝛ meum
dereliquit me · pꝛe timoꝛe offenſe CQompla
ceat tibi domine vt eruas me lab iſis peccatiſ
confundant᷑ reuereant᷑ ſimul qui querũt ani

mam meam·ſ·ſpuũs maligni LEerant cõfeſti

con fuſoneʒ ſuam tan qm victi. qui dicut mt
hi euge euge gaudentes de mea deiectõne·

Erultent et letent ſuper te ⁊c id eſt · pꝛopter

bonitatem tuam· Ego autem mendicus ſum

id eſt· nullu habens ex me bonum · dommus
ſolicitus eſt mei / coꝛpoꝛaliter ⁊ ſpiritualiter
ꝓuidens mihi· deus meus ne tardaueris mi
hi ſuccurrere m periculis cunctis

—.

Satus qui intelligit 2c .

Plalmus ilſte literaliter intelligit.
de chꝛiſto· Nloꝛaliter aut poteſt ex

poni de quolibet ſideli miſericoꝛdie

operiby intento · de quo dicit· Beatus qui m⸗
telligit ſuper egenum et pauperem · affectu
ſcʒ ⁊ effectuſcᷣm ſua poſſibilitatem talis eniz
beatus eſt in ſpe et poſtea erit in re ſi tũ bene

perſeueret in die mala /id eſt.moꝛtis· libera

bit eum dominus ab mimicis· Dommꝰ con
ſeruet eum i pnti vita pꝛo pauperibus ſuis

Let non tradat eum ⁊c . id eſt nõ permittat eũ

cadere per peccatum moꝛtale. Dommus

opem ferat illi ſup lectum dolons ⁊cid eſt ſ

cadat in infirnutatem coꝛpoꝛis dommuſ ita ſa
net euz ꝙ cito ſurgere poſſit de lecto · ideo ſub

ditur . vniuerſuz ſtratum eius verſaſti et q

magis appeti debet ſanitas amime q; coꝛpoꝛis

ideo ſubdit · Rgo dixi domme müuerere mei
· Inimici mei id eſt· ſpus maligii dixerunt

mala mihi de peccatis me grauiter teptanteſ
Let ſi ingrediebatur aliqs demonum vt vde

ret · qualiter me decipe poſſet· vana loqueba

tur. id eſt mendacia inci tans me ad maluʒ ſub

ſpecie boni coꝛ euis congregauit miquitateʒ
ſibinam ex temptatõne demonum creſcit pe

na eoꝝ · Sgrediebat᷑ foꝛas temptando me p
minem malum tanquã mſtrumentũ ſuum.

Laduerſum me ſuſurrabant omneſ inimici mei

C·ſcʒ demones et hommes mali · Verbü in

quum conſtituerunt aduerſum me . 1 quid ſit
illud ſubdi nunquid qui doꝛmit non adijciet

vt reſurgat quañ d.ſi p conſuetudineʒ obdoꝛ
merit in peccato non reſurget ab eo · nec mrũ
ſi tala cogitant contra me demones. nam etiã

apniqui mei moti ambitöne querunt me ſup⸗
plantare · ideo ſequit᷑ Stem homo pacis mee.

c· tu aut domme miſerẽ mei et reſuſcita me .

liberando me de taliuʒ malignitate 1 retribuã

eis · bona ꝓ malis ſcᷣm conſilium chꝛiſti· ma⸗
thei· v. Benefacite his qui oderunt vos v· In
hoc cognoui quomã voluiſti me C]. id eſt · ap

pꝛobaſti me · ſ dyabolus inimicus meus non

Saudeat ſuper me tanquã deuictũ ab eo Me

aute ꝓpter mmnocentiam ſuſcepiſti in ſilum ad
optando· et confirmaſti me 1c]¶ quantum elt

ex te· nam caritaſeſt arra gloꝛie. et qe de tanto

— — . ——— — q — —

—

— ——ↄ)

2 =—
— =

— =ã

—

ſg⸗
iſten
code
guufm
ffectn
geni
bene
bern
con
glul
ttrren
ninns.
dellſ

(ſaſt

coſib
erg
pore
remei
erunt
anteſ
wde
queb⸗
nſib
utare
ſeitpe
omey
ſnum⸗
eimel
bunn
oſt
ſciet
bdo⸗
mirũ
meti
eſi⸗
er
mu
em
ſrip

NoN.

Me
ad
neſt
into

bono magniſice regratiandum eſt deo · ſubdꝛ
tur · benedictus dommus ꝛc·
QXTL. NXLT
Vemadmodum deſiderat ꝛc.
Pſalmus iſte literaliter expomitur
de hilijs ifrael exiſtentibus in babi
lomca captiuitate deſiderantibo ad

terram ſuã redire Moꝛalter poteſt exponi de

quolibet deuoto hdeli qui conſderãs hanc vi
tam eſſe captiuitatem ſuſpirat ad ciuitateʒ cele
ſtem · ſcut paulus philip·j· deſiderium habens
diſſolui et eſſe cum chꝛiſto et ſic dicit · Quẽad
modum deliderat c qui calefactus ex inſecu

tõne venatoꝝ aquã deſderat ſupꝛa modu: ita

deſderat aĩma mea ad te deus id eſt vt ad te

vemam paptam vmonem et plenam fruitõneę

ideo ſubdi quãdo veniam ⁊ apparebo ante fa

ciem c ]et ſicut hec vino eſt deñderata · ſic eiꝰ

dilatio eſt anxia· ꝗapter quod ſubdit · Euerunt
mihi lacrime mee panes die ac nocte id eſt.
ꝓ dilatõne tue vinonis flebam etiã tempoẽ co

meſtionis et doꝛmitõnisl dum diciẽt mibi quo
tidie · in meditatõnib meis · vbi eſt deus tu

us ]quia nõ habetur in va pnti·Exoðxxxnij
Non videbit me homo et viuet· Mec recoꝛda
tus ſum ⁊ effudi in me ammam meam ſper ge
mitum et lacrimatõnem quonia m tranſibo in
locum ta bernaculi ⁊c i p talem luctum cum
dei gratia mereboꝛ tranſire ad locum fruitio⸗
nis diume · Math.v. Beati qui lugent quomiaʒ
ipᷣi conſolabunt᷑ In voce exultatõnis ⁊c·. naʒ

in illa fruitõne bia erit laus continua· Dſalmo-
lyxxni· Beati qui habitant in domo tua domi

ne in ſecula ſeculoꝝ laudabunt te. Et quoniam

ſpes aſſequendi hanc fruitõnem dat internam

conſolatõnem· ſequi: quare triſtis es amma
mea ⁊c· Sequit᷑ Spera m deo quomã adhuc
conſ teboꝛ illiconſeſſione laudis ↄtinue cum
beatis · Ad meip̃m anima mea conturbata ẽ
id eſt.m meipᷣo contriſtoꝛ pꝛo dilatõne gloꝛie
apterea ad aliquale conſolatöůòͤnem memoꝛ
ero tui de terra ioꝛdanis id eſt benencioꝛum
tuoꝝ m terra loꝛdanis collatoꝛuʒ: nam ibri cher
ſtus miſtituit baptiſmm ſacramentuʒ· per quod

habet᷑ mgreſſus ad celu. Toh:iij. Niñ quiſ rena

tus fuerit ex aqua et ſprituſancto non poteſt
mintroire regnum dei et hermonij a mõte mo

dacO .i te mons poteſt intelligi mõs caluarie

qm eſt modicus reſpectu alioꝝ montium cir
ca heruſalem ⁊ etia mons hermomjid ẽ· dam

natõms: nam ibi puniebant᷑ dam nati ad moꝛtẽ

et bi paſſus eſt chꝛiſtus cuius beneſicij memo

res eſſe debemus · Abilſus abiſſum 2c · Eic
deſcribit tedium pꝛoneniens ex pꝛedicta dila
toõne qð ꝓuenit ex multiplicatõne maloꝝ in

hac vita· que deſderantibus vitam beatam·
grauia ſunt ad videndum ideo dici Abillus

abiſſum muocat /id eſt culpa culpam· Vnð di
cit gregoꝛius. Heccatũ quod nõ ꝓ penitentiaʒ
diluit᷑ · mox ſuo pondere ad aliud trahit · in vo
ce catharactaꝝ tuaꝝ catharacte ſũt nubes ex
quibus ꝓcedunt tomtrua grandmes et ſulgu
ra per que ſigniſcant᷑ multiplices pene multi
plicatõni culpaꝝ debite · ideo ſubdi · QO mĩa ex
celſa tua et fluctus tui ſuper me tranſierunt
q; ꝗapter peccata a ſupioꝛibus creaturis ⁊ infe
rioꝛibe pene mr̃ᷣligunt᷑· Sapᷣ· v capło.Arxrmabit
creaturam ad ultõnem inimcoꝝ· Quia tamen
iſte pene patienter ſunt tolerande·ſubdi. in
die mandauit dommus mſericoꝛdiã ſuam d
eſt tempoꝛe ꝓſperitatis exercere opa pietatis
et nocte canticũ eius ·id eſt tempere aduerh

tatis exercere canticũ diuine laudis publice 1
ſecrete ideo ſbditur · Apud me oꝛatio 1c id e

4

in ſecreto dicam de? ſuſceptoꝛ meus es ſ pu

blico · Quare oblitus es mei · in mſerijs me

relmquendo· et quare contriſtatus incedo p

viam huius vite cum poſſis me ſtatim libera?

Dum conſringut᷑ oſſa mea ſid eſt. virtutes in

quibo conſiſtit robur mentis que tame ahquã

do turbant᷑ ex af fliccõmibo vite pñtis ex ꝓbꝛa
uerunt mihi qui tribulant me immnci mei.
elt demones et hommes mali qui ſunt eoꝛum
mmiſtri · dum dicüt mihi p ſingulos dies vbi
eſt deus tuus q temptant me deſperare de

tua viſone h quia talis temptatio eſt ſimplici

ter repellenda.ſbditur quare triſtis es amima
mea de taluba temptatõnibe ſpera in deo qm̃

adhuc conhteboꝛ illi cõfeſſione laudis 2tinue

n ad tui 2ſpectu adduxeris vultũ meu ·

lDSNE. XLI

bꝛeos pſalmus iſte non diſtinguit
a pꝛecedeti · ꝗpter quod videtur ad

bus· ita ſimilter ex moleſtia ab ĩſidelibo.do ðʒ.

Fudica me deus et diſcerne cam meam .paʒ
afppꝛobando/ de gente non ſancta · id eſt inſt
deli ip̃am condemnando. ab homme miquo

doloſo erne me · nam inſdeles miquitates et
dolos cogitant contra ſideles · q; tu es deus
foꝛtitudo mea id eſt me potes liberare ab eo

rum nequicia quare me repuliti me dimit

tendo in af flictõne tali Smitte lucem tuam

(cẽz gratie tue· et veritatem iuſticie tue.· pa
me deduxerunt per viam moꝛuʒz et adduxe

runt in montẽ ſanctũ tuum id eſt ad eccłiaʒ
miltantem p ſidem caritate ſoꝛmata· et in ta
bernacula tuaid eſtſanctoꝛuʒ collegia et in
tronbo ad altare dei offerendo deuotõms ſa
criſicia. ad deum qui letiſicat iuuentutẽ meaz
per ſpũs renouatõnem·. ij. Coꝝ· inj. Ded licz is

ica me deus 2 Kpud hbe

— eanbern vel ſimilem ſnĩam referri ·
ſicut enim dilatio vite future redditur tedioſa
ex affuctõmbus deſuper vk deſbtus venienti

qui foꝛis eſt homo noſter coꝛrumpat᷑ tam̃ qui

intus eſt renouatur de die in diem ; Conßhite
boꝛ tibi in cytharaque eſt ſigure triãgularis
ideo ꝓ ip̃am ſigniſcat᷑ ſides trinitatis:quomiaʒ
deus trinus vnus eſt confitendus· quae tri

ſtis es anima mea ⁊cexponatur ſicut pſalmo

pꝛecedenti· )PSARL- X„PIII.

Eus auribus noſtris c.

de filioꝝ iſrael afflictõne per antio
chum nobilem miſtice vero potelt
exponi de pſecutione chꝛiſtianoꝝ ꝑ ſaladinuʒ
et euis gentem · vt ſic in perſona chꝛiſtianoꝛuʒ

dDicat᷑. Deus auribus noſtris audiuimꝰ opa
magna p te facta ꝓ populo chꝛiſtiano in terra

ꝓnnſſionis tempoꝛe godefridi de bilone 1 m
dieb antiquis ſcilʒ tempe helij adꝛiani impa
toꝛis qui hieruſale a tyto deſtructaʒ reediſica
uit et eiug habitatõnem chꝛiſtianis conceſſit

et Fhibuit iudeis · Manus tua gentes diſper

didit . . ſaracenos veniente dieto godefrido

cum exercitu chꝛiſtiano contra eos et planta

ſti eos ·cʒ chꝛiſtianos qui terrã de manibo ſa
racenoꝝ ereptã tenuerũt lxxxvnj anmis affli

xiſti płos ·ſaracenoꝝ nec eiʒ ĩ gladio ſuo poſ

ſederunt terrã ⁊c ]licet em̃ haberẽt exercitum
magnũ et ſoꝛtem tñ victoꝛia virtute dei pᷣnci
paliter fiut facta:nam die qua capta fuit hieru

ſalem chꝛiſtianis gpter nimm afflctõneʒ vo⸗

lentib retrocedere ab inſultu aparuit angel⸗
in ſpecie bommis ſuper monte oluieti: cog ad

pꝛeluimm reuocantis et ſic ciuitas fuit capta idðo
ſubdit᷑ · Sed dextra tua æc qui mandas ſaluteſ

lacob id eſtꝓpło chꝛiſtiano ſupplantatoꝛi vi⸗
cioꝛum:. m te mimicos noſtros ventilabimuſ
coꝛnuq poſt captõnem hieruſalem dedit de
us chaſtianis plures victoꝛias contra ſarace:
nos inſurgentes contra eos de quib de erat

laudandus deo ſubdit · In deo laudabim
Nunc aũt repuuſti nos 1 confudiſti nos

ſcʒ tempoꝛe ſaladini et ſucceſſoꝝ eiis: dediſti
nos tanq́; oues eſcaruʒ ⁊c q multi chꝛiſtiani
fuerunt occiſñi et młti capti:⁊ in ſeruitutẽ vedi

ti · et pꝛo paruo pꝛecio.q;nulliis reputatõnis·

Tota die verecundia mea contra me eſt. q;
ſepulen chꝛiſti et ciutas ſancta ſunt in manu
Włi ſaraceni· Mec omnia veneruũt ſuper nos
que ſunt valde grauia· nec obliti ſumus te jre
cedendo a catholica hde. et decimaſti ſenntas
noſtras a via tua non enim poſſumus pꝛo li
bito noſtro accedere ad ſepulerum tuum et ad

alia loca ſancta. Oetera patet de afflictõe chri

ſtianoꝛum vſq; ibi· Sxurge quare obdoꝛmis

domine dicitur ein dommꝰ doꝛmure ſecunduũ

2munem modum loquedi ·quando dilhinmnilat
mala magna et publica pumjre ;

EH WIE

Plſalmum iſtum literaliter expoſuũ

Puctauit cor meum τ. .

eccleſia pm ſenſum literalem. Mloꝛa
auter aũut exponi poteſt de quolibet
bono pontiſice et euis eccleha que eſt ſua ſpon
ſa. Tgit᷑ pſalmiſta pꝛemittit quandã pꝛefatõnẽ

dicens · Eructauit coꝛ men verbum bonum ·
verbum gpꝛie dictum. eſt conceptus mentis ·
cuius expſſiuum eſt verbum vocis coꝛ autẽ imn
ſacra ſcriptura et mn cõmuni modo loquẽedi fre

quenter accipit᷑ ꝓ mente· Eſt igit᷑ ſenſus Sru

ctauit coꝛ men verbum bonum id eſt:· mens
mea concepit conceptum bonũ dico ego opa

mea regi id eſt.verbo vocis expᷣmo ⁊ceptus
meos bonos ad laudem regis ommũ· Sed q‚:

miam coꝛ et lingua ꝗphete in hoc mouebant᷑ a
ſpuſancto ſubdi Linsua mea calamus ſcribe
velociter ſcribentis id eſt ſpuſſancti ·qui tepo

ris interuallo nõ mdiget ad docendum ;

Specioſus· Mic pſalmiſta accedit ad narratõʒ
m qua pmo deſcribit ſponſi ſ· pontiſicis condi

cionem di. Specioſus foꝛma pꝛe ſilijs hoĩm .

quia pontifex debʒ pꝛecellere ſubditos in deco

re ſanctitatis. Qregoꝛiꝰ.m paſtoꝛali. Tantum
actõnem ꝓpłi tranſcendere debet actio pꝛeſul
quantũ diſtat a grege vita paſtoꝛis· diffuſa ẽ
gratia in labijs tuis nam labia pontificis dñt
eſſe gratioſa mn dumoꝝ celebꝛatõne⁊ mn effica
ci pꝛedicatõ ne· qpterea benedixit te deꝰ meter

num per hoc em meret᷑ a deo benedici p gra
tiam m pnti et per glonam m futuro. Accin⸗

Sere gladio ⁊cſ· gladio ver bi dum ad pᷣcin
denduz erroꝛes circa ide ⁊ circa moꝛes Spe
cie tua quantum ad puritatem mentis ⁊ pul
critudme tuaquantũ ad honeſtateʒ conuerſa

tõnis· intende ꝓſpere .id eſt ad pꝛoſperitate
eccleſe · ꝓcede · de bono in melus · et rezg ·

fideliter ecceſam regendo pter veritatem
oꝛis ⁊ manſuetudmem coꝛdis. ⁊ iuſticiam

operis: et deducet te nnrabiliter . per via vi
te pntis ad gloꝛiam vite celeſtis · dextra tua]

id eſt chꝛiſtus qui eſt beatitudo tua que p dex
tram deſignat᷑· Sagitte tue acute· id elt do⸗

ctrine tue ſint efficaces ad penetrandũ· ĩ coꝛ

da minncon regis ſid eſt hereticoꝝ qui ſunt

immci regis ommũ: ꝓpłi ſub te cadent id ẽ ·

vulgares ab heticis decepti obedient tibi De
des tua deus Mic accipi᷑ deus ſᷣm moꝛale ſen
ſum denoĩiatiue ſicut pſalmo·lxxxjego dixi dij
