venit ad ad inferioꝛem vt inferioꝛ adiuuet· ma
ria ad eliʒabeth·chaſtus ad iohãnem. St reple
ta ẽ ſprrituſancto eliʒabeth·ſaudita ſalutatõe

marie:qꝛ quemcuq; ipſa reſpicit oculo clementie

vel affatur· recipit a deo donu gratie et mm laude
pꝛorupit marie ideo ſubdi et exclamauit ?c ·
8t ait maria · Orige. Si autem dommus nec

augmentũ nec detrimẽtum recipe poteſt q̃d ẽ
ꝙ matia loquit᷑ magſicat anima mea dommuʒ
Sʒ ſi conſderẽ dñm ſaluatoꝛem imaginẽ eſſe ĩ
viſbilis dei et animã meam factã ad eius ima
ginem · vt ſit imago imaginis· tuc vdebo qmm ĩ
exemplo eoꝝ qui ſolent imagines pingere qñ
masgſicauero animã meaopere cogitatõe pᷣmo
ne. tũc imago dei gradis efficit et ipſe dominꝰ
cuiꝰ mago ẽ im amima mea magnihcat᷑. St ex
ultauit ſpiritus meus ⁊c. Theophilꝰ AUle aut
deũ magficat qui digne ſequit᷑ chꝛiſtũ ⁊ du xp̃i
anus vocatur xp̃i nõ mmuit digmitatẽ· magna

et celeſtia opando·⁊ tũc ſpiritus eiuꝰ·iſpirĩitua
le cariſma exultabit ⁊ non moꝛtiſcabit· Quia
reſpexit humilitatem ancille ſue · Ruguſtius
O vera humimltas que deu hommib pepit· vi
tam moꝛtalibus edidit· celos mnouauit muduʒ

puriſicauit· paradiſum aperuit et hominũ aias
liberauit facta ẽ marie humilitas ſcala celeſtis
per quã deus deſcendit ad terꝛas. Quia fec mi

hi dominus magna qui potes eſt. Qriſoſto
mus.· Dicit aut qui potẽs eſt vt ſi quis diffidat
m conceptõis negocio du virgo manens conce
pitretoꝛqueat miraculũ ad potentiam opantiſ
Ect mſericoꝛdia erꝰ a pꝛogenie æc. Beda R
ſpecialibo ſe donis ad generalia zuertes totuis
humani generis ſtatum deſcribit· dicẽg· et mi
ſericoꝛdia euꝰ a ꝓgenie in ꝓgenies timetibus
eum q·d·non mihiſoli fecit magna ſ et mom
m gente qui timet deũ acceptus eſt ili. Eecit
protentiã in brachio ſuo. Orige· Timentibo au
teum ſe fecit potentiã in brachio ſuo:quia licʒ in
ſirmus ad deu acceſſeris ſi timueris eum ꝓnniſ
Alnm virtutez conſequeris. Depoſuit potentes
⁊Lc · Cyrillus· Nagna ſapiebant demonel geti
lum et ſapientes phariſei et ſeribe udeoꝝ hos

tñ depoſuit erexit q; humnliantes ſe ſub poten

ti manu er.dans illis vtutẽ calcandi ſup ſer
pentes ⁊ ſcorpioneſ omnẽ q; poteſtatẽ immici

u.

Eſurientes impleuit bonis c. loſa: Qui

eterna toto ſtudio quaſi eſurientes deſideꝛant
ſaturabunt᷑ cum chꝛiſtus apparuerit m gloꝛia
ſed qui terꝛems gaudent · in ſine totius beatitu
dinis manes dimittentur. SZuſcepit iſrael pue
rum ſuũ ⁊c · Beda puerũ ſuũ obedientem ſcz
et humilem· nam qiu contemnit humilꝛari non
poterit ſaluatxi · Sicut locutus ẽ ad patres no⸗
ſtros abꝛaam et ſenim erꝰ] Beda: Semmi eiꝰ
dicit non tam carne pꝛogenitis q; ſdei euis ve
ſtigia ſecutis quibus aduẽtus ſaluatoꝛilſ m ſecu
la eſt pꝛomiſſus· Manſit aut maria cuʒ illa ꝛc
Moꝛaliter aũt maria dici poteſt quelibʒ pſona
ſibi deuota· ſicut et diligens deu deus dicit bm
auguſtinum · Dicit em ſic Sr terꝛam diligis ter
ra es ſi aurum diligis aurũ es et ſi diligis deũ
deus es · ſeʒ per caritatis vnionem· Mec igitur
maria exurgens aſcendit in montana exurgit
accidie tepoꝛem excutiendo. aſcendit in monta:
na diuna meditando in cuntatẽ inde confeſſio
nem diuie laudis exercendo ĩtrat domũ zach⸗
arie eccleſaʒ deuote frequentandoet ſalutat eli
ʒzabeth· imariã ad quã habet ſpecialẽ deuotõem
eliʒabeth em interppᷣtatur dei abſcõſio:⁊ hoc cõ⸗
petit marie in qua deus nouem menſibo fuit ab
ſconditus· Rſaxxxx·Vere tu es deus abſcondi⸗

tus laluatoꝛ iſrael · Rt ab eliʒa beth·maria reſa:

lutat᷑ q; ſu memoꝝ nequaqᷓ; immemoꝛ exiſtit

et manet cum tali pſona ſibi deuota trib mẽ⸗

ſibus · i tribus tpibus ſcʒ uuentute ſenectute 2
medio tepe . Chzabeth aut impletũ eſt tps pa
riendi] Beda Allegoꝛice aũt iohaãnis celebꝛata
natuntas · gratia noui teſtamẽti eſt inchoata ſbᷣ
limitas cuu vicini et cognati patris nom magis
ʒz ohãnis imponere volebãt ˖ quia indei qui ei

lbegis obſeruatõe quaſi affnuitate iuncti erãt ma

2

iuſticiã que ex lege eſt ſectari q; ſdei Stiaʒ

uiſcipere cupiebant. ̊ ohanis hoc eſt gratie di·
vocabulũ mater verbis et pater hteris pꝛonun
ciare ſatagunt.quia ⁊ lex ipſa pſalmiq; ac pꝛo⸗

phete aptis ſententiaꝝ vocibo gratia chꝛiſti pᷣ
dicant · St factus eſt timoꝛ ſuper om̃es vxci⸗
nos eoꝝ c · Creg: Miſtice aut tepe dñice re
ſurꝛectõis pᷣdicata gratia chꝛiſti · ſalubꝛis timoꝛ
non ſolum iudeonꝝ qui erant vicini vel ſitu loci
vel ſcientia legis h̊ etiam exteraꝝ gentiũ coꝛda

concuſſit · nec tin montana iudee h̊ omnia mun

dani regni mudaneq; ſlapientie culmma xp̃i fa
ma tranſcẽdit. St zacha rias pater eius ĩpletus
eſt ſpirituſancto ⁊c· p ʒachariam ſacerdotem
deſ gnat᷑ bonꝰ epiſcopꝰ qui ſpuſancto debet eſ
ſe xl nus et pater ſpualis iohanis i hoĩs Itioſi
coꝛam deo ⁊ hoĩbus bonis · debet etiã deũ de ſu
is bñncijs collauda re deo ſubdit d.· Bñdictuſ
dñs de iſrael i. ommũ ſideliu · q; viſitauut j
ſua natuitate mn qua viſitauit nos oꝛiens ex al
to vt dicit infra · lecit redeptõez plebis ſue ·

in ſua paſſione · ⁊ erexit nobᷣ coꝛnu ſalutis · in

ſua reſurꝛectõe ⁊ aſcẽſione · ĩ domo daud q⸗

de illa domo nat? fuit · Sic locutꝰ ẽ xc· Aet ·
x·Muic oms ꝓphete teſtimoniũ phibent Sa
luteʒ ex mimicis nr᷑ᷣisdemonibo et tyrannis·
Nd ſaciendã miſericoꝛdiã cuʒ patribo noſtris ·
m bimbo pᷣus detentis · ⁊ memoꝛari teſtameti
ſui · quid ſit illud teſtamẽtum ſubditur· Tus
iurandu quod iurauit ad abꝛaã patrẽ noſtrũ ·
Ceñ·xxij·Benedicent᷑ in ſemĩe tuo om̃s geteſ
terꝛe · Quod ĩpletum eſt in xpᷣo · Vt ſine timo
re ⁊c· ſcʒ ſeruili: ſeruiamꝰ illi ĩ ſanctitate ⁊c·

quia ipᷣe eſt ſanctus ſanctoꝝ t tu puer pꝛo
pheta c Cregoꝛius Quiſquis aũt pꝛedican

do a ſoꝛdibus vicioꝝ audientiũ coꝛda mudat ·
domim venientis ad coꝛ viã pꝛeparat · ⁊ ſic patʒ
ꝙ per ohãnem pᷣdicatoꝛ euangehj deſignatur ·
Ad dandã ſcientiã ſalutis · ⁊ non curioſitatis·

m remiſſonem peccatoꝝn que ſit p dommuʒ

opantem · ⁊ per pᷣdicatoꝛẽ diſponentem ꝛõ ſub
ditur · Per viſcera miſericoꝛdie dei noſtri in qᷓ
bus viſtauit nos: in ſua natnutate vt dictuʒ
eſt· ⁊ adhuc quotidie viſtat illuſtratõe ſue gra
tie deo ſubditur · Aluminare his q̃ in tenebꝛis
et in vmbꝛa moꝛtis ſedeẽt · iin culpa moꝛtali ·qᷓ

elſt vmbꝛa pene mferni · Ad drrigẽdos pedes
noſtros ĩ viã pacis ſĩterne fraterne· ⁊ ſupne

m qua dirigunt᷑ liberati a peccato moꝛtali per
donuz gtie diume · Duer aũt creſcebat ꝛc· Be
da NHredicatoꝛ penitẽtie ſuturꝰ vt lberius au

ditores ſuos a mũdi illecebꝛis erudiendo ſuſtol

lat in deſertis pꝛuneuam tranſiuit vitam·
B Xctum eſt autez in diebus illis
Lc. Sequitur Kſcendit autemet
ddoſeph ⁊c · Der mariã eccleſa deng
tur · et p oſeph ſponſum euis epilco

ſicut maria fecundata fuit· non tñ a ioſeph ſpõ
ſo h a ſpirituſancto·ſic ⁊ eccleſa fecũditatẽ gre
habet a deo· Aſcendũut aut in bethleem ciuita
tem ſuam . · celeſtẽ · betbleẽ eiñ domus panis
interpꝛetatur et in eeleſti ciuntate pamis vuuis
in ꝗpꝛia ſpecie deguſtatur ⁊ ꝓſitent᷑ oĩm ĩpera
toꝛi ſe fuire · t pepit filiũ ſuũ æc& eccleſia vo
ſiliuʒ parit in qᷓnbet bona pſona qn bonũ pꝛius
coneeptũ pducit ad effectum: ⁊ pãnis inuoluit
quãdo ab humanis laudiba hoc abſcondit · et in
pꝛeſepio reclinat quãdo ex ope bono nõ eleuat᷑
ſͦ ſe magis humiliat: St paſtoꝛes erãt in regi
one eadem ⁊c · hi ſunt bom pꝛelati et curati qᷓ
vigilant ſuper ꝗpꝛiam vitam ne delinquant et

cuſtodiunt viginas noctis ſuper gregẽ ſuũ ne

lupoꝝ ĩfernalimm morſibus pereantet iuxta il
los ſtat angelus ad eoꝝ cuſtodiãet claritas ði
cireufulget illos ad ſuã et ſubditoꝝ directõnẽ

et timent timoꝛe nali ꝓpter quod eis deenur ·

us apter quod anulum habet ſicut ſponſus et

— —

— — — — —— 4r⸗k:.ß— — — — — —

Natus elſt vobis hodie ſaluator · qui timen⸗

tibus deum ſpualiter naſcit᷑ p gratie ſue influx
um· Malach · nij· Oꝛietur vobis timentibo nom
meum ſol iiſticie · Et ſubito facta eſt cu ange:

lo multitudo ⁊c· Beda Vno angelo euange⸗

liʒante natum in carne deũ mox multitudo mi·
litie celeſtis in laudem pꝛoꝛupit creatoꝛis vr et
chꝛiſto denotẽeʒ impendat ⁊ ſuo nos inſtruãt

exemplo quotiens aliquis fratrum ſacre erudiö⸗

tionis verbuz inſonuerit · vel ſpꝛ q pietatis ſunt
ad mente reduxerimus do ſtatim laudes coꝛde

oꝛe · et opere reddamus· DPaſtoꝛes loquebant᷑
ad muice nam de reuelatõib angelicis loqᷓ de
bent paſtoꝛes eccleſie · que continentux m ſacra
ſcriptura ꝗpter quod ſubdit᷑ tranſeamus vſq;
bethleẽ ⁊c que domus panis interpꝛetat᷑. ido
per eam ſacra ſcriptura ſigſicat᷑ nam in ea dei vᷣ

ba · que ſunt panes vite ↄtmient · et ſic in bethlee

tranſire eſt ſacram ſcripturã diligeter ſtudere ·
et videamus hoc verbu ꝛc· nam in ea viderẽ
verbum caro ſactũ· St venerunt feſtinantes
id eſt cu deſderio ſtudendi · et muenerũt ma:

riam et ioſeph· per mariã qᷓ interpᷣtatur ama
rum mare ſigſicatur amaritudo penitentie · et

per ioſeph qui mterpꝛetat᷑ accreſcens · ſgniſicat᷑

augmentũ virtutis et gratie· et ad hec duo ĩdu

cit ſtudium ſacre ſcripture ⁊ mfantẽ poſiũ in
pꝛeſepio: qð eſt maximu mirabile · cum dicat ·
hiere xxu elum ⁊ terꝛam ego ſpleo. St om

nes qui audierunt c · paſtoꝛes em̃ eccleſo et

doctoꝛes debent alijs cõicare que didicerũt ab
angelis · p ſtudium ſacre ſcripture p ſanctos
angelos reuelate· Et reuerſi ſunt paſtoꝛeſ c
nam doctoꝛes eccleſe poſt auoꝝ doctrinã de

bent ad ↄſiderandũ ꝗpꝛiam conſcientiã reuerti
et laudare bonitatem dei · Et poſtqᷓ; ↄſummati

ſunt dies octo vt circucideret puer cui debeꝰ

cõformari nõ circũciſione carms h̊ mentiſ . Ro.
ij Non qui in manifeſto indeus eſt neq; que i
mamfeſto in carne eſt circuciſio · h qui in abſtcõ

dito iudeus eſt ⁊ eircũciſo coꝛdis in ſpiritu nõ

htera cuiꝰ laus nõ ex hommib ſed ex deo eſt½
Vocatum eſt nomen eius ieſus· ·i ſalus quia
cit lluteʒ in medio terꝛe · ideo dicit bernß. de

hoc nomme · að eſt mel in oꝛe · melos in aure in
bilus ĩ coꝛde · Rt poſtqᷓʒ impleti ſunt dieſ pur

Satõnis marie ⁊c· Beda · Hoſt triceſmu aut

et tercum cireuciſionis diem dño ſiſtit mſimu⸗

ans miſtice nemmẽ niſ circuciſuʒ vꝛcijs · dñ di⸗
gnum eſſe conſpectibnemmem niſi moꝛtalita

tis nexibus abſolutum ſupne ciuitatis gaudia

perſecte poſſe ſubwe· p hoe etiã oſtendi ꝙ xpi
anus det a vicijs circncidi et tüc p deuotõeʒ ap

parere in ⁊ſpectu dei et offerꝛe par turtun idẽ
caſtitatem mentis ⁊ coꝛpis ⁊ duos pullos colũ
barum.i multiplicatõem opm bonoꝝ·eo ꝙ co⸗

lumbe ſunt aues ĩ ple fecunde · dt ecce bõ erat

la.

in hieruſalem c. Simeon ꝗᷓ obediens mterb
tatur bonum religioſum ſigſicat ⁊ hic maneti

hieruſalem que interpᷣtatur paciſica:q; manet ĩ

pace interna ⁊ fraterna·⁊ bene dicit᷑ mſtus ſcJ
ad ꝓximum 2 timoꝛatꝰ ad deũ expectãs conſo
latõem iſrael·i· diume viſonis eo ꝙ iſrael mter

pꝛetat᷑ videns deum·⁊ ſpirituſſanctus eſt in eo

p ſue gratie beneſcium· Et cum inducerẽt pu
erum ieſum pentes eius:· pater em autoꝛita
tiue ⁊ mater inpetratiue inducut ijeſum vt de
tur deuotis dulciter amplexandu · ſic cũ ſimeo

ne de tanto beneſicõ benedicunt dñũm ⁊ dende

rant exire de mundo vt eiſ detur ad pfecte fru
endu ſẽ et paulꝰdicebat phił.jdeſderiu habes
diſſolui et eſſe cum chꝛiſto· Et erat anna ꝓphe
tiſſa ⁊c.· Xſta moꝝ eſt exemplar nõ ſolũ viduiſ
ſed etiam mulieribo alijs Primo qʒtuʒ ad caſti⸗
tatem ante matrimoniũ et in matrimonio ⁊ pꝰ
ptempꝰlongũ Scðo q́;dtum ad deuotõem naz

in obſecratõibus ⁊ ieiumijs dicit᷑ hic ſeruies die

ac uocte · Tercõ q́;dtum ad loquendi modeſtiaã
q; non de fabulis ſed de cheiſti miſterijs loque
batur pꝛopter que ⁊ alia bona dono pꝛophetie
replebat· Puer aũt creſcebat ⁊c· · ſ.ſcdöᷣm coꝛ
pus:nam ſcõᷣm amimã ab inſtanti conceptõnis
fuit totaliter pfectus·ſed hãc pfectõeʒ nõ oſtẽ?

debat niſ ꝓut Zuenientia tpis exigebat ſcðᷣm
illud ecẽs vnj Tempus ⁊ reſponſioneʒ coꝛ ſapi
etis intelliget in hoc literatis ⁊ ſapietibus de

dit exemplum vt non oſtendãt ſapientiã ſuam

niſ ſcðᷣm loci ⁊ tempoꝛis opoetunitatẽ· St cu

factus eſſet ihs annoꝛũ duodecizʒ c · per hoc
oſtẽdit ꝙ a puericia debent aſſueſeri hommes
ad duma . ⁊ ad idem facit ꝙ aljs recedẽtib imn
loco duumi cultus remanſt· St requirebãt euz
inter cognatos ⁊ notos ⁊ non muemietes c.·
p hoc oſtenditur /ꝙ ſpualiter nõ muenit᷑ in crr
nali ſocietate · ſed in templo quod eſt locꝰ oꝛõigs
et lacre doctrine p hoc aũt ꝙ muentus fuit pꝰ
triduũ· nigmiſicat᷑ poſt triduũ contritionis· cõ
feſſioms et ſatiſfactionis a ſidelibo ſpiritualii i

uenitur · St deſcendit euz eis 1 venit nazareth

et erat ſubditꝰ illis · ex hoc argui᷑ humana ſu
perbia que frequent renuit ſubijci ſuperioꝛibuſ
ſius. St ieſus ꝓſiciebat ⁊c· exponat᷑ vt ſupꝛa
— eeSĩ E

Nno autem qumtodecimo im
peri ꝛc aut pᷣdicatõ iohannis
tam ſolemter deſcribit · p tpa impe
vatoꝛis et pontiſcum ⁊ pꝛmcipu· eſt
ad deſgnandũu illuis excellentiam quẽ nuciare
veniebat vtpote q̃ ſummꝰ impatoꝛ ⁊ pontiſex
et gubernatoꝛ omniũ exiſtebat: factum eſt v
bum dñi ſuper iohanem · p que ſigmiſcat᷑ pdi
catoꝛ euangehij apter quod ſup eu debet eſſe v
bum dñi vt eius mſtinctũ viuendo et docẽedo
ſequat᷑ et non econuerſo ſcut ſaciunt pd cãtes

Apter queſtũ qui ꝓ libito ſuo formant verbuʒ
ꝓut eſtimat conſequi tẽpale lucꝝ ĩ deſerto.
talib em ſiut reuelationes diume· Pſal. lxij · In
terꝛa deſerta ? muia ⁊ ĩaquoſaſic m ſancto ap:
parui tibi · vt vderem virtutem tuaet gloꝛiam
tuam ·. St venit in omne regionẽ iordams ꝛc

id eſt ad loca populoſa in quib poterat magiſ/

pꝛoncere· et in hoc dedit exemplum pᷣCdxatoꝛi:
bus euangelij qiu non debent querere loca re⸗
creatõnis h fructiſicationis verbi diumi Vox
c amantis m deſerto· ambꝛoſiꝰ.iin gentium
populo qui deſertũ dicit᷑ eo ꝙ peccatoꝝ ſpinis
impletur. parate via dñi ⁊c· p pꝛedicationeʒ
ei hommũ coꝛda pᷣparant᷑ vt ipa deus p gtiaʒ

ingredia? Omnis vallis ĩplebi 2c· quod ſit

quãdo peccatoꝛ lapſus in ꝓfundum peccatoꝛuʒ
ad ſpem ſue ſalutis erigit᷑ et mons ⁊ collis hu⸗
milabitur · qñ ſuperbo obedientie dei ſubꝛjcit ·
et pꝛaua fut in directa· quando diſtoꝛtõ iu⸗
ſticie ad rectitudinẽ repatur et aſpera in vias
planas: qñ per exercituiʒ bonũ efficit᷑ leue qðᷣ
pruuis erat dun · et ſic diſponi auditoꝛ verbi di
uini ad videndum ſalutare dei · Dicebat ergo

ad turbas · Moc pᷣm ſenſum literale dicebat ꝓ

pter phariʒeos ⁊ ſaduceos in maluʒ obſtinatos

vt patʒ mathʒ de qᷣbe ſubdit Cemimma vipe
rarum quis oſtendet vobis fugere a ventura

ira· .qd nullus · q; ſupius erit iudex iratꝰ infe:

rius hoꝛrenduʒ chaos mferni a dexteris pecca
ta accuſantia· a ſimſtris demonia ad interitum

trahentia · foꝛis mundꝰ ardens · intus ſcientia
vrens· peccatoꝛ ſic repꝛehenſus quo fugere po
terit · latere erit ĩpoſſibile apparere aũt intole ra:⸗

bile ndeo ſubdit Eacite ergo fructũ dignũ pe
nitentie · hec eſt em̃ via euadendi mala p̃dicta

et ne cepitis dicere prem habemus abꝛaam·

nam ſine fructu penitetie nullꝰ ſanctoꝝ p ſua
merita poterit peccatoꝛes ſaluare· Jã em ſecu
ris ad radicem arboꝛis poſita eſt. iiſta ſecuris

dici poteſt calo naturalis qui ↄtmue ſumit
hbumdũ radicale.̊ Aumpto arboꝛ mala p quã

ſigſicatur peccatoꝛ excidi p moꝛtem·⁊ qtũ ad
aiam nyttit ĩ gehẽnã. Qu habet duas tunicas
det vnã nõ habenti .· pꝓ quas poſſunt pᷣtutes qᷓ

ſunt anime veſtes intelligi nã habens eas debʒ
eas applicare ad bonũ ꝓxim et qui habet eſcaſ
ſimiliter faciaat · ſpuales eſce ſunt ſacre ſcriptu
re quas habes debet ꝓximuũ ſpualiter paſcere ·
Venerũt aut ⁊ publicami ⁊c· p quos poſſunt
intellisi offieiales ⁊ ppoſiti qui nõ debẽt a pro
exigere niſi qð conſtitutũ eſt pᷣm oꝛdinem iulſti

cie · Interꝛogabat aut eũ ⁊ milites ⁊c. p quoſ

pñt ĩtelligi pdicatoꝛes q̊s armat apłs eppᷣ· vj.
dicens accipite armaturã dei c· m ſine dicit ⁊
gladium ſpus qð eſt vbu dei vſtis dici? Ne
minem ꝛcutiatis· nimis aſpe p̃dicãdo. ſic ad
deſperatõem inducendo· neg; caluniam facia

tis · ̃dicatõem ſubtrabendo· reputãtes eos unin/

dignos exhoꝛtatõis verbo· et ꝛtẽti eſtote ſti
pendijs veſtris · qᷓ ſtipendia ſunt reddituſ aſſi

Snati pᷣdicatoꝛib poſſeſſiones hñtibo·⁊ elemo

ſine date medicantib · Sxiſtimãte aut populo

de ohane ne foꝛte ipe eſſet xp̃c reſpõdit ꝛc · P
eius reſponſionẽ q̃ ſe humiliauit ⁊ xp̃ᷣm exalta

uit mfoꝛmat᷑ pᷣdicatoꝛ euãgelij vt de bonis opi
bus ſiis nõ qᷓrat laudem ꝗꝓpꝛiam h diumã. Ee
rodes aut tetrarcha c· iſte qui ohanez liga

iut in carcerẽ eo ꝙ de malis ſuis arguebat eum

caxitatiue:·⁊ q̃ ſimilia facunt ſunt ſimiles freneti

cis qui pium medicũ pcutere vł occidere que

rũt · et ieſu baptiʒato ⁊ oꝛante aptum eſt celuʒ

T.· Beda· Non ei tüc apertũ eſt celũ cuiꝰ ockhi
cer nebat mterioꝛa celoꝝ h virtus baptiſmatis

oſtendit de quo qcũq; egredit᷑ ei regni celeſiiſ
lanuaapitur· et deſcendit ſpirituſſanctus c·

per apparitõeʒ ſanctetrinitatiſ in baptiſmo xpi

ſigniſicatuʒ fuit ꝙ eius ſideles deberet ĩ ſanctiſ

ſime trinitatis nomme baptizari · St ipᷣe ieſus
erat incipiens quaſ annoꝝ triginta ꝑ hoc inſi
nuans ꝙ officium pᷣdicandi nõ debʒ aliquis ex
equi ante pfectam etatem ſiẽ non legit᷑ xpc an

tea p̃dicaſſe · q̃ fiut hely·⁊c hic ñ occurꝛit aliqᷓ

notabilis moꝛalitas mſi ꝙ pꝑ generatõem ſpʒna

lem q̃ deñgnatur ꝓ hanc genealogiaʒ hõ recur

rit in ſuũ creatoꝛẽ ſiẽ q̊ genealogia in deuz ter

minatur cũ dicitur · qui fuit adaʒ · qui fuit dei ·
nam Bgneracie ſpuũalem efficimur dei ſfilij ad
optiui·
cto ⁊c · Sequitur.Et agebatur m
ſpiritu in deſerto per ̊ ſgnincãſ
Pp bomines ſpũuͦales cuiꝰmodi ſunt
teligioſi de

ammã tuã ad tẽptationem· t hoc ſigmſieatur

cũ dieitur hic de xpᷣo et tẽptabat᷑ a dyabolo ·
DPer hoc aũt ꝙ hic pꝛimo pomtur tẽptatio de
Zula cuʒ dieit. Die lapidi huic ⁊c deſignatur
VMhec tẽptatõ occur:it homim pᷣmo qim abiĩſan
tia; Scðo vero poni teptatio ð eupiditate ter
renoy eum dicit. Et duxit illum dyabolus m
montẽ excelſum c· quia tẽptationem gule ſe
quitur teptatio cupiditatis terꝛene.Tercio vo
pomtur teptatõ de pꝛelumptõe cum dieit · Rt
duxit illum in hieruſalem ⁊c: nam teptatio qᷓ
quis de meritis ſuis pᷣſumens exponit ſe pieulnſ

nõ eſt niñ poſt plurima tpa· St venit nazareth
vbi erat nutritus et intrauit ſcdm ↄſuetudinẽ

ſuam die ſabbati m ſinagogaʒ c. Der oſtẽ?

dit ꝙ pꝛedicatoꝛ euangelij debet dꝛebb domini

cis 2 fel tuns populo pᷣdxare 2 xp̃ᷣi niſteria nu
ciare . St oĩm in linagoga oculi eꝛant intenden
tes in eum ꝛc· nã illi q̃ſunt meꝛito de numero

ſus autem plenus ſpiruuſan

t in aſperitate nutriri: nam acriꝰ
ſolent a demone tẽptari · Scci· ij. Eil accedẽs ad
ſeruitutẽ dei ſta in iuſticia ⁊ timoꝛe dei·⁊ pꝛepa

e

—,,– — — — — — -——

— — —,—

— =

—. = – S= —,

— — —*

=S — — —

—eee

ſidelium audiunt deuote veꝛbum diuinũ · ſed ð

indeuotis ſubdi · St dicebant nõne hic eſt ſiliꝰ

ioſeph · hoc aut dicebãt ↄtẽptibiliter p quoes

hgficantur ili qui ſermonem audiũt vel lectõʒ

nõ ad ſuam ediſcatõem h̊ ad p̃dicatoꝛis vel le

ctoꝛis deriſonem · aꝗpter qð arguunt᷑ a chaiſto

p duas hiſtoꝛias veteris teſtamenti quaꝝ ſen

ſus moꝛalis poſitus eſt nij ⁊ nij· Reĩ locis ſuis
¶St repleti ſunt omnes in finagoga ira c· p
iſtos ſigſficantur illi qui pꝛedicatoꝛes veritatis
pſequunt᷑· eo ꝙ dicũt eis diſplicẽtia· Tpſe auteʒ

tranſens p mediũ iloꝝ ibat. non pcutiens i⸗

los aut impellens nec aliquo modo ſe vmdicãſ
in hoc docens pᷣdicatoꝛes euangelij vt nõ que
rant vmdictam de miurijs factis ſibi St in ſi
nagosa erat homo habes demomiũ ꝛc· pp hoc
aũt ꝙ chꝛiſtus increpauit demonẽ qui ſuã po⸗
teſtatem conſitebat᷑ et ſanctitatem ei ſilentium

imponens docuit nos fugere laudẽ turpiũ pſo
narum . qꝛ ſẽ dicit ſeneca libꝛo de vᷣtutibus:tam
triſte tibi ſt laudari a turpibo qᷓ; ſi lauderis ob
turpia. Socrus autẽ ſimonis tenebat᷑ magnis
febꝛibus ⁊c p quã ſigniſicatur pſona iracudie

caloꝛe aut cupiſcentie laboꝛans·ſup quaʒ ſtat

ieſus cum iſtas paſſiones mitigat et tunc ei de

uote minſtrat · Qum auũt ſol occidiſſet ⁊c.· p
boc ſigniſicauit ꝙ paſſio ſua ĩ qua iuſticie ſol oc

cidit futura erat medicina omnis ſpualis inſir⸗

mntatig,. Eacta aut die egreſſus bat m deſer⸗
tum locum· dans in hoc exemplũ pᷣ̃dicatoꝛibo

reuertendi ad ſoltudinem 2templatõis poſt
laboꝛem pᷣdicatõis· et vt gratias deo agant de
pꝛofectu pꝛeterito et ſe diſponant ꝓ futuro

ruyuerent 2c. Sequitur. &t vidit
mdduas naues ꝛc · Beda· Due naues
mitice circũciſñonem ⁊ pᷣpucium ſi⸗
ificant quas videt dnus nam in vtroq; ꝓpło
nouit qui ſunt euis· ⁊ ad future vite tranquilli

tatem qᷓſ ad hitus videndo hoc eſt niſericoꝛdi⸗

ter viſtando pꝛouehit · Duc in altum laxate

retia veſtra ⁊c. Ambꝛoſiꝰ · Miſtice aut nauis

petri ſm matheu fluctuat. ſcdᷣm lucaʒ repletur
piſcibus· vt ⁊ pꝛicipia fluctuantis eccleſe ⁊ po
ſterioꝛa exuberantis agnoſcas:non turbat᷑ iſta
que petꝝ habet · turbatur illa q̃ iudam habet . in

vtraq; tam petrꝰ ſ̊ qui ſuis meritis firmus eſt

turbatur alenis caueamus g pꝛoditoꝛem ne p
eu plurimi fluctuemꝰ. Exi a me dñe ⁊c · p pe
trum quicum ſocijs p totam noctem laboꝛans

mhil ceperat· ⁊ in verbo xp̃i cepit multitudineʒ

piſcum copioſam·⁊ tñ ſibi nõ attribuit niſi cul⸗

pam · d exi a me dñe quia homo peccatoꝛ ſim · ſi

gniſicat᷑ pꝛedicatoꝛ euangelijqᷓ ꝗpꝛie innitẽs v
tuti mihil pꝛoficit· ſed mmmtens diume virtuti fa⸗
cit magnum ꝓfectũ · tñ non debet attribuere ſi

ctum eſt autem cum turbe r⸗

lux.

bi niſ defectũ.⁊ tũc a deo oſoꝛtatur.d. Noh

timere ·] ⁊ maioꝛ ꝓfectus ſibi ꝓmittitur cum
ſubditur · ex hoc iam homies eris capienſ· St·
factũ eſt cuʒ in vna eſſet ciuitatũ ⁊ ecce vir ple
nus lepꝛa ⁊c.· Beda. Typice aut lepſus huma
mim genus · languidũ percatis deſignat plenũ
lepꝛa:qm omnes peccauerũt ⁊ egẽt gratia dei ·

vt · extenta manu.i· verbo dei humanam 2tin
Sente naturãa pꝛiſtini erꝛoꝛis varietate mun⸗
dentur· 1 offerant ꝓ ſua emũdatõne coꝛpa ſua

hoſtiam deo viuã · Rt ecce viri poꝛtantes in le

cto hominẽ ⁊c · Moꝛaliter paliticus eſt pecca

toꝛ opibus meritoꝛijs pᷣuatus iacet in lecto.
quãdo tenz eu peccati ↄſuetudo.ip̃m aut poꝛtãa

tes ſunt uiſti ꝓ eo depcantes. ⁊ ſic ponunt euʒ

ante ieſum qui eũ reſpiit · quãdo p̃ces eoꝛũ ex

audit · 1 tüc lectum ſuuʒ tollit quado a peccato

rum ↄſuetudine recedit et vadit m domũ ſua,ʒ
qñ bonis actibus ſeſtinat ad patriã celeſtem. ·
populus deũ magſiat de tali mutatõne· qm eſt

dextere excelſ· t poſt hec exijt et vidit ieſus

pubucanum ꝛc · Sequitur · St fecit ei magnũ
conuiuiũ leui ⁊c Qriſoſtomꝰ. Qhꝛiſtus qðlibz

genus remedij exhibebat · et non ſolum diſpu

tando ⁊ p̃ᷣſtando ſanitatũ remedia · vel etiaz re
darguendo emulos. ſed etiam medendo non
nullos erꝛantium dirigebat inde nos inſtrues

ꝙ quodlibet opus ⁊ tꝑs poteſt nobis vtilitate,ʒ

afferꝛe et publcanoꝝ pticipatõem nõ vitaiut ·
apter vtilitatem ſequente moꝛe boni medici qᷓ

niſi ſaniẽ tangeret a moꝛbo nõ liberaret· Qua

re diſcipuli ohãanis ꝛeunnant frequent ꝛc· per

phariʒeos qui diuiſi interpꝛetant᷑ heretici ab ec

deſa pᷣciñ ſigniſicantp diſcipulos & ohãnis

7„

ſe Z2iunxerunt phariʒeis ſignificantur ſimpliceſ

chꝛiſtiami qui cum hereticis famillaritatẽ Stra

hunt ex aliqua occaſione et ex hoc aliqñ trahun

tur ad eoꝝ mala. Nuquid poteſtis filios ſpon

ſ dum cũ ilis eſt ſpõſus facere ieiunare · · q d·

non· apter quod apud ꝓbatiſſimos egypti mo
nachos ſtatutũ fuit vt nullꝰ ieiunaret a paſcha:

te vſq; ad aſcenſionem. ꝗpter gaudiũ reſurꝛecti
onis chꝛiſti· quo tpe frequent᷑ diſcipulis apparu

it et cum eis ↄmedit · vt dicit᷑ in collatõtbus pa

trum collatõe pᷣma theone abbatis· Nemocõ

miſſuram a veſtim̃to nouo ꝛc p iſtas ſinnlitu

dines ſigniſicat᷑ ꝙ doctrina noui teſtamẽti non

cõueniebat actiue· niſ hoĩbo renouatis p donũ

ſpirituſſancti · tuc em̃ data fuit eis intelligentia

perſecta ſcripturanet eloquentia ommuz lin

garũ. Et nemo bibens vetꝰ ſtatim vult nouuʒ

2. Sic imbuti legali obſeruantijs nolebant
asdimittete vt habetur actu xyx..

V

2

BDer ſpicas ↄuenienter intelligi poſ
ſunt ſigure veteris teſtamti ꝛtinteſ

Actum eſt autem m ſabbato ⁊c·

luæ

ſub velamine litere grana ſpũala noui vt ſub p
cepto carnalis circũciſonis mundiciam circũci⸗
ſionis mentalis Sic ergo ſpicas vellere eſt hte
ram oecidentẽ tollere · ⁊ ſpualem ſenſum retme
re · Quod fecerunt a poſtoli aljq; diſcipuli· ⁊ ſic
manducabant mcoꝛpando credentes eccie mi:
ſtico coꝛpi Necoc legiſtis qð ſecit dauid ꝛc
Moꝛalitas auũt huiꝰ ponit᷑ Re·loco ſuo. EBa
ctum eſt auᷣt in alio ſabbato ⁊c manus arida
ad opanduz eſt mualida ergo p hbominẽ manũ
aridam habentẽ ſigniſcatur piger et ocioſushᷣ
cum ad verbum xp̃i ſtat in medio virtutis ma
nus eius ſanatur et in bonis operibus exercet᷑
Eactum eſt aũt in dieb ilus ⁊c· chꝛiſtłꝰ apo⸗
ſtolos electurus oꝛauit ꝓlye · vnde ſubdit et
erat ꝓnoctans ĩoꝛõe dei · p hoc oſtendens · ꝙ
epiſcopi qui ſunt ſucceſſoꝛes apoſtoloꝝ nõ ſunt
eligendi p inductões et p fallas ꝓmiſſiones h
p deuotas oꝛõnes· Et omnis turba querebat
eum tangere · Beda- Tactus ſaluatoꝛis ẽ opꝰ
ſalutis · que tangere eſt in eum ſdelñ credere ·
et ab eo tãgi eſt ab eius vulnere ſanari · Et ipe
eleuatis oculis xc · AHla qᷓ ſunt ab hoc loco vſq;
ad ſineʒ huiꝰ capłi ſunt de ſe moꝛalba apter qð
nunc ptranſeo/⁊ q; ſupꝛa math · v · vy vij· ea te
tigi bzezuter miſtice exponendo

Vm autez impleuiſſet ⁊c. Seqm
tur Centurionis autem aunuſ:
dam ſeruus ꝛc· Der iſtum centu⸗
rionem ſigſicatur ratõ vel intellecaꝰ
eruꝰ? e apetitus ſenſitiuus qui debʒ obe
dire ratõi vt dicit pᷣmo eth·hᷣ ex coꝛruptõe natu
re inſrmus eſt ad obedienduz · gpter quod hõ
p ratõem ⁊gnoſcens hanc infirmitatem in ſuo
apetitu ſenntiuo pſe et p auos rogare debet
deu vt ſanet eruu ſuum . 1 qm hunnlitas rogã
tis ꝓ le · plus aliqñ placet deo qᷓ; ſces alioꝝn ido
ſubtit᷑:. non minuem tantã ſidem m ilrael · et ſic
puer euis ſanat᷑. St factum eſt demceps c·
Sequitur· Ecce defunctus efferebat᷑ ſiꝰ xc p
iſtum defunc uʒſigniſicatur moꝛtuꝰ p moꝛtale
peccatum eius mater eſt eccleſia poꝛtitoꝛes hꝰ
funeris ſunt facto vel verbo fouentes homi⸗
nem m peccatis:poꝛta p quã effertur moꝛtuus
eſt exterioꝛ ſenſus peccati maniſeſtatiuꝰ.Sſa:nj.
Peccatum ſuũ quaſi ſodma pᷣ̃dicauerũt nec ab⸗
ſconderunt. Talis tame moꝛtuꝰ p peccatũ mo⸗
tale ſuſcitat mſericoꝛditer a deo p pꝛeces eccle
ſie · St nuciauerũt iohaãni diſcipuli eiꝰ ⁊c. p io
hannẽ qu ſupꝛa ni c dixit ðᷣ xpᷣo· veniet foꝛtioꝛ
me polſt me ſigſeatur vet?teſtamentũ qð in ꝓ
phetis denuclauit xpᷣi aduentum. p xpᷣm auteʒ
ſigſicat᷑ nouũ qð eſt veteris impletiuũ. De xpᷣo
vero dicit Sſa . xj· Spus din ſup me eo ꝙ vnxe
rit me · Sequit᷑. Vt medereratritos coꝛde ⁊c &t
hec oſtendit xpᷣe diſcipuls iohãnis eſſe opleta

dicens · Renũciate iohãm que audiſtis et vidi
ſtis quia ceci vident ⁊c· In hoc etiam inſoꝛma
uit p̃ᷣdicatoꝛes euangelij et doctoꝛes vt nõ ſo
lum verbis doceant h̊ etiam ſactis: Et cum diſ
ceſſiſent nũcij iohannis ⁊c · p hoc docuit nos
fugere nota adulationis in Smendatõe alioꝛuʒ
⁊maxie magnoꝝ ĩ eoꝝ pñ̃tia ·tał erat iohᷣs ba
ptiſta ſic dwit᷑ poſtea· NMaoꝛ iter natos muli
erũ ꝓpheta iohãne baptiſta nemo ẽ ⁊c Et oĩs
popułꝰ audiens ⁊c · Ita modo ⁊tingit frequẽ
ter ꝙ ſimplices et illiterati gram dei 2ſequent?·
a qua mũdi ſapientes ⁊ ſuꝑbi dei ind cõ puan
tur · NRit aũt dñs ⁊c· Oantauimꝰvobᷣ tibis ꝛc
pꝓ iſtos ſigniſicant᷑ inuidi qui nõ gaudent de ꝓ
ſperitate bonoꝝ nec triſtant᷑ de aduerſitatibus
eoꝝ· Rogabat aũt ilum quidam pharize c

per mulierem peccatricẽ ad dñi pedes acceden

tem ſigniſicat᷑ queliet ꝑſona vere de peccatis
penitens ⁊ Ztrita ad quod vequirit᷑ ꝙ ſẽ deuz
offendit p culpam ita fulat ei p penitentiã· Ro:
vj· Sicut exhibuiſtis mebꝛa velſtra ſeruire ĩmũ
dicie ⁊ miquitati ad miquitatẽ ita expibete nuũc

ſeruire iuſſicie in ſanctiſicatioẽm · Et ſic lecit

mulier iſta . Vnde dicit gregoꝛꝰ ome xxv. Li
quet fratres ꝙ illicitis actib pus mulier inte

ta vnguentum ſibi ꝓ odoꝛe ſue carnis adhibu
it · Quod ergo ſib turpiter exhibuerat · hoc iaʒ
deo laudabilter offerebat ˖ Oculis terrena cõ

cupierat h hos iam per penitentiaʒ conterens

flebat Qapillos ad cõpoſtionem vult? exhibu
erat q̊ iaʒ cũ capillis maculas tergebat · Oꝛe ſu

perba dixerat ſed pedes dñi oſculans hoc in re
demptoꝛis ſui veltigia ſigebat · Quot ergo ĩſe
habuit oblectamẽta tot de ſe muenit olocauſia
Conuertit ad virtutũ munera numeruz crinn

num vt totu ſeruret deo in penitetia quidd

ex ſe deum ⁊tepſerat in culpa· Vitẽs aut pha

rizeus ⁊c pꝓ iſtuʒ qui xpᷣm notauit de ignoꝛan

tia et mulierem de immũdicia ſigniſicat᷑ ypocri
ta de ſua falſa iuſtica pᷣſumẽs et anos ⁊tẽpnẽs
quia ſicut diẽ ſohãnes os aureũ vera iuſticia cõ
paſſionem habet · falla vero indignatõem ꝓpter

quod iſte phariʒeꝰ arguit᷑ de pietatis omiſſio

ne in modicis reſpectiue:⁊ mulier mendat᷑ de
maioꝛibus valde cũ dicit᷑ Intraui in domũ tu
am· aquã pedibo meis nõ dediſti h̊ aũt lacrimis
⁊c · pter quod ſibidicit · remittůͦtur tibi pec
cata tua KJ. LIE“
T factum eſt demceps. Sequi
tur. St mulieres alque 2cq m
niſtrabant ei neceſſaria de ſacultati
bus ſuis tanq́; grate de ſuis curatõ
nibus ⁊ facte ſibi deuote· hoc etiã 2ſuetuz erat
ſieri p̃dicatoꝛibo iudeoꝝ · Sxijt qiu ſemmat væ

Semen itud poteſt dici elemoſina ð cuꝰ ſemi

natõe dicit᷑ ij· con x · Qui parce ſemmat parce
et metet ꝛc· Mu:ꝰ aũt ſeminis cadit ꝑs ſecꝰ viaʒ

lue
bd et dyabolus tollit illud · ⁊ B eſt quãdo recipiẽa te per p̃dicatõem apoſtolon demones ſunt ab
en elemoñ nam in illicitis conſunnt eaʒ · ⁊ aliud ſu eis eiecti:⁊ ad ſanam mente ſunt reducti ⁊ vrx
pꝛa petram ·qð ſit qñ recipiens de beneficio nõ tutum veltibo ſunt oꝛnati· Der boc aũt ꝙ ðᷣmo
nd eſt gratus hommi neq; ðoet aliud cadit in ſpi nes poꝛcos intrauerũt et m mare demerſeruũt
ſes nas p quas ſigniſicant᷑ ſolicitudineſ vite pꝛeſen ſigniſicat᷑ ꝙ demones mtrãat detractoꝛes qui tã
dun tis· et hec pꝛo parte ſunt bona eccleſie data cleri qᷓ; poꝛci paſcuntur ĩmũdicijs alioꝝ ⁊ grinniut
On cis et reugioſs qui ð ilus viuuũt carnaliter ⁊ põ contra vitam bonoꝛa·ꝗpter qð cum demonibo
nul patice et implicantur ſecularib negocijs cũ tñ demergunt᷑ in infernu. St factũ eſt cum redii/
00 illa bona ſint data ad ſeruienduz deo deuote et ſet ieſus ⁊c· P archiſinagogum ſacerdos cura
e ad mmiſtranduz paupibo m ſua neceſſitate· ⁊ ali tus et ꝓ filiã euis vnicã ſua prochia ðnᷣgnat igi
en⸗ ud cecidit in terꝛaʒ bonã ⁊c iſte ſunt elemoſne archiſinagogi vnica filla moꝛit᷑ cũ ſlacerdotis p⸗
len recepte ad victum et veſtitũ neceſſarium · deo rochia male diſponitur h ꝓ eius ſanitate ieluz
ſeruientum et intendentiũ ſtudio ſacre ſcriptu rogat cũ p̃dicatoꝛem ⁊ ↄſeſſoꝛeʒ pꝛo ſalute ani
p re· Nemo accendit lucernam c. Mec lucer⸗ marum zelantem in auxilum ſuu vocat· tunc
bes na dicit᷑ ſacra ſcriptura. Pſal:cxvin· Lucerna pe eius filia ſanat᷑et ei cibꝰ verbi dei et eukariſtie
1 dibus meis verbuz tuu et lumen lemitis meis. ſacramenti mmiſtratur · St mulier quedã erat
denr HManc aũt lucernam opit vaſe qui verbis curio in fluxu ſanguinis ⁊c· p quaʒ ſigniſicat᷑ pſona
t ſis et extraneis expomit eaʒ ad iactantiã ſue fa peccatrix a longo tempoꝛe qᷓ tam remedii que
R me ule vero ſubtus lectum pomt q ignẽ here⸗ rit a dno d. lbera me de ſanguinibo c et ꝛlla ſo
ſis ex ſua expoſtõe puerſa accendit ſicut lucer⸗ la dicitur xpᷣm tetigiſſe·ſſpualiter per ſidẽ licet
ini na ſub lecto poſita accedit ſtramina. 8t ð hac ac multi eum ↄpꝛimerent p tactuũ coꝛpaleʒ: ꝗpter
i cenſione dicit heronimꝰ et habetur in decretis qð ei ſinʒularit dicit· Eiia ſdes tua te ſaluuam
e xxiij qiij ſecande Frrius alexãdꝛia vna ſein fecit )CKX. AXS„
l. tilla fuit hſ̊ quia non ſtatim fuit oſpꝛeſſus eiꝰ fla Onuocatis autem ieſus Xi apo
ma totum oꝛbem depopulata eit xlli autẽ po⸗ ſtolis ⁊c ¶ oc ãt facit pᷣdicatoꝛ ilb
hr nunt ſuper candelabꝝ q̃ p bonam vita faciunt euangelij ſi ſciant quod in ſe eſt· eis
l efficax verbum ſuũ ſcut econuerſo illi vaſe ope dando poteſtatem eijciendi demo⸗
eig ruint:qui p malam vitam doctrinã ſuã ↄtem⸗ nes ſpuᷣaliter de coꝛdibus hommũ ⁊ ſanãdi lãag
ptibilem reddut · Lt · nuciatum eſt ei mater tua uoꝛes vicioꝛũ . Nihil tuleritis in via c· hoc
in et fratres tui ꝛc · m ſenſum literalem malicio faciunt qui ſe diume ꝓuidentie 2mittũt · ratio
n ſe fuit ei nũciatum · vt p aduentuʒ matris et nabiliter tam ne deu temptent · Rt quicũq; nõ
vſt fratrum pᷣdicatõem dimitteret argueret᷑ homo receperint vos exeuntes ð ciuitate illa· excutite
tr purꝰ vtpote affectione carnali motꝰ. apter qdᷣ puluereʒ· per quẽ ſigniſicant᷑ leues motꝰ inpa
ſ rationabiliter inpoſiut nucianti ſilentiuz dices tientie qui ſolent etiam in vrnia perfectis ex B
ſn Mater mea et fratres mei hi ſunt qui verbuʒ ſubito ſurgere. qui ſtatiʒ ſunt excutiendi per v
dh dei audiũt et faciunt · ¶ in hoc docuit pᷣdicato⸗ tuteʒ patietie· Rudiunt auũt herodes tetrarcha-
d rem euangehij rõnabiliter repꝛimere volentes ⁊c · per iſtũ ſigniſcantur curioſi qui facta mi
pn eum · malicioſe impedire · St factũ eſt in vna di rabilia bonoꝝ videre querũt et audireſed non
in erum 2 pe aſcendit in nauiculam ⁊c· p quam imitari t reuerſi apoſtoli ⁊c· per hoc oſten
l ſigniñcat᷑ coꝛpꝰ humanum in q̊ ſcdᷣm platonicol ditur ꝙ pꝛedicatoꝛes poſt p̃dicatõis diſcurſum
1 anima eſt ſicut nauta in naui· In hac auũt nauicu redire debent ad templatõis ſecretum · ⁊ ope
la amima gubernat pᷣm pteʒ rõlem · iraſcibilis at ra ſua coꝛam deo diſcutere vt de bonis gratiaſ H
e et cupiſcibins ⁊ ſenſus interioꝛes ⁊ exterioꝛeſ agant · et de defectibo venã petant· St loqba
ſo ſunt in coꝛpabilibus oꝛganis ⁊ ſic debet p rõe,ʒ eis de regno dei · olſtendens ꝙ ĩter religioſos
que non eſt vixtus oꝛganica gubernari·deꝰ tn nõ debet eſſe locutõ de fabulis ſed de ſacris ſeri
1 pꝛicipalis eſt gubernatoꝛ · Turbat᷑ aũt nauis pturis: et eos qui cura indigebant ſanabat
