doctrinam veritatis ⁊ doctoꝛes eius deſtrue
re · Per hoc aũt ꝙᷓ dommus abſcondit eosſcilʒ
baruch ⁊ hierennam oltendit diuma demetia
cuius ꝗpꝛium eſt ſuccurꝛere in caſb deſpera
tis · Rurſum tolle volumen aluid et ſeribe ĩ eo
TcC] ꝓer hoc em ꝙ hieremias de mandato do
mmi ſcripſit plures ſermones de punitõne re
Sis ⁊ maloꝝ ſibi adherentum duo ſignantur·
ꝛimũ eſt ꝙ doctoꝛ veritatis ex pſecutõne nõ
debet ceffare a veritatis doctrina ſed conſtan

tius docere ſecundum eſt ꝙ ex augmento ſcri

pture deñgnatur peccatoꝛ ibus obſtinatiſ aug
mentatio ſue penr.—
T rresnauit rex ſedechias 20].

Sequitur · Situr exercitus
pharaonis egreſus eſt de egi⸗
Pto 2c per iſtos qui egreſſi fùnt

de egipto ad pugnandum cõtra caldeos 1ter
riti fuerunt reuerſi ſine pugna:ſgnant᷑ illi qui
egr ediunt᷑ de tenebꝛis mundane conuerſatõi

ad pugnandum ↄtra demones in caltris reli

gionis de quiby poteſt dici ilud geñ xxxiij ca

ſtra dei ſunt hec ſed tame terꝛiti auſteritate vi

uendrad ſeculum reuertunkß ante tempus pꝛo
feſſioms· et redient caldei et bellabunt cõtra
ciu tateʒ hancp receſſum caldeoꝝ a hieruſalẽ
et eoꝝ reditum ad plam debellandã ſigniſica

tur malicia demonũ qua ceſſant alquado a tẽ
ptatõne hommũ vt ſic ipᷣos decipiant ⁊ opina
ri faciant demones ſuperaſſe ⁊ ſic inſoleſcant
ex opinata victoꝛia:⁊ tüc demones p iteratas

temptatõnes eos impellunt in crimĩa grauio

ra·et ſic fiunt nouiſſima taliuʒ peioꝛa poꝛibus

ſicut dicit luce · xj · de ſpiritu immundo exeunte

ab homie et poſtea reuertente appꝛehendit
hieremiam gphetam deens ad caldeos tranſ⸗
fugis Per iſtum ſignant᷑ clientes ⁊ mimitri
magnatoꝛum qui calumniant᷑ opera iuſtoꝛuʒ

eis falſum imponentes et eos grauiter affu⸗

gentes.· Wittens itaq; rex ſedechias tulit eũ
et mterꝛogauit ⁊c per ſedechiaʒ qui de erga
ſtulo carceris hieremiam tulit ⁊ tñ eius conſi
lio non aſſenſit ſgnat᷑ homo pius erga ĩuiſte
affuctos· tñ non aſſentit conſilio verita tis de
ſuis malis alijs relinquendis

„.. NVI.

Vdiuit autem ſaphachias ⁊c·
Der iſtos hieremaz accuſanteſ ini
que regi et eius moꝛtẽ poſtulantes
ſignant᷑ detractoꝛes peſſim ap ud
agnos arcuſantes nequiter innocentes 1 eo
rum penam confuſibilem impetrantes· ⁊ ſub
miſerunt heremiam funib us in lacum ꝛc ·. p
iſtos funes ſignant᷑ malignoꝛuʒ colligatõnes
ad penam iuſtoꝛum · de quib dicit eſa · lvnj · di
ſolue colligatõnes impietatis ⁊c · et ſubmiſit
ea ad hieremnaʒz p ſuniculos ⁊c p funes iltos
quibus hierenmnas extractus ſuit de lacu ſign
tur colligatõ es caritatis ad liberandu mnoce
tes · de quibus dicit oſee · xj· in fumculis adam
traham eos in vmculis caritatis per pannos
veteres ſignant᷑ antiqui patres ſancti quoꝛum
meritis ſucceſſoꝛes eoꝝ iuſti legunt᷑ frequeter
a penalitatibus liberati
moꝛaliter dici ꝙ per heremiam ſignatur vir
bonus per deceptõnem demonum m lutum
peccati deiectus/eo ꝙ m gratia non erat con
firmatus per abdemelech qui ſeruus regis in
terpꝛetałpꝛedicatoꝛ bonus de ſalute hommuũ
ſolici tus mntelligit᷑ · qui talem lapſum cum adiu
toꝛio dei extrahit ipſuʒ de luto peccati per fu
nes et pannos veteres id eit per caritatẽ dei
et pꝛoxim qua eſt accenſus et exeẽplo ſancto
rum patrum ad hoc inductus·habʒ autem ſe
cum xxx viros pꝓer quos ſignant᷑ opera deca
logi facta ĩ ſide et ſpe et caritate ſpũſſancti · q

numerus tricenaruis ex ductu denarij p ter:

nariu conſurgit · ¶ Solicitus ſum ꝗpter iude
os qui tranſ fugerunt ad caldeos 2c· ex hoc
patet ꝙ apoſtate de quolibet ſtatu magis foꝛ
midandi ſunt illis a quibus receſſerunt q̃ᷓ alij
aduerſarijꝗpter quod apoſtolus· ij· coꝝ·xi. ca
pitulo inter pericula in quibus fuerat dicit in
ſine· periculum in falſs fratribus. tanquã com

pletuium aliorum

KE .

Aliter autem põt

—

)
Aim ſenſum moꝛalẽ ſiẽ dictũ fuit m huius opis

g

menſe x· vemt nabuchodono
/ ſor rex babiloms ꝛc
Per hieruſalem ſignat᷑ anima ſideł
pncipio.qᷓ ab exercitu regis babilonis obſdet᷑
qn temptatõnibus demonũ mpugnat᷑ apitur

aut qñ ſenſus exterioꝛes ad actꝰ indecetes cõ⸗

uertunt᷑ vt oculꝰ ad impudicũ tuituũet auriſ

ad turpiũ auditu et ſic de aljjs · Sed tunc pne:

pes regis babilonis ſedent in media poꝛta· qn

p ſenſuahtatẽ que media eſt inter ſenſus erte

rioꝛes et rõem ipᷣam rõem ĩpugnãt et tũc rex
ſedechias et bellatoꝛes fugiunt qñ vires ſupe

rioꝛes renſtẽ negligũt ⁊ tẽ rex ſedechias capi
qñ volũtas adſenſuʒ pcci moꝛtał ĩducit· ⁊ filij

euus occidunt᷑ nam opa bona pᷣcedentia moꝛti

ſicãt et H ſit ĩ ocuł q; p vnũ actũ pcci moꝛta
ñ ſtatim hõ totali excecat᷑ ̊ pꝑ eiꝰ freq̃ntatõne,ʒ

et tũc ligat᷑ p malũ habitũ acquiſitũ:⁊ finaliteꝛ

in bablonẽ ducit᷑ qũ pene gehbennali deputa᷑

Domũ quoq; regis ⁊ domũu vulgi incẽde

runt caldei iiij res ·xxv· addi dom?dei . Igni)½
aut iſte que mcẽdunt demones qui p caldeos
ſignant᷑ eſt viciuʒ luxurie.ð quo dicit iob.xxxj
ꝓgnis eſt vſq; ad =umptõem deuoꝛãs ⁊ oia
eradicans genimma:Moc aut igne incenditur

domus regis ꝓ quã ſignant᷑ nobiles et domꝰ
vulgi · id elt· hommes populares et domus ðr.
id eſt · clerici 1 regulares Vade et dic ad ab
demelech c· p hoc autẽ ꝙ iſte abdemelech p
opa pyetatis que circa hierennaʒ exercuit fuit

blberatus de manibo caldeoꝝ ſgna᷑ ꝙ popera
pietatis liberantur homĩes a poteſtate demo

num· Vnde ſᷣm ſaluatoꝛis ſententiã math xxv.

dicet᷑ eis in finali iudicõ· Venite benedicti pris

mei pcipite paratũ vobis regnũ a Aſtitutõne

mundi · Gt ſubditur ratõ cũ dicitur· Sſurun enim
et dediſtis nihi manducare · ſitun et dediſ tis

myhi bibere c·

„Srmo quifacun eſfa- hieremi
am. Sequitur.Mabita apud go

— .⸗

pꝛetatur magnificans dommum ſi
gnat᷑ bonus vir ⁊ literatus qui ſcit et vult ma

gnificare dommũ coꝛde ſacra meditando·oꝛ⸗
vera docendo. et ope virtuoſa opando et taliſ
p̃ᷣſici debet ecckie ſicut godolias fuit pᷣfecttus

terꝛe · de quo dicik conſequẽter ꝙ habitabat in

maſphat aue interpᷣtatur ↄtemplatõ· debʒz ein
Zderare bonꝰ pᷣlatus condiciones tpni qꝛ ſi
diuerſimode eſt agenduũ · Quq; audſſent om

nes pᷣncipes exercitꝰ qui diſperſ fuerat ꝛc ſ. ſe
quitux. venerut ad godoliam officin em bo

ni plati eſt diſperſos p diſcoꝛdiaz reunire per
coꝛdiam caritatis et eos aſſecurare in bono-

Nno nono ſedechie regis uuda

doliam ⁊c · ßPer godoliã qui mẽ

— — — — ———N

da
dno

ſder
ſdet
pnr
tegc⸗
taef
Nerqn
Rerte
erer
ſupe
capit
1hi
mozti
rtsk
töng
lite

uni

ncee

igr
deos
102
djtur
o
us.
deb
lchy
itſut
open
deno

töne

ſem

s

fen
d
uint
l
enn
o
6
u⸗
gtn
pie
on
e
bo
er

pNH

weo ſubdit· nolite timere ⁊c]. ⁊ ad bonũ opꝰ

inducere deo ſequit᷑ vos aũt coll igite vmde
miam bone compunctõnis et meſſem mł⸗
tiplicis bone opatõnis· et oleñ· pie miſeratõ
nis · condite m vaſis veſtris id eſt. in coꝛdi

bus velſtris p rectitudmmem debite intentõnis

Gres·ome xxxvij· Sic aut ſit opus in publico
quatinus intentio maneat in occulto vt et de
bono opere pꝛoximis pꝛebeamus exem plum
et ĩ mtentõe qua ſoh ðo placere querimꝰ ſem
per optemus ſecretů. Scito ꝙ haalig rex ſi
lioꝛum amon miñt hyſmael ſiliũ nathanie pcu
tere ammã tuã]. Amon mterp̃ta᷑ pya miquꝰ

et ideo p regem amon ſignat᷑ dyabolus qui vt

dicit greg omelł· x· eſt caput ommin miquoz uʒ

et huiꝰ capitis mẽbꝛa ſunt omnes mmquü · et ſpe
hyſmahele. id eſt· hommẽ impiiũ et feroce mit⸗
tit ad mterſiciendũ bominẽ innocentẽ qui ſizt

PSodohliamet ſiẽ ille godolias nõ credidit qðᷣ
dicebat de hyſmaele et ſic interfectus fuit · ſic

q; imnoces nõ credit ð facin malu ð alio ſibi di

ctum · frequenter incurrit damnũ tpale · licʒ ce

dat ad euis bonũ ſpuale ſi ſuſtineat patienter·
Pꝛoũ·xxij Qalidus videt maluʒ et abſcondit
ſe mnocens aũt ptranſijt et afflict ẽ damno-

T factum eſt m menſe ſeptimo

vemt hiſmael 2c Der illum byſ
maelem qui fuit homicida peſſimꝰ.

vij ſtle homicida erat ab intõ ip̃e vero venit

ad godoliam p queʒ intelligit᷑ vir innocens et
bonus ad eum ſubuertendu de ſtatu gratie ad
miſeriã culpe . et comederunt ibi panes ſim?

quod ſit qn vr innocens in cogitatõne pecca
ti ꝑ ſuggeſtione dyaboli mcipit delectari · de q̊
etiã dyabolus delectat et ſic hyſmael et godo
lias ſimul comedũt et paſcunt᷑ h̊ cum dya bolo
trahit ip̃m ad peccati ↄſenſum vłꝑ actu tuc mi

ſicit eum· p interfectos aüt fimł cũ godolia in
telliguntur opera bom viri que ſpo peccante

moꝛtiſicant. PHoſſunt etiã p iſ tos intelligi ill qᷓ

ex lapſu boni vii accipuint occaſi onẽ peccaãadi

Secundo aut die ꝛc venerut de ſichen 2 de
ſylo et de ſamaria octogmta vni p ſylo q̃ i
pꝛetatur auulſio rengioms ꝓſeſſio ſignat᷑ · per
quam homo a ſeculari zuerſatõne totalit᷑ auel

litur p ſichen qui humerus mterp̃tat᷑ obedien

tia ſignatur p quã humerus ad poꝛtandu one
ra religionis applicat᷑.p ſamariã que interptat

cuſtodia mtelligit᷑ obſeruantia regularis. 1 ſic
per iſtos octogmta viros vniuerſitas religio

ſoꝛum deſignat᷑ dicunt᷑ aũt raſ barba. p quod
ſignipicat᷑ caſtitas· eo ꝙ barba ſignu eſt vrrilis

ſexus caſti vo ſi unt eunuchiꝗpt regnu celoꝝ ca
ſtrati vt dicit math· xix et ſciſſis veſtib⸗ qð
ſignum meroꝛis ſiue luctus. Mebxij. Omms

ſignat᷑ dya bolus de quo ſe cribĩ io B

diſciplina in pñti nõ eſt gaudi jß meroris · SQt

competit religioſis kheroꝰ ad ripariũ Mona
chꝰ plangentis ha bet officium ꝛc et ſqualen
tes ſp quod deſignat᷑ aſperitas vite quã religi
oſi debent ducere munera habebant .multi:

plicis bone opatõnis. thus deuote oꝛõnis
ve offerret in domo dommi nam illa heri de
bent ad honoꝛem dei ꝛ non ad glonam mudi

Esreſſus eſt aut hyſmael in occurſum eoꝛũ
nam dyabolus p hyſmaelem ſignatus aliquã-⸗

do ſe tranſſigurat in angeluʒ lucis vt religio:

ſos decipiat ſuis fallacijs d. Venite ad Sodoli

am ]. muitàdo eos malicioſe ad viri pfec tioꝛis
inntatonem quetñ non eſt imitanda.ſicut ſcdᷣa

collatõne moyſi abbatis dicit ꝙ quidam a dya
bolo ſuit ſic deceptus ꝙ; p eius exhoꝛtatõem
voluit mmolare hilum ſuũ qui ſecum erat in

monaſterio vt pfectõni abꝛae equaret· ⁊ ſic ſe

ciſſet niñ puer fugiſſz · mieerecit eos hyſmael
id eſt. dyabolus qui multos interſecit p tales
fraudulentias moꝛte culpe · Decem autẽ vrri.
c Fp ulos decem viros qui euaſerunt moꝛtẽ

eo ꝙ habebant theſaun in agro ſignant᷑ reli gio
ſKe literati et diſcreti theſaun ſacre ſcripte habẽ
tes a ſic non credunt omm ſpunſ Pbant ſous

vtrum ex deo ſint m conſillium beati johᷣ.ca
nonica cnij· Rudꝛuit aut iohãna filius charee
c /·p illum aũt ⁊ alios bellatoꝛes ſecũ exiſten

tes ſignat bonus doctoꝛ vel pꝛelatus ⁊ eoꝛu
diſcipuli boni qui audito amman da mno per

demonem ꝓcurato vadunt ad bellandũ cõtra

euz et ſuos ſatellites gladio feruide pꝛedicatio

nis ſagitta deuote oꝛõnis de qua dici poteſt
ulud.inj. Reg xiij· Sagitta ſalutis dm contra

ſyriã· id eſt contra demonũuũ ſupbiam nam ſyri
ſublimes interpꝛetant᷑ ⁊ de dyabolo dicik 0o b

.

xlj. Omne ſi ublime videt pſe eſt rex ſuper om

nes ſilios ſuperbie

Tacceſſerunt omnes princpeſ
bellatorum ꝛc . Der ilos qui
rogauerunt hieremiaʒ vt cõſuleret
P eis dommũ ꝓmittentes ꝙ face

reneßme s conſilium et tn non fecerunt ſed

eius contrarium imponentes ei fbitatem ſicut
patet in textu· ſignant᷑ illi qui accedunt ad bo
num conſeſloꝛem et diſcretu. vb ad Zliliarum
bonum ꝓ ſalute anime ſue·⁊ tñ eius audito cõ
ſiuo eis diſplicenti retrocedũt imponentes cõ
feſſoꝛi vłᷣ conſiliario iꝛgnoꝛantiã vł affectõnem

puerſam vxp aliã huiuſmõi falſaʒ excuſatoõnem.

Xctum eſt autem 2c equitur.
ſod tollens ohanna c].

Der ilos quu non acquieuerũt ver
bo domm ex oꝛe hierem e ſed con

trarũim ſacientes receſſerunt de iudea que cõ

. õ
/

feſſio vel laudatio mterp̃tat᷑ et conuenit ſtatui
gratie et ingreſſi ſunt egiptũ que tenebꝛa intpᷣ
tatur ꝗpter quod ↄuenit ſtatui culpeſignant᷑
illi qui cadunt a gratia in culpã dyabolo ſug:
gerente p hoc aut ꝙ iohana et alij pncipes du
xerunt ſecũ in egiptũ auos omes viros ⁊ mu
lieres quoſcunq; potuerut muenire . ſignat᷑ ꝙ
peccatoꝛes obſtmati ſecũ trabunt alios qᷓntuʒ

poſſunt ad tenebꝛas peccati:ſc ecõtrario homi

nes boni ſtudent ſecũ trahere alios ad opera
meriti · ps · xvij · Q um ſancto ſanctus eris ⁊ cũ
puerſo puerteris Sume tibi m manu tua
lapides grandes ⁊c p illos lapides abſcondi
tos in cripta ſignant᷑ peccatoꝛes obdurati ĩ cul
pa · ideo rex babilonis · id eſt dyabolus ſup eoſ
ſolium ſuum collocat nam in talb regnat ⁊ ſi
cut ſunt aieri in culpa ſic ei ſubijcient ĩ pe
na; . SLTTIIEI
Wm quod factum eſt ad hie
remiam et ad omnes udeos
qui habitabant in terra egipti
im magdalo que mterp̃tat᷑ mq̃
tatig magnitudoidðo p eam ſupbia ſignat᷑ que
⁊currit in omĩ peccato: et ĩ tapnis· que int
pꝛetatur mandans humiliaꝗpter qð auariciã
ſignat que magnitudinẽ ſtatus nõ querit ſed

paruitatem vt de pecunijs faciat magnũ acer

uum · et in memphis q̃ ex oꝛe interpᷣtat᷑ apt
hoc p eam gula ſignat᷑· et in terꝛa phatures
ãg decepti ↄculcatio interp̃ᷣtat᷑· ideo p eam luxu

ria dengnat᷑· Ecc̃i ·ix ·. Mulier foꝛnicaria q̃ſ ſter

cus in via ↄculcabi᷑· Igit᷑ ha bitantes ĩ magda

lo ſunt maniter głioſm tampnis veꝛo cupidi

et auari · in mephis aute guloſi et i terꝛa pha
tures luxurioſet de iſtis dici᷑ infra m eoꝝn p
ſona· faciemus veꝛbũ quod egredit᷑ de oꝛe no
ſtro vt ſacriſicemus regine celiid eſt · lune p
quaʒ ſignat᷑ foꝛtuna eo ꝙ eſt variabilis ſiẽ illa
Vnde dicit quidã· Rota ſoꝛtune variat᷑ magie
lune · Creſcit ðcreſcit mn eodẽ ſiſteꝛe neſcit · Om
nes aut pᷣdicti in cultu ſoꝛtune ſunt oceupati.

nam ad queꝛendũ bona foꝛtune ſunt totaliter

intenti que bona ſunt excellentie mũdiales q̃n

tum ad ſupbos · duntie tpales qᷓntũ ad cupidoſ

et auaros· delicie carnales qntũ ad guloſos et
luxuꝛioſos· Quũ iſtis aut habitabat hieremias
nõ tñ cõmunicãs opibus eoꝝ malignis h̊ ma
Sis eos reuocans ab eis ꝗpt qð dixit eis infra
ec dicit domiexeꝛcituũ et ſequit᷑ conſu
mentur omnes in terꝛa egipti gladio et fame
W.p iſtas penas coꝛpales ſignant᷑ inſe:ni pe
ne multiplices quas incurꝛunt pᷣdicti pctõꝛes

Erbum quod locutus eſthiere

In hoc capitulo rephendit᷑ baruch
e hoc ꝙ mimus patienter debito

mias propheta ad baruch 2c.·

poꝛtabat pſecutõnem hieremie ⁊ ſuã maxime
q; de ꝓginquo imminebat pſecutio cõmunis
populi qui ptim erat occidendus p exercitum
regis babilomis ⁊ partim captiuandus p hoc
aũt docent᷑ ĩnocentes patienter tolerare ⁊ etiã
iuſte pꝛopꝛias anxietates quando immmet p
ſecutio cõis ꝓpłi cuius ſunt pars
Erbuʒz quod factuz eſt ad hiere
miam ꝛc · Sequitur Prepara
te ſcutum ⁊c]. PHer hanc pꝛepara
õnem ad pugnandum cõtra regẽ
babilonis ſignat᷑ pꝛeparatio hommis ad pu⸗
gnandum cõtra dyaboluʒ qui ðꝛ rex ſup oes
hiuos ſupbieiob.xlj· contra queʒ accipiendum
eſt ſcutum patientie quod ad moduʒ ſcuti mi⸗
litaris debet eſſe triangulum · ſcʒ ad poꝛtanduʒ

patienter contumehas verboꝝ ⁊ moleſtias v

berum et damna tempoꝛalumm rey · ⁊ clipeuʒ

quod ꝗpꝛie loquendo eſt rotundum apter qð
ſignat munitõnem ſacre ſcripture tinenteʒ p
fectõnem vite que ſignat᷑ p clipeum circulariſ

ſigure · Hꝛoubxxx · Omnis ſermo dñ ignitus

clipeus eſt ſperantib i ſe · ⁊ ꝓcedite ad bel:
lum ·conſtanter ⁊ ĩtrepide·nã tales timet dya

bolus ⁊ refugit:Taco:nij. Reſiſtite dyabolo ⁊
fugiet a vobis · Tungite equos. m hebꝛeo
habet᷑: cingulate equos:nam m bello ↄtra dya

bolum coꝛpa que ſunt equi animaꝝ· cingulan
da ſunt cingulo caſtitatis ⁊ mundicie· ⁊ aſcẽdi
te equites p dommiũ amime ſupꝛa coꝛpus ꝓ
pꝛium ſtate in galeis p rectitudineʒ intẽtõ
nis ꝙ ſicut galea eſt in capite ſic intẽtio recta

eſſe debet in voluntate que caput eſt in virib

anime·. polite la nceas id eſt oꝛbite ferꝛa lã
ceaꝝ amouendo inde rubigmem quod ſit mo

raliter p veram et pfectam penitentià de pec
catis. ⁊ induite vos loꝛicisꝑ cuſtodiaʒ iuiſti

cie ⁊ equitatis: Ephe· vj · Induti loꝛ ica iuſticie ·
⁊c · St quomiam in hoc congreſſu młti ſunt pu
ſillanimes ex humana fragilitate ſeq̃t · Quid
igit᷑ · vdi ipCᷣos pauidos ⁊ terga vertentes et
foꝛtes eoꝛuʒ ceſos et quoniam aliqui ſic leta
liter vulnerant᷑ ꝙ de cetero non curant᷑ do ſe
q̃ẽ poſtea: Eruſtra multiplicaſti medicamĩa ·
N. .

Vod factum eſt verbum domi
mad hierennam prophetam

tant᷑ oꝛe ↄtůdentes ⁊ oꝛe contuſ iõ

p ipſos ſignant᷑ detractoꝛes qui oꝛe ſuo male

dicto contundunt famam bonoꝝ · ⁊ per hᷣ ipſ
ſunt oꝛe contuſi nam p os ſuum maledictum
tradunt᷑ demonum poteltati·⁊ de ipls ſubdit
Ecce aque deſcendunt ab aquilone id eſt tur
batõnes iſtoꝝ a demonũ poteſtate cðᷣm quod
dicit ſupꝛa pᷣmo capło/ab aquilone pandetur

contra palleſtinos · qui interpꝛe

et

le

—=, =

— ——

O
— S—W—N—¶— —

omne malũ:ꝙ aut p aquas ſi gniſicet᷑ turbatio
patʒ eſa· vij adducet dommus aquas flumimiſ
ſoꝛtes tegem aſſirioꝝ ⁊c· detractoꝛes em per
demones acriter turbabunt᷑ in penis inferni ·
ſideo ſubdit · et erunt quaſ toꝛrens mundans
⁊c ·de quo dicit᷑ eſa xxx· NHꝛeparata eſt ab he⸗

ri tophet a rege pꝛeparata ꝓfunda et dilatata

nutrimenta euis ignis et ligna młta.flatꝰ do⸗
mmi ſiẽ toꝛrens ſulphuris mcendes eãa·
MK. „οLVIIE .
Bj‚D moab hec deeit dom mus ꝛc ·
PHer moab qui mterppᷣtat᷑ ex patre
eo ꝙ ex patre et ſilia fuit natꝰ geñ·
Xxixſgnat᷑ homo in peccatis natus
et nutritus · et p eius ſubiectõnem aſſirijs qui
facture vigilantes interpᷣtant᷑ ip̃ᷣms ſubiectio

demonibus qui nunqᷓ; doꝛmuint ſignat᷑ideo

ſubditur · Ve ſup nabo.que mterp̃tat cõſola:
tio · talis aut homĩs ↄſolatio nõ eſt niſi in tur

pibus et peccatis que ducit ad ve eterne male

dictõnis: q; vaſtata eſt in moꝛte. et ofuſa
2luſione gehenne · capta eſt cariathiarim ·ꝗᷓ
interpᷣtat᷑ vrbs ſiluarũ p quã ſignat᷑ 2gregatio
opeꝝ mutilium·ſẽ ſilua eſt 2gregatõ lignoꝛu
infructuoſoꝝet ſic moꝛaliter capta ẽ cariathia
rim in moꝛte · qꝛ tũc ceſſant opatõnes inutiles
et male qᷓntũ ad exercitiim h nõ qntũ ad ſuppli
cium· et non eſt vltra exultatio ſed maxima
deſolatio · Ztra eſebon . qui mterpᷣtat᷑ ceingulũ
triſticie et ſignat ſaſciculũ peccatoꝝ· cogitaue
runt malũ ·.ſcʒ demones qui peccatoꝛib diſpo
nunt penas hoꝛribiles · ergo ſilens contice
ſces /in pems gehenne· ſequet᷑q; te gladius
ſcʒ demonũ ſine ſine· Rt qm̃ tales frequent tpa
liter ꝓſperãat᷑ſequit᷑ · Date floꝛẽ moab q flo

rens egrediet id eſt · liet ad tempus ꝓſpere

tñ eternaliter pumet · kob· xxj ·. Tenent tympa

num et cythara et gaudentad ſonũ oꝛgani du

cunt in bonis dies ſuos:et in puncto ad infer
na deſcendunt · dxemplũ de dunte epulone luẽ
xvj· t qm̃ tales ad palliandũ ſuas malicias ali
quando fſaciunt aliqua bona opa de genere ſe
quit᷑ · Maledictus qui facit opus dei fraudu
lenter opuſ dei fraudulent᷑ facere eſt ope bo
no de genere magnã maliciã palliare · et male
dictꝰ qui ꝓhibet gladiũ ſuũ a ſanguineid ẽ
iuſticie exercitiũ a peccatoꝛum pᷣciſone cu poſ
ſit et debeat coꝛrigere· Eertilis fuit moab imn

tempalibus bonis. ꝗpterea requieuit in ſeci

bus ſuisquia diuitie ſomẽtum pꝛeſtant om
bus peccatis et p hanc requiem ſignatur pſe

verant m malis· .
D finos amon x
bant iixta poſſeſſioneʒ ſilioꝝ iſrael
m pte abſtulerũt eaʒ ſibi· ꝗpt qð

—

Scöm ſenſum hteralem iſti habita

meruerunt de terꝛa ſua captiuari: p uios igi?
higniſicantur cupidi:qui fraudib et violentijs
auferũt alion hereditates gpter quod meren
tur hereditate celeſti puari per hoc aut ꝙ ſub
dit in fine · poſt hec reuerti faciam c /ſigſicat᷑
ꝙ illi qui veraciter penitent a talibb maleſicijs
reducunt᷑ ad poſſeſſionẽ celeſtis hereditatis
d ydumeã q; interpꝛetat᷑ ſanguinea · ꝗꝓpter

quod ꝑ ydumeos ſignant᷑ honncide q̃ ſangui

nẽ innocentũ füdẽ ðᷣlectant᷑ ⁊ raptoꝛes qui ſu
doꝛ ib eoꝝ ⁊ ſinguine paſcunt᷑ ꝗpter quod ſiẽ
ydumei meruerũt partim occidi⁊ partim capti
uari·ſic iſti merent᷑ in inferno pumiri do ſequi
tur poſtea deſcendite mn voꝛagimem habitato
res de dan n vmdemiatoꝛeſ veniſſent ſuper te

reliquiſſent racemũ .qdraptoꝛes hui mundi
aliqua relinquunt illis quos ſpohant · ſed de⸗

mones m peccatis obſtinatos ommibuſ bonis
pꝛiuant · Ad damaſcũ que ĩterpretat᷑ ſangui
nem ꝗpmans· ideo ſignat illos qui ſuis malis

perſuaſonibo et conſinjs mcitãt alios ad contẽ

tõnes· diſcoꝛdias lites ⁊ guerras ex quib ſeq̃t
ſanguinis effuſo ⁊ ſic alns ſanguinem ꝗpinãt:
Tſicut damaſcus fuit igne combuſta ſicut dici
tur minfra· ſuccẽdam ignem m muro dama ſci ·
et deuoꝛabit menia benadab. ſic iſti ſuccẽ den
tur igmi mfernali vt pena reſpondeat culpe q̊
niam ſuccenderũt in alijs ignem furoꝛis ⁊ ire
Ro cedar qui interpꝛetatur merens et tene
bꝛoſus·ideo per ipᷣm ſignantur muidi merẽeteſ
de pꝛoſperitatibe alioꝝ· ⁊ ſic muoluti ſunt tene
bꝛis peccatoꝝ:nam odium ex muidia ꝓcedenſ
aufert lumen gratie ⁊ obfuſcat lumen nature ·
Hios deſtruit rex babilonis id eſt dyabolꝰ au⸗
ferens omnia bona eoꝝ · ideo ſubdit · vaſtate
fiios oꝛientis· tabernacula eoꝝ ⁊c ſeq̃tur. nõ
oſtia nec vectes eis id eſt · deſtituti ſunt cu
ſtodia angelica ⁊ diuma · Verbum quod ſa
ctu eſt ad hiexennamꝗphetam aduſum elam
qui deſpiciens interpꝛetatur deo per ip̃ᷣm ſup
bus qui contemnit alios ſignatur· confringaʒ
arcũ elamid eſt os eius loq̃ns verba iac tati
ua ſui et deſpectuia ꝓximi et blaſphematoꝛia
dei ·ᷓ tanqm ſagitte dyaboli pꝛocedunt de oꝛe
ſuperbi h arcꝰ? iſte confringitur qᷓndo vere hu
niliatur · ideo bditur 1 mducam ſuper eũ q̃t
tuoꝛ ventos per q̊ͥs ſignatur vilitas oꝛiginis
ab oꝛiente · ⁊ ꝗpmquitas moꝛtis ab occidente.
et crudelitas demonis ab aquilone·⁊ dei boni
tas a meridie conſideratõ nanq; iſtoꝝ q̃ttuoꝛ
dilgens facit ſuperbũ huihari:et ad bonũ re⸗
duci. ideo ſequitur in ſine · Tn nouiſſimo aut

— leru reuti faciã captiuos elam dicit mdus

Erbum quod locutus eſt donn
nus de babioma q conſuſio in
pꝛetatur · ideo p ipſam ideoru

nal
ſupbia p romanos ſuſa ſignat᷑.idᷣo ſubditur frequenter ſigniſicat᷑ doloꝛ penalis ⁊ anguſtia iuufſe
annunciate dicite ĩ gentibus iid eſt.romanis: ꝗpter quod per calicem illum ſigniſicat᷑ paſſio ””M
qui gentiles erant leuate ſignũ ·id eſt. vexil chꝛ iſti et diſcipuloꝝ eius quem calicem udea “=
lum belli ↄtra udeos in vindictã moꝛtis chꝛi Appmauit eis vt patet ex textu euangelioꝛum
ſtii ſic exp̃ſſe dicit᷑ luẽxix· Qapta eſt babilon actuũ apoſtoloꝝ ꝗpter quod chꝛiſtꝰ dixit di
D id eſt uidea · Zfuſus eſt bel . qui interpᷣtat ve ſeipulis math·xx·poteſtis bibere calicem queʒ

tuſtas:et ꝓ hoc dengnat᷑ legaluum ceſſatio· vi
ctus e moꝛadach ·qui interpᷣtat᷑ amaritudineʒ
immittens · pꝛopter quod ſignat legalium
onus graue quod eſt deiectũ p gratiaʒ legis
noue · Zfuſa ſunt ſculptilia eius.id eſacerdo⸗
tes indee qᷓ dicunt᷑ hic ſculptilia: eo ꝙ populus
maioꝛem eis reuerentiã faciebat q; deo manda

ta pᷣius ꝗpt traditõnes eoꝝ dimittendo vt de

mar · vi.· OQm̃ aſcedet ↄtra eam gens ab aq̃io
ne·. veſpaſianus em dux exercitus romanoꝛũ

ego bibiturus ſum ꝛc· ⁊ ideo uiſto dei iudicio
min vlcionẽ moꝛtis chꝛiſti ⁊ diſcipuloꝝ eiꝰ udei
calice doloꝛis ⁊ anguſtie fuerunt inebꝛiati:⁊ B
eoꝝ tribulatio ſigſicat᷑ hic diffuſe p tribulatõʒ
babilonioꝝ que fuit valde magna·deo conclu
dit inferuis · Et mebꝛia bo pncipes eius et ſa
pientes eius ⁊c· Sequt᷑ · Et doꝛmet ſomnu
ſempiternũ per moꝛtem doloꝛoſam. Ver

bum quod pꝛecepit hieremias c · hc pom?t

tercia parabola que eſt facti ſcʒ de libꝛo cui pꝛe

venit de tracia otra hieruſalem qᷓ eſt a pte aqᷓ cipit᷑ lapis alugari et ĩ eufratẽ demergi · Liber

lonari reſpecru hieruſalem· In dieb ilis et aut ille lignat euãgeliu cui alligat᷑ chꝛiſtꝰ qui
in tempe illo ait domiꝰ venient ſilij iſrael c. dicit᷑ lapis abſciſus ð monte ſine manib· danie un
ſequit᷑. ambulantes et flentes ꝗperabunt ad lis· ij· nam euus doctrina et facta continent᷑ in dan
dommu . nam illo tempe młkti de udeis Zuer euangelio·p eius vero ꝓiectionem m eufratẽ
ſi fuerunt ad chꝛiſtum · interrogabunt viã qui frugifer mterpꝛetat᷑ apoſtoloꝝ pꝛedicatio 14
ſcʒ 2ſilioꝝ euangelicoꝝ a credentib in chꝛiſtu gentilib valde fructiſera ⁊ iudeoꝝ repꝛobatõ ”
et apponent᷑ ad dommũ federe ſempiterno . eam repellentiuʒ ſigniſicat᷑ pꝛopter quod pau de
P glorie ↄſecutõem · Crex pditus factus eſt lus ⁊ barnabas iudeis conſtanter dxerũt act. WD
płs meꝰ ⁊c · p falſaʒ doctrinã ſcribaꝝ ⁊ ſacer xiij. Vobis opoꝛtebat pꝛimũ loqui verbũ dei ·
dotũ docẽtiu eos dimnttere dei p̃cepta ꝓ tra⸗ ſed quoniam repellitis illud⁊ indignos vos iu Aab

ditiomibus ſuis vt dicit᷑ marci viideo 2cludi
poſtea · recedite de medio bablonis d eſt.
de iudaica phdia. Qeteꝛa de facili poſſunt ad di
ctam ſententiã applicari: ꝗpt qðð ⁊ ꝗpt pꝛolixi⸗
tatem vitandam hanc Nmliraeen omitto·
c dicit dominus deuſ ecce ego
ſuſcitabo ſuper babilonem 2c
In hoc capitulo deſeribit deſtruclõ
—Eabiloĩs metaphoꝛ ice · p quã miſti
ce ſigt᷑ ðᷣſtrutõ iudee·⁊ poĩt h triplex pabola
PHama ede vẽto peſtilente cũ dicit · quaſi ven
tũ peſtilentẽ c p quẽ ſignat᷑ exercitus roma
noꝛum · ꝙ ſicut ventus peſtilens deſtruit do
mos ⁊ frangit arboꝛes ⁊ eradicat ſic exercitꝰ
vromanoꝝ deltruxit undee ciuitates caſtra 2
ſuccidit ar boꝛes ad facienduũ machmnas ⁊ ĩplen
dum foſſata ⁊ homĩes ptim occiſñ ⁊ ptim capti
uati fuerũt in illa guerꝛa Eugite de medio ba
bilonis vt ſaluet vnuſquiſq; animã ſuaʒ · p hoc

dicatis eterne vite ecce conuertimux ad getes
ſic eĩ pꝛecepit nobis deuies
Flius xx.et vnius anni c ·.
M,loꝛalitas huiꝰ capłi pohia eſt ſu
pra capło·xxxixvſq; ibi· Colũnas
quoq; exeas ⁊c · cõfregerut caldei·

Miſica vero ſigſicatio iſtoꝝ q̃ pertinebãt ad

cultũ diumu poſita fuit:nmjlibꝛo Reg.· ſed p cal
deos confringunt᷑ qm bona ad dei cultũ perti
nentia temptatõnib demonum ſubuertuntur
addunt tñ hic aliqua ad cultũ templłi pertmen
tia. ſceʒ lebetes · ad coquendũ carnes · ⁊ crxea
gras ad extrahendum easper qᷓ lignant᷑ diſ
poſitõnes ad admiſtrandũ eukariſtie ſacrame
tum in q̊ carnes agni immaculati continentur

pſaltia quiba deſignat᷑ laus vocalis ⁊ men

talis. ⁊ moꝛtariola m q̃b terebantur ſpecies
ad faciendũ vnguenta ꝓ regum et pontiſcuʒ
vnctõe ⁊ phialas ad reponendũ hec vngue

hgnat᷑ ſalus chaiſtianoꝛum qui immmente ro ta per q̃ deignantur vnctões criſmatis ⁊ olei
mandeum aduentu p monitõem angeli receſ que fuint m eccłia: et vdrias in q̃ ponebat᷑ D
ſerunt de uidea tranſeuntes in regnu agriſpe vmũ et oleum ꝓ ſacriſicijs liqᷓdoꝝ thimiama
qui ↄfederatus eꝛat romanis et ſic fue:ũt ibi teria· in quubo terebantur ſpecies pro chimia ſ
ſaluati Moꝛaliteꝛ aut pꝑ ventum peſtilentem ſi mate conſiciendo ⁊ in altari incenſ offerendo

Snat ſupbia que vẽtus eſt ſubuertes omĩa bo

iupyi 6 let vrceos et pelues vbi lauabantur carnes
na· Vñn veſus. Di tibi copia ſi ſapientia ſoꝛma

ꝙ; detur · ſola ſupbia deſtruit omnia ſi comite
tur · Secunda paꝛa bola ponit hic. Qalix au

reus babilonis ꝛc p calicem ĩ ſacra ſcriptura

offerende m altari olocauſtoꝝn· et cadelabra
ꝓ ulummatõne templi et cyatos in quibus
pꝛobabant᷑ thus ſimila et huiuſmodiofferẽda
ad videnduz ſi eſſent ad boc apta. DHer bec oĩa

ten
d
me
ntur
nn
h
ſ
N
nn
nn

9
1i

vaſa que erane neceſſaria in duierſis oblatõib

et ſacriſcijs tempe veteris teſtamenti ſignan
tur vaſa neceſſaria m oblatõne vmꝰ ſacrificij x
ſecti quod eſt eucariſtia tpe noui teſtamenti.

IRESt factu eſt in· xxxvijanno. Senſus huiꝰ

miſticus poſitus eſt:nijresũ in fine vbi ꝗpꝛie
babet locum ·
Syphicit heremnas propheta

ncipit hber trenorum

CX.

Vomodo ſedet ſola ciuitaſ
⁊c ·Elic mcipit lamentatõ ca
ſus hieruſale hiſtoꝛice p quaʒ
ſignat᷑ lamentatio caſus hieru
ſalem allegoꝛ ice que elt mnli
tans eccłia · circa qð ſendum
ꝙ in his lamentatõmbus eadem ſententia fre
quenter repetit᷑ ſub anjs verbis ⁊ aliqñ ſub eiſ

dem ſcut et in canticis leticie fieri ſolet · Fte ſcie
dum caſuʒ hieruſale aliquado dicit deꝰ feciſſe

qð eſt inteligendu pmiſſiue ti qᷓntũ ad mala

culpe qᷓntum autẽ ad mala pene põt mtelligi

deus feciſſe nõ ſolum pmiſſuie h etiã actiue qꝛ

licet non ſit actoꝛ mali culpe eſt tñ actoꝛ mali

pene pᷣm oꝛdinẽ ſue iuſticie ꝓcedentis · Tgit᷑ cir
ca hieruſalem allegoꝛicã que eſt militas eccia ·
ſciendum ꝙ declmauit mktůũ a pfectione pᷣma
in platis et clericis et etiã religioſs. et ſimiln
m pncipibus et lacis ſibi ſubiectis ſiłiter tem
poꝛibus modernis młtũ defecit in numero ſi
delum. nam affrica tota que aliqn fuit chꝛſtia
nis repleta ſaltem ꝓ maioꝛi pte nũc eſt ab inſ
delbus ha bitata et poſſeſſa· grecia vero elt ſciſ

matica ſactaet tota terꝛa ſancta a ſara cenis cõ

culcata · dicit etiã ꝙ armenia eſt eis ſubiecta ð
nouo:⁊ nõ ſolũ qntum ad tributi redditõnem

ſß etiã qᷓntũ ad legis machometice receptõnem

ſaltem ꝓ magna pte·quod eſt materia magni
doloꝛis toti genti chꝛiſtianede chꝛiſtianis aũt
remanentibo licet plures ſint ð eccłia numero

pauci tñ reſpectuie ſunt numero ⁊ merito pt
quod lamentando dicendũu eſt. Quomõ ſedet
ſola cuuntas ·i eccłia que dicit᷑ cintas nam ĩ ea

dz eſſe cunũ vnitas p ↄcoꝛdiã caritatis et nunc
deo pmittente ⁊ dyabolo ꝓcurante facta ẽ q̃ñn

ſola reſpectu p̃teriti tpis ⁊ diſſuta mutuis diſ
ſentõibus ⁊ guerris. plena ppo Fm numeꝝn

et meritũ · · tpe pᷣterito· facta ẽ quaſ vidua.

nam ex abundante malicia videt chꝛiltus eiuſ
ſponſus eam in magna pte deſeruiſle · domĩa

gentium · id ẽ · que debẽt alijs getibus domi⸗
nari· lacta eſt ſub tributo ſaracenoꝛum ⁊ ali

oꝛum infſidelium in pluribus ptibo oꝛ bis et in

illis qui liberi ſunt ab humano tributo multi

p peccatũ demonibus ſunt ſubiecti. DPloꝛãſ

ploꝛauit ĩ nocte ⁊c · Hoc ðꝛ qᷓntũ ad deuotos

qui ſunt in eccleſa · qui conſderantes pꝛedicta
ſunt in luctu ⁊ anguſtia· nõ eſt qui conſolet
eã ex ommbus caris eius .id eſt· pꝛelatis cleri

cis et religioſis iſti nanq; intimioꝛes ecclie de

bent eſſe · ⁊ tn eoꝝ młti plus deſtruunt ecciam
ſuus mal monbeet exempus q; laici ideo ſub⸗
dit omnes anmnci eius ſpꝛeuerunt eã· fugien
tes eccłiam p indeuotõnem ·̊ non pꝑ bonoꝛuʒ
tempoꝛalium collectõnem · ideo ſubdit/ et fa
ci ſunt ei immici ſpolianteſ eaʒ bonis tempo
ralibus ⁊ non mtendentes obſequijs euus·

IMigrauit iudas ꝗpter afflictõnẽ c Tudas

qui mterp̃tat᷑ confitens ſiue laudans· ſignat pꝛi

maos relgioſos in deſertis habitantes 1 bdẽ

aſſidue dunnis laudibo mtendentes ſed qniam
hoc fuit laboꝛioſum płibusideo migrauerũt
ad habitandum in ciuitatib· ideo ſubdit habi
tauit inter gentes non ſolum quantũ ad coꝛ
pus ſed etia quantu ad moꝛes ps cv cõnuxti
ſunt inter gentes didicerunt opa eorum xc ·
nec inuenit requiem ſcʒ conſcientie bone ſed
magis turbatõnem · ideo ſequit · omnes per
ſecutoꝛes eiusid eſt· demones axpꝛehende
rũt eam inter anguſtias id eſt inter ſtrictaſ
religionis obſeruantias quas tranſgrediutur
et ſic a demonibo capiunt᷑· Vie ſion lugent eo
ꝙ non ſint qui veniant ad ſolenitatem naʒ re
ligioſ habentes magnas poſſeſſones occupa
ti ſunt circa tempoꝛaliaet ſic non conueniunt
in ecckłia mendicantes etiã multũ diſcurrunt ·
et ſic ad ecceſiam non veniunt et de remanen
tibo in domo młti occupãt᷑ circa ſtudium curio
ſoꝝ et mutiliim · ꝗpter quod in magna parte
refuguint eccleſe officium deo ſubdit · poꝛte
eius deſtructe id eſt doctoꝛes ⁊ pꝛedicatoẽſ
qui dicunt᷑ poꝛte eo ꝙ debent alijs aditum pꝛe
bere ſed adit ille deltruit p curioſitate doctri
ne ſacerdotes eius gementes ·naʒ curati qn
leuant᷑ ab eis ſubſdia ꝓ bono cõmuni magis
gemũt q; ꝓ ſuis peccatis vł ſuoꝝ ſubditoꝛu:
virgines euis ſqualde ] naʒ aliq moniales qᷓ
dicunt᷑ ecckie virgines de incontinẽtia ſunt no
tate · ⁊ pa ſcʒ eccla:· oſpꝛeſſa eſt amaritud

ne vnde beat“ bern exponit illud eſa · xxxvnij

dictu in pſona eccleſe ecce in pace amaritudo
mea amariſſima:nam tempe pacis magis ama
ricat᷑ de clericoꝝ ⁊ rengioſoꝝ peccatis·q; tem
poꝛe tyrannoꝝ de coꝛpoꝛalib tormentis· fa⸗
ctiſunt hoſtes in capite ]ſcʒ ſaraceni in terra
ſancta in egipto ⁊ armenia et alij infideles in

pluribo locis et inimici eius locupletati ſunt
de bonis temporalib que a chꝛiſtiamis rapue
runt · q; dommus locutus eſt ſup eam ſcilicʒ
malum pene Apter mulcitudmem mali culpe

Lparuuli eius ducti ſunt in captuntatem ·ſcilzʒ
ſimplices chriſtiani qui capta terra n poterat
redimi: ante faciem tribulantis id eſt· duris

. „

laboꝛibo af fligẽtis· St egreſſuſ eſt a ſilia ſion
id eſt eccleſia · omnis decoꝛ eius ·gtie et vtu⸗
tis. facti ſunt aut pꝛincipes eius doctoꝛes

et pᷣlati velut arietes non muemetes paſcua
ſacraꝝ literarum h̊ pecuniaꝝ· ⁊ abierut c .ſ
in captiuſtatẽ vicõꝛuʒ: añ faciem ſubequetia /

ſcʒ demonis qui non reſiſtenteſ ſibi impellit ð

peccato in peccatũ in abyſſum vicõn· 1 recoꝛ
data elt hieruſalẽ dien afflictõnis ſue et pᷣuari

catõmis · ↄſiderado ꝙ peccata ſua bene merue⸗
runt talia mala· et omniu deſderabiliũ ſuoꝛuʒ
v·i· 2ſolatõnũ diuinaꝝ quas habuerat tẽpe
xp̃i et apłon· cũ caderet populus eius /a ſta⸗

tu virtutis in manꝰ demoms et ñ erat auxilia
toꝛq; doctoꝛes ⁊ pᷣlati qui deberẽt auxihiari

paru curant niſ de ꝓfectu ſuo tpali. viderũt
eam hoſtes la indeles ⁊ deriſerut ſabbata eiꝰ
eccleſie cultu ydolatriam reputäates Pecca
tum peccauit hieruſalem ⁊c· Mic reddit᷑ cauſa
pᷣdicti caſus q̃ eſt młtiplicatõ peccatoꝛuʒ eius·
omnes qui gloꝛificabãt eam ꝗpter vitã ⁊ mi
racula q̃ faciebant epiſcopi et religioñ pᷣ̃teritis
tempiby ſpreuerũt eam quia viderũt ignomi

niam eius iturpitudinẽ vite in modernis cle

ricis ⁊ ibtis religioſis. ip̃a vero gemẽs ·ſub
peccatoꝝ pondẽ.· ⁊ Zuerſa elt retroꝛſuʒ a ſta
tu perfectõnis ad miſeriaz culpe · Sordes ei⸗
m pedibe eius qð ſit cũ ꝑ exercitiuʒ mali acqᷓ⸗
ritur habitꝰ p quẽ placet actuſ malꝰ.pᷣm qð di
citur ꝓũ·j· Qui letant᷑ cu male fecerĩt et exultãt
m rebus peſſimig· nec recoꝛdata eſt ſuns ſui
id eſtvere beatitudmiſa qua auerſa eſt p inuo
lutõnem peccati:ðo ſubdit᷑· depoſita eſt vehe
menter non habens conſolatoꝛẽ l.ſeʒ puim do
ctoꝛem et ſolicitum paſtoꝛem. ideo petit diui
