ls regis conſiliarij nõ ſunt p auariciã excecati
let aures audientium diligenter auſcultabüt
id eſt populus ſubiectus erit ad obediendum

paratus· et lingua balboꝝ loquet᷑ velociter ⁊

planeid eſt ſimplices de populo poterunt iu

ſticiam ſuã in iidicio ꝗꝓponere ſine aduocatoꝛũ
cõſilio:qui magis ſuis fraudulentijs impediũt
qᷓ; expediunt noticiam veritatis Non vocabi
tur vltra is qui mſipies eſt pꝛinceps ⁊c tales
em̃ in ſtatu ſuo nõ ſunt niſ equiuoce· ſicut pᷣn⸗
ceps lapideꝰ aut depictus:imo peius q nulli

nocʒ pictura et muitis nocʒ talmi malicia:õ B
dit᷑. Eraudulenti vaſa peſſima ſunt q; ſimpli

ces decipiunt · ideo ſubdit · ad pdendos mites

m ſermone mẽdacij et quonia vxoꝛes talium

de rapmnis gaudeẽt et ad eas viros ſuos excitãt
deo ſubdi · Mulieres opulente de rapina-
audite vocem meam et que ſit illa lubdi ·
Hoſt dies et ãnum et vos conturbabimiid
e tempe a deo determmato acriter puniemmi

et ſubditur ad hoc argumentum cum dicitur

Sup humũ populi mei ſpme et vepꝛes alcen
dent eſt ſuper populum deo ſeruientẽ tri
bulatõ es aliquãdo veniüt et multomagis pu

nientur tyranni et eoꝛum ſamilie qui de boniſ

alienis late viuunt et delicioſe · Cauduiz ona
Stoꝛum /reſiduum huius capituli ad literam

exponit de ſaluatõne facta p aduentum chaiſti

Apter quod non indiget alia expõe ſpuali ·
Gqun predaris .Moc ad literam
exponit᷑ de rege ſen nacherib q̃ ſup
be deum blaſfemarut et populũ il⸗
rael Afflixit młtiplciter ⁊ ſpoliauit

quo dicit · ecce in uiſticia c· que S

MIſtice vero põt exponi ð antichꝛiſto ð quo
dicit · i· theb. ij. Qui aduerſat᷑ et extolli᷑ ſupꝛa

onmne quod dicit᷑ deus aut quod colitur ita vt

in templo dei ſedeat tanqʒ ſit deus · Ipſe etiam
populũ dei multũ affliget et ſpoliabit tn ſina
liter deſtruet ſiẽ dicitur ibidem · Quẽ dominꝰ
ieſus interficiet ſpu oꝛis ſui et ðᷣſtruet illuſtra
tõne aduentus ſui · Et hoc faciet cheiſtus ad pᷣ⸗
ces fideluim ab antichꝛiſto afflictoꝛum in qͥn
pſona ſubdi · Domine miſerẽ noſtri te emm

expectauimꝰ ⁊c St qm ſᷣm cõmune opinionẽ

pangelũ de mandato chꝛiſti fulmmabi· ⁊ ma
Sna pars ſui exercitꝰ et alij fugient territi · ꝓpt
quod eoꝝ ſpolia remanebut ſdelib poſt mo:
tem antichꝛiſti remanentibus:ideo ſubdi? N
voce angeli fugerũt populiſ antichꝛiſto cõ
iuncti · Ecce vidẽtes · Mic reuertitur ꝗpheta
ad denunciandu mala que faciet anthichꝛiſtus
ante moꝛten ſuã d · Rece vꝛdentes clamabunt

foꝛis·i·hommes literati clamabuũt ↄtra anti

chꝛiſtum in oꝛõne ſecrete.qui tuc nõ audebũt

loqui ↄtra eum pubhce· angeli pacis amare

fiebunt ·qꝛ religioſñ occultãtes ſe gemet· Diſ
ſipate ſunt vie q; ſideles non audebunt pter

ram tranſire. irritũ factum eſt pactuʒ · nã ec

cleſam qᷓntũ poterit deſtruet que ſignat᷑ hic p
libanum ſaron et camelum. St q; de mandato

domim ſulmma bit vt dictũ eſt ſequi Nunc

Aurgam dicit dommꝰ? ⁊c et patet litera q̃ ð
facili põt ad ꝗpoſitum applicari · Cõtriti ſunt

im ſyon peccatoꝛes· llic deſcribitur ad literã

abiectõ ſobne pontificis qui ſennacherib adhe
ſit p quem miſtice ſignat᷑ quilibet pᷣlatus malꝰ.

qui timoꝛe moꝛtis antichꝛiſto adherebit. Sed
( tunc electi hirmiter ſtantes merebunt᷑ griã

celi · ſequit᷑ · Quis poterit habitaẽ de vobis cũ

igne deuorante i urmit ſtare in antichꝛiſti tri

bulatõne · quis habitabit de vobis cuʒ ardoꝛi

bus ſempiternis· ĩ temptatõtbo demonũ ſem
per ardentiuim· q;ꝛ poꝛtant ignẽ ſuũ ſecũ · et in
antichꝛiſti tribulatõne aſtabunt ſibi in pſecuti
one ſidelium · et reſpondet · Qui ambulat ĩ iu
ſticijs et loquitur veꝛ itatem ⁊c]· iſte ſupple in

antichꝛiſti tribulatõne poterit ſtaꝛe · deo lubdi

tur . iſte in excelſis hitabit mummenta ſaxoꝛũ

ſubumitas eius id eſt firmitas thronoꝝ naʒ

lancti ſcᷣm qualitatem meriti aſſumũt ad oꝛ
dines angeloꝝ · panis ei datus eſt id eſt xp̃e

q̊ eſt pams viuus aque eius ſideles ſunt · id

clꝑi.ona ſpũᷣſſancti · Vnde diẽ ſaluatoꝛ moh vij

Qui credit in me ſicut dicit ſcriptura flumma

de ventre eins fluent aque vuie. Moc autẽ di

xit de ſpũ quẽ accepturi erant credentes in eü
rege in decoꝛe videbunt · viſone clara et be
atifica. oculi eius terrã cernent delõge . ſ· ter

ram viuentiũ . qꝛ viuẽtes in coꝛpe moꝛtal cele
ſtia meditant?᷑ et ꝑ oppoſitu ſubdi ad uteram

. 2.

— —. =—

— —
— * —

— u.

— — — — — —

n

de ſobne eiectõne · per quem malus pꝛelatus
ſignat᷑ apter quod de eo miſtice dici Vbi eſt
literatus ⁊c id eſt vbi eſt malus pꝛelatus qui
ſcripturam ſcire debuit et verba legis põdera⸗
re et puulos docere cui q̃ſtioni poteſt reſi ſpon
deri abſcondit eſt in inferno mferioꝛi· quia In

to ſtatꝰ altioꝛ tanto caſus grauioꝛ· ideo de ipo

et exiſtentibo cu eo ſubdit · Populũ impꝛude⸗
tem non videbis id eſt pꝛelatũ damnatũ cum
familijs ſuis· nõ videbiſ amplius in magnificẽ
tijs ſuis· populũ alti ſermonis i.ſupbuʒ ĩ ver
bis q̃les ſunt mali pꝛelati adherentes ſibi · in
quo nõ eſt ſapientiaſcʒ de ſurſü deſcendenſ · h
illa que eſt terꝛena animalis. ⁊ dyabolica· St q̃̊
niam oppoſita uixta ſe poñta magis eluceſcunt
adeo pꝛopheta conſeq̃nter inducit ad ↄtem pla
tõnem gęłe celeſtis dicens Reſpice ſion ciuita
tem ſolennitatis noſtre naʒ ibi eſt laus iugis
cuntatem opulentãid eſt omib bõis plenã

tabernaculuʒ quod neqquã tranſferꝛ poterit

c per quod ſigniſicat᷑ ſecuritas ſempiterna.
ſubdit cã cũ dicit · dommus legiſer noſter · .

Laxati ſunt funiculi tui hoc ad literam dici

tur de ſennacherib per quem ſicut dictũ eſt an
tichꝛtꝰ ſignat᷑ cuiꝰ funiculi ad capiendũ oẽs

fideles extendent᷑· h nõ pꝛeualebunt nam ele

cti ſaluabunt᷑ ꝓpter quos bꝛeuiabi eius plecu
tio · vt dicit mat · xxiij ideo ſubditur. Sic erit
malꝰ tuus vt dilatare ſignum neqasalq̃ndo
nãq; ſic impedit virt? na ute ꝙ nõ põt velũ le
uare et tunc impeditur eius nauigatio. ſic anti

chꝛiſti virt' auferetur et ceſſabit euis pſecutio
Tunc diuidentur ſpola pꝛedarum multarũ

ab antichꝛiſto raptaꝝ ·qᷓ dundentur ſdelibo pe
anticheſti mortem remanſuris .

S
er ite Sentes 2c c ad lraʒ
deſcribitur perſecutio generał alia

rum gentium p regem babilonis
q̃ confuſio interpꝛetatur · ideo p pᷣʒ
abolus ſignatur qui rex eſt inferni vbi nul
lus eſt oꝛdoh ſumma cõfuſio·ipſe vero pſequi
tur generaliter genus humanu potentia neq́
cia et aſtutia: ꝗpter qð ſoliciti debemus eſſe de
bona reſſtentia:tõ dicit᷑ · Accedite gentes?c
ſcilzʒ ad relſtendum inpugnatõni demonum ·

quia indignatio dommn ſuper oẽs genteſ c

ðde autẽ dommus gentib ĩdignari mqntũ per
mittit homĩes a demonib grauiter temptari
et furoꝛ illius ſuper milciam eoꝝ·id eſt· ſup
magis pfectos quos deꝰ aliquando ynnttit te
ptari grauiꝰ vt patʒ in negatõe petri · mterfe
cti eoꝝ peccato moꝛtali ꝓijcientur in ſueã .
mferni Tabeſcent montes a ſanguine eorũ·
qꝙ; pꝛelati ⁊ religioſi qui ꝑ montes ſignãtur do
let de damnatõe hommũ ⁊ complicabũtur ſiẽ
lber celi id eſt viri pfecti quoꝝ conu erſatio

in celis en qui dicunt bie compliari e ex tümoze
Apꝛie fragil tatis et diume ſeueritatis Scce

ſup vdumeã /hic ponii pſecutio ſpecialis ydu

mee ꝗᷓ ſanguinea interpᷣtat᷑ ꝓpter quod per eã

eccleſa chꝛiſti ſanguine redempta ſignat᷑ et ſic

dicitur . Scce ſup ydumeã deſcendet ſcz ira ði

inqᷓntum pmittit eam peccatis enoꝛnib ma⸗

culari · : et ſup populũ interfectõnis ⁊c ‚ſup

cderum qui dicit᷑ ppłs interfectõnis· ad iudici
um.q iuſto dei iudicio ſic pmittit᷑ ſpũalit iu⸗

SZulari et ſic iuſtius punient · vnde ſubdit gla
dius meus replet? eſt ſanguine c p ſangne
ſignant᷑ peccata iracudie muidie et hmõi per
adipem vero peccata carnalis cupi ſcetie que

vigent in clericis et in obſtinatis punient peã

gehenne. et deſcendent vnicoꝛnes cu eis c

p vnicoꝛnes et thauꝛos ſignaãt᷑ demones cum

eis puniendi 1 mebꝛiabitur terra eoꝝ ſagui
ne ꝛc p terram mntelligunt᷑ laci terrenis acti
bus implicati qui peccatis inſiciunt᷑ clericoꝛuʒ
dicentes quaẽ nõ faceremꝰ q; clerici ⁊ relgio
ſi talia faciunt qui ſunt doctoẽs noſtri: Et cõ
uertentur toꝛretes eius in picem·ĩ.d octrine
ecckie mn 2temptũ et vllitate. Lꝛe · ome · xxxvij

Quius vita deſpicit᷑ reſtat vt eius pᷣdicatio cõ⸗
temnat᷑· et humꝰ? eius in ſulphur ·icoꝛpꝰ qð
elt de humo poſt eius reſurrectõem ardebit
igne gehenne fetido et eterno· Non erit tra⸗
ſiens p eam q; nullus euadere poterit de ge
henna· ⁊ poſſdebunt eam onocrotalꝰc per
hec ammalia ſignant᷑ diuerſa demonia et ſup
eam extendet᷑ meſura . dune uuſticie · in de
ſolatõnem ·ſ.ſinalem et ↄſummatã ·ſiẽ p oppo.
ſitum gloꝛia ſanctoꝝ eſt gratia ↄſummata. i0
ſubdit Nobiles eus /id ẽ. virtuoſi ð eccleſia
non erunt ibi ih in głia celeſti· regem poti⸗
muocabunt i deũ Ztinue laudabuut. et ert
omnes pᷣncipes eius iiomnes m ecchia ſuper
be dommantes · in nihilũ i. totaliter deiecti ·
Let oꝛient᷑ in domib euis ſpine ⁊c] P que deñ
gnantur dulerſe pene que ſunt m gehena et
erit cubile dꝛaconũ ⁊c i demonũ diuerſoꝛuʒ
Et qm hec ſcripta ſunt in nouoac veteri teſta
mento ſubdit᷑· Requirite diligenter in libꝛo
dñi vt p bona 2ſideratõem iſtoꝝ poſſitis pe
nam euadere toꝛmentoꝛum.
„V.
Stabitur deſe erta 20c]. Alude⸗ capi:
tulum literaliter expoſui de eccleſia
tempe cheiſti ex udeis et gentibuſ
collecta · et ſic ſenſus literalis ẽ etiã
ſpũahs· põt tñ cũ hoc exponi moꝛaliter ð quo:
libet peccatoꝛe ad deum cuũ magna penitentia
reuertente et ſic aliqñ plus in merito ꝓſicit qᷓʒ
ille qui innocentiã ſeruauerit · vt dicru elt ſup̃
xxx ·cap̃· ꝗpter quod dicit᷑ ro v · Vbi abundauit
delictum ſuperabundat et gratia · Et de tali

conueniẽter poteſt dici · etabit? deſerta inuia

cC]··qʒ; pſona pꝛius a deo deſerta letat᷑ in dño
et germmat in bono ꝗpter quod ſubditur de
talium pꝛemio· Tpſi videbũt gloꝛam domi.
facie ad faciem· t quoniam tales nõ ſibi tantũ
ꝓſiciumt p vite meritũ ·ſed etiã alijſj p exemplũ
ideo ſubdit᷑ Qõfoꝛtate manus diſſolutas ⁊c
ad bene opandum et ſubdit pꝛemiuz cum dicit
Deus ipᷣe veniet et ſaluabit nos· Tunc aperi
ent᷑ oculqui pꝛius erant clauſi ad videndum
ea que ſunt ſalutis et aures ſurdoꝝ patebut
ad audiendu dei verbũ cum effectu impletõis
Tunc ſaliet ſicut ceruus claudus ad ambulã
dum velociter in via moꝝn· ⁊ apta erit lingua
mutoꝝ ad deu magniſice laudandũ · ſciſſe
ſunt in deſerto aque ]. id eſt dona gtie duume ·
kn cubil ib in quib habitabãt pꝛius dꝛacões
dẽ in mẽtibo humanis in quib habitabant de
mones pculpam· vno: calami ⁊ umci p pul
critudinem mentis et exterioꝛis honeltatis· vt
ſit locus aptus duiine habitatõn Nõ trãſibit
p eam pollutus · id eſt dyabolus. et hec erit
vobis directa via id eſt· exemplũ directuium
ad bonũ: nam in moꝛalibs magis mouẽt opm
exempla qᷓ; verba ideo ſubdit᷑· ita vt ſtulti nõ
erꝛent ꝑ eaʒ ſimplices em̃ qui non poſſunt ca⸗

pere vba pꝛedicatoꝝ bene capiunt opa bona

ipſoꝝ · Nec erit ibi leo ⁊c · ndemon ad nocen
dum licet ſit ad exercitiim. St ambulabũt ⁊c
ſcʒ de virtute m virtuteʒ. et ueniẽt finaliter
2d vwendum deñn deoyꝝ in ſion. cunꝰ vino habʒ
anexam leticiam ſempiternam. .
¶T factum eſt in quartodecimo
anno regis ezeche 2c.
HMuius hiſtoꝛie que pomt in hocc.
duobe alijs ummediate ſequentibo
ſenſus miſticus poſitus eſt · mj .· Reg· xvnjcapi
tulo et. xix et xx. ꝗpter quod hic peraſeo

Ni tempore illo miſt mara⸗
dach · 2c]· Der illu regẽ babillonis
qui miſt nuncios et lras ad eʒechiã
PPex qua miſſione eʒechias licet eſſet
bonus et ſanetus tñ fuit in vanã gloꝛiam ele⸗
uatus· ſignat᷑ dyabolus qui mittit adulatoꝛes
ad hommem virtuoſum ex quoꝝ adulatõe in
gloꝛiaʒ erigit᷑ p hoc at ꝙ eʒechias oſtedit eis
theſauros ſuos et quecũq; habuit pcioſa ſignat᷑
virtuoſus adulatõnibo decept? merita ſua
manifeſtat ad ſui gloꝛ iam et ſic amittit ea p di
ninã ſenten tiam· Matvj·. Amen dico vobis re
eperüut mercedem ſua. St greg. omeb · xxxvij ·
DHepꝛedari deſderant qui theſaurũ in via pu
blice poꝛtant ·

———

Onſolamini conſolammi po

que dupl veſ

moyſen data eſt. gratia et veritas p ieſuʒ chꝛi

ſtum · ideo dꝛcit hic bis ↄſolamm ſemel ꝓ col

latione gratie et ſemel ꝓ collatõne głie mn ap

tione ianue celeſtis· et ſic patet ꝙ hec expoſitio

nõ ſolum elt literak h etiaʒ ſpual. apter qð de

alia ſpuali ptranſeo maxime q; alij expoſitoꝛes

cõmuniter exponũt hoc capłm ad literã de cõ
ſolatõne ſacta wko indeoꝝ p cyrũ regem xla
rum. quãdo dedit eis licentia redeundi ĩ indeã

et expoſitõem quã hic poſui dicunt eſſe miſtic,ã

tm·h dtrarium ego oſtendi p textũ euangelij

ſenſum literalẽ huiꝰ capki. pᷣmu eſt
vocatõ abꝛae a dommo qᷓ habet᷑ genrij p quã

miſtice ſignat᷑ inſtitutõ debita boni plati de
dicit᷑ · Quis ſuſcitauit ab oꝛiente iuſtu dicitur
em bonus p̃latus ſuſcitari ab oꝛience apt ſplẽ

doꝛem ſapientie et iuſtus ꝓpter rectitudinem

vite · que debent attendi in inſtitutõne p̃lati 2
ponitur in ſtatu pfectõnis exercende · qd qᷓdezʒ

exercitiim p̃ſupoonit pfectõnis habitu acqui

ſitum. ideo ſubdit · vocauit eu · chꝛutus vt

ſequeretur ſe· ihs em̃ non venit ad acquiren

dum in ſe pfectõem quam habuit ab inſtanti

ceptõnis·q̊ ad pſectõem alijs cõmunicandã

Dabit in ſpectu eius gentes ⁊c q; debʒ co

Snoſcere ſtatum ſibi ſhiectoꝛuʒ paruoꝝ et ma
gnoꝛum·. Habit quaſ puluerem gladio eius
X. ꝓ gladium qui de ꝗpe pcutit ſignatur do
ctrina ꝑ verbu p arcum vero qui alõge ferit
doctrima pꝑ ſcriptum. vtroq; nanq; modo ſan

cti pꝛelati vt augꝰ.greg et alij.hereſes ⁊ vicia

deſtruxerunt quibo alj plati debent qᷓntum bo
no modo poſſbile eſt 2formarij Tranſibit in
pace.nam de pᷣlato dicit · ij. thi. i· Seruũ dei ñ

opoꝛtet litigare h̊ manſuetũ eſſe ad omnes·ſal

ua tñ iuſticia aliter nõ eſſet manſuetudo vera ·
h puſillammitas deteſtanda. ſemita pedibus
euis nõ apparebit p ſenntã que eſt parua via
declinans a via cõmuni ſignat᷑ declmatio aliqᷓ
acõmuni doctrina ecchie ·qᷓ qᷓntũcunq; parua
in p̃lato nõ debet eſſe · Et qe ꝓmotio plati talł
eſt a deo . bdit. Quis hec opatus eſt et ſeq̃t
8So dommus · Vnuſ q̃ſq; ꝓximo ſuo xc
hoc ad literã exponit᷑ ð fabꝛicantibb ydolum p
quod ſignat᷑ malus pᷣlatus ð quo dicit᷑ oſeexj.
O paſtoꝛ et ydolum derelinquens gregem.

Tdeo pꝑ iſtos fabꝛicantes ydolũ ſignant᷑ illi qui

pule meus ⁊c Capitulũ illud lite
raliter expoſui de conſolatõne ppłi
lacta pchꝛiſtũ in aduetu ſuo pᷣmo
ſex collatõne gratie et głie p
aptõem ianue celeſtis· Sicut dicit oh.. Lex p

Aceant ad me Klic pꝛimo poni?
queda excitatio audientium ad in⸗
tellectu dicendoꝛ que ſunt duo hm

pan
dei
deſu
ſpe

mem
*

ſde

cqui
ve
üren
ſthonti
ndi
etma
eins
rdo
brt
ſan
bo⸗
tim
ſ
n
16
1
⸗

— —

laboꝛant ad ꝓmouendum pᷣlatum indignum.
et ſubdit modus · dicens glutmo bonum eſt
tales em ſacuint colligatõnes vt obtmeãt mł⸗
titudine · quod nõ poſfunt rõne.· et 2ſoꝛtauit
eum clauis .ſaureis ⁊ argenteis p dona ſupe
tioꝛibus ſacta: vt nõ moueret᷑·. i. ꝗpter inſuf⸗
ſicientiam iuſte repelleret᷑ vel ꝓmotus depo⸗
neretur · Sed q bonus pᷣlatus talib cautek et
fraudulentijs nõ fulcit᷑ indiget diuma ſola⸗
tione ↄtra inſurgentes miuſte· ideo ſibi dicit᷑
a dommo. Et tu iſrael .p veritatis noticiam-
lſeruus meus p debitã obedientiã · iacob p
vcioꝛũ ſupplantatõem. quẽ elegi · ꝓmouẽdo
ad platõem · ſemen abꝛaam Jimutando ſuam
pfectõem·et ſubdit. Ne timeas q; ego tecuʒ
ſum łte ꝓtegens ↄtra minſurgentes tibi miu⸗
ſte · ¶Egeni et paupes · lc hm ſenſum lite

ralem deſcribit exit' ſrael de egipto· et pgref

ſus eius ꝑ deſertũ·p que ſignat᷑ exitus bomis
de peccato et ꝓgreſſus eius pꝑ deſertum peni:
tentie vt ſic pueniat ad głam p terram ꝓmiſ⸗
ſionis ſignatã·⁊ ſic dici. Egeni et paupes i.
peccatoꝛes in ſpũalibus egetes. querũt aq̊s
ſeʒ gratie· et nõ ſunt donec fuerut debite cõ
triti h tüc habebunt deo ſubdit Aperiam m
ſup̃mis collibb flumĩap quod ſignat᷑ effectꝰ
angeloꝝ ad hoc ꝙ penitentes ꝓſñciant m grã
et in medio campoꝝ fontes .i. doctrinas p̃
dicaton ad ꝓmouendũu bonũ penitẽtiũn.· Po
nam deſertu cor penitentis quod pus erat
a me derehctũ · in ſtagna aqn p abundatiã
cariſmatuʒ ſᷣm ulud ro·v.· Vbi abundauit deli
ctum ſupabundat ⁊ gratia· Dabo m ſolitudi
ne cedꝛum cq p iſtas arboꝛes ſignant᷑ duier
ſe virtutes que cũ gratia infundunt᷑. ſanctus
iſtael creauit illud·i.ðs ſa nctificans pylm ſuũ
HPeꝛope facite iudiciũ]· ic ad literaʒ deſeri
bitur deſtructio babilomoꝛũ p cyrũ qui ſuit ſi

gura cheiſti deo nuiſtice ſignat᷑ hic confutatio

ſcribaꝝ et phariſeoꝝ pꝑ chꝛiſtũ vt patʒ in euan
gelio · Dic ergo dicit eis deridẽdo · Pꝛope ſa
cite iudicium veſty c] niteba tur em oſtẽde
re iuſticias ſuas coꝛã hominibo ad queſtũ ⁊ va
nam gam. Nunciẽt nobis que futura ſunt
qñ d·nõ potuerunt pᷣnunciare aduentũ roma
noꝛum ad deſtructõnem ipᷣoꝝ· Bene quoq;
aut male ſi poteſtis facte /q; d. eis ñ poteritis
reñſtẽe · Ecce vos eſtis ex nibio ſingebãt em̃
bonitatem que ſictio nibil eſt· Abommatio
eſt qui elegit vos ſid eille qui elegit inntari ſi
ctionem veſtram abominabilis eſt apud deũ

Ouſeitaui ab aquilone ·ſ.chꝛiſtũ hommeʒ qᷓ

ut 2ceptus m naʒareth et nutritus eſt in aqᷓ
lonari pte terre ꝓmiſſionis · et veniet a boꝛ
tu ſolis q fuit baptiʒatus in ioꝛdane qui eſt
terimmus oꝛientał terre ſancte. et inde venit
ad p̃dicandũ in alijs ptibus uwee · ideo ſubdiẽ

Vocabit nomen meu ip̃ᷣm pꝛedicaãdo· addu

cet magiſtratus in lutu ſcribas et legiſpitos

confutando· vt patet in pluribus locis euange
lij Quis anunciauit ⁊c· ſcʒ aduentum chꝛi ſti
quaſi·d. Vos ſacerdotes et legiſperiti nõ anun
ciaſtis deo ſubdit Nõ eſt anuncians C · Pꝛi
mus ad ſion dicet ecce aſſum chaiſtus em̃ de
carauit aduentum ſuum per ſcripturas ſacras
et opera miraculoꝝ et hieruſaleʒ euangeliſtã
dabo ·.ſcʒ chꝛiſtum qui pluries m hieruſalem pP
dicauit· St vidi et nõ erat ex iſtis · ſcʒ legiſpe
ritis ſuperbis · qui miret cõſiliu De ſalute aſe
ſue h de huiliby peritis venerunt aliqui ad chꝛi
ſtum.ſcut nichodemus et nathanael plures
alij. Ventus et mane ſimulacra eoꝝ ]. w eſt le
giſperiti ſuperbi erãt ſimulacra:quia falſo fin

gebant ſanctitatem ·) QX. XLIE
. Oce Truus⸗ meus ſuſcipiam

eum ⁊c .. Fllud capitulũ et duo ſe
quentia exponunt ad lr̃᷑am cõmuni
ter doctoꝛes nri de liberatõne ppbi
lſudaĩci de captiuitate babilonica p cyrum· ⁊ de
multiplicatõne eiuſdem populi poſt euiſdem
populi reditum in indea · ⁊ de eius ꝓſperitate
tempoꝛali: Miſtice vero exponũt dicta capła
de chꝛiſto et ꝓſperitate ſpuali populi chꝛiſtiai
Ssgo vero ſequendo dictum beati mathei apo
ſtoli dicentis·xij capitulo hanc lram. Ecce ſer
uus meus ꝛc limpletã in chꝛiſto fuiſſe expoſui
dicta ca pitula literaliter de hberatõne ſidelis
populi facta per chꝛiſtu· et de multiplicatione
eiuſdem populi per pꝛedicatõnem apoſtoloꝛu
et de euis ſpuali ꝓſperitate· pꝛopter quod de
alia expõne ſpuah ptranſeo maxime q; expoñ
tio mea ab alijs miſtica nom inafmG
NB

8Sc dicit dominus 20 ].
NQOapitulũ iulud literalter expoſui p
tim de cpro et partiʒz de chꝛiſtomo
raliter aut poteſt exponi ð quolibz
doctoꝛe notabili catholico·ſpecialiter auteʒ de
paulo apoſtolo vł auguſtino qui per cyrum ſi
gnat᷑ eo ꝙ cyrus heres interp̃taturtalis auteʒ
ſanctus heres eſt eterne vite et ſic dicit de eo.
Mec dicit dommus chꝛiſto meo cyro cuiꝰ ap
pꝛehendi dextram dans ei contra ndei aduer
ſarios potentiaʒ et virtutem vt ſubnciaz ante
ſaciem eius Sentes eas iugo chꝛiſti p ſidem
et moꝛes ſubijciendo. et doꝛſa regũ vertam ·
id eſt demonũ eos ab obſeſſis coꝛꝑe vel mete
repellen do· qiu dicunt᷑ reges ⁊ pᷣncipes. Ephł.
vj· Non eſt nobis colluctatio aduerſus carnez
et ſangumem h aduerſus pꝛincipes et poteſta⸗
tes aduerſus mundi rectoꝛes tenebꝛaꝝ haruʒ
contra ſpiritualia nequicie et apiam ante euʒ
lanuas /.id eſt intellectus literales 1 miſticos
lacre ſcripture Sgo ante te ibo . in doctrina

dirigendo. et gloꝛioſos terꝛe hummabo ſup
bos hereticos confutando poꝛtas ereas cõte
ram ⁊c] obſtinatos ad penitentia reducendo.

et dabo tibi theſauros abſconditos ⁊c·ſ. gra

tie et gloꝛie ··¶ onij· Oculus non vidit et au⸗
ris non audunt τα. pꝛopter ſeruum meum
iacob ⁊c· id eſt ꝗpter ſalutem populi chaiſtiai
qui dicit᷑ acob quan tũ ad actiuos ⁊ irael quã
tum ad contemplatiuos. aſſmnlaui te mibi p

gratiam. ⁊1 nõ cognouiſti me ante vocatõeʒ

tuam· vt ſciant hi qui ab oꝛtu ſolis ⁊c ſcʒ per
doctrinã tuã verbo ⁊ ſcripto · quomiaʒ abſq;
me nõ eſt deus hoc em docuerunt paulus et
auguſtinꝰ. foꝛm ans luce. ꝓſpitatis· ⁊ creãs
tenebꝛas] aduᷣſitatis: ⁊ quoniã talis doctoꝛ da
tur ecclene ex beneſcio diume gratie· Sequit᷑·
Roꝛate celi deſup ⁊c · ¶ Ve qui cõtradicit fa:
cloꝛi ſuonam contradicendo tal doctoꝛi cõ
tradicit deo qui dedit ilum ⁊ qui pater eſt ec:
cleſie nlios generando et mater eos nutriedo
Ventura mterꝛogate mep oꝛõnem deuotã
et nõ duůnmnos ꝑ obſeruatõnem ſuperſtitioſam
q ego feci terꝛam ⁊c ⁊ ſic poſſum reſponde
re de omnib veritatem · Sgo ſuſcitaui eũ ſcʒ
doctoꝛem bonũ ad iuſticiã opandam ⁊ docen⸗
dã · Jpe ediſcabit cuutatemſcʒ eccleſe militã
tiſ · captiuitateʒ meã dinnttet populũ meũ
eruedo a peccatis. non in pꝛecio ⁊cquia ſcri

ptum eſt mathᷣx·ca pło· ratis accepiſtis gra

tis date · Laboꝛ egipti ⁊c· p hoc ſignantur la
boꝛantes diuerſis vicijs· Sap·v. Laſſati ſumus
in via mnquita tis et ꝑditõnis ⁊c. · Per egiptũ
em que tenebꝛa interpꝛetat᷑ vicium luxurie de
ſignat᷑:jobxxnij. Oculus adulteri obſeruat ca⸗
liginem DPer ethiopiã detractõ que denigrat
fratris famã:· Her ſabay·id eſt clamantes aduo

catoꝝ malicia deſignat᷑ qui p damoꝛes verita⸗

tem ſubuertere mitunt · Viri ſublimes per ſu
perbiam· ad te tranſibunt per veram humi
liatõnẽ · poſt te ambulabunt·tuã ſequẽdo do
ctrinam Vmcti manib.id eſt operibo vmcu⸗
lo caritatis que eſt vinculum pfectõnis· coł ·

iij· te adoꝛabunt adoꝛatõne dulie tim· Tan⸗
tum m te deus eſt · ſupple p verũ cultu latrie

de quo dicit᷑ vera conſeſſione . tu es deus abſcõ

ditus ſub aſſumpta humanitate Qõſuſi ſunt

hic ex pꝛedictis ponit᷑ nuectio contra rebel

les chꝛiſto et conſolatio credentium in pſum

cum dicit᷑ cõfuſi ſunt ⁊c· ſubdit fabꝛicatoꝛes

erroꝝ iſti ſunt indei dittẽtes mandata dei ꝓ

pter traditõnes ſcribaꝝn phariſeon mat· xv·
iſrael ſaluatus eſt in dno ·id eſt populꝰ chꝛi

ſtianus in chꝛiſto dommo. Non muanũ crea

uit eã ſcʒ viuentium terꝛa iſj̊ vt habitet᷑ a ſcis
poſt hanc vitam· Non min abſcondito locutus
ſum jo·xvnj Sgo palam locutus ſum mudo
Non duii ſemim iacob fruſtra querite me H

timm ad me et ſalui eritis·

dicit ꝗpi apłos et alios credentes de iudaiſino
quoꝛum ſides nõ eſt fruſtra Congregammi
et venite ·hoc dicit ꝗpter credentes ex genti
bus ex quibus cũ iudeis facta eſt vna eccleſa-
Neſderunt qui leuant ſignum · d eſt ydo⸗
latre neſciunt chꝛiſtũ. Licet em ydolatria pꝛo
maioꝛi pte ceſſauerit ꝑ pᷣdicatõnem euangelij

tñ adhuc dicut᷑ eſſe auqᷓ habitãtes in pte aquilo

nari qui nommnant᷑ lmicarij et adoꝛant ꝓdeo
diei pmu viuens qð occurrit eis in mane· qͥn
dij nõ poſſunt annunciare futura ſicut ãnũciat
deus verꝰ ideo ſubdit᷑ in pſona eus · Qõuer
Onfracaus eſt bel.qui ðᷣuoꝛatoꝛ

ebꝛioſus ſignat᷑ et ſic in coꝛpꝑe ⁊ aĩa
frangit᷑q; ſicut diet᷑ ecci ·xxxj. Sani

tas animè et coꝛpis ſobꝛius potus. Et poppo

ſitum exceſſus in cibis et potibus ẽ infDrmitas

coꝛpis et anime. ⁊tritus eſt nabo· qui inter

pᷣtatur ſupueniens: ꝗpter quod ſignat ſupbuũ
qui ſuꝑpgredi vult omnẽ alũ et ſic ⁊terit᷑ ĩ mẽ
te q; non põt ad hoc attingere:· fracta ſunt
ſimłacra eoꝝ ſimulacra caſtrimargi ſunt ima
gmatõnes de cibis et potibo·⁊ ſimulacra ſuper
bi ſunt magmatõnes ð excellentijs mdebitis
et honoꝛiboque ↄfringunt᷑· nã a deo grauiter

pumiunt᷑· Onera veſtra graui pondere ⁊c ·B

ðꝛ peccatoꝛib in quoꝝ pſona dicit᷑ ſapv.· Laſ.
ſati ſumꝰ in via iniquitatis ⁊c· Nõ potuerũt
ſaluare poꝛtaãtem ſ.in vita pᷣſenti q; magis ac
celerant moꝛte · Rudite me domꝰ? lcobac · .·
ſupplantatoꝛes vicõn et ↄtemplatoꝛes diimo

rum qui pꝑ iacob ⁊ iſrael ſignant᷑ qui poꝛtami

ni a meo vtero ji: ſuſtentammi a me ſiẽ filij a

matre Qui aſſimiaſtis me Kiic increpant᷑

ho mĩes mali qui nõ ſolũ equãt homineʒ moꝛ
talem deo · ̊ etiã pponũt magis timẽtes offen
ſam mali pᷣncipis vel pᷣlati· q; offenſam dei · piĩ
quod eis dicit᷑ in pſona dei ·Qui aſſimilaſtis
me ⁊c ··q d· in hoc feciſtis peſſme · Qui ↄſer
tis aurũ ð ſacculo ⁊c iſti ſunt mediatoꝛes ſy
monie vt p munera habeant ſibi fauoꝛabilem
Platumqui nõ ſit niſi ydolũ ſicut dicit᷑ oſee·xj·

O paſtoꝛ et ydolũ derelmmquens gregẽ Poꝛ

tant ilũ in humeris excuſando ſuos defectꝰ
ne deponant᷑ · Sed cu clamauerint ad en.· ꝓ
aliqua tribula tõne eccleſie · nõ audiet d eſt
remedunz adhibere nõ poterit neq; ſciet · Me

mentote iſtud ⁊c vere penitedo de ꝓmotõe

talis plati · Recoꝛdamimi poꝛis ſeculi] item
poꝛis eccleſe pᷣnntiue in quo nõ ꝓmouebant᷑

niſ digni rõne vite ⁊ ſcientie qui pſonam dei

vere repᷣſentabat · deo ſequit qm ego ſum de
us cc]· anuncians p bonos platos voluntate
meam· vocans ab oꝛiente auẽ id eſt · bonum

interp̃tatur · ideo p ipᷣm guloſus et

— — —. — —

1

daſine
nnn
rdent
leſa⸗
tſdo⸗
Wapeo
ungei
eni
pd
ne
D
De

rator
Oliset
eait
Sam
oſpo⸗
emnta
Uinter
ſipi
ſeſme
kalint

MCIA

ſuper

ebitis.

iter

uſ

.Lal

erit

gr

E

Dino

tun

fle

Puni
no⸗
wi
ads
2ler
es 1
ien
Do
1
N
ſie
n
t
ei
de
r

cõtemplatiuũ vt ab oꝛiente contemplatõnis
deſcedat ad eccleſe regimen apter populi ne⸗
ceſſitate et ſic ſolebat ſieri vt ptʒ de beato gre
ſancvo martmo et multis alijs. et q; tales ec⸗
cleñe ſunt vtiles ideo ſubdit · Dabo m ſyon ſa
. Eſcende ſede in puluere vir go
filla babiloms que ↄfuſio inter
p̃tatur·ideo p liã babilomis pſona
peccatrix que eſt digna ↄfuſone ſ
gniſicat᷑ ſẽ.ijreg xij.ðꝛ Vir moetis eſt vir ille
ndeſt · dignus moꝛte · igit᷑ tan peccatrici pſone
dicitur · Deſcende de ſublimitate ſupbie · ſe
de in puluere p uüigem meditatõem moꝛtis

tue qꝛ pulus es et in puluere reuerteris/ nõ

eſt ſouũ tibi ſ· m celis qꝛ vltra nõ vocabers
mollis /ĩinõ debes vacaẽ carnalibus delcus h
auſteritatibus penitentie ꝓ peccatis cõnmiiſis:

deo ſubdit. Tolle molam i. ⁊tere carne· de

nuda turpitudine peccati ſpualis pꝑ verã con
feſſionem· diſcoopi humeruũ abyciendo a te

peccati ſarcmã: reuela crus . 2ñtedo peccata

carnalia. tranſi flumma /carnis illecebꝛas di
mittendo. reuelabit᷑ ꝛgnomĩia tua in ſo:ꝛo cõ
ſcientie· ſacerdoti ne mami ſeſlet᷑ in iudicio fina
l.· Vltõem capiam·p pñie penã· et non reſñ
ſtet mibi hbomo nam vtens rõne non renuit
penã penitentie ſed magis acceptat ſatiſ faciẽs

diuine iulticie. Sede tace p verã bimmliatio
ne· intra tenebꝛasp peccatoꝝ tuoꝝ lamẽ
tatõnem. nõ vecaberis vltra domia regnoꝝ

id eſt nõ queras vltra p ſupbi eleuari h mag

humlaari· Aliter põt dici ſic· In hoc em capitu

lo ad literam pᷣnunciat᷑ deſtructio babilonio

rum pter tria · Pꝛimũ ẽ q; victoꝛia de udeia

babita vſi fuerũt nimis crudeliter et dure par

tim occidendo· 1 peim captiuando Secuduũ q —

vñ ſunt ea nimis ſupbe attribuentes eã totali
ter virtuti pꝛie · Terciũ qe ad habendũ ipſam
vñ fuerüt dumatõnibo ſupſtitõſis. Der ̊ aut
moꝛaliter docent᷑ bellatoẽs vt victoꝛjjs habi

tis vtant tempate ſ cũ moderamĩe miſericoꝛ:

die 1 ꝙ vtant humlliter ſcʒ attribuendo victo
riam virtuti diuine · tercõ cauendo ne in tallbo
vtan?᷑ aliqua ſupſtitõſa obſeruatõne: ne ſẽ babi
lomij tradant᷑ ↄfuſibiliter manibꝛ inimicoꝝ ſu
oꝛum· et ſc pᷣmo tempaliter et poſt eternali᷑
Zfundank .( . ☚LVIIE.
Vdite hec domus lacob ꝛc In B
capitulo pᷣm ſenſum literalẽ deſcri:
bitur duplex liberatio · Hꝛima eſtli
beratio iudeoꝝ a captiuitate babi⸗

Aonica que fuit facta pcyrũ· Secũda eſt libeꝛa
tio ſdeliũ omniũ a puitute demoĩs que facta

eſt pꝑ chꝛiſtũ· Nꝛima vero fuit ſigura ſecunde·
et ſMa ſecunda que ẽ liberatio a demonis buitu
te ſigura eſt tercie hiberatõnis ſcʒ a coꝛruptõe

pñtis miſerie que erit in futura reſurꝛectõne ·
ſicut em ea que funt in veteri teſtamento ſigu
rauerũt ea que ſunt m nouo ᷣm quod dicituꝛ·
ſcoꝛinthixomnia in figura contingebant illis
ſic ea que fiunt in eccleſa miutante ſuo modo
hgurant et repñtant ea que ſunt in ecchia triũ
phãte· Vnde dicit hugo de ſancto victoꝛe· Su
pne matris gaudia repñtat eccia: In eccłia vxo
triumphante nulla eſt ſigura h omnia ſunt ibi
clara abſq; enigmate ndeo de ciuitate celeſti ðꝛ
apocxx· t templum non vidi in ea · dommus

em ommpotens templũ eſt euis · Igit᷑ pꝛma

liberatio niſtice exponit᷑ de ſcdᷣa · et ideo ſicut
cyrus pꝛmã liberatõnem fecit 1⁊ p nuncios et
lras in ſuo impio publicauit vt habet᷑. heſdꝛe
jſic cnſtus qui ſcdᷣam liberatõnem fecit · eam
in oꝛbe p apoſtolos ſuos ⁊ diſcipulos alios pu
blicauit·ſicut dicit᷑ mat· vltimo. Euntes in mun
dũ vniuerſum pꝛedicate euangelium om̃i crea
ture c· Secunda vero liberatio miſtice expo⸗
nenda elt de tercia cheſtus enim p paſſionem
ſuam aperuit gloꝛie ianuã et tunc liberati fůnt
patres in limbo detenti et cum chꝛilto reſurgẽ
te ſurꝛexerunt aliqui ſicut dici᷑ mat xxvj. Nlul
ta coꝛpa ſanctoꝝ ſurꝛexerunt ⁊c. dt hec reſur

rectio pticularis ſigura fuit reſurꝛectõnis ge

neralis que erit in fme mundi et tunc creatura
que ingemiſcit et parturit · liberabit᷑ aſeruitute
coꝛruptõnis in libertatẽ głe ſiioꝝ dei · vt diciẽ
ad ro. vij et h̊ ſufficiãt ꝓ miſticatõe hꝰ caplj

OVone mſule ie Ulrgulinn il

literalnter exponit᷑ de modo libera⸗
tõnis facte p chꝛiſtum. Moꝛaliter
aut poteſt exponi de mõ liberatõi

ſcit ꝓmotõnem ſuam a dno factam d.! Dis
ab vtero vocauit mei: de ſtudio ſacxe ſcptu.

re vocauit me ad regimen eccleſie ſue · ⁊ hbeceſt

debita vocatio·nõ de curijs pꝛmcipuʒz 1 tumul
tibus ſecularium negocion· de ventꝛe matril
mee c.·· repetitio eſt eiuſdem ſententie p alia

v̈ba· et poſuit os meũ quaſi gladium acutuz]

p ſanaʒ doctꝛinam hereſles et vcia reſendẽtez
Im vmbꝛa manus ſue ꝓtexit me 'a demonuʒ
pueſitate· et poſiut me ſicut ſagittã electam
alonge feriente deo ſignat doctrinam ſanam

datam in ſcripto que non ſolum docet pñtes.
hetiã futuꝛos· min pharet:ꝛa ſua abſcondit me

p ſpalem mei cuſtodiã et dixit mibhi puus me
us es tu Diuma celebꝛando:. q; in te gloꝛia⸗
boꝛ id eſt pꝑ te gloꝛiam meam oſtendaʒ alijs

exemplo vite et vbo doctꝛine · Ct quomã diciẽ
luce · xxij· Qum omia que pꝛecepta ſut feceritia

dicite hui mutiles ſumus ideo ſubdit᷑ vbu bõi
pᷣlati· Ego dixi muacuũ laboꝛauiæ? ¶g iudiciũ
meu cum dommod eſt gratiam euus tantũ

celeſe p bonum pꝛelatum qui pꝛmo recogno

expecto ideo ſubdi· ſoꝛmans me ex infu
ſione ſue gratie · vt reducã ad eũ iacob ſim
phcem baptizatum· et iſrael nõ cõgregabit᷑.
id eſt hteratus ſupbus cum ſanctis non ſocia⸗
bit.· Vnde beatꝰ auguſtinꝰ cum legiſſet vitam
pauli ſimplicis fert᷑ dixiſſe.· Simplices ⁊ illte⸗
rati rapiunt celum nos aũt cum literis noſtriſ
trahimur ad mſernum · Et gloꝛiſicatꝰ ſum in
oculis dommi ſ·in ſpe · Sed qꝛ bonus pᷣlatus
non ſolum in ſua dyoceſi ꝓhcit h etiã in alijs ſi
cut patet de beatis auguſtino et ambꝛoſio·⁊ ſi
milibus qui p libꝛos ab eis conditos ꝓficiunt
toti eccleſe dei deo dicit᷑ a dño nbi· Parum
eſt vt mibi ſis ſeruus ad ſuſcitandas tribo ia:⸗

cob ⁊c · Sequit᷑ Dedi te in lucem gentiũ c

Mec dicit dommus quoniam ſub bono pꝛe
lato pꝛoſiciunt magni et parui · jdeo ſubditur·
Mec dicit dommus ad ↄtemptibilem animaʒ
cC ]in quo notant᷑ pui reges videbunt ⁊c in

in quo notant᷑ magni et adoꝛabunt dominuz

deum tuum c· ꝓſlicientes in bono ex tua do
ctrma· t quoniã boni pꝛelati deuʒ depꝛecant
ꝓ taliꝓlectu populi ſui ſubdit Mec dicit dña
in tempoꝛe placito exaudun te vt ſuſcitaes ter
ram id eſt hommes terꝛenos a moꝛte culpe·
et poſſideres hereditates diſſipatasid eani
mas peccatis laceratas: et diceres his qui vim
cxi ſunt cõſ uetudine peccandi que eſt quedã
catena ligans peccatoꝛem in culpa: et his qui
i tenebꝛis ſunt ſcʒ ignoꝛantie· Sup vias ſ·

mandatoꝝn dei et connlioꝝ· paſcent᷑ doctrĩa

tua et in omnib planis id eſt ſanctoꝝ exem
plis que de plano etiam a ſimplicibb capuintur
paſcua eon id eſt refectio metis · Non eſu
rient ⁊c·ſilli qui pducti fuerint ad celi gau⸗
dia · Ponam omnes montes m viã deſt im
pedimenta pꝛedicatõnis auſeram:nam 2 plati

qui rõne ſtatus montes poſſunt dici dant ꝓnf
cere valentibe autoꝛtatem pꝛedicandi in oẽbuſ

partib ſue dyoceſs ideo ſubdit· Sece uri delõ
ge venient· St quoniam ex tal ꝓfectu laudã

dus eſt deus ſequitur · Laudate celiiangeli

et exultet terꝛaihabitatoꝛes terꝛenã vtri
debent de conuerſione peccaton gaudere · de
dixit ſion cτ · aliquando fuit eccleſia in tãta tri

bulatõe ꝙ videbat᷑ anquibe deus eam deſeruiſ
ſe.· ⁊ adhuc magis videbi antixp̃i tpeꝗpcer qð

in eius pſona dici?· Et dixit ſion derenquit me

cuitu oculos tuos ⁊ vide ⁊c· hoc mõ lralite⸗
expo ſui vſq; ad ſinem huiꝰ capituli:nec occur
rit nihi alia ſpuał expoſitio Zuenientioꝛ h̊ po
nenda · nec eadem rõne in reſduo libꝛi huiꝰqdð
ſimih modo literalter expoſui ſcilicet ð chꝛiſto
et eccłie pꝛoceſſu··¾⸗ ðèðBUU
Exphcit eſaias

Encipit hieremias

miam qui excelſus dño inter
pꝛetatur bonus pᷣlatus vł do

quilibet enim iſtoꝝ in gradu
excelſus donno- Muic

aut dicit a domino · Pꝛiuſ qz te foꝛmarem in
vteꝛo noui te ⁊c· Vterus aut in quo foꝛmat᷑ ẽ

ſtudium ſacre ſcripture · et inde exit vel edu
citur a dommo vt applicet᷑ regimim ꝓpei vkl eiꝰ
doctrine ſeu eius pᷣdicatõni et ꝗꝓpheta ↄſtitui
tur ꝑ denunciatõem future pene et glie. Per

hoc auũt ꝙ dicit · ecce neſcio loqui ⁊c oſtendi

tur ꝙ quilibet reputare ſe debet inſufficien teʒ
ad officia dicta · ꝓpter quod valetiſſimi vꝛri le
Suntur officum paſtoꝛale qᷓntum poterãt re
cuſaſſe·ſambᷣ·gregaugꝰ et płres alij h̊ multi
valde mſufncietes modo ſe mgerüt impuden
ter ſicut auicula feſtinans ad pdam ⁊ muſcipu
lam nõ attedes · Noli dice qꝛ puer ego ſum]

ſciens em̃ circa ſe volutatem domm de ſua ꝓ

