teſt exercitui foꝛti et magno deo ſubdi · vt
diripias ſpolia et inuadas pꝛedã c·· i· vt deſen
ſiones catho licoꝝ anibiles ſcõᷣm eſtimatõnem
tuã· eos ĩducas ad tuũ erroꝛẽ · eia vo delaci
li poſſunt ad ꝓpoſitum applicari ·

Vautem fin hommms

T.
Ar Qapitulũ iſtud liceraliter expoſui
DVIde moꝛte antichꝛiſti et deſtructõne

exercitꝰ ſui . Moꝛaliter autẽ põt ex
poni ð mala moꝛte arrij et ſue ſecte del tructi
one ↄtmuando ad capłm pᷣcedẽs· Sic eꝛgo di

citur · vaticinare adueꝛſus 808· id eſt aduer

ſus arrium · et circuagam te et reducã te arri
us em in pᷣncipio ꝗꝓpteꝛ eius obſtinatõem ĩ er
roꝛe ſuo fuit ĩ exilum milſſus.ſed poſtea ad p
ſuaſionem cujuſdã p̃ſbiteri de ſua ſecta fuit ab
impatoꝛe reuocatꝰ vt dicit vmcentius ĩ ſpecu
lo hiſtoꝛiali · et ſic fuit actꝰ in exiliuʒ ⁊ reductꝰ
Let aſcendere te facia . pmuſſiue tñ · de lateribo
aquilonis /id eſt. ex pſuaſione dyaboli p aqui
lonem ſigniſicati · eo ꝙ dicit hiere · . ab aquilõe
pandet᷑ omne malũ· Tuc em arruis fecit maxi
ma mala eccbiam ſubuertẽdo P parte magna·
ſiẽ dictũ eſt ſupꝛa et adducã te ſup montes iſ
rael ·ad diſputa ndu cũ maioꝛibo catholicis qᷣs
credebat ſtatim 2ſutare rõmb philoſophicis.
ſed nõ fecit deo ſequit᷑ pcutiam arcũ tuũ ⁊c .
q; du arrius młtitudie Pkoꝝ fretꝰ ire vellet
ad diſputandu pᷣꝰ duuertit ad locu ſecretũ ibi
emit ſua cũ fecibo ĩteſtina quod audientes ſui
fautoꝛes ↄfuſi turpiter receſſerũt· ſup mõtes

iiſrael cades tu et agmma tua hẽ em arruis ſu
it turpiter efuſus.ſc et ſectatoꝛes ſui vnde di

„

cit rufinus ꝙ m diſputatõne catholicoꝝ cu arri
anis erat vnus de pte arrij valde eloquens et
literatꝰ · qui catholicoꝝ dicta celeriter 1 facilit
exufflabat · tunc quidã catholicꝰ valde ſimplex
petijt locũ loquendiquẽ cũᷣ obtinuiſſet tñ cuʒ

Difficultate ꝗpter ſuã ſimplicitate ſic incepit · In

nomme domm ieſu chꝛiſti audj phioſophe q̃ᷓ

ve ra ſunt de vnus eſt qui omnia que viden?
irtute verbi ſui creauit· ſpus ſui ſanctiſcati

one firmauit · hoc verbu quem nos ſiliũ dei diei
mus huanos mißat? erroꝛes ex virgme natꝰ

elſt ⁊ moꝛte ſua nos a moꝛte ppetua liberauit
quẽ expectamꝰ iam reſuſcitatu ommũ uidicez

que gerimꝰ eſſe ventun credis hec ita philoſo

phe. At ille ac ſi nũq;ʒ vllũ ßmonez ↄtradicendi

didiciſſet ita obſtupefact? virtute dietoꝝ mu
tus ad omnia ·hoc ſolũ potuit reſpondere ſta ſ
bi videꝛ nec aliud ven eſſe qᷓ qð dixerat. Tue
ſenioꝛ· Si hec imquit ita eredidiſti. ſurge ⁊ ſeqᷓ
re me· ⁊ huiꝰ ſidei ſignaculũ ſuſcipe· lle aũ t cõ
uerſus ad diſcipulos ſuos vł ad eos qui audiẽ

di gratia zuenerant · Xudite inquit o eruditi

viri donec verbis mecum geſta res eſt. ver ba
verbis expoſui. que dicebantur dicendi arte
ſubuerti · Vbi vero pꝛo verbis pirt? accefſit ex

oꝛe dicetis · nõ potuerut reſiſtere verba vntuti
nec homo deo potuit aduerſari et jdeo ſ quis

veſtrum potuit in his q̃ dicta ſunt ſentire que

– .

ſenſi credat in chꝛiſtũ et ſequat᷑ hunc ſenẽ in q̊
locutus eſt deus. ITtaq; ph̊ᷣs chꝛiſtianꝰ effectus
tandẽ ſe victũ fuiſſe gratulabat᷑ tem dicit caſ
ſiodozus in hiſtoꝛia triptita Volentibus qui⸗
buſdam phiſicis cum alexandꝛo conſtãtiniano
ep̃o diſputare:iuiſſit impatoꝛ vt certamen ſuſci
peret q̃ q;uis ſimplex eſſet ſuſcipiens · iuſſit om
nes pᷣter vnũ tenere ſilentunʒ· Qui ⁊ ait· In no
mine domm noſtri ieſu chꝛiſti in pmis pꝛeci
pio tibi ne loquaris. Qui ſtatim mutꝰ factus
eſt · St mittam ignẽ in magogꝛc ſiẽ m expo
ſitione hterali dixi p magog ſigniſicari exeꝛci⸗
tum antichꝛiſti:ſc in iſta p magog ſigniſicant᷑
ſectatoꝛes arrijin qͥs miſt dommꝰ igne · id eſt
ſpm diuiſionis p multas ſectas:et tande defe⸗
cerunt nam aliqui moꝛtui ſuntet alij ad veri⸗
tatem ſidei redierunt de quib ſubdit et ſciet
qqʒ ego ſum dommus deus ·recognoſcetes ve
re chꝛiſti duimitatẽ quã arruis et eu ſequetes
negabant· Gt egredient᷑ ha bitaroꝛes de cim:
tatibus iſrael c · qꝛ doctoꝛes catholici ſcriptu
ras philoſophicas quibus arrius et eiꝰ ſequa
ces erant armati ad impugnandũ ſidẽ chꝛiſti ·
2Zuerterũt in obſequiũ ſidei ꝑ virtutẽ ſpuſſan⸗
cti qui ignis nommat᷑ .

xxv.anno tranſmgratio⸗
nis noſtre c.-- 2
Avb iſto loco vſq; ad finẽ libꝛi huiꝰ
ſitione litera li poſui bꝛeuit᷑
ſenſum nilticu · ꝗpt qð hic repetere ñ intedo ·
Explicit eʒechiel propheta

vncipit damel propheta

Nno tercio regni ioachizʒ
regis iude xc. Sequitur dt

eunuchorum ſuorum vt
introduceret de filijs ira:
//. el pueros m quibus nulla
eſſet macula c·
Der iſtũ regem de quo ðꝛ capitulo ſequenti.
Crex regũ ⁊c põt ſignificari chꝛiſtus de quo
ſcribit᷑ apocxix · ꝙ habet in femoꝛe ſuo ſcriptũ
rex reguũ et dominꝰ dommantiũ. Per affaner
pꝛepoſitũ eunuchoꝝ ſigniſicat᷑ bonus epᷣs qui
pꝛepoſitꝰ eſt eccleſe mĩiſtron et hoc ſonat no
men epq; dicit᷑ ab epy qð eſt ſupꝛa et ſcopos
intentio quaſñ ſup alios intendens· ip̃i vero pᷣ
cpitur a rege regũ ieſu chꝛiſto vt mtroducat
in eccleſaʒ pueꝛos nõ ſenſu h̊ malicia: ſine ma
culaid eſt·ſine ĩfame nõta: decoꝛos foꝛma

p honeſtã ↄuerſatõem· et eruditos omni ſa

pientiaid eſt· cognitõne diuinoꝝ· cautos ſa
entia id eſt· cognitõne humanoꝝ · et doc tos
diſciplinai: qui ↄſueuerũt obedire madatis

at rex affaner prepoſito

»„

ſuperion et qui poſſẽt ſtare in palatio regiſ

1d eſt in eccleſa militante ad ſeruiendũ ibidem

regi chꝛiſto· et cum ðꝛ et qui poſſent ſtare . B

accipit et pꝛo id eſtq; tales ſunt apti ad mini

ſtrandũ ĩ eccleſa dei·et tales aſſumere debẽt ·

ꝓmouere eccleſie pꝛelati · Sequit᷑ poſtea Pue
ris aũt his dedit deus ſcientiã c qꝛ mundis
et honeſtis et abſtinentibo a cibis ſuperfluis ⁊
delicatis · dat deus ſacre ſcripture noticiaʒ· Gſa
xxviij. Quem docebit ſcientiam et queʒ mtelli
gere faciet auditum d᷑t reſpondet᷑ ibidem · Ab
lactatos a lacte auulſos ab vberibo·
CX. ...TI.
anno ſecundo regm nabu
chodonoſor vidit nabuchodo

um literalem ꝓ ſtatuam quam

vſwit ſigniſicatà fuerut quattuoꝛ regna popu

lum iſrael aff ligentia ſucceſſiie · Secundũ vo
ſenſum miſticum per ipſam ſigniſicari põt anti
chꝛiſtus:qui ꝓpłum dei grauius ceteris eſt af
fhcturus ·ad hoc auũt faciendũ vtet᷑ antichꝛiſtꝰ
quattuoꝛ inter cetera:· Primũu eſt reꝝ opulen
tia · que per aurũ ſigniſicat ideo caput huiꝰſta
tue ðꝛ de auro optimo· Secundũ eſt verboꝛũ
eloquentia que bene per argentũ ſigficat᷑ Pꝛo
uerb · x· Argentũ electum lingua iuſti · Pꝛopit
quod huius ſtatue pectus et bꝛachia dicũtur
eſſe de argento· Tercim eſt ſimulatõnuʒ ſrau
dulentia · que per es ſigniſicat᷑· eo ꝙ es eſſe við
tur aurũ et nõ eſt ideo huiꝰ ſtatue venter et
femoꝛa dicunt᷑ de ere · Quartũ eſt armoꝝ vio
lentia que bene ꝓ ferrum ſigniſicat᷑ · eo ꝙ ferũ
domat omnia · ꝓpter quod huiꝰ ſtatue dicũtur
ti bee ferree · Per hoc aũt ꝙ dicit · pedum aute
quedam pars erat ferrea et quedam ſictilis
ſigniſicat᷑ ꝙ adherentium antichꝛiſto aliqui ad
herebunt ſibi firmiter qui p partem fſerreãali
qui timoꝛe moꝛtis tantũ qui per parteʒ hctilẽ
deſgnãt᷑ · Videbas ita donec abſciſus ẽ lapis
de monte ſine manibo per quẽe ſignincat᷑ chꝛi

ſtus de excellentiſſima vrgine ſine huano ope
natus· ⁊ pcuſfit ſtatuam ⁊c nam deſtruet an

tichꝛiſtum et magnam ptem ſui exercitus·ſicut
ðꝛ j. theß ·ij · Quẽ dommus ieſus interſiciet ſpu
oꝛis ſui et deſtruet iluſtratõne aduentus ſui ·
Lapis aut qui pcuſſerat ſtatuã factus e mõs
magnus et impleuit vniuerſam terram nam
antichꝛiſto fulminato cum magna parte ſui ex
ercitus omnes remanẽetes pr chꝛilo ſirmiter

adherebunt (MX. †T

Kbuchodonoſor autem rex fe
cſt ſtatuam auream c·
Der ſtatuam auream ſigmiſicatut
malus et mutilis pꝛelatus qᷓ ſtatua
ðꝛ · Zaharie · xj · O paſtoꝛ et ydoluʒ derelinqns

Sregem · Hec aut ſtatua quã fecit rex fuit tmn

noſor ſommum ⁊c Secundũ

.

regiſ
ſboden
hte ,
tdmun
debet
ADee
mundes
flus,
61
Zintel
en

1naben
chodo
cundu
quam
Popi
ndi vo
ötanti
geſtaf
tchenc⸗
oprlen
hubſen
erbori
1 Deo
DPeopt
Nütur
tſtaut
ſevd
ter et
vwo
leri
icutur
maute
Tllis)⸗
guiad
ial
ſctle
lapis
chi
oope
netan
ſat
etſon
glu⸗
ns
am
D
nten

xſe

tut
tud
em

V.
4

aut muiſibiliter coꝛonat

aurea exterins nam p̈ncipes terrem ſanctita⸗
tis apparetia vel aliter decepti pꝛocurant aliqñ
ad pꝛelatõnis ſtatum mutiles ꝓmoueri gpter
quod de iſta ſtatua dicit᷑ ꝙ eſt alta.ſ per ſuper
biam · et lata p ambicõnem ⁊ ſita in campo du
ram qui interpꝛetat᷑ loquela.o ſigniſcat ver
boſitatem ſine veritatis ſba· In humus ſtatue ð
dicatõne dicunt᷑ eſſe mſtrumenta omnis gene

ris muſicoꝝn · per que ſignificat᷑ ꝙ in electõe et

confirmatõne talis electi fiunt falſe cõmenda
tõnes que ad eius conſfrmatõnem vł electõeʒ
poſſunt opari · Mant aũt ſtatuam ſic confirma
tã adoꝛant ſatrape.id e ſatis rapientes q; p̃la
tum malum vb mutilem venerant᷑ et cõmedãt

iuli qui ſubeius vmbꝛa querunt bona rapere

ſubditoꝝ et magiſtratus d eſt conſinarij qui
ſub eo volũt dommari et udices ih elt ofricia
les ei aſnſentes et duces tyranni 2 Pfectiaſti

ſunt qui diſponunt bona tempoꝛalia plati. ex

quibus querunt magis ditari. cadentes cẽs
populi tribo et lingue adoꝛauerũt ſtatuã nam
mferioꝛes videntes pꝛelatũ mutilem ſiue ma

lum a maioꝛiby venerari· idem facunt timoꝛe
masgis q́; amoꝛe virtutis· Statimq; ipᷣo tepo
re accedentes viri caldei accuſauerunt iudeos
2 ·per iſtos ſigniſcant᷑ illi qui iuſtos et ĩno⸗

cẽtes accuſant ſupioribo cupidis vt inde traha?

pecuma ſine cauſa:. ꝙ ſi non adoꝛaueritis ſtatĩ

mittemmi in foꝛnace ignis ⁊c per iſtos tres
qui ſtatuam noluerunt adoꝛare hᷣ magis picu
lum moꝛtis ſubire· ſigniſicant᷑ uli quu deo firm

ter adherentes per ſdez ſanctiſſime trinitatis
nullo modo volunt aſſentire aliciu quod ſit in
offenſam maieſtatis dunne et iti ſemper ſal⸗
uant᷑ vł per diumã potentiã eos mirabiliter a
moꝛtis piculo liberantẽ ſicut fuit in ꝓpoſito vł
p dei miſericoꝛdiam ip̃is in toꝛmetis oſtantiã

tribuentẽ et iſta liberatio melio⸗ eſt qᷓ́; pꝛima

ſicut daugꝰ.m bᷣmone·Machabei multo meli⸗

liber ati ſunt ab illis tribus viris contra quos

homo ſeuiebat ·et flama parcebat nam ili ab
vna teptatõe liberati ſunt iten cũ dyabolo cer

taturi iſti vero ſunt ab omni temptatõne ſim:⸗

pliciter liberati illos deꝰ vinbiliter liberat itoſ
QIIIII
Cο nabuchodonoſor c.

In hoc caplo ſub ſpecie arboꝛs ſue
ſſ cuius radices dicunt᷑ remanſiſ

uchodonoſoꝛ ꝗpter ſuã elatõnem. Mo
raliter aũt p arboꝛem iſtu ſigficat bomo· Vnð

mudicum · ix ðꝛ Terunt ligna vt vngerẽt ſuper

ſe regem ?̈bi nanq; per ligna hbommes mtel⸗

lgun ᷑ · t de hac arboꝛe ſu bdit · ecce arboꝛ in
medio terꝛe id eſt m medio terreſtriunz hoĩm
quoꝝ ſtatus variabilis eſt ſm ſoꝛtune motuz ·

BPm ſenſum literalẽ ſj Zmſicat᷑ deie

Let altitudo eiis mimia p ſupbiam ex ſetune
ꝓſperitate cauſatã magna arboꝛ ·apter ſta:
tus emmentiã · et foꝛtis ꝗpter potentiaʒ mu
danam · et ꝓceritas eius ↄtingens celu id e.
elatõ nimis exceſſiua apter im penlaz ſibi reue

rentiam. aſpectus illius erat vſq; ad termios

vniuerſe terre p nomiĩs ſui diffuſioneʒ. lia
eius pulcerrima ·· p exterioꝛ is apparatꝰ oſteta
tione in ſamilijs et equitaturis in vana auteis
et argenteis et ſimilib. et fruct' eius mmi
populentiã· et eſca vniuerſoꝝ in ea.id ẽ · mł
toꝛum q ſicut dicitur ecces.v· Vbi multe ſunt
opes ibi et multi qui comedunt eas Subter
eam habitat animalia id e. ſimplices in hum
libus officijs exiſtentes.ſicut ſunt famuli coq̃ne
et ſtabulon et hmõi. et beſtie . quod nomen
eſt ꝗpꝛie ferociũ animalmũ.vñ dicunt᷑ beſtie q̃ñ
vaſtie a vaſtando ideo p eas ſigniſicant mim
ſtri feroces in leuandis exactõmbus et Sraua
minbus inferendis et in ramis eius ↄuerſa
bantur volucres id eſt garruli adulatoꝛes et
mim · et ex ea veſcebat᷑ omnis caro /·i. homi
nes carnales et nõ religioſi vel paupes. et ec
ce vigil et ſanctꝰ ide ſpuſſanctus qui nunqʒ

doꝛnit. de celo deſcendit H camauit ſoetiter

ſpuſſanctus eĩ iſpirans qphetas ſanctos· fo⸗
titer clamat atra tales ſupbos in nouo ac vete
ri teſtamento. Succidite arboꝛẽ ⁊c nã ĩ moꝛ
te p̃ᷣcindunt᷑ tales ſupbi ⁊ in inſerno puniunt᷑
mi p veram penitentiã ante moꝛtẽ ad deũ hu
militer reuertant quod ſemp põt ſieri durãte
vita pᷣſenti. deo ſubdit. Veruntñ germẽ radi
cum eius ſiite· Der hoc auteʒ germen ſigni
ficatur liberum arbitriũ reuerti potens ad bo
nũ . q tñ hoc eſt diicile in bomibo aſſuetis ad
malu.iõ ſubdit᷑ et alli get vĩculo ferreo p qð
ſigniſcatur habitꝰ malus faciens difficultatem
in dicta reuerſione · qe tñ nõ facit impoſſibilita
temdeo ſequit᷑. donec cognoſcant viuetes .
ſeʒ in ſupbia qm dñat᷑ excelſus regno homi⸗
num .et ſic ſub eo veraciter hummlenter et de
beneſcijs ſibi collatis ei debite regratient?᷑ qdᷣ
ſi fecerit eis maioꝛa in celeſtibus donabuntur.

Apter quod in buiꝰ figura dicit in fine capituli
t magniſicẽtia mea amplioꝛ reddita ẽ nubi

Alchazar rex fecit Srande con

tatur abſoꝛbens dnuitias: ſigniſica?

ditur · optimatibo ſuis mille ad ſui oſtentatõ
nem et nõ dicit hic ꝙ fecerit grande Zuiuium
pauperibo· ad peccatoꝝ ſuoꝝ remiſſione. diui
ne gratie impetratõʒ Precepit autẽ iã temu
lentus rex vt afferrent᷑ vaſa aurea et argetea

Xc · Ex h̊ patet ꝙ ebꝛietas comeſatio inducũt

uiuium Der balthaſar qui mnteꝛrpᷣ

N quilibet magnus et potens ĩ vicijs
mayime carnaliba bona ſua cõſumens. wo ſub

M maioꝛa mala:nam iſte rex non pꝛoceſſit ad
cõtemptũ dei:eius vaſa humanis vſibus appli
cãdo donec fuit in conuiuio temulentus: ⁊ per
hoc ſigniſcat᷑ ꝙ potentes cõſumptis bonis ſuiſ
in toto h in parte in ebꝛietatibo ⁊ uiuijs freq̃n
ter ſe cõuertũt ad ſpoliandũu eccleſias iocalibuſ
et alijs bonis in dei cõtẽptum.⁊ qm abiſſus ab
iſſum muocat ideo freqñter ad dicta vicia ſeqᷓ
tur dei blaſphemia·ideo ſubdit · 1 laudabãt de
os ſuos aureos ⁊H argenteos ⁊c¶ magna nanq;
dei blaſphemna eſt diumitate attribuere ydol ·
Zn eade hoꝛa aſparuerũt digiti:q:manus ho⸗
mims ſcribentis ⁊c· Mic fert᷑ ſententia diumna
cõtra pꝛedictos peccatoꝛes in ſcriptis· vt frmi
oꝛ oſtendat᷑ in qua conſcriptõe ſcribẽs eſt deus
patex·:manus ſilius:nam per fim omia operat
FoB·. Qmia per ip̃m facta ſunt· Digiti ſpiri
tuſſanctus· Vñn dicit᷑ exodiviij· Digitus dei ẽ
hic· Et ð ipᷣo cantat eccleſia Tu ſeptiſoꝛmis mu
nere dextre dei tu digitꝰ c De ſcriptura vẽo
dicit᷑ infra· Mec eſt aut ſeriptura que digeſta
eſt mane tethel phares· De: mane quod ſigni
ficat numerationẽ ſigmificat᷑ ꝙ deus certiſſime
numerat omnia mala peccatoꝛiſ pe: techel qðᷣ
hgniſicat appenſione ſtatere· ſigniſicat᷑ ꝙ deus
dilgentiſſine põderat peccaton grauitatẽ et
circunſtantiaꝝ ·per phares quod ſigmſhcat di
uiſione ſignificat᷑ ſeparatio amime a coꝛpoꝛe et
a bonis terrenis per moꝛtẽ et coꝛpus dat᷑ ver
mibus ad coꝛrodendũ · amnma vero demonibuſ
ad toꝛquendũ· et bona tempoꝛalia exactoꝛib
ad rapiendũ et exactoꝛes iſti ex vna pte ſunt
heredes puerſi ex alia executoꝛes cupidi: 1 ex
tercia ſuperioꝛes miqui partẽ ſuam volunt ha
bere de bonis deſuncti. .

EKX VVr.
acuit dario 2c] Sequitur Gr
So daniel ſuperabat prmepes
omnes et ſatrapas quia ſpirie
dei amphor erat m ulo-Por⸗
roO'rex cogtabat conſtituere eum ſuper
omne regnum /.DPer hoc docentur pᷣncipeſ
cõſtituere poſt ſe maioꝛeſ qui pꝛecellũt alijs m
ſapientia et bomiate vite ˖ Vnde pꝛmcipes et
ſatrape querebant vt inuenirent occaſonẽ da
niel ex latere regis· id eſt · elongandi eũ a re
gSis amcicia et familaritate· Scribit᷑ enim ecc̃i·
x nituim omnis peccati ſuperbia Dꝛopti quã
pꝛincipes iſti indignabant᷑ danielẽ eis pꝛeponi
et ex hac indignatõne ꝓceſſerunt ad imqua cõ
tra daniele· pmo ſuggerendo regi legiſ inique
conſtitutionẽ et ſcdo mſidiando dameli vt poſ
ſent contra eũ pꝛobare legis trãſgreſſionẽ · vt
per hoc condemnaret᷑ ad moꝛtẽ· Iſtis autem ſi
miles ſunt cupidi pꝛincipum et pꝛelatoꝝ cõſilia
rij qui ſuggerunt eis ſtatuta grauia et iniqua
hieri vt ex eoꝝ tranſgreſſione mnocentes aceu

ſari valeant et in rebus vł pſonis damniſicari
Quod cũ daniel cõperiſſet ·hic ponit᷑ occurſꝰ
malcie muidoꝝ quod maxime ſit p recurſum
ad deum in oꝛõne deuota deo ſequit · ingreſ
ſus eſt domu ſuã p quod oſtedit᷑ ꝙ oꝛatio dʒ
eſſe ſecreta ſiẽ dicit᷑ math · vjca oꝛa patrẽ tuum
m abſcondito ⁊c · dz etiã eſſe ad deu intẽta · qð
notat᷑ cum dicit᷑ · et feneſtris aptis in cenaculo
2Ztra hieruſalem · ſcʒ celeſtẽ vbi deus vider ſa⸗

cie ad faciẽ· debet etiã eſſe pſeuerans et ↄtinua

quod notat᷑ cũ dicit · tribo tpibus in die ſ. ma⸗
ne meridie ⁊ veſpere · p mane ſigſicat᷑ etas iu⸗
uentutis p meridiem etas media· p veſperã

etas ſenectutis · debet etia eſſe cum reuerentia.

quod notat᷑ ibi flectebat genua ſua let etiaʒ
deuota · ideo ſubdit᷑· et adoꝛabat ſ· adoꝛatõe
latrie· debet etiã eſſe cũ humilitate deo ſubdit.

et ſte bat᷑ coꝛam dño .ſ.peccata populi que

reputabat ſua:eo ꝙ erat de populo illo. Et ſe⸗
cutus eſt effectꝰ oꝛõnisſ oꝛantis libera tio ex
dei benignitate ibi. Deus meꝰ mit angeluz
ſuu et cluſit oꝛa leonũ c et muidoꝝ deltru
ctio ex eius ſeueritate ibi. Jubente aute rege
adducti ſunt viri illi qiu accuſauerut danieleʒ
et in lacũ leonũ miſſi ſunt ⁊c et ſic impletum
eſt ilud ꝓuerbioꝝ xxvj· Qui fodit ſoueam in⸗
cidet ſn eam
. no primo balthaſar regis.
In hoc capitulo ðᷣſcribi viſio quat
tuoꝛ beſtiaꝝn m ſenſum literale q̃t:
102 regna ſigniſicãtiũ: moꝛalit aut

ſigniſicant quattuoꝛ vicia bonũ virtutis vaſtã

tia · beſtie nanq; ꝗpꝛie dicunt᷑ que ſeuiunt deti

bus vel vnguibo vel vtriſ;deo dicunt beſtie

quaſi vaſtie a vaſtando· v mutata in b. Pei⸗
ma beſtia ſigniſicat ſeuicia tyrannoꝝ · ideo dici?
Lꝛima quaſ leena p quã ſigniſcat᷑ ferocitaſ
tyrãnica qꝛ leena foꝛtioꝛ eſt leone.· et alas ha
bebat aquile ·vna ala ſignincat verſutiã ſilia
rioꝝ ipᷣuis tyranni et alia ſigniſcat nequiciaʒ

mnuiſtroꝝ euis iuſſa facientum· iſte due ale

faciunt ipᷣm volare ad crudelitatis actu. Aſpi
ciebam donec euulſe ſunt ale eiꝰ· nam aliquã
do Ztingit ꝙ mens tyranni mutat᷑ in manſue

tudmem ex bonitate dei · ideo ſubdit. et ſubla
ta elt de terra. p penitentiã verã pᷣm illð ꝓü ;
xij· Verte impios et nõ erunt ſq; impij h̊ m pie

tatem mutati · et ſup pedes. q· homo ſtetit ·
manſuetus:nam homo eſt ammal manſuetuʒ
natura deo ſubdit᷑ et coꝛ eius datu eſt ei·i.
coꝛ humanũ 1 bemgnũ St ecce beſtia alia ſi
milis vꝛſo p quã ſigmſicat᷑ pſdia hereticoꝛũ
q; ſicut vrſus habet debile caput ſic heretici de
bile fundamentũ . et in pte ſtetit nam hereti
ci ſunt ab eccleſa p excõmunicatõeʒ pᷣciſ. tres
oꝛdies erant in oꝛe euis et in dentibus eius

*

õ

ſen
trſ⸗
im
ref
uum
rte
lifn
tfnnn
ſemn
do,
per
lentin
teiqg
atde
lodit
nqe
Ste
tioer
en
arn
erege
niee
letum
mn

3
quat
leq̃/
htant
vaſti
tdeli
beſte
Pen
de⸗
ociti
ohr
ſa
iciaz
ede
Np
gui
nſ
ſln
1
ſpe
1

pncipes tres heretici naq; trib dẽtib catholi
cos moꝛdent ſcʒ potetia ſeculari vt patuit tpe
arrij ſcut dictu e ſupꝛa eʒech·xxxviij capitulo
et ratõib ſophilſticis· et etiã ſacriſ ſcripturis p
uerſe intellectis · Doſt hec aſpiciebam ⁊ ec
ce alia quaſ pardus per quã ſigniſicat᷑ fraudu
lentia ſimulatoꝝ ſcut em pdus eſt totus variꝰ
in coloẽ ſic ſmulatoꝛes in coꝛde oꝛe ⁊ ope· et
alas habebat auis quattuoꝛ ſup ſe et quattuo:
capita caput in ſacra ſcriptura frequenter acci
pitur ꝓ pncipio pꝛincipm aũt in agibilb elt
ſinis frauduletie vero ſimulatoꝝ ſinis eſt qua
dꝛuplex. ſecʒ bonoꝛ mundanus fauoꝛ humanus
bonu vtile · et bonũ delectabile:naapter iſta vł
aliquod iſtoꝝ opat᷑ maucia ſimulatoꝝ ·et ſic q̃t
tuoꝛ capita ſunt m iſta beſtia ſimiliter quattu:
oꝛ alis vtit᷑ ad ꝗpoſitum conſequendũ ſcʒ ſimu
latõne ſanctitatis adulatõne poteſtatis· collatõ
ne muney et ſamulatõne open · oſt hec
aſpiciebam m viſione noctis ⁊ ecce beſtia qrta
terribilis p quã ſigniſicat᷑ malcia emulaton
deo nõ ðꝛ que beſtia ſit m ſpeciali eo ꝙᷣ emula
toꝝ malicia nõ poteſt vno nomme vel etiam
pluribo explicari dicit᷑ tñ in textu ꝙ habebat dẽ
tes ferreos magnos:ſcʒ ad deuoꝛandu famam
innocentũ vel ſaltem ad dimmuendu. deo dr.
comedens atq; cõmmuens ⁊ reliqua pedibuſ
ſuis culcãs per pedes auũt mintelligunt᷑ male
volũtates emulatoꝛis ad conculcandũ innocẽ
tem ſi poſſit et ad deſpiciendũ ſi plus nõ poſſit
et habebat coꝛnua decem per que ſigniſican
tur decem modi detractõnis.· Pꝛimus eſt pec
catũ fratris occultu indebite reuelando· Decũ
dus eſt peccatu reuelatu male verbis indebitiſ
aggrauando Tercius elt falſo peccatũ fratri ĩ
ponendo Quartus eſt bonũ fratris cognituʒ
tacendo qñ debet dici. Qumtus elt bonũ frĩs
auditu dimmuendo. Zextus eſt dicendo ꝙ bo
num fratris ſactum ſit intentõne peruerſa · Se
ptimus octauus et nonus ſunt ſe iuſtiſcando
ſcʒ ꝙ malum fratris dxit motus cõſcientia vel
amcicia ad fratrem vt coꝛrigat᷑ vel ex reueren
tia prelato debita cum tñ nullo iſtoru ſed ſua
malicia moueat᷑. Decimus eſt fratrẽ ſignis vł
natide⸗ culpa ignoꝛata notado.

Eno tercio regni balchazar re
Zis 2c Sequitur &t leuauj ocu
los meos et vidſet ecce aries
. ynus ſtabat ⁊ c Der ariete
Aauui dux eſt ouium ſigniſicatur bonus pꝛela
tus qui dux eſt ſdeluim habes duo coꝛnua].
que ſunt ſcientia et bona vita et vnũ excelſius
alcero ſ:bona vita que melioꝛ eſt ſciẽtia Do
ſtea vidi arietem coꝛmib ventilantẽ Ztra oꝛie

tem c id eſt bonum pꝛelatu per ſientiã ſuaʒ

et vitazʒ extirpante vicia per omes ſue dyoceb

ad hie

HEuit etiã p

pees · et omnes beſtie · id eſt hoĩes beſtialiter

viuentes · nõ poterant reſiſtere ei uimpedien
do ſuam debitã coꝛrectõeʒ · nec liberari ð ma

nibus eus euadendo debita penã donis vel

pᷣcibus. ⁊ magiiſicatꝰ e tał platꝰ coꝛã deo et
angelis eius. ego intelligebã q talia ſunt
Zſideranda ad imitandũ:Sed qꝛ Ztra tales bo
nos pᷣlatos aliqñ dyabolus excitat ſatellites ſu
os ſic ↄtra ſanctu thomãa excitauit aglie regeʒ
ideo ſequit᷑ · Et ecce hircus qui eſt animal ſe

tidum. ideo ſigniſicat pᷣncipe tyrannu mfamne

ſetoꝛe abommandũ· veiebat ab occidente id
eſt. ex defectu lucis gre· ſeqᷣt et ñ tagebat ter
ram id eſt· amatoꝛes terrenoꝝ quibo non no
cet tyrannus ſ̊ magis ſouet. Poerꝛo hircꝰ ha

bebat coꝛnu inſigne .id ẽ. poteſtateʒ valde no
tabilem et magnã ex malis adheretib ſibi et

venit vſq; ad arietem illu id eſt· platu bonuʒ.

et cucurrit ad eum unpetu foꝛtitudimns et ñ

ex motu rõnis ſcut fuit de rege anglie ⁊ ſan
cto thoma:⁊ in młtis alijs regnis facta ſunt ſi
miiia· et cõminuit duo coꝛnua euis ·ſcʒ ſcien
tiam et vitã nõ qᷓntum ad rei exiſtentiã h qntũ
ad efficaciã in dyoceſi ꝗpꝛia quã fuit cõpulſus
exire et ſic nõ potuit ibi ꝓficere. ⁊ nemo ꝗbat
liberare arietem de manib euis p regem em
francie ⁊ papam ltituti fuerũt dies pacis plu
rim inutiliter. ⁊ finaliter ĩ fauoꝛeʒ regis ſan
ctus thomas fuit crudeliter occiſus:ſed a deo
gloꝛioſe ſuſceptus

anno primo darn c. Sequn
tur· GSo daniel intellexi mh⸗
bris numerum annorum de
uo lacens eſt ſermo domm
renmam ꝛꝛsc.
Iſte daniel fuit pfectus in vita cõtemplatiua

qdð pʒ ex hoc qð ðꝛ ſupꝛa c· Dameli aũt dedit

deus intelligetiã omnin viſionu atq; ſomnioꝝ
Sezua in actuna vita· quod patʒ ex
hoc ꝙ darius rex cogitauit eu ⁊ſtituere ſuper
ome regnũ aꝗpter ſuã induſtriã ad regedũ ſiẽ
dictum elt ſupꝛa ca vj·Tgit᷑ p daniele hgniſica

tur epus bonus qui debet eſſe pfectus m vtra

qʒ vita p hoc aut ꝙ daniel ſic pſect? ſtudebat
in libꝛis hieremie oſtendit᷑ ꝙ ep̃us qᷓntũcunqʒ
lteratus debet ſtudere in libꝛis ſacre ſcriptuꝛe

Gt poſui ſaciom meã ad dommũ deu meü ro

Zare ⁊ depcari nam epᷣus qui mediꝰ eſt inteꝛ
deum populuz debet ꝓ populo ſuo deuote

depꝛecari dommũ · m eiumo ſacco et einere
debet em eps auſterã vita ducẽ exemplo pau

li d. . coꝛ · ix · Caſtigo coꝛpus meũ et in ſeruitu

tem redigo ne ſoꝛte cũ alijs pdicauerim pe re

pꝛobus efficiarx· vnde et epi eccleſie pꝛimitiue
fuerunt auſteriſſime vite · et dyi obſecro die
deus bic ponit᷑ oꝛõnis ꝓceſſus:qui totus eſt

altauit humiles CN.

moꝛalis ad literã ſicut patet ĩ expoſtõne mea
literali ꝗpter quod hic omitto· adhuc loquen
te me ĩ oꝛõne mea ecce vir gabꝛiel ⁊c.· ſequit᷑

dixitqʒ daniel · nüc egreſſ?ꝰ ſum vt decere te

homnnb em carnales motus p auſteritatem
vite repꝛmentibus ⁊ p oꝛõem feruidã ſpiritũ
roboꝛantibo reuelant᷑ ſecreta diuina· deo ſubdi
tur · tu igit᷑ animaduerte ſermonẽ ·nã in tali⸗
bus requirit᷑ attentõnis conatꝰ. ſeptuagmta
hebdomades ⁊c· Septuageſimꝰ nu merꝰ reſul
tat ex ductu denarij p ſeptenariũ:denariꝰ au
tem ſigniſicat inpletõem decalogiſeptenariꝰ
vero ſeptifoꝛmẽ gratiã ſpuſſancti· p iſta chꝛi:
ſtus qui eſt ſapientia dei patris venit ſpualit
in mentẽ humanã·ſiẽ coepaliter venit in vngi
nem qui quideʒ aduentus p decurſum ſeptua
gĩta hebdomadarũ fuit hic literaliter ſignifica
tus. ideo ſequit. vt ↄſumet᷑ pᷣuaricatio·et finẽ
accipiat peccatũ ·ſiẽ ei p aduentũ chꝛiſti ĩ car
nem ablatũ eſt mundi peccatũ generale. ita p
aduentum eius in mentem tolli peccatum ho

mis pſonale. QX. K.
NNno i- cri 2c. Sequitur t ec
ce vir vnul c id eſt angelus ap
parens in ſpecie viri hm ſ enſuz lite
ralem p que ſigniſcat᷑ bonus ep̃us
at᷑ angelus. Malachie. ij. Engelus
xercituu ẽ· t bene dicit hic vir a vir⸗

dommi e

tute et vnus virtutis ſingularitate · q; ſup po⸗

pulum ſuũ pollere debet ſingulari ſanctitate.
Creg· m paſtotm̃ tranſcendere debet actõeʒz
populi ac tio pᷣſulis.q̃ntuʒ ditat a 8Zrege vita
paltoꝝ· veſtitus lineis .id eſtoꝛnatuſ ſancti
tate Zuerſatõis· et renes eius accmcti auro
obꝛiʒo ·.id eſt mundiſſime caſtitatis cingulo.
Creg omelia xxxij. Renes pᷣcingimꝰ cum ca⸗

nijs luxuriã p tmentiã coartamus· et coꝛpuſ

eius quaſi criſolitus q̃ ẽ coloꝛis marini .⁊ ha
bet ſcintillas auꝛeas p pmũu ſigniſcat᷑ rigoꝛ di
lcipline · p ſecundũ rectitudo mtentõm debi⸗
te · ſcʒ vt nat zelo uiſticie · ideo ſubdiẽ et facies
eius ſicut ſpecies fulguris ·. p feruente ʒelu iu⸗

ſticie ẽ ter ribilis malignis et oculi euis vt lã⸗

pas ardens p claritatem cognitõms. et bꝛa

chia eiꝰ 1 que deoꝛſum vſq; ad pedes quaſi ſpe

cies eris candẽtis ·id eſt gmiti· p bꝛachia vir

tus opatiua· p pedes motiuua ſigmiſicant?᷑ nã eiꝰ
motus et opa debent eſſe ignita feruoꝛe carita
tis · et vox ſermonu eius vt vox metitudnnſ 1

P quod ſigniſicat᷑ efficacia docrrie ſequit᷑. St.

audiens iacebam ↄſternatus ⁊c P boc ſigmiſ

catur qð Aderans tanti viri pfectõem reßlit
20 2ſiderandu reſpectu p̃ius ꝗꝓpꝛiam paruita

tem ·. et ecce manus tetigit me et erexit me

nã dei manꝰ depmi ſupbientes et exaltat bu
miles . Luce· ij. Depoſuit potentes de ſede ex

Co antem a primo anno dari

deſcribitẽ pugna regis aqiulonis 2
tra resem auſtri que diu durauit 1
aliquande vnus aliquando aluis ſupabat Mo
raliter aũt per iſtam pugnam ſligmſcat᷑ ula de
qua dicit apoſtolus gał·v. Qaro cõcupiſcit ad
uerſus ſpum et ſpuũs aduerſus carne· Der au⸗
ſtrũ vero vnde ꝓuenit feruoꝛ caloꝛis ſigniñ:
catur feruoꝛ deuotõnis per aquilonẽ vero vñ
venit ſtridoꝛ frigoꝛis multipluicatio tranſgreſ:
ſionis· Nathxxnij. Quoniã abundabit imq̃taſ
refrigeſcet caritas multoꝝ. &rgo per regẽ au⸗
ſtri ſigniſicat᷑ ratio que ad optima depꝛecatur.
per regẽ aquilonis ſigniſcat᷑ ſomeſ per quem
homo ad vicia inclmatur · vnde dꝛ hiere ·. Ab
aquulone pandet᷑ omne malũ· &t aliqñ ſuperat
rõ aliqñ vero ſomes econuerſo.⁊ hoc duplicit
Vno modo in homnnb diuerſis· nam in ue
nibus cõiter magis vigʒ ſomes in ſenib autez
ratio· Alo modo m eodem homme · m cuiꝰ iu:

uentute magis viget ſomes Zmuniter · ⁊ ratõ

in ſenectute aliqᷓndo tñ ſit aliter p eruditõnẽe
alſ. uefactionẽ ad bonũ vł ad malũ ei oppoſitũ

N tempore zue m illo conſur⸗

**

m hoc ca pko de perſecutõne ecckie
per antichꝛiſtũ futura· et ſicut dꝛ · ·Oha · ij.· nunc
antichꝛiſti multi ſunt· ideo per tribulatõno an

tichꝛiſti tempoꝛe · poteſt intelligi perſecutio qᷓ⸗

libet eccleſie per michaelem aut poteſt mtelli⸗

Zi moꝛaliter quilibet bonus pꝛelatus et inter⸗

neetatio nommis congruit nam michael inter

pꝛetatur· quis vt deus et hoc conuenit bono

pꝛelato qui vicarius eſt ði ĩ ſpualibuset iõ tẽ
poꝛe perſecutõnis debet conſurgere ad pꝛote
ctõnem ſui gregiſ etiã vſq; ad moꝛtem ſ opoꝛ

teat †oh.x Bonus paſto: amnimam ſuam dat ꝓp
onibus ſuis t veniet tempus quale non fuit

c.··ſicut em de quolibet confeſſoꝛe canit eccła
4

non eſt muentus ſimlis illiſc de qualibet ec⸗
cdeſie pſecutõne dici poteſt ꝙ non fuit tempꝰ

talis perſecutõms ⁊ maxime ꝙ cuilibet pſecuti
one patienti viðt᷑ ꝙ ſua tribulatio ſit maioꝛ ali
18· Gt in tempoꝛe illo ſaluabitur populꝰ tuus
c om̃is em ſaluatio coꝛpoꝛalis vel ſpualis ꝓ
cedit ex oꝛdinatõne dei· et multi de bis q̊ doꝛ
miunt m puluere terre ouigilabunt iiſti ſunt q̃ᷓ
m terrenoꝝ cupiditate ſunt conſopiti qn aliq
euigilaut quando terrenoꝝ vanitates conſide
rant ·et fic ab eoꝝ ĩmoderata concupiſcentia re
trabunt?ideo ſubdit alij in vitã eternã c qui
aũt docti fuerintnon ſolu ad vitã ꝗpꝛiaʒ Diri
gedã ſed etiã alioꝝ per ſanã doctrina. qñ ſple

doꝛ hrmamenti qui ſimt maionis meriti qᷓ uli

2c· In hoc capło pm ſenſum liceralẽ

Set nuchael princepſ magnuſ
2c.· Secundũ literalẽ ſenſum ag it

s

lceret
lonig
urauit 1
r)
latſad⸗
gpſited
Der
ſof⸗
everoy,
ranſges⸗
ſtiniher
egean
Pechtat⸗
Vrguen
e
ſüpert
duple
rinie
tomnmg
cui
rter
dtoe
poſt,

onſar⸗
nu
nagi
eecbie
genune
Onean
ntioq
ntell⸗
tmnter/
Ainter
tbono
tiot
peote
opo⸗
datp
fiut
ercke
t ee⸗

en

ſnt
1
ns
p
dor
ſ
i
ſde
e
i
i
l

—

—

um et ex
Venter et gemttalia ſunt membꝛa apinqua er
er vicinitate mebꝛoꝝ deſignat᷑ vcinitas vicio
rum Igit bel vel deum ventrẽ oolunt guloſi
luxurioſi ſicut dicit᷑ phił nj ca. Quopꝝ deus ven

quu dirigunt alos ad bonum per exemplum
vite kane tantum
Rat vir habitans mbabilone.
Qapitulum iſtud ⁊ ſequẽs nõ ſunt
de canone ̊ q; non fſacumt libꝛum
per ſe diſtictum · deo non expecto
ponere eoꝝ moꝛalitatẽ cuũ moꝛalitate libꝛoꝝ qᷓ
non ſunt de canone quoꝝ moꝛalitatẽ intendo

ponere in opis huuis ſine ic aũt iſton duo⸗

rum capituloꝝ moꝛaltatẽ intendo ponẽ ſatis
bꝛeuem · In hoc aut capło ip̃ᷣius ſuſanne fła po
nitur accuſatio.St in caſu ſimil accuſatio habʒ
aliquã veritatis apparentiã ex duob· pꝛimum
eſt no bilitas generis que dat aliquando auda

ciam male agendi ſcm eſt venuſtas coꝛpoꝛis
que alios allicit ad concupiſcentiã muleꝝ. ⁊ dif

ſicile cuſtoditur quod a pluribo impugnat.ſed

pnmũ excluditur quãdo cum nobiltate gene⸗
ris cõcurrit nobilitas virtutis et ſic cõtigit in
ſuſanna· qꝛ fuit de tribu regia·ſ. de tribu iuda.

ſicut dicit infra· i non ſilia inda ſuſtinuit imq̃
ta tem veſtrã fuit etiã nobilis moꝛibo.ideo dꝛ
de ea· parentes aũt nlius cum eſſent iuſti eru
dierant fillam ſuã ſᷣm legem moyſñ /· Secundũ
aũt excludit᷑ quãdo dei timoꝛe venuſtas coꝛpo
ris toboꝛat᷑ ſcut fiut in ſuſanna de qua dicitur

pulcra nims ettimentẽ deum mtĩ ꝙ mag

voluit meurꝛere moꝛtis iudicuiz qʒ offendere

deum ſuũ d · Welius eſt mibi abſq; ope mci

dere in manus veſtras q́; peccare in cõſpectu
domim. · QUirca teſtes duo ſunt attendenda
ſeʒ eoꝝ condicio et exammnatõ Quantu ad pꝛi:

mum obſeruandu eſt quatucunq; ſint ſenes
eate · iudices autoꝛĩtate ſacerdotes officij ſan⸗
Qitate ſiẽ contigit in caſuſuſanne:tñ ũ eis aſ

ſentiendũ ſine debita exammatõne aliter poſſz
erroꝛ magnus contingere· ſcut contigit mſ u
ſanne ⁊demnatõne Circa ſedðᷣm Kʒ exammatio

nem teſtium obſeruandũ eſt ꝙ ſeparentur ne

muicem falſum cõſingantſicut daniel ſecit te⸗

ſtes contra ſuſannã abmuicem ſepari et ꝙ icre —

pentur vł terreant᷑ vt ſic concuſſi veritate ſa

lius recognoſcãt et ꝙ interroget᷑ vt vdeatur

ſi deuiẽt · ſic de falftate repꝛehbenſi iuſte puni
antur · ut liberet᷑ innocẽs:et maliterreant᷑ ſicut

ꝓceſſum fuit in liberatõe ſuanne

NRat quoqʒ ydolum nommme beil

— us viuens colebat᷑ eo ꝙ multa co
medere credebat ſigniſicat᷑ gule vi
ſequenti luxurie dicit em̃ hiero?.

⁊c· Per ſud ydolum quod vt de

ter eſt et glona in MRuhone coꝝ qui terrena ſa

piunt.t de cultu ituis dei dicit bernhardus.

Dis ſolent templa ↄſtrui altaria erigi · miſtri

ad ſeruiendũ deputari ĩmolari pecudes thu
ra cremarideo ventri templuũ eſt coquina· al
tare menſa:mmiſtri coquinarijimmolate pecu
des cocte carnes.fumus incenſoꝛu odoꝛ ſapo
rum · Qultoꝛes aut belis dep̃henũ ſuerunt peꝛ
ſapientiam danielis.ſiẽ dici᷑ ĩfra animaduer
te cuiꝰ veſtigia ſunt hec ⁊ c· ⁊ ſic fſuerunt puni
ti moꝛte ſiẽ ibi dicit· Occidit igit᷑ illos ⁊c da
niel autem interp̃ᷣtat᷑ iudiciũ dei · ⁊ ſic p eins fa

ctum ſigniſicat᷑ ꝙ cultoꝛes ventris ſcʒ guloſi ⁊

luxurioſ per dei iudicium 2demnabuntur et
gne gehenne tradent᷑· St erat dꝛaco magnꝰ
m loco ilo per dꝛacone de quo dicit aug? in
ſermone quodaʒ leo apte raſcit᷑· dꝛaco occulte
inſidiatur.fraus et malicia deſgnat᷑et idᷣo dꝛa
conem colunt iln qui pꝑ fraudẽ ⁊ maliciã verita
tem ſubuertẽ querũt cuiuſmodi ſunt ðᷣtracto

res adulatoꝛes aduocati cupidi ⁊ iudices miqᷓ

et Aſimiles · per ſapientiã aut danielis dꝛaco fu
it interfectus ſicut dicit᷑ infra· fecitq; maſſas
et dedit ĩ os dꝛaconis ⁊ diruptus eſt dꝛaco .

lſic p dei iidicin ↄdemnat᷑ eterne moꝛtis frauſ

et malicia pdictoꝝ· Grat aut abacucapheta in
iudea abacuc aũt interpᷣtat᷑ foꝛtis luctatoꝛ. et

ſigmiſicat hominẽ ſapientẽ rõne ꝗphetie 2 con⸗

ſtantem ꝓ defenſione iuſticie rõne interpᷣtatõ

nis · et ſẽ abacuc conſolatus ſuit danielẽ miſſuʒ

in lacum miuſte.ſic iſte ⁊ſolari nitit᷑ omnem qͥ
muiſte patitur · Poeꝛro angelus dommni relli
tuit abacuc conſeſtim in loco ſuo peꝛ quod ſi
Sniſicatur ꝙ deſenſoꝛ iiſticiei oppꝛeſſoꝝ conſo

latoꝛ angelico miſterio ad locum ſibi paratum
m empreo deducet᷑ quod nob cedat ꝛc
Syvypplicit damel propheta

Erbum qiod actus eſt ad
Ozee c. Sequitur.Gt dixie
dommus ad ozee vade ſu
me tibi vxoreʒ fornxari
am et fac tibi filios forni
cationuz Der oſeegphetã q̃

dDdeoe mandato dommi accepit vxoꝛem gentileʒ
et euis ſñilios adoptauit ſigniſicat᷑ bomò bonuſ
