euis pꝑ enoch ⁊ belyam · Maledixiſti ſceptris
euis ·id eſt regiba ſibi adherentib· venientiba⸗

vt turbo · impetuoſe ad deſtructõnem eccie

Exultatio eoꝛũ ⁊c ym illud ꝓuerbioꝛũ letan

tur cũ malefecerint · Viã feciſti in mari · huiꝰ
mundi · equis tuis ·id eſt · antichꝛiſto et ſeq̃ci
bus ſuis qui erunt ſcut equꝰet mulus: dicunt
aut equi dei q; diſcurrent ex eius permiſſione
Li luto aquarũ multaruũ .id eſt. carnaliũ fedi
tatum quas antichꝛiſtus cu ſuis exercebit·
Rudiui ⁊c · Multi nanq; chꝛiſtiani audiẽtes
acerbitate pſecutõnis antichꝛiſti et timentes ðᷣ
Apꝛia fragilitate· moꝛi p̃eligerent ante dictam
tribulatõne ne deſiceret in ea · Rt ſic dicit᷑ ĩ eoꝛũ
pſona. Rudiui futurũ antichꝛiſtũ· et cõtur
batns eſt venter meꝰ id eſt.coꝛ meun pᷣ hoꝛro
re · et 2tremuerũt labia mea nõ potentia lo
qui p timoꝛe · Ingrediat᷑ putredo ⁊c· id eſt·
vtinã ſim moꝛtuus anteqᷓ; veniat antichꝛſtus

let requieſcã in die tribulatõis ſ·in ſepulcro

qñ erit antichꝛiſti tribulatio· et aſcenda ad po
pulu accinctũ noſtrũ /id eſt ſocietateʒ ſancto
rum m coꝛpe et aĩa poſt iudiciũ· ⁊ qm tũc ceſſa
bit Seneratõ ſequit᷑· Eicus em̃ non floꝛebit

X.··et ſu bdit᷑ ſanctoꝝ vita cũ · dicit· G 80 autẽ

in dño gaudebo c et patet ſententia.
Svx plicit abacuc propheta

Encipit ſophonias pro pbeta. H

êESrbuz dommi quod factuz
eſt ad ſoppomam ꝛ ꝛ.
qui pᷣmo cõmmat᷑ peccatoꝛibꝰ
generaliter di· Congrgans
congregabo omnmia 20c· Der
nme rõne abutentez mtel
liguntur cõtentioſi·j· coꝝ · iij· cũ zelus et Sten
tio ſit inter vos nonne homines eſtis ⁊ im ho
minẽ ambulatis Der pecus voluptuoſi ſigmii
cantur · vnde · · eth. vita voluptuoſa vita pecu⸗
dũ appellatur. Der volatilia vanigloꝛion qui

petunt alta· Der piſces maris quoꝛuʒ maioꝛes

deuoꝛt minoꝛes ſigniſcant bormmcide et rapto
tes et omnes iſti cõgregabunt᷑ in iudicio vt cõ5
congregatõne vni faſcis in lacu: daudentur
bi mn carceꝛe · Et extendã ·lic aꝓpheta comi
natur peccatoꝛb ſpecialite: 1 mo ſacerdotilo

cũ dicit᷑ · Et extendã manũ meã ad pumẽdu

lee diſpergam de loco iſto reliquias baal peꝛ
aal qui deuoꝛatoꝛ inteꝛp̃tat gula ſigniſicat. p

reliquias eius luxuria:q; ſemen coitus eſt de

ſupf luo alimeti · Tdo diat hbieroꝰ.Venter ⁊ ge
nitalia ſunt membꝛa apinqua. et ex vicintate
membꝛoꝝ deſignat vicimnitas dicioꝛum et no
mma edituoꝛũ cũ ſacerdotibus jeditui dicunk
quaſi tuentes edemet ideo ſigniſicant caupo:
nes et lenones qᷓ pᷣbent edeʒ guloſs ⁊ lururio
ſis · p lacerdotes intelligunt᷑ mediatoꝛes ⁊ me-

diatrices ſoꝛnicarie cõmunionis et eos qui

adoꝛant ſuper tecta muutiã celi Fiſti ſunt vam

gloꝛioſi ſemp tendentes ad ſupioꝛa· et qui iu
rant in dno łiſti ſunt falſi et duplices dua bus
vijs ingredietes· et qui auertunt᷑ de poſt ter
Sum dm jiſti ſunt apoſtate a ſide vel relgiõe
(t erit in die . Mic cõmmat᷑ pᷣncipibb mũ:
di p quos ſigniſcant᷑ ſpũs maligni qui dicunt᷑
pncipes et poteſtates eph· vj. ca. St erit ĩ die
hoſtie dñi /·Mec dies paraſceue põt dici qua
chꝛiſtus fuit immolatꝰ.qui bene ſuit hoſtia do
mim. Viñtabo ſup pᷣncipes ·ſcʒ tenebꝛarũ qui
tũc fuerunt debellati· et ſup ſilios regis ·ſcʒ
ererni qui tüc de limbo fuerut lberati · et ſup
omnes qui induti ſunt veſte peregrina /i alie
nati a ſide chꝛiſtiana. et viſtabo ſup omnẽ qui
arrogant᷑ ingredit᷑ ſup limẽ ſcʒ eccłie intruſꝰ
p potentiã ſecularẽ ð quiba ſubdit · qui cõplẽt

domum dñ dei ſui miq̃tate q; male ĩtrãt et

peſſime gubernant et qm dolent boni de mak
ſubdit · Et erit in die illa vox a poꝛta piſciũ ·

ſic nomiata· eo ꝙ erat verſus mare et ideo ig⸗

ficat amaritudmẽe doloꝛis. et vlulatus a ſecu⸗
da c q; qnto mala reiterant᷑ et multiplicant?᷑
tanto magis doloꝛ auget᷑. Vulate habita toᷣſ
pile ·/·id eſt· ta beene · Vnð verſus Eſt pila pes
pontis pila luduspila taberna. Der iſtos ſig
ſicant᷑ ebꝛioſ quibo niſ peniteant rebuat᷑ pena
mferni. Conticuit omĩs ꝓpłus chanaan 2c qᷓ
interpᷣtat᷑ mercatio.idðo p hoc ſignificant᷑ ſymo
maci quii nõ habent coꝛa deo frontẽ loquendi.
diſperierũt omnes inuoluti argento ſcʒ ma

le acquiſito ſcrutaboꝛ hieruſalẽ ĩ lucernis ⁊c ·

nuda et apta ſunt oĩa dei ocuł. ꝓpt qð nullu
bonũ remanebit irremueratũ nec malũ aliq ð
impunitu · et mſitabo ſup viros dehxos in ſe
cibus ſuis id eſt obſtinatos in malis· qui di

cunt in coꝛdib ſius nõ ſaciet dñs ⁊e· . crxedun t
em̃ ꝙ dei ꝓpuidentia ſe nõ extendat ad hec in/ſe
rioꝛa· ideo ſubdit eoꝝ pena et pᷣmo tpalis cuz
dicit· Et erit foꝛtitudo eon m direptõem · Ct
ſecudo eterna eũ dicit᷑ · Tuxta ẽ dies dñi c i.
⁊denatõnis eterne que ſit pticulariter ĩ moꝛte
cuiuſlibet· et ſet generaliter in iudicio generali
t acerbitas pene cũ ſubdi᷑. dies ila dies ire
c·vſq; ad ſmẽ capituli. Craſpitar pötluere

de lacili àCRA.

ta tur ⁊ viuat.ideo dicit· onueni

diam implonandã ges ñ amabilis] d ẽ pec

eatrix · Puſ qᷓB pariat uiſſio .id eſtanteq; pena
vobis debita ponat᷑ in effectu. Sed qꝛ cum dei
miſericoꝛdia ſemp currit eius iuſticia ideo ſeqẽ
Querite iuſtu querite manſuetũ d e con
dentes de dei miſericoꝛdia ſimul timeatis eiꝰ
uiſticiã· 2tra illos qui ſemp cogitãt de dei mnſe
ricoꝛdia · tin et ſic lietius declmãt ad peccatuz

Onuemte OQm̃ de? nõ vult moꝛ
tem peccatoꝛis ſed vt magis Zuer

te 1 cõgregammi ſad dei miſericoꝛ . .

Quia gaʒa ⁊c]· Mic p̃dicitur pm hteralem

ſenſuz deſtructio terre philutinon. Moꝛaliter

aũt per philiſteã que potõne cades mmterpꝛeta
tur· ebꝛietaſ bene ſigficatur ad quã ſequitur de
ſtructio foꝛtitudinis coꝛpalis. Hꝛouerbᷣ·xxiij·
Qui ve cuiꝰpatri ve cui rixe· cui ſouee · cui ſine

cauſa vulnera ·cui ſuffoſſo oculoꝝ nonne bis qᷓ

cõmoꝛant᷑ in vmo ⁊ ſtudent calicib epotãdis

Gt hoc ſigſicatur per deſt ructione gaʒe·ꝗqᷓ foꝛ:

titudo interpᷣtatur· Item ad ebꝛietatem ſequit
hebetatio diſcretõnis que ſigficatur cum ſubdi
tur · et abſcalon in deßtum · nam abſcalon int
pꝛetatur ponderatioactus aut humam debet
diſc retõnis iudicio ponderari . Item p ebꝛieta
tem deſtruitur anncicia caritatis ·ij· beſoꝛe. iij ·
et nõ memmerũut cum biberit amiciciam nec
fraternitate h poſt nõ modicuʒ ſumũt gladios

St hoc ſignificatur per deſtructõnem aʒoti · cu

ðe · Rzotu in meridie eijciam]· nam 2muniter
circa meridiẽ imncurrunt hoĩñes ebꝛietatẽ Fteʒ p
ebꝛietatẽ ſuit᷑ ſba coꝛpał. Scãi xix · Operariꝰ
ebꝛioſus non ditabitur et hoc ſignificatur cuʒ
ðꝛ · St acharon eradicabitur acharon em̃ pa:
ſcua gregis interp̃ᷣtatur· et 2uenit ſſſtantie tẽ
poꝛali per quã omma ad victu pertmentia ha
bent᷑ · Audun oppꝛobꝛuim moab c · bic ðſeri

bitur deſtructio quattuo: gentin:· DHeimi ſunt

moabite ·qᷓ interpᷣtatur ex patre ideo ſignificaãt
blaſphemos qiub ðr ioh.viij· Vos ex predya
bolo eſtis· Secundi ſunt amonite.ꝗqᷓ mterpꝛetã
tur ppłi dolon· ideo ſigmiſicat muidos ꝗᷓ dolẽt
de bonis alioꝝ· Tercij ſunt ethyopesqui tene
bꝛoſi interpᷣtantur et Deo ſignificat hereticos
q̃ tenebꝛis erroꝝ obſuſcãtur. Quarti ſunt aſſy-
rij ꝗᷓ interp̃tantur facture vigilantes ido ſign
ficant latrones qᷓ ð nocte vigilãt ad malefacie
dum ſti vo quattuoꝛ hommũ modi ſunt p di.

uinũ uidiciũ niſ pemiteãt eternałr 2dẽnandi ·

Eprouocatrix ⁊c /· Superius ſlo
pbonias qꝗphetauit iudeis aduerſa
NB aphetat eig ꝓſpera 1 exponitur
Luer de pſperitate eon m reditu
de babilonica captiuitate. Cgo aut ondi in ex.
poſtõne mea licerali ꝙ nõ poteſt ſic zuemeni
exponi ĩ de ꝓſperitate ſpuali futᷣa tpe cheuſti

et ſic labr expoſui:qᷓ quida expoſitio nõ ſoluli
teralis e ſ̊ et ſpuał reſpectu aliaꝝ pter qð de

alia ptranſeo ad pns

ciPa Seus propheta,. ) CN. 4.
NQNanno ſecundo darn re⸗

Zis 2c.]· Sequitur. Popu
us iſte dicit nondum ve
mnit tempus domus domi
mn edificande 2 cMrophetat
a lfaʒ 2tra eos ꝗ; negligebat

c /

opus domus din 1de ꝗpꝛijs negocijſ erãt val
de ſoliciti · p q̊s miſtice ligniſicant᷑ illi plati q ðD
ſpuali edincio ecce qð fit per ſanaʒ doctrinã et

bona vitã parũ curant ⁊ de leuandis pecumjs
magnã ſolcitudinẽ hnt· Sed qm aliq̃ doctrine
et pᷣdicatõni ĩtendut ſolicite pᷣncipaliter ꝓpter
qſtum vel famã hoĩm.iðo ipᷣis ðꝛ. Semiaſtis

multũ ⁊ intuliſtis paruʒ q; cupiditas ⁊ vana

Sloꝛn abſtulerũt fructu· comediſtis ⁊ non
eſtis ſaciatimcoꝛpando vobis curioſa audi:
toꝛib placida q̃ mentẽ nõ reficiut h famelicam

relmquũt eo ꝙ talis ſcia inflat ⁊ non ediſicat ·

Lbibiſtis 2 nõ eſtis mebꝛiati.·naʒ aqᷓ ſapie ter
rene ſitiʒ nõ ſedat h magis augmetat. operui

ſtis vos verbon curioſtate et nõ eſtis cale

facti caritate. Etc qᷓ 2greganit merces id e.

opa bona de genere· miſit eas in ſaccũ . Pt
deſectum mtentõnis recte iec dicit dns

Mic inducit ad ſpuale edificin domus dei . di·

HDonite coꝛda vra ſup vias veſtras ad dei

opa dirigendo·a ſubdit modu d. Aſcẽdite m
montẽ ·.ſ.pfectõnis vite. poꝛtate lignaid ẽ

ſacra vᷣba exempla ad ediñcin eccie et acce

ptabilis mihi erit .ſ ediſca tõ vra. Et reüutit ad
argueð negligentiã pſtmã d· Reſpexiſtis ad

amplius ecce factu eſt mi? ꝛc jet eſt eadeʒ

ſma cum illa que poſita eſt pte pᷣcedenti· Rt ſub

dit pena cum dðe· Pꝛopter h̊ ſup vos ꝓhibiti

ſunt celi c nangeli q̃ ſunt ciues celi retraxe⸗

runt a vobis auxiliũ ſuũ· ſicut hiere . lj. dꝛ in p:
Dna angeloꝝ. Qurauim babilone 2 non eſt
curata derelinquamꝰ ea et tra ꝓhibita eſt ne
daret germẽ ſuũ p terrã ſigficant laci terre
nis intenti ·pi vo freqᷓnter retrabunt᷑ a bono-
AIpter maliciã clexi · ¶St vocaui ſiccitate ſup trã
X··qd· ꝗpter h̊ venit defectus deuotõnis in
puis mediocrib ⁊ magris St audunt 3020
babel c] Der h̊ aũt ꝙ pnceps ⁊ pontifex· pꝛi
mo acquieuerut monitõni ꝗphete 1 alij conſe
Inter vt hie dicit oñdit ꝙ qn pncipes 1 pati

onu opus. alij de facili eos ſequu? i5
ciebat opꝰ ĩ domo dni) QK. 1.
IANleptimo menſe In boc capło
bm ſenſum lxalem deſcribi pfect?
ediſicatõniſ domus dei p ʒoꝛobabel
et ſocios eius· Miſtice vo ſigſicatu:

Pfectus eccie p chꝛiſtũ q vocat᷑ ʒoꝛobabel in ſ
ne huius capłi·I p chꝛiſti diſcipulos. Qirca qð
eiendu ꝙ
ſigniſicauit ſynagogã cuiꝰ legiſlatoꝛ fuit moy
ſes ſcdᷣa vo domua ediſicata p ʒo20 bab ſigſi

domus pᷣma edificata p ſalomoneʒ

RHZ cat ecciam· cuiꝰlegiſlatoꝛ eſt xpc· ꝗpter qð ecca
dDiggnioꝛ eſt ſynagoga qʒto xpc dignio e mon
ſe· St ̊ declarat apłs heb i· Amplioꝛia enim

gSke iſte p̃ moyſe dignus habitꝰ eſt ⁊c.· e deo

de aduencu eius ſubdit. dhuc vnũ modicuʒ

Set mouebo celũ et terꝛa c q fuit adipletũ
ſoꝛbis delcriptoe iminete chꝛiſti natuntate .i

pꝛopter quod ptranſeo

ſubdit · et veniet deſderatus cunctis gontib⸗

et implebo domũ iſtã gła·qð fuit impletum

qñ xpᷣc ſuit oblatus ĩ ea et ſic mõ implet᷑ eccia
quotidie p oblatõem chꝛ iſti in ſacrameto euca
riſtie · Meũu eſt argentũ et meu eſt aun ⁊c· p

auu ſapientia p argentu eloquentia deſignat ·
quibus oꝛnata fuit eccłia in ſui pᷣncipio quan

do ſpũᷣſſanctꝰ deſcendit in ſigno viſbili ſuper

centu viginti credentes replens eos auro ſapi
entie ⁊ argento eloquetie mtm ꝙ intelligebat

ſacras ſcripturas lucide·⁊ loquebant᷑ omi ydio

mate. vt habet᷑ act. ij deo ſ boit᷑ · Magna erit

gęła domus iſtiꝰ /.i.eccłie.· St ĩ loco iſto dabo

pace .apter qð chꝛiſto nato pacẽ iſtam angeli
clamauerũt dicentes gła in altiſſinns deo 1 m
terra pax homib bone voluntatis in terroga

ſacerdotes legem ⁊c · Mic pᷣm ſenſum lralem

ponit᷑ interrogatõ ⁊ duplex rñſio ad oñdendũ
nulla oblatõ facta extra domũ edificatã per
z300babel eet deo accepta· idðo ſequit ⁊ omnia
que obtulerĩt ibi Stammata erut. p h autẽ ſi
Snifſicat᷑ ꝙ omiĩs oblatõ extra eccłiam chꝛiſti ſa

cta coꝛã deo ẽ ĩmunda cuiuſmodi ẽ oblatõ inſi

deliu 1 hereticoꝝ · h oblatio intra chꝛiſti eccłiaʒ

facta p ſidẽ caritate foꝛmatã eſt deo accepta õ

cludit᷑ poſtea. ex die iſta bñdicã . Renduum

huius capituli intelligi ad literam de chꝛiſto
Sxplicit ag geus propheta-
Incipit zacharias propheta ·

N menſe octauo ꝛc ·. In
capitło ponunt᷑ due vimones.
Pꝛima p̃ᷣmiſſs quibuſdã pꝛe
armbulis incipit ibi. Vidi peꝛ
noc tẽ ⁊ ecce vixiangelꝰ in
ſpecie wiri p que nuiſtice ſigni
atur chꝛiſt? qᷓ dicit᷑ magni aſilij angel? eſae

y bmn tranſlatõem lxx vli luẽ dicit᷑ vr poces
m ope ⁊ mone· aſcendes ſup equu rufuʒ . m
hbebᷣo het᷑ rubeũ igit᷑ p equũ rubeũ ſigſicat᷑ coꝛ .B

pus chꝛiſti in ſuo ſanguine rubꝛicatuʒ. et pe

ſtabat mnt mirteta qᷓ erant in ꝓfundo mter
ſanctos patres ad quos deſcendit in limbo et
tranſtulit ad celeſtia: et poſt eu equi ruſ he
bꝛeus habet rubei . varij 1 albi ð quib dicit
poſtea· iſti ſunt quos miñt dñs vt pambulet
terrã .iõ p itos ſignificant᷑ apłi alijqʒ diſcipu
li quos miſit dns ad pdicanduʒ p oꝛbe vniuer
ſum vt habet᷑ mach. vlt· Suntes docete omes
Zentes ꝛc. Rt act. j. Sritis mibi teſtes m hrym
et in om indea ⁊ ſamaria ⁊ vſqʒ ad vltimu ter⸗
re · Iſtoꝝ aut ſic niſſoꝝ aliqui fueruũt p marti
rium ſuo ſanguine rubꝛicati apter quod ſigni
ſicãt᷑ p equos rubeos. Alij vero varijs ſpuſſan
Cti donis decoꝛati et ſigſicantur p eq̊s varios
Alij vero candoꝛe vᷣgmitatis dealbatiet ſigni
ſicantur peq̊s albos tn iſtoꝝ aut pſonis ſboi

filij ſuu ip̃

Perambulauimꝰ terrã exequentes p̃dicatõ
nem . ⁊ ecce omĩs terra habitat᷑ et quieſcit·ſB
cultu vmꝰ dei diuerſimode tñ . nã ydolatria ceſ⸗
ſauit ꝑ oꝛbẽ exceptis paucis barbaris m aqui⸗
lone habitantiv Secũda viſio ponit᷑ hic · ðt
leuaui oculos meos et vidi et ecce qᷓttuoꝛ coꝛ⸗
nua p que miſtice ſgniſicãt᷑ qttuoꝛ impugnã
tia moꝛalẽ hrym q̃ eſt rõnalis aĩa .Hꝛimu aute
eſt delectatio pꝛaua mulcẽs animu. Scõm eſt
Aſenſus in pctin· Terciũ opis executio Quarx
tũ ſuetudo· Mec aut qᷓ̃ttuoꝛ impugnat ammã
et ducũt eã captiuã St ondit mihbi dñs q̃ttuoꝛ
fabꝛos .de q̃b ſubdit᷑· vt deijciat coꝛnua per
iſtos fabꝛos coꝛnua deijcientes ſigniſicant᷑ pdi
catõnes ad q́s opoꝛtʒ q̃ttuoꝛ ↄcurrere.ſẽ ĩ coꝛ
poꝛali fabꝛicatõne·ad quã requirũt᷑ artifex· ma
teria duraignis ⁊ malleꝰ artifex eſt p̃dicatoꝛ.
materia dura peccatoꝛ: malleꝰ aũt verbu diui
nu.qð eſt malleus ↄterens petras vt dicit hiᷣ.

xxiij ignis aũt e ſpuſſanct? q̃ mollificat coꝛda

tur coenua p̃ᷣdicta )¶ . 1II
Tleuaui oculos meos et vidi
et ecce vir et m manu euus fu⸗
niculus menſorum ⁊c· Capłm
ſtud exponũt hebꝛei et catholici cõ
er ad literã ð ediſicio domꝰ dei p zoꝛo ba
bel et euis ſocios edificate in reditu captiuita
tis babilonice ego auũt expoſui ad literã de ſpi
rituali ediſcatõne eccłie p chaiſtũ ꝗpt qð ð alia

dura· Iſtis aut in pdicatõe ⁊currentibo deijciuũ

ſpũali expoſitõne ptranſeo.⁊ q;ꝛ mihi nõ occur

elioꝛ hic ponenda · CX.
Toſteẽdit mihi dommus ſacer
dotem magnum ⁊c /· Ad literaʒ
iſte fuit ieſus filꝰ ioſedech q̃ fuit bo
ne vite · negligens in regimme · q⸗
ſciente acceperunt vxoꝛes alienige
nas· ꝗpt qð imputatũ fuit ſibi in pctm̃. nã hoc
erat 2t᷑ dune les pceptũ exo· xxxnij git᷑ p itũ
ſignificat᷑ pᷣlatꝰ bone vite h negligens in ſubdi
toꝛũ correptõe:apter qð pcta qᷓ p ſuã negligẽ
tiam cõmittunt᷑ ſibi imputant᷑· Vnde hieromi

rit alia m

mus diẽ de hely q̃ imilit fuit negligẽs· In coꝛ

rectõne hilioꝝ hely ꝓ miqᷓ̃tate ſinoꝝ ſuoꝝ dã
natus eſt coꝛripuit quidẽ eos ſ̊ lenitate patriſ
nõ aũt autoꝛitate pontiſicis &t G̊ notat᷑ ð iſto
cu dꝛeit et ieſus erat indutꝰ veſtibo ſoꝛdidia·
Sed q; ieſus iſte coꝛrectõeʒ adhibuit ad moni
tõnem heſdꝛe · iõ ſeqt Rulerte ſoꝛdida velſtim̃
ta ab eo et p hoc ſignificat ꝙ pᷣlatꝰ bone vite
ſi fuerit bene coꝛrect“ defectibo negligentie ve
ſtim̃ta recupat vtutis gre. cũ B̊ ꝓnuttit᷑ ſibi

Ditectio diuja et ãgeloꝝ cuſtodia cñ dici?. St

angel dñi ſtabat et ↄteſtabat᷑ ⁊c et patet ſen
tentia. Audi leſus ſacerdos magne C ·· p hoc
oñdit ꝙ bonus pᷣat p ieſum ſigniſicatꝰ habeꝛe
debz amicos et familiares qᷓ ſunt viri poꝛtẽden
tes i: aliq̃d ĩ longũ expectãtes et tales ſunt ill

qui nõ ponunt ſinẽ ſuũ in bonis pñtibet tran

ſitoꝛijs ̊ in futuris et etermis · Rcce em̃ addu:
cã ⁊cτ ]lic ad lr̃am ponitur reuelatio de aduz

tu chꝛiſti pmo· ꝗpt᷑ qð de alia expõne ptnſeo

Treuerſus eſt angelus ⁊c·Se
quitur· Vidi et ecce candela
brum aureum totum .Per qð
ſigniſicatur vłis eccia ⁊ etiã quelibʒ
catheðꝛab· Apoc.j.Septẽ candelabꝛa aurea ſe⸗
ptẽ eccie ſunt. St lampas erus i lampades· q;
ponitur ſingulare ꝓ plurahſicut exo· vnj veit
muſca giuſſimai · muſcaꝝ młtitudo· dt põitur

Hlampas ꝓ ſede lucerne· et iõ ſicut erãt ſeptem

lucerne · ita ſeptẽ lãpades per q̃s ſigficatur vni
uerſitas doctoꝝ⁊ pᷣdicatoꝝ eccie·q̃ non docẽt

vb p̃dicant ꝗpter q̃ſtũ vł laudis huane applau⸗

ſum ·h̊ ꝗpter honoꝛẽ dei et ſalutẽ amiman et ð
iſtis ſedib lucernan ðꝛ·/ Anima iulti ſedes elt
ſapientie · et ſeptẽ lucerne per q̃s ſigficantur

vij · vtutes tres theologice et q̃ttuoꝛ cardĩales

et ſepte infuſoꝛia in lucernis per q̃ ſigficãtur
ſepte dona ſpũſſancti et iſta ſunt m doctoꝛib⸗

et pᷣdicatoꝛibe bonis · et due oliue ſup illud p

q̊s ſigniſcaãtur dilectio dei et ꝓximn ·q debʒ eſſe
in pᷣdicatoꝛib·qð dñs deſigna uit luce · x· qñ mi
ſit diſcipłos binos ad pᷣdicandũ:qð exponens

gSreg diẽ Bmos g diſcipłos mittit in pdicatõʒ
vt per ̊ tacitꝰ imnuat ꝙ qᷓ erga alteꝝ caritateʒ

nõ hʒ pᷣdicatõnis offm nullatenꝰſuſcipere debʒ
St rndi ad angelũ ·⁊c· ab ̊ loco vſq; in fineʒ

caphi ponit᷑ expõ literał dẽe viſonis ego aute

in opere nõ ago de expõne literali. h tĩ de
miſtica vł moꝛaliet ego iã ſp̃am poſui vt patʒ
et õ pertnſeo · CQK. NV
Econuerſus ſum ⁊c· Sequitur.
Gt ecce volumen volans.
NHer qð ſigſicat᷑ ſacra ſcripta q̃ mõ

mõ de vicijs · modo ð p̃ᷣmijs mõ
de ſupplieijs · qñn volãs de vno ad aliud. longi⸗
tudo eiꝰ xx · cubitoꝝ ⁊ latitudo eiusx· cubito:

rum p longitudinẽ veꝛo vita ſuta que eterna

eſt ſigniſcat᷑ p latitudineʒ vo vita pñs q tẽpo⸗

ralis eſt et qeQ ꝓ ope vᷣtuoſo vł vicioſo qð tem

alit enſit pꝛemiũ vł pena ꝓtendit meternum

It qm̃ in ea bndicunt᷑ ad implentes eã ⁊ inſgre

dientes maledicunt᷑ qᷓ̃ ſunt młto pluꝛes pᷣm qð
de ecẽ·j·ſtultoꝝ inſimitꝰ eſt nùs ⁊ mat vij la
ta eſt via ⁊ ſpacioſa eſt poꝛta qᷓ ducit ad pditõ
nem 1 multi mmtrãt p ea:iðo ſubdi?.· Mece ma

ledictio qᷓ egrediet ſup ſaeiẽ om̃is terre id ẽ.

omis viuẽtis in terrems cupiditatib· ideo ſub

dit q; om̃is fur c Eypmit àt punitõnẽ fur
ti et puirij qᷓ Smunius accidut miter hoĩes2

deſ gnat᷑ alioꝝn punitio peccaton· Lt egre
ſus eſt q loquebat᷑ in me ⁊c ſequit᷑· t ait hec

eſt amphoaa egrediẽs p amphoꝛã que habet

loquit᷑ de diuims modo de huanis
mõ de vᷣtuti

dt

S.—= —

os latũ et apertũ:ſigniſicat᷑ gula ·ideo ſubditur ·
Mic eſt oculus eoꝝ ⁊c na om̃es oculũ habẽt
ad cibu ⁊ ad potũ · Et ecce mulier vna ſedẽs
medio amphoꝛe ·per quã ſigniſcat᷑ luxuria·q
venter et geitalia mẽbꝛa ſunt vicmaet ex vici
nitate membꝛoꝝdeſignat᷑ ꝓpmq̃tas vicioꝛuʒ.
Et dixit h eſt impietas nã ĩmundicia luxurie
et gule repugnat diumo cultui q̃ pietas noĩat᷑
miſit maſſam plumbeã in os eiꝰp quã ſigſi
cat᷑ fłitas q̃ luxurie eſt ãnexa · ¶St ecce due mu

heres cp qᷓs ſigſcat᷑ copia tpaliũ litas ad

libitũ qᷓ gulſã etluxuriã poꝛtant pꝑ mundũ.

CK. V.
Tconuerſus ſum ⁊c ·.·Sequitur
t ecce quattuor quadrige.

öPer ãs miſtice qᷓ̃ttuoꝛ euangelia ð
Vsggnant᷑ et ꝑ equos euãgelij pᷣdica
toꝛes q̃ dicut᷑ egredi de medio duoꝝ mõtiũ · j.

de ſtudio dingenti duoꝝ teſtamenton · ⁊1 mõ

tes erei p qð ſi gniſicat᷑ ſtabiutas ⁊ ſonoꝛitas
vtruiſq; teſtamæeti. In qdꝛiga pᷣma equi ruſ·

mi hebꝛeo habet᷑ rubei·p quos ſigniſicant᷑ p̃dica

toꝛes euagelij tẽpoꝛibo pmituue eccie qᷓp maio
ri pte fünt p martiriũ ſuo ſangne rubꝛicati · in

q̃daga ſcdᷣa eq̃ nigri p q̊s ſigſcant᷑ poicatoes

euãgelij tanq; malenci reputati et ſic in fama ð
nigrati · et in exiliũ depoꝛtati in qᷓdꝛiga tercia

equi albi p quos ſigſcant᷑ pdicatoꝛes tempe
pacis puritate metis ⁊ coꝛpis dealbati: in qua

dꝛiga qrta eqᷓ varij ⁊ foꝛtes ]. p qͥs ſigmifican ?ẽ
doctoꝛes eccialtici varijs ſpuſſancti domis do
tati · t de iſtis qttuoꝛ modis ſubdi. IFlſti ſunt
quattuoꝛ veti cel] ſic noĩati nõ a vanitateh ab

obediedi velocitate · In q̃ erant eq̃ migri egreſ

ſi ſunt ad terrã aquilonis · id eſt ydolatrie ſhᷣ

ditã bm ilud hiere . Rb aquilone pandet᷑ om̃e
malu · Pdolatria vero maximũ malũ eſt· Rt de

iſtis ðꝛ infra · Rece q̃ egrediebant᷑ in terra aqui
lonis reqeſcere fecerũt ſpũm meũ · ydolata in
de ſublata. et albi egreſſi ſunt pꝰ eos .nã ydo

latria remota pax eſt ibi reddita: ⁊ ſic doctoꝛeſ
caſtitate dealbati ibi paciſice habitauerũt · et
varij egreſſi ſunt ad terrã auſtri i ad gentem

lã ilummatã luce idi vt eã in vitate fidei firma
ret · ⁊ iſti fünt qᷓttuoꝛ pᷣncipales doctoꝛes am

bꝛoſius hieronimꝰ auguſtinꝰ 2 gregoꝛꝰ qᷓ di
cunt᷑ equi varij ꝙ fünt varijs ſpuſſancti Ftijs

decoꝛati· Qui at erãt robuſtiſſimn exierũt ⁊ qᷓ

.—

uit ſonus eoꝝ ꝛc.· St factu eſt verbuz dñ ad

me · d· ſume a trãſmigratõne ⁊c p viros h noĩa
tos qᷓ attulerũt auruũ ⁊ argentu m templo dñi
offerendu. ſigniſicant᷑ doctoꝛes ecc̃ie qᷓ offerũt

in ea auꝝ ſapie ſcribendo et argentũ eloquẽtie

docendo in ſcolis et pppis pꝛedicãdo· et lacies
coꝛonas c ex doctrina em eoꝝ facti ſunt et
ſient opa pfectõnis ·q̃ coꝛone dicunt᷑. eo ꝓpR

10]. De

rebat diſcurrẽ pꝑ omnẽ terrã aſti funt apłici vi
ri de quib ſcribit pſal· xxni · In omnẽe terrã exi

Suram circularẽ pfectio ſigmiſcat᷑· et qꝛ ꝗapter
opa pfectõnis coꝛone celeſtes reddunt᷑· ⁊ totũ
hoc cedit ad honoꝛẽ ieſu chꝛiſti pontiſcis ſum
mi et ediſcatõem eccłie ſue ſancte.

Tfactuʒ eſt in annoquarto da
rij regʒis ⁊c· Sequitur.· Vt dice
rent ſacerdotibo domꝰ dñ exercitu
um et aꝗphetis loquentes nunquid
oñdit᷑ ꝙ illi qᷓ ſunt diuĩe legis ꝛgna
ri recurrere debẽt ad pᷣlatos ⁊ doctoẽs ad que
rendũ in dubijs veritate · ⁊ illi tenent reſpõde
re · Malach·ij. Labia ſacerdotis cuſtodiũt ſceien
tiam et legẽ ex oꝛe eius requirent q; angelus
dñi exercituũ eſt. St factu eſt verbũ dñi ⁊c ·
ſequit᷑: ſed nunq̃ᷓd ieiuniuũ iennaſtis mibi c 8
q:d· nõ· ⁊ p hoc onditur ꝙ abſtineẽtia a cibis nõ
eſt deo accepta niſi cuʒ hoc ſit abſtinentia a vi
cijs et ieiumiũ comitent᷑ opa pietatis· idᷣo ſub
ditur · h nũquid vob comediſtis vobiſmer
ipſis bibiſtis poſt ummũ vos laute reſicien
do ⁊ mhil paupibo ↄferendo · Nuquid ñ ſunt
verba que locutꝰ ẽ dũs ĩ manꝰꝗphetaꝝ ⁊c·q.
di nõ imo ⁊t rariũ · Vñ eſalviij· Quare ieuina
uimus ⁊ ñ aſpexiſti · dt (bdit᷑ ibide rõ cũ ſubdi
Ecce in die ieiunij veſtri inuenit᷑ volũtas vra·
et omẽs debitoꝛes veſtros repetitis · Scce ad li

tes ⁊ contentõnes leumatis et pcutitis pugno

impie · Ideo ſubdit᷑ ð opibo iuſticie et miſericoꝛ
die · Tudiciũ veru udicate · et miſericoꝛdiã et
miſeratõnes facite ⁊c et patet ltera·
Tfactum eſt verbum dommi
exercituum ⁊vc· Seq̃t· Mec dicit
dñs exercituü reuerſus ſum ad ſyõ
t habitabo ĩ medio hr'm c · No
minib ſyon et hrem pᷣm ſenſum allegoꝛicũ ſig
ſicatur eccłia vt freqnenter dictuʒ eſt ſupꝛa·ꝗ
duplicit põt accipi:vno mõ ꝓ eccłia vmuerſal
et ſic deꝰ nõ recedit ab ea·Mathᷣ· vlt. Scce ego
vobiſcũ ſum omib dieb vſq; ad 2ſummatõeʒ
ſeculi.Alio mõ pꝛo aliqua pticulari eccłia.⁊ ſic
de dicit recedere ab ea qñ ꝗpt defectũ boni p̃
lati vicia multiplicant᷑ et ad eam reuerti qñ ꝓ
uidet ei de bono pᷣlato ꝑ cuuꝰ ſolicitudmneʒ re⸗
ſecantur vicia: ⁊ vittutes refoꝛman?᷑.⁊ tũc illa
eccleſa dicituxr cuitas veritatisq; bonꝰ p̃latuſ
ſtudet ibi ſtabilire triplicẽ veritate· ſ. vte iuſti
cie 1 doctrie ·. et mõs dñi exercituũ c nam
ibi debite celebꝛatur offm durinuz . Rdhuc ha
bitabunt ſenes ⁊ anus „τ nà vri 1 mulieꝛes
moꝝ maturitatẽ hñtes habitãt in dyoceſ illa
et de tal vero ſenectute ðꝛ ſap· inj· Stas ſene
ctutis vita imaculata· Et viri baculus m ma
nu eiꝰ .vir ðꝛ a vixtute. do ſigniſicat in moꝛi
bus virtuoſum.baculꝰ in manu ſigfſicat ptateʒ
uidicandi tales aut uidices ſtatuit bonꝰ p̃latꝰ ĩ
ſua dyoceſ · p̃ młtitudine dien noticiarum

dume legis ⁊ hũane q̃ debẽt in bonis iudicibo
eſſe. Et platee ciuitatis ↄplebunt᷑ infantibi
iuuemibo taciturnis ⁊ modeſtiſ · cci xxxij· Rdo
leſcens loqᷓ̃re in cã tua vix· Tdᷣo tales dicunt᷑ in

fantes q̃ñ nõ fantes et puellis ludentibo id ẽ

deu deuote laudantibo · De tali ludo dixit ððj⸗
Re vj· Vuit dñs q; ludã añ dñũm ⁊c.· ¶ Nũc
aũt c ·ſequit᷑· ſ ſemẽ pacis erit .ſ. interne ⁊
fratne ⁊ pꝰea ſupne · Vmea dabit fructũ ſuũ .
id elt ecẽia qntũ ad clerũ · et ira dabit germen
ſuuʒ qᷓntum ad Smunẽ ppłm. et celi dabunt
roꝛem ſuũ ·.i.doctoꝛes dabũut ſalutiſerã doctri
nã· et erit ſic eratis maledictio ·ſ· tepe mali p̃
lati:· ſic ſaluabo vos et eritis bñdictio ·ſ· tepoẽ
boni:Reſduũ hui capłi exponat᷑ ſcut in expo

ſitõne hterali. QKXK. .
Nus verbidomini ⁊ c Secunð
ſenſum lraleʒ h deſeribi deſtructio

triu ciuitatuʒ in ſyria: p alexandꝛuʒ
magnũ: p que ſigniſcat᷑ deꝰ rõe re
gie maieſtatis ⁊ liberalitatis.qꝛ ſicut ðꝛ iacobi
ip̃e dat oĩb affluẽter ⁊ nõ ĩpꝛoperat. apoẽ ·
xvij·ðꝛ : ꝙ eſt rex regũ dñs dñantum · ⁊ licut
alexader pugnauit ↄtra ſyriã ſic deus ↄtra ſu
perbiã· Sic Sðꝛ · Onus vᷣbi dñi pondꝰ pu⸗
nitõnis eius· in terra adꝛac ·i.m ſpria q̃ ſubli
ms interpꝛetat᷑iõ ſupbiam ſigſicat·q̃ ſem p tẽ⸗
dere facit ad ſublimioꝛa qᷓ; debeat damaſci ·
q̃ interpꝛetat᷑ bibes ſanguinẽ· qdð etiã ↄpetit ſu
pbie · lacit ſanguinẽ mſerioꝝ bibere emath
ʒ que mterpᷣtat᷑ indig nas q̃ ꝗpetas eſt ſuper
bie · et tyrꝰ .q̃ interpꝛetat᷑ anguſtia Superb
em anguſtiat᷑ ð H ꝙ ipᷣe nõ põt attigẽ ercellẽ
tiam maioꝝ· et ſydon ·q̃ venatio interp̃tatur
nã excellentia maioꝝ attin gere mqntum pt᷑ co
nat᷑· Vit aſcalon· q̃ interpᷣtat᷑ ignobilis ſi up
bia vo omnẽ deſtruit noblitatẽ· Vn verſus· Si
tibi copia ſi ſapia foꝛma q; det᷑deſtruit ommia
ſola ſupbia ſi comitet et gaʒa· q̃ mterpᷣtatur

foꝛtitudo ſuperbo em foꝛ tioꝛẽ ſe eſtimat q; ſit
in vᷣtate et acharon q̃ interpᷣtat turbãs pem

qð facit ſupbia.NHꝛoũ·xnj· Inter ſu pbos ſemp

iurgia ſunt· Et ſedebit ſepatoꝛ in aʒoto q̃ int
pꝛetat᷑ incendiũ et Hopetit ſupbie qᷓ ſemp accẽæ

dit animũ ſupbip irã ⁊ muidiã et ip̃m finalt
inducit in gehẽne flamã Iſtas ſupbie ⁊dicões
dictas deſtriut de q̃ eſt noſter alexander ma
gnus. Sxulta ſatis ſiia ſyon· Fſtud literali ter
expoſui de aduẽtu pᷣmo cheiſti. deo de alia ex
poſitõne ptrãſe.. CK. X
AItite pluuiam a dom mo ꝛc
Qapitulũ iſtud exponunt ad literã
undei aliqᷓ doctoẽs catholici ð mił
plicatõe bonoꝝ tempaliu in iudea
oſt reditu de captĩtate babilonica· dgo aute;

lLiterałer expoſui de młtiplica tõe bono „ ſpua⸗

lium in Muẽtu xpᷣi. ꝓpter qð expõ mea literał

eſt et᷑ ſpũalis reſpẽ̃u aliaꝝ ðo de lla penſeo;

manoꝝ· Moꝛaliter aũt poteſt exponi de ↄbu

Heri libane portas tuas ⁊c
Qapitulũ iſtud exponũt ad lKaʒ uᷣn
dei ⁊ doctoꝛes catholici muniter
cõbuſtiõe tẽpli dñi pꝑ exercitũ ro

ſtione cleri ꝑ cupiditatis mcẽdium qui tñ p ce
teris debet eſſe dei templũ dt ſic dicit· Rperi

libane poꝛtas tuasi.aperuiſti oẽs vias tuas

cupiditati · et deuoꝛet ignis .ſ cupiditatis
carnalitatis· cedros tuasi. maoꝛes eccleſie

Vlula abies ⁊c iferioꝛes clerici cupiditatẽ

ſupioꝝ imitãtes· Vlulate quercꝰ baſanq̃ pi
Suedo interp̃tatur·võ p iſtos religioſ pĩgues

redditibo ſigficãt· qᷓ frequeteꝛ cupiditate ſinulẽ

imitant᷑· Vox vlulatus paſtoꝝ qui deberent
clamare ↄtra vicia · qm̃ vaſtata ẽ magſicentia
eoꝝ·ſ.in vtuoſis opib ⁊ miraculoſis· nã aãte
annos iſtos ĩ eccleſijs cathedralibo erãt hoĩes
tãtaꝝ vᷣtutũ ꝙ deꝰ p eos faciebat opa miracu:
lon h modo hũt opa ſpoliatõnũ·õ ſubditur .
Vorx rugitꝰ leonu·icrudelium paſtoꝛũ. q;

vaſtata e ſupbia ioꝛdanis·.i.· vite clericał · oꝛ⸗

danis em inteꝛp̃tat᷑ riuus iudicij cleꝛici o mo⸗

Ddo ſunt in omni iudicio eccleſiaſtico et ſeculari

et eoꝝ ſupbia deijcitur m moꝛte cuiuſlibʒ. tũc
em̃ Zmunit deſcit eis ſenſus· nec min qe vẽdi
derũt ip̃ʒ. Mec diẽ dñs qĩ populꝰ ↄmums
nõ paſcit᷑ a cleꝛo pabulo vbi ⁊ exemplr vt debe
ret· h magis occidit᷑ verb malis ⁊ exempk · ideo

dicit dñs ꝗphete· ꝓ quẽ ſigniſicat᷑ p̃dica toꝛ bõe
vite ⁊ doctrine· paſce pecora occiſionis q̃ qui

poſſiderat .ſ curati ⁊ plati mali· occidebant
exempł mał · et venũda bat . qretes ex eis pe
cunias leuare dicẽtes· bndict? deus diuites

facti ſumꝰ ·gaudẽt eĩ ð ſumma pecuĩe leuate
1nõ de eoꝝ ſalute 1 ego ñ paꝛca xc pumiã

tales paſtoꝛes. Scce ego trada hoĩes vnuqᷓq;
in manu ꝓxmn ſui.pmittẽdo diſſenſiões ſfieri

mter eos et in manu regis ſui li dya boli qᷓ
e rex ſup oms ſilos ſupbie vt dici᷑ iob xlj· 8ðt
paſcã pecꝰ occiſionis i ſimplices laycos dure

tctatos a malis cleꝛicis t ſubdit modꝰ paſcedi
cũ ð. et aſſumpſi mihi duas virgas i duos
ordmes· ſ. p̃dicatoꝝ ⁊ minoꝝ de quib ſubditẽ
vnã vocaui ⁊c St ſuccidi tres paſtoẽs ſubtra
bẽdo gtiam meã ab eis· in mẽſe vno i ꝓ eo
dem defectu meſis em dicit a mene qd eẽ defe
ctus &t p iſtos tres paſtores pñt intelligi ep̃i
archidyaconi ⁊ curati mali q̃ deficiunt in cuꝛa
regimĩs ꝓpbi q̃rẽtes eiꝰ pecuniã ⁊ nõ ſalutẽ·iõ
ſubdit᷑· Siq̃de anima eoꝝ variata eĩ me · qꝛ
non queꝛũᷣt honoꝛẽ diuinũ principalteꝛ ſ que
ſtum ſuũ. et dixi ſeilieet eig apteꝛ ſuã maliciã
Lnõ paſcam vos pabulo gratie mee quod

moꝛi᷑ moꝛiatuꝛ /iqui moꝛi ð voſeᷣ moꝛte cul

pe moꝛiat᷑ moꝛte gehene· Et qͥd ſuccidit᷑ ſucci

datur · 1· qui ſucciditur de vita p̃ſenti ſuccdai

—,,— — —. —, rr —

— ——— =,—

— —

—— — — — p— — —— — —

„—ℳW–.D—— ——

cu⸗

,
no⸗
ar

— —— — —

— — — —

—

perpetuo de ſocietate dei · et reliquie deuoꝛẽt
vnuſquiſq; carnẽ ꝓxim ſur inter chicos enim
malos frequẽter oꝛiunt᷑ diſſenfones · Et culi
virgã meã que vocat᷑ decus ⁊ abſcidi eam c
nã libertas pᷣdicandi ⁊ ofeſſones audiendi pau
perũ religioſoꝝ freqʒter reſcindit impedituꝛ
mn pꝛeudiciũ cõis ꝓpłi idðo ſequit St cognoue
rũt ſic paupes gregis ·i ppłs cõis · q verbuʒ
dñi eſt ·ieius vicarij pontiſicis ſumnn · ꝗᷓ dedit
pauperib religioſis ptãtem p̃dicandi ⁊ fſeſſo
nes aud iendi · qua reſcindunt ꝓut pñ̃t paſtoꝛeſ
mferioꝛes duri · St dixi ad eos i ad populaes
chꝛiſtianos quibo deꝰ loquit᷑ p pdicatoeg ſuos.
Lſi bonũ eſt imn oculis vris afferte mercedẽ ve⸗
ſtrã m buiẽdo ſideliter ⁊ deuote· et ſi nõ quie
ſcite · nam ſeruitiũ deo nõ placet miſi ſiat bere
&t appenderunt mercedẽ ſuã xxx argenteos
triginta 2ſurgunt ex ductu denarij p ternariũ

et ſic ſi gſicat impletõne decalogi in fſide trimita-

tis. St dixit dũs ad me ꝓijce ſllud ad ſtatuari⸗
um id eſt pone ante deu q̃ eſt foꝛmato: oĩim
vt remuneret impletõneʒ dicta decẽ madaton
Ldecoꝝ pꝛeciũ quo appꝛeciatꝰ ſumi.q̊ ſeruiert
mihi ⁊ iſtud pᷣcium põt dici decoꝝ abſolute
do placitũ ·pt et dici iuxca ſenſuʒ literale decoꝝ
popoſitũ·ivile reſpectu obpᷣuatõia decalogi

cũ ↄſiijs euãgelijl St pꝛeſcidi vgã meã ſedaʒ i·

vidi eam p̃cindendã qð factũ eſt p reciſoneʒ
emolum̃ti qð pꝛedẽi religioſi de ſepulturis ba
bẽt · vt diſſoluerẽ germanitate inter iudam et
iſrael ly vt tenet᷑ 2ſecutiue· nã ex ſecuta ẽ dy
nnnutõ caritatis ĩter fratres q̃ ſigmficant noĩe
ifrael · eo ꝙ ſunt intenti ſtudio· ⁊ ſacerdotes cu
ratos q̃ ſigniſicant᷑ noĩe ſuide eo ꝙ audwe con
feſſiones ad eos ptmet ð iure Rdbuc ſume ti
bi vaſa paſtoꝛis ſtulti · Fſtud vſq; ad ſins capki
literaliter expoſii de antichꝛiſto· põt etiã expõi
de liberio papa q̃ ðꝛ paſtoꝛ ſtultus eo ꝙ fuit ſi
naliter arrianus.⁊ illo tpe p ip̃m ⁊ lucin epum

arrianũ facta eſt guis pſecutio chꝛiſtianon de

qua ſeri bit ruſinus ſic. So qͥ̊; tpe lucius arriane
ptis ep̃s poſt fugas ciuiũ ⁊ exilia:poſt cedes
toꝛmẽta flamasq; quib mnumeros ↄdenauit.
ad monaſteria ſii furoꝛis arma auertit· vaſtat
heremũ bella quieſcentibus mmdicit triamilia
ſił aut eo ampliis viros p totãa heremũ ſecreta
et ſolitaria habitatõne diſperſos oppugnare pi
ter ag Sdit᷑ mittit armata peditu 1 equitũ ma
nũ · et iln ecõtra gladijs obi ectabãt ceruices.i

nihil alud dicebat · amce ad q̃d veniſti. Rt deo

de iſto paſtoꝛe ſtulto ſubdit carnes pinguiu
comedet 1 vngulas eon diſſoluet . St ð pena
euis ſubdi · Claduis ſup bꝛachiũ eiꝰ ⁊c ‚i · dñi
ſma pᷣcidet᷑ ð pñti vita ⁊ obſcurabit in geheẽna

Nus verbi deiſuper irael
Fſtud literaliter expoſui ð pſecutõe
antichꝛiſti. Moꝛaliter autem poteſt
exponi de grauamme populi chꝛi
ſtiani ex malicia cleri peruerſi cum dicitur.
Onus verbi domini ſup ifrael ⁊c id eſt· gra
ue pondus a deo pꝛeuiſum ſuper ꝓplm chꝛiſti
anum et quid ſit lud ſubdit cuz dicitur. Sece
eso ponã hieruſalem ]id eſt. eccleſiaʒ ꝓ cero
acceptã· ſupliminare crapule .i. exceſſiuã in ci
bis et potibo manifelte · ſed et inda erit in ob
ſidione ↄtra hieruſalẽ.. tra clerũ. põt etiam
hoc dicere quilibʒ ↄfitens veritate. Et erit in
die illa ponaʒ hieruſalem in lapidez oneris cun
ctis populis tm̃ em̃ pondus citatõnu excom
municatõnũ mterdictoꝝ et alion grauammuũ
poni᷑ ſup pꝑłm chꝛiſtia num ꝙ ſub onere iacet
depꝛeſſus · Vnde dicit augꝰ ad inquiſitõnes ia
nuarij. †pſam religione noſtrã quã in pauciſſi
mis celebꝛatõmib dñs voluit eſſe libera quidã
adeo ſeruilibo pᷣmunt oneribo vt tolerabnloꝛ ſit
2dicio iideoꝝ qui nõ humanis p̃ᷣſumptõnib⸗
ſed diumis ſubijciunt᷑ inſtitutis· In die illa .ſ.
moꝛtis que dicit᷑ dies illa qꝛ debet efſe cunckis
memoꝛabilis pcutiã omne equũ ·ibꝛutaliter
viuentẽ ſicut equꝰ et mulus. ⁊ aſcenſoꝛẽ eius
dd eſt mducentẽ eũ ad vllia · dt ſup domuz iu
da id eſt . 2ſtentiu veritatem verbo et facto
aperiã oculos meos ſclementie. et dicent
duces iuda in coꝛde ſuo confoꝛtent᷑ 2? · hoc ſit
quando boni religioſ et alij deuoti oꝛãt deuo
te ꝓ emendatõne cleri · In die illa ponã duces
uda ſicut cammum ignis ·id eſt. p̃dicatoꝛes ex
feruoꝛe caritatis et deuoꝛabunt ad dexterã
ſimiſtram ·id eſt · indifferenter ſine acceptione
deſtruent vicia · Et habitabitur hieruſale rur
ſum in loco ſuonam p bonã emendatõem cle
ri reſtituitur eccleſa ad ſtatum debitũ. et erit
qui offenderit ex eis in die illa quaſ dauid .i.
remiſionem muemet pſuam penitentiã ſicut
dauid qui grauem mcurꝛerat offenſam · ⁊ do
mus dauid. id eſt · penitentium ſicut dei ſicut
angelus domm ·. nam vere pemtentes eꝛunt
ſicut angeli in celo qð eſt domus dei · t erit ĩ
