die illa qneram ꝛtereꝛe omnes gentes id elt
demone s qui gentes dicunt᷑ eo ꝙ i ydolis a
Sentiba colebant᷑ip̃i veꝛo pꝑ opa bona peniten
tium affligunt᷑ et effundaʒ ſup domũ dauid
C]·q; pᷣces infuſione gratie ſequẽtes ſunt effi
caces · et aſpicient ad me deuote depꝛecando
quem ſixerunt ·ſcʒ pꝛius peccatis offenden
do · et plangent ⁊c· ꝓpter offenſas pꝛeteritas
Lſicut planctus adremon /id eſt. ſicut planctꝰ
P moꝛte ioſie · St plaget terra famnlie et fami
lie ſeoꝛſum.p hoc notat᷑ ꝙ planctus ꝓ pcãs

eſſe debet in locis occultis et ſequeſtratis· et
mulieres eoꝝ ſeoꝛſumtempe nanq; planctꝰ
ab amplexibus ß cauendum

die üla erit fons patens do⸗
telligitur largitas miſericoꝛdie diui
tentibus p ôpa pemtentie · erit in die illa di

eit dominus exercituũ diſperdam noĩa ydolo⸗
rum .ivicioꝝ quoꝝ nomia a vere pemittenti⸗

bus ſunt excluſa· Cphᷣ· v· Eoꝛnicatio aũt et om⸗

nis immudcia aut auaricia nec nommet᷑ in vo

bis ſẽ̃ decet ſanctos ⁊c · St pſeudo ꝗꝓphetas 2

ſpiñ immundu ⁊c· p iſtos ſigniſicant᷑ heretici
qui cum dep̃hendunt᷑ a patre ſpuali et a matre
grauiter puniunt᷑ et ſi ſuerint obſtinati tradũ
tur iuſticie ſeculariet ſi reuertant᷑ ad veritatẽ
ecclene ſitent᷑ ſe fuiſſe punitos nõ ex odio ſed

ex caritate · Eramea ſuſcitare ſup paſtoꝛẽ me⸗
um ꝛ⁊c · hoc ad literã exponit᷑ de chꝛiſto math.

xxvj· Moꝛaliter aũt põt exponi ð bono p̃lato
queʒ deus aliqñ pmittit tempaliter affligi ad

augmentũ ſui meriti · Quia tñ ad hoc ſequitur
frequent diſperſio gregis ꝑ duiyerſa vicia ſeq;t
et erunt in omĩ terraſ. dyoceſis dicti p̃ᷣlati ·
due ptes diſpergent?᷑ et deſciẽt · qꝛ maioꝛ ps

pki dimittit pᷣlatu ĩ pſecutõe tyrani· et tercia
pars ꝛci ·mmoꝛ ps adherens ſibi que cuʒ eo
vꝛit᷑ igne tribulatõnis ſiẽ ↄtigit de ſancto tho

ma cantuarienſe cuiꝰ cognatio tota pꝰ ipᷣm de

ansglia fuit crudeliter eiecta.

KR IIII

pſecutõe cuiꝰ ſigura fuit et eſt om
nium ſideliũ pſecutoꝛ· ꝓpt quod ex

pom põ pſecutõne facta ſub coſoꝛoe rege

pſarum · et de pſecutõne homar rege arabum·
nã vterq; cepit hieruſalem ſucceſſiue tñet prm

bonis ſpoliauit et ptĩ oceidit et captiuauit· ptẽ
tñ in cuntate dimiſñt ſub arflictõne graui ⁊ ſeꝛ

uitute · wo ſequit᷑· ⁊ reliquũ ꝓpłi nõ auſeretur
ex vꝛbe et hec puitus grauis durauit ad

tp̃s godefridi de billone et anoꝝ pᷣncipũ q̃ cui
tatem et ꝓppeᷣm liberauerunt a ßuitute dicta cũ
auxilio duno vi armoꝝ · iõ ſubdit . Lt egrediet
dñs et p̃ᷣtiabit ↄtra getes illas lſcʒ ſaracenicas
quas debellauit ꝑ pncipes chꝛiſtianos. ſiẽ p̃lia
tus eſt in die certammis qñ in vltõem moꝛtiſ
chꝛiſti capta fuit hieruſalem a romanis St ſta
bunt pedes eius in die illa ſup montẽ oliuan
illa naq; die q̃ dicti pᷣncipes chꝛiſtiani ceperũt
hrłm ⁊ p laboꝛe fatigati vellet ceſſare ab inſul
tu viſus fuit vn in ſpe milittis ſup mõtẽ oliueti

mui damd ⁊c ] Per fontẽ iſtũ in

ne. que apitur omnib ad deu reuer

QCce dies vemunt Iſtud ca pitu
lum ad litera expoſui de antichꝛiſti

qui cũ clipeo faciebat ſignũ ne diſcederẽt hᷣ foꝛ
tuuis inſultaret ⁊ illud ſignũ fuit a deo datũnaʒ
eadẽ die ciuitas fuit capta · Et ſeindet᷑ ſtð
pt᷑ exponi de ſciſmate grecoꝝ p montẽ em̃ oli
uaꝝ pt᷑ eccia militãs intelligi ð qua ðꝛ eſa:ij-Xn
nouiſſimis dieb erit mõs domus dñi ſup ver
ticẽ montiũ ⁊c · et ſic ðꝛ · Et ſcindet᷑ mõs olina
rũ ex media pte ſui ad oꝛentẽ · in q̃ pte habi
tat greci · ⁊ ad occidentẽ · vbi ſunt latim· ⁊ fu
Sietis ad vallem montiũ meoꝝ ⁊c]·i fugere ð
betis ad obedientiã eccie romane cuiꝰ montes
magni ſ·petrꝰ et paulꝰ ſunt patroni · Et ve

met dñs deꝰ meus ⁊ oẽs ſancti eius cũ eo c-

hoc ad lram exponit᷑ de aduentu ad udicium
finale· nec occurrit mihi alia ſpũalis expoſitio
conuenientioꝛ hic ponenda·
Sxplicit Zzacharias propheta

Incipit malachias propheta

Q.ρ.

Nusverbi dommiad iſra
el ⁊c·. Sequitur. Nonne
frater erat eſau ſlacob -

tatur homo vamgloꝛioſus 1
virtutibus vacuus ſigniſicat
Fob · xj· Vir vanus mn ſuperbiam erigitur ⁊c·
Per iacob qui interpꝛetatur ſupplantatoꝛ ĩtel
ligitur vir virtutis qui ſenſualitatem ponit ſbᷣ
planta rõnis· PHꝛimum deus odit ⁊ ſcðum dil
Sit Tacobi:injj Deus ſuperbis reſiſtit huilibus
aute dat gratiã: Dicunt᷑ tñ fratres quantũ ad
naturã:nam vterq; eſt ad dei maginem· ꝓpter
quod natura eſt diligenda h̊ vicia deteſtanda ·

St poſui montes eius in ſolitudine conatus

ſue ſupbie fruſtrando· et hereditatem eius in
dꝛacones nim demones cum quib ſuperbus

eternaliter danabit· ¶ſ dixerit yvdumea ꝛc
HMic ponit᷑ ſi ꝓ q;:/qꝛ ſuperb deiectus nitit᷑ re
ſurgere ⁊ ↄtra ſtimulũ calcitrare · t vocabut
termm eius miquitatis · nã ſinis ſupbie ẽ ini

quitas. ſilius honoꝛat patrem ꝛc licʒ oẽs chꝛi
ſtiani ſint dei hilij per baptiſmũ· tn ſacerdotes

dieunt᷑ eius nilij ſpeciales · ꝗpter qð debet pꝛe ce
teris deu patre honoꝛare et freqʒter p ceteris

ipʒi eũ inhonoꝛãt:iõ ſeᷣdit᷑ · Mec dicit dñs exer
cituũ ad vos ſacerdotes qui deſpicitis nomen
meũ mqʒtu pollutis labijſ noĩant ᷣm·deſpi
ci faciũt ab alijs ꝑ ſuũ malũ exemplu. St dixi
ſtis in quo deſpicimus nomen tuum nam ſa
cerdotes mali nituntur excuſare peccatum ſu
um. Et ſubditur dei reſponſio cum dicitur · Of
fertis ſuper altare meum panem pollutum ·
id eſt eucariſtiam· que licet in ſe ſit mũdiſſima
tñ indigne offerenti cedit ad graue peccatum

——
=

Per eſau qui vanus interpꝛe

–

ſ
lema;
no
ver
Nn
habi
n
ete)
Onteg
ere
ne
cium
Cſtio

ſire
hi

chi

Vel per panem poteſt hicaccipi dei verbũ qd
ab eis apoſitum ðꝛ pollutũ·q; ſicut dicit greg.
cuius vita deſpicit᷑ reſtat vt euus pdicato ꝛte:

natur · ¶Si offeratis cecũ c · Cecũ offerꝛe elt
facere bonum opus de genere: tam indiſcrete

Qlaudũ offerꝛe eſt ſacere bonũ opus pꝛaua in
tentione ſicut elemoſinã dare paupi mulieri vt
ad fornicationem ptrahat᷑. Languidu offerꝛe

eſt bonu opus de genere lacere tů cum hoc vi

uere luxurioſe· talis aũt oblatio nõ eſt accepta

coꝛam deo · ideo ſequit· St nũc dep̃camini vul
tum dñni vt miſereat᷑ veſtri et patet· Quis

in vobis c hic arguit ingratitudine ſacerdo
tum d· Quis eſt ĩ vobis q̃ claudat hoſtia ⁊c·
id eſt ſeruiat in eccleſia gratis ·qd·nullus ·qꝛ ð
patrimonio crucihxi laute viuũt et pauci off ci
um debitum laciũt · iõ de ipſis ſequit᷑. Non ẽ
nnhi voluntas in vobis dicit dũs · i officuum
veltrum nõ eſt mihi gratũ et munus nõ ſu:

ſcipiam de manu vr᷑aiinquantũ eſt a vobis

eñ acceptum eſt mquantũ eſt a deo ſicut euka
riſtia e accepta deo licʒ ſit a malo ſacerdote ob
lata· Ab oꝛtu em ſolis vſq; ad occaſuʒ magnũ
eſt nomen meüu in gentibioꝛõnes ſimplici:
um bene viuentiũ accepte mihi ſunt vbiq ter
raye2 vos Pollutis ulð c exponat᷑ vt ſup·

o ſacerdotes · Scðm ſenſuʒ litera
lem hic ar guit ꝗpheta ſacerdotes
N udeon de negligentia duumi cultꝰ
et xegimmis ſubditoꝝ· qð nunc Ztingit in p⸗
latis et curatis pluxibo xpianoꝝ ꝗpter qð eis
dicit in penã. mittam in vobis egeſtatẽ id ẽ
carentiam ſcientie ⁊ gre· apter ingratitudineʒ
em̃ deus iuſte ſubtrahit dona ſua a ꝓmotiſ in
eccleſia · qñ negligũt officia duuina. et malidicã
benedictionib veſtril .· frequent em̃ abſoluũt
ab illis de qbus nõ pñt ꝗpter ignoꝛantiaʒ vel
qð peiis ẽ ꝗpter queſtũ vel fauoꝛẽ· Ccce ego
pꝛonjciã vobis bꝛachiũ ſubtrahendo a vob ꝓ
tectionem angelica et diſpergam ſup vultu
veſtrũ ſtereus ſolenmtatu veſtraꝝ ſolem
tates eon hodie ſunt 2munit in ↄuſuijs et po
tationibo exceſſiuis ⁊ diſſolutõibo ineptis. Et
ſcietis · p experientia pene gehennał · q miñ

ad vos mandatũ iſtud qð tñ non puaſtis et
quid ſit iſtud ondit᷑ cu de: vt eſſet pactu meuʒ
cum leui /iicu gente ſacerdotan· Pactũ meun
ſuit cum eo vite ⁊ pacisrnexemplaris vite ·
pacis fratne:⁊ hoc fuit obpuatũ a ſacerdotibꝰ

pꝛimitiue eccie et poſtea longo tpe de quibuſ

adhuc ſubdit · et dediei timoꝛẽ 1c . ſ. ſihalẽ qᷓ

cauet dei offenſam Et lex veritatis fuit in oꝛe
euis docẽdo ppłm publice ⁊ ſecrete · ⁊ młtoſ
auertit ab miqᷓtate p vitã exemplare et ſanaʒ
doctrinaʒ · Labia em ſacerdotis i ſacerdotũ

Tnunc ad vos mandatuʒ hoc

accipien do ſingulare ꝓ plurali. cuſtodiũt ſciẽ

tiam ·i cuſtodire debent ſcientia ad ſalutẽ aĩe
pertinentem et ſubditur cã cu dicit · angelus
em̃ dñ exereituũ elt medius inter deum 1
Płm · qꝛ ꝓ populo debet deuũ exoꝛare et ᷣ mã
data pplło nunciare· et ſic fuit tpib pᷣteritis · Et
conſequent oſtendit᷑ qd ſit moderms cu dicit᷑ ·
Vos ãt receſſiſtis de via ſ mandatoꝛum di

Let ſcandaliſaſtis plurimoſ ex modo veſtro

viuendi Cres. in paſto· Qu paſloꝛ pꝑ abꝛupta
gradit᷑ 2ſequens eſt vt ad pᷣcipitium grex ſeqᷓ
tur · Dꝛopter qð et ego dedi vos ↄtemptibi⸗
les ꝛc i:grauius ⁊ abiectius pnniẽdo in ge:
hennam NunqdHic m ſenſum lterale
arguunt᷑ ſacerdotes ⁊ ꝓpłus ſimul de ↄteptu
pꝛoximi.qð viciũ etiã ſatis vigʒ tpe pñtiet ar
guitur pꝛimo iſtud viciũ generaliter cum dici
tur · Nunquid non pater vnus eſt ommũ ve
ſtrum ·qdſic·ſcʒ adam. Nuquid nõ deꝰ vnꝰ
creauit quaſ dſic et ad imaginem ſuam·iðdo
concludit· Quare ergo ðᷣſpicit vnuſquiſq; fra
trem ſuum ·quia non habet᷑ cauſa ex parte pᷣn
cipij naturalis nec ſupernaturalis: violas pa
ctum patrum veſtroꝝ nam i veteri teſtam

to pᷣceptum eſt diliges ꝓximum tuũ ſicut te

p̃m· et m nouo replicatur · Quia cõtammauit
2c Hic ſecundo arguitur tẽptus ꝓxim ſpe
cialiter ſcʒ vxoꝛ is ideo ſubditur· et habuerut
filiam dei alem hoc ad literam dicit᷑ de reuͤſl
a captiuitate babilomis qui acceperut vxoꝛes
alienigenas vt dicit heſdꝛe pꝛĩo · et ſuas hebꝛe
as contemnebat · ⁊ idem ſit hodie q; multi chꝛi
ſtiani ſunt adulteri vxoꝛes pꝛopꝛias ↄ⁊tenen⸗
tes. et idem miltice hit m pꝛelatis et curatis qᷓ

circa negocia principum et magnatoꝝ ſunt oc

cupati ſuas eccias ⁊ prochias ſine ſufficieti re
gimĩe relinquentes:ideo ſubditur pena cu ðꝛ·
Diſperdat domminus vm qui fecerit hec ⁊c]·

ſiue paruus fuerit ſiue magnꝰ. Et hec rurſua

leciſtis operiebatis lacrinns ⁊c ] hoc dicit᷑ pꝛo
pter aliquos qui ad hoꝛam penitet· h̊ de facto
non emendant· Nonne vnus deus fecit 2c]·
quaſ diceret ſicut deꝰ qui eſt vnitatis ⁊ pacis
fecit virum et vxoꝛem vt ſint duo ĩ carne vna
ſic oꝛdinauit ꝙ vnus epiſcopus habeat vnam
eccleſiam· ⁊ ſacerdos vnam prochiam cui tota
liter inhereat cuſtodiens ipᷣ̃am · ideo ſubditur ·
Et quid querit vnus miſi ſemen dei id ẽ vnꝰ
epiſcopꝰ in dyoceſi ſua:et ſacerdos ĩ paꝛochia
non em debet querere extraneam occupatõʒ
hßͦ ſuos ſubditos ſacere dei fiios per deuotõeʒ
ideo ſubditur · vxoꝛem adoleſcentie tue noli
deſpicere ·id eſt curam eccleſe tue noli negli
gere · cum odio eam habuerisin ea noledo
moꝛari: dimntte eam ]reſignado ſuperioꝛi vt
ſic alteri detur qui fructificet ibi · ¶uſtodite
ſpiritum veſtru /ſa dei blaſphema mõ ſubdit

laboꝛare feciſtis deum in ſermonibus vris ··
contra ipm · et qui ſint ſermones illi ſubditur ·
Lm eo ꝙ dicitis omnis qui facit malum bonu
eit:multi nanq; videntes malos hommes te

poꝛaliter ꝓſperari et bonos affligi·diꝛunt de⸗
um delrare vel doꝛmire · quod eſtfalſum· naʒ
uidicia eiꝰ vera ſunt ſempꝑ ⁊ iuſta licʒ nołᷣ ſint
Occultta CKN. 111
NOQce eSo mittaʒz an Zeluʒz menz
c ]·Tſtud literaliter expomtur de
iohanne baptilta· Moꝛaliter aut ex

dicitur dei angelus.id eſt eius nuncius et pꝛe
parat mentes audientium ad hoc ꝙ ihi veiat

chꝛi tus tanqᷓ; ad templũ ſuum·j. Con. iij. Te⸗
plum dei ſanctum eſt quod eſtis vos· St qd

ſtabit ad videndum eum quaſi dnullus in p
ſenti·quia nemo ſcit vtrum amoꝛe vel odio di⸗

g nus ſit et ſic in ſe ipᷣo non videt deum · Ipſe
emim quaſi ignis conflans id eſt peccata cõ:

ſumens: et quaſi herba fullonum pbens ni⸗

toꝛem virtutum. et purgabit filios leui de qᷓ

bus dicltur deut · xxxiij qui dixerunt pri ſuo ⁊
matri ſue neſcio vos.· et iſti ſunt boni religioſñ
omnia dimittentes amoꝛe xpr ideo debet eſſe
purgati et colati ab omni impuritate peccati.
ideo ſubditur · et eꝛunt offerentes dommo ſa⸗
criſiciaid eſt eukariſtiam virtutes omnium
ſacr iſcioꝛum cõtinentem. et placebit dommo
ſacriſicium iuda et hieruſalẽ id eſt ecclene. ſi
cut dies ſeculi et ſicut anni ãtiqui. Vnde in ca
none miſſe dicitur . Sicuti accepta habere dig
tus es munera pueri tui iuſti abel et ſacriſciʒ
patriarche noſtri abꝛae et qð tibi obtulit ſum
mus ſacerdos tuus melchiſedech · Sciendum
tñ ꝙ li ſiut non impoꝛtat equalitatem ſ̊ coꝛre
ſpondentiam ſigure ad rem hguratam ſic em̃
res ſigurata pcellit mguram et veritas vmbꝛã
ſic eukariſtia que ſacrinciuʒ eſt noue legis pꝛe
cellit omnia veteris teſtamenti ſacriſicia. St
accedam ad vos m iudicõ oc ſit in moꝛte q;
tunc venit deus ad undicium ciu?libet pticula
re . et ero teſtis velox maleficis c hoc dicit
quia vita talium dei iudicio cõiter bꝛeiuatur ·

go em̃ dominus ⁊ non mutor la rectitudi

ne iuſticie · et vos ſihj iacob nõ eſtis Zſupti ·
id eſt a veſtra mangnmitate conſumpti- Der ta
lem modum dici᷑ pꝛoũ· xij. Verte impios et ñ
erunt ſcʒ impij. Sed eↄtrario iſti manenteſ in
ſua maſcia dicuntur non conſumpti mõ ſubdit
RRdiebus em patrum veſtroꝝ receſũſtis c

Quia tamen deus ſemper ſuſcipit penitentez

ſubdit Reuertimini ad me ⁊c ecce mas dei
clementia qui cuʒ ſit oĩpotens tñ rogat pecca
toꝛes de concoꝛdia. Inſerte omnem decimatõ
nem decimare eſt decimam ptem dare et no
uem ſibi retinere · denarius aut numerus elt

voni poteſt de bono pꝛedicatoꝛe qᷓ

perfectus et ideo ſigniſcat pfectionem: noue

nariug aut imperfectus et ideo ſignificat im
perſectionem· igitur ille moꝛalit infert omne
decimationem m hoereũ dei · qui de oĩb opib⸗
ſuis quidquid eſt ibi ꝑfectõnis attribuit dun
ne bonitati et quiq̃ᷓd eſt defectus ꝗpꝛie fragi
litati/et iſtis tanq; gratis deus aperit cathera
ctas ſue gratie·quouſq; det eis abundantiam
ſue gloꝛe et tunc increpat vermem deuoꝛan
tem. qꝛ mipil triſtabie poterit ibi eſſe.
. Cce emm dies vemet·
NMoc ad literaʒ expomtur de die iun
dicij generalis: Moꝛaliter aut põt
Lex
ludicij ptièlaris deo ſubdi· ſuccenſa quaſi ca
minus·ſcʒ vepꝛobis qui ſtatim poꝛtantur ad
penam ignis mſernals deo ſubdit et erunt
omnes ſupꝑbi ⁊c · que non derelinquet eiſ radi

cem ideſt ſpem reuertendi ad vitam pſenteʒz.

Let germen id eſt merendi vrrtutem et oꝛi
etur vobis ⁊c ]·ſcʒ electis ſol iuſticie id e lu
men gloꝛie pſecta tamen purgatõne et ſani
tas p dotem impaſſibilitatis in coꝛpibus re
ſumptis: mi pennis eoꝝ p dotem agilitatis.
deo ſubdi· egredimm t et ſalietis ⁊c· et calca
bitis impios ⁊c]· hoc dicit quia damnatoꝝ pe
na electis eſt conſolatõnis materia · St qin ad
Sloꝛiam conſequendam requirit᷑ pcedens me
ritum ideo ſubdi · Memetote legis moyſi
id eſt chꝛiſti p moyſen ſfigurati· quam mãda
ui ei in oꝛeb ⁊c ibi emim audiente populo de

us decem pcepta dedit · que xp̃c in euangelio

repetit et ad eon obſeruantiam inducit · dicẽs

NKat · xix · Si vis ad vitã ingredi ſerua manda

ta· St ad idem faciendum mſtituit apeſtoloſ
alios diſcipulos ⁊ ſucceſſores eon:ideo ſubditẽ
cce ego nmittam vobis helyam ꝗphetam.
quilibet enim pᷣdicatoꝛ habens dei zelum et ſa
lutis animaꝝ helyas ſpiritualter poteſt dici ·
anteq; vemet dies domim magnus et hoꝛri
bilis id eſt ante diem udicij generalis·ꝗqᷓ ma
SZnus erit electis ꝓpter magnitudinẽ boni qð
tunc conſequent᷑ et horribils reꝓbis ꝗpi hoꝛ
roꝛem penead quã damnabunt· St cõuertet
coꝛ patrũ ad nios 2c multi em patres puer
ſi ſunt ad ſidem catholica p ſilos et ecõuerſo
multi ſilij ꝑ patres: ꝛſic erit de futuro ante iu
dicum generale · ne foꝛte veniaz Mud foꝛ
te non inpoꝛtat dubiũ de aduentu chꝛiſti ad
udicium · quia certuʒ eſt ꝙ veniet impoꝛtat
dubum tpis ludicij quod omnibo eſt ignotuʒ
et percutiã terꝛa anathemate per terꝛã intel
ligunt᷑ hommes terꝛeni in amoꝛe terꝛenoꝛuʒ

totalii fixi qᷓ tũc excõicabutr᷑ pemitꝰ a dei ſocieta

tate ⁊ electoꝝ ·
Explicit malachias proppheta.

om de die moꝛtis que eſt dies

— — „2ẽẽ — — ———

— — =

—

E

nne
tm
dmns
oph⸗
tdu
ſtig
Whr
tarn
nonn

euangeliſtas. et primo ſuper matheum
magitri nicolai de lira ordims fratrum
minorum )N. 1.
ber generati⸗
onis leſu chriſti

rationes ab abra

tuordecim. 2c·.

Xpi genealogia deſeribit H

decalogi ĩ ſide trinitatis xpc qui ſol eſt iuuſticie

per ſpiritualem illummationem oꝛit᷑ in nobis.

ij.De.j. Habemus firmioꝛem ꝗpheticũ ermo⸗
nem cui benefacitis attendentes quaſi lucerne

lucenti imn cangmoſo loco donec dies illuceſcat·
et luci fer oꝛiat᷑ in coꝛdib veſtris. Ttem tres 2
terdene faciunt quadꝛagintaduas generatões
nobis in pꝛemuim · ſicut filij irael per qdꝛagim
ta duas maſiones venerũt ad tera ſibi ꝓmiſſãa
Ipi aut generatio ſic erat ⁊c Der boc aut
xpc conceptus i foematus fuit in vtero virg:
nali per operationẽ ſpirituſſanci ſignat ꝙ ſpi⸗·

ritualter coneipi?᷑ et ſoꝛmat᷑ in mẽte pura ope
re ſpuſſancti. Cval:iijj. Eilioli mei q̊s ego ten
parturio donec fo⸗met᷑ xp̃c ĩ vobis. Joſeph àt
vir eius ꝛc Der ioſeph cogitantem dinnttere
mariamqui certificatus ð nnſterio per angelũ
accepit eã vt dommã ſignincat᷑ homo Dubitang
in hde vel moꝛibua qui per pꝛedicatoꝛẽ vel cõ⸗
feſſoꝛem bonũ m ſde ſohdat᷑·⁊ ſubijcit ſe ei in i

lis que nidei ſunt oꝛthodoxe. MM. ¼.

tis et eos nauigates per huius mũdi mare tur
bulentum dirigit ad poꝛtum ſalutis qui xpᷣe .

ꝛc. Sequitur Om
nes naq; Sene⸗

amvſqʒ ad dauid
Senerationes q̃t

er tres qterdenas
generationũ:quarum alique ſuerunt ante lege
datam moyſi et aliqᷓ tempoꝛe legis date · ⁊ vlti
ma ſcilicet generatio xpᷣi tempoꝛe gratie· quod
incœpit ab eius conceptione. t per hoc ſignat᷑
alqui tempoꝛ ibus iſtis tribus ſaluati lunt p
ndem xp̃i. Vnde dicit ſaluatoꝛ io. vnj· Abꝛaam
pater veſter exultauit vt videret diem men · vi
dit et gauiſus e. Item in quaterdena ſunt duo
numeriſcz denarius et quaternarius. Der de⸗
narium vero ſignat᷑ impletio decalogi· Der q̃
ternarium impletio euagelij quadꝛupliciter de
ſcripti· Der ternariũ vero ſancte trinitatis mi
ſterium· Per iſtos igit᷑ numeros ĩ genealogia
contentos miſtice ſignat᷑ ꝙ per obſeruatõnem

Vm natus eſ ſet jeſus 2c. Seqin⸗
tur. VDimus emm ſtellam.2 c
HPer ſtellam ſignatut virgo maria.
ue iterpꝛetat᷑ maris ſtella: Mec aut
ſtella aparet magis condeſcendendo ſibi deug

&t pſum muenientes veneran?᷑ offeretes ei
munera.· ſcilicet aurum caritatis et thus deuo⸗
te oꝛationis et nurꝛam carnis moꝛtificatõms.·
quia cum caro rationabiliter caſtigatur ad cele
ſtia ſpiritus eleuatur. St admomti in ommis
ne redirent ad herodem ꝛc Per hoc admone
mur ꝙ cum malis hommib non contrabamus
aliquam ſocietatem Pꝛoũxiij. Qui cu ſapietilbx
Sraditur ſapiens erit · Amncus ſtultoꝛũ ſimilis
efficiet. Her herodem vero q̃ ſub ſpecie relgio
nis voluit occidere xpᷣm ſignatur ypocrita qui
quantu eſt in ſe xpᷣm occidit ſcᷣm illud heb· vj ⸗
Rurſum crucifigetes ſibimetipſis hliu dei·. Nã
ſeᷣm hiero·hmulata ſanctitas duplex ẽ imqui⸗
tas · Der ſcribas aut et ſacerdotes qᷓ iocum nati

ultatis xp̃i ex michea ꝗpheta declarauerunt · et·

tamen ipſum natum non adoꝛauerũt ſed mag
perſecuti ſunt ſignant᷑ doctoꝛes bone doctrie
ſed male vite· quia quẽ pꝛedicãt ſana doctrina
perſequunt᷑ mala vita Surge et accpe pueꝝ
Der tranſitum domini in egiptũ gpter perſe ·
cutionem herodis ſigmiſcat fuit tranſitꝰ apo⸗
ſtoloꝛũ ad pꝛedicandu gentibus ꝗpter perſecu
tionem cõtra eos motam a uideis ſicut ðe act·
xiij· Tunc conſtanter paulus et barnabas dixe⸗
runt. Vobis opoꝛtebat pꝛimũ loqui verbũ dei.
ſed quonia repellitis illud et indignos vos ii
dicatis vite eterne ecce conuertimur ad gentes
Sic em pꝛecepit nobis dñs. Der reditu aũt eiꝰ
m iudeam defuncto herode ſignat᷑ ilummatio

iudeoꝛu in mundi hne· ) CR. III.

N diebus ilis venit ohannes
aptiſta predicans ꝛc.
In iohanne deſcribitur euangelnp.·
icatoz. et peimo quantum ad do⸗
Dicit dicens penitentiam agite
c.]Debet enim pꝛedicare generaliter ea que
recedere faciunt a peccatis et ea qᷓ faciunt acce
dere ad conſecutionẽ regni celeſtis. ⁊ qm talis
p̃dicatoꝛ parat vã dommi vt per gratiam ve⸗
niat in mentibb humanis deo ð ipſo poteſt di
ci q ſubdit hlc eſt em ð quo dictũ eſt cc Ip
ſe at iohanes] MHic oſequẽter ðſcribit p̃dicatoꝛ
euangęlij quantum ad vitam. ⁊ pꝛimo quantu
ad veltitum cũ dicit habebat veſtimentum de
pilis cameloꝛum a quantũ ad victum cũ dicit
Rſca aũt eius ⁊c Kuſteritas em vite requiri?ẽ
m euangelij pdicatoꝛe· Ideo dicit apłus.j. Co.
ix· Qaſtigo coꝛpus meũ ⁊ in ſeruitute redio
ne foꝛte cuũ alijs pdicauerĩ ipſe repꝛobo effidar
t q; pᷣdicatio talis p̃dicatoꝛis eſt efficax iðo
ſeqiut᷑ Tũc exibat ad eũ hieroſolima · æc Nã
doctrmã talis pᷣdicatoꝛis multi ibeter audiũt·
et penitentie fructũ faciuntet tales ſunt demkł
cendi · Deriſoꝛes autem et inſidiatoꝛes ſunt in
crepandi · Iðo ſubdit Videns aũt multos pha
riſeoꝛũ c De quib ðꝛ luce vij· Nhariſei aute

Nach

et legiſperiti ſpꝛeuerut in ſemetipſis conſilium

dei non baptizati ab eo Kincet a iohanne· 1 deo

v iſios qui veniebant ad pdicatõnem ohanis
Rcte ſignant᷑ illi qui veniunt ad pdicatoꝛẽ euã
gelij vt ex oꝛe eiis capiant almuid vn poſſint
eum calumniari. ideo talib de. ꝓgenies vipa

rũ quis demonſtrabit vobis ſugere a ventu⸗

ra va· qdnullus niſ recedatis a malicia vr̃a.

Ideo ſubdiẽ· Eacite & fructum dignũ penitẽ
tie . Nam m vita pꝛelenti poteſt homo ſemp
penitere St ne dixeritis intra vos patre habe

mus abꝛaam · credetes vos ſaluari ſine opibo
penitentie q eſt falſum· Sic aut vnder ð plu
ribo chꝛiſtianis qui deuotõem habet ſpecialem

ad aliquem ſanctu: vel ſancxam et p eoꝝ meri

ta credũt ſalua ri ſne opib bonis · potens elt ·
aãt deus de lapidibo iſtis ſuſeitare filios abꝛae
id eſt ð peccatoꝛiba deuotos facere · Tam em
ſecuris ſcʒ diume ſententie· ad vadice arboꝛis

poſñia eſt ⁊c · id eſt ad pᷣcindendu peccatoꝛes

obſtmatos de p̃enti vita 1 2burendum eos in
gehena· Ego quidẽ baptiʒo vos maqua ⁊c ·
pdicatoꝛ em euansgelij diſponit ꝓplum aſper
gea euʒ aqua ſalutaris ſapientie vt p chriſtũ
mundent᷑ mteris aqua gratie· Tüc venit ie⸗

ſus a gallea ⁊c ]· galilea vero traſmigratõ in⸗

terpᷣtatur · p hoc igit᷑ ꝙ ieſus ðᷣ galulea venit ad
ohanem. ſignat᷑ ꝙ eus membꝛa ſi debeant la
uari p gtiaʒ oportʒ ea tranſmrare de vicijs
ad vᷣtutes· Johanes aut ꝓhibebat eum c p

hoc deñgnat᷑ ꝙ quilibet mſerioꝛ ſuperioꝛẽ cor

rigere volens ex caritate debet hoc facere cum
bumllitate ⁊ reueretia · Duperioꝛ aut debet ta
lem coꝛꝛec tõeʒ humlliter ſuſcipere · qð inſnua

uit GBs di. math. nj. Sic decet nos adunplere

omnẽ iuſticiaʒ· Baptiſatus aut veſus ↄfeſtim
aſcendit de aqua c p hoc oſtenditur ꝙ onnſ

lotus a peccatis gtia duma debʒ conari cum

auxilio dei aſcendere de vᷣtute in vrtutem · et

ſic aperiunt᷑ ſibi cel p ſpem certa et efficit᷑ dei ſn
luis adoptiuꝰ et p ſequẽs heres ad hereditã

dum vitã eternam-

Vnc ductus eſt ieſul m deſertuz
x. p hoc inſinuat᷑ g aggredies de⸗

feertum peniteẽtie ſoꝛtius temptat᷑ ab
hoſte· Rcc̃i· ij. Eili accedens ad ſeruitutẽ dei ſta
in iuſticia et timoꝛe ⁊ pᷣpara animam tuam ad
temptatõʒ.iad reſiſtendum tẽptatõni que im:⸗
minet tibi · Illos em̃ deus ſoꝛtius temptari per
mittit quos foꝛtõꝛes eſſe ↄgnoſcit:j· Coꝝ·x· Ei

delis aut deus ẽ qui nõ patietur vos temptari

ſupꝛa id qð poteſtis: pꝓ hoc aũt ꝙ ieſus voluit

tẽptari triplici temptatõe oſtẽdit ꝙ qins tem⸗
ptatõ vel eſt a carne vel a mundo vel ab hoſte
Dyabolus tame vtitur aliquãdo carne ⁊ mun

do temptatões eoꝝ accendedo· ¶um aũt au⸗

diſſet ielus ꝙ iobannes traditus eſlet ſecemnt i

galueam ⁊c p hoc aũt ꝗ ceſſante pᷣdicatõe o⸗

bpannis chꝛiſtus muit ad p̃dicanduʒ hgniſicauit

ꝙ lege ceſlante ſecutum ẽ euangeluim · p hoc

aũt ꝙ audita iohanis incarceratõe ſeceſſit· oſtẽ
dit ꝙ lcitum eſt p̃dicatoꝛi a pſecutoꝛibo elõga
ri · Vnde diẽ apoſtols:matx· Cũ aũt pſequen:⸗
tur vos in ciuitate iſta fugite mn alam Et re

licta ciuitate naʒaret venit 1 ham ci: caphar⸗

naum c Srat em̃ maioꝛ 1 pproſoꝛ Et p hoc
dedit pᷣdicatoꝛib exemplũ vt declinent ad lo⸗
ca in quib poſſint facere maioꝛem fructum·

Exinð cepit ieſus pᷣdicare et dicere · penitenti

am agite c p hoc em appꝛobauit doctrinaʒ

iohannis:qui ſc incepat pdicare · Sed moder ·

ni doctoꝛes faciunt traxiũ:nam vnus vepꝛo
bat quantũ poteſt dictum alterius et nõ ſolũ
doctoꝛes hoc ſaciunt ſed etiam bachalarij di
cta ſuoꝝ doctoꝛum arꝛogãter impugnat q̃n

tum poſſunt · Ambulans aũt ieſus c ·ſequit᷑

poſtea Illi aut ſtatim relictis retiboꝛ patre ſe
cuti ſunt eum p hoc aũt dicit᷑ ꝙ pfecti ſectato
res chꝛiſti velictis reb poſſeſſis ⁊ etiam pen
tibo quantũ ad carnalem affectum animo ꝓm
pto ſequũt᷑ eũ · St circiubat ihs totam galile

am docens ⁊c.· ſp hoc oſtendit ꝙ pᷣdicatoꝛ euã

gelij debet eſſe dingens feruidus ad ſalutem
animaꝝn-⁊ ꝙ eius doctrina ſit munis ⁊ ſana·
deo dicit · docens in ſynagogis eoꝝ⁊ non

in latibulis ſicut faciunt beretici ⁊ ili quoꝛum

dockrina eſt ſuſpecta et pᷣdicans euãgelium

regni nõ curioſa 1 inutilia: et ſanans omneę

languoꝛem · Debet em̃ pᷣdicatoꝛ ſanare omne

infirmitatem ſpualem ꝓ ſuo poſſe.· Et qui de

monia habebãt · pp iſtos ſignant᷑ ſoꝛtilegi ⁊ di

uini 1 ſupſticõh· et luaticos id eſt inſtabiles

m bono et paliticos qu ſunt pigri quaſi im

potẽtes bonu opari · et curauit ecs ł Iſti em̃

poſſunt curari ꝑ bonam doctrmaʒ pᷣdicatoꝛis
et Afeſſoꝛis diſereti. Et ſecute ſunt eum tarbe
multe de galblea que mterpᷣ̃tatur tranſmngra

tõ · et decapoli que dicit a decẽ 1 polis ciuitas

2 ð hieroſolimis que interpᷣtatur pacifica
de iudea que interpᷣtat feſſio Let ð trãſ ioꝛda
nem qui interpᷣtatur riuus uidicij· p hoc em

ſignat᷑ ꝙ uli chꝛiſtum ſequut᷑ qui ð vcijs ad vᷣ

tutes tranſmigrant⁊ qui decalogũ obſeruant
et qui paciſice cum alijs habitant et qui pecea

ta aſitentur bumnliter et qᷓ diuma udicia for

Idens autem reſus turbas· Li

tia ↄtineant moꝛalia ⁊ ſic poſſet ſuf
icer e hteralis expoſitõ tam ꝗpter

reuerentiam euãgelij intendo bꝛeuiter aliqua
addere 1 maxime ð verbis ſanctoꝝ Sequitur
Et aperieẽs os ſuum docebat eos · Aug· Tue

cet p̃ᷣlens capitulum et duo ſequen

—
— — — —, — — — — .⸗ 0, —

—,— — —

f—— ,— —, —

—— — — ᷣ-—

ti
e
cauit

phee

oſte

St re
tha
pboe
1dlo⸗
um.
ſen

hing

Ner
epꝛo
ſoi
indr
tn
cui⸗
teſe
ctato
npen
op
alle
veu
hten
na⸗
non
zum

inne
mne
ide
11 0
bles
ſim
em
1

Sra
ſtas
n

aperuit os ſuũ qui in lege veteri aperuit oꝛa ꝓ
phetanꝝ · Et in hoc aparet eminentia euangelij
qʒ eſt traditũ immediate a deo homine vetus
aũt teſtamentũ a deo· p hommes tñ· Iðdo dicit
apłs hebᷣ .. Multipharie multiſq; modis olim
deus loqᷓns patriba in ꝗphetis nouiſſime dieb⸗

iſtis locutus eſt nobis m hiuo que cõſtituit he⸗

rede vniuerſoꝛum p que fecit et ſecula · Beati
paupes ſpũ⁊c· Ambꝛo· Inde ĩicipit beatitudo
dei udꝛcio vbi erũna eſtimat᷑ humane Beati
mites · c glo·qm ſeipſos in pñti poſſdet here
ditatẽ patris in futuro poſſidebut. Beati qui
lugent · ⁊c/ſcʒ ꝓ mierijs pñtib mundanoꝝ et
ꝓ dilatõne futuroꝝ bonoꝝ· Iſti cũ fina caleph·
babet vriguũ inferius et irriguñ ſupius· Bũ
qui eſuriũt et ſitiũt iuſticiã · c· riſo · Cſurit ãe
iuſticiã ·qui ſcðᷣm dei iuſticiã deſiderat cõuerſa⸗
ri · Sitit aũt iuſticiã qui ſcientiã euis acq̃rere cu:
pit Beati nmipicoꝛdes: ⁊c·. loſa · iuſticia ⁊ mi
ſericoꝛdia 2iuncte ſunt vt altera alterã debeat
tempare:nam iuſticia ſine miſericoꝛdia crudeli
tas eſt:miſericoꝛdia ſine iuſticia diſſoluit· Bii
mundo coꝛde .· ⁊c glo·Sextoloco pom coꝛdiſ
mundicia quia ſexto die conditus eſt homo ad
imaginẽ dei:qua capax eſt ipᷣs p cogni tõnez
et amoꝛẽ. Beati pacifici .ſcʒ interna pace ⁊ ſra
terna. qm fſilij det vocabũt᷑ in pace ſupna Bii
qui pſecutionẽ patuint᷑· ꝗpter iuſticiã ſcʒ ſega
lem que includit omnẽ virtutez · Vos eſtis ſal
terꝛe · ꝛc· Mec verba dicunt᷑ ep̃is qui ſunt ſucceſ
ſoꝛes apoſtoloꝝ. ſal em in ſcriptura di ſcretõeʒ
ſignificat que debet in eis eſſe pꝑ excellentiã ꝗpt
quod dxunt᷑ ſal in abſtracto·ſicut excellenter h

beralis liberalitas nommat᷑ Ipſon aut diſcretõ

ne debent opa ſubditon ſic cõdiri· vt coꝛaz deo
lapida reddant · Vos eſtis lux mði debẽt em̃
alios illuminare de credẽdis · Nõ põt ciuitas

abſcondi.c · dicunt᷑ etiã ciuttaſ in mõte poſita

nam eſſe debent foꝛte reſugiũ iniuſte oppꝛeſſi
Lneq; accedunt lucerna· 2c debet etiã eſſe lucer⸗
na ſup candelabꝝ poſita vt aliis luceant p ſan:

cte vite exempla Nobte putare qm̃ ven ſol⸗

ueręelege aut ꝗꝓphetas ·ic infoꝛmant᷑ docto
res vt nõ ſoluant legem diumaʒ ei doctrinam
philoſophicã pꝛeponendo nec ſtudeant ipᷣaʒ vk
doceant ſpeculatiue tm̃ h etiam pꝛactice ipſlam
ope adimplendo· nec eaz male interpᷣtent᷑ ſcut
doctoꝛeſ iudeoꝝ qui pꝛecepto diumo negatio
dicebant tĩ actü exterioꝛem eſſe ꝓhibitu· con

tra quos dicit ſaluatoꝛ · Omnis qui iraſcit fratri

ſuo reus erit iudicio. et ſic de alija. Si g offers

munꝰ tuũ ad altare 2c Qriß.· Plus em diigit

deus hdelium coꝛdiam qᷓʒ munera ſibi oblata

ſto ↄlentiens aduerſario tuo.·c Moꝛabr ad

uerſarius peccatoꝛis põt dici pꝛeceptũ diuinũ

quod accuſat ipᷣm· Rſt etiã cum hommib in vi⸗
tapnti Eꝛouer vj· Qum ambulauis tecũ gra⸗

diant᷑ c· Munus autem hominis diſcoꝛdantil
a pꝛecepto diumo nõ eſt acceptu deo. Fpſeetiaʒ
p pꝛeceptum qð tranſgreditur coꝛam ſummo
iudice accuſat᷑ et etiã 2;denat᷑ Nõ mechaberis

X ſoẽ peccatũ moꝛtale mechia ſpualis eſt q̃ per

catoꝛ cum dyabolo relcto ſponſo ꝓpꝛio ſoꝛmi

cat· ¶ O ſñ oculus tuus dexter·iſte eſt 2ſinari

us· manus dextra elſt ſpecialis anncꝰ.qui debet
a ſe pꝛeſcindi ſi fſint in piculum ſcandali. Quicũ
q; dinnſerit vxoꝛẽ ·⁊c vxoꝛ nullo modo dimit
tenda eſt deſurſum deſcendens ſapia · de q diciẽ
ſap· viij. Manc queſui nuhi ſponſam aſſumere.
Młci tñ dãt nbi libellũ repudija aſſumũt ſibi ſa
pĩaʒ mundanaʒ que terꝛena eſt:aĩalis ⁊ dyaboli
ca vt dicit᷑ iaco · iij. Reddes aut dño iuramenta
tua ⁊c· In iuramento vo debite facto curꝛẽ:
tibo tribo comitibus que ſunt uiſticia veritas et
undicium ſit deo reuerẽtia· Meb· vj. Mommes p

maioꝛẽ ſui urant · Ct do aliqui dixerũt ꝙ iura⸗

mentũ p deum eſſet frequentandu qð eñt falſuʒ
qꝛ ex tali frequentatõe acquirit habitus quo de
facil fit iuramentũ illictũ ideo ſubdit · Ego ãt
dico vobis nõ iurare omnino/·uex omm cauſa
vł modo · h ſolum concurꝛentibo triba pꝛemiſſis

Oculũ ꝓ oculo· ⁊c· Scðʒ dei iudiciu ꝓ oculo

corpis impudice reſpiciete excecabit᷑ oculꝰ me
tis in tenebꝛiſ gehene · ꝓ dente vero detracto
ris mordente reddet᷑ dens ſerpentis antiq̃ cru
cians eternaliter in loco mſerni · Qui te pcuſſe
rit m dextram maxillam.⁊c· Miero: Tuſti nibil
habent ſiniſtꝝ· Sſt g ſenſus moꝛalis. Sr hereti
cus te p vnam autoꝛitatem ſacre ſcripture ĩpu
gnauit obijce ei aliã vñ fuſus ſit ⁊ q̃ vult te

cũ in iudicio 2tendẽ et tunicaʒ tuaʒ tolle dimit

te ei ⁊ pali Toſeph in manib egſptie dimßt
palliuʒ ne tunicam amtteret caſtitatis que cm:
Sulo Aſtringit᷑ auſteritatis · Et quicunq; te an
gariauerit⁊ c· Moꝛali᷑ in wa dei Pficiſci pᷣmo
e angarioſum ꝑł ꝑ aſſuefac tionẽ et dei auxiliuz
leue ſit ⁊ Saudioſum ita ꝙ tunc hõ plꝰ ſacit q̊
ſit ab eo requiſitũ· t q; non ſolum opoꝛtet bn
pati h etiã bñ agere ſubdit᷑· Qui petit a te da

uli qð exponit augꝰ ·d · Donum ſi petit id qð

poteſtet debet da vel verbũñ te excuſando·ñ ali
ter petit et tunc ei aliq̃d melius dabis cũ peten

tem miuſte coꝛrexeris· Vel auter poteſt mtelli

gi de ſcientia que non eſt petenti deneganda.

qm̃ auan dedignatur poſſeſſoꝛẽ et in alios traſ
lata creſcit · Diliges ꝓximũ tuu et odio hebis
unmmicuũ tuum · Scoᷣm augu:nmimicus iſte dya

bolus intelligendus eſt qui pꝛeciſus eſt totali

ter a dei ↄſoꝛti oꝛ ſanctoꝝ. Momo viatoꝛ q́;tu

cunq; malus poteſt ad deuʒ reuerti deo diligẽ

dus eſt ex caritate · Hꝛopter qð ſubdi Dingi

te mimicos veſtros· ⁊c t quoniam valde dif
ficile eſt in bonis opib patenter factis vanam
gloꝛ iã totalier euitare:ideo ſubdit᷑ · Actẽdite

—

ne iuſticiam veſtram faciatis coꝛam homnube
⁊c ·Et illud quod ſeqnit᷑. Qum fſacis elemoſi⸗
nã nol tuba canere 2c]· Qriſo · Oi bonoꝛu que
facis vis inſpec toꝛes habere ecce habes nõ ſo⸗
lum angelos et archangelos· ſed etiam deum
vniuerloy. )C. ..
. Vm oratis non eriis ſxut po
crite ⁊c· ¶rip/Cſt aut oꝛatio qddã
ſpuale tributuʒ · quod offert amma
doo de viſceribo ſuis quanto & glo⸗
xioſioꝛ eſt tanto cautuũiſeſt ſeruanda · ne ꝗpter
homimes facta vileſcat · Oꝛates nolite multũ
loqui Aludd elt ſermo multus aliud diutur⸗
nus affectꝰ.· Abũſit ab oꝛatõne multa locutõ· h
non deſit multa pꝛecatio· hſeruens affcio pſe⸗
ueret . Sic g vos oꝛa bitis c CQiloſa. Non ſo
lum his verbis oꝛaturh etia alns ſub eodem
ſenſu eptis. Dater noſter α . Kug-Rdmo
nent hic diuites vł genere nobies vt cũ facti
fuermt chꝛiſtiami nõ ſupbire aduerſus paupeſ
et ignobiles quomiã ſim dicunt deo pater no
ſter · qued non poſſunt ſic pie dicere niñ ſe freſ
eſſe cognoſcant · Sanctiſicet᷑ nome tuũ· Orib
Disna eſt deũ depꝛecantis oꝛatõ: nibi petere
ante patris gloꝛiã h̊ omnia euis laudi poſtpo
nere · Rdueniat regnu tuũ . Ad xpᷣm qui eſt
dei regnũ nõ veniemus ꝑ gloꝛiã niſñ pꝛuus ad
nos veniat p Stiam · Eiat voluntas tua ſicut
m celo et m terꝛa Aug c bediat᷑ Fceptis tiuſ
ab homimmdb terꝛems. lcut in celo ab angelis
ſanctis · DPane noſtrũ ſupſubſtantiale da nobᷣ
hodie Freukariſtia que reficit ammã naturaʒ
coꝛpis tranſcendente et quotidie ꝓ ſidelib of⸗
fert· St dinntte nobis debita noſtra c]· Qre
ZSoꝛꝰ vt ꝓfecto bonum quod a deo cõpuncti
petimꝰ hoc ip̃ᷣm pᷣmũ ꝓximo conuerſi faciamꝰ
Et ne nos mducas in temptatione c -Rug.
Aliud eſt temptari aliud in temptatione indu
ci · Nã ſine temptatõne nemo ꝓbatus elt· et iõ
non petimus nos non teptari h in temptatio⸗
nẽ p conſenſum non mduci· Sed libera nos a
malo.Qrip.hoc malu vocat dyabolũgpter ex
cellentiam ſue malicie · Si em dimnſeritis hoĩ⸗
bus c]· Qypanꝰ. Excuſatio tibi nulla e in die
