uauit ſe homo a rectitudine rõnis et humi
liatus eſt vir id eſt. deiectus a ſtatu virtutis
Lnon ergo dmittas eis ſine debita punitõne
ngredere deſcripta culpa· hic ſubdit mede
la cu dicitur Angredere in petra id eẽ. chꝛtũ

p pemtentiã recurrendo ad ip̃m abſcondẽ in
Polſſa humo id ẽ.· in carne chꝛiſti cõfoſſa clauis

et lancea a facie timoꝛis dommi ⁊c ſcʒ in iᷣn
dicio finali m quo chꝛiſłꝰ apparebit in maieſta
te Ocul ſublimis ⁊c id eſt. ſuperbi tunc hu
miliabuntur q; dies dñi exercituũ ſup omnẽ
ſuperbũ ſcʒ coꝛde et excelſum.id ẽ. abuten
tem poteſtate et ſup omnem arrogantẽ locu
tione et ſup omnes cedꝛos ⁊c id ẽ· pᷣncipes
ſupbos et ſup omnes quercus baſan ·id eſt
ſup luxurioſos · eo ꝙ baſan interpꝛetat᷑ pingue
do et ſup onmnes montes excelſos et ſup om

nes colles .id ẽ· ſup p̃latos maioꝛes et nnoꝛeſ
ſupbos et ſup omne turrim excelſam id eſt ·

doc toꝛem ſupbum et ſup omne muru mum
tum id elt· congregatõem ſupboꝛum et ſu
per oes naues tharns ·id eſt· ſupbietes ð foꝛ
titudine claſſis et incuruabi ommis ſublim
tas id eſtłſupbia quocunq; mõ ſacta et pdo

aaa penitus ↄterentur deſt· paſtoꝛes ſicti et

religioñ fali Et introrbunt m ſpeluncas c

idd eſt intraret ni poſſent In die illa pꝛonciet
W e. pꝛoijcieda cognoſcet ydola argeti ſui c

id eſt· ſctõnes ſanctitatis et ſapientie quas fa
ciunt ypocrite vt honoꝛent᷑ ab hommibus:. pa
rum aut nihil de cognitõne veritatis habenti

bus· ꝗpter quod p talpas et veſptiliones ſigſi

cantur et deo cũ dicit᷑ vt adoꝛaret exponen
dum e .id e. adoꝛaẽ faceret ſcʒ ſeip̃m a pdictis
Quieſcite Mic ponit᷑ medela ↄtra mala pᷣdi
eta eü dici᷑ Quieſcite ab homĩe id e. chꝛiſto
eius offenſam cauendo cuiꝰ ſpiritus in narib

einus eſt id ẽ. acriteꝛ puniẽs peccata· talis em̃

puniens fumũ de naribus emnttit· q; excelſuſ
veputatus eſt ipᷣe] ſcʒ a ðo patre qui cõſtituit

eũi uidicem omnium· oh. v. Dater non undicat
queq; h omne iudiciũ dedit ſilio qui indcabit

m ſoema humana gloꝛioſa
Cce dominator Mic ꝗpheta de
ſcribit magis in ſpeciali penã malo:
rum udeoꝛũ per quã ſigniſicat pu
mitio maloꝛũ chꝛiſtianoꝛu cu dici.
dominꝰ exercituu auferet ·iauſerri pmittet
Lab hieruſaleʒ et iuda id eſt ab eccleſa metro
poli et circũſtante dyocen validũ et foꝛtem
ad ſuſtinendũ ꝓ iuſticia laboꝛem et omne ro
bur panis et aque ·.id eſt.ſpualis nutrimenti
eo ꝙ in ſcriptura p panẽ et aquã ommis cibus
et potus ſignatur et viru bellatoꝛẽ Stra vj
vicia et udicem ſcʒ iuſtũ et ꝗphetam id ẽ
pᷣdicatoꝛem deuotũ ꝓ ſalute ammaruũ · et non
ꝓPter queſtum et ariolu /id eſt· diumatoꝛeʒ
ſupſtitioſum in quo confidunt mali chaiſtiani
Apter quod in penam eoꝝ dicitur hic auſerri.
let ſene ¶ moꝛibus ⁊ etate. nã ĩ eccleſa pᷣncumt

iuuenes qᷓntum ad vtruq; pᷣncipem ſup quin

quaginta id eſt· dommantem q̃nq; ſenſib cũ
obſeruatõne decalogi·. q̃nquies emʒ.x. faciunt
quinquaginta et honoꝛabilẽ vultu. d ẽ. ve⸗
rum religioſum et cõſilliariũ .id eſt 2eſſoꝛẽ

diſcretũ et ſapientem de architectis ille eſt

qui diſponit opus ⁊ alij exequunt᷑ ideo p ipᷣm
ſigniſcatur doctoꝛ ſcribendo cuiꝰ ſcripturam
alij exequunt᷑ legendo uel p̃dicando et pꝛudẽ
tem eloquij miſtici . i eſt. exponere ſcienteʒ
ſcripturam literali et niiſtice dicte nãq; pſo
ne pꝛo masgna parte defecerunt ꝓ peccatis ec
cleſe Et dabo Mic ponitur mutatio que nõ
eſt dextẽ excelſi cũ dici᷑ Et dabo pueros æc

ſcʒ moꝛibus etate et ſcientia et effemiati de
licijs et laſcuna et coꝛruet populꝰ ?c Pꝛoũ:

xj· Vbi non eſt Subernato: populus coꝛruet.
tumultuabi puer ↄtra ſenem quod frequẽ
ter ſit ĩ religione et ignobilis moꝛib ꝛtra
nobilem .d eſt· bene moꝛigerati Appꝛeben
det ei vi fratrẽ ſuñ ꝛc ſequi ⁊ deet veſti
mentum ẽ tibi pᷣnceps noſter eſto ſic eligũ
mõ pᷣſdentes in eccleſjs cõmuniter ſcʒ ratõne
apinquitatis ſanguine vel natione quod nota
cur cũ dici᷑ Appꝛehendet vir fratrez ſuu c

Vel rõne lucri tempalis quod notat᷑ cũ diciᷣ
veſtimentu eſt tibi 2c Reſpondebitq; id e.

deberet reſpondere nõ ſum medicus d eſt
babens ſcientiam ammas medicãdi in domo
mea nõ eſt panis ſcʒ ſacre ſcripture quo poſ⸗

ſem ſubditos paſcere neq; veltimentu ſcilicʒ

virtutu nolite me ſtituere vobis paſtoꝛeʒ.
ſed omnes qntücunq; deſectuoſñi reſpondent
ſicut ramnus· iudicũ ix · Si vere me regem cõ
ſtituitis· venite et ſub vmbꝛa mea reqnielcite
LRuit hieruſalem] Mic ↄſequenter pomi cau⸗
ſa dicte pumitõnis que fiut peccatu ↄtra dñm
ideo ſubdtur lingua eoꝝ dñm blaſfemãdo

£△

et admmuentiones eoꝛũ ad nouitatem malo

rum ſtudendo ꝛtra dommũ ⁊c Rgnitio vul
tus eoꝛum id eſteoꝛũ maliia apta in modo
et verbo reſpondebit eis penã debitam ſuſti
nendo · ideo ſubdiẽ Ve anime eoꝝ c quod ẽ
cõminatio eterne pene · Dicite uiſto am̃ be⸗/

ne ſupple erit ſibi in retributõe fructũ adin
uentionũ ſuarũ que ſunt in bono comedet

m beata fruitione Ve impio ⁊c ſcʒ ĩ pena ge
hene Populũ meum exactoꝛes ſui ſpoliaue
runt ſcʒ pᷣncipes et pᷣlati tirannidem exercen
tes et mulieres dommate ſunt eis id elt · pn
cipes et pᷣlati ꝑ mollicieʒ carnis effemĩati Po
pule meus qui beatũ te dicunt adulando ip
ſi te decipiunt c in malis nutriendo et a bo⸗
nis puertendo Stat ad iudicãdu domin?ꝰ 2c
ſcʒ ad puniendu pᷣdictos malos ad iudicuim
veniet cũ ſenioꝛib ꝛc id eſt· cũ apoſtolis ⁊ eo
vum mntatoꝛib Vos em depaſti eſtis vmeã
meam ⁊c id eſt · populũ chꝛiſtianũ vos tiran
nizantes St dixit dommꝰ NEiic cõſequent po
nitur malicia et punitio młierũ cũ dici Peo
eo ꝙ eleuate ſunt hilie ſyon id ẽ:male chꝛiſtia
ne ſupbiendo et ambulauerunt collo extẽto
ſuphbiam coꝛdis exterius oſtendendo et nuti
bus oeuloꝛuʒ ibant impudice reſpiciendo et
plaudebant dilſolute ludendo pedibo ſius cõ
poſito gradu incedebant ad luxuriã homĩes
ꝓuocando· Secuit᷑ pena Decalua bit dommnꝰ
verticem fliaru ſyon ⁊c id ẽ. maiuſfeſtabit ea
rum vilitatẽ latentem ſcʒ eaꝝ adulterum vel
foꝛnicatõnem et ſic quidquid boni videbat᷑ in
eis amouebit᷑ p earũ infamã ideo ſubdit Xn
die illa auferet domm? oꝛnamentum c Her
ſta omma oꝛhamenta ſigmipcant omnes ↄdi⸗
eiones que videbant᷑ in eis bone et auferunt᷑
per malũ infamie .· deo ſequi St erit ꝓ ſuaui
odoꝛe ſcz ſame pcedentis fetoꝛ ſcʒ in famie ·
et ꝓ zona fumiculus c nam omia que vide
bantur in eis bona ꝗpter infamiã ſequentem

ſicta fuiſſe udicant᷑ et falſa Dulcerrimi viri
tui in gladio cadent ſcʒ lingue:nam aꝗpter ad

ulterium vxoꝛũ ſuarum vituperant᷑

14

Tapprehendent ſeptem muhe
res ⁊ c Aliqñ cõtingit ꝙ meretri
ees ad cheiltü deuotiſſime reuertuũ
tur ſicut patet ð maria magdalena
maria egiptiaca et alijs pluriboet ð talib⸗
pot exponi quod dicit Appꝛehendent ſeptem

muliereſ Fm quod dicit beatus grego/omelia

xxv· ꝙ leptem dieb omne temp? comp̃hendi
tur recte ſeptenario numero vniuerſitas fieu
ratur · igitur per ſeptem mulꝛeres vniuerſitas
meretricũ ad chꝛiſtũ reuertentin dengnat. ðo
dicitur ꝙ appꝛehendent viru vnũ · id e chꝛiſtu ·
de qᷣ dicit · ij· coꝛ · xj deſpondi vos vni viro vir

ginem caſtam exhibere cheiſto. lcet em̃ virgi

nitas qntum ad id quod eſt coꝛpis recuparri

nõ poſſi · tñ q̃ntũ ad id qð ẽ ex pte metis põt
repari dicentes panẽ noſtrũ comedemꝰ c
dd eſt · nolumus ampliꝰ ocioſe viuere ſed de la
boꝛ ibus noſtris tinſmodo muocet᷑ nomẽ tuũ
ſup nos id eſtnobis ſuffecit tibi ꝑ penitentiã
reconcilari· Et qm plurime tales chꝛiſto recõ
ciliate fecerunt fructũ bonoꝝ operum multi
puecem ex dono gratie dume · ideo ſubdit In
Die illa erit germen domm in magniſicentia 1
gloꝛia ⁊c et exultatio his qui ſaluati fuermt
id eſt · ſanctis qui gaudent cũ angelis de bomſi
operib pemitentũ Luẽxv· Caudiũ erit angek
dei ſup vno peccatoꝛe penitentiã agente· Et qꝛ
tales penitentes cũ ciuib celeſtibo aſcribuntur
ſequit᷑ ſanctus vocabit᷑ omĩs qui ſcriptus eſt
c et qm nibil comq̃natum mi hieruſalem ſu

pernam admittit᷑· Sequi Si abluerit dommnꝰ

ſoꝛdes hliarum ſyon et ſanguinẽ hieruſalem
ſcʒ inferioꝛis et ſubdi modꝰ ablutõis cũ diciẽ
m ſpiritu iudicij id eſt · pfecte ↄtritõnis ⁊ ſa
tiſ factõnis et ſpiritu ardoꝛis id eſt· feruen
tis amoꝛis:Luẽvij· Remittunt᷑ ei peccata mul
ta qm̃ dilexit multum· Et creauit Poſt pen

tentiũ cõuerſionem hic ponit ꝓpheta bonoꝝn

2ſlatõem d · Et creaut dominꝰ ſup omnẽ lo
cum montis ſyon ·.i.eccleſe militantis · vbi
muocatum eſt nomen eius p officiũ ſolenne
nubem x diẽ ꝛc · neukariſtie ſacramtũ quod
Dicitur nubes refrigerans cupiſcentie eſtum
et ignis flamans pꝛopter caritatis incendiuum
ideo dicitur amoꝛis ſacramentũ · dicit᷑ etiam fu
mus ſcʒ mcenſoꝝq celebꝛatuxr cũ oꝛõnibw ſan
ctoꝛum.Apoẽ:vnj. t aſcendit fumꝰ mcenſoꝛũ
de oꝛõnib ſanctoꝝ Sup omnẽe eĩ gloꝛnã ide
ſup locũ ad dei gloꝛ iam ⁊ſecratũ cuiuſmodi ⸗
eccdleſa materialis ꝓtectio id eſt· chꝛutꝰ imn
ſacramento qui ꝓtegit a ðᷣmone et eſt taber
naculum in vmbꝛaculũ diei ab eſtu ſcz cupidi
tatis et in ſecuritate ⁊ abſconſione a turbne]
tribulatõnis ꝓ virtutem patietie et a pluuia)
ſeʒ carnalis cupiſcentie p virtutem ↄtinẽtie ·

Fntabo dilecto c Hic arguit
eccleſe malicia ſub vmee parabola
cum dici Qatabo dilecto id eſt
NWVchꝛiſto qui diectꝰ m canticis no
minatur canticum ſeʒ lugubꝛe de eccleſie ſte
riltate patruels mer id e· chꝛiſti qui eſt na
turalis hlius dei patris vmee ſue id elt ð vi
nea ſua que eſt eccleſia et ſubdit᷑ cantici ſoꝛma
eum dieik Vmea facta eſt dilecto id ẽ chꝛi⸗
ſto min coꝛnu ſiuo olei w eſt. in caritate ⁊ pie

tate potenti·ſcut dicit᷑ actuũ mnj. Multutidĩs

credetiũ erat coꝛ vnũ et anima vna &t ſepunt
cam cuſtodia angelia vnð eccleſia pꝛimitina

— —, — — — —

— —

—. — —

=SMZDU — —,o-

— —,— —. — —,— — —-r ð

— — — — — —

= )

ante ſubuerſionẽ idee p romanos angelico
monitu tranſijt in regnu agrippe et ibi fuit ſal
uata et lapides elegit ex eaid ẽ.: malos amo
uit ſʒ ananiam et ſaphiam vt habet᷑ actuũ · v·
et alios ſinnles· Et edificauit turrim in medio
eius ꝛd elſt· euangelmũ et doctrinã apoſtoloꝝ
que ſimt turris ↄtra inſultꝰ hereticoꝝ et toꝛ
cular extruxit in eaid eſt · Atantiam ma rti⸗
rum · ꝗpter quam expᷣſſus eſt ſanguis eoꝛum·
et expectauit vt ſaceret vuas łid eſt · opera
bona per imntatõem pᷣdictoꝛũ ſet ſecit labru
ſtas nam multi qui ſunt de ecdeſia numero h
non merito carent fructibus bonoꝝ operum
Nunc & habitatoꝛes hieruſalem id eit · vos
angeli et ſancti qui habitatis m hierulſalẽ ſupe

rioꝛi iudicate inter me et vmeam meam an

geli nanq; et ſancti iidicant cũ deo de agedil
m mundo ſicut dicit᷑ damiels · iiij. En ſententia
vigilum decretũ eſt et ſermo ſanctoꝝn · Quid
elt quod vltra debiu facere vmee mee ꝛc · q · d
nihil omm ð ptmentibus ad eius fructiſcatio
nem ſed ipa defecit pꝑ ſeip̃am · Oſee · xiij · Derdi
tio tua ex te iſrael timmodo ex me auxiliuz tuũ
Et ſubditur punitio cum dicit᷑ · Kulera ſepem
eius id eſt· angeloꝛũ cuſtodiam qui aliquan
do ab hac cuſtodia ſe retrabunt diumo iudicõ
apter hommũ maltciã · Vnde in pſona eoꝝ di
citur hrere . lj· Qurauimus babilonẽ et non eſt
ſanata delinquamus eam · et erit in direptio

nem p demones et maloſ bommes diruam

maceriam eius id eſt· dwui pmittã virtutum
clauſuram· et erit in culcatõem ſcʒ demonũ
et inſdelium · Non putabit᷑ falce coꝛrectõis
Let nõ fodiet᷑ ſoſſoꝛ io diumj timoꝛ is· et aſcẽ
dent ſup eam vepꝛes et ſpine ſcʒ multipuciũ

peccatoꝝ ·. 1 nubibus mandabo ne pluant ſu⸗

per eam imbꝛem ſubtrahendo fructiferaʒ do
ctrinam qð iam ꝓ magna pte factũ eſt. quia
multi doc toꝛes catholici et predicatoꝛes· deo

pmittente et dyabolo ꝓcurante: magis ſtudẽt

curioſitati qᷓ; vtilitati · Ve qui 2iungitis Mic

arguuntur abqua mala in ſpecian et pᷣmo ma

la cupiditas poſſeſſionũ et domoꝛum cũ dicit ·
Ve qui ↄungitis domũ ad domũ ꝛc quodð
frequenter ↄtingit in chꝛiſtianis pᷣncipib p̃ᷣla

tis et religioſis et ſubdit᷑ debita pena cũ dicit ·

Nuñ domus multe fuerint deſerte c Moc
em videmus frequẽter accidere ꝙ ediſcia ma
gna mique ſtructa ꝗꝓpter ruinaʒ ſunt derel

cta·et poſſeſſiones magne deſerte · Ve qui cõ

ſurgitis Ehc arguit᷑ vicium carnalitatis ⁊ ine
pte leticie· et pʒ ſententia:et ſubdit᷑ pena cũ dr ·
Deopterea ductus eſt populus meus capti
uus dicltur em̃ ꝙ ante captõnem achon taia
vicia vigebant ibi et in alijs locis pluribus ca
ptis a ſaracenis q; non habuit ſcientiam ſcʒ

pꝛac ticam bene opandi· et nobiles eius inte

rierunt fame in carcerib recluñ · et mulcitn
do eius ſiti exaruit apter laboꝛes magnos et
duros a ſaracenis ſibi impoſitos. Pꝛopterea
dilatauit mfernus ammã ſuam hoc dicit᷑ ad ſi
gniſicandum damnatoꝝ multitudine· Mathei
vij.· Lata eſt poꝛta et ſpacioſa via que ducit ad
pditõnem ⁊ multi ſunt qui mtrant p eam Et
qꝛ ſẽ mali puniũt᷑ ita iuſti pᷣmiat᷑iõ ſhᷣdi dt
paſcent᷑ agni id eſt ninocentes in paſcua cele

ſti iuxta oꝛdinẽ ſuũ id eſt · h᷑m qualitatẽ meri

toꝛum · et deſerta in vbertatem verſa aduene
comedent d eſt · ſcripturã veteris teſtamenti
a iudeis qntum ad mtellectu ſanu deſertã gen
tiles comedent p ſpũalem intelligentiã· Con
ſequenter arguit᷑ ſupbia maloꝝ chꝛiſtianoꝛuʒ
cũ dicitur Ve qui trahitis miquitatẽ ĩ ſunicuł
vanitatis ſupbia naq; trahit poſt ſe młta pec
cata ꝗapter quod dicit᷑ mitiũ omnis peccati · vt
dicitur ecci ·x· Qui dicitis deridendo penas
ſcriptas et p̃dicatas ꝓ peccatis reddendas fſe
ſtinet et cito veniat ⁊c peccatoꝛes eniʒ obſti

mati non timent talia · Ve qui dicitis malum bo

num ⁊c hoc em faciuntaduocati mali falſas
cauſas ſcienter ſuſtniendo ⁊ legitimas impu

gnando Ve qui ſapientes eſtis m oculis vxriſ

c] ſti ſunt vami doctoꝛes relinquentes vti
ba et curioſa docentes· Ve qui potentes eſtiſ
c iſti ſunt ebꝛioſi · Qui iuſtiſicatis impium
X⁊c iſti ſunt uidices miqui Pꝛopter hoc Elic

ponitur pena pꝛo p̃ᷣdictis cum dicitur · P⸗ꝛo
pter hoc ſic deuoꝛat ſtipulã c& q; pᷣdicti male

ſactoꝛes ſunt digni pena infernali et etiã imi⸗
tatoꝛes eoꝝ·iõ ſubdit · et germen eoꝛũ ꝛc et
ſubditur cauſa cum ðr · Abiecerunt em̃ legeʒ
domim ſcʒ euãgelicam que tradita eſt imme
diate a dommo ieſu chꝛiſto· gpter quod multi
chꝛiſtiani ab inſdeh bus grauiter ſunt af flcti
in terra ſancta et alijs locis pluribus ꝓut fre
quenter ſupius expꝛeſſum eſt· Sed qin adhuc
reſtat maioꝛ tribulatio antichꝛiſti tempoꝛe fu
tura· ſequi᷑ In his omnibus non eſt auſus
furoꝛ euis ⁊c Et eleuabit ſignũ ⁊c id ẽ eleua
ri pmitttet ſcʒ ad congreganduʒ exercitũ anti
chꝛiſti de diuerſis ptibus mũdi . et ecce feſti
nus veniet velociter nam in bꝛeui tempoꝛe
vltra humanã eſtimatõem aggregabitur ſibi

multitudo masgna et ad bellum expedita. iðo
ſubditur · Non eſt deſieigns neqꝙ laboꝛas ⁊c
„ . — F.

anno quo mortuus eſt rex
Oias 2 c] Per oʒiam regenm et le
pꝛoſum ſignatur dya bolus de quo
cit iob ꝙ ipe eſt rex ſup omnes R

los ſupbie.
catum eius e mcurabile · Ipſe vero fuit moꝛtuꝰ
in chꝛiſti paſſone mqntum eius poteſtas ſuit
notabinter diminuta · ſicut de bomine mktum

Ipſe etiam eſt lepꝛoſus inq̃ntũ pec

deiecto dicit ꝙ ĩe eſt moꝛtuus· t in illo ãno

homo chꝛiſtus fuit ad dexterã patris in celeſti
bus aſſumptus et ſic viſus a credentibo ꝑ ſideʒ

et a beatis p aptam viſionem · ideo ſubdit᷑. vi

di domimũ ſedẽtem ſup ſolium excelſum ꝛc et
plena erat domꝰ ſcʒ celeſtis a maieſtate eiꝰ
nam cules celeſtes reſicumt᷑ interius in aſpe
ctu ſue deitatiset exterius in aſpectu ſue glo
rioſe humanitatis · ea que ſub ipo erãt reple
bant templũ id ẽ·ſpuſſanctus ab ipᷣo ꝓcedẽs
ſigno viſibili repleuit collegium apoſtoloꝛuʒ.
Rctuũ·ij. Repleti ſunt omnes ſpirituſancto ⁊c

Seraphin ſtabant ſup illud ⁊c ¶ templũ · nã

angeloꝛũ cuſtodia ſtabat ſup apoſtoloꝝ colle
Sia·Vel p templũ intelligitur eccleſiaper ſera

phin pᷣlati · qui ſup curam eccleſe debent ſtae⸗

et non exterius euagare· ſex ale vm ⁊c p q̊s
deſignant᷑ eon motus ad bonum nam p duas
alas ſuꝑ caput erectas ſigniſcat᷑ motus ↄtem
plationis m deum pꝑ duas ꝓtenſas verſus pe
des motus compaſſionis ad ꝓximũu et p duaſ

medias motus debite ſideratõnis circa ſeipßm

St clamabant alter ad alterum et dicebãt ſan
ctus ⁊c nam excita mutuo ſe debent ad lau
dandum deum trinum et vnum · ideo dicit ter
ſanctus et ſemel dominꝰ.· Et cõmota ſunt ſu

peruminaria cardinũ a voce clamantis p ſu⸗

perlimmaria ſignificantur mtellectus et volũ

tas ſupioꝛes amime potentie p cardĩes electõ

boni et deteſtatio mal p voceʒ clamantis vox
Poicatoꝛis p quam intellectus ⁊ voluntas au
ditoꝛum moueri debent ad eligendũ bonu et

deteſtandum malũ · et domus impleta eſt fu⸗

mo ꝙ domus Zſcientie debet impleri fumo
penitentie dt dixi ve mibi ⁊cp eſayam qui

tacuit donec purgatum ſe cognouit ſignificat᷑
pPdica toꝛ q̃ 2ſcius ſibi ð peccato moꝛtali debet

a pᷣ̃dicatione ceſſare donec purgatꝰ ſit vera cõ
feſſone vel ſaltem Ztritõne aliter verbum di
tractaxet indigne/ps·xlix· Heccatoꝛi aut dixit
deus quare tu enarras iuſticias meas ⁊c Sx⸗
ceca coꝛ populi huiꝰ ⁊c id ẽ excecandũ denun

cia ſi pſeueret in malicia· ꝗpter quaʒ deꝰ retra

bit Sratiam ſuam. et ſic excecat᷑ mens peccato⸗
ris et obſtinat᷑ quod debet p̃ᷣdicatoꝛ ðᷣnunciat

pło·vt caueat a tãto malo t ↄñi ſubdi reme

diu cuʒz ör · Donec deſolate ſint cuiitates ·i.
hommnes peccatoꝛes p amaritudinẽ penitetie
St ꝙ ſequit᷑ ad hoc bonoꝝ operũ fructiſicatõ
ſubditur · Et multiplicabit que derelicta fue⸗
rat a deo ꝗpter peccatũ · et erit in oſtenſionẽ
ſicut terebintus ⁊c nã bona fructiñcatio pec:
catoꝛis P penitentiam conuerſi ꝗꝓponit᷑ alijs in

exemplum penitendi vt patet de ma gdalena ·
NlNgN. VL

T factum eſt in diebus achaz
2c. Her bhierulale ſigniſicat anima

ſidelis im ſenſum moꝛalẽ in qua cuntate debz

chꝛiſtus regnare ↄtra eam venit raſin qui int
pꝛetatur inquus.id ẽ·non equus et ſignat ſu

perbiam· nam ſupꝑbus vult alos excedeꝛe ⁊ ſic
refugit equalitate et phacee qui interpᷣtat᷑ onſ

opertio.et ſignat auariciaʒ. vnde auarus dici
quaſ eris auidus·⁊ ſic os apertũ habere dicit.
q; nũqʒ pecunijs ſatiaturx· ⁊ hec duo vicia difrcua
tur hic titõnes fumigantes et caudas haben
tes · titõnes qꝛ ↄcupiſcentiã inflamantfumigã

tes quia mentis oculos tanqᷓ; fumus excecant
et caudas habentes · q; poſt ſe ala vicia trabuũt

De ſuperbia nanqʒ dicit᷑ ecã·x · Ini tium omĩis
peccati ſupbia. De auaricia·jthi· vj. Radix om
nium maloꝝ eſt cupiditas· Der eſaiaz vero di
ctam ciuitatẽ aſſecura ntẽ pꝛedicatoꝛ ſignifſica?᷑

veritatis dans pꝛo ſigno liberatõnis ↄceptio

nem ⁊ natùntatẽ ſpualẽ chꝛiſti in hommmnbus
bone volũtatis p achaʒ vero r ecuſanteʒ ſignũ
ſigſicat᷑ peccatoꝛ obſtimnatus ĩ malo.De bello
vero vicioꝛũ ⁊ꝛtra hieruſalẽ moꝛaleʒ dicit ber.
ſup miſſus eſt· Venit auaxicia⁊ vendicat ĩ men
bi ſedem · iactantia cupit do mĩari ſupbia vult
mihi eſſe rex · luxuria dicit ego regnabo · ambi

tio muidia ⁊ racundia certant in memetipſo ð
meipſo cuius potiſſmũ eſſe vdearego q̃ntuʒ

valeo reſiſto· renito qᷓntuʒ iuuoꝛ · dũm meuũ ie

ſum reclamo et dico nõ habeo regẽ niſ ieſum

In die ila ſibilabit dominus muſce c]) Der

muſcas et apes pungentesſgniſicat᷑ ↄtentioh
et detrac toꝛes qui dicuntur hic requieſcẽ in
toꝛrentibus valliũ qm̃ ſunt mpetuoſi apter

quod ſignant domos potentũ · et in cauernis

et ſoꝛammib id eſt· m domib clauſtraliũ ⁊

in omnib frutectis que ſunt parua nemoꝛa

ꝗpter quod ſigniſicant habitatõnes vulgariuz
In omm em iſtis locis vigent vicia ⁊ten tio
nis et detractõnis· d ſubdi dictoꝝ vicioꝛũ

punitio cu dicitur. In die illa radet dominus
c id eſt· grauiter pu niet p̃ᷣdicta vicia in ma

oꝛibus qui ꝑ caput ſigmſicant: ⁊ mediocribuſ
qui ꝑ barbamet mmoꝛib qui p pilos pedum

intellguntur · En die illa hc ðᷣſcribt modꝰ
viuendi bonoꝛu cum dicit᷑ In die illa nutriet
homo id eſt rõnabiuter vuiens vaccã boũn

id eſt·coꝛpus ſuũ non ad luxuriadum łh̊ad ſer⸗

ui endu domino fm ſtatũ ſuuʒ et duas oueſ⸗

ſeʒ ĩtellectũ pabulo ſacre ſcripture et volüũtate
celeſtiu deguſtatione quatu pertinet ad ſtatu
pꝛeſentis vite et pꝛe vbertate lactis id eſt di

uine conſolationis comedet butirũ id ẽ ſen⸗

—

tiet excellente ſuauitatẽ celeſtiun ·

tibi hbrum grandem hoc diciẽ

dDieit dommus ad meſume

doc toꝛi cheologie 2 auditon qui 85
bet accipere bibliam que grandis e

—. — ,— — — —

—

ſ

liber multitudine verboꝛũ et grandioꝛ ꝓfundi
tate ſententiaꝝ.⁊ ſcribe in eo ſtilo homimnis
exponendo lucide et clare · accelera ſpolia de
tra here ꝛc ſtudium em̃ ſacre ſcripture ad hoc
oꝛdmari debʒ vt dyabolus ſpolietur animabo
quas decepit ſed q; multi recuſint hũc modu
docend recurrendo ad doc toꝛes curioſos et
inuailesſequit᷑· LPꝛo eo ꝙ abiecit populꝰ ite
aquas ſyloe que currunt cũ ſilentio.id ẽ · mo⸗
dum docendi moꝛale ⁊ ſine oſtentatõne· ⁊ aſ
ſumpſit ſibi magis raſim qui interpᷣtat᷑ variãſ
eos ide:doctoꝛẽ p varias et dubias doctrĩaſ
diſcipulos variante· et ſllium romelie qui int

pꝛetatur magiſter frangens laboꝛãtes ſcʒ ver⸗

boꝛum extraneoꝛũ multitudine ꝓ ſua oſten⸗
tatione adducet dommus .id e· adduci per⸗
nuttet· aquas flummis foꝛtes·i. doctrinas
erroneas a dyabolo excitatas qui p regem aſ:
ſrioꝛũ deſgnant᷑: ideo ſubdit regem aſſirio⸗
rum ⁊c ſ̊ qm veritas pꝛeualet iõ ſiẽ veritas
hdei p̃ualuit tempe arrij et alioꝝ hereticoꝛuʒ
ita pᷣualebit m futuro p dei gratiamideo ſub
ditur · QCongregamini et vmcimmi ꝛc i voã⸗
doc toꝛes puerſi p dei grãm eritis 2ↄfuñ. Sʒ qꝛ
deus ex hoc debet laudari· ſeqiut᷑ · Dommuʒ
exercituũ ·iangeloꝛum. ip̃m ſanctiſicate ⁊c
deſt: laudate et timete · et erit vobis in ſan⸗
ctiſcatõnemiivos conſirmans in ſanctitate
m lapidẽ aut offenſionis duabb domib iſrael
et habita ntibo hieruſalem p duas domos poſ
ſunt intelligi clerici et laici p inhabitantes hie
ruſalem religioſi· de ſtatibus em iſtis plures

cadent erroꝛibus decepti maxime tempe anti⸗

chꝛiſti non tñ omnes: deo ſubdit et offendẽt
ex eis plurimi Liga teſtimoniun Qm̃ contra
mala futura maxime tempe atichꝛiſti p p̃dica⸗

toꝛes mumendi ſunt ſimplices chꝛihiam deo

dicitur cuilibet pᷣdicatoꝛi: Liga teſtimoniuʒ
ſcʒ apoſtoloꝛũ qui ꝑ oꝛbẽ facti ſunt teſtes xpᷣi

Actuũ·j Eritis mihi teſtes in hieruſaleʒ et im
uudea et ſamaria et vſq; ĩ vltimu terre· hgna
legem euangelicam in diſcipulis meisi ·.in
meis chꝛiſtianis et ſubdit᷑ eoꝛũ reſponſio· ex:·

pectabo dommũ ad iudiciũ venturũ · qui ab

ſcondit faciem ſua a iacobi. populo iudaico.

et ſubdi in pſona pᷣdicatoꝛis · Rcce ego et pu

eri mei i ſdeles a me edocti· in ſignu ⁊c ſcʒ

cheiſti ad iudiciũ venturi et qm circa tempus
antichꝛiſti ſurgent multi ꝗꝓphete falſ vt habet
math· xxiiij. ideo ſequit᷑ · Rt cũ dixerint ad vos

querite a phitonmibus et diumis ⁊c nolite cre

dere ſed verbis dommi a apoſtoloꝝ · ideo ſub
ditur · ad legem magis et teſtimoniũ ſuple
eſt recurrendũ · Q n nõ dixerint ·. fecerint.
iuxta verbum hoc ſcʒ recurrendo ad verba

chꝛuſti ⁊ apoſtoloꝝ· non erit in eis matutmn a

lux ſcʒ gratie per quam in nobis oritur ſol

*

iuſticie · et cum eſuriet c“.lellicz eredens falſſſ

aphetis apter defectum vere doctrine male
dicet regi ſuo chꝛiſtuʒ blaſphemando. ⁊ aſbpi
ciet ſurſũ ⁊ c id ẽ ex nulla pte habebit auxinũu

h meuitabile toꝛmentum

Rimo tempore alleuiata eſt ⁊c
Hoc lraliter expoſui de credentibuſ

m ſde ſteterunt. ⁊ aliqui ab ea receſ

ad pᷣdicatõnem chaiſti:quoꝝ aliqui

Moꝛaliter aut poteſt exponi de religio
nem mntrantib· quoꝝ aliqui ibidem ꝓhcumt.1·

aliqui deſciunt · Vnde dicit auguſtinꝰ· Sicut ñ
mueni melioꝛes illis qui in monaſterijs pꝛoſe

cerunt ita non mueni deterioꝛes bis qui in eiſ
deſecerũt · Hec igit᷑ lĩra mixtim exponit᷑ ð iſtis

⁊ de illis et quantuũ ad ꝓſicientes in pꝛincipio

tantũ dicit · Pꝛimo tẽpoꝛe id ẽ. in pncipio ꝓ

feſſionis: alleniata eſt terꝛa ʒabulõ· qui mter
pᷣtatur habitaculũ pulcritudnus ideo per iraz
zabulon ſigniſicant᷑ ilbi qui per pulcritudinẽ cõ
ſcientie deo pꝛeparant habitaculuũ pulcruʒ coꝛ
dis · ⁊ terꝛa neptalim qui interpᷣtatur dilata
tio· ꝗꝓpter quod p terꝛam neptalim ſigniſican
illi qui dilatant᷑ n opibus bonis. Her hoc igi

—

tur ꝙ dicit. Pmo tepoꝛe alleuiata eſt ira xc ·

ſignat᷑ ꝙ iſti in ꝓfeſſone alleuiant᷑ a pondere

terꝛenoꝝ ꝓ votum volũtarie pauptatis ? no

uiſſimo aggrauata e via maris]. per mare tu
multuoſum ſigniſicat᷑ pns ſeculum· idðᷣo via ma

ris eſt vita ſcharis ad quã nouiſſimo reuertuũt

deficientes in religione p apoſtaſam vł in ha

bitu religionis ducẽtes vitam ſecularem quod

notat᷑ cum ſubdit᷑ trans ioꝛdaneʒ galilee gen

tium l· gallea nanq; volubilis interpꝛetatur
nam ex volubilitate metis ꝓcedit ꝙ tales a bo

no ꝓpoſito ſic mutant· ꝓpłus qui ambulabat

in tenebꝛis ſſcʒ peccatoꝝ ante religionis ĩgreſ
ſum· vidit lucẽ magnam ingrediendo et ꝓſi

tendo p inſpiratõnem diuma habitantibuſ in

regione vmbꝛe moꝛtis ꝛcq repetitio eſt einſdẽe

ad maloꝛem expꝛeſſionem. Multiplicaſti gen

tem .ſreligio am.ſ̊ quomia aliqui deſciunt vt

dictum eſtdo ſubdit᷑ de malis: non magniſi
caſti leticiã ſet de bonis ſubdit᷑ letabut᷑ coꝛaʒ

te . ſpuali deuotõne ! ſicut qui letant᷑ m meſſe
ex bonoꝝ fructuũ collectõe. ſiẽ exultat victo

res de müdo carne et dyabolo triuphates õ

ſubdit virgã em oneris eius ſ carnis aggra
uãtis et virgã humeri eius . id ẽ mundi qui
humeris ſeruoꝝ ſuoꝝ imponit graue iugum.

et ſceptꝝ exactoꝛis eius i dem oms· de quo
dicit᷑ job · xl · ꝙ ipe eſt rex ſup omnes filios ſup

bie · ſupaſti ſẽ in die madianrex diuĩa vtute

ſicut madian fuit ſupatus a gedeone iudicum
vij · ideo ſubdi · Paruulus em natuſ eſt nobᷣ
id ẽ chꝛiſtus cuius virtute dyabolus eſt ſupꝑa:

tus· et voca bi᷑ nomen eius admrabił . facie

em mira bilia in bonis religioha eos de terꝛe⸗
nis celeſtes faciendo:· conſiliariuseos ad cõ

ſiuon obſeruantiam inducendo· deus foꝛtis·
patientiã m aduerſis pbendo· pater futuri ſe⸗
culi .huijs cariſſinns bona ſuturiſeculi reſeruã

do· Pnceps pacis /·ſeʒ triplicis quia dat paceʒ
conſcientie internaʒ et cum ꝓximo pacem fra
ternã et finaliter pacem gloꝛie ſupnam·. Mul
tiplicabi᷑ eius nnpiuʒ .ſcʒ in multiplicatõe ſan

ctoꝛum· Zelus domi exercituu faciet hoc J.

nð eſt eius caritas ad genus hum anũ. Verbuz
miit ⁊c· reſiduũ huius capłi exponit ad lrãm
de deiec tõe regni ifrael · p quã eccleſie deiectõ
a ſtatu virtutis miſtice deſignat᷑ cum dicitur
Verbum miſit dommus in iacob łid eſt ꝛtra
iacob qui ſupplantãs interpᷣtatiðo p iacob pᷣn
cipes et pᷣlati ſupbi qui ↄculcãt ſibi ſubditos ſi
Sniſcãt᷑ ⁊ cecidit in iſrrael Iid ẽ contra docto⸗
res vanos qui doctrinam vtile antiquoꝝ con
temnunt ⁊ nouitates inntiles ad ſui iactantiaʒ
anteponunt ·ðo ſubdit᷑ in ſupbia ⁊ magnitu:

dine coꝛdis dicentes lates ceciderunt c id eſt
doc toꝛes qui nos pᷣceſſerunt reſpecꝛu noſtri
rudes ſuerunt ſicut lates reſpectu lapidũ qua

dꝛoꝝ· ⁊ ſicomoꝛi reſpectu cedꝛoꝝ paꝝ valent
LSt eleuabit dominus hoſtes raſim · qui ĩter
pꝛetat᷑ varietas et ſignat querentes oprmoneſ
varias ⁊ nouas ad ſui oſtentatõnem· Vertet
ſyriam ⁊c ·ſyrij interpꝛetant᷑ ſublinnes et phii
ſtijm eadentes vt vtraq; interpᷣtatio cõgruit
demonib qui p ſupbiam ſublimes ſun t. tñ de
celo empireo ceciderunt · et deuoꝛabũt irael
toto oꝛe q demones ſupbi incoꝛpoꝛãt ſibi ſu
perbos eccie · St ppłus nõ eſt reuerſus ad pcu
tientem ſe .ad deũ p penitentiam qui pmiſie
talem percufhionẽ · Et diſperdet dommus ab
iſrael id eſt a ꝓpło chꝛiſtiano· caput caudaã
nd eſt malos pᷣncipes et pᷣlatos ⁊ obſequentes
eis: quoniam iſta cauda depꝛauat eos adula⸗

tiomiby ſuis ⁊ incuruat eos a rectitudine rõis

ideo ſubdi · jcuruantẽ 1 depꝛauãtẽ et vtri

qꝙ erunt pᷣcipitati in ſoſſaʒ inferm · Dꝛopter
hoc ſup adoleſcentulis euis non delectabi do⸗

mimnus ꝛcnam ſubditi mala ſupion imitant

Cre. in paſtoꝛali Qum paſtoꝛ p abꝛupta gra
di 2ſeques eſt vt ad pcipitiuz grex ſequat᷑. õ

ſe equitur. Quia omnis ppocrita eſt c · ſub⸗
dit᷑ obſtinatõ cum dicit· In ommb⸗ his c ſe
quit᷑ · et płs non eſt reuerſuſ ꝛc gpter quod

ſequit᷑ pena· ſucceſa eſt em quaſi ignis impie

as.·.id eſt igni gehenne deputatꝛ:··
C debuatae.

„ AAdquicondunt leges mmiquas 1c

Literalis ſenſus eſt ſimper moꝛalis
vſq; ibi. Ve aſſur vbi ſeðᷣm lᷣalem

ſenſuʒ mncipit apheta deſcribẽ culpa

et penam regis aſſur p quem anticheiſtuis mi
ſtice ſignat᷑nam aſſur tollens robultum inter
ptatur · antichꝛiſtꝰ vero robur auferet pᷣncipu

alioꝝ · ideo ſubdit · baculꝰ ip̃e ẽ ad pcutiẽduzʒ

alios potentes· ip̃e aũt nõ ſic arbitrabit ſcili
cet ꝙ ſit ex pmiſſione diuina h ſibi ĩputabit ex
ſua ſupbia nuq̃d vt carcamis ⁊c p hot ſignã
tur reges et regna quos ſibi ſubijciet antichn
ſtꝰ. Et erit cum compleuerit dominus ꝛc ·ſ.
punitõem maloꝝ p antichꝛiſtuʒ ſicut ꝑ flagel
lum ſuum· viſitabo ſup fructũ magm coꝛdis
c.·id eſt· puniam ſupbiaʒ antichꝛiſti victoꝛi
as attribuetis ſue poteſtati:ideo ſubdit. Nun
quid gloꝛabit᷑ ſerra ↄtra eum qui ſecat in ea
⁊cquaſi d·non· pꝛopter hoc ſcqʒ apter hanc
ſupbiam· mittet dommatoꝛ dommꝰ ſup eãa
penam debitam · et ſubtus gloꝛia eiꝰ ſuccenſa
ardebit nam in monte oliueti cũ exercitu ſuo
fulmmabit᷑ paucis exceptis de quibus ſubdit ·
Lpᷣpaucitate numerabut᷑ ·ð facili:2 q rema
netes ðᷣtec ta falſtate antichꝛiſti firmiter adhe
rebunt deo ſequit · Et erit in die illa nõ adixci

et reſiduum iſrael 2c] ſcʒ imti falſtati ſed duue
veritati· Reſiduũ aut huiꝰ capituli eſt quedaʒ

replicatio ſententie pᷣdicte· deo ptrãſeo.
Credietur virga 2c Capitulũ
iſtud literaliter exponit᷑ de chꝛiſto
moꝛalit aũt pt᷑ exponi ð bono im̃tꝰ
vicario· ſcʒ ð bono papa ĩ tota eccia
et epiſcopò bono m dyoceſi vna et pᷣmo qᷓntũ
ad eius creationẽ cuʒ diat᷑ · Egrediet virga
id eſt. paſtoꝛ bonus cuiꝰ eſt ferre virgam pa
ſtoꝛalem. de radice ieſſe . incendij. nã ex in
ſpiratione ſpuſſancti debet inſtitui. vflos de
radice eius aſcendet i puritas ⁊ decoꝛ ſancti
tatis apparebit in opibus ſuis. 1 requieſcet ſu
per eum ſpus domm ꝛc ·id eſt. ſpũſſancti ſe

ptifoꝛnis gratia. Non pm viſionem oculoꝝ
uidicabit ꝛc id eſtſme pſonarum acceptione·

Let ꝑcutiet terram id eſt.cupidos terrenon·
Lvrga oꝛis ſui ⁊ciſententia ex oꝛe ſuo ꝓce
dente. et erit iuſticia cinguluʒ lumbox eius
1delt uiſti 1 ſideles adhebunt ſibi ſcut cingu
lum vel lumbare adhẽt coꝛpi· Ma bitabit lu
pus cuũ agno ꝛc ·id eſt feritatem magnorum
ſuis momitis 1 doctrius reducet ad mãſuetu

dinem ita ꝙ habitabũt paciſice cum ſimplicib⸗

pſonis a puer puulus mmabit eos · id ẽ ipe
met bonꝰ paſtoꝛ qui puer eſt p innocentiam
et puulus pꝑ humilitatem St leo quaſi bos co
medet paleasid eſt· potentiſſimus cibia ſim
pucibus erit contentus hoc potiſſime fuit ĩ ec
cleſa pᷣmituia in qua omnia erant commu ma
hoc etiã eſt in ren gione m qua nobiles gene

re contenti ſunt cibis illoꝝn qui ſunt de humiiui

plebe · et delectabꝛtur mſans ab vbere ſuper

mi
der
vi

uie

li
o
ti

=è
—

fonamina aſpidis c]. id eſt platus bonus vel

doctoꝛ vel confeſſoꝛ qui dicit᷑ mfans p inocc

tiam magis dlectabit᷑ extrahedo impios a ma

licijs ſius q; ſugendo lac diume conteplationi)/

cuius duicedo aliqñ eſt mterꝛumpenda qpter
neceſſitateʒ fratris· Nõ nocebũt xc ſczimpi

ad bonum conuerſi· In die illa radix ieſſe .· d

eſt bonus pꝛelatus vel doctoꝛ vel confeſſoꝛ ·

qui ſtat in ſig num ꝓłoꝝ ad congreganduz

eos caritate ⁊ animandum eos verbo ꝛ exeplo
ad pugnandu ꝛtra vicia · lcut vexillũ erectu cõ

gregat a ainmat bellatoꝛes. ipſum gentes de

pcabunt᷑ vt ꝓmis dñm depcet᷑ et erit ſepul⸗
crum eius gloꝛmſuʒid eſt moꝛs eius erit co

ram deo pꝛecioſa· Pſal cxl. Pꝛecioſa in conſpe
ctu domini moꝛs ſanctoꝝ eius. Doteſt autezʒ
bor ſpanter erponi de epis 1 doctoꝛilo canom
zatis ad quion ſepulera deuote vadunt ſideles
oꝛanducauſa. Et erit c] hic ponit᷑ reuocatio

„.

giectomabantcheiſio decepeon per ßoxati

nem enoch helhye n ſuon diſcpulon cum dici

*

tur. In die ula adiſciet dommus ſcdðᷣo manum

ſuam acapanma nanq; vocatio fuit p pocatõʒ

*£

chaiſni et apoſtoloꝛũ eius et diſcipulon eius iᷣ
diit᷑ hic ſeendo. quod reiſquet᷑ ab affirijs ⁊ ab
egipto ⁊cid eſt ab ommb ptibus in quibus

erunt aliqui antichai to conſentanei et aufere
tur zelus effra im ⁊c tunc omnes credetes

labunt in humeres phinitijm c] p bumeros
qui ſuponũt᷑ onerib naues ſigniſicãt᷑ in quib-

onera magna poꝛtanteſt gſenſus ꝙ diſcipuli
enoch helpe in nauib pbin tijm ibũt ad par

tes longinquas vt reducant deceptos ab anti
qſto et diſapulis eius. St deſolabit domm?
linguã maris egipti] p mare egipti ꝗᷓ miptat

tenebꝛa ſigmiſcat᷑ antichꝛiſtus et diſeipuli einſ

qni erunt amari et tenebꝛoſi erꝛonbus lin gua
vero ipſon deſolabit quando fallitas ipon de
teget᷑ et leuabit manũ ſuam ſup flumen id E
ſup antichaiſti pſecutionem. 1 pPcutiet eum in

ſeptem viuis ]id eſt totaliter auferet eam. naʒ

vninerſitas ſeptenario numero deſignat eo

tempus· Et erit via reſduo populi mei ⁊c i.
electis ab antichꝛiſti deceptis erit via libera re

deundi ad cheiſtum p penitentiã verã .

Onf itebor tibi domme 2c
ecẽie a plecutõne antichꝛiſti libera:

te cum dicit · Conſiteboꝛ tibi domi
ne qm̃ iratus

fic conſeq̃nter ponit᷑ Itiarũ actio

es mibiFlagellando pantichꝛi
ſtũ ꝓ culpis meis 2ſolatus es me bnſicio
uberatõmis ⁊ gratie tue donis deo ſequitur
aurietis aquas ſcʒ Scie et gloꝛie· de fonti
bus ſaluatoꝛ id e de plenitudine ſue pietatil

.

let dicetis in la die 2ſitemini c inducendo
vos mutuo ad confeſſionẽ dune laudis · No

tas facite in populis admuentõnes eius . id ẽ
varios modos ſaluandi electos · annũciate B

m vniuerſa terra.i· non ſolũ in terra moꝛien
tium ſed etiam m terra viuentium in qua ſan
Cti deo de ſuis beneſicijs regratiant iõ ſubbꝛ.·
tux. Exulta ⁊ lauda habitatio ſyon habita

el id eſt. ſanctincans iſrraal

Nus babiloms hc ad literam
deſcribit᷑ dſtructio babilonis·. Der
babilonem qᷓ confuſio interp̃tatur
cuntas dya boli que ẽ maloꝝ homi

nũ cõgregatio ſigninca?᷑ Mec autẽ ciutas du

