motione debet hunnliter obedire · ſic fecerut
ſancti pᷣdicti· Et miſit domimꝰ manũ ſuaʒ ꝛc
ꝓmotis em̃ ex oꝛdinatõne diuma ipᷣe dat graʒ

exequendidebite officia impoſita· vt euellaſ
vicia · et deſtruas .chereſes · et diſpdas et diſ
ſipes maloꝛuʒ colligatõnes et ediñces vtu

tes. t planteg .m eccłia bonas pſonas ⁊ ſuſt
cientes· St tał platus videt virgulam vigilã
tem.qꝛ ↄſiderat ſi nał idicij terroꝛem et ollaʒ
ſuccenſam ipene gebennał hoꝛroꝛẽ vt ipᷣe ti
meat et ad hoc alios inducat: q; maligni ſpũs
ad OZtrarium mnitunt · deo lequit · Quia ego cõ

uocabo omẽs cognatõnes regnoꝝ aquilonis

cp quas ſignant᷑ congregatõnes demonũ
quas dicit hic ðs congregare mntum pimit
tit demones ſuos ſideles temptare · ſieut patz

de ſancto iob· et ponet vnuſquiq ſoliũ ſuuz

rba hie remie ·Per hiere

ctoꝛ vł p̃dicatoꝛ ſignificatur

— ⸗ —— — —

dommus apter quod deus eam conſolat᷑ d·
Nuquid obliuſci poteſt mulier infante ſuũn
quaſid·nonſie nec eccleſam meam derelinquã
muri tui coꝛam oculiſ meisid eſt dipoſui te.·
claudere cdauſura vrtutũ Venerunt ſtructo
res tui id eſt doc toꝛes ſacxi · deſkrustes te ·
id ẽ heretici .a te exibut a ſacris doctonbo cõ
ſutati · Hꝛomittit etiam ei multiphcatõneʒ fſide
lium et bonoꝝ ſpualium cum dicit.· Leua m cir

in introitu poꝛtarum bieruſale p quas ſignã
tur ſacerdotes curati·q;ꝛ mnunſtrxi ſunt ſacrame
toꝛum et ſic pᷣbent alijs aditũ ad ecckiam der ·
et ſup omnes muros eius p quos ſignatur
Plati et p̃dicatoꝛes qui debent eſſe muri ad de
fenſionem płi chꝛu tiani ꝓpter quod de mali/
dicitur eʒech·xiijnõ oppoſuiſtis vos murum
domo irael · et ſup omnes vꝛbes iuda d ·½
eſt ſuꝑ alioꝛum ſidelium ↄgregatõnes ſuper

— — - –, —— ⸗ — — — —

lite⸗
lr
po
1
o

omnes em̃ pᷣ̃dictos querunt demones dñari
ꝗpter quod docioꝛes et pᷣlati debent ad oppo
ſitum conari:ideo ſequit᷑. Dedi te in cuntateʒ
munitam recipiendo caritatiue ↄſugientes
ad tuũ ſluim· et in columnã ferreã ad ſup

poꝛtatõem debiliim et in muruʒz eneu reſñ

ſtendo violentie tirannoꝝ et ſubdit diumum
auxiluum cũ dicit · et nõ pᷣualebunt qꝛ ego te⸗
cum ſum c . QTA. JII.
. T factum eſt verbum domin
⁊c · Sequitur Recordatus ſum
tui ·Moc põt moꝛaliter exponi de
igioſis generaliter et de mendi

cantibus ſpecialiter quibb ad memoꝛiã reducit
feruo: deuotõnis ſue religionis mgreſſu vt

Zuenientuis arguat᷑ tepoꝛ et remiſſo in pꝛo⸗
greſſu·et ſic dicit᷑ m ꝓꝑſona dommi. Recoꝛda⸗
tus ſum miſerans adoleſcentiã tuã ⁊c· in pnci
pio ꝓfefſionis. qñ ſecuta es me deſerto ·re:
ligionis. m terra que nõ ſemmat᷑quod ð re⸗
hgioſs mendicantibus ꝗpꝛie dicit et 2ſequẽ⸗:
ter arguit᷑ relaxatio cũ dicit· Quid inuenerũt
patres veſiri in me miquitatis et nõ loquit᷑
de pᷣmis patribus qui fuerunt valde feruetes
ſed de ſequentibus qui ceperũt paulatiue decli
nare a pᷣma pfectõne · et ambulauerũt poſt
vanitatem p ſecularuim imitatõem · et vam
facti ſunt ·.id eſt· ſupbi et cupidi ita ꝙ multi
religioſi ſolo habitu a ſecularibus ditinguuũt᷑
et aliqui peioꝛes efficumt᷑. Et nõ dixerũt vbi
eſt dommus ⁊cid eſt · nõ recognouerunt be
neſicium diuime vocatõnis ad ſtatũ religioniſ
Let traduxit p deſertum · ꝓuidendo ſufficien
ter de neceſſarijs · p terrã inbabitablem ho⸗
mmibus carnalibet vanis. p terraʒ ſitis ·id

eſt · deſderij patrie celeſtis et imagme moꝛ⸗

tis /ſ.peccato ꝗpter quod religioſi dicũt moꝛ
tui mundo · in qua nõ ambulauit vir. id eſt
ſuꝑbus inmtens ſuis virib. neq; homo ·car

nalibus mtentus. Et induxi vosego domi
nus. in terraʒ carmeli vt comederetis degu
ſtando bona ſpualia ꝑ ſtudiuʒ ſacre ſcripture
ct oꝛõnis deuote · et ingreſſi 2tammaſtis teꝛ
ram meã /peccatis veſtris et hereditate me⸗
am ·id e relgionẽ in abommatõemangelis

et hominibo apter veſtra malã ↄuerſione· Sa
cerdotes nõ dix erunt vbi eſt dommus . dẽ.

ſimplices religioſi qᷓ circa diumũ officiu dent

eſſe mtenti·nõ dixerunt illud attente nec deuo
te · et tenentes legem ilectoꝛes et ſtudetes
qui tenent ſcripturã legedo h̊ nõ opando · ne
ſcierunt me pꝛactice px mitatõem· et paſtoẽſ

p̃uaricati ſunt inagis querentes pᷣeſſe q; pꝛo
deſſe. et gphete i . pdicatoꝛes Iphetauerunt

in baalqui mterpᷣtat᷑ deuoꝛatoꝛ ſub p̃ᷣtextu p

dicationũ querentes deuoꝛare domꝰ viduayn;

Pꝛopterea xc] Mic arguit᷑ pdicatoꝛum

malicia cum ſubdit ſi mutauit gẽs deos ſuos
⁊C ··q·d non · dij miltüũ ſunt excellentie dij mer

catoꝛum ſunt diuitie dij carnalium ſunt delicie
et ſeruiunt eis immobiliter ̊ religioſi qᷓ elege
runt chꝛiſto ſeruire ip̃ᷣm relmquetes q̃runt ex
cellentias cum militib⁊ pecunias cum merca
toꝛibus· ⁊ dehcias cum carnalib. t quoniaʒ h

elſt mirabile. ſubdit · Obſtupeſcite celi ſuper H

Te· Medereliq̃runt ſontem aque viue ſugie⸗
tes oꝛõnis ſtudium et ſacre ſcripture exercitiũ

et foderunt ſibi ciſternaſ diſſipatasimmiſceẽ

tes ſe ſecula riba negocijs et gentili u doctriniſ

Eilij q́; mepheos campnes. cuntates ſunt

egipti m qua pꝛimo fuerunt philoſophi vt ha
betur pᷣmo methaphice ideo p iſtos filioſ intel
ligunt᷑ phioſophi et eon doctrina qua multi

abutunt᷑ in theologia et plus vident reuereri

dicta phoꝝ q; ſanctoꝝ deo ſubdit᷑· Zſtupꝛa
uerunt te vſq; ad uerticem apter quod ſubdit

l1 nunc quid tibi vis in via egipti vt bibas a⸗
quam turbida . id eſt docrrinam erroꝛib ple

nam· Si laueris te hic aufert᷑ falſa conſidetia

pꝛedic toꝛum que conſiſtit in ſequenti cõfeſſio
ne et celebꝛatõne que parum aut mihil valet ſi

ne emendatõne ideo dicit · Si laueris te ⁊c ch
quoniã aliqui malum ſuum ſalſo volunt excu

ſare· Sequit· Quomodo dicis· 1c ]. Gt admo

netur humiliatio vera · cum ſubdit· Vide in cõ

ualle vias tuasc· ꝓhibe pedem tuum a nudita

te. virtutis · guttur tuũ a ſiti mundane cu
piditatis. St dixiſti p obſtinatõnem in malo
Ldeſperaui ·.poſſe ſeruare pfectõnem regulari
um et ſubdit᷑ cauſa cum dicit᷑ · Adamaui qppe
alienosid eſt moꝛes ſeculariumet ſubdi pſu
nitio talum.· Quomodo conſundit᷑ fur qndo
depꝛehendit q cum furto ſuo ad moꝛteʒ du

citur · ſic conſuſ ſunt domus ilrael· id eſt reli

gioſi mali in moꝛte quia cum peccatis ſuis du
cunt᷑ ad moꝛtem gehenez.
◻. 1IEI

VSo dicitur Mic arguit in
uerecundia maloꝛu religioſoꝝ ſub
methaphoꝛa meretricis muerecun
am aliqui depoſita verecundia

ita ſe gerunt diſſolute ſicut ſeculares. veruntñ

quia deus ſemper eſt paratus recipe penitẽteſ
ſequi tñ reuertere ad me ꝛc Leua ocłos tu
os in directuʒ conſiderando tuũ religionis in

greſſum habens ꝓſñciendi ꝗpoſitum · et vide

vbi nüc ꝓᷣſtrata ſis deuiando a rectitudĩe ob
ſeruantie regularis· In vijs ſedebas expectãs

eos qſ latro tuis mał exepls iunioꝛes vrtu
tibus ſpoliando· polluiſti terꝛam. id eſt re
ligionem tuam · quamobꝛem ꝓhibite ſunt ſtil

le pluuiaꝝ id eſt diſtributõnes diuninan gra

tiarum. Et condudi᷑ ꝓpoſitũ cum dicit· Exrõs

mulieris meretricis feã e tibi p inuerecũdiaʒ

—–

peccandi· Et dixit domm ad me · Mic· ſub

methaphoꝛa gentis iſrael et uida potelt intel

ligi tranſgreſſo duplicis religionis· ſcʒ haben
tium poſſeſſiones et mendicantium· DPer iſra
el em̃ qui colebat vitulos aureos vt habet᷑ nij ·

Reg xij ſignant᷑ tranſgreſſoꝛes religionis ha⸗

bentium poſſeſſiones:qui ꝓ vicium ꝗpꝛietatii
coaceruant libi aurum et argentum vt p hoc

aſcendãt ad maoꝛem ſtatum· deo ſubdi Rct

abijt ſbimet ſuper monteʒ excelſum ſequedo
pompam ſecularium · ſubomni ligno fron
doſo ducendo vitã carnalium · Et vidit pua
ricatrix ſoꝛoꝛ eiꝰ iuda /id eſt religio mendicãti
um · Tuda em̃ conſeſſio interpꝛetat. mendicãtes
aũt ſaltem ꝓ magna pte m confeſſioniba occu
pant᷑quia ꝓ eo ꝙ mechata eſſet aduerſatrix i
rael dimmñ eam ruere de peccato in peccatuʒ

2 nõ timuit pᷣuaricatrix iuda ſ undicia mea
ſeuera ·. h abijt et ſoꝛnicata eſt· ſeq̃ndo vicia pᷣ

dicta · in omnib his non elt reuerſa. p ve
ram penitentiam· i̊ in mendacio p ſalſaʒ ſan
ctitatis ſimulatõnem·queſcᷣm hieromimu eſt
duplex imquitas:deo ſequit᷑ iuſtiſicauit aĩaʒ
ſuam aduerſatrix iſrael ⁊c]· qO tñ deus patus ẽ
ſuſcipere vere penitentes de religione vtraq; ·
ſequit᷑ · Qonuertim mi ſilij reuertetes dicit do
minus ꝛ⁊c q tñ pauci ↄpatuie reuertunt · ſeq̃t

let aſſumã vos vnũ ð ciuitate ⁊ duo de cogna

tõne ⁊c]malicia nanq; rengioſoꝝ videt minꝰ
eurabilis q;ᷓ ſecularium cõmunum qꝛ q̃nto ſta

tus altioꝛ· tanto caſus Suioꝛ et per cõſequens

ad ſanandũ difficilioꝛ ·
X reuerteris iſrael c .

cia iudeoꝝ· moꝛaliter aũt poteſt ex
poni de cõtumacia maloꝝ relgio:
ſon quib dicit Si reuerteris c· 1 accipitur
bic ſi ꝓ non· nam multi apoſtate reuertũt ma
gis coacti fame et nuditate q̃ᷓ; deuotõne ⁊ eo
dam modo cum dicit · ſi abſtuleris offendicu

la ⁊c accipit᷑ ſ ꝓ non nam plurimi reuertẽtes

de apoſtaſia.ſc offendũt ſeut anteaideo ſubdi
tur· St iurabis viuit domin? non in veritate
q reuertentes ſic te ꝓmittunt emendatõnenn

vite ·deo ſequit᷑. Nouate vobᷣ nouale au

Erentes totaliter ptina vicia auferte pꝛepu
aa coꝛdium veſtron . id eſt malas voluntateſ
ad cauenduʒ recidiuum. ne ſoꝛte egrediat᷑ vt

ignis indignatio mea puniẽdo vos in gehe

na· Annunciate in iuda· Mic pꝛenunciatur

punitio contumacie religioſoꝝ et loquit᷑ aphe
ta ꝓronice de populo uda · cum dici tCQõõsre

ZSammi ⁊c ·q d non poteritis euadere manus
regis babilonis· ⁊ p hoc ſignat᷑ ꝙ mali reij gio

ſi non poterunt euadere manus demonis de

quo ſubdit · Kendit leo de eubili ſuo pꝛedo

tem culpe

HMAoc literalter exponit᷑ de tuma⸗

gentuim ſe leuauit ad ducẽdũ ſecũ malos re
ligioſos ad inſernu: St erit in die illa peribit
coꝛ regis et pᷣncipũ /i.dolebit coꝛ bonoꝛ uz re
gentium de pditõne ſuoꝝ ſubditoꝛũ ſᷣm ilud
apłrij coꝛ x-Quis ſcandaliʒat᷑ et ego nõ vꝛoꝛ

deo in eoꝝ pſona dici Veu heu heu dñe de

bent em̃ timere ne ↄtingat hoc ex aliqua ne

gligentia ipoꝝ. Ergo ne decipiſti populum

iſtum .i.decipi pmſiſti ꝑ ſuggeſtiones demo
num dicetium . pax erit vobis · ſic ein ſugge
runt demones homĩbus· ꝙ nõ damnabunt ꝓ
ſuis peccatis · Et ecce puenit gladius vſq; ao
animã ·ip̃ᷣm iugulans moꝛte culpe et ⁊ſequet
moꝛte gehẽne · Et qm̃ boni paſtoꝛes de xditio
ne ſuoꝛu ſbᷣditon nõ ſolum dolent mente heẽ
coꝛpe:qꝛ motus ſoꝛtis anime redundat ad coꝛ
pus.iõ in eoꝝ pſona ſubdit᷑ poſtea. Ventrem
meũ doleo . dt ſubdit᷑ cauſa · Qõtritio ſup cõ
tritõnem vocata eſti. moꝛs Se ne ſup moꝛ

Xreltkis vias hieruſaleʒ ⁊c Mic
ad literã excludit᷑ iuſticia habitan
tuůimm ꝓtunc in hieruſale·p quã mi
ice ſignat᷑ militas eccleſia ĩ qᷓ ſunt
clerici et laxci et m hoc capło excludit᷑ iuſticia
la iconꝝ· et clericoꝝ in capitulo ſequenti· nam de
vtriſq; pauci 2patue ſunt iuſti et pꝑ oppoſituʒ
ↄcludit᷑ miuiticia eoꝝ· St qᷓntum ad laicos vul
gares dicit᷑ · Querite mn plateis hieruſalem an
muenietis virum faciente iudicium · q d. pau
cos valde inuenietis · Mathvij. Rꝛta eſt via q̃ᷓ
ducit ad vitam et pauci intrant pꝑ eam · Qſi
etiã viuit dñs dixerint c· ijſ aliquid ſub uura
mento ꝓmſſerint vłr dixerit nõ tenebut · Der

cuſſiſti eos et nõ doluerunt ⁊c /·iflagellis tuiſ

ſe nõ emendauerunt h obſtinati m ſuis fecibo

remanſerunt. Ego dixi hic ſequenter oſte
ditur pohtum qntum ad pᷣncipes de quibus
ſubditur. T bo ergo ad optimates ⁊c· &t ſeq̃t

LSt ecce ipi magis confregerunt uugum ſ. iu

ſticie et legis duume · Tdcirco peuſſit eos leo *

id eſt · dyabolus qui dict᷑ leo mqntũ peutit pᷣn
cipes plaga ſuꝑbie· et lupusmmq̃ntuʒ pcutit
eos ſubditoꝛuʒ oppꝛeſſione et bonoꝝ ſuoꝝ de
uoꝛatõne· et pdus vigilans /inq̃ntum pcutit
eos plaga doloſiatis et malicie· et ſubdit eoꝝ
pena cũ dicit · Omnis qui egreſſus fuerit ex
eis ſcʒ de pᷣſenti vita capiet᷑ a demonibuſ 1
punietur in gebenna Sup quo.·. Mic oſtẽ
ditur ꝗpoſitum qᷓntum ad vtroſq;ſ· vulgares
et pncipes ſimul et arguunt᷑ de inſidelitate cũ
dictur a dño· Eilij tu derenquerunt me ꝛc
arguunt᷑ etiã de luxurie feditate cũ dici Squi

amatoꝛes in femmas ⁊c et ſubdit pena cũ di·

citur · Aſcendite muros eius et diſſipate au
rendo ab eis Pſiduim angeloꝛuʒ. ſic in plona
eoꝛum decitur hiere l curauimus babilonem

—

—
—

te
tbe
ld
N
de

Cun

et nõ eſt ſanata derelinquamꝰ eam·ↄſumma

tionem aũt nolite facere G dicit᷑ eo ꝙ in vita

pᷣſenti põt peccatoꝛ ſp ad bonuʒ reuerti · Ne
gauerunt dommu ⁊c ſ.facſtis ð qnib dicitur

titũ·· Qonſitent᷑ ſe noſſe deu:factis aut negãt
neq; veniet ſuꝑ nos malumſic enim dicunt

aliqui peccatoees deus nõ fecit nos ad damnã

dum et veru dicunt ſi faciamus debitu noltrũ
idᷣo ſequit. Scce ego do verba mea m oꝛe tuo
m igne ꝛc debent em pᷣ̃dicatoꝛes ignẽ gehẽ

ne obſtinatis ĩ malo denũciare · Ecce ego ad
ducam ſup vos getem ð longinquo c ide·

demones de mferno q̃ dicunt᷑ hic gens robu⸗
ſta qꝛ non eſt poteſtas ſuꝑ terrã que eis ↄpet᷑
iob· xlj St gens antiqua nama mudi pᷣncipio
peccauerũt. St comedet ſegetes tuas c id ẽ.·
2ſumet oma bona tua· ¶ Gii dixeritis quare
nobis fecit ons de noſter bec omia vreſpõ
detur duplex cauſa:Hꝛima ẽ multiplicatõ pec

catoꝛum ↄtra dominũ cũ dicit᷑· Siẽ derehqui
ſtis me ⁊ ſeruiſtis deo alneno ⁊c]· Secũda eſt

młtiphcatio peccatoꝝ ↄtra ꝓximu que tãgit᷑

cũ dicit᷑ poſtea ⁊ nuenti ſunt in ꝓło meo m

pij inſidiantes /ſ.ſimplicibo ad defraudanduʒ
ees vᷣbis mendacibo · Quud igit᷑ fiet in nouiſſi

mis ius qd· grauiſſime pumnet·
Onfortamum filijt
lqhc excludit᷑ iuſticia clericoꝛũ et in
iuſticia 2cludi p oppoſitũ.Sʒ quia
nialicia cleri eſt occaſo tranſgreſſi
oms ppłi ſc dicit gres cũ paſtoꝛ per abꝛupta
Sradit· ꝛſeques ẽ vt ad peipitiiʒ grex ſequatx᷑.

ideo pᷣmo tangit᷑ malũ ppłi c dici.· Qõſoꝛta

mmi ꝛc et ad literã dicit᷑ yronice · ꝗpter quod
ndem eſt ac ſi diceret᷑deſolamini quia traditi
eſtis in manu dyaboli p regem babilonie deſi
gnati:· Specioſe et delicate aſſimuani ſiliaʒ ſy
on q ſiẽ mulier delicata nõ põt ſe defendere
ſic nec ꝓłus peccatis aſſuetis põt temptatõni

bus demonis reſiſtere· ideo ſubdi. Sanctiſi
cate ſup eam bellũ ·ifirmateſanctũ em̃ĩ vna
ſigniſicatõne dem eſt qð firmũ. ⁊ ſanctificare

idem eſt quod ſfirmare:⁊ ſubdit᷑ cauſa cũu dicit᷑·

Omin calũnia in medio eius ad ſubuert ẽ

dum ſimplices reſiſtere nõ potẽtes· Sicut

frigidam ſacit ciſterna aquã ſuã:ſic frigidã feẽ
maliciã ſuã ꝓ hoc ſignat᷑ ꝙ abundantia miqᷓta

tis facit refrigerium caritatis· ſiẽ dicit᷑ mathxx
iij.· Qm abudabit miquitas frigeſcet caritas
multoꝝ· Ex hoc aut ſequit᷑ obſtmatõ· ꝗpteꝛ qð

ſequit᷑ poſtea · Scce incircuciſe aures eoꝛũ ⁊c

L mmoꝛe ;Hic ponit᷑ occaſio dicti mali ꝗ
eſt malicia cleri vt pdictũ eſt de qua dicit᷑. A

minoꝛe /ſ clerico habente ſolã tonſuraʒ· vſq;
ad maioꝛemqui habet pontiſicalẽ digmitate
loss auaricie ſtudent q; p diuierſas cautelas

emammze

pecunias extoꝛquẽt· et a ꝗpheta vſq; ad ſacer
dotez .id eſt a ſimplici pꝛedicatoꝛe vſq; ad cu
ram habentẽ · et curabant contritõneʒ ⁊c · ex
cuſando potentũ peccata ꝗꝓpter queſtuʒ ꝗpter
quod cum ipſs damnabunt᷑ ⁊ grauius ðo ſbᷣ
ditur · Quãobꝛez cadent inter ruentes· St qᷣmi
am ſacriſcia talum non valent eis ſequit᷑ pꝰea
Vt quid mihi thus de ſabba affertis ccirca
quod ſciendu ꝙ omma ſacriſicia veteris legis
figura funt vmus ſacriſicij pfecti ¶· eukariſtie
quod licet in ſe ſit bonum ⁊ ſanctu tñ ſi offera
tur ꝓ obſtmatis in malo eis non valet et offe

renti indigne multum nocʒ qꝛ iudiciũ ſibi mã

ducat et bibit.jcoꝝxj ꝗpter quod replicat᷑ pe
na cum ſubdit᷑ poſtea · Rece populus venit de

terꝛa aquilonis ꝛc d eſt· exercitus demonis
ad toꝛquendu malu clen in penis et ſubditur

cauſa que eſt deſperatio coꝛreptõnis cum dici
tuꝛ verſus ſmem capłij Delecit ſufflatoꝛiuz c
loquit᷑ de deo ſicut de auriſabꝛo qui purgare
volens auꝝ apponit plübum vel ſtannum ne
igiis conſumat aurũ ̊ quando cõſumptuʒ eſt
plumbũ tunc conflatio nocet auro ipᷣm conſu
mendo deus aut ad purgandu peccata alquan

do conflat verbi docton et aliquando flagel

lis aduerſa rioꝝ:et quando ad neutru ſeqiutur
emendatio fruſtra ſit conflatio et eſt ſiignum

talis peccatoꝛ qui vbis et flagellis nõ emen
datur gehenne reſeruatur ·

(K. VII
Erbum quod factum eſt ad hie
remiam ⁊c ]In hoc ca· ſᷣm ſenſuʒ
literalem excludit᷑ falſa conſidentia
uudeoꝝ ð ſanctitate templiqua cre
debant peccata ſua ſmne penitentia expiari · qd

eſt falſum Moꝛaliter aut p hoc ſignant᷑ chꝛiſti

ani qui capellas ediſicant de rapmis vel mmi
ſtris eccleſe elemoſinas dant p hoc credentes
ſaluari ſine emendatõne peccati: deo talibo ðᷣꝛ

Nollte cõndere in verbis mendacij dicentes

templum dommi c d eſt peccata veſtra non
expient᷑ per pꝛedic ta abſq; debita penitentia:1
dicit ter templu domm ꝓpter tres radices pec

catoꝝſcʒ cõcupiſcentiam carnis cõcupiſcentiã

oculoꝝ et ſupbiaʒ vite·peccata nanq; ex eis ꝓ
cedentia nõ expiant᷑ p modum pꝛedictum Gt
quoniam ediſcia dicto modo facta cito cade
re ſolent meo ſequit᷑ poſtea. Ite ad locũ meuʒ
in ſylo.vbi fuit archa dommret tamẽ fuit de
ſtructus ꝗpter maliciam populi.⁊ ſic tempib
modernis deſtructa ſunt loca ſancta iudee ꝓ

pter peccata gentis cheiſtia ne· apter quod ſeq̃
H tur. Nonne vides qd iſti faciunt in cuntatiby
uida cC& ] d em g ante deſtructoõnem multa

peccata et enoꝛmia ſiebant in terꝛa ula:&t quo

niam boc debet eſſe cauſa doloꝛis omnibo boſa
ideo dici᷑ poſt · Tõde capillum tun ⁊c mod⸗

doloꝛis et humiatõnis· ſiẽ dici᷑ de ſancto iob
Scidit veſtimẽeta ſua ⁊ tonſo capite coꝛruit in
2à5. QW. VI1 †¼.

Der reges et pꝛincipes veteris te⸗
Mſtamenti ſignant᷑ pꝛmcipes noui te
ſtamenti:et ꝑ ſacerdotes pᷣlati noſtri:et per ꝓ
phetas doctoꝛes ⁊ pdicatoꝛes catholici: per

igit᷑ oſſa que poſt moꝛtem remanent carne pu

remanent punienda· ec aũt oſſa ſepulta ſunt
q;diu ſunt occulta iq̊ ad ſolem expandunt᷑ quã:
do publice perpetrant᷑ · qdð in multiſ de omnib
ſtatibꝰ pꝛedictis ſit hodie.nam publice peccãt
et muerecunde in ſcandalũ magnu populariũ
deo ſubdi min ſterquilinium ſup faciem terꝛe
erunt ·ſcʒ p in’famiam ipᷣon mter habitatoꝛes

nem legis dume h etiã legis nature · ideo ſub⸗
dit · Miluus ĩ celo cognouit tempus ſuũ ⁊c

dieuim domm id eſt legem nature ſcriptam

ſapientia ſua que terꝛena eſt ammalis ⁊ dyabo
lica vt dicit᷑ acobinij·puertit eim legem natuẽ
que dicit·hoc facias alij quod tibi vis heri hoc
non facias alij quod tibi nõ vis ſieri. ꝗpter qð
contra ſapientiam talum dicit· Quomodo di

ticia eſt apud deum · apter quod ſubdi · Vere
mendacium operatus eſt ſtilus mendax ſcriba
rum.Et ſubdit᷑ ipᷣoꝝ pena cuʒ dicit Pꝛopte
rea dabo mulieres eoꝝ exteris ꝓ mala tepo

ſticie ſubuerſoꝛibo infli genda · ꝗpter quod ſub⸗
ditur verſus finem capłi. Tranſijt meſſis id

ri hoc dicit᷑ in pſona Damnatoꝛuʒ ſicut et ulud

perditõnis 2c. XKX.

I

Encrepata malcia populi inde hie⸗
remias hic ſe conuertit ad lugendũ

dicto populo infligendas et mn hoc dedit exẽ

bi ſt ubditoꝝ. et apter penas eis mfligendas in

em antiquoꝝ fuit tondere capillos in ſignum

tempore illo at dommus
eiſcient oſſa regis iunda ce.

habitantes in hieruſalem religioſ. Der iſton

trefacta·ſignant᷑ eoꝝn peccata que poſt moꝛteʒ

terꝛe · ⁊ q; plures de talib ĩ ſua malicia ſunt ob
ſtmnati ſequit᷑ Nullus eſt qui agat pemitentiã
ſup peccato ſuo ⁊c Talis ant obſtinatio obſu
ſcat mtellectum non ſolum quãtũ ad cognitio

ſcʒ ad agenduũ ea que pm naturã ſuam ſunt con
uenientia: populus auũt meus nõ cognouit iu

in coꝛde ſuo:⁊ tñ tales frequenter ſe iactant ð

citis ſapientes noſ ſumꝰ·q; talis ſapietia ſtul

ralia hic diffuſe poſita ſignant᷑ mala eterna iu⸗
elt tempus merendi. et nos ſaluati nõ ſumꝰ?]
tempoꝛe merend negleximus bñ opera⸗
ſap v. Qiud nobis ꝓfuit ſupbia ⁊ diuitiaꝛũ la
ctantia quid contuut nobis tranſier unt omia

velut vmbꝛa· laſſati ſumus in via imquitatis

Vis dabit capiti meoaè quaz 2c 4

popuh ſui culpas et penas ꝗpter B

plum eccleſie pꝛelatis lugendi ꝗpter peccata ſi

eternum nec requirit᷑ hic alia moꝛalitasquia
ſenſus literals eſt etiã moꝛalis ·

gregatio que mi plurib caret bonis opib· qð

aliqñ ↄtingit in religioſis et ſecularibi igit᷑ li
&num de ſaltu accipit᷑ cũ aliquis inſufficies ſciẽ
tia pariter et vita ad eccłie regimen eligit᷑ vel
aſſumitur vt inde ſiat ydolũ:de quo dicit᷑ zachö.··
xj·O paſtoꝛ et ydolũ derelinquens Zregem.
opus manuũ artiſicis] tab em ꝓmotio e ab
homibus et nõ a ſpuſancto · Ruro 1 argento
decoꝛabit illud. q tales ꝓmotoẽs pꝛomouẽt
eum ad Zgregatõem auri et argenti vt habe
ant ptem ſibi clauis et malleis compegit ilð
vt nõ diſſoluatur tales em pꝛomoti non ſtãt
in ſtatu paſtoꝛali ꝑ virtutẽ intellectualem vł

moꝛalem ſed p potentiã tempalẽ. In ſibitudi
nem palme fabꝛicata ſunt nãa q̃ platat palmaʒ
non comedit eiꝰ fructuz qꝛ cõmuniter moꝛit
ante palme fructiſcationeʒ. ſipiter qui pꝛomo
uet pᷣlatum inutilẽ nõ pcipit inde fructuʒz dul

cem meriti ſed amarũ peccati: poꝛtata tollen
tur·nã a pꝛomotoꝛib imcõuementer ſuſtetãa?=
cq meedere non valent ſcʒ p viam moꝛuũu.
Docirma ·Mic moꝛali aꝛgui᷑ doctria cuꝛri
oſa cũ dicit· Doctrma vanitatis eon ſcʒ mul
toꝛum theologoꝝ qui magis ſtudẽt curioſita
ti q; veritati et cũ maioꝛi pondere allegant au
toꝛ itates phᷣi et cõmentatoꝛis·q; dicta noſtri
ſaluatoꝛis. Lignũ inuolutũ tał em̃ doctrma
ſicut lignũ aridũ caret humoꝛe deuotẽms ·ꝛ ẽ
muoluta verbis oꝛnatis. de tharſis affertur
c tharſis exploꝛãs gaudiũ interpᷣtatuxr.deo
ſignat doctoꝛẽ vanũ qui nõ querit docere vti
lia ſed mag curioſis auditonbus plancetia. et
auru de ophir · qð interpᷣ̃tat᷑ radians·q; non
curat de veritate ſed magis ð apparentia fame
Lopꝰ axtiſicis et nõ dei:q; tał doctrina nõ eeft
ex inſtinctu ſpuſſancti· iacmctus ⁊ purpuꝛa
indumentu eoꝝ ·nã anhel ant ad pontiſicalem

oꝛnatů.· Dommus aũt deꝰ J. qc oſtendi

diuma vitas iixta pᷣdictonꝝ falſtateʒ· vt oxo
ſita iuxta ſe poſita magis eluceſcant· ideo diciẽ
Dommus autẽ deus verus elt .. in lectis et
verbis · Qui ſecit terram ĩ ſoꝛtitudĩe ſua ⁊c

7

Vdite verbum dommi ꝛc ]
HPoſtq; hieremias luxit popul ſu
peccata · reuocat euʒ a ſua malicia
pmo reuocat eum ab ydolatria d ·
uuxta vias gentium nolite diſcere ⁊c et ſub
ditur cauſa cũ dici᷑ · q; leges populoꝛũ vane
ſuntnam inducũt ad ſeruiendu ydoł qᷓ mibil
ſunt vt dicit· jcoꝛ vnj. ⁊ ſubditur rõ cũ dicitur
Lignũ de ſaltu p̃idit ⁊c]· Moꝛaliter p ſaltũ
ciuus ligna ſunt in fructuoſa ſignat᷑ quelibʒ cõ

id eſt· terrenos pᷣncipes ad deſfenſonẽ bonoꝝn
et punitõem maloꝝ· pꝛeparat oꝛbem id elt

— — —,— —

E ☛

–☛ —–

.

— — —-, — —

ſi,
in
ad⸗
tſut⸗

Vane

hl
tur
llti
bch

eccleſiam. m ſapientia ſua ſ euangelica 1n5
phᷣophica · ⁊ pꝛudentia ſua extedit celos. id ẽ
bommes ⁊templatiuos oſtẽdit ad pꝛaxim re⸗

Simmis eccłeapter populi neceſſitatẽ· ad vo

cem ſuã dat multitudmẽe aquaꝝ id eſt· ſanaꝛu
doctrmarũ · et eleuat nebulasi p̃dicatoꝛes
ad p̃dicanduz de quibo dicit eſa · lx · Qui ſunt iti
qui vt nubes volant ⁊c Eulgura in pluuiam
facit ·id ẽ· toꝛmenta dumitus commmata ceſ

lſare facit ꝑ pluuia lacrimaꝝ · exemplũ de nini⸗

uitis penitentiã agentibo ad ione pdicatõnez
et educit ventũ de theſauris ſuis ·i· młtiplex
ſpuſſancti donũ de ſapĩe ſue occultis. Stultꝰ
factus eſt omĩs homo a ſcientia ſua na ad ta

Erbum quod fackum eſt 2c
Scẽdm ſenſuz literalẽ reuocat᷑ h po⸗
pulus iudaicꝰ a moſayce legis trãſ
eſſione· moꝛaliter aũt reuocatur

Ppłus chꝛiſtianus a legis euangelice traſgreſ

ſone· maledic tus vir qui nõ audierit verba

pacti huiꝰ quod pᷣcepi ſ.ego chꝛiſtus. patri

bus veſtris i apłis et ndelibo alijs ĩdie qua
eduxi eos de terra egipti ⁊c ſicut em lex mo⸗

ſayca data fuit qnquageſima die egreſſioĩs po

puli de egipto · ſc lex euangelica pſpinſanctu

ſcripta fuit in coꝛdiba apoſtoloꝝ qᷓnquageſima

die eductõnis patrũ ð limbo qui dicit᷑ foꝛnax
ferrea gpter longam detentõentſeʒ a pncipio

mud vſq; tunc · Kudite vocẽ meã c · mihi ſi

deli obediẽdo· vt ſuſciteʒ iuramentũ qð ura⸗
ui patribus veſtris in iuramento nanq; dun

no fcõ prib ð ira ꝓmiſſiomis intelligebat᷑ pᷣn

cipalit ꝓmiſſio de terra viuentiũ · ſicut oſtendi
geñ/xv· m expoſitõne literali.et hec pmiſſio p
cheꝛiſtũ eſt impleta.do ſequit᷑· ſiẽ eſt dies
nam a tempe eductõnis de lunbo dat ſidelibo
purgatis vera beatitudo. ?nuenta eſt c
OQm multi chꝛiſtiani et ſpecialiter mali clerici
et religioſ declinant a veritate euangelij dici?ẽ
poſtea. nuenta eſt 2iuratio ĩ viris iuda id
eſt mala colligatio in dericis qui ſignant᷑ p vi

ros uida·id ẽ· 2ſitens·q;ꝛ ðputati ſunt ad ↄfeſ⸗

ſionem diuine laudis · et habitatoꝛib hieruſa
lem pid eſt. in relgioſis qui debent eſſe paciſi:
ci et quieti et tñ multi clerici faciunt litigia et

appellatõnes et multi relgioſi ſunt ſuis ſupio⸗

ribus rebelles ido ſubdit᷑ Reuerſ ſunt ad ini
quitatem patrũ ſuoꝝ pꝛioꝝ·ſ.adaʒ et eue qui

fuerüt deo mobedientes et ſubdit pena cũ dꝛ

Linducã ſup eos mala de quibus nõ exibunt
nam m inferno nulla eſt redemptio. t de cele
bꝛantibus indigne dicit᷑ poſtea· Quid eſt ꝙ di
lectus meus in domo mea facit ſcelera młta

ſiguu magne dilectõis ẽ qñũ dommꝰ admittit
aliquẽ ad ſui coꝛpis et ſanguinis ↄſecrxatöem

ua ptingere nõ põt ſcientia humanitus repta

—

pꝛopter quod peccata talium ſcelera dicunk p

pter grauitatem· nec p celebꝛatõnem expiant

ſiD magis aggrauant᷑ o ſubdi · Nũquid car

nes ſancti.ſ.agni ĩmaculati ieſu chꝛiſti auſe·
rent a te malicias tuasqd·non h̊ magis mul
tiplica bũt · Et ſubdit᷑ debita condicio clerici et
religioñ cum ðꝛ · OQliuam vberẽ ⁊c · debet · n ·
eſſe vber oliua p pieta tẽ pulcra p cõſcietie pu
ritatem fructifſera ꝑ opis boni multiplitateʒ
ſpecioſa ꝑ conuerſatõnis honeſtatem nomma
ta p fame celebꝛitateʒ· t ſubdit᷑ oliue dicte de
terioꝛatio cum dicit᷑· Ad uocem loquele gran
dis id ẽ dyabolice ſuggeſtioms exarſit vinea
idem ſignat᷑ hic p vmeam qð pꝛius p oliuam

de qua ðᷣ eſa· v· Vmea dommi exercituũ domꝰ

irael eſt· Sed hec vmea exarſit igne carnalita⸗-

tis ⁊ cupiditatis et combuſta ſunt ommia fru ⸗

tecta eius d eſt omnia dei dona ·
Vſtus quidem tu es domine c
DPer hoc aut ꝙ ſanct us hieremnas
in hoc capło dñm interpellat cõtra
vſecutoꝛes ſuos eis optando penã
tempalem · d infra · Qongrega eos qſ grege
ad victimã ꝛc oſtendit ꝙ innocentes poſſut
licite ʒelo iuſticie diume optare penas coꝛpo⸗

rales et tempales ſuis pſecutoꝛibo.q funt que

dam medicine vt ſic vexatõne dãte mitellectu
coꝛrigant᷑· vł ſaltem ad male agendũ impotẽ
tes efficiant᷑ ̊ quomiã innocentes parati debet
eſſe ad grauioꝛa ſuſtinendũ ſi dommus volue
rit deo ſequit· Si cum peditib curꝛens labo
raſtiquod eſt minus · quomõ poteris cum
equis contendere quod eſt grauiusquaſi·d·

ſi penalitates vite pntis cum difficultate ſuſti

nes· quomodo penas purgatoꝛij poteris ſuſti
nere · bec em̃ meditatio cuʒ maioꝛ patientia ſu

ſtmere facit vite pntis malaet quoniã ad ideʒ

facit paſſionis chꝛiſti memoꝛia· deo ſubdiẽ in
euis pſona· Dedi dilec tam animã meaʒ m ma
nus mimicoꝝ eius facta eſt hereditas mea ſid
eſt plebs uidaica quaſi leo ĩ flua c rugies
contra me nequicia magna Dedit contra me
vocem .d. cruciſige cruciſige eum· mdeo odiui
eam volendo p romanos euis pumitõneʒ · de
qua ſubditur · Nũquid auis diſcoloꝛ heredi

tas mea c·fuit em plebs iudaica p romano-

partim rubea ex ſui ſangumis effuſone ⁊ par
tim nigra ex cinitatis cum populo cõbuſtione
&t quoniam pᷣncipes romanoꝝ non ſolum
pſecuti ſunt iudeam q etiaʒ poſtea grauiter ec
cleſiam tempoꝛe neronis et alion tyrannoꝛum
ideo ſubdit᷑ pena eoꝝ cum ðꝛ: Mec dicit dom
nus aduerſus om̃es vicmos meos peſſimos
dicuntur aut romani chꝛiſtianoꝝ vicini eo
chꝛiſtiani inter eos habitant· euellã eos ð ter
ra ſua płres em̃ impatoꝛes romani xpᷣianoꝝ

*

perſecutoꝛes fünt de ſua dignitate deiecti · ſ·

nero dom icianus et plures alij. Zt cum euul⸗
ſero eos cõuertar et miſerebor eoꝝn. ſ· tẽpo

re conſtantin qui baptiſatus pcepit gratiam

chꝛiſti et cũ eo magna pꝑs ꝓpłi romani
8Sc dicit dominus ad me vade
et poſnde tibi lumbare lin eum
⁊c ·¶ Per hieremiã qui interpꝛetat᷑
excelſus dommo ſignat᷑ dñs nr̃ ie:
ſus chriſtus ad patris dextram eleuatꝰ.marci
vltimo· p lumbare vero lumbis eius adherenſ
Płus chꝛiſtianus qui ſibi debʒ adherere p ſidẽ
foꝛmatã ca titate ̊ quia multi ab ea decmant·
iubet᷑ lumbare poni in eufrate p quod ſignat᷑
declinatio ad amoꝛem terꝛene cupiditatis ⁊
lectatõnis carnalis · ⁊ ſic putreſcit vicijs · Per
foramen petre in qͥ ponit᷑ in malis obſtmatio
ſignat et ſic inutilis ad omne bonũ homo red
ditur · ideo dicitur · SRt ecce computruerat lum
bare ita vt nulli vſui aptũ eſſet· Ge ſequit pe⸗
na cum dicit᷑· Mec dicit dommus deus ilrael
omnis laguncula implebit᷑ vno p vmũ enim
moꝛdicatuiũ ſignatur pena vt ptʒ in litera ſe
quente · et per impletõnem laguncule mag m
tudo pene⸗e· CNMA. III
h.- Vodð factum eſt verbum do⸗
mm ad hieremiaʒ de ſermoni
bus ſiccitatis. ⁊c .. DPer quã ſig na
tur in eccleſia arefactio deuotõnis.
deo ſubdit · Luxit uidea c · p quã ſignatur
eccleſa p chꝛiſtum et apoſtolos qui fuerũt iu
dei in hieruſalem pᷣmo ſundata· que nunc habʒ
lugendi materiã ꝓpter anditatem deuotõnis

et doctrine ſalutaris· nam multi theologi ni⸗

nis ſunt occupati erga curioſa ⁊ mutilia de qꝗᷓ
bus nũquã ſcient veritatem· ⁊ dato ꝙ ſcirent
docent mihil ꝓficeret ad animarũ ſalutem et
poꝛte coꝛruerũt .id eſt pꝛelati qui poꝛte dicut᷑
eccleſie eo ꝙ p eos alij debent ingredi ad vitã
et ip̃i ꝓ magna pte coꝛꝛuerũt per ſuperbiam·

ſicut angeli ſuperbientes de celo ceciderunt m

terꝛam vobſcurate ſunt iſte poꝛte p ignoꝛã
tiam · et q; magis ſtudent ad congregandũ pe
cunias q; ſcientiaʒ· et clamoꝛ hieruſalem aſcen
dit id elt. murmur popuh contra eos et ſi ta
cerent lapies clamare deberent·. Maioꝛes -
Hic ponit᷑ malũ ſequens er doctrina curioſa
cum d · Maioꝛes miſerunt minoꝛes ſues ad
aquam ]nam epiſcopi aliquos de ſiuis ſubditiſ
licenciant vt vadant ad audiendũ doctrin am
ſalutal em et ſimiliter ſupioꝛes religionuũ id ez
ſaciunt 1 ſequit᷑ repoꝛtauerut vaſa ſua vacua 1
ſcʒ ſalutari doctrina. Confuſi ſunt ⁊ afflicti.
nam ĩ addiſcendis curioſs magnus eſt laboꝛ
1 paruz aut nihil vtilitatis · vnde ſubdit᷑ · opue
runt capita ſua p̃ confuſone:nam aliquãoo de

communiby ad ſalutem ptinentib interrogan
tur ⁊ neſcumt reſpondere · et ſubdit cauſa. qm

nõ venit pluuia ĩ terꝛa /id eſt. doctrma ſaluta

ris ad aures audientis · Qon ſuſ ſunt agrico⸗
le lid eſt.p̃dicatoꝛes quoꝝ officiũ eſt in agro

dominilaboꝛare·h̊ neſciunt ꝓpter deſectu ſeie

q; lectoꝛes nõ legunt eis vtilia de quibo dent
populũ inſoꝛmare. deo ſubdit · ¶ erua pepit
in agro et reliquit id eſt.ſimplex pſona bonũ
opus ſchoatu cito reliquit· qꝛ nõ erat herba 4

dẽ · ſomentũ vtilis pᷣdicatõnis. et onagri ſte
terunt in rupibus per onagros in ſolitudĩe

cõmoꝛãtes/hgnant᷑ pᷣmi religioſi ↄtẽplationi

vacantes · tumultus ſocularuum fugientes ſed
modo mutatu eſt pᷣdicamentũ nam młti ſe imn

gerũt negocijs ſeculariũ vt aſcẽdat ad p̃latõis
ſtatu.iðᷣo dici᷑· Traxerunt ventũ quaſi draco

nes aſpirantes magis p̃eſſe qᷓ; pꝛodeſſe · de

ſecerunt oculi eoꝝ a ↄtemplatõne diumoꝛuʒ
Lq nõ erat herba·i.deuotõms fomentũ· Gt
qm̃ talis doctvina ſubtrahit᷑ aliqñ ꝗpter audi
toꝛũ defectũ ſiẽ eʒech·iij· ca · ðꝛ linguã tuã adhe
rere faciam palato tuo q;ꝛ domus exaſperans
eſt. iðo ſubdit᷑ ſi miquitates noſtre reſponde
rint nobis c· et ponit᷑ hic ſi ꝓnon. Qua⸗
re ⁊c· Moc expomt᷑ de domĩo noſtro ieſu xpᷣo
qui deus eſt ab eterno · ideo dici· Quaꝛe qua
ſi colonus futurus es in terra· humanitatem
aſſumendo· et quaſi viatoꝛ declinans ad manẽ
dum :ſcʒm aliena domo. Mathᷣ·xviij· Vulpeſ
foueas habent et volucres cel nidosfluis au
em hommis nõ habet vbi caput ſuũ rveclinet
Quaſi vi vagus .diſcurrens hinc et inde ad
pᷣdicadum · vt foꝛtis . m deitatẽ · qui nõ põt
ſaluare m iideoꝝ erroꝛem · qui putabãt eu
purum homĩem · ideo deriſoꝛie dicebant mat

xxvij. Alios ſaluos fecit ſeipſum nõ potelt ſal
uum facere · Ad queſtionẽ vero facta reſpõde
tur veracit ꝙ bec omnia ſuſtiniit ꝓ noſtra ſa

moyſes et ſamuel ⁊c Ex hoc ptʒ
ꝙ oro uiſtoꝝ ſacta ꝓ pctoꝛibus ob
matis nõ habet ꝓ pis effectum ·

ideo ſequi Mec dicit dommus qui ad moꝛtẽ

2d moꝛtem c.]· Per ſeptem qᷓ ponunt᷑ bic poſ
ſunt notari ſeptem vicia capitalia ꝗpter qᷓ dam

nant᷑ peccatoꝛes obſtmnati · Per moꝛtceʒ qᷓ facit

computreſcere luxuria de qua dicit greg ĩ mo
ralib· umenta ĩ ſuo ſtercoꝛe cõputreſcere eſt
in fetoꝛe luxune vitam fimne. Der gladiũ iꝛa
que ſacit inſuge:e ad ociſionem· DPe⸗ famem

inſatia bilis auaꝛicia.· Deꝛ captiuitatẽ animũ de
peimente accidia · Peꝛ canes coꝛꝛodentes moꝛ

dax juidia. Der volatilia mmis eleuãs ſupbia

Neꝛ beltias teꝛꝛe deuoꝛantes voꝛax gula:-

Multiplicate ſunt .. Eic deſcabitur malum

T dixit dis ad me ſi ſteterſt

pꝛoueniens ex defectu platoꝝ cũ dici?᷑. Mul⸗

tiplicate ſunt mibi vdue nam eccleſie multe

derelicte ſunt a ſiuis paſtoꝛibo qᷓntũ ad fructũ
animan ſ̊ nõ qntu ad leuatõnẽ pecuniaꝝ quaſ
expendunt exceſſiue in pᷣncipũ negocijs.⁊ alij
qð peius eſt in venationib et aucupijs et alij
quod peſſimũ eſt in rebus bellicis: nõ ꝓ ſua ec
cleſa deſendenda · h frequenter ꝓ alia indebi⸗
ta cauſa et in alijs malencijs· Induxi · pnuſſi⸗
ue · ſup matrẽ adoleſcentis id eſt. ppi ign oꝛã
tis et inſoleſcentis · vaſtatoꝛẽ ĩ meridieid ẽ

demoniũ meridianu deuaſtans bonũ pki api
delectu paſtoꝛis boni. Inſirmata eſt que pe⸗

perit ·i. eccleſia que tempe boni ſponſi parie:
bat multos ſilios bonos. mſirmata ẽ qᷓ pepit
ſeptem ·tempe ſponſi defectuoſ defecit ami:
ma euis /idẽ/ deuotõis ſpus· Occidit ei ſol
ſapientie · cũ adhuc eſſet dies tempus bene
opandjiet ſic dicit ſaluatoꝛ iohix· Me opoꝛtet
opari opa eius qui miſt me donec dies eſt ⁊c
Ve mihi · Verba ſunt hieremie ad literã con
querentis de pſecutõ ne ſibi mota a ſuis cunb⸗
pter ꝗphetia veritatis: et in hoc ſignat queli
