luuare conndente m ſe . deo dꝛ · In te dñe ſpe

raui deo ↄndo ꝙ: nõ 2ↄfundar meternũ l

cet ad tempꝰ patiar· in tua iuſticia libera me
nõ mn mea · de qua nõ pᷣſumo ꝙ̊ de tua: Inclina

2ꝛd me aurẽ tuã acceptando pcem meã Rſto

mihi in deu ꝓtectoꝛe q ſine te nibi poſſem

dus m adiutorium ⁊c. Sicut

nit exauditõnis ratio· pᷣmo multi
plex rõ ad hoc inducit᷑ ſo gratiaꝝ

.

Ouoniam ſfirmamentum meum c in omm

tribulatõne mea. Dens meus]. Mic ſcdᷣo alle
gat᷑ diuina iuſticia ad qua ptinet malos puniẽ?
eo ð· Deus meꝰ eripe me de manu pecca

toꝛis ⁊c ]qui agit atra legem pſequendo preʒ
qm̃ tu es patientia mea domme id eſt exem

plar mhi patiente ꝓ me patiẽdo in cruce· do
mine ſpes mea a iuuentute mea.q; nibil obti

nere queſui niſ ꝑ te · In te confirmatus ſum

ex vtero id eſt ſuſtentatꝰ in hoc mundo ·jðo
ſubdit᷑ · de ventre matris mee c· In te cã

tatio.lic inducit᷑ rõ ſumpta ex pte paſſi pᷣ
mo ex euis deuotõne cum ð: · In te cantatio

mea ſemp ilaus. Secundo ex virtute conſtã

tie cum dꝛ·tanqᷓ; ꝓdigiuʒ ſactus ſum młtis
admirantibo ꝙ ego ſto in pſecutionibo tantis ·
et tu adiutoꝛ ſoꝛtis nuhi tribuens patientiã

in aduerſis ideo ſubdiè · Repleat᷑ os meũ lau

de ⁊c ··te laudando ꝓ tot beneſicijs· Tercio ex

humana defectõne cum ð · Ne ꝓijcias me ĩ

tempe ſenectutis ⁊cſeue beatꝰ tomas can
tuarienß iam erat ſenex tẽpoꝛe ſue pſecutõnis

et timebat poſt moꝛte ſuam que ꝓpinqua eꝛat
de ſubuerkone eccleſaſtice libertatis · mõ ſbdiẽ
Quia dixerũt mimici mei mihi et qui cuſto⸗
diebant animã meã ⁊c nam bonus platus fre
quenter impellit᷑ non ſolum ab extraneis ſed
etiam a ꝓpinquis vt flectat᷑ a vi veritatis· h

ipe ſemp debet dicere · Deus ne elongeris a
me c · onſundan?᷑ ·. ic ponit᷑ rõ ſumpta

ev parte aduerſarij cum ð: (onfundantur et
deſiciant] a ſua intentõne detrahentes aĩme

mee] nvolentes famaʒ mea denigrare vt per

boc videantur pſequi me iuſte ꝗꝓpter qð magiſ
debent pumiri et ego liberari· Eso aute.

Doſitis ratõmb ꝓ exauditõne petitõnis hic
ponit᷑ ꝓmiſſio gratianactõnis ꝓ obtentu cuʒ
dicit· Ego aũt ſemp ſperabo p te lberari ⁊
adijciam ſup omnẽ laudem tuã tibi regratia
riideo ſubditur. Os meũ ⁊c· Quoniã non co
Snoui literaturaid eſtſcientia inflantẽ d· cuʒ
apło· Non uũdicaui me aliquid ſare inter voa
niñ tm̃ leſum chꝛiſtũ et hũc cruciſixũ ·.coꝝ· ij·
Lintroibo in potentias dommi eas cognoſcẽ
do et docendo · Domme memoꝛa boꝛ uiſticie
tue ſolius et nõ iuſticie ypocritaꝝ. Deꝰ do

cuiſti me a uuentute mea ĩmittendo mibi m

ſtinctus ad bona: ꝓnunciabo mirabilia tua 4.

ne abſcondam talenta tua St vſq; in ſenectaz
et ſemũ ne derelinquas me ſcʒ ceſſando a do

ctrina- donecinſtruca te· annũcis bꝛachi
um tuum]id uſt vrtute tuã. generatõni oĩ

que ventura elt per ſcripturã poſteros inſoꝛ

mantem. (Quia tñ dei virtus pfecte nõ explica
tur ab hoĩby ſubdit.· Dotentiã tuam et iuſliciã
Tc· Sed qi omnes qui pie volunt vuiere in
ebꝛiſto pſecutionẽ patientur · ij thi nj·ſequitur

Quantas oſtendiſli mimj tribulationes mul⸗
tas et malas ſſcʒ malo pene· et conuerſus vi⸗
uiſicaſti me p tuam conſolationẽ internã et

de abyſſis terre iten reduxiſti me ſcʒ ad ho⸗
noꝛem de pterita abiectõne · ꝗꝓpter que ego cõ
ſiteboꝛ tibi ⁊c ſOſeſſione laudis multiphcibo
modis · cum conſuſi ⁊ reueriti fuerint ⁊c ſcilʒ
tyranni me pſequentes coꝛpaliter ⁊ demone

ſpualiter a ſuo deſiderio defraudati·.

nũ et caſſodoꝝ pſalmus iſte loqui
tur ad hteram de magmficentia re
Sni chꝛiſti:⁊ ſic expoſui Moꝛaliter

cuiuſ libet boni pꝛelati ſecularis vel religioſi.

Et pᷣmo ponit᷑ eius bona gubernatio· Secũdo
ſubditur gratianactio ibi.Benedictus:· Hria
in duas:q; pᷣmo petit᷑ bona diſpoſitio regetis·

Secundo bonitas regimms.ibi. Deſcendet.
Qirca pꝛimũ ðꝛ Deus iudicium tuũ regi da
Quulibet em̃ bonus pᷣlatus rex eſt in ſpuahby

iPe.ij. Vos eſtis genus electum regale ſacer
dotuim . Sſt etiã fillus adoptuuus regis regũ

et ideo libi petit᷑ iudicium in bene ſententiãdo

et iſticia in bene exequendo·q; pꝛimũ nõ ſuf
ſicit ſine ſcdo·ideo ſubdit᷑· Tudicare populum
c ac tualiter · Suſcipiant montes pacem c
Per montes intelligunt᷑ maioꝛes dyoceſis ſbö
pꝛelato· p colles vero mediocres et mmoꝛes

per hoc qð ſbditur. Tudicabit pauperes ꝓpłri
c·eos a malignantibe defendendo · et ꝑma

nebie eum ſole lid eſt chꝛiſto qui eſt ſol iuſticie

ſibi ſdelter ſeruiendo· et ante lunã id ẽ bꝛaʒ

vir gimem 1pam deuote ꝓſe ſuis ſubditis de

pꝛecando in generatione ⁊ generationẽ ·· nã
ab eo edocti idem laciẽt poſt eius moꝛtem

Deſcendet ]. Mic petit bomitas regimims dq
conſiſtit in iiſticia p miſericoꝛdiaʒ temperata-
qꝛ iuſticia ſine miſericoꝛdia eſt crudelitas:miſe

ricoꝛdia vero ſine iuſticia puſilammitas. Tdeo

ðe· Deſcendet ſicut pluuia ⁊c id eſt dulciter
et vtiliter · Oꝛiet᷑ in drebus eius uiſticia c do

nec auferat᷑ luna lid ẽ donec appareat dies cla
ra et ꝑ diem claram noticia veritatis mntelligit
que ꝑ bonũ pontiſcem declarat᷑· St dñabitur

a mari c hoc 2uenit ſummo pontifſici qui ⸗
Seneralis vicaruus chꝛiſti · Qoꝛam illo ꝓcidet
ethiopes id eſt demones in ethiopuʒ egura

frequenter apparentes I minnci eius ſq; ma

ugni ſpus· terrà l ĩgent·imalignos bomĩes

blandicijs decipient ·̊ ſpuales decipere non va

lent. Reges tharſis 1 inſule i dñantes in ter

ra ⁊ in mſulis maris. munera offerent · dotã
tes eccleſã diuitijs· et adoꝛabut eum omes re
Ses terre q reuerentia que pontiſicibo defer?
in cheiſtum cuius ſunt mecarij reſertur Quia

dus iudicium· ⁊c. Scðum auguſti

aũt põt exponi de bono regimme ſiu vicarij.

nn

ſue vi

PDho⸗
oocd
ilr
eſn
nong

ugſt
ke bai
entar
drälte
ſeuif
Goß.
erido
Dri
Betis⸗
wder
Bn
ahby
leſheer
tegi
ntſd
nöſuf
ulum
mu V
ſigſ
nores
a⸗
rpen
uſtee
eben
tode
een
em
ma
ate
mniſe
ded
ater
do
eoc
ligi
biur
ſie

7

ee
girn
d.
nies
NN
nner
dot
gte
ſeri

liberabit pauperẽ a potente /i pẽtoꝛem bonis

gratic ſpoliatum a demone · ideo ſubditur · et

animas paupen lſaluas faciet ꝓ qð mteiligitur
ſalus ſpiritualis Ex vſuris ⁊c] vſuꝛariꝰ.meſt
dyaboluſ qui ꝓtempoꝛ alib rapit ſpualia bo⸗
naque ſunt multo melioꝛa et honoꝛabile no:
men eoꝝ] weſt pẽtoꝝ conuſoꝝn· corã illoj ·ſ.
bono pᷣlato nec miruũ ·q gaudiũ eſt agelis dei
ſuper vno peccatoꝛe pniam agenteluẽ xvca·
St viuet vita Ztie ⁊ dabit᷑ ei ð auro arabie.
quod eſt valde pꝛecioſum· ꝗpter quod ſigſicat
gratie donum quod a deo datur abundanter
bono pꝛelato: et adoꝛabunt de ipᷣo ſemper
q; boni ſubditi regratiant᷑ deo de bonitate pᷣla
ti.tota die benedicent eiimpꝛecando ſibi ma
joꝛa bona. Grit firmamentũ m traq; firmat
ſubditos ſuos in bono verbo pariter ⁊ exem⸗
plo · in ſummis mõtimi: maioꝝ per quos

m minoꝛib conſeruat regimen bonu· ſupex:

tollet ſup libanum ⁊c] nam actus boni pꝛelati

eſt magni meriti apud deum eo ꝙ alij ꝓficut

per eiꝰ exẽplũ · ideo ſubdit · et floꝛebunt de ci
uitate c id eſt de eccleſa que bene ditit᷑ ciui⸗
tas eo ꝙ eſt chꝛiſtianon vnitas. Sit nomẽ eꝰ
benedictum benedictõne ſuperna añ ſolez
pmanet nome eius ·id eſt·ante chꝛiſtũ ad ip̃ᷣʒ
pꝛemandu · et benedicent᷑ m ip̃o q; benedice
tes alicui dicent: Benefaciat tibi deus ſicut pᷣla
to tali omnes gentes magniſicabunt ꝛqum ꝓp
pter vite meritů · LNt eſt hic ypbole cum dicit᷑·
omnes gentes:ad deſgnandum multitudinez
magniſicantium· St quoniam om̃e bonũ deo
pꝛincipaliter eſt attribuendũ:do concluditur
Benedictus dominus deus c

Vam bonus ſrael 2c·. Pſalmum

iſtum fecit aſaph habens ſpũm pꝛo
pheticuʒ oſtendens in eo ꝙ dei pꝛo
nuidentia attingit a ſine vſq; ad ſinẽ
foꝛtiter et diſponit omnia ſua uiter licet mũda
nis hommib aliquando contrariuʒ videat᷑ eo
ꝙ vident frequẽter malos hommes tempoꝛali
ter ꝓſperati et bonos tribulari · Gt ſic hteralis
ſenſus eſt ſimpliciter moꝛalis pꝛopter quod p
tranſeo de ano inducendo

DSANL. LXsTIIH.
8 ESPain deus repulſtiz ··
Pulmũ iſtuʒ literaliter expoſin vt
ſit oratio aſaph ꝓ liberatione ppłi
frael de captiuitate babilonica quã
pꝛeuidit futura· Moꝛaliter aũt poteſt exponi
pꝓ liberatõne terre ſancte de manu ſaracenoꝝ
capte tempe ſaladmi et ad hoc allegat᷑ anncicia
pꝛiſtina cum dici Vt quid deus repuliſti ⁊c
id eſt repelli pminſti populum chꝛiſtianũ am
cabilem tibi de terra ſancta· iratus eſt furoꝛ
tuus ſup oues paſcue tue .id eſt paſte euãge⸗

lico verbo eukatiſtie ſacramento. Memoꝛ

eſto congregatõnis tue ⁊c· in hieruſale facte
ſub apoſtolis in pᷣncipio eccleſie · ð̊ qua dicitur
act iiij· Multitudnus credentiuʒ erat coꝛ vnũ
et anima vna · Redemiſti virgam hereditatis
tue ſanguine ꝗpꝛio ibidem effuſo · Leua ma
nus ·. Mic conſequẽter allegat᷑ ad idem aduũᷣſa
rioꝛum nequicia. Leua manus tuas 2c ſid eſt
potentiam tuã ad pumendum eoꝝ ſuperbiam
quanta malignatus eſt mmmicus mn ſancto ·
ſcʒ loco·quaſi.d młta mimis· t głati ſunt ⁊xc
ſcʒ in hieruſalem vbi ſolebant ſieri ſolennita teſ
tue · Poſuerunt ſigna ſua.id eſt vexilla in ci
nitate capta ſigna id eſt ad oſtenſionem ſue
victoꝛie · et nõ cognouerunt ꝙ hoc ⁊tigerit

Apter peccata populi chꝛiſtiami· ſicut in exitu

ſuper ſummum tranſlatio heronim habet · ſ
cut m exitu deſuꝑ·p quod ſigniſicant᷑ poꝛte ciui
tatis ſuper quas fuerunt poſita dicta vexilla;
St refert hoc ad illud quod pꝛemittit᷑ · poſuert
ſigna ſua· Quaſi m ſilua lignoꝝ c ferron
igne deſtruxerũt loca ſanctal polluerut taber

naculum]nam in loco ðo dicatis equos ſtabu
lauer unt 1 plures ſoꝛdes alias fecerunt Dixe
rvrunt in coꝛde· ſuo ⁊c] id eſt cogitauerut feſti⸗

uitates eccleſie repellere de terra ſancta-
Sisna noſtra Hic ꝓ pꝛedictis ponit᷑ chꝛi⸗
ſti mdelium querela:d Signa noſtra non vidi
mus ·id eſt ſigna diume mipatõnis erga nos
Liam non eſt aphetanos ↄfoꝛtans · et nos
nõ cognoſcet amplius verba ſunt chꝛiſliano
rum in paſſione exiſtentiũ et q̃ſ deſperantiuʒ
de recupatõne locoꝝ ſanctoꝝ· Vſqueq̊ deus
impꝛopabit imim icus ⁊cid eſt ſaracenoꝝ po
pulus expꝛobꝛans chꝛiſtianis eiectionẽ de ter
va ꝓmiſſionis et hoc oppꝛobꝛium reuertit᷑ con

tra honoꝛem diumnũ ideo ſubdit Vt q;d auer
tis manũuũ tuam ꝛc ſd eſt potentiã tuaʒ a puni
tõne eoꝝ et ꝙ poſſit hoc facere ondit᷑ cuʒz dicit

Deus aũt rex noſter an ſcła d eſt in diſpo
ſitõne eterna· operat/ aſt ſalutem p ſilij dei
paſſionẽ m medio terrę /iin hrym que eſt in
medio climate Tu cõſirmaſti in vᷣtute tua ma
re ne ſup aridã ef flueret/ cõtribulaſti capita
dꝛaconũ ⁊cque ſunt młto maioꝛa q̃ʒ ↄterere
ſavacenos· Ideo concluditur in ſine· Memoꝛ
eſto huiꝰ ⁊c ne populus inſdelis dicat oppꝛo
bꝛia contra te ⁊ populũ chaiſtianu· Ne tra
das ]· Mic allegat adhuc ↄtra ſaracenos mibia
captiuoꝝ chꝛiſtianoꝝ cũ ðꝛ· Ne tradas beſti

is i.ſaracenis beſtialiter viientibo· aĩas cõñ

tetes tibi Ine fracte mißia ↄſentiãt legi macho
meti · Reſpice in teſtamentũ tuũſ.nouũ ne
diſſipet᷑ p nequiciã ſaracenoꝝ .· q repleti ſunt
terre i terrenis denderijs que machometꝰ la
xauit eis domib iniquitatũ ſad laxatõʒz em̃ cõ
cupĩaꝝ ſequi᷑ ꝙ domus iniqtatib repleantur

auertatur a tua mia · humilis factus conſu
ſusi.ppłus chꝛiſtianus qui fuit valde ↄfuſus
in amiſſone terre ſancte paup ⁊ mops lauda
bunt nomẽ tuu cũ p te fumt liberati de ptãte
ſaracenoꝝ · õ ſubdit · Sxurge deus iudica cam
tuã nã aduerſarij victoꝛia ſuã retoꝛq̃nt ad tuã
blaſphemiã que ab inſipiente ſunt tota die ri.
a ppro ſaracenico aphete fło credete. Ne obli
uiſcaris voces immicoꝝ tuoꝝ id eſt eoy blaſ
phemias ad puniendu. ſupbia eoꝝ q̃ te ode
rũt aſcendit ſp ·ſaraceni nanq; ex captõne t᷑

5

Ancte m fuperiam aſenderunk —

SRL. LVIIIE B
Ounfitebimur. c ]. Iſte pſalmus
eſt Stianactio ꝓpłi reuerſi de capti
uitate ba bilonis· Moꝛałr aũt pt᷑ ex
oni de qlibet peccatoꝛe vaciter pe
nitente · ⁊ ſic reuſus eſt de pẽti captiuitate et p
mo ponit᷑ gratianac tio cũ ð · Qonſitebimur
tibi deus egoꝝ mei ſimies de pᷣteritis innq̃ta
tib· conſitebimur 2lſeſſione laudis ꝓ beneſ
cio noſtre iuſtiſcatõnis et inuocabimꝰnomẽ
tuũ· ꝓ alijs beneſicijs obtimendis. Narrabi
mus mirabilia tua ·q̃ feciſti nobis:qꝛ maius ẽ
iuſt iſcare uimpiũ q; creare celũ ⁊ terrã· ſicut di
cit augꝰ St ſubdi᷑ duiina rñſio cũ ð· cũ acce⸗
pero tempus ⁊c ¶opoꝛtunũ iidicabo iuſtos
uidicio appꝛobatõnis · Liquefcã eſt terra i·
boĩes in terrenis ſidetes q̃ ſcut cera liqſcũt
ab igne ↄcupie p ↄſenſum in peccatũ moꝛtale
ego ↄſrmaui colünas euis colũne tre dicuẽ
homies iuſti q̊n meritis alij ſuſtentant · et ip̃i
a deo in bono cõſrmant Diii mmquis ic
ponit᷑ punitio pſeuerantiũ in malo cu ðꝛ. Di
xi iniquis iſti ſunt q̃ facuint contra p̃cepta ne
Satuua· ⁊ delmqntiboꝗᷓ faciut ↄtra affirmati
ua· nolite exaltare coꝛnu gloꝛiãtes ð vr̃a ma
licia. nolite extollè in altũ ⁊c ·i.nolite loq blaſ
phemias ↄtra deũ · Quia neq; ab oꝛiẽte vc.
id ẽ q; ex nulla pte abeſt dñs qᷓ pñs eſt vbiq;
Lm̃ deꝰ iudex eſt · nõ ſolu factoꝝ h etiã vᷣbo
rũ ⁊ cogitationũ. Munc hũiliat ſſupbũ· et
hũc exaltatſ humilẽ. q calix ĩ manu dñ c
id e punitio dura ad puniendũ pẽtoꝛes ꝓ vo⸗
luntate ſua· St inclinauit ex hoc in puniẽ
do petoꝛes ſucceſſiue diũſo tempe ſicut in dilu
uio et poſtea in ſbuerſione ſodome ⁊ ſic ð alijſ
Verũtñ fex eius ſ calicis· nõ eſt exinanita
m deo remanet ptãs ad puniendu malos ꝓ
volutate ſuaiõ hot᷑ Bibet omes peceatoès
terre. Ego aũt · Mic pomit᷑ gratianactio ꝓ

peꝑeccatoꝝ punitõne·qᷓ tñ nõ ꝓcedit ex ʒelo vn
dicte h iuſ ticie diuine Pſal. lvij Letabit untꝰ

cũ viðit vmndictã et ſic ðe in pſona uuſti ·Ego
aut annuciabo in ſeculuũ dei uiſticiã in punitõe

peccatoꝝ· cantabo deo iacob licet em̃ ſit deꝰ
oĩm · tñ ſpaliter ðꝛ deus iuſtoꝝ q̃ ſunt ſupplan:
tatoꝛes vicioꝝ et ommia coꝛnua peccatoꝝ cõ:
fringam ·.i: Ofringenda dicã p dei iuſticia · et
exaltabunt᷑ coꝛnua iuſti in ciuitate celeſſti

PSRL. LSSV.
Otus in iudea deus 2c. Pſalmũ
iſtũ fecit aſaph pᷣ̃uidens in ſpũ libe
rationẽ mirabile ppkłi ůnde a ſenna⸗
cherib pſecutõne · vt habe?. iij Re
xix · Miſtice põt exponi de lberatõne ppli chꝛi
ſtiani tempoꝛe balduini regis hierłm qui ãno
dñi:· Mcxxmj p̃uentus a ſaracenis fuit captꝰab
eis · ⁊ tüc vndiq; venerunt ſaraceni vſq; ad ſe
xaginta milia vt chaiſtianos extermmarent
totaliter de tra ſancta·q̃ 2ſidentes in ſolo deo
in pᷣlium exierũt · nõ pkes eſtimati inter eq̃tes
⁊ pedites q; tria milia et figno cehtus dato de
q̊ dicet᷑ infra vic toꝛiã mirabilẽ habuerũt ⁊ ðOo
magmſice Itias egerunt · Sic S ða Notus in
iudea deus qm̃ tuc a ſdelibus habitabat᷑ in
ifrael magnum nomẽ eius ·i.m clero nlius po
pub ꝗᷓ p ceteris habebat maioꝛe noticiam dei
St factꝰ eſt m pace locꝰ eius dicta victoꝛia
de ſaracems obtenta. et habitatio eiꝰ in ſion ·
nam ibi hitabant deuotioꝛes inter chꝛiſtianos
tb⸗ fregit potentias ⁊c·ſ.ſaracenoꝝ qui ĩ
ellis vtunt᷑ gladijs arcubo ſcutis · Fllumĩanſ
tu mirabiliterna in pncipio ↄgreſſus quidaʒ
fulgoꝛ celitus deſcendit ſup ſaracenon exerci
tu et ſtatim om̃e robur ſugit ab eis et ceſi ſue
rant a chꝛiſtiams vſq; ad ſeptẽ milia quinq;
miha in aquis ſubmerſi nullo de chꝛiſtianis ca
dente ideo ſubditur · /turbati ſunt ſcʒ ſarace
m ·Doꝛmerunt ſomnum ſuum ſſcilʒ moꝛtis
let nihil muenerunt ⁊c ·ſcz de ſpolijs chꝛil lia
noꝛum que pꝛedari ſperabant Ab increpati
one tua ⁊c id eſt a punit õne tua modo pꝛedi
cto facta. doꝛmitauerunt ſomno moꝛtis. qᷓ
aſcenderunt equos . 1d eſt. equites ſaraceni
Tu terribils es pꝛopter quod null⸗ poteſt
relſtere tibi De celo auditum feciſti iudiciun
per fulgoꝛem pꝛedictum terra tremuit ĩ aõ
uentu ſaracenoꝛum· et quieuit in debellatõe
eoꝛum: deo ſubditur Qum exurgeret in iudi
cium deus ad puniendum ſaracenos. vt ſal⸗
uos faceret manſuetos terre id elſt; chꝛiſtia⸗
nos · Quonmiam cogitatio hommis confitebi
tibi /chꝛiſtiami nanq; videntes manifeſtum

auxilium dei eonfeſſi ſunt magniſce confeſl io⸗

ne laudis bonitatem miſericoꝛdie duume et
miſerunt domino ſideliter ſeruire deo ſubdi
tur. Vouete er reddite Ec. terribili et ei qui
aufert ſpiritum pꝛincipum ⁊ id eſt pꝛmcipa

lium in exercitu ſaracenoꝛum

—
—

— T.

ſtde⸗
plan
uch
ni

ſi

MAni
Plte
enng
inhe⸗
Pce
Gulie
capee
Pad
narent
loden
eiten

e

ſt15
Otugfn
baiin
luspe
amde⸗
Ncto
ſon
lanos
quui
mmian
guuder
exera
en ſe
rmng
funisc

ſance

mnorts
heiſtin
wpar
prdj
oli
cenn
eſt
dien
itind
li⸗

S

eszcXz. LsSn
Oce mea Sicut dictum fuit in

pꝛeuidens captiuitate babilonicam
uturã apter mioꝝ ifrael peccata et
eius terminatõnem apter bonoꝝ merita. ſcʒ da
meus eʒechielis et anoꝝ ſanctoꝝ illuis tpis ſec
hunc pſalmũ Miſtice vero poteſt exponi de p
ſecutiomibus eccleſe ꝓ impatoꝛes romanos qꝗᷓ
ceperunt tempe neronis:et termmate fuerunt
m moꝛte uiliani apoſtate· quia tunc iouinian o

chaſtiamiſſimo impatoꝛe facto apte ſunt eccle

ſie· et cepit religio xpᷣiana gaudere· ſicut dicit ĩ
legenda ſanctoꝝ martirum iohannis et pauli.
dicte vero pſecutõnes termmate fuerunt per
bonoꝝ oꝛatõnes et ſpecialit ſancti baſilij et po⸗
puli ſuiad quoꝝ pᷣceſ beata virgo miſit ſanctũ
mercuriu martirẽ ad mterficiendũ iulianũ apo
ſtatam ſic ergo ðᷣꝛ in pſona eccleſe. Voce mea
ad dommum clamaui tpe pſecutõis oꝛando:
Let intendit mibi me hberando deum exquu
ſiui manibus meis ⁊c ſcʒ extenũs ad celuʒ. et
non ſum deceptus verbuz eſt oꝛantis plebis
deuote ſentientis effectũ oꝛõis ſue · Renuit ·
Hli renuertit᷑ pſalmiſta ad tẽpus pᷣcedens ib e⸗

expoſitione literali a ſaph in ſpiritu

rationem eccleſe · dem eius pſona. renuit cõſo

lari amma mea m blandicijs tyrannoꝝ·ꝗᷓ fre⸗
quenter xpianis ꝓmittebant magna vt eos e⸗
uellerent a fide cheiſtiana- memoꝛ fui dei. pꝛo
me paſſi et delec tatus ſum in 2tumelijs pꝛo
ipſo· Rctu u'- bant apoſtoli gaudetes a con:

ſpectu cõſiiij qin digni habiti ſunt ꝓ noĩe ieſu

contumeliam pati: et execitatus ſum in patie

tie vrrtute · et delecit ſpus meus .vera hunuli
atione de quo defectu dicit᷑ math v. beati pau
peres ſpiritu·id eſt non habentes inflanteʒ ſpi
ritum. vt exponit auguſtinꝰ. Knticipauernt .
pigilias. oculi mei c pſicut legit᷑ de beato pe
tro ꝙ ſurgebat de nocte in pamo galloꝝ cãtu
ad recoꝛdanduʒ cũ fletu qualiter xpᷣm negabat
ex timoꝛe xpiani etiam paimitiua eccleſia vigi
labãt ð noc te ad ſepulturas martia ex deuotõ

pro peccatoꝛu recoꝛdatõne:? martin paſſione
magis oꝛabãt coꝛde qᷓ; voce Vnde dicit poeta
Interdum lacrime pondera vocis habent· Co
gSitaui dies antiquos id eſt beneſcum creati
onis: et annos eternos in mente habui .i bñ
ſicium eterne retributõis· et meditatus ſuʒ no
cte cum coꝛde meo in oꝛone ſecreta: ⁊ exerci
tabar pſcrutando ſcientie mee ſecreta. et ſco
pebam ſpum men /extergens inde peccata ſal
tem venialiaſine quibus non ptrãſicur pñs vr
ta Nunquid c · Licet pſeci de eccleſia nõ
timeant af fuctõnes ꝓ pſonig ꝗpꝛijs tñ eas ti
ment pꝛo pſonis mſirnns 2 eos conſolant᷑ dicẽ
tes · Nuquid ineternũ ꝓijeant deus ſcʒ popu

lum ſuu ip̃ᷣm dimttens in afflictõne ·.q d. non.
ſed ipſum reſpiciet in miſericoꝛdia et conſolatio
ne. ideo ſubdit᷑ in pſona eccleſie · St dixi nuc ce
piſcʒ pace gaudere:quod fuit impletuʒ in moꝛ
te uiliami apoſtate Hᷓ mutatõ dextere excelſi.
id eſt p eius potentiã et miericoꝛdiam ſacta·
Memoꝛ fui operuʒ domm quibus ab mitio
mund conſuenit muiſte paſſis miereri · ideo ſe
quitur· quis deus magnus ⁊c /qd· nullus qꝛ
facit mrabilia totuis nature create virtutem
tranſcendentia·ideo ſubdi Notam feciſti ĩ po
pulis virtutem tuã iuhanum impante oꝛbi ðᷣ
iciendo· redemiſti in bꝛachio tuo.· id e vtute
tua populum tuu .xpᷣianũ de tyrannide iulia
m· ſlios iocob ⁊ ioſephid eſt vicia ſupplanta
tes et in virtutibus creſcetes· Viderunt te aqᷓ
d eſt populi vderunt potentiã tuaʒ contra ce
ſrem · et timuerunt ·· ſdeles tuos pſequi: et
turbate ſunt abyſſiid eſt malefici habetes pa
cta cum demonibus quon arte vtebat᷑ iulianꝰ.
vt dicit᷑ in hyſtoꝛia triptita:· multtudo ſonitus
aquarumid eſt populoꝝ qui de moꝛte inlani
multipliciter loquebant᷑ et xpᷣiani deũ laudabat
weo ſubdit · vocem dederunt nubes p quas
ſigniſcant᷑ xpiam in virtutis culmme conſtituti
Stenim ſagitte tue tranſeunt id eſt pᷣdicato
res· vnde in pſona pdicatoꝛis dicit᷑ eſa · xlix · po
ſuit me qualſi ſagittam electã ille vero ſagitte
moꝛtuo mulano tranſierunt ad pᷣdicandum chri
ſtum ſecure quod ãte facere nõ audebãt. Vox
tomitrui tuiid eſt pdicatõnis. in rota id eſt
tunc fuit ĩ orbe qui eſt circularis nigure. Fllu
xerunt choruſcatõnes tue d eſt miracula p̃di
cationem confirmantia:· vidit et 2mota eſt ter

ra ad credendum m xpon quomiã ex hoc ſeqᷓ
tur multiphcatõ bonoꝝ opeꝝ·ſequit᷑ m mari

via tua et ſemite tue ⁊c] p viam intelligit᷑ obſ
uatio mandatonꝝn p ſenmntas aut obſeruatõ con
ſinoruũ que ſunt vie ꝓcedendi p mare huiuſ mũ
di ad patriam paradiſ· et veſtigia tua non 28
noſcentur per creaturas em m quibus eſt ve

ſtiSunz dei · pfecte n 2gnoſcit᷑ eius eſſentia· De

duxiſti ſicut oues populũ tuum chriſtianum.
li manu moyſi et aaron p moyſen populi du
cem mitelligi᷑ bonus princeps et per aaron põ

tiſicem bonus pᷣlatus:periſtos em bene regiẽ

in temporalibus et ſpualbus populus xpianꝰ:

ſenſum literaleʒ loquit᷑ de regno da
uid qui ſuit nigura chriſti · ꝗpter qðᷣ
. iſtice poteſt expõi de regno eius

. gitur primo excitat᷑ auditoꝝ attentõ cũ dicit
LKt

1g
7
2
.
ð
—

tendite pre meus .id eſt pple chriſtiane qᷓ
a chriſto eſt denomjnatus legem meã -ſeua
Selicam·. inclmate aure veſtram C [corporis
et cordis. Aperiã in paboł os meu ex vᷣcurſu

LESRLLI LSXVII
Be 2c.]· Dſalmus ite ſcom

euangelij patet ꝙ chꝛiſtus cõmuniter parabo
lce docebat: loquar ꝗpoſitõnes ab mitio /lle⸗
gis date· cuius pᷣcepta moꝛalia rephcauit· euan
gelica conſſia ſuperaddendo Quanta audi
uumus FHic conſequẽter ponit᷑ narꝛatõ in qua
declaratur multiplex bonitas xpiet ꝑ oppoſñtũ
ingratitudo mali populi xp̃icum dici᷑ Quan⸗
ta audiuimuſ ⁊c ·Momo xpc a patre auduut 1
diſcipulis nunciauit· ſicut dicit iohan· viij. Que

aud un ab eo hec loquoꝛ in mundoet ex pꝛece:

pto chꝛiſti apoſtoli denunciauerunt oꝛbi.Ma:
thei· vltimo· Runtes in mundu docete omes gẽ
tes „πι St ſucceſſoꝛes apoſtoloꝝ alijs denunci
auerunt ideo ſubdit᷑· Nõ ſunt occultata a ſinjs
eoꝛum ⁊c narꝛaãtes laudes dommi ſcʒ ieſu xpᷣi
et mirabiln eius que fecit.in hieruſale ⁊ iuda
Et ſuſcitauit teſtimoniim id eſt lege euange

licam· in iacob·id eſt ſupplãtatoꝛibus vicioꝝn ·

quibus ꝓſicit euangelium· et legẽ poſuit in iſ
rael·id eſt conteplatoꝛibus duume veritatis ·
Quanta mandauit patribe nrs id ẽ apoſtoł
alijsq; diſcipulis. nota facere ea ſilijs ſuis id
eſt credentibus qui ſunt ſilij dei ſpuales. vt cog
ſcat generatõ altera vſq; ad fineʒ mundi futu⸗
ra. vt ponant in deo ſpe ſuam ⁊c ⁊ non m vaĩ

tate mundana ne fiant ſicut patres eoꝝ p qͥs

intelligunt᷑ pſeudo apoſtoli et heretici qui cepe
runt docere et male a pꝛmcipio eccleſe· genera
tio que nõ direxit coꝛ ſuũ ad ſequedu chaiſt ũ
et nõ eſt creditug cum deo ſpus eiuſ erꝛabãat
em̃ in ſide et moꝛibus· ſilij effrem intendentes
et mittentes arcũ · ſic oꝛdinet᷑ lra. mitendẽtes
arcum et mittetes .ſagittas ex arcu:p filios ef

frem qui ꝓceſſerunt ad pus nã contra dommi

voluntatem ſigniſcant᷑ heretici qui impugnãt
ſidei veritatem · et ip̃i intendunt arcuʒ ſacre ſcri
pture eam interpᷣtates puerſe et mittunt ſagit
tas contra veros doctoꝛesh̊ͥ quua non pᷣualet.
ſubditur couerſ ſunt in die belli a lacris do

ctoꝛibus confutati/ non cuſtodierunt teſtame

tum dei ⁊c /moꝛibus ⁊ ſide deuiantes a vᷣtate
euangelij Coꝛaʒ patribus eoꝝ c id eſt coꝛã
veris apoſtolis qui dicunt᷑ hic patres heretico

rum · eo ꝙ ex ipᷣis exierunt ·jio:ij. Ex nobis pꝛ-o

dierunt h non erant ex nobis fecit mwabilia ĩ
terꝛa egypti l.id elt in iidea que dicit egyptuſ
eo ꝙ erꝛoꝛibo fuit obtenebꝛata: m cãpotaneos
qui interpꝛetat᷑ 2 ſummatõ·na ibi ſaluatoꝛ opus

noſtre ſalutis ↄſummauit dicens in cruce· con

pꝛeſens ſeckhm pduxit eosſ.apoſtolos ad p
dicandum gentibus p orbem. 2a ſtatuit aquas
quañ in vtre /id ẽ tribulathes mũdi ab eox im
pedimento cõpeſcuitnã tpe tribulatõis nume
rus ſideln u madis creuit · et deduxit eos ĩ nube
TC. id eſt in ſe pſo qui eſt nubes ab eſtu pꝛote

Sens ⁊ noctẽ illummans· Interꝛupit petraʒ

ſummatũ eſt oh·xix· Interrupit mare d ẽ

id elt ſeĩm qui petra dicit jcor· x interꝛũpi p

miſit in ſua paſſione clauoꝝ et lanceoꝛuũ pfoꝛati
one· et adaquauit eos c nã inde ꝓdierut flu
enta gratie ⁊H appoſuert adhuc peccare ei·.Che
retici ⁊ malichꝛiſ tiam vt peteret eſcas illa pe
titio mala que dekribit hic vſq; ibi in ommb
hisdupliciter poteſt expomi miſtice· ſde cibo
coꝛpali et ſprrituali.Pio modo expont᷑ de ma
hs relgioſis et ingratis: qui non ſunt contenti
cõuentualib ſibi miſtratis· cuʒ tñ freqñter thłia
et paucioꝛa ſuffeciſſent eis ĩ ſeculo· ⁊ ꝗpter eoꝛuʒ

impoꝛtunitatẽ pᷣndentes monaſterijs ↄdeſcen

dunt petitõi eoꝝ.⁊ hoc cedit ad malũ ſpuale pe
tentum et aliquado cũ hoc ad coꝛpale malũ nã
ex ingurgitatõe mmcurꝛũt infirmitatem ⁊ ahqnñ
moꝛtem· Alio modo exponit᷑ deſumentibus in
digne lacramtum eukariſtie· in quo ſub ſpẽ pa
nis verachꝛiſti caro continet᷑ ⁊ de tanbus dicit᷑
j· coꝝ·xj· Qui vero manducat indigne uidicuiʒ

ſibi manducat ⁊ bibit · Hꝛopter qð in ſine cõclu

ditur Adhuc eſce eoꝛuʒ erant in oꝛe ip̃oꝝn ꝛc·
t occidit pĩ gues eoꝝ ⁊c] nam indigna ſump
tio vel celebꝛatõ huius ſacramenti magis ẽ dã
noſa ullis qui ſunt in ſtatu maioꝛ: In omni

bus his Hic ðſcribit᷑ ingratitudo maloꝛum iu
deorum . ex multiplici recidiio m peccatum nã
decies deum tentauerunt vt dicit᷑ nui · xiij · per

quos ſi gniſicat᷑ mali chriſtiani qui timore pene
ceſſant a peccato· ⁊ ſtatim reincidunt tranſeũte
periculo:apter quod ſnali cõcludi Quotiẽs
exacer bauerunt eum ⁊cqd multotiens valo
Non ſunt recordati 2c ·ic ðᷣſcribit᷑ ingra
titudo umeorũ de egipti flagellatõe ⁊ ſua libe
vatione Ner egipti flagellationem ſigmiſicata
fiut iudeorum fiagellatõ ꝓ romanos ·qui młti

pliciter eos pcuſſerunt ſeʒ terram eoru deſtruẽ
do ⁊ eorum bona rapiendo:⁊ populum ptĩ oc

cidendo ⁊ ptim captiuando.· Per liberatõnem

vero iudeorum ſignata fuit lberatõ xpᷣanorũ
qui tunc erant in iudea qui ãte aduentũ roma
norum monitu angeli tranfierunt in regnum
a grippe· qui ↄfederatꝰ erat romaĩs:⁊ ſic fuerũt

ibi ſaluati :. Quia tñ eoꝛũ alqui fuerunt mali⁊ p
conſequens mgratiideo p ingtitudimem iude
oꝛum exeuntuum de egipto ſignata fuit eoꝛũ in
gratitudo ꝗpt᷑ qd concludit᷑· et deduxit eos mn
ſpe c– Et induxit eos in montem ſanctiñ
cationis ſue ⁊c Micðᷣſeribit ingtitudo iudeoꝛũ

de beneſicõ introductõnis eoꝛu in terrã ꝓnnſſi

onis:eiectis inde chananeis in qua p ydolatriã
tanqʒ ingti den exacerbauerũt Per hoe & ſigni
ſicata fuit mgtitudo maloꝝn xpᷣianoruũ qui pꝰqᷓ;
ingreſſi ſunt militantem eccleſam p baptiſmuʒ
qui eſt ianua ſacramentorũdeu offendut multi
pliciter male viuendo et hoe eſt qð dicit · Re e⸗
duxit eos in montem ſanctificaconis ſue id ẽ
in eecleſiã qᷓ dicit᷑ mons. Eſa.ij Rrit ĩ nouichmis

—

lubſpep
busdee
e udeci
fnec̃t Gt
eipoy
Gnafum
mgoedi
Nomm
nalorumi
Crätum ti
riin pe
ote pene
tranun
Qoties
lens vad
bitmngtt

1ſulbe

ſignſhen
quinkt
rüdeſtne
ummptioe
etntönen
anori
ti woni
regnum
ſeſuerüt
tman,
pen ill
teonmn
urtecen
nlrckf
ivoi
en inſt
lnd
vig
up
nul,
4.re,
e de
llhm

diebus pꝛeparatus mons domu s domim in vᷣ
tice montium ⁊c · que monte ſanctiſicauit et ac
quiſut virtute paſſionis ſue· Et eiecit a facie
eoꝛum gentes c]terꝛas em gentum xpᷣiam ĩ
habitant·aliquas p gentum conuerſionem. et
aliquas pꝑ eoꝛum debellatõem p pꝛincipes xp̃ia
nos·. dt tẽtauerut exacerbauerũt c] ſmali
chꝛiſtiani. In iram concitauerut eũ in collibus
ſuis id eſt m pompis et t ſupbijs et ſcuptili⸗
bus ſuis ⁊c ydolum em̃ luxurioß e aduͤltera
ſua vel cubina et ydolũ auari pecunia et ſic de
alijs · Rt repulit taber naculuʒ ſilo per ſilo in
qua fuit arca dommi ſigniſicat᷑ terꝛa de qua xp̃i
ani ſunt eiecti ꝗpter ſua peccata· ſicut eſt mõ in
dea ⁊ af rica· St toidit ĩ captiuitate vtute eon
pꝛio pꝑ coſdꝛoe regeʒ pſan:pꝰea p ſaladinu. t
concluſit m gladio populum ſuu ⁊cquia mul
ti de chꝛiſtianis fuerunt occiſi aliqui ſer⸗o aliqᷓ
gne· Verũtamen quia pagam fecerunt hoc imi
qua voluntate· ideo puniti ſunt a deo pena Se:
henne apterquod ſequit 8t pcuſſit inmicos
ſuos in poſteriora id ẽ in moꝛte deijciens eos
ad inferna · opꝓbꝛiumſ empiter nu dedit ůns
nam illa pena eſt eterna · St repulit· ic po
miur mtenta cõcluſo.ſ. ꝙ regnum debeat᷑ xpᷣo
d eo dicit · SRt repult tabernaculu ioſeph id ẽ
cultum veteris legis. et tribũ effrez ꝛc p que
ſigniſicat hereticoꝛꝝ cõuenticula. ſed elegit tri⸗
bum uida de qua deſcedit xpᷣc ym carne. mõ
tem ſion que dilexit d eſt eccleham militantẽ
et ediſcauit ſicut vmcoꝛniũ ⁊c lid eſt eccleſaz
trumphanteʒ in terꝛa quã a fundauit in ſecha
id eit in terꝛa viuentium vita eterna: Et elegit
dauid ſeruu ſuum .i bominem xpᷣm. 2 luſtulit
eum de gregibus ouin ynde ſocietate credetiũ
in ſua acennone· paſcere acob puu ſuu d eſt
populum xp̃ianum adhuc wiatoꝛe quem paſcit
ſacramento eukariſtiein quo totus chꝛutꝰ con
tinetur ſub ſpecie tñ aliena: et irael heredita:⸗
tem ſuam id eſt populum p̃henſoꝛem queʒ
eodeʒ paſcit pabulo ſub ſpecie ꝗpꝛia. St pauit
eos in innocetia coꝛdis ſui eſt em agnus ſine
macula: et in intellectlibus manuũ ſuaꝝ np
ea que fecit intellectu duimo et humano. dedu
xit eosad regna celeſtia

DSXNT. LXNVIII.
1 Eus vener unt gentesꝛc

Pſalmus iſte loquit᷑ de deſtructõe

⸗ 4 cuuitatis et templi pꝑ nabuchodono

ſoꝛ et de repatõne p cyrum·. Moꝛa
liter aut poteſt expom vt ſit oꝛõ eccleſie contra
inſideles· ſacra loca deſtruentes ⁊ ꝗphanantes
quod factum fuit tpe coſdꝛoe ⁊ iten tpe ſaladi
ni· t pꝛimo pom᷑ lamentatõ ꝓ tali deſtructi
one cum dicit Deus venerut gentes in here
ditatem tuãin qua opatus es ſalutem· pollu
erunt teplũ .· ſcʒ eccleſias ꝗphanando et ibidẽ

turpia faciendo poſuerũt bieruſal lem in pomo
vum cuſtodiam ·id ẽ poſuerũt rectoꝛes m hie
ruſalem pſonas viles ſicut pſona vilis ponit᷑ ad
cuſtodiam · Poſuerüut moꝛticma ßuoꝛum tuo⸗
rum ⁊c]quia tũc multi xp̃ᷣiani ſuerunt occiſ.
ſine lepultura dimiſſi. Eacti ſumus opꝓbꝛuz
c··id eſt builis condicõnis et deſpicabiles.
Vſq;q̊ domine. Mic ponit᷑ ſecudo depᷣcatõ ꝓ
reparatione cuʒ dici᷑· Vſq;̊ domine waſceris ·
c. dimittendo xpᷣianos in hac nunſeria effun
de iram tuam τα1 punitõnem ſup ſaracenos.
quia comederũt iacob ⁊c · id eſt populũ chꝛi
ſtianum ad quẽ nomen iacob et ifrael eſt trann
latum·Ronj Non em qui in manifeſto iudeꝰ

eſt neq; que in manifeſto in carne circuciſio ·ß qᷓ
in abſcondito i iudeus eſt et cixcũciſio coꝛdis in

ſpiritu non lra· [Ne memmeris miquitatuʒz no

ſtrarum antiquan /d eſt contractan a pribus

noſtris et a nobis in noſtra umentute cito an⸗
ticipent nos miſericoꝛdie tue. 2 ſu bdit ca. qʒ
paupes facti ſumꝰ nimis d elt impotetes ad
ſatil faciendu tibi ꝓ peccatis Kdiuua nos de?
c ·p tuam potentiam. et apter glonaʒ nonmm-

ms tui C non ꝓpter nvᷣam iuſticiã· ne foꝛte

dicant in gentib vbi eſt deus eon. reputates
Jꝓñt impotens ad nos ſaluandu: et mnoteſcat
in nationibus id ẽ in inſidelib tua potentia ex
ſue percuſſionis expientia Apter eoꝝ blaſphe⸗
miam et etiam crudeltatem in occiſione xpiano
rum et carceratõe· redde vicinis nolſtris ſeptu
plum c!· id eſt punitonem pfectam · ſeptẽ eĩ
diebus omne tempꝰ comphendi ideo p ſepte
narium pfectõ denſgnat. Nos aũut I Hic vl-
timo ꝓnnttit᷑ gratiaꝝ actio ꝓ exauditõne deß
cationis ſperata cũ dicit. Nos 3 at popul? tuꝰ
in te p baptiſmum regenerat?· et oues paſcue
tue id e ſacrameti euka riſtie ad qð nõ ardmit
tunt᷑ mſ regenerati p baptiſmum. Zſitebimuꝛ
bain ſeculu ·conſeſſione laudis.·

ESANLK. I
iregis i rael 2c

Sicut pcedẽs
pſalmꝰ expoſitꝰ eſt miſtice vt ſit oꝛa
tio eccleſe ↄtra hoſtes viſbileſ ſic
iſte poteſt exponi vt ſit orõ eccleſe

ntra boſtes inuiſibles· de quib diẽ apoſtol?

ephe vj. Nõ eſt nobis colluctatõ aduᷣſuſ carne

et ſanguinem q́ aduͦſus principes et poteſtates

aduerſus mundi rectores tenebrap baꝝ tra
ſpiritualia neqcie· DSic ergo dicit᷑ orando· Qui
regis iſrael id e Plm chriſtianũ ad quẽ nomẽ
iſrael eſt tranſlatu vt dictũ eſt ſupra. intede
ſcʒ orationi mee· qui deducis velud ouem io⸗
ſeph·qui accreſceſinterpᷣtat᷑ideo ſigniſcat o
mmem in bono virtutis creſcentem quẽ deduẽ
des de virtute m virtutem vſq; ad deü deorũ
in ſion. q̃ ſedes fuper cherubin iangelis p̃ſ
des · manjfeſtare p tuu axuiliu. coꝛa effranmn

bemamm ⁊ manaſſe p effraim qui frugiſer in

terptatur ac tim ſignincant᷑ ꝓp manaſie vo qui
obluno interpꝛetat᷑ contemplatun qui ter:eno
rum oblunſcunt᷑ in deu eleuati p beniamm qui
interp̃tat᷑ flius dextere pᷣlati:quia debent eſſe p
ſectioꝛes ceteris ſcut ps dextera foꝛtioꝛ eſt ſ:
niſtra ex ins vero tribus ſtatibus cõſtituutur
ecckhie coꝛpus · ꝓ cuins defenſione ſubdit / exci
ta potentiã tuã ⁊c ſcʒ ad repmenduʒ maligno
rum ſpirituũ neqciã de“ conuͦte noſ de ĩ bati
one tentationu ad pacem mnternã oſtende faci
ciem tuꝗ α p mamſeſtam auxiliatõz. Dom':⸗
ne deus virtutu id eſt angelon quouſq; ira
ſceris id eſt q;diu oſtedes te ratu auxiliu dif
ferendo poſtulatu·. Qibabis nos pane lacrima
rum ꝛc quia non poſſumus cõſolari· donec ſon
tlamus beneſcium auxili tui:. Doſuiſti nos in
ront᷑dictõeʒ viciis noſtris c i: ſprritibus ma
ligis qui dicunt᷑ noſtri vicinn eo ꝙ habitat no⸗
biſcum in hoc aere caligmolſo· dicunt᷑ tñ minnci

noltri q; ſemp machmant᷑ ad malũ nrm. De⸗

us virtutu Zuerte nos ꝛc. ſcʒ de luctu ad gau
duim p depꝛeſſione mnimcon noſtroꝝn Vne

am ꝛc. · Ehe ponit᷑ ratõ ad pᷣdicta quilibʒ em di
ligit et defendit opa ſua. ꝗpter qð ꝗponitur ꝙ

eccleſa ſit opus dei cum dꝛ· Vmea de egypto
tranſtuliſti id eſt eccleſia tua de inſdelnate gẽ
tuim ad ſidem deo ſubdit. eieciſti gentes ſcʒ
de ſua mſidelitate: ſicut᷑ dicik ꝓuᷣ xi. Verte im
