pliciter debellat vno modo p ↄuerſonem ma
loꝛum ad bonũ:quod ſit pꝑ p̃ᷣdicatõnem a oꝛati

nem bonoꝝ alio modo p punitõnem obſtina

toꝛum Quantu ad pᷣmu modũ dicit. Super
montem caligmoſum hnſup populũ ſupbum
peccatis obtenebꝛatuũ: leuate ſignũ /ſ.crucis

vos pᷣdicatoꝛes in pᷣncipio veſtre pᷣdicatõnis

vos ſignando. et exaltate vocem exhoꝛtatio
ris. Rſa lviij. Quaſi tuba exalta voceʒ tuã 2 an
nücia populo meo ſcelera eoꝝ· leuate manũ
bone opatõnis· nã in pᷣdicatõne plus mouent

facta ꝗz verba. et ingrediant᷑ poꝛtas duces

1ð eſt pᷣdicatoꝛes qui ſunt duces verbi diuini·
ſic dicit᷑ actuũ:xnij de paulo ꝙ erat dux verbi.
mgrediant᷑ aures audientium ad mouendum
coꝛda p efficacia pᷣdicandi· Ego mandaui ſan

ctiſſcatis meisi pdicatoꝛib duotis inſpiraui

ſpiritũ pdicandi vocaui foꝛtes meos .ꝛ eſt

pᷣdicatoꝛes qui ad ſuſtinendu aduerſa debent

eſſe foꝛtes m a mea ↄtra vicia exultanteſ

m gła mea ꝙ veri pdicatoꝛes non querunt

gloam ꝗpꝛiam· St qin in pᷣncipio pᷣoꝛcatõniſ
debet ſeri oꝛato cõmunis lubdit Vox multi
tudmis ſcʒ oꝛatis i mòtibo c nã oꝛatõ eſt
aſcenſus mentis in deũ: frequentium populo
rum c nã minoꝛes et maioꝛes ĩ pᷣdicatõe de
bent oꝛare · Dommꝰ exercituuũ ic poni
tur lec ud' modus debellandi cuntatem dyabo
li ſeʒ p pumtõem obſtmatoꝝ qð exit maxime
in uidicio hinah m qͥ executoees erut angeliiõ
ſequit Hommꝰexercituu pcepit nulitie belli
c. id eilangelis ſanctis vt redrudant dãna

tos m inſerni penis· St q; nullꝰ poterit reſi⸗

ſtere deg ſuboit᷑ omes manꝰ diſſoluent᷑ c
ꝙ nec alm iuar nec ab eo iuuari poterit0
vdit᷑ vnulſqᷣſq; ad ꝓxiʒ ſtupebit ⁊c qm ſtelle
celi et ſplendoꝛ ean n expadet lum ſnũ eiange
l lancti nõ agent amplius vt reducãt peccato
res ad ge ſtatũ · Obtenebꝛat e ſol de· xp̃c
nõ imn ſe ſed peccatoꝛ qui nõ vmebut eũ am
pluis · luna non ſplendebit i. virgo maria

——. .

.

peccatonbus non cõdeſcendet qe ſuo ſilio con⸗

vemiſ erit. DPꝛecioſioꝛ erit vir auro·. qꝛ pau

ci erunt virtuoſi et ſaluati reſpectu multitudĩs

damnatoꝝ· Mach· vij· Lata eſt via ⁊ ſpacioſa

poꝛta que ducit ad moꝛtem et multi intrat p
eam c. Sup hoc celum turba bo ⁊c . Math.
xxiiij· Srunt terꝛemotus ꝑ loca et virtutes ce
loꝛu mouebunt᷑ · Et erit qñ damula fugies ſſcʒ

ſñ poſſet. Vnuſquiſq; ad populũ ſuũ ↄuertet

ſimiles in culpa ſimibter punient Omis ꝗᷓ
inuentulſ fuit /ſcʒ in peccato moꝛtali occidet᷑
moꝛte gebene Inlantes eoꝝ allidens in ockiſ
eoꝝ /id eſt imitatoꝛes paternoꝝ ſceleru cum

eis ctuciabunt᷑ quod erit ad aggrauatõʒ pene
ipoꝝ · ꝗpter quod duies epulo petebat vt frẽſ

ſiu non venirent cum eo ad locuz toꝛmentoꝝ

lu · xvj. Rece ego ſuſcitabo ſup voſ medos cc
id eſt demones qui nõ curãt de bonis tẽpoꝛa:⸗

libus·ſed tm de animabus. St erit babilon illa

glonioſa 2c]· Qusꝰ gloꝛia eſt qſñ momentanea

in hoc mundo erit ſubuerſa in inferno · Non
babitabit᷑ ac ĩa pems nõ liberabit᷑ ſed erit cũ
demonibo. deo lequit· et replebunt domꝰ eo

rum dꝛaconib.c. K. XjIII.

Rope eſt vt vemat tempuſ eiuſ
2c·Siẽ dies iudicij erit triſtabilis

pter quod ſaluato: loquens de ſi⸗

Snis peeceden tibo diẽ apoſtolis lu.xxj.hs ãt
ſeri incipientibuſ reſpicite et leuate capita vra

et hoc deſcribit᷑ in hoc capło moꝛaliter mntelle
cto·deo ſubditur. Miſerebit᷑ em iacob ci·
cuuiſlibʒ qᷓ ſtudet ſupplantare vicia quia iacob
ſupplãtatoꝛ interpᷣtatur.· et requieſcere eos la
ciet ſup humũ ſuam .id eſt in terꝛa vuientuiʒ

que debet᷑ ſupplantato:ib vicion · Rdiunget

id ẽ ex bilarate coꝛda· vt exponit beatꝰ grego-

aduena ad eos nam ex gentibo et iudeis facta
eſt vna eccia militans et etiã trumnphãs. 1 ad
ducent eos in locum ſuum / multi nanq; iudei
conuerſi ſunt ad fidem pe: doctoꝛes eccleſie ex
gentibus oriundos Ce erit ·ic ponit᷑ mſul

tatio contra dyabolum et eius exercitu · et pꝛi
mo ab electis cum dicit᷑ · In die llla cum dede

rit tibn deus requiem .ſeʒ in beatitudme ſupna
Lſumes pabolam iſtam contra regem babilo⸗
nis id eſt contra pꝛincipẽ demonũ· Quomõ .

ſſauit exac toꝛ ⁊c] per penas coꝛpales que H

expᷣmunt᷑ que nõ habent locum in demonibu
ſignant᷑ pene ſpuales: maioꝛes que ſunt in de⸗
monibuſ coꝛpa non habentibo aff ligunt᷑ tame
ab igne coꝛpali · St quoniã ſancti in pumtoõne
malon ex duma uiſticia letant ſiẽ dicit᷑ pslvij
letabit iuſtus cum vwerit vindictam et hec le

ticia defñ gnat eum dicit · ſumes pabolam ilta 3

T.·. Conlſeqnter ponit inſultatio damnatoꝛuʒ
contra pꝛincipem inſermi et eis exercitum de

„——
4 6 — . „
— .:

repꝛobis ſic erit conſolabilis electiſ

augmentatione pene ðᷣmonũ eo ꝙ induxerut
dDamna tos ad peccatu ſicut ãgeloꝝ gloꝛia cre
ſeit de ſaluatis p miſterium eoꝝet hec inſulta
tio damnatoꝝ deñgnat᷑ cu dicit Infernꝰ ſub

tus te conturbatus eſt in occurſum aduentus

tui c· Ne leteris philiſ tea Dhiiitea ĩterptaẽ
cadens potione ideo ſignat qualibet pſonã in
potu excedentẽ . ðo ſubdit. Ne leteris 2c nã

leticia ꝓuenies ex tali exceſſu ⁊ etiã talis exceſ

ſus ꝓuenit ex defectu debite coꝛrectõnis · õ .
ſubditur. qm commmuta eſt virga pcuſſoꝛ is
tui:·itui coꝛreptoꝛis qui te minꝰ debite coꝛ
rexit. St qm ey potu exceſſiuo oꝛiunt᷑ frequenĩ᷑

alia peccata grauioꝛ a: Sequit· De radice colu
bꝛi einvmi eo ꝙ ð ip̃o ſeribit᷑ ꝓn · xxiij· ĩgredit᷑
blãde h ĩ nouiſſio moꝛdebit vt colu ber · egre

dietur regulusi peccatũ grauiꝰ vt adulteriũ
vel homicidium et ſemen eius abſoꝛbens vo
lucrem la:intellectũ qui natus eſt ſurſum ĩ de
um eleuari. ſed abſoꝛbet᷑ p exceſſiuã potatöem
vmi et paſcent pᷣmogeniti paupeꝝn ab exceſ
ſu potus abſtinentium et dicunt᷑ hic pꝛeimoge
mti vires animi que reficiunt et ſaluant᷑ in lo

bꝛietate · Eccxxxj· Sanitas anime et coꝛpis ſo

beꝛius potus et mterire ſacia fame radiceʒ tu
am .i hummuʒ radicale in quo Aſiſtit vita et

H Auũpto p ebꝛietateʒ ſubſtantia tua ↄſumit·

Scc xix. Operaruis ebrioſus nõ locupletabiẽ

et reliquias tuasi. ꝓleʒ tuã. q;ꝛ ⁊ſumpta pa

tris ſubſtantia nlij nõ habent vnde ſuſtentenẽꝛ
m viia. K. ö
NNus moab Der moab qui exr pe-
tre miterp̃tatur puerſitas uideozu
I ſignatur · quibv dicit᷑· Tohᷣ.viij.· vos
eyx pre dyabolo eſtis qꝙ nocte va
ſtata eſt ar p ar ꝗq erat metropolis ĩ terra mo
ab ſignatur hieruſalem metropohs uwee· p B
ersSo ꝙdicit᷑ hic nocte vaſtata eſt ar ſigniſica,ꝛ
Apter nocte erroꝛs iudeoꝝ ↄtra chaiſtunn
delkructa fuit hieruſalẽ p exercitu romanoꝝ
et alie ciuitates iidee per cinitates moab bic

nominatas ſignate ꝓ clamoꝛes auũt et vlulatꝰ
moabitan· ſignant᷑ fletus et clamoꝛes iudeoꝝ
in deſtructõne ipoꝝ p hoc aut qð ſequit ĩfra
aque dybon replete ſunt ſansuine ſignatur

multiplex effuſo ſangnis ip̃oꝝ In cunctis ca
pitibus caluicin c p hoc ſignat᷑ diſtractõ ca
ptiuoꝛum:nam iudei p romanos ptim ſuerũt
interfecti et ptim in ſeruituteʒ venditi et pr
oꝛbem diſperſi. A.. Nft.

Mitte agnum domme 2c Ind

capitulum literaliter expoſiu dð xp̃o

R tñ miſtice pmo ponaʒ totum quod
ptinet ad chꝛiſtũ p quem ſignatur hic bonus

Pllatus. eo ꝙ eſt chꝛiſti vcarius ſiue ſit ſeckaris

et moabitis mixtim tn exponendo

— — — — ;R— — ðê C——

—,dd,,,—. — — —

— —— — — — — — „

—————

domme ⁊c /vox elt eccleſe viduate deum de
pꝛecantis ꝓ bono paſtoꝛe qui ſt dulcis 1mã⸗
ſuerus ſicut et chꝛiſtus dicit math.xj. Diſcite a
me q; nitis ſum et humilis coꝛde: domſato⸗
rem terre icarnis ſue p rigoꝛem diſeipline
talis erat paulus do dicebat·) coꝛ ix. (aſtigo

coꝛpus meu et m ſeruitute tedigo. ne foꝛte cũ

alija pdicauerim ipe repꝛoby efficiar de petra

deſerti i de ſolitudine otemplatõis. ad mõ⸗
em ſilie ſyon /iad regimen eccleſie ad hoc eim

ſtudij ſacre ſeripture quod poſſint in populuʒ
ſibi creditum effundere p doctrinaʒ. Et q ſᷣm
gre in bonis rectoꝛibo deber eſſe iulte 2lules
inſſericoꝛdia et pie ſeuiẽs diſciplma· ideo ſub⸗
ditur. Et peeparabit᷑ in miericoꝛdia ſoliũ c
It qm aliqui ſunt mimns tatdi iuſticiã exeque⸗
do meo ſequit᷑ et velociter reodens quod in

ſtum eſt · ¶ Audunmus ſupbiam moab bic

ponitur expoſitio miſlica qntum ad moabitas
p quos ſignant iudei vt dictu eſt capitko pce⸗
denti. ſic ergo dici Audunmus ſupbiam mo
ab c i iudeon pmo chꝛiſtu eis müſum deſpn

ciendo et eruci gendo et ſecundo romanis re
bellando . vt dicit ioſephus libꝛo ð iudaico bel⸗
lo. Vlulabit moabad moab p quod deſigna
tur ↄtentio phariſeoꝝ et ſaduceon de reſurre
ctione moꝛtuon vt babet᷑ actun xxnij qui le

tantur ſuper muros ac ex aſdentia naq; fo⸗

talicioꝝn rebellauerunt romanis. ſubusbana

eſe bon deſerta ſunt c p ila loca ſignant᷑ iu⸗

ter meus ad moab quaſ citbara ſonabit ge

mendo p compaſſioneſiẽ in cithara cantat᷑ lu⸗

gubꝛe carmen . licz em deſtructõm iudeoꝛum
paru aut ni hil eſſet compatiendu· tñ cõpatien

dum erat ſanclitati locoꝝ in quibo chꝛiſ ᷣfue:
rat 2ceptus·natus oblatꝰ et ſepultꝰ. apter qð

ſic rebellantes remanent conſuſ ·

Rterre cimbalo alarum 2c j.
In hoc capło et duobo ſequentibus
deſcribit᷑ ad lram pᷣuaricatio egipti
Vvꝛu 1 punitio eoꝝ m bhoc ꝙ fuerũt

tribv vicibo debellati ſt emel p regem babilonis-

et hec deſcribiẽ m hoc capło. cuiuſ cauſa luit

literas et nucios ſideis auxilium ꝓmſerut ·

led non impenderunt ⁊ ſic iudei ſub eoꝝ falſa

4

conſidentia fuerut p babilomoſ deuaſtati· Mi
Inice vero p egiptios qui tenebꝛoſi interpᷣtant
heretici diuerſiſ erꝛoꝛib obtenebꝛati ſignant p
indeos aüt ab egipti js deceptoſ ſimplices chꝛi

ſtiani ab hereticis decepti deſgnant᷑ quia he

retici p magnas a falſas ꝓmiſſiones decipuunt
ſimplices· ideo terꝛa egipti p quã hereſis ſigna

tur cymbalu alarũ vocat᷑ eo ꝙ heretici habent
magna vba ſed veritate ⁊ pietate vacua ·jcoꝝ·

xiij Si linguis hommũ loquar v angelon cari
tatem aut non habeam factꝰ ſum velut es ſo

nans aut cymbalu tinies: Der conſolatiõeʒ aũt

indeoꝝ in ſine capituli poſñtam cu dici k.mn ulo
tempoꝛe deleret munuſ domino exercituuꝛẽ
ſignat᷑ reuerſio indeoꝝ a ſua pfidia ad ſidẽ chꝛn
ſti et maxime circa hnem mudi· Moꝛaliter aũt
pegiptios qui induxerut iudeos ad rebellan⸗
dum babilomijs ſignant᷑ illi qui ſuis pſuanoni
bus ſunplices mnducunt ad rebellandu ſupioꝛi
bus ſuis et tunc nullum ferunt eis auxilium·

atõne ſaluatoꝛis in egiptũ gpter
ſecutõnem herodis vt ha bet᷑ mat

ij· Miſtice p hanc tranſlatõnẽ ſignata fuit trãſ
latio verbi dei · eo ꝙ chꝛiſtus eſt dei verbũ ad

gentiles iudeis pł'quentibo apoſtolos pᷣdican
tes· ꝓgter quod paulus I barnabas conſtãter
ceis dixerunt actxiij Vobis opoꝛtebat pꝛimuʒ
loqui verbũ dei ſed quonia repellitis ilð et in
dignos vos iudicatis eterne vite ecce conuer⸗

chꝛiſtus pᷣuidens hac deſtructõem fleuit per
compaſſionẽ.· Luce xix· Videns ieſus ciuitateʒ

ſanctam fleuit ſup illam ᷑c

1

anm bos ſua cupiditate et poteſtate

teraliter mtellecꝛ0 ðſcribit punitio
ſirie p damaſcu eiꝰ mecropolim in⸗

tum yd olatrie ptraxit et punitio iſfrael ꝙm B
ſibi 2ſenſit et punitio aſſirion ꝗᷓ captiuauerut
vtroſq; tñ imq̃ volũtate. Moꝛali ꝓ damaſcu

q ſanguinẽ bibens interptaĩ ſignat quilibet q
laboꝛe et ſinguine fſimpliciũ nutrit᷑ et potatur

ſiẽ eſt malus dominꝰ p tirannidẽ et quilibʒ te
cœptoꝛ p fraudẽ ⁊ vſurarius p cupitatẽ per

ſſrael aſſentiens damaſco ſignant᷑ mmiſtran⸗

tes p̃dictis in ope malo:p aſſur qꝗᷓ captiuauit

–

veroſq; ſignat᷑ pnceps ſupioꝛ malus·ꝗᷓ ſpoliat

*

Nus damaſci In boc capitulo li

tellecte · ꝓpter hoc ꝙ iſrael ad pecca

timur ad gentes ſic em p̃cepit nobis deus ec

mouebunt᷑ ſimulacra egipti que coꝛruerut in
grediente dommo egiptũu vt dicit᷑ in ſcola ſti⸗
ca hiſtoꝛia:p hoc ãt ſignata fuit ydolatrie deie
ctio p pᷣdicatõʒ apoſtoloꝝ· Et coꝛ egipti ta be
ſcet Hlic deſcribit᷑ pcuſſo egipti per romanoſ
et ſicut in parte p̃cedenti p egiptum ſignata
fuit gentilitas ad quã verbum dei tranſijt per

5ßication apoſtoloꝝ. ita hic pegipti pcuſſio

nem a romanis ſignata fiut pſecutõ credentiũ
ex gentilitate a romanis impatoꝛ ibus et eoꝛuʒ

muimſſtris· in qua pſecutione multi fuerũt moꝛ

tui coꝛ poꝛaliter et alqui ſpualiter apoſtatãteſ
a ſide chꝛiſti ſuſcepta et quomaʒ impatoꝛes di
cti ⁊ eoꝝ mmiſtri gentiles erant ideo ſubdit·

KWM

let concur:ere ſaciam egip tios aduerſus egi
ptios ſcʒ pmiſſiue· ⁊ mterꝛogabut ſimulacra

ſua.ſ manẽetes in inſdelitate · Xn die lla erüut

quinq; cintates ⁊c] Mic deſcribitur reuelatio
egipti ꝓ ſuſceptõnem ſidei chꝛiſtiane p pꝛedi
catione ſimonis apoſtoli ⁊ beati marci euãgeli

ſte ſicut plenius dixi in expoſitõne lrali:⁊ quo

nia hec expoſitio eſt etiã ſpuals · ið o pertrãſeo
de alia hic ponenda QX. X
Nanno quo ingreſſus eſt char

ſargon rex aſſiriorum·
er regem aſſixioꝝdyabolus ſigt᷑
ſup oes ſilios ſupbie · vt dicit · job ·

eo ꝙ eſt rex

xij· Per tarthan qui interp̃tat ſupfluus ſigsna

cupiditas que non eſt contenta neceſſarijs nec
ſufficientib· ſed ſemp querit ſupflua · Per aʒo

tum que interpꝛetat᷑ incendum caritas intel

ligitur · p hoc igit᷑ ꝙ rex aſſrioꝝ miſit tarthan
ad percutiendum aʒzotum ſignat᷑ ꝙ dyabolꝰex
citat cupiditatem in hominibo ad deſtruenduzʒ
in eis mutuã caritateʒ quia cupiditas eſt vene

nenũ caritatis. Qreg omł · xxix · Antiquus bo/
ſtis dum mente noſtram ad reꝝ tempoꝛalum

dilectõnem trahit inſirmioꝛem contra nos ꝓ
ximum excitat · qui ea ip̃a que diligimus auſeꝛ
re moliat᷑ nec curat antiquus hoſtis H̊ ſaciens
vt terꝛena tollat·h̊ vt caritatẽ in nobᷣ feriat xc ·
Wade ſolue ſaccum de lumbis tuis ⁊c· Der

hoc ꝙ eſayas ꝗpheta iuit nudus tunc et diſcal:

ciatus ſignat᷑ ꝙ pꝛedicatoꝛ veritatis creſcenti⸗

bus vicijs per deſectum caritatis · ſicut dici
math· xxiiij· St quoniã abundabit miquitas re

frigeſcet caritas multoꝝ· debet plus ſolito ma
8is auſtere vuiere vt contra vieia eff icacius pᷣ
dicet verbo ⁊ ope. Per hoc etiã ꝙ per illã nu⸗
ditatem eſaye ſignata ſiut captiuitaſ egiptioꝝ
et ethyopum qui tenebꝛoſi in terpꝛetãt᷑ ſignat

ꝙ peccatoꝛes tenebꝛis peccatoꝝ excecati duce k

per dyabolum jn captuntatem inferni niñ pe⸗

niteant ante moꝛtem· nudam et diſcalciatam

diſcooptis natibus per que ſignat᷑ omnis bo
ni ſubtractio ⁊ extrema ↄſuſio in damnatis
ceckKXK. .
Nus deſerti maris· c7

ip̃m dicit pꝛedicatoꝛ veri tatis ꝙ turbines veni
unt contra ipᷣm.ihoer ibiles pene niſi peniteat
ve · õ ſubdit · Qui mcredulus eſt verbis pꝛe
dicatoꝛis· inſdeliter agit · in pẽcis pſeueran

do · t quia tals pſeuerantia conteptũ parit ſi·
dicit ꝓuerb· xvii· Impuis cum in pꝛofundum

tan azotum cum miiſ ſet eum

Per deſertum maris ſignat᷑ mᷣus
ꝓut ſonat in malum · ·johiij· Totu
mudus in maligno poſitus eſt· GG
dicit᷑ deſertum. eo ꝙ eſt moꝛibo incultus pecca
toꝝ ſpins ⁊ vepᷣbus repletus· et deſertuʒ ma⸗
ris eo ꝙ eſt turbinib cauſaꝝ turbatus contra

peccatoꝝ venerit cõtemnit · ideo ſequit· ARſceceẽes
de elam qui mterp̃tatur deſpiciens ꝗpter qd
ſignat ⁊temptũ obſide medeba q̃ interp̃ᷣta

fames antiqua et ſigniſcat ambitõem qua pa
rentes pmi voluerunt eſſe ſẽ dij · gen · iij· Item

medeba aliter mmterp̃tat aque emmẽtes· oſimi·
gnat ꝓſundum peccatoꝝ· omnẽ gemitũ euf
ceſſare feci p defectũ pemitetie· t qm p̃dicc

toꝛ de talibus anguſtiatur·ideo ſequi· DPꝛ0
pterea repleti ſunt lumbi mei doloꝛe Ba

bilon ⁊c Idem ſignat᷑ hic nomine babionis.
quod pus ſignatu eſt p deſertũ maris ſcʒ ma·
dus peccatis plenꝰ de quo dicit᷑. Babilon dle
cta mea nõ ꝗpter culpa h̊ ꝗpter naturã· pomf
ta eſt nmihi in mraculũ.i admiratiomnis mate
riãſ. quomõ liberũ arbitriũ quod eſt oꝛdjatua
ad bonum ſic obſtinate ↄuertit᷑ ad malũ DDo
ne menſam ·.i· ſacra ſcripturã tu p̃dicato: ᷓ de
ſignaris p elapyam· ↄtemplare in ſpecula din
genter videndo ipam · Comedentes 1 bibe
tes ſurgite pᷣncipesi· vos pꝛedicatoꝛes ſaca
ſcripta refecti ⁊ pncipes in exercitu chꝛiſtiano

cõſtituti ·ps · xlinj. Qonſtitues eos pᷣncipes ⁊c.

Larripite clipeum] ſcʒ oꝛõnis deuote ad reſ

ſtendum poteſtati dya bolice · Voc em̃ dixit
mih dommus p ſacrã ſcriptura vel ſpecialem

inſpira tõnem· vade ⁊ pone ſpeculatoꝛem i·
mtellectum tuu ad mtelligendũ . St vidit cur
rum duonꝝn equitũ ꝓduas currus rotas dueo
teſtamenta deſgnant᷑ p duos equites chꝛſtꝰ
et moyſes intelligunt᷑ aſcenſoꝛẽ aſni ſcʒ cheꝛ
ſtum qui pullum aſine dicit᷑ equitaſſe mat᷑ xxj·
et aſcenſoꝛẽ cameli ſcʒ moyſen populi udai

ci ducem camelus em eſt amimal gibboſum iõ
ſignat populuũ idaicum ſupbum ⁊tra deum.

SZuper ſpeculã dommi ego ſum ſtãs ad ſciẽ

dum eius voluntatem. ecce venit vir aſcen
ſoꝛ i·viri accipiendo ſingulare ꝓ płali ſic d ĩci⸗

tux exoðᷣ.vij.· Venit muſca grauiſſima. multt
tudo muſcarũ· GEt iſti vri ſunt chꝛiſtus ⁊ mop

ſes · dixit idixerunt ↄtra peccatoꝛes obſti
natos ↄtra quos chꝛiſtꝰ ⁊ moyſes locuti ſunt
Qecidit cecidit babilon pᷣmus em̃ caſus e in
culpam moꝛtalẽ· ⁊ ſecundus in gebennam. et

ouvmnia ſculptilia eius ↄtrita ſunt ſculptile nã
q luxurioſi eſt ribalda et auari pecumia· et ſic
de alis. in quib finem ponut peccatoꝛes que
2terunt᷑ cũ in moꝛte auferunt᷑. Tritura mea
idd elt ˖ gens a me pcuſſa h non emendata que
auduni a domio.ſ. penan einam obſtmnatis
Lannunciaui vobis hoc em annũciare debert
pᷣdicatoꝛ veritatis · Onus duma Sic dictuz
fuit in expoſitõne literal:edom 1 duma dem
ſignant · edom interp̃tat᷑ terrenꝰ. ⁊ iðo ſisnat
inoꝛdinatã cupiditatem terrenoꝝ · deo cum
dicit · Onus duma ad me clamat idem ẽ ac ſi
Diceret᷑ · grauicas peccati cupidoꝛum expetit

die

ti

tei
rit

punitioneʒ piiiſticiã dunmnã ſicut dꝛcit geñ · nij

ecce vox ſanguinis fratris tui abel cla mat ad

me de terra. diyit cuſtos rndñs de quo dicit
ps · cxxvj· niſi dominꝰ cuſtodierit ciuitateʒ fru⸗
ſtra vigilat qᷓ cuſtodit eã venit mane ⁊ nox

id eſt· peritatem cupiditatis terrene ſequit

nox gehenne · ſẽ patet luce · xvj· de diuite epulo

ne · Quia tñ hec pena poteſt euadi p veritateʒ

penitentie ſubdit · Si queritis querite ↄuerti
mii et venite ·i.ſi queritis veraciter euadere
penã gehenne 2uertimim p veritatẽ peniten
lieer venite p opa miſericoꝛdie · OQ nus ĩ ara
bia hic loquitpheta ↄtra ſaracenos quos de
nunciat p gladium exterminandos· p quod ſi
gnatur illud qð dixerunt aliqui doctoꝛes no⸗
ſtri de lege machometi · ꝙſiẽ p gladiũ mcepit

et p = tenei · ita p gladiuʒ terminabn

V †
Nus vallis viſioms Hic ad li⸗
teram loquit᷑ ꝗꝓpheta ↄtra uũdaicũ
populũmiſtice vero ↄtra malum
IWm chꝛiſtianũ q̃ p indaicũ ſignat᷑
pma Coꝛ x. Ommia in ſigura ztin gebãt illis·
Qui popᷣlꝰ chꝛiſtianꝰ dicit᷑ vallis viſionis eo
. in multis declinant ab eminentia virtutis li
cet in mfoꝛnn ſde maneant ſaluatoꝛis et pᷣmo
Aphetat ↄtra regnũ ⁊ ſecũdo ⁊t᷑ ſacerdotiũ ibi
hec dicit dominꝰ. Circa pᷣmũ ad literã deſeribi
tur deſtructõ regni inde p nabucho · tpe ſede
chie · inj res · vlt · p quod ſignata fuit deſtructõ

resmi hyeroſolimtani p ſaladinũ tpe guidoĩs

regis anno domm milleſimoceẽtenmoſeptua
geſimoſeptimo·q; tñ valde cõpatienduz eſt et
doledũ · ſequit · Pꝛopterea dixi recedite a me
lebo amare ⁊c Et ſẽ deſtructõnis facte ſub
ſedechia fuit duplex cauſa ſcʒ falſa oſidentia de
auxilio egipti et deriſo ꝓphetaꝝ ꝓut deſcribi⸗
tur hic ad literã ſic deſtructõis facte ſub re⸗
Se guidone fuit duplex cauſa ſcʒ falſa oOſidetia
qua masgis ſidebant chꝛiſtiani de vntute pꝛo
pꝛia q; diuma vt dicit ep̃ᷣs athonenſis in libꝛo

de gelſtis tranſmarmis· ⁊ deriſio p̃dicatoꝝ ad

penitentiã eos inducentiũ ip̃i vero p ⁊trariũ

vitã voluptuoſam ducebant deo ſubdit · ec

ce Saudm et leticia occidẽ vituloſ ⁊ c Mec diẽ
dñs ðs c hic ꝓphetat ⁊t᷑ ſacerdotiu et p ſob
nã pᷣpoſitu tepli ſignat᷑ malꝰpᷣlatꝰ ĩ eccia di cui
dicit᷑ tu qᷓs hicq;d·nõ deberes in hac digm:
tate ſtare· aut quaſi q̃ hic qd· nõ es vere pᷣla
tus h fantaſticus. Oſee · xj. O paſtoꝛ et ydolu
delinquẽs gregẽ · Quia excidiſti hic tibi ſepul
crum q·dim inferni pena erit ſepultura tua.
Siẽ luce · xvj·dicit de dunte epulone · moꝛtuus

eſt diues ⁊ ſepultus eſt in inferno · Ecce dñs

aſpoꝛtari te faciet de pᷣſenti ſeculo p moꝛtem·
ſiẽ gallus gallinacuis q̃ nõ facit opa galli ᷣ
Salline·ſic malus p̃ᷣlatus nõ facit opa pᷣlati ſcʒ

verbo et exemplo docere ſed magis opus mu
liebꝛe viuendo delicioſe · Qoꝛonãs coꝛona bit
te tribulatiõe ·id eſt vndiq; tribulabit te · ſcut
coꝛona circundat caput. mittet te in terꝛaʒ la
tam id eſt in gehene penã· Mat· vij. Lata eſt

via et ſpacioſa poꝛta que ducit ad perditõnem
libi moꝛieris · moꝛte ſcdᷣa· In die illa c con
tmsSit auteʒ anquando ex dei beneſcio ꝙ opti

mus pꝛelatus ſuccedit peſſimo et ſic dicit · SRt
erit in die illa vocabo ſeruũ meu ⁊c id eſt bo
num pꝛelatũ· et erit quañ pater habitantibus
hieruſalem id eſt religioſs. et domui iuda
ſecularibus actiuis· ⁊ dabo ei clauem .ſcz ſcie
tie et potentie St ngam eũu paxillum ad de⸗
biles ſuppoꝛtandum In ula die auferet paxil
lus /id eſt pꝛelatus malus: qui erat in loco ſi⸗
deli quantũ ad officiuʒ tñ mndigne ꝗpter abu⸗
ſum · et peribit quod pependerat in eo id eſt
omms adherens ſibi m mall.
Nus cyri. In hoc capitulo ſcdᷣuʒ
ſenſum lterale deſcribit tyri deſtru
ctio per caldeos · et eius repatio p
dommũ et ſanctiſicatio duntiarum
eius dommo poſt ſeptuaginta annoſ. Moꝛali
ter aut ꝑ tyrum qui interpꝛetat᷑ anguſtia· pec
catoꝛ ſt᷑ qᷓ peccatoꝝ aculeis cruciat᷑· Rſa xlvnj
Non eſt pax impijs dicit domimnus · Der calde
os eius deſtructoꝛes ſignãt᷑ demones ipᷣʒʒ ſpo

hantes gtuitis et mn naturalbus vulnerantes

ſicut ſignat᷑ luce x· p parabolam illius qui inci

dit mlatroneſ · Der repatõnem vero tyri poſt
annos ſeptuagmta ſignat᷑ peccatoꝛis reſtitutõ
29 ſtatum gratie penitẽtia pfecta ſeptuagĩta

fectõnem eo ꝙ eſt limes numeroꝝ · p ſeptenari
um qui ſignat vniuerſitateʒ eo ꝙ omne tepus

reuoluit᷑ ſeptem diebus. et ſic ſeptuaginta per

fectam penitentiã ſignat de peccatis ommibuſ
DPer hoc aũt ꝙ ſubdit et rurſum erit cuʒ foꝛ
nicabit᷑ſgnat᷑ ꝙ habituatus in peccatis poſt
penitentiaʒ veram aliquando recidiuat ꝗpter
habitum inclinantẽ qui non ſtatim tollitur peꝛ
penitentiam.̊ quomiã talis recidiuatio p opa
miſericoꝛdie ſanat᷑ ideo ſubditur· et erunt ne
Sociatõnes eius et mercedes eius ſanctiſcate
dño . ꝗpter quod dicitur damiełinj.· Peccata
tua elemoſinis redime ⁊ iniquitates tuas ĩ mi
ſericoꝛdijs paupen ·)) QCK. XxXIIIT.

OCce dommus nudabit terram
2c. · In pꝛecedentib eſayas denun
ciauit duierſan gentium 2 regnoꝝ
L ſubuerſionem et hoc ſecundu ſenſu
literalem · In hoc autem capitulo denunciat
ad literam vt vdet᷑ generale mði ſubuerſonẽ
per tribulatõnem antichaiſti et p ignem cõfla⸗
Sratõnis aduentuũ iudicis pꝛecedentem · q̃ erie

ad gloꝛiam electoꝛuma ignominiã inquoꝝn.·⁊
ſic literahter expoſui· ꝗpter quod ſenſ us litera
lis eſt etiaã moꝛalis:⁊ ideo de moꝛalitate nõ mi
hbi videt hic aliquid addendum niſ ꝙ iſta p̃di
cta ſunt a ꝗpheta vt quilibet ex ſtoꝝ conſde
ratõne ſe pꝛeparet per opera uſticie vt veniẽ
tem videat iudicem 2olabiliter ⁊ ſecure
mmne deus meus exaltabo
te 2c ·. In pꝛincipio huius capituli

actio ꝗphete· de ſibi ſacta dumitus

reuelatõe· ſicut danieł · ij. pomit᷑ gratiarũ actio

de viſione nabuchodonoſoꝛ reuelata damieli·1

m hoc moꝛaliter docemur · ꝙð omm cognitio

ne veri maxime circa duma debemus deo re
gratiari · Sup hoc laudabit te ⁊c iſtõ literali-

ter expoſui de ſanctiſ lauda ntibus deũ de eue

ſione duplicis maliſ.pſecutõnis tyrannoꝝn p
texite· ⁊ pſecutõnis antichꝛiſti future ⁊ de du⸗
plicis boni collatõneſ.ſacramenti eukariſtie ð
pꝛeterito et immoꝛtalitatis gloꝛie de futuro:⁊
ſic ſenſus literalis eſt etiaʒ ſpualis nec occurꝛit
nnhi aliq̃d addendum niſ ꝙ per hoc docemur

deo gratias agere de cuiuſ libet mah euaſione

et cuuiſlibet bom conſecutõne ·
E V.
N die illa cantabitur· e.
Itn hoc capitulo ſcoᷣm literalem ſen
ſum deſcribit gratiaruma ctio ſan⸗
coꝛum ⁊ eoꝝ exultatio de dei bñſi
cijs in celd receptis:que ſunt admiſſio eoꝝ ad

glonam ⁊ excluſio repꝛoboꝝ ab ea:q ſicut ſan

cti letantur de ꝗpꝛia gloꝛia · ſic etia letantur de

diuma iuſticia imn repꝛoboꝝ pena.Pſallvij. Le

tabit᷑ iuſtus cũ vderit vmdictã· ⁊ ſic ſenſui lva
lr non videtẽ addendum nin ꝙ p ipſum debem⸗

excitari ad imtandum vitam ſanctoꝝ vt cum
ipſis poſſimus ad gloꝛiam admitti et maloeꝛuʒ

vita deuitare· ne ſocij ſimus ſue pene.

.„59

FHiic ad literaʒ deſcribiè deiectio de
monum:que het in uidieio hinali et

qui ſimul cuʒ demonibo tunc deijcienẽ in penã

gehenne et ſc dꝛcik . In die illa I·ſeʒ uidicij hnaa

nals · viñtabit domimus in gladio ſuo duro

iſte gladius eſt illa terribilis ſententia que pp

nit math· xxv.· Ite maledicte in ignem eternuʒ
qui parat eſt dyabolo et angelis eius xc· ſu

p leuiathãqui interpꝛetat᷑ additametũ eoꝛuʒ
deo ſignat peccatoꝛe addentẽ peccato peccatũ
erpente vectem ]id eſt in peccatis frmatum

ſcm ſenſum literalem poni᷑ gtiaꝝ

—

N die illa viſitabit dommul =c

MHquonia ſcoõm greg omel · x· ommiuʒz
miquoꝛuʒ caput eſt dyabolus:et huius capitis
membꝛa ſunt omnes iniquiideo caphm iſtud
moꝛaliter poteſt exponi de eiectõne mniqu on

p malum habitũ acquiſitum ſiẽ vectis firmat
oſtium et ſup leuiathan ſerpentem toꝛtuo⸗

ſum ſiẽ eĩ peccatoꝛ dicit᷑ leuiathan eo ꝙ addit
pætim peccato. ſic dicit᷑ ſerpens ex peccati vene

no· et etiã toꝛtuoſus q; declmat a diume legis
et ratõnis recto iudicõ· et occidet cetum qui
eſt ĩ mariityrannũ qui deuoꝛat ſimplivces ſiẽ
cetus maris piſces· In die illa ⁊ c Sicut in
die finalis iudicij repꝛobi ↄfundent᷑ ſc iuſti ex
altabuntur ·iõ dicit᷑ · In die ula vmea meri id
eſt· eccleſa chꝛiſti a peccato puriſſimi: canta
bit ei gratias agendo ſibi- Ego dommꝰ qui

ſuo eam -a nequicia hereticoꝛum dando ſibi
veram ſapientiam et a violentia tyrannoꝛum

dando ſibi patientiã repente ꝗpinabo ei po
tum aduerſitatis tpał · ne viſtetur in ⁊ dem
natõne iudicij finalis · Nocte et die huo eaʒ
nocte aduerſitatis ne p impatientiam franga
tur · et die ꝓſperitatis ne ꝑ ſupbiam eleuetur .
Quis dabit me ſpina cτ Hic vſq; ad hfinẽ
capituli pᷣm ſenſum literaleʒ tractatur vna que
ſtio · ſ vtrum deus parcere ðbuit iudeis a pſe

cutõne romanoꝛuʒ ꝗpter bonos eiuſdem ppri
ſcʒ apłos et auos credentes ex idaiſmo et re

ſpondetur ꝙ nõ: q; fuerunt chꝛifti pſecutoꝛes

et apłoꝛum alioꝛumq; credentium m chꝛiſtuz.·

iudei tñ credentes in chꝛiſtũ tüc fuerunt ſalua
ti ab illa pſecutõnenam monitu angel tranſi
erunt in regnu agrippe qui federatꝰ erat ro

mamset ſic fuerunt ibi ſaluati vt r in eccleſa

ſtica hu toꝛia:loꝛalitas aut huiꝰ eſt ꝙ ſirmt
eſt adherẽdum deo nam adherentes ſibi ſem
per ſaluat ſpũaliterxet aliquando etiam coꝛpo
valiter. ſc patet in ꝗpoſito exempto·
Rcorone ſuperbie ⁊c Poſtq̃m
eſayas ꝗphetauit ↄtra diuerſas gẽ
Xtes h̊ ad literã aphetat 2 pheta⸗
vum Ztemptoꝛes· ⁊ pᷣmo ↄtra illoſ
de regno ifrael per quos ſignãturx in eccleſia ſa
cerdotes et clerici peruerh qui pᷣdicatoꝛes ve
ritatis paupes ↄtemnũt impediut ⁊ affbgũt
ſiẽ amaſias ſacerdos ſamarie frequẽter afflnit
amos ꝓphetam dĩi ⁊ oʒpas ſilius eius ipſum
vecte p tempa tranſſixit vt drcit hieronimꝰ in
peologo ſuper amos ꝓphetam. Talibus g cle
ricis miſtice diect h· Ve coꝛone ſuperbie que

fiut pᷣmo ſignum humilitatis ſ nuc abutu᷑ eae
mali clerici pꝛo ſigno ſuperbie et malignitatis

ebꝛijs effraym id eſt· excede ntibus in cibis
et poti bus · floꝛi decidenti nam tales excide

runt ab honeſtate clericali. głie exultatõnis

eius iid ell demonis qui gaudẽt in reb peſſi
ms mter quas e deiectõ clericans ſanctitatiſ

Laqui erant in vertice vallis pinguiſſmme hoc

dicitur ꝓpter plenitudinem duntian eccleſie.

quibus mali abutunt᷑ ad carnalitateʒ ⁊ ſupbluiã

—, — — =-—èð

eett — — — — 2—

ſa
Mt

deducendam · ꝓpter quod ſubditur pena cũ di
citur Rece validus ⁊ foꝛtis dommꝰ ad puni
endum tantu malü · ¶ In die ila ⁊c ſiẽ eniʒ
mali derici ↄtemptoꝛes bonoꝝ ſunt acrit pu⸗
miendrita boni abeis ⁊tempti ſunt magniſce
pᷣmandr. ideo ſubdit · In die ila erit dommꝰ
coꝛona gloꝛie nreddens pᷣmum gloꝛioſum ·

reñduo populi ſui.i paupib religioñ sſine:

liter laboꝛantibo in eccleſia dei· veruntñ qʒ aliqᷓ
eoꝛum rretiti ſunt vicijs pᷣ̃dictis · wo ſubditur
Verũ hi q̊ pᷣ vmo neſcierũt pt qð moue
tur.qᷓo cũ ſbdit᷑. Quẽ docebit Kietiã ꝛc /ſcʒ ſa⸗
lutis non ſolũ ſpeculatiue h etia m pꝛactice· et

reſpondet᷑ cũ ſubdi ablactatos a lacte auul⸗

ſos ab vberibus /i.ſepatos a delicijs carnalib⸗
cuiuſmodi ſunt boni relgioſi et ſtudioſ. St
erit eis verbum dñi Mic ad literam deſcribiẽ
pena veritatis illuſoꝛib inflicta p caldeos qᷓ
ſuit bꝛeuis reſpectiue:q; durauit tm̃ ſeptuagi
ta annis 'm numerũ maioꝛemet qᷓnquagmta

duobus ti pimn mmoꝛẽ· ꝓpter quod moꝛaliter

ſignat penã que illuſonbo veritatis aliqn infli

Zitur a deo ĩ p̃ſenti · DHꝛopter hoc audite ⁊c]

Hnc ad literã deſcribit᷑ pena veritatis illuſoꝛi⸗
bus inflicta pꝑ romanos·ſcʒ iudeis obſtinatis.
que fuit et eſt longa.q; iam durauit.Mcc.lxij
annis · ſcʒ anno dommi milleſimotricenteſimo
triceſmoſeptimo· nec adhuc apparet aliquod
ſignũ liberatõis ip̃oꝝ: ꝗpter quod moraliter
ſignat penã eternã veritatis illuſoꝛ iba infhge⸗
dam · ¶ Xdcirco hec dicit domiꝰ c . Doſita
pena illuſoꝛum veritatis hic ↄſeaueter deſcri⸗
bit᷑ ſtabiutas veritatis catholice ſupꝛa petram
firmã ſcʒ chꝛ ſtũ ſundate· ꝓpter quod ſenſus li
teralis eſt et ſpualis. nec occurrit alius ↄuenie
tioꝛ hic ponendus · QK.xXNXIN
NVGCGariel ⁊c · In hoc capitulo litera
ter mtellec to p̃dicit duplex deltru
ctio hieruſalem . ꝓpter veritatis illu

quo tempoꝛe fuerunt illuſoꝛes veꝛitatis· ſcut

patet in illuſone verboꝝn hierenne et alioꝛenz

ſanctoꝝ aphetan ſicut ſcribi᷑iii.· Reg. Secun
da deſtructio fuit p romanos ꝗpter illuſone
Veritatis a chꝛiſto eiuſq; diſcipuł p̃dicate· Der
pᷣmã cuiꝰ captiuitas fuit bꝛeuioꝛ vt dictu elt
capitulo pᷣcedẽti ſignat᷑ pena tempalis que ali:

quãdo infligit᷑ iluſoꝛibus vᷣitatis:nã ⁊ tũc ſue

runt tẽpaliter aff licti · Der ſecundã vero que
eſt diuturnioꝛ ſignat᷑ gehenne pena · que eſt i⸗
luſoꝛibus veritatis pmanentibus in ſua mali⸗

eia reſeruata · Pꝛopter hoc dicit dommugsg

ad domũ iacob 2c · Mic ad literã p̃dixit eſaꝛaſ
tempus excecatõnis udeoꝝ futun tpe llimm⸗
natõnis apoſtoloꝝ qui ſuerunt de eodẽ popu
lo·ꝓ quod moꝛali ſignat᷑ ꝙ p̃dicatoꝛ veritatis

catbolice qui ꝑ eſapyam ſigurat᷑ annunci ando

ẽ.·Pꝛma facta fuit p caldeos

virtutes et pꝛema bonoꝝ debet ſimul demm
ciare vicia penaſq; maloꝝ nam oppoſita iuxta
ſe poſita magis eluceſcunt· et ſic mal hent ma:

ioꝛem occaſonẽ conuertendi ſe ad bonuũ et bo

ni ad magis ꝓſiciendũ · .
NLCSfiln deſertores ꝛc]·. In hoc ca
pitulo ſcᷣm literale ſenſum arguũt᷑
hilij iuda de H ꝙ conſidentes de egi
js rebellauerunt nabuchodono
ſoꝛ regi cui ſeruire iurauerant p dommũ deu.
vt ha bet · ij· paꝛał.in fine nec iſta rebellio Pfuit
eis ſed multũ nocuit· Moꝛaliter aũt p iſtos q̃
dicunt᷑ hic filij deſertoꝛes ſignant᷑ clauſtraleſ
ex cõſidentia ſeculariũ clauſtrũ deſerunt quod
eſt eis confuſibile et noxium ꝓmo ſpualter q;
ſunt fractoꝛes voti et etiã excõicati· ruũt etiaʒ
de peccato in peccatu tanqm derelicti a deo et
poteſtati demonum ſubuigati· Ocðo nocet eiſ
coꝛpaliter · quia ſeculares mn quibus conſidebãt
frequenter attediant᷑ de ip̃ᷣis ⁊ expellunt eos a
ſe aliqui ꝗpter expenſas ⁊ aliqui ꝗpter conſciẽ
tia m timentes excõicatõneʒ et aliqui pꝛopter
vtrunq;· ⁊ ſic defrandati ad latrocinia ſe ponut
vx celebꝛant excõicati: vł alia mala perpetrant
et aliqui egeſtate cõpulſi reuertunt᷑ et grauit
ac conſuſbił'r puniunt᷑· Pꝛopterea expectat
dommꝰ c«]¶ Mic ad lram poſt hilioꝝ uida incre
patõnem · ꝗapheta denunciat eoꝛũ conſolatõneʒ
Pchꝛiſtum futurã: moꝛe boni ſamatitani poſt
vmũ moꝛdicatiuũ infundentis oleum lenitiuũ
Moꝛaliter aut poteſt exponi conſequẽter ad
pꝛedictam de apoſtatis expoſitõnem nam ali
qui eoꝝ ex diumo reſpectu vere penitẽtes re
uertunt᷑ et impoſitam ſibi penã non ſolũ patie

ter ſuſtinent ſed etiã maioꝛẽ accipiunt ex ſeip̃ſ

et ſic magiſ ꝓfſiciunt in bono virtutis qᷓ; aliqui
qui nunqua ꝑ apoſtaſã ceciderunt· Vn greg
exponens illud luce · xx· gauduim erit in celo
ſup vno peccatoꝛe penitentiã agente q̃; ſuper

nonagmta uiſtis dieit · Dux in pꝛeno militem

illuʒ plus diligit qui poſt fugam reuerſus ho
ſtem ſoꝛtiter Pmit·qᷓ ilum qui nunquã terga
pᷣbuit nec vnqʒ aliquid foꝛtiter fecitſic⁊ agrico
la ullam terꝛã plus amat que poſt ſpinas vbes
fructus facit ·qᷓ llaã que nunquã ſpmas babuit
nec vnquã frugem vberẽ ꝓduxit · de talibus di
cit᷑ quod ſubdit᷑ erunt oculi tui vdentes pꝛe⸗
ceptoꝛem tuu ⁊c. Scce nomen dommi .hc
ad lram deſcribit deiectio demonis in indicio
finali et ſic expoſitio ita nõ ſolum eſt literaus

6 etiã ſpiials ꝗpter qð aliam addẽ nõ opoꝛtet-

XXX·
qui deſcendunt in egiptuz 2c
Hic ad literã arguit᷑ populus iirael
eo ꝙ ex conndentia regis esipti re
bellauit regi aſſirion · ꝓpter qð fuit

a rege ſalmanaſar captiuatus. Moꝛaliter per

hoc ſignant᷑ illi qui ꝓcedunt ad bellum magis
conhidentes de apparatu magno in equitibus
et ceteris bellicis diſpoſtõnibo ·. qʒ de deo · gpt
quod frequenter ſupati legunt᷑ et p experien⸗
tiam viden?᷑ ꝓ hoc etiã ſignant᷑ illi qui m bello
contra vicia mmis conſidunt de virtute ꝗpꝛia

Apter quod aliquando diniittunt᷑ cadere in vi

cia enoꝛmia vt ſic cognoſcãt ꝗpꝛam fragilitatẽ

et humlient᷑ 1 in bonũ meluis reloement?᷑ ꝓpi

quod ſubdi · Qonuertimm ſicut in ꝓfunduz
receſſeratis ſilij irael · RX. „N1:
Cce i ĩuſticia regnabit rex ⁊c
Hiic ad literã agit᷑ de virtute regis
eʒechie p queʒ bonus rex ſignat᷑ de

cut dicit phᷣus. vethicoꝝ· eſt pꝛeclariſſima vtu

tum aꝗpter quod decet ſtatum regis pꝛeclaruʒ
et pꝛincipes in iudicio pꝛeerũt ] na membꝛa
regm debent capiti confoꝛmari: et erit vir

id eſt quilibet de plo ſubdito· ſicut qui abſcõ

ditur a uento 2c quia quando rex ⁊ pᷣncipes

ſunt boni ſubditi ſunt in magna ſecuritate poſi

ti · non cahgabunt oculi videntium id eſt ta⸗

