regis nõ vidit p iſtos duos annos intelligũt᷑
integra ↄſeſſio et debita ſatiſſactio que poſt
⁊tritõem ad verbũ p̃dicatoꝛis ⁊ceptã requirũ
tur ad pfectã retoncilatõem cum deo habẽdã
eN. X*V. ..
Citur poſt hec abſalon fecit ſi
bi currim et equites cc
Per abſalon qui timens moꝛte ꝓ
r culpam ſuã fugerat: p libe:a
litatem patris reconciliatus fuerat:· ⁊ mipilomi

nus tanq́; ingratus vel potius ingratiſſimmus

patrẽ ſuuʒ malicõſe queſuit ſubuertere · et ſibi
dignitatem regiã vſurpare ſigniſicat quicũq;
malicioſus et ingratꝰ qui ſuũ ſupioꝛẽ et bene
fſactoꝛem querit malicioſe ſubuertere· ⁊ ei?gra
dum p ſerpentmã auſtutiã obtinere ad hoc au
tem ↄſequendũ ſacit oſtetatio ꝗpꝛie ſufficiẽtie
et ſupioꝛ is inſufficientie· vtrunqʒ em̃ fecit abſa
lon · per hoc em ꝙ fecit ſibi currum et equites
oſtendit ſe potentẽ ad regni defenſionẽ et pa
trem impotente qui iam ſenex ĩ domo quieſce
bat .· Per hoc autẽ qð dicebat: quis me conſti
tuat iudicẽ ⁊c oſtedebat ſe ſapꝛentẽ ad regni
negocia tractanda et patrẽ notabat de deſpiẽ

tia · Similiter ad ambitioſi ꝗpoſitũ obtinendũ

facit fauoꝛ populi quẽ abſalon querebat vt pʒ
in textu· ꝓpter quod dicit᷑ ꝙ ſolicitabat coꝛda
viroꝛum iirael·ſ ad ſe attrabedo· Ad hoc etiã
lacit aparentia ʒeli circa cultuʒ dei ꝙ fingebat
abſalon dicens · Vadam et reddam vota mea

que voui dommo cũ tamen intenderet pᷣua

re regno patrem ſuũ vt patuit p effectũ· Per
vias aut pCᷣdictas et ↄſimiles queꝛunt ambitio

ſi bonos ſupioꝛes a ſuo ſtatu deijcere vt ſic ad
eum poſſint aſcendeꝛe ·¶ Egreſſus eſt & rex

et vmueꝛſa domꝰ eius pedib ſuis ⁊c· Per ſu
gam aũt dauid ad campeſtria deſerti nudis pe
dibus 2 opto capite ſigniſicat᷑ patientia boni

plati vel pncipis in pſecutõi conſtituti · ecce

occuꝛait ei chun ⁊c p hoc ꝙ daud eũ remiſt
vt Aſiluiʒ achithophel diſſiparet et ſtatũ nego
cioꝛ um p ceꝛtos nuncios ſibi ſgniſicaret oſten
ditur ꝙ litet bonꝰ vir et ſanctꝰ in plecutõe po
ſitus de dei auxilio pᷣncipali 2ſidat · tñ ea q ſie
ri pnñt via huana ad ſin libeꝛatõeʒ et maloꝛum
repᷣſſione nõ debet ſcient omittere· na hoc eſſz

deu temptare

Vnqʒ dauid tranſiſet paululũ
montis verticez apparuit ſiba
puer mphiboſech ꝛc· Mic duo

nt notada Pꝛimu eſt cautela ma

cioſa ſibe ðᷣtractoꝛis · qin cõſiderans dauid et

eßdicz
uß
loned
M
rhie
lgut
poct
eguiri
habedi

Kitſu

norni
pllben
nbiom
ſſimus
etbi
uicigg
tbene
bgr
hoca
fibtie
eitabin
eqnites
le erpe
quieſee
conſti
tegni
deſſpi
nendu
ve
(da
ocetĩ
ngebet
dta me
ret pin
zi⸗ Der
mbitio
tſcad
Frer
er ſi
s pe
boni
iecce.
temie
inege
oſten
boepo
zaͤſe
wum
4 ß

ulä
ſwva
cdio
um
1os

tur bõ virtu

ſeꝛuos eius ĩ anguſtia poſñitos et fuga et fame
fatigatos obtulit ðð pauca reſpectuue· vt p h
mendaciter acquireret hereditatem dñi ſui de
trahendo ſibi et cõſmilit faciũt in curijs mag
toꝛu cupidi et auari · Scõm ẽ periculũ potentu
in verbis taliũ detractoꝝ q; dauid ſanctꝰ ex
verbis et dono hcet modico huiꝰ adulatoꝛis ⁊
detractoꝛis intm fuit deceptꝰ ꝙ ſme verboꝛũ
eius examĩiatõne dedit ei hereditate di dicẽs
ua ſunt omĩa que fuerũt miphiboſeth. api
qð pᷣncipes et pᷣlati tales adulatoꝛes et detra⸗
ctoꝛes multũ debent abhoꝛrere et ne pᷣcipitat
rem ↄcedant alienã diligenter pᷣcauere· St
ecce egrediebat᷑ vir ⁊c]· Per ſemei qui maledi
cebat dauid ⁊ eũ lapidibus et terra impetebat
ſigniſicat᷑ quicũq; dans aff l icto afflictionem
miuſte · et ſẽ ſemei ex h̊ fmaliter mmcurrit moꝛtẽ
coꝛpalem· ſc taus incurrit moꝛtẽ culpe et fma
liter niſ peniteat moꝛtez gehene · ingredere
ad concubias patris tui ⁊c] p abſalon qui co
Snoſcendo ↄcubinas patris ſui mamifeſte ipᷣm
fedauit·ſhgniſicat᷑ quicũq; ſubditꝰ rebellis ſuo
ſupioꝛi.cuiꝰ famã ſtudet demigrare pꝑ ſuſpecta
mulierũ ↄſoꝛtia et alia mendacia q̃ m appellatõ
mbus ↄtra ſupioꝛes bonos ſolent pom·pachi

tophel auũt qui dedit abſalon hoc 2ſiliũ·ſigniſi⸗

catur aduocatꝰ qui cam ꝓmouet tali᷑ appellan

tis · et ſiẽ achitophel ſuſpendit ſeip̃m · ſic talis ad

uocatus ſibi ꝓcurat inferm patibulum

K⸗ 7. VII.
W Fxit igitur achitophel ⁊c] Seq̃

tur poſtea. St dixit cuſ nõ eſt hoc
bonuũ 2ſlm c · Per cuſ q̃ interp̃⸗
tatur ſilentiu vel archanũ ſignifica
ri põt quilibet hõ deuotus q̃ĩ abſcondito oꝛat
deũ · et tans poꝛõnis ſue meritũ frequent᷑ diſñ
pat oſiluʒ malignoꝝ qð oꝛdmatũ fuerat ad de
ſtructõem bonoꝝ· JFonathas auũt et achimaaſ

ſtabant iuxta fonteʒ rogel ⁊c· Per ionathan

aũt ⁊ eius ſociuũ qui denuũciauerunt dauid achi
tophel et cuñ 2ſiliu ad pᷣmunitõeʒ ip̃ᷣuis dauid
et viroꝝ ſuoꝝ ſigniſicant᷑ 2ↄſolatõnes ſpũſſan

cti date diuimtꝰ afflictis iniuſte p oꝛõnes ho

mmũ deuotoꝝ · ⁊ interpᷣtatio nomis ad hoc cõ
gruit q; onathas colũbe donu interpᷣtat · per
quã ſpuſſanctꝰ ſigniſicat cunq; veniſſet dauid
in caſtra ſobi filiꝰ naas æc ·. ꝓ iſtos qui dauid

et viris eius fame et la boꝛe afflictis mmiſtra

uerunt caritatiue neceſſaria· ſignificant᷑ ili qui

aff lictis miuſte conſolatõnes hilia et auxilia

ſubmimnſtran· ) C N. VIITI.
Citur dauid cõſderato popu⸗
lo ſuo conſtituit ſuper eos cen:
turiones 2⁊cC· Moꝛaliter p dauid
ui manu foꝛtis interpᷣtat ſigniſica
ſus qui ↄtra vicia foꝛtiter pliat᷑.ð
quo pᷣlio dicit ſeneca Mabeto pace cũ homĩbuſ

iſ Kegn

et cũ vicijs bellũ . Tgit᷑ virtuoſus diſponit exe⸗
citum ſuu ſcʒ ↄgerie actuũ bonoꝝ in tres par
tes ſiẽ dauid ſuu exercitũ diſpoſuit · Pꝛima ps
eſt interion meditationũ reſpectu dei . Secun
da ps ſiſtit in actibo caritatis reſpectu ꝓxi⸗
mi p elemoſinas coꝛpales et ſpnales. Qoꝛpaleſ
⁊tment᷑ in hoc verſu · Viñto poto cibo redimo
tego colligo condo. Qui ſic intelligit᷑ · Viñto in
hrmũ ·poto ſitientẽ cibo famelicuũ.redimo capti
uum · tego nuduz colligo hoſpiteẽ · condo · i · ſepe
bo moꝛtuum · Iſte ſunt ſeptem elemoſme coꝛ
poꝛales · Spũales aut elemoſine continentur
in hoc verſu · Coſule caſtiga remitte ſolare ſer
oꝛa · Qui ſic nitelligit. Conſule ſub quo verbo
mtelligit᷑ 2ſiliũ et doctrina:deo ſic accipit᷑ con
ſule dubitanti et doce ignoꝛãtẽ et ſunt due ele
moſme ſpuales· caſtiga delinquentem remitte
offenſam · ſolare · id eſt. cõſolare triſtẽ · fer · i. ſup
poꝛta inſirmũ·ſcʒ in moꝛiboꝛa ꝓ omibe · et ſic⸗
ſunt ſeptem elemoſme ſpuales· Tercia ps exer
citus virtuoſi eſt geſtuũ et verboꝝ modeſtia
reſpecau ſui· Per iſtas tres ptes ſeu acies de⸗
bellant᷑ exercitus vicioꝝ·. Hꝛmceps aũt exerci⸗
tus iſtiꝰ eſt ſupbia ſiẽ dicit᷑ eccix· Initiũ omnis
peccati ſupbia · Supbus aũt excellenter dici po
teſt ſupbia m abſtracto.ſẽ excellenter liberał
dicit᷑ liberalitas: et talis ſupbus p abſalon ſigu
ratur qui ex mmia ſupbia cõtra patrẽ rebella/
uit et cõtra ipᷣm tanqᷓ; ꝓnceps mouit exercitũ·
MWulus ſup quẽ ſedebat ptranſijt· Tſte mulꝰ
ſup quẽ ſedet ſuꝑbus eſt gloꝛia mundana que
cito tranſit · j.. Tohᷣij . Mundus tranũſit ⁊ cõcupi
ſcentia eius· t ſupbus ꝑ abſalon ſiguratus re
manet ſuſpenſus in arboꝛe p quã ſignificat᷑ pa
tibulũ gehenne. et conſigit᷑ tribus lanceis ·ſ pe
na ignis et pena vermis et pena carentie viſio

ms CK. X α..
nciatumq; eſt wab ꝙ rex fle⸗
ret et lugeret finum ſuum
Der dauid lugentẽ moꝛtẽ ſilij ſui ſi
gniſicat᷑ bonus pᷣlatus lugens moꝛ
tem cłpe lubditi maxime qn ꝓbabiliter eſtima
tur ꝙ comitet᷑ moꝛs mferni ſiẽ dauid ꝓbabilũ
eſtimabat de ſilio qui moꝛtuus ſuerat in pſecu
tione patris actuali Vſq;quo ſiletis et nõ re⸗
ducitis regem p reditũ dauid ad regnũ ſuũ
de quo fuerat expulſus ꝑ abſalon ꝓpt᷑ vꝛie pec
catum.ſicut dixerat ſibi dommꝰ ꝓ nathan pꝛo
phetam ſup̃ · xij ·c Ccce ego ſuſcitabo ſuꝑ te ma-
lum de domo tua hgmſicat᷑ peccatoꝛ vere peni
tens et ad bonũ regimẽ vite ſue rediens et ſic
eſt in wia vite p quã venit᷑ ad regnũ celeſie·1Ip
ſum aũt comitat᷑ berzʒellai valde ſenex p queʒ ſᷣ
gniſicatur ſapientia· de qua dicit᷑ ecc̃i · xxinj ab
eterno oꝛdmata ſum et ex antiq̃s · vſq; ad ioꝛ

danem ]d eſt. vſq; ad moꝛtẽ que p ioꝛdanem
ſigniſicat᷑ eo ꝙ ioꝛdanis iudicij riuus mterpꝛe

ij Regas

tatur et in moꝛte eſt homĩs iudicũ pticulare⸗
Scxci· xxxviij. Memoꝛ eſto uidicij mei ſic eĩ erit
et tuu:mihe heri et tibi hodie · Der hoc autẽ ꝙ
in tranſtu ioꝛdanis occurrerunt dauid viri in
da et ilrael · ſgniſicat᷑ ꝗ bene moꝛiẽti occurꝛut
angeli ſantti qui dicunt᷑ viri iſrael. q; videt de

um clare et viri inda q; laudant eü Ztinue · p̃s

lxxxnj · Beati qui habitant in domo tua domi

ne in ſecula ſeculoꝝ laudabũt te ·
G .

X dNrr
Ccidit quoq;ʒ vt ibi eſſet vir be
nal nomine ſeba ꝛc ·
Per iſtũ qui cũ ſonitu bucme mo⸗

ire re ꝓpiciare?.ſgnificat᷑ vniuerſitas hoĩm car
nem ſuã crucingentiu cũ vicijs et 2cupiſcentijs
ꝓ peccatoꝝ ſuoꝝ et aloꝝ expiatõne.aꝗpteꝛ qðᷣ

iſti dicũt᷑ crucingi coꝛã dño ad differentiã ypo

critarum qui carnẽ ſuã cruciſigunt coꝛã mun
do. Wat· vj. Rxterminãt ſacies ſuas vt videant᷑
homib reiunantes mo ſubdit᷑ · ꝙ carnes eoꝛũ
non ſuerunt lacerate ab auib p diem nec a be
ſtijs p noctẽ ꝓ aues auũt ſignincant᷑ demones
vt habet᷑ mathxiij in parabola ſemmãtis ſimi
liter p beſtias vt habet᷑ in pluribo ſacre ſcripte

locis: igit᷑ p aues ad alta volantes ſigniſcatur

demones de vana gloꝛia tẽptantes 1 p beſti
as de nocte circueuntes ſigſicant᷑ demones de

uit ſedtõem in pplo ↄtra regẽ ñſg
( fFicatur quulibet ſeditioſus in regno vel pncipa
tttu. ciuitate ecdeſa· vel cenobio turbans cõmu

nimia carnis afflictõne tẽptantes· ſiẽ in collati
onibus patrũ dicit᷑ de abbate iohane queʒ dya

nitatis pacem · Dixit aũt rex amaſe ⁊c]· Per
hoc aũt ꝙ dauid ſebam pſequi iuſſit ſigniſicat᷑
ꝙ ſupioꝛ m regno· pᷣncipatu. cuiitate eccleſia 2
cenobio debet ſeditõſum hoĩem ꝑ ſe et p ſuos
pſequi ne p euʒ coꝛrumpant᷑ alij et ſicut caput
ſeba fuit abſciſum vt dicit᷑ infra ſic talis ſeditõ
ſus pᷣua ri debʒ capite·id eſt· vita coꝛpali p po
tentiam ſeculare ſi ptineat ad eius uuriſdicõez
ſi aut ad ſoꝝ ptmneat eccleſie pᷣuari debet capi
te · i. ſuo gradu et poteſtate et ſic arceri ꝙ non
poſſit tales malicias exercere · Per hoc aut ꝙ
mulier ſapiens dedit 2ſlium de ſeba decapita
tione. ſigſcat᷑ ꝙ tales puĩtões ſieri dẽnt cũ ma
gna diſcretõne· Euit aut ioab ſup omnẽ exer
citum Tc p hoc aut ꝙ decapitato ſeba oꝛdina
tio domus dauid recolit᷑ ſigniſicat᷑ ꝙ (tractis
de medio ſeditõſns qᷓntũ ad regnũ: pᷣncipatum

ecclenã vel cenobiũ quodubet ſtoꝝ ad bonuz

ſtatum et diſpoſicõem refoꝛmat᷑

cta eſt ergo Fnrs in diebus
illis tribugs annis ugiter c
Que fuit a ðo ĩmiſſa ꝗꝓpter peccatũ
ſaulis ex gabaomtaꝝ occiſone· et
p h̊ oſtendit᷑ qnta ſit peccati grauitas in inno
centiu depſſione et maxime eius qui tenet᷑ eoſ
cuſtodire:nã ꝗꝓpter ̊ peccatũ tribo annis totꝰ
ꝓłus af flict* fuit fame. Sunt em̃ tria genera
peccatoꝝ qᷓ ꝗpter ſui grauitatẽ dicunt᷑ ad deũ
clamarePzmũ eſt innocętis occiſo· Ceñ. nij·
Scce vox ſanguinis fratris tui abel clamat ad
me de terꝛa. Secundũ eſt peccatũ ↄtra naturã
Ceñn·xviij. Qlamoꝛ ſodomoꝝ et gomoꝛreoꝛũ
venit ad me · Terciũ eſt deſraudatõ pauperum
Jaco ·v· Ecce merces oparioꝝ veſtroꝝ q̃ fran
dati ſunt a vobis clamat et clamoꝛ eoꝝ ĩ aures

dommi ſabbaoth itroiuit · Dent᷑ nobis ſepte

viri c].· Siẽ dicit gres omebł. xxinj.· Qm̃ totuʒ

temp' ſepte diebus comphedit recte ſeptena
rio numero vniüſitas deñgnat· Der ſeptẽ igit
viros cruciſigedos ꝓ peccato expiãdo vt de⸗

bolus induxit ad ĩmoderatũ eumiũ · p qð im
pedunt bonoꝝ actuũ exẽcitiũ· Carnes iit ſe
cruciſigentiũ coꝛã dño mõ pᷣdicto nõ lacerant᷑
ab auibo ꝙ ſibi cauent de vanitate gloꝛie · nec

a beſtijs q ſibi cauent ab indiſcretõne. Pꝰ

hec factuũ eſt pᷣliũ ⁊c· Mic deſcxibunt᷑ q̃ttuoꝛ
bella dauid ⁊ puoꝝ eius ↄtra aduerſariosp qᷓ
ſigmiſicant᷑ qᷓ̃ttuoꝛ bella chꝛiſtianoꝝ ↄꝛtra inſde
les ⁊ iniquos. Hꝛimũ ſuit ↄtra pᷣncipes indeo
rum ·. Secuudũ ↄtra impatoꝛes romanoꝝ· Te⸗
cium ⁊tra verſutias hereticoꝝ in quib habue
runt victoꝛiã pꝑ patientiã ſapĩiam et opatõnem
miraculoꝝ· Quartũ bellũ erit ↄtra antichꝛiſtũ
de quo victoꝛia ha bebit pꝑ ieſum chꝛiſtũ.nam
ip̃m interſiciet ſpũ oꝛs ſui et deſtruet illuſtra
tõne aduent ſui vt dici · ij theb. ij.
Ocutus eſt daud dommo ver
a carmmis huius ꝛ·

.

pᷣc dauid nominat᷑ oſee · inj· vbi diei

meſſie ſuo · Pꝛopter qð iſte pᷣs exponit miſti
ce de chꝛiſto hoĩe qui liberatꝰ fuit ab aduerſa
rijs ſuis in ſua reſurrectõne apter qð tunc di
xit math· vlt · Data eſt mibi omĩs poteſtas in
celo et in terraigit᷑ in eius pſona ð · Domi
nus petra mea nfundamentũ meũn. nã hũana
chꝛiſti natura m dunmo ſuppoſito ſuſtentaba
tur · et robur meun nam opera miraculoſa
fecit virtute diuia · et ſaluatoꝛ meꝰ deus meus
c hec verba ſunt chꝛiſti ßm qð homo . ſic em̃

mio: eſt pre et hm ̊ ðꝛ pater ⁊ ſaluatoꝛ eiꝰ2

de? eius et mõ exponat᷑ in ſequentibo in qᷣb
eſt tał loquendi modꝰ. de mmiqtate liberabis
me .-i.de manib iudeoꝝ qᷓ dicut᷑ hic iniqᷓ̃tas in
abſtracto· ꝗpi exceſſuʒ maligtatis eoꝝn Circũ
dederũt me ↄtritões moꝛtis /· ĩ anguſtia mee
paſſioms. toꝛrẽtes beliali impetꝰ tribulatõ
ms a dya bolo excitati terruerunt me ſẽ ðs

Dauid figura chaiſti ſuit· gpter qadð

tur · t querent dñm deñ ſuũ ⁊ dauid regẽ ſuũ
Et trãſlatio caldayca ſic hʒ: t obedient dauid

Imar
ſentßg
ptecd
tuͦypo
a mun
bddeant
eg edei
nerabe
emone,
Nis ſin
eſere
Ifcäne
1 beſk
noneode
moolati
ezdya
vqoim
ggiſe
lcerant
ne nee

„ D

öſtno
Unoopi
trainfde
es inde
vop Te
phabue
tönem
chuſtĩ
nam

Wudha

moyer

prerch
ſvhdi
ceſui
tonud
imiſti
duerſa
tunedi
hon
Donn
ͤhun
Nnrtha
xioh
nes
oſcem
to n
pini
benbs
jiton
u
ſpner
ſe

marci · xiiij· cepit ieſus pauere ⁊ tedere. ⁊ B fuit

ad declarandu in eo veritatẽ humane nature
Eu nes ĩſerni circũdederũt me Ec I loquitur
de fumib quib fuit ligat?ꝰ p ꝓcuratiõem ðᷣmo⸗
nis qᷓ vocat᷑ hic mfernꝰ In tribulatõne inuo⸗
cabo dommũ jnã in augnſtia crucis orauit pa

trẽ dicẽs · pater ĩ manꝰ tuas ↄmẽdo ſpm̃ meũn
luẽ.xxiij et exauduuit de tẽplo ſãcto ſuo vocẽ

meam ·ſẽ dici᷑ heb · v · Qui in dieb carnis ſue

pᷣces ſuſplicatõeſq; ad eũ q̃ poſſit ilũ ſaluũ fa

cere a morte cum clamore valdo ⁊ lacrimis

offerẽs exaudit? ẽ ꝓ ſua reuerẽtia Qõmota ẽ

⁊ ꝛtremuit terraſcʒ in paſſione · math· xxviij·
mota eſt terra ⁊ petre ſciſſe ſunt· fundamenta
mõtuim cuſſa ſunt ⁊ 2q̃ſſata qm iratꝰ eſt eis

dñs de em in vindictã moꝛtis xpᷣi hoĩs veni

re fecit exercitů romanoꝝ ↄtra pᷣncipes ude⸗
oꝝ q̃ dicũt hic montes apter ſtatꝰ eminẽtiam
eoꝝ coꝛda qᷓ dicũt᷑ hic fundamẽta· cuſſa fue

rũt timoꝛe m romanonꝝ aduentu et 2qſſatai
tẽpli ppbi et ciunatis interitu. aſcẽdit fum de
naribo eiꝰ ſeʒ dei de quo loquit᷑ ad modũ hoĩs

irati de cuiꝰ naribo exit fumꝰ. ⁊ igis ð oꝛe eꝰ
nã rõni ex inſtinctu dei teplũ et cüntatẽ incen
derüt et ĩclmauit celos et deſcẽdit · p effectũ
iuſticie ſue quẽ oſtedit et caligo ſbᷣ pedib eiꝰ

nam iudei remanẽtes erroꝛis caligine ſunt in
uoluti aſcendit ſup cherubin. id e. ſup apkos

quos repleuit ſciẽtia ꝗpt qdð cherubin nomĩant᷑

lapſus eſt ſup pennas vẽtiſnã xpᷣc in celũ
aſcẽdit velocuis q;ᷓ moueat᷑ vẽtꝰ. poſuit tene⸗
bras in circuitu ſuo latibulũ nã ipo aſcendẽte
nubes ſuſcepit eũ ab oculis eoꝝ act·j· cribꝛa⸗
uit aquas de nubib celoꝝ ſid e aq̃s ſapietie ſa

lutaris pꝑ pᷣdicationẽ apłoꝝ q̃ dicut nubeseſa·
lx · qui ſunt iſti qᷓ vt nubes volat.ip̃i vero poſt
aſ ceſionẽ xpᷣi ad p̃dicandũ p oꝛbẽ fuerũt diſph
p ſulgoꝛe ĩ ſpectu euis ſuccẽſi ſunt carboes

ignisnam ad pᷣdicationẽ apłoꝝ fulgoꝛe mi

raculoꝝ oſirmata getiles qui erãt ·q carbones
extmti p ĩndelitatẽ ſuccẽſ ſunt ad amoꝛe xpᷣi
p ſdem caritate foꝛmatã · tonabit de celo do
minꝰ ⁊c papłos alioſq; diſcipulos pᷣdicãtes
miſt ſagittas ſuas id ẽ ſacras ſcripturas per
pdicaros et doctoꝛes ⁊ diſſpauit eos.2t᷑
dicẽtes euangelice vᷣtati fulgura d ẽ mira:
culoꝝ ſi« et AMuũpſit eos na p euidetia mira
cula impugnatoꝛes euãgelij fuerunt ↄf uñ et
apparuerũt effuſones maris ]id eſt multitudi
nes credentiũ · eſa · lx · Mirabitur ⁊ dilatabit᷑ coꝛ
tuũ qñ Zuᷣſa fuerit ad te multitudo maris foꝛ:
titudo getiũ venerit tibi · et reuelata ſunt fun⸗
damẽta oꝛbis ⁊c id eſt· regna quattuoꝛ oꝛbis
pncipalia ſcilicet babilonioꝛum pſarum greco
rum romanoꝝ que per lapidẽ abſciſũ ſine ma⸗
nibo id eſt xp̃m ſunt ↄtrita et impi xpᷣi manet
in ſecula ſeculoꝝ vt habet᷑ damieł ij. Minñt de

excelſo ⁊ aſſumpſit me ⁊c· loq̃t hic xp̃ᷣc ꝓ ſuo
coꝛpe miſtico de aquis iribulatõnũ p iudeos ⁊
impatoꝛes romanoꝛũ diumtꝰ liberato · Libe
rauit me ab mimico meo potentiſimo dici
tur ꝗpter imperiũ romanũ qð ſuit potentiſſi
mũ et multiplicit attemptaiut ðᷣſtruere coꝛpꝰ
chꝛiſti miſticũ. et ab his qui oderüt me .id ẽ
a iudeis qm robuſtioꝛes me erant ſ·in pᷣmi

tiua eccleſa · vt pʒ actu. vnjet · ix · NPꝛeuenit me

in die afflictõis mee jſ de? dans ſuis ſidelib⸗
virtute patientie · Et eduxit me in latitudineę
ſidem chꝛiſti diffundendo p oꝛbeʒ · Retribuet

mihi dñs ᷣm iuſticiã meã ⁊c · hic expᷣmit᷑ eccie
meritu et ſequẽs pᷣmiũ q̃ᷓntuʒ ad illos q̃ nume

ro et merito ſunt de coꝛpe chꝛiſti miſtco:⁊ iſti

ſunt q̊ cauet ab ĩmũdicia peccatoꝝ ⁊ ſtudẽt ad

impletõem mãdatoꝝ diumon · et p hoc pʒ ſen
tẽtia vſq; ibi. Qu ſancto i chꝛiſto· ſcũs eriſ
2foꝛmando te ei qᷓntu ad pꝛecepta: et cum ro
buſto -ichꝛiſto cuiꝰ virtus eſt ĩfimita· pfcũs
2loꝛmãado te ei qᷓntũ ad euangelica ilia et
cũ electo ]inchꝛiſto: electus exis. tranſ latus

ad gloꝛiã electoꝝ· et cu puerſo i dyabolo qᷓ

totaliter auerſus eſt a deo· peruerteris Pm
ſequendo. Tu lucerna mea dñe ]nã m vita cõ
templatiua deus eſt lucerna eccłie · In te cur
ram accinctꝰ].in actiue vite opibus et in deo

meo tranſilã murũi. temptatõnis ĩpedimmtũ

Leloquiũ dñi igne exammatũ . q;ꝛ nõ habʒ ali
quid impuritatis vel falſtatis adrmxtu· ſcutu

eſt omniũ ſperantiũ ĩ ſe · 2tra mmuaſones po
teſtatis maligne et cõplanauit pſfectã viã me

amomma offendicula auferendo· coequans
pedes meos ceruis dans mibi ꝓmptitudinẽ
voluntatis ad currendũ poſt ip̃ᷣm in boms:⸗
ſup excelſa ſua ſtatuens meime firmando in
2ſilion obſeruatõne: docẽs manus measidð
eſt. opatõnes meas· ad pᷣlium ↄtra incetiua

vicõꝛu · et manſuetudo mea młtiplicauit me

ſcʒ meritoꝛie et diſpoſntiue· nã manſuetudo eſt
quedã tractabilitas mentis ad omne bonum:

Duatabis greſſus meos ⁊c ad ambulandũ

ſme caſu in via moꝝn · Perſequar nnmicos me
os i:vicia et dyabolos: mincuruaſti reſſtẽtes
mihi i. motꝰ ſenſualitatis inclinãdo ſb obedie
tia rõnis· Põt et hoc alit expom de mmpugna
toꝛibus eccleſe qui ſacti ſunt ei obedientes vt
ſaulus et conſimiles· inimicos meos dedilti
mihi doꝛſuʒ id ẽ·obſtmatos in iidaiſmo qui
fugati ſunt et diſpern p mundũ · quaſi lutum
plateaꝝ commmuã eos.q; ↄtemptibiles ſunt
omniby alijs getibus. Saluabis me a atradi
ctionib populi qꝛ ↄtra eccdlenã nõ audẽt mõ
loqui · Hopulꝰque ĩgnoꝛo fuiuit mibilq; gẽ
tiles qui a deo videbant᷑ ignoꝛati eo ꝙ erãt in

ydolatria derelicti deuote buiũt in eccleſa xp̃i

Lhiuj aueni reſiſtent mibi id elt · iudei a vitate

bantur vident

i) L Nesn.

alieni qᷓntũ potuerũt reſtiterunt eccleſie chꝛiſti
Lauditu auris obedient mibi. et non auditu

coꝛdis qð dicit᷑ apter illos qui ſicte Zuertũtur
de iudaiſino. ꝗpter quod ſubdit. filij alieni de
fluxerũt a via veritatis. et 2trabet᷑ in angu

ſtijs ſuis in gehenne pems· Vunt dñs c. B
ſunt verba cuiuſlibet membꝛi chꝛiſto vniti per
gZram · de ſoꝛtis ſalutis m ee . ad me ꝓtegen
dum ab impulſuomms potelſtatis aduerſarie
Deus qui das vmdictas mibi ↄtra mundu
carnemdyabolũ deieciſti populos meos ſub
me ſid eſt· motus meos interioꝛes et exterio⸗
res ſubijciens rõni recte · Qui educis me ab
mimicis meis ſcʒ mudodyabolo· carne. a vi:

ro miquo liberabis ſcʒ ab antichꝛiſto qui erit

inmquiſſimꝰ. apheta ſtebo: tibi ⁊c gras age

do masgniſice de bnſcijs ſupꝛadictis
EN. Vöe.
SCc ſunt verba nouiſſima que di
Xlt dauid 2c ]. Per dauid qui in
gloſa ſup pſalmũ dicit᷑ eximiꝰ ꝓphe
tarum· ſigniſicat᷑ homo pſectꝰ m vi
ta 2templatiia:nam antiquitꝰ ꝗphete appella⸗
ntes. . Reg ix· Qui hodie dicit ꝓ:
pheta olim appellabat᷑ vdẽs· Vita vero ↄtem⸗
platiua 2ſiſtit in oꝛõne deuota et in meditatõ
ne ſanctaꝝ ſcriptuꝛaꝝ duiitꝰ eleuata. &t talis

2tẽplatuiꝰbñ dicit᷑ fiꝰ pſay id eſt · dei · nã pſay

incerpꝛetat᷑ ſalus mea et de deo dicit p̃s · xxvij.

Dominꝰ illummatõ mea et ſalus mea· Tał au

tem ↄtemplatiuꝰ mõ ſpeciali aſſinnlat᷑ deo apẽ
quod dicit᷑ eius ſilius &t qm recognoſcit ſicut
gratus dei beneficia debʒz regratiado dicere et
mayxime circa finẽ vite ſue . dixit vir id eſt . di

cat loquens de ſeip̃o ſiẽ ð alio.nã hic eſt mod?ꝰ
loquendi ſanctoꝝ ð ſeipſis· Vnde mopſes nui

xij· dixit · Srat aut moyſes manſuetiſſimꝰ? ⁊c. St

iohannes euangeliſta. Mic eſt diſcipulus ille q
teſtimoniu phibet ꝛc· cui Aſtitutũ eſt de chꝛi⸗
ſto.id eſt Pmiſum elt ei ꝙ ſit eternalite⸗ cũ
ĩpo· Tohᷣ·xij · Vbi ego ſum illc et mmiſter meul

erit· egregũus pſaltes iſrael vcC··q; talis ↄtem

platunus in duis laudib cõponendis et dicen

dis e pcipuꝰ.et q; talia nõ attribuit ſibi h grẽ
dei · ſubdi · Spus dommi locut“ eſt p me et
ſermo dñi p lm guã meã :in diumis laudibuf
et doctrims · Dixit ·i. dicat regratiando. de

us ilrael id eſt angeloꝝ deũ clare videntiuzʒ

mihn locutus eſt Inã p angelos ſint cõmunit
iluſtratõnes hommũ Lfoꝛtis iſrael nã ange

l ſancti habent ab ipo virtutẽ.· domĩatoꝛ ho
mmu quos regit p angelos tanqᷓ; p medios
mter homies de · in timoꝛe dei ſcʒ iliali
qui ſp 2iũgit᷑ caritati. Siẽlux auroꝛe oeſẽte ſo

le] vba ſunt 2 tẽplatun dei bñſcia recognoſcẽ

tis · vt ſit ſenſus · ſic lux auroꝛe eſt a ſole ſic a ðo

eſt illuſtratio metis mee · abſq; nubibo ·.id eſt

abſq; falſtatis admixtione. et ſiẽ pluuijs ger
nmat herba de terra nõ virtute terre h plu
uje· ſi germmat mẽs mea in ꝓfectu bonoꝛuʒ
virtute gratie duie · Nec tata eſt domꝰmea
nd eſt· edinciũ virtutu qntũ ẽ ex me· vt pactu
eternũ miret mecũ de beatitudme ſupna 2ꝛſe
quenda·hᷣ totũ eſt ex ſua gratia · Quncta eim̃
ſalus mea ⁊ voluntas mea·ſupp· tendit ad be
atitudinẽ 2ſequendãa ĩᷓntuʒ mouet ex dei grã
Lnec eſt quicqᷓ; ex ea quod nõ germĩet· bonũ
mqntũ mouet᷑ pꝑ diumũ inſtinctcu Pꝛeuari
catoꝛes aut] Mic conſequenter tangit ſtatum
peccatoꝛum vt oppoſñta uixta ſe poſita magis
eluceſcant Dicit igit NPꝛeuaricatoꝛes autem
quaſñ ſpine euellent᷑ ſcʒ de conſoꝛtio ſanctoꝝ
que nõ tollunt᷑ manib ſcʒ hoĩm ſimpliciũ ſed
udicu locũ dei tenentium · St ſi quis tangere
eas voluerit pena debita feriendo· armabi
ferro et hgno lanceato .·.id eſt debita poteſta
te et efficaci ad hoc faciendũ igneq; comburẽ
tur ſcʒ gehene ſi in ſuis peccatis monant.
Liec nomĩa foꝛtium dauid ꝓ quos ſigniſicã
tur bonus pᷣlatus ⁊ eiꝰ coadiutoꝛes Dauid
ſedet in cathedꝛa ſapientiſſimꝰ .p qð deñgnat᷑
ꝙ bonus pᷣnceps vł pᷣlatus qui habʒ alios iudi
care debz eos in ſapientia ſupare. Ipſe eſt qua
ſi tenerrimus ligni vermiculꝰ ſicut em̃ ligni
vermiculus eſt valde mollis ⁊ tñ pfoꝛat lignũ

durum ſic bonus pᷣnceps vł p̃ᷣlatꝰ bonis ẽ ſua

uiſſimus· cõtra rebelles et malos acutꝰ.ideo
ſubdit qui octingẽtos ĩterfecit mpetu vno

nam maloꝝ multitudine non terret᷑ nec ab exe

cutõe iuſticie ppedi ¶ P? hũc eleaʒzar p iſtũ
ſigniſicat᷑ foꝛtis bellatoꝛ contra vicia vſq; ad
hoꝛam moꝛtis · ideo ſubditur · ꝛpe ſtetit ⁊ peꝛ
cuſſit philiſteos donec deficeret manus eiꝰ .

m moꝛte nanq; bellũ cõtra vicia term matur

Et poſt huc ſema ⁊c ꝓ iſtum ſigniſicat᷑ foꝛ
tis defenſoꝛ ecckie · ideo ſubdi ſtetit ille m me
dio agri ⁊ tuitꝰ eſt eũ ager iſte eſt eccleſia qᷓ
eſt ager dñi noſtri ieſu chꝛiſti in quo ſemiauit
bonu ſemẽ Nec nõ ⁊ ante deſcenderant tres

⁊c· p iſtos ſignificat᷑ bonus religioſus qui p

obyᷣuãtiam triũ votoꝝ religionis effici᷑ tripi
catus:⁊ p hoc haurit aquã ſalutaris ſapientie
de puteo ſacre ſcripture· qui dicitur altus i0.
nij ꝙ aũt boni religioſ hanc hauſerint aquam
patet ꝑ libꝛos hieroninn auguſtini ⁊ alioꝛum
doctoꝝ pluriũ qui fuerũt religioñ et hec aqua
eſt dño libãda· nam ad eius honoꝛẽ eſt ſimpli
citer oꝛdinanda Et banayas filius io ijade de
iſto dicit ꝙ ipᷣe mterfecit duos leones moab
tercium leone in diebus muis ⁊ ſignat virum
valde virtuoſum in ſeculo qui interſicit iraſcibi
lem et cõcupiſcibilem ſigmiſicatas p duos leo

nes moab qui interp̃tat᷑ ex patre · rxebellio aut

iſtarum virium cõtracta eſt ex pᷣmo parente

Bam
Anctoy
an ed
ungere
rmede
potela
ombure
vant.
ſgnici
DDaud
deſgnat
hos ud
eſtqta
om
tlgnu
e ſin
.ſdeo
uwro!
cabere
viti
vſad
tit 1pe
uoei⸗
naeur
ſaiſo
nme
ſeſa
mauit
t tres
gup
ſtript
pente
tus ſo.
Muan
wum
is
inpi
de
a
rum
nſſebi
lo
ſoae
rente

ſed homo virtuoſus tollit eam reducendo ſra⸗

ſcibilem et cupiſcibiẽ ſub rõne · p terciũ veꝛo
leonẽ ſigniſicat᷑ ↄ⁊cupiſcentia oculoꝝ quã mniſi
cit p largitatẽ erga paupes in diebus niuis · i·
tpe refrigeſcentis caritatis ip̃ᷣe quoq; inteꝛfe

elt virũ egiptiũ dignũ ſpec taculo ·.i. valde al⸗
tum p que ſigniſicat᷑ dyabolus qui dicit᷑ egipti

ug·i· tenebꝛoſus et eſt valde altꝰ pſupꝑbiã ipᷣm
aũt deijcit vtuoſus p verã huĩlitatẽ · lecitq; eu

ſibi auriculariũ a ſecreto dauid nam bonꝰ p̃ᷣ⸗
latus et pᷣnceps ſiguratus pꝑ dauid tales ſecre:
tariog et 2ſiarios cu diligentia ſibi querit ·

Tadddit furor domm iraſci

tur ꝙ apter maliciã populi pmittit

aliqn dñs bonũ pᷣncipẽ vel platum

errare. Vnde dicit greg exponens locũ iſtum·
Scðm merita ſubditoꝝ diſponunt᷑ acta regen
tium · Vnde ſepe ſfit vt ꝓ culpa gregis boni de
linquat vita paſtoꝛis · Vade et numera iſrael
et iudã p dauid qui ex elatõne p̃cepit populũ

nmumerari ſigniſcat᷑ quicũq; ſupbiens de boĩs

opibus ſuis cu tñ ſint ex bonitate dei: et talis

eſt ſmilis phariſeo dicenti luẽ ·xviij. Non ſum

ſicut ceteri hoĩm raptoꝛes adulteri miuiſti· ve⸗
lut etiã hic publicanus ieiuno bis in ſabbato:
decimas do oĩm que poſſideo· Der hoc aut ꝙ;
ꝓłs daud fuit moꝛtalitate pcuſſus. ſigniſicat᷑
ꝙ opa bona de genere talis ſupbientis moꝛtiſi
cantur ꝓ peccatu ſupuemẽtis ſupbie · h qm ali⸗
quando tals ſupbus humiliat᷑ et ↄterit᷑ ð pec
catis deo ad hoc ſigniſicandũ ſubdi· Percuſ

ſit aut coꝛ dauid eũ p ↄtritõnem:Sed q; non

ſufficit 2tritõ niſ feſſio ſequat᷑ habita opoꝛtu
nitate · iðo ſubdi St dixit ðð ad do:peccaui val
de in hoc factoet dicit᷑ in hoc facto·nã in cõ⸗
ſeſſione vera peccata ſunt pticulariter expᷣme/
da · Ct qm pꝰ ⁊feſſionẽ req̃rit ſatiſ factõ p penã
deo ſbᷣdit Triũ tibi dat᷑ optio·. Sequit᷑. Kut
ſeptem annis veniet tibi ſames ⁊c p hoc autẽ
ꝙ daiud pelegit peſtilentiã triũ dierũ pſecutõ
ni triũ meſu et fami ſeptẽ annoꝝ· ſi gniſicat᷑ ꝙ
pena ꝓ peccatis ſuſtinenda in vita pᷣſenti·mag

elſt eligenda et acceptanda q́ʒ in purgatoꝛo dq

longioꝛ eſtaut in infeꝛno·q̃ a pte poſt eſt eter
na· p hoc auũt ꝙ dauid dixit · vertat᷑ obſecro wa
tua ⁊tra me oſtendit᷑ ꝙ pncepꝑs pfectus ĩ bo
nitate patus eſt exponere ſe moꝛti pꝛo ꝓpłi ſui
ſaluatõne · exemplũ hui dedit dominꝰ? n ieſus
xp̃c di:iohx· Ego ſum paſtoꝛ bonꝰ et anima
meã pono ꝓ ouibus meis. Moc etiã fecit codꝛ
rex pſarũ qui p̃elegit occidi ꝗpter ſalutẽ popu
li ſui vt ſupꝛa eſt dictum ·

Explicit liber regum ſecundus

„

contra iſrael Ex hoc aut oſtendi

Verno ves

Incipit tercuus liber regum

Trex dauid ſenueratce
Sicut frequenter dictu elt p
dauid ſigurat᷑ dñs noſter ieſꝰ

nj. Teſus heri ⁊ hodie ipᷣe 1

Der veſtes ſignincant᷑ veteris legis obſeruan
tie cerimoniales eo ꝙ magna ps earuũ m veſti

bus 2ſiſtebat ſeʒ in veſtibo ſn gularib ſumm

ſacerdotis · et in veſtibe ſpecialib minoꝝ ſacer

dotum et leuitarũ ; et generaliter in veſtibe po

pularium qui habebãt ſimbꝛias in ſuoꝝ anguł

paluoꝝ· Dauid igit᷑ veſtibo nõ caleſiebat exſe

qꝛ cerimonialiũ obſeruatõ dño non placebat ·
Plſal.xxxix · Sacriſiciũ et oblatõem noluiſti·au
res ãt pfeciſti mibi · olocauſtũ et ꝓ peccato nõ

poſtulaſti tũc dixi ecce venio· Nam chꝛiſtus

veniens in mundũ cerimoniale cultũ coꝛpalẽ
mutauit in ſpualẽ quod ſigniſicat᷑· ioh· inj · Ve
imt hoꝛa m qua nõ in monte hoc neq; hieroſol
mis adoꝛabitis patrẽ · ſed veri adoꝛatoꝛes erut

qui adoꝛabunt patrẽ in ſpu et veritate. Et ſubdi
tur · Spus eſt deꝰ. et eos qui adoꝛat eũ in ſpu
et veritate opoꝛtet adoꝛare · J0 dicit augꝰ in
encherið · Eide ſpe et caritate col deꝰ. deo ſb
ditur ꝙ abilach virgo pulcerrima p qua hgm

ficatur eccleſa que virgo eſt ſme macula ⁊ ru
ga · calefaciebat dauid· q; ſpunalis cultus eccłie
2ſiſtens in ſide ſpe et caritate eſt deo placidus
et dilectus · Adonyas aũt ſilius a gid eleuaba
tur dicẽs ego regnabo ꝓp iſtũ ſigniſicat᷑ digni

tatis ambitõſus cu tñ ſit indignus et wo qntũ

põt pᷣtendit ſe ſufficientẽ quod notat᷑ dũ dicit᷑

Eecitq; libi currũ et equites ⁊c]tanq̃ᷓ; potẽe/

ad agenduʒz regni vel dignitatis negocia · que
rit etiã ad ↄſequendũ ꝗpoſitũ qᷓntu põt poten
tum auxilia · q; notat᷑ p hoc qð ſubdit᷑ · t ſer
mo eiꝰ cũ wab ⁊c i̊ qꝛ talis ambitõſus frequẽ
ter a ſuo ꝗpoſito defraudat᷑ ⁊ ſui complices cõ
fundunt᷑ wo ſequit᷑ · dixitq; nathan ad bethſa
bee c p pᷣces em eoꝝ deiecrus fuit adonyaſ
cum ſuis compucib ꝓ quod ſigniſicat᷑ ꝙ freq̃n
ter amabitõſi p pᷣces bonoꝛuʒ vtriuſqʒ ſexus a
ſuis conatibus repellunt᷑ Imponite ſalomo
nem ſiuũ meũ ſup mulã meã et vngat eum ſa
doch ſacerdos et nathan ꝗpheta. p ſadoch ſa
cerdotem lex ſignincat᷑ et pꝑ nathan ꝗphete · p h
ergo ꝙ vnxerunt ſalomonẽ in regem ſigniſica
tum fuit ꝙ vnctio veri ſalomonis ieſu chꝛiſti ĩ
regem regũ ſuit igurata m ſcripturalegis et
ꝓphetarum · illig pᷣcipiã vt ſit dux ſup iſrael er
uidam nam homo chꝛiſtus ſup angelos qui

P iſrael et ſuꝑ hommes qui p uidã ſigniſicant᷑

erat in gloꝛa ſublimandus

chꝛiſtus qui ſenex dicit eo ꝙ
eternus eſt in deitate · Mebꝛe ·

ſecula. (unq; opiret veſtibus nõ calefiebat

Propmquauerunt auteʒz dies
autem ante moetem ſuã ſalomoni
ſilio ſuo primo recommendauit cul
m diu inum . ſecũdo berzellay beneſicium · ter
tio ioab et ſemey ſupplicium Per hoc autem
ſig niſcatur ꝙ bonus rex vel princeps ſilios
ſuos primo et principaliter debet inducere ad

debitam dei veneratõnem ſecũdo ad bonorũ

remunerationẽ et ꝓmotõnem tercio ad malo
rum repſſionẽ et punitõnẽ Allegoꝛice vero
p hoc ꝙ dauid filio ſuo recommendauit ioab
et ſemey punitõnẽ ſigniſicatur ꝙ deus pater

omne iudiciũ dedit ſilo · vt habet io · v. Et act ·

x:dicit᷑ de chꝛiſto Fp̃ᷣe eſt qui ↄſtitutus eſt a ðo
iudex viuoꝝ et moꝛtuoꝛum. Et ingreſſus eſt
adonyas ad bethſabee matreʒ ſalomoĩs ꝛc· p
adonyam qui pᷣmo adoꝛauit rege ſalomonęe vt
habet᷑ mn fine capituli pcedentis· et hic p matri
moniũ cũ abyſag malicõſe voluit regnu obti

nere ſigniſicat᷑ ambitõſus malicõſus qᷓ qð non

põt obtinere ꝑ potentiã ſtudet ha bere p mali

ciam fraudulenta· Rbaathar qz ſacerdoti di

xit rex vade in anathot ⁊c] ꝓ abiectõem abia:
thar ð ſummo ſacerdotio ⁊ ſubſtitutõʒ ſadoch
allegoꝛice ſigniſicata fuit abiectio veteris ſaceꝛ

dotij hᷣm oꝛdinẽ leuiticu et inſtitutõeʒ pᷣm oꝛdi

nem melchiſedech qᷓ obtulit pane et vmũ geñ ·

xiiij et hac ſigurã deducit apłs heb · vij. St ſur
rexit ſemey ⁊ ſtrauit aſmũ ⁊c· p ſemey q̃ clau

ſuram intra hrłm acceptauit et poſtea exiuit·
ſigniſicat᷑ ꝓfeſſus clauſurã religionis qᷓ poſtea

egredit᷑ x temptatõnes dyaboli mundi vł car

nis· et ſẽ ſemey moꝛtẽ mmcurrit coꝛpalẽ· ſiciſte
moꝛtẽ culpe et niñ vere peĩteat moꝛtẽ gehene

Onfirmatuz eſt igitur regnuʒ

iunctionem matrimonialem ſalo
wonis cuʒ hiia regis egypti allego

rice fuit ſgmificata coniunctõ chꝛiſti cũ eccłia

de gentibo collecta nec in hoc ſacto peccauit
ſalomon/ſcut plemꝰ dixi m expõne literaliet
textus etiam oſtedit q; ſequitur. Dilexit aute

ſalomon dñm ·ꝗpter qð nõ põt dici ꝙ hic per

petĩ ſignificet᷑ chaiſti ⁊ eccleſe miteriu.DPo
ſtula qð vis vt dem tibi ⁊c p hoc ꝙ ſalomon
a dno petijt ſciam ad regendu połm pᷣm hono

rem dei et cõmunẽ vtilitatẽ et dñs ſibi dedit ·

et cũ hoc addidit diuitias et Slam q decent re

Ziam maieſtate. ſigniſicat᷑ q petentibo ula que

ſunt ad honoꝛẽ dei et bonũ cõis ppłi.nõ ſolum
petita a deo dant᷑· Sʒ etiã alia q ad decentẽ ſta⸗
tum petentium ſuffragant᷑.· Mathᷣ.vj. PDꝛimũ
querite regnũ dei 2 uiſticiã eiꝰ 2 hec omia adij
clent vobis. Si aut ambulaueris in vijs meis

dau vt moreretur c Dauid

in manu ſalomoms ⁊c ·Per cõ

⁊c] p hoc patet ꝙ dicta ꝓmiſſio et ⸗ſiłes ſune
ſub ⁊dicõne ꝙ homo debeat ĩ bono pſeuerare
Tc venerũt due mulieres meretrices ad re
Zem xc]] Xllegoꝛice p eas ſgnificant᷑ undea et
gentilitas q̃ p ydolatriã ſoꝛmcate fuerũt vt pʒ
ſacrã ſcripturã inſpicienti·et de vtraq; venerut

aliqui p ſidẽ ad chaiſtũ verũ ſalomonẽ etiã ſec

cleſa pᷣmitiua· Per puen aũt viuũ de quo due
mulieres ↄtenderũt ſigniſicat᷑ opꝰ meritoꝛiuʒ
de quo fuit ↄtentio int iudeã et gentilitate·nã
iudea dicebat ſidẽ chꝛiſti nõ ſufficere ad ſalurẽ
nec p 2ſequẽs ad opus meritoꝛmũ ſine legaliũ
obſeruatõne·ſẽ dicit᷑ actuxv· Niñ circũcidamĩ
ſm moꝛẽ moyſi nõ poteſtis ſalui fieri· Econtra
vero apłs gentium dicebat ga · v. Si circum⸗
cidamini chꝛiſtus mibil vobis ꝓderit · St ſic q̃i
bet dicebat hiliuʒ ſuũ eſſe viuũ et alteruus moꝛ
tuum · Per hoc aũt quod dicit᷑ · dunſdite infan
tem viuuũ c · ſigniſicatum fuit ꝙ iudei pmitte
rentur obſeꝛuare legalia ad tempus ſcʒ vſq; ad
publicatõem euangelij et gentilibus fuit impo
ſitum ꝙ obſerxuarent aliqua legalia ad tempuſ
ſcʒ ꝙ abſtinerent ab immolato ſimulacroꝝ ſan
guine et ſuffocato· et hoc ꝗpter quietum et pa
cincũ 2uictũ cũ iudðis.q̃ abhoꝛrebat vtẽtes tri
bo dẽis · ſẽ pleniꝰ expoſui exponẽdo lrᷣal i .h qꝛ
circũciſio ⁊ alia legalia poſt publicatõnẽ euãge
lij ceſſauerũt tanquã moꝛtifera puer viuꝰ datꝰ
fuit vm ſcilicet ecckie ð gẽtibo collecte nam ad
ſalutẽ ſufficit ides chꝛiſti ꝑ dilectõnẽ operans
ſine legaluim obſeruatõne Moꝛaliter autẽ p
iudicium ſalomoĩs ven ex diſquiſtõne affectꝰ
materni ꝓlatu docent᷑ udices veritate inquire
re p circuſtantias vbi deſcit humana probatio
p teſtes et aiquando veritas eſt inquirẽda p
