nam conſolatõnem dicens vie domine affli
ctõnem meã quonia erectus eſt inimicus 1d

eſt· dyabolus · Manũ ſuaʒ miſit hoſtis ad oĩa

deſiderabilia eius · id elt. ad auſerendu bona
gratie ⁊ vrtutis · ſcut dicit greg omeb · xxix.
nõ curat antiquus hoſtis vt terꝛena tollat ſed
vt caritatem in nobis feriat · q; vidit gentes
ingreſſas ſanctuariũ ſuu facientes ibitempo
re ſaladini ſtabulũ equoꝛu · QOmnis populus
eius gemens ex tali contẽptu ſancti loci et
querens pane ad famis temperatõnem · et q
niam hoc fuit valde doloꝛoſuʒ ſu bdit᷑ · vne do
mme /oculo tue clemetie· ꝓuocant᷑ etiã alij ad
compatiendu cum dicit᷑ o vos omnes qui tn
ſitis p viam c. qi vmdemiaiut me vt locutꝰ
eſt dommus tradens me infidelib ad meum
ſanguinẽ effundedũ · De excelſo mit igne .
ſcʒ vmdicte ſue · oſſib meis ld eſt ĩ vnis foꝛ

tibus qᷓ nõ potuerũt ſe defendere ab mſidelibo

et erudiuit me quoniã inflicta vexatio dat

intellectum deo ſubdit / expandit rete ſcʒ pe
nitentie vt vltra nõ ꝓcedam ad malum ſed re

uertar ad bonũ · poſuit me deſolataʒ p pecca
toꝛũ meoꝝ iuge recoꝛdationeʒ· Vigilauit
iugũ mmiquitatum meaꝝ ]Moc põt exponi de
moꝛtuis in peccato moꝛtali quoꝝ pena Zuis
eſt ⁊ 2tinuaideo uigũ vigilans nommat᷑.m
manu euis ·ſ. iuſticie Zuolute ſunt et impoſñ
te collo meo .ſicut fardellus latromi dep̃henſo
Linſirmata eſt virtus mea ·q; talis eſt ext᷑ me
rendi ſtatũ · dedit me in manu de qua nõ po
teꝛo ſurgeꝛenã ĩ infeꝛno nulla eſt redemptõ
Abſtulit omnes magniſicos meos · elt · ſ
deles deuotos quoꝝ pᷣces nõ valent damnatiſ
ꝗpter quod ablati dicunt᷑ ab eis· vocauit adũᷣ
ſum me tps ·in quo male opatus ſum cũ tam
mihi datu fuiſſet ad bene opandũ·. vt ꝛterat
electos meos id e·ſpã les ſocios vt ſocij ſint

in pena ſicut ĩ culpa. toꝛcular calcauit dommꝰ

⁊c id e locũ pfecte dep̃ſſionis ſicut ſanctis p

parauit locuʒ exaltatõnis· Idcirco ego deplo

rans c·nã ibi eſt fletꝰ ſtridoꝛ dentiũ mathᷣ
viij · q; longe factus eſt a me ↄſolatoꝛ cõuer
tẽs ammã meãſ.ad bonũ. nam penitetia fru
ctuoſa nõ habet ibi locũ: ſacti ſunt ſilij mei p

diti ·i mntatoꝛes mei· qm inualuit mimc? ſ.

in flictu moꝛtis · Expadit ſpon C ·. Moc
exponi põt de amiſſione regni hieroſolmnta
ni · in ſyon nanq; fuit foꝛtaliciũ hieruſalẽ qᷓ me
tropolis eſt in regno indee pter quod p ſyõ
põt intelligi terꝛa ſancta cuiꝰ habitatoꝛes chꝛi
ſtiani frequenter petiuerũt auxilium ab alijs
chꝛiſtianis·ido dicit᷑ · Sxpandit ſyon manꝰ ſu
as /petens auxiliu· ⁊ nõ eſt qui ↄſolet᷑ eam .·
quia ñ fuit eis exhibitũ ꝗpt quod ab inimicis
arcũuſtantibus ſecutu eſt terꝛe totius exciduz ·

ido ſubdit mandauit dommus m circuitu eis
c id ẽ mandare pmiſt p ſoldanuʒ· facta eſt

hieruſalẽ quaſi polluta meſtruis inter eos . qꝛ
calcatur p ſaꝛacenos· Quia tam̃ hoc ex diuma
iũuſticia pmittit᷑ ex peccatis ꝓꝑłi chꝛiſniani ſub
ditur. Tuſtus eſt dominꝰ q; os eius ad rracun
diam ꝓuocaui et qm ſubtractũ videt᷑ ab illa
terꝛa diumũ ſubſidiu ⁊ huanũ exclamat d. au
dite obſecro vmueꝛſñ populi ⁊ videte doloꝛeʒ
meu . ſubdit cauſa cu dicit. vgines mee ꝛc
in captõne em hieruſalẽ ⁊ achon contigeꝛũt il
la mala. Vocaui amicos meos id ẽ alios chꝛi
ſtianos· ⁊ mpᷣi deceperunt me·nã ex auxilij ꝓ
miſſione ſaraceni Suius egeꝛunt eꝛga me· ſa
cerdotes mei τ id e. li qui fuerunt obſeſſ.
Et qm hoc ẽ materia doloꝛis exclamat d. Vr
de domine qm̃ tribuloꝛ 2c] 1 ſubdit᷑ cauſa cuʒ
dicit · Zturbatus eſt venter meus renter ec
cleſie ſunt pᷣlati ⁊ alij dnutes in eccia dei · quia
ſicut venter recipit cibu ꝓ ſe ⁊ ꝓ aljs mobꝛis
nã inde mittit᷑ ad mebꝛa ceteꝛa nutrimentu ſic
ipis data ſunt bona tpalia ꝓ ſe ⁊ pauperib ꝗᷣ
ſunt eccleſie mẽbꝛa ſed ille venter ↄturbat elt

Perz
larnte
omde
R
m
inpef
Pherc⸗

eare

ind
Mnp
deſ
Annnef
itedi
ltin
Dera
cijſine
omm⸗
ctsy
depo

math

cler
kaft
lmoy
in
i
lumitn
me
phõ
che
alis
nu
eam
mis
edu
tua⸗
e
g
ilina
iſub
cun
la
oeg
en
tl
,
c
ree
i
90

ſe
4
ſt

dmſerunt · Precit de celo in terra. d eſt · ð cõ
templatõne celeſtiũ ad occupatõem terreſtriin

toꝛſionibus:nam illa bona retoꝛquent ad ſum
ptus pompaticos ſaciendũ: vel ad amicos ſuoſ
carnales indebite ꝓmouendu · ſubuerſum elt
coꝛ meũ ⁊ccoꝛ illud poſſunt dici relgioſ· q̃a
ſiẽ coꝛ eſt latu ſupius et ſtrictũ inferius ſic re
ligioñ debent p amoꝛẽ celeſtiũ ſupius dilatari

et inſerius circa terrenoꝝ appetitu q̃ntũ bono

modo ſiri põt reſtringi· dicentes cũ paulo in
epła·jthi:vj.habentes alimenta et quib tega⸗
mur his ↄtenti ſimꝰ.ſ̊ coꝛ illud eſt ſubuerſum.
q; multi ſunt circa duima młtũu reltricti et cir⸗
ca curã tpaliũ dilatati· Berñſup miſſus eſt.Vi
deas pleroſq; poſt aggreſſam chꝛiſti miitiam

rurſus ſecularibus implicari negocijs · rurſus

cupiditatibo terremis imergi:cum magna cura
erigere muros· et negligere moꝛes ſub p̃textu

quoq; cõmunis vtilitatis verba vendere dun

tibus et matronis ſalutatõnes:ex quibo ſequi
tur bene 2nderantibo amaritudinis plenitudo
Apter quod ſubdit᷑· ſoꝛis interficit gladius .
ſcʒ inſdehũ ab extra chꝛiſtianos pſequentium.
Let domi moꝛs ſimiis eſt.id eſt. intra eccleſi

am p guerras chaiſtianoꝝ· Rudierũut q inge

miſco ego c· ſequit᷑ et letati ſunt nã ſdelium
adinuice ↄturbatio eſt inſideliũ exultatio ad⸗

duxiſti viã 2ſolatõis .ſ.ſdelibo in tua pᷣſentia-
q dici᷑ a doctoꝛiba ꝙ ſecta machometi ſicut a

gladio mcepit ſic eſt pꝑ gladiũ terminanda. iõ
ſubdi · ⁊ het ſinules mei ⁊c·.q̃ patet ex dictis
Vomodo obtexit cangme in
furore ſuo dommus fmnaʒz ſion
id eſt · ecckiã· in eccleſa nanq; cecidit
caligo magna pene et ignoꝛãtie · qꝛ
es theologi ꝓ vanis et curions ſalutaria

qui ſunt pars inclita ꝓłi chꝛiſtiani ideo ſubd
tur · et nõ eſt recoꝛdatus ſcabelli pedũ ſuoꝛũ·
id eſt · ecceſe militantis que dicit᷑ ſca bellũ dũi.

hccut eccłia trumphans ſedes eius· SRſaie lxvj.

QCelũ mihi ſedes eſt et terra ſcabellũ pedũ me
oꝛum · pcipitauit dominus.pmiſſiue omnia
ſpecioſa acob .id eẽ. ſcientias et vixtutes q̃ con
tra demonu exercitũ ſunt mumtõnes· polluie
regnu ſeccłie pmiſſiue tñ· et pᷣncipes eius j·
qui ſunt pᷣlati· confregit m ira furoꝛis ſui om
ne coꝛnu iſrael·i dignitatẽ eccleſiaſtica ſecu
larem · que deo pmittente cupiditatis pondere
a tectitudine iuſticie ſunt 2fracte · auertit re
troꝛſum dexterã ſuã a facie inimici nõ repᷣmẽ
do ip̃m ab muaſione populi chꝛiſtiani· et ſuc/
cendit in iacob pmiſſuie · ignẽcarnalitatis

et aua ricie.· tetendit arcuũ ſuu . qui ferit alõge ·

ideo ſignat aſpectũ impudicũ · firmauit dexte
tam ſua · que ferit de ape · ideo ſignat illicitum
tactu · et occidit omne qð pulcru erat viſu i.

omne honeſtum . eſt tam̃ hic ypbole quia non

omnia honeſta eccleſe ſunt deſtructa p̃api

tauit iſrael de conuerſatõe celeſti ad terrenã·
Lpꝛecipitauit menia eius ſcʒ virtutum et re
pleuit in hia iida.id eſt eccleſa: hunnliatu

bumhatam id eſt. de ſtatu gratie deiectuz 2

deiec tam · ſicut dictum fuit a pncipio illa que
impoꝛtant culpam non eſt intelugendũ ꝙ de⸗
ea fecerit mnii pmiſue et ſic eſt intellgendum
de dictis ⁊ dicendis poſteriꝰ.ne opoꝛteat apli
us replicare Dilſpauit quaſi oꝛtum tentoꝛin

ſuum ·id eſt eccleſßam nulitantem· ſicut oꝛti ſte

rilis clauſura diſſpat᷑ obliuiom tradidit dũs
in ſion ſeſtiuitatem ⁊c ad officiandũ em̃ eccle
ſiam pauci veniunt ⁊ tarde· i̊ ad recipiendum
ibi pecuniam multi veniut 1 ſeſtine · Repulit
dominus altare ſuum ·. ꝗpter ma liciaʒ ſacerdo
tum·. maledixit ſanctiſicatõni ſue apter miqui

tatem benedicentuum hoc em non eſt mteln ge

dum in ilus quoꝛũ effectus non dependet ex
bonitate ſacerdotum. tradidit in manꝰ inim

ci muros turrium eius id eſt· pꝛelatos ⁊ reli

gio ſos qui debent eſſe turꝛes ad defenſonem
populi chꝛiſtiani vocẽ dederũt in domo dei
mercatoꝛes ⁊ homines garruli ⁊ mali· Qogi⸗
tauit dommus diſſipare murũ hiue ſion ꝛc id
elt auferꝛe pꝛeſdium angeloꝛuʒ ꝗpter maliciaʒ
clericoꝝ· luxitq; antemurale /id e religieſ ⁊
murus piter diſſpatus eſt .i eſt. pꝛelati qui
ſunt m altioꝛi ſtatu q̃; religioñ Dekhxe ſunt in
terra poꝛte eius id eſt· ſacerdotes curati ba:
ptiſmũ admimiſtrantes qui eſt ianua ſacramen
toꝛuʒ · dehxi ſunt in amoꝛe terrenoꝝ· vectes
eius id eſt archidiacomi qui per viſtatõnem
debitã tenere debent ſacerdotes curatos hone
ſtate clauſos reges euis ⁊ pꝛincipes eius q
di omnes dehxi ſunt in amoꝛe terꝛenoꝝ non
eſt lexſcʒ diuma in oꝛe doctoꝝ ſed magis in
utilia ⁊ curioſa: et aphete pid eſt pꝛedicatoꝛes
Lnon muenerunt viſonem a dommo -q; ma
gis curant dicere placentia q́ʒ ſalutaria · ſede
runt in terꝛa conticuerũt ſenes ]ſcʒ etate moꝛi
bus ⁊ ſcientia tanq́ʒ abiecti: ⁊ pueri etate moꝛi
bus ⁊ ſcientia ꝓmouent᷑ in eccleſa ⁊ ſic habent
autoꝛitatem loquendi abiecerunt in terra ca⸗
pita ſua virgines hieruſalem per quas ſignã
tur boni contemplatiui qui virgines dicuntur
Apter mintegritatem ſidei· per virgines vero in
da ſignant᷑ boni actiui qui dolẽt de mals que

fumt in eccia deideo ſubdit · Deſecerunt pꝛe
lacrimis ⁊c]ſequit᷑· cum deſiceret puulus ⁊ la

ctens in plateis opidi.id eſt eccie ꝗpter dele
ctum nutrimenti ſacre doctrine · Matribus
ſuis dixerunt id eſt paſtoꝛibo qui debent ſub
ditos ſpualiter nutrire· vbi eſt triticum de
bite eruditõnis ⁊ vmum debite coꝛrectõnis ·
Lcum deñicerent q̃n vulnerati ſagitta dyaboli

cum exalarent animas in ſinu matrũ lid eſt
paſtoꝝ aꝗpter pietatis defectum · ¶ Qui com
pabo te ⁊c Mic ponit᷑ lamentatio caſus eccłie
quantu ad eius grauitatem cum dicit᷑ · Qui cõ
pabo te c·q/d.non muenit᷑ ſimiis in grauita
te · quia quanto ſtatus eſt altioꝛ tanto caſus eſt
grauioꝛ· ideo ſubdiẽ · quis medebit tui · qñ
di · ſolus deus hoc poteſt· ⁊ ſubdit᷑ vna cauſa di
cti caſus cum ðꝛ · Pꝛophete tui viderunt tibi
falſa et ſtulta ⁊ c· ITſti ſunt adulatoꝛes peſſimi
qui aſſerunt exceſſum in familijs equitaturis
pompis ⁊ expenſis ⁊ amccis carnalib vltra g:
dum ⁊ meritum ſuuz ꝓmouendis · decere ſtatu
pꝛelatoꝝ ⁊ hoc cedere ad eccleſe reuerentiam
et honoꝛem · ſed hoc dictũ eſt valde diſſonum
a dictis et geſtis ſanctoꝝ pꝛecedentiu qui de
bonis eccleße magnas elemoſinas pauperibe
erogabant ⁊ ipᷣi quantũ poterant bono modo
ſtricte viuebant · ideo ſubdit de talbo adulato
rib· nec aperiebant miquitatem tuam q; ma
gis occultabant ⁊ palliabant ꝛdeo ſubdit᷑ · vi⸗
dert tibi aſſumptõnes falſas ·m exceſſib pᷣdi
ctis· et eiectõnes a ſtatu virtutis: ⁊ timedu
ne ſequat᷑ deiectio aſtatu poteſtatis ⁊ digni⸗
tatis ſcut iam contigit in terra ſancta ⁊ arme
nia que ſubiecte ſunt ſaracenisideo ſubditur ·
LPlauſerunt ſup te ⁊c·ſiʒ inſdeles de ſideliuʒ
ſubiectõne · Sed quomã hoc factum eſt ꝗpter
pcc̃a noſtra· deo ſequit᷑· Eecit dommus que
cogitauit cτω vt dedecus culpe non remanerz
ſine decoꝛe uiſticie · Qlamauit coꝛ eoꝛũ ⁊æc
Hic ponit᷑ depꝛecatio bonoꝝ qui ſunt de eccia
numero et merito ꝓ dicti caſus releuatõne cũ
dicit᷑ · Qlamauit coꝛ eoꝝ ad dommũ⁊ nõ os
tin et maxime ꝙ; non apparet modo humano
remedium de gpinquo. et ſubdit ad idem ppri
ſidelis exhoꝛtatio cum dicit᷑ · deduc quaſ toꝛrẽ
tem lacrimas ad dei mſericoꝛdiã ꝓuocandaʒ
et patet ſententia vſq; ibi: leua ad eum manuſ
euasin oꝛõne deuota: ꝓ animab paruuloꝝ
tuoꝝ qui defecerunt fame ꝛc ſcilʒ ſpuali .quia
non reſiciunt᷑ doctrina ⁊ exemplari vita ſupe⸗
rioꝛũ:iðo ſubdit᷑ in capite ommũ compitoꝝn
id eſt eccleſan que dicunt᷑ compita eo ꝙ ibi cõ
ueniunt ſideles ad audiendum diuina doctoẽſ
aut et pꝛelati capita ſunt huuſmodi compito
tum·⁊ ꝓ tali miſeria exclamat eccia · Ergo ne
comedent mulieres fructũ ſuũ quod fit moꝛa
liter quando ſupioꝛes malis exemplis coꝛrũu⸗
punt populu ſibi ſubiectum· ꝓpter quod ſequi
tur· ſi occidit᷑ m ſanctuario dommi ſacerdos ⁊
pꝛopheta et accipit᷑ hic ſi ꝓ qꝛ nã in ſanctua
rio ſacerdos occidit᷑ quando ab eo indigne ſa
cramentum eukariſtie celebꝛat᷑.a ſimiliter pꝛo
pheta quando pꝛedicatoꝛ ꝓ queſtu duitu pal
liat mala Tacuerũt in terꝛa foꝛis puer a ſenex
vc·nam cõmuniter oes iſti ſunt in cupiditate

terreſtriũ denxi ideo ſubdit · cecideruͦt in gla⸗
dio .. dyaboli: interfeciſti eos ⁊c ꝓpmiſſiue·
Co vir videns paupertatem
meam ⁊c ·. Moc dici põt in pona
chꝛiſti vel eius vicarij boni caſum
NJNeccie lamentantis. Ego vir vwdẽs
pauptatem meãꝗpter ſpoliatõem ſubditoꝝ
meoꝝn qntum ad bona gratuita et vulneratio
nem qᷓntu ad natalia · ĩ virga ĩdignatõis eiꝰ .
id eſt · demonib qui duuine iuſticie ſunt execu
toꝛes in penis mfernalibusiõ ſubdi· Me mi
nauit et adduxit ĩ tenebras culpe et gehene ·
m me vertit c · videt em̃ milero ꝙ non
abeat ſociũ in pene malo· Vetuſtã fecit pellẽ
et carnẽ meã c ꝓ pellem ĩtelligit᷑ cõuerſatio
exterioꝛ·per carnem et oſſa diſpoſitio mentis
interioꝛ· Ediſicauit in giro meo·temptationũ
laqueos vndiq; tendendo qui mentis amaritu

dinem ingerunt et laboꝛis:deo ſubdi· et cr

cumdedit me felle et laboꝛe et ſic me colloca⸗
uit in tenebꝛis miſerie · QOircumediſicauit adůᷣ
ſum mem ↄſuetudine peccatoꝝ inducedo qᷓ
laqueus eſt impediens egreſſum a peccato·
fiẽ filũ quo tenet᷑ auicula pꝑ pedem ligata impe
dit eam ne ſimpliciter auolet · deo ſequit᷑. ag
grauauit compedẽ meũ p habitũ vicioſuʒ ex
⁊ↄſuetudine acquiſtũ. Sed et cũ camauero·
p inſtictũ ſynderiſis remurmurantis peccato
excluſit oꝛatõem meã leius impediẽs effectũ
p peccati recidiuũ · Concluſit vias meas · ꝓce
dendi m bonuũ· lapidibus quadꝛis id e· pecca
tis qᷓ quattuoꝛ habent angulosſ· dei offenſam
obligatõem ad penãgratuitoꝝ ſpoliatõnem ·
et nataliũ vulneratõem. vrſus inſidians c].
hoc dicit᷑ q fallacia dyaboli nõ põt vno nomi
ne explicari· Senntas meas ſubuertit bonũ
ponitũ ſubuertendo. Zfregit me in peccatũ
pᷣcipitando ad quod ſequit᷑ deſolatio · Teten
dit arcũ ſuũ nouas temptatõ nes preparãdo
et poſuit me quaſi ſignũ ad ſagittã naʒ eius
exereitiu eſt me pcutere ꝑ culpa iterata · Nh
ſit m renibus meis hinas pharatre ſue· d eſt.
temptatõnes luxurie qᷓ̃ in renibus viget· Ea
ctus ſum in deriſum ⁊c]· nam peccatu luxurie
maioꝛis eſt infame:· Repleuit me amaritudi
bus culpe et infamie · mebꝛiauit me abſin⸗
thio ex inflictõne pene cũ dicit · CQonfregit
ad numen dentes meos lad eſt meditatõnes
bonas q̃b maſticat᷑ et ĩcoꝛpat᷑ cibus vᷣbi dunini

qquui dentes frangunt᷑ qñ meditatõnes male in

grediunt᷑ deo ſubdit · cibauit me cinere idẽ
vili meditatõne · et repulſa eſt anima mea a
meditatõne bonoꝝ· et diri perijt finis meꝰ·

q; pᷣdicta inducunt aliqñ ĩ deſperatõem ··Re

coꝛdare . Mic eccleſia cognoſces ſuã miſeriam

ſe auertit ad imploꝛandãa dei miſericoꝛdiaʒ di ·

— ,.— — — —. „ —. 2—

— —

ſan
nen⸗
voni
vol
lati
ten

N.

Recoꝛdare pauptatis ex gratuitoꝝ ſpoliati

one · et tranſgreſſomis mee· ex naturalium
vulneratõne · abſinthij et felus · ex penarum
multiplici perpeſſione et dixit de ſeip̃a · Me⸗:
moꝛia memo: ero p̃dictoꝝ fr equeti medita
tione: et tabeſcet m me amma mea· p̃ ofuſio
ne · nõ tñ deſperabo de dei mileratione · iõ ſub⸗
ditur · hec recolens ꝛc] ꝗpter quod recogno⸗

ſcit dei miſericoꝛdiã d· miſericoꝛdia dommi

ſupple aparet ĩ hoc. q; nõ ſumꝰ ↄſumpti. licʒ
meruiſſemus. noui diluculoid eſt a noui te
ſtameti pᷣncipio qð dicit᷑ dies ·ro·xiij. Nox pᷣceſ
ſit dies aũt agpinquauit · q; magna eſt ſides
tua ·id eſtſidelitas in ſuppoꝛtatõne peccatoꝛũ
et remuneratõne bonoꝛuʒ wdeo ſubdit᷑ Pars
mea dixit domm? anima mea ⁊c. Bonũ eſt p̃/
ſtolari cũ ſilentioid eſt· patienter et qꝛ hoc ac

quiritur p bonũ exercitiũ deo ſequit. Bonũ
eſt viro cũ poꝛtauerit iugũ ⁊c· St qim homo
ſexenatus ꝑ virtutẽ patientie diſpoſtꝰ eſt ad

Ztemplatõnem celeſtis gloꝛieſequit᷑ ſedebit
ſolitarius et tacebit q leuauit ſe ſup ſe . t qe
qᷓnto quis in deũ eleuat᷑ tanto veriis humilia
tur cogi tans ſuã fragilitatẽ iuxta diumã maie

RM ſtatem · ideo ſubdit. Honet ĩ puluere os ſuũ 1
et q; ad verã humilitatẽ ſequit᷑ patientia· ſubdi

tur · Dabit pcutienti ſe maxillaʒ ⁊c]. et ſubdit

caulſa. q; nõ repellet in ſempiternu domm? j.

ſcʒ humiliter patientes. Quia ſi abiecit hum
les in ↄ ſpectu hommu: miſerebit᷑ ⁊c· ſuſcipi
ens eos honoꝛiſice in cõſoꝛtio angelozum.
Quis eſt ille ⁊ c· Hic remouet᷑ erroꝛ eoꝝ qui
dixerunt diuinã ꝓuidentiã ſe nõ extendere ad
bec inferioꝛa ·et ſic dicebant quod ſequit· Ex
oꝛe altiſſimi nõ egredient᷑ nec bona nec mala
quod ſalſum eſtnã ex eiis ꝓuidentia et oꝛdi

natione ꝓcedunt ommia bona et etiã mala pe
ne.et ſic dicit amos.iij· Non eſt malũ in cinita

te qð nõ fecerit dñs:ideo ↄtra pᷣdictos ſubdi
eur . quid murmurauit homo ⁊c detrahens
ꝓuidentie diume . na et phᷣs·j· de anima habet
ꝓ incõuenienti ꝙ de? aliquid ignoꝛet qð nos
ſciamus:ideo ſequi Scrutemur vias noſtras
C ·.qdſi bene ↄſideremus ſacta noſtra mue
nmiemus ꝙ mala pene infhcta ſunt nobis a ðᷣo
et iuſte et q; vexatio dat intellectũ ſubdi· 1
teuertamur ad dñm ꝛc· Nos mique egimus
Ztra te dñne · idcirco inexoꝛabius es . nõ ſim.
pliciter h ad tempꝰquouſq; appareat iuſticie de
cus: oppoſuiſti nube .ſ.peccatoꝝ noſtroꝛum
caligme. qne tranſeat oꝛatio .ſ.noſtra ad habe
dum effeetu donec ſat iuſticie tue cõplemen⸗:

tum · ideo ſubdit · Eradicatõnem 1 indignatio

nem id eſt· me eradicataʒ et tua miſericoꝛdia
indignã oſtendiſti et ſequit᷑ poſt· Donec re
ſpiceret ⁊c · ndonec tu dne velles exaudire .
Oculus meus /hoc expomi põt de mſolentia

dericoꝛum vt dicat ecdleſa · Oculus meus de
pꝛedatus eſt animã meam in cunctis ſiliab vr
bis mee oculus eccleſie debet eſſe clerus . q̃ tñ

depꝛedat᷑ caſtitatem mulien quaſñ vbicuq; eſt
habitatio clericoꝛũ et quia inde ſurgit inſamia

clerici ſubdit · Aperuerunt ſup me os ſuu c
nam inde mfamat᷑ eccleſa iðo ſubdi foꝛmido

et laqueus facta eſt nobis ·ſcʒ habitatõ mulie

rum cum clericis· vaſtatio ⁊ contricioſ· oĩs
boni · Diuiſiones aquaruʒ deduxerunt oculi

mei · hoc dicit᷑ in perſona cuiuſ libet ſidelis de
diffamatõne eccleſe dolentis. Venatõne cepe

runt me ſ.ſpus maligni· ⁊ ðꝛ hoc m perſona
eccleſie pꝛo adhuc viuentib peccatoꝛibo· pꝛo
defunctis quod ſequit᷑ La pſa eſt in lacum vi
ta mea c nundauerũt aque ſ.peccatoꝛum
tribulatõnũ·quia tñ non aufert᷑ totaliter ſpes

miſericoꝛdie ſubdit᷑: muocaui nomen tuũ do⸗

mine de lacu nouiſſimo p hoc nõ eſt mtelligẽ
dum ꝙ oꝛet eccleha ꝓ damnatis i ꝓ exiſtenti
bus in purgatoꝛio quod eſt quedã infermi poꝛ
tio · Vocem meam audiſti . ꝗ deus ſemp eſt
paratus audire vocem humiliter depꝛecantis
licet non ſemp exaudiat in effectu ſtatim ſ̊ tẽ
poꝛe competenti ·ideo ſubdit᷑· Tudicaſti domi
ne cam anime mee me liberando competenti
tempoꝛe · Vide domme miquitatem illoꝝ id
eſt · demonũ et obſtinatoꝝ hoĩm m peccato · q̃
ſunt membꝛa eoꝝ de quib ſubditur · Kudili
oppꝛobꝛium eon nam minſideles quañ cõtinue
blalphemãt chꝛiſtu · Seſſionem eoꝝ ⁊ reſurre
ctõnem vide ꝛ⁊c· q d · ſedendo ⁊ ſtando deriſo
rie loquut᷑ de me . reddes eis vicez id e. penã

debitam · dabis eiſ ſcutum coꝛdis laboꝛẽ tuuũ

id eſt dimittes eos in obduratõne ad moleſta
dum te in membꝛs tuis: plequeris eos m fu
roꝛeſinalis iudicij. conteres eos ſub celis ſid

elt inferno qui eſt m mundi ꝓfundo.

CX. . IIII.
Vomodo obſcuratum eſt auruʒ
2c ·] per auru quod eſt inter metal
la pꝛecioſuis caritas ſigniſicat᷑ que
tanta fuit in eccleſia pᷣmitiua ꝙ mul

eitudnis credentum erat coꝛ vnuũ 1 aſa vna·
ł ntuũ ſit immutata· p guerras moꝛtales ĩter

chꝛiſtianoꝝ pꝛincipes demonſtrat᷑ immutatꝰ

eſt coloꝛ optimus id eſt exterioꝛis cõuerſatõ

nis in qua relucebat maturitas ⁊ honeſtas· hH
nunc fere in oĩ ſtatu apparet diſſolutio et iho⸗
neſtas diſperſi ſunt lapides ſanctuarij in capi
te oĩm platean qꝛ religioſñ qui in clauſtro de

bent eẽ clauſiexpoſiti ſunt tumultib ſeculariũ
negocioꝝ· de quibe adhuc ſubdit · filij ſion ichi⸗

ti 1 am ti auro pᷣmo .id eſtſanctiſſime Zuer
ſatõmis. quomõ reputati ſunt in vaſa teſtea·
id eſt· deputati ad opera vilia ⁊ q p hoc impe
diti ſunt a bona nutritõne ſpirituali nouicioꝝ

ſequit· ſed H lamie nudauerunt mãmaʒ c · m
ter em alias beſtias lamne ſunt minus bemuo⸗
le fetibo fuis ⁊ tñ nutriunt eos:multi vero reli
gioſi ſunt ſoliciti de receptione nouicioꝝ ⁊ po
ſtea non curant de bona nutritõne eoꝛu · et ſic
ſunt ſimiles illis de quib ðꝛ mat · xxiij · Ve vo⸗
bis ſcribe et phariſei ꝓypocrite qui circuitis ma
re ⁊ aridã vt faciatis vnum ꝓſeltum cum fa
Ctus fuerit · facitis eu filum gehenne · ideo ſeqt ·
Hlia popłi mei crudelis quaſ ſtrucioque po
nit oua ⁊ abſcõdit ſub ſabulo nec fouet ea · Ad
beſit ln gua lactentis ⁊c id eſt nouicij ex defe
ctu boni nutrimenti · ⁊ q non ſolum nouicij
malis exempls talum peunt etiam aliquan
do uenes ꝓſeſſi qui pᷣus fuerant bene nutri
ti · ſequit᷑· Qui veſcebant᷑ voluptuoſe ⁊c ·ſeqꝗᷓt᷑
Lamplexati ſunt ſtercoꝛaid e alioꝝ mala exe
pla: t maioꝛ eſt miquitas ⁊c inquantũ dire
ctuis opponit᷑ caritati · candidioꝛes naʒzarei
euis niue ·ſcʒ fuerũt per caſtitateʒ· nitidiores
lacte p honeſtatem· rubicũdioꝛes eboꝛe anti
quo·.per caritatem· ſaphiro pulcrioꝛes per
contemplatõnem· eo ꝙ ſaphirus eſt celeſtis co
loꝛis Denigrata eſt τ] ſ. modo p infannam
Let non ſunt cogniti in plateis nam effigies

patrũ deleta eſt in eis Xdheſit cutis oſſib eo

rum talis aũt adheſio ſit per ſubtractionẽ car
nis que eſt in medio · ꝗpter quodſignat obdu
ratõnez mentis p hoc ꝙ deſicit teneritudo pie
tatis:· avuit ⁊ facta eſt quaſ lignũp deuotio

nis defectum Melius fuit occiſs gladio ⁊c
id eſt minus male occiſi vero gladio dicunt

peccato moꝛtali ſtante tñ ſide mſoꝛnmi demõis
gladio feriunt᷑· moꝛtui vero fame qui ꝗpter ð
fectum ſpũalis nutrimenti in ſide picutantur·
LManus mulieꝝ miſericoꝛdiũ coxerunt ſilios
ſuos ⁊c eccleſie paſtoꝛes debent eſſe matres
pie hilios eccleſe verbo ⁊ exemplo in ſide⁊ mo
ribus: ⁊ etiam tempoꝛali ſubſidio quantum ad
paupes nutrientes ſed aliqui p contrarium co
quunt eos anxietatis igne rapieẽtes eoꝝ bona
et inde vuentes nims laute · Compleuit
dommus·. Moc referri poteſt ad perſecutõne
antichꝛiſti que poſterioꝛ erit· ⁊ de ea diciꝭ Cõ
pleuit dommus ſuroꝛe ſuũ erit em illa Suioꝛ
ceteris ꝗpter quod furoꝛ nommat᷑· ⁊ deuoꝛa
bit fundamenta eius nam plurinn de ilus qui
ſuſtentare debent ecdeſiam cadent p inconſtã:
tiam quod videt᷑ imcredibie multis ideo [ bdi
tur · Non crediderunt ⁊c et ſubdi / ꝙ ingre
deretur hoſtis ⁊ mimicusid eſt· antichꝛiſtus
Lper poꝛtas hieruſalem ·id eſt eccleſie militan
tis: vel ad literam ciuitatis hieruſalem nam ibi
ſedebit in templo dei tanqʒ ſit deus vt dicit · ij.
theß· ij. Nꝛopter peccata ꝗphetaꝝ eius ⁊c ſid
eſt apter peccata pꝛedicantum ⁊ alnoꝝ eccłie
miniſtroꝝ ſalutem ani marũ non querentium

ſed queſtů · qui effuderunt in medio eius ſan
Sguinem iuſtoꝝ ipᷣos mals exemplis ſpualit

occidendo · õ ſubdit᷑· Errauerunt ceci id eſt

ſimplices chꝛiſtiani ex ignoꝛantia legis. cũq;
nõ poſſent mtraꝛe id ẽ imgꝛedi in viam ſalutiſ
p ſeipos· tenuerut lacinias ſuas. querentes a

pᷣdictis lacerdotibo ꝗphetis dirigi.hẽ cecꝰcoꝛ

poꝛaliter tenet lacimã ductoꝛis ſui· Sed quoni
am mteꝛ ignoꝛantes ſunt multi paupes a qbuſ
nõ ſperat᷑ tpale lucꝝ:iðo nõ habent a dictis ſa
ceꝛdotibus ⁊ ꝗphetis cõſinũ h̊ magis repulſio

nem ⁊ vituperiũ · iðo ſubdit᷑ · Recedite polluti

clamauerũt eis ⁊c vt ſint veꝛba repellentum
dictos paupes· eo ꝙ nõ ſpeꝛãt inde tpale lucꝝ
Ded qm̃ inde aliqui diuites ſcandaliʒant᷑deo
ſe lalſe excuſando dicuũt quod ſequit᷑ nõ addet
Vltꝛa vt ha bitet in eis ſ·deus dicũt em ꝙ non
repellũt eos ꝗapteꝛ pauptatẽ ·ſ̊ ꝗꝓpt obſtinatio
nem eoꝝn m malo · iðo ſubdit · lcies domm di
uiſit eosp repꝛobatõem·⁊ ſic amitteremꝰ no
ſtrum laboꝛẽ· Eacies ſacerdotum nõ erubue
runt ·deuote paupibo oſulentiim imo fatu
os reputant eos eo ꝙ laboꝛant circa tales pſo
nas a quibo nõ hñt tpale lucxꝝ nec ſenũſ·pau
perum· miſerti ſunt quibo tn ꝗpi etatẽ eſſet
mifandum · Dum adhuc ſubſiſteꝛemꝰ .id eſt
adhuc eſſemus in aliqua ſpe bona ð dictis p̃di
catoꝛibus ⁊ p̃latis defecerũt oculi noſtriq;
nullum auxiliũ habuimꝰ ab eis · iðo ſubdit · lu
bꝛicauerunt veſtigia noſtra τ vt ſint verba

illoꝝn qui nõ poſſunt habere ſilium ⁊ auxiliuʒ

a pdictis · t qm in hoc appaꝛet magnus deſe
ctus caritatis T abundantia miquitatis ſignũ
eſt agpinquatõnis aduætus antichꝛiſti ſiẽ dici
tur math· xxiiijiðo ſubdit᷑. aꝗpinquauit finis
noſter c qꝛ; finis mũdi ſequit᷑ aduetũ ãtichꝛi
ſti · ðt qm ſub antichꝛiſto erit maxima pſecutõ
ſequit᷑· Velocioꝛes fuerunt pſecutoꝛes noſtri
⁊cet loquit᷑ ſcriptura ð ſutuꝛo p modũu p̃teri
ti · Spus oꝛis noſtri c ·oc hteꝛalit expo
nitur ð moꝛte chaſti:moꝛalit aũt põt exponi
de paſtoꝛe bono chꝛiſti vicario:qui eius exem
plo in pſeeutõnibo nõ fugit h ⁊ſtant᷑ expoit ſe
pꝛo populi ſui ſalute·⁊ ꝓ peccatis populi pa:
titur pſecutõnẽ quod maxime ⁊ↄtinget tempo
ribus antichꝛiſti.iõ dicit· Spus oꝛis noſtri.
nam ad vitã ſpualẽ ſui ꝓprłi laboꝛat ſidelii veꝛbo
et exẽplo· chꝛiſtꝰ dñs · qꝛ gerit vices dommi

noſtri ieſu chꝛiſti· captus e in pccs noſtris

boc debet dicẽ ſubditi qñ ꝓ ip̃is habʒ pati· cui
diximus mn vmbꝛa tua viuemꝰ in gentib . de
bent em̃ boni ſubditi ſñiteri ꝙ viuunt ex meri
tis boni p̃ᷣlati· Caude c · Mic ad literam
deſcribit deſtructõ ydumee ꝗᷓ fuit multũ mo
leſta iudeis. ⁊ qm̃ mip̃tat᷑ terrena ſignat pm
terꝛenis cupiditatibuſ immeꝛſum:cui dicit᷑ pꝛo
nice · Caude ⁊ letaẽ cα1q· di · magis deberes

3
nalt
deſt
i
ſllet
es
en
Glont
dibi⸗
ſeg
Plio
blut,
htium
elve
deo
iddet
por
mnato
Imd
mpo
nnbre
ohh

ſpen
dſ

triſtari et ploꝛare et ſubdi? cauſa cũ dicit. Ad
te quoq; puemet calix .id eſt· punitio diuma·

meb aberis et nudaberis . in qua deſgnat᷑

pondus tribulatõis· Qompleta eſt imnquitas
tua ſilia ſyon .nã m tribulatõe antichꝛiſti pur
Sabuntur electi· nõ addes vltra vt tranmi⸗
Sret te .nã electi ĩmutabiliter recipient᷑ in gła
celeſti. Viñtabit miquitate tuam ſilia edom ·
grauiter puniendo diſcooperiet peccata tua
m final indiccco.
Scordare dommel
PHoſt lamentatõem hieremie ð po
pul et cuntatis deſtructõneæ hic cõ
ſequenter pomt᷑ eius oꝛatio ꝓ vtri

uuſq; repatione. Moꝛaliter aut põt eſſe oꝛatio
eccleſie vel cuiuſlibet ſidelis ꝓ releuatione ter⸗

re ſancte et ꝓpłi chꝛiſtiami ab ea deiecti dicedo
Recoꝛdare dñne quid acciderit nobis tũc em
dicit᷑ recoꝛdari deus alicuiꝰ miſerie qn mncipit
eam releuare · mtuere et reſpice o gpbꝛm̃ no⸗
ſtrum magnũ em opbꝛium eſt toti chꝛiſtia
nitati ⁊ potiſime pᷣncpibo chꝛiſtianis ꝙ inſide
les poſſident loca noſtre ſalutis. ð quibo ſubdi
tur. Mereditas noſtra verſa ẽ ad alienos c·
id ẽ ad ſaracenos· pupilli facti ſumꝰ a bſq; pre
matres noſtre quaſ vidue ·pncipes ad quos

ſpectat defendere populũ chaſtianũ debet ge
rere vices patru et pᷣlati qui debent eũ nutrie

verbo et exemplo vices matrũ h tã i ti qʒ illi

paruu aut nullu circa pdicta ponũt remediu.
Laquã noſtrã pecunia bibimus ⁊c]· nã ula que

ſunt infideliba cõmunia a chꝛiſtiams inter eos
habitantibo ſub tributo emunt᷑ pecunia QOer
uicibo noſtris mmabamu: nam chꝛiſtiani mĩ
deles habitantes de vita ſua non ſunt ſecuri.
nec etiaʒ illi qui ſunt tris eoꝝ ꝗpmq̃ vnde mõ
dicit᷑ ꝙ ſe pꝛeparãt ad muadendũ inſulã cypꝛi.
gipto dedimꝰ manũ et aſſirijs · id e. inſide

libus · vt ſaturaremur pane l. nã habitãtes int
eos ꝓ vctu neceſſarioſ unt ĩ.· graui ſeruitute.
res noſtri peccauerut a nõ ſunt :nã ꝗpteꝛ
peccata ſua deſtructi ſunt p ſaladinum ⁊ alios
ſoldanos pꝰ ip̃m et nos mmq̃tates eoꝝ poꝛta

uim? inqntu acceſſu libero ad loca ſancta pꝛn

unti ſumꝰ ſuppoñti puituti qᷓntu ad ſideles cũ
mnſdelibo habitãtes ideo ſubdit᷑ m eoꝝ pſona.
LSerui dnati ſunt noſtri ·iinſideles qᷓ econtra

rio deberet ſidelib buire 1 nõ fuit qᷓ redimet
de manu eoꝝ na pᷣncipes chꝛſtiani p guerꝛaſ
eoꝝ adĩuicẽ ſunt impediti In ammabo nris
id ẽ. in periculo vite noſtre: afferebamꝰ paneʒ

nob ··i· acq̃rebamꝰ victũ noſty· chꝛiſtiani naq;

q̃ ſunt ini inſiðᷣles młtas moleſtias ſuſtinẽt ab

eis ſine cauſaõ ſubdit pellis nrã quaſi cibanꝰ
exrulſta eſt nã qpi defectũ nutrimęti caloꝛ na
turalis ꝓpꝛiã ſubſtantiã 2ſunnt. Mulieres in

ſion humiliaunt capta nanq; ciuitate hieru

ſalem p ſaracenos· ꝓbabile eſt ꝙ talia mala fece
runt ibi. Pꝛincipes manu luſpenſ ſunt · · tuc
emʒ gundo rex hieruſalem et magiſter miitie
templi capti fuerunt viui:et ſic eoꝛũ ſuſpenſio
fuit in poteſtate ſoldani · licet nõ fuerit factuʒ
talis eĩ poteſtas manus vocat᷑ · ncut vulgarit᷑
dicit᷑ talis cuntas eſt in manu regisid ẽ in euiſ

potelſtate· facies ſenum non erubuerũt eos

turpiter tractando adoleſcentibo impudice ab
uſi ſunt tale nanq; vicium ſatis cõmune eſt in

ter ſaracenos vt dicit ep̃s aconenß in libꝛo ſuo

de geſtis tranſnarinis. et pueri in ligno coꝛ
ruerut id eſt pueri in cunabilis ligneis iacen

tes · q nulli etati pcebat᷑ · ſenes de poꝛtis defe

cerunt vbi pꝛius ſedebat ad iidicandũ nã ad

ſaracenos tranſlata eſt poteſtas uidicandi · uu

uenes de choꝛo pſallentuum q; ſubtracta ẽ oĩſ
matia gaudij· Qecidit coꝛona capitis noſtri.
nõ em̃ e hodie rex hieroſolimitanꝰniſi ſolo no
mine. Cetera patent vſq; ibr et vulpes ambu
lauerũt in eoid eſt · ſaraceni ad modũ vulpiuz
doloſ· Tu autẽ domine in eternũ pmanebis

C.·· ideo potes adhibere remedium pꝛo vo⸗

luntate tua ·¶ Quare imperpetuũ oblnuſſceris
noſtriid eſt ꝓp tam lõgum tempoꝛs ſpaciuʒ.

&t quoniã deſectus non eſt ex parte ſua h̊ no

ſtra ·ideo ſubditur · Qonuerte nos domme ad
te c· in noua dies noſtros ſicut a pꝛincipio.
d eſt quando terꝛa ſancta erat ubere in mani
bus ſidelium Sed pꝛoijciens repuliſti nos ⁊c

eot maxime a tempoꝛe ſaladini c·

SExplicit hber trenorum
Incipit ezechiel propheta-⸗
Tfactum eſt in triceſimo

fſanno 2c ] In iſta pᷣma vino
ne ezechielis ſcm ſenſum lite
ralem per quattuoꝛ facies ani
malium ſignantur quattuoꝛ
regna que ſucceſſiue ppłum iu
t. ſcʒ babilonioꝛũ perſarum

daicum af flixèr

grecoꝝ 1 romanon· Secundũ rero ſenſuz mi
ſticum per populum uidaicum chꝛiſtianuſ po
pulus ſiguratur. ſicut d:·jcoꝝ.x· omnia m ſigu

ra contingebãt illiſ. ꝓpter quod ⁊ nomen indai
cum ſcdᷣm rem tranſlatum eſt ad populũ chꝛi⸗
ſtianum ſicut ðꝛ Ro.ij. Non em̃ qui in mam⸗
ſeſto indeus neq; que in maniſeſto in carne ẽ
circũciſio h qui m abſcondito iudeus eſt ⁊ cir⸗
cũciſio coꝛdis in ſpũ non litera cuius laus eſt

non ex hommib ſed ex deo · t ddeo p q̃ttuo⸗

regna pꝛedicta et quattuoꝛ facies miſtice ſn

tur quattuoꝛ hommum genera que ſueceſſuie

populum catholicum affuxeru nt · Primi fün t
pꝛincipes iudeoꝛuʒ vt patet act · vij · · ix · et in

pluribus alijs locis·⁊ ſignant᷑ per faciem hoĩs
eo ꝙ habuerunt noticiã diuine legis hcet in eis
obſcurata fuerit per rebellionem ad chꝛiſtum ·
ſicut dicit · Ro·xjcecitas ex pte contigit in iſra
el · Sdi fuerunt impatoꝛes romanoꝝ qui cruð
liter et longo tempoꝛe perſecuti ſunt ſidẽ chꝛi

ſti · vt patet ex martirũ geſtis: ⁊ ſignãt᷑ pꝑ faciez

aquile eo ꝙ aquila ſignũ e impij romani· Ter
cij fuerunt heretici et ſignãt᷑ p faciem bouis eo
ꝙ bos eſt animal laboꝛioſum · ip̃i vero laboꝛeʒ
penitentie pꝛetendentes in multis locis dece⸗
perũt ſimplices chꝛiſtianos · Quarti vero ſunte
ſaraceni ⁊ maxime a tempoꝛe ſaladini qui fuit
ammoſlus et in rebus bellicis puigil et ſtrenuꝰ
ꝓpter quod ſigniſicat᷑ p ſaciem leonis Per alaſ
aut animaluz p quas eleuabãt᷑ in altuʒ ſigna ?
ſupbia pꝛedictoꝝ ·per pedes aũt eoꝝ affectio
nes ad nocendũ per manus vero eoꝝ opa ma
la eo ꝙ manus eſt oꝛganum oꝛganoꝝ vt ðꝛnj
de anima per rotas ſequentes animalia ſignãt᷑
eoꝝ miniſtri in malicia exercenda · per hoc aute
ꝙ animalia ⁊ rote p quattuoꝛ partes ibant ſi
Sniſicat᷑ perſecutio chꝛiſtianoꝛum a pꝛedictis
per quattuoꝛ oꝛbis partes et maxime ab impe
ratoꝛibus romanis qui dommaban 3 eis ·
Ec viſio ſimlitudinis ·

tur ezechieli officuum gphetandi p

candi ad quod pꝛimo requirit᷑ autoꝛitaſ nittẽ
tis ſicut ðꝛ ro·iiijquomodo pᷣ̃dicabũt niſi mit
tant᷑ ·ideo ðꝛ hic a dommo eʒechieli · Eiui hoĩs
mitto te ad filios iſrael.requirit᷑ etia in pꝛedi:
cante noticia ſacre ſripture · ideo ſequit᷑ poſtea
t ecce manus miſſa ad me in qua erat muo⸗
lutus liber ·quia ſacra ſcriptura plena eſt ſnĩjs
pluribo et difficilibus · qui erat ſcriptus intus
et foꝛis qꝛ ſacra ſcriptura habet exterius ſen:
ſum hiſtoꝛicũ magis patentẽ interius ſenſũ
miſticum multiplicem H latentẽ · ⁊ ſcripte erãt
in eo lamentatõnes ſcʒ penitentium carme
ſupernoꝝ ciuium · ve id ẽ pene damnatoꝛu
ad hec em̃ inducit ſacra ſcriptura·ſcʒ ad conſide

randum pꝛopꝛia peccata vt per f letuʒ diluant

et ſupernoꝝ gaudia vt appetant᷑· et gehene pe
nalia vt euadant᷑ Requirit᷑ etiã in pꝛedicatoꝛe
conſtantia · ideo ſequit᷑· Ecce dedi faciem tuaʒ
valentioꝛem facieb eoꝝ ꝛc·requiritur etiã in
pꝛedicatoꝛe mentis eleuatio ante pꝛedcatõn
vt ibi hauriat quod pꝛedicando effundat et p

pꝛedicatõnem vt fructum pꝛedicatõnis deo at

tribuatideo in pꝛincipio huius capituli dicit᷑·
Rudiui vocem loquentis xc· in capło ſequẽ
ti dicit · St affumpſit me ſpũs: ⁊ audſui vocem

cõmotõnis magne benedicta gloꝛia dommi

de loco ſuo]) . “ 111

Mic ſcdᷣm hteralem ſenſum imponi

od miſtice ſignat᷑ officium pꝛedi

Tdit ad me ⁊c · Sequitur.Co
loquere ad filos irael

ſci debʒ pabulo ſacre ſcripture ꝑ lectõis ⁊ oꝛa

tionis ſtudiu. ⁊ factũ eſt in oꝛe meo taq; mel

dulce · Fm illð ps · cxviij qᷓʒ dulcia faucibb meis

eloqa tua ſupꝑ mel oꝛi meo· St qm̃ p̃dicatoꝛ de
bet eſſe puigil ad ꝓcurandũ ſalutẽ animaꝝ ſe
quit᷑· Eili homims ſpeculatoꝛẽ dedi te domui

iſrael ⁊c Quid aũt pᷣdicare deat ſequit᷑ cũ dicit᷑
Si dicente me ad impiũ moꝛte moꝛieris ꝛc·
vbi oſtendit ꝙ debz p̃dicare vicia ad dimitten
dum 1 fugiendũ · 1 vᷣtutes ad ꝓſequẽdũ ⁊ con
ſeruandũ. ⁊ penas ad timendũ ⁊ pᷣcauendũ · ⁊
mia ad delderandũ · Oſtendit᷑ aut p̃dicatoꝛis

punitio ſi fuerit negligẽs in off icõ ſibi miſſo·

cũ dicit᷑ ſanguinẽe aũt eius de manu tua rvequi

ram·Olſtẽdit᷑ at eius pᷣmiatõ ſi fuerit diliges
