hieia ſubmimſtrat. Et dixit mihi vide ne lece⸗

ris ⁊cp hoc arguũtur hommes ſupbi qui qᷓ⸗

runt ĩdebite ab alijs honoꝛari · Polt hec vidi

celum aptum ⁊c hoc Kaliter intelligi vwdetur

de chꝛiſto pꝑ ea que ſequũtur · Moꝛaliter autez

poteſt expom de quolhbet euis bono vicario ĩ.

ſpũalibus cuiuſmõi ſunt pᷣlativł tpalibus cuiꝰ

modi ſunt pꝛincipes terꝛeni et eoꝝ ſubditi boĩ
qui pati ſunt eis obedire in hcitis et honeſtis.

ideo ſubdit· dt exereitꝰ qui ſunt in celo ſeque:

bãtur eum in equis albis ⁊c id eſt in coꝛpoꝛi⸗

bus mundis · SRt ip̃e calcat toꝛcular vc id elt
bonꝰ chꝛiſti vcarius punit iulte maleſacta · St
habet m veſtim̃to et ſemoꝛe ſuo ſcriptũ rex re

Sum ⁊c quia ſub ſe plureſ bñ regentes habet
qui regea dei poſſunt a regendo·dicit᷑ aut hoc
ſcriptum in veſtimento ⁊ in ſemoꝛe ſuoſemur
eſt intrinſecu homm · veſ timetum aũc extrinſe
cum · In actibo aut intrinſecis talis ſupioꝛis ap
paret ꝙ pyłm ſibi ſubditum vult dieto mõ 8u
bernari. St vdi vnum angeluũ ſtantẽ in ſole. .
per ſolem poteſt intelligi cdlaritas iuſticie de qꝗᷓ
dicit· v· ethicoꝝ. ꝙ neq; heſperus neq; luciſfer e
ita admirabins. Angelus igit᷑ ſtas in ſole e pᷣ̃di

catoꝛ ↄſtanter p̃dicas contra obſtinatos ſeue
ritatem iullicie duine · ide ſubdit.· d· aubo.i

2c ··Mic deſcribitur laus ſanctoruzʒ
de ſua euaſione a p̃dictis malis et

demonibus qui ſunt executoꝛes dunme iuſticie
m damnatis. ꝙ aũt p aues ſignificen? demoneſ.

pacet per verbum ſaluatoaiſ in parabola ſemi
nantis· vt manducetis carnes regum ꝛc nidẽ
obſtinatoꝝ in culpa ideo ſequ᷑· Et appꝛeheſa
eſt beſtia et cum illa pſeudo ꝓpheta ⁊c ſequit᷑
Lmuſſi ſunt in ſtagnum ignis ardentis
T vidi angelum deſcendentem
de celo ⁊c per iſtum angeluʒ intel

amoꝛe iuſticie non timet ligare vm
culo excõicatõnis vel interdicti tyrannos pſe
quentes ũiſticiam dei et vidi ſedes c ſcʒ ſu
perioꝛis pꝛelati ⁊ bonoꝝ ſuffraganeoꝝ m rep̃ſ
ſione malicie tyranice ſibi conſtanter aſſilletiũ

Let amimas decollatoꝝ ſuſtinẽtui damna re

rum vel corpm ꝓ veritate· de quibe fuit ſanctꝰ

thomas cãtuarienſis ⁊ 2ſimles· et wxerut .
vna gratie et regnauerunt regendo iuſte ĩ

preſenti· et poſtea mn regno głe· Ceteri vero
moꝛtuoꝝqui pꝛo xpᷣo mibil paſſi ſunt vel xe
ceperũt caracterẽ beſtie · id eſt demõis quẽ be
atus martinus cruentam beſtiã nommauit: ñ

vixerunt ſcʒ vita gratie vl 8łe donecↄſumẽ
tur mlle ni i. nuqᷓʒſẽ̃ pᷣs·cix· ſeð a ðxtriſ meiſ

donec ponam ininucos tuos ſcabellũ pedũ tuo
rum ꝛc.· nõ eſt intelligendũ ꝙ chꝛiſtus ceſſet ſe
dere ad dextrã patris qñn eius immici totaluer

fibi ſubdent᷑ in iidicõ ſinali:ſic in ꝗapoſito per ly
donec non eſt mtelligedum ꝙ ↄſummatis mil
le annis damnati debeat viuere vita gratie vel

gloꝛie·¶ Mec eſt reſurꝛectõ pᷣmaiſcʒ ð peccato

ad gratiã vł de coꝛpali moꝛte ad gloꝛia anime

q;tum ad illos qui nõ habent aliquid purgan
dum weo lubdit. In his ſcdᷣa moꝛſ nõ habʒ po

teſtateʒ ſ moꝛs ſfermi ſ erũt ſacerdotes ði

id eſt ſacras laudes deo dantes St regnabũt

cum eo mille annis d eſt tpe a deo p̃finitoita
ponitur hic numerus determinat? ꝓ indei

minato ſiẽ frequenter fit in hoc libꝛo ſeut patʒ

per ſupꝛadicta Gt cũ zſummati fuerint mille

anni ſoluetur ſathanas ⁊c hoc ad literam dicit᷑
de antixpᷣo· Moꝛali᷑ aũt exponi poteſt de quo
lbet tyrano et adherentib ſbi de quubus dici?
·jo · ij iam antixpᷣi multi ſunt · Rt deſcẽdit igmf

de celo.id ẽ dei ſententia 2 denas eos ad igneʒ

gehene· vbi beltia et pſendo ꝓpheta cruciabũ
tur id eſt beſtialiter vuꝛetes 2 pnicõſe meda
ces: Et vdi thronum magnũ · hoc lxaliter ex
ponitur de iudicõ finali Moꝛaliter aũt exponi

poteſt de iudicõ diſeretõis quo reꝓhediſcernu

tur a bonis qð quideʒ iudicium elt in pꝛeſenti

ſcðm ꝗð dieitur Jo · xij nüc indienim eſt mundr
ceet p thronum hic inteiligit᷑ autoꝛtas et po
teſtas iudicandi diuina wed⸗ thronus iſte dicit

masgnus nam ad omma ſe extendit · et candidꝰ

ligit qullibet bonus xp̃i vcariis q

V
4

quia clare diſcernit coloꝛ em̃ cãdidus plurimũ

habet de luce et ſedentem ſup eum a cuuꝰ cõ
ſpectu ſugit terra ⁊c· nam reſpectu dei mihil ẽ
omnis ereatura: St vidi mortuos magnos et

puſilos c omnes em̃ viuentes m mũdo mor

tui dicũtur apter neceſſitatem moriẽdi⁊ ſic di
ctum fuit ade gene·ij · quocunq; die comederis
ex eo morte morieris aꝓpter neceſſitate morien

di quã incurris ↄmedendo· Et iudicati ſunt ex
bis que ſcripta erant min libꝛis ·ſcʒ 2ſcientiaru ·

Et dedit mare moꝛtuos ſuos ⁊c p hoc ſigniſ
catur ꝙ mihil occultari poteſt iudicõ dunno/ 2
infernus et moꝛs id eſt homines ĩ peccatis ob
ſtinati · qu dum adhuc viuunt dicutur dyaboli
miſſiſunt in ſtagnum igme id eſt ad mitten
dum pꝛeiuſi · ꝓpter quod etiam vnientes dicun⸗
tur ſtipula młferni.
(K½-
T vi celum muum ·
Hoc literaliter expomi᷑ de renoua⸗
tione mundi ſenſibilis futura Mo⸗
raliter aũt põt exponi de renouatõ
ne ſpual hommis:qui dicit᷑ a philoſophis mĩoꝛ
mundus · cuiꝰ terꝛa eſt coꝛpus. et celum anima:.

quia ſiẽ terꝛa germmat ex influentia celiſc coꝛꝛ
pus mouet᷑ ⁊ viuit ex amme virtute:Mec ergo

celum ſcʒ anima renouat᷑ qñ pꝑ penitentiã veraʒ
perfecte purgat᷑ et terꝛa ſcʒ coꝛpus qn munde
ſeruat᷑ et mare iam non eſt id eſt amaritudo
peccati· nã ꝑ penitẽtiaʒ eſt ablata St ego ioha:
nes vidi cuntatem ſanctã hieruſalem id elt h⸗
delem pſonam qʒubet deuotã que dicit᷑ ciuitas
d eſt cuuium vnitas ꝗpter ⁊coꝛdiã virium mn⸗
ferioꝝ ad rõnem et ſancta·i chꝛiſti ſanguine tĩ
cta in baptiſmo et hieruſaleʒ id eſt pacinca qpi
concoꝛdiam dictã: et deſcendens de celo· ꝓpter
gratie mfuſionem m euis augmẽeto a deo pa
tam c ·i.diuinis cariſmatibb adoꝛnatam ꝓpte:
qð de ea ſubdit᷑ · Ecce tabernaculũ dei ⁊c nam

in tal bus deus habitat p gratiã. Et abſterget

deus omnẽ lacrima· tranſ ferendo tales ſecum

ad gkaʒ Rt dixit qui ſedebat ĩ throno ecce no⸗

ua facio omnia ·ſcʒ in reſurꝛectõe qn ſancti ha
bebunt coꝛpa głoſa St dixit mibi factuʒ eſt.

.O eſt Mumatum eſt hommns p̃ᷣmũ· Sgo ſum

alpha c] id eſt pꝛincipiũ a quo cũcta oꝛiunt᷑
et fſinis ad que oꝛdinant᷑ Ego ſitienti dabo de
fonte aque viue nde vera beatitudine · Ztis ·
ſicut dii᷑ Ro·vj·gratia dei vita eterna · Qui vi
cerit τπ ſcʒ mundũ carnẽ dyabolũ. Timwis

aũt timoꝛe male humiliante · et meredulis ·

veritati diume · et execratis · id eſt uiſte ſepara
tig a ſacramentis eccleſie· et veneficis ·i ĩſec tis
veneno muidie · et omnid mẽdacb. pnicõſe.
Lpars uloꝝ c id eſt pticipatõ eon cu demoni
bus ĩ gehena. Et vemit ad me ⁊c] qmn bonuũ ñ
mouet mſi aliquo mõ ↄgiitũ deo quilibʒ ſde⸗

lis debet᷑ 2ſderare ſtatũ ſupne ciuitatis vt᷑ affl⸗
ciatur ad ip̃m iõ ſubdit.· Veni ⁊ oſtendam tibi
ſponſam vxoꝛẽ agmi id eſt eccleſaʒ triumphlãa
tem. et ſuſtult me in ſpũ in montem magnu

quaſ m ↄtemplatõis exceſſum et ondit mihi·
ciuitateſcʒ hierulſale celeſtem· deſcendetem dõ·

celo · hoc dicit᷑ q nõ poſſumꝰ aſcendere ad glo
riam niſñi pꝛius ad nos deſcendat p gram ꝗpt
qð petimꝰ in oꝛõe dmca matvjadueĩat regnu

tuu · habñtem a deo claritate· id eſt dei clara

viſionem · et lumen euis ſimile lapidi pᷣcioſo·

id eſt chꝛiſto hoĩ qui dicit᷑ lapis abſciſuſ de maõũd

te ſine manibo· daniek ix. eius em głe ↄforman
tur ceteri ſancti ſicut mebꝛa capiti: taqᷓ; lapidi
laſpidis:in q̊ eſt varietas coloꝝ dengns in ho
mine xpᷣo varletate cariſmatũ ⁊ donoꝝ · ſic cri
ſtallũqð dicit᷑ ſedare ſitim et xpᷣc ſua deitate ſe
dat totaliter deſ derium humanũu · Et habebat
murũ magnũ p quẽ ſigniſicat᷑ ſecuritas poſſeſ
ſionig habente poꝛtas xn pꝓ quas ſignifſian?
decem pᷣcepta decalogi·cuũ duobo pceptis carita

tis p que tanꝗʒ pꝑ poꝛtas eſt ingreſſus ſupne
cuntatis: Mat xix· Si vis ad vitã ingredi ſerua

mandata. et mm poꝛtis duodeci angelos ꝓ an
geloꝝ em mmiſteriũ imducut᷑ electi ad regnũ
celoꝝ· Luxvj· Eactum eſt aut vt moꝛeret᷑ me
dicus et poꝛtaret᷑ ab angelis in ſinuʒ abꝛae et
nomia iſſcripta que ſunt nomma duodeci tri
buũ ſilioꝝ iſraelid eſt bonoꝝ xpianoꝝ ad qͥs
deuoluta ſunt nomma fllioꝝ iſrael vt haberur
roꝝ· ij Aboꝛente poꝛte tres c· na per fideʒ
trinitatis deſcriptam a qᷓttuoꝛ euangeliſtis e in

troitus ſupne ſelicitatis Suagelum vero mat.

dicit᷑ ab oꝛente eo ꝙ deſcribit chꝛiſti oꝛtũ· luce
vero ab occidente quia deſcribit paſſiomis occa
ſum iohãnis at ab auſtro vñ eſt maioꝛ refulge
tia lucis quia deſcribit claritate diumitatis·mar
ci vero ab aquilone qꝛ deſcribit iudiciaria pote
ſtatem que incutit frigus timoꝛis. Et qui loqᷓ
batur mecũ habebat menſurã ⁊c p hoc ſigniſi
cantur diuerſi gradus głe hm hommũ merita
qui aſſumunt᷑ ad oꝛdmes angeloꝝ õ in ſine di
citur · meſura honis que eſt ⁊ angeli. Rt erat
ſtructura eius muri ex lapde laſpde· ꝑ quezʒ
ſigniſicat᷑ chꝛiſtus vt pᷣdictu eſt cuiꝰ merito ibi
locatur omnis qui ibiẽ ponit᷑ ſicut dicit᷑ actu ·
iiij.nõ eſt in aliquo alio ſalus ipᷣa vero cuntal
auruũ mundu ſike vitro mundo nã ib eſt pſe
cta caritas ⁊ vinonis claritas· Eundamta mu
ri cuntatis c& ſta fundamęeta ſunt apoſtoh q
poſt xpᷣm dicunt᷑ eccleſe fundatoꝛes: Vñ er ſu
pꝛa dicit᷑· t murus cunitatis hñs fundam̃ta xij·
et m ĩs xij:nomma apoſtoloꝝ 1 agmi funda
mentũu pᷣmu laſpis ꝓ qð poteſt intelligi petrꝰ
chꝛaiſti vicarius ꝗpter qð eius ſigniſcatõ que e
p uaſpidem vt pdictu eſt cõncat᷑ petro ſecuduz
laphirus qui eſt coloꝛs celeſtis o ſigniſcat

4

paulum qui fuit raptus ad tercium celuũ terci

um calcedonuisqui valet contra illuſiones ðᷣ
monum ideo ſigniſicat iohanem dicetem. noli⸗
te credere ommi ſpiritun ſed ꝓbate ſpirit? vty
ex deo ſint · quartum ſmaragdus valens con
tra moꝛbum caducũ·deo ſigniſcat iacobu qui
pꝛimus inter apoſtolos ſuſtinuit martirium·
et ſic fuit aljs ſrmitatis exemplu. quintũ ſar⸗

donix /faciens hunnlem et pudicũ ideo ſigniſi

cat iacobum mmoꝛẽ ex vtero matris ſanctum-

Lſextum ſardui qui gaudiũ accendit et pellit

timoꝛem deo ſigſicat andꝛeam· qui videns alõ

ge cruce ſibi paratã dixit o bona crux dui deſð

rata et iam concupiſcẽti animo pᷣparata ſecurꝰ

et gaudẽs venio ad te ⁊c · ſeptimuz criſolituſ
qui pellit timoꝛes nocturnos iõ ſigniſicat ma⸗
theum qui a ſponſa chꝛiſti repulit ethyopẽ tene
bꝛoſum octauũu berillusqui reddit mitem ⁊
facit bemgnũ: ideo ſigſicat ſimoneʒ qui audiẽs
interp̃tatur miis em et benigni ꝗpꝛuum eſt au

dire paciſce quod dicit᷑ nonum topaſus qui

valet contra lunaticã paſſionemideo ligmiſicat

bartholomeuʒ qui hliam regis polemij ab hac

paſſione curauit et baptiʒauit decimu criſopaſ

ſus qui valẽ dicitur contra lepꝛã 1d0 ſignificat
thomam qui p diligentiã mquirend veritatem
reſurꝛectõis repulit a nobis lepꝛaʒ inſidelitatis

Lvndecimũu lacinctusqui dat mebꝛis vigoꝛeʒ

eo ſigficat philipum qui debilitatos et egro
tantes ex flatu draconis reſtituit ad vigoꝛeʒ p
fecte ſanitatis. duodecimũ ametiſtꝰ ]·qui facit

vigilem et repellit malã cogitatõnem deo ſig

ſicat iudam qui interpᷣtatur ſitens ſiue laudaſ

nam confeſſio culpe et laudis diume vigile fac

et cogitatõem mala repellit ſte vero ꝓpꝛieta⸗

tes lapidum accepte ſunt de libꝛo qui dicitur ð

Apꝛietatibus reꝝ· Et ſingule poꝛte erãt ex ſin
Zulis margaritis ſcut apoſtoh dicti ſunt fun⸗

damenta ita poſſunt dici poꝛie et exponi de eis

pꝛedicte margarite ſicut iam ſunt expoſite et

templuũ non vidi in ea c]· nam in cimtate cele⸗
lelſti mibil figurale repitur ſed deus in ſeipſo a
doꝛatur C.

XANII
Toſtendit mihi flumeʒz aque vi
ue ⁊c·Moc literali expoſui de ꝓ:
ceſſu ſpuſſancn qui a ſanctis in pria

idetur · licet non comp̃hendatur · vi

ea vero celeſtis in ſacre ſcripture ſtudio inchoa

tur ſicut dicit hiero in epiſtola ad paulmum de

omnib ſacre ſcripture libꝛis· Oꝛo te frater ca

tilſſime ſter hec viuere iſta meditari mibil aluid
noſſe nihil aludq; querere nõne videtur tibi
iam hic in terꝛ is regni celeſtis habitaculum ⁊æc·
Propter qð hoc flumen dici poteſt ſacra ſcri

.

ptura q p reuelatõem ꝓcedit a ſede dei et agni
faue vuie nam ab eo qui eſt vita per eſſentiã
luit yer reuelatõnem et refluit p clarã viſone

.

imaeeſt fons ſlientis id eſt lalire ficientis in v

tam eterna·io·nij·ſcut aque materiales a mari
fluune et in mare reuertutur. et ex vtraq; pte
flumims lignũ vite id eſt chꝛiſtus vtraq; em

pars huius flummis eſt vetus teſtamentuz et

nouũ · et in vtroq; deſcribitur xp̃ m nouo tam̃

magis cdlare afferens fructus duodecĩ. qui ex

pꝛimuntur gab · v· fructꝰ? ſpus eſt catitas ⁊ gau
dium c.· p menſes ſingulosmenſis dicituxr
a mene qð eſt deſectus iſti vero fructus rele
uant ſingulos defectus et foli ligni vite ad
ſanmitate gentiuzʒ iſta ſolia poſſunt dici xpi ver
ba quib multitudo gentiũ eſt ab inſdelitate ſa
nata· Et omne maledictu nõ erit amplius ·ni
hil em ꝛtmet᷑ in ſacra ſcriptura qð nõ ſit indu

Ciuũ ad bonu· ſed ſedes dei 1 agm illa erut
nam m ipla vtraq; repitur deſcripta· et ſerui

eiis i deuote ſtudentes ſeriuent ei? pdica
do populis et deũ colendo· et vdebut facem
eius p ſpeculũ et m enigmate in prti ·et ſacie

ad faclem ĩ futuro· et nom eus ſcriptu m frõti
bus eon·. p ſidelem et apertã confeſſionez et

nox vltra nõ erit id e nulla obſcuritas h̊ viſio

clara Cetera patet vſq; ibr St poſtq; audiſſeʒ

C exponat᷑ ſicut ſupra xix c· St dixit mihi ne
ſignaueris verba τπα . qꝛ ſacra ſcriptura nõ elt

occultanda h magis explanada et pꝛedicaàda lo
cis tñ et tempibus debitis vñ in eius pſonadi
citur·ecci ·xxiij:qui elucidãt me vitã eternaʒ ha
bebunt · Qui nocet noceat adhbuc id eſt noce

bit ita ꝙ ponitur optatiuũ ꝓ indicatiuo et ſimi
liter cum dicitur · et qui in ſoꝛdib eſt c qua

ſ dicat ꝓ ſacrã ſcripturã non mutatur libeꝝ ar
bitruiz qᷓn flexibile ſit ad bonũ et ad malu. &c

ce venio cito ſcʒ in morte cuiuſlibet homms
cuiꝰ e vita bꝛeuiſ ¶Beati q lauãt ſtolas ſuaſ c.

i d eſt conſcientias per veraz pemtentia vt ſit

poteltas eoꝝ in ligno vite ipᷣm deguſſado in
choatuie p gratiam et conſumatiue fruendo p

gloꝛiã. St ſponſus et ſponſa dicunt veni glo
uĩ interlinearis ad notitiã libꝛi ſcʒ ſacre ſcripte·
ad cuiꝰ noticiam inducut xpc et ecclena ſponſa
eius· Et qui auditid eſt intellgit · dicat ve
m nam imtelligentes ſacram ſcripturã induce
re debent alios ad euis intelligentiã St qui ſi
tit veniat] nam deſiderantes ipam mueniunt

eam· Qonteſtoꝛ em̃ omni audienti c] p hoc
pᷣcluditur via pᷣlumptuoſis addendi vł diminu

end in expoſitõne ſacxe ſeripte aliq̃d diſſonum

a ſidei veritate· et q; verꝰ intelletꝰ ſacre ſcripte
nõ habet᷑ mi p donũ gre ſubdit᷑ in fine· Cra
domm noſtri ieſu xp̃ᷣi cum omĩba vohᷣ amen
phcit apocalipſis

DPoſſt libꝛos bible canonicos ad nõ canoni
eds manũ mito inter quoſ pꝛmus ẽ liber the

bie gpter qð meipiam ab ip̃o ·

vncipit liber hobie
GS.

te neptalimm .Per thobiam
et ſic fuit bonus re et nomme.
aliter et non aparent tantum

tatõ eſt additamentum ſigſicat᷑ ꝙ veꝛe bonus

non ſolum querit impleꝛe ea que ſunt neceſſta
tis · ſed etiam ſupaddere aliqua ſuperogatõnis
Lque eſt in ſuꝑioꝛibus galilee que interpꝛeta
tur rota ſeu volubilis:deo ſigniſicat curſum v⸗

te pꝛeſentis· in quo de ſupioꝛibuſ ſunt illi qui ñ

ſolum pꝛecepta ſed etiam conſilia ſaltẽ aliqua co

nantur opari: ſupra naalonque ĩterpꝛetat

ſerpens murmurans quia tales ſuppeditãt dya

bolum de diuma iuſtida murmurate poſt vi⸗
am que ducit ad occidentem /· hec eſt vꝛa lata ꝗᷓ
ducit ad pditõnem quã poſt ſe derelinquũt ho⸗
mies virtuon · m ſiniſtro habens cuntatem
ſephet que interpꝛetat᷑ udicium per ſiniſtruʒ
vero aduerſitas deñ gnatur · bonus aut homo
cum m aduerſitatem ceciderit uiſto dei indicio
ſieri cõntetur· vnde ſubdi · in captiuitate tamẽ
poſitus viam veritatis non deſeruit ⁊c· Deniq;
cum irent omnes ad vitulos aureos ⁊c p vitu

lum qui eſt petulans amimal laſciuia p auꝝ ve:⸗

ro cupiditas deſngnatur · iſta duo vicia cõmumi:
ter hommes ſequũutur · ſed virtuoſus ſugit con
ſoꝛtia talium· ⁊ vadit ad templũ dommu depꝛe
cari et referꝛe ſbi gratiaſ de omnib bonis col
latis ſibi Qu vero fact fuiſſet vixr accepit vx:
oꝛem ·vix dicitur a vᷣtute et ideo quilbet vir
efficitur quando i vᷣtutibus moꝛalibus conue⸗

menter exercitat᷑ ⁊ tunc eſt diſpoñtus ad accipi
endum vxoꝛeʒ ſʒ ſapientiã de qua dicit᷑ ſapien·
vnj hanc mii queſiui ſponſaz aſſumere et ama
toꝛ factus ſum ſoꝛme ſllius:· quia ſicut dicit phi⸗

loſophus vij· phynſ ·ſedendo et quieſcẽdo ſit aĩa

ſciens et pꝛudens:quia ſedatis paſſionibus per

virtutes morales· eſt homo diſpoſitus ad capi
endũ ſpeculatiuas vᷣitateſ · genuit ex ea ſimu
tunc em ſapiens ex ſua ſapientia gignit ſinũ qn
facit diſcipulum doctum· ⁊ ei nomen ſuũ impo
nit quando ip̃ᷣm ad docendum aptů reddit · que
quidem aptitudo non eſt ſine timoꝛe diuino·
deo ſubditur · quẽ ab infantia deuz timeꝛe do
cuit ⁊c git᷑ cum pꝑ captiuitatem ⁊c et omnes
ederent de cibis gentilũnʒ ·. Moꝛaliter de cibis
gentilium edere eſt doctrinam infidelmi accpe
a qua vir bonus ſohcite ſe cuſtodit · dedit ul F
tiam in conſpectu ſalmanaſar regiſ p ſalmana
ſar qui interpꝛetat᷑ paciſicus anguſtiatus·ſigni⸗
ſicatur rex noſter:· qui cum ſit pax noſtra tamẽ
in cruce fuit anguſtiatus et ab eo honoꝛat᷑ vix

HMobias ex tribu et ciuita
qui mterpᷣtatur bonus domio
ſigſicatur quilibet vir bonꝰ re

unt ypocrite Per neptalim cuius interꝰ

bonus
decem pꝛeceptoꝝ decalogi que eſt valde pꝛecio

ſa. et eam dat ſub cyꝛographo.id ẽ ſacra criptu

ra· gabelo qui ĩterpꝛetat᷑ vallis feſtinans ðo· ꝓ

pter quod ſigniſcat humulem et deuotũ · et tak

a bono doctoꝛe recipit pꝛacticũ documentum
legis . Poſt multum vero tempis ꝛc per ſen
nacherib qui ſilios iſracl habebat exoſos: higni
ſicatur quilibet tyrannus qui cõiter odit viros
bonos aꝗpter quod eos plequit᷑ in rebus et coꝛ

poꝛibus i̊ vn bonus qui p thobam ſigmificat᷑
ſtudet eos conſolari · ꝗpter quod tyrãnus iubet

eum m rebus et coꝛpe affligi ̊ aliqñdo tyran

nus dei udicio a ſuis interſeit᷑ et ſic vir bonus
de ſuis pſ'ecutõnibus expeditur ſᷣm illud pꝛou ·
ix uiſtus de anguſtia liberatꝰ eſt ⁊ tradet᷑ unpł·

us pꝛo eo/ Kliter poteſt expom vt p ſennache

rib dyabolus ſigniſicetuꝛ qui bonos ſius tenta⸗
tionibus acrius pſequitur eos q;3dtum põt gra

tuitis ſpoliando et in naturalibus vulnerando·

ſed bonus pꝛelatꝰ ſiue doctoꝛ ſtudet ſpoliatos

veſtibus vtutuz veſtire et occiſos peccato moꝛ

tali ꝑ penitentiã ſepelire· ſcut eim baptiſmꝰ eo

opit vel delet peccatum ſepultura dicit᷑· Ro·
vj · conſepulti ſumus in illo pꝑ baptiſmum ⁊c ita
pemtentia poteſt dici · Poſt hec vero cũ eſſet
dies feltus ⁊c domus thobie id eſt bom plati
eſt eccleſia:in qua diebus feſtis ſit bonum pꝛan
dum de pabulo ſacre ſcripture et ſacramento
eukariſtie ad cuiꝰ pticipatõnem ſtudet bonus
pꝛelatus ſideles conuocare et ſi audiat alqueʒ
iugulatum moꝛte culpe feſtinat ipᷣm p veram

penitentiam ſepelrre ) CX. ½
3. Ontigit autem ⁊c· Per vꝛundi
nem que eſt auis hinc mde volatilis

ſigficant᷑ foꝛtune bona que reputan:
da ſunt vt ſtercoꝛa et H excecãt ocu
los etiam ſapientum · ſicut dicit deutero · xvj ·
Munera excecant oculos ſapientum et mutãt
verba iuſtoꝝ · Patientia vo thobie m plaga ce
citatis et ſue derinonis etiã ab amuis · exeplum
eſt patientie cunctis ſdelibo m aduerſi· Anna
vero vxoꝛ eius c& · hm auguſtinuʒ ſup geñrõ
vir et ſenſualitas femina vocat᷑· que circa victuʒ
et ſenſbilia vᷣſatur· ſicut anna circaopus textri
num ad habendum victũ h quia ſenſualitaſ fre
quenter deſicit niſũ coꝛrigatur ratõne · ideo rõ
debet inquirere ne ſoꝛte circa ſenſualitatis opꝰ
aliqð inconuems contmgat . ſẽ thobias ab an
na mmnquiſuit · ſed ſicut illa dure poꝛtauit ſic ſenſu
alitas frequenter rebellat ratõi ⁊ ſicut thobias
ad oꝛõnem recurꝛitſic rõ ad optima depᷣcatur·
CRMN. Xxz: †
dem die conti git 2c .
Der ſarã que interpꝛetat᷑ pꝛincipiſ
ſa ſigniſica?t amma et p euns ancillaʒ
caro que debet amme ſubici · ſed in

a quo habet x· talenta id eſt obbuatõnẽ

ob

multis caro ſpiritui dommat et ſic ſara ab ancil
la turpiter mncrepat Vnde dicit bern· O hbomo

cur amimam tuam vilipendis et carnem tuaʒz ei
pꝛeponisdominam ancillari et ancilläa domma

ri magna abuſio eſt t ſiẽ pꝛo remedio queꝛen

do ſara aſcendit ſupuis cubiculum ibi oꝛans de

uote dommum ſic anima debet m deuʒ p ſacraz

meditationem et oꝛõnem deuotius eleuari ·

ä

ſus eſt angelus raphael 2c

ſt dommus noſter ieſus chꝛiltus
magni conſilij angelus · eſaix. ſcõm

qui dicitur

tranſlatõnem lxx· ⁊ venit in mundum ad curã

dum m vtroq; ſexu genus humanum. Fgitur
thobias cum putaret oꝛõnem ſuã exaudiri vt
moꝛi potuiſſet vocauit ad ſe thobiam filium ſu
um ꝛc ·ſenſus litere ſequentis in qua thobias
inſtruit filiũ ſuũ eſt ſumplicſi moꝛat iõ ptraſeo
Vnc msggreſſus thobias inuemt
r luuenem ſtantem c .
Per hoc aũt ꝙ ãgelus aꝓparuit tho
bie mn humana ſpecie et ſe exhibuit
eomitem vie ſue proudum et iocũdum ſignat᷑
miſtice gratioſa ſociecas vel potuis gloꝛioſa qᷓ
erit hommum et angeloꝝ· cum ad eoꝝ ſocieta:
tem in alabus ſimb et coꝛpib aſſumentur · per
hoc aut ꝙ hanc aſſociatõnem ſignificauit ange

lus thobie ſemori deſignat᷑ ꝙ hoc fuit ꝓmſſuʒ

patrib veteris teſtamti vñ ꝓmiſſuʒ fuit abꝛae
gZeñ xv· ꝙ ſemen ſuũ futurum eſſet ſiẽ ſtelle celi.
Tic patis omnibo que erant in via poꝛtanda
lec fuerut cyrogphus·caſſidile· ⁊ bacculꝰ Per
cyrographu qui dicit᷑ a cyros qð eſt manꝰ 2
phos qð eſt ſcriptura ſigniſicat᷑ ſacra ſcriptura
que in manu opis eſt habnñda:pter qð dicitur
Ro.ij· Non auditoꝛes legis h̊ ſactoꝛeſ iuſti ſut
apud deu · Per caſſidile qð eſt repoſtoꝛium ne
ceſſarioꝝſhgniſicat hummitatis virtꝰ que eſt cu

ſtos alaꝝ vᷣtutũ et donoꝝ· Per baculu vero

ſignum crucis in coꝛde credendo et oꝛe Oſtẽdo

iſta vero ſunt neceſſaria pegrinantibo in hac vi

ta · fecit thobias vale patri ſuo ⁊ matri ſue ⁊c
per hoc ſigniſicat᷑ in pꝛmcipio cuiꝰlibet opis

boni de qui eſt pater noſter p creatõnem ⁊ be

ata virgo que eſt mater noſtra p pietatem de⸗

bent deuote ſalutari ·Pꝛofect? eſt aut c
Sequit᷑. Et exiuit vt lauaret pedes ſuoſ p qdʒ

ſigmiſficat᷑ ambulantes ad patriaʒ p buiꝰ vite

viam dñt freqñnter lauare conſcientias ſuas per

verã purãa confeſſionem h qmi dyabolus hoc
nititur inpedire ſequit et ecce piſcia immaniſ
.·id eſt crudelis ꝗpter qð per ip̃ᷣm dyabolus
ſigiiſſcat᷑trabit᷑ aut in ſiccum et exenterat᷑ cum
eius doloſitas aperit᷑ ꝓ coꝛ aut ipᷣus aſtutia. p

.„ .

Nulo tempore ſequitur et mi

Miſtice per raphaelem mtelligi po

ſel nequicia · p iecur apperẽtia que ſemp tẽdit ad

malum ſigniſicat᷑ et valent ad medicinã vtilite⸗
quia q;dto melius cognoſcunt᷑ tanto faciluis eui
tantur · apter qð ſunt in caſſdili memoꝛie repo
nenda · Et dixit thobias vbi vis maneamꝰ ..
per raguelem qui paſtoꝛ dei interpᷣtat᷑ bonꝰpᷣla

tus ſigniſicat᷑ et hic habet filiam maritãdam ſcʒ

eccleſam vacaãtem·q̃ px conſilium chꝛiſti qui an
gelus eſt magni conſilij thobie:id eſt vro bo
no rõne ſcientie ⁊ vite in coniigum debet tra
di cũ bonis ad eam ptinentiboet mpᷣe debet eaʒ

accipere in timoꝛe dommi ⁊ amoꝛe pꝛolis ſpũ

alis pꝛocreande et ſic a demone non ledunt lli
vero qui eccleſias accipiunt non vt deo hpuiant
in timoꝛe h̊ vt ex bonis eccleſie carnaliter viuãt
et pompoſe a dyabolo p peccata moꝛtala ſuffo

cant᷑ ⁊ in inferno cum dunte epulone ſepeliun

tur · et ſic apparet moꝛalitas huiꝰ capituli quinti
et etiam ſexti vſq; ibi · Tuũc raphael agelꝰ apꝛe
hendit demoniũ ⁊ religauit eu in debto ſuperi
oꝛis egipti ꝓ debtum qui eſt locꝰ ĩfructuoſuſ
ſigniſicant᷑ homĩies in bonis opib ſteriles egi
ptus aut tenebra interpᷣtat igit᷑ p deſertuʒ egi
pti ſigniſicant᷑ homines ſteriles in bonis et ob

tenebrati in peccatis in quibb manet dyabolus

religatꝰ tñ·q; non poteſt eis nocẽ q;dtum vellet

et poſſet ſi dimitteretur apꝛie poteſtati h ſoluʒ

tum pmſittit manus dei· X. VII.
Vnc hortatus eſt thobias æ
MNer hoc ſigniſicat᷑ ꝙ ſacerdos cura
us debz eccleſã ſuam tanqᷓ; ſponſazʒ
ad dumũ cultum inducere et pa ·
pkus ſuꝰ debet ei aſſentire vt ſic in hoc cõſrmẽ

tur pbus et ſacerdos m vero ſenſum literaleʒ

docent᷑ chꝛiſtiani qualiter debeãt conuigio ſuo
vti · St factũ eſt circa pulloꝝ cantu iuſſt ragu
el accerſiri puos ſuos 2c] pꝓ hoc deſgt᷑ ꝙ bonꝰ
pꝛelatus qui ꝓ raguelem deßgnak Dcte⸗ eſſe ſo
licitus mquirere diligenter circa ſacerdotes et

eoꝝ prochias quomodo ſe habeãatet ſi mueni

atur ſcandalũ remedium adhibe.ſi aut ſtatꝰ ſa

lutiferꝰ in dommo congaudere · Tuc vocauit

thobias angelum ⁊c p hoc ꝙ angelus ad pꝛ'e
ces deuotas thobie iuit ad repetendũ debitum
Sabeli qð erat ſibi a patre impoſitũ· nec tñ bo
no modo facere poteratſigſicat᷑ ꝙ ſacerdos cu
ratus habens onus eccleſie impoſitum ſibi qð
eſt graue ſatis rogare debʒ homines literatos
et bonos qui pꝑ ãgelum ſi gniſcant᷑ vt iuueẽt euũ
mi onere ſibi impoſito inducendo populũ ſuuʒ
ad ſolutionem decem talentoꝛum p quam ſigſt
cat᷑ impletõ decem mãdatoꝛuzʒ et vt veniat de
uote ad nuptiale ↄuiuiũ qð m eccleſia celebꝛat᷑
. Vm vero moras faceret chobi
as 2c Der fletum pentum thobie *
ex eiꝰmoꝛa ſigſicant᷑ mitice ſuſpixia

26 4

ſanctoꝛum patrũ de moꝛacheiſti venturi ĩ mũu
dum . Qui dicebat thobias noli turbari per
quod ſigſicat᷑ ↄſolatõ ꝓphetaꝝ eius aduẽtũ fir

mter pꝛedicãtium · St appꝛehendẽtes pentes
ſiliam ſuã ⁊c] huiꝰ litere ſenſus literalis e ſim⸗

pliciter moꝛalis· Si placeat vtiq; tibi p̃cedamꝰ2
et lento gradu ſequant᷑ ⁊c p hoc moꝛaliter ſig
ſicatur ꝙ debilibus ſpu pcendum eſt de grauio

ribus mponendis · Knna ſedebat ſecus viam
⁊c p hoc miſtice ſgſicat᷑ ꝙ ſinagoga p legiſpi:
tos inquirebat in ſcripturis aduentus chꝛiti

ſigna ·quouſq; vidit impletuʒ p apoſtolos ·qui

fuerunt de indea et p eos gaudenter nũciauit

Tunc ſumens thobias de ſelle piſcis et niuit
c]per hanc limntõnem ſigniſcat᷑ cariſmatis in
unctio qñ uideus alquis baptiſatur a hdeli et

tunc exit albugo de oculis mentalibus baptizʒa

ti quado velamen qð eſt ſuꝑ oculos iudeoꝛum
aufertur ab eo ꝓ ulummatõnes; ſidei chꝛil tiane ·

vnde et ab oculis pauli exierut albugines taqᷓ;
ſquame·⁊ ad hãc lllummatõʒſequit᷑ laus diuma

nc vocauit ad ſe thobias filiuʒ
Luum 2⁊c ·DPer hoc aut ꝙ pater et
filuiſ medietatem omniũ bonoꝝ da
re voluerunt angelo docemur eſſe
grati de beneſicijs acceptis: Der hoc aũt ꝙ an⸗
gelus nihil accepit h eos ad deilaudem ĩduxit·

ſigniſicatur ꝙ doctoꝛ bonus vel pᷣdicatoꝛ qui

per angeluũ ſigniſcat᷑ eo ꝙ eſt nuncius verbi ði
non debet pᷣdicare gpter queſtum h gpter glo

riam dei et ſalutem animan et pacta pᷣoicatõe

reuerti ad Stemplatõnis ocium ſicut dixit an:

8Selus· tps eſt vt reuertar ad eũ qui miſt me

vt in contemplatõne hauriat qð iterũ populis
efundat võ ſuhdit vos aũt bñdicite deum

Deriens autem chobis ſemor
Os ſuum ⁊c ·.ic pomi᷑ eius oratõ
cuius literalis ſenſus eſt ſimpluciter
oꝛalis. Mierulſalem cuntas -bhic
pomt᷑ ꝗphetia thobie de deſtructõne hieruſalẽ
ſutura per nabuchodonoſoꝛ·⁊ de eius reedifica
tione pꝑ neemiã · in quo ſigniſicat ꝙ ediſicia vtu
tum p malos hommes deſtruutur 1 p bonos

repantur . et ↄſeqnter ponit᷑ euſ aphetia de hie

ruſalem ſupna ibi amima mea bndic dommũ

in qua ruine angeloꝝ repant᷑ p aſſumptõeʒ ele

ctoꝛum ad oꝛdines angeloꝝideo ſubdit · Be
atus ero ſi fueꝛmt reliquie ſemnns mei ad vidẽ
dum claritatem hieruſalemque ſiſtit in cla
ra dei viſione ⁊ eius fruitõne · ex lapide pcioſo
c]p hoc ſigniſicant᷑ merita ſanctoꝝ quibo me
rentur in celeſti hieruſalem collocari· St ↄſum
mati ſunt ßmones thobie loqndo de conſũma
tione gloꝛie · Et poſtqʒ illummat“ eſt vixit an

nis xl æc] numerus quad:agenaruis ſigniſicat

penitentiam ⁊ vite ſanctitatẽ eo ꝙ moyſes be
lias ⁊ chꝛiſtus legunt᷑ eiunaſſe quadꝛaginta di
ebus ⁊ qᷓdꝛaginta noctib p hoc ergo ꝙ thobi
as poſt ſuã illummatõʒ vixit ans xl·ſigſicat᷑ ꝙ
ſi aliquis ꝗpꝛia fragilitate vł dyaboh ꝓcuratõe
pꝛuiatus fuerit lumine gre ⁊ iten illummatus
diumo munere · debet de cetero in penitentia
ſanctitate viuere· ⁊ ſic dies ſuos ſeliciter conſu
mare qð nobis concedat ꝛ
Svxplicit hber thobie.

newpit hber udich.
X. ce

RR phaxat itaq; rex medo⸗
rum :.Per iſtum qui multas
gentes ſupauerat· ⁊ cuntatem
ſoꝛtem ediſcauerat et de hoc
Sloꝛiabatur hoc attribuens ꝓ⸗
pꝛie poteſtati · apter qð debel⸗
latus fuit a nabuchodonoſoꝛ rege ſicut ſubdit·
Lanno aũt xijregni ſuu nabuchodonoſoꝛ rex aſ
ſrꝛioꝝ ⁊c] ſigniſcat ꝙ qui plures tentatõnes
dyaboli ſupauit·⁊ etiam ediſcuim bonoꝝ ope
rum fecit · de quib tñ inſtigante dya bolo p ſup
biam ĩitumeſcit. ⁊ ſi a dyabolo q̃ p nabuchodo⸗
noſoꝛ ſigniſicat᷑ debellatur.⁊ ſic victoꝛla qua tẽ
tationeſ Ddyaboli pꝛiuſ ſupauerat vertit ĩ luctũ
ſicut dicit᷑ ij· Rexix· ⁊ verſa eſt victoꝛia in die il

la in luctum · Vnde dicit bern · ſuper nuſſus elt
Quid dicis virgo ſuperba· expedit tibi mag v

ginem non eſſe qʒ de virgmitate inſoleſcere · St

luc· xviij diẽ ſaluatoꝛ de phariʒeo de ſuis oplb

gloꝛiãte· ⁊ publicano ſua peccata oſitete · HDeſce

dit hic iuſtificatus ab illo id eſt publicanꝰ ma
gSis qᷓ; pharizeus. Tunc exaltatum eſt regnuzʒ

nabuchodonoſoꝛ ⁊ eleuatuʒ eſt co⸗ euis quia

dyabolus magis głatur de deiectõne vmus qᷓ

multa fecerat bona q́; młtoꝝ mediocriter viue
tium· Vnde refert greg iij dyalogoꝝ ꝙ quida
iudeus de partibo campanie ibat roma qui ad
fundanum cliuũ peruemens ⁊ nox ſuperuem⸗
ret intrauit qddaʒ templum appollmns non ba

bens locũ alium að declinandum qui pertime
ſcens licet ſdem xpᷣi nõ haberet·ſigno tn crucis

ſe muniuit media vᷣo nocte peruigil iacens vi
dit turbam maloꝝ ſpirituu vni pꝛincipah obſe
quentum·⁊ cum mquireret qͥd mali ſingulife ·
ciſſent vnus in medio ꝓſilit. d· ſe andꝛeam fun
dane cunitatis epiſcopuũ ð quadã ſanctimoniali
m ſuo epiſcopatu manente m tm tentaſſe ꝙ de
paturpia cogitaret:⁊ veſpere pᷣcedenti ad hoc
eum induxiſſe ꝙ blandiens eam ĩ tergo palma
percuſſerat et tunc ile malignus qui peerat in
cepit eũ laudare ⁊ dicere ꝙ perſiceret qð ĩcepe
rat· naʒ ex hoc mter ceteros palmã victoꝛie ob
tineret · Et miſit ad omes qui habitabãt ĩ cincia
Cq; qnado malignꝰ ſpus alique ſanctitatis

dem habent in mferno.Pꝛou xvnj Impuis cũ
m ꝓfundum venerit peccatoꝝ· 2temmt et ſeqᷓ

excellentie deiecit: ſperat multos alios ſibi ſub⸗

cere . ꝗꝑt qð de ip̃o dicit᷑ iob· xl· Abſoꝛbebit flu

uium et non mirabit᷑ ⁊ habet ſiduciam qð ĩflu
at ioedams m os eius· qui omnes vno ammo
ſtunt demoni et poſſunt om nes dici per hgurã
yperbole· ſcut aliquado dicit᷑ tota cuntas vadit
ad tale ſpectaculum ad dengnandum mbtitudi
neʒz eütuim licet aliquando non ſit quinta vł ſe
xta pars ciuitatis QCXK« I
Nno terciodecimo nabuchodo⸗
noſor ⁊c · Sequitur· Vocaunt qʒ
omnes maiores natu 2c ·

„

remanſerunt in demonibus mtegra· ꝗpter qðᷣ
inter eos ſunt aliqui maioꝛes alijs ſub vno pꝛĩ
cipe tenebꝛarum.qᷓ ſgurat᷑ p nabuchodonoſoꝛ
vt p̃dictum eſt· qui alios incitat ad male facien
dum · ⁊ ſimiliter alij facuint ſibi ſubiectis: ſicut

cõᷣm qð dicit d yoniſius naturalia

dic tum eſt capitulo pcedẽti· bounquoq; armen

ta 2c] per iſta ſignifican?᷑ illa de quibo demoes

vtunt᷑ ad hommeſ ſibi ſubiciendum. Kſcendit
itaq; omĩa caſtellap que ſignincant᷑ doctoꝛes
et pꝛelati: qui debent alijs eſſe loca reſugij ès
dyabolus querit pꝛincipaliter ſubuertere Gf⸗
fregit aũt ciuitatem opinatiſſimã ·id eſt ſamo⸗
ſiſſimam ꝑ quã intelligi poteſt hieruſale ab an

tiquis tempibus famoſiſſima a qua catholicos
eiecit et ibi ſaracenos collocauit. et ſuccẽdit oĩa

ſata ⁊ omnes arboꝛes ⁊c per mcendium ſato
rum tollitur ſementis et p 2ſeqñs ſpes renoua
tionis bladoꝝ·et ꝑ abſciſionem arboꝝ et vinea
rum ſpes renouatõnis fructuũ ⁊ vimoꝝ ·et iõ
per hec ſigniſicat᷑ ſpes renouationis ad gratiaʒ
poſt lapſum m culpam· ⁊ hoc maxime q̃rit dya

bolus ſcʒ vt inducat peccãtes ad deſperationez

quia tuc peccat ſine freno:q; iam quaſi vnũ pe⸗

tur eum ignommua: Pꝛo mhilo nãq; habet pec
caxe ⁊ ſic eu ſequi ignommia gehenne.
Vnc miſerunt legatos ſuos ⁊c
Per iſtoſ ſignificant᷑ puſillamimes qᷓ
timoꝛe perdendi tẽpoꝛalia bona cõ
„ ſentiunt dya bolo ad faciendum ma
la reputantes tepoꝛalia bona eſſe melioꝛa ſub ß
uicio dyaboli q; eterna ſub obſequio dei iõ ſeqᷓ
tur. Melius eſt em̃ vt viuentes ſcʒ mn bonis
tempoꝛalibus/ ſeruiamus nabuchodonoſo? .
id eſt dyabolo. Ommis ciuitas noſtra et oniiſ
poſſeſſio nrᷣa ꝛcnam qui dnatur pſonis dñat᷑
tempoꝛaliba bonig De vmuerſis aut vrbibus
aſſumpſit ſibi auxiliarios c nam qn dyabol⸗
aliquos hommes ſupauit illos ad ſubuerteduz

alios ſecum aſſumit· Nec iſta facientes feroci

tatem eius pectoꝛis mitigare potuerunt c.

. .
—
— D„(—

nam ſubmittentes ſe dyabolice fuituti Suioꝛa
ſuſtinent q; qñ erant ſub puitute dei:non ſoluʒ
ſpuᷣalia h̊ etiam coꝛpalia: vnus em apoſtata de
reugione non ſolũ ſuſtinet excõicatõem et acu

leum ↄſcientie pungenteʒ·h̊ etiam coꝛpalem pe

nam maoꝛem q́; in religione. ſicut expertum
eſt per pluruim confeſſionem.
M⸗ L IIII
Vnc audientes filij irael .
5 Per quoſ ſigniſicant᷑ boni catholici
qui magiſ timent de bonis ſpualbo
amittendis qᷓʒ de coꝛpoꝛalibus ſeu
de tempoꝛalibus wdeo ſubdit᷑ · tremoꝛ etiam
⁊ terꝛoꝛ mmua ſit ſenſus eoꝛuʒ:ne hoc faccret hie
ruſalem ⁊ templo dommm c ·ideo ſequit· et p̃
occupauerunt omes vertices montiũp quos

ſigniſicantur angeli ⁊ viri ſancti ad quon refu

gumt auxiliũ· St muris circũdederũt vicos ſu
os -muniendo ſe clauſuris virtutum· et con
gregauerunt frumenta· id eſt xp̃ᷣi et apoſtolo
rum verba. que multũ valent contra demonuʒ
iacula.Hꝛoũu·xxx · Omnis ſermo dñi ignitꝰ cli
peus ſperatibus in ſe. Sacerdos em eliachim
ſcripſit ⁊ c platus em̃ debet roboꝛare ſubditos
in hac pugna ſcriptis et verbis ⁊ etiaʒ alijs mo
dis mõ ſubdi poſtea: Sacerdos dñi magnꝰ cir

cuit omnẽ iſrael ⁊c· St ſubdit᷑ effectus cu dicii

