eſtis ⁊v· nà hommes pfecti pticipatiue dicunt᷑

dij.virsa dwectõnis m moꝛibet ſide vga
regmi tui ad hoc em̃ pontiſes regimen oꝛdi⸗
natur. Piexiſti iuſticam 2 odiſtim iquitaté

nam iſte ſunt due partes uuſticie. apterea vn⸗

xit te deꝰ . vnctõe gratie pꝛe conſoꝛtibo tuis

id cłicis capellus tuis. Mirraz gutta c
p has ſpecies aromaticas ſgnantur virtutes

Plalmus iſte de chꝛiſto loquit et

— „,—, —

— — — — — — — — — —

—

uckg
Mon
olboet
nſpon
Ktoe
nun
nentg.
tenn
nedſe
bebnn
nene
So
Sedi
ebant
ſerib⸗
utepe
.
arrich
Cond
boin
indoo
ntum
weſa
ſhucne
ſisdi
neffean
metet

pgr

Veem
ßͤen
or
n
merc
ritut
aten
ſcem
vͤy
tua

der

i
uſin
we⸗
deſen
nd
dom
ig
o
ucne)
1 P
ub
1
utes

ex bus ꝓcedit odo: bone ſame qᷓ d pontiſerx

redolere a domib eburneis id eſt· ren gioſs
que dicunt᷑ eburnee· ꝗpter obſeruantiam caſti⸗

tatis · ex quibo·ſcʒ bonis odoꝛib· delectaue⸗

runt te ſilie regum id eſt plone deuote qᷓ ſunt
patris et ſilij ⁊ ſpuſſancti hie licet enim tres

perſone ſint vnus rex ſicut vnus deus· tñ ſunt

tres vnum regnum habetes et bona fama ta
liũ fubditon dlectat bonum pꝛelatum· hoc eĩ
cedit ad honoꝛem ſuum deo ſequit · in honoẽ
tuo] Kſtitit regina Deſcripta ſponſi con
dicione ponit hic conſequenter deſcriptio ſpõ⸗
ſe · ſeʒ eccleſie ſue cuʒ dici · Klſtitit regma id ẽ
eccleſa que ſtare debet per virtutis emmentiã
et nõ iacere per puſillanimtatem ideo ſubdit᷑
a dextris tuis id eſt. in ꝓſperitate virtutis ·
ideo ſubdiẽ in veſtitu ¶ wrtutum que ſunt
veſtes anime· dea urato ſ· caritate que E foꝛ
ma virtutum. circũdata varietate ſ. bonoꝛuũ

operum . Nt ꝙ ſemper miti debet ad ꝓhicienduz

ſubdit · Rudi hlia ·chꝛiſtuʒ in euangelio loq̃n
tem. et vide conſideran do eins vitam et in
clina aurem tuam ipᷣm mitando per obedie

tiam perfectam· et obliuiſcere pphum tuũ ꝛc 1

1id eſt omne carnalem affectum deoꝛdinantem
concupiſcet rex ſceleſtis decoꝛem tuum
coniũgendo te ſibĩ p cultum latrie valde deuo
tum. deo ſubdi quomiam iple elt dommus
deus tuus latria adoꝛandus: et ſilie tyri m
muneribus ·. tyrus ſuit ciuitas ploſa multis
duntijs et mercatoꝛib plena: vt patʒ eʒe xxvij.
et ðo tyri ſilie dici poſſunt pſone duntes ope
ribus tñ miſericoꝛdie intendetes · pter que p̃⸗
ces eoꝝ exaudibiles ſunt apud deum· Omniſ
SZloꝛia eius hiie regis ab intus · id eſt· in puri
tate conſcientie· i. Coꝝ·j. Qloꝛia noſtra hec elt
teſtimoniũ ſcientie nre in ſimbꝛijs aureis v
quas ſignat᷑ honeſtas conuerſatõms. circum
amicta varietatibo . id eſt · bomis operib· AXd
ducent᷑ c · Deſcriptis condicionibo boni pon
tiñcis et eccleſie· hic conſequenter deſcribi fru
ctus vtruiſq; qui cõſiſtit in multiplicatõne ce
libatus in plonis vtriuſq; ſexus quod notatur
cum dicit᷑· Adducent᷑ regi vrgines ſd elt. cõ
lecra buntur chꝛiſto p obſeruantiam caſtitatis
Lpoſt eam ꝙ quelibet talum pſonarum eſt
eccleſe domicella et ſic ei ꝓxima· adducentur

tibn m leticia id eſt· deuotõne mentis · et exul
tatõe q; feruens deuotio mterius reſultat ad

coꝛpus exterius:· Nſalmo.lxxxnj. Qoꝛ meu et
caxo mea exultauerunt in deum vunm· addu
centur in templuʒ regis ad ſeruiendũ ſbi ob
ſequio deuotõnis. Qonſequeter agit᷑ de celiba
tu in viril ſexu cuz dicit · Pꝛo patribo tuis nati
ſunt tibi filij · pontiſicum patres ſunt apoſtoli
quoꝝ ſunt ſucceſſoꝛes vt habet in decretis diſ·
Fxri m nouo teſtamento. ⁊ bom diſcipuli ponti

ſicum ſuccedent eis in regimme ecdehan.ddeo
dicit· pꝛo patribo tuis ⁊c· ꝛd eſt loco patrum
ſuccedentes · vel ꝓ patribo·. id eſt ꝓpter meri
ta patrum ·/ Et quomi hec mſtitutio pncipalũ
eſt a chꝛiſto· ⁊ ad eius obſequium oꝛdimnata ſh̊
ditur · memoꝛes erunt nommis tui in genera
tõne et generatõnem . id eſt. in futuris gene
ratõnibus ſibi ſuccedentibo. ꝗpterea populi.

ab eis edocti. conſitebunt᷑ tibi ſidei 2feſſmõe
in pñti 1 perpetue laudis in futuro. B

Eus noſter refugunn f .

Dſalmus iſſe literaliter exponi ð̊
filijs choꝛe qᷓntũ ad ta Demu è eo

rum liberatio mrabilis. eoꝝ patre
cum adherentib ſibi peunte vt habetur nui.

xxvj · Scom eſt eoꝝ ꝗphetia de mirabili tranſi

tu ioꝛdanis per aluen arentem · Tercum ẽ eon
aphetia de debellatõe chananeoꝝ futura. Quã
tum aut ad peimũ moꝛaliter exponi poteſt de

liberatõne iudeon in chꝛiſtum credentuim ali
18 Promanos deſtructis nam credentes funt
pꝛemoniti per angelũ vt tranſirent in agrippe

vegnum: qui conſederatus erat romanis· et ſic
fuerunt ibi ſaluati. ꝓpter quod m eoꝝ perſona

poteſt die Deus noſter in quẽ credimꝰ coꝛ
de et confitemur oꝛe· refugum et virt⸗ · ſup

ple factus es nobis ſaluans nos modo dicto

apterea non timebimus dum turbabit terꝛa)

g udee ex romanoꝝ impugnatõne · et tranſ

ferentur montes in coꝛ maris · p montes ĩtel
lisuntur iudeoꝝ pꝛmcipes qui pꝓ romanos fue
runt ſic abſoꝛpti ſcut ſi fuiſſent ĩ mare demerſi

Sonuerunt et turbate ſunt aque eon ꝛd eſt.
populi pꝛincipiba ſubiecti· poẽ xvij. Rque ſu
per quas mulier ſedet populi ſunt. St iſti wper.

iudeoꝛum p clamoꝛem ſonuerunt. quãdo par
tim occiſi et partim captuiati fuerunt · cõturba

ti ſunt montes lid eſt indeoꝛum pncipes. m
ſoꝛtitudĩe eius . · xomani exercitus qui ðꝛ hic
dei ſoꝛtitudo· eo quod erat eius mſtrumetum

in pumitõne iudeon · ¶ Flumms ·klic pom
tur ſcõm · ſꝗphetia de mma bili trãſitu io daniſ

per quẽ ſigniſicat baptiſmus quẽ chꝛiſtus miti
tuit in oedane et ſic dici Eluminis impetua

letificat ciuitatem dei?c· id elt· vrtus baptiſ

m letihcat eccleſiaʒ et ſanctiſicat que eſt dei ci

uitas et tabernaculum · Deus in medio euis
non cõmouebit᷑ ab ea recedendo·Matchᷣ vlti ·
Scce ego vobiſcum ſum ommb dieb vſq; ad

ſinem ſecul· adiunabit eam deus mane dilu
culo iidelt · velociter in his que ſpectant ad ec

cdleſie ſalutem QConturbate ſunt· Nic poni
tur tercium · · ꝓphetia de debellatõe chananeo
rum per ioſue ⁊ eius exeratũ quiſj Zuram chꝛi

ſti geſſit in geſtis et nomme ſcdᷣm quod dicit

biero · in epła ad paulinumet ſdeo per factum

ioſue ſgficata fuit infidelium cõuerſio per do

ctrinam chꝛiſti ⁊ ſuon diſcipuloꝝ que dicit᷑ in

ſidelium deiectio eo modo loquendi quo ò:

citur pꝛoub xij Verte impios et nõ erunt ſcʒ

impij· ⁊ lc dicitur. Qonturbate ſunt Sentes
ydola colentes quaꝝ plures in pncipio pꝛedi
catõnis fuerunt turbate contra diſcipulos xpi
vt patet in act· apoſtoloꝝ 1 in legedis ſancto

rum qꝛ tam ſinaliter cheiſto credderunt ſequi

tur · et inclinata ſunt regna ad obediendum
chꝛ iſto · dedit vocem ſuam p ſe et diſcipulos
dicando et mota eſt terꝛa id eſt habitates
in terꝛa ad credendum chꝛiſti miſteria · et bdi
tur modꝰ motõnis cum dicit᷑ ĩ perſona diſcipu
loꝛũ pꝛedicantium· Dommus virtutum no

biſcum confirmans ſermones noſtros virtu

te miraculoꝝ Marci · vltimo tlli aut ꝓfecti p̃
dicauerunt vbiq; dommo coopante et ßmone
conhirmante ſequentibe ſignis ſuſceptoꝛ nr ·
ad gloꝛiam vite celeſtis poſt laboꝛem vite pꝛe
ſentis et quomiã iſta ſunt diligenter attenden
da ſequitur venite et vdete opa domini que

poſuit ꝓdigiaid eſt alias non viſa. ꝓdigiũ · n ·

dicit qſi ꝓcul a digito· auferens bella c quia

multitudo gentium non eſt ad ſidem conuer⸗
ſa per violentiam armoꝝ ſicut młtitudo ſara⸗

cenoꝝ· Krcũ conteret et confringet arma.
nam młti pſequentes chꝛiſtum in ſuis ſideli

poſtea animo ꝓmpto paſſi ſunt ꝓ eo· St qimm

taliachꝛiſti dunnitate declarant.dit· Vaca:
te et vdete qi ego ſum de·

XLVI.

vero elt gratiarum actio a ſidelib ꝓ victoꝛia
chꝛiſti cuius higura ſuit ioſue et ſic ðe · mnes

gentes chꝛiſto credentes plaudite mambuſ
⁊c ]: q; feruens deuotio mentis reſultat ad mẽ
bꝛa coꝛpoꝛis quoniam dominꝰ .ſcʒ eſus xpᷣe
eſt ſupple · excelſus rex magnus · Apoca· xix·

Hahet m ſemoꝛe ſcriptum rex regum et domi
nus dominantium Subiecit ppłos nobis æc]
młti nanq; de iudeis ſaracenis et gentibo alijs·

ſubiecti ſunt chꝛiſtianis vt patet in hyſpaniaꝛ

alijs pluribo locis · Slegit nobis hereditatem

ſuam id eſt· vitam beatam· ſpeciẽ iacob id e

vinonem chꝛiſti claram in deitate 1 huanitate

q̃ dict iacob eo ꝙ dyabolũ ſupplantauit · Aſcẽ

dit deus in iibio id eſt· chꝛn kdeus ⁊ homo
aſcendit in iubilo angeloꝛum St quoniã eccłia
mltans confoꝛmari debet triumphanti ſequi
tur . Dſallite deo noſtro ꝛc ſapienter id eit·
in puritate mentiſq; nõ eſt ſpecioſa laus ĩ oꝛe
peccatoꝛis. Nꝛincipes populoꝝ wd eſt apłi 2
alij pfecti qui iam deceſſerunt. 2gregati ſunt

Vnes gentes plaudite τιàſ
IYſte pſalmus ad literam eſt actio ꝙ
tiarum a filijs choꝛe· ꝓ victona io
ſue quam in ſpũ pᷣuiderũt miſtice

cum deo abꝛaã in beatitudine celeſti ſit aute;

ſpecialis mentio de abꝛaam · q; locus beatoꝛu
ſinus abꝛae nommnat᷑ quoma dij foꝛtes tre·

id eſt apki qui dicunt᷑ dij ſoꝛtes terre partici⸗
patiue eo ꝙ in terra fecerũt miracula magna·
vehementer eleuati ſunt i. valde cum domin
no noſtro ieſu chꝛ iſto regnates

Kl. XLAIEY

tu chꝛiſti · nam in ea fuit oblat? in tẽ
plo et ibidem pꝛedicauit et plura nmiracula feẽ

et in ſigno viſbili ſpiritumſanctum apoſtoliſ

mint· Miſtice vero expom poteſt de ecckła que
oſt ciuicas dei id eſt ciuium vnitas per gratiã

et ſacramenta· et hieruſalem allegoꝛica quã ho
noꝛauit chꝛiſtus ⁊ honoꝛat quotidie p effectꝰ

gratiarum et miraculoꝝ· et 'm hoc dici Ma

gnus dominus ⁊ laudabilis nimis lid eſt.ſup
virtutem creataʒ· Rcc ·xhij.MIaioꝛ eſt omilau
de . in ciuitate dei noſtri w eſt in ecdeſia vt p
dickum eſt · in monte ſancto eiusdicit᷑ enim
eccleſſa mons ſanctus ſicut et ciuitas dei · Rſa ·ij
Srit in nouiſſimis dieb prepatꝰmons domus
domm i vertice „τ Eundatur exultatione
vniuerſe terre. .coꝝiij· ð. Eunda mentũ alið
nemo potelſt ponere pꝛeter id quod poſitum

eſt ieſus chꝛiſtus · St pᷣe eſt exultatio vniuerſe
terre cãliter Luce·ij. Euangelijo vobis gaudi

um magnum quod erit omni populo·quia na
tus eſt nobis hodie ſaluatoꝛ mũdi qui eſt xpᷣc

⁊c. mons ſion ·que ſpecula interpꝛetat᷑ ᷣo p

ipᷣm lignant᷑ contemplatiui: latera aquilonis
que ſunt expoſñia boꝛealib ventis ideo p ipa
ſignant᷑ actuui qui ſunt ſolcitudĩb et turbatõ

nib expoſiti. Luce· x · Martha martha ſolici ta

es et turbaris erga plurima Ex iſtis vero. l. cõ
templatiuis et actiuis conſtruit᷑ eccleſia q̃ eſt
ciuitas regis magni Deus Licet aũt vni
uerſalis ecdeſia ſit vna habʒ tñ multas ecclemſas
ſingulares · de quib ðr · Deus in domib eu
cognoſcet᷑ cum ſuſcipiet eamſ deprecantem ·
quoniam ecce reges terre congregati ſunt .

m ſdei vnitate per p̈ces eccleſie et ſbᷣdi mod⸗

28regatõnis cum ðr · Fpᷣi vdentes · mirabi
lia ꝓ chriſtianos facta: ſic admirati ſunt quia
ſuperãt virtutem nature create et ſic cognoue
runt ea facta eſſe duima virtute · gpter quod

p ſdem venerũt ad eccleſam et ſic doluerunt
ꝙ perſecuti fuerant ip̃am ſicut patet de cõſtan
tino et pluribo alijs õ ſubdiè conturbati ſunt

de chriſtiani ſanguinis effuſone· commoti

ſunt motu penitẽtie· tremor appꝛehẽdit eoſ
apter ſeueritatem iuſticie diume · ibi dolores

vt pturientis ex magnitudine contritõnis in
ſpũ vehemẽti cõteres naues tharſisp naues

Fgnus dominus et laudabinis
Plſalmũ iſtuʒ literalter expoſii de
honoꝛe ciuitatiſ hieruſalem m adue

1 ute
Natoni
eotre
Partec,,
ag
mdom

dabs
woiid
m De
latin
ula ſe
voſtolt
thaqgee
Fratiz
gna ho
effec

N

eſfſip
omflu

ſayß

Kkenim
ei ai

domus

tatione
jalid
ſtum
ſerſe
gand
uian
ſtrie
ioy
loms
piͦ
nbai
lcita
oc
eſt
tynm
ehas
euß

ſtem

nt/
no
ieht

1

u

mn
n,
oi

iſtas que dicuntur in Eriptura ſolennes ſignã
tur potentes in mari huuis ſecul · qui ſicut di⸗
ctũ eſt de perſecutõne chaiſtianoꝝ fuerũt val
de contriti .qð ſigniſicat᷑ um ðꝛ · m ſpu vehe
menti ꝛc · Sicut audinimus ſ· ꝗphetias ðᷣ con
uerſione gentium · ſic vidimus m cuntate dei
noſtri id eſt in ecclena adimpletũ · Suſcepi⸗
mus deus miſericoꝛdiam tuam ⁊c · id ẽ · xpᷣm
que ſuſcepit ſimeon oblatum. et ſuſcipi᷑ quoti
die in eukariſtie ſacramento ſcᷣm nomen tuũ

deus ſic et laus tua quia pᷣm ꝗpꝛietatem diui

ni nomm is debet eſſe magniſicentia laudis iu
ſticia plena eſt dextra tua ; paratus eſt uiſti
ficare per gratiam omne hommẽ ſe debite di
ſponentem· Letet᷑ mons ſion ·id eſt· eccleſa.
1exultent
pter iidicia tuaque ſunt iuſtiſſma Qir
cundate· Moc verbum dirigit᷑ ad rectoꝛes ec

clele quu debet eam p diugentem cuſtodiã cir

cuire · et ↄplectimmi eam ſicut ſponſam dile
ctiſſimam. narrate m turribb eius immmen
tia pericula·ſcut boni ſpeculatoꝛes· Ponite

coꝛda veſtra m virtute eius d eſt ad virtutẽ

eius dilatandam . deo ſubdit et diſtribuite do

mos eius in ꝓgenie altera eccleſfas nouag
oꝛdinando m inſſdelib conuertendis · quomaã
hic eſt deus ·ſcilicet chꝛiſtus · ip̃e reget nos

m Eculain pꝛeſenti ſeculo per gratiam⁊ per
gloꝛiam in erro LWISE
Vſte hec omnes gentes
ſalmus iſte m literalem ſenſum
loauit᷑ de iudicio futuro quod ĩ hoc
V pſalmo deſcribn terribule repꝛobis

t dele

pita veſtraid eſt. exhilarate coꝛda vt greg ex
ponit · ⁊ ſic ptʒ ꝙ ſenſus literaus elſt etiã ſpualiſ
et iõ non eſt ad pñs aluis requirendꝰ. .

PS um e r rte
Gus deorum ⁊ꝛc. Sicut dixi in ex

poſitõne literali pſalmus iſte loqui
tur de duplici aduentu chꝛiſti ſcʒ in
mundum ad udicium . ⁊ de vͤtute
euangelij quantum ad eius a ccoꝛem.⁊ doctri
ne veritatem et ſic literalis ſenſus eſt ſpualis.
pꝛopter quod de alio ſenſu requi redo ptraſeo
ſicut in ꝓmo plſalmo pᷣcedenti ·
kſerere mei deus 2c
Elſalmũ iſtum ſecit dauid penitẽs
de adulterio cum bethſabee. et ho
micidio vrie petens a deo renuſſio
nem humlliter et deuote. Nloꝛaliter aut ẽ oꝛa
tio cuuſlibet vere penitentis· ⁊ deuote vemiaʒ
poſtulantis · d.. Miere mei deus Fm magnaʒ

9

lie inde .id eſt hdeles pſone pꝛo

le bonis. Vnde ſaluatoꝛ luce xxj ·
loquens diſcipuls de futuri udicij ſignis diẽ·
HMis aut ſieri mcipientibo reſpicite et leuate ca

mericoꝛdiam tuamq; peccata mea grauia
ſunt et magna· et hᷣm multitudinem mißatio

nũ ꝛcꝙꝛ ſunt etiã multa· ampluis laua me.
id eſt pfecte · Quoniam miquitate Hic al
legat᷑ ratio ad ꝗpoſitum ex parte peccatoꝛis ꝗᷓ
eſt humilis recognitio peccati · cum ð⸗ Quom
am miq̃tate meã ego cogſco j-id e recognoſco
et peccatũ meum contra me eſt ſemper wde
ante oculos coꝛdis mei·p recoꝛdatõneʒ amarã

Qonſequenter allegat᷑ ratio ex parte dei re
mittentis circa quod ſciendũ ꝙ aln iudices of
fenſam dinnttere nõ poſſunt ꝓ ſua voluntate

que non eſt regula iuſticie h dei voluntas eſt
huiuſmodret ideo poteſt fimphciter relaxare
peccata·ideo ðꝛ :· Tibi ſoli peccaui.tanqʒ ſim

pliciter relaxare potenti:ideo remitte mibi vt
ulſtiſceris im hmombus tuis· quib ꝓmiñiſti
peccata remittere vere penitenti · eʒechiel · xxnj

Nolo moꝛtem peccatoꝛis h vt magis cõuerta
tur ⁊ viuat · et vincas cum iudicaris . cõum
cas ↄtrarium tenentes·ſicut fuerũt aliqui here
tici dicentes ꝙ penitentes nõ ſemper recipiũt᷑
ad gratiam· Conſequęeter allegat᷑ pꝛomitas ho

minis ad peccatũ· cuʒ ð · cce ei imquitatib

conceptus ſum ex parentib em contrahit hõ
oꝛigmale peccatũ:et difficultate ad bonum et

ꝓnitatem ad malum ꝗpter que peccatũ homi

nis eſt remiſſibile et nõ peccatũ angeli:ido con
cludit᷑ · Ecce em veritate dilexiſti q· d. decens

eſt vt remittas peccata penitentib ſicut ꝓnnſi
ſti · incerta et occulta ſapientie tue mamfeſta

ſti mihi ꝙ em aliquis ſit ꝑ gratiam iuſtiſcatꝰ
occultum eſt ⁊ incertum hominib mamiſfeſtat᷑
tñ a deo dupliciter Vno modo p reuelatõnem
alio modo ꝓ ꝓbabilem ↄiecturam ex interna
conſolatõne diuinaet ſic ð᷑ hic incerta ⁊ occul

ta c apter quod [bdit Aſperges me domje.

vC id elt · aſpergas me in fuſone tue gratie·
nam hebꝛeiꝓ optatiuo vtunt᷑ futuro indicatiui
Ruditui meo dabis gaudum et leticiã dãdo
nnhi ſpem de conſecutõe beatitudĩs future ⁊
exultabunt oſſa humiliata .m ſutura reſurre
ctõne · Kuerte · Mic reuertit᷑ ad petenduz

veniam de peccatisd· Ruerte ſaciem tuam a

peccatis meisid eſt· non videas amplius ip̃a

ad puniendum · coꝛ mundum crea in me per

gratiam que mfundit᷑ pꝑ creatõnem· ſpiritum

rectu innoua ꝛc idẽ m te tendentem recte p

amoꝛem·. Ne ꝓiſcias me tanquã repꝛobatu
a te · redde mihi leticiã ſalutaris tui id elt · le
ticiam de ſpe ſalutis tue· et ſpu pᷣncipali con
ſirma me ·id eſt· ſpuũſancto me pꝛeſua a recidi
uo moꝛtalis culpe. t quomiam dei nubicoꝛdiã
conſecuti debent inducere alos ad veritatem
reuerti ſbdit· Docebo imquos vias tuas ꝛc
et quoniam amici carnales impediunt aliqdo
in via dei · ſequit· Libera me de ſangnibo 2c ·

id eſt.a conſanguineis impedientib· Et q do
ctrma ſalutis pꝛmcipaliter eſt a deo· deo ſeqt
Domme labia meaaperies 2c t quia redbu
cere peccatoꝛes ad viam bonam eſt ſacriſic iuz

deo acceptiſſmmum · ſequit. Quomã ſi volui ſſeſ

ſacrifcuum ſ· veteris legis paratus eſſez offer

re tibuh quoniam de illo ðꝛ ſacriſcium ⁊ obla
tõnem noluiſti pſalmo-xxxix· penitentia vero
peccatoꝛis eſt ſacriſxium tibi acceptum · ꝓut

ſubdit᷑· ſacriſcuum deo ſpus contribulatus.
deo ilud offero tibi peccatoꝛeſ ad penitentiã
inducendo Rt quomã hec dependet a bonitate
diumna ſequit Benigne fac in bona voluntate

tua ſion id eſt ecclene cuius ruine reparantur
P reuerſonem peccaton ad dommũ · ideo ſub
ditur Tunc acceptabis ſacriſicium uuſticie ꝛc]
nam opera vere penitentium deo ſunt ſacriſi:

clia accepta-

DSNA HE
Vd Bloriaris in mahcia 2c

maliciam doech qui adulando ſaubł

dos panes et gladium dederat dauid fugienti
apter quod ſaul pꝛecepit ſacerdotes cũ vxoꝛi
bus et paruulis occidi j-Reg xxij· Moꝛaliter
aut poteſt exponi de quolibet adulatoꝛe qᷓ re⸗
latõmibus ſuis excitat aliquẽ potentem ad pſe
quendum mnocentem· git᷑ contra talem dicit᷑

Quid gloꝛ iaris in malicia nam hec eſt demo

num gloꝛia: qui potens es iniquitate qᷓ non

eſt vere potentia h̊ impotentia eſt em poſſe ð
ſicere · Tota die miuſticiam cogitauit lngua

tua id eſt/quaſi 2tinue cogitauit coꝛ tuũvt lĩ

Sua tua loqueret᷑ maluʒ. ſicut nouacula acuta

feciſti dolum ·ſ·coꝛ vulnerante ſicut nouacula

acuta vulnerat carne Diexiſti oĩa vba p̃cipita

tõis ·iad pᷣcipitandũ ĩnocentes ꝓpiea de de
ſtruet te in hnem ·tibi reddens debità penam
euellet te c extrabendo animã a coꝛpoꝛe ⁊
vadicem tuã de terra viuentium id eſt aĩam

tuam que viuiſcat coꝛpus ſicut radix arboꝛeʒ
pꝛuabit glona per eternam damnatõnez. Vi

debunt iuſti ·tuã deiectõnem . et timebunt .
deum offendere plul q́; ante et ſup eum ride

bunt applaudentes iuſticie diume · et dicẽt ec

ce homo qui nõ poſuit deum adiutoꝛẽ ſuum
ideo merito lapſus eſt in infernum · h ſpauit
in multitudie diuitiaꝝn ſuaꝝ ponendoibi ſinẽ
ſuum· et pꝛeualuit in vanitate ſua ad tempꝰ
modicum· go aũut ſicut oliua ⁊c] hoc dicit in

ſtus confſidens de bonitate duma. QOonſite
boꝛ tibi in ſeculum ·-conſeſſione laudis. quia
ſeciſti miſericoꝛdiam mihi. et expectabo no

men tuum in retributõne iuſtoꝛum

KL LII.

Pſalmum iſtum fſecit dauid contra

regi vetulit ſibi ꝙ achimelech ſacer

Pſalmũu iſtum literaliter expoſui
ð antiocho illuſtri qui poſuit ydo⸗
lum abomma ndum in templo dei

vt habet᷑ · . mach·.j· Moꝛaliter aut poteſt expõi

de quolibet blaſphemo de quo põt dici Dixit

inſpiens in coꝛde ſuo non eſt deus nam blalſ /

phemus de deo dicit illud quod non põt ſtare
cum vera deitate vt ꝙ ſit latro vł aliqd huuuſ
modret ſic negat eum oꝛe et per zſeques coꝛ

de · nam ex abundantia coꝛdis os loquit᷑ math

xij· Ooꝛrupti ſunt om nes tales coꝛruptõne
peccati contra deum quod eſt peſſimu· et ab
ommabiles facti ſunt deo et angelis ſanctis

et hommib bonis· non eſt qui faciat bonũ.

ſeʒ de numero talumSt quoniaʒ ſic audacter

peccant ac ſi deus nõ videret · ſequit · Deus ð
celo pꝛoſpexit nam omnia nuda ſunt 1⁊ apta
oculis eius hebanj. vt vweat ſi eſt intelliges
aut requirens deum ſcʒ in talibus blaſphemi
deo ſubdit non eſt vſq; ad vnũ id eſt · non

eſt vnicus Et quoniam non remanet dedecus
culpe ſine decoꝛe iuſticie· iõ ſequi᷑ Noõne ſciet

omnes qui operant᷑ mqᷓtatemqdimo ſciẽt

per pumitõnis experientiam qᷓndo pena ockoſ
eoꝝ aperiet quos modo clauſit culpa- qui de

uoꝛant plebe meam auferentes eius ſubſtan
tiam. Deum nõ muocauerunt 'per peniten⸗
tiam · ilic trepidauerũt c reemdates tin

mala pñtis vite que non ſunt timenda cu ſint
patientib meritoꝛia mala vite future ſunt ti
menda ideo ſequit· Quomaʒz deus dinpauit

oſſa eoꝝ qui homimbus placent id eſt tyran
nis et iſti ſunt eoꝝ ſatellites· vt eis placeat bo
na pauperu vapientes: ⁊ robur eoꝝ quod per

oſſa dengnat᷑ in inferno punient᷑· Zſuſi ſunt·

extrema confuſone · quomã deꝰ ſpꝛeuit eos

a conſoꝛtio ſanctoꝝ eijciens ip̃os t quoniaʒ
hoc eſt valde foꝛmdandum ideo ſubdit vox

uiſtoꝛum Quis dabit ex hon id ẽex celo vlwr·

eſt dei clara vmo. et reſpondert cum eõuertẽeit
Dommus captinitatem laeob ⁊c p aduentu

ſaluatoꝛis quod impletum fuit per liberatõne

patrum m limbo detenton·
Eus m nomine tuo ꝛc:
Plalmus iſte ᷣm literalem ſenſum

eſt oꝛatio dauid contra maliciam
xpheoꝝip̃m in manus ſaulis tra⸗

dere volentiuim · Moꝛaliter aut eſt oꝛatio ino
centis per maloꝝ relatõnem patientis pſecu⸗
tõnem ⁊ deuote liberari petentis·d.· Deus in
nomine tuo ··quod ſideliter mnuoco ſaluũ me

facab mniuſte pſecutõnis malo et m vrtute

tua udica me id eſt · ꝓ me mnocentiã meam

declarando. Deus exaudi oꝛatõneʒ meaʒ c 1

Xxxic mſipiens in corde ·

ſun
um
tta!
ino
o
ſme,
tte
am

prebendo mihi tuam conſolatõnem · quoniaʒ
alieni a veritate · mſurrexerũt aduerſuʒ me
ſalſs accuſatõmbus me diffamantes imque. ⁊
foꝛtes queſierunt animam meamad eoꝛum
accuſatõnem miquam· et non ꝗpoſuerũt deuʒ
ante conſpectum ſuum nam in moꝛtal pecca
to eſt auerſio a deo Sed quoniam deus m tem
ptatõne facit ꝓuentumſequit᷑· Ecce em deus
adiuuat me c· ad ute mala mimicis meis et
loquitur de malis pene que bene poſfũt opta
ri peccatoꝛib per iuſticie zelum · et vt vexatio

det eis intellectum· Rt quomiã ex hoc deo gZtie

debentur · ideo ſubditur · Voluntarie ſacriſca⸗
bo tibiſacriſcium laudis· quomam ex omni

tribulatõne eripuiſti me de pꝛeterito et ſic ſpye

ro ꝙ ſic facies m futuro·ideo ſubditur · et ſup

immicos meos c.·
Xaudi deus orationem meam
Pſalmus iſte ßᷣm hlteralem ſenſuʒ
eſt oꝛatio dauid quando fugiẽs ðᷣ
eyla ſaluatus fiut a ſaule pſequen⸗
te et ceylitis volentibe eum ſauli tradere ?· · Re ·
xxxnj.Miſtice vero poteſt exponi vt ſit oꝛatõ
eccleſe pſecutõnem iudeoꝝ m eccleſia pmitĩa
ſuſtinente · vt habetur act · viij · et ix · St pꝛimo
ponitur eius oꝛatio deuota cum dici Exaudi
deus oꝛatõnem meam ⁊c ·hec em ſententia qᷓ

ter ponitur in hoc verſu ad deſign ãdum quat

tuoꝛ oꝛatõnis ſpes:que ſunt obſecratõnes oꝛa
tioneſ poſtulationes gratiarumac tõnes vt ha

betur · thiij· his aũt quattuoꝛ modis legitur

oꝛaſſe eccleha pmituia · Qontriſtatus ſum in
exercitatõne mea ſ patientie in quo exerci tõ
infirim contriſtant conturbatus ſum a voce
mimici q; uidei multa ĩiurioſa delibo irroga
bant · et a tribulatõne peccatoꝛis q; nõ ſoluʒ

verbis eos h̊ etiam operibo moleſtabãt · Quo

mam declmauerunt in me miquitates mpo
nebant enim ecckie tranſgreſſionem legis di
ume· et in ira moleſti erant mihti. id elt · in

malo ſuo ſine ratione Qoꝛ meu conturbatum
eſt cπ verbuz eſt ecclene ꝓ ſiins ſuis infrmis

deo ſubditur · Timoꝛcoꝛdis · et tremo: ·
coꝛpoꝛis ꝓueniens ex timoꝛe coꝛdis: venerut
ſuper me ⁊ contexerunt me tenebꝛe /· aduerſ
tatis · Et dixi quis dabit mibhi pennas cid
eſt facultatem euadendi dicta mala Vnde act.

vnj ðꝛ · ꝙ omnes chꝛiſtiani diſperſi fuerunt p̃it

apoſtolos qui tanquã fſirmioꝛes remanſerunt
in loco pſecutõnis: et manſñ in ſoutudine · q;
diſcipul diſperſi pꝛedicauerunt in ſamaria ⁊ in
alijs locis nomine ſolitudis deſignatis · Rxpe
ctabam eum ſdommum noltruz ieſum chꝛi
ſtum ſiducialiter eius petens auxilium qui ſal
uum me fecit a puſillamimtate ſpus et tempe

ſſateqꝛ chꝛiſtus ſuos diſcipulos non ſolum li

berauit a tempeſtate pſecutiõnis h̊ etiam ab in

oꝛdinatõne timoꝛis que puſillamimitas nomi

natur · ¶ Pꝛecipita. Eic conſequent arguit᷑
iudeoꝝ pſequetium culpa cum ðꝛ · Pꝛecipita
domine ⁊ diuide linguas eoꝝ· quod ſactum
fuit quando ſaducei moꝛtem pauli querebant
et pharizei eum excuſa bant·act·xxiiijq tñ iſti

et illi erant miqui ſeq̃tur· circundabit eam ſu

per muros euis imniquitas ⁊c q ſicut ioſephꝰ
dicit libꝛo de umda co bello · ilo tempoꝛe fuerüt
m hieruſale ⁊ iuða młte diſſenſones et rapine
Qm ſi immicus meus male dixiſſet mibi c·
Pꝛeim credentes chꝛiſto fuerunt natõne iudei
et lega lia obbuabant gpter que debebant dili
gi ab eis. h gentiles erant ab eis extranei eſt
igit᷑ verbum eccłie pᷣmitiue· ſi immncus meuſ
id elt ſi ppbus gentił qui ſemper fuit ↄtra
rus iudeis me pſequeret᷑ habere maioꝛem ra
tõnem ſuſtinendi· Tu vero homo vnammis
Tc ·qꝛ indei chꝛiſtianos perſequentes· tunc cõi

cabat cum eis in cibis legalibet ſimł oꝛabant
in teplo · quod erat domꝰ dei · Veniat Mic

pꝛedicit udeoꝝ perſequentium pena cum ðꝛ
Veniat mors ſup illos id eſt · veniet p exer
citum romanoꝝ· et deſcendant in infernuz vi
uentes qᷓn d: magis eſſent digni tali pena qʒ
choꝛe ⁊ adherentes ſibi qui reſtiterunt moyſi
homim puro iſti vero reſtiterunt chꝛil to qui
eſt deus et homo · Sgo aũt l. Mic ponit᷑ ex
parte eccłie gratiarumactio cum dicit᷑ · Sgo
aũt ad dominum clamaui conſidens de di au
xilio· veſpere ⁊ mane ⁊ meridie c)]· trib enʒ
hoꝛis oꝛabant mi die idei vt habet daniel · vj.

et hunc modum tenebat eccleſa pᷣmitiua ex

audiet vocem meam de futuro ſicut fecit de

pꝛeterito Redimet in pace animam meami.

vitam meam. ab his qui appꝛopimquãt mibi
ad nocendum quoniam mter multos ſideles
erant mecum nam in eccleſia pᷣmitiua ſuert
pſeudo apoſtoli et falſi chꝛiſtiani fidelib ſe iun
gentes ad nocendum eis efficaciis· Exaudiet
deus me depꝛecantem et bumiliabit ilos
per penam debitam· quomiam uon eſt iiuis eõ
mutatio de culpa ad gratiam per peniten tia
veram. et non timuerunt deuʒ ſibi manifeſte
repugnantes ideo ſubditur· extendit manum
ſuam m retribundo penam ulis debitam pꝛo

peccato · Qõtammauerunt teſtamentũ eius

ip̃ᷣm irritantes ꝓ ſuis traditõnibus· math · vij·

diuiſ ſunt ab ira vultus eius c exteriꝰ ami
ciciam ſimulantes ad ſideles chꝛiſti · et intꝰ odi
um habentes: quales ſuerunt pſeudo apoſtoli

Facta ſuper dominum curã tuam · verba

ſunt eccleſie ſuos filios confoꝛtantis: et ipſe te

enutriet · lacre ſcripture verbo ⁊ eucarilſtie ſa

cramento· et non dabit meternum fluctuatio
nem iuſtonauis em̃ eccleſie nõ ſic fluctuauit

in tribulatiombo a tẽpoꝛe conſtantini ſirut añ
Tu vero deus ðduces eos in puteu interitꝰ
ſcʒ tyrannos quoꝛuʒ muiti per diumam vmdi
ctam ſunt occiſ deſcendentes ad penam infer
ni· ideo ſubditur · Viri ſanguinum iid eſt effu
ſoꝛes ſangumis innocentis non dimidiabunt
dies ſuos lrequenter enim mo:iunt᷑ ante me

diũ vite ſue ßᷣm curſum nature Igo aute in te

ſperabo domme] verbum elt eccleſie ſuper
chꝛiſtum fundate ·

SANEF P
Nerere mei deus 2c Pſalmus
iſte fuit oꝛatio dauid qñ ð geth eua
ſit vbi phili tei voluerant eum occi
ere .· .Reg xxjcapło· Moꝛaliter ãt
eſt eſſe oꝛatio cuiuſubet mnocentis in per
culo moꝛtis poſiti ꝓ ſua euaſione depꝛecantis

cum dici Miſerere mei deus quoniam Zcul⸗

cauit me homo ł]⁊ non deus quanñ d· ſi tu de⸗
me pumires ꝓ peccatis meis· deberẽ ĩ patiẽtia

ſuſtmere· quomiam multi bellantes aduerſum

me ſ· demones cum malis hommib· naz eos

mci tant ad perſequendum mnocentes h̊ q nõ

ſunt timendi in compatione chꝛiſti qui perit
in die iudicij ſequit᷑ · Ab altitudine diei tiebo
ideſt a chꝛiſto qui non ſolum eſt altus ſᷣ etiã

p̃a altitudo · ego vero in te ſperabo . id eſt · in

tua nnſericoꝛdia et non in mea iuſticia In deo
laudabo ſermones meos id eſt ad euis laude
oꝛdinabo ipᷣos in deo ſperaui id eſt· in eius
ꝓtectione non timebo quid ſaciat mihi caro

id eſt hõ carnalter viuens: et ponit hic ſingula
re pꝛo pluraliſ hõ ꝓ hoĩb ratõnabiliter vñ

ueneibe ſcut exod· vnj/ venit muſca grauiſſima

id eſt· muſce multe Verba mea execrabantur

interpꝛetantes ea in malum omnes cogitatõ

nes eon in malũ ↄtra me· ihabitabunt me

cum amiciciam ſimulantes ⁊ abſcondent ma
liciam ſuam pꝑ talem cohabitõnem ideo ſeq̃tur
ipi calcaneu meum obſeruabunt q̃rentes me
ſupplantare· ſicut ſuſtinuerunt ammaʒ meaʒ·

id eſt· vitam meaʒ ſicut graue pondus ſuſtinue

runt in quorum perſona dicit᷑ ſap̃ᷣ ij. Cxrauis

eſt nobis ad vdendum · Pro nibilo · Elic
incipit verſus in hebꝛeo . et eſt ſcðᷣa pars huius

pſam in qua ponit᷑ exauditio depꝛecantis cuʒ
dieit interrog atiue· Pꝛo nihilo ſaluos facieſ
ilios d eſt cum mhil boni fecerĩit. q de non de
cet iuſticiam tuam que non permittit dedecuſ
culpe ſine decoꝛe uüiſticie.· ido ſequit· mira po
pulos confringes qui ſtudent ad malefacien
dum Deus vitam meam anunciaui tibi in
vera confeſſione· poſuiſti lacrimas meas cõ
critonis ⁊ denotõnis. in conſpectu tuo ſ eas
exaudiendo 1 ꝓmiſſione tua que habetur
ezech· xviij nolo moꝛtem peccatoꝛis h vt mags
conuertat᷑ ⁊ viuat · Tunc conuertent᷑ inimici

mei retroꝛſum ſ· demones 1 hommes mal qᷓ
confundunt᷑ quando pᷣces bonoꝝ exaudiunt᷑·
In quacunq; die inuocauero te pie perſeue⸗
ranter et pꝛo me ecce cognoui quoniam deꝰ
meus es per effectum exauditõnis iſtis emʒ
tribus concurrentibo·oꝛatio ſemper exauditur
In deo.·. Mec eſt tercia pars.in qua pon᷑
exauditi gratian actio cum dicit᷑ · In deo lau:
dabo verbum gratias agendo ſibi de bnſicio
mihi collato · ĩ dommo laudabo ſermonem j.
repetitio eſt eiuſdem ſententie ad manoꝛez de
uotõnis expꝛeſſioneʒ · non timebo quid ſaciat

mihi homo timoꝛe deijciẽte a vᷣtute · In me

ſunt deus vota tua iid eſt · ſuper me qꝛ ſum ob
ligatus ad ip̃a reddenda · Quomiam eripuiſti
amimam meam de moꝛte τ pꝛopter quod in
ſtum eſt vt reddam tibi pꝛomiſſa vt placeam
coꝛam deo in lumme viuentum . · vꝛta Ztie ·

1. terere mei deus 2c Secundum

tio dauid· quando ſpeluncam mera
uit · j. Reg xx i et quomam dauid
t ſigura tyaiſti· poteſt allegoꝛice de chꝛiſto
exponi qui ꝓſalute ſui miſtici coꝛpoꝛis deſcen
dit in ſpeluncam huius mundi · t pᷣmo pomt
hommis chꝛiſti depꝛecatio· cum dicit· Miſere
re mei deus· Ooꝛauit em̃ chꝛiſtus ꝓ ſui coꝛpis
miſtici ſalute · ⁊ ꝓ ſui coꝛpis vi gloꝛiſcatõeiõ

bis dicit hic mißere mei deus · 1 in vmbꝛa ala
rum tuarum ſperabo nam amma chꝛiſti con

ſidebat de deitate cui cõnuncta erat in vmtate

perſone· donec tra nſeat imquitas ( iudeoꝝn

me ⁊ membꝛa mea perlequentium · Qlamabo
ad deum altiſſimuz ] pꝛo me ⁊ membꝛis meis
Heb v. Quʒ clamoꝛe valdo lacrimis offerẽs
exauditus eſt ꝓ ſua reuerentia · ad deum qui
beneſecit mihi· nam gloꝛiam anime· chei to
dedit in lua conceptõne· et gloꝛiam ſui coꝛpis
in lſua reſurrectõne · Muñt de celo HMec eſt
ſcdᷣa parſ in qua poni᷑ duima exauditio cum di
citur · Wiſt de celo ⁊cſ·angelos obſequen⸗
tes chꝛiſto in deſerto in paſſione ⁊ aſcenſione.

vt habetur ex euãgelio et huius miſſionis rõ

tangitur cum dict᷑:· Nhuũſt deus miſericoꝛdia 3
ſuam ⁊ veritatem ſuam w eſt.ſlium ſuum qui
dicit᷑ mißicoꝛdia:Pſalmo.lxxxnij Oſtende no
bis domme mißicoꝛdiam tuam ⁊c· Et veritas
Tohᷣ·xiij Ego ſum via veritas et vita· anim aʒ
meam eripuit de medio catulon leonum id e
iudeoꝛum et nultum crucingentium animaʒ
enim occidere non potuerunt· doꝛmüun cõtur
batus nam p paſſionis turbatõnem tranſijt
ad quietẽ · Eil ij homimum id eſt iudei · deteſ
eoꝝ arma ⁊ ſagitte quia ſicut eanes rabidi qᷓ
rebane euʒ lacerare· lingua eoꝝ gladiꝰ acutꝰ

quo pungebant eũ m cruce:d Vach q̊ de tru

ſſᷣum lhiteralem iſte pſalmuſ eſt oꝛa

nch
dinnt.
ſate,
rden
beni
dter
Ponſt
Ch
bife
nen
de
ſi
lne
lmch
ſptik
odi
cenm
te⸗

indum
eſton
nmer
dend
haſco
deſcen
pom
Mte
depes
de
zad
ticot
mntte
deoy
mabo
mes
ſores
1ui
to
pis
ceſt
mdl
nen⸗
vore⸗
1
e⸗
hi
60
is
mna
De
nq
Sur
ſſe
te

5
u

templum et conſimil ia vitupia · Exraltare ·

Hec eſt tercia pars in qua ponitur gratiarum
actio deo patri cum ðꝛ · Sxaltare ſuper celos

deus c · id eſt nomen tuum magmiſice laude

tur in celo ⁊ in terra et ſhditur ratio. Laqueũ
pauerunt pedib meis ſiudei volentes impe
dire diſcurſum chꝛiſti ⁊ apoſtoloꝛũ ꝓ publica:
tione euangelija incuruauerũt ammã meaʒ
id eſt · incuruari conati ſunt a rectitudine veri
tatis· Eoderunt ante faciem meam foueam
volentes extinguere chꝛiſti nomen· 2⁊ mincide

vunt in eam nam in vindictam huius ſceleriſ

romani deſtruxerut iideaz · Paratũ coꝛ meũn

deus ⁊ c ad te laudanduʒz omnibb modis· qd

ſignificatur ꝑ hoc quod ſbᷣditur · Exurge głka
mea exurge pſllterium ⁊ cithara·ſeq̃tur exur
gam diluculo ſa moꝛtuis · Qonſiteboꝛ tibiĩ
populis ⁊cſ p diſcipulos meos diſcurrentes
per oꝛbem ad pꝛedicandum euangelicã verita
tem· quoniam magſcata eſt vſq; ad celos mi
ſericoꝛdia tuaid eſt·chꝛiſtus ad dextram priſ
aſſumptus in huana natura: et vſq; ad nubes
veritas tua id eſt chꝛiſtus qui ẽ veritas queʒ
aſſumpſit nubes ab oculis apoſtoloꝛũ vt dicit

act GrAare c expo nat᷑ vt ſupꝛa

— . vere vtique c. Pſalmũ Renn
fecit dauid quando doꝛmiente ſau
cũ ſuo exercitu:tulit haſtam que ad
caput eius erat·⁊ per hoc oſtendit
ꝙ potuerat eum iugulaſſe ſi voluiſſet et ꝑ hoc
arguit falſtatem illoꝛum qui dicebãt ipᷣm que
rere ſaubhs moꝛtem allegoꝛice vero potelt ex
poni de chꝛiſto quu ſolo verbo querentes eum

ad moꝛtem ꝓſtrauit ſic ſuam potentiaʒ ⁊ eo

rum impotentiam declarauit · d· Si vere vtiqʒ
luſticiam loquimmi vos iudei dicetes me ee
falſum ꝗphetam ꝑ opera diuina que facio in 2
ſpec tu veſtro ⁊ nõ poſſunt eſſe teſtimomia ſal
fitatis · Ctem̃ ĩ coꝛde miquitates opamimi ⁊c
quaſ ·di:non eſt miruʒ ſi de me male indicatis
nam in coꝛdib veſtris tractatis miquitates et
manibus impletis· Alienati ſunt peccatoꝛes a
vulua ·. id eſt· a parentũ iuſticia · vnde dicit eſa ·
