viuentiu que eſt hereditas ſdeliũ p terrã pꝛo:

miſſons figurata· Qum eſſent numero pau⸗
ci ·ſcilʒ in eccleſa prmtiua parui i abiecti im

conſpectu potentu buiuſ mudi. St tranſierut
de gente in gentẽ ·pꝛedicado p oꝛbem· Nõ
dim iſt quenq; calumari eos /ſcilʒ ad impedi⸗
mentũ ſidei ⁊ meriti nam in pſecutõe maxima
ſdelium maxime creuit ſides ⁊ eon meritum.
ſ merepauit ꝓ eis reges vt patet de cõſtan

tino que apter hoc pcuſſit elephantie moꝛbo·

LNolite tangere chꝛiſtos meos .·ſcʒ tactu no
ciuo im pediente eoꝝn meritũ vel fidei mcremẽ
tum · Cantate dño ꝛc ·Repeticõ eſt ſententie
ſupꝛa poſñite ad maioꝛe deuotõnis excitatõneʒ
quia magnus dñs magnitudis cuius non ẽ

ſnis.· et laudabilis nimis 2c nſupꝛa virtuteʒ

omnis creature Ccci xliij.· Benedicentes dñm

exaltate eum quantũ poteſtis maio⸗: eſt emim

omni laude. ¶onfeſſio ſq; laudis et magni
ſicentia coꝛaʒ ilo . Hſal lxxxnj · Beati qui habi
tant in domo tua dũe in ſecula ſeculoꝛuʒ lauda
bunt te · Afferte dño gloꝛiã que eſt clara no⸗

ticia cum laude · ⁊ð imperiũ rreuerentiã et ti

moꝛẽ ſcʒ hlialem. date gloꝛiã dno /repetitio e

eiuſ dem ſicut· ſupꝛa ⁊ adoꝛate dñũm in decoꝛ' e
ſancto.nõ ficto ſicut ypocrite adoꝛant · ¶ õ
moueat᷑ a lacie illius omnis terraomes ba
bitantes terra euis potentiã cõtremnſcaãt· ipe
em̃ ſundauit oꝛbem imobilem ·licet em̃ yꝑtes
eius moueant᷑ tñ totu manet meodem loco⸗
Metent celi /iciues celeſtes· ⁊ exultet terra
id eſt militanſ eccleſa. Tonet mare c-p ma
re quod eſt locus aquaꝝ mtelligunt᷑ doctoꝛeſ
eccleſe continetes aquas ſapyentie ſalutaris et
ipſi tonare debet tonitruo pᷣdicatioms· Tunc
laudabunt hgna ſaltus ]i pncipes catholici qui
ſunt ſup alios eleuati exultent agrii. ſi. mpli
ces chꝛiſtiani:.j. Qlon· mj· Dei agricultura eſtis
Dereliquit aut ſcilʒ dauid ibi coꝛã archa ſe

deris dñi aſaph· et fratres eius vt miniſtraret

XT ]vult eniʒ verus dauid ieſus chꝛiſtus in
eccleſjs in quibus eſt coꝛpus ſuũ ĩ eukarilſtie
ſacramento ſint ſem er. mmiſtri ad „ns obſe
quium pꝛeparati QM. RS
Vn autem pabiaret dauid in do:
mo ſua ꝛc.·Mec hiſtoꝛia et es expoſñ
miſlica poſite ſunt · ij Re· vnj capitulo·

tio
ctum eſt autem poſt hec vt percu⸗

teret daund philiſtiʒ · Expoſitio miſti
ca pume one poſita eſt· ij· Reviii capło

rex filioruʒ amon uius hiſtoꝛie mi
ex Sons require · ij· Re x capło·
Kctum eſt auteʒ poſt anni circulum
—Muuiis hoſtoꝛie expoſitio miſtica· ij.· Re·
lcapło requira? N.. XNI
Onſurrexit autem ſathan contra
irael ⁊c· Sxpoſtionem miſticam huius
biſ Neraante ip Re vxnij capiti-

ryitq; daum hec eſt domus
domm In hoc capuło agitur ð
pꝛepa rat õne quã fecit dauid ad do
mus dei ediſcatione· que ſigniſicat
allego: ice militãtis eccleſe ſtructione· Quã
tum aũut ad materiam huius pꝛeparatõnis ſex
ponunt᷑ ſcʒ auru argentũ es ferruũ ligna cedꝛĩa
2 lapides p iſta higniſicant᷑ ſideles m diuerſiſ
ſtatibe ex quibo eccleſia militans eſt cõſtructa
Per aurũ em̃ ſigniſcant᷑ eccleſie rectoꝛes·qui
ſicut aurũ alia pꝛecellit metalla ſic debent eſſe
populariba melioꝛes Creg· Tantu tranſcende
debet actionẽ popuii actio pꝛeſulis quantu di
ſtat a grege vita paſtoꝛis· Der argentu auteʒ
mtelligunt᷑ ſacre ſcripture doctoꝛes et p̃dica⸗
toꝛes·qui tanq; argentũ debent eſſe vita mudi
et eloquentia ſonoꝛi Per es vero quod eſt ſo
ldu et ſonoꝛu intellgunt᷑ ſimplices clerici 1 re⸗
lisioſi qui debent eſſe in ſide ſolidi et m diumn
laudib ſonoꝛi.· Der ſerrũ vero pᷣncipeſet mili
tes deſignant᷑· na per ferrũ ab eis ecdeſa derẽ
ſtur. DHer ligna vero cedꝛina que ſunt alta ſig
ſicant᷑ cõtemplatiui· Der lapides aũt qui ſuſte
tant alia ſigniſicant᷑ actiuina eoꝝ laboꝛiby alie
ptes eccie ſuſtentant abes quoq; plurimos
artiſices Krtiſices vero 21tructonis eccleſie
ſunt tres pſone pater et filius et ſpuſſanctus
quou opera ſunt indiniſa et qm ſapientie eoꝝ
non elt numerus weo ſubdit . ad laciendum
Obpus peudentiſſimos in auro argento c i.
a dandũ perfectionẽ debitã p̃latis et docto⸗
ribus et alijs ſtatibo eccleſie predic tis Cetera
50 ſunt ARoſits miſtice ·. · Reg.· pij capło.

ſa de loco ad .
circa duuinũ obſequiuʒ ſeruiendo ꝓ vices ſuas

Ccmit autem vt moreretur naas

Citur dauid ſenex et plenus
dierum: c · Daiud conſideras ꝙ
leuite nõ habebat vltra laboꝛaxe im
poꝛtando tabernaculũ er eius va
ocũ · voluit et bñ eoſ ałr occupat

in hieruſalẽ que erat electa diumnt? ad dei cul
tum vt habet᷑ in hoc capło poſt eius mediũ · t
ſic in hoc capitulo diſtinguunt᷑ officia leuitaruʒ
in generalitñ· t pᷣmo ponut᷑ officia miniſtro⸗
rum domus dni cum dicit᷑ · Ex his electi ſunt
diſtributi in miniſteri ũ domus dñi .. Scðo
pꝛepoſitoꝝ et iudicũ ibi · Pꝛepoñtoꝝ aute;
Tercio ianitoꝝ ibi Poꝛro ⁊c Quarto canto
rũ ibi· et totidem pſalte · Quinto ſacerdotum
ibi· Sacerdotes aut ſup panes pꝛopoſitõniſ
verſus finẽ huuis capłi Et qm̃ ſicut dicit apłs
ycoꝝ x · Omnia in figura cõtingebant illisiðo
p officia dicra higurata fuerũt officia miniſtro
rũ eccleſe chꝛiſti · Tgitur ꝓ ſacerdotes qui ſicut
dictum elſt erant ſup panes ꝗpoſitõnis: ſigniſi
cati fuerunt ſacerdotes noue legis ad quoruʒ

officium ſpectat conſecrare pane in chꝛiſti coꝛ⸗

pus in ſacramento altaris· Der miuſtros vo
domus dommi ſigurati fuerunt illi ad quo⸗
rum officium ſpectat mimiſtrare ſacerdotibus

in celebꝛatione dicti ſacramenti ſcilicet diaco:⸗

ni quibo cõmittit᷑ diſpenſatio ſanguinis 2ſecra
ti· et ſubdiaconi quoꝝ offidũ eſt in vaſis ſacris
dicti ſacramenti materiã pꝛeparare ſinnlit aco
liei qui dictam materiã pꝛeparant nõ tñ in va⸗

ſis ſacris ꝗpter quod dum oꝛdinant᷑ traduntuꝛ
eis vrceob vel ampulle · Per iudices et pꝛepo:
fſitos qui fuerunt eedem põone ſicut dixi pleni.
us in expoſiõne hterali higurati fuerũt exoꝛci
ſte quoruʒ officum eſt expellere demones de

energumnms ſcut ad iudices ptinebat malos
expellere ſeu repᷣmere :qui ſunt membꝛa demo

nis · Per ianitoꝛes aũt qui gentiles aut iudeoſ
immudos arcebant ab ingreſſu templ ſigura

ti ſuerunt oſtiarij ad quoꝝ ſpectat officiũ inſi
deles et et ſdeles excõmunicatos tñ ab ingreſ
ſu eccleſe coercere· Per cantoꝛes vero figura
ti fuerunt lectoꝛes: Et ſic patet qualitex officia
miniſtroꝝ veteris teſtamenti ſigurabat officia
miniſtroꝝ noui · QX.. . SIIII
N Orro ſinjs aaron he portio:
nes erant ⁊c Hic ponit oꝛdĩatõ
quantũ ad officia ſacerdotũ in ſpali
orrca quos ſic oꝛdinauit ꝙ ex ipſis

eſlent: xxin ppncipales q̃ eſſent hebdomadarij

p vices ſuas ſucceſſiue tñ ſub ſummo ſacerdote
per iſtog aut xxinjfigurati fuerunt epiſcopi qᷓ
ſub ſummo pontiſic ſunt eccleſe miniſtri ſcut
expmi᷑ apoẽ. nij· pxxinj ſenioꝛes ponit᷑ tñ ibi

numerus determmatus ꝓ indetermmato ſiẽ

dixi plenius exponendo literaliter paſſu illum

nug
Nem
no
pae
ſuas
ſaul
S
rn
nho⸗
tiſin
de
üte
canto

öm
Aps
3150
ito
iſien
nori
icon
08 0
qud 4
hnbus
aco
ſecra
Ncris
laco
nva⸗
mntun
nepo⸗
peen
orel
es de

Doꝛro liox leui lihe conſequenter agit᷑ de

reliquis ſacerdotibus qui erat ſub xxinj:hebdo
madarijs pꝛedictis: ⁊ piſtos ſigmſicati fuerũt
ſacerdotes curati qui ſunt ſub episet ſcðʒ eoꝝ
diſpoſitionẽ debẽt in libi 2miſſis eccleſjs mini
ſtrare. MMJMJ.
Cſur daud et magi tratus
HMlic agitur in ſpecialide cantonbuſ
quoꝝ oꝛdmatõ in ſuis officijs diſtĩ
— uitur p· xxiiij vices lbi ſuccedẽteſ
ſicut et oꝛdinatio pᷣncipaliũ ſacerdotũ qui heb⸗
domadarij dicebant · St qi il higura ſuerunt
epiſcopoꝝ ideo p oꝛdinatõnem cantoꝝ ſigniſi
cat᷑ ꝙ m noua lege ſẽ in quahbet eccleſia cathe

1 *4 .

dꝛalt pꝛeeſt vnus epus · ſic in ea peſſe debz vnꝰ

cantoꝛ alijs in choꝛo cantantib ꝓpteꝛ quod p
centoꝛ in aliquibus eccleſjs nommat.·
Fuiſ dones autem lamtorum
Iſtoꝝ autem oꝛdinatõ ⁊ diſtinctõ

madarion ſeu pꝛincipaliũ lacerdotu
ſeut eſt dictum de diſtinctõmbus cantoꝝ ſed
accipit᷑ ſcᷣm diſtinctõnes poꝛtaꝝ que fuerunt
ad · iin. partes pncipales oꝛbis ꝗpter quod iſte

poꝛte non fuerunt in templo m quo erat miſi

vnus ſolus mtroitus ſcʒ in pte oꝛiental ſed ſu
erunt in muro atrij. Tgit᷑ allegoꝛice pꝑ poꝛtam
oꝛientale ſiguratũ ſuit baptiſmi ſacramentum
eo ꝙ eſt ianua alioꝝ ſacramentoꝝ de qua poꝛ⸗
ta dici᷑ Coiij. Ni quis renatuſ fuerit ex aqua
et ſpu non poteſt introire regnũ dei Per occi
dentale vero poꝛtã ſigmiſicat extrema vnctio qᷓ
eſt ſacramentuʒ exeuntiũ de hoc mundo. Der

aquilonarẽ vero poꝛtã ſignincat᷑ pnie ſacrameę⸗
tũ q̃ reſpicit et deflet peccata cõnuſſa: here · j·
R.baquilone pandet᷑ omne malũ:· PHer poꝛtam

aũt auſtralem ſigniſcat᷑ ſacramentũ eukariſtie
quod eſt ſacrametũ amoꝛis eo ꝙ ab auſtro ꝓ
cedit caloꝛis feruoꝛ ſigniſcans feruoꝛe diectõ
nis: Igit᷑ ſum poꝛtas iſtas poſſunt ditingui
lanitoꝛeſ · Hoꝛta em̃ oꝛientale obſeruant q̃ gra
tiam baptiſmalẽ cuſtodiunt: occidentaleʒ vero

poꝛtam qui vnctionẽ extremã deuote ſuſcipi⸗

unt· poꝛtam aquilonarem qui peccata cõnnſſa
p penitentiã diluunt auſtralem vero poꝛtam
qui frequenter et deuote eukariſtiã recipiunt
Moꝛaliter aut poſſunt diſtingui poꝛte ac etiã
ꝛanitoꝛes · Oꝛientalis poꝛta dici poteſt homĩiſ
oꝛtus·occidentalis aut euis obitus:aquilonariſ
vero aduerſitatis tempus auſtralis aut ꝓſpe⸗
ritatis ſtatus· Noꝛtã igit᷑ oꝛientaleʒ cuſtodiũt
ili qui vilitate ſue oꝛigims cõſiderant vt humi
lient · PHoꝛtã aut occidentalem qiu certitudineʒ
moꝛtis ſuture et incertitudinẽ hoꝛe uigiter me
ditantur ne impꝛouiſi ad moꝛtis iudiciuʒ euo

cet Ber·O homo certũ eſt ꝙ moꝛieris ſed vbꝛ

nõ accipi ſcᷣm diſ tinctões hebdo

pectat ſed ſi ſapiens fueris vbiq; moꝛtem ex:

pectabis· Doꝛtã aute aquilonare cuſtodiunt

qui in aduerſis armis patientie cõtinue ſe mu⸗
niunt ne pimpatientiã frangant᷑· Doꝛtã auteʒ
auſtralem obleruat qui ſemp ſoliciti ſunt ne in
pꝛoſperis per ſuperbiam elcuentuir.
Um autem rael lecundum nu⸗
merum ſuum. æc· Poſt oꝛdinatõ
nem mmiltron in domo dommi h
coõlſequenter ponit᷑ oꝛdinatio mim-
antiũ regi in diuerſis officijs regmi ſui. St pᷣ

mo pomt᷑ oꝛdinatio militaris ſcdo popularis
terdo lamiliaris· Quantu ad pᷣmũu deſeribuntk ;

hic ·xij· pncipes exntes cũ rege ꝓ ſingulos mẽ
ſes ſucceſſiue· et qubʒ pnceps hebat ſdᷣ ſe· xxiiij
milia pugnatoꝝ Allegoꝛice vo p iſtosxij pn
cipes ſigniſicati fueruntxij apł rde quib dicit᷑
ps xliij· Qonſtitues eos pꝛincipes ſuper omeʒ
terra ⁊c · Der· xxiij milia pugnatoꝝ ſub quo:
lubʒ pncipe ſigniſcati fuerunt martires ſancti
qui animati apoſtoloꝛuʒ exemplo ſoꝛtes facti
ſunt in bello · Et ponit hic numerus determiĩa
tus ꝓ indetermmatonã martires ſunt in ma
nariũ multiplicatusſicut de angelis ðꝛ danieł ·
vnj. Milia milum mumſtrabant ei c Secuduz
em omnes doc toꝛes de hoc loquentesangeli
ſancti ſunt in numero multo maioꝛi: ſicut ple.
nius dixi ſup daniele · Poꝛro tribubo pꝛeerãt

irael ⁊c] Mic deſcribitur oꝛdinatio popularis

ꝓprus autem iſrael p· xij tribus diſtinguebat᷑·
pic autẽ cuilibet tribui ad eius regimen vnus
dux aſſignat᷑. DHer hoc autẽ videt᷑ ſigniſicari ꝙ
in bono regimie populi chꝛiſtiani cuilibet ville
notabili debeat vnus pᷣſdens vel pꝛepohtus

alſignari qui faciat inter bomines iuſticiaʒ ob

ſeruari . Sup theſauros at regis c· Mic ex
pomt᷑ oꝛdmatio familiaris. In familia vero re
gis dauid aliqui erant cuſtodes theſauroꝛum
aliqui vero ſup cultoꝛes agroꝝ vmeaꝝn ⁊ oꝛto
rum aliqui vero ſup apothecas olei ⁊ cellaria
vmoꝛuʒ·et aliqui ſup nutritionẽ amima liũ bꝛu
toꝝ · Moꝛaliter aũt theſauri regis noſtri ieſu
chꝛiſti ſunt ſapientia ⁊ virtutes: ⁊ mo cuſtodeſ

iſtoꝝn theſauroꝝ ſunt boni doctoꝛes in ſcriptiſ

vel ſcols habentes m ſe ſapientiã ⁊ virtutez et
alijs cõmumcant et diſpenſant cm ſui donnni
voluntatẽ· Her agros aut vmeas ⁊ oꝛtos ſde
leſ ppłi ſignincant᷑· Quib ··Qoꝝ · iij dicitur · dei

agricultura eſtis· Gt ideo p cultoꝛes iſtoꝝ ſig

ficant᷑ p̃dicatoꝛes et cõfeſſoꝛes ꝓ cultura ſideli
um in moꝛib diſcurꝛentes per apothecas aũt
olei et vini cõuenienter poſſunt debite coꝛre
ctõnes intelligi · in quibus eſſe debet vigoꝛ in
ſticie dulcoꝛe mibicoꝛdie tempatus ⁊ B ſigficat

per vinum moꝛdicatm̃ et oleum lenituuũ ſicut

habet᷑ luc x · in pabola ſauciati· in ciuꝰcura ſama
ritanus infudit oleum ⁊ vinũ· Rt ido per illos

qui erant ſup apothecas olei et vmi ſignãt᷑ bo
ni iudices qui iiſticia et micoꝛdia modo de

bito ſcit vti. Der animalia vero bꝛuta pueri
poſſunt intelligi eo ꝗ paru habent de ratõnis

vſu. Pꝛopter quod p illoſ qui erant ſup nutri
tionẽ ammaliu ſigniſicant᷑ boni pedagogi qui
circa bonam nutritione pueroꝝn in moꝛib ma

xime ſunt mtenti:nã ſcdᷣm phᷣm·jethicon·Nõ

pan facit ad vᷣtutem imo multum ſi aſſueſant

,]nes principes ꝛc In hoc autem
capitulo deſcribit inſtitutio ſalomo
nis regem p dauid preʒz ſun apter

qð p dauid ſigniſcat᷑ hic deꝰ pater. et mipꝛeta

tio nominis congruit nam dauid manu foꝛtis

mterp̃tat᷑ potentia vero pſone patris appꝛopꝛi

at᷑ pꝓ hoc igit᷑ ꝙ dauid regem inſtituit nũ ſuũ
ſalomone ſigniſcatu ſuit miſtice ꝙ de? pater ſi

Aium regern iſtituerat in aſſumpta ꝓ nobis

humanttate. ſlicut in pſona filij ðꝛ p̃s · · Sgo ãt

conſtitutus ſum rex ab eo ſup ſion monte ſan

Cum eius · dt ſubdit. Dominus dixit ad me ſi

lius meus es tu c· Dedit aut dauid ſalomõi

/

filio ſuo deſcriptione poꝛticus et templi ⁊c p

hoc deſignat᷑ ꝙ deus pater dedit hommi chꝛi⸗
ſe noticiã oĩm agendoꝝ in eccleſia: nã cogno
ſcit ommia que deus cognoſcit ſcietia vſonis
et illa ſunt que pticipant effe ſcdöum quacunq;
differentia tempis Moꝛzahter aut p ſaomone?
ex oꝛdinatõne diuimna ꝓmotum in rege poteſt
cõuenienter intellgi quilibet debito mõ ꝓmo
tus ad eccleſiaſticu vel tempale regimẽ · Der
hoc autẽ ꝙ dauid ſalomoni dedit agendoꝝ de
ſcriptione ſigniſica t᷑ ꝙ illi qui pdicto modo ꝓ

mouet?᷑ ad regimen deus dat gratiã bene rege

di ſi debitu ſuu faciat erga deu ad ip̃m ſe ſideln
ter conutendo nã ſi natura nõ deſicit in neceſſa

rijs non eſt veriſimile ꝙ deſiciat actoꝛ nature

Der boc aũt ꝙ dauid dedit ſalomoni aurum 2
argentu ad faciendum ea que in templo erant
asenda· ſignat᷑ ꝙ ſicut deus bono pꝛelato vel

Pncipi conſert noticiã in agendis· ſic facultates
adminiſtrat ei ꝓ expenſis moderatis; .
.D.. eIN.
Ocutuſ q; eſt rex daum ad om
nem eccleſiam ⁊c ·Sequitur in
fra. Holliciti ſunt ſtaq; princi

domus dny dederunt aurũ argentu 2 lapideſ

pꝛecioſos vt in textu dicit᷑ ſigniſicant?᷑ illi qui in

ecdeſia dei pcellunt alios in aliqua gratia ſpali
vtpote in auro ſlapientie in argento eloquetie
et alijs gratijs per lapides pᷣcioſos dengnatis.

Onnocauit igitur dammd om⸗

grega

pes 2c.] Der iſtos qui ꝓ ediſicio

et omnes iſtas gratias ad inſtinctũ vi dauid
ieſu cheiſti conuertũt ad ediſciũ eccleſie in bo⸗
mis moꝛibus 2 ſde· St vnxerunt ſcdo ſalomo

nem in pᷣneipem et ſadoch in pontiſcẽ per ſa
lomone qui interpᷣtatur paciſcus et pꝑ ſadoch

qui interpᷣtat᷑ iuſtus ſigniſicat᷑ vnus et ideʒz ie⸗
ſus chꝛiſtus qui ꝓ ſun ſanguineʒ paciſicauit ea
que in celis ſunt et in terꝛis · col · pe etia dicit
iuſtus anthonomance· Rſa. lxij. Pꝛopter ſion
nõ tacebo ·et apter hieruſale nõ quieſcã donec
egrediat᷑ vt ſplendoꝛ iuſtus euis · Tpe etiaʒ eſt

rex regũ et pontifex ſummus apter quod per
melchiſedech regẽ 2 ſacerdotem fuit ſiguratuſ

vt dedarat apłs ſatis diffuſe heb· vij. Tgit᷑ mo⸗
raliter mungunt ſcðo ſalomonẽ m regeʒ et ſa
doch in pontiſcem qui poſt cõfeſſioneʒ chꝛiſti
regis et pontiſicis factã ab eis in baptiſmo:eã

iterant in ope bene vuiendo ·

Exphicit primus hber paralipomenon

Inopit erundus hber paralipomenon

ſuoSxpoſitõ miſtica poſita ẽ
iij · libꝛo Re. njcapło vſq; ibi
Venit ergo ſalomon ab ex:

auũt cum confirmatus erat in ſuo regno p obe
dientia ppbi pfectam et p diuinã reuelationẽ
tamẽe ſolicite nbi ꝓuidit de currib et equitibuſ

et alijs ad deſenſionẽ regni ſui et eius hrmitate

ptinentibuſ ·et p hoc oſtendit᷑ ꝙ licet homo de

diumo auxilio hit ſecurus tñ nõ debet onmnttẽ

ea que rõna biliter ß᷑ᷣim humanã viam ſacere vi
dent᷑ ad ſui et ſuoꝝ ſecuritateʒ:miſi ibi ꝓhibitũ

eſſet· ſcut ꝓhibitu fuit amaſie·ij parał · xxv. ne
ſecum duceret miltes de regno decẽ tribuum

quoſ tñ conduxerat ad ſibi auxiliandũ · V

4C) creuit autem ſalomon ediſcare do

mum nomm domm c · Expoñnſtio

miſtica atetaßki poſita eſtiij. Res · v· capitło

†11
cepit ſalomon edificare domum
omii in hieruſalem ⁊c· Sxpoſñtõeʒ

huiꝰ capituli miſticã require · nj· Reg · vj· capło

Ecit quoq; altare eneum 2c
Iſtud fuit altare olocauſtoꝛum in
quo carnes animalũ offerebantur
deo ſigniſicauit auſteritatem pnie
qua cato ꝗpꝛia dño ſacriſicat᷑ · et hec oblatio
tanto melioꝛ eſt et deo placentioꝛ quãto caro
dpꝛia carioꝛ eſt hommi qᷓʒ alena· Tob.j·DPelleʒ
P pelle et cuncta que babet bomo dabit ꝓ aĩa

Onfortatus eſt ero ſalo
mon filuſ daud m regno

Ncelſo gabaon · Sequi᷑. Con⸗
vrꝰ et equites·c· Salomõ

id

n
eh
vch
de⸗
ſten
dack
ſon
Ohee
gen
pper
m⸗
erſi

ſti

eã

on⸗

ſdlo
80
ſtae
ex:

0N.

mO.

e
buſ
tare
ode
tte
ren⸗
bti
ne.

ſtio
tko
U

e,
o

r
ne

ſua · id eſt ꝓ vita coꝛpali ſeruanda· Vnde ibidẽ

ſubdit· Tange os eius et carne ꝛc· xx cubito⸗

rum longitudiis et · xx cubitoꝛum latitudinis

id eſt quadꝛũ.p quod ſigniſicat᷑ quadꝛatura q̃t
tuoꝛ cardmalium virtutum·⁊· x· cubitoꝝ altitu

dimnis · per quod ſigniſicat᷑ ĩpletõ:x· mandatoꝝ
Der hoc igit᷑ ꝙ altare olocauſti fuit ſic diſpoſi
tu ſigniſicat᷑ ꝙ auſteritaſ penitentie nõ eſt deo
placita niſ ãnexam habeat quadꝛaturã vᷣtutis
cum impletõne · x mandatoꝝ· Qeteroꝝ autem
expoſitio mikic ponta elt· nj · Re vij capitulo

Oſt que congregauit maioreſ
natu ⁊c . Muius expoſitio miſtica

ibi. Igit᷑ cunctis piter tubis ⁊ vo⸗
et cymbalis ⁊ oꝛganis ⁊ diuerſis generibuſ
uſicoꝝn cmentibo 1c Sicut dietum fuit · iij ·
Res viij per iſtam depoꝛtatõeʒ arche ad locũ
ſanctiſanctoꝝ ſiguratta fuit aſſumptio beate
virgims marie ad celũ empiren. deo piſtaſ
melodias vocu et diuern generis muſicoꝝ ſig
ſicata fut angeloꝝ ⁊ electioꝝ exultatio que q̃:
dem exultatio ꝗpter ſui magmitudmnẽ expꝛimi
nõ poteſt vno genere melodie imo nec omib
generibo que ſunt vel eſſe poſſunt in hbumanis
res.· in moꝛalib. Balbutiendo ꝓut poſſumꝰ
excella dei reſonamꝰ.) Q.:

Vnc ſalomon ait. dominus pollici⸗

htus eſt vt habitaret in caligine. M
ſticam rboltionem quereiij· Reg viij capło

Vnq;; compleſſet ſalomon fun
dens preces igmis deſcendit
de celoꝛc p ſcincatiõeʒ tẽpli et ſo
Nenitate tunc facta poteſt zueniẽt
Aligi ſolennitas angeloꝝ ⁊ celeſtin ciuum

menarrabilis in aſ ceſione chaſti pommis· naz
ula humana natura ſup angelos exaltata tem

plum eſt ſpecialiſſimu de qua dixit jo· ij. Solui

te templũ hoc ⁊c. St ayxł us coł.i. Qomplacuit

in ipᷣo omne plenitudinẽ diumitatis habitare
coꝛpaliter In illa vero aſcenſione ꝓmiſſus ſu
it deſcenſus ignis ſpuſſancti vt habet actu.j·
Kccipietis virtuteʒ ſupuenientis ſpuſſancti im
vos et eri tis mihi teſtes in hieruſale ⁊ in inda
et ſamaria vſq; ad vltimum terre · Et hec pꝛo:
nuſſio in die pentecoſtes ſuit cõpleta.Actu · ij·
Et aparuerunt iius diſpartite lingue tanqm
ignis ſeditq; ſupꝛa ſingulos eoꝝ et repleti ſut
omnes ſpuũſancto ⁊c· etera vero huiꝰcapituli
expoſita nn miſtice · iij. libꝛo/Reæ.viij· etix· ca ·
NN*
pletis anteʒ xx annis ꝛc · Sxpoſitõ

miſtica huius capituli poſita fuit.ij. Re.
9

ix capitulo-) (X. 12
EBina quoq; ſabba cum audiſſet fa⸗

poſita eſt· iij. Reg·vnij capitulo vſq;

mam ſalomonis c Requiratur expoſitio
miſtica:nij. Re x capło ·Q.

O Roſectus eſt autem roboaʒ ſn ſichez

c Sxpoſitio miſtica poſita eſt:iij· Rexij

xpoſntionem nuſticam require. n· Res

nq; roboratum fuiſſet regnuʒ ro
m ⁊c · Expoſitõ miſlica poſita eſt. iij. Re
xinj capitulo. WN. FIII.
Nnoxvm regis eroboam re
Sdnauit abia π Per abi qᷓ ĩterp
laaatur pater meus dñs ſigſicari po-
Itelſt quilibet ſidelis chꝛiſ tianus ſide
iter dicens deo pater noſter qui es in celis æc
per ieroboaʒ autem qui diuiſio ꝓpłi interp̃tat
ſigniſicat᷑ dyabolus qui diuiſonem inter hbo⸗
mines ponere machmat᷑ Creg ombł xxix· So
lerter intuendum eſt ꝙ antiquus hoſtis dum
mentẽ noſtraʒ ad ren tempoꝛaluim dilectiõeʒ
trahit infirmioꝛem cõtra nos ꝓximum excitat
qui ea ipſa que diligimus auferre moliat᷑ · nec
curat antiquus hoſtis hoc faciens vt terrena
tollat h vt caritatem in nobis feriat · gitur p
abiam in virtute dei confdentẽ Ztra ieroboaʒ
pugnante ſigmiſicat᷑ quilibet bonus chꝛiſtianꝰ
in chꝛiſti virtute ſiducialter contra dyaboluʒ
pugnaturus: ieroboam retro moliebat᷑ inſidi
as per quod ſigniſicat᷑ malicia demonis que
rentis fraudulentr nocere hommib virtuoſis
.· Detre · v. Aduerſarius velter dyabolus tãqʒ
leo rugiens circuit querẽs quẽ deuoꝛet cui re
ſiſtite foꝛtes in ſioe· St ecce illis vociferantib⸗
perterruit deus eroboazʒ ꝓp quod ſigmiſcat᷑ ꝙ
vociferantibo pdicatoꝛib voce pᷣdicatõnis · ⁊ de
uotis pſonis voce ſancte oꝛatõnis terret᷑ dya⸗
bolus ⁊ cum exercitu ſuo ſugat᷑· et cuntates
cepit ⁊c· per quod ngmũſicat᷑ recupatio bonoꝝ
p maliciã dyaboli moꝛtiſicatoꝝ· nam recupata
gra reumiſcunt opa meritoꝛia que p deceptõʒ
dyaboli fuerant moꝛtificata: † Sit᷑ abia 2ſoꝛta
to impio ſuo ⁊ c ꝓ hanc em nilioꝝ generatõeʒ
ſigniſicat᷑ bonoꝛ uʒ oꝑm multiplicatio que pꝛo
cedunt ex gratia ⁊ libero arbitrio quaſ p quã
dam ſpiritualem generatõʒz· )QX. IIT

capitulo · . l K„——
autem roboaʒz in hieruſaleʒ c

Ormiuit autez abiã cum patri

buſ ſuis ⁊ c· Sequi Regnauit

7 qʒ aſa filius eius &πα. Per aſa qui

mipꝛetat᷑ lactura vei ſuſtollens idẽ
ſurſum tolles ſigniſicat᷑ bonus rex vel pᷣnceps

qui ſe recognoſeit eſſe fſacturã dei apter quod

min peincipio regni ſui ſurſum tollit vel erigit
ammũu ſuũ ad querendu honoꝛẽ dei ⁊ bonu po
puli ſui libi cõmiſſindeo ſubdi Eecitq; aſa qðᷣ
bonũu ⁊ placitũ erat in conſpec tu dei ſui ſcilicʒ
in deſtructõne cultus dyabo lici 1 in ꝓmotõe

cultus diuini ideo ſubdit · et ſubuertit altaria

pegrim cultus a ſubdit ⁊ pᷣcepit uide vt que
reret dim deu nam talis rex per ſe et ꝑ alios
mnducit ppłm ſuu quantũ poteſt ad. leruienduz

dño in bonis moꝛlb ⁊ ſide viuendo· nec tame

omittit ea que ſunt agenda m vĩ humanam
ad regni ſin deſenſone ne temptare dommuʒz

videat iõ ſequit · Ediſicauit quoq; vrbes mu⸗

nitas cπ]. Sgreſſus eſt auteʒ cõtra eos lid eſt
contra ala et homines ſuos · ʒara ethiopsiD

eſt rex echiopu per quẽ ſgmñſcat᷑ rex demonũ
naʒ demones frequenter apparuiſſe legunt in

ſpecie ethiopũ· Qontra vo bonos reges ⁊ eoꝝ
Phm dyabolus excitat bellum ſpuale pꝑ ſe ⁊ ſa⸗

tellites ſuos et aliquando belluʒ coꝛpale p ma:

los bomines ad modũ ethiopuʒ vicijs denig:
tos et qm in vtroq; bello bonus rex indiget

auxilio diumo· ideo ſubdit · et mnuocauit dim

deu q; p oꝛõnes deuotas in vtroqꝗ; bello wi⸗

ctoꝛia frequentius obtinetivᷣo ſubdit. Rxter

ruitq; dñs ethiopes c]. CRXK. XV.

cto in ſe ſpiritu dei 2c
Per aſaria qui adiutoꝛ dei ĩterpꝛe
tat᷑ pᷣdicatoꝛ deuotus ſigniſcat᷑· Vñ
paulus apłus de ſe ⁊ alijs deuotis pᷣdicatoꝛib
dicit· ·coꝝ·iij. Dei aduitoꝛes ſumus.Talis igi
tur pᷣdicatoꝛ ex iſtinctu ſpuſſancti dicit bono

regi vel pᷣncipi et ppło ſuo victoꝛi Dommus
vobiſcũ q; fuiſtis cum eooſtendenſ ꝙ habita

victoꝛia de hoſtib coꝛpalib vel ſpualibe ꝓceſ
ſit ex aduitoꝛio duiino· et tranſgreſſoꝛib legis
pᷣdicit contrariu de futuro dicens · Si autem
derebqueritis eum derelĩquet vos im manibo
veltroꝝ hoſtum vos tradendo · Quod cum
audiſſet aſa ⁊c ſequit᷑ ſoꝛtatus eſt ⁊ abſtu
lit vdola de omi terranam bonus pᷣnceps ad
vba pᷣdicatoꝛis debetĩ bono ſrmari et de ma
loꝝ exterminatõne ampliꝰ ſolcitari⸗ Sʒ 1 ma⸗
acha matrẽ aſa regis depoſuit de auguſto m⸗:

pPerio amouit em eaʒ ne eſſet pᷣnceps mn ſacris
priapi vt dicit. ij.· Reg xv· p hoc autem oſten⸗

Dit ꝙ bonus pnceps m his que ſunt cõtra ho⸗
noꝛem dei peere nõ debet cuicunq; pſone quã⸗
tucunq; ſibi ꝗpinque-) Q. VX

aſcendit baaſa rex urael in iu
dam .· Sequitur.· Protulit auteʒ;
2 Ala ar Zentum etaunum de the
auris domus domm etde cheſauris
regis miſitq;ad benadab regem ſirie
Qontmgit auteʒ aliqñ iudieio dei iuſto nobis
tñ occulto ꝙ bonꝰ
bolo ꝓcurante incipit de deo diffidere 1 inde⸗
bite de humano auxilio cõſ ad ip̃n

arias autem finus obeth fa⸗

Nno autem xxcvjregni eius

Pnceps ðo prmttente a dya

Dite de humano auxilio cõſdere et ad ip̃m ma
le recur: ere quod ſigniſicaĩ p regeʒ aſa qui pꝰ
tantã vic toꝛiã de virtute dei 2ſecutã veniente

baaſa contra ipᷣm de deo diffidens refugit ad

ydolatre regis auxilium dicens· Eedꝰ inter

me te eſt ⁊c ·St qm talia ſunt a deuotis pᷣdi
catoꝛibe arguenda · deo ſeqiut poſtea an ipe

illo venit anam ꝗpheta ad aſa regem iuda et
dixit ei qꝛ habuiſti hduciam in rege ſyrie c ·

ſ quonia dicit᷑ ecẽs· vij cõſidera opa altiſſimi ꝙ

nemo põt coꝛrigere quẽ ile deſpexeꝛit dðo ſub

ditur⸗/ Tratuſq; eſt aſa aduerſus videntẽ iuſ
ſit eum mitti in nerunEt in hoc aſa ſiguram
tenuit phommis obſtinati qiu verba pdicatoꝛ
nõ recipit ⁊ inſup ipum pſequit᷑ et affligit· Et
qm ſic impugnare veritatẽ agnitã eſt pectatũ

grauiſſimũ wdeo de communi curſu dominus
pfiittit tales in ſeciba ſius moꝛi:⁊ hoc ſigniſca

tur per hoc ꝙ ſubdit Egrotauit autem aſa]:
ſequit et nec in infrnutate queſuit dim ·

IA. NVvVII.
SZnauiſt autem ioſaphat c ·½

ctnn · de quo dicit.· Qonꝝ ij· Spualis

4 Foſaphat ip̃e iudicas interpꝛetatur
.,d F per ip̃ᷣm homo ſpualis ſigſca

undicat oĩa et ipᷣe a nemine iudicatur· ⁊ H pape

cõuemi m vmuerſali eccleſia archiep̃is autẽ in
ſuis ꝓumtijs· et ep̃is in dyoceſib ſuis Cõſti
tuitq; mintum numeros in cunctis vrbib iu⸗

da que erãt vallate muris per quod higniſicat᷑
ꝙ pꝛedicti pontiſices dñt eẽ ſoliciti vt loca ſue

uriſoicioms clauſa ſint vrtutum muris ⁊
ibi ſint miltes· i· ſacerdotes cłici armis ſacrę
ſcripture et oꝛõnis deuote mumiti:quibo aduᷣſa
rie poteſtates et heretici poſſint ſoꝛtiter impu
gnari · Tercio aut anno miſñt de pᷣncipib ſuis
benai ⁊c ·¶ Sequit᷑ Docebãtꝗ; populum ⁊c .
per quos ſignificant᷑ pꝛedicatoꝛes ad docendu

płm diſcurꝛetes qu a p̃dictis pontiſiciba dñt

mtti · Ro x·quo pᷣdicabunt niſi mittant᷑ Itaq;
factus eſt pauoꝛ dñifſup omnia regna ⁊c · nã
Płi ſubditi videntes tantã ſolcitudmẽ pᷣlatoꝝ
circa bonũ regimen cõcipuint erga deu ⁊ eius
vicarios reuerentie timoꝛẽ·· CR. &οVIII.
NVit ergo voſapłhat diues etm:
clitus multum et affimtate con
nunctus eſt achab Stin git ãt ali
gqjñ ꝙ do pmittete 1⁊ dyabolo ꝓcurã
te ille qui bonus erat pꝛelatus de duntijs tpa
libus et honoꝛib intumeſtcit et ſic cum potẽtib⸗
et nobiliba huius ſeculi famiuaritates cõtrahit
ad exaltandũ genus ſuũ p matrimonia· quod
figuratũ fuit p ioſaphat põtificẽ bonũ ſigſcan
tem vt dictum eſt capkło pꝛecedẽti qui multu

dues fac tus ſamiliaritatẽ cum achab pꝛincipe
malo cõtraxit et ſiliã eius filio ſuo vxoꝛeʒ acce
pit·Diritq; achab xex ifrael ad voſaphat veni
mecum c. contingit em frequenter ꝙ gpter

matrimonia pᷣ̃dicta nobiles huius ſcłi petunt

a pontificibe cõtra ſuos aduerſarios auxilium

1
npe
daet

Imnge

ſib
eu
tär
tonf
tt
ettati,
nſfns

et illi concedunt de ſacultatibo eccleſie que non
ſunt ad hoc ſed ad diumũ cultũ oꝛdmate · et ſic

incurꝛunt malum offenſe dunne · ꝓpter qð infea
capło ſequenti dic᷑ ip̃i ioſa phat in caſu ſimili
Jmpio pꝛebes auxiliũ et deo ram di mere:

baris c. Nunquid eſt bic aphetes dni ·Der

um iolaphat qui queſiuit confilum appete
domim et tñ non fecit ſed magis contrariu na
cum achab ad peeliũ prexit ſigniſicant᷑ lli qui

querut conſiuu bonoꝝ nõ tn faciunt in hoc ſi:

mies roboam qui queſuit conſiliuũ a ſenibus:
ſeo datũ ab eis conſiliu derciquit ij· Reæ xij-
Rſt aũt nicheaſ ⁊c] per hoc aũt ꝙ achab iſti

aphete dñ non credidit ⁊ inſup ipᷣm mcarce⸗
rauit credens magis falſis aphetis q́ʒ ſibi ſigfi
cant᷑ illi qui pꝛedicatoꝛes veritatis nõ audiunt

ſed magis ipſos pſequunt᷑ falſs aut adulatoꝛi
bus mendacib credunt ⁊ eis pꝛema largiũt᷑

Lſicut achab moꝛtuꝰ ſuit in pꝛelo ſic tales mo

riunt᷑ moꝛte culpe ⁊ niſ vere peniteãt moꝛien
tur moꝛte gebene N. XIN.
Cuerſus eſt ioſaphat rex uda
Bequitnr. Qui occurrit hieu
filius anam videns ꝛc·

tis qui debet eſſe vdens id elt pꝛe
alnjs que pertinent ad ſalutem cognoſcens. 1

ait ad eum impio pꝛebes auxilium ⁊c ex boc

dat᷑ exemplũ pꝛedicatoꝛibo vt ꝗpter magnitu

dinẽ pſonanꝝ nõ dimittant arguere pcca maxi
me publica ſicut fuit in ꝗpoſto· Rurſuq; egſ

ſus eſt ad płum ⁊c· per hoc autẽ ꝙ ioſaphat
rex audita repꝛehenſone aphete iuit ad monẽ
dum ppkum ſuũ vt querẽt dommũu deũ patruʒ

ſuoꝝ vt per hoc placaret dñũm ſicut eum offen

derat impio pꝛebendo auxiliu dat exempluũ pᷣn

cipibus et pꝛelatis vt nõ cõdemnãt vᷣba pᷣdica

toꝛis h magis ſtudeant dñm placare p bonuʒ
ſuoꝝ tegimen ſubditoꝝ· conſtituitq; iudices

terꝛe in cunctis cintatibo ⁊c· pꝛmcipes ein et

plat 10n poſſunt eſſe min ommi loco ſuo regimi

bus locis notabilibus ſint bone pſone que ſuã
abſentiam poſſint ſupplere· In bieruſalem qʒ

ioſaphat cõſtituit leuitas et ſacerdotes xc i.

ſapientes in lege cõſhtuit in metropoli ciuita
te qui poſſent dubia iudicũ inferioꝝ ad eoſ re
lata deter minare ſicut pꝛecipi᷑ deuteroxvij.
ſimiliter pᷣnapes et pꝛelati ſoliciti debet eſſe vt

in locis ſuis pꝛincipalibhabeant hommes ſa
pientes ⁊ bonos qui in caſbo maioꝛibo qui re⸗
ferunt᷑ ad eos veritatem valeant declarare ·
Oſt hec congregati ſunt filij
moab et amon et cum eis de⸗:
dumeis ad ioſaphat vt pugna
rent contra eum-c .

BPer iſtum byeu ſigniſcatur pꝛedi
catoꝛ veri

Seom qð ſcribitaij· chim · nj omnes qui pie vo⸗

lunt vuiere in chꝛiſto pſecutionem patient? et
ideo poſtq; ioſaphat ad verbũgphete ſe coꝛre

xerat et ppum ſuũ ad dñi ſeruitutẽ reuocare
ſtuduerat et ad faciendũ uiſticiã bonos hoĩes
inſtituerat dñs pmiſt malos bomĩes 1 in ma
gZna multitudine contra eum mſurgere ad ꝓ⸗

batõnem et declaratõnem ſue patientie et vt p

hoc ſcdᷣm ſenſum moꝛalẽ det᷑ exemplum iuſtis
bomnnb ne diffdant de amoꝛe diumo et eiuſ
adiutoꝛio ſi patiant᷑ per ſecutõnem ab muiſtis·
Vnde dicit dommus apoc· iij· Cgo quos amo
arguo et caſtigo · Secuduz vero ſenſum allego
ricum ꝓ ioſaphat qui iudiciũ dei interpᷣtat dei
flius ſigniſicat᷑ſcdðᷣm quod ðꝛ johᷣ v pater non
nudicat queqᷓʒ j om̃e iudiciũ dedit hiio· Cont
p̃m autẽ inſurꝛexert in hieruſale phariſei ⁊ ſa
ducei et etiã romani/ſ·pylatus et nmilites eius
Sed ſicut ioſaphat fuit conſoꝛtatus p ꝗphetaʒ
dicentẽ · Nolite timere nec paueatis hac muil⸗
titudine non elt em pugna veſtra h̊ dei.· Sic
chꝛiſtus poſitus in agonia fuit per angelũ cõ
foꝛtatus vt ba bet᷑ luce·xxij vertit dñs inſidiaſ

eoꝝ in ſemetipſos 2c ·ſcut enim filij amon et

moab inſurꝛexerũt aduerſus habitatoꝛes mon
tis ſeyr · pi poſtea cõtra ſemetipᷣos mſurgẽ⸗
tes ſeinuicẽ deſtruxerunt · ſic phariſei ⁊ ſaducei
inſurꝛexerunt contra pylatum ip̃m accuſantes
impaton romano qui miſt ipᷣm in exilium et
itenꝝ phariſei ⁊ ſaducei ꝓpter ſuas imiquitates
et contẽtõnes intrinſecas rebellauerunt roma
mis· ex q̃ rebellio ne ſecuta fiut deſtructio ꝓpłi
ac ciuitatis vt dicit ioſephus libꝛo de iudaico
belo. heh.. VX
Ormiuit autem ioſaphat cum
patribus ſuis ⁊ c· Der quod ſig⸗
heat᷑ ꝙ ip̃e ſicut ⁊ alij uiſti illiuſ tem
poꝛis deſcendit ad quietẽ ſanctoꝝ
patꝝ in limbo. que quidẽ quies a tẽpoꝛe aſcẽ
ſioms chꝛiſti eſt in celo empireo· Pꝛopter qðᷣ
per doꝛmitõneʒ ioſaphat cuin patrilv ſuis ſis
ſicat᷑ quies decedentiũ quoꝛu anime recipiunt
in cehs: regnauitq; ioꝛam hilius euis c per
iſtum ioꝛam qui wiam rectã patꝝ ſuoꝝ derel⸗
quit· ſigniſicat᷑ apoſtata in ſde qui viaʒ chꝛiſti
et aphoꝝ deſerit · vel apoſtata in religione qui
regulã deſerit a patriba obſeruataʒ· Qunq; ſe
confirmaſſet oceidit omes fratres ſuos gladio
vC]· nam apoſtata a ſide m ſua malicia cõſirma
tus nitit᷑ ſuos fratresialios ſideles trahere ſe

cum ad inſidelitatẽ que eſt moꝛrs ſpualis· Mat·

vin · Dimitte moꝛtuos ſepelire moꝛtuos ſuos
Anfſideles eniʒ moꝛtuos appellat· Similiter apo
ſtata a religione ad excuſationẽ apparente ſue
malicie nitit fratres illius religionis diffama
ac ſcandaliſare· et ſic quãtũ m ſe eſt eos occidit
per ablationẽ ſue fame · Allate ſunt autem ei

„

B

SDsases ð

litere ab helya pꝛopheta æc Tſte vero belias
fuit magnus ʒelatoꝛ legis diuine · p literas igi

tur ipᷣius contra ioꝛam ſcriptas ſigniſicant᷑ ſcri

pture veteris ac noui teſtamenti que damant

contra maliciã apoſtate religiomis ⁊ etiaʒ fdei

ideo ſubdit Hercuſſit eum dñs alui languoꝛe
inſanabili · Per aluum aũt mens hominis ali
quando dengnat᷑· NHꝛouxviij· Verba biliguis

quaſi ſimplicia et ipſa ptingũt ad interioꝛa ve
tris · id eſt: mentis: ITgit᷑ auus apoſtate doloꝛe

percutit᷑ qñ mens eius peſſima machinat᷑ ⁊ tũc
buiuſnodi doloꝛ eſt inſanabił qñ vſq; ad moꝛ⸗
tem pſeuerat in machinatõibo illis ita vt ege
reret etiã viſcera ſua ?c ſit moꝛaliter quãdo
machmatõnes peſſime pꝛocedunt exteruis in
opa que per infamiã coꝛã deo et homimb ſüt
ſetidiſſima · et ſepelierunt eum veruntñ nõ in
ſepulcro regum per quod deſignatur ꝙ tahs

apoſtata moꝛiens excludit᷑ a quiete ſanctoꝛuʒ

qui cum chꝛiſto regnant ineternum

eius minimum regeʒ pro eo
DPer iſtum othoſiam qui de cõſilio
athalie matris ſue ad ydolatriã declinauit ſigſi

cat᷑ quilibet malus qui tanq; effeminat? p mu⸗
lieres ſeductus contra deũ ad peſſima ſe Zuer
tit et qm abyſſus abyſſum inuocat vt dicit ps ·
xlijideo dicitur de ipo ꝙ fuit confederatus caũ
loꝛam rege iſrael peſſimo perrexitq; cum eo
ad pꝛelium contra regem ſirie ⁊ occaſione hu:

ius ſederis fuit interſectus ab hyeu cum ipſo
voꝛam· per quod ſignificatur ꝙ ſicut hommes
mali ſemetipſos aſſociãt in crimme ſic ſociabũ?᷑
adimuicem in pena gehene. Cetera hums capi⸗
tuli ſunt onta Reg xj capitulo.
Nno autem vij confortatus Miada
afſumpſit centuriones ꝛc Gxpoſitõ

nuſtica huius n tuli requiratur·nij· Regxj

