poſſibile· ideo per ipᷣm moꝛaliter ſigniſicat᷑ ule

qui Ziungit ea que nõ debẽt cõiungi.ſſdeles

ſimplices cum inſdelibus nam per hoc de ſaci
li coꝛruüpunturdeo dicituꝛ · i con · vj· nolte iu
gum ducere cũ inſidelibus q̃ ein participatõ iu
ſticie cũ imquitate· ⁊ percuſſa ẽ tercia ps ſolis
et tercia ps luneet tercia ps ſtellaꝝ· quia pex

dictam uctionem ſimphcum cũ infidelibus

dimmuit ſides ⁊ deuotõ ad xpᷣm qui ſol eſt in⸗
ſticie et ad beatam vꝛginem ⁊ alios lanctos·p

FR—
—

lumam et ſtellas figuratos. St eadem ſententia

ſigſicatur per hoc qð ſubditur · ⁊ nõ luceret teꝛ

cia pars diei ⁊c q nox et dies non habẽt lucẽ

nin ex ſole et luna et ſtellis· St auduui vocem
vnius aquile · ꝓ quaʒ ſigniſicat᷑ pꝛedicatoꝛ con

ſtans contra peccatoꝛes et dicens· ve ve · ve ·
ſcʒ coꝛpoꝛalis miſerie culpe et gehene · habitã
tibus in terꝛa id eſt in terꝛenis affectibus ha⸗

bentibus corda dehxa ;

rent et ipſe miſit eis ſacerdotes arꝛianos ꝗᷓ eoſ

hereſi arꝛiana coꝛruperũt · St meo pꝑ ipᷣm ſigni:
ficatur epus malus qui ad regimen eccleſaruʒ

mittit ſacerdotes moꝛibo et ſciẽtia deſicietes · P
quoꝝ exempla mala ſubditi peioꝛan?᷑ et ſic dici

tux · vidi ſtellam iepiſcopum malũ qui ſtel⸗
la dicit᷑ rõne officij vt habet᷑ ſupꝛa pꝛimo c· ſtel⸗
le ſeptem angeli ſunt eccleſiaꝝ epiſcopi· de ce
lo cecidiſſe in terꝛam · pꝓ terꝛenoꝝ cupiditateʒ ·
Et data eſt ei clauis putei abyſſiquia pnutti

tur ei abuti poteſtate epiſcopali.&ESt apuit pu
teum abiſſ apiendo viam ſimonie que eſt ab
iſſus culpe. et aſcendit fumꝰ . . infanmne · et ob
ſcuratus eſt ſol · ·.ixp̃c in quẽ quodãmodo iſte

fumus redũdat · nã homineſ aliqũ murmurant

contra eũ eo ꝙ pmiſt talem pꝛelatum pꝛomo⸗
ueri St de fumo putei exierũt locuſte · ſſacer
dotes et mĩſtri ſimoniace ꝓmoti. et data eſt il
lis poteſtas ⁊c ſ ledendi ꝓpłm ſubditũ malis

verbis ⁊ exemplis · et p̃ceptum eſt illis ne leðʒ

rent fenũ terꝛe c· i hommes virentes ſancta
conũſatõne et radicatos in ſide tales em̃ non le

dunt᷑ mal eoꝛ· quia ſcandalizari eſt puſiloꝝn 5

ſubditur · miſ tin hommes qui nõ habẽt ſignũ

dei in frontib ſuis iqui non ſunt hirm in ſõ

foꝛ mata caritate ad 2ſitendũ ſtant xpᷣm oꝑe
et ßmone · St datũ eſt eis ne occiderẽt eos /ſcʒ

coꝛpaliter vt diẽ gloſa interlmearis· ̊ vt crucd

arent eos menſib qunq;· menſis dicit᷑ a me:
ne quod eſt deſectus et p hoc ſigniſicant᷑ q̃nq;
defectus · qui ſunt in mab lacerdotib· i ſciẽtie · vi
te · eloqntie · miſericoꝛdie · et iuſticie · p quos ſub
ditis bona debita ſubtrahunt᷑ et oppoſita mala
mferunt᷑ · et in dieb illis quereét hommes moꝛ
tem. nã hommes ʒelũ dei habetes videntes ta
lia dicut aliqñ turbati· vtinaʒ nõ vidiſſemꝰ talia
mala·ſicut machabeoꝝ·iij ða.melius eſt nobis
moꝛ in bello q́; videre mala gentis nre et ſan
ctoꝝv· Et ſimihtudĩes locui taꝝ c Jqꝛ tales ſa
cerdotes pati ſunt ad faciendu malũ· et capita
eauy tanq́; coꝛone · q; ꝗpter tonſurã clericalem
et oꝛdinem hommes deferüt eis bonoꝛe· ba

naus angelus 2c· Scᷣm li
teralem ſenſum iſte fuit vales impa
tor arriana pſdia deprauatꝰ· a auuoe
roadali petierũt vt mitteret eis ſa
cerdotes xpᷣianos qui eos inſtruerẽt et baptiſa

bebant capillos ſẽ capillos młien ſeis vtẽdo
ꝓut poſſunt ad oꝛnatũ ilicitũ· et dentes eaꝝ
c:· p qð ſigſicat᷑ crudelitas ipᷣoꝝ · Et habebãt

loꝛicas··i:falſas excuſatõnes maloꝝ ſuoꝛuʒ.· et

vox alan ſuan c] iſte ale ſunt potẽtia tpalis 2
ſupꝑbia ex quibo ꝓcedut᷑ verba iactatiua ⁊ ⁊ↄtu

melioſa et hẽbant caudas ⁊c ifamiliares ma
los eos ſeqntes. ⁊ ptas eaꝝ nocere ⁊c expo
natur ſẽ pꝛuis· et habebant ſup ſe regẽ ꝛc· ·
dyaboluũ cuiꝰ ſequũt᷑ inſtinctuʒ· Poſt hec ⁊ ſe

xtus angelꝰ c· Hc ad literã dicit fuuſſe laurẽ
tius qui p tentõem conatꝰ eſt papatũ obtmẽ

ex quo ſecuta fuit tuꝛbatõ eccłie et p ipᷣm ſigni

ficatur quilibʒ ambicõſus qui p ↄtentõeʒ imqᷓʒ
obtinere nitit᷑ eccie dignitatẽ et p hoc ſoluunt᷑

qᷓ̃ttuoꝛ angeli ſathane quib mitit᷑ ꝗpoſituʒ obtti
nere· · lalſtas aduocatoꝝn malignoꝝ ꝓ eo loqn
tum malignitas detractoꝝ ↄtra impedientes

̃m · duphcitas adulatoꝝ falſo ipᷣm 2mendãti
um· et cupiditas magnatoꝛuʒipᷣm muneribo ſu

ſtinẽtium · de quib dicit · Solue qᷓttuoꝛ angłoſ

c·eufrates frugiſer interpᷣtat᷑ ⁊ ideo ſigſicat
cumulatõem duntiarũ cuiꝰ appetitu ligati ſunt
pꝛedicti q̃ttuoꝛet iõ qñ dat᷑ eis munera · ſoluut᷑
ad loquendũ ꝓ malicia ꝓmouenda· qui parati
erant in hoꝛam et diem ⁊c i· 2tinue· vt occið
rent terciã ptem hommu ad muicem litigan
tium· quoꝛu vna pars habʒ uiſticiã et alia pars
oppoſitũ ·et tercia ꝓs eſt udicãtium · ptem vo
iuſta parati ſunt ꝓ muneribo q́ʒtũ poſſunt im
pugnare · St numer eq̃ſtris c per hoc deſi
gnat᷑ młtitudo magna tłium·⁊ pomt᷑ B nume
rus determinat? ꝓ indetermmato. Et ita vidi
equoſ ⁊c per hoc intellgunt᷑ pᷣdicti quattuoꝛ
qui dicunt᷑ equi eo ꝙ ſequut᷑ miſtinctũ demoĩs
ſicut equꝰ ſeſſoꝛis idðo ſequi Et qui ſedebãt ſu
per eos habebat loricas igneas ⁊c q; demoẽs
mflamant eos igne cupiditatis qð ſigmiſcatur
per loꝛicas igneas:⁊ coloꝛant eos fraudulentia
iuſticie apparetis qð per iacintinas ſigniſicatur

eo ꝙ iacintuſ eſt coloꝛis celeſtis et fedat eos fe

toꝛe luxurie et carnalitatis qð per ſulphureas
figniſicat᷑· Et capita equoꝛũ ⁊ c · per boc deſig
tur crudehtas iſtoꝛũ qui ſequũt᷑ habenas dᷣmo

num · et de oꝛe eoꝛũ ꝓcedit ignis diſſenndois

int bomines et fumꝰ ·vanitatis ⁊ ſulphur
feditatis in lamie· St ab his trib plagis occiſa
eſt terca pars hommũ. ·ſiuſtoꝛuũ modo pꝛedi
cto· Poteſtas em̃ equoꝛũ in oꝛe eoꝛum eſt.

nam aduocati detractores et adulatores et im

iuſte ſuſtentãteſ verbᷣ ſuis dicta mala: ⁊ in cau

dis eorum · i:m familijs eorũ que eis aſſimlã
tur in malicia · St ceteri bomſes vc quia pre
dicti mali ⁊ etiam alij vt frequent ꝓſperant᷑ in

via preſenti ·poſſent aut per hoc aliqui crede

re ꝙ euaderent punitõem dei mõ hoc remoue?
cuʒ dicitur St ceteri homĩes qui nõ ſunt occii.

4

m his plagis··i.qui non ſunt p impugnatõeʒ
maloꝝ tribulati: neq; pemiẽtia egerũt de ma
lis ſuis que conſeqnter mag explicant᷑ cu dicit᷑.
Lvt adoꝛarẽt demonia ⁊c i mas eis obſtmnati
permaſerũt et ſubintelligit᷑ Suiꝰ in inferno pu⸗
nient᷑que quidã grauitas explicari non poteſt
verbis humanis õ ad hoc ngſicandũ h̊ tacetur·

⁊C· Moc ad literam expoſui de im⸗
põt exponi de ſummo pontiſice bo⸗
tis ꝓpter magnitudinem poteſtatis · ⁊ deſceẽdeſ

de celo quia datur a deo· amictũ nube a diui
na ꝓtectõne· et yris in capite eius ſcut eniʒ

yris eſt ignũ diuim federisſic papa bonꝰ a ðo
datus ſignum elt ꝙ der elt ecclene paciſicatus

Let pedes eius tanq; colũna ignisnã eius affe
ctiones acceſe ſunt igne caritatis · Rt habebat
m manu ſua libellum q; poteſtatem coercedi
malos ꝑ bullam · et poſuit pedeʒ ſuũ ſupra ma
re ⁊c] quia ſua poteſtas ſe extendit ad habitan
tes in terꝛa et nauigãtes m mari: det clamauit
voce magna ⁊c excõicando hereticos et rebel⸗
les St cum clamaſſet locuta ſunt ſeptem toni
trua ⁊c· p ſeptenarium tonitruoꝝ· ſigſficat᷑ vni
uerſitas platoꝝ qui poteſtatem hñt excõicandi
ſuos ſubditos ↄtumaces· p hoc aut ꝙ iohanes
ꝓhibet᷑ h̊ ſcribere ſgſicat᷑ ꝙ huiꝰ mõi cẽſure nõ
ſunt multipucande ·̊ ſolum vtendũ eſt eis ĩ ma

Bna neceſſitate · Et iurauit p viuentẽ in ſecula
ſe

culoꝝ· vſirmiter diſpoſuit quia tempꝰ am⸗
pluiſ non erit Fſẽ dixi in expoſitõe literali hoc
nõ intelligit᷑ de ceſſatõne tempis ſimplicit h̊ qᷓʒ:

tum ad bereſim arꝛianã et himilit papa debʒz de

ſtruere omnẽ hereſim ⁊ erꝛoneã doctrinã· Vi
de accipe libu c hoc fuit dictũ iohãni p quẽ
pᷣdicatoꝛ ſigniſicat᷑ qui habet a papa poteſtateʒ
exercendi officiim pᷣdicandi. ⁊ iſtud officiũ dul
ce eſt apter ſpem pᷣmij ſed cuz poſtea pdicatoꝛ
percipit ꝙ ſcᷣm ſuã p̃dicatõem nõ viuit amari⸗

catur eius ſcientia nam arguit᷑ propꝛia culpa

Tſic dicit poeta · turpe eſt doctoꝛi cum culpa ra
darguit ihſm. ρο... annn e
Tdatus eſt mihicalamus ⁊c· ·
len

HMoc literaliter expoſui de felice pa
aũt templum dei mens eſt cuiꝰ ubet boni xpᷣia⸗

mi·coꝝ· nj templũ dei ſanctuʒ eſt qð eſtis vos

hoc aut templũ metiendũu eſt p diugente 2lcie⸗

tie diſcuſſionem ne ibidẽ aliq̃d lateat qð ockos

diume maieſtatis offendat · PDer altare qð elt qᷓ
dꝛatum ſigniſicat᷑ quadꝛatura virtutũ cardina⸗
luim p adoꝛantes in eo·bo ne ceptõnes m ani

mo et iſta diſponi dñt a quolibʒxpiano·. tri

T vidr alium angelum fortem ·
peratoꝛe iuſtiniano· Moꝛaliter aut

no qui impiali pilleo coꝛonat᷑⁊ dicit᷑ angelꝰfoꝛ

pa ui feſtuʒ dedicatõnis eccleſe ſo
iter inſtituit celebꝛandu· MIoꝛa

Apor.

um aũt quod eſt foꝛis ⁊c p hoc at ſigniſicatur
ꝙ nullum ſacrificium extra vnitatem eccleſe fa
ctum eſt deo acceptũ·cuiꝰ modi ſunt inſdeliuʒ
oblatõnes et hereticoꝝ· qui q;tuʒ poſſunt calcat
eccleſa omni tpequod ſigniſcat pꝑ meſes qᷣdꝛa
ginta duos accpiendo numerum determma!

tum ꝓ indetermmato ſiẽ frequẽter ſit in boc li

bꝛo · Rt dabo duob teſtibus meis · Pdicatoꝛ
bus poteſtate arguedi ſalſtatem hereticoꝛu et
inſdelium · ⁊ dicunt᷑ duo:qꝛ ſi dicit gregs · ome·
xxxix · dñs binos miſit diſcipulos ad p̃dicãduʒ ·
vt p hoc imnſinua ret ꝙ qui caritatem erga alte

rum non habet p̃dicatõis officiuʒ nullatenꝰ ſu

ſcipere debet · amicti ſaccis ꝓ quod ſi gnificat
aſperitas vite q̃ in pdicatoꝛibo eſſe debʒ..· oꝝ·

v · Qaſtigo coꝛpus meu ⁊ m ſeruituteʒ rediso

ne foꝛte cu aujs pᷣdicauerim ipe repꝛobe efficlatr
Hh ſunt due oliue p affluentiã pietatis et
duo cadelabꝛa ꝓ refulgentiam honeſtatis: im
conſpectu dommi terꝛe ſtãtes per 2ſtatem pᷣ

dicatõem veritatis et ſiquis voluerit eos no

de ore eoꝛum Fiferuens pᷣdicatõ et deuoꝛabit
inimicosi.deuoꝛãdos eos in igne gehennali

denüciabit · et ſi quis voluerit eos ledere coꝛ

poꝛaliter· ſic opoꝛtet eum occidi··ſpualiter et
eternaliter· hi hnñt poteſtatem claudendi celuʒ
C] hoc fit qn pᷣdicatoꝛes ceſſant pᷣdicare ꝗpter
malic iã ppłi ſicut ſuit dictu eʒech· iij· Sris mutꝰ
nec quaſi vir obiurgans q domus exaſperans
eſt · ¶poteſtatẽ hñt ſup aquasi hereticoꝝ do
ctrmas · de quib dict ꝓü · ix · aque furtiue dulci
ores ſunt conuertẽdi eas in ſanguinẽ ·ioſte

dendi earu ſalſitatem . et pcutiendi terꝛa i. cu
pidos et auaros omm plaga ſcʒ mfermi. qua

pdicatoꝛes pcutiunt peccatoꝛes qñ denunciant
ipſam ſup eos venturã: St cũ finierĩt teſtimo

nium ſuu· i p̃dicatõeʒ que termmabit᷑ circa mü
di ſinem deo ſubdit · beſtia que aſcendet ð ab
iſſo ⁊c i: antixpc qui p ſe ⁊ ſuos ſatellites inter

ſiciet ꝓvt poterit eccie p̃dicatoꝛeset aliqui eo
rum dimittent᷑ inſepulti imn 2Ztemptuũ xpᷣi Et in
ha bitantes terrãi. dommnates in ea· cuiuſmõi
erunt antixpc et exercitꝰ eius· gaudebüut ſu

illos q; nullus audebit pᷣdicare 2tra eos St

poſt tres dies ⁊ dimidiu i. pſecutõem antixp̃ᷣi

que tribb annis ⁊ dimidio durabit · ſpus vite a

deo intrauit in eos] i intrabit. nam aliqui tio
te antixp̃i ſe occultãtes manifeſte aparebũt 1

pᷣdicabunt· Vel eſt hic ſimlis modꝰ loqndi ſĩẽ
ps· lxxvij cum occideret eos querebat eũnõ ei
dem numero ß m ſpecie · quia occiſi nõ q̃rebant

ſic põt hic dici de pdicatoribo pᷣdictis· ⁊ audie

runt vocem c];qð põt intelligi de voce xpi ꝗ
dicet venite bñdicti pris mei ⁊c.· vt habet᷑ mat.

xxv. Et in ula hora ꝛc. iſlud literalii expoſui

4

Apor

vt p eos miſlice poſſunt intelligi ſpiritus mali

gm qui ſpualiter ea pſequũt᷑ et ↄtinue· ideo ð⸗

m lla hoꝛai·q̃cũq;:·factus eſt terre motus
magnus nam mſultu demonum mouęetur cor
da terrenoru 2 decima ps cuntatis cecidit
nam p impulſum demonuz multi xpᷣiani qᷓ erat
de cuntate dei cadũt a ſtatu gratie ⁊ ſiunt de ci

uitate dyaboli· et hec metitudo cadentium p de

cima ptem ciuitatis et ꝑ ſeptem milia occiſoꝛzuz
m terꝛe motu ſigniſcat᷑ eo ꝙ vterq; numer?ꝰ ſ.
denaruus et ſeptenarius vniuerſitatẽ ſigniſficat

vt ſupꝛa dictum eſt in plurib locis· et ſic ponit
hic numerꝰ determmatꝰ pꝛo ſdetermmato nã

per hoc igniſicat᷑ magna multitudo. et reliqui
m timoꝛeʒ miſſi ſunt nã ili q̃ n ceciderũt a ſta⸗

tu gratie debẽt ſibide caſu timere · et dederüt

gloꝛ iam deo celiquia ſuũ ſtatum attribuere

debent gtie ðuine Et ſeptimus angelus ⁊c·
Iſtud literalter expoſui de iuſtino impatoꝛe
qui p pᷣncipem ab eo miſſum gotos debellauit

Miſtice poteſt exponi de deo patre qui p filiuʒ

ab eo miſſum de malignis ſprritib triumpha⸗
nit· de quo triumpho magna ſit ſoleẽnitas in ec
cleſa miutante ſpaliter in ſolenmitate paſchali
et multo maioꝛ m eccleſia triũphante mõ ſubdit

St facte ſunt voces magne in celo diceẽtes fa:
ctum elt regnũ ⁊c · ſicut dicit᷑ mat · vlti · data ẽ
mih omnis potelſtas m celo et in terꝛa. St ira
te lunt gentes c · i. demones qui getes dicũ

tur eo ꝙ a gentibus in ydolis colebant᷑· vel ad
iteram gentes id eſt romani impatoꝛes q̃ mł

tum conati ſunt deſtruẽ ſidem xpᷣi·

apertum eſt templum 2c ·

one feſti puriſicatõis ĩ q̃ xpᷣc fuit ob
atus coꝛpaliter: miſtice vo põt ex⸗

HMoc literaliter expomt᷑ de inſtituti

poni de inſtitutõe feſtuntatiſ eukariſtie in qua
rxpc offert ſacramẽtalit et ſic dicit et aptuz elt
templũ /i materialis eccia ad gregãdu in hac
ſolennitate płm chꝛiſtianũ · et vila elt arca te⸗
ſtametii xpᷣc modo ſacramtali qui dicit᷑ axca
teſtamenti:quia ſiẽ arca teſtamti ↄtinebat man
na ·tabulas teſtimonij et virgam aaron ſit xpᷣe
contmer dulcedinem miſericoꝛdie · plemtudineʒ
ſcientie celſtudinem dignitatis ſacerdotalis et

regie. St facta ſunt fulgura rlummaria reful
Sentia·que dñt adhiberi in tata ſolennitate· et

voces młtiphcis laudis dumme· et toni trua

pꝛedicatõis autetice· et gqndo magna que ꝓ

pter ſui frigidi tate ſigſicat tĩoꝛẽ ne aliq̃d omit
tatur de debitis in tata ſeſtiuitate St ſignum

magnu apparuit in celo ⁊c ·hoc lxaliter fuit ex⸗
poſituʒ de ecclefia que fuit afflicta tpe coſdꝛoe
moꝛaliter aut poteſt exponi de qlibʒ deuota p
Pna que numero ⁊ merito mebꝛũ eſt ecdeſie ·
15 ðꝛ mulier ammcta ſole /p appetitũ celeſtuiʒ ·

et luna ſub pedibeius p ↄtẽptũ bonon mu
tabilium· et in capite euus coꝛona ſtellaꝝ duodð
cim· pꝓ quas ſigſicant᷑xij:fructus ſpuſſancti q̃
ponunt᷑ gał · v· et in vtero hñs ſ/in aĩo conce
ptum boni ꝗꝓponſti: et cruciat᷑ vt pariat p qð
ſigficatur intenſum deſderum impledi in ope
quod cõcepit in mente · Et ecce dꝛaco magnus
et rufſus·i.dyabolus ſupbꝰet malicõſus hñs

capita ſeptem /i inferioꝝ demonu vmſuerlitatẽ

et coꝛnua decẽi vniuerſos modos impugnã
di naturã huanam . q; p ſeptenaruʒ ⁊ denariuz
vnſuerſitas del gtur · et in capitib eius ſeptem
dyademata · i. multaqꝛ; p ſpus malignos ſibi
ſubiectoſ freqñter debellat płimos: et cauda
eius trahebat terciã ptem ſtellaꝝ ⁊ miſfit eas in
terꝛa quia magnã ptẽ angeloꝝ traxit ſecum ·
Sc dꝛaco ſtetit ate mulierem nã mſidiat᷑ cin
libet pſone ad impediendũ ſanctũ euis ꝗpoſitũ
vt cu peperiſſet deuoraret him eius · ·q; qn ĩ
pedire non poteſt ceptu aninn bonu quin ex
eat in opus· nitit᷑ ilud ꝑ vanã gloꝛiã deuorare
It peperit maſculũ ⁊c xpᷣm· nã ipᷣe diẽ mat·
xij· quicũq; fecerit voluntatẽ patriſ mei hic me
us frater et ſoꝛoꝛ et mater eſt· Qui vero bonũ
cõceptũ ꝓduẽ ad effectũ ip̃e fac volutatẽ ði pa
tris et ſic eſt mater xpᷣiſpualis ip̃ᷣm ſpũali pari
endo· Rt captus eſt ſluis eius ad deum·quia
bonũ opus p angelos pᷣſentat᷑ ad dommuũ· ſim
liter chaiſtus coꝛpaliter aſſumptus eſt in celuʒ
et mulier fugit in ſolitudineʒ i extra pccoꝛ uʒ
multitudimne . vt ibi paſcat eã dieb mileducen
tiſſexagintaid eſt cheiſti doctrina quã docuit
tribo anis et dimidio· qui 2tinent dies milledu
centoſſexaginta St factu eſt pꝛenũ ⁊c p hoc
ſigſicat᷑ repꝛeſſio demonũ per angelos ſanctos
ne impugnent bonos hommes 1 deuotos ſup̃
id qð poſſunt:⁊ ſic demones ab eis deijciuntur
de qua deiectõe dñs eſt laudandꝰ deo ſubdit·
t audiui vocem magnam m celo ⁊c· d eſt
m ecchia triũphãte 1 miltante· Et de malis hoĩ
bus qui ſubijcumt᷑ demonibo· ſubdit. Ve terre
ve mari ⁊c cupidis bonoꝝ terꝛeltrum 2 de
merſis in aquis carnaliũ voluptatũ. Et pſecu
tus eſt mulier? · quia nitit᷑ parientes bonu con
ceptũ qtũ poteſt pturbare· t date ſunt muli
ari due ale que ſunt amoꝛ dei ⁊ ꝓximi p quas
euolat a facie dyaboli· St miñt ſerpens ex oꝛe
ſuo poſt muherẽ aqᷓ; ac· quia dyabolus ſugien
tibus ab eo mouet pſecutionẽ tpalẽ vt per ĩpa
tientiã eos fragat: t aperuit terꝛa os ſuu c
hec eſt virgo maria de qua dicit᷑ eſa· xv· aperia
tur terꝛa et germinet ſaluatoꝛe ipſa naq; ſbi de
uotos adiuuat ↄtra demonẽ · Bernardꝰ ſuper
miſſus eſt· n piculis in anguſtijs ⁊ in reb du
bijs reſpice ſtellã inuoca mariaʒ.· Et abijt fack
preliu cum reliquis ⁊c·]quia qn dyabolus ab
vno ſancto deuinci᷑ vadit ad aluiʒ impugnadi

SSõ

let ſtetit ſuper arenã maris ]per quã angniſican
tur ſteriles in bono ſuper quos ſtat tanq; in *

pꝛio loco · CR. XfII.
T vidi de mar beltiam aſcen⸗

bitur pſecutõ eccłie ſub ſilio coſdꝛoe

co ideo p euis ſilium ſignificatur tyranus qui ẽ

dyaboliñilius p eius imitatõem · Rt dicit᷑ hic be⸗

ſtia habens ſeptem capita: p que ſignificant᷑ ſe⸗

ptem vicia capitalia ⁊ dece coꝛnua rvmuſos
modos impugnãdi bonos· et ſup coꝛnua decẽ

dyademata iomnẽ ſpem ſubijciendi ſibi iſti

ciam · et ſuper capita nomma blaſphemie qu

ſenp paratꝰ eſt deũ ⁊ eiis mẽbꝛa blaſphemare
St beſtia quã vidi erat ſimilis pdo q; Oſirma
tus eſt m maloherexnj· Si murare põt ethi
ops pellem ſuã ⁊ ꝑdus varietates coloꝛis ſui· et

vos poteritis bene facere cũ didiceritis maluʒ·

Let pedes eius ſiẽ pedes vxſiq̃ ſunt lati ad cal
candum ſic tyrannus ſtudʒ calcare ꝓpm· 1 os
eius ſicut os leonis .quia querit deuoꝛare bo⸗
na alioꝝ· Et dedit ili draco virtutez ſuã quia
dyabolus tales adiuuat ad pficiendu maliciã ſu⸗
am · St vddi vnum de capitibo ſuis occiſum ⁊c 4
quia ꝓpter infirmitatẽ vel aliud malũ ſupueni⸗

ens tyrannus territꝰ aliqñ ↄcipit emenda tõeʒ ·

ſed illo malo tranſeunte reuertit᷑ ad priſtinã ne
quiciam vel maioꝛẽ· t admrata eſt vmuerſa
terꝛade tali euaſone mali:quia muiter boĩs
hommib non ↄtingit·. St adoꝛauerunt draco
nem cq quia reueredo tyranu reueremur dy⸗
abolum cuiꝰ eſt mebrũ· St datu eſt eios ⁊c i·
permittit᷑ loq ſuꝑba et blaſphematoꝛia St da⸗
ta eſt ei poteſtas facere meſes quadꝛa Smtadu
os:menſis dici᷑ a mene qð eſt deſectus. et iõ
lacere menſes · · defectus eſt deſicere · tyrannus
aũt deficit in obſeruãtia decalogi ⁊ euangelij
duplicis dilectõis pcepti · qð ſigniſicatur pme
ſes quadꝛagmtaduos nã qᷓdꝛaginta ſunt q ter
decem et ſic ſignificat decalogũ et euãgelium qᷓ
dꝛupliciter deſcriptu · et ꝑ duos ſupadditos du
plex caritatis pceptũ· Et data eſt ili poteſtas
m omnẽ tribum c Inſuper multos bonos·⁊ ẽ
hic ypbohca locutõ· Si quis habet aurẽ audiẽ
di ꝛc łqdicat ſicut tyrannus bonos captiuat et
occidit tẽpaliter: ſic eternaliter captiuabit et ad
mortẽ gehene ducet · St vidi allam bel tiã aſcẽ
dentez de terꝛa hoc literalit exponit᷑ de mach
ometo qui legem falſam dedit hiſmaelitis ideo
miſtice poteſt exponi de quolibʒ hereſiarcha qᷓ
doctrmã erꝛoneã dat diſcipulis ſuis 1õ ſubdit᷑ ·
St habebat coꝛnua duo ſimnlia agmi ·ſichꝛiſti
cuiꝰ duo coꝛnua ſunt duo teſtamenta: quoꝛuʒ
vetus dedit p ꝓphetas:nouũ aũt p ſemetipᷣm
ſicut dicik bebꝛe. Obm deus loquens patribo
mn ꝓphetis ꝛc· Hereſiarcha vero ſuã doctrinã

dentem 1c]· Mic ad hteram deſeri

qui capitulo p̃cedenti vocat eſt dꝛa

nititur defendere p ſeripturã veteris ⁊ noui te
ſtamenti:q; tñ male allegat eam non dicit pa
bere coꝛnua agni hᷣ ſimilia coꝛnibe agni. loqbak
ſiẽ dꝛaco ſcut dyabolus ſuggerit ei et pote
ſtatem pꝛioꝛis beſtie ⁊c Pquã ſ ſigmficat᷑ tyran
nus vt dictũ eſt cuiꝰ amiciciã et familiaritateʒ
querit hereſarcha vt ad defenſioneʒ ſue hereſs
vtatur euis prate · ſiẽ legit᷑ ð arꝛio plurib⸗ aljf
et ſ poteſtatem eius facere dicit mnqʒtũ ea ad
malum vtit᷑. et fecit terꝛaz et habitan tes in ea
adoꝛare beſtia . pᷣmam· ·ityranuũ inducens po
pulũ ad eius reuerenti vt ſic magis habeat eiꝰ
amiciciã · St fecit ſigna magna ita vt etiã ignez
laceret deſcendere ꝛc. hoc fuit in pelagio cuiꝰ?
diſcipuli dyxerunt ꝙꝙ fuit ſpuſſanctuſ qui ẽ igĩis
dumus · et qe hoc erat falſum deo ſubdit · ĩ cõ
ſpectu hominũ iſcᷣm ſalſam eſtimatõem cꝛe
dentuz dicens habitantiby in terra vt faceret
magmẽ C ]ivt facerent reuerentiã ſlio tyra
mi qui eſt eius imago naturalis vt ſic ad defſen
ſionem ſue herens ſuccederet patri. et datu elt
illi vt daret ſpiritũ imagini ]id eſt voluntatezʒ
ſilio tuendi ſuã hereſm verbis et factis:

e FIIII.
vidi et ecce agnusſtabat ⁊c .

Iſtud exponit᷑ de xpᷣo ſuſceipieẽte ani⸗
mas ĩterfectoꝝ a homer ſucceſſoꝛe
machometi. Moꝛaliter poteſt expo
ni de pio pontifice xpᷣi vicario qui dulcit fouet
et nutrit obpuantes caſtitate que eſt qddã mar
tirium · ſpalter m iuuenib et maxime qñ ſirma
tur p votum ſolenne et ſic dicit· St vmd et ecce
agnus i·paſtoꝛ piuſ· ſtabat ſupꝛa mõte ſion
id eſt eccleſã militante de qua dicit p Fs· lxxxvj·
diligit dñs poꝛtas ſion ſuper onna tabernacu
la iacob · et cũ eo conuncti centuquadaginta
quattuoꝛ mia ·i · vmuerſi Stmentes voto ſole
ni deo ſubdit· pabentes nom eius et nom pa
tris eius ſcriptu c in quo deſignat firmitas
continentie p votũ lolenne. St audiui voce ð
celo ⁊c p qdð ſigniſicat laus deo accepta et vo
cẽ quam audiui quaſ cytharedoꝝ c eſt autez
cythara fgure trian gularis p qð ſ emß iſcatur
des trinitatis ſine qᷓ laus non eſt deo Sta· et
cantabant cãticum nouũ iptmens ad nouuʒ
teſtamentũ· ante ſede dei i. ad honoꝛem dei
et omniũ ſanctoꝝ ⁊ non ad laudẽ hommuũ. St
nemo poterat diere caticũ ⁊c q;ꝛ contmentes
habñt aliqð meritu ſpale quod non habent alij
Ll ſunt qui cu mulieribo nõ ſunt commquinati
X. hoc poteſt intellgi ſimplciter hᷣm omne tẽ

pus et ſc eſt virginitas ꝗpꝛie alio modo a tpe
voti vtmentie et ſic potelſt dii vᷣginitas large·
qui ſequũt᷑ agnum ⁊cſmente ⁊ coꝛpe ſide
opere hin ſunt ex omnib pamccie deo c .d
elt gratioſ i in 2Aſpectu dei. ſcut pꝛmn fructus
ſunt alijs masis Zti. Et vidi alteꝝ angelu c.

—

hoc ad literam dici de ſancto bonifacio ᷓ miſ⸗
ſus a papa pdicauit populio turingie auſtrie
et friſe et multos Zuertit ad donmmuũ. Moꝛalit
aut poteſt exponi ð quohbʒ pᷣdꝛ catoꝛe magnũ
fructũ facienteideo ſubdit᷑ volãtem p mediu
celi i· ꝓmpte diſcurꝛentẽ ad pᷣdican du verbuz
dei · habente euãgeluim eternu . . p̃dicatõem
ad eternitatem gle pducenteʒ. vt euãgeliʒaret
ledentibo ſuper terꝛa ⁊c· na pᷣdcatio debet eſſe
cõmunis omnib. dicens magna voce timete
dominuz ꝛc. q; pdicatoꝛ pꝛimo et pᷣncipaliter
debet iducere ppłm ad cultũ diumum . 1 p con
ſequens ad deſtructõnẽ ydolatrie·⁊ ommũ ad
paʒ ptmentum õ ſubdit᷑ St alius angelꝰ ſe⸗
cutus eſt dcens cecidit cecidit babilõ .ꝗ inter⸗
pꝛetatur ofuſio.deo ſigſicat ydolatriã et ptinẽ:
tia et quia non ſolũ debet ydolatriaʒz deſtruere
oſtendendo vilitatẽ culpe.ſ̊ etiam grauitatem
pene · ideo ſequit᷑ · St tercuis angelꝰ ſecutus eſt
illos dicens ſiquis adoꝛauerit beſtiam ⁊c d e
exercuerit ydolatria vel aliquid ptinens ad ip⸗
ſam. bibet de vmo ire dei c] i valde grauiter
et eternaliter pumet᷑ vt patet p literã ſeqñ tem.
licet aut hic nomment᷑ tres angeli: tñ ille tres
denunciatões vel pᷣdicatõnes poſſunt vni ei⸗
dem pᷣdicatoꝛi zuemire ſicut dicit gloſup locũ
iſtum · Et audun voceʒ c qm oppoſita iuxta
ſe poſta magis eluceſcut iõ poſt denũciationeʒ
punitõis peccatoꝝ·hic ponit᷑ pᷣmiatõ ſancton-
cũ dici · Scribe beati moꝛtui qui in dño moꝛi
untur c elt em̃ beatitudo ſtatus ommiũ bo⸗
noꝝ agsregatõnę pfectus vt duit lbro de cõ⸗
ſolatõnel. opa em illoꝝ ſequut᷑ illos q; ſcᷣm
quatitatem meritoꝝ ſequit᷑ quãtitas pmoꝛuʒ.
Et vidi et ecce nubem ꝛc.· Mic literalii p duaſ
falces deſcribunt due pumtões tyranon· Mo⸗
raliter aut ſigmiſcant᷑ duo modi quib pumunt᷑
mali chꝛiſtiami pꝛimꝰ eſt p excõicatõem qua p⸗
ſcindunt᷑ a munione eccleſie ꝗpter ſuã ꝛtuma
ciam·ideo dicit᷑. Mitte falcẽ tuã ⁊c et ſequit᷑
Lam aruit meſſis terꝛe per iſta ariditatem ſ⸗
gniſicat᷑ mduratõ ſiue ↄtumacia ꝗpter quã eſt
excõicatio ferenda · ſecudꝰ vo mod? eſt p exter⸗
minatõem ſiue gladiim materialẽ et ptinet ad
indicem ſecularem de iſta ſubditur et exiuit
ſanguis de lacu ·
E EW.
T vidr ſequitur angelos ſepteʒ;
babentes ſeptem plagas 2c
per quas ſigniſicant᷑ omnes pene in
Senerali que ſunt peccatoꝛibus infli
Sende · eo ꝙ ſeptenario numero vmuerſitas ſi
Suratur ⁊ magis explicant᷑ c· ſeqñti· pᷣmittit᷑ tñ
laus iuſtoꝝ de euaſone dictaꝝ penay· et de di

uine uiſticie impletõne cu dicit · St vidi tanqʒ

mare vitreu mixtuʒ igne p qð ſigniſicat᷑ bap
tiſinus. eo ꝙ fert m aqua et ſpuſancto qui eſt

dicit augu ·

ignis diumus· et hñtes citharas dei laudes
diumas de ſua euaſone ⁊ dume uiſlicie imple
tione in maloꝝ pumitõne· ⁊ patet lra ·
T abiſt primus et effudit phia⸗
lam ſuam in terram.
pex quã ſigficat᷑ pumtõ cupidoꝛuʒ q̃
deſixi ſunt mn amoꝛe terꝛenoꝝn· Vnð
iĩdiligis terꝛam terra es. 2 factuʒ
eſt vulnꝰ ſeuũ i.punitõ grauis que eſt infer
nalis. in omẽs q̃ hebant caractere beſtie id ẽ?
tyranni vt ſupꝛa dictũ elſt· et iſti ſunt cupivi·q
ſicut tyrãnus aloꝝ bona rapit violenter ita cu
pidus fraudulent ꝑ vſuras et calũnias ſalſas.⁊⸗
alias fraudes falſas et exquiſitas St ſcðs effun
dit phialam in mare p qð ſigſicat pumtõ mui
doꝝ· na ſicut mare eſt amaꝝ ſic muidi amaricã
tur de bono alioꝝ ⁊ omms aĩia viuẽs moꝛtua
eſt in mari q; licet inuidꝰ viuat coꝛpaliter tñ
moꝛtuꝰ eſt ſpualiter et moꝛti ſcde que e moꝛs
mferni deputatus eternaliter · St tercius effu
dit phialam ſuper flumma et ſuper fontes· p
quod ſignificat᷑ñ pumtõ carnalium qu delecta?
in aquis voluptatũ et factus eſt ſanguisq;
delectatõ voluptatũ vertit᷑ eis in amaritudinẽæ
penaꝝ· vnde dicitur infra xviij· Quãtũ ſe gloꝛi
ſicauit et m delicijs fuit tãtum date ei toꝛm etuz
et luctum. q; ſanguineʒ ſancteꝝ apoſtoloꝝ
deſt nucioꝝ · effuderunt voluntate et ſi non
opere naʒ bomies voluptuoſi illos odꝛũt qui
eoꝝ vicia repꝛehendüt. St quartus angel ef
ſudit phialam ſuam in ſole per qð ſ SZmnſceatu⸗
punitõ maloꝝ pᷣlatoꝝ pꝛelatus em debz eſſe ſi
cut ſol ilummans et ↄfortans populũ ſuum:
ſed malus facit ↄtrarium ndeo ſubdit. et datũ
eſt in npmiſſum dyabolo ꝓcurante. elſtu af
flgere homines ⁊cnam elſtu ſue cupiditatis
af fligunt ſubditos eoꝝ bona muſtis extoꝛſio
nibus rapiendo et eog ſua vita mala ſcandaliʒã
do ideo ſubdit · et blalphemauerũt nom dei ·
nam hommes ſic afflcti ex mpatiẽtia ꝓrũpuůt
aliqñ in blaſphemiam dei ſicut dicitur de dauid
ij. Rexij /ꝙ lecit hommes blaſphemare nom ez
dñn quia ꝗpter adulterumm eius cum bethzabee
et homcidum vrie plurimi dicebant den egiſ
ſe miuſte repꝛobãdo ſaul et dauid eligedo· Rt
quintus ꝛc hic ponitur punitõ malorũ pꝛinci
pum do ſubditur. ſup regnũ beſtie i pꝛĩcipã
tes tyrãnice· naʒ beſtia dicitur q̃ñ vaſtia a vaſ tãa
do · et factum eſt regnũ euis tenebꝛoſum qꝛ
per hoc ducitur ad tenebꝛas gehenne et płkus
ſibi ſubditꝰ patitur tenebꝛas anguſtie 1do ſub
ditur · Et eõmanducauerũt linguas ſuas p̃ do
loꝛemod em homis irati eſt linguaʒ ⁊ labia
moꝛdere · et blaſphemauerũt den exponatur
ſicut pꝛius· St ſextꝰ c ic ponitur punitõ ſu
perboꝝ qui excedũt metas ſuas ſicut eufrates ⸗

mundat extra ripas ſuas et ſiccauit aquaʒ -aqd

eufratis ſiccatur qñ ſuperbi potentia tollit ſeu

defalcatux· vt pparaꝛet via reg buſ ab oꝛtu ſo

lis per iſtos palſunt ſigniſicar homines =ten

tioñ· nam ĩ oꝛtu ſolis iuſticie qui chꝛiſtus ẽ pax

clamata fuit p angelos dicẽtes gla ĩ altiſſmis
deo et in terꝛa pax hommnb bone voluntatis
ab hoc oꝛtu recedũt ↄtentioſi qui veniũt con:
tra ſuperbum qñ vdent ĩm m potentia dimm⸗
nutum. St vmi de oꝛe draconis ⁊ciDyaboh
qui dicit᷑ beſtia a vaſtando et draco mſdiando
et ꝓpheta mentiẽdo · exiſſe tres ſpus immun⸗

dos ⁊c piſtos tres ſignificant mal relatoꝛes

aduocati doloſñ ⁊ adulatoꝛes:qui ſua ver boſita

te mundi potñtes excitãt ad 2tentõnes.St ſe

ptimus angelꝰ effudit phyalã ſuam in aerẽ ꝛc
per qð ſgniſicat᷑ punitõ maloꝝ doctoꝝ q̃ ſuiſ
verbis puerlis verberãt aerẽ erꝛoꝛes et here⸗
ſes ſemmando· St exiuit vox magna de tẽplo
a throno p teplũ ſignificant᷑ plati fauetes he⸗

reñ· et per thronuʒ pꝛincipes ſicut legit᷑ de plu⸗

ribus pꝛelatis et pꝛincipib⸗ arꝛiane hereſi adhe
rentibo catholicos grauiter pſequentibo · deo
ſubdit · St facta ſut fulgura ꝛc ntempelſtates
m eccleßa quał nuq; fuit] qʒꝛtum ad oes euis
condicõnes ſicut de quolibet ↄſeſſoꝛe cantat ec
cleſa nõ eſt muentus ſimili illi. St fracta eſt
cintas id eſt eccleſia que debz eſſe ciuum vni

tas· in tres ptesnam aliqui adherebat arꝛi)

doctrine aliqui vero doctrine eccleſie et aliqui
erant dubij de vtraq; Rt cuntates gentiuz ce⸗
ciderunt · nam auqui gentiles ad ſidem Zuerſi
videntes talem diuerſitatez reuertebant ad pꝛi
ſtinam inſidelitatem· St bablon magna lid ẽ
arꝛij pſdia:. venit in memoꝛiã c]· na ex oꝛdi⸗
natõne dei ſimpheiter eſt deſtructa · et omnis
inſula fugit ⁊c nã arꝛiani nõ habuerũt refugi
um hic ve wi / et gndo mag ⁊c Frgrãdis pena
ex ði oꝛdĩatõe cecdit ſup axꝛanoſ pena gebẽ
ne vbi dammati blaſphemãt iuſticia dei ·
Tvemt vnus de ſeptem ange⸗
hs: ſequitur oſtendam tibi dam
nationem meretricis 20.
Moꝛaliter expondo hec ẽ muler de
qua dicit᷑ zacharie v.· Mec eſt ĩpietas. Beſtia vo
ſuper quam ſedet eſt 2gregatõ maloꝝ q; be⸗
ſtialiter viuunt· Hec ant muler et beſtia dicũ:
tur oꝛnate pᷣcioſis quia tala cõmunius reperi
untur in maliſ · Septẽ capita huiꝰ beſtie ſunt ſe
ptem vicia capitaliaa que dicunt᷑ reges q multa
vꝛcia ſub ſe Otinent · ⁊ montes et hoc pter ſup
biam que ↄtinet᷑ ĩ eis nã in omni peccato moꝛ
tali eſt contemptꝰ dei p decẽ coꝛnua ipᷣius ſigſi
catur omnimoda pſecutõ decem pᷣceptoꝛuʒz dei
Et beſtia quã vidiſti funt et nõ eſt et aſceſura
elt de abiſſo· impietas em̃ ſuit maioꝛ añ tpus

chꝛiſti qʒ poſt. zpter ydolatriã que vigebat nn

toto oꝛbe paucis valde exceptis· iðo dicitur fu
iſſe ante tempus xpᷣi et non eſſe tpe ipᷣius quia
non eſt tanta licet ſint multi mali tpe antixp̃ᷣ
erit valde magna bᷣm qð dici᷑ mat· xxinabũda
bit miquutas et refrigeſcet caritas multoꝝ· 180
dicit· ꝙ aſcenſura eſt de abiſſonam antichailt⸗

habebit demonem pꝛiuatũ cuiꝰ totalter ſeque

tuꝛ inſtinctu · et mirabunt᷑ inbhabitantes terꝛã
c ·quia videntes potentia antixp̃i et ſgᷓ men
dacia que faciet admirabunt᷑ ⁊ ipᷣm ſequent ex

ceptis electis · ideo ſequit. quoꝝ non ſunt ſcri

pta nomina in libꝛo vite· Rt reges ſeptem ſunt
⁊c łhoc refert ad iminos ſeu ad tpa in quibus
fuit et erit ſiquitas ſeu malicia quoꝝ pꝛimũ fu
it a peccato ade vſq; ad diluuiũ · ſecundũ a dilu
uio vſq; ad abꝛaã:tercium inde vſq; ad moyſen
quartu inde vſq; ad dauid·quintuũ inde vſq; ad
chꝛiſtum deo dicit᷑· quinq; ceciderunt · nã iſti
quinq; termmni traſerunt· et vnus eſt ſ imiꝰ
vel tpus chꝛiſti et alius nondu venit iſcz ter
minus antixpᷣi a cum venerit opoꝛtet euz bꝛe
ue tps manere q ſicut dicit mat · xxnij dieſ illi

apter electos bꝛeuiabuntur· verũtamen iniqui

tas erit maxima intenſuie ⁊ imquoꝝ multitudi

ne· intim ꝙ poterit equipari ille terminus du
obus aõ dicitur · Et beſna que erat ⁊ non ẽ et
ip̃a octaua eſt ⁊ de ſeptem e q; vnus termiꝰ
2putatur ꝓ duobo· St in interitũ ibit nam in

ſinali udicõ omnis malicia retrudet᷑ m inferno

St decẽ coꝛnua que vidil kti · p que ſj gniſicant᷑

omnes mod pſecutõis decalogi ſicut pdictum
elt · decẽ reges ſunt qui nondu acceperunt re
gnum ··ſcʒ qʒtum ad ſuã maximã poteſtatẽ· q;
lcet modi pſequẽdi iuſticiã que in decalogo cõ
tinetur młtũ mualuerunt · tñ antichꝛiſti tempe
erunt in ſua maxima poteſtate hi vnum conſi
luum habent ⁊c ·ſcʒ impugnãdi iuſticiã mõ pꝛe
dieto · et poteſtate ſuam beſtie tradẽt ſeruie
do miuſticie ⁊ imiquitati ad miquitatẽ· h cũ
agno pugnabuũt ſidem chꝛiſti q;dtum poterut
impugnando. et agnus vincet illos aliquos
ip̃oꝛũ ſimpliciter damnãdo et aliquos pꝑ ſidem

ſibi ſubiugado de quibo ſubdit.· hi odient foꝛni
cariam /i miquitatem q;tum dilexerãt eã pꝛſuſ

vel amplius· et deſolatã facient eã ci deſola
tionem eius ſuturam denunciabunt conſtãter
contra vicia pᷣ̃dicãdo · ) Q . XVTIIE
DTpoſt hec vidĩ alium anZelum
2c hoc hteraliter expoĩt de adema
epiſcopo podienſi:· Moꝛaliter ãt

poteſt exponi de quolbet pᷣlato vel
doctoꝛe qui p bonã vitam et ſciẽtiam ilumĩat
ecclenßam et pdicat conſtãter cõtra cuntatẽ dy
aboli que eſt ↄgregatõ maloꝛuʒ d· Qecidit ce
cidit babilon· Et dicitur bis cecidit pꝛimo pꝛo
caſu culpe · ſedo ꝓ caſu gehenne Et audiui alã

vocem er lq; p̃dicatoꝛ vel doctor non ſolum

debet denunciare vilitatez culpe et magnitud
nem pene future ciuitatis dyaboli ·̊ etiam mo

nere populũ vt fugiat de ea ne foꝛte ĩuoluatur

eius malis ⁊ penis fſuturis tõ ſubdit᷑ exite de
ula populus meus c ·⁊ exprimũutur m ſpecia

li pꝛincipes cum dicitur. St plangent ſe ſuper

illam reges terre · Sub quib mtelligutur mi
lites et trarũ rectores. ⁊ negociatores terre

ſub quibo mtelligutur manu artiſices ĩ mari vł
terra de negoclatõe viuetes vt ꝓſeq̃t lra ſatis

diffuſe ꝑ qð inſinuatur ꝙ pᷣdicatõ debʒ eſſe cõ⸗
munis· . .Z ..
Oſthec audiui vocem magnaʒ

1 de impletõne duiuine uuſticie in dam
natis ſm illud ps. lvij. letabit iuſtus cum vide⸗
rit bindictam manus ſuas lauabit in ſan Zuine
peccatoꝛis et deſcribitur iſta laus qʒtum ad ec:
cleſiam triũphãtem ⁊ q;tum ad militãtem q de

bet qᷓʒtuʒ poteſt triũphanti conſoꝛmari pᷣm qd

dicitur in illa ꝓſa· ſuperne matris gaudi repꝛe
ſentet eccleſia que ab anquibo dicit᷑ eſſe beati g⸗
Soꝛij ab alijs aut hugonis ð ſancto victoꝛe iõ

dicitur · dicentuim alleluya p eccleſia trum⸗
phante. &t ſubditur poſt Et ſterũ dixerũt alle

luya ꝓ miitante· Et cecdi ad pedes eiis ꝛc

per hoc oſtendit ꝙ non ſolum debet gtia redda

deo de ſuis beneſicijs ß etiam ſuis mmiſtris p

quos reuelat hommib veritatem vel ala bene
