piuunt celũ·et nos cuʒ hteris noſtris trahimur
ad infernuz. Pater abꝛaã miſerere mei c· p
hoc ſignificat᷑ ꝙ damnati vellent ſi fieri poſſet a
beatis adiuuari ſed hoc inpedit p dei ſententiã
que dici᷑ hic magnũ chaoſ impoſſibile ptranſiri
JTad diſcipulos ſuos ait impoſ
ſwue eſt vt non vemiant ſcan⸗
dala · .rdifficile.ſic em̃ vno mõ dici⸗
ur ſpoſſibile vt haber . v · meth.· Ve
aũt hommi illi p queè vemut o. Criſoſtomus
Per ſcandaliʒantis penam bꝛauiũ ſaluãtis addi

ſce· miſi em vnius aĩe ſalus eſſet ſibi nimiũ cure

non mmmaret᷑ ſcandaliʒantiba tanta penaʒ· Si
peccauerit frater tuꝰ increpa illũ caritatie mo
nendo · et ſi penitentiã egerit dimitte iln. ·.ſ·to
tiens quotiens:qð p ſepties ſgniſicatur· eo ꝙ
per ſeptenarium vmuerſitas hgurat᷑: Si auteʒ

habueritis ſdem ſicut Snum ſinapis· Qõpat

aut grano ſi napis ip̃am ſidẽ eo ꝙ gramm ſina
pis tante virtutis eſt ꝙ creſcit in arboꝛe· ⁊ ſic vᷣ
tus ſdei cari tate foꝛmate eſt magna in opatõe·
deo ſequit᷑ dicetis huic arboꝛi moꝛo ꝛc · cuiꝰ
fructus liquoꝛẽ ſanguini ſimlem emnttit· Vnð

dicitur pᷣmo mach · v · Oſtenderũt elephantibo
ſanguine vue ⁊ moꝛi t ideo arboꝛ moꝛus cru

cem ſigſicat cuiꝰ fructus dicit᷑ ip̃e xpᷣc in ea ſuo

ſanguine tubꝛicatus/Manc aut arboꝛe tranſtu⸗
lerunt apoſtoh de terꝛa iudee ⁊ plantauerũt

mariiin latitudine gentiũ que poteſt dici ma
re eo ꝙe aquaꝝ ↄgregatõ/⁊ apoc xvij· dicitur
aque multe populi młti:qn ſidem xpᷣi crucihxi
pᷣdicauerũt gentib· dinnſſis indeis · quib paulꝰ

et barnabas Aſtanter dixerunt act xiij. Vobis
opoꝛtebat pᷣmũ loqui vᷣbum dei ſ̊ qi repelli⸗
tis illud et mdignos vos indicatis vite eterne·
ecce 2 uertimur ad gentes. ſic em pᷣcepit nobis

deus. Quis aũt veſtrũ habens ſeruũ arantem
Xc· ſeruꝰ reuertẽs de laboꝛe ſigſicat pdicatoꝛeʒ

vel doc toꝛem reuertẽs poſt laboꝛem ad domuũ
propꝛie conſcientie · cui non ſtatim dicit chꝛꝛ⸗
ſtus ·tranſi et recube. vocando euz de pꝛeſenti

vita ad requiem patrie ſ̊ adhuc requirit ab eo

aluud bonuũ opus in qͥ dñs delecta?᷑ ⁊ cũ boc ſe

cerit reputet ſe parũ aut nihil feciſſe ꝓ dño re

ſpectu mercedis quã expectat ab eoſic dicebat

beatus franciſcus etiaʒ poſt młtos laboꝛes et
magnos.fratres incipiamꝰ ſeruire dño·q; vſq;
nunc paꝝ ꝓfecimus· Occurꝛerũt ei deceʒ viri

leꝓſi· denaruis numer? vniuerſitate ſigſicat
eo ꝙ eſt pſectꝰ numeri nanq; ſequẽtes vſq; ad

centu ſunt ipᷣius et ptium eius replicatões· naʒ

xj· ſunt decẽ et vnuset ſic vſq; ad xx · qui ſunt

bis decem xxx· ter deceẽ. ⁊ ſic ſequenter ergo

p decem lepꝛoſos occurꝛenteſ xp̃o·ſigſicat᷑ vni
uerſites peccatoꝝ penitentiuz ⁊ conſtentium ·
Quos vt vidit · peffectũ remiſſionis pccato

xum dixit · Fte oſtendite vos ſacerdotibꝰ. .n
licet peccata rennttant᷑ in contritione · tñ tenet

ea homo Zſteri Vnus aũt vt vidit qe munda

tus eſt xc. hoc aũt dicit᷑ ad ſigniſcandũ ꝙ pau

ci ſunt reſpectiue qui grati ſunt de bñſcijs lar

gitatis duume · Rt hic erat ſamaritanꝰ. qui cu
ſtos mnterp̃tatur · nã illi ſunt grati deo qui ſe cu

ſtodiunt a peccati recidiuo· Nõ venit regnuʒ
dei cũ obpuatõe · moꝛalit regnũ dei gratia qᷓ

eſt arra gloꝛe·poteſt dici:ip̃a vo non venit cuʒ

obſeruatõe:q; neſcit homo vtꝝ amoꝛe vł odio

dignus ſit ecẽs · ix ideo ſubdit / Scce ei regnuz

dei mira vos eſt · q; donũu gratie eſt in mente

Weniẽt dies qñ denderetiſ videre vnũ diẽ ſinj

homims· gloꝛiaʒ eius qᷓ vna dies dicit eo ꝙ
per noctem nõ interꝛupit᷑ et non videbitis ·

tunc ad libitũ veltrũ · h tñ poſtea vdebitiſ ßm
libitum meũ · Rt dicent vob ⁊c· .i ſucceſſoꝛ ibo

veſtris anxp̃i tpe ſuturiſ. Nã ſicut vulgur cho

ruſcans ⁊c i aduentus xpi ad iudiciuʒ erit ita
patens· ꝙ nullus habebit dubium potelt etiaz
hoc exponi de aduẽtu xpᷣi in moꝛte hoĩs q̃ᷓ fre

quenter ita repentinꝰ eſt ſicut ictus fulguris.
St ſicut factũ eſt in diebo noe ⁊c· in quiba nõ

timebant homines diluuiũ nec in dieb loth mn
cendiuʒ·ſic frequent venit moꝛs qñ nullũ time
tur piculũ · In ulla die q̃ fuerit in tecto ⁊c i· te
poꝛe moꝛtis nõ cogitet aliq̃s de aliqᷓ re ſalnada

miſ de aĩa ſua. In ula nocte ſ moꝛtis: erũt
duo m lecto ⁊c ĩ qualibʒ em aſſociatõe frequẽ
ter cõtingit ꝙ vnus moꝛn et alter vunt · Vbi
cunq; fuerit coꝛpus illic congregabunt᷑ ⁊ aqui
le id eſt licet onmes moꝛantur tamen ſolr in
ſti chriſto aggregantur

WE acen xXVIIE
ccebat autem et parabolam.

exauditione exemplo puerſi iudicigs
vnduam importune petentẽ exaudi
entis ex quo ↄcludi᷑ ꝙ młkto fortiuſ deuſ qui ẽ
uſtꝰ exaudiet pᷣces ſanctoꝝ ſuoꝝ ad ſe clamã
tium Aduertendu tñ ꝙ ſancti viueteſ in terra
nõ petunt a deo de aduerſarijs vmdictaz p ge
henne penam ſed ꝙ deſinãt eſſe mali · ſieut dieikẽ
proũ·xij verte impios et nõ erũt ſcʒ mali vł ꝙ
deſinant eſſe potentes uiſtos pſequi. Dirie ãt
ad quoſdam qui in ſe 2ſdebant taqᷓ;ʒ iuſti c·
miſtice pꝑ phariʒeum umdaycus ꝓpłus ſigſicatur
qui ex beneſicõ legis ⁊ ꝓphetaꝝ ſuſcepto ð ſua

ſeʒ de pſeuerãtia ĩ oratõe. 1 de euuns

ſan ctitate pᷣſumens gentiles aſpernabatur· per

publicanũ vero ꝓpłus gentilis: qui peccata ſua

pᷣdicantibus apoſtolis humiliter cõſfitebat᷑ pro

pter qð uiſtiſicatus eſt per ſidei xpᷣi receptionẽ
et indaycus eſt damnatꝰ p ſuam obſtinationeʒ

Moꝛaliter auũt p pharizeum ſigniſicat᷑ iuſtus i⸗
ltictu dyaboli ſupbiens · et ꝑ publicanñ pec⸗

catoꝛ reſpectu ſpirituſſancti humliter ſe emen
dans · ¶ Kfferebant aũt ad llum minſantes ꝛc

Sequitur· Talum em eſtregnu celoꝝ.· Be⸗
da Signãter dixit talium et nõ illoꝝ · vt oſten⸗

deret nõ etatem regnare. h moꝛes et his qui ſ
nnlem haberẽt innocentiã et ſimplicitate pᷣmia

reꝓmitti · Magiſter bone q̃d faciendo vitã ei⸗

nam poſſidebo· exponat᷑ vt ſupꝛa mathᷣ ·xix ·

et mar · x· Aſſumpfſit ãt ieſus· xij diſcipuloſ ⁊c

Sequitur · Et nibi hoꝝ mntellexerut p hoc ñ
gniſicatux ꝙ homines carnaleſ aſpera nolũt au
dire · ſed ad deleckabilia ſunt intenti · Eactuʒ ẽ
aũt cum appꝛopinquaret ieſus hierico cecus q̃:

dam ſedebat c exponat᷑ vt ſupꝛa math xx et

marci:x.. KA.. NNrNNA
IT insgreſſus ieſus perambula⸗
bat hierico et ecce vrr nomme
zachenus ꝛc· Per duntem iſtuʒz q⸗
roentem videre ieſum ˖ ſed ĩpediebat᷑

per turbam et ſtature ſue paꝛuitatem. ſigſicaĩ
quilibet diues qui de ſalute ſua ſolicitat᷑·ſed per
turbatõem fantaſmatu circa negocia tpalia et

imperfectionẽ ꝗpꝛiam impedit· ꝗpter qð aſcen
dere debet in arboꝛem · i · ad xpᷣm p oꝛatõem q̃
ſcdᷣm damaſcenũ eſt aſcenſus mentis in deuʒz· et
ſic ieſum vwdere meret᷑ pteʒ bonoꝝ ſuoꝝ pau⸗
peribus dare.⁊ ſi quẽ defraudauit ſdeliter reſti
tuere · Der pharizeos aũt murmurantes ſigni

ſicantur maledici bonoꝝn opa depꝛauãtes No

mo quidã nobilis: ſic eſt xpᷣc ſm deitate dei
patris: et ᷑m humanitatem dauid regis filius
abijt in regionem longinquã: aſcendẽs in ce
lum empireum · accipere ſibi regnũ · ſup oꝛ:
dines angeloꝝ · et reuerti · ad generale udici
um et etiã ad pticulare qð eſt in cuiuſ libet ho⸗

minis moꝛte · et vocatis ſeruis ſuis · xp̃ianiſ

dedit lis x · mnas pꝑ quas intelligi?᷑ vmuer⸗
ſitas donoꝝ dei ꝗpt pfectione denarij- Quies

aut eus oderant en · imali chꝛiſtiam ꝗᷓ dicunt᷑

cuies abſolute eo ꝙ ſunt ĩ numero maioꝛi mat
xx · multi ſunt vocati pauci vo electi ⁊ miſerut
legationem poſt illu dicentes nolumꝰ hunc re
gnare ſuper nos ⁊c] hec aũt legatõ eſt maloꝝ
opeꝝ multiplicatõ ꝑ quã dicũt facto mal xpᷣia
ni nolle ſe chꝛiſto ſubijci · St factuʒ eſt vt redi
ret · pticulariter in cuiuſ libet hommns moꝛte.

vel generaliter in mudi fine et opantes bene ð

doms ſuis remunerat ̊ toꝛpẽtes a bonis opi
bus damnat vario tñ modo·ſeᷣm q;titatẽ meri
ti vel delicti · Verũtamẽ immicos meos ꝛc·

ſoquitur · adducite huc 1ĩterſicite · ᷣmo moꝛ
te tpali et poſtea eternali· Et his dictis pᷣcede

bat aſcendes hieroſolimã ⁊c· exponat᷑ vt ſupꝛa
math·xxj·⁊ mar · xj Rt cum appꝛopinquauit vi
dens cuntatem fleuit ⁊c Secundu ſenſum alle
goꝛicum cuntas hec eſt eccleſia que tẽpe anxpᷣi
ſic anguſtiabitur et ꝓſternet᷑ ꝙ pauci andebũt
ſe chꝛiſtianos cõſiteri eo ꝙ nõnoueris tps
viſitatõis tue · chꝛiſtus em eccleſiã viſitat quã

docũq; xpᷣianos ad bonũ excitat · ſed eccleſia pꝛo

maioꝛi pte nõ gnoſcit hoc cum effectu: apter
qð antixpᷣi pſecutio ſupꝑ eaʒ veniet ad purgatõʒ
electoꝝ · et damnatõem repꝛoboꝝ · Scðᷣm vero

ſenſum moꝛalem iſta cuntas eſt amima peccato
ris que vallat᷑ in moꝛteet anguſtiat᷑ a ſpiri tib

malignis:⁊ eius hiuj ꝓſternunt᷑ id eſt· cogita
tiones eiuſ quib ꝓmittebat ſibi longã vita ho
noꝛes duntias ⁊ huiuſmodi fruſtrant᷑ eo ꝙ nõ
cognouit tpus miſitatõis ſue cũ dñs eam mun
taret ad emendatõem vite · Rt ingreſſus ĩ tem
plum cepit eijcere vendetes c exponat᷑ ſicut

ſupꝛa math.xxj: marx-j· ) X.. N.

T factum eſt in vna dierum ꝛc ·
Cyxponat᷑ vt ſupꝛa mathxxj⁊ mar·
xj · Qepit aut dicere Sequit᷑ Mo
mo quidã platauit vmeaʒ exponat᷑
vt ſupꝛa mat·xxj ⁊ mar · xij vſq; ibi Acceſſerũt

aut ad eum ꝛc· exponat᷑ vt ſupꝛa:mathxxij2

mar · xij· vſq; ib Rudiente omm populo ·c.

exponatur ſiẽ math xxnj ⁊ mar ·xi ·

aſpiciens autem Ens vidit eoſ
qui mittebant munera ſua m
Saʒophiulacium ⁊c · Sxponat᷑ vt ſu
a mar · xij t quibuſdã dicentibuſ
c exponat᷑ ſicut ſupꝛa mathxxinj

de templo

et mar xiij· Interꝛogauerũt aũt illũ exponat᷑
ſiẽ ſupꝛa mat xxinjet mar · xnj· Ded ante hec

onmia exponatur ſicut mathxxiiij ⁊ mar/xiij
Ponite ergo in coꝛdibus veſtris] ſicut mat
x.et mar · xiij· Quʒ aut videritis ab exercitu cir

cudari hieruſalem exponat᷑ ſiẽ ſupꝛa xix· Tuc

qui in iudea ſunt fugiãt ⁊c exponat᷑ ſcut ſupꝛa
math·xxnij et marci xiij· vſq; ibi in oꝛe gladij
ſcʒ diuine ſententie ꝓ ſua incredultate et ĩ ca

ptuntacem ducent᷑ nõ ſolum tpalem ſub pꝛm

cipibus terꝛenis·h̊ etia eternã ſub ſpiritibb malł
gnis St heruſalem a gentibo calcabi id eſt
eccleſia q;3dtum ad populu Smunẽ qui młᷣtum ð
pꝛimitur a pꝛincipib ⁊ pᷣlatis donec implean

tur tpa nationũ: id eſt vſq; ad tpus a dño pꝛe

finitum &t erunt ſigna m ſole ⁊c exponatur
ſicut ſupꝛa mat ·xxiiij ⁊ mar · xnjj· vſq; ibꝛ Atten

dite aut vobis ne forte grauent᷑ coꝛda veſtra ĩ

crapula et ebꝛietate Qtapula vo ſpualis eſt in
gurgitatõ doctrine puerſe · ⁊ ebꝛetas ſpualis

elt diuma curioſe ſcrutari vltra debita meſurã

añ ĩttanu

poſſidendu·

—

et talis mueſtigans opꝓprimitur a głaſiẽ bibẽg
vmũ vltra debitam menſurã oppeimitur ab eo.
rat aut diebe docẽs in templo In boc dedit
exemplũ doctoꝛib ⁊ pᷣdicatoꝛibo euãgelij vt di

ebus doceant ⁊ noctibo ſint in oꝛatõe dei vt ibi

dem hauriant qð auditoꝛib⸗ effundat in mane
ſequeti ideo ſubditur et omnis pprus manica

bat id eſt ĩ mane feſtmabat ad eius doctrinãäö
vemre · tal em doctrina e a ꝓpro deſiderata

FI:
ropmquabat autem dies ſe

uit aut ſathanas in iudam ꝛc. liam
erat ip̃m cuʒ eſſet fur et loculos habes
vt dicit᷑ jo · xij ſed tunc intrauit ad pm amplius
x quo patʒ ꝙ ĩ omni moꝛtali pec:⸗
cato dyabolus intrat homine vt ip̃m de nouo
poſſideat vel amplius q̃ᷓ; ante et abijt et ocu⸗
tus eſt cum pꝛincipib ſacerdotuʒ xc exponat᷑
ſicut ſupꝛa math.xxvj mar xiij St aic illis ð
ſiderio denderaui hoc paſcha manducare vobi⸗
ſcum ꝛc. hoc eſt eukariſtie ſacramentũ quod

nos p hdem ſpũaliter manducamꝰ et p̃e mãdu
cat nobiſcum incoꝛpando nos ſibi p iſtud ſacra⸗

mentuʒ qð alloquens auguſtmus dicit. Cibuſ

es grandiũ nõ mutaberis in me ̊ tu me muta⸗

bis in te. Qetera moꝛali ſunt expoſita mathei ·
xxviet maxxini. Eacta ẽ ⁊ 2tentõ inter eos

quis eoꝝ videret eſſe manoꝛ ꝛc· Sinnlis zten⸗

tio frequenter ſit in eccleſia ꝓ digiitatibo obti:
nendis et nõ ſolum inter ſeculares h etiã inter

regulares diintias habentes ſicut canes rõten

dunt ad obtmẽdu os carnib et medullis reple
tum · ꝗpter quod vilioꝛes cambus vident᷑ reli⸗

gioſi mendicantes · qui P officijs pꝛeſdendi cõ⸗

tendunt cũ nibil annexum habeãt niſi mſeriaz

et laboꝛem apter qð ad repellendu talem ambi
tioneʒ ſubdit ſaluatoꝛ. Sed qui maior eſt in vo

bis c· Vos aũuᷣt eſtis qui pmanſiſtis mecũ c.

Pnanentite em̃ firmter in tribulatõibus cũ ip⸗
o diſponit fruitionem beatam in celeſti regno
Mit at dommꝰ ſimoni ecce ſathanas expetiuit
vos ⁊c.: p hoc patet ꝙ dyabolꝰ ſideles tem pta⸗

re non poteſt niſ ex dei licentia:ſñcut de ſancto
iob dicit iob vt cribꝛaret ſicut triticũ ex hoc

habetur ꝙ dyabolꝰ hommes ſanctos magis ſa⸗
tagit concutere temptatiombo qᷓ; alios· Vnð re
lert gregoꝛius in dyralogo · ꝙ ilie dyabol⸗ qui
magnum tꝑs andꝛeã epiſcopum temptando

de qdam mulere ipſum ad heoc induxerat PHAN

lius mulieris tergum blandiendo manu per⸗
cuſſerat plus ſuit a ſuo pꝛmcipe ↄmẽdat? qʒz ult
q̃ ꝓcurauerãt hoĩcidia ⁊ alia młta mala. 8go
aut rogaui ꝓte vt nõ deſiciat ſides tua Criſo-

ſtomus. Nõ aũt dixit rogaui vt nõ neges h̊ vt

ſdem nõ deſeras· nã et ſi paululũ agitanduſ ſis

ſtus aʒimorum ⁊c · Sxponat ſi᷑
ſupꝛa mat xxvj mar xiii Intra

habes tñ reconditũ ſemẽ ſidei. Rt tu aliqn cen-

uerſus conſirma fratres tuos nã ul qui ↄſecu⸗
ti ſunt a deo donũ miſericoꝛdie debet qztu poſ⸗
ſunt in bono ceteroſ roboꝛare· Qui dixit e·do⸗
mie tecũ patus ſuʒ ⁊cexponat᷑ vt ſupꝛa ma-
th·xxvjiet marxmi St dixit eis qn mi vos ſi
ne ſacculo xc · quãdo miſn fuerũt apoſtoli ad p .
dicandũ ſine ꝓuiſone aliqua neceſſarioꝛuʒ: fuit
diunmtꝰ eiſ laute pꝛouiſuʒ:qꝛ nihil eis defſuit vt
dicit᷑ in textu·quando vo relaxatũ fuit ilus ſibi
prouidere de neceſſarijs in via paſſi fuerut pe-
nurias multas vt patet in actiba apoſtoloꝝ· et
in legendis eoꝝ· hoc auũt fuit ad danda ſiduciaʒ
pauperib pdicatoribus exequendi conſtanter
officiu p̃dicandi vendat tunicaʒ ſuam et emat
gladiũ · laduis ſpus eſt dei verbũ lacra ſcri
ptura ↄtentũ ꝓ quo emendo ĩ ſacre ſcripture
ſtudio vendẽda e tunicai exterioꝛa bona ſunt
exponenda·Mec eſt illa margarita ꝓ cuiꝰ em:
ptione omnia ſunt vendenda· vt diet᷑ mathxiij
t ſaꝑi viij dicit omne auꝝ in patõe ill are⸗
na eſt exigua et taq; lutum eſtimabit᷑ argentũ
in cõpatione illuis: Sacra vo ſcriptura cõtine?t
in duob teſtamtis ideo ſubdi. Ecce duo gla⸗
dij hic· St qm ſufficiunt ad omne ſalſitatẽ hdi
contrariã deſtruendã ſequi?᷑. Satis e· t egrel
ſus ibat ⁊c· ſad loeu vbi ſciebat traditoꝛẽ ven⸗
turum ⁊ obtulit pꝛimo ſpiritũ ꝑ feruoꝛẽ orõöis
ideo ſubd Et factus eſt ſudoꝛ eis ſicut gut
te ſanguinis decuxentis in terꝛam· ex ſeruoꝛe
oꝛandi et ex apꝛehenſione ĩminentis tormenti
St cũ ſurꝛeriſſet ab oratiõe ⁊e· exponat᷑ ſicut
math· xxvj et mar · xinj· vſ; ibi. et en tetigiſſet
auriculam euis ſanauit eu· ficut p̃ciſo aurica⸗
le ſerui pontiſicis ſigniſcauit inobedientiaʒ iu

dyaci ppli ad chꝛiſtu· ſc eius ſanatõ ſigficat eiuſ

obedientiaʒ circa hnẽ mũdi qua tũc taget chai⸗
ſtus ſua clementia coꝛda udeoꝝ·. Qõpꝛehede⸗
tes aut eum c· exꝑonatur ſicut math xxvj2
marci xuii vſq; ibi. Se vt facꝛ? eſt dies 2c ex
ponatur ſicut mat xxvij et mar· xiiij St ait iliſ
ſi dixero vobis nõ credetis mibi ⁊ c hommies
em̃ m malis obſtinati veritatem dicetibo nõ cre⸗
dunt · nec interꝛogatide veritate reſpondẽt nec
ad bonam pſuaſonem a nequicia ſua ceſſant et
tales erant iſti. Reſduum huius capituli expo

natur ſicut mathei xxvi et marci vxinj ·
CN. rITE
Tlurgens multitudo eoruʒz ⁊c
Sequitur. NHunc muemmus
ſubuertentez genteʒ noſtraz 2c·
ſta contra chꝛiſtum ꝓpoſita erane

ſimpliciter falſa ꝗpter quod pylat⸗ reſpondit

LNibil mueniocauſe in hoc bomme · led bic ẽ
modus miquon ꝙ p medaeia qrunt demna⸗
tionem iuſtoꝝ Ex hoc etiam patee ꝙ aliqñ iuſli⸗
us agit᷑ ĩ curia laycali q clercal: pꝛmcipes ei

ſacerdotũ chriſtũ 2demnauerũt tanq̃ʒ moꝛtis
reũ quẽ pylatus ꝓnũciat mnocentẽe et uiſtu ·⸗
ſic hodie ſit in plurib locis ꝙ hoĩcide notoꝛij ᷓ
per ſecularem undicem ſuſpenderentur per ec⸗
cleſiaſticum iudicem in magnuʒ populi ſcanda
luʒ liberant᷑ · t illi ĩualeſcebant ⁊c ſic faciunt
maligni querentes obtinere per clamoꝛẽ qð ñn
poſſunt ꝓratõneʒ. Merodes aut viſo ieſu gaui
ſus eſt xc · p.G̊ aut ꝙ chꝛiſtus coꝛaʒ herode in
ceſtuoſo et homicida noluit facere mmaculum
nec ſuis mterꝛogationib reſpondere · ſgmifica⸗
uit ꝙ tales digni ñ ſunt opa videre dĩna nec eiꝰ
habere reſpõſa · Spꝛeuit aũt illu herodes ꝛ⁊c·

ſic hodie ſectatoꝛes chriſti a malis hoĩbus ſper·

nuntur et ab eis fatui reputant᷑· St facti ſunt
amici herodes ec pylatus ⁊c· hoc fuit ſignum
ꝙ iudeoꝝ pꝛincipes ⁊ romanoꝝ ↄueniret in p/
ſecutione xpᷣianoꝝ· Qetera exponant᷑ ſicut mat
xxvi mar · xv · vſq; ibi · Eilie hieruſaleʒ nolte
flere ſuper me h ſuper vos ꝛ⁊c · ſcðm ſenſum li
teralem fletꝰ ad quẽ induxit xpe mulieres ſfuntt

apter miſeriam p romanos ſup iudeos ventu

ram · ⁊ illa miſeria ſigura fuit miſerie ſuper in⸗
credulos vente ꝑ ſpus malignos: ꝓ cuiꝰ euaſi

one flendũ eſt et oꝛandũ ante termmũ huiꝰ vy

te · Ducebant᷑ ãt et alij duo neq; cũ illo ⁊c hoc
ad literam ꝓcuratu fuit p pꝛincipes uideoꝛuʒ
vt a vulgaribo xp̃c pticipaſſe videret᷑ in crimĩb
eoꝝ ·⁊ ſic im̃ viderent᷑ uſte moꝛtẽ eiꝰ ꝓcuraſſe
et ſic frequenter facuint maligni q̃renteſ opire
ſuam nequiciã per infamiaʒ iuſti · Et poſtq̃ʒ ve
nerunt in locum qui vocat᷑ caluarie c expona
tur ſicut matxxvijet marx xv· Feſus aut dice
bat pater dimntte illis c Beda· Neq; putãdu
elt eũ hoc fruſtra oraſſe· ſed m eis qui poſt euiſ
paſſionem crediderũt·qð oꝛabat ĩpetraſſe No⸗
tandũ ſane ꝙ nõ pꝛo eis oꝛat qui quẽ ſiliuʒ dei
intellexerunt cruciſgere qʒ 2ſiteri maluerũt · H
pꝛo eiſ qui neſcierunt qð fecerunt ʒelũ dei habẽ
tes ſed non ſeðm ſcientiaʒ · Vnde ſubdit Non
em̃ ſciunt quid faciunt· Qetera exponant᷑ ſiẽ
mat · xxvij ⁊ mar · xv· vſq; ibi · Vnus aüut de his
qui pendebant latromnib ⁊c· p iſtos duos ſigſi
cantur ili qui ꝓ peccatis ſuis expiandis cũ xpo
cruciſigunt᷑ p proſeſſionẽ in religione factam

ſed aliqui reuertunt᷑ actu et ſi nõ habitu ad vi ·

tam ſecularem · de quib dicik ro.ij. Nomẽ dei
per vos blaſphematur miter gentes q; ſcanda
liʒãt ſeculaxes · ⁊ iſti ſigniſicant᷑ per latronẽ blaſ⸗
phemantealij vero ꝓleſſi crucẽ penitentie per
patientiã deuote ſuſtinent·⁊ iſti hignificant᷑ p la-

tronem xp̃m fitentẽ ⁊ eius gratiã poſtulante

apter qð ſibidicit᷑ · Modie mecũ eris in paradi
ſo. quia tales iam cũ xpᷣo ſunt ꝑ gratiã ⁊ erũt

per gloꝛiã in futuro SRrat aũt fere hoꝛa ſexta
⁊c exponat᷑ ſicut mat xxvij:ꝛ mar·xv· Pater
in manus tuas ↄmendo ſpũm men in boc do

cuit nos ſemp deo 2mẽdare ſpus noſtros qn

coꝛpa quotidie tenduũt ad moꝛtẽ et hoꝛaʒ peni/
tus ignoꝛamus Vides aũut centurio qð factũ
ſuerat ꝛc · p hoc autẽ ꝙ iſte gentilis ↄſeſſus
ſuit xpᷣm tam clare ſiginſicata ſuit gloꝛioſa con⸗
feſſio gentiliũ in eoꝝ ↄuerſone· ⁊ duricia inde
oꝛum a in inſielitate . Ambꝛoſius. O durioꝛa
ſaxiſ pectoꝛa iudeoꝝ·iudex ar guit cꝛedit mini
ſter · ꝓditoꝛ ſcelus ſuũ moꝛte ⁊demnat elemta
fugumt · terꝛa cutit monumta reſerant᷑·iudeo

lux.

rum tñ auaricia ĩmobilis atq; duricia manẽt oꝛ

be Zcuſſo · Rt ecce vir nomme ioſeph c· expo⸗
natur vt ſupꝛa math xxvij ⁊ mar xv· Et dies
erat paſceues Beda· ¶ aut dns ſexta die cru
cingitur · vij in ſepulcro quieſcit ſigſicat ꝙ in vj ·
mudi etate nos ꝓ dño pati-velut mũdo cruci
figi neceſſe eſt · in vij vero.i·poſt moꝛtẽ coꝛpa qᷓ
dez in tumub anime vo cu dño requieſcut · vſq;
nuc etiã mulieres ſancte i ·amme humiles dile
ctõe fruẽtes paſſioni xpᷣi diigeter obſequunt?᷑·

xta intellectũ vero miſticuũ p hoc ꝙ

monumentü · dat᷑ nob exeplu diſcuſ

a autem abdaetar HBedan

mulieres valde diluculo veniut ad

ſis vicioꝝ tenebꝛis ad dñi coꝛpꝰ accedere· nãa ·
ſepulcrũ illud figurã domĩci habebat altaris in

quo coꝛpis miſteria/nõ ĩ ſerico nõ in pano tin
cto·h̊ inſtar ſindonis qua eum ioſeph inuoluit

in lintheo puro debent 2ꝛſecrari · vt ſicut ipᷣe ve

ram terꝛene nature ſubſtantiã moꝛti ꝓ nodᷣ ob

tulit · ita et nos in memoꝛatõe ipᷣius purũ de
terꝛe germme candiduq; 1 multimõ quaſi moꝛ
tiſicationis genere caſtigatũ linu apponamus·

Kromata aut que młeres deferũt · ſgſicat odo:

rem virtutũ ⁊ oꝛõnũ ſuauitatẽ quib altari ap⸗
pꝛopinquare debemꝰ. Reuolutõ aũt lapidis in
ſinuat reſeratõeʒ ſacramtoꝝ qᷓ tegebat᷑ velann⸗

ne litere legis que in lapide ſcripta ſuit· cuiꝰ ab⸗

lato tegmine coꝛpuſ dii moꝛtuũ nõ muenitur
ſed viun euangeliʒat᷑q et ſi 2=gnouimus ſcõm
carnẽ xpᷣm i iam nuũc nõ nouimꝰ.quomõ auteʒ

poſito in ſepulcro coꝛpe dñ angeli aſtitiſſele⸗
guntur · ita et tpe conſecratõis miſterij coꝛpis

xp̃ᷣiaſſiſtere ſunt credendi· Nos ergo exemplo
deuotan mkey qtiẽs mnſterijs celeſtibo a ꝓppin

quamus apter angeliaʒ pᷣſentia ſeu ꝗꝓpter reue

recolentes Lt ecce duo ex illis per quos ſis
ſicatur bonus actiuꝰ et ↄtemplatiuꝰ. ibat ipa
die ⁊c · nã ſpa die reſurꝛectionis apta fuit via
beatitudiniſ ·que p emauſ ſigniſicat᷑ eo ꝙ mater

rentiam ſacre oblatõis cu omni humnlitate vul
tum declmemꝰ m terꝛãa nos eſſe terꝛã et einerezʒ

dulcedinis interp̃tat · et ex tue xp̃i diſcipul per

viam ↄſequende beatitudinis gradiunt᷑· Et ip
ſi loquebantur ad ĩuicem de his omnib que ac
ciderant · ¶· de leſu Zuerſatiõe ⁊ eiꝰ moꝛte ꝓut

mMatet ex lra ſeqũte St ip̃e ieſus agppinquans
ibat cum illis naã ipe dixit math· xvnj· vbi ſunt

duo vel tres ↄgregati in nomme meomme⸗

dio eoꝝ ſum· ꝗpter quod itoꝝ exemplo cuʒz p
viam mcedimꝰ cõb mati de ſalutiſeris loqui de

bemus vt xpᷣ̃m nobiſcuʒ pgentẽ habeamꝰ .⁊ ñ

ſolũ pgente h̊ etiã nos docẽetẽſc iſtis duobo di
ſcipulis cum quib ibat cripturas ꝓphetarum
aperiebat Sed qm auditoꝛes legis nõ iuſtiſi
cantur ſed factoꝛes ideo eoꝝ oculi non fuerut
aperti audiendo ſcripturas· ſed opa pietatis ſa
ciendo ip̃m m ſpecie pegrimi trabendo ad ho
ſpitium et apponendo ci bu deo ſequit · St apti
ſunt ocul eoꝝ.· ſcʒ coꝛdis et coꝛpis ad cogno
ſtendum ip̃m . Et ſurgentes eade hoꝛa ⁊c· nã
ea que ſunt ad Smunẽ ſalutem nõ ſunt taceda·
ſed reuelanda· Thob xij. Opa aũt dᷣi reuelare
et cõſteri honoriſcu e· Ideo ſubdit St ipi nar
rabant ⁊c· Dum h̊loqueren:?᷑ieſus ſtetit in me
dio eoꝝ · quia ↄgregati erant m eius nomme
vt p̃mittitur · muenerũt 2gregatos xj. St dixit
illis pax vobis ex quo patet ꝙ illi ſunt paciñ
ci qui vere ſunt diſcipuh xpi · St dixit eis quid
turbati eſtis ⁊c hm ſenſuʒ literaleʒ certiſicauit
eos de ſua reſurꝛectõne ꝑ tria ſcʒ p viſuʒ d. Vi
dete manus meas et pedes meos. St p tactũ⸗

dicens . Palpate ⁊ videte quia ſpiritꝰ carn? ·

oſſa nõ habet Rt ꝑ guſtum ibi cu dixit abe

tis aliquid qdð manducet᷑ ꝛc.· Miſice vo xpᷣm

reſurꝛexiſſe vdẽt qui reſurꝛectionis eius gloꝛ
am meditanturp̃m vo tangũut et palpant qui
ſibi caritate copulantur ·jjohᷣinj. qui manet in
caritate in deo manet et deus in eo· piſcẽ aſſum
offerunt ei qui patientiã igne tribulationisg de
coctam habet ꝓ nomine xp̃i qſ illi offeruũt ſauũ
mellis qui membꝛis eus exhibent opa pietatis
de quibus dicit mat xxv·. Eſuriui 1 dediſtis ii

hi manducare · Tunc aperuit uls ſenſum vt i

telligerent ſcripturas. ex q̊̃ patet ꝙ ſacre ſeri
pture non poſſunt ſufficienter inteligi miſ ille
aperiat qui habet clauẽ dauid:qi apit et nemo
cdaudit . Vos auteʒ ſedete mn cuitate 2c. licet
ein dediſſet eis ſcripturaꝝ intelligentiã ⁊ 2 mi
ſiſſet pdicatõis officium.tñ diſtult executioneʒ
pᷣ̃dicandi vſq; ad ſanctiſpiritus receptõem in ſᷣ.
no viſbili· p hoc inmfnuans ꝙ p̃ᷣdicans actu ðᷣ
bet prius habere ſufficiente ſacre ſcripture no
ticiam ⁊ gram ſpuũſſancti p ↄiectura ·ſꝙ nõ ſit
conſcius ſibi de peccato moꝛtal &t eduxit eoſ
fſoꝛas· vt vweret eum aſcendente p hoc ſigmiſi
cans ꝙ ciintas tumultuoſa nõ eſt locus aptus
ad diumoꝝ Ztemplatõeʒ et eleuatis manibuſ
ſuis. benedixit eis ⁊c. ex boc documentum ba
bet ſupioꝛes in eccleſa vt bñdictione dent ſub
ditis qñ recedutab ipſis et erãt emp teplo
orantes deuote ꝓ recipiendo ſpirituſſancti do
no ſiẽ erat eis ꝓnnſſuz a xpᷣo et ic debemꝰ ora⸗

J

re vt poſſimus ip̃m recipe Mat · vij. Si vos cũ

ſitis mali noſtis bona data dare ſilijs vxris qʒto

magis pater veſter celeſtis dabit ſprritum bo

num petentibus ſe · S
8xphcit lucas euangeliſta

Incipit iohannes euangehiſta.
eK. J. 11—
Nprmceipo erat verbum
⁊c · FJohannes euangeliſta tã
ſublimner loquitur de diumis
qꝙ mkta de dietis euis expone
re moꝛalit neſcio huams acti

conuertã ad ſidem et aliqua alijs exponẽda di
mittam· Siẽ dixi in expoſitõe literal hic ponũ
tur · v de diims pſonis pᷣmũ eſt intrinſeca veꝛ
bi pꝛoceſſio cum dicit᷑· In pꝛincipio erat vbũ
ſcᷣm eſt verbi et patris pſonals diſtinctio cuʒ

dicit. et verbum erat apud deũ terciũ ẽ eoꝛu
ſubſtantialis indiſtinctõ cũ dicit. et deus erat

verbũ quartũ eſt coeterna duratõ cũ dxit᷑ B

erat min pꝛmcipio apud den qumtum mindunla

opatõ cu dici᷑ omnia p ipᷣm facta ſunt Der
pꝛimũ eldit᷑ pᷣſumptõ philoſophoꝝ q̃ nibil vo

lunt recipe niſi ꝓbatum fuerit humana ratõne.

que tñ eſt valde deſiciens nã rem ſenſbilem et
paruã vt foliim arboꝛis vł aliqd huiuſmõi hu
mana rõ non ↄprehendit q́ʒtum ad eius omes
cõdicões ſcʒ quare ſit talis igure· coloꝛis et hbꝰ.
modi · ꝗapter qð medici de vittute ipỹius ſanati
ua dicut ꝙ eſt a tota ſpecie neſcientes eam no

mimnare eo ꝙ eã nõ ↄpꝛehendũt · ꝓpter qð dicit

ecẽs pꝛimo Cũcte res difficiles nõ poteſt eas

bomo explicare ſermone ˖ Der ſᷣm excludit er

ror ſabellij qui ſicut in duinis eſt vna eſſentia
rta dixit patris et nilij vnaʒ eſſe pſonẽ:quod eſt
falſum · quia nulla res gigiit ſe ip̃am.⁊ ideo in

ter patrem et hiliũ eſt diſtinctõ pſonalis et ea

dem rõe inter v̈buz et eius cuiꝰ eſt verbů · qꝛ eo
filiis quo et vᷣbuʒ · Per terciũ repellit᷑ erꝛoꝛ ar
rij qui dixit ꝙ pater et filius eſſentialũ diting
uuntur.ſ et pſonaliter· quod ẽ erꝛoneũ. q; ſic
filius nõ eſſet deus ꝗpꝛie·ſ̊ ti pticipatiue · cum
eſſentia duima ſit indun ſiblis et de ip̃ᷣo dicitur
jioh · v· vt 2gnoſcamꝰ veruz deũ · et ſimꝰ in hſilo
eius vo hic eſt verꝰ de et vita eterna · Der q̃r
tum repꝛobat᷑ erꝛoꝛ ebionitaꝝ qui dixerũt chꝛi
ſtum ante mariam nõ fuiſſe·⁊ ſic eun nõ fuiſſe ab
eterno cum tñ chꝛiſtus diat de ſe mo joh· viij·
pꝛincipum qui et loquoꝛ vobis· t ibide· Anqᷓ
abꝛaã fieret ego ſum · Per v. excludit᷑ erꝛoꝛ ma
nichei qui poſuit duo pꝛincipia vnum boni ⁊ al
terũ mali et hec ĩferioꝛa coꝛruptibilia dixit eſſe
a deo malo et p ſequens nõ ſunt a vbo ᷣm ip
ſum· Quod fſactũ eſt in ip̃o vita erat nã om
ms creatura in verbo pꝛeexiſtit intelnigibiliter

8 applicãdo· ꝗpter qð aliqua

õð

intell igere vo ẽ viuere et ĩtellecꝛõ vita. et vita
erat lux hommum /rvbum eſt manifeſtatiuũ
omnium que ab hoib ↄgnoſcunt᷑ p qð tolli

ereor dicentiũ ꝙ diuma ꝓuidentia ſe non exte⸗
dit ad h inferioꝛa·ĩ quoꝝ pſona dicit᷑ Tob xxij·
Qirca cardines celi pambulat nec noſtra ↄſide

rat · Quod repꝛobat᷑ ibideʒ cuʒ ſubdit · Quoꝛum
ſententia longe ſit a me · Phiioſophus etiã pꝛi:
mo de amma repꝛehendes empedoclẽ habz p
incõueniẽti ꝙ aliq̃ᷓd ↄgnoſcamꝰ.⁊ ſit deo igno⸗
tum . et lux in tenebꝛis lucʒ ⁊c· ĩ in pccatoꝛib⸗

ztum eſt de ſe ſẽ cecꝰ lucẽ ſolis nõ videt ipſuʒ

illuſtrantẽ · Euit homo miſſus a deo. p moheʒ

pꝛecurſoꝛẽ dñi ſigniſcat᷑ p̃dicatoꝛ euãgelij deo

dicit hic homo.vuiens bᷣm dictamẽ ratõis et
non vita beſtiali cui nom erat iohãnes.· qu ĩ
terp̃tat᷑ in q̊ eſt Stia ad hoc ei ꝙ pᷣ̃dicatoꝛ con
uenient᷑ ⁊ vtiliter annũciet v̈buz dei requirit z⸗

tia ſpirituſſancti · Nnc vemt vt teſtimomũ phi

beret de lumme · ii de xpᷣo qui eſt lux p eſſenti
am.ideo in p̃dicatoꝛe debet eſſe huiꝰ lucis ptici⸗
patio ꝑ bonã vitam ⁊ famã ·quia ſicut dicit gre
Sorius omeł · xxxviij cuius vita deſpꝛcit᷑ reſtat
vt eius predicatio cõtemnatur vt om nes cre

dert per illu debet em intendere ſalutẽ audi
toꝛum et non ꝗpꝛiam la udẽ vł queſtũ Non

erat ille lux· quia pᷣdicatoꝛ non docet interuis
mentẽ iluſtrando ſed deus . ideo ſubdit · Rrat
lux vera que llummat omnẽ hommẽ · lumme
gratie qʒtum eſt de ſe · ſed mali non illummant᷑
eo ꝙ ponũt obicẽ huic illummatõn de quibo di⸗
citur obxxuij Ip̃i fuerũt rebelles lumi. ⁊ mũ
dus eum nõ 2znouit· ihommes mũdialiter

viuetes · qui ſun intellectũ et affectum deß gut

m terꝛenis ⁊ ſie auertũt᷑ a dunnis. In ꝗpꝛia ve
nit et ſui eum nõ receperunt· licet aũt omneſ

chhꝛiſtiani ſint ſui magis tñ ꝗpꝛie clerici qᷓ dꝛcũt
a cleros qð eſt ſoꝛs eo ꝙ ſunt de ſoꝛte dei et tñ

eoꝝ multi non recipuint ip̃ʒ h magis abijciunt
q; layci· Quotq̃t aut receperũt eũ. per ſdem

caritate foꝛmataʒ· dedit eiſ poteſtate ſilios dei

ſieri · p adoptionis gratiã· qui nõ ex ſangui⸗
nibus ꝛc· nam hec ſiliatõ nõ eſt p participatõʒ

hict nature h magis dunne ſcðm qð dicit ij pe.

j· Qui vocauit nos ꝗpꝛia gloꝛia ⁊ virtute per
quem maxima ⁊ pᷣcioſa nobis ꝓmiſſa donauit ·

vt p hec efficiammi diume ↄſoꝛtes nature· St

verbum caxo factũu eſt · ⁊ ſic deꝰ voluit eſſe p:
ticeps humane natureet hec mutua pticipatõ
debet eſſe ratõ maxime dilectionis. licet nõ ſit
ſimilis vtrobiq; quia vᷣbuʒ aſſumpſit humanaʒ
naturam verã· ſed dei iij adoptun nõ recipiut
ſic duiinã ·h pticipatõem eius p gratiã: St vidi
mus głam eius c nam ſdeles vident eã nuc
per ſpeculũ et in enigmate poſtea vo videbut

clare maniſeſte/ Tohannes phibet teſtimoni⸗

um:. Mic ponit᷑ ipᷣius iohis modul teſtiſicandi

e

et.

p quẽ ſigniſficat᷑ modꝰ pᷣ̃dicandi qui debʒ eſſe ca
affectu magno et etiã in publico deo ſubditur ·
et clamat. habentes em doctrina ſuſpectam
magis docet occulte ſine camoꝛe lic e que
dixi qui poſt me venturꝰ eſt c quia pᷣdicatoꝛ
querere debet honoꝛẽ xpᷣi ⁊ virtute pᷣdicatõis
attribuere ſibiadeo ſubdit. Zt ð plemtudie ei⸗
nos omnes accepimꝰ· ex nobis nihil habetes·
et gtiam ꝓ gratia· i. nobis dedit Stiã vt p eã
Sloꝛiam cõſequamur·que eſt gra 2ſummata
quia lex per moyſen data eſt· a peccatis cohi

bens ſi nõ gratiam iuſtiſicãte pᷣbes nã hoc xpᷣo

repuabat᷑ ideo ſubdit᷑ gratia et veritas p ieſuʒ
chꝛiſtum facta eſt ⁊x· Heu nemo vidit vnquã
cõpꝛehenſiue · vnigemitꝰ qui eſt in ſinu pris

eſt ſibi 2ſubſtantialis· ipᷣe vidit iſto mõ deo

ſubdit᷑ ipſe enarꝛauit · miſteria in lege et ꝓ
phetis ſub velaminibus pꝛonunciata ⁊ poc fu
it ignum ꝙ nos deduceret ad clarã viſonez di⸗
uinoꝝn St hoc eſt teſtimomuũ iobanis qð per
hibuit coꝛam legiſperitis ĩ quo teſtimonio ne⸗
gauit ſe eſſe xpᷣm·⁊ hoc veraciter qdtum ad im⸗
terꝛogantiu mtentionẽ.⁊ de duobus pᷣmms pa
tet quia iohanes non erat xpᷣc nec helyas in p⸗
ſona·ſimilit de tercõ na intendebant qrere ſi io
hanes erat de numero ꝓphetaꝝ antiquon· ali

ter em reſpondere fiuſſer falſum haſſeruit ſe eſ

ſe vocem i vbi duumi nuciatoꝛem· qð erat veruʒ
et humie reſpõſum:et in hoc docuit doctoꝛes

catholicos veracit ⁊ humilit᷑ reſpõdere· Quid

ergo baptiʒas ⁊c· ·.qd. tu tibi vſurpas officiuʒ

alienum. Reſpondit eis iobannes· nõ redde

do müuuriaz ꝓ miuria . h humiliter ⁊ ve · d.· Lgo
baptiʒo in aqua: coꝛpa tin lauando ad ſigſican
dum llius baptiſmuʒ qui lanat amimas in ſpi
rituſancto· Mec in bethania ſacta ſunt· que ĩ
terpꝛetat᷑ domus obedientie . deo p hoc igniſ
catur ꝙ ohannes ex obedietia dei venerat chꝛi
ſtum nũciare ĩmolandu pꝛo redeptõne mundi
et ego neſciebam eũ ante reuelationem mibi
factam anno qᷓntodecimo tyberij ceſaris vt ha

betur luc· iij que quidẽ reuelatõ ſacta fuit noha
ni in deſerto · vt habet bidem . ⁊ p hoc ſigniſica

tur ꝙ reuelationes diuie ſiunt habitantib ĩ ð̊
ſerto penitetie ſal · Plxij In terꝛa deſerta juia
⁊ maquoſa ſic in ſancto apparni tibi vt viderẽ
virtutem tuam et gloꝛiam tuã. Altera die te
rum ſtabat iohannes ⁊c.· ſicut dictum eſt pio
hannem pᷣdicatoꝛ euangelij deſgnatur · ⁊ o p

hoc ꝙ dicitur hicſtabat ſignificat ꝙ pꝛedicatoꝛ
euangelij debet eſſe conſtans in p̃dicatione veꝛ

bi dei · St reſpiciens ieſuʒ ambulante · per qd

ſigniſicatur ꝙ pᷣdicato: euangelij debet diligen

ter cõſiderare pꝛoceſſum vite chꝛiſti ⁊ nõ ſoluʒ

cõſiderare ſed etiam pᷣdicare deo ſubdit· et di

xit ecce agnus dei · eius mnocentiã pꝛedicãdo:

et obedientiam vſq; ad mortem et audientes

debent deuote recipere talem p̃dicationem qðᷣ
ſigmſicatur p hoc qð ſubditur· St audierut eũ
duo diſcipuli loquentem et ſecnti ſunt ieſuʒ · et
dominus veſus ad tales Zuertitur p clementiaʒ
et recipit p gratiam ⁊ ĩiſtruit eos de neceſſarijſ
ad ſalutem per andꝛeam vo et philippum qui
a chꝛiſto edocti fuerunt de ſalute fraru ſuoꝛum
ſoliciti ignificant᷑ ilłi qui ꝓximos ſuos qʒtũ bo
no modo poſſunt inducut ad ſequelã xp̃ᷣi cõtra
multos qui nõ ſolũ nõ inducunt h̊ pꝛo ſuo poſ
ſe auertut · Amen amen dico vobis videbitis
angelos ⁊c · ꝓ quos ſigniſicantur p̃dicatoꝛes q̃
dicunt᷑ alcendere ſuper ſiliu hommis qñ pᷣdicat
chꝛiſti deitatem· ⁊ deſcendere quando pꝛo eius
amoꝛe querunt releuare ꝓxim neceſſitatẽ ·
eXKX AAI.
IT die tercia nuptie facte ſunt ⁊c
Miſtice nuptie tuc celebꝛant᷑ quãdo
ſponſus eccleſie ·. epiſcopus conſecꝛa
tur. in chana galilee · chana zelus ·
galilea tranſmigratio interp̃tatur· Der hoc ſig
ficatur ꝙ epiſcopi ſecratõ ſit ꝓpter elum am⸗
marum et ꝗpter tꝛanſmigratõem ipius ad cul:
men vᷣtutum · hec em duo mſepabiliter comi⸗
tari debent epiſcopalem ſtatũ ⁊ erat mater ie
ſu ibi ⁊c nã ex ↄſecratõe tał epi honoꝛat᷑ ieſus
et mater ip̃uis · h ibi deſicit vinuʒ cõſolatõis hu
mane · ⁊ hoc ꝗpter ſolicitudmeʒ ĩpoſite ſibi cure ·
de qua dicit ij. con xj. Quis mnfirmatur ⁊ ego ñ
imnfirmoꝛ quis ſcandalizatur et ego nõ vroꝛ c-
Sed tali p̃lato ſic -patiẽti populo ſuo impetra
tur per virginẽ meluis vmu a.· 2ſolatõ meho⸗·ſ.
diuma que tante virtutis eſt ꝙ facit materiã cõ
ſolationis illud qð eſt alijs materia deſolationis
ctu v. †bant apoſtoli gaudentes a conſpe⸗
Cctu cõſilij quoniam digni habit ſunt ꝓ nomi
ne ieſu ↄtumeliam pati· Opiſcopi vᷣo ſucceſſoꝛeſ
ſunt apoſtoloꝝ vt dicit᷑ in decretis dixxj.in no
uoet iõ ſi gaudẽt de apoſtolico honoꝛe debset
eis eſſe ſimiles in laboꝛe· Et ꝗpe erat paſcha iu
deon c.. ſequitur . et muemt in templo ve⸗
dentes oues ⁊c1] Per oues intelliguntur ppo
crite qui mentẽ lupmã habent ſub ouina pelle.
