agno paſchali adhuc tria ponutur ·
ſcʒ pᷣmogenitoꝝ iſrael ſanctiſicatio
4 et oſſium ioſeph aſptatio et p colũ
nam ignis et nubis populi deductio· Per pꝛi
mũ intelligit᷑ pꝛepolles ſanctitas que debʒ eſ
ſe in clericis ſecularibo et religioſis ad dei cultũ
deputatis:Hieromimꝰ ad nepocianu. QOlericus

qu Fuit eccleſe pᷣmo vocabulũ ſun interptet

et nitatur eſſe qð dici?. Cleros em grece ſoꝛs

latine dicit᷑· Igit᷑ clerici dicunt᷑ eo ꝙ ſunt de ſoꝛ

te dommiet q domm? ipe eſt ſoꝛs vel heredi

tas clericoꝝ· Tales igit᷑ ſe exhibere debent vt

et ſi poſſdeant dommũ et a dommo poſſide
antur · Perx ſecundu oſtendit qnta diligentia
debet adhiberi in obſeruatõne uramenti:nam
moyſes erat ſupꝛa modũ occupatꝰ in eductio

ne tanti populiet nõ ommt aſpoꝛtare oſſa io⸗
ſeph eo ꝙ populum iſrael de hoc adiurauerat.

Señ · vlt.· Der terciu ſcʒ columnã populu dedu⸗
centem intelligi᷑ cheitꝰ qui p exempla patien
tie in humamiate ſua oſtenſa ſidelib ad terrã
vuientium ꝓficiſcentibo refrigerat eſtũ tribu⸗

lationis et ſue deitatis luce depellit tenebras
noctis ignoꝛantie atq; culpe.
„KJ.ð FIII

N boc capitulo agit᷑ de pharaonis
et ſui exercitus inſecutione poſt po
pulum irrael de ſeruitute emiſſum.
vt im reduceret ad pꝛiſtinã ſeruituteʒ p queẽ
ſiginſicatur dyabolus cu angelis ſuis qui exe⸗
untes de ſeruitute ſua in peccatis enoꝛmibus
tranſeũtes ad melioꝛem vitam toto conatu ni
titur ad peiſtinã reducere vilitatẽ immittendo
eis foꝛtioꝛes temptatõnes et ↄcitando contra
eos tribulationes vt talibus fracti iterum eiꝰ
ſe ſubijciant puituti ſiẽ filij irael territi dicebat
moyſ Recede a nobis vt ſeruiamus egiptijſ
multo melb em ẽ ſeruire eis q̊ʒ moꝛi in ſolitu
dine Zed Zꝛtra hoc ſubdi· Et ait mo yſes ad
populum nolite timere NPer moyſen qui int
pꝛetatur extractus de aquis intelugi põt inte

rioꝛ homo extract* a fluxu carnis qui repmit

terroꝛem ſenſualitatis confidens de auxilio di
uine virtutis que ſolet aſſiſtere m caſbo deſpe
ratis. ideo ſubditur · Tollenſq; ſe angelus dei
c p quem mtelligit᷑ cheiutꝰ qui eſaix · dicitur
magni cõſiiij angelus ᷣm tranſlatõem ſeptua
Zinta mmterpᷣtum· nam ipᷣe opponit ſe dyabolo
et exercitui eius pᷣm quod dicit᷑./coꝛx· ndehs
deus qui nõ patiet᷑ vos temptari ſupꝛa id qð
poteſtis h̊ faciet cũ temptatione ꝓuentum vt
poſſitis ſuſtinere· et cum eo pariter columna
nubis ſet ipᷣa etiam erat columna ignis. Vnd
ſubditur · SZt erat nubes tenebꝛoſa et llummãſ
noctem] ꝓ columnã igit᷑ nubis intelligit᷑ hua⸗
nitas chꝛiſti in qua dedit ſdelibus exempla pa
tientie ex quoꝛum ↄſideratõne accipit homo
m temptatõmbus et tribulatõmibo virtutẽ cõ⸗

ſtantie· p columnã aũt ignis diumitas chꝛ iſti

ilummãs hommę luce ſue gratie et ſic ſdeles
tranſeunt mare pᷣſentis ſeculi ſine leñone moꝛ

talis peccati: ideo ſequit᷑ et aque erant eis ꝓ⸗

muro q tribulatõnes ↄtra eos concitate ſut.

eis materia gaudij pm illud actuuʒ v. Tbant

Ocutus eſt autem dommus

apoſtoli gaudentes a ↄſpectu concilij qm di⸗
gm habiti ſunt ꝓ nomme ieſu ↄtumelam pa⸗
ti et viderunt egiptios moꝛtuos ꝓ quod de
ſgnatur ꝙ tranſito mari pᷣſentis ſeculi beati
vident pena demonu que dicit᷑ moes gehenne

Antemus dommo ⁊c Hic poĩt
gratiaruma ctio ꝓ dei benencio pᷣ⸗
ſtito in egiptioꝛum ſubmerſione et
popuh iſrael liberatione nec eſt hic

querendus alius ſenſus miſticus niſi ꝙ p hoc

docemur deo gratias agere de beneſicijs acce⸗
ptiset ; tals gratitudo eſt diſpoſitio ad alia
beneſicia a deo recipienda· ideo in eodem can⸗
tico ſubditur gphetia ð habitatoꝛibo terre cha⸗

naan terrendis et debellandis cũ dicit· aſcen:·

derunt populiet irati ſunt· doloẽs obtinuerut
habitatoꝛes philiſtiim Et ſequi᷑· Obꝛigue⸗
runt omẽes habitatoꝛes chanaan et p hoc do⸗
cemur p gratitudinẽ de benehcijs p̃teritis ſpe
rare de futuris accipiendis · Subdit aut dulco
ratio aquarum marath cum dicit᷑ Qui oſten⸗
dit ei lignu quod cũ miñſſet in aqnas in dulce
dinem verſe ſunt Der aquas amaras ſigmiſi
cãtur tribulatõnes vite ſentis. SRſaie. vm. Ccce
adducz dommus ſup eos aquas flummns foꝛ
tes ⁊ multas regem aſſyrioꝛu 2c]·. Der lignu
autez intelligit᷑ crux id eſt· paſſio chꝛaiſti · que ſi
mittatur ꝑ ſidem caritate foꝛmatã ĩ coꝛ honn⸗
nis repletum aquis tribulationis. vertit illas
in dulcedmez p virtutem patientie et ſpem re⸗
tributõnis eterne· Math.v· Qum vos odermt
hommes ⁊ ſeparauerint ⁊ pſecuti vos ſuerint
et dixerint omne malũ aduerſum vos metien
tes gpter me gaudete et exultate qim merces
veltra copioſa eſt in celis CN. xVI
N hoc capitulo agi de murmura⸗
tione populi ↄtra moyſen et aarõ
pꝛo deſectu cibi cum dici᷑. Mur⸗:
murauit omnis ↄgregatõ iſrael cõ
tra moyſen et ↄtra aaron 2c p quod ſigniſica
tur murmuratio religioſoꝛu qui p ſrael ſigni
ſicantur atra bonum pᷣlatum ꝗpter pauptate
victus · Dixeruntq; ad eos vtmã moꝛtui eſ⸗
ſemus in egipto id eſt.vſq; ad moꝛtem man
ſiſſemus m ſeculo p egiptũ ſigniſicato· eo ꝙ in

terpꝛetat᷑ tenebꝛa ſeculum aut tenebꝛoſuz eſt

ignoꝛantia et culpa qñ ſedebamus ſupollas
carmũ ⁊c hoc aut frequentus dicunt conque

rendo illi qui fuerunt paupioꝛes in ſeculo et
fuiſſent ibi Ztenti illis qᷓ ãmmiſtrant᷑ ſibi. Re

ligioſ vero mendicantes talia dicentes multu
deberent cõſundi cũ ĩ ingreſſu rengioms mibil
ſibi ꝓmiſſum fuerit inſi paupertas. ed ſᷣm di
ctum aphete ↄſuſione nõ ſunt ↄfuſi· et erube
ſcere neccierũt et iõ frons mulieris meretricis
facta eſt eis Ded qmi dommꝰ multa beneficia

“„

pꝛeſtat ingratis· ideo ſequit · Dabit vobis do

minus carnes veſpere Fſte carnes fuerut co⸗
turmicum vt ſubdit᷑ in textu p quas rõne vola
tus intelligit᷑ celeſ tium meditatio· ad quã indu

cuntur mali religioñ p exhoꝛtatõem boni pᷣla
ti · et mane panes in ſaturitate . et iſti panes
fuerunt manna p quaʒz ſigurata fuit eukariſtia
et p hoc ꝙ manna ſequit᷑ coturnices ſignificat᷑
ꝙ ſumptõem eucariſtie debet p̃cedere celeſtiũ
meditatio tanqʒ diſpoſitio requiſita ad ipſam
ſumptõnem Hoc cibo aliti ſunt vſq;quo tan⸗
geret fines terre ſcʒ ꝓnnſſionis p quod ſigu
ratum ſuit ꝙ eucariſtie ſacramentuʒ cibus eſt
ſpũalis fideliũ quouſq; veniant ad terra viuen

tium · nam et illi qui ſunt in purgatoꝛio reſciũ
X„VII.
Ic agitur pᷣmo de eductione aque
de petra ad relocillandum populuzʒ

tur hoc ſacramento. CK.

ſitibundum ſieut ſeribi percuties
g: petram et exibit ex ea aqua per
hanc petram ſigmſicat᷑ chꝛitꝰqui in cruce fuit
lancea pcuſſus et mde exiuit ſanguis et aqua·
iohᷣ.xix · ex quibus virtutẽ habent eccleſie ſacra
menta in quibus conſert᷑ aqua gratie ſalutariſ
qua reſocillat᷑ populus chꝛiſtianꝰ.j.Qoꝝ·x· Bi
bebant aũt de ſpiritalſequente eos petra· pe
tra aut erat chꝛiſtꝰ Secundo agit᷑ de pugna io
ſue ↄtra amalech de qua dicit Dixitq; moy⸗
ſes ad ioſue elige viros et egreſſus pugna cõ:
tra amalech Per amalech qui mterpᷣtat᷑ gẽs
bꝛuta ſigniſicat᷑ caro.ꝙ p eam homo⸗uenit cũ
ammal wus bꝛutis ꝗpter quod pᷣmo eth· vita
voluptuoſa dieit vita pecudum · †pſa vero pu:
gnat cont᷑ ſpm q̃ pꝑ irael ſigſicat eo ꝙ ſpus na
tus eſt videre deum hic p ſidem ⁊ m patria fa
cie ad faciem. De hac auteʒ pugna dici᷑ ga · v·
Qaro ↄcupiſcit aduſus ſpm ⁊ ſpũs aduſus car
nẽ Caro vo debellat᷑ p ioſue gladiũ qui gladiꝰ
eſt laere ſcriptuẽ ſtudium · hm quod dicit eph·
vj · Rt gladum ſpiritus quod elſt verbuz dei · t
de hac debellatione dicit hiero· ad ruſtieũ mo
nachum. Ama ſanctarum ſcripturaꝝ ſtudia et
carnis vicia nõ amabis. Sed vt de carne habe
atur plena victoꝛia requirit᷑ cũ hoc oꝛatõ deuo

ta que ligniſcat᷑ p oꝛdem moyſi ioſue pugnan

te · et virgadei ĩ manu p quã ſigniſicat᷑ caſtiga

tio carnis que ſi remittat᷑ caro ↄtra ſpiritu ro

boꝛat᷑ ⁊ B ſigſicat᷑ cũ ðꝛ Si at paululũ renuſiſſʒ
ſuperabat amalech Sed qm itoꝛum ↄtinua
tio difficilis eſt· deo dicit᷑ manus moyñſ erãt
graues· ꝓpter quod ſubdi aaron et hur ſuſtẽ
tabant manus euis p aaron qui montanꝰ mi
pꝛetatur meditatio celeſtiu ſigniſicatur · p hur
qui interpᷣtatur ignis intelligit᷑ feruoꝛ carita
tis- igitur iſta duo manus graues ſuſtentant-
quia non eſt aliquid adeo graue qð nõ faciũt
ila leue et ſic ð carne habet᷑ pleitudo victoꝛie

Vnqʒʒ audiſſet ietro c Per ie
tro qui erat gentilis et honoꝛabiliſ
interp̃tatur · ſecularis virtuoſus in
N telligitur · talis em eſt honoꝛabilis
nã honoꝛ eſt pᷣmiũ virtutis·iiijeth·talis auteʒ
audiens bona que facit dominꝰ exeuntib ð ſe
culo p religionis ingreſſum qui ſigniſicat᷑ hic
p egreſſum de egipto et ingreſſum delerti · cõ

cipit aliquando ꝓpoſitum ſimiiter faciendi pĩ

qð venit ad moyſen id eſt· ad illius religioms
ſupicꝛem· volens accipere ſtatum illuʒ.ſcut ie
tro de gentilitate ↄuerſus fuit ad iudaiſmum
&t qm̃ talis eſt caritatuue reciprendus · iðo ſub
ditur ꝙ moiſes ·id elt. religionis p̃ᷣlatus occux
rit ei ⁊ oſculatꝰ fuit eum· et ꝙ narrauit ei vniũ
ſum laboꝛem qui accidiſſet eis in tinere · platꝰ
em accipiens aliquem ad religionẽ omnia gra
uia religionis ſihi debet expmẽ et ſi fſuerit ꝓm
ptus ad ſuſtinendũ recipitur eius ſacrificiu qðᷣ
facit de leipſo p religionis ingreſſum· ſᷣm ulud
Ro·xij. Sxhibeatis coꝛpa veſtra hoſtiam viuẽ
tem ſanctam deo placentem c Et hoc ſigniſi
catur cum dici Obtult ergo ietro cognatuſ
moyſ d eſt. ſibi fraternitate religioms 2um
ctus olocauſtomata et hoſtias dommo pH
autem qð ſequitur poſtea quib auditis moi
ſes fecit omĩa que ſuggeſſerat oſtendit᷑ ꝙ qn
pꝛudentes et literati hommes veniunt ad reli
gionem ſilum eoꝝ ꝗpter nouitatem nõ elt

contemnendu ſed gtanter accipiendu (¶ Mo
raliter aut p verbum etro d · ꝓuide de omni

plebe inſtruunt᷑ pᷣncipes et pᷣlati ꝓmouere ſi
ne plonarũ acceptõne viros aptos ꝓ regimie

ßm condiciones hic pohitas ĩ ſenſu literali qui

etiam moꝛalis eſt· vt patet intuenti:
N hoc capitulo agi᷑ de diſpoſtõne
populi ad legem dommi recipiedã
que data fuit qᷓnquageſima die ab
egreſſu populi de egipto· apter qð
ſignificat datõnem ſpuſſancti p quem radicat᷑
lex euangelica m ſidelium coꝛdibuset facta ſu
it apoſtolis et alijs diſcipuus exiſtentiby cũ eis
q̃nqua geſma die a dommi reſurrectione per
quam tanq; de egipto exunmꝰ ſcʒ de tenebꝛ
culpe et ignoꝛantie · Ad receptõem vero ſpuſ
ſancti quattuoꝛ diſponut ſc; diumoꝝ beneſicõ
rum gratitudo obedientie pꝛomptitudo· conũ
ſatõnis ſanctitudo· ↄtinentie pulcritudo.· Pri
mum ſignificatur cũ dici· Voñpſñi vidiſtis qᷓ
fecerim egiptijs quomõ poꝛtauerim vos ⁊c]
quaſi d.vos debetis eſſe grati:q; gratitudo de
beneſicijs acceptis eſt diſpoſtõ ꝓ alijs recipie
dis · iðo ſubdit᷑ · Si eꝛgo audieritis vocem me

am ꝛc ſequit᷑ eritis mibi regnuʒ ſacerdotale
et gens ſancta Secundum tansit᷑ cum dicik ·

3

Reſpondit populus ſimł cuncta que locutꝰ

eſt dommus ſaciemus Tercium notat᷑ ibi la

uentq; veſtimenta per veſtum lotionem in /½
telligit ſanctam et mundãuerſatõem · Quar

tum tangitur ibi . et ne agpinquetis vxonbo
veltris Completis ant quattuo: dicris in:

funditur ſpuſſanctus in nobis inuiſibiltter ſiẽ

in ſigno viñbil datus fuit apoſtolis·

pta que ſunt moꝛaliaꝗpter qð non

ſi in pcepto de obſeruatione ſabbati
quod eſt cerimoniale qᷓntum ad deimĩatõem
tempoꝛs ſcʒ diei ſabbati·. ꝙ em̃ homo ceſſet ali
quando ab opibus ſeruilibus et intendat duni

no cultui moꝛale ẽ ð dictamĩe iuris naturaliſ
ſed determinatio diei ſabbati fuit higuralis· St

ßm ſenſum allegoꝛicũ figuramt quietẽ coꝛpis
chꝛiſti in ſepulcro· Scdᷣm vero ſenſum moꝛaleʒ
ſignificauit quiete hommnis in deo et ceſſatio⸗
nem a peccato · Scᷣm vero ſenſum anagogicũ
figurauit quietem beatoꝛũ in patria celeſti. Se
cundo ponunt᷑ quedã ala cũ dici Nõ facietiſ
deos argẽteos nec deos aureos facietis vob
Hoc em̃ faciunt cupidi et auari qui tota ſpem
ſuam in taubus ponunt:quod ſanctus iob ex
dudit a ſe ⁊ libi ſimilibus · d· xxxjca· Si putaui
aurum robur meu 2 ſi obꝛiʒo dixi ſiducia mea
⁊c et ponit᷑ hic ſi ꝓ non Altare de terra facie
tis mihi Der terrã que eſt infimũ elementũ
humilitas dengnat᷑ in qua ðo facta oblatio ac
ceptat᷑· Dañ· ij· In animo cõtrito ⁊ ſpiritu hu⸗
militatis ſuſcipiamur Qſi altare lapideu ſe⸗

ceris mihi non ediſcabis ilud de lapidibus ſe⸗

cais p ſirmitate lapdum firmitas ſidei denñ
tur. et qm ſunt plures articuł ſdei ·do dicit la

pidibus in plurali et q ſunt mtegre tenend/ ſi

cut tenet eccleſa abſq; ſciſſone heretica vel ſcil⸗
matica · ideo dicid non edincabis illud de ſectis
lapidibus · cuiꝰ Itraruim faciunt heretici ſciſ
matici · / CX. RXXANRI.
emers ſeruum bhebreuz 2c
Pꝛedicatoꝛ verbi diuim buü emt ·
qn ad dei ſeruitutem peccatoꝛe ad⸗
ducit · Sed tunc dicit hebꝛeus q̊ int:
pꝛetatur tranſiens· qñ p vite pᷣſentis viam bñ
viusẽdo tranſit ad patria. Sex annis ſeruiet
nd eſt · in pfectione vite actuie · que pfectio p/
ſenarium numerũ deſignat eo ꝙ deus in ſex
diebus mundi machmã pfecit gen · · exercitiuzʒ
vero vite actiue diſponit ad 2templatiuam.
Ureg vj mo- Qui ↄtemplatõnis arcem tenẽ
deſiderant peius neceſſe eſt vt in campo actio
nis ſe p exercituim pꝛobent · et deo exercitatꝰ
in vite actiue operibus diſpoſius eſt vt tran
ſeat ad ↄtemplatõnem · ꝓpter quod ſubditur ·

Ic pᷣmo dantur decem legis pꝛece

eſt bic alia moꝛaltas requireda ni:

lin ſeptimo egrediet liber id eſt. tranſbit ö⁹

2templatõms quietem que ſigniſicat᷑ p liber:·

tatem. Si habens vxoꝛem mintrauerit delt.

pabens ſapientiam de qua dicit᷑ ſap· vnj hanc
queſui nnhi ſponſam aſſumere et vxoꝛ egre

dietur limul welt · tm vel plus ſapietia que
dicitur eius vxoꝛ erit ſibi neceſſaria in ↄtem:
platione ſicut fuerat in actõne· Si aut donn ·
nus dederit ei vxoꝛem 1d elt· ſ pdicatoꝛ qui
emt eum modo pdicto docuerit eum ſapien⸗
tiam muler et lberi eius erunt domm ſui
id eſt meritũ illius ſapientie et fruct“ ſeques

qui p hberos deſignat᷑ ad meritu doc toꝛs ce

dent · ; tñ p hoc diſcipulus nõ pᷣuatur merito
apꝛio· ideo ſubdit ipſe vero exibit in veſtitu

ſuo p veſtituũ em meritum ſignifſicat eo ꝙ p

ipᷣm gloꝛie veſtis acquirit · ſi derit ſeruꝰ
nõ egrediar liber id eſt· nolo tranſiẽ ad liber
tatem ↄtemplatõnis ſed volo manere ſerui⸗
tute actõnis ſicut aliqũ otĩgit · eo ꝙ talis acti

uus magis credit ꝓficẽ in actiua vita qᷓ; in cõ

templatiua offerat eum domm? dijs id elt.

pdicatoꝛ vel doctoꝛ qui emerat eum mõ pdi⸗

cto recõmendet eũu angelis ſanctis qui dicun

tur dij pticipatuie et applicab ad oſtum /i·

ad chꝛiſtum qui dacit iob x. ego ſum oſtiũ et
ad poſtes id ẽ apoſtolos qui ſunt poſtes ec:
deſie p hanc applicatõem mtelligit᷑ recõmenda

tio qua pꝛedicatoꝛ ſuum diſcipulum in actuna

vrta remanere volentem recommendat chꝛi
ſtoangeus et apoſtolis oꝛando deuote ne ex

humana laude qꝗᷓ ſurgere ſolet ex opibus acti

ne inſoleſcat · ideo ſubdit pfoꝛabit aurez eiꝰ
tunc em auris boni actimi pfoꝛat᷑ qñ non api
laudem humanã ſed gpter deuz bñ opat. Si
quis vendiderit hiliam ſuã m famulã p ſliam

homums opatio eius bona ð genere mtelligit

que bene ſeri põt et male ſcut dare elemoſinã
pter chꝛiſtum vel apter laudem hommũů . ſed

tunc in famulã vendit᷑ qn ſpe mercedis eterne

in deum oꝛdmnat. deo ſubdit nõ egrediet᷑ ſiẽ
ancille q; finis eius non eſt malus ſicut elemo

ſine date ꝗpter laudem humanaʒſed eſt valde

bonus apter quod egrediet᷑ lbera· quod nota

tur cum dicik dinnttet eam ſcʒ hberã nam p
talem opatõem gloꝛie libertas acquirit᷑· De qᷓ
dicitur ro· viij Ipſa creatura lberabit᷑ a Fuitu
te coꝛruptõnis in lbertatem gloꝛie huoꝝ dei ·

OQu pcuſſerit hominẽ volens occidere loc
moꝛaliter facit qui ad moꝛtale peccatuʒ verbo
vel ſacto inducere ꝓximũ mtendit · do ſubdit
moꝛte moꝛiet᷑ ſcʒ culpe et poſtea gehenne ·

niſi vere penituerit· Qui aut nõ eſt mſidiatus
ſed illũ deus tradidit c aliqn vero 2tingit ꝙ
ex verbo vel facto alicuiꝰ male intellecto alꝰ
incidit in moꝛtale peccatũ ideo dicit ꝙ de tra
didit ulum id eſt · ꝓpter ſuã maliciã pmiſit euʒ

sss

Se

cadere Atituam tibi locum quo fugere debe

at ſcʒ ſacramentũ penitentie· q; qʒuis non ſit

conſcius ꝙ fuerit ꝓximo cauſa ruine · debet de

boc tn ſibi timere. Si quis p induſtriam occi
derit ꝓximũ et p inſidias euelles eum ab altart
meo] nam eccleſa nõ debet eu tueri vt vider

p hoc quod habet᷑ extra de homicidis · Si q̊s
Potelſt et auter expom euelles eum ꝛc ide
repelles eum a ſacra communione et eccleſa:
ſtica ꝓmotione · Qui pcuſſerit patrem ſuum
aut matrem · i. Platum vel eccleſia ſeu religio

nem ſcandaliauerit:. moꝛte moꝛiat᷑ ſcʒ culpe

et gebenne Qui maledixerit patri vł matri

1 elt blaſ femauerit chꝛiſtũ vel eccleſaʒ. Qui
furatur hommẽ ipᷣma ſide ſeducendo et veẽ⸗

diderit eum dyabolo moꝛte moꝛiat᷑ ſcʒ cul

pe et gehenne . Si peuſſerit quis muliere pꝛe

gnantem id eſt pſonã rõnalem a ↄceptõe bo
ni ꝗponti auerterit ſubiacebit damno id eſt

pumetur a dommo Fm qᷓntitatem bom quod

impeduͤnt · Si quis aperuerit ciſternã id elt
ſacre ſcripture ꝓfunditatem mdiſcrete cecide
ritq; bos vel aſinus id ẽ. p hoc fuerit occano
ruine ſimplicibus reddet pcium umẽtoꝝ ·
aà deo puniet᷑ im ſun delictum

CQX. FRIT

minis indiſcretus muenerit ſpicaſ
et comp̃henderit aceruos ⁊c p ſpi
cas pſone ſingularesp aceruos cõ⸗

muniates intelligunt᷑ quas ſñi q́s p ʒeluʒ mdi

ſcretum ſcandaliʒauerit a dño puniet᷑ Fm qntita
tẽ delicti · Decĩas ⁊ pᷣmicias tuaſ nõ tardabiſ

offerre p pmicias intelligunt᷑ initia bonoꝛum

opeꝝn p decimas pfectõnes eoꝛũ eo ꝙ denariꝰ

numerus pfectus eſt et himes numeroꝛuʒ vt

dicitur · i · Phi et pꝑ hec duo mntelnigunt᷑ media

bonoꝛuʒ operu: hec em omĩa deo ſunt attribu

enda tanq; omniũ bonoꝛum actoꝛi· Gſa· xxvj·
Omnia opa noſtra operatus es in nobis dñne
Oarnẽ que a beſtijs fuerit p̃guſtata nõ come

detis 1 eſt doc trinaz in qua nutriti fuerunt

ſupſtition vel heretici nõ comedetis eam acce

piando ſed pꝛoijcietis canibo.illa dimittẽdo

mſidelibus obſtmatis:qui dicunt᷑ canes· Mat.

vij. Nolite ſanctum dare canibus

XAITI.
videris aſmuʒz odientis te ia
cere ſub onere ⁊τ AKüſni platoꝝ
poſſunt dici archidyacomi· decani;
curati .q ſuppoꝛtant eoꝝ onera · Flle

igitur qui videt alique de illis oppꝛeſſum one

re cure ſibi impoſite et ſcit et poteſt ipᷣm ſuble

uare nõ debet hoc dimittere gpter odium p̃la
ti erga ſe · Si occurreris boui immici tui aut

aſnno erranti reduc eum id eſt · ſi vderis ali

quem de ſubditis pꝛelati vł curati odientis te

Zitu

egreſſus igms ſid eſt . zelꝰ ho

ab euus obedientia irrationabiliter recedentẽ
pꝓ bonũ ſilum ⁊ exhoꝛtationẽ debes eũ redu
cere ad obediendu debite ˖ nõ obſtante odio di
Cti pꝛelati vel curati Stra te · Sex annis ſemi

nabis terram tuã c pꝑ terram colendã intelli
o humanuz quod eſt ſeminandu ſemĩe
virtutum ſex annis · id ẽ· toto tempe vite p̃ᷣſen
tis que p ſenarium deſignat᷑ eo ꝙ eſt numerꝰ
pſectus reſultans ex ſuis ptibus que ſunt vnũ

duo tres . Knno ſeptimo dinnttes eam et re

quieſcere facias vt comedant paupes xc] Se
ptimus autẽ annus apud hebꝛeos requiei erat
vt patet pꝑ dicta· Per hoc igit᷑ ꝙ illo anno ſine
laboꝛe fructus oꝛiebant᷑ ex quibus paupes et

agri beſtie ſuſtentabant᷑ deſgnat᷑ ꝙ ſancti qui

ſunt in quiete celeſti oꝛant ꝓ hbi deuotis q̃ntũ
cunq; ſimplicibus et abiectis . Tribus vicibul
p ſingulos annos mhi ſeſta celebꝛabitis ⁊c

HPꝛimũ ſeſtũ celebꝛabatur ꝗpt beneſiciũ exit
de egipto ⁊ ſuit hgura reſurrectõis ieſu xp̃i

p que exiuimꝰ de tenebꝛis culpe et ignoꝛatie
SDecundũ feſtũ celebꝛabat᷑ ꝗꝓpi beneſiciũ legis
date quod notatur cũ dicit᷑. St ſolennitatem

menſis pᷣmitiuoꝝ tunc em̃ ſebat oblatio de
nouis panibus et fuit hgura dationis ſpuſſan

cti qᷓnquageſima die a domm reſurrectione
Tercuiʒ ſuit feſtũ tabernaculoꝝ quod celebꝛa

batur in memoꝛiã ꝙ do minꝰ habitare lſecit hili

os iſrael in tabernaculis in deſerto et notatur
cu dicit ſolemnitate quoq; m exitu anni ꝙ ce
lebꝛabat᷑ qᷓntadecima die ſeptimi mẽſs hᷣm oꝛ

dwimem feſton et vltimus menſis erat hm acta
hommũ ſic em accipiendo annus nouꝰ incipit

in lunatõneꝗꝓpinquioꝛi equinoctio autũnali.2
illud ſeſtuʒ higura fuit ſolennitatis ommiũ ſan
ctoꝛumiſte em tres ſolennitates reſurrectio

igs pentecoſtes et ommiũ ſanctoꝝ in eccleſia

ſunt ſoennes :· Non coques edum ĩ lacte ma
tris ſueę p edu peccatoꝛ mtelligit᷑· Mathxxv.
Statuet oues a dextris:edos auteʒ a ſimiſtris
Sdus igit᷑ in lacte matris coquit᷑ qn adulatoꝝ
blandicijs peccatoꝛ delini᷑ pᷣm illud p̃s ix·. Lau
datur peccatoꝛ in delderijs aĩe ſue et miquus

benedicit Sece ego mitto angelũ meũ qui pce
det te pangelũ domm platus bonus ſecula

ris vel religioſus intelligit Malachij. Labia

ſacerdotis cuſtodiunt ſcientiã et legem ex eiuſ

oꝛe requirent angelus em̃ domm exercituü ẽ
St ipᷣe ſubditos ſuos pᷣcedere debet in via mo

rum verbo pariter et exemplo . Nõ erit infe⸗
cunda nec ſterius in terra tua p hoc deſignat᷑
ꝙ in congregatõe religioſoꝝ ſeu alioꝝ bono
rum nõ debet eſſe aliquis bonis opibſterilis ·

(LR. XIIII.
Emt ergo moiſes et narrauit
plebi omma verba domim ꝛ2c
Per mopyſen ꝓmulgatoꝛẽ veteris

teſtamẽti allegoꝛice chriſtus ſigniſcat qᷓ fuit
ꝓmulgatoꝛ noui· ipᷣe vero exiens a patre veĩt
in mundũ ad annunciandũ hommibus ſanctũ
euangelium · Omnia verba que locutus eſt
dommus faciemus Per hoc intelligunt illi
qui veraciter recipiunt legem chꝛiſti et ver⸗
bum omnia que locutꝰ eſt ⁊c · bis hic ſcribitur

ad ſigniſicãduʒ ꝙ lex chꝛiſti dupliciter ẽ recipi

enda ſcz in coꝛde ad credendu et in oꝛe ad con
fitendum. Rox· Qoꝛde credit ad iuſ ticiam oꝛe
aute Oſeſſio ſit ad ſalutem · Qonſtruxit altaẽ

ſcʒ ſeip̃m ĩ cruce · q; ip̃e eſt alta næm et hoſtia
et in ide eius offerimꝰ omnia· et xij titulos
id e apoſtolos qui poſt ipᷣm dicut᷑ eccdeſie fun⸗
damenta apocxxj. Miſtq; imuenes ð ſilijs iſ
rael et obtulerunt olocauſta Per iſtos intel⸗
liguntur martires qui dicunt᷑ inuenes apter
eoꝛum amimoſitatem ad ſequenduʒ martirij
palmã et ipᷣi obtulerunt olocauſta dicebat᷑ eim
olocauſtum ſacrinciu ad honoꝛeʒ dei totaliter
mcenſum martires vero ĩ feꝛuoꝛe caritatis ob
tulerunt ſe olocauſtum dommo medullatum.
Tuhit itaq; moyſes dimidiã ptem ſanguiniſ
1PDer hoc aut ꝙ ſanguis iſte ptim ſup alta
re fuit effuſus et ptim ſup populu reſperſus ſi
Sniſicat᷑ ꝙ ſanguis martirũ fuit effuſus ad ho
noꝛem chꝛiſti qui eſt altaè noſtrũ et ad ſancti
ſicationem populi chꝛiſtiani· Aſcenderuntq;
moyſes et aaron ⁊c ſequi· ⁊ viderunt deum
iſrael p hoc autẽ ſgniſicat᷑ ꝙ viſio dei clara et
fruitio pfecta p chꝛiſti ſanguine et martirum
eius donande ſunt populo nne
N boc capitulo deſcribi ↄſtructõ
arce teſta menti cu dicit· Arcam ð
lignis ſethim pingite Der arcam
— iſtã ſigurata fiut vrgo maria in q̊ᷓ
repoſtus ſuit ſanctus ſanctoꝝ ieſus chriſtus
qui eſt rex et ſacerdos et cibus ſideluim · et he

z/ *

tres 2diciones higurate fuerunt ꝑ tria ſn arca

repoſita ſeʒ tabulas ↄtinentes legem ⁊ ſigniſi
cant regiam dignitatem ad quã ſpectat ferre
legem·et vrgam aaꝛon que ſigniſcat ſacerdo⸗
tum et mannã que ſigniſcat cibatõem ſidelm
viatoꝛum in ſacramento eukariſtie et beatoꝛũ
in ꝗpꝛia ſpecie · Eacta vero fuit hec arca deli
gnis ſethim que ſunt imputribilia ad ſigniſicã

dum puritatem beate virgins marie que fuit

puriſſima mete ⁊ coꝛpe et etiã poſt moꝛtẽ con
ſeruata a coꝛpis putrifactione. et deaurabis
eam auro mudiſſimo mtus ꝓ caritatis feruo
rem et foꝛis] p Zuerſatõnis honeſtatem ſa
cieſq; ſupꝛa coꝛonã auream nam ceteri ſancti
etiã ſupᷣmi angeli ſunt in cehs ſicut ði miniſtri
ip̃a vo ſicut celoꝝ regĩa· Eacies et ꝗpiꝛciatoꝛi

um ⁊c] ipᷣa nanq; pᷣcibus ſuis deuʒ facit nobis

apcium · Duos quoq; cherubin p quos dðᷣſ⸗

gnatur aſſiſtentia an geloꝝ huic virgmi famu
lantium· Eacies et menſam ⁊c ꝓ hanc mẽeſaʒ
apiciationis ſigmificat᷑ eccleſia in qua nobis ꝓ
ponitur panis vite in ſacramento eucariſtie:

ſigurat᷑ p duodecim panes poſitos in hac men

ſaſicut vnũ pfectuʒ higurat᷑ ꝑ plura impfecta-

let maurabis eam auro puriſſimo .id eſt fer
uenti caritate· Vnde cañ· pmo dicit᷑ in pſona ec
cleſie. Oꝛdmauit in me caritatem. Eacieſq; illi
labium ⁊ c Der labuim m circuitu et coꝛonã
interraſilem. ⁊ coꝛonã aureolã mtelligunt᷑ treſ

coꝛone reddẽde vnrgnub doctoꝛib 2 martiri

boeccie.· NHarabis et aceptabła ac phialas 2c
p hbmõi vaſa diuerſa ſigniſicant᷑ pſone in diũ
ſis officijs ⁊ ſtatibo eccleſe que p mſericoꝛdiã

dei ſunt vaſa gratie ↄtentiua. Eacies ⁊ can⸗

delabꝛum p quod ſigniſicat chꝛiſtus qui dicit
ioh vij · GSo ſum lux mundi. de auro puriſſi

mo m quo deſignat᷑ puritas a peccato.j. DPe.

ij· Qui peccatum nõ fecit nec inuentus eſt do
lus in oꝛe eius ductile ·rfactũ cu martello:
p quod ſigniſicat᷑ auſteritatis tribulatõ in qua
fuit chꝛiſtus a pncipio vite vſq; ad finem ſpe
rulas ac liha] per que pfectõnis et caſtitatis
opa deſignat Eacies ⁊ lucernas vij. p q̃̊s in
telligut᷑ ſeptẽ dona ſpuſſancti in chꝛiſto ſicut p̃
dixit eſa · xj· Et requieſcet ſup eum ſpũs domĩ.
ſpũs ſapientie ⁊ intellectus:ſpuũs conſilij ⁊ foꝛ
titudinis · ſprritus ſcientie et pietatis et reple
bit eum ſpus timoꝛis domim· Mec em̃ autoꝛi
tas ad literam de chꝛiſto loquit᷑ im doctoꝛes

hebꝛaicos et latmnos. CN. XXVY.

Kbernaculum na fiet PDer tab
naculum ſignificat᷑ eccleſa que ẽ ta
bernaculum dei Huiꝰ aũt taberna
culi pmo deſcribunt᷑ opimenta que
fuerunt quattuoꝛ ſcʒ coꝛtine ſaga pelles rubꝛi

cate· et de ſuper pelles lacintmne. Der hec operi

meta que ꝓte gebant interioꝛa tabernaculi ab
intemperie aeris ſigniſcant᷑ deſenſoꝛes eccłie
qui ſunt in quadꝛuphci genere. Nã eccleſia cõ
tra hereticos defendit᷑ p doctoꝛes qui p coꝛti
nas ſigniſicant᷑ que facte fuerunt de quattuoꝛ
coloꝛibus ſcʒ de biſſo retoꝛta p biſſum q eſt
genꝰ lini candidiſſinn caſtitas hgurat᷑ p H̊ aut
ꝙ dicit᷑ retoꝛta repᷣſſo carnis ĩtelligit. PHꝛopt
quod paulꝰ doctoꝛ gentium dicebat · . coꝛ. ix ·
Qaſtigo coꝛpus meum ⁊ in fiututem redigo
ne foꝛte cum aljs pᷣdicauerim ipᷣe repꝛob effi

ciar· et lacincro] qui eſt coloꝛis celeſtis. ꝗpĩ

quod ſignificat meditatõem celeſtium phit.ij
Noſtra an tauerſatõ in celis ẽ· ac purpura]

p quam ſignificat᷑ deſderium martirij vł ſaltẽ

meditatio chꝛiſti paſſij. Coꝛ.ij. Non udicaui
me aliquid ſcire mter vos miſ tm ieſum ⁊ huc
crucinxum · ccoco bis tincto ꝓp queʒ ſignifica?
gemma caritas ſcʒ dei ꝓxim· Crego·omelia

So

xxxix. Qui caritatem erga alten non habet P⸗

Dicatõnis officuim nullatenus ſuſcipere debet ·
Hec aut quattuoꝛ eſſe debent m doctoꝛib ec
cleſie qui ſunt eius ↄtra hereticos defenſoꝛes
ontra tirannos vero ðfenſoꝛes eccie ſunt

martires quoꝝ aliqui ꝓ ðᷣfenſione ſidei moꝛtẽ
ſuſtinent coꝛpoꝛalem et iſti ngurant᷑ p pelles

rubꝛicatas aliqui vero ſuſtinet ſeruitutez que

eſt moꝛs ciuils et iſti figurant᷑ p ſaga cilicina
que ſunt aſpera et ꝑ hoc ſigniſicat᷑ duricia Fui⸗
tutis· aliqui vero exilum et iſti mgurant᷑ p pel

les iacintmas que ſunt coloꝛis celeſtis na qui
de terrena patria ſunt expulſñ debent celeſtez
patriam meditari:. Eacies et tabulas ſtantes
hic ſecundo agit᷑ de lateribus tabernaculi que
fuerunt de tabulus ſtantib ſub opimentis pᷣdi

ctis et ꝓ eas ſiginſcant᷑ nideles ſimphces in h:
de ſtantes ſub diſcipima doctoꝛũ et patientia
martiruʒz · Bine baſes ſingulis tabulis 2 iſte

baſes fuerut argetee vt r mn textu· ꝓ voc aũt
dengnatur ꝙ ſdes cuiuſlibet chꝛiſtiam mni⸗
titur teſtamento nouo et veteri quaſ duabus
baſibus argenteis Vnð dicit᷑ pᷣsxj dloquia do
mim eloquia caſta argentum igne examniatũ

Duo vero teſtamenta ſunt eloqᷓa diuima Tᷣſte

vero tabule iuncte ſuerut ſupius vncims per
quã iuncturam ſigniſicat᷑ caritas dei:et in me⸗
dio uincte ſuerunt vectib et anulis ꝓp quod ſi

gmiſcatur caritas ꝓximihac em̃ duplici carita
te debent ideles adinuicem Zumgi: Eacies 2

velum HMic tercio agitur de velo quod erat
ante ſanctum ſanctoꝝ et fuit ſgura humani⸗
tatis cheiſti que fuit velamentum diumitatis:
Vñ dðꝛ hebᷣ·x. Initiauit no bis viam nouaʒ et vi
uentem p velamentũu · d eſt. earneʒ ſuam· pul

cra varietate ↄtextum pꝓ hoc m homme chei

ſto mtelligitur varietas ormum cariſmatum
et donoꝛum quod appendens ante quattuoꝛ
columnas pꝓ quas euangeliſte quattuoꝛ deſi
gnantur qui chꝛiſti vitam et opa deſcripſerüt·
Eacies et tentoꝛium ĩ mtroitu tabernaculi
quod ſuit figura iohãnis baptiſte qui fuit miti
um noui teſtamenti. ꝓpter quod hoc velũ fuit
poſitum min mtroitu tabernacuſ et ſuit etiã ve

teris teſtamenti finis jm quod dicit᷑ math·xj·

Lex et aphete vq; ad iohannẽ ideo ſubditur ·

q̃nq; columnas deaurabis lignoꝝ ſethim an
te quas ducet᷑ tetoꝛiuʒ ꝓ quas qnq; libꝛi moi
ſi denñgnantur· Euit aut hoc velu factu ð iacin

cto et purpura coccoq; bis tincto et biſſo re

toꝛta·p que quattuoꝛ ſigniſicant᷑ in iohãne ba
ptiſta:· Peꝛ iacinctũ celoꝛu mgreſſus ab eo de
munciatus · Mathᷣ·iij. Penitentiam agite agpi
quabit eim regnuʒz celoꝛum . Per biſſum retoꝛ
tam eius virginitas cu auſteritate vite · Der
purpuram euis martirium. Der coccum bis
tinctũ m iohanne ſeruens dilectio dei et ꝓxi

mi deſignatur · CX. „.VI

Kcies et altare c lic deſcribũ
altare olocauſtoꝝ in quo carnes of
ſerebantur animaliũ ⁊ ſigniſicat pe
–itentiam ' qua caro ꝗpꝛia immo
latur · habebit qnq; cubitos in longitudine p
quos ſigniſicant᷑ qnq; etates m quib debet pe
nitentia durare ſcʒ adoleſcentia iuuentus ſtatꝰ
virilis lenectꝰ.et ſemũ · In puericia vero ⁊ eta
te decrepita penitentie auſteritas nõ habet lo
cum et totidem in latitudine q qnqʒ ſenſus

exterioꝛes debent in penitetia exerceri 1 trel

m altitudine] p ̊s ſignificãtur tres ptes peni
tentie que ſunt ↄtritio conſeſſioet ſatiſ factio·
Qoꝛnua auũt p quattuo: agulos ex ipᷣo erũt
Per coꝛnua vero ſurſum tendentia mintelligut᷑
celeſtis patrie denderia que ſunt in vera peni
tentia. Eacieſqʒ ĩ vſus euis lebetes c Der
hmõi vaſa intelligunt᷑ mnſtrumenta peniteétie
vel exercitia que ſunt eumia vigillłe parcitas
victus· aſperitas veſtitus et himiia· Craticu
lamqʒ in qua ↄburebant᷑ carnes impoſite·⁊ ſi
gnincat ſerueꝛem dilectioms virtute ciuꝰ ad
urunt᷑ motus carnis· Vnde dicitur in p̃s · xxv·
Vre renes meos et coꝛ meum· nane et ⸗ca
uum mtrmſecus facies illud ꝓ quod ſigmĩca
tur ꝙ vere penitens debet eſſe vacuus a terre
noꝛum cupiditate · Eacies ⁊ atrium taberna

culi p hoc atrium in quo fuit tabernaculũ et
altare miſterium ſacerdotũ ⁊ leuitaꝝ:figu⸗
rata ſuit dilatatio ſidei chꝛiſtiane vſqʒ ad termi
nos terre habita bins cuiꝰ longitudo m pᷣm

in lbꝛo methoꝝ accipi᷑ ab oꝛiente in occidetẽ
et latitudo a meridie in aquilonẽ · ⁊ ſicut dicit
ibidem longitudo excedit latitudinẽ pluſ qz qᷣn
qʒ excedunt tria qõ ẽ fere m medietate quod
autẽ modicum eſt non computat᷑ ij phiſcoꝛũ·
deo dicit᷑ hic ꝙ longitudo atrij ab oꝛiente ĩ oc
cidente fuit centum cubitoꝝ· ⁊ eius latitudo qᷓ
accipitur a meridie in aquilonem qnquaginta
cubitoꝛum. DNer columnas huiꝰ atrij ſigmiſcã
tur eccleſe plati: que dicunt᷑ enee ⁊ capua eoꝝ
argentea · p es ant intelligit᷑ foꝛtitud o patien
tie · ⁊ p argeẽtum honeſtas eloquetie.qᷓ debent
eſſe in pᷣlatis· Her cortinas in columnis appen
ſas intelligunt᷑ pdicatoꝛes ex poteſtate platoꝝn
diſcuꝛrentes ad inſoꝛmandũ populu verbo p
dicatõnmis ⁊ exemplo bone Zuerſatõnis · Dre
cipe hujs iſrael vt afferant tibi oleum c per
ſiuos iſrael inteligunt᷑ chꝛiſtiam qui debẽt af
ferre oleum · id eſt· pietatis fructum · que ßᷣm
quod dicit · · thi · ii· valet ad omma ꝓmiſſonẽ
habens vite que nunc eſt 2 ſuture · piloqʒ con
tuſum ·id eſt· pilo recte intentõis a gloꝛia va
na repꝛeſſum· Mathᷣv·Teaũt faciente elemoſi
nam neſciat ſiniſtra tua quid faciat ðxtera tua
Lvt ardeat lucerna/i: opatio bona ad honoꝛẽ

— —

pplicaquoq; aaron e hoc
et finoꝝ eiusp que deſignant᷑ vir:
tutes miniſtroꝛuʒ eccleſie . fuerunt
autem quattuoꝛ oꝛnamẽta cõmunia aaron et
fiijs eius· Dꝛimũ fuit femĩalia linea ad coope

riendum turpitudinez carnis lue · et p hoc ſig

ficatur caſtitas.Secundu tunica lmea p quam
ſigniſicatur Zuerſatõnis honeſtas· Terciu bal

theus ſiue cingulum veſtes reſtringens p qðᷣ
deſignat᷑ moderatio võnis ſupflua reſtringen

tis · Quartum fuit mitra in capite p quam deſi

gnatur rectitudo intentõnis ſcʒ vt omĩa hfant
ad gloꝛiam dei. · Qoꝛ.x. Omnia m gloꝛiam ði
facite. Ita quattuoꝛ eſſe debent m ommbus ec

clene mumſtris generaliter · Pꝛeter hec auteʒ
fuerunt quattuoꝛ oꝛnamenta aaron põtiſicis.

p que ſigmſicant᷑ qttuoꝛ que ſpecialiter debet
in epiſcopis refulgere· Hꝛimu fiut lamma au⸗

rea pendens ſup frontem · in qua luit ſculptuʒ

nomen domm tetragramaton. p quã intelli⸗

gitur iugis memoꝛia dommi.Secundũ ſuper
humerale p quod intelligit᷑ ꝙ pontifex debet
mairmitates ſubditoꝝ ſuppoꝛtae eb· v.·. Om⸗
ms pontifex ex homnnb aſſumptus ꝓ homi⸗
nmbus ſtituit᷑· Sequit᷑· Qui condelere poſſit

hbis qui ignoꝛant et errant· Tercum rationale

udicij· p quod intelligit poteſtas et ſcietia iu⸗
dicandi · Quartũ tunica lacintma que erat co⸗
loꝛis celeſtis ideo ſigniſicat ↄuerſatõnem cele
ſtem ſᷣm quod dicit᷑ phił · iij.· Noſtra aũt con⸗
uerſatio mn celis eſt· In hac autẽ tunica erant
tintinnabula aurea et mala punica p que ſig⸗

ficatur ſana doctrina cum bona vita q; cuiꝰ vi

ta deſpicitur reſtat vt eius pᷣdicatio cõtemna⸗
tur · Crego· omela · xxxvip L
CG. XXIX

dinatio miniſtroꝝ eccleſie· Qunq;
laueris patrem cũ hiijs ſuis aqua p quod m⸗
telligitur ꝙ oꝛdinandi in eccleſa pmo debent
lauari aqua ⁊tritõnis ad ablutõem pᷣcedetiim
peccatoꝝ ⁊ aquis deuotõnis ad deſderuim ſu
pernoꝝ· indues aaron veſtimentis ſius pqᷓ
deſgnant᷑ virtutes deſcripte capꝛtulo pᷣceden
ti · applicabiſq; vſtulum p quẽ ſigniſñcat᷑ chꝛꝝi⸗
ſtus paſſus in cruce· cuiꝰ virtute Aecra ntur
mnnſtri eccleſie · ſumptũq; ſanguineʒ xc p̊ᷣ
ꝙ; ð ſanguine vituli ponebat᷑ ſup·iiij.coꝛnua al
taris ſigniſicabat᷑ ꝙ ſides chꝛiſti paſſi dilatãda
