rum vcabod d e· ingloꝛiũ · qꝛ vere hum il qʒ
uis pariat fructũ magmi meriti nullaʒ tñ inde
głam attribuit ſibih totũ duie virtuti 'm ſal⸗
uatoꝛis 2ſilium· Lu·xvij. Qũ omia bñ feceritiſ
dicite ſerui inutiles ſumꝰ
Mil iſejm autem tulerunt arcaʒ
dei et aſportauerunt eam
Dex hoc ſẽ dictuʒ eſt ſigurata fuit
poꝛtatõ ſancte crucis in pſidẽ· ⁊ in
tulerunt eam in templũ dagon p quod hgu⸗
rata fuit poſitõ ſancte crucis in phano qð coſ-
dꝛoe fecerat ⁊ ibi ſe tanqʒ deu adoꝛari faciebat
ecce dagon ꝓnus iacebat in terra p hoc ſig
hcata fuit deiectio coſoꝛoe de regno· p boc aut
quod ſubdi caput aute dagon ⁊ due palme
mamu eius abſciſe erant . p qð ſigniſcata fuit
occiſio coſdꝛoe ab eraclio impatoꝛe et ebulli⸗
erunt ville ⁊ agri ⁊ nati ſunt mures ⁊c·· p mu
res bona agroꝛum coꝛrondentes ſignincati fu
erunt heraclij bellatoꝛes terrã pſaꝝ deuaſtan⸗
tes. p plagã vero quã paſſi ſuerunt aʒotij ĩ po⸗
ſte:ĩoꝛ ib ſigficatu fuit oppꝛobꝛmi puitutis qðᷣ
mncurrerũt pſe ſub romams· Kliter põt dici

]Kesn

p atcam domm ſignat᷑ ſacra ſcriptura ſiẽ et

erux ſancta·nam vetus teſtamentũ ſisuris mł
tiplicibus et aphetijs clamat chꝛiſtũ paſſuruʒ.
et nouũ teſta mentũ ſactis mirabilib clamat

ipᷣm paſſum · Tranſlatio vero arce a iudea in

phiuſtmoꝝn terram ſignat tranſlatõnem ſacre

ſcripture qᷓntũ ad eius ſanũ mntellectũ a iudeiſ
ad ꝓpy'm ex gentibus credentẽ· Der caſum aut
dagon ð loco ſuo ſigniſicat᷑ in gentibo creden⸗

tibus ydolatrie deiectõ· Her mures aũt here⸗
tici ↄſurgenteset ꝑ plagã in poſterioꝛib con

uerſi ad ſidem ad vomitu poſtea reuertetes ſi

cut fuit iulia nus apoſtata et eide ſimiles
e V

ſ iſtmorum ⁊c· In hoc capko de⸗
ſcribi᷑ arce reductio ꝑ quã ſignifica
tur ſancte crucis reptatio:quaʒ be⸗
acliis impatoꝛ occiſo coſoꝛoe et pſis in dedi⸗
ionem receptis in hieruſalẽ repoꝛtauit que p
bethſames vbĩ arca fuit repoꝛtata ſigmſicat᷑ eo
ꝙ bethſames domus ſolis interp̃tat· hieruſale
aut zuenienter dicit᷑ domus ſolis eo ꝙ diumi
tus fuit electa ad dei cultu. ⁊ q; ibidẽ miſteri

um cheꝛiſti fuit cõpletum AXliter aũt p repoꝛ

tatõem atce in iudeã ſigniſicari põt reuerſio ſi
dei ad iudeos circa fme mũdi· Per duas autẽ
vaccas arcã repoꝛtantes in iudeaʒ intelligunt᷑
duo pᷣ̃dicatoꝛes ⁊tra ãtichꝛiſti pfidiã ſcʒ helyaſ
et enoch quib euis pfidiã detegentibo iudei di
cuntur tũc recepturi de.De vaccis aut arcam
poꝛtantibo m textu dicit᷑ ꝙ lactabant vitulos

p quod ſigniſicat᷑ ꝙ pᷣ̃dicatoẽs verbi diumi de
bent auditoꝛes doctrine dulcedie 2ſolari · Di⸗

citur etiã ꝙ vituli eaꝝ ſuerunt dom recluſñ qꝛ
nouicij in ſide vł religione nõ debet hincinde
euagari · Dicit᷑ etiã ꝙ vacce ꝛbant mugiẽtes qꝛ
pᷣdicatoꝛes ꝑ viã huiꝰ vite ꝓcedentes debent
deuote deu oꝛare · Pſal cxviij. Qantabiles mi⸗

bi erant iuſtiſicatõnes tue in loco peregrinati
onis mee. Vnde de iſtis vaccis dicit in hebꝛeo

ꝙ cantabant · Itẽ ꝙ incedebant recte nõ decli⸗
nantes ad dexteram vel ſiniſtrã p quod ſigni

ſicatur ꝙ pᷣdicatoꝛes tenere debet rectitudmeẽ

vite et doctrine. nec ab ea declinare ꝗpter pꝛo

ſpera vel aduerſa · et ſic veniut bethſames que

interpᷣtat᷑ domus ſolis·et ſ in ſenſu anagogi

co ſignat celũ beaton· celuʒ em dicit᷑ quaſi caſa
beiyos.id eſt· ſob üiſticie ·

VII.

—

CQNR

Vm et reduxerunt arcam .·
Sicut dictu eſt ſupꝛa p arcã ſigni
ſicat᷑ crux ſancta. Der viros igit᷑ ca

viathĩarim arcam ad ſe reducetes poſſunt intel

ligi paupes religioſ crucẽ penitentie ſibi aſſu

mentes · Mit aut ſlamuel ad vniuͦſam domum

Vit autem arca in regione phi

Enerunt ergo vir cariathia

iſrael .p quẽ ſigniſicat bonus pᷣlatus ſecularis
vel religioſus qui populum hoꝛtat᷑ recedere a
ſeruitute dyaboliet mherere buituti dei dicẽs
Kuferte deos alienos de medio veſtri p gs
deſngnant᷑ vicia quibus dyabolo deßuit. eter
em̃ deus eſt guloſ· et pecunia cupidi · et ſic de
alijs vicijs · Mauſerũtq; aquã ⁊ effoderũt ad
ſigniſcandu abiectõeʒ peccatoꝝ ſine recidiuo
&t qm demones ſic recedetes a ſe nitunt᷑ ad ſu
am reducere buitutem · ideo ſubdit · et aſcede
runt ſatrape·qui interpᷣtant᷑ ſatis rapientes.
apter quod ſigniſcant demones qui rape ſtu
dent hommes ꝑ peccata · iðᷣo dicit᷑· ꝙ aſcendert
ad iſrael · id eſt ad fideles vt ſue ſubijcerẽt bui
tuti . Tulit aut ſamuel agnu lactente id ẽ· te
nellũ ꝓ quẽ ſigmificat᷑ chꝛiſtus de quo dici᷑ ioh.
pᷣmo· Ecce agnus dei ⁊c· Qui dicit᷑ tenellꝰtene .
ritudine pietatis:quẽ bonus pᷣlatus offerꝛe de
bet in ſacramento eucariſtie ꝓ ſuoꝝ ſubditoꝝ
ſalute et demonu repulſone· deo ſubdi· In
tonuit aut dommus ⁊c Nã p duumũ auxili
um demones terꝛiti fugumt a temptatõibus
ſidelium populoꝝapter quod ſhdit᷑· Hucuſq;

auxiliatus eſt nobis deus· t q de talbo bññ

cijs dummis debet memoꝛia remanere in ſdel
um coꝛdibus · vo dicit᷑ ꝙ ſamuel poſuit lapideʒ
et locum vocauit lapide adiutoꝛij. ad memoꝛi
am bñſicij diim. Fudicabat quoq; ſamuel iſ
rael q; bonus p̃ᷣlatus nõ ſolum debʒ ꝓ ſubdi
tis exoꝛare· h deſectus eoꝝ p coꝛrectõem de

bitam emendare· ) CQCK. VI

ctum eſt autem cum ſenunſʒ
ſamuel ⁊c · PHeꝛ ſiuos ſamuelis ꝓ
pter munera iudicum pueꝛtentel
ſendi ꝙ aliqñ ð bonis et ſanctiſ
viris naſcunt᷑ puerſi·ſcut ecõuerſo de puerſis
uiſti · de achaz em I manaſſe qui ſuerũt Peſſimi
nati fueꝛunt eʒechias et ioſias qui fueꝛut opti
m. Eilij tui nõ ambulant in vijs tuis ſtitue
nobis regem · Ex hoc patʒ ꝙ ꝗpte: maliciam
regentiũ cõmouet᷑ aliqñ populus ad petendũ
vel faciendũ aliquid quod ei cedit in malu · ꝓ
em̃ iſta petitio populi fuerit culpa bił patet ex

hoc quod habet᷑ infra:njcap̃ᷣ. Inuocabo domi

num et dabit voces et pluuias et ſcietis et vi
debitis qe grande malũ feceritis ĩ 2ſpectu do
mim petentes ſup vos regem. St ſimili aliqñ
ꝓ malo regentum ꝓpłs mouet᷑ ad rebellionẽ
et ſeditẽeʒ ex quibus ſequunt᷑ maioꝛa mala qʒ
fuerit regentiu rapina · Rudi vocez populi ·
Ex hoc patet ꝙ aliqn dñs exaudit aliquid qð
non cedit ad bonũ petentis eo ꝙ male petit 7
tabs exauditio magis eſt pumitio. Oſeexiij.
Dabo tibi regez ĩ furoꝛe meo · pdic eis iis re
Sis ·hic accipit᷑ ius large et imapꝛie dictũ qd
reputat᷑ ius ꝓpter malu abuſum· nam illa que
xunt᷑ hic de iure regis magis ↄtingunt pet

exercitium tyrannidis · ꝙ em̃ ptmere dicuntu⸗
ad regem · hoc eſt ad oſtendendũ ꝙ apter ma⸗
liciam hommũ regnũ de facili conuertit᷑ in ty
ranmndem. CGK J X..
T erat vir de benpamm
Der ſaulem de quo dicit᷑ hic ꝙ erat
vir bonus et electus et nõ erat vir
de fſilijs irael melioꝛ illo. ſigniſicat᷑
quilibet homo aptus pᷣlationi ſiue regno:nam
qui pᷣeſt alijs in poteſtate debet etiã moꝛibus

peſſe et exercitatus in humilitate qð in ſaule

ſigmiſicat᷑ p hoc ꝙ iuit aſinas querere· Vnð de

helya dicit ij· xres · ij· Dater mi currus iſrael
et auriga eius· currus em qui ducit᷑hic poni᷑

pmo et auriga qui ducit ſecundo ad oſtenden
dum ꝙ ile bene ducit regendo qui pᷣmo ſuit

ductils in obediendo · Domimn? aut reuelaue
rat auriculã ſamuelis laptitudinẽ ipᷣius ſaulis

ad regnandu et eius aduentu ideo ſubdit de

dit ei lbeum in capite eoꝝ qui fuerãt inuitati/
et hoc rõne ſue vrrtutis et dignitatis regie de
ꝓximo ĩmmẽtis· vtꝛiq; nanq; debet᷑ honoꝛ dici
tur em · in eth. ꝙ honoꝛ eſt virtutis pᷣmn de·
betur etiam regie dignitati eo ꝙ debet eſſe cu
ſtos virtutis et ꝓmotrix · Dic puero vt ante⸗

cedat nos· ſecreta nanq; diuina an tempꝰ ab
eo diſpoſitum nõ ſunt alijs publicanda· ꝗpt qð
ſamuel ſecretum de regno ſibi cõmiſum a des
reneae molie ſauli in pᷣſentia ſui pueri
Vlt autem ſamuel lenticulam
oler et effudit ſuper caput ens·
vngendo eum in regem nam exq̊
Altat ei ad que ſpectat de aptitudi
ne alicuiꝰ ad regendũ m tpalibus vel ſpualb⸗
et de voluntate dei circa ipᷣm. ſtatim eſt m pᷣn⸗
cipem vel pontiſcem ꝓmouendus dicunt᷑ auũt
ei tria futura · Hꝛimũ eſt de duobus viris ſa:
lientibus magnas foueas ad exercitiuʒ ſue foꝛ
titudinis et agilitatis ad ſigniſcaãdũ ꝙ pnceps
tales debet querere et ſibi ſociare tanqʒ aptos
ad pᷣlium · ꝓpter quod mfra · xinj · dicit ꝙ quẽcũ⸗

ꝙ; ſaul vdebat ad pᷣlium aptũ ſibi ſociabat · Se

cundũ ſignũ eſt de trib viris cauſa oblatõnis

aſcendentibus ad dommũ quod ptinet ad pꝛe-

latõnis officiũet ꝑ hoc ſůᷣgmiſica tũ fuit ſauli ꝙ

debebat legẽ accipe a ſacerdotibo et in ea medi

tari · vt habet᷑ deut · xvij. Terciu hignu ẽ ð gre⸗
ge ꝗphetaꝝ cui ſaul obuiauit et cũ eis ꝓpheta
uit · p quos ſigniſicant᷑ viri religioſi et ᷣm veri
tatem hiſtoꝛie tales erant iſti qui dicunt h̊ ꝓ⸗
phetare · id eſt · deũ laudare · nõ ſolũ vocibo hua
nis h etiã muſicis inſtrumentis et tales debet
ꝓmotus in pncipẽ diligere et cũ eis deu lau⸗
dare de ſua ꝓmotõne. et vt eoꝝ oꝛõnib poſſie
ſuũ ꝓphm gubernaẽ iðo ſubdit᷑. St mutaberis

in viruʒ al iju p quod oſtendi ꝙ ꝓmotus in

1.

pncipem debee aliter viuere qʒ pᷣus ſcʒ virtue
ſius · Vnde phs · vij eth· virtutes tranſcenden⸗
tes cõmune modũ hũanũ vocat heroyeas vel
diuimnas · Quado g euenerint ſigna hec omnia
ti bi:ſlac ⁊c i ſcies te eſſe regem ex oꝛdinatõne
duuma ido viuas ſicut rex virtuoſe · qꝛ dñs te
cum eſt ad te dirigendũ in his que ſpectant
ad tegis officiu nin ponas obicem p tuũ defe

ctum·ex hoc habet᷑ argumentũ ꝙ qñ aliq̃s ꝓ⸗

mouetur bm deũ dat ei graãm exequendi debi⸗
te ſuũ officiũ niſ̃ ponat impedimentũ· de ſer
mone aũt regni nõ indicauit ei vt pꝛi tinam
humilita te teneret et lecretũ ſibi cõnmnſſum vſ

q; ad tempus debitũ ↄſeruaret· Qonuoca⸗

uit aut ſamuel populũ ad oſtendendũu dei oꝛ
dmatõem p ſoꝛtium miſſone · ideo ſequit᷑ · et
puenit ad ſaul .ſſoꝛs regni:nec fuit hoc a cãau
ſed ex oꝛdmatõne diuma vt publicaret᷑ electõ
pus in ſecxeto facta. Ecce a bſconditꝰẽ domi
hoc lſactũ eſt ex mſtinctu diuino ad oſtenden
dum ꝙ nullus ingerere ſe debet ad hmõi dis
tates· et altioꝛ fuit vmuerſo populo pꝓ qð ſi
gniſicat ſupemmetia virtutis que debet eſſe in
ꝓmoto · et ſcripſit in libꝛo ſlegẽ regni non
Fym vſurpatõem ſupꝛa poſitã h Im oꝛdinatõeʒ
dei pontam deut· xvij· Euij vero belial c p
hoc ondit᷑ ꝙ in oĩ 2’gregatõne commumi ſunt
aliqui mali q̃ de bono murmurãt et ſi poſſent
libenter impedirent ·
Tfactum eſt quaſi poſt menſezʒ
2c Der naas qui ſerpes interpᷣtat
dyabolus intelugit nam in ſpe ſer
ventis ðcepit genus humanuũ. ꝓpt

quodð ſerpens antiquꝰ nommat᷑ ipᷣe vero qrit

eruere oculos dextros vroꝝ iabes que caloꝛ

interp̃tat᷑· nã viris caritate feruetibb maligni⸗

us inſdiat᷑ p oculũ aũt ſigſicat᷑ intentio Mat ·
vj. Si oculus tuꝰ fuerit ſimplex ·id eſt· intetio
tua m aug DPer oculũ igit᷑ dextru intentõ ad

bona ſpualia:p ſiniſtruũ aut ad tpalia dengnat᷑·
Der hoc igit᷑ ꝙ naas oculos dextros viroꝛuʒ
labes querebat eruere ſigniſcat᷑ ꝙ dyabolꝰ in

tentõnes viroꝝ in caritate feruentin querit a
bonis ſpũalibus totalit auertere· Her hoc aut
ꝙ viri iabes queſerunt auxiliũ regis ſigniſica?t

ꝙ a dyabolo impusgnati dicto modo debet ad

auxilium regis regum ieſu chꝛiſti p deuotas
oꝛõnes recurrere · qui ſtituit populũ in treſ

ptes nam rex noſter agelos p tres gerarchi
as dunßt et omnes ſunt in adiutoꝛiũ nobis cõ
tra demonis exercitũ·Meb . O mẽs admiſtra
toꝛij ſpus ſunt in miſteriũ miſn ꝗpter eos qui
capiunt hereditatẽ ſalutis· t ſic debellat᷑ naas
cum ſuo exercitu · id eſt. dyabolꝰ cũ angek ma

bgnis. Apoẽ xij.· Michael et angeli eius p̃ᷣia
bantur cũ dꝛacone:⁊ dꝛaco pugnabat ⁊ ageli

tr

eius et nõ pᷣualuerunt.neq; muentus eſt eoꝝn

locus m celo· t accipit᷑ hic celũ ꝓ eccleſia mili
tante. Venite et eamus in galgala et innoue⸗

mus ibi regnũ ey noua nanq; vic toꝛia ð dya

bolo habita mnouandũ eſt chꝛiſti regnũp no
uam oblatõem laudũ dummaꝝ:nec mrandu qꝙ;

p ſaulem ꝓ tempe quo ſuit bonꝰ ſigniſicet᷑ ie
ſus chꝛiſtꝰ ſic infra dicet᷑ ð dauid et ſalomone
Sicut em̃ dictũ fuit in pᷣncipio huiꝰ opis.leo
apter diuerſas ꝗpꝛietates aliqñ ſignat dyabo

lum aliqñ cheiſtũ ·
RRR 1 †

xit autem ſamuel æ·
In hoc aut capitulo ſanctus ſamu
el ſuã declarat innocentiam dicens

non dicit coꝛam hommibo ſiẽ ypocrite qui que
runt iuſtiſicari coꝛam mudo.j vtrũ bouẽ cuiuſ

quãtulerim p calummiã inferendo· ſi de ma
nu cuiuſquã munꝰ accepi. ꝓ iuſticia exerceda

Der hoc mfoꝛmari debent pꝛincipes et pꝛela
ti vt regant populũ ſibi ſubditum ſine calũma
et auaricia · Socundo arguit populũ de petitõ
ne regis oſtendẽs ꝙ domm rex eoꝛuz ſuerat
immediatus ꝑ iudices taq̃ᷓ; pꝑ mĩſtros et vica
rios eos ſaluans dicẽs · Miñt dominꝰmoyſen

et aaron ⁊c]· Der hoc nignat᷑ ꝙ pᷣlati ⁊ pdicato
res debent oſtendere populis dei bñſicia vt cq
gnoſcant eius bonitate er p oppoſitũ ſuã ingti
tudinẽnam oppoſita iuxta ſe poſta magis elu
ceſcunt · et ſic ꝑ verã penitentiã ad deũ redeane

et ĩ ſideliter ſeruiedo ven dñũm recognoſcãt

— cepiſſet et duobus annis regnauit
ſup iſrael· Acatu. xiij dicit ꝙ regna
nitxl· annis h hic pont᷑ tin tempus quo pmã
ſit in humilitate et bonitateex quo patzʒ ꝙ rex
malus tpe malicie ſue nõ eſt ſᷣim veritatem rex
dicendus h tm̃ equiuoceſicut oculus lapideus
aut depictus · et dem dicendũ de p̃lato malo
et multo plus q; regit in ſpũalibus que tpali
bus pᷣferunt᷑ coꝛruptio ei optimi peſſima iu
dicatur · ¶ St pcuſſit ionathas ſtationẽ phili
ſtinoꝛum ꝓ ionatham qui donũ columbe mint᷑
pꝛetatur· dñs leſus chꝛiſtꝰſigmiſicat ſup que ſpi

rituſſanctus apparuit in ſpecie columbe cuʒ ba
ptiʒaretur · ip̃e vero ſtatõem philiſtinoꝝ pcuſ

ſit qñ deſcendens ad infernum et inde patres
potenter liberauit · philiſtijm aũt interpᷣtãt᷑ ca
dentes deo ſignant demones qui de celo per
ſuam ſupbiam ceciderunt. Diyxitq; ſamuel

ad laul ſtulte egiſti l.ſciliczʒ vſurpaãdo tibi offn
legalis ſacerdotij.⁊ incõpabiliter plus peccant

illi qni ſibi officium ſacerdotis euan gelici vſur

pant 18t egreſſi ſunt de caſtris philiſtinoꝝ

Loquimimn de me coꝛã dommo .

Ahius vmus anni. id eſt. humik

tꝛes cunei p hoe aũt ſigniſica?᷑ q dᷣmones qui
vt dictum elſt p philiſteos intelligunẽt de trib⸗
nos temptant · Pꝛimũ eſt cupiſcentia oculo
rum ·et demones de hoc temptantes ſignãtur
p pᷣmũ cuneũ cũ dici· Vnus cuneus pgebat
⁊Ztra viam effraym ·que fertilis interpᷣtat᷑ con
cupiſcẽtia vero oculoꝝ bona tpalia coaceruat᷑
ſemp nitit. Secũdũ aũt eſt ſuperbia vite . ⁊ de
mones de boc temptantes p ſecundũ cuneum
ſigniſicant᷑ cũ dici Hoꝛro alius ingredie bat᷑
p viam bethoꝛon que domus excelſa interpᷣ
tatur deo ꝑ ip̃am ſupꝑbia vite intelligit᷑ que ſp
aſcendere conat᷑· Terciu aũt eſt cupiſcetia caꝛ

nis et demones de hoc temptantes p tercum
cuneũ ſignifcant᷑ cũ dicit Tercius aũt verte

rat ſe ad iter immi terra ſeba que interp̃tat
capꝛa:qꝗpter quod ſigniſcat cupiſcentiam car

nis p quã homines aſſim lant᷑ animalibo bꝛutiſ
Vnde pᷣmo eth· vita voluptuoſa dicit vita pe
cudum · Poero lſaber ferraruis nõ muenie
batur in omi terra iſrael cauerãt ei philiſtimm
c. ·demones em̃ ſtudent ad hoc ꝙ fabꝛicato

res armoꝝ ſpualium tollant᷑ de terra ſideluũʒ
hmõi vero fabꝛi ſunt doctoꝛes ⁊ p̃dicatoꝛes q̃

ↄtra demonũ mſultus ſdeles armãt ſuis ſan

ctis exhoꝛtatõnibo. ꝗꝓpter quod illi qui eos im

pedunt in tam bono actu mmiſtri ſunt ðᷣmo

num in hoc caſu. QCA. XIIII.
, Taccidit quadam die c

interpᷣtat dommus ieſus chꝛiſtꝰ ſi

caret amaritudinis felle · p hoc aũt ꝙ monathas
aſcendit p ſcopulos ad deſtruenda phiiſtino

rum ſtatõem ſigmificatus fuit aſcenſus chꝛiſti
m crucem p clauos·et ſic deſtruxit ſtatõem de
monum frangens infernuũ 2 inde lberãs colle

Sum ſanctoꝝ patꝝ p armigerũ aut eiꝰ intel

ligitur beatus franciſcus qui arma chꝛiſti non

ſolum in mente p ſidem hy etiã in coꝛpe p expſ
ſam ſimilitudine poꝛtauit et ꝓ cruce penitetie

poſt chꝛiſtũ incedens frequenter demones ſu
Sauit.nõ ſolu de coꝛpibus obſeſſis·hj etiã de cl
uitatibus et locis vt ĩ eius legenda pleniꝰ con

tinetur · . V.
dix it ſamuel ad ſaul.

interp̃tatur zuemieter ieſus chaiſtꝰ
nificat᷑ quẽ a domĩo poſtulauert

inſtanter patriarche et ꝗphete· Rſa xvj· Smitte

agnũ dñe dñnatoꝛem terre de petra deſerti ad
montem filie ſpon· Et ſimilis poſtulatio ĩ mł
tis locis ponit in veteri teſtamento· DPer ſaulẽ
vero resnare volentẽ põt mtelligi quicunq;
queꝛit vel acceptat poteſtatẽ tpalem et ſpualẽ
et talis debet pᷣmo de regimĩe ſui cogitare qð

conſiſtit in hboc ꝙ ſenſualitas redigit᷑ ſub rõnis

. — — — d — ☚

Per ionatham qui columbe donũ

Sniſicatur· nam ad modũ columbe

DHer ſamuelẽ qui poſtulatus a dño

—,. —,, ——0 „ —,.r—᷑———,—˙,.. —— — ——

lon
detry
daſſe
Gnöͤnr
Pgebe
ten
cermge
ten de
uneun
edieber
in,
kgr,
Cetinc,
tercum
enen
lrptai
m car
obeutſ
vaſe
muene
Mſtin
Peicite
fdelig
toresi
ſisn
ccsin
töno⸗
3
donu
lumbe
nathne
fulmno
cheit
demde
cole
mtel
non

eß

ime

ill
cd

poteſtate · ꝗpter quod ſibi dicit᷑ a chꝛiſto qui p

ſamuelem ſigniſicat᷑ vade et pcute amalech qui

bꝛuta gens interp̃tat. ꝗpt quod p amalech ſen

ſualitas ꝑ quã homo uenit cũ bꝛutis deſñgna
tur · et ic debet domari ꝙ obediat rõni· Sed in
hac victoꝛia duplex põt eſſe defſectus vnꝰ eſt

ſi nimis pcat᷑ carni ſub pᷣtextu ſeruitutis dei ·ſ·
vt ſit foꝛtioꝛ ad ſeruiendu ei: ⁊ hoc ſigniſicatuꝛ

p hoc ꝙ ſaul pepcit melioꝛibb animalib ſub p̃⸗

textu oblatõnis deo ſiende ex eis cuʒ dicit · et
pepcit ſaul ⁊c idem ſigniſicat᷑ p hoc ꝙ dimi
ſit viuũ regem agag pinguiſſimu. Alius auteʒ
defectus eſt qn ex vicõꝝ carnaliũ victoꝛia in
ſurgit ſupbia que aliqñ eſt magis dei offen⸗
ſiua · Berſuꝑ miſſus e·dxpedit magis virgi

nem no eſſe qz de virginitate inſoleſcere · St H
ſigniſicat᷑ p hoc ꝙ ſaul erexit ſibi foꝛnicẽ truim

phalem ad ſue victoꝛie oſtentatõem· et qi p
bumilitate fuerat electus in regem ſiẽ dicit᷑ in

textu. Nõne cũ pnulus eſſes ĩ oculis tuis ca:

put in tribubus iſrael factus es c ·ita p ſup

biam fuit eiectus ſiẽ dicit infra· Pꝛo eo ꝙ ab
eciſti ſermonem dommi abiecit te dñs ne ſis

rex ·⁊ p hoc ſigniſcat᷑ ꝙ nullꝰpõt eſſe bonꝰxex
ni regimme ſui et alioꝝ niſ abijciet a ſe ſupbie
viciuũ Dixitq; ſamuel adducite ad me agag
c· p hoc aũt ꝙ ſamuel agag occidit ſigmiſica

tur ꝙ chꝛiſtus p ſamuelẽ hguratus extinguit

aliqn incentiuũ carnis in aliquibb amicis ſuis·

ſicut legit᷑ de beato franciſco:et in collatõmbuſ

patrũ de ſereno abbate ꝙ in ſomnis vidit aãge
lum dei eunuchizantem ipm et ex tũc nõ ſenſit
motũ carnis moꝛdmatũ: pᷣma collatõne euis

Veruntũ lugebat ſamuel ſaule p hoc dengt

ꝙ quilibet qui eſt mebꝝ chꝛiſti reputare debʒ
caſum magne plſone valde lamentabile
QN. X*VI.

lem ⁊c · Sicut capitulo pᷣcedenti p
ſamuele ſignificatus eſt chꝛiſtꝰ ita
p ipᷣm ſigniſicat᷑ chꝛiſti vicarius ad
quem ſpectat aliquem vngere in pᷣncipẽ vł p⸗

latum · ꝓpter ↄnexioneʒ em pᷣncipalis agentis
ad vicariũ in expoſitõe ſacre ſcripture ⁊ maxĩe

milſtica · ſit frequenter tranſitus de vno ad aliũ
Dicit᷑ igi᷑ ſibi Vſqʒquo tu luges ſaulequaſi
dicat · vicarius agpbare debet magiſtri ſui ſen⸗
tentiam· et qꝛ moꝛtuo vel deiecto pᷣnape vłb p
lato aluis eſt inſtituendus · ideo ſubdit᷑ · veni

et mittam te ad vꝓſay ꝓuidi em̃ in filijs eiꝰ mi⸗

hi regem /p vſay qui interpᷣtat᷑ ſalus mea xpᷣe

ſigniſicat᷑ de quo eſa· lvj:in pſona patris dicituꝛ

iuxta eſt ſalus mea vt veniat vc.· cũ g dicit ve
m mittã te ad yſay intelligit eſſe verbũ vel in
ſpiratio ſpuſſancti ad illum qui pᷣncipẽ vel pᷣ⸗

latum inſtituere debet vel vngere na talis ꝓ

motus de ſilijs yſap · id ẽ· chꝛilti p verã ſidẽ de⸗

Fxit quoq; dommus ad ſamue

Kesgu

bet eſſe ꝓ hoc aũt ꝙ de ſilijs yſapy mino: inun⸗
ctus fuit de pᷣcepto dommi ſiẽ dicit᷑ infra. et
ait dommꝰ ſurge et vnge eũ ·ſignificat᷑ ꝙ ille
de chꝛiſti hilijs qui eſt humilio: ceteris paribo
eſt ad dignitatẽ eccłiaſticã vel ſecularẽ aptõꝛ·
L&t directꝰ eſt ſpᷣs dommia die ula ĩ dauid
p quod oſtendit᷑ ꝙ ꝓmoto ex oꝛdmatõe duia
daturt gratia ad exequendũ officiũ ſuũ niſ po
nat obicem ſpũᷣſſancti gratie · Spus aũut dñi
receſſit a ſaul et agitabat eum ſpũs malusp
quod ſigniſicat᷑ qñ ſpũſſanctꝰ recedit ab al⸗
quo apter peccati moꝛtalis cõmiſſonẽ ſpiritꝰ
malignus agitat eum de culpa m culpã. Creg
Peccatuũ quod nõ ꝓ penitentiã diluit᷑ mox ſuo
pondere ad aliud trahit · Per hoc aũt ꝙ pſallẽ
te dauid ſaul alleuiabat᷑ ſigniſicat᷑ ꝙ p oꝛõnes
ſanctoꝝ a demombo agitati aliqñ curant᷑ qð ðᷣ
coꝛpali curatõne oꝛõnibus ſanctoꝝ frequent᷑
legit᷑ eſſe factũ:ſpualiter aũt p̃ᷣdicatoꝛes hoc fa
ciunt in illis qui ad eoꝝ pᷣdicatõem ſpĩ ve pe
nitend cũ ꝗpoſito ſitendi ↄcipiunt.

Ongresgantes autez philſtiz
a gmima Hic agit᷑ ð duello dauid
⁊tra goliath getheũ ·ꝓ qð ſignifica
r allegoꝛice pugna chꝛiſti ↄt᷑ dya

bolum circa qð notandũ ꝙ ſiẽ in pᷣcedenti cap·
fßhigniſicatꝰ eſt chꝛiſtus ꝓ yſay ſie p ipᷣm põt hic

deus pater ſigniſicari eo ꝙ pater et ftius vnũ
ſunt in ſubſtantia ⁊ opatõne·ſ dicit ioh · xjca ·
ego et pater vnu ſumꝰigit᷑ ꝑ ꝓſay mittentem
flium ſuũ dauid ad fratres ſuos viſtanduʒ di
cens fratres tuos viſtabis ſi recte agant c
ſignincat᷑ deus pater filiũ ſuũ mittẽs in mũdu
vt ſaluet p ipᷣm iohiijp hoc aũt ꝙ dauid ðbel
lauit goliath getheũ·et pꝑ hoc philſtinoꝝ ex⸗
ercitum ſiẽ dicit᷑ infral videntes aũt philiſtinn
ꝙ moꝛtuꝰ elt ſoꝛtiſſimꝰ eoꝝ fugerũt c&τ ſigſi
catur ꝙ chꝛiſtus debellauit pᷣncipẽ demonu et
eius exercitũ·p baculũ aut ⁊ q̃nq; lapides q̃b
dauid golath ðbellauit ſignificat᷑ crux ſancta
et q̃nq; vulnera ꝓ que chꝛiſtꝰ de dyabolo ⁊ an
gelis eius truumphauit · ꝓ hoc aũt ꝙ dauid gla
dio golie caput eius amputauit ſignifcat᷑ ꝙ
ſicut dyabolus pꝑ lignũ deuicerat genꝰ huanu
in homie pᷣmo ſic p hgnũ deuictus eſt ab ho⸗
mine chꝛiſto · Moꝛali aut p dauid inunctũ
a ſamuele ſigniſicat᷑ quilibet chꝛiſtianꝰ bonus a
chꝛiſto munctꝰ vnctõne gratie ꝗpter qð time
re nõ debet poteſtatẽ et arma ſathane h 2ſtã
ter ip̃ᷣm aggredi cũ baculo ſancte crucis ipſuʒ
p hdem mterius poꝛtando ⁊ exterius ĩ ſigno·
Let q̃nq; lapidiboiid ẽ· exercitio q̃nq; ſenſuum
min bonis ⁊ ſanctis opibo·jpei· iij · Qhꝛiſto ĩ caꝛ
ne paſſo ⁊ vos eadem cogitatõne armamĩ et
ſic dyabolus deuictus cum exercitu ſuo fugit
Zſiſꝰ iac· nij· Reñiſtite dyabolo et fugiet a vob

be donũ c Pi baptiſ
mo ſpuſſanctꝰ ſup ipᷣm apparuit in ſpecie colũ
be.mach.iij cuiꝰ amma id eſt· voluntas ↄgluti

qu ad ſaul amma monathe con⸗
Zlutmata eſt amme dauid.
Per ionathan qui interpᷣtat᷑ colum
ſtus ſigniſicat᷑ eo ꝙ ĩ eius baptiſ

natur p amoꝛẽ ĩ dauid ꝑ quẽ ſigniſicat᷑ quili
bet qui ſoꝛtiter ↄtra vicia pugnat eo ꝙ dauid

manu ſoꝛtis interp̃tat· et ei dat veſtimenta ſua
et arma ſicut dicit· et dedit eã daud 2 reliqua
veſtimenta ſua vſq; ad gladiũ et arcũ p que

intelligunt᷑ veltes et arma virtutuz et gre · 'm
em̃ ſenſum literale ly vſq; tenet hic incluſiue · B

aũt arma dat chꝛiſtus ſuis militib non ſolũ ad
oꝛnandum Fetiã ad foꝛtit demones impugnã⸗
dum h qm̃ q̊s xpᷣc diligit dyabolꝰ foꝛtius odit

ideo ſic mmcitauit ſaule ad odiendũ dauid ſiẽ ðꝛ
m textu: non rectis g oculis ſaul aſpiciebat
dauid c ·ſic dyabolus potetes hui ſeculi ſtu
det incitare ad odiũ amicoꝝ chaiſti et nõ ſoluʒ
ad odiendũu in coꝛde hetiã ad pſequendu ĩ ope
m cuiꝰ figura ſaul voluit dauid cũ lancea pfo⸗
rare·et qn dyabolus videt ꝙ apta pſecutõ con
tra chꝛiſti amicos nõ valet ad pſecutõem mali
cioſam ↄtra eos ↄcitandã ſub ſpecie boni ſtu
det quod ſigſicat᷑ p hoc ꝙ ſaul filia ſuaʒ merob
ꝓm iſt dare dauid dicẽs · Scce fila mea maioꝛ
merob eaʒ dabo tibi ĩ vxoꝛẽ quod ſaciebat ad

boc ꝙ dauid gladio philiſtinoꝛuũ moꝛeret᷑ et ſiẽ

deo diſponente dauid fuit ſaluatꝰ et ſaul in ma

nibus philiſtinoꝝ cecidit ⁊ ab eis letaliter vul
neratus·ſic ex diuma oꝛdinatõe frequent tin

git ꝙ ili q̃ machinant᷑ malũ in nocentibo capiũ
tur in ſius machinatõib·p̃s · ix. In laqueo iſto
quẽ abſconderũt cõp̃henſus eſt te⸗ eoꝝ·
Ocutus eſt autem ſaul ad iona
than ⁊c· ·lle qui machinat᷑ occul
te ad moꝛtẽ innocentis et videt ꝙ ñ
ſicit q deus innocentem ptegit ;

ad ip̃m occidendum maniſelſte ſi poteſt ſe con⸗

uertit et hoc figuratur per ſaul qui dixit · ad

vdvnathan filiũ ſuum et ad omnes ſeruos ſuos

vt occiderent dauid p hoc aũt ꝙ ionathas in
ſinuauit dauid dices querit ſaul occidere te
ſigniſcatur ꝙ chꝛiſtus frequeẽter p̃ᷣmunit ſuos
ſideles vt caueant inſdias crudeles: ⁊ ſim iiter
p hoc ꝙ ionathas pſuaſit ſauu ↄtrariũ dicens
Lne pecces rex ĩ ſeruũ tuũ dauid/ſigniſicatur
ꝙ inſtinctus diumi retrahetes impios a malo
nõ deſicuint eis qᷓ;diu ſunt in vita pᷣſenti· qʒuis
deus ſciat eos vitã ĩ malo fnuretn aliqñ ad tẽ

pus retrahunt᷑ et hoc ſignificat᷑ p hoc quod ſub

ditur ſauls reſponſo. Vunt dns q; nõ occide

tur. tñ poſtea conatus eſt multiplicit p ſe es

„

T factum e mecemnpleſſetlo

ſuos ſatellites ip̃m occidere vt patz m textu · p

hoc etiã apparet dei miſericoꝛdia retrahens pee
catoꝛes a malo et hommũ malicia qui ↄtepta

tali retractõne cito reuertunt᷑ ad vicia 2ſueta

Tulit aut micol ſtatuam ⁊c ·p micol vero da
uid vxoꝛẽ que caute ſaluauit eius vicã:ſigniſica
tur honũs ſapientia de qua dicit ſap· vi· hanc
queſiui mihi ſponſam aſſumere. et ipᷣ̃a lberat

habentẽ ip̃am · ſieut ð ma dicit ſap x · hec lbera

uit ůſtum c CX NN.

er hoc ꝙ dauid in pſecutõne po
+☛ ſitus fugit ad ionathan amicũ ſuũ ſi
delem oſtendes ei anxietatẽ amimi

de cuiꝰ anncicia et ndelitate nobis ſtat ⁊ eide

aperire · ꝓ hoc alleuiat᷑ ſẽ apoſtema plus af⸗

flgit q;dui clauſum remanet q; poſt aptõnem
p quã ſanies defluit et euacuat᷑· Per hoc auteʒ
ꝙ ionathas dedit ei 2ſluim et auxiliũ offenſa

patris ſui nõ obſtante· docemur dare 2ſlum

et auxiliũ innocenti non obſtante offenſa cuiuſ
cunq; pſone Aliter aut põt dici ꝙ p onathan

qui columbe donũ interpᷣtat᷑ ſpũſſanctꝰ q̃ ĩ co

lumbe ſpecie apparuit in baptiſmo chꝛiſti ſigſi
tur · ad cuiꝰ auxiliũ et 2ſiluum debemꝰ recurre
re in anguſtijs et ip̃e paratus eſt umare· quia
Apꝛuum eſt duntatis ſuccurrere in caſib deſpe
ratis in quo dauid erat Fm viã humanãp hoc

etiã ꝙ ionathas foꝛtauit dauid pdicens ei ꝙ;

eſſet pſecutõeʒ ſaulis euaſurus et regnũ iſrael

adepturus d · dinnttã te vt vadas ĩ pace et ſit

dñs tecum et ſequit᷑ poſtea. qn eradicauerit
dñs mimicos dauid hgnificat᷑ ꝙ ſpuſſanctus
innocentes poſitos m aduerſitatibo 2ſolatur 2

eis adeptõem regm celeſtis pollcet· Math· v.

Beati qui pſecutõem patiunt᷑ ꝓpter iuſticiam
qm ipᷣoꝝ eſt regnũ ceoꝝ ·A.. X„
Smt autem daui in nobe ad

achimelech bñ ſigficat᷑ ieſꝰ xpᷣe pꝛio
rõe noĩs nam achimelech interp̃ta
t meus rex Chriſt? aute frater noſter
eſt ratõne humanitatis aſſũpte Mebꝛeoꝝ ij · di
citur ð chriſto ⁊ ſins ndenbus Nõ cõſunditur
eos vocare fratres d·nüciabo nomen tuũ ſra
tribus meis ⁊c · ꝓpe eſt etiã rex regum ⁊ domi
nus dommantiũ vt dicitur apo· xvij· Scðo rati
one officij na achimelech erat ſumus ſacerdos
qð competit ipñ chriſto · apter quod peꝛ mel:
chiſedech qui rex erat ⁊ ſacerdos ſigfieat᷑ heb
vij · De: hoc ergo ꝙ dauid in arto poſitus ve
nit ad achimelech ſignificat᷑ ꝙ quilibet chriſtia
nus in arto poſieꝰ peꝛ pꝛeces deuotas recurre
re debz ad dommum ieſum chriſtuz. Der boc
aũt ꝙ damd ab achnnelech panem petijt ille
dedit ſigmnificatur ꝙ chriſnanus debʒ a epriſto

Vgit autem dauid de naioch

ui · docemur ĩ anguſtia poſiti recurrere ad euʒ

achmelech ſacerdotez per utũ

— — —

— △☚

—
—

— —.— — —

— —..

—. —, —

t.
ai
¹ en
wd
ſgrſie
ibu
lben
derlben

wohe
utie
nicüſus
Nwöini
wadeng
1 vede
plug af;
ptönen
cau
ſes
um
nſaca
Onethan
ie
itiſc
terre
are⸗ quan
ſtodepe
naͤphee
ns ei
ͦ ſraet
Neetſit
dcaverit
ſancks
dſolatur

petere panem vᷣbi diuini a eukariſtie ſicut dici

tur in oratione domĩca panẽ noſtru q̊tidianũ
da nobis hodie et hoc ſigmſicatur p hoc qð ðe
dedit g ei ſacerdos pane ſanctiſcatũ Per HG
autẽ ꝙ dixit ſaceꝛdos ꝙ ad eſum panis illius
requirebat᷑ mundicia maxime a mulieribus · ſi
gniſicatũ fuit ꝙ peccatũ carnale impedit ma⸗
xime pceptione enkariſtie Per hoc autem ꝙ

achimelech dedit dauid gladium ſignifica?t
chꝛiſtus armat ſuos ſideles ↄtra demonum m
ſultꝰ Per hoc aũt ꝙ fuit gladius q̊ caput go/
liach fuerat amputatũ ſigſicatur ꝙ memoria

paſſionis chꝛiſti qᷓ caput demonũu fuit deuictũ:
eſt efficax gladius ↄtra demonũ mſultũ. pᷣma
Pe.iiij . Qhꝛiſto in carne paſſo⁊ vos eadẽ cogi
tatõe armamini. ⁊ venit ad achis regẽ geth
et ſequit᷑· et mutauit os ſuũ coꝛã achis · Der

hoc aut ꝙ ſe ſimłauit inſanũ vt euaderet moꝛ

tis piculũ dedit exeplũ vtendi cautelis ↄtra:
maliciã puſoꝝ · Vñn dicit poeta· ſtulticia ſimula
re loco ſuma prudetia elt OQð habet locum qñ
querit᷑ aliq̃d cꝰreſpõſio odioſa eſt ⁊ ſine fructu:

tuůc declnare qñ potelt ſieri licite videtur eſſe

prudentie Alter p achis ⁊ euis ꝓpłm pnt ſacer
dotes ⁊ ſcribe iudeoꝝ mtelligi ⁊ p dauid ipſe
chꝛiſtus qᷓ coraʒ eis mutauit os doces ↄteẽptũ

tpalium bonoꝝ q tñ in lege veteri ꝓmittebat

m pᷣmiũ Rᷣſa · pᷣmo Si audieritis me bona teꝛre

comedetis· Pꝛopter qð ipᷣm reputabãt inſanũ

ſiẽ habet᷑ iohaãnis·x · dicebãat · n· de chꝛiſto demo
mũ habet ⁊ inſanit vt quid eum auditis · ſcut
achis reputauit dauid mſanu dicens · videtis
bommem inſanientem ·) QC. „IüEr
Bict ergo inde dauwd Sequitur

vobiſcumꝛc· Per hoc autẽ ꝙ da

uid fugitinꝰ ⁊ in piculo ſui coꝛpis et eoꝝ qui

erãt ſecũ añ omĩa ꝗqſiuit parentibo ſuis ſecuri⸗
tatẽ mãſionisondit p factũ q̃ntũ de parentibo
ſit curandu· dixitq; gad ad dauid noli manè ĩ
pᷣndio ꝓfſiciſcere et vade m tra iuda . Per gad
aphetã intelligit᷑ bonꝰ pᷣlatus qᷓ de ſalute maxi:⸗
me ſpuah ſuoꝝ ſubditoꝝ debet eſſe ſolicitꝰ et
ðᷣo monuit dauid recedere de loco vbi ſecuri⸗
erat coꝛpaliter int ydolatras· tñ piculoſiꝰ ſpũa
liter · nã aliã ð ſocietate dauid ad ydolatriã de⸗
elinare poſſent ſi bi dui m aſſet · iõ dixit· Va:
de in terrã umda ]· vbi de c olebat tñ ſaul eiꝰ ad
uerſarius ibi dñabat᷑ ex hoc etiã ꝙ dauid cũ ſu⸗
is illuc uint ondit᷑ homes debent eſſe magis
ſoliciti de cauendo ſpuᷣale piculum q; coꝛpale.
Reſpondes aũt doech ydume?ꝰ p doech qui
mterpᷣtat᷑ moꝛtuus allegoꝛce ſigmiſicat᷑ iudas
ꝓditoꝛ q̃ de moꝛte chꝛiſti tractauit cu pᷣncipi⸗
bus iudeonꝝ ſiẽ doech denüciauit ſauli factum
achimelech ſignãtis chꝛitũ ſic ca pᷣced enti fuit

bððë:t dixit ad regem moab mane
Mat oro pater me et mater mea

Gs

dictũ et p illã denũclatõem achimelech fuit oe

ciſus et alij ſacerdotes occaſone euis: et ſimui

ter ꝓ tctatũ iude p̃dẽm · xp̃ᷣc fuit captꝰ et occi⸗
ſus et poſt hec apłi et martires alij ꝓ ſide ip
ſiꝰ. uades at᷑ vnꝰ ſilꝰ achimelecb ⁊c· p euaſi
onem iſtiꝰ ſigniſicatꝰ fuit ſtatꝰ 2ſeſſo ꝛu q̃ filij
ſunt chꝛiſti q3uis nõ tranſierint p gladiũ·Mo
raliter p doech q̃ bonũ factũ innocẽtis ſauli re
tulit m malũ:ſignant᷑ adulatoꝛes et maligni re
latoꝛes· et p hoc potetes ꝛcitant ↄtra innocẽ
tes et B eſt peſſimuũ maxime qñ ſit ↄtra pſonaſ
deo 2ſecratasſiẽ ĩ ꝗpoſito· Rcc·xxvij Suſurro
et bilinguis maledictus.turbauit em pacẽ ba
N Tannunciauerunt dauid ecce
philiſtim oppugnant celam .
que interpᷣtat ad fundã iuncta.iõ p
Nmtmam ſigſicat᷑ militas eccleſia· funda
nanq; bellicu eſt inſtrumentũ vtʒz iudi·xix.Mi

litas auũt eccleſa ſy eſt ziucta bello ↄtra ðᷣmo

nes et vicia · Der habitatoꝛes igit᷑ ceile ſigmiſicã
tur hilij eccłie quoꝝ aliq̃ ſunt boni aliq̃ mali vſ/
2 ad ſmnẽ mundi. tñ bonꝰ pᷣlatus q̃ ꝑ dauid ſig
cat᷑ eo ꝙ dauid fuit paſtoꝛ ouiũ debet vtroſq;
⁊ſolari hẽ dauid habitatoꝛes ceile 2ſolatꝰ ſuit·
Let diripiut areasirapiunt almęta de areis
p que ſigſicant᷑ verba duna et eucariſtie ſacra
mentum ·q̃b ſideles ſpualt reſciunt᷑ Mec aute
ah menta philiſtijm rapiut qñ demones qᷓ per

philiſteos higniſicant᷑ fructũ verbidiumi et eu

catiſtie ſacramẽeti ſuis temptatõnibo impediũt.
Sed dauid habitatoꝛes ceile ſaluat qn bonꝰ p
latus ſuis pᷣcib et exhoꝛtatõiba temptatões de
monũ erga luos ſubditos euacuat · Sed qm̃ ſẽ
dictũ ẽ ĩ hlijs eccie aliq̃ maliſunt et ingti ꝛnõ ꝓ
illis dicit᷑ ꝙ viri ceile ad tradendũ dauid in ma
nus ſauls ſuerũt parati ſic dicit᷑ infra· et dixit
dñs tradẽt et ꝑ hoc ſignificat᷑ mali ſubieciti q̃
bonos pᷣlatos ſuos nequit᷑ accuſant et tradunt
mandbo tyranoꝝ · Aſcenderüt aut zphei q̃ in
terpᷣtant᷑ germĩantes vł floꝛẽtes et ſigmficãt
phariſeos q̃ ex radice ſupbie germĩauerunt in
odiũ chꝛiſti p dauid ſigmiſicati ſiẽ dictuʒ eſt ſu
pꝛa in pluribo lociset ex odio pſecuti ſunt eum
vſq; ad moꝛtẽ· eo ꝙ arguebat vicia eoꝝ · ⁊ de B
põt accipi qð ðꝛ eʒevij.Eloꝛuit vᷣga gmĩauit
ſupbia · iniq̃tas ſurrexit in vrgã ĩpietatis·mag
em imo maxima impietas fuit vſqʒ ad moꝛteʒ
pleq̃ᷓ innocentẽe et mũdi ſaluatoꝛeʒ · Per G igit᷑
qꝙ ziphei inſidiati ſunt dauid vt in manus ſaul
traderet᷑ ſigſicata fuut inſidiatõ phariſeoꝝ atra
chꝛiſtũ vt traderet᷑ in manꝰ herodis· Mar.iij·
Cxeũᷣtes aut phariſei cũ herodiaĩs ↄſiluũ facie
bant quo eu pderet · Sʒ ſiẽ dauid tuc euaſit eo
rũ inſidias· ſẽ dicit· ſtatimqʒ dauid ðᷣſcedit ad
petrãita ieſus tũc cũ diſcipuł ſuis ſeceſſit ad
mare vt dicit mar · n· QX. οιπ ITZT·

Scendit ergo daud inde v =
Sequit. Aſſumẽs g ſaul triamilia
viroꝝ prexit ad mueſtiganduʒz da⸗
nid· Allegoꝛice p ſaul qui cũ ſocijſ
ſuis querebat dauid ſuꝑ abꝛuptiſſimas petras
que ſoł capꝛeis ſilueſtribo ſunt puie·ſgficat᷑ cay
phas pontiſex anni illiꝰ vt dicit᷑ ioh ·xj·qᷓ cu alijſ
ſacerotibo querebat moꝛtẽ chꝛiſti ꝓꝑ vias⁊ mo
dos irratõnabiles quod nullus deberet quere
erat aũt ibi ſpelunca ⁊c in qua latebat dauid
o p ip̃am ſigniſicari põt humanitas chꝛilſti ĩ
qua latebat dunmtas. Phił.jj Qui cũ ĩ foꝛma
dei eſſet ñ rapinã arbitratꝰ ẽ eſſe ſe eqlẽ deo · hH
ſemetipᷣm exmaniuit ſoꝛmã ſerui accipiens in ſi
militudinẽ hoĩm factꝰ et habitu muet vt hõ·
quã ingreſſus eſt ſaul vt purgaret ventrez
cayphas em ſderãas chꝛiſtũ purũ hoĩeʒ emi
ſit ſlud verbu fetidu · expedit vobis vt vn? hõ
moꝛiat᷑ ꝓ ppło· licet em ipᷣe et alij nõ haberent
aliquã cauſam rõnabilẽ interficiendi xp̃ᷣm ino
centemtñ ne occanone eius romani vemiretet
tollerent locu et gentẽaffirmãs miꝰ malu ee
