bra ꝓpter mutuã cõnextionem ſic etiã ſit tranſ
tus ab vno chriſti mebro ad aluidapter eãdẽ
rationẽ ergo ſicut ꝑ belyam pᷣus ſigiificatus
eſt bonus doctoꝛ vł pᷣdica toꝛ ita hic p eum ſi
gnificat᷑ bonꝰ diſcpulꝰ doctoꝛis vł pᷣdicatoꝛis
aut imtator· p hoc ergo ꝙ belyas fugit a facie

ieʒabel ſigmincat᷑ ꝙ bonus diſcipulus fugere
debet cõcupiſcentiã carnis q̃ ſgniſicat᷑ p ieʒabel

eo ꝙ mterptat᷑ fluxus ſangnis ex cuiꝰ abundã

tia excitatur carnis cõcupiſcentia ⁊ perrexiti
deſertũ p quod ſigſicat᷑ rengioms ingreſſus

vł auſteritas iuctus· ſed q poſt ingreſſũ reli
gioniſ vł inchoatõnẽ uite auſterioꝛis aliqui te

peſcunt deo ſubdit 1obdoꝛmiuit tepoꝛ em

aliquando noĩat᷑ in ſcriptura ſopor et ecce an

Selus domimi tetigit eũ nam angelus cuſtos

bomimis eũ exitat ad bonũ exercitium dicens
ſurge p mẽtis uigilanciã ⁊ comede ſacrã eu
kariſtia gradis em tibi reſtat via quaſi dicat
pa eſt tibi viaticum ducens ad patriam· ideo
ſequitur et ambulauit ĩ fortitudine cibi ilius

xl dieb 2· xl· noctib vſq; ad mõtẽ dei oreb p

hanc am bulationeʒ helye ſigniſcat᷑ ꝓceſſus de

bono ĩ melus uſq; ad pfectioneʒ uite que elt

puetio vſq; ad priam in ſpe tamen que elt cer

ta expectatio future beatitudinis ex gratia ꝰ

meritis proueniens· p xlvo dies naturales qᷓ
conſurgunt ex ductu denarij ꝑ quaternariũ ſi
Sſicatur obſerua tio decalogi in ſide chriſti de
ſcpᷣta in lbrisinjeuãgelioꝝ · St cu veniſſet il
luc manſit in ſpelunca id ẽ· in obſcuritate ndei
q̃ eſt in enigmate:quia q;tumcunq; ꝓſiciat hõ
in vita preſenti tamẽ adhuc manet ſub ſidei co
gnitõne que multũ diſtat a prĩe claritate ideo
ſubdit · quid hic agis helya quaſi dicat nõ eſt
adhuc temp? perfecte quietis ſed laboris ꝓ ſa
lute ꝓximoꝝ cũ nccitas hoc requirit et in hoc
arguit ilios qui ꝓ ſua quiete magis volũt con
templari dinnſſa ꝓximoꝝ necceſſitate· Creg·
Qui ſolitudmiſ loca querunt hoc ſcire debet ꝙ
tot amimaꝝ rei ſunt quot in publicuʒ ꝓdeutes
ꝓdeſſe potuerunt·Ideo ſequit · Egredẽ ⁊ ſta
m monte coꝛam dommo. patus vocem euis
audire et ope adimplere · tñ dicunt᷑ hic tria trã
ſire anteqm domin vox audiat Primum eſt
ſpus foꝛtis ꝑ quem ſuꝑbia vite ſigniſicat· Se
cundũ eſt cõmotio per quã ↄcupiſcentia mundi
qui eſt ſemp in cõmotione. Terceium eſt ignis
per quẽ cõcupiſcentia carnis intelligit· jec eiʒ

tria opoꝛtet tranſire totaliter auferri ab eo qᷓ

aure mentis audire deñderat verbum dei · et

poſt ignem ſibilꝰ aure tenuis q; poſt tranſ⸗
tum pꝛedictoꝛum adeſt ſuauitas ſpuſſancti p
ſibilum tenuem vł dulcem ſigmiſicata deo ſbᷣ

ditur · ibi dommus qᷓd aũt audiat a dommno

ſubdit · vnges aſael c dieit᷑ enim ei ꝙ vngat
duos reges ad pumiendũ ydolatras gladio·
vnũ ꝓphetam verbo per quod ſignincat᷑ ꝙ in
eccłia aliqui dinittunt᷑ pumiendi gladio mate
riali aliq̃ vo puniunt᷑ tin gladio ſpuali·

Orro benadab rex ſyrne con⸗
Sregauit exercitum ſuum
Syria ſublimis interpᷣtatur ideo p
regẽ ſyrie dyabolus ſigniſicat᷑· de q̊

· d iob·xlj· Omne ſublme vidʒ Nã ſupbiſſimꝰ

elt · ideo de mpᷣo ðꝛ ibidem ꝙ ipe eſt rex ſuper

omnes ſiuos ſupbie · Ipᷣe vero congregat exer

citum ſuũ contra hommes ad ſubicienduʒz ſibi
p peccatũ ⁊ maxime contra illos qui a ſua bui:
tute receſſerant per penitentie ſacramentů· et
iſti bñ ſigniſicant᷑ p filios irael·qᷓ receſſerant a
cultu baal⁊ adheſerant deo dicentes· dommuſ
ipe eſt deus · vt habet· ſupꝛa· xviij capło ſ̊ dñs

facit eum ſupari cum ſuo exercitu·p pediſſeq̊s

pᷣncipum ꝓuintiaꝝ per quos conuementer n
telligi poſſunt paupes pꝛedicatoꝛes qui diſcur
runt ad p̃dicanduʒ ↄtra vicia ex autoꝛitate p̃la
toꝛum·qui bñ dicunt᷑ pᷣncipes eo ꝙ ſunt ſucceſ

Dꝛes apłoꝝ de quib ðᷣ pſalxliiij conſtitues

eos pncipes ſup oẽʒ terrã ⁊c· Der pᷣdicatõneʒ
vo paupeꝝ religioſoꝝ młti peccatoꝛes 2uer
tunt᷑ ad bonũ⁊ ſic in eis dyabolus cum ſuo ex
ercitu ſupat᷑ Serui vo regis ſprie dixerũt dij
montiũ ſunt dij eoꝛuʒ ideo ſupauerunt nos in
montibo ·. per ſeruos regis ſyrie intelliguntur
demones qui ſunt ſub ſuo pᷣncipe ip̃i vero ali
quando pugnãt cum viris ſanctis in montib ·
ſcʒ qñ mitunt᷑ eos impedire a deuotis oꝛatõmib⸗
que montes dicunt᷑q pᷣm damaſcenu oꝛatio ?
aſcenſus mentis in deũ i̊ ib debellant᷑ q vtu⸗
te oꝛatõnis pſeuerãtis fugant· Quod fuit ſigu
ratuʒ exodi xvij vbi ðꝛ ꝙ amalech cũ ſuo exer:
citu fugatꝰ fuit ⁊ deuictus p moyſen in mõte
oꝛante· Sed demo nes ſic d enicti a viris deuo
eis anquando reuertunt᷑ ad pugnandu cu eis
in campeſtrib· nam aliqn vmi deuoti occupaè
circa admmiſtratõnes tempalẽ cura requiren
tes gpter quod p campeſtria deſgnant et de⸗
mones ſperant eos in ſus temptatõnibo deuĩi
cere h frequenter 2ↄtingit ꝙ ſiẽ uicti ſuerunt
in montibo· ſi in campeltrib debellant᷑. 1 boc
eſt qn viri deuoti in admmiſtratõnibo ſibi cõ⸗
miſſiſ bñ ſe habẽt ad honoꝛẽ dei ⁊ bonũꝓximi
ß aliqñ 2tingit deo pnuttente ⁊ dyabolo ꝓcu
rãte ꝙ ex tali victoꝛa· vitoꝛ in ſupbiã erigit᷑

et ſic cum dyabolo qui rex eſt ſup fllios ſupbie
conſederat et hoc p fedus achab cum rege ſy⸗

rie ſigniſicat· Her hoc aũt ꝙ apheta ĩcrepauit

achab de hoc ſedere dicẽs · q; diminſti virum

dignu moꝛte de manu tua erit aĩa tua ꝓ aĩma
euis ·hgniſicat᷑ ꝙ ex tali federe cum demone
incurritur moꝛs gebenne ·

Oſt hec auteʒ veN⸗ llo tempo
re vinea erat naboth iezraelite

fſelſio vel aliud bonuz vrri iuſti · per
achab regẽ hanc vimeã cupiente homo quicu⸗
q; et maxime potẽs qui cupidus eſt boni aliei
Der vxoꝛẽ aut achab que viã peſſmã muenit
hndi vmeã pᷣdictam·ſ·p innocetis moꝛtẽ ſi gn
tur hoĩes mali qᷓ̃ ſunt potentibb 2umcti ⁊ dant

eis ſilia peſſima rapiendi ſimpliciũ ⁊ innocen

tum bona· Eactus eſt & Fmo dñi ad helyam
c].q̃ achab deſcendenti ad poſſdendũ vmeaʒ
pdictam · denuciauit ex pte dñni terribuẽ ſmaʒ
Zꝛtra ſe ⁊ vxoꝛẽ ſuã· p qð deſgnat᷑ ꝙ pᷣdicatoꝛ
veritatis ↄtra malos homies ⁊ eius ſiliariol

debet pᷣdicare 2Mſtanter ⁊ denũciare niñ pemte
ant penã eternã · Ctaq; cum audiſſet achab ſer
mones iſtos ſcidit veſtem ſuã in ignum pe⸗
mnitetie · ꝗpter qdð pena mmata fuit ad tempꝰ

dilata et per hoc ſignificat᷑ ꝙ qñ pẽtoꝛ ve peni

tet eterna pena quã meruerat ĩ tpale Smutat᷑

Ranſierunt ergo treſanm ab.
q bello ⁊c · ſequitur . deſcendit

iſrael Der affin nate ioſaphat iuſti

ciu achab peſſimo ſigniſicat᷑ ſocietas iuſti cuiuſ
blbet cu iniquo· de qua iuſtus eſt arguendꝰ. ꝓ

pter qð mfra ðꝛ ip̃ᷣi ioſaphat p phetam · ⁊t? m

pio p̈bes auxilium ⁊ his q̊ͥ oderunt dominum
anmcicia iungeris et ideo iram dñi merebaris

h bona opa muẽta ſunt m te· t nõ ſolũ malũ

ſpũuale ꝓuerit iuſto ex impij ſocietate hᷣ etiã ali
qñ malũ coꝛpaleſcut fuit m ꝗꝓpoſito· nazʒ ioſa
phat ex ſocietate cũ achab in pᷣlio fuit ĩ moꝛtis
piculo· na achab iniquꝰ ſe ſpecie honoꝛadiio:

ſaphat · fecit eu ingredi bellu m appatu regio:

vt ſic totũ pond“ belli ſup eũ vertẽt dei pꝛo

uidentia ioſa phat clamauit ad dñm ⁊ ſic fuit li
beratus ⁊ achab deceptoꝛ fiut letaliter vulne⸗
ratus pᷣm quod ſcribit᷑ ꝓubᷣ.xxvj · Qui fodit fo

ueã mcidet in eã.· 1 linxerut canes ſanguinem

eius ſachab/ p itos canes ſignant᷑ demones

pẽtoꝝn anĩias cruciates Qetera vo ꝗᷓ de ioſa⸗
phat h ſcribunt᷑ ↄpletiꝰ ponut᷑·iy pab · ca · xvij·
xvnj· ⁊ xix ⁊xx·et ibi ponet᷑ expoñtio miſtica

dommo concedent e
Exphicit tercius liber regum

Rh ee

Per vineã naboth põt intelligi poſ

ioſaphat rex iuda ad regem

Incipit quartus liber regum

Reuaricatus eſt auteʒ mo
ab in urael. Sequitur · Qeci
ditq; ochoʒias per cancel
los cenaculi ⁊c Cenaculum
Veſt pars domꝰ ſupioꝛ· nã deʒ
eſt qð ſolarium· ⁊ iõ ſignat al

eitudinẽ ſupbie p ochoʒiã aut ydolacrã ſigniſ
cat᷑ ſuperbe qᷓ deo repugnat eius auferedo cul

turãigit᷑ ochoʒias cadit de cenaculo qñ iudicõ
dei ſuperbo deijcit a ſtatu ſuo ßᷣm ilud ꝓuerb.
xvij· Qui altã facit domũ ſuã q̃rit ruina et es

tauit tũc em̃ ſuperbo ex ſuo caſu egrotat qn

apter hec ⁊tra deũ murmurat· miſitq; nunci
os dices ad eos Ite 2ſulite beelzebub deu acha

ron tũc em ad ↄſulendũ beelʒebub nuttit qñ
p modos ũulicitos ⁊ maxime p ſoꝛtilegia etoſñ

mila in quibo ſunt quedã pacta cu demoniby
imta tra ſua infirmitate remediũ qᷓrit · An

gelus aut dñ locutus eſt ad helyã ·ſ· ad indi
candu ochoʒie moꝛtẽ ſuã ꝗpinquã p qð ſigniſi

catur obſtinati ſupbi damnatio:quaʒ debet de

nunciare 2ſtanter p̃ᷣdicatoꝛ vitatigs ↄtra ſupe:
bos m ſua malicia obſtinatos· DPer h̊ autem ꝓ
moꝛs ochoʒie ſibi fuit dupłr nunciataſ· p nun
cios ꝗpᷣos per helyaʒ ſigmſicat᷑ duplex ſupbi
dam natio. ſ·qntũ ad coꝛpus ⁊ anima Miſitq;
ad eũ qᷓnquagenariũ pᷣncipẽ c p duos pᷣmoſ

pncipes qᷓnquagenarios ex mandato ochoʒzie

ſuperbe loquentes cũ helia ſignant᷑ miſtri ho
muimss ſuperbi deßuientes ei in ſua malicia. qſ
isanis cũ ſuis ſocijs deuoꝛauit p qð oſtendi
qꝙ igiis gebene debet nultris ſuperbie · kten
miſit pᷣncipem qnquagenariũ terciũ ⁊c p ſmũ
qꝗ nõ voluntate ochoʒie h̊ ſua ꝗpᷣa locutus fuit

humilter cũ helya bonus puus hoĩs tñ mali
dengnat᷑ · et ſic cum ſuo domino et munſtris
malis non accipit dãnationẽ h cu ſis ſocijs ſal

1 ¼.

DW. tum eſt autem cum leuare

vVellet dommus belyam
Kllegoꝛce per aſcenſum helye ĩ ce
lum aſcenſio dñi noſtri jeſu chꝛiſti
fuit figurata ſicut dicit rabani gloſa·⁊ interpꝛe
tatio noĩs ad hoc aptaturx:nã helyas aſcendens
dñs interpᷣtatur · ecce currus igneus et equi
ignei per quos ſigſicatur angeli ſancti q̃ p̃ſt

terüt obſequiũ in aſcenſone chꝛiſti. nã in tali
ſpecie venerut in auxiliũ helyzei vt habet ifra

vjca. Reqeuit ſpus helye ſuper helyʒeũ peꝛ
qð ſigniſicatur deſcenſus ſpũſſancti ſup apłos
alioſq; diſcipłos pꝰ aſcenſonẽ dñi qᷓ ſpus dicit᷑
duplex ſ. miraculoꝝ ⁊ aphetie · na vterq; fuit

apbis vt patʒ in actib apkoꝝ et eon legendis
Moꝛabr ãt per helyã in celu aſcendente vir eõ

templatiuꝰ ſigſicat᷑ ⁊ interpᷣtatio noĩs ↄſonat

——,,, — — -—ð =ðð

— — —, —,. „ ——

Nrotet
ſenund
deiXl
nteit qn
ga etal
emonni
t. Fn
ſ.adend
aöſigti
deberde
traſipe⸗
alteng
apnmn
lerſupbi
Wbeq;
s pmor
ochoze
ſſri bo
lca
oſtendt
de ken
pni
Mtus fii
6 tüml
münſtus
ſaißhi

luare
.
Aeic
u chiit
1interp
Cenden
16 ktegl
i
iintil

moab aũt inte

& ſicut dictum eſt hẽlyas aſcendẽs dominus
interpꝛetat᷑ ⁊ bñ ðꝛ aſcendens dñs:q nullꝰ pꝛ
aſcendẽ pꝑ ↄtemplationẽ in deũ niſi fůit dom
nus ſenſibiliuz paſſonũ· CGreg in moꝛalibus.
Qui⁊ↄtemplatõnis arcẽ tenẽ deñderãt pᷣus ne

ceſſe eſt vt in campo actõnis ſe p exercitiuʒ ꝓ
beẽt · Quod quidã exercitiũ Aſiſtit m actibo mo

raliu vrtutũ · Der hoc aũt ꝙ helyas in ꝛgneo

curru aſcendit ſigniſicat᷑ ꝙ ad culmẽ atempla:
tõnis plus facit dilectõnis feruoꝛ q; ſplendoꝛ

cogmitõnis. Vnde dicit ↄmentatoꝛ ſupꝑ ca.cele
ſtis gerarchie · Vbi ſcĩa foꝛis ſtat dilectio ĩtrat

Der h̊ aut ꝙ aſcendit mn celũ p turbineſñgſica

tur ꝙ omis ↄtemplatio vite pñtis qᷓntũcunq;
ſit eleuata· tñũ habet obſcuritatẽ annexã · Der B;

aũt ꝙ ſpus helye req̃euit ſup helyʒeũ· ſigſicat

ꝙ bona doctrina magiſtri redundat in bonũ

diſcipulũ · Tgreſſus ad fontẽ aquaꝝ miſit in i

lum ſal ·Her aquas intelligit᷑ doctrina. DHꝛo:

uerb· xviij·/ Aqua ꝓſunda vᷣba ex oꝛe viri. Ded
amare dicunt qn falſtas admiſcet᷑ qð cõiter in
doctrimſ philoſophicis ĩuenit᷑ ̊ ſanant᷑ p imiſ
ſionem ſalis:qð ſit qñ per bonam diſcretõnem
fła ſepant᷑ a veris et ſic ſunt potabiles filjs ꝓ
phetaꝝ per q̊s ſigniſicant᷑ ſtudioſi ſanctan ſcei

pturan · ¶ Aſcendit aüt inde helyʒeus in be

thel ſcut dictũ eſt ſupꝛa freq̃nter in expoſ

tõne ſacre ſep̃ture et maxime miſtica fit trãſtꝰ

de capite ad mẽbꝛa ⁊ etiã ec omũſo· ꝗpter quod

ſicut ſupꝛa p helyʒeũ ſigſicati ſunt chꝛiſti diſci,
puli:ſc ꝑ eum hic põt chꝛiſtus ſigmiſcari:igit᷑ p
aſcenſum helyʒzei in bethel q domus dei interb
tatur aſcenſus chꝛil ti in cruce ſigniſicat᷑. na ſan
cta crux poꝛta celi noĩat᷑ pui pui egreſſi ſunt
de ciuitate iludebãt ei per qͥs ſigniſcati fu
erũt ſacerdotes ſcribeꝛ pharizei q̃ dicunt᷑ piru

pueri aꝓpter deſec tũ ve innocetie exeutes de ci

uitate hierm ad locũ vbi cruchxuſ fuit chꝛitꝰ
illudebant ei vt habet mar · xx · Egreſſiq; ſunt
duo vrſi c· per q̊s hignificati fùnt tytus et ve

.

ſpaſianus ꝗᷓ venerunt ad occidendum pᷣncipes

indeoꝝ Plm captiuandũ m vindictã vitupe

rij chꝛiſto ab eis ulati· qð fuit impletũ ãno xlij ·
poſt paſſionẽ chꝛiſti. B nuũs annoꝝ ſignificatꝰ

fuit p nuùm pueroꝝ laceraton a duobo vrſis

Snauit ⁊c · In h̊ capło agit᷑ de bel

regis edom contra moabitas
rptat᷑ ex patre. pꝛopter quod p

moabitas pñt intelligi pecẽtoꝛes quibo dꝛ joßB.
viij· Vos ex patre dyabolo eſtis. (ontra 'ſtos
pugnauerüt tres reges.ſ. beatꝰ auguſtinꝰbea
tus dñicus et beatꝰ franciſcꝰ .· eoꝝ vicia foꝛtit
impusgnãdo ⁊H adhuc m pugnat p ſilios ſuos.
et ĩpugnabũt dño cedete · Dicunt᷑ aut tres p5

Oram vero filius achab re.

lo triũ regu ſ. regis iſrael regis iu

dicti ſancti reges nõ ſolũ q; ſunt in celis coxgo
nati ſ qm adhuc viuetes in iris domauert mo
tus ſpualitatis:. Qresg: in moꝛalib· Sacre ſcpte

uiij. Keoſ

teſtionio ſeĩ vri reges noĩant᷑ q cun ctis mo
tibo carmis pᷣlati nõ ſentiẽdo ſuccũbere · h ſupa

do bñ pᷣeſſe nouerũt · Per quã vi aſcendemꝰ

at ille vndit p viã debti tres em ſcĩ p̃dẽ in vi⸗

ta pñti ad pugnãdu viril? 2t pẽtoꝛes ꝓceſſert

per viã debti pẽitẽtie ⁊ obſuãtie regłaris nec

erat aqᷓ exercitui ⁊c p iſtũ deſectu aq̃ ſignifi⸗

cat᷑ deſectꝰ tpalis ſbᷣſtantie qᷓ flues eſt ad moöð
aq exercitꝰ aut pᷣdictoꝝ regurſilij eon aliqn

patiunt᷑ defẽm tpalium ꝓpter qð ncce hnt re

currẽ ad heliʒeũ·qᷓ interptat᷑ dei mei ſalus. ꝓpi

qð ſignat dñm ntᷣm ieſum chꝛiſtuũ q̃ pᷣdẽis reh

Sioſ ad ſe deuote recurretib ſufficient ꝓuidit
de boms tẽpoꝛalib ⁊ etiã ꝓiudebit du tn faci
ant debitü · ſẽ dicit mat vj Pꝛimũ qᷓrite regnu

poterũt de moabitis ſpualib triumphare ·
†II łE“

— —

Vler autem quedam 2c ·

vidua ſignat ecciaʒ. ⁊ eius duo ſilijſi

Dicũt expoſitoꝛes aliqᷓ ꝙ B mulier

Snat duos ꝓpłos ſ.gentiles ⁊ inde
Os in chꝛil o tñ regeneratos cᷓ qter hꝰ mulie

dei 2 iuſticiã eiꝰ ⁊ B omia adijcient vobis t ſic

ris vir quie chnſt“ poſſit zuenient dici moꝛ
tuus ꝓut expᷣmit᷑ in textu:nõ apparet mibrqe

Ro·vj·ðchaiſtꝰ reſurgẽs a moꝛtuis iam non
moꝛit᷑ moꝛs illi vlt non dñnabi Hꝛopter qð mi

hi videĩ meluis dicendũ ꝙ H mulier vidua ſit

ecciam pticulare bono paſtoꝛe vduatã ⁊ q; ta

li tpe ſolet magis illius eccie perſecutoꝛ inſur

gere · ðo ſbditur · ecce creditoꝛ venit .i tyran
nus pſecutoꝛ· vt tollat duos finos meos ad p⸗

uiendũ ſibi ihlios ecce vult indebite ſbijcere
puituti:⁊ dicunt᷑ iſti fiij duo pꝛopter gemmaz

caritatẽ denſ·. ꝓximi quã hrẽ debẽt ecẽie filij.

et in tali calu chꝛilkꝰ p heliʒeu ſig niſicatꝰ vt ſu

pꝛa dictũ eſt eccẽiaʒ ſolat᷑ oleun gratie ſue mu
tiplicando per qð vunt cũ ſilijs ſuis vita Stie

et pacẽ habet tempoꝛale cũ perſecutoꝛe · Pꝛon

xvj· Qũ plcacumt dño vie hoĩs minncos q̊ʒ eꝰ

Zuertet ad pacẽ · Aliter per creditoꝛẽ põt in

telligi dya bolus·qᷓ̃ defuncto bono paſto ꝛe ſo

let grege guius muadere.Vñ diſcipłi bei mar

tim dicebant ad eũ· Tnuadẽt gregẽ tuum lupi

rapaces:⁊ q̃s noſ a moꝛſi eoꝝ moꝛtuo paſto

re pꝓhibebit · Querit igit᷑ iſte creditoꝛ pꝰ moꝛ

tẽ boni paſtoꝛis ſue filios ecce ſue ſubijcere fui

tuti per peccatu moꝛtale · h chꝛiſt? per helyʒeuʒ
ſigniſicatꝰ.p̃cibo eccie clam antis ad ip̃m dat abu
danter Itie ſue oleũ q̃ filij ſui liberant᷑ a ßuitu

te dyaboli pa cũ hilijs in ſtatu gtie nutritur

Eacta eſt aũt qᷓdam dies ⁊ t᷑nſibat belpʒeꝰ

ta mterp̃tatur· perſona religioſa ſigmificatur qᷓ

vij Hest

moꝛtua mũdo dici · Mec aũt recipit in hoſpicõ
ſue mentiſ chꝛiſtũ p heliʒeũ ſigniſicatũ·ſ̊ vt ma
neat ibi iugiter debet ei ſacẽ cenaculũ .· Olariu
p qð ſigſicat᷑ ſupxnoꝝ meditatio· Pbił.iij · No
ſtra aut ↄuᷣſatõ m celis eſt. Et lectum in q̊ doꝛ

mat p que mtelligit᷑ paciſca 2uᷣſatio· Pſalii·

AIn pace m dip̃m doꝛma 1 requieſcã· t ſellam
p quã intelligit ſtabilitas mentis in bono: Et
menſam p quã mtelligit᷑ ſcripture ſacre lec tio
gt candelabꝛũ ꝓ qð intelligit᷑ exemplaris ↄüᷣſa
tio .· Mat· v. Sic luceat lux veſtra coꝛã homĩby

vt vmeãt opa vra bona ⁊ gloꝛiſcẽt patre vrm

q̊ in celis eſt an tali vo loco manet chꝛiſtꝰ p di
lectõeʒ· o·xnij. Si qs diligit me hmonẽ meuʒ
pᷣuabit pater meꝰ dilgit eu ·⁊ ad eũ veniemꝰ

⁊ mãſione apð eũ faciemꝰ.Muic autem pſone

dat a deo filius i. bonꝰ diſcipłs·q̃ tñ aliqñ dya⸗
bolo mnſtigate ꝑ petmĩ moꝛit᷑ h pꝑ pᷣ̃ees bõi ma
giſtri qᷓ p matre h ſigſicat᷑ eo ꝙ aluit diſcipuluʒ
ſicut mater.⁊ pꝑ ⁊paſſionẽ chꝛiſti pꝑ helyʒeũ ſig
ſicati ad vitã gtie reuocat᷑· Grat aũt fames in
terra cτω. Seqᷣt · Qoque pulmentũ ſilijs ꝓphe
taꝝ p aphetaꝝ ſilios intelligunt᷑ religioñ nã
⁊ patres eoꝝ ſaltẽ płes habuerũt ꝗphetie ſpĩ
P G igit᷑ ꝙ factũ fuit eis pulmentũ ⁊ nõ ſit hic
mẽtio de alq̊ ⁊dimẽto ſigniſicat᷑ ꝙ religioſi ci⸗
bo puo ⁊ vil debet eſſe ⁊tẽti · Moꝛs in olla .
per h ſigniſicat᷑ ꝙ hoĩbe delicate nutritis ĩ ſcło
Vta religioſa videt᷑ amara in pncipio·h̊ ſiẽ pul⸗

mentũ p ĩmiſſioneʒ farine factu fuit ſapiduſic

P dei gratiã ⁊ bonã aſſueſactõʒ vita religioſa q
pus dura videbat᷑ nõ ſolũ poꝛta bił·h̊ et ſuauis
efficit per G̊ aut ecõtrario aliq̃ deberẽtↄfundi
q̃ funt in ſcło ſatis dure nutriti ⁊ tñ m religiõe
nõ ſufficit eis vicł ulon q̃ funt ĩ ſcho dulc iter
educati · V aũt qᷓdam venit de ballaliza · per
utũ q̃ obtulit helyʒeo panes oꝛdeaceos ⁊ frum
tũ nouũ ſigſicat᷑ hõ exercẽs ſe in ſtudio ſepᷣtuꝛe
veteris ac noui teſtam̃ti ad honoꝛem xp̃i· Da
prko vt comedat ··nã p dẽm exercitiũ ſequut p

dicatio doctrina· quibo reſicit ppłs chꝛiſtianꝰ.

Kaman princeps muitie ꝛc·
Der naaman qᷓ erat lepꝛoſus pt in
telligi qh bʒ inſidelitatis lepꝛa peuſ
. ſus per helyʒeũ vo dñs noſter ſeſuſ
xpc vt onſum ẽ ſupᷣ p ioꝛdanẽ vᷣo fluuiuũ baptiſ
mi ſacramentũ:eo ꝙ in oꝛdane fuit inſtitutuʒ
qn dñs noſter ieſus xpᷣc tactu ſue ſanctiſſime
earnis vim regeneratiuã dedit aq̊s· Igit᷑ p naa
man imtelligit quilʒ iideꝰ vł gentił ſeu aliꝰ in
ſidehs·qᷓ audita fama dechꝛiſti nuraculil venit
ad ĩm per ſidẽ ciu dicit helyʒeꝰ.i.xpe· Vade ⁊
lauare ſepties in ioꝛdane a.recipe baptiſinum

D ioiij/niſi qͥs renatus fuit ex aq̃ et ſpuſan:

c10 nõ põt introire regnu dei: qð aũt dꝛ laua
re leptiesnon eſt referendũ ad baptiſmi rece

ptionẽ. q recipit᷑ ſeł tm̃ ſ̊ ad ſeptifoꝛmẽ gtiam

ſpũſſancti qᷓ fertur in baptiſmo· reſtituta
eſt caro eius ſicẽ caro pueri pui q; ꝑ baptiſnũ
deuote receptu mundat hõ totaliter de pẽtis
et recupat mẽtis innocentiã Vere ſcio ꝙ non
fit alius de cp qð deſignat᷑ ꝙ adultꝰ baptiſa

tus dʒ deo restiari de ſua regeneratiõe ſpuali.

Futer põt dci ꝙ p naaman lepꝛoſu ſigficari

põt quilʒ inſectꝰ p moꝛtale peccatũ ·qᷓ audita p

pᷣdicatoꝛẽ iuſticia dei ⁊ eius mĩa ↄtritõnẽ cõci
pit ⁊ ad ipᷣm per penitentiã vᷣaʒ accedit⁊ lauat᷑
in ioꝛdane · i· lacrimis pnĩe·q̃ bn ſigſicãtur p ioꝛ
danẽ eo ꝙ interp̃tatur riuꝰ iudicij lacrime vo
dẽe fluüt ex diuim iudicij 2ſderatõne · ⁊ cũ ſic
lauatur ad mẽtis mundiciã reſtaura?. Di⸗
xitq; gyeʒi puer viri dei c· per iſtũ gyezi q̃
currẽs pꝰ naamã accepit ab eo munera ngniſi
catur cupidꝰ in ecc̃ia qᷓ ꝓ collatõne ſpualiu que
rit vł repetit tẽpoꝛaliaet ſiẽ lepꝛa naaman ad⸗
heſit gyen ⁊ ſemmi eiꝰ . ſic viciũ ſymonie adhe
ret iſti ⁊ ſuis ſequaci· )QX. V

xerunt autem filij propheta⸗

rum ad helyʒzeum ⁊c · Sequitnr ·

C Cunq; veniſſent ad iordanem
cœdebant hgna ⁊c]· Per ſecurim

q̊̃ ligna cedũtur hoĩm peccantiu increpatio de

ſignatur· eo ꝙ hõ arboꝛ Zuerſſa noĩatur · Vñ ðꝛ

ij· de aĩa ꝙ radices ar boꝛis ſunt oꝛi ſiłes· ꝙ; p

illas ar boꝛ accipit alimẽtũ os ãt eſt in ſuperio
ri pte hoĩs · radices vᷣo in inferioꝛi pte arboꝛis
ꝓFgitur per ceſonẽ arboꝝ bñ ſigficatur ĩerepoes
tio peccantiũ · ꝗpter qð ioheſ baptiſta increpaſ

pẽtoꝛes dicebat matnj· Tã ſecuris ad radicem

arboris poſita ẽ· Sʒ cũ aliq̃s ĩcaute peccantẽ ax

Suit· fern ſecuris de manubꝛio fugit·⁊ ſie ma
quã mergitur ·nã illð qð ꝓſicere poterat ſi eau

te fieret ad culpã imputat᷑· Sed qm̃ tales ex in

diſereto zelo peccãtes in mõ eoꝛrigẽdi ſtatiʒ ve
ſuũ defecaũ cogſcunt ad penitentiã recurretes
dicunt · leu heu dñe mi ⁊ ilud mutuo aece
perãrecogſcunt ei ꝙ gtia a dño ſibi mutua
ta indebite vñ ſunt · H per lignũ ab helyʒeo miſ

ſum m aquã ſerꝝ natat.q; xp̃e p lignũ ſue paſ

ſionis ad mentẽe deuote reduckuũ bonũ amulu

reſtaurat · Rex aũt ſyrie pugnabat 2tra iſ⸗

rael ⁊c· Syria mterpᷣtatur ſublmns·⁊ wo per
regẽ ſyrie intelligit᷑ dyabolꝰ q rex ſup om̃s ſi

los ſuperbie pugnat aũt ↄtra ndeles q̃ p iſra
el intelliguntur et ponit inſidias ad ip̃os capi

endũ · heus inſidie per helyzeu lruſtratur qñ
per pꝛedicatoꝛẽ aſtutie demomis denunciãtur
ſideliba·⁊ ab eis pᷣcauentur: Der h̊ aut ꝙ rex ſ
rie turbatꝰ fuit ↄtra heliʒeũ ⁊ q̃ſuit eum eape
ſigniſicatur ꝙ dyaboluſ waſcitur eõtra pᷣdicato
rem vitatis · ⁊ qrit ſibi noeere Exempluũ de bio

anthonio fratre minoꝛe queʒ dyabolus ad m
ſuſhfocare

pediendum eius pᷣdicatoõnem voluit ſuß

dii r

er ſeutin
epatiode
ur. Wid
leg pp
ſſupetio

arbo⸗f1s

r ſcrep
mnerepeſ
deen
ecanten
t1hem
eratſian
aesent
diſrg
Nrurwetes
o det
m
non
ſtep
amſi
. itia
1oe
porof
Gipi⸗
ſcec/
titur
Vwwärtr
g

Aum N

e
udeti
ga

Kon

ſed ſicut inſidie regis ſyrie cont᷑ helyzeũ̃ masiſ

fuerũt ad eius ↄſuſionẽ· q ducti fuerũt ĩ ſama
riã · ſic dyabolus ſuffocare volens beatu antho⸗
niũ per biam vgimnẽ fugatꝰ fuit turpiter 1 2fu
ſus· Benadab rex ſyrie ⁊c per iſtũ regez u ut

dẽm elt dyabolꝰ? deſignat per ſamariã vo quã
obſedit dengnatur eccia· eo ꝙ ſamaria cuſtodia

dñ interpꝛetat᷑ĩ hãc aũt ſamariã nitit᷑ dyabol⸗

famẽe ĩmittere nõ qᷓntũ ad defectũ panis mate
rialis. h ſpualis· ſeʒ verbi diuimi ⁊ eucariſtie ſa⸗

cramenti · h perꝓmiſſione chꝛiſti p helnzeũ ſieſi
cati abundantia ſit in eccia deidicit eĩ mat vlt·
Ecce eso vobiſcũ ſum omnibo dieb vſq; ad cõ

ſummationẽ ſecki · dt ipᷣe eſt patris verbũ et ab

eo datur eucariſtie ſe acramentum
NQRMKK- LIIIFI-—
xit autem peefo⸗ 2c ·Sequi
leprõ 12c. Der iſtos leproſos qui

ſignantur doctoꝛes ⁊ p̃dicatoꝛes in ecc̃ia habẽ
tes malã vitã ſ̊ bonam doctrinaʒ· ꝗpter qð ab
ominanda eſt eon vita ̊ doctrina acceptanda
ſicut dicit ſal. mat· xx iij Duper cathedꝛa moyſi

ſederuüt ſcribe 1 pharizei quod vobis dixerint
facite opa aũt eoꝝ nolite facere · Per ſiros ãt

a deo territos fugiẽtes ſigniſcant᷑ demones p

pᷣdicatõnez chꝛiſti et apłoꝝ fugati a pppis gen

tiliũ · p caſtra vo ab eis relicta bonis tñ tꝑalib
munita ſignant pncipes ⁊ potentes huiꝰ ſecłi
ad ſidẽ chꝛiſti Zuerſi quoꝝ bonis tempalib re
pletur eccia per ſamariã ſi gficata Kliter per ca
ſtra munita pñt intelligi phi ad fidẽ xpiauſi ſi
cut dyomiſ ambꝛoſiꝰ auguſtinꝰ.·⁊ płes alij bñ

muniti auro ſapientie phuoſophice argẽto elo

quentie veſtib honeſtatis mudane qᷓ omia ad

vtilitatem ſamarie· neccie ſunt conuerſa· Do⸗
ro rex ducẽ illuũ c per iſtuũ q̃ fuit incredulꝰ v⸗

bo hel yzei intelligit quulzʒ incredulꝰ verbo pỹ ðdi
cantis verbũ dei et deo ſicut ille dux ex hoc in
currit moꝛtẽ coꝛpoꝛalẽ ſic ite moꝛtem ſpualeʒ
ßin vo gloſam iſte dux typũ tenuit ſcriban et
phariʒeon · de quibo ðꝛmat · xxij · Ve vobis ſcri
be ⁊ phariʒei qᷓ clauditis regnũ celoꝝ añ homi

nes ⁊c et qm̃ alios impediebant iuſte ⁊dẽnati
Zculcabunt᷑ ſcut iſte dux ad cuſtodiã poꝛte po
ſitus impediebat turbã ne exiret ad pꝛedam et

a turba fuit Zculcatus in poꝛta

VIII
Ayſeus autez locutus eſt ad mu
herem cuus viuere fecerat fi
lium deicens ſurge et vade ꝛc .

ſua ad ver bi

tur · quattuor vero vrierant

bonum nuncinz dixerut m ſamaria

Der mulierem iſtam que cũ domo
helyʒei terrã ſuaz exinit vt euede
ret flamẽ m ea degpinquo ſuturã ſgmſicat᷑ per
ſona quecunq; deuota q̃ inſtinctu ſpuͦſſancti
exit ciuitate vr villa ſua ad euadendu panis vi

uij. Reg .

te deſectu ; qui i paniſ eſt dei verbüů 1 eucariſtie
ſactamtũ·qᷓ 3 delect? Ztindit m terris interdẽo

ſuppoſitis in quib nõ eſt diumon celebꝛatio ſo
lenis nec ꝑ ns pꝛedicatõ ita ſolenmiter celebꝛa
tur ſicut an· apter qð dẽa perſona ſe t᷑nſ fert ad

aliu locum vbi ſoleniter celebꝛat diuina Reſn .
tue ei oĩa qᷓ ſua ſunt pper hoc em ꝙ dẽa mulie⸗
pacta peregrmatõne ſua ↄſecuta ſuit integre
ſua hereditatem de mãdato regis ſigſicatur ꝓ
pſone circa diuma ðᷣuote pacta pegrinatõe vi
te pntis · ſ fůmt oĩno purgate de madato regis

głe ſtatim ↄſequunt᷑ hereditatẽ patrie celeſtis

Eleuitq; vir dei · Allegoꝛice per hüc dei viri
ſigniſicat᷑ hõ chꝛiſtus·q̃ ðꝛ vir dei inquãtu eius
bumanitas 2umcta fuit deo in ſuppoſto verbi
p̃e vᷣo videns mala fſutura ſup cuntatẽ hierßm
et ppłum iudeoꝛũ de quo erat hm carnefleuit
per cõpaſſionẽ vt habet᷑ luce · xix · ſcut helyeus

fleuit vidẽs in ſpu mala que facturꝰ erat aʒael
ppbo iſrael· Moꝛaliter aũt per fletũ heliʒei ſigni

cat᷑ ?paſſio cuiuſłʒ pſone bone in malo Prim L

ſui iã pnti vł de Fximo immenti ·
K.

uit vnuz de funjs prophetaruʒ

egreſſus eſt ioꝛam rex iſrael ⁊ ochoʒias rex iu
da c] p hoc aũt ꝙ iſti occurrerunt hyeu ĩ cur
ribus ſuis· ſigniſicatum fuit ꝙ indei reſſterent
quantum poſſent romanis · ncut diffuſe ſcribit
loſephus m libꝛo de udaico bello· ſed ſicut io
ram⁊ ochoʒias per hyeu fuerunt inter fecti ſic
uidei per romanos partim fuerũut occiſi ⁊ par
tim captiuat¶ · Moꝛaliter autem per byeu
peincipem poteſt ſpiritus deſignari qui carni

debet domiari · per ieʒabel autem et eius ſliiũ
ſigmſicatur caro et oꝛnatus curioſus quaſi in

ſeparabiliter ſbi iunctus. Vnde mlra eodezʒ ca

pitulo dicit ꝙ ꝛezabel pinxit oculos ſuos ſtibio
idelt ſe fardauit · Der bellum igit᷑ hyeu contra
ieʒa bel et eius ſilum ſigniſicatur bellum ſpiri⸗·
tus 2t᷑ carnẽ et opera eius que ponũt᷑ gał · v.· ſic
Mamſeſta at ſunt opera carniſ ꝗᷓ ſunt ſoꝛnica
tioimmundicia impudicicia luxuria ydoloꝛuzʒ
ſeruitus veneſicia inimicicie contentõnes emu
lationes ire rixe diſſenſ ones · ſecte · muidie · ho
micidia ebꝛietates comeſatõnes et s ſinnlia

Spüse em̃ monet pa Ztra iſta

iſton huioꝝ poſia ẽ capło pᷣcedeti ·

lyſeus autem propheteſ voca

2c PDer byeu ꝓPmotũ in regeʒ de
mãadato dñi ad pumiendum bomici
al iezabel ſemẽ eoꝝ allegoꝛice hig
ficatus fiut pꝛinceps romanus cum ſuo exercei
tu veniens contra hieruſalem que occidit pꝛo
phetas domm tandem dñũm ꝗphetarum St

HKant antem achab. lxx fn⸗ 2
Moꝛalis expoſitio de interſectõne

iuij. Kegt

Cuũq; abiſſet inuenit onadab ſilum rechab·
Der iſtu monadab finuũ rechab qui docuit ſilios
ſuos valde religioſe viuè.ſ· ſine cultura agroꝝ
vmean ⁊ ſine potu vini ⁊ in tabernaculis ha
bitare q tnſferunt᷑ de loco ad locũ · vt hẽt hiere
xxxv· ſi gnt᷑ pres rengioſoꝝ paupen ⁊ eoꝝ ſi⸗
lhij qui nõ habent ĩmobilia bona· nec victu deli
catunec manſionẽ ſtabilẽ ſ̊ ſim mandatũ ſupe
rioꝝ ſuoꝝ ſe trãſ ferunt de loco ad locu et per
hec ondunt ſe eſſe pegrinos ⁊ aduenas in hoc
mðo.Der hoc igit᷑ ꝙ byeu rex qſiuit amiciciaʒ
ĩius ionadab dicẽs · nunq d eſt coꝛ tuũ rectuʒ
cu coꝛde meo ſicut coꝛ meũ cũ coꝛde tuofigu
ratũ fuit ꝙ regeſ catholici⁊ poteẽtes dium cul
tus ʒelatoꝛes ⁊ ydolatrie atq; vicioꝝn aloꝝ de
ſtructoꝛes qui p hyeu ſigſicant᷑· ſoꝛet queſituri
famſlaritate ⁊ amiciciã paupeꝝ religioſoꝝ ⁊ et᷑
cohabitatione ideo ſubdit᷑· da manu tuã per
H aut ꝙ ſubdit qui dedit ei manũ ſuaʒ ondit
ꝙ dicti relgion nõ debẽt h renuere qn vdent
ꝙ ibi ꝓficere poſſunt m repᷣſſione maloꝝ ⁊ pꝛo
motione bonoꝝ·qð ſigniſicat per q̊ qð ſubdit᷑.
dixitq; ad eũ hyeu veni mecuũ ⁊ vde zelu men
ꝓ dño·non dixit veni mecũ ad videndũ vena
tionẽ vł aucupiũ haſtiludiũ aut toꝛnea mtũ ſic
faciũt aliq̃ clerici etiã in ſacris oꝛdnnb aut etiã
in Sᷓdu maioꝛi ſtituti qui pᷣncipes aſſociant ĩ
talib que nõ decent ſtatũ ſuuʒ · Achab coluit
baal ego aũt ampliꝰ colam De boc aũt mẽda
cio hyeu nõ fuit ↄmendabilis nec ſigura virtu
tis h de ferueti zelo quẽ habuit ad deſtruendu
cultũ baal · St in hoc dedit exemplũ pᷣncipibus
chꝛiſtias vt ſint diligetes⁊ ſoliciti ð deſtructõ
ne hereſum malaꝝ artiũ ⁊ 2ſibiũ ĩ regnis ſuis

Thalia vero mater ochozie vi
dens inum ſuum mortuum
ſurrexlt et interfecit omne ſe
men regium ꝛc ·PHer ochoʒiam
o rõne dignitatis regie põt vp̃e deſgnari et
q; deſcendit de dauid pᷣm carnẽ ſicut ⁊ ochoʒi⸗

as. ⁊ interpᷣtatio nommis ↄgruit naʒ ochozias

interpꝛetat᷑ tentio dñi chꝛiltꝰ aut de eſt et hõ
m vnitate ſuppoſti ſemẽ aũt eius verbu euãge
licum poteſt dici· Luce octauo:Semen elſt ver
bum dei · Per athanam vero matrem ochoʒie
ſigniſicatur iudea que ſuit mater legalis chꝝ:
ſti q factꝰ ſuit ſh lege vt dicik gak · p hoc ꝛgit᷑
athalia interſecit ſemẽ regin SSi
ꝙ indea delere querẽt verbu euangelicu Tol
lens at ioʒabeth c] per m0za beth ſoꝛoꝛẽ regis
Oochoʒe ſigniſicat᷑ ecca qᷓ Sa chꝛiſti ſoꝛoꝛ ⁊ ſpõſa

Qanti:inj. Oꝛtus concluſus ſoꝛoꝛ mea ſpõſa.oꝛ

tus cõcluſus fons ſignatus. Der ̊ igit᷑ ꝙ ꝛmoʒa
beth ſaluauit ſemẽ regiũ ·hgmſicat᷑ q ectia Pua
uit verbũ euãgelicũ · qd intin creuit ꝙꝙ pꝛedica
tũ fuit per oꝛbẽ etiã a tempe apłoꝝ· ſcut diffu

catuũ fuit

ſius oñdi ſuper illð pſal · In omnẽ terrã exiuit
ſonus eoꝝ ⁊c· Et ſicut augmẽtato ſemĩe regio
ſceʒ ioas athalia fuit mnterfecta·ſic euagelio pu
blicato moꝛtua ſuit uidea · nã ex tunc obbuatio
legaliũ fuit moꝛtifera · Miter pt dici ꝙ p ſemẽe

regiũ pñt intelligi apłi alijq; diſcipuli chꝛiſti ð
quibo ðꝛ ioh:j. Quotq̃t aũt receperũt eũ dedit
eis ptãtem ſilios dei fieri his qᷓ credunt in noĩe
eius · iudea vᷣo p athaliazʒ ſigſicata · voluit hoc ſe
men interſicẽ · ⁊ in pte occidit · vt ptʒ de iacobo
act · xij et de ſtephano act · vij:⁊ ꝙ ahos volut

interſicere ptʒ ibidẽ · vij· capło · ⁊ ix. Sed eccia

p ioʒabeth ſigniſicata partẽ dicti ſemis puauit

nã petrũ ab ĩminẽte ſibi moꝛte ſuis pᷣcib nibera

uit actxij· ⁊ paulũ ſibr in damaſco ipᷣm in ſpoꝛ
ta ꝓp muru deponẽdo vt ptz act · ix · et H ſemen

ſic creuit ꝑ multiplicatõnem credentium ·et iu

dea ptim occiſa fuit · et partim captiuata p ex:

ercitum romanon· )QX. FrkI
Nno vij hieu regnau

Sequit᷑· Eecitq; oas rectũ coꝛam
dño cunctis diebo quibe docuit euz

ioas ad ſacerdotes ⁊c pcepit emim inſtaurari
domus dñi ruinoſa p quã ſignificat᷑ mſtauratõ
miuitãtis eccie ·quantũ ad illa qᷓ patet ruine niñ
remediũ apponat᷑· In inſtauratõe vo tẽpli per
pᷣceptum nas fuerũt artiſices diuerb·ſ.· ceſoꝛeſ
lapidũ ꝓ quos ſigentur eccie pᷣlati qui p penas
coꝛrige debent obſtinatos in mahs ⁊ indura:
tos ad modũ lapidis et in aliquo caſu debent
tradi iuſtieie ſeculari: Et ceſoꝛes ngnon qui mi

tius ligna rec tiſicãt p dolaturãet p itos ſign

cant᷑ p̃ᷣdieatoꝛes ⁊ ↄfeſſoꝛes qui ſuis momitõni

bus bonis reducut ad moꝛũ reetitudinẽ pẽto

res:Et cemẽtarij interrupta cludẽtes et per
iſtos ſigſcat᷑ñ amicabiles ↄpoſitoꝛes diſcoꝛdes

abmuiee ad vnitatẽ paeis et ↄcoꝛdie refoꝛman
tes et tales in ecc̃ia dei ſunt valde vtiles · Per

hoc auũt ꝙ ſupꝛa dictũ eſt. ſecẽ̃ auũt oas rectuũ

cuũctis dieb quiba dociut eũ ioiada ſacexdos
dat intelligi ꝙ pꝰ moꝛtẽ miade ſacerdotis ce⸗

cidit in peccatu·qð magis explicat᷑ ij·pał xxiiij
apt qð ibið pow expõ miſtica dño Frcrete
Nnoxxiij. ioas 2 c Enc nõ ap
paret mihi aliq̃d exponendũ mſti
ce votabilitatis alicuiꝰ vſq; ad locũ
uluʒ. Helyzeus aut egrotabat c
Sequi. Dirit ad rege irael ⁊c ·Per helzʒei
v̈ba ↄvñnter h poſita demõſtrat᷑ quid bonus pᷣn
ceps facere debeat et etiã bonus pᷣlatus qᷓ põt
diei rex a regẽdo in ſpůalib · Pone manum

tuã ſup areu p H̊ ei ondit᷑ offm pᷣncipis 1 ⸗
lati circa ſubditos qð eſt debite un ticiaʒ exercẽ

oiada ſacerdos· Per hoc hñt pᷣnci
pes exemplu habẽedi bonos ⁊ſiliarios qui do
ceãt eos ⁊ dirigãt in exercitio bonox Dixitq;

—

— — — — — — — —— — — —,. — —,— —

B ,—.

6ßebbite
nnſe
rethſenn
nrum eti
tiuata deo⸗
N
ewi
tecticonn
vdocnnt ar

bor hithi

nos ud
vop Dig
mimſkaurn

imſtautd

r tuinen
tipl pen
elore
upperas
81uran

Wa Deben J

nOn uln
pſtosſg
is monnton
tudmepin
dotegetge
voſeodde
eteſoeman
tleo Der
as kectu
ſrerdos.
endotse⸗
Pweym
2er

Fin
mnünſt
ſpddloen
vubet A .
Derhencl
dbonnsf
ſtusq. N
e munn
nepytß
nanme

nã p lignuʒ arcus qð ẽ rigidũ deſignat᷑ iuſticie

rigoꝛ p coꝛdã aũt ꝗᷓ molus eſt mĩe dulcoꝛ. ⁊ p
hoc ꝙ lignũ rigidũ ꝓ coꝛdã mollẽ curuat᷑ hgñſ

catur ꝙ m dubijs declinanduz eſt mag ad mie

dulcoꝛẽ q́; ad rigoꝛẽ iuſticie · Tacobiij· Mibicoꝛ
dia ſupexaltat iudiciũ⸗ St · v· ethi · ðꝛ ꝙ epeikes
ẽdimmutiuꝰ penan· FJace ſagittã p quã ſitel
ligit᷑ ſmnia ꝓcedens ex uiſticia mißicoꝛdia tẽpata
deo ſubdi · Sagitta ſalutis dñi q; talis ſnĩa
⁊ↄſoꝛmat᷑ diume voluntati et ſagitta ſalutis cõ
tra ſyriãq̃ interpᷣtat᷑ excelſa:qꝛ talis ſententia
repmit extollentia ſuperboꝝ· Rurſum dixit ei
pcute iaculo terrã ꝓ qð onditur q̃d bonꝰ pᷣn
ceps vł p̃ᷣlatus debeat facẽ circa ſeipᷣm p terraʒ
em intelligit᷑ caro que de terra eſt a dommio·
ter g& terra pcutit᷑ qñ tria carms vicia repᷣmũt᷑
ſcʒ accidia: Vn matxxvj· Spus quidẽ ꝓmptus
eſt caro aũt mſirma Et Sula:⁊ luxuria· Sed in
hac pcuſſione ſiſtit. qn minus pfecte caro ma
cerat᷑ ꝗpter qð ſic pcutiens p ꝗpheta increpat᷑·
cũ ſubdit᷑ · Si pcuſſiſſeſ q̃nquies aut ſexies ⁊c
Moꝛtuꝰ eſt & helyʒeus ⁊ ſepelierunt eum c
Sequit᷑ · Et ꝓiecerũt cadauer in ſepulcro hely
ʒei ⁊c· p helyʒeũ qᷓ dei mei ſalus interp̃tatdñs
noſter ieſus xp̃c ſgſicat p hoc gͤ ꝙ moꝛtuꝰoſſa
tangens helyʒei reuixit: ſigmſicat᷑ ꝙ moꝛtuus
moꝛte culpe ſi ſdeliter ⁊ deuote tangat chꝛiſtuũ
moꝛtuũ pꝓ ↄpaſſione redit ad vitã Ztie · ⁊ mdem

fuit ſigniſicatu nu xxj in aſpẽu kerpetis enei

anno · ij. oas funj wachaʒz 2c.

1
Sequitur · pſe percuſſit edom
Ldom interpꝛetat terrenꝰ ideo p
amaſam q̃ pcuſſit edom ſigniſicat᷑
leſſus qui viuẽdo ſine ꝛpꝛio ter

in religion

*

renis abrenunciat ⁊ ſic edom ſupat in valle ſa⸗

linaꝝ· q; talis ꝓſitet viuere in valle bumilitatiſ
et obediẽtie et etiã in caſtitate qᷓ p ſalinas ſigſi
cat᷑q; ſicut ſal pꝛeſuat carnes a putrefactione
