pter quod portat anulũ ĩ deſponſatõis ſignũ
nec eam põt dimittere ſine lcentia pape · igit
ſi ex odio velit eam dimittere · crimen hereſs
imponens ei pꝛius q; acciperet eam mcurriſſe
qð crimen eſt violatio virgmitatis integri⸗
tatis fidei ſi falſum e quod dicit pater ⁊ mater
nd elſt· chꝛiſ tus et eccleſia debent ↄtrariũ decla
rare et il e tenet᷑ p debitã penitentiã 2 manda
toꝛum dei obpuantiã ſatiſ facere que ſigniſicat

p·c ſiclos argenti in quibus cõdemnat᷑ cente⸗

narius em numerus p młtiplicatõem denarij
m ſeip̃ᷣm ↄſurgit et ſic pfectã impletõe m man
datoꝛuũ decalogi dengnat · Quod ſi verũ eſt qð
obiecit.ſ·ꝙ illa eccleſa hereſi fuit coꝛrupta pus
qᷓ; ilam acciperet: eijcient eam extra T p ex
cõmunicatõeʒ:et ſi 2tumax fuerit pumii debʒ
p gladiũ materiale.·Reſiduum huius capituli
moꝛale eſt · M
a–ß, RIIT.
vVOn intrabit eunuchus 2c]
HPer hoc ſignificat᷑ ꝙ vir impotens
ad generandũu verbo et exemplo ſi⸗
lios in eccia dei ad cura animarum
non debet ꝓmoueri. Non mgrediet᷑ manʒzer
⁊c ab hoc ſimiliter excludit᷑ qui deſectũ nata
lium patit ¶ Ammonmites etiã poſt decimaʒ
generatõem non intrabunt in ecciam domini
m eternu ·p iſtos qui qᷓntũ potuerut impedi⸗
uerunt nilios irrael ab ingreſſu terre ꝓmiſſioĩs
ſigniſicant illi qni deuotos qᷓntu poſſunt impe

diunt ab ingreſſu religionis et ingreſſos p ſe
et ꝓp alios impedire nitunt᷑ ab actu ꝓfeſſionis
et tales puari merẽt᷑ ab ingreſſu patrie celeſtis
Nõ abommaberis ydumen · Moc verbũ di
citux filijs iſrael p quos inteligunt᷑ homines li
terati qui nõ debent deſpicẽ ſimplices chꝛiſtia
nos circa terrena occupatos:ꝗpter quod ſigni
ſicantur pꝑ ydumeos qui terrem mterp̃tant et
ratio dicti ſubdit᷑ cũ dicit. q; frater tuus eſt·
id eſt · regeneratus ex chꝛiſto et ecc̃ia ſẽ et tu.
qui es hteratꝰ. nec egiptiu q ĩ terra eius ad:
uena fuiſti p egiptiu qui tenebꝛoſus interpta
tur peccatoꝛ ſigniſicat᷑ quẽ iuſtus nõ debet ab
om inari q; fuit aduena ĩ eius terꝛai· peccatoꝛ

ſicut ipᷣe ·.ioh.. Si dixeꝛimus q; peccatũ ñ ha:⸗

bemus ip̃i nos ſeducimus et veritas in nobis
nõ eſt . Si fuerit inter vos homo qui noctur
no ſit pollutus ſomnio egrediet᷑ extra caſtra ·.
ex hoc moleuit ↄſuetudo ꝙ ſic polluti non cele
bꝛant vł cõmunicant in craſtino niñ neceſſitaſ
aut diei ſolenitas recompenſet . vł ꝓbabiter
credat᷑ ꝙ a dya bolo talis pollutio ꝓcuret᷑ vt a
polluto fructus eucariſtie ſubtrahat᷑· Vnde le
Situr in collatõmibe patrũ ꝙ quida ſemp ĩ die
bus ſolenibo quib alij cõmunica bant taleʒ pol

lutõem cõmuniter patiebat᷑ et ſenes pᷣceperüt

cõmuiĩcaret ſicut alij.⁊ ſic ceſſauit illa machi
natio dyaboli Non trades ſeruum dommo
ſuo qui ad te conſugerit ꝓ ſeruũ ſigniſicat᷑ pec

catoꝛ de quo dicit᷑ ioh·viij. Qui facit peccatuj

ſeruus eſt peccati· Qui p penitentiã ⁊ ſpeni ve

niee ↄſugit ad feſſoꝛeʒ qui debet eũ ita carita-
tuie trac tare et diſcrete ꝙ nõ det ei occanonẽ

recidiiandi in culpã. Ingreſſus vineã ꝓximi
tui comede vuas ⁊c per vmeã intelligit eccia
ſa · v· ca · Vimea domm exercituũ domꝰ ifrael

eſt· Tgit᷑ intrans ecciam alterius et ſaluti aiaaꝝn

Aſulens pᷣdicando et ↄfeſſiones audiẽdo·ibidẽ
vuas comedit.nã etiã ſibi ꝓſicit·h̊ extra poꝛtat
qui hoc ſine licentia curati vel ſupioꝛis pᷣlati fa
cere pᷣſumit · Quod autẽ ibidẽ ſubdit de meſſe
idem ſigmiſicat ſub alio noĩe· è
CK. —FVXIIII. .
racceperit homo vxorem ꝛc
Moꝛaliter p vxoꝛẽ viri mtelligitur
eccia pᷣlati · que ſi poſt eius acceptio
nem diſplicuerit curato eo ꝙ nõ vi

det ibi ſe
li maliciã vel aliã cauſam · ſi ꝗpter hoc eã dimit
tat intrans relgione· ⁊ ſi alius illaã ecciam acce
perit ⁊ ex ſimii cauſa ſimi dimiſerit vel moꝛ
tuus fuerit ⁊ ſic eccia vacet · non poterit pꝛioꝛ
maritus recipe eam in vxoꝛẽ dimittendo reli
gionem q ſcribit᷑ lu ix· Nemo mittens manu
ad aratru ⁊ aſpiciens retro aptꝰ eſt regno dei:
Non accipies loco pignoꝛis inferioꝛeʒ et ſu

perioꝛẽ molã ſupioꝛ mola ſpem vite celeſtis

ꝓſicere h magis deſicere gpter popu

nanu
der .
etſu
ſis

a

.
2
»

figniſcat ꝗᷓ eleuae ad ſupe: ioꝛa mfeꝛioꝛ auteʒ ſi

gniſicat timoꝛẽ qui depᷣmit ↄſcientiam.Qõſel⸗
ſoꝛ igit᷑ uł doctoꝛ q̃ a peccatoẽ penitete pignꝰ
accipit ꝓ peccati ſatiſfac tiõe molam accopit ſu⸗
perioꝛẽ · qñ per increpatõem nimis durã facit

eũ labi in deſperatõʒ ſicut fecit ſenex ð quo ſu⸗
pꝛa dictũ eſt ca· xix accipit aũt molã mnferioꝛeʒ
gquãdo p magnitudmẽ diuine miſericoꝛdie au:
ſert ei peccandi timoꝛem ⁊ vtruq; moꝛtem in

ducit ſpiritualem · S depꝛehenſus fuerit hõ
c ꝓp hoc ſigniſicat᷑ ꝙ ille qui homineʒ dyabo
lo vendit p mnductõem ad peccatũ moꝛtale in
curꝛit penam gehenne· obſerua diligenter ne
incurꝛas plagam lepꝛe p quã heꝛeſis ſigniſcat᷑

vt dictum eſt ſupꝛa libꝛo numeroꝝ· Incurꝛn

aut p malã doctriuã inndelium vł hereticoꝝ
õ ſubdit᷑ · h̊ facies q̃cũʒ docuermt te ſacerdo
tes id eſt · boni ⁊ ſani doctoꝛes. non negabis
mercedem indigentis d eſt · victũ paupis p
dicatoꝛis · de quo dicit᷑ luc x · dignus eſt opariꝰ
mercede ſua: nõ occident᷑ patres ꝓ hilijs ꝛc ·
quod intelligi de moꝛte ſpual et eterna · qn

meſſueris ſegetem c p hoc aut ꝙ manipul⸗?

oblitus ꝓhibet a metente colligi:ſigmſicat᷑ pᷣ
cedens doctoꝛ vł paſtoꝛ nõ debet attribuere

ñnbi meritu ſequentis· verbi gratia dcendo ꝙ

ſequens nibil addidit ad dicta ſua· aſſerens ꝗ
in dictis ſuis quidquid boni ſeques dixerit re
aliter vł virtualiter timebat᷑ et ſi hoc factum
luerit in doctrina iuxis põt dici mampulus ſi
aut in ope piyetatis oliue fructus et ſi in expo
ſitione diuine legis racemaa.
F fuerit cauſa 2c] Moꝛale eſt vf

q; ibi· Non lgabis os bouis tritu
rantis Mhiſtice bos triturans pꝛe
dicans elt ſiue docens cuiꝰ nõ debʒ
ligari ſ euis doctrinã impediendo vꝑ ei vi

cCtum denegando.j· Qoꝛ ix· Si nos vobis ſpiri
tualia ſemmamꝰ nõ eſt magnũu ſi veſtra carna

ha metamus · Quãdo habitauerint fratres ſił
]·p hanc fratruũ cohabitatõem ſigurata fuit
habitatõ chꝛiſti cũ apoſtolis alijſq; diſcipulis ðᷣ
quibus dicit᷑ heb · ij. ꝗapter quã canſam nõ =ſun
ditur eos vocare fratres chꝛiſtus aũt dici põt
moꝛtuus abſq; lberis:nam ante moꝛteʒz eius
pauci valde compatiue ſuerũt eius hilij p ſideʒ
qað aut modicũ eſt nõ eſt computãdũ vt habe

tur · i.· phiſcoꝝ · Accipiet eaʒ frater eiꝰ c qð
inpletum eſt miſlice in apłis q quilibet eoꝝ

mnſolidũ accepit officiu generandi hilios ĩ eccle
ſia ip̃i chaſto et ex eius nomie nommandos.

chꝛiſtiani nanq; dicunt᷑ et nõ petrini vel pauli
ni et apkłoꝝ ſucceſſoꝛes p ſe et ꝓ alios inſerio
res ecckie miniſtros debent hoc officin exerce
re · quod ſi noluerint h̊ magis circa terrena lu
era occupari voluerint eccłia debet in eoꝝ ſa⸗

Datrron

dem ſpuere. id eſt. vles et 2temptibiles repu
tare · Non habebis in ſacculo diuerſa ponde
taſ ·mauis ad accipienduũ ab alijs et minꝰ ad
tradendum alijs igit᷑ moꝛaliter ille habet ĩ ſac
culo duierſa pondera qui magna beneficia accl
pit in ecclena et deo reddit pua obſequia·con
tra quos dicit greg omeł· xxxj· Tanto g eſſe

bumiboꝛ atq; ad ſeruiendu ðo ꝓmptioꝛ quiſq;

debet ex munere qnto ſe obligatõꝛem eſſe cõ
ſpicit in reddenda rõͤne Qu g dommꝰ de⸗
tuus dederit tibi requie c. Der amalech qui
interp̃tat᷑ gẽs bꝛuta: ſigniſcat᷑ ſenſualitas per
quã homo ↄuenit cũ bꝛutis· p ſrael qui inter
pꝛetat᷑ videns deũu ipᷣa ratio·ſeu ps intellectĩa
ꝓ requieʒ vero gratia templandi:p hoc Sð
babita requie nome amalech ꝓ irael deleri P

cipitur ſigniſicatũ ſuit ꝙ homo habens gratiã

2templand deleꝛe debet nomen ſen ſualitatis

quod tũc delet᷑ qñ ſenſuahtas iam nõ repugt

ratõni h ſibi ſubijcit ab H̊ em ſenſualtas nomia
tuxr ꝙ rõm tradicit Fm illud gał v. Ca2o 2cu
piſcit adueꝛſus ſpm̃ ⁊ ſpũs adue:ſus caꝛnẽ
Vnq; mtraueris terram quazʒ
eſt tibi poſſdendam
Scõm ſenſum allegoꝛicuʒ iſta terꝛa

.
XN

ſigniſicat eccłiam militante que p ioꝛdanis trã

ſitum · id eſt · baptiſmi ſacramentu mtrat᷑ ⁊ per

bonã vitã ſuſceptõem baptiſmi ſequentẽ poſn
detur h de cunctis frugib pmicie ad ſaceꝛdo

tem affeꝛũt᷑· cu opa bona chꝛiſto qui eſt ſacer
dos bm oꝛdinẽ melchiledech attribuñt qui pꝛ
micias hmõi ponit ſup altare dommi qm̃ of
fert eas deo patri · et tuc offeꝛes põt diceꝛe ſy
rus pſequebat᷑ patꝛem meũ p ſyruʒ qui ſubl

mis iteꝛp̃tat᷑ dyabolus intelligit᷑ de quo diciẽ
iob · x.. Omne ſublime videt p patꝛẽ intelligit

adam pmus pateꝛ hunc em̃ dyabolus pſecutꝰ
fuit qũ eum decepit · qui deſcendit in egiptů

d eſt a paadiſo deictus ſuit· creuit in genti

magnã /p diuine legis ſuſceptõem quã poſte
ritas ade ꝓſeth ahos patꝛes ſanctos in mõ
te ſynai fuſcepit· Arfuxeꝛũtq; nos egiptij pp

egiptios qui tenebꝛoſñi inteꝛptant᷑ demones ſi

tonibus impugnantes: et clamaumꝰ ad do
mmnũ ⁊c] ad clamoꝛẽ em ſanctoꝝ patꝝ venit
dei flius in mundũ · et eduxit nos de egipto
id eſt · de dyaboli fuitute· in manu ſoꝛti ⁊ bea
chio extento /ſ· in crucis ligno et mtroduxit
nos ad locu iſtu /id e ad eccłiam militantem
p ſacramentu baptiſim quod hʒ a chꝛiſti paſſio
ne virtutem · et adoꝛato dommo deo tuo epu
laberis in omnibus bonis -i e· recipies ſacra

mentum eucariſtie quod non admimitrat᷑ niñ
baptiza tis· et eſt cibus ĩ ſe 2tinens ome bonuũ

Deut.

et q; ñ ꝓſicit niñ recipientibus deuote ſðᷣo pꝛe
mittitur · et adoꝛato dommo deo tuo .ſalicz
eyx magna deuotone

EGX VII.
Recepit autem moyſes 2c.
HMuiꝰ aut pcepti ponit᷑ executio io⸗
ſue viij et ibidem ponet ſenſus mi
ſticus domimo ↄcedente · Maledi

ctus qui tranſ fert termĩos ꝓximi ſuip iſtũ

ꝓximuʒ ſigmiſicat᷑ chꝛiſtus de quo dicit᷑ ioh·j.
Verbũ caro factũ eſt et habitauit in nobisigi
tur tranſ ferre termmos huiꝰ chꝛiſti eſt dice⸗

dere a doctrina euangelijquod facumt here⸗

tici et ſciſmatici·ꝓpt᷑ qð ſunt a domino maledi
cti · Maledicts qui cecu errare facit in itinẽ .
Cres· ome ·xxxvj· In pᷣſenti etem vita quañ in
via ſumus qua ad patriam pgimus· Igit᷑ p̃lati
curati et doctoꝛes qui p mala doctrinã ſuã vł
vitam ſimplices faciunt peccare.cecos in itine
re faciunt erꝛare· Qreg· m paſto. Qum paſto:
pꝓabꝛupta graditur ↄſequens eſt vt ad pcipi⸗
tium grex ſequat᷑. Maledictꝰ qui doꝛmit cuʒ
vxoꝛe patris ſui platus:curatuſ·ſuie p̃dicatoꝛ
cũ vxoꝛe patris ſui doꝛmit · qñ verbo malo vł
facto eccleſam chꝛiſti patris ſui ſponſam pol⸗
luut. Maledictus qui doꝛmit cũ omni iumen
to .p inmenta poſſunt intelligi hommes vo⸗
luptuoñ· Qres·exponeus illud ioeł j.. ompu
truerunt iimenta in ſtercoꝛe ſuo diẽ· Tumenta
in ſtercoꝛe ſuo cõputreſcere ẽ ĩ ſetoꝛe luxurie

vitam finire † gi᷑ moꝛaliter cũ iumẽto doꝛmit
qui cu luxurioſo m malis actib ſe comungit.

Maledictus qui doꝛmit cũ ſoꝛoꝛe ſua hlia pa
tris ſuip iſtam ſoꝛoꝛẽ intelligitur ſapientia
Hꝛouerb· vij· Dic ſapientie ſoꝛoꝛ mea es · Tpſa

etiã eſt filia dei patris omniũ · Scc̃i.j. Ommis ſa
pientia a dommo deo elt. Ille igit p̃latus vel

doctoꝛ cũ ſoꝛoꝛe ſua ſilia patris ſui doꝛmit qui
ſapientiã a dommo ſibi datã immundicia vite
polluit ⁊ Stemptibile alijs reddit· Qreg ome.

xxxvij. Quiꝰ vita deſpicit᷑ reſtat vt eius p̃dica

tio cõtemnat᷑ Maledictus qui clam pcutit ꝓ

ximum ſuũ /Hoc autẽ facit qui occulte ꝓximo
detrahit. Maledict“ qᷓ accipit munera vt pcu
tiat amma ſanguinis innocentis hoc moꝛalit᷑

faciunt q̃ ꝗpter tpale lucꝝ pſonas ſimplices 1

„

mnocentes ad moꝛtale peccatũ inducunt ſicut

faciunt frequenter mediatoꝛes et mediatrices

foenicatõnis et adulterij vel alteruis cuin ſcũq;
moꝛtals peccati

N*

SXVIII

tui non ſolũ aure coꝛpis h etiã coꝛ
dis ſirmiter retinendo vt facias ·
ope adimplendo· faciet te dommꝰ

deus tuus excelſioꝛem cunctis Zentibꝰ.ſ.in ce
op regno matb·xjqui minoꝛ eſt in regno ce

r audieris vocem domini der

loꝛum maioꝛ eſt illo· benedichus tu in ciui⸗
tate ·id eſt· in opibo vite actiue que ptmẽt ad
policiam. et benedictus in agroidẽ qᷓntum
ad opa vite 2templatiue que exercet᷑ extratu
multum cunle benedictus fruct“ vẽtris tui

id eſt· tue mentis mn meditatõmbo ſanctis ſru

ctuſq; iumentoꝝ tuoꝝ id ẽ · ſenſuu exterioꝝ.

Sreges armentoꝝ tuoꝝ et caule ouiu tuaꝝ
ide. ſenſuũ mterioꝝ· p ſenſus em interioꝛes et
exiioꝛes ↄuenit homo cũ animalib bꝛutis ꝓ
pter quod eoꝝ nomib nominant᷑ differunt tñ
in hoc ꝙ in homme pars ſenſitiua ðᷣſeruit vir

tuti inqntu eſt obediens rõni que nõ eſt ĩ bru

tis ·benedicta hoꝛrea tua. ꝓ que ſigniſcant?᷑
merita repoſita a deo ⁊ 2ſeruata homini tem
poꝛe futuro· et benedicte reliq̃e tue merita

nanq; homĩs nõ ſibi ſoli valent h etiã alijs ex H

vocant᷑ reliquie · id ẽ. alijs relicte · benedictus
eris ingrediens /id ẽ.opus bonu incipiens. 21

egrediens !id e· bonũ opus inchoatũ pficiens
Dabit dñs mimicos tuos id eſt:· demones.
coꝛruentes ante te id eſt · ſupatos in tempta
tione · jaco· iij.· Reſſtite dyabolo et fugiet a vo

bis. Emittet dominꝰ? benedictõnem ſup cella

ria tua et ſup ommia opa manuũ tuaꝝ . Der

cellaria ſtelligunt᷑ coꝛdis ſecreta alijs celata qᷓ
dommus benedicit · qn meditatões ſanctas ho

minib immittit .· p opa manuũ mintelligunt᷑ exte
rioꝛa bona:que patent alijs · et a deo benedicũ

tur. quaãdo nõ ad hommũ laudẽ. h ad dei glaʒ
oꝛdĩant᷑ Suſcitabit te dns ſibiĩ ppym ſanctu
id eſt in hine mundi reſurgere te faciet ĩ parte

ſanctoꝝ · Abundare te faciet dũs ommbo bo

nisin gła celeſti.ð qua dicit᷑ p̃s·xvj. Satiaboꝛ
cũ apparuerit gła tua· Aperiet dñs theſaurũ
ſuu optimũ /.ſ:celuũ ad recipiendũ te in amima
et coꝛpe głioſum · Qui ſi audire nolueris vo

cem dom dei tui c· Sequitur· Maledictuſ
fructus ventris ⁊c· Mic ponũtur maledica õö

nes inlerende nolentibus obedire deo p oppo

ſitum ad bndictõnes pᷣdictas ꝗpter quod ex
ſenſu miſtico benedictõnũ de facili põt accipi
ſenſus miſticus maledictõnũ q; ſicut dicitur
pmo de anima· Recau eſt iudex ſui ⁊ obliqui

ergo ptranſeo
CMW. FRXT..

tur. Adduxit vos quadragmnta
anms per deſertum.

um ſigniſicat᷑ abundans impletio x. p̃cepto: uʒ
decalogi / ꝓut expᷣmi in quaternario euange

hoꝝ· Math.v. Niñ abundauerit iuſticia vr̃a 2c

St que ſit hec abundantia ſubdiẽ ibidem. Rudi

ſtis q; dictũ eſt antiqus: non occit es c· ego
aut dico vobis q; omms qui iraſcit᷑ fratri ſuo

Ec ſunt verba federis 1c· Sequi

„ er quadꝛa genariũ numerũ q̃ cõ
ſurgit ex multiplicatõne denarij ꝑ quaternari

menitn
gerh
ſctus
n6. 1

ſcens

nones.
emptn
eta
peeln
Der
elata;
lao ho
tene
edicũ
gra
ci
parte
nw bo
tiabon
eſauri
mina
is vo
cul
po⸗
der
ccipi
ctur
Nnu

nn
td

.
nar
drin
nge
*
ſdi
go

reus erit udicio · Multo em̃ pfectius implet

pᷣceptũ qui nõ iraſcit᷑ q; ille qui nõ occidit licet
iraſcat᷑impletio nanq; ſtricta et neceſſaria ad
lalutẽ eſt · nõ occides non mechaberis · et ſic de
alijs vt habet᷑ exo· xx· abundans aũt impletio
eſt non iraſci fratri ſuo et auertere oculos ab
aſpectu impudico vt habet mat · v. p hoc g qð
dicit᷑ · adduxit vos p deſertuʒ quadꝛaginta an
nis Rgniſicat abundans miſticia que obſeruat᷑
in deſerto religionis vbi nõ ſolũ decalogi pꝛe
cepta·ſᷓ etiã euãgelij 2ſilia ſaltem aliqua ſunt
obſeruanda. nõ ſunt attrita veſtimenta vr̃a]
p veſtimenta virtutes intellgunt᷑ que p exer

citium bonoꝝ opeꝛũ in rengione nõ atterunt
h magis ſolidant᷑ nec calciameta pedũ vroꝛu

vetuſtate 2ſumpta ſunt calciamenta hunt de
pellibus animalii moꝛtuoꝝ et deo ſignificant
memoꝛiã ſanctoꝝ patrũ defunctoꝝ· que non
debet ĩ religione pꝑ obliuionẽ ↄſumi·h p uigeʒ
meditatõem quotidie renouari · pane non co
mediſtis nam m deſerto hij irael manna nu

triti fuerut loco panis q̃ fuit aigura ſacramẽti

eucariſtie·quo reugioſ et ſideles alij ſpualiter

nutrunt?᷑· Vmũ et ſicerã nõ bibiſtis p hoc ſi

gnificat᷑ ſobꝛietas que debet eſſe in religioſis·
Lvt ſciretis pᷣe eſt dommus deus veſter .
p ſobꝛietatẽ em min vita coꝛpali et deuotũ vſuʒ
eucariſtie ĩ vita ſpuali habet᷑ quedã p̃ᷣibatio fu
ture beatitudinis in ſpe ad quaʒ poſtea venie
mus mere · dommo ↄcedente
‚Vm erso venermt ꝛ⁊c
Mic inducit tranſgreſſoꝛes ad peni
tentiã ꝓmittendo eis duninã miſeri
ecoꝛdiam cu dicit · Si ad cardines ce
li fueris diſipatusp cardines celi intelligũt
quattuoꝛ ptes mundi pncipales· moꝛaliter igi

tur homo ad oꝛientẽ diſſipatur qñ tpe iuuẽtu

tis ↄſumit᷑ in peccatis· ad meridiẽ aut diſſipat᷑
qñ tpe virilitatis vti᷑ miurijs et rapinis ad oc
cidentem vero diſſipat᷑ qñ in ſenectute ſua de

clinat ad enoꝛmia · ſicut de rege ſalomone dicit

nj xres · x Qunq; eſſet ſenex depꝛaua tũ eſt coꝛ
euis ꝑ młieres ⁊c· ad aquilonẽ vero diſſipatur
qñ ex multitudine et magnitudine peccatoꝛũ
ad deſperatõeʒ gpinquare vnder · inde retrahet
te dommus deus tuꝰ ·ſi vere et pfecte penitu
eris · peccatoꝛẽ em retrahit ab aquilone quãdo
reſpectu ſue clementie dat ei ſpem venie · ſẽ fe
cit regi manaſſe· vt habet᷑.ij palip̃ in ine ab oc
cidente vero retrahit peccatoꝛẽ qn gratiã peni
tendi ſibi fert ape moꝛtẽ. a meridie vero ip̃ᷣm
retrahit qñ voluntate ſatiſ ſaciendi de miurijs
et rapmis ſibi immittit · ſcut de ʒacheo legitur
ab onente vero peccatoꝛẽ retrahit qñ ad deplo
randum iuuentutẽ in laſcuũnjs et carnalitatibo
ↄlſumptã inducit· exemplũ de magdalena luco

Deuteroꝰ

vij.ð qua dicit gres. Quot in ſe habuit oblecta
menta ·tot de ſe muenit olocauſta:· ⁊ aſſumet

dd eſt. ad ſe ſumet · peccatoꝛẽ em vere penitẽte

ad ſe ſumit p gratiã in vita pᷣſenti · et introdu
cet ĩ terrã· ¶ vinentin quã poſſederũt patres
tui ·lã em ia poſſidet apoſtoli et alij ſcĩ pr᷑es
noltri · et obtinebis eam ſine timoꝛe amiſſio
ijs· nam certitudo tenendi indudit᷑ in ratõne
beatitudims·
CN

B XXXT.
B iſt itaq; moyvſes ꝛc ·
cuius ſiuis ſibi pdicit᷑ cu dicit᷑ Nõ
tranſibis ioꝛdanẽ iſtũ ·p hoc auteʒ
ꝙ; moyſes citra ioꝛdaneʒ moꝛ tuus
fuit nec populũ iſrael ad terrã ꝓmiſſam intro
duxit · ſgniſicat᷑ ꝙ lex data ꝓp moyſen nõ intro
duxit ad terraz viuentiu . Mebᷣ· vij · mihil ad pfe
ctum adduxit lex · ⁊ ioſue iſte tranſibit .. p io

ſue ſiguratus fuit chꝛiſtus nõ ſolũ ĩ geſtis ſed

etiã in nonne vt dicit herommus in ꝓlogo li
bꝛi ioſue ⁊ habet᷑ etiã ecc̃i · xlvj · foꝛtis in bello
ſeſus naue · p hoc igit᷑ populũ irael ad terrã
ꝓmiſſam introduxit ſigniſicat᷑ ꝙ lex euangeli
ca p chꝛiſtũ data introduxit ad celeſtia · et tu
eam ſoꝛte duůndes p has ſoꝛtes ſigniſicant᷑ in
celeſtibus diſtincti gradus beatitudĩs ſiue mã
ſiones de quibus dicit ſaluatoꝛ iohᷣ·xnij In do
mo patris mei manſiones multe ſunt que perNr
chꝛiſtũ aſſignant᷑ electis pᷣm meritoꝛuʒ varias
qntita tes et dominus qui ductoꝛ eſt noſter
pe erit tecu ·hoc dicitur qe cũ homme chꝛiſto
p io ſue figurato eſt deus in vna pſona que ſi
deles ducit ad celeſtia · nõ dinnttet te .· Fhm em
damaſcenũ quod ſemel aſſumpſit nunqʒ dimi
ſit· Mec dicta ſunt ᷣm ſenſum allegoꝛicũ · Mo
raliter aut p moyſen qui mterpᷣtat᷑ extractus
de aquis ſigniſicat᷑ carmis maceratio p ieiunia
vigilias ⁊ cetera exercitia coꝛpala p q retrabꝝ

caro a deliciaꝝn aquis: ⁊ ſicut moyſes nõ intro

duxit populũ in terraʒ ꝓmiſſionis· ſic nec ita
introducut ad viuetium terra:jcoꝛ· xnj· Si tra
didero coꝛpus meũ ita vt ardeaʒ caritatẽ autẽ
nõ habuero mihil nuhi ꝓdeſt · Pꝛedicta vᷣo fie
ri poſſunt ſine caritate· ꝗpter quod in ip̃is nõ
2ſiſtit pfectio virtutis h in ſpᷣa caritate · Vnde
diclt in collatõnibus patrũ colł · pmaieiunia:
vigilie· nuditas facultatu·meditatõ ſcripturaꝝ

nõ pfectõnes h mſtrumẽta pſectõnis ſunt ſcʒ

mqntũ diſponunt ad caritate vt diffuſe decla
ratur ibide gpt quod pꝑ ioſue qui ſalus interpᷣ
tatur ⁊ ad ſalutẽ terre viuetium mtroduxit ca
ritas ↄuemeter põt deſignari· Tu eam ſoꝛte
diuides ſᷣm gradus caritatis diſtribuũtur
gradꝰ ſupne lelicitatis nõ dinnttet te · qꝛ ca
ritas nunq́ʒ excidet.coꝛ·xiij· ⁊ vbi caritas eſt
bi deus elt · oh. in qui manet in caritate in

deo manet ⁊ deus in eo

Ccx WI.
Vdite celi que loquar ⁊ c·

receptis·p qua bñ ſigniſicat᷑ ingrati
tudo clericoꝝ de receptõne durinoꝝ bñſicõꝛũ
et pᷣmo deſcribit hec ingratitudo in generali

cum dicitur · generatio pꝛaua .ꝗpi coꝛruptõ
nem affectus qua clerici frequent diigunt ma

los et pſequunt᷑ bonos: et exaſperansp coꝛ
ruptõem intellectus qua frequenter in cauſis
vertüt in mendaciũ veritatẽ z ecõuerſo· hecci
ne reddis dommo . malum ꝓ bono. popule
ſtulte · pꝛopter defectum bone cognitõnis·
Let mſipiens · apter defectũ bone affectõnis·
nõ em̃ ſapiunt ea que dði ſunt ·h ea que ſunt ho

minu· Conſequent᷑ hic arguit ingratitudo ma
loꝛum clericoꝝ in ſpeciali cu dici᷑. Nunquid

nõ ipße eſt pater tuusfaciendo te naſci · q· d· ſic
qui poſſedit te gubernando· et fecit te p⸗

mouendo et creauit te m eccleſaſtica digni

tate te ſtatuendo eo modo quo dicit᷑ pꝛelatus
creari qñ ſtatuit in dignitate · Memento die⸗
rum antiquoꝝm quibo leuite p̃ ceteris hilijs

irael fuerũt electi· cogita generatões ſingu⸗

las p quas clerici fuerunt eleuati · interroga
prem tuũ id eſt ieſum chꝛiſtũ et annũciabit
tibi.in euãgelio: maioꝛes tuos·id eſtapo
ſtolos · et dicent tibi . qualiter ip̃ᷣi fuerũt p ce

c q; ppem chꝛiſnanu dunſit p diuͦſas dyoce⸗

ſes ſub archiep̃is epᷣis etalijs curatis· pars at᷑

dommi populus eius ·ſ· clerꝰ. Vnde dicit hie⸗

ronimus· Qlericus qui ſer uit eccleſe pᷣmo vo⸗
cabulũ ſuũ interpᷣtet᷑ et nitat᷑ eſſe quod dicit᷑ · cle
tos em grece ſoꝛs latine dicit · ideo clerici dicũ
tur qꝛ ſunt de ſoꝛte dñi:vel.q; dñs ipᷣe eſt ſoꝛs
vel pars clericoꝛũ · tales igit᷑ eſſe debent vt ipſ
poſſideant dñm ⁊ a dño poſſdeant᷑· Tnuenit
eum m terra deſerta .id e. in pᷣmitiua eccleſia
que ꝗpi acerbſtatẽ pſecutõis videbat᷑ a ðo de⸗
ſerta ⁊ derelicta ido ſubdit᷑ m loco hoꝛroꝛiſ
q; qui ð clero ad populũ regendũ pᷣſciebatur
pmus ad toꝛmenta ducebat᷑ circuduxit eum
et docuit p ſanctos·ſ·petrũ ⁊ paulũ ſilueſtrẽ
am bꝛoſiũ et alios patres ⁊ doctoꝛes. a cuſto
diuit quah pupilla oculi ſui p potentiã ⁊ dili⸗
Sentiam ſtantim karoli magni ⁊ alios impe
ratoces reges eccleſie zelum habetes Expã
dit alas ſuas ⁊ aſſumpſit eos p dilatatõʒ fidei
et młtiplicatõem miſtroꝝ eccleſie· atq; poꝛta
uit in humeris ſuis· humeri dicunt᷑ hic pᷣſecti
Zlſtantmi ⁊ alion pncipũ qui de mãdato eoꝛũ
ſuppoꝛtauerunt clerũ. Dommꝰ ſolus dux eiꝰ
hut q; pncipes ⁊ eonꝝ mmiſtri faciebant hoc
inſtinctu dei ꝗpt᷑ quod ipᷣe ſolus ſuit dux pᷣnci
palis · Conſtituit eũ ſup excelſam terrãarſup

N hoc capitulo ðᷣſcribit ingratitu
do populiilrael de beneſicijs a deo

eiuſtatẽ rvomonã quã ſtantinus dimiſit pape
qui eſt caput cleri vt comederet fructꝰ agro
rum cqꝛ 2ſtatinꝰ ⁊ alij pncipes dotauerũt

eccias multis ⁊ magnis mobilib et ĩmobiiby

bonis · Butirũ de armẽto ⁊c ]. p hec itelligũ
tur carnis delectabilia ad que multi p̃lati ⁊ cle
rici abuſ ſunt p̃dictis bonis tanqʒ ĩgratiſſimi
deo ⁊ bñſactoꝛib ſuis· ideo ſubdit᷑ · mmcraſſatꝰ
eſt dilectus· per ſupabundantiã bonon tem
poꝛalium · ⁊ recalcitrauit ꝓ abundantiã vici
oꝛum · ꝗpter quod ſiẽ reſert magiſter heinricꝰ
de gandauo in ſuo q̊tlibet qñ AMtantinꝰ dedit

eccleſe boã tpalia vox fert᷑ audita fuiſſe hodie

cecidit venenu in eccleſia dei 1 hoc ꝗpter malo
rum abuſuʒ.· Dereliquit deũ ſac toꝛẽ ſuũ ⁊c]·
eius officiu neghgendo· nam ſiẽ dicit berñ. ſu

per cant᷑· multoꝝ calcaria plꝰ q́; altaria fulgẽt

ꝓuocauerunt eum in dijs alienis. Nam cu
pidi deos ſuos fecerunt ð auro ⁊ argento ⁊ la
pidibus pᷣciohs:luxurioſi vero de meretricib⸗
ſuis· et ſic de alis vicijs · Vidit dominꝰ. non

aꝗpbando h̊ repꝛobando· ideo ſequit᷑· ⁊ ad ira

cundiam citatus eſt/ ꝛtra nequicias eoꝛum
let ait abſcondã faciẽ meã ab eis dimittendo
eos ruere de peccato in peccatu ac ſi non vide
rem nec pumie deberẽ · ⁊ cõſderabo nouiſſi⸗
ma eoꝝ ·reſeruando gehenne punitõem eoꝝ
deo ſubdit᷑ · Ignis ſuccenſus eſt ĩ ſuroꝛe meo
et ardebit vſq; ad mſerni nouiſſima· nã ſicut
pᷣlati et clerici mali fuerũt ĩ ſtatu altioꝛiſic erũt
m loco gehenne ꝓfundioꝛi · Cetera vero api
ꝓPliritatem dinntto · et qꝛ ad modũ punitõnis
maloꝛum appucari ð facili poſſunt a quolibet
intelligente · ́́”ùẽƷMV
III.

Eceſt benedictio 2 c·

mogeniti iacob cum diecit᷑ infra · Vi
uat ruben Der ruben qui interpᷣ
tatur viſonis ſilius ↄuenient᷑ intelligi põt con
teinplatiius diumis meditatõmibus intentus ·
ideo dicit · Viuat ruben ·ſ. vita gratie in pᷣſen
ti et gloꝛie i futuro· ⁊ nõ moꝛiat᷑ moꝛte cul
pe nec gehene· Qontemplatio nanq; quedam
eſt pticipatio celeſtis et ĩmoꝛtahs vite · et ſit
paruus in numero . cõtẽplatiuꝰ em̃ debet ſu⸗
gere tumktũ mktitudis pᷣſentis vite qntũ põt
bono modo . ne p hoc impediat᷑ in Stemplatio
ne · Mec eſt bñdictio iide p iudam q̃ con
ſitens interpᷣtatur vere penitens ſigniſicatur
qui nõ abſcondit nec excuſat peccata ſua.ſed ea

ſideliter ñtet᷑· ꝗapter quod dignus eſt exaudi⸗

ri ⁊ 2ſequi miſericoꝛdiã ðᷣi. Pꝛoũᷣ xxvnj. Qui
abſcondit ſcelera ſua nõ diriget . ꝗ aut feſſus
fuerit et reliquerit ea miſericoꝛdiã 2ſequet · ĩ

ſubditur · Rudi domine vocem lude peccata

confeſſa lbi remittẽdo. ꝛ ad populum ſuum

&t pᷣmo ponit᷑ benedictio rubẽ pꝛi

introduc eum ſeñ ſanctis in celeſtibo recipĩẽdo

lmanus eius pugnabunt ꝓ eo de cetero ſoꝛ
titer temptatõmbo reſiſtendo·. et adiutoꝛ illiꝰ
2ↄtra aduerſarios eius /·ſupple ipᷣe deus qui ad
iuuat legitime ðᷣcertãtes eui quoq; ait p
leui cuiꝰtribus electa ſuit ad cultũ dei igniſca
tur bonꝰ pᷣlatus qui de cultu dei debet eſſe ma
xime ſolicitus et qꝛ debet eſſe pſłectꝰ in actuia

vita et ↄtemplatiua m qð dicit gre· in paſto ·
Sit pᷣſul actõne pᷣcipuus ſit p ceteris in ᷣtem

platõne ſuſpenſus.ivo ſubdi. Derfectõ tua ·
q̃ntum ad ſpeculatiuã et doctrina tua ſqᷓntum
ad actiuã· a viro ſancto tuo ·id eſt a chꝛiſto

qui dicit᷑ ſanctuſſanctoꝝ et dedit ſe omiĩbo no

bis· ſoꝛmã etiã pfectõnis et doctrine dedit pa

ſtoꝛibus ecclene.Tohᷣ·x · Cgo ſum paſtoꝛ bonꝰ.

Quod exponens gresg· ome· xliij dicit. Oſtẽſa

eſt nobis via quam ſeqᷓmur appoſita ſo⸗ma cui

impmamur. quem ꝓbaſti in temptatõne ·ſ·
demonis in deſerto quẽ ſupauit math· iij ver
bum iſtud. quẽ ꝓbaſti · põt ad deũ patrẽ reler⸗

ri qui pmiſt eum a dyabolo temptari·põt etiiã

referri ad quelibet chꝛiſtianũ et ſpecialiter ad
pᷣlatũ q̃ dʒ ꝓbał·i agpbare xpᷣi victoꝛiã de dya

bolo et eam ꝓ vrib imitari · qui dixit patri

ſuo et matri ſue neſcio vos ⁊c· i eſt · quicuq;

patreʒ et matrẽ et alios amicos carnales dimi

ſerunt ꝗpter chꝛiſtũ in foꝛmã ab eo traditam·
hi cuſtodierunt eloquia tua /ſ euangelica. ⁊

pactum tuũ ſeruauerũt ideſt nouũ teſtamen
tum quod dicit᷑ pactũ dei nouu hiere xxxj et

iudicia tuaeuãgelij dulcedine tempata· O ia:
cob id eſt· chꝛiſte qui dicit᷑ iacob· id eſt. ſupplã

tatoꝛ· q; dya bolũ ſupplantauit· et legem tuã
euangelicam · o iſrael id eſt· chꝛiſte ꝗᷓ dicitur

iſraelid eſt · vdens deu pter claritate duume
viſionis quã homo chꝛiſtꝰ habuit ab inſtanti
ſue ↄceptõnis. Ponent thmiama in furoꝛe

tuo ·id eſt · bomi p̃lati opponent oꝛõem deuotã

ꝓ populo peccatoꝛe ad auertenduʒ ab eo furo
rem tuũ. et olocauſtũ ſup altare tuũ id e. in
cendium caritatis ĩ altari coꝛdis · Benedic do
mine foꝛtitudmez euis· młtiplicando ip̃ᷣm in
opibus bonis et opa manuũ eius ſuſcipe.
acceptando ea ꝓ peccatis et eoꝛum ſubditis ad
meritũ vite eine · peute doꝛſa mimicoꝝ eiꝰ .
dd eſt· demonũ Zuertendo eos in fugam· 1 q
oderunt eum nõ ſurgant p quod ſignincat᷑
ꝙ demones nõ ſunt ad bonu reuerlbiles. Se
benyamm ait amantiſſimus dni habitabit cõſi
denter in eo Per benyamin ?m auguſtinum
intelligit᷑ paulus apłs de tribu benyamim natꝰ
qui pᷣmo vocari potuit ſilius doloꝛis mei eo q;
eccbiam ante ſuã Zuerſionẽ impugnauit acrit
et afflixit et poſtea ſilius dextere· q; poſt ſuaʒ
Zuerſionem mirabiliter ediñcauit eccleſiam et
ꝓpter boc dicit hic· amantiſſimꝰ domĩ hitabis

deutero⸗

2ofßdẽt in eo nam paulus conſidens ðᷣ chꝛiſto
nullo laboꝛe fuit fractus nec pſecutõne territꝰ
ido ſubdit᷑ quaſi in thalamo tota die moꝛabi

tur apter diuinas ↄſolationes ſibi uigiter af
fluentes et mter humeros illius requieſcet
diuma foꝛtitudme roboꝛatusg · Toſeph quo
q; ait· Per ioſeph qui interpᷣtat᷑ accreſcens ſi
gnificatur bonus actiuꝰ q̃ fertilis eſt in boniſ
opibus · iðo ſubdit · De benedictõne dommi
terra euis Qoꝛpus actun quod eſt terreum
dicit᷑ eius terra et de bndictõmibus dommi. qꝛ

exercitat᷑ in bonis operib ex benedictõne diui

na ꝓcedentibo et ex amoꝛe pᷣmij quod eſt deſu

per et timoꝛe ſupplicij qð eſt de ſubtꝰ. ideo ſub
ditur ˖ de pomis celet de roꝛe p que ſigniſ
catur pꝛemum atq; abyſſo ſubiacente p qð

ſigniſicat᷑ ſuplicium cuiꝰ timoꝛ reſilire facit a
malo ⁊ ĩ bonũ ꝓmoueri · De pomis fructuũ
ſolis et lune· Per ſolem intelligit᷑ chꝛiſtus et
pꝓ lunam virgo maria que ſunt celi magna lu
minaria et nos fructiſicamꝰ ex eoꝝ mfluentia

de vertice antin montiũ id eſt. ex meritis

et exempls patriarchaꝝ et ꝓphetaꝝ· et ð po
mi colliu einon ci ex meritis mioꝝ uũuſto

rum pᷣdictis ſẽ colles ſunt minoꝛes montibuſ
Benedictio illuis qui apparuit in rubo vemn

at ſup caput oſephid eſt boni actiui· et ſu⸗

per verticem naʒarei inter fratres ſuos ·. Mic

accipit᷑ et ꝓ id eſt· q; bonꝰ actiiꝰ naʒa reus ·

ſanctus vel floꝛdꝰ inter alios ſideles eſt repu
tandus . Quañ pᷣmogeniti thauri pulcritudo
eiuſ Nam bonꝰ actuiꝰ inter alios pulcer ap

paret ex pietatis opibo ex q̃b pulcer apparet
coꝛam deo et hommibo. coꝛnua rinocerontis
coꝛnua illꝰꝰ /e eĩ foꝛtis ad reſiſtẽdũ tẽptatõibo
Et zabulon ait Sabulõ et yſachar ſił bene

dicunt᷑ et ſigniſicant pfectõnes actiue vite et
Stemplatuie q̃ ſimł m eadẽe domo ſunt neceſſa

rie. vt de martha et maria dicit᷑ luẽ· vij et ſimi

liter neceſſarie ſunt in eadẽ religione:· nam ali
qui ſunt clauſtrales intenti 2templatõni ⁊ alij
officiales intenti actõni:a alqñ ↄcurrũt in ea
dem plſona· ſẽ de pᷣſule dictũ eſt eodem capitu

lo.Sic eſt etiam ſuo modo m pᷣdicatoꝛibo reli
gioſisqui in clauſtro vacare debent ↄtempla
tiue p ſtudium ⁊ oꝛatõnemet exteruis actuie
docendo populũ exemplo vite ⁊ verbo doctti
ne. Patet igit᷑ ꝙ hec litera płibꝰ modis niſti
ce poſſet exponi c̊ ad p̃ᷣſens ſufficiat eam expo
nere vnd modo ſcʒ ð pſona religioſa mterius
vacãte ↄtemplatõni et exterius actõni ð qua
põt dici · ¶ Letare zabulon in exitu tuo /-ſcʒ de

clauſtro vt intendas ſidelium ſaluti vbo et exe

plo:et vſachar in tabernaculis tuig id ẽ ma
nens in clauſtro cauſa ſtudij et oꝛõms · popu

los ad mõtes vocabut . id eſt ad chꝛiſu q̃ eſt

magnus implens vmuerſam terram dañ · iet

Deut

dicit᷑ vocabunt in plurali de eadẽ pſona:apteꝛ

duo exercitia pᷣdicta intus ⁊ extra: ibi immo
labunt victimas uuſticie id eſtſacramentum
eucariſtie quod dicit᷑ victime in plurali apter
duplicem 2ſecratõnem ſcʒ; coꝛpis et ſanguinis
chꝛiſti et q; hoc ſacrificium tanq; pfectiſſimuʒ
P ſacriſicia veteris legis multa et varia fuit ſi:
gZuratum:. Qui mnundatõem marisi tribula⸗
tõem vite pſentis. quaſ lac ſugent id e.dulci
ter pꝑ patientiã ſuſtmebũt · ſic ei debet eſſe exẽ
plo apfoꝝ de quibus dicit᷑ actuũ:v. Thãt apo
ſtoli gaudentes a ↄſpectu cilij qm digni ha⸗

ti ſunt ꝓ nomine ieſu ↄtumeliam pati ·et the

ſauros abſconditos arenaꝝ /id eſt· merita pꝛe
cioſa ſanctoꝝ que tales p̃dicatoꝛes aſſequent᷑
waüt p arenas intelligant᷑ ſancti hoc eſt quia
2tempti ſunt ii hoc mũdo et ↄcu lati vt are⸗
na · Tob · xij. Deridet᷑ iuſti ſimplicitas lãpas con
tempta apud cosgitatõnes diuitũ parata ad tẽ
pus ſtatutũ Et gad ait Per gad qᷓ felicitas
vel felix interp̃tat᷑ dommus noſter ieſus chꝛi⸗
ſtus ſigniſicat᷑ qui mmntũ de ſelx eſt pſeip̃ᷣm
et ſelicitas auoꝝ ſanctoꝝ ideo ſubdi· Benedi
Cctus ĩ ltitudme gadqꝛ ndes eius dalatata ẽ
p oꝛbem in quo ſideles eũ laudant et benedi⸗
cunt · Quaſi leo requieuit ſcʒ ĩ moꝛte · q; ſicut
leo doꝛ mit oculis aptis ita chꝛiſtꝰ doꝛmiuit in
Cruce vigilãte deitate cañ· v:. Ego doꝛmio et
coꝛ meũ vigilat cepitq; bꝛachium et verticẽ
p verticem demon mtelligit᷑ qui caput eſt om
nium malonꝝ · ꝓ bꝛachiũ eiꝰ poteſtas et vtrũq;
cepit chꝛiſtus in moꝛte· demone 2utando. et
poteſtatem eius dimmuendo. St vidit prin⸗
cipatum vidit em̃ humanitate ſuam pᷣncipa⸗
tum adepturã ſup choꝛos angeloꝝ· ꝙ in par
te ſua doctoꝛ eſſet repontus iſte doctoꝛ eſt
ſpirituſſanctus qui pᷣm quod dicit᷑ pᷣma iohij.
docet de omnib cuiꝰ plenitudinẽ habuit chꝛi⸗
ſtus mmq̃ntũ bomo Tobhᷣ:j.. Vidinꝰ euʒ quaſi vni
genitum a patre plenũ gratia et veritatis . St
mqntũ de ab ipᷣo ſicut a patre ꝓcedit ſpuſſan

——

ctus·ideo bñ dicit᷑ repoſtus in parte eius. q̃ᷓ

fuit cu pᷣncipib populi· pncipes iſti ſunt apo

ſtoh de quibus dicit᷑ pᷣs xlij · Qonſtitues eos
pncipes ſup omnẽ terrãet cũ ip̃ᷣis fuit ſpuſſan⸗
ctus et᷑ ĩ ſigno viſbili. a fecẽ miſericoꝛdias do
mmi iuſtiſicans impios· et iudiciuʒ ſuũ cum
iſrael nam ad viſonem dei claram p irael ſi
Sniſicatã ðducit iuſtificatos Ro.vnj. Quos aũt
iuſtificauit illos et magnificauit · Dan quo
ꝙ; ait· Per dan qui iudiciũ mterpᷣtat᷑ bonuſ iu
dex ſigniſcat᷑ ꝓpter quod. v. eth. bonus index

dicit iuſtu amimatũ.deo dicik · Dan catulꝰ le

onisq; bonus undex conſtans eſt in opibuſ

equitatis. fluet largiter ð baſan. que interꝰß

tatur pinguedo. ꝗpter quod ſigmſicat pietate
nam i bono udece ſemp cũ iuſticia miſericoꝛ

dia debet eſſe · Creg. TPeſſe bonis rectoꝛibus
debet iuſte 2ſulens miſericoꝛdia et pie ſeuies
diſciplina· ne ninns ſit aſpera iuſticia et pietas
ſit remiſſa:· St neptalim ait· Der neptaliʒ
qui inipꝛetat᷑ dilatatio mea ſigniſica?t homo pi
us et largitate diffuſus ideo ſubdi. Abudan
tia pfruet᷑ſicut dicit᷑ math·v. beati miſericoꝛ⸗
des qm̃ ipi miſericoꝛdiã ↄſequent᷑ et plenus

erit benedictõibo. milericoꝛs em benedicitur

a deo ſanctis angelis et homĩbo. Mare ⁊ me
ridiem poſſidebit · Der mare ſignificat᷑ vita p

ſens que eſt in ↄtmnua tranſmutatõne. p meri

diem vnde ꝓuenit feruoꝛ caloꝛ is ſigniſcat᷑ vi
ta beata:que ſiſtit in ſeruoꝛe dilectõnis· per
hoc ergo qð ð · mare et meridiez poſſidebit
