lum ſecul i qm ecce immici tui pibunt cũ dya
bolo et angelis eius Et exaltabit · Mec eſt
tercia ps in qua ponit᷑ gratoꝝ retributõ cum

dicit᷑ · St exaltabſitur ſicut vnicoꝛn ls coꝛnu me
um id eſt poteſtas ad repellendu malu. 1 ſe
nectus mea m miſericoꝛdia vberi ideſt i ple

nitudine ſprritualium bonoꝝ· et deſpexit ocu
lus meus immicos meos id eſt demones et
homines malos. ⁊ mſurgentibus min me mali

gnantibus audiet auris mea ſcʒ coꝛpoꝛis ſed
non coꝛdis quia non terꝛeboꝛ ab eis: Tuſtus

vt palma floꝛ ebitque eſt aſpera in ſlipite·
dulces fruct' ha bet in ſummitate · ſic iuſtuſ in
cipit ab aſperitate peĩtẽtie et conſumat in dul
cedine conſolatõis dumne Tſicut cedr? libam

multiplicabit᷑· cedꝛuſ em eſt arboꝛ altiſſima ⁊
fecunda · deo ſigniſicat iuſtũ pfectũ in vita cõ

templatia et act lua. plantati m domo dom
m.id eſt radicati in ſde ſormata caritate· in

atrijs domus dei noſtri floꝛebut id eſt in ee

cleſia militante viuent honeſte · adhuc multi

plicabunt᷑ in ſenecta vberi de bono in meliꝰ

pꝛocedentes vſq in finem et bene patientes
erunt /quia patietia conſummat.Taco.j· Pati

entia opus pfectũ habet vt annuciẽt Ulud

quod ſequit quoniam rect? dñs deꝰ ⁊ c

reſurꝛecione · ꝗpter qð tuc dixit· data eſt mibi
omms potelſtas in celo ⁊ in teꝛa: Mathᷣi · vlti

mo et ſic expoſiu.nec oceurꝛit mihi alius ſenſuſ

ſpiritualis Zuenientioꝛ hic ponendꝰ.

DSNEEDE 8NI11
Eus vltionum Pulmum um

fecit moyſes ad repꝛobãdum erro
rem qꝗᷓ tuc eurrebat. ði ꝓuidẽtia

S

DB —

DSI AC
minus regnauitt—⁴ͤ

Sieut dixi in expoſitõne literali· ps
iſte eſt aphetia de regno hominis
chꝛiſti qð incepit qdammodo ĩ ſua

Rde
kangn
Brunt

Aine.

Miw
Stnunn
Ulner
et ltcet
topen
dpeni
lpole
1daten
eſtno
anne.
mſi
ſcut ſe
m ſeeu
cüdy
biecet
töcun
ommume
Aü i
eſtſpe
entoen
voneset
nemal
ys ſed
kuſtus
ſipſten
Gum
tindil
lbboni
gllim
nve
odonn
Gte
ſſtiner
remuls
mel⸗
ennes
⸗
d
1.
enſit
ONs
wiſe
Enh
Errte
bfri,

ſn
to
demn

ad actus humanos ſe non extendit · quod eſt
valde pnicioſum· quia tollit merituũ et demeri⸗
tum penam futuram et pꝛemum et ſic ſenſus
literalis eſt ſimpliciter moꝛalis
DSXL- XCIIII.
Emte exultemus· Plalmum itu lite
Meteraliter expoſui de mgreſſu terꝛe viuen
tuim quo pꝛiuantur malichritiani: ꝗapter qð
non eſt hic alius ſenſus ſpualis ponendus:

DSXNLP-

ram loquitur de pꝛimo aduentu chꝛiſti
quo venit m mundũu ad uũdicium diſcretioniſ
per pꝛedicationem ſuã et diſeipuloꝝ ſuoꝛuʒet
ſic expoſui literalter· ꝗpter quod non videtur
mihi nunc ala ſpualis expoſitõ requirenda

LESNL. * V
Ommus regnauit exultet 2c ½

Pſalmus iſte loquit᷑ ad literam de ſecũ
do aduentu chꝛilti ſcʒ ad indiciũ diſcuſſõis .· q
erit in fſine mudia ſic nõ eſt bic alia ſpiritualis
expoſitio requirenda· H
DSN. WWVAT
ntate ·.Pſalmus iſte loquit᷑ de aduen

2

eantate pꝛimuset ideo de alia expoſitõne ſpi:
rituali ptranſeo· ſcut in illo

Sicut dixi in expoſñtõne literali pſalm⸗
Ute loquit᷑ ad hteram de regno dauid qui fuit
ſigura chꝛilti· apter quod exponendus elt ſpi

BSen

ritualiter de regno xpᷣi ſic· Dommus regna-

uit ſczʒ ieſus xpc ad patris dexteram exaltatꝰ
Mathᷣ.vltimo. Aſſumptꝰ eſt in celũ et ſedet a
dexteris dei · iraſcant populiſcʒ indei et im⸗
peratoꝛes romamqui conati ſunt multiplicit
eytinguere nomen xp̃ret pomt᷑ hic optatiuus
pꝛo indicatuio cum dicit᷑ iraſcant· qui ſedet ſu
per cherubm ] id eſt ſuper omnes oꝛdines an
Seloꝛum non ſolũ inqᷓʒtum deus ſ̃ etiã inqʒtũ

homo. moueat᷑ terꝛa id eſt habitãtes in ea.

ad credendü tib et ſdeliter Puiendũ · d. Do.⸗
mimus in ſion magnus ⁊c ·ſcʒ in eccleſia triũ⸗
phante et mibtante. Qonhteantur nomĩ tuo
magno coufeſſione laudis quomiam ternbi
lemalis· et ſanctu eſt · boms et bonoe re⸗
Sis chꝛiſti· iudicium diligit id eſt executi
oneʒ iuſticie requirit· Tu paraſti directõeſ
id eſt inſtinctus ad bonum pꝛeuementes ho

mñins liber um arbitriu · 1 mutatur bic modus

loquendi de tercia perſona ad ſecundaʒ. qð ſit
frequenter in ſacra ſcripturaet maxime metri
ce com poſita qualis eſt liber pſalm oꝛum. iu
ſticiam et udiciu in iacob tu feciſti· id eſt ha
bitum iuſticie et eius exercitium feciſti in ſup

ntate dommo ]· Dſalmufiſte ad lite

tu chꝛiſti ad udiciuz diſcretionis ſcut et

m loco duumo cultui conſecrato -

plantatoꝛe vicioꝝ Ct quomã ex hoc deus eſt
laudandus · ſubdit · Sxaltate dominũ c ide
excellent laudate et adoꝛate ſcabellũ pedum
eiusid eſt humanitatẽ chꝛiſti que inq̃ʒtũ vni
ta ẽ diĩtati latria ẽ adoꝛada ſm ſe vo yvpdulia

lLmoyſes et aaron ⁊c per moyſen qui mterp̃

tatur extractus ab aquis ſigmiſſcant religioñ
qui debent abſtrahi a delciſjs mundanis per
aaron qui monta nus interpꝛetatur· platoꝛum
ſtatus mtelligitur· per ſamueleʒ qui ſuit mini
ſter imn domo domm mtelligunt᷑ ſacerdotes 2
clerici .omnes iſti laudare debent nome dom
pꝛe ceteris chꝛiſtiamis. m coluna nubis loque
batur ad eos id eſt m gratia ſpirituſſancti ſ.
Surata per columnã ignis et nubis exoxiij·

quia illummat in via moꝝet obumbꝛat cõtra

tentationis eſtum · Quſtodiebant teſtimoĩa
c /·id eſt pꝛeceꝑta decalogi:et conſilia ſaltem
aliqua· Domine deus noſter tu exaudiebas
eos quia pꝛeces eoꝝ erant exaudibiles ex di
ſpoſtione ſubiectoꝝ· et vlciſcens ĩ omnes ad
muentõnes eoꝝ id eſt peccata que non ſunt
ex deo h̊ ab muentione bumana et ea cito pu

mire ſignum eſt miſeratõnis diuine ij: macha·

vjcapitulo· CRteĩ multo tempoꝛe non ſinẽ pec
catoꝛibus ex ſententia agere·h̊ ſtatim vltiones
adhibere: magni beneſicij indicum eſt . ITdᷣo ſe
quitur Txaltate dommu / ip̃ᷣm qᷓʒtuʒ poteſtis
laudãdo:et adoꝛate m monte ſancto eiusi

1. . .

PSRL- XCIX
Vbilate deo. Scdᷣm hebꝛeos mo
yvſes fecit hune pſalmui in oblatione
hoſtie paciſice per leuitas decantan
um · Miſtice vero poteſt expoĩ vt
ſit laus Decantann in oblatione eukariſtie qͥ ẽ
boſtia paciſcans omnia que in cels ſunt et in
terꝛis colo·. St ſic dicitur. Fubilate deo ommiſ
terꝛaid eſt habitatoꝛes ommẽs terꝛe ſeruite
domino in leticiaid eſt in mentis deuotione
et idem repetit᷑ cuz dicit · intronte c · Rt ſub
ditur cauſa · Scitote quoniam dominus ipſe
eſt deus creatoꝛ noſter latria coledus · Do
pulus eius aci· vos popuh chꝛiſtiam. ĩtroi
te poꝛtas eius ·ſeʒ eccleſe militantis· quia vo
bis aperuit poꝛtas eccleſie triumphantis: ĩ cõ
feſſone laudis diuine · Laudate nomẽ eius
quoniam ſuauis eſt·. ꝗpꝛum em eius eſt mi
ſereri et parcere · et vſq; in generationẽ et ge
nerationẽ veritas eꝰ .q; ſemp implet ꝓmiſſa
, O

„*

Flericordiam .Pfſalmum iſtum
fecit dauid quando cognouit ſe cõ
firmatum in regno iſrael ꝓponẽs
vti regia dignitate ad dei bonoꝛezʒ
nocentiã ſiui et populi vtiltateʒ. Moꝛaliter

autem poteſt exponi de quolibʒ rege bono vł
prelato qui rex eſt in ſpiritualibus·-peij vos
eluis genus electum regale ſacerdotum :.
intendente ad tria dicta ſtudere. Et qztum ad
pꝛimum dicit · Miſericoꝛdiaʒ et iudicium càta
bo tibꝛ domine m ꝓſperis tuã miſericoꝛdiaʒ
laudandoet in aduerſis tuam iuſticiam conñ
tendo·̊ ꝙ non eſt ſpecioſa lauſ in oꝛe peccato
rig.ſubditur· pſallam ⁊ intelligam quando ve
mies ad me per gratiã iuſtiſicantem hoc em̃
poteſt ꝓbabiliter intelligi per mternam cõſo
lationem ſpirxituſſancti Quantũ ad ſecũduʒ
dicit· NPerambulabã id eſt pfecte ambulabã

Im innocentia coꝛdis meiid eſt ſine falla ficti

one exterioꝛi in medio domus mee id elt ſa
miie mee · Quantũu ad tercium dicit. Non
pꝛoponebam ante oculos meos rem miuſta l.
ad faciendum eã ſcienter· facientes pᷣuaticatõ
nes odiui quantũ ad culpam ̊ non quantuʒ
ad naturãa Nõ adheſit mihi coꝛ pꝛauũ cõſen
tiendo in malum· declnantem aut a me mali
gnum non cognoſcebam lid eſt non appꝛoba⸗
bam ſed condemnabã · Detrahentẽ ſecreto ꝓ
ximo ſuo id eſt m eius abſentia bunc pſeque
bar pumens uiſła pena· Supbo oculo hoc
deo dicitur ·quia ſuperbia mag apparʒz in ocu:
lis q; in alijs partibus coꝛpoꝛis et mſatiabin
coꝛde id eſt notabiliter cupido· cum hoc nõ
edebam] tales em non debent eſſe pꝛincipis

vl pꝛelati commenſales. Oculi mei ad ſdelel

terꝛe ad ipdos ꝓmouendum · vt ſedeant me⸗
cum] in conſilijs et iudicijs ambulans in via
immacula ta hic mini mĩſtrabat nam familia
pꝛincipis et pꝛelati debet eſſe munda et hone
ſta· Non habitabit ⁊c repetitio eſt eius qðᷣ
dietum eſt de ſuperbo et detractore· In ma
tutino.id eſt celerit ad pꝛecauendum de inſe
ctione anoꝛum. mterſiciebam omes peccato
res terꝛe materiali gladio q́;tum ad prĩcipes
et ſpirituali quantũ ad prelatos: vt diſperde
rem de ciuitate domm 2c d elt de cõmunm

cate bonoꝝ ne per malos mſiciantur

Omine exaudi Pſalmũ ilum
literalter expoſui de populo irael
anxiato tempoꝛe anthiochi uluſtriſ
et pꝛo ſua hberatõne ad deum cla
mante·Moꝛaliter aũt poteſt expom de quoli
bet vere penitente et ad deum damante ꝓ li

beratione ſua· per aduentum gratie diume· Gt

ſic dieit. Domme exaudi oꝛationem meam j
eoꝛdis ſeʒ et oꝛi deo ſubditur· et clamoꝛ meꝰ

VE· Non auertas ſaciem tuã a me ꝓ peccato

rum meoꝝ enoꝛmitate· in quacuq; die tribu
loꝛ per veram contritõnem. inclina ad me
aurem tuaexaudiendo mea petitionẽ. ĩ qua

cunq; die c repetitõ eſt eiuꝰdem ſententie ꝓ
maioꝛi exauditõe. quia deſecerunt ſicut ſumꝰ

dies mei. in vanis ⁊ malis operibuſ ↄſumpti

Let oſſa mea id eſt vires amme quaꝝ aptitu
do ad bonum dimmuitur p multiphcationeʒ

culpe · Percuſſus ſum vt ſenũquod areſcit

tempoꝛe ardoꝛisſic ego ferucꝛe tentatic nis

et aruit coꝛ meum deſectu deuotõis quia
oblitus ſum ↄ⁊medere pane meum lid e lacre

ſcripture ſtudium ⁊ ſumere deuote eukariſtie
ſacramentũ· St quomiã ex hoc appetitus carnis
incenditur · et ſc ratõ debilitatur et a carne pᷣ

mitur.iðᷣo ſubdi. RDvoce gemius me adhe

ſit os meũ carni mee lr võ ⁊ſentit ſenſualitati
Similis factus ſum pellicano cuius pullos

ſerpens occiditet ſimliter dyabolus bonum
opus interimit: ſicut nocticoꝛax ĩ domcilio)]
id eſt imundus factꝰ ſum ex pcc̃o. noctieoꝛax

em eſt auis ĩimunda fᷣm lege Sed quia pei

tens peccatum ſuũ cognoſcit· ſubdi · Vigila
ui per cogmitionẽ peceati· et factus ſu ſicut
paſſer zc auolans a peccatoꝝ conſoꝛtõ quod

apꝛie ſit religionẽ mtrando: deo ſubdit · To
ta die ex ꝓbꝛabant nihi mimici mei bm ſpiri

tum deteſtates religioms ſtatũ. et qui lauda

bãt me du eſſem cu eis m mſolentijs. aduer

ſum me iurabant id eſt conſpirabant ad me

retrahendũ· quia cinereʒ ⁊c allegantes aſpe
ritatem victus mihi impoſſibuẽ· K facie we⸗
c r tale aſperitateʒ ſuſtineba ne grauioꝛeʒ
incurꝛereʒ in purgatoꝛio vel ĩ inſerno· ppĩ pec

catorum meoꝝ grautate ideo ſubdi · ele

uans alliſiſti me id e alldi me permiſiſti ſiẽ
ille qui de alto cadit grauius conquaſſat᷑. Di
es mei ſicut vmbꝛa declinauerut ꝛc id eſt in

peccatis conſumpti ſunt · Tu aut dne c. ·

poſt afflictione penitentis· hic conſequenter

ponitur ſubleuatõ ſaluatoꝛis et pꝛĩo oſtend
eius poteſtas ad hoc faciendum cum dicitur
Tu aut domme meternũ permanes ꝛc ex q̊

patet eternitas ſue potentie· Tu exurgens .
potes facere p te ipᷣm quidquid placet volun

tati tue· miereberis ſion id ẽ eccleſe ex pee

catonbus penitentibus vt plurimuʒ collecte ·

quia tps miſerendi ⁊c durat ſupple vſq; ad
tpus iudicij Quomã placuerunt ßuis tuis]
id e angelis· lapides eiusſ eccleſie qui ſunt

penitentes Luc xv·.Caudm elt angelis dei ſu
per vno peccatoꝛe penitentiã agente · et terꝛe

euiſ mierebuntur d eſt eccleſie ꝓcurates eiꝰ
pꝛomotionẽ mm bonũ. t tnmebunt getes no

men tuũ ſcut videus impletũ per ean conũᷣ
ſonẽ ad deu · omes reges terꝛe gloria tua
m conuerſione cõſtantim cuſ omes reges erat
ſubiecti· Quia edificauit dñs ſion ⁊c tuc em
ediſcate fuerunt eccleſe multe ⁊ apparuit gła

ntep
ſuns
ſunpe
apitn
tom
et
ttſenis
deſtce
karle
Scarn
carneß
reedbe
ſiuglt
pullcs
tonum
nelio
ticoꝛ
uape
Vigh
ſüſtane
toquod
i T.
Emſoprt
ilawde
adlier
d me
g ae
cie re⸗
auio:e;
wipee
maltiſe
ni b
deſtm
dien
guenter
ſlendt
decttur

Nens 84

wun
er pee
lecte⸗
ſed
tuis
quu ſe
rnſl
en ni
titet

reg 10.
in

m
ruͤtud)
goen
iren
utgla

eccleſe · Reſpexit in oꝛationem humilium j.
id eſt chꝛitianoꝝ pꝛuis abiectoꝝ · Scribat᷑
hec in generatõne altera c vt de tantis be

neficijs poſteri laudent deum · Quia pꝛoſpe

xit ſocło ſue mſericoꝛdie· vt audirz gemi
tus compeditoꝝ id e penitentiuz pꝛius con
ſtrictoꝛum retibus peccatoruʒ et ſolueret

filios interemptoꝝn id ẽ opa meritoꝛia que

per peccatum erant moꝛtiſicata et reuiuiſcũt
gratia recuperata· vt aãnuncient in hon ⁊c ł

1 eſt m ecdeſa nommnbus ſion et hieruſaleʒ

ſigniſicata· In conueniedo populos m vnn

d eſt ad conuemendũ magnos mediocreſ. 1

aruos m eccleſiaſticã vmtatẽ de q ephe inj
nus deus vna ſides vnu baptimma Re

ſpondit · Mic deſcribitur ꝓfectus peccatoꝛs
per penitentia reuerſi cum dicit· Reſpondit
ei ſcʒ peccatoꝛ domimo·. in vꝛa vtutis ſue]
elt reuerſus ad viam virtutis et gratie ·

paucitatem dien meoꝝ nuncia mibi ad ip
ſos addendo·nam qui addit ad pꝛeterita on⸗
dit et nunciat ea fſuiſſe pauca:·hoc ãt dicit pec⸗
catoꝛ reuerſus: deſderans recupare amiſſa

pꝛeterito tempoꝛe· Ne reuoces me la pᷣſen⸗
ti vita · in dimdio dierum meoꝝ id elt an⸗
te naturalem vite terminũ. et ad hoc mducit
rationem dicens m generationem et gene⸗
rationeʒ anni tui quia ſunt eterni ꝗꝓpter qð
mei mhil ſunt ad tuos ↄparati ideo non ſunt

reſcindendi Emtio ſcʒ eccleſe · tu dommet

ram fundaſh oe actiuos bona terꝛena bñ

diſpenſantes et opa manuũ tuarum ſunt ce
lri. contemplatumn ipñ pibunt id eſt a pᷣ⸗

ſenti ſtatu tranſibunt naʒ actio non manebit

in patria nec contemplatõ emgmatica: tu au
tem pmanebis omnino imobił· et omnes

ſicut veſtimentu veteraſcent ⁊c] Fm ſtatu im

quo ſunt vt dictũ eſt ſupꝛa. Eiiij ſeruoꝛum

tuoꝛum d eſt imitatoses apoſtolon. habi

tabunt 'tecu meternu et ſemen eoꝝ 2c re
petitio eſt eiuſdem ſententie ad maioꝛem ex

pꝛeſſionem ·

s nedic 2c] Tſte pſfalmus eſt que
dam laus duuna ab ipo dauid pꝛo
collatis ſibi beneſicijs facta· Mo⸗
raliter aũt poteſt exponi de quo

libet viro de diumis benencijs grato· ꝗpter
quod dicit. Benedic anima mea dno c vt

laus mea ſit ex oꝛe et coꝛde et non ſicut laus

ypocrite · et noli obluiſci .]nam talis obh

uio pꝛocedit ex coꝛde ingrato · Qui propi:

ciatur ommbus miquitatibe tuis ſi vere pe

nitueris ·. qui ſanat omes infirmitates tuas
non ſolum ſpirituales h̊ etia coꝛpoꝛales q́ʒtuʒ
ſpectat ad anime ſalutẽ. Qui redimit de in

teritu vitam tuã· ·id eſt amimã coꝛpus viuiſi
cantem· qui coꝛonat teid eſt diſponit in ce
leſtibus coꝛonare in miſericoꝛdia et miſera
tiombus i in miſericoꝛdie effectibus · Qui
replet in bonis deſderiim tuuũ non ĩ malis
nam hoc eſt ne ſuengnum ſcut populo deſi
deranti carnes dedit ei ad malũ ſuum nurx ·
renouabitur vt aquile ⁊c ſcʒ in mete iy co
rinthnijlicet is q̃ ſoꝛis eſt homo noſter coꝛ

rumpatur. tam is qui mintus eſt renouatur

de die in diem. Et quonia hoc ꝓuemit ex dei

miſericoꝛdia:maxime afflictis miuſte ſequit᷑

Eaciens miſericordias dñs ⁊c] St ſubdunt᷑
miſericoꝛdie exempla cu dicitur · Notas ſeẽ

vias ſuas moyſid eſt bono p̃lato qui dux

eſt populi. filijs ifrael ⁊c id eſt eus ſubditiſ
per pſum· Miſeratoꝛ ⁊ miſericoꝛs dominꝰ
c ·per tot nomma expemntur miſericoꝛdia

dei :quia licet ſit ſimplex et vnica tam a nobiſ

explicari ñ põt ad plenu p noĩa multa. Non
in perpetuu iraſcetur ac quaſ diceret ſ̊ ad
modicum tꝑs: nã adueniente pemitentia ſtati

adeſt dei miſericoꝛdia· Quomã em altitud

nem celia terꝛa ⁊c Ruguſtinus· Naoꝛ eſt
dei miericoꝛdia q; ommuʒ peccatoꝝ miſeria
deo ſubditur · Quomodo miſeretur pater ſi
luoꝛũ ⁊ cqui non poteſt eoꝝ obhuiſci cu ſint
de ſubſtantia ſua· St huius mileratõnis dune

ſubditur alia cauſa cũ dicitur · Quoniam ipe
cognouit hgmentũ noſtrũ id eſt Pnitateʒ

ad peccandu et fragilitate ad ſtandu Recoꝛ

datus eſt quonia puluis ſumus α quantu
ad corpus. Quoniã ſprritus ptranſibit vc·

id eſt anima egrediet᷑ a corpore qua egredie
te corpus expirat ⁊ marceſcit prĩio de amima-

et non ↄgnoſcet àplius locũ ſuu m pᷣſentẽ
ſtatum miſericordia aut din ab eterno c]
ad electos· et iuſticia iluis 2c reddendop
muz ulis ſecundu merita Thimj. Repoſta
eſt mibi corona uiſticie – Dis m celo -

Hic inducuntur angeli ad laudeʒ dei qui de

meritis bommũ gaudent cuʒz dicit. Dñs in
celo parauit ſede ſuã licet em ſit vbiq; tñ ibi
magis relucet virtus glorie ſue . Benedecite

dñno omes angeli eius τ Sunt em admini⸗
ſtratorij ſpiritus· ꝗpter eos qui capiunt here
Ditate ſalutis hebreon:.j Qonſequenter ad di

laudẽ onns creatura inducitur cuʒ dicit · Be

nedicite oma opera πω nam eis relucz vtus
diuma et ſic quodamodo deũu laudant ⁊ quia
ſunt boĩ bus et angeus materia diuine laudis
NLDSNLD CTII.
Enedic Sicut dixi in expontõe
literali actor huius pſalmi igno:a
tur tam eſt quedã muitatõ ad dei
laudem ex ſuis creaturis in quil

relucet bomitas creatoris: ⁊ ſic patʒ ꝙ literaliſ
ſenſus eſt etiam moꝛalis apter quod ptraſeo
de alio mducendo: „
DSAL: CIIII- EL QV.
R Onfitenim zc Iſte pſalmus =
ſequens ſunt quedam muitatões
ad dei laudem ex beneſicijs popu⸗
H lo iſrael collatis que ſuperuis mli
bꝛis moyſ literaliter et miſtice ſunt expoſita·
pꝛopter quod hic pertranſeo de alia expoſti
one mducenda ·
PCNL. CVI:
Onfitemmi Iſte pſalmus eſt
inuitatõ ad diuinam laude ex libe
ratione diuerſon hbommuma pe
lculis coꝛpoꝛalibus.Moꝛaliter ãt
poteſt exponi de liberatõne a piculis ſpiritu
alibus. et pꝛmo ponitur generalis muitatio
cum dicitur · Qonſtemmi dommo quoniaʒ
bonus eſſentialiter · quomam i ſeculu mi
ſericoꝛdia eius d eſt effectus ſue milericoꝛ
die multiplex Dicant ]· ic ponitur mui
tatio ſpecialis et pꝛimo ex redeptõne facta p
chꝛiſtum cum dicit. Dicãt qui redem pti ſut
ad dño d eſt ehꝛiſ tiam deum laudent quos
redemit ſanguine ſuo· et de regiomibus con
gregauit eos in vnam eccleſa ab oꝛtu ſoł ·
XE. ·id eſt ab ommbus mundi partibus p p
dica tionem apoſtoloꝝ alioꝝq; chꝛiſti diſcipu
loꝛum Crꝛauerunt Mic ponitur muitatõ
ad dei laudem ex liberatõne gentilium a cul
tura ydoloꝝ cum dicit · Srꝛauerunt in ſolitu
dine ·id eſt in gentilitate que non erat culta

aphetijs et lege dinma. viam ciuitatis ſ. o

leſtis. non muenerũt .na philoſophi getiles

hanc ignoꝛauerunt. Mieromimus in epiſtola

ad paulmum· lac doctus plato neſcmuit hac
demoſtenes eloquens ignorauit. Gſurietes
et ſitiẽtes ·i· vera beatitudine 2gnoſcẽ deſð
kantes.· amma uloꝝ in ip̃is defeclt . ab eiꝰ in
uentione. t clamauerunt ad dommũ cũ tri
bularentur penitenteg de ſuis inquiſntõ ib⸗
vanis et curioſis ad p̃dicationem eccleſie vt
patet de dyoniſo et cratõe phyloſopho ⁊ plu
ribus alijs· et de neceſſitatibus eoꝝ eripuit
eos viam veritatis oſtendendo· ꝗꝓpter quod
ſubditur · et deduxit eos in viam rectam ꝛc
t quoniam de hoc regratiandum eſt deo · ſe

quitur· Qonfiteant᷑ dommo c confeſſione

laudis Sedentes ꝛc· Ehc pomtur muita

tio ex liberatõne ab hereſi et pꝛimo ponitur
Srauitag humus mali cum dicit· Sedentes i

tenebꝛis. peſtifert erꝛoꝛiſ et vmbꝛa mortiſ
infernalis. vincꝛoſ m mendicitate p ſubtra
ctionẽ gratie diume. et ferꝛo obduratiomiſ

maligne. Et ſubditur cauſa cum dici?. Quia

exacerbauerunt eloquia dei puertẽdo ſanũ

intellectum. ⁊ conſiliuʒ altiſſim irꝛtauerut
1 e ſecreta ſidei· et humiliatum eſt d eſt ð
iectum ·. m laboꝛibus coꝛ eoꝝ· Sapᷣ· v. Laſſa
ti ſumus in via mquitatis et pditionis nec
fiut qui adiuuaret ſtante eoꝝ obduratione.
St camauerunt ad dommum cũ tribularen
tur id eſt ad amaritudinem penitetie addu
cerent᷑ ꝑ ſacros eccie doctoꝛes· Oetera patẽt
ex dictis vſq; bi · Qonſiteant᷑ dommo miſe
ricoꝛdie eius id eſt effectꝰ diume miſericoꝛ
die inducant liberatos ab hereſ ad conſiten
dum laudis conſeſſione· et mirabilia eius .
facta. ſilijs hominum reductõ nanq; ab he
reſi eſt opus mirabile dei Sukepit Mic
poni᷑ muitatõ ad dei laudem pꝛo liberatione
a malo deſperatõiſ vbi requirit᷑ dei gratia ſpe
cialis ideo dicit᷑. Suſcepit eos ſcʒ deus gra
tia ſpeciali de via miquitatis eoꝛuʒ pomo
nanq; cadit in deſperationem apter multitu

dinem peccatoꝛum. NHꝛouxviij mpius cum

in ꝓſundum peccatoꝝ venerit contemit ſeʒ
ad deum reuerti · O mnem eſcam abomimna
ta eſt anima eoꝛum id eſt omne fomentu re
ductionis ad bonum · ⁊ appꝛopinquauerunt
vſq; ad poꝛtas moꝛtis et clamauerunt ad do
mmum cum tribularent᷑ · eſt peniterent
amare de ſua deſperationequod ſit ꝑ conſola
tionem ſpirituſſancti et doctoꝛis boni·do ſe
quit᷑ · Mint vbum ſuum ⁊c et quia ſequi de
bet gratiarum actõſubdit. Qõſiteant domi

no ⁊c et patet ex dictis ſententia Qui
ſcendunt ·ic poni᷑ inuitatõ ad dei laudem

pꝛo liberatõne a piculo quod eſt in regimme
eecleſie eum dicit · Qui deſcendunt mare ĩ na
uibus iſti ſune homines ſpeculatun qui ð cõ
templationę deſcendunt ad regendum naue
eccleſie· vbi magnus eſt laboꝛ ⁊ magnus fru
ctuſſi bene hat Ipſñi viverunt opa dommi
in ſacris ſcripturis in quibus eſſe debent eru

diti · et mirabilia eius in ꝓfundo ſcriptura
rum que nõ poſſunt explicari ad plenu. Di

xit ſcz deus cuiꝰ dicẽ eſt ſacere · et ſtetit ſpi
ritus pꝛocelle/id eſt tentatõis piculoſe · que
ditur · et exaltati ſunt fluctus euis aſcendũt
vſq; ad celos m ſui reputatõe ex impenſoſ
bi honoꝛe· et deſcendunt vſq; ad abiſſos ſex
pericul conſideratõne: amma eoꝛum in ma
lis tabeſcebat quia durum eſt eis honoꝛes

dimittere et durum eſt eis in piculis manere

Peopter quod ſequit᷑ · Tur bati ſunt ⁊c nam

Snoꝛant quid pᷣeligere debeant· Et clamaue

runt ad dommum ⁊c ·illi ſcilicʒ qui timent
deum vt dirigantur p pſum. ſet de neceſſi
tatibus eoꝛũ eduxit eos dans eis ſpirxitum

õ

ʒdui deus pmittit ſtat in ſuo feruoꝛe iõ ſub

— —

— —— — —————

- — —

lnd
erit
deſt
oLin
9 ſec
ktone.
blimn,
aptie
mome
niſeicn
Cobften
geis
ibſe
it ir

latone

taͤſpe
ug gr
bemo
mllin
iusan
tent ſ.
bommt
weptüre
auerun
nt adde

terer.

conbola
dole
equ de
dom
us
landen
eginne,
mateine
idi
um me
sfi
ommm
nteti
ſptur
D
entſpi
dle e
eſöͤſ
ſendit
penbt
ſſos /er
nm
ons
nrer⸗
Eeum
damane
tinen
uſi
mum

gubernationis bonum · St ſtatuit pꝛocellam

eius in auram conſerendo conſcietie ſereni
tatem et letati ſunt · ſcilicʒ ĩ dommo ex eius
beneficio · et deduxit eos in poꝛtum ·vite ce
leſtis· Ct quoniam ex hoc eſt deo regratian:
dum. non ſolum pticulariter h etiam genera
liter · a pꝛelato ⁊ toto populo deo ſubditur·
Qonſiteant᷑ domino ⁊c · ¶ Poſuit. Mic poĩ
tur inuitatio ad laudandum deũ ex liberatõ
ne a ſpiritualiſterilitate de qua ðꝛ amos vnijj·
mittam in terꝛam non fame panis neq; ſitim
aque · ſed audiendi verbum domini a qua gẽ
tilitas fuit liberata· ꝓ receſſum apoſtoloꝛum
de idea dicẽti actu · xiij · Vobis opoꝛtebat p
mum loqui verbum dei · ſed quoniam repelli
tis illud ecce conuertimur ad gentes. ſic emn
pꝛecepit nobis deus· Sic ergo dicit· Poſiut
flumina ſacre ſcripture· ĩ deſertum qʒtuʒ
ad udeam in qua pꝛuis abundabant. Et exi
tus aquaꝝ in ſitim repetitio eſt eiuſdem ad
maioꝛem expꝛeſſionem⁊ ſubdii cauſa: a ma
licia habitantium in ea ſcʒ udeoꝝ repellenti
um dei verbum · Doluit deſertu id eſt gẽ⸗

tilitatem· inſtagna aquarum p pꝛedicatio-
nem apoſtoloꝝ· ⁊ terꝛam ſine aqua repeti

tio eſt euiſdẽ ſicut ſupꝛa: ⁊ collocauit illic eſu

rientes/ id eſt gẽtes chꝛiſti ſdem deuote re

cipientes et conſtituerunt ciuitatem habita⸗
tionis /id eſt eecleſam collectam de gentib⸗
deuotis St ſeminauerũt agros verbi duuni

ni per doctoꝛes de gentibus conuerſos ſcz

dyonihum ambroſiu 1 auguſtimnuʒ ⁊ ceteros
et plantauerunt vineas ]id eſt eccleſias· et
ecerunt fructum natuntatis id eſt chꝛiſtia⸗
nitatis que eſt natuntas ſpualis et benedi⸗:
xit eis c multiplicado in bonis ſpiritualib
et tempoꝛalibus. et iumenta eoꝝ non mino
rauit/i: multiplicauit ꝑ que ſigmiſicant lay
ci ſimplices ſcripturas ignoꝛanteſ/ St pau
ci hic reuertitur ad deſcribendum maluʒ iu
deoꝛum cum decit · Rt pauci facti ſunt p ro
manos ptim occidentes et partim captiuan⸗
tes eos · et ſubditur cauſa cuʒ dicit· effuſa eſt
contentio ſuper pꝛincipes ⁊c ſcʒ romanoꝛuʒ
et iudeo v· t adumit paupem de mopia /i
populum gentilem ſacra doctrina pꝛuus in
opem et poſuit ſicut oues familias lſcʒ geti⸗
lium humnlter chꝛiſto ſeruientiuz vrdebut
iuſti et letabuntur m dommo ipᷣum deuote
laudando· et omms iniquitas opilabit os ſu
um iſcilicet miqui quẽ niquitas a diuims lau

dibus facit mutum.

. ratum cor meum·

Plalmus iſte m literalem ſeniʒ

tu regni ſui meliorato· Moꝛaliter aũt poteſt
exponi de bono pꝛelato ſeculari vel religioſo
in dommo gaudente de ſubditoꝝn ſuoꝛuʒz me
lioꝛatione. Et ſic dicit-· Paratum coꝛ meũ de
us · ad tibi ſideliter ſeruiendum . paratu coꝛ
meum ad inducendum populuũ ad amoꝛem
tuum cantabo coꝛde· et pſallam oꝛe· in

gloꝛia meaid eſt de ꝓfectu populi mei/gła

patris ẽ ſiluis ſapiens exurge gloꝛia mea

idd elt puritas mee conſcientie · ij. coꝝn · Sloꝛia

noſtra hec eſt teſtimonium conſcientie nxe ·

Sxurge pſalterium id eſt obſeruatõ decem

mandatoꝝ. et cythara que eſt triangulariſ
ſigure· ꝗpter qð ſgniſicat ſdem trimtatiſ ex
urgam diluculo . · velocit ad iſta et animo
pꝛompto· Q onſiteboꝛ tibi in populis dom
ne c] eos ad tuam laudeʒ inducendo· quia
magna eſt ſuper celos miſericoꝛdia tua/naʒ

ibi maxime relucet ĩ beatis et vſq; ad nubes

veritas tua id eſt tua iuſticia que exercet in

demonmibus in aere caliginoſo habitantibus

vbi fut nubes· Sxaltare ſuper celoſ deꝰ c
per angelos et per terꝛenam potentiã:que in
pꝛincipibus elſt terꝛenis et pꝛelatis adduceſn
ommes ad gloꝛiam· deo ſubdit · vt lberen
tur dilecti tu ⁊ crenduũ exponat᷑ ſicut ſuß
pſalmo qui mcipit · Vt quid deꝰ repuliſti ·
DSRL. OCVIII.
dus laudem Dalmu iſtum
exponunt uidei vt ſit eon oꝛatõ ꝓ

ſua liberatõne de captuntate mo
derna · qua diſperſi ſunt per oꝛbez

in abiectione magna ſed ſicut oſtẽdi in expo
ſitione literali non poteſt ſic exponi h̊ de xpᷣi
paſſione in qua oꝛauit ꝓ ſe et ſuo miſtico coꝛ
pore et ſic expoſui · nec occurrit mihi alia ex
poñitio ſpualis zuenientior hic pon⸗da

.

multipliciter in expoſitione litera
l pſalmus iſte loquitur de regno
chriſti et euis ſacerdotio· Moralii
aũt poteſt exponi de quolibet martire q̃ rex
elt et ſacerdos in celo · Apoẽ··capitulo· Ee:
cit nos regnum et ſacerdotes ⁊c· Vt dicatur
in perſona alicuiꝰ ſibi deuoti· Dixit doius

deus dommo meo taliſancto quem dom·
num et patronum elegi; ſede a dextris me
is cum angelis beatis donec ponam inimi
cos tuos ⁊ctortores em̃ martirum poſuit

deus m inferno ſub pedibus eoꝛum · Virga

virtutis tue emittet dominus ex ſion poteę
ſtatem em glorie martirum declarauit deus
per miracula celitus facta in quib honorant
in terra deo ſubdi · dommare in medio ini
imcorum tuoꝝ martires em młti venerant

Txit dominus ·Sicut oſtendi

vbi fuerunt martiriʒati vt beatus dyoniſius
in francia et beatus thomas cantuarienſis in
anglia:et ſic de pluribus alijs. Tecum pꝛem⸗

pium.id eſt chꝛitus qui dixit de ſe ipo o

viij· pꝛincipium qui et loquoꝛ vobis: m die.
virtutis tue ꝛcid eſt tue gloꝛmcatõnis cuʒ
alijs ſanctis ex vtero ante luciferum Zenui
te id eſt ex occulto pꝛedeſtinationis mee di
ſpoſui te gloꝛincare: Turauit dommus c .

id eſt firmter diſpoſuit ꝙ tu eſſes ſacerdos ei

naliter offerens deo laudes· ſcom oeomem
melchiſedech id eſt chꝛiſti qui elt rex uuſ ticie
Dominmus a dextris tuis confregit c ſcʒ
tyrannos martires pſequentes · Fudicabit
in nationibusin iudõ finali. implebit rui
nas jãgelon electos aſſumendo ad oꝛdines
eoꝛum·. conquaſſabit capita ĩ terꝛa multon.
ſo eſt tyrannoſ qui in terꝛis fuerũt capitanei
malorum. De toꝛrente in vꝛa bibet ſcz iſte
martir ĩ ſua paſſione:. pꝛopterea exaltauit ca
put ·id eſt exaltabit m ſua gloꝛiſcatõe· freq̃n
ter enim m ſacra ſcriptura ponit᷑ pꝛeteritum
pꝛo ſuturoet etiã e 2uerſo·

Ouyſf nehor t domme ½
In hoc pſalmo ad dei laudem idu

cum dicit · Qonhiteboꝛ tibi domie
in toto coꝛde meo et non ſolum ore ſicut fa
ciunt ypocrite Rſay xxix· Hopulus hic labnia
me honoꝛat coꝛ aut eoꝝ longe ẽ a mer in cõ
ſino iuiſ toꝛum ⁊c] non in cõuenticulis hereti
coeum. Nagna opa dommi .quia non poſ
ſunt ad plenum mueſtigari mii ab pᷣoõ ſub
ditux. exqſta c&. Qonfeſſo 1 magmſicetia
opus eius ·id eſt euis opa inducunt nos ad
magniſice conſtendum ei laudis confeſſione
et quoniam eukariſtia eſt opus dei mwabiliſ
ſimum ſubditur · Memoꝛiam fecit c· nam
eikariſtia reducit ad memonã mannã m deb

to datam ſcut res vera higuram pꝛecedentẽ·

Memoꝛ erit in ſeculum teſtamenti ſui w ẽ
euka riſtie ſacramenti de quo dicit᷑j coꝛm. xx·
hic calix nouũ teſtametũ eſt in meo ſanguie
virtutem oꝑm ſuon in hoc ſacramẽto an
nunciabit populo ſuo/ p euagelium in quo
dicitur ioh/ vj. Si quis maducauerit ex boc pa
ne viuet meternum ideo ſubdit · Vt det lis
hereditatem gentium ſcz celeſt um.opera
manuu eius in hoc ſacramento· verital v/
te ſumentibus digne . et iudiciuz moꝛtis ſu
mentipus indigne. coꝛinh.xj. Qui ein madu
fat et bibit indigne iudicin ſibi manducat et
hibit. Eidelia ormmia madata eius quia cer
iitudmaliter reddi? pᷣmmum ea facientibus St
ſubditur acto, eukariſ tie ci dicitur. Redem

gimur ex operibus eiu mirabiliy

ptionem miſt dñs populo ſuo ſcʒ fluũ ſuum
qui eſt noſtra redẽptie: mandauit in eternũ
teſtamentũ ſuũ ſcʒ nouu·cui aliud non ſuece

det. ſanctũ bonis· et terꝛibile malis no

men eius mtiũ ſapientie timoꝛ dniquia re
trahit a malo:et ſic inducit ad bonu Antelle
ctus bonꝰ oĩbus facietib eũid eſt ſaciẽtib⸗
opus timoꝛis pᷣoictũ laudatõ eius ⁊cq

talis deũ lauda bit cũ angehs meternu.

SRL- ENI
PSel Vir x · In hoe pſalmo de
a claratur ꝙ vera beatitudo ꝓ mile
ricoꝛdie operibus ſit reddenda · et
immiſericoꝛdibus miſeria infligẽ
da ſicut expꝛeſſe dictur Mat· xxv· ibunt hi in
ſu pplicium eternũ⁊ ſic literals ſenſuſeſt ſim
puciter moꝛalis· ꝗqpter qð de alio ꝑtranſeo
RSRL.-. IEI
udate pueri In boc pſalmo
oſtenditur ꝙ deus miuſte depꝛel
ſos ſubleuat ad honoꝛem non ſolũ
in futuro. ſed etiã aliquando in p
ſenti · lcut patet de oſeph. geñ · xlj · c et ſc patʒ
ꝙ ſenſus literalis eſt etiam moꝛalis · allegoꝛi
ce tñ põt expom de abiectõe ſinagoge ⁊ ſub
limatione eccleſie ð gentibus collecꝛe et vtrã
qꝙ; expoſitionem tetigi in expoſitione literali
apter quod hs nor videtur hic ponenda

N exitu irael z c ·.Pſalmꝰ iſe
loquitur ðᷣ beneſicio dei exhibito
populo iſrael in exitu de egipto
oꝛaliter aut poteſt exponi de
dei beneficiò circa quelibʒ chaſtianum de pee
catis egreſſum ſic. In exitu ſrael de egipto
id eſt chꝛiſtiani de tenebra peccati · domus
lacob de populo barba ro id elt de peccanti
um numero· Eacta ẽ iudea ſanctiſicatõ eiꝰ
1d eſt vera et pfecta confeſſioiudea nãq; cõ
feſſio interpretat᷑ iſrael poteſtas eius id ẽ

angelus cuſtos ipius quia ſicut angeliſe ret

bunt a cuſtodia hominum apter peccatoruʒ

multitudmeʒ. ſeut in eon pſona dicit᷑ hiere.
lj curauimus babilonem et non eſt curata
relmmquamus eam ita redeunt ad cuſtodiã eò
rum· ꝗpter veram penitentiã· Mare vidit
ſugit id eſt angelus malus tanqʒ mare tem
bpelſtuoſus videns angelum ſanctu reuerſuʒ
a tentatõe ſe retrahbit. 0rdanis conuerſus

eſt retrorſum qui riuus uidicij interpretat

per hoc ergo ſigniſcatur ꝙ penitentia pecca
torem facit reuerti de iudicõ condẽnatõniſad
udicium ſaluatiomis · Montes exultauerũt ·

zc. per montes ſigniſſcatur angeli maiores
et per colles minores qui exultant de penitẽ
a peccatoꝝ· Lu xv· Ciaudiu e mm celis ange?

ndom;
erſepre
Aegort
gei⸗
verwi
lreral
ndiſe
Mpibto
egipto⸗
ponde
ndepe⸗
egipeo
doſm
Percant
öan
inc
de
ſſeret
oz
ibere
lodin
ergi
nemt
nni
u⸗
nernt
mmont⸗

unge
V

dei ſuper vno peccatoꝛe penitentiam agente
Et de pluribus magis gaudent · quid eſt ti⸗
bi mare ꝙ ſugiſti ⁊ c/· id eſt vnde venit malo
rum angeloꝛum fuga et conuerſio udicij di⸗
cta· et reſpondet᷑ cum dicitur · facie domi⸗
m mota eſt terꝛa c]· id eſt homo factus de
terꝛa motus eſt per penitentiam ð culpa ad
gratiam per miericoꝛdiam diuinam Qui cõ
uertit petram in ſtagna aquan ·id e coꝛ pec
catoꝛis durum in fluxum lacriman Non
nobis domine · Elc oſtenditur ꝙ de pdictis
tota gloꝛia ſit deo attribuenda ⁊ patet litera
Super miſericoꝛdia tuaqua reuocas pecca
toꝛes · et veritate tua qua ſic dictũ tuu im
ples· eʒechxvnij. nolo moꝛtem peccatoꝛis ſed
vt magis conuertat᷑ ⁊ vuiat· ne quando di⸗
cant gentes vbi eſt deus eoꝝſi em̃ non im

pleret dictum ſuum haberent inſideles occa:

ſionem blaſphemandi ipᷣm· ſ̊ quoniã ſideles
debent aſſerere contrariũ ſubdi in pſona eo
rum. Deus auüt noſter in celo ⁊c ]· Sed dij i⸗

ſidelium ſunt falſiðo ſubdit᷑ Simulacra gẽ
tium argentum aurum ⁊c]· Poteſt etiaʒ B

exponi moꝛaliter de ypocritis ꝗpter queſtuʒ
Ruguſtmus· Rurum diligis aun es opera

manuum hommum nam omma facumt pit

bommes p hoc ab eis aurum T argentum ex
torquentes · Os habent et non loquetur ſ.
vera ſed tatum falſa que ſunt non entia.ſicut

enim ven et ens Zuertunt᷑ ſic falſuʒ ⁊ nõ ens

oculos habent et non videbunt !ſcz celeſtia
ſed terꝛena · Rures habent non audient .
ſeʒ diuma mandata ſaltem ad opandum. na⸗
res babent id eſt dicernendi ſenſum.· 2 n

odoꝛabunt jeligendo bonum Manꝰ pabet

et non palpabunt operando bonum pedeſ
habent ⁊ non ambulabunt in via moꝝ·. nõ
clamabunt m guture ſuo deum deuote oꝛã⸗

—

do·. Simles illis fiant qui ſaciunt ea.id eſt

illi qui eos ad hoc inducunt vel ſuſtinent. lH⸗

muem penã incurꝛent Domus ſſrael 1

Der domum ſiſrael igmiſicant᷑ boni relgioſi

quui ſunt contemplatun p domum aaron pon
tificis boni pꝛelati · pꝓ hoc quod ſubditur· qui

timent dominum generaliter boni xpiani:
omnes em iſti ſperant m dommo ſpe foꝛma

ta caritate apter quod eonꝝ adiutoꝛ eſt in ne

