caꝛna lesqui qʒuis ſint liteꝛati non tñ ſunt mẽ
ſeculares mittendi:q; plꝰ nocerẽt mala vita qᷓʒ
ꝓſiceꝛent doctrinaeo ꝙ in moꝛalibb mag mo

uent facta q; verba· Peꝛ puulos auteʒ intelli

guntur nouicij vł de nouo ꝓſeſſi qui nõ ſunt
adhuc bene firmati· ⁊ iſti ſimiliten nõ ſunt mit
tendi· Peꝛ iumenta vero intelligunt᷑ fratres
ſimplices ⁊ ullterati qui ꝗapteꝛ deſectũ ſcientie
nõ ſunt ad pᷣdicandum apti ·

Tnunc irael audi precepta ⁊c
In hoc capitulo moyſes ꝓnuttit fi

lijs iſrael facile ingreſſum terꝛe pꝛo
miſſionis ⁊ eius poſſeſſioneʒ paciſi
cam ſi tñ obpuent ðᷣ mandata diligent ſi veꝛo
tranſg:ediant᷑ eis eiectõem de terꝛa illa cõmi

natur · ⁊ captimtate mn aliena teꝛꝛa · vbi dijs ſer
uient alenis.ſẽ frequent᷑ dictu eſt.per terꝛam

ꝓmiſſionis mntelligit᷑ teꝛꝛa viuentium cuiꝰ du
plex eſt ingreſſus. vnus m re ſic ingreſſi ſunt

beati · ⁊ qui ſic ĩgredumt᷑ nunqʒ eijcient· omes
em̃ ſunt certi de ſue beatitudĩis ſtabilitate/ali

us eſt ingꝛeſſus eũis in ſpe et ſic ingꝛedumẽ

2*
l

Qutero?.

fideles dei gratiã recipientes· q; tamen ab ip̃a
poſſunt cadere ꝑ moꝛtale peccatuʒ · deo pmit
tente ⁊ dyabolo ꝓcurante ·⁊ aliqñ ſic cadut et
ſic de teꝛꝛa viuentum eijciunt᷑ et funt captuni

et ſerui vicõꝝ· Tohᷣ·viij.· Qui facit peccatũ Puus

eſt peccati · Et q; multa ſunt vicia ⁊ peccatanõ
Fuiunt dijs alienis in płrali· Quloſus em ven
tri ſuo puit ſcut deo ſuo· Hhił.iij · Quoꝝ deꝰ
venter eſt ⁊ gloꝛia in oↄfuſone eoꝛũ qui terre
na ſapuint· Similiter auarus ſeruit auro 2 ar
gento et lapdibus pᷣcioſs tanqʒ ydolis ſuis ·
ꝗpter quod apłs cobł · ij auariciam vocat ydo⸗

loꝛum bPuitutemnam auarus tot ydola ſibi co

lenda ſtatuit quot ↄtra deũ cupiſcit ·
QOcauſtq; moyſes omnem iſra
eleʒ ⁊c· In hoc capitulo replicant᷑
pcepta decalogi poſita ſupius exo·
x et q ſunt moꝛalia · nõ eſt ibi alia
moꝛalitas querenda ſicut fuit dictũ ibidem ex
cepto p̃cepto de obſeruatõne ſabbati · qd ptim
fuit cerimoniale et qᷓntum ad hoc ſenſus miſti
cus ibidem fuit poſitꝰ*. Vos aũt poſtqᷓʒ au⸗
diſtis vocem c p hoc aut ꝙ populꝰ non po

tens ſuſtinere verba dñ loquentis petijt ꝙ lo

lus moyſes audiret immediate a dommo et

referret ꝓpło et dommꝰ hoc appꝛobauit. ſigni⸗
ſicatũ fuit ꝙ pᷣlati et doctoꝛes credenda ⁊ ope
randa debent accipe a deo qui loquit᷑ eis in ſa
cra ſcriptura· et ip̃i p doctrinam alijs tradere
debent eo modo quo cape poſſunt· Qreg ĩ pa

ſtoꝛali. Scm qualitatem auditoꝛum foꝛmari

debet ſermo doctoꝝ.· St apłs·.co. j dicit· Sa
peientiam loquimur inter pſectos. t ibide· nij
capitulo. Tanq́ʒ puub in chꝛiſto lac potũ dedi
vobis. nõ eſcam nõdum em̃ poteratis ſcʒ intel

ligere altioa. CXK. VI

Sicut pollicitus eſt dominus
deus patrum tuorum dare tibi

virguns gloꝛioſe de qua dicit᷑ eſa lv · Roꝛate
celi deſup et nubes pluant uiſtũ: aperiat᷑ terra

et germmet ſaluatoꝛem. Fſta terra fluit lacte

ad nutritõem puuloꝝ in ſide et melle reſicien⸗
do pfectos in ↄtemplatõe· nã vtrolq; ſua dul⸗

dine ſouet et ↄlſolat᷑· Scoõm aut ſenſum anago

Sicum terꝛa iſta ligura fuit celeſtis patrie · de

qua dicitur pᷣs · cxlj·Hoꝛtio mea in teera vuie⸗

tuim · Manat aut iſta terꝛa lacte et melle·nam
m ea complet᷑ totũ deſderuim · Grutq; verba

que ego pᷣcipio tibi hodie in coꝛde tuo· Sx q̊

patet ꝙ moyſes loquit᷑ de verbis deuterono⸗
mij· hm vero hiero· in epła ad paulmũ de oĩbv
ſacre ſcripture lbꝛis deuteronommum ẽ noue
legis pᷣiguratio que ẽ lex amoꝛs et wo debʒ

Ec ſunt precepta c Seqmtur.

terraʒ lacte et melle manantez
Iſta terra higura fuit ſm ſenſum allegoꝛicum

eſſe in coꝛde ſcripta ꝗꝓpter quod a chꝛiſto ſcri⸗
pta nõ fuit m ta buł lapideis vł cartis ſen ĩ coꝛ
dibus credentiim p miſſionẽ ſpũſſancti in li
gno viſibili· actuu.ij ſicut pᷣdictu fuerat hiere.
xxxj · Scce dies veniut dicit dommꝰ et feriã do
mui iſrael et domui iuda ſedus nouu. non hm
pactuũ quod pepigi cũ patrib veſtris c. Seqᷓ
tur · Dabo legem meam m vilcerib eoꝝ et in
coꝛde eoꝝ ſcriba eã et ero eis ĩ deu et ip̃i mibi
erunt in ꝓpm. et narrabis ea hilijs tuis ⁊c ſi
cut em pater tenet᷑ ꝓuidere hiljs de vicku et
veſtitu·ita et de documento qᷓntũ ad agenda
et credenda · ꝗᷓ ſunt de neceſſitate ſalutis et tan
to magis eis in iſtis ꝓuidere tenet᷑ · qnto que
ſunt anime coꝛpalibb p̃ᷣferunt᷑· cetera vero nõ

indigent moꝛalitate q; ſenſus eoꝝ literab eſt

etiam moꝛab. CQK. VII.
Vm intreduxerit te dommus
Ddeus tuus m terram ꝛ⁊c ·
In ̊ capitło ſeptẽ gentes enume⸗
rantur de quibo pcipit domm? filijſ
iſrael vt nullu ſedus cu ip̃is habeant h totalit
deſtruant᷑ p quas moꝛaliter intelligunt᷑ ſeptẽ
vicia capitalia qᷓ ſunt a ſdelib totaliter deſtru
enda ſcz accidia que eſt queda tarditas ⁊ pigri
cia in bonis opibus mcipiendis et ↄtinuandiſ
et fignificat᷑ ꝑ etheũ qui fſoꝛmidans interp̃tat
accidioſus em ſemp eſt foꝛmidans ⁊ trepidaſ/

in bonis opib inchoandis. Dꝛoũ xxvj. Dicit

piger leo eſt in via leena in itinerib. Secundu
vicium eſt auaricia cuius ethimologia eſt eris

auida · Scces· v· Auarus non mnplebit pecunia;

Et ſigniſicat᷑ p chananeu qui interp̃tat cõmu⸗
tans et poſſdens:nam in cõmutatõmib reruz

frequeter hunt fraus ⁊ dolus ex auaricia Rua

rus etiam ita tenaciter poſſidet ea que habet

ꝓ nõ ꝓſunt alijs nec ſibi. Mieroꝰ ĩ epiſtola ad
paulmũ de ommby ſacre ſcripture libꝛis. Anti
que dic tu eſt auaro deeſt tam quod habet qz

quod nõ habet · Tercium vciu eſt ſupbia que
ſemp nitit᷑ alios ſibi ſubijcere et p conſequens
eos a ſtatu ſuo et honoꝛe deijcere· ꝗapter quod

ſigniſicat᷑ p gergeſeum qui interpᷣtat᷑ eijciens
colonũ.ps cxvñnj· Supbi miqᷓ agebant vſq;qʒ

cunctos volentes ſuppeditare· Quartũ vꝛciu e

muidia que eſt triſticia de bomis ꝓximi2 ſigſi

catur p amoꝛreu: qui intep̃tat᷑ amarus inuidꝰ
em amare ſert ꝓſperitatem alterius · Scci xnij

Nequam eſt oculus muidi: q; videre nõ põt

bonu ꝓxĩ· Quitũ viciũ e na q eſt apetitꝰ vin
dicte · apter quod ſigniſicat᷑ p eueũ·ꝗqᷓ interpᷣta
tur colligens lapides iracundus em cuz lapi

de vyꝑ alio ledente ſtatim pcutit ꝓximũ miuri
oſe ideo dicit ꝓueꝛb. xviij· Opm ad rraſcenduz

facilem quis poterit ſuſtinere· Sextu vicumm e
SZula et ſigniſicat᷑ p iebuſeũ:qui interp̃tat pꝛe
ſepe meüu · guloſus em ſemp vult eſſe in pᷣſepe ·

r

met
end
ktan
re
ond

k

u

we⸗
finſ
talt
ſepte
en
pg
nd
ptat
diſ.
hcit
du
cris
mia⸗
mu⸗
ern
ra
ubet
ad
ſnt
q;
jue
ns

ens
c
ine
ſg
o
nli
pöt
in

wri
diß
ne
e

4

—

eiboꝛum ſup eibum et potũ ſe effundens ſicut

ammal bꝛutum · vnde ð dunte epulone dicitur
luce · xxj · ꝙ epulabat᷑ quotidie ſplendide. Septi
mum vecum eſt luxuria que ſigmiſcat᷑ p phe
reſeum qui diſſemmatõ mterpᷣtat᷑· ꝓp luxuriam
emm ſemen humanum indebite diſſemmatur

vnõð ſap̃.ij dicit in pſona luxurioſoꝝnullũ pꝛa

tum ſit quod nõ ptranſeat luxuria noſtra
CNJ. VrIIEEFE
Vne mãdatuz 2c.· Sequitur im
fra. Dommus ennn deus tuuſ
introducʒ te in terraʒ bonaʒ 2c
D Scðm ſenſum allegoꝛicũ p terraʒ
iſtam ſiginſicat᷑ mulitans eccleſa que bene dici
tur terꝛa riuon aquanꝝ ⁊ fontiũ· p fontes intel
liguntur doctoꝛes ĩ ſcolis: ꝓ ruios ſcolares au
dientes ab ip̃is per aquas p̃dicantes populis·
Pꝛoũ· v.· Deruient᷑ fon Se tui foꝛ as et in plate
is aquas tuas duiide. In cuiꝰ campis et mon
tibus erumpunt fluuioꝛuʒ abyſſi p quod ſig
tur ſacramentu baptiſmi quod dat a lacerdoti
bus qui dicunt᷑ montes ꝗpter altitudinẽ ſtatꝰ
ſup populũ · datur etiaʒ in neceſſitate a ſimplici

bus laicis qui campoꝝ planicie ðſignant᷑ et ſc

fluuius baptiſinals erumpit ð montibo ⁊ cam
pis. terram frumenti oꝛdei et vmean dicit᷑
aut eccleſia terra frumenti rõne coꝛpis chꝛiſti
quod in ea o ſecrat᷑ in pane frumenti· gpter qð
chꝛiſtus grano frumenti ſe compat · d· io h· xij.
Niñ granu frumenti cadens in terrã moꝛtuũ

fuerit ip̃m ſolum manet ꝛc· Dicit᷑ etia terra vi

nearum rone ſanguinis chꝛiſti qui in ea conſi
citur in vino vitis· Dicit᷑ aũt oꝛdei terꝛa apte:
ſacramentũ penitẽtie quod exigit auſteritateʒ
vrte · In qua ſicusi:dulcedo manſuetudinis
que debet elſe in ſdenb et maxime in Platis ec
cleſe · et malogranata vbi grana interius cõ
nectuntur et p hoc Znexio ſdelium in carita
te ſigniſicat et oliueta iD eſt · pietatis opera·
terrã olei exultatõis interne · Pſalmo xlniij·
Pꝛopterea vnxit te deus de⸗ tuus oleo leticie ·
let mellis deguſtatõis dune bonitatis. Dlſal.
xxxiij· Quſtate ⁊ videte qmn ſuauis ẽ dommuſ
Qui lapides ferrũ ſunt p quos ſignificãtur
ſfimplices chꝛiſtiani qui dicunt᷑ fer ruʒ apter fir
mitatem ſidei que frequenter magis viget in
eis q; in homibo literatis et de montibo eius
erig metalla fodiunt᷑ p montes intelliguntur
plati et doctoꝛes.p metalla vero que ſunt ſo
noꝛoſa intelligunt᷑ ſonus pᷣdicatõnis et ſonus
diumne laudis· qui educunt᷑ de pᷣlatis et eoꝛum
mmiltris et ð doctoꝛi et eon diſcipuk. Du
ctoꝛ tuus ſuit ĩ ſolitudine ſ.dommꝰ. p ſolitu
dinem mtelligit reugionis ſtatus de quo dici
tur ps· liiij.· Scce elõgaui fugiens et manſi in ſo
litudme. Xd hanc ſolitudinẽ adducit dommus
ſua ſancta inſprratione · in qua erat ſerpens

Deut

flatu adurens id eſt dyabolus cuiꝰ anhelituſ

pꝛunas ardere ſacit vt dicit iob·xj. Dyabolus

em ſoꝛtius temptat religioſos communmiter qʒ
ſeculares. Vnde dicit leo papa de dyabolo. Fl
los pulſare negligit quos quaſi ſubiectos te
net. ſcoꝛpio ·que vultu blanditur et ca uda
pungit ꝗpter quod temptatõnem ſigniſcat
ſub ſpecie boni ad malũ inducit. ⁊ hoc mõ tem
ptandi dyabolus frequeter religioſos ſeducit
dipſas ·que illu quem peutit ſiti moꝛ facit

woeo ſigniſcat temptatõem de vicio ꝗpꝛietatis

qua religioſus pcuſſus moꝛn ſiti cupiditatis

Vdi irael tu traſSredieris ho
die Oordanem ꝛc Sequitur. Do
mnmnus deus tuus iple tranſibit
ante te]. p ̊ docemur ꝙ nullũ bo

Jnũ actũ debemꝰ nobis attribuẽ h totu virtuti

diuine · Vdemꝰ? em̃ in inſtrumentis alicuiꝰ ar
tis ꝙ licet ſint optime Aſtituta in eſſe ſibi com
petenti tñ nibil agere poſſunt ſine motu artifi
cis vt ſecuris qᷓntucunq; acuta ſcindere nõ põt
niſi moueat᷑ manu carpentatoꝛis Res aũt na
turales compant ad deũñ ſicut ad artiſcẽ. Sap̃

vij. Omniũ eſt em artilex omnem habens vir

tutẽ. St mõ res Aſtitute in eſſe naturali opari n
pñt ſine dei motione generali quia cauſa pᷣma
pł influit in cauſatuũ q; ſecũda. pma ꝗpoſitõe
de cauſis. Sodem modo min actu meritoꝛin nul
lus põt exire ſine ſpeciali dei motõne · Memẽ
to ne obliuiſcaris quo ad iracũdiam prouoca
ueris dommũ ꝛ2c] lcet eĩ bonoꝝ actun nro
rum debeamus remmiſci deo gratias agendo

qui pᷣncipalis eſt actoꝛ eoꝛũ vt dictũ eſl· tame
peccatoꝝ noſtron frequentuis debemꝰ? memo

rari dolendo de ꝛpis et veniaʒ poſtulando· q;
peccatu totũ eſt a nobis inqntu peccatũ· deus
em̃ nõ eſt cauſa peccati ſᷣm qð ipᷣe diẽ oſee· xnj·
pditõ tua iſlrael · ex me tinmmodo auxiliũ tunz.
Pimitte me vt ⁊teram eum. Ex bhoc verbo
qð dicit dommꝰ moyſi ð populo peccatoꝛi pʒ
ꝙ boni plati ſuis meritis et oꝛõnib retment a
peccanti pło vmdictam dei · ⁊ q; pauci ſunt ta
les plati ideo dicit᷑ eſa·lxiiij.· Nõ eſt qui muocʒ
nomen tuu qui cõlurgat et teneat te · Cetera
ſunt moꝛalia vł rephcatõnes quoꝛundaʒ lacto
xum quoꝛum ſenſus miſicus ſupꝛa poſit eſt.

4

N ulo tempore dixit dominuſ
ad me dola tibi duas tabulasſi
cut priores fuerunt.
Sicut dictu ſuit ſupꝛa tabule pᷣme
que fracte fuerunt ſigniſcãt vetꝰ teſtamentu.
quod factũ eſt irritu qᷓntu ad cerimonialia pᷣce
ptia ⁊ iudicialia· Secude vero tabule que xemã
ſerunt integre ſignificant nouu teſtametuũ qðᷣ
eſt pmanſuun. In pᷣmis ant tabulis homo nihil

operatus eſt.ſed dommꝰ dedit moyſi tabulas
illas dolatas ⁊ ſctiptas. vt habet᷑ exoðxxxj· In
ſecundis aut tabulis homo ſcʒ moyſes coopat⸗
fut ſcʒ eas dolando vt dicit᷑ hic et exo xxxnij·
p quod ſigniſcatũ fuit ꝙ tempe datõnis vete⸗
ris teſtamenti deus nõ erat homo·et ſic datuz
fuit a ſolo deo· ſed tempe noui teſtamẽti ĩ vna
phna eſt deus et homo:qui dedit nouũ teſta⸗
mentum et iſte ſecüde tabule poſite fuerũ t in
arca de lignis ſethim imputribilibo facta vt di
citur hic·p quaʒ ſigniſicat ſelis amima que p
naturam eſt ĩmoꝛtał ⁊ p gratiam a putreſach
one peccati ſeruat᷑ĩ hac aũt arca ſeruari debz
nouũ teſtamentuũ p verã et firmã ſide caritate
foꝛmatam· Ad depoꝛtatõem aut huiꝰ arce de⸗
putata fuit tribus leuitica ſiẽ dicit᷑ ifra oodem
capło: So tempe ſepaui tribũ leui vt poꝛtaet
arcam ⁊c p quod ſigniſicatũ fuit ꝙ ſacerdotel
q p tribũ leui ſigſicant᷑ et maxime curã anima
rum habentes. p exempla bone vite et hoꝛta⸗
menta ſane doctrme et opa nuſericoꝛdie dent
poꝛtare ſideles Qetera huiꝰ capituli moꝛalia
ſunt.ideo nõ eſt alia moꝛalitas querenda·
CX. X.
Ma itaq; dom muz deum tuuz
2c · Sequitur mfra.Terra ad
quaʒz in gredieris poſſidendaz
non eſt ſcut terra egipti .
Der terrani egipti que tenebꝛa mterpᷣtat᷑ ma⸗
loꝛum ſigniſicat᷑ vita qᷓ peccatoꝛũ tenebeis eſt
obſcuxata· Hꝛoũ.nij. Via ĩpioꝝ tenebꝛoſa. &t

de terra egipti ſubdi. Vbi iacto ſemine in o⸗

toꝛum moꝛe aque ducunt᷑ irrigue . p quod ſi⸗
Snificatur ꝙ vita maloꝝ aquis delician carna
lium wrigat. ſicut de dunte epulone dicit luce
xvj ꝙ induebat᷑ purpura et biſſo et epulabat᷑
quotidie ſplendide · Per talem aut ir rigatõeʒ
vicia pullulant nutrum᷑ et augmentant᷑. Der
terram a deo ꝓmiſſam ſigniſicat᷑ vita bonoꝛuʒ.
et de terra ꝓmiſſa dicit hic ꝙ non eſt ſiẽ terra
egipti ·p quod ſigniſicat᷑ ꝙ vita bonoꝝ nõ irꝛi.
gatur aquis delciarũ ad pullulatõem vicioꝛũ
et augmentũ iᷓ ad ſuſtentatõem coꝛpis ĩ exer⸗
citio virtutu·. Sed montuoſa et campeſtris ð
celo expectans pluuias q; vita bonoyꝝ debet
eſſe montuoſa id eſt. ſurſum eleuata p medita⸗
tionem celeſtiuũ · Dhił.nj. Noſtra aũt ouerſatõ
in celis eſt. et campeſtris pe: exercitium bone
actiomis· de celo expectãs pluuias.i. deſiderãſ
et poſtulans minf luentiã diume gratie ſine qua
nõ poteſt homo ꝓficere in opib aciue vite
et contemplatiue· DPſal.lxvij. PHluuiazʒ volunta
riam ſeggrega bis de? hereditati tue . St plu
uia infra eodem ca · dici tpanea et ſerotma p
tempaneaʒ ſigniſicat᷑ gratia iuſtiſieans in pſen
ti · p ſerotinã gratia gloꝛiſicans ĩ futuro. Sloꝛia
nanq; dicit᷑ gratia ↄſummata ps· lxxxiij. ¶ra

tiam et gloꝛiã dabit dommꝰ. iſte vero pluuie
a deo dantur obedientibus ſicut in textu dieit.
Si ergo obedieritis c Sed rebellib denegã
tur· do ſequit᷑· Qauete ne decipiat᷑ coꝛ veſtrũ
Tc ſequit᷑ iratuſq; dominꝰ claudat celũ . ſub⸗
trahendo gratiã ſuazʒ coꝛ emollien te . ꝗpter hec

a ſubtracta ſequit᷑ obduratio coꝛdis et p cõ

ſequens defectus fructꝰ bone opatõmis· deo
ſubditur · nec terra ꝓfert ger men. ſuũ
CA. RT-
& ſunt precepta ⁊c. Sequitur
SDubuertite omma loca ⁊c
Mic tria loca notant᷑ in quibus ex⸗
ercebatur ydolatria.ſ. montes excel
ſi colles et ligna frõdoſa ſiue luci apłs at cob.

ij auariciã nomĩat ydoloꝝ ſeruituteʒ quod nõ
eſt intelligendum gpꝛie hſñ militudmarie eo
auarus colit pecumã ſuaʒ ſiẽ ydolatra ſuũ ydo
lum ⁊ p talem modũ loquendi quodlibʒ viciuʒ
ydolatria põt dici· Scoõm h̊ igi᷑ ſup mõtes ex

celſos ydolatrant illi qui ſunt multũ in ſupbiã

eleuati Stemnentes alios et ſe timmõ reputan
tes:ſc̃ ile phariſeus dicebat luẽ xvnij. Nõ ſum

ſicut ceteri hommũ . Quod exponens au S89 diẽe

Qui ſunt ceteri hommũ miſi omnes pter ĩm ·
Sup colles ydolatrant am bitioſi. Collis enim
a collo dicif eo ꝙ eſt quaſñ collũ mõtis inter ca
cumen eius ⁊ ptem euus inſerioꝛem exiſlens.

et ſic eſt m aſcenſu montisſic eſt autẽ imn ambi

tioſis qui ſemp querũt aſcendere ad gradum
indebitü ſibr2 p moduʒ illicitu . Subter ligna
frondoſa vł in lucis ydolatrãt luxurioſ qui la

tibula querunt ad exercitium ſui peccati· Job.

xxmij. Oculus adulteri obpuat caliginẽ· Quod
bene ſigniſicat᷑ p lucũ qui dicit a luceo luces p
2traruim. Vnde verſus · Lucꝰ ⁊ officiũ bellum

libitinaq; parce· Iſta p antifraſim dicunt noja

monſq; Qui dici᷑ a moueo moues p Ztraruiz.
ISit᷑ ydolatria montuʒz ſubuertit an ſupbia p
veram humiliatõeʒ deijcit· Sxemplu dan inij ð

na buchodonoſoꝛ valde ſuperbo qui vere buil

atꝰ dixit· Nũc ergo ego nabuchodonoſoe lau⸗
do ⁊ magmifico ⁊ gloꝛifico regem celi:q omĩa
opa eius vera 1 omnes vie eius lndicia 1 gra
dientes in ſupbia põt humiljae. Pdolatria vo
collium ſubuertit᷑ qñ ambitõ vł cupiditas abij
citur pꝑ ↄtemptũ omniũ mũdanoeꝛu· 8xemplũ

de matheo qui ſurgens de teloneo ſecut? eſt

chꝛiſtũ· vt ha bet᷑ mathix·⁊ nõ eſt dubm̃ quin
omnia mudana reliquerit ſiẽ et alij apoſtoli ꝓ
pter deu . Pdolatria vero lucoꝛuz ſubuertit an
luxuria p caſtitatem oĩno repelli?· Eremplũ ð
magdalena luẽ · vij de qᷓ dicit gres. Conuertit
ad virtutes numeru crimmũu vt totuz ſeruiret
deo in penitentia quidquid ex ſe deuz contem
pſerat m culpa.

GX. III.

mie
deik.
Ned
eſtri
ſub⸗
rhee
peo
deo

ſpbe;
utan
ſun
f.
enim
era
eng.

ſurrexerit in medio tui pro
phetes ꝛc]· Der iſtu aphetaʒ fłm
qui pcipit᷑ interſici ſigniſicant᷑ omẽſ
diuimatoꝛes et doctoꝛes ſupſticõſi
qui pᷣmo ſunt occidendi ſpuali gladio p excom
municatõem et ſi pmanſermt obſtinati dimit
tendi ſunt iuſticie ſeculari occidendi p moꝛteʒ
coꝛpalem. Si tibi pſuadere voluerit frater tu
us ⁊c Ex hoc videt᷑ ꝙ in ecckia nulli perſone
qᷓntũcunq;apinque pcendũ ſit in pſidia hereſiſ
ſi fuerit obſtinata et maxime ſi ſtudeat ad ſub
uerſionem alioꝝ· Mathᷣ·xvrij· Si manꝰ tua vel
pes tuus ſcandaliʒat te a bſcide et ꝓijce eũ abſ
te · Per manu em̃ vł pedem imtelligit᷑ bi pſoa
fam iliaris et ꝓpmqua· Si audieris m vna vꝛ
bium ⁊c]ex hoc patet ꝙ licet in młtis caſibus
parcendu ſit cõmunitati non tñ mn caſu ydola⸗
trie vlł hereſs eſt parcendi
.. KRXI.
Ilnj eſtote domm dei veltri.
non incidetis vos neqʒ caluici-
um facietis vobis ſup mortuuʒ
Per hoc docent᷑ chꝛiſtiani ꝙ immo
derate nõ debent affligi de moꝛte amicoꝛũ ſu
oꝛum· hoc em̃ quoddam ſignũ eſt defectus ſi⸗
dei q̃ntũ ad articulũ reſurrectõnis et vite bea
te. et talem afflictõem ĩmoderatã faciebat in
ndeles vitam aliã non ſperantes · Non come
detis que immũuda ſunt ⁊c miſtice rõnes iſto
rum ſunt poſite ſupꝛa leuitxj· tñ hic addit᷑ mit
aues ĩmundas yxion que eſt auis alba minoꝛ
miluo et ẽ de genere vulturis que paſcit᷑ cada
ueribus et ſigmiſicat vicium ꝓpocriſis que ꝗpt

laudem humanã pᷣtendit exterius albedinẽ ſan
ctitatis et interius paſcit᷑ cadaueribb imquita

tis · Matxxiij. Ve vobis ſcribe et phariſei ypo
crite qui ſimiles eſtis ſepulcris ðᷣalbatis q̃ affo
ris appa rent honim ib ſpecioſa intus vero ple
na ſunt oſſib moꝛtuoꝝ et omni ſpurcicia
la que hic ponunt᷑ moꝛalia ſunt:d
ptranſeo vſq; ibi · Qum tibi vendi
tus ſuerit frater tuus hebꝛeus c
cuiꝰ ſenſus miſticus ſupꝛa poſit?eſt
exoð xxj. De pᷣmogenitis aũt que naſcuntur
in armentis et ouib ⁊c· De pᷣmogenitis iſtis

duplex ſenſus miſticus ponit᷑ a doctoꝛib· Vnꝰ⸗
eſt ꝙ p pᷣmogenita ſigmiſficant᷑ bonoꝛuʒ operu
mitia et de iſtis dici · Quidquid eſt ſexus ma

ſculini ſanctiſicabis domimo. qꝛ quidquid eſt
ibi pfectõ nis debet deo attribui·ſexus em̃ ma
ſculmus pſectus eſt:ideo ſignificat pfectõem
deo attribuendã· Si auũt habuerit maculaʒ æc
per quod ſigniſicat᷑ ꝙ ſi in opibus noſtris bo
nis deſectus aliquis ſit admixtus attribuedꝰ
eſt noſtro defectui · Oſee· xnj· Perditio tuaiſ
rael ex me tin auxiliũ tuũ· Aliꝰ ſenſus miſticuſ

Deut

eſt ꝙ p pᷣmitiua ſigniſcant᷑ hommnes de nouo
Zuerſi incipientes ſeu neophici ⁊ de iſtis dicit
Non opera beris in pᷣmogenito bouisq; p
dicti incipientes vł noui non debent operi do
ctrine vł p̃dicatõnis ſigniſicato per opus bo
uis applicari· nam ad opus doctrine ſeu p̃dica
tionis requirit maturitas et firmitas: ꝙ autem
per agriculturã que eſt opus bouis ſigniſicen
tur pᷣdicatio et doctrina habet᷑ · coe· ij. vbi diẽ
apfs: Dei adiutoꝛes ſumꝰ.dei agricultura eſtiſ
Non tondebis pᷣmogenita ouiũp qð ſigni
ſicatur ꝙ opera bona neophicoꝝ nõ ſunt exte
rius denudanda ne p manẽ gloꝛiã amittatur.
Cres. Pamogenita ouiũ tondereeſt occulta

tionis tegmme inchoantiũ bona nudare ſolis

aut firmis et pefectis ðꝛ il math· v · ic luce
at lux veſtra coꝛa homnmnb vt videant opera
veſtra bona et gloꝛiſicent patrem veſtruʒ qui
in cens elt QK. IVEf
Bſerua menſem nouarum fru
Zum ⁊c · ic replicat moyſes de
tribus ſolennitatibus· ſ· paſche pen
tecoſtes et tabernaculoꝝ de quib⸗
actum eſt ſupꝛa leuit xxiij. Pꝛimũ aũut iſtoꝝ ſi
gura fuit reſurrectõnis chꝛiſti paſſi qui eſt pa
ſcha noſtru ſicut dicit apłs:jcoꝛ· Paſcha nᷣm
immolatus eſt cheiſtꝰ itaq; epulemur nõ ĩ fer
mento veteri neq; in fermẽto malicie ⁊ nequi

cie ſed in aʒimis ſmceritatis et veritatis· Tgituꝛ

p ſeptem dies aʒimoꝝ ſigniſcat᷑ totũ tempus
noſtrũ · eo ꝙ ſeptem dieb reuoluitur vt dicit
gres · ome · xxv· ⁊ iſte ſeptenariꝰ debz deduci ſi
ne fermento malicie et nequicie· ⁊ ĩ aʒimis ſm
ceritatis et veritatis et tunc reuertemur in ta
bernacula noſtra rad manſiones patrie celeſtiſ

ſicut filij irrael celebꝛatis ſeptẽ diebus phaſe ad

loca ſua reuertebantur · De ſecũdo feſto· ſ pen

tecoſtes dicit᷑ · Septẽ hebdomadas numerab
tibi ⁊c ꝓ quas figurata ſuerunt ſepte dona ſpi

rituſſancti qui datus fuit ĩ pentecoſte noſtra
apoſtolis alijſq; diſcipulis in ſigno vinbii.· De
tercio vo feſto dicit · Solennitatẽ quoq; tab er
naculoꝛum cele bꝛabis ꝓ ſeptẽ dies ·ſebat em̃
lud feſtũ in memoꝛia ꝙ dommus ſiios ilrael

habitare fecerat in tabernaculis ꝓcedẽdo p de

ſertum ad terraz ꝓmiſſionis ꝓpter quod ſigu
ra fuit noſtre peregrinatõnis in hac vita que
tota decurrit p ſepte dierũ reuolutõem vt pᷣdi
Cum elt · Tribo vicib apparebit omne maſcu
linum tuu in oſpectu domm. Per ſexũ ma
ſculinum qui perfectus eſt ſignificantur ope
ra perſectõis· et per tres vices ſigmiſcatur tri
nitatis fides· Per h̊ igitur ſigmiſcatur ꝙ ope
ra bona in ↄſpectu domm ſeri debent in ſi
de trinitatis · Der iſtũ aut ternariũ põt etiam
intelligi deuotio coꝛdis oꝛis et operis· Non
apparebis ante dominũ vacuus ·ſcʒ a lanctis

Deuteroꝰ?

meditatõmibus
WA NVHIJI.
On plantabis lucum et omnez

HMoc fuit pᷣceptũ ad excludendum
luuxurie vicium quod exercebatur
qpe altaria ydoloꝝet p hoc ſigniſicat᷑ ꝙ ſacer⸗
dotes noui teſtamenti qui accedunt ad altare
chꝛiſti et eon miniſtri mundi debent eſſe ⁊ ca
ſti · Si difficile et ambiguum ꝛc ſequit᷑. ve⸗
mes ad ſacerdotes leuitici generis et ad uidicẽ

qui fſuerit in illo tempe per quod oſtenditur

ꝙ chꝛiſtiam debent in dubijs ad pontifices re
currere qᷓntum ad ſpualia et ad pᷣncipes qntuʒ
ad tpalia· et eoꝛu ʒ firnnter tenere ſententiã niſ
erroꝛem tineat maniſeſtũ · Q unq; fuerit cõ
ſtitutus ·ſcʒ rex de quo loquit᷑ non multipli
cabit ſibi equos ⁊c ex hoc oſtendit᷑ ꝙ reges
catholici nõ debet eſſe ſupbi · nec lubꝛici. nec cu⸗
pidi aut ignaui ſed humiles. Scci·nj · Quanto
magnus es humilia te m ommiboet coꝛaʒ deo
muenies gratiã· Debent etiã eſſe 2tmentesli⸗
berales et dunine legis ʒelatoꝛes· et iuſticiam
omnib cõſeruantes· idᷣo ſubdit᷑ mn ſine· Neq;
declmet in dexteraã ptem ꝗꝓpter fauoꝛem vel
vtilitatem tpalem a uiſticia declmando·. neq;
in ſiniſtramex affectõe puerſa vł odio iuſii⸗

ciam ſubuertedo. vt longo tempe regnet ipe

et hiuj eius · CX. XVIIE
On habebunt ſacerdotes et le⸗
uUſte c] Iſta ſunt frequenter ſupe
rius expoſita ꝗpter quod ptranſeo
N1OMNec mueniat᷑ in te qui luſtret hiliu
ſuũ aut ſiliam ducens p ignẽ· Moꝛaliter aũt
hoc faciunt illi qui hiios ſuos aut filias in car⸗
nalibus delicijs et laſcunjs aut cupſditatibo nu⸗
truunt indecenter · ſic em faciunt eos ſtipulam
ad incendiũ gehenne p̃paratam· aut qui ario
los ſciſcitet᷑ arioli dicebant qui in aris ydolo⸗
rum mynſtrando diuinabant et deo p illos ſ
Sniſicant᷑ ſacerdotes in altari male mmiſtraãteſ
et ſic ariolos ſciſcitatur qui recurrit ad malos
ſacerdotes ꝓ criſmate eukariſtia vł alio ſacra
mento vt eis in maleſicijs abutat᷑· ſim liter ille
ſciſcitat᷑ ariolos qui ꝓ ↄofefſione et abſolutõne
ſcenter recurrit ad ſacerdotes ignaros ⁊ ob
ſeruet ſomnia ·. ili vero ſomnia obſeruant qui
viſiones certas eas reputant. atq; auguria .
quod faciunt illi qui ex volatu auiu vł garritu
pᷣnoſticat ſupſtitioſe futura:. ne ſit maleficus
p quem ſignificat᷑ quicuq; malũ ſcienter opera
tur. nec incantatoꝛ p que ſigniſicat᷑ quicunq;
verbis vel factis eſt ſimplicuʒ deceptoꝛ.· nec
phitones conſulat phitones poſſunt dici ypo
crite heretici quoꝝ fictõnib decipumt meau
ti · nec diumos ]qui fingũt ſe a deo inſpiratoſ

ſiẽ faciebant falſi aphete. et querat a moꝛtuis

arborem iuxta altare domim.

veritatem moꝛaliter veritatem querita mo⸗
tuis qui ꝑ moꝛtem aliquoꝝ fraudes ſuas colo
rat apparetia veritatis d. ꝙ debica que repetũt
ab eo pſoluit defunctis vel ꝙ ſi vuierent ſibi
teſtimoniũ phiberent cũ tñ falſum dicat.·

*

N hꝰ capituli pᷣncipio agit᷑ de ciui
tatibo refugij ð qᷓb dictũ e ſup̃ᷣ nũi
xxxv· et 2Aſquenter agit᷑ hic ð homi
. cidio caſuali cũ dicił qſ abijſſe cum
eo ſimpliciter in ſilua Per ſiluã que eſt latibu
lum feraꝝ ſigniſicant᷑ peccata vł peccatoꝛes in
quibus eſt habitatio demonum· Apoẽ·ij. Scio
vbi habitas vbi ſedes eſt ſathane. Flle igit᷑ ſim
pliciter cũ amnco ad abſcindenda ligna mn ſiluã
vadit qui pia mtentõne ꝓximu coꝛripe ſatagit
ſed ferrü ſecuris manum eius fugit.qñ ad coꝛ
rectõnem indiſcreta ꝓrumpit ⁊ tuc ferru pxi
mũ occidit · qn ex tali indiſcreta coꝛreptẽe ꝓxi
mus nouũ peccatũ mcurrit quod põt 2ꝛtinge
re duplciter · Vno modo ſi ꝓximus coꝛripien
dus ad ſuſcipꝛendũ coꝛreptõem nõ ſit diſpoſ
tus· vt q; adhuc eſt in paſſione vel aliqua alia
rõneet tunc coꝛreptõnem nõ recipit h magis
peccatum deſendit quod eſt grauiꝰ ·j.reg xv.
Quaſi peccatuʒ ariolandi eſt repugnare et qſi
ſcelus ydolatrie nolle acquieſcere· Alio modo
2Ztingit ex pte coꝛripientis qui ʒelo indiſereto
nimis aſpere coꝛripit. peccatũ mimis aggrauã
do et ſic peccatoꝛ labi᷑ in diſperatõemſẽ dicit
in collatõnib patrũ de quodam ſene qui quen
dam iuuenẽe querenteʒz ab eo ſilium ſup tem
ptatõem grauem carnis quã patiebat᷑ ita umue
ms paſſionẽ aggrauauit ꝙ iuuenis deſperans
ad leculum redire voluit . h alius ſenex mãſue
te coꝛr ipiens et foꝛtans euʒ reduxit ᷣm illð
pᷣs lxxxix · Qm ſupuenit manſuetudo et coꝛri
piemur · Tgit᷑ ille qui ex indiſcreta coꝛreptione
ꝓximu occidit ad cuntatẽ reſugij debet recur

rere id elt· ad ecchiam ꝓ ſacramto penitentie

et tũc ꝓximus occiſ nõ pcutiet eũ·p hunc ꝓxi
mum mtelligit᷑ cbꝛiſtus qui ſe amcũ oſtendit
peccatoꝛibus:Luẽxv.ic peccatoꝛes recipit a
manducat cũ illis · diciẽ de chꝛilto· F†pᷣe veꝛo illüũ
non pcutit que ſub vera penitentia ꝓtectum
eſſe cognoſcitt QX N
exieris ad bellum ·
Scðm qð dicit apłs ephvj. Non ẽ
nobis colluctatio aduerſus carneʒ
et ſanguinẽ· id ẽ· aduerſus hommeſ
tim̃ ſᷓ̊ aduerſus pᷣncipes et poteſtates tenebꝛa
rum haꝝ ꝛtra ſpualia nequicie· t licet ſint mł
ti et foꝛtes tñ nõ debemꝰ pauoꝛe diſſolui quia
plures et ſoꝛtõꝛes ſunt in adiutoꝛiũ noſtriiõ
ſequit. q; dommꝰ deus veſter mn medio vri
eſt.·cuiꝰ foꝛtitudo eſt inpnita · tem in adiutoꝛi
um noſtri ſunt angel ſancti et omnes beati qᷓ

mo⸗
col
etit
t ſibi

ciul
wu

O

e
laebi
Moft
£
Ntſim
hflus
tagit
dco:
pri
pri
inge
ipeen
ſpoſ
naali
nage
S
etq
nodo
reto
tau
drk
guen
tem
ine
erans
niſue,
ml
corri
lone
rut
tie
pri
die
n
n
lum

né
ne;
eſ
me
uia
o
nir
del
ſi

grelſſionis qr
die comederis ex eo moꝛte moꝛieris · eius bo
mMida ſuit dyabolus qui dicit hic miſtice occk

ſunt in maioꝛi multitudine qᷓ; ſpũs maligni.
omnes etiam boni catholici nobiſcũ ſunt carita
te 2ucti ꝗpter quod cuʒ helyſeo poſſumꝰ di

cere illud. iij. res. vj plures nobiſcu ſunt qᷓʒ cũ
ulis· ad iſtud aut bellum mepti reputant?᷑ illi qᷓ

de nouo duxerunt vxoꝛes p quos ſigniſficãtur
molles et effemmati Item illi qui de nouo do
mos ediſcauerunt ad ſui magniſicen tiam per
quos deſignantur hommes elati in ſuperbi⸗

am· Item ili qui de nouo plantauerũt vineas

per quos dengnant᷑ hommes nimis occupati

DZ circa cupiditatem terrenam Item hommes pa
uidip quos intelligunt᷑ illi qᷓ temptatõnibus
nõ reſiſtunt h̊ ſtatim p ↄſenſum demonibus ſe

tradunt Non ſuccides arboꝛes ð quibus ve
ſci põt homo dicit᷑ arboꝛ conuerſa · vnde · ij· de
anima dicit᷑ ꝙ radices ſunt oꝛi ſinnles:- nam p

ilas trabunt arboꝛes alimentũ ſicut homines

pos quod eſt ĩ pte ſupioꝛnp hoc igit᷑ ꝙ bic di
citur de arboꝛibus fructiferis ꝙ nõ debeẽãt ſuc

cidi ſigniſicat᷑ ꝙ in bello etiã iuſto non ſunt ho

mies occidendi de qbus eſt ſpes ꝙ fructiſicẽt

in ecchia dei ·hilli tm̃ de qᷓbus tał ſpes nõ habe
tur et de quoꝝ reſeruatõe timet᷑ piculũ eueniẽ

cKXMXk. SXAXI K
Vando inuentum fuerit i ter
ra quam dommus deus tuus
daturus elt tibhꝛ homms cada
uer occiſi·Homo pᷣmꝰa die trãſ
uit occiſus· Ceñn.ij. In quocũq; em

tus eo ꝙ eſt imnuinbił homimmb. ſemioꝛes cuuni
tatis illuis tollent vitulam de armento !. per

iſtos ſenioꝛes intelligunt aphete veteris teſta
menti· p vitulam aut humanitas chꝛiſti· hanc

aũt vitulam tulerunt aphete · i tolli p̃dixerut

m eius paſſione· que nõ traxit ugũ ·.i. nullũ

Straxit peccatũ· nec terram vomere ſcidit i·
nullam ſeditõem cõmouit· et ducent eam ad
vallem aſperam et ſaxoſam i eſteam duci p
dicent ad heruſalem que dicit vall gpter eiuul
lapſum min matł aſpera et ſaxoſa·apter eius du

riciam et rebellione ↄtra ꝗphetas et etiaʒ chꝛi

ſti verba· Mathxxiij Hheruſale hieruſale q̃ oc

cidis ꝗphetas et la pidas eos q̃ ad te miſſi ſunt

c. deo ſubdit· que nũqᷓʒ arata eſt ſcʒ aratro
timoꝛis domm · nec lſementẽ recepit] id eſt ·

verbü dei quod dicit ſemen dei luce · vij. et ce

dent in ea ceruices vitule · id eſt. cedi p̃dicent ·
Nam aphete pᷣdixerunt chꝛiſtũ homme paſſu

rum in hieruſale· vbi ceruix eius ceſa fuit coꝛo
na ſpinea· Et auferet᷑ ab eis reatus ſcʒ homi

cidij qui auferebat᷑ a ciuiba nõ tñ ab homicidis
p quod ſignificatuʒ fuit ꝙ moꝛs chꝛiſti ꝓſutu

ra erat ſanctis patrib et aphetis ĩ limbo detẽ
tis· n aut dyabolo et angeł eus quoꝝ peccatũ

Denc

eſt inexpiabile et pena intermmabił. Si egreſ
ſus fueris ad pugnã ⁊c ·ſequit et inter capti
uos videris mkierem pulcrã. Der hanc meie
rem ſignificatur peccatrix amma qᷓ pulcra dici
tur rõne imagimis ſ̊ captiua rõne crimmis jo-
viij. Qui facit peccatũ ſuus ẽ peccati · Mãc mu
lierem adamat chꝛiſtus aliquado ſicut patzʒ de
magdalena luce· vij et vult eam ſponſam habe
re pꝑ ſdem foꝛmata caritate· hopoꝛtet ꝙ depo
nat veſtes in quibus capta fuit id eſtomĩa vi
cia et peccata pᷣterita ꝑ veraʒ ↄtritõem et leſ
ſionem et ꝙ radat ceſariẽ ⁊ circucidat vngues⸗
p quod deſignat᷑ ꝙ debet peccatoꝝ circuſtanti
as aggr auantes p feſſone deponere ⁊ occaſi
onem peccandi cauere.⁊ ꝙ fleat patrẽ ſuuʒ et
matre. id eſt · dolere debz ⁊ plangere ꝙ habiit
dyabolũ patrẽ· ſicut dici᷑ ioh.viij· vos ex patre
dyabolo eſtis ⁊ ꝙ matrẽ habuit maloꝛũ ↄgre
Satõem .ſẽ eccłia que eſt ↄ⁊gregatio ſidelium
mater eſt uiſton · Si habuit homo duas vxo
res c · homĩs chꝛiſti due ſunt vxoꝛes ·ſ. iudea
et gentilitas:iudea facta eſt odioſa :qꝛ ꝓ maio⸗
ri pte remanſit in iſidelitategentilitas vero
facta eſt dilecta q; ſdeʒ chꝛiſti recepit deuote
Nõ poterit filiu dilecte facere pᷣmogenitũ·
p quod ſigniſicat᷑ ꝙ nullus de gentilitate rena⸗
tus in chaiſto pꝛepoſitꝰ eſt appis in donis gra
tie et głie·hmagis econuerſo qui renati ſunt
de uda · Si genuerit homo nu tumacẽ p/
latus vł pᷣdicatoꝛ bonus pater ſpuał eſt illuis
qui x eius exhoꝛtatõem vł minſteriũ ſuſcepit

baptiſmũ·et ſi tab renatꝰ in mał fuerit obſtina

tus debet p pᷣlatũ excõmunicari·et vlterius ſi
m ↄtumacia pſeuerauerit in caſba aliquibo tra

di uüiſticie ſeculari · Qnñ peccauerit hõ ꝙ moꝛte

plectendus eſt ꝛc. · ſequitur · non pmanebit
cadauer eius in ligno · Qadauer dici põt cleri
cus vł religioſus ꝓ patenti crimie infams ef
fectus:⁊ dicit᷑ pendens mn ligno.i in apto:nam
ex eo maius ſeandalũ naſcit᷑ q; ex layco ꝗpt qðᷣ
debet p recluñoneʒ ſepeliri ne ex eius habita
tione ini hommes ſcandalũ augmen tet᷑
(K. —FXXNIILI.
On videbis bouem 2c ·
Moꝛalitas ſupꝛa poſita ẽ exo·xxij.
Non induetur mkier veſte virili
nec vir vtet veſte ſemĩea . p hoc ſ
gniſicat᷑ ꝙ mkier exercere nõ debet actus viri
les vt pᷣdicare docere ⁊ ſimilia·nec vir actꝰmu
liebres vt filare ⁊ lauare pannos et ſimlia
Kliter põt exponi vt p viꝝ intelligat᷑ ratio:et
ſenſualitas ꝓꝑ młieꝛẽ ſicut accipit augꝰ.igit᷑ mu
lier veſte virili vtit᷑ cu rõni ſenſualtas mcipit
dommari:·⁊ ueſte feminea vir vtit᷑ qñ ratõ peꝛ

ſenſualitatẽ ad mollia carnis et vilia ptrabitur
Si ambulans p viã in arboꝛe vł ĩ terꝛa nidũ

auis inuenerxis ⁊c]· Miſtice ſacra ſcripta nidꝰ

Deutezo)

dicit᷑ in quo ⁊templatiui qui dicunt᷑ aues celi
requieſcunt:mater habens pullos ſenſus dici
tur literalis· pulli vero ſenſus miſtici qui ſubli
tera nutruunt᷑ et creſcũt. nõ tenebis eam cũ fi
lijs ·.matreʒ p quod ſigniſicat᷑ ꝙ a tpe publi
catõnis euangelij in quo cerimome veteris te
ſtameti ſunt moꝛtifere ſenſus literał eſt dinnt
tendus et ſenſus miſtici ſunt tenendi · Qu edi
ſicaueris domũ nouã ⁊c· Moꝛaliter domum
nouã ediſicat qui religionis ingreſſum vł no⸗
uum ſacerdotiuũ inchoat· facies muruʒ tecti p
circuitũ cτ debet em̃ tał ſenſus ſuos et actꝰ
diligenter cuſtodi ne ſint alijs occaſio ruine
ſibiq; imputet᷑ ad interitũ gehenne · Non ſe⸗
res vmeam tuãa altero ſemme id eſt· ecchiam
tue cuſtodie cõmendatam pꝓ te vł pꝑ alterũ nõ
mitrues miſcendo cũ ſemme verbi dium ziʒa
mam male doctrine · Non arabis ſimul in bo
ue et aſno id ẽopus pᷣdicatõnis nõ imponeſ
ſimilt ſapieti et ignaro · Non indueris velti
mento quod ex lana lmnoq; ⁊textũ eſt In ta
li nanq; veſte linũ abſcondit᷑ ſub lana. Moꝛali
ter igit᷑ tali veſte induit᷑ qui ſub verbis imnocẽ
tie celat ſubtilitatem malicie· Eunicłos m ſim
bꝛ ijs lacies ⁊c· hoc eſt expoſñitũ ſupꝛa numeri
xv Si duxerit vir vxoꝛem c ·Per iſtũ ſigſi
catur epᷣs qui ſponſus eſt eccłie ſibi tradite ꝓ⸗
