bet p̃dicatoꝛẽ vł doctoꝛẽ bonũ qui apter do/
ctrinam veritatis fſit odioſus malis hommb
et pſecutõem patit᷑ ab ip̃is· qm dommꝰ tales
2olat᷑ ſequit Dicit dommꝰ ſi nõ relquie tue
in bonũ /inõ dubites quin opus tuũ habeat
ſinem bonũ.· ſñi non occurri tibii.occurram
Im tempe aft lictõis · dando tibi patietie vir
tutem et meã ſolatõnem· ꝛdeo ſequit᷑ poſtea
Et factũ eſt mihi verbũituũ ĩ gaudiũ ⁊c·.
St ſi epaueris lic oſtedi merituũ boni p̃di
catoꝛis vł doctoꝛis cũ dicit᷑. ſi ſepaueris pcio
ſum a vili/ianimas cheiſti ſanguine pcioſo re

demptas a vilitate peccati p tuaʒ doctrinã. q̃ſ

os meũ eris . qꝛ verbuʒ boni p̃dicatoꝛis ẽ ver
bum ſaluatoꝛ is Mathx. Non em̃ vos eſtis
loquimimi h ſpũs patris veſtri qui loquit ĩ vo
bis· Rt dabo te populo huic ĩ muruũ eneũ ⁊c 1
es em e ſoliduʒ durabile et ſonoꝝ ſic pdicatoꝛ
vł doctoꝛ bonus in aduerſis eſt ſolidus pꝑ pa

tientiam· durabilis p 2ſtantiã et ſonoꝛus per

eloquentiã efficacem
. XV
B T factum eſt verbum dommi
ad me dicens non accipies vx
M Orem ⁊c ]·Vxoꝛ accipienda ẽ vera
apientia ſiẽ dicit᷑ ſap· vnj· Manc q̃ñ
ui mihi ſponſam aſſumere . It poppoſitũ mun
dana ſapiẽtia que vt dicit iacobi.iij eſt teꝛꝛena
amimalis et dyabolica ẽ mulier refutada· 1 ſic
dicit᷑ hic.· Non accipies vxoꝛẽ et nõ erunt tibi
filij ac·i· nõ facies opa a ſapientia mundt ꝓce
dentia que ſunt fraudes. lites ↄtentõnes et ſi
mila· Moꝛtibe egrotationũ moꝛumt᷑ ·a dicit
moꝛtibus ꝗpter moꝛtẽ culpe ⁊ moꝛtẽ gehene

—

quibus moꝛiunt tales ſilios ſacientes. nõ ſepe

lent᷑ p occultatõnem nam talia veniunt ad cõ
munem noticiam · ideo ſubdi in ſterquiliniuʒ
erunt p ſcandalũ ĩ mfamiam. et erunt cada
uera eoꝝ in eſcam volatilib cel ⁊c id eſt. ani
me eoꝝ in peccatis putreſacte tradent᷑ demo
nibus qui ꝑ volucres deñngnant᷑ math.xiij·in
pabola ſemmãtis cum dicit᷑ ⁊ volucres celi co
mederunt illud · id eſt demones vt ſaluatoꝛ ex
ponit ibidem Et q; in inferno mulla eſt conſo
litio ideo ſubdi Ne ingrediaris domum cõ
uiuij ꝓ quod inteligit᷑ excluſus omnis modꝰ
Saudij. Reſduum huius capłi ad literam ẽ re
peticio pumtõnis iudeoꝝ p caldeos. p quam
ſignant᷑ pene damnatoꝛum p ſpũs malignos
q̃ nõ eſt a nobis plene explicabilis· iõ penſeo.

Sccatum iuda ſcriptum eſt ⁊c·

Juda cribus erat regia et ſacerdo
tali cõmixta.⁊ ſðo ſignat ſtatum p
BW latoꝛum quibus ðꝛ petriij vos e
is genus electum regale ſacerdotium 2c Et
q; quanto ſtatus altioꝛ tanto caſus Zuioꝛ ·iðo
dicit¶ Peccatum iuda ſcriptuʒ eſt ſtilo ferꝛeo

id eſt indelibꝛliter · qr ꝗpter euus grauitatem

difficulter poteſt deleri· exaratum ſup latitu
diem coꝛdis eoꝝ p quod deſignat᷑ dilatatio
huius peccati ad alos p exemplum Cregoꝰ.
in paſtoꝛali. Qum paſtoꝛ p abꝛupta graditur

conſequens eſt vt ad p̃cipitium Srex ſequatur
⁊ min coꝛnib araꝝ eoꝝ ·id ẽ in mitris ſuis coꝛ

nutis que mnimis ſumptuoſe oꝛnate ſũt auro
et lapidibus pꝛecioſs ad oſtentatõnem de bo
nis que deberẽt expendi ad paupum ſuſten ta
cõnem· Qum recoꝛdati fumt ſilij eon ararum
ſuaꝝ ⁊c]¶eoꝝ ſilij dicunt᷑ hic clerici mferioꝛes
mente tractantes vitam ſupioꝛum in vanita

tibus et carnalitatibe ſtudent eos ſequi. Eoꝛti
tudinem tuam ⁊ omnes theſauros tuos in di

reptõnem dabo ]nam aliqui eoꝝ coꝛpa ſua et
dunitias ſuas expendunt diſcurꝛendo laboꝛã
do ꝓ tempoꝛalibe negocijs pꝛincipuʒ ſperãtes
P hoc altiis ꝓmoueri: ideo ſequi Maledictꝰ
homo qui conſidit in homine ꝓ tali ꝓmotõe
ideo ſequit᷑ erit eĩ quaſ mirice id eſt muti
bs ad ediſcui eccleſie· ſcut mirice non valent
ad materiale ediſcium nec ad faciendũ fructũ
ꝓ paſtu hommum · non videbit cum venerit
bonuz quia carebit vinone dunna · Et ecõtra
rio ðꝛ de bono pꝛelato· Benedictus vir id
eſt pꝛelatus vᷣtuoſus. qui conſidit in domĩio
de bonis gratie et glone obtinendis ab eo 12
erit quaſ lignuʒ quod tranſplantat᷑ ſup aq̃s j.

d eſt ſemp melius ꝓnciendo et nõ timebit
cum venerit eſtus ·ſcʒ pſecutõms humane vel

dyabolice temptatõniſ Pꝛauum coꝛ hoĩs
HMic poni᷑ vnde malum hominis oritſcilicʒ ex

inclinatõne mala ex parentiby contracta ideo
dicit᷑ · Pꝛauum coꝛ hom inis . Ceñn· viy Sen
ſus et cogitatio humani coꝛdis pꝛona ſunt ad

malum ab adoleſcetia ſua · inſcrutabile c].

ſcʒ ab homme ſed non a deo ðo ſubdit/ Ggo
dommus ſcrutãs coꝛda ⁊c& Perdix fouit oua
aliena que furatur · ⁊ quando pulli ſunt nati
fugiunt ab ea:ſic duntie male aquiſite freqᷓʒter
ab alijs rapuint᷑ ⁊ ſic laboꝛantes ad eaꝝn acqui
ſitõnem defraudant᷑ ꝗpter quod non eſt m eis
ſpes ponenda·ſ̊ m gloꝛia fſuturado ſubditur
Solium gloꝛie ꝛc·ſequit᷑ expectatio iſrael
econtrario dicit᷑ de non confidentibus · Dñe
omnes qui te derelmquũt confundent᷑ in hi

nali iudicio· recedentes a te in terꝛa ſcribent

id eſt in inferno qui dicit᷑ eſſe in terꝛe ꝓfundo
Ecce ipᷣi dicunt vbꝛ elt verbum dommi · veni
at · Scðm ſenſum literalem hoc dicit᷑ yronice
et imiliter in peccatis obſtmati derident pꝛe⸗
dicatõnes de penis imferni ⁊ gaudijs padiſ h
q; pꝛedicatoꝛ non debet ꝓpter hoc dimittẽ ſue
pꝛedicatõnis off icuim ſequit᷑· Et ego nõ ſum

turbatus te paſtoꝛem ſequens ⁊ dieʒ homĩis

non deſideraui id eſt vitam voluptuoſaʒ Sic
dicebat paulus. Caſtigo coꝛpus meũ ⁊ in ſer⸗
uituteʒ redigo ne foꝛte cum alijs pꝛedicaum
pᷣe reꝓbus efficiax · St q; pꝛedicatoꝛ veritatis

aliquando ꝗpter hoc ſuſtinet pſecutõnem ſeqᷣt
Non ſis mihi tu foꝛmidĩ lid eſt auferas a me

hommum foꝛmminem p tuam conſolatõnem

et ſubdit cauſa cum dicit · ſpes mea tu domme

in die afflictõnis·

SVHE

ſcende m domum figuh ·
In domum niguh deſcendere ẽ dei

potentiam fragilitateʒ ꝗpꝛiã 2ſiderare ibi
audies verba mea nam humilibus reuelatu⸗
veritas duima ·. Mat xj. CQonſhteoꝛ tibi pater
domine celi T terꝛe· quia abſcondiſti bec a ſapiẽ
tibus ⁊ pꝛudentibus ⁊ reuelaſti ea puulis. et

ecce ip̃e faciebat opus ſup rotã p ſigulu ituʒ
intelligit᷑ deus · cuius ſpeciale opus eſt homo

ad imaginem dei factus ⁊ pꝛeſidens alijs cre
aturis mferioꝛibus.⁊ jdeo dicit᷑ factus ſuper
rotam . id eſt creaturis coꝛrup tibiub pꝛeſide

tem · Ceñ·.j.· Et pᷣt piſcibus maris ⁊ volatilibo.

c · et diſſipatum eſt vas ⁊ c . ipᷣe adam cuiꝰ
coꝛpus exat vas animeet amima ſcientie: quia
factus fuit pfectus in ſcientia potens docere
ſicut et generare · Qõ uerſuſq; fecit vas alten

id eſt chꝛiſtum qui dicit᷑ nouiſſimus adam · ·

coꝝ· xv· ſicut placuerat in oculis eius ð chei

ſto nanq; dicit᷑ mathiij llic eſt ilius meus di
lectus in quo mihi complacui · Poteſt etiã alt
exponi de eodem homine qui p ſe ip̃m diſſipat

rbum quod factum eſt ad hie
remam a dommo dicens de⸗

p culpam et a deo repat p gratiam. Ołe xiij.
Perditio tua ex teiſrael · timmodo ex me auxi

lum tuũ · Sibiter põt exponi de vno regno vł

„2 „

de vna gente vt patet de miniuitis · ione · iij. iõ
ſequitux · Repente loquar aduerſus gentem
et aduerſus regnuũ Et ſequit᷑· Si penitentiaʒ
egerit gens illa ⁊c agam ⁊ ego penitentiam
c. SEt dixerunt venite cogitemꝰ cõtra hie
remiam cogitatõnes·. Per iſtos ſignant᷑ man

clerici et mal ſacerdotes qui machmant᷑ ↄtra

paupes pᷣdicatoꝛes et ſuggerunt pᷣlatis vt au
ferant ab eis poteſtatẽ pdicandi et audiendi

eſeſſiones d· qd ſequitur Non em peribit lex

a lacerdote ⁊c dicunt ein ſe ad regimẽ eccłia
rum ſuaꝝ ſufficere et hoc frequentius dicunt
illi qui minus ſufficiunt. nã intelligentes pon
dus oneris ſui libenter volunt ab alijs adumia
ri. Venite et pcutiamus eũ limgua dicendo
popuł qꝛ nõ habent poteſtatem niſi de licetia

ꝗpꝛij ſacerdotis quod tñ eſt fłm. cũ maio? ſit

poteſtas pᷣlatoꝝ· t qm in talbus recurreduʒ

eſt ad deũ · ſubditur · Attende dommne et audi
voces aduerſarion meoꝝ dando eis peniten
tie ſpmn · Nunquid reddit ꝓ bono malũ. q d·

ſic· qñ ꝓ adiutoꝛio reddit᷑ pſecutio ·
6Ec diit dommus vade et acci
pe lagunculam figul teſteam
que moꝛaliter accipit᷑ qn diligeter
humana fragilitas ſiderat᷑que cõ
ſideratio ptmnet ad p̃dicatoꝛem vt p hoc pecca
toꝛes inducat ad celerem Zuerſioneʒ . . et egre
dere ad vallem fin enmon qui interptat᷑ fons
doloꝛis · id eſt · induc peccatoꝛes ad ſontem
lacrima ruʒ ex doloꝛe vere Ztritõms · et pdica
bis ibi verba mea ſcʒ penas obſtinatoꝝ ĩ pec
catis vt patet in litera ſequenti:⁊ p oppoſitum
pᷣmia veraciter ↄtritoꝝ:· Per hoc auteʒ quod
poſtea ſubditur · et ↄ⁊teres lagunculã in ocuł
viroꝝ ſignatur ꝙ pᷣdicatoꝛ nõ ſolum debz p
dicare verbis ſed etiaz ſenbilbus exempk· im

moꝛalibus em magis mouent facta qᷓ; verba ·

ꝗpter quod dicit greg omeł · xxxvnj· Quiꝰ vi
ta deſpicitur reſtat vt eius pᷣdicatio ↄtemnat᷑·
— KAD. SX.
Taudiuit faſſur c ]. Der biere
miaam qui fuit magnus pᷣdicatoꝛ m

Euit paulus pᷣdicatoꝛ veritatis ĩ no
uo. p faſſur vexo qui tempe hierenne luit pn
ceps in domo dommiſignatꝰ fuit ananias põ
tifex tempe paułi vt habet᷑ actuuũ· xxnj et ſicut
faiſuxr pcuſſic hieremiaʒ ꝗphetam veritatis ſic
ananias pᷣcepit pcutere os paułũ veritatez pꝛe
dicantis: et ſicut herennas denunciauit miſeri
am futurã ip̃i ſaſſur ⁊ amicis ſins· ſic paulus di

xit ananie pcutiet te dominns paries dealbate

veteri teſtamento miſtice ſignatus

—————— —

— — —, — — — — = 2 – = — —, —— — — L— —

eni
auri
ore
iſib
tem
Ntg
nanm
mhe
mnn
A
Rn
Mend
htle
lechn
funt
ppon
iunn
do
cetin
feſt
redin
ndi
nten

acci

im
ter

ecõ

ecen
gre

ſons

ten
ic
ſper

tum

00
li;

ð —õ

ð

qð videt᷑ impletũ fuiſſe p romaõs:.nã cũ capta

cuntate hieruſalem ſacerdotes peterent miſeri
coꝛdiam tycus pᷣcepit eos occidi deos eſſe de⸗
generis animi qui cupent ſupuiuere templo

mimmi · Maledic ta dies ð qua natus ſum

ſᷣm moꝛalem ſenſum hoc diciẽ in pſona pctõꝛiſ

et de natiuitate ip̃ius pꝑ culpã· ĩ qua natiu tate
dyabolus eſt pater et cupiſcentia pꝑ dyabolũ
excitata mater· Vnde dicit᷑ o̊.· viij. Vos ex pa:

tre dyabolo eſtis. Dies aũt huiꝰ natuuitatis ẽ
Pductio actus exterioꝛisque dies maledici?.
cu homo peccatu ſuũ p verã peniten tiaz dete⸗
ſtatur · Maledictus vir qui ãnunciauit patri
meo d. q natus eſt tibi puer maſculus et qua

ſi gaudio letiſicauit eum ·hic vir eſt adulatoꝛ
peſſimꝰ qui peccatũ attribuit virtuti vt homi⸗

cidium ꝓbitati et ſic de ſimilibus et inde pat
dya bolus letiſicat᷑.qꝛ de peccato ppetrato ⁊ ð
adulatione ſequenti gratulatur· SDit homo il

le vt cintates quas ſubuertit dommus qe ta

lis adulatoꝛ eſt gehene dignꝰ. Rudiat clamo
rem mane c.·· id eſt. ſit in 2Ztinuo doloꝛe. qui
non me interfecit a vulua . peccatuʒa vulua

mterficit cũ ante actu exterioꝛẽ p pñiaʒ delet᷑.

ESrbum quod factum eſt ad hie
remam ꝛc ·.DPer regem ſedechiã
qui miſt nuncios ad hieremiã ꝓ cõ
bulio et auxilio requirendo p pꝛeces
eius ad dommũ ſignant᷑ ili qui petũt a religio

ſis pſonis oꝛõnũ ſuffragia· et in pdicatõmibus
et Afeſſionibo ꝓ peccatis ſuis ↄſilia. hᷣ ſiẽ ſode⸗

chie non valuit· qꝛ ↄſiliũ hie remie nõ fecit · ſic
talibus nõ valent ſuffragia vł ↄſilia niſ faciãt
hm bona conſilia ſibi datadeo ſequit poſtea·
ece ego do coraʒ vobis viam vite· ſcʒ ſi ßm
ona ñillia feceritis· et viam moꝛtis ·ſñ ea re
puleritis · Qui habitauerit in vꝛbe hac moꝛie⸗
tur ⁊c ꝑ vꝛbẽ iſtam q̃ erat peccatis maximis
inuoluta ſignat᷑ 2gregatio maloꝝ que eſt cun
tas dyaboliſiẽ ↄgregatio bonoꝛũ eſt ciuitas
dei · illi vero qui manet in cuͦntate dyaboli mo
riuntur gladio dyabol ice mnuaſionis. 1 ſame
ex de deſectu ſacre eruditõis.· et peſte pꝛa:
ue exempliſcatõnis ſupioꝛũ que moꝛalit coꝛ⸗
rumpit młtitudinẽ ſubditon · qui autẽ egreſ
ſus ſuerit de ciuitate dyaboli p verã pemten⸗

tiam · viuet p gratiã· et erit ei anima ſua q̃n

ſpolu /.raptu de manibo ininncoꝝ·

ELc dicit dommus ]. Mic bieremi

as ꝗphetat ↄtra mala regni ide

reses ſpecialiter· Moꝛaliter autẽ p
regnũ iuda y egnuũ eccłie ſignat᷑ eo ꝙ inda con

ſites ſiue laudans inter p̃ta: · ad laude vero dei

et ſue bonitatis confeſſionem ecckie regnum

expenditis. QK.

generaliter· et 2tra qᷓttuoꝛ malos

deputat᷑ſed tñ malicia multoꝝ multum detur
pat et impedit laudem bonoꝝ· Der quattuo:
vero reges maloſqᷓtcuoꝛ mala regnũ ecce dep
ua ntia ſignat᷑ſ cupiditas effrenata ſublimitas
inflata carnalitas affectata· crudelitag aggra:
uata· Pꝛimuʒ facit dignitates eccleſiaſticas
bendas et beneſicia alia ſimoniace conſerri · ſe
cundũ familiã equos et ala hum ſmodi exceſſi
ue nims ampliari · tercium facit nepotulos et
alios ꝗpinquos de bonis eccleſe indecent᷑ ſub
limari·quartum vero facit paupes bonis ſibi
debitis deſraudari · et hoc malum de die in die
notabiliter augmentat?᷑· Ber ad benricũ archi
epiſcopum ſenonenſem· Qlamant famelici cõ
querunt᷑ ⁊ dicunt · dicite pontiſices· in freno qd
facit auruʒ:quid ꝓſunt tot mutatoꝛia aut aſpe
ſa in pticis aut plcata in manticis nobis fame
et frigoꝛe laboꝛantibus noſtrum eſt qð effun
ditis · nob crudeliter ſubtrahitur · q mmaniter
RTI.
G paſtoribus ⁊ c Per ſacerdo
tes veteris teſtamenti contra quoſ
Aaphetat hieremias ſignant᷑ mali ſa
cerdotes noet eoꝛum conſiliarij de
quibus ðꝛ · Ve paſtoꝛibus qui diſ pergut 2 dꝛ
lacerant gregem ſiſti ſunt qui ſuis verbis ma
lis et factis auertunt populuũ ab illis qui ſciut
et volunt dare ſdelibus conſiluim ſalutis · et
iſtis commat᷑ dommus ve damnatõnis eterne
Ecce dies veniunt c« hic ad literam pꝛo
mittit᷑ verus et bonus rex et paſtoꝛ ieſus xpᷣe
p quẽe moꝛaliter intelligit᷑ bonus rex vł p̃latuſ
nam vterq; eſt chꝛiſti vicarius. vnꝰ in tempo
ralib et aluis in ſpualibus deo ſuboꝝ et ſu

ſcitabo dauid id eſt cheiſto· germen iultu J

id eſt teneꝝn pietate ad modum germĩs erga
vere penitentes · ⁊ aſpuz equitate erga duros
et rebelles vnde de dauid dicik. i. Reg xxiij-
ipe eſt quaſi tenerrimus ligni vermicululqui
quauis ſit valde mollis tn lignum durũ pene
erat ſicut ferrum.per quod ſigna?᷑ ꝙ vicarius
veri dauid · ſcz ieſu chꝛiſti debet eſſe valde mol
lis pietate erga bonosa durus equitate erga
malos obſtmatos. In diebus illis ſaluabit iu
da 1 iſrael habitabit conſfidenter nam ſub tali
pꝛincipe vel pꝛelato conſidenter habitãt actiui
boni qui p uida ⁊ bom contemplatiui qui per
iſrael ſgnant Ad Apbetas c].Per falſos
aphetas veteris teſtamenti contra quos loq̃t᷑

bieremas ſignant᷑ mali doctoꝛes 1 pꝛedicato

res noui teſta:qui docent vel pꝛedicãt pꝛeſum
ptuoſe ad ſui oſtentatõnem pel queſtus tẽpo
ralis ꝓcuratõne m quod eſt valde periculoſuʒ
apter quod ſubdit hieremias. Qontrituz eſt
coꝛ meum c] nam tales doctoꝛes vel pᷣdica
toꝛes frequenter ĩmiſcent erꝛoꝛes ex ignoꝛãtia
vel rei tempalis concupiſcentia mala potẽtuzʒ

.

nequiter excuſantes:iðᷣo de talib ſubdit poſt
ea. Et in ꝗphetis ſamarie vidi fatuitatem ma
gna nãq; fatuitas eſt docere vł pꝛedicare que
ignoꝛant᷑· quod tñ frequenter contingit Vnde

dicit hieronimꝰ in epiſtola ad paulmũ de om

nibus ſacre ſcripture hibꝛis· Sola ſcripturaruʒ
ars eſt quã ſibꝛ paſſim omnes vendicant · hac
garrula anus hanc delirus ſenex · hanc ſophi

ſta verboſus · hanc vniuerſi p̃ſumunt lacerãt do

cent anteqʒ diſcant · t in ꝗphetis hieruſalem
vidi ſimlitudinem adulterij . p adulteriu em
ꝓcreant᷑ filij falſ .⁊ p pꝛedicatõnem queſtualẽ
hunt diſcipuli vel auditoꝛes decepti · apter qð

de talibus adulterantibo verbum dei dicit apo

ſtolus·ijcoꝝ.ij.· Non ſumꝰ ſicut plurimi adul⸗
terantes verbũ dei ß ex ſiiceritate ·

Stendit mih dominus et ecce
duo calati pleni ficis
per quos ſignant᷑ due ciuitates· ſcʒ
dei et dyaboh·p calatũ aũt ſicus bo

nas habentem ſignat᷑ cuntas dei ciues aũt dei

ſunt boni chꝛiſtiani dulces dulcoꝛe gratie ⁊ di
ſpoſiti ad dulcedinẽ gloꝛie· ncus male ſũt ciues
dya bol pleni amaritudine culpe ⁊ diſpoſiti ad
amaritudinem gehenne· Gt de bonis ſicis dici.
tux · ꝙ erãt ſicut ſicus pᷣmi tempoꝛis id eſt ſi

mues chꝛiſtianiſ ecdeſe pᷣmituie · de quoꝝ cari

tate ðꝛ actiij· Multitudinis credentunn erat
coꝛ vnum et anima vna· dx quo patet ꝙ in eis
erat caritatis dulcedo magna. De malis auteʒ
ſicis ſubdi· ꝙ comedi non poterant eo ꝙ ſmt
male q; chꝛiſ tiani in malicia obſtinati chꝛiſto
non poſſunt incoꝛpari p ſideʒ caritate foꝛmatã
Item aliter poteſt exponi vt p ſicus bonas in
telligant᷑ boni religioſi:qui ſunt ſiẽ ficuſ pᷣm tẽ
poꝛis ·id eſt: ſimiles pᷣmis fratribo fundatoꝛib
ſue religionis: p malas aũt ſicus intelliga ntua
fratres mali qui comedi non poſſunt · id eſt re
gulari diſciplme incoꝛpari· Vnde dicit auguſ/
Sicut nõ mueni melioꝛes his qui in monaſte
rijs ꝓfeceruntita non mueni peioꝛes his qui

in monaſterijs defecerunt ·

SSrbum quod factum eſt ad hie
remam In hoc capitulo replicat
hieremias contra populũ inde me
iplicatõnem peccatoꝛũ et obſtina:

tõnem p quod ſignat᷑ multiplicatio peccatoꝛũ

et obduratio in malis chꝛiſtiams maxime tem
poꝛibus antichꝛiſti ſicut ðꝛ mathxxinj· Rt quo
niam abundabit imniquitas refrigeſcet caritas
multon · ¶ Pꝛopterea hec dicit dommus ex
ercituu c p punitõnem populi uide quã hie
remias hic pᷣnunciat ſuturam p regem babilo
nis et eius exercitum· ngnat᷑ tribulatio populi
chꝛiſtiani futura tẽpoꝛibv antichꝛi ti ad puniẽ⸗

gatoꝛij vł mferm.

dum malos et purgandũ electos ð qua tribu

latione ſubdit᷑· ponamq; eos in ſtupoꝛem xc

q tunc erit tribulatio magna qᷓnta nõ fuit an
tea · pdamq; ex eis vocem gaudij ꝛc·q; tunc

auferet᷑ celebꝛatio ſolenmis diuinoꝝ ab eccle,a

que debʒ ſieri cu mentis leticia · ps lxxxnj. Qoꝛ
meũ ⁊ caro mea exultaueꝛunt in deũ viuũ ⁊ B
ſignat᷑ p hoc quod dicit᷑ · ⁊ leticie. qᷓ dicit᷑ a la
titudine · quodapꝛie ſit qn gaudium mentis re
dundat in coꝛpe · vocem ſponſi et vocẽ ſpõſe
id eſt·mutuã ſolatõem pᷣlati et ſue ecckie · nul

li em aut pauci tunc audebunt ſe pᷣlatos ecckie

cõſiteri ne ducant᷑ ad toꝛmenta pᷣmihẽ fuit tẽ
poribus eccleſe pᷣnntiue · vocem mole .id eſt
pᷣdicatõnis qua terit᷑ frumentu ſacre ſcripture

populis exponendo. Ilumen lucerne d eſt
doctrmã ſacre ſcripture quam nullus audebit

publice legere· de qua dicit ꝓueb · vj mandatũ
lucerna eſt c.· Qunq; impleti fuerint ꝛc
Mic hieremias pᷣminciat deſtructõnem regil
babilonis ⁊ regni ſui ꝑ quã ſignat᷑ anti chꝛiſti
moꝛs et ſui exercitus ſaltem ꝓ parte magna

quam chꝛiſtus ſaciet ſiẽ dicit· ij· theb · ij. Que do

mimus ieſus interſiciet ſpiritu oꝛis ſui ⁊ ðᷣſtxru
et illuſtratõne aduentus ſui · Per ſeptuagin
ta annos.qui numerus ſurgit ex ductu de
narij p ſeptenarium· et vterq; numerꝰ pfectõ
nem ſignatet p hoc ſignat᷑ ꝙ antichꝛiſti pſecu
tio erit vltima · et ſic eccleſie tribulatio erit con

ſummata·ꝙ aũt ſeptenaruis numerꝰ?ꝰ pfectio

nem ſigniſicet · dicit gres omek · xxv· qin omne
tempus ſeptem dieb comphendit᷑ recte ſepte
nario numero vniuerſitas higurat᷑ ſimilite: de
narius idem ſignat q; limes eſt numeroꝛũ · et
numeri ſequentes ſunt ipᷣius ⁊ partiũ eius re
plicationes· Sume calicem vmi . p queʒz ſi
gnat᷑ auſteritas vite · Vnde ðꝛ pᷣs xxijcalix me
us inebꝛians qʒ pclarus eſt: ITnebꝛiat em̃ vmo
compunctõis ⁊ clariſicat puritate Zuerſatio
nis · Munc calicẽ debet pᷣdicatoꝛ qui ꝑ hieremi
am ſignat᷑ aſſumere exemplo pauh dxcentis · ·
coꝝ·ix · Caſtigo coꝛpꝰ meũ ⁊ m ſeruitute redi
So· ne ſoꝛte cum alijs pᷣdicauerim ipᷣe reꝓbus
efficiax· t p p̃dicatõem ſua alijs ꝗpmare . et ſi
rvecuſauermt accipeꝛe debet eis dicẽ qð poſtea
ſubdit · Bibentes bibetis id e· ſi non vultis h
ſuſtinere penã debitam ꝓ peccatis veſtris: ſu
ſtinebitis maioꝛẽ velitis nolitis· ſeʒ penaʒ pur
Aprincipio regni wachim ꝛc
Sequit᷑ · Sta in atrio domꝰ domĩ

et loqueris p hierennã conſtãter

dicante vtra vicia ſaceꝛdotum et
falſon ꝗphetaꝝ ⁊ populoꝝ eis credentium ſi
Snat᷑ pᷣdicatoꝛ 2ſtans ſeculaxis vł religioſus·
qui aſtant᷑ p̃dicat tra maliciaʒ cleri ⁊ populi

— – ☚mMU ☚ n⁵ . mù —–

lttibi
nie
ltan
ſeune
ceſa
a
iun
Neitiln
eltor
ſpͤe⸗
cherel
erche
efuitt
ſdeſ
tpture
delt
udebit
andati
eitir
n eg-
tcheſt
mag
Onedo
15
Stnagin
etude
pfecio
iperu
it con
pfeckio
nomne
teſepte
ſbteede
rn
euste
banet
alyr me
i vno
elſatio
ſetem
entis
te w
rephis
aneg
poke
toß
roſt
ſcpur

nmi
domm
ſti
uun et
uumk
ſoſis⸗
vopull

chꝛiſtiani. Et ſequit᷑ poſtea Ripꝛebe nderunt
eum ſacerdotes ⁊cp quos ſignant᷑ mali ſacer
dotes et clerici et populi ab eis decepti per ſe

quentes veritatis pᷣdicatoꝛes ſicut et ſacerdo⸗

tes iudeoꝝ deceperunt turbam ad petendum
barrabe liberatõemet ieſu chꝛiſti cruciſxi one

vt habetur mathxxvij. t dixerunt pᷣncipes

⁊c p pᷣncipes iſtos de domo regis qui ube:
rauerut hieremiã a pena moꝛtis ſignant᷑ pᷣnci
pes et nobiles chꝛiſtiani et miſericoꝛdes plati
qui defendunt pᷣdica toꝛes veritatis ab miuriiſ
et moleſtijs ſibi crudeliter illatis. W
6c dicit dommus ad me fac ti⸗
bi vmcula et catenas c ··
p que m ſenſum literalem ſignat᷑

moꝛalem ſignant᷑ peccata quib peccatoꝛ tene⸗
tur in ſeruitute demonis· et mittes eas ad re
gem edom ⁊c· Edom aũuũt interppᷣtat᷑ ſanguine
us· et ideo ꝑ ipᷣm ſignat᷑ pnceps ſitiens ſangui

nem innocentum et p hoc eſt demonis buus

Per regem moab qui mterpᷣtat᷑ ex patre · eo
ex inceſtu pris cu filia natꝰ fuit geñxix ſignat᷑
rex carnalis ⁊ lubꝛicꝰ.· Her regem ſilion amõ
qui interpᷣtat᷑ mutilis ſignat᷑ pnceps fatuꝰ ſub

quo mſere viuit populus. cces x · Ve terre

cuius rex elt puer · Der regeʒ tyri et ſidonis
qui mipꝛetat᷑ venatio ſignat᷑ pnceps cupidus
et malicõſus qui ꝑ malicias exquiſitas populũ
ſubditũ ſibi grauat· Pꝛoũüxxvnj. Leo rugies
et vrſus eſuriens pᷣnceps impius ſup populũ
pauperem &t iſte moꝛaliter eſt rex tiri qui in
terpᷣtatur anguſtia:na ꝑ eũ populꝰ anguſtiat᷑
Der regẽ ſedechiã qui mterpᷣtat᷑ iuſticia dei
tñ eam nõ tenuit · q; regi babilonis peierauit ſi
gnatur rex ꝓpocrita qui ſub ſpecie boĩtatis in
iuſticias facit qualis fuit iulianꝰ apoſtata qui

cupiditatẽ ſuã euãgelij teſtimomo coloꝛabat
d.· chꝛſtiamis· Qhꝛiltus veſter dicit nin qᷓs re.

nunciauerit ommb que poſſidet nõ põt meuſ
eſſe diſcipulus· t ſic ab eis patrimomia aufere
bat et de tali rege dicit iob · xxxiiij· Qui ꝗpi pec
cata ppłi regnare facit hommẽ ypocritaʒ.· Om
nes iſti reges ſunt ſerui regis babilonisid eſt
mferni. na babilon interp̃tat᷑ ↄfuſio.in inferno
aut nullus eſt oꝛdo·⁊ p ↄſequens eſt ibi maxi
ma ↄfuſio· et ſicut reges pᷣdicti ſunt hic ſerui

dyaboli p culpa·ſic ĩ futuro ſubijciẽt᷑ ei niñ pe⸗

miuerĩit per penam

E factum eſt m anno ilo ⁊c ſe
gqunur . dixit ad me anamas p
iſtu ꝗphetã f'm qui mendacit ꝓpło
Xplacita nunciabat ſigt p̃dicatoꝛ ma
lus qui ꝓpter fauoꝛẽ vel queſtum excuſat vel

palhat peccata potentũ: p hieremiã autem ſibi

ſeruitus regis babionis ſᷣm ſenſuzʒ

contradicentem ſignat᷑ pꝛedicatoꝛ verus q̃ nõ
ſolum veritatem pꝛedicare h etiam falſos pᷣdi:
catoꝛes ſcit et vult conſutare ſᷣm quod dicit᷑ ad
tytum·j· Amplectentem eum q̃ ̃m doctrinaz
eſt ſdelem ſermonem vt potens ſit expoꝛtari
in doctrina ſana et eos q̃ contradicunt arguẽ·
Der hoc aũt ꝙ hieremias pꝛedixit ei moꝛtem
coꝛpoꝛalem de ꝓximo ſibi ſuturam in ſalſtati
ſue penaʒ et ſic euenit ſicut dicit᷑ infra et moꝛ
tuus eſt ananias ꝗpheta m ano ilo ſignat᷑
doctoꝛ falſus vł pꝛedicatoꝛ incurrit moꝛtem
culpe et poſtea niñ vere peniteat moꝛtem ge:.
hen ne et hoc etiam ſignat᷑ per hoc q;d dicit hic
de catenis ligneis cõfractis · ꝓ q̃bus impoſite
ſunt ferree qᷓ ſunt multo maioꝛis ponderis q;ʒ
lignee ſc q̃ non vult hic ſuſtinere penam pro
peccatis ſuis habet neceſſario ſuſtinẽ maioreʒ
qñn incomꝑa biliter in purgatoꝛio vł ĩferno

Thec ſunt verba libri ⁊ c]. Se
quitur. Hec ò cit dominus ex
ercituum deus rael omm
anſmisrationce .

DPer tranſmigratos iſtos de terra natuia ad
aliam pofſunt intelligi religioſi qui de ſeculo
tranſmigrant ad vitam clauſtralem qᷓbus dici
tur. edihcate domos · id eſt ediñcia virtutum

et habitate p continuatõnem open bonoꝛuʒ
¶ nemo mittens manum ad aratu et aſpiciẽs
retro aptus eſt regno dei luce· ix et planta:

tate oꝛtos· id eſt ·facite de ſecularibus deuo⸗
tis nouicios ⁊ de bonis nouicijs ꝓfeſſos: ⁊ co
medite fructum eoꝝ d eſt eoꝝ opera bona

cedent vobis ad meritu et poſtea ad pꝛemiuz
accipite vxoꝛes i. ſcientiam de ſpeculatõniby
dDiuinis et pꝛudentiam de agibilibus humanis
q̃ ſignant᷑ ꝑ vxoꝛes iacob·rachel ⁊ lyam· geñ·
xxix· et generate hilos et hias ſcʒ ſpnales p
veltram bonam doctrinam exemplo pauli d.

coꝛinthijs. In xpᷣo ieſu p euangelium ego vos

genui: et date finjs veſtris vxoꝛes ⁊c id eſt.

inducite eos ad acq̃rendum ſcientiam doctri
nam et ad opeꝝ veſtron imitatõnem · et m

tiplicabimmni · q; talis multiplicatio cedit ad

bhonorem dei · et querite paceʒ cuntatis ad qua

tranſimgrare vos feci id eſt religionis vre qᷓ

bene dicit᷑ cuntas· id eſt ciuium vnitas naʒ om
nis religio habet ortum ab eo quod dicit᷑ act·
iiij multitudins credentium erat cor vnum
anima vna· q m pace illius exit pax veſtra
turbata em aliqua religione turbat᷑ quilibʒ ha
bitans in ea · Miter p ciuitatem poteſt intel
ligi regnuũ vꝑ ciuitas in qᷓbus habitant religio
ſi ꝓ quoꝝ pace debent orare:nam in pace ciui
tatis vł regni habitant paciſice rel gioſi apter
qͥd dicit apoſtolꝰ.jchr.ij obſecro Pᷣmuũ omniuʒz
heri obſecratõnes orõnes poſtulatõnes gtiaꝝ

Sen

actõnes· regib et pᷣncipibus.⁊ ſequitur · vt
tranquillam agamus vitam · Non vos ſedu

religionibus vel regnis et ciuitatib p ſua ver
ba mala concitãt hommes ad ſeditõnes et pꝛe
ha. Qum ceperint impleri in babioone ſeptua⸗

ginta ãni vintabo vos c p babilonem q̃ con

fuſo interpꝛetat᷑ vita pñs ſignat᷑de qua hugo

de ſan cto victoꝛe dicit · in ꝓſa cõfuſa ſunt hec
omnia ſpes metus timoꝛ gaudium terminus

aut vite pñtis cõiter eſt annus ſeptua geſᷣmuſ

Plſal.lxxxix· Dies annoꝛuʒ noſtroꝝ in ip̃is ſe

ptuaginta anni· Igit᷑ religioſis paciſicis et etiaʒ
ſecularibe dicit dommus · Qum mpleti fuůint
T ·id eſt in termino vite veltre viſtabo vos
et ſuſcitabo ſup vos verbum meum bonuʒ ··
tranſ ferendo vos de pntis vite miſeria ad ſe
licitatis eterne gaudia - Et ad ſemeriaz ne
elamitem dices ⁊c p iſtum ſemeriã qui de ba
bilone ſcripſit in hieruſalem ſummo ſacerdoti
pluadens vt repmeret hieremã ab actu pro⸗
phetandi ſignãt᷑ illi qui ſuggerunt pꝛelatis ec⸗
cleſe vt auferant poteſtatem pꝛedicandi ⁊ cõ
feſſiones audiendi a pauperib pꝛedicatoꝛibus

vb nimis reſtringant cum tñ ꝓ ſalute animaꝝn

laboꝛare ſdelhter intendant ·
Otc verbum quod factuʒ eſt ad
hBaieremiam æc· Tllud capituluʒ 1
etiam mmediate ſequens exponũt
ad literam uwei et etiam aliqui do
ctoꝛes catholici de hberatione iudeoꝝ a capti
uitate babilonica quantũ ad bonos a flagella
tõne eoꝝ quantũ ad rebelles ⁊ malos ego vᷣo
capitulum vtrunq; literalter expoſui de libe
ratõne mundi facta p chaſtum oſtendedo ꝓ
ut potui ꝙ nõ poſſunt aliter conuenieẽter ad li
teram exponi pꝛopter quod hec expoſitio ſpi:
ritualis eſt reſpectu aliaruʒ· nec occurrit mihi
ala cõuenientioꝛ hic ponenda.

NErbum quod factum elt ad hie
remam ꝛc·Sequitur · Gt hie
Xremias propheta clauſus erat
matrio carceris 2 fFf-
Per hieremiam ꝗꝓphetam veritatis qui clau
ſus erat de mandato regisſignat᷑ bonus pꝛela

tus vł doctoꝛ pſecutõneʒ ſuſtinens ab aliquo

potente ꝗpter veritatis doctrinam vł execu
tonem equitatis·ſicut ſanctus thomas cantua
rieñ· paſſus eſt a rege anglie ⁊ ſatellitibo ſuis·
et multi alij ſimilia ſunt paſſi. Ecce ananeel.

qvui ſterpꝛetat᷑ gratus deo· ꝗp ter quod ſignat
chꝛiſtum deo patri gratiſſimu. Mathᷣ.nj· Mic ẽ
filius meus dilectus in quo mibi complacui·

Per hierennã clauſum in atrio carceris ſignat᷑
bonus religioſus in clauſtro religionis huic p

ſuadet chꝛiſtꝰ emere agꝝ in quo eſt theſaur⸗
abſconditus de quo dicit gres· omel · xxxvij.
theſaurus aũt celeſte deſdeꝛ ium eſt. ager vo

in quo abſcondit᷑ diſciplma eſt ſtudij celeſtis.
que vigeꝛe debet in loco religioniset iõ ager
iſte dicit eſſe in anathot q̃ obedientia interpꝛe
tatur · Hꝛeciu aũt huiꝰ agri ſunt ſeptem ſtateſ
et decez argentei p quos ſignat᷑ inpletio deca

logi p numerũu denarium et pfectio 2 dorn
euangelij p ſeptenariũ qui lignat ſeptifoꝛme,z

gratiã ſpuſſancti· Liber aut emptõms aptus
ſunt verba ꝓfeſſionis exterius pꝛolata· ⁊ liber
ſignatꝰ ẽ interioꝛ intentõ deuota:quoꝝ cuſto

dia 2ꝛmittit᷑ ĩi baruch qui benedictus mterp̃ᷣ

tatur.deo ſignat ſpmſanctũ p quẽ veritas ꝓ
feſſionis interioꝛ ⁊ exterioꝛ cuſtodit᷑ teſteſ ve

ro huiꝰ rei ſunt angeli ſancti:qui de bonis ho

mmũ opibus et ꝛceptõnib eoꝝ deo teſtiſicat
cuſtodiunt᷑ aũt m vaſe nſictili.ii coꝛde humili
quod non reputat ſe niſi qd fragile et nulliis
precij· humilitas em cuſtos et decoꝛ eſt omm
um cariſmatũ et donoꝝ· Pꝛoũ ·xj. Vbi humuli
tas ibi ſapientia · Que tenet excellentõꝛem gra
dum mter ſpũſſancu donaeſaxj· enumerata:
Requieſcet ſup eũ ſpuũs ſapietie ⁊ intellectꝰꝛc
St ſic habet alia ſibi anneer.
X. JSSIIFYEI.
Tfactuʒz eſt verbuz domnn
Sequitur Mec dicit dommus
deus irael ad domos vrbis
hu us· Der vꝛbeʒ ſignat᷑ vniuᷣſalis

militãs eccleſa de qua dicit᷑ apoc xxj· Vidi ci⸗
uitatem ſanctam hieruſale & Domus aut hꝰ

vꝛbis ſunt pticulares ecckie p oꝛbem diffuſe.
Let ad domos regis iid ẽ curias la cales· q̃ de

ſtructe ſunt nam ĩ eccleſijs ꝓ magna parte
cultꝰ ði negligit᷑ et ĩ curijs laicis iuſticia freq̃n

ter ſubuertit᷑· et ad munitõnes alimentoꝝ

p quas ſignat᷑ doctrine ſacraꝝ ſcripturarũ·q
ꝓ magna pte ſunt conſumpte:nam doctoꝛes

plurim docent curioſa et mutilia ad oſtenta:⸗

tionem ſui · et p̃dicatoꝛes młti pᷣdicat gpi que⸗

ſtum vł fauoꝛem audientiũ et ſic tacẽt vł pal
liant vicia magnatoꝝ· et ad gladium venien
tium vt di micent cum caldeispegiptios qui
tenebꝛoſ mterpᷣtant hommes maln ſignantur
qui ſunt membꝛa demonuʒ p caldeos ſignato
rum · et ſi cum demonibo mpugnant populũ
chaſtianũ ſemmãaãdo diſcoꝛdias et alia mala p

ſuadendo· Reſiduũ aut huiꝰ capituli ð chꝛiſto
et redemptõne facta p ip̃ᷣm expoſui literalit᷑

et ſic expoſitio mea reſpectu aliaꝝ eſt ſpualis
ꝗpter quod ptrãſeo de alia hic ponenda
NANAXK. „KNTIII.
rbum quod factum eſt ꝛ c Se

quitur. Vade et loquere ad re⸗

—

ſong

ſoaptn
teiſbe
op auſ
omtap
elitas
eſteu
bis ho
eſttſcit
ehumtt
tnnulus
eſtonmm
hunt
enge
mernn
lece

mm.
mmus
yrbis
niaſals
Vd
gauth
dfie
apart.
ufteq
entoyn
rui,
tores
tentgl
piqne⸗
honen

egn
nunut
gnito
ulb
n⸗
rt

Hials

ſe⸗

per quem ſignatur chꝛiſtus duplici rõne ſcʒ ra

tione regie dignitatis et mterpᷣ̃tatõnis:nam ſe
dechias mterptat᷑ iuſticia dei et de chꝛiſto dici
tut · · coꝛ.· ·factus eſt nobis ſapientia ⁊ iuſticia
P hoc ĩgit᷑ qð pdicit᷑ ipius ſedechie captõ igno
mmioſa et tñ honoꝛabilis ſepultura· fuit higu⸗
rata chꝛiſti captio que fuit cu ignommia math̊ᷣ
xxvj. Tanqʒ ad latronẽ cũ gladijs et fuſtibus
exiſtis compꝛehenderre me. Lt eius ſepultura
fuit honoꝛabilis et pᷣcioſa vt ptʒ ioh·xix· et hoc
pdictũ fuit eſa · xj. dt erit ſepulcrũ eiꝰ gioꝛioſuʒ
Lêt factũ ẽ verbu domim ad hieremiã · Der
itos qui ad p̃dicatõem hieremie dinnſerũt ſeꝛ
uos ſuos hebeeos et acillas hebꝛeas libeꝛos ſi⸗
cut tenebant᷑ ex pᷣcepto legis exoxxjet poſtea
cupiditate ducti ſubiecerũt eos pꝛitĩe buituti
ſignant᷑ potentes huius ſeculi qui ad pdicatio⸗
nem boni pᷣdicatoꝛis vel ad 2ſlium bomi con⸗
feſſoꝛis relaxant indebitas exactões et poſtea

cupiditate ducti reponunt eas in toto vel in

parte vł admueniunt alias de nouo tantas vł

maloꝛes· Vitulu quẽ conciderũt in duas par
tes c· hoc hebat ad ſignandu ꝙ tranſgrediẽ

tes pactũ de libertate ⁊ceſſa eſſent digni moꝛ

te coꝛpali quod hieremias dixit eis futuru pꝛo
dicta tranſgreſſione · ſic qui exactõ nes indebi
tas amotas reponũut vł alias admueniũt ĩcur

mune nosten culpe poſtea gehenne
8 4 Erbum quod factum eſt ad hie⸗
remiam· Sequitur.Vade ad do⸗
mum rechabitarum.
Per iſtos rechabitas qui aſcendeteſ
mterpᷣtantur viri pſecti aſcendentes de vntu
te in vrtutem donec videat deus deon ĩ ſyon
ſignant᷑ et iſti ſunt rechabite qui nõ ſoliitant
de domibo edifcandis de ſemete vel vmeis co
lendis reputando ſe peregrmos et aduenas ĩ

hboc mundo cũ apło hebxiij nõ habemus hic

manentem cuntatẽ h futurã in quirim? et ſie ex
cludit᷑ ſolicitudo tem paliuũ vt hberius contem
platõni celeſtiũ intendat: Per hoc aut ꝙ recba

bite vmũ nõ bibebant quod letiſcat coꝛ hois

ſignat᷑ ꝙ tales pfecti excludunt a ſe q̃ntũ polſi
bile eſt ꝛMſolatõnem gaudij mundialis vt in ſo

lo domino ⁊ↄſolent᷑ vn de antiquis monachis

cribitur ĩ legenda beati hieromm et ĩ collatõ⸗

nibus patrũ ꝙ habitabant ĩ terra ſolis ardoꝝ
bus exuſta que pᷣbebat eis hoꝛriduʒ habitacu

lum qꝛ nõ erat ibi viriditas arboꝝ nec cantuſ
auiũ h tm̃ ſolatin diumuũ ßm illð p̃s xij. In ira
deſerta muia et ĩaquoſa ſic in ſancto aꝓparui

tibi vt vderem virtute tuam 1 gloꝛiam tuam

Vade et dic vnis iuda habitatoꝛb hie⸗
ruſalem.p hoc aut ꝙ hieremias de mandato
domim annũciauit pſectõeʒ rechabitaꝝ viris
uda p quos ſigniſicant᷑ laici· et habitatoꝛibus

bieruſalem per quos intelligunt religioſi olt
ditur ꝙ exempla virtutum ſunt ſecularibus i

regularibus pꝛedicanda ·

NT factuʒ eſt in anno quarto i0
chim ꝛc ]·Sequitur · Tolle vo⸗
lumen lbri et ſceribes in eo c
Per hoc aut ꝙ hieremas nõ ſolu
Aphetauit verbo h etiaz ſcripto ꝗpter ſuturos
abſentes·ſignat᷑ ꝙ homo literatus min ſcriptu
ris duims non ſolum debet docere verbo pꝛe
dicando vł legendo. ſed etiam ſcripto · vt ſic nõ
ſolum pntibo ꝓſiciat etiam abſentibus ⁊ fſutu
ris · Et fecit baruch hluis nerie ⁊ c· p hoc autẽ
ipe conſtanter legit verba hieremie coꝛam
pꝛincipibus et populo:ſignat᷑ ꝙ pꝛedicatoꝛ ve:
ritatis debet conſtanter annunciare verba ſa
cxe ſcripture ⁊ doctoꝝ appꝛobatoꝝ coꝛam ma
&nis ⁊ paruis Qunqʒ legiſſet iudi tres pa
ellas ⁊c]. p hoc aut ꝙ rex noliit audire pfe
cte h lecit libꝛum incidi et comburi et eiꝰ acto
res ſcʒ hierennam et baruch ad moꝛtem queri
ſignant᷑ illi qui dei verbum audire nõ poſſunt
dicentes illud johß vj . Durus eſt hic ſermo et
quis poteſt eum audire· Inſup etiam queruũt
