qui in omniba quecuq; fecimus victi ſumꝰ. Ct
videntes virtutem regis ⁊c p bhoc ſigniſicant᷑
pꝛudenter fugientes a ſeculo· vbi nõ poſſunt re

ſſtere dyaboli tentatõiba vt in dauſtro ſaluen

tur adiuti bonoꝝ conſilijs ⁊ oꝛõnibus. St con
uertit caſtra ad locum ſanctiſicatõmis ⁊ cquia
non ſufficit dyabolo ſubijcere ſibi ſimplices lap

cos ſed mmuadit etiam dericos ⁊ religioſos et

ſtatuit illic baliſtas ⁊ci.ommiu tentatõnũ mo
dos et genera:Sequit᷑ Eecerũt aũt et ip̃i ma
chimas ⁊c· nã clerici ⁊ religioſñ debent eſſe ma

Sis ſoliciti ſe munire contra malicias inimici

AI.
WMmocenteſimo ꝛc· ſequitur · et
venerunt ad euz viri miqui ex

ſilijs ꝓmouendis Et cognouit liaas ⁊c · Der .
iſtum qui ex ambitõne ⁊ muidia coꝛonauit an — er iſtum qui ambiebat ſacerdoti
thiochum ſcz vt polt regem eſſet ſup regni ne um et per mendacia et regiam poteſtatem ob
Socia · et ſic iſtis puaret philippum ·cui dicta co⸗tcmuit lp̃m · ſigniſcat᷑ quilbet ambitioſus eccleñ

irael et alchimus dux eorum -

ronatio fuerat ↄnmuſſa·ngniſicat᷑ quilibʒ muidꝰ
et ambitioſus · Nt ſicut iſte liaſ ex hoc facto fu
it occiſus cum anthĩiocho vt habet᷑ cap · ſequenti
ſic iuſto dei uidicõ ſimilia faciẽtibo frequent᷑ cõ⸗
tingit ſimilia pati · St hi qui erant in arce ↄclu⸗
ſerant iſrael ⁊cſcʒ ab acceſſu ad templũ ·et iðo
per iſtos ſigficant᷑ mali p̃ᷣlati qui licet ſint in ar⸗
ce dignitatis eccleſaſtice tñ impediunt aliqᷓʒdo
populum catholicũ ab acceſſu ad ecciam p excõi
cationes ⁊ interdicta irꝛatõnabili fulmmata:1
ſicut udas ↄmiſit pᷣluim contra illos ſic ſůmus
pontifex repꝛimẽ debz ſtos · St adumxerunt
ſe illis aliqui ex imquis iſrael · p iſtos ſigficãt᷑
apoſtate a ſide vł a religione lſeu a ſocietate ciui
tatis vel regni:⁊ iungut ſe cum aduſarijs iſtaꝝ
communitatũ vt poſſint eis inferꝛe maius ma⸗
lum · quia nulla peſtis guioꝛ ad nocendũ qᷓʒ fa⸗
miliaris mimicus Et matus eſt rex vt hec au⸗
důunit ⁊c· p regem iſtũ paterni ſceleris imitato

rem ſigniſicat᷑ dyabolusſcut et ꝑ prem· q̃ tri

ſtatur de ꝓfectu bonoꝝ·iõ concitat cõtra eos
exercitum foꝛtem ⁊ magnũ·ſ peditũ ⁊ equitũ
et elephantoꝝ pꝓ pedites ſigſicant᷑ homineſ ma
l et heretici layci tñ · p equites vero literati qꝛ
poſſunt plus nocere / ꝓ elephãtes ſigſicant᷑ ſpuſ
maligni qui plus nocẽ poſſunt q; hommeſ ma
li · Sequit᷑ infra · t dꝛuiſus eſt exercitꝰ regis·
nam aliqui ibant ꝓ montes p quos ſigniſicant᷑
ſuperbi inducentes ad maluʒ p terꝛoꝛes · et alij
bant ꝑ loca humilia p quos ſigniſicant᷑ ſubdoli
inducentes ad malũ p pꝛomiſſa ⁊ falſas ðᷣcepti
ones t vidit eleazar p iſtũ qui moꝛi voluit
vt malos deuinceret ſigmiſcant᷑ martires q̃ mo
riendo tyrannos deuicerũt · vñ dixit beatus vĩ

centius daciano· Vberioꝛem mihi p̃ſtas gam

aſtice dignitatiset p mendacia· et bꝛachio ſecu
lari intruſus · Rt ſicut dicit᷑ mfra iſte alchmmus

plura mala fecit ifrael · qin occidit valentes vi

ros ⁊ ꝓmouit iniquos· et ſimiliter intruſus p

modum pᷣ̃dictum bonos occidit eos pſequen
do et aſtatu honoꝛis deijciendo· et ſic fact in ec

cleſia plagaʒ magnã · St vidit iudas c · p quæ·

ſigniſicat᷑ ſuperioꝛ poteſtas ad repꝛimẽdum tã

ta malaet ſicut alchimus non potens ſuſtinere
virtutem uide ſugit ad regem · ſic tab intruſus

refugit ad bꝛachium ſeculare vt contra ecciaʒ

defendatur dt ſicut auxilium alchĩmi gladio iu
de fuit deiectum · ſic ſuſtentatatoꝛes intruſi ſũůt

excommunicatõnis gladio feriendi ·

norum ꝛc ·ITſtud capituluʒ expo
iit gloſa allegoꝛice ð xpᷣo qui miſt
apoſtolos ad pꝛedicandum gentib⸗

tanq; legatos pacis eterne· Moꝛaliter aut põt

exponi vt p romanos qui ſublimes interpᷣtant᷑
quoꝛuʒ pꝛobitas et ſidelitas hic deſcribit᷑ · ſigni
ſicentur ciues celeſtes:qui ſunt honoꝛe ſubſies
et quoꝝ in eccia pꝛobitas ⁊ ſidelitas enarratuꝛ
ad pſos aũt bonus eccleſie militantis pꝛelatus

mittit pꝛo ſe et płło ſuo duos legatos ad q̃ren
dum pacem et annciciam ſempiternã · Vnus le
gatus eſt humilis oꝛatõ de quo dicit᷑ ecci·xxxv

Oratio humiliantis ſe nubes penetrabit et do

nec axpꝛopinquet non ſolabit᷑· Aluis legatus
eſt elemoſñna caritatiua · Thobieinij· Eiducia
masgna erit elemoſina coꝛam ſummo deo quia
hideliter facit legationem ſuam· d᷑t iſti duo lega
ti pꝛocurant illis a quibus mittuntur cũ celelti
bus cunbus ſcribi· ideo poteſt eis dici illud

audiuit udas nomen roma

r

ripta ſunt in celis ·
Nterea vbi aud uit demetriuſ
26]· Der demetriuz qui mterpꝛetat᷑
ninus pſequens· ſigiiſicatur dyabo
us qui quãdo non poteſt pꝛeualere
uiſtis per occultam tentatõnem excitat cõtra
eos cœpale tribulatõʒ. Vnde dixit ſancto mar
tino. Quocunq; prexeris dyabolus aduerſabi
tur tibi: It tunc excitauit contra eum latrones
eum ferociter capientes · vñ ſubdit · et appoſuit
bachidem et alchimum p quos ſigriſicant᷑ pᷣn
ceps rmnquus ⁊ pontifex ꝗphanus et qᷓndo con
ſunguntur ad muiceʒ faciunt in eccleſßa magnã

ſtragem.ſcut contigit tpe arꝛij quo lucius epi

ſcopus ſiut fanmiliaritate conumctus pꝛmeipi
arꝛiano quo catholicos pſequebat᷑. Vnð dicẽ Ru
ſinus in hiſtoꝛa ecciaſtica: o quoq; temꝑe lu

cius arz iane partis epus poſt ſugas ciuum et

exilia poſt cedes et toꝛmenta quib innumeroſ
condemnauitad monaſteria furoꝛis ſui arma
conuertit vaſtat heremũ 1 bella quieſcentibus
inducit· triamilia ſim aut ampluus viros p to

tam heremum ſolitaria habitatõe diſpe:ſos ag

greditur mittens armatã peditum ⁊ equitum
manu· ⁊ ulli gladijs obiectabãt ceruices mibi
aluid dicebant niñ· annce ad ꝗᷣd veniſti · Sicut
per bachidem et alchimum deſerihitur hic fa⸗
cta ſtrages magna iude machabei et ſuoꝝ· St
fleuerunt eũ omnis ꝓpłuſ ⁊c /p quod ſigmiſca
tur ꝙ moꝛs boni pꝛincipis vł pꝛelati debet ab
omniby plãgi. In diebus illis facta eſt ſames
masgna et traddit ſe bachidi omnis regio ⁊c ·
per quod ſigniſcat᷑ ꝙ ꝗpter defectu pᷣdicatõis
verbi diuini et ſumptõnis eukariſtie ſacrameti
quibus homo ſpualiter viuit populus tradit
demonis poteſtati. Et ↄgregati ſunt omnes
amici umde c p hoc ꝙ uida deſuncto ſubſtitu
tus eſt onathas qui interp̃tat colũbe donuʒ ſ
Snificat᷑ ꝙ poſt moꝛtem boĩ plati electoꝛes de
bent eſſe multũ ſoliciti vt habeant ſucceſſoꝛeʒ q
ſit plenus gratia ſpuſſancti qui m ſpe columbe
apparuit in baptiſmo xp̃ᷣi. Der hoc aũt ꝙ bach
ꝛddes querebat ionathã occide·ſigniſicatur ꝓÿ̈dy
abolus młtũ eſt ſolcitus qualiter poſſit bonuz
pꝛelatum ſubuertere· ſẽ dictũ eſt ſupꝛa tereõ· c·
de andꝛea epiſcopo fundane cintatis· St exie
runt filij iambꝛi ⁊c · Tambꝛi dieſ amaricãs ĩter
pꝛetat᷑ et ideo p lambꝛi voluptas carnal ſigm
ficatur · que dies dicit · quia delectabil eſt in pꝛi
cipio: ſed dieit amaricans eo ꝙ triſtabilis eſt in
termmo⸗ Vnde diẽ boecuiſ ij de Aolatone Tri
ſtes vero voluptatũ eſſe exitus qsqᷓs libidinũ
ſuarum remmiſci volet in telliget. Tgitur filij ia
bei ſunt homimes voluptatibus coꝛpis dediti·
iſti capiunt iobannem quando malis pſuaſoni

luce · x. Caudete et exultate qm nomma veſtra

bus gratioſum iuuenẽ ad luxuriã ptrahunt et
ſic eum ſpualiter occidunt:Sʒ ionathas ⁊ ſimõ

vmditcãt iſtud ſactu: quãdo ſacri pꝛedicatoꝛes

gladio verbi dei luxurioſos occidunt q́;dtum ad
vitam malã pꝛiſtmã: ipᷣos ptrahendo ad mudi
cie caſtitate · De taliocciſonẽe ðꝛ actux. urge

petre occide et maduca de conuerſione coꝛnelij
et amicoruũ ſuoꝝ de gentilitate ad xpᷣiamtatis

ſtatum· St audiuit bachides venit die labba
toꝛum ⁊c per hoc ſignificat᷑ ꝙ dyabolꝰ ſoꝛtiuſ
impugnat hommes ſancto: in ſolennib dieb
eo ꝙ peccatum ex ſanctitate tpis aggrauatur.a
apter hoc hommes deuoti tunc dñt dyaboh tẽ
tatõnibus reniti et ad hoc alios exhoꝛtari ſicut

ionathas ſe et ſuos diſpoſuit ad reñſtenduʒ foꝛ

titer bachidi vt ðꝛ in lᷣa ſequẽti · Et anno cete
ſimo ⁊c per hoc ꝙ alchimuſ pᷣcepit deſtriu mu
ros domus ſancteſigniſicat᷑ malus pꝛelatꝰ
deſtruẽ nitit᷑ ſacras obuatões eccłie·⁊ p opa
aphetaꝝ ſigniſicant᷑ opera apoſtoloꝝ · na et ipſ
Aphetie ſpum habuerunt · deſtruit em eoꝝ pau
pertatẽ bona paupm ſibi retinendo:⁊ eoꝝ huĩ
litatem vltra modu ſupbiendo.⁊ eoꝝ exeplari

tatem ſtatũ apoſtolicu qui ſtatus eſt epiſcopa

lis fedis operibb maculado·iõ ſubdit᷑ eiis finis
cum dicit· St moꝛtuus eſtalchimus cũ toꝛm̃to
magno q cũ diuite epulone lepelit᷑ in ĩferno
St ſeceſſit ionathas ⁊ qui cũ eo erãt in betheſ
ſe .qui domus oꝛis floꝛẽtis inteꝛpᷣtatur· os ve
ro floꝛens eſt os deuote deũ oꝛans· et ꝛõ p be

theſſe domus orõnis ſigſicat᷑ ad quã refugumt

deuoti · ⁊ ſic ab ipugnatõmbus demonis ſut tu
ti · ideo ſubdit de bachide demonẽ ſigniſicante ·
Et 2Zgreſſus eius erat manis q; non pᷣualet
oꝛationibus deuotis .
Tanno centeſimoſexageſimo
aſcendit alexander c·
Per guerram mter alexandꝛũ ⁊ de
„S metrium gentiles ex qua ionathas
et alij ſoeles melius habuerunt ſigniſcatur ꝙ
dommꝰ aliq inter malos ſuſcitat brigaʒ vt bo
ni maioꝛem habeãt qetẽ · t ſic diẽ aug ꝙ guer
ra demonũ eſt pax hommũ et dñs p eſayam.
xix · Qõcurrere faciaʒ egiptios aduerſus egipti
os · Vt audmit aũt ionathas cτ p demetriuz
ſigniſicatur dyabolus ſicut dictum eſt de bach
de . et iõ licet falla multa ꝓmittat vt ſideles de

cipiat · tñ nõ eſt credendũ ſibi ſicut nec ionathbaf/

et populus iſrael creoiderũt ꝓmiſſis demetrij ·

ſed uli qui pꝛĩceps e ſermonu pacis cuiuſmõi

eſt deuotus p̃dicatoꝛ vel cõfeſſoꝛ credendu elt
eo ꝙ anunciat euangelium vere pacis. St ꝛlſti

tuit demetrius appollonium ducẽ ⁊c] P iſtum

appollonium qui ꝓuocauit ionatham ad deſeẽ

dendum de mõtib et pugnãdum cũ eo in cam
po plano poteſt intelligi dyabol⸗ qui ſuggerit

aliquando homim deuoto deſcendẽ de monte

contemplatõnis ad cãpum actionis eſtimans
eum ii faciluis ſupare q̊ᷓ ſicut axppollonuũis fuit
deceptuſ·nã in campo pꝓ ionathan fuit ↄfuſibi
ulter debellatus · ſic dyabolus aliquãdo decipi
circa virum bonũ qui nõ ſolum pᷣualet dyabo⸗
lo in monte ↄtemplatõnis ſed etiã in cãpo acti
onis quia qñ deſcendit de 2templatõne ad re⸗
gendum vel docendu pplhm ex caritate faẽ ma:
ioꝛem fructumet ſic magis confundit dyabo⸗
lum et repoꝛtat maius pᷣmium apud deũ · et B
notatur cum ſubdit᷑ infra· St factũ eſt vt audi⸗
uit alexãder ſermones iſtos addidit adhuc glo
riſicare onathan deus em dici poteſt alexan:
der magnus · qui ſicut dicit beatus iacobus dat
ommbaffluenter et nõ imgperat ·
IT rex egipecongregauitexer
citum ⁊c Egiptꝰ tenebꝛa interpꝛe
tatur ideo p regem egipti dyabolꝰ
x tenebꝛaꝝ ſigniſica ? ip̃e vero ſili
am hʒ ſpalem · ſ crudelitateʒ. ſicut p oppoſitum
miſericoꝛdia celeſtis regis eſt ſpecialis filia pꝛo
ut in legenda ſancti iohanis elemoſinarij decla
ratur · vnde xpᷣc tudeis crudeliter in moꝛtẽ ſuã
machinantibus dixit ioh· viij· Vos ex patre dya
bolo eſtis et denderia patris veſtri vultis ſacẽ
Sx quo patet crudelitatem dyaboh ſiliã eſſe et
ſicut rex egipti dedit ſliam ſuã demetrio vt p⸗
uaret alexandꝛũ regno:ſic dyabolus crudelita
tem dedit neroni et alijs inpatoꝛib ſibi ſimnln
bus vt pꝛuuaret xpᷣm regno ſuo·quod eſt eccle
ſia intendebant em̃ mſtinctu dyaboli totaliter
deſtruere ſidem xp̃vet ſicut dicit᷑ infra rex pto⸗
lmeus moꝛtuꝰ eſt in die tercia moꝛtis alexan⸗
dꝛiiſc dyabolus tercia die moꝛtis xpᷣi in quacxe
ſurꝛexit et infernũ ſpoliauit dyabolus fuit tur
piter confuſusque fuſio dici poteſt mors eiꝰ
ſcut vulgaliter dicit de homine notabilt 2ↄſu
ſo ꝙ iᷣe eſt moꝛtuus. In diebus illis 2grega

uit ionathas ⁊c ꝓ ionathan qui interpᷣtatur co

lumbe donũ· et eius ſocios poſſũt mtelligi viri
religioſi qui moꝛibo et ſcientia umpugnãat arceʒ
ſuperbie que eſt in omm peccato moꝛtaliꝑ ali
quando verbis malignantium apud ſupioꝛes
imnpedumt᷑ ab hac impugnatõe ſcʒ qñ poteſtas
eoꝛum m pꝛedicando ⁊ ↄfeſſiones audiẽdo re⸗
ſtringitur vel ſuſpendit p qað virtutũ ꝓfecteĩ
peditur cum ſupioꝛ poteſtas hec cõſiderat v
ba malignatium contemnit · ⁊ di tos religioſoſ
honoꝛat · ideo ſubdit᷑ inferiꝰ · Et exaltauit euz in
conſpectu omnuiz amicoꝝ ſuon · St poſtulauit
ionathas a rege ⁊cſequit᷑ aut poſt petitõ regiſ
a ionatha ibi · Nunc ergo recte feceris ſi miſe
ris mihi viros in auxilium τ& p q ſigmiſicat
ꝙ paupes religioñ neceſſe habent petẽ a poten
tibus buiꝰ mundi elemoſinaꝝ ſubſidia ⁊ econũ

ſo potentes a religioſis oꝛõnum ſuffragia·q̃ fre
quenter plus eis valẽt q; arma bellica ſicut pa
tet exoð· xvij· Qumq; eleuaret moyſes manꝰ ſu
perabat iſrael · ſi aut paululũ remiſſſet ſupa bat
amelech · St miſit ei ionathas tria milia viroꝝ
⁊c]ꝓ quos ſignificant᷑ religioſi ad pugnandu
contra dyabolũ oꝛõib virtuoſ in virtute vmꝰ

dei et trim · Et exiuit onathas ⁊ pambulabat

poſt flumen per qð ſigſicant᷑ rengioſi qui ʒe

lo ſidei accenſi tranſeunt ad p̃dicandum gentib⸗

nondũ renouatis pꝓ fluuiu baptiſmatis vbi mul
tum ꝓſiciunt aliqᷓndo ſicut ionathas ĩ exercitu
ito. t applicuit ſimõ ad bethſurã que domꝰ
foꝛtitudinis ĩterpᷣtatur·iõ ꝓ ipᷣam ſacra ſcriptu
ra que canticoꝝ iiij ðꝛ turꝛis dauid ediſcata cu
pꝛopugnaculis ex qua mille chpei pendet · oĩs
armatura foꝛtium· hãc aut domum intrãt here
tici erꝛorem ſuũ confirmãtes p ſacra ſcripturaʒ
expoſitam puerſe ſed p ſimonem eijciunt᷑ q̊ndo
per doctoꝛem catholicũ eoꝝ falſitas conſutat᷑

et boni introducunt᷑ qñ dociles diſcipuli p ipᷣm

erudiunt᷑ · LRt ionathas ⁊ caſtra eiꝰ applicuerũt
ad aquã genelar · · i generãtem aurã:ideo p hãc
aquã ſgnicat᷑ aq̃ ſapietie ſalutaris qᷓ generat ſibi
lũ auꝛelenis vbi dominꝰ.vt dicit᷑.ij· Re·xix · ad
hanc aquã applicat ionathas et ſocij eius ĩ· viri
religioſi:qui habent pugnare contra hereticos
pꝓ ſcripturã ſacrã:⁊ cont:a ſpũs malignoſ ꝑ oꝛõ
nem deuotã · Ded qm in hac pugna młti ſiunt
ignari · ideo ſequit᷑ · St fugerũt qui erãt ex pte
onathe · ſed qñ vident exempla magne bvᷣtutiſ
in ſupioꝛibus ſius ad pugnã virili reuertunt
ideo ſubdit · St vt viderunt qui fugiebat ptis
illuis reuerſ ſunt c.·
CXK. XII.

Lvidit ionathas 20 .
PDer hoc aut ꝙ ionathas miſit nunci
os ad diuerſa loca et longinꝗᷓ· ſigniſi
cata fuit miſſio apoſtoloꝝ et alioꝛuʒ
dicipuloꝝ p xpᷣm ad diũͦſas ptes orbis ad pᷣdi
cãadum gentib euãgelium pacis· St audiuit io
nathas ⁊c· Sequit᷑ Non em dederat eis ſpa
cium vt ingrederent regioneʒ p qð ſigniſicat

ꝙ pugnãs pꝛudent᷑ contra demone nõ dat ſibi

imgreſſum tentatõnis ꝑ delectatõem maxime
moꝛaſam:ſed in pᷣncipio repellit eum . Quz oc
cidiſſet aũt ſol p̃cepit ionathas ſuis vigilare.⁊
per noctem intelligit᷑ totũ pñs tempꝰ ꝗpt ob
ſcuritatem ignoꝛãatie m q̃ nocte dyabolus inſi
diatur fidelibo vt poſſit eis noce· ꝗꝓpter qð bonꝰ

pꝛelatus qui pꝑ ionathã ſigniſicat᷑ hoꝛtat᷑ eoſ ad

vigilantiã vtutuʒ vt valeat reſſtere 2tra demo

nis iſſultu bm illud. · pe · v. Eratres ſobeij eſto

te et vigilate quia aduſarius vr̃᷑ dya bolus taq̃;
leo rugiens circuit querens quem deuoret cui
reſiſtite foꝛtes in ſide · SZt reuſus eſt ionathas
¶ p hoc ꝙ ionathas ð pᷣlio reuſus pꝰvictoꝛiã

fuit ſolcitus ediſñcare p̃ſidia · ſigniſicaꝛ ꝙ bonus
pꝛelatus licet vicia debellauerit tñ debet eſſe ſo
licitus de pᷣſdijs vᷣtutum faciendis contra futu
ros inſultus tentatõnum.nõ ſolum ꝓ ꝓpło ſuo
ſed etiam ꝓ ſeipſo ne ex pᷣterita victoꝛia inſur
Sat elatio que pm deijciat a vᷣtute et ſic victo
rie gaudium uertat᷑ in lamentatõem ⁊ luctu
Et cum cogitaſſet triphon ꝛc p triphonem qꝗᷓ
querebat occidere ionathan ne ipᷣm impednet
ab anthiochi adoleſcentis occiſione doloſa · ſig:
ſicatur demonis doloſitasqua querit bonum
pꝛelatum vł doctoꝛem gladio peccati moꝛtał
occidere ⁊ ſie infamare ne p doctrinã ſuam im
pediat eum a ſimplicis populi ſubuerſone q
cuius vita deſpicitur reſtat vt euis p̃dicatio cõ
temnatur vt dicit greg ome xxxvij. Et credi
dit ei et fecit ſicut dixit c) p hunc ionathe de
fectum quo credidit tripponi doloſo ex quo
fuit captus ⁊ occiſus.ſignifica? deſectus illoꝛuũ
qui poſt opa magna virtutũ deluſi viſiombug
ſictis credunt demonũ verbis ſcut ðe m libꝛo
de collatõnibus patrum abbatis moyſi collati
one ijj de illo qui ſe pꝛoiecit in puteu vt dictũ
eſt ſupꝛa capitulo·jli. j. =
CX.

Taudut ſimon 2c J.
ſuo onus accepit ꝓ gentiſ ſue deſen
qui per ſimonem ſigniſicatt eo ꝙ ſimon obedieſ

interpꝛetat᷑ nõ debet ſugere laboꝛe in monaſte
rij vel eccleſe regimine qñ ex boni p̃lati moꝛte

imminet piculũ religionis monaſterij vł eccle

ſie ex demonis doloſitate vł tyranni malignita
te. Et miſit ionathan ꝛc uioppe que pulcra mi
peetatur ammã rõnaleʒ ſigniſcat · que dei ima
Sme mſigmt᷑ ſed aliqñ deceptõe demonis vicijſ
deturpat᷑ ̊ ad eam mittiĩ ionathas qui colũbe
donum interp̃tat᷑ ꝗpter qð ſpumſanctũ ſigniſi
cat qui ꝓcuratõne angeli ſancti ad verã penitẽ
tiam anime peccatricis ad eã mittit ſic electis
inde vicijs a ſpuſancto inhabitat᷑. St ſimon et
caſtra eius ambulabãt in omnem locũ quocuq;
ibant ·.ſcʒ triphon et exercitus eius p qð ſigni
ſicatur ꝙ bonus p̃latus debet eſſe ſolcitus con
ſiderare p quã ptem dyabolꝰ ĩm ĩnadit vł Po
pulum ſuu.· ⁊2 ſic occurꝛẽ pꝑ ſui et popul diligen
tem cuſtodiã ne dyaboluſ mueniat intrãdi viã

¶St ediſcauit ſimõ lup ſepulcrũ patris ſui ⁊c]

ſepulcra patrũ ediſicare eſt eon merita ad alio
rum infoꝛmatõem ſcribẽ vł p̃dicare. p ſeptẽ vᷣo
piram ides ſigmiſicant᷑ dona ſpirituſfancti et ſe
ptem virtutes p arma vo qualii contramũ du
carneʒ ⁊ dyabolũ wirilt pugnauerũt p naues
aüt qualit p mare pñtis ſeculi ad poꝛtu ſalutis
felꝛciter tranſerũt et hec ſunt ad infoꝛmationeʒ
vurentium 1 dieit · que vident ab bomnnbus

Per hoc ãt ꝙ ſimon moꝛtuo fratre

ne ſignificat᷑ ꝙ bonus religioſus

nauigantiba mare c ad inſtructõz futuroꝝ ·

ideo pᷣmittit᷑ ad memoꝛiã eterna. triphon aue
c p regem anthiochuũ adoleſcentem intelligi

poteſt ipᷣe adam qui a deo foꝛmatus ſupꝛa cete

ras creaturas ſtati ſiut rex inſtitutꝰ vt ðꝛ geñ ·
hunc auũt triphon doloſus ·i:dyabolus ipʒ do
loſe occidit p peccatum moꝛtale· Et impoſuit
ſibi dyadema aſie i poteſtatẽ ſup genuſ huma
num . qd ꝗpter peccatũ ade tenuit captiuũ quo
uſq; ꝑ chꝛiſtũ qui dicit᷑ ſecũdus adã jad co· xv.
fuit redẽptuʒ· In diebus illis ſimõ applicuit ad
Saʒam ⁊c·p quã intelligi poteſt ſimoniaca pꝛo
motio·que nõ acquirit᷑ ꝑ ſcientiã ⁊ virtutẽ hᷣ p
Saʒam · ꝓ arcem vo que erat in hieruſalẽ ſigmiñ

catur ꝓmotio eccleſiaſtica que ſimil nõ ſit per

ſcientiam ⁊ vᷣtutem h̊ ꝑ generis nobilitatem· ſi
mon aut eiecit de gaʒa et arce malos hĩtatoꝛes
et poſiut ibi bonosp quod ſigmſicat᷑ ꝙ bonus

pꝛelatus dictas ꝓmotones debʒ repell 2 ydo

neos rõne virtutis et ſcientie pmouere · St vi
dit ſimon iohannẽ filium ſuuʒ ꝙ vir ſoꝛtis erat
et poſuit eum ducẽ ⁊c ꝓ hoc oſtendi ꝙ iuue
nes nõ ſut ad honoꝛes ꝓmouẽdi donec luerit
m virtutibus ꝓbati · Vnde refert helynandꝰ
elyus adꝛianus cũ rome pᷣſerturã ſplendiduis
ageret ex ſenatoꝛe impatoꝛ eſt creatꝰ.qui obſe

crante ſenatu vt filium quẽ ha behat ceſareʒ au

guſtum appellaret · ſufficere inquit debzʒ ꝙ ego

muitus regnauerĩ cu nõ mererer . pꝛincipatꝰ ei
ſanguine nõ meret᷑ h meritis · et inutiln regnat
qui rex naſcit᷑ ⁊ nõ meret᷑ et ꝓculdubio pentis
affectuʒ exuit qui puulos ſuos ĩpoꝛtabii ſub ⸗

iecta mole extinguit · hoc equidez eſt ſuffocare
libeꝛos non ꝓmouere alendi pꝛius ſunt ⁊ in v
tutibus exercẽdi et cũ in eo ꝓlecerĩt vt pꝛohet᷑

illos virtutib⸗ añcedere qui dñt honoꝛib ante
ire muiti aſcendat ⁊ ſe ciuum ſuoꝛũ votis non

ſubtꝛahant ·

1ITI

„

ſimoſecundo ꝛc.· Sequitur. Etſi
luit terra uda ommbus diebnſ
ſimonys ꝛc ]· hiic deſcribunt bone
condicões ſimoms ſatis diffuſe tñ videnẽ? redu
ci ad tres in generali habuit em masnũ ʒzelum
de cultus dei cõßuatõne et de popuh ſui ꝓmo
tione in bonum· et euis conbuatõne· habuit eti

am conſtantiã et ſoꝛtitudinem ĩ repꝛeſſione ad

uerſarioꝛum ⁊ eon debellatione et ſic fuit ðuo
tus deo . vcilis popuol ſuo ⁊ ternb ilis acuerſa

rio· et ad iſta melius facienda fuit ſolicitus que

rere multas amicicias bo noꝛum et potentum
et quoniam fuit dux populi et ſacerdos in iſtiſ
dedit exemplum pꝛmecipibus et pꝛelatis vt ſi
milier ſint ſoliciti de pꝛedictis: et hoc pꝛo mo
ralitate huius capitul ſufficiat

Ano autez centeſ moſeptuage

—

metrij epiſtolas 2c ·

tmeret patriſ ſui regnu ſcripſit epi
ſtolas amicabiles ſimoni vt ab po haberet au
xilium et poſtea obtento regno alienauit ſe ab
eo et afflxit eum ſigniſicat᷑ quilibet fraudule⸗

tus qui pohtus in neceſſitate humiliat ſe coꝛa,
ilis qui poſſunt eum umare ſed cuʒ mualuerit

eis maleſacit qʒtum poteſt. St miſt ad eu athe

nobium ·qui mterpptat᷑ peccatoꝛ latrans· o ſi

gniſcat hereharcham qui latrat ↄtra xpᷣindem

et repetit cuntates quas ſimon recuperauerat·

per quas ſigniſcant᷑ pſone catholice quas bonꝰ
pꝛelatus ſiue pᷣ̃dicatoꝛ de manu demonis erue
rat· ſed hereſiarcha eas ad luaʒ hereſim retrahẽ
quantũ poteſt ſeſtmat. SEt cõſtituit rex cende
beum ducem maritimu c q̃ iterpᷣtat᷑ zelotes

id eſt muidus ideo p ip̃m ſgmſicat᷑ dyabolus

tentans de mnuidia· Vnde ðꝛ ſapien·ij. Fnuidia
autem dyaboli· moꝛs intrauit in oꝛbem terꝛa
rum Munc ãt rex inferni conſtituit ducẽ mari
timum id eſt ſup terꝛã mari coniunctã· p qua ſ
gniſicatur pppus cupiditati terꝛene ĩſxus ⁊ ali
ene ꝓſperitati miudens amaritudini Ziunctuſ
ſuper talem populum habet dictus demon do
mimum eß occurꝛentib ſibi ſimonis ſilijs id eſt
pꝛedicatoꝛibus et ſeſſoꝛbus deuotis· qui ſut
hilij boni p̃ᷣlati et exclamatibus ſacris tubis que
ſunt pdicatõis documenta et in confeſſionibus

ſlana conſilia in ſugam uertit᷑ cendebeus 2 eiꝰ

caſtra id eſt dyabolus pꝛincipals et etiaʒ eius
ſatellites qui ſunt maligm ſpũs et homĩes ma
li inſtinctum eius ſequetes St ptolomeus hᷣ
luis aboli ⁊c· Sequit?᷑· SEt exaltatum eſt coꝛ eiꝰ.
c ideo p iſtum ſigſicat homo malus min ſupbi
am eleuatuset dicit᷑ nlius aboli qui interpꝛeta
tur pater mcantatoꝛet ſigſicat dyabolum qui
nititur incantare illuſiombus ſuis mẽtes homi
num Hui? ãt pris hilij ſũt oẽs maligm· qᷓ dicit
iohᷣ. vnj vos ex patre dyabolo eſtis · et ſicut dy
abolus alqñ tranſſigurat ſe in angelũ lucis vt
decipiat ſc homo malignꝰ fingit aliquãdo ſan
ctitatem vt akedat · et ſic efficit gener regis · qñ
obtinet digtatem eccleſiaſticã· p deceptõem boĩ
pꝛeſuls qui ꝑ ſimoneʒ ſigſicat᷑ ſed qn mualeſcit
dunitijs· in moꝛtẽ machmat᷑ ſui ꝓmotoꝛis into
xicatione vł alijs modis malis: Per iohannem
aũt filum bonu ſimonis qui remanet ſigſicari

protelt ſpus bom p̃lati qui non moꝛĩ ſed a deo
magniſice pꝛemiatur.

Rxphicit primus li
ber machabeorum

Teimſit rex anchiochus filijſ de

Der iſtum anthiochũ qui anteq; ob

Inewit ſecundus

Batribns qui ſunt per es
ptum iunde is 2c · Hhic pomtur
queda pꝛeſatõ huiꝰ ſecudi libꝛi
et durat vſq; ad tercium capi
tulum excluſue Hec aut peefa
tio eſt quedã epiſtola a indeis

hpabitantibus in hieruſalem ⁊ indea ad eos qui

habitabant in egipto miſſa· Moꝛalter aut per
iudeos habitantes in egipto que tenebꝛa inter
pꝛetatur· ſgſican?᷑ catholci qui ſunt ſimplicit la
pci carentes lumme ſcripturaꝝ p habitates aũt
in hieruſalem et iudea vbi viguit cognitõ pꝛo
phetica ſigmiñcant᷑ clerici in ſacra pagma litera
ti·a quibus layci ſalutatur cũ ad eos pdicatoꝛes
mittuntur pacem et ſaluteʒ głe ſideliter nuciã
tes · Nos iudei ſcripſimus vobis ⁊c · Scripſe
runt aut de duobo pꝛincipaliter · licet aliqua alia
in hac pꝛefatõne interponant᷑ que non multum

ſunt ad ꝗpoſtum ideo ea dmitto · Pꝛimu autẽ

elt exhoꝛtatõ ad obſeruatõeʒ diei enophegie
ſeu dedicatõis templi·. Moꝛalter aut templum
domim elt quilbet hdelis ſicut dicit᷑ ·coij Te
plum dñ ſanctũ eſt quod eſtis vos· t hoc te
plum debet dedicari ad ſimlitudinem materia

lis templi·in qua dedicatõne epũs templuʒz vł

eccleſam circuit et aqua aſpergit · St iſte cixcui
tus ſigmſcat in nobis diligente conſcientie diſ
cuſſionem ꝑ peccatoꝝ ꝗꝓpꝛioꝝ recoꝛdatõnem· 2
aſpſio aqᷓ bndicte effuſeʒ lacrian p verã cõtri
tionem · de quibus ðe eſa · xxxviij· Recogitabo ti
bi omnes annos meos in amaritudine aie meeę
Item in pauimento eccleſie ſcribit alphabetũ
grecum ab angulo in angulum tranſuerfſaliter

per quod ſigniſcat᷑ deſcriptõ mandatoꝝ in coꝛ
de iuſti · Prou vij. Scribe ea in tabulis coꝛdis
tui AItem parietib pingit᷑ crucis ſignu· per
quod m nobis ſigſicat moꝛtificatõ carnis ij co·
nij. Semp moꝛtiſcatõʒ jeſu in coꝛpe noſtro cir
cumferentes vt ⁊ vita eius in nobis manifeſte
tur Fteꝝ ponunt᷑ caãdele ardentes ixta etu

ces p quod ſignificat᷑ ꝙ carms moꝛtiſcatio ſeu
quodcuq; aluid bonũ qð apparet exterius· debzʒ
fieri ad noꝛem dei et ediſcatõz ꝓximi Mlat:
v· Sic luceat lux vra coꝛã homibo vt vidat opa
velſtra bona et gloꝛiſicent patrẽ vrm qui in ceł

elt· St gre imn ome Sic aut ſit opus bonuũ ĩ pub

lico quatenꝰ intentõ maneat in occulto et vt de

bono ope ꝓximis p̃beamus exeplu · tñ intentõ
ne qua ſoh deo placẽ querimus ſemp optemus

ſecretu · Secundũ aut eſt exhoꝛtatõ ad obbua
tionem ſolennitatis ð datõne ignis de celo tpe
neeme · de qua datõne dicik ꝙ oratõnẽ faciebat

ſacerdotes et ſol qui pᷣus erat in nubilo refulſit

et accenſus eſt ignis magnus· Der ſolẽ iſtum

ſignificatur dñs noſter ieſus xpᷣe ð quo dicitur
malachie mj· QOꝛietur vobis timentibo deu ſol
iulſ ticie · ſte ſol fuit in nubilo quamdii fuit in
coꝛpe moꝛtali ſed poſtea reſulſit et maxime qñ
ad patris dexterã fuit aſſuinptus· p ſacerdotes
oꝛantes nigniſicant᷑ apoſtoli et qui cum ilł erat
ndelesquibus oꝛantibo xpᷣc mint ſpiritumſan:
ctum m ſpecie ignis ſnp eos in die pentecoſteſ
quo igne fuerunt illummati intellectu ſcriptu⸗
rarum et eloquentes effecti p donũ linguaruz.
et ſic ardentes in amoꝛe xpᷣi vt non timerẽt h
magis gauderẽt ꝓ ipᷣo ↄtumeliã pati · et ſie pa
tet ꝙ Geis ite fuit valde magnus vtute

1

taretur ⁊c]· Per hoc patet ꝙ ſaceꝛ
dotum bona conuerſatõ et deuota
moꝝ celebꝛatõ peincipes inducit

ad dei reuerenti
cultus ampliatõne. Simon aut de tribu benia
mm ꝛc.]·Ner iſtum qui pſuaſit ſpoliare tepluʒ
ſigiiſicant᷑ ili qui pſuadent tyrannis eccleſas
ſpoliare· Der regem qui ad hoc nuſit heliodoꝝ
ſignincat᷑ pꝛecipies hoc ſeri· Der helodoyn ere
cuto: huius mali· PHer oniam vo pontifce ſigſi
catur bonus pᷣlatus qui qʒtum poteſt conſuat
eccleſe libertate · Per equite vero arnus aurei.

adoꝛnatũſigniſicat xp̃c tutoꝛ eccleſie ſue et de

fenſoꝛ ſicut dꝛ apoc vj·c· Ecce equus albus et
ſedebat ſuper eu habebat arcuũ· et data eſt ei co
rona et exunt vmcens vt vmceret · Per hoc ãt
ꝙ heliodoꝛi pꝛioꝛes calees ehſit et in terꝛaz de
iecit ſigniſcat᷑ ꝙ vp̃ᷣc damniſicantes eccleſam
ei inferentes contumeliaʒ punit grauit in hoc
ſeculo vel grauius in futo· Der duos muenes
ipſum heliodoꝝ flagellantes ſignificat᷑ vrtus
angelica foꝛtiter ⁊1 ꝓuide exequens mãdata di
uina· ꝓ hoc aũt ꝙ dominus ad pees onie helio
doꝛum liberauit a moꝛte ſigniſicat᷑ ꝙ ad pꝛelati
deuoti depꝛeca tõnem: peccãtes liberat nõ ſolũ
a malo tempah ſed etiã ſpual vnd ſubdi he
liodoꝛus hoſtia deo oblata teſtabat᷑ omm bo ea
que ſub oculis ſuis vdderat opa magna dei
4

N II.
yIFmon autem predictus ꝛc .·
Der iſtũ qui male loquebat᷑ de onia
viro ſancto ſigniſican detractoꝛeſ
peſſimi qui bentuis denigrare ni
euntur famã bonoꝝ q; maloꝝ· de quibo ðe ꝓu.
pnmo · Qui letant᷑ cu male fecerint ⁊ exultãt in

rebus peſſims · quoꝝ vie peruerſe et infames

greſſus eoꝝ · Ded poſt ſeleuci exceſſum ſet·
ambiebat iaſon frat onie ſũmu ſacerdotiũ 2t
per iſtum qui p dona młta 1 magna ꝓcurauit
ſacerdotium ſigmiicant᷑ ſimoniace ꝓmoti in ec
cleſa dei ex quoꝝ vita peſſima ſequũtur młta
mala ſcʒ dium cultus negligentia qʒtum ad cle

Eitur cum ſancta ciuitas habi

ã et honoꝛem eccleſe et diumni

rum · et diſſolutõis multimode et luxurie exer
citium et p 2ſequens receſſus a xpᷣiana conuer
ſatione et vita qʒtum ad populuſicut tangit᷑ in
litera conſequent · Qum ai quinquẽnał agon
c per laſonem peſſimu pontiſicẽ mitteteʒ pe
cunias min ſacriſicium herculis qui ſicut dic yſi
ethimo·l viij dicit᷑ deus foꝛtitudinis:ſigmiſicat᷑
mali pontifices et p̃ᷣlati qui bona ecdleſe expen

dunt in curijs regũ ⁊ pꝛincipũ vt pꝑ hoc m ſuus

maleſicijs ſuſtentent᷑· St poſt triemj tpuſ miũt

iaſon menelaum ⁊c pꝓ hoc aũut ꝙ iſte menelaꝰ
a iaſone miſſus eum defraudauit a ſacerdotõ 2
penam pecumariã impoſiut. ondit ꝙ de iuſte
pmittit aliqũ malos hoĩes defraudari et ſupplã
tari ab his qui ſunt ð ſua famnlia vt ſic de ſuis
maleficijs grauiꝰ pumant᷑. Et cũ hec agerẽtur
contigit tharſenſes et mellotas ⁊c piſtos re
bella ntes regi ſuꝑbo eo ꝙ dedignabant᷑ ſubijci
mulieris ↄcubine domimo · ſigſicant᷑ ili qu reñ
ſtunt dyabolo regi ſupbie· eo ꝙ nolunt ſubnci
ſenſualitati que mulier dicit᷑ ab auguſtino ſup
geñ et eſt lubꝛica ad coꝛpis voluptatẽ
K. XIX
Atus antem menelaus 2c .
DPer iſtum qui machmabat᷑ in moꝛ

legijs ſuisſignificat᷑ quilibet crimĩo
ſus qui odit coꝛripiente ſe de ſuis facinoꝛibus.
Vnde dicit ioß os aureũ · Incurꝛ it odium qui
arguit crimmoſos · Per andronicũ vero qᷓ fal⸗
ſis pꝛomiſſ iombus eũ extra aſilum exire lecit ⁊
ſic eum crudeliter interfecit· ſgmiſicat᷑ dyabolug
qui viros iuſtos aliqñ multis illuſombo ptra
hit extra diſcretõnis aſlum ec ſic eqs uugulat
peccatu et ad hoc ponunt᷑ exempla plura in col
latione moyſi abbatis · Multis auũt ſacrilegijs
in templo a liſmaco cõmiſſis c p iſtũ liſũma

cum qui duce tyranno etate et dementia ꝓue

cto concuies ſuos impugnabat vt templũ dñ̃
ſpoliaret ſigniſñcat᷑ quilibet ſacrilegꝰ crudelis qꝗᷓ
ſequitur mſtinctu demõis· qui eſttyrannꝰ cru

tem onie eo ꝙ eũ arguebat de ſacri

delis et ꝓuectetate et dementia ſcʒ a pꝛicip-o

ſui caſus · Per hoc autem ꝙ liſmacus uixta era
rium fuit interfectus ſgmñcat᷑ ꝙ hom mes ra
ptoꝛes et cupidi frequenter iuxta ſuas diuitias

iugulantur. Et cum ſuparetur menelaus ꝓmi

ſit ptolomeo multas pecumas ⁊c· Per iltuʒ
ptolomeum qui ꝓ pecunijs ſeduxit regem ad

danda imquam ſententiã ſigmificantur cupidi

pꝛincipum conſiliarijqᷓ pter munera inducũt
eos ſuis falſs pſuaſionibus ad liberandu miq̊s
et ad condemnandum iuſtos.
Odem tempore 1c Sequitur.
Cotmgit autem per vn uerſaʒ
hieroſolimorum cuntatemvi
deri diebus quadragmta per

aera ?quites dicurrentes c.
Scðm ſenſum lteralem ſigiiſica bant dadẽ ui:
deoꝝ de futuro ꝓgpinquã · vt ex ſequentib patz ·
Moꝛaliter aut higniſicant demones qui dicunt᷑
aeree poteſtates idelem ppłm crudeliter impu
gnanteſ· Sphe vj. Non eſt nobis colluctatõ ad
uerſus carnem et ſanguinem ſed aduerſus pꝛĩ

cipes et poteſtates aduerſus mudi rec toꝛes te

nebran harũu contra ſpuũalia nequicie in celeſti
bus · Alſumptis iaſon non minus mile viris ·
Xp iſtum uſonem qui tot mala fecit ſuis ci

uibus et finaliter moꝛtuus eſt mlamentatꝰ et

inſepultus:ſgniſicat᷑ quilbet odioſus deo ⁊ ho
minibus de cuiꝰ moꝛte nullus triſtat᷑ ſed mag
gaudet et letatur · Fuſſit aut militibus interh:
cere ⁊c p iſtum regem anthiochũ qui tot ⁊ tã

ta mala fecit dei cultoꝛibusſignificat᷑ antichꝛiſtꝰ

ſieut dictũ fuit danieł · xjc qui circa ſinem mũdi
multo plura mala eſt ſacturꝰ menelao ducto

re qui legũ et patrie fuit ꝓditoꝛ ⁊c ſimnli anti

chꝛiſtus p apoſtatas ſidei et religionis multa
mala faciet xppᷣianis · Qui cũ veniſſet hieroſdoli
mã ꝛc ·p iſtuũ apolloniũ qui iudðos grauit ĩpu
gnauit in die ſabbatoꝝ ſigniſicat᷑ dyabolus qᷓ
diebus feſtiuis fiddes deiſcere nititux in pecca
ta · eo ꝙ tũc peccatũ duplicatſopꝰpeccati ⁊ traſ
greſſio feſti· Tudas aut machabeꝰ qui decimꝰ
fuerat ⁊ c p quẽ ſigniſicat᷑ bonus ſecłaris decẽ
pꝛeceptoꝝ obFuatoꝛſed quia maioꝛẽ deſiderat

perſec tõnem ſecedit in deſertuʒz rengionis bi

vmens auſtere ne comqᷓnet᷑ mũdana pollutõe ·

„

miit rex quendam ſenez æ
Der iſtũ regẽ ſigficat᷑ antichꝛutꝰ qᷓ
per ſenes ⁊ lratos decipꝛet imnioꝛes
et ſimplices eos auertendo a rehgione xp̃ᷣiana·
et faciet contammari eccleſiam ꝗᷓ eſt tẽpluʒ dei
et in tin mualeſcet eius pſecutio ꝙ pauci aude
bunt in publico ſe xpᷣianoſ ſateri · Et cuʒ luberi
ſacra celebꝛarent᷑ ⁊c]· lber wez eſt qð bachus ꝗᷓ
dicik᷑ vm deus õ liberi ſacra celebꝛãt qui vinũ
exceſſiue potant·⁊ dicũt᷑ libeꝛo circuirei.choꝛi

ſaxe quia vm potatõ exceſſiua inducit ad letici

am meptam et ad luxuria dicunt etiã edera co
tonati · que dici᷑ ab hereo heres eo ꝙ arboꝛibuſ
inherendo aſcendit ſurſum · ⁊ ſimliter ex nimio
potu vmi fumꝰ aſcẽdit ad cerebꝝ · Due eĩ mu
leres delate ſunt ⁊c p iſtas duaſmłiereſ q̃ cũ
paruubł ſuis fuerũt crudeliter inter ſecte· ſigniſ
cant᷑ martires ĩ ſexu muliebꝛr ⁊ etate puerili ti
tulo ſidei xpᷣiane · Aj vo ad ꝓximas coeuntes
ſpeluncas ⁊c· hoc fuit moꝛaliʒatuũ ſupꝛa pꝛimo
libꝛo ijc· Obſecro ãt eos ⁊c]· hoc eſt de ſe mo
cale ideo ptranſeo. Fgit᷑ eleaʒarus c p iſtuʒ
ſigniſicat᷑ homo vtuoſus ⁊ conſtans qui mag
ęligit moꝛi ꝓ xpᷣiana vᷣitate q; ſctionẽ traſgreſ

Sd non poſt multnm tempus

fionis ſingẽ p carniſices autẽ conſtantiam eiis
imponẽetes ſupbie ſigniſicant᷑ maliuoli qui pᷣtu
tes bonoꝝ ypocriſ attribuuũt ſeu Viiari.
ntigit autem viyfratres c]·.
Per ſeptenarium numeꝝn vmuũſtas
ſigurat᷑ eo ꝙ leptẽ dieb reuclut to
um tempꝰ?. 115 p iſtos ſepte fratreſ
qui erãt duriſſime cruciati ꝓ lege moſaycangu
rata ſuit vniuſntas martiruʒ· ꝓ lege xpᷣiana ꝗpt
quod eoꝛum martirium in eccleſia celebꝛat᷑· p
matrem aut p̃oꝝ que ſingulos hoꝛtabatur vt
cruciatum ꝓ lege ſoꝛtiter tolerarent ſigniſicatua
ſancta mater eccleſia que finos ſuos hoꝛtat᷑ vbi
q; pꝛo lege xpᷣ et iuſticia ſtanter gra ma ſuſti
nere · p hoc aut ꝙ pᷣa etiaʒ paſſa eſt hgſicat᷑ ꝙ ec
cleſia patitur in hhjs ſuis ſicut et chꝛiſtus eoꝛuʒ
pater pati dicitut in iſtis·
Vdas vero et qui cuʒ ilo erant
c · ſequntur · adduxerunt ad ſe
ſexmina viros ꝛ2c]· Senaruus elt
— umerus pfectus· nam reſultat ex
ſuis ptibus vnum em duo et tria faciunt lex ⸗
militer millenaruis eſt numerus pfectus quia
reſultat ex ductu centenarij ꝓ denariz qui elt

lmes numeroy · ideo p iſtos ſigniſcatur perfe

