vt audiuit. c peccatrix anima bñ mulier dicit
fragilis ⁊ infirmaciiꝰ ſilia eſt opatõ a demone
poſſeſſa peccatoꝛes dicunt᷑ catelli ꝗpter qð non
ſunt digni recipe panẽ dei ·h cum humlit conſi

tent᷑ peccata · de qn numero eſt mulier iſta eiꝰ

filia ſanat nam opatio pꝛaua deletur· St addu
cunt ei ſurduz ⁊ mutuz. ⁊c Spiritualit ſurdꝰ e
inobediẽs mutus laudes dei debitas omitten
ſed tac tu xpᷣi vtrũq; tollit᷑ ĩpedimentumq; cũ
chꝛiſtus ſua gtia tangit coꝛ; pbommis ſit humii᷑
obediens et deuote deũ laudans · ꝙ aut chꝛiſtꝰ
ſurſum aſpiciens ingemuit ſuit ad oſtendendu
omne remediũ eſt inde cũ deuotõe qrenduʒ
t pᷣcepit eis ne cui dicerẽt ad ondendum ꝙ
homo de ſuis bonis actibo non debʒ qrere lau

Tconuemuntad eum phariſei
⁊c · Spiritualiter illotis manib man
ducare eſt immuð viuẽtẽ eukarſtiã
tractare · Populꝰ hic labijs me ho⸗
noꝛat 2c] labijs et non coꝛ-de deum honoꝛare

facumt illi

N uns diebus ⁊c. Sequitur M
ſerior ſuper turbam quia ecce
iam triduo ſuſtmet me· Triduo
dñm ſuſtinet · qui Ztriti· conſeſſi·
et ſatiſfacientes ꝓ ſuo poſſe dei bonitatem ex
pectant·quoꝛ miſeret᷑ et paſcit eos ſepte pam
bus · id eſt · ſeptẽ donis ſpuſſancti · ne deſiciat in
via huꝰ mundi · Per ſeptẽ ſpoꝛtas remanetes
ſigſicant᷑ ſeptẽ dotes q̃ reßuant᷑ dande pꝰ hanc
vitam que ſunt clara dei viſo. fruicõ · tetio · qʒtu

ad animaʒ· Impaſſibilitas.ſubtilitas agilitas et

claritas ·qʒtũ ad coꝛpꝰĩ reſurꝛectõe St exierut
phariſei.ꝛc Iſtis ſign ũ de celo qrentib xpᷣc nõ
dedit qm wriſoꝛes erant et indigni · apoſtoł àt
dedit qñ ipſs videntiby aſcedit m celu · Vide
te et cauetea ſermento· ꝛc Theophilꝰ.Eermẽ
tum vocat doctrinã corruptuiaʒ·herodiani em
doctoꝛes erant q̃ herodem chꝛiſtu eſſe dicebãt
phariſei vo traditões hommnũ dei pᷣceptis pᷣpo
nebant · Rt veniut bethludã ⁊ adducut ei cecũ ·
C p hoc aũuũt ꝙ iſtum cecũ ilumauit ſucceſſiue
ſigncauit ꝙ aliqñ deus dat ſuã gtiam augmẽtã
do pᷣmam datã· Interꝛogabat diſcipulos ſuos
dicens quẽ me dicũt eſſe hommes· c p B̊ oñ
dens ꝙ doctoꝛes debet mqrere de ſua ſama. vt
ſi bona ſit bomis opibꝰ augeat᷑· ſi vo mala occa
ſio tollatur· na bona ſama doctoꝛis młtũ facit
ad doctrine fructũ:⁊ mala ad detrimetũ · Cꝛe ·
Quius vita deſpicit· reſtat vt eiꝰ p̃dicatõ ↄtem
natur · Et cepit docere eos qm oportʒ filiũ ho
minis pati ·ꝛc Sequit᷑· Vade retro me· ⁊c p
hoc oſtẽdit ꝙ ili qᷓ: detment᷑ affectu carnali ad
huc apti nõ ſunt eum ſeq̃ ꝗpter qð petenti ꝙ p

mitteret eũ pᷣmo ſepelire patrẽ ſuũ dixit · dimit

te moꝛtuos ſepelire moꝛtuos ſuos mathei· vni
Si quis vult me ſequi deneget ſemetipſuʒ ⁊c
Beda.Perſecutõnis tpe ponenda eſt aia· pacis
aũt tempe frangenda ſunt deſderia terrena;

dDicebat uns ſunt quidam de
hic ſtannbus ⁊c.· Cuſtare moꝛteʒ
eſt mmcurꝛere culpã moꝛtalemqð nõ
q̃ regnũ dei ſemp attendũut vl qui ſe
ueritatem venientis iudicis ↄtremiſcunt · Lt p⸗
ſex dies aſſumpſit ieſus petꝝ · ⁊c ſex diebus ſa
ctus eſt mũdus geñi.ꝗpter qð ꝑ ſex dies ſigu
rari poteſt totus mundi decurſus qͥ -pleto xpc
ſuos vere diſcipulos ·ielectos ducet in montez
excelſumi. in celuz empireuũ głoſos in anima ⁊
coꝛpe vidẽtes eiꝰ gloꝛiã ſingulare· et moyſes
et helyas cum eo loqñtes· ilegem ⁊ aphet:s
cũ euangelio ↄcoꝛdãtes :ꝙ aũt petrus dixit fati
amus hic tria tabernacula neſciuit q̃d dicẽt naʒ
omniũ erit vna gła ſic vnꝰ denariꝰ diurnꝰ licʒ
in ula ſint diuerfl gradus · pcepit illis ne cuiqʒ
qð vidiſſent narrarent pꝑ ̊ oſtendes ꝙ ſecreta
diuma nõ ſunt niſi debito tempoꝛe publcanda ·

MHelias cuʒ venerit c] Sequitur · Dico vob
gua beuas lam venit ac] per hoc oſtendit du⸗
plicem belyam ſiẽ et aduentum chꝛiſti dupliceʒ
ofricium pm helye facit homo monens bkratre
caritatiue ſicut ⁊ pꝛimus aduentus ſuit in man
ſuetudine· officium vero ſcõi facit platus coeri
piens ex autoꝛitate quia ſecundꝰ aduentuſ erit
in potentia ⁊ maieſtate · Magiſter attuli ſinuʒ
meum ad te. p iſtum ab infantia vexatũ a de⸗
moneſigniſicat᷑ peccatoꝛ ab infantia nutritꝰ p⸗
uerſe · ſicut reſert beatus ggoꝛiꝰ de puero quĩ⸗
quẽeni quem cuʒ teneret pater in linu ſuo vidit
demones in ſpecie mauroꝝ vemjentes ad rapiẽ
dum ipſum ! ⁊ tunc deum blaſphemauit et ſtatĩ
exprrauit · et qm m tali etate creſcete creſcit ma
licia ſubdituxr· habentem ſpum mutum · q; ta⸗
lis non audit correctõʒ ad bonũ · qui vbicũq;
appꝛehenderit eum ulidit ilu . q; cedit cuil bet
temptatõi demonum· ⁊ ſpumat p caſtrimar⸗
Siam ⁊ ſtridet dentib· p racundiam et are
lcit· per ignauia hunc diſcipul curare nõ poſ
ſuntquia Stemnit monitõnes hominũ ſed ſo
lus deus alqñ de gratia ſpuali curat euʒ ideo
ſubditur · Rgo tibi pꝛecipio et nõ aliꝰ. exi ab
eo et apliꝰ ne introeas m eum quod ſit quan
do ex dei adiitoꝛio non patit᷑ recdiuum · ad qð
deſgnandu ſubdit · Jeſus aut tenens manum
eius ⁊c Docebat aut diſcipulos ſuos æc· ſequi
tur ⁊occiſus tercia die reſurget Theophilus
Ponrq; vero dixerat quod erat triſte · adiuxit
quod debet letifcare vt diſceremꝰ ex hoc ꝙ p⸗
an guſtias leticie ſubſequent· Siquide inter ſe
ĩ via diſputauerat q́s eoꝝ maioꝛ eſſet ⁊c. Hie
ronimꝰ. Vbi notandũ ꝙ uli euntes diſputabat
de principatu ipſe vero ſedens docet hunnli⸗
tatem· quia pncipes laboꝛant et humiles requi
eſcunt· St accipiens puen c Beda· In q̊ mali
tia puulos eſſe ſuadet. vt ſimplicitatem ſine ax⸗
rogantia caritatem ſine inudiadeuotõnẽ ſine
iracundia conſeruent. Magiſter vidimꝰ? que:
dam in nomme tuo elciente demonia ⁊c· per
iſtum qᷓ non erat de ſocietate apoſtoloꝝ ſigniſ
catur laycus bonus q̃ non habet pᷣdicandi offt
cium tamen bonis vᷣbis et exemplis agit ad ex
pulſionem demonis de coꝛdibo ꝓximoꝝ qʒuis
non ſequat᷑ chꝛiſtum p ſtatum religioms et cle
ricatum . St quiſquis vnum de pußllis creden
tibus in me ſcãdaliʒauerit c.· ¶regoꝛtꝰ. Der
molam aſinariam ſecularis vite circuitug et la
boꝛ expᷣmitur ꝓ pꝛoſunduʒ maris extrema dã⸗
natio deſignat᷑ qui ergo ad ſecularitatig ſpecieʒ
deductus verbo ceteros deſtruit vel exemplo
melius ꝓfecto erat vt hunc ad moꝛtem ſub ex
terioꝛi habitu terꝛena actaaſtringant:· qʒ ſacra
officia in culpa ceteris imitabileʒ demõſtraret.

quia nimirum et ſi ſolus caderet vtcũq; hũc to⸗

lerabꝛlioꝛ infermi pena cruciaret· St ſi ſandali⸗

SSð

zauerit te manus tua ⁊xc · Sanc?ꝰ gob xxix·diẽ
Oculus fui ceco et pes claudo:rconſiliariꝰ ig

norantium·et adiutoꝛ impotentũ Ergo manuʒ
abſcindere et oculum eruere ne ſcandalizent . E

hominẽ qʒtumcũq; ſibi vtilem ĩ tpaliba a ſua ſo
cietate expellere·ñ ſibi ſit ad piculuʒ ruine ſpi
ritualibus· Qmnis em̃ igne lalietur p iĩgne ĩ

telligere poſſumus ſpirituſſancti vtutem qᷓ de
tus fuit apoſtols in ſpecie ignis p que omnis
ſalietur · eius diſcretiõe ad bonum dirigit · q

ſicut dicit ſap· xiij· incerte ſunt ꝓuidẽtie noſtre
lLet omms victima ſalietur ſale ·. i. opꝰ deo ac

ceptum conditur ſpirituſſancti directõe · Q ſ

ſal inſulſum fuerit ⁊c ·iſ humana diſcretò ca

reat ſpirituſancto·non ꝓfſicit·ſed aliqñ mag of
ficit quia facit hommẽe mimis cõſdere de leipo ·

X X.
. — inde exurgens ꝛc. gequitur

Si heʒ viro vxorem dimittere
or iſta poteſt intelligi ſapientia

philoſophica et hec non eſt a doctoꝛib theolo

Sis ſimpliciter repellenda nam in multis valet
ad ſidei conſolatõem et diſputando cum hereti
cis ad eius deſenſonem h ſi foꝛnicetur ẽ repu
dianda et hoc ſit qn ꝗpt ratões philoſophicas
mcipit quis dubitare de ſide que eſt ſupꝛa rõeʒ
Et offerebant ili puulos ⁊c puuli poſſunt di
ci paupes et generis infimp diſcipulos autẽ ĩ
pedientes ne offerantur chꝛiſto ſigmificant᷑ ec
deſie rectoꝛes vel religioſi qui ꝗpter pauptatẽ
vel generis imſmitatem repellunt eos a debita
ꝓmotione vel receptõne ad relgionem cuz tñ
alias ſint apti· ꝗpter quod impedientes argunt᷑
oꝛe chꝛiſti deo ſubdit talium eſt regnu dei

Mathᷣv.· Beati paupes ſpiritu qm̃ ipſoꝝ eſt re

Snum celoꝝ· Quiſquis nõ recepit regnuʒ dei

velut puulus:. iiſine ſupbia et dolo non mtra
bit· c. Magiſter bone quid faciam ꝛc.· ipſuʒ ĩ
terꝛogabat licet crederet eu hommẽ purum

tñ eum reputabat in lege pitum ꝗpĩ qð reſpõ
dit dicens. Quid me dicis bonũ· exq̊ credis
me homine purũ. Precepta noſti ⁊c q̃ſ dice

ret eoꝛum obſeruatõ ſufficit ad ſalutem ſed nõ

ad euangelicam pfectionem ideo ſubdi Vnu
tib deeſt vade quecũq; habes vẽde ⁊c Beda·
Nõ partem tm ſiẽ ananias et ſaphira Xct. v.
et da paupibus non amacis carnalibo niñ fue
rmt indigentes · et habebis theſaurum celo

Oriſoſtomꝰ Oſtendit qꝙ plus reddit quãto ma

ius eſt celum q̊ʒ terꝛa · Qui ↄtriſtatꝰ abijt me
rens ſĩpeditus a pfectione quã querebat poſ
ſeſſonum amoꝛe. Beda Inter pecunias habere
et amare multa diſtantia eſt · Vnde ſalomõ nõ
ait .qᷓ habʒ h qᷓ amat diultias fructuũ nõ capiet
ex eis· et accipit amare ꝓ fineʒ in diuitijs pone
re.· et de talbꝰ ſubdit . ʒ difficile qᷓ pecumias hba
bent xc· etaccipitur bic difficile ꝓ impolſſibin

vtpe
mus!
boef
onm
eotin
cati
um.
are

nnbo

laee
dirit
m
6n
660
kom
et
ſlen
fati
tum
ſunt
tes

et l

de
vttr
tate
mit
m
ſ
i⸗
P

ur

in
ſer
dei
l
10
d

=, £ m —

ſi

— — — —

S= — —⏑ ⏑ — —

vt patet ex litera ſequenti et declaratũ fſuit ple.
nius mathxix· Scce nos dimſinꝰ omnia c

boc ſpiritualiter facit qui moꝛdinatũ amoꝛe ad

ommia terꝛena deponit et talis nuc recipit cetrti

es tm quia ꝓ abiectõe carnalis amoꝛis recipit

caritatis donum quo ſe et omnia oꝛdinat in de

um · ·Wulti erũt pꝛimi nouiſſimi ⁊c· qdeten
ti circa terꝛenoꝝ amoꝛem inoꝛdmatu pꝛimiſut

m hoc ſeculo ſed eruũt nouiſſimi in futuro Qꝛ

ecce aſcendimus hieroſolimaʒ ⁊c · kequent pꝛe
dixit diſcipulis paſſionem ſuaʒ p hoc ſignificãs

ꝙ multotiens eſſet paſſurus in membꝛis ſuis⸗·

Vnde actunx · dixit Saule ſaule quud me pſeq:

ris.· St petro immente ſua paſſione dixit· Vado

romam iterũ crucihgi· Et accedunt ad eu laco:
bo et ioß·xc · Eſti credebãt chꝛiſtum in hieru
ſalem tpaliter regnaturũ· Rt qm erant eiꝰ cog⸗

nati volebant eſſe poſt eum pꝛimi Et iſtis quꝰ
tum ad hoc ſunt ſimues qui terꝛenis honoꝛivꝰ

ſunt multum ſolati et de celeſtibus negligen⸗

tes quod eſt valde ſatuum · ideo dñs dixit illis ·

LNeſatis quid petatis · ſicut fatuꝰ petit caſeuʒ

et neggit aurum. St audientes x ceperunti⸗

dignari· humanuũ quid paſſi apter qð chꝛiſt⸗
vtroſq; repꝛimens cepit eos docere de humni⸗
tate ꝓ quam honoꝛ celeſtis acquirit᷑ et contem

nitur terꝛ enus. Re ꝓfſiciſcente eo:· ſequit bar
timeus cecus ledebat c&. Bartime“ qui filius
pĩguedinis mterpꝛetat᷑ ſigſcat hommẽ in deli

cij carnalibus nutritum deo dicik cecus. ſ. ſa⸗

pientie luce pꝛuuatus de q dici᷑ Iobxxvnj nñ

muenitur in terꝛa ſuauiter viuentiuz q; delicie

—E. —-—

carnales hebetãt intellectu. Qui cuʒ audiſſet ·

—„. ..

X talis ein cin audit de ſaluatore debet clama
re p oꝛatõem deuotam vt ab eo redpiat ſanen

„
2

tie ſumen qui dat ommb affluenter ſaltem de
alutem. Q. 4
T cum appropmquamt hHero
ſohmis Sequitur . Mitet duos
ex diſcipulis ⁊c· Per bmnari inſi
nuans ꝙ diſcipuli ſui habere debet
gemimnã catitateʒ ſcʒ deiet ꝓximi: Fte in caſtel

neceſſarijs ad ſalutem·

.„. H

lum c· d eſt m mundum ad pᷣdicandu ullic
muenietis pullum ligatum c i ·bominẽ diſſo
lutum praua ↄſuetudine ligatu: ſup quem ne
mo ſedit · quia nulli voluitobedire · Solnite
ua pꝛaua

monitis veſtris extrahentes euz de
conſuetudine et addudte illum adſeſſioneʒ

fidei chꝛi tiane· Sequitur. Et ĩpoſuerũt ili ve
ſtimenta ſua i virtutum opa et ſedit ſup en]
per obedientie actum · Multi aut ſtrauerunt
veſtimenta τ Nam qn aliqquis inſolens per
fecte Zuertit ad deum alij plures animari ſo
lent ad ſimie faciendu. Alij frondes ꝛc p qᷓs
ſigſicatur leticia ꝗpter qð pꝑ iſtos ſigſicantur ili

qui gaudent et deũ laudat de mutatõe tali &t

introiuit hieroſolimã in tẽplũ] Beda foꝛmaʒ

tem ſolia tin] ideo pi isf V
habens tin apparentiã ſanctitatis et non opera

Mart̃

nobis religionis quã ſequamur demöſtrat · oe
cum ꝗlibet loca in quib ſit domus Ooꝛis intra
mus ad hãc pꝛimo duertamꝰ. Et circuſpectis

7

omnibe c ρνnullus recepit eum in domu ſuã

abijt in bethaniaʒ quis gaudiole recepiſſent
euʒ ĩ mane· deo p iſtos ſigſicant᷑ uli qͥ cum Sau
dio recipiunt pdicationis vbum ſsüᷣnon faciunt

77

frucrum Qunq; vidiſſet hcum alonge haben

„

pſam ſigſicatur ypocrita .

apter quod dei maledictionem incurꝛit. Et cũ
introiſſet in templuů cepit eijcere vendẽtes c
Iti ſunt adulatoꝛes q; laudes falſas vẽdũt pᷣla
tis et pſñi eas emunt eccleſiaſticis beneficijs in ð

bite collatis et menſas numularion iſti ſunt

mali plati et curati qui masis ſtudent pecuniſ
leuandis q; animabo ſaluandis et cathedꝛas ve.
dentumm colũbas ꝛc hi eccleſiaſ tica ſacramenta
in quibus datur gtia ſic igit domus dei ſpelũca
latronum effcit · latrocimiu eſt quidqd dic tiſ)
modis acquiritur · Quo audito pᷣneipes ſacer
dotum Ic adhuc durat iſta peenc⸗ contra 8
teſtantes vicia eoꝝn· Baptiſmiohis c. Seä
tur · Nec ego dico vobis ꝛc· Beda Quaſi di
ceret· Non dico vobis qð ſcio quia non vultis

dicere qð ſcitis · Duabus aũt cauſis maxime ſci

entia veritatis eſt occultanda querẽtibo cu · . is

qui qrit· aut non eſt capax ad intelligenduz qð
querit aut indignus elt vt ei debeat apiri · ⁊ hic
vtruq; coõcurꝛebat· QA. FSFIt
T cepit illi parabolice loqun Vi
nream paſtmauit bomo. rchꝛiſtuſ
plantauit eccleſiaʒ ſangne ſuo: et cr
Orudedit ſepem li euangelici doctri
nam et fodit lacum abudantie ſpirituſſanc ti
defluxum et ediſcauit turzem i:ſpualem an
geloꝝ cuſtodiam· et locauit eam agricolis i.·
chꝛiſtianis et pegre ꝓfectus eſt.Beda non
loci mutatõeſᷣ abire dicit᷑ a vmea q; vmitoꝛibꝰ
liberum opandi arbitriuz dereliquit. St miñt
ſeruos ſuos ad agricolas· /i· bonos epiſcopos
ad malos chꝛiſtianos arguendum et ali̊s ceci
derunt vt iohannẽ damaſcenũu. cui abſciderunt
manum et ſanctu bꝛiccium ↄtumelijs afflictũ
et ſanc tuz thomã cantuarienſem occiſum et de

pluribo alijs ſim lia legunt. Adbuc ergo vnuz
pabens ſilium ⁊c hic eſt chꝛiſtus qui mittitur
muiſbiliter a patre qñ aliquẽ inſtigat ad bonũ
ſed aliqui ſunt ingrati eius inſtinctũ nõ ſolum
repellentes h̊ et peſſime agentes ꝗpter qðᷣ qua
tum in eis elt occidunt eu ð quibus dicit heb ·
vj Rurſus crucingentes ſilium dei &t ſic dei un
ſticia mali pdunt᷑ et vmea locatur alijs cũ eoꝛun
loco boni ſubrogant᷑· Ct querebant eum tene
re· c Rabanus· Moc quotidie gerit ĩ ecclefa
cum quilwet ſolo nomine ſuper eã quaʒ diligit
ecciaſtice fidei et pacis vnitatẽ ꝗpt᷑ cobabitatiu

QC

Ge⸗

fratrum bonon multitudinez aut erubeſcit aut

timet unpugnare · Masiſter ſcimus q; verax
es ꝛc · cõmuniter dicit᷑ qui bene ſat vngere be
ne ſcit pugere · ꝗpter quod mmutoꝛes vngunt
oleo olyue lanceolas ſuas vt melius poſſint ve
nam pungere et ſic fecerunt iſti et ſimiliter alij
ꝓditoꝛes Reddite ergo que ſunt ceſaris c
per herodianos q̃ gloꝛiantes in pellibo interp
tantur pᷣlati bene ſoꝛrati ſignincãturper phari
ſeos qui interpꝛetant᷑ diuiſ ſigficantur relgio
ſi habitu et vita ab alijs diuiñ et iſti reddere ð

bent deo deuotõem et mundo vitam exempla⸗

rem. Magiſter moyſes ſcripſit nobis ⁊c ex⸗
ponatur vt ſupꝛa math v. Interꝛogauit en qð
eſſet pᷣmum omniũ mandatum ⁊c iſte qrebat
de pmitate dignitatis vt patet ex lequentibus·

abter quod ſibi ſimueſ ſunt nomcij qui ſtatim

ardua religionis volunt facere et nõ potentes
recedunt a rengione Quomõ ergo dicũt ſeri⸗
be chꝛiſtum eſſe flium dauid ⁊ c Pchꝛiſtuũ q̃ vn
ctus interpꝛetat᷑ rex ꝑ vnctionem inſtitutꝰ ſic
eſt rex francie ſigniſcat᷑qᷓ lius eſt epiſcopi pa⸗
riſienſs in ſpualibus et eius dommus ĩ tempꝑa
libus · ſc chriſtus eſt filiuſ dauid ſcõöum carnem
et eius dñs ſcᷣm deitatẽ · Qauete a ſcribis ⁊c
et in fine ↄcludit· Hi accipient ꝓuxiꝰ uidiciu
id eſt ;-:emnatõem q ſicut dicit hiero·ſimula⸗
ta lanctitas duplex eſt inquitas &t ſedens ie⸗
ſus tra gaʒophilacium aſpiciebat quomõ tur⸗

ba iactaret es in gaʒophilacium · magis ponð

rãs quãtitatem deuotionis q; muneris.vñn con
ſequenter vdua paup ponens duo mmuta plꝰ
laudatur ab eo q; diuites ponẽtes munera ma⸗
Sna· Moꝛaliter hec vdua paup dici poteſt pſo

na ſimplex carens diuitijs et ſcripturan noticia

que tñ apud deuʒ plus meretur oꝛõib ⁊ bona
vita q́; potentes in tpalibus et ſcientia magna
Vnde auguſtinꝰ cũ legiſſet vitam pauliſimpli

cis dixit · Simplices et ilterati rapiunt celuz et

nos cum literis noſtris trahimur ad inſernu·

cum egrederetur de templo

Templum dei qlbet religio poteſt
deci · que ſic deſtruitur ꝙ non rema⸗

et lapis ſup lapidem qñ non remanet ibi ↄſoꝛ

mitas aliqua ad pᷣmum fundatoꝛe· Zt cuz ſede
ret in monte oliuaꝝ ↄtra templũ · p hoc figſi

cauit ꝙ cultus noui teſtameti abijceret cerimo
mas indeon · Multi em venient in noſe meo

dicentes c. Athanaſus In vnaqq; bereſ dy
abolus ſi gurat? dicit ego ſuz chꝛiſ kᷣ apud me
veritas eſt (um aut audieritis bella c ARm
bꝛoſi Sunt aut et alia bella que vir ſentit chꝛi
ſtianus. . diuerſaruʒ pꝛelia eupiditatũ ſtudioꝝ
conflictus· multo etiã gᷓuioꝛes ſunt hoſtes do

melſſtici q; extranei· Opoꝛtʒ hec ſeri h nonduũ
eit finis] magnitudo maloꝝ pꝛecedentin gene

rale ſudiciũ eſt ſigura ſequentiũ mncõpa biliter
JZuio:u Tradet aũt frater fratrẽ in moꝛte ⁊?c

ſpiritualiter aut vnuſquiſq; tradit ꝓpinqũ ſuu
in mortem · qñ ipᷣm ducit ſn culpam moꝛtalem.
Qum autẽ videritis abommatõeʒ deſolatõis·
p quã poteſt intelligi ſimonie viciu qð eſt
deo abommable eſt etia deſolatuiu eccleſe qꝛ
p hoc indigni ꝓmouent᷑ et digni repellunt . q
quidẽ abommatõ ſtat vbi nõ debet qñ in eccle

ſie pꝛelatis locuʒ habet. Tunc q̃ in iudea ſunt

id eſt in leſſione vitatis eo ꝙ indea 2ſeſſio int

pꝛetatur· fugiant ad montes i recurꝛant ad

ciues celeſtes pꝑ oꝛatõem deuotã vt deus amo
ueat peſtem iſtam.et qui ſupꝛa tectũ ⁊c · id
eſt bonus ↄtemplatuiꝰ et qui mn agro·ibo
nus actiuꝰ.· neuter iſtoꝝ qrat ſed magis fugiat
talem ꝓmotõem . vel potius damnatõem. deo
ſequitur · Ve aũt pꝛegnantibo iilis qui cõce⸗
perunt m animo talter ꝓmoueri· et nutrienti
bus · ·. ꝓmotis ſimoniace ſe laute nutrientibꝰ

de bonis eccleſe Orate ergo vt hieme nõ fi

ant. ivt dicte ꝓmotiones ſimoniace nõ fugi
antur tepide h̊ m caritatis feruoꝛe · Srunt autẽ
dies ill tribulatõis ſmaioꝛis q́ʒ tpibus tyrã

noꝛum · de qua beatus bern exponit illud yſa·

xxxvnj· Scce ĩ pace amaritudo mea amariſſima
dicens ꝓ hoc dicere poteſt modernis tpibuſ ec
cleſa q;ꝛ maioꝛa mala ſpũaliter patitur ſub pace

peincipum xp̃ianoꝝ ꝗpter ſimonias 1 alia mala
dericoꝝ q;ᷓ pateretur ex pſecutõe tyrãnoꝛum.
dommus ꝑ ſuã gtiã bꝛeuiet iſta mala· Tunc ſi

qus vobis dixerit ecce hic eſt chꝛitus de epi
ſcopo vł ſacerdote male ꝓmotoq̃ chꝛiłꝰ.i vn⸗

ctus dici poteſt eo ꝙ ꝑ vnctõem eſt inſtitutꝰ.

ne credideritis q; ſi mendantes eos de ſei

entia vel vita ſunt medaces· Sequit᷑ Sol cõ

tenebꝛabit᷑ i· xp̃c ſcõᷣm apparentia hoĩm vnde

dicunt qñ fiunt tales puerſe ꝓmotiones ꝙ xpᷣe

doꝛmt eo ꝙ talia mala permittit · ¶et ſtelle celi
erunt cadentes ·nam hommes boni ⁊ literati
dicta depꝛimunt᷑ in eccleſia dei virtutes qᷓ
lne in celis mouebunt᷑· nã hommes ⁊teplati
ui mirant᷑ aliqn ꝗpter p̃dicta de patientia dei ·

St tuc videbunt ſilium homnns ⁊c.· q reco
Sitant ꝙ chꝛiſtus bonis viriſ hic deiectis reſer
uat bona maioꝛa · R.'ſicu aut diſcite pabolam ·
v· cum em mipit ramos et folia pꝛoducere
ſignum eſt fruectiſieationiſ ſuture ſcut bona in

doles inuenis ſignum eſt boni ꝓfecaus ſequẽ
tis Sicut homo qui pegre ꝓfectus c boc
de deo dielt eo ꝙ a nobis in pᷣlenti nõ videt
dedit ſeruis ſuis poteſtateʒ cuiuſq; opis. B di

citur q; dinnttit hoĩes agere ſeðᷣm lbertate ſue

voluntatis et ianitoꝛi pcepit vt vigilet ·ira:
tioni que debet eſſe vigil ad claudendu oſ bium
conſenſus dyabolo et ad aperiendũ chꝛiſto qui
ad oſtuim pulſat qñ ad bonuʒ nos ĩuitat ſero

ſui

an media nor le per mane ſigſicat inuent?.
p Sallicantum virilis ſtatus per media nocteʒ;
ſenectus . p ſero ſeniu · t q; domim aduentus e
nobis incertus ideo vigilandum eſt ommbus
etatibo vt in moꝛte venientem eu recipiamus
p bonã voluntatem ·QR. IIII—
Rat autem paſcha ⁊c· Theophi
lus Voluit em dominꝰ in paſchatẽ
cruciſigi qʒ ie erat ven paſcha · ⁊ q
rebãt ſummi ſacerdotes c · adhuc
aliqui de iſtis chaſtum pſequun n m mebꝛis ſu
is· St cum eſſet in domo ſimonis lepꝛoſi · per
hoc oſtendit ꝙ pᷣdicatoꝛes non debent abhoꝛ
rere peccatoꝛes. venit mulier habẽs alabaſti·
⁊c · mulier iſta ratõnał eſt anima que Jrangit
alabaſtrum · cu rõnabiliter domat coꝛpꝰ ꝓpꝛiuz
et qm hoc cedit ad honoꝛem dei effundit ſuper
caput cheiſti.vcoꝛ ij caput xpᷣi deus: Srãat aut
quidam indigne ferentes. Iſtis ſunt ſinnles
ili qui grauiꝰpoꝛtãt expenſasx ·ſolidon ꝓ chꝛi⸗
ſto q; quinqᷓgmta vel·c.· ꝓ mundo. deo ſequit ·
Smite ilam· euis apꝛobando opatõem· SEt
indas ſcariothis ⁊c · Beda.· ulti hodie ſceluſ
ude · ſ dommũ ac magiſtrũ deumq; ſuũ pe⸗
cunia vendiderit velut immane ac nepharium
abhoꝛrent· nec tñ cauent:nam cũ ꝓ muneribus
caritatis ac veritatis vitam ſpernu ut · deũ qui ve⸗
ritas et vita eſt ſpernũt· St pꝛĩo die aʒimoꝝ·
Sequit᷑. Et niittit duos ex diſcipulis ſuis ꝛc·
ſeʒ petrũ et iohaneʒ vt dicit luce xxij· per petruᷣ
ſigmiſicatur actio bona p iohanem ↄtemplatio
deuota·q̃ pꝛeparant paſcha·i diſponũt ad chꝛi⸗ ⸗
ſti coꝛpus debite ſumendũu · p pparant aut in ce⸗
naculo· m homine p oꝛatione in deum eleuato
grandi longitudine longanimitatis lato lati⸗-
tudine caritatis· ſtrato varietate virtutis. Ve⸗
ſpere aũt facto ⁊c· P hoc aũt ꝙ xpᷣe in menſa
denunciauit ſuũ ꝓditoꝛem deli gnauit ꝙ multi
ditoꝛie vemit ad menſam ſuam. Mierommꝰ
Hic ſacerdos dic clerice quomõ eiſde labijs de
oſcularis filium virginis quibo deoſculatꝰ es ſi-
liam meretricis o inda oſculo ſiliũ hommis tra-
dis . St manducantibo ilis accepit eſus panem
Xc· p ieſum qui ſalus interpꝛetat᷑ intelligit᷑ bo
nus platꝰ xp̃i vicariꝰ et de ſua ſubditonq; ſuoꝝ
ſalute ſolicitus hic accipit paneʒ cũ diligent ſtu
det ſacram ſcripturaʒ. et benedicit qñ deo attri⸗
buit eius mtellgentiã frangit aũt et dat deuo⸗
te p̃dicandoecontra de gnoꝛãate dicit treñ · inj
paruuh petierüt panẽ e et non fuit qui frageret
eis · St accepto cance ꝛc. quem plecutõ deſi⸗
Snatur ſcriptura hic caux ſumit᷑ patient tole⸗
rando et datur alijs ad ſimile exhoꝛtando. Et

himno dicto exierũt in montem. p boc oſten

dit qꝙ aſendens ad vitam artioꝛeẽ pmo debʒ im
ploꝛare clementiaʒ duninã Et at ulis leſus om⸗

nes vos ſcãdaliʒabimini c 4 Criſoſtomꝰ. Qar⸗

Marc.

nale ent cadere Hh dyabolicl cuũ elt iacere. P. etrus

autẽ ait ili et ſi omnes ſcandalnʒati fuerint c

cõiter accidit ꝙ ill qui alijs in virtute ſe pferut

turpius alijs cadunt ideo ſubdit · Kmen dico
tibi. ⁊c. Rt vemũt in pꝛedium gað dicit gethſe⸗ ⸗
mani· qð mterpꝛetat᷑ vallis pĩguedinis iðdo ſi-
gniſicat humilitateʒ gratioſam p hoc ĩgitur ꝙ
chꝛiſtus oꝛauit ibi humiiter ſigniſicaĩ oꝛatõ
humliantis ſe veraciter deo eſt accepta. eccle Sccle ·

xxxv· Orõ humatis ſe nubes penetrat⁊c· Der

poc aut ꝙ dicit᷑ dommꝰ hic ter oꝛaſſe· docuit noſ

oꝛare plecte· q; perfectõ conſiſtit in tribe ſcʒ pn-
cipio· medio et nine. Quemcuq; oſculatus fue⸗

ro c& amicicie ſignis ꝓditoꝛes vtunt᷑ vt eoꝝn
dolus latentiꝰ peragat· et amputauit ulli auri⸗
culam ⁊c · hoc ſignum fuit de mentis aure iu⸗
deoꝝ amputanda ſicut patet p effectum quia
nihi audire volut de ſalute ſua. Kt ille relicta
ſindone nudus Pfugit ab eis · Beda Qui vult
fugere manus imquonꝝn relmquens mente que

mund ſunt fugiat poſt chꝛiſtum ſiẽ ioſeph reli

cto pallio fugit de dnñe manibus ĩpudice · De⸗
trus auteʒ alonge ſecutus eſt c. ].· Beda: Meri⸗-
to alonse ſequebat᷑ qui erat ð ꝓximo no negaturꝰ
non em negare poſſet ſi chꝛiſ tᷣ ꝓximus adhe
ſiſſet et ſedebat cum mmiſtris ieromimus
Ktrium ſacerdotis elt circuitus ſecularis· mnn⸗
ſtri demomia cum quibus qui ſedet non potelt
flere peccataignis aute deſderuim eſt carnis ·
Sumi vero ſacerdotes et omne 2ꝛciliũ quere
bant aduerſus ieſum teſnimoniũ modus autez
iudicu miquon eſt aduerſus innocentes quere
re teſtimoma et recipe falſa. SZumus aüt ſacer
dos ſcindens veſtimenta c· p hoc fuit ſigſica
tum ꝙ pᷣſcindendũu erat ſacerdotium udeon ſic

et ſtabilutas ſacerdotij xpi p hoc qð euis tunica
etiã a crucifigentib eum non fuit ſciſſa· St cepe·
runt quidam ↄſpuere eum c. Mieronimus:

vt ſputammibo ſuſceptis faciem aĩe noſtre laua
ret et velamĩe faciei ſue velamen coꝛdiuũ nroꝝ
auferret · et collaphis quibus capite pcuſſuſ
eſt caput human i generis qð eſt adã ſanarʒ 121
alapis quibo expalmatus eſt laus eiꝰ maxima
mamb noſtris labijs q; plauderet vt dicit om⸗
nes gentes plaudite mambo. Lt ſtatim teruʒ
gallus cantauit c Hlieronimꝰ. (all?ꝰ lucis nu·
cuus quid eſt mi ſpũſſanctus:c voce mn Ppbe⸗- *
tis et apoſtolis nos de trina negatione excita⸗
mur ad amariſſimos poſt lapſim fletꝰ qᷓ male
de deo cogitauimꝰ et male locnti ſumꝰ xrmmo
et malefecimus ad noſ̃os. l
DSüZ Tinterrogaun eum 1pilatus . X
— Juſte traditi ſunt romano exercitui
ꝗ ſaluatoꝛe tradiderunt romanon
preßdi na vt miraretur pylat? de eius pai
tientia que audierat pitum m lege et potentezʒ

mterp̃tatur accreſcens coꝛpus ieſu petit · quãdo

adomnia reſpondere Dontifices aũt citaue
rut turbã æc · adhuc hodie aliqui magis mitu⸗
tur ſaluare et etiam ꝓmouere malos bommeſ
q; bonos. Pylatus auũt volens ſatiſ facere po:

pulo ꝛc · Sic faciunt mal i indices ꝓ ſauoꝛe hu:

mano iuſticiã ſubuertentes · et ceperunt eu ſa⸗

lutare ⁊c· ita faciut multi in eccleſa deuote ſa⸗

lutantes eum in aparentia heum expoliãt bo⸗

nis et affligunt· ⁊ pcutiunt in mebꝛis ſuis Rt
angariauerunt quẽpiam ꝛc ſic multi poꝛtat ho-

die m angaria cruce penitentie St dabãt ei bi⸗

bere vmu mirꝛatum τπι Simhiter hodie meti

dant chꝛiſto bibere potum aman· ⁊ dundut ſibi
veſtimenta ſua rapientes bona ſimplicium xpi
anoꝛũ · St cum miquis deputatꝰ eſt. ſic ſit ho⸗
die ipnus mẽbꝛis p iuſticie ſubuerſonem ĩ mł
tis locis t pꝛetereuntes blaſſemabant eum
⁊c · hoc himiliter faciunt detractoꝛes bona fa⸗
cta mẽbꝛoꝝ chꝛiſti denigrantes · Deus meus
vt qd dereliquiſti me · zpter quod non debet
xpianus mirari ſi a deo pmittitur p malos tri:
bulari ·.ꝙ ſic ſuo capiti conformatur Et veluz
tempu ſciſſuʒ eſt · .jcoꝝ·ndicit᷑ templũ dei ſan
ctum eſt qꝗð eſtis vos et deo velum huiꝰ tem⸗
pli ſeindit᷑ qñ per cõpaſſonem moꝛtis xpᷣi ſide⸗
lis ab omni terꝛenoꝝ moꝛdinato amoꝛe ſepara
tur Vdens aũt centurio c. p hoc ꝙ iſte gẽ⸗
tilis ↄ ſitebat᷑ in chꝛiſto veritatem deitatis· ſigſi
cata fuit illummatõ futura gentium et execatõ
iudeoꝝ venit ioſeph ab arimathia ſequitur.
et petijt coꝛpus ieſu ⁊c· moꝛaliter ĩoſeph·qui

pſona creſcens in virtutib eukaril tiam ſumit·

et muoluit ĩ ſindone qñ deuotõem ſuã abſcõdit
ab humana laude et ponit in monumẽto qn iu⸗

giter cogitat de ipſo q; monumentũ dici᷑ qua

ſi monens mentẽ p hoc aũt ꝙ ſancte mulieres
aſpiciebant vbi poneret᷑ ſigſicatũ fuit ꝙ rengio⸗
ſe perſone que ſunt mũdo moetue debent cum

eo p ↄpaſſionem ſepeliri vt reſurꝛectõis eiꝰ p/

ticipes fieri merean è: :- ) QX. VI.
T cum tranſi de abbainm 3

quitur vt venientes vngerent
ieſum. Qregoꝛius· Nos aut in euz
qui moꝛtuꝰ eſt credentes ſ odoꝛe b
tutuʒ referti cum oprnone bonoꝝ operũ deuʒ
querimus ad monumentũ ip̃uis cũ aromatibb
venimus· viderunt reuolutũ lapidem. p hoc
aut reſeratõ miſterioꝝ chꝛiſti ſigniſicat᷑ que ve
lamme legis in lapide ſcripte tegebant᷑· pꝛece

det vos in galileam ⁊c · que tranſmigtio inter

pᷣtatur · apter qðᷣ qui vult deũ videre debet de
vciſs ad vᷣtutes tranſmgrare et nemmm quid
qᷓ; dixerunt· Theophilus.Mulieriba em̃ audi
re non loqui datü eſt· diſcere non docere · Sur

Sens autẽ leſus apparuit primo marie magda

lene · Beda · Recte at hec mulier que leticiã do

Iuc=.

minice reſurꝛectõis pꝛimo nuũciauit a vij. dems

nibus curata memoꝛat᷑ ne quiſqʒ digne peniteſ
de venia cõmiſſoꝛũ deſperaret et vt vbi abũda
uit peccatũ ſupabundare gratia monſtraretur
Poſt hec aũt duobo ex eis ambulantibo oſten
ſus eſt in alia effigie ꝓ hoc ſigniſicat᷑ ꝙ dubitã
tibus de ſide veritas nõ reuelat apte p̃dicate
euangelium omni creature· i omni hbommĩ

differenter ſine acceptõe Signa eos qui cre

didermt ⁊c· In noie em̃ eiꝰ demonia eiſciũt. ꝗᷓ

demonũ tẽptatões ſide ⁊ ſigno crucis repellũt

ſicut legit᷑ de ſancta iuſtmaliguis loquunt᷑ no
uis qui verba ſacra habẽt in oꝛe· dimiſis friuo

lis ⁊ immũdisſerpentes tollut q̃ detractoꝛes

efficaciter repꝛehedũt· moꝛtiſeru bibũt· ſed eos
non nocet · qui pſuaſiones moꝛtiferas audiut
hß non conſentiũt· ſuper egros manus iĩponunt
et bene habent ·q̃ ꝑ bona vᷣba et oꝑa alios a pec
catis retrahũt et m bono ↄfirmant· ⁊ hec ſigna
ſpualia ſunt coꝛpalibus melioꝛa·q;to qᷓ ſunt aĩie

coꝛpoꝛalibus pꝛeferuntur.
Eplicit marcus euangeliſta·

Encipit lucag euangeliſta.

niſicat᷑ p miſticũ vituli vultũ

cat chꝛiſtum ꝓ nobis immola

Acerdotis officin

fingunt uuſticiã ante mundu. Eactu eſt auteʒ
cum ſacerdotõ fungeret᷑ zacharias ⁊c· P ʒacha

riam qᷓ dm memo: mterpᷣtat᷑ bonus pᷣlatꝰ ſigni

ſicat᷑ qui ſemp in ſuo pectoꝛe debet gerere dei
memoꝛiã ꝓ ſua ⁊ ſuoꝝ ſubditoꝝ ſalute · Elic au
tem teẽplum ingredit p diligentẽ duiini cultus
ſolicitudinem et offert incenſuz p feruentẽ Oꝛa
tionem·et populꝰ oꝛat p eiꝰ infoꝛmatõeʒ·et an
Selus apparet ei ꝑ diumãa conſolationẽ ideo ſub
ditur · ne timeas zacharia ⁊c. et ſilius ei naſci
turus nunciat᷑i:de bono ſucceſſoꝛe aliqũ certiſ
catur ſiẽ factũ fuit beato martino ð fucceſſione
beati bꝛiccij et beato amatoꝛi ð ſucceſſione beati
Sermani· et multi ĩ natimtate eiꝰ gaudebut
magnũ em gaudium debet eſſe de boni palſto
vis creatõe que eſt quedã natiuitas Vnde H̊

ſciam ⁊c.· p boc aut ꝙ dubitans factus eltmu
tus et ſidem calamo aſitens aptuũ eſt os eius 2
loquebatur benedicens dñmſigſicatur ꝙ ligua
Dubitantis ĩ ſide. facta eſt muta · qm eiuus oꝛatõ

Vit m diebus herodis re⸗
Sis lude ſacerdos qudam
2c.· Inter euangeliſtaslucas ſi

qu eſt ał ĩmolaticiuʒ qꝛ pꝛedi

uʒz · Immolare vero ptmet ad
—. m. ꝗpter qð a ſacerdotio euan
gelium incepit Srãt aut ambo uiſti · bene ex
iultis accepit oꝛginẽ q̃ nuncare venerat uuſti
ciam ↄſummatã ante deũ. non ſiẽ ypocrite qᷓ

non eſt deo accepta · ſed hoĩs in ſide ſrmi e deo

Srata.ideo dicit᷑ iaco·i· i quis veſtru indiget

4 õ

— „ U— =

f ————,⸗ — —.,. — —. -2ũ00 ʒ— —

nitef
de
etur

iti
Ndte
himf
in
t
Nli

Fuo
0res
eos
t
unt

Snn
tai

anm
l
til

ſapientia poſtulet eam a deo· qui dat omnibo aß

fluenter·poſtulet aũt in ſde nihil heſitansqui
em̃ heſitat ſimilis eſt fluctiu maris ⁊c· Sequi
Non ergo eſtimet homo ille ꝙ accipiat alq̃ᷓd

a dommo In menſe aüuᷣt ſexto miſſus eſt ange

lus gabꝛiel ⁊c· Hieromimus Rt bene angelus

ad virginẽ mittit᷑ qe ſemp eſt angelis cognata

vir gmitas et nomẽe virginis maria que mt
pꝛetatur maris ſtella Bern· O quiſqs te intelli
Sis in huiꝰ ſeculi ꝓfluuio inter turbmes ⁊ pi

cellas magis fluctuare q; ſuper terꝛã ambula⸗

re reſpice ſtellam voca mariã &t ingreſſusan
gelus ad eã · Bern. Quo ingreſſus:m ſecxeto

cubiculo vbi oꝛabat patrẽ in abſcondito · Item

ambroſiꝰ.· Diſce virgmez moꝛibus que ſola mn ĩ
tims penetralib quã nemo vrroꝝ vwdet ſolus
angelus repixet. Rue gratia plena Mierom⸗

mus Rt bene plena q ceteris p partes p̃ᷣſtatur
Stia·marie vero ſimb totã ſe inſudit plenitudo
gratie · Que cũ audiſſet turbata eſt ⁊c· ꝙ tur⸗
bata fuit virgmalis fuit verecudie. ꝙ non ptur
bata conſtantie ꝙ cogitauit qualis eſſet iſta ſa⸗
lutatõ pꝛudẽtie · Vñ canit eccleſa· Virgo pꝛu⸗
dentiſſima quo ꝓgrederis:quaſi auroꝛa valde
rutilans ⁊c· Ne timeas maria ⁊c.BernSo
lent virgines que vere virgines ſunt ſemp eſ
lſe pauide ⁊ nũqʒ ſecure et vt timẽda caueãt eti:
am tuta ptimeſcere · Dicit᷑ em̃ · ij · Re · xiij · ꝙ tha⸗

mar cuʒ fratre ſuo credẽs eſſe ſecura fuit ab eo⸗

dem violenter defloꝛata · Sece cipies ĩ vtero

Tc · um em eum p ſidem ⁊ deuotõeʒ concepat
in coꝛde ſuo et hoc modo debemus eũ concipe

Pſidem et deuotõeʒ.⁊ parere p ſanctã opatõeʒ·
et regnabit in domo iacob ⁊c· qui mterpꝛe⸗
tatur ſupplantatoꝛ in illis ei qui ſupplantãt paſ

ſiones moꝛdmatas et vicia regnat chꝛiſtus. in

ilis aũt qui ſupplantant᷑ abeis dyabolus Spi

rituſſanc tus ſupueniet in te ⁊c ſpꝛius em ĩ eaʒ

venerat mn ſua ſanctiſcatõne ⁊ ſupuenit in ſilij

conceptõne SEt ecce eliʒabeth ꝛc· q̃ ſenex erat

et ſterilis et tñ ex dei dono concepit et peperit
filium maximi valoꝛꝝs et ꝑ hoc ſigficatur ꝙ ah:
qñn perſone ꝓuecte etatis et boms opibus ſte/
rviles ex donis ſpirituſſancti faciunt magnum
fructuũ in eccleſa deiſcut patet· de ſanctis dyo
miſio et auguſtino·qᷓ pꝛouecte etatis vocati fu⸗
erũt ad ſidem chꝛiſti Scce ancilla dñ̃ Bernh·
Que eſt tam ſublimis humintas · que cedere
neſcit honoꝛbo. inſoleſcere gloꝛia neſcit. mater
dei eligitur· et ancillam ſe nominat. Exurgenſ
aut maria in diebus ilus abijt in montana c·
mbꝛoſiꝰ. Quo iaʒ deo plena niſ ad montana
conſcenderet. cuʒ feſtinatõe Ambꝛoſius. Di

ſcite virgines non circũcurſitare p alienas edeſ

non demoꝛari in plateis nõ aliquoſ in publico
imiſcere ſermones ecce maria in domo ſe era · fe⸗
ſtinat in publco· et ſtrauit domũ ʒacharie c 4

Xbꝛ0· Diſcite voſ ſancte mulieres ſedulitatẽ

quã debeatis pꝛegnantib exhibere cognatis ·
maria que ante in intimis penetralib verſabat

nõ eam a publico virgintatis pudoꝛ nõa ſtu⸗
dio aſperitas montiu.nõ ab officio ꝓlixitas iti
neris retardauit · diſcite etiã virgines hunulita
tem marie vent ꝓpmqua ad ꝓximam umnioꝛ
ad ſenioꝛem nec ſolũ venit ſed etiam pꝛioꝛ ſalu
tauit. decet em vt qᷓto caſtioꝛ virgotãto ſit bu
milioꝛ · nouerit deſerꝛe ſenioꝛibus: ſit magiſtra
humillitatis ꝗᷓ eſt pꝛofeſſio caſtitatisq; ſupio-ꝛ
