abſq; liberis id ẽ· abſq; opib bonis in q̃b cuʒ
dei gratia homo p liberũ arbitriu opatur et
iſte damaſcus iille qiu officio vel ſtatu elt me
m inoꝛ in opibus bonis erit heres meus id
eſt · hereditabit vitam eternam me excluſo. vel

excellenti ð quattuoꝛ regibe habita
timuit ne foꝛet in hoc ſua uiſticia re⸗

gey

ultern erit mecu ibidem in maioꝛi loco· ꝗpt qðᷣ
ſubdit aſſecuratio de ntrario cũ dick Suſpice
ccelum et numera ſtellas ſi potes ſic erit ſemen
tuuũ quaſ dicat· plus q; poſſes credere augin
tabitur meritũ tuũ dgo dommꝰ qui oduxi te
de hur caldeon. id elt de incendio vicion · vt

darẽ tibi terra ſcʒ viuentiü et de hoc elequen
ter datur ſignu cu dici᷑ Sume vaccã triennẽ
id eſt humilitate que p vaccam ſigmiſicat᷑ eo ꝙ

Vacca iugo ſubijcit᷑ que bene dicit᷑ triennis:q; p

humilitateʒ homo ſubijcit᷑ maioꝛi equali et mi⸗

noꝛ et capꝛã triuiã /id eſt· vera penitentiam
m qua ſitet᷑ homo ſuã ignoꝛantia ꝗpter qð p
capꝛam ſigniſicat᷑ et dicit᷑ iuia ꝗpter tres pem

tẽtie ꝓptes · que ſunt ↄtritio ↄfeſno et ſatiſfactõ

tet ariete annoꝝ trin.id eſt. ſloꝛtitudinẽ quam
aries deſignat q; coꝛniby ſoꝛtiter pugnat et di
citur annoꝝ triũ: q; p virtuteʒz foꝛtitudinis hõ
ſulſtinet patienter dura verba:rerũ damna:coꝛ
poꝛis ſupplicia. turturẽ que ſigmiſcat caſtita
tem et columba /id eſt:caritate q; ſpuſſancaꝰ

axparuit ĩ ſpecie columbe ſupchꝛiſti bumanita
tem · Oblatio vero lacta deo de iſtis ſignu eſt

alſſecurans comiecturaliter de adeptõne future
beatitudinis 10 ſequit᷑ poſtea et apparuit cliba
nus fum ans et lampas ignis que ſunt ſignuũ

diuine acceptatõnis ſic habet ni· Res.xviij de
isne deſcendẽte ſup ſacriſiciu helie. leuit x· ſup

ſacrificiu aaron et ſiuoꝝ eius m eoꝝ zſecratõe

Ic deſcribit᷑ conceptõ byſmabelis ð
ancilla cũ dicit᷑ Ingredere ad ancil
lam meã ac per abꝛam autẽ põt in
elligi vir quicunqʒ bonus habens

in ſua domoid eſt m ſe ipᷣo ſaray que interpᷣta

tur pᷣnceps mea ꝗpter quod p ipam ſi gniſcat᷑

ratio recta que debet dommari et agar ancillaʒ

deſt· carnẽ que debet ſubijci . p H̊ autẽ ꝙ dixit

ſio facta carm ex cauſa rõabili Sed q difficile

eſt wi tenere modũ debitũ · deo frequenter ex
hocↄſurgit rebellio carnis ad ſpiritu:qð notat᷑
cum dieit᷑ deſpexit dommã ſua ſed cum ratõ

denunciat homini talem rebellionẽ debz ratõm

ſubijcere carnẽ quod notat᷑ cũ ſubdiꝭ Qui re
ſpondens abꝛam ecce ait ancilla tua in manu

tua eſt ſcʒ ad caſtigandu eamet ſi caro talem
calſti gatõem refugiat debet mhilommꝰ reduci
ad rõnis obedientiã: o ſequit᷑. Dixitqʒ ei an

gelus dommrreuerte ad dommaz tuam et bu
mihare ſub ma nu ipſius Sequit᷑ · Deperitqʒ;
agaꝛ abꝛe ſlium q; cũ caꝛo obedit ſpiritui ꝓ

duclt opus bonu qiu vocauit nome eius hyſ
mahel quod mipꝛetat᷑ auditio dei nam ex dei

beneſicõ ꝓcedit talis opatio:ꝗpter quod regra

tiandũ eſt ei dicendo illud ps· xxvij. Refloꝛuit
ca ro mea et ex voluntate mea ſiteboꝛ illi

caꝛnaus pceptum que ſuit circumci

q̃ m maniſeſto iude eſt neqʒ q̃ in

manifeſto in caꝛne circũciho· ſed qui in abſcon

dito ueus eſt et crcumciſo coꝛdis in ſpũ nõ
litera:cuius laus nõ ex hommib ſed ex deo eſt

Infans octo dieꝝ circumcidet᷑ n vobis M

ſtice ꝑ dies intelligunt᷑ anni hm illud ezech· iij
Diem ꝓ anno tibi dedi Infans em octo anoꝝ
mcipit habere rõnis vſum et extüc reſtringen
dus eſt a turpibus et inhoneſtis · p quã reſtri:
ctõneʒ intelligit᷑ circumſio ſpualis· apter quod
dicit phs· ij· ethiconꝝ ꝙ nõ paru ſacit ad virtutẽ
a puericia aſſueſieri ad vᷣtutis opa· Omne ma
ſculinum ⁊c p ſexũ maſculmũ intelligit foꝛti⸗
tudo.ſexus em muliebꝛis inconſtans eſt et fra
gilis· p hoc igit᷑ deſ gnat᷑ ꝙ iln qui ſunt contra
vicia ſoꝛtes et in virtute ſtabiles ſunt ſpualũ
circuciſi molles aũt et inſtabiles ſunt effemĩati

CKXK. AXVIII

domon interitꝰ. Qirca pmu dicitur
Kwparuit aut ei ſcʒ abꝛae dñs in
comaalle mambre p boc aũt delgt
ꝙ reuelatões diuine hiunt illis qui ſunt ĩ humi
litatis conualle.Mat᷑xj.· Conhiteoꝛ tibi pat do
mine celi et terre q; abſcondiſti heca ſapienti:
bus et pꝛudetibo et reuelaſti ea puulis ſeden

ti in oſtio tabernaculi ſui vt tranſeutes vide⸗

ret eos ad pꝛandiun muitaret et ecce tres vi
riid eſt. angeli in ſpecie bommũ p quos deſi
gnantur pᷣdicatoꝛes ſidem truntatis annũcian

tes· et qꝛ nõ ſolu ſunt ſuſcipiendi ſed etiã deuo

te muitandi. iðo ſubdiẽ Qucurrit m occurſuʒz
eoꝛum lad eos deuotiſſime muitandũ ſicut ptʒ
in textu ſequenti et hoc modo ſuſceperut gala

the paulũ. Vnde dicit gał · iij · Sicut angelu dei

ſuſcepiſtis me et lauate pedes veſtros ſcʒ p
famulos meos· ecce hummitas ponãq; bucelſa

panis ecce humanitas que p̃dicatoꝛib eſt umn
Pendeda qui dixerunt fac vt locutus es pꝛe⸗

dicatoꝛes em̃ gratanter accipere debet queſ⸗
bi a ſuis hoſpitibo offerun? Qui diyit reuerteſ
veniã ad te ſequit᷑ et habebit ſiliũ ʒara pe⸗
hoc oſtendi ꝙ pᷣdicatoꝛes nõ debent ſuis ho⸗
ſpitibus dicere friuola hᷣ ediſcatoꝛia · ex quibuſ
ſara pꝓ quã ratio ſigmiſicat᷑ vt dictũ eſt ſup̃ con
cipiat et pariat opus bonũ. Qirca ſecundum

ſcʒ ſodomon interitũ dicit · Deſcendam et vi

debo vtru clamoꝛẽ qui vemt ad me ope cõple

uerint 2c p hec dommi verba cuiꝰ oculis om

nia ſunt nuda et apta heb· inj. oſtendit nobis

ꝙ ſententia ↄtra alique non elt cito h poſt dili

gentem exammatõem ſerenda. Sequit᷑ nõ de
lebo ꝗꝓpter qᷓnquagmta et poſtea ſubdi nõ

N Ppoc capitulo ponit᷑ circuciſomis

fſionis ſpualis ſignu Ro. ij. Nõ em

c pnunciatur ſare conceptus 1 ſo⸗

delebo apter decẽ ex qud pʒ ꝙ apter paucos

iuuiſtos parcendu eſt multitudmĩ qñ bono mo

ðo põt ſieri et qñ mali ſine piculo bonon non
poſſunt extermiari · Hꝛopt qð ſaluatoꝛ mathᷣ.

xiijdꝛcit · Smite vtraq; creſcere vſq; ad meſſezʒ

„

ne colligentes ziʒania eradicetis ſi et trititum

CRKX. RI. .
N hoc capitulo tria deſcribunt᷑ ſcili
cet ipſiꝰ loth ſalus.ſodomoꝛuʒ interi
tus· et ipſꝰ loth inceſtus. Circa pꝛi
munm dicitur · Venerũt duo ange
li p quos deñgnant᷑ p̃dicatoꝛes ſimul combi

nati ſicut dici᷑ luẽ·x· de pᷣdicatoꝛibus euangelij

mißt illos bmos ante facie ſuã xc · qui debet de

nunciare ſodome d eſt 2gregatõni maloꝛum

deſtructõem ſedente loth in foꝛib ciuitatis

vt peregrmos duceret in domu ſuam· p quod
deſignat᷑ ꝙ homo uſtus ſtudeat alios induce

re ad iuſtici · Pꝛouxxj· Sxcogitat iuſtꝰ de do
mo impij vt dethat impios a malo.· 8t quomiã
ſẽ iuſti mitunt᷑ impios a malo detrahere· ſc im

pn iuſtos ad malũ inducere ideo ſubdẽ· Vri

cunitatis vallauerũt domũ vt cuũ angelis qᷣs

hommes putabant facerent opus nephariũ. h
qm̃ iuſtus ꝓ poſſe malũ nitit᷑ impedire. iõ ſub
ditur in pſona eius Mabeo duas ſilias c p

q̃ intelligi pñt ſubſtantia tpalis 1, coꝛpalis vi

ta hec eĩ ꝓ ꝓximi ſalute ſunt exponẽda. Sʒ q;
mali nolunt acquieſcere verbis bonoꝝ 1õ pcu
tiuntur pᷣmo cecitate pꝑ obſtmatõem ⁊ ſecudo

igne et ſulphure p eternã dãnatõem· Apoẽ xxj

Hars uloꝝ in ſtagno ignis et ſulphuris.Dici

tur aut ĩ loth p que igurat᷑ iuſtꝰ noli reſpi
cere poſt tergu tun q; damnatis nõ eſt cõpa

tiendum h ma gis de diuma uiſticia congaudẽ
dum . Ps. lvñj Letabit᷑ iuſtꝰ cũ viderit vindictã

manus ſuas lauabit in ſanguine peccatoꝛis

QCirca ſecũdũ ſcʒ ſalutẽ ipſiꝰ lotb ðr Rſcendit

aut loth ð ſego: q; piculũ etiã viro iuſto eſt

manere ape locu peccaton ne patiat in amma
vel in oorpe apter vicimtaté eon ſĩ ſupra xii

dictuũ elt de iſlo loth ꝙ fuit captus a coꝛdola⸗
omoꝛ occaſione ſodomoꝝ et manſit ĩ mote

ſeʒ iuſticie de qua dicit ps · xxxv.· Tuſlicia tua ñ

cut montes dei Timuerat enim manere in ſe
Soꝛ? timendu eſt em viro iuſto ne cadat a iu
ſticia ex maloꝝ 2ſoꝛtio · Qirca terciũ ſcʒ ince
ſtum loth· qui ſigniſicat hoĩem iuſtũ ·ſciendu

ꝙ licz homo ſit uiſtus aliqñ tn dyabolo pꝛocu
rante et deo pmittente labit᷑ in peccatũ. cꝰ mo

dus ſubdit cu dicik Inebem? eu vino p duaſ
hilias loth intelligunt᷑ tpaliũ abundantia et ca
ro ꝗpꝛia hẽ dictu eſt ſupꝛa.hec aut duo virum
iuſtũ aliqñ mebꝛiant · i. extra menſur a recte ra
tonis indliinant ſiẽ. nj. Reg legimꝰ de ſalomo

ne qᷓ p duntias et libidme carms ad ydolatriã
declmauit· dicit em ebꝛietas ab e quod ẽ extra

—— uas

et bria quod eſt mẽſura. igit᷑ üle qui ſuerat iu⸗

ſtus ſic mebꝛiatus incurrit peccatnʒ luxurie et
auaricie quod ſigniſicat᷑ p generatõönem moab
et amon· Hꝛopter quod in hiuꝰ ſigura dicitur
deut · xxnj·/ Ammonites et moabites poſt deci⸗
mam generatõem nõ intrabunt in eccleſã dei ;
id eſt. nunqʒ intrabut:q; luxurioſi ⁊ cupidi nõ
ſunt in eccleſa ꝓmonendi· C . Fy.
N Rofectus inde abraam miter⸗
ram auſtralem Bonus em p-la⸗
tus qui ꝓ abꝛaam ſigmificat tendẽ
debet ad pfectõem caritatis que p

auſtrũ dengnatr eo ꝙ inde ꝓuenit ſeruoꝛ calo
ris· Tob· xxxvij. Nonne veſlimenta tua ſunt ca
lida cũ pflata fuerit terra auſtro Dixitq; de
ſara vxoꝛe ſua ſoꝛoꝛ mea eſt vxoꝛ plati eſt ſua
eccleſia·bona vero alcuiꝰ ꝓipᷣo frequenter ac
cipiunt᷑ ſiẽ dicit᷑ de aliquo talis deſtructꝰ eo

deſtructa ſunt bo nà eiis· et ſic alicꝰ eccleſe bo
na poſſunt accipi ꝓ ipa. Hꝛelatus igit᷑ vxoꝛeʒ

ſuã dicit eſſe ſua ſoꝛcꝛem · id eſt· alteri nubiẽ qun

bona ecdeſe ſue paratꝰ eſt caritatiue cõmuni⸗
care· ſed Stingit aliqñ ꝙ tirannus ea rapit in⸗

uiſte · qd ſigniſicat᷑ cu dici᷑ Miſt igit᷑ abime:

lech rex gerare et tulit eaam q; tirannus ex
hoc meret᷑ penã · iðo ſubdi En moꝛieris hoc
em dicit dommꝰ tiranno ꝑ pᷣdicatoꝛẽ vel pꝑ bo
num 2feſſoꝛem vel pſinderiſim remurmuran

terſicias] nam tirannus ꝗpter oſuetudinẽ ma:⸗

lam dicit ſe innocente allegans cauſam alic a;
apparentem. Sicut. .reg xv de pꝛeda amalech
male accepta ſaul excuſauit ſe p dñni ſacriſicia t
in legenda ſanctoꝝ iohis et pauli dicit᷑ ꝙ unlia

nus apoſtata auferens patrimonia cpaiſtianis
auariciã ſuã euangelij teſtimonio coloꝛabat d·

Qbhꝛiſtus veſter dicit· Niñ quis renunciaueri᷑

omnibo que poſſidet nõ poteſt meus eſſe diſci
pulus· Sed q; tales aliqn reſtituũt ſicut 2ſtan
tinꝰ qui fuerat eccleſe pſecutoꝛ· poſtea multa
bona ſecit eccleſie ſicut dicit᷑ in legenda beati ſil

ueſtri quod ſigniſicat᷑ p hoc ꝙ abimelech magz
dona dedit abꝛae et ſare· nam aliqua data ſunt
eccleñjs et aliq̃ earũ pꝛelatis QOꝛante aũt abꝛa
am ccCc ] pᷣlati nanq; pꝑ ſe et p ſubditos ſuos de

bẽt oꝛate ꝓ bñſactoꝛibo ſius et eccleſaꝝ ſuaruũ

CX. MXÆ ‿ndl..n
Ic agit᷑ de ſeparatione hyſmahelis
ab yſaac et de federatione abmme

(Eiſce ancillam et filiũ eius plat?
em̃ bonus qui p abꝛaam ſignificat habet in ec
deſia ſua vel dyoceſi aliquos ſilios.bonos qui
p yſaac ſigniſcant᷑et aliquos malos et diſcoloſ
qui ſi gniſicant᷑ p hyſmabelẽ. Dictũ eſt em ſu
pꝛa de ipo· xvjca. Mic erit ferus homo manuſ
eius 2tra omnes ⁊c · Rt iſti ſuggerente ſata ꝓ

lech et abꝛaam · irca pᷣmũ dicik·

quam ſigniſicat ratio recta p platum debẽt a

bonis ſeparari p excõmunicatõem vel p coꝛpo

ralem ſeparatõeʒ ſi põt bene heri exemplo pau

li apoſtoh de quo dicit᷑ actuũ xix· Qum auteʒ
quidam indurarent᷑ et nõ crederent male dick

tes viam dommi coꝛaz multitudine diſcedenſ

ab eis ſegregauit diſcipulos Dure accepit B
abꝛaam ꝓ quod deſignat᷑ ꝙ talis punitio ſub
ditoꝛum debz eſſe grauis plato q́;uis p rõem
hoc facere cogat᷑· Conſimii modo põt exponi
ð pᷣlato relĩgioſo qui ſubditos malos rebelleſ

debet ab alns ſepare p recluſonẽ vel ciecꝛõezʒ

ſeparat᷑ a grege durũ tñ debet eſſe p̃lato qʒuis

hoc facere cogat᷑ rõne· irca ſecundũ dicit.·

Dodem tempe dixit abimelech ⁊c Sequitur

Deus tecũ eſt xc Pꝛmcipes em̃ et potẽtes

qui fuerant eccleſie pſecutoꝛes videntes eã dei

adiutoꝛio ꝓſperari queſierunt cũ pllatis eccleſe
anntcicia federari quod ſigniſicat p ſedꝰ abime

lech regis cũ abꝛaam patriarcha ⁊ q; pꝛelati nõ

debent hoc reſugere ſalua tñ veritate.ideo ſub

ditur Dixitq; abꝛaam ego iurabo ſcʒ tenere
armciciam bonam. CN. XNTI
N boc capitulo agitur de oblatõne
nitum ꝛc yſaac qᷓ interpᷣtat riſus
— intelligit ieſus chꝛiſtus in cuiꝰ nati

„

iio vobis gaudum magnũ qð erit omni po
uls ; natiiae vobig homie ſaiuato: xc: Der
edam ant qui mterptatur pater multan gen
tiuim intelligit deus pater qus caritas que de
us eſt teptauit. id eſt ad offeredu flium vnige

nitũ induxit. ·ioh· nj. Sic deus dilexit munduz
vt hliu ſuũ vnigenitu daret· Ipſe em eſt vmge
mitus dei filius naturalis alij vero ſunt hlij ad
optiui et offeres illũ in olocauſtuʒ .id ep ca
ritatis incendmim nam ex caritate maxia pater
ipᷣm obtulit et ipe ſimiliter voluit. Sſa. lin. Ob
latꝰ ẽ q ipſe voluit ſup vnũ montiũ /icalua

rie locuʒ quẽ dixero tibi ſiẽ aut caritas ſupꝛa
dicit᷑ patre induxiſſe ſic mtelligit᷑ ͥ ſbi dixiſſe.
eodem modo dicendu eſt in ſequentib vbi eſt
talis modus loquendi Igit᷑ abꝛaam de nocte
⁊ſurgens /id eſt· deus pater vetus teſtametũ
qᷓntum ad legala relinquens. ¶aut vetus te
ſtamentum nox dicat᷑ habet᷑ roxiij Nox p̃ceſ

ſit dies aut agpinquauit ⁊c ſtrauit aſnu ſun

id eſt indaicum populũ que ſtrauit· ideſt para
uit dando ei legem et aphetas ducens ſecum

duos iuenes et yſaac fliuʒ ſun p duos iuue

nes poſſunt intelligi petrus et iohanes qui m
paſſone ſecuti ſunt chꝛiſtu. et dicunt᷑ iunenes
eo ꝙ erant ð nouo renati p baptiſmũſed quia
nondum erant ita pfecai ꝙ eſſent apti pati cuz

aſto ideo ſubditur State bic cu aſino cum

—

Ly⸗

do: auerimꝰ reuertemur ad vos ſez in reſur
recſtione ⁊ umgit᷑ hic pater cũ ſilio q; ſunt inſe
parabiles Toh.xnij· Qui vddet me videt et pa⸗

trem men Tubit quoq; ligna olocauſti et ĩpo:

ſuiuit ſup yſaac filium ſun nam ex diſpoſtione
patris chꝛiſtus poꝛtauit lignũ crucis:· Tohxix·

&t baiulans ſibi crucẽ ⁊c. IFpſe vero poꝛtabat
in manibus ignem 2 gladii pꝓ igneʒ mtellisi
tur ardoꝛ iudeoꝝ ad occidendu chꝛiſtu. et per

gladium militia gladius quo pfoꝛatu fuit chꝛi
ſti latus hec em deus pater poꝛtauit mntum

ea fieri pmiit · Vbi ẽ victima olocauſti q·d.

aliunde eſt aſſumenda et p hec zuenient ſigni

ſicantur chꝛiſti verba hoꝛroꝛẽ carnis expmen⸗
tia.· Math·xxvj. DHater mi ſi ſeri põt tranſeat a
me calx iſte · Deus ꝓuidebit ſibi victimam

uidit et impleuit · Actuu. ij. Deꝰ qui p os oĩm

aphetarum pᷣnunciauit pati chꝛiſtũ ſun imple
uit ſic deo ſubdiẽ et venerunt ad locu ſcz im
molatioms tñ yſaac nõ fuit mmolatꝰ ̊ aries.

diummntas chꝛiſti nõ fuit paſſa: ſed fragihtas

hbumana St ecce angelus domin ꝛ2c p ange

lum domũn loquentẽ cũ abꝛaam intelligit᷑ ca⸗
ritas ſicut ſupiis dictum elſt ꝙ ip̃a induxit de

um patremſed q chꝛiſtꝰ p paſſionẽ ſuam me

ruit ſuam exaltatõem et popul chꝛiſtiami mul⸗
tiplicationẽ· ideo ſubdit Doſſidebit ſemẽ tuũ

poꝛtas inimicoꝝ ſuoꝝ ꝛc chꝛiſt?“ em qui eſt
ſemen dei patris reſurgens fregit poꝛtas inler

noꝛum Appellauitq; nomẽé loci illius dominꝰ
vrſdet Viſio nanq; clara dei p paſſionẽ chꝛiſti
eerilſtentibo in limbo luit data et tũc viderunt
dommũuũ ſuo modo ſicut viſ erant ab eo. .·. Co.
xuiij tunc aut cognoſcam ſicut et cognitus ſum
Mſloꝛaliter aut bꝛeuiter põt expom de homme
religionem intrante que deus temptat.id elſt·
pꝛobat dicẽs p inſpiratõem internã tolle filiuʒ
tuum quem diligis yſaac· id eſt· mundanũ gau

dium auler a te aſſumendo voluntariũ luctuʒ.
SDed q dicit᷑ mathᷣ.v. beati q lugẽt qin ipi 2ſo:

aabuntur ideo pſaac non immolat᷑ ſed ariea qa
car nale gaudiu p arietem ſigmiſicatu aſperita:
te Vite trucidatur et ſpuale gaudiũ augmenta
tur · Phił. nij- Caudete in dommo ſemp c

Ic agit᷑ de moꝛte ſare pꝑ quam deſigna

ſubdit moꝛtua eſt in cuntate arbee

iid eſt quattuoꝛ q; boni moꝛiunt᷑ĩ quattuoꝛ vir
tutum moꝛaluim pfectione· Apoc xxj. Ciuitas

erat m quadꝛo poſita Venitq; abꝛaam ut plã
geret ꝓ quẽ põt intelligi quilibet fidelis ami
cus defuncti qui naturali pietate motus plan
Zit moꝛtem amici et 2ſequenter querit ſepul
ture locum p quẽ deſignat᷑ empireu celum · ſiẽ

mfernus elt ſepulture locus maloꝝ. Luẽ xvj.

tur moꝛs cuiuſlibet bone pſone· Vnð

Moꝛtuus eſt duues et ſepultus eſt in inſerno
&t bidem pᷣmittit᷑ de laʒaro .· Eactũ eſt aũt vt
moꝛeret᷑ mendicus et portaret᷑ ab angelis in ſi
num abꝛae · Iſte vero ſinꝰa tpe aſcenſionis chꝛi
ſti eſt empirei cel locus qui querit᷑ ꝑ ſuffragia

bonoꝛzum. CXK. RIII

N hoc capitulo deſcribi᷑ matrimo
nium yſaac et rebecce p qð ſigſicat
allegoꝛice iunctio xpi et eccleſie
— igitur abꝛaam ſicut dictũ eſt ſigniſi
cat deum patrẽ de quo ſubdi Dixitq; ad ſer
uum ſenioꝛem domus ſue pꝑ quẽe ſigiiſicatur
p̃ᷣdicatoꝛ qui dici᷑ ſeruus p virtutẽ hummlitatis

et ſenioꝛ ꝑp maturitatem honeſtatis et iſte vo

catus fuit helieʒer qðᷣ interpꝛetat᷑ ðᷣ mei adiu
toꝛium · vnde paulus de ſe et alijs p̃dicatoꝛibo

Dicit · · coꝛ · ij· Dei adiutoꝛes ſumꝰ St accepit · x
camelos pꝓ camelũ qui ẽ animal aſſuetu oneri
bus ſiginſicat᷑ patientie virtus que eſt neceſſa
ria pdicatoꝛibus. ꝓuer xix · Doctrina vni per
patientiam noſcit᷑ Per denarum numerum ſi

Sniſcatur obſeruantia x.· mandatoꝝ que m pᷣ
dica toꝛibus exigit᷑ vt aſſimient᷑ chꝛiſto ð quo

dicit actuũ . j. Qepit facere et docere prexit m

meſopotami ad vebeʒ nacho? ; pdicatõ de
bet ſieri hdeliũ cõmunitati que ꝓꝑ vꝛbem ſigni
hcatur Qunq; camelos feciſſet accumbere ext᷑
oppidum nam pᷣdicatoꝛ ante p̃dicatõem debz
ſe recolligere extra ſecularis negocij tumultu
Liuxta puteũ ·iſacre ſcripte ſtudium dixit do
mine deus dni mei abꝛaam occurre obſecro
nam in pᷣncipio ſermonis debet fieri oꝛatio 2
ecce rebecca ⁊c] ſequi᷑ puella decoꝛa nimis

moꝛũ honeſtate virgoq; ſidei integritate et

talis eſt eccleſa ſine macula et ſine ruga ephv
chꝛiſto deſponſari digna et ad hoc voluntaria

idteo ſequit᷑ poſtea vis cuũ homine iſto ne que
ait vadam eccleſia nanq; gentium audita pdi

catõne chꝛiſti diſcipuloꝛu benignũ p̃ᷣbuit aſſen

ſum qui ſeſtinus reuertebat᷑ ad dommũ ſuũ

p̃dicato: em poſt p̃dcatõem ad deũ redire de
bet p gratiarum actionẽ et attribuere ſiti p̃di
catõnis fructũ So tempe dambulabat pſaac

id eſt chꝛiſtus et egreſſus fuerat de ſinu pa

tris ĩ mundu quis eſt ille hõ qui veiĩt ĩ occur
ſum nobis dixitq; ei ip̃e eſt dominꝰ meus do
minus ei pus occurit nobis q; nos ſibi Aug-
ſup iohannẽ· Tlle venit quẽ gratia dei pᷣuenit ·

et accepit eam vxoꝛem p dilectõnis pfectõ

nem et intantũ dilexit eam vt doloꝛez qui de
moꝛte matris acciderat temparet mater aũt
chꝛiſti ſynagoga põt dici qᷓ moꝛtua fuit qᷓntuʒ
ad legalia in moꝛte chꝛiſti h̊ eccleſa de gentib⸗

collecta młytoplus chꝛiſto dilecta ſuit et ſic pa
ctum reſoꝛmauit · Moꝛaliter põt exponi de
qualibet muliere que ad verbum predicatons
Zcipit ſpm deuotõnis et relicto ſaſiu ſeculari

——

atq; luxu chꝛiſto deſponlat Yobſeruantiam ca

ſtitatis ſm illud apoſtoli · ij. coꝛ. xj· deſpõdi vos

vni viro virginem caſtam exhibere chꝛiſto.

r quos deſignantur boni et mali in
eccleſa regenerati ſm ulõ malach· · Ta
cob dilexieſau aut odio habui. Tgit᷑ qᷓntum ad
eoꝛũ ↄceptum dici Depcatuſq; eſt yſaac do⸗
minũ ꝓ vxoꝛe ſua ⁊c p yſaac mtelligit᷑ bonus
pᷣlatus ſecularis vel religioſus qui depꝛecatur
dominũ ꝓ vxoꝛe ſuaid eeccleſa vel relgione

ſua vt concipiat et pariat filios ad dei cultum

aptos · ſed ip̃a parit gemĩos ſcʒ aliquos bonos
et aliquos malos/p iacob et eſau ſigſicatos vt
dictum eſt· ðo ſubdi Eac⁊ꝰ eſt eſau vir gna
rus venandi et homo agricola /id eſt. carnalis
et cupidus iacob aũt vir ſimplex habitans ĩ ta
bernaculis /iſtudioſus in bonis moꝛibo vſaac
amabat eſau p quod deſgnat᷑ ꝙ pᷣlatus bonꝰ
cautelis et donis ſubditoꝛum maloꝝ aliqn de⸗
cipitur ꝗpter quod infra yſaac caligans ocubis
dieitur et rebecca diligebat iacob id e. eccle⸗
ſia vel religio nam cõmunitas eccleſie ſeculariſ
et etiaʒ religionis ma gis diligunt ſimpuces et
bonos q; aſtutos et malos Coxit autẽ racob
pulmentũ cui appetitu vendidit eſau pᷣmoge
nita · ⁊ ſic qui ꝑ cibum patrem decepit p cibum
pᷣmogenita pdidit m illð ſap· xj.p que peccat
quis ꝓ hec et toꝛquet᷑ et abijt puipendens ꝙ
pᷣmogenita vendidiſſet Pm lud ꝓuüͤ· xviij · pec
catoꝛ cum in ꝓfundũu peccatoꝛũ venerit cõtem

nit c. è

tione yſaac mn geraris Circa quã ſci

derici ſeculares et religioſi poſſeſſi
ones habẽtes ſint bñ literati ⁊ ad pdicadũ apti
quia tñ ſunt negocijs aljs młtipliciter occupa
ti deo non poſſunt hoc ſacere qᷓntum expedit
ſdeliũ ſaluti dicẽte dommo luẽ x · Meſſis qᷓᷣdeʒ
multa oparij aut pauci· rogate igit᷑ dommum
meſſis ut mittat oparios ĩ meſſem ſuã: ꝓpt qð
dommꝰ miſt paupes religioſos a terrenis ex⸗

peditos et ꝑ 2ſequẽs qᷓntum ad hoc ad diſcur

rendum ꝓ pdicatõne magis aptos ⁊ iſti ſigni
ſicantur pꝓ yſaac de quo dicẽ᷑ Oꝛta aũt fame
non panis materialis h ſpũalis videlcet audi:
endi verbuz domm vt dicit᷑ amos vñnj abijt
yſaac·id eſt/paupꝑ pᷣdicatoꝛ ad p̃ᷣdicandu Ap
paruitq; ei dominꝰ et ait ne deſcendas in egi
ptum·id eſt· ad populũ in inſdelitate obſtina
tum · Mathᷣ.vij. Nolite ſanctũ dare.camibuſ ⁊c
Sequit᷑ Manſi itaq; yſaac in geraris qui in
terpꝛetatur aduene agpinquãtes ꝑ quod ſigni
ſicatuxr populi deuoti qui licet nũc ſint aduene
a patria celeſti tñ hibenter volunt audire de ea

Ic agit᷑ de oꝛtu ⁊ 2uictu iacob ⁊ eſau

— N boc capitulo agit de peregrina⸗

endum oglicet mkti pꝛelati curati et

Se

ppᷣdicatõem verbi diimn ſẽ qibʒ aduena libet

audit bo nos rumoꝛes ð patria ſua Qui cum
interrogaret᷑ a viris loci iliꝰ ſup vxoꝛe ſua p
quam intelligit᷑ ſapientia ſicut dicit᷑ ſap vnj. hac
queſui nmibi ſponſani aſſumere reſpondit ſo⸗
roꝛ mea eſt qꝛ nullus debet ſe ꝛactare ſapien
tiam habere· ꝗpter quod pitagoꝛas non dixit
ſe eſſe ſapientẽ h phm . id eſt · ſapientie amatoꝛẽ.
a philos qð eſt amoꝛ et ſophos ſapieẽtia quod

ſigniſicat᷑ nomĩe ſoꝛoꝛis que amabilis eſt non

tñ ſponſa Hꝛoſpicies abimelech rex vc per
quẽ intelligi põt ſummus pontifex habens re⸗
gimẽ vmũſalis ecclene apter qð dictos religi

oſos ſiderauit vacare ſtudio ſaplentie· iðo di

xit verbo mentis et oꝛis pſpicuum eſt ꝙ vxoꝛ

tua ſit p euidentiã ei doctrine apparuit lapi
entiam ſponſam eoꝝ eſſe· vnde papa gregoꝛꝰ
quartus beatũ anthoniũ de oꝛdine mmonꝝ qui

diu ſapientia ſuam celauerat arcam teſtamenti
vocabat Dotuit coire quiſpiã cũ vxoꝛe tua ð
populo id eſt.ſapientiã in te latentem ſedare

ſuis deriſoniby gpter exterioꝛe ſimplcitatez in

vicku et habſtu et induxeras ſup nos grande

peccatũ magnu em eſſet peccatum ſi pmittere

tur contemm ſapyentia pauperũideo ſequitur
Qui tetigerit homnns huiꝰ muliere id eſt·
ſuis deriſonibo et detractõnib fedauerit pau
peris ſapiẽtiã moꝛte moꝛiet᷑ ſcʒ culpe Semi
nauit aũt yſaac id eſł paup pᷣdicatoꝛ ſemẽ ver
bi diumi et muerit in ipᷣo anno centuplũ id
eſt · fructu multipliceʒ animarũ benedixitqʒ ei
dommus multiplicando numerũ fratrum et
merita et ſamã eoꝛum Ob hoc muidentes ei
paleſtim] qui mterpᷣtant᷑ ↄtendentes oꝛe et ſi.
gniſicant clericos paru ſcientes et ſacerdotes q̃
2tendunt verbis ſine ratõne omnes puteos
obſtruxerunt id ẽcoꝛda ſdeliũ ab amoꝛe fra

trum ꝓ viribus retraxerunt et etiam pꝛelatos
aliquos tra fratres excitauerunt· mdo ſubdit.
Lmntantũ vt ipᷣe abimelech ꝓꝑ quem ſigniſican
tur pᷣlati a clericis excitati diceret yſaac p quẽ

fratres ſigniſcant᷑ recede a nobis ſuam pote
ſtatem fratribo denegado vel reſtringendo vl

vſurpatõem poteſtatis indebite eis rrogãdo:

ideo ſubditur quua potentioꝛ nobis ſactꝰ es
id eſt · feri velles St ille diſcedens q; fratrel
debeẽt patienter audire talia et qntum poſſunt
bonis ſpualibus intendere · qapter quod ſubdiẽ

ꝙ ylaac tres puteos ſodit ꝓꝑ quos ſigniſicãtur

pᷣdicatio· conſeſſiolectio et vt dicitur in textu.

P duobus pᷣmis ⁊tenderunt paſtoꝛes ·id ẽ ali

qui curati ſacerdotes mhibendo fratribo ne im

ſuis eccleſjs pᷣdicarent et ſius prochianis ne
Pꝓ conſeſſione ad fratres recurrerent· ꝓ terco
vero ſcʒ ꝓ lectione nondu 2tenderunt ſed ad

ſcolas fratrum aliqñ veniunt · ꝗpter quod plu⸗

rimi p̃lati vitam fratrũ et doctrmã ſderãtes

—

receperunt eos in gratiam. qð ſigniſicat᷑ ꝑ ipiꝰ

abi melech cum yſaac ſederatõem cũ ſubditur ·
meamus ſedus c et ſperamus ꝙ adhuc ma
ioꝛem gratiam pᷣlatoꝛuʒ mueniemus domino
concedente. QCX. NVII:

nuit auteʒ iſaac et cangauerunt

ydpꝛelatus eo ꝙ abꝛaam fnit pa triarcha
Dicit᷑ tame calgans cculis eo ꝙ bonus p̃latꝰ
aliqñ donis et verbis adulantium decipit· Vñ
dicitur ꝙ alqn bonus doꝛmitat homer?/ Sxem
plum ð dauid qui verbis et factis adulatoꝛiis
ſibe intantu deceptus fuit:ꝙ medietateʒ bere⸗
ditatis miphiboſech ſibi ðdit· i. Reg xix · Rt ſic
Stingit ꝙ aliqn pᷣlatus deceptus ſtudet ad ꝓ:

motionem maloꝝ in pᷣiudicium bonoꝝ· quod

notatur cũ ſubditur vocauitq; eſau c ad h
em̃ eum vocauit vt benedictõem ip̃i racob de⸗
bitam ſibi daet W cũ audiſſet rebecca ⁊c]
per quam ſigniſicat᷑ eccleſia pᷣlati ſponſa· gpter
qð exemplo rebecce debet modos et vias que⸗
rere quibus impediant᷑ ꝓmotiones iniuſte et
indigne et hant iuſte et bone ſicut rebecca be⸗
nedictõem eſau pꝛudenter impedunt et ſic ia⸗
cob illam accepit· ⁊ c bonus pᷣlatus hoc aduer
tit ſibi nõ diſplicet· ſed magis placet apter qð
yſaac aduertens dommi voluntatẽ benedictõ
nem iacob non reuocauit ſed magis ↄfirmauit
diceng benedixiq; ei et erit benedictus ·
VOcauit itaq; iſaac iacob ⁊c ¶Sicut
I dictum elt ſupꝛa· xxij p yſaac higuratꝰ
fuit chꝛiſtus cuiꝰ ilius eſt p adoptõiſ

Zram
guratur eo ꝙ iacob ſupplantatoꝛ interpᷣtatur:
bonus aũt catholicus ſupplantare vicia conat᷑
et tali aliqn chꝛ iſtus inſpirat ↄtineẽtie ꝗpoſituʒ
et ſic vocat eum d·Noli accipere Ziugeʒ de
genere canaan que mterp̃tatur poſſeſſio · id e·
ne ↄtrahas carnale matrimoniũ quod habʒ an
nexam curam poſſeſſionũ ſed vade ad domũ
batuel· id eſt . Stinentie q; batuel mterp̃tatur
virgo· 2tinentia vero ſecurius ſeruat᷑ in religi
one · ideo talis aliqñ diſponit ip̃am intrare · iðo
ſubditur Fgitur egreſſus iacob de berſabee
id eſt de domo parentum pgebat aram que

interpᷣtat᷑ vigilia populi· apter quod ſigmificat

religioneʒ quã intrantes vigilant in obſequio
dei Qunq; veniſſet ad quenda locum ſſcqz reli⸗
gioſum et vellet in eo requieſcere ſumendo
habitum tulit ð lapidibus qui iacebant ⁊ ſup
ponens capiti ſuo ⁊c ꝓ lapides intelliguntur
religionis auſteritates que ſibi debent exponi

et ſi it paratus ad eas ſuſtinendũquod ſigni⸗

ſicatur pꝑ ſuppoſntõem lapidũ ſuo capiti · tunc de
bet recipi Viditq; m ſomnis] quiete contem
plationis ſcalam ſtantem ſup terrã id eſt re

oculi eius ⁊c p quẽ ſigniſcat᷑ bonuſ

qlibet bonꝰ chꝛiſtianꝰ qui bn p lacob ſi

ligionis altitudinẽ· huiꝰ aũt ſcale latera ſunt le
ctio et oꝛatio deuota· gradus auteʒ penitentie
opa p que aſcenditur ĩ celuʒ:math· inj· peniten
tiam agite a ꝓpinquabit em regnuʒ celoꝛũ et

dommu mnixũu ſcale weſt · chꝛiſtum qui vixit

in auſteritate penitentie et finaliter fuit poſitꝰ
in ſcala crucis ſancte· hec em religioſus videre
debet in ſancta meditatione et angelos dei
aſcendetes religioſon merita domio offeren
do et deſcendentes ad eoꝛum cuſtodiam re

uertendo. et poſt talium meditatõnem rengio

ſus magis appꝛobat ſui ſtatus mutatõnem di

cens Non elt hic aliud niſ domus dei et poꝛ

ta cenl CX. „¾

R ofeſſione vo ſacta ↄcedit ſtudiũ

Vidit puteũ id ſacram ſcripturaʒ

tuo et os eius grandi lapide claudebatur
lapis ulle chꝛiſtꝰ eſt ð quo dicit᷑j pei·ad que

accedentes lapidem vuuũ et pe claudit et ape

rit ſacre ſcripture intellectum. Apoẽ iij qᷓ clau

dit et nemo aperit apit et nemo claudit amo
uit lapidem c q relgicſus deuotꝰ p oꝛatio

nem et ſtudium unpetrat a chaiſto reuelari ſi

bi ſacre ſeripture intellectũ et adaquat gregeʒ

hdeliũ p ſanũ documentũ. Sed qm̃ 'm greso

ruim omeliĩaxxxvijcuiꝰ vita deſpicit reſtat vt
eius pᷣdicatio ↄtemnat᷑ iðo accipit vxoes lyam
et rachelem que ſigmificãt actiue vite et ↄtem
platiue pfectõem et pᷣmo lye copulat᷑· q; dicit
greg libꝛo· vjmoQui Ztemplatõnis arceʒ te

nere deſderant prius neceſſe eſt vt in campo
actõnis pꝓ exercitium ſe ꝓbent. Seruiuit auteʒ
lacob ꝓ qualibet · vij annis· et p hoc ſeruicium
ſigniſcantuxr ſeptem opa miſericoꝛdie coꝛpalia
et ſeptem ſpuala. Qoꝛpalia vero ĩ hoc ↄtinent᷑
verſu · Viſto · poto · cibo redimo · tego · colligo·

condo. Viſito infirmũ poto ſitientem· cibo fa

melicum redimo captiuum · teso.d eſt · veſtio
nudum . colligo hoſpitem condo id eſt · ſepelio

moꝛtuun: Spuala vero ſimilter 2tinent᷑ ĩ boc

verlu. Conſule · caſtiga remitte · ſolare · fer · oꝛa ·
Qui ſic intelligi?· Conſule dirigendo dubitan
tem ⁊ ignoꝛantẽ docendo · ⁊ ſe ſub vno verbo
duo opa miſericoꝛdie ↄtinent᷑· caſtiga ðᷣlĩquen
tem · remſitte offenſam tibi illatam · feꝛ · id ẽ · ſup
poꝛta fratris inſmitate oꝛa ꝓ omnib· dt pᷣdi
catoꝛ ſic ꝓpfſectus paſcit verbo et exemplo gre
ges laban· d ẽ· epiſcopi vel curati q; labã mip̃
tatur candidus ⁊ vterq; debet eſſe candidꝰ ho
neſtate. CJMK. X.««
Kto autem ioſeph dyeit iacob
ſocero ſuo Ceneratis auteʒ filijs

ſacre ſcripture quod notat᷑ cũ dicit·
que ioh inj. puteꝰ altus dicitur in

agro ſeʒ militantis eccleſie de quo dicit᷑ math.
xiij domme nõne bonũ ſemen ſemĩaſti ĩ agro

ſpualib ꝑ ſana doctrinã et acqſtis

—

diuitijs meritoꝛum p vᷣtam exemplarem q̃rie
pꝛedicatoꝛ religioſus qui p iacob ſigniſicat᷑ ad.

dauſtrum redire ad explorandu ꝗpꝛiam ſcie
tiam ⁊ ad meditandũ de exitu pᷣſentis vite peꝛ
moꝛtẽ · ſed anqñ bonꝰ pᷣlatus vel curatus nitit᷑
eum retmere d · Fnuemiã gratiã in conſpectu
tuo vt paſcas adhuc grege meum verbo ⁊ ex
emplo Sed qm̃ nõ omnes pᷣlati ⁊ curati laboꝛẽ
fratrum habent gratũ qui tñ p laban ſigmſicã
tur ſicut ⁊ grati:⁊ hoc qpteꝛ identitatem offi

cij iðᷣo pꝛo taubus mingratis dicit᷑ infra ꝙ laban

deſraudare queſnuũt iacob · id eſt· p̃dicatoꝛem

mercede debita · p quã intelligit᷑ ſubſdium te⸗
poꝛale quod licet nõ ſit merces pꝛincipalis eſt

tam̃ merces ſecundaria ſicut dicit᷑ lucx · de pꝛe
dicatoꝛibus · Dignus eſt em operaruis merce
de ſua · Pꝛopter quod in recõpenſatõem bhuiꝰ
ſubdit Tollẽs igit᷑ iacob vᷣgas populeas ꝛc

p hoc em ꝙ poſuit iacob virgas varias ĩ cana

libus oues ⁊ceperunt et peperunt varios ſe⸗

tus qui ceſſerunt in partem iacob et p hoc deſi

gnatur ꝙ fratres paupes compulſi ſunt expo:
nere ſdelibus qui p oues deſignant᷑ ſuas vari:
as neceſſitates et etiã varia ſuffra gia· que ſiunt
ꝓ beneſactoꝛbus ſuis et ꝑ hoc plurimi ſideles
Zceperunt ꝗpoſitum benefaciendi eis et etiam
Oſtquaʒ andiuit ſacob verba fi
liorum laban Sicut dicit p laba
intelli gunt᷑ pꝛelati et curati quoꝛũ

lentes et ↄtra eos mtantum murmurantes

multi pꝛelati negauerũt eis poteſtate pᷣdicãdi

et ↄfeſſiones audiedi in dyoceſbus ſius. ꝓpter
quod fratres qui ꝑ iacob dengnant᷑ vt dietu e
compulſi fuerut refugere ad yſaac patriarcha ·

id eſt ad ſummũ pontificem ommũi ſideliũ pa:
trem qui pie conſderans vtilitatem eccleſe ð

pꝛedicatõmibus et conſilijs fratrũ ꝓueniente) ·

dedit fratribus poteſtatem pdicandi et audiẽ⸗
di confeſſiones niſi in caſu rõnabiliter negaꝛe

tur 1 q; poſtea fratres pſecutõnes a curatis et
a clericis habueruntideo ad ſigniſcatõem eiuſ

ſubditur ꝙ laban aſſumptis fratribo ſuis pſecu
tus elt eum d elt · iacob p quem fratres pau
peres deſgnant᷑ · Sed qm multi pꝛelati recepe⸗
runt eos ad gratiã et adhuc in poſterũ plus ſa
tient dommo concedente · ideo ſlubdit confede
ratio vtriuſ· CX. XXXX
vc agit᷑ ð timoꝛe iacob abe ſau per

lo gpter quod remedia dquereꝛe de
Cbet put põt · et pᷣmo erga deuz per
emendationem vite quod notatur cũ dicit Ta
cob autem abijt in itmnere ſuo] ꝓſiciens de bo
no m melius in via moy fueruntq; ei obuiam

filij ſunt mmoꝛes clerici inter quos

quẽ ſigniſicat᷑ timoꝛ boni vni a ma

angeli dei ad eius cuſtodiam ſicut ſcribit ps-

lxxxx · Angelis ſuis mãdauit de te vt cuſtodi⸗

—

Se.

ant te in omnibo vijs tuis Miſñt auũt nuncios

ante ſe ad eſau Sequi Sic loqᷓmim domio
meo eſau ſcʒ verbis pacificis et humilibo vt pʒ
in textu · Scribit᷑ em ecc̃i· vj·. Verbum dulce mk
tipucat amicos et mitigat inimicos. Et in boc
iacob ſigniſicat queubet bonum homme q que
rit qᷓntun poteſt ommũ pacem Fm illud ro. xij
Quantũ ex vobis eſt cũ omnibus hominibus
pacem habentes Timuit iacob c q; nequi:⸗

cia puerſoꝛuũ ſemp eſt timenda et cautela 2tra
eam adhibenda· ideo ſubdit diuiſt populum

q̃ ſecu erat greges quoq; c in duas turmas
Poſſunt autem p duas turmas intelligi bona
ſpuᷣalia et tempalia· vt ſi pſecutoꝛ auſerat tem
poꝛalia ſpũalia ꝑ patientiã maneant ſalua exe
plo beati iob·et qi humana cautela nõ ſufficit
ſine ꝓtectione diuma ideo ſubdit᷑ oꝛatio iacob
Deus patris mei ⁊ c Sequit᷑ Srue me ð ma
nu fratris mei eſau τ qq pax cum aduerſarijs

ſalua veritate iuſticie querenda eſt non ſolum

verbis dulcibus h etia muneriby ideo ſequitur
ſeparauit ðᷣ his que habebat munera eſau Sdt

qm oꝛatio deuote facta exaudibił ẽ ideo ſequi
tur St ecce vir luctabat᷑ cum eo p hanc enim

luctam ſigniſicabat᷑ ad hterã ꝙ iacob finaluter

iter ſigniſcat᷑ bom malis hnaliter pualebut
Dap/ v: Stabunt iuſti m magna Aſtantia adu
ſus eos quu ſe anguſtiauerunt æc t tuc muta
bitur nomen iacob in irrael ſcut ſubdi Neqᷓ

q; iacob appellabit᷑ nomen tun ſed itael quia
tunc lucta vite pᷣſentis atra vicia que p iacob

ſgmiſcat celſabit 1 dlara dei viſio que ſniſca
tur p ilrael ſuccedet nc

qui terram yꝓdumee ſibi ſubiecit et px hoc moꝛa

¶ Niter expomi põt de ap

eo ꝙ ſunt ab eadem eſſentia anime Peedentes

et q;uis ex oꝛdinatione duma intellectun de⸗

tentioꝛ et trabit ad ſe mtellectum vt patet in

incontmentib· ðo bonus homo ſemp debet ti

beat dotminari tame frequeter ſenſtius eſt no

mere ne ratio p ſenſualitatem ſupetur in ipſo
et ſup hoc deum depcari et munera mitte eſau

concedendo carni id quod ᷣm deum Zuemenſ

eſt ilua quando debita ↄcoꝛdia eſt ibi tunc ia
cob vocatur iſrael qꝛ ſedatis paſnoĩbo ſenſitune

partis homo p intellectũ eſt cognitoꝛ vij: phi
