nos honoꝛes et ꝓmptum eſſe ad laboꝛes. Vt
ergo eis dixit ego ſum abierũt retroꝛſum c
vlle qui cadit retroꝛſum nõ videt ſui caſus picu
lum.ſic etiam labentes in culpã nõ vident ſui la⸗
pſus miſeriam · Smite hoc abire · p hoc oſten
ditur ꝙ ſupioꝛes debent ſuos ſubditos ſidelit
adiuuare et ſe moꝛtis piculo exponere ꝓ ipᷣoꝝ
defennone Simon aũt petrus habens gladiuʒ
c exponat᷑ ſicut ſupꝛa matxxvj⁊ max ·xinj.⁊
luc xxij. Erat aũt ſeruo nomen malchus · qui
interpꝛetat᷑ rex eoꝝet ideo p abſciſonem auri⸗
cule ſue ſigmificata ſuit abſciſo regalis ⁊ pontiſi
calis eminentie iudeoꝝ · et adduxerũt eum ad
annã pmũ qrñtes ei placereqꝛ cũ caypha fue
rat in ſilio ð xp̃ᷣi moꝛte · ſic młti faciut q̃retes
de mab placere homimbus puerſis go palã
locutus ſum mũdo: tanqʒ habens ſanã doctri/
nam · contra hereticos qui magis docent ĩ ocul/
to · Nuquid et tu de diſcipulis es hominis iſti/
us · dixit ille nõ ſum · exponat᷑ vt ſupꝛa math ·
xxvjet mar.xinjet luc xxij Adducũut ergo ie⸗
ſum a caypha in ptoꝛum .pylati et ip̃ non
introierũt vt nõ 2tammarẽet᷑ ⁊c iſtis ſunt ſimi/
les illi qui facumt ſcientiã magnã de mmimis
młto grauiora ↄmittũt·ſiẽ iſti timebãt cõta⸗/
mmari per ingreſſum domus pylati qui gentił

nocẽtiſſimus erat· Si nõ eſſet hic malefactoꝛ

nõ tibi tradidiſſemus euʒ /qd nos ſum tante

veritatis ⁊ iuſticie ꝙ nob̃ deberet credi ſimplici

.

verbo ſine alia diſquiftõe et ſic hommes mali⸗
cioſi ſe uiſtiſcant coꝛam iudicibus vt magis no-

cere valeant mmnocenti · Nobis non licet inter

ficere quemq̃ʒ ſic dicunt mali clerici de coꝛpa⸗
li moꝛte layci et tũ habeut ꝓ modico młktos in
terſicere ſuo malo exẽplo moꝛte ſpuũal que pe⸗
ioꝛ eſt interfectõe coꝛpali Reſpõdit ieſus re
Snũ meũ non eſt de hoc mundo · Multi pᷣlati
qui tñ ſunt euis vicarij ↄtrarium vident᷑ dice⸗
re facto in pompis.equãtes ſe pꝛincipibb terꝛe
ms vel etiam excedẽtes · Omnis qui eſt ex ve
ritate audit vocem meã· quã nõ audiũt multi
doctoꝛes et ſcolares theologi qui neglecta ſa-
cra ſcriptura circa curioſa et mutilia ſunt inten-
ti · Quid eſt veritas · p hoc aũt ꝙ nõ expecta⸗
uit xp̃ᷣi reſponſum ſigniſicata fuit euis inſtabi
litas qua timoꝛe ceſaris ⁊ fauoꝛe iudeoꝝ a veri⸗
tate declmauit · dando ſententiaʒ contra xp̃m· et
ſic hodie lacumt multi indiceſ timoꝛe vł fauoꝛe
a veritate iudicij declmates · ¶lameuerunt er⸗
So rurſus omnes ⁊c exponat᷑ ſicut mat xxvij

et mar · xv. et luc xxiij· . XI.
Vnc er o apprebhendit eum pi⸗
latus et flagellau et milites
plecentes coronaʒ 2c Beda: 8t
ziuis H miulites uludẽdo faceret· no⸗
bis tñ opabãt᷑ miſteria · nã ꝑ ſpmeã coꝛoneã no⸗
ſtroꝝ deñgnat ſuſceptio peccatoꝝ q̃ ſicut ſpinaſ
terꝛa noſtri coꝛpis germinat · in veltimẽto pur
pureo caro eius paſſionibus obiecta ſigniſicat
purpura etiam veſtitur cũ de triuphis ſanct o-
rum martiruũ głatur· Kue rex udeon · ſic fa⸗
ciunt illi qui in eccleſjs deuotõis oſtendut ſi·
et cito poſt iniurias xpᷣo graues in mebꝛis ſuiſ
faciunt· clamabat dicentes cruciſige ⁊c· nã ob⸗
ſtmata nequicia non emollit᷑ miſericoꝛdia. Re⸗
ponderunt põtiſices· nõ habemuſ regem mſice
ſarem· ·hoc facto clamãt nx᷑i pontiſices et cura⸗
ti qui ſuas eccas dimittẽtes ingerut ſe negocijſ
tpalibus pꝛincipatꝰ vł regni. St baiulans ſibi
erucem ·⁊ cp hoc nos inducens ad ſui ſequelã
ſicut dixerat mathxvjſi quis vult poſt me ve⸗
nire abneget ſemetipᷣm ⁊ tollat crucẽ ſuam ⁊ ſe
quatur me et cũ eo alios duos ⁊c· exponatu⸗
ſiẽ mat·xxvijet mar · xv. et lu ·xxij. Oð ſcripñ

ſcripſ · p boc aut ꝙ uideis petentibo pylatꝰ de

lere titulum ꝙ ſonabat fuſionẽ iudeoꝝ noluit
ſed magis ipᷣm oſirmauit· ſignificatu fiut ꝙ xpᷣi
moꝛs ad ↄſuſionẽ eoꝛu erat futa p exercitũ ro⸗
manoꝝ ⁊ ad regm xpi exaltatõem aꝗpter ſequ?⸗
tem reſurꝛectõnẽ gpter quod tũc dixit mat · vl.
Data eſt nnhi ommis poteſtas in celo ⁊ ĩ terꝛa
Milteſ ergo cũ cruciſfixiſſent eum acceperunt
veſtimenta euis ⁊c· exponat᷑ ſicut matxxvij·
mar · xx. Qum ergo vidiſſet ioſus matre c . p
oc aũt ꝙ poſitꝰ ĩ tanto toꝛmẽeto matri ſue pꝛo⸗/
uidit de minſtro docuit nos in quocũq; ſtatu

ſimus honoꝛare pentes qʒtuʒ poteſt fieri bono
modo·. t inclmato capite tradidit ſpiritum ·
Theo· Tradidit aut dominus ſpum deo patri ·
oſtendens ꝙ nequaqʒ ſanctoꝝ aĩe Zuerſant᷑ in
tumub ſed deueniut ad manꝰ? patris omniu pec

catoꝛibo ad locuʒ penaꝝ delatis vꝛdelicz ĩ ĩfernũ

Sed vnꝰ militu lancea latus eius aperuit ⁊c·
Theophilꝰ Vt iudeis placeant · lanceãt xpᷣm cir
ca coꝛpus exanime ↄtumelias inferetesiſtis t
ſunt ſimiles qᷓ̃ moꝛtuos pſequũtur. et 2tinuo
exunt ſanguis et aqua /ex quibo habet efficaciã
ſacramra· Hoſt hoc aut rogauit oſeph pilatũ
c exponat᷑ ſicut mat·xxvijet mar · xx · Venit
aut et nicodemꝰ ⁊c ſequit᷑ ſerens mixt uram
mirre et aloes ⁊c· ·p ipᷣm ſigniſicat᷑ doctoꝛ bõꝰ
ferens mixturãi·doctrinã ex autoꝛitatibo ſacre
ſcripture confſectam ad vngendum coꝛpus chꝛi ⸗
ſti nlgien ad euis ſalutem .
Nna autem ſabbati maria mag
dalena vent mane ⁊c Der iſtaʒ
q̃ pomnibo fuit ſolcita vide re xpi ſe
ulcrum · qð patʒ ex hoc ꝙ vemt ma
ne cum adhuc eſſent tenebꝛe et quia recedetib⸗
apoſtolis non recedebat · ꝗapter quod ei dñs p
mo apparuit · ſigniſicat᷑ quelibʒ pſona de ↄsniti
one veritatis diume valde ſolicita · et p hoc me
retur hanc aſſequi ↄgnitõnem · Math· vij· Deti
te ⁊ dabitur vobis · querite ⁊ ĩuenietis pulſate
et aperiet᷑ vobis· St talis debet veritatẽ agnitã
alijs nũciare ſicut maria diſcipulis nuciauit· ne

de abſcondito talento debeat merito rep̃hedi

Qum ſero eſſet die illa. . ſequitur · venit ieſuſ
et ſtetit in medio diſcipuloꝝ · c · · p ieſum ꝗᷓ ſa
lus interpᷣtatur pᷣlatus bonꝰ ʒelum ſalutis aĩaꝝ
habens ſigniſicatur· qui ſaluãs clauſurã vᷣtutuʒ
ad ſubditos ingredit᷑ et ſtat m medio virtutis
ad dadum eis exemplũ · et inmedio debite affe
ctionis ſine acceptõe perſonaꝝ·⁊ ſic diẽ eis bis
pax vobis optando eis ⁊ ꝓcurando qʒtum po
teſt pacem duplice . fraternã et ſupna ⁊ oſten
dit eis manus /i .opa virtuoſa et latus · i ve
caritatis ſigna· Et dicit eis accipite ſpiritũſan
ctum: allos ad oꝛdines ſacros ꝓmouẽdo qui
ſnnt vydonai ad laboꝛeʒ ſalutis animan· iðo ſub
ditur · Quoꝝ remiſeritis peccata·c Thomas
aũt vnus ex duodeci.c · Sequitur· Tlle aute
dixit eis niſi vdero ⁊c· · p iſtuʒz qʒtum ad hoc
ſigniſicatur illi qui bonmitatem vel poteſtateʒ pᷣ
lati ab anjs auditam credere nolut niſ habeãt
aꝗpꝛiam experientiam ꝗpter hoc repꝛehedendi
ſunt:nam in taubus credendum eſt teſtimonio
bonoꝝ apter quod ſubditur · beati qᷓ non vi

derunt et crediderunt ) Q K. RXNX†à..

Oſtea mamfeſtauit ſe iterum
ieſus. ⁊ c· Sequitur.Dicit eis ſi
mon petrns vado piſcari..

Der artiſficium piſcandi ſigniſicat᷑ officium pᷣdi
candi-Mathinij: Venite poſt me faciam vos ſi⸗
eri piſcatoꝛes hommũ· Item qm omne tpꝑs vij.
dieb reuoluit᷑ recte vmuerſitas ſeptenario nu⸗

mero ſiguratur · vt dicit grego ome· xxvgit p

ſeptem piſcatoꝛes q̃ hic enumeran?᷑ vniuerſitas
pꝛedicatoꝝ eccleſie deſignatur et illa nocte ni
hil pꝛendiderũt · ad ſigniſicandu ꝙ pᷣdicatoꝛes
eccleſe ſine xp̃ᷣi vᷣtute nibil ꝓncere poſſunt· Zu
pꝛa xv· Sme me mhi poteſtis lacere · Sed ipſo
pꝛeſente ⁊ dicẽte · mittite in dexterã nauigij re
te · ceperunt piſcum młtitudinẽ copioſam. p
qua ſigniſicatur multitudo credentiũ ꝑ pᷣdicatõ
nem apoſtoloꝝ xpᷣo tñ pꝛincipaliter opante ſiẽ
dicitur mar · vl· Ali aũt ꝓſecti p̃dicauerũt vbiq;
dommo coopante ⁊ ſermone conſirmãte ſeque
tibus ſignis et ſimuter młtitudo penitentiuʒ
p pᷣdicatoꝛes alios ad bonũ Zuerſoꝝ· Kfferte
de piſcibus quos pꝛedidiſtis nuc æc per hoc
ſigniſicatur ꝙ pᷣdicatoꝛes ꝓlaboꝛe que ſuſtinet
in conuerſione peccatoꝝ reſcientur in regnoce
loꝛum· Simõ iohaãnis dingis me plus his· ex
hoc patet ꝙ ꝓmouendad curã ammaꝝ ſunt ex
amimandi de ſide et dilectõe dei et nõ de pote⸗
ſtate tpali Paſce agnos meos. ter dictũ eſt
paſce ad ſigniſcandu ꝙ habens curã ammaruʒ
debet ſubditos paſcere paſtu verbi dei · et bon
exempli et ꝓut poteſt ſubſdio tpali Sed illud
qð dicit᷑ hic paſce ⁊c aliq̃ mali mutant in tonde
quia multum ſtudẽt circa ſubditos exactiones
tpalium exercere et de paſtu dicto triplici non
curare · Amen amẽ dico tibi cũ eſſes iunioꝛ cin
gebaſ te ⁊c ꝓ hoc qð dicit᷑ hic paſſio petri futu
ra ſigficabatur· eo ꝙ tũc eccleſe pᷣſciebatur· naʒ
in pꝛmntiua eccleſia ille qui popuł p̃ficiebatur
pꝛimus ad toꝛmenta ducebat᷑· Dicit ei ſequere
me. Conuerſus petrus c p petrũ vpᷣm ſequẽ
tem ꝓ opa laborioſa bonus actiuꝰ ſigſicat᷑ per
nohãnem vo ſic manente bonꝰ templatiuꝰ in
telbgit et de tal dicik Zuenienter: non moꝛituꝛ
quia de vita cõtemplatiua imꝑſecta trãſit ad p
fectaʒ ↄtemplatõeʒ gloꝛie ſine moꝛte culpe me
dia. Sunt aũt et alia multa que ſecit ieſus 2c
nam pꝛincipium hꝰ euangelij qð Kripſñt ioban
nes de emanatõe verbi tot? mudus adhuc ca
pere non potuit pfecte· ꝗpter qð ad laudẽ pa
tris et hiuij debemus q́ʒtum poſſumus aſſurge
re nam eoꝛum gloꝛia maioꝛ eſt ommi laude.

plcit iobannes euangeliſta.

.

Cpiſtolas pauli et ſeptem canonicas pertrã
ſeo q; totum eſt ſimpliciter moꝛale·

Atto.

Incipit actus apoſtolorum
Rumum quwdez ſermonez
feci de ommbuso theophi
le que cepit ſeſus facere et
docere ⁊ꝛc · Per hoc chꝛiltꝰ
dedit forma doctoꝛb ⁊ pdica
toꝛibus euangelij quã docẽdo
et p̃dicando debeant ſequi ·ſvt pꝛuis opera vir
tutum faciant et tũc alijs facienda ꝗponãt · per
hoc etiã ꝙ xpᷣc poſt opa virtutum ⁊ doctrinaʒ

ſanam dicit᷑ hic ad dexterã patris aſſumptꝰ· ſig

ſicatur ꝙ doctoꝛ vel p̃dicatoꝛ recte viuens et
ſane docens ſit ad dei gloꝛiã aſſumendus. Qui
bus et p̃buit ſeipſum viuũ poſt paſſonẽ ſuam
m młtis argumẽetis ·qᷓ poſita ſunt diffuſe ĩ ute
ral expoſitõe:⁊ p hoc fuit ꝓbata noſira reſur
rectio futura:quia xp̃c eſt homo verus euſdeʒ
ſpeciei nobiſcum· ꝗpter quod euis reſurꝛectõ e
noſtre reſurꝛectoiſ argumentũ vt deducit apo
ſto· .· coꝝ · xv· t quia ad ſane pᷣdicadũ requirit᷑
ſpirituſſancti donũ ideo ꝓmittit᷑ p̃dicatoꝛ ibus
eccleſie cuʒ dicit· St Zueſcens pᷣcepit eis ab hie
roſolms ne diſcederẽt h̊ expectarent ꝓmiſſio
nem patris ⁊c · Igit᷑ qᷓ Zuenerant interrogabãt
eum c· Scðm ſenſum lralem aliqui de chꝛiſti
diſcipulis opmabant᷑ ꝙ ipᷣe poſt miſſionẽ ſpũs
ſancti im hieruſalem tepaliter regnaret et ſic re
gnum iſrael reſtitueret et alia regna regno iſ/
rael ſubiugaret ſicut dicut moderni iudei futu
rum eſſe ꝑ meſſam quẽ maniter expectãt · et p
iſtos ſigficantur eccleſe mimiſtri qui regnũ di
quod eſt eccia magis querũt augeri in boĩs tpa
libus q; in ſde et moribo:ꝗpter qð ipᷣis dici᷑ qð
ſubditur Nõ eſt veſtru noſſe ⁊c nam ab eis
merito ſubtrabi ↄgnitõ veritatis · St conſequẽ
ter oſtendit quid debeãt qrere cũ ſubdt · Sed
accipietis virtutem ſupuemientis ſpuᷣſſa ncti in
vos ꝛc ·q · d· hoc ð̈betis petere · vt vᷣtute ſpus
ſancti habeatis m vobis vt p hoc nomẽ meum
cõſtanter pᷣ̃dicare poſſitiſ ad augmentu eccleſe
in ſpũalibb bonis· St videntibo ilis eleuatꝰ eſt
· p hoc ſigficat ꝙ eecleſſe mmmnſtri debet cele
ſtia 2templari. Ecce duo viri ⁊c pꝓ iſtos duoſ
angelos ſigſicantur duo viri angelici · ſpetrꝰ et
paulus ·qui viuentes in carne aſtiterũt ecẽie ip
ſam ſuis laboꝛibaugmentãdoet nũc aſtant re
Si gloꝛie ꝓ ipſadepꝛecando Poteſt etiã aliter
dici ꝙ p duos angelos ſigſcãt᷑ helyas ⁊ enoch
antixpᷣi tpe futuri ad euis fraudulentiã detegẽ
dam et ſidem eccleſe ſfrmandaz . Tuc reuerſi
ſunt hieroſolimã a monte qui vocat᷑ oliueti ⁊c·
Mons iſte ſic nommat᷑ eo ꝙ ibi ſunt oluie ex ꝗᷓ
bus habet᷑ oleum · et ideo ſigniſicat pietatis ex
ercitiumqð ptinet ad vitam actiuã:ieruſalẽ
aut que mterpᷣtat᷑ paciſiea quiete mentis ſigmiſ
cat· que ptinet ad vitam ↄtemplatiuaʒ. Fgitur

ð

reuerſio de monte olyueti hieroſolimaʒ ſigſicat

tranſitum de vita actina ad ↄtemplatiuã quod

multi patres ſancti legũtur feciſſe tpᷣe ſenectu⸗
tis maxime vt de hoc mũdo tranſiret in mẽtis
requiem dicentes illud pᷣs inj In pace in idip̃ʒ
doꝛmiã et requieſcam· t aſcenderũt in cena⸗
culum ⁊c] p qð ſigniſicat meditatõ celeſtiuʒ et
poſtea ↄcluditux· i omnes eꝛaut pſeuerãteſ
m oꝛatõe · que ſᷣm dameſcenu eſt eleuatõ men
tig in deu · In dieb uübs exurgens petrus ĩ me
dio fratrũ ⁊c · Mic ad literã agit᷑ de electione
mathie cuiꝰ neceſſitas oſtendit᷑ ex caſu iude et
eius moꝛte · xpᷣc ãt oꝛdmauerat ꝙ eſſent xijapo
ſtoli vt patz mat x · et lu · ix Et qm epiſcopi ſunt
ſucceſſoꝛes apoſtoloꝝ·ex hoc habemꝰ documẽ⸗:
tum· ꝙ moꝛtuo pontiſice ill ad quos ptmet de
bent ſᷣne moꝛe diſpendio de alio ꝓuidere· dle:
ctio vero mathie ptim fuit ab apoſtolis · qꝛ de
multitudine credentiũ ſtatuerũt duos mag ido
neos hm ſuu iudicium . h̊ quis eoꝝ eſſet magis
ydoneus recurꝛerũt ad diuinũ uidicium dateſ

ſortes eis: poſtulata tam pꝛius electõe diuina ·

per deuotas oꝛatões· Datio vero ſoꝛtiũ modo
ꝓhibita eſt in electõibus eccleſaſticis · qᷓ debet
neri p ſpritumſanctũ cuiꝰ abundantia data ſu
it poſt electionem mathie apter quod elecaõ
ſeptem dyaconoꝝ fuit facta ſine datõe ſoꝛtiuʒ
quia fuit poſtqʒ apoſtoli receperant plemitud
nem ſprrituſſancti· St annumerat? ẽcũ vnde
cim apoſtols· let ſic fuerut xij apoſtoli in plu:
vibus locis ſacre ſcripture ſigurati.in xij patri
archis in xij fontibuſ in helm reptis in xi pa:
mbus ꝗpontõis in eij lapidib rõnalis in xij la
pidibus altaris in xip lapidibus de iordane ele
uatis et in aljs duodecim in ioꝛdane poſitis 1
in duodecĩ exploꝛatorib terꝛe ꝓmiſſioniſ:⁊ mn
xij·bobus eneum mare ſuſtentatib· in xij pꝛo
phetis:⁊ in xij lapidibo coꝛone ſponſe · ⁊ in xij·
poꝛtis anne tis m in Kuczit ligni vte
Tcum complerentur dies pen
tecoſtes ⁊ c Klli quib tũc datꝰ fu⸗
it ſpirituſſanctus erãt ſimul habitan

tes 1 deum oꝛantes et in his pſeue

rantes vt patet ex textu p qð patʒ ꝙ iln qiuſi⸗
mul uuncti ſunt caritate et oꝛant deü deuote et
perſeuerant in hacoccupatõe donũ ſpirituſſan:
cti recipumt abunde et ſic loquũt᷑ varijs ling⸗

uis in oꝛatõe et pᷣdicatõe·nã in oꝛando m do

cſtrinam apoſtolrj ad thimo v· deo faciunt al

quando oꝛatões· aliqñ poſtulatõnes· aliqñ obſe

cratões petendo aliquid pꝑ rem ſacrã· vt cũ dici
tur p erucem et paſſoneʒ tuam hbera nos vel
huiꝰ? modialiqñ gratiaꝝ actões ꝓ beneſicijs a
deo receptis · ſinnliter in pdicatõe loquũtur va
rie.quia ſicut dicit greg in paſto· ſᷣm qualitateʒ
audientiũ ſoꝛmandus eſt ſermo doctoꝝ aliter

em̃ admonendi ſunt ſeculares · aliter religioſ.

inter ſeculareſ aliter admonend ſunt clerici·1 in

ter laycos aliter milites aliter mercatoꝛes alit
rurales.et ſic m alios ſtatus diuerſos. Stupe

bant aũt omnes et mirabant ꝛc · p boc aut ꝙ

maligni ulam varietatem liguaꝝ imputabant
ebꝛietati · bomi vero gratie ſpirituſſancti ſigni

ſicatur ꝙ hbomines puerſi oꝛatõnuʒ ⁊ pᷣdicatio

num varietates et exercitiuʒ xeputat ſatuitates
illi vero qui ſunt deuoti reputant beneſhcia dei

t appoſite ſunt in die illa amme circit tria mi

lia · et per iſtum frucatũ ad pᷣdicationem petri
tũc factum ſigniſicat᷑ fructus multiplex qui ſit
in ecceſa per laboꝛem pꝛedicatoꝛũ·
CRK. WSl ITT
Rtrus et iohannes ⁊c Sequitur
8St qudam vir qui erat claudus

tur queʒ ponebant quotie ad
portam templi que dieitur (pecioſa ·c

ei templũ ꝗpꝛie dicit᷑ locus beatoꝝ de quo

dicit pᷣs xxvin m templo eius omnes dicet 8lo

riam nam laus iugis eſt ibidem. Huiꝰ aũt tem

pli poꝛta ſpecioſa eſt beata virgo maria de q̃ cã

tat eccleſa ſelx celi poꝛta · pꝑ hanc em̃ poꝛtam

dei ſiluis vemit ad nos redimendum. 2 per
eam deducit nos ad gloꝛiſcandũ. Si quis aute

claudꝰ eſt ambulare nõ potẽs in via moꝛu po

nat᷑ pꝑ deuotõʒ ad ip̃aʒ eriget᷑ diuĩtus ⁊ ſoꝛtiſica

bitur ad velociter gradiendũ ſi vero fuerit pau

per et mendicus ditabit plenitudine ſpũalium
bononet hec mutatõ dextere excelſ m nrabil e
in ↄſpectu omuim bonoꝝ · Videns aũüt petrꝰ

reſpondit ad populũ ⁊c · ppetrũ ⁊ wohanez cõ

ſtanter p̃dicantes vᷣtutem xpi et nibil attribue
tes ꝗpꝛie virtuti ſigniſicantur pᷣdicatoꝛes eccie.

qui ndem et moꝛes pᷣdicant conſtanter nmibn
appropꝛiant ſibi honoꝛi vł queſtus tpalis ſed

attribuüt deo totum qrentes ſalutẽ animarum
Der v · vero milia piſtam pᷣdicatõem petri ad
ſidem cõuerſa · vt dicit · c ſequẽti ſigniſicat᷑ multi

tudo peccatoꝝ auerſon · ad penitentiã pꝑ docto
rum 2 pᷣdicatoꝛum eccie ſanam doctrinam·

K. kIkk
Oquentibus autem ils ad po⸗
ulum ſuperuenerunt ſacerdo
tes ⁊c · Per iſtos qui petrũ ⁊ iohã
m conati ſunt a pdicatõe nominiſ

chꝛiſti ſimpucit impedire ſigniſicãtur inſdeles
et mal xpiani q̃ nitunt᷑ pᷣdicatoꝛeſ eccleſie a pꝛe
dicatõe veritatis ſuis pſecutõibus perturbare ;
Tunc vepletꝰ ſpirituſancto petrꝰ dixit ad eos

pꝛincipes populic ꝑ boc aut ꝙ ip̃e malignan

tes 2fudit pꝛimo p opꝰ dunne virtutis cui nul

latenus eſt renſtendum · d.· ſi nos hodie mdica
mur in benefctõ hommis mſirmi ꝛc. ſcdo per
ſacre ſeripture teſtimomum · d · de xpo · N bic eſt

ex vtero matris ſue baiulaba:

lapis qui repꝛobatꝰ eſt a vobis ediſcãtibo ⁊c.
cui ſcripture contradicere nõ poterãt· cu apud
eos eſſet autetica hgniſicatur ꝙ impugnatoꝛes
veritatis catholice Ofutãdi ſunt a p̃dicatoꝛib
et doctoꝛibus eccleſie· pꝛimo per opa virtuoſa
que ſunt ex dei gratia· ſcdᷣo p ſacrã ſcripturaʒ di
uinitus reuelataʒ· St hoc duplici modo legitur
beatus dñicus in albigentiũ ptib hereticos cõ
futaſſeet alij plures doctoꝛes ſancti leguntur
in aljs ptibus mudi ſimlia feciſſe. Dinuſſi ãt
venerüt ad ſuos et ãnũciauerũt eis q;ta ad eos
pꝛincipes ſacerdotum et ſenioꝛes dixiſſent q;
cum ſidelibus deuotis conferenduʒz eſt qᷓd age⸗
dum ſit contra impusgnatoꝛes veritatis et qm̃
optimum remediũ eſt in hoc vt pᷣmo ad auxili
um dumũ recurratur deo ſubdi · Qni cuz au
diſſent vnaninnter leuauerũt vocem cτ. St qᷣ
niam eoꝝ depcatõ ꝓ xpᷣi gloꝛia declarãda erat
ſcʒ per opa miraculoſa vt patet in literaõ fuit
a domino exaudita. deo ſubdit᷑ poſtea. St cuʒ
oꝛaſſent motus eſt locus in quo erant ↄgrega
ti · p motum em terꝛe ſigniſicatum fuit ꝙ teree
ne poteſtates eſſent xpᷣi ndei ſubiugãde · Mbti
tudnns autem credentium erat cor vnu c.·
quis aut omnes chꝛiſtiam debeant in caritate
chꝛiſti vniri.ſpecialiter tũ vwi religioſñ· nam reli
Sionum inſtitutõ oꝛtum habuit ex hoc loco· et
adhuc ſpecialins vmiri debent caritate fraterna
qui ſunt de religione vna vt ſic eoꝝ ſit co⸗ vnũ
et anima vna: t qi in moꝛalibus magis mo⸗
uent exempla q́; verba ðo ponit᷑ hic vnus ꝓ ex
emplari cum dicit᷑ Toſeph aũt qui gnomma
batur barſabas ⁊c· Toſeph aũt mterpᷣtat᷑ accre
ſcens p qð ſigniſcat᷑ ꝙ omnis religionẽ in gre
diens debet eam ingredi ſub firmo ꝗpoſito ſpi
ritualiter ꝓficiendi. Barſabas interp̃tatur filiuſ
quietis vel ↄplationis nam relgionez ingre
diens ⁊ ibi ꝓſiciens cõſolatus eſt de ſtatu ſuo.
et ſimiliter alij fratres conſolati ſunt de ip̃o · Di
citur etiam cypꝛius genere· cypriꝰ aũt merens
interpꝛetat᷑ q bonus religioſus debet eſſe me
res ꝓ peccatoꝝ ſuoꝝ expiatõe ⁊ ꝓ celeſtis gle
dilatione · cum haberet agn vendidit eũ · naz
religioſus ꝓſeſſionem nõ facit niſ exꝗpꝛiatus
attulit pcium /ſtotum · et poſuit ante pedes
apoſtoloꝝ · nam de hoc debet diſpenſari p oꝛ
dinationem ſuperion ·)CοXK. V
Ir autem nomme anamas c.
Poſtqʒ in ſine pᷣcedentis capłi poſi
tum eſt exemplũ boni religioſñ · poni
tur exemplũ mali vt oppoſita iuxta
ſe poſita magis eluceſcant· pananiam em ⁊ eiꝰ
vxoꝛem de agri pꝛecio defraudantes. ſigmſican
tur quecuq; phone religioſe viri vel fenne ꝗpꝛi
etatis vicio deprauate ⁊ ſic ananias et eiꝰ vxoꝛ
ſubita moꝛte coꝛpali ꝓ ſuo peccato fuerunt pu
niti·ſic rengioſi ꝗpꝛietarij niſ peniteant puniẽ

tur moꝛte gehẽnali. Der manus aũt apoſtols

rum ſiebant ſigna et ꝓdigia ⁊c. iſta ſigna 1
digia erant ſanitates corpuʒ virtute nommis

chꝛiſti facte. p quas ſigniſcant᷑ ſanatões anima

rum que ſiunt pꝑ ſalubꝛia ſilia et hoꝛtamenta
pꝛedicatoꝛum eccleſie · Et erant vnanimiter in
Poꝛticu ſolomonis: ſalomõ qui mterp̃tat᷑ paci
ficus eſt dñs noſter ieſus vpᷣc qui p ſuu ſangui

nem ersga nos pacificauit deum patrẽe ⁊ in euis

poꝛticu qui ſides eſt eccleſie· debẽt omẽs catho
lici inſimul habitare · Ceteroꝝ aũt nemo aude
bat ſe cõiungere eis · pter qð dicit apoſtolus
ij coꝝ· vj·que pars ſideus cũ infideliq d nulla .
Sxurgens aut pꝛincepſ ſacerdotuũ ⁊ omes qui

cum eo erant que eſt hereſis ſaduceoꝝ repleti

ſunt ʒelo ⁊c Iſti ſaducei erant parũ literati · q;
de tota ſacra ſcriptura nõ recipiebant miſi quin
q; hbꝛos moyſi ip̃i etiam mterp̃ᷣtant᷑ iuſti·non
tñ erant iiſti ᷣmm veritatem ſ̊ magis ſcᷣm fictio
nem vel nomnns vſurpatõemet mõ p iſtos ſis

ficari poſſunt ſacerdotes duri ⁊ parũ literati· qᷓ

mouent᷑ contra paupes pᷣ̃dicatoꝛesaliqñ ʒelo ĩ
uidie· aliañ zelo iuſticie ficte ·d · ꝓ mouet ʒelo iu
ſticie eccleſan ſuan conſeruãde · ⁊ ſic impediũt
dictos p̃dicatoꝛes ⁊ Ofeſſoꝛes ab animaꝝ ſalu⸗
te · quod quide mpedimtũ mcarceratõ põt dici
large· nam impedumentũ tale eſt młtũ affucti
uum eoꝝ qui zelãt ꝓ amimarum ſalute.· Ange

lus aut domim pꝑ noctẽ apiens ianuas ⁊c per

quẽ poteſt intelligi bonus epũs nam epiſcopi

angeli dicunt᷑· Apo.j· Septem ſtelle angeli ſunt
ſeptem eccdeſian· i epilcopi earu·ſicut dictu ſuit
m expoſitõe literali· St ſic angeluſ ianuas aperit
quãdo bonus epiſcopus dictũ inpedimentuz

repellit · Surgens aut quidã in ſino ⁊c per
Samalieleʒ legis doctoꝛẽ qui ratõnabilter lo

quens miigauit eoꝝ furoꝛem· ſigniſicat᷑ bonus

doctoꝛ catholicꝰ qui doctrma ſana repᷣmit irã
irꝛationabiliter motã quia labor p̃dicatorum
doctorum ⁊ conſeſſorum multũ ſacit ad ſalutẽ
ammarum et alleuiatõnẽ oneris curatorum.

— N diebus illiſac. Sequitur. Con
uocantes xij· multitudmem di

ſcipulorum dixerunt non eſt

—— ſer i nos derelmquere ver
buz dei et mi

iſtrare menſis ꝛc ·
Duodecim apoſtoli ad pacem multitudinis cõ

ſeruandam et vt liberus mtenderent orationi

et p̃dicatõi ad ſdem eccleſie dilatandam· oꝛdina
uerunt·vij/ viros boni teſtimomij ad diſpenſati
onem bonoꝝ tpalium vt hic dicit· et p hoc epi
ſcopi qui ſunt ſucceſſores apoſtolorũ inſtruut᷑
vt curam tpaluim qʒtum poteſt fieri bono mo
do alijs 2nnttentes circa ſpũalia lberiꝰ valeãt
occupari. Slegerũt ſtephanũ ⁊c pꝓ ſtephanũ
qui deſcribitur hic plenus ſide plenuſ gratia et

õ

ſortitudme· ſigniſicari poteſt q̃libet chriſtianꝰ
gqui ex gratijs a deo ſibi datis patus eſt ſdẽ xpi
defendere · hm 2dicõnem ſue pſone: ꝓ ea mar
tirxiũ ſuſtinere · ⁊ nom ſtephani 2ſonat qdð vno
modo noꝛmaalio vo modo coꝛona interptatu⸗
talis em̃ noꝛmam ſidei ſequit᷑ ideclinabiliter· p⸗

pter quod coꝛonã głe ſibi reddenda finalit pꝛo
meretur · ſm illud thimo· iiy c. Bonum certam

certaui curſuʒ ↄſummaui ſidẽ puaui:in reliuuo
repoſñita eſt mibi coꝛona iuſticie qua reddet m
hi dommus mila die iuſtus iudex · ideo ſubd ð

faciebat ꝓdigia · ꝓdigiuz dict᷑ quaſi poꝛro-i

ſonge a digito eo ꝙ non poteſt viſbiliter oſte
diyhomo vero patus ad martirium non aſpicit
bona mudi ſenſibilia:que tanq; nobis ꝗqpxpinqui

poſſunt oſtedi cũ digito:hᷣ bona celeſtia·ſc dici
tur· .ad con:ij· Qð oculꝰ nõ vidit nec auris au:
dulit nec in coꝛ hoĩs aſcendit q̃ pᷣparauit de? di⸗
ligentibo ſe. Surꝛexerũt at quidã de ſinagoga
libertmoꝝ ꝛc bec eſt aut ſinagoga ſathane vt
dicitur apoc ·j que ſemper aduerſat᷑ ideli pato

moꝛteʒ pati ꝓ xpo h̊ quia non poteſt reſſtere

ſapientie et ſpin qui loquit᷑ in pᷣo ſicut ꝓmittit᷑

luc xxjego dabo vobis os et ſapientiã cui non

poterunt reſiſtere contradicere omẽs aduer
larij veſtri · ꝓpter qð vꝛa falſtatis ⁊ pꝛoditõnis
querit vti mſidijs vnde ſubdit. tuc ſubmiſerut
viros medaces ⁊ miquos: talibus em puerſiſ

contra innocẽtes ſic faciunt hommes maligni
vt iuſticie zelo vdeant moueri St intuetes en
omnes qui ſedebãt in 2ſino tanq́; udices vi
derunt facie eius tanqʒ faciẽè angeli ad demõ⸗
ſtrandum euis mnocetiam virtute lumms di⸗

uimi ex quo aparuit maioꝛ malicia qui repꝛeſſi
non fuerunt tali ſigno a malignitate ſua Iſtis

aut ſimiles ſunt mal udices qui cognita veri
tate non dimittüt ptem aduerſam fouere ·
Iri fratres et patres audite ꝛc
Hic ponit᷑ beati ſtephani excuſatio
vera ad ſue innocentie declaratione

moypſen contra teplu et contra legẽ De pamo

excuſat ſe oñdens ſe cultoꝛẽ illius vi dei que co
luerunt patriarche ſancti incipiens ab abꝛaã di
ceng. Deus gye apparuit patri noſtro abꝛaã 2c

Codem tpe natus eſt moyſes ⁊c· Hlic excuſat
ſe de blaſphemia contra moyſen Zñtens ipſum
fuiſſe deo gratuʒ et ad hberatõem ilrael dunt?ꝰ
oꝛdinatum ⁊ Pphetaſſe xpᷣ aduetum· d. Hꝛo⸗
phetam vobi ſuſcitabit deus cτα Tabernaculũ
teſtimomij fuit cũ patribo noſtris c ic excu
ſat ſe de blaſphemia contra teẽplum aſſerens ꝙ

daces 2 imq. ſbus em̃ pꝑu “ qudð pa
vtuntur qui mnocetiam pſequutur. Cõmoue
runt itaq; plebe et ſenioꝛes c· Puocãdo eos

Et aduerſarioꝝ falſitatem. Circa qðᷣ
um qꝙ accuſabat᷑ de qttuoꝛ vt patet ex p⸗
cedentibus de blaſphema contra deu et cõtra

am ꝓ poteſtate dãdi ſprituſanctu in ſig vibi
li ſibi ꝛcedenda ꝗpter qð ab po denõiat᷑ veiuz
ſimonie· p ̊ etiam/ſigniſcatum ſuit ꝙ in eccia
ſemp ſunt aliq̃ mali admirxti: ẽ em ſicut ſagena
nõduz ad litus tracta que piſces malos habet

A⸗

oꝛdinatõe diumna ad cultũ ip̃ius ſuit ſactũ/pꝛĩo.
exemplariter in tabernaculo moyſi quod ſuit
mobile de loco ad locum ſcdo pſectius in tem
plo ſalomonis ſicut dauid pcepit ferißm reue·
lationem ſibi factazꝭ a dno p nathan ꝓphetam
ij· Reg vij· Dura ceruice et incircuciñ coꝛdiw
2c· hic excuſat ſe de blaſphemia tra legeʒ di

4.

cens eam eſſe bonam et ſanctã h a indeis nõ cu⸗
ſtoditã ſed magis diſſipatam·et ſic contra eos
replicat accuſatõem de ſeip̃o ſacta t exclamã
tes voce magna ↄtmnuerut aures ſuas. nõ po

tentes vitatem audire ſed taqz furioſi ſtati du⸗/

xerunt euʒ ad lapdatõemet ipe econtraxio fu
dit ad dũm ꝓ ipis oꝛatõeʒ pᷣm doctrmnã chꝛiſti·

mat vj · benelacite his qui oderũt vos et oꝛate

ꝓ pſequerib et caluniantiba vos. Moꝛaliter p/

excuſationeʒ beati ſtephani 2ſtantem docemur

contra ſalſas accuſatõnes conſtanter declarare

veritatem patet aũt inſpicienti textũ ꝙ beatus
ſtephanus in ſue excuſatõis ꝓceſſu repetit płeſ

hiſtonas veteris teſtamẽeti quaꝝ expoſtõs mi
ſtice poſite ſunt in locis ſiis ſupius oꝛdinate
H JT. Bf
/Rulus autez erat conſentiens
neci eius ⁊c· Sequitur · Quraue
erunt autem ſteppanum vritu-
moratr non hommũ timoꝛe h dei
tet ex hoc ꝙ tuc erat magna pſecutõ h
delum in hieroſolinmns · et tñ conſtant curã ege
runt de ſepultura coꝛpis beati ſtephani Patzʒ

etia ex hoc loco ⁊ płibuſ alijs ſacre ſcripture lo
cis ꝙ ſepelire moꝛtuos eſt apud deu meritori⸗
um tanq́ʒ opus pyetatis ꝗpter qð ſanctus tho

bias de hoc ope cõmendat᷑ · ꝓgitur qui diſpern

erant ptranſibãt euangenzates. ex hac diſper
ſione duo ſunt notada primũ eſt ꝙ tpe pſecuti
onis cõtra eccleſiã illi qui ſunt firmioꝛes debet
remanere ne ſuga omniũ ſides derinbils vide
atur et ſic apoſtoli remanſerũt m hieruſalẽ tan
qʒ frmi ceteri vero receſſerũt et erat eis licitu

Vnde dicit aug· Si foꝛtiſ es ↄtemne moꝛtem ſi

aũt debins fuge · Decudu elt ꝙ de' adeo potes
eſt et bonus ꝙ de malis elicit bona: nam ex ma
lo uudeoꝝ eccleſiã pſequentiuz facta elt diſcipu
loꝛum diſpſio et ex hoc p eoꝝ p̃dicatõnem ſide
lium multiplicatõ vnde ſuboit · Dhiippus de
ſcendẽs m cuntatem ſamarie pᷣdicabat ilis xpᷣm

St cluditur poſtea: Eactũ eſt ergo gaudi

um magnum in illa ciuſtate de vbꝛ dei recepti

one et mraculoꝝ opatõne · Vir aũt quidã no
mine ſimõ ꝛc · ·de Zuerſione iſtius dicũt cõiteꝛ

doctoꝛes ꝙ fuit icta vñ poſtea obtulit pecuni

„

eum bonis admixtos. Per hoc at ꝙ beatus pe

trus dixit ſimom· pecunia tua tibi ſit ĩ pditẽeʒ
dedit exemplum eccie platis extirpandi to

taliter viciuʒ ſimoniace pꝛauitatis ita ꝙ nõ ha⸗
beant oculum ad potentiã tpalem ꝓmouendo⸗

rum min eccia ſed ad idoneitatem eoꝝ in ſcientia

pariter et in vita · Angelus aũt din locut? eſt
ad philippum ⁊c.· philippus os lãpadis mterpᷣ⸗
tatur et deo p ipᷣm quilibʒ bonus p̃dicatoꝛ euã
gelij ſigmſicat᷑:nam lapas habet mn oꝛe ſplendo

rem et interius olei liquoꝛẽ p̃dicatoꝛ aũt bonꝰ

habet veritatis ſplendoꝛẽ in oꝛe et oleum pieta

tis interiis in coꝛde. Rt ecce vir ethyops ⁊·

ſue ſalutis·qð patʒ ex hoc ꝙ dicit᷑ ꝙ venerat ad
orare deum in hieruſalem de ptibus valde re⸗

motis. ð per hoc ꝙ reuertẽs legebat eſaiam ꝓ
phetã qᷓʒuis nõduʒ haberet ip̃ius intelligentiã ·
Der bhoc aut ꝙ philippꝰa deo miſſus eſt ad do⸗

cendum im et baptiʒandu.ſigniſicat᷑ q omnis

deſiderans recte ſaluari p ſdeʒ dñi noſtri ieſn

xp̃i nuttit ei doctoꝛem vel ſib reuelat mmedi

ate veritatem· naãq; natura nõ defſicit in neceſſa
rvijs ⁊ multominus actoꝛ nature qui potetie et

bomtatis eſt inſinite ſides aut eſt neceſſaria ad

ſalutem · Mebꝛe xj· Dine ſide impoſſibie eſt pla
cere deo · Hꝛopter qð qui facit quod in ſe eſt cõ
uertendo ſe ad deum p mentis deuotõnem de

us illi reuelat ſidei veritate vel mittit ei docto

rem · Sxempluũ habet᷑ infracx· de coꝛnelio cẽtu

tione · Tbat aũt ꝑ viam ſuã gaudes· p qð ſig

ſicatur qillummatus de veritate ſidei ⁊ baptiʒa
tus in nomme xp̃i debet ire gaudens in domi

no p viam hꝰ muũdi eo ꝙ eſt in itinere paradiſi

Philippus aut muentus eſt in aʒoto et ptranſ
ens euangeliʒabat ⁊c· ꝓ quod ſigniſcat ꝙ pdi
catoꝛ euangelicus non debet eſſe ocõſus h poſt
qʒ ſufficienter ꝓlecit ĩ vno loco debet ad Pfciẽ
dum albi ptranſire ſicut etiam dũs dixit lu · in .
qet alijs cuntatibus opoꝛtet me euangeliʒare
regnũ dei. MA. 1⁷F
NKulus adhuc ſprans mmaruʒ
. K et cedis in diſcipulos domm
⁊c· Der atrocitatem ſauli contra
diſcipulos dñi docemur de nulli⸗ ſa

Aute deſperare · quia neſcimus q̊o deꝰ oꝛdĩauerit

de quocũq; ſicut ſaulum lupũ atrocẽ fecit ouiũ

piuʒ paſłonẽ. Saule ſaule quid me plequeris
chꝛiſtus em̃ xeputat ſibi factũ qð ſit mebeis ſu

is tam ꝓſpera qᷓ; aduerſa⁊ hic habet᷑ exemplũ
in aduerſis de beato martino in ꝓſperis de q̃
dixit dns Iartm adhuc catecummus hac me
veſte texit · St de vtriſq; ſimul math.xxv. Oð
vn demminns meis ſeciſtis nmhi feeiſtiſ. Do
mine quid me vis facere · d. patus ſum obe
dire · quia vere penitenſ qʒto plus deũ cffendit
rebellando tantomagis ſe ſubijcit obedlendo.

LZurge et ĩgredere ciuitatẽ ⁊ dicet tibi quid te

opoꝛteat ſacere · licet em̃ deus poſſit pꝑ ſe totũ

facere tñ vult hommes habere coadiutoꝛes vt

eig cõicet influxum bonitatis ſue et in hoc hñt
exemplũ doctoꝛes et alie pſone ĩ aliqua gratia
excellentes illam alijs liberaliter Zmunicãdi · ·
Peinij. Vnuſquiſq; ꝓut accepit gratiam illam
m alterutrũ admmiſtrãtes ſiẽ boĩ diſpẽſatoꝛes
multifoꝛmis gratie dei· Rcce ein oꝛat q; peni
tens debet oꝛare deũ ꝓ peccatoꝝ ſuoꝝ remiſſi
one et ꝓ adipiſcenda vᷣtutum pfecꝛõne · St cõ
feſtim ceciderũt ab oculis euus tãqʒ ſquame ⁊c.
p quas ſigniſcant᷑ peccatoꝝ maculequib amo
tis p veram ↄtri tõeʒ peccatoꝛ ſtatim recipit G
tie lumen· St ſurgens baptiʒatus eſt. q; poſlt
contritionem debz ſequi lotõ confeſſionis·⁊ po
ſtea ſacre cõmunionis ideo ſubdi ⁊ cũ accepiſ
ſet cibũ 2foꝛtatꝰ eſt ⁊ cõſequet ꝓbatõ ſancte
cõuerſatõis qð notat᷑ cum ſubdit᷑ · fuit aũt cum
diſcipulis qui erant damaſci· et vlterius vbuʒ
edihcatõnis in illis qui ciunt et poſſunt ggpone
re· vnde ſubdi St Ztinuo egreſſus in ſinago
gas pᷣdicabat dim ieſum· Note aũut ſacte ſunt
ſaulo inſidie · c. Ex eiꝰfuga docent᷑ pᷣdicatoꝛes
eccleſe fugere pſecutõem quãdo eſt pſonalis.ſi
cut fuit in ꝗpoſito vt ſic valeant ꝓficere in alio
loco. Rt ſic dicit xpᷣe matłx· Qum vos pſequẽt᷑
in iſta ciuitate fugite in aliã Qu aũt vemiſſet
in hieruſalem tentauit ſe iungere diſcipulis ⁊c

qui refugiebant eũ recipe ꝗpter mala que pꝛꝰ

fecerat quouſq; fuerũt aſſecurati ꝑ barnabã de
ſua vera Zuerſione· et in hoc docemur homĩes
imfamatos fugere donec conſtet de ſua emẽda
tione et diſputabat cu grecis illi aut querebãt
occidere eũ · c ꝗpter qð abijt in tarſuʒ quia p
ſecutio pſonalis eratſẽ et p̃ᷣcedens Eactuũ eit

aũt vt petrus dũ traſiret vmuerſos ⁊c· in boc

dedit exemplum diſcurꝛendi p̃latis ⁊ p̃dicatoꝛi
bus p loca ſidelium ad firmãdũ eos m bonis
et ſananduũ eos ab inſrmitatib peccaton· Vndᷣ
ſubditur · Tnuenit aut ibꝛ hommẽ quẽdã noĩe
eneam ab octo ams iacẽtem ⁊c] eneas paupa
miſer mterpᷣtatur· deo p ipᷣm peccatoꝛ diutnus
ſigniſicaturx ·qᷓ paup ẽ q; boĩs gtijs ſpoliatus.
miſer quua gehẽne miſlerie deputat?. Der ̊ aũt
ad vocem petri ſurꝛexit ſanus virtute chailti
ſigniſicat᷑ ſanatio peccatoris p bonã monitõeʒ

pᷣdicatoꝛs vel ↄfeſſoꝛi operàte pꝛincipalit gr̃a
ſaluatoꝛis · Et viderũt illn omnes q habicabãt
lidde ⁊ larone et zuerſi ſunt ad dũm per qð ſi
Sniſcatur ꝙ ex euidenti ↄuerſione bona pecca
toꝛi noti . emedãtur plures alij· In ioppe aut
fuit quedam diſcipula ⁊c moꝛaliter p moꝛtem
coꝛpalẽ iſtius qᷓ erat mteta bonis. figſicat᷑ moꝛa
ſpuᷣalis cuiuſlibet perſone pꝛius bonis opibus
mtente p fragilitatẽ humanã et dzaben ſug
geſtionem in peccatũ lapſeq̃ tñ Apter pꝛiſtinã

vitam bonã et ſdeliũ oꝛdeʒ refugit ad pꝛiſtmã
bonitatem·ſic iſta fuit a moꝛte coꝛpis ſuſcitata

autem quidam iñ ceſarea no
mine cornelus. ·qui ſicut dicitur
in textu viuebat deuote erga deum
— t pie ac iuſte erga ꝓximum tñ mm⸗
ſterium mncarnatõmis ignoꝛabat in quo eſt ſa-
lus ommium· ꝗpter qð deus qui vult omẽs ſal⸗

uos ſieri et ad agnitõnem veritatis venire · pPui

dit ſibi de doctoꝛe bono·ſbeato petroet ex B/
dicitur cõiter a doctoꝛib ꝙ ſiquiſ deuote ſe ha
beat ad deum et iulte et pie erga ꝓximũ · gno ⸗
ret tñ aliquid de neceſſarijs ad ſaluteʒ deꝰ reue
labit ſibi ꝑ ſe vel per doctoꝛem.⁊ ꝗpter hoc di
xit petrus mfra eodeʒ ca· In veritate cõperi ꝙ
non eſt pſonaꝝ acceptoꝛ deus ſ̊ in omm gete
qui timet eum et opatur uiſticiã acceptus eſt i
h·Parãtibo aut uluſ cecidit ſup eũ exceſſus me
