annunciabut celi iuſticiam euis lid eſt pꝛedica
toꝛes qui celi dicuntur · Vnde gres· Oꝛename
ta celoꝝ ſunt virtutes pꝛedicantium ip vero

debent annunciare populo chꝛiſtiano qualter
debeãt iuſte vüiere et leruire deo

mmus regit me ꝛ2c.

Sccut plalmus x· eſt de conſden
tia dauid ad terram iſrael redeutis
et confidẽtis qð ibidem ab aduerſa
rijs dummnitus ꝓtegeretur·ſic pſalmꝰ iſte loqui
tur de confidentia eius ꝙ bidez in delertis pa
ſceretur · ideo dixit · HDommus regit me et mi
hil mihi deerit ⁊c Moꝛaliter aut poteſt expo
ni de quolibet tranſeũte ad religionis deſertu

et potiſſime mendicantum conſidente ꝙ ibiſi

bi diunitus ſufficienter ꝓuidebitur de neceſſa
rijs vite et ſic dicit · Dominus regit me vo
cando ad ſe· et mihil nuhi deerit de neceſfarijſ
vite · MWathᷣ.v.Hꝛimũ querite regnum dei ⁊ lu
ſticiam eius et hec ommia addiſcientur vobis·
Sup aquã refectõis ·ĩ:ſapietie ſalutaris edu
cauit menon ſolum coꝛpoꝛaliter h̊ etiaʒ ſpuia
liter· animam meã conuertit ad ſe de ſeculi
vanitate · deduxit me ſup ſemitas iuſticie · p
obſeruantiam conſiloꝝ que ſunt quedã ſemite
bꝛeues reſpectu vie cõmunis mandatoꝝn· naʒ
et ſi ambulauero in medio vmbꝛe moꝛtis id ẽ
grauium teptatõnũ: non timebo malaactꝰ
et conſenſus quomiã tu mecum estanquam
defenſoꝛ foꝛtis:deo ſubditur· Virga tua et ba
culus tuus ⁊c id eſt paſſionis tue virtus que

eſt virga demonem pcutiens ⁊ baculus me ſu

ſtentans pa me conſolata ſunt .mi aduerſis
temptatõnib· ideo ſubditur · Paralſti in conſpe
ctu meo menſam . id eſt · xrefec tiuã con ſolatõʒ

Kduerſus eos qui tribulant me ſid eſt aduer

ſus demones temptatõnibo ſuis et malos ho⸗
mines miurijs me tribulãtes impinguaſti in

oleotue miſericoꝛdie · caput meun id eᷣmen

tem meam que eſt caput hommis et calix me

us mmebꝛiansid eſtſacramentũ altaris mebꝛi

ans feruoꝛe dilectõnis · Oanti · v· capło. Inebꝛi
ammi cariſſim: qm pꝛeclarus eſt · effectuie ·
quia ducit ad claritatem patrie · ⁊ niſericoꝛdia
tua ſubſequetur me per augmentum gratie ·
¶ Et vt inhabitem in domo dommi . ſ celeſt i ſi
ne fine·) PDSXRXL-. FRITII.
/. Ommi eſt terra æ.
lſalmus iite literabr exponitur
miraculoſa introductõne arce teſta

conſtructumquod pꝛeuides dauid in ſpiritu
fecit hunc pſalmũ · Allegoꝛice vero arca teſta:
menti dicit beata vgo:ꝗpter qð pſalmꝰ ite ſi

menti mtra templũ per ſalomoneʒ

exponi poteſt de virginis huiꝰ aſſumptõne in

quo pmo ponit᷑ chꝛilti pPncipatus · ſcðᷣo aſcendẽ
di ad celeſtia modus ibi Qus aſcendet m mon

tem dommm tercio virginiſ aſcenſus ibi tollite

4

poꝛtas· Circa pmum ðꝛ [Dom m eſt terra et
plenitudo eius id eſt habitantes in ea et ſic ð
ipſis facere poteſt ꝓ voluntate ſua· Quia ip̃e
ſup maria fundauit eam alquas em ptes ter
re emmentioꝛes fecit aquis vt apareret arida
apter homines et animalia Quis aſcedet

Hic ponit᷑ modus aſcendendi ad celeſtia cum
dicit. Quis aſcendet in monte dommi id eſt
in celum empyreũ vbi ſpãliter refulget gloꝛia

dei et reſpondet᷑ cum ðr · Innocens maniboj.

id eſt operibe et mundo coꝛde ſine ypocriſiſ
fictõne: qui nõ accepit in vano animã ſuam
lp̃am vanitatibe exponendo· nec iurauit in do
lo · ꝓximũ decipiedo· ic accipiet benedictõ
nem ideſt bonoꝝ ſpualium multiplicatõnem

Let miſericoꝛdiã id eſt peccaton remiſſionem

Mec eſt generatio querentium eũ et mue
nientiũ in pñti p gratiã et in futuro p glonaʒ
ideo ſubdi. querentiũ faciem dei iacob pap

tam viſionẽ · Tollite poꝛtas ⁊c· Mic deſcri

bitur virginis aſcenſus ad celeſtia· et quoniaʒ

m ipᷣa fuerut excellenter qᷓ ad hunc aſcenſu ſuũ
diſponũt deo ðꝛ poſtea· Tollite poꝛtas pꝛin
cipes veſtras lid eſt· poteſtates angelice ad re

ceptione huiꝰ vginis vos pꝛeparate· et eleua

mmi poꝛte eternales pꝓ eleuatõnem poꝛtaruʒ
intelligit᷑ methaphoꝛice virginis intrantis ma
gnitudo meritoꝝ · et introibit rex gloꝛieob
ſequiu pꝛeſtans matri ſue· Miero.in pᷣmone ð

alſumptõne · Nec mmerito credit᷑ ꝙ ſaluatoꝛ

oĩm per ſe totus feſtinus occuriteamq; ſecuʒ

in thꝛono gloꝛie collocauit · Quis eſt ute rex

gloꝛie· verbũu eſt angeloꝝ de tanta aſſumptio

ne admwantiũ · vnde m pſona ip̃oꝝ ðꝛ cantico·

viij · Que eſt ita que aſcendit de deſerto deln
cijs affluens mmmixa ſuꝑ dilectũ ſuũ· Et reſpõde
tur · domius foꝛtis et potes 1c ideo potẽs

eſt honoꝛ are matrẽ ſuã ꝓ voluntate ſua · It
tollite poꝛtas ⁊c repetitio eſt ſententie ſupra

dicte ad maoꝛe aſſertõnez deo exponat vt ſu

praet libiter quod ſubditur Quus eſt iſte rex

gloꝛie et reſpondetur · dommus virtutum
id eſt angeloꝝ· ideo potens eſt eam eleuare ſu
per omnes oꝛdines eoꝝ;

PSel= ne le
te domme leuaur animam

literalem ſenſuʒ eſt oratio dauid ꝓ
ſua liberatõne:a ſauus pſecutõne· ꝓ
aua plures alos pſalmos fecit· nam illa perſe
cutio longa ſuitſaul aut interpretatur abutẽs
et deo ſignat dyabolũ qui bonis naturalibus
abutit᷑ ad malũ · ꝗpter quod pſalmꝰ iſte morałxr

meam ⁊c ·Pſalmug iſte ſecundũ

nein
ende
mnon
Olte
rrle
tſc
1 ſe
igter
arid
lder
cum
den
glorn
nib⸗
veriſf
nl
ndo
c
nem
dnem
timne
lonq;
bar
deſet

vonig.

iiſun
pem
Dre
Aeua
aruz
om
eloh
oned
gato⸗
ſecuz
e rer
nptio
ntieo⸗
delu
ode
dtes
7
uprn
Utſ
ene
n
eſi

expomi poteſt de quolibet ſideli petẽti a demo
nu perſecutõe liberari· et diuidi᷑ in quattuoꝛ
partes:q; pᷣmo petit diumam directõnem · d.
Ad te domme leuaui animã meã per deuo⸗
tionẽ. deus meus in te conſdo · . ꝗpter tuã bo
nitate · non erubeſcã· victus a demone p cul
paʒ: neq; irrideant me inimci mei eſt· ſa⸗
tellites dyaboli qui ſunt hoĩes maligm etem
vnuierſ qui ſuſtment te. id eſt · illud quod eiſ
imponis ſuſtinet patienter · non ↄfundetur
eternaliter ſed honorabuntur· Conſeqnt oſte
dit qui debent ſic confundi d. confundantur
iniqua agentes ſuperuacueid eſt· peccantes
ex placentia maliet ſine vtilitate tempali de qᷓ
bus dðe ꝓuerb.·qui letant᷑ cum malefecerint
exultant in rebus peſſms · Conſequenter foꝛ
mat ſuam petitionẽ·d · Vias tuas domme de

mõſtra mihi c · hõ nanq; ad finẽ ſupnaturalẽ

oꝛdimat᷑ ꝗpter quẽ indiget vt a deo ſpecialiter
dyrigat᷑. deo ſequit᷑ q; tu es deus ſaluatoꝛ me
us·id eſt me dirigens in ſalutem· et te ſuſti:
nui tota die expectans tuaʒ directõnem·
Remmiſcere· Riic ſcðo petit impedimeti re⸗
motionẽ ·d· Remmiſcere mibatõnuʒ tuan ꝛc
quas/łeciſti patribb ſanctis:q/d·ſimili facias
nobis · Delicta iuuentutis mee ⁊c quo tepo
re vigent paſſiones et ignoꝛantie: apter delem
expientie · ne memmeris ſſad puniendũ · pᷣm

miſericoꝛdiã tuam memento mei tu /dimittẽ⸗

do peccatũ · ꝗpter bonitateʒ tuam et nõ ꝗpi
iuſticiam meam· dulcis et rectus dommus
id eſt nuſericoꝛs et uſtus: apter hoc legẽ da:
bit delmquentib in via condicionatã ſua miſe
ricoꝛdia et iuſticia. diriget manſuetos in iudi
cione ꝗpter ſuauitatem manſuetudimis decdli
nent a regula veritatis docebit mites vias
ſuas ·ſicut dicit mathxj· Diſcite a me q mitis
ſum et humlis coꝛde ⁊c Vmuerſe vie donmmi
miſericoꝛdia et veritas requirentib teſtametũ
eius.inſpicientibo eim vetꝰ⁊ nouũ teſtamentũ
apparet ꝙ in oĩb operib dei ſimul cõcurrunt
mia et iuſticia · licet iuſticia plus appareat in ali
quibo vt in punitiõe damnatoꝝ · tn e bi mieri
coꝛdia q; punit citra condignuet mſericoꝛdia

m aliquib vt in pᷣmiatõne beatoꝝ tñ eſt ibi in

ſticia qꝛ pꝛemiat ᷣm meritũ· ꝗpter nomẽ tuũ
domme apriaberis peccato meo] non ꝓ meo
merito · multũ eſt em id eſt · tranſcendes qᷣd
quid poſſeʒ opari · Quis eſt homo ⁊c lic
petit future beatitudm is pꝛeguſtatõnem · d·
Quis eęſt homo qui timet domimũ ·ſcʒ timoẽ
filiali:qd·talis percipit conſolatõnes deij legeʒ
ſtatuit eiſcʒ euãgelicã que introducit ad beati
tudmem · quã elegit . ſcʒ timens deum · ideo ſb
ditur · anima eius in bonis demoꝛabit᷑ ſ gItie
in pñti et gloꝛie in futuro· et ſemen eius · id
eſt inntatoꝛ ipᷣꝰ. hereditabit terra· viuentiu

Eirmamentũ eſt domimus timentib eũ naʒ
ip̃i totaliter innitunt᷑ ei· et teſta mentuʒ ipſuis
vt manifeſtet᷑ ilus teſtamentu eſt pars deſun
cti dominus aũt eſt pars uiſton mamifeſtan⸗
duſeis m clara viſone beatoꝝ Ocul mei
Hic petit᷑ lberatio a pꝛeſſuris ad habendũ q̃e
tioꝛem contemplatõnem et ſuauioꝛe deguſta
tõnem · ideo dicit · Ocuh mei ſemp ad dim iñ
cut exiſtens m piculo ad ſaluatoꝛem ſuum·do
ſubditur · quomiam ipᷣe euellet xc. Reſpice
m me et myerere mei · quia vnicus ⁊c ·· id eſt·
impotens reſpectu multitudinis demonuz et
ſatellitũ ſuoꝝ ideo ſubditur · Tribulatõnes
coꝛdis mei multiplicate ſunt per temptatões
demonu ⁊ pſecutõnes hommu maloꝝ. de ne
ceſſitatibus meis erue me nd eſt· de anguſtijs
meis · Vide humllitatẽ meã ·. interius et labo
rem meu exterius ⁊ dimitte vmuerſa delicta
mea ]pꝛopter iſta que patioꝛ ſine cauſa· reſpi
ce inmcos meos ad repmendũ eos· cuſto⸗
di animã meã ab eoꝝ inſidijs non erubeſcã
victus ab eis · innocentes ⁊ recti adheſerunt
mihi compatiendo · q ſuſtinui te · ꝓpter te
patiendo · Libera deus iſrael id eſt· populuʒ
tibi deuotũ· ex omnibus tribulatõibus ſuis
ſpiritualibus et coꝛpoꝛalłbo vt ſeruire tibi poſ

ſit magis quiete et deuotiis ·

PSS. H
ica me domĩine ⁊c Pſalmũ
iſtum literaliter expoſui ð ſtatu da
uid qñ poſt moꝛtem ſaul in ebꝛon a
ſcendit · et cepit regnare ſup tribũ
iuda · quãuis eius aduerſarij adhuc eſſẽt in mul
titudine magna· Moꝛaliter aũt exponi poteſt
de quolibet nideli ad etatẽ adultã veniente · tuc
em̃ debet regnum ſuum mcipe · bene regendo
motus anime:et quoniã in hoc difficultatẽ pa
titur rogare debet dommũ vt ab eo dirigatur
et Pᷣmo vt ꝓſperet᷑ in bonis· ſcðᷣo vt pꝛeſeruet᷑
a malis· ibi ne pdas ⁊c · Circa pꝛmũu dicit · Ju⸗
dica me domme .iudicio appꝛobatõnis. qͥniaʒ
ego in ĩnocẽtia mea ingreſſus ſum ſd eſt vſq;
nunc innocenter vixi in etate puerili et in do
mmo ſperans nõ infirmaboꝛ ſid eſt nõ ĩfirmer
peccato moꝛtali:hebꝛei nãq; pro optatĩo vtũt᷑
futuro indicatun · Pꝛoba me domme ⁊ tepta
me /alijs oſtendendo meã mnocentiã· nõ ad ꝓ
pꝛiam laudem chᷣ ad tuã gloꝛiã et ꝓximi ediñca
tõnẽ et ſubdit mod cum ðꝛ vre renes meoſ
repᷣmendo motus cõcupiſcibilis· ⁊ coꝛ meũn
id eſt motus iraſcibihs nam ira eſt acceſio ſan
guinis circa co⸗ quom miſericoꝛdia tua ante
oculos meos eſttanquã tota ſiducia mea et
complacui in veritate tua ipſam ſequedoõ
ſubditur · Non ſedi cum concilio vanitatis i·
cum ſuperbis et cum miqua gerentibo d eſt
imiq̃s et rapacib non introibo ip̃os mutãdo

¶diün ecdleſiam malignantium ⁊c repetitõ
elt euiſdem ſententie ad maioꝛẽ aſſertõ nem p
aba verba· Lauabo inter innocentes manus
meas cum ꝓximo uũiſte viiendoꝛ deuote cu
deo. ideo ſubditur · ⁊ circundabo altare tuum
domine oblatõnes offerendo. vt audiam vo
cem laudis /officij diumi: et enarrem vmuer
ſa mirabilia tua deuote oꝛandoet ꝓpter iſta
ſubditur · domme dilexi decoꝛem domus tue
c Ne perdas ·. Mic petit᷑ a mal pᷣſeruatio cũ
dicitur. Ne pdas cum impijs id eſt· perdi p
mttas cum demonibo⸗ et cum vris ſangnu
id eſt cum homcidis vitam meã in quoꝝ ma
nibus imquitates ſunt c nã ꝓ muneribus fa
cuunt imqua. Ego aũt in innocentia mea ꝛc]
repetitio eſt· eius quod poſitum eſt in pſalmi
pncipio ſicut in cantilenisſolet ſieri ·qꝛ quedã
cantica ſunt ipſi pſalm·

LSSL. en
Omimus illuminatio mea 2c

Munc pſalmũu fecit dauid quàdo de

buit inungi rex ſup ſrael vmuſum

ij.Reg v· Moꝛaliter aut poteſt ee

oꝛatio pꝛeparantis ſe ad ſuſcipiendũ vnctõnẽ
pontiſicalem vł regiam deuote· in qua tria pe
tunt᷑ ſine quib neutꝝ regimen potelt bene ꝓ
cedere ſcʒ conſtantia contra malgnos mmſultꝰ.
dilgen tia dium cultus bi:Vnã petij ⁊c· perſe
uerantia in bonis actib ibi· Rdiuutoꝛ meus c.
Qica pꝛimũ ð · Dommus ilummatio mea
non foꝛmaliter h;̊ effectiue dando ratõni lum
naturale et ſupaddendo lumẽ gratie · et ſalus
mea ·obiectuueſalus em eterna eſt beatitudo
cuius obiectũu eſt deus· quẽ timebo· tim oꝛe

hnali qui pſalmoxvnj dicitur timoꝛ ſanctus

permanens in ſeculum ſeculi non ſic ꝙ beati ti
meant incurrere culpã · h̊ q; habent ad deu re

uerentiam hlialem · Dominus pꝛotecto: vite

mee]·coꝛpoꝛalis et ſpũalis· a quo trepidabo
dum appꝛopiant ſuꝑ me nocentes ꝛc] tunc em
debet homo timere ne deu offenderit pꝛopteꝛ

quod ipᷣm impugnari pmittat · Qui tribulãt

me inimici mei · id eſt · demones qui in malo
ſunt obſtmati:omnes em̃ hommes etiaʒ mali
dum viuunt ſunt ex caritate diligendy ipſi in
firmati ſunt nam a tempe paſſionis chꝛiſti po
teſtas eoꝝ eſt reſtricta: et ceciderũt nam p
viros ſanctos frequenter legunt᷑ deuicti et a
coꝛpoꝛib expulſi Si conſiſtant aduerſum me
caſtra·id eſt· ſocietates demonũ ſicut de ſcĩs
agelis dicit geñ xxxij caſtra di ſunt hec ñ tĩe
bit coꝛ men q;ꝛ munitꝰ ſum ſi exurgat aduer
ſum me pᷣliu /id eſt actualis temptatio demo
nu in hoc ego ſperabo.ſcʒ ꝗ vincam cum di
adiutoꝛo · ¶ Vnã petij ]· hc ponit᷑ pm⸗ ſcilicz
diligentia diuim eultus cum de · Vnaz petij a
dommo id eſt vnã rem pꝛe ceterig a domino

LEE

que ſit ila ſubditur. vt in habite in domo do
mimi ·que eſt eccleſia ad dei cultum exercẽda
cum dilgentia · vt videam voluntate domi.
id eſt. cognoſcam non ſolũ ſpeculatiue h etiam
pꝛactice ideo ſubditur · et viitem templum
eius ad oꝛandu deuote ⁊ ad offerendũ ſacra⸗

mentu eukariſtie · quomi abſcondit me in ta

bernaculo ſuo id eſt in eccleſa per ſidem ⁊ ſa
crameta in die maloꝛuz id eſt · demonum qn

inuaſerunt me In petra exaltauit me id elt.·

in chꝛiſto·.j·coꝝ · x petra autẽ erat chꝛiſtus et

nunc exaltauit caput meu ꝓmouendo me ad

pontiſicatũ vł regnuʒ· Qircuiui p frequenta
tione · ⁊ immolaui hoſtiã vociſeratõnis id eſt
eukariſtiã que offert cum laudibo diumis · quã
offerũt pontiſices ꝓ ſeipſos:et pᷣncipes p alioſ
Et q ſᷣm diectũ ſalua toꝛis luce · xviij· opoꝛtet
ſemp oꝛarxe ſequit᷑ exaudi domme voce meaʒz
cC ·et quoniã oꝛatio non debet eſſe vocał tin·
ſͦ etiã metalis ·ſubdit᷑· Tibi dixit coꝛ meũ exq̃ſ
uit te facies mea id eſt intentio mea: faciem
tuã domme requirã id eſt ſiluiʒ tuũ qui facieſ
patris dicit᷑ ſicut et mago· Ne auertas ꝛc·

id eſt auerti pm ittas Adiutoꝛ meus ic

petit᷑ terciũ quod eſt pſeuerãtia in bonis acti
bus cum ðꝛ · Adiutoꝛ meus eſto vt pleuera
re valeã ſin bono· ne derelmquas me . ne in

cidam m peccatũ: neq; deſpicias ⁊c ſubtrabẽ?

do auxilium tuu · quomã pater meus⁊ mater
mea dereliquerut me ſcʒ adam et eua oꝛigĩa
li uiſticia deſtitutu · dommus autẽ aſſumpfſit
me ad ſupplendũ humane nature deſectum
Lege pone mihi dne m uia mãdatoꝝ tuon

et dirige me in ſemita cõſilion· ne tradide
ris me im anjmas tribulantum me d eſt i · vo

luntates demonũ qi ſunt teſtes miqui:et mẽ
daces contra hommes et maxime contra pon
tiſices ⁊ reges:quos magis nitunt᷑ ſubuertere
ꝓpter altitudinis ſtatũ q̊ quomiã habere ſpero
te in auxilmũ · credo videre bona din m terra

vuientiuũ ·. na ibi videt bonũ infinitu · q pon

tificis et regis eſt mducere ſubditos ad bonuʒ
ſubdit · Sxpecta dommũ · per ſirmã ſpem · et
vrriliter age ꝓcedendo de virtute in vᷣtutem
let ſuſtine dommũ pꝑ longanimitate

PSXRL-. SXSVIEI
D te domme clamabo 2c ·Pſal

dauid fugiente de hieruſalẽ gpter
abſalon:. ⁊ deuʒ orante ꝓ ſua libera
raliter auteʒ põt exponi de qlibet ſi
ictõne mentis vel corporis poſito

deln in affl

liberari petente a dommo et ſic dicit ˙d te

domime clamabo mentaliter ⁊ vocaliter orã
do ne ſileas a me ⁊c·nõ ſilè dei vł nõ tacere

eſt oꝛantis poſtulatõnẽ efficaciter exaudire·

mum iſtum literaliter expoſu de

— —. — —— — —

iror
no
erccd
om
etin
nphun
ſaen⸗
ennt
emiſg

uumgi

deg
119, lt
mecd
luenen
ſdeck
:qui
aliof
tet
mex
ltm.
eriſ
cien
ſacieſ
e
a
uerz
jem
abe,
Nter
gi
pſi
:
on
dde,
i
tme
von
ere
ro

n
ni;
er
e

aſſimilaboꝛ deſcendẽtibo in lacum ipditis · niñ
des ſupple effectum mee petitõms. ideo ſubditẽ

Sxaudi domine vocem ⁊c dũ extollo manus

meas ad templũ ſanctum tuũ iad celum de
quo dicitux pſalmo:xxviij.m templo eius oẽs

Dicent gloꝛam · ne ſimul tradas mei.tradi

pmittas cum peccatoꝛibo ꝛc et q ſint uli ſub⸗
di᷑ qu loquunt᷑ pace cum ꝓximo ſuo ⁊c. da
ilis ſecundum opera eoꝛnm · hoc dicitur de⸗
nunciatiue vel etiã optatĩe.nõ ʒelo vidicte ſed
iuſticie diune · Benedictꝰ Sicut afflictꝰ pe
tit liberari: ſic iberatus deo debet magniſice
regratiari dicens· Benedictus dommus ꝛc
et patet ltᷣa vſq; ibi. Et refloruit caro mea ⁊c
q; deuotõ mẽtis reſultat ad coꝛpus: Pſalmo
lxxxiij. Coꝛ meum et caro mea exultauernnt in
deü viuum · dommus foꝛtitudo plebis ſue.
id eſt humilium nomme plebis ſigniſicatoꝛum
A ꝓtectoꝛ ſaluatõnũ chꝛiſti ſui eſt in mebeiſ
ſuis · ſicut em̃ in eiſ patit᷑ actixſaule ſaule quid
me pſequeris:ſic ſaluari ðꝛ in eiset q gratitu⸗

do de bono pꝛeſtito diſponit ad aliud uinpetrã

du .deo ſubdit · Saluũ fac populuʒ tuu dñe.
in picuus futuris et bñdic· multiplicãdo in
bonis · et rege eos in via moꝝ· et extolle il
los vſq; ad regnum celoꝛ um ·

DSSKLI. XNVIIk
erte domino ⁊c SDecundu bie

rommũ dauid fecit hunc pſalmum
in conſummatõe tabernaculi ad re
ponendũ arcam donmmm vt ihi deo
ſeruiret offerret ðuote · parab · xvj·et hoc vſ
quequo conſummaret᷑ templũ a ſalomone.h
ſtice vero poteſt exponi de eccłia materali: in
qua offert᷑ agnus qui tollit peccata mũdi.⁊ ad

hoc pᷣmo ponit᷑ muitatio cũ ðꝛ · Afferte donn

no hniij dei id eſt vos eccleſe miniſtri afferte

filios arietũid eſt agnũ immaculatũ p omia

legis ſacriſicia iguratũ afferte domino głam

⁊c ·ſibi de omnib bonis veſtris gkam⁊ hono

rem attribuedo adoꝛate dommũ m atrio ſan
cto euis llicet em vbiq; ſit adoꝛandus· m loco
tñ ſacro deuotius · ¶ Vox dom ini l. Mic cõſe
quenter ponit᷑ multiplex ratio quare deuotiuſ
in eccleſa ſt oꝛandũ et accipit᷑ ex diumis bene

ſci js .Haimũ eſt baptiſim collatio·in quo fiunt

ſdeles membꝛa chꝛiſti p aquã regeneratõms:
quod notat᷑ cum ðꝛ · Vox domimi ſup aquas
deus maieſtatis intonuit tunc em̃ ſup chꝛiſtũ
facta eſt vox dei pris:hic e ſilius meus dilecꝛꝰ
math·i · dominus ſup aquas multas. q;
omnibo aquis tunc data eſt virt? regeneratiua
in muocatõne ſancte trinitatis· Vox dñ̃ .
nc pomi᷑ ſcᷣm beneſicu quod eſt ſidei catho
lice dinulgatio ꝓ virtutem datã apoſtolis alijſ
q; diſcipulis· Marci vltimo.Illi aut ꝓſecti pꝛe
dicauerunt vbig dommo coopante et ßmonẽ

conſirmante ſequentib ſignis:quod notat᷑ cuʒ
dici? vox dommi in vrtute ⁊c nam dei ſpũs

in pꝛedicatoꝛiba loquebat᷑· Math̊ x·Non enim
vos eſtis qui loquinnmi h ſpuͦs patris velſtri qᷓ
loquit᷑ mn vobis Vox dommi l.Mic ponitur
tercium beneſicium quod eſt ſubiectõ pncipu
fidei chꝛiſtiane maxime tempoꝛe conſtantim·
quod notat᷑cum ða · Vox domini confringen
tis cedꝛos ꝓ altitudinem cedꝛoꝝ ſigniſicat᷑ ma
Snitudo pᷣncipum terrenoꝝ que fuit fracta p
veraz bum litate · quãdo iugo chꝛiſti colla vo
luntarie ſubmiſerunt et cõm mues eos tanqᷓʒ

vituluũ libaniidð eſt paſcentẽ in libano qui elt
amimal humie· mpatoꝛ aut conſtantimus in-

tantum ſuit p humiliatõnem ſui commmutus
ꝙ vicario chꝛiti mmimum officium ſcʒ ſtrato
ris exbibuit· et diectus quẽadmodũu ſilꝰ vni
coꝛniũ ·id eſt chꝛiſtus a deo patre pꝛedilectꝰ

⁊ qᷓn vnicoꝛmis conſtans et impauidꝰ ſupple ſfe

cit humiiatõneʒ pᷣncipum dicta· Vox din
Hiic ponit᷑ quartũ beneſcium quod eſt conde
ſcenſo diuina in paſſione mart in multoꝛũ ·qð
notat᷑ cũ dici᷑ Vox domim mtercidentig fla⸗
mam ignis młti nanq; martires illen ſtetert
m medio ignis· et quonſiaʒ ex hoc multi genti⸗

les moti fuerunt ad credendũ chꝛiſto ſubditur

vox domm cõcutientis deſertum id elt. ge

tilitatem que ſicut deſertũ culta nõ füat doctri
na legis ⁊ ꝗphetan · Vox domm · Mic po

nitur quintù beneſcum quod fuit illummatõ
doctoꝝ eccleſie · et ſic tanq́; cerui coꝛnib ſacre
ſcripture hereticos repꝛeſſerunt · ideo ð⸗ Vox
domini pꝛeparantis ceruos· et quomiã obſcu

ra ſcripture declarata fuerũt ꝓ p̃os ſubdi et
reuela bit condenſa · ex hoc aũt ſurgit laus m
eccleſa · ꝗpter quod ſubditur et in templo eiꝰ

om̃es dicent gam] Dommus ]· Mic poni

tur ſextum benehiciuʒ quod eſt repꝛeſſio multi

tudinis peccatoꝝet quantũ ad hoc dicit dñs
diluuiũ inhabitare facit ante publicatõnem ſi
dei fuit in gentilib diluuiũ peccatoꝝ· ſ̊ hoc di
luuũ dommus repꝛeſſit quando in eccleña de
gẽtibus collec ta:fecit ſuũ habitaculũet ſic vbi
ſuperabundauit delctum · ſuperabundat gra⸗
tia· romanoꝛum qumto· .
PLSNLI XSTIN.
Ral tabo te domme ꝛc].
Dicunt hebꝛei ꝙ in dedicatõ e tem

dotes vellet inducere arcaz in locũ

ſuum · poꝛte clauſerũt ſe. et cum leuite cantãtes
pſalmum cxxxj · veniſſent ad locum illũ ꝗpter

dauid ſeruum tuũ non auertas facie chꝛiſti tui
aperuerũut ſe. et ꝑ hoc cognouit ꝓpł's peccatuʒ
dauid de adulterio bethſabee homicdio vrie
a deo eſſe remiſſum. cuius ↄtrarĩn płes adhuc
tenebant · Srgo dauid hoc pꝛeuidens in ſpiritu

pli per ſalomonem edihñcati cuũ ſacer

fecit hune pſalmumjmn quo conſitetur dei boni
tatem et ꝗpꝛiam fra gilitatem. Moꝛaliter at
poteſt exponi de quolbet ſidelr qui reuelatõe
dei vel coniectura ꝓbabili:cognoſcit aliquod g
ue peccatum a deo ſibi remiſſum · et ſic primo
conſtetur duumam bonitatẽ · d · Exaltabo te
domme te laudado corde et oreę· quoniam
ſuſcepiſti me m ſlum adoptiuu per gratiã
iuſtincantem ·. nec delectaſti mimicos meos
ſup me id eſt demones quu letant᷑ de pẽtoꝛuʒ
perditiõe · domme deus meus clamaui ad te
taquã ad medicum aĩe mee ⁊ſanaſti me a pec
cati vulnere · Domme eduxiſti ab inferno ani
mam meã ⁊c ·liberando eam ab obligatõe ad
gehennã et quomam ſic iberatus non ſolum
det deu laudare h etià ad B̊ alios mmuitare i5
ſubditur · Pſalute dommo omnes ſancti eiꝰ
id eſtab eo ſanctiſcati · et conntem mi cõfeſſi
one laudis. memoꝛie ſanctitatis eius opera
eius ſancta deuote memoꝛando· quomiã ira.
1 eſt punitio · in indignatõne eius c· qſ· d.
punitio non ꝓcedit ex abſoluta dei voluntate
ß magis vita gratie · Sʒech·xviij. Nolo moꝛteʒ
peccatoꝛis h vt magis conuertat᷑ ⁊ viuat.· d
veſpum .ſ.peccati quod tenebꝛam inducit de
moꝛabit᷑ fletus · penitentie per que inpetra
tur lux gratie ideo ſubdit · et ad matutmũ le
ticiaq; tunc oꝛit iuſticie ſol qui eſt leticie caã
Lgo aut ic recognoſcit ꝗpꝛiam fragilitatẽ
dicens· Sgo dii im abundantia mea id elſt a

bundantia tẽpali vł ſpuali elatus ex ea- non
moueboꝛ in eternum a rec titudine iuſticie ·

Domine in voluntate tua et non ex mea iu
ſticia: pꝛeſtitiſti decoꝛn meo virtutem iid elt ·
imagini tue qua ha beo ex dono nature addi⸗

diſti vrtutem gratie · Kuertiſti ſaciem tuam

a me · ꝗpter elatõnem meã ex domis tue Ftie⸗

et factus ſum conturbatus ꝗpter grauitatẽ

ſequentis caſus· Ad te domme clama bo ꝛc].

vt remittas mihi peccataet allegabo quod ſvᷣ
ditur Que vtilitas in ſanguine meo ꝛc ·q · d·

nulla. Nunquid conſitebit᷑ tibi puluis ]ſcilicʒ
coꝛpoꝛis mmcmeratiqd· non· ideo melus vidert᷑
ꝙ remittas culpam mihi.· RKudulit · Mic cõ
fitet᷑ diumam clementiam vt oppoſita iuxta ſe
poſita magis eluceſcantd· Rudiuit dominꝰ?
me depꝛecantem · et miſertus eſt mei· p ſuaʒ
pietatem · dominus factus eſt adiutoꝛ meꝰ.
cõtra ſathan · Qonuertiſti planctum meu m
Zaudium mihi] hᷣm illud auguſtini peccatoꝛ
de peccato doleat ⁊ de doloꝛe gaudeat · vt cã⸗
tet tibi gloꝛia mea ]id e cõſcientia pura · Całl
vVj Cloꝛia noſtra hbec eſt teſtimomium conſci
entie noſtre · domine deus ineternum conhite

boꝛ tibi confeſſione laudis nam m patria eſ

laus ungis

—

N te domine ſperam c ·
Secundũ hebꝛeos dauid in pſecu
tõne ſaul fecit hunc pſalmũ et etiaʒ
lures alios nam illa pſecutõ dura
pus longum et in hoc pſalmo gra

uit per tem

tias agit de euaſione piculoꝛum pꝛeteriton·

oꝛat ꝓ euaſone futuroꝝ· Moꝛaliter autẽ põt
exponi de quoi bet ſideli poſtulãte de perſecu
tõne demonis liberarxi:Et pᷣmo declarat ſuam
conſdentiam . d· In te domine ſperaui q̃ vis
omnes hommes ſaluos heri. non conſundar
meternũqꝛ per tuã bonitatẽ penam eternam
cõmutabis in tempoꝛale· in tua iuſticia libera

me let non in mea: accelera vt eruas me ne

deficiam in temptatõne · Sſto mhi in denm
ꝓtectoꝛeʒ et in domu refugij vt adiuues me

actu pugnantẽ et me ſuſcipias ad te refugien⸗

tem et ſubdit ratio quoniam tue es foꝛtitudo
mea ꝛc et apter nomen tuũ non ꝗpter meuʒ

meritum · dedeuces me in wia moꝛum et enu

tries me pabulo verbi tui et ſacre eukariſtie.
Educes me de laqueo quem abſconderũt mi
hi · nam aliquando ſit temptatio ſub ſpecie
boni · Sequit᷑ · In manus tuas cõmendo ſpiri

m meu ·. vt egredientez de coꝛpoꝛe ſuſcipias
pum. Odiſti obſeruantes vanitates qui xꝓ

vias ſuperſtitioſas credunt euadere moetem
vel infirmitatẽ · Sgo aũt in dommo ſpaui et
non m talib remedijs vanis et ſuperſtitioſis.
exultabo et letaboꝛ in miſericoꝛdia tua.quia

me liberabit tua gtia· Quo mã reſpexiſti hui
litatem meã oculo miſericoꝛdie: ſaluaſti de
neceſſitatib animã meã im grauiba temptatõ
nibus adiuuando eã. nec concluſiſti me m ma
nibus minnci .id elt· concludi pmiſſti p actũ

vel conſenſum moꝛtalus peccatij ſtatuiſti in lo

co ſpacioſo pedes meos ſp libertatem ſpirituſ

ſanctii ¶ Mlerere mei · Mic conſequenter
allegat demonis ſeuicia qui frequenter guius
inuadit hommẽ deo gratũ:deo dicit· Miſere

re mei domme quoniã tribulo: põdere tem⸗

ptatõnis· contur batus eſt in ira ſ.demonis
contra me excitata· oculus meus . ſ.mterioꝛ
qui plus frequenter turbat᷑ in talib. aĩa mea
id eſt voluntas mea que mouet alias potẽtias

ſicut anima coꝛpus· et venter meus id ẽ · me

moꝛia mea in qua reponunt ſententie ſacre · ſiẽ

cibi in ventre · quomiã defecit ⁊c id ẽ deſectõ

ni appꝛopinquauit· et anni mei in gemitibus.
X. apter tribulatõnis pondus:quod ſigniſica
tur pꝑ hoc qð ſubdit᷑· Infirmata eſt ⁊cGEt q̊

niam dyabolus ad nocendu bonis vtit malis

hominb tanqʒ membꝛis ſuis · ideo ſubdi fa

ctus ſum oppꝛobꝛium vicinis meis: me deri

dendo. et timoꝛ: notis meis · id eſt carnalib

amicis ne habeant pati. quia ſunt de ſangui
ne meo Qui vdebãt me foꝛas ſugerũut a me

— — — - — — — —

— — —n. —. — —

— — — — — —

— —

—— —

een
teii,
Ndn
nge
tone
upi
eſeen
tſian
vs
ſund
eehann
llber
me ſe
deum
lo me
geen,
ſtudo
meng
t enn
ritie
ſem
ſperie
oſpti
os
guip
ptem
ſer
oſio.
quua
lbui
n de
ptato
nma
aci
mo
ntu
nter
ing
ſere
m!
is
tio:
nen
btins
n
eſi
ſo⸗
33
ls
Ni
ul

e

ne inculpẽt᷑ ex mea ſocietate· obliuiom datus
ſum illis qᷓ diligebant me· Eactus ſum taqᷓʒ
vas perditũ ſcõᷣm eſtimatõnem hoĩm · q̊niaʒ
audiui vitupatõnem multoꝝ c ſicut canes
moꝛdent canez peuſſum · In eo du cõuenirent
ſimul aduerſum me · demones et mali homn
nes: accipe ammã meãa conſilaati ſunt /illi per
culpa· ⁊ iſti per penã Ego aũt m te ſperaui do
mme ·tanquã in foꝛti ꝓtectoꝛe dixi vbo coꝛ

dis et oꝛis deus meus es tu in manibus tuis
ſoꝛtes mee id ẽ gloꝛia coꝛpoꝛis et anime que

ſoꝛs eſt et hereditas electoꝝ. Sripe me ð ma
nmb inmmcoꝝ .d eſt demonu et a pſequent.
bus id eſt imquis homnnb· Flluſtra faciem

tuã ſuper ſeruũ tuũ conſolando ipᷣm. non cõ

fundar qi muocaui te⁊ ſic mea confuſio re⸗
dundaret in te quodãamodo· Srubeſcant ·
Poſtquã oſtendit immicoꝝ ſeuiciã hic cõſeq̃n
ter petit diumaʒ iuſticiã · d· Srubeſcant impij
id eſt demones tua virtute deuicti · et deduca
tur in mfernumtanquã ad locu ſibi debitum

muta hant labia doloſaſub ſpecie boni malũ
ſuggerentia· q̃ loquũt᷑ aduerſus iuſtu iniqui

tatem c demones em ſunt ſuperbiſſimi: ⁊ ab
utunt᷑ bonis naturalib et ſic mn ſuperbia ⁊ a bu
ſione loquunt᷑ cõtra iuſtũ · ſicut patet de ſathan
loquente contra iob mique· Quã magna
Hic oſtedit᷑ dei mĩa erga afflictos miuſte ·
reddit eis maiꝛes conſolatõ nes ꝓ tribulatõe
ideo ðꝛ · Quã magna ]id eſt· valde mag· mul

titudo dulcedis tue „υ qe releruat eis bonuz

minſinitũ obiectiue deguſtandũ:ſuperemmẽter

continens quidquid dulcedims põt excogitari

perfeciſti eis qui ſperant in te ⁊cſ·in tuap̃
deſtinatõne· que eſt ĩimutabiis in conſpectu
lioꝝ hommu ſili nanq; coꝛam hominibo oſte
dunt ſe ſperare m dommo qui coꝛã eis oppꝛo
bꝛia et afflctõnes conſtanter ſuſtinent ꝓ ipᷣo
Abſcondes eos m abſcondito ſaciei tue · id
eſt in tua faciali viſione que eſt alijs abſcõdita

Lla conturbatõne hommũ id eſt· a malis vite

pñtis ⁊ ſuture · Pꝛoteges eos in tabernaculo
tuod eſt in celo empyreo de quo ðꝛ pſalmo
xii domine quis habitabit in tabernacło tuo

X · a cõtradictõne linguan· contra eos nũc

latrantiũ · ꝗpter quod ſubdi gratiarumacio
cum ðꝛ Benedictus dominus qm mirincauit

miſericoꝛdiã ſuam mihi id eſt miriſicam oſtẽ
dit. in ciutate munita ſ.celeſti mumta bono

mfinito · Ego aut dixi m exceſſu mentis mee

dum anxiarer malis pñtis vite ꝓꝛectus ſum

a facie oculoꝝ tuon tanquã res ꝓiecta. 10

exaudiſti vocem oꝛõnis mee /reddẽs conſola

tõnem maximã ꝓ modica tribulatõne. Di

ligite dommũ lc ex pꝛedictis inducunt᷑ ſiðᷣ

les ad vriliter ſuſtinendũ · cũ dðe · Diligite do

minuũanimas veſtras ꝓ ip̃o ponendo·ſi ft

neceſſe· qm̃ veritatẽ requiret domiꝰ nos re
munerando· et retribuet a bundanter facienti

bus ſuperbiam veſtros aduerſirios punien
do· ideo ſubdit · Viriliter agite ⁊c pʒ ſma

PSRL· L
dati quorum remiſſe ⁊ c.
Pſalmũ iſtuʒ ðꝛ dauid feciſſe · qndo
totalis remiſſio peccati ꝓ adulteio
cum bethſabee et hom cidio vrie ·
bi fuit diuinitus reuelata:Moꝛaliter auteʒ eſt
oꝛatio penitentis qui reuelatione dei · vel pꝛo:
babil coniectura ſentit grauia peccata ſibi eſſe

dimnſla et pᷣmo de hoc gratias deo agit dicẽs

Beati quoꝝ remiſſe ſunt ſimquitates ſunt eĩʒ
beati in ſpe et ſi nõ adhuc in re et quoꝝ tecta
ſunt peccata non diume cognitõm qi eius pu
nitõm. Pꝛouerbx · Vmiuerſa delicta operit ca:

ritas · Beatus vir cui nõ imputauit dommus

peccatũq; dedit ei gratiam ſatiſfaciendi pꝛo
eo. nec eſt in ſpu eius dolus ypocriſi peccata

celando. deo ſubdit · Quoniam tacui imuetera
uerüt oſſa mea /id eſt tẽpe quo peccata celaui·

vires amme incurrerut putrefactõnem pecca

ti· dum clamarez tota die ]. intus ſynderiſ pec

cato remurmurante· Quoniã die ac nocte g
uata ẽ ſup me manus tua quomã ex cõtimnua
tõne peccati aggrauat᷑ pena duimtus infligẽ
da et ex huius conſideratõne conuerſus ſum
m eruna mea · id eſt ad cogitandum de mibia
mea. dum conſigit᷑ ſpina /id eſt aculeus ſaẽ
tie. gpter quod delickum meum cognitũ tib
feci ·id eſt. confeſſoꝛi locum tuum tenenti · et
tu remiſiſti imp:etatem peccati mei : Dꝛo hac o
rabit ad te omnis ſanctꝰ .ſ ꝓ ſua iuſticia abſq;
recidiuo conſeruanda in tempoꝛe opoꝛtuno
quod eſt totum tempus vite ſue · Luce· xvnj.

Opoꝛtet ſemper oꝛare et non deſcere· Veru

tamen m diluuio aquarũ multarũ ad eum non

appꝛoximabunt q·d· ꝓ certo ſi ſi ſecerit mun⸗

datio temptatõnum ipᷣm non abſoꝛbebit . cõ
uertit ſe ad deum d. tu es refugum meü ⁊c ·
exultatio mea id eſt tu es deus in quo exulta

re ſpero · erue me a circundantibe me id eſt ·

a demonib mihi inſdꝛatibo. Pſalmo. xj· Impij
in circuitu ambulant et ſubor᷑ domm reſpon
ſeo· Intellectu tibi dabo ⁊ inſtruã te ad ꝓſe
quendum bonum et fugiendü malum in via
hac ſcilʒ pñtis vite firma bo ſuper te oculoa
meos ··ne deuies a rectitudine uiſticie . dt qm̃
ſic directus bonũ ꝓximi deſderat alios ad bo

num excitat d· Nolite ſieri ſiut equus et mu

lus· ſequentes impetum ſenſitiui appetitus et
de obſtinatis in malo clamat ad deum dicens
In chamo et freno maxillas eon ſtringe

d eſt virtute tue potentie ne alijs noceant · q

nõ appꝛoximant ad te per obedientiam ſed re
bellant · de qb ſubdit Multa flagella pẽtoꝛiſ

que ſibi reſeruant᷑ in inferni penis· ſperanteʒ
aut in domino ·· ſpe ex gratia ⁊ meritis puem
ente · miſericoꝛdia circudabit ita ꝙ caterua ð
monum ei pꝛeualere non poterit deo concludi
tur · Letammi in dommo non in mundo. 2
gloꝛiamim omnes recti coꝛdede certa pmij
celeſtis expectatione·
POXI-. XXKII
ultate iumn in donmmno 2c .
Sicut dixi in expoſitõe literali pſal
mus iſte videt eſſe factus ad hoc ꝙ
per leuitas ad dei laudem cantaret

clene miniſtros in nouo teſtamento nec vide
tur mihi requirendus aluis ſenſus pꝛeter lite⸗
ralem · niſi ꝙ ꝓcithara et pſalterio materialibe·
quib eccłia non vtit᷑ in dumms laudib accipiã
tur debite diſpoſitões in laudãtibe · vt ꝓp citharã

que eſt triangularis figure ſides ſancte trini

tatis et per pſalteriũ decem coꝛdarũ· impletio
decalogi den gnent᷑ nam m laudantib deuz de
bite ſides et opa requirunt᷑
DSRL. NTII.
medicam dommum ꝛc
Pſalmũ iſtum ſecit dauid ꝓ grati
arumactõnequando ſiłando ſtul⸗
. ticiã coꝛã rege geth ſic euaſt moꝛtẽ
quã bui regis ſibi volebãt inferre Vnde dicit
poeta· Stulticiam ſiPare loco ſumma pꝛudentia
eſt · Moꝛaliter aũt exponi poteſt de mutãte
ſuũ ſtatum per religioniſ ingreſſum qꝗpter qð
ab homnnb mundanis fatuus reputat᷑ cuʒ tñ
per hoc ab ipᷣo mundi pericula euitent᷑ ⁊ ſic ẽ⸗
tias agens·dicit · Benedicaʒ dommũ in omni
tempoꝛe die et nocte in diums laudib di⸗
urnis pariter et nocturnis ſemper laus euiſ
m oꝛe meo repetitio eſt eiuuſde ad maioꝛem
deuotõnis expꝛeſſionem· In dommo laudabi
tur anima mea· id eim eius laudib reputabo
me laudatũ .q; laus domnn redundat in laudẽ

ſerui · audiant manſueti. d eſt · religion q̃ mi

tes eſſe debent et benigni · et letent · eo ꝙ m
dei laudibus mpi merent?᷑· ꝓpter quod inducit il
los ad collaudandũ dicens · Magmificate do⸗
mmum mecũ ⁊c · Accedite · Mic conſeqñter

inducit alios ad bonuʒ:q; bonus religioſus ſo

lcitus eſt de ſalute ſecularium·⁊ ſic dicit Kcce
dite ad eum [de tenebꝛis conuerſatõnis mun⸗
dane et illummammi lumiĩe gratie qð patꝰ
eſt dare · Coh.·. Illummat omne hpommẽ veniẽ
tem in hunc mundũ · et facies veſtre nõ 2fun
dentur .̊ magiſ honoꝛabunt᷑ ex pꝛecu veſtra
rum exauditõne loc modo dixit dauid ad ab
igail:j. Reg xxv. Sece audun vocem tuã et ho⸗

noꝛaui ſaciẽ tuam· Inducit exeplu de ſeip̃o · di ·

Ltſte pauper clamauit ⁊ dominus exaudinit
eum /q̃ſi·dſic faciet vobis ſi ad eum accedatis:

