.⸗ — — „

maioꝛé aſſertionẽ cu d · Adhereat ic. Si nõ

aPoſuero tui hieruſalem in pꝛincipio leticie
nee Li poclaà mala mihi ztingãt niſi peipu
um gaudiu eſſet mihi iten recipi ad religio
nis mee ſtatñ Njemoꝛ eſto · Qm reliio

ſi non ſolũ ademonibo impugnant᷑ dicto mõ
ſed eniã a malis bominitv iunſ te moleſtat ſub

7

Vper flumma ⁊c· Iſte plalmua

diturx· NMemoꝛ eſto dñe ſlion edom ꝗᷓ ĩter

pꝛetat᷑ terꝛenꝰ. ꝓpter qð mal homĩeſ terxna

tin ſapientes ſilij edom dicut· in diẽ hieruſa

lem rad religionis aſolationẽ p diem figſi
catã:qð ſit qñ malicia talm eam imuſte turbã
tuim bᷣm ordinẽ iuſticie repellit᷑ aut punitur
de qua malicia ſubdi᷑. Qui dicunt exinanite
1xc· Vellent ei ſi poſſent religionẽ deſtruere

congregatõ vᷣo tali filia babnomiai· 2fuſio
nis Zuenieter ðꝛ ideo ſequit᷑ ſiha ba bilonis

miſera rõe culpe. Beatus qui retribuet tibi
v.¶penam debita ßᷣm oꝛdinẽ iuſticie· Dſal.

cv · Beati q̃ cuſtodiunt iu diciũ et faciut iultici

am momni tpe · Beatꝰ qui tenebit et allidet
paruulos ſuos ad petrã i. beatus erit qui re
tinebit ſuis exhoꝛtatõibo bonis fſilios eoꝝ ne

hant imitatoꝛeſ ſcelen paternoꝛũ ⁊ ſic allidãt᷑

vt moꝛiant᷑ peccato et viuant cheiſto

tiarum actõ ip̃ius dauid ꝓ ſua li

latus nõ ſolum deum laudat h̊ etiam alios ad

boe muitat ideo ſubdit Confiteant᷑ tibi dñe
ompves reges terre ·id eſt ceteri pontiſices

ſpiritualibs regnantes:j. DPeij. Vos eſtis ge

nus electum regale ſacerdotuim. quia audi
erunt omma verba oris tui ꝓfitentu⸗ eimi
ſua conſecratõne habere noticiam vtriuſq; te

ſtamenti: Et cantent i vijs domim ⁊c ¶· duo

te celebrando diumna quoniã excelſus domꝛ
nus et hum lia reſpicit vt attollat: et alta ·
deſt ſuperba/ alonge cognoſcit . vt depri

mat · ſc exponit auguſtinꝰ. Si ambulauero ĩ

medio tribulationis vunficabis me d ando

mhi virtutem patientie. ſuper iram immi
coꝛum meorum extendiſłti manum tuaʒ de

preterito et ſpero ꝙ ſic facies de futuro. Do⸗
minus retribuet pꝛo me ſeʒ vindictam que
eſt ſbi reſeruanda. opera manuũ tuaruʒ ne
deſpicias ]id eſt bommnem qui qdammõ eſt
omnis creatura· habʒ enim cõmune eſſe cũü m
animatis vinere cum arboribus ſentire tum

PSXNL. . CQνNXVIE.
PBkiebor e a

beratõe ab abſalon ſilij ſui pſecutõ
ne· Moꝛaliter aũt eſt Stiarũ actõ
pꝛo lberatõe boni p̃lat a pſecutõe tyranmi qᷓ
deberet en vt patrez reuereri · et ſit dicit· Q 5
ſteboꝛ tibi domine ⁊c· nõ ſicut ypocrite qiu
deum orant tm̃ oꝛe in ↄſpectu angelorum
pſallam tibi/q̃ de voluntate tua fuerũt in au
xilium mihi adoꝛabo ad templũ ſanctuʒ tu
um] ꝓtendens manus ad celu et conſiteboꝛ
nommituo ip̃m laudando. Sup miſericoꝛ
dia tuaqua me lberaſti et veritate tua .
meam mnocentiã declaraſii et ſie nomẽ tun
magnificũ oſtendiſti · In quacũq; die inuoea
uero te c id eſt ex bñficõ pꝛeterito ſpero ſi
militer de futuro· Conſitean? qm bonus p

e — —

nſſie⸗

Cutrn

ehen

denſe
Knd
tpunin
ermnne
dalnee
Ai
abinn
tbietbi
e
ltuche
ttalde
itine
coyne
ralldit

pful
lpkend
mect
Drannig
e
ntoqll
ſotuun
ſtina
auzen
ſſteho⸗
hſeienn
ein
n il
enoen

paof
omns;
voad
bioſe
ſe
ge
adi
ſ
d
domm
a;
dn
oor
0
unt

aimalibus intelligere cũ angelis

Omimne probaſtim e·
Sicut dixi m expoſitõe literali pᷣs
iſte vdet᷑ queda eleuatõ ip̃uis da⸗
uid ad ↄfeſſõem laudis dunine ex
emmentie dei ſup creaturas diligenti 2ſidera
tione · nec mihi vdet᷑ alia ↄueniẽtioꝛ expoſtio
hic ponenda niſi ꝙ quilbet ſideli exemplo da
uid attendat diligenter hanc emmentiã et al⸗
ſurgat ad laudem diumã ;
Ripe me. Sicut dixi m expoſitõe

literali pſalmũ iſtuʒ videtur leciſſe
dauid cum ſaul eũ pſequeret᷑ petẽſ
vt ab eo liberaret᷑ · Moꝛaliter p ſau
lem qui abutens interpꝛetat᷑· dya bolus q̃ bo⸗
nia naturalibus a deo ſibi datiſ abutitur ſigni
ficatux · ꝗꝓpter quod iſte pᷣseſſe poteſt oꝛõ cꝰlł
bet ſideus vexati tentatõmibuſ demõis dium
tus liberari deuote petẽtis· St ſic dicit· Cripe
me domine ab hommẽ malo ia dyabolo de
quo ðꝛ mathxijmimicus homo ſupſemma:
uit ʒizaniam·. Qui cogitauerunt mmquitates
in coꝛde demones em ſemp q̃runt ad miqui
tatem hommes impelle · ideo ſubdit / tota die
conſtituebant pᷣliatentationũ · Kcuerũt lin
guas ſuas ſicut ſerpentes ⁊c ſub ſpecie boni
ſuggerendo peſſima Quſtodi me dñe de ma
nu peccatoꝛ isi dyaboli in peecatis obſtmati
et ab hominib miquisꝗᷓ ſunt demonuʒ mi:
mniſtri. Qui cogitauerũt ſupplantare greſſus
meos ⁊c·iin peccatis inuoluere me multis
varijs modis · uꝛxta iter ſcandalũ poſuerunt
mi Creg omeł · xxxvij· Maligni ſpus iter
noſtrum · q quidã latrũculi obſidet. gpter qdᷣ
neceſſe eſt nobis ad duinũ auxilũz recurꝛere
deo ſubdit · Dixi domino ꝛc /·cuĩ ꝗpꝛiuz eſt
ſuccurꝛẽ ſeruo ſuoiõ ſubdi · Dñe domme v⸗
tus ſalutis mee c« Non tradas me domine
id eſt nõ pmittas me tradi a deſiderio meo
id eſt a fomite ad peccatũ immclinante· pccoꝛi
deſt demoni vt dictum eſt · ne derelmquas
me ne foꝛte exaltentur ſi tradituſ fuero ĩ ma

mibus demonuʒ p mo:tale peccatũ OQaputj

hſic pomtur pena demonũ maloꝝ cu dicitur·
Qaput citcuitus eon id eſt pꝛinceps exerci
tus maloꝝ ſupple pumatur cũ exẽcitu ſuo mo
do qui ſequit᷑ laboꝛ labioꝛuʒ ipᷣoꝝquo indu
cunt homies ad peccatu· operiet eos m in⸗
ferno ſicut opit rete captas aues: cadent ſup
eos carboneſ ſcʒ gehenne · in nulerijſ nõ ſub
ſiſ tent ·ðꝛ em impoꝛtabilis illa pena eo ꝙ eſt
grauiſſima et ſubdit᷑ de malis hominb· Vir
imguoſus relatoꝛ detractoa et ſedicioſus· ñ
durigetuꝛ in terꝛa:ſcʒ ad faciendũ hona· vin

iniuſtum mala capiẽt in interitu q; mala ge

benne eum capiẽt in moꝛte · Cognourq; faci
et domimꝰ udieum mopis ipᷣm ditado duui
tijs ſpiritualbus et eternis:et vmdictã pau
perum pumiens oppꝛeſſoꝛes eoꝝ · Verumtñ
iuſti confitebunt᷑ nomimr tuo ]confeſſione lau
dis · et habitabunt recti cum vultu tuo·dare
videntes faciem tuam in celis
Gmme damau zc ·
UDauid exptus ſe peccaſſe p linguã
miuſte dando miphiboſeth heredi
tatem et pᷣcipiendo popul numera
tionem fecit hunc pſalmũ oꝛans ne pateretur
recidiuũ · Moꝛaliter eſt oꝛatõ vixi ad peccata
lingue ꝓni petetis ab hoc diumitus liberari
Et pꝛimo ponitur exauditõis poſtulatõſecun
do foꝛmat᷑ petitõ ibi· PHone domine · Qirca pꝛi
mum deit · Domme elamaui ad te exaudi me
Cq; clamaii coꝛde et oꝛe· Dirigat᷑ oratio
mea d eſt ſit tibi placita ſicut ineenſum in
conſpectu tuo per quod in lege veteri ſigni
ſicabatur offerentium deuotiop quã ſacriſicia
erant accepta deo/eleuatõ manuũ mearum
ad celum oꝛando:. ſſacxificium veſpertinun q;
erat ſacriſcioꝝ illius diei ↄſfummatõ:et m hoc
ſigniſficat᷑ oꝛatõis pfectio Hone domine ·
Hic conſequent᷑ ſoꝛmat᷑ petitõ cum dicit· Lo
ne domine cuſtodiam oꝛi meo ⁊c] vt non pee
cem reciduiando: Non declines coꝛ meum·
E id eſt declinari non pmittas ad mala vᷣba
adð excuſandas excuſatõnes in peccatis c·id
eſt multiplicando falſas excuſatões peccatoꝝ
meoꝛum qꝛ modus eſt homĩm ĩiquoꝝn. Q oꝛ

ripiet me iuſtus m miſericoꝛdia. q ſicut dicit

hiero· vera iuſticia ↄpaſſionem habet · falſa ve
ro mdignatõne· oleum aũt peccatoꝛis ſid eſt
adulatoꝛis· non impinguet caput meun ptrà
hendo mentem meã ad peccati 2ſenſuʒ. Qm
adhuc oꝛatõ mea in beneplacitis eoꝝ hic eſt
ſinis verſus in hebꝛeo et 2ſtruit cum litera p
cedenti et eſt ſenſus adhuc oꝛo vt non apꝓbẽ
eoꝛum facta que ſunt eis placita lcut nec vba
Labſoꝛpti ſunt petre iudices eoꝝ dẽ illi qui
iudicãt eos benefacere abſoꝛpti ſunt ſicut fra
gile vas illiſum petre · Rudient verba mea·
id eſt audiant ſe coꝛrigendo · quoniam potu
erunt · ſcʒ ſe corrigere dum viuunt in hoc mů
do.· Rt penitentes dicant · Sicut craſſtudo ter
re xc hic eſt principium verſus in hebreo 1
ſenſus. Sicut craſſitudo terre cum vomẽ ſcĩ
ditur ſurſuʒ erumpit· ſic oſſa noſtra diſſipata
ſuntp ſciſſionem peccatoꝝ· ſecus infernuʒ
ad quem ꝓpinquare facit multiplicatio pecca
torum et dicunt᷑ hic oſſa vtutes qᷓ̃ ſunt robur
anime· Quia ad te domine τ bic eſt princi
pium vᷣſus in quo reuertitur orans ad orãduʒ
pꝓ ſe allegado ſpem quã habʒ in deo qui uas

ſperãates ĩ ſe ideo ſubdit· non auferas animã

meam ·id eſt auſerri pmittas a te p culpam·

Qadent in retiaculo eius ſcʒ demonis · pec

catoꝛes /illaqueati conſuetudine peccati: ſin:

gulariter ſum ego eon conſortia fugiendo ·

donec tranſeamex hoc mundo ·
PSNL

dauid anxius min ſpelunca· Moꝛalit
eſſe poteſt oꝛatio ꝓpinquantis ad
moꝛtem . ſicut feciſſe legit᷑ beatꝰ frã
ciſcus· Dicat ergo · Voce mea c · dt dicit hic
bis voce mea ad ſigniſicandum mentis oꝛõeʒ
et oꝛis. Effundo in conſpectu eius oꝛationeʒ
meam /·itoto conatu oꝛo· St tribulationem
meã c. Ppeer moꝛtem immmentẽ · in deſiciẽ
do in me ſpũm meũ yſcʒ vitalem· et tu 2 8ui
ſui ſemitas meas /id eſt cogitatõnes 1 opati:
ones meas quantũcũꝙ; occultas. In vja hac
qua ambulaba lĩ ia moꝝ: abſconderũt ſup
bi laqueum mihi demones ad peccatũ meĩ
ducentes ſub ſpecie bom· Qonſiderabã ad de
vteram id eſt ad mihi ſamilares et nõ erat
qui ↄ8noſceret menã ꝗpiquũ moꝛti deſerũt
et ad rapieudum eius bona magis intendunt
Derijt fuga a me quia non poſſum moꝛtez
euadere et nõ eſt qiu requirat animã meã ·
id eſt eius vtilitatem h magis ſuã ꝗpꝛiã· deix⸗
P clamaui ad te domine ⁊c]in quo eſt tota
ſpes mea. poꝛtõ mea in terꝛa viuetuim ſup.
ſit per tuu auxiluim iõ ſubdit. Intende c· i
bera me a pſequentibus me id eſt a demoni
bus acrius in moꝛte tentantibus· Educ de cu
ſtodia ammam mea 'rde carcere coꝛpis Ror
vij knfelix homo quis me liberabit ð coꝛpoꝛe
moꝛtis Hii1 W 2Meaſionm nommi tuo leſ
ſione lau dis ppetue cum beatis
Ommeexaudi. Hunc pſalmum
dicitur ſeciſſe dauid in pſecutõe ab
ſalon filij ſui. oꝛaliter exponitur
de bono pꝛelato pſecutionem pati
ente ab aliquo ſilio ſuo ſpirituali. ſicut frequẽ
ter legitur eſſe factũ. dt primo ponit᷑ eius pe
titio cum dicitur · Dñe exaudi oꝛationẽ meã
et wem repetitur ad maioꝛem expꝛeſſionẽ cuʒ
Diitur. auribus percipe obſecratione meã
tamen obſecratõ apꝛe ö quando ſit per rem
ſacram · vt cu ðᷣa per aduetu tuu libera nos do
mime in veritate tua exaudi me ⁊cquã decʒ
mmnocentes ſaluare in tua uiſticia nõ in mea
Sed & prelatus qztucunq; bon⸗ debz timere
ne pſecutõem illa meruerit ſubdi?. St non in

—

tres in undiei ci ſeruo tuo liin rigoꝛe iulti⸗
le.lquia non iuſtiſicabitur 2ſpectu tuo oĩs
viuens·Rſa.lxnij. Omnes iulſticie noſtre qua
(ipannus meyſt ruate Quia pſecutuſ lie

Oce mea · Pſalmum iſſum fecit

ſecudo ponit᷑ petitõnis ratõcũ dicit. Quia p

ſecutus eſt ininncus animã meã /inferendo p

ſecutionẽ nimis grauẽ et dicitur ininncꝰ rõne
culpe nõ nature· humiliauit in terꝛa vitã me
am id eſt deiecit non tñ in celo qꝛ patiens cre
ſcit in merito· Qollocauit me in obſcuris c
nam talẽ opoꝛtet aliqñ cedere malicie et latita
re· et anxiatus eſt ſuper me ſpũs meus ⁊c
eo ꝙ non poſſim eſſe cum populo meo: Me
moꝛ fui dieꝝ antiquoꝝ in quib abſalon pſe

quebatur prem ſuu:; ſc patioꝛ a meo ſilio ſpi

rituali.l meditatus ſum in omnib opib tuis.
⁊c]quib pmiſiſti innocẽtes a malis tribulari
Expandi manꝰ meas ad te · oꝛãs ꝓ mea libe
ratione ·et ſubdit᷑ cã cũ dicit anima mea ſicut i
ra ſine aqua tibii:non poſſum facere ſfructũ

populo meo ad honoꝛẽ tuuʒ· Velociter exau

di me domme et ſubditur ratõ · delecit ſpus
meus ſcʒ deuotõnis ex feruoꝛe tribulatõnis:

Non auertas faciem tuã ame ⁊c id eſt ſi qʒ

abſit auertas eã a me ero ſimilis deſcendenti
bus in lacũ gehenne· Ruditã fac mihbi mane
Xc.·/id eſt celeriter · notã fac mihi viam in qua
ambulẽ itinere recto ad patriã quia ad te le
uaui ammã meã per ſpẽ Eripe me de mimn
eis meis viſbii bus ⁊ inuiſibilbus domine
ad te eonfugi ſeut ad pꝛotectoꝛẽ · doce me
ſfacere voluntatẽ tuã Ic· quia non babeo aliũ

doctoꝛẽ Spiritus tuus · Ehc tereõ ponitur
petitionis exauditõ que anqñ reuelatur apte

bono pꝛelato ·et aliquando ↄiecturaliter per
internam conſolatõnẽ a ſpirituſancto · Rt ſic di
eit· Spiritus tuꝰ bonus deducet me in teraã

rectam ·ſ viuentium in qua nibil eſt obnquũ

Lviuiſirabis me vita gloꝛie· in equitate tua
et non mea. Educes de tribulatõe ⁊cſ pñtis
vite · ⁊ in milericoꝛdia tua diſperdes immicol
meos ⁊c ·ſcoꝛpoꝛales et ſpirituales et ſubdi?
ratio· quomã ego buus tuꝰſum obediẽs tibi

d nutu DSSL. SL.

Enedictus. Scdm biero da uid le
cit hunc pſalmũ de pugna contra
goliath getheũ · Moꝛaliter autem

tva ðvabolũ· St ſic in eius perſona dicitur con
ſitendo auxiliũ dinnũ · Benedictuſ dommnꝰ
Qixca quod ſciendũ ꝙ ſicut in bello coꝛpoꝛali
aliquando pugnatur de ꝗꝓpe · manu ad manuʒ
alquando de longe vt ſagittando vl funda la
pides iaciendo· et tunc bellans vtitur digitis ·
ſig in bello ſpirituali fit belluʒ de ꝗpe cũ pugna
tur contra actum peccati vt ſornicationis vel
adulterij 2 ſie dicitur · qui docet manus meas
ad preluim aliquãdo de longe ſcʒ contra oe
eaſionem fornicatõnis vł adulterij vt eſt aſpe

ctus impudicꝰ. et ſic dicit· ⁊ digitos meos ad

bellutz. Miexicordi meaet refugiun men 20

poteſt exponi de bello vwi iuſti cõ

hic ponutur tot nomina quaſi ſinonima ad ſi
gmſicadu ꝙ effect' dune miſericoꝛdie nemo

põt explicare· q̃ ſubdiſ ꝓꝑłm meu ſub me ho
mis populꝰ dici poſſunt anim motus qui ſub
duntur ſibi qñ obediunt rationi · ſed quia to⸗
tum debet deo attribui ſubdi ·/ domĩe quid ẽ
homo quia innotuiſti ei · c ſcilcet p effectuʒ
tue bomitatis ſibi collatũ quaſñ diceret nibil e.
apter quod ſubditur · homo vanitati limilis

factus eſt dies eus ſieut vmbꝛa pᷣtereunt
Domine hic cõſeqnter pomt᷑ demonũ repꝛeſ

ſio qui ſunt frequẽter nimis acres in hoc bel⸗
lo weo dicitur · domme inclma celos tuos et
deſcende p effectum poteſtatis tue tan ge
mõ tes · repꝛimedo ſupbos demdes et fumi
gabunt /.i murmuꝛabutſicut dixerũt chꝛiſto
mathᷣ· vnj cur veniſti ante tempus toꝛq̃re noꝛ
fulgura coruſcatõnẽ c p fulgura cozuſca⸗
tionem et ſagittas intelligitur dei ſlententia in
iudicõ hnali qua demones retrudentur in ꝓ
fundo inſerxni · ſed quia vſq; tunc grauiter in⸗
unadunt homines ſubdit · emitte manũ tuã p.
potentiam et libera me de aquis multis i:

tentatõmbo demonũ impetuoſis ee de manu

finoꝝ alienoꝝidemo nũ q̃ ſut fiuij dei p crea
tõnem ſed aheni ab eo per rebellonẽ· quon
os locutũ e vanitatẽ eam mũdanis hommib
ſuggerẽdo· ⁊ dextera eoꝝ dextera miq̃tatis ·
nam ad eam mpellunt homines multis mõi
Et quoniaʒ ex tali beneſicõ debet᷑ laus deo iʒ
ſubdit᷑ deus canticum nouum cantabo tibi.
eum hberat? fuero de inſultu maligmi in de⸗
cacoꝛdo pſalterxio pſallam tibi iin obpᷣuatõe
decalogi · Qui das ſalutẽ regb·i homimnb

cum aduutoꝛio dei bene ſe regentrb. qui redi

miſti dauidð de ſauuis perſecutõe· de gladio
maligno eripe me ide de maligni ſpiritus
tẽtatõe·¶ Rt erue me bic cõſequeter ponit
liberatio ab hoĩbo malis qui ſunt mſtrumen:
ta demonis cũ dꝛ· Et exue me de manu ſinoꝛ⸗
alienon a hoĩnũ maloru;ʒ qui ſunt fiiij dei ad
eius maginẽ facti ſed a b eo pꝑ peccatu alieni
quorũ os locutũ ẽ vanitatẽ umendaciũ adð
bonoꝝ deceptõnẽ· et dextera eorũ dexteram
iquitatis eſt em ſemper extenſa ad operãdũ
miqua t quia frequenter imqui ꝓſperant᷑ in
vita pᷣſenti ſubditur. quoꝝ filij ⁊cin quo no
tatur ꝓſperitas m ꝓle maſculma &t etiã ſemi:

na cũ ſubdit᷑· ſilie eoꝝ vonnPoeſe C··i . oꝛnate

tur ꝓſperitas in terꝛenaſcentibus in amma
libus eu dicii oues eon fetoſe .⁊ in tempali
paceę. cũ ſubditur. non eſt ruina macerie id ẽ
rlauſure muroꝝ. neq; tranſituſ ꝛaduerſarion
neqꝙ clamoꝛ m plateis eon /ſvulneratoꝝ ab
adũſari jſ.Beatu dixerũt łm cui ſunt poc

ſeria peccati. (onſeqnter oſtendit quis pp'us
ſit vere beatus cu ſubdi beatus populꝰ cuiꝰ
eſt domm deus eui id eſt qui buit domino
ſideliter et deuote talis em eſt beat? in ſpe·

õ
Faltabo te · In boc pſalmo dauid
ſe et alios excitat ad dei laudem · Se
ſus moꝛalis eſt vt bonus pᷣlatus ꝑ
dauid figuratus ad laudandu deu

excitet ſe pꝛimoet conſeqũter populum xp̃ia
num . Quantu ad pemu mn eus perſona dicit;

potero te laudabo· deus enim exaltari non po

telt in ſe cum ſit magnitudinis infinite · Der

ſingulos dies benedicam tibi c ſicut per ſin
Sulos dies tua beneſicia recipio magnus do
mmus ⁊ laudabilis mimis id eſt vltra omne

virtutem creata imꝗpoꝛtionabiliter Cene

ratõ Far conſequenter pomiè alioꝝ excitatõ

ad laudandum cum dicitur. Generatio et ge
neratio laudabit opera tua id elt omnes hojĩ
nes pꝛeſentes et futuri laudent te in opexibus
tuis nature et gratie quia ſunt eis materia lau

dil · St ponitur hic futurum indicatiui modi ꝓ

optatiuo hm hebꝛaicum modum cũ dicit lau
dabit. i. laudet et ſic in ſequentibus exponat
Wasgniſficentiam glozie ſanctitatis tue loan
tur Ozando et docendo: a mirabilia tua nar
vabuntſcʒ alijs eos ad tuam laudem inducẽ
do. Rt vntutem terꝛihilium tuon dicent pin
peccatoꝝ punitione vt i diluuij inundatione
et ſodomoꝝ lubuerſione et ſic de alijs · vt audi
entes terrea ntur et a peccatis retrabant᷑ me
moꝛiam abundantie ſua uitatis tue /ſcz in bñfi
cijs creationis recreatõis gubernatis 1 glo
rviſicatiomis. exultabut id eſt exultent: 1 per
hoc ſigniſicatur pꝛedicatõ ꝓcedens ex coꝛde ðᷣ
uoto· et iuſticia tua exultabunt ppſalmo lvij.
letabitur uuſtus cũ viderit vindictaz c.NIi
ſeratoꝛ et miſericoꝛs dommus /peccata rela
xando· patienſ penitentiam expec tando:2
multum miſericoꝛs ] penas debitas mmuen⸗
do.Suauis domm? vniuſs Pattingens a fine
vſe ad finem fostiter et diſponens ommia ſua
uiter dans eig mmelinaciones ad bonu ſeᷣm ſue
nature modum:. Qonſiteant᷑ tibi haic muitat᷑
generaliter ommis creatura ad dei laudem cũ
dicitur · Qonſiteant᷑ tibidomme /confeſlone
laudis omnia opera tua nã habentia intelle
ctum laudare poſſunt deu pꝛie et itellectu
carentia large mntu m eis velucet boĩtaſ cre
atoꝛ is et q lut mtelligentibo materia diuine
laudis. do ſubdit· et lancti tui benedcãt tibi
Cloꝛiã regm tui dicent ⁊c ſcʒ docẽdo vt au

dientes te diligãt· et potentiã tuam loqntur

vt te timeant · vt notam hciãt ⁊crepetitio e
eiuſoem ſententie ad maioꝛem expꝛeſſonem ·

Resnum tuuʒ ꝛc id eſt eterne durationis
et magne extenſoms ſcʒ ad omjia· Eidelis do
minus ⁊c .nam implet Pmiſſa et ſanctus in
Omnmibus operibus ſuis nam ordinat ip̃a ad
declarationem ſue ſan ctitatis. Alleuat omes
qui coꝛruũt ꝛc· quia quantũ eſt ex ſe paratuſ
elſt cadentes in peccatum releuare- Ocul om
nium·ſcʒ bonon· in te ſperant domme ·ſpe
ſꝛmata caritate· et tu das eſcam illon ·ſcʒ eu
kariſtie· in temꝑe opoꝛtuno quod elt tpus
Sratie · Xperiſ tu manũ tuamtua largitate
et imples ome amimal bñdictione p animal
quod dicit᷑ a ſenſu mtelligitur habens dei ſen:
ſum· et omnis talis benedictione dei repletur
tuſtus dominus in omnib vijs ſuis nam
vniuerſe vie dommi ſunt nnſericoꝛdia er veri⸗
tas. et ſanc tus imn omnibus opibus ſuis ex
ponatur vt peiis · Pꝛope eſt dommmus omĩ
bua muocantibus eu c quia velociter exau
dit veraciter depꝛecantes Quſtodit dommꝰ
omnes diligentes ſe a màlo moꝛtalis culpe.
Let omnes peccatoꝛes ſeʒ obſtmatos · diſper
det. pena gehenne. Cetera patet ex dictis
uda annna mea dommum.
in hoc pſalmo declaratur ð ho
m mibus non eſt pꝛincipaliter con
—fſdendum ſ de deo · pter quod ſen
ſus litera is eſ ſimplciter moꝛalis iõ ptraſeo
Audate dom muz quomam bo
vus ꝛc · Iſte pſalmus eſt inuitatio

it ſpiritualiter exponenda: Dicit᷑ igit᷑
S dommü quoniam bonꝰeſ pſalmꝰ?
ſez iᷣm deuote cantantibus ; ſic mentes eon
eleuantur in deum. deo noſtro ſit jiocuda de

coꝛaq; laudatõ id eſt cum deuotidne mentis
et mundeia eoꝛpoꝛis: Sdiſicans bieruſale do
minug ·id eſt eccleſam ſua.· diſperſones iſra
elis id eſt populi chꝛiſtiani ad quem nomen
ſſrael eſt tranſlatum vt frequenter eſt dictuz .
congregabitimn eccleſia miitante p ſidem·
in trumphante per aptam viſonem qui ſa
nat eoneritos coꝛde ]ſue paſſiomę virtute 1
alligat contritiones eoꝝ Jvirtute ſacramento
rum que ſunt anime medieme Qui numerat
rum eſt certus numerus apud p̃m. et onib⸗
eis nomma vocat id eſt pᷣma pm merita pa⸗
rat· Magnus dommus c. quia; ul
et ſapientia ſunt infini te. Suſcipiens manſue
tos dommus ad ſuã gloꝛiam.
peecatoꝛes vſq; ad ter: am ·id el t vſq; ad inleꝛ
num qui a doctoꝛibus eſſe ð, ĩera terꝛa. Dꝛe
ennie dommo mn conſeſſ ione ſcʒ laudis· p ſal

Seneralis ad dei laudeʒ ex euis be
neſicijs. quoꝛuʒ aliqua ſunt cozpalla

liee deo noſtro in cychara id eſt in ſide trin
tatig eo ꝙ eſt higure trian gularis Qui opit
celum nubibus id eſt ecdenam miltante eni
Smgticis reuelatõnibus· et parat terꝛe pluiũ
am pi.doctrinam homimbus Qui pꝛoducit
mn montibus fenumd elt in docꝛoꝛibus vi
roꝛem bonoꝝ exem ploꝛum · et iumentis eſcã
ipᷣoꝛum /id eſt ſimplicibus doctrinam ſᷣm ca
pacitatem eoꝛum· et pullis coꝛuoꝛũ muocan
tibus eum id eſt Rlijs genti ium venientib⸗
ad baptiſinum. Non m ſoꝛtitudine equi volũ
tatem habebit Iud eſt iudei indomiti cu ſoꝛ
titudo fiut noticia legis et ꝓphetarum quã do
minus non aſpꝛobat in indeis obſtmatis eo ꝙ
peruertũt ip̃am nec in tibijs viri Iid eſt tyrã
ni etiam baptizati · ¶ Beneplacituz eſt dommo
ſuper timentes eum timoꝛe filiali. Let in eis
qui ſperant c · ſpe foꝛmata caritate.
RKuda hieruſalem. Me pſalmus
m ſenſum literale loquitur ð ediſi
catione ſprritualis hieruſalem qᷓ eſt
eccleſa · pꝛopter quod ptranſeo de

alia expoſitione ſpuali bic ponenda
SRL-.

uda te dommum de cehs·

* *„

bominum

7

tellectu ecarentium ſenſus literalis eſt. ꝙ deuz

laudant dupliciter ſcʒ inquantu relucet in eia
dis hominibus et angels deum laudantibus
ex operibus ſuis nec occurꝛit mibi alia expoſ
tio ſpuaſis conuenientioꝛ hic ponenda

4

Kntate dommo Plalmus iſte

habituri ſunt ſancti ð ſis oppꝛeſſo
ribus in iudicio finali et ſequẽs ſcilicʒ laudate
dominũ m ſanctis eius:eſt inuitatõ ciuuz ce⸗
leſtium ad dei landẽ ex plemitudine gloꝛie quã

tunc hebut ſancti in ↄſoꝛtio eon·qᷓ expoſtõeſ

ſunt ſpuales api qð ꝑtraſeo ð

alijs h ponẽdis
licit expoſitio miſtica pſalmorum

ralis vt pʒ intuẽti · Sibe ſeqn:
nis q ða ecẽs· nã ĩ eo ð ⁊teptu
lſalſe ſelicitatis agit᷑ et de aſpe
titu ve Terciũ at cantica cãa
ticorũ expoſui de ꝓceſſu eecie · ꝓpter qð ð alia
erxpoſitõe ſpuali in itis pPtrãſeo q̊ ad pᷣſens

CQXLVIIE.

Aſte pſalmus eſt quedam innitatõ⸗
Seneralis creaturarum ad deũ lau
Dandum et quantũ ad muitatione;
etangeloꝛũ ſenſus literaus eſt ſpua
lis:quantum aut ad muitatõem ereaturaru in

ßm ſenſum letalem eſt qdam inui
tatio ad dei laudez de vie tona quaà

Xrabole ſalomoms Seſus
lr̃alis hꝰ libꝛi eſt ſimplicitẽ m

—

R —,,, —

— — --—

– — — — — — — —.

i
hope
weig
Pli
dlat
ig bi
beſ
fnen
nde,
fenthe
lol
nid
ge
h
mmo
neis

lms
edf
e
ſod

—

ſcncmi⸗ poſnlla moralis magiſtri nico
1de lira ſuper eſaiam prophetam.
R⸗.b 1

Iſio eſaie ⁊c · In ̊ capiło pec:
cata populi indaici arguutur·
per quem populus chꝛiſtianꝰ
generaliter ſigſicatur ·ſpecialit
tam̃ clericalis ſtatus· ꝓut ſe ex
tendit ad platos clericos et re⸗

ligioſos:quoꝛum mala hic ſcõᷣm ſenſum miſticũ

arguunt᷑ et pꝛimo contra eoꝝ peccata celum

terꝛa pꝛo teſtimomo muocantur cu dicit Ku⸗
dite cel c· et ſubdit᷑ in dei pſona Eulios enu
triui ··ſclericos generali᷑ ſumptos·ipſi nãq; p
ceteris catholicis pane ſacre ſcripture ⁊ eukari
ſtie ſacrameto ſunt nutriti : et exaltaui a tẽꝑe
conſtantmi impatoꝛis qui multum honoꝛauit
ſtatum clericalem et dotauit tẽpalibus bonis
Lipſi autem ſpꝛeuerũt me · mandata mea trãſ
grediendo manifeſte Qognouit bos poſſeſſo
rem ſuum ⁊c. Per bouem et aſmũu intelligun

tur ſimplices chꝛiſtiani p irael qui videns de⸗

um mterpꝛetatur clerici ⁊ ſpecialiter theologi ·
frequenter aũt ↄtingit ꝙ chꝛiſtiam ſimplices
deuo te cognoſcunt beneñcia dei et clerici ⁊ pꝛe
bendati et eleuati a deo ſunt ingrati ꝗꝓpt quod
augꝰ· cũ legiſſet vitã pauli ſimplicis dixit Sur⸗
gũt ĩdocti et rapiunt celũ · nos ãt cu literis no⸗
ſtris mergimur ĩ infernũ· Ve gẽti peccatrici·
ſeʒ inuereeunde gpter qð muerecũda meretrix
peccatrix vocat᷑ et ſic eſt de apoſtatis rehigiõis
et de alis exponentibo ſe inuerecunde peccatiſ
populo graui ĩiq̃tate · cuiuſmodi ſunt mali
pꝛelati et mali rengioſ q; quanto ſtatus altioꝛ
tanto caſus grauio:: ſemim nequã i peccan⸗
tibus ex certa malicia qd magis contingit ho⸗
mmibus literatis et ſic non peccant ex ignoꝛã⸗
tia · ſilijs ſceleratis ··iſceleribo aſſuetis qð ſre
quenter contingit mali clericis eo ꝙ nõ timet
iudicium moꝛtis · Dereliquerũt dñm· p pec
catum obmiſſioms: blaſ ſemauerunt ſanctum
iſrael ndeuʒ ſanctiſicantem populũ chꝛiſtianu
per peccata ↄmiſſionis:labalienati ſunt retroꝛ

ſum. apolſtate religioms. Super quo ꝛc· B

conſequent deſcribitur incoꝛrigibihtas pᷣdicto
rum cum dicit · Super quo pcutiaʒ vos vltra
addentes pꝛeuaricatõeʒ · q̃ñ diceret h eſſet fru
ſtra quia non ſequit᷑ ex hoc emendatõ peniten
tie · h magis peioꝛatio culpe · pcuſſa eſt em eccle
ſia ĩ ſciſmate grecie et in amiſſione terꝛe ſancte
et non eſt ſecuta hunnliatõ penitentie ſed aug
mentatõ pompe· Omne caput languiduʒ ·.i.
pꝛelati languetes am bitõe quia nihi eis ſuffi⸗
cit · et omne coꝛ merens per qð ſigniſcantur
doctoꝛes theologi a quibus ſiẽ ex coꝛde debet
ſenſus bone cognitõis per eoꝛũ doctrmam ꝓ
cedere ſed docent modo vana et curioſa ꝓ ma

ioꝛi parte a planta pedis vſq; ad verticem i·
a minoꝛ ibus vſq; ad maioꝛes non eſt in eo
id eſt in coꝛpe eccie: ſanitas diſpoſitõnis de⸗
bite · Der hoc aũt ꝙ dicitur omne caput et om
ne coꝛ non includunt᷑ boni vt dicetur infra ſed
elt yperbole ad deſignandu multitudinẽ male
ſe habentium · Vnde ſubditur · Vulnus ·· ſ. diſ
coꝛdie eo ꝙ diudit mẽetes ſicut vulnus coꝛpis
carnes et liioꝛ muidie · ⁊ plaga tumes ſu
perbie hec em̃ peccata regnant m clericis pꝛe
dicto modo ſumptis · non eſt circumligata
dei timoꝛe a peccato retrahẽte· nec curata me
dicamme iamoꝛe dei ad bonu attrahete· ne
q; ſota oleo miſericordie veniam impetrante
Terꝛa veſtra deſerta i animaꝝ cura negle
cta ciuitates veſtre ſuccenſe igni · ·ſ. luxurie ·
auaricie et ſuperbie ꝗpter defectum cuſtodie ·
Regionem veſtraʒ coꝛam vobis alieni deuo
rant · · idemones a deo alienati ſubditos vros
ſibi incoꝛpoꝛant Et derelinquet᷑ filia ſioni ec
cleſa· ſicut vmbꝛaculum in vmea ⁊c · que de
relinquuũt᷑ a cuſtodibus fructibus collectis · ſic
vectores eccleſaꝝ collectis pecunijs: parũ aut
nihil curant de animab· Nin dommꝰ exerci:
tuũ reliquiſſet nobis ſemen/ialiquos bonos
in q̊ubet eccie ſtatu q̊n meritis alij ſuppoꝛtan
tur ·quaſi ſodoma fiuſſemus c]· I totaliter
deſtructi · RAudite Deſcripta cleri malicia hic
ſubditur medela pᷣmo tñ excluditur falſa q̃ con
ſiſtit in diuimis obſequijs puerſe factis · cũ dici
tur Rudite verbum din pꝛincipes ſodomoꝛũ
⁊c · SRʒech·xvj·dicitur ‚ec ſuit miquitas ſodo
me ſoꝛoꝛis tueſaturitas panis et ocium et ma
nuʒz paupi non poꝛrigebant HMec aũt vicia ĩ cle:
ro regnantſcaſtrimargia p exceſſiua et delca
ta conuiuia qð p ſaturitatem panis ĩtelligit᷑ eo
ꝙ in lacra ſcriptura nomme panis intelugitur
ommẽs cibus et accidia ꝓ ocium ſigſicata et cru
delitas exga paupes quoꝝ ſunt eccleſie bona p
ter Zuenentem victum ⁊ veſtitũ eccleſſe mini
ſtroꝛum · Quo mihi multitudine victimaruʒz
veſtraꝝ c. ]·i ſeruitia veſtꝛa inqʒtũ ſunt ex vo
bis mihi non ſunt accepta· Olocauſta arietuʒ
cc· p omnmia legis ſacriſicia figuꝛatum fuit eu
kaꝛiſtie ſacramentũ ſic vnũ pfectum pꝑ multa ĩ
perfecta·qð licet ſit optimuʒ/tam̃ non ꝓſicit ſᷣ
nocet offeꝛentib et ſumentibb indigne · Neo
meniam et ſabbatu · ꝛc· p iſtas ſolenitates ve
teꝛ is legis ſign incata fueꝛũt noui te feſta.q̊uʒ
tamen obſeꝛuatõ p vacatõem a teꝛꝛenis opib⸗
non valet miſi ſiat ceſſatio a peccatis que tamẽ
feequenteꝛ magis ſiunt tũc qᷓ; in diebus alijs ·
St cum extendeꝛiis manus veſtꝛas in oꝛati
one:aueꝛtã oculos meos a vob q nõ eſt ſpe
cioſa laus ĩ oꝛe peccatoꝛis · Lauammi Sxclu
ſa falſa medela·hic conſequente:ꝛ pomt᷑ veꝛa cũ
dicitu: Lauammi p veꝛã penitentiã· mundi

eſtote id eſt · a recidiuo cauete auferte maluʒz

cogitationũ veſtran nam extetioꝛ mundicia

ſine interioꝛi nõ eſt deo accepta quieſcite per
uerſe agere ⁊c ꝙ declmare a malo et facẽ bo
num ſunt due ptes uuſticie querite udiciuz
uiſticiam exequendo ſubuenite oppꝛeſſo ſcʒ
peccatis ipᷣm dirigendo . vel murijs ĩᷣm adiu⸗
uando iudicate pupilo pm in uͤre ſuo fo:
uendo defendite vduã ab iniuriante ip̃am·
let vemte et arguite me ſñi vobis nõ bene faci
am Si fuerint peccata veſtra vt coccinu æc
P ruboꝛem coccim et vermiculiſignificat᷑ ſan
guinis effuſo eſt igit᷑ ſenſꝰ.ſ peccata veſtra
ſic hoꝛrida fuerint ſic effuſo ſanguimis inno

centis tñ expiabut volueritis ? audieritis

me bona terre comeditis ſcʒ terre viuetium
p fruitõem beatam ꝙ ſi nolueritis ⁊? ſequit᷑

gladuis deuoꝛabit vos ſcʒ ſententie meeite

maledicte m ignem eternum c. mathᷣxxv· .
Quomõ Hic poſt peccata clericoꝝ arguũ?
peccata laicoꝝ cu dicit᷑ quomõ ſacta es mere
trix d eſt inuerecunde peccans cuntas ſide
lis id eſt· cõmunitas populi credentis·ð cuiꝰ
hdelitate pꝛiſtina dicit᷑ actuũ:mij. multitudmis
credentum erat coꝛ vnũ et anima vna Tuſti
cia habitauit in ea ſcʒ legalis que ↄtinet om
nem vntutem nunc aut homicide q chꝛilti
ani querunt ſe mutuo uigulare rgentum

tuu d elt · veritatis eloquiũ ꝓuer · x· argentũ

electum lin gua iiſti verſum eſt in ſconam

ddelt. lalltatem vmũ tuum debite coꝛrectõ
nigs mixtum eſt aqua mdebite remiſſioms

LEuintipes tui inſideles data ſibi poteſtate

abutentes ſocij furum ſuſtinentes vſurari
os et alios malos ꝗꝓpter tempale lucruʒ Om.
nes dilsunt munera iuſticie punua ſequun

tur retributõnes puerſe idicantes pupulo

nõ udicant ſcʒ pꝛo eo in iure ſuo et cauſa vi
due non ingredit ad eog nõ vdent ibi lu
cruʒ tpale Pꝛopi hoc Deſcripta malicia hic
ponit᷑ debita pena cũ ſubdi Meu ego cõſola
boꝛ ſup hoſtibus meis faciendo vmdictã de
eis · loquit em deus de ſeipſo ad modum boĩs
qui delectat᷑ ſe vmdicans de ſuis mimicis St
dinem uiſticie mee et excoquã ad purũ ſcoꝛiã
tuam c hoc maxime ſiet tem pe antichꝛiſti c⸗
pſecutio ſiet ad purgatõem populi chaiſtiani.

Let reſtituaʒ iudices tuos C q; tempus peni

tentie dabit᷑ electis ab antichꝛiſto deceptig. 1
lubdit Poſt hec vocaberis cuntas iuſli T

Syon m iudicio redimet᷑ id e. eccleſia miln tal

p penam debitam expiabi et reducet eam in
iuſticiam ·ſenoch et helyas p ſuã pᷣdicatõnem

et hoc qᷓntum ad electos St ↄteret ſceleſtos 2

beccatoꝛes ſimul id eſt.demones ⁊ peccatoës
obſtinatos d·illud math.xxv. ite maledicti m

Zuertam manu meam ad te puniendu ßm o⸗

ꝑgnẽ eternũ qui paratus eſt dyabolo et ange⸗
lis eius confundent em ab ydolis ⁊c nam

ydolum auari eſt pecunia et luxurioſi ribalda·
et erubeſcetis ſup oꝛtis quos elegeratis ad
exercendum laſciuiã et gulam cũ fueritis ve
lut quercus defluentibus ſolijs id ẽ· prnqui
nne igni ſiẽ quercus deſiccatꝰ combuſti⸗
oni et velut oꝛtus abſq; aqua ſcʒ grarie St
erit foꝛtitudo veſtra vt fauillaid eſt. non po
tens reſſtere opus veſtrũ ſcʒ malum vt
ſcintilla et ſuccendet᷑ vtruq; ſimul igne gehẽ

ne et nõ erit qui extinguat eo ꝙẽ duratõis

Eierne.

rbum quod vidit eſaias

ponitur de dilata tõe mulitantis ec⸗

a pncipio mundi detenti fuerant ĩ limbo illuc

aſcendente · et ſic dicit Et erit m nouiſſinns di B
ebus pᷣparatus mons id ẽ chꝛiſt. De quo di
citur danielis.ij. Lapis qui pcuſſerat ſtatuaʒ fa
ctus eſt mons magnus domꝰ dommi d ẽ.

trimmphantis eccleſe in vertice montiuz c
1d eſt angeloꝛũ Dſalcxxiij. Montes in circui
tu eiꝰ.id e angeli vt exponit augꝰ.omo nan

qᷓ; chꝛiſtus eſt ſup omes angelos exaltatꝰ St

quia triumphans ecclena non ſolum eſt dilata
ta p ſanctos aſcendetes cũ chꝛiſto · ſed etiaz p
illos qui poſt eiis aſcenſone ſuſceperũt euis

ſdẽ ſubdit St fluent ad eũ omnes gẽtes ⁊c 1
credendo nam aliqui ex ommbus gentibus in
chaiſtũ crediderunt a tempe apoſtoloꝝ et cre
dentes alios excitauerũt ad credendũ. In quo

rum pſona ſubdi᷑ Venite aſcendamꝰ c 1 do
cebit nos vias ſuas p apoſtolos ⁊ ſucceſſos

oꝛum q; de ſyon exibit lex ⁊c id eſłeccleſßa
Ia udicabit getes c Kʒ iudicõ diſcretõnis q̊

cxedentes a nõ credentibus diſcern unk etar
guet populos multos de peccatis cõmilſis p
pᷣdicatoꝛes veritatis Et oflabunt gladios ſu

os in vomeres ⁊c ꝗpꝛie dicit᷑ de doctoꝛibus

ad ſidem Zuerſis de gentilibus uudeis · qᷓ gla

dijs ſcripturarũ fidem impugnabant ante cõ
uerſoneni ſuaʒ· ⁊ 2uerſi vñ ſunt ſcripturis ad

agri eccleſiaſtici culturam Non leuabit genſ
Itra dente gladiũ ꝛc hoc intelligit de uudeiſ
et gentibus in vna eccleſa cari tate iu nctis.

qui pus aduerſabant᷑ ſibijpis Domꝰ iacob

dD e · ſupplatatoꝛes vicioꝛu ambulemus miu
mme noſtri dei hic p fidem ⁊ poſtea p aptaʒ

viſone Daeciſti iic reutit apheta ad de

ſcribendum punitõnes et peccata iideoꝝ p ꝗᷓ
ſigniſicant᷑ punitõnes et culpe maloꝝ chentia
noꝛum cũ dicit᷑ Dꝛoieciſti populũ tuum de
terra ſancta ⁊ de africa in multis locis quia

repleti ſunt vt olimid eſiẽ olim eiecti fuerũt

Peincipiũ huiꝰ capituli literalũ ex

. ene ana gogice vero põt exponidᷣ
dilatatione triuphantis chꝛiſto cu electis qui

— —¶—ę d..

— —

—

—— ——— —,

— —. —. —

—.

— — —

— — — — –

el
* 2

uindei de terra ſancta ꝗpter eoꝛũ peccata · ſic et

chꝛiſtiani tempe coſdꝛoe et poſtea tempe ſala
dini ⁊ augures habuerunt vt philiſtijm vtẽ
do duumatõmbo ſupſtitõſis et pueris alienis
adheſerunt in uicõↄtra natura łlec em̃ vicia

dicunt᷑ fuiſſe m illa terraanteq; a ſaracenis ca

peretur et repleta eſt terra ſcʒ eccleſie auro
et argento⁊c q; ſtiari nõ põt cupiditas mul
toꝛum et repleta eſt adhuc terra eiꝰ equiſ
multis et magms ad pompam et innumera
biles quadꝛige eius id eſt:ſummarijapter ſu
pellectilis abundantiã et repleta eſt terra eiꝰ
ydolis id eſt· paſtoꝛꝝbus ſictis· ſᷣm illud ʒach.
xj/O paſtoꝛ et ydolũ ⁊c. Opus manuũ ſuaꝝ
adoꝛauerunt ſcʒ il qiu eos elegerut et incur
