coꝛ pali:ſic caſtitas coꝛpus ⁊ animã a putredine
pẽti·Vñ p oppoſitũ de luxurioſis ðꝛ ioelis.j:(õ
putruerut uumenta in ſtercoꝛe ſuo · Quod ex
ponens greg dicit· Iumẽta in ſuo ſtercoꝛe pu
treſcere· eſt carnaleſ hoĩes in fetoꝛe luxurie vi
tam ſinire · Tunc miſt amaſias nũcios ad ioaſ
c ]·Sx victoꝛia em̃ ↄtra edom in ſupbiaʒ ele:
uatus fuit.et ſic contra regẽ iſrael pugnare vo
luit · vñ ſibi male contigit· Der G igit᷑ ngniſcat
religioſum de pfectõe ſui ſtatus ſupbientẽ. et
ſeculares aliqñ melioꝛes ipᷣo ⁊tenentẽ ſimilem
phariʒeo q̃ dicebat de ſeipᷣo luce/xviij. Nõ ſum
ſicut ceii hoĩm raptoꝛes adulteri ⁊c· St q ſic p
ſuperbiã eleuat᷑ ad obtmendũ eccie gradu inde
bitũ ſibi conat᷑· ꝗapter qð dicedũ eſt ei a ſupioꝝ
qð ſubdit · Qontentꝰ eſto gła tua ⁊ ſede in do

mo tua hi·in religione·qꝛ tibi nõ expedit vᷣmo

ueri ad altioꝛa ꝓpter qð bis franciſcus interro

WS

gatus a papa ſi vollet ꝙ frẽs ſui ꝓmouerẽt ad

ecciaſticas digtates rndit· dñe fres mei iðᷣo vo

cati ſunt minoꝛes vt maioꝛes ſieri nõ p̃̃lumane
ſi vultis ꝙ ſaciant fructũ in eccia dei dimittite
eos in ſtatu vocatõnis eoꝝn·⁊ ad dignitates ec

cleſiaſticas aſcendẽ nullatenꝰ pmittatis:

. AWN.
no. xxvij leroboam regis iſ
rael regnauit azarias filus a-
umaſie. Muius regis hiſ toꝛia bꝛeuit
hic ſcrib ·ij · pak · xv.· perfec tiꝰ põit
ꝗpter qð ibi ponet᷑ expoſtio miſtica dño cõce
dente · Rebqua vo huiꝰ capłi ſunt deſcriptões
quoꝛundã regũ ſibi ſuccedentiude quibo non
apparz mihi aliqᷓd nothile exponẽð vſq; ad illũ
locũ Reguit wathan ſilꝰ oʒie regis inda Se
quit᷑ Ipᷣe ediſicauit poꝛtã domꝰ dñi ſublimiſſi
mã ·per ioathan q̃ pfec tꝰ interpᷣtatur de“ ipe
ſigſicatur· nã vt ð v· methaphiſce perfectuʒz ẽ
cui nibil deeſt · ⁊ weo ſolus de?eſt ſimpłꝛ perfe
ctꝰ.qꝛ nullo indigʒ alio· et qdqud ẽ perfectõiſ
m aujs totu in ſe ↄtinet emment Ipᷣe vo qᷓdꝛu
pliceẽ domũu hʒiſ·coꝛpoꝛale moꝛalẽ allegoꝛicã ⁊
anagogicã· Dema e vᷣgo maria m ꝗᷓ cõpoꝛa:
liter habitauit· Scda eſt ſdeł aĩa in qᷓ per gtiaz
req̃eſcit· Tercia eſt miltas eccia in qua habitat
per eucariſtie ſacramentũ: Quarta ẽ triũphanſ
eccia in q̃ ſe oñdit beatis per aſpectum clarum
PHoꝛta pᷣme domus eſt huilitas ex q̃ vgʒo deuʒ
⁊ꝛcepit · Ber · ſuper miſſꝰ eſt · St ſi placuit ex vir
ginitate tñ ex huilitate ꝛcepit · De altitudine

vo huiꝰ poꝛte dicit Ber· ſuper miſſus e· Que ẽ?

tã ſublinns humilitas q̃ cedere neſcit honoꝛib⸗
mſoleſcere gła neſcit: mater dei eligit᷑ ⁊ ancillã
ſe noĩat· Doꝛta vo ſce domꝰeſt ſides q̃ pᷣcedit
caritatẽ per quã deus inhabitat menteʒ. ·ioinj.
Qui manet m caritate in deo manet ⁊ deus in
eo· De ſublimitate huiꝰpoꝛte ðꝛ hebꝛeos xj Er
des eſt ſba ſperãdaꝝ reꝝ· Doꝛta vo tercie do
mus eſt baptiſmus qᷓ eſt ianua ſacramentoꝛuʒ
De altitudine vo huiꝰ poꝛte ðꝛ iohaij· Niñ q̊s
renatus fuit ex aqua et ſpuſancto nõ põt intro
ire regnũ dei · Poꝛta vo q̃rte domus eſt reſur
rectio chꝛiſti vł euis aſcenſo Luce vlt · Opoꝛ
tuit pati chaiſtũ et reſurgè a moꝛtuis et ita int᷑
re in glam ſuã:Et mar · vlt · ðꝛ. Et dñs quidẽ ie

ſus poſtq; locutꝰ eſt eis aſſumptꝰ eſt in celu 1

ſedet a dextris dei · Et ſic pʒ ſublĩtas hꝰ poꝛte
Nno xvij phacee filij romelie
regnauit achaʒ 2c· De quo ſbdn
lEili ſun ſecrauit tranſferens euʒ
NNp ignem· Moꝛaliter at filios ſuos
er gnem tran ſere eſt pſos in igne cupidi⸗
tatis et laſcinie m pꝛeſenti vita que traſtus eſt
nutrire · Immolabat q̊; victimas in excelſis
HMoc aũt moꝛałr facit qᷓ̃ bona ſua 2ſumit ĩ acti

r

bus vanitatis· et ſb omni ligno frondoſo q d

facit hõ moꝛaliter luxurioſe viuendo ad H̊ eniʒ
circa pdolatrie loca arboꝛes et luci plantabant᷑
vt ibiluxurie actꝰ exercerent᷑· ¶Poꝛro altare
eneũ qð erat coꝛã dño inſtulit de facie templi

c]et dem feẽ de luterib et de mari eneo et 58

muſach ſabbati vt habet᷑ ĩfra eode capło er
altare eneũ in q̊ offerebãtur olocauſta· ſigſicat

coꝛ humanũ in debent offerri deuotõms ſa⸗ R
criſicia· qð ð loco ſuo t᷑nſ fertur·qñ coꝛ humanũ C .

a deo p moꝛtale peccatũ autitur In mari eneo
lauabant᷑ ſacerdotes offerẽtes· in luteribo ãt of·
lerẽde carnes. Igit᷑ mare tranſ fert᷑ de loco ſuo
qñ offerentes accedũt ĩmũdi coꝛã dno· Cſaie ·.·
Quũ młtiplicaũitis oꝛõeʒnõ exaudiã · manus em̃
vre langne plene ſunt. Sed luteres amouẽtur
qñ pᷣces indebite offerunt᷑. Vnð dicit Beda ſup
marcũ · Rſt oꝛatõ q̃ peccatũ facit· Et ſequit᷑. Qui
em̃ de diuitijs vł honoꝛibe ſecki aut certe ð mi
mii moꝛte ſoucitꝰ obſecrat ·ip̃e in infimiſ iaceſ
viles ad deu pᷣces mittit · Muſach ſabbati ſcõm
glo· locus erat vł gaʒophilatiũ in quo regis
oblatio ponebat᷑ Moꝛaliter igit᷑ muſach amo

uere eſt oblatõnes eccleſe debitas vel conſue⸗

tas ſubtraber⸗e· Q0ρA. VIZE
. Nno xi achaʒ regis ida re
Snauit oʒee ⁊c· Rex a regendo·
git᷑ p oʒee rege qui malu fecit co⸗
rãa dno ſignincat᷑ malus pᷣlatus qui
ale ſe habet in regendo ꝓp'm ſibhi miſſum a
deo· Gt qm q̃ᷓ facit peccatũ pᷣuus eſt pẽtiio vnj

eu aſcẽdit ſalmana ʒar rex aſſyrioꝝ et factꝰ eit
ei oʒee ßuus ·. Sal manaʒar eĩʒ ſip̃tat᷑ ſenties car
cere · q 2Zuenit dyabolo·q; certitudinaliter ſcit
ſe ad inferni carcerẽ deputatũ· Aſſyrij vero fa
Cure vigilãtes interpꝛetant᷑ ꝗpter qð per eoſ
demones qui nunqʒ doꝛnmnũt ſigniſcant᷑· Ct ſic
ꝓ ſalmanaʒar regẽ aſſyrioꝝ ſigmiicat᷑ pꝛincepſ
demonũ cui malus pᷣlatus pᷣuus efficit᷑ . q per
moꝛtale peccatũ ei ſubijcit᷑ · Sed qim peccatoꝛ ñ
ſtatim ha bituat᷑ mn malo firmiter ⁊ ſixe · ſed ali
qñ vult ad bonũ redire · et tunc dyabolꝰ ſoꝛtiꝰ
eu impugnat vt per ↄſuetudinẽ peccandiliga
tũ ipᷣm teneatq; 2ſuetudo p modũ nature in
dimat·ideo ſubdit · Qunq; dep̃ᷣbendiſſet rex aſ
ſyrion ꝙ rebellare nites c· ſequit᷑ et aſcen⸗
dens ſamariã obſedit eam. &t capta ciuitate ca
ptus fuit rex euus oʒee· p que vt dictũ eſt ma
lus pꝛelatꝰ dengnat᷑: Et qm̃ ad caſum pꝛelati ſe
q̃t᷑ caſus ppłi ſin qð d· greg m paſtoꝛalncu pa
ſtoꝛ p abꝛupta gradit᷑ ons eſt vt grex ad pꝛe⸗
cipitiu ſequat᷑ ideo ſequi· et t᷑nſtulit i rael in
aſſyrios .iꝓłm malo pꝛelato ſubditũ in ſubie
ctione demonu:HMuiꝰ auũt cã ſubdi· Eactum
eſt autẽ cũ peccaſſent ſilij iſrael c Vbr diffuſe
pomt᷑ multipliciũ peccatoꝝ perpetratio et per

—

et p 2ñs puus dyaboli eſt deo ſeq̃tur. Qõtra

petrantiũ obſtinatio· que fuerũt cã nſlatõnis

iſrael in aſſyrios et p hoc ſigniſicat᷑ ꝙ peccatoꝝ

opatio ⁊ peccantiũ obſtinatio ſunt cã traſ latio

nis mali pꝛelati et ſequẽtis eũ ꝓpłi ad penã in

lerni ·

eʒechias ⁊c Der eʒechiã ꝗᷓ foꝛtitu
do dei interpꝛetatur · bonus pꝛelatꝰ

ritis h diumis auxilijs innitit ideo ſbdiẽ · Jpe

diſipauit excelſa ſuperbos hunnhãdo · et cõ
triuit ſtatuas ꝓpocritaꝝ falſtatẽ detegedo

et eos abijciendo · et ſuccidit lucos ·luxurioſoſ
et diſſolutoſ extirpando· confregit ſerpentem

eneum per quẽ ſigniſicatur calliditas malignã
tium. Ceñ nj. Serpens erat callidioꝛ cunc tis
animantibo terre cτ Serpens igitur eneꝰ fra
gitur cum calliditas mali ⁊ obſtimnati bomnns

eneruatur Anno. xnij regis ezechie aſcendit

ſennacherib „τ Per ſennacherib qui ↄtra eze

chiã aſcẽdit ſigniſicat᷑ tyrannꝰ qᷓ eccaʒ boni pꝛe
lati turbat ⁊ imuadit ſicut rex anglie muaſit ec⸗

lenam ſancti thome archiepᷣ canturieñn· et auj
plures dem leguntur feciſſe · Tunc miſit eze·

chias nũcios ad regem dicens peccaui recede

a me cτ ·Bonus enim pꝛelatus cõſiderãs pec

cata pꝛedeceſſoꝝ ſuoꝝ vł ſbditoꝛum ꝗpter qᷓ

deus iuſte permnttit eccleham vexari:ad ſuam
vexationem redimendam exponit aliquãdo ſ̊

ſtantiam tempalem. Der hoc autem ꝙ ſenna⸗
cherib habita eʒechie pecunia a ſua malicia non
ceſſauit ̊ hieruſalem vbi dumus cultus erat

ſibꝛ ſubiugare voluit ⁊ ad hoc nuncios nuſit·
vnde ſubdi· muſt autem rex aſſirioꝛum car:
than ⁊ rapſacen c] ſignificatur malicia tyrã
ni qui moleſtans eccleſiam non eſt contentus
bono tempoꝛaliſſed cum hoc bona ſpiritualia
nititur impedire et clerum ſubijcere indebite
ſeruituti·et in tali caſu pꝛelatus debet ſibi reſ⸗
ſtere· ſicut ſecit ſanctus thomas regi angloꝛũ

et hoc ſigniſicatur hic per hoc ꝙ eʒechias non
obediuit mandato ſennacherib ſed magis ſe p

Dum⸗

Sequitur · mgreſſuſq; eſt do⸗
mum domn 2c .
Per hoc autem ꝙ eʒechias intrauit
Homum domm ad oꝛandum contra perſecu⸗
tionem ſennacherib et per nuncios rogauit
eſaiam pꝛophetam vt pꝛo ſe et ſuo populo do
mimuʒ pꝛecaret?᷑· ⁊ vt ſennacherxib pꝛopter blaſ
phemias ilatas contra dommum puniretur
ſignificatur ꝙ bonus pꝛelatus et etiam bonus
pꝛimceps in ſius neceſſitatibus ſuiq; populi
debet ad deum recurrẽ et deuoton oꝛões reqᷓ
rere ꝓ ſua ⁊ ſuoꝝ ſalute · dt qi ad bonoꝝ dep

no · in· oʒee filn hela regnauitt

ſigniſicatur qui nõ vituti ſue k me

parauit et Gn ſuum ad viriliter renl ien
E

cum audiſſet rex ezechias

.tönt
lit don
ztyra
, poni⸗
ftenun
ttyr
ſeper
1mdl
perer
tume
peot
tum
eine
. 1
ſſirie
Liau⸗
Oun
ſ
nie

W

Atnſlae
taätri
1d penfn

wesmmuie
bäiͤſdin
mug Pe
uti luekne
ſbdi i
lidoe erch
t detegid
unndr
tſerpenten
tas malggi

or aunetg
erene ſri

abomumg
ne Mende
nui traee
Bbonpe
kinuiſter
rien eti

nemite —

aui recede
ſberigpe
napeer
riad ſunm
quadoſ3
1gſenna
icia non
Atus en
cios mit⸗
ſorumcar!
macäthri
contenas
rtuuin
w indebte
rbiteß
anglorn
bas no
9 sſeß
ereilten

ge ſtd⸗

„ uit

catonem ſolet deus attendere. ſequit Hlec di

cit dommus noli timere c et ſic aſſecurat eu
a tyranno pſequente et modus aſſecuratõnis
ponit᷑ cũ ſubdit· Ponam taq; circulũ id eſt
frenum. in narib⸗ tuis vbum eſt dñ allohuzę

tis tyrannũ que e aliqñ deus rekrenat ab eccle⸗ .
ſie perſecutõe eius potentiã auferẽdo vk im
a malicia Zuertẽdo · Qomede hoc anno qð re
pereris verbũu eſt dn aſſecurantis bonũ Pla⸗
tum et eius pphm de ſufficienti victu coꝛpoꝛis
pꝛo toto tpe pſecutõis per ternariũ em anno

rum ſignincat tpus pſecutõis quantu ad eiuſ

pꝛincipiũ medum et fſine.· Eactũ eſt igit᷑ ĩ no
cte illa venit angelus dni et pcuſſit in caſtris
aſfirioꝝ c& p hoc ſigniſicat᷑ vndicta diuma q̃ᷓ
aliquando de pſecutoꝛib eccie dat᷑ maniſfeſte ·
Qunꝙ; adoꝛaret imn templo neſrach ꝛc ſſe eq̃t.
Rilij ſui Knman teũ per hoc ſ gficat᷑ ꝙ tyrã

decidunt.

K.
Ndie illis egrotamt ezecht
as ⁊ c]· Scdm doctoꝛes latmnos

ibi data non reddidit deo gratias
vt debuit · apt r qd ſfirimtate pcuſſuſ fuit. Di⸗
cit aũt augꝰ. in encheridion ꝙ deus adeo e oĩ⸗
potens ⁊ bonus ꝙ nõ ſineret mala ſieri niſ m
de elceret bona maiora.⁊ ſic anqñ deus pmit
tit bonos cadere vt reſurgat ſoꝛtius in virtu
te Sic em̃ pmiſt moyſen et aaron peccare in

aquis 2tradictionis· Et hoc modo ezechiã re⸗
gem pnnſt peccaxrein victoꝛia a deo ſibi data
ilam plus debito ſuis meritis attribuendo ꝓ

pter qð moꝛi coꝛporaliter demeruit ſicut eſa·

libi dixit · Diſponed domui tue moꝛieris eĩi tu
⁊ non vuies· Dʒ qm ipe veracter pemtuit ſiẽ
dicit᷑ in textu · Qui auertit faciem ſuã ad parie
tem adoꝛauitq; dũm ⁊c]· Sequit Eleuit itaq;
eʒechias fletu magno.ideo ſecuta eſt dei mi
tcozdin dicentis ſibi p eſa. Audun oꝛatõezʒ

tuam et vidi lacrimã tuam et ecce ſanaui te j.

&t quia non ſolũ ↄſecutus ſuit a dño copale
bonum ſů etiã ſpũale ſubdit. Die tercõ aſcedeſ
in templu dñi per qð ſ Sficat᷑ aſcenſus ad cul

men virtutu· et addã diebus tuis xv·annos
per quã additõem ſigmiſicat᷑ cumulatio merito

rum · Sic igit in dic tis eʒechias ſigura fuit cꝰli

bet boni viri qͥ deo permittente et dyabolo ꝓ

curante cadit in aliqð peccatu·ſed ex dei miſe
ricoꝛdia reſurgit ad maiuſ bonũ Vis vt aſcẽ
dat vmbꝛa c ſequit nec hoc volo ß vt reu
tatur retroꝛ ſum x.· gradibuſ/iſtud mirabile ſ
gnum pᷣſiguratõ fuit incarnatõis diume que ẽ

factum mirabiliſſimũ per x· ei lineasx·oꝛdi

nes ſigmiſcant᷑ electoꝝ ym aſſigtionem anqᷣn
doctoꝝ · p nouem em̃ lmeas ſigſicant nouẽ oꝛ⸗

dines angeloꝝ et hommu ad eoſdeʒz oꝛdines

aſſumptoꝝ · per decimã vo lmeam ſigniſicatur

m pſecutoꝛes gccleſie vt cõter a ſuis ſubditis

eʒechias de tanta vic toꝛia duimmt?

ni Kes

ordo decimus ſcz hommũ beatoꝝ qui tñ nõ p

uenerunt vſq; ad aliquẽ oꝛdine angeloꝝn · PHer
hoc aut ꝙ ſol retroceſſit decem lmeis:ſgniſica

tus fuit deſcenſus ſilij dei qui eſt ſol iuſticie ad
aſſumendam noltrã bumanitatẽ moꝛtalem di
ctis dnmbus inlerioꝛem K.

Vodecim annoruz erat manaſ

ſes cu regnare cepiſſz c] Reg

huius hyſtoꝛia pomit᷑ ij pali xxxrm

magis 2ꝛplete · apter qð ibi ponet
ſenſus euis miſticus domnio concedente · HJ

Sto annorum erat loſias cum
regnare cepiſſʒ ꝛc Iſte qͥ ancte
vixit ⁊ valð uuenis regnaꝛe cepit
beati ludouici regis francie vder

typum tenuiſſe ·qᷓ ſanctiſſime pixit et coꝛona,z

regni francie valde iuuenis ſuſcepit· Eecitq;

quod placitũ erat coꝛã dño j·ſ viuẽdo ſancte

et regnando lulte. et: ambulauit per oms vi

as dauid pris ſuii xp̃ᷣi cuiꝰ ſigura fuit dauid

vt frequeni ſuperi⸗ eſt expᷣſſum · Beatꝰ em lu
douicus vt vpᷣm per viã pau Ptatis caſtitatis
obedientie ſeq poſſet relgione i ingredi voluit
et feciſſet ſ dna regma 2iunx ſua 2ſentire vo
luiſſet vt ſcribit in legenda p̃ius· ꝓpe etiã atte
dens xpᷣi verbu mat xvj. Si q̊s vult pꝰ me ve
mire abneget ſemetip̃ᷣm ⁊ tollat cruce ſuam et
ſequat᷑ me· Bis crucẽ accepit et bis tr anſfreta

uit et in terꝛa ſancta vita finuit Anno vo
xviij regis ioſe ⁊c]· Tũc em incepit mtendere

repationi templier beatꝰ ludouicus multas

eccleſas ruinolas lecit repari ⁊ alias phes de

nouoſtrui a młbta loca religiola ta vroꝛ qʒ
mulieꝝ ad augmentationẽ dunm cultus fecit

ediñcari multas etia domus dei ad ſubleuatio
nem paupen q̃ ſunt mebꝛax xp̃i Aſtruxit. et bo

nis temporahb dotauit. ⁊ in his 2 2ſminbus

tot ⁊ tanta lecit ꝙ ſi hoĩes tacerent lapides cla

—

mare deberet · Libun ðdit mihi helchias ſacer
dos dñi In illo libꝛo erant ſcripte maledictõ

nes inducende a dño ſup legis tranſgreſſoꝛes

et ad eius auditũ territus fuit ioſias attendeſ

peccata regum pᷣcedentum et etiã ſubditoꝛuʒ

apter qued ſuper hoc queſuit ↄſiluumm bono

rum· Rt ſimiliter ſanctus ludouicus rex audieſ

ſermones de ſuoꝝn ſubditorum tranſgreſſioni
bus et etiam de ſuis licet mimmme eſſent valde

dolebat et a viris bonis et pꝛudentibus quere

bat conſilum emendatõms et per ſe et alios

executioni dingenter dabat ·
. II.
T renunciauerunt regn que di
xerat ſ. aphetiſſa qᷓ miñt et con⸗

Ncz ad oꝛdinandũu de coꝛrectõe ma⸗
loꝛum ad nitigationẽ ire diume · Silꝛ ſanctuſ
ludouicus redies de vltra mare congregauit

gregati ſunt ad eu omes ſeneſ c]

4

notabile m

= pcedentis · c.

dicit ꝙ rebellauit regi babilonis pactũ frangẽe?

pꝛelatos et pncipes ⁊ relq́s ſapiẽtes ſui regni
ad oꝛdmãadu ſalubꝛia ſtatuta ꝓ bono regmi ſui

a honoꝛẽ dei . Rt pcepit helchye põtihci c

Sequit᷑ vt ꝓnceret de templo dñ omnia va
ſa qᷓ facta fuerat baal· St ſił: beatꝰ ludouicuſ
bla ſphemias q̃ funt in iuramtis ꝑ totum re⸗

gnu ſuu pᷣcepit euitari·et tnſgreſſoꝛes huiꝰ p⸗

cepti debito mõ puniri alias et deoꝛdinatões
que in regis abſentia ſolet in regno pullulare
ſtuduit ꝓut potuit extirpare· Reuᷣſusq; eſtĩ
hieruſalez et pcepit oĩ ꝓpło dicens facite phaſe
dño ⁊c]· Per ̊ aũt ſiguratũ fuit ꝙ beatꝰ ludo
uũcus m ſuo reditu in francia fec·qᷓ 2ueniẽt ðe
hieruſalẽ·i paciſica.qꝛ terꝛa fracie inter alias t⸗
ras longo tpe pꝑ dei Itiã fuit magis paciſica 1
quieta. In hac auũt hieruſale beatꝰ ludouicꝰ oꝛ
dinauit ſacere phaſe · qꝛ tũc tpis młtas 2ſtrui
fecit eccias ad celebꝛandũ eukariſtie ſacramen
tum qð eſt verũ phaſe xpᷣianoꝝ In dieb il
aſcẽdit pharao nechaò ⁊c]· Qõtra que iuit ioſi
as et ibide mortuus et ꝓ buos ſuos ad ſepul⸗
cra regũ in hreruſalẽ repoꝛtatꝰ.· Der regẽe egi:
pti ſigniſicat᷑ ſoldanꝰ babilonie qᷓ eſt in egipto

contra ip̃m aũt accepit ſecũdo ſanctus ludoui

cus crucẽ· et in illo paſſagio fſuit defunctꝰ.⁊ in
de p hoĩes ſuos in franciã ad regũ ſepulcra de
poꝛtatus · Tulitq; ppłus terꝛe ioathan filiũ io
ſie ⁊c · de iſto et ſoachim fratre ſuo nibil dicit᷑
iſticandum CX. XXIITT-
N diebʒ illis aſcendit nabucho
donoſor rex babiloms et factꝰ
eſt ei vachim ſeruus ⁊c ·
e iſto ioachim de quo dðꝛ im fme
fecit malũ coꝛã dno:et in iſto·c.

do · ꝗpter qð p ipᷣm lignificat q̃tibet homo ma
lus qui nõ puat fidem cũ hommib nec cü deo
apter qð p hommes regis babiloĩs fuit captꝰ
et occiſus et cadauer eius ꝓiectuʒ ext᷑ muros
vꝛbis hieruſalẽ · vt impleret᷑ verbů qdð kiere · dꝛ
xerat de eb hiere xxij · Sepultᷣa aſini ſepeliet ·
et p hoc ſigſicatũ fuit ꝙ talis q̃ inſidelis eſt ðo
et hommib a ſoꝛtõ ſanctoꝝ ſit in morte to
tahter ſepandus · Regnauitq; ioachin ſilius
eius ꝓ eo·. ſte fuit nepos ſuauis maſuetus.
ꝗpter qð acqeuit 2ſilio hieretrades ſe cu ma
tre et pᷣncpibus ſuis regi babilonis ne ꝓppłus
cõmunis occideret᷑ et ciuitas hieruſaleʒ ab in
cendio buaret᷑ ⁊ ne teẽplu di cũ euntate cõbu
ret et in H dedit exẽplu regib et principibus
abjs vt mag ſint ſoliciti de puatõe diumi cul
tus et boni cõis q; de pſonis ꝗpꝛijs et ſibi con
iunctis et de exemplu dedit codꝛꝰ rex pſaruz
vt dic tum fuit ſupꝛaa. )QX. XNXV
Ketuz eſt auteʒz anno nono re⸗
Sm eius ſ· ſedechie ð q̊ ſeptẽ hic
dicunt· Pꝛimũ eſt ꝙ obſeſſus ſuit
Secundu ꝓ latenter ſugit · Terciũ

ꝙ fuit captꝰ.· Quarti ꝙ filijs ſuit pꝛiuat?. Quj

5 7

tum ꝙ fuit excecatus. Sextu ꝙ fuit catenis vĩ
ctus.Septimu in babionem ductꝰ. Per iſtuʒ
ſedechiam de quo dꝛ in fme pᷣcedentis c · ꝙ fecit
malum coꝛam dño:ſigniſicat᷑ peccatoꝛ qui licʒ
aliqñ coꝛam homimib videat bonus tñ coꝛam
dño eſt malus.:DNer ſeptẽ aũt hic enumerata ſi
Sniſcat᷑ ꝓceſſus eius de peccato in peccatũ vſ
q; in ifernũ · Per pꝛimu qð eſt eius obſidio
ngniſicat᷑ñ demonũ tetatio· Iob· xx. Obſederut
in gro tabernaculũ meũ · Der ſcõᷣm vo qued
fuit eius fuga ſigniſicat᷑ tentati puſillanimtas
in quo nõ eſt reñſtentia: Contra qð dicit᷑ iaco.
nij· Reſſtite dyabolo et ſugiet a vobis· Per

tercium vero qð eſt euis captõ ſigniſicatuꝛ la

pſus tentati in laqueum moꝛtaliſ peccati Per
quartũ vero qð fuit iuon occiſio · ſigniſcatur
omniu bonon pᷣcedentiu moꝛtiſficatõò· Der q̃n
tum aũut qð fuit excecatõ ſedechie hgmſicatur
Inoꝛantie tenebꝛa q̃ ſequit᷑ ad actum malicie
Sap· ij· Sxcecauit ilos malicia eoꝝ· Per ſextũ
vero quod ſuit micatenatõ ſigriſicat᷑ redeundi
deſperatio · Hꝛou xviij · Impuis cũ in ꝓfundũ
peccatoꝝ venerit ↄtemnit · Per ſepti muʒ vo

qð fuit ductio in babilone ſignificat᷑ ptractio

ad gehennã·q̃ bñ ſignificatur p babilonẽ eo ꝙ
in inferno nullus eſt oꝛdo et p ſequens ibiẽ
maxima Zſuſio · Vemit nabuʒardan pꝛinceps
exercitus regis babionis in bieruſale c per
nabuʒardan ꝗᷓ interpᷣtatur pᷣncepſ coquoꝝ dy
abolus ſignipicatur· Per hoc aũt ꝙ ſuccendit
domũuũ domm et domũu regis et domos hieru
ſalem · vt in textu dicitur ſigniſ icatur ꝙ dyabo
lus igne cupiditatis ⁊ luxurie ſuccedit cleꝝ no
biles et mune ꝓp'm· nã p domuʒ dñi clerꝰ p
domũ regis nobiles per domos hier uſale cõis
Płus ſigſicãt᷑· De incedio nãaq; cupiditatis ðꝛ
hiere · v. ARmaioꝛe vſq; ad mmoꝛe et a ꝗpheta
vſeq; ad ſacerdotẽ oms auaricie ſtudẽt· De m
cendio vo luxurie ðꝛ hiere v. Vnusq̃ſqʒ ad vx
oꝛem ꝓximi ſiu hmĩebat· Eactu eſt aut in an
no· xxxvij tnſnngtõis ioachin regis iude xc
Siẽ dictu eſt ſlup· c pcedẽti iſte ioachin tdide⸗
rat ſe regi babilonis ꝓ liberatõe tẽpłi ciuitatiſ
et cõis pp'p G̊ ergo ꝙ rex babilonis eũ ð car
cere nberauit ⁊ ſup oms regni ſui magteſ ho
noꝛauit · ondi ꝙ dñs ꝓ honoꝛe dei ⁊ bono cõ
muni ſe tradentib vel exponentib rebuat bo
na melioꝛa m pñti vel futuro reddenda reddi

tio tñ in futo młto melioꝛ eſt.na ibi reddi᷑ bo

nũ mſñnitũ habendũ eternalit p clarã viſioneʒ
et ſuauiſſimã fruitionẽad quã nos pducat ille
qui cum pre et ſpũſancto vunt et regnat in ſe
cula ſeculoꝛum amen

Explicit liber regum quartus

Qui
ſvi
ſot
uil
am
Aäſt
du
bſdo
Gerſt
ad
Imtas
lined
e
tuel
Der
aeur
er n
atur
malce
rberti
deurdi
fundi
nm
nacke
neeo-
no bie
nceps
per
dydy
endit
hieru
pabo
ey no
lerdp
ecs
zis de
Pphet
Dem
a0 vr
men
ee!
dide⸗

W

eudcer
ſt
bono
natbo
1ted
tbo
ſone;
atlie
ntinſe

9 “

a len mus liber paralppom enon.

Dam ſech enos camnaʒ ꝛc.
In hoc pᷣmo libꝛo vſq; ad deci
mũ capitulũ mihi non occur

metatõnes genealogiarum ·

tra ſſ rael ⁊c· Moc capitulu·j. Re·

Moꝛtuus eſt & ſaul ꝗpter mmqui
tabes ſuas ⁊c vſus ſineʒ huiꝰ capłi. Per mo⸗

tẽ igit᷑ ſaulis que ꝗpter miquita tes ſuas fiuſſe

dici · damnatio peccatoꝛis que moꝛs ſcða dicit᷑
in apoẽſigniſicat᷑· quia nullus niſ ꝓpter pecca
tũ ſuũ damuat᷑· Muius vero damnatõnis cau:
ſa tangit᷑ cũ dicit᷑ ꝓpter mquitates ſuaſ.Tni
quitas dicit᷑ pꝛopꝛie que opponitur equitati iu
ſiicie· Iuſticia vero ꝗpꝛie dicta non eſt homis
ad ſeipſum · quia requirit aliud extremũ nec et
homiĩs ad deũ · quia inter creaturã ⁊ creatoꝛeʒ
nulla eſt ꝓpoꝛtio ·que tñ requiritur in uiſticia
ꝗꝓpꝛie dicta: Imiquitas igit᷑ eſt ꝓpꝛie peccatum
maximũ· Ner hoc autẽ ꝙ ſubdi · eo ꝙ pᷣuari⸗
caſſet mãdatũ dñi ſigmiſicat᷑ peccatũ hommis
in deũ tamẽ in moꝛalibus de quibuſ ſunt man
data diuina · Per hoc aut quod ſubdi· Sed in
ſuper etiã phitoniſſam conſuluitſigmſicatur
peccatu hommis contra deu in ſde ſeu creden
dis· Hopter iſta tria peccaton genera moꝛit?
bomo pꝛimo moꝛte culpe et poſtea moꝛte ge
bẽne niſ per diuinam gratiam ante obituz re⸗
uiniſcat. ., XXr.
Ongregatus eſt igitur omni/
ſrael að dauid· xc· Moc expoſituʒ
e·ij. Rę·v· vſq; ibi· DNoꝛro dð cepit
rcez ſion Sequitur. Diritq; qui
peuſſerit iebuʒeum m pᷣmus erit pnceps · Der

dauid ſigniſicat᷑ chꝛiſtus vt in plurib locis di

ctum eſt ſupius per iebuʒeu vero ſigniſicatuꝛ
gentilis populus nam iebuʒei gentiles erant·
t Sit᷑ ille qui ex edicto chꝛiſi pᷣmo pcuſſit gen
tilem populũ gladio verbi dei ipſuʒ ad chaſti
em ꝛuertendo pꝛinceps eſſe debuit ſpuals
militie chꝛiſtiane et ſic factuũ eſt ex diuma oꝛdi
natõne· Nã petrus apłs pᷣmo legit᷑ pꝛedicaſſe
gentilibus act· x. ſcʒ coꝛnelio et amicis eius ̊s
gladio verbi dei peuſſit ⁊ chꝛuto p ſideʒ incoꝛ
auit · ꝗpter quoda dno ſibi dictum ſuit act·x
Surge petre occide et manduca · Sic igit᷑ in p
cuſſione iebuſei ĩoab qui pᷣmus peuſſit ebuʒen
vt dicit in textu higurauit beatu petru inter
Netatio nommis ad hoc cõgruit · Nã ioab inĩ
peetatur eſt pater/ petrus ant poſt chꝛiſtũ pa

rit aliquid notabile qð videat
miſtice exponendũ quia ſunt
bi quedã deſcriptõnes et enu

HMiliſtijm autez pugnabant con
xxvj expoſitum eſt miſtice vſq; bi ·

B SSS

ter eſt et paſtoꝛ ſideliũ et pᷣnceps apłoꝝ ⁊ per
conſequẽs ſpũa lis militie chaiſtiane. H pein:
cipes vroꝝ foꝛtiũ dauid c Exponñitio nuiſti⸗

ca huius poſita eſt ſupꝛa·ij. Reg. xxiij

quoq; venerunt ad dauid

Soneur gernane manu fun⸗
dĩis ſaxa lacientes et dmigenter

ſagittas: Per ſundibularios qᷓ cuʒ
ſonitu magno ſaxa iacumt contra aduerſarioſ
ſigniſcant᷑ pꝛedicatoꝛes qui clamando contra
vrcia deterrent peccatoꝛes· pꝓ ſagittarios auteʒ
ſigniſcant᷑ oꝛantes deuote tales em̃ oꝛatõnes
ſunt ſagitte ſpnales impugnationẽ demonum
repellentes· Sed et de gad fugerut ad dauid
tenentes haſtam et cupeũ ]. Per iſtos ſigniſ⸗
cant᷑ iſti qui ſunt in exercitu chꝛiſti armati cli⸗
peo patientie ad ſuſtinendũ tribulatõnes:⁊ ha
ſta conſtantie ad àarguendũ tyrãnos potentes
Tdeo ſubdit Eacies eoꝝ quaſi facies leonuʒ ·
Pꝛouer xxvnj Tuſtus quaſñ leo conſidẽs abſq;
terroꝛe erit · et veloces quaſ capꝛee.i· ꝓmptiſ
ſimi ad exequendu mandata chꝛiſti · ãſti ſunt
qui tranſerũt ſordaneʒ menſe pꝛimo qñ mun:
dare conſueuit c per ioꝛdaneʒ qui mterpᷣtat᷑
riuus iudicij ſigmſicat᷑ curſus huius muũdi qui
currit ad mortẽ que eſt pticulare uidiciũ hoĩs
De quo dicit᷑ ecc· xxxviij· Memoꝛ eſto iudicij
mei · ſc em erit et tuũ · mih heri et tibi hodie · p
immundantiã aũt ioꝛdanis ſigniſicatur incremen
tũ tribulatõnis:· Ner iſtos igit᷑ qui tranſerunt
ioꝛdanẽ tempoꝛe imundatõnis hgurati fuerũt
martires in maximis tribulatiomb patientes·
et ꝙ maius eſt alqui eoꝝ gaudentes actu · v ·
ꝓbant apłi gaudentes a oſpectu conſilij quo⸗
niã digni habiti ſunt ꝓ nomĩe ieſu cõtumeliaʒ
pati · Venerunt aũt et de benyamyn et ð iida
X] uda conſitens interpᷣtatur · ⁊ benyamm·
flius dextre per hoc ergo ꝙ venientes ad da⸗
uid de iuda et benyamm ſił cõbmant᷑ſgmiſica
tux ꝙ illi qui peccata ſua pure ſdeliterq; conſi
tent? ad dexterã chꝛiſti in ſinali indicio ſtatuen
tur· Matxxv. Statuet oues a dextrisquibus

dicet ˖ Venite benedicti patris mei pcipite pa⸗

tum vobis regnũ ⁊c· Poꝛro de ma naſſe trãſ
fugerunt ad dauid ⁊c· Manaſſes obluno int
pꝛetatur ideo ꝑ iſtos de ma naſſe ſigniſicantur
paupes religioſñ qui ꝗpter chꝛiſtum tempalia

dim tttentes ea dare debent obliuioni 1 anbela

read pꝛemia paradiſi· vt cum apło dicãt illud·
phił · nj· Que retro ſunt oblunſcens ad anteriò
ra extendens meip̃m · dt de iſtis ſubdit · E pᷣ
buerunt auxil in dauid contra latruculos /.per
quos ſigiiſicant᷑ heretici qui occulte ſimpluces
chꝛiſtianos decipiunt ad erroꝛe ſuũ ꝓtrahẽtes
et contra iſtos latrũculos pᷣbent anxiliũ dauid
paupes rehgioſi ꝓ ſalute ſdelium laboꝛantes

miſtica

pꝛima coꝝ · ij⸗. Dei adiutoꝛes ſumus. De ſilijf
leui ⁊c Tribuſ leuitica ad mmiſteriu taberna

culi ſuit deputata ꝓꝑter quoð p illos de tribu
leui ſigniſicant᷑ pꝛelati ⁊ clerici deuoti qui ſunt

ad mmiſteriũ eccleſe deputati· Hoꝛro ð ſilijs
efframm c.τσ. ffram interptat᷑ fertilis apt qð
p ſlios effraim intelligi poſſunt duntes et po⸗
tentes huiꝰ ſeculi qui tñ ad opa mſericoꝛdie
liberales ſunt atq; ꝓmpti: apter quod ſicut fer

tiles ſunt in boms foꝛtune ſec fertiliter recipiret
bona gratie et gloꝛie · Math;v · Beati mißicoꝛ

des quoniã ipſ miſericoꝛdiãa conſequent᷑ De
filis vſachar· Plchar interp̃tatur merces · 1
per iſtos ſigniſcant᷑ doctoꝛes eccleſie docetes
ſideli in ſpe mercedis eterne j. Qonnj. Vnuſ
quſq; mercedẽ accipiet ſcõᷣm laboꝛem ſuũ Vnð
lubdit · viri eruditi in diunns · qui nouant
ſingula tpa /noui ſʒ et veteris teſtamti: ad p
cipꝛendu quid lacere debeat iſrael i. ppks chꝛi⸗
ſtianus:qi ſcðᷣm verba doctoꝝ eccleſe debet

regere moꝛes ſuos et actus. Poꝛro de ʒabi·
lon qᷓ interp̃tatur pulcritud nie habitaculuꝓ
pter quod per iſtos ſigniſcant᷑ il qui ſunt ſo
liciti ſeruare mundiciâ coꝛdis et coꝛpis vt deo

parent habita culu ſue mentis·quia ſeribi ſap

pe imo· In maliuola animã nõ itroibit ſapietia
ſcʒ increata nec ha bitabit in coꝛpe ſubdito pec

catis· t de neptalĩ q̃ interpᷣtat᷑ dilatatõ mea

ideo ꝓ iſtos ſigniſicant᷑ homiĩes caritatiui quo

ru coꝛda ſunt ad deũ et pꝛoximũ dilatata: ſcda
Con· vj· Os noſtrum patet ad vos coꝛinthij

coꝛ noſtrũ dilatatũ eſt· t ſequit. Dilatammi

vos De dan etiã pꝛeparati ad bellũ.· Dan ini
paęta t᷑ iudicin ideo pꝑ iſtos ſigniſicant᷑ bomi iu⸗
dices in udicando veritate· 1 exequedo cõſtan

tes· ideo dicunt᷑ parati ad pꝛelm contra verita⸗

tis ⁊ uiſticie turbatoꝛes. De aſer egredientes
ad pugnaʒ ·ſer interpᷣtatur beatitudo. apter
quod p iſtos ſigmiſicant᷑ illi qui falſam beatitu
dmem hbuius ſeculi reſpuunt et verã beatitudi
nem totis virib concupiſcunt ꝓpter quod ad
pugnandũ contra vicia viriliter ſe opponunt ·
Trans lo:danẽ aũt de ſilijs ruben et gadru
ben viſonis ſiluis interpᷣtatur . ⁊ gad ſeliciter

Ipter quod iſti duo fſimul ungunt nam p ru:
benitas ſigniſcant excellentes in templatiõe
diuimnoꝝ et iti iam in pnti ſeruiut ſelciter de⸗
Suſtando ſuauiter bonoꝝ dulcedinẽ ſupnoꝛuʒ

dicente p̃s· Quſtate vꝛdete quomã ſuauis e

dommus ꝛc· Omnes aut iſti pꝛedici ſunt de

exercitu et ſocietate veri dauid ieſu cheiſti

mſtautem conſilum daud cum tri
ms et centurionibus ꝛc. Expoſitõ
hun capki poſita·eſtij· Ræg vj· =

Iſit quoq; hiram rex trræc.
Expoſitio miſtica huuis capłi poſi
ta elt · i. Reg v· vlq; ibi · Accepitq;
dauid alias vxoꝛes in hieruſalem .
Der dauið ſigniſicat᷑ cheſtus vt dictũ eſt ſre
quenter· pꝓ pꝛimas eius vxoꝛes intelligi poſſut
ſynagoga et eccleſa ꝓut diuidit᷑ cõtra ſynago
gam Que quidẽ eccleſa mn allegoꝛico ſenſu hie
ruſale noĩat᷑ igit᷑ p vxoꝛeſq̃s accepit ðð in hie
ruſalem· pſone deuote ſigniſcant᷑ que in eccłia
per obſeruantiã caſtitatis vel integritateʒ ſidei
chꝛiſto deſponſant ·ij Qoꝝ xj· Deſpondi vos
vm viro virginẽ caſtaz exhibere chꝛiſto · Ru⸗
dientes autez philiſtim ꝙ vnct? eſſet dauid in

regem ſuper vniuerſum iſrael huiꝰ expoſitio
miſtica poſita eſt ij· Res· v·capitulo

Scitq; domos ſibi m ciuitate
dauid. per quã ſignificat᷑ eccleſa ꝗᷓ

quañ cunũ vnitas. Omis autẽ qui
numero et merito ſunt de eccleſia dei vniti ſut
in ſde et caritate chꝛiſti ·. Her domos igitur in
ciuitate dauid higmiſican tur diuerſi ſtatulſ in ec

cleſia · ſcʒ pᷣlatoꝛum clericoꝝ religioſoꝝ et laico⸗

rum· in quib omnibus habitat ꝑ Stiam veruſ
dauid leſus chꝛiſtus. allicitũ eſt vt a quocũq;
poꝛtet᷑ archa dei niñ a leuitis per qð ſigniſicaĩ
ꝙ; m miſterio ſacramenti eukariſtie in q̊ cõti
netur cheiſtus ſon ſacerdotes et minſtri ad
oꝛdmati accedere debent et non alij ꝓpter qð
ſequit᷑ mfra · Danctiſicati ſůt ergo ſacerdotes
et leuite vt poꝛtaret᷑ archa domm c& per qd

ſigniſicat᷑ ꝙ in mmiſterio ſacrameti eukariſtie
vt debite ſiat nõ ſuffieit Sgradus oꝛdims niſi cũ
hoc ſit puritas mentis et coꝛpis. Dixit z; da

uid pncipib leuitaꝝ vt conſtitueret de fratrib⸗
ſuis cantoꝛes in oꝛganis vc· per que ſignant᷑
oꝛõnes deuote que hũt in eccleſa in quibo etiã
cantus addendus eſt aliqñ et melodia ꝓ qᷓnto
facit ad excitationẽ deuotõnis. varie nanq; me
lodie varias excitant paſſiones nam alique ex
citant ad audaciã quibb vtunt᷑ homĩes in belhs
et alique ad cõpaſſonem quibo vtebant᷑ antiꝗᷓ:
tus in ſepulturis:et alique ad diſſolutõneʒ qui
bus iuuenes vtunt ĩ choꝛeis: ⁊ alque ad deuo
tionẽ quibo et non alijs vtendu eſt m eccleſjs
Michol huia ſaul ꝓſpiciens per feneſtra vidit
dauid et deſpexit eum eo ꝙ erat in humm ve
ſtitu coꝛam ꝓpło ſuo vt habet᷑ plenius:ij.Reęvj

p michol igit ſigmiſicat᷑ iudea que verũ dauid
leſum chꝛil tũ deſpexit eo ꝙ coꝛã uudeis aparu

it in hunnlitate ⁊ paupcate magna cum tamẽ

eum ex hoc debuiſſet honoꝛare ſicut pᷣmonita
ſuerat verbo zacharie pꝛophete · ix capro · Sxul
ta ſatis ſilia ſion uubila ſilia hieruſaleʒ · Scce rex
tuus verit tibi iuſtus et ſaluatoꝛ ipſe pauper

eſt eiuitas chꝛiſti ciuitas em dicitu⸗

lptg⸗
lem
t ſe
voſſie
ſng
nbe
inbe
necdn
diws
dlN
auiden
voſto

itare
eſia
etn
te qui
nit ſit
iturmn
ſiner
tlacd⸗
welll
ocig
nifeat
coti
1d 5

Otes.

ercd
ariſte
nſſct
ce
H
znni
veti
ſno
mg
leexr
els
ntig⸗
gui
io
ß
ſoſt

b

et aſcendens ſup aſinã ⁊c · St ſicut michol ex illo
contemptu ſacta fiut de ceio ſterilis vt dicit · i
Res.vjigit᷑ michol ſiliè ſaul nõ eſt natus ſiliiſ
vſq; ad diem moꝛtis ſue · ſic et iudea pꝛopi ↄtẽ
ptum cheiſti ſterihs ſacta eſt in bonis gratie.
et etã foꝛtune. M. XVI. .
ITtulerunt iSitur archam dei
per quã ſicut dic tuʒ eſt intelligitur
eukariſtia continens ieſum chaiſtuʒ
et cõſtituerüt eam in medio taber
naculi.p quod eccleſia ſigniſicat᷑ in qua eucari
ſtia ſicut hgnũ vite in paradiſi medio colloca?
obtulerunt ibi olocauſtaſcʒ diuine laudis.
que debent offerri coꝛã eukariſtia. Dſal. Sacrxi
ſiciũ laudis honoꝛiſcauit me. ⁊ diuiſt vniuer
ſis per ſingulos per qð oſtendunt᷑ dona chꝛi
ſti ſine aceeptione perſonaꝝ conſferri · ctu. x·
In vitate comperi ꝙ non eſt perſonarum acce

pto: deus.Sed in omni gente qui timet deum
et opatur iuſticiã acceptus eſt in· toꝛtam pa:
nis i· ptem in meritis chꝛiſti qui eſt panis vi
te et toꝛtꝰ fuit in ſua bndicta paſſione et pteʒ
aſſe carnis ·i participationeʒ in martiru meri ·

tis quoꝝ caro fuit aſſata in igne tribulatõnis

et frixam oleo ſimlã d eſt pticipatõnem m
meritis vrgmũ et conſeſſoꝝ:fuerũt em ſimila

que eſt farmna tritici purgatiſſima p mentis et

coꝛpis puritatẽ ⁊ oleo frixa p miſericoꝛdie pie
tatem · ¶õſtituitq; coꝛã archa dñi ð leiutis qᷓ

mmiſtrarent ⁊c· vult em noſter dauid eſus

chꝛiſtus ꝙ coꝛpus ſuũ in eucariſtiaa mimiſtriſ
ecclene debite veneret · En illa die i tempe
eccleſe pᷣmitiue · fecit dauid .rchꝛiſ.ꝰ Pncipẽ
ad cõſtendã dñ o aſaph ⁊ fratres euia . Der
aſaph qui congregãs interpꝛeta?᷑ ſummus põ
tifex ſigniſicat᷑ ſub cuuis cura chꝛiſtianus ppł's
congregat᷑ p fratres eius cardinales priarche

atchiepiſcopi ep̃i mtelligunt᷑ quia fratres ſum

mi pontificis nommant᷑· Ipſi vero aſututi ſůt
a chꝛiſto ad conſitendũ dño conſeſſione laudis
ſub pᷣncipatu ſumm pontiſicis Conſitemĩ do

mino ⁊c · hſic -ſequenter ponit dicte laudis

2ſeſſio cu dicit · Conſitemi dño ſcʒ aſeſſione

laudis et gtian actõnis ꝓ bnſiciſs ia acquiſtis

et inuocate nomen eius ꝓ bonis ſpũahbus
multiplicãdis · notas facite in ppłis adinuentõ
nes eius pꝛedicando eis diuerſos modos ſal⸗
uandi ſideles ſuos ſcdᷣm eoꝛum ſtatus varios
Qantate ei Oꝛe. et pſallite ei mente· ⁊ nar
rate oĩa mirabilia eius /que fecit diuſs tẽpib⸗

laudate nomen eius ·m officijs diums Que

rite dũm .i deum patreʒz et virtutez euusi.
ſilium euis · qui dicit dei virtus · ·Coꝝ · .·Pꝛedi

camus chaiſtũ dei virtutem ⁊c· Recoꝛdammi

murabili eius ⁊c Repeticio eſt ſnĩe pꝛedicte
ſicut frequenter ſit in canticis. Semẽ iſrael hui
eius c r chꝛiſtiani qui vere ſeruũt ei ſemen

irael debent dici· Rorij. Nõ em̃ qui in maniſe
ſto iudeus neq; que in mamifeſto in carne cir:
cuciſio · Sed qui in abſcondito udeus et circuci
ſio coꝛdis in ſpu.nõ litera cuiꝰ laus non ex bo⸗
minib ſed ex deo eſt. Recoꝛdamĩ in ſempiter
nũ pacti eius reuangelij quod eſt lex noua.
cui non ſuccedit alia ꝗpter quod dicit in ſem⸗
piternu recoꝛdanda. Quẽ pepegit cuũ abꝛaam
id eſt beato petro que conſtituit eccleſe paſto
rem et p conſequens multaꝝ gentiũ patrem.
et umamenti illius cũ yſaacr cum beato cdle⸗
mente qui petro ſucceſſit in eccleſe regimine.
et dicit᷑ yſaac qui interpᷣtatur riſus· nam beatꝰ
clemens ſuit valde dulcis et anncabilis omi
et conſtituit illud iacob·i· vnicuiq; qui ſtudʒ
dyabolũ ſupplantare. ſet iſrael . . cuulibet cleſn
um cõtemplatori. Dices tibi dabo terram ·ſ
