dit puritatis vᷣtꝰ. Lapas contẽpta apud cogi
tatõnes duntũ .id eſt ſupbon· ðꝛ aut lampas
quoniã interius lucet· contempta q; exterius
non apparet mtus ardet flama caritatis foꝛis
nulla reſplendet gloꝛia decoꝛis · pata ad tẽpuſ

ſtatutum Iſcilcʒ extrem iudicij· tunc aparebit

ſulgoꝛ ſui meriti · Sapᷣiij Eulgebunt iuſti ſicut
ſol ⁊r. Sed econtra mali tunc extinguent᷑ q̊ nic
freãnter ꝓſperãt apter quod ſubdit · Abun
dant tabernacula pꝛedonuũ τπ Cregoꝰ? Quia
plerũq; mali eo magis contra deum eleuant?᷑·
ab eius larigitate et cõtra meritũ ditant᷑· Ini
roga iumenta c&· per ůmenta que ſunt que
dam hommis iuuamenta intelligunt᷑ actiii p
volatilia cel contemplatiui p terꝛam que calca
tur humles. p piſces qui vocem non habent iĩ
iniurijs illatis ſibi tacenteſ. Mos aũt interꝛoga

re eſt vtutes eoꝝ conſiderare· et eon reſpõſo

eſt conſderantium mitatio· h̊ quomiaʒ hoc ex

dono dei pPcedit · deo ſubdit · Quis ignoꝛat ꝙ
hec omnia manus dommi fecerit St quoniã
non lolum ꝓſicit·homo conſiderando ſ̊ etiam

audiendo· ſubdi · Nonne auris verba diudi

catquod ſit qndo bona verba ſuſcipit et ma⸗

la repellit · et ſauces comedentis ſapoꝛemqð
ſit cum ex cognitõne veritatis ſequit᷑ guſtꝰ de
uotõnis:hoc auũt contingit in illis qui ſunt do
mii paſſionuʒ:ꝛdeo ſequit᷑ · Tn antiquis eſt ſa⸗
pyentia ⁊c· de qua dicit᷑ ſapien nij · Senectꝰ? ve

nerabilis non diuturna nec numero annoꝛum

computata · cani em ſunt ſenſus hommis ⁊ etaſ

ſenectutis vita immaculata · et hec ſenectꝰ vir

tualiter continet multa tempoꝛa vt ſubdit ibið
aüůt deus ilta dare poſſit iuuenibo etate oñ

dit cum ðꝛ · Apud im eſt ſapientia et foꝛtitu

do ꝛc. Sideſtruxerit ⁊c ſſapientiam alicuius

ſicut ſecit nabuchodonoſoꝛ ꝗpter ſuam ſupbiã

daniek · inj ſ incluſerit hommem ꝛc auferen
do ſibi loquelam ſicut fecit ʒacharie ꝗpter ſuaʒ
incredulitatem luce:j. Si contimuerit aquaſ

ſue gratie· omnia ſiccabunt᷑ nam omma opa
bona moꝛtiſicabunt᷑· ſi emipit easabudanteꝛ
ſicut fecit apoſtolis in die pentecoſtes ſubu⸗
tent terꝛaz id eſt hommes terrenos conuten

do eos ad ſidem ſiẽ factu eſt p apoſtoloꝝ pꝛe⸗

dicatoõnem. Fpe nouit ⁊ decipientem . adip̃ʒ
puniendu · ⁊ eu qui decipi᷑ ad damnuz eius
releuandum· Adducet conſliarios. malos.

in ſtultuʒ ſinem exemplũ de acbitophel qui
e ſuſpendit ij· Re · et uidices in ſtupoꝛẽ exẽ
plu danieb· xnj de indicibo peruſis quos daniel
conuicit · Balteũ regũ diſſoluit cu eos in lu⸗

xuriam cadere pnnttit · ſẽ de ſalomone dicitur

iij· Rexj· Quq; eſſet ſenex depᷣuatũ eſt coꝛ eiꝰ
p mkieres et pꝛecingit ſfune ·peccatis: reneſ
eoꝛu.·.Hꝛoũu vcapło. Iniquitates ſue capuint
impum et funib peccatoꝝ ſuoꝝ conſtringit᷑

Dust ſacerdotes eoꝛũ msloꝛioscũ ꝗpt ma

lam vitam ſuam gloꝛia pᷣuant᷑ ⁊ iuſti ſimpliceſ
ad eam eleuant᷑ Qõmutans labium veraciũ
deſt pmittens 2mutari qndo timoꝛe damni

vel amoꝛe lucri veritas omittit᷑ p̃dicari· Effun

dit deſpectõnem ſup pꝛincipes id eſt· demo⸗
nes · pũ̃ · vj.· Non eſt nobis colluctatio adũſuſ
carnem et ſanguinem h aduſus pncipes ⁊ po⸗
teſtates aduſus mũdi rectoꝛes tenebꝛaꝝ haꝝ
contra ſpũalia nequicie · Sup iſtos pꝛincipes
effundit deſpectõnem qndo repmit eon pote
ſtatem · et eos qui oppꝛeſſi fuerant releuat qñ
peccatoꝛes a dyaboli iugo liberat Et quonmiaʒ
boc ꝓcedit ex dei iudicijs nobis occultis ſubdi
tur · Qui reuelat ꝓfunda · c· et ꝓducit in luceẽ
vmbꝛaʒ moꝛtisqᷓndo dyaboli machmatõnes

occultas aperit vt remedium adhiberi poſſit ·

Qui multiplicat gentes ⁊c exemplũ de nim

uitis qᷓ multi erãt ⁊ ſubutẽdos eos dixit · p ter
culpa m et non fecit ꝗꝓpter penitentiam Quiĩ

mutat coꝛ pꝛincipũ populi ſ.uidaici cuiꝰ ſacer

dotes inuidia ⁊ odio moti conra chꝛiſtũ eũ int

fecerunt quẽ deſderauerãt ventun · ⁊ decipit

eos ⁊ci.decipi ꝑnuttit ⁊ ſic erꝛãt ꝑ młta fła·

CQX E
ce hec omma vidit oculus

ber ſcire declaratur ˖ pꝛopter quod

iob repꝛimens ſophar arꝛogantiam in verbis
iſtis oſtendit ſuam ſcientiam non eſſe minoꝛeʒ

h quia quantũcunq; ſciens deſdera re debz plꝰ
ſcire · ſequit · Sed tn ad ommpotentẽ loquar
in oꝛõne vt velit meam ſcientiam augmentare
ideo ſubdit · diſputare cum deo cupio · per
diſputa tõnem veritas mquirit᷑· ⁊ deo cum ðo

diſputare eſt ab eo veritatem inquirere · pus
vos oſtendens fabꝛ icatoꝛes mendacij. vnum

em̃ opus ſapientis eſt mentientem maniſeſta
re poſſe · Atq; vtmam taceretis c · Pꝛoubᷣ.

xvij·. Stultus ſi tacuerit pꝛudens reputabi·

Nuquid deus indiget veſtꝛo mendacio qñ
d.· non· hoc aut poteſt dici q̃ſtuarijs pꝛedicato⸗
ribus qui multa falſa dicũt vt queſtum extoꝛ

queant a ſimplicib· Nuquid ſaciem eius acci
pitis·qᷓſ ·d. non· qꝛ non decipit᷑ talib verbis

¶S tatiʒ vt ſe cõmouerit ad puniendum vos ·

LMemoꝛia veſtra compabi cmeri id eſt den
ciet p moꝛtem. Tacete pauliſper et dicit pauu
liſper · qe tacere etiam modicum pꝛeſimptuoß
loquacibus eſt moleſtum · Quare lacero car:
nes meas vc vri ſancti carnes lacerant quan
do motus carnales in ſe domant ⁊1 ammã ſuaʒ
poꝛtant in manib cum tectam intentõnem te
nent ĩ ſuis opib. Etiã ſi occiderit me id ẽ ab

mſidelibus occidi pmißit · in o ſperabo q;
moꝛs martiꝝ pꝛecioſa eſt ante deum · Verun
tin vas meas in ↄſpectu euis arguampecca⸗
ta mea veraciter confitendo· et ipe erit ſalua⸗

toꝛ meus /ip̃a remittendo: Sed q hcti ſunt a
ſalute longinqui·ſequit᷑· Nõm veniet in oſpe
ctu eius ꝛc· Si ſuero iudieatusid eſt in pnti

meus ⁊c·Pꝛeſumptuoſus in ſciẽ
tia repꝛinnt·q̃ndo ſpꝛecꝰab eo equa

Aſig
1po⸗
e⸗
dpes
te
i
ſ
nuce
tönes
Clit⸗
enni
peer
Qui

um
ipit
fker

rſi
kqus
hud

erbis

noe
zp
dar
are
per
do

pus

num
ſeſta
dub⸗

flagallis pbatus · ſcio q uiſtus imueniar ĩ fu

turo · Thobienj Moc autẽ hʒ ꝓ certo oĩs qui
colit te quia vita eius ſi in ꝓbatõe fuerit coꝛo
nabi · Quis eſt qui iidicet᷑ mecũ ·d elt ſuſti⸗
nere velit flagella gpter deum · veniat ſecure

q repoꝛtabit pꝛemium: Quare tacens conſu:

moꝛpꝛedicatoꝛ em veritatis hec tacens cõſu
mit᷑ q cõſcia moꝛdet᷑ Duo tin ⁊cq d· cũ ab
ſtuleris penalitates pntis vite p reſurꝛectõnẽ
et ſꝛmidinem gehenne p illam vocatõnez ve
nite bñdicti patris mei ⁊c · tunc videbote fa⸗
cie ad faciem exiſtens in ꝗpꝛio ſuppoſito·p hoc
tñ non excludit᷑ quin ante ab animab ſanctoꝝ
vndeat · ſed ad hanc vꝛſionem non puemt niſi to
taliter a peccatis purgatus ſueritideo ſubdit·

Qua ntas habeo miquitates ⁊c · d· hec oſtẽ
de mihi· vt purgari valeam in pnti St quoniã
in pñti dei facies non videt ſubdit Qur facieʒ

tuam abſcondis -. Creg· Si vt amicu aſpiceres

tue me viſonis lumine non pᷣuares. tunc eniʒ
Aapparet pfecte dei amicicia cũ videt᷑ m patria

t quomã in pnñti mens bumana mobilis eit⸗

temptatõnib exponit᷑ recte ſubdi᷑ · Qontra
folium quod vento rapi oſtendis potentiam
tuam] nam p ea que patimur dei potentiã ex
perimur · et ſtipulam ſiccaʒ pſequeris homo

ſtipula ſieca dicit᷑q; ſi aliquid habeat ðd humo
re gratie neſcit· Scribis em̃ contra me amari
tudines lid eſt inferni terꝛoꝛes · ð conſumere
me vis peccatis adoleſcentie mee ⁊ młto gra
uius puniendus eſt homo pꝛo peccatis etatis
mature · Poſuiſti in neruo pedem meũq · d.
latere te nõ poteſt aliquod peccatu men· Qui
qᷓn putredo conſumendꝰ ſum ſicut ab mmũu⸗
dicia ſumpſi coꝛpis exoꝛdium et quaſ veſtim
tum quod 2medi a tineatñ ex eo naſcit᷑ ⁊ ſic
temptatio carnis oꝛt᷑ ex bomie · et ipᷣm con
ſunnt in peccati perpetratione·

A. .
Omo natus de mullere 2 .

Secundũ auguſtinũ p muliere ſen⸗

1i
. ſualitas deſignat᷑ ergo homo natꝰ
= de mulꝛere dici poteſt homo carnał
qui ſenſualtati ſicut matri ſtudʒ obedire · bꝛe
ui viuens tempoꝛe ·talis em vita multas iſr⸗
mitates coꝛpis anime anguſtias ſolet gene⸗
rare · Boe.iij de conſola. Quid aut de coꝛpoꝛis
voluptatibo loquar quaꝝ appetentia plena eſt
anxietatisſatietas vero penitentia eſt · quaãtos
ille moꝛ bos·q; intolerabiles doloꝛes q̃ñi quen-

dã neqcie fructũ fruentiu ſolent afferre coꝛpꝛ

bus. Qui quaſi flos egredit᷑ p delectatõʒ ſen

ſibilem. a conteritur p ſupuenientem triſtici

am · Boeꝰ. ibidem Triſtes vero eſſe voluptatũ
exitus quiſquis libidinu ſuan remmiſci volet
intelliget ideo ſubdituꝛ fugit velut vmbꝛa .
hdelec tatio modica et tũ p eam incurt᷑ etna

pena apter quod ſubditur. St dignũ ducis ſu
per huiuſcemodi 2c qꝛ tñ deus aliquãdo ſua

gratia de voluptuohs facit contmentes vt pa
tet de ſancto bonifacio martire ⁊ magdalena;

ſubditur · Quis poteſt ſacere mundu c ·· q̃ſ

dutu ·. Bꝛeues dies hommis ſunt · ſcʒ ad deuʒ

iſic conuſ· vellet eim ꝓlongare vite ſue termini
yvt p opa bona recupare poſſet tempꝰamiſſum

ſi q terminus eius eſt a deo pꝛefmnitus · o ſbᷣ
ditur · Recede g& .id eſt. recedes paululũ ab
eo.non ſubtrahendo gratiam ſ̊ vitam pnñtem
vt qeſcatin dommo· donec optata veniat
ſcʒ beata fruitio · Sed quonmiã p conũuũſioneʒ pec
catoꝝ ad deũ aliqui alij concipumt ſpem venie
conſeqnde ſubdit᷑ · Lignu ha bet ſpem id eſt·
homo qui dicitur arboꝛ conũᷣſa. ſñ pᷣciſum ſue
rie a chꝛiſto per peccatum moꝛtale· rurſü vi
reſcit p recupationem gratie · Si ſenuerit in
terꝛa ⁊c ]id eſt ſi diu manßit in terꝛenis deſlde
rijs tñ recupare poteſt gratiam ſaluatoꝛis·iðo
ſubdit ad odoꝛ em aque .id eſt puenientis g
tie· germmabit ]concipiendo bonũ ꝗpoſñituʒ·
⁊ ſaciet comam] id eſt opa bona. quañ cum
pꝛimũ plantatũ eſt id eſt anteqᷓ; in peccatum
laberet᷑ · quia vero multi carnales in ſuis fecibo
moꝛunt᷑ideo ſubdit᷑ omo vero cum moꝛ:
tuus fuerit let accipit᷑ hic homo ſicut·jcoꝝ· nij
Nõne carnales eſtis ⁊ m hommẽ ambulatis

2 nudatꝰ· vrttutis ⁊ gratie veſtib· vbi que
ſo eſt qd. im mſerno repoſitus ſic homo cũ

doꝛmierit · p moꝛtem dicto modo· non reſur

get a culpa ſua et pena· licet reſurgat in reſur
ctõne generalnad maioꝛeẽ penam ſuſtinendam

Donec atterat᷑ celuʒ /·id eſt ciues celeſtes ca

dant a gloꝛia:q; tin durabit damnatoꝝ pena·

Mathxxv· Et bunt hi in ſupplicium eternum

iuſti aũt mn vitã eternaʒ · Tempoꝛe vero iob ſan

cti non admittebant᷑ ad celum ideo ſubditur.

Quis mihi h̊ tribuat vt ĩ ĩferno ꝓtegas me

a malis vite pñtis in limbo in quo nõ erat pe
na ſenſbilis · donec ptranſeat furoꝛ tuus id

eſt mdignatio tua contra genus humanũ qð ĩ
moꝛte chꝛilti fuit deo reconcialiatum· et cõſti
tuas mihi tempus in quo recoꝛderis meiſin
reſureectõne generali Sed q; amici iob reſur
rectõnem negabãt iõ contra eos ſubdit Du
taſne moꝛtuus homo rurſum vuiat . qſ · d· tu
non credis h ego credo · ideo ſubdit · Quctis

diebe quibo nunc milito contra vicia pugnan

do· expecto donec veniat immutatio mea id
elt· reſurꝛectõ mea in coꝛpoꝛe gloꝛioſo jcoꝝ.

xv · Omnes quidem reſurgemus ̊ non omes
immutabimur· Vocabis me lad gloꝛiã dicen

do illud Math· xxv· Venite benedici priſ mei
poſſdete patum vobis regnũu a conſtitutione

mundi et ego reſpondebo tibi reddendo g
tiam ex tota virtute ſpus mei· Opi manuum

tuan id eſt mihi qui ſum opus tuũ poꝛrigel

dextera ponendo me ad electoꝝ parteʒ· Tu
quidem greſſus meos dinumeraſti id eſt me
os actus bonos et malos·. h̊ patce ſid eſt par
ces· peccatis meis] quod ptʒ ex boc qð ſubdit
Ißß curaſti iniquitatem meam . Sicut aut iuſti
tunc ibunt ad gloꝛiam ita repꝛobi ad penam
ideo ſubdi· Mons cadens defluit ⁊cſequit ·
et hommes ſim liter pdes ſſ. bomĩes ſim les
mõti ꝓ ſuꝑbiã et ſiłes ſaxo vel lapidi p coꝛdis
duriciam . terꝛe p auariciam Roboꝛaſti euʒ
paululum · ſcilz impiũ qui frequenter ꝓſperat᷑
in vita pñti · vt imperpetuu tranſiret ad pe⸗

nam inferni.immutabis faciem eius in moꝛ⸗

te et emittes euʒ ad penam gehene· ſiue no
biles fumt filij eius c· de quon ꝓmotõe fuit
mimns ſolicitus in vita deo ſequit᷑ verutamẽ
caro eins dum vunt dolebit ·anxiata ꝓ ilijs
Let amma euis ſuper ſemetipo lugebit · poſt
moꝛtem in ſupplicijs eternis ·
*V
Secundum gregoꝛiũ euphat tenet
hic typum heretici qui doctoꝛi ca:
tctctcholico ſupbiaʒ imponit ⁊ blaſphe
miam eo ꝙ contradecit ſue heren · apter qd diẽ
ip̃ᷣm · in ventũ loqui ⁊ cum ardoꝛe ſtomachi ·i ·
ſupbe mendaciter 1 racunde · Krguis verb
eum qui non eſt equalis tibi: ſcilʒ deum et ſie
imponit ei blaſphenne peccatum · tuliſti pꝛe
ces coꝛam deo id eſt abſtuliſti · nam blaſphe
mus non eſt dignus exaudiri· nunquid pmꝰ

homo tu d eſt excellentioꝛ omnin nunquiod

conhilium dei audiſtiita ꝙ eius ſecreta tibi ſo

l ſint nota · inferioꝛ te erit euis ſapientia ·
hec em dicunt heretici yronice imponeẽtes eis

fingant ſe ſingulariter ſecreta dei ſcire et ꝙ
velint pꝛeferꝛe ſuã ſcientiam diuine eo ꝙ ꝛtra
dicunt ſue ſecte· quã heretici dicunt a diuma ſa
hentia ꝓceſſiſſe Quid noſti quod ignoꝛemꝰ

q̃ſi d· nihil·. q ſacras ſcripturas philoſophical

meiius intelligimus. t ſenes et antiqui ſunt
in nobis ſectas em ſuas dicunt ꝓcelſiſſe a pa
tribus veteris ac noui teſtamenti- Nunquid

grande eſt vt conſolet᷑ te deus vocando ad ſe

ctam.noſtra. h verba tua hec ꝓhibent quibo
impusnas eam· Quid te eleuat coꝛ tuum c
inmponunt em heretici catholicis doctoꝛib ꝙ
ſuper bia coꝛdis eoꝝ apparet in ſenſbo exterio
ribus· et ꝙ falſo ſe iactent de ſanclitate· doſbᷣ
ditur. Quid eſt homo vt mmaculat ſit c ].

quod pꝛobãt cum dicit. ecce inter ſanctos ne

mo immutabilisid eſt ab immundꝛcia totali

ter immunis· ey quo concludũt: quãtomagis

abominabilis 1 mutilis homo qui bibit quaſi
aquã iniquitatem ·id eſt ſine fr a

VAſpondens autem eliphat ⁊ c ½

õ EnI1.ο E treno et meſura
tales ein heretici dicunt eſſe doctoꝛes eccleſie.

Oſiendam tibi vce dicunt etiã pꝛincipes chꝛi
ſtianos eſſe crudeles tyranos quod notat᷑ cuʒ

ſubdit · Qunc tis dieba ſuis impius ſupꝑbit in
nocentes opꝛimendo numerus annoꝛum
incertus eſt tyranidis eius· Scc̃i·x · Omĩs po

tentatus bꝛeuis vita · Somtus terꝛoꝛis ſemp

in auribo illius ter mala quoꝝ eſt ſcuis
ſibi omnibo locis et hoꝛis ſibi timet mſidiari.

cum ſe mouerit ad querendũ panem id elt ·

a accipienduz coꝛpoꝛis refectõnem · Ncuit
W·id eſt ꝓbabilner eſtimat intoxicari⁊ ſic ne

ceſſe eſt ipᷣm continue anxiari:cuius cauſa ſub

diur cum dicit· Tetendit em aduerſus deuz
manũ ſuam eius membꝛa perſequẽdo cucuꝛ
rit aduerſus deũ erecto collo id eſt ſupbe · et
pingui ceruice armatus eſtid eſt · diutijs et
tempoꝛali poteſtate · Opuit faciem euis craſ
ſitudo id eſt mentem eius ignoꝛantia craſſa·
Let de lateribo euis aruma dependet · naz eius
collaterales et conſiliarij ſemper querunt diui
tijs impinguari :· Mabitabit in cuntatib deſo
latis ·id eſt in ſocietatibo inferni deſolatiõe ple
nis · Non ditabi ſpũalibus bonis· nec mit
tet in terrã radicem ſ· viuentium in qua non
habebit partem· ramos eiuus arefaciet flama
ſcʒ gehenne puniens eius opa· Nõ credet ſru
ſtra deceptus cτ& qꝛ in inferno nulla eſt redẽ
ptio · Anteqʒ dies euis repleant᷑ pibit p moꝛ

ſticie ſubuerſio nem· Iſta dicunt᷑ ab hereticis fal
ſo contra bonos p:incipes chꝛiſtianos ſed a ca
tholicis veraciter dici poſſunt contra malos·qᷓ
tyranniſant ſuper bonro
ſpondens autem mob · c

lici ſiut eliphat tenuit typum here
iici · dicit igit· Rudiui frequẽter ta
liaſ·aſpera et falſa ab hereticis dicta · h̊ quo
mam aliquando blandis vtunt· vt p hoc incau

ti decipiant᷑ ſubdit Conſolatoꝛes oneroſi vos

tis acceleratõnem a ignis deuoꝛabit taberna
cula eoꝛũqui munera lbeter accipumt ad iu

qui tenet hic typuʒ doctoꝛis catho

eſtisq; tala blanda duris et aſperis ſunt pe

ioꝛa· aut tibi moleſtum eſt ſi loquaris ·ſcilicʒ

veraciter et modeſte· nam hoc nuln moleſtum
debet eſſe · Poteram ⁊ ego ſinnlia velſtri loqᷓ
ſ nolo nam indecens eſſet mibi · Atq; vtmnaz
eſſet amima veſtraſin afflictõne nee dicit H
zelo vindicke h iuſticie vt pena docente ſeirẽt

Ompati catholicis poſitis in tribulatõne Qõ

Olarer et ego vos. veraciter et ex coꝛde · et
mouerẽ labia mea qſi peẽs vobis ·id eſt cõpa

tiens et magis rõne culpe q́ʒ pene · Sed qud

agam q d ſum perplexus q; ſi locutus fuo

vos arguendo· non quieſcet doloꝛ meus eo
ꝓ veſtra coꝛrec tio nõ ſequet᷑ et ſi tacuero nõ

recedet a meq; pungar aculeo conſcietie · qꝛ

raſſa⸗
eius
duß
deſo
depe
emme
inon
um
ſn
rede
moꝛ
erna
din
isſll
daca
ſoi

Ddinmittenda non eſt veritas doctrine Ded qni

am doctoꝛ eccleſie non ſolum dolere debet de

obſtmatõne inſidelum h etiam de peccatis ſið

lium do ſubdi᷑. Nunc aũut oppꝛeſſit me doloꝛ

meus apter ſidelium defectus · et in mihiluzʒ

redacti ſunt omnes artus mei ·nam mter ca⸗
tholicos qui ſunt eccleſie mebꝛa multi p̃grauã

tur culpa:qð ſigniſcatur p om nes cum dicitur
Lomnes artus c ſicut dicitur omnes de ciui
tate curꝛunt ad tale ſpectaculum licet frequen

ter maioꝛ ſit numerus remanentium · Ruge
mee teſtimomin dicunt contra me · eccie ruge

chꝛiſtiani duplices et ſcti dicunt᷑ qui tempoꝛe
aduſitatis viros catholicos accuſant ⁊ pſequũ
tur ſicut legit᷑ de toꝛquato· Aperuerüũt in me

oꝛa ſua me vitupando · pcuſſerũt maxillã me
am id eſt pſonam honoꝛe dignã ſicut frequen

ter pꝛelatis eccleſie legit᷑ eſſe factum Qonclu
ſit me apud iniquũ Cres· dlectoꝝ populus
apud imniquum condudit᷑ cum euis caro antiqᷓ

hoſtis pſecutõnibo tempoꝛaliter dat Sʒ quia

chꝛiſtus in mẽebꝛis ſuis patit᷑ſequit· Ego ille

quondã opulentus ⁊c nam cum diues eſſet ꝓ

nobis egenus factus eſtij· Qoꝝ · vmj · tenuit
ceruicem meã ·id eſt ſummũ pontiſicem q̃ fre
quenter legit᷑ ductus ad martirij palma· ⁊ po

ſuit me ſibi quaſ m ſignũ ·ſagittarijs ſicut de
beato ſebaſtiano legit᷑ ⁊ pluribus alijs · Con/
uulnerauit lumbos meos id eſt pꝛedicatoꝛes
ecclene in quib eſt potentia generãdi ſiuos in

eccleſia dei p pꝛedicatõneʒ.j· Con. j· In chꝛiſto

ieſu p euangelium ego vos genui Sffudit in
terꝛa viſcera mea p que ſigniſicant matrone

deuote de ſuis facultatib pauperib catholicis
miiſtrantes que ꝗꝓpter hoc fuerunt martiriʒa

te ·. Qoncidit me vulnere ſupꝛa vulnus · hoc di
cit᷑ ꝗpter illos qui in toꝛmentis molles effecti
thurificauerunt ydolis et ſic eccdleſia in eis con

ciſa fuit vulnere culpe· ſuper vulnus coꝛpoꝛis

ſed qi de talib aliqui vᷣe penituerũt ſiẽ ð bea⸗
to marcello papa legit ideo ſubdit · ſaccum cõ
ſui ſuper cutem meã c· Hec paſſus ſum abſq;
miquitate ⁊c· hoc dicit eccleſa ꝓ membꝛis ſu
is conſtantib in toꝛmentis St quoniam eoꝛũ

martiria ſunt ſolẽniter celebꝛada ſubdi· Ter

ra ne operias ſangumem meũ id eſt ne tace⸗
as laudes martirũ · Ecce em in celo eſt teſtis
me?ꝰ ſcut em martires dei teſtes fuert m ter

ris lic deus teſtis eoꝝ eſt in celis. St quoniam
tale teſtimonium habens non curat de verbis
humanis ſubdit · Verboſi amici mei ad deum
ſtillat oculus meus lid eſt tota mtentio mea.
tq; vtinã ſic indicaret᷑ vir cum deo quomo:
do indicat᷑ finuis homims cum collega ſuo. id

eſt ſic familiariter poſſet loqui cum eo· dt quo

niam ſancti hoc obtment poſt hanc vitam que

bꝛeuis eſt · ideo ſubdit· Ecce bꝛeues am tranſe⸗

unt et ſemnta per qua non reuertar ambulo 5
vVlterius ad pntiam domm trãſibo

BDiritus meus attenuabitur .
Sicut ſupꝛa dictuʒ ẽ iob tenet tipuũ
catholici doctoꝛis chꝛiſtus autem
doctoꝛ ẽ pꝛincipalis mat xxiij· vnꝰ

eſt magt veſter chꝛiſtꝰ · do verbũ iob allego

rice de chꝛiſto poteſt exponi cum dicit· Spus

meus attenuabit᷑ex laboꝛib enim ⁊ afflictio

mbo quos chꝛiſtus ſuſtmuit maioꝛis etatis vi

debat qz eſſet · apter quod ſibi dictum fſuit joß ·

vnjquinquagmata annos nondum habes ⁊c.
Dies mei bꝛeuiabunt᷑ q; xxxiij anno paſſus
fuit ᷣm cõmuniꝰ dictũ et ſolũ mihi ſuper elt
ſepulcrũ chꝛiſtus em̃ pꝛeter ſepulturam nihil
habuiſſe legit pꝛecioſum vt impleret᷑ verbum.
eſa· xj· ⁊ erit ſepulcꝝ euis gloꝛioſum. non pec
caui·j peijqui peccatum non fecit nee inuen
tus eſt dolus in oꝛe eius· ⁊ in amaritudmib
moꝛat᷑ oculus H in ſua benedicta paſſione
P noſtra ſalute · Libera me domie . in mea
reſurꝛectõe · pone me iuxta te in mea aſce:
ſione · et cuꝰ vis manus pugnet contra me

Ißſ · d· nõ poterit pꝛeualere. DPſalcix· Dixit dñs

dño meo ſede a dextris meis donec ponam ini
micos tuos ſcabellum pedum tuon.· Qoꝛ eo⸗
rum longe feciſti a diſciplma coꝛ em̃ uudeoꝛũ
chaiſtũ perſequentiũ a diſciplma chꝛiſtiana fu⸗
it elongatũ. ꝗpterea nõ exaltabunt᷑ h̊ depᷣmẽ
tur · quod ſuit impletũ ꝑ exercitum romanoꝝ
Pꝛedam pollicet᷑ ſocijs ·ſ· undea de chꝛiſtiãis
vt habet᷑ act· vnj·⁊· ix · Hoſuit me quaſi ꝓuer
bium vulg · Qregoꝛius. Omnis qui flagello
peutit᷑ in ꝓuerbium vulgi ponit᷑ q cũ maledi
cit᷑ alicui dicit᷑ ſic accidat tibi ſicut illi· Qahga⸗
uit in perſecutõnibo chꝛiſtianoꝝ· a liqui etiaʒ
lterati aliquando turbant᷑ de quibo dicit᷑ cali
gauit ad indignatõnem oculꝰmeus eccie ocu
ſi ſunt homines literati a aliqui infirm frãguũ
tur dequib dicik et membꝛa mea quaſi ad ni
bilum redacta ſunt· CQregoꝛiꝰ. Nomine mem
bꝛoꝝ expꝛim teneritudo infrmoꝝn· Itupe⸗
bunt iuſti ſuper hoc ·de patientia dei que ſic p
mittit ſdeles depꝛimi. innocens cõtra vpo
critam ſitale m eſt de eius tempoꝛali pꝛo
ſperitate mirabi · q; tñ per hoc ab innocentia
nõ recedit ſubdit · ⁊ tenebit iuſtꝰ viã ſuã ⁊c .
Zuſti etiam optant impioꝝ conuſionem. ideo
ſubdit · Fgit᷑ omnes vos conutimmi a malo
venite ad bonũ et non mueniam in vob
vllum ſapꝛenteʒ· omnis em qui ſic conuerti
ſe fuiſſe fatuũ conſtet Dies mei tranſierunt
impetus em̃ tribulatõnis impedit claritate cõ
templatõnis· ꝗpter quod eccia tribulata dicit·
Dies mei tranſerũt id eſt meditatõnes cla
tioꝛes ·cogitatõnes mee diſſipate ſunt id eſt

verſe ad diuerſa. toꝛquentes coꝛ meü id eſt·
ipſum retrahentes a clara meditatione diumna.

Noctem verterunt m diem inducẽtes me

ad vigilam que magis ptinet ad diem 1 rur

ſum poſt tenebꝛas /tribulatõnis· ſpero lucẽ
dunme cõſolatõnis. Thobie nj Poſt tempeſta
tem tranquillu facis et poſt lacrimatõneʒ 2 fle

tiuun gaudium 1 exultatõnem infundis St qmm
tempoꝛe iob p tolerantiam aduerſon ſancti n
admittebatur ad regnũ [bᷣditur · Si ſuſtn ue
ro infernus domus mea elt nd eſt· limbus ſan
ctoꝝ patrũ vbi erat carentia diuine vinonis ·
et deo ſubditur· in tenebꝛis ſtraui lectuluʒ

meum quantũ ad ſtatum amme et ſubditur

de coꝛpoꝛe putredini dixi pater meus es ⁊c]

ſicut em iſte pſone ꝗpinque ſunt admuicem ſic
coꝛpus moꝛtuũfetoꝛ vermis et hoꝛroꝛ habet

quandãſequentiam · Vbi eſt ergo nunc pꝛe
ſtolatio mea ł id eſt expectatio ꝓ tepe chꝛiſti
paſſionem pᷣcedente .qd· non eſt m celo · ⁊ pa
tie ntia meã quis conſiderat.ſ/ad imitandu· qmſ
di pauci· m ꝓſundiſſimũ infernum deſcendet

omnia ·.id eſt in limbũ qui ðeꝓſundiſſimus in

fernus reſpectu aeris caliginoſi: qui ðꝛ carcer
vb infernꝰ demonu· Dutas ne ſaltem ibi erit

requies mibiqderit in parte ſcʒ a pena ſenñ
bili ſed non quies perfecta que conſiſtit ſin ad
eptõne et fruitõne ſummi bon

contra hommẽ ſuperbe et impatienter loque

tem vt ſibi dicat᷑ Vſq; ad quẽ ſimem verba a
ctabis modus em̃ ſuperbi eſt velle ſemp lo

quu· Fntellige pᷣus vt loquaris ratõabiiter
Sed cq ſuperbus noluit intelligere vt bñ age
ret . ſequit. quare reputati ſumus vt iume

ta cſuperb em reputat alios beſtias reſpe⸗

ctu ſui et mdignos audiri Quid pdis amimã
tuam ⁊c id eſt intellectum tuum quẽ excecat

ira ꝑ vicium· Sed quia ꝗpter ſuperbi hbomĩs

veritas non mutat᷑ deo ſubdiè. Nunquid ꝓ
pter te relmmquet᷑ terꝛa ⁊c d eſt veritas firma
nonne lux ĩpij extinguet᷑ id eſt apparetia ſue
ſapientie·q̃ſ d.hc. Artabunt?᷑ greſſus vrttutis
eius ]/ita ꝙ pſcere non poterit mala que cogi

tauitl pꝛecipitabit euʒ conſtium ſuũ id elt cõ

ſilia toꝛes ſui ·qui ſcut ipᷣe ſunt . 6
latoꝛe ui hcut pe ſunt puerhdeo ſe
tur. Immiſt in rete c ex 1 ra en
eſt in terꝛa pedica eius] q; conſiderat tm̃ dele

ines ]. q; ꝗpter mala

etatõnem apparente h̊ non penã ſequente Vn

diq; terꝛebunt eũ foꝛmid

que feeit mnſidiari libi ſemp credit Kttenuek

Aſpondens autem baldach 2c
HMic ponit᷑ replicatio baldach cõtra
iob in qua notat eum de ſupbia et
AQlAlatua locutõelicet imuiſte q; iob ta
t.⸗ Pnt tñ dici verba baldach veracit

ſitis id ẽ volũt E.· exardeſcet contra eu
utas nocendi bonis. abſcondita

ſame robur enus id eſt nulla reſectõne derbi
diuimmi conſoꝛtet᷑ coꝛ iluis · et media muadat
coſtas illius /id eſt collaterales eꝰ· Deuoꝛet
pulcritudmem cutis eius Ec id ẽ ſupbia q̊ pn
cipium eſt omnis peccati deſtruat in eo qᷓᷣdꝗd
habet apparentiam boni · Vnde verſus· Oi tibi
copiaſi Iapientia ſoꝛmaq; det Sola ſupbia in⸗
quinat omnia ſi comitet. Auellat᷑ de taberna⸗
culo ſuo fiducia eius id eſt amma eius de coꝛ
poꝛe quod eſt tabernaculuʒ amme· ⁊ calcet ſu
per eũ quaſ rex interitus id eſt dyabolus· ð
quo ðꝛ apoẽ· vj nomẽe illi moꝛs:qui ammaʒ de
coꝛpe exeuntem calcat et ad gebennam ſeeum R
poꝛtat · Mabitent in tabernaculo eius xc /id ẽ
vermes qui ſunt ſocij deſuncti iam non eſt
habitent in coꝛpoꝛe eiꝰ ipᷣm coꝛrodendo· aſp
gatur in tabernaculo illuis ſulphur id ẽ feto-ꝛ
ex coꝛpoꝛis putrefactõne Deoꝛſum radices
eius ſiccentur id eſt cogitatõnes in mente la
tentes humoꝛe Stie puent᷑· ſurſum atteratur
meſſis euis id eſt actus euis ꝓcedẽetes ex co:
gitatõnibe puniant᷑. Memoꝛia ulius pereat ·
ſm illud pꝛoũᷣx·nomen impioꝝ putreſcet Et
de oꝛbe tral feret euũ ſcʒ coꝛpus ad foſſama ſpi
ritũ ad gehbennam· Non erit ſemen eius c
id eſt nullu bonn remanebit de eo · In diebus
eius ſtupebunt parui ⁊ magni /ſicut de nabu
chodonoſoꝛ ðeſaxinj· Hlec ſunt tabernacu⸗
la miqui c· Cregoꝛius . Tunc eniʒ ad ꝗpꝛia
tabernacula deueniet quando eum ſua imqui⸗

tas in ſupplicia demerget · FiX 2ðð
ſpondens autem mob.· ve.—
Sicut dicaũ eſt ſupꝛa:beatꝰiob bo
mi pꝛelati vel doctoꝛis gerit typuʒ
cchhaꝛiſt“ aut pꝛincep s ſt paſtoꝛũ et
doctoꝝ · ꝓpter quod ð ipᷣo pñs capłm expone
turx:in quo aliquando ꝓ ſe loquit᷑ · alquando
de ſuis membꝛis varie tñ:nam aliquando loꝗd
tur ꝓ membeꝛis ſoꝛtib· aliquando mſirmis
dicit ergo · Vſq;q̊ affligitis amimã meaʒ et at
teritis me ſermonib · vt ſit verhuz chꝛiſti ad
inſidiantes ſibi· de qᷣbe ðꝛ luce · x· Qeperũt pha
riſei legiſperiti grauiter inſiſtere et os eius
oppꝛ imere de multis inſdiantes ei · En decies
confunditis me ·id eſt conammi me confunde
re pfecte · denarus em numerus pfectus eſt
deo ſigniſicat pfectõnen Nempe ſi ignoꝛa
ui ⁊c· hic accipitur ſi ꝓ non:nã ignoꝛantia nõ
fuit in chꝛiſto· licet phariſei teneret contrarium
Vnde luce:vijdixit phariſeus· Mic ſi eſſet pꝛo
pheta ſciret vtiq; que ⁊ qᷓis eſt mulier que tã
Sit eum q; peccatrix eſt· At vos cõtra me eri
Simini p ſupbiam. arguitis me de ſabba
ti tranſgreſſione ⁊ peccaton familiaritate · ⁊ hu
uuſinodi ſicut patet ex textu euangelij. Saltezʒ
nunc intelligite ꝙ deus ⁊c d eſt ꝙ nõ affugit

*

ð — — — — — —

— —–

e

det

dd⸗
libi
an
ern
tN
cetſi
lus
yde
leum
der
nen
laͤſp

eto⸗

ices
teln
tur
xc
et
nſp
3
ebio
jabu
Ncit
a

gui⸗

bbo
Np
et
vone⸗
ndo
loõj
ms

ied
Pba
eus
HM
.
t
nn
nd
rm
1.

eri
ba

te;
git

„

rectõnem Luc xxiiij. Nos aũt ſperabamꝰ æ&ςꝶ
q̃ñid.iam non ſperamus Tratus eſt cõtra me

me ꝓ peccatis pꝛopꝛijs· Rcce clamabo vim pa

ties nam m cruce clam auit hely hely c· vo
ciſeraboꝛ et non eſt qui iidicet id eſt vmdicz

moꝛs em̃ chꝛiſti tunc non fuit vmdicata· Se⸗
mitam meã circũſepſitid eſt vtam meam m

omnibus partibus coꝛpis ⁊ ſenſib affhxit· et
in calle meo tenebꝛas poſuit q; tunc chꝛilti

diſcipulos deus in lde dubitare pmiſt. ſpoli

auit me gloꝛia meaquãdo pᷣncipalis diſcipu:

lus eum m ſua ſacie ter negauit Abſtulit coꝛo

nam de capite meo · quando ſui negauerunt
eum eſſe regẽ coꝛam pylato· deſtruxit me vn

diq; et pereo ſugientibo diſcipuls ad moꝛteʒ
eundo · ⁊ quañ auulſe arboꝛi abſtulit ſp? me

am. in diſcipulus deſperantibus chꝛuti reſt

furoꝛ eius pᷣm apparentiam humanaʒ tantum
deo ſequit᷑ habnit me qn hoſtem. ly qñ no⸗
tat apparentiã et non exiſtentiam · Sumł vene

runt latrones euisqui in cruce conuiciabant

chꝛiſto vt ðꝛ mar xv· licet vnus poſt penitue⸗

rit vt dicit theoꝰ. et obſederunt in giro taber
naculum meu !. miltes cuſtodientes ſepulcrũ

Eratres meos longe ſecit a me c. · per frẽs

mtelligunt᷑ apoſtoli p notos·lxxijdiſcipuli · p

apinquos illi qui erant de cognatõne chꝛiſti·
Inquilmi domus mee ⁊c id eſt · pſone meo

ſeruicio deputate · Seruü meu id eſt populũ

iudaicum qui in ſuſceptõne legis obligauit ſe
ſer uituti diume vocaui ad gratiaʒ· et nõ re

ſpondit mibi contemnendo eam · Alitu men
exhoꝛruit vxoꝛ mea ſynagoga abhoꝛrẽs xpi

ver ba· et oꝛa baʒ nos vteri meieſa· j nlios e⸗

nutrun et exaltauipᷣi aũt ſpꝛeuerut me. Stcul
ti quoq; deſpexerunt me id elt ignari legis · ð

quibo ðe mat xxvij pꝛetereuntes aũt blaſphe⸗

mabant cτν Kbommati ſunt me quondã conſi

lurij mei a legiſperiti · et quẽ maxime dilige
bam aduerlatus eſt me ·. Tſte eſt populꝰ iudai
cus qui fuit peculiaris dommo et pꝛedilectꝰ.

Delb mee cõſumptis carnibo adheſt os meũ
c]p hoc ĩnuit᷑ ꝙ laluatoꝛ noſter fuut multuʒ

macilentus maxime tempoꝛe moꝛtis ſuegpter

ieiunia et afflictõnes pꝛeteritasa pntes. Mi

ſeremĩi mei miſeremm mei qd· oĩs creata cõ

„

pati dẽt xp̃ᷣo moꝛenti · ſalte vos ami mei pi.

uidei ex quib natus ſuit chꝛiſtus ſcdᷣm carneʒ

et ꝙ fecerunt contrarium fequi Quare me
pſequimĩ ſicut deus deus em pater pſecutus
fuit flium inquantum ꝓ nobis tradwit illum·
eet carnibo meis ſaturami id eſt· afflictõni:
bus coꝛpis mei · Quis mihi tribuat vt ſcriban

tur ſermones meiꝛc p hoc oſtendit ob ꝙ vo

lebat dicere anquid magnum ⁊ ſirmier retinẽ

dum · cuiuſmodi eſt reſurꝛectio generalis oĩm

do ſubdit Scio em ꝙ redemptoꝛ meus viuit

1c. Quare ergo nunc dicitis pſequamnur euz
taq́; malum et deſperatum cum ſpere in ſalua:⸗
toꝛem meũu hoc deit᷑ in pſona iob et poteſt ex

poni miſtice de membꝛ is chꝛiſti futuris tẽpo

re antichꝛiſti .· radicem verbi inueniamꝰ cõ⸗
tra eum lid eſt· occaſonem condemnandi eũ

ex verbis eus · fugite & a facie gladij ⁊c d ẽ
ſententie diuine · et ſcitote efſe iudicium ·ſcilzʒ
generale ſuturuʒ in quo puniet᷑ grauiſſime wᷣ
quod vſdetur nũc oblitum ·

Eſpondens autem ſophar 1c
contra iob replicando quantũ ad i
lud in ̊ adhuc diſſen tiebat ab eo ·

pꝛeteritis peccatis et qꝛ videbat iob grauit
pcuſſum reputabat eum fuiſſe valde malũ · ſed
quoniã in pᷣo iob multa bona apparuerãt que
negare nõ poterat · illa fiuſſe facta p vpocriſiʒ
aſſerebat · lcet aut eus verba non valeant con

tra iob valent tñ contra eos qui tales lunt · et

ſic dixit · Scio ꝙ a pꝛincipio mudi laus impio

rum bꝛeuis ſit qꝛ non durat vltra pñtem vi
tai que bꝛeuis eſt:⁊ frequent euis fictio ante
moꝛtem depꝛehendit· ⁊ ſic euis laus in vitupe

rum reuerſat · et gaudum ypocrite adĩſtar
pũcti id eſt nullius momẽti · Si aſcẽderit in
celump ſanctitatis apparentiam q̊ſ ſterqui
limium m ſine pdet᷑ qꝛ ꝗꝓpter peccati fetoꝛem
ad eternum ſupplicium ꝓtraheẽ · et quu vide⸗
rant eum · in gloꝛia mundana · dicẽt vb eſt ·

eſt nõ apparz vlt· Eilij eius atterent᷑ egeſta

te id eſt eius imitatoꝛes punient᷑ pena gehen

ne. 1 manus illius reddent ei dloꝛem ſuü .d

eſt eius opa ſaciẽt eũ pena dignũ Olſſa illius

implebunð᷑ vicijs id elſt eius ſatelltes qui eu

roboꝛant in malis ſinnles erunt ei in vcijs et
in penis Qum enim dulce füit in oꝛe euis ma

lum ·. id elt delec tabile ſbi ꝗpter ha bitum vi

cioſum · abſcondit illud ſub ligua ſua id ẽ diu
retmet ſcut dulce nõ ſtatim glutit᷑ ; in lngua
retinet · Darcet ilb 2c repucatio? eiuſde ſen

tentie ſub alia imilitudie · Danis eius in vio

ilius ⁊c ]id eſt delectatio culpe vᷣtet᷑ in amari

tudimem apter Suedinem pene . Qaput aſpi
dum ſuget id eſt peccatum quod eſt lbi moꝛ
tifſen delectabilr faciet occidet eu lingua vr

pe id eſt vnms cõſcientie · Nõ videat riuulos

c] ]·id eſt abundantiam elec toꝝ uet que feẽ

omnia ſcʒ peccata. nec tñ cõſumet᷑ q; pena
ſua nõ termmabi Juxta multitudine admuen
tõnum ſuaꝝ ꝛc q; ſᷣm menſuram peccati erit

et plagaꝝ modus quoniã confringens domu

nudauit paupes ommi ſubſtantia ſua. nec eſt
ſatiatus Pꝛoũxj Alij rapuint non ſua ⁊ ſem

per in egeſtate ſunt· Qum ſatiatus fuit id ẽ
plenus bonis tempoꝛalib· artabitur pid elt·

ꝙ pene vite pñtis infligunt᷑ a deo

anxiabit de eoꝛũ cuſtodia ſicut ille diues de q̊
dicit᷑ luce xij quid faciam q; non ha beo quo cõ
gregem bona mea c Vtemam impleat᷑ veter

eius c]: 1d elt ex tan repletõne toꝛqueat᷑ 1 di
ninitus tez queat᷑· Eugiet arma ferrea τ α

contingit alquando ꝙ malus euadit penaʒ in

dicis vinbilis ſicut arma ferꝛea fſulgida ſunt et
ferũmt de Ipinquo.⁊ incurꝛit pena uidicis in
uiſbilis ferientis ð longnquo · Vadent ⁊ ve
ment ſup eum hoꝛribiles lid eſt· demones qui
buſ ſubijciet᷑ in pena ſicut ſubiectus ſuit eis in
culpa: omnes tenebꝛe culpe et pene · abſcon
dite ſunt in oculis euisq; non vult eas conſi
derare · Deuoꝛabit eum ignis qui non ſuccen
di · hic elt gnis gehenne qui non ſuccendit᷑
ab homine ſ a deo. Rſa xxx· Elatus dommi ſiẽ
toꝛrens ſulphuris ſuccẽdens eam.ſcʒ gehennaʒ
ffuget᷑ relictus in tabernaculo ſuo id eſt.
loco ĩſerm ſibi deputato · Reuelabũut celi mmiqᷓ

ta tem euis c] nam angeli celeſtes 1 hbomſes

terꝛeſtres contra eum erunt teſtes · St aptuʒ

erit germen domus illuis .. id eſt· mamſeltus

erit ſuoꝝ opeꝝ effectus · ¶Mec eſt pars hom
nis impij id eſtilllud quod pꝛo omnibus ver
bis ſuis et opibus repoꝛtabit

59 , 1:
aſpondens autem 20

*

DODdite queſo 2c ]et optat amicon coꝛ
reptõnem:d. ⁊ agite penitentiam ⁊c· Nuquid
contra hommẽ diſputatio mea eſtquaſi·d·ſic
et deo debeo merito cõtriſtari ſi nolmt mintel

ligere ⁊ emendari:. St ego quando recoꝛdatꝰ

fuerode eoꝝ rebellione contra veritatẽ. pti
meſco ·ne quod abſit mihi ſic euemat Quare
impij vununt ꝛc Mic ꝓſequit᷑ iob intentuʒ

de felcitate tempoꝛali que frequenter cõtiĩ Zit

malis homimb⸗ apter quod non potelt elſe 5
muum vrttutis· hanc aut feucitatem deſcribit
quantum ad longam vitam honoꝛes diuitias
multitudinẽ pꝛolis et pꝛopinquoꝛuʒ et ſecuri
