tatiõe ⁊ aduerſarioꝝ ſuoꝝ depᷣſſione
V c niij

No ẽ benediqꝰ ĩ ſecula ſeculoꝝ Amẽ

In finem pſalmus dauid.
dſalmus iſte attribuitur dauid con

₰₰ °% 9*

Pſalmus xx.

Dauig igit᷑ ĩ ſpũſco pᷣuidẽs chri bot

minis regnũ: ad quod fuit exaltatus

in humanitate vᷣtute dei pꝛis ßᷣm ꝙ
dicit apla act.ij. Dextera dei exaltatꝰ
CLaſſ. pᷣmo enumerat qᷓ; igẽtia ꝙ; q;
gioꝛioſa collata ſint chꝛo dno ᷣ car

nem dicens

ü deus pater lin virtute tua
Ai.in oĩpotẽtia tue maieſtatis.

in qua filiꝰregnat:ſicut ipᷣe dicit Oia

patris mea ſunt et oĩa mea patris ſt.
letabit᷑ rex.l.ſ. chꝛiſt?. de qͥ ĩ alio pᷣs
dicit᷑ De iudiciũ tuũ regi da Nic.
chꝛiſt'ei inquantum homo letabatur
de vᷣtute diuĩa i qua faciebat miracu
la et mẽtes ſimpliciũ illuſtrabat ſapi
entia ſ̃m ꝙ dicit᷑ luce.x. In ipᷣa hoꝛa
exultauit in ſpirituſancto ⁊ dixit Cõ

ſiteoꝛ tibi pater oñe celi ⁊ terre quia

abſcondiſti hec a ſapicẽtibus ⁊ pꝛudẽ
tibus et reuelaſti ea ꝑuulisl et ſuer
ſalucare tuũ lid ẽ chꝛiſtũ ꝑ quẽ diſpo

ſuiſti ſaluare mũdũ exultabit vehe/

menter. CLaſſ. Vt quãta ſit copia

in beneſicio:tanta ſit ⁊ gaudij magni
tudo ic 1 Rentcenun coꝛdis erꝰ
tribuiſti ei ẽ ſui coꝛpoꝛis gloꝛiſicati

one et mundi redẽptiõe atq; de cre/
aſſ. VUnde ipᷣe di
xit. Deſiderio deſideraui hoc paſcha

dentiũ vocatiõe

mandnucare vobiſcũ anteqᷓ; patiar. vt
pᷣcioſus ſanguis eius mundũ redime
ret.ne diabolus adhuc eũ iniqua pꝛe
ſumptione vaſtaret l etvolũtate labi

oꝝ eius nõ fraudaſti enñ Ivolũtas vo
labioꝝ fuit qn ſpiritibus imꝑabat im
mundis:tãguoꝛes diuerſos ſermõis
ſui ſanabat imperio:pꝛedicationesq;
ſuas deuotis mẽtibꝰ inſerebat Hic
Ange ipᷣe dicit Johãnis.xi. ſPater
grãs ago tibi qf̃ audiſti me Deinde

incarnationis eius potẽtiaʒ mixgbili
fulgoꝛe deſcribit dicẽcs 1

ac ſi dicat chꝛiſtus rex letabit᷑

niter vinere

dictiõibꝰ: immu/

nitatẽ peccati q̃ ſacrat ẽ qm̃ abſq; oĩẽ
peccato conceptus ẽ de ſpũſancto vn

ſic dicit Auguſtinꝰ Fel peccatoꝝ no/

ſtroꝝ nõ nocuit ei.et additl dulcedis

Iq totũ fuit ex grã. Ideʒ Hierony.
Mi. Vel pᷣueniiti eũ ĩ benedictioni
onibdulcedis.i.in donis ſpũſlancti⁊

chariſmatibus quibꝰ ania chꝛiſti fuit
repleta ab inſtati creationis ſue et ſic
o ſuiſti in capite eiꝰ

pᷣuenta Caſſ. .
Jhoc c ĩ pꝛincipio ſermõie ciꝰ L coꝛo⸗/
nã q; cõuentus.xij.apoſtoloꝝ tq; co
rona ambiebat chꝛiſtũ docentem Et
additl de lapide pꝛecioſo Collect

Apoſtoli enĩ et ndeles de quibus tqᷓ;

de viuis lapidibꝰ ediſicata c eccĩa: di
cunt᷑ vnus lapis.q ipᷣis erat coꝛ vnũ
et ania vna Caſt. .
te. videlʒ reſurrectionc coꝛpoꝛis ſui
Let tribuiſti ei longitudinẽ dierũ in
ſclin et i ſclim ſeculi.ÿi.dediſti ei ꝑen⸗
ic. ſᷣm ꝙ diẽ apoſt.
ad romanos.vi.C hꝛiſtꝰ reſurgẽs ex
moꝛtuis iã ñ moꝛitur: moꝛs illi vltra

☛D

non dñabitur ¶ agna ẽ gloꝛa eius
J.i.chꝛiſtil in ſalutari tuo Aug.
Hoc ẽ in ſalute:qua euʒ reſuſcitaſtil
lonaz et magnũ decoꝛem impones
ſuper eũ.

itam petüjt a

lupe .i.addes ei: cũ in celo collo
cabis eñ ad dexterã tuã Hiero. 90 a
gnũ cẽ hoĩeʒ aſſũptuʒ eſſe ad dexterã
dei patris Deinde aſcẽ dit adhuc gra

datun ad illã gloꝛiã declarandã qua,z

chꝛiſtus dñs ſ̃m carnẽ a patre clari/
ficatus accepit. vnde ſubdit Hiero

culũ ſeculi ꝙ oĩs creatura benedicit
eũ Wel chꝛiit rex letabitur quoniaʒ
dabis eũ in benedictionẽ et in ſeculũ

feculivt ipᷣe ſit in eterna benedictiõe
benedictꝰ et benedicens.q ꝑ eũ ocs

benedicent᷑.ſicut ꝓmiſit deus Abꝛae
Geñ. xxij. In ſemine tuo hoc eſt in
chꝛiſto:bñdicent᷑ oẽs gẽtes Hier.
Lletiticabis eũ ĩ gaudio cñ adunats

dabis eũ in benedictionẽ in ſe

ſſczoi
ndovi
o/
bieray.
Cichoni
Uncir
eihfut
eaſe
oleee
Cv/
tih co
en et
olect
us ti⸗
in di
Rvnn
olsſui
M
agen⸗
t.
ſise
c⸗
M
ſolale
0
H
5
o
nl
ht
onug
aui
tchie
jas
é
tin
er.
t4

.

deſcribit cuz ſbiũgit Hones eos vx
clibanü ignis Ore · xv. li. moꝝ Gci
dũ vo ꝙ oẽs repꝛobi qui hic ĩ aꝝ ſił

fuẽit illa multitudo ſanctoꝝ ⁊ nume
rus reſtitutus ci. Et pꝛo adquiſitis
quibus paſſus ẽ gaudebitł cũ vul

m tuo.l.i.i pñtia tua Aug. Vel
letifica

bis eũ ſᷣm hoĩem quẽ leuauit

ad te. vt ſit in gaudio cũ vultu tuo
Mic. qꝙ quãto humanitas chãi pꝛe
ceteris creaturis ꝓpinquioꝛ et cõiun
Nioꝛ ẽ deitati:tanto clarius videt eã
et ea fruitur delectabilius. Deiñ red
dit cauſã quare tantũ munus acceꝑit
dicẽ oniã rex chꝛiſtus nõ ſuꝑ
biẽs de regali dignitate ſed humilis

Lſperat in dño q chꝛiſt ante paſſio

nẽ ſperauit obtinere a deo patre glo
riã reſurrectionis coꝛꝑis ſuil ⁊ ĩ mia
altiſſimi- ſperãs lnõ cõmouebit q
hũianitas chꝛiſti a bo miſericoꝛdit᷑

aſſumpta nunq; fuit ab eo ſepata nec

ſeꝑabitur. ꝙ ctiã in illo triduo dñice
doꝛmitionis coꝛpꝰ exñs in ſepulcro
fuit vnitũ verbo et ſimilit᷑ aĩa q erat

limbo. Deinde deſcripta magnincẽ

tia regni chꝛiſti ĩ eius exaltatioe: hic
dvñter deſeribitur eiuſdẽ magnikicen
tia ĩ aduerſarioꝝ punitiõe Vñ ꝓpha
qui ante loquebat᷑ ad patrẽ:nũc con
uertit fmonẽ ad chꝛm:dicẽsPnue⸗

niat᷑ manꝰtua aliqñ manꝰdei re picit

maluʒ pene: quod a deo infligit᷑ iuſte
vñ ad hebꝛeos.x.dicit᷑ Hoꝛrẽdũ ẽ in
cidere in manus dei viuẽtis.et tũc ꝑx

ſiniſtrã intelligit᷑ minoꝛ punitio et ꝑ
dexterã q̃ foꝛtiꝰ ꝑcutit F no⸗ puni/
o rex chꝛiſte
cũ ad iudiciũ veneris manꝰ tua.i.vl/

tio. Et ſᷣ̃m h̊ dĩ.iuenia

trix ptãs tua puniẽs pcc̃al oĩbꝰ ini⸗

micis tuis quãtũ ad ↄẽ̃m penãl de/

era tua grauius puniẽs ex ſpecia/

li cã JIinuemiat ocs qꝗ te oderũt. q̃ſ
dicat Hug. ſentiẽt te ꝑ vindictã:qᷓ

te bene ſentire noluerũt ꝑ ſidẽ opan
pulcerria rõne

cẽ. Deiñ oꝛdo iudicij

rxxrvij.

et coꝛpoꝛe peccauerũt:illic ꝑit᷑ in aĩa
et coꝛꝑe cruciant᷑ Clibanꝰ nãq; intrĩ
ſecus ardʒ Is vo qᷣ ab igne deuorat᷑:

ab exterioꝛi ꝑte incidit ↄcre mari.vt

8̊ ſacra eloqᷣa ardere exteriꝰet interiꝰ
repꝛobos demõſtrarẽt ⁊ eos ab igne
deuoꝛari. Et ſci clibanũ poni teſtant
vt ꝑ ignẽ crucient᷑ ĩ coꝛꝑe ⁊ ꝑ doloꝛẽ

ardeãt i mẽte.B ẽ ĩ ↄſcia ĩpietatis ſue

Litpevi lrꝰ tui. B ẽ ĩ tpᷣe iudicijl do
min in ia ſua..in vĩdicta ſual con⸗
turbabit eos ꝓferẽs õ) eos ſñiaʒ dã

nationis ! ⁊ deuorabit eos ignis L.ſ.

gehẽne.ñ ↄſumẽ do:ſ et᷑ nalit᷑ afflligẽ
do Loll. Peu qᷓ; ſeuera cõt᷑batio:
vbi nulla erit ↄſolatio.qᷓ; tremẽda ira
q̃ tũc ẽ ſine mia.Dies illa dies ire et
oĩm miſeriaꝝ in q̃ pccoꝛes ct᷑no igni
gehẽne tradent᷑ Caſſ. Qui ſic vſu
mit vt ſeruet ſic ſeruat vt cruciet da
bit q; miſeęris vita moꝛtalis ⁊ pẽ̃a ſer
uart nman coꝝ de t᷑ra ꝑdes...i.
fructũ et᷑ne btitudis.quẽ ĩ t᷑ra viuẽti
uz hr̃e debuerãt.q ñ obedier̃t mãda
tis eiꝰiuſte ꝓꝑdiderũtl ⁊ ſemẽ eoꝝ.l.i
opa peccãtiũ q̃ pᷣueviuẽdo ſciaue/
rũt ſegregab la filijs hoĩm l.i.a ſcis
q̃s ĩ hẽditatẽ et᷑nã tue mie largitate
miſſurꝰes Mic. Deiñ ponit᷑ cauſa ſi

finalis q̃ᷓ notat᷑ cũ dici᷑ decliaue
rũt ĩ te.l..i.ð tel mala.l.i.pcca qͥ ſũt ʒ
deñ Et bñ diẽ:declĩauert. ꝙ ſic ðdchia
tio ĩ gramatica ẽ ð cãu ĩ caſũ.ſic decli
natio a iuſticia: ẽ cadẽdo ð pcco ĩ pec
catũ.ꝙ f diẽ Gre. pccʒ qͥd ꝑ pñiaʒ

ñ diluit᷑.mox ſuo põdẽ ad alið trabit
⁊ tãdẽ ad ꝓfundũ ↄtẽptꝰ ⁊ obſtiatio⸗

nis ðᷣducit᷑ ſn ꝙ dꝛ ꝓuer. x viij. Impi
us cũ ĩ ꝓfũdũ pcc̃oꝝ venẽit ↄtẽnit.l
cogitauer̃t ↄſilia q̃ ñ potuer᷑̃t ſtabiliæ
qn repẽtie tollunt᷑ ð łacultate tpali ĩ

q̃ᷓ cogitabãt perman? des eos

doꝛſum a facie tua eos deijciendo in

infernum m ꝙ dicirur. Mathei.

e V

Plalmus xxj.

xxv. Diſcedite a me maledicti ĩ ignẽ pſalmo chꝛiſtũ multa de ſua paſſione
eternũ l in reliquijs tuis..i.demoni

bus qui a te totaliter ſunt relichi tãcGd

irreuerſibiles ad bonum Lpᷣparabis
vultũ eoꝝ..i.pꝛeſentiã dãnatoꝝ.mit
tẽ do eos ad ſocietatẽ demonũ.vnde

cũ dixiſſʒ. Mat. xx v. Ite maledicti in
ignẽ eternũ.ꝓtinus ſubiunxit.qͥ ꝑatꝰ

diahol⸗ et angelis c In fine con
cludit ꝓp eta niten altare dñe
in virtute tua Viero 1i. demõſtra
tuam poteſtatẽ et maieſtatem. vt qui
pꝛius veniſti in humilitate ĩ mundũ
modo veni ad iudiciũ in maieſtate

Caſſ. Lcantabimꝰ oꝛel et pſallemꝰ

Jopere l ꝓᷣtutes tuas.lid ẽ mirabilia
oꝑa tua Hec eteni duo ſũt q̃ a nobis

omnimode exigunt᷑ vt laudes dñi fi

deliter cãtemus et oꝑe noſtro ipᷣius
mandata faciam Mic. vel cũ dñs
monſtrauerit virtutẽe ſuaʒ in iudicio
tunc cãtabimus et pſallemꝰ virtutes

eius Quia electi ↄtinue in patria can

tabunt laudes diuinas ᷣᷣu ꝙ dicitur

in. xxxxiij.pſalmo.beati qui habitant
in domo tua dñe:ĩ ſecula ſeculoꝝ lau
dabunt te. qui ẽ benedictꝰ in ſecula ſe

culoꝛum. Amẽ.

— ℳ

ſceptiõe matutia Cuius ſenſus talis
eſt ſalmus iſte dirigẽs nos ĩ fineʒ

i. in chꝛiſtũ de cuius paſſione agit: ẽ
dauid.i.chãi qui eſt manu foꝛtis aere/

as debellans poteſtates. qᷓ ideo dictꝰ
ẽ dauid ꝙ factus ẽ nobis ex ſemĩe da
uid ſm carneʒ. Et ẽ pſalmus ꝓ ſuſce
ptiõe matutina.i.ꝙ reſurrectiõe chꝛi
ſti qᷓ valde mane facta fuit.cũ adhuc
tenebꝛe eſſẽt .Caſſ. SGuſceptio enĩ
fuit qñ dñs chꝛiſt* moꝛtale coꝛpꝰ ve⸗
teris hoĩs ↄditiõe depoſita ĩ magnã
gloꝛiã clarificatꝰ aſſũpſit Dʒ cũ ĩ hoc

Titul talis 5
In finẽ pſalm ddð ꝓ aſſũptiõe vel ſu

conſtat eſſe locutũ:videamus cur eiꝰ
titulus ſolam reſurrectionẽ ↄmemo/⸗
rare voluerit Sepe ſignat᷑ per id q̊d
ſequitur illud qͥd pᷣceſſit vt cum dici/
muns mane factuʒ intelligamus vtiq;
pᷣceſſiſſe nocẽ Et hoc per figurã ly⸗
nechdoche.cñ per id quod ſequitur
poſiumus intelligere quod pꝛecedit.
vnde cum dicit chꝛiſtuʒ reſurrexiſſe:
eum paſſuʒ et moꝛtuũ indicat fuiſſe

Hic. Oꝛ aũt pſalmus iſte ẽ de chꝛi

ſti paſſiõe ⁊ reſurrectiõe ad litteram
ſcriptus.patet per hoc ꝙ chꝛiſtus pẽ
dens ĩ cruce pꝛotulit pꝛinc ipiũ huiꝰ
pſalmi tanq; dictũ de perſona pꝛopa
dicẽs Heli heli lamazgabatani quod
= interpꝛetatũ:deus meus deus meꝰ
quare dereliquiſti me:ſic eniʒ incipit

iſte pſalmus in hebꝛeo et ĩ trannſlati
one Hieronymi iuxta hebꝛeũ Oꝛ au
tem ĩ tranſlatiõe coĩ interponi᷑ Re/
ſpice ĩ me.nõ ẽ in hebꝛeo neq; ĩ rranſ
latione Hieronym p̃dicta. ̊ fuit ad/
ditũ a.lxx.interpᷣtibus.⁊ ſi patet
Hm ſententiam ſaluatoꝛis pꝛincipium
hmus pſalmi ⁊ per cõſequens totus
2 lmus ad litteram de chꝛiſto ẽ ĩte⸗
igendus Et Mat. xxvij. dicitur illꝰ

quod ſubditur infra in hoc pſalmo:

diuiſerũt ſibi veſtimẽta mea q̃d iple
tũ fuit de chꝛo Et paulꝰ apls q ſcunt
legẽ ꝑ exercitiñ ſtudij ⁊ pea pleni pꝓ

inſtructionẽ ſpũſſci allegaint litterã
hui pᷣs. de chzo dẽaʒ ad hebꝛeos.ij.
dicẽs de credẽtibꝰĩ chðo Mõ ↄfũdit᷑

fres eos vocare videlʒ chꝛiſt' dicens
in pſalmo Nunciabo nomen tuum

fratribꝰ meis ĩ medio eccie laudabũt
te Igitur ſequendo chꝛiſti.iobannis

Mat.et Pauli ſniam et determinati

onẽ eccie pᷣs iſte exponẽdẽ ad litte
rã vt dictuʒ ẽ de chꝛi paſſiõe a ꝗᷓ fuit

Caſſi. Nam cũ multi pſalmoꝝ bꝛe/

er

notn
ſicat
me

ſione
E
nene
nu
md/
g
egubr
ccait.
anſe:
nuſe
echi
wem
uspe
hus
ope
cgod
ne
Wap
iO

t N

imm

ta/
necg
pium
lotus
eitel
urils
ſalne
it
8,.
ͤt
ens
un
uvi
mns
ℳ
u/
fuit
iot
6

H

uiter de dñi paſſiõe meminerit. Me⸗

mo tñ tata ꝓpꝛietate eam deſcripſit

ſicut iſte vt non tam ꝓphetia q; hiſto

ria eſſe videatur. vñ dñs chꝛiſt oĩa

puidẽs atq; diſpẽſans cui futura c/
cta pñtia ſut q́ᷓm iam vicina paſſiõe x

notus clamat dicenss
Eus deus meus Mic. rone
humanitatis a te create Caſſ. Re

petitõ iſta affectũ neceſſarie oꝛatiõis

oſtẽdit.Deus· grecus ſermo ẽ qᷣ latie
interpᷣtatur timoꝛ.ꝓ q̃ re vt arbitroꝛ
maioꝛes noſtri deũ a timoꝛe appellan
dñ eſſe voluerũt Vnde qᷣdam ait gẽ⸗
tilium poetaꝝ Pꝛimꝰ in oꝛbe deũ fe
cit timoꝛ Hu. reſpice in me·..i.vi ⸗
de afflictionẽ meã.loquitur enĩ quaſi

pendens in cruce Et dicit Hierony.
dñs in paſſiõe cecinit hñc pſalmuʒ

et ſequẽtes vſq; ad illũ vſũ. In ma
nus tuas dñe comendo ſpiritũ meuz
Mic. quare me dereliquiſti? ĩ ma
mibus iudeoꝝ mne perſequẽtiñ et tra/
ditum eoꝛum volũtatil longe a ſalu/

te mea ſcʒ coꝛꝑali qͥa nõ fuit pſerna⸗

tus a moꝛte CLaſ· MNã paſſus ẽ im.

paſſibilis per paſſibilẽ quaʒ ſuſcepit

humanitatẽ et immoꝛtalis moꝛtuus
eſt et qui nunq; moꝛit᷑ reſurrexit.vñ
et beatus Ambꝛoſi ait Idem patie
batur et nõ patiebatur. moꝛiebatur ⁊

non moꝛiebatur. ſepeliebatur 2 non

ſepeliebatur.reſurrexit ⁊ non reſur/
rexit · ſic et homineʒ dicimus hodie
pati moꝛi et ſepeliri cũ tamen anima
alliꝰ nullo fine claudatur. Deiñ oſtẽ

dit cauſã quare derelictus ẽ.ſ.q; pec
catũ generis humani exigebat vt ꝓ
nobis peccatoꝛibꝰ pateret᷑ Añ ſbᷣdic
L pꝓba delictoꝝ meoꝝ . hoc ſupple exi
gebãr Mic. delicta populi ſua dicit
Tum ,pter membꝛoxꝝ capitis affini

nẽdo ꝓ eis penã moꝛtis

tatẽ Luʒ q; facit ea q̊dãmõ ſua ſuſti
clamabo per diẽ q circa H oꝛã non

meus

diei clamauit chꝛiſtus ĩ cruce hely he

ly c. Mat. xxij. Let nõ exaudies qᷣa
Chꝛiſtus non fuit exauditus in iſta
oꝛõe.q nõ ꝓcedebat ex volũtate de
liberatiua.ſed ex rõne afflictionum ⁊
motuuũ ſẽſitiue ꝑtis.ad oſtẽ dẽ dũ in
chꝛiſto veritatem humane naturel et
nocte videlz pꝛecedẽte chꝛiſtꝰclama
uit ſimiliter ad patrẽ ꝓ ſua liberatiõe

dicens Lner mi ſi poſſbile ẽ trãſe

at me calix iſte. Et hoc ꝙ nõ ſum ex⸗

auditꝰl nõ ad inſipiẽtiã mihi. ſupple
reputabis.imo in hoc apparuit maxi⸗

ma eius ſapientia. et quãtum ad diui

lule modus liberationis humane fuit
coneniẽtiſſimus vt videlʒ hõ ſic pe

nã ſolueret q debebat.⁊ deus redime
ret qui poterat CLaſſ. Audiat que⸗

rulũ genus hnñanũ.qui petitiones ſu

as deliderat ſine dilatiõe cõpleri.pe
tit ſicut dictũ eſt humanitas verbi qᷓ
merebatur exaudiri.quã tamẽ ido ñ
conſtat auditã vt eius ſacro ſanguĩe
ꝓbꝛoſa mũdi crimina lauarẽtur Cla
mauit paulus vt ab eo carnis ſtimulꝰ
tolleret᷑.nec tñ audit᷑ a dñõo Aug.

Ss nõ ad inſipictiã. ad ſapiẽtiã vt

hõ ĩtelligat deũ eẽ medicũ.et tbulati
onẽ medicamẽtũ eẽ ad ſalutẽ.nõ ad
penã GBub medico poſitꝰ vꝛeris ſeca

ris clamas. nõ audit medicꝰ ad volũ
tatẽ ſʒ ad ſanitatẽ̃ Gre. xxvi.moꝛa

lium.laboꝛ pugne ꝓtrahit᷑ et creſcat
coꝛona victoꝛie SGnos ergo dñs cuʒ
velociter ñ exaucdlit q̃̊s repellere cre
dit᷑:trahit. Wedicus qpe aĩaꝝ ẽ et
pccoꝝ ĩ bõis ↄtagia ſecat abſcidit vi
roputredis ſerro t bulatiõis ⁊ q̃ vo⸗/
ces egri audire diſſimulat.eo egritu /

dis finẽ ꝓcurat Caſſ. Duo eĩ ſüt
genẽea petitionũ qñ petimꝰ honoꝛes

diuitias.vĩdictã inimicoꝝ.⁊ cetẽa hꝰ

modi:ĩſipienter petimus quia mũda

na deſideram Quãdo aut poſtulamꝰ

Plalmus xxj.

vt a periculis liberemur vt vita noeb
ↄcedatur eterna. nõ ſtulte etimꝰ ſed

conuenicẽter oꝛamus nat iſacto
labuas. de pater qͥ es
.i.vidẽtiũ et intelligẽtiũ te Aug.
In illis habitas quos ſactiſicaſti.qᷣs
ſacis intelligere. q ad vtilitatẽ q̃ſdaʒ

h exaudis: ⁊ ad dãnatioc ʒ qᷣſdã exuau
dis.Ad vtilitatẽ nõ c exauditus puu

lus.et ad danationẽ ẽ exauditus dia
bolus qui petijt Job ad tẽtãdũ.⁊ de
mões qui petierũt ſe poſſe itrare poꝛ
cos n te ſperauerũt patr 2

9

et legimus q;multos patres noſtros

ſperantes in ſe eruit deꝰ Eruit popu
lüũ iſrael de terra egvpti.eruit tres pu

eros de camino ignis:ernit danielein
de lacu leonũ:eruit ſuſanã ð falſo cri
mine Mũquid defecit ad ſihum ſuum
vt ĩ cruce pẽdẽtẽ nõ exaudiret: PH
cuʒ hec tãta ſupplicantibus pᷣſtiteri··

tñ filio ꝓpꝛio no peꝑcit ſed ꝙ nobis

oĩbus frradidit illũ vt ĩplerent᷑ ſcptu
re et ſalus mũdi paſſiõe ipius ꝓpueni
ret. chs qui ſuos apoſtolos vocatiin

euãgelio fratres.ipᷣe antique 5
tas et ſideles vocat patres. H
n te ſperauerũt et nõ ſunt

Lin te ſperauerũt
q; qd ꝓmiſiſti adin
ꝓmiſſiõig ęt longã
et abominabilis in coſp
Angde expuerũt in fac

phe

vitam eis dediſti

vermis
ſpectu indeoꝝ

et non hõ. videlʒ reputatus. q nõ

pabebat ipeciẽ neq; decoꝛc. Eln Iſa
ie. lij. Reputauimue eũñ quaſi virum
lepꝛoſũ Maxim in ſermone eiuſdeʒ

Cur totius creature domiꝰ vermicu
lo ſe voluerit compari:poſſumqᷣdeʒ
humilirati aſſignare que ſaͤcto uvᷣtus
ẽ maxima.ſicut ſanct e:
imn ſe aĩal irrõnale ꝓſitetur.dauid pu

Llaus iſraal

bis eũ cecidertvt hẽtur Mat.xxvij

dicens!.

moyſes ãte de

—. “

licẽ ſe eſſe cõmemoꝛat. Vel chꝛiſt ſe
cõparat vermi Hier. Quivernis
in ligno naſcitur. nõ habet patrẽ niſi

matrem. Et chꝛiſt' ex maria eſt nat*
ſine concubitu. non habet patrẽ ntet

ris niſi matrẽ lopꝛobꝛiũ hominu

2 abiechio ple

dit tin bis poteſtatẽ quẽ vellẽt ſibi di

mitti. Illi barrabã ſibi eligẽtes:chꝛi

ſtu dominũ poti abiecerũt (Imnes

is tin

4

2
tes Aue rex iudeoꝝl

£

do. Ouid at dixerunt ſacerdotes euz
blaſphemãdo conſequẽter oſtẽdit di
é6s Opauit in bño eripiat eñ ſalun

liſta.

ſaluũ facere Et ſubditur. Cõ

„

deum liberet eum ſi vult Et pꝛophe
ta ait l aniã vult eñ Hiero.id c pa
ter voluit talẽ niliũ habere ſine pecoas
to per quem peccata mundi tolleret
i celeſtis integritas. Hoͤne
ãgeliũ magis kecenſere

Eaſ
videm hic enã

pſalmũ.qñ tata veritate complet

„.

ſunt vt non futura ſed trãſacta vide

ant᷑ Merito ne quid ant excuſabile n
ſidis aut fidelibus relinqueretur am
biguũ. Mico. Sequitur vox bhu⸗/
manitatis chꝛiſti qui tanquam verus

homo recurrit ad diuinum auxilium
uoniam tu es qui extra/

ventre videlicet virgina

xiſti me de

li.q; ſupᷣ naturã naſci me feciſti devxg
ne. Caſſ. Et ogrue ab oꝛiginal pcect

„

Caſſ.fuit chꝛiſꝰ qñ innumeris ſpu
tis ſacerdotes et phariſei cõſpuebãt
et alapis ſacrilegis verberabãt cl.
o plebis fuit qn pilatus de

erur ine diccs
ocuti ſut labies
Jet nõ aio Hã qd per iracundiã ⁊ n
ſer ranonez ꝓbares dictum adiecir
1 uerunt caput me ſicut falluz—
ꝓphetã Mic. blaſphemãdo et vocẽᷣ

ei. Wecvba recitat etiã euãge
Iliſta. Mat. xx vij dicẽs. Pricipes ſa
cerdotũ cñ ſcr bis illudet s dicebãt.
Alios ſaluos fecit: ſeipſuʒ nõ porect
fidit iin

iodi⸗

nancbad
ſe
nen

Rde

allun
Di⸗
led
ug
ſi
M⸗
in
gem
zede
ſtn
tuoct
ſobtre
ſaba⸗

ad

B.G8—

an
bus
neq
non
picl
ibi.
nicr⸗
Ncur
Pmer⸗
Luen
ter
cruea
turn
lue⸗
exet
lili.
Ihe
ſos

P ge

ſlab
ſcer
deſg
dun

gil

i

lcheit'=ſ.

penms
minuſt
ma w
eniiue
homimg.
unmnsſon
iſrenit
i d.
Alns d
i
(Innes
ne dui
nchi1n
micct

nini

oa
tirsa
Ntittd
g ar
Ms
poteſt

äddn.

tre matris mee 8s meꝰes tu

Vitio dicit ſe extractuʒ. vñ hũanitas

tenebatur obnoxial ſpes mea abvbe
ribus matris mee Chĩs hõ ab ĩitio
vite ſue ſpem ſuã dicit poſuiſſe ĩ dño
vt declararet perfectã hũanitatẽ quã
aſſumere et monſtrare dignatus eſt
Hiero. Qui nõ ẽ dedignatus ſuge/
re vbera matris.i. vbera marie Lin
te ꝓiectus ſũ exvtero. Aug.vt mi
hi ſolus eſſes ſpes Caſ. Ruod ãt
dicit ſe ꝓiectũ in dño.oſtẽdit ab hũa
na iniqᷣtate ſe fuiſſe diſcretũ¶)e⸗

.i. te den meuzʒ cognoui.qꝙ aĩla chꝛi ab
inſtãti conceptiõis fuit repleta vᷣtuti
busa et ſcientijs lne diſceſſeris a me⸗
ſubtrahẽdo auxiliũ tuũ Cuius cauſa
ſubditur tribulatio ꝓxima ẽ
.i.acerbitas maxia mee paſſiois l et ñ

ẽ qui adiuuet leripiẽ do me de mani⸗/

bus iudeoꝝ HMiero. neq; angelus
neq; hõ niſi tu pater Caſſ. q ſi de

us mõ adiuuet:nullus cẽ̃ qui eripiat

piclitãtẽ Cõſideremꝰ & ſi dẽmaliqũ
ab ipᷣo diuidi qu nulliꝰ niſi ipᷣius t̃

mMiſeratõne poſſumꝰ ſaluanri Mꝛõe
decurſa quã chẽs in paſſiõibꝰ ſuis ſꝑʒ

pmittit:ſicut eũ feciſſe tꝑe traditiõis
euangeliſtaꝝ dicta teſtãtur Cõſequẽ
ter ꝑ allegoꝛicas cõpationes arcanũ
crucifixionis ſue reuelat: ponens fu
tura tãq; pterita vt duriſſima coꝛda
iudeoꝝ quaſi peracta veritate cõuin⸗

ceret Mircunded erũt mevituli mul

ti.i.populi iudeoꝝ qui erãt tq; vitu
h laſciuientes ⁊ incõtinẽtes:q greſſꝰ
ſuos nullo moderamie diſtiguñt.ſed

vagi ac petuli ad ĩiqua ↄſilia qᷣbuſdã
ſaltibꝰ efferuntur tauri pingues obe

ſederũt me lꝑ q̊s pꝛincipes indeoꝛuʒ
deſignat.qui feroces erãt ad occiden

dum chꝛiſtũ: et in diuitijs impinguati

Ael circũdederũt:põt trahi ad eos

qui illum cum gladijs et fnſtibus bi

crunt. Obſederunt autẽ ad üllos qui

18. pꝛe defectu huoꝛis ⁊ ĩ puluere

xxrxix

ſepulcruzʒ ei cuſtodierũt ne a diſcipu

lis occulte raperetur peruerũt ſu
per me os ſuum clamantes. Crucifi
ge Cruciſige eũ ſicut leo rapiens et
rugiẽs Kir. Deſiderantes me de

ugꝛare ex crudelitatis magnitudine.
icut aqua effuſus ſum laqua enizʒ

perfectius funditur de vaſe q; alij li⸗

quoꝛes q de alijs liquoꝛibus effuſis
remanet ſapoꝛ et odoꝛ.per hoc intel

ligitur ꝙ iudei ita intendebãt annihi
lare chꝛiſtũ vt de ipſo nulla memoꝛia
remaneret Ideʒ Hiero. DPu. Vel
ſicut aqua effuſus ſũ.i.languis meus
abundãter ſicut aqua effuſus ẽ Moꝛ
teʒ ãt dñi ſecuta ẽ moꝛs ſpũalis apo⸗

ſtoloꝝ VUñ additl et diſperſa ſũt oĩa

oſſla mea. Hiero.i.apoſtoli.q ſic ca
ro ab ofl sArur ve roboꝛatmita
et coꝛpus chꝛi.i.apoſtoli firmantur a
a chio. Mic. Belaliter magis iut
litterã Diſperſa ſunt oĩa oſſa mea.id
eſt a iuncturis diſſoluta. Tali modo

dicitur Danie. x. Domine ĩ viſiõe tua

diſſoluta ſunt compages mee et nihil

. —

remãſit in me virin actũ ẽ coꝛ m

um ſicut terra liqueſcẽs in medio vẽ

tris mei.lſicut cera a caloꝛe ignis re/

ſoluitur.ſic coꝛ hũanuʒ in quatum eſt

ſenſitiue partis oꝛganũ hoꝛrore terri
bilis pene imminẽtis Hec ãt ad expᷣ⸗

mẽdã magnitudieʒ doloꝛis chãi ſẽſibi
lis dicta ſut de chꝛ?o W uit tq;ᷓ teſta

vᷣtꝰ mea ꝙ humoꝛ exiſtens in coꝛꝑe

chꝛi fuit qi exhauſtꝰ ꝑ effuſionẽ ſui ſã/

guĩs ĩ flagellatiõe:coꝛonatiõe manuũ
et pedũ cõfixiõe et lateris apertione
In cuius apertione poſt ſanguinem
exiuit aq̃.vt hẽt᷑ Joh̊ᷣ.xix.ad oñden⸗
dñ ꝙ coꝛpus remãſit arefadtum tãq;
teſta exiccata. Et oſſa mea ↄtbata ſũt
ꝙ deficiẽte ſãguĩe deſicit virtus oſſi
uʒ et lingua mea adhelſit faucibꝰ

moꝛtis deduxiſti me l.i.ad moꝛtem ꝑ

. — — . „

pus chꝛiſti a pulueris putredie fiut pᷣ

leruatũ ꝑ ſue reſurrectiõis accelerati
onẽ vt dictũ ẽ ſupᷣ pſalmo.xv. Mec

mirũ ſi hec paſſꝰ ſũ qͥ pᷣdixi Om̃ cir⸗

cũdederũt me canes multi..i.iudei ſi
ſe habẽtes ad me ſicut hoĩes ſ ſicut
canes cõtra me latrãtes ĩ pꝛeſẽtia pi
fmm qdicitur Math. xx vij. WMane aũt
faſcto cõſiliũ inierũt oẽs pꝛincipes ſa
cerdotũ et ſenioꝛes populi aduerſus
Zeſuz vt eũ moꝛti traderet.et victũ
adduxert et põtio pilato pᷣſidi ra⸗
Srl edes

hoc fecerũt milites pilati qͥ erat gẽti
les:aſcribit᷑ tñ iudeis:ad qꝝ impoꝛtu
nã petitionẽ hoc factũ fuit l dinume

rauerũt oĩa oſſa mea qm ita extẽ der̃t

me in cruce ꝙ ipa dinumerari potue

rũt Caſſ. Ut q̊ͥd caro ſuꝑducta ce/

lauerat:nimia extẽſiõe coꝛꝑis appare
ret Mic. Ad cuius intellectũ ſciẽ
dũ ꝙ qñ aliqs cruci aftigebat᷑:pꝰ men
ſura coꝛꝑis a manu ĩ manũ ſ̃m latitu
diẽʒ⁊ a ſcapulis vſq; ad pedes pſᷣm lõ
gitudieʒ capiebat᷑ vt ĩ ligno crucis fi
erẽt foꝛamĩa ꝑ q̃ claui poſſẽt facilius
trãſire.⁊ ſic fẽm fuit de chꝛo.qñ autẽ
vna man fuit affixa humoꝛes cucur/

rerũt ad locũ illũ qͥ naturaliter currt

ad locũ leſũ et ſic nerui fuerũt retra⸗
cti verſus illã ꝑtẽ Ideo ad hoc ꝙ a⸗/
lia manꝰ reduceret᷑ ad locũ foꝛamis
in ligno facti:op oꝛtuit eũ trahi violẽ
ter cũ choꝛdis. Idẽ intelligẽdũ ẽ de
pedibꝰ ꝓpter leſionẽ factã ĩ ꝑtibus ſu
perioꝛibus. ꝗꝓpter qͥd ex tali violẽta

extẽſiõe coꝛpis apparebãt oſſiũ iũctu
re qn chs fuit nudꝰ crucifixꝰ⁊ ſic po⸗

terãt oſſa eius dinumerari
conſiderauerũt inſpexerũt me Jeſti
mãtes me hoĩem puꝝ eo ꝙ videbant

me talia paſſũl diuiſerũt ſibi veſtimè

ta mea ſ̃m ꝙ dicit᷑ Joh̊.xix. Accepe
rũt veſtimẽta eius ⁊ fecerũt quatuoꝛ
ꝑtes.vnicuiq; militivnã ꝑtẽ et ſuꝑ
veſtẽ meã miſert ſoꝛtẽ...ſ.ſuꝑ tiucaã ĩ
cõſutilẽ vt dꝛ ibið Et qꝙ ñ erat ↄuẽi
enter diuiſibilis: miſerunt ſoꝛtẽ quis
eã haberet totã Caſſi. Ad ſciendũ
xo cur dñs qui dixit:ptãtem habeo

ponẽdi aĩiaʒ meã et poteſtatẽ habeo

iterũ ſumẽdi eã.:potius crucis et no
alteriꝰ ſupplicij elegit ſibi moꝛtẽ Cõ

ſiderãdũ ẽ ꝙ crucis poſitio talis ẽ vt
pars eius ſuꝑioꝛ celos petat:inferioꝛ

terras nõ deſerat.fixa infernoꝝ ima

cõtigat. Et velut quibuſdã bꝛachijs

extẽſis latitudo eius totiꝰ mũdi par

tes appetat Jacẽs vo quatuoꝛ cardi/

nes mudi deſignat. Sic in puo poſi
ta cũcta videtur cõplexa.vt chim i ce

lo. chꝛiſtũ ĩ terra chꝛiſtũ per cũctũ oꝛ

bẽ. chꝛiſtũ q̃ᷓʒ ad iferna figurã crucis

eſſe cognoſcas Oꝛ ſi aut ferro trunca
tur: aut ignibus fuiſſet ſuffocat: aut
lapigibus obgzehnagut fluctibus di
merſus:aut ali

a qualibz moꝛte pꝛeuẽ
tus. q̊ ſigno rogo diabolus pelletur

ſiſſet: qua figura coꝛpoꝛis et aĩe fima

retur ifirmitas! Nulla moꝛs tãte ma
ieſtati meliꝰ cõuenire potuit niſi hec
ꝗ nob ꝑfce ſalutis ĩdicia deliqᷣt Coꝛ⸗
pꝰ nãq; chꝛiſti filij dei cruci clauis a
fixũ lãcea ꝑfoꝛatũ fructũ nobis intu/⸗
lit ſine ſine mãſuꝝ Pꝰnarrationẽ pa
ſioĩs ſue dñs ieſus celerrimã depᷣcat
ſui coꝛpoꝛis reſurrectionẽ.vt ꝑſidoꝝ
mala crudelitas ſuperueniẽte:tali glo
ria deſtruat Vñ di ſe ne elõ
gaueris auxiliuʒ tuũ a me. Auxilin
dic̃ ſuã reſurrectionẽ q̃ fa ẽ ttia die
Mi. Ac ſi dicat dñe pꝛ ꝓtinr ſuſcita
me Lad defẽſionẽ meã ↄſpice . Que
ãt ſit iſta defẽſio ↄnter exponit dices

rue a framea deus animam meam

id eſt a moꝛte violenta que gladio

ſhzn
tüſe
bate

Nape
nqurno
Raſa
mmai
iea mil
nſore gis
Aiſaengi
itan daden
iri in
ScN—
wir Co
lalss yt
ninſeno:
nop i
ibuchijs
nüc per
nn ardl/
o peſt
ncni
cucie
Aiuds
. mmge
ſpeu m
luchbted
uepule
pelläuut
uta man
die frme
stitenm
uunii
ut,
ichs!
u,
gaco
4 4

11
7

Net⸗

ſolzʒ inferri qd ſadtũ cẽ. q nõ ꝑ violen

tiã ſed ꝗpꝛia ſua volũtate aĩa eiꝰ ſeꝑa
bat᷑ a coꝛꝑe ſᷣm ꝙ dixerat Joh̃. xv.

Ego ponã aĩam meã et nemo tollet

eã a me ſed ego ponã eã a meipᷣo id ẽ

pꝛo volũtate meal ⁊ de manu canis
Hiero.i.de poteſtate iferni qui de⸗
uoꝛat animas moꝛe canino! vnicꝗõ

meã..i.aiaʒ meam q idcirco dz vnica

q ipa ſola immunis eſt a pcco et alie

aie mũdant᷑ ab ipᷣa. Hoc etiã dixit in
pſalmo. xv. Nõ delinquas aiaʒ meã

in ĩferno Mi. Qalua me ex oꝛe le
onis .i.populi iudaici quẽ vocat le

onẽ ꝓpt᷑ crudelitatẽ et foꝛtitudinem

malicie ſuel ⁊ a coꝛnibꝰ vnicoꝛnium

hũilitatẽ meã Glo. vnicoꝛnis ẽ
aĩal ſupbiſſimũ qͥd dicit᷑ mori ex indi /
gnatiõe.ſi pᷣter volũtatẽ ſuã teneat᷑ꝛ
vnũ coꝛnu hʒ Poſtulat eripi hũili
tatẽ ſuã a pᷣſumptione ⁊ uperbia mi
litũ: qui ipᷣm putabãt cuſtodire intra
ſepulcrũ Collect. Poſtq; dñs chꝛi
ſtꝰ narrauit qᷓ paſꝰ S.cõſequẽter ſbin

it fructũ paſſiõis ſue dicẽs.
onomẽe tuũ fratribꝰ meis Mi. i.

apoſtolis alijs q; chꝛiſti diſcipulis. qᷓ
bus mãifeſtauit reſurrectionẽ ſuã ſa
ctaʒ vᷣtute dei pꝛis ſᷣm ꝙ expõit apo.
ſtolus ad hebꝛeos.ij. Mõ ↄfudit᷑ eos
vocare fratres dicẽs Narrabo nomẽ
tuũ fratribus meis.vt dictũ ẽ ſo titu
lo huiꝰ pᷣs Lĩme

ſicut dicit actuuz. ij. Loq bant᷑ varijs

liguis apli magnalia dei Deiñ ↄuer
tit chꝛiſtus ſermonẽ ad eadhe

hoꝛtãs eos ad laudẽ dei dicẽs (Oni

imetis dominuz. tioꝛe filiali vel ini
tiali Caſſ. Qui laudẽ generat amo

rẽ tribuitardoꝛc charitatis inftimat
Timoꝛ ei humanꝰnõ landẽ parturit
ſed vituperationẽ.q; eccle.xv. Non

4

cẽco lLvniuerſũ ſemẽ iacob
Vniuerſi imitatoꝛes fidei ⁊ o ex; ei?:

io eccie laudabo te
A.i.ĩ medio ↄgregatiõis fideliũ faciaʒ
te laudari per apłos alios q; creden
tes Hoc factum ẽ in die pẽtecoſtes:

xl.

E ſpecioſa laus ĩ oꝛe peccatoꝛis. DQui
ergo reuerẽtiã habetis noĩ eius.lau/
date eũ coꝛde et oꝛe ꝙ eũ non mere
pdicare niſi qui cognoſcitur ⁊ tinere
Mui ãt ſüt illi ꝗᷓ e timẽt erpnar di⸗
ic .i.

qᷓ eſtis ſupplãtatoꝛes vitioꝝ glifica
te en coꝛa oĩbꝰ abſq; timoꝛe honoꝛa
tes en ¶ Limeat eñ oe ſemẽ iſrł lñ car
nalis ſed ſpũalis ſᷣm ꝙ diſti guit aple
uad rõ.ij. Iir łpᷣʒ carnẽ ⁊ iſrl fs ſpũm
Hu.Semẽ iſrł ſũt oẽs renati ꝑ. bap

tiſina ꝗᷣdeũ ↄtẽplãt᷑ ꝑ verã fidẽ Qus

re ãt ſic laudari dʒ ⁊ glificari ↄñroñt
dicẽs Lꝗm̃ nõ ſpꝛeuit negligendol
neq; deſpexit. refutãdol depᷣcationẽæ
pauperis.l.i.meã MNic. Qui ĩ pauu

pertate natus ſuʒ conuerſatꝰ nudus

crucifixus et moꝛtuus atq; ĩ alieno ſe
pulcro ſepultꝰ Colle. Trãſlatio ro
mana hʒ ſic. Neq; deſpexit pᷣces pauu
perũ Caſſ Quod ſolẽt facere iſtiꝰ
mundi honoꝛe gloꝛiãtes videlʒ ſper
nere pauperes:deſpicere ſupplicãtes
cauſãq; de habitus qualitate mẽtiri
vt ſi ſit veſtibꝰ nitidus verax putet
ſi amictu ſoꝛdidus mẽdaciſſimꝰ habe
at Sʒ apud deñ lõ ge diuerſuʒ ẽ q de
veſtibus nõ iudicat qm̃ opulẽtiã nõ
honoꝛat ſed pᷣces fideliũ pauꝑũ exau
dit et adinuat. Egenus illi pcioſꝰ ẽ qJ
tñ fuerit ſanctitate ditiſſim HMiero
ec auertit faciẽ ſuã a me ſj reſul
citauit me a moꝛtuis L ⁊ cuʒ clamarez
ad eũ exaudiuit me Hung. Uñ ad
hebꝛe. v. dic apoſt. In oĩbꝰ exauditꝰ
ẽ ꝙ ſua reuerẽtia Caſ. Sʒ quid ẽ
de qᷣ ſe dicit exauditũ:vtiq; vt moꝛs
noſtra eiꝰ exitio finiretur. vt oꝛigiale
pcẽm veteris hoĩs redimẽt pᷣcio ſcĩſſi
me paſſiõis Hug Deiñ uertit ſer
monẽ ad pꝛem oñndẽs ꝙ eccia ita lau
dat eum ſicut hoꝛtabatur chꝛiſtus vñ

dieg p te laus mea ĩ ecca magna⸗

Pfſalmus xxj.

tur in eccia per oꝛbeʒ terraꝝ diſſuſa.
Evota mea..i:coꝛpus ⁊ ſanguinẽ me
uz voluntarie a me oblata in crucel.
reddam conuertẽdo ſubſtãtiã panis

2 vini ĩ coꝛpꝰ meũ ⁊ ſãguinẽ ĩ ſacto

*

euchariſtiel in conſpedu timẽtiũ eñn

J.i.ſideliũ coꝛã quibus cõficitur hoc
ſacrametũ Ipe ẽ eĩ ſacerdos ſũmꝰ.qͥ

hanc conſecrationẽ efficit ᷣtute dimt
nitatis.ſacerdos ãt eccleſiaſtiens no
eſt niſi miniſter ꝓferens vᷣba cõſecra

tiõis in noie eius Adẽt pauꝑes li.
vere humilesl. ⁊ ſaturabut᷑ /Caſſ.

qui coteptis terrenis regnũ di eſuri
unt Gaturari enĩ nõ poterãt niſi ꝗs

niſcenturMic.vox ẽ ꝓphete daui

puidentis conuerſionẽ gẽtiũ ad fidG

chriſti ante fineʒ mũdi.ſicut pꝛedictũ

fuit danielis.vij.Ois populus tribꝰ

et lingue ſeruient ei Unde dicit Re

minmiſcentur Hug. per fidem quam
pꝛedicabãt apoſtoli et ſic Lauertẽ/⸗
tur ad dominũ qui auerſi fuerãt per
idolatriãl vniuerſi fines terrel q ex
vniuerſis finibus terre colleda eſt ec
t adoꝛabũt ĩ con/

cleſia cath olica

pect 6 Vnn 7 1
aſſ Me quis putaret dubiũ àmo

de interpoſuit:ĩ cõſpectu eiꝰ.vbi nul
lus adoꝛat niſi qᷣ de ſincera ſide pᷣſũ⸗/

Mic. q chꝛiſtus noĩe patris lauda

talis eſuries poſſidebat L laudabũt
dñz Mic. q cũ diuims laudibꝰet
atiaꝝ actiõe debẽt acciꝑe B;ᷓ̊ ſacrm
Hiero Lqui requirũt eñ ꝑ ſidẽ et
opera cognoſcẽtes ꝙ ipᷣe ẽ panis vi/
uus ꝗ de celo deſcẽditl viuent coꝛda
coꝝ in ſeculũ ſeculi ..i.aĩc eoꝝ eterna
liter viuẽt et hoc ſacramẽtum viuiſi
cat ſpiritualiter et eternaliter nde
dñs dicit Joh̊.vi. Si qͥs mãducaue⸗
rit ex ;̊ pane viuet i eternũ Caſſ.

Illud veraciter viuere dicimꝰ quod
in dininitatis rperlencrat Kemi

pſerit Cõſpecteĩ illius nõ ẽ niſi ſup
fideliſſimos et beatos domini
ẽ regnũ. Hie. Regnũ diaboli ceci/⸗
dit et regnum chꝛiſti aduenit Mic.
Let ipſe Ichꝛiſtus qui ẽ idem cum pa
tre roe deitatis l dnabitur gentium⸗
PHug. Supꝛa dixit de mãducatõne
ſpũali euchariſtie:ibi.edẽt pauꝑes ẽ
hic ↄſequẽter agit de mãducatõe ſa/
cramẽti ꝗᷓ ↄĩis ẽ bõis ⁊ malis.vñ diẽ

anucauerit coꝛpꝰ chꝛiſti ĩ ſacco
2 adoꝛauerũt exteriꝰ genua flectẽ⸗
do Lofſis pingues terre] Caſſi.id
eſt diuites qni habent in diuitijs pꝛe⸗

ſumptionẽ Et hi diuites qui ſunt te
pidi chãianil ĩ cõſpectu eius cadent

osẽs qui deſcendũut in terrã .l.i.qui in
terrenas concupiſcẽtias carnis fragit
litate deſcendũt et oibus apparereno

poſſũt ſed dei conſpectui noti ſunt

Aug. Solus ei deus viget quõ ca
duũt vniuerſi. qui celeſtẽ cõuerſatione
deſerentes in terra eligũt beati apa/

rere hoĩbus nõ vidẽtibꝰ ruinã eoꝛuʒ

Pug. Ita erit malis dicis chꝛiſt' ſʒ

de me et de meis qͥ digne ſumũt coꝛ/

pus meñ erit hoc quod ſbᷣditur ſe

ania mea illi viuet! Hiero i. deo
patri.ꝙ moꝛs mihivltra nõ dñabitur

Let ſemen men .lſ.filij eccie Lſeruiet
1ipi Hug. amoꝛe iuſticie: nõ timore

pene Hoc ãt erit ꝑ pᷣdicationeʒ apo/

ſtoloꝛum. VUnde ſubdit nnüci

bitur dño generatio vẽtuta ¶ Mic.
.i. generatio ppl’i chꝛiſtiani:qui rege⸗

neratur in chꝛiſto ex aqua et ſpũſan /
Rto:que tꝑe Dauid adhuc erat vẽtu
ra:et per oꝛbẽ diuulgãdal et annũcia
bũt celi..i.apoſtoli et diſcipuli dñi qᷓ
celi dicunt᷑ in xviij.pᷣs.lł inſticii eius
geliũ ißius
Lpopulo. videlzʒ chꝛiſtiano L qui na⸗/
ſcetur. lper fidẽ ex aqua et ſpũſancto
Lquẽ fecit dñs.l.ſ.chẽs libeꝝ a pecca

JI.i. mãdata chꝛiſti et euãge

tis Laſſ. Creauit eniʒ quãdo itlũ

iiſ
NA
u M.
ang
1run.
1panges
croͤe ſy
la pi ae
Miſcfo
u fecke⸗
Laſi
uispeen
iſunt ie
gagen
llciin
mang
Heaed
notiſun
ag 64
hi
ne
i;
en,
nitcor
ider
habirur

—

Plſalmus xri rrli.

a peccatis liberũ fecit qñ chꝛiſtiamiſ/
mũ ꝑ aquã regeneratõts inſtituit. O

dura coꝛda iudepꝑ: o infenſate mẽtes
inſideliũ: nõne hic ſol pᷣs. ad paſſionẽ
dñi credendã ſufticere debuiſſʒ.quam

ſic euidenter de ſe veritas ipᷣa pꝛedi⸗

cauit. Et ne aliq̃ ex euſatis duriſſimis
coꝛde relinqueret᷑ ſequũtur int᷑ alios
De hac re plal. euidenti ⁊ manifeſtiſi

liiij.lxvij.et cviij. vt nulli deberet eẽ

ambiguũ qð tãtis pꝛeconibus cogno
ſcit᷑ fuiſſe diuulgatũ Collect. Hos

igit᷑ qͥ ꝑ miam dei ⁊ fidem filij eiꝰ xpᷣᷣ

ieſu piculuʒ infidelitatis euaſimꝰ: vt
exinde dignas ꝙ nro modulo gr̃arũ
actiões reſerre ꝓmpti excitemur Ju/
giter nr̃e memoꝛie ↄmendãdũ eſt qᷓlit
ꝓ nobis dñs ieſus pauꝑ fact' ẽ 2 do

lens a diſcipulo tradit in manibꝰ ini

micoꝝ ſuoꝝ.ligat?: ↄſputꝰ.:deriſus: p/

cuſſus:ſaturat oppꝛobꝛijs:falſo accu

moꝛti adiudicatꝰ:clauis cõ foſſus: ſuſ
penſus patibulo crucis:felle potatus

et tandẽ ꝓ pctĩs nr̃is in cruce moꝛtu

us ⁊ lancea latꝰ eiꝰ ꝑfoꝛatũ eſt. ẽAInde
in nĩe redẽptiõis ſicramẽtũ ſinguis
et aqᷓ ꝓfluxit Hec hereãt lemꝑ animo
ſpicientes iugem memoꝛi de erꝰ paſ
ſione cũ ſuſpirio ⁊ coꝛdis doloꝛe ba /
beamꝰ: q̃tenꝰ ſic ei ↄpati valeamꝰ vt·

ipſi poſt hanc vitam copulari me
mur in regno Mico. Moꝛalit᷑ aũt

poſſet er poni iſte pſalm de quolibz
fideli qͥ eſt mẽbꝛũ chꝛiſti:qͥ in afflicti /
one mentis ſiue coꝛpoꝛis poſitꝰ petit

a deo liberari.a qbꝰ cũ adiutoꝛio dei

reſurgit ſattẽ ſpialit: ctſi nõ coꝛpoꝛanad
lit qꝛ deꝰ pmittit aliquãdo fideles ſu-
os in afflictionibꝰ coꝛpoꝛaliter moꝛi::
vt n meritũͦ patientie hueniãt ad ma

culoꝛum Amen

me,: Titulꝰ hui plalmi Pſal
mꝰ danid:qͥ patz ex pᷣmiſſis Hugo
Bupꝛq egit de paſſiòe chꝛiſti ⁊ de fru
ctibus ciꝰ:hic aũt adhuc ꝓſeqᷣtur fri
ctũ eius qui c liberatio a captintat-
babylonica.ſcʒ a pctõ.et hec facta eſt
ꝑ paſſionè dñi.p quã dara eſt nobis li
bertas redeũdi ad ſuꝑnã hieruſalem
ad quã reuertimur ꝑ decẽ dietas ſuue
ar̃as:q̃s in hoc pſalmo deſcribit pꝛo /
pheta Laſſ. Loquit᷑ eĩi ꝑ totũ pſal
