a ſoꝛdibus peccatoꝝ ſicut ꝑ diluuiuʒ
purgat' ẽ mud? Hug. Vel vomis
nnus ſanctos ſuos ĩ eccia quaſi ĩ arca
noe / cõſtitutos inhabitare faciet per
diluuiũ hui ſeculi illeſos extra quaʒ
nemo ſaluatur Hiero Eet-deinde

1Rimi
lgs
P.
1 Gr
mräüfri
ebus d
Morstſi
bolieſi
gin
Cled.
odeco
umüdi
meure
gun
er rſ
zd
us Moci
M
Gs huns
daſii
Hinbw
alimſi
iin
NMarinz
d doni
aiaa
ſact e⸗
n
A

s

Plſalmus xxix

ſeculi diluuiũ fide recta: ac eõuerſati
one ſacta ſic ꝑtraſire illeſos.quatinꝰ
ad terrã celeſtis patrie peruemreva
leamus ſecuriæius gfa qin ẽ benedi
Rus in Erla 1 EcnloanAmn

ia . Wieker rne anid E einn ee⸗
qio coꝛpoꝛis ſaluatoꝛis qui de ꝓge/

nièe vaind traxit oꝛiginem. verbuz pa

tris edificauit ſibi vomũ: quado aſſũ
pſit humanmtatẽ carnis.⁊ eã tunc de
dicauit quãdo ipſam q moꝛtuis reſur
gere fecit. et modo vſq; i fineʒ ſeculi

ediſicatur domus dauid id ẽ Chꝛiſti

hoc ẽ eccleſia.ſed ĩ reſurredtiõe dedi

cabitur ud ẽ innouabitur quãdo im⸗

moꝛtalitatẽ acceprura ẽ HMug. En

de ſenſus dicti tituli talis ẽ IOSſalmꝰ

iſte ẽ cantici:id ẽ leticie ĩ dedicatione
id ẽ pꝛo dedicatiõc domus dauid id
S chꝛiſti vel eccĩe que iam pꝛeceſſit ĩ
capite in reſurrectiõe ſua.et in futu⸗/

ro ĩ membꝛis.qn neceſle ẽ quo pꝛeceſ

ſit humilitas capitis.i.chꝛiſti.ſequat᷑
humilitas membꝛoꝛuʒ.i.ſidelium De
vtraq; enim dedicatiõe hic agitur ⁊
loquitur totus chꝛiſtꝰ Quedã tamen
verba huius pſalmi conueniunt chꝛi
ſto capiti et qͥdaʒ membꝛis.quedã vᷣo
vtriſq; Chaſtus ergo pꝛo ſua relur
Kone ⸗ grãs agẽs harrit dixit.

Ate trahedo et alijs te manifelta

rabo nomẽ tuum fratribus meis Hu

ius cauſam aperr⸗ Mier. am̃ ſi

aundarentur weden Ws dicit. nec

deledaſti inimicos meos ſupꝑ me. duzʒ
iudei chꝛiſtũ conſpuerunt flagellaue

p 5 ite et cõ fitemini deo pairi l I

indignabat᷑ pccm pmoꝝ parẽtũ Eliñ
Iſlaie.iiij .ait pter ſcel' plmei peuſſi
cuil ⁊vita gloꝛie quã dediſti mihire
ſuſcitãs me a moꝛtuis ẽ l in volũtat
eius .i.in beneplacito eiꝰ. Eſt ergo
ſẽ ſus Ideo ↄfitemi illi.ꝙ etſi me paſ
ſioni expoſuit: tamẽ poſtea gloꝛie me
reſuſcitauit VUñ duo ſbiun Fit: iſtis
duob? reſpõdẽt dicẽs. a veſi
Apaſſiõis mee lLdemoꝛabit᷑ fletus li
apoſtolis.vn ĩ hymno cãtat Triſ iſtes

Vnde ĩ alio pſalmo dicitur. Mar

li.

riüͤt: aucifrcrunt? H ſunt delecke

n qꝙ nõ potuerũt chꝛiſtũ extinguere

ſicut volucrũt.ſed hoc de demonibꝰ
eſt intelligenduʒ: delcctari ceperüt
gqñ eſtimauerunt en cum latronibꝰ ad
mnfernũ deducendũ.ſicut ĩ motc per⸗
miſit ſe ab eodem duci. ſed nõ fuerüt
delectati demones ꝙ tunc ⁊ pꝛinepẽ
et ſubiectos ſuos ligauit. Noug. D

inget ſubdit de ſua reſurt ectiõe dicẽs
ſie deus meus clamaui ad te à m

panioe cum clamoꝛe valido lachꝛy
mis offerẽ s exaundit'ẽ ꝓ ſua reue
tia ſicut dicit apoſt. ad hebꝛeos. quito
Ande ſubditur l et ſanaſti me lab
coꝛruptiõe et in firmitate carmio. dan
do mihi coꝛp'immoꝛtale ¶ñe dedu
1 Eiſti ab infern

ren

aiaz meã 1 Mier. ciũ
toꝝ ſaluaſti me a de/

ſcedẽti bein iacu lnferni vbi aie pec

catoy ſunt. ne ſi ſicut illi pꝛeceps cade

rẽ in moꝛtẽ.hoc tã immẽſum miracu
Iñn ꝓpheta cernẽ s exultat.et et alios hoꝛ
tatun ad laudé dei dicẽ 66 Pfallite do
mio ſandti eiꝰ et cõfitemini memoꝛie

ſanctitatis eius videlicet ꝙ donun?ꝰ

memoꝛat nri: ſeificauit nos vocãdo
ad ↄgnitioẽ ʒ nomis ſui.et ideo mẽo⸗
res ſitis beneſicij eius
peccato redimere vẽéit

aualit nos ve

gnanbe eis Iquaſi vicat Hug Ide

” .
. W◻

g iij

vuli viſo dno Deide oſte dit quom

ue rei

ple

ego exns i abũdãtia tutũ Cav

Bel abũ dantia chri hoĩs fuit. ᷓ ver
pyiñ caro factuʒ ẽ: et habitabit ĩ nobis

matutinum leticia q dñs reſurrexit
ne o. xx. Ganſi ſunt diſcia

2MAYgo ãat dixi i abũdãtia mea ſux

Onid ei illa grã copioſi qᷓ habẽ m/
ruit plẽitudic5o diuinitatis ſicut dicit

apoſtolꝰ In q̊ habitat oĩs plenitudo

diuimitatis coꝛpoꝛalit.i véiſſime ſubs

ſtãtialit᷑ atq; pĩecte In illa abudãtig

mea dixil no moucboꝛ a deo lĩ ctnu

Ziure dicebat in etnũ ſe moueri non

poſſe. eui ſua maieſias cõſidentia do

nn pᷣſtabat Hug-

te tua.ſ.̃m beneplacitũ tun pſtiti

ſti decoꝛi meo ..i.hnñanitati mecł vtu
teL.ſ. miracula facicdi Caſ. Iſta ?/

maculata ⁊a ſole clarioꝛ humanitatis

pulcritudo copulata verbo vtutẽ aca⸗

cepit. qua miracula magna laciebat. ſi
cut ĩ enãgelio ipᷣe teſtat᷑ dicẽs Sicut
pater habet vitã ĩ ſemet ipᷣo.ſic dedit

7 filio haherevitã i ſemer ibo. Hug

Deide oſtẽdit meritũ ſue patiẽtie di

cens uertiſti faciẽ tuaʒ a me-li. vi

ſus es quertere pꝛeſetiã deitatis tue⸗

Da me quãdo me paſſioni expoſuiſti

et factus ſum cõturbatus! Caſſ.
Mã cũ auerterat facie ſuã diuinitas.

cCcoſequẽs erat vt carnis turbaretur

us me quare dereliquiſti me⸗
peoꝛ. O mõ diẽ

ſentẽ tia eſt. Mã hoc ẽ ad dommũ cla

Ii deſcẽderemn in coꝛruptiont! J.i. ſi
copus meũ incineraretur coꝛrupe

efuſioe ſanguis mmeil du deſcédo-Ji⸗

inrmitas Einde ipe dixiti crute⸗De .

mare:quod deũ fuiſſe depcatũ HMu.
¶ ̃ Due vtiltas ĩ ſaugnie meo lid ẽ in

retur.quaſi dicat: nuulla eſſet vtilitas

amus xrxirx.

eraut apoſtoli de nece ſui dilex dd Aug. Et ſi nõ ſtatiz reſurrexeroz
S coꝛruptũ fuerit coꝛpus meum dun
qqd ↄfitebitur tibi cõ feſſiõe laudis l.
puluis i.turba ipios Hier. Que

adhouc omni vẽto doctrinevelut pul

uis mouetur Aug. Quã mea reſur
rectiõè iuſtincabo Laut ãnunciabit.
ad ceteroꝝ ſaluteml veritatẽ tuaʒ?

Caſſ. Illam videlicet quã poſt re/

ſurrectionè diſcipulis dixit. Ite pꝛe⸗
dicate euãgelium omni creature. qui
crediderit et baptiʒzatus ſuerit ſaluꝰ
crit.qui autẽ nõ crediderit condẽna
bitur Hug. Deinge oſtendit chꝛi
ſtus quomodo dedicationeʒ domus

diiit ds Joꝛoem meã exaudiẽdo Let

milert? = mei locẽs miſerias a me re⸗

mouẽ do let factus c adiutoꝛ meus 4

me a moꝛtuis reſuſcitãdo Quod ma
nifeſti' exponit cũ ſubiungit dicens.

(oͤuertiſtiplanctũ meum
dixi Triſtis é aia mea vſq; ad
moꝛte l in gaudin mihi cũ reſurgẽs

VHiero

dico Ite nuciate frarrib' meis vt eat
in gaſileã ibi me videbũt Laſſ. Lcõ
ſcidiſti ſaccu meũ..i.coꝛpꝰ meũñ i paſli

one atq; in cruce moꝛiendo Aug.

Aet circundediſti me leticia immoꝛ/
talitatis gloꝛie¶ Nt cãtet tibi glo⸗
mea- PDun ai. vt gloꝛia reſurrectio/

It cãtet tibi gloꝛia

nis mee ſit cauſa quare tibi cantetur

ab eccia te ſuꝑ hoc laudãte l. ⁊ ñ com
pungarli. vt vltra nõ ſentiã doloꝛẽ
alicui paſſiõis Caſſ. qꝙ ſemel ꝓ mũ
di ſalute cõpnũctꝰ a. cruciſixus ẽ nul/
li ſe vlterius ſubiacere memoꝛat paſ

ſioni.ſicut dicit apoſtolus. Chꝛiſtus

relſurgẽs ex moꝛtuis iã nõ moꝛitur.
moꝛs illi vltra nõ vominabitur! vñe
deus meꝰ cõſiteboꝛ tibi in eternum J

Aug q nihil ẽ mihi ex me. ſed oĩs

ex te qui es deus oĩa in oib* Pier.
Mmnia enĩ que in hoc pſalmo humi

liter de chꝛiſto dicuntur:ad aſſumpti

ne e
aa potett
ler pot
canchil
Nede
ecear
tiasa
kecog
Cin
ne
Obl/
a
eme⸗
nis ee
fatura
goh
afcn
gteſe
anteſ
w
dab
ſeat⸗
tſt.
nis
Ms.
hun
titur
erg
N
di⸗
pl
ate
letn
5e
inle
on

eterot
W..
.A
in
areſur
Wotdt
gipehre
Zrep
ure
*MR
ondena
dr chri
domus

idola

e r
nmens!
Q
is
Kinen
nſ
relungis
noytci
iigali
mmon,
rrech,
n

M

onẽ coꝛpoꝛis magis referenda ſũt. ;
ad potẽtiã diuinitatis Mic. Moꝛa
liter poteſt exponi pſalmus iſte de

„°

cunq; fideli qͥ ex reuelatiõe diuina ſi /

ue ꝓbabili conlectura:cognoſcit ſe a

peccatis ſuis ſanatũ.ꝓpter quod gra
tias agit collaudando dei bonitatẽ ⁊
recognoſcẽdo fragilicatẽ ſuũ Coll.

Cõiecturaʒ huiuſmodi beatus Ber⸗

nardus.in ſermone de vᷣbis apoſtoli
DODbſecro vos pꝛimꝰ oĩm: docet nos

ita dicens Si iã ſurgis deſiderio ſu/

pernoꝝ:ſi grabatũ.i.coꝛpꝰtuũ a terre

nis eleuas voluptatibus vt non fe/

ratur aia cũ ↄcupiſcẽtijs eius ſed ma

gis ipa (vt dignũ ) regat corpꝰ ſuũ:

et ferat quo nõ vult:ſi deinde äbulas

que retro ſunt obliuiſcens.et ad ea q̃

ante ſunt te extẽderis deſiderio ⁊ ꝓ⸗
poſito ꝓſiciendi: curatum te eſſe non

dubites Caſſ. Paruꝰ qdẽ pſalmꝰ

ſed celeſtis doctrine vbertate repletꝰ

eſt: habens ĩ verſibus gratiã bꝛeuita

tis ⁊ ĩ ſenſibus extẽſas oĩno latitudi

nes:hic eniʒ ſancte relurrectiõis gr̃a

dicitur.hic paſſio dñi gloꝛioſa memo

ratur vt nulla tribulatio paſſiõis ter
reat:quos reſurrectiõis ſpes magna
letificat Mier. Et nos qͥʒ ſupplices
depᷣcemur: vt ↄuertat dñs in gaudiũ

planctũ noſtꝝ:remiſſa mole facinoꝝ.

atq; nos myſterio reſurrectionis ſue

letiſicatos attollere dignet᷑ in celum.

ꝓ quibus dignatus ẽ deſcendere ad
infernuʒ. cui cum pꝛe et ſpũſancto eſt

n te domie ſpe
raui.Citulꝰhuiꝰ pſami talis
In fſinẽ pſalmꝰ ipᷣi dauid extaſis.
Aug. Duobus mogis dicim fineʒ
vel quod fit vt nõ ſit quod erat. vel

onoꝛ et gloꝛia ĩ ſecula ſeculoꝝ.Am̃.

quod fit vt ꝑfectũ ſit quod inchoatũ

eſt Ergo ĩ finẽ i.ĩ chꝛiſtũ in quo ẽ ꝑ/

fectio mea dirigitur iſte pſalmus Exi⸗

ſcepit. Pug.

Eſalmus xrr. Iij.

taſis que addita ẽ titulo:ẽ exceſſꝰ nõ

alle qui fit ex reuelatiõe:ĩ quo fuerũx

omnes ſancti quibꝰ arcana dei mun/

ipᷣiꝰ ſaguie populus. gratias agens.

ad extremũ populus dñi perturbatꝰ

loquit᷑ quod ad extaſim ꝑtinet. ꝓphbe
te etiã perſona bis interponit᷑ Loqui

dum ſſtũ excedẽtia reuelata ſunt BHzʒ
iſta extaſis de qua in titulo fit mẽtio
eſt pauoꝛ populi dei ð ꝑſecutiõe om
niũ gẽtiũ.et defectu pꝑ oꝛbẽ fidei Sʒ
pꝛioꝛ loquit᷑ chꝛiſtꝰ. Deide redẽptus

—

tur ergo chꝛiſtus ad patrẽ ĩ ꝑſona aſ⸗

ſumpti homĩs dicẽs

„

+ n te dñe ſperaui nõ confũdar in

eternũ Laſſ. Oꝛat chꝛiſt' pa
trem ex natura humanitatis aſſũpte.

et ne de ſua ſpe deiectus humane iſul
tatiõis oppꝛobꝛia iudeoꝝ patiatur:⁊

oddit.lin eternum vbi eius contem

platio fixa et incommutabilis perma

nebit Hug. Lin iuſticia tua ſicut
ꝓmiſiſti.Dicit enĩ Aug. ꝙ hec iuſti

cia ẽ ſolutio ꝓmiſſionis huiꝰ.ſ. Non

dabis ſanctuʒ tuuʒ videre coꝛruptio /

nẽ Vnde ſbᷣditl lbera me de fouea

moꝛtis Caſſi. Merito inploꝛauit
iuſticiã dñi.qͥ ſe nouerat ꝑ iniquitatẽ
paſſurum. O vere mirãda et diuina
mutatio.accepit necem:reddidit ſa ⸗
utẽ.ꝑtulit iniurias.tribuit honoꝛes.

doloꝛẽ ſũpſit:ↄtulit ſoſpitatẽ.⁊ ſolꝰ*ꝛ

ſũme piꝰ qͥ dulcia pᷣſtitit:cũ amara ſu
. nclina ad me hũi
lẽ.⁊ infirmũ l aurẽ tuã: me exaudiẽ

do Lacceleravt eruas mel la moꝛte ci

to reſuſcitando pꝰ tres dies Caſſ.
S mihi ĩ deũ ꝓtectoꝛcẽ. l.i.ꝓtege

me ab huiꝰ ſc’i ipoꝛtunis inſidijs: vir
tute diuina. Hug.dãdo mihi ſcutũ

patiẽtie:et eſto etiã mihil ĩ domũ re

ſugijl.i.tãqᷓ; domus reſugij.ad quam
vulneratꝰ et lapſus fugiã Caſſ.Do

mꝰrefugij ẽ gloꝛioſa reſurrectio Pei5

vt ſe

ĩcoꝛruptibili maieſtate ꝑfruitl

Pſalmus xxx.

—

m firmamentũ men. J.i.foꝛtitudo

—TTT—ʒ ʒ Hð

mea ad tolerandos peccatoꝛes l. ⁊ re

Jmihi Hu. Let pꝛopter nomé tui

Imãaifeſtãdũ et clariſfcãdn p meã p/

dicationez Ldeduces me..i.dux eris
mihil ⁊ enutries me paulatim augẽ
do coꝛpus meu.quod cẽ eccia.ſicut di
tur Ack.ij. Dñs augebat qui ſalui fi
erẽt quotidie in iß̃ᷣm êiauces me ꝑ
reſurrectionẽ l de laqdo quem. lipi in/⸗
deil abſco derũt mihi- in pammõe ⁊ in
moꝛte.in qua volebant me illaquea/

re et detinerel. qm̃ tu es ꝓtectoꝛ me
us.et ideo nulla poteſt mihi malicia

et aduerſitas pᷣualere Et qꝙ tu es ꝓ/
ctoꝛ me Idcirco Hier. ZX*n ma
nus tuas cõmendo ſpiritum meum J
Hoc c:⁊ poteſtatẽ tuã cõmẽdo aiaʒ
meã Caſſ. Commẽdat patri ineſti
mabilẽ theʒauꝝ.aĩaʒ videlicʒ illã que
volũtates ipᷣiꝰ pura intẽtiõe faciebat
HPHier. Hoc exẽplũ accepit eccia a
chꝛiſto.hoc et ſandꝰ ſtephanus fecit.
hoc et ſancti oꝛant: quando exeunt
a coꝛpoꝛe.vt ſideli creatoꝛi ↄmẽdant
nias ſuas in bñfactis.hoc in cruce po
ſitus dñs dixit.cñ in patris manibus
ſpiritum cõmẽ dauerat.cito ipᷣm cum
ipo reſuſcitãte ſumpturꝰ. Dicat nũc
po pulꝰredemptꝰi ſanguĩe agnil rede
miſti me dñe deꝰ veritatis ⁊ bene di
cit deꝰ vitatis q nõ mẽtit᷑. Mã ſicut
ꝓmilit ꝑ ſeruos ſuos ꝓphas redimẽ:
ita venit et redemit nos ſãgume ſuo
nde ⁊ Paulꝰnicit. Empti eſtis p/
cio magno.et tamen cum ſis deus ve
ritatis Caſſ.O aiſti oẽs Lobſer
nãtes vanitatẽ J.i.iſtius ſeculi deſide
ria traſitoꝛia amãtes l ſuꝑuacue. .i.ĩ⸗
utiliter Hier. Nũquid deus odi⸗
at quẽ qᷓ; Abſit hoc ſentiri:ſed qͥ iſtã
vitã pꝛeſentem amat tãtũmodo:⁊ ce
leſtia cõtẽnũt.ſperates inaniter ĩ be

fugiũ men Jad euadenduz eosLtues

atitu die ſeculi ſeducẽte.odit illos de
us Mõ ꝙ odiũ ĩ deũ cadat.ſed odire
deus dicit᷑ qui ſic faciunt.i.repudiare.
qꝙ repudiat et repꝛobat illos qͥ obſer

uãt vanitates Aug. Speras ĩ pe
cunia obſeruas vamitatẽ.ſperas ĩ ho
noꝛe:et ſoᷣlimitate aliq̃ poteſtatis hu
mane:aut in aliq̊ potẽte amico:obſer
uas vanitatẽ.ꝙ aut moꝛiẽs hic ea di

mittis aut cũ adhuc viuis oĩa pereũt
et in ſpe tua deſicis.vnde eccia h̊ ↄſi
derãs ait Caſſ. so ãt ĩ dño ſpe

raui vbi nibil vanũ nibil ſupuacuũ
eſt. ſed totũ fixũ atq; integre perſeue
rat Hug.Lexultabo. coꝛꝑe et leta
boꝛ lſpũ l ĩ mia tua ꝑ quã tua moꝛte
ſaluaſti me Cauſaʒ vo huiꝰ leticie cõ
ſequẽt᷑ ſubiũgit dicẽs Hier.( f̃
reſpexiſti humilitatẽ meã ..iime ꝓpt᷑

humilitatẽ meã Lſaluaſti de neceſſita⸗
tibꝰaia meã] Hier.neceſſitates coꝛ

poꝛis multe ſunt.videlʒ mãducare bi
bere doꝛmire vel aliud q̊d neceſſariũ
ẽ facicdũ.ſed aĩe neceſſariũ oĩno vnũ
eſt. videlʒ vita eterna Galuaſti g de

neceſſitatibꝰ ꝑpetue moꝛtis aiaʒ me,n⸗

q; dediſti ei vitã eternã. quod ẽ ſua

neceſſitas Caſ. Vel de neceſſitatibꝰ

hoc ẽ de peccatoꝝ laqueis ⁊ ꝑplexita
tibus quas diabolus ĩgerit cogitati
onibꝰ noſtris ¶ec concluſiſti me in
manibus inimici. Hier. Illi ↄclu

dunt᷑ in mãib inimici qͥ ꝑſeuerãt in
peccatis ſuis:ſed ego(dicit eccia) nõ
concludar.q; ñ volo ꝑſeueraẽ ĩ malis
Pu. Ll ſtatuiſti .i.firmaſtil in loco
ſpacioſo J.i.ĩ latitudie charitatis.q ↄ⸗
ſiſtit ĩ dileccione dei ⁊ ꝓximil pedes
cosi.affectiões meas:vt currerẽ
acilit᷑. ⁊ ſine offẽ diculo ĩ via mãdato
rũ tuoꝝ dirigãt᷑¶ Riſerẽ mei dñe am̃
tribuloꝛ PHier. oꝝ vox hecẽ
q tribulant᷑ a qᷓlibz tribulatiõe.tribu
loꝛ dicit ñ iã moꝛtẽ metuẽs ſy inſecta

tionẽ timẽs vitioꝝ Cafᷣ. Lot᷑bat ꝰe·

driliode

ſctore
achinn.
sd ſer
DanN
enei
Mteſetis h
mcrobſr

4ooupani

kad n
Eidio he
veperſene
Alaleen
tua more
lenge cõ
.Qn
i R
Nenacchn
znüdtcnen
ianccelri
ücino
uzſigde
vai mei
od ẽſia
aſtani
1 Merta
t tn
iſiit
.N
aün
r i
müins
nsn
tan⸗
nid

deſignatur Miero. Laĩia mea. q̃ te

diligebãl ⁊ vẽter meꝰ.i.mẽoꝛia mea
q̃ tui recoꝛdaboꝛ Eccia cõturbat᷑ de

vitijs ⁊ pẽcis ⁊tã ſiis qᷓ; aliẽis Aug.
MQuis ẽ qͥñ iraſcit᷑ vidẽs fr̃es ĩſidiã⸗
tes fratribꝰ fidẽ ñ ſeruãtes.hoĩes ſe⸗
culo vꝓᷣbis ⁊ nõ factis renüciãtes.ſed
oꝛãdũ ẽ vt ira nõ reuertat᷑ in odium

ne de feſtuca trabes fiat. ne oculꝰ tur

batꝰ per irã extiguat᷑ ꝑ odiũ:qm̃ qui

in doloꝛe. q; eccia nõ põt emẽdaè? ma

los nec eos ſegregare a ſactis vſq; in
ſinẽ l et ãni meiL.i.tꝑa vite mee lin

gemitibus ; diu ẽ hic ĩ pꝛeſẽti vita

hʒ gemitũ ⁊ fletũ vnuſquiſq; hõ I n

firmata ẽ ĩ pauꝑtate vxtꝰ mea. l.i.infir
mata ẽ eccia int᷑ hoĩes malos int᷑ qs

habitat H ĩ pñti vita.ꝙ plures ſt pec
catoꝛes ⁊ pauci ſci füti roſſ mea...i.
vtutes mee l ↄt᷑bata ſũtvt ait Pau
lꝰ? Gcimꝰ ꝙ oĩs creatura ingemiſcit

ñ ſolũ illa:ſed⁊ nos gemimPꝰitra nos

Aug. Vel oſſa ĩtelliguntur foꝛtes
eccleſie ⁊ pᷣlati qͥ etiã ſi nõ ↄturbant᷑
pſecutiõibꝰ alioꝝ.ſuoꝝ ↄt᷑ bant᷑ tñ ini
raateframiean oẽs inimicos me
os fadſũ oppꝛobꝛin vicinis meis val
de Hug Acſi dicat eccia Maio
ra oppꝛobꝛia faciũt mihi amici mei.i.
mali chaiſenn: auer ſe wico uimi
ci mei tã gẽtiles qᷓ; iudeil ⁊ ꝓpt᷑ hoc

factꝰ ſũ Ltimoꝛ notis meis ꝙ ꝑ malũ

exẽplũ dõeſticoꝝ meoꝝ timẽt illi ve
nire ad fidẽ:q; aliquã noticiã ꝑ famã
habuerunt de me Uñ apoſt. ad Kõ,
vij. ait Qui ĩ lege gloꝛiaris ꝑ pᷣuari/

cationẽ legis. deũ inhonoꝛas.nomẽ

eĩ dei ꝑ vos blaſphemat᷑ int᷑ gẽtes

Aug. Pei inqᷣt viuũt ĩ ſacr̃is me

is mali. q; illi qͥ nuq acceſſert PHug.
idebãt me ſoꝛas fugert a me

liij.
.i.qui iã credere ĩcipiebãt receſſert

a fide ꝓpt᷑ malũ exẽplũ domeſticoꝛuʒ
meoꝝ Et ideo Lobliuiõi datꝰ ſuʒ tq;

moꝛtu a coꝛde ꝙ iã de me nõ curat

neq; de fide mea Aut magis ꝓpe dic
dñs de clericis.q videbãt me ĩ ſacra
ſcriptura foꝛas fugerũt a me:ad deſi⸗
deria tꝑaliũ reꝝ.obliuioni datus ſuʒ
a coꝛde eoꝝ tq; moꝛtuꝰꝙ licet verbis
me laudãt:nõ tamẽ me diligũt coꝛde
et oꝑpe Hier: Vel ẽ vox chꝛiſti in
paſſiõe dicẽtis apoſtolisa.qͥ me relico
oẽs fugerũt a me et obliti ſũt me coꝛ
le tãq; ſi fuerim iam defunctusl.
t factꝰ ſũ tq; vas ꝑditũ.-ſic habu
erũt iudei chꝛiſtũ quaſi vas ꝑditũ.i.
hominẽ moꝛtuũ in ſuo peccatol qmñ
audiui vituperationẽ como
rãtium ĩ circuitu Ca. ſignificat
ꝑfidos iudeos qui legẽ dei circumba
bitãt per carnalem intelligẽtiaʒ ⁊ nõ
inhabitãt per ſpiritualẽ Sic per hec
lucẽtia verba iudaici populi tenebꝛo
ſa facinoꝛa ſubtiliter indicantur In
co Hu. videlz conſilio l dum coõ/
uenirent ſimul in vnam pꝛauam vo
luntatẽ Laduerſuʒ me Et quid fece
runt in hoc conſilio? Laccipere aĩiam
meam cõſiliati ſunt vt me moꝛti tra
derent. ſicut diciẽ Hathei.xxvi.Cõ⸗
gregati ſunt pꝛicipes ſacerdotum et
⁊ ſenioꝛes populi in atriũ pꝛĩcipis ſa
cerdotũ ⁊ ↄſiliũ fecerũt vt ipᷣm dolo
tenerẽt occiderẽt. Seqt᷑ vox chꝛi a
E geriner aſſũpte ad pzꝛeʒ. Hie.

go ãt ĩ te ſpam dñe dixi vðᷣs meꝰ
q ſoᷣfoꝛtis Lęs lad liberandũ meLin

mãibꝰtuis. IB cẽ:iĩ ptãte tua Niclſoꝛ

tes mee Itaʒ vite qᷓ; moꝛtis mee ſt in
tua diſpõne Trãſiatio hebꝛaica hʒ: ĩ
mãibꝰtuis tꝑa mea Caſſ. Nõ enĩ
quẽadmodũ inimici ſui putabãt eoꝝ
perſecutiõe vitã ſuã finiẽ dã eſſe cõ/⸗
mẽoꝛat.ſ̊ ĩ ptãte dñi põit tꝑa vite ſue
Jðpᷣo cĩ creãte exiſtimꝰ:ipᷣo diſponẽte
g v.

vegetamus. eodẽ etiã iubẽte trãſunꝰ
Mre. xij.moꝛaliũ Nulla ei q̃ in boe
mundo hominibus fiunt abſq; oipo

tentis dei iuditio vel occulto cõſilio

fint Nã cũdta deus ſecutura pꝛoſpi
ciẽs: decreuit ante ſecula qualiter diſ
ponãtur per ſecula Gtatutuz quidẽ
homini ẽ quãta hunc ſequatur ꝓſpe
ltas vel quanta fuerit aduerſitas.
HVug⸗OAnpe me de manib iimicoꝝ
meoxꝝ hoc ẽ iudeoꝝ L⁊ a perſequẽti

bus me - lin membꝛis meis: tam a iu⸗

deis hereticis q; a falſis fratribus.
Hiero Llluitra facié tuã ſuꝑ ſer
uũ tuũ ſaluũ me fac ĩ mia tua dne vt

nõ ↄfundar.l.i.illuminatio reſpectus
tui.i.gratie mĩie tue ſuper me refulge
ant vt nõ confũdar.ſed ſaluer ab his
pſecutionibus Cap. nec offẽdaris
ꝙ audis a dño dici:ſeruũ tuũ Miĩa ſi

quidẽ talia verba hũanitati ſunt ſpe

cialiter applicãda. ſicut et ĩ alio loco
dicit. Ego ſeruus tuus et filiꝰ ãcil le
tue Rogat ergo ne pᷣtermiſſus cõ fũ⸗
datur ſed quõ ſe credit audiri addit
quoq; l qm innocaui te ſñmvel deũ

ſi quideʒ ũdeliter innocãdo mereri ẽ.

Aug. Inuocas deũ qñ ĩ te vocas

deũ Hoc ẽ illuʒ innocare:illũ ĩ te vo
care.quodmõ eũ ĩ domũ coꝛdis tui
inuitare Nõ audęẽs ãt tãtũ t patrẽfa

milias inuitare niſi noſſes ei habita/

culũ pꝛeparare:ſi eniz tibi dicat deus

Ecce inuocaſti me venio ad te.quõ
intrabo?tãtas ſoꝛdes cõſcie tue ſuſti
nebo!ſi ſeruũ meũ ĩ domũ tuã inuita⸗
res nõne pꝛius eaʒ mũdare curares?
Si inocas deũ vt det tibi lucrũ.cer
te lucrũ ĩiuocas.nõ deuʒ. gratis ergo
deũ inuoca. Deide pᷣdicit dãnationeʒ
inunicoꝝ nõ libidie vĩdicte ſed redti
tudie iunſticie Uñ dicit rubeſcant
impij et deducant᷑ ĩ infernũ. ¶ Hier.
Mui nõ credut reſurrectionẽ erube/

Plalmus xxr

ſpectionẽ habuerũt videbũt coꝛona
to s:et ſe condẽnatosl muta fiant la

iuſtũ J.i.chꝛiſtu i ſuperbia Icoꝛdis l.

LCLin abuſione oꝛis.ea o abutebãtur
cruciſixi irridẽtes Hug. Sʒ quõ

erunt muta.cũ dñs dicat Iſaie. lxv.
Ecce fᷣui mei laudabũt pᷣ᷑ exultatiõe

coꝛdis.et vos clamabitis pꝛe doloꝛe
coꝛdis.et pꝛe cõ tritione ſpiritus vlu
lantis.ergo ñ erũt muti? Solutio:la
bia ipᷣoꝝ ĩpioꝝ erũt muta avbo exul/⸗

tationis ſed nõ a vbo blaſphemie ?

indignationis contra ipos Caſſ.

Deim̃ enumerat diuerſis modis q̃n/

ta beneficia dñs timẽtibus ſe lar giat
commonens vt oẽs ſancti diligãt do

minũ.qñ̃ ipᷣm eſſe cõſtat et noſrrum
iudicem.et in futuro beneficioꝝ oim

largitoꝛẽ Ande pꝛimo dicit
magna multitudo dulcedis tue due.
ultitudo dulccedis ẽ q multis p/
mijs domini ſuauitas indicatur Dubł
cis quipe ẽ:cũ ſuſtinet inimicos.dul
cis ẽ cũ coꝛrigit.dulcis ẽ cũ ꝑcit.dul
cis ẽ cũ credentibus et᷑na pꝛemia ⸗

mittit ſed intellige ꝙ eis tãtũ dulcis

eſt:qui de ipᷣius ſapoꝛe guſtauerunt.

Ceterum ad eos dulcedo nõ poteſt

ꝑpuenire: qui guſtũ eius mime ↄtige
re meruerũt Sequit᷑l quam dulce/
dinẽ Labſcondiſti timẽtibus te non
quia ſanctis ideo abſcõdita ẽ vt eam
minime conſequerent᷑.ſed qꝙ ĩ futuro
iudicio ꝓmittitur mamifeſta:q̃ hic ſen
titur abſlcondita Aug. Enam dñe

eos q́s emẽdas flagellis mtũ amas.

ſed ne diſſoluta ſecuritate negligẽtiꝰ
agãt abſcõdis ab eis dulcedinẽ amo
nis tui.quibꝰvtile ẽ te tinere Derſe
ciſti eis qui ſperant in te l. Ac ſi di /
cat.perfecturus es hanc dulcedinem
ſperãtibus ĩ te Lin cõſpectu filioꝛum

hoĩm. nõ illoy qᷓ viuũt ᷣm adam ſed

ſcut tũc qñ illos ſanãtos quos in de⸗

Em filium hominis chꝛiſtũ dominuz

u

nny
uſtipe
Nilee
cor
ſuni⸗
War
Mi
ön
oſe

n
Mer.

de
en
Js
un

. cotom

funt l
Alnas.
chi
Dad
1 Auelty,
daulmoe
e dolnte
mnns u
Solund
nboem⸗
bemen
bocls in/
ſelrgut
Nhit do
uſnnmn
ann din
A
edi
mlns;/
4 del
imcos
iar. ANl
rna 0,
i dalas
enunt.
wieſ
ne zuige
dl
KN
aia
gien
es.
itir
ni wo
Der.
Zfn
ad

ℳ 1
z

,

Laſſ. Poc erit i illa reſurrectione

generali quando ſuis ſanctis pꝛemia

pꝛomiſia reſtituet et facit agnoſcere

ia
moꝛtalis poterat eſſe.et cogitat qua,/
er ilidem eſſe poterat.et memini

aſcẽdit ad celos.vt ait
eſt ſalute in medio tre

vmuerlas gentes ſuos certiſſime fuiſ

ſe ſermões oſtea venit ad enume
ratiões beneficioꝝ q̃ ſanctis ſuis co/

pioſa miſeratiõe largit᷑ Uñ diẽ bſ

acie tua ꝗᷓ hoibꝰ hmnꝰ müdi

in et᷑na beatitudine collocabunt᷑.⁊ qᷓ

pvulcre regalẽ ↄſpectũ eẽ dicit ĩ abſcõ

dito. Reuera qꝙ otẽplationẽ ei q ſie
iuſti perfruẽt᷑: npij ñ videbũt.⁊ ad/
dit a cõt᷑ batiõe hoim...i a ꝑlecutio⸗

pecoꝝ Nã cũ illic ꝑuẽtũ fuẽit ſupᷣ di
famulos ſceleatoꝝ ↄturbatiões locũ
vlterius nõ habebũt.qm̃ illi mittun:
tur ĩ eternã penã.iuſti vo vocãtur ad
requiẽ ſẽpiternã. Sed ne tãtũ futuri
pmij ꝓmiſſio fragilia coꝛda ↄturbaẽet
oſequent᷑ ſubiungit Proteges eos
tabnaculo tuo ̊ ẽ in eccia catholica
militãte.q ĩ iſſo mũdo certamia ſuſti /
net:qñ illeſe aĩe iuſtoꝝ ſub qᷓlibet coꝛꝛ

poꝛis afflictiõe ſeruãturla dictione

linguaꝝ dicctiũ.quis nouit hec:aut
quis redijt ex inferis? Dug. De/

feram exẽplo chꝛiſti. qvt dicit btũs

Pernard ĩ factis habuit obſeruato/
res et ĩ bis ↄtradictoꝛes Denedi

cł dñůs Hier. Nũquid ulli opꝰ ẽ

dictionẽ ab ipᷣo meramur accipere: be

uedicimꝰ eil qm mirificauit miaz ſuã

mihi ĩ ciuitate munita.l.i. in ciuitate
bieruſalem:ſita ĩ medio mũdi qꝙ ibi

nat: ibi paſſus: ibi reſurrexit: ⁊ inde

go ãt dixi

qñ recoꝛdat᷑ de paradiſo quõ im/

eta Opatꝰ
Vfñ dicit l ofoꝛter c
pceptũ viris
molliſſimis facilitatibus immutari

qualis ẽ et qualiter deus per ãgeluʒ

sad adã loquebatur.et quõ oculis ĩte⸗

nonbus deum videbat Muãdo inc;
iita cogitat tũc in exceſſu mẽtis ẽ et
4 iedus ſum a fade oculoꝝ tuoꝛuz

—

quãdo trãſgreſſus fuit mãda

lar tũ dei tũc ꝓiect' ẽ a facie dei?⁊ nos:?
cõ des eos ĩ abſcõdito faciei tue HNͤi
id ẽ coꝛã faci he mudi
eſt abſcõdita Caſſ. Hoc erit qñ iã

omms poſte ritas poſt ei ¶ deo ½
q; humilitericognoui vbi poterã eſſe
et cognoſco vbi modo ſuml exaudi/

ſti voceʒ oꝛõis mee dũ clamarẽ ad te
Ncoꝛde ⁊ oꝛe Aug. YBulti ſilẽtes
labijs clamauerunt coꝛde. Multi oꝛꝛ
ſtrepẽtes: coꝛde auerſo nihil ipetra⸗/
re potuerunt Bi ergo clamas: clama
intus vbi audit deus Collatis bene

onem dicẽs iligite dũm oẽs ſãcti
eius lqui nõ diligitis muduz DHug.

MNMuigd autẽ ſit vera dilectio dei docz
apoſtolus ad epheſeos quito dicens
Eſtote imitatoꝛes ði ſicut filij chariſ

ſimi et ãbulate ĩ dilectiõe.ſicut ⁊ chꝛi
ſtꝰ dilexit nos.et tradidit ſemet ipᷣm
ꝙ nobis l qm̃ veritatem reqret dñs
J.ſ. vite et doctrine et iuſticie veſtte
nec relinquet malũ inpunitũ.vñ ad
dit L ⁊ retribuetabũdant᷑ penas ĩfli/

2-

Fd pꝛo quolibet peccato moꝛtalil.
c

acictibꝰ ſuꝑbiã ꝙ i q̊libz pcco moꝛ

tali ẽ ſuꝑbia et cõtẽptus dei Caß.
AXVlñ hic ſuꝑbiã nõ vnũ vitiũ debem
accipe ſed potius ꝓ cũctis vitijs: qm̃
ex ſnpbia nalcik quicaa moꝛũ pꝛaui

tate peccat᷑ Deiñ ſeqᷣ᷑ exhoꝛtatio bo

nonꝝ ne ſe a recto ꝓpõito carnis ibe/
cillitate ſubducat: vñ dicit
agite ..i bonis oꝑibꝰ.ↄſtãtiſſime ꝑ/⸗
durate.ne feminea mollicie deſiciatis
q coꝛda veſtra dño conſtãter offertis

irihirer

o vri B añt
oↄceſſũ ↄc c̃.viri

emiſqh;

Mic. Et in fine cõcludit ões dics

OPlalmus

debita què ẽ certa expectatio future
beatitudims ex gratia et meritis p/

uemiens. Laſi. pefadta eſt iam ma/

Eni pſalmi ſalubꝛis et decoꝛa conte⸗
Xtio.vbi et ifirmitas humanitatis ex
pnmitur iet beneficia druuna moſtrã
tur. vt vnuſquiſq; conſiderano fra/
gilitatt ſuã nõ ſi perbiat et reſpicics
miaʒ pbiuinã non expaueſcat Coll.
WVWer ba igitur fratres chariſſinm que
im beé᷑ pſaimo audiſiis: ĩ coꝛdeveſtro
deſeribite: i vobis trãſtoꝛmate:ĩ his
denm laudate.⁊ ſi pſalmus oꝛat:oꝛa⸗
te:ſi gemit gemite. et ſi timet timete.
ſpeeulum eni peregrinanriñ ẽ in hac
vita in quo pꝛopheta hoꝛtat᷑ oẽs dili
gere deum pleuerare conſtanter ĩ bo
no pꝛopoſito et ſperare in dño.quem
ſupplices depꝛecemur vt noſtris in/⸗
fundat mentibus curaʒ ſe dili gendi⸗
det q; nobis foꝛtitudinem contra ho
ſtium inſidias ⁊ tentationes viriliter
decertandi: quatenns calcatis cõtem
ptiſq; lecularibꝰ ſpẽ noſtrã ĩ iᷣo figẽ
tes: valeamus ad illam dulcedinem
peruenire:quam in celeſti patria ſuis
electis pꝛeparauit. et abſcondit oñs
noſter ielns chꝛiſtus cui eſt honoꝛ et

gloꝛia in ſecula ſeculoꝛum Am

generalit omnes pſalim dicti ſint ad
intellectũ: vt eos ſenſus noſter agno

ſceret:ne viuendi regulas ignoꝛaret

Merito querendum videtur. cur in
hoc titulo poſuerit:ĩtellectus dauid?
Pruno memit dauid ꝓpter vominũ

chiſtum qm̃ adipſuzʒ reſpicit qᷣcquid

ecmitens iſte dicturus c. deinde intel
ledus ideo ſequitur: ꝙ niſi mia dñi
ſuſtragante peccata noſtra intellexeri
mus:ad penitẽtie ſtudiuʒ peruenire

xxxi

non poſlumꝰ In alio quippe pſalmo

dictuz . Delicta quis itelligit Hoc

eniʒz quod dicit intelledtus. vt cũ nos

intelligere diuinitaseꝛeſtiterit pecca
ta noſtra pꝛo eis diluendis ſtudioſiſſi

me ſupplicemus Mon enim pꝛo ulo

errore quis ſupplicat quem pꝛoꝛſus
ignoꝛat Auguſt. Pꝛimo intellu

Fos te peccatorẽ eſſe. poſt ſi ceperis

verbis te iuſtiſicas ſed dunne gratie
vt non ſit dolus in coꝛde Caſſ.Li

cet em ſint et alij pemtentiuʒ pſalmi

tamen pꝛopter ſubtilitatem diſtantie

dinerſa tituloꝝ ſignificatiõe vocati ſt.

pꝛumus enim qui ſexto loco pſalmo/
rum ponitur continet ꝓ titulo In ſi
nem in hymnis pꝛo odaua daind.qñ̃
ille totus ad fururi indicij pertinet ti
moꝛẽ Iſte vero tali titulo merito pᷣ/
notatus ẽ:qui ſe deterioꝛatũ tardius
intellexit ꝙ peccata que cofeſtiʒ pꝛo/
di debuerant dño:ſe diutius tacuiſſe
tofeſſus ẽ Mlo. pꝛopheta ergo in

perſona pennentis initium bonuz x
indulgentiã dei eſſe oñdit di. le. .

R Eati-i. immoꝛtales laudabiles
Oet gloꝛnoſi Mico. Et ſi nondum
in re tamen in ſpe ſunt tales Hier.
Fadti ab illo qui iuſtificat impium.

ſmũ
Hec remſſio culpe ñ fit mii per gra
tiaʒ que eſt quedã arra gloꝛie iuture
in qua oẽs ſunt beatilet quoꝛſi tecta
ſumt peccata. lſcilicʒ ipi deo:nõ ꝙ poſ
ſit ei aliqᷣd. celari vel tegi:ſj qen ſi reſpi
cit talia ad vltei pumida ſaltẽ penia
etkna Gre. iĩ omẽto ſup ezechi.omek
iij. pcca vo tegimcũ bona facta malis
achibꝰſupponimꝰ NMã qñ abdicammma
la q fecim qᷓi tegimè ei rei ſuꝑducimꝰ

iqnitates a domino per bapti

q̃m erubeſcimꝰ videi Quãuis eĩ ſciviri

ĩ hac vita adhuc ſint:hñt tñ qð añ dei

n hoe
unänt
mzan
sſncfſ
nangol
en aſs
Peng inch
NKſcen
mmbrshis
unegite
CA.A
ig paelti
n diſtmne
chocan ſ.
pſahno /
m Na
adendſ
gdarnati
horenoß
Natü tdn
elbeeſt
mus l
ear
n bon
1. Me.
luchbiles
ſimndun
ks bir
tmpen.
Umnlehr
=
r,
.
ti
ech⸗
gum
len
5 de

.

Peeine

oculos tegere debeãt: ꝙ oĩno eſt im/

poſſibile vt aut in opere:aut in cogi /
tatione nunquã delinquant Hug.

Peccata igitur remiſia per confeſſio

nem teguntur per boni operis execu
tionẽ.ſic ꝙ diabolus nõ poſſit ea am
pliꝰlegere ĩ chirographo ſuo.nec ac/

cuſare ĩ die iudicij puniẽ da.vñ ſubdi

tur Beatus vir cui non imputauit
diñs peccatũ ad eternaliter puniẽ̃dũ

Pier. quod tegitur non videt᷑.q̊d

non videtur non imputatur. quod nñ

imputat᷑ nõ punietur lnec ẽ ĩ ſpñ eiꝰ
dolꝰ Mic. q vere penitet mente

ſicut exterius oꝛe DHug Dol' eniz
eſſʒ in ſpũ eius ſi quid dolet et cõ fite
tur emendare vtiliter non vellet. q̊d

innuit dominus contra hypocritas
⁊ doloſos dicẽs Mat. vij. Ex fructi
bus eoꝝ cognoſcetis eos. Deĩde oñt

impedimẽtũ remiſſiõis peccatoꝝ.di

cens (Om̃ tacui..i. nõ ſuz tibi cõ

feſſꝰ peccatũ meũ:aut ipᷣim abſcondẽ
do aut ipᷣm defẽ dẽdo l inueterauerũt

a mea Mic.i. ꝓtutes ſeu vires

Rie mee. defecerũt ex peccatoꝝ cõtra⸗

dictiõe que ꝑ oſſa deſignãtur.in qui /

bus ↄſiſtit robur coꝛꝑis.ſicut in vᷣtu
tibus et viribus aie robur mentis.

Sequitẽ Aug. l dũ clamareʒ tota

die cum pꝛiꝰ ſe tacuiſſe dicat.cur hic

ſe clamaſſe ꝓfitet· Sed tacuit cõſfeſſi
onẽ:clamauit pꝛeſumptionem. tacuit
peccata ſua:clamauit merita ſual to⸗/

i die liſtius vite perſeuerãdo ĩ defe

ſiõe peccatoꝝ ſuoꝛuʒ DHier. Tales
ſi aliquid boni habent per vanitateʒ
demonſtrant: vt phariſeus ille impiꝰ
faciebat qͥ dicebat Deꝰgrãs tibi ago

q nõ ſum ſicut ceteri hoĩm raptoꝛes
C. Caſſ. Vemento eĩ ꝙ tota vir /

tus huius pſalmi contra hoc execra

bile humani generis vitiũ ꝓbat op
poſita. ne quis dño putet abſcõditũ:
Iqd in cõſcientie ſue penetrali recon

conuertitur Ex qus,

lo.

dit occultum Wug. Poſten oñdie

quõ et per que ad con Aſionẽ E indu
ctus ec pꝛimũ ẽ flagellum dei. Vnde
dicit· ¶ m̃ die ac nocte. lid ẽ aſſiduel.

Dauata ſuper me manꝰ tua Iq; me
ad confeſſionẽ humiliare nolui.manꝰ

potẽtie tue me caſtigãdo humiliauit
Caſſ. Et merito grauis fuit pecca

toꝛi manus dñi que a caſtigatiõis põ

dere non receſſit Aliter enĩ feliciter

humiliat nõ eſſet.niſi eũ manꝰ diui

nitatis caſtigaret VUnde iſte ſic humi
liatus cõſequenter ſubiungit Hug
Lauerſ ſũ ĩ erumna mea Ji.ad cogno
ſcendã erumnã meã.i.miſeriam meaʒ
Hiero ¶ dũ cõſigitur ſpina...i, dũ

compungit me conſcia peccati.ꝑ ſpi⸗/
nã enim ſigniſicat᷑ ſtimulus conſcien
tie peccatricis Tranſlatio rhomana
habz: dum confringitur ſpina Hug.
SFm hoc ſpina ſignificat ſuperbiam q;
ſicut dum ſpina doꝛſi que totũ coꝛpꝰ
erigit confringitur hõ ſit cõfractus

ſic ↄfracta ſuperbia hõ incuruat᷑ ad

hbyũilitatẽ Idem Caſſ. Dum enim

hec ſpina confringitur homo ad deñũ
ſequitur confeſ
ſio. de qua ſubiungit elictum meñ
J.i.peccatuʒ omiſſionis Lcognitũ tibi
feci per veram confeſſionẽ Let iniu⸗
ſticiam meam...i.commiſſionis pecca
tum lnon abſcondi ſed confeſſus ſũ
et patcfeci tibi Caſſ. Delictum ve
ro quidã leue putauerũt eſſe peccatũ

quaſi negligentius derelictũ Iminſti

ciam autem immmane aliqd commiſ
ſum. Sed hic puritas cõſitẽtis oſtẽ

dit᷑.vt nec illud paſſus ſit celare qð

credebatur foꝛte veniale Hiero · Et
quia domine ſcio te cito remittere de

uncta:cñ tibi fuerit ĩtegre reſerata J/

ixi Mi. id ẽ firmiter in coꝛde

Pppolui et opere impleuil confiteboꝛ

duerſũ me Aug. Non aduerſus

peũ:ſic̃ illi qͥ dicũt.ðs h̊ voluit:neq;

diryrit enĩ ĩ coꝛde ſuo dño nõ tacere q
geſſerat: et tanqᷓ; illi cũcta pꝛodiderit
auiuiuta illi remſſſa ſunt que voluit conſi⸗/
teuri Mug. confeſſio mea ad os nõ/

Pflſalmus rxxxri

aduerſus fatum. ſſicut illi qui dicũt fa
tii mei ẽ vel ſtelle me ſic fecerũt Cõoè

fiteboꝛ ergo l miuſticiã!

Ame ſolum accuſando Mic. Let ltuu
remiſiſti quãtũ ad culpã et nõ qua/

tum ad penaz Hre. qꝙ culdubio

anut homo in ſe aut deus cu hoĩe vin/
dicans punit Dauid poſt cõfeſſionez
audire meruit a nathan. dñs tranſtu

lit peccatum tuũ.et tamẽ multis cru/⸗

ciatibus afflictꝰẽ poſtea & t licet nos
vrnga baptiſmatis a culpa pᷣmi hoĩs
abluimur. tamẽ pena reatus. videlic
carnaliter moꝛi nobis manet Coll.
cũ
agimus malũ vel loquimur vel co⸗/
gitamus peccatũ ẽ Cuʒ ãt idiᷣm do
A bſcondere volumus. iã nõ ſolũ pec
catum ẽ ſed impietas peccati Cgͤß·
Impietas peccati fuit q; tacere dre
nerat et hoc illi occuliare: cui oia an
tequã fiant ſũt notiſſima Mic magna
pietas deitatis oſtenditur. vt ad ſolã
ꝓpmiſſionẽ deuotiõis ſubito peccara

Additq; Limpietatè peccati mei⸗

AAar Luler quando ſie
qucadmodũ oꝑatiõis effectuzʒ.

dũ venit. et tu remiſiſti.Magiſter ſẽ/

tstiarũ libꝛo quarto Igitur ſi ãte cõ
feſſionẽ ꝑ coꝛdis contritionẽ deus
ſeipſũ ſine miniſterio ſlacerdotis debi
tum oiĩno relaxat: ⁊ ammã a cõtagio
peccati interius purgat. Quid ergo
DdDinſittit aut qͥd operat᷑ ſacerdos: hoc
Afſne dicere et ſentire poſſumus ꝙ ſo
lus deus peccata dimittit aut retinet
ett tanmẽ eccie cõtulit poteſtatẽ ligadi
aatq; ſoluendi ſed aliter ipᷣe ſoluit et i
gat aliter eccleſia Ipſe enĩ per ſe mſfi
dimittit peccatũ MHaʒ lepꝛoſũ pns ſa

nitati per ſe reſtituit.deinde ad ſacer/

dotes miit quoy iudicio oſtenderet᷑

t. quando ſic iudicat puum

mundatus.ita etiam lazarum obtulit

diſcipulis ſoluẽ dũ.q etſi aliquis apð

deũ ſit ſolutus.non tamẽ ĩ facie eccĩe
ſolutus habetur.niſi, per iudiciuʒ ſa

cerdotis. In ſoluẽdis igitur culpis
aut retinendis oꝑatur ſacerdos euã

gelicus et iudicat.ſicut oliʒ legalis ſa
cerdos in his qui cõtaminati erãt le

pꝛa.que peccatũ figurat Hiero. ſu
per Mat. xvi. ꝓ ſuo ei officio cũ pec
catoꝝ varietates audiuerit diſcernit

Juie ligid aut ſolueus ſir Aug.

igãt quoq; ſacerdotes dũ ſatiſſacti
onem penitentie confitentibus im/

ponũnt BGoluũt quoq; cũ de ea aliqͥd

relaxãt.vel ꝑ eaz purgatos ad ſacra
mẽtoꝝ ↄionẽ admittunt Ex decre
tis de penitẽtia diſtinct.i.in fine. Et
quãuis peccatum ĩ coꝛdis ↄtriniõe a

deo dimittit᷑. tamẽ apli. Jacobi in/
ſtitntio nobis ſequenda cẽ. vt cõfitea
