Et ſubdit᷑ Si ergo dauid vocat euʒ

dñm qño eius filius eſt? et nemo po/
teerat ei reſpõdere verbũ:qꝛ phariſei
dDinuinitateè chꝛiſti ignoꝛabat p quam
chuſtus eſt dominus ipſius dauid vt

hic patʒ. et fili eius ᷣm carnem: ſicut

Cchꝛit
ſſe pſal
hunanit
eos,19
utchꝛiht
iaüran
ganons

(duos

inde
Neorme

in mnrnck

fenlar
Ar
ſhlntn

r ipl

ſtinub
Uner ipe
diritnar
tars oſ
turo pe⸗
ticndin⸗

te.
Hoꝛe ne
Reolach

— .

nlzv

Cenme
one
tent e

Alulden

ctefno
dlſe

monſe
ecet

hoͤſt
tüdeit
berep⸗
pbig; p
Riäor
Utonc

(ſirrecc
nof

* *
„ he/
3 N

H

afen t2

7 „K.ee
Ano as
R Nl, 1,%
06 Mnce

gaupenis

e ucciber ,
lu'Ndiiſi⸗
ti triin,lie
i. rpo ent
inculroaſ⸗
mdeſn
uns Naſpti

N

LAVep

Cbe ul

viecitur Math. i. Liber generationis
ieſu chꝛiſti filij dauid Patz etiam ꝙ
iſte pſalmꝰ loquit᷑ de chetſto ſᷣm eius
hyumanitatem ꝑoictũ apoſtoli ad he/
bꝛeos.i. vbi per lrãm huius pſalmiꝙ
bat chꝛiſtũ maioꝛẽ angelis dicẽs Ad

quẽ aũt angeloꝛuʒ dixit aliqũ Sede

a dexteris meis quouſq; ponã inimi⸗
cos tuos ſcabellum pedum tuoꝛum
quaſi diceret:nulli. Ideo ſubdit Nõ/
ne omnes ſunt ãminiſtratoꝛij ſpũs.i.
in miniſteriũ miſſi:ꝰ Pꝛobatio ãt nõ

ſit niſi ex ſenſu kr̃ali ſᷣm ꝙ dicit aug.
ptra vincentiũ donatiſtã Caſſ.San
ctiſſimꝰ igit᷑ ꝓpheta in ſecretũ altiſſi⸗

me ↄtẽplatiois euectꝰ in pᷣmo verſu

ineſtimabilia verba refert qᷓ oipotẽs
pater oĩpotenti ⁊ coeterno filio ſibi
dixit naturã ſimul deitatis ⁊ humani

ratis oſtendens Gl. Et loqns de fu
turo per modũ pꝛeteri ti pꝛopter cer⸗
titudinem pꝛophetie di cit

rnali ꝓtulit:H

xit non oꝛe ca rna

Geminatio iſta vide iʒ Caſ. domin?
dño meo:et ꝑſonã pa tris ⁊ filij ↄpe⸗
tent᷑ expꝛeſſit:⁊ vnã naturã deitatis.

euidenter oſtendit Qtud autẽ deꝰ ab
eterno diſpoſuit ↄſequ enter declarat
di. Lſede a dexteris meis Die. deꝰ
non ſedet: aſſumptio coꝛpoꝛis chꝛi
ſedet Huic ergo pꝛecipit᷑ vt ſedeat q̃
hõ eſt qͥ aſſumpteſt Caſ.HNã ſi natu
rã deitatis excogites:quẽ locũ pᷣt ha
bere partis ſiniſtre vel dextre qᷓ oĩia
vbiq; pleniſſima maieſtate ↄpledti᷑?
Aictou igit᷑ filio ⁊ ꝑ ſanctam incar/
nationẽ totiꝰmundi triũphatoꝛi poſt
reſurrectiõis gloꝛiã honoꝛabilis co/⸗
ſeſſus offert Mi. de qᷓ diciẽ Mar. vl/
timo Et dñ s quidẽ ieſus poſtq; lo/

eterna diſpoſitiõe pꝛeoꝛdinauit
Moꝛe noſtro loquit᷑ oheta cum ait
oixit dñs Ni.ſc3 de“ paterL d’ůj o
meo l.i. chꝛo filio ſu o:quẽ dauid doę/
minuʒ vocat ration e diuinitatis ſue

CCv.

cutns eſt eis:aſſumptꝰ eſt in celuz: ſe⸗

det à deteris dei Hu.i.in potioꝛibꝰ
donis dei patris Caſ. In qua parte
ponenqdh ſunt qui a perfidis duumita

tis munere ſegregantur Juxta ülud
DPater volo vt vbi ego ſumullic ſit

mimiſter meus mecuzʒ Adiecit q; l

NOORdnec ponã inimicos tuos Mi.
ſ(ccʒ liudeos qui perſecuti fuerunt chꝛi

ſtum ad moꝛtem ſcabellum pedum
tuoꝛum. id eſt ſubiectos tibi. quð vi/

doemus impletum. qꝛ illi qui de inde/
is crediderunt ſunt chꝛiſto ſubiecti
„ ſidem Illi vero qui increduli remã
ſerũt:ſunt membꝛis chꝛiſti ſubieti qꝛ
in terris pꝛincipum chꝛiſtianoꝛũ ma/
nẽt:ſicut ſeruiet abiedi Naʒ int᷑ ſa⸗

racenos habitare nõ permittũtur: vt
a fidedignis narratur Du. Mota
ꝙ hic: donec:eſt affirmatinuʒ ſeu in /

Qduſiuũ omniũ tempoꝛũ.et quandoq;

eſt negatiuũ ſiue excluſiuũ omnium

teempo:ũ vt habetur Mat.i. Joſeph
nNon cognonit eam donec peperit fili
um id eſt nunq; cognouit Hucuſq;

fuerunt verba patris ad filium: que

rrecitauit pꝛopheta:nũc aũt ſe ↄuertit
Apheta ad loquendum ipſi chꝛiſto di
cꝛid eſt poteſtatem docendi in omnibꝰ

irtutis tue

linguis et faciendi miracula ad con/
firmationem doctrine Lemittet do/

minus chꝛiſtus per apoſtolos I ex

Von . Iſta miſſio fuit ficta in mon
te ſyon: vt dicit Hieronymus in epi
ſtola ad Paulinum. Apoſtoli enim

alij q; diſcipuli chꝛiſti ſpiritu ſan /

GRco confirmati exierunt ad pꝛedi/
candum per oꝛbem gloꝛiam chꝛiſti.
Ange Ilaie ij. dictum eſt. De ſyon

exibit lex: et verbum domini de hie

ruſalem. Et quia per doctrinaʒ et mi
bem pꝛopter idola chꝛiſtum perſe /
gquebantur, conuerſi ſunt ad fidem

L V

dicit᷑ exo.iiij. Virga
manu tua: in ꝗ fadurus es ſigna Cõ
ſeqᷓnter oſtendit eq̃litas chi ad pꝛẽ?
auenit ei rõne nature diuine: eſt
cadẽ in patre filio Et hoc elt qð di

hic de p
Pu. Dicit ergo pat ſilio

ita purificati atq;

—☛

et ſubiecti ipſi chẽo dẽl dñare.
xp̃e dñaberis Lrãſſatõò romana hʒ: 7
dñaberis in medio inimicoꝝ tuox
Pu.i.in coꝛdib coꝝ ꝑ fidẽ:qui pus

eraãt inimici ꝑ incredulitatẽ Mi. Ho

.

tãdũ vero ꝙ poteſtas do cẽdi pᷣdicta
ↄnenient figurat᷑ ꝑ virgam: q; dotko

res hebꝛcoꝝ antiqt poꝛtabat vir gã

in ſignũ doctrine Bimilit᷑ paſtoꝛes

eccie baculũ poꝛtabãt: ⁊ apoſtolis ad
Spdicandũ miſſis Mat. vi dici ꝙ non
poꝛtent niſi virgã tm̃. Similit pote⸗
ſias miracula faciẽdi ꝑ virgã deſigna
tur Vñ moyſi miſſo a dño ĩ egyptu

Nlirgã q̊z hanc ſume in

ecũ pncipiũ incipiũ dicit
cipio erat verbuz. i. ſil' crat in patre
dat᷑ filio Ltecu pnci⸗/

pinñ li. eadẽ auctoꝛitas dñandi 27 pn/

„.

cipiãdi eſt mihi tecũ NMi. Eſt eni ſy
l cñ patre vn in natura a viſtinct
in plona: ⁊ hoc inpoꝛtat hec dictio:
tech: ſcʒ vnionc diſtinctoꝝ Caſ. Szʒ

bic ſeĩ quéadimodũ ſitpncipin in pn

cipio videlʒ pater in filio:nequnt itu

Mi.Lin die x rtutis tue hoc ẽ ĩ cla

ritate patris ꝗ et dies ſiue noda Enſn

ai q iñ mamieſtüj crit oit. electis

in apoc xxi. Mox eni nõ erit illicin
die videt᷑ aperte vutus chuſti an/
ti ad deitatẽ ⁊ humanitatc. q ſandi

in patria reficiunt inter' in aſpectu
Johãnẽ Ideo ſubditl in ſolendoꝛi/
bus ſanctoꝛi Laſ. Qñ in re
Rione lucebunt ipſi ſancti ſicut ſol:et
oſpicui erũt vr illã

maieſtatẽ queant coꝛdis oculis intu

eri Conſequẽ ter oſtendit conſubſtã/
tialitatẽ fil cũ patre. EUñ dicit pater

Plalmus Cix.

ſurre /

Lex vtero lid eſt ex arcano ſubſtãtie

. mee:ex ipſa videlʒ deitate:totũ ex to
to: oĩpotent de omnipotẽte: lumæ

de lumine: ſummũ ex fummo. qð nul/
la iueſtigatio:nullus ſenſus poſſit at/⸗

tingereiquẽadmodũ valeat ↄpꝛchen

di: ſcʒ qũo ant luciferũ genui te li.
ante ꝓduchionẽ ſtellarũque luciferi
nomine deſignãtur: ſicut totũ a parte
nobilioꝛi denominat. et per ↄſequẽg
generatio filij pꝛecedit creationẽ celi
ciñ quo facte ſunt ſtelle Cempꝰ aũt ſe
quit᷑ motũ celi:ſicq; ante tẽpe?non eſt
niſi eternitas. Ergo ĩ eternitate eter/

na ẽ generatio filij dei Dicit eĩ pater
Hie. M habeo vterum: ſz ex vtero
genui: Dico ꝙ nõ poſſum me alit iu

dicare patrẽ niſi verbis locut' fuero
Caſſ. Marratio eſt inefiabilis intel /
lect: incõpꝛehẽſibilis co gitatõ: ſupꝛa

creaturaꝝ omniũ vires: q̃ angeloꝝ èʒ

ſuperat ſenſum: ⁊ tñ nobis e cape ꝙ⸗
ut potuiſſemus indulget Cõſeqnter

iuin git di. . urauit dñs.li. ſirmit ſta/
tuit nõ filio genito ante ſecula:ſ iam

chĩo q ex maria virgine nat?ẽ Hu.
Deus pater legik ĩ tribꝰ locis iuraſſe

fſczʒ hic chꝛo Itẽ dauid in pᷣoꝰ cxxxi
dicẽs Jurauit dñs dauid veritatem
Its abꝛae gene xxij. dicẽs Wer me /

tebit en lid eſt nõ retractabit Peni/
tẽtia enĩ nõ cadit in deuz: iuxta illud

1i. Re. xv. Neq; hõ eſt vt agat peni/

tenã Sʒ videt᷑ ↄtrariũ: cũ dicit ibidẽ

Solutio Loquitur humano moꝛe:

. ANuid autẽ iurauit dñs declarat cum
ſubdit dicens l tu es

1ſ ſacerdos Calſ.
Qui ſemel te pꝛo nobis obtuliſti im

molanduz Añ dicit apoſtol LTalis
eni decebat vt nobis el:põtifex ſan
dr: innocẽs: ⁊ impollut ſegregat? a
pctoꝛb et excellioꝛ celis factus Luin

NS ne

—

mmu a
ſuſempit
Eerdotin
ns etvin
riij. Sie
cido
clut vo
omnnd.1
ſielad
tahclis
Pſolac
ſpſelofteg
deſeln
(ſo gilne
Pontprln
tespopwic
feritre
Toani
noserte
gphone
georage
ſioſaer
temean
Gſe
(chi
tngliir
hlor q
ſoſegui
rint coꝛ

nnsgin
uttotigon
tper Mn
Gennonecd
Tanp'ul
tetip ond
wrmiearec
Diati Pater
nha mn
nwe alt u
loce aed
Giphs wil
⸗ R
öntlr
mi Dr.
ſsinſt
nie
mivenen
Nis Po

eternũ qꝛ dñs chẽs pꝑmanet in glo/⸗
ria ſempiterna MHi.Declquat hoc ſa/
cerdotiũ:cũ ſubiũgit di. m oꝛdine
melchiſedech.Quia ſicut obtulit pa
nẽ etvinũ in ſacrificiũ:vt habet᷑ geñ.
xiiij. Sic chis ĩ ſacrificio euchariſtie
gſecrat coꝛpꝰ ſuũ ⁊ ſanguinẽ.qꝛ in h̊
lacriñcio ipſe eſt ſacerdos ⁊ hoſtia.
equit᷑ vox ꝓp hete ad patrẽ cũ dẽ.
omin? ſcʒ iſte ſacerdos chꝛiſtus
xiſtẽs la dexteris tuis/ Au.Et in⸗
terpellãs ꝓ nobis tanq; ſacerdos in:
trãs ſancta ſcõꝝ.i.in ſecrem celoꝛum
ipſel ↄfregit in die ire ſue J.i.vindi/
cte ſuel reges De qᷣb dicũ eſt in ſe

cũdo pſalmo Iſti fnerũt herodes et
pontiꝰ pylat? ⁊ pncipes iudeoꝝ regẽ

res populũ:de qᷣbꝰ herodes ⁊ pylatꝰ

.ẽfq

fuerũt relegati in exiliũ ꝑ imgatoꝛem

romanũ ⁊ pᷣncipes iudeoꝛum ꝑ romæ
nos extermmati Sequit᷑ Hu. Li
aplos redarguẽ do pqtã gẽr iliuʒ:et ſi
qᷓ eoꝝ ad eñ ↄuertivoluerini Liplebit
ruinas Caſſ.Oñ de coꝛdibꝰ huma/

õibꝰ..i.diſcuriet ꝑ fſuos

nis faciet pcta coꝛruere ⁊ noxra dehi ?

cta emẽdatiõe ſaluberrima diſporire.

et ſic L aſſabit hũiliabitl capita.i.

coꝛda q̃ ↄtra deũ erigunt᷑ peccãdo Lli
7nõ omniũ.

tral.i.ĩ vita Lmultoꝝ
Hz illoꝝ qͥ ↄuertunt᷑:qui diabolũ diuer

ſis ſequũtur erroꝛibꝰ ⁊ pdtĩs:cuʒ fue

—

rint coꝛrecti capite ſuo ſine dubitati
one q̃ſſant᷑ Aun. Hoc fit qñ in t᷑ra: H
eſt in vita pñti de ſuꝑbis humiles fa⸗
cit Hu. Vel de futuro chꝛi iudicio

hec lr̃a intelligiẽ udicabit in natõ
nibꝰ .i.natõ es cuʒ aſſeſſoꝛibꝰ
cũ ſcis.de qͥbꝰ dꝛ Gapie iij. Judica/
bũt ſeĩ natões:⁊ de bonis ſaluatis lL
implebit ruinas Iſcʒ an geloꝝ . ali
bi oꝛat ꝓpheta di. Benigne fac dñe
bona volũtate tua ſyon: vt edificen
muri hieruſalè Laqſſabit capita in ter
ra multoꝝ NHic.igrauit᷑ dãnabit ty

uis. 1.

CCpxj.

rãnos huiꝰ mũdi qᷣ fuerũt pᷣncipes er
capitanei multox in terra huiꝰ ſeculi
Cõſeq̃nt᷑ oſtendit vñ ptãs iudicãdi

Aeltoꝛie ↄceſſa eſt chꝛo hoĩ:cũ dicit

e toꝛrente in via bibet..i.de flu ⸗/
xu ſeu impetu tribulatõis bibet ĩ vwaia
pꝛeſentis vite: ⁊ maxime in ſua paſſi
one.ꝓpter qð dixit iacobo ⁊ iohãni
Oat. xx.poteſtis bibere calicẽ quem
ego bibiturꝰ ſuʒ? Oꝛ aũt ꝑ toꝛrẽtẽ in
telligat᷑ impetPtribulatõis patʒ Ila.

xxx. Spũs eiꝰ velut toꝛrẽs inundãs

vſq; ad mediñ colli ad ꝑdendas gen
tes ĩ nihilũ Chꝛiſtꝰergo de toꝛrẽte.i.
de fluxu ſeu ĩpetu tribulatõis bibet
Lꝓpterea exaltabit caput Seipſum
exaltauit qͥ eſt caput omniũ HBꝛe. riij
et xxxiiij.moꝛaliũ.qꝛ h̊ qð moꝛiẽ̃do i
ſepulcro poſuit reſurgendo ſuꝑ ange
los gleuauit VUel deꝰ exaltabit caput
oĩbꝰ dominando.ſicẽ̃ dicit apoſtolꝰ ad
philip.ij. Humiliauit ſe ipᷣm facꝰ obe
diens vſq; ad moꝛtẽ: ꝓpter qð deꝰexè⸗
altauit illũ c. De etern arz icõmu /
tabilis in ſua natura ꝑmanens digna
tus eſt aſſumere humanitatẽ̃ nr̃aʒ vt
veterẽ hominẽ innonaret.vt de pec⸗
catoꝛe iuſtũ:de moꝛtali faceret ĩmoꝛ/
taleʒ: de alieno regni ſui iuberet eſſe

articibe ne imaginẽ ſuã in ↄfitenti

us pateret᷑ p erire quã nihilare vo
luit crudelis inimicꝰ Col.Nos igit᷑

plo ſaluatoꝛis bibẽtes illuc eũ ſeqdua
mur coꝛde: vbi eũ coꝛꝑe credimꝰ aſcè
diſſe. deſideria terrena fugiamus: nił

nos iam delectet in infimis: qui pa/
trem habemus in celis Gꝛe.ſuꝑ euã/
geliũ Marci vltimo. ſed hoc nobis

eſt magnopere perpẽdendum. quia

qui placidus aſcendit terribilis re/

diet: et quicqd nobis cũ manſuetudi/
ne pꝛecepit:hoc a nobis cum diſtri/
ſtione exiget Nemo ergo indulta pe

nitẽtie tꝑa paruipẽdat᷑ Nemo curaz

ſui duz valet agere negligat: qꝛ redẽt

ptoꝛ nr tãto tũc in iudiciũ diſtrictioꝛ
veniet qnto nobis ante iudiciũ pati⸗
entiã magnã pꝛerogauit Col. Stu/
deam ergo vitã nrãm coꝛrigere et q

ignoꝛant᷑ humana fragilitate peccaui

mꝰ:cũ oĩ diligẽtia emẽdare nõ diffe⸗/

ramꝰ.qtenꝰ cũ nos ab hac vita voca⸗
uerit:nos paratos inueniat q̊s ſecu
in dextera ſua cũ eledtis ſuis felicitk
collocãdos ducere dignet᷑ dñs nr̃ ie
ſus chꝛiſt cui cũ pĩe ⁊ ſpũſcõ eſt ho /

noꝛ et gloꝛia in ſe:ſe:Amen

de ſace

pᷣs:ac alijs appoſiti vt pat᷑ hylari di

cit. cã talis eſt Scimꝰ paruulos ⁊ rſru
des ꝑ lrãs erudiri vt patietie pcepra
ↄqᷣràt Sic hmõti pᷣs.pueris ⁊ inſipiẽ
tibꝰ dant᷑: vt pᷣmoꝛdia eoꝝ q̃ſi buſda
elemẽtis decentibꝰ inſtruant᷑ Popna
lus itaq; beatoꝝ ĩ diuer ſis mudi par·
tibꝰ aggregat?ꝰ pmo ingreſſu pᷣs. cõfi⸗

teri ſe dicit dño in ↄgregatiõe iuſtoꝝ

nium? vnde dicit

Mnfiteboꝛ tibi dñe Ni. cõfeſ

ſione laudis.non ſolũ labijs:ſiẽ᷑
pulꝰ hic labijs me honoꝛat: coꝛ ãt eo
rũ longe ẽ a me:ſ etiã laudabo telin

toto coꝛde meo- lintellectu ſcʒ ⁊ aſte⸗

Wnfiteboꝛ ti⸗

Abi. In pᷣcedẽti pſalmo adtũ ẽ⸗
rdotio xpᷣi et eiꝰ ſacriſicio qd
eſt euchariſtia In iſto agit de eucha
riſtie efficacia: q; ſicut baptiſmꝰ ẽ q/
daz ſpualis generatio: ſic euchariſtia
eſt regeneratoꝝ ſpualis nutritio Et
tñ hoc agit᷑ hic de qbuſdã alijs oꝑibꝰ
diuinis.ex qbus oĩbꝰ deꝰ laudandus
eſt. Et ideo huic pſalmo pᷣmittit᷑ px?o
titulo alleluia qð ſignat laudate deñn
ſiẽ diffuſe ſupꝛa dictn ẽ cv. ps? Caſ.
Et iſte ẽ pᷣs apud hebꝛeos alphabeti
oꝛdine decoꝛatꝰ Cui alphabeti huic

ex ſuis oꝑibꝰ m
adhuc ſubdit᷑ QJonfeſſis a magmfi⸗/
centia opꝰ eiꝰ Au. QOuid magmificẽ

vbi eſt eterna laus ⁊ ſine fine pꝛeco

un. vnde dicit Au. qᷣd va let ſtrepitꝰ
labioꝝ vhi coꝛ eſt mutů? Hu. Dec

aũt lauda nõ tñ̃ debʒ eẽ deuota: ſz
etiã diſcreta.vñ ſiſbdit᷑ l in ↄſilo in⸗

ſtoꝝ.l.i.nõ temere: t ex diſcretde: nö5
terrenis pncipalit᷑: ꝓ bonis eter
nis ↄſeqndis. Locũ aũt huiꝰ laudati

onis vᷣclarat di.lłet cõgregatoe·I.i.in

eccia fideliũ vbi ↄgregant᷑ iuſti Coſe
quẽter oſtẽdit cauſas laudis pᷣmo cõ
mendans dñũma magnitudine oꝑati /

onis di. HidDagna o a dñi 1
creatõe mũdi

Iſita in oẽs volũtates eiꝰ Iq; ſi alilss
qrat rõnẽ operuʒz dei inueniet ꝙ oia

dependẽt ex eiꝰ mera volũtate⁊ gra

ria Hu.Acſi dicat:oĩa qcimq; volu

it bñ ⁊ ſapient᷑ fecit Ni.

tiꝰ q; iuſtificare i

*2 72

Eet alij ꝑſecutoꝛes eccĩ

ſunt fidẽ chai ⁊ magnifice opati ſunt

miracula facientes: ⁊ oĩa aduerſa pꝛo
xpo patiẽtes Hec ẽ ↄfeſſio ⁊ magni⸗
ſicdcẽtia q̃ ſ opꝰ dei:qꝛ chẽs oꝑatꝰ ẽc eaa
in ulis:qͥ dixit aplis Joh̊.xv. Gine
me nihil poteſtis facere Au. Muid
ergo dicimqꝛ cui vult miſeret̃ ⁊ quẽ
vult obdurat:nũquid iniqᷣtas ẽ apð
uſticia eiꝰ lqᷓ redaet

deũ labſit Hu.lLiuſticia eiꝰ dqᷓ
vnicuiq; ſᷣm opa ſuaLmanet in ſecu⸗/
lü ſeculi Caſſ.Cũ pctõꝛibꝰ dixerit.

fideles aduocauerit dicens Wenite
benedicti patris mei percipite regnu
quod vobis paratum eſt ab oꝛigine

mundi. Sic in vtraq; parte iuſticia
domini perpetua et incommutabiis

perſeuerat Nico. ↄſequent᷑ pomt

D(HWhariſtler
uutritio ſpi
tenteſtamel
uit flloiſi⸗
Spiet P
uſſei ſntl
VYVoO ice
s Propt

1 npiñ:ſzͤ op foꝛtaſſe
hois pᷣuenit iſtã magnificẽtiaʒ dei vt
cũ fuerit pctã ↄfeſſus iuſtificari mere
at᷑ Hu Oagnũ opꝰ dei fuit ꝙ paulꝰ

(lem
p n!

e ↄuerſi ⁊ 3 feſſi

Ite in ignem eternũ qui paratus eſt
diabolo ⁊ miniſtris eius Et iteꝝ qñ

ſauine laue

igs nudue
lerinctri

erbibit Pe

leducuntag
ſbeei fliot
Doce

(rt

trodacän
nit: gi
ad dai
ſunennſt
Dedlir⸗
gnle
on huſſe
nit,
chis nun

gipmnn
necchiͤi

fiami

ltrige
Nak

etn

* DS /⸗

5 A. b
2. 2 ec
P 94
N aee R
e
e.

ſhaf
„ „N

4*1

4 . 4
H́”ÿ

1

Anchbone

n l,
h’e

—

s utis en⸗

e
e /
Kber
—

. )
4 ee 4 We
ds
. 4
abch L. W
N 4

2,4

4 „2
E E ſke

maitR
aonnlun
. 8 . . .
.
oanng
s 1 4
n,
e MR

WMenen
dinasin
ed
ulnee
—
44 67
vEin
W.V,
Gone
U nn
Gahetſin
b ongh.
„ 4
Mo mnuti .

77 7 ℳ
Ce.

agtnn

tx5 dinine laudia ex bſificio euchari/
ſtie:et ert: ein
picit¶Demoꝛnia- Uñ ſci? i ꝙ ↄditö
euchariſtie reſpeci vite pꝛeientis ẽ?
nutritio ſpũalis q̃ fuit figurata in ve
reri teſtamẽto ꝑ mãna quo deꝰ nutri
uit filios iſracl ĩ deſerto. vt habetur
cxo. x vi.Cibꝰ aũt ille erat valde ſapi
dDus ⁊ nutritiuꝰ ſaltẽ bonis fᷣm ꝙ dꝛ
HBapie xvi. anẽ paratũ de celo p

mo ponit᷑ hui ſacri ↄditio cũ

ſtitiſti eis ſine laboꝛe oẽ delectamẽtũ

in ſe hñtẽ Malis aũt erat inſipidꝰ et
aboinabilis Uñ dicebãt Mume. xxi.
Aia nr a nauſeat ſuꝑ cibo iſto leiiſſi

mo. SGic euchatiſtie cibꝰ ſapidꝰẽ gu⸗

ſtu ſpuᷣ li⁊ nutritiuꝰ in gra ipſis bo⸗

nis Pꝛopt qð dicit ſaluatoꝛ Jo. vi.
Si qs mãducauerit ex hoc pane:vi/⸗

uet in et᷑nũ Malis eſt valde nociuus
ct bibit indigne iudiciũ ſibi mãducat

ad choꝝ.xi. Qui mäducat

et bibit Peopt qð

miſerico
in ſicr̃o euchariſtie ꝓpt᷑

10 ¾

coꝛpꝰ ſuũ qð

reducunt᷑ ad memoꝛiã mirabilia dei
qᷓ fecit filijs iſrael in donatõe manne

Deide deſcribit᷑ efficacia euchariſtie

reſpectu vite future q̃ hʒ efficaciã ino
troducẽdi ad vitã beatã ſi deuote ſu
mat᷑ ⁊ ꝓpt᷑ hoc noĩat᷑ viaticũ: Aen

ſtamenti eſt hur lacri q des
quo dicit᷑.i.ad choꝝ.xi.

teſtamẽtũ:de

PHic ealix nouu teſtamẽtũ ẽ ĩ meo ſãõ

guinel virtutẽ opeꝝ ſnoꝝ ..i.efficaci
am huiſacr̃i a deo nobis collatil an
nüciabit populo ſuo qꝛ ꝑ ſe ipſum

chẽs ãnunciauit apoſtolis ⁊ apoſtoli
ecciĩe pᷣmitiue: ⁊ ſic ↄſeqnt᷑ ãnũciatur
in eccĩa qtidie Que ai

qtidie Que ait ſit virt hui⸗
ſacr̃i aunũciata ſubdi It det ulis
heèditatẽ gẽtiñ-li.vitã beatã ad quazʒ

mnntroducit hoc ſacrm Mu. Et dicik
vita beata hereditas getiu: q; regnũ

CCvij.

teloꝝ iudeis repꝛobatis datũ eſt gẽt
be in hereditate ᷣm illud Math. xxri.
Auferet᷑ a vobis regnuʒ dei ⁊ dabit᷑

gęẽti faciêti frucei? Loꝑa manuũ eiꝰ

Mic.i. poteſtatũ eiꝰ: maxime in hoc
ſacr̃o ſuntl veritas lqꝛ ibi ↄtinet᷑ coꝛ

tibꝰ hoc ſacr̃m deuote: ⁊ iudiciũ moꝛ
tis eterne:ſcʒ ſumentibꝰindigne.i. in⸗
debite igelia oĩa mãdat *
me de ↄſecratiõe ⁊ huiꝰ ſacr̃i vſu:vi⸗
dalz g in eiꝰ ↄmemoꝛatiõe debz offer

Irmata Itã in euãgelio q; ꝑ mira

culz vr durenc kin leculii ſeculiquia

ſta non expectant᷑ alia mãdata
a in veritate Avidelʒ a chꝛo qͥ¶ ẽ

teſtis fidelis ⁊ verꝰl ⁊ edtate qꝛ om

nia man data tua eqtas. Cpꝛcdidũ t

ſacramétũ inſtituit chis in cena ĩmi/
nente ſua paſſiõe Ende

ioõe Unde ↄſequent᷑ di
edemptioné miſit domin? po/
pulo ſuo Tunc eniʒ deꝰ pater miſit

populo ſuo redemptionem qñ chis

ex obedientia dei patris venit ad ſuã
paſſionc: per quam redemptuʒ eſt ge
nus humanuml mandauit in eternũ
teſtamentum ſuum quia tunc inſti/
tuit euchariſtie ſacramentum quod
vocatur teſtamentũ Unde dicit chꝛi

17 .

.

ſtus in eius inſtitutione Mat. xxvi.
Hic eſt ſinguis meus noui teſtamen
ti Et.i.ad choꝝ.xi.dici Hic calix no
uñ teſtamentum eſt in meo ſanguine
Per hoc aũt qð dicit᷑:in eternũ:deſi
gnatur ꝙ huic ſacramento non ſuc/
cegdunt alia:ſicut ſacramentia veteris

legis ſucceſſerũt noui teſtamẽti ſacra
mẽta Iſti aũt ſacramẽto ſuccedit vi
ta beata in qᷓ eſt plena fruitio ipſius

chꝛi cõtenti in hoc ſacramẽto: cuius

deitate beati reſiciunt᷑ interius ⁊ hu
manitate exteriꝰ: fᷣn ꝙ dicit Aug.

ſuꝑ Joh̃. Oꝛt aũt mandatis dei ⁊ ſpe

cialiter mandato euchariſtie ſit firmi

ter obegien gum oltenditur cum in/

fer? Oandũ. quãtũ in ſe foꝛmalit

eftecdtiue obediẽ tib' La terribile lino
bedictibꝰl nomẽ ei qꝛ iple ẽ index
vinoꝝ ⁊ moꝛtuoꝛũ Viñ ad philip. ij⸗
Dedit illi nomẽ qð eſt ſupꝛa oè no⸗
mẽ Et ꝑ ꝙ timoꝛẽ dei declinat ois a
malo ꝓuerb. xv. Ideo ſubdit᷑ initiũ
ſapie timoꝛ dñi qꝛ recedens a malo
accedit ad bonũ ſib owolirum ar,

„ 7

Aſte eligit peccare ne ꝑdat bong ter/
rena Et eſt timoꝛ human Iſte tefu⸗
git peccare ne ledeat in coꝛpoꝛali vita

care ne puniat᷑ toꝛmẽtis gehẽn? Eſt

et timoꝛ ſilialis Iſte timet peccare:ne

buet᷑ dei amoꝛe ⁊ ei incurrat olle ſlaʒ
de dicit eccle.i. Limoꝛ dñi expellie

pm Et q ſunt multi qᷣ ſe purt eſſe

A X

ſapientes: q; ſunt intelligetes: lic; no
babeãt viti bonã Ideo ſubcit ⸗I n
tellede bonꝰ Iſupple eſtl oĩb facieti⸗
bus eñ l.i.qͥ facit ea ꝗ facienda eſſe
intelligut Mã nõ facictib'aintellect?

intel t
Seru' ſciens volüutatẽ dñi ſui æ no
bit: multis Et qꝛ oẽ bonum a deo ha
bert᷑ Ideo lande eſt dignꝰ Ande ſub⸗
dit LNlau datio eiꝰ manct in ſeculũ ſecu
Eal. Eccé intẽtio pſalmi totꝗ de⸗
clarata eſt. po

lica pꝛanitate liberat gras agẽs deo

religioſe mẽtis expꝛeſſit qð et

4

ſniam
1 fa

gendu audatio erꝰnullo claudit ter

7

7

mi

2 .

. „

eiꝰ beneficiũ Hic laudat᷑ qꝛ pctõꝛes
liberat Ibi pꝛedicat᷑ qꝛ deuotos co⸗
ronat Merito ergo alleluia in titulo
ſalmi iſte cognoſcit᷑ ſuſcepiſſe: qꝛ a
laude dñi noſtri ieſu xpᷣi fecit initiuʒ
et finitus eſt in laude chꝛiſti qui ẽ be
nedictus in ſecula ſeculoꝛum Amen

re debet qᷓ deuoti ſunt? in illa

tim Titul' al

leluia Mi.c

ia reuerſiõis aggei ⁊ zacharie.ſʒ h ñ

eſt in hebꝛeo neq; in traſſlatoe hiero⸗/
nymi Et ideo additũ eſt ſub aliq̊ ex⸗

poſitoꝛe ꝙ volutate ſua HMn. Iſtive
ro ꝓphete agge 2 zacharias nõ fue⸗
rũt tꝑe dauid qui hũc pſalmũ ↄpoſu/⸗

it ſed multo tꝑe poſt eum Au. quia
ambo pꝛophetare iceperũt infravnũ

annũ poſt tranſmigrationem babylo
nis. inter quaʒ et tempus dauid qttu
oꝛdecim generationes inueniũtur.ſi⸗
cut Mathe? euangeliſta teſtaf Mi.
Ad intellectũ vero hui pſalmi ſciẽ /

dum: ꝙ licet beatitudo ſit reddenda
ꝓ opibus virtuoſis. generaliter tñ ꝑ
quãdam appꝛopꝛiationem dicit᷑ reddẽ
da ſpecialiter pꝛo operibna mĩe. Vñ

dicit lluatoꝛ Barß xye Eieniiebe
nedicti patris mei poſſidete paratum

vobis regnũ a conſtitutione mungi.

E ſuriui et dediſtis mihi mãducare ᷑
et pꝛopter hoc in pꝛeſenti pſalmo di/

citur reddenda felicitas pꝛo operibꝰ

ſenti pꝛincipaliter conſiſtit in bonis

exterioꝛibus:pꝛout ſunt ipſis virtuo

ſis quedam inſtrumenta virtutũ ſᷣm
Euck Ambꝛoſi ſuper ca dicẽs
Bicut diuitie impedimenta ſi
tutis Et ideo pſalmiſta in hac parte
ꝑmixtim loquit᷑ de iſtis 2 de illis di.
WEatus vir. ſcʒ ſpe beatitudinis
Dature My. Dicit enim bea'
tus vir. et non beata mulier: quia vir
eſt caput mulieris. Ergo quod ð ſo
dicitur hoc de loſa dickum intelli /

genr. Sequitur ł qui timet domin
Ni. timoꝛe ſiliali quo ds ſoꝛmi

ius expoſitio didaeſt ſuꝑiꝰ pᷣsꝰ cvꝰ.
In aliqᷣbꝰ tñ libꝛis addit᷑ chꝛi allelu/

pꝛobis:ita ꝓbis ſunt adiumenta vir

Sakrede
ſitnin
enüinte⸗
gipoteniſ
legvent
chcntn a⸗
Htumnbit
ſoniur
nchnntst
Niperonn
Potislent

Mtetneſis⸗

turdi Au
tet Quida
guilar n
dormilur.
Uotis ttätun

Alid potet⸗

Poris dnr
Peri mlend
elionne
ci eſtautc
danti ꝛcre
lut duct. v
iteoſfhat 3.
cinomnübo
We alce
Wneriün
mhR
(el i
ſliſen
lt bona b⸗
ateſt di
enrechis
clulo piuu
tenebus I
. 7 .
in 1
mnen
Mur, E in
N
i hoperib
aga

offendere deũñ Ideo ſubdit᷑ ! in mĩda
tis eius volet nimis...icupit nimis:
Iſtud nimis nõ impoꝛtat ꝓitiũ: ſʒ de

ſideriũ intẽſuʒ ad.impleſidũ dñi pᷣce

ptũ potẽtiſſime in oꝑibꝰ mie Caſ.
Conſequent᷑ beati viri timẽtis deuz

Et p̃cepta eiꝰ adimplere deſiderantis
Hmia deſcribit di. Potens in terra
ſcʒ viuẽtiũ:vbi non diuitie humane

nec honoꝛes tꝑales faciũt potẽtes:ſʒ

ↄtẽplatio dñi⁊ ſine fine laudatio ibi:

potẽs erit ſemen eiꝰ Au. Semẽ fu
ture meſſis opa mie apoſtolꝰ eẽ teſta

tur di.Qui parce ſemiat parce ⁊ me⸗

tet Quid aut frẽs potentiꝰ qᷓ; vt re/⸗
gnũ celoꝝ nõ ſolũ zacheꝰ emat dimi⸗
dio rerũ ſuaꝝ.ſed ⁊ vidua duobꝰ mi

nutis ⁊ tãtundẽ ibi vterq; poſſideat
Quid potẽtiꝰ qᷓ; vt idẽ regnũ ⁊ the⸗

Jauris diuiti ⁊ calice aq̃ frigide pau/

peri valeatl generatio rectoꝝ bñdi/

cec l.i.opꝑa eoꝝ qꝗ ſunt redi coꝛde Re
ctũ eſt aũt coꝛ no reſiſtere patri emẽ/

danti ⁊ credẽ pollicẽti Hu.Et qꝛ ſi

cut dicit᷑ ꝓuer.x. Benedictio dñi di/

uites facit Ideo ſeqᷣtun¶Aoꝛia.l.i.
teſtimoniũ bone ↄſcie Uñ dicit apo

ſtol“. ij. ad choꝝ.i. Gloꝛia nr̃a hec eſt:

–

teſtimoniũ ↄſcie nr̃el et diuitie vir /

tutũ qᷓ de mãdatis dũi veniũtl in do
mo eiꝰl.i.in coꝛde eiꝰ Nic.lł ⁊ iuſti⸗

cia eiꝰ J.i.meritũ ſue iuſticiel manet ĩ

xit bona bęati:nũc oſtendit vnde be/
atꝰeſt di&ραvoꝛtũ eſt in tenebꝛis lu/
men rectis oꝛde.qꝛ recti ⁊ boniĩ ̊
eculo viuẽtes inter pctõꝛes tanq; in
tenebꝛis illuminant᷑ ſpnalit᷑ a deo lu
mine ſue gr̃e ꝑ quã inhabitat mẽtes

fideliũ Et iſtud lumen eſt ipſe deꝰ il/

luminãs mentẽ:qᷣ eſt Nmiſericoꝛs lin
natura.L⁊ miſeratoꝛ Iin actu L ⁊ iuſtꝰ

Muia ſꝑ iuſticia cuʒ mĩa ↄcurrit in

diuinis operib? Au. delectat ꝙ eſt
miſericoꝛs ⁊ miſeratoꝛ:ſed terret foꝛ

eculũ ſeculi.i.in eternũ Gupꝛa di /

CCviij.

taſſe ꝙ iuſt“ eſt dĩõs Nulla deſpera/
tione foꝛmides beate vir qui times
dñm Caſſ.Qui illũ confitent᷑ habẽt
eũ miſericoꝛdẽ:qͥ illũ ↄtemnũt iuſtuʒ
ſine dubio ſuſtinebũt HPHu. Hic etiã
verſiculꝰ de aduẽtu incarnatiõis dñi
pᷣt intelligi.qm̃ chꝛus dominꝰ qͥ ẽ lu/⸗
men de lumine venit rectis coꝛde qͥ
in tenebꝛis inſidelitatis erãt.i.ad vti⸗
litatẽ eoꝝ qui coꝛda ſua direxerũt ad
deũ ꝑ fidem ⁊ miſericoꝛdiã Quã mi⸗
ſericoꝛs deꝰ habebat ĩ natura:nobis
miſeratoꝛ exhibuit in actu:qñ ꝓ no/
bis ſuam carnẽ ſumere voluit vt te /
nebꝛas noſtras gratia ſue miſeratio:
nis illuſtraret Et additl iuſtꝰ Iqꝛ ipᷣe
deus factus hõ pꝛo homine ſatiſfecit
ne diabol' aliter ↄqueri poſſet ꝙ in /
iuſte hominẽ aliter liberãdo ipſe hõ
eiablat eſſet. Conſequenter oſtẽdit
qno ei miſericoꝛdiã quis ↄſequitur
dicens Caſ. Locũdus homo id ẽ
deo acceptus eſt et hominibꝰ q mi/
ſeretur. lid eſt qui egentibꝰde ſuo lar
gitur l et cõ gratis mutuãdo
ſua.vel cõmodat quando homo dat
pauperibus tempoꝛalia recepturus
eterna. Vnde Pꝛouer. xix. Feneras
tur dño qui miſeretur pauperi Sed
licet vtraq; hec ad manuales videan
tur operas pertinere:tñ non ſolũ de
pecunia miſerendũ dicit pauperi aut
ſperantibꝰ cõmodandũ.ſed de omni
beneficio quo indigere cognoſcitur
deſtitutus. vnde impigri debemꝰ fa⸗/
cere omne hoc quo poſſimus alteri
pꝛoficere Hu. videlicʒ ſubueniendo
dando:compatiendo:delidum condo
nando:aut ignoꝛantem docendo Et
etiã qui dei miſericoꝛdiã conſeꝗ deſi
derat ipſel diſponet ſermones ſuos.:
id eſt pꝛeparabit opera ſua bona que
pꝛo ſe reſpondebuntl in iudicio l ſc,I
extremo:in quo dominꝰ de operibus
miſericoꝛdie ſuam tenebit diſputa⸗

tionẽ. de qua habet᷑ Math. xxv. Eſu
riin 7 dediſtis mibi manducare. Er
merito vir iuſtꝰ mõ diſponet ſic q/
apter hecl in eternum nõ cõmouebt
tur.l.i.nõ ſeparabit᷑ a deo cũ illis im
miſericoꝛdibꝰ:quibꝰ dicet᷑ Ite i ignẽ
eternũ.ſed In memoꝛia eterna ſcʒ
coꝛã deo Lerit iuſt ¶ Caſſ. qui vocat᷑
ad pꝛemiũ l ab qauditiõ e mala qua dii
cet᷑ impijs Nõ nouivosl. nõ timebit
Cauſam ſubiũgit di Paratũ c coꝛ
eius ſperare in dño.-vt᷑ pꝛomiſla ipſi
us pcipiat cũ illis qͥ a dexteris erunt
quibꝰ dicturꝰ ẽ Wenite benedicti pa
tris mei:pcipite regnũ confirmatuzʒ
eſt coꝛ erꝰ videlz redte mẽtis affectꝰ
Ni.in bono ꝑ habitũ virtutis ⁊ gr̃e
Caſ. Dum nulla iam ſeculi felicitate
molle ſcit Et ideo deſpedctis terrenis
Mi.l nõ ↄmouebit᷑ a ſtabulitate vir

tutis: deo ipᷣm ↄſeruãte donec exi/⸗

ſtens in terra viuentiũ ldeſpiciãt ini

nmicos ſuos.l.i.ſpũs malignos: qͥ tuc
ab homine deſpiciuntur: qñ de eis hzʒ
plenũ triũphum Et ꝙ pꝛedicta mere
tur hõ ꝑ oꝑa miſericoꝛdie oſtẽdit di:
iſperſit Iob amoꝛẽ deil dedit li⸗
beraliter abſq; ſpe retributõis terre⸗
ne:non hiſtrionibꝰ:nõ adulatonbus.

nõ diuitibꝰ:ſed l pauꝑibus chẽm re⸗
pꝛeſentãtibꝰ. iuxta illud Math.xxv.
Mð vni ex meis minimis feciſtis:mi
hi feciſtis l inſticia eiꝰ I.i. merces mi/
ſericoꝛdie quã fecit Lmanet in ſeculũ
ſeculi qꝛ pꝛemiũ eſt eternum Caſ

gloꝛia lo. Qui enĩ hic humilis fu
erit: ipſe ibi ptãtẽ habebit. Cõſeqnt᷑
ↄcludit pſalmuʒ de impioꝝ afflictiõe
di. Hie. Deccatoꝛ videbit. videlʒ
gloꝛiã quã ſcĩ habebũt in futuro
tũc Liraſcet᷑- otra ſe ipᷣm:eo ꝙ nõ fe
cerit hic bonal dentibꝰ ſuis fremet Jiĩ

inferno: vbi eſt flet⸗ ⁊ ſtridoꝛ dentiũ
Calſ. Sicut ille qui ſe dentibus ſuis

Pſalmus Cxi.

coꝛnu l.i.poteſtas Leius exaltabit ĩ

m oꝛdet:ac ſe ꝓpꝛio doloꝛe caſtigat ⁊
tabeſcet in fetoꝛibꝰ inferni Mi. vbi
pʒqtõꝛes igꝛ qbuntur:non ſolũ de pe /

na ſibi infſRta:ſʒ̊ eciã de iuſtoꝝ gloꝛia
MHꝛe.ſuꝑ lucã Inkdeles in s poſt
ti ante diẽ iudicij fideles ſuꝑ ſe in re/
quie attendũt:quoꝝ gaudia poſt con
tẽplari nõ poſſunt De qᷣbus dꝛ ſapiĩe

v. Tlidebũt ſcʒ gloꝛiã iuſtoꝝ ⁊2 tur /
bhreabunt᷑ timoꝛe hoꝛribili ⁊ mirabũtur
in ſubitatiõe inſperate ſalutis:gemẽ
tes pꝛe anguſtia ſpũs:dicentes intra

ſe penitẽtiã agentes. Hi ſunt qͥs ali /
qñ habuimꝰ in deriſum t: Caſ. Vis

Debüut ei ſe pꝛeſumpſiſſe de gloꝛia ca/⸗
duca: de poteſtate fugitiua:aliosq; be
atitudinẽe acciꝑe:et iraſcent᷑ Jra iu/
ſta:indignatione vera.ſed non pꝛofi⸗
Ana tꝑibꝰ vltionis Poterant enĩ
non indignari ſi hic ſuis vitijs red?·
derent᷑ infenſi:id eſt irati.Adiecit q;

Ldeſideriũ peccatoꝛũ peubit Mi.
Peccatoꝛes enĩ diu deſiderant ꝑma
nere in tꝑali pꝛoſperitate.ſed iſta ſecu
li felicitas deficit eis in moꝛte Caſ.

Mã ſicut illic vota beatoꝝ in regno

dñni plantata floꝛebunt.ita pctõꝝ deſi
deria ĩ moꝛte ſucciſa marceſcũt Col.
Audientes chaniſſimi hoꝛribilia ge⸗

henne toꝛmenta pctõꝛibꝰ pꝛeparata:

omni diligentia ſtudeamus fugere a
ventura ira iudicis:atq; oꝑibꝰ miſe/⸗
ricoꝛdie illa ꝑpetue felcitat gaudia
q̃ iuſtis parant᷑ in celo mercari Naʒ
queq; vnuſqinſq; paupibꝰ ob amoꝛẽ
dei largit᷑ in terra: ꝓcul dubio multi⸗
plicit᷑ recipiet in vita beata. Nec ſe

ꝗqſq; pꝛopter inopiã facultatis terre/⸗

ne excuſet cñ etiã calicẽ aque frigide
pauperibus largienti pꝛemiũ ꝓmit/

tat᷑ in celo. Et ſi nulla aſſit facultas:
nullaten tñ abſit volũtas: qꝛ non ſo

lum op ſed etiã bonaʒ voluntatem

deus coꝛonat Bic q; poterimlibera
ri a penis eternis q̃ impijs parantux

.Aui

gutieell
znzinäiu
Gno noſtto
gona in ſe
„

Li
ncr. Aen
nni Etiain
Meudanic
ae nalcurre⸗
deuokos N
lät in toto⸗
gnt/ Ouded

cpun
ilrraore re
nenplbicche
nust puris ſn
Adenidi Re⸗
ct Giwond
muberiem
ter loqnut ic⸗
crho ſphen⸗
bere cucre
Ncecliccl

coſa bus n oꝛe

Nlepbabili⸗
Mlluud
pnmgepa
Puonhcheon d
Uuflodauc

nig⸗ .
deſiolt i
nticit aſude
Fi dis
hoieggegen
nic linpe
ige ſne ine
li um
nrlß⸗ 1
evi
Vte

ucencin

n entee

ricze
inſrt

tlin
1 deiſmin
iiin
bi
neſinna
s. esn

1 Pinned

und. C
degon

õ
e

nlnonp
duumch
Wus Wrisd
An Din

†
* eE
4

in
Mu
icta
intn ie
—–R

et ꝑuenire ad illam ꝑpetue ſelicitatis
patriaʒ in qᷓ iuſti ſine ſine gaudebunt
cñ dño noſtro ieſu chẽo cui ẽ honoꝛ
men.

ula leculoꝛ

—

et gloꝛia in ſec

2

½

minũ Et ita incipit p̃s.iſte Caſ. Uñ

ꝓpheta dauid pſalmi terxtũ ſub bꝛeui

tatre trãſcurrẽs pꝛima parte monet

deuotos vt laudes dño iugiter exol
uãt ⁊ in toto oꝛbe pꝛedicare nõ deſi⸗
nant Ange dicit.

*„
7

ccipiunt᷑ hic pueri rõne etatis
diſcretione carentes: ſz accipiunt᷑ hic
pueri ꝓ ſubiectis ⁊ miniſtris humili/
bus ⁊ puris.ſicut Achimelech dixit
ad dauid.i.Re.xxi.de viris qᷣͥ cuʒ eo

erãt Si mundi ſunt pueri maxime a

mulieribꝰmãducẽt Et hoc mõ freq̃n
ter loquit᷑ ſcaptura Caſſ. Merito
ergo ꝓpheta ↄmonet laudes dño de⸗
bere cantare qui coꝛde puro ad eas
accedũt.qꝛ eccle.x viij.dici. Nõ c ſpe
cioſa laus in oꝛe pctõꝛis Dñm ei lau
dat qͥ ſe ꝓbabili actõe ↄmẽdat Sequi
tur Hu. Llaudate nomẽ dnᷣi- opera
eiꝰ virtuoſa pᷣdicando Hoc fecerunt
pueri hebꝛeoꝝ dicẽtes Mat. xxi.oſan
na filio dauid: Benedict“ qͥ venit in
noĩe dñi OQ it nomẽ dũi benedictũ
id ẽ ſicut eſt ĩ ſe ipſo benedictũ: ſic be

nedicat᷑ a ſubditis bñdictiõe laudis ?
grãꝝ actõis Lex hoc ex quo ceperũt

hoĩes credere in deũ: vpm laur⸗

Lnũc.lin pꝛeſenti Ea vſq; in ſeculiũ
id ẽ ſine fine ſolis oꝛtu vſq; ad

occaſu.i.m &&m extenſionẽ diſtan
tie localis Hie. Vel ab initio fidei
ac ſcẽ vite vſq; ad moꝛtez Llaudabile

nomẽ dñi. Mi. Deinde ſubdit q̃re
ſic laudandũ nomẽ dñi:di xcelſus

luꝑ oes gentes dñs qntũciiq; lint

Kitule Alleluia: ſiẽ S. dẽem
s. cv. Alleluia ĩterpᷣtat᷑ laundate do

Audate pueri dĩm. Mi. Non

magne 2 dinerſel. ſupꝑ celos.i.luꝑ
angelos q ſunt ciues celeſtes L gloꝛia
en qꝛ de boib⸗ ⁊ angelis ad ſuã glo

riã e 7 diſponit Ideo ſubdit

Du is ſicut dñs deꝰ nr?- q̃ſi di
cat:nullꝰ:q in altis habitat in ange
lis et in excelſis creaturis: videlʒz in
ſcĩs:qͥ ſunt alti ꝑ vitã ⁊ meritũl ⁊ hu

miulia reſpicit Mi.x ſuã ꝓuidentiaʒ

Lin celo qꝛ ſupbientes angelos de/
iecit: ⁊ humilit᷑ ſibi adherentes ĩ glo
ria ↄfirmauitl. ⁊ in terral Hie. Ju⸗
xta illud Sup quẽ reſpiciã: niſi ſuꝑ
humilẽ ⁊ trementẽ ſermones meos?
Muare nõ dixit:in humilib habitat:
ſiz humilia reſpicit: Ideo:qꝛvbi reſpi
cit:ibi habitat: ⁊ ibi habitat vbi reſpi
cit Caſſ. Sic in celo ⁊ in terra humi
litas deo placita reperit᷑:ſicut ſuper⸗
bia ꝓbat᷑ exoſa ꝑ quã diabolꝰ cecidit
ꝑ quã hoĩes in tartari penetrali.i.in
intexioꝛi ꝓfundo merguntur Erube
ſcãt elati et ſe ipſi accepta rõne ↄuin

cant Nec mirũ ſi dñs reſpicit hum/

les.qui eſt etia Quſcitãs a terra

eſt a deſiderijs terrenis Linopẽ id ẽ

virtutibꝰ carentẽ let de ſtereoꝛe J.i.

a vitijs carnis l erigens ꝑ ſuã grãm
Lpauperẽ Aſicut erexit filiiũ ꝓdigum

cuiꝰ oẽm ſbam ſpũaleʒ ignis luxurie
dſumpſerat:vt habet᷑ Lu. xv. Glo.
A qd erigit cu p
cipibꝰ l.i.cũ angelis Lcũ pᷣncipib po⸗

03
puli ſui l.i:cũ apoſtolis Ad hoc eniʒ

erigit pauperẽ vt addat eũ oꝛdinibꝰ
celi:q iunt ex angelis ⁊ hoĩb Caſ.
Cũ ipſis eĩ collocant᷑:qᷓ poſt pctã ðo
largiente ꝓbabili ↄuerſatiõe deo pla
cuerũt Mec oĩa operat᷑ dñs denoſter

abitare facit ſterilẽ id ẽ

gentilitãtẽ pus idolatrie deditã nõ ꝙ
ferentẽ oꝑa bona. Hanc auerſã per
apoſtoloꝝ pᷣdicationeʒ habitare facit

Pu.lin domo...i.in eccia catholica

de iudeis ⁊ de gentibꝰ collect quaz

ñcdeliñ Ca

trẽ filioꝝ Imultoꝝ: videlicʒ
letanté partu nume
roſitate ſcõꝝ:inter qͥs in illa beatitu/

dine celeſti pmũ locuʒ tenẽt apoſtoli:

ſcvᷣm ꝓphete:tertiũ martyꝛes: q̃rtum
infantes poſt baptiſmũ rapti:qntum
vVirgines:ſextũ recte penitẽtes Hoc
videt᷑ aplła notare cũ dicit Alia clai⸗
ritas ſolis: alia claritas lune: ⁊ alia
ſtellaꝝ Et alibi Stella differt a ſtella
in claritate:ſic erit ⁊ reſurredtio moꝛ
tuoꝝ Col. Nos igit᷑ chariſſimi deno
ta mente oꝛemꝰ dñm vt ꝑ ſuã gratiaʒ
nos in pᷣſenti ſie illuminare dignet᷑ q̃ᷓ
tenꝰhic ſcẽ ↄuerſatõis oꝑibꝰ laudare
cũ ſcis oĩbꝰ ĩ futuro laude ꝑenni glo
riſicare mereamur ipᷣm dñm noſtruʒ
ieſũ chẽm qͥ ẽ benedictꝰ in ſe.ſe.Amẽ

N eritu iſrael de

TitulꝰAlleluia Ni. In iſto pſalmo

ſibi facta ditens

tis de iacob qͥ alio noĩe dict eſt iſra⸗
el Gene. xxxij.l de populo barbaro.
id ẽ de populo egypti Oẽs eĩ popu
li dicũt᷑ barbari:exceptis hebꝛeis gre
cis ⁊ latinis.qꝛ alia idiomata dicunt

barbara Gl. Acſi dicat: ei populus
