mũ fideliſſimꝰ chꝛiſtianꝰ: pꝛimi hois
vetuſtate depoſita:regeneratꝰ ex aq Z
ſpnñſcõ: gras agẽs atq; diceens
£ Omin?-Mugo chꝛiſtus Lre.
ait me redeuntẽ de captiunitate
pqti vt dux viatoꝛẽ ne deuiet.vt lux
in tenebꝛis ambulãtẽ: ne cadat. vt pa

pducat qui eſt benedictus in ſecula ſe

ſtoꝛ gregẽ: ne a lupis pereat Diero
Let mihil mihi deerit Qui deum ha

bet⁊ q deo adhet nihil boni deeſt ei.
vt ait ꝓpheta: Nihil deeſt timentiibꝰ
deũ Hugo Et hoc pꝛobat ꝑ indu
ctioneʒ illoꝝ x.q ſunt ncaria viatoꝛi:
Pꝛima gfa eſt cognitlo ſacre ſcriptu
re:de q dicit lin loco paſcue iſacre
ſcripture libi me collocauit: Caſſ.
Sicut eĩ pecudũ coꝛpoꝛibus pingue

dinẽ pᷣſtat ager depaſt. ita ⁊ ſermo di

uinus aiam nonit fidelit᷑ ſaginare me
ditatus. de his paſcuis ſaturatꝰeructa
uit ille ꝗͥ dixit deo. Quã dulcia fanci⸗
oꝛi meo:et his ſimilia DHungo Se /

cũda gra ẽ baptiſmi regeneratio qᷓ G

ianua ſidei:de q̃ ſubdit uꝑ aquam

refedtionis! Caſſ. .i.ſuꝑ lauacrum

baptiſmi à̊ nia ſterilis ariditate pcti
ad bonos fruct“ ferendos dinis mu/
nerib' irrigat Hugo Et bñ dicik
aqᷓ refectionis a bahtifin rcficitr reÄi

foꝛmat ã hoĩe ſilitudinè dei:quã Zfoꝛ
mauit diabolꝰ ꝑ ptm̃ ⁊ ſuꝑ hãc aqᷣm

Leducauit me ſicut pnerũ fidei nutri

mento. Muaſi dicat:recepto ſacramẽ/
to baptiſmi q̃ſi fundamnento:panlatiz

alia ſacr̃a recepi.q̃ nutriũt aiam ad re

cipiendũ ſo lidũ cibũ.i.doctrinaʒ ꝓfe/

RNionis Tertia gratia ẽ oĩoda ↄuer/⸗
ſio ad deũ vt nihil pᷣter en q̃rat hõ:ðꝰ

quo additl aiam meain auertit ad ſe
vt mũdanis rebꝰ nõ inhiet vel inten
Dat.q̃ minꝰ ad eum currere libere po
ſit Laſſ. que poſt baptiſmũ de pec/
catrice facta eſt iuſta: de feculenta min
diſſima:qᷓ dudum ſub diabolo fuerat
captina.ſʒ tunc eſt ſalubꝛis iſta ↄuer⸗
ſio:ſi non iterũ incentiuis vitijs ĩ pec
cata relaba? Hugo Alia ſcʒ q̃rta
gratia quã fecit dñs viro iuſto eſt 52
ducit eũ ꝑ ↄpendium ↄſilioꝝ.vnde
diẽ)eduxit me ſuꝑ ſemitas iuſticie⸗
id eſt ꝑ ↄſilia ꝑ qᷓ deduci hõ vt redti
us ⁊ citius ꝑueniat ad patriã Caſſ.
Bemite eĩ iuſticie ſunt duo pꝛecepta

charitatis. in ꝗbus lex ⁊ ſermo ꝓphe

talis ↄcludit᷑. videlz diliges dñm deũ
tuũ ex toto coꝛde tuo: et ex tota aĩa
tua: ⁊2 ꝓximuʒ tuũ ſicut te ipᷣm. addit
Lꝓpter nomen ſuũ At nemo dicẽe
meritis ſuis collatũ.qd a dinina gra
ꝓbat eſſe ↄceſlum. Sequit᷑ qͥnta gr̃a
que eſt ſecuritas ꝑ quã viatoꝛ iſte du
citur ꝑ viã huiuns mũdi: vnde ſubdit᷑
am etſi ambulauero in medio vm
bꝛe moꝛtis ¶ Hugo pcã vcl pctõ/
res dicũtur vmbꝛa moꝛtis ꝗꝛ ꝑ ipſa ꝑ
uenitur ad verã moꝛtẽ inferni, vnde
Iſa.ix.dicit᷑ Habitãtibus in regione
vmbꝛe moꝛtis lux oꝛta eſt eis Sic er
go ↄtinua litteram: pericuia vie non
pñt mihi nocere qꝛ dñs deducit me.
Nã ſi ambulanero inter pctõꝛcs q̊ſ/
cuq; lnõ timebo mala culꝑe ad quã

trahere me voluũůt.nec mala pene quz

mihi infligant! quoniaʒ tu mecũ cs

—R.”w” ſnVN⸗S

ä 7„

Plalmus xxij

Augꝰ?. MNüc habitas in coꝛde meo
Efidem vt poſt vmbꝛã moꝛtis etiam
ęelgo ſim tecu Cal. Sine vmbꝛa moꝛ
tis abſolute diabolus eſt. qui obſcure

nobis laqueos ponu.vt nos ꝑ nebu
las ipſiꝰ deceptiũ et᷑ne moꝛtis pᷣcipis
tia coꝛruamꝰ. Mõ timebo eiꝰ pꝛauas
tentatiões ⁊ fraudes qꝛ tu deꝰ meus

pꝛeſentie tue me tuitione defendis.ſi

cut ſcriptũ eſt in phetia. Mõ te deſe
ram:nõ te derelinquã. Sequit᷑ ſexta

ratia ꝗᷓ eſt patientia ⁊ gandiũ in tri
bulatõe. Vnge dici tua 2 ba

culus tuus ipſa me conſolata ſunt

Hiero. Per virga intelligit tribu
lttio ⁊ diſciplina patris. ꝑ baculũ ſu /

ſtentatio in pñti⁊ ↄſolatio futura ac/

cipi᷑ Caſſ. Iſtis ergo duab' reb?
ſidelis ſe aſſerit ↄſolatũ. VUng eſt di /
ſcretio ſine caſtigatio qᷓ ↄuertit vitio
ſos,Altera eſt gubernatio qꝗᷓ ſuſtinet
fideliſſimos chꝛiſtianos. Ipſa ponit ĩ
plurali numero ꝓ iſtis duobꝰ ꝗ vir/

ga ⁊ baculꝰ ſignãt. Sed videamꝰ què
admodũ vtraq; nos ↄſolari poterunt
cij res oĩo diuerſe ſint. baculũ qͥpe ñ
eſt du biñ pſolari qͥ ad opem ferendaʒ

hyiane ĩbecillitati ſꝑ aſſumit᷑. De vir

hcc diam eutit afligita noſtr
Pitia iudiciaria ſeueritate caſtigat?

Coõſolat᷑ plane ⁊ ipſa fideles qñ eos

ad viã dñi adhibita emendatioe ꝑdu

cit. Mã recte ↄſolari dicimꝰ oẽ illud
dqð iunuat: etſi ad tempꝰ nos ꝓ diſtri⸗

ctiõe ↄtriſtat.ſicut dicit aplłl ad heb:

WMis diſciplina ad pnñ̃a nõ gaudij vi/
det᷑ ſz triſtitie. impoſterũ auũt multum

fructũ affert Hug. Cõſolant᷑ auteʒ
nos flagella dñi ꝓpt᷑ tria. Pꝛimo qv
ſigna ſũt pĩne dilectõis ſicut ipſe diẽ
Boßis iij. Ego q̊s amo arguo ⁊ ca⸗
ſtigo. Bcdo qꝙ penas eternas ĩ tꝑslẽ
ↄmutãt Vñ Mꝛeg.ait:ſcĩ penas tꝑa
es lucrũ reputãt qꝛ ꝑ has ſe eternas

euadere nõ ignoꝛant.Lertio qr etna

demeo
stam
ndamor
uere
os pned
amns cpi⸗
cenus
N'nens
Nindsſ
Noedele
gur hn
düm mn/
nu be
in ſun.
daclüſa/
futunn a0
dach're
Vrachde
ern vin⸗
n
Japewi
nop
dem
e⸗
Krence;
Devir
anoſtra
aſtgr/
1 ℳ
Eni⸗
6
in
nulum
tarie;
dumnoct
h N
giol
s
urnas
getns

gaudia donãt. Vñ ſapie iij. dicit Ir
aucis vexati:ĩ multis bñ diſponent᷑
Piero. Erudierũt ergo me pↄſolan
do: me afflix erũt moꝛtificãdo DHugo
Septia gratia é retectio euchariſtie:

de qᷓ ſubdit᷑ Araſti in ↄoſpectu meo
eſez1. à L.id ẽ pᷣdeſtinaſti altare
ſcm̃ qð cũcta videt eccia:qð circũdat

populꝰ chĩian Eccie vere mẽſi ẽ be

ata ↄuiuatio coꝛpoꝛis ⁊ ſanguĩs chꝛi

epulatio fehx. ſaturitas fidei: eſca cele
ſiſmis Dugo Pãc menſam parauit
chiĩs 2⁊ nõ aliꝰ ſicut Pꝛouer.ix. dicit.

Sapiĩa.i.cho edificauit ſibi domũ.i.
ſcãm ecciam: et excidit colũnas vij.id
ẽ vij ſacr̃aq̃ ſunt in ecca.ĩmo lauit vi
ctimas ſe ipᷣm offerens in ara crucis:
milcuit vinũ ⁊ poſuit mẽſaʒ qñ coꝛpꝰ

2 ſangumẽ ſuũ ĩ akaris ſacto fidelibꝰ

dedit mãducandũ.miſit ancillas ſuas
id ẽ pᷣdicatoꝛes vt vocarẽt ad arcc.i.

ad ſacr̃m coꝛꝑis chẽi qð eſt munimen

vtra inimicos. EUñ ſubiũgit! aduerſ⸗
eos ſcʒ demones l q tribulãt me di
unerſis tentationibꝰ Laſſ. qm̃ hoc

ſacr̃m ſunn ad remiſſionẽ pctõꝝ ⁊ vi
tã eternã poſſidendã DHugo Oqda

ua gratia eſt letitia ſpũalis de q̃ ſub/⸗

dit [mpingnaſti i oleo enput meiũ

id ẽ letincaſti mentẽ meã letitia ſpna⸗
li Hiero. Mens eni caput vocat᷑:

qꝛ ſicut a capite regũtur mẽbꝛa:ita co

gitationes mente regunt᷑ vel diſpenũ

tur Hugo Ratio qre oleñ dicitur
ſpũalis letitia:qꝛ illuminat:reſicit:iu/⸗

ꝓnatat: ⁊ facis ne hõ luctãs ↄtra dia/

bolũ poſſit ab eo capi. De qͥ oleo diẽ
in alio pſalmo. vnxit te de oleo leti /

tie pꝛe ↄſoꝛtibꝰ tuis Sequit᷑ nona

gfa cũ ſubiũgit l et calix meꝰ iebꝛiãs

ſic inebꝛiat vt mentẽ ſanet dãs obliui

onẽ vanarũ delectationũ. Hec inquit

vinolẽtia ſobꝛios reddit.hec plenitu /

do a malis euacuat. Et q illo poculo

egeſtate ieiunꝰ. addit q; lq;ᷓ

non fuerit repletus: eterna redditur
q; pꝛeclarus
Evtiq; cũ talia ↄferat vt ad celoꝛuzʒ
regna pducat.de q̊ poculo in euãge⸗/
lio dici᷑. Qui bibit ex aq̃ quã ego do
nõ ſitiet vnq;:ſʒ fiet in eo fons aq̃ ſa⸗
lientis in vitã eternã Hugo Seqᷣ
tur 5 fa videlz ꝑſeuerãtia de q̃ᷓ ſub/⸗

dit Ot miſericoꝛdia tua ſſſequet᷑ me

id eſt miſericoꝛdia q̃ pcedit me ↄferẽ⸗
do gram:ſubſeq̃tur me ne cadã a gra:

ſed in bono ꝑſeuerẽ Loĩb dieb vite

mee Pꝛopter qð oꝛat eccleſia Cua
nos dñe gratia ſp pueniat ⁊ ſequatur
ac opibꝰ iugit᷑ pᷣſtet eẽ intẽtos Caſ.

nã ſi ſolũ ſeqret᷑: nẽo donata ꝑciꝑet.ſi

tm̃ pᷣcederet:nullꝰpoſſʒ collata ſuare
Grauioꝛes ei ſt ĩlidie qᷓs a tgo diabo
lus parat. ⁊ niſi dñi mĩa ſubſequat᷑. fa

cillime fragilitas humana decipitur.

Loll. Deinde fidelis chian decla/

rat ad quẽ finẽ pꝛedica bñſicia ſibi ſt
aaceſſa di. Hiero.
iin domo di 1
vbi ſine fine habitabũt ſcĩ Lin longi⸗
tudine dierũ Jetn
Moente reponamꝰqᷣd celeſtis iſta fiſtu

iero At vt inhabitẽ
Jhoc eſt in vita cterna

rũ letnalit᷑ ſine fine Caſſ.

la decẽ virtutũ gratijs ⁊ bñficijs cõ⸗
pacta cecinerit.q; dulce melos aĩe ſa⸗
iutari delectatõe cãtauerit Colle.
Dis itaq; nos regit vt ad vite pa/
ſcua nos ducẽ poſſit aqᷓ baptiſmatis
nos abluit:ſicq; aĩias noſtras a vitiss
et diaboli ptãte ad ſe ↄuertit. Deĩde

ſuꝑ ſemitas iuſticie nos exaltat ⁊ int

nos caſtigat in tribulationib calti/

gatõe nos ſuſtẽtat. Deĩde pabulo ſui

coꝛpis mẽtẽ noſtrã ſatiat: gaudio ſpi/
rituali ipſaʒ ĩplet ⁊ ſuo ꝓpꝛio ſangui
ne nog ĩebꝛiat.ad vltimũ pſeuerãtiaʒ
vſq; in finẽ nobis tribuit ⁊ nobis pꝰ
finẽ hiuꝰ vite in celeſti domo genmt
felicit᷑ nos cũ ſuis ſanctis habitare
facit. Hi ſunt decẽ gradꝰ baſciomm

Pſalmus xriij

pꝛedictoꝝ ꝑ quos dũs electos ſuos:
de ꝓfundo tẽpeſtatis ⁊ miſeriaꝝ hiuꝰ
mũdi ad pꝛiam eterne felicitatis traſ
imittit. Ad quazʒ nos pdaucere dignet᷑
ipſe qᷓͥ eſt benedictꝰ in ſecul
0 in 1 . 1 Leilz
ra et ple. Huic plalmo pꝛepo
nit᷑ talis titulꝰ. Pſalmꝰ dauid pꝛima
ſabbati ÆIlo. Judei ꝓpt᷑ dignitatẽ
ſabbati appellãt ocẽs alios dies lepti /
mane videlzʒ. pᷣma ſabbati.i. pᷣma dies
poſt ſabbatũ:ſcda ſabbati:t᷑tia ſabbati
et ſic de alijs. Gentiles vero appellãt
dies noĩb planetaꝝ dicentes dies ſo⸗
lis:dies lune:⁊ ſic de alijs.Chꝛiani
vero omnes dies apellãt ferias:eo q;
ſp ab oꝑpe pdti eſt feriandũ Caſſio
Pꝛima ſabbati ſignificat diẽ dñicam
qꝛ pᷣma eſt poſt ſabbatũ in q̊ die dño

reſurrexit ⁊ iſti ſeculo cognoſci ſub

ueniſſe Blo. eſt ergo ſenſus pᷣdicti
tituli Pſalmꝰ iſte cantat᷑ a danid ð

gloꝛia reſurrectiõis chẽia hoĩs refoꝛ
matiõe:q̃ reſurrectio facta ẽ pᷣma ſab

bati.i:in matutino pᷣme ſabbati:q̃ nũc
dñica dies dicit ob reuerẽtiã 2 excel
lẽtiã reſurrectiõis ei? Col. Sicut

enĩ pꝛeco poſt victoꝛiã belli clamat to

tã inimicoꝝ terrã eẽ victoꝛis. Bic ꝓ⸗

pheta dauid pꝛeuidens in ſpũ dñatio

nẽ chii in omnes gentes poſt reſur⸗
rectionẽ ei eẽ venturã clamat vniuer
ſum oꝛbẽ terrarũ cẽ chii Caſ. vt ſiẽ
ſe nullꝰ ab eiꝰ impio ꝓbaret exceptuʒ
Ita nec ab eiꝰ fide crederet alienum.
vñ ꝗꝓpha genꝰ hnanũ alloqns att
Dmi eſt terra l i.eccia q̃ nutrit

ſpẽalit᷑ pura mente famulat᷑l ⁊ plenie

tudo eiꝰ l.i.multitudo ſcã q̃ replet e
cleſia. Ses ne hãc terrã.i:ceciam pu/

tares ex ſola regione collectã ↄſeqnt᷑

ſubdit oꝛbis terrarũ.l.i. vniuerſalis
eccĩa ꝗᷓ toti mũdi ambitu ↄtinct let

a ſe. Amẽ

2,„

et ↄtinet popnlũ chianũ:⁊ dño

vniuerſi qͥ habitãt in
mit ⁊ recedũt:ſ qͥ fixa mentis ſtabi⸗
litate ꝓdurãt. Habitare enĩ man᷑ di ⸗

cimꝰ Ille ſolꝰ ecciam habitat: qͥ vſq;
ad obuũ ſuũ in fide recniſſima pꝑſeue/
rat. SGicut ⁊ aliꝰpſalmꝰ dicit: vt inhba
bitẽ in domo dñi oĩb diebꝰ vite mee
Et bene eccia debz ec ſia Pugo

uia ipſe ſuꝑ maria .i.ĩ amaruudĩe

paſſonis ſue vel ſuꝑ amaritudies tri
bulationũ ⁊ vitioꝝ huiꝰ ſeculi fludãꝰ
Lfundauit...i.coꝛroboꝛauitl eã in fi
de vt ancoꝛa fidei ꝓcellas cuiuſlibet

piculi nõ paueſcat let ſuꝑ flumina p/

parauit eã] Hiero. id c ſuꝑ cupi

ditates huiꝰ mũdi ↄſtituit eã vt ipſa

ſupioꝛ eſſʒ mũdata ſine macula.i.ru⸗

ga Aug?⸗ Flumina in mare fluunt

et cupidi hoĩies labunt᷑ in ſeculuʒ qs
etiã ſuꝑat eccĩa.q̃ deuictis ꝑ dei gra-
tiã cupiditatibꝰ ſecularibꝰ: ad recipiẽ
dã ĩmoꝛtalitatis claritatẽ parata eſt.

ico. Ad litterã intelligunt᷑ p̃di /

cti duo verſus hoc mõ. Dñi ẽ terra
et plenitudo erꝰ.ꝑ plenitudinẽ intel/
ligunt᷑ aialia ⁊ terrenaſcemia oꝛbis
traꝝ ⁊ vniuerſi qͥ habitãt ĩ eo ꝑ h̊ tol

lit᷑ erroꝛ mãichei:q dixit iſta inferio

ra coꝛruptibilia nõ ecẽ̃ a deo bono: H̊

malo qᷣ poſuit duo pᷣncipia: vnũvide⸗

licʒ boni ⁊ alterũ mali. qm̃ ipᷣe ſuper
maria fundauit eñ. Nõ ẽ p hoc intel⸗

ligendũ ꝙ mare ſimplicit᷑ inferiꝰ ter/⸗
ra ſit:cũ tra ſit inſimũ elementũ ⁊ gra
uiſſimũ:ſ̊ ſolũmodo ſᷣm aliq̃s partes

t᷑re ſcʒ ripas maris q̃ ſuꝑeminẽt aqs
2 ꝑ talẽ modũ lo qᷓndi dici᷑ ꝙ noꝛma
nia eſt ſuꝑ mare oceanũ.⁊ ianuenſis ci
uitas ſuꝑ mare medit᷑raneũ: Et ſinii
ut᷑ de fluminibꝰꝙ pariſiꝰ eſt ſuꝑ ſeca /

nã, Et aurelianis ſuꝑ ligerũ. ⁊ ſic de
alijs.Ad hoc eĩ terre ſunt ſituate ſuꝑ

maria vt deſeruiãt vtilitati hominuz
videlʒ nauigatiõibus ⁊ piſcatiõibis
aſ. Noſt; vocuit bꝛeuit vniuerr

0.J. i. nõ q́ ↄne /

ne/
ſahe/
Rd
N
a
Nmd
wemee
no
mmucie
cſes n
d“
ſuber
imaß⸗
api
t ioſa
Ar/
kaunt
s ds
dagn
anap
u ck.
mniai
lenem
Snm-
bis
hl
nterio
ono⸗ß.
üvice⸗

Kinl
,5
nis
ma
664

rn

ſeen
ſee
le
u;

brs

luer

tioões v

Di

. iye

ſa dñi eẽ qᷓ ↄaidit:nũc int᷑rogatiõi re/

ſpõdẽs qles eẽ debeãt:q ſe ipſiꝰ deſi ·
derãt nũcupari.pᷣmittit ergo introga

ier uis.- raritate pomt laſcẽ
dit in mõte dni DHugo Iſte mõs

t apta nſio ſubſequat᷑ dicens

E ſcã eccia:de q̊ chãs ĩ ſco pſal. Ego

aũt ↄſtitutꝰ ſum rex ab eo ſuper ſy on

mõtẽ ſem̃ eiꝰ.qͥs g' digne aſcẽdit ĩ ec
cleſiã vt ſit de eccia no ſoluʒ nũero:ſʒ

etiã merito? ꝙ multi ſt de ecca nüero

tm̃ qͥ etſi aſcẽdũt nõ ſtat ſʒ cadũt. JSõS

ſbiũgit Laut qͥs ſtabit pꝰ aſcẽſum ꝑſe
uerant᷑ ꝑ fidẽ ⁊ bonã oꝑationẽ ĩlo

co ſcõ ei· lii ecca Coll. Hiero.ve⸗
ro Augꝰ. ⁊ Caſſio.dicũt mõtẽ dñi eẽ
altã iuſticiã:vt eſt illud. Vade ⁊ ven

de oĩa qᷓ habes ⁊ da pauperibus ⁊ ha

bebis theſaurũ in celis.aut qͥs ſtabit
in loco ſancto eius Hiero: id ẽ ſu
ꝑ hãc altiſſimã iuſticiã eiꝰ acſi dicat:
qꝛ multi aſcendũt ⁊ nõ ꝑſeuerãt De/

inde pꝛemiſſe introgatiòi reſnpondet

dicẽs Pnnocẽs manibꝰ Caſſ. cu

oꝑatio neminẽ ledit:ſ qntũ pᷣt adiu/
uare ↄtendit.et ne putares hoc ſuffi /
cere addidit l et mũdo coꝛde l.i.q mũ

dus eſt in cogitatiõel qͥ non accepitri
vano aiam ſuã In vano eniĩ accipit
aĩa ʒͤ ſuã q putat deſiderãda q̃ ſũt traſ

2

itoꝛia vel caduca:veluti terrena. Ilnlle

vero in vano nõ accipit aiam ſuã qui
ſe nouit ad diuinitatis ĩtelligẽtiã pꝛo
creatũ ad legẽ dñi cuſto diendã: ad co

gitatões eterne vite: qccid pt ſupe

na gratia ꝓmereril nec iurauit in do

lo ꝓximo ſuo In dolo iurat qᷣſq;
alit factur⸗ eſt q; ꝓmittit. Veraciter

iurare in veteri teſtamento ꝓhibitu,z

qͥdem non eſt.ſcriptũ eſt eni Jurauit

dñs: nõ penitebit eñ Legim eĩ ꝓphe

tas ſcõs iuraſſe.Et q̃re dicit ĩ euĩge
lio Mõ iurabis neq; ꝑ celũ:neq; per
terrã tc. niſi qꝛ humano generi de in /

ſirmitate mẽtis freqnt᷑ naſciẽ cã ꝑiu⸗ .

opatoe pmendat.vñ ſequit᷑

SSZ

4 *½

xliii.

rij, Et ideo in nono teſtamẽto vtiliꝰ

dicit eẽ oĩo nõ iurandum.pmo pᷣmiſit
pias obſeruationes. Et Roöne ſub /⸗

dit pꝛemmia dicens Hiero· dic ac

cipiet bñdictoõez a dño lillã videlz in
fuluro de q́ habet᷑ Math.xx v: Veni/
te bñdidi patris mei: pꝑcipite regnuʒ
Et bene dicit a dñõo Caſ. qꝛ ipſe be.
nedicit qꝗ iudicaturꝰeſt. Ipie abſoluit

q incõmutabilit dãnare potuiſſʒ. Et
vt illa bñdictio nõ ꝑ merita ſ̊ ꝑ ĩidu!

gentiã dñi veniſſe videat᷑. Idcirco ſſ
ꝛungit Let miam a deo ſalutari ſuo.
Salutaris nr᷑ eſt chẽs dñs a qͥ ⁊ bca
titudo tribuit᷑ ⁊ pctã laxant᷑ NHec mo
ueat qð pᷣus dixit:hic accipiet bñdicti
onẽ a dno. Et poſtea ſubiunxit:⁊ mi/
ſerſcordiz⸗ deo ſalutari ſuo:dum in
oꝛdine rerũ pᷣmo parcat pctis nr̃pis. ?-
poſtea benedictõis ipſiꝰ munera ſubę

ſeqnt᷑. Hoc eni freq̃nt᷑ inuenis eẽ va·

riatũ.vt pmo mia ponat᷑.vt eſt illud.
De miſereat noſtri ⁊ benedicat no/
bis. Iterũq; ↄuertit:illuminet vulttũ
ſuũ ſuꝑ nos ⁊ miſereat᷑ nr̃i.Que figu
ra dicit᷑ anaſtrophe.i:puerſio qũ po-
nim oꝛdine ↄuerſo ſentẽtiaʒ: qꝛ ſin /
gularit᷑ ſuꝑius dixerat:qͥs aſcendit i
montẽ dñi. Nũc generationi chiane·
hoc cognoſcit᷑ applicare cũ ſubiungit.
vec eſt generatio Que ſacri bapti
matis fonte renaſcit̃ ⁊ ſidem ſuã pia
r

eñ lñm videlʒ ſaluatoꝛc. Noi iũt q ſe
no ãabiũt pꝛeponi:ſz ſuo oꝛdine ſuo
ſine ↄtẽti ſũt:vt vel minimã partẽ in
chii regno mereant᷑ accipꝑe Sʒ quia
ſunt alij nimio fidei caloꝛe feruẽtes
operũ bonitate nõnullis pᷣponi ſe ve

lint:addidit l qᷓrẽtiũ faciẽ dei iacob

declarat᷑. q poſteriꝰnatꝰ:pmatũ fris ſe
nioꝛis accepit Hiero. Seqint vox.
agelop qui cũ chꝛiſto ad infernũ de/

ſoenderut ad q; tartareos Enniiros, .

3

Aicſit 2 oſtendñt ſeſe ncipem illoiũ

“ pncipes ſtenebꝛaruz Lpoꝛtas
veſtras.- videlʒ iſemiler eleuamim⸗

ſurſum de inferno vos poꝛte eterna

les.l.i. aĩe ſcõꝝ que eternales dicunt᷑
qꝛ ſeꝑ ſine fine regnature ſunt apud
deũl et introibit rex gloꝛie ſcilʒ dñs

chhꝛus immenſe claritatis retinens re

gnũ. Hi q̊ʒ attoniti ⁊ ſtupoꝛe mètis
xcuſſi dixerũt( Qnis eſt iſt

erex glo /
rie acſi dicant. nos regẽ habem di
abolũ:iſt? rex gloꝛie qͥs ẽł Reſpodẽt

aggeli chim pᷣcedẽtes ad infernũ ipſe

eſtl dñs foꝛtis et potẽs qꝗ moꝛtẽ vi
citl dñs potẽs in plio Iↄtra diaboluʒ
vncipẽ veſtrũ quẽ alligauit ⁊ nuũc ve
nit euertere domũ veſtraz diripere
vaſa ei.i.ↄfringere ĩfernalia clauſtra
cet educere cap tiuã captiuitatẽ.qꝛ ſpo
liato tartaro reduxit ſecũ multitudi/
nẽ captiuoꝝ Glo. Beinde angeli
p̃cedentes chꝛiſtũ in aſeenſione accla
mabãt alijs eoꝝ pncipibus vt viãve
nienti dño aperiãt ei q; occurrãt vn
de dicũt ◻ttollite .i. reſerate veni/
enti dño O vos L pnapes. celilpoꝛ
tas veſtras Jiadit celeſtes et eleua
mini .i.aperiamini vos Lpoꝛte cter⸗
nales. videlʒ ianue ſẽpitne H
et introibit rex gloꝛie.Fqͥ nõ ſolum
poſt reſurrectionẽ imenſaʒ poſſidet
claritatẽ. verũ etiã a illã anã equaleʒ
cũ patre habuit pᷣus qᷓ; mdus fieret
Wlo. Ipſe aut virtutes ãgelice no
uo myſterio chãi carne induti ſtupefa
cte qrunt cũ admiratõe(¶ Juis ẽ
rex gloꝛie lquibus reſpon

virtutes celoꝝ ſedet:merito virtutũ
dñs dicit᷑: qꝛ ꝓ nobis hõ factus:moꝛ

ri traditꝰ:infernalibꝰ tenebꝛis eſt ad/
did?*. M clement ſuſcepit: patienter

tolerauit: foꝛtiter vicit: mirabilit᷑ con

ſummauit. Quiq; virtute ꝓpꝛia cal

Plſalmus

ttollite . erigits

lero.

ro. Ldis virtutũ q; ſuꝑ nouẽ?

„% % ϑσ .

rxxriüij

cans inſeros cuʒ triũpho rediens ad

ſuꝑnos cum gloꝛia aſcendit ad celos:
ſedet nũc ad dexterã dei patris oĩpo/
tentis.interpellans igit noſtris pꝛo
delictis lipſe eſt rex zloꝛie! Caſſ.
Süt qᷣͥdẽ dño donãte ⁊ angeli gloꝛi⸗/
oſi poteſtates thꝛoni dnñationes ⁊ alie

potẽtiſſime creature.ſed nullus ẽ rex

gloꝛie niſi qui eos ↄdidit ⁊ ↄtinet ſũ⸗
mitatẽ.Totꝰ hic pſalmꝰ ad moꝛalem
ꝓtinet diſciplinà. Cõmonet enĩ vt va

mnitatib derelidtis: vero ⁊ pio dño ſer

uiat᷑ fidelit᷑.Quid eĩ beatiꝰ q; illũ ſeqͥ

qui humanũ gen inflictã moꝛtẽ iuſ⸗

ſit euadere? Sʒ pꝛeſta dñe vt qͥ poꝛ/
tas mie tue lauacro ſctẽ regeneratõis

intraui.nꝰ nullis inde peccatis impel!

lentib exeamꝰ Per dñm nr̃m ieſum
chim qᷣ ẽ bñdict ĩ ſecula ſecu. Amen

◻ ODte domine

leeuaui. Titulꝰ In fine Pla
mus dauid Olo. Iſte pſalm ẽ cõ
ſolatio fideliũ ↄtra aduerſa ſeculi:ſi⸗

ue oꝛatio eccleſie. Senſus aũt tituli
talis eſtipſalmus iſte dirigens nos in

finc.i.chm:attribuit᷑ vauid.i.eccleſie
q̃ hic loquit᷑ in ꝑſona penitẽtis ꝑ fla⸗
gella coꝛrecti Mico. Petit eĩĩ de⸗

Auio hu vite diuinã directionem di.

D te dñe leuam aiam meaʒ qꝛ
buofro eſt aſcenſus mentis in den
ſen elenatio 'im Damaſcenũ Caſſ.

libꝰ deſiderijs dicit leuaſſe aiam ſuaʒ
ad ↄtẽplationẽ rerũ celeſtiñ:qꝛ facile
humana deſpicit: qui dĩna pſpexerit
Mico. l deꝰ meꝰ in te confido. i.in
tua bonitate ⁊ non in mea equitate
Ang?. Ex eo ꝙ in me cõſidebã ꝑ/

duc ſum vſq; ad iſtam infirmitateʒ

carnis PHugo Lnõ erubeſcã.- patõ
rũ meoꝝ ↄłeſſion? irrideãt me

inimici mei videlz demones. Vinde
egonan duin vtra eos vigilem.

Ergo de terrena zuerſatõe ⁊ a crna

patimur irriſoꝛes quos ad ptm̃ ba/
bemꝰ* ꝑſuaſoꝛes Nico. eteni vni /

uerſi qͥ ſuſtinẽt te-li qͥ ſuſtinent tẽta
tiones ⁊ ꝑſecutões ꝓpt te Lnõ ↄfüde

tur etnalit in futuro.licʒ aliqn in p/

ſenti tꝑalit᷑ ↄfundant᷑. C õſeq̃nt᷑ oſtẽ
dit:qͥ ſunt digni eternalit᷑ ↄfundi di.

¶onfũdant᷑ oẽs iniq̃ agetes vide /
licʒ idolatre innocẽtiũ ꝑſecutoꝛes

Eſupuarue iemuti t ⁊ infructuoſe.
Imo multũ dãnoſe Hiero. Hoc diẽ
ꝓPhetãdo:ſi nõ optãdo Mico. Cõ

leãnt᷑ foꝛmat petitõneʒ ſuã di. ¶
tuas dñe demõſtra mihi ducẽ do mme

e viã rectã iuſticie inter deuia huius

vite:q̃ nullꝰ abſq; tuo auxiho ppᷣt ſuffi

cient euitare Hiero:vias dicit mã
Ddata legl.et ſemitas tuas edoce meꝗ
id eſt artã ⁊ anguſtã viaʒ qᷓ ducit ad

vitã Collect. Sicut mũdo renũcia/
re:ſeipſum abnegare:et cetera tala

MNico. Semita ſtrictioꝛ ⁊ rectioꝛ ẽ
via cõi:Et ꝓpter hoc petit non ſolũ
dirigi in iuſticia cõi ncaria ad ſalutez
ſed cñ hoc in iuſticia excedenti q̃ ten /

dit ad ꝑfectionẽ. Idẽ Caſſi.?⁊ Augꝰ.
Dle me. ad vitã Lĩveritate tua1
Mã ꝑ meipᷣm nõ noui niſi mendaciũ

Let doce me. ſcientiã Mico. q̃ nõ
pᷣt haberi humana ĩiueſtigatõe Lqꝛ G
es deus ſaluatoꝛ meꝰ Jad ſalutẽ diri /
gi nõ poſſum niſi pꝑ tuã illuminatõe,z
Hõ enĩ diuinitꝰ oꝛdinat᷑ ad finẽ exce
dentẽ cognitionem naturalẽ ſ̃ᷣm ꝙ di
cit᷑ Iſa.lxiiij.Oculꝰ non vidit nec au
ris audiuit ⁊ in coꝛ hois nõ aſcendit
ꝗ pꝛeparaſti diligentibꝰ te. Ad finem

aũt incognitũ totalit᷑ nullꝰ pᷣt ſe diri/
gere ⁊ ideo opoꝛtet hoĩem edoceri a

deo. ad ↄſecutionem ſalutis eternel ꝰ
xe. lid eſt ꝓpter te lſuſtinui tota die
oĩ videlʒ tꝑe vite mee Caſſ. Due
ſunt res q̃ efliciunt bonos chtianos

Pꝛima vt deũ nr̃m ſaluatoꝛẽ eẽ creę/
dam. Scda vt ſub totius vite patias

„9

xliiij

retributionẽ ixſi expedtare debeam⸗ D
Nico. Poſtq; petijt dunnã direcdti

onẽ inter deina hin vite. hic ↄſcqnt

petit offendiculi remotionẽ: qð in vi
ta recta pᷣt impedire.hoc eſt pãm̃ pꝛie
pediens a rectitudine vite. Ad hanc

ant remotionẽ ĩpetrãdã allegat pᷣmo
mĩam dĩnã dicẽs Reeminiſcere miſe

rationũ tuaꝝ dñe ⁊ miarũ tuaꝝ Mi
ſericoꝛdia ꝓpꝛie loqndo eſt ad interi

oꝛ miſerantis. miſeratio vero effeat
exterioꝛ. Et vtrũq; ſibi poſtulat po/

pulꝰ chãianꝰ largiri ſcʒ actũ mie dine

q eſt idẽ qð ipſe deꝰ: ⁊ effectũ eiꝰqͥ re/
cipit᷑ in eo cuiꝰ miſeret. Idẽ Caſſio.
Lqᷓ a ſeculo ſunt.l.i.a pᷣncipio mundi.

Nunq; eĩ ſine illis fuiſti qͥ etiã pecc’a

.A

tem hominẽ vanitati qdeʒ ſed in ſpe
ſubiedũ tot tãtis q; creature tue ↄjſo

lationibꝰ nõ deſeruiſti Nic. Qeli⸗/

ta iuuẽtutis mee .i.ptã ex paſſiõe
omiſſa: qꝛ paſſiones carnales dñan?
tꝑe iuuẽtutis Caſſ. delictũ qᷣdã vo
lũt lemiꝰ eẽ pctm̃.didtũ q; ab eo ꝙ vi,
linq̃t eqtatis: non tñ in ſumma crimi
nũ pꝛauitate verſet᷑. Delictũ eſt enim

aunidiꝰ cibũ ſumẽ:cachinno incõpetẽ 8
reſolui:ocioſis verbis oꝑam dare et

cetera hmõi.qᷓ grauiſſima.i. moꝛtalia
nõ vident᷑ eẽ pcta. ̊ tñ ꝛſtãt eſſe /⸗
hibita. Juuctutẽ vero nõ tm̃ floꝛdã

etatẽ po ſuit: ſed pꝛecipitatiõis audaci

am Mã multi iunuenes moꝝ grauitate
maturi ſunt Ecõuer ſo qdã ſenes le/
uitatis crimie maculant᷑ l et ãti⸗
as meas.i.pctã ex ignoꝛãtia ↄmiſſlſas
qꝛ multa facimꝰ q̃ᷓ mala eẽ neſcimus
Lne memineris lad me puniendũ ĩ fu
turo iudicio tuo ęa reſeruãdo NMic.
Sed potiꝰ Qecũdũ miam tuaz me/

mẽto mei tu Iremittẽ do mihi culpas

et dãdo gram L ꝓpter bonitaté tuam
dñe . et nõ ꝓpter meritũ menñ Hngo
Sicut dicit᷑ in gloſa.Differẽtia ẽ ink

mĩam dei et bonitatẽ eius.qꝛ mia eſt

ii

Pſalmus xrxriiij

q̃ fit miſeris:bonitas eſti q̃ impendit
oĩbꝰ cõiter¶)ulcis ⁊ redꝰ dñs l.i.
miſericoꝛs dimittendo pctã: ⁊ iuſtus
digna vltimo iudicio merita reqᷣrẽdo

Idẽ Augꝰ. L ꝓpter hoc qꝛ dñs c mi
L

ſericoꝛs ⁊ iuſtꝰ Mico. Llegẽ dabit
delinqᷓ n via. vite pñtis q̃ lex ẽ

ntib? 1
vt ſi vere peniteãt miam ↄſeqnt᷑.ſin⸗
aũt eęt᷑nalit᷑ puniãt᷑ tq; ſua mia abutẽ
tes (iriget mãaſuetos...i.in aĩio pla
cidos l in iudicio l.i.in pꝛeceptis iu/⸗
dicialibꝰſeruãdis ꝑ q̃ hõ bene ſe habʒ
ad ꝓximũ Hiero. docebit mites
viaz ſuas vt videlz deũ ex toto coꝛ⸗
de diligãt Caſ. Int mãſuetos ⁊ mi
tes videt᷑ eẽ diſtãtia. Manſueti dicun

tur qſi manu ↄſueti:hoc eſt tolerãates

iniurias:nõ reddentes malũ ꝓ malo.
Mites ſunt qͥ nulla furoꝛis accenſio
ne turbant᷑:ſʒ leuitate aĩ iugit᷑ ꝑſeue⸗
s docebit vias ſuas de qbus
iuerſe vie dñi! Mico.
id ẽ oꝑa eiꝰ ꝗᷓ ſunt qᷓdã vie deuemi di
in cognicõ eʒ ipſiꝰl mĩa ⁊ veritas ..i.
iuſticia:qꝛ licʒ in aliqᷣbꝰ ei opibꝰ ma /
is appareat mia eiꝰ: vt in pᷣmiatione
ſspeſſi eit it etiã iuſticia in qᷓntũ deꝰ
oꝛdinauit ꝙ ꝙ talibꝰ opib redderet᷑
pmiũ et᷑nũ. ꝓpter qð dicit aplũs ij. ad
choꝛin.x. Bonũ certamẽ certaui:cur/
ſum ↄſũmaui:fidẽ ſeruaui.ideo repoſi
ta eſt mihi coꝛona iuſticie quã reddet
mihi vñs in illo die iuſtꝰ iudex. Et ſi⸗
milit᷑:licz in aliqᷣbꝰ oꝑibꝰ plꝰ appareat
iuſticia: vt in dãnatõe maloꝝ.tñ ibi ẽ
mia in qntũ punit citra ↄdignũ.qꝛ tã⸗

ta eſt oflenſa: qntꝰ ille q offendi᷑. Et

ideo in q̃libʒ pãõ moꝛtali incurritur

de rigoꝛe iuſticie pena infinita. Et he

vie manikeſte ſunt lreqᷣrentibꝰ...i.cua⸗
ſtodientibꝰ teſtamentũ eiꝰ I. i.legẽ a
deo datã et teſtimonia eiꝰ .i.monita
Aꝓphetaꝑ ⁊ apoſtoloꝝ ipſiꝰ.qð apparet
expientiã diuinoꝝ bũficioꝑ ꝙ vni/
nerſe vie dñi ſunt mia ⁊ veritas:⁊ B

bene pſonat littere hieronymi iuxta
hebꝛeñ qᷓ ſic habzʒ. Oẽs ſemite dñi mi
ſericoꝛdia ⁊ veritas his qͥ cuſtodiunt

pactũ eiꝰ ⁊ iuſtificatoes eius. Deinde

vↄcludit populꝰ fidelis petitionẽ ſuaʒ
de remiſſiõe pctõꝝ dicens Propter
nomẽ tuũ dñe.l.i.ꝓpter declarationẽ
bonitatis tue Laſſ. Wel qᷣ didꝰ ẽ
ieſus:qð lingua nr̃a interpꝛetat᷑ ſalua

toꝛ Lpiciaberis peccato meo. lip̃m re
mittendo Mico. Lmultũ eſt eni l.i.

excedens facultatem virtutis mee ad
ſatiſſacienduzʒ:qꝛ de nullo pctõ pᷣt hõ
ſatiſſacere niſi ex dei dono. Nullũ enĩ
opꝰ eſt ſatiſfactoꝛiũ abſq; diuina gr̃a
factũ Caſ. Deinde oſtendit qͥs ti/
meat aut q̃li ds munere gratulet᷑ cuʒ
dicit Mico. hõ timet
dñm ſicut patrẽ timoꝛe filialil legeʒ
Latuit aaſc legẽ dinã ⁊ legẽ nature
ĩ via quã elegit Hugo qꝛ hõ eli

git viã quã vult ſiue viã vite vel viã
moꝛtis:ſicut dicit᷑:Ecci.xv. Ante ho
miné vita ⁊ moꝛs:bonum ⁊ malũ:qð
placuerit ei dabit᷑ illi Nicꝑ. .i.ĩ po⸗

teſtate eius eſt ad bonum tendere ⁊ a
malo declinare Hiero. Simile hu⸗
ic ꝑ moyſen ad populuzʒ ꝓteſtat᷑ dña
dicens: Ecce hodie ſtatui ãte oculos
tuos ignẽ et aq̃m:bonũ ⁊ malũ.vitã

et moꝛtẽ.elige vitã ⁊ viues nima
cius in bonis demoꝛabitur hoc eſt

in pꝛemijs futuris ſi elegerit vitam

Let ſemen eiꝰ .i.opꝰ qð hic ſancte vi

uendo ſeminauit hereditabit terrã

id eſt poſſidebit vitã ꝑpetuã tãq; he

reditatẽ ſuã LCaſſ.παirmamentũ ẽ

dñs timentibꝰ eũ timoꝛ human dik
fidentiã tribuit:diuinꝰ aũt ſpei firma⸗
menta ↄcedit DPugo qꝛ ipſe timoꝛ
dñi ſtabilit ⁊ firmat coꝛ in dño. Vñ
dicit Gꝛego: Ancoꝛa mentis: pondꝰ
timoꝛis:timoꝛ dñi:fiducia foꝛtitudĩs:

Let teſtamentũ ipſiꝰ Iſcʒ dei ꝓmiſſio ⸗
nel vr matſedhc: lis:imenb veum

—

mn urt
mdfim
Arunt
“
hanoſiung
ns wbrer
Allnnane
Aaidi
etit ſ
veo. nn
ckni.
ns reed
dc tho
Mulläni
diuina gfa
dt s ti/
rulet ag
aMunes
Aunhee,
lsimr
co ghocl
rrewi
ty. Anede
1Tnoli
ipn
ndere 14
ümle hu/
eſtei dis
iteoclos
mmalü vil

in pꝛeſenti pꝑ fidẽ: et in futuro ꝑ ſpem

Et qꝛ tot et tãta expectat populꝰfide

lis a dño ideo ſubiũgit Oculi mei!
interioꝛes ſcʒ intellect et affectꝰ*. Ins
tellectꝰ ꝑ cognitionẽ ⁊ affed ꝑ deſi/
deriũl ſꝑ ad dñm reſpiciũt Hier.
Lqñ̃ ipe euellet de laqo diabolil pe

des meos..i.ſenſus meos:a ꝗ̊ pᷣus ꝑ
voluptates ſeculi capiebar Hugo

Scile enĩ enadit laqᷓos in terris: qᷣ ſꝑ
ha bʒz oculos in celis Reſpicel Mi.
tu dñel in me- pietatis affedul et mt
ſerere mei. Iin effectu l quia vnicus/.

Jugo i. nõ ꝑ plura diſtract“ in

vnitate ꝑmanens:nec diuiſus ad mul

ta q̃renda:qꝛ vnã petij a dñol ⁊ pau

per ſum ego Caſſ. .i.a mũdi illecs

bꝛis ſegregats nulla q; ſeculi ambiti /
one refect ¶ Tribulatões coꝛdis me=⸗

multiplicate ſunt Glo. id eſt:tot

ſunt calamitates mũdi:q earũ anxie
tas puenit ad coꝛ Pugo Tribulat᷑
iuſt intꝰ in coꝛde ꝓpt᷑ mala alioꝝ: ex
ꝓlõ gatõe etiã exilij:⁊ ex dilatõe paie

celeſtis de nẽitatibꝰmeis erue me.

WMiꝛeg. xx.li.moꝝ. Natura humana

ↄdita eſt:ſʒ ad infirmitatẽ vitio ꝓpꝛie

voluntatis lapſa in calamitatẽ ceci⸗/

dit. qꝛ pꝛeſſa innumeris nẽitatibꝰ ni⸗

hil in hac vita niſi vnde affligeret᷑ in /

uenit: Crebꝛo enĩ ſeductõis occaſiõe

inuenta dũ ncẽitati debita reddimus:
voluptatis vitio deſeruimꝰ: ⁊ infirmi

tatis velamine ante diſcretionis ocu

los excuſatio nr̃a ſc palliat ac q̃ſi ſub

patrocinio explende vtilitatis occul

tat. Vñ ſcĩ viri in omne qð agũt ſtu/
dioſiſſima intentione diſcernũt.ne q d

lꝰ ab eis nature ſue infirmitas:qᷓ; ſi

bei debet exigat: ne ſub ncitatis noĩe
in eis vitiũ voluptatis excreſcat At

ↄtra repꝛobi gaudent in his coꝛrupti

onis ſue nẽitatibꝰ:qꝛ nimirum eas ad
vſum voluptatũ toꝛqᷓnt.Cũi enĩ refi /

cendis cibo coꝛpoꝛib nature ſeruiũt

ſe: et hoc eſt odiñ nõ equñ¶ Auſtodi
iam meã Ine declinet ad imitationez

xlv

delectationẽ gule in voluptatis in
gluuiẽ deſcẽ dũt Cũ tegẽdis mẽ bꝛis
veſtimenta:qᷓrũt nõ ſoluʒ q̃ tegãt:ſed
etiã que extollant: ⁊ per coloꝛẽ ocus

los ſeducãt: et etiã ↄtra toꝛpoꝛẽ frigo
ris nõ ſolũ q̃ minuãt:ſʒ etiã q̃ ꝑ molli

Liem delectenta tactũ mulceant expe

tũt Nẽitatis eĩ cãzʒ in vſum volupta

tis vertere qᷣd eſt aliud qᷓ; miſere in/

ſirmitatis ſue ſqualoꝛem vitioꝝ ſatia
re?:De qᷣbus neceſſitatibus vir iuſtꝰ

poſtulat liberari:atq; ſubdit Hug.
¶lide..i.pꝛopiciꝰ reſpice l humilitas⸗
tẽ meã. in coꝛdis ↄtritione et labo

re meum.J.i.laboꝛẽ coꝛpoꝛis in ſatiſfa

dtione Augꝰ. Ex his ſacrificijs pla
catꝰ ldimitte vniuerſa delidta mea .i.

oĩa pctã mea que ꝑ infirmitatem vel

hui vite caliginem admitto. Sequi
tur vox eccleſie Caſſ. R
meos meos ipſis oꝛat vt redeãt

ſpice ini

⁊ ↄuertant᷑:qꝛ qͥs ille reſpicit:ſine dila
tione auertit. ſicut in euãgelio petrũ
dñs reſpexit vt fleret. Et qꝛ multoꝝ
ꝑditio ſine maximo doloꝛe nõ pᷣt ſu⸗
ſtineri: ſubiũgitl qf̃ multiplicati ſt⸗
Augꝰ. non ſolũ foꝛis ſed etiazʒ intꝰ
in ipſa eccleſie vmunione non deſunt
inimici ⁊ falſi fratres l⁊ odio iniquo
oderũt me quia oderũt me diligentẽ

eoꝝ Let erue me- a pplexitate q̃ mibi
miſcenturl non confundar. ſi foꝛte ĩ
ſurgũt aduerſum me l quoniam ſpera
ui in te- quia nullus ſperauit in do

mino ⁊ ↄfuſus eſt Caſſ. Inno/

centes qui nullis mũdanis ↄuerſati
onibꝰ polluũtur let recti laui diuino
munere a ſasr ſunt laq̃is abſoluti
Ladheſerũt mihi Aug. id eſt non
tantuzʒᷓ pꝛeſentia coꝛpoꝛali ſicut mali
miſcentur mihi:ſed conſenſione coꝛ/

dis in ipſa innocentia et rectitudine

vite mihi adherent. Et on dekeci

„
Pſalmus xxv.
vt imitarer malos Caſſ. Lqꝛ ſuſti/ Vgica me dñe VHugo iuaͤicio di/ iin
nui te·l.i. ꝓpt᷑ te paſſus ſum freqnt᷑ ĩ cretiõòis diuide me a malis Caſ. 10
boc mũdo ãguſtias Augꝰ. Expe / piculoſa qᷣdẽ iudicij videt᷑ eẽ petitio. Nene
Rãs vẽtilationẽ vltime meſſis tue.i. iʒ ſeqſtratio maloꝝ q̃ ſit ĩ eximie dñi Ndl
iudiciũ extremum ĩ q̃̊ malos ſegrega cognoſcĩ a bono merito ↄpetent o/ !
bis a bonis Lalibera de iſrael..i.po ptari.Quapꝛopt᷑ nõ hic deteſtabilis tentet
pulũ tuũ quẽ pparaſti ad viſionẽ tuã arrogantia meritoꝝ: ſed iuſta petitio (ot
r oibꝰ tribulatõib' ſuis coꝛpalib fide liter ſeruientis vt ſeq̃ſtret᷑ a peſſi Fiman
et ſpũalibꝰ.nõ tm̃ q̊s foꝛis: ſʒ etiã q̊s mis vt non cũ ipſis habeat poꝛtione o
int' tolerat Caſſ. Audiam qucad/ petitur: Poſlulat ergo vir iuſt dei C
modũ adhuc in anguſtijs hinꝰ mundi iudicia: qꝛ certꝰerat de cr mia Hug⸗: ann
poſita in hoc pſalmo ad liberatoꝛem Cãm vero ſue petitionis ſubiũgit:di inte
clamet ecca.et deſinamꝰ tribulatiões cens lqm̃ ego in innocẽtia mea iĩgreſ ſdiol
nr̃as ĩpatient᷑ ferre cũ ipaʒ mr em cõ⸗ ſus ſum Iviaʒ iuſticie Aug?. id eſt ſeek
ſtatꝓ nobis Ganiinnns ãguſtias ſu⸗ qr poſt mĩiam quã tu mihi dediſti in ſaidi⸗
ſtin? Coll. Studeamꝰitaq; chariſſi⸗/ nocentie mee habeo aliqð meritũ: cu⸗ iihe
imi aĩas nr̃as ad deũ leuare: fiduciam ius viã cuſtodiui. Et ꝓpter hoc Lin batit
nr̃am ipſo pon?:hũilia ⁊ alta eilꝰ mã dño ſperans t non in mel non infir lrin
data diſcẽ. vt mèamur in veritate diri 3 maboꝛ Dugo coꝛpoꝛe videlz ſti i
gi ⁊ ſapiam ipᷣam q deꝰ ẽ ĩ mẽte ĩtue tutus inter pẽtõꝛes pſcuerabo in bos ac⸗
ri ac ꝑ ciꝰmĩam a delictis iunẽtutis ? no ope Colle. Trãſlatio hebꝛaica deles
ignoꝛãtie exuamur vt manſueti ⁊ mi habet. Judica me deus qꝛ ego in ſim Er
tes facti vias mĩe ⁊ vᷣitatis ſectemur plicitate mea ambulaui ⁊ in deo con. pon
atq; emẽ dati ꝑ ꝓpiciatoꝛẽ deũ a qdti/ ſñidens non deficiam roba me dñe nut
quã chẽs ↄſtituit poſſideamꝰ legẽ gr̃e dqus petit ſe debere tentari:cum ĩ doꝛ n
eiꝰ ꝑ quã in bonis demoꝛemur⁊ here minica oꝛatione ſit poſitum: Ne nos u
ditate pfruamur et᷑na. Interim habẽ inducas in tentationem?! Sʒ ſciendũ A
tes deñ ꝓgtectoꝛc:ad quẽ mites ocu/ ꝙ due ſunt tentationes. Vna domi/
los dirigam donec eleuemur de laqo ni:qua bonoos tentat vt eos competẽ nu⸗
huiꝰ mũdi: ⁊ ꝑ ſuã miam a cũctis tr ter erudiat. Altera diaboli que ſeme .
bulatiõibꝰ liberati ↄtemplari merea / ducit ad moꝛtem: de qua pꝛecamur li
mur cuʒ gaudio in ſua maieſtate dum berari:ne in cius partes inducamur.
nrm ieſum chim cui cũ pr̃e ⁊ ſcõ ſpũ Bene ergo vir ſanqtus petit dicens. nn
ẽ honoꝛ ⁊ gloꝛia ĩ ſecula ſecu. Amen D ka ſne e tenta me HGꝛego. vij, ie
WEere dica me Domie . res reſpice.et iſevt kerrevgle tẽtari e⸗
Titul'. Plalm' dauid Glo. Per pꝓmitte Caſſ. Hoc enĩ nõ pꝛeſumn/.
dauid nõ itelligit᷑ hic chꝛs qᷓ ẽ med ptiue dicit: ſed emendationis gratia tm⸗
atoꝛ int deuz ⁊ hoĩem:ſz vir pfec? qͥ fieri poſtulat. NMam quando ille per / cen
petit ĩ futuro ſeparari a malis:loco: ſcrutatur et tentat:facit nos intelli/⸗ n
a qbꝰĩ pñti vita ſeingit᷑: merito Int:? Sere peccatum noſtrum et ad fruu,z oe
tõe monet vitari pſoꝛtia iniqrũ 2 ſuun kenitetie peruenie. Alioquin ſi nu?ꝰ

lcodi
a..
4Wno.
N
Petent 9
Neteſtebiͤs
uſapenit⸗
Kürdah
t pornoni
Tluſ'det
u Pog⸗
biügrdi
TN
. idch
diſti in
ertüͦcu
rhoebun
nonwä
Wac
ntbonde
io hebtual
legonſn
in Nol⸗
ba Mehe
ſenyln
midot
Ne noe
zſarniil
ma dom/
compar
cpeſ
um,
tuni
us
alu

6 Jna 4
liſe

fſuiiſiacere deberem? Mico. 21 q;d nGd
yxfrfectã inocẽtiã requiri mũdicia co
dis ⁊ coꝛpoꝛis Ideo ſubdit᷑ Lvꝛe re

ves meos pꝛeſeruãdo me a pẽtis car
nalibꝰ Let coꝛ meum pᷣſeruãdo me a

pʒtis ſpnalibꝰ. Deine oſtendit cur
tentationũ pꝑicula nõ timebat dicene

omã mia tua añ oculos meos ẽ

iſti tela puerſitati

ipſam iugit᷑ meditãdo Augꝰ. q̃ me
ad talẽ vitam ꝑduxiſti Let ↄplacni
CLaſ. Cõplacere aũt eſt cũ ſcis dñi
eternã gram ꝓmereril ĩ veritate tua

ii. in te qͥ es verita e Deince gniicrar
q̃ dño largiente ꝑegit: vnde ſe p lgcu/
iſſe teſtatur* eſt: di. Hiero. ¶ Een

ſedi cũ ↄſilio vanitatis l.i.nõ ſum cõ

