ire qn es l ſicnt paſſer..i. pennatꝰ vᷣtu
tibꝰ. Idẽ gloſa. Ooꝛnliter hoc debet
dicere vir iuſtcũ tẽtatur piecipue de
vana glavtł amnbitõe LIn dño ofido
R quẽ ſixi ſpem meã l quõ dicitis a
mecæ. Iñ dicẽ mihi.q diabol' nõ multũ

ie

curat. ꝙ hõ exaltet ext?ꝛi ſz h

catoꝛes hi.hetieil int.

pcipue

cupit:vt itẽi vane glłe ↄſentiat trãſ⸗

migra i mõrc- ſuꝑbie vel ãbitiõts . itè
cut paſſer. Ecce q dieũt ſugeſtio
nes pᷣue! merito debes vnſire ad alri/

oꝛc ſtatũ.qꝙ es pẽnatꝰ vtutibꝰ ⁊ oꝛna
tꝰ bõis oꝑib ꝰ Lõpat᷑ vir tuſtꝰ paſſeri

ꝓppt mlła.qꝙ modicꝰẽ vt paſſer ꝑ hůi-
litatc: leuis ꝑ tꝑali abiectoẽʒ: cautꝰ
p ſuã ſollicitã cuſtodiq.2 habitat ĩ pe
tra p iugẽ metlitatiõeʒ dñice paſſiõis
Deim ꝗꝓpha ↄnertẽs fᷣmonẽ ad catho
ltcos expoĩt quae dixeit In dño ↄfi/

do qi dicat Ido dixi h¶ If̃ ecce pec
derüt arcn J. 1.
lacrã ſcripturã ad volũtatẽ ſuã expo
nẽdã ſũpſer̃tl parauert ſagirtas ſuas

J.i. ꝑata hñt vba venenoſa? argumẽ

tatioes ſophiſticas l ĩ pharetral.i. in

coꝛde ſuo.⁊ B bvt ſagittet i obſcuro
A.i.. ſuis ambiguis et o bſcuris Inijs
Lrcos coꝛde łi. ĩ ſimplici ſeſu degé/

tes. Idẽ gloſa ex Heo. Lollect.
Greg.vo.xxxi.li. mo.hũc vſiculũ ita

uoꝛũ machiatio deſignat Yniqj ei cũ
dolos q́s bõis excogitãt ſecretis ma

chiatiõib occultãt q ĩ pharetra ſagit

tas parãt Et ĩ hac pñtis vite caligie
velut ĩ obſcuro rectos coꝛde feriunt

ꝙ maculoſa eoꝝ iacula ⁊ ſetiri p vul

nꝰ pñ̃t ⁊ tñ vemẽtia dephedi ñi pñt.

dñz. da m. Jac ſi vicat Glo. ꝑ arcũ
i.ꝑ ſacrã ſcpᷣturã hetici parãt vcepti

ones ſimplicibꝰ.qð tñ ñi ẽ exvinio ſcp

; nen hereticis ↄuertit ſmocʒ ad

ture Caſſ ſʒz ð neqmma volũtate ſua

Laqm̃ q pfeciſti.l..iſcpturas q̃s pfede

ecgidiſti ad ſalutẽ l deſtruxert Hlo.
ei.puerter̃t male exponẽ do iuſtꝰ aut
.ſ. chas l qͥd fecit: qſi dicat.ſi hẽtici
offẽdũt nõne chẽs pacẽ dat nob? dat
vtiq; pacẽ quã vos hẽtici nefãda diſeo
ſenſione violatis.qᷣ dixi. Pacẽ meã
do vobis: paceʒ meã relinquo vobis

eſtio/

— — H———

—,V— ——— VB, —,, —

— — —— —U—v— — B

—. —

— — —

Aug. chi qᷣd nob fecit qui tradi

toꝛẽ ſuũ tãta pacia ꝑtulit vt ei pꝛimã

euchariſtiã cõò fectã manibꝰ ſuis ⁊ oꝛe

ſuo cõmẽ datam ſicut cet᷑is aplłis tra

deret? Quid nob fec̃ chis qin eundẽ
traditoꝛc ſuũ quẽ diabolũ noiauit añ
traditionẽ ſui dñi.nec loculis dñicis

nidẽ potuit exhibere cũ ceteriis apo
ſtol ad pᷣdicandũ regmi celoꝝ milit?
vt demõſtraret dona dei pᷣuenire ad
eos. qui eũ in fide accipiut etiamſi ta
lis ſit ꝑ quẽ accipiũt qus iudas fuit.

MLaſſ. cxpꝛobꝛatis his qͥ falſa ſctiũt

de religiõe veriſſima:ↄſequẽter ꝓphe
ta dicit iudicia dñi eſſe vẽtura vt hu/
mana peruerſitas ſaltẽ ſidetgts dñi

diſtrictiõe ſe coꝛrigat Iñ diẽ Oñs

— —

Lſedes eius. lq; ſanctos viros pꝛeſen

tia maieſtatis ſue diumitas inſidere
dignat Miero. O culi erꝰ in pau/
perẽ reſpiciũt.loculi chꝛiſti id ẽ We⸗ .

ctus diuinitatis. Glo. videlʒ mĩa

alpebꝛe eius ĩterrogãt filios hoĩm
Caſſ. ꝗꝓpheta loqui

quid habet vnuſqſq; Nic per hoc

ſcrutat᷑ adꝰ⁊ cogitatiões ſilioꝝ hoĩʒ.
q̃ idcirco dicunt᷑ palpebꝛe dei ꝙ ipa

iudicia eius qñʒ nob claudunt᷑.⁊ qũ
qᷓ; nob aperunt᷑ tq; palpebꝛe oculoꝝ

in tẽplo ſacto ſuol.i.in vnoquoq; re
gioſo. SPicut ait apoſtolus Si quis
templũ violauerit diſperdet illũ deus
Tẽplũ eĩ dei ſanctũ ẽ qͥd eſtis vos.
vt ſciat hereticꝰ a deo ſe poſe diſpgi
a q̃ noſcũt᷑ coꝛda recte credẽtiũ poſſi⸗
deril dñs in celol.i. in ſanctis hoĩbꝰ

eius ad populũ chꝛiſtianuʒ reſpicitl

ꝛic allegoꝛice
de deo quaſi habeat palpebꝛas.qᷓ cuʒ
claudũtur nihil videtur.dicit eĩ duim
nõ ſolũ reſpicere quãdo intẽ dit ocul
Hᷓ etiã tũc reqrẽ.i.conſiderarel filios
hoim. cũ eos negligẽ quaſi doꝛmiẽs
eſtiatur Hier NPalpebꝛe ſunt diui
nitatis ſubeilitas.i.iudicia ði occulta
in quibus nos ĩterrogat.i.cognoſcit

xxij—

Piero Aidemus vnã getẽ flagella

ri et ſcimꝰ ꝓ qua cauſa flagellat᷑. hPHec

manifeſta iudicia ſũt. Uidemꝰ altera

flagellari et neſcimꝰ ꝓ qꝗᷓ cauſa.et hee
iudicia dei ſũt occulta tq; nobis clau

ſa. Et per hec ſuperius ↄphẽſa Oñns

int᷑rogat iuſtũ ⁊ impiũ Hug..i.

bat 2 diſcernit coſciẽ tias eoꝝ de qui

bus noſcit᷑ ſolus deꝰ ferre iudicium.
Et ſic interrogãdo inuenit ꝙ l qui di
ligit iniqtatẽ.l.i.peccatũ Nã peccatũ
iniquitas c.vt dꝛ Jo.iij. Remigiꝰ

Ille diligit iniquitatẽ.qͥ ex deſiqerio

peccat.qui aſi ſꝑ viueret.ſẽper ſuis

deſiderijs peccãdo vti vellet Et hic

Lodiu aiaʒ ſuã Caſſ. Se ei perſe
quit᷑ ꝗͥ ſeqᷣt᷑ diabolũ.dũ illas ſemitas
comeare mauult que ad penarũ loca
fugiẽda perducũt Hug. Quid aũt
dꝛleckoꝛibus iniquitatũ ſit futuꝝ cõſe
quẽt᷑ oñt dicẽs Oluet.ſ.dñs.i. plu

—

ere faciet l ſuꝑ peècatoꝛes laqdos vt
illaqᷓent᷑:ita ꝙ ñ poſſut mereri.vnde
ꝓuerb.v. Jniquitates ſue capiẽt im
piũ:et fumbus peccatoꝝ ſuoꝝ cõſtris
gitur Nic. Etiã iut᷑ litterã peccato
res moꝛiũt᷑ ſpᷣito ⁊ ex impꝛouiſo q̃i ca
ti laqo lo Lignis...i.cupiditas.
ſulphur...i. fetoꝛ maloꝝ operũl et
ſpus ꝓcellaꝝ ꝑ h̊ penã et᷑ni iudicij])p
ĩdicat.⁊ vᷣbera pccoꝝ Hier. Hoc to

tũ f̃ᷣm hiſtoꝛiã factũ fuit qũ dñs pluit

ſulphur ⁊ ignẽ ſuꝑ zo domã vt ait a⸗/
poſtolꝰ Judas.in ex ignis eterni fa
ctũ fuit Addiditq; l ꝑs calicis eoꝛuʒ 1
ꝗre dixit ꝑtẽ eoꝝq vn? quiſq; ꝓ ꝑte

ſua q̃i de calice iuſtã vidictaʒ recipiet

ꝓut geſſit miſerias ſuas vt ait ꝓpha
Keddet deꝰ vnicuiq; iu᷑ opera ſua.
Et iõ tqᷓ; rõeʒ r̃ddẽs quare id fiat ſſß

ijci iuſtꝰ dñs. lꝑ naturãl ⁊ iuſti /

cias dilexit ; vnunquẽq; ſ̃m opua

eius pꝛopꝛiũ iudicatł equicatem vi/

dit vultu s eiugs vt ſanctis pꝛemian·

peccatoꝛibus penam tribuat.

SSaa

Caſſ Duã bñ vᷣſutias ⁊ ꝑuerſitates

hèticoꝝ ⁊ maligꝝ. nec ñ rtributioẽs
impio ꝝ ps iſte mirabili bꝛeuitate co⸗

plexꝰ c.vt qͥꝝ futuras pẽas agnoſci/

mꝰ:ab eoꝝ pᷣuitate arceamur. Hiero.
Quapꝛopt᷑ dño ſupplicemꝰ qᷓtenꝰnos
vocatiõe ſua dignet᷑ efficere dignos.
⁊ ñ fᷣm pcca nr̃a nob ſupplicia iferat
ſ ſᷣn magnã mĩam ſuã veniã largiat᷑.
qꝙ ipᷣi c cn ęt᷑no pr̃e⁊ ſpũſco honoꝛ et
gloꝛia in ſecula ſeculoꝝ Amẽ

Aluum me fac

CTitulꝰ huius pᷣs talis ẽ In finẽ pᷣs

atribuitur dð. i.ſideli tẽdenti ĩ finẽ
i. in chr̃m.et ĩ eodẽ pᷣs oꝛãtiꝙ octa⸗
ua.i.ꝓ die iudicij.de ꝗͥ ĩ.vi.pᷣs.õ dẽm

eſt. 5lo. Widẽs eĩi vir ſãctꝰmulti

plicatã vãitatẽ ſeculi qᷓi ſbito timẽs
exclamat ꝓ magnitudie periculi⁊ ait
Aluuũ me fac dñje: ꝗ potes ſolꝰ
ſaluare lqm̃ defecit ſãctꝰ
ad paucitatẽ Cauſã huius defectꝰ ſbᷣ/
iũgit l qm̃ diminute ſũt veritates a fi

illuſtrãt᷑ ⁊ illuiant᷑ aĩe ſce Sʒ qm̃ mu
te ſt᷑ aie:ido ĩ ipᷣis multe vᷣitates dici

poſſũt:ſic ab vna facie multe ĩ ſpecu /
lo apparẽt imagies PDug. Triplex

eĩ ẽ vᷣitas.iuſticie q̃ deficit ꝑ auaritiã
⁊ vᷣitas vite qᷓ deſicit per luxuriã et
q̃dlibʒ peccatũ moꝛle:⁊ vᷣitas doctrĩe
q deficit ꝑ ſuperbiã ⁊ vanã glaʒ Quõ
he vᷣitates diminute ſt᷑ oñt ↄſequent᷑
dicẽ &π lana locuti ſt᷑ Ide trẽisl vnꝰ
qſq; addecipiẽ dũ l ꝓximũ ſuũ. cui
tenet᷑ fidelitatẽ Aug. ꝓrimũ oẽm
hoĩez oz itelligi ꝙ neo ẽ cũ qͥ ſit ope
rãdũ malũ! labia doloſa ſſupple hñt.i.
biligues ſunt ꝙ in coꝛde et coꝛde lo
ſunt habentes aliud in cogitatione

ꝙ; loquãt᷑ oꝛe Caſſ. Quotiẽs volu
mł doloſos expꝛimẽ:duplicia eoꝝ coꝛ

da declaramus Bic ⁊ biligues dicimꝰ

dðꝓ octaua Beſe eius talis c.pᷣs iſte

Jquãtũ

liſs doim Aung. Beitas vna E qᷓ

q in vna ſia mĩme ꝑſeuerãtj Hug.

WMeiñ ſbᷣgit non optando ſz ꝓphetã
do q̊d futuꝝ ẽ dicẽs lat vñ
id ẽ diſperdetl vniue a doloſa
⁊ liguã magniloquã i.ſuꝑbã: maxie
illoꝝxui dixerũt arrogãt᷑ł liguã no
ſtrã ma gñincabimus.l.i. oꝑa dicta et

noſipos lactãter laudãdo Llabia n,ra
a nob ſt· qualſi dicẽnt a nobmet ipis
habemus et ſciʒ ⁊ dñiũ Lqs Igl nrt

dñs eſt! quaſi dicãt:nullus Laſſ.

Hoc ſuperbi habet ꝓpũ ꝙj domniuz

ſuper ſe deſpiciũt:⁊ in ꝓſperis rebus

mimiã loqcitatẽ turgẽ tes gloꝛiã ſuã
cxaltaè plumũt.⁊ ponũt ĩ ꝓpa ptãte

quod ſe a deo nõ intelligũt accepiſie.
Hug. 90a gnificare etiã qdam ſtu

dẽt ſuꝗ liguã q vba ſtilia loqͥ conãt᷑
vt videãt᷑ ſapiẽtes qͥ vt dicit Miero.

obducto ſupercilio grãdia vᷣba cruci

antes int᷑ mulierculas:de ſacris litte

miſeri.miſi cũcti genealit hoĩes i pec
cato nati ac per h ĩ inferno ogeniti?
Et qui pauperes gemẽtes niſi antiqͥ

patres ĩ clauſtris inferni detẽti ꝓpter

peccatũ pᷣmi parẽtis?! ꝓpt᷑ hos liberã
dos lHnũc in tẽpoꝛe gratiel exurgam
didcit dñs.videlʒ deus pater. B cẽ mit
tã filiũ meũ qͥ eos redimat⁊ illos qui

in miſeria ſũt ĩ mũdo⁊ eos qui in in/

ferno cõmoꝛant᷑.qð ita factũ cẽ 1

naʒ in ſalutari meo lid ẽ in filio meo
incarnato.dixit in ſalutari.⁊ ñ dixit.

quid ponã. ſubauditur ſalutẽ gẽtiuzʒ.
adhuc quid ponã contra gemituʒ?

.

leticiã. ⁊ contra paupertatt diuitias-
ſpirituales l fidutialitl.i.potẽtialiter
Caſſ. ꝙ poteſtas patris / filij fidu⸗

cia c. ſicut filij fiducia poteſtas ẽ pꝛis

Lagã in eo Glo. q nihil ei reſiſtet

q̃ etiã docebit ñ q̃i ſcribe ⁊ phᷣiſei.ſed

q̃daʒ.i.addẽs legi⁊ mutãs q̃dã ꝓ vo

lũtate ſua:vt auctoꝛ legis. Poſt vᷣba
pꝛis pᷣdicta ꝓpheta ĩ ꝑſona ſua ↄmen

dat vᷣba pᷣdicatiõis chẽi: oñdens oeon
ſinceritatẽ et vtilitatem: q̃i dicat. pa
ter mittet filiũAt eloda dñi l.i. chẽi

ſuntl eloqa caſtal Caſ. que nullũ

mẽ daciũ coꝛrũpat.nulla macula falſi /

tatis ĩſiciat.vel ſimulatiõis culpa coꝛ

rũpat Aug. Mult pᷣdicãt vitatez
ſed nõ caſte.ꝙ vẽ dũt ĩillã pᷣcio cõ mos
Dditatũ hui ſeculi Hug. Deiñ com

mẽdat eloqᷣa dñi a dulcedine ſonitus

dicẽs largetũ dñici eloquij ẽligne
æxamiatũ ꝙ dñi eloquia per tribula,⸗
tionũ ignẽ ꝓbata ſũt. Eloqũvo diui

nũ idcirco cõparatũ c argẽto.qꝙ ſicut

int᷑ oĩia metalla nil ẽ qð dulciꝰ tinniat
argẽto.ita int᷑ oia ſermo diuinꝰ
St ills argẽtũ Gt⁊
1 pꝓbatũ tre l.i.a fra.ſ.nihil terrenita
tis hñns Et ponit᷑ gtũs ꝓ abltio moꝛe
greco Et ẽLpurgatũ ſeptupluz.i.p
fecte. Septẽari eĩ numerꝰ ꝑfectionẽ
2 vniuerſitateʒ ſignificat. Vel ẽ pur
gatũ ſeptuplũ.i.ꝑ ſeptẽ dona ſpũſſci

ſonat humane mẽti.

videlʒ ꝑ timoꝛc dei ꝑ pietatẽ:pꝑ ſciaʒ:

foꝛtitudieʒ: ꝑ ↄſiliũ: ꝑ inteliectuʒ: „½
ſapiaʒ: p qᷓ diuinũ eloquiũ ſplẽdet: duiu

ᷣ bi di pᷣdicatoꝛes his donis refulgẽt
CLaſſ. Sicut eĩ ſupius dixit Diſp

dat dñs vniuerſa labia doloſa Jtas⸗
ſeruaturum dñm ꝓmittit oẽs qui elo

R s eius pura mẽte credider̃t. Vlũ

dit Hug.

Aun dñe . cuiꝰ eloqa ſt᷑
caſtal ſeruabis nõs

bus huiꝰ mũdi additq; li eternũ ꝙ;
H nos tribulatõibꝰ ↄſolat᷑ ibi ĩ et᷑na

ſecuritate conſtituet Hic adiuuat: ibi
gloꝛificat ⁊ coꝛonat. Ita nos pijſſime
creatoꝛ hic ↄfuat ne pereamus. ⁊ ibi
beatificat vt nullaten milſeri eſſe poſ
ſimꝰ Quid eĩ tã bonis qᷓ; malis fiat.i

abi ꝑ tua eloqa a ma
lol et cuſtodies nos in bonola ge
geratioe hac ¶ CLaſi. .i. a peccatoꝛi/

xxiij

ocluſiõe h p̃s ſpᷣ bꝛeuiſſima ſñia oñr
dicens n circuitu impij ãbulant

Aug. .i. ĩ tꝑaliũ rerũ cupiditate.qꝗᷣ

ſeptẽ dieꝝ r petitiõe tq; i rota voluũ

tur.et ideo nõ ꝑuẽiũt in octauũ.i:ĩ ilł
lud et᷑nũ q̊d dabit᷑ ĩ octaua.ð qua iſte
pſalmꝰ intitulatꝰ c De h̊ circuitu diẽ
Balon ĩ ꝓuer. Ventilatoꝛ impioꝝʒ ẽ
rex ſapiẽs.et ĩmittit illis rotã maloꝝ

.i.ãbitũ tꝑaliũ que tq; rota voluũtuir
HPHoug. Bicut eĩ ille qͥ ãbulat ĩ circu

itu ſꝑ ẽ q̃i ĩ pncipio motus ſui⁊ ſꝑ hʒ
ad ãbulãdũ.Sic ĩpij hũñt ſꝑ circa q̊d

Daeus meus pone illos vt rotã. SGe

quit᷑ l ſ̃ᷣm altitudinẽ tuũ1 Sloi.ĩ

virtutib ꝑ quas facis cos aſcẽdè ad

te altũ ↄtẽplãdũl. multiplicaſti filos
hoĩim.· hB; ideo adiũxit.ꝙ ẽ multiplica
tio ĩ tpalibus q̃ auertit ab vnitate di

Hß iuſti multiplicãt᷑ ſ̃m altitudiem qã
vadũt de virtute in vᷣtutẽ Hier.
GVlel mktiplicaſti ſilios hoĩm:iux᷑ abũ

dãtiã mie tue:q̃ multiplicat᷑ eccia.h̊ ẽ

de pietate ⁊ mia ipᷣius:cũ ĩ rtributio

ne ipſiꝰ future beatitudis ꝓmiſſa tua

ꝓcipientes:ↄfoꝛmes effecti fuerit coꝛ
poꝛis glłe tue:cui cũ et᷑no pꝛe⁊ ſpũſã
do ẽ honoꝛ ⁊ gloꝛia in ſcla ſe. Amen.

itulꝰ huius plalmi talis eſt

In äncz o dauid: ui pz ex pdictie-

PHug. In h ps oñt myſtice deſide

riũ modnoꝝ patꝝ ðſiderãtiũ ſcðʒ ad
uẽtũ chꝛiſti. Glo. Quãto eĩ ðᷣſide

rio ãtiqͥ pꝛes ſidẽauer̃t pᷣmũ chr̃i ad

uẽtũ:tãto modni cupiũt ſcdʒ.iux illꝰ

Cupio diſſolui et eſſe cũ chro. Ex ꝑ
ſona igit᷑ fideliũ ꝛn aduẽtũ chr̃i optã

tiũ vt cũ deo viniͤt. Ppheta ſic ait.
eian obliuiſceris me? E/⸗

Arit hoc łvſq; in fineʒ?- .i.vſq; i
diẽ indicij vel vſq; ad moꝛtẽ l. vſq; q̊
auertis faciẽ tuã a mel.i.faciẽ gloꝛie

„

tue. qu laai gloꝛia celeſti ſt peculat⸗

Moꝛe noſtro loquitut᷑ ſcriptura cum

dicit deü obluilci et auertere faciẽ.ö

autẽ nõ iut reꝝ ꝓpetatẽ ſed per crea

turaꝝ ſimiltudine dicitur In deum
nõ cadit nec aliqua per

qppe obliuio

ſis Et ẽ ſenſus q;din ponã conſilia ĩ
nia mea.i.qᷓ;diu ero ĩ aduerſis.⁊ quã⸗/
diu ponã L doloꝛẽ in coꝛde meo.-lpꝛo
peccatis meis et pꝛo incolatu pntis
miſeriel per diemꝗ Caſſ..i.per ſin

gulos dies vt abſo bes coõͤrmnuario tẽ?
& exaltabi

poꝛis poſſit ĩtelligia« Iiq
Snimic ẽ diabol vel cẽ
nalis Mug. vt ãt hec tollãtur a me
Lreſpi mie

ug.

mia octilos meos 4 Mhc⸗:

id intellectũ et affectu Lnevnq; e

2——

cetero Lobdomiã ĩ moꝛte moꝛtalis

culpe: ꝓlo gãdo priaʒ vſq; ad moꝛtẽ

Hug.BGoꝛmit iĩ moꝛte qͥ freq̃nt᷑ labik

et reſurgit.obdoꝛmit autẽ obſtinatus
Caſſiõ Oculos autem coꝛdis hic
debemus aduertere qui in moꝛtem

doꝛmiunt:qñ ſidei lumie ſepulto car /

nali delectatiõe clauduũt᷑ipe ẽ ſomnꝰ

de ꝗ̊ letatur inimicus. vnde ſᷣdit᷑ lne
quãdo.LD. Mier, boc cẽ ĩ futuro iu
dicio Ldicat inimiciis pꝛeualui-ltentã

dol aduerſ en. Hng. Inimic'dia
bolus pᷣmo inuadit hoĩeʒ tentãdo in

ſugeſtiõe.lnctatur cũ eo in delectati⸗
one.percutit ĩ ↄſẽſu. incliat in actu.p

cipitat ĩ cõſuetudĩe.⁊ pᷣualet ĩ moꝛte.
n.ſ. hõ obdoꝛmit ĩ peccato moꝛtali
ui tribulãt me .ſ.demones qͥ me
Vexãt tẽtationibꝰ exultabũt ſi imo
ty fuero la veritate fidei pꝛebẽ do cõ/
ſenſu ſugeſtiõi Gicut eĩ gaudiũ ẽ in
celis ſuper vno peccatoꝛe pñiaʒ agẽ

te.ita gaudiũ è demõibus ſuper vna

aia moꝛtale pccm perpetrante Sed

coꝛ meũ. leticia interioꝛi tatt
tuo.lid ẽ ĩ chzẽo qͥ vẽit ſaluare mudsduu ·

c- loculo mie niſeriã meã hect·
Idi me de?meꝰ Ime humilit᷑ depcã

„ .

nõ moueboꝛ ꝙ ego at ĩ mia tua ſĩos

ui Nãvt dicit᷑ threñ.ii

z. it toren. lij. Mia dii E
ꝙ ñ ſumſupti. Micxultabit

Ecelt

n leticia exterioꝛi ipm
laudando lq bi⸗

i bona tribuit mi

Aug. Bona ſpnalia nõ ad hnannz
diẽ pertinẽtial et ſallas nomi dñi al

Jeum deuota grãrum actione

victoꝛiã pᷣſtas:et peccatoꝛes ad te cõ

uertètes inuitas: tibi glia ẽ cuʒ e᷑no
bie et ſpuſacto

in ſcla ſeculo⸗

—
,

rũ ꝗᷣ viſo chzo ipᷣm eẽ deũ mĩme credi

derut Glo. Eſt at ſenſus nituli. pe
iſte dirigẽs nos in finẽ iein chꝛiſtũ eſt

damd phete. Intedit enim eõfutare

iudeos chai cõtẽptoꝛes:cui ꝓpłi duri
cuam ꝓppeta increpans adit.
SIrit inſipic s4 Dug. popul iu
— Tranſſatio hebꝛaica hʒ:
Dixit ſtult? in coꝛde ſuolnõ creden

deoꝛu.

do l nõ eſt deus J. ihic hõ non eſt de?

WPier. Unus ex eis nõ ſoluʒ pꝛio
deo nõ habuit. ſz nec ꝓphetã credidit
cũ dixit.hic ſi eſſet ꝓpheta ſciret qᷓ et
qᷓlis eſt mulier ꝗᷓ tangit eũ qa peccatx
eſt Et alter: ſi flius dei eſt deſcendat

nũc de cruce Hug ¶ Noꝛrupti ſüt.

cecitate ĩfidelitatis Let abonmnabiles
68

8

NJi.repꝛobil facti ſũt apud deuz i

dijs ſuis.i. ꝓpt᷑ doloſas machinatiões-

ſuas iqᷣbꝰ ſrudebãt quõ ieſũ occiderẽt
Col.quẽ locũ gregoꝛius.xv.moꝛaliũ
exponitde repꝛobis ob amoꝛem viſi
biliũ de deo puerſa ſentiẽtibꝰ / dicẽ s.

Dixit inſipieẽs ĩ coꝛde ſuo nõ ẽ deus:

.

Lin ſalutattt

Hiero. Matito dñe ieſu chẽe nos
tuo pſallitur qui das pietatẽ et iuſtis

S ni
VDZirul talio In ſne Ps da

nid. In h pᷣs ꝓphᷣa oñt ꝙᷣ chĩs qui ta
deſideraterat a indeis añq; veniret.
cõtẽptꝰ ẽ abeis qñ venit. Et iõ pᷣmo
ꝓha ĩcrepat iſipiẽtiã ⁊ duritiã iudeo

— Ter—*

no

ces
t
ls
zick
ℳ

un

Pin
⸗
den
ſN

nit
Nlii
m
ls⸗
s⸗

3,

0

—

Carnales viri iuſſa ſpualia contẽnen

tes. deũñ qͥa coꝛpoꝛaliter ñ vidẽt qñq;
ad hoc ꝑueniũt vt etiã nõ eſſe ſuſpi /
cẽt᷑ per oẽ eĩ q̊d faciunt ad finẽ ocu⸗

loꝝ tẽ dũt.et q in deuʒ oculos coꝛpo
ris tenere nõ poſſũt ei obſeqa pᷣbere

deſpiciunt vel ſi ceperint fatigantur.

Alug. Et hi coꝛrupti ſũt ⁊ abomia

biles.i.odibiles facti ſunt deo in ſtu⸗/

dijs ſuis.i.in affectionihus ſuis aman
do ſeculum et non deũ Ipſe ſunt affe
ctiones que coꝛrũpũt aiaʒ et ſic exce
cant vt poſſit etiã dicere impꝛudẽs in

coꝛde ſuo.non ẽ deusl non eſt qui fa

ciüt bonũ ñ ẽ vſe nü Laſl.
Muid g& dicem de patriarchis? NHon

ne bonũ fecit Noe cũ dñi pᷣceptis obe
diẽ s in arcã ſaluãdꝰ intrauit: NMõne

bonũ fecit Abꝛaam cũ filium ſuü obe⸗
diens diuinis iuſſionibus obtulit im⸗

molandũ: Nõne bonuʒz fecit iob qui

dura paſſiõe percuſſꝰin oĩbus gratias
ovño cãtauit! Quid dicã de ꝓphetis⁊
apoſtolis qui mandatis dñi famulan
tes ſeipᷣoꝑg gloꝛioſis moꝛtibus obtule
rũt! Fiunt et hodie domino largiẽte

iuſtoꝝoperatiõe:q̃ bona ſũt Hug.

Sed ſciendum ꝙ ly vnũ ponitur ex
cluſiue ⁊ ſignificat chꝛiſtũ.vt ſit ſenſꝰ
et non ẽ vſq; ad vnũ.i.pᷣter vnum.ſ.
chꝛiſtũ Aug. Et iſte e melioꝛ inte!
lectus vt nemo intelligat᷑ feciſſe bomi
tate m pᷣter chꝛiſtũ ꝙ non põt quiſq;
hoĩm facere bonitatem niſi ipᷣe mon/
ſtrauerit Caſſ. Keuera ſol ẽ chꝛi⸗/

ſus ſine q̊ bonum aliquod vel incipe

re vel implere imbecillitas hũana nõ
pᷣualet.et niſi vſq; ad ipſũ fuerit eius
miſeratiõe peruentum. Ipſe eſt finis
qui in titulo huius pᷣs eſt pꝛemiſſus.
Hug. Et ꝙ non ẽ qᷣ faciat bonum
hoc conſequent᷑ ꝓbat dicens ¶ ¶ )o/
minus de celo.i.hũana natura quam

aſiupſit. Glo. Læſpexit intedẽel.

ſuper filios hoĩm..i.ludcos. Caſſ

xxiiij

quos honoꝛatius appellat filios hos

minũ ꝓpter vnius dei cultum comꝑpa

tiõe gentiliuʒ.ad hoc ꝓſpexit Lvt vi
deat id eſt videri ficiatł ſi eſt intelli⸗/

—

gẽs chꝛiſtũ eſſe deũ qui itelligi deboꝛn

iſſet eſſe deus.ꝙ multis miraculis ad
uentum ſue diuinitatis oñditl aut re
quirẽs deũ mãdata eius ſeruãdo JI:
le eni requirit deũ qui ab eius volun
tate non diſcrepat et hoc non ĩuenit
MQuia Ll O mnes declinauerũt ſimul
inutiles facti ſunt Oẽs iudei dicunt
declinaſſe. cum tamẽ ex eis nõ mima
turba crediderit Sed a ꝑte totum in
telligẽ dũ ẽ.vt intelligant᷑ oẽs.i.multi
de omnibus. Täãti enĩ impij fuerũt
vt pene oẽs perſidi eſſe ac periſſe pu⸗
tarent᷑. Iſti ergo declinauerunt a gra
tia dei et ſũt facti inutiles ſibi. Hoc ⁊

de amatoꝛibus ſeculi põt legi. NHich

oẽs decliauerũt a rectitudĩe iuſticie:
ſimul inutiles facti ſunt Dicitur aũt
res inutilis que nõ valet ad finẽ ĩtẽ?
tũ:ſicut medicia q̃ nõ valet ad ſanita
tẽ Hõ ãt oꝛdinatur ad felicitatẽ eter
naʒ poſſidendã ad quã iſti ſñũt inepti
qꝙLnõ eſt qui faciat bonũ .ſ.merito/⸗
nium licet faciat aliqñ aliquid bonum
de generel nõ ẽ vſq; advnũ CLol.
q nec ſolus ẽ qui operetur bonũ me

ritoꝛium ad ſalutẽ.de illis qui ſũt ↄſti

tuti in peccato moꝛtali.i. extra chari

tatẽ videlʒ er deũ tq; ↄtrariꝰ deo per
voluũtatẽ peccãdi.vñ dicit Piꝰ ppa

T decretis de pñia diſtictiõe nij. NMihil
pꝛodeſt hoĩ iciunare ⁊ oꝛare ac alia re
ligiõis oꝑa exercẽ niſi mẽs eiꝰabĩiqᷣta

te reuoce᷑ Raymũdꝰ. Et licz bo
na opa nõ ꝓſint meritoꝛie ad ſalutem
valẽt tñ ad aliqͥd videlicʒ ad extremi

iudicij ſuppliciũ tolerabiliꝰ ſeũdũ.ad
obtinẽ dũ tꝑalẽ ꝓſpitatẽ.ꝙ nullũ bo⸗
nũ manʒz irremuncratũ vł H.vli futu
ro Et ad h̊ vt eitius illuſtretur gra
tia dei cor peccatoꝛis ad peniteniam.

ESIo Oualiter autez illi qui decliaue

2

runt inutiles facti ſunt. alijs et ſibi.ꝰↄ

Plalulꝰ. xiij.

ſequeter ont. Et pmo qlit᷑ fci ſt alijs
inutiles dicens Oepuicrum patens
C guttur eoꝝ Aug. Autvoꝛacitas

ſignificatur inhiãtis gule. aut allego
rice dictu c. q illos occidunt in feti/

dis ſermoõibus et q̃i deuoꝛãt eos qᷣbꝰ

ſuoꝝ moꝝ puer ſitatẽ ꝑſuadẽt.Caſſ.
Mã ſicut ſepulcrũ cũ patʒ fetidos ex
halat odoꝛes. Ita iſtoꝝ guttur f̃ᷣmo

nes peſtiferosl linguis ſuis doloſe
agebãt adulando. Aug. Zomes eſt
voꝛacibus adulatio et omnibus ma

. *

liolL venenũ aſpidũ ſ labijs eoꝝy/

nenũ dicit dolũ aſpidũ ꝙ nolũt audiẽ?

pꝛecepta legis ſicut aſpides nolũt au
dire verba incantãtis.qͥd ĩ alio põ eui

dẽtiꝰ dicit᷑ L¶uoꝛũ os malediciõoe

et amanitudine plenũ c Caſſ. Uene
nũ eĩ victũ ẽ ab eo ꝙ ꝑ venas ſerpat.
ſic et vota malignoꝝ occulta cogitati

one graſſantur. Gra ſſari c crudeliter

agere latrocinari impugnarel vel
— 5 =J

ces pedes eoꝝ ad efludẽ dũ ſãguinẽ

id ẽ expediti et pꝛompri ſunt ꝓ cõſue
tudie malefaciendi de quibus dicitur
uerbioꝛũi. Pedes eoꝛũ àd malum

currũt vt efſundãt ſãguinẽ: Deinde
oſtẽ dit qualiter pꝛedicti inutiles ſibi
fuerunt dicẽs l« Nõtritio ⁊ doloꝛl.
et infelicitas- ld ẽ milerial in vijs eo
rum Iid ẽ in operibꝰ eoꝝ. Aug. Om
nes eni maloꝝ hoĩm vie plene ſunt la
boꝛibus⁊ miſeria. SGlo. Et recte via
impioꝝ contritio ⁊ infelicitas dicitur.
contritio qꝙ terit et teritur cum alijs
nocet ⁊ ſibi. Infelicitas ꝙ ad infernũ

ducit I dem Caſſiodoꝛus.a quibꝰ vija
non reuertentur mali. q; Lviã pacis
PHug.i.pemitentiã ꝗᷓ ducit ad paceʒl.

non cognouerũt loicitur ant peniten
tia recte via pacis. ꝙ per penitentiaʒ

et nõ aliter venit homo ad pacẽ dei

EÆ.1o. Wel ſpecialiter poteſt accipi

de iudeis qd dictuʒ ẽ A doloſe age
bãt contra chꝛiſtũ.Caſſ.quoꝝ os ma

ledictione plenum erat.quado ꝙꝓ bo⸗
nis ammonitiõibus blaſphenabant

dominü et de eius moꝛte tractabant.
HGloEt ideo contritio et infelicitas

in vijs coꝝ qꝙ ꝙ ſuis operibus ↄtriti

ſũt ꝓ Titum et Veſpaſianũ Tinde⁊
infelices ſũt quia vbiq; diſperſi ſunt.

Bel contritig eſt modo in vijs ecoꝝ

q chãs lapis ãgularis cadẽs ſuꝑ eos
conterit eos per excecattonc̃.⁊ infeli
citas erit eis ĩ iferno cũ ĩ aia et coꝛꝑe
damnabutur.q; viã pacis id ẽ chꝛiitũ
non cognouerut q venit eos reconci
liari deo Jdem Laſtiodo. Pꝛecedẽ
tibus tribus fubiũcta ẽ ſetẽtia q pul
cre cũda concluderet. AUnde dicul ñ
eſt timoꝛ dei ante oculos eoꝝ hoc ẽ
deum non timet. Mic. Scriptum eſt

enĩ ꝓuerbioꝝ xv. Per tunoꝛem dñi

dechnat a malo ois hõ Et ideo ſub/
tracto huius timons retinaculo cur/

rũt hoĩes ad maluz ſine freno Deide

ponit penas pᷣdictoꝝ ſub inxerrogati
one dicẽsl. onne cognoſcet ocs
qui operantur iniquitatem Nac ſi di⸗
cat:nonne timent de ſiis malis in fu
turo puniri qui nunc operãtur ſub li
bertate maliciã! ummo ruc cognoſeẽt
ſicut dicit grego. Oculos quos cul

pa claudit pena apit. Hug. Lqui de
uoꝛãt plebem meam ſeducendo aut

ſpoliando aut occidendo. Aug.deuo
rãt autem populuzʒ qui ſua commoda

cx illo capiũt non referentes miſteriñ
ſuum ad gloꝛiam dei erad eoꝝ quibꝰ
pꝛeſunt ſalutem. Et addit l. ſicut eſcã

panis.l.i.quotidie.Cibus eĩi panis qͥe⸗

tidianꝰ eſt. Glo. ſic et illi quotidiana

rapia ſimplices chꝛiſtiãos abſoꝛbẽt.
ſicut dñs per Iſaiã.iij.ait. Mos depa

ſti eſtis vineã paupis ĩ rapia pauꝑis ĩ

domo vꝛa qꝙ; atteritis pplłʒ meũ⁊ faci

es pauperis comeditis. Cur hoc faci

de
di
luc

ſeage
sma
O don
nahent
wbam,
lacas
s enn
ncen
anſunt.
ys cor
lp cos
Ml
Cpe
huſtü
Conci
ecece
tapul
NNR
„Mi
Conſ
elo
D
wau
os
ld/
in fn
ſoon
waſeit
nos
Moo
o
ſteruu
guid⸗
ms
dien
ſobil.
ugis 1
itinc
C ſed

. Pſalmus

iitate ventur eſt ad indici viuoꝛuʒ
et mottuoꝛũ Caſſ. er tunc cum a/
nercerit dominꝰ Jieſus chꝛiſt? capti/

mtatẽ plebis ſue.i.cũ dmauerit dia

5 eni vere huc innocat qᷣ

ea deſiderat & illi diſplicet. Et qꝛ ve⸗/
re nõ inuocauerũt deũ Ideo illic tre

pidauerũt timo:e vbi nõ erat timo: 2
1 & dano rerũ tꝑalin. Timuerüut ei

i dimttim en ſic oẽs credent ĩ eũ

et gentẽ. Timucrũt regnũ terrenum

amittere: vbi nõ erat tanoꝛ. ⁊ regnuʒ

celoꝛũ amiſerũt qð timere debuerãt:

Et hoc de omnib' ↄmodis tpalib' ẽ
intelligẽ dũ.quoꝝ amiſſionẽ cũ timẽt

hoĩes: ad eterna nõ vemũt Stego:

vij.li.moꝝ. Sunt pleriq; pctõꝝ ſuo
rum ↄſcij ⁊ ea qᷓ poſlident indigenti/⸗
bus largiri deſiderãt.ſeð tñ ne datis
rebus egeant ipſi foꝛmidant: cũq; car
nis ſubſidia reſeruãdo trepidi pꝛepa

rant:ab alimẽtis miſericoꝛdie animã

necãt. Et cũ pati inopiã in terra me/
tuũt.eternaʒ abũdantiam ſuꝑne refe/

dtionis amittůt Æ& Io. Oſtenſa ſnia

dãnationis illoꝝ qui deuoꝛant plebẽ

dñi: ꝓp hea ſpẽait᷑ loquit᷑ aduerſus

iudeos dicens. O vos iudei ſcitote

Q uomiz dñs in generatiõe iuſta . 1
ug. id eſt non eſt in eis qui dili

eculoꝛũ conditoꝛc ⁊ diligere ſeculũ.
Lconſilium mopis ↄfudiſti.i.ↄtem/
pſiſti humilẽ aduẽtũ dei filij: qꝛ in eo

8

nõ vidiſti pompam ſeculi Hugo

Et hoc feciſtis Lqm̃ dũs ſpes ciẽ H
id eſt qꝛ dicebat in ſolo deo ſperaduz

eẽ. Vn ipſi dicebãt Mach. xxvi. Cõ
ſidit in dño:lhberet nunc eum ſi vult

WBlo. Poſtremo iudeoꝛũ ↄuerſio
ponit᷑ q̃ fiet cũ plenitudo gentiũ itras

nerit vnde ſubdit¶ Quis dabit ex ſi /

on.J.i.de indeis pꝛocedens ſalutare

ominum nõ iuocauerũt.

cleſia vbi contra diabo

iſrael l.i.ſaluabit populũ iſraeliticu,ʒ

niſi(ſupple) ille quẽ vos iudei humi

lẽ ſpꝛeuiſtis Augꝰ. Ipſe enĩ ĩ caùl

xiiij rrvoy.

oluũ qꝗͥ dei plebem impia crudelitate

ꝓſequit᷑ ⁊ captiuare feſtinat Lexulta/
bit iacob et letabir 1
mis tpibꝰ ſaluari Aug. Kepetitio
eſt ſicut ſolet fieri. Mã idem puto eè
letabitur iſrael qð ẽ exultabit iacob.
Wiero. Ipſe e iacob qui et iſſnel
ſed hic iacob: illic iſfrael.hic ſupplanta
toꝛ vicioꝛũ: et illic videns deum facie
ad faciem: qñ erit deus oĩa in omnibꝰ
qui hic relictis ſecularibus mente do
minũ ↄtnetur:qð nobis tribuere di /

ael. Jin nouiſſi /

bu

gnetur vt actu iacob eftecti! upplãta /
tis vitijs ⁊ veri iſraelite ipᷣm mẽte vi
dere: ipᷣm coꝛde retinẽ mereamur : cui
cuiũ eterno patre et ſpnſaudto ẽ honoꝛ
d et gloꝛia in ſecula

ſeculoꝛum. Amen
*
Wmcmhe dulis
hitabit. Citul talis ẽ Pſa?
mus daud. patet audtoꝛ pſal. lo.
Iſte pᷣs ꝓpꝛie eſt inſtructoꝛiꝰ moꝛum
et pꝛeſumptionis repꝛeſſio. In q̊ ag /

„ 4

tur de vnitate pꝛeſentis eccte 2 de ſu

tura quiete. Pꝛopheta eĩ pꝛeuidens
in ſpũ coꝛpoꝛalem inhabitationẽ ma
loꝛũ cũ bonis in ſancta eccĩa ⁊ retun⸗
dens pꝛeſumptionẽ maloꝛum qui ſe
gloꝛiantur eſſe de eccia: q̃rit quis in

pieeſenti eccleſia digne deo militet et

in futura ſit beatitudine qᷣeturꝰ. Vñ
dici omine qs habitabit digne

L iin tabernaculo tuo.l.i. in pꝛeſenti ec

1 dimicamus

Alugꝰ. Quia etſi tabernaenlu aliqñ
ꝓ habitatõe eterna ponit᷑.tñ ꝓpꝛie

belli atq; militantiũ:vñ ⁊ ↄtaberna/

les milites dicunt᷑ tanq; ſimul haben
tes tabernacula. Hic autẽ ſenſus ad,
iuuat ex eo qꝛ traſlatio hebꝛaica bzʒ
domine quis peregrinabit᷑ in tẽtoꝛio

Pſalmus riii

tuo.ad tempꝰ enĩ dimicamꝰ cũ diabo/
lo:et tuc opꝰ habemꝰ tabernaculo qᷣ
nos renciamꝰl aut qs rede

te ſcõ tuo? E lo. id ẽ in eterna be
atitudine vbi eſt viſio pacis ⁊ ſuꝑe/

n inentia charitatis. vbi nullꝰ ĩ ago/
ne ↄtendit ſed in cterna pace reqeſcet

HDHyugo Pꝛopheta dodꝰ? a dño ſue
qſtioni rñ det: q reſpõſio ⁊tinct.x. et

fectꝰ virtutũ ĩ exẽ piũ decalogi.qᷓrum
ſeptẽ pme ptinent ad ꝑſectos: ⁊ tres
vltime ad imꝑfectos ꝑ q́s hõ digne

habitat in eccia militãte: ⁊ tandẽ per

caſdẽ reqᷣeſcet in eccia triũphãte Pꝛi
mus eniĩ effectꝰ dictaꝝ virtutũ talis ẽ
ii ingredit᷑ videlz eccaʒ l ſine ma
cula moꝛtalis pcti.qꝛ ſine minutis cẽ
nõ poſſumꝰ. Vñ leuitici xxi.pꝛecipit᷑
ꝙ nullꝰhabens maculã accedat ad mi
niſteriũ diumũ Piero. Szʒ dieere
aliqs poterat. NHõ habeo maculã: nõ
feci malũ. Mõ enĩ nobis ſufficit malũ
nõ facere niſi fecerimꝰ bonũ.vñ ſequi
tur opꝰ? virtutis 2 oꝑat᷑ iuſtic/
am...i.bona oꝑa:cuſtodiendo mãdata

dei. Seen effectꝰ tertie virtutis

Mico.ui lodtur veritateʒ ¶ꝓut
exiſtit lin coꝛde ſuo.
virtꝰ q̃ a pho uij eth. vocatur veri/
tas:pꝓ quã homo ſe talem in fadtis et

in verbis oſtendit exteriꝰ qualis eſt
interius. Scequit᷑ effectꝰ virtutis q̃r /

tusl qui nõ egit dolum ĩ lingua ſua

aliũ verbis decipiendo. Quintus eſt

ec fecit ꝓximo ſuo malũ in facte
Diero. Quidã ꝓrimũ putãt frẽm
eẽ aut vicinũ aut cognatũ. Pꝛoximꝰ
noſter oĩs hõ chꝛiſtianꝰ eſt de q̊ dñs

dicit Dilige pꝛoximũ tuũ ſicut te iůßm

BGext eflecꝰẽ L⁊ oppꝛo bꝛiũ nõ acce
pit aduerſus ꝓximos ſuos! PHier.
id eſt oppꝛobꝛiñ detrachõis de fribus
non acceptauit. Cunc nõ accipis oꝑ
pꝛo bꝛiũ de ꝓximis dictum:ſi pus nõ
credis anteq; ꝓbas illud eſſe verum

tur ergo octaua virt Micd. ui
iurat ꝓximo ſuo et nò decipit id eſfſ̃
q facit inramentũ bonũ et tenet iplés
do illud. In trãſlatiõc hebꝛaica habe
tur ſic iurat vt ſe affligat ꝑ ieiunia vi

et hoc facit qda

Puge Acſi dicat non vult audire

ver ba detrachionis q; m Hierony.
ſi deeſt auditoꝛ deeſt ⁊ detractoꝛ. Se

quit᷑ cfted ſeptimꝰ Ad nmihilũ dedua⸗
ctus eſt in ſpectu eiꝰ malignꝰ J. i. nõᷣ
eſt acceptus in ↄſpectu boni viri:nec
alicuiꝰ reputatòts Miero. Mami
eccleſia qcun q; mal eſt in ↄſpedu ſci
ꝓ nihilo reputa?᷑ Mico. Quia m
veritatẽ nõ eſt aliq̊ honoꝛe dignꝰ: eo
ꝙ honoꝛ reterendus eſt alicui in teſti
moniũ ſue virtutis:vt habet᷑ uij.eth.
Et qꝛ timoꝛ ẽ comes virtutum:ideo
adiũgit᷑ l timẽ tes aũt dũm puro coꝛ⸗
de. i. vere virtuoſos l gloꝛiricat eos
mamifeſte ⁊ publice honoꝛando. Re/
uerentia eĩ delata alicui in teſtimomũ
ſue virtutis etiã in ſecreto vel coꝛam
paucis dici honoꝛ. Si autẽ hoc fiat

publice vel coꝛã multis dici᷑ gloꝛia-

q̃ſi q̃dã claria /g.mutata in.c.a clarita
te dicda Aug .Gicut illa ſeptẽ ſu
perioꝛa opera virtutũ ꝑtinent ad ꝑfe
ctos Ita ea q̃ nunc dicturus eſt: ꝑti·
nent ad incipictes.i.impłectos.Sedè

gilias:carnẽ caſtigando: ⁊ ñ mutat.ſ.
iuramentũ ſeruãdo.tñ ibi ponit᷑ iura
mentũ ꝓꝙ voto.qꝛ vtrũq; eſt obligato
riũ Hugo Et hec virtus eſt imꝑ⸗/
fectoꝛum qꝛ dñs pꝛccepit ꝑfectis oĩo

nõ iurare. Virtus nona eſtl ꝗͥ pecu/
niam ſuã nõ dedit ad vſurã Caſſ.
Dnuobus modis in ſcripturis ſãctis

pecunia pꝛobatur itelligi. Una ẽ iſta
metallica q̃ ad vſuram oĩo pari ꝓhi⸗
betur.qm̃ viciũ cupiditatis eſt exig?
velle qð te neſcias cõmodaſſe. Altẽa

vero eſt quã ad vſurã dare euangelio
docẽte ſuademꝰ.i.pᷣdicatões ſanctiſſi

mas et inſtituta diuina. ait eni Scie⸗

Pſalmus xvx rxxvi.

i bas me hominem durum ⁊ auſterum gelio: non de veteri lege ſumitnr: In
V — nonne opoꝛtuerat te comittere peen euãgelio eni legitur ꝙ; crucifixo dno
NM niam meam nüumularijs et ego veni prilatus talem tituluʒ cruci afnxit Je
5 ens exegiſſem vtiqʒ qð meum eſt cuz ſus naʒa renus rex iudeoꝛum:quẽ cũ
vſura? Hiero. Multi nolunt l,I multi iudcoꝛum vellent delere dicenz
dt donare ſi exinde pꝛecium non recipi / tes:noli ſcribere rex iundeoꝛum:ſʒ ſcri HZ
8 nnt. Camen licet victum ⁊ veſtitum bei: quia dixit: rex ſuʒ iudeoꝝ. Reſpbbo
d de iſta pꝛedicatiõe acciperę ſicut pau dit pilat? M5 ſcripſi: ſcripſi Pugo.
anrn lus dicit. Qui euangelium pꝛedicant Mue verbi geminatio regni chuſti cõ
i de euangelio viuere debent Et domi firmationem notauit. Mo intelligens
uuft nus ait Dignus eſt operarius chbo Eſgdras per ſpiritũſanctuz huic pſal
aß. . ſſlſuo.ſed qui plus requirere voluerit: mo titulum aſpoſuit pꝛedictum. oſten
ideo in vſura reputatur. Hec virtus et dens eſſe agendum in eodem pſahmo
R . imperfectoꝛum eſt:quia etſi non pec/ de regno chꝛiſti per illam inſcriptio/
eos cet quis eo ꝙ quãtum dedit tantũ re nem lſignato DHiero. Tres enim
Ro/ cipit.tamen perfectio non eſt quia di ſunt tituli qui ſcribuntur. Anus exe
onnũ QARÄSium eſt. Frange eſurienti panem tu / quialis ſuper tumulos moꝛtuoꝛũ Ali
dum um Et beatius eſt magis dare qᷓ; accii us pꝛeconialis: vt in poꝛtis ciuitatis
K pere. vſqueqͥ̊ ad iſta peruenit minoꝛ vel domoꝛum ad laudem fundatoꝛũ:
Gor a perfectione. Bequitur decima virtꝰ Tertius triumphalis in victoꝛia re/
cunun let munera ſuꝑ innocentes non acce gis. Hic ergo titulꝰ victoꝛie regis eſt
neh/ pit. Hugo id eſt cauſam innocen / hoc eſt chꝛiſti: qui rex eſt ⁊ poſt victo
alſe tis nõ depꝛimit vel retardauit ꝓmu triam eius: et poſt victum diabolũ re /
gn nere alicuius.Qð etiam imperfedoꝝ dempto genere humano ſcriptus fu/
Sh⸗ eſt. quia debemus etiamſi poſſumus it hebꝛaice:grece:et latine Glo. vt
)ri innocẽtes liberare et ꝓmouẽ Caſſ. oſtenderetur rex eſſe omniuz vere iu
I— Expolitis decez virtutibus opt deoꝛum:id eſt vere confitentium ipᷣm
ile⸗ ta concludit dicens¶ui facit hec Benſus ergo pꝛedidti tituli talis eſt.
Vebe Non dixit qui cantat hec vt nos aald Inſcriptio tituli: id eſt victoꝛia ⁊ re/
e aadtualem virtutem conſtringet ne ſe/ gnum(quod inſcriptio tituli cruci af᷑
creta tanti myſterij intenti ſolis can/ fixa notauit) attribuit᷑:vel ↄuenit.da
tibus inaniter pſalleremꝰLnõ cõmo/ unidi:id eſt chꝛiſto. Dauid enim manu
uebitur id eſt a deo non diuidet᷑ in foꝛtis interpꝛetatur ⁊ chꝛiſtus ſua foꝛ
n/ eternũ. qð ſolis ſcis pᷣſta?ꝭ Hiero; nitudine diabolum vicit Caſſ. Eſt
7 NMWue ſi qͥs irrepᷣhenſibilit᷑ in moꝛibꝰ autem hic pſalmꝰ ſecundus eoꝛum qͥ
4 cuſtodierit. nõ ſolũ in emotiõe e᷑'ni paſſionem domini bꝛeuiter tangunt
iudicis ſecurꝰ erit: verumetiaʒ ipſum et reſurrectionem Nico. Quẽ be
montẽ poſſidere merebit᷑ in chio ie / atus petrus ad intelligenduzʒ ſcriptu
ſu domino nro cui cũ patre ⁊ ſpiritu ras diuinitus illuſtratus:dicit intelli
ſeõ eſt honoꝛ et gloꝛia in ſe.ſe.Amẽe6,. gendum eſſe de chꝛiſto Actuñũ ſcdo.

,1 vbi magnã parteʒ eiuſdem pſalmi de
D nſerua me dmo erpemrürconſrmaronc ſue
ie domine. Huic pſalmo pꝛepo reſurrectionis dicens. Pꝛouidebam
mnunin:t̃ talis titulus. LCituli ĩſcriptio ioꝛ ’i vominum . lſq; in finem pſalmi.
. dauid Glo. PHic titulus de euan / Caſſ. Chꝛiſtus ergo e humani⸗/
ààà iz

O
—
1
△●
7
. l E.

tate ſuſcepta verba facit ad patrẽ cõ

£

ſeruari ſe petens ⁊ di.

talem modũ loqbat᷑ chꝛiſtus hõ

C Onſerua me dñe. Mico Per

deo patri: Math. xxvi. rãſeat a me

calix iſte l qm̃ ſpaui in te Licʒ ĩ xpᷣo

non fuerit ſpes pꝛout eſt virt theoꝛi

ca. eo ꝙ ab inſtanti conceptionis fru

ebat᷑ fruitione beata.tñ in chꝛiſto fu⸗/½

it ſpes gloꝛie coꝛpoꝛis ante reſurrecti
one gu a deo expectabat l dixi dño.
patri de? me es tu . Sic loq batur
patri in ſua paſſione. Hely hely lama
zabatani qð eſt interpꝛetatum: deus
meꝰ deꝰ meus:vt quid dereliqſti me
Lam̃ bonoꝝ meoꝛum non eges de
eni pater nullo bono creato eget. Et
ideo non eget bono ipſius chꝛiſti vt
