te io cun dioꝛ:qͥ ſie nobis eccie toꝛcula

rui fecit gio vulceſcere. vt optabilius
habeamꝰtali faſce depᷣmi q; huius ſe⸗

culi ſpᷣlintitatibus ſſibleuari. Aug.

Liczʒ eĩ nũc puniris ĩ egeſtate:ĩ tribu
latiõe: ĩ cõualle ploꝛatiõis:ĩ aduerſi
tatum pꝛeſſura:in tẽtationibꝰ.erit ta⸗

inen poſtea bonũ tuũ q̊d deſideres:
ſcʒ requies:eternitas:imoꝛtalitas:im
paſſibilitas: ⁊ iocunditas et᷑na.Col.

Ad hãc etne felicitatis btitudinẽ to
ta metis deuotiõe aſpirãtes benignũ
petimꝰ ſaluatoꝛem.vt quemadmodũ
ſenſus nr̃os dulcedo pñtis lectionis
afficit.ita iugiter maneat in nob grfa:

quã ipᷣe miſeratꝰ infuüdit ieſus chꝛiſtꝰ

dominus noſter qui ẽ benedictus in

ſecula ſeculoꝝ. Amen.

gũt ð p aduentu chri Noug. Et ca/
tatur ſilijs choꝛe.i.ſilijs paſniõis chꝛi
ſti qui in caluaria crucitixus eſt ho
re enim caluꝰ vel caluaria interpᷣtat᷑.
vt ſupꝛa ĩ pcedenti pſalmo dictum eſt
Et lʒ hie pſalmus agat de chꝛiſti in⸗
carnatiõe:tamen competenter intitu
latur de eius paſſiõe in hoc ꝙ cantat
filijs choꝛe.quia tota chꝛiſti vita fuit
paſſio:et incepit a natiuitate eiꝰ Un /

de eo tempoꝛc quãdo recitat eccleſia

paſſionem chꝛiſti tunc in hbymno Pã

ge lingua incipit a natiuitate dicens.

Oagit infans inter arta poſitꝰ pꝛeſe

pia. Patet enim titulus Intentione
monet nos per fidez accedere ad chꝛi
ſtum vt eius benedictionem habere
mereamur Caſſ. Pꝛeuidens itaq;

pſalmiſta futura miracula tãquaʒ de
pꝛeterito Hug. ablationem iniqui

tatis a plebe dei per benedictionem

R'icarnatiõis chãi declarat dites.
Enedixiſti oñe trã tuã videlʒ

enedixiſti do.
mine terrã: Litulꝰ In ſinẽ
5P'unem filijs choꝛe pſalmus
dauid Caſſ. Iſte c.iijipᷣs Toꝛũ:qui a⸗

Penlumt
de au
guttat
gu
hianüten
Etbener
usg
nſin
auerſa

ofunib'
E
delzch⸗

di g⸗

onea.
frimi.
Kirbim
Peaon
e
wera
ſtum
ſlben
ſcvol
perde
obcuni
nuuit
N
ei
razo

uutn

tand
aade
neri
erte
k
Num
Nr⸗
hnr
zun

ſee

2 6 . 3

Eee .

Woß

H
10d N ⸗

ier⸗,

iscin
1s beindni;
räesbenii
andni
ius lechon
rin obg
eſus chait
aics n

nd
Line

„

uscht
slCn
intmmet⸗
Nnck
chan n
nner unnn
Ngn
ruß
zmde.
NN
e
ummmn⸗
gracht
nbbert
densrg
ignij
gannt
üinn
s
N

cabiis

populum tunz vel genus humanum
carnẽ aſſumẽdo.⁊ per hocl auertiſti
captiuitatẽ Jaco ..i.peccaꝑũ oꝛigi/⸗
nale a populo chꝛiſtianoꝑ qd genus
hũanũ tenebatur a diabolo captiun.
Et bene dicit iacob: qͥ interpᷣtat᷑ ſup
plãtãs.q; nõ oẽs accipiũt gram iſtaʒ
niſi qͥ in baptiſmo renati ſupplantant

miſiſti iniquitatẽ plebis tue lvi

delz e

baptiſmi ne videãtur a deo ad puniẽ

dũ.neq; ab hoĩe ad imitadũ.neq; a de

mone ad accuſãd

itigaſti omem

arã tuã diluẽ do pᷣeccata nr̃a Lauerti

ſti ab ira indignatiõis tue Nic Re

laxatio pene ſignũ ẽ mitigatiõis ire.
Hec omiĩa dicunt᷑ de futuro ſpũ pꝛo⸗
phetie Cõſequent᷑ poni᷑ depcatioꝓ
iberatiõe ſpũali qᷓ fienda erat ꝑ chꝛi
EVonnerte nos deus
ſalutaris noſter lad te clarius cogno
ſcendũ et ꝑfectius amãdum:q̃d facũ
c per doctrinaʒ chꝛiſti qui figuras et
obſcuritates veteris teſtamẽti expla
nauit: ⁊ rigoꝛeʒ eius tẽperauit Pꝛo
pter q̊d vocatur lex amoꝛis et auner
te irã tuam a nobis q̃d factũ eſt pr
chrſti ſatiſfactionẽ Vſq; eĩ ad illã hbe-
ras ocẽs quãtuncunq; iuſti deſcendees

ſtum cũ dici

X

bãt ad infernũ. et ſic ira dei non erat
tota

pit᷑ agrauat aiãm: ne oĩno poſſit ad

deum ↄuerti Vñ Apꝰ.ad ronos.vij.

dicit Wideo aliã legez ĩ membꝛis me

is repugnantem legi mẽtis mee c/
ptiuatẽ meĩ lege peccati. Pꝛopt᷑ äd
ipᷣe cupiẽs ſ̃m totũ coꝛpꝰ ſuũ cõuerti

aduerſariũ:abrenunciãtes diabolo:⁊
omnibꝰpompis eiꝰ De quibꝰſbᷣditur

delʒ chꝛiſtiane ꝓpter quã fuerat capti
ua Loperuiſti oia peccata eoꝝĩ aqde

noſtrũ deus ẽ: qui vult ſecurus gauę

iter auerſa Hu. Iſte verſus cj⸗
tatur in cõpleroꝛio in pꝛicipio ad no
tandũ ⁊ petendũ plenã conuerſion?ꝰ
ad deum que erit in patria vbi ↄple/
ta erũt oĩavbi motus animĩ deũ cõo⸗
uertent Modo eĩ coꝛpus q̃d coꝛrum

Clir

dominuz: conſequent clamabat di
cens Infelix ego homo. qs me libera

hit de coꝛꝑe moꝛtis huius? gra dei ꝑ

VBm chꝛiſtũ dominũ nr ʒ Sciẽs itaq;

apheta deum miſericoꝛdem ſbiuungit
nguig in eternũ iraſceris nobis
Muaſi diceret Mequaqᷓ cũ ka ert⸗
miſereri ſit tibi ꝓpꝛiũ.qꝙ dicit Abacuc
iij. Cũ iratus fueris mĩie recoꝛdabe⸗
ris Mi.laut extendes iram tuaa ge
neratiõe i generatioẽm.i:in ſibi ſuc
cedentibus.quaſi diceret: nõ.ꝙ aduẽ
tus chꝛiſti fuit ꝓmiſſus infra certum
tpᷣs. vt hẽ Danielis.ix.per hebdoma
das. lxxij. ab eo pᷣdictas ) etu con⸗/
uerſus ad nos per benedictaʒ tuzʒ
incarnationẽ viuificabis nos p tiua
am graʒ Ende Jo. i. Ora et veritas

per ieſuʒ chĩm ſacta ẽ l a plebs tua le
tabit ĩ te. Caſſ. que ĩfeliciter gande
uc qà totũ. Aug. gaudiuz

Quid eĩ fres mei gaudere vultis in

argento.aut argẽtũ perit: aut tuiut

nemo. q̃d puusveruũtñ illud ↄſtat
vtrunq; periturũ cẽ: et tu et argenti
Moli ergo gaudere in iſtis.ſzʒ gaungge
in illa luce que nõ hʒ occaſũ Sgequi?ẽ
¶ Hñge nob dñe miaz ti

ſalutare tuũ da

Fili dat' ẽ nob ⁊ vocabit᷑ nomẽ eiꝰ

amirabilis &. chr ʒ & tuũ da nob In·
illo eni ẽ mia tua Cõſequẽt᷑ põ. pnun

ciat ĩcarnationẽ ſilij dei ſpũ ꝓphetie:

di. Hug? udiã lauribꝰcoꝛdisl dd

loqt᷑ i me dñs deꝰ I.i.ꝗ inſpiret coi
di meo ꝑ ſpm̃ ꝓpheticũ Mi. Et q̃d u
lud ſit:ↄñr declarat dicens l qm̃ loq᷑
pacẽ in plebẽ ſuã q; chr̃o nato ãgeli
ſtati cãtauert Ola i altiſſimis ðo ⁊i
tra pax hoibꝰbõe volũtatis ¶ u.ij.et

tiẽ iplehẽ ſu inti ad ppiy iſrnel c

tẽ do filiũ tuũ ad liberationẽ nfaml.
quẽ Yſa. uidẽs futundixit. ix capko.

Pſalmus lxxxiiij

munẽ Qt ſuper ſanctos ſuos quan
tum ad maioꝛes.lſ.et doctoꝛes et dei
miniſtros.de quibus multi credideft
in chr m. ſicut dicit Jo. xij. et in cos
Cueztun⸗ ad r ver 7ex ſor
de ↄuertũt᷑ ad chzaʒz. q̊d dẽ ꝓpt gẽtilez
q relicta gẽtilitate ſiez Rhofcs ſuſ
ceper̃t deuote Unde trãſlatio hebꝛai
ca hʒ. ⁊ nõ ↄuertent᷑ ad ſtulticiam.i.
idolatriã que eſt maxima ſtulticia . ſ.
attribuere creature deitatem¶ Jerũ

*

tamẽ ꝓpe timentes eum ſalutare ipᷣi

tamel Nalutare ibt la. ſaluanio qaue g
ipᷣm ẽ et his ꝓpe qui timẽt eum perſe
neranter et non ſolũ his qͥ perfecte ti
mẽt eum ſz his etiã qui dimittũt pec
care ꝓpter timoꝛc dei.qui timoꝛ licet
ſit ſeruilis ꝓpter timoꝛẽ pene tamen
inducit charitatem et diledtõeʒ ſicut
ſera filũ: ̃m Au g1. vt allegat mgr.
aij.ſnĩaꝝ diſtictiò e. xxxiiij. Et idðo di
cit᷑ id q̊d ẽ ꝓpe timentes inqntuʒ ta
lis timoꝛ de ꝓpinq̊ diſponit ad chari⸗
tateʒ L vt ĩhabitet gloꝛia.l.i.chꝛiſtꝰ qᷓ
ẽ gloꝛia patris ĩ terra noſtra Viñ
chao nato dicitur Jo.i.Et vidimꝰglo
tre

riã eius gloꝛiã quaſi vnigeiti a pa
PBug. Moꝛalit vo intelligit Lvt iha
bitet gloꝛia .i teſtioniũ bonuʒ li tra
nrad & i cõſcia noſtra Hoc teſtimo
niuz(vt dicit Bernardꝰ) cõſiſtit ĩ tri
bus Pꝛimum ẽ videlʒ credẽ ꝙ rᷣmiſ
ſionẽe peccatoꝝ habere nõ poſiis niſi
per indulgeẽtiã Deide ꝙ mil boͤi ope
ris habere poſſis miſi ipe deus p ſuã
grãm hoc tibi conceſſerit vt bonũ o/
pereris Cerciũ:ꝙ vitam eternã nul/

lis operibus pꝛoinereri poſſis Beqqt

¶ in et veritas obuiauerft ſibi. Mi.
i. ↄuenerũt ſibi ſimul in perſona chꝛi
q er dei mia verbũ aſſumpſit carnem

Et ideo ad compledũ veritatẽ ꝓmiſ
ſionis facke patribꝰ veteris ſtamẽti
filius dei incarnari voluitl iuſticia e

Ai dicat licet ſuꝑ oẽs loquet᷑ paceʒ

WMi. Deinde oñdit᷑ de qua tute vge

dinẽ ñ ſoln ad ſeificationẽ metis vir
Sio: H ec qntũ ad fecũditatẽ vẽtrisæz
tra nfa...ſ.btã vᷣgo ĩtemerata dabit
frem ſuũñ l.ſ.bñdẽm dñʒ nrʒ ipa ꝑma
nẽæẽte ĩcoꝛrupta vᷣgie:tã ĩ ꝑtu q; p ptũ
Deiñ pe oꝛtü chꝛ agit᷑ de ei pcurſo /
ree cũ dicit

pax oſculate ſunt lq; chꝛiſtꝰ ĩ ſua pa
ſione ſatiſfecit ꝓ nobis ꝑ viã iuſticie
ta ꝙ; ꝑ ſuũ ſãguinem pacificauit ea

ſunt in celis ⁊ in tris Colloſf.i.Deinſ.·

declarat modum natiuitatis chꝛiſti j
natus ẽ de virgie VUnde dicit er·
tas...i.chẽs. qui dicit ð ſeipo Jo.xuij.
Ego ſum via veritas:et vital de tra
oꝛta l.i.de vgie Maria:que travoca
tur Iſai.xlv.A ꝑiat᷑ tra ⁊ germiĩet ſal
naroꝛc̃. Illa eĩ q oꝛiunt᷑ de tra nõ o⸗/
riunt᷑ de commixtiõe maris ⁊ femine
Sic beata vᷣgo concepit et geꝑit ſine
viril conſoꝛtio. Et pꝛopt᷑ hoc de iſto
conceptu ⁊ oꝛtu pᷣdixit Iſaias.liijal/
ſcendet ſicut virgultum coꝛam eo:et
ſicut radix de terra ſitienti.i.de vᷣgĩe
non fecundata ſemĩe virilil ⁊ iuſticia
de celo ꝓſpexit ..i.pater iuſtꝰ vel to
ta trinitas diſpoſuit vt dei filius car
nem acciꝑet de vᷣgĩe.vt ſic per viã iu
ſticie homo verus ſatiſſaceret ſiẽ pꝛi
mus hõ deũ oflendit. Caſſ. Moꝛalit
veritas de terra oꝛit᷑ qñ peccatoꝛis
confeſſio accuſãtis ſeipᷣm deo offert

Et iuſticia de celo ꝓſpexit.qñ ei dat

remiſſio peccatoꝝ.qͥd in illo publica/
no adtũ & MHã ꝙ veritatem humiliter
de ſe confeſſus ẽ:dicens. Pꝛopitius
eſto mihi pccoꝛi:mſticia ſr ipᷣm ꝓſpe/

rxit.q deſcẽdit iuſtiſicatꝰĩ domũ ſuam

brã ſut fecũdata cũ dicit᷑
dabit benignitate.

=
–—
—
—
—
☚
△
8

dicikt Iuſticia ante eimn ambt
labit lid ẽ Johãnes baptiſta: qui di/

cit᷑ iuſticia eo ꝙ ad pnĩaʒ pᷣdicauit ꝑ
quam fit iuſticia de offenſis cõnuſſis

d die
ntmdy
koſe
ſtennſec
ſee veſtit
diol Hate
allpe
oſcndatiſa
hoſend
nsn
Dcccen
nfoſclun
ſummis
ſeris il
ſceruuo
nis acpii
nypema
nolnisn
Gimton
vofn
mep⸗
1dn
ſteind,
nobisi
pea
ſccne
famure
bnong

voce;
mine
ſacere
ſtrijo
tito⸗

.

1luslii
maouncnet
Vri Tucho
ni r

indaflusen

chguſe
C H

cnpumler
6. Puopin⸗

uſfihne

niiis

EN
t in

ꝓpter q̊d dicit ſaluatoꝛ Mathei. xxi:
GBlenit ad vos Johẽs ĩ via iuſticie.

Et ꝙ ipe Johẽs ſiolũ iuſticiã pnie.·

p̃dicauit: ſed⁊ pᷣmo eã tenuit aſpe/

ritatẽ veſtitꝰ: ⁊ in ꝑcitate victꝰ: ̃ᷣm ꝓ

dicik. Mat. xiij. Ideo ſbᷣdit᷑ L⁊ ponet

oſtendat ĩ ſeipo: quod alijs pᷣdicabat
ꝓbo: ſicut de chꝛo dicit Ack. i. epit
Jeſus facẽ et docere Col.Cogitemꝰ

nr̃o ſaluatoꝛe viſcera pietatis. vt de

ſummis celoꝝ deſcẽ dẽs ad hũani ge

neris ſaluationẽ dignatus ẽ oĩim fieii
ſeruus.qui per exc plum ſue hũilita/
tis ac pñie docuit nos ad regna celo
ruz peruenire. Ipius igit᷑ documẽta
noſtris inſcribamꝰ mẽtibus ac miam
ciĩ mẽoꝛia crebꝛo reuoluẽtes exerce
amꝰ noſmet ipos digna cõuerſatione

in opꝑib iuſticie. extingnamus fletibꝰ

⁊ dignis pnĩe fructibus culpas quss
fecimꝰ. quatenus tꝑa ad indulgẽtiam
nobis ĩdulta ſic expendere valaamus
vt eiꝰ veſtigia ſequẽtes qͥ pꝛo nob na
ſci et moꝛi voluit:ipᷣi conregnare me

reamur cum patre et ſpũſancto cui ẽ
honoꝛ⁊ gloꝛia in ſecula ſeculoꝝ Am̃.
NPelina domi

ne aurẽ tuã Titulꝰ Dꝛatio

mo i

NQuia petentium vota agnoſcis

pleant Cauſã ſue petitiõis allegat:di

e. Pſalmus iſte
vocez continet mediatoꝛis chꝛiſti o
mini qui hic oꝛat. Glo. ꝓ nobis. vt
ſacerdos nr̃:oꝛat ĩ nobis vt caput no
ſtrũ.oꝛat᷑ a nobis vt deus noſter In /
tẽtio pſalmiſte ẽ nos monẽ ad oꝛõez
Ni. Põt etiã exponivt ſit oꝛõ cunꝰ
libʒ fidelis poſiti ĩ afflictiõe ſpũs per·
tẽtatiões:demonis inſtrumẽtũ. Pꝛri
itur allegãs ſuã indigentiã ait.
clina dñe aurem tuam NMi. in dominum
minée
L⁊ exaudi me-vt mea deſideria com ſT

Clx

cens l quoniam inops. Ituo indigens
auxilio ! ⁊ pauꝑ a me nihil boni whbis
Lſum eo E genus enim et pauper

di eſt quiſq; meruerit mundi iſti per

nerſitate vacuari.Aug. Mui eniz nõ
ſuperbe ſapiunt in deo pauperes ſũt.
quibus deus ĩclinat aurẽ ſuam NHo⸗/

rũt enim ſpem ſuã non eſſc in auro æ
argento neq; in illis rebus quibꝰpo

mines ad tempus circunfluere viden

tur Diſcite ergo eſſe inopes ⁊ paupe
res ſiue habetis aliquid ĩ iſto ſeculo

ſiue qui nõ habetis Hã et hominem
mendicum inuenis ſuperbum. ⁊ boꝛ
minẽ habentem diuitias inuenis cG
fitẽtem. Et habẽtibus aliquam ſubb
ſtantiam huius ſeculi. et nõ habenti
bus interioꝛ inſpectoꝛ ẽ deus:ibi aa

pengcit: ibi examiuat. Videte ꝙ meri

tum quo exaudietur ĩ eo poſuit.vt di
ceret quoniam inops et pauper ſum

cgo. SDi nõ fueris pauper nõ exaudii

de poſſis pꝛeſumere: abijce abo t.
Tota pꝛeſumptio tua: deus ſit¶ In

ſtodi anima meam a laqueis diabö/
lil quom ſancus ſum non per me
ſed per te ſãctiſicatus ſum ĩ baptiſmo
vhbi a te me ſanctiſicãte:accepi remii /·
ſionẽ peccatoꝛum. Non eſt iſta ſuprr
bia elati dicendo: quoniã ſanctus ſu,
ſed confeſſio non ingrati Si enim did
xeris te ex te ſandum ſuperbus ees.

Kurſus fidelis in chꝛiſto et memb

ingratus es. Dic deo tuo ſanctus ſüůͤ:
quia ſanctiſicaſti me: quia accepi.non

gquia habni:ſz quia tu dediſti. non ꝙ
merui. ſaluuz
us meus ſperantem in te. ¶ Ecce ille

*△
—

uoniam ad te camam tot

Ligd eſt: toto tempoꝛe vite mee.
Lall. Bemper ſupplicare nos decet

)

qui frequenti culpa delinquim Ma/
Ina quidẽ voce ille clamat ad dnñm. qͥ

Peuerater exclamat ! letiſica giaz ſer
ui tui.Hie.a tribulatiõibꝰ pñtibus

q;uis lingua taceat. bomis tñ opibus

meſtaʒ lq ad te dñe aiam meã lecua

ui.Mi. per denotam oꝛoez: que ᷣm
PHamaſcenũ:eſt eleuatio mẽtis ĩ deũ:
Au. Ammonemur eĩ coꝛ noſtꝝ leua
re in denz ne putreſcat ĩ terra Et vñ
inquis hoc poſſu:qui funes?que ma
chiue vel ſcale? Audi. grad affecus
ſunt:iter tuũ voluntas tua cAmãdo
aſcendis. neglige do deſcẽdis. Stans
in terra: in celo es ſi diligas den. Mõ
enim ſic leuatur coꝛ quõ leuat᷑ coꝛpꝰ.
Coꝛpꝰvt leuet᷑ mutat locum. Coꝛvt
lenetur voluntatem mutat.Qnocũqʒ
eĩ conuerterit ſe coꝛ inſti in terren is
rebus amaritudinẽ inuenit. ⁊z vnde
dulceſcat non hʒ: niſi le leuet ad deũ.
Oñ tu dñe ſuauis ¶Eaſſ p'ama
ritudinẽ huius mudi dulcis es ad te
recurrentibꝰł⁊ mitis lq; diu ſuſties
peccatores La multe mie l.i. copioſꝰ
es in mial omibus inuo

ℳ

PHie. Qf̃ his qui te puro coꝛde iuo
cãt. mitem te pꝛebes:copioſaʒ miam
eis ĩidulges uribpcipe dñe oꝛõe
meã Hic.loquit de deo ad mo dum
homis:qui inclinat aureʒ ſuã ad illð
q̃d vult audirel z intẽde voci depca
tiõis mee. ldãdo mihi eſfectum oꝛois
mee Aug. Oꝛatio tua ad deũ locuno
eſt. OQñ legis s tihi loqui᷑ Quando
oꝛas:deo loqueris Quãdo vanas no
xias et ſuꝑfluas in oꝛõe intermiſces
cogitationes: iniuria eſt eius cũ quo
loqui inceperas Sʒ quid: Deſꝑandũ
Eg de genere huano: ⁊ dicendũ iã ad

danationem pertinere oẽm homineʒ

cui ſurrepſerit aliqua cogitatio oꝛãti
⁊ interruperit oꝛõem ipᷣius. Si hoc
dixerimus fratres: que ſpes remanet
nõ video Puta dicere deum Muoti

me iuuãdo exaudire.quia

cãtibus te.1

Pfſalmus lxxxv

enſcunq; ante me ſtetiſti tantavana

cet ſuperflua cogitaſti: ⁊ vix mihi ſtabi

lem et fixam oꝛo n feciſti: reſponde.

Tu auͦtem domie ſuauis es et mitis

tolerãs me Ex egritudine deſtuo. u
ra me et ſtabo.da vires firmas ⁊ firi⸗
mus ero Reſpondeat deus et dicat.

Xi vis vt pꝑcipiã⁊ figã ĩ auribꝰmeis
oꝛoneʒz meaz:ꝑcipe ⁊ fige ĩ coꝛde tuo

legem meam Bequit᷑ n die tribu /
lationis mee.l.i.ein toto tempoꝛe hun⸗
ius vite que plea cẽ miſerijs clamanui

ad te Dn Et hoc ſecure fecil qa
multotiens lex audiſti me lꝗᷓ es adiu

toꝛ in tribulatioibus Et bene potes
don ſi/
milis tui in dijs domie: ⁊ non ẽ f mo/⸗
pera tua. Hie Nõ reperit᷑ ĩ ſimula
cris getium qui ſic poſſit vt tu ope /
rari Hic. Sequit᷑ ꝓphetia de cõuer /
ſione gentiun
cunq; feciſti.i.multi ex ommibꝰ gen
tibus per figuram hypbole. Hug. L.
venient per fidem! ⁊ adoꝛabũt coꝛã
te domĩe ⁊ gloꝛiſicabũt .i.gloꝛioſum
pdicabuntl nomẽ tuũ videlʒ chaia⸗
num¶m magnus es tu in potẽtia
Lz faciens mirabilia Iin actu qᷓ nẽo

por operari. Ca. Quis enĩ vt ipᷣe ce

um terrãq; vel oĩa que ĩ eis ſũt mo
mẽtanea poſſit celeritate pficere:aut

coꝛum exiſtẽtias ↄtinẽ!ltu es ds ſo

lus qui hec omĩa facis Ni. Allega
tionibus ꝓ exauditiõe petitionis ſue

decurſis: ronle⸗ uent᷑ foꝛmat petitio /

nẽ ſuam dicẽs ¶ duc me dũñ̃e ĩ via
tua .ſ.fidei et moꝝ ſiue mãdatoꝝ tu

oꝝL⁊ ingrediar ĩ veritate tua ..i.iĩ ve
ritate vite a te tradita in lege.ꝙ alit᷑

ingredi nõ poſſem:niſi ꝑ te ductoꝛc.
Aug. Muomodo deducit ſemꝑ mo

nendo:ſemper donãdo tibi manum

tuã.i.auxiliũ tuũ. Hug. letetur coꝛ

meiũ. lñ te ductoꝛeʒ dum ſpe pꝛeguſtat
pernnitatem Bʒz q; dum adhuc e hõ

nes gentes quaſ

guerin
one udid
anirw
nothe de
furor ei⸗
mnoꝛe it
ſbait
pctu
rſt t
guno⸗
nuobt
torei⸗
neegtli
ncuetr.
bocbio⸗
dinetien

foglan

Rat
(uc⸗
Re⸗
ſpben
ſeud
MWert.
No
ſCnie
tisiu
cſeß⸗

rod
ür
mam

nn ve
grbit
teſtaf.
tur A
viuid
ſinere
dorltn
kum
(us en
Kiinſ
looſt
we

4

Ahnt
W a
ie un
itn

1 * AA
clan ſll
Kn e 5
Ct ezon
u neh
ANentf,
cenkifmnua
Knm ede
Raadecönd

ain
nig i⸗
n gotii
1ni n
uiptie
tiasſi me
üh
ucs 66 S
li
eunnt
inn
unni
Meriiel
uM. lin

E
EAN n
ani⸗
1 e no
abim imnun
Pacutdh. 4
eruglt

R

nn t

in hac vita cadere põt do additłl vt
timeat nome tuũ dũ cogitat diſcreti
onẽ iudicij futum: vbi nomẽ eius cit
admirabile. de q̊ Iſai xix. dicit. Ecce

nomẽ domi weleve longinq: ardens
furoꝛ eius ⁊ graiis ad poꝛtadu Ex ti⸗
moꝛe 1 ſequit᷑ cõfeſſio peccatoꝝ lñ

ſᷣdi( Jõſiteboꝛ tibi dne deꝰme?ꝰ Joia

pctã tual i toto coꝛde meo Muattu

oꝛ ſt᷑ ꝑtes coꝛdis.lſ.maginatio ſiue co

*„

gitatio:memoꝛia intelligentia volun

tas Et his oĩbꝰ ꝑtcibꝰcõñtcẽ dũ ẽ Pec

catoꝛ eĩ ↄfiteri debz pctã ex cogitatio

ne:vt.ſ.pᷣmeditatꝰaccedat ad cõſeſſio
neiuxen ul Iſa.xxx viij. Recogita

bo tibi omẽs ãnos meos ĩ amaritu/
dine aĩe mee Itẽ ex memoꝝna:vt que

pᷣcogitauerit nõ obliuiſcat᷑ ĩ cõfeſſiõe
Itẽ ex intelligẽtia: vt intelligat ma/

griitudinẽ ⁊ abominationẽ peccatoꝝ
Itẽ confiteri debʒ ex volũtate.:.ſatiſ
faciendi⁊ gmplius.nõ faciẽdi pecatũ
Caſ. Sicq; ex toto coꝛde cõſitet᷑:q

ſead dominũ vniuerſa mẽtis integri

tate trãſtulerit Addiditq; E⁊ gloꝛiſi/⸗
cabo nomẽ tuũ in eternul.hoc ſigni
ficatvidelʒ ꝙ laudes domio int᷑ ſcõs

eius iugiter ꝑſonabit.dũ in illa beati

tudĩe pᷣmia ꝓmiſſa ꝑceperit Cauſam
Lero dicte laudatiois biugit: dicens
m mia tua magna ẽ ſuꝑ mel Pãc
miam declarat cñ dicitła eripuiſti a /

niſnã mea ex inferno iferioꝛi Infer /

nũ vero nõ irrationabiliter foꝛſitan
arbitramur eẽ ſbᷣ terris cũ inveteri
teſtamto de Dathan ? Abyron lega
tur Aꝑuit ſe terra⁊ deglutiuit eos.⁊
viui deſcenderũt ad inferos Sʒ quo
itinere illuc aĩe trãſferant᷑: qm in au
ctoꝛitate dĩna nõ legit habem incer /
tum Infernũ hr̃e inferioꝛẽ partẽ lo/
cus euãgelij teſtat᷑:q̊ dicit impiũ diui
tẽ in flamis conſtitutum leuaſſe ocu/
los ſuos ⁊ Lazarũ vidiſſe in ſinuAr⸗·

bꝛae Bʒz lʒ vtriq; eſſe apud inferos vi

runt. doloſis concilijs

innocètem occider

hec mihi facias l vt videãt qui

derent᷑:ꝓ meritoꝝ tamèẽ diſcretione
ſuꝑioꝛẽ locũ ſanctis inferioꝛem vero
peccatoꝛibꝰ doctoꝛ Aug? eſtimat de/
fatancug. Vnde nũc gras agẽs fide
1

lis populus dicit:aiam ſuã liberataz

ab inferno inferion Aug.i.a taltbus
peccatis per que poſſet Genci ad toꝛ
menta inferni inferioꝛis.non in quo
iam erat:ſed futurꝰfuerat niſi dei gra
eũ liberaſſʒ Sequitur vox capitis no
ſtriꝓꝙ parte humanitatis aſſumpte ex
ponẽtis ſuã paſſionẽ et reſurrectio/
ne Hu e ec. pater lini u⸗tudei
Linſurrexer᷑t ſuper me.i.ð me: accu
ſa ne falſis teſtibus a ſynago/

ga potentium ai. congregatio pꝛinci

pũ: ſacerdotum et phariſeoꝝ Lqueſie
gammn aX1.

vt. interficerent me Letn

ſt tu domede
us miſeratoꝛ lin actuL miſericoꝛs
in natura patiẽs Apeccatoꝛes diu ex
pectãs ad penitẽtiam ł ⁊ multe mie
q; mulrus es ad ignoſcẽdũl ⁊ verax
Pariwſſt eſpice i me et miſerere
imperiuũ puero tuo J. i. da iu/
llio tuo Unde ohã. v. dicit.

re nõ iudicat quẽq;: ſ̊ oẽ iudici
um Heclef filio łet ſaluũ ſac filiũ ãcille

btẽ Marie educendo me ab in
Nac mecũ ſignu ĩ bono l. i. vt

mea reſurrecdtio ſit ſignũ ſdeliũ meo

rũ Et bene dicit Lmecuz fulius vt
deus ſuſcitauit carnẽ ſuã cũ patre Et

me Iſcilicet iudei let Stmncmasgt
Jvel hic emendationem:vel i futu
ro per vanatione Elqm̃ tu dñe pater
Ladinuiſti meqlin paſſiõel ⁊ conſola
tus es me Iin reſurrectione NMi. 9o
raliter o L Da imperiũ puero tuo
i.da mihi po teſtatẽ deuneendi paſſi i.
ones ammi mei:⁊ tentatiões inimici
lerſaluüſ⸗ c fil iũ kancille tu e 21 Dun:

„. . x 1.

Pfſalmus lxxxvi

—

aqua⁊ ſpũſancto Rac mecũ ſignũ iĩ
bono vt cũ ſactis tuis appareã in re

eccie catholice in qua renatus ſuʒ ex

————

ſurrachõe imoꝛlis Lvt videãt ꝗͥ ode
rüt me videlʒ maligni tã ðᷣmões q;
oies L ofüdant- Au. In iudicio

hoĩies 2:

cõfũdent᷑ ꝑnicioſe qͥ modo nolũt cõ

fundi ſalubꝛiter. Confundẽtur eĩ qñ
picãt Hi ſunt q̊s aliqñ habuim ĩ de
riſuʒ ⁊ ĩ ſimilitudinẽ ĩpꝛoperij Nos
inſenſativitã illoꝝ eſtimabam ĩſaniã
Ecce quõ cõputati ſũt int filios dei?
MNuid nobis ꝓfuit ſuperbia nr̃a.aut
piuitiaꝝ iactatia quid cõtulit nobis?
Traſier̃t oĩa illa tq; vmbꝛa Adiecit
q; lL. qm̃ tu dñe adiuuiſti me.ñ certa/⸗
mine tã demonũ q; tribulationũ Ad⸗

iunat quãdo virtutẽ pᷣſtat reſiſtendi

tẽtationibus aut patiendi aduerſal.
⁊ conſolat?es mein miſeria hurſe/
culi:q̊d eſt regio moꝛtuoꝝ:in qua eſt
laboꝛ:doloꝛ:timoꝛ:tribulatio:tẽtatio
gemitus:ſuſpiriũ Hic falſi felices ſũt
veri infelices.qꝙ falſa felicitas vẽa mi
ſeria ẽ Qui vo ſe agnoſcit in vera mi
ſeria eſſe: erit etiã in vera felicitate. et
tamẽ nũc qꝙ miſer es:audi dominum

dicentẽ Beati lugentes Nihil taz cõ

iunctũ miſerie qᷓ; beatitudo. Beati eĩ

ſuunt in ſpe:lugentes in re.qꝙ adhuc ĩ

tribulationibus iſtis: in ꝑegrinatiõe
iſta:ĩ moꝛte iſta:miſerias iſtas patiũ /⸗
tur Contriſtatẽ beat Cypꝛianꝰ⁊ ce
teri martyres in paſſione:mõ cõſola
ti ſũt in coꝛona. Dñs eĩ noſter ieſus
chꝛiĩs adhuc ĩterpellat ꝓ nobis. Oẽs
martyres qͥ cũ illo ſt int᷑pellãt ꝓ no/
bis MHõ traſeuũt intpellationes ipᷣoꝛũ
niſi cũ trãſierit gemitus noſter.⁊ cũ

trrãſierit gemitus noſter: oẽs ĩvna vo

ce.in vno populo:in vna patria milia
miliũ coniũcta pſallentibus angelis:
choꝛis celeſtium poteſtatuʒ invna ci

uitate viuctiũ erũt Nullus ibi gemit

nec ſuſpirat: neq; eget: à laboꝛat: vel

moꝛit᷑ in pace ſepiterna ibi fruimur

Ceſſãt oꝑa mie.qꝙ ibi nulla miſeria ĩs
ucit᷑.nec apꝰerit ibiarãdi: ſemnãdi:
coquẽdi vel texẽ di Nihil hoꝝ:neq
aliqua ncẽitas ibi erit Etvbi neitas ſi
erit neq; miſeria vel indigentia ibi
o ꝑa neceſſitatis ⁊ miſerie non erunt

MQuid ibi erit negociũ vel actio nr̃a:

MNunqͥq amoꝛ noſter Caſſ. erit oci
oſus! Nequaq;: ſed erit quod dicit in

alio pᷣs Beati qui habitant in domo

tua dñe in ſecula ſecuioꝝ laudabunt

te Hec erit actio nr̃a laus dei Amas

ibi et laudas deũ.hoc erit ibi negoci
uunm tuũ.nõ deſines ipᷣm amare. quia
pyulcritudo eius inſatiabilis ẽ Et nõ
deſines eũ laudare.qꝙ ſemper eſuries
cui Mã ð ſapiẽtia dictũ ẽ Qui te edut
aagdhuc eſurient Hec dulcedo erit inet
fabilis Interiz qͥd petit a nobis deꝰ?
niſi fidem non fictam: ſpem firmã cha
ritatẽ purã Ambulet ergo qᷣſqᷣs i via
ferat patienter tẽtationes et moleſti
gas ſeculi. ſuſcipiatq; in hac valle miſe
rie conſolatiões dñi nr̃i Jeſu chẽi q
c bñdictꝰ ĩ ſecula ſeculoꝝ Amẽ.

Vndamẽéta.

eius. Titulus. Filijs cho
trFe ps. cãtici. Laſſ. Filij
choꝛe fideles ſignãt chꝛiſtianos qᷣbꝰ
pheta ciĩtatẽ dei.i.ecciaʒ pᷣdicat Hu

iIm duos ſtateiuſdẽ Pꝛimo fm ſta
tũ qͥ̊ militat in terris.a qᷓ dꝛ ps ꝙip⸗/

ſenti ſtatu eccia opat̃ Et m futuruz
ſtatum : a q̊ dꝛ cãticum.q; eccia trium
phãs cãticis et laudibdei delectat᷑.
1Blo Intentione nos ad amoꝛẽ mo

net celeſtis hieruſalem Mic. De ma

ceria hinꝰ hſalmi dicũt aliq hebꝛei ꝙ
loquitur de ciuitate hieruſalem quã

eægificauit ſalomon eã claudendo tri⸗
plici muro⁊ de templo q̊d edificauit
ibi valde nobiliter ⁊ ſumptuoſe vt pʒ
aij. reg.⁊.ij.palip.ſʒ hoc nõ videt᷑ poſ/

= 6 S“ .

eat
grle

ca⸗

ſpter

ſiſum
lanplu
rautin,
zmhebꝛ

nnitnte
nlimo⸗
Pcronnt

glkral
ſochiue⸗
Ccoplnn
pndlexe
koungsde
⸗
nachuge
Päh
wor ⸗
Ein
il
eheor
eman
lizn
ut
allai
ocgti
Pun
adauis
lomön
dete.
hoell
teinp
uitas
bus n

char itn

nlntmne
vanneid i
ent votdan
Rebumnd
ulos Hudd
filus Midn
c eNe bugt
n anurt
ubllis ein
lonper in
RieQund
cNlcrdocn
lger anode
Nlacigfiyin
runms
,Moig

e.
ℳ

l.
jist⸗
6 il

5l
iniſefn
tinüm

ſe ſtare qe cum dz inkra Gloꝛioſa dicta
ſüt de te.ciiutas dei In hebꝛeo habet

Cela.qͥd ꝑpertuitaxẽ ſigmiſicat a parte

p' pter d Mie. Iddit ſempq̊d c o /
miſſum in tranſlatione cõi Cuutas?

templũ qͥd edificauit ſalomon nõ du

rauit in ꝑpetuũ.ſed ſolũ cccxx. annis

fm hebꝛeos.⁊ tũc nabogodonoſoꝛ ci

uitatẽ ⁊ tẽplũ deſtruxit vt hriiij.re.
vltimo: Gãcti enim doctoꝛes noſtri
Maieronymꝰ Augꝰ.⁊ Caſſiodo: dicũt
Mq iſte pᷣs.loquitur ad lram de myſte⸗/
rio chri⁊ eccie vt dictũ ẽ. Pꝛopheta

ergo plenus ſpũſancto multũ voluẽs
apud ſe de cĩtate dei faſtigiũ eccie mi

lntantis deſcribẽs ait

Endamẽęta eius.l.i.eccie collo⸗
cata ſunt lL in mõtibꝰ ſandis .i.

in chꝛiſto et apoſtolis. Et hoc modo

Johã.loquitur in apoc.xxi.dicẽs Et
murꝰ ciuitatis habens fũdam̃ta. xij.

Et in ipᷣisxij.noĩa.xij.apoſtoloꝝ:et

agni. Ldiligit dñs poꝛtas ſyon Poꝛ
te ſyon.i.eccie qden hic ſpeculat᷑ ꝑ ſi

dem. dicunt illa ꝑ que ſit ĩgreſſus ad

ecciaʒ militãtẽ.ſ.exoꝛciſmus catheciſ
mus⁊ baptiſmusl ſuper omiĩa taber
nacula iacob..i. ſuꝑ cultum veteris le
gis.qui fuit ĩ pluribus tabernaculis.
Pꝛimo videlʒ in tabernaculo facto
a dauid.ij. reg. vij Tertio ĩ templo ſa
lomõis iij:reg.vi ¶ loꝛioſa dica ſt
de te in veteri teſtamẽto vt ptʒ in
hoc libꝛo pſalmoꝝ ⁊ in nouo teſtamẽ

uitas ẽ ciuiũ vnitas In eccia vo ð oĩ⸗

bus nationibus vniunt᷑ oẽs ꝑ fidẽ ⁊
charitatẽ chꝛi ꝑ qͥd efficiunt᷑ ciues ce

leſtes ſᷣm ꝙ dicit ad epheſi.ij. Jã nõ

ſanctoꝝ et domeſtici dei Cõſequẽter

dDdeſcribit᷑ ciniuʒ multiplicatio qᷓ facta
—E Hgientionen apoſtoloꝝ· Unde di
ctium me. Hic Raab m hebꝛeos 2

moꝛ ero raab et babylõis.ſci

Clxij.

brtũʒ Miero.ĩ trãſlatiõe hebꝛaica non
eſt ꝓpꝛium nomen uũllius mulieris me
retricisq recepit nücios Joſue ⁊ ab⸗

ſcõdit vt hꝛ Joſue.ij.ſed c nomẽ ap

pellatiuũ et ſigniſicat ſuębiã Hug.
Per quod intelligit᷑ populꝰ gẽtilis
ſuperbus idolatrijs ⁊ peccatis: qͥ nü

cios chꝛiſti.i.apoſtolos ſuſcepit ⁊ pᷣdi

cationẽ eoꝝ ĩ coꝛdibus ſuis abſcõ dit
R er babylonem que interpꝛetat᷑ cõ

tuſio intelligunt̃ generaliter omnes
peccatoꝛcs qui in confuſione peccato

rüũ ſunt. De his g dicit dñs ꝑ ꝓphe /
taml memoꝛ ero raab ct babylonis.
i.gentium et peccatoꝝ Lſcientiuʒz me

ſidẽ.q̊s conſequẽter ꝑ ꝑtes deter
minauit:dicens âQcce alienigene.ſ.

gentes tyrus .i.peccatoꝛes qui ſũt

in ãguſtia pẽitẽtie l ſicut pꝛius fuer̃t
in anguſtia peccatoꝝ NMã tyrus angu
ſtia interpᷣtaturl ⁊ populꝰ ethyopũ

Iqͥ peccatoꝝ fuerãt obſcuritate teter

rimLhi fuerunt illic l.i.in eccia dei

Caſſ. De quibus refulgentiũ ſäcdo

rñ numerus in illa celeſti patria com

pleatur. ecce gloꝛioſa dicta ſunt de te
ciuitas dei Dug.que videlʒ gloꝛioſa
deoeclarat cum ſubiungit dicens Idun
quigd ſyon dicet homo Mi. SGyon

lignificat ecciam.⁊ cẽ hic dti caſus vt
ſit ſenꝰ Hug. Nũquid purꝰhõ dicet
ſyon.i.ꝑſuadebit eccĩe.iſtð videlʒ glo
rioſuʒ miraculuzʒz.quod ſequitur vide

liʒ L ⁊ homo natus c in ea .q.i.chr̃s hõ

natus ẽ in eccial. ⁊ ipe chrseł funda
uit eã videlicʒ ecciam in apoſtolis ⁊
credentibus qui homo chꝛiſtꝰ?ẽ altiſ

,—

ſiun. li.deus Hoc eĩ ẽ impo ſſibile de

P dici .ij. ppuro homine fierivt quis fũdat ciui/
eſtis hoſpites ⁊ aduene.ſʒ eſtis ciues

tatem et naſcatnr in ea.qm̃ fũdatoꝛ ci
uitatis pꝛioꝛ ẽ ciuitate Unde eccleſia

non potuit hoc de chro hoĩe credere
niſſi in chro diuinitatem p opa mira -
culoꝝ intellexiſſʒ Chrs eni hõ natꝰ
in ea: ⁊ chrs de fundauit eã. Ang

x ij.

Pfſalmus lrxxvi

Sitc fundauit ciuitatem ecciamĩ qua
ſpñᷣaliter naſceret᷑:quõ creauit mreʒ
de qua carnaliter naſceret᷑ Col. UIñ
et de btã virgine Maria pot hic vſ⸗
expõi ad litterã hoc mõ Nunqᷣd ſion
Pu.i.beata virgo que de ſion.i.ð in

deis ktxit oꝛiginẽ muquid dicet coꝛde

oꝛe:ſuſple hõ purꝰ c.q̃i dicat Non
dicet ꝙ filius ſuus purꝰhõ ſit:ſj poti
nus ꝙ filius ſuꝰ benedictꝰ. ſit de hõ
AUiñ de vtraq; natura eius ſbiũgitidi.
Ez bo natus c in ea Ecce huanitas
filij eius.⁊ nò dicit puer. ̊ hõ natus
ẽ in ea Jux illud Hieremi:xxxi.Femi
na circundabit virũ Mi:q chrs ab in
ſtãti conceptiõis ſue fuit in vtero ma
tris homo pꝑfectus vᷣtutibꝰ⁊ ſciẽt ijs.
lIʒ nõ ſᷣm quantitateʒ coꝛpisl et ipe
chrs qui ẽ altiſſimꝰf̃m naturã diuinã
fundauit btãm vir gineʒ eã cõfirman
do ſua gratia:ita ꝙ nec moꝛtalit᷑ nec
venialiter peccauit Et bene iſta lci⸗
mus qα0omi rabit.. i. narra/

ominus narrabit
ri faciet ł!in cripturis populoꝝ.J.i.in
euãgelijs ad oẽs populos pᷣdicatis⁊
deriuatis Et diẽ:narrabit:ꝙ ipᷣe chꝛi
ſtus nihil ſcripſit:ſed ſcribere euãge⸗
lia euãgeliſtis inſpirauitl ⁊ pꝛincipũ

Ji.apoſtoloꝝ qui ſũt pꝛincipes oyx
Jvidelʒz populoꝝ credentiũl qui ſcʒ

apoſtoli fuerũt in ea ſcʒ eccia.⁊ ſcri

pſer̃t chr̃i et eccie myſteriũ vt patʒ in
epiſtolis pauli et alioꝝ aplõꝝ Conſe /
quenter deſcribitur ſecundus ſtatus

eccleſie ſcʒ triumphantis in q̊ i
iugis ⁊ perennis VUnde dici

letãtiumn. Hu.ſicut:in hoc loco ẽ ex
pꝛeſſiuũ veritatis ⁊ nõ nota ſimiluu⸗
dinis Caſiq pleniſſimum gaudium

iſtius mund vix ẽ imago aut ſimili⸗
tudo aliqua futu

Hli4 uz o 2
in te. Quod ſic legitur O tu ſion: ſuzę
na l abitatio omnium beatoꝝ ẽ in te
ſicut letantium:id ẽ omnes qui habi

tant in te iocundi ſunt ⁊ vere letautur

quod de eccia pꝛeſenti non pot veri⸗⸗

.

ficari.q ſemper ſi ug in ea aliqui aftli

cti meſtiia tempoꝛali Et quia hic vſi
culus de beata virginc canitur: põt⁊
de ipa dici Gicut letantimm omniuʒ

habitatio ẽ in te ſancta dei genitrix·.
quia tu ſpes es.conſolatio. refugium
turrisq; foꝛtiſſima ⁊ inexpugnabilio

omnibus qui ad te confugiunt. VUñ
cantat eccia Bub tuam pꝛotectionez

confugimus vbi inſfirmi acceperunt

ytutem: ⁊ pꝛopter hoc tibi pſallimꝰ
dei genitrix vgo Caſ. Laudata ẽ de

monſtratiuo genere ciuitas illa fide⸗

lium non temꝑalibus bonis: ſed eter
na felicitate mirabilis Col. Ex ſer

mone beati Fulgẽtij epiſcopi Conſi

deremꝰdilectiſſimi deſiderabilem hu

ius ciuitatis felicitatem. inquantum
deſiderare poſſibile ẽ At eniz vere ẽ
conſiderare nullꝰ ſermo ſufficiet. De
ea enim in quodaʒ loco dectnʒ c. Cõ
ſiderate quo aufugit doloꝛ:triſicia:⁊

gemitus Quid in hacvita beatiusv/

bi nulla ẽ miſeria. nullus doloꝛ:nul/⸗
lꝰ timo: nulla infirmitas nulla diſcoꝛ
dia.ſed cuncta conſona.quia pax erit
et concoꝛoia omnium ſanctoꝝ letãti

um in ea:in qua regem chrm in deco /
re ſuo ſpeculantur:cuius pulcritudo
cuins gloꝛia ⁊ maieſtas hanuʒ exce
dit ſenſum M qᷓ; grandis leticia:qᷓ; ex

cellens ſanctoꝝ gloꝛia: cuʒ vnaqueq;

ſacies fulgebit ſicut ſol ⁊ deus erit
omnia in omibus O quanta illis ĩ cõ
muni leticia: qualis felicitas ſanckoꝛꝝ

omniuz. qui hic dominica pᷣcepta ſer

uãtes et ad celeſtes theſauros terre⸗

rabili iocunditate letãtur Pꝛeſta no
bis domine ieſu chꝛiſte rex eterne vt

ꝙ hic verbis de gloꝛia tãte felicitatis
explicare nõ poſſimus: ibi in eterna
beatitudie te donãte cernamus. Qui

putre et
guodeut

aa reſpo⸗
te Pos

biintl
lleplal⸗

tcitiai⸗
unch
Wochen
ign
ecnti
Gfnnrl
Muoti
Gcicum
ſuncüin
lischor
we⸗
terpdnt
cyerec
luuma
poncen

(cpitpe

Atpen
licten
Füvck
Chene
iuterp
imitq
deüt⸗
lider.
Peta

one

fonyn
ſodf
plicctt
0

lcsn
Mna

mene!
u Alenr
) ,
d rr
. 9
mn pzoechng
. 1
nünmn Ae

Hoendi galn

.Ladin
auitas ila ie⸗
bonis:ſegen
Col Cra
lcogi Conſi
Caandden br

tmn.ingumun

rnart
mMa,
uli M⸗
gugen
nün Cin
Grmunded
nsrtun
büumn
umulls
7
glennmni
Pechto⸗
r arnneſs
Getelats
biin e
mnsA

lutis mee lꝓ quẽ ſpero ſaluari.Caſ.

cũ patre et ſpiritu ſincto viuis ⁊ re/

gnas deus in ſecula ſ. eculor Anen.
Wfmnede,
Citulꝰ Cãticuʒ pſal.filijs
choꝛe In finez ꝓ melech /

ad reſpõdẽdũ intellectꝰ eman iſraeli⸗
te. Hii Sciendũ ꝙ in pſalmis illisv/

bi in titulo apponit᷑ pial.ſigniſicat᷑ ꝙ

ille pſal.agit de oꝑatiõe:vbi ãt atpo

nit᷑ cãticũ ibi agit ð ſpñali leticia.vbi
at vtrunq; ſicut hic:inſinuatur ꝙ de

vtroq; agit᷑.vnde poteſt de facili in⸗
telligi titulus iſte Cuius ſẽſus talis
ẽ Hic pſalmus dirigit nos in fineʒ.i.

chhrm vt ſepe dictum c.q ad ipᷣm ten
dimus tq; ad fineʒ nos ꝑficientẽ. ⁊ ẽ

canticum ps.q hoꝛtatur nos ad ope

randũ in leticia ſpũali Et cantatur fi

lijs choꝛe.i.imitatoꝛibꝰ paſſiõis chr̃i
ꝓ melech ad reſpondendũ Melech ĩ
terpᷣtatur choꝛus Filij ergo choꝛe. B
ẽ vere chrini debẽt eẽ q̃i choꝛus per
latam imitationem paſſionis chr̃i re/
pondentes pᷣcentoꝛi chro.qͥ pmus in
cepit pati volũtarie ⁊ cũ leticia ᷣmꝙ
dicit petrꝰ.i.ij. chꝛiſtus paſſus ẽ ꝓ no
bis:exemplũvobis relinquens vt ſe/
qmĩ veſtigia eius Et hic ẽ intellectus
eman.i.cohẽdum chri Nã eman frat᷑

iuterpᷣtat᷑. Et addit᷑ iſraelite.ꝙ tales
imitãtur chr m.qui ſũt iſraelite.i.ſolũ

deũ intẽtionis oculo ĩ ſuis oꝑibus
ſi derãtes Nã iſraelvidens deum int᷑

pꝛetat᷑. Intẽtione monet chꝛiſti paſſi

onẽ imitari Ni Nã fᷣm Aug“.⁊ Hie
ronymũ materia huius pſalmi ẽ Pal
ſio dñi noſtri ieſu chr̃i.quã pſalmiſta

Suidit p ſpm̃ ꝓphetie.⁊ eã ſcpſit ĩ h

pſalmo ĩ ꝑſona chr̃i hoĩs ad preʒ.di.
Omine rõe generalis guberna
tionis PHug. deus lauctoꝛ l ſa

Nam qui ſalutis ſue deum ꝓfitetur

auctoꝛem.omnia que opoꝛtuerat dici

6.

peccata nõ habuit ſ delickis mũdi q

i. Clxüj

pleniſſime ac bꝛeuiter explicauit Sic

magiſter oprunus cuzʒ patreʒ pꝛecat᷑

nobis qucẽadmoduz ſupplicare debea

mus oſtendit ⁊ addit lin die .i.in ꝓ/
ſperis l clamaui oꝛãdol ⁊ nocte.i. ĩ
aduerſitate Lcoꝛã te lintẽtiõe pura vt
q vtrũq; tempus humanã vitã com
lectit᷑:iugiter ſe dñm oꝛaſſe declarat.
ntret in conſpectu tuo oꝛõ mea.

—

WMi. Eſt enim oꝛõ quaſi nuncius ad
deum cui pᷣmo datur acceſſus ⁊ ſecun
do audientia ꝓpt᷑ q̊d ſequitur Linclina
aurez tuã ad pᷣ
ecam per effec
rem ſuã dominus:cum miſericoꝛs di

cem mea exaudiendo
tuc aſſ. Inchinat ãt au⸗

gnatur audire. Cauſam ſue oꝛõis o⸗
ſtendit dicen. na repleta ẽ malis

bus laboꝛabat humanitas. Peccata
enim populi pereuntis pius miſera/
toꝛ ad anie ſue moleſtiã traxerat duʒ
omnibus condolebat. Hug. Let vi

ta mea. coꝛpalis Liferno axpꝛopiqua
uitl.i.moꝛti expoſitus ſum q qꝗ ẽ in

moꝛte ꝓpe infernum eſt. Deide culpat
eos qui putabant chrm moꝛtuũ fuiſ
ſe ſicut communiter alij moꝛiũtur di
cens ſtiniatus ſum la iudeis Lcum
deſcendentibus in lacum ꝙ ſicut re
