donatũl ⁊ choꝛo / ꝓ eo ꝙ choꝛis ãge
licis ſit ſociatũl laudate eũ ĩ choꝛdis
2oꝛgano ꝓ eo ꝙ ciboꝝ abſtinẽtiam
retoꝛtis viſceribꝰ ex qbꝰ fint choꝛde
inſtrumẽtoꝝ:victiſq; carnalibꝰ cõcu⸗
piſcẽcijs digmi ĩiuẽti ſũt regno dei ad
cõcinẽdas laudes dĩnas ꝑ oꝛganũ ſi⸗

nra ſũt. qͥ tũc ſaſut artte? ſonãt: qñ in
laudes dñi deuotiſſune cõmouentur.
Aug. Et ne quis cymbala intelligẽt

q̃ᷓ ſine aĩa ſonãt. Jõ puto additũ. Lin

cymbalis iubilatiõis Jubilatõ nũq;
A. ineffabilis laus ñ niſi ab aĩa ꝓfici/⸗

baibutiẽdo ꝓut poſſumꝰ excelſa dei
reſonam. ſ.per ſenſibilia nobis nota.
Igeo expᷣmũtur hic multa inſtrumẽ⸗/

loꝛia cok

vt ãplius ñ mouant᷑ Llaudate eũ in

s fecit 1 multos ⁊ multifario hõe
diſtictas celeſtiũ coꝛpoꝝ deputat eis

tan
1
de⸗
0
Xie
imae
tänn
merbi
Lna
um
nugnos
vohi⸗
1 as
gnei
utre
nni
6dalch⸗
'nn
kiſen
npno.
ie*
e
bige
nitum
chorde
h'on
o
liu
N
ann,
clic
i
5
W
hon,
nums

ꝓꝙ ſciſſimus ꝓpheta.
cta ſunt ſplalitevo elli⸗
tiſſimo fine libꝛum concluſit dieens

culoꝛũ laudabũt te. CLaſſ.

ta muſica. nõ ꝙ habeant locũ in celeè/

ſti pꝛin:ſz ponutur ad deſignãdũ mul/
titudinc iocũditatis celeſt. Ca. Et
Auerſ que di /
bat intelligi

oĩs ſpũs. tam angelicus q; human? l.
laudet dñũm Hie. In hoc ergo re/
gno nõ caro:nõ ſanguis:ñ coꝛruptio

Iʒ hõ iam ſpñalis totus effectus: deñ

in ſpncqᷣ ſpṹs eſt) landare nõ deſinit
ſicut in alio ps. dictũ eſt: Beati q ha⸗
bitant in dome tua dñe: in ſecula ſe/

plicitus eſt decoꝛus ⁊ mirabi
Aliis oꝛdo pſalmoꝛũ:numero qui⸗
dẽ myſtico termĩatꝰ: ſʒ ſacris virtuti
bus ifinitus.qui qᷓuis a nobis ex to⸗

to ↄp̃hendi ũ põt: tñ vtilit queri q

ꝓſcrutatus ſꝑ copioſioꝛ ĩueni᷑ Quãta

ci adhuc hic noua dicẽda ſũt? qntoꝛũ

fideliũ ĩigenia vſq; ad ſinẽ ſeculi curi
oſa ſedulisate laboꝛabũt? Mo tñ iſta

veritas tũc pleniſſime dinoſcẽda eſt

Eeſt:?

qñ ipe dñs ↄtomplæriõem ſuã pᷣſtareę

dignabit ꝓſpeximꝰ dño lagiẽte ꝙ cẽc
tũ qᷣnqᷓ gita diebꝰſuꝑducto diluuio cri
mb ſuis tra diluta ẽ. Sic et pſalmo⸗
rũ cẽtũ qnq giĩta ſpirital abyſius: coꝛ

da moꝛlin pdis inqͥnata vſq; ad indi

„

cij tempꝰ ꝑpetna emũdatiõe puriſicat

2 ſic nobis ex ipᷣo ſaluta? diluuiũ qð

mnnrm ſenſũ delictis ſoꝛdidũ reddit ab/
lutũ. OQnid eni in iſto ceæſti armario
Icpturaꝝ dĩnaꝝ ĩueniẽ nõ poſſis: Ge⸗
eſun qras B qucadmodu fuit mũdꝰ

icat, exponit. roßherã oiae:

uis de incarnatiõe dñi tãta locutꝰ

peter oſtendit Et ne lõgius differam
quicquid in celo ⁊ in terra ⁊ in mari

vel apud inferos agit᷑:ſi cautiſſime le

ginta pſal

Euãgeliũ cypias paſſionẽ ⁊ reſur
rectionẽ chãi dni: inumeris locis eu

CClxi.

ſicus:qͥ vᷣtutes pſalmoꝝ indagabili
veriate diſcutiẽs: oĩa illic eſſe ꝓbat

uñ 2 vetus teſtametũ tanta ꝓpꝛietate
cã in hoc libꝛo intelagas eſſe conſtru
ãã. Mã ſi paradiſus deſiderabilis bé-
tur ꝙ eũ qᷓtuoꝛ flumia irrigare noſci
tur.qᷓnto beatioꝛ eſt aĩa q̃ centũ qnꝗ/
mox fontibus irrigatur.

Adñe verus dockoꝛ 2 aduo
catu s: iudex ⁊ largitoꝛ: terri/
bilis ⁊ clemens:coꝛripiens ⁊
còſolatoꝛ.qui cecis mẽtibꝰ donas aſ
pectũ: qui facis infirmis poſſibile q;

paipis:qui ſic pius esvt aſſidue roga

ri velis. ſic munificus vt neminẽ de/

ſpera?ẽ patiaris.dona qð te pᷣſtãte bo

ni q̃rimus.⁊ illa maxie qꝗᷓ ex nr̃a infir
mitate neſcimꝰ. ð ex tuo dixim ſuſ

cce. q ex nobis ignoꝛãter ꝓtulimus

parce.⁊ ꝑduc nos ad ulã cotemplati
onẽ vbi iã ñ poſſumꝰerraꝰ.dona facẽ

que te inſpirãte loqui pᷣſũpſi.dona cõ

pleri qᷓ alios obſeruare ↄmonui.vt q
pſtitiſti piũ ̃ᷣmonẽ:ꝓbabilẽ q̊q; cõſe

ras tuis famulis actiõeʒ. libẽa nos a/

matoꝛ hoĩim ab illo piculo vt diẽ A/
poꝰ. dũ alijs pdico ipe re ꝓbꝰ efficiar.
Muãinfirmi ſumꝰ:tu veracit᷑ noſti.q̃li

hoſte fatigamur agnoſcis: fac nos illũ

vincẽ q̃tenꝰ eterne iocuditatis pᷣmia

valeamus pꝛomereri. ¶ Colledtoꝛ

BPecoômendati
Mmẽ ſa dine largitatis (pſalmoꝝ
bonitas:cuiꝰ ꝓuidẽtiaſcãm ⁊ ſmacu
latã plurimaꝝedote graꝝ ſuã ditauit
eccciam:int᷑ quas illa celeſtl. refulgʒ a/
potheca diuerſoꝝy medicamĩbꝰmoꝛbo
rũ referta liber videlz pſalmoꝝ:q no

Agaus ois⸗ petent agnoſci⸗ ni ac veteris teſtamẽti ſacmẽta pcur
Teſtis eſt Athanaſij epi f̃ᷣmo magni xrcs a briradie inchoatus laudibſcis

. Concluſio lbꝛi
⁊ ſacra iubilatiõe cõcludit᷑:vt merito it eſſe vigilias:aß ſelentf all
ſe tali munere ↄſe olet᷑ ꝑfecta mreccia tibus ä
ꝗ hic multaꝝ calamitatũ cognoſcitur ſicã: vbiſq; arte modulatis ad illũ re
aAafflictionibꝰ ſauciari. Hic liber plane dire facit a qͥ ꝓ aalute hũaui generis
IZtigdiano ob ſui excellentiã ⁊ vtilita⸗ dinũ r ſus i aures
tẽ:dei freqntat᷑ officio. Caſ. Atriuſ oblectat ⁊ aias iſtruit fit vna vox pſal
qqʒ dñi aduẽtus reuelãs myſteria:ſta/ leutiũ ⁊ cũ angelis dei:q̊s audire nõ
tui cõſulens vniuerſoꝝ:vtile ſuffra⸗ poſſumus:laudũ verba miſcemꝰ ꝑ il⸗
giũ periclitantiũ:ↄſolatio grãdis lu/ lũ.ſ.qui venit ex ſeĩe dð dñm chr ʒ: ſi /
gentiũ: ſpes btã iuſtoꝝ: fons indefici⸗ cut ipe ĩ Apoc̃.dic̃. Ego ſũ radix dð
. ens.vñ ſy qð expedit tollit᷑ cũctl my 7 oꝛigo quo ⁊ religionẽ ſalutarẽ ſuſ⸗
. ſterioꝝ ipius clauſtra pie pulſãtibus: cepimus: ⁊ ſcẽ trinitatis myſteria re
. remediũ de ſuis incũctant᷑ lãguoꝛibꝰ uelata cognoſcimꝰ. Quiſ⸗ quis huius
ſpnᷣaliter refundẽs. Quid enĩ in hoc muneris iocũditate nõ fruit᷑ zy /
libꝛo nõ iuenies vñ ſe hũanũ genus tutes vt breuit᷑ dinꝰ p̃ᷣmo ↄcludẽt in
debeat luauit conſolari: Vere coꝛuſ· ſeptuageſimo pſal. dixit. Ego aũt oↄfi
. cans liber:ᷣmo lãpabilis:cura ſautia teboꝛ tibi in vaſis pſalmi vᷣtutẽ tuaz
ti coꝛdis: fanus interioꝛis hoĩs.pĩna RKeuera vaſa veritatis qᷓ̃ tot vᷣtutes
ſpnñᷣaliũ ꝑſonaꝝ. occultaꝝ lingua vᷣtu/ capiũt:tot dĩnis odoꝛibus farciũtur
tu:q inclinat ſuꝑbos humiliatis:re/ tot theſauris celeſtibus cumulãtur.
ges paupibus ſubdit.affabilitate par Hygrie que vinũ celeſte recipientes
* uulos nutrit. Quanta eiĩ illic eſt but⸗ puritatẽ eiꝰ ſꝑ in nouitate cuſtodiũt.
critudo ſenſuuʒ ⁊ ſtillantiũ mediclna dulcedoò mirabilis q ſeculicoꝛruptõi
vboꝝ vt merito hic illud Salomõis bus nõ areſcit:ſ ĩ ſua ꝑmanẽs digniä/
„ aptet᷑ qð dixit in Cant᷑.cãticoꝝ. Oꝛ/ tate gra ſꝑ puriſſſme ſnauitatis anget
tus ↄcluſus:fõs ſignatꝰ:paradiſ ple,⸗· Apotheca valde copioſa:de qᷓ cũ bi⸗
nus oĩm pomoꝝ. 5 eni quidã pſal baãt tã magni terraꝝ populi vbertas
moꝛx ſalutari inſtitutiõe foꝛmati: tur ciꝰneſcit expẽdi. Quãmirabilis ãt ex
bidos ⁊ tẽpeſtuoſos aĩos declinãt in ipᷣis ꝓfluit ſuauitas ad canendñũ:dul-
limpidã ⁊ trãquilliſſimã vitã.mõ ꝓ⸗ clſonũ oꝛganũ hũanis vocibus emu
mittẽ tes deũ ꝓpter ſalutẽ credentiũ iant᷑. Lubaꝝ ſonitꝰ grãdiloquis cla⸗/
vſualit᷑ hũanãdũ ⁊ ad iudicãdũ oꝛbez moꝛibus reddũt: vocalẽ cith arã vi /
eẽ vẽtuꝝ.mõ ↄmouẽt lachꝛymis pec uẽtiũ choꝛdaꝝ pꝑmixtiõe ↄponũt Et
cata delẽ: elemoſynis delicta curare. quicqͥd añ 'ůſtrumẽtis muſicis vide
moõ ſacris oꝛõibꝰ reuẽnt᷑ attoniti:mo boat agi:nunc ꝓbat᷑ ꝑ rõnales ſubſtã
S paſſiõe ⁊ reſurrectiõe dñi ſalutaria tias explicari. Colꝰ Jac nos eterne
pᷣdicãtes:mõ lamẽtãtiũ deploꝛatione ſalutis amatoꝛ ꝑ tuã gram modulati
pijſſmi.mõ vᷣſuũ repetitiõe q̃dã nob onẽc᷑ pſalmoꝝ ſpũalem ĩtelligere:⁊ in⸗

tellectis hñiliter obodire ad laudẽ 2

ſacramẽta pãdentes.mõ cãticoꝝ gra d lauc
gloꝛiaʒ tuam: qui es benedictus in ſe

duũ aſcẽſiõe mirabileb. poſtremo ſu⸗

vnis laudibus felicit᷑ inberẽtes. Be aula ſeculoꝛum. Amen.
ata copia ĩex plicabile deſideriũ:ſtu⸗
penda ꝓfunditas.nõ põt aĩmus fide Finit Collectarins impꝛeſſus ꝑ me
lis expleri q ceperit iñ ſatiari. Pſal / Johannem Koelhoff Colonie ciuem
mi ſunt deniq; qui nobis gqratas faci⸗/ Anno gre Millelimo cccc lxxxvij.
£
●
☛D
* *
*a
4

* uncll
A li
i Ts
Woguian
Vnporpil
Nisauche
nſimol
unchif
Plndro
i! . lur
uuntenn
i
ii
p lün
Ccwai i
ui n;
n aues
inctän
utunnln.
er mahang
n Laaltpii
lalnunpii
nizy
rit
6dN
roenas
Wis der
nmdii
ochas enn
lognuc
iuh⸗ Nipß
exoni⸗ .
is ru
us ſoti
enosamne
nodule
alicer thn
1 lu

—

4

12

6

SSð

eiuſae

menitatem reuocatur.

ſicanit: quos autem iuſtificauit ipſos
et gloꝛificauit. Pꝛedeſtinatio noſtra

non in nobis facta eſt: ſed in occulto

85

apud ipſum in eius pꝛeſentia. Cria
vgro reliqua in nobis fiũt:ſcilicʒ vo⸗
catio: iuſtiſicatio:et gloꝛificatio. Vo⸗
camur pꝛedicatione penitentie ·Sic
enim cepit domin euãgeliʒare. Agi⸗
te penitentiam appꝛopinquabit enim

regnum celoꝛu 3. Vocati renunciamꝰ
diabolo per penitentiam ne ſub iugo

eius remaneamus Juſtificati ſana/
mur per miſericoꝛdiam ne iudiciuʒ ti

meamus. Gloꝛificati anſimus in vie⸗
tam eternam: vbi dontinum ſine fine
laudamꝰ Hugo Sicq; in hoc pſal
moꝛum libꝛo: omne genus hominum
paſcitur et vocetur:atq; de pꝛeſe entis
leculi miſerijs ad eterne lelicitatis a/

2

Notandum vero hanc ſcripturã pl⸗
ceteris in eccleſiaſticis frequẽtari oft

ficijs: quod ideo fit.quia in hoc libꝛo
eſt conſummatio toti theologice pa

gine. Hic enim deſcribuntur pꝛemia

bonoꝛum:ſupplicia maloꝛum: rudimẽ

ta incipientium:pꝛogreſſus pꝛoficien
tium: perfedtio peruenientium: vita
actiuoꝛum:contemplatiuoꝛum ſpecu/
latio Pic etiam docetur quid pꝑec/
catum auferat:quid penitentia reſtitu
at: quid penitẽs peccati conſcius di/
cat:ſcilicet. Domine ne in furoꝛe tuo

arguas me: neq; in ira tua coꝛripias,
me & Et alibi. Miſerere mei de' m

magnam miſericoꝛdiam tuam, Et qd

per penitentiam aſſequamur ſubiun/

git. Docebo iniquos vias tuas ꝛc.
Per quod oſtẽditur nulli quãtuncu
q; delinquenti de venis ac miſericoꝛ⸗

dia dei foꝛe diflidendum aſſumpta pe⸗
itendi humilitate.Cum enim cermi⸗

m per quinquagenas

mus Dauid homicidam adulteruz
per penitentiam factum doctoꝛẽ pſab
moꝛum atq; pꝛophetam nulli peniten

*

.

tiam agenti locus diffidentie relinqui
tur:ſicut et de Pauli comuerſione:
gius q; in apoſtolatũ pꝛomotione de

dei miſericoꝛdia plene certificamur:
Vnge et epiſtolis eius plus q;ᷓ alio/
rum ſicut ⁊ pꝛophetia Dauid eccleſia

in officijs vtitur Lolleccoꝛ His

viſis ne pꝛolixioꝛ narratio ſaſtidium

generet lectoꝛi: ad expoſitionem pꝛi/
mi pſalmi feſtino Mico. Pꝛimi di

co:vᷣm ꝙ habetur actuum xuij. vbi di
citur ſicut ſcriptum eſt in pſalmo ſe /
cundo. Filius meus es tu:ego hodie
genui te. Qui non poſſet vere dici ſe⸗
cundus: uiſi iſte eſſet pꝛimus.Et me/⸗
rito inter pſalmos computatur. quia
Eſdras ſpiritum pꝛopheticum habu

it qui dicitur hũc pſalmum tanq; erꝰ

pꝛologum in collectione pſalmoꝛum

feciſſe:et huic libꝛo per modum pꝛefa

tiõis et abſq; titulo pᷣpoſuiſſe Col.
Munc vero quoniam adhuc lacte nu
triri indigeo:inſcium pꝛofecto me fa⸗
teoꝛ ⁊ indignum ad tante pꝛofundi/

tatis myſteria digne rimanda. que a

ſummis ſeruantur doctoꝛibus reſerã

da perfectis qui ſolido cibo paſcunt᷑.
Adcirco pꝛopꝛie infirmitatis nõ im /

memoꝛ humilt acceſſu pꝛo alicuiꝰ mo
deratione intellectus tantoꝛuʒ myſte
rioꝛum mendicus hoſtin pulſo amici
qui in fractione panis a piſcipulig du

obus eſt cognit?: ſuppliciter depoſcẽs

vt panem dauidicum mihi ſic frange⸗

re dignetur quatenus eiuſdem panis

ſobꝛio ſaltem ſapoꝛe refectus ſidelibꝰ

adhuc lactentibus quantulancunq;
refectionem exinde ſalubꝛem valeam
miniſtrare ad gloꝛiam et honoꝛeʒ ipi

us domini noſtri Yeſu chꝛiſti cui eſt
honoꝛ et gloꝛia in ſecula ſeeuloꝛium
Ameg«

R

Balancde Q

N Focus O

1

K

10

-Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard“

„ Copyright 4/1999 VXVMaster Gmbh wwwW.yxymaster. com