bonos:moꝛiũt᷑ ĩ egypto.q vſq; ĩ fin ẽ?·

vite in tenebꝛis vinoꝝ cõuerſantur

Mui dimidiãt dies ſuos moꝛiunt᷑ in

deſerto. * 8 oſeinse⸗ peccati exeũtes

—

EPlalmus liii

errata ꝑ penitètiã emédt Qui vo ie
plet dies ſuos ꝑſeuevido ĩ oꝑe iuſti
cie vſq; in ſinẽ vite.trã ꝓmiſſiois /
ſequunt᷑ Collectoꝛ qutũ liby colle
git ex dictis ſactoꝝ dic Et q; pſal/
mus ſᷣm Caſſiod.tertius ẽ eoꝝ q de
paſſiõe et reſurrectiõe dñi Jeſu latiꝰ

ſunt locuti:myſtice etiã põt exponiðꝰ
chꝛo:q ſᷣm foꝛmã ſerui oꝛat ad deuz
piem:dicẽés DHu. 2ð
Faudid 2.paterloꝛõe: meaz
A.Nqua oꝛo ad te ̃ᷣm ꝙ hõ bet ne Let ne
deſp exenis deße meã: itéde m

Ie- KR eplicatio coxdez
boy notat.inſtãtiã oꝛõis pfecte a ⸗
ſcia ſãctitatis emiſſe Hier. Qua rõe

ceris a deo: pꝛoꝛſus! nõ exaudieris.
ig Cauſã ſue oꝛõis ſbiñ git:dicẽe
0 triſtat“ u huũana infirmitate Li
rcitatioc mea I.i.i paſſiõel a afͤba

eiuſo ppli pleauétis me H ãtñt meo
merito fuſtinu ſz meo malo(¶m de
cliauert ĩ me inidtates .i.inpoſuert
mibi mala: dicẽtes ipᷣi Z me falſũ teſti
moniũ az ĩ ira q̃ me repleti fuer=ft
moleſti erãt mihi lamãte⸗

8 Cruci

nige: crucifige eu Et pt hᷣ

me- Caſſ. Exit nri moꝛe

ertinfi ima apreate deſcribit Moꝛtẽè

eĩ pus tiem. diñ cõtremiſcim q ſe⸗

patio iſta coꝛpis aĩeq; ſine Sturba⸗ .

tiõe maxĩa ñ põt cuenire L22te
J.i. circũdederũt l m

moꝛtis.q frequẽter illa conſpicimus
animo de quibus nos vencitn ſolet
conturbare foꝛmido . Wel conte /
xerunt:id eſt: circundederunt me: te
perfidi tenebꝛoſi iudei.

nebꝛe nd eſt
Dug⸗

Avidẽs rebellionè cox l.

intellige o ho. q niſi pura cõſcia deß5

ba
voce Rimct Iwrdelzt iudi maledi

oꝛ med
còturbatũ ẽ intra meſᷣm hoiem Let 3
foꝛnido motis cccidit ſuꝑ memñ̃
dixit Lriſtis e aia mea vſq; ad moꝛ··
Imoꝛ Jaiel. 2 trcoꝛ coꝛ pis l.

ir ſſcz

dit 1
log
nni d
c
tigdhl
stor
dir üln
vorapond

1 1d

noͤ N;
hölan
eeN

tocor;
NKaca⸗

Antoe
ſhndeh
cris.
fminel,
are 6
nic
7 Cnall
1 im
vo nert
llätchi
ti fueft
CE
* nei
nla
ne
n
Heut
0,
Ube/
it
ſc
mus
ſolet
nte/
mene
gei
crl

is infidelibus re i gẽtibꝰ
credentib'. Et bene adaitlic coluůbe
ꝓſicut colũba ñ iueniẽs vbi pes erꝰ
requieſceret redijt ad arcã. Sic chĩis
nõ iueniẽs locũ ĩ iudeis ꝑfidis vola
uit p pᷣdicatioc z apoſtoloꝝ ad gẽtes
Vnde addit Acce elõgaui fugics
Ia indeis reſurgẽdol 2 manſi i ſoli
tudie .i. gẽttlitate nenſtn . 3

me oderũtl

Snſcy hoͤſu niſi tu pil vol

idolis ſeruie bar

denñ piej q

derẽ Let tẽpeſtate. lſed

a de ſuꝑbos iudeos. etLdiui⸗

ones Cauſã ſubiũgitl qm̃ x

te lin. coꝛde e0 qͥ me oderũtl.2 ddi⸗
chio ler.q nõ credebãt
1 =S hig c Joſeph fi /
õõ eacnocde octe

lius fabꝛi? ⁊ alia multa
J.i.aſſidue PHug. l. circũd
delʒ ciuitatẽ hirkʒ vliter qtũ ad oẽs

er hĩtatoꝛes:ſ pcipue l ſr muros ei⸗

JA.i.ſuꝑ pᷣ pncipes arede

occidereliĩ edi

ti ẽ eoꝝ ciuitas.l.hieroſolyma vt ſu

puos et magnos redũdaret ĩ ĩiquitas
EVlñ dixerũt Baguis E nos⁊ ſug

filios nros Hu.

. 1. lpotétie
diabo Ja iude

nimitate ſi aud nſse —
editionũ quas iu
dei impetuoſea c5 me mouebã Ir
cipit d

inguas ecoꝝ q̃̊s ſuꝑ me acuerũt
t h̊ totũ fecit iudeis 1 Titu Tle
ſpaſianũ.qꝙ diſpſi ſũt ĩ dunerſas nati⸗ S

B ihi peuraue
rit Wier eler nctin reple

nõ defecit de
plateis eiꝰvſura ⁊ dol Iq iudas ret
tulit eis trigita argẽteos: nihilomia⸗
nus tñ tenuerũt Jeſũ Et ſiłr dolus
fuit ĩ oculo Jude traditoꝛis Et hec
nota facta ſũt ſicut illa que fiũt ĩ pla-
teis Gequit᷑ qrimonia de Juda tra
ditoꝛe a q̊ intolerabilrie aſſerit delũ

rũt Cuvo pmiſſa mihi fecerãt iuduas

Ciij.

kqditõis pati ꝙ ab erneo wicke A

iimic'me maledixiſſʒ mihi ſuſtinuiſe
.Jq̃i dicat magis tolerabiie eſſet
t ſi iga tuge⸗ aar me

in enägelijs q ch; 67 aie e a iu/

deis: a Juda ãt ſe nõ abſcõdit:ſʒ euʒ
ſequit
alijs ap ls mihi cõiuctus eras l du

io ſco aſciuit .i. adchũxit ſic
u vο hõ vnanimis iq cuzʒ

męæꝰ Iad pᷣdicãdũ cũ ceteris muſ Du

cẽ bene dicimitineris pᷣcurſoꝛẽ Du.

La notꝰ meus. q te piciui ꝓditoꝛẽl.
Bahon ſimul mecu dulccs capie

0 do mecũ ex pabſide
mg no deic rr kes plo Diar Labu/

a ea. Etvt nob abſolua
ta vboꝝ poſſit ſtare ↄtexio iſti⁊ ſupe
riori vᷣſui igẽdũ c Cur me ᷣdebas.
Grandis ſire eniʒ culpa cui beneficia
reputantur eximia. Poſtq; de Juda
locut ẽ: cõſequẽter per lentẽtiaʒ cõ
munis pene cõuertitur ad iudeos di
cẽs Hug ¶ Iemat moꝛs ſuꝑ illo
i.captinitas qᷓ ſacta e ꝑ ?
ſpaſianũ.łet deſcedant iĩ infer
=: ĩ acerbã penã ipᷣius captiuitatie I. H
viuẽtes 3 d kum eſt de tudeis.

coͤſe D

et deſcẽditviuẽs ad infernũ. 8 deſpe
rane uwendie. Et hoc merue H
run nequitie cu
S domibus vbizuẽticula 3 c MM
lia faciẽtes:qrebãt quõ Jeſũ renerer
12 occiderẽt Et poſtealĩ medio eoꝛi
J. 1. apto a ñ co

⁊ iudei Ogo ãt ad deü clamaui ñn
9at.xx vij.dꝛ Jeſus voce magna cla
mauit: dicẽs Hely hely. c Let dũs ſal
õ mea moꝛtuis 3,½

Pſalmus lyv ”MUMU
eMMuhnpt
””ÿM W
Rcn quel
g
czltene
ptaideßn
dannc fug
ad achis n

et znüci⸗ rxaudiet vocẽ meã. J a deo veniſti. ⁊ viã dei ĩ vitate doces
Sitc piũgit᷑ littera Caſſ. NHarrabe In mido ei qͥd leuy oleo ad exage
veſꝑe pᷣdicãdo in cena traditioẽʒ me Feranonk.rn. agglauationẽ ſtimiaʒ
aʒ. ⁊ ãnũctabo ad mãe reſpõdẽ do.qñũ ſuꝑ oleñ pnidoꝝ ſᷣmones dic eẽ molli
dicẽ te Pilato.tu es rex iudeoꝝ.tũc tos:ne tãto leeleri par potuiſſʒ aliqd
ãanũciauit dicẽs In h̊ natꝰſũ: ⁊ cetẽa inuemiri l. ⁊ ipi ſũt iacula cũ dicunt.
q̃ ibi dicũt᷑ Hoc ãt q̊d ſeqᷣt᷑ ⁊ exaudi Keus ẽ moꝛtis Hos ſermões eippp Caf. pu
mt vocẽ meã: ad meridiè ꝑtinet: qñ bãtur illi effeciſſe qi iacula Poſti; (6Eppn
dixit in cruce Cõſuũmacũ c Qma ſiẽ pfidis iudeis celeſtis iuſticia locuta Aialop
paixerat ita fem & O mira bꝛeuitas. eſt ſaluberrimũ oↄſihũ nris inſir mitaͤ·· Tnnnddar
In h vno vſiculo tã magnꝰ act? ille tibus dedit dicẽs Lacta ſuꝑ vñʒ eu finmun
narrat c. vt q̊d ĩ lla latitudine tog / rãa tuã. qͥd ſuperius vſq; in finẽ ſuffi litentd
noſcit᷑ eẽ expõitũ ĩ hac/ bꝛeuitateg ba cicẽter expoitu c. Audiuimꝰ viuifica-/ nuratun,

cheꝛiſti etiam per
chr᷑̃i cõfitẽtes Cauſà ſbiũgitl et ñ ti

tetr᷑ eẽ collecuũ Mu. Et ve ex udict toꝛc creaturarũ aiaʒ ſuã poſuiſſe ꝓ ſa
meã beneſitio rfeſurrediõis l ab his
I cẽ a iideis hqᷓ appꝛvpiquãt mibi
vt me capiãt i ſermõe. ⁊ h faciebãt ĩ
dolo Lq int multos qͥ me ſeqᷣbãt᷑
Lerat mecũ dinſidiãtes mibhi xau
diet deꝰ? pꝛ me liberando l ⁊ humi/
liabit illos tollẽs eoꝝ locũ ⁊ gẽtẽ ꝑ
romanos qui deꝰ pr L c añ ſecula

.ab etno Quare B?l N cĩ e ilis cõ

quẽ ſrmauer̃t ſibi de me occidendo
nec py fadñ mutabãt volũtatẽ ſuam
pꝛan enreedo⸗d poſt ſurrectionẽ
ecuti ſunt nomen

muerüt deũ Et ꝓpt h̊ Lextẽdit ma
nũ ſuã dad ꝓcutiẽ du ęos li retribue/
do 4penã ꝓ culpa(¶ Jõtaminauerut
teſtametũ eꝰ Mie. q ñ itellexerũt
vdñz leſu Sceplerari pᷣconio repꝛo
miſſũ quẽ cõſpuentes polluerũt Et
180 Hugl. viuiſi ſt

p totũ müduʒ
idictàl. vultꝰ J. i.

—

mutatio vt ſcõmutẽt ᷣmonẽ neq;

iüliꝰ Jad getes re pbatis iudeis Capᷣ
Lur ãt üla faciat ꝗᷓ dicta ſũt ſõᷣſequẽæ
ter expõit dieẽ 3

reye diee olliti ſũt ᷣmoes
cliſuꝑ oleũ. Judas mollimit mões

uos cũ dixit Aue rabbi Et iudei ſi

militer qñ dicebãt. Magiſter ſcimꝰqe

erit: nulli

pati: r gni tui ↄſoꝛna no

lute moꝛliũ audiuim ĩpaſiibileʒ veũ
ĩi carne ſuſcepiſſe paſſionẽ ꝓ peccato
rnib:audiuim pii coetnũ moꝛtis ſb/
iſſe ſuppliciũ O ĩeſtiabile p ciũ q̊d re
demit gen huanũ: holocauſtũ qᷣn no
bis p̃ſtitit eternas flamas euade In /

terit qui tulit moꝛtẽ Finis qui vᷣdit
bon ſine fine mãſuꝝ. Vñ papa Leo
pulcre locutc di: Quãuis muitoꝛũ

martyp i aſpcu oñ ſpeciola moꝛs ſu
li tñ iſontis .i. inocctis ocio
ſa fuit redeptlo pccoꝝ Accepe
iuſti:ñ dederũt coꝛonas Inter filion
ãt hoim vnꝰ ſolꝰ exiſtit chꝛiſtꝰ qͥ vere
erat agnns imaculatꝰ: ĩ qͥ oẽs cruciſi
xi:ocs moꝛtunocs ſepultuoẽs etia,
ſt ſuſcitati Pꝛeſta pijſſime de vt qẽ

erteni

aſſũpta carne ꝓ nobᷣ diqt? es moꝛtẽ
b larg
iſerere mei de⸗
us q. Citulꝰ In fiuẽ ꝓ po

pulo qin a ſcis lõge fcs ẽ ĩ tiuli iſcp⸗

tiõe ipi dð cũ tenerẽt eũ allophili in
geth Mug. Pꝛima ps tituli lũpta ẽ
de euãꝰ Joh.xix.vbi legit᷑ ꝙ crucifis

xo dño ilatus ſuꝑpoſuit hũc titu

lũ Jeſus nazareu rex iudcoꝝ Caſſ.
De q̊ titulo lõge añ fuerat ꝓphetatũ

ece Pe eornugeteng ven è: ſed

poncio

ilato iudaicus populus

iaiLam̃

una
otbing

sr

icark
ſ
Jmei
mus.
op
pul'ls
lt hac
Coftenn
dder
Kace
ſ
ce
een
ömt
nos

Palne o. Cuüij.

4 dtum reddit vberrimũ cũ tribulatio/ pugna difficilis:ꝙ cũ foꝛtioꝛe dimica
zi nu ſuerit mole depᷣſſus Et ideo ĩ titu tur Aduerſariꝰ ei nr᷑ nec laboꝛe ↄᷣfic
SS li inſcriptiõe loqui rationabilit᷑ apta necvic“ aliqñ diſccdit: ſ̊ tãtũ atroci⸗
iſuſ l tu.v eccia in ꝑſona cuilibet fidelis tri oꝛ redit quãtũ eũ ꝑ diuinã graʒ ðbel
lblly i bulati q allophiloꝝ.i.alienigenaꝝ pſe lari poſſe ↄtigerit Hug Deinde con
toecre cuti vibꝰingrauati tãq; nectareos liqͥ querit᷑ generaliter eccia de ſuis ĩinn/
fümmnsb res merita ſanctoꝝ copioſa vbertate cis tã cirnalibꝰq; ſpnalibꝰ:dicẽ a M
enzn ꝓfndut Hu. Unde ſeſ tituli talis culcauerũt me ĩumici mei tã homies
arki don eit P† ſiim' iſte tẽdẽs ĩ finẽ.i.ĩ chům ; demones Graniſſumn qᷣdẽ gen' iiu
—RKZ qui ẽ fu is⁊ 51 ummgtio ad que tẽdit rie c vſch ad bedn cõtumclia pucemi/
magt mus. ſalm' dico ſcript ꝓ populo re Pzʒ iñ cedit àd ſcis altarib offe
ian 1i.5 Phin. ſeindeoy 2 plecutox:q po/ rat᷑ Vinũ ei ñ ꝓfluit.niſi pedibꝰvua
ene pul lõge fact' ca ſcis:ñ loco ſ mẽte tũdat᷑.ſic in mẽbꝛis ſuis cccin ab iimi
mpß et hoc in tituli inſcpᷣtiõe.q cũ ſancti cis cõculcat᷑ ⁊ pᷣmitur.vt ſãctoꝝ inde
a cõntean tur chm regẽ iudeoꝝ. ſicut meita gloſa naſcãtur Repetit qʒ l to
* titulꝰ dix it.populus iſte gdicit vᷣbis ta die vt reuera itelligas ĩ hoc ſclo
yt indei. ⁊ factis vt mali chiani.qui niim tẽpus oĩno a talibus tẽtationi
nr os ps loqᷣr᷑ᷣ ̊ q̃d factũ ẽ dð cũ tenerẽt bus ⁊ pſſuris alienũ Et nce ẽ vt mi
i eũ allophili in geth. q; ſicut dð ſaulis ſerearis l qm̃ multi bellãtes aduerſũ
disemmi ꝓſecutiõe pᷣnebat᷑.ſic et eccia chꝛiſti: me] Caſſ. Oim repꝛoboꝝ caput eſt
nmedizti pmit᷑ ꝑſecutiõ e maloꝝꝑ Intẽdit eĩ pᷣs diabol:qͥ mõ ꝑ ſe:mõ ꝑ mẽbꝛa ſua
meN noe ehene Kad agenenn culcat ⁊ ipugnat coꝛpꝰchãi.i.ecciazʒ ſi⸗
Fum mala hui vite Caſſ. Virgo igit᷑ mẽ cut pᷣus tẽtauit Per mẽbꝛa ſua iuda
Pbaus cccia q ſideles populos parit. nec a ica ipugnat caput:videlʒ chim dñm
. Ygitate diſcedit:celeſtẽ ſponſuʒ pijs nr m Sʒ iter aduerſa foꝛtis qͥd ſbiun
lachꝛymis rogat ne ſe patiat᷑ ab iimi gat audiamꝰ Ab altitudie diei tiebo
lio; cis oppꝛimi.qꝗᷓ adhuc i mũdi iſtius co⸗ Aug. Hoc ẽ a ſuꝑbia tempoꝛali
iinrnic gnoſcit᷑ calamitate verſari:dicens tiebo. apte hũiles ſt qui ↄculcãt᷑ alti
inun 4 Iſerere mei deus qm cõculca / ſt qͥ cõculcãt Sed noli timẽ altitudi
neiſhei Miut me ho⸗ Hie. Homo h̊ vn nẽ ↄculcãtiũ ꝙ tꝑalis ẽ nõ et᷑na Cuʒ
o mitis di: 6 c ĩ vnitate malicie mul venerit ille dies iudicij tẽ lamẽtabũt
ti⸗ toꝝ Mic. Eo mõ loquẽdi qᷓ d; Exo. ſe oẽs tribꝰ terre. Illis tunc penitè

innuebat vt p vaticinia ꝓphay hꝰ titu
l emẽ daret᷑ inſcriptio.nolẽs ſuũ re⸗
gẽ dici quẽ inſanis mẽtibus reſpue
bat Dug. altera ?s pdicti tituli vide

licʒ cũ tenerẽt eũ allophin ĩ geth ſue

pta ẽ de pᷣmo regũ xxi.vbi dicitur ꝙ
dauid fugiẽs ſaulis ꝑſecutionc.vẽit

ad achis regẽ geth: ſ nõ ẽ retétus.
LCaſ. PHec oĩa myſtice ſũt exponẽ da

Gecth ſignat toꝛcular.i.pᷣſſurã quam

isg ſidelis patit᷑ chꝛiſtianꝰ:ſʒ tũc fru⸗

viij. Aenit muſca grauiſſima.i.multi
tudo muſcaꝝ. Mõ ſoli eccia ↄ culcat᷑

i.pᷣmit᷑ a malis hoĩbus.veꝝ etiã a di
abolo Laſſ. q ĩ euaè dz hõ: nde
Mat. xuij. Ininucꝰ hõ hoc lec qͥ c. L.
tota die ipugnas Itẽtatiõibꝰ Ltribu⸗/
auit me BDeſcribit q i hoc mudo ſã
cta patitur eccia q ſine aliq̃ int miſſi/

one dia boli cognoſcit̃ certamia ſuntt

nere:ſicut dicit apoſtolus HNHõ ẽ nob

colluctatio aduerſꝰ carnẽ ⁊ ſãguineʒ:

ſed aduerſus pꝛĩcipes et ptãtes tene
bꝛarũ Haꝝ beilũ graue ꝙ occultum:

di locus nullus remanebit. quia eo
tempoꝛe quo fructuoſa poſſet eiſſe

Pſalmus lyx

penſtentia coꝛ obdurauerũt aduerſ⸗

mnorctẽ dñz Mug. Cauſã qre tim?
no debeat potetiã Füans coſectietef

ſubiun git dices! ego vᷣoi

hoc ẽ de tua ꝓtectiõec Caf. Een do
laudabo ſermões meos In deo lau

dat pmones ſuos ꝗᷓ oẽ d bene loqᷣt
n ſibi ſed diuinis cognoſcitur mune

ribus applicare Aug. Meos ſermo

nes dico q; ipᷣos accepi.ipe voluit me

os eſſe qui dedit Caſſ Nra ei q̃ nob

data ſunt recte dicimꝰ.ſi tũ eadẽ con
ceſſa nob vᷣñi mun ere ſentiamꝰl ĩ deo
ſpꝑaboinõ tiebo qͥd faciat mihi caro.
d. tarnalis homo Sẽtẽtia iſta miſi ſa
lubꝛiter queratur ſuꝑioꝛibus videt᷑
eſſe contraria Nam cũ eccia ſe cõcul
catã diceret ⁊ impugnatã ab hoĩe: ⁊
imminẽtia ꝑicula metuẽs miam dñi

imploꝛaret.hic iterũ aſſerit ſe hoiem

nõ timere.vtꝝq; verũ c.qm̃ pᷣus duʒ
calamitates hiuꝰ ſeculi aſpiceret foꝛ⸗
midauit:nunc timoꝛẽ cũ futura cõtu
etur:abiecit. Quid enim poterat ab
homine p ati qui ſpeʒ ſuã poſuerat ĩ
illa rtributiõe iudicij! Seuiat licet

carninicũ manus:pparẽt᷑ ĩcẽ dia cami

noꝝꝶ oĩa toꝛmentoꝝ genera deſpiciat
eccia in membꝛis ſuis.q̃ expectat do
mini munera ſaluatoꝛis. Deide con/
gqueritur eccia pᷣdicatiõis ſuè vᷣba a
xlfidis et puerſis chꝛianis deſpici d.
ota die verba mea execr abãtur
. iciebãt et maledicebãt. Hoc
ꝗag hereticos et malos chiianos ꝑti /
net. qui dum dñi vᷣba audiunt ſaluta
ria dicta cõtẽnũtl aduerſum me ocs
cogitatiõ es eoꝝ in malu Jad auferẽ
du mihi malum. Glo. Cũ eĩ ba re/
ſpuuntur. pſona dicetis nõ e imunis
ab iniuria. Mug. Quõ eoꝝ cogitati
malũ cõſequẽter dclarat

onés ſunt ter de
diccts nhabitabut mecũ cõuerſã

do in Eccia Let abſcòdet malũ quod

inuidi quare inferũt: diets,

ꝓql ſuſtinuerũt .i. expeckanerũt ad

Casß. Iſti ergo ſubdoli chꝛiſtiani falł
ſi fratres publicani vident᷑ inhabita/

re ecciaʒ et cõuẽtus ſequi populoꝛũ

ſed virus ſue perueſſitatis abſcõdut

De qᷣb adhuc ſubditur lipᷣi calcane

uz menñ obſerua bũt Mos iſte diabo
licꝰ ẽ eoꝝ qui miniſtri eius eſſe noſe
cunt᷑ vt calcaneũ.i.vltima nr̃a inſidi⸗
oſa calliditate reſpiciãt Mu.vt que

mare iueniant Ande aug.cone
tur dicens Verboꝝ aucupes: ſyl
barũ dinumeratoꝛes:nodoſas calum
nias mihi ꝓponentes vt me capere

modo accuſare poſſint vel blamke⸗

poſſint in vbo Augmnes ergo fti
do aio inhabitates: 2 dolum abſcon
dẽtes nolite timere:pater ipoꝝ Jueè
das cũ dño tuo fuit: et ille quidẽ no
nerat eñ E legit tñ eũ cũ alijs apoſto
lis: ſed ad aliud electi ſunt.xi.ad opꝰ
ꝓpbatiõis. electus ẽ iudas ad op ten

tatiõis vt poſſet tibi exẽplũ dare q̊s
deuites malos:q̊s caueas falſos fra⸗
tres ⁊ fidos:niſi vt dicat tibi. Ecce

ego mecum habin vnum què tolera
in ſp erferre volui qd ſciebaz: vt tibi

neſcicẽti pᷣberẽ ſolatiũ:q̊̃d mihi feẽ̃ h̊

faciet ⁊ tibi: videlʒ vt młtũ poſſit vt
mttũ ſeniat. Accuſaturꝰ?ẽ ⁊ milta falſa
crimina didturꝰ. vt pᷣualeãt falſitates
In me certe pᷣualuerũt: celuʒ mihi
nõ abſtuleruũt Dugo. Æ numeratis
malis q puerſi hoĩes et falſi frarres
inferũt bonis: ſubiungit cauſam ſcʒ

Sicut.

—

ꝑdẽ dũl aĩaʒ meã .d.i:vitam meã. Nã
trãſlatio hebꝛaica hʒ: expectaãtes am
mã meaʒ. vel ſuſtinuerunt: vt graue
põdꝰ aĩaʒ meã dolentes ꝙ ñ pnñ t me

extiĩguere: ſicut impij. Dapieñ.ij. di
xerũt Graius ẽ nobᷣ etià ad vidẽduzʒy

diſſimiis ẽ oꝑibus nr̃is Et qᷓuis ta
les ſint:reddit tamen eccĩa b

ilo id e

Flla ⸗

onux S

toſuer
ſepoſte
ſerwrlere
ter maret
Nunplo⸗
N,felli⸗
ni Coſt
ſus fien⸗
Tuabrg
pn
0neſcloe
Meſcrhi⸗
ſiſes ueni
tecbike
gig
pe
re
waic⸗
s no
cgoad
An
Pruldie
Plcuror.
Kywh
dus fuen
gaduc⸗
intente
4pꝛigp
clat qn
vtſem
ſcnt
luſaficer
turſuniſt

iigtl po

lemdie
e ſicu
Nchvi
yinit⸗
⸗

cco gitãt. vt efſicaciꝰ poſſint cõſümare malo:oꝛãsꝓ eis dicẽs l

Koplt

— =
—— *

illos Caſſ.qꝛ nulliꝰ meritum exigit

vt poſſit ꝓpꝛio laboꝛe ſaluari. Quid
mMeruit latro vt ſic paradiſum veloci.

ter intraret?qͥd publicanꝰ qᷓ repente
de templo abſolutꝰ exiuit?! Ipſe de /
dit ↄfeſſõis ſbᷣitũ votũ qͥ donauit et
pᷣmiũ.Cõſtat ergo pctõꝛes ꝓ nihilo
ſaluos fieri qñ certum ẽ ↄuerſionem
gratuita largitate ↄcedi Hu. Quo ãt
mõ hoc fiet:ↄſeqnt᷑ ſbiũgit:di.li ira
nõ puniẽ do cet᷑nalit᷑:ſ in illa ira q̃ fili
um quẽ recipis flagellas ad coꝛrecti⸗
onẽ:ſicl populos pctõꝛes l afringes

Ine ſint ſuꝑbi deceptoꝛes vel inſidio

ſi ãles fuerũt Caſſ.Mã cũ deꝰ coꝛda
eoꝝ tribulatõibꝰ fatigauerit:et diuer

ſaꝝ ãguſtiaꝝ numeroſitate ↄpleuerit

ab iniqᷣtate reuocati ↄpellunt᷑ dño cõ

fiteri:⁊ hoc ꝑ irã eiꝰ videt᷑ fieri:cũ ille

placidꝰatq; imutabilis ſalutis noſtre
cãs noſcat᷑ operari:ita facies illis Ex
ego ad eruditionẽ eoꝝ ⁊ vtilitatẽ me
ann r glorlä ru Ens Niram enz
anniciaui tibi ꝑ ↄfeſſionẽ:ſicut fecit
paulꝰ dicens Pꝛiꝰ fui blaſphemus⁊

ꝓſecutoꝛ. Hoc eĩ eſt gloꝛiã deo dare:

Cv.

as in ↄſpectu tuo:acceptã tibi eẽ pe/
nitẽtiã meã oſtẽ dẽs lↄuertent᷑ inimi
ci mei humiliati ꝓpt᷑ flagelluʒ tun et
exẽplũ meũ Adadidit hretroꝛſum vt
te ſeqnt᷑ ⁊ ãpliꝰnõ vadãt pꝰ ↄcupiſcẽ̃
tiã carnis Caſſ. Sequi᷑ ¶ n qcũq;
die lignat diuerſi tꝑis ſatiſſaction
Alter eĩ tota pene vita dño ſupplicat
alter ĩmediate ↄuertit᷑aliꝰ ĩ fine vite
ſaluat᷑ In q̃cũq; g die DHu. Liuoca
uero te coꝛdis deuotionel ecce cog,
noui ꝑ experientiã mĩe tuel qm̃ deꝰ
meus es qᷓ mihi ſubuenis ac recipis
penitẽtẽ:ſicut ꝓmiſiſti Eʒech. x viij:
dicens In qcũq; hoꝛa ĩgemuerit pec/⸗
catoꝛ:omniũ iniqtatũ eiꝰ nõ recoꝛda⸗
boꝛ ãpliꝰ Caſſ. magnã mirabilẽqʒ
dñi pietatẽ: vt in qᷓcũq; die inuocatꝰ
fuerit ſꝑ miſerat? indulgeat Dug.
n deo laudabo verbũ:in dño lau·
abo ſermone Iſꝑ gras agendo erde
uis bñficijs l in ðo ſperabo nõ time
bo qͥd faciat mihi hõ hoc ſupꝛa ex⸗/
politũ c. Deinde eccia q̃ſi iã liberata
de malis huiꝰ ſeculi:laudaturã ſe do⸗/
minũ ꝓfitet᷑ di. n me ſunt de?ꝰvota
tua videlʒ Llaudatioes qᷓ reddã tibi

Acſi dicat. NMõ timebo qᷣd faciat mi
hi hõ carnalis vel diabolꝰ exteriꝰ: qꝛ
etſi mihi auferat oĩa bõa tꝑlia:nõ tñ
vota laudis diuine q̃ in me ſunt põt
auferre Au. Poſtq; diabolꝰ? abſtulit
Job oẽm ſbam ⁊ filios:remãſeruntĩ
illo vota laudis q̃ ex arca ſcĩ pedoꝛis
ſui ꝓtulit:cũ dixit.Dñs dedit dñs ab
ſtulit: ſicut dño placuit ita factũ eſt:ſit
nomẽ dñi benedictũ.O diuitie interi

vt publice denũciemꝰqles nos digna
tus fuerit ſuſtinere ⁊ ad ↄuerſionem
adducẽ qͥ merebamur pdris exigẽtibꝰ
interire Vitã ergo ſuã anũciat deo qᷓ
ꝓpꝛia pctã ↄfitet᷑ ñ vt eã veo nota fa
ciat qͥ nullatenꝰ pᷣt aliqᷣd ignoꝛare:ſed
vt ſe magis ↄdenãs mereat᷑ abſolui:
ſicut ꝓ ha dicit.Dic pᷣmũ pctã tuavt
iuſtificeris Hu. oſt ↄfeſſionẽ ſeq/
tur ſatiſſactio ꝗᷓ deũ placat. VUñ ſub/
e

iũgitxl poſuiſti lach⸗ 3 meas iĩ co oꝛes q̊ͥ fur nõ accedit:laudẽ a te q̃rit
ſpectu tuo l. acceptas habuiſti eas de : ↄfeſſioneʒ tuã querit Ipſe dedit
exaudiedo icut ⁊ ĩ ꝓmiſſiõe tua fidẽ:ſpem:⁊ charitatẽ.hoc ꝓlaturus
hoc ẽ ſicut ꝓmiſiſti ita feciſti. nde hoc ſacriſicaturꝰ es Caſſ. Aut dicit

in ſe eſſe vota laudatiõis dona dei cõ
tributa q̃ in illa perpetuitate reddẽ/
da ſunt qñ iam ſancti indefeſſis voci/
bus perſoluent laudis obſequiũ Ita
0% i

Eʒzech̊.viij. Si ĩpiꝰegerit pniam ab
oĩbꝰ iniqᷣtatib ſnis:oĩm iniqᷣtatuʒ eiꝰ
nõ recoꝛdaboꝛł tũc videlʒ qñ ↄfrin/
ges populos:⁊ pones lachꝛymas me

Pſalmus

eĩ ſunt ꝗͥ ſi deũ diligimꝰ: habem ſp ?

trinſecꝰ q̃ a nobis oĩo nõ recedũt: ſS

in illa perpetuitate reddimꝰ. NHaʒ de
futuro nos ⁊ huc verſuʒ debere itel⸗
ligere ſeq̃ntia demõſtrat: q̃ huic mun
do nequeũt vllatenꝰ ↄuemre uo/
niã eripuiſti aiam mea de moꝛte per
petual oculos meos a lachꝛyvnis
Hie.qꝛ iã tũc nõ eſt nce pda deſere
Lpedes meos...iaffectꝰ ⁊ ſenſus met
os La lapſu ne vltra laberent᷑ ĩ pdã
Caſſ.hec tria in futuro ſeculo pꝛeſta
bunt᷑ qñ iam nec aĩa peccãdo moue⸗
tur:nec oculi ſua mala deflebunt: nec
edes labent᷑ Maʒ hic ſcis nõ qaufert
chꝛymas cũ ipſe dicat. Beati qͥ lu⸗/
gent Mec pedes iuſtoꝝ in hoc ſeculo
a lapſu reddũtur alieni.qꝛ duzʒ in hoc
mũdo ãbulant ſꝑ in lapſu ſunt:lʒ diui
na mia ↄtinctur:ſicut legit᷑. Septies
in die cadit iuſtꝰ ⁊ reſurgit. Pꝛemiſ
ſa milzi fient vt placeã coꝛã do in lu
mine viuctiũꝗ Mic.hoc eſt in lumie
gratie:ꝗᷓ vimt᷑ cũ deo in pꝛeſenti vita
et lumiĩe gloꝛie ⁊ iĩmoꝛtalitatis in fu⸗
tura beatitudinẽ vbi ſcĩ fulgebũt ſiẽ
ſol Au.ergo fratres ad hoc oĩa hec
valeãt nobis vt gratis deum diliga /
mus:in illo ſꝑ ſperemꝰ:nec homineʒ
nec diabolũ tim eam. nec ille facit ali
qͥd niſi quantum permittit᷑. permitti
ad nihilum pᷣt niſi qdð nobis pꝛodeſt.
toleremꝰmalos:ſimꝰ boni:quia⁊ nos
fuimꝰ mali. Pꝛo omnibꝰ quos pati⸗/
mur oꝛemꝰ. vt a deo nunq; recedamꝰ
patrimoniũ noſtrũ ipſe ſit: ſalus nr̃a
et ſpes noſtra ipſe ſit Ipſe hic cõſo⸗
latoꝛ:ibi remuneratoꝛ:vbiq; viuifi ca

toꝛ.et datoꝛ vite ilius de qua dictuz

eſt. Ego ſum via veritas ⁊ vita Ut
et hic in lumine fidei:⁊ ibi in lumine
ſpei tanq; in lumine vruentium in cõ
ſpcan domini placeamus Unde nos
depꝛecamur vt compꝛeſſis bellis coꝛ
poꝛeis: ſuperatis ſeculi tentamentis

Aoj.

mereamur in chꝛiſto lumine compla/
ere domino noſtro Jeſu chꝛiſto qᷣͥ eſt

benedict in ſecula ſeloꝝ Amen

iſerere meide

Emiſerere meiTitulꝰ In finẽ

ne diſperdas vel coꝛrumpas Dauid

in tuuli inſcriptione cuʒ fugeret a fa
cie Baul in ſpelũca Hu. Hic tangi

tur hiſtoꝛia que habetur.i. Re.xxiij.
videlʒ ꝙ; dauid fugiebat a facie ſaui:

⁊ latuit in ſpelunc . Sʒ non legit᷑ da
uid titulũ ereriſſe.pꝛopter qð de da

uid ad litteram non legitur titulꝰ iſte

ſed myſtice de chꝛiſto qui ꝑ dauid ini
telligitur. Ergo ſenſus tituli talis ẽ.
ſalmus iſte dirigens nos in finez
id ẽ in chꝛiſtum ad quẽ tendimꝰ ve/
mre: hoꝛtat᷑ ne tu iudee diſperdas veł

coꝛrũpas. Dauid id ẽ chꝛiſtum in ti /
tuli inſcriptione:negando ipᷣm eſſe re
Sem qð tituli inſcriptio ↄfirmat Ad
didit:cum fugeret a facie Gaul in ſpe
lunca Caſſ.Adus iſte ⁊ dauid ⁊ do
mino multũ videtur eẽ ↄſinilis. NMã
ſicut dauid ſaulẽ fugiens in ſpelunca

ſe abſcondit.ita ⁊ dñi ſaluatoꝛis dei⸗

tas intra templuʒ ſui coꝛpoꝛis iudeis
pfidis fuiſſe pꝛobat᷑ abſcõdita.ſic ſin
la q̃ de dauid ⁊ chꝛiſto pꝛouenerũt
ctailli ſunt ſub hac alluſione.i.con

coꝛdãtia cõmunia Mam ſicut dauid

truculẽtũ:id eſt ferocẽ ſaulẽ:ſic chꝛi
ſtus nequiſſimos iudeos perferebat⸗
MOpoꝛtet igitur meminiſſe pſalmum

huc qntum eſſe eoꝝ paſſionem 71 re
u

ſurredionẽ domini ſub bꝛeuitate cõ⸗
memoꝛant π Ilo. 2 Hu. Intẽetio
pſalmi eſt monere vt nulł titulo cru
cis cõtradicat:ſed chꝛiſtũ eſſe regem
ſuũ quilibet ↄfiteatur verbo ⁊ facto.
hꝛiſtus ergo dñs ĩ ꝑſona aſſumpti
ominis ex eo ꝙ futurã meruit paſſi
/onẽ clamat ad patrẽ dicens
erere mei deus. ꝑater

Nrider
wo
näſten
ccide
A!
lu al
ariu
inigtane
Mensn
Wäce
T
Mesn
ſenu
gtn
quit
un
aljn
iiti⸗
en
LC.
ſſcp⸗
no deß
moga
lpn
icgte
Auſe
Nnd

un N,
(Cor N0
1

.
„ 5

Indgi
em iznntt
u Neuu
el Rem
teit iu
Gnon kein
er d NN
Stur anleſtr

e

3tosin inez
meeN
nMacs
ichemd
doe
kτα
ln Melvnaa
luetors deif
ponsiwdes
nale n
Norcnan
lulione
n ſan
ſalii
U
mnl

ſperabo donec trã

tio et ini
trãſierit

2

M . . HZ . ð?
rere mei. Bie. Geminata poſtulati⸗/

one mie ↄtidentiã ſuã quam in patrę

abnit oſtendit ꝓt facili audiat᷑. VUñ

ſᷣait l aſ in te ↄfidit aĩa mea i¶ ſſ.

.

Miam petit filius dei qui miſererur
ommbꝰ. ſed oꝛo iſta foꝛma fidelium ẽ

vt qui talia ꝓpter ſalutẽ noſtrã ꝑtu/

lit: pꝛedica tiombꝰ quoq; ſuis nos pi

us doctoꝛ inſtrueret Au. Ad hoc eiĩ

oꝛauit vt nos doceret oꝛare.ad h̊ paſ

ſus eſt vt ſos doceret pati.ad hoc re
ſurrexit vt nos doceret ſperare reſur
voné At in vmbꝛa alaꝝ tuarum
ſper⸗ ſeat iniqtas Caſ.
Parabolice loquit᷑ hic:qð fit qᷣtiens

△

res ſibi & diſſimiles ↄparantur
Hier. C hꝛiſtꝰ itaq; ſᷣm foꝛmam ſer⸗
u vicit ſe ſperare in vmbꝛa:hoc ẽ: in
diuinittis ꝓtectione: donec inſulta

e iudeoꝛũ ꝑſecutoꝛum

occiderint ⁊ aduenerit reſurrectio.

Au. hoc eſt et vox noſtra:et in vm/
bꝛa alarũ tuarũ ſperabo donec tranſ
eat iniqtas.i.tu ꝓtege me vt ab eſtu
iniqtatis nõ qreſcã ⁊ vmbꝛaculũ pꝛe
bueris mihi Hie.donec diabolꝰ trãſ
eat cũ ſuis ſatellitibꝰ ⁊ mẽbꝛis An.

nes tue: ⁊ vadis in aliã vitã in quam
ierunt ſanqti ſi ſancfueris. Nũquid

qꝛ tu trãſiſti hinc pterea iã traſijt ini

quitas :abſit,naſcant᷑ alij iniqͥ ſiẽ mo
riunt᷑ alij iniqui.ſic ⁊ alij iuſti erunt⁊
alij naſcunt᷑ vſq; in f.nẽ ſeculi:nec ini
6Almabo ad deuz altiſſimum
Caſſ. Clamar chꝛiſtꝰ ab humanitate
ſuſcepta a quo ſupꝑne creature opem

17

nõ deſinunt poſtulare. Et nos clame

mus ad deũ ad quẽ non voce valida
ſed puritate ↄſcientie pue
ditq; Lad deũ dᷣ benefecit mibi Hie.
Mui fecit me ex nihilo ad ſuã imagi/

7

nẽ: ⁊ dedit mihi bona pꝛeſentis vite

Laſſ

Jug.hoc eſt:cũ coꝛpꝰ eius

nit᷑. Addi/
bi Wie.

tra me et ſagit

Cvj.

Gequit᷑ vox chuſti hominis

iſit de celo no angcelũ vel
aliquã creaturã:

3 auxiliñ ſuhne po /
tentie L⁊a liberauit me. reſuſcitando
2 exaltãdo me homine ad celoꝛum re

ꝛobꝛiũ ↄculcãtes me

JBu.iudeos quos p vniuerſuʒz oꝛ

bem vẽditos diſperdidit vt ⁊ ipli cõ
culcarenk Aug. Videte quẽadmo/
dũ dati ſunt ĩ oppꝛobꝛiũ:diſpſi ſunt ꝑ
omnes gentes: nuſc; habentes ſtabi /

litatẽ: nuſq; cer tã ſedẽ Dꝛopterea ãt
adhuc iudei lunt vt libꝛos nr̃os p 021
tent ad ſuã ↄfuſonẽ.l bꝛarij nr̃i f. cti
ſunt:qũo ſolent ſerui poſt dños codi
ces ferre vt illi poꝛtãdo de ficiãt. chꝛi
ſtiani legẽdo ꝓficiãt. Sequit᷑ Mie.

iſit deus migm ſuã 2 veritatẽ!

ri in ſuſcepta carne cõ patit. VWeritas

aũt eſt qm̃v nicuiq; ſua facta retribu:
et l et eripuit aiam meã de
ruloꝛum leonũ Crucifixo coꝛpoꝛe
uanimã ſuaʒ dicit eſſe ereptam: de qua

meã de medio ca⸗

nos maxime pcipit eſſe ſolicito⸗ LCo

tum eni toto redditur qñ illa ſalua⸗
tur Reſurgit enim coꝛpus ad ſpña/

lem gloꝛiam ſi anima non fuerit obſti
nationis vulnere ſauciata. Catuli ei
leonum plebem ſignãt iudeoꝝ: quaʒ
leones: id eſt pꝛincipes ⁊ ſacerdotes
ferali voluntate genuerũt æ in necẽ
domini ↄcitauerunt. Adadidit quoqʒ

Pui:l voꝛmiui. vigelʒ in moꝛte qſi

cito excitandus ſenl contut bat? m

carnem in paſſi one. Vel conturbat*

ratio ne:qꝛ patiens fuit: ſed de iu⸗
deis tur bantibus ſua opinione:de q/
dei quos pnds vacani⸗ catulos leo/

*

num dentes eoꝝ ſuntlarma qᷣbus

me impngnabant ineuntes côſilia cõ
Jquibus me ſã cru/

,0 ij

Na 2 veritas chꝛiſtus eſt Lall.

Milericoꝛdia eĩ eſt qꝛ humano gene

SPllalmus

2 cifixũ ſagittabãt:dicentes Re?ẽ moꝛ

tis l. ⁊2 lingua eoꝝ gladi? acutus qñ
clamabãt. Crueinge:cruciñge eũivñ

Balomon ait. Moꝛs ⁊ vita in maui
bus lingue Au. Vidẽ s itaq; ꝓpheta
in ſpũ dñm humiliatũ:ceſum flagella⸗
tum: collaphis pcuſſuzʒ: expalmatum

mManibꝰ: ſputis illuſuz: ſpinis coꝛona⸗

tum:ligno ſuſpenſuz: illos ſenientes:
llũ tolerantẽ: illos exultãtes: illũ q̃ſi
wpictũ.et poſt illã eiꝰ humiliationẽ: et

illoꝝ furoꝛẽ reſurrexiſſe eñ.⁊ illa oĩa

Aꝗ ſecerãt iudei ſeuientes facta eẽ ina
nmnia:et eleuat* gandio tanq; videret
flIieri exclamat di/ Qxal
dol ſuper celos de? Caſſ. vt qͥ pen/
ders in cruce:cognoſcaris ſꝑ ĩ tua ma
eſtate regnare. Let ſuꝑ oem trã glo⸗
rniaa tua. Hoc vtrũq; ↄpletũ c. Exal/
tat eni ſupꝛa celos eſt:qũñ ſedet ad de
xterã dei patris. Gloꝛificat eſt ſuper
omnẽ terrã:qñ totũ mũdũ catholica
replet eccia. J
oↄcmuntur:ſiẽ Iſaias ꝓpha dicit. Bi
no ego dieit dñs: ⁊ implebit᷑ gloꝛia
rũ redit ad oſtendendũ neqtiã iudeo
rũ pſecqntiũ: ⁊ ꝑ hac moꝛdinationem
ſeʒ ꝙ pmo de exaltatõe 2 poſt de ten
tatione aget: oſtendit ꝙ no ẽ oꝛde q/
rrend i ꝓphexis. Dicit erge lalaquzʒ
AJ.ifraudulentas obiectiões parane
rũt pedibꝰ meis ihoc ẽ verbis ⁊2 do /
AKRfrinis meis: qb? qſi qbuſdã pedibns
intrabat Jeſus ad coꝛda audietium.
WParabãt enĩ inſidiatoꝛes iudei xpᷣo
laqueſ:qñ mulierẽ depꝛehenſaʒ ĩ ad⸗
ultrerio ei adducũt. Et qñ q̃rebant:li
cet dari cenſum ceſari an nõò: l æ icur
ngauerũt .i.incuruare voluerũt l ani
mã meã conãtes me depꝛimere aut
trahere ad ↄſenſum mal.cie ſue Ro/

perũt añ faciẽ meã id eſt:me ſciẽte

eni ſacie dixerũt Reeſt moꝛtis La

Jaſcẽdẽ

n laudes dño iugi

i.Ji. ſententiã moꝛtis. In eius

-lpf.

.

eã Caſ. Omnia el

—

iniuſta vox ſuos dãnat auctoꝛes:an/
teq; alteri noceat: ſe pᷣus ip̃a odenat

Mð ſimilit᷑ Salomoͤn Eccle. x.dicit.

Mui fodit foueã incidet in eãẽ Hie.

Augei aũt inciderũt in moꝛtis ſniam
Eñ poſt reſurrectõez ⁊ aſcẽſionẽ dñi

inimicis ſcʒ Tito ⁊ Geſpaſiano tra
diti ſunt: capti: iterfecti q;: atz diſper

ſi Au. Molte putare fratres ipſis ſo

lis hoc accidiſſe. Oĩs qui parat foue/

am.i.fraudẽ: op:eſſionẽ: aut crimina

4

tionẽ aliquã fratri ſuo: neceſſe eſt vt
in eam incidat: Fouea in qᷓ cadit ĩpiꝰ
eſt ↄſcientia. Putas eũ in foueã non
cecidiſſe ꝗ lucẽ chꝛiſti ꝑdidit a cecita
te percuſſus eſt: Si non caderet ĩ fo⸗
ueã: videret. Ante ſe videns oẽs ma
lefactoꝛes ꝑdidiſſe viam umplicatos

—

facinoꝛe: ſed iã te tradidit foꝛte in ma

nus latronis:aut in manalicuiꝰ iniu

ſti. Et tu in pꝛeſſura es.ille letat᷑: ille
exultat.noli decipi viſibilibꝰ. noli ha
bere oculos paganos: ſʒ chꝛiſtianos

oculos habe. Vides illum qᷓ exnltat:

ipſa exultatio ẽ fouea ipſiꝰ. illuc qᷣſq;
cũñũ ceciderit:oculos ꝓdit Hu. Poſt

oꝛ meũ deus Aclſi dicat

paratũ eſt ad tolerãtiaʒ. Vnde vicit

deſideriũ coꝛdis:di.l

Matß̃.xxvi. BGpũs qͥdẽ ꝓmptus eſt
Aro aut infirma. Et replicat eandem

ſententiam ad oſtendẽdum magnum

JCaſſ. ad gras agendũ. EUñ ſubdit
Lcantabo. voce 2 gratias agẽdo Læz
pſalmũ dicã. Pſalmũ dicẽ ẽ dñm di

Egna actiõe laudare. Deinde chãs loqᷓ
tur humanitati ſue di

QArurge glo⸗/
ria mea..i.caro mea in q̃ gloꝛioſa geſ
R opa: ⁊2 qᷓ es cã gloꝛie reſurredòis
meel exurge pſalteriũ a cithara.lid ẽ
tcu caro mea qͥ fuiſti pſalteriũ: ſlonum

rũt mihi foueã moꝛtis. ſed coꝛ meum

aratü coꝛ meũ

tebol
um iun
lus mie
En
Ktesde
mi
W
Duines
Canten
popul
riden
ſts

Aime
d
ß
(en⸗
idek
bes.
cepi
eian
ſpem
ſoma
vnqr
Noen
lism
deur,
fearze
W
Wgin
lage

o ecelleckn
ns achti
n ſoucznen

ade z n

aentiſo⸗
wans die
un mnn
cfnteng
ine
1es erik
rd
s Cikin
Unganlr.

ð

Plſalmus lvii Cvyij.

reddẽs a lupioꝛi:dina miracula ope/

rando Et cithara ſonũ reddẽs ab in

ferion humana toꝛmenta patiengdo.

Et derminat hoꝛã reſurrectiõis ſue
di. Lexurs

Caſſ. Diluculu eſt ĩter tenebꝛas no/

Ntis ⁊ diei claritatẽ:q̊ tꝑe eũ reſurre/

xiſſe enãgelij lectio ſcã teſta᷑ DMu.
Poſten oſtendit duplicẽ frudum re
ſurrectõis ſue. Pꝛimus eſt laus vni

nerſalio in verbo Vñ dicit Nonk ·
n populis dñe .i:cõ fiteri

tibi heiã a populis ↄuerſis ꝑ meaʒ ⁊

meoꝝ p̃dicationẽ. Secũdꝰ frudꝰ? eft·

laus vniuerſalis in oꝑe. Vñ dicit!

ÿ gẽtes bona opa faciãt ad laudẽ tu
am. Mic Vel ad ĩam vox ꝓphe da/
uid eſt pꝛeuidentis in ſpũ ꝙ laudes

viuine ab eo ↄpoſite:videlʒ pſalmoꝝ

cantande erant in futuro in viuerſis

populis ⁊ gentibꝰ.ſicut adimplertum·
videni. Idẽ Caſſi.Coll.Cãm ↄfei⸗

ſiõis Huiꝰ ⁊ laudis ſubiũgit di¶uo
miã magnificata ẽ vſq; ad celos mia
tua Du. Mia dei ẽ humanitas xpᷣi

in alcẽ

cẽtia tua ſuꝑ celos la veritas tua J
id eſt ego qͥ ſum veritas Lvſe
bes m ullud Actu.i.

Ibi veritas. hic autẽ in nr̃a miſeria
vtiq; mia. Milero eĩ pꝛebenda ẽ mĩa
Mõ enĩ opus eſt mĩa ſurſuʒ vbi nul

lus miſer cẽ. Hoc ꝓpterea dixi:q via
detur ↄgruentiꝰ dici potuiſſe: magni
ficata eſt vſq; ad celos veritas tua
vſq; ad nubes mia tua SGʒ nubes in
telligimꝰ pdicato:es veritatis: hoies
poꝛtiteo iſtã carnẽ caliginoſaʒ ꝑ s

. 2 „.
*2 .

Ante lucanũ egreſſus ſum de ĩferno ·

ſalmũ dicã tibi in gentibꝰ.i.faciam

ſione magnificata ẽ vſq; ad
celos: ̃ᷣm illud.Eleuata eſt magnifi/

ad nu *
St nubes ſui /·
cepit eũ ab oculis eoꝝ Aug. In celuäü⸗
eĩ angeli laudãt dñm:videntes ipſaz
ſpem veritatis ſine vlla caligine vi
ſioms diligũt:laudãt:nõ fatigantur:

dDe coꝛuſcat miraculis a tonat pꝛece

ptis. de qᷣbꝰ dñs dicit ꝑ Iſaiã Man/

videlʒ ſupꝛa vincã malã:hoc eſt ple

bẽ indaicã:imbꝛẽ:i. mandabo apoſto

lis meis vt deſerãt iudeos ⁊ nõ ulis
euangelizent xaltare ſuꝑ celos de
us. Mie. Pꝛopheta hoc dicit ð glo

rioſa chẽi aſcenſione la ſup omnem
terrã gloꝛia tua Jcũ efluderis donuum

ſpũſſci ſuꝑ omnẽ terrã Caſſ. Hune .
verſũ ſupꝛa dixit:fidẽ nr̃am tali ↄfir

mãs ꝓmiſſiõe.qꝛ ſuꝑ oẽs creaturas

eius noĩs ſit gloꝛia regnatura.Quis

virtutẽ pſalmi huiꝰ:qs beniuolẽtia,z
digne p̃t effari? Oꝛat chãs vt nos do
ceat: reſurgit vt nos erigat: laudes
patri dicit vt nos inſtruat. Merito

vita nr̃a:merces ⁊ redẽptio.Merito

apud patrem noſter legit᷑ aduocatus
Amem' clemẽtẽ defenſoꝛẽ ne pati ꝭ
mur ſeuerũ iudicẽ.vltra enĩ omnem S
cõſtat a mentiã eũ toto coꝛde nõ ex

petere qui nos ad eterna gaudia tam

erebꝛis ãmonitionibus cognoſcit᷑ iinn
uitare Lol. Ipſiꝰ igitur clemẽtiã hbu
militer depꝛecemur vt in cũdis pᷣfſnin
ris ac tribulatõibꝰ nobis auxilieturr:
qᷓ̃tenꝰ ſecuri valeamꝰ pnenire ad eiꝰ
ẽ benediã? ĩ ſe.ſe. Amen ⸗

regnũ

=

iuſticiã loquimini:recte iudi /

Icate filij bominũ. Litul. In finẽ ne
diſperdas dauid in tituli inſcriptise.
Pic titulꝰ in pꝛedẽti pſalmo ẽ expoęꝛ-

ſitꝰ Caſ.Cõmonet᷑ enĩ pontiꝰ pilatꝰ
ne diſperdat.i.coꝛrumpat ſcripturam
tituli qᷓ regẽ dñm declarabat:q; redd
di non poterat in caſſum qð diuiuna

noſcebat᷑ iuſſione conſcriptũ. Quod
adeo freqnter repetit᷑ vt excuſatio cõ
tradicentibꝰiudeis auferat᷑ DHu. Ho
ralit᷑ añt ꝓpha loquit᷑ ↄtra malos iu/
dices 2 pꝛelatos. ⁊ intendit omnes
„ o z

dabo nubib' meis ne plnant ſuper e,.

Pilalmus 6. vuſf.

monere.ne quis chꝛiſti regno verbo
aut vitioſo facto ↄtradicat:ſ̊ ad eum
ſe ↄuertat Caſ.Chꝛiſt ergo dñs iu /
veoꝝ expꝛobꝛat nequitiã dics.
vere vtiq; iuſticiaʒ lodqmini:
rede iudicate filij hoim. I Du.
O vos iudei q eſtis l fulij bominum
rõnabiliũ.i.ꝓphaꝝ ſ̃m carnẽ l ſi vere
vtiq; iuſticiã lodqmini qð vtiq; faci/
tis:dicentes. Magiſter ſcim qꝛverax

cęesl redte iudicate credẽdo me eẽ ve

racẽ Mie. nõ rede iudicabãt qñ pe/
tierũt barnabã filiũ moꝛtis: ⁊ interſe
cerũt xpᷣm filiũ vite.Au.ibꝰ eĩ tan
ᷓ; intentõe:hoc eſt in ↄuocatione ge
neris humani veritas clamat. Si ve
re vtiq; iuſticiã loqmini recte iudica⸗
