um . in tribulatiõib?LNet deus me? in
2 ſpei mee Au Quãdiu hic
umus: in ſpe ſumus:nonduʒ in re:ſʒ

ne in ſpe deficiamꝰadeſt ꝓmiſſoꝛ nos
erigens:⁊ tẽperãs ipa mala que pati
mur:ſicut ſcriptũ ẽ Fidelis deus qui
non ſinit vos tentari ſupꝛa q; pote⸗
ſtis ferre: ſed faciet cum tentatione
etiã exitumvt poſſitis ſuſtinere Sic
mittit in foꝛnacem tribulatiomis: vt
coquatur vas.nonvt ſrãgat᷑ Et quid
fiet de iniquis: Hu.ÆSKt reddet il⸗
lis iniquitatẽ ipoꝝ l.i.penam ꝙ iniqͥ

.

tatel ⁊ in malicia l.i.ꝓ malicia Leoꝝ

CaſſEt nota ꝙ hoc nomẽ malicia
oĩum crimen capax eſſe dicit᷑ Nã ſic
charitas multifarias vᷣtutes continʒ

ita maliciacrimina diuerſa compledti

turl diſperdet illos dominus de nr.
J.i.a ſuo regno efficiet alienos. cum

eis dicet Ite maledicti ĩ ignẽ eternũ.

vbi incomphẽſibilẽ penã ſuſtinẽt dã
nati Reſpiciamꝰ hũc pſalmũ q̊ deco
re reſplendeat. quẽadmodũ illi mur/
murationi coĩ reſponſum ẽ:qua ma/
xime laboꝛat humana fragilitas Nul
lus ĩiuideat perituris:nullus felices
eſtimet qui ſub eternitate dãnãdi ſũt
amemꝰ potius afflictiones q̃ faciũt ꝑ
petuo felices. Certe deus de malicia
liquoꝝ erudit nos:caſtigat ⁊ purgat
Tolerandi et diligendi ſunt iniqui q̊
rũ inſecutiones nobis conferũt lucꝝ

eterne vite Si enim amaram iã medi

ci potiõeʒ nõ reſpuimꝰvt mereamur
tempꝑalẽ ſuſciꝑe ſoſpitatẽ.qͥs ſane mẽ
tis nõ feret patiẽter tꝑales coꝛpoꝛis
moleſtias. ꝑ quas eterna gau dia ad/
quirunt᷑:maxime cũ in ipᷣis moleſtijs

ac miſerijs ãplius auxiliet᷑ nobis de
xtera creatoꝛis Caſ hꝛem' ergo do

—

in ſecula ſeculoꝛum Amen

Clxxvij

minũ noſtꝝ qͥ adiutoꝛ ẽ in tribulatio
nibus.vt qui in pꝛeſentis vite malis
multipliciter fatigamur:benigne nos
conſolari dignet᷑.quatinus in hac vi
ta ſalubꝛiter purgati.⁊ ĩ futuro ab ii
quoꝝ penis miſericoꝛditer erepti.in
regno celeſti per ipius gram.et᷑ne be
atitudis efficiamur conſoꝛtes. Per
dñz nr̃m ieſũ chm qui ẽ benedictus

nite exulte.
Titulus. Laus cãtici ipᷣi
dauid Mi. Apo. ad hebꝛe.
iij.⁊.iiij.capꝰ.ponit magnã ꝑteʒ huiꝰ

pfſalmi.ſ.ab illo loco Hodie ſi vocem

&. vſq; ad finẽ dicẽs ꝙ hoc fuit didũ

àa8: Ende ſequit᷑ ꝙ eſt auctoꝛ iſtiꝰ

pſalmi Et dicit apoſtolꝰ ibidẽ ꝙ pſal
mẽ'iſte nõ loquit᷑ de ingreſſu terre ꝙ/

miſſonis qͥ iã ãte ãnos multos trãſi
erat tꝑe Joſue vt hebꝛei de eodẽ pᷣs

exponũt ſed loquit᷑ de ingreſſu terre
viuentiuz aperiẽde ꝑ chẽm tꝑe gr̃e.
qui per ſuam benedictam paſſionem
amouit impedimẽtũ: q̃d fuit ꝑ pecca
tum oꝛiginale Unde ſenſus pᷣdicti ti
tuli talis ẽ. Caſſ.Laus ſignat vocis
deuotionem:canticum hilaritatẽ mẽ
tis:qd ĩ oꝑe pſalmodie vtꝝq; debʒ eſ
ſe ſociatũ:qᷓtenus officiuʒ lingue nr̃e
coniũcto gaudio compleat᷑. Hec laus
cãtici cantatur ipᷣi dauid.i.domĩo ſal

uatoꝛi. Mi.q̃venit redimè genꝰhũa /

nũ ꝑ moꝛtẽ ſuã Hoc pᷣuidens ꝓpha

populum maxime habꝛaicũ fm inten

tionẽ apoſtoli ad chr̃i laudẽ inducit.
icens Sllo.
Enite Jovos oõẽs qͥ longe eſtis
a deo ꝑ pꝛauitatem vite:de qͥbꝰ ꝓph̊a

Ilai.ait Populus hic labijs me ho
noꝛat.coꝛ ãt eoꝝ lõge ẽ a me Mi. Ve
nite nõ coꝛꝑis paſſibus:ſ̊ affeẽn mẽ
tis per fidẽ et deuotionẽ Aug. Lex
ultemꝰ. Inõ ĩ ſeculo cuius leticia mala

3 i

* * %½

Plſalmus xciiij.

C ſed in Ldſo Caſſ. De quo vera
ſumptiõe gaudet᷑.vbi exultatio ediſi
cationẽ reperit nõ vtiq; ruinã Geqt

liubilemꝰ.lcũ leticia coꝛdis inenarra

bili Nic. Jubilus eĩi dicit᷑ coꝛdis gau

biũ ita intẽſũ ꝙ nõ põt interius co⸗

tineri quin appareat in ſigno exterio

ri l deo ſalutari nr̃o Caſ.i.ad landẽ

ieſu chr̃iveri dei qꝙ nobis moꝛiẽdo

ſalutẽ conceſſit patiẽdo exẽplũ tribu

it. reſurgẽdo ſalutaria munera dona

uit Nic. De Mat.i. qgel dixit. Vo
cabis nome eius Jeſuʒ Ipe eĩ ſaluũ
faciet populum ſuũ a pctis eoꝝ Ne

vccupeme rßuemam⸗ Lſaciẽ eiĩ c
feſiõe] Hie. h̊ ẽ pᷣꝰqᷓ; nob auerſa fa

cie in iudicio iraſcat᷑:cõ fiteamur pec

cata Aug. Dãnem'q̃d fecimus: vt il
le q̊d coꝛonet nõ qͥd dãnet inueniat:

Et hoc ad laudẽ cãtici ꝑtinet.ꝙ cu,3ʒ

peccata nr̃a cognoſcimꝰ:dei gloꝛiã ·

mẽdamꝰl ⁊ in pſalmisl.i.in laudibꝰ

deuotis iubilem? ei deo gras agen
tes Nic.Et ſhiũgit cãs illiꝰ ↄfeſſiõis

⁊ laudis di¶ Niñ de? fn oña den
ius magnitudĩis ñ ẽ finis ⁊ ma/

gnus ſuꝑ omẽs deos tã ſuꝑ ſcos
ãgelos ⁊ ꝓphas dei amicos:qͥ ĩ ſctu

ra dicunt᷑ dij pticipatione: qᷓ; ſr deos
gẽtiũCa᷑ᷣ.Chr̃s ẽ de magnus omĩ
potẽs:qui reuera rex dicit᷑:qm̃ ⁊ cre

at oĩa⁊ regit vniuerſa Poſt magnitu
dinẽ dñi pꝛedictã venit ad eius mira

bilẽ infinitamq; clemẽtiã cũ ſbiũñgit.

PHiel ꝗqm̃ nõ repellet dñs plebẽ ſuã

Jquã ꝓpꝛio cruoꝛe ̃dẽituia i ma

nu.J.i.in ptatel eius ſunt omẽs fines
tre Caſſ Iſtud ad gẽtes vniuerſas
ptiet.q̃ chr o dño fideli deuotiõe ſbie
cte ſt ł ⁊ altitudies mõtiũ Hie.i.p/
dicationes apoſtolicel ipᷣiꝰ ſt I ipſe

inſpirat eas Etiã laudãdus ẽ dũs:ceo

poſſidʒ vniuerſa Unde ſdit᷑ Nic.
Oñ̃ ipius ẽ mare et ipᷣe fecit ilud
congregãs aquas in vnũ locũl ⁊ ſic/

õ)

cam.I.i.partem terre aridaml manus
eius foꝛmauerunt Per hoc enim
ꝙ cõgregauit aqua in vnũ locũ qui
dr̃ oceanꝰ apparuit pars terre aquis
diſcooꝑta. vt h Gene.i.et H ad lram
Allegoꝛice ãt. Aug. Mare müdus ẽ
cuius fluctus ſeuire non poſſũt:niſi
vſq; ad litus vbi ipᷣe deus tminũ po
ſuit. ⁊ tẽtatio ſeculi mẽſurã hʒ. q do
minus noſter nõ pꝑmittit nos tẽtari
vltra id qͥd poſſumꝰ ferre. Eſto ⁊ tu
arida terra ſitiens gram dei Nõ enĩ
ꝑmittit fluctus maris oꝑire q̊s fᷣuat.

aelnd⸗hontdenr hopi um dei

ad penitẽtie ſoſpitatẽ dicen ni⸗
te adoꝛemus.cũ fidei deuotiõe ⁊ coꝛ
ꝑis flexiõeł ⁊ ꝓci damꝰ. Nic. hũilit
adoꝛãdo l ⁊ ploꝛemus pctã nr̃a con

fitẽ do l ãte deũ qui fecit nos Jad ima

ginẽ ⁊ ſimilitudinẽ ſuãl ꝙ ipᷣe c dũs
P dãs ſe nobis ꝑ ſuã incarna

eius. ipᷣe nos ſuo qͥtidie coꝛꝑe pa/
ſcit ⁊ ſãguĩe L⁊ oues m u8. J
Caſ Oues ſignãt coꝛdis ſimplicitatẽ
quã hr̃e ↄſtat populũ qui paſtoꝛi ſuo
chro mãſueta pietate cõſentit Dein
de alloquit᷑ dñs ſaluatoꝛ iudeos ne
parentũ ſuoꝝ obſtinationibus imita

tis a requie domi reddant᷑ alieni VUn
de dicit Nic die.l.i.in tꝑe gre
q̃d vocat᷑ dies Jux᷑ illð ad roma.xiij.
NMor pceſſit dies aũt appꝛopiquauit.
Vbi ꝑ noctẽ intelligit᷑ vetus teſtam̃
tñ.ꝑ diez: nouũ.L ſivoceʒ eius audie
ritis. lſi ꝙ audiſtis Lnolite obdur
re coꝛdavꝛa legez euãgelicam repel
lendo Obduratio eĩ coꝛdis humam
malo nõ ꝓnenit pᷣmo ex ꝑte di ſed ex
pte liberi arbitrij hoĩs a deo ſe auer
tentis Et ido deus ↄñr retrahit gra

tiã ſuã coꝛ mollificãtem:⁊ ſic in in fi /

delitate ⁊ ĩ malo obdurat Cõſequẽt
ad ꝓpoſitũ adducit᷑ exempluʒ de illis

qui territi vᷣbis exploꝛatoꝝ rebelles

ui dom
uertiieg
poc e zͤ de
inoliteo
ſecerut par
irntandel
indeſeno.
Catuuritn
viatrit
ptortin.
nrhebit
nnſiontsin

ntrocuckt co

lundeſero
VeCrihvulror

nin Zititun
E
ſoblla guei⸗
Mrir do
Mrdi⸗
dri
or
Dul fue
z ubcl
ſaskugt
Volitueceo
Gepeneg
raowen
debebit
a eop
ire
Alin affe
Menm.1
declt den
luſuit ſig
ſcut Apea
ſgura cor
kicitdo
bmci ne
dankab
ſleeoben

=ER 4 n
Mei
n
Neuutmin

n Eidtn
Fmdal d
Sogrecsfut
Nrpogglun N
AcenNAN
Nnonoet M
No hült
hinicon
Reettes detene

ð
N,

9
4 4
4

7
wi

a de
e e
N R

rat coꝛde-

fuerũt domĩo et Moyſi. ⁊ voluerunt
reuerti ĩ egyptũ.vt hr. Nu.xuij.Et

hoc ẽ q̊d dicit
A.i.nolite obdurare coꝛda veſtra ſic
fecerũt parentes veſtri in deſerto in
irritatiõel ſᷣm diẽ. ..i.ĩ die ltẽ tatiõis

in deſerto. facte Wocat᷑ ãt iſtud pec⸗
catũ irritatio.i.ꝓuocatio ad iraʒ dñi

q; viderãt tot mirabilia eius in egy/⸗
pto:⁊ in trãſitu maris rubꝛi ꝙ nullo
mõ debebãt dubitare de impletiõe ꝓ
miſſionis dĩne.ſ.ꝙ abſq; diffieultate

introducèt eos ĩ trã ꝙmiſſiõis¶ Abi
J.ſ.in deſertol tentauerunt me pꝛes

veſtri multotiens: ſicut dẽ Nume.

xiiij. Jã tẽtauerũt me per decẽ vices
Lꝓbauerũt ⁊ viderũt ob⸗ mea.i.mi
rabilia que feci coꝛã eis Et qm̃ ñ cre
diderũt.idðᷣo quadragĩta ãnis fuit po

pul'iſrael ĩpeditus ab ĩgreſſu terreꝙ
miſſiõis ĩ broce moꝛtui fuerãt iĩ de⸗

ſerto qͥ viqęrant mirabilia dei:⁊ icre

vuli fuerãt vt h Num. xiiij. Et h̊ ẽ
q̃d ſubdit̃( Quadraginta ãnis offen

ſus fui generatiõi illiꝗ retardãs eos

ab ĩpletiõe ꝓmiſſil ⁊ dixi ſemꝑ hi er
ꝛde- Hug.i. ex certa malicia?
voluũtate coꝛdis increduli perdurãt.

Sẽpꝑ erraſſe iudicahit qui in ſinẽ er/⸗
rãs inueniet Ni c iſti nõ cogno

nerĩ̃t vias meas l.i. pcepta mea ĩ qᷣbꝰ

debebãt ãbulare.q̃d nõ fecerũt mali /

cia eoꝝ ipᷣos excecãtełl quibꝰ iurani

* 5 . „

AJ.i.irreuocabilit diffiniuil ĩ ira mea
.i.in affectu vel in rigoꝛe vidicte mee

Lſi introibũt .i.nõ ĩtroibũtlĩ reqᷣẽ
meam i.i.in terraʒ ꝓmiſſiõis in qua

dedit deus filijs iſrael quietẽ Et q il

la fuit figura quietis btòꝝ in patria.

ſicut Apoſt. dicit.i. ad Choy x. Mĩa ĩ
figura contingebãt illis Ideo ꝑ h̊ in
tẽdit dð inducere populñũ maxie he /
bꝛaicũ:ne ꝑ rebellionẽ ad chrᷣm ꝓhi⸗
beant᷑ ab ingreſſu terre viuẽtiñũ vbi ẽ
reqᷣes beatoꝝ CaſſIn quã obſtinati

Clxx vuj

nõ ĩtrabũt qm eterna moꝛs illos ſuſ
cipiet.qͥ nõ meruerũt ad ſatiſſactiõis
eius munera ꝑpuenire Col Notadũ
ꝙ iſte pᷣs expoſitus ẽ i m trãſlatiõeʒ
quã tenʒ eccia gallicana.qͥ tñ cãtat᷑ ĩ

pncipio matutiaꝝ ĩ eccia nr̃a pᷣmenſla

tiõeʒ quã tenʒ eccia rona PHu. Et q;
ipᷣe cẽ iuitatoꝛiꝰ iudeoꝝ vt pdictũ eſt.
ideo nõ cantat᷑ in ephia dñi in pᷣnci/

pio matutinalis officij: eo ꝙ ipa die

tres magi pᷣmitie gẽtiũ venerũt ado

rare dominu: ſed cãtat᷑ ſexto loco:vu⸗

delz ĩ fine ſecundi nocturni:ad ſignã⸗
dũ ꝙ indei ĩ fine ſexte etatis ſaluabũ
tur conuerſi ad chr̃m Caſſ Audite
iudi ſacrilega mẽte durati vt ſi bene
ficia dei nõ recolitis:ſaltẽ debita ſup

plicia foꝛmidetis Quid ẽ aliud in re

quiẽ nõ introire:niſi ꝑpetua toꝛmen
ta ſuſcipere? Merito ad requiem in/
trare non poſſunt qui ieſum chĩm ia
nuã krãquillitatis offẽ diũt Nõ ergo

vos implicet queſumus erroꝛ alienꝰ
patrũ vroꝝ.ſed deſideria melioꝛi cõ /

ditione mutate Si qquas in liccitate

petitis ad fontẽ dñi conuenite.ſi mã

na deſideratis:coꝛpus domini ſalua/
toꝛis accipite Illa dederũt patribus
vr̃is penã:iſta nobis tribuũt requiẽ
ſempiternã Hie. Timeamus ⁊ nos

chꝛiſtiani ne foꝛte accepta pollicitati

oue introeundi in requiem eius exi/
ſtimetur aliquis ex nobis deeſſe Ete
nim nobis nunciatuʒ ẽ quẽadmodũ
illis:ne ſimus increduli ꝓmiſſiõis eiꝰ
Nemo dicat in coꝛde ſuo.Au. Vex
eſt quod ꝓmittit.falſũ cẽ q̊d minatur
BSicut eniveꝝ ẽ quod ꝓmittit:ſic ve
rũ ẽ q̊d minatur Tã certus debes eſ
ſe de requie:de felicitate: de eternita⸗
te de immoꝛtalitate ſi feceris pᷣcepta

illius: qᷓ certus debes eſſe de interi/

tu:de ardoꝛe ignis eterni:de dãnatio

ne ſi contempſeris pᷣcepta eiꝰ Col.
Igit᷑ tãtoꝝ comminationes toimen

3 ij

Pſalmus xcv.

toꝛuʒ foꝛmidãtes : exhibeamus nos
ſicut dei miſtros in oꝑibus vᷣtutum
ſãctos ⁊ immaculatos.vt mereamur
introire per fidẽ charitate foꝛmataʒ
iu illã beatoꝝ requiẽ quã ſpamꝰacci/
ꝑe ꝑ dñʒ nr 3. cui cũ pꝛe⁊ ſpũſco eſt
õꝛ ⁊ gloꝛia in ſecula ſeculoꝝ Amen.

Titulꝰ Pſalmꝰ dð q̃ndo
domus ediſica bat᷑ poſt ca

ptiuitatẽ ei iſtũ le
ligũt vt pſalm'iſte ſit qdã dĩnaꝝ gra
tiaꝝactio de reedificatiõe tẽpli hieru
ſalẽ a ſalomõe rege pꝛimo fũdati qͥd
ſtetit quadrĩgẽtis deceʒ annis Caſſ.
Et deinde a caldeis vſq; ad ſuperfi⸗
ciẽ terre deſtructi.ac pꝰ captiuitatem
babylonicã a zoꝛobabel filio ſalathi⸗
el reꝑati.vt hr Eſdre.i. Nic Sʒ hoc
videlʒ ꝙ iſte pᷣs ſit dĩna laudaijo de
reedificatiõe ulius templi materialis
Hie.impugnat ꝑ hoc ꝙ dicit ĩ pᷣnci

pio hꝰ pſal.Cãtate dño cãticũ nonn.

quod nõ legitur tuc factũ: ſed magis
cãtauerũt cãticũ ãtiquũ:vt hr̃.i.Eſ/

dꝛe. iij. Hie. Videtis qm ſm lfĩ m

ĩterficiẽtẽ penitꝰh̊ ſtare nõ pᷣt:g my/
ſtice interpᷣtãdũ ẽ. Nic.Domeĩ iſta
i.vniuerſalis eccia a pᷣnꝰ pᷣdicatiõis
euãgelice incepit ꝑ chrʒ edificari ex
eius ſidelibꝰ.qui ſt᷑ lapides viui ĩ edi
ficio celeſtis hirlm̃ collocãdi. Caſ.
Nec edificari deſinit dõecvſqʒ ad ſi
nem ſeculi pꝛedeſtinatoꝛum nume/
rus impleat᷑ Supioꝛe eĩ pſal.ꝓximo
cõmonuit ꝓpheta iudeos vt depoſita
duricia coꝛdis ad credulitatẽ domini
chr̃i venirẽt Sʒ qꝙꝙ in illis ꝓmãſura
erat obſtinata malignitas: cõuẽient᷑

nuc imonet getes vt caticũ nouũ de

beãt ei dicere ↄuerſi pꝰ captiuitateʒ
pcti ꝑ nin ad ipʒ VUnde diẽ

—

atate dño.- lieſu chro l cãticũ no
u.q chr̃s dominꝰ nouũ fec ſu

i. Judei iſtũ loci ſic ĩel

per tra: natꝰ:de Maria vᷣgie. Vñ dici
tur Nourex noua lex nouũ gaudiũ
Laſſ. ãtat domi cãticũ nouũ:qui

vetẽ hoĩe depoſito ꝑ graʒ baptiſma
tis aut ꝑ pnñiam:felicit᷑ innouat᷑ Licʒ
rueris tamen ſi egeris pnĩam: noua
domus chri diceris. Noua domus
nouũ cãticum meret᷑ in nouitate vite
Aug Audi cãticũ nouũ Mãdatũ no
uũ do vob: vt diligatis inuicẽ. Vetꝰ

QCiticũ cãtat: cupiditas carnie nouuʒ
Catat charitas dei. Gequitur cãtateę

oĩa tra Nic.i. oẽs hĩtãtes ĩ
baduẽtus chri fuit cauſa leti

Cciecãtate dño. h̊ᷣ iã ttio repetitur
Laſſ.ꝙ laus chꝛi totius hõꝛ ẽ trini

tatis l. ⁊ benedicitel Mic.gr̃as agen
do de tãto beneficio l noĩ ei?ꝰ q̃d eſt

ſaluatoꝛl ãnũciate de die in diẽ id ẽ

cõtinuate hmõi grãꝝactionẽ laudan
do ſalutare eius.l.i.chm dominuz
in veteri teſtafm̃to ꝓmiſſi:ĩ nouo da
tñ Cõ ſequent vbi ſit ãnũciãdũ oſten

„ 141111Ae
loꝛiã eius.l.i.gloꝛiã ſue reſurrectio
tia Et ne aliqͥ̊s p

utares excipi.addit
Lin oibus populis mirabili 84

8 J

i.miraculoſa chãi facta q ãnũciauer̃t
apoſtoli ⁊ alij diſcipuli chãi: nõ ſoluʒ
vbo ſed etiã facto faciẽtes miracula

ĩ noĩe et vᷣtute dei Nec miruz C¶em
magnꝰ dominus. q̃i dicat NHõ ẽ miꝝ
ꝙ mirabilia fiãt ĩ tute eius l ⁊ lauda
bilis nimis q trãſcẽdit limites cu/⸗
iuſcunq; create vᷣtutis. ꝓpt q̊d dicit᷑
Eccle.xliij. Magniſicate eũ quãtum
poteſtis.maioꝛ eĩ ẽ oĩ laude L⁊ terti
bilis ſuꝑ oẽs deos. qui tribilis ẽ de
mõoibus qui ꝓ dijs colebant᷑ ĩ idolis
agẽtibus JIdeo baurdA oẽs dij
gẽtiũ demonia:dominus ãt celos le⸗
cit z non dij gẽtiũ Deĩde inducit fi
deles ad obſequiũ chr̃i. ad q̊d reqrit
iterioꝛ ⁊ exterioꝛ mundicia ꝙ ipᷣeẽ

Ler gAenkbe

nis aſcẽſionis:ac alia ad fidẽ ꝑtinen

hhcto
Vl vn
dencoru

poſtteli
plus Ho⸗
düimmie
li ſutin
ſeres ico
ylltarcs t
sGimlit
ritimnüͤch
gisialün
alumcnel
gnecniͤ
mn
ltunou
ſic
(ousde
N
gietan
poſtezl
oblaton
igklina
uchanſ
Wuns
Wed⸗
Gadß
donie
ttoꝛ
nu exl
nitati
räpar
hbet
iguan
no ieſu
ceto
brff⸗
feclia
Me
igere
Ghe

rdigf
niji
Raiien
Aet wle
nsin
1,ad
r tocng
noriHicein
ns innce N
sNSdr
Heguinrlei
l esbiei
Niint ud
iinoſepenin
nus hoͤremi
iccfegen
icide
nnien
iin Nnnn,
Min inn
anul

iigud
eirſ
insnn
nn
nerMin⸗
Z
eAE 7
iwe

Jo vos patrie gẽ
uʒ ad fidẽ chꝛiſti cõuerſaruʒ Lafterte
domĩo gloꝛiã⁊ hõꝛẽ ¶ SBecũdũ pomen
tat oꝛẽ pᷣmo ethicoꝝ Hõꝛ ẽ reueren

Puant᷑ miidicie inteloꝛes! et

cie:⁊ cõ

ulcritudo.l.i.mũdicie extẽioꝛes ap

poſite li conſpectu eius . Li.ĩ cultu ii
pſius Hoc ad lam dicit᷑:ad excludẽ

dũ immũdicias q̃ ũbeãt ĩ cultu gẽti
liũ.ſicut in ſacris pꝛiapivbiviri ⁊ mu

lieres ĩcedebãt nudi⁊ fiebãt ibi alie

vilitates quas nõ facerẽt mõ mẽtri ⸗Un+
ces BGimilit ĩ cultuveteris legis vbi
erãt immũdicie coꝛꝑales ĩ effuſiõe ſä⸗
guĩs aĩaliũ ĩmaculatoꝝ: q̃ non ſũt in
cultu noue legis vbi offert᷑ coꝛpꝰ⁊ ſã
guis chꝛiſti ſᷣ ſpecie pãis ⁊ vinil ſan
dimonia.l.applicatio ad dina Læ⁊ ma-

gniſcẽtia in ſanctifiatiõe eius I. i.in

cultu noue legis ꝗͥ ſciſicatio dicit᷑: eo

ꝙ ſãctificat cultoꝛes:q̊d nõ faciebat
cultus veteris legis Pꝛopt᷑ q̊d dicit

Apoſt.ad hebꝛe.x. Impoſſibile ẽ ſã
guie tauroꝝ⁊ hircoꝝ auferri pctã. et
poſtea ſdit᷑ Sanctificati ſumus per
oblationẽ coꝛpꝑis ieſu chꝛiſti. In hac

igit᷑ ſanctificatiõe ⁊ magnificẽtia: q

euchariſtia totus chꝛiſtus cõtinet᷑ q

nõð ſa auie maius cogitari rõne ſue
dĩnitatis Ideo ſbdit᷑ fferte domĩo
Etiũ .i.familie gẽti

◻

tia ex hibita alicui ĩ teſtimoniũ ſue bo
nitatis:etiã ſiue fiat ĩ ſecreto ſiue co⸗

rã paucis Sʒ tũc ẽ gloꝛia quãdo exs·

hibet᷑ ei palã ⁊ coꝛã multis. er h̊ ᷓ

iducimur ad exhibẽdũ chꝛiſto domi

no ieſu reuerẽtiã in publico et in ſe
creto Caſſ. Gloꝛia ẽ domiĩ cñ ſe ali

qͥs laudabili cõuerſatiõe tractauerit
Gloꝛificat᷑ eĩ dominus ĩ talibus. nũ
fideliũ cõuerſatione fuerit laudatus
Pðꝛ ẽ ãt domĩ quãdo in donis ſ—ſis
ei gratias referimus Et ſi qͥd bõi ſu
cepimus:ab ipᷣo ꝓfitemur eẽ collati

onfeſſio- gua tollunt᷑ imũdgi

lxxix

Sequit᷑ l afterte domĩio gloꝛiã nomi
eius ſicut ſupꝛa dixit trina repetiti⸗
one Cãtate domino:ita hic tertio po
nit Afferte:vt ſacramenta ſancte tri
nitatis in dogmate chꝛiſtiano ineſſe

ſemper agnoſceres Afferũt itaq; glo

riam nomini eius qui deuotionis ſtu
dio ↄmutant᷑ in melius:⁊ conſubſtan

tialẽ ſibi trinitatẽ atq; omnipotẽtem
ꝑ omnia cõfitent᷑ in ꝓꝑſonis: nõ natu
diuerſitate diſcretã. Sequit᷑ Nic
Pllire hoſtias.i.laudibꝰ diuinis

extollite coꝛpus ⁊ ſanguinem chꝛiſti

ſeͦ ſpeciebus panis ⁊ vini.q diountur
hoſtie in plurali. ꝙ lʒ ſint vnũ ſacrm

ꝑpfectũ:tamen ſũt due cõſecratiões di

.

ſtincte.quaꝝ vna alteraʒ nõ expeéat

L⁊ introite in atria eius I.i.in loca
cultui chꝛiſti dedicata. Et qͥa tamen

in omnibꝰ? eſt vnica eccia Ideo ſpᷣdit᷑
Laddꝛate dominũ in atrio ſcõ eius

———

i.in ſide eccie catholice Caſſ.TLũc

reuera dñs adoꝛat᷑ a qͥlibʒ ſideli peni

tente.qñ in coꝛde contrito cũ hoſtijs
lachꝛymaꝝ mia dñi poſtulat᷑:ꝑ quas
ſupplicatio penitentis mẽat᷑ ad aures
creatoꝛis ꝑuenire Mi¶ ¶õmoueat᷑
a facie eius vniuerſa terral.i.omnes
habitatoꝛes t᷑re commoueant᷑ coꝛam

chão motu timoꝛis ⁊ reuerentie Cu

ius cauſa ſubdit᷑ cñ dã l dicite ĩ genti

bus q dominus Jieſus chꝛiſtus! re/⸗

gnauit ..i.regnũ et domĩationez ſuꝑ
omneʒ terram vel creaturam accepit

in ſua reſurredtiõe ⁊ aſcenſiõe:fſᷣm ꝙ;
dicit Mat. vltimo. Data eſt mihi om

nis poteſtas in celo ⁊ ĩ fra Et Mar
civlti. Dominus qdem ieſus poſtᷓ

locutus eſt eis aſſũptus eſt in celum
⁊ ſedet ad dexteram dei Et q chꝛiſt?ꝰ

meruit exaltationeʒ regni ſui ꝑ paſi
oneʒz ſuaz in cruce:ſᷣ ꝙ dicit᷑ ad phbi

lip.ij.ꝓpt᷑ qͥd exaltauit illũ.ĩ? Jðo

aliqͥs tranſiatoꝛ hic addit Lla ligno
ſ.crucis Et ſᷣm h̊ dicitur in bymngoa

9

ecciaſtico. Impleta ſũt q̃ cecinit dð
fidelł carmie dicẽ do natõibꝰ r̃ gnauit
a ligno de ◻teĩ coꝛrexit oꝛbẽ treꝗ

ab erroꝛe idolatrie q a tꝑe pᷣdicatiõis

chri cepit ceſſare. m ꝙ pᷣdidtuʒz fuit
Sacha. xiij. In illa die ꝑdã oĩa noĩa
idoloꝝ de terral qui nõ ↄmouæbitur
Ja vitate fidei chꝛiane. q ſtabit vſq;
ad finẽ mũdi quãtũcũq; tribulatiõi
bus ĩipellat᷑ Lindicabit populos ĩ eq/
ate M.al.i. ſdeles qͥ iudicãdi ſut ſbᷣ
trã quillitate mie dĩne:qñ eis pᷣmiaæꝙ
miſſa reſtituet Unde LLętẽtur celł
.i.apoſtoli⁊ apoſtoliciviril ⁊ exultes

terra. videlʒ populus: terrenꝰ: qui ſe
a peccatis pꝛopis intelligit abſolutũ

Lcõmoueat᷑ mare et plenitudo eiꝰ?ꝓ1
Hare hic ꝓ populis ponit.qͥ in hoc

mundo diuerſis tẽpeſtatibꝰagitãtur
Iſti mouẽtur ad gaudiũ qñ conuer
ſionis dona ſuſceperunt Per hoc ꝙ
dicit: plenitudo erꝰ: intelligit᷑ vniuer
ſitas gẽtiũ.quã in melius optat com
mutaril gaudebũt cãpi. Caſſ.Cam
pos dicitviros ſanctos nõ ſuperbia
tumidos:nõ aſperos iracũdia.ſ̊ man
ſuetos et lenitate planos l. ⁊ oĩa q̃ in
eis ſunt. ..i.inter eos Hie.vtpote ſt

ſiluarũ- Infruduoſe.ſed poſt cõuerſi

onẽ non erũt ſicut ligna ſiluaꝝ Caſ.

.i. multe gẽtes ex omnibus: q̃ ãte cõ

uerſionẽ erãt ſicut ligna ſiluaꝝ infru
uoſe.ſed poſt conuerſioneʒ ſunt ad
culturã fructiferã ꝑducte. Hu. La ſ⸗

aciẽ hʒ: q homo c. Vnñ pmo dicit l.

q venit. videlʒ pmo in carne⁊ faciẽ᷑
oñndet ĩ iudicio l qm vẽit⸗..i.cito ve /
nietl! iudicare trã I.ſ. viuos ⁊ moꝛtu
os.vt bonis pᷣmia:malis vᷣo ſupplicia
eterna reſtituat Cũ aũt venerit:nõ ĩi⸗

pediet᷑ executio iudicij eius l quia Iu

dicabit oꝛbẽ terre.i.totũ mundul K⸗

Plalmus xcv.

* domĩ . venturi ad iudiciũ. Ipᷣe ei

equitate ſine ꝑſonaꝑꝝ acceptione 12

—

populos tã bonog qꝙᷓ; malosl in ve/
ritate in vr pit de ſodat penis:iu

ſtos pᷣmijs remuneret etnis.ſicut ipe
pꝛius ꝓmiſit Col Pẽſemchariſſimi

tãti iudicis aduẽtũ: ⁊ quãtus in illo

die terroꝛ erit cuʒ vnuſqᷣſq; coget᷑ de

Apꝛijs actibus reddere rõnem. acce:
pturus in merito:ꝓut vixit in ſeculo

ſiue bonũ ſiue maluʒ Heu quãtin il
lo die terroꝛ erit cum quis reatu ſuo

exigente iratũ videbit iudicis aſpẽᷣm

nec remedium ec a roꝛmẽtis Quantꝰ
pudoꝛ erubeſcere ĩ cõſpectn oĩm an
geloꝝ ⁊ hoĩm? vbi cũcta conſcĩe nr̃e

nũc abſcõdita:tũc vniuerſis erũt ma
nifeſta Heu dies ire:tribulationis ?

ãguſtie:dies calamitatis ⁊ miſerie:di

es vtiq; amaritudĩs: cuiꝰhoꝛroꝛẽ nuł
lꝓrecto valet ad plenũ explicare ¶
lũ tota ĩtẽtiõe cogitemꝰ:vitã coꝛriga
mꝰdeſpiciamꝰmũdũ⁊ cõcaspiſcẽ tiam

eiꝰ toleremꝰ patiẽt᷑ aduerſa: faciẽ dñi
in ↄfeſſiõe pᷣueniamus Exhibeamus

nos ĩ vigilijs:ieiunijs:elemoſynis:a
operibꝰ bonis pl' ſolito deuotioꝛes.
tudeamꝰſũmoꝑe placare nr̃m iudi
cẽ:dũ adhuc nobis ſupereſt papane
quatenꝰ cuz ipᷣe nos dignabit e
vita vocarenpᷣm placatũ ac benignũ
ſaluatoꝛem in ſuo diſtricto examie in
ueniam in dextera eius cum electis

ceulox Amen.
Dmin regn.
Litulus Pſalmus dauid
aqñ terra reſtituta ẽ e M

da in ſecu

tiaꝝactio ipius dauid: qñ debellatis

philiſteis qui regnũ eius ſuaſerãt. et

alijs gẽtibus in circuitu qᷓ regnũ ſuñũ

moleſtabãt: terra ſua fuit ei reſtituta
in pace ⁊ quiete Sʒ huic dicto nõo vi

der cõcoꝛdare lr̃a pſalmi cuʒ dicitur

ab hac

collocãdi ißo pᷣſtate cui ẽ hõꝛ et glo

T
—1

ch et
e bctt
n bellis
ſononlegt
geeſcẽd
niſczin.
Naun qut⸗
ſarent
NAuland
Glczmi
deciod
nogee
Adinttod
Gpprrebt
geniuo⸗
ctahlec“
Ncoretcun
olucritt
ſlegitesl
tinoſha
wirſcäte
Dieend
fecit mẽ
mücum
doaghe
Voeſe
ſteartrb
Nunte
Kcter
Maa
tnück
inglo
pphet
domt
ſtione
ꝓpter
mihie
Et ho
4
Ile
ſaturin
lgtoꝛes
ſenſior
dgloꝛin
les cat

m⸗
manni
Pilntrin
iain
can
ucyirtuſa
en girul
naus reanſn
mdias hr
mensQun
ecn oina
conſienn.
naſis cütmi
nbulgonis 1
ns1mlned
endn
nüchln)
eNräg
irciaplinn
?
uti
nckths
1
füahenge
amn
nsandid
iiec
Am.
e
Msd
i
uini
7 Nlels
ultl
tgiſi
a eimn
Cnihnin

erönen e

Pſalmus xcvci.

MNubes et caligo in circuitu eius:et
poſtea ſůditur Ignis ãte ipᷣm pᷣcedet
q in bellis ipius gauid õ̊ aquerſari/⸗
os non legunt᷑ apparuiſſe t lia ſigna
Sed ſciẽ dũ ꝙ duplex ẽ aduẽtus do
mini.ſcʒ in mũdũ qᷣͥ pꝛeterijt.⁊ ad in
dicium quiventurꝰ eſt Plialmꝰ autẽ
iſte loquit᷑ ad lr̃am de aduẽtu domiĩ
ad iudiciũ VUnde apo.ad hebꝛe.i. alle
gat ſcpᷣtnrã huiꝰpſalmi dictã ad lr̃aʒ
de chꝛo dicens Et cum introducit pᷣ
mo genituʒz ſuũ in oꝛbẽ terre.i.pᷣdicit
ad introducẽdũ ad iudiciũ. Tũc en
apparebit in ptãte ↄſtitutꝰ tq; pᷣmo/
genitus In pᷣmo ãt apparuit hũilis
et abiectꝰ Addiditq; apo.ibidem. Et
adoꝛẽt eum oẽs angeli eius In q̊ nõ
eſt diuerſitas ſenſus. Nam apoſtoli

allegãtes ſcripturãveteris teſtamen

ti nõ ſꝑ acceperũt eã deverbo adver
bũ:ſed ſufficit aliquãdo acciꝑe ſẽſum
Dicendũ ẽ ̊ ꝙ ſicut pᷣcedẽs pſalmꝰ
fecit mẽtiohẽ de puimo aduẽtu chriĩ
mũdum Sic iſte pᷣs loquit᷑ de ſecun
do aduentu eius ad iudicium Dug.
Ange ſenſus tituli talis eſt ſalmꝰ
ſſte attribuitur dð.i.ipᷣi chꝛo. vt ſepe
dictum ẽ Et agit de hoc q̊d factum ẽ
cum terra eius reſtaurata c.i.cũ coꝛ
pus eius reſurrexit Caſſ.q qͥd moꝛ
tuũ eſt communi lege:reſtauratum ẽ

in gloꝛie munere ſingulari Nic VUñ

ꝓpheta pꝛimo deſcribit chr̃i generale
dominium qd accepit in ſua reſurre/
ctione ⁊ aſcèſiõe ſuper omnia creata
Apter quod dixit Mat.vltio.Data ẽ
mihi oĩs poteſtas in celo et in terra.

Et hoc ẽ quod dicit

Ominꝰ regnauit..i.dominꝰ no
ſter ieſus chꝛs qui ſolus cogno

ſcitur imꝑare l exultet terra.i.habi

tatoꝛes terre.ꝙ poſt reſurrectionẽ ⁊2

aſcenſionẽ ſuam pᷣbuit alijs ingreſſũ
ad gloꝛiamletentur inſule multe-qq
fides catholica pᷣdicata eſt per apłos

Clxxx

et alios chr̃i diſcipulos habitãtibus

in inſulis maris oceani:vt ptʒ de an

glia ⁊ hybernia et pluribus alijs. vt
in inſulis maris mediterranei:vide⸗
lʒ:ſicilia: cypꝛo ac alijs multis Et q;
ad generale dominiñ ſequit᷑ iudiciũ
extremũ a quo nõ põt appellari Iðdo
poſt dominiũ chꝛi: cõſequẽter deſcri

bitur eius iudicium generale: ad q̊d

veniet in magna poteſtate Vnde ſe⸗
quitur dubes et caligo...i.obſcuri /

tas aeris lin circuitu e Chãs aſcẽ

dens in celum habuit nubẽ in obſe
quium.ᷣm ꝙ dicitur.act.i.Vidẽtibꝰ
illis eleuatus ẽ: ⁊ nubes ſuſcepit eũ
ab oculis eoꝝ. Et ſbditur Hic ieſus
qui aſũptus ẽ a vobis in celuʒ:ſic ve
niet.ſ.ad iudiciũ Et h̊ inuit᷑ ꝙ obſe/⸗
quio nubis vtet᷑.ſᷣm ꝙ dꝛ. Luc.xxij.
Tiũc videbunt filium hoĩs veniẽtem
in nube cuʒz poteſtate magna ⁊ maie
ſtate. Ideo ſditur! iuſticia et iudici
um coꝛrectio ſedis eius l.i.coꝛrectio

oꝛbis ꝓcedens a poteſtate eiꝰiudicia

ria qᷓ per ſedem deſignatur eo:ꝙ ſen
tentia iudicis ſedẽ do datur.erit iuſti
cia et iudiciñ.i.recta et irreuocabilis
PHie.Nũc videtur iniuſtum et pꝛa
uum dei eẽ idicium:eo ꝙ iniqui ho

mies ditant᷑. ⁊ paupes ſancti tribulã

tur Quãdo ãt ipᷣe dominꝰvenerit ad
iudicãdũ vt reddat vnicuiq; ſᷣm ope

ra ſua:eo tꝑe quali coꝛriget᷑ ſedes eiꝰ

nis ãte ipz pᷣcedet Mi.i.ignis

Ton lagrationis qui pᷣcedet iudicium

L⁊ iflaãmabit ĩ circuitu inimicos eiꝰ
Iq data ſententia iudicis repꝛobi in

illo igne iuoluent᷑: ⁊ ſic in inferno re

trudẽtur MlIluxerunt fulgura ei

oꝛbi terre lquia ãte indicin fient mul

te fulgurationes ⁊ impᷣſſiones ignee

terribiles et tempeſtuoſe. ſicut ĩ alio
ps dicit Et in circuitu eius tẽpeſtas
valida Lvidit et commota ẽ tral.i.
lhabitãtes in terra:qui tunc vidẽtes

3 iiij

—U„,V —õů EOE
“

talia commouebütur cõmotiõe timo
ri ontes ſicut cera fluxerũt a fa/

— —

cie domi:a facie dom ois terral Lo

quit᷑ ei de futuro ad modũ pᷣteriti⸗
pter certitudinẽ ꝓphetie: ꝙ tüc erũt
terremotus magni per loca:vt dicit᷑
Mat. xxiiij. Ex quibus ruent mõtes

quꝰł ⁊ vigerũt
elł q; omẽs tã electi q; repꝛobivide
büt chrm hoiez venientẽ in ptãte et
gloꝛia.q viſio erit terribilis repꝛobis
et delectabilis electis Jdeo ſubditur
Sfuqãtur.l.i. cõfũdent᷑ Locs qui

agdoꝛant ſculptilia:et qͥ gloꝛiant᷑ in ſi⸗

mulacris ſuis .i.omnes idolatre: qͥ
tunc maxie confudent᷑:qm̃ creaturis
attribuũt cultũ ſoli deo debitũ.nõ ſo
lũ ab hoibus:ſed etiã ab ãgelis Jðo
ſpdtur. ATdonare eum omées angeli

eiꝰ lãnunciatoꝛes regni illiꝰ Et ſicut
hoc iudiciũ erit terribile repꝛobisvt

dẽm ẽ:ita erit gaudioſũ⁊ delectabile

electis Uñ dicit laudiuit per vbuz3ʒ

chr̃i et apoſtoloꝝ qui pᷣnunciauerũt

iudiciũ futurũet letata è ſion J.i. ec

cleſia.ꝙ hec ẽ matẽeia exultatiõis ᷣm

ꝙ dicit᷑ in fine dicti euãgelij. Erunt
ſigna: vbi dicit His ãt fieri incipiẽti
be reſpicite et lenate.i.exhilarate: ca

pita.i.coꝛda veſtr
redẽ ptio veſtrat exultauer̃t ſfilie

iude ..i.ſfideles anĩe LN ꝓpt iudicia tua
domieę. Dicit ei iu dicia in plurali.q

pmabinanat enĩ

nõ ſolum iudiciũ datuʒ ꝙ gloꝛia ele/
ctoꝝ: dicendo Wenite benedicti pꝛis

mei. erit eis cã leticie.ſed etiã iudiciũ

datũ ꝓ dãnatione repꝛoboꝛum ſᷣm ꝙ

dicit in pᷣs.lvij.¶etabit᷑ iuſtꝰ cũ vide

rit vindictã.q tũc oĩa ꝑfecte chro ſſᷣ
ijcient᷑ Ideo ſdit( Qm̃ tu dñs altiſ

ſimꝰſuꝑ oẽm terrã..i.ſuꝑ omẽs qͥ in

terra naſcunt᷑ Lnimis exaltatꝰes ſuꝑ

nnũciauerũt⸗.i.annũciabũt! cell
iuſticiã eius ꝙ ꝑ ſigna ĩ celo appen
tia manifeſtabit᷑ iudicis aduẽtꝰ ꝓpin

Plſalmus xcvi

omnes deos...i.angelos ſcõs qui di
cunt᷑ dij ꝑticipatione De quibꝰ dic
is dijs: qneũ ho⸗

Danielis ij .E rcei
bus nonſt conuerlatio Altimo aut
in ↄcluſiõe ps hoꝛtat᷑ oẽs ad iuſticiã

et retrahit ab iniuſticia:di) ui dili

gitig dominũ. q ſolus ẽ bon odite
malũ cul⸗
uine Cauſa ſbᷣdit ł cuſtodit dñs aĩias

ſcõꝝ ſuoꝝ a peccatis moꝛtalib qͥ in
tentatioibꝰ recurrũt ad eius auxiliũ

ſ̃m ꝙ dicit᷑ ad Choꝝ.v. Fidelis deꝰ

qui nõ patiet᷑ vos tẽtari ſupꝛa id d
poteſtis facere:ſed faciet cũ tẽtatiõe

be: qd opponit᷑ bonitati di

auxiliũvt poſſicis ſuſtinerel de mau

pccoꝛis liberabit eos dũs.l.i.de po
teſtate diaboli ꝗ ẽ obſtinatus ĩ pcco.
2 ſꝑ homies trahere nititur ad pecca

tuʒ Et q liberqtio fit ꝑ grãm dinam

Jdeo ſeᷣditu᷑ aſux oꝛta ẽ iuſto id
E: dine grel ⁊ rec. coꝛde. lq ad ſrna
hñt coꝛ erectuz Lleticia lux gre ẽ
q̃dã arra gloꝛie.ꝓpter qͥepetit᷑ idẽ

—

nr o Col.Licʒ hic pᷣs.cõmunit᷑ a do

ctonbus de pᷣmo dñi aduẽtu allego⸗
rice ex ponit᷑.que expoſitio ſatis pʒ i
gloſa.tamẽ qꝙ textꝰ eiuſdẽ pᷣs.ſonat

maxime ſecundũ chꝛi aduẽtũ. Idcir

co expoſitiõe gloſe ð pᷣmo chii aduæ
tu pᷣtermiſſa:hãc de ſcdo eiꝰ aduẽtu
lIr̃alẽ poſui expoẽdmi qᷓ; metuẽda ẽ
illa iu dicij dies:ĩ qua diſceptatiõe ce
lerrima vniuerſoꝝ diſcutient᷑ actꝰvſ

q; advbũ etiã ocioſũ Intonat ei nob

ſacra ſcriptura vt ſub omi celeritate

puniamꝰin nobis peccata ne deꝰ veni

ens ad iudiciuʒ ea inueniat puniẽda
Devei punit aut hõ.q mhil remane

us Igrãs agentes
de dono gre nos ſcificantis. Vñ ad
ronos.iij.Oẽs enĩ peccauerũt⁊ egẽt
gra dei.iuſtiſicati gratis ꝑ grãm ipiꝰ
per redẽptioneʒ q ẽ ĩ chr̃o ieſu dio

humit
ivalea
tone diſ
Aſermon
Coſe
inii ſua⸗
ſermoe:
gere et o
cognoſan
terrogis
lcogicre
toꝛe dibe
Meretd
Unchoſan
ndatait
Netena
binchere
idubolo
goigeme
iceo dar⸗
Pürſihd
Mono⸗
vaſqd⸗
Ziqde
luicon.
die trene
wortis eu
Aguci⸗
Faamia
1 wn

turad
moac
tuetſ.
ſſte dick
monem
debenm
ficenu⸗
lde ye
lpſalen
ele
legen

leet
d 8,
nbei
eDct

V 2
egs 4. .
A W

er geen ⸗

V 9 4 NN ae
opomt bonee
FPve. WV W
6 „ „
. ſnauil
5 ,
c
* ) .
Uſtinerel n
— * 44
„ a,
cmeitur dl
Apg WN

R

beene e.4
. 41 Y,

6 Gs
ms il
Giowad
Crmita N
uenn Ap
ohnoſr
Vontan
Ii CAent:
ateen
nt gil

bit ĩpumitũ.nihil qͥppe ẽ qͥd ita vitam
nr̃az valeat euertẽ:q; peccatoꝝ coꝛre
ctionẽ diſſimularę ſꝑq; diſterre Aug
in ſermone de afflichione fllioꝝ iſra⸗
el Cõſideret igitur vnuſqniſq; cõſci
ctiã ſuã.aſi ſe videt in cogitatiõe:in
ſermõe: in oꝑe ſẽꝑ quod bonũ ẽ dili
gere et oꝑe exercere: miſtrũ dei ſe eceẽ
cognoſcat et gaudeat Quivo ſeißᷣmẽ

terrogãs:ſe viderit q̃ mala ſũt nõ ſo⸗
lũ cogitare:ſed etiã dicere et facẽ:ad
iutoꝛẽ diaboli ſe eẽ intelligat ſimul⁊
doleat Et dũ adhuc ania peccatrix ⁊
tenebꝛoſa in coꝛꝑe ſuo tenet᷑ incluſa.
cũ dei adintoꝛio a ptãte diaboli ſe co
net᷑ auertere:ne foꝛte illũ malis oꝑi⸗
b' inſiſtẽteʒ repẽtina moꝛs rapuerit

cũ dia bolo cuiꝰ volũtatẽ exercuit et

no igne mereatur tradi cruciandꝰ Et
ideo dũ tpᷣs ẽ in nr̃a ptãte vnuſqͥſq;
pꝛiuſq; de hac luce diſcedat:cũ dei ad
iutoꝛio a pᷣuitute diaboli ſe ſbᷣtrahat
vaſq; demonis fuiſſe ſe doleat.Col.
Atq; dei mãdatis obediẽdo.ſic vitã

ſuã coꝛrigat ⁊ emendet quatenꝰ ĩ illa

die tremẽdi iudicij vltionem eterne

moꝛtis euadat:atz ꝑ ſanctos ãgelos

ad gaudia celi xuenire mereat᷑ pᷣſtãte
gra ⁊ mĩa dñi nr̃i ieſu chr̃i.cui ẽ hõꝛ
⁊ gloꝛia in ſecula ſeculoꝛum. Amen.

Igntate Dom.
Titulus Pſalꝰ dð Caſſ.
VPuinus tituli vᷣba referun
tur ad dominũ ſaluatoꝛc:de cuiꝰpai /
mo aduẽtu videlʒ incarnationis glo

ria et ſecundo aduẽtu ad iudiciũ ps.
iſte dickurẽ In pᷣmo eius aduẽtu cõ

monemur vt miſericoꝛdẽ dñm qrere
debeamꝰ:ĩ altero vt vẽtuꝝ iudicẽ foꝛ

midemus Eſt eĩ iſte pᷣs tertius eoꝛuzʒ
qui de vtroq; aduẽtu agunt Per to

tũ pſalmũ ꝓpheta loquit᷑ In pᷣma enĩ
ꝑte fideles ↄmonet chrianos: vt no

ue regenerationis ſacramẽta ſumen

Et effect' huiꝰ ꝓmiſſiõis

Clxxxi.

tes nouũ cãtieũ de dñi incarnatione
cõcelebꝛent dicens. Mi.
Antate dño lie ſu chrol cãtieeſem
nouũ tq; auctoꝛi noui teſtamenti,tin
cuius oꝛtu ãgeli cãtauerunt nouum
cãticũ dicentes Luc.ij. Gloꝛia in al
tiſſimis deo. ⁊ in terra pax hoibꝰ bo
ne volũtatis Cauſã huis laudatio⸗
nis ſdit dicens Lꝙ mirabilia fecit. 1
Caſ.qñ cecis lumẽ:claudis greſſum
moꝛtuis vitã donauit.⁊ hmõi fecit q̃ᷓ
Zvſum nature humane facta euãge⸗
lioꝝ textus narrat Gʒ iſta fecerunt
etiã ſancti eius ⁊ ꝓphete. Hie. Quid
ergo fecit nouũ vt mereatur cãticuʒ
nouũ! Wultis ſcire qͥd nouũ fecerit
deus! Quaſi hõ moꝛtuꝰẽ vt hoĩes vi

uerẽt. filius dei crucifixꝰẽ vt nos le/
uaret ad celũñ ſpᷣdi᷑ Mi ‿— alua

uit videlʒ genꝰhũanũ qͥd perierat

ſibi hoc ẽ ad hõꝛc̃ dei pr̃is ldextẽa
eius ?t bꝛachiũ ſcm̃ eius lac ſi dicat.

Thrs q ẽ dextera dei pr̃is.ꝙ ꝑ iyßm

tqᷓ; ꝑ dexteraʒ ⁊ bꝛachiũ eiꝰfoꝛtia ope

rat᷑.ſaluauit ſibi.i.deo pr̃i genꝰhuma

nũ.ſicut Mat. x viij:dicit᷑. Venit filrꝰ
homĩs ſaluare qð perierat ¶ otum
fecit dominus l.i.deus pr̃ Lſalutare
ſuũ.I.i.filiuʒ ſuũ ꝓ ſalute mundi hia
natũ ⁊ ſic viſibilẽ ſactñ Mic.l in con/
ſpectu gẽtiũ ruelauit iuſticiã ſuã.i.
dẽ catholicã iuſtiſicãtẽ q̃ ꝑ pᷣdicati
onẽ apoſtoloꝝ et alioꝝ diſcipuloꝛuʒ
chri publicata ẽ ĩ gẽtibꝰ ꝑ oꝛbẽ traꝝ
diſpſis Deecoꝛdatꝰ ẽ mĩe ſue et veri
J.i. ꝓmiſſiõis ſue de mittẽ do
filiũ ſuũ.factel domui iſrael..i.pribꝰ
Nã Genef. xxij.ꝓmiſſuʒ eſt Abꝛae
Benedicent᷑ in ſemie tuo omnes gẽ
tes Que ꝓmiſſio miſericoꝛditer? ve
raciter ĩpleta eſt in chro nato de pꝛo
genie Abꝛae per iacob. q alio modo
dict? ẽ iſrael:vt habetur Geñ. xxxij.
extenſus

ad oẽs gentes deo ſpᷣdi

oẽs termĩ terre.l.i.cognouerunt per
fidem et miracula coꝛa ipᷣis facta L ſa
lutare die noſtri⸗.i.dñm noſtrũ ieſũ
chrm per quem eſt ſalus. ſm ꝙ dici
Ack.iuj. Et non ẽ ĩ aliqͥ alio ſalꝰ u

bilate deo omnis terra quia de oĩbꝰ

terre partibus aliqui ſũt vocatil can
tate lid ẽ: laudate deũ in coꝛdibꝰ ve⸗/
ſtris interius let exultate recitãdo
oꝛe pſalmos a ꝓphetis ad laudeʒ dei
factos l. ⁊ pſallite bene oꝑando.Et
q; iſte pſalm temꝑe veteris teſtamẽti
factꝰcantabat᷑ a leuitis:non ſolũ voci
bus humanis:ſed etiã muſicis inſtru
mẽtis Ideo ſbᷣditur Nſallite dño ĩ
cithara in cithara⁊ voce pſalmi: ĩ tu
is ductilibus .i.cũ martello factis
L⁊ voce tube coꝛnee ꝙ aliqũ vtebã
tur inſtrumẽtis de coꝛnibus aĩaliuʒ
factis.maxime in feſto tubaꝝ.q̊d ceie
bꝛabatur in pꝛincipio ſeptimi mẽſis
Hoc ad l̃aʒ faciebãt iudei.vt habe
tur Nu. x. Sʒ nos qui nouũ canticũ
gratie offerimus: ſpſialiter hãc lram

intelligere debemꝰ. Hu. allite

domio in cithara .i.oꝑamini amoꝛe

dñi oꝑa penitẽtie moꝛtificatiõe vite

carnalis que per citharã intelligunt᷑
Vnde Job. xxx. Verſa ẽ ĩ lucum ci
thara mea Et etiã l pſallitel.i.oꝑamĩ
Li cithara.i.in compaſſiõe pꝛoximi
opa nie faciẽdo Lvoce pſalmi vt hi
laritas ſit in opꝑe Au.lLplſallite etiaʒ
