ipſis ↄtraria.vñ ſapie ij.dicũt mali d
bono:qm̃ inutilis eſt nobis ⁊ ↄtrariꝰ

oꝑibꝰ nr̃is: grauis eſt nobis ad vide,

duũ Glo. Vel ita. expꝛobꝛabãt mibhi
inimici mei:ſ nõ curabaʒ. qꝛ cinerem
tãq; panẽ mãducabã.i.in ipſa deieci
one vel deriſione maloꝛuʒ reficiebar
gaudẽs in tribulatõel ⁊ poculuʒz J.i
deleckatõez ſeu iocũditatẽ tꝑalẽ ſi qim
habebã l cũ fletu miſcebã/ Pu. Sei⸗ S
ens qm̃ doloꝛe riſus milcebit᷑ ⁊ extre
ma gaudij ludꝰ occupat: Hic aũt fle/
tus fit pꝛecipue timoꝛe diuini iudici,))
Vñ ſubdi᷑ ſacie ire indignatio
nis tue Hie.i.hec oĩa ſuſtinebã p/
pter futurũ iudiciũ in quo facies tua
apparebit pctõꝛibꝰ irata:⁊ indignati⸗
onis plena: ne grauioꝛẽ incurrerẽ in
purgatoꝛio vel in inferno ꝓpter pta
mea penã. Mec mirũ ſi ꝑtieſco futu
iudiciũ Hu.hq; eleuãs me ſuꝑ ocẽs

„2 0

creaturas t᷑rẽas ꝑ rõnẽ q̃ me ad ima

ginẽ tuã creaſti lalliſiſti me.i.ðoꝛſũ:-
me ꝓieciſti.qñ coꝛpis põdꝰ qͥ aĩa dep
mitur mihr tribuiſti Glel:eleuans me
tpalibus:alliſiſti me in ſpũalibꝰ ⁊ et/
nis bonis:q̃ ꝓpter tpꝑalia timeo amit
tere G.e. Muia ↄtiinꝰ ſucceſſus ta
liũ eterne repꝛobatõis eſt indiciũ: ſci

ei viri in maoſperitati pf in aͤ/ Z

uierſitatibus ꝑtimeſcũt ſuꝑ ſe iudiciũ
dei occultũ.quo nũc hos a ſe repellit
nunc illos ad ſe trahit. Hos ſua gra
aecendit eterna q̃rere:illos ꝓ volu /
ptatib ſuis deſerit exterioꝛa cogita⸗
re Hoꝝ mentẽ ad ſuꝑna erigit:illoꝝ
ſuꝑbiaʒ in infimis mergit deſiderijs
Muis ei hominuʒz eſtimare potuiſlet

. &

iudã viuẽdi ſoꝛtẽ etiã poſt miniſteri
um apoſtolatꝰ amittẽ hũc eleuans al
liſit.qm̃ dũ lucrũ terrenum ↄcupiuit
ab apoſtolatu cadere meruit PHug.
PHec eſt dãnoſa ↄmutatio ꝓ tꝑalibꝰ:
videlʒ ꝑdere eterna.qꝛ hec in eternũ
baben dilla ſc tꝑalia cũcta ſtati trãſ⸗/⸗
eũt.vñ ſubdit Oies mei ſicut vmbꝛa
veclinauerũt: ⁊ ego ſicut fenũ arui-.
qꝛ qucẽadniodũ fenũ hodie vireſcit ⁊
cgras ſiccat᷑:ita hð tranſit de letitia in
hoc ſeculo in triſticiã: de ſanitate ĩins
firmitatẽ: ⁊ ſic declinãs areſcit ĩ m/
tẽ. Vñ Iſa.xł :Oĩs caro fenũ: ⁊ oĩs

gloꝛia eiꝰ q̃ſi flos feni. Penitẽs iſte

generalibꝰ malis ↄpetenter d
dñi beneficia recolit di
in etnũ ꝑmanes .i.ſtabilit? ⁊ ceter
ia tranſit oꝛia ſuntl = memoꝛiale tu.
um./..i.mĩa tua q̊ ſꝑ memoꝛ es nril in
geleratõe ⁊ generggonẽ Vñ pã. in
eternum mia eius CUin exurgẽs l ad
nos liberandũ Ni. Videt᷑ eni deꝰho
minibꝰ iacere qũ nõ pꝛebet eis auxi⸗
liũ l miſereberis ſyon...i.eccie ex pec
catoꝛibꝰ penitẽtibꝰ vt plurimũ colle
ctel q: tẽpꝰ miſerendi erꝰ Iſupple du⸗
rat ad tẽpꝰ iudicij Hu. Et ideo mi⸗
ſere eiꝰl qꝛ venit tẽꝑꝰ. ſcʒ gratie q
incipit a pᷣmo dñi aduentu:de q̊ dicit

apoſtolus ad Gal. iij. Arvbi venit

plenitudo tꝑis:miſit deꝰ filiuʒ ſuũ fa
ctũ ex muliere: factũ ſub lege: vt eos
qᷣ ſub lege erãt redimẽt Aut ꝛm dñ̃i

aduẽtũ ſignat cũ dicit:qꝛ tempꝰ miſe

rendi eiꝰ:qꝛ venit tẽpꝰ.Bis aũnt dicit

tẽpꝰ.qꝛ duobꝰ pꝛecipue tꝑibꝰvere pe

Vñ ſubiũgit Ni. Quoniã placue/⸗

piternã Hug. Bz 5

nẽ humilin. miſericoꝛdi? exaudiẽdo
eoxꝑ petitionẽ l ⁊ nõ ſi

CEi.

nitẽs experit᷑ dei grãm:ſcʒ qñ aĩa exa⸗
nta a coꝛpoꝛe recipit mã ſtolãa. ipiꝰ
aie ĩmoꝛtalſtateʒ: 2 Neiaan coꝛ
dus reunitũ aĩe:recipt ſcdam ſtolam
cʒ coꝛpoꝛis ĩmoꝛtalitatẽ ⁊ gloꝛifica /
tionẽ:qꝛ ſplendebit ſicut ſol Hec tñ
nõ habebũt ſine meritis pᷣcedẽtibus

rũt digna ↄuerſatõel ſeruis tuis.l.i.
angelis l lapides .i.penitẽtes erꝰ
id eſt eccleſie. Acſi dicat Penitẽtes
ex qᷣbꝰ tanq; ex viuis lapidibꝰ ↄſtru

itur eccia placuerũt angelis. Vñ lu⸗
ce xv. Gaudiũ ẽ angelis dei ſuꝑ vno

pqtõꝛe pniam agẽtel ⁊ terre e. ..i.ec
cleſie ꝑ oꝛbeʒ terraꝝ diffuſel miſere
bunt᷑ ꝓcurãtes eiꝰ ꝓmotionẽ in bo

nũ vt fructũ exhibeat ſcĩtatis lt ti

mebũt gentes q de erroꝛe vitioꝝ vel
de idolatria ↄuerſe ſuntl nomen tuũ
dñe ſicut videmꝰ impletũ L ⁊ oẽs rei
ges terre gloꝛiã tuã ſetiã fo ꝛmidabũt
Caſ. Reges tre dicit qͥ coꝛpoꝛa ſua
diuinis regulis refrenãtes ſui ĩꝑato/
res ⁊ rectoꝛes eẽ dño pꝛeſtãte value
rũt Et hoc nõ habẽt a ſe ipſis: ſed a
dei dono ¶uia edificauit dñ
Ide pctõꝛib penitẽtibꝰ tanq; ex vi/
uis lapidibꝰq̃̊s vocauit ⁊ iuſtificauit
Let pꝰ hoc tẽpꝰ miſeratõis l videbi
tuxr in gloꝛia ſua Liã aſſumpti coꝛpo⸗

ris veritate ⁊ maieſtate qñ hedos ſe

queſtrabit ab agnis.in gehẽnã ipios
mittẽs:⁊ iuſtis donãs btitudinẽ̃ ſem
q; veniet illa
pexit ĩ oꝛo

dies iudicij extrema

Leuit p
lex deuotõe coꝛdis ꝓcedẽtẽꝭ Mi.
ribant᷑ hec videlʒ pꝛedicta dei
bñnficia Lin generatõe altera. l.i.xpᷣia⸗

na: qᷓ alterata eſt 2 mutata de vitijs
eogd virtutes l. 7

creabi᷑ lꝑ baptiſmi regenerationẽ ꝑ
quã ↄſtituit᷑ in eſſe gratie ꝗᷓ creatur i

— *

ꝛecé eo

abu.

Zñmh
gi .

minä.

it paul
lͤges let
. Lonpec

ctonb/

lenitne
Uemin

nin

RNN

iiclpenu

lanin
ſoellim
Ncor

etſunn

Goewe
Bay

pyter

an1te
os
1Mnd
neicnel

Nncinh
RWe

rüde

Monli
(leſtef⸗

dſiteb ſ

t hude

enanor
prerpor
viſtuit

Ccratiö
leretap.
lo non

gplon
iberſus

ben
Mife

7 ermeew.
Pemuctes g
lat Pentin⸗

lptdb'n.

ngels. Ai

lsda ſig mno

XAAEN 1i
Näucelmiere
noKoni abe

mrrrrd
Rr ee ee
1111
. “ 1 7
i Kütnai
. . ,
Mal
W ,B „
iogn
. , a66 4
betalepe
*

tenb'nn

„I/
.

2

0 1 e

NMihil fad“ es. eł addit Ll.
minũ. Cãm ſubiñgit(uia

.

dem er

m̃ nihil ſunt

addit Llaudabit do

id ẽ ꝓcul aſpexit oculis mĩe pctõꝛes
lõge a ſe poſitos Juxta illud ꝓuẽ.xv
Longe eſt dñs ab ĩpijs. et põ. Lõge

a pctoꝛib ſalꝰl de excelſo ſcõ ſuo..i.

de celo. vñ ſubdik Caſ. Ldñs de celo

⁊terrã aſpexitl.i.ad nr̃i coꝛpoꝛis fra

gilitatẽ q̃ mudi vitijs tenebat᷑ obno/⸗

xia. Cãm hui reſpectꝰ ſubiungit di.
MiA Tt audiret gemitꝰ ↄpeditoꝝ

id eſt penitẽtiñ q erant pus cõpediti

empti ſunt gladio pcti vt videlicet
ipſos liberaret a pinis erroꝛibꝰ Ni.

Ael vt ſolueret filios interẽptoꝝ.i.

oꝑa meritdꝛia:q̃ ꝑ pctã erãt moꝛtiſi⸗
cata ⁊ reuiuiſcunt gr̃a recuꝑata Ad
jd ipſos ſoluerit: ↄſeq̃nt᷑ ðᷣ clarat di.
Tt annücient ĩ ſyon nomẽ dñi be
neficia eiꝰ pᷣdicãdo ⁊ laudãdo l ⁊ lau
er in birbin .i. in eccia q̃ noĩe ſy
on ⁊ hirli deſignat᷑ . ſm ꝙ dicit apo
ſtol ad hebꝛe.xij. Acceſſiſtis ad ſyon

A „ —

montẽ ⁊ ciuitatẽ dei viuẽtis: hir lin

celeſtẽ:in q̃ annũciẽt fideles nomen

dñi: eiꝰ fidẽ libere ↄfitẽdo ⁊ pᷣdicãdo
et laudes dei debitas exoluẽdo. hoc
etiã nõ incõgrue de pᷣmo aduẽtu dni

p̃ᷣt exponi:qñ aſpiciẽs dñs de excelſo

viſitauit nos oꝛiens ex alto in ſuaĩ/

carnatiõe: vt ↄpeditos a diabolo ſol

ueret a vinculis ignoꝛãtie ⁊ ifidelita

tis: q noue laudis canticũ dño in ſcã
eccia pſonarent Hoc aũt fit Lin cõ⸗

uenieé do popnlos.J.i. vt ↄuemẽ s po

pul Lin vnũ videlʒ in vnitate fidei

q diſperſus erat ꝑ diuerſas mũdi par

tes Et nõ ſolũ vulgares venerũt ad

vnitatẽ ſidei:ſʒ etiã pᷣncipes EUñ ſb⸗

Iñ Ezec. xxx vij.

aia Hu. Glel qui creabit᷑ ꝑ pniaʒ.i.·
de nihilo aliqᷣd P qꝛ peccatoꝛ et

et ligati vinculis pãõꝝ Lvt ſoluere
filios.l.i.imitatoꝛes Linterẽptoꝝ J.i1.
pdõꝝ Caſſ. qui diabolica fraude ꝑ⸗

Et iſte popul' fidelis

Clrxxxvi.

dit Let reges vt dicti populi ⁊ ipſi
reges l ſeruiãt dño reꝗẽptoꝛi Hu.
eſpõ dit ei.
ſcʒ chio l in via virtutis ſue Jobediè
do eiꝰ volũtati Caſſ.Nõ lingua:ſed
vita:nõ voce ſ̊ fide:nõ clamoꝛe: ſed
coꝛde Mã ille chĩo rñdere cognoſcit᷑
qᷣ imperijs eius obediẽs eẽ monſtra
tur Qui qͥdem popul' fidelis vt cito
ad beatitudinẽ ſcĩs ꝓmiſſaz poſſit ꝑ⸗
uenire:cõſeq̃nt᷑ ſubdit di.lLpaucitatẽ
dierũ meoꝝ nũcia mihbi Mõ eĩ amo
re pꝛeſentis vite deſiderat ſcire finẽ:
ſed vt in ipſis ↄfeſſiõibus dñi ꝑſeue
rans ad requiẽ illã celeſtis regni ve
locit᷑ ꝑueniret Paucitatẽ dieꝝ dixit
añh finiendos eſſe ↄſtabat Qð eĩ
finienqñ eſt:lõgũ dicere nõ debemꝰl
e reuoces me in dimidio dieru
meoꝝ oc eſt ĩ iuuentute in q̃ lubꝛi
ca. laſciua vel luxurioſa plerũq; vo

luptas appetĩ᷑ ⁊ etatis feruoꝛe crimi

na plus amant᷑ Col. Penitẽs ergo
oꝛat ne moꝛiat᷑ in periculo talis eta/⸗
tis:ſ ad maturitatẽ vite ꝑueniẽs va
leat ↄſeqͥ dñi eternitatẽ: de qua ſbᷣdit᷑
Ni.l in generatõe ⁊ generationem
anni tui id ẽ duratio tua dñe ẽ eter

na Caſſ. In qua ſcĩ ꝑpetua tecum io

cũditate gaudebũt.qñ ſicut dicẽ apoſ.

deꝰ erit oĩa in oibꝰ Mi. Iſtã aũt dñi

eternitatẽ ↄſeq̃nt exponit di. L.ni⸗
tio lid eſt in pncipio tꝑis l tu dñe ter
rã fundaſti q̃ſi centrũ mundil ⁊ oꝑa
manuñn tuar ſunt celi. ſiẽ Gene. i. dꝛ
ĩ pᷣncipio creauit de celũ ⁊ trã Et ꝑ

iſlta duo intelligunt᷑ oẽs alie creature
CLaſſ. Sʒ q̃re:cñ verbo ſacta ſũt oĩa
opa:manu celos dixit eẽ oꝑatos vel

fundatos! Sʒ hic manũ virtutẽ iuſ/
ſiõis debemꝰ acciꝑe:ſicut in alio pᷣs.
dicik Ipſe mãdauit ⁊ creata ſũt Mi.
Cõſequẽter veſcribit᷑ vite pꝛeſentis
ceſſatio qᷓ erit in generali reſurrecti⸗

one:di. pli Pertbiitir qð ſci /
5

Plalmus

endũ ꝙ motus celi oꝛdinat᷑ ad opleti
onẽ numeri electoꝝ: ⁊ ideo ipſo habi
to idẽ motꝰceſſabit:fſicut dẽ Apoc.x.
Juranit ꝑ viuẽtẽ ĩ ſecula:qꝛ tẽpꝰam
liꝰ nõ erit Et h ẽ qð dic l ipſi- vide

icʒ tra⁊ celil ꝑibũt:tu aũt manes

Sicut eĩ etnitas ſequi oẽm ſtabili /
tatẽ ⁊ ĩmutabilitateʒ: ita tẽpꝰ ſequit᷑
motũ ⁊ mutationẽ Solꝰaũt deus eſt

oĩo imutabilis Celi vero ſuperioꝛes

ſũt mutabiles qntũ ad ſituʒ Inferio/
res aũt vt aer qntũ ad alterationem.

mõ ĩ oĩ mutatòe eſt aliq̃ deꝑditio:qꝛ

ceſſat aliqͥd eẽ qð pᷣus erat Et ſic fi
ne mũdi celi peribũt:nõ qnãtũ ad iᷣ

ſtãtiã: ̊ qntũ ad aliquã diſpõnem: qꝛ

ceſſabunt celeſtia a motu locali ⁊ elc/
mẽtaria a mutua actiõe ⁊ alteratione
ſpᷣſtatijs eoꝝ remanentibꝰ. Ideo ſb⸗
ditür L⁊ oẽs ſicut veſtimẽtũ vetera⸗
ſcent a ſtatu i ꝗͥ mõ ſũt Et intẽd

hic opiniões phᷣoꝝ mirabili bꝛeuita⸗
te deſtruxit. Quaxꝝ pᷣma ẽ:mũdum a

nullo eẽ creatů Scda ſine fine mãſu
rũ. Sʒ cũ dicit᷑ Initio tu dñe terram

fundaſti:⁊ opa manuũ ruaꝑ ſut celi:
pᷣma pſuaſio nefanda ↄuineit᷑: qm̃ cre
atoꝛ añ creaturas ſuas ſine aliᷓ cog⸗

noſcit᷑ initio extitiſſe. Cũ vero ſubſe

Int᷑ vicit᷑ Ipſi peribũt:fincẽ eos hab?ę
declarauit ↄtra dictoꝝ phoꝝ opinio⸗

nẽ ſcdam:vt nullꝰin ſtellis gentili er
roꝛe ↄfideret: cũ ęas mutãdas eẽ ſe

uertere:q ad moduz velaminis t᷑ras

opiuntl mutabis eos Ni.Sicut eĩ

adueniẽte eſtate veſtis hyemalis mu

tat᷑:qꝛ nõ eſt ãpliꝰ ncaria: remanente
tñ eiꝰ ſhᷣa.ſic coꝛꝑa celeſtia⁊ elemẽta⸗
rial mutabunt᷑ a ſtatu in q̊ nũc ſunt
qᷣ nõ erit ãpliꝰ ncẽariꝰ ↄpleto numero

electoꝝ l tu aũt idẽ ipſe es ſcʒ oĩo ĩ/

mutabilis ! ⁊ qni tui no deficict. Inõ
ẽ ꝑ hoc intelligendũ ꝙ in etnitate q̃ᷓ

ſumꝰ:nec ꝑ ↄſeq̃ns e

uitate ↄcludẽs ſe cũ ęleã

tiret Sequit QâIr ſient opertoꝛiuz †
Foꝛſitan celos opertoꝛiũ debemꝰ ad

£

eſt mẽſura duratõis diuine ſit aliua
ſucceſſio:ſʒ gꝛ eã APuen nõ poſ
m:n mé: niſi ꝑ cõ /
paratoem ad tẽpꝰ Caſ. pꝛudẽtiſſime
nimis atq; vtilit oꝛone ↄpleta pauꝑ
ille ſciſſimꝰde pctõꝝ ſuoꝛũ remiſſiõe

⁊ de ſpe reſurrectõis future cxultãs

venit ad terminũ pſal.vbi oĩa ſbᷣ bꝛe
is ei habi/

ilij ſeruoꝛuʒ

tatuꝝ eẽ ↄgaudet di.

tuoꝝ..i.imitatoꝛes apoſtoloꝛi Ni.
ds genuerũt ꝑ verbũ euãgelij.ſic diẽ
apoſtol' choꝛ. In chꝛo ieſu ꝑ verbũ

euangelij ego vos genui Et iſti ſunt
vere chꝛiani qͥl habitabũt ſcʒ et᷑nali
ter Hu.cũ chꝛo.ſicut ipſe dicit Jo.
xij. vbi ego ſum:illic ⁊ miniſter meꝰ
erit Caſ.l⁊ ſemẽ eoꝛũ ll.i.oꝑa fideli

um q̃ in hoc mũdo ſeruãtur in ſecut

lũ diriget᷑ videlʒ hic in gra:⁊ in fu⸗/

turo in gloꝛia:ad accipienqũ pᷣmium

in vita eterna Caſ. vbi ſci cum dño

ſaluatoꝛe recta atq; ſtabili voluntate
gaudebũt Quã felicit᷑ anxiꝰ iſte pãtã
defleuit:q vſq; ad eterne btĩtudinis
gaudia ſe diſcruciãdo ⁊ puniendo ꝑ⸗
uenit Col. Pꝛeſtat nobis pꝛofecto

magnã indulgẽtie pctõꝝ noſtroꝛum

obtinende fiduciã penitẽs iſte:qͥ per
coꝛdis gemitũ ꝑuenit ad eterne iocũ
ditatis pᷣmiũ. Regnũ eĩ celoꝛuʒ vult
rapi fletibꝰ noſtris:qð meritis nõ de
bet. Vñ ſcriptũ eſt. Regnũ celoꝛum
vim patit᷑: ⁊ violenti rapiũt illud.⁊
iterũ Pniĩam agite:appꝛopinqbit enĩ
regnũ celoꝝ Hereditatẽ ergo cele/

ſtem quã amiſimꝰ ꝑ culpã: rapiamus
pꝑ pniam: Benign' ſaluatoꝛ nr̃ ſinuzʒ
ſue pietatis nobis aperit:nos q; reci⸗
t Accedamꝰ*
igit᷑ ad eũ:nec ab illo qcq; de pᷣſentis
vite ꝓſperitatibꝰ appetamꝰ:ſʒ indul/⸗
gentiã pdtõꝛum pᷣcemur: cogitemus
mala ꝗᷓ fecimꝰ a noſmet ipſos lamen:
tis deuotis atteramꝰ:vt ꝑ taleʒ pnie

pere ad ſe ꝑ pnĩaʒ queri

altoꝛmen
,nemuim⸗
uccre vale⸗
apenitetiuz:
detiſtib pen
popſolute ꝑp
ati ad temp
cteru cer⸗
ſApopt
liſiricnds
Apiſtneſtend
gispinfuc
ſhlubntebſterg
getänohionn
o nii aomam
nnn t mſene
Grſti Cuick -

&
in
Honpoc
moyſes
luudis dño:
Gcpol ilł
ſnoregeo
ußccgen is
ſacismonck⸗
reccsi
[Mis
uitdenis
n en
Vrrſcügal
ſi cuhb⸗
moimrec⸗
Alteni cni⸗
daſolod
Enee
fin
lojreckloc⸗
lg eſtiin igt
lalit godet
ck aia ner⸗
megeyr y

Göin

din

R Re⸗ 4⸗ .

. 1 4
H 4 1 N
Pmec ,
ANRKh
. W
zme!

ne e
ſ 4

16 Muunani
Alxbicußn

okoloni N
leuigeli e
len gperdi
mi Etiki in
igle ar F.
1Tmnikerne
üllonfdd

würmrinſeern

Angir nſ
capinfißnm
(miandi
Eadul poluntxe
Znn Mpdi
me inis
tpumendog
obis oiec
zr noſroum
ites eqe
nd derne
Smeruun
Racid
miß e14
ei faptn

an; 6
0ℳ
ahininn
ſ;

G ℳ

1 c

fructũ toꝛmenta q̃ nr̃is exigẽtibꝰ cul
pis meruimꝰ dei ãnuente clementia

euadere valean Caſ. Oditio bea
ta penitẽtiuʒ:q̃ & reis efficis iuſtos:
de triſtib ꝑenniter letos:de moꝛtali
b' abſolute ꝑpetuos.hic maloꝝ ſoci /⸗
etatẽ ad tempꝰ habẽt:ibi angeloꝛum
conſoꝛtia eterna felicitate ſuſcipient
Col.Quapꝛopter qͥntũ iſtũ penitia/
lẽ pſalmũ coꝛdis deuotiõe cãtantes:
ↄmiſſa nr̃a fletib extinguamꝰ: et di/
gnis pnĩe fructibꝰ culpas q̃s fecimꝰ

ſalubꝛit᷑ abſtergamꝰ: q̃tenꝰ tꝑa ad ĩdul

gẽtiã nobis indulta ſic expẽdamꝰ vt
ad vitã eternam puenire mereamur
gratia ⁊ miſericoꝛdia dñi noſtri ieſu
chꝛiſti Cui eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia ĩ ſ.. A

Enedic anima

itu

moyſes caſitauit ⁊ oĩs populꝰ cãticũ
laudis dño: vt habet᷑ exo.xv. Hier.
Sic poſt illas beati pauꝑis humiulli/⸗

mas pꝛeces: ⁊ tã magne pnie gemitꝰ

in pᷣcedẽti pᷣs.explicatos PHu. qſqͥs
fidelis monet᷑ ad reddendũ laudes ⁊
grãꝝ actões ipſi dauid.i.chꝛiſto dño
Caſſ. Sciẽs itaq; ꝓpheta mẽtes ho
minũ varijs illuſioibꝰ ſubiacẽ nec ſꝑ
in vera ↄtẽplatõe defixas:aĩiam ſuaʒ

vir ſcũs alloquu. vt cũ fuerit diuer⸗

ſis cladibꝰ.i.piculis biberata:bñficio⸗/

rũ oĩm recoꝛdet᷑ auctoꝛeʒ: ne ſibi aut
alceri cuiq; putet eſſe tribuengum
qʒ a ſolo dño ↄſtat eſſe ↄceſſũ.vñ diẽ

Enedic aĩia] Au. In oi munẽ
mi nri: in oĩ eiꝰ ↄſolatõe: in oĩ
cocectiõe:in gr̃a quã donare digna/
tus eſt:in idulgẽtia ã nobis nõ hoc

reddit qdð debeat: ĩ oĩbꝰ oꝑibꝰ bñdic

aia Lmea domino Mi. Per hoc ꝙ
dicit: aia mea:intelligunt᷑ potẽtie ex/

terioꝛes. vt viſus:auditꝰa ſic de ali⸗/
is La oĩa ꝗᷓ intra me luntvidelʒ po⸗/

Xitulꝰ P ſal. ißi dauid Hu:
Sitcut poſt euaſionem maris rubꝛi

ratiõ e

* % *

tentie interioꝛes aĩe: videlʒ intellectꝰ

volũtas:memoꝛia:⁊ axpetitꝰ ſenſitiuꝰ

ſupple bñdicitel noĩ ſcõ eiꝰ bñdictõe

laudis:q̃ minoꝛ bñdicit maioꝛi: ⁊ nõ
ↄſecratõis:qua fit ↄuerſio.ſicut dicit

apoſtolus ad hebꝛeos vij. Bine vlla

ↄtradictõe.qð minꝰeſt a melioꝛe bñ⸗

dicit᷑ Sequitur Caſſ ÿ enedic aĩa
mea dño. Repetitio euiſdẽ ẽ vt ſtu

diũ maximũ ↄcitaret geminata ſnia
Mi. L ⁊ noli obliuiſci oẽs retributio
nes e? Quia ̃m ꝙ dicit Beneca ð
beneficijs Ommiũ ingratiſſimꝰ ẽ qui
bñficij accepti oblitꝰ eſt Au. Nõ di/
cit tributiones:ſ̊ retributiões Pꝛi⸗

mo ei tribuit nobis de multa bona.
qꝛ nos creauit ad ſuã imaginẽ: rede⸗

mit: pauit: ⁊ plura ſimilia. Et hõ re⸗
tribuit deo blaſphemias: iniqᷓ viuen
do. At deꝰ ꝓ his malis nõ retribuit
penas.ſʒ potiꝰ bona ei inſpirando pe
nitẽtiã ⁊ pᷣſtando ei veniã. Cribuit
ergo cũ me fecit.⁊ retribuit cũ me iu
ſtifi cauit Caſ. Hoc eſt qð obliuiſci
nulli fas cẽ.vt qͥ erat obnoxi.i.obli⸗
gat pene: dignus fieret mox honoꝛe
Cõ ſeq̃nt᷑ exponũtur retributiões fu
turi ſeculi qᷓs ſcis ſuis dñs pia miſe/
largit. VUñ dici ¶ Jui piciat
iniqᷣtatibꝰ tuisꝓqñ remiſſis

01

delictis in pace dignat᷑ ſuſciꝑe pctõ /

„
*

res bqͥ fanat oẽs infirmitates tuas
cũ ſecuritas ⁊ imoꝛtalitas eterna in
reſurrectõe ↄcedit᷑.i.cũ coꝛruptibile

hoc induerit ĩcoꝛruptionẽ. ⁊ h̊ moꝛ

tale coꝛpꝰ induerit ĩmoꝛtalitatẽ Qui
redemit de interituv itã tuã qn nos
ab eterne moꝛtis calamitate ſubmo/⸗

uit ſcʒ vt nõ audiamus Ite ĩ ignem

eternũ:q paratꝰ ẽ diabolo ⁊ angelis
eiꝰ Lqͥ coꝛonat te in mia ⁊ miſeratiõi/
bꝰ. JI. iin mie effectibꝰ qñ iã btis pᷣmia
digna largiat᷑. ſicut dicit apoſtolꝰ* De
cetero ſupereſt mihi coꝛona iuſticie
quã reddet mihi dñs in illa die:iuſtꝰ
A un

ui replet ĩ bonis deſideriũ
tuũ. cñ tibi dixerit cũ ſcis Venite be
nedicti pꝛis mei Au.Ecce retributi
ones.quid debebat᷑ pctõubꝰ mii ſupt
pliciũ ⁊ gehẽna ignis ardẽtis? Non
ipſa retribuit:ne expaueſcas.nõ eniʒ
ceſſauit vocare: aut vocatũ neglexit
inſtruere:aut inſtructũ ceſſauit ꝑficẽ.
aut ꝑfectuʒ neglexit coꝛonate. Quid
dicis?: Peccatoꝛ es:ↄuertẽ:⁊ accipe:
retributões iſtas: vt ꝓpiciꝰ ſit᷑ oĩbus
iniqtatibꝰ tuis poſt remiſſionẽ pctõ /
rũ.Coꝛpꝰ ifirmũ geris:nce ẽ vt ſint
ꝗdã ðſideria carnis q̃ te titillẽt ⁊ ſug
gerãt tibi delectatões illicitas: ⁊ ĩ eis
aliqñ ipſa atĩa qͥbuſdã ↄſentit:capit lã
guoꝛẽ:ſanat oẽs lãguoꝛes tuos:ſi tñ
enitueris. Oĩpotẽti eĩ medico nullꝰ
ãguoꝛ inſanabilis occurrit q replet
in bõis vᷣſideriũ tuũ.ſi q̃ris qñ.cũ łlre
nouabit᷑ vt aqᷣle iuuẽtꝰ tua SGl.Aqͥ
la du ſenio grauat᷑ ſupꝛemũ labiũ ro⸗
ſtri ſui fert᷑ ad modũ vnci in tãtũ cre
ſcere ꝙ nõ pᷣt os apire neq; eſcã ca⸗
pere:⁊ ſic nimia fame⁊ ſenectute gra
nata òdaʒ naturali inſtinctu collidit
roſtrũ ad petrã:⁊ excutit vncatũ labi
um cibꝰ ipediebat᷑ Caſ.q̊ facto in
pᷣſtinã valitudinẽ coꝛpis ſui: ⁊ folita
eſcaꝝ pceptõe renouat᷑ Hu.ſic et aia
ponderoſitate coꝛpis grauata ĩpediẽ
ne pane angeloꝝ frui poſſit:donec in
moꝛte chꝛo ſibi occurrẽte ꝑ ipᷣm ðpo
nit coꝛpis illã groſſitiẽ. Sicq; rÄfnoua
ta: pane angeloꝝ frui?'/deũ vidẽs fa⸗
cie ad faciẽ. Añ in exequijs defũcto⸗
rñ dicit᷑. Deꝰin quo electoꝝ aĩe depo
ſito carnis onere plena felicitate letã
tur. Poſtq; dixit retributiones dñi
s hic ↄuerſis in illo ſeculo credit ve
racit᷑ poſſe pꝛeſtare. Nũc oſtẽdit bꝛe⸗
uit᷑/qꝛ dñs mĩiam facit ſperãtibꝰ in ſe
vin dictã patientibꝰ iniuriã di. Naci
ens miam dũñs Caſ. Hic verſus

ꝑ modũ diſinitiõis editꝰ eſt. Nã in /

Pſalmus

terrogãti/qͥd ſit dominꝰ:reſpõdet.fſa/⸗
ciens miam:maximeillis qͥᷓ milerent
ꝓximis: ſiclit dicit Puizet⸗ Beati
miſericoꝛdes/qm̃̃ ip nt.
Eet iudiciũ oibꝰ iniuriã patientibꝰ
Hoc illis ꝓmittit᷑ qͥ patientie munꝰ
decoꝛant᷑:de qᷣbus ait.Da mihivindi
ctã/et ego retribuã eis. Nã qͥ ſe ma/
nu deſiderãt vlciſci:qꝛ furoꝛẽ ſuũ ini

mici pſecutiõe ſatiare ↄtendũt/vindi
ctã domino nõ reſeruãt. qꝛ ſe credũt
poſſe diſtringere qð deberẽt a iudice

poſtulare Mi. Deide ſubdit exẽpla
mie dñi dicẽs.

vie veniẽ di ad ſalutẽl filije iſrael vo
luntates ſuas l.i.mãdata ſue volũta

tis expꝛeſſiua.vt habet᷑ exo.xx ⁊ hoc
ad lram HMu. Moꝛalit᷑ añt ꝑ moyſen
intelligũtur oẽs ſcĩ qͥ extracti ſunt ð

aqᷣs voluptatũ ſecularium:⁊ ꝑ filios

iſrael: oẽs credẽtes in chzm̃. PHis no

tificat deꝰ volũtates ſuas:videlʒ vt

ſuꝑbꝰ humiliet᷑:humiliatꝰ cõfiteat᷑: et
ↄfeſſus ſanet̃᷑. Et hoc ꝓcędit ex ma/

gna dei mia. vñ ſubdi? ¶ Aſeratoꝛ
in oꝑel. ⁊ miſericoꝛs R natural dñũs

Achẽs loõganimis Nic. din expe
ctãs pctòꝛes ad pniam !⁊ multũ mi⸗
ſericoꝛs qꝛ mĩa ſupꝑexaltat iudicium

vt dz Jacobi ij. Non in ꝑpetuũ ira

ſcet᷑ deꝰ ſcʒ electis ſuis qᷣbꝰ finaliter
placat᷑: quis ad tempus eos caſtigat.
Ps Luech in eternum ↄminabi. .i:
coꝛripit electos ſuos 2⁊ flagellat vt i
eternũ parcat ⁊ plerũq; malis in pꝛe
ſenti parcit:vt in eternũ feriat:qbus

dictur? eſt Ite in ignẽ eknũ Au. do

minꝰ blaſphemat᷑ q̃tidie: ⁊ tñ ſolẽ ſu
um oꝛiri facit ſuꝑ bonos ⁊ malos.vo
cat vndiq; ad coꝛrectionẽ/ vocat vnt
diq; ad pniam / vocat beneficijs crea⸗
ture/ vocat impartiendo tẽpꝰ viuen
di / vocat ꝑ lecoꝛẽ/ vocat ꝑ tractato/

rẽ/ vocat ꝑ ĩtimã cogitationẽ / vocat

mam coſeqnt᷑.

dice otas fecit vias ſu
as inoyſi.i.pꝛecepta legis que erãt

gelitea
ſolationis
zuerſionẽ⸗/
conunarct
vſqzad ho
d obſefu⸗
le veeoon
mateucli
Auuũ qs a
ibos no a
lk tingene
Dorfnpa⸗
Epunnd
in kofer
de airinun
ſiopañme⸗
remmtri
(ces ias
Cpoſofien
Weradh
Pie. Gi⸗
jndulſit
malntu
it miam /
parroetl
li (a.te
Uutrit fruck
doconch
GacRor
Nerun
de achu
cngc
bis inict
Tn
cünobie
qniͤtü⸗
dilkare.
geono ſa
metib?
opib⸗?
inter
ſge
ndon

2,„ .
4 „ *
“”?
. .
HHHEHeEüeeen.
. e d
⸗ ⸗ 4
e
. .
xbereeiind

1,6, „4
elobckrercge

5 Kor pius e

e cri
ima

/
2
AAW

7 ie

marn Ns
e doe.
*

MAuckNE

4 9
. 6 e

4 9
mN .

W, 6
NO eN.
—S
Bninn

P flagellũ coꝛrectiõis/ vocat ꝑ miam

ↄuerſionẽ ⁊ diſtüt:⁊ fit in illis vox

Berſtouta nk qͥdã qͥ pꝛeparant

coꝛuina:cras:cr
vſq; ad hodiernũ diẽ peccatoꝛ:apter
qð obſerua ne lõgitudine miĩe dei ma
le vtẽdo:tu tibi theſauriles irã ĩ die
ire:⁊ reuelatõis iuſti di iudicij HSꝛe.
Muia qͥ̊s diutiꝰexpectat ad peniten⸗
tiã:hos nõ ↄuerſos duriꝰ danat Se
quit᷑ ſnia generalis de mia dei cũ dꝛ
Nn fm peccata nr̃a fecit nobis J
lpumendo nos cicra ↄdignuʒ:qꝛ
tãta eſt offenſa q̃ntꝰille qͥ offenditur.
deꝰ aũt infinitꝰ eſt:⁊ ꝑ ↄſeq̃ns offen⸗/
ſa ꝑ pẽtm̃ moꝛtale ↄmiſſa eſt in finita:
rñ remittit᷑. VUñ ſubditl neq; ᷣm ini⸗
itates nr̃as retribuet nobis Cal.
q poſt offenſã c. hũc abſoluit qᷣ ſe ſtu

duerit adhibita ſatiſfactiõc damnare:

indulſit Añ adhue ſubdit ( Qnoniã
pm altitudinẽ celi a terra coꝛroboꝛa⸗/

—

uit miam ſuã ſuꝑ timentes ſe Qua
ↄparatoe illud qͥʒ ſignificat᷑.qꝛ ſic ce⸗
lu Caſ. terras operit ⁊ circuit atq;
nutrit fruct eiꝰ:mõ pluuias infundẽ
do: mõ pꝛeſtãdo ſerena Hu. Ita deꝰ
qui eſt ĩ circuitu populi ſui fouet eñ
et ↄſeruat ꝑ ſuã gratiã ⁊ miam. Vn/
de adhuc ſubiũgit di Ruãtũ diſtat
oꝛtus ab occidente:longe
bis inidtates nr̃as Acſi di Laſ.

cũ nobis peccata noſtra indulgentur
quãtũ pᷣt clara dies a tenebꝛoſa nocte
diſtare. Deinde oſtendit ꝙ gr̃a dñi

gratis ſaluat. Vnde dicit Womo/

uat.
do miſeret᷑ pz filioꝝ: miſert eſt dns
timẽtibꝰ ſe Hie. Sicut pater milſe /
ret᷑ filio cũ eũ vᷣbẽatvt emẽdet ac bo
nis oꝑibꝰ erudiat: ita ⁊ dñs coꝛripit
nos interdũ vt ſaluos faciat Du.
Cõſequẽter oſtendit multas cauſas

quare domin de facili ita noſtri mi⸗

.fufficiat fuiſti

antũ iniquitates noſtre longe ſũt:

Clxxx ix .

ſeretur. Pꝛima eſt noſtra fragilitas.

vnde dicit ꝗm ipſe cognouit fisnæ—
tui noſtrũ Hi.i.ꝓnitatẽ noſtram ad
peccandũ:⁊ fragilitatẽ ad ſtandũ.iu/
Eta illud Gene. viij. Benſus 2 cogi /
tatio hoĩs ꝓna ſunt ad malũ ab ado⸗
leſcẽtia ſua Et nõ ſolũ fragileo ſumꝰ
qntn ad aiam: etiã qᷓntũ ad coꝛpus.
vnde ſpᷣdi᷑ Necoꝛdatꝰ c qm̃ puluis
ſumꝰ.¶Trãſlatio romana hʒ. Wemẽ
to dñe ꝙ puluis ſumꝰ:qꝛ coꝛpꝰ nr̃m
in puluerẽ terre reſoluit᷑ vnde cõpo
ſitũ eſt Sedn cauſa eſt mundi dece
ptio:q arridet homini ꝑ ꝓſperitateʒ
vnge dicit Lhõ ſicut Kunwire ns ad
tẽpꝰ modicũl dies eiꝰ. . i. vita eiꝰl qſi
flos agri ſic effloꝛebit quia ſicut flos
agri ad caloꝛeʒ ſolis cito deſiccat᷑:ſic
vita hoĩs ad caloꝛc febꝛis vel alteriꝰ
infirmitatis ſtatim exterminatur.
equitur tertia cauſa qᷓre dominus
miſeret᷑:qᷓ eſt neceſſitas moꝛiendi.vn
de ſubdit Hu oniam ſpiritus
exiſtens in illo id eſt in coꝛpoꝛe
hoĩs ꝑtranſibit Imoꝛiendo L 2 non
ſubſiſtet qꝛ recedente aĩa cadit coꝛ/
pus Et dicit᷑ cadauer quaſi caro da/
ta vermibꝰ Caſ. Audiãt qui ſuꝑbi/⸗
unt et ſe gaudent mundana felicitate
ſubieccos Hie. Tranſeunte enim

lpiritu omnis iocunditas et viridi/

tas eius traditur obliuioni Caſſ.
Non eſt ergo de fugitiuo flatu pꝛe/
ſumendum.ſed hoc hic potius agen
dum qð nobis pꝛodeſſe nouimꝰin fu
turũ. Et ne quis foꝛſitã crederet ad
hũc modum aiĩas eſſe redituras.ſicut
nõnulli dementium putauerunt.ad/
didit Hu: Let non cognoſcet am/
plius locum ſuum ¶Tocus aĩe coꝛ/
pns eſt:ad quod poſt moꝛtem nõ re⸗
uertit. vnde Job. x. dicit Vadaʒ ⁊ ñ
reuertar Nic. Tranſſlatio hebꝛai/
ca habet que eſt hieronymi ſic. Et
non cognoſcet eum vltra teete eius

Plſalmus Ciſj.

Quia ſicut exiſtẽtes ĩ pᷣſenti vita nõ
cognoſcũt ea q̃ fiunt in receptaculis
defunctoꝝ. ſic nec defũcti cognoſcũt
ea qꝗᷓ ſunt in locis viuẽtiũ: ſ̃m ꝙ die

Aug'. libꝛo de cura ꝓ moꝛtuis agen

da. Et hoc intelligẽdũ eſt de lege coi

qꝛ aliqñ fit alit᷑ ex reue latione ſpẽali

Sciendũ tñ ꝙ beati qͥ ſunt cuʒ chꝛo
vidẽt in verbo ea q̃ faciũt ad augmẽ
tũ ſue beatitudinis Et ſic vidẽt ea qᷓ
fiũt hic a viuis ad eoꝝ reuerentiã et
honoꝛẽ Caſ. Audiſti o hõ qͥd ſis.au
di quid futurus ſis ꝑ beneficia sni ſi
dñm non deſpexeris Dicit eĩ ¶ Ale/⸗

ricoꝛdia autẽ dñi ab eterno: ⁊ vlc in

eternu. Hu. Quid eſt qð dicit? Ab

eterno eni non fuit miſeria ergo nec

miſericoꝛdia. Iteʒ nec ab eterno ſuit
creatura: ergo nec miſericoꝛdia. So/
lutio ꝑ ſimile. Sicut enĩ dici᷑ Apoc.
xiij. Agnꝰ qui occiſus eſt ab oꝛigine
mũdi.i.puiſus occidi. Sic ⁊ mĩia dei
eſt ab eterno in pꝛeuiſiõe eiꝰ: et vſq;
in eternũ.i.ſine fine Mi. Lſuꝑ timen/
tes eũ ltimoꝛe filialis reuerẽtie: ⁊ no
ſuꝑ illos q ↄtemnũt eiꝰmãdata Au.
quoꝝ caro ſur get ad toꝛmentuʒ
muſticia ill? Hr.qᷓ remunerat timen
tes eũ: extendit᷑ ! in filios filioꝝ qui
ſunt imitatoꝛces bonoꝝ pinoꝝ Trãſ
latio romana habʒ: ſupꝑ filios filioꝛũ
Au. Vulti iuſti nõ habẽt filios:aut
ſterilitatis euẽtu:aut vir ginitatis ſtu
dio: qnto min finos filioꝛuʒ. ʒ filios
noſtros dicit opa noſtra quos ꝑ deſi
deriũ ↄcipimꝰ: ꝑ effectuʒ parimꝰ: ꝑ
ↄſuetudinẽ nutrimꝰ. Et filios filioꝝ
dicit mercedẽ operũ noſtroꝛũ Hu.
quã datur ẽ dñs lhis qͥ ſeruãt teſta/
mentũ eiꝰ l.i. pꝛeceptũ eiꝰ coꝛde reti/
pe adimplendo: EUñ ſub⸗
t memoꝛes ſunt mandatoꝝ
ipſius: ad faclendũ ea lqꝛ iuxta apo⸗/
ſtolũ.nõ auditoꝛes legis: ſʒ factoꝛes
iuſtificabũtur apud deum. Sequicur

Domh⸗ in celo parauit ſedè ſuaʒ

nns ieſus aſcendit qcelos: ſedet q;
ad dexteram dei patłis:inde venturꝰ
eſt iudicare viuos ⁊ moꝛtuos Hu.
De cui potentia ſubdit di.L⁊ regnũ
ipſius omnibꝰ dñabit. m ꝙ dicitur
Danie. vij. Populi:tribus:⁊ lingue
ſeruiẽt ei Hi.Deinde inducit ꝓphe⸗
ta Weue dei celeſtes creaturas:di

Caſſ. Hot ad ert⸗ qñn domi/

cẽs Henedicite dño oẽs angeli eiꝰ
benedictòe laudis diuine:qᷓ minoꝛ be
nedicit maioꝛil potẽtes virtute vi⸗/
delʒ naturali qua ãgeli excedũt virtu
tẽ et foꝛtitudinẽ omniũ coꝛpoꝛalium
Et qꝛ hec virtꝰ remãſit in demonibꝰ
ideo dicit̃᷑ Job xli. NMõ eſt ptãs ſuꝑ
terrã q̃ ei ↄparet᷑. Verũtñ q ſci ãge/⸗
li ſunt omnino obediẽtes diuine vo
lũtati Jdeo ſubdit᷑l facientes verbũ
illiꝰ lobediendo iuſſis ei lad audien
dã vocẽ ſermonũ eiꝰ Iſtſermones
ſunt diuine reuelationes qᷓ pꝛimo ſi ⸗
unt angelis ſuꝑioꝛibꝰ:⁊ ꝑ illos medi
is:et ꝑ medios inferioꝛibꝰ: ⁊ ꝑ inferi
oꝛes ſanctis hominibꝰ ſᷣm Dionyſiũ
de ange. hierar. Caſſ. Angelis eĩ ver.
bũ dñi eſt volũtas eius:qm̃ illa ſubli
mis ſpnalis q; ſa beatoꝛũ ãgeloꝛum
cũ dñm ↄtuet᷑-bi veritatẽ volũtatis
erꝰ cognoſcit:nõ eis deuns verberato
aere loquit᷑:ſʒ inſpiramine ſuo volũ⸗
tates eoꝝ ad ſuuʒ velle ↄuertit. Sic
erũt vt credimꝰ btĩ hoĩes poſtq;ᷓ re⸗
gni eterni fuerit pᷣmia ↄſecuti Fene
dicite dño omnes virtutes ei? Ni.
Poc exponitur dupliciter lno mõ
de omnib angelis cõiter: q aliqñ di⸗
cũtur virtutes ꝓpter excelletiam ſue
virtutis. Alio mõ ſpẽalit᷑ de medio
oꝛdine angeloꝝ ſcdᷣe hierarchie:q dꝛ
oꝛdo virtutum:eo ꝙ miniſterialiter
operantur in miraculis factis diuina
virtute contra ſolitum curſum natu

re. Ideo ſubditur LHminiſtni eius qui

mnenn
ſlitate de
a male
nvel byn
necicit 1
uiutgemn

iN.

Dutmrecl
un pieg
Nitionen
hudiräͤn
eueni
cntin bon
mtrulu
lacuebeln
Cal
bucaniden
dot. Aſ
lomen
Paei
mü fecit
glij hel
neo nlix

lo aſſuuma

cllgit n

Wirici⸗
WWdlin⸗.
Mcy
mae
Lmap
tet ab i
fench/
Cömuni
aa erult
gllegi
beitunh
buczret
i ̃
unpebene
plcel
inmepenn

e * R

eiht
ſes eanen
snla!
mneimmoh
s NNe.
terlcityin
ipeulin
tun denans'
ickris iig
iagſdige
sdune N
iplos rd
bteginen
in diennin
lngels ayel
.amna
aſhia 5
tmi volium
cus nenen
nune wo
„auen
le Men *
,Can „
a
an n
W. 4/ 4
rxedie
7 .
ncheld
Ukencter
dsdun
Grſunnard,

is volũtatẽ eius Au. et tñ ſt
vis puenire a⸗ Teia augeloꝝ fac
Folũtatẽ dñi:
nes eĩ male viuẽ łes:etſi lingua tace
ant vel hymnum cantãt:tñ vita dño
maledicũt Ni. Poſt laudẽ angeloꝝ

Creature eĩ intellectuales laudãt de
um ꝓpꝛie:qꝛ capaces ipſiꝰ ſunt ꝑ cog⸗
nitionem ⁊ amoꝛcẽ̃.Alie aũt creature
Hudãt eũ metaphoꝛice in qᷓntũ ĩ eis
et in earũ ꝓpꝛietatib relucet dei ſapi
entia ⁊ bonitas eiꝰ:et in quantũ ſunt
materia laudis diuine creaturis ĩitel/
lectualibꝰlłin oĩ loco dñatiõis eius⸗
Caſ. Vbiq; dñat᷑ dñs:et ideo vbiq;
ludari debet. VUnde in alio loco ps.
dicit. A ſolis oꝛtu et occaſu laudabi/
ł'e nomen dñil benedic aĩa mea dño
Ipfſa ſnĩa acludit pſalmũ q̃ pulcerri
mũ fecit initiiñ Digna ↄmonitio per
quã ſidelis aĩa in fe ↄſolet᷑:q ↄtra om
nes caſus tanqᷓ; clypeꝰ inexpugnabiè

lis aſſumat᷑ Mã ſi eũ ſꝑ bñdicunꝰ:ab
Eo iugit᷑ cuſtodimur: benedictio dñi

timẽtiũ eũ quãta largitate ↄcedatur
agnouimꝰ. feſtinemꝰ ad mandata eiꝰ
ↄplenda vt puenire mereamur ad p/
mia Habem dñm 2 ½ naturã piũ:et
Pmiaꝝ dona largiſſimũ Quis dubi/
ret ab illo poſtulare qᷣ ſi nõ petat᷑ of⸗
fendit:· Benedicamꝰ ergo omnes in
cõmuni dominũ:opera eiꝰ hymnidi⸗

ca exultatiõe celebꝛemꝰ Quale enĩ ſla
crilegiũ eſt vt cũ omnis creatura iu⸗/

beatun benedicere dñm: ſi hõ deſinat

laudare deũ id ad imaginẽ ⁊ ſimilitu

dinẽ ipſi noſcit᷑ eſſe ꝓcreatꝰ? Audi/⸗
uimꝰ benedictionẽ dñi qͥbꝰ virtutibꝰ

applicet. Caſtis vtiq; humillimis:cha
ritate plenis ⁊ qͥ dñi reliq̃ mãdata ꝓ⸗
ſpiciũt ⁊ pficiũt Expellat ergo a no /

bis oè qð pꝛauũ eſt:excludat᷑ vniuer

ſa malicia mũdi:emendent᷑ illecebꝛe:

bñdices dñũm Om

niabol foꝛns mittak cuz leãcib⸗ ſuie
Quapꝛopter audito tãto mun?:com

pleta tanta ſecuritate: ſanctis oꝑibꝰ

benedicamus dominũ Hie. Qui bo.
na largitur:qui peccatis pꝛopiciatur
qui de interitu redimit:qui in bonis
omne deſideriũ complet:qui nũc no⸗
bis miſereri dignet᷑ vt pater filijs: de
lictoꝝ molibus hic remiſſis Cui cũ
eterno patre ⁊ ſpũſancto eſt honoꝛ z

gloꝛia in ſecula ſeculoꝝ Amen
itulus Pſalmus Dauid
Titulus patet DHugo Continet
hic pᷣs.vocẽ laudantis atq; bñdicen
tis deuz:ſicut pſalmus pꝛecedens:vt
q;ꝛ deus non ceſſat bene facere nobis
nec a laude eiꝰ ceſſare debem Caſ.
In quo aliqua exponẽda ſunt ad lit
terã: et aliqua ſpuali intellectu expla

nanda. Pꝛopheta igit inuitat ſemer
ipmad benedicendũ dominũ dicens
Enedic aia mea domino Au.

pꝛo tam multis ⁊ magnis mu/
neribus gratiaꝝ eius qui in hoc pſal
moↄtinentur domine deus meus
PHie. Omnibus quidem es et dens
et dominus:ſed meus pꝛopꝛie deus
et dominꝰ es qui merui vocari ſeruꝰ
tuus a peccatis abſolutus DPHug.
Lmagnificatus es Inon in te quinec
augeri potes:nec minui.ſed in noti
tia noſtra Caſ. Cum te ſentiamꝰcre⸗
atoꝛem redemptoꝛeʒ q; omniũ bono
rum largitoꝛem:ad poſtremũ ipᷣm et
indicem noſtrũ Adiecit q; N veheme?
ter Nic. Quoniam tãte es excel
lentie ꝙ non potes laudaria creatu/
ris qᷓntum tu es laudabilis. ſicut dẽ
Eccle.xliij. Maioꝛ ẽ oi laude Dei⸗
inde additur ratio motiua ad laudeʒ
dei ex oꝛdinata pꝛodudtione mundi.
Vnge dicitL¶ Vonteſſionem Cix
ca quod ſciendum ꝙ pꝛima pars et

pꝛincipalis mũdi eſt celũ empyꝛeũ et
pᷣncipiñ ſue creatiõis angelis repletſi

vñ vicit:cõſeſſionẽ L⁊ v

ſti. lita ꝙ ꝑ decoꝛẽ intelligit᷑ celũ em

—

pyꝛeũ.didta a pyꝛ qð eſt ignis: nõ q;:
ſii igneũ.ſ̊ ſplẽdidũ:⁊ ſic aliq̃ mõ co
uenit cũ igne in ſplendoꝛe Per con.
fſeſſionẽ intelligit᷑ ↄgregatio angelo /
rũ ſcõꝝ deũ ↄfitẽtiũ ↄtinua cõfeſſiõe
laudis diuine.ſicut Apo.iiij.dicit᷑.et
requiẽ nõ hẽbãt die ac nocte: dicẽtia
Scũs ſcũs &. Et iſtis duobtã deco
re celi empyrei qᷓ; angeloꝝ ſcõꝝ ofel/
ſione.i.laudatõe:dicit᷑ deꝰ indutꝰ me⸗

raphoꝛice Quia ſicut indumẽtũ facit

ad oꝛnatũ hoĩs induti.ſic in iſtis cre
aturis pᷣncipaliter relucet glłoꝛia dei.
Et ideo ſubdit᷑ Lamict lumine ſicut
veſtimẽto qꝛ lumen magis ꝓpꝛie eſt
in ſpũalibꝰ ſubſtãtijs q; coꝛp oꝛalibꝰ.
Scda pars machine mũdi eſt celum
criſtallinũ ⁊ ſydereũ ↄtinẽs ſpheraʒ
ſtellaꝝ fixaꝝ ⁊ oꝛbes S planetau
3

Et qntũ ad hoc dicixtendẽs ce·
.. .lydercuͦl ſicut pellẽ⸗ Niget᷑ eĩ
eenat ſuꝑ hemiſperiũ nr̃m q̃ſi tẽto
riũl qͥ tegis adqs ſuꝑioꝛa eiꝰ In boc
notat᷑ celũ criſtallinũ qð eſt ſupꝛa
dereũ:qð dicit᷑ aqueũ:qꝛ apparet qualſi

ai ↄgelata ad modũ criſtalli. Tertia

pars machine mũdi ẽ elemẽtũ ignis
aeris ↄtinẽs ſpatiũ qð eſt int᷑ ſopbe
rã lune ⁊ ſuꝑficiẽ terre ⁊ aq̃. Et q̃ntũ
ad hoc dici᷑ ¶ ui ponis nubẽ aſccſũ
tuũ. Trãſlatio hebꝛaica hʒ. Qui po
nis nubẽ currũ tuũ.qꝛ nubes ꝑ aereʒ

videt᷑ ferri ad modũ curruñ Cai

Hoc etiam ↄuenient ad lrãm accipit᷑
qꝛ dñs poſt reſurrectionẽ vidẽtibus
apoſtolis aſcẽdit in celũ.ſicut in adti
be aploꝝ pᷣmo capit.loquit᷑ hoc cum
dixiſſʒ: nubes ſuſcepit eum ab oculis
coꝝ Bequit Hu. l qui ãbulas ſuꝑ
pennas vcẽtoꝝ venti dicunt᷑ habere
pennas metapho:ice ꝓpter velocitai

RRZðZ D –

upꝛa ſy⸗

cẽ ↄtrariũ illud Job rxvi. ui
dit krã ſuꝑ nihili. Solutio: ĩmob

tẽ ſui. Et dñs ãbulat ſuꝑ pennas eo⸗
rũ dñ volũtates ſuag multo velociꝰ
opat Boͤkercurlchee vẽtoꝝ Mi:
Et qꝛ deꝰ naturã cotꝑalẽ ꝑ angelos
ãminiſtrat vt dicit aug.ſuꝑ genefim
Ideo ſubdit᷑¶ ui facis angelos tu
os ſpũs...i.facis vt ſpũs tui ſint ãge
i: H

li:h̊ eſt nũcij.Oẽs eĩ ille ſpᷣſtãtie ſuꝑ⸗
celeſtes deo aſſiſtentes ſpũs ſunt.ſed

tũc angeli dicunt᷑:qñ ad aliqͥd exeq̃n

dũ mittunt᷑.qꝛ angelꝰ nomẽ officij c:
et nõ naturel ⁊ miniſtros tuos ignẽ

vꝛentẽ ¶ NHoc dicit᷑ qꝛ angeli legũtur

freqnter apparuiſſe in ſpecie ignis vt

moyſi in rubo ardenti Exoð.iij. Vo

cat᷑ tñ ille ãgelꝰ dñs:qꝛ ꝑſonã dñi re⸗

pꝛeſentabat.ſicut dicit Gꝛeg. Itẽ nij
Reg.ij.in trãſlatõe helie q̃ fuit facdta

miniſtẽio agelico:apparuit currꝰ igne

us ⁊ eqͥ ignei Gimilit iiij. Reg.vi.

Apruit mons plen eqrũ ⁊ curruũ
igneoꝝ in circuitu heliſei: aꝛ ſiẽ dicit
hierony. Angeli veniebãt ad defenſi

onẽc eiꝰ Et dicit ignẽ vꝛentẽ:qꝛ ãge
li ardẽt charitate: ⁊ ſunt efficaces ad
executionẽ diuine volũtatis. Quar

ta ꝑs machine mũdi eſt elemẽtũ terre

