et aqᷓ. vñ de tra dicit Qui fudaſti ter
rã qꝛ ſicut fundamẽtũ ẽ inferioꝛ ꝑs

dom. ſic t᷑ra ẽ inferioꝛ pars machine

mũdil ſuꝑx ſtabilitatẽ ſuã l.i.ſuꝑ cen/⸗
trũ mũdi ad qð vndiq; tendũt natu/
rales partes terre.⁊ iõò ſubdit l nõ in
clinabit᷑ ĩ ſeculũ 1.J. i. nõ declina
it a cẽtro ĩ aliq̃ ꝑte:qꝛ hoc ẽ ſibi na⸗

turale Hu. Cotra pᷣmũ videlʒ: qᷣ fũ

daſti terrã ſuꝑ ſtabilitatẽ ſuã videtur
pE
tas tre dici eiꝰſtabilitas ⁊ füdamẽtũ
HPHie.Cõtra h vero qð dicit:nõ ĩclui

nabit᷑ ĩ ſeculũ ſeculi.videt᷑ diſcoꝛdare

hoc dictũ ſaluatoꝛis Mat.xxiiij. Ce/⸗
lũ ⁊ t᷑ra trãſibũt Col. Verũ ẽ q̊ ad

figuram tranſibunt: ſed non quo ad

.
.

litü qn
gticarr ſu
daratura al
ic.de el
lius...00
ſui pfucht
ei rocca
rcvan
hoint alatl
ſtpiraa
Pumldri
oNin
ſus
Nufmmum
urdelocoa
uns dlune.
AAhoies In
wrinipſ⸗
gorven
Parides d
re ſue.
Ciplo d
teuernt᷑

Inaligul

Phenn⸗
We

KR
Wizedr
Cpor
Aceai⸗
fcißtin⸗
capop,
cleſtaſce
igeneſt
Attuen
iine ua
ucäd;
nunt cot

Wile

rinne

n
Megenan
Nhisi
aile hirn
ad igderi
Pnone ofi

os wosin

Pangrl legin
1ſoeceinen
1Etw G
ori iͦe⸗
beg Keii
Wifurke
wud .
ii derd.

lcni 1cnni

Ee 1., 8:
lelakſe da

Auus
funs Auf
denenit
ifü
ena

ſti eis Hu. vide

bus qꝛ in deſcenſu vel pede uz3z
oꝛiunt᷑ cõiter fontes magni ex qbus

ſubſttiã. qᷓnqᷓ de hoc eccia ꝑ terrã ſi-

Duratura allegoꝛſte ↄueniẽł exponi=

gniſicata:ſuꝑ eieen in etnuz
MNic.de elemẽtoq̃̊.vñ ſubdit᷑ Ab⸗

vſſus...i.oceanus qͥ dicit᷑ abyſſus ꝓpt

ſui ꝓfũditatẽ ſicutveſtimetũ amidꝰ
eiꝰ qꝛ oceanꝰ vndiq; circũdat tram
excepta vna ꝑte q̃ remãſit ꝓpt᷑ vitaz

hoĩm ⁊ aialiii terreſtriũ ! ſuꝑ mõtes

ſtabũt aqᷓ Hoc intelligèdũ ẽ de adas

luuialibꝰ qᷓ generant᷑ in nubibꝰ: ᷣm

ꝙ diciẽ in Job. Qui ligat aqs in nu
bib' ſuis Nubes autẽ generant᷑ ſux-

cacumina montiũ b mincrepatione
tua fugiẽt qꝛ nubes pluuioſe mouẽ
tur de loco ad locũ ſᷣm oꝛdinẽ volũ/⸗
tatis diuine. Alit᷑ exponit᷑ referẽdo

ad hoĩes In nubibei freqnt generãa
tur umpᷣſſiões terribiles:vt tonitrnuna
fulgura:turbines.q̃ dicunt᷑ q̃dã incre
patiões diuine.qꝛ freq̃nt᷑ ſunt ſigna
ire ſue.⁊ ſid hoĩes territi fugiunt de
caãpis ad loca magis ſecura. Deinde-⸗

reuertit᷑ ad diſpoſitionẽ elemẽti terre
q̃ in aliquibꝰ locis eſt montuoſa: in

ſceudũt mõtes ⁊ deſcẽdũt campi

plana: Et qntũ ad hoc dicitur⸗
Iet iſte aſcẽſus vel deſcẽſus nõ ẽ ali

ud qᷓ; ełeuatio maioꝛ mõtiũ ⁊ minoꝛ

cãpoꝝ. Allegoꝛice aũt loqndo Hie.

Aſcẽdũt montes:cũ ſci in ſpũalẽ ꝓ/⸗

ficiũt intelligẽtiã. ⁊ deſcendut campi

cũ populi eoꝝ doctrine ſe ſubdũt łl in
locũ què fundaſti eis li.in auẽtũ ec
cleſiaſticũ Sequit Xerminũ

redient᷑:neq; ↄuerten

id ẽ ne fluãt vltra terminũ eis a deo

ↄſtitutũ Ni. Deinde adducit᷑ rõ di⸗
uine laudig ex debita ꝓuiſiõe

tiũ cũ d u emittis 1

mõ tiuz

onunt᷑ fluuij VUñ ſubdit᷑ Liter mediũ

monnuiũi⸗ Icʒ ꝑ valle slꝑtrãſibt aue

vinen⸗
i vualli

Jet hoc ad ſuſtẽtationeʒ viuentiũ.iõ

ſubdit᷑ tabũt oẽs beſtie agri l.ſ.

aĩalia domeſtica ac etiã ſilueſtria. vñ
addit l expectabũt onagri in ſiti ſual
PHu. Hoc dicit qꝛ aialia alia ſepe bi
bñt de fontibꝰ. ſed onager multũ diu

poꝛtat ſitim ſuã:expecłans pluuiã de

celo vt inde bibat. Onager dicit ab
on qð eſt aſinꝰ: ⁊ agrita ferꝰ:q̃ſi aſi /
nus ferꝰ.i.ſilueſtris Col. Vñ Iſis.
in libꝛo etymo.dicit Hos aphꝛica hʒ
magnos ⁊ indomitos ⁊ ĩ deſerto va
gãtes:ſinguli aũt feminaꝝ greſſibꝰ pᷣ
ſunt:naſcentibꝰ maſculis zelãt ⁊ inni

dent ath teſticulos moꝛſu eop detruũ⸗

cretis locis occultant Nic. Deinde

ↄmendat a laudat dñm a creatõe aui
um di. OQuper ea tam ſuꝑ aq̃s q; fu

7

per mõtes Lvolucres celi habitabuũt

Iqrſunt aliq volucres aquatiles in
fluminibꝰ vel ꝓpe habitãtes. Alie ſt
volucres in foꝛaminibꝰhabitãtes pe
trarũ.a quaꝝ cantu ↄmẽdat dñm di.
18 medio petrarum dabüt voces
Tranſlatio hebꝛaica habʒ:de medio
nemoꝝ dabũt voces.et hoc intelligiia⸗
tur de auib in arboꝛibꝰſiluaꝝ ↄmoꝛã
tibꝰ Deinde ↄmendat dñm a creatio/

ne pluuiaꝝ: di. Peigans montesJ. ſ.

dñs l de ſupioꝛibꝰ ſuis..i.de nubibꝰ
pluuioſis ſup montes generatos: vt
ibi creſcat herba animalibus ſilueſtri
bus opoꝛtunal de frudu operũ tuo/

rũ ſatiabitur terra l.i.de effectu piu//

uie qui eſt opꝰ tuũ fecũdabit᷑ terra ad
ferendũ frnctũ. Vñ ſubdit Produ/

cgens fenũ iumentis lad eoꝛum nutri

nentũl ⁊ herbaʒz ſeruitutt l.i.vſui l.

S

hominũ Gꝛanũ ei ſeminatũ ĩ tra p/

mo ꝓꝙducit herbã: poſtea ſpicã: ⁊ vlti
mo grani vñ fit panis ad vſus hoĩs
Jõ ſpᷣdii N educas panẽ ð tra Et

q; ad ſluſtẽtationẽ vite humane non

ſolũ requiritur cibus:ſz etiã pot qui

Pſalmus Cilj.

—

bncipalik eſt vinũ de vite Ideo ſbat
bt vini letii is Keqᷣ

tur l et vinũ letificat coꝛ hoi

rif etiã cõdimẽtũ gd recreationé hbo.
minis. Uñ ſubdit¶ E exhilaret ſacc

em eiꝰ in oleo Et P oleuz qð pnci
pale ↄdimẽtũ intelligunt᷑ alia ↄdime
tal et panis coꝛ hoĩs ↄfirmet ad ſu⸗
ſtẽtationẽ vite humane. et qꝛ pluuia

terrã bumectãs fecũdat arboꝛes J35

ſubdit᷑/ Oaturabunt᷑ ligna cãpi ⁊ ce⸗

dꝛi. PHabẽt eni arboꝛes radices p?ꝛo

—
5

nevr norarnigg lre aĩa. qꝛ ꝑ radi⸗
ces attrabit᷑ alimẽtũ arboꝝ ad earuʒ

nutritionẽ ⁊ fructificationẽ Du.Lz
cedri lihani s videlʒ arboꝛes Lplan
uit Li.creſcere fecit.etiã nutriutur

illic paſſeres nidificabunt.i.aues
minoꝛes. Bumit eni ibi ſp
qꝛ paſſeres nõ ſolłẽt nidificare in ar⸗
boꝛibꝰ Vñ trãſſatio hebꝛgica bz Abi

bani. qꝛ nidificat in

niqeſt ĩ cedris lyb
eis:q herodiꝰl dux eſt eoꝝ lſcʒ paſſe

rũ minoꝝ auii Hie. Herodiꝰ c auis
rapax de pꝛeda viuẽs:maioꝛ ommiuʒ
vo latiliũ:q ⁊ aqͥlã vincit ⁊ comedit.

Pnu.:cui nomẽ gallice dz gifarcł mõs

petra cauernolſa eſt refugiũ heri
natijs .i. heritijs. Herici eſt aial ſpi
noſuʒ habitãs in cauernis petrarũ ⁊
veſcit᷑ pomis Iſidoꝛus.qñ aliqᷣd ad/
uerſum ſentit ſtatim i globũ duerſuʒ
in ſua ſe arma abſcõdit vel recolligit
PHuiꝰ pꝛudẽtia q̃dã talis eſt cũ abſci
derit vuã de vite ſupinus ſe volutat
ſuꝑ eã: ⁊ ſic eam poꝛtat in narib ſuis
ſpinoſis Hn. Poſtea ↄmẽdat dñũm
a viciſſitudine coꝛpoꝝ ſuꝑceleſtiũ.ſ:
q̃lit᷑ de*ꝰ ꝓuigit viuẽtibꝰ de altnatõe

tẽpoꝝ di. Eecit lunã in tpa vt ſcʒ

diſtinguat ⁊ variet tꝑa Mi.ſm eĩi va
riũ motũ lune magis apparet ſenſibi⸗

lis mutatio aeris q; im alios plane/
tas Du. ſolent eni abudare huoꝛes

pẽs ꝓ gen?⸗

rodij domꝰ l.i.

tes excelſi lſunt refugiũl ceruisſiẽ

tas eſſe in aere Mi. Lſol cognou
occaſum aene A ei dienmnen⸗
ret:qꝛ vadit detminate ad occaſũ: q̃ſi
habẽt intellectũ. Per tale mo au dẽ
motꝰ nature eſt mot intelligẽtiel.
oſuiſti tenebꝛas ĩ hemilpio nro
occaſũ ſolis l. ⁊ fada eſt nox qꝛ ſicut
dies eſt duratio ſolis ſuꝑ terram: ita
nox eſt duratio ei ſub terral in ipſa⸗.

—

videlʒ noctel ꝑtrãſibũt
de die. IAdeo ſequit᷑
rugientes vt rapiãt.- Iiʒ qꝛ deꝰ ex ſua
pꝛouidẽtia paſcit eos ideo ſubdit᷑ l ⁊
qrãt a deo eſcã ſibi .Col. Hüc ver⸗
ſum videlʒ poſiuſti tenebꝛas:et ſeq̃n
tẽ beatꝰ grego.in libꝛo xx vij.moꝛa.
allegoꝛice exponit dicẽs. Tenebꝛas
poſuit cũ pctis iudicia rependens.i.
reddẽs.lumẽ ſue intelligtie ſubtra/
hit:⁊ nox efficitur qñ pꝛauoꝝ mens
ignoꝛãtie ſue tenebꝛis cecat᷑. In qua
oẽs beſtie ſilue ꝑtrãſibũt:dũ maligni
ſpũs ſub obſcuritate fraudis latẽtes
in repꝛoboꝛuʒz coꝛda pꝛauitates ſuas
explẽdo ꝑcurrunt. In q̃ ⁊ catuli leo
nũ rugiũt qꝛ neqᷣſſimaꝝ poteſtatũ mi
niſtri ſpũs iſurgũt ipoꝛtunis tẽtatio
mibe. qᷓ tñ a deo eſcãii. ptatem fideles
decipidi expetũt.qꝛ nimiꝝ hos deci
pere nequeũt:niſi iuſto iudicio Hualẽ
diuinit' ꝑmittan? Hu.et q; pᷣdicta

Z nocte qᷓ;
atuli leo

„.:

ferocia aĩalia in die abſconduntur ne

ledãt hoĩes Ideo ſubdit᷑(¶rius eſt
ſol ⁊ ↄgregati ſunt. lſcʒ catuli leonuʒ
cubilibꝰ ſuis collocibunt᷑ .i.in
abſcõdito ſiluaꝝ Col.Trãſlatio he
bꝛaica hʒ. Oꝛiẽte ſole recedent: et in
ſpelũcis ſuis cubabñt Pꝛopt qðs ſe/
Axibit hõ ad op ſuũ oꝛto ſo⸗
lel a ad oꝑationẽ ſuã vſq; ad veſpe⸗
UWi: q ſicut fere diſcurrüt de
nocte ad querendum victum ſic ecõ

trario homo qui eſt animal manſue/

qñ plena ẽ luna:⁊ in oꝛtu a frigidi/

xlode cl
Papererſa
jobisncoß
nueſubcit
jde valde

e ae

n
PieAe
Eſibyenen
len cllice⸗
los ventre⸗

poo huben

unt ũ noͤne
ruugli
ermtoolel
ſabeq funt
Udehonn d
omnarned dr
ſonx
Riach
atdictioh
achſignane
la ldepi
dol'chymo
Mat abd
adner

wgrk

ccteg
jttvoꝛi
cnanet
gllatrt
ſo al.
gulzſn
voliceſne
ſlupuit
ſulgese
oquio
Woizn
Raglu
mad

e ſinn
as tennt

SNͦi
lc hdl
Calbi w
tis Tine
Nümdddn
nchrien
wF,
õ
Aprauun
Söte
imimn pelcten
rüen 1
Anmm n
uſo vanf⸗
Poati

ancſ 4

—6
4

tñ in natura de die exit ad o

bᷣ apparet latitudes duuine uide

idẽ valde magnificata ſunt lLopa tun
dñe lqꝛ excedut ſenſuz humaniũ Loi

8 „

HBie. MOñ enĩ videmus foꝛmicã ſcire

qm byems venit: ⁊ reponit ſibi eſcſã.
iteꝝ culicẽ aĩal ta minimũ habẽ ocu.

.

los ventrẽ ⁊ vninerſa mẽ bꝛa:ſicut ?.

nos habem. ſimilit ⁊ apes: quo faci/
unt c. nõne ſunt hec ãmiratoe digna
⁊ ſapĩa plena? Sequit᷑ Nic. ipleta

inde hoꝛtaĩ
oꝛnatũ er di. nun
ſcʒ oceanꝰ vbi ↄcurrũt omnes aque

aciolumm

qꝛ dictio hedꝛaica ſic

*

lia lid ẽ piſces diuerſoꝝ geneꝝ Jli⸗/

doꝛꝰ etymo.ſic dicta:qꝛ natãdo reput

—

magnis In!
qui valde parui: ⁊ aliq valde magni:
et cete grandia: quoꝝ magnitudo eſt
Ittuoꝛ ingexꝝ terre vt dicit plini Lil/

lic naues ꝑtrãſibũt vt bona in vna.
tra abndatia Spoꝛtent᷑ ꝑ nauigiũ ad
aliã tra talib bonis caretẽr coõuer
1 C al. Pügd? moꝛa liter ẽ mare ma
gnũ 2 ſpacioſum manib:in quo dia⸗

bolice ſine numero ſerpere ꝓbant᷑ in

ſidie: ⁊ q demonũ malicie ſunt tanq;
gialia puſilla⁊ magna:qm int ipſos ⁊
maioꝛes eſſe nequuię ꝓbant᷑ ⁊ mino

res qui Col.diſcurrũt qᷓrentes queʒ

deuoꝛãt: ⁊ s ad oſenſum pꝛaue acti/

9 —7

onis ꝑducere poſſint.q̊ qꝛ mare dickk

à meando noli timere hienlum: dts hi

tñ in e die exit ad opa ſud: et
de nocte qeſcit. Et q; ex talibꝰ effecti
Auis me æuidétie

leta
E terra poſſeſſione tua tã hoĩbus q;
atalib:q ſunt dei creature Du. De/
benedicere deñ ꝑ mare .
cmare magnum⸗.

ibꝰ. i. locis:
1 a ſic poſita equoca ?
ad ſignandũ manũ ⁊ local ulic repti

quoꝝ nõ eſt numerꝰ Nic. quia nõ
numerari: i deo oig
Hnimalia puſilla cũ
n mari eni ſunt piſces ali

gni *mite traſeis ad priam llic.

naues ptraſibũt:lignũ ẽ crux chii:na

uis eſt eccia: gubernatoꝛ xpᷣs eſt. Di⸗
moꝛtificaueris in te vitia ⁊ obedie/
ris pꝛeceptis eccĩe poteris ad reqem
patrie celeſtis pꝑ xpᷣm gubernatoꝛc pꝑ
ena maurihoe ſoce mo mnr parua
magna aĩialia: ſpecificat de magnis
cñ lubdit di aco iſte qus fonmna
ſtvad illudedũ ei Dꝛaco eſt maximũ
aial ad in mari habitat. et licz ſit ma

gnü ⁊ foꝛte:tñ de facili illudit᷑ ⁊ cum

gallina aſſata quâ ponũt in partica æ
eſe vꝛaco inſ⸗ equit᷑ gallinã ⁊ ipſi pi⸗
icatoꝛes cũ inſtrumetis ĩſiliũt ſupꝛa
doꝛſuz eius: ⁊ ſic capit eĩñ Mi. nõ
eni iſte dꝛaco ppter hoc foꝛmat,ẽ vt
1tludat᷑ ei.ſed ly ad: ponit᷑ hic ↄſecuti
ue ⁊ nõ cauſalit᷑:qꝛ ad eiꝰ foꝛmation

vſecouta eſt uluſio. Iſte dꝛaco dicib eẽ

cæte de quo dicit᷑ genef.i. Et creanit

dñs cete grãdia.cui ꝓpter cius magni

rudineʒ neceſſaria eſt magna cibatio
ex alijs piſcibꝰ maris q̊s deuoꝛat: ꝓ/
pter qð alij piſces cetuz videntes fu
giũt ex inſtinctu naturaliverſus ripã
vbi cetus nature non pᷣt ꝓpter aque
paruitatem: a ideo cet eos inſeqnẽs
impingit ad terrã et a piſcatonbꝰ ibi
occiditur.qꝛ non poteſt ſe mouere: æ
ſic illuſus ſuia ſpe fruſtratur Mag.
Per hunc dꝛaconẽ intelligit᷑ viabo⸗
lus cuius poteſtas ſi pmittaf excedit
omnèẽ poteſtatẽ coꝛpo:alæ. Qui benée
dꝛaco diciẽ ꝓter venenũ qð eue pꝛi
ſpirauit: Iſte bon eſt creatus ſieut
in geneli legik. Fecit de omnia val/
de bona: ſz poſtq; ſua volũtate pecea/

nit cadens ꝗꝓpter ſuã ſupbiã extra ce⸗
lũ datus eſt in hoc mundo tãq; i ma/

ri magno ad illudendum ei Potius

illuderet ſicut illudirur piſci in ha/
mo chuiſtus e, hicteqit ei eſet kuma

ntis ſub qua abſcõdit hamũ dĩnita
tie: 7 di voluit deuoꝛare humanita⸗·
txcc capt eſt hamo.i.potẽtia diuitatis
CLaſ. Illudit᷑ etiã ab angelis dei ſiue
bp inſtiſſimas icrepatiões vt qͥ creatꝰ
aod obſequiũ dñi ſedis videat᷑ puerſi/
tatibꝰ implicari:ſiue magis illuditur
mgq ei aie fideles a ſua poteſtate tollũs
tur Illudit?᷑ etiã a fidelibꝰ qñ eiꝰ pꝛa⸗

nu

uuiis ſuggeſtionib? nõ aſentik Hug.
Poſten ad lram pſalmiſta ↄmendat
dñm ab eo ꝙ oĩa aĩalia tã aerea:aq̃a:

S terreſtria paſcit di. Lomnia ſcilicz
viuétia ſuꝑ terrã ⁊ in aqs La te expe

ſtãt: vt des illis eſcã ĩ tve videlicet

tꝑe futuro ſicut foꝛmica colligit gra⸗

ant

dãdo ipſis ex tus

lial iplebunt᷑ bonitate.li.cibarijs et
Alimentis q̃ ex tua bonitate dantur l.

ne ρ ptis hoim
ãdo terre ſterilitatẽ lturbabunt᷑ ..i.
inrmabunt᷑ ex defectu nutrimenti:et
moꝛient᷑ fame. vũ ſub dit Lauſeres ſpi
ritñ eoꝝ.l.i.vitã ⁊ deſictẽt Ji.moꝛiẽ
tur lame vñ ſubdit ! in
reuertẽt᷑ l.i.ĩ trã ex qᷓ fuerũt foꝛmata
Die Loſummatõecz mudi ſignat af̃
dei pᷣcepto oĩa exterminant᷑ Mu.pꝰ

aↄſummationẽ ſequit᷑ relurredõ moꝛ

tuoꝝ coipoꝝ. vñ ſubdit mitte .ii.
emittes. ſie trãſlatio hebꝛaica hʒ ſur
ritũ tuũ i.potètiã tuã ł. ⁊æ creabunt᷑
abis

i.de nouo reſurgent La renouab
Sicie tetre lqt tüc vmittik nobie no⸗
Nouos celos æ nonã traʒ ⁊ ꝓmiſſa
Aba ſpuʒ dñi.i.grãʒ ei emitti ꝑ quã
ũdũ coꝛ creat᷑ in ↄſcĩa fideliũ:⁊ re/

nouat facies aĩe qntũ ad imaginẽ p/

—

creatura
nẽæi ↄdito

in eternũ ad

nde viuit in hyemel ape nis s lumigat q;
ü ti inſtämat Mu. Moꝛalit reſpicit dñs

fertilitatẽ Loĩia. videlʒ aĩa /

uluere ſuũ

ſ.Lotiens dũ illa pulent

%

eĩ dñs nos creat:q̃tiẽs de vetuſtate

.

pdi in nouñ hoĩem nos ꝑ grãz ĩſtais
rare diga Mi. Ot qꝛ oia p̃dida de
oꝛdine creaturaꝝ ꝓmiſnõ
ad hoc inducta ſũt vr ex eis rõnalis
murgat ad laundé 2 honoꝛẽé
udit laudando
.J.i laus 17 bo

1ipendakl in ſeculu i⸗
eternũ ad diam gloꝛię
cito trãſitl letabit᷑ dñs in

J.i.in creaturis ad głoꝛiã ſuã oꝛdina

noꝛ ſibi de

tis. ſeut dicik puer. xvi. Uninerſa
pter ſemet ipſũ opat ẽ domin? ni
reſpicit terrã ⁊ facit eã trem? ꝑ terre
motũ ꝓcedetẽ ex dinina oꝛdinatõeł.

tãgit mõtes tactu ſulguris qð fre

2 ignis fulgurãs magis fumigar ẽᷓ

ꝑ ſuã grãm pctõꝛes: terrenã⁊ ſecula/
rẽ vitã ducentes ⁊ ꝑ ↄpũ' ttionẽ facit

Pfitent᷑:et tãgit ꝑ infirmitatẽ veladi
uerſitatẽ mõtes.i.elatos:⁊ fumigant

Calſſ. qꝛ v fuerint vomini indigna/

ne peuſſi ⁊ bonis tpalib puati:tũc
ad ſalutares lachꝛymas currũt ⁊ qᷣſ/
d triſticie ⁊ lachꝛymaꝝ de ſe globos

tanq; incenſum ſuauitatis emittüt: a
ad ſuꝑna ↄſcẽdens mĩaʒ domini chĩi

impetrare ꝓbał. Fumus eĩ hic in bo
no poſitus eſt. qpe qui nos ad abſo
lutionis graͤm fecit puenire Mi:po
ſtremo pſalmiſta reſumit dei laugem
aßpncipio pſalmi inchoatã di¶ Nan

tabo vomino in vita mea q;ᷓ diu ero
et ne crederes landes iſtas poſ
alla. in futura vi /

ſe ſiniri adiecit!

tal deo meo q; diu ſum cũ iã imoꝛta
eſt quid ſint acturi qui in illã patriã

quo iudicio declaratum

meruerunt felicit᷑ intromitti. Lauda

———

bunt ingiter vomini ſe en videbut
do nnenirrabilis xci

ꝓmiſſõe viuẽtiũ

ominnz j

ti cadit ĩ mõotibꝰ altis La fumigãt

.

niin
ulerni

ginckia
i⸗Bone

is
gh⸗
necicere

fidelb

Aucuut
uansan.
fiqucun
lontine
ſiin
Müm
LCigorin
lertteſc
lleird
(dlcr⸗
Ws—

Uenuua
uhis
Uyr
ſ hi
Md

l.

Deſr.
ſoi
tacsi
dudi
e uttllg
Wi hluut

ac nn

Griſiſnan
m Gugt
v'idynn
u Mindel
ilancofe
Rolahs
nan;
NCds
Aetman ſtait
11,ichniie
AEzutoundn
imai M*
ur: nen
Vnnn tin
,ki,
eani
uNlegihn
uuns mini
nindemn⸗
mmns ahin
cis
4 nt
duneN 4

e u,
un ſn

ðð

Plalmus C üf.

eo placitũ Cqh. Trãſlatio hebꝛaica

bʒ. ſuqiiis ſit ei diſputatio mea. quam

Aug'. talẽ eſſe ponit Cõfitere dño

humilitatis tue:tribulatio coꝛdis tui
holocauſtũ virtuoſe ↄuerſatõis tue:
Hhoc eſt ſuaue dño.Tibi ãt qͥd ſuaue?
Lego vero deledaboꝛ in dño! Du.
MQui pus delectatꝰfui in pctõ: delecta
oꝛ in ↄſolatõibꝰdiuinis: ⁊ nõ t᷑renis
id Jq veccat in ꝓximũ Iſti deficiãt
2 terra J.i. ceſſent a cupiditate terre
ita Lvt nõ ſint q̃les fuerũt. ſ̊ pꝑ dei
grãm efficiant᷑ iuſti Juxta ills ꝓuer.
xij. Uerte impios: ⁊ nõ erũt.⁊ ꝙ his

qd es: ⁊ diſputaſti cũ illo: ſacrificium

oĩbꝰ bñdic aia mea dño Cal. Di/

gnũ initiũ pᷣs.dignꝰ ẽ finis:illũ ſꝑ be

nedicere ↄlaudare:q̃ͥ nequaq; deſinit

fidelibꝰ ſuis grãrum beneficia pᷣſtare

Audiuimꝰbone rex q̃nta nobis ð ve

ritatis arcano ſacra ꝓfuderis: docui

ſti quẽéadmodũ celũ te dat᷑: ⁊ ſupꝛa ce

los aqͥ ĩ modũ cryſtalli poſite ſut: lu
nã pfedctã in tꝑe ſolẽ occaſum ſuũ in

masnü miniſteriũ cognouiſſe Lol.
Cognouimꝰmachinã mũdi mirabili/
ter a te fabꝛicatã.q̃ᷓ nos hoꝛtat᷑ vt te

oĩa pulcra ⁊ bona creaſti qui es bene

dicus in ſecula ſeculoꝝ Amen

Eitulꝰ Alleluia Caſſ. Doc
verbi dec' a pñti p̃ᷣs.fecit initiuʒ nec

ſcriptoꝛes fuerint pᷣmitꝰ hebꝛeoꝛum.
Alleluia ei apud ipſos dĩ laudatę de
um Mi. SGʒ ſciendũ ꝙ nõ eſt vna di

ctio vt credũt aliq:ſi due. In heb: eo
qllelu laudate ſignat:ia vᷣo iniulibiulez

ſignat den Caſ. Qs vnũ de decẽ no
mimb dei tradit᷑ eẽ ex ieronymo i

ad pꝛeconiũ ſine fine ſe diligẽtes
ocudũ ſit eszeloquiũ meũ ..i:coꝛã

⁶ $ £

Crxcii

epiſtola ad Marcellũ erponẽte qait.

Puñmü dei nomẽ eſt hel: qð intpꝛc/⸗
tãt᷑ foꝛtis. Scom heloy: qð de dici᷑.
Tertiũ heloe:qð etiã dꝛ deꝰ Quartũ

ſabaoth qð dꝛ exercituũ vel virtutũ
Quintũ elon qð nos excelſiiʒ dicimꝰ
Bextũ eſerheye qð in exoð. legit᷑:qᷓ
eſt miſit me ſeptimũ adonay qð nos
dñm generalit᷑ appellamꝰ Octauũ ia:

qsð deo tm̃ applicat᷑:et ĩ alleluia extre/
ma ſyllaba ſonat. Monũ tetragrãma⸗

ton qð ineffabile nũcupat᷑. Decimũ
ſadday.i. robuſtũ vel ſufficientem ad

ia ipetrãda Moc aũt alleluia xx. pſal

misꝓ titulo pᷣſcribi: vt ĩ ſbᷣſeqᷓntibꝰ
patebit. Bciens eĩ ꝓpha populos he

bꝛeoꝝ offendiſſe frequẽter dñm. quia
ſpem ſuã in tꝑalibꝰ beneficijs poſue/

rũt.pᷣma parte fideles ãmonet vt euʒ
ſpiialit᷑ ſemꝑ exquirant dicens
nbtemn duo Mi. ↄfeſſione
laudis ꝓ bñficijs ab eo obtẽtis

2 1inuocate nomen eius ꝓ benefici

1is ab eo obtinendis. qꝛ gratitudo de

pteritis beneficijs eſt optima diſpo/
ſitio ꝓ alijs impetrãdis Au. Exau/
dit qͥpe inuocantẽ quẽ ↄfitẽtẽ.i.lau⸗

dante videt⁊ hũc laudãtẽ videt quẽ
ꝓbat amantẽ annüciate inter getes

AJ.i. inter pctõꝛes gentili᷑ viuentes

Ni.l oꝑa eiꝰ lbonitatis ⁊ ptaãtis ſue

declaratiua qᷓ ilin ernlicant an/

tate ei Joꝛe Lꝓſallite ei coꝛde ⁊ oꝑe
Pier.q intelligit ſacras ſcripturas
et in lege dñi iugiter meditat᷑ ⁊ mẽs

ciꝰ ↄtẽ plat᷑ celeſtia:hic cauit deo.qui
auaii oꝑariꝰ eſt boni oꝑis hic ꝗſi citha
rzã virtutũ cõponẽs pſallit dño Mi.

Lnarrate oĩa mir ci .i. alqᷓ ex
oĩbꝰ.qꝛ oĩa non poſſunt particularit᷑
enumerari Pu(audamini J.i. taʒ
bene viuatis vt ſitis bone fame Lin
noĩe ſcõ eiꝰ Ii.ad honoꝛeʒ noĩis eius.

Et vt pſolationẽ de re tan ſumeret
adliecit letet᷑ coꝛ querentium dum.

B 1

.

J Ner pnſam aqnit dñs:qᷣ ꝑ pãm̃ fue⸗

rat amiſſus. Sʒ ſt᷑ qͥdã puſillanimes

q̃ nimis tepide qrunt en. ꝓpter qð ſõ

dit (Juerite důũm ⁊ ↄfirmammi...i.

ꝗqrẽdo eſtote feruẽtes ⁊ firmi ꝑ amo

rẽ ⁊ pſeuerãtiã boni oꝑis l qrue faci

em eiꝰ ſꝑ hoc eſt ſtudeatis ꝑ totã vi
tã vꝛam placere in ↄſpectu eiꝰ Cõſe

quent᷑ ꝓpha hoꝛtat᷑ fideles cõuerſos

di¶ emẽtote mirabuliũ ei ꝗ fecit
nos pctoꝛes ad pniam recipiẽdo ĩ q̊

mirabilis eſt eiꝰ dignatio:qͥ eũa ̊ de
ſpicit᷑ clement᷑ ad ſe reuocatl ꝓdigia

eu.Iq fecit etiã ſuſcitãdo ad vitã gre
nos pus moꝛtuos in pctõ Hoc ei eſt
magnũ ꝓdigiũ ⁊ miraculuʒ: qꝛ ſicut
dicit Gꝛeg. Maiꝰmiraculũ eſt ſuſcita

re aiam in ppetuũ victurã:q; coꝛpus
iterũ moꝛiturũ.Augꝰ. ec dicit ꝙᷓ ma(ů

ius eſt pctõꝛc̃ iuſtificare:q; celũ ⁊ ter
rã crearel ⁊ iudicia oꝛis eiꝰ lqᷓ ꝓñi/

ſit in euãgelio Mat. uij. Agite pnĩia,z

appꝛopinqbit regnũ celoꝝ Per iudi
cia diſcernit penitẽtes in oĩ mia iudi
cãdos:q penitẽtes ſt
ſerui eiꝰ .i.imitatoꝛes eiꝰ ꝑ obedi?/⸗

emen abꝛaã

tiã fñ ſicut abꝛaã fuit obddiẽs deo

filiũ ſuũ ĩmolãdo.ſic ⁊ penitetes obe
diũt pᷣceptis dei imolando ſe ipſos p
pniam. de ꝗᷓ imolatiõe dicit ĩ alio pᷣsꝰ

Sacrificiũ deo ſpus ↄtribulatꝰ. Sũt

etiã l filij iacob lluctãdo ↄtra vitial.
ei?. Mic. Jacob cuͦ adhuc eſſet
in vtero matris cũ eſau:fuit electus a

dñ o.et eſau repꝛobatus.licʒ adhuc ni

hit boni aut mali egiſſẽt vt dicit apo

ſtol' ad Ro.ix. Hu. SGic ⁊ peniten/

tes nõ ſuis meritis:ſed
tiã dei electi ſunt a deo Lꝓſe dñs⸗
chẽs qͥ nos redemit eſt Lde noſter J
verũ cultũ chꝛiane religiòis:licʒ ſit

ratis ꝑ gra

deꝰ dñs oĩm ꝑ creationem ⁊ guber

nationẽ Ideo ſubdit᷑ Ni.Lin vni

uerſa terra iudicia eiꝰ Iqꝛ ꝓ volũtate

pt pctõꝛes punire¶ Pemoꝛ fuit ĩ ſe/

W

tibꝰl in teſtametũ eternũ⸗
uñ teſtamẽtũ ꝓpꝛie dicitur eternũ:qꝛ

culü teſtamenti ſui HDu. Sic oꝛdina
rãm VMemoꝛ fuit te amenti ſin du/
raturi in ſeculũ.i.in .
dico teſtamenti vetełis qð fuit ad tẽ
pꝓus:ſed noui nde ſubdit verbi

ſui qað mãdauit lhoc ẽ verbũ dei qð

mãadauit pꝛedicãdũl in mille genera⸗

tiote lin ocs generatões Et po⸗

nit᷑ hic numerꝰ detminatꝰ ꝓ indeter

minato numero:qꝛ numeri traſcẽdẽ/

tes millenariũ nõ ſũt niſi replicatioꝝꝛ

nes ei vel partium rnod. Iteſta
mẽtũl diſpoſuit ad abꝛaa Iẽ ad illos
il e dilectionẽ obediũt deo ſicut abꝛa
am:qͥ de pꝛecepto dei exijt de tra et

de cognatõe eiꝰ Gene.xij.L iuramæ

ti ſui ad iſaac l.i.pᷣme pꝛomiſiõis ſue

memoꝛ fuit: fadte ſcilʒ iſaac.i. populo

gaudenti ⁊ gloꝛiati in deo:qlis eſt fi⸗
delis populꝰ chiianꝰ: cuiꝰ totũ gaudi
um in deo dz ⁊ nõ in mũ

ac gaudiũ interpꝛetat᷑
ludvidelʒ teſtamẽtũ l in iacob .i.

di. Penitẽtiã agiteL ⁊ iſrael videlʒ
fidelibꝰ:deũ ꝑ fidẽ ⁊ oꝑationẽ vidẽ
u⸗Caſ. NMo/

—

nullũ aliud aliqñ ſuccedit in q̊ ẽ om
niũ pmiſſoxꝝ pplet
ſtatuit populo fideli

bo terrã chanaã dicit᷑ illa tra fluens

3 de iſta terra alij plus:alij minꝰ dat

deo ſubdit fumiculuʒ hereditatis
veſtre Caſ. Iſta ↄparatio ab eis
tracta eſt:qbꝰ agri tenſo fune diuidũ

tur Glo. Sicut eĩ tra ꝓmiſſiõis fu

niculo diſtributa eſt in diuerſas par /
tes:ita in vita eterna diuerſe ſũt mã/
ſiones Juxta illud In domo pꝛĩis
mei mãſiões multe ſt¶ Sequit Hu.
um eſſent numero b
delz qbꝰ ꝓmiſſa eſt terra chanaan.i⸗

ernũ. Nõ aut

eis ꝗↄtra vitia luctant᷑ !Nin pᷣceptũ 1

fectio Hu. hoc

ac et mel:ꝑ quã ſignificat᷑ hereditas
celeſtis qᷓ ꝓmittit᷑ populo fideli. Sʒ

ui⸗- lilli vi⸗

editat
direſ
er Hult
tra dl
aincole
poſſurd
erſano⸗
itec ut
tmus ile

(tnccad ge
Nnben
Enwön⸗
niofllis
ſecrelb⸗
notr uſe
denmdagen
re
Wnorne
uss
nnnst:

ettules
ſGamn

hoibeboce
Anocumen
igii⸗
orafi
Pkiucie
nbulite
ſentivi⸗
tcormpe
ari⸗
Alter
tillinrch
Moyrſurf⸗
theͤlthe⸗
hie de
Wletin
nigie
iin

WV
in KR

uoes ine
i'gi
umen näete⸗
neplen
CDredet
WNadilo⸗
Noſatab
medetma
omiſois ſue
1 tnri
n ci
lael woeß
onc nd
CAl o/
tur cternud
dum ge en
cie Duhe⸗
Censthr
Pilatmi
S
Nglo id
lortt ſin
lus MA
,otud
. glis
niin
1 mn
cht

licʒz eĩ mu

hereditas celeſtis: ſũt nũero bꝛeui.i.

pauci reſpedu repꝛoboꝝ.vñ Math.

xx.Hulti ſunt vocati pauci vero ele

NQdti Int᷑ etiã eletos ſũt multi q illam

trã alſpirãt. de qb ſubdit pauciſſimi
2 incole eiꝰ .i.inhabitatoꝛes erꝰ qui

uerſatio nrᷣa in celis eſt. Qui añt vo

tate mala. vñ bñ ſubdi t ptrãſie/

rüũit de gente in gentẽ i.de gẽte pec/

catrice ad gentẽ illã:de q̃ in alio pᷣs“.

dicit Beata eſt gens cuiꝰ eſt dñs deꝰ

eiꝰ: ⁊ nõ reſpexit in vanitates ⁊ inſa
nias falſas L ⁊ de regno diaboli l ad

populũ alcerũ quẽ elegit dñs in he/
reditatẽ ſibi vt eſſent ſci cũ ſcis Mul

tis ex cauſis nobis ncariũ eſt trãſire
de mala gente ad bonaʒ: ſcʒ ne malis
eoꝝ moꝛibꝰ inficiamur:ne ab eis ↄp⸗/
mamur:ne ab eis impediamur:ne de⸗
mus eis occaſionem malignãdi: ⁊ ne
minuat᷑ auctoꝛitas ſeu fama bonoꝛũ
et tales ꝑtrãſeũtes ꝓtegit dñs.vnde
on relidt boiem nocè eis
tas tribulatões patiant᷑ ab
hoibꝰ:hoc tñ eſt ad eoꝝ ſalutẽ ⁊ non

ag nocumentũ ipſoꝝ Añ.i. Pe.iij.

Et qs ẽ qͥ vobis noceat ſi boni emu
latoꝛes fueritis ß etſi qͥd patimini
ꝓpt iuſticiã:beati eſtis. Illos etiaʒ qͥ
tribulãt eos qñq; deꝰ punit vel in pᷣ⸗
ſenti vita:vel in futuro. Vñ ſbᷣditl.
et coꝛripuit ꝓ eis regesſicut hero/
des fuit ab angelo ꝑcuſſus:vt legitur

Adu.xij.vel coꝛripit arguẽdo dicẽs

Nalite tangere chꝛos meos Chii
dñi ſunt chĩiani q inũgunt᷑ in baptil/
mo vt ſint r̃ges qꝛ ipᷣoꝝ ẽ ̃gnũ celoꝝ

ſpẽalit᷑ ſacerdotes deo ↄſectos vo /

cat chĩios. De qᷣbꝰ ſubdit᷑ La in aphe
tis meis ei.in eis qͥ debẽt alijs bona
et vtilia pᷣdicare de futuro regno ce /
loꝝ:⁊ de futuro inferni toꝛmẽtol no

lite malignari.l.i.maligna eis inferre

mis future. de q̃ dicit᷑ hic t vx
uit.ſcʒ dñs famẽ ſuꝑ trã lcʒ ſepteʒ
annox.de qᷓ habet Gene. xli.! 2 of̃e

defedus panis ¶ Diſit
Zacob ⁊ ſilios eiꝰ Lvirũ
ſeph:qᷣ dicit᷑ vir a virtute eo ꝙ nolu/
it adulterio dñe ſue ↄſentire Gene.

CLxciiij

coꝛde verbo ⁊ oꝑe VUnde tranſlatio

hebꝛaica hʒ Et ꝗꝓphetas meos nolite
affligere Mi. Deinde deſcribit ꝓphᷣa

ad lrãm tẽpꝰ Joſeph vſq; ad Moy /

ſen qͥ oꝛdinatione diuina vendit fuit

in egypto ad ſue patie meritũ:⁊ adꝓ

uidgendum patri ſuo ⁊ fratrib tꝑe fa/

—

oca⸗

frumentũ panis ↄtriuit l.i.ſuſtẽtatio⸗

nẽ vel nutrimentũ contriuit. Per Hh
nõ eſt intelligendũ ꝙ panis ſimplici

ter defecerit:qꝛ etiã tũc emebant᷑ ali /

menta in egypto. vt haber Geñ xlij.
Sz quia tũc fuit maxima ſterilitas ⁊

7

eeos ſcʒ
virũ ſcilicʒ Jo⸗

„

xxxix. Et poſit ẽ ſeruire in palatio
regis pharaonis Hie. Cũ aũt eſſet
ſedecim annoꝝ adamatꝰ eſta regina:

⁊ in tali etate ↄſtitutꝰ q̃ magis dedi/⸗
ta eſt voluptati:noluit ↄſentire iniqͥ

tati:ſj magis timuit ſibi periculũ aĩe

vnge accuſatꝰ ab ipſa regina ꝙ volu

it eã oppꝛimere mãcipat eſt carceri
Ni. Et hoc eſt qð ſubdit umilia⸗
b' pedes ei?.] qꝛ ad fal/

ſam accuſationẽ dñe ſue fuit in carcẽ
religatl ſerrũ.l.i.tribulatioł ꝓtrãſijt
agiqʒʒ eiꝰ qꝛ ex ↄpedibꝰ ferreis ñ ſolũ
SZuis no ceciderit a virtute patiẽtie
donec veniret verbñ ciꝰ.qũ a:
inſtruã expoſuit ſomnia pincerne re

trãſijt

qñ a deo

gis ⁊ piſtoꝛis eiꝰ: ⁊ hoc veraciter rei

cuéẽt ꝓbauit Gene. xl. Caſſ. Dicit

eĩ cogitatões Joſeph fuiſſe grauiſſi/

ei a rege pharaone ꝓ interpꝛetando
ſomnio qreret tic vero ⁊ gloꝛiã rep
perit: ⁊ clauſtra carceris letꝰ euaſit.
vnge ſubdit ſoquiũ dñi inflãma⸗/

1a;

Pleolmus

nit eñ. Mi. Trãſlatio hebꝛaica habʒ
Sbaut eũ ſcʒ habere ſpũumſanctů

dei Caſ. Inſlãmauit eũ.i.viuacit᷑ et
feruent᷑ incitauit eñ: vt coꝛaʒꝝ pncipe
ſntura diceret cum fiducia veritatis
Intꝰeni celeſtis flime lumen accepit

vt pꝛeuideret talia qᷓ regni illꝰ ſapiẽ

tes doctoꝛesq; ſugarent Ni.lmiſit

er pparno ad carcereʒ l ⁊ ſoluit i.
olu

i fecitł eñũ laudito ꝑ magrm pin/

cernaꝝx ꝙ optime interpᷣtatꝰ? fuerat

ſomnia pꝛedidta Gene. xli¶ Nonſti/
ruit eñ dñ ſue eo ꝙ ꝑ inter /
ptationẽ ſomnij ſui cognouerit eum
Pie ſpüm vfill ncipẽ oĩs poſſeſſi

nigs ſue ſicut habet Gene. xli. Dixit
q; rurf 3 pharao ad Joſep Ecce cõ

4 6

tui te ſuꝑ vni

manit adqſitã ꝑ exercitiuʒ ſtudij.qð
pᷣmo viguit in terra egypti:vt haber

pmo metaphyſice Caſ. Pharao enĩ

credebat pncipes populi ſui in hac ſa
piẽtia ꝑuenire potuiſſe:vt ⁊ ipſi ſom
nioꝛũ interpᷣtes eẽ mererent᷑:⁊vt ad
tãtã doctrinã ſcia eoꝛũ potuiſſʒ addu
ci:vt ↄſulti de re dubia certa loq̃rent᷑
PHu.et ſenes eiꝰ pꝛudetiã doceret

bilibꝰ humanis At intrauit iſta⸗
ſcʒ pꝛ ioſephl in egyptũ filio ſuo io⸗
ſeph regnãte ibil ⁊ iacob q irael di⸗
ctus eſtł accola J.i.colonꝰ Accola eſt
aduena manens Uñ trãſilatio hebꝛai
ca hʒ Aduenal fuit in terra cham. qᷣ
fuit filiꝰ noe:a q̃ deſcenderũt egyptij.
Et ꝓpter hoc hic terra egyptioꝛũ dẽ
auxi nlun

nõ lolũ de diuinis: ſ̊ de moꝛib in ast

1 ꝓpter potẽtiã ioſe
tur oẽs de cognatõe ei
coꝛ ęoꝝ ſcʒ egyptioꝛũ vt odi
pulũ euꝰ. lſcʒ filios iſrael:fm

Mi.q

Vdicit

te ſu uerſam terrã egypti.
erndiret pᷣncipes eiꝰ ſicut ſemet
qꝛ nõ habebant ſciam:niſi hbu

% % ° *

Ciii.

Exo.i. Surrexit rex nouꝰ in egyptã

q̃ ignoꝛabat oꝑa ioſeph:et incepit af/

ita ꝙ in amarituding ꝑducebãt vitazʒ
cæoꝛũ:vt dẽ ibideẽ Et intelligit᷑ cõuer

tit:nõ ꝙ de ſit actoꝛ mali:ſʒ ꝗͥ pꝛiꝰma

li erãt:ꝑmiſit vt peioꝛes fieret ꝑſeqn
do dei populũ. Vñ ſequit᷑ ⁊ dolũ fa
cęrent in ſeruos eiꝰ hoc eſt in filios
iſfrael:qꝛ rex pꝛecepit obſtetricibꝰvtĩ

partu hebꝛearũ int᷑ ficerent maſculos

ſimulando ꝙ paſſe fuiſſent aboꝛſum

Exo.i.Deinde deſcribit tẽpꝰ moyſi:

et pᷣmo ponit miracula facta in egy/
pto ꝓ filijs iſrael tꝑe moyſi: iz nõ po
nunt᷑ ſ̃m oꝛdinẽ hiſtoꝛie Unde dicit

iſit dñs ſeruũ ſuũ moyſen. ad li⸗
erãdũ filios iſrael de egypto:ſic ha/

—

bet᷑ Exo.iij.l aaron quẽ elegit ipᷣm.

hunc eĩ adiũxit moyli vt ꝓ co loõre
tur multitudini: eo ꝙ erat eloquens
fm ꝓꝙ dicit᷑ exo.iuiij. Aaron frat tuꝰ le

uites ſcio ꝙ eloqns ſit:ipſe loquat ꝓ

te ad populũ Caſ. Iſtos ad pharaos
nẽ quaſi q̊̃ſdã teſtes ↄſtat a dño deſtit
natos vt populũ ſibi placitũ abire e eè
miſiſſz illeſuz O ineſtimabilis piets
oĩpotẽtis. de⸗ ab hoĩe fragili petebat

fieri cuiꝰ oꝛdinatiõi a nulla creatura

poterat obuiari:vt reuera nos infir /
mos doceat ꝗᷓ moderatõe viuere de/
beamꝰ qñ volũtates ſuas creatoꝛ ſan

ctus ſub tãta clementia pegiſſe cog⸗
noſciẽ Hu. t in eis J. i.in moy
ſe ⁊ aaron!

ad minoꝛa miraculaL ⁊ ꝓpdigioꝝx ſuo⸗

rum quo ad maioꝛa.q̃ſi dicat Poſi
it in eis verba qͥbꝰ pᷣdicebãt ſigna et
ꝓdigia eſſe venturalin terra cham
id eſt in egypto:vt ſupꝛa dicũ ẽ De
inde enumerat ſeptem plagas qꝗᷓ facte

ſunt in egypto:licet fuerint deceʒ:vt
patʒ in his verſibꝰ. Ganguis: rianagas:
culex:muſce:pecꝰ: vlcera:grãdo.Pꝛu
cus caligo:moꝛs:obtinuere necando

rba ſignoꝛũ ſuoꝝ quo

hee vero
ponitmd
Ghmope
enebs
iepot
nitſedel
1 S
9ggo:7
dut
fueni
Gonn N
Nncert
gütonbent
wror Bi
ſanawie
Nicncc

8
O
lereckl
üboey
aſare
Ne ebet
ſencchn
ſenane
hennig
or e

⁶

lutran
Kin
ſereban

eon f
otriunt
irfn
bunce
tur eiloe
volit E
flrler-
aſäe
Nan

er
ß,
N
* f⸗.
. NW 4
ee
(ee⸗
R 5
„ , V
A mnee r⸗ 4
NLN
KW
“ 14 4
Wgaonen
7NR HM

oes 4..*
NN

8 „ 3
N

koblanabi
ent mule
iſ.
Uiſent cbordn
noyl noͤ⸗
e Recrar

Armicta
unihng
nalpotn
e
nosrir,

„ viſteße Re⸗
noewwt

coꝛroſũ qð remãſerat exi

Hec vero ſeptẽ vt dictuz eſt de illis
ponit:nõ tñ eo Kdrne q̊ hcte fuerũt

qꝛ pᷣmo ponit plagã nonaʒ:di iſit
enebꝛas obkegut ai ſta fu⸗
it plaga egypti nona. ita ꝙ trib die /

bꝰ nemo vidit frẽm ſuũ:nec etiã mo/

nit ſe de loco in q̊ erat Exo.x: Eanõ
egxacerbauit ſermoes ſuos qꝛ cũ pha
rao ꝓmittebat pniam: de remouebat
plagas:⁊ ſic dulcoꝛauit ſermonẽ᷑ ſuũ
Deinde ſubiũgit plagã alterã qᷓ pᷣma
fuit di taqjs eoꝝ in ſagui

nẽ ⁊ occidit piſces eoꝝ ¶ Hec fuit pla
ga pᷣma de qᷓ legi᷑ Exo. vij ρdidt
terra eoꝝ ranas lin tãta multitudie:
ꝙ intrabant oĩa loca ⁊ officinas egy/
ptioꝝ Vnñ ſubdit᷑ lin penetralibꝰ .i.
in chalamis ⁊ in ſecretis locis
m- Et

—

AI.i.pᷣncipũ ⁊ magnatũ liꝑſoꝛu

hec ruit plaga ſcda de qᷓ habet᷑ Exo⸗

viij. Ourit ⁊ venit qꝛ dicere dei fa⸗
cere eſtl cnomial.i.muſca canina. tñ
cũ hoc venerut muſce graues ⁊ di/
uerſi generis. Et hec fuit plaga qrta
de qᷓ habet᷑ exo.viij.Let ciniſes mu/⸗
ſce videlʒ minute qͥ atroci moꝛdent
theutonice mueſie; gallice zinʒalles:
et he mulce venerũtl in oĩb? finibus
goꝝ. Sequit Poſuit pluuias eoꝛũ
in kra ipſoꝝ. Iſta fuit ſeptima pla
ga in ꝗᷓ grando ⁊ ignis mirta parit
ferebant᷑ exo ix. euſſit vineas
goꝝ 2 ficuineas eo

—

ↄtriuit lisnũ̃ or 1 Du. tepe/
ſtate fluminuñ Dixit 2 venit locuſta?
bꝛuc. Locuſta eſt mater bꝛuci Diei

tur eĩ locuſta qñ volat: ⁊ bꝛucꝰ ãteq;
volat. Et ponit numerũ ſingularẽ ꝙꝓ
plurali⁊? in hoc notat maioꝛẽ copiaʒ
Angde additl cuiꝰ nõ erat numerꝰ?
Mi. Iſta fuit octaua plaga in qᷓ fuit
gne grans

dine. exo. x. Ideo ſubdi Coedit
Lmne fenu terre coꝝ det côcdit om

p grandinè Let

Crcv.

re eoꝝ ¶ Sequit᷑ de plaÜ-

nẽ fructũ ter Samr de
ga decima ꝗᷓ fuit interfectio pᷣmogeni

a qf
toꝝ tã hominũ qᷓ; beſtiarũ VUnde diẽ
Elt ꝑcuſſit ofe pᷣmogenitũ in terra
goꝝ videlʒ egyptioꝛũ:⁊ nõ ſolus p/
mogenita hominũ ⁊ beſtiarũ:ſ̊ etiaʒ

fruduũ Ende addit Lpᷣmitias oĩs la

boꝛis ęoꝝ lexo.xij. De qnta plaga et
ſexta nõ fit h̊¶ mẽtio Notãdũ vero ꝙ;
hic ſpnñali Hu.peccatoꝛes ãteq; ple

ne de egypto:hoc eſt:de vita crimino

ſa educant᷑:ꝓcutiunt᷑ ſeptẽ plagis in
coꝛde qͥ in obſcuritate pctõꝝ captiui
detinent᷑ Pꝛima plaga eſt cecitas mẽ
tis que ꝑ tenebꝛas ſignat᷑: qua cecita
te pctõꝛes ſic obſcurant᷑ ꝙ nõ intelli
gut vilitatẽ ⁊ pꝛauitatẽ vite ſue:hos
nõ exacerbat ſermo dei qꝛ ipᷣm nolũt
audire Alia plaga eſt amoꝛ ſecularis
vite qᷓ notar̃ cuʒ dicit: ↄuertit aqus
eov.i, diuitias in ſanguinem.i: pctm̃.
Tertia plaga ſcʒ ranarũ eſt qdã tu/⸗
multꝰ vitioꝛũ qui fit in coꝛde pctõꝛis
de quo pſalimiſta RKugiebã a gemitu
coꝛdis mei Quarta plaga ſcʒ muſca⸗
rũ pungentiũ eſt remoꝛſus cõſciẽtie:
quo pungitur coꝛ peccatoꝛis vt ad
pnĩiam ↄnertat᷑ Et ſicut poſt plagazʒ
muſcarũ ſequit᷑ qͥnta plaga grãdinis
et ignis.ſic poſt moꝛſum ↄſciĩe ſequi⸗
tur ↄpũctio quę coꝛ peccatoꝛis flagel
lat et vꝛit. Poſt hanc ſequũtur opꝑa
pnie videlʒi: vigilie: abſtinentie: ac dꝛt

ſcipline Pꝛo plaga ſexta:hec ſunt lo
cuſte q̃ ab auſtro gratie ſpũſſancti ve
niũt ⁊ pflant oꝛtum peccatoꝛis ad fa
ciendũ fructũ virtutũ Talibus locu
ſtis veſeebat Johis baptiſta in deſer
to. ſicut dicik Hat. iij. Hoſt hoc ſeqᷣ
tur ſeptima plaga videlʒ moꝛs pᷣmo

genitox. i. deſtructio moꝝ motuum
carnaliũ: et peccatoꝛũ exinde genera/

toꝛũ: quibꝰ ꝑ pniaʒz interfectis:homo
exit de boce arripit iter ad terraã
ꝓmiſſiõis hoc eſt ad patria flelzein

cũctis fidelibus ꝓmiſſam Enumera⸗
tis ſupꝛa iuxta litterã ſeptẽ plagis qͥ‚
bus egyptij ſunt ꝑcuſſi.ↄſeqnt bona
enumerat q deꝰ filijs iſrael fecit in ex
itu de egypto Pꝛimum eſt ꝙ eduxit
eos de manibꝰ inimicoꝝꝛ Scedðmẽ ꝙ

eduxit eos cum magnis diuitijs en

dicit Hu Qt eguxit eos cũ auro 2
argẽtoqꝛ de mãdato dñi acceperũt
a vicinis vaſa argentea⁊ aurea:⁊ ſic
ſpoliauerũt egyptũ exo.xij. Nõ tñ in
hoc cõmiſerũt furtũ. qꝛ de mandato
dñi dei fnit cui ſunt oia. ⁊ etiaʒ egy
ptij fraudauerũt eos in multis CLaſ.
Et ideo ſine culpa videt᷑ factũ:quod

ex dei imꝑio ↄſtat impletũ Tertium

