◻

ſtcũt ideirco poſt; dixit de beatitud

ne iuſti viri:ↄſeq̃nter enarrat infelici

tatè ĩpioꝝ ad finẽ ꝙ pm̃i eoꝝ ſꝑnat
qrũ pena cognoſcit. Uñ dicit ¶ )on

: non ſic: hoc in hebꝛeis volumi/
nibus nõ habet / led nec in ipſis lxtĩt
terpꝛetibꝰ. Nã excẽpla Oꝛigems ĩ ce/

ſariẽſi bibliotheca legẽs tm̃ ſemel rep

peri ſcriptũ Caſſ. Acſi dicat.· NMon
ærit ſic impiꝰ vt ſuꝑiꝰdixit de viro iu
ſtol ſed ſunt tãqᷓ; puluis 1 Glo. q;

cedũt pꝛauis ſuggeſtiõibꝰ non hñte⸗

humoꝛẽ gratie que gijcit ventꝰ. i:
ſuꝑbia qᷓ vento ↄparat᷑:qꝛ petit alta⁊
intiatlaf

*

terre viuẽtiũ q̃ſi puluis abijci᷑.qꝛ ſua
Reuitate ad firmamẽtum mãdatoꝝ dei

ſe tenere non potuit DHiero. Qui

nõ incõgrue pulueri ↄparat᷑.qꝛ q̃cun
q; illũ aura tentatõis diabolice traxe

cit/ luc erroꝛe ꝑducit̃᷑ mihil habz ſoli

vü:ſed að hʒ h̊ͥ ad penaʒ hʒ Mico.
WVlñ de fouen culpe dencit in foueaz

ſc impij nõ ſic Hiero. Id qð ſcðdo

. Te⸗li.a pñtia vite et⸗
ne Caſſ. Hõ enĩ terrenꝰ qñ inflat
ſeductoꝛio vento ſuꝑbie de loliditate

gehẽne. ꝓpter qð ſubdit᷑ deo non

reſurgũt ĩpij videlʒ inſideles idola⸗
tre Lin iundicio 1 Caſſ. Nã ſi ad iu/

Dieiũ reſurgere ẽ pꝛo ſuis fadctis quẽ/
piã reddere rõneʒ. merito illi dicun

an iudicio nõ reſurgere qͥs iam cogno

ſcit᷑ diuina ſnĩa danaſſe:ſicut Joh. ij.
dDicit᷑. Qui nõ credit iã indicatus eſt.

Aug. Reſurgent qdem impij: ſz
nõ vt iudicent᷑.ꝙ iã certiſſimis penis
deſtinati ſt l neq; pctõꝛes.l.i.falſ xpᷣi⸗

ani q verbis ↄfitetes deñ/ fadtis antẽ
negãt. Hi aũt nõ reſurgent in ↄeilio

iuſtoꝝ: vt indicent /ſed foꝛte vt iudi/

cent᷑ Idẽ Piero Mico. Pic ↄcili

m debz ſcribi per c.ꝙ in hebꝛeo ⁊ in
trãſlatione Hieroñ. accepta imediate
ab hebꝛaica veritate habet᷑ in ↄgrega
tione luſto x. Iſts alit ↄgregatio ẽ in

beatitudine celeſti⸗ᷣm ꝙ dicit᷑ in pẽ.
xlvi. Pꝛincipes populoꝛuʒ ↄgregati
ſunt cu deo abꝛaã LHngo Duplex
oꝛdo hominũ futurꝰ eſt in iudicio.vi/

delʒ electoꝝ: ⁊ repꝛoboꝛũ. Alij iudi⸗
cabũt ⁊ nõ iudicabũtur: vt apoſtoli?
apoſtolici viri.ꝗᷓ nõ ſolũ legalia pꝛece
pta ſeruauerũt ſed etiã ↄſilia euãgeli
ca impleuerũt.de qͥbꝰ dñs dicit ĩ euã⸗
gelio Math. xix. Gos q reliquiſtis
oĩa ⁊ ſecuti eſtis me:cũ ſederit filius
hoĩs ĩ lede maieſtatis ſue ſedebitis ?
vos ſuꝑ xij.thꝛonos iudicãtes xij.tri

bus iſrael. Alij iudicabunt᷑ ⁊ ſaluabũ
tur vt mediocrit᷑ boni qui vite macu

las lachꝛymis terſerũt/ vel pꝛecedẽ/
tia delicta elemoſynis deleuerut qbꝰ
iudex veniẽs in dextera ↄſiſtẽtibus

dicet. Eſuriui ⁊ dediſtis mihi mãdu

care: ⁊ cetera qᷓ ibideʒ ſequũtur. Alij
iudicabũtur ⁊ dãnabũtur vt mali xpᷣi
ani qͥ pdã ſua nec lachꝛymis terſerũt
nec elemoſynis redemerunt. Alij nec
iudicabũt nec iudicabũtur: q̊¶; dãnabũ
tur/ vt increduli ⁊ hi in iudicio nõ re
ſurgũt.q; in ſua inſidelitate dãnati ſł
vt dictũ eſt Idẽ glo. Rõ pᷣdictoꝛuʒ
oniam
nouit dñs viã pãtõꝝ id eſt ꝓceſſum

reddit᷑ cũ diciX᷑. NMico.

coꝝ ꝑ viã pñtis vite nouit notitia ap
pꝛobatiõis Ideo ſubdit᷑l ⁊ iter impi
oꝛũ peribit qꝛ iter eoꝝ ꝑ viam pᷣſen/

tis vite/ in moꝛte terminatur.ad dam

nationem amme ſimul⁊ coꝛpoꝛis ter
minabit᷑ in futuro iudicio. Et ſic om
nino peribũt puerſi abſq; aliqᷓ ſpe re
deũdi. Idẽ hiero.augꝰ.caſſio.⁊ hugo
CLCol. Annnat nobis oĩpotẽs deꝰ
yt beatitudinẽ viri iuſti ſeqᷓmur: vt
ligno vite ↄparemur:vt nõ ſimꝰ ĩpij

ne ↄparemur pulueri:nõ ſimꝰ pecca⸗
toꝛes: ne ꝑeamꝰſʒ ꝑ obſeruãtiã mãda

toꝝ dei cognoſcamur a dño:q̃tenꝰ in
ↄgregatõe iuſtoꝝ reſurgẽ valeamꝰ ꝑ

chim dñm noſtrum Amen.

Pſalmus ij. -

pus modis cxponit/Icʒ ad litteramæ=

deis duob modis. qᷣdã eĩ dicũt ꝙ iſte

* —

58,6 pé pcedétl pe. exponũt ill qᷓ
dierũt a captitate babylois.Alij ve
ro dicũt iſtũ po cẽ per ſie Mico. vt
hebꝛei moderni ꝙ dauid fecit hunc
ps laudãdo deũ de victoꝛia habita 8
philiſteis ꝗͥ alcenderũt ad pugnãduʒ
otra eñ qñ audierũt eũ fuiſſe inuncti
publice ſuꝑ totũ populũ iſrael: vt ha⸗
ber ij. Re. v. Quanis ei pmo fuiſſet
mnuqns in domo patris ſui ꝑ lamue/
lem vt habet ij. Reg. xvi.hoc tñ fuit

vt habet ij. RKe ij: ñ poſteg fuit int
unq pub lice ſup totũ populũ iſrael.
q̃ a philiſteis audito aſcẽderũt vt de/
ſiruerẽt regnũ eius. Et im iſtñ itel⸗
lectũ exponũt hebꝛei moderni iſtũ pᷣs

dicentes! Quare fremuerut getes

id philiſtei. qz ocs ꝗᷓ no erãt ð gene
iudeoꝝ vocabãt᷑ geẽtes ſiue getiles le
wli oimerſarũ ciuitati in tra philiſt
im exiſtẽtiũ l meditati ſunt iania In
tedebãat ei deſtruè regnũ dauid.ſz fri
ſtrati fuerũt ab intentiõe ſua Mſtite⸗
rit reges terre lid eſt qnq; philiſtino
rũ ſarrape la pncipes. ꝗᷣ ſub eis rege
bãt populũ lauenerũt in vnñi aduer
ind ꝗᷓ erat vncł in regẽ ex oꝛdinatio
ne diuina Et patz hec expoſitio lr̃a⸗
lis Caſſio. Allegoꝛice ãt exponit?᷑
idem ps.de xpᷣo vt apparet manitfeſte
Acuũ.iiij.c. vbi dici᷑ ꝙ apli repleti
ſpũſcõ dixerũt. Dñe q feciſti celum ⁊
krã mare ⁊ oĩa q in eis ſunt qͥ ſpnũſcõ
ꝑ os dauid pꝛis nr̃i dixiſti. Quare fre
muerunt gẽtes VUñ apparet ꝙ dauid
6

2

4

.

4*

eſt auctoꝛ hui ps. Itẽ adlũs ad heb.
maioꝛc ee angelis: diccs. Ad qu ees .
angeloꝛũ aliqn dixit deꝰ: filiꝰ meꝰ es
tu ego hodie genui te! Pꝛobatio ant
nõ valet ex ſenſu myſtico: ſz tm̃ ex lit
terali fm ꝙ dicit Aug. otra Glincen
tiũ donatiſtã. Et ideo ̃m apoſ.qͥ ſci⸗
int ver⸗ teſtamẽti n eruditionẽ Ga/
malielis ꝑfeda ꝑ illuminationẽ ſpi
xpᷣo. Hugo Cui talis pᷣponit᷑ titu
lus ps;. dauid. Cuiſenſus talis é ps-
iſte attribuit daind. i. xpo Caſſio⸗
Mã ſicut intpꝛetes hebꝛeoꝝ nominũ
tradere maluerũt Dauid intpꝛetatu-
manu foꝛtis ſiue deſiderabilis:qð nu .
li pᷣt aptiꝰ puenire qᷓ; oĩpotenti xpᷣo qͥ
as poteſtates ⁊ ſũmo deſiderio reqᷣrẽ
dus. Quapꝛopt dauid hic intelligen/
dus eſt dñe xps: de cuiꝰ paſſione ⁊ re
gno loquit hic ꝓpheta Collectoꝛ
Muã expoſition ↄtinuãt fere ofes
doctoꝛes Hiero. Aug. Caſſ æ« Hico:
Mico. Pꝛoheta igit᷑ pꝛeuidẽs in
ſpñ malicia pſecutoꝝ xpᷣi cũ admirati

one interrogat diceees
NVare w eſt ad qd: Acſi dicet
Dfuſtra Augs. Litemuerunt-]
moꝛe feraꝝ ſicut faciũt illi qᷓ vino vel
furoꝛe poſtpoſita rõne ſuccenſi ſunt
Wlo. Lgentes..i. gentiles: videlz

4*

⁊ ſui milites xpᷣʒ auchksekes L

.

Ni. indei l. meditati ſũt 4

q; crediderũt famã rpi ꝑ ipſiꝰ moꝛte⸗ʒ

fuit magis exaltatũæ declaratn. Eſf̃
pꝰ reſurrectionẽ ſuã diẽc Math. vlti.

data ẽ mibi oĩs ptãs ĩ celo ⁊ in frs⸗.

.

Deinñ deſcribit᷑ pſecutio xpᷣi a iudeis
. —

X„

7

tada getib' magis ĩ ſpeali cñ ſoi⸗
Aſtiterũt reges kre lid ẽ Herodes
q occidit inocẽtes. Et alt Herodes

q vocat᷑ rex galilee· Nat. vi. Er poõti⸗

.

—

s,s
DR
. .
.
.
.

pilat? qui tenebat ꝙ tũe in indea locũ

imperatoꝛs Eln Centurio ſub eo cõ

ſtitus vocat᷑ regulꝰ Jo.iiij.L⁊ pᷣnci⸗
pes ſcʒ iudeoꝝ ⁊ ſacerdotuʒ Louene
yüt in vnui. in vnã pꝛanã volũtatẽ

ad tractãdũ de moꝛte xpᷣi vt expꝛeſſe
dicũt qᷓttuoꝛ euãge liſtel aduerſus do
minn..i.patre La aduerſus xpᷣm elꝰ.
id ẽ filiũ dñm xpᷣm in lege ꝓmiſſũ:q

„ „
₰ .
. „

reyrpnlerũt l conſtitutſum rex ab eo ⸗

id eſt a deo patrel ſuꝑ ſion montẽ ſa⸗
ſtũ erꝰ I.i.ſuꝑ ecciaʒ quã montẽ appe:

lat ꝓpter eminẽtiã honoꝛis 1 firnntae

tẽ fidei. Gion hebꝛea lingua dici ſ⸗
culatio qᷓ ↄpetenter aptat᷑ ecclefie: afĩ

ꝓmiſſiones dñi mentis pꝛouidentia

vↄtuentur:ſnꝑ quam reuera chꝛiſtus ẽ
eriqff ab ipſo regitur atq; diſponit᷑

q ↄtradicit filio: ↄtradicit ⁊ pii q mi/ pꝛedicãs pꝛeceptũ eiꝰ hoc ẽ doctri
ſit ulũ Hiero. Qiuſttuoꝛ pꝛecedẽ/ nã euãgelij Idẽ hiero. ⁊ augx*. Du

tes verſus ſunt ꝓphe ammirãtis q̃re

hyiana temèitas aduerſus filiũ dei cõ
ſurrexit Caſſ. Gerha vero que ſe

go Deinge xp̃s declarat ſuã eternã
enerationcẽ̃ quã habzʒ a patre: dicẽs.
omin? paterl dixita liꝰ? meꝰ

quñtur ſun ementii Iudeoꝝ:dicen 2Acwor eegle Re vhn, ſln
tiũ HDugo. Qirũpam' vincula..i. de filio in baptiſmo Math.iij. 2 i traãſ

pꝓhibitiones pꝛecepta leoꝑ ſcilicz

xp̃ᷣi apoſtoloꝛũl ⁊ ꝓijciamꝰa nobis
iugũ ipoꝝ Caſſ. Ac ſi dicat dem
oꝑam vt nos nõ alliget neq; ĩponat᷑

nobis xpᷣiana religio Hugo Poſt

1¹

ea ponit duplicẽ penaʒ qᷓ ſequitur ex

id eſt eternaliter Caiſi · Hocie en

figuratõe Mathᷣ. x vij. Ego hodie⸗

apud deñ nullo initio incipit:nullo fi
ne ↄcluditur. Non cnim eſt ibi: neq;
fuit: neq; erit. ſed ſp manet: ſꝑ eẽ. Et
qᷣcqᷣd dixeris illi eſt hodie:ſicut Apis

His duob. VUñ ApHa denuo ſubiun/ ad Hebꝛc. xiij. ait Jcſus xpᷣs heri et
git n babitat in celis- lid c in ſcis hodie ⁊ in eternũ l genui teql lumẽ S

7
diab vigelʒ de“ pater Lirridebit eos

qð ĩpletũ eſt qñũ xpᷣs pñtibus cuſto/

dib 2 neſcientibꝰ reſurrexit et pñs
ſubſamnabit eos Hoc etiã impletũ
eſt qñ p romanos deſtructi ſunt ⁊ vẽ
diti atq; in ſeruitutẽ diſperſi Caſſ.

„

V

ſuo ↄturb

Irrigdebit et ſubſamnabit. ⁊ his ſimi

lia ex noſtro vſu accipienda ſunt.l.

Lloquet᷑ ad eos in ira ſua: ⁊ in furoꝛe

bit eos Mico. Ira et

furoꝛ nõ habent in deo locum pꝛope:

filiũ virginis incarnatũ
et dabo tibi gentes Ivt nomi xpᷣiano
copulentur atq; ita a moꝛte rediman/
tur ⁊ poſſideant᷑ a deo Vñ ſubditur

lumine / oĩpotens ex ommpotẽte / de
ver?ꝰ pe deo vero. de quo ad Heb. i.
ſcribens:ait. Splendoꝛ gloꝛie ⁊ figu

ra ſᷣſtantie eiꝰ.hoc ſides catholica:h

ſanitas mentis intelligat: vt vnigeni
tus filius a patre nec natura.nec tꝑę:
nec ptãte debeat ſeparari Idẽ Aug“,

Bequit᷑ Augꝰ. Wox pei pꝛis ad

ſed ſigniſicant acerbitatem vmdicte
quã fecit dens de perſequẽtibꝰ xpᷣm
vt dictũ eſt. Et ſic deus ad modũ ira
ti vel furentis ſe habuit in ipſis vin
dicando Caſſio. Merito ergo fu /
roꝛ et ira dicitur quando omnia pec/
reddun Sequirur vor (huſtedi
centia OQgo aũt cuiꝰ diſciplinã iudei

Lin hereditatẽ tuã quas poſtulaue/
ras ad coꝝ ſalutẽ: ⁊ qᷓ tibi fructiſicẽt
ſpñalia NMiero. Ac ſi dicat:dum iu
dci noluerũt te recipere omnes gen/
tes tibi venient in hereditatẽ Ll ⁊ pol
ſeſſionez tuã ĩminos terre Mico.
AQuia tpe aplõꝝ fides xppᷣi diuulgara
c ꝑvniuerſũ mũdũ:fᷣm ꝙ pᷣdẽm fuit ĩ
põ.xviij. In oẽm trã exiuit ſonꝰ eoꝝ
*

.

tis lerudimini ab alijs q iudicatis

omnib“ tolleret elationẽ qͥs re

Plſalmus ii.

LCaſſio. Cũ enĩ dicit:dabo tibi in
poſſeſſionẽ termios terre: hoc natura
hruqmanitatis xpᷣi accepit qð ipſe i ſua
natura diuina ſemꝑ poſſedit Eges
alutis
dona pueniũtl in virga ferrea Mi
cola. Per hoc deſignatur poteſtas
xpᷣi inſuperabilis ⁊ eterna:ᷣm ꝙ pꝛe
didtũ fuerat Daniel: vij. Aſpiciebam

eos. Illi eni regũtur qui ad

2

in viſione nodtis ⁊ ecce in nubibP celi
qſi filiꝰ põinis veniebat: ⁊ vſq; adan

4

lus. et hõ eſt vas qð ↄfringitur hic ĩ

pnia / vel in die iudicij i igne. Weiae

apheta hoꝛtat᷑ omnes ad obedicti⸗
⁊ leruitiũ dei/dicens Augꝰ.

nũc iã vos ĩnouati ↄtritis in vobis
luteis cupiditatibqᷓ ad pꝛeteritã vitꝗO
ꝓtinent facti eſtis reges. liã valctes⸗
regere qͥcquid in vobis ſeruile atʒz be

Niate eſt. ⁊ pugnare nõ q̃ſi aerẽ cedẽ⸗
tes / ſed caſtigãtes veſtra coꝛꝑa ⁊ ſer⸗/
intuti ſubijciẽtes Glo Litelligite/
iſta pꝛedicta etſi per vos non ſuffici/

terrãa- hi. terrenitatẽ in vobis. Et vt
omnib' tolleret el⸗ es 3b
pellar ſubiñgit ↄſequenter OEruite
dño ĩ timoꝛe ſcʒ filiali NHico. VFñ
Berñ. Beruiam' in charitate illa ꝗ

timoꝛẽ pellit:laboꝛes non ſentit:meri

ta nõ intuet᷑:pᷣmiũ nõ requirit ⁊ plus
oĩibus vꝛget Nullꝰ terroꝛ ſic ſolicitat

nulla pꝛemia ſic inuitãt.nulla iuſticia

ſic erigit. Et ne ſeruitiũ eiꝰ duriſſimũ

aut triſtiſſimũ foꝛte putarcet᷑/ ſubiũxit
let exultate ei lꝑ coꝛdis deuotionez

tiquũ dierũ ꝑuenit ⁊ dedit ei ptãtem
et honoꝛc: ⁊ regnũ.Et ſubdit᷑: Pote
et regnũ qð non coꝛrumpet l tand;
vas higuli ↄfringes cos? Aug? i.
vↄteres in eis / hoc eſt in paõꝛib kre /
nas cupiditates: ⁊ veteris hoĩs lutu

e pcti limo ma cauti: ⁊ circũſ
ↄtractũ eſt Hiero. Chꝛiſt eſt figu pbiã decidatis

et eleuatiouẽ in veũ. Dicitur eni exu

tatio q̃ſi extra ſaltatio l cũ tremoꝛe J.

PMoc additur ne dicta exultatio in di/
ſolutionẽ vertat᷑: ſicut faciũt viſſolu-
te in eccĩa cantãtes:cũ tñ omnis caoan
tus ecciaſtic' ad excitandam deuotio⸗/

nẽ fidliũ oꝛdine Augꝰ Etiã ſit pᷣt

. 4
4

accipil Et nunc reges intelligiteii.

ſtes eẽ reges terre:quaſi veſt? bonrũ
vobis ablatũ ſit: ſz intelligite potius:
etl erudimini vos habere ſupioꝛem
iudicẽ oĩa clare videntẽ. Id eĩ vobis
expedit vt ſub illo ſitis a ꝗᷓ intelle
ctus ⁊ erudſtie vobis dat᷑. Etiã vo
bis expedit vt nõ temẽ dominemini
ſed dño omniũ ſeruiatis: ⁊ exultetis
in beatitudine certiſſima ⁊ ſcinceriſſi
circũſpicientes ne ab ea ꝓꝑ.
Ppꝛehẽ dite diſci

Wedidi

puinã1 Mico. id ſs

milit᷑ diſcipline xpᷣiane lne qñ iraſ

prer deitatem. Et qꝛ ad declinationẽ
vie veritatis ſeguit᷑ diuina punitio.

Igeo ſubdit¶ Em tin!
ui ira eius Jid ẽ cũ decreuerit vindi/

in die iudicij vt eſt illud. Cum eĩ di /

xerint homines pax ⁊ ſecuritas:tunc

veniet eis repentinꝰ interit Plo.

Mogo de“ non ardet cuʒ caſtigat vt
pater. ſed in fnturo ardebit. quia niᷣ
patiẽtie vius amplius erit Lbti ocsꝗ

dñs ſi no appꝛehendatis eiꝰ diſcipli
naã et ꝑ conſeq̃ns Lpereatis de via
iuſta a via vitatis declinädo LCaß.
WVlel pereatis a celeſti rege v pᷣo qͥ eſt
via recte ãbulantiũ:dux ad vitã eũtiũ
iter ad beatitudinẽ feſtinantium: ſieut
ipie dicit in euangelio. Ego ſum via:
veritas: ⁊ vita. Via ꝓpter incarnatio
nis/p quam bonis viuendi pꝛebet ex
pium. veritas pꝛopter iudiciũ.vita ꝓ

m exarlerit in bꝛe/

ctam inferre qᷓ impijs æ ptõnb'p/
paratur Miero. Lĩ bꝛeui ira łboe
eſt ĩ exitu vniuſcuiuſq; hominis:vel

nirlauig
Auinoͤal
inpeljaſen
peckant re
Lolledt

fdifent:

ſielhudatn

husſackin

Horuſt!
aplo ait

noͦin

Cſ pyruen
abin ai ſ
ſcottihſller

hniſte

Fynnug vol

Ieto riſit
ſun ſtent6
i Kcer

Mitdliscct.
ßne Arl
in Rer
lidevi en
upench
nine⸗
teiſett
on
iut A
ulydej

Hiſonel

wigom
dcl Eo
Exurrexi.

vtin imml
Abllon f

ſechio
ſ poct d
nure i
ucechi
ibag

enun,

latien dil
Mür diſtclu

omnis can

n denono /

Etüſeßt

gte.

1o nolte ti

peſtr hon

ite ponus:
dcl vobis

rintelle

Eni vo
mineminr

crultetis
ſcincenſi

Necd a

hecite diſc

nie ros hu
ziniltf
vollapl

1.
jcuni
ſicut
n via:
rnatio
et exi
vita⸗
tione
nitio⸗
lre,
inch/
b'p/
lbe
vel
di /
tutie
1o.
rl⸗
am

ieiunare q;diu cũ illis eſt ſponſus?

ᷣ
M

Nui mõ afflictõe poſiti non fragun·

impatja ſeu deſꝑatiõe:q̊ fiducialit᷑ ex⸗/
pectant remunerationem vite future
Lollectoꝛ Mõ du diſtricti iudicis
ira differt᷑: ⁊ peccatoꝛ in deſiderijs aie
ſue laudat/ dũ iuſtꝰR tribulatões ⁊ ãgu
ſtias ſuſtinet:qᷓ maloꝝ pena:q̃ iuſtoꝛũ
gloꝛia ſit nõ apparet. Hiuc c ꝙ Joh̃.
apls ait. Chariſſimi:nũc filij dei ſumꝰ

et nõdũ apparuit qͥd eranꝰ. SGcimꝰqſñ
cũ appar uerit ſimiles ei erimꝰ:qm̃ vi/

de bimꝰ eũ ſicuti eſt. Cũc ꝓfecto appa
rebit qᷓ;fallax huiꝰ mũdi fiducia extite
rit:qᷓ;trãſitoꝛia vita:qᷓ;bxuis gloꝛia:
q;pꝛauna voluptas: q; falla ꝓſpitas:⁊
qᷓcito trãſijt qcquid hic charũ ⁊ pᷣcio
ſum fuerit. Ergo infelices illi q in ta
lib? ↄfili ſunt:ſed beati oẽs q ↄfidunt
in eo qᷣ ẽ bñdidꝰ in ſecula ſeculoꝝ am̃

Dmine quid

a facie Abſalon filij ſu. Caſſ. Te⸗
git᷑ ij. Rexv.ꝙ Abſalon dũ patrem
luũ dauid crudelit᷑ inſeqret᷑:mule im⸗

petu ꝑduct“ in ↄdenſam q̃rcuʒ ramis

eiꝰcomã nectentibꝰ:in aeris ſublimita
te ſuſpenſus ẽ:pꝛefigurãs Judã tra⸗
ditoꝛẽ dñi qͥ innodatꝰ laq̃o vitã fini/⸗
nit Augꝰ?. Huic hiſtoꝛie alludit ti
tulꝰ de qᷓ tñ nõ agit ps. ſed de ſignato
hiſtoꝛie.i.de paſſione ⁊ reſurrectione
xpᷣi.qdð maxime pʒ in eo qð in eodem
dicit.Ego doꝛmiui ⁊ ſomnuʒ cepi:et
exurrexi.Dauid enĩ chẽs intelligitur
vt in titulo pᷣcedentis ps.dictũ c Et
Abſalon filiꝰ dauid Judas intelligit
quẽ chãs cũ alijs apłs filiũ in euãge
lio vocat:diès: Hon pñ̃t filij ſponſi

q̃̊ Juda chĩs fugit:qñ illo aſcendẽte
ad ſcribas ⁊ phariſeos cũ alijs aplis

in motẽ ſeceſſit Caſſ. Et ſic dauidd

— .
9
5½
4

ſalmus iij.

multiplicati. Citulꝰ bmpſal
mi talis eſt. Pſalmꝰ dauid cuʒ fugẽt

ſuſpenſo abſalon filio ſuo in pace re
gnauit:ſic et ſuſpenſo Juda chꝛiſtus
in gloꝛia reſurrexit. Hoc igit᷑ intelli /
ſignificari myſteriũ paſſiõis ⁊ reſur/

Niõis Jeſu xpᷣi de qbꝰagit põ. verba

pᷣdiqti tituli poſuit de hiſtoꝛia. Cuiꝰ
tituli ſenſus eſt talis. Pfſal.iſte attri /
buit᷑ dauid.i.xpᷣo qͥ hic loquit᷑. Pẽ.i⸗
quit agens de eo qð ſignatũ eſt:cũ fu
geret dauid a facie abſalon filij ſui.i.

de paſſione ⁊ reſurrectõe Jeſu chꝛi

ꝗq in illa hiſtoꝛia ſignata ſunt Caſſ.
Teſtãte aũt regũ hiſtoꝛia po. iſte qͥne
q̃geſimo actu poſterioꝛ eſt:qm̃ pꝰ cul/
pas adulterij ⁊ homicidij Erie noſci
tur dauid pſecutio ab abſalõ filio cõ /
tigiſſe. ſed ꝓ virtute ſua hic põ. ↄpetẽ
ti nũero ꝓbat᷑ aptatꝰ.tenẽ enĩ tertiuzʒ

locũ opoꝛtuerat:q et ſcẽ trinitatis ppo

tentiã.⁊ triduane in ſe reſurrectiõis
myſteria ↄtinebat. Coll. Et qꝛ fm
Aung. iſte pᷣs.pᷣt accipi vt ſit vox xpᷣip

ſe ⁊ ꝓ ſuis mẽ bꝛis:cũctis videlʒ fide

libꝰ in qᷣcũq; anguſtia ↄſtitutis.Loq/
tur etgo apud ꝓpham ſimul eccleſia
er xpũs caput eiꝰ inter ꝓcellas ꝑſetu
tionũ ↄſtituta ꝑ vniuerſum oꝛbẽ ter

Ararum: et dict
4. Mmine. deꝰ pat᷑ qͥd multiplica

„ —

ti ſunt q tribulãt me Caſ.
BGeciidi ps.hoc q̃i ſimile initiũ videt᷑
ſed illa interrogatio increpãtis ẽ. hic
auũt ãmirat᷑ ↄtra ſe pplõs excitatos qᷓ
ad eos cognoſcit᷑ veniſſe ſaluãdos:ſi⸗

cut in xxxiiij. ps. dicturꝰ eſt. Retribu

ebãt mihi mala ꝓ bonisl multi
gut aduerſuz me In tãtũ multi fue/
rüt vt etiã de nüero diſcipuloꝝ tra⸗/
ditoꝛ Judas illis fuerat ↄgregatus:
Idẽ Aug?. Hugo rallſi teſtes ex
iu deis ſurrexerũt in chim vt eũ moꝛ
ti traderẽt.ſicut ipſe in alio pẽ. dicit.

Jn rrexerunt in me teſtes iniqui

nn —

ulti dicũt aĩe mee nõ eſt ſalꝰ:ipſii

deo en vt Math. xx vij. pncipes iu⸗
ddeoꝝ dixerunt. Alios ſaluos fecit: ſe
eipᷣmn nõ p̃ᷣt ſaluũ facere. Idẽ Aug?
Caſſio. PHugo Etiã multi dicut

aĩe mee. pit intelligi de feruẽti tẽtati/⸗
one demonũ qͥ ꝑ ſuas noxias ſuggeſti
ones reddũt hoĩem puſillanimẽ ⁊ qᷓi

deſperatũ in feruoꝛe tentationis.⁊ di

cũt in cogitatõel nõ eſt ſalꝰ:ipſi ĩ de.
Exiꝰ eo ꝙ nõ pᷣt ſuꝑare tentatoes.ſic ĩ
beato Benedido ↄtigit:qᷣ in tãtũ fu⸗
it vexatꝰ carnis tentatõe ex męmoꝛia
aſpedãꝰ cuiuſdã mulieris ꝙ delibera/
bat ex heremo redire ad ſeculũ Se
uit᷑ vox humane nature chẽi loquẽ/
tis ad ſuã diuinitatẽ: ⁊ oſtẽdit tria ꝑ
de pater adiuuat ſuũ filiũ incarna⸗
tum. Pꝛimũ fuit vnio diuine natui/
re cũ humana:cũ dicit¶ Ju aũt dñje
qui es verbũ pꝛis oĩpotentis l ſuſce/
ptoꝛ me?es ꝗꝛ me naturã ſcʒ hnianaʒ
anduiſti naſcendo. Nã humane natu/
re ſuſceptio:eſt verbi dei incarnatio
Idẽ Aug. ⁊ Caſſio. Acſi dcat:vni⸗
ſti diuinitatẽ humanitati. Scom fuit
letitia qᷓ chꝛs hõ letatr̃᷑ in deũ.vñ ſub/

—

dit l gloꝛia mea Tertiũ fuit ↄtempla
tio ꝗᷓ ↄtinue frnue bat᷑.vñ.dicit let exal
tans caput meũ Aug?. id c mẽtẽ
appellat᷑:q ita inheſit excellenti ſuꝑe⸗
minẽtie verbi hoĩem ſuſcipientis vt
tãta paſſionio!
ret᷑ Caſſ ¶ Loce mea ad dnm cla/
mani dicens: pꝛ clarifica tlui tnũ L 2
exaudiuit me ſicut pater in euãgelio
dicit. Et clarificaui et iterũ clariſicai/
bo. Et addiditl de mõte ſans
ia eſt de diuuiitatis excellẽtiſſima ſũ/⸗
ps. dicit Auſticia tua ſicut montes dei
Equũ eni fueratvt natura humanita
patiẽ tie mõſtrauit excplũ: accipet in
celis creaturaꝝ omniũ pᷣncipatuʒ. Mi

meã humanã qᷓ caput aie nõ abſurde
aumilitate nõ depone⸗
dd Go ſuo
mitate:hoc eſt ð iuſticia ſua:ſicut aliꝰ
tis aſſumpte que in terris ſingulare
₰

unt᷑. Seqᷣt᷑ vox chꝛi dicẽtis

1etiã duo verſus ſunt vox eccleſie in ꝑ
ſona ſuoꝝ ſideliũ:dicentis Augꝰ.

1. u aüt dñe luſceptoꝛ mens *ο] in

chꝛo qui nos in celeſtibꝰ ſedere fecit⸗

—

id eſt faciet vna cũ illo.pᷣcedente eniʒ

capite cetera membꝛa ↄſequũturl glo
ria mea cuiꝰ gratia ⁊ mĩa talis ſum
et exaltãs c nen. videlz chim
q aſcendit in celuʒ.qꝛ caput mulieris
vir. ⁊ caput l rpus eſt: Vel caput

2

meum.i.vniuſcuiuſq; noſtꝝ lpũm vel
mentẽ qꝗᷓ eſt caput aie. Exaltat᷑ auteʒ
mens cũ iã dici pᷣt.mente ſeruio legi
dei vt cetepa hois pctã ſubdant᷑ cum
iã carnis rlurrectioe abſoꝛbef᷑ moꝛs ĩ
victoꝛial voce mea ꝗᷓ eſt intima coꝛ
dis duotio l ad dominũ clamaui Si
aliene cogitationes ab affectu oꝛantis

itercurrãt nõ dũ dici pᷣt: voce mea ad

dſim clamaui: MNeq; hoc recte dicitur
miſi cũ ſola aĩa nihil carnaliũ intẽtio⸗
nũ in oꝛone attrahẽs.loquit᷑ dño vbi
ſołꝰ audit Let exaudiuit me de monte
ſcõ ſuo · lid eſt ð illa iuſticia ſua q̃ libe
rant᷑ electi eiꝰ ⁊ ꝑſecutoꝛeg S
ugo.
de ſcõ vict. Q go. lq volũtarie ſuſti⸗
nui moꝛtem doꝛmuu..i.paſſioni me
ſponte expoſui ⁊ deindel ſopoꝛatus
ſũ -Trãſiatio romana hʒ: ⁊ ſomnũ ce

piꝛi. moꝛs ſubſecuta eſt Caſſ. NHam

ſopoꝛatio iſta fuit ſacri coꝛpoꝛis bea⸗
ta doꝛmitatio l! ⁊ exurrexi quia caro
moꝛtalitate depoſita ĩmoꝛtalitatẽ ſũ/
pſit ⁊ gloꝛiã ſempitnã Szʒ qre ex:
urrexit euident᷑ oſtendit: dicens L qꝛ
dũs ſuſcepit me Matura enĩ humar
nitatis ꝑ ſe ꝓpꝛia virtute nõ potu
iſiʒ reſurge: niſi eã dina oĩpotẽtia ſul
cepiſʒ:ſic ipſe dicit. Ptãtẽ hẽo po/
nẽdi aiam me et iterum ſumẽdi eam
Pugo Dicat ppls dei etiã illud
Lego doꝛmini Joiger ad bonũ op?*l 2
omnũ cepi in delectatiõe peccatil 2

cxurrexia moꝛte pcti ꝗquia dñs ſulce

. .
5 .
. .

εò αW

Sſalmus iüij.

Am iuocar

pit me e pdoaib n ſu gran. Sedd d bädid in Kcula ſculoruz⸗ Ame
MMä tur vox chꝛi] don tiebo milia wolbi õ P S
dun . indaicil circũdãtis me-li paſſiõe mea m IVUE Cre
unu Lerxurge diie. l. i. fac me exurgè. Aug VHuic pſalmo pᷣponit᷑ citułꝰta
H, Mos eſt diuinar ſcepturaꝝ pſone deai lis. In finẽ pᷣs. cãtici dauid Mico.
attribu? qðs in nobis facit. Elñ ẽ illð Ad lam. Pſalm' eſt ſonꝰ vetkmodu
n Aun expimentũ qritis ei q in me lo latio ꝓuemes ex oꝛgano Et cãticũ dẽ
in mir xpe:? Mo cni ait ̊ iubete loq̃r:5 ſon' hnane vocis. Uſi pſalm cantici
Piilus ipſaʒ locutionẽ illi tribuit cuꝰ d modulatio oꝛgãi cũ hũana voce ſe/
n H mun? loqbat᷑ ſaluũ me fac de? meꝰ Inte: qñ ĩſtrumẽ to pᷣcedẽte ⁊ voce ſe
4 = gloꝛiã reſurrectiõis. Habʒ eĩi vnu· Inte laudat᷑ de.ſiẽ iĩ pleriſq; eccleſijs
9 6G qſq; tẽtatões.qbcircũuallatꝰ dicè pᷣt fit tꝑe hodierno GSlo. Sed ſpualit
ns tiebo milia populi circũdãtis me. loqndo pſalmus ſignat bonam oꝑati⸗ D
ñdanm (QQuoniã tu pcuſſiſti i. pcuties m onẽc. ⁊ caticũ letitiã mẽtis habitã de ⸗
i H moꝛ? ꝓphetie. qꝛ ea ꝗᷓ Rtura ꝓphetã⸗ eternis:vt dictũ ẽ in ꝓlogo pñtis cõö·
tur ſ̃m tẽpꝰ futura ſũt:ſᷣm ſciam o pilatõis. Per h̊ eĩ qð dicit:ĩ fineʒ:ſi⸗ JDMD
pꝓphetãtiũ iã ꝓ factis hñda ſũt Loẽs Snar hic ⁊ in ↄſeqᷓntib titnlis chseh
aduerſantes mihi ſine cã detes pcto:· (E finis ↄſumãs in pñ̃ti ad iuſticiã ⁊
riũ ↄtriuiſti Hoc ſᷣm Aug. ſic legit᷑ futuro ad coꝛonã. Vñ ſenſus pᷣdicti
c [dentes· i.maledica verbal pco tituli talis ẽ Pſalm iſte q idcirco dẽ
videlʒz pᷣncipũ iudeoꝝ dilacerãtin ma⸗ ps.q; monet ad bñ oꝑandũ ẽ põ.cãti⸗
. ledictis filiũ deil ↄtriuiſti q̃i ĩ irrii ci docẽs bonã nr̃am opationẽ fieri ĩ
i 2ii pulueré pduxiſtil qm̃ tu pcuſſiſi maentis leritia hita de ef᷑nis dirigens
oss aduerſantes mihi line ca ſicut nos i finc.i chm adquẽ tẽdimus.
M alio pᷣs. diẽ/ ꝛincipes pſecuti ſt me AQui qᷣdẽ po. ẽ dauid ꝓp he vel alicui⸗
unn H gratis. Reſte ec ĩ pdeſtinatõe dic 9 eꝓfech monctis vt vana ſeculi deſerã
WM. diabolo 2 agelis ei Lꝑcuſſiſti oẽs a ¶ůNur atq; dicentis
ſi geerſantes minbi ſine ca qm ipſi demo⸗ L uocaré deũñ deuote oꝛan/
we nnes nõ ſolũ in totũ chii coꝛpꝰ: ſʒ eẽ do Aug?: Lexaudiuit me de iuſti
WW ſingulos q̃ſq; puatim ſeuiuntl dentes cie mee l.i.a q̊ᷓ ẽ iuſticia mea Poſtq;
G pctõꝝ ↄtriniſti Mabz vnuſqᷣſq; ma / idicauit hoĩb' ſe eẽ exouditũ: deide q̃i
oan feicentes ſibi habz etia vitioꝝ auo iã habes deũ in coꝛde familiarit᷑ ei ex
res conãtes eũ a chai coꝛꝑe pᷣcidẽ ia dilectõe loquit᷑:dicẽs Lĩ tribulatõe di
omini ẽ ſalꝰ .i.dñi ẽ nos ſaluos lataſti mibi i:ab ãguſtijs triſticie in
facẽ de moꝛte pci Hugo ⁊ hoc diẽ ltitudinẽ̃ gaudij ðduxiſti me Blo.
ꝓpheta ad hoĩes. Deinde ↄuertit ſer Mo gaudiũ c de pura cõſcĩa ⁊ de ſpe
cc4 monẽ ad deñi mutãdo ꝑſonã:⁊ hoc æ vite etkne Hiero. Et licz mihi in
GxN figurã qᷓ vocat᷑ metaplaſmꝰ. Vñ ſub/ tribulatõe auxiliũ tuleris:tñ ego mĩa
uu dit 2 ſup populũ tun bñdidtio tua !1 ſp iĩdigeo: Olñ ſubditiſerè mei

ſtt LHDiero. Populo credentiũ bñdi exaudi oronẽ meã Jotra miſerias hu
/ “ ſtionẽ infdit trãſmittẽs eis ſpũmſã ius vite vt icepta tua pficiã Coll.
m HHfiuü. vel in futuro qñ dicturꝰ erit. Ve Hñt ei iuſti hoc ꝓpꝛiũ vt ĩ oĩ qð di /
od0o nite bñdicti pꝛis mei pꝑcipite regnum cit aut agũt nõ ſun ꝓfectũ: ſz etiã ꝓ/
12½ ÿ vobis paratũ eſt ab oꝛigine mũdi. ximoꝝ edificgtionẽ̃ qrãt. Eñ apte ſb
Ad qs nos ꝑducat dñs nr ieſus xpᷣs ingik Elo. ili Gim Fioeh

—
— . .
— * ſO

,

Pſalm

5puoꝛũ parẽtũl vſq; à⸗li. diu eritis

graui coꝛdel. q;diu erit coꝛ veſtrũ

ſarcina pctoꝝ podẽ iniqtatis graua /
tui: ſicut de pharaone legit᷑. Ingraua⸗

tũ eſt coꝛ pharaois Ang?. Ext ꝗ

gati de tremis. vt qͥd tpaliũ rerũ amo/
re detinemini? Mugo let ãritig
mæẽz daciũ ..i.tꝑalia q̃ dicunt᷑ mẽ daciũ

ꝗq: ꝓmittũt ſecuritatẽ ⁊ ſoluũt timo/
rẽ Emite ſatietatẽ ⁊ ſoluũt eſurieʒ

rẽ:
q; Ecci. v. dicik. Auarꝰ nõ impletur
pecunia ſicq; amatoꝛes ſuos decipiũt
AugaAWtſatote qm̃ mirificauit.
id ẽ mirabilẽ oſtẽdit ! dñs pat᷑ l ſcm̃

do ⁊ ad dexterã ſuã collocãdo ad quz
vos q eſtis graui coꝛde debetis ↄuer

ti ab amoꝛe mũdi Et ꝑeñ Loñs exat

diet me Ioꝛantẽ ꝓ reqᷣe et᷑na ↄſeqnda

Lciũ clamauẽo ad eñ cũ coꝛdis ↄuoti

one Ita⁊ vos exaudiet ſi ſi chamaue

ritis ⁊ feceritis qð ſequit᷑ eraſci
et nolite peccare Hoc duob mogti⸗
intelligi pt ſcʒ Iraſcimĩ.i.ſi pᷣmꝰmot⸗
aĩ ſur gat ad irã qꝗ iã ꝗpt᷑ penã pdti ñ
eſt in nr̃a ptãte:ſaltem no ei ↄlentiat
rõ vt mes ꝗᷓ intꝰ regenerata ẽ ſm deũ
vt mẽte ſᷣuiamlegi dei:li adhuc car⸗
ne ſeruimꝰ legi pcti Aut agite pniam
id ẽ iraſcimi vobis ipſis de pᷣteritis

citis laec inqm dicite Lin coꝛdib? ve
ſtris I⁊ nolite eẽ ꝓpls de q̊ dictũ ẽc Ca

bijs me honoꝛãt: coꝛ aũt eoꝝ lõge eſt

a mel in eubilib⸗ vis hoc eit in vſci.
entijs viis L ↄpũgim hoc ad doloꝛe

pnie reſert᷑:vt ſe ipaʒ aia pumens co

pũ gat: ne ĩ dei indicio danata toꝛ qatł᷑:
Ide Caſſ-ariſicate ſacriſiciũ
inſticie de qͥ ſacriricio dicit ĩ.ł. p̃s.

Sacrificiũ deo ſpũs ↄtribulatꝰ. Moc
ſacrificiu fit ꝑ penia ʒ. Qnd cĩ inſtiè ̃5
vt ſuis qᷣſq; pctis potiꝰ q́; alienis ira

ſcat᷑:et ſe iſum pumẽs mactet deo?

—
G
D

921

modis e

c ad imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ dei quaʒ

ſcit hoĩem:ita ꝑ rõnẽ ſimiles ſum

pãtis ⁊ vlter peccarę deſinite ka di. et deũ cognoſcimꝰ Mec ãt rõ ꝑ pctm̃

In ſacrificio iuſticie oꝑa iuſta ſunt ꝑꝓ
pniam Laſſ. Kecke ergo vinite 7
coꝛda veſtra duuinitati ſpꝑ mũda offer
te Addidit zso1 et ſperate in dnño/ cõ
ſeqᷓ in futuro ſalutaria ꝓmiſſa. Gʒ q;
vnuſdqſq; id bonuʒ vult impetrare a

deo ꝗð diligit: ⁊ pauci ſut q diligunt
bona ad interioꝛcẽ hoĩem ptinentia: qᷓ

ſola diligẽda ſunt. ceteris ãt ad ncita ⸗
tẽ vtẽ dũ ẽ:nõ ad gaudiũ pꝑfruenduzʒ

ſpercte ĩ dño ſubiecitl mul

ti dteut

—

rogatio c oĩm ſtultoꝝ ⁊ iniqrũ paceʒ
2 ſecuritatẽ vite ſecularis deſiderã⸗/

tiñ: ſiue etiã ipſa futura vita q no⸗
bis ꝓmittit̃ dubitãtiũ vel deſperãtiũ

q ſepe dicũt.Qunis nouit ſi vera ſunt:

aut qͥs venit ab ĩferis vt iſta nũciaret
Hugo Muibus reſpõdert poſſet
qꝙ xpᷣs agnitus eſt reuerſus ab ĩferis

et Lazarꝰ ide reuerſꝰ:multa de penis

inferni retult Augꝰ?. Magnifice
tñ⁊ bꝛeuit᷑ oſtẽdit q bona qret
oꝝ int᷑ro gatõi rñũdẽs
nos lume vult?

tü E

*

pne.- Bõ fa

peccãdo coꝛrũpit lo. Eſt imago

creatõis ĩ q̃ creatꝰ eſt hõ. cʒ rõ q̃ͥ ẽ

ſupioꝛ vis aĩe qᷓ vultꝰ dei dicit.q ſiẽ
p vultũ hõ hoĩ aſſimilat æ hõ cogno
80

pmi hoĩs d foꝛmata c.ac p hoc hõ diſ

ſimilis factꝰ ẽ deo. Itẽ ẽ imago recræ

atiõis.i. gra dei q̃ vocat᷑ hic lumen ꝑ
quã refoꝛmat᷑ rõ in nobis ꝑ pctm̃ coꝛ⸗
rupta.ſi tñ ſignet᷑.i:impᷣmat᷑ mẽti nr̃ᷣe
rataſteo:g fiein baptiſmo Hugo

Muia ſicut moneta ẽ infoꝛmis donee

imago regis ei ꝑ cnneum impmat᷑:ita
rõ nra defoꝛmis eſt donec ꝑ gram di
illuſtrek Æο1o: Luméẽ ergo vult?E
gr̃a illuſtratiõis:q̃ imago creata rena
ſcẽdo ſignat᷑ Angꝰ. Et ad h̊ cre⸗
do ptinere qð dqdã pꝛudent᷑ iĩtelligũt

)

renda ſt:

—— – — —

I

——

ö hvh s

2

Allud qð dſñis viſo ceſaris nũmo ait.
NReddite ceſari qð ceſaris eſt: ⁊ deo

qð dei eſt. Lanqᷓ; ſi dicêt. Sicut reds

dik ceſari nũmꝰ:ſic deo aĩa luminevul

tus ei illuſtrata atq; ſignata Hug

Vel lumen vult dicit crux chẽi gu:
nobis ĩpꝛeſſa eſt interiꝰ ⁊ exteriꝰ. ſeʒ ĩ

fronte mentis ⁊ exteriꝰ in frõte coꝛ⸗

voꝛis in ſignũ regis noſtri. Caſſ.

Crux eĩ ẽ humiliũ tuitio ĩuicta: ſuꝑ/
boꝝ deiectio: victoꝛia chrii: ꝑditio dia

boli.infernoꝝ deſtructio:celeſtiũ ↄfir

matio:moꝛs inſideliũ:vita iuſtoꝛum:
Quo loco Johßes ↄſtãtinopolitane ci
uitatis antiſtes q̃ſi mitifarias diffi /
nitionũ ſtellas in crucis declamatiõe
lãpauit dicens. Crux eſt chianoꝛuz
ſpes:romanoꝝ victoꝛia:moꝛtuoꝝ re/

ſurrectio: cccoꝝ dux/ↄfeſſo ꝝ via:clau
doꝝ baculꝰ:pauperũ ↄſolatio:et cete/

ra ã in hũc modũ ab eo diuina inſpi/
ratiõe ꝓfuſa ſunt. In curcis enĩ im/
pꝛeſſiõe lumen eſt ult Der a ſt ĩ cis
e

noſcit᷑ radiare qͥ ſe aliq̃ non eligũt pꝛa
uitate polluere:ſicut dicit apoſtolus,
Nolitevtriſtare ſpũmſanctũ dei ĩ qᷓ
ſignati eſtis ĩ die redẽptiõis PHug.

Hoc ſignaculũ nobis ĩpꝛeſlum ẽ ĩ ba

ptiſmo.qð q̃tidie nobis debemꝰ imp/
mere:vt legens euãgeliũ cruceʒ facit
luꝑ libꝝ:facit ⁊ in frõte:⁊ in oꝛe:⁊ in
pectoꝛe.q̃ſi dicat· PHic eſt liber cruciſi
xi quẽ nõ erubeſco /quẽ pᷣdico:quem
adoꝛo l dediſti letitiaʒ in coꝛde meo
Caſſ. Hõ enĩ iſtã letitiã quam ca/
chinno vocis expᷣmimꝰ: ſ letitiaʒ re/
Re fidei quã dñs bone còſcie pꝛeſta/
re ↄſueuit. Cũc eĩ veraciter letamur

qñ ⁊ recte credimꝰ: ⁊ adiutoꝛio dñi ꝓ
habili nos ↄuerſatõe tractamꝰ Anug

Mõ ergo loꝛis q̃renda eſt letitia:ſed
intꝰ* vbi ſignatñ eſt lumen vult tui.
Pni terioꝛi enĩ hoĩe habitat xpᷣs.ſed
oĩes tꝑalia ſectantes nihil aliud no
uerũt dicere.niſi qs oñdit nobis bo/

dabit᷑ ſanctis ⁊ gloꝛioſa pauſatio:7
ſpe firmiſſima ⁊ veriſſima Freatae

4

XI.

na?a regnũ celoꝝ intra ſe eſſe nõ vi/
dent Hugo Gaugent ergo ſolü ex
hoc ꝙA1frudu frumẽti/ vini /2 olei
ſui muil :ꝛiplicati ſunt Hec tria huma
nis vſibꝰ ncaria ꝓ oĩbꝰ tꝑalibꝰ diui /
tijs ponũtur Caſſi. Nec vacat ꝓ

his tribꝰ / ſcʒ frumenti / vini / 2 olei / ad

ditũ ẽ ſui. Eſt enĩ ⁊ dñi panis viuꝰ q
ð celo ðᷣſcẽdit.Eẽᷓ ſt ⁊ vinn poculũ tuũ
de q̊ dicit᷑. Calix meꝰ inebꝛiãs qᷓ; pꝛe⸗
clarꝰ eſt. Eſt oleũ de quo dictũ c n
pinguaſti in oleo caput meum. Ergo
iſta vei nõ hñt pctõꝛes / ſʒ ſua. i. krena:
vñ coꝛpꝰ viuat ⁊ ſi aia Aug. Mul
tip licatio enĩ nõ ſꝑ vbertatẽ ſignat:
ſ; plerũq; diſtradtionẽ mentis. NHam
anĩa tpalibꝰvoluptatibꝰ dedita ſꝑ exar
deſcit cupiditate: nec ſatiari põt. et
multiplici atq; erũnoſa cogitatiõe di/⸗
ſtenta ſimplicit᷑ bonũ videre nõ ſinit᷑:
nec; ſentire letitiã coꝛdis in q̃ᷓ vir ex⸗
ultũs: ait n pace in id im. Caſi.
Cõtra humãos tumultꝰ ⁊ felicitates
caducas q̃s mũdꝰ eſtimabat ec pꝛeci⸗
puas:pulcerrime pacẽ coꝛdis obiecit
quã habẽ nõ pñ̃r qꝗ ſecularibꝰ actibꝰi
plicant᷑.pax ceĩ iſta hʒ tranqᷣlliſimã vi
tã q̃ cũ ſua mente nõ litigat: ſicut fa /
cit pax pctõꝝ.ſʒ iſta pax coꝛdis in dñt
ſeruitijs ꝑſeuerãs/ amena tranqllita
te ꝑfruit᷑.de q̃ dicit dñs in euangelio.
Pacẽ meã do vobis:pacẽ relinq̊ vo

bis. Sʒ ne iſtã paceʒ tꝑalẽ putares:

addidit in id ipᷣm. In id ipᷣm qͥpe di/
cĩ qð nulla reꝝ viciſſitudine ↄmuta⸗
tur. ſed ipᷣm in ſe ymanẽs incõſmnuta/
bili pennitate ↄſiſtit. Sedim catholi⸗/
con idipſũ ẽ vna didtio poſita aduer /
bialit᷑ eterniratel doꝛmiã. Ifinẽ pꝛe
ſentis vite ſignatl et in futuro Lredq

eſcã in futura btitudine qñ iã req

„*
4

ne btitudinis oſeqndeloſtituiſti me

Aug? Bingularit ei dicit Ppt ele
Rtos abꝰ ꝓmittit᷑ redes eterna q ne/
gafr᷑ illis q dicũt qs oſtẽ dit nobis bo

na:q pacc qrũt in bonis terrenis et
in eiſdẽ multiplicari Perit enin hec

multiplicitas. ſin gularitas tenet᷑ in
ſcis: de qᷣbꝰ dicit̃᷑ in Act. apoſto Yul
titudinis credẽtiũ erat coꝛ vnu ⁊ aia
vna. Singulares ergo ⁊ ſimplices. is
ſecreti a multitudine ac turba naſcen
tiũ rerũ atq; moꝛiẽtiũ:amatoꝛes eter
nitatis ⁊ vnitatis eſſe debemꝰ ſi ĩhe⸗
rere cupimꝰvni deo ac dño Jeſu xp̃ᷣo
cni ẽ honoꝛ ⁊ gloꝛia ĩ ſecula ſec. Am̃.
Aribꝰ. Titul hui pſalmi talis
eiſt Aug?. In finẽ ea qᷓ heredi-
tatẽ ↄſeqtur pſalmꝰ dauid Intelligit

bic eccleſia qᷓ accepit hereditatẽ :ſcil,
vitã et᷑naz ꝑ dſim nẽm ieſũ chim vt

poſſideat ipin deñ ⁊ ab ipſo poſſidea⸗

rtur. De ei dicik hereditas nra: qu ia

ipſe nos paſcit ⁊ ↄtinet. ſed dicimur
hereditas dei tqᷓ pcioſo ſangnine ſuo
ↄpata.ipſeq; nos colit ⁊ regit. Quid
Dbr in hne mnat: in pcedèn pᷣs dẽm
e: Jde Caſſio. Oꝛat ergo eccia ꝓ ſu
is mẽ bꝛis dicens LCaf.
Vr ba mea. tã pſalmodiã q;ᷓ oꝛo
Anes meas pᷣuatas laurtb' pcipe
diie dexaudiẽdo ea in efteeu Augꝰ?.

Per aures dei intelligik pñtia maie
ſtatis erꝰ*. Et qꝛ parñ ꝓdeſt aut mibi
oꝛatio vocalis:ideo ſubiñgit intelli⸗
ge clamoꝛẽ men Hiero. Clamoꝛ
in icpturjs nõ vocis h coꝛdis ẽ. Eñ
dñs Exo. xuiij dicit aod Moylc. Quid
clamas ad me? cnz tñ moyſes an non
clamaſſz. OQñ gemit nf 19ſcis depca
tur tüc coꝛ clamat/⁊ iſtuʒ clamoꝛẽ in
telligit deꝰ. Vñ dicit Hiere. Mõ ſile
ac pupilla oculi tui. Oſi lachꝛymas
ad deuʒ fundim co tꝑe pupilla oculi
Tutẽde voci o?o

* 2

. * .

4
6

—.,

ma me⸗⸗ mec mMico. Replicatõ ẽ ciuſl
dem ſnie: ſicut freq̃nt᷑ fit in his q̃ ꝙ

nũciant᷑ ex magno afteu HMuge

Nã oꝛo ẽ pr affec mentis in deü tẽ
dens plerũq; ꝓꝛũpens in vocezl rex
meꝰ] Hiero. qui regnas ĩ me. 2 n
regnat in me pa m̃. ꝓpterea tu esl de

us meꝰ qꝛ nõ eſt deꝰ vent᷑ meꝰ: nõ ẽ

anrũ de meꝰ/ nec libido deꝰ meꝰ: nec

aliqᷓ creatura deꝰ meꝰ.qm virtꝰ tu es:

et cupio habere virtutes. ꝓpterea tu
eso de me ⁊ virtꝰ mea Pugo Et

ene dico: Intẽde voci oꝛonis mee.
ioniã ad te oꝛabo dñne dirigendo

coꝛ men ad te ̃ ñ ad vanitates ſeculi
L mane exaudies .i.ecxaudias in opta
nuol vocẽ meã ¶ Mico. Hebꝛei ñ
hyñt optatiuũ modũ:ſj ꝙ co vtuntẽ fu
turo indicatiui modi.vn hic pomitur·
