iuſticias eius nõ reppuli a me Qð fa

ciunt deficiẽtes carnis fragilitate ſu
perati ⁊ reuertuntur ad vomitũ ſuũ-

Hugo OQt ero imaculat? cuz co

quia cũ ĩmaculato non potero eẽ ma
culatꝰ.qf̃ qui adheret deo vnꝰ ſpũs

eſt et ob̃uabo me ab inidqtate mea⸗

id eſt cauebo a recidiuo pai Caſſ.

Subtihiter besti vita deſcribitur qui

qñ ſe ad aliquã gratiã domini ꝑuenii/
ſe cognoſcit: cauet ne iteꝝ iniquitatis

antiqne maculis innodef Augꝰ?.
QJeii ꝑmanſero immaculatꝰ retri⸗/
buet mihi dñs fm inſticiã meam nõ
ſolũ ꝓpter latitudinem fidei q̃ ꝑ dile/
ctionẽ oꝑatur:ſed etiã ꝓpter longitu⸗

dinem pſeuerantie retribuet mibil =

m puritatẽ manuũ id eſt oꝑationuʒz

mearũl in cõ ſpectu oculoꝛum eiꝰ Inõ⸗
quo homines vident.qm̃ que vident᷑

tpalia ſunt.que aũt non vident᷑ eter/⸗

na ſme oue ꝑptinet altitudo ſpei ſcõ⸗

rũ Coll. PHec que pꝛemiſſa ſunt di

cit eccleſia ad excitãdum nos ⁊ ad ꝓ⸗
uocandum ad fidem rectam.ſpem cer
tam: o ꝑationem bonam: ⁊ retributio:

nem eternã. Bequit᷑

Dugo Blox
Phere ad chꝛiſt 8 or

um ſancto ſan-

es effectiue.ſanctitatem eius augmen

tando. Unde ipſe ait Job. x v. Sine

uia cuſtodi

ſunt dilectio dei et pꝛoximil nec ĩpie
geſii iuſſa domini tranſgrediẽdol a

num vite eterne

us eris Itu chꝛiſte in te ipſum ſcus
es natura. Sed cum ſancto ſantus

me nihil poteſtis facere. C um ſando
igitur:id eſt cũ dommo ſaluatoꝛe ipᷣo
pꝛeſtante ſancti eſſe poſlumus Let lec
tu chꝛiſte Lcũ viro innocctel NMico.
qui malum alijs non facit innocens

eris maluʒz ei non inferendo:niſi foꝛ

ſitan malum tꝑalis pene ad purgati/
onẽ culpe pꝛeterite vel ad exercutiuʒ
ſue patientie qð cedit ei totum ad bo

nis omiſſis Mugo let cum puer/

ſo puerteris .i. ad modum peruertẽ⸗
tis te habebis:quia ſines ipſum puer
ti. VUñ amos iij. Si erit malum in ci⸗
uitate qð dñs non fecerit.quaſi dicat:
non erit quod non ꝑmittat dñs fieri:

Vlel ſic Cuũ ꝑuerſo puerteris.i.vide

ris eis puerſus Hero. Cuz enm
dominus eligit pauperes repꝛobat

potẽtes ⁊ nobilcs:hoc videtur puer
ſum eſſe apud peruerſos. Quotiens

deus facit iuſtã vindictam: repꝛeben /
dunt illi et dicunt. Non eſt recta via
domini. Idez aug?*. Mugo vel pᷣt
legi de quolibʒ. Cum ſancto ſanctus
eris:qꝛ ex ↄuictu ſepe moꝛes foꝛman

tur:et cũ ꝑuerſo peruerteris.qꝛ pꝰ.ad
Chox.xv.dicit᷑: coꝛrũpũt bonos mo/

res colloquia pꝛaua. Et vere cuz ſcõ
en e oniã tu populũ humi
lẽ lquẽ tu ſanclificaſti ⁊ ꝗͥ te elegit vt

ſanct“ eris

7

dictum eſtl ſaluum facies Caſſi.

cum in die iudicij ad dexteram tuam
collocabit᷑ let oculos ſuperboꝛum⸗

id eſt peruerſoꝛuml bimmliabis cnz

ad ſiniſtram poſiti in eternam crucia

tionem mittendi ſunt. Decenter autẽ
poſitum eſt: oculos ſuperboꝝ humili

abis: quia tãtũ arro gantes in tartari:
pꝛoſunditate deſcendunt. quantum ſe
altioꝛa contingere putaueruntu
ne. Hiero. Quid ẽ lucerna nili i⸗/

*

At cũ eledo advi
tam cternam ꝑ pꝛẽdeſtinationẽ Lele/
ctus eris quia elegit te omnibꝰterre⸗

— .

dl
len
nch

ndo
io
M
un
nar
nadde
r
enen
Wet!
une/
puer
na/
lcat:
ſen
Me⸗
zenm
b
knuer
eners
cben!
vi
lot
cus
mman
o/
ſi
1
.

1
8
;

oimniñ ſperantii in ſe) Mico.
tñ ſpes iſta pꝛoneniat ex gratia 2 me
ritis. Aliter enĩ non eſſet ſpes: ſj pꝛe
ſumptio Dixi de' mens 2 bñ Aug.

„

telleqtꝰ aĩe. Sicut oculi coꝛpis ſi ð lu
cerna exterioꝛe non hũñt lumen in te
nebꝛis nõ vident. Ita ⁊ intellecꝰ aĩe
niſi uluminet᷑ a chꝛo non videt in te/

nebꝛs huiꝰvite.ſicut in euãgelio diẽ

Erat lux vera qᷓ illuminat omnẽ ho
mine venientẽ in hũc müdum l deus
me ill tenebꝛas meas- hoc eſt

ignoꝛãtiam coꝛdis mei Glo. Wel

illumina nos qͥ tenebꝛoſi.ſumꝰ:⁊ me/
rito pꝛecoꝛvt me illumines Anomiã

in te:l.i.p te ⁊ non a mel eripiat- la tẽ
tatione diaboli. Deinde ꝑſonã mutat

ex gaudio dicens ⁊ in deo meo hoc
E in virtute dei mei trãſgrediar mu
rũ Augꝰ? Quẽé inter hoĩes 2 cele

nẽ hieruſalẽ pctã dſtruxerũt Gꝛeg.

xxvi. moꝝ. 9) urꝰ qͥpe eſt oẽ illð qð
itineri noſtro obijcit᷑ ne ad euʒ qui di

ligit᷑ tranſeat᷑:ſed muꝝ trãſgredimur
Ccuũ pꝛe amoꝛe ſuꝑne patrie que in hoc
mũqdo fuerit abiecta calcamꝰ Hiero

hnc murũ edificamꝰ pctã pãĩs auùgẽ

do Blo.Dens me? dicit in ſcda

ꝓſona. Deinde ad ſui mendationem
ꝓpheta mutat pſonã dicens l impollu
ta via e ? Aug. NMon venit ĩ ho⸗
mines niſi mudauerint viã ſidei qua
veniat ad eos. Hinc eſt ꝙ in pꝛecipu
is ſolennitatibꝰ tẽpla manufacta mũ
bdant᷑ ⁊ oꝛnant᷑ vt magnꝰ ſacerdos cũ

ſce ſſõe intret. Ita ⁊ tu adoꝛna tha⸗

amũu mentis opibus virtutũ vt eter

nius ſacerdos cũ plenitudine grarum
te introeat teq; paulatim de virtu
te in virtutẽ ꝓcedere faciat. Sequi?
4 ae Peecent

A

nini igne. tribulatiois

Lexaminata vnde ps. bene patiẽtes
erñt vt inuncient Caſſ. Addita
G eſt generalis pꝛomiſſio vt qnimos

„

releuaret humanos dicẽs Lꝓte

du

immaculatam viam mcam vt nulla
ſeculi ambitione moueretur ui per⸗
tana

deniare nõ ſinẽs me direxit vt qᷣeqᷣd

cui ſeruimusl aut quis deus pꝛeter

deuz noſtrum? quẽ poſt bonaʒ ſerni

tutem tanq́; hereditatem paratã nos

cius filij poſſidebimꝰ. Moc etiaʒ ↄtra

Paganoꝛum dementiam dicitureo ꝙ

ſibi deos multifaria vanitate finxe/

runt Oeus ꝗ pꝛecinxit ideſt arma⸗

uitl me virtute Ivt foꝛtis ſim ne di /
ſluentes cupiditates impediant opa
et greſſus meos. Caſſ. Let poſuit

cit pedes inq ceruoꝛum 1
Augꝰ. id eſt qui perfecit amoꝛeʒ
meum ad tranſcendẽda ſpinoſa ⁊ vm
bꝛoſa ĩplicamèta huiꝰſeculi Hiero.

Bicut cerui cum alta montium con /

ſcendunt: calcant pedibus ſpinas et
tranſiliunt ſiluas. Ita ſancti colcant
peccata et tranſiliunt impedimenta ſa
culi: et ſic in ſuperna ſe ſublenãt.vn/
de ſubditurl et ſuper excelſa ſtatuẽa
me. lid eſt ſpem meam in celeſtibꝰ col
ocauit Qui docet manꝰ ad pꝛeliũ.
Augꝰ. 1d eſt qui docet me operari
ad ſuperandos inimicos. qui nobie

intercludere celeſtia regna conantur

Deinde mutat perſonam moꝛe pꝛo/
phetarum dicens Let poſuſſti vt ar/
cum ereũ bꝛachia mea hoc eſt poſui/

ſti infatigabilem intentionem bonoꝝ
operum meoꝛum It dediſti mihi/

tectionem ſalutis tue] Glo: id eſt
pꝛotexiſti me ad ſalutem:quia foꝛtitu
do mea parũ poſſet niſi pꝛotectio tu⸗
mihi adeſſetl ⁊ dextera tual Aug.
id eſt ſauoꝛ gratie tue Rnicenie e d
cura ſua Colled. Et quia eoſ/

dem quos pꝛotegit et curat aliquan /

do vtiliter flagellat recte ſubiunctuz
eſt diſcipli ꝛrexit me

2, Loꝛredtio tua me

ago in eũ ſinẽ referã quo coheret᷑ tibi

Plalmus rvij.

Let diſciplina tua ipſa me vocebit. q
ipſa tua coꝛrectio me docet vemure ad
te Diero. Meceſſe eſt duy ſumuns

hic nos ſub diſciplina eſſe. vñ Hau

.

lus. Omnis inquit diſciplina in pꝛe/

ſenti non videt᷑ eſſe gandij ſed mero?

——

ris.ſed po ea in fntur reddir fruci

plurimn 6 lataſti greſſus meos lut
tus me1 Aug?. Quonmiã latã feci/
ſti charitatẽ meaz hilariter operant?
etiam de his que ſubtus me lunt: ſcz
de moꝛtalbꝰ reb et mẽ bꝛris Hugo
Elit carnales affedtus et appetit lint

ſubditi mihi. Hec ãt dilatatio fit pnci

paliter per tria:ꝑ largitionem elemo
ſynarum: p delectationes ſpũales q̃s
dominꝰ imittit in tribulationibus:et
pniam Let non ſunt infirmata ve/

ſtigia mea lid eſt opa mea que ſut ta/

; veſtigia id eſt ſigna bonarum affe/

dionũ. Hoc nõ poſſunt dicere illi qͥ

ſtatim feſſi ſunt de penitentia vel de

religione quã aſſumpſerut Hiero.

vero docet qũo veſtigia bone volun
tatis non infirmentur dicẽcs. Bemꝑ

aliquid boni facito vt te diabo lus in
ueniat occupatum. Enumeratis om/

nibus que neceſſaria ſunt pugnaturo

pheta in pſona vini iuſti ꝓmittit ſe

foꝛtiter pugnatuꝝ di. erſer ini/⸗
micos meos lid eſt aſte⸗
nales Let compꝛehendaz illos vt cõ
ſumantur puſeß ab eis compꝛehẽdar
vel ꝓgrediant᷑ in aduml et nõ ↄuer
tar lab hac ĩtẽ tione donec deficiãt
moꝛtificati Et ↄleqnent᷑ oſtẽ dit qi
deficiant dicensNonfringaz illos.

pᷣmos motus carnales minutatim c

ſitendo et ꝑ penitentiam moꝛtifican/
dolLnec poterũt ſtare lſedl cadent ſb

tus pedes meos quia pꝛeponã il

amoꝛem quib' itur in eternitatẽ

hoc totũ ẽ ex co ꝙ LNpꝛecinxiſtii 6
te videlz humilitatis ↄtra ſuꝑbiam:

armaſtil me virtute ad bellũ⸗

c qͥ in odio perdurauerunt Dugo

ac heretici clam
cio ad dñm nec erit qui ſaluos ſaciet
cos: qma qñ clamauit deus ad illos
ras audire noluerüt Ang?. α
oↄminnã eos in puluerem.
fſunt nõ recipiẽtes imbꝛem miſericoꝛ
die dei vt elati atq; in flati ſuꝑbia Et
ne pnutent᷑ ſe qᷓuis detritos qeſcere:
addidit Lante facies venti⸗ vt oĩ ſpe

*meos car/

es me 8otr

O2

vittute caſtitatio vtra luxuriaz: 2 Ke
de alijs. quia homo pꝛedicta noõ poſſʒ

facere ꝑ gratiam ſibi datã niſi de co⸗
operaret illi gratie fm illn das Ro.

ix. Mon eſt volentis ne; currentie:
ſed dei miſerẽtis. Jdeo ſubditl. ſug

lantaſti ſtu non ego

tur nibi. JIdẽ Aug. Deinde ꝓphe /

4

ta loquit᷑ i ꝑſona chꝛiſti de iudeis di.
At inimicos meos Iid ẽ iudeoslne

diſti mißi doꝛſum .vt cõuerſi p te ſe⸗

eſt diſcipul, ꝛ de mul

cren de e patz in paulo qui de p

ecutoꝛe factu

et odientes me Aug?. id

.

et ſed ad dnũm Klamauerũt

audiuit eos lid eſt non indicauit eos
dignos exauditione: non recedẽetes
a malicia ſua Hiero. Impij iudei

abũt in futuro iudi⸗

ꝑ pꝛophetas 2 per reliquas ſcr

ridi eni

bilitate terrel vt lutum platearũ

lebo eos vt videlʒ luxuriãtes ⁊ lu/

bꝛicos: ambulãtes ꝑ latas ꝑdi
as. Sequit᷑ vox Fid patrẽ⸗
dr pr honf

mee in caput gentina Qd n facti en .
qf repulſis ꝑfidis ludeis ad gentiũ
ſidem trãſlat eſt Et hoc qð dicit in

rep

2*

melli eſt contra mel ſubtus m Ivt
Huentia deſideria carnis non dñaren

rdidiſtt lin vniuerſu oꝛbẽ in
qua diſperſiõòe lamauerũt nec erat
q ſaluos faceret- eos nec ad enal
nec ex

peſt
fonteg
ſatre
manv
oclis
liob
perp
CA
bure
.
.
pirdub
cͤco
Noyen
ennn
ſhna
nin⸗
tun
lach

4

Nare
deſcn
hon
nylt
feſoue
ſuee
rohe
ſugs
70
niab
tale⸗
loͤſi
nerit
vore

an
ionn
Vel
lci
A
ſh
lie
N
9

nigeſ
uhoſzz
N
As do.
n
MRan
nde
iicedi.
slde
ſeteſen
guldep
1deml
14

10o0o.

hen
naan

Auntehs
ucdeus

„

pie

—

Pſalmus

caput:ſignũ notat ſidei chꝛiſtiane q; ĩ
fronte gẽtiũ crucis vexilla habuerũt

radiare Aug. Dopulus gẽtium
quẽ nõ cognoui...i.quẽ coꝛpali pſen

tia ñ viſitauil ſeruiuit mihbi ꝙ licet

oculis me non vidit.tñ lin auditu au

ris obediuit mihi ꝙ crediderũt ĩ me
per pꝛedicatoꝛes meos q̊s receperũt.
Caſſ Laus iſta gẽtiũ:magna expꝛo
bꝛatio c iudeoꝝ. de quibus ſubditur

HEilij alicil.i.filij diaboli quibꝰ ipſe

in euãgelio dicit Johis viij. Vos ex
pꝛe diabolo eſtis !q mentiti ſunt mihi.
quãdo dicebãt Magiſter ſcimus q a
deo veniſti ⁊ in vericate viã dei doces
Mentiri eĩ ẽ ̊ mentem loqui et illud
lingua pꝛomere quod vnũquẽq; con
ſtat in aĩio nõ haberel filij aliem inue
tetati ſũt in peccato infidelitatis ſue
L⁊ claudicauer̃t a ſemitis ſuis C lau

dicare quippe dicimꝰ eos qui vno pe/

de ſũt debiles.quod iudeis accidiſſe
manifeſtũ c̃.qui vetus teſtamẽtũ car
naliter tenentes.noui teſtamẽti grãzʒ

reſpuerunt Mec illud vacat ꝙ addit

ſiis:qui deſerẽtes intellectũ legis nõ
recipiẽtes ꝓmiſſũ dominũ ſaluatoꝛẽ:
ſuas traditiões de lauãdis manibus
⁊ calicibus ſecuti ſunt Aug. Calũ
niabãt᷑ eĩ dñʒ de manibus ñ lotis.qᷣa
tales erãt ſemite quas ipſi fecerant et

cõſuetudĩe triuerat: aberrãdo ab iti⸗

neribꝰ pꝛeceptoꝝ domini dei SZequit᷑

voyx eccleſie narrãtis beneſicia dni et
Puu agentis et dicentis Hier.
ig

liuit dominꝰ quẽ in ſepulcro ſub
naculoꝝ poſitiõe clauſerũt Ni.
Vel vinit dñs.quia ẽ vita per eſſẽtiã
et oĩa viuũt in eo.ſᷣm ꝙ dicitur Jo.
i. Quod fadtũ ẽ in ipſo.ſ.oĩs creatura
ipo vita erat l ⁊ benedictus ðs meꝰ

Intelligitur eĩ pꝛopᷣe benedictus eo

ꝙ ipe oĩa ꝓpitiꝰ benedicat. ſicut et vi
uit dñs ꝙ ipe oĩa viuificet Let exalte

„½ *£

xvijUN xrrxii.

tur.l.i.ĩ toto oꝛbe credat᷑. Nõ exalta
tur in ſe cũ ſit magnitudis ĩfinite ſſ ĩ
creaturis ipſum credẽtibus et laudã
tibus.et additur.l deus ſalutis mee/
Aug. Hoc nò terrena conſuetudie
de deo ſalutis mee ſentiã. vt terrenã
ipᷣaʒ ſalutẽ ſʒ in excelſo de ipᷣo ſperem
CaſOe qui das vindictas mihi

Ain iſto mũdo.pᷣconialiter vindicatur

cccĩa.quãdo blaſphemi et infideles qͥ
ante contumaces extiterũt flãt illi ꝓ
ficua deuotiõe ſubiecti. Mier. De
dit etiã deus eccĩe ptãtẽ ligãdi ſoluẽ
di et diſciplinam faciẽ di Unde ſeqᷣt
L⁊ ſubdis populos ſub me liberatoꝛ
meus de inimicis meis iracundis J.
PHug.i.tyrãnis qͥ fuerũt i pᷣmitiua

eccleſia Wel a demonibus q iraſcunt᷑
qqui a fragilibus hoĩbus ſuperant᷑. et

per hoc maioꝛ ẽ triũphꝰ hois vincen
tis t ab inſurgẽtibus ĩ me hoc ẽ
a perſecutoꝛibus qui inſurgũt mel.
exaltabis me vt dicit grego. vbi
maius ꝑiculum ẽ ĩ pᷣlio ibi maioꝛ glo
ria in triũpho Hiero. Laviro mq̊ᷓ
eripies me hoc eſt a diabolo de quo
dictum eſt Inimicus homo hoc fecit

Caſſ. Dropterea.i.ꝗꝓpt᷑ illas caun
ſas pᷣdictas Lconſiteboꝛ tibi in natiõi
bus dñel.i. laudabo te per populos

chãianos q̊ꝝ vtiq; lingua eccie vox ẽ

Let nomini tuo pſalmũ dicã vt latiꝰ

inoteſcẽs bonis oꝑibꝰ meis Pſalmꝰ

ſicut dictuz c.opus actuale ſignificat.
Angde opera fideliũ deo dicut grãs
offerendas que plus diuinitas noſci
tur exaudire qᷓ; voces SGSequitur vox
Aꝓphete ad pꝛeʒ¶ Pagnificãs ſalutes
regis eius Aug Dic eſt deus pa
ter qui magnificat mevt admirabiles
faciat ſalutes quas eius ſilius dat cre
dẽtibus Hiero. Qui anĩas attra
hit ꝑ pᷣdicationẽ vt ſit ſalꝰcredẽtiũ q
credũt ĩ ſalutẽ reßis ipiꝰ chail 2 ibe

1, facitimiam chio
e i

de? pꝛ E Lfaciẽs J.

Pſalmus xviii.

ſuo dauidl.i.deo noſtro qui ẽ dauid

id ẽ manu foꝛtis:ꝙ vicit mũdũ. cũ q́
deus pater fecit miaʒ qñ poſt triduũ

fecit iym a moꝛtuis reſurgẽl ⁊ ſemi

eius. J.i.chaianis cre dẽtibq̊s ꝑ euã
genuit Et iaz lecit miam L. vſc; in ſe/
culiũ.l.i.in eternũ ſine fine Ipe foꝛtiſ

—

ſimus liberatoꝛ nos ab hoc mũdo dii

gnet᷑ eruere et ĩ ſide ſtabilire per euã
geliũ ſuñ.cui cũ et᷑no pꝛe ⁊ ſpũſco ẽ
glia et imꝑiũ ꝑ ĩm

„△

finẽ pᷣs dauid. Mic. Be

tis per eruditionẽ hũñanã ⁊ diuinam
edoctꝰallegat litterã huius pᷣs dictaʒ

de publicatiõe euangelij ꝑ apoſtolos
et diſcipulos chꝛiſti ad roma/x. cõclu
dens ſic Ergo fides per auditũ. au/

ditus aũt ꝑ verbũ chꝛiſti Bed quid
dico Nũquid nõ audierũt?: quaſi di/

cat.ſic.quod pꝛobat per litterã hinꝰ
pᷣs dicẽs. Et quidẽ In oẽʒ terrã exi
nit ſonus eoꝝ et in fines oꝛbis terre
verba eoꝛũ Et in fine pᷣs dicitur Ad/
iutoꝛ meus et redẽptoꝛ meꝰ:quod ab
ſolute de chꝛiſto ĩtelligit᷑ ꝑ quẽ facta

eſt generalis redẽptio totius mundi

Glo. agit ergo iſte po de pꝛimo ad/

uẽtu chꝛiſti ꝑ quẽ tyrãnus diabolus
cadit ⁊ hõ a peccato et a moꝛte abſol
uitur Cuius tituli ſenſꝰtalis c.pᷣs iſte

attribuit᷑ do reſpiciẽti in finẽ.i.ĩ chꝛi
ſtũ vel in finc̃.i.ĩ tᷣs plẽitudis quod
ſoq
apoſt. ad galat.iiij. At vbi venit ple
nitnudo tꝑis miſit de filiñ ſuũ. ꝓphᷣa
igit᷑ ᷣmo deſcribit euãgelij publicati

fuit tpᷣs ĩcarnatiõis chꝛiſti. de q̊

.„

onẽ dics —
li Mic. id apli ſic dicti q
fuerũt excellẽter illũinati et in deum

eleuati Cali mõ loquẽdi vſẽ Iſaias
i. Andite celi ⁊ auribus ꝑcipe terra.

Titul“ hui⸗ pᷣs talis ẽ In

oꝛtalia ſe.ſe.Amẽ

atus paulus apoſtol' in lege 1 phe

Nõ ei alloquebatur coꝛpa celeſtia et
terrã que elementũ c.q nõ habẽt ſen
ſum vel intellectũ.ſed ſub noĩe cecloꝛũn

alloquebatur maioꝛes et ſub hoc no
mie tre: mioꝛes. Et ſic ĩ ꝓpoſito apo⸗
ſtoli noĩiant᷑ celi l enarrant gloꝛã dei

Jquã chꝛiſtꝰ habuit i miraculis et glo

na ſue reſurrectiõis ⁊ aſcẽſiõis Hec
narrauerũt apoſtoli bo ſue pꝛedica
tionis let oꝑa manuñ eiꝰ .i.fca vᷣtu⸗
tũ dñividelz natiuitatẽ paſſionẽ moꝛ

tem & anũciat firmametũ Per fir

mamẽtũ ĩ ͥᷣ ſũt ſtelle ſxe intelligitur
eccia quãtũ ad doctoꝛes ſanctos vñ

dicit Danie. xij. Qui qt dodti fuerint
fulgebũt quaſi ſpledoꝛ firmamenti ⁊
qui ad iuſticiã erudiũt mult uaſi

ſtelle ĩ perpetuas eternitates Oies
diei eruckat ꝓbũ. Per diẽ intelligit

nouũ teſtamẽtũ ab apoſtolis et euan

geliſtis deſcptũ. Dies g. i.nouũ teſta⸗
mẽtũ leructat. li.ãnũciat diei.i.popu
lo chꝛianol ꝓbũ incarnatũ.i.chiml
et nox. ..i.vetus teſtamẽtũl noctil.i.
populo iudeoꝛũ qui ambulat in tene

bꝛis lindicat ſciaʒ de chꝛlſti incarna
tiõe.ſic pʒ Iſa.ix. Paruulꝰnat ẽ no

bis ⁊ filiꝰdatꝰ ẽ nobis ⁊ vocabit᷑ nom̃

eiꝰ qmirabilis: . pſiliariꝰ foꝛtis. ĩ q̊
oſtẽ dit᷑ hũanitas chꝛiſti⁊ eius diuinꝛ

tas Caſſ. Ael dies diei eruckat

bũ.qñ dñs lo qᷓbat᷑ aplis IJpᷣe eĩ diuia
claritate irradiãs apoſtolis: coꝛdibꝰ

puriſſunis vᷣba celeſtis luis itimabat

Eruckabat eĩ vbũ cũ de imis penetra

bilibꝰ ſermoẽs in ſãctoꝝ noticiã ꝑdu
cebat Nox ãt nocti indicat ſciam qñ

Judas chꝛiſtum iudeis ꝓdidit ac tra
didit occidẽdũ dicẽs Quẽ oſculatus
fuero ipᷣe ẽ tenete eũ Judicare eĩ per

tinet ad pꝛoditionẽ Idẽ Hieronymꝰ
Mic 5 ſũt loqle neq; ſermones

— £⏑

toli pꝛedicabãt liguis oĩm getiũ euã
geliũ chꝛi.vt habet᷑ actuũ.ij. n oẽzy

luoꝝ non audiãt voces coꝝ q apo

aleſt et
ſn
Mcdoꝛi
n
Poſtn do,
epai
ſone no
Per ſr
ellgtur
aos vñ
Afuennt
Wmend ?s
Gaaͤl .
mhe
lusct umn
nouiteſe
lgopll
ilchin.
in e
Incarna
rheno
bik noſ
nis. 5
1s dinmn
mucu!
ii
nia
Meta
ligcn
umct
KANRH
ns
rta N
fopn
ocs
ipo

paſſũpſit devtero ſuo Hugo ꝓpt
qð ĩ pſona btẽ vᷣgĩs dicit᷑ eccle.xxuij.
Oui creauit me requieuit ĩ tabnacu/

terrã exiuit ſonus eox et in fines oꝛb
terre verba coꝝ. J. pdicatiões coꝛũ.ꝙ
viuẽte btõ petro apoſtolo fides chꝛi

pᷣdicata ẽ vſq; ĩ frãtiã q ẽ in vlrio chᷣ

mate verſus occidẽteʒ. vñ et zenõis
fũdata ẽ eccia in noĩe beati petri viui
q ipᷣo viuẽte ↄſecrata ẽ Cũ igit᷑ apo
ſtoli alij qʒ chꝛi diſcipuli exierunt de

Hieruſale ad publicãdũ euãgeliuʒ ꝑ

oꝛbẽ ᷣm ꝙ habet᷑ actu.i.Eritis mihi
teſtes in hieruſalẽ et in oĩ iudea et ſa
maria et vſq; ad vltimũ terre Hieru
ſalẽ ãt ſita ẽ i medio climate Et ideo
ſicut euãgeliũ publicatũ ẽ viuẽte pe

tro vſq; ad vltimũ clima vᷣſꝰ occiden
tẽ Ita intelligẽdũ ẽ vᷣſus alias pres
mũdi Deiñ ab apoſtolis tranſit ad ꝑ
ſonã dñi:oñdẽs quã dei gloꝛiã iſti ce

li enarrauerunt.ſ.diſpẽ ſationẽ incar
natiõis ſue vnde dicit n ſole poſi
it tabernaculũ ſuuʒ l.i.ĩ beata vᷣgĩe qͥ
nominat᷑ ſol pꝛopter plẽitudinẽ grẽ

—

Pier. Chꝛiſt? dicit᷑ ſol iuſticie ⁊ ma

ria int᷑tat᷑ ſtella maris. Illumĩauit

ſol ſtella.i. mariã vt eſſʒ ſiẽ ſol Jðo

poſuit tabernaculũ ſuũ ĩ ſole.qñ coꝛ

. .

lo meo let ipᷣe t 3 Die.
Verbũ patris ẽ ſpõſꝰſic dicꝰa ſpon
dẽdo qꝙ totien s ꝓmiſſus ẽ 8 Aphas

Et caro hũana ſpõſa ẽ cũ qua eratl.

ꝓcedens d

hilaris venit Lvt gigas J.i.ſicut foꝛ

tiſſimus qͥ alligauit foꝛtẽ.i.diabolũ?

vaſa eius qð nos ſumꝰ diripuitl ad

nõ ſtetit in via peccatoꝝ ſʒ tq; debel

„ .

laturus diabolũ cucurrit Quõ he c?
chꝛiſtꝰ hõ natꝰ eſt et creuit. docuit.

paſſus ẽ: reſurrexit: aſcẽdit ad celos:

ſedʒ ad dexterã dei patres Collect.

Et nos eius exẽplo nõ debemꝰ in h

ov gie Oxultauit q nõ inuitꝰ ſed

Apñcis vite Caſl. Quia

„ „

xxxiiij.

mundo querere quietè ſed currere ſi
cut peregrini trãſeũtes viã huiꝰ vwite

vt ad illa quietẽ poſſimus perueni/

re vbi chꝛiſt ſedʒ ad dexterã dei pa/
tris Vis audire quãtũ currit Nic.

La ſũmo celo egreſſio eins ad ſuſce/

tionẽ hũanitatis in qua viſitauit nos

oꝛiès ex alto Qαt occurſè eius vſ.
ad ſũmũ eiꝰ R ſua benedidta aſcẽſio e

in qua aſcẽdit ſedẽs ad dexteram dei

patris. VTlel Laſſ. a ſũmo celo.i.
patre egreſſio eiꝰ: natitas filij ſignat᷑

oẽ pꝛiĩcipiũ.et occurſus eius vſq; ad

ſummũ eiꝰ qꝙ poſt aſſũptionẽ carnis

vtraq; natura chꝛiſt/ pꝑmanẽes ad ſe
xẽ pat᷑ne maieſtatis ẽ regreſſꝰ Nã cũ

venit a ſummo ĩ nullo mioꝛ patre fu

rat.cui nihil humana detraxit humili

taa Idẽ Hieronymet Auguſt. LNnec

92Eafſfſ.

a.a ſpũſcõ quẽ poſt aſcẽſionẽ ſuã in
ſpecie ignis miſit ĩ mũdũ apoſtolis a
ꝗ nẽo abſcõdit᷑ Hug .ꝙ ſic accenſi
fuerunt vt nemini ꝑcerent vñ de ipᷣo
ſpũſancto dicit᷑ Joh.xvi.Cũ venerit
ille ſpũs veritatis arguet müdum de

peccato qd fecit. de iuſticia quã nõ ſe
cit.et de iudicio q̃d nõ timuit Caſſ.

Zfße ejĩ caloꝛ c a qͥ nemo põt abſcõdi.

deſcribit᷑ euã⸗
dici ex di

qui diuinitatis ſue potẽtia vniuſcu⸗

iuſq; coꝛda cognoſcit Nic. Deide
gelij publicati ↄditio cũ
dñni..ſ. euãgelica quã ipᷣe
vñs pᷣdicauit ĩ mõte di. Math.v. bea
ti pauꝑes.&c. ⁊ hec dicit᷑ l immaculata
Iq; ſuos obſeruatores cuſto dit ima/⸗
culatos a peccato.vñ dñs dicit apo/

ſtolis Jo. xv. Jã vos mũdi eſtis ꝓpt᷑

ſermonẽ quẽ locutus ſũ vobᷣ ⁊ addit
Louertens aias 1 Caſſ. In ſua di
ſtrictiõe coꝛrigẽs ⁊ ad chꝛiſti gratiaʒ

mittẽs Miclteſtimoniũ dñi id eſt

c ij

7 . .

euangelium l fidele Iq; adimplet qd
ꝓmittit inducẽs ſuos obſeruatoꝛes
advita beatã l ſapiẽtiã pᷣſtãs xuuli
J.i.apoſtolis alijs q; chai diſcipulis
q̃ erãt ſimplices et huiles ſᷣm ꝙ dicit
laluatoꝛ? Mat. xi. Cõfiteboꝛ tibi pater
do mie celi et tre ꝙ abſcondiſti hec a
ſapientibus et pꝛudẽtibus et reuela

ſti ea paruulis Caſſ. ¶uſticie dñi

recte q ſicut chꝛiſtꝰ docuit ſic fecit

MNã illoꝝ iuſticia reda non ẽ. quibus
alið iĩ oꝛe: aliud ẽ ĩ ope Lletiſicãtes
coꝛda.ſpe pᷣmij Aug.vt qui mirarẽ

tfur iuſticias dñi coꝛde: gauderent in

eis qͥ libere cũ dilectiõe eas facerẽt.ñ
ſeruiliter cũ timoꝛe NMi. Lpᷣceptum
dñi..i.nouũ teſtamentuʒ Llucidũ lq
clare et lucide traditũ ẽ euãgeliũ ĩ q
vitas reuelata ẽ illuminans oculos
Avidelʒ interiorl.hoĩs.i.coꝛdis.Ocli
coꝛdis ſunt intẽtio et lux ſidei. Euã
geliũ ei docet intẽtionem coꝛdis eſſe
ſimplicẽ ęt fidẽ nõ eſſe fiqã in oibus
opib? q̃ ſeruꝰ dei operat¶ ZNmoꝛ dii
Hug. Eſt eni timoꝛ naturalis qj
timet paſſionẽ coꝛꝑis quo chr̃s cepit
ĩ paſſiõe pauere et tedere vt habetur
Marci.xiiij. Eſt⁊ timoꝛ humanus q̊
qͥs eligit peccare ne ledat᷑ ĩ coꝛꝑe Eſt
et mũdanus: iſte eligit peccare ne le⸗
dat᷑ ĩ paſſõe Et ẽ timoꝛ ſeruilis quo
timet᷑ pena gehẽne et ñ amat᷑ iuſticia
Eſt eĩ timoꝛ initialis.hic amat pꝛinci
paliter iuſticiã et ſcdᷣario timet penazʒ
iſte oꝑat᷑ bonũ ꝑtim amoꝛe iuſticie ⁊
ptim timoꝛe gehenne: Eſt et timoꝛ ſi
lialis.quo quis cauet offẽ dere deuz:
ne pdat eñ.miyta enĩ cum pauoꝛe dile
ctio:timoꝛ dñi c. de q̃ H habet᷑: tioꝛ
dai ſactus pmanẽs ĩ ſeculum ſeculi
HGlo. ꝙ frudtus eius pcipitur in et
na beatitudie l iudicia dñũiveralquia
ſiuc dñs minat᷑ ſiue pollicet᷑ nemineʒ
egẽt alterius autoꝛitate q; ipi dñivt

ſirma habeaͤrẽ Blug. Vlel en auiſi

non põt eripere ſupplicium quod daz

impijs et pᷣmiũ Eve dat pijs
derabilia Caſſ. O ingetiũ rerum
ſtupẽ da ꝓfüditas Quis ãt ſufficiẽter

diſtiguẽ aut pdicare poruiſſy opa dñi

niſi ſpũſco pꝛobarent᷑ edita? deſide/
rabilia ſũt iudicia dei.i.mãdata noui

2⁊ veteris teſtamẽtil ſuꝑ auꝝ Hug.
i. ſuper oẽs diuitias ſecłares La lapi
dẽ pꝛecioſum multũ...i.ſuper munda

nos honoꝛes Caſſ. Sed qm̃ iueni
ri poterant continentes qui noxiam

1
2

cupiditatẽ laudabili ꝑcitate calcarẽt
addit etiaʒ ſapoꝛes pᷣcipna ſuauitate

iocũdos dicẽsl et dulcioꝛa denott
mentibꝰl ſuper mel et fauũ. Hug.
.i.ſuper omnẽ dulcedinẽ tꝑalis volu
ptatis que tamẽ nequiſſimis mentibꝰ
amara ſũt/ꝙ oculis egris odioſa lux

eſt que puris eſt amabilis Ergo diui

tijs honoꝛbus ⁊ delicijs terrenis p⸗
feruntur iudicia diuina ⁊ mãdata qm̃
cuſtodqia eoꝝ ad gloꝛiã perducit eter/

tuus Mic .i. bonus chꝛiſtianus ⁊
denotus maxie in ſtatu ꝑfectiõis po⸗

ſitus qui nõ ſolum tenet᷑ ad pꝛecepra

ſeꝗ ętiã ad conſilia euãgelica N cuſto⸗
ditc.l.i.cuſto dietL ea loꝑpe adimplẽdo

Laſſ. Mon ad tempus ſed viq; ad

vltimũ vite ſpacium in tali deuotiõe
verſetur Poſt obedientiam ſequun
rur pꝛemia Ande ſubditurl in cuſte

dicdis illis retributio multa tãta ei

diuina clemẽtie dona ſunt ꝙ nequnt

compꝛchendi Sic eni apoſtolus ait.

Muod nec oculus vidit nec auris au
diuit nec in coꝛ homĩs aſcendit q̃ pꝛe
parauit deus viligentibus ſe. Deide
ap heta petit ſe a vitijs purgarivt di
gne poſſit dñm laudare ceS eli
cta qͥs intelligit Nulta eni ſunt pec
cata que intelligimꝰ que videlʒ ſecre

ta volũtate peccamus.cũ rem ꝓximi

teni ꝙ vere ſunt dulcial ſeru *

*

e

. –
— „ — —2 —— , –– –☛— kS=

— ——

— —

4—
—

neuſ
dat

g

*
„ % —

Pfſalmus xir

cõcupiſcimus: cñ ceteris pᷣſtantioꝛes
effici volumꝰ:cuʒ cibos appetim dul

cioꝛes:et his ſimulia de quibus mone
mur a ſalomone Mon eas poſt cõcu

piſcentis tuas Aliqua ſunt tamẽ que

omnimode ignoꝛamus qͥꝝ nec oꝛigi/
nes poſſumus nec ſurreptiões agnost
ſcere. VUnde ſubaudiendũ eſt delida.

videlʒ om̃ia quis intelligit. Hier.q̃i

dicat nullꝰniſi ſcrutatoꝛ coꝛdiũ deus:
4 potens e ea dimittere Vnde cons
ſequẽter oꝛat dicens. Aug. L Ab

ultis meis ..ia cupiditatibꝰ in me
latentibus

de dicit Auguſt. Pu dñs pie penitẽ
cibus aut peccata dimittit aut oblita
ad memoꝛiã reducitl et ab alienis q̃

ſugeſtiõe diaboli vel hoĩs fiũt.Quæ

dicunt᷑ aliena qꝙ pᷣmo ſũt illiꝰ qui ſug

gerit.ſecũdo efficiũt᷑ illꝰ qui ſugeſti
oni conſentit. Ideʒ caſſio. Et ab hbis

Deccatis aue ſugeſtiõe cõmittunt᷑l.
parce ſeruo

no tuo. tu cui ꝓpꝛium ẽ ſẽꝑ

Gdit᷑ Aug. ◻ mei nõ fuerit dña

ug vel a peccatis ob

litis et Sgnoratte iuſda mme näe-lon

miſereri et ꝑcere Caſi. Cuʒ enim
dicit ſeruo tuo:iã ſe oſtẽdit legi dñnice
ex magna ꝑte famulari.Deiñ oſtẽ di
modum liberatiòis ⁊ mũdatiõis qua
petit l.ſi pccm moꝛtale ñ dñet᷑ ei vñ

ti-lhoc ẽ ſi mei non fuerit dominata
Acculta mea ⁊ aliena peccata Hug.

tücmmaculatus ero la macula cruj

tio cui nõ conſentit᷑ non ẽ peccatum
ſed materia exeſcende virtutis Let

6

Muo alio niſi ſuꝑbie! Nullũ eĩ ẽ ma

ius delictuʒ qᷓ; apoſtatare a deo ꝑ pec

catũ quod ẽ initium ſuꝑbie homis.q;
initium omnis peccatt eſt ſuperbia.
Mic. vel ſi peccata moꝛtalia non fu

ſidaboꝛ

erint mihi dominata lLtũc

arximo.J. i.ðĩ moꝛte iueniar

mundus a quolhbet peccato moꝛtaii imolaturo ⁊ rege pugnaturo.vbi in

xxxv.

quod licet nõ ſit maximũ ex genere:

tamen ẽ maximum ex tẽpoꝛis cõditi

one.eo ꝙ tunc non ẽ remediabile qa
poſt moꝛtẽ nõ reſtat amplius tẽpus
penitudis Hug. &æT. erũt vt cõö
placeãt eloquiaquaſi dicat.ſi uimma/
culatus et mũdatus ita fuero tũc elo
quia loꝛis mei erunt talia vt tibi cõ⸗

placeant et tunc ero dignus tanta ſa
cramẽta referre et te laundare.ſicut il/

le ẽ indignꝰ cui dicit᷑. Quare tu enaxr
ras luſticias meas Aug.L2 medita
tio coꝛdis mei. erit non ad iactãtiaʒ

placẽdi hominibusl.. ſed in cõſpectu
tuo ſe

io ſemper qui conſcientiã puraz in
ſpicis Hier· ¶ Jomine adiutoꝛ me
us· Iin tribulatione et neceſſitatibus

Lzredeptoꝛ meus.pꝛecio ſanguinis
tui Caſſ. Quaʒz mirabili oꝛdine to

tum pſalmum gloꝛioſiſſimus ꝓpheta
cantauit: laudauit domi pᷣdicatoꝛes.
Ipſe quoq; aduentum incarnatiõis
ſanctiſſime edocuit.magnalia eius va
ria diffinitionũ qualitate commẽ dis
reuerſꝰq; in memoꝛiã fragilitatis ſue
a delictis ſe petijt debere mũdari: vr
tantoꝝ ſacramentoꝝ relatoꝛ dignus
exiſteret:qui docuit ſcripturas domi
ni puriſſima ↄſcia narrari Collect.
Tuã igit᷑ clementiam dñe humiliter
exoꝛamus vt a delictis tam occultis
qꝙᷓ; alienis nos mũdare digneris qua⸗
tenus coꝛdis noſtri meditatio ſemꝑ
in cõſpectu tuo placeat. Mos q; tno
adiutoꝛio in bonis ꝓñciẽtes valeamꝰ
ad eterne beatitudis pᷣmia ꝑuenire.ꝑ
te dñe ieſu chꝛiſte redẽptoꝛ mundi q
es benedict ĩ ſecula ſeculoꝝ. Amẽ.

Araudiat te do
Aminus Titulus talis eſt. In
ſinẽ pſalmus dauid. Huiꝰ tituli ᷣba
nota ſũt ex pᷣmiſſis Glo. Hic agit
ꝓpheta de chꝛiſto quaſi de ſacerdote

Cin

figura optãtis canit pꝛopheta q̃ ven

tuira ſunt chuiſto tꝑe afflictiõis eius.
quod fuit vſqʒ ad paſſionẽ et tꝑe gau
Dij q̊d fuit pꝰ'reſurrectionẽ Hug.
Intentiõe monet ſideles ad cõpaticẽ
dum chꝛiſto patienti et congaudẽ dũ
reſurgenti. ꝓpheta igitur optãs chꝛi
ſti vocẽ tãquam ſacerdotis exaudiri
Caſſ. Pꝛecat᷑ ſancte eccie ꝓſpera
ecuenire.q̃ uli ꝑ aduẽtñ dñi certiſſime
nonuerat eſſe vẽtura vnde dic Dug.
xaudiat te lo chꝛiſtel dominus
Apaterl in die tribulatiouis
.in tꝑe paſſionis. Lota ei chꝛiſti vi
ta tribulatio fuit Unde apoſtolus ad
hebꝛeos.v. de chꝛiſto dicit Mui in die
bus carnis ſue.i.moꝛtalitatis ſue pꝛe
ces ſupplicatiões q; ad eñ qui poſſet
lluũ ſaluũ facè a moꝛte cũ clamoꝛe va
ſido et lachꝛymis offerẽs exauditus

E pꝛo ſua reuerentia.i.ſicut ſua deuo
tio meruit ꝓlixius oibꝰ oꝛãdo Ecce

qd hic ꝗꝓpheta optabat et pꝛedicebat

facic dn.apoſtolus teſtatur facůũ Et

bene dicit:in die tribulatiõis.qꝙ ĩ paſ
ſione chꝛiſti vere fuit dies credẽtibꝰ.
qf̃ tũc luxit dies iuſticie ſuper terrũ
quãdo dominꝰ moꝛtẽ ſubijt ĩ cruceꝓ

peccatis noſtris.et o chꝛiſtel ꝓtegat

te nomen dei Jacob exaudiat te de
pater vt te reſur gere faciat. ꝓtegat te
immoꝛtalitate: nomẽ dei Jacob. i. qui
es deus minoꝛis populi videlʒ gẽti
lis conuerſi ad fidẽ qui electus eſt vt
Incob. repꝛobatis iudeia vt elau
Caſſ. optat ergo populus grãz be
nedictionis ſue quã Jacob in pfigu/
ratiõe percepit nouo populo chꝛiſtia
no ↄcedẽ dã:a iudeis quidẽ repꝛoba/
tis ablatã. quos ſubſequẽs populus
gentilis deuota mẽetis religiõe ſupe⸗
rauit vt gratie munerę pꝛimꝰdonãte
domins redderetur¶ Rittat tibi au/
rvilinm de ſancto! Aug. faciens ti
bi findificatũ coꝛp eccleſiã DMug.

Pſalmus xir.

MNMuod ẽ tuũ auxiliũ o chꝛiſte qui iðo

paſſus esvt tu eã ſanctiũcares:ſicut

dDicit apoſtolꝰad ephe. v. Chꝛiſtus di

lexit ecciam et tradidit ſemet ipſũ ꝙ

ea vt eam ſanctiſicaret. hoc factuʒz eſt

qñ apoſtolis et credentibus miſſus ẽ

ſpũſſãctus.ſicut actu.ij.legiturl. ⁊ de

ſion tueatur te Sion ſpeculatio int

ptatur De ſion ergo tuet᷑ s chꝛiſtũ

cum ecciaʒ q eſt coꝛpus eius de alta

diĩnitatis ſpeculatiõe tutaz facit

noꝛ ſit ois ſacrificij tu Aug. Hoc

E memoꝛes nos faciat deus omnium

iniuriaꝝet contumeliaꝝ quas ꝓ nob
ꝓtuliſti Hug. et dicit omnis:q; plu

ra ſunt eius ſacrificia que pertulit ꝙꝓ

no bis per totã vitam ſuã ab infantia

vſcq; ad moꝛtem. Ande cum tꝑe paſ

ſionis eius cantet eceia dicẽs Pãge
lingua gloꝛioſi pᷣliũ certamis ⁊ ſuper

crucis tropheñ dic triumphũ nobilẽ
qnaliter redẽptoꝛ oꝛbis imolatꝰ vi⸗

cerit Poſtmodũ ſequẽs verſus inci
pit enumerare ſacrificia chꝛiſti ab ĩfã
cia dicẽs Vagit infans inter arta po

ſirus pᷣſepia.?c.Let holocauſtũcj
dicitur oblatio tota incenſal tuũlqð

.⸗ -

obtuliſti deo patri ꝙ peccatis noſtris
Woaier. Totus in aia et coꝛpe aſcen
Dens in cruceml pingue fiat.l..i.acce
prabile ſit deo Et ẽ ſenſus.:ne patia/

Iibuat tibi ᷣm coꝛ tuũ optat

vt chiſt' ſiue ꝓ humanitate carnis ſt

ue ꝓ coꝛpe ſuo: hoc ẽ cccia exaudiat
id cõpleat. nõ ſolũ ꝙ aĩam poſuiſti
ꝓ amicis tuis vt moꝛtificatũ granuʒ
in cruce copioſi reſurgeret.ſed etiaʒ
ꝙ cecitas ex ꝑte iſrł fca ẽ vt plenitu

do gẽtiuʒ intraret et ſic oĩs iſrael ſalł

uus fieret Hier. Sequitur vox ec/
cleſie ¶ſetabimur in ſalutari tuoJi.
in te ſaluato a moꝛte vel in ſalute per

te ſacta gentibusl ⁊ in nomie dei no⸗

nio
ſiat
Arsd
in
ſanc
glle
ment
i
de glan
Voc

gnium

₰
4 ꝰA¶'

nomẽ eſt impoſitũ ſeruienti. Aug.

Dicẽdo.clariſica me pꝛ apud temet

ipſuʒ claritate quaʒ habui pᷣuſq; mũ
dus fieret Et alibi. Pater ſerua eos

in noĩe tuo quos dediſti mihi Aug.

Sʒ etiã impleat oẽs petitiões tuas
quibus in celo interpellas ꝓ nobisl.

nüc cognoui.qm̃ ſaluũ fect dñs chꝛi
ſtũ ſuum nũc modo per ꝓphetiã de
monſtratũ cẽ.qm̃ ehenn dominꝰ

Jeſus filium ſuuml rxaudiet illũ
ecelo ſancto ſuo Inon de terra tm̃
vbi ſe petijt clariricari veꝝ etiã de ce
lo vbi iaʒ ad dexterã dei patris ſedet

interpellãs ꝓ nobis! in potentatibꝰ

ſalus dextere eiꝰ quaſi dicat Hug.

Uere exaudiuit eũ petẽtem ꝓ nobis
quod patet:q; potentes ſumus auxi

lio eiꝰ Ang. potentatus noſtri ſũt
ſalus dextere eius id ẽ fauoꝛis eius.
cuʒ etiã de tribulatiòe dat auxiliũvt

quãdo infirmamur.tunc potẽtes ſu /⸗

mus Caſſ. Mon dicit᷑ hic ſalus po

tentatus noſtri.quoniã illa ſalus neec

moꝛbis afficitur nec doloꝛibus ſancia
tur ſicut ſalus hoĩis. Aug. que nõ

dextere ſed ſiniſtre eius ẽ. Hic enĩ ex

tollunt᷑ in magnã ſuperbiam qᷣcunq;
pᷣcantes tempoꝛaliter ſalui fadti ſunt.

de qᷓuibus ſubdit᷑ Ni in curribꝰ. Ii.

in volubili ſucceſſiõe tempoꝛaliũ bo

noꝛuʒ trahũtur let hi in equis hoc
E in ſuperbis pᷣferũtur honoꝛibus at

q; in his exultantl nos autem Iſpem
figètes in eternis neq; gloꝛiã noſtrã
qrentesl in noie dñi dei noſtri inuo/
cabimꝰ Caᷣ. quia nomẽ domini ad

pꝛemia perducit eterna.Deinde oſtẽ=

dit:quõ ſit vana ſalus hominũ:dicẽ̃s

imur. Caſſ. i. mas
gni dicemur videlʒ chuſtiani a chꝛi/
ſto Magnificari eni ẽ magnum fie ri
quipe cu ex vocabulo celeſtis regis

moleat dũs petitiões tuas non
ſolui illas qᷓs ĩ tra habuiſti Miero.

XrVVl.

Haier. ¶pſi obligati ſunt. vitioꝝ
ſuoy funibus et ceciderũt nam ho

mines honoꝛibꝰ pᷣſumentes laqueati

pꝛauis deſiderijs ſuis ĩ moꝛtis foueã
coꝛruerũt Hug lnos aũt qui toꝛ

tuoſi fuimus in peccatis Lſurreximꝰ

Aper grãʒ dei ab inſidelitate ad fidẽ:
a vitijs ad virtutes ł ⁊ eredti ſumus
ꝑ veraʒ humilitatẽ ad diuina pᷣmia

ſubleuati. Sequit᷑ vox pꝛophete ad

patrẽ Oomine ſaluũ fac res J*

Hug. id ẽ chꝛiſtus dñs reſurgat

a moꝛtuis. aſcendat in celos:interpel

let ꝓ nobis.ne diutiꝰ vacillet noſtra

oꝛatio.ſed ipo aduocato pᷣfumamus
oꝛare qui nos patri docuit ſupplicare
ne nos moꝛtalis laqueus poſſit aſtri
gere Deinde hoc ſequitur Let exau

*

di nos in

unerimn

Hier. In hebꝛeo ita ſcriptum ẽ.

R

Domine ſaluum fac regem:qui: exau
diet nos.in quacũq; die inuocaueri

mus eñ Caſſ. Docuit nos pꝛophe
ta ſanctiſſimus: quali debeamꝰ chẽo
domino pietate ſeruire Optat ille bo

na que nouerat eſſe ventura.q bene
credẽtiũ mos ẽ illa oꝛare que deſide

ramus euenire Qua ꝓpter afftligamur
in eius paſſiõe.gaudeamus ĩ eius re

ſurrectiõe Sic enim ipius poſſumus

dici ſi eius diſpenſatiõibꝰ mereamur

aptari qui cũ eterno patre et ſpũſan⸗/

Dmine ĩ vir

tute tua. Titulus talis eſt

ſiderationẽ ſuã dirigenti in finẽ.id ẽ
in chꝛiſtũ:qui ẽ finis et completio le/⸗
gis: quoniã non vemit legem ſoluere
ſed adimplere Mi. pſalmus iſte ex
ponendus ẽ ad litteram de magnitfi/
cẽtia regni chꝛiſti que ↄſiſtit ĩ eiꝰexal
