ecxaudies ꝓ exaudias DHugo Mui⸗

dã iuxta lram intelligunt hoc qð hic

pdicit᷑ mane ꝓ diluculo:eo ꝙ pꝛecipue

tũc eſt tempꝰ oꝛonis. Vñn Augꝰ. ait

Turpe ẽ chꝛiano ſi radiꝰ ſolis eũ in/
ueniat ocioſuʒ in leto Hiero. Sʒ
vigdete qͥd dicat mane. nõ dixit tertia
hoꝛa: nõ dixit ſexta hoꝛa vel plena lu
ce ſed mane.i.exoꝛdio bonoꝝ acumm
qñ ſol iuſticie p ſuã gram venerit in
coꝛ meũ:expulſis ĩde pctõꝝ tenebꝛis
Lexaudies vocẽ meã qꝛ q;diu pec
catoꝝ tenebꝛis ſum: nõ me exaudies.

Aug. Iniqtas: malignitas: men

daciũ:homicidin:dolus:⁊ qᷣcqͥd hmõi
c ipſa nox eſt.q̃ trãſeunnte fit mane:vt
videat᷑ deꝰ. Idẽ Caſſioð. Hi 10
Poſtq; oſtẽ dit q̃lis ſit eiꝰ oꝛo:⸗ eq̃n
ter oſtẽdit qᷓ bona ſeãnt᷑ ex oꝛatione.

Pꝛimũ eſt iuge ſeruitiũ dei. Sevm ẽ

cognitio vᷣitatis. De pᷣmo dicit a⸗

ne lin exoꝛdio bonoꝝ opet Laſtabo

iuge ſeruitiũ cũ ꝓpoſito ↄtinuandi
bonũ ðpꝰ inceptũl tibi ⁊ nõ vanita⸗

tibꝰ ſeculi: vel deſiderijs coꝛpis nuq;ᷓ

vacãdol. ⁊ ſicl vidcbo icoguolci

SFSdoe

h è”U

dẽdos.qꝛ in erſiõe muta
Mã licʒ eũ carnalit᷑ tm̃ videãt q̊s rc⸗
at iuolnit:ſic̃ ſepᷣtũ & videbũt ĩ queʒ

Laßñ nõ deꝰ volẽs inidtatẽ tu es Iq
peccatuʒ moꝛtale ↄtrariat᷑ eqtati tue

Laſſi. Quid eĩ alind deꝰ pᷣt velle:
miſi qð ꝓbat᷑ ipſe pcipelſicut Iſa.ait
E go ſu de q̃ͥ loqͥr iuſticiã ⁊ annũcio
recta. Sʒz tu de? nõ vis iniqᷣtatẽ Jd/
circo Ron hitabit inxta te malignꝰ
P 5 p

tõꝛes ſignat a regno dei exclu/

qꝛ nulla ↄuerſioe mutati ſunt

—

ↄpũᷣxerũᷣt iuxta ipʒʒ tñ hitare nequnt

qj gehẽne cruciatõe dãnãdi ſunt:addi

dit kneq; pmãaebũt ĩiuſti lqͥ bona oꝑa
nõ fecerũt l añ oculo =cuos qm̃ gra

⁊ dono tuo pᷣuati ſt. Per h̊ oſtendit

eos ĩ iudicio dñi eẽ vcẽturos.ſ̊ añ o/
culos dñi merito pmanẽ ñ dicunt᷑ qͥ
ĩ toꝛmẽta ꝑpetua mittẽdi ſt Hiero
Si ei de ignis ẽ ⁊ ignis ↄſumẽs cẽ̃:

qcũq; ſtipula c:q̃cũq; lignũ cẽ: fugiat
ab igne ne ↄſumat᷑ ab igne Caſſ.

Mihil ẽ qð deꝰ nõ videat: dũ vbiq;

pñs ⁊ totꝰ eẽ noſcat᷑. Sʒ illi rẽe coꝛã

ipſo eẽ minie dicũt᷑ qͥ ab eiꝰ gr̃a ⁊ do

no puãd ſt. De qᷣbꝰ ſbditur diſti

Hdiũ dei anerſio gr̃e ipſiꝰ ĩtelligit᷑.ꝙ
odiũ deſerit oẽ illud qð cxecrat᷑ ⁊ de⸗
ſpicit᷑.Et iõ dñs dẽ odire.i.deſerereę
Dyugo Ald argumẽ tũ q̊ d: ꝑ illud
Baß. vi. Diligis oia qᷓ ſt 2 nibil odi⸗

ſti eoꝝ qᷓ feciſti:rñdet᷑. Deꝰ ñ naturaʒ
odit quã fecit:ſ̊ vitiũ qð nõ fecit Et
ſic dꝛ q̊l odiſli oẽs qͥ oꝑant᷑ iniqtatẽ ⸗

Laſſ. Mõ dirit ꝗ opati ſt. ꝙ illi tin
ſue ſe crim

P Es ꝗᷣ loquũtur mẽdaciuʒ.
ugo Sz3 ptra põ. dic Dis hõ mẽ
darx. So lo: H̊ loquit᷑ de mẽdacio qð ẽ
tm̃ moꝛtale. Et ibi. Ois hõ mẽè dax

oquit̃ de mẽ dacio qð ẽ pctm̃veniale
Lollect¶ Ad cuiꝰ itellectũ notãdũ

ꝙ; Alugꝰ.ĩ li.de mendacio ponit ocdo

genera mẽ dacioꝝ Pꝛimũ ẽ cũ negat

xij.

tũ de virgine vel ſile. Sedðm geneſt
mne daciũ detractõis: videlʒ falſuʒ te/

ſtimoniũ in cã crimiali. Certiũ genẽ
teſtioniũ falſũ coꝛã iudice in cã pecu/⸗
niaria. videlʒ illoꝝ ꝗ tota die faciunt
os ſuũ dulce mẽdacijs ꝙ lucro. Quar
tũ genꝰ c qð fit ſola mẽtiẽ di fallẽdi
q; libiqine.ſicut qñ qͥs ſine cã ⁊ vtili
tate: ſua ſRultitia inſtigante delectat
mẽtiri. Et h̊ appellat augꝰ mirũ men
daciũ. Quĩtũ genꝰ eſt mẽdaciũ adula
tiõis vt qͥs placeat alijs.a B̊ ẽ turpe
mẽdaciũ extũ gen?ẽ qð nulli obeſt
⁊ ꝓdeſt alicui:vt ſi qͥs ſciẽs pecuniã

alicuiꝰ iiuſte tollendã a fure vel pᷣ do/⸗

ne vbi illiꝰ pecũia ſit mẽtiat᷑ ſe neſci⸗
re Beptimũ genꝰc vt ſi qs mẽtiatur
nolẽs ꝓdẽ hoĩeʒ qſitũ ad int᷑ficic dũ.

Hdtauũ genẽ vt ſi qs volẽti coꝛrũ/

pere vᷣgincẽ mẽtiat᷑ eã ecẽ ↄingatã vt
ſic ab imũdicia tuat᷑ PHugo Eti
glo. A mgris at fit de mẽ dacio trime

bꝛis dimſio.q; mẽdaciũ altud pnici/
oſui:aliud c officioſu: aliud c iocoſuʒ:
Bub pnicioſo ↄtinent᷑ qͥnq; genera pᷣ

me diſtictõis q̃ ſũt pẽtã moꝛtalia. ſub

officioſo tria vltia qᷓ ſũt venialia YJo

coſũ ẽ qð fit ioco ⁊ nõ fallit.ſcit eĩ il/⸗

le cui dr cã ioci dici. In hoĩe ãt ꝑfco

icut qda a bi tãa off coſi , ioco
ſũ veniale ſit: Quidã at dicũt male:

ꝓ officioſũ ſy ſit moꝛtale ĩ hoĩe ꝑfco.

Thomas ĩ ſũma arti iij. argu. v.

Circa vero mẽdacia q̃ fiũt ĩ ꝓmiſſis

ſciẽquzʒ ꝙ ille qͥ alid ꝓmittit: ſi ha/

beat aĩm facicẽdi q ꝓmittit nõ metit
etiãſi nõ faciat:ſi ifidelit᷑ agit Põt tñ
excuſari ex duobꝰ Ano mõ ſi ꝓmiſit
illð qð ẽ maifeſte illicitũ: ſicut fuit p⸗

miſſio Herodis.tũc ꝓmittẽdo pecca

t:ſz mutãdo bmoi miſſũ bñ facit.
Allio mõ ſi ſint mutate pditiões pſo⸗/

naꝝ ⁊ negotioꝝ. Nã ſᷣm Señ.lib. de

miſit reqᷣrit᷑ oĩa unutata pmanet.

Sic ⁊ aplũs nõ ẽ mẽtitꝰ nõ adiplẽs
qð ꝓmilſit cũ nõ iuit coꝛinthuz.ij. ad
Choꝝ.ij. Et h̊ ꝓpt᷑ ĩpedimẽta q ſuꝑ ⸗
uenerũt. Neqᷣt Liru ſãguinũ? dot.
ſũ abomiabit᷑ dñs u. exhereditabit a
regno ſuo Aug? Poͤt hic recte vi
deri repetituʒ qð ait ſuꝑiꝰ:odiſti dñe
ocs qͥ oꝑant᷑ iniqᷣtatẽ ꝑdes v vt vix
ſãguinũ: ad oꝑantẽ iniqᷣtatẽ referas.
doloſñ ãt ad mẽdaciũ loqntẽ.Doloſꝰ
E q aliud agit ⁊ aliud ſimulat VTidẽs
eni iuſtꝰ hos abomĩiatos a dño.i.pᷣua⸗
tos a regno dei ↄfugiẽs ad dei miam
ait Hugo Lego aât ĩ multugĩe mĩe
tue. lin qᷓ cõſido ſaluari ntroibo
in domũ tuã Jũi. ecciam triũphãrem:
ſicut lapis viuꝰ in edificiũ Vlel ad lit
terã Lĩtroibo ad domũ tuã .i.ĩ eccle
ſiã ſcãm militãtẽ. Et ibi Ladoꝛabo ad
tẽplũ ſcm̃ tuũ Caſ.i.coꝛpꝰ dñi nr̃i
ſaluatoꝛis de qͥ ipſe dixit ad iudeos.
Deſtruite tẽplũ hoc Qũo adoꝛãduʒ
ſit 2ſeqᷓnt᷑ oñdit:dicẽs l in tioꝛe tuo
Tic eĩ fides ſolida ẽ qn caſto amoꝛi
dinitatis adhibet᷑ ſoꝛmido Hugo
Deige petit auxiliũ dñi ↄtra impedi
mẽta vie ſue dicẽs Glo omine
deduc me...i.fac me ꝓficẽ. Deductio
eni ↄuenit ꝓficiẽti:⁊ ꝑ hoc declarat
ſe eẽ ĩ ꝓfectu ad ꝑfectõeʒ: ſed nõdum
in ipᷣa ꝑfectõe: deduc dicol in inſticia
tua LCaſſ. Qua ſe penitẽdo dãnã
tes cqſſima potentia tue pietatis ab
ſoluis Augꝰ et nõ ĩ inſticia hoĩs.i.
q̃ hoĩ videt᷑ iuſticia.vbi malũ ꝓ malo
dat᷑.qð nõ facit deꝰ qͥ ſolẽ ſun oꝛiri fa
cit ſuꝑ bonos ⁊ malos: Deiĩde ſubiũ⸗
git cãm qre dẽat deduci:videlʒ l ꝓpt
mimicos meos Hiero. qui mibt
iĩitrare ĩ domũ tuã cupiẽti laqueos po
nũt ĩ via Glo. Pꝛoptẽa qſo te Ldi
rige ĩ ↄſpẽu tuo ..i.ĩ ↄſcia meavbi tu
ſolus vides yxiã meã lq̃ itur ad te ne

deuiẽ a doctria tua cxẽplis auti bis

—,. —

pdãoꝝ vel heticoꝝ ſinimicoꝝ meoꝝ pᷣe
dictoꝝ q̃̊ꝝ iudicio ñ ẽ credẽdũ Hie.

uomiã nõ 7i ꝶε eoν veritas-i.
n

hñt xpᷣm veritatẽ ĩ oꝛe ſuo:q; nec
coꝛde hñt Glo.l coꝛ eoꝝ vanũ ẽ⸗
q; coꝛ eoꝝ fallit᷑ de pdo:putãs qͥdem
pctm̃ nõ ecẽ pdm̃:⁊ eẽ pctĩ qð nõ cẽ
pqm̃.iẽt de pena pdi eẽ̃ fallũt᷑.ꝙ pꝛo
mittũt ſibi ĩpunitatc. Jdẽ auge We
beadhuc ſbᷣdi/ Qepuicꝝ patẽs ẽ gut
tur eoꝝ Caſ. SGepulcrũ eĩ patẽs
gutt᷑ ẽ mentiẽtis ⁊ adulatoꝛis Aug
Mui mẽ dacio ⁊ blãda adulatiõe tra/

hut in ſe q̊s ad pctã illectãt.⁊ eos tqᷓ;

eſcã deuoꝛãt ceũ ĩ ſuã vitaʒ ↄuertunt
VNHougo ſicq; unguis ſuis doloſe
agebãt.l.i.nõ ſolũ dolũ loq̃ bant᷑:ſj eẽ
ad effectũ dolos ſuos ꝑducebãt Idẽ
Caſſio.Deinde nõ optando:ſʒ ꝓphee
tãdo ſubditl iudica ulos deꝰ l.iandi /
cabis ipᷣos puniendo. Nã tranſlano
hebꝛaica hʒ: ↄdẽna eos. Et ſic ODeci

dãt a cogitatõibꝰ ſuisl.i.fruſtrent᷑ s

cogitatioe ⁊ ſpe ſua q̃ ſperabãt ⁊ co⸗
gitabãt de lõga vita ⁊ ſanitate ⁊ diui
tijs L ſ̃ᷣm mltitudinẽ ĩpietatũ eoꝝ..i.
pdtõꝝ ſuoꝝ lexpelle eos lab eina he
reditate vt qͥ magis peccauerũt lõgiꝰ
expellant᷑: ⁊ ꝓfũdiꝰ cadãt in lacũ ĩfer
ni.Sile ẽ illud Apoc.x viij. Quãtũ
gloꝛificauit ſe⁊ ĩ delicijs fuit tãtũ da⸗
te ei toꝛꝛmẽtũ Idẽ Augꝰ:⁊ Caſſioð.
Cã dãnatõis eoꝝ ſpſᷣdit᷑ l qm̃ irritane

rũt te dĩñe! Hier. Tu dñe dulcis

es ꝑ naturã.ſ qͥcũq; pctõꝛes ſt:natu
rã dulcedis:tue vitio ſuo vᷣtũt ĩ ama⸗
ritũdinẽ Vngo
bitas retributòes aſfſleruit ↄſe qnt᷑ pᷣ
mia honox ſpᷣdit dicẽ s Qt letẽt᷑ oẽa
q ſperãt ĩ ted quik leti
tia ſpnalis ñ ſubatt᷑l ĩ et᷑nũ exulta
bũt. .i.ſine ſuiel ⁊ bĩtab ĩ eis· Aug
QIpa erit etna exultatõ cũ tẽplũ dei
ſiũt inſti Caſſ.O magna ⁊ ĩeffabilis
largitas donatoꝛio.Quilibʒ nuniſieꝰ

Poſtq; ĩpioꝝ de⸗

NDN —

2 — NN

——ᷣ N- — —

— — 2DG

—

N

ponet illa ꝗᷓ poſſidet De enic
bile bonũ ſe largit᷑ ĩ pᷣmio t gloꝛia

buntur ĩ te oẽs ꝗ diligüt nomẽ tuũ⸗
Auͤg. Taãq; cu adeſt eis ad fruẽ dũ
qð diligũt ⁊ bñ ĩ te tq; poſſidẽtes hẽ

ditatẽ de q̃ titulꝰhuius ps.ẽ: cũ ⁊ ipſi

ſint heditas eiꝰ:qð ſignatl ⁊ hĩtabis
T eis la q̊ bono ꝓhibent᷑:qð ſᷣ̃m mul/
titudinẽ iĩpietatuʒ eoꝝ expellit deus
Lqm̃ tu bñdicis iuſto magnitudine

pmioꝝ ⁊ gaudioꝝ imẽſitate. Hec eſt
bñdidtio:videlʒ gloꝛiari ĩ deo ⁊ ĩhabi
tari a deo Iſta ſcificatio ↄcedit᷑ ſcis.
Sʒ vt ſciĩficẽt᷑ pᷣcedit vocatio q̃ nõ ẽ
Perugg. gre ⁊ benino lẽtie dei Vñ

mie vt ſcuto bone volũtatis

tne coꝛonaſti nos Bona voluntas
dei pcedit bonã volũtatem nr̃am vt
pctõꝛes vocet ad pniam Sꝛego. liꝰ

moꝝ. ſuꝑ iob xxxiij. Scuto nos dñs

coꝛonare phibet᷑: q ꝓtegẽs adiunat ⁊
remunerãs coꝛonat. Laſſ. Conſide

remꝰ qᷓ; ſuaui ac decoꝛo fine pᷣs.pñs
ↄcluſus ẽ vno verbo indicãs bñficia
dñi q̃ nullis pñt volũinibꝰ explicari.
Bõa ſiq̃dẽ volũtas creatoꝛis q̃ᷓ̃ nos

ĩeffabilibꝰ mũeribꝰ replet. Et dea eſt

ſcutũ eo ꝙ reuera nos ꝓtegit ⁊ pᷣmia

decoꝛa ↄcedit. PHec ẽ eĩ bona volun /

tas q̃ nos vocat ⁊ attrahit atq; nos
dignos facit Nec qᷣcqᷓ; ꝓficuũ vale/⸗
mus cogitare vel facẽ:miſi hoc accipi
amꝰ a bonitatis auctoꝛe:ſicut Aplũs
dicit Ipſe oꝑat᷑ ĩ nobis velle ⁊ ꝓficẽ
Et iterũ. Nõ enĩ poſſumꝰ cogitare a
nobis q̃ſi ex nobis:ſ̊ ſufficiẽtia nr̃a
ex deo ẽ Hiero. Agamꝰ igit᷑ gr̃as
deo 2 depᷣcemur illũ vt in bona volũ
tate ſua ipſe ſit ſcutuʒ nr̃m ⁊ coꝛona
nra neq; vnq; recedamꝰ ab eo Loll
Sed er vvlũtate vocati mãdatis ſu⸗
is oĩ cũ diligentia obediamꝰ:q̃tenꝰ ad

pꝛemia qᷓ ꝓmiſit mereamur ꝑuenire

gratia ipſiꝰ dñi nr̃i ieſu xpᷣi:cui ẽ hoĩ
noꝛ in ſecula ſeculoꝝ Amen

VBmine ne i fn
roꝛe tuo arguas me Titulus
huiꝰ pſalmi talis ẽ In ſinẽ ps Dauid
ꝓ odtaua Augꝰ. Bliſũ eſt nõnullis
octauã hãc ſignare dieʒ iudicij.i.tẽpꝰ
aduẽtꝰ dñi uri ieſu q̊ venturꝰẽ ad iu⸗
dicãdũ viuos ⁊ moꝛtuos:qͥ aduẽtꝰcõ
putatis ãnis ab adã pſeptẽ milia an
noꝝ credit᷑ futurꝰ vt ſentẽ ãnoꝝ mi/
lia tqᷓ; ſeptẽ dies trãſeãt:deinde allud

ſeqᷓns tq́; dies octau'adueniat Cal.
Alij dicũt iſtũ diẽ a ↄditiõe mũdi pꝰ

ãnoꝝ ſex milia eẽ vẽtuꝝ ꝓptẽa ꝙ dñs
ſeptuno die ab oꝑe ſuo legit᷑ ab illa
reꝝ ↄditõe qeuiſſe mille annos ꝑ ſin/
gulos ↄputates:qꝛ legit᷑ añ ↄſpectũ
erꝰ mille ãni ſicut dies vn? Augꝰ.
Sʒ ꝗm̃ dictũ eſt a dño Mõ ẽ veſtrũ
ſcire tpa q̃ pꝛ poſuit ĩ ſua ptãte :ſatis
apte oñdit neminẽ ſibi opoꝛtẽ arro/
gare ſciam illiꝰ tꝑis ↄputatõe aliqᷣrũ
ãanoꝝ Caſ. Nimis ĩopoꝛtunuz eſt
illa nobis ſtudioſe q̃rẽ:q nobis vtili⸗
ter diuina pꝛonidẽtia noluit reuelare
MNuapꝛopt᷑ ad ſᷣmon᷑ tituli declaran
dũ noſcę ſufficiat pꝰ huiꝰ ſecll finẽ (qð
ſeptẽ diebꝰvolui᷑ illũ odtauũ diẽ (c
varietatẽ pñtis vite ñ̃ hẽbit) eẽ ve·
turũ Hugo SIntellect? igit᷑ p̃diqti
tituli talis ẽ. Iſte pᷣs.qͥ ẽ pᷣm pnĩaliũ
dirigens nos ĩ fint᷑.i.in xpᷣm ad queʒ
tèedimꝰ. pᷣs dico qͥ ſcripteſt a dauidꝓ

pheta. ꝓ octaua.i.ꝓ timoꝛe octaue vi

delʒ iudicij extremi Caſ. Septẽ eĩ

ſüũt pᷣs pnĩales:q̃rũ don E iſte qͥ ẽ ſe⸗

xtꝰ ĩ oꝛdie pſalmoꝝ. Deĩde vxxxi:xxxK⸗
vij.l.ci.cxxix.cxlij.qͥ ſub ſeptenario
nũero ↄpᷣhẽdũt᷑.:.qꝛ maioꝛes nr̃i ſeptẽ

modis pdtã nob dimitti poſſe dixerũt
Pꝛĩo ꝑ baptiſmũ.ſcvo ꝑ paſſionem

martyꝛijc᷑ tio ꝑ elynã.q̃rto ꝑ H̊ ꝙ re/

mittimus pdtã fribP noſtris in nobis
peccãtibus. Quinto cũ ↄuerterit qͥs

beccatoꝛem ab erroꝛe vie ie Gae⸗

Plalmus v.. .

ꝑ ↄpũctionẽ ſeu fletũ. Septimo ꝑ ſa Et ne oſſa carnis intelligeres ad ex⸗
crificiũ coꝛpoꝛis ⁊ ſan guinis dñi: qn poſitionẽ ptinet qð ſabet Ar na
digne ofierk. Inuenin tun ctin ali loꝛ mea tur bata eſt valde ied tu dne vl/⸗
meſcẽs exoꝛat:ne in illo die de ꝓpꝛijs in qᷓ mala peccando ſe pꝛecipitauerit.
facinonbꝰ arguat᷑ dicͦs qð eĩ facile ſanat᷑ non multũ cauet᷑.ex
Hmine ne in furoꝛe tuo arguas diflicultate aũt ſanatiõis diligentioꝛ
AJImel Hugo in extremo iudi/ crit cuſtodia recepte ſanitatis. Non
cio vbi tanq; furioſus apparebis ma/ ergo tanq; crucklis de eſtimandus
lis Lneq; in ira tua coꝛripias me! cẽ cui dicitur lſ̊ tu domine vſqueqᷣ?
. AZAlugꝰ. Dicit apluͦs. heſauriſas ſed tanq; bonus perſug ſoꝛ amme. Et
tibi irã in die ire iuſti iudicij dei. de qᷓ vt ipſa illud agnoſcat: qnta pena ime
ſe non vult argui qſquis in hac vita pijs pꝛeparetur qui ſe nolunt cõuer/
deſiderat ſanart Hꝛego. ix. moꝛali. tere ad dñm:ſi tantã difficultatẽ con
Petit ergo vt ante iudiciũ ⁊ nõ ĩ iu nertẽtes patiũtur ſicut alio loco ſcri
dicio coꝛripiat q; quiſquis mõ ꝑ fia/ ptũ eſt. Di iuſtus vix hluus crit. pec

gella coꝛripit᷑: t coꝛreptõib emedat᷑: catoꝛ ⁊ impius vbi parcbit? Caſſ.
m mãſuetudine coꝛripit᷑ ⁊ nõ in ira. Et intuere quia iuſticiam domini ſꝑ
In diſtricto ãt illo exãine qð pẽitẽs penitens iſte refugit. et conſuctudinẽ
iſte ꝑtimeſcit: oĩs argutio ⁊ coꝛreptõ eiusg benignitatis cxpoſcit dicens
furoꝛ ⁊ ira eſt. qꝛ venia poſt coꝛrepti⸗ Manener domine. de rigoꝛe in /
onẽ nõ eſt. Idẽ Caſſio. Mico. Fu ſticle ao dulcoꝛem miſericoꝛdie.auer/
roꝛ ⁊ ira nõ cadũt in deũ:de ̊ dictum tit enim a nobis debitas penas: cum
eſt. Tn aũt dñc virtutũ cũ tranqllita eas relaxauèit benigna rᷣmiſſid et eri
te iudicas.ſed ira ⁊ furoꝛ ſignificant pe animam meam ab iminenti ſuppli
acerbitatẽ vindiſte quã der exercet cio quod debetur errantib* Augꝰ.
iudicio in pctõꝛes. ſicut in ſco pᷣe AUel intelligendum eſt! cõuertere do
dictu eſt. Lüc lotur ad eos ĩ ira ſuua mine lid eſt fic me conuertilet cripe
et in furoꝛe ſuo ↄturbabit ecos. Idem animã meã ranq; inherenteʒ perple
Aug. enitẽs igi acerbitatẽ iudi / xitatib ⁊ buius ſeculi:⁊ ſpinas quaſ

*

cij dei abhoꝛrens: vei miſericoꝛdiã im dam dilacerantium deſiderioꝛum in

ploꝛat dieẽs (iſerẽ mei dñe qiñ in ipſa conuerſione patientem Caſſ.
Ermꝰ ſu ꝗpter pam̃ Caſſ Infir/ Luluum me fac Inon ſm mea meri⸗
mitatis ↄfeſſio celeſtis medici miam ta. ſed Lꝓpter miſericoꝛdiã tuam in qᷓ
mouet. a q̊ͥ facile impetrant᷑ remedia: dum fixa ſi pes ponitur: venia facilius
cñ oſtẽdunt᷑ vulncra manifeſta. O cle ſpetrat᷑ Micoππ5 Ei mo-
mentia magna creatoꝛis:a iudice per/ 1e 1. i. poſt moꝛtẽ L q memo? ſit tui
cipimꝰ qͥd nos rei dicere debeamꝰ.do videiicʒ memoꝛia fructuoſa :qntũ ac

1. 4 . .

cemur pietateʒ petere ne nos iuſtici⸗ cos: qui diſcedunt in peccãto moꝛtali
poſſit abſoꝛbere Hiero.l ſana me Aug. itelligit nũc eẽ tẽpꝰ ↄuerſiõis
p pniam q; medic' cs ⁊ ego egrotus ⁊ venie. qꝛ ci iſta vita traſictit:nõ re⸗
ſumkqſ ↄtun bata ſut oi oſa men⸗ ſtat niſi retributio meritorꝝ J0 ſbdit
id ẽ oẽs virtutes aĩc mee Aug?ꝰ: Lin ĩſerno t quis cẽ fitebitur tibi

— ErL — — ł‚,.4.. ☚

id eſt in magno dotoꝛe woꝛdis Laſſ
Gemit eĩ dict eſt luc“ geminatus:

meor rigabo. vt fiã e

Caſſ. Subaugiendũ:ad veniã cõ

ſeqndã:qͥſi dicat:null:eo ꝙ in infer⸗/
o nulla eſt redemptio. Cõfeſſi autez
unt in inferno illi unpij. de qb Balo

,

mon ſapie. v. dicit Quia dicent iter ſe

pniam agentes: 2 pꝛe ãguſtia ſpuͦs ge

meutes . Cõleſſus eſt ⁊ ille diues ꝗᷓ

lagarũ videbat in reqe ↄſtitutũ.̊ nõ

eſt ad vocẽ ſupplicationis aucditꝰ. qꝛ ẽ

hoc mũdo ꝓpꝛijſſime ↄfeſſio dicit᷑: vbi
et venia rexitur Huigo Meinde
penitẽs iſte enumerat penas ⁊ erum
nas pnĩe ſue dicẽ è Lalaboꝛaui lſatiſ⸗
faciẽdo ꝓ pctis meis l ĩ gemitu meo⸗

quẽ merito fideles appetũt qm̃ lugen
tes ↄſolat᷑:penitẽtes mũdat:diabolũ
ſuigat/ch o ↄciliat:amaritudo dulcis:

lachꝛyme felices / ſalutaris afictio. è8

q̃ re beat* Johes in dnobꝰ hbuis ita

diſſeruit vt merito apud grecos au/
rei ous nomẽ accepit. Et tanqᷓ; darn

ꝓſnerit gemitꝰ addit ⁊ dicitl laua bo
ſingulas nocteo.i. ꝑ ſingula pctã
leãtũ men ſi hoc ad iram velis acci

pere occurrit ĩpoſſibilitas vt tãta ſit

pia lachꝛymaꝝ q̃ nõ ſolũ faciẽ: ſ et
ecti lauiſſe diceret᷑. Quapꝛopt᷑ lecũ
mel delectationẽ coꝛpoꝛis intelliga⸗
m / in q̊ velut in cubili nro marcenti
id eſt putrida voluptate remittimur:
quã pᷣt hõ lachꝛymis q;uis paucis la
nare Aug?. Hanc ei delectatiõeʒ
lachꝛymis lauat/q ſeſe ab illa c

extrabẽ l lachaymies meis ſtratuz meè

um Laſſi umuln peron
ex peccatoꝛe in
ſt: ex lugẽte let /ex egroto ſanꝰ. Ri
Fri⸗ vero ad interioꝛ a ꝑtinet. ꝑ qð

letũ ſignifecat vſq; ad intims coꝛdi

nmeare Mico Turbat eſte
re· li. a doloꝛe coꝛdis Locuł me
er nimia abñdãtia lachꝛymarũ o

coꝛdis

bſeu⸗

ritudine coꝛdis. vnde ⁊ in trãſlatiõe

hebꝛaica ꝙ furoꝛe habet᷑ amaritue me

et hec ẽ erpoſitio Falis Collec oꝛ
Aug'. vero ⁊ Caſſio. dicunt debẽ n⸗

telligi hui penitẽtis oculũ coꝛdis ſui
cæẽ turbatũ a furoꝛe.i.ꝓpter iraʒ deꝛ q

peccatoꝛ ſuis exigẽtibꝰ culpis dat̃ in
repꝛobũ ſenſuz. i. ꝑmittit᷑ cadere in ce
citatẽ mentis.i.pati tenebꝛas intei io
res:excluſus a dei gra.ꝑ qᷓs puenit᷑
ad tenebꝛas exterio ⁊cs: q̃ ad diẽ̃ iudi

cij ptinent vt pemitꝰ extra deñ ſit qᷣſ/

2 gi nolnerit Hug
5 extinc? p de⸗

ſcʒ ꝑ debitũ timoꝛc ⁊ nõ

ſperatõem.qꝛ qꝗͥ hic nõ turbat᷑iin futn

ro extinguet᷑.qñ mittet᷑ in tenebꝛas
exterioꝛes HMiero. Gell turbatus
eſt oculꝰ meꝰ. ..i. turbata ẽ mens mes
et totũ coꝛdis mei pncipale ↄtremu/
it a furoꝛe tuo o de /pꝑ quẽ ſiuplicia ti
meo mihi pꝛeparata &lo. Mec
mirũ ſi oculꝰ meꝰ turbał᷑l qꝛ innetera⸗
ui l.i:mẽ bꝛũ fadꝰ ſum veteris hoĩs g
pa m̃l inter omnes inimicos meos1
Augꝰ. Hoc eſt inter hoĩes qͥ no /
Iñt ad deũ ↄuerti.qͥ ↄtraria intẽtione
ſit eis inimici:qͥ ſe ad deũ ↄuertunt
Mã ci alij amãt ⁊ appetũt iſtũ mũdũ.
alij ſe optaunt ab iſto mundo liberari
Huis non videat illos inimicos eſſe
iſtis:nã ſi pñt: eos ſecũ ad penas tra

bũt.⁊ magnũ donũ c int᷑ coꝝ ꝓᷣbaver

ſari q̊tidie:⁊ ñ excedẽ ð itinẽ᷑ pᷣcepto⸗
rũ dei.ab his ſepatẽ oĩs ſanꝰ ñ locis
3 aĩo. Mã locis coꝛpa ↄtinent᷑.Ani/
mi ãt locꝰ c affedtio ſua Caſſ. Vel
int inimicos vicit: inter ptã Ipſa
enĩ ſunt veracit᷑ aduerſa q̃ aĩas ĩ tar
tarũ deducſt. Augꝰ? Noſt laboꝛẽ
gemitũ ⁊ ibꝛes creberrimos lachꝛy
maꝝ:aty pꝰtãtas difficultates exaudi

3 45 ſe ala ſignãs vide qͥd adiũgit El.

Caſſ. qꝛ volo
te diuidẽ l qm̃ exaudiuit dns voce
tus mei] Dlo. videlz puͦdtionez
coꝛdis mei ꝓ cõmiſſis. vñ lachꝛyme
pondera vocis hůt Aug?: Vel in
ꝓhetia dictuz eſtl. diſcedite . id eit
diſcedetis in extremo iudicio: 1
ſeparabunt᷑ a iuſtis Hugo au/

amonẽdis l vns oꝛe eã dit
de bonis 2 virtutib adipiſcendis: q

duo nẽcaria ſunt. qꝛ egreſſus vitij vir

tutum opat᷑ ingreſſum Laſſ. Iſte

vero penitens in ↄcluſiõe oꝛationis

ſue exultat oꝛonẽ ſuã foꝛe exauditam

qfñ hec eſt foꝛma penitẽ tiñ.vt incho /

0 .

ent a lachꝛymis 2 deſinant in letitig.

q̃tenꝰ tali exẽplo poſſit agnoſci: verũ
eẽ qð legit᷑. Qui ſeminãt ĩ lachꝛymis

in exultatõe metẽt. Deinge ſcã oſciẽé⸗
tia penitẽtis a ptis ſuis fcẽa libera

ecciaſticis regulis obſecundans mox

ꝓ inimicis ſuis vt ↄuertant exoꝛat.

vt ſicẽ ille accepit vemã: ita inimicos

ſuos carnales ad dei gratiã redre e
b' ſuis malis. ⁊ intelligant ipſos

tingat. Vnde dicit Arubelc
acti

—

act dã

vẽturas lauertant vt nõ pmittank
ire tẽdũt.q̊ cũ redeũt:ab inferni fo⸗

ues lib „Et 1
ret foꝛſitan differendos: addit
eſcãt valde velocit᷑ ab iniqᷣtatib ſu

iberent. Et ne nos diun⸗ iungien

cuãgelio ſcriptũ eſt. Peati miſericoꝛ/
des: qft ipſi miam oſeqnt Hugo

mea malex ſoctete
uit dñs vocẽ ſi

diuit dñs depᷣcationẽ meã. de mal l1s
8L dñs oionẽ meã ſuſcepit)

ãnoſos:q̊s pᷣdẽ ſibi putabant eẽ
ꝓficuos let cõturbenk vehementer
oẽs inimici mei timoꝛe futuri iudi⸗
cij ⁊ ſcripturarũ pᷣdicatõe terribili.ne
in illas penas miſerrimi hoĩm cadant
ꝗs ſuꝑ pẽtõꝛes lex diuina ꝓnũciat eæ=

eru

is. O deſideriũ mentis ſancte exinnũ
MQuis eĩ ampliꝰ in cã ſua petẽ potuit
iſte qͥꝙ inimicis ſuis acerrimis po
ſtulauit. Laliũ nach de“ miſeret aui
monita miſericoꝛdie nõ negligũt.ſic ĩ

—, —

lhoe totum pt legi de futuro ſie
rubeſcãt.l.i.erubeſcent in futur-

max imo ruboꝛc: dicẽtes. Di ſunt q̊s
aliqn habuimꝰ in deriſum 2 in ſimili/
tudinẽ impꝛoperij. Mos inſenſati vi

t̊ illoꝝ eſitimabamꝰ inſaniã: ⁊ finẽ il⸗/

loꝝ ſine honoꝛe.ecce qũo cõ putati ſe

inter filios dei . Que BGapie v. ſcri /

bunk ! et conturbent᷑ I. i. imul turba
bunt᷑ in aĩa ⁊ coꝛpe.nec lemit᷑ ſev ve/
bementerl ocẽg inimici mei ſecularia

deſideria ſectantes ⁊ cũ deſperare in
iudicio ceperintl cõuertãtur id eſt

ↄuertent᷑ a letitia ſcõꝛum in quoꝛum

maloꝝ confuſionem repetit L ernbe

ſcãt lid eſt erubeſcẽt ꝙ illis ↄuerſio

fit ad ↄfuſionè: qui hanc no eran

habere ad ſalutẽ Et hec oĩa fiãtl

de velociter. qꝛ cito veniet eis repẽ

tina calamitas 2 ſubit⸗ interit· Idem
Außi⸗ Caſſ Licʒ in oĩb plſalmies

qrunt᷑.tñ plalmos penitentiales eſti⸗
mo magnope pꝑſcrutandos. quibꝰ hu
mano erkwelut ↄpetens medicins
Ppeſtat,
ma lauacra ſuſcipimus. inde peccatis
moꝛtui reuiuiſcimꝰ:inde tugentes ad
eterna gaudia puenimꝰ. Eſt eni q⸗/
dã iudiciale genꝰ:in quo reꝰ conſpe/
qtib iudicis pᷣſentatꝰ aſſiſtit pti ſuũ
lachꝛymis diluẽs ⁊ ↄfitẽdo diſſoluẽs
ſummũ gen defenſionis aflerens vi

delicʒz ̈ ſe ipſum ipſe condẽnat. DHie

catoꝛ impugnatoꝛ eſt ſuꝰ.mereł veniã

quia ſe nõ excuſat a culpa.nec poteſt

aliter agi ſub tali iudice:cni pctã nn/

lus pꝛenalet abnegare. O ineſtimabi⸗

lis pietas creatoꝛis: reum pꝛo ſe ſen

tentiam dicere fecit: quando ipſe ſeys
hemẽti accuſamit. Dona nobis bo⸗/
mine in ſatiſſactione noſtra tota nos

charitate cõpungi: qui nobis ſaluta/

.

telligentie ſtudiũ adhibẽ debeam
qm̃ inde vite nr̃e maxima ſubſidia cõ

„Inde enĩ animarũ ſaluberri /

„*

*

*

rsẽ ſupplicandi regulã pſtitiſti. Oui in

trinitate ꝑfecta viuis ⁊ regnas deus

almus x

Dmine deus
me in te. Litulus huiꝰ p̃s.ta
lis eſt. ſalm dauid quẽ cãtauit do

mino pꝛo verbis Chuſi filij gemini

TCaſſ. Quãuis hec cã in ij.lᷣ Re/

gũ xv. lati inducit᷑ ꝓpter explanatio
nẽ tñ tituli:bꝛeuit᷑ expvvnẽ da cogno/

ſcit᷑. Cũ dauid a filio ſuo abſalon cru
deli bello pꝛemeret᷑:amicuʒ ſuñ chuſt

fecit ꝓ dinoſcendo ↄſilio ab Abſalon

ad ei caſtra migrare. vcqd aduer/

ſum eũ ageret᷑ ſibimet ſecretiꝰĩdicaret

PHugo DHuic hiſtoꝛie videt᷑ allu⸗
dere titul:ſeꝰ potiꝰagit de ſignato qᷓ

de ſignäte Laſſioð. Chuli eni pꝛe
Aug'.docẽte int᷑ pꝛetat᷑ ſilẽtiũ.qð re/⸗
nera fſidelis eiꝰ exercuit qñ illi ſecre/
ri ꝓfutura mãdauit iliꝰ aut Gemini
filiꝰ dextre interpꝛetatur. & bñ ad

apᷣm refert᷑:qꝛ ſaluti eius ncaria ꝓdi⸗
tiõe ↄſuluit.Sic dñs nr̃ in medio iu⸗
deoꝝ ſilentiũ miſit:cũ myſteria ſancte
incarnatiõis aſſumpſit.ꝑfidis enĩ iu/⸗
deis tanq; ſilentiũ fuit/qð fidelib /
bat᷑ eẽ pꝛedicatũ. Hũc ergo pp ad ſi⸗

militudinẽ Chuſi: de futuro myſtio

dñi ꝓpheta cantauit. Onia ſicut Da/
uid filij ſui abſalõ a ſe geniti ⁊ educati

iniuſtã pſecutiòeʒ ptulit.ita dñs libe⸗
rati a ſe populi atq; nutriti furoꝛem
deteſtabili pꝛeſumptiõe ſuſtinuit Idè

Auge. Caſ. Gcire debem hunc pᷣ
mũ elſe pon. eoꝝ quib' p act dauid

ſignificant᷑ dñi futura myſteria.ſubſe⸗

quũtur ei hmõi: videlz viceſim ſext⸗
X xxiij , xluiij. in 4 uib? en it ſchema

qs dicit᷑ allè goꝛia.i.inuerſio: aliud di/

cens: aliud ſignificans Hugo Ca/

iit ergo aĩa pfedta in ꝓphetia cui illo
ſecretum innotuit ꝙ verbis Chuſi. i.
pꝛo cognitione eiuſdem ſecreti.chuſi

.—
.
*.

„% *

dico: ſilij gemin i:id eſt dextere. &
ſecretum dexter deus:ideſt fauens at
q; pꝛopitius ei operatus eſt LCaſl.
Que quidem fidelis anima ex perſo/
na ſua dominũ depꝛecatur: vt ab om
nibus perſecutoꝛibus eius virt ute li

Aberetur dicens

Bmine Mico. per omnium
‚generalem gubernatione l. deꝰ* 1
creationẽ Lmeus ꝑ fidem 2 deuo /
rionc in te ſperaui confidẽs de tua
bonitate Dugo L ſaluñ me fac ex

omnibus perſequẽtibus me Itam vi/

tijs ⁊ demonibus q; pꝛauis bo mini /

bus et libera me Nè enĩ mihi ſuffi

cit: vt te defendente ſim ſaluꝰ:niſi et
te liberante ſim ſecuruo. Deinde de
plurali numero ad ſingularem redit:
cij ſubiungit de quando lid eſt ne
aliquãdol rapiat iabolus l vt le.o1
circſiens quem decipiat l giam meã
quia no curat de coꝛpoꝛe. ñ Gꝛeg.
Nihil feciſſe ſe eſtiat:ſi aiam nõ ſauci
at: Luũ igitur auxilium domine im/
ploꝛol dũi pꝛo quia l non eſt qui redi

mat peccata tollendo L neq; qui ſal
un aciat! Eaſſio. Cum tu ſubue
iendo ceſſaueris. Illo eni tempoꝛꝛ

pꝛeualet diabolus rapere: cum nobis

peccatis noſtris obſtãtibꝰ chꝛiſtus dii

ſtulit ſubuenire Augꝰ. Et vt ma/
nifeſtum ſit iam pfecam animã bo/d
etiam dicere cui ſolius diaboli frau/
dulentiſſime inſidie cauende ſunt. vi /

de quod ſequiturJomine de me⸗

us ſi feci iſtnd hoc videlicet quod

fubditur Hugo L Si eſt iniqtas

id eſt aliquod peccatuʒ moꝛtale quod
eſt contrarium equitatil in mambus

d eſt operibus meis Augꝰ?.
1reddigi retribuenti 1

mala. id eſt ſi non feci quod tu docu⸗/
iſti verbo et exemplo:qui in magna
patientia pertuliſti traditoꝛem tuum.

Hugo Bi ſic non vixi ſicut

docuiſti 2 pꝛecepiſti. videlʒ nð facien

Pfſalmus vij.

do pam̃ moꝛtale: neq; reddendo ma/

merito tãꝙ; vict Lab mimicis
me pleq̃ntib?Linams.

Alꝓ malis: ſed bona ꝓ malis Ldecidãꝗ

ſuetu dinis vacnat* Augꝰ. Inanit

ſe iactat qͥ cũ ⁊ ipſe hõ ſit: cupit le de /
hoĩe vindicare. Et cñ ſuꝑare hoiem

debz eſſe ĩ ↄſcia mea de bono opel in

cat. Aug. Eloꝛia ei hec ĩ puluerẽ

iureiurãdo impꝛecer

in terra vitã e
de aiab?e
cus vi

palã q̃rit: occulte a diabolo ſupat᷑ Ju
rare videt᷑ hic p execrationem: qð eſt
grauiſſimũ iuriſiurãdi genꝰ: cũ hõ die
Si illud feci:illud patiar. Sed aliud

6 5 4

eſt iuratio in oꝛc iurantis / aliud in ſi⸗/

gniſcatõe ꝓphetãtis. Hic eĩ vere diẽ

7

do ↄtingat hoĩbꝰ q reddũt retribuen

. X 1

tibus mala. non ꝙ ſibi aut alicui qſi
. erſequat᷑ er
gol inimicꝰ l.i. diabolꝰl aiam meam
equit᷑ enĩ mala ſuggerendo. Et

S ſi deceperit opꝛebendet: vñ ſubditl2

opꝛehẽdet e An aſenſuz Let cõculcet

7

cõtagiõe macularil ct gloꝛiaʒ meã ¶ꝗ

puluerẽ l.ui ſupbiã ⁊ iactãtiã l dedu

dedncit ſi ꝑ ſuꝑbiã qſq; cõtemnẽs ſe
creta ↄſcie / vbi de ſolus hoĩem ꝓbat

velit apud hoĩem gloꝛiari. Hinc ẽ ꝙ
alibi dicit. De conteret oſſa placẽtiũ
hoib?“ LCaſſ. Ecce quũo peccãtium

ruinã mirabili narratoe deſcripſit: dũ

ſibi cõditionẽ ponit Hiero. Qua⸗
ſi dicat:ſi hec fcci.hec mihi cotingant.

Deinde aduerſus diabolũ angelos

eiꝰ arũ poſſe ſnio pctõꝛes aut ipij ho/
mines ſunt depꝛecat᷑ di ρRxurge do⸗/

mine Jloquit᷑ moꝛc hbumano ad den qi

doꝛms ꝓdiret i publicũl i ira tua-

Aug?. Quid adhuc iſte quẽ pfe /
qu dicimꝰ ad irã ꝓuocat deu: quẽ ſci

cbat eſſe mitiſſimi iſte nõ aduerſ/
peoies boc pꝛecat᷑. ꝗ aduerſus diabos:

me4] Laſl. Dic eni;
cgfficit / s crudeliſſimꝰ inim/
cit vt coꝝ act' faciat terreng

n.- ld eſt in celũ aſcendẽdo LregreYu
re vndeveniſtil dñs iuchcat popu
los Aug. quia inde vetur E in
dicare vinos moꝛtuos, Od iudiciũ
dgia pfecta nõ timés ait
diñe ſᷣm inſticiã meã qua obe

lũ ⁊ angelos eiꝰ.cum eni iuſtificat᷑ im
pius:cx impio ñit iuſtus:et exp

one diaboli migrat ad templil dei.Et

qfñ pena eſtvt cuiq; auferat᷑ poſſeſſio

in qᷓ dñari deſiderat. hanc penas dicit
arã dei aduerſus diaboluz: vt deſinat
poſſidere q̊s poſlidet Caſſ. Qui
02

totiens punit᷑ q́tiens ab eo pecca
ſubiugat eripi L 2 exaltare in

,

xXxurge do

nilis

umilitatẽ pꝛecepiſti:

are veniens in carne: ⁊ tu pꝛioꝛ

vincentes ſuꝑbiã nõ poſſidean᷑ a di /
abolo HMug lct cũ veneris in cox
nel ſynagoga populoꝝ...i:indeo ꝝ vi
dens te in tata humilitate ↄſtitutum
Lcircũdabit te tanq; vilẽ ⁊ abieduʒ

eqndo te vſq; ad moꝛtẽ

4

udica me

on!

m Trãſlatio hebꝛa
ica hʒ oſumet?᷑ i. pficiat᷑ neqtis põꝑꝝ

—„ 1.

2 pueniat ad ſũmã neqhtiaz vt poſnit

iuſtũ iã venire iudicin. Sʒ qm̃ nõ ſo

lũñ dẽm ẽ apoc᷑.vlt. Soꝛdid ſoꝛdeſcat
acdhuc. Sʒ ec dictuz eſt Juſt' iuſtioꝛ
fiat qnectit ⁊ dic l ⁊ diri Di
niigit inſtũ ĩ ipa oↄſcia: vbi nullus bo⸗

zuſtu

inimicoꝝ tuoꝝ l.i.in poſſeſſiõe diabe
li ⁊ ſuoꝝ/quam in pctõꝛib tenet. In
ipfis eni exaltat᷑ dñs qñ a ↄuertẽtibꝰ
(cõ ſeſſio laudis ei offert᷑

mine de meus in pꝛecepto S mãda

imple qð pꝛecepiſti. vt exemplo tuo

lini pce⸗
ptis tuis L2 m innocentiã meamq̃ᷓ
nõ reddidi retribuẽti us mihi mala.
Et additl ſuꝑ me qᷓ additamẽto de/
mſtrat id ipᷣm ꝙ aia iuſta eſt 2 ino/
cens: hoc nõ ꝑ ſe habẽ: ſᷣ ꝑ illuſtrãtez
et illuminãtẽ eü ſumek. qſi di
cat. veniet xpᷣs maäffere ĩiterim ſu

„ .

minũñ videt.ſed ſolũ ille qͥ ẽ L ſerutãs
renes deꝰ Mico. Acſi di
cat. Lu deus faciens pꝛedicta:qui es
ſcrutãs coꝛda ⁊ renes ·i.clare videns

coꝛda 2 renes de

cogitattões ⁊ delectatiões qᷓ ꝑ renes

delignant᷑/ eo ꝙ delectatões venereo

rũ qᷓ ſunt vehementes vigẽt in reni⸗

bus viroꝝ. ſᷣm ꝙ dicit Gꝛegoꝛi. ome

lia xxxij. quia viris luxuria ĩ lübis ſit
CLaſſi. HPec ꝓpꝛia virtus eſt dei ⁊
coꝛda noſtra diſcuterꝰ ⁊ aĩ noſtrivigo
rẽ potẽtie ſue luce penetrare inis cĩ
cure delẽatio ẽ Augꝰ. qꝛ eo qlibʒ
curis et cogitatiõibꝰ nitit᷑ vt ad dele /

Qationẽ ſuã pneniat. Uidet igit̃ cu/
ras nr̃as qͥ ſcrutat᷑ coꝛ. Videt autẽ fi⸗

nes curaꝝ.i.delectatões qͥ ꝑſcrutatur
renes.vt cum inuenerit nõ ad ↄcupit
ſcentiã oculoꝝ:neq; ad ↄcupiſcẽ tiam

carnis neq; ad ambirionẽ ſeculi: que
oĩa trãſeũt velut vmbꝛa / inclinare cu

ras nr̃as.ſed ad gaudia rerũ eternaꝝ
fuſtolli:q̃ nulla mutatione violantur.
dirigat iuſtũ ſolus ſcrutãs coꝛda ⁊ re
nes. Laſſ. Nam licʒ nobis multo
celſioꝛeò ſunt ptãtes celoꝛuʒ.nulli tñ
creaturaꝝ datũ eſt cogitationũ nr̃arũ
pleniſſime ſecreta cognoſcẽ. nec nos

ipſi nobis ſic manifeſti eſſe poſſumus
quẽadmodũ diuinis ↄſpcctibꝰ appar
mus:cũ de hoĩe legat᷑ in pᷣs.x viij.De

licta quis intelligit. Penitẽs igit᷑ mi

pctĩ recidat:tuitionẽ petit dicẽs
ſtũ adiutoꝛiũ meñ a dño:qͥ ſaluos fa/
cit rectos coꝛde Augꝰ. Duo ſunt
officia medicine:vnũ quo ſanat᷑ inſir/⸗

ſericoꝛdiã dñi ↄſecutꝰ:ne in moꝛbum

mus. alteꝝ quo ſanitas cuſtodiat᷑. ̃m
pᷣmũ dixit peccatoꝛ in ſupioꝛe pſalmo

Miſerẽ mei dñe qm̃ infirmꝰ ſum. ᷣm

Ilterũ dicit hic pfeãꝰ. Juſtũ adiutoꝛi

um meũ a dño Ibi enĩ infirmꝰ vt libe
ret᷑:hic iã ſanꝰ ne coꝛrũpat᷑ oꝛat. Si

enĩ medicinã exhibet qᷓ ſancmur infir

mi:q̃nto magis eã ꝗᷓ cuſtodiamur ſa⸗

ai Oĩ ſi cũ adbuc pꝛes eſſemus

xpᷣs ꝓ nobis moꝛtu eſt: qnto magis
nũc iuſtiſicati ſalui erimꝰab ira ꝑ ipmꝰ?

JIuſto igit᷑ auxilio ſaluos facit redos

coꝛde.in q̃rũ coꝛdibꝰ ſunt cogitatio/

nes bone et müde Collect. Deide

vt ſtudeamꝰ ↄuerti ad deũ ⁊ eſſe recti

coꝛde ↄmendat nobis de patientiaʒ
ſuã.⁊ minat᷑ de indicio ſuo ita dicens
Deus

Jqui decipi nõ pᷣt oĩa videns:
et noſcens liudex- ſcrutãs coꝛda⁊ re
nes Aug?. Liuſtꝰ]iudex reddens
vnicuiq; ̃m opera ſua Caſſiod. t.
Foꝛtis quia nullꝰ pᷣt reſiſtere volũ /

tati eiꝰ Let patiens vt hodie ad peni
tentiã expectet.quos ꝑdere ꝓ ſcelerũ
ſuoꝝ qntitate potuiſſ- Nunqᷣd. ſub
Smiratione ꝓnũciandũ ẽ Mico.
iraſcet
infert vindictã ſtatiʒ cũ quis ↄmittit

ſingulos dies.Di.nunquid

ↄtra eũ offenſam:qſi dicat:non. Sed
expectat tempꝰ debituʒ dans peniten

tie locũ Sed qꝛ qñq; pcãtõꝛes hac dei

patiẽtia abutũtur/et ꝓpter hoc graui
us puniũtur /ideo ſubdit ¶iſi ↄuer⸗
ſi ſueritisa malis veſtris ad deum:
hoc tpe quo patiẽtia dei vos ad p

tentiã inuitat l gladiũ ſuũ vib:
id eſt manifeſtã vindictam ſuam exer
cet Augꝰ. Vibꝛare eſt ſplẽdifica/
re.vibꝛabit aũt chẽs gladiũ ſuũ cum
in ſecũdo aduentu: veniens iudicare

viuos et moꝛtuos:in manifeſto ſplen

doꝛe claritatis ſue iuſtis ſuis lumẽ et
terroꝛes impijs coꝛuſcabit l arcuʒ ſu
um. lid eſt ſacrã ſcripturã veteris ac
noui teſtamẽti quaſi quodã neruo du
ritia veteris flexa ⁊ edomita eſtl tetè

dit qꝛ per ipſam ſcripturã pãòꝛibꝰ

minas ex hibuitl et ꝑauit illum qñ ꝑ
expoſitoꝛes explanauit ſacrã ſcriptu⸗
rã Gꝛego. xix:moꝛaliũ Olt in eo
parauit vaſa moꝛtis id eſt ſentẽtias
pdoꝛibꝰ dãnationẽ cõminaͤtes quia
ſm eloquiij ſui ſentẽtiaʒ eos qui nũe

coꝛrigi negligũt repꝛobos dãnat. ĩ q̊
etiaʒ arcu Lſagittas ſuass TDugo
id eſt auctoꝛitates ſacre ſcripture de
dilectiõe dei ⁊ ꝓximi acutas lardẽti
bus auditoꝛib l effecit vt ꝓficerẽt
Mꝛego Quia in eo ꝙ terroꝛe coꝛri
git accenſas verboꝝ ſentẽtias emittit
Alugꝰ?. Et vt intelligamꝰ vnicui
q; ſuppliciuʒ fieri de pcto ſuo ſic vt q̃
fuerũt delecdtamenta homini peccãti
ſint inſtrumenta dño punienti. Ideo
ſubdit Hugl cce. ãſi dicat ma

Mico. Pic eſt oꝛdo pꝛepoſterꝰ.q;
ↄceptio pᷣcedit parturitoe, Hugo.
Sic ergo oꝛdina l ↄcepit doloꝛe ex
ſuggeſtiõe.i.appetitũ tꝑaliũ.in q ẽ do⸗
loꝛ.qꝛ eſt laboꝛ in acqrendo:timoꝛ in
poſſidẽdo:doloꝛ in amittẽ dol partu⸗
rit l.i.maximo la boꝛe nitit᷑ efncè iniu

ſticã machinãdo malũ ↄtra ꝓrimuʒ
ſuũ l et tãdẽ l pepit inidtatezxl.i.ad
actũ ꝑduxit. Iniquitas et iuſticia m

hũc ſenſum idẽ ſunt. Peccatoꝛ ⁊ pec
catũ qð doloꝛ dicit᷑:qꝛ cauſat ſibi eter

ne pene doloꝛẽ ↄcipit ↄcupiſcẽdo:de⸗

inde parturit ↄſentiendo:tertio parit
oꝑe ꝑpetrãdo: Cõgrue vero nõ dẽm
eſt:ꝓpetrauit iniqtatẽ ſed pepꝑit.qꝛ ſi
cut in partu anxiꝰ doloꝛ ⁊ laboꝛ ẽnta
ꝑuerſi laboꝛãt atq; anxie anhelãt.vt
malũ qð in coꝛde conceperint ad oꝑa
tionis exitũ ꝑducere poſſint. Cõtra
tria pᷣdicta: ſcʒ ↄcepit/parturit/⁊ pe/⸗
perit/q̃ ad culpã reteruntur ſubiũgit
alia tria ꝑtinẽtia ad penã. videlʒ ape
ruit effodit ⁊ incidit. Eñ dici 1
cũ. lĩferni:ↄcipiẽ do pãtm̃l apuit. par
turiendo ꝑ ↄſenſũl effodit lI.i.amplia
nit Leũ actũ ꝑpetrãdo pãm̃ Lincidit

in He Ipditois: ⁊ moꝛtis Lquam fe
cit.J. Et

1 ſic ſibi ipſi ſpontanea volũta
te eſt cã dãnatõis ꝓpt᷑ q onuer⸗

ſalmus vij. .

tet᷑ doloꝛ eiꝰ. l.i.ptm̃ qð eſt cã dolo/
ris vt didũ eſtl in caput ei? Caſſ.

id eſt in aiam eius que eſt caput coꝛ⸗
poꝛis et in verticc ipſiꝰ l. in roõnem ẽ
tellectua łẽ q̃ eſt ſuꝑioꝛvis aĩe l iniqui

tas eiꝰ deſcendet. detrudens eũ ad in
feros.qꝛ pcẽtm̃ aggrauãs eũñ non ſinit

aĩiam erꝰ ad ſanctoꝛum requiẽ volare

Augꝰ. Hoc fit cũ in hoĩe ꝑuerſo
ſeruit rõ: ⁊ libido dñat᷑. Collectoꝛ
Et quia hoc periculũ ꝑfeãꝰ iſte iam
enalit Fras agens laudat dñm dicẽs.
onfite

m Liuſticiã eè Augꝰ. Confeſſio
iuſticie dei eſt:q̃ iſta loqmur vere dñe
iuſtꝰ es qñ et iuſtos ſic ꝓtegis vt ꝑ
te ipſuʒ eos illumines: ⁊ peccatoꝛes
ſic oꝛdinas vt nõ tua:ſed ſua malicia
