hois Hugo Poſtq; oꝛauit chãs

oſtendit qᷓ bona ↄtulit ei deꝰ pꝛ mu/
tans perſonas; loquendo a ſecunda
in tertiam:ad ſignandũ in cho duas

naturas. vnde dicit Qanctis qui ſũt
in terra eius id eſt apoſtolis alijs q;
fidelibus qᷓ in terra viuentium ipem
ſuam poſuerũt l mirificauit id eſt mi

ras fecit ⁊ oſtendit deus pater! oe

voluntates meas lid eſt omnes volũ
tates chꝛi referunt᷑ ad duo:ſcʒ ad vo
luntatẽ moꝛiẽ di⁊ reſurgendi.qꝛ ipſe
voluit moꝛi ꝓpt᷑ delicta nr̃a:⁊ reſur/
gere ꝓpter iuſtiſicationes noſtras:ſiẽ
dicit Apoſtolꝰ ad Roma.iiij Aug.
Mis ergo ſanctis miras fecit omnes
voluntates meas l in cis lid eſt ꝓfe⸗
ctu eoꝛum quo ſenſerunt ꝙ eis ꝓfue
rit humamias diuinitatis mee vt mo
rerer ⁊ diuinitas hũanitatis vt reſur
gerem Mico. Vel deus pat oẽs
volũtates chꝛiſti in ſanctis apoſtolis
et apoſtolicis viris mirabiles fecit.il
luſtrando eos ſciẽtia ad pꝛedicanduʒ
volũtates ſuas:et ↄfirmãdo miracu/
lis pꝛedicationes eoꝛũ:Et qꝛ ꝑ pꝛedi
cationem apoſtoloꝛum conuerſe ſunt

gentes ad fidem:qᷓ pꝛius erant idola-

trie dedite. Ideo ſubditur¶ulcipli
cate ſunt infirmitates eoꝝ/ id eſt ifir

mitates idolatrie gentilium. qd patx
ex tranſiatiõe hieronymi:iuxta hebꝛe

um. vbi dicit: multiplicant᷑ idola eoꝝ

Lpoſtea accelera uerũt quia dimiſſis
idolis ad fideʒ xpi velociter cucurre

rũt: iudeis remanentibꝰ in infidelita /
te ꝓ maioꝛi parte Jon congregabo

ↄuenticula id eſt delubꝛa. Delu bꝛuz
dicit᷑ templũ idoloꝛũ vbi ↄueniebant
ad colendum idola l de ſanguinibꝰ I

quia fiebat ſacrificiũ idolis de ſangui
nibus animalium ⁊ aliqñ de ſanguini

bus hominũ Lalia cõuenticula chis

per apoſtolos non congregauit:ſ ma

gis diſſipauitl nec memoꝛ ero n
nũ eoꝛum ꝑ labia mes Augꝰ?. Dz
ſpũali permutatione obliuiſcent᷑ gen

tiles quid fuerint nec a me iam pecca

toꝛes vel inimici ſz iuſti⁊ fratres mei
et filij dei vocabunt᷑ per pacem meã
Laſſ. Quia poſtqᷓ; ſacris fontibꝰ

ſunt renati:pᷣſtinis eoꝛum nominibꝰ
deletis appellati ſüt cbeutiab
et amici ſponſi:id eſt chꝛiſti. Populꝰ
ita conuerſus derelidis mũdi vanita

i filij dei

tibus conſequenter dicitt Mico.
domin pars hereditatis mee quis

conuerſi ad fidem elegerunt dominũ
ieſum chꝛiſtũ pꝛo parte ſua heredita/⸗
ria let calias mei id eſt paſſiõis mee
que ꝑ calicem in ſcriptura deſignatur
vnde ſaluatoꝛ de ſua paſſione dicit
MVath. xx vij. Si nõ pᷣt hic calix tral/

2

ire niſi bibam illum c. Multi aũt gẽe⸗

tiles ante ↄuerſionem chim ꝑſequen
tes poſtea ↄuerſi amoꝛe chꝛiſti ad paſ
ſionem ſe pꝛomptę ⁊ letanter obtule
runt:et pꝛopter ſpeʒ hereditatis eter
ne conſequende. Ideo ſubdit᷑ Ltu es
ui reſtitues hereditates meã mihi-
Caſſ. hereditas aũt chꝛiſti ẽ pꝛede⸗

.

ſtinata multitudo ſcõꝛum: vnde eni,-

—

☚nW

— — —

.C.

dicit in o. ij: poſtula a me ⁊ pabo ti ſuuis collatis dicens enedicam do
bi gentes hereditatẽ tuã Mico. minum. Mico. agedo gratias deo
unes ceciderũt mihi in pꝛeclaris parri ſicut habet Johãanis. xi. Pat᷑
ib eſt : apoſtolis qᷓ pꝛe ceteris fuert Sfas ago tibi af audiſti me Ld tri/.
a ſpñſancto uluminati ? ipſi ꝑ ſoꝛtes buit mihi intellectũ qꝛ ab inſtãti cre
miſii fuerũt ad pꝛedicandu. Que ſo ationis aĩa chꝛiſti fuit unpleta ſciẽtijs
tes apoſtoloꝝ ꝑ funes itelligunt᷑. vẽñ Liſuꝑ⁊ vſq; ad noctẽ Jid eſtvſq; ad
in libꝛo Joſue ſoꝛtes. x. tribnũ noiaan moꝛtẽ que in ſcriptura nox vocatur.
tur frequent ibi funiculi ⁊ funes Ec Lincrepnerũ J.i icrepauerũt lme rei
loquit᷑ hic ſcriptura in pſona xpi:traAi nes mei Id eſt iudei de ↄſanguinitate
eundo de membꝛis ad caput Letenim mea nati. chꝛiſtꝰ enĩ ſm carneʒ natus
tereditas mea pꝛeclara eſt mibi id fuit v iudeis arentela aüt deſignat
ecccia fideliũ: qᷓ vocat᷑ hereditas chti. p renes eo ꝙ ibi viget virt? genera⸗
ſicut ſcribit̃ hiere.v.caꝰ: Qui fecit oa tiua in ſexu virili Caſſ. Acſi dice /
iple ẽ ⁊ ilrael ſceptrũ hereditatis ei?:· ret ſupꝛa mala qꝗᷓ mihi fecit oĩs cog/
dñs exercituum nomẽ ei? Hugo nmtio indeoꝛũ inſuꝑ 1 de tribn iude
Supꝛa dictũ eni verſiculũ ↄfitentur ex qua traxi oꝛiginem me increpaſſe
clerici qñ accipint benedictionẽ coo noſcunt᷑ dicẽtes Johis viij. Mieo.
ne dicetes Dñs pars heditatis me demoniũ habes. ? Math: xi. Ecce hõG
tct calicis mei Aug. Tale ẽ acſi di· voꝛax ? potatoꝛ vini ac publicanoꝛũ
cerẽet. Eligãt alij libi partes terrenas amicus: et in paſſione dicebãt. Vah
et tpales quibꝰ fruant᷑. poꝛtio mea et ꝗdeſtruis tẽplũ di “« HMugo Vel
nnus dñis eſt. Et bibãt alij moꝛtiferas ſic:increpuerũt me renes mei.i.inferi⸗
voluptates: poꝛtio calicis mei dñs oꝛ natura mea vſq; ad moꝛteʒ.i.vſq;
tu es q' reſticnes hereditatẽ meam m dd paſſibilitat carnis. Timcebat eni
hi Piero. Keſtituer de pater be/ caro paſſionẽ: ego aũt in illa paſſiõe
reditatem chꝛiſti qñ electos ſuos: co. Aug. rouidebã dũm in aſpen
vurus videlz ſancte eccleſie ad illa innte meo ſp. lqꝛ veniens in ea qᷓ tranſeunt
gritatẽ attraxerit: vt poſt reſurrecii ns abſtuli oculũ ab eo qͥ ſemꝑ manet
onẽ acceptis coꝛpoꝛibꝰ ſuis incoꝛru / Mico. Anima eni chꝛiſti ab inſta /

pti immoꝛtales viuant qꝛ illã imoꝛ ti creationis ↄtinue habuit claritateʒ

„

taalitatẽ in adã ꝑdiderũt. Fu dinuine viſionis L qm a dextiis c mihi
derñt mihi in pꝛeclaris Hi inne cõmouear I Aug?. id eſt faciet
ſunes qᷣb limita ilit᷑ in eo ꝑymaneẽ Mi.
terrena intelligunt᷑ ſoꝛtes diiune ele / humanitas enĩ xpᷣi eſt oꝛganum deita
Rionis. acſi dicat: partes hereditatis ti coniũãũ. Et ideo nõ pᷣt moueri ad
mmee cõtigerũt mihi ſoꝛte.i. gratia di / aliquid niſi ſm volũtatẽ deitatis. ꝓpt᷑
uine electionis in pꝛeclaris.i.ĩ celeſti 8 in chꝛiſto non pᷣt eſſe aliqs motus
bus vbi nihil eſt miſi pꝛeclarũ ſcilitee inoꝛdinatus inſurgẽs ex dictis iniu/
ĩmoꝛtalitas: impaſſibilitas: et fruitio rijs indeoꝝ vel er qbuſcũq; canſis ali
viuinitatis. tenĩ bñ ptigit mibi qua is. Deinde deſcribit᷑ chꝛiſti reſurre/
hyjroõi hereditas mea celeſtis pꝛecana ctio gloꝛioſa cum ſubditur Proꝑ
eſt mihi i. pꝛe oĩbus alijs bonis pꝛe,/· hocIid eſt pꝛopter reſurrectionẽ me
cioſa: clara: 2 pꝛedilecta. Deinde x5 anm que infra ponitur que erat cã le/
agit gratias deo patri ꝓ bonis ſibi ? titie chꝛiſti: vnde ſubdit᷑ Lletatũ ẽ

4.

2

bꝰlimitat᷑ ⁊ diuidit hereditas mhi vt ſta

ſcʒ reſurrectiõis
derelinques animã me.

dextera tu

cꝗᷓ delectamenti Let exu

mei. quia eertitudo boni expectati ?

mea Aug? Acſi dicat: ꝓpter q ⁊
in cogitationibus meis iocũditas: et
in verbis exultatio. Caſſ. Ipſa e

eſt ꝑfecta letitia que ⁊ hilari coꝛde cõ

cipitur ⁊ alacri ſermõe ꝓfert Mico.
inſupꝑ et caro mea requie

future ¶

iõis

hoꝛa nona ferie ſexte:in qua ſiut ſepa

rata a coꝛpoꝛe vſq; ad diluculum diei
dominice qñ fuit coꝛpoꝛi reunita JS
ſubditur l nec dabis ſandtum tuũ J.i.

coꝛpus meum impollutũ l videre coꝛ

ruptionẽ lid eſt incinerationẽ vel pu

trefactionc.fuit tũ ibi coꝛruptio acci⸗
piẽdo pꝛo moꝛte:qꝛ coꝛpus chꝛiſti fu
it vere moꝛtuñ ꝑ ſeparationeʒ anime

Rotas mihi feciſti vias vite] accex

lerado tẽpꝰ reſurredtõis mee Aug.

Elel notas feciſti per me humilitatis
vias vt ad vitam redirent hoĩes vn⸗/
de ꝑ ſuperbiam ceciderant. In qbus

qꝛ ego ſum mihi feciſti Hugol ad
ltu tuo cũ
eſſurꝰ aſcẽdero L ⁊ des

implebis me letitia cũ

atiões leris mihil ĩ dextera tua
id eſt in ↄſeſſu tuo ⁊ hocl vſq; in ſi⸗

nem..ipfectea eternaliter Mico.g½
dlgnitas hurꝰ ſeſſionis chii hominis

erit ſempiterne durationis Collect.
Hũc verſiculũ exponũt hieronymꝰ⁊
augꝰ. vt ſit vox chꝛiſti pꝛo ſe ⁊ ſuis ſi
delibus in qbus:qꝛ ipſe eſt Adimple

bis ait me.i. meos in futura letitia cũ

vnltn tuo vt mil vltra querãt aliud
cũ facie ad facic te viderint Glo.

Et interim fiunt eis deledationes.i.
conſolatõcs in itinere hurꝰvite in de⸗
xtera tua:id eſt in fauoꝛe ⁊ ꝓpiciatõe
t¹ia q delectatões pducũt eos vſq; in
finé.i.vſq; ad ↄſũmationẽ et᷑ne btitu

QAuoniã nõ
derelinques meaʒ in interno 1
id in limbo ſanctoꝛũ patrum vbi aĩa
chꝛiſti fuit ꝑ xxxix hoꝛas tm̃:ſcilʒ ab

Araudi domine
mi talis eſt. oꝛatio Dauid Caſſ. Cũ
multi pſalmi in textu ſuo habeãt oꝛa
tiones monere videtur cur hic taleʒ
pꝛepoſuit inſcriptionẽ· Sʒ quis alij
cũ rebus diuerſis bꝛeuiter mixtas c⸗õ
tineãt oꝛatiões. iſte tñ penè tota ſui
contexiõe ſupplicatio eſt Slo. Er
eſt pᷣmus eoꝝ q noie oꝛõnis intitulã
tur. Süt et alij qᷓttuoꝛ videlʒ lxxxvꝰ.

ooinis Caſſ. Conſiderem ht ploe

mũ qnto nos mun? ſalutis infoꝛmet-
In paſſionibꝰ confidentiã: in ſpe eter

nam gloꝛiam pollicet᷑: vt docendo Gᷓ
futura ſunt pꝛoſpera: pñtia non tine
amns aduerſa. Schola celeſtis :erudi
tio vitalis: qauditoꝛiũ veritatis: diſci⸗
plina certiſſime ſingularitatis.qᷓ diſci
pulos occupat ſenſibꝰ fructuoſis nõ
inaniñ lenocinatõe verboꝝꝛq( ꝛHriero
AUVngde nos depꝛecamur vt a deledta/
tionibꝰ quibꝰ ſancti potiunt᷑ nequaqᷓ
diſiuncti ſi non meremur nr̃i gloꝛia
nõ excludamur a venia ꝑ chꝛiſtũ do⸗
minũ noſtrum cui cum eterno patre

et ſpnſancto eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia in ſe⸗
ſeculoꝛum Amen

iuſticiã. Titulus huius p

ſcʒ Inclina domine.et lxxxixꝰ.ſcilicʒ

Düiſe refugiñ: 2 ci?. videlz Dñe exau
di. Atq; cxli. ſcʒ voce mea. Pſalmus
eeniz pꝛeſens eſt oꝛatio chꝛiſti capitis
adiuncta ſibi eccleſia qᷓ coꝛpꝰ cha eſt.

Hugo Oꝛauit añt chis nõ ꝓ ſua

ſed ꝓ noſtra vtilitate vt nos ad oꝛa⸗
tionem inuitaret: ſicut fleuit lazarum
vt nos charitatẽ ꝓximi doceret hab?-
quuia omnis chꝛiſti actio eſt noſtra in⸗
ſtructio. Senſus tituli talis eſt. PHie
pſalmꝰ eſt oꝛatio Dauid:iq eſt chꝛiſti

ſignati ꝑ damd:qꝛ manu foꝛtis eſt et
deſiderabilis: vt ſepe ſupꝛa dictuz eſt
LEaſ. Trifaria o?o ab humam/

nitate chꝛiſti in hoc pſllmo expᷣmitur

☛R ‚— —

id
net.
dter

d

tmd
diſa⸗
6n5 *
ſco.
d,

n
/
re
1/

fuil intende de

Pꝛima eſt vbißm iuſticiã ſuã petit ſi
bi debere reſtitui. Scðda eſt vt a iude
oꝛũ inſidijs eius puritas liberet᷑. In
tertia reſurrectionem velociſſimã de⸗
pꝛecatur:ne diutiꝰ inſultare liceat ꝑ/
uerſo populo iudeoꝝ. Et ne aliquid
de illiꝰ maieſtate turba fideliuʒ habẽt
ambigiimñ:pꝛofitetur ſe in eterna bea⸗
titudine eſſe manſuz Hiero. Gox.
ergo chꝛiſti in paſſioue vel eccleſie in

audi de uuſticiã meã Hugo
qua tibi vſq; ad moꝛtẽ obediẽs
de malis tollendis uribus clemẽ
tie tue l ꝑcipe oꝛationez mea Jque eſt
de bonis adipiſcendis: oꝛonem dico
factaml nõ in labijs doloſis lſed ſim/

tribulatione oꝛat dicens.

2

licib. Quia ſicut dicit Jſa. liij. Do⸗

us non fuit in oꝛe eius. Mꝛatio illo/
rum eſt doloſa qui dicunt:dñe dñe:⁊
non faciunt voluntatẽ pautris Mi.

Loquitur de deo ꝑ modũ humanum

qꝛ in deo non ſunt lineamenta coꝛpo
ris vnde ſubdit ſpeciſicatiõem ſue pe
ritiõis dicens Caſſ)e vultu tuo
id eſt de aſpectu tuo fm illa qᷓ in me

reſpicis atq; cognoſcis Hugo Liu

diciũ meũ quo iudicatus ſum a pila
tol pꝛodeat. .i.exeat ĩ publicũ ad no⸗
titiam omniũ gentium ⁊ l oculi tui
o dominel videant equitatẽ retribu
endo mihi gloꝛiaʒ reſurrectionis.hec
eſt enim equitas:vt ſicut in paſſione
humitlimꝰ factus ſum omniũ ita in re

ſurrectione et aſcenſione exaltat ſuʒ

ſuꝑ omnes.vñ ad Philipp.ij. apoſto

lus dicit. Pꝛopter qð et deus exalta

nit illum. et oſtendit ꝙꝙ hoc meruit cñ
ſubiungit Hlo. robaſti coꝛ meũ

tribnlationis L me examinaſti hoc di

Ait ad ſimilitudinẽ foꝛnacis qᷓ metallũ

nerationis vite eterne
ſns meos lid eſt acꝰ vel ſenſus me
os Lin ſemitis tuis lid eſt in mãdatis
tuis pficè: eſt ad finẽ pducere Caſſ.

purgatl. 2 non eſt innenta in me ini⸗/
uitas vnde Iſa. vij. Iniquitatẽ nõ
ſtcit Caſſ. Sicut ergo 2 tribulatit
onibus ignitis examinat eſt dñs xpᷣs
in lua paſſione. Ibi mirande patiẽtie
documenta monſtrauit.ſeð non eſt in

illo inuenta iniquitas:quã aduſtio vl

la decoqueret Glo: Et boc nõ di
co iactanter videlʒ:non eſt inuẽta in
me iniquitas? It non loquatur os
meũ opera homimũ 1 Aug?. id eſt
vt aliquid pꝛocedat de oꝛe meo q; qd
ꝓtinet ad gloꝛiã et laudẽ tuũ Hugo
Gpera hominũ loquũtur iactatoꝛes
qui non deuz ſed ſe ipſos in ſuis ope

tibus landantl pꝛopter verba labio⸗/

rum tuoꝝ Jadunplenda: id eſt vt im/
plent᷑ ſcripture de redemptione gene
ris humani ꝑ me ↄplenda quas ꝑoꝛa
ꝓphetarũ locutus es Lego cuſtodiui

vias duras ſcilʒ pauꝑtatis humane

moꝛtalitatis atq; paſſionis. Hoc etiã
quilibʒ fidelis dicere debz Hiero.
pꝛopter verba labioꝝ tuoꝝ ego cuſto
diui vias duras.Acſi dicat timẽs fu
tura ſupplicia:q̃ legis trãſgreſſoꝛibus
ↄminatꝰes duris me laboꝛib exercui
et ſubieci coꝛpꝰ ale poteſtati: Sʒ qũo
hoc dicit:duras:cũ in euãgelio dicit᷑:
Jugñũ mei ſuaue eſt ⁊ onus meuz le

ue?· Guaue eſt volentibus 2 durũ eſt

nolentibꝰ. quis duruʒ eſſe videat᷑ ad
ſinãos ꝓpter coꝛpoꝛalem ↄditionem
tñ ſuaue eſt ipſis qui hñt ſpem remu/

herfice grel
el ſenſus me/

et vilſitaſti nocte lid eſt ipſum coꝛ me Inchoamꝰ enĩ dũ in hoc mũdo pꝛo/

um vilſitatione tribulatõis pꝛobatuzʒ

eſt:que tribulatio nõ ſolũ nox dicitur
ſev etiam ignis Mox quia perturbat:
ignis quia exurit.vnde ſubdit l igne

babali conuerſarione degim) ſed vbi

ad finem venerit religioſa conſtantia
ibi pficimur: ibi tota integritate ↄple
mur.ſicut ait euangeliũ.Qui ꝑſeuera

d uij

Pfſalmus xpvj

nerit vſq; in finè:G ſaluꝰerit PHugo
e a ſemitis.i.mandatis tuis:quia
vt dicit dñs Luẽ.ix. Nemo mittens
manũ ſuã ad aratrũ ⁊ aſpiciens retro
aptus eſt regno dei. vel eſt vox chꝛiſti

Lvt non moueantur
upp

dicentis Perfice greſſus meos i

mitis tuis:quaſi dicat Augꝰ cuſto

diui vins duras vtiq; ad pficiendos
greſſus meos in ſemitis ruis.i.vt ꝑfi

ceret charitas eccie in anguſtis viſs
qbus venit᷑ ad requiẽ. vt nõ moneã/
tur veſtigia mea.i.ſigna itineris mei:

que tanq; veſtigia ſacramentis ⁊ ſcri⸗

pturis apoſtolicis impꝛeſſa ſunt vt ił

la intueantur ⁊ obſeruẽt omnes qui
me ſequi volũt Dugo Deinde pe⸗

ri. vnde dicit go clamaui. Iid eſt va
lida intẽtiõc pꝛeces ad te direxi łl qm̃
exandiſti me ſicut ad hebꝛeos iiij.di⸗
cit apoſtolꝰ*. In oĩbus exauditus eſt

ꝛ0 ſua reuerẽtia. Sed videtur ꝙ de

beret dicere e cõnerſo. Exaudiſti me
qm̃ elamaui. Oð ſolmit Gꝛegoꝛi di/
cens. NMemincẽ exaudit deus niſi quẽ

Ego clamaui qm̃ dediſti mihi ↄfidẽè

ctiã impctrandi. Et ideo Linclina aurẽ
tuã.lſcʒ miſericoꝛdie L mihi. ĩifirmo in
firmttate penel z exandix J
que ſequuntur fica mias tnas
Viſericoꝛdie dei fuerũt ꝙ ꝑ paſſionẽ
filij ſut volnit ſibi reconcthiart mũdũ

Has ipſe deꝰpater mirabiles fecit qſᷣ

p filium ſuñ incarnatũ ⁊ paſſuʒ qͥ re/⸗

ſurrexit a moꝛtuis ⁊ aſfeẽ dit ad celos

redemi mũdũ ⁊ ctiam multa miracu
la fecit.hec eni miracula admirantes
iudei ⁊ videntes cxcecati ſunt ⁊ gen⸗
tes laudantes crediderũt. VUnde⁊ de
beato Ang. dicitur. Nec ſatia bitur
illis dicbꝰ dulcedine mirabili conſide
rare altitudinẽ diuini conſilij ſnꝑ ſa⸗/

lutẽ generis humani l qui ſaluos fa⸗

cis ſperautes i
eterna vita ↄſtitues. Mã frequent᷑ i/
li magis in hoc mũdo tiucidati ſunt
qͥ eꝰ nomini crediderüt PHugo Et
quia iudei vt pꝛedictũ eſt inuiderunt

mirabilibq chzs facie bat.ideo ipᷣe pe
tit ab eoꝝ ĩſidijs liberari es Efr⸗

rũ pꝛotege niel LCaſ

tel Kaſſ. i ett in

ſiſtentibꝰ Jindeis l dextere tue did e
mihi qui ſum dextera tna ꝓꝑ quã facta
ſunt oĩal cuſtodi me.q.i. humanitateʒ
meã l vt pupillam ocu
me cuſtodt Laſ.

dia pars oculi qua lux ⁊ tenebꝛe di /

iudicant᷑ ⁊ diſcernun᷑. huic ↄuenien

ter cõparata eſt humanitas chãi:cui
datũ eſt in ſuo iudicio iuſtos a pecca/

toꝛibus ſegregare Glo. Quia cos
qui fidem humanitatis habent in ſoꝛ
te bonoꝝ:alios in ↄſoꝛtio lo znu
merat. Qũño aũt me cuſtodies ſu

mn bꝛa alarni tun
pꝛotege me. LCaſſ. Miſericoꝛ
Dia quipe ⁊ charitas ale ſunt patris

qᷣb ſe pꝛotegi ↄgruent᷑ expoſtulatl a
facie-J.i.a truculenta ⁊ fera paeſentia

Limpioꝝ...i.demonũ l qui me alftixe/⸗

runt.qñ excecatũ populũ iudeoꝝ in

necem meã ardoꝛe pꝛecipiti ppulcrũt
Et opus eſt vt pꝛotegas.qꝛ numici

mei. id ẽ iudeil aiam. liid eſt vitã l me
am circundederũt qñ cũ gladijs ⁊ fu
ſſtibus cũ inſanoꝝ turba me caꝑevene

rũt Ladipem ſuum ↄcluſerũt Cõclu
dunt adipem qꝗ multa voꝛacitate pin

gueſcũt. Sitc iudei ſcelerũ nimietate

ſaginati capto chꝛiſto ſua pin gui leti/
cia cooperti ſunt Augꝰ. Et poſte;
cupiditas coꝛum de ſcelere ſatiata eſt
Los coꝝ locutũ eſt ſuꝑbiã dicendo:
que rex iudeoꝝ:vah qui deſtruis tẽ/
plũ dei à Mico. Et bene hic dixit
tñm̃ vꝛe:⁊ nõ etiã coꝛde locuti ene
ſceleratoꝝ mos eſt illa frequent᷑ defẽe
dere ſermone que noſcutur aſcĩa teſte
danare Oroijcientes me-id ẽ cxtra

li que tenerri/
Eupilla eſt me /

biũ /

——— — — —

J —ð =ð

6

un

10
R
ic

— n☚ S — = — —. — S=

. S

ce nõ obſeqᷣo:ſʒ

ciuitatẽ me eijcienten ad crucifigẽdũ
MHNũüc pꝛeſens tempꝰ poſuit ꝓ futuro
q apud

hetas co gnoſcitur vſita /
tů EPlo.

ugo Qufceperũt me iudei

qu⸗ popul wudeoꝝ effectus eſt llſicut

catulns leonis. Id eſt finꝰ diaboli aſſẽ

tiens pᷣneipibus ſacerdotũ.euididuzʒ

vos ex patre dia bolo eſtis. Iſte po/
pulꝰ ſimilit᷑ fremebat eõtra chim Eba
bitans J.i. pmanens Aug?. ct cogi/
in abditis id eſt de inſidijs qbꝰ
circũueniret ⁊ ꝑderet inſſtum Axur

ge advindictã contra iudeos Ldñe-

quẽ doꝛmire arbitrantur ⁊ iniqtates
homninũ nõ curarel pꝛeueni cũ vide

malicia ſua et vindicta pꝛeneniat pus
cifigat: currit dens pater vt indicet.

ſed deꝰ pꝛeuenit excecãdo. Nemo enĩ
pᷣus in alinʒ qᷓ; in ſe peccat:qꝛ quiſq;
peccando ſe. ledit pꝛius q; aliñ.petit
ergo vt factũ coꝝ vindiqta excecatis

tuis pꝛeueniatl et lita l ſupplanta cũ

a ſimili luctantis id eſt ſubuerte eum
et fac vt locũ ⁊ gentẽ ꝑdat:ꝓ quibꝰreę

tinẽ dis me crudelit occidit Augꝰ.

circũdederũt me- in cru/
nroꝛe quaſi ad ſpecta
culũ ↄuenientes:et hoc ideo:qꝛ Eocu/
los ſuos ſtatnerũt declinare in tfrã
qꝛ ne amitterent locñũ ⁊ gentem:occi/
derũt chim Aug?: Intentionem /
coꝛdis ſui ſtatuerunt deg linare in iſta
terrena:putãtes magnũ malũ pati ei·
qui occidebat᷑ et ſe nullum qᷣ occide-
bat H f
a diſcipulo tradente:a pꝛeſide pilato
iudice:et a deo diſponẽte LHſicut leo 4½
id ẽ diabolꝰl parat' qad pꝛedã Caſſ.
Pꝛincipes indeoꝝ iuſte ↄparati ſũt
leoni diabolo:quo auctoꝛe fremuerũt
et multo peioꝛes effecti ſunt. Diabo
ſiquidẽ dñm tẽtauit: quẽ eruci iſto
rum inlania crudelis aflit ket reli/

xxix

rogata eſtl frameã tuã id eſt animaz

meã que framea tna eſt tanq; ferreg⸗
quã manꝰ tua. t.virtus eterna tua aiſß
ſumpſit vt ꝑ ipſam debellet regna ini
quitatis.i.diaboli ⁊ dinidat iuſtos ab
unpijs. Hanc ergo erue lab inimicis

manus tue. hoc eſt virrutis tue. vide

licʒ ab inimicis meis qͥ ſum virt tua
Biero. Framea ergo dei pꝛis ain
chꝛiſti c de qua facit iuſtam vindidã
Caſſ. Nam per ipſam diabolumvi
cit: per ipſam mundum a ſuꝑſtitione
ſoꝛdida mũdauit:p ipſam debellata ẽ
captinitas qne humam generis ſobo
lem poſſidebat NHico. Poſtq; xpᷣa
oꝛauit pꝛo ſua liberatiõe ſubdit de ad
nerſarioꝛum retributione dicẽs Do
mine a paucis videlzʒ fidelibus cre/
dentibus Lde terra diuide eos ſper di
nerſa loca diſpgendo in captiuitateʒ
Lin vita eoꝛum Augꝰ. id ẽ de ter⸗
ra quã inhabitant ſeʒ a ciuitate hieru
ſalẽ diſpertire eos ꝑ oꝛbeʒ terrarũ in
iſta vita quã ſolã vitã ſuã putant qꝛ
eternam deſperãt Nico. Hoc fa/
ctũ ẽ per tytũ et veſpaſianũ. Mã paa
lo añ deſtrudtionẽ cinitatis hieruſa⸗
lẽ qdã iudei ad fideʒ ↄnerſi pᷣmoniti
ſunta ſpũſcõ vt ciuitatẽ exirent ⁊ in
regnũ agriſpe tenderẽt ne cũ ĩpijs iu
deis perirent.Cãm hui diſpſiõis cõ
ſeqᷓnt᷑ ponit dicens de abſcoditis tu
is Augꝰ.id ẽ de pctis qᷓ tanq; te-
nebꝛe abſeondunt᷑ a lumine veritatis
tne l adipletꝰ ẽ vent᷑ eoꝝ ..i. adimple
ta ẽ memoꝛia eoꝝ ĩ tãtũ vt obliuifcãt
ꝑ filios eĩ opa ĩtelligimꝰ. Et ſicẽ bona
oꝑa hñt bonos filios. ita malos ſili/
turati ſt poꝛcia.i.ĩmũdicia ſira ↄculcã

tes margaritã.i.ᷣmonẽ di.Caſ. o ini

Atas exccrãda: audiebat ſenſus coꝝn
d v

R

mandata dei ⁊ illi ſaturabant᷑ ſoꝛdibꝰ
döy et dimiſerũt reliqas ſuas.ſe:

lis ipoſteris l ſuis/ Aug?. Elaè⸗
lãtes: pvtm̃ hoc ſuꝑ nos ⁊ ſuꝑ filios
nr̃os go ant q non apparui eios: qͥ
coꝛde ſo:dido 2 tenebꝛoſo lucẽ ſapie
videre nõ poſlunt l in iuſticia tua ap
parebo· deuicta mnoꝛtel ĩ aſpeu tuo.
Laſſi. In cõſpeqtu piis apparere
ſe dicit in iuſticia:qm̃ ei voluntatex
ſpleuerat qñ muũdũ ab ĩteritu moꝛtis

ſanguĩs ſui effuſiòe ſaluauit Hugo

Lſatiabo: ſalute generis humani: ð
gua dixi in erucẽ. Sitio: acſi dicat dñ
illi ſaturati ſunt ĩimundicia ſua vt me
cognoſcerent Hiero. Ego ſatiaboꝛ
in ſanctis ⁊ electis tuis q ꝑ me credi
derũt: quia meũ eſt qð illis pꝛeſtitiſti.

Nam lillis ſum ⁊ ipſi in me tecũ cũ

aparnerit gloꝛia tuaq Caſſ. Chis
aturari ſe teſtat᷑ de humani generis

credulttate ſuſcepta qñ numer ſcõꝝ

beata adunatione ſuſplendus eſt. pa/
tris autẽ gloꝛia maniteſtat᷑ in iudicio
domini ſaluatoꝛis: cũ vnuſquiſq; re⸗
cipiet ꝙ actibus ſuis mercedeʒ. ſicut
ipſe dñs apoſtolis ſuis dicit. In illa
die co gnoſcetis:quia ego in patre: et
pater in me eſt. Sic ergo patris 2 filij
et ſpnſſancti vna naturai vns ptãs:
vna gloꝛta declara? HMiero. Mos
Eitur dñe ieſu chꝛiſte a te redempti qͥ
nobis exemplũ ad oꝛandũ:ad opãdũ:
et ad patiendũ tradidiſtiitantã poten

tiã pietatemq; cernentes ſupplices ex

mus humanoꝝ operũ detractoꝛes. ſʒ

inceſſabiles ⁊ fixi gloꝛiã tuam iugiter

extollamus in opere: ꝓferamus in fi

de laudem in voce: q; tu eo benedi/

ctus in ſecula ſeculoꝝ Amen

Plalmus xvij.

et eccĩa

—–◻ “
9 .

eſt. In finem puero dñi dauid qui lo⸗

cutus eſt domino verba caniici huiꝰ
in die qua eripuit eum dominꝰ de ma
nu inimicoꝛum eius ⁊ de manu ſaiit
Glo. Legitur p̈ Regü ꝙ rex ini/
quꝰ ſaul perſecutus eſt dauid miteʒ⁊
manſuetum.quo moꝛtuo dauid libe/
rat eſt et in pace regnauit. Pꝛo hac
liberatione vauid cãtauit domino litè⸗

teraliter Hunc pᷣalmuʒ ꝓ gratiarum
actione. ſed qliia titulhabet in fineʒ.
et cantici:remouemur ab hiſtoꝛia Fi

nis nanq; chꝛiſtus eſt. Canticũ vero
exultatio de eternis.Melius ergo ac⸗

cipitur de toto chꝛiſto: ſcz de ſe ⁊ eoꝛ⸗

poꝛe eius qð eſt eècleſia quã totã do⸗
minus liberauit in die reſurrectionis
de mann inimcoꝛum:id eſt iudeoꝛum
et demonũ.et de manu ſaul id eſt moꝛ
tis. Per ſaul enim intelligitur moꝛs
Benſus ergo pꝛedicti tituli talis eſt
WVerba cantici huius agentis de leti /

tia reſurrectionis chuiſti ⁊ conſtituti/
onis eccleſie et tendentis in finẽ: id

elt in chꝛiſtum. conueniũt dauid ꝛid ẽ

chꝛiſto ſcʒ puero domini.& quo JIlſa.

dicit: Puer natus eſt nobis. Que ver

ba locutus eſt chis ꝓꝙ ſe ⁊ ſuis fideli
bus dño:id eſt ad honoꝛeʒ dei patris
in die qua eripuit euzʒ: id eſt hiberauit
chꝛiſtũ hominẽ tũ ſuis fidelibꝰ de ma
nu inimicoꝝ eius.i.de poteſtate iude
oꝛum qntum að chꝛiſtum. et de ptãte
demonuz qntiim ad eius mẽbꝛa. ⁊ de

manu ſaul.i.moꝛtis. Saul eni petitio

ĩterpꝛetat᷑iqꝛ populꝰ nõ volũtate dei
hunc ſibi regẽ petijt. Similit᷑ de moꝛ

tẽ nõ fecit:ſʒ ipij ea ſibi manibꝰ pe

—. —25*

dibus adqſierunt Idẽ hicro. auget
caſſiodo. Angꝰ. Dicit ergo hic xpᷣs

1i.totꝰ xpᷣs caput ⁊ coꝛpꝰ
ligã te dñe Caſſ. Diligit

Vonm q mãdatis ei duot obtꝑat

ſiẽ ait ĩ euãge.qͥ audit vᷣba mea ⁊ fcit
ea h ẽ qᷣ diligit me.nõ dicẽ diligo ſ di

£●

- Se⸗

— —

ilo⸗
hus
R
ini
nh⸗
lce/
an
nel
unmn
ſinz.

ero
o:⸗

nio
um
WR
nos
c
len
mnnit
i
Ni
.
ver
deli
tris
raut

igã:in futuro vt notet pſeuerantiam

tenꝰ nũqᷓ; defeciſſe videat᷑. Cãm hbu
i18 dilectionis ſubdit dices NMico.

Lſoꝛtitudo mea ꝑ quã foꝛtis ſuʒ cõ⸗
tra inſultus inimicoꝝ Lldñs firmamẽ

meñ lin magnitudine iminctiũ peri⸗
culoꝝ let liberatoꝛ me?ꝰ de moꝛte in/
Erni. Peinde mutang perſonam ait

Aug? eus meus adiutoꝛ meꝰ

q mihi adiutoꝛiũ vocatiois tue pus

pꝛeſtitiſtil et. ꝓpter hocl ſperabo in
eum Mico. de pꝛemio vite eterne

PRodreſtoꝛ meꝰcontra inſurgentes

ſtes et coꝛnu ſlalutis mee repel/
lẽs ⁊ ↄcutiens inimicos meos foꝛtes
PBlo. let ſuſceptoꝛ meꝰ lqꝛ .
cepiſti me ꝑ gratiã. Et iõ Llaudãs.
nõ meã gloꝛiã:ſed deũ q̃rs Hugo
Linuocabo dñm cũ deuotõe coꝛdis
Let lic ꝑ eiꝰ adiutoꝛium lab ini

ineio.· ta ſpũalibꝰ q́; carnalibꝰ Lſaluꝰ

erolqð bene ſequit᷑ poſt inuocationẽ

Fm illud Johelis iij. Oĩs qui inuoca
uerit nontẽ dñi ſaluꝰ erit. Deinde ĩ ꝑ⸗
ſona iuſtoꝝ qͥ fuerũt ante aduentum
chꝛiſti ꝓpheta agit de cladibꝰ humani
generis dicen

cis te eẽ ſaluandum quare hoc dicis?
MQuid mali tibi ẽtecce l circũdederũt
me doloꝛes moꝛtis l.i.diaboli qu añn
aduentũ chꝛiſti poſſidebant genꝰ hu⸗/
manũ. Vel doloꝛes moꝛtis dicit pe⸗/
nalitates carnis vt fames:ſitis:caloꝛ:
frigꝰ:et hmõil et toꝛrẽtes iniqtatis
id eſt fluxꝰ pctõꝛuʒ rapide abundãtes
Lconturbauerũt me qꝛ ꝓ pam̃ ↄtur
batur anima ſic ꝙ neſciat ꝗd eligẽdũ
aut fugiendũ ſit Hiero.¶ Poloꝛes ĩ
ferm circũdederũt me id eſt inuidie
detrahentiũ qᷓ moꝛtẽ infernalẽ oꝑant᷑
ꝑducunt ad infernum pdãti. Idem

Aug: Hugo I picoccupauerunt

rũ men dans mihi firmitatẽ patictie
in tolerãtia aduerſarioꝝ let refuginz

téplo ſancto ſi vocé meã. Laſſ.
Hoc eſt exaudiuit de coꝛde meo ĩ

etr ↄtremuit terra Collect. In pmo

cens ¶ Nircũdederũt cõti
nua lam Po et aliqs dicè. Tu di /

me laquei moꝛtis lid eſt reatꝰ oꝛigina
lis pcti pꝛius ligauit me q; ex pꝛopa

6

virtute peccare. Eſt multiplex moꝛs

quarum quelibet habet laqqueos ſuos

Sed quẽadmoduz ab his fuerit libe

ratus ſubito exponit dicens In tri/

bulatiõe mea inuocaui dñn 2 L.
Hoc eſt vnum ſingulare remedium

inter mala pꝛedicta: ſcʒ inuocare do/
mMinum in tribnlationbus ſuis. quan

do conſtat totis viribus peti: qð tꝑe

neceſſitatis optatur. Quem dñm iuo⸗

cauit cõſequenter oſtendit di. et ad
de . 1 liberatione a pꝛe

ple dñs exaudiuit 8

☛

habitat voce meaʒ Mico. ſua gra
tia mihi dãdo liberationẽ Let clamoꝛ

meꝰ qui ex coꝛde ꝓcedit l in conſi pe/

Au eius introiut in aures eiꝰ] loqui
tur de deo moꝛe humano: quo clamoꝛ
petentis introire in aures poſtulan /
tis dicitur:qũ eius oꝛatio exauditur.
Deinge oſtendit que facta ſunt tꝑe ĩ⸗
carnationis dñice dicẽs (ommota ẽ

aduentu dñi: terra id ẽ peccatoꝛes ter
remi cõmoti ſunt coꝛde ad pniam ꝑ pᷣ
dicationẽ chꝛiſti ⁊ contremuerũt ex’
terius ꝙ pqtis ſiis flẽtes DHiero.
qñ de infidelitate ad fidem venerunt
et de terrenis credentibus factum ẽ
celum fundamenta montium. id eſt

ſpes pꝛeſumptiones ſuperboꝛum:

ſcʒ diuitie honoꝛes ceteraq; humana
qbꝰ illi detẽtivelut füdamẽtis ↄſtãti
bus innitunt: hec omnia l cõturbata
nt 2 ameta] Glo. At iam ſpes
mũdi nõ habeat fundamentum in coꝛ

dibus hominũ Et reddit cauſam q̃re

dmmotg ſunt di. Lqñ̃ irat?ẽ eis.Iſcʒ do
minꝰ ꝓpt᷑ hũana pca q̃ dno ꝓbant᷑ ex

m².

oſa Aug Aſcẽdit fumꝰ id ẽ lachꝛy
moſa depcatio penitẽtium Miero.

Plalmus xvij.

Oue conficiu er copuid iõe coꝛdie

c lachꝛymarñ fonte. ſicut fum caulat

ex igne ⁊ aꝗᷓ. Et additlin ira hoc?

pꝛe imoꝛe ireleiꝰ ꝑ quã minat de
impijs eterna ſupplicia Caſſios.
tũ pꝛogreſſib creſcene la facie er⸗li.
a notitia ei Lexar it qm ipſi illumi
relinquuntl carbones ſuccenli ſunt

Carbones vero ſuccenſos pctõꝛes

dicit. q velut carbões moꝛtui ab igne

.

boni deſiderij frigidi ĩ mũdi iſtiꝰ ceci

tate tenebꝛ ant᷑:ſa iterũ pnĩa inflamãte

reuiuiſcunt Lab eo-Li. vemente dno⸗

2

nclinauit celos! Hiero. Leli

id eſt angeli inclinati ſt qñ gabꝛiel ad

* .

dit᷑ eis qͥ pctã d/

MQüo aüt venit ↄſeqnt᷑ ſubdit dicens

mariã venit Ia. lſtati lveſccdit Epe
in carne foumã ſerui accipies Caſſ.

Let caligo li.diabolꝰ qui mẽtes ho

minũ innubilat dũñ veritatis ſplendo

et hic diabol⸗ eſtl ſub pedib er? q:

dñi ſaluatoꝛis ptãte calcat᷑

qui deſcendit lnſce dit ſuꝑc· erubin )

CTCheribin interpꝛetat plenitudo ſcie

rẽ non ꝑmittit videre quos po ſſiget.

Aſcendit ergoſ uper cherubin. i. ſuß

q; noſter

gna callecn ie Due eir creatura pᷣ/

er intellect' poſſit cõpꝛehende

ualeat tãti ſecreti attingere arcanum

ꝙ carnẽ terrenã in etenna celoꝝ glo/

ria collocauit. Et fecit cam creaturis

oibꝰ adoꝛabilẽ ꝗᷓ terrenas ptulit paſſi

ones Seqturl et volauit: Sꝛeg.

rxvij.li.moꝝ. Quia longe in altñ ab i⸗

tellectu nro ſe rapuit Lvolauit ſuperr

tate ſue ↄditionis nõ incõnenient᷑ ac⸗

cipimꝰ Mico. Mã cogitatiões ei “

velociſime ſunt. etia aia inuiſibilis ẽ
et inuiſibilit᷑ monet coꝛpſicut vent⸗

pennas vẽtoꝝꝶ qa ſciam traſcẽdit aiuna
rũ. vento qpe aĩas figurari ꝓ veloc

et inſufflata dicit᷑ coꝛpoꝛi non ꝙ deꝰ

èò

hhẽat os: ſed ipᷣam inſufflauit coꝛpoꝛi
hoc eſt dedit vel ĩmiſit Caſſi. Vel
hec repetitio: volauit ſuꝑ pẽnas ven
toꝝ:celeritatẽ nimiã oſtendit.i. velo/
cius vento fama eius per mũdi ſpa/
tia cucurrit qñ ipſo in cunabulis ia⸗
cente magis eum ſtelle claritas nũcia
uit. Quidenũ dici pᷣt velociꝰ q mox
vt natꝰ eſt in alia mũdi parte ↄſpecꝰ
eſt r poſuit cenebꝛas .i.myſteriuʒ
incarnatiois ſue: qd nobis ẽ tenebꝛo
ſum ⁊ obſcurũl ſatibulũ ſuũ ſeipſuʒ
dicit. i. ſecretũ maieſtatis ſue: vt qui ĩ
natura deitatis ſue videri non pote/
rat: ſub incarnatiõis velamine huma
nis ↄſpedctibꝰ redemptoꝛ pijſſim appa

ret. vel poſuit tenebꝛas latibulũ ſuũ.

Aung. id eſt obſcuritatẽ ſacramen/
topꝑ ſuoꝝ ⁊ occultã ſpeʒ in coꝛde fide
liñ vbi ipſe latet nõ deſerens eos. vñ
ſubditur Lin circuitu eiꝰ tabernaculũ

eiꝰ l.i.ↄuerſi ad ipᷣm ſunt in circuitu

es. r ipſe eſt in medio eoꝝ in qb tacß
in tabernaculo.i. in dimicantes ⁊ mili

tãtes atra vitia habitat hoc ꝓpe. Mã

tabernaculi militantiñ ec dicit Mtene
boſa nꝗᷓ d.i. ſcriptura obſcura eſt Llin

nubib geris.J. i.in ꝓphetis a pᷣdicato

nbbus verbi dei Eaſſ. qꝛ ihuns ſe ali
gquis putat dicka coꝝ mtelligere: ae
ipᷣam licuti ẽ virtutẽ doctoꝝ in totuzʒ

putat dicta coꝝ intelligere: ad
vix pᷣt ꝑuenire:ſicut dicit aplũs.vide
mꝰ nũc p ſpeculñũ ⁊ in enigmate tune
facie ad faciẽ Caſſ. reſulgoꝛe
vna dictio eſt Dugò ii. pꝛelucid
vel pꝛefulgidel in conſpectn-li.in co
gnitiõel eius. ſcʒ chꝛil nubes lid eſt
apoſtoli pdicatoꝛes verbi deil trãſie/
rut mũdũ Gꝛego. xxix. moꝛaliuʒ

Muia pᷣdicatoꝛes ſci vniuerſa mundi.
ſpatia miraculoꝛum claritate percur/
ignis vocati ſunt. qꝛ⁊ ꝑ coꝛreptionẽ

Lgrando ? carbones

feriunt ⁊ per flammam charitatis ac⸗

cendũt, Ipſa quoq; libera ſanctoꝝ in

ꝛelucide

taruml ab inſpiratiõe ſpirit? ire tue.
ↄminantis et dicentis. Niſi penitẽti⸗

crepatio natura grandinis ↄuenient
cxpmitur. Gꝛando enĩ veniens ꝑcu/
tit liquata. Sancti aũt viri coꝛda au/⸗
dientiũ terrentes feriunt ⁊ blandien/
tes rigant Aug? t intonuit de

celo domin? qꝛ de oꝛe iuſtoꝛuʒ tanq;
de celeſtibꝰ dñs euangelizauit Let al/
tiſiimꝰ dedit vocem ſuã vt in ꝓfun⸗

do bumanarũ rerũ audirem celeſtia
Lgrando ⁊ carbones ignis hoc ſupᷣ

expoſitũ eſt Ol(t miſit lagittas ſuas

id eſt euãgeliſtas pennis virtutum re
cto itinere trãſuolãtes:non ſuis viri
bus:ſed eius a quo miſſi ſunt łet diſſi
pauit eos lſcilʒ ad quos miſſi ſunt

CLaſſ. fideles recipiendo: ⁊ impios

abijciendo.ſicut dicit apoſtol Alijs

ſumus odoꝛ vite in vitam. alijs odoꝛ

moꝛtis in moꝛtem Hiero. Sancti

pꝛedicatoꝛes ſunt odoꝛ vite his qͥ au⸗
diunt ⁊ non faciunt Caſſio. Lful⸗

ura multiplicauitl.i. mirabilia mul /

ta facit.que ſic coꝛda videntiũ ꝑmoue

runt quẽ admodũ crebꝛa ſolent ſulgi

ra viſa terrerelLet cont i
ſcʒ ꝑ pꝛeita miracula arue/
runt fontes aquaꝝ l.i.veritates pꝛe/

dicantium: que fontes.i.doctrinas et᷑t

ne vite ſanctitatis ſuo oꝛe fundebant

Let reuelata ſunt : 3 0os bis ter

raru...i. manifeſti lſunt Phete q nõ in
telligebant᷑: ſupꝛa s credẽs Loꝛbis

id eſt eccĩa fundat᷑: que dicit᷑ oꝛbis:qꝛ
de toto oꝛbe colligit᷑. chꝛiſto enĩ venit
ente patuit qð obſcuritas diuini elo⸗/

quij tegebat Glo. hinc eſt ꝙ ĩ die

paraſceues illa detegũtur q̃ in tꝑe p/
cedenti qᷓdrageſime tecta fuerũt Quo

oꝛdine hec facta ſint ↄſequent oſtẽdit

ꝓP heta ↄuertens ſermoneʒ ſuũ ad de
um dicena do

mine.-facta pctõꝛibus ꝑ ve

am egeritis: omnes moꝛte m oꝛie min

haberé bonam volu
1 ſuã miſericoꝛdiã dedit mihi bñ ve/

Increpationẽ veto ⁊a inſpirationem

accipit chꝛiſti pꝛedicationẽ:qꝛ ꝑ pꝛedi

cationè increpabat pctõꝛes ⁊ inſpira
bat vt timerent irã futurã.deinde ſec

tur vox eccleſie dicentis ad deũ pꝛeʒ.

iſit de ſũmo. vtiq; pater
toꝛẽ ð celol ⁊ accepit meꝗ

dñm ſalua

in ſponſam l et aſſumpſit me de ads

multis.i. de multitudine populoꝛuʒ
vel hoc dicit de fontib ſacris qñ ec/
ſia catholica multitudinẽ filioꝛuʒ ba⸗
ptiſmatis regeneratione ↄqrit
puit me ð inimicis meis foꝛtiſſimis
id eſt a ꝑſecutoꝛibꝰ qui crudelit᷑ xpᷣia

— * „

nũ populũ toꝛmentis affligebant et
ab his qui oderũt me-ſcʒ malis hoĩ⸗
hus vel hereticis Lqm̃ co foꝛtati ſunt
ſuꝑ me quaſi vincere poſſint. Cune
eni eccĩa creſcere meruit qñ eain da⸗
ta deſuper poteſtate inimicus afflixit
Aug?. 1reueneru me in die af?
flictionis mee-

.i. pꝛioꝛes mihi nocue
runt in tꝑe quo moꝛtale ⁊ laboꝛioſux
coꝛpus gerolet fadtus eſt dominꝰ ꝓp/
teſtoꝛ me t·- qꝛ carnales patiebar
anguſtias l eduxit me in latitudineʒ.
ſpnᷣaleʒ ſidei Caſſ. In eccia catb
lica hũc eſſe amoꝛẽ fideliuʒ nullꝰigno
rat vt quãto plus perſecutionibꝰ con
ſtringitur tanto plus ſidei augmento
dilatetur Glo. Eguxit ergo me in
latitudinẽ ſpũalem contra anguſtinuns
carnis vt me dilataret ꝑ charitatem
merito ⁊ numero Caſſ. Lſaluũ me

fecit qñ me ꝑduxit ad fideml qfnvo

luit me lanteqᷓ; ego illũ vellè: qm̃ me
elegit q gratis vocat vniuerſos ſicut
ipᷣe dicit in euãgelio. Mõ vos me ele
giſtis.ſʒ ego elegi vos Glo.s 1
poſtqᷓ; dedit mihi gratis fidẽ ⁊ chari
tatẽ Lretribuet mibi pñe. hG in pᷣſenti

lfm iuſticiã meã .i.ſm iuſticiã bons
volũtatis:qui poꝛ tribuit miam ãteqᷓ;

aberẽ bonam voluntatẽ:hoc eſt: qui

P unt 2 faciũt. odo? mor tis his q an

—

lel et m puritatem manuũ mearuʒ

id eſt fadoꝛum meoꝛn DHugo l re/
tribuet mihi. dãdo perſcuerantiã Et
merito retribuet mihi dt
ui vias domini Caſſ. vie domini

deo meo Arecedend unoniam om/
nia iudicia eius in conſpedu meo.
Augꝰ. id eſt pꝛemia iuſtoꝛũ ⁊ pe/⸗
nas impioꝛũ: ⁊ flagella coꝛrigendoꝛũ:
et tentationes pꝛobandoꝝ:ꝑſeueran/⸗
tes in contemplatione conſidero Let
