Re oĩm tribulationũ:ad dexterã tuaz
int᷑ oues inueniar Caſ. In q̃ ꝑte ſt /
turi ſũt qͥ ꝑpetua felicitate gaudebu
Sequit᷑ et exaudi me- Ni depꝛecã
tẽ vitã eternã ꝓ me ⁊ populo meoo
Au. Intelligat charitas veſtra oẽem
ſidelẽ habentẽ in coꝛde verbũ dei cũ
timoꝛe:timentẽ iudiciũ futuꝝ: vinen
tẽ ꝓbabilit᷑ ne de illo blaſphemet᷑ no
men ſcm̃ dñi eiꝰ:multa depꝛecari ᷣm
ſeculũ:vtpote in languoꝛibꝰ ſanitatẽ:
in tribuiatõibꝰpacẽ: ⁊ ñ exaudiri. ad
vitã ãt eternã ſꝑ exandiri. Quis eni
ſanitatem nõ petat cũ egrotat? et tñ
foꝛte adhuc egrotare illivtile ẽ Põt
fieri vt ſi hic nõ exaudiaris ad volũ
tatẽ: vt exaudiaris ad vtilitatẽ Atve
ro cñ illud petis vt det tibi vitã eter
nã:vt det tibi ad dexterã filij ſui ſta /
re cũ venerit iudicare terrã: ſecurus
eſto accipies ſi ñ mõ accipis NMõ eĩ iã
venit tẽpꝰvt acc pias.exaudiris ⁊ ne
ſcis In radice res ẽ nondũ in frudu
PHu. Cõſeqnt᷑ ꝓbat ꝙ peꝰ ſalnuzʒ fa
ciet ⁊ exaudiet cũ nbai Oen 1L.
locutꝰeſt ĩ ſcõ ſuo h̊ ẽ in ſlio fus 4
eſt ſcũs ſcõꝝ: vt legit᷑ Danie.ix.Lo⸗
cntꝰeſt eĩ illud ioh.x vi. Si qͥd petie/
ritis pꝛeʒ ĩ noĩe meo fiet vobis MNi.
Et ꝙ aaſeret onni⸗ chiiano ſicut
Hat. vlti. diẽ. Ecce ego vobiſcũ ſum
vſq; ad ↄſũmatðeʒ ſeculi:⁊ ex h l leta
boꝛ mẽte ↄſolat*vox ẽ paſtoꝛis ecce
L⁊ didã lichimã Nichima hũerꝰ iterp
tat᷑ ꝑ quẽ onꝰ ĩpoſitũ ep̃is ſignificat
q8 bn didit̃ qñ officiũ pᷣdicãdi ⁊ ↄfeſ
ſiões audiẽdi ꝑſonis idoneis ↄmitti᷑
quia ſicut iuxta ↄſilium hiero.x viij.
Exo. Onere partito ĩ alios leuiꝰpoꝛ
tat L ct ↄauallẽ tabernaculoꝝ.i.humi
litatẽ ⁊ ſtatũ ecciaꝝꝑ l metiboꝛ id eſt
menſurabo quod fit quando ᷣm indi
gentiã diuerſoꝛuzʒ locoꝛum de bonis
coadiutoꝛibus ꝓuidetur. De qᷣbꝰſub

Plalmus lix.

pꝛetat᷑ ceruus teſtimonij ⁊ ſigniſ et
hbominẽ lr̃atũ in quo coaceruata ſue
teſtimonia veteris ⁊ noui teſtamẽti.

Let me eſt manaſſes q intpꝛetat᷑ ob
liuio:⁊ ſignificat religioſum qͥ obtitꝰ

domũ pꝛis ſui: vacat ↄtẽ platiois ſtu⸗

dio L⁊ effraim foꝛtitudo ca

Per efraim q frugifer int pꝛetat᷑ ſi

gnificat exercitatũ in vita ↄtemplati
ua ⁊ actiua qͥ ẽ foꝛtitudo ſcʒ chii:qmfũ
inferioꝛa eimẽbꝛa ſuſtẽtat verbõ do
ctrine ⁊ exẽ̃plo bone vite. Et oñẽg

iſti ſunt nẽatij ad adiuuãdũ pꝛeſulẽ ĩ

officijs pꝛedicandi: ⁊9feſſiones audiẽ

„

di uda tet meꝰ id eſt ſub me ⁊ ſi /
gnificat rectoꝛc ecce ſub põtiſice qui

ip̃ᷣm iuuat in eccleſic regimĩe ⁊ ſic pᷣt
dicẽ Lmoab olla ſei mee. Petr mo/⸗
ab q interpꝛetat᷑ ex patre: pctõꝛcs ſu
gniſicant᷑ qbus dieit᷑ Joh. viij: vos
ex patre diabolo eſtis.et de iphis pᷣt
epᷣs ſperare ꝙ; ꝑ bonos adiutoꝛes ſu

os couertẽtur ad bonũ 2 ſic obediẽt
ſibi ſicut olla deſeruit ad opꝰ dñi ſui.
n igamen ertenganm calciamẽtuʒ
er idumeã languinea int/
pꝛetat᷑ fatoꝛ s ⁊ homicide ſignificã

men

iqñ ꝑ bonũ epᷣm 2 eiꝰ coadin

tur qᷣa

calciamentũ eius extendit᷑ cũ ꝑ labo/

rẽ pꝛedicantiũ ad dũm reducunt᷑:ꝓpt
qð concludit l nihi alienigene ſubdi
ti ſunt lid eſt gentes ꝑ fidem obediẽt
eccleſie Hie. lel eſt vox chꝛiſti di⸗
cẽtisl in igumeã lid eſt in midũl ex⸗
tendã calciamẽtũ meũ.l.i.exẽpla huᷣ/

mamtatis mee 5:e. qꝛ dum ꝑ carn?

gentibꝰ innotuit q̃ſi calciata ad nos

diuinitas venit Hie. Unde ꝑ pꝛedi

nitatis meelL mihi alienigene.. i. geny
tes l ſubditi ſunt Icredendo Mic.

Deige oſtendit ꝙ pꝛedicta bong ð0

. .

ſunt attribuẽda cũ dicit᷑ Mu ie

paſſionẽ La non e

deducet me.l.i.nomen meũ l in ciuita
tem munitã. id eſt:ad populuʒ pdia
meãa? .i.ad gentẽ infidelẽ ⁊ peccatri
cem Nic.vt ↄuertãtur et regnem in

eis. Et reſp onder denne tu deꝰ Jq̃i
dicat:mullꝰ aliꝰ hoc fucere poteſt mii

tu dñs paterl qui reppuliſti noslꝓpt᷑
3 nãq;!

pãtã nr̃a. P ubditoꝝ debẽt
epᷣi⁊ coꝝ adiutoꝛes reputare ſua ꝑ cõ
paſfſione! redieris deꝰ ĩ vir⸗
tutibus noſtris? hoc ſub interroga
tione legendu eſt:q̃ſi dicat Hię.quia
pctĩs infirmi ſumꝰ Et idcirco¶ a

nobis auxiliũ de tribulatõe Hhj.

id eſt vt ipſa tribulatio quã hic patiit
mur nobis ſit auxiliũ ſempiternũ in
futuro.qð fit qñ ipſa tribulatio pati⸗

enter tolerat᷑ Unde Pꝛe.Adiutri

virtutũ tribulatio cẽ.et iteꝝ Tüc me

liꝰ liberat cũ patientiã dat.nec quero
lIalutẽ ab hoĩel qꝛ vana ſalus hoĩs

ſine te.ſicut dit̃ apoſtolis Joh̊.xv⸗

Sine me mqhil poteſtis facẽ Ganũ ẽ

ergo expectare ſalutẽ ab homine.qꝛ

iuxta aliũ pſalmũ Hõ vanitati ſilis
factꝰ eſt:qm̃ ipſe è q̃ſi phantaſma: q
mõ opparet magnũ qð ⁊ cito poſt nõ
inuenit᷑. VUñ iacobi iiij.dicit. Que eſt
vita noſtra? ⁊ ſtatim reſpõdet Vapoꝛ
eſt ad modicũ parẽés Hie. Audiant
hec qͥ ſpes ſuas in potentijs hominũ

vel in terrenaꝝ duuitiarũ ſplẽdoꝛibꝰ
ponũt:qꝛ vana eſt ſalus hols Coll.
Et qꝛ neq; qui plãtat eſt aliqd neq;
qui rigat. Idcirco Ln deo faciemꝰ
virtutẽ la pctõꝛus ↄuerhone: qꝛ ipſe
dat incremẽtũl ⁊ ipſe ꝗad nibilũ d
cet tribulãtes nos..i.ſpũs malignos
Qqrum laboꝛes znihilãtur qñ patõꝛes
ad bonũ gratie reuocantur Ab alio

aũt verſu ſupꝛadicto deꝰ locutus ẽ in

ſincto ſuo vſq; in fine: Oẽcs verſiculi
iſtiꝰpſalmi continent᷑ in ſecũda parte
pſalmi cvij. vbi aliam q; hic inuenis

chene ge
girchlt
gdon
ſepeer
cCten
P rcki
tis et
tux per
hocypſi
mum
deſign⸗
nat. Ge
eher
anta⸗
iane/
ſipene
Hylepta⸗
inagiite
s Que
wo
riamar
1gen⸗
Neruun
Sijath
morb dr
Tir
Wahiur.
NW
taror.
den
tend
biot
teng⸗
glien
pbilin
gola⸗
cnani

mter

lua nof
ihlne⸗
kin
ſee
Mae
lnd

Pnalmus xr. Criij

a ĩ ſecula ſeculoꝝ. Amen.

2—
Xaudi de de.
. Mi. Ad litterã. Dauid feẽ
iſtum pſalmũ ꝓ ſua euaſiõe de manu

expoͤnẽ gloſe Pinquio? Mi. In
expõne hiſtoꝛiali iſtiꝰ pe. Põt et
iſte pᷣs moꝛaliter exponi de quolibet
vẽ pẽitẽti qͥ cõſiderãs regnu aĩe ſue
x peccatum pᷣterit ũ deſtructũ plãgit

benedi

⁊ ꝙ reſtitutiõe ipᷣius ad ſtatum xtu laul ⁊ exercitus eiꝰ qui cingebant dð
tis et gre depcat᷑.Ad hoc ãt adiuua ⁊ viros eius ĩ modu coꝛone ne poſ
Wleputhinee tur per quattuoꝛ:qᷓ quattuoꝛ noĩa in ſeEt euadere.vt hẽtur pᷣmi gũ.xxiij.
igarn hoc pſalmo expꝛeſſe ſigniſicant᷑. Pꝛi 5öMWlo. Allegoꝛice vero pCs iſte ẽ vox
ü mum ẽ pura confeſſio q̃ͥ per Judam eccĩe laboꝛãtis ĩ terra q̃i vox vnius
rdenxin, deſignat᷑.q Judas confeſſio interp⸗ hoiĩs. vnde titulus eius talis ẽ In ſi⸗
weäöng tat᷑. Secũdũ ẽ a recidiuo pꝛeſeruatõ nẽ in hymnis pſalmus dauid Caſſ.
M que per manaſſen ĩtelligit᷑: eo ꝙ intpᷣ⸗ Finis eĩ legis chãs ẽ ad iuſticiã omĩ
6 pꝛetat᷑ obliuio.Calis eni ſic ſe hʒ ad credenti Hug. pſalmus eniz iſte di
klrie/ N pꝛeterita peccata qᷓi oblitꝰ ſit ip̃a ite rigens nos ĩ finẽ.i.in chm hĩtus in
tcni n rũ perpetrare Tertium ẽ boni oꝑpis hymnis: hoc ẽ laudibus: attribuitur
ütminni multiplicatio que deſignat᷑ per effra dauid Aug ..i. chꝛo qᷣ venit ex ſemi
ſardunazen im.qui ĩterpꝛetat᷑ creſcens aut fertili ne daui d: vt eſſet homo ĩter homies
Sti tas Quartum ẽ ꝓpꝛie cõſcĩe teſtifica t equales ãgelis faceret hoĩes iõlo
ta tio illud apoſto li.ij.ad cho.i.Glo Intẽtio pſalmiſte ẽ exhoꝛtari omẽs
ute Lin ria nr̃a hec ẽ teſtioniũ cõſcie noſtre. ad chꝛiſti laudẽ Eccĩa igit᷑ aut popu
nid gn ⁊ figurat᷑ per galaad qui interpᷣtatur lus fidelis laboꝛãs ĩ hac vita clamat
Aumllat aceruns teſtionij Lalis ãt penitens ad dp̃ᷣm dicees6R
pnthuy Je⸗ ſdijcit ſibi concupiſcentiã carnis pr xaudi deꝰ depᷣcationẽ meã intẽ⸗
õ moab deſignataʒqʒ. q moab interpᷣtat de oꝛõi mee Dug. Exaudire
b hanmeg ex patre Et hec cõòcupiſcẽtia carnis dicikauribus:itẽ dere aũt oculis.vox
bönmens trahitur ex carnali generatiõe Item exauditur aure.opus aũt ĩtẽditur ⁊
oreinn ſbijcit ſibi coucupiſcẽtiã oculoꝝ que videtur oculo Hec ãt duo neceſſaria
310u0 ſigurat᷑ per idqumeã que terrena inte ſũt ei qui vult a dño exaudiri videl
nidict Qch tatur. Itẽ ſhijcit ſibi ſuꝑbiã vite que vt nõ tm̃ oꝛat voce ſed etiã oꝑe Mõ
rchöde Venn per philiſteã deſignatur eo ꝙ oꝛe cõ enĩ ceſſat oꝛare qui non ceſſat beneſa
Die Yuan tendẽs interpꝛetatur Gupꝑbi eĩ ver cere Et ideo poſtq; dixit Exaudi:eẽ
eentis ii bis deſpicabilibus nitunt᷑ ð alios cõ biunxit intẽde.qi dicat.audi vocem
nui henn tendere. Vnde trãſſatio gallicana hʒ ⁊ aſpice ad oꝑa Hec ãt oꝛõ nõ cẽ vni
is bo . alienigene ſubditi ſũt. hebꝛaica habz us hoĩs ſed totius ecce Cab. VUñ
philiſtea vel paleſtina ſociata eſt Er cõgregatio iuſtoꝝ depᷣſſa malis ſeculi
qn oĩa bona que talis penitens habz in vniuerſis gẽtibus ↄgemiſcẽs cla
emanãt a deo Igdeo ſibi ẽ tota vito mat ad dominũ.dicẽs Mier. A fi/
xriea attribuẽda Hie. In ipᷣo ẽ vir nibus t᷑re.l.i.a quattuoꝛ mũdi pꝑtibꝰ
tus noſtra:ĩ ipᷣo oĩs gloꝛia.⁊ ipᷣe ad ex quibus collecta è eccial ad te cla⸗
nihil rediget tã vitia que nos tribu mauia Mug. In tꝑe ãguſtie vñ ſub
lãt:qᷓ; inimicos qui nos impugnãt:?2z dit᷑ Ldũ anxiaretur coꝛ meũ. ĩter pᷣſ/
ab ſpe eternitatis conãtur reuocare. ſuras et vitia huni ſeculi Aug. Vita
Pꝛopter quod ipCʒ iugi gratiaꝝ acti noſtra in hac peregrinatiõe nõ põr
one laudemus et gloꝛificemus. qui ẽ eſſe ſine tẽtatiõe.ꝙ ꝓfectꝰ noſter per
p i

r⸗

t&tationè noſtram fit nec qiuſq;ᷓ po/
teſt coꝛonari niſi q vicerit: nec poteſt
vincere niſi certauerit nec poteſt cer
tare niſi inimicum et tentationes ha
buerit Et licet anxioꝛ tamen no vin

co ꝙ Hiero Lin petra hoc eſt: in
te ipo qͥ es petra ſtabilis EUnde apo/
ſtolus ait Petra autem erat chuſt?.
In te ergo per fidem Du. Lexalta/
ſti me videlʒ ſuper inimicos meos:
dando mihi victoꝛiam de eis et inſu
pera eduxiſti me Caſſ id eſt du
ces in illam futurã requieʒ quam beę
atis tuis polliceris. Cauſas ſubdit
quare ipᷣa eccia deducitur ad pᷣmium
dicens ꝙ factus es ſpes mead in vi
ta pꝛeſenti Aug. Mon enmim perdit
nos deus pꝛopter quos filium ſunʒ
milit tẽtari crucifigi moꝛi et reſurgẽ
Pabemus enim duas vitas.vnam ĩ
qua ſumus. Alteram quã ſperamus
In qua ſumus nota eſt nobis:quaʒ
ſperamus ignota ẽ nobis Toleram
qua es ⁊ habebis quam nõ dum hẽs
Muomodo toleras vt non vincaris
a tentatione.laboꝛbus ſuis tentatio
nibus paſſionibus moꝛte ſua demon
ſtrauit tibi vitam ĩ qua es:reſurrecti
one ſua vitam in qua eris Nos eniʒ
non noueramus niſi naſci hoĩem et
moꝛi:reſurgere hominem et viuere ĩ
eternuʒ noueramus Guſcepit quod
noueras et demonſtranit quod non
noueras Ideo ergo ſaces ſpes no⸗
ſtra in tribulatiõibus et tẽtationibꝰ
Et quid ſperamꝰ Hier. Certe quõ
tu reſurrexiſti immoꝛtalis ⁊ nos cre

dimus reſurgere Ip̈e etiam factus ẽ
Dwihi turris fſoꝛtitudis id ẽ: defeſio
ma La facie Iid eſt a pꝛeſẽtial inimi

ceſſit ⁊ intraſti tur

gis adijcies Caſt
ficat dni ſaluatoꝛis.qui vere rex not
ſter dicit᷑. qm ab ipo regimur et eius
vStute ſaluamur Au. O deus pater
dediſti chẽo regi nro non ſolũ iſtos
dies in iſto tꝑe cum fine ſed dies ſuꝑ

ci ud ẽ diaboli vel nequitiaꝝ eius vt
nos a b eius inſidijs muniat ⁊ defen
dat. Molg. Pz ſi ab inimici inſidijs
vis eſle lutus recordare chꝛiſtum et
iarra turriʒ quicquid pateris cogita

quia pꝛioꝛ paſſus ẽ Et co gita quo ſi
ne paſiꝰ cvt moꝛeret᷑ et reſurget Ca

lez et tu ĩ finẽ ſpẽa Aahs in illo pꝛe⸗
m nõ coſeétiedo
inimico.ð illa turri iaculaxe tela qui⸗
bus feriatur quibꝰvincatur Oue ſüt
itla tela! vba dei fides tua opera tua

age ĩ hac turri aliqͥd:nõ ceſſẽt manꝰ.

oꝑa tua bona gladij ſũt interficiẽtes

imimicuz In hac igit᷑ turri munitus.
NMNic. Inbabitabo ĩ tabnaculo tuo
in ſecula I. i.in celo empireo Hie.
In illo vtiq; vbi ſine fine manſuri de
um iugiter cõtemplabimur. Aug.
vel ẽ vox eccie que vſq; in finẽ ſeculi

in tabernaculo dñi in hac vita ſe diẽ
militare vt ſꝑ natos colligat ad r̃ᷣgnũ

Glo. ⁊ ne tẽtatio mimici me impu
gnetl ꝓtegar.l eſtꝰvitioꝝ Livelamẽ

to alan tnaꝝ lid ẽiĩ muninie mie ⁊
potẽtie tue que alis ↄꝑãt᷑ q nec one

rãt ⁊ oẽm auertũt leſionẽ Hug.Et
vere pꝛotegar a te ¶ tu deus ex/
audiſti oꝛõem meã vt nõ ſolũ ĩ p'e=
ti iſta vita me ꝓtegas atz cuſtodias:
ſed vt⁊ futura bona largiaris.vnde

ſequitur l dediſti.i.dabis l heredita

tem patrie celeſtis Ltimẽtibꝰ nomẽ

tun dne timoꝛe filiali Uñ eccleſi.xl.
Timoꝛ dñi padiſus bñdictiõis Pe
ſtea oñdit qͥd in illa hereditate celeſti

habebit dicens ¶ies ſuper dies te
. Eternitatẽ ſigni

dies iſtos ſine fine. Tu ergo adijci⸗

noſtri chꝛivt no ſolũ diebus iſtis crã
ſeuntibus regnet chĩs ĩ eccia ſua ſed

regnẽt cũ illo ſancti in diebꝰ illis qui

bebũt finẽ. Et adijcies ſimilit

oc gen⸗
one Garnd
disdu
pr
diesy
mon
Por

uter

n vin
liolich
Ms
Juan
lir ait
ſeen
en
raära
Guci
poſſic
diis
inta
gauce
teno
W
M
ſen

ver
71

eEipuau

„*

inaes ehen
cdriſ
cſütinmfiein
u
boibar
oanpieo Ni
e ne muir

bimr. WM

hin ine ar
in hec pian ſdt

coliger adgni

mmaveimou
s N e
r
izallidlu
rmns
boblkaleli⸗

en
0

3
udin

⸗„

4 agte te 4
Ceckiale Lel
ſan Nieg
E

rnari

Plalmus lxi

nis et generatiõis. Ni. Repetitio ẽ

eiuſdẽ ſẽtentie ad maioꝛem declarati

onẽ eternitatis es celeſtis beatitudis

Aug. Ait enim vſq; in diẽ genera
tiõis huiꝰ vite q̃ ẽ moꝛtals ⁊ genera
tionis qᷓ regnabimꝰ reſurgẽdo 2 per
manebimus i eternũ cum deo Du.

Impꝛope ãt dicitur eternitas habẽ

dies vel ãnos Ged loquit᷑ moꝛe hu /
mão.ſicut ibi: et ãni tui nõ deficient.
Hoꝛ ãt dieꝝ vel ãnoꝝ et᷑nitatẽ bꝛe /

uit᷑ expõit ð Permanʒ l.i.ꝑmanebit
fſ̃m vſum nr̃m loquẽ di populꝰ.ſ.fide
lis lĩ et᷑nũ ..i.ſine finel ĩ coſpedu di
Vidẽs deũ facie ad faciẽ ſicut dicit

Iſai.xxxiij. Regẽ ĩ decoꝛe ſuo vide
büt et ĩ illa btitudiel miaʒ 2 vitatẽ?
e qᷣs redret? q̃i dicat nullus. ꝙq ibi
nõ erit muſeria nec miſer ? iðo nullꝰ
reqᷣret ibi mĩaʒ. nec vᷣitatex reqᷣret de
gaudijs ꝓmiſiis Caſſ. Cũ ĩ et᷑num

poſſideãt regna celoꝝ ꝓmiſſa ſic ipe
dñs apoſtolis ſuis dic. Mũc quidem
triſticiã hẽtis.rurſũ ãt videbo vos.

gaudebit coꝛ veſtrũ et gaudiũ vrjm
nemo tollet a vobis In illa die nõ ro
gabitis quicq;. Sic fit vt nẽo ſãctoꝝ

miam et vᷣitatẽ requirat cũ illiꝰ cõtẽ

platiõis ineſtiabilt munẽ ꝑfruantur.
Aug. Et quõ nob de exhibuit mi

ſericoꝛdiã ſuã. vimittẽdo pcca nr̃a.⁊
veritatẽ ſuã.exhibẽ do ꝓmiſſa ſua.ſic

7 nos faciam ̊ mĩam circa ĩſfirmos.
circa egẽtes cirta iimicos nros.⁊ ve
ritatẽ ñ peccãdo nõ adijciẽ do pcem
ſuꝑ pccm. Sicq; poterimꝰ ad regrna
ꝓmiſſa puenire Mier. In q̊n pleni⸗
tudię gaudioꝝ eccia ſpeʒ ponẽs ſie⸗

ic. PHug. i. cñ illi hereditati

introduct? ero Lpſalmũ dicam

noi tuo..i.laudabo nomẽ tuũ l in ſe/

culũ ſeculi hoc ẽ ĩ eternũ. VUñ ĩ alio

plalmo dicit Bti qui habitãt ĩ domo

tua dñe ĩ ſecula ſeculoꝝ laudabũt te.

BDic inquã faciã illud ĩ futurovt.

t qui bñdict' ĩ ſecula.

dauid fec hũc p
redijt in iundeã magis volẽs eẽ in ter
ra dini cultꝰ cũ ſuo ꝑiculo coꝛꝑali q;
ĩ terra idolatrie dedita cũ viroꝝ ſuo
rũ periculo ſpnali Col. Jur vo ſpũa
læ intellectũ pſalmꝰ iſte exponit᷑ de vi

Crüij

in pñfᷣitil reddã vota mea baptiſmi

ilgiois q ꝓmiſi ðo cuſtodiẽ l S die ĩ
diẽ Caſſ. Reddamꝰ g̊ vota noſtra
in iſto trãſitoꝛio dievt ĩ illa gennita
te laudes dñi eodẽ pᷣſtãte decantare

mẽamur Mꝛat in hoc pſalmo eccia.i.

popul fidelis a finibꝰ tre ꝙ fad eit
dñs ſpes eius. Poſtea q̃ ſe auditum
hymnidica exultatiõe gratulat᷑ qm̃ ĩ
cõſpectu dñi iugiter apparebit Hie.

huiꝰmõi iduerit ĩcoꝛruptionẽ ⁊ moꝛ
tale hoc induta immoꝛtalitate reful/
ſerit Quod nobis pᷣſtare dignetur
vt cõfoꝛmes ſacti gloꝛie ſue.erepti a
coꝛruptiõe moꝛtis ſecũde pſallẽ me/
reamur ĩ ſpũaliũ oblatiõe votoꝝ noĩ

thun pᷣs dð Mic.Ad aʒ
oũc pſalmũ cũ ð tra moab

ro iuſto qui ↄtẽptis tẽꝑalibus ad ce

leſtia aſpirat. qͥd bene inuit hoc no⸗
meu idithun de qᷣ in. xxx viij. pſalmo
dictũ ẽ Caſſ. Eſt eĩ eiꝰ intpᷣtatio trãſ

ſiliẽs eos.i.amatoꝛes hſeculi q̊s mi

les chĩi ↄtẽpta mũdivoluptate tᷣnſcẽ
dyut Mu. Eſt ergo ſenſus tituli pſal.
iſte ẽ oð ꝓphe hitus ꝓ idithun.i.pꝛo
trtrrãſſili te In finẽ.i.ĩ chrĩm dñm qui
eſt finis ad quẽ tẽdimꝰ Intẽtio patʒ

qꝙ monet ſuo exẽplo vt ↄtẽptis tꝑali

bus ad eterna aſpiremꝰ Caſſ. Ter
totũ hũc pſalmũ ꝓ vniuerſali ꝑte ſi
ctoꝝ vnꝰ introducit᷑ fideliũ qui vt dii
ximꝰ ſeculariũ vitioꝝ trãſſilitoꝛ cun
oꝛbẽ traꝝ plenũ ſeuis vidẽit erroꝛi /
brus alios ꝑſecutoꝛes alios heticos

p ij

Plalmus lxi.

alios vanis deſiderijs ĩplicari. Inpᷣ
mo mẽbꝛo pᷣs.aniam ſuaʒ deo ꝓlitet
eſſe ſubiectã: arguẽs eos qui ſolo no

mis ſe dici deſiderãt chꝛiſtianos Die

2 loquit increpatie ldeo ſbᷣ iecta. Jei
mãdatis obediẽ do Lerit ꝑſeuerãter
qꝑ erit: ĩfinitũ tpᷣs ſignificat q̊d nullo
e claudẽ dñ ẽ laia mea pars hoĩis
Eroro ponit᷑ Aug. Acſt iſte trãſli/
ltoꝛ muidis tq; minãtibꝰ ei ruinam
q̃ eñ trãiſiluiſſe doluerũt rñdendo di
cat. Quãtuncũq; aſcendã⁊ trãſſiliã.
ſub deo ero.ñ z deũ ſuꝑbiẽ do Secu⸗
rᷣ ergo tranſcendo cetera qũ ille me
ſb ſe tenet qui ẽ ſuꝑ oĩia Caſſ Sub

ditus ẽ vtiq; dño qui ſemꝑ hũiliter

atq; ſtrennue illud agit q̊d ad eius

mãdata cognouerit ꝑtinere. Sequis

tur cauſa inſtiſſima quare deo patri
ſhiecta ſit aia bti. Dic ãt Lab ipᷣo eni

Jdo pꝛel ſalutare meũ.i.chas qͥ re

☛

ſte crede tibꝰſalutaris exiſtit Huj
et ipe chis dñs ẽl
creauit Let ſalutaris me? J
mit ⁊ gubnat Lſuſcept T
latio romana hʒ adiutoꝛ meus Caf.
qui niſi mihi ĩ mũdi iſtius cõcertatio
nibus cõſtituto ſolꝰ adiutoꝛiũ pᷣſtite
rit ĩ mundi vitia trãſcẽdere p- veuiſſe

me re

PHag. 1ideolnõ mouebo;

.

ſiliès ñ vult acqeſcere iiqᷣs q tenues

hominũ acvitioſas mẽtes ĩ noua faci
noꝛa inclinari ↄpellũt qᷣs adhuc ĩcre
pat dicẽés HMug (Auouſq; Ovos
iniqui lirruitis linſiqiãdo tẽtãdo et
pꝓſequẽdo lĩ hoiem lrõne vtentem⁊

rõnabilit viuẽteʒ Cur non reuocat

tioꝛ diuinꝰ: hoꝛror futuri iudicijl ĩ⸗

teer ficitis vniuerſi vos l.i. aias vzas

2 peccati ĩ ̊ ꝙ vos minamini mihi
pditioẽz ktq; parieti inclinato .i.tq;ᷓ

deus me⸗ qa me
oꝛ meꝰ? Trãſ

boe opatiõis ꝓpoito Hie Iſte tra

tota ſals meal ⁊ gla mea fne
2OQui gloꝛiat ĩ dño gloꝛiet ¶ deus

Maceries ẽ paries de ſiccis lapidibꝰ

abſq; cemẽto factꝰl depulſe.l.i.q ꝑuo
impulſu diſſoluituro Atſi dicat vos
putatis me cito puertere q̃i parietẽ
icliatũ et maceriẽ inueteratã ſz taleʒ
me nõ ĩuenietis qm ego ſum hõ ha⸗
bẽs imaginc di in naturalibꝰ. viuẽs
fſim rõem ⁊ iõ ſum q̃i paries erectus
ad ſuꝑna⁊ hñs ſimil

¶ Lerũtamen . ipᷣi peccatoꝛes

Apter repꝛchẽſionem meaʒ nõ dimit
rfuit maliciã ſuaʒ ſed lł pᷣciũ men li.oẽ
bonũ opus meũñũ q̊ emo vitã et᷑nãl co
gitauerut linſidioſe lLrepellere -i.au
ſerre a me ⁊ idcirco lcucurri i ſiti ſiẽ

alio pſalmo dictũ ẽ Sitiuit aia mea

ad den fontem viuũ. Sed illi qi ficti

adulatoꝛes voluerũt curſum meũ re

enedicebat adulãdo et vanitatẽ mi
hi ſugerẽdo Mi.

bene

10

L⁊z coꝛde ſuo male
nalum i! dlo
quãuis hec mihi faciãt CNerũtñ do
ſubiecta eſto aia mea Inoli vacillare
noli moueri aduerſitatibus aut bla/

ditijs iniquox a ſacte ↄuerſationisp

poſitol qm ab ipo patiẽtia mea Aug

Foꝛnax iꝗ fit iuſtoꝝ purgatio ẽ mũ
dꝰ. palea qᷓ ignis accẽdit᷑ ſt iniqͥ.aurũ

q̊d purgãdũ ẽ ſt iuſti.ignis q̊ purgãt᷑
c t᷑bu latio.aurifex deꝰ ẽ Qdð g̊ vult
tolero l qm̃ ab ipᷣo pacia mea/ PDug
Amoꝛe hui⸗ libẽter patioꝛ aduerſa.
nuia ipᷣe ẽ deus meus per creati
onẽe L 2 ſaluatoꝛ meꝰ Iq me redemit

aurifex defacio: vbi me põit aurifex

adiutoꝛ meus lad bene opanduʒ et
iideol ñ emigrabo ad exercitũ diabo
li q; n deo ſalutare men MNi.id ẽ
gla mea- q faplimm

xilij mei i. datoꝛ auxilij mei in vita

tuitis Et ideo ſum ligat? cemẽto cha

eaĩ vo ẽ de vita ekna

cides
guutt
Nehlelepe
lisogeg
ſicces
ſnewe⸗
Prminan
ſoerken
tiu
c gfche
dewhoy
jtedinc
finslc
ltenen
incad
coido .
nodr.
WN
M
hoies
fnede
Hpon
tonod
no
lomn
adonn
ſchipue
wolire
fallace⸗

Ullitat
occulea
luuſtiae
ſe habe
int idin

urin.
les mniqn

adipiſcẽda Gpes eĩ ẽ certa expeca/

tio future beatitudis ex gra et meri
tis ꝓueniẽs.E bideo ad hac ſpem in
duẽ fidelẽ popuilũ dicẽs

co oĩs ngregatio populi ſcʒ fidelia
Inſideles ei nõ habẽt vnde vitã bea

tã ſꝑare valeãt Aug. Sperate in eo

Imitami idithũ traſilite umicos ve

ſtros reſiſtẽ

effundite coꝛam illo coꝛda veſtra J
per ↄfeſſionem Nolite retinere ĩ coꝛ

be veſtro vit; peccati Caſſ Effundir

ãte dñm coꝛ ſuũ qͥ peccata ſua vber⸗
rimis lachꝛymis cofitetur EUnde in

* ——

in eternũ. line

attẽ dũtl vani filij hominũ.

hoĩes vani qᷣ nõ oꝛdinãt tẽꝑa ſua ad
ſinẽ debitũ eniuſmodi ſt auari ſpẽ ſu

aʒ ponẽtes ĩ diuitijs magi

ominũ ĩ ſtateris

„

tiũ ðcipiũt ſũmplicitatẽ ſiue ꝙ hoĩes

ſibi plac tes iuſti atq; veraces videri
volũt cñ ſint ðceptrici mutabilitate

fallaces Vñ ſubdit HMng ¶ vt deci

aliſitate eloquẽtie l de vanitate

occultẽt vanitatẽ ſuã q̃ ẽ ſine ſ tu
inſticie Lin id ipᷣm.·.i.ĩ eo q mẽtiunt᷑
ſe habẽ equã ſtaterã Talis ꝙ̊ dehoꝛ⸗

tat᷑.iidiſſuadet dicens

lite ſpera

th. Pꝛecipe diuitibus hꝰ ſeculi non
ſperare ĩ incerto diuitiaꝝ ſed ĩ ðo vi
uo qui pᷣſtet nobis oĩa abundãter ad

fruendũl et nõ habetis diuitias.

tes itineri vro Glo.Llx

xl.pſalmo dic Hec recoꝛdatꝰ ſnʒ ⁊ e
Kick ĩ me aiam meã cõfitẽdo ⁊ deuo
te oꝛãdo Mic l deus adiutoꝛ noſter
ſine cui adiutoꝛio nullu—z
opꝰẽ meritouũd Terũtamẽ hoc nõ

8 q; i adiu
toꝛio dei Filios hoĩm dicit imitato⸗/
res carnaliter viuẽtũ l mendaces ſi
lii vomm ie il.

los tãgit qui pondeꝛibus ſiquis emẽę

hec duo mãifeſta erũt in tel ꝙ tu red
des vnicuicq; tà bonis q; Fan Liu⸗

iãt ipi hoiĩes falſis põderibꝰ aut ſõ
i. vt

rę in mniquitate...i.in diuitijs que di
cũtur iniquitas quia faciunt homi/
nes iniqu os aut qꝙ; male acquirũtur.
aut qꝙ male retinent᷑.aut q; male ex/
pẽ dun᷑ VUnde apoſtolꝰ ad Thimo

Cxv.

nas nolite ↄcupiſcere Eu
ferẽdo alhca ꝑ violẽtiã ł duutie ſi af.
no.coꝛ.ap. Ponẽdo ĩ eis ſpem ⁊ fi
nẽ vlcimũ ꝙ ita deducũt ad gehene

interitũ NMã beat cuius ẽ dñs deus

ſpes eius ⁊ nõ teſpexit ĩ vanitates
⁊ inſanias fallas Call Nõ danat lar
gas diuitias quibus diſpenſatio mo
dificata pᷣſtat̃᷑ Inde eĩ egẽtibꝰſbůᷣuen᷑
inde reſiciunt᷑ egroti.inde pauꝑm nu
ditas oꝑit̃ Inge plures ad celoꝝ re
gna puemit. Eõ qui diuitijs coꝛ ſuũ
apponit.aurũ nõ vult expẽdere ĩ bo
nos vſus lſed patrimonia cupit ſx au
gere. ⁊ dũ ibi ſpes tota repõit᷑ fames
eaꝝ rerũ ſp auget᷑ Hug Deinde red
dit cauſã pᷣdictoꝝ videlʒ ꝙ aliena ñ
ſut rapiẽ da ⁊ ꝙ diuitie nõ ſũt diligẽ
de q deus eo ꝙ iuſtus ẽ puniet ma /
los. Et qꝙ miſericoꝛsg eſt pᷣmiabit bo
nos VUnde dicit/Qemei..i.immuta
biliter qꝙ firma ẽ ei ſſia Llocutus eſt

deus. per ꝓphetas. p filiuʒ et. p apoe

ſtolos Et i iſta ſtabili locutiõe Lduo
hec audiui q̃ ſequũturi qꝙ poteſtas
nd pꝛemiandũ pl' q́; merita reqrant

xta oꝑa ſua Mic. Sicut iuſtꝰ iud
qͥ nõ

5 pmitnit aliquod malũ inpumitix
ſic nõ aliquod bonũ irremuneratuzʒ

Hug. Vnñ diẽ duo hec ꝙ oĩa ꝗᷓ ſcri

bunt᷑ iĩ ſacris paginis de deo: ad eius

miam et inſticiã reducunt᷑. Juxta il/
lud pſalmi. vniuerſe vie dñ mia ⁊ ve
ritas requirẽtibus teſtamẽtũ eius ⁊z
teſtimoma ei.qᷓi dicat Si ꝑquiras ꝑ
totũ vet nouũ teſtamentũ qᷣcquid
inuenies ad miam vel vitatẽ ptine/
bit Caſſ. Reſpiciamꝰ i B̊ pſalmo ſen
tẽtiarũ lumia q̃i quaſdã relucere can

delas lãpat ſides. coꝛuſcat vᷣitas quaʒ

debet chꝛian? populintueri ne mun

Plalmus lrxij.

di iſt tenebꝛis obeecatus. abſcedat

Erroꝛ tenebioſ' pectatoꝛũ.doloſitas
culariũ deſerat᷑.⁊ fallacia mũdi cotẽ
ten
gnitatibꝰpſuimat᷑ ſed ĩ vera ſapientia
ſpes ponat᷑ que oĩs erroꝛis viam do
tet puidere Col. Et pꝛiuſq; tempꝰ
fecipiẽdi pꝛemia adneniatꝓ meritis.
ſtudeamꝰ t᷑nſſiliẽ de vitijs ad vᷣtutes
de mudo ad deũ.q nos a iudicio moꝛ
tis eripiat.noſq; ſibi quaſi alunos ꝙ
pꝛios ſubdat.cõfoꝛmes q; ſuo coꝛꝑi
factos etne felicitati miſericoꝛdit᷑ al⸗
ſociet.qᷓtenꝰ cñ ſuis fidelibꝰ ſine fine
feliciter gat
tin c honoꝛ et gloꝛia in ſec.ſe. Amẽè

Eus deus me⸗
us ad te de luce vigilo. Ni.
Ag litterã. Dauid fecit hũc

hitabat ĩ deſertis iudee ſterilibꝰ et a⸗/

ſperis pꝛopt q̃d deꝰ facics cũ tẽtati⸗

one pꝛouẽtũ conſolabat᷑ eũ illumĩati

onibus ſuis. cuius pſalmi titulꝰ c. pᷣs

dauid cũ eẽt iĩ deſerto idumee Hug-.
In paccedeti pſalmo egit de tranſſi⸗/
liëte caduca et trãſitoꝛia huiꝰ mundi
ſEᷣ qꝛ nõ põt hom ſhᷣito oĩa huiꝰ mũ

di tentamẽta trãſſilire eo ꝙ incolatꝰ

eins ꝓlõ gat᷑. Idcirco agit h̊ de via⸗
toꝛe quẽ ĩ dcſerto hui mũdi oʒ mul
tas tribulationes ſuſtinere anq; ad
patriã poſſit peruenire Eſt enſus
pᷣdicti tituli talis.pſalmꝰ iſte ẽ dauid

iicuiullibʒ fidekagens de H qd ſuſti⸗/
net cum eſſet.i.dũ moꝛatur ĩ deſerto
idumee.i.i hoc mũdo derelicto a des

.

um trenis gloꝛiãre idumea vo kre/

na intpꝛetat᷑ Inte
monere vt redcte ↄnerſemur ĩ medio
nationis pꝛaue puerſe Eccia igitur
ſeu quiſq; idelis cũ deſiderio feſtina

re ad den cõtẽdes quõ ſe habeat in

enatur Mõ in ingenio. no ĩ ſeculi di

idere valeam“ ipo pᷣſtate
pſalmũ qñ fugiẽs a ꝑſecutiõe ſaulis

gllatie cãz oñt cũ ſbiũgit Ang

tranſſi⸗

ctõ pſalmiſte ẽ nos

deſerto buiꝰmundi exclamat dicens
Eus. Glo. omnium creati

tñ ⁊ deſideriũ ſãctũ.ꝑ hãc gemiatio/
nem
1 2

tite conſcic qͥ lux dici: icut mala co
ſciẽtia tenebꝛe dicit᷑iur illð apoſtoli

Fuiſtis aliqñ tenebre:nũt aũt lux in

dño Aug. vigilo. Eſt ſomn aĩe
ſomnꝰ coꝛꝑis. Somnũ coꝛꝑis omẽs
debemus habere q coꝛpnr ʒ fragile
ſiõ poteſt diu ſuſtinere aiaʒ vigilãtẽ

et intẽtã in actionibus. Ideo deꝰ do

nauit ſomnuʒ coꝛpi qͥ̊ reparent᷑ mem

bꝛa cðꝛꝑis vt poſſit vigilãtem aĩam

uſtinere Illud autẽ cauere debemꝰ
ne ipᷣa aĩa nr̃a– doꝛmiat Malꝰẽ ſomnꝰ

aie hoc ẽ obliuiſci deũ ſuũ. bon?ẽ ſõ

nus coꝛpouꝛs quo reparatur valitus

5„

coꝛpis Somnus at aĩe ẽ obliui⸗

ci deum ſunz de quo ſomno dicẽ apo

ſtolus Burge qui vboꝛmis ⁊ exurgea

1, f.

moꝛ tuis ⁊ te illunſabit chis. hãt vi

It/tiuit aia men. J. Alius deſiderat aurũ
et argetum. alius deſiderat poſſeſio-
nes 2 fanulias ap. Ged aia fidelis
ſitit deũ qn mãdata eius ⁊ vᷣtutes ſã

dᷣs quas ſacra ſcriptura cõmendat
ardẽter ↄ cupiſcit ⁊ quãdo deſiderat

ipᷣm videre à ̊ bonoꝝ oim fluẽta cõ

ſtat emanare Ipa eĩ aia culta rebus
celeſtibus. deſertum eſtimat mundũ

ſeenpe eſtuat. ſemꝑ ſitit donec ad
0

Addidit quoq; l qᷓ; multipliciter et
iſtud hic ponitur ꝓ multiplig defcu
Suunt etial tibi caro mea. Mie.qe
plꝰſuſtinet caro q;ᷓ aia Nã quãuis aĩ
per cogitationeʒ crucietur in coꝛpe.
coꝛpus tamẽ ſuſtinẽs afoꝛis tbulati

onte illum mie dine duenge mereat

ones.toꝛmẽta vigilias ac egeſtatem
⁊ egrotationẽ ĩ fame ſiti et nuditate
vult liberari.i.deponere moꝛtalita⸗

onẽ qui es pens meus 1 ꝑ cul

erpꝛimit affectu pie depcatiõio
te de luce...i.diluculo aut ꝑ puri

5
Wüap
Eens erche

cgos

s dords
ro woN

do iſto
Veritn
induat
nutegt
cniint
ſicum ar
nepulns
Ann
Ciuſtfc
nfwnge
manea
ld vit
glius y
li Gea
plmctn
Uniaſe
N
Gr
cbe
Wti
illi
1 et
tu to
crepa
more
Ehoꝛ⸗
ſecher

ſitoi

näſten

inbif

(ſade

tẽ. Vñ apꝰ Miſerias coꝛpales deplã
gens exclamat ad Ra. xij. d. Infelix

Cxvi.

₰

ſericoꝛdie tne tribuã vitã meã in qua

te laudo nõ meis meritis: Caſſ. Be
nedicit eniĩ vnuſqinſq; ĩ vita ſun pfe/
dt veñ qñ bomis opibus in hac luce
verſat᷑. Mug. Et q bñ Vinẽ non ꝓp/
deſt mili intentio ſit pura ab inani gla
1ið ſubditłet ĩ noĩe tus nad honoꝛc
nois tui Lleuabo manꝰ means Per
manus opa intelligunt᷑. Man ſeuat
gqui bñ opat᷑ amoꝛe celeſtiũ bonoꝛum

tis huius. Aug. Quãmultiplicit ca
WSBõ ro laboꝛat: tã mitiplicit᷑ ſitit. Et ybi?
r ui lenet do iſto qui ſterilis ẽ nõ facies fructũ
nrni bonoꝝ oꝑmlinuia nõ habes viam
inducit moꝛtẽ let inaq̃ſa-lſine vber⸗/

inparent nen

eni in tali ſterilitate et penuria ſpna
liLiſado. videlicʒ deſiderio vel per
ſãctum deſiderium Lapparui tibi.la.

AUnñ Apoſ, uad Tim. i. Noto viros
oꝛare in oĩ loco lenãtes puras manꝰ.
ſine irn et diſceptatione.i. ↄtentione.
Bed qꝛ in laude dei neceſſaria eſt de

me pꝛeſentam Lvt viderem vrute tu uotionõ ↄſequenter petit eã diceng.
nglin aein am⸗ .i.nmaʒ tuã experirer ĩ pſti vita NQtRKãicut adipe et pinguedine replea
ei uen Mhen⸗ q; iuſtiſicas impium l ⁊ glam tuam

mrDiſnd
iNänüi;
rr wi
ms Eieiſt
oN.Üα
erne
cus
Ganc,
Mt²
int oſchi

Geleuiils

use dmunsi
gaur conan
iio deſini
or inſin⸗
nchna nu
an mmu
T/NKF
nl
nnie Nn
ed
higinain
warn ,
isiin
0Alglen
5 4 Paldt

in futuro vbi ſedes ad dexterà tuã pa
tris ¶ noniã melioꝛ ẽ miſcdia tua ſu
per vitas Aug. Multe ſüt vite h 1

mane. ali? eligit ſibi vitã negocian

aliꝰ vitã ruſticãdi.aliꝰ vitã fenoꝛã di.

alius vitã militãdi.alius hãc. alius il
vita etna.et illã nõ dat nob ꝓpt᷑ meri
ta nr̃a.ſed ꝓpter miſediam ſuã.Caſſ
Viſcdiaʒ dicit dñi pᷣmia q ſanctis ſu
is larga pietate ꝓmittit ĩ vita et᷑na:
que longe potioꝛ eſt a vita pñti. iſtaʒ
vitã inum erabiles erumne poſſidet⸗
illã t᷑nquillitas eterna comitat᷑. Et vi
ta eterna tantũ diſtat a mũdi luce q̊n
tũ toꝛmenta pñt ab eterna requie diſ⸗
crepare. Hinc eſt ꝙ martyꝛũ caterue.

moꝛtẽ huius ſeculi libenter affectant
qꝛ noꝛũt ꝓ iſto interitu tꝑali ppetue
ſe eſſe victoꝛes· ſicut dicit apłs Non
ſũt ↄdigne paſſiones huiꝰtꝑis ad glo
tãta bñficia miſcdie:vir iuſtus vel ec
cleſia deuote laudis obſequiũ pollice

tur dicẽcs Mic. labia mea laudabſt

lel Vic ceñ grarachnone glolatiom

bus tu
te in v

5, —

.

— —
èð 4

tum meũ in matutinis meditaboꝛ ĩ te.

gia mnea. Adipes ſunt viſcerũ craſla·
velamina. er adipem q eſt ĩ inteſftii
nis ſignificat᷑ deuotio mẽtis interioꝛ
gue vebet veo oflerri. VUn Aeiut. ij.
Dis eni adeps vfi erit. er pingiie

vꝛ hilaritas in ope ꝗᷓ etiꝗ vᷣſio offerri
debet ſiẽ dicit Apo.i.ad cõꝝ.ix. Hi-
larem datoꝛem diligit deus. Giẽ eniʒ
antiquitus adeps et pin guedo place
bant deo.ita ſpũaliter in nris ſacrifi⸗
cijs ſpnalibus deuotio mentis ⁊ hila
ritas operis placent ei.et iõ petit iſte
aĩiam ſuaʒ hbis repleri. Et quia anima
ſic repleta eructat laudem dei.iõ ſub
ꝛũgit Mic.et labijs exultatiõis lau
abit os meni ſcʒ nomẽ ſanctũ tuum
quia de tãtis beneficijs non ero tibi
ingratue/ dic memoꝛ fui tui ſuꝑ ſtra

Aliqui textus habẽt. SGi memoꝛ.i.
quia memoꝛ fui tui fuper ſtratum me
um. hoc eſt de nocte.etiam in matuti/
nis. hoc eſt de mane meditaboꝛ.Acſi

„„

dicat. Cogitaui de tua bonitate atqʒ

de tuis beneficijs non ſolñ de die ſeaͤ
etiam de nocte. Caſſ. Vel per ſtra/
tum meñ in quo quieſcimus:intelligi
tur pꝛoſperitas ⁊ quies. Si ergo me/⸗

„

Plalmus lxij.

moꝛ fui tui te laudãdo in ꝓſꝑitate ⁊ qui contra ſalutẽ ſuã cupit terrena ẽ nul
quiete quãtomagis i marutis. Glo. ſub terra.qui terrã ſibi pꝛepoſuit et s ſ⸗
in luce gratie mihi ulucẽtel q fuuſtt ſe ſubtus terrã fecc btradetur i ma/ uer
aucdiutoꝛ menha. In periculis bin ſecu nus gladij Eaſ. Tradita ẽ ĩ man? H
liliiANt-Rdcirco Lin vclameto alaruz Sladij ges iudea qñ cã pꝛincipes ro — ge
rnarũ exuttabo Mi. que ſunt pte manoꝝ Tit? Weſpaſianus cede in ue ion
dNtio a malis. ⁊ directio ĩ bonis ¶ ahhe cendioq; vaſtauerũt lpartes vulpiñ deden
ſit aia mea poſt te vt te ſeq̃tur feruu erũt. Hoc factum ẽ qñ in illa hierot vjnnn.
ti dilectiõe Et ideo Lme ſuſcepit de ſolymitana vaſtatiõe cadauera iuðo ummnt
xtra tua.l.i. gratia vel ꝓpiciatio tia rum remãſerũt ſuꝑ terrã ad eſcã vulł el
in ſua ꝓtcctiòe Aug Muis ei ptines pim ferarũq; reliquarũ Et merito⸗ dum
ad chim nõ varijs tentatiõibus agag It qui ĩ ſubdolaꝝ maliciã trãſierũt lonens
tatur et qtidie agit cũ ilo diabolus ꝰ fferarũ fierẽt eſca ſubdolaꝝ quales ſt᷑ nigumn
angeli e iusvt peruertat᷑ qualibzʒ ſug vulpes que fraudibus cibũ querũt. Airgrat
geſtione vel cupiditate aut ꝓmiſſiõe Hu. Enumeratis penis maloꝝ con M”M uicce
lucrivel terroꝛe dãm vel ꝓmiſſione ſequent oñt pᷣmia iuſtoꝝ dicẽs Hie. iben⸗
vite. vel terroꝛe moꝛtis vel alicuuus Kex v̈o videlʒ chĩs qui ẽ rex regũ Ancn.

potẽtis inimicitijs. aut alicuiꝰ pott letabit 1 S0%pie poſt rſurrectioné
tis amicicijs. oibus modis inſtat di / quia cuʒ ipo erũt eius mẽbꝛa JZdo
abolus queéadmoduzʒ nos peccare ſa ſubdit᷑etl laudabunt᷑ oẽs qui iurãt
ciat ſz nõ timeamꝰ quia ſᷣ ꝓtectione in co⸗ Ni.i.chãaiani qꝗ ĩ baptiſmo ðo

Ddyuii urt ie ſu chꝛiſti ſlumꝰ Ni. ꝓpt᷑ dd ſeruire ꝓmittũt et nideliter adiplent ii
AAolſi vo · demones linuani dſicrtt Caſſ.Ci ſandti dei chim laudãt ipi n
Yperdqcre Laĩaʒ meã ſed nõ impune ſe ſñ ↄubitatiõe laudabiles Lꝙ.ñ une
c exigente ſua malicia Lintroibunt i pñt pꝛeconia eius digne narrare niſi Alauni
inferioꝛa terte l.i. ĩ curcere infernaeiit qad palmã ĩdulgẽtie meruerũt puei Mur
ꝗqẽ locus debitus eis Ltradent᷑ ma re Keddit cauſam leticie vnde? rex ſusde⸗
nus gladij Hiero Hocẽ ĩ ꝑpetunui letet᷑ in deo ⁊ laudent᷑ oẽs qͥ eipmi i/· eid
tatem toꝛmẽtoꝝ Hug. Lꝑtes vunilii ſionis ſue deuotiõeʒ fideliter imple/ umn
tun rruur etiiq; ſocal un (um po nerunt dicẽs Dug. Lobſtrudu é-li. funm
mnmibus fraudulẽetis cũ quibus dãs obſtruet Los lo quetin inid hoc ad iuim
nabuntk Jux ulud Hat. xxv. Ite ma unplebitur ĩ extremo iudicio Os en p
ledicti ĩ ignẽ eternũ qui paratus è di detradoꝝ ⁊ blaſphematoꝝ populi fi pont
abolo et ãgelis eius Col. Pꝛediũ delis obſtruet᷑ qui hic iniquis locuti lis
verſiculum. Aug.⁊ Caſſi. exponunt onbus delectant Unge pumi regũ luver
chzi dicẽtis de iudeis libi jij. Impij ĩ tenebꝛis cõticeſcẽt ⁊ pſal
ani aſierut lextinguẽl aiam mus Wis iniqtas oppilabit os ſuuz uzh
meã Caſſ qñ falſis crimimmibus aan Aug Igitur chariſſimi gr̃as agam“ . . “
guinẽ meũ cffundere decreuerũt ſeld domino noſtro qui nos i deſerto hu ian
nẽ potuerit implere q̊d voluerunt ius ſeculi non deſerit. dando nobis Ae
q chĩs tertia die rſurrexit Aug. Et Ic carni et aĩe neceſſariũ eſt Et qn/
ckim aerideriit ne perdere locuz do nos aliqnibus neceſſitatibꝰ eruè⸗ *
et gentẽ.i.trã eoꝝ. Idcirco ĩtroibuit dit vult vt amplius illuz diligamus
in inſcrioꝛa terre. Que ſunt inferioꝛa ne foꝛte aliquãdo illũ obliuiſcamur. AL
terre! terrene cogitationes. Mĩs eni Bubtraͤhit nobis aliquando que ne V L
*

mi Ren:
e Aniret
ne,
Aemnsge
mder
gtoriattin
icoln gue
bus abi gei.
gaus Malorie
cinertegi
iide
nt esa

wchiln

utilp /
aauammll
ncrit uel
naepnienre.
gtoisqdn
ierin

„ d 4

*

demae⸗
Grunn 4
Gaͤnlanſh

v6α
Nα ut 2

acs e
. Mrnen
4 wi
ucſin 1
gntani
litnlin
—

Amen.

iſtũ dicitur d. 04
lſona danielis quem ipᷣe dð pꝛeuidit
inttẽdũ i lacũ leonũ et inde dinicus
liberã dũ Allegoꝛice vo ꝑ danielẽ qᷓ
Dicitur vir deſiderioꝛum figurat᷑ chꝛi
