dabunt tibi ĩ munimẽtũ z liguã dolo
ſaʒ Aug. Et ꝙ parũ ẽ verbis agẽ Z
liguã doloſã Idcirco etiã exẽplis a/⸗
gẽ dũ ẽ Vñ ſpᷣdit᷑ Hu. cũ carbõib⸗
deſolatoꝛijsvel vaſtatoꝛibꝰ.i.cũ exẽ
plis ſanctoꝝ ad vitã gre ↄuerſoꝝ.qui

aliquãdo mali fuerũt: ⁊ poſtea multũ

ꝓfecerũt utibꝰvt paulłꝰ.matheꝰ:ma
gdalena: dauid: ⁊ alij multi.Sãctoꝝ

exẽpla carbones dewlatoꝛij dicti ſůt

q ĩflãmãt nos ad amoꝛẽ dei:qͥd ĩ no⸗
bis diabolꝰconſtruxerat ꝑ pctm̃:hoc
deſolatũ atq; deuaſtatũ dei adiuuãte
gra ſentiat᷑ Aug. Erãt ĩ nobis mul

te carnales cogitatiões: ſeculares m
ti amoꝛes:ipᷣi vꝛunt᷑ carbonibus de/

ſolatoꝛijs vt fiat purꝰlocꝰ deſolatus.

In cuiloci puritate faciat deꝰedifici

nʒz ſuuz Exepla g multoꝝ ĩiqn qᷓ cõ
uerſi ſũt ad deũ:carbones dicti ſt ſa⸗

gittis verboꝝ deuaccenſi et reuificati

ſũt Hu. Iſte eĩ vir iuſtꝰ q;uis gradũ
pmũ aſcẽdit carnalia relinquẽs:q tñ
a malis adhuc pᷣmit᷑ Caſ.vitia ſeculi

Neu mihi q incolatꝰ meꝰ ꝓlõgat? ẽ

dãnãs: vitã ſe penitet hr̃e lõginque,z

Incolas eĩ dicimꝰ:q ad tps tras ali
enas colũt:ſ a patria ſua lõge ſeiunè⸗

cti ſunt Quod de illis merito dẽ: q̊rũ

duer ſatio ſẽꝑ ẽ ĩ celis.ſed adhuc hie

coꝛpꝑe detinent᷑:ſicut apo.paulꝰ dicit.
Cupio diſſolui et eẽ cũ chro cupiẽti
ſiquidẽ patriã felicem videre q;uis H
bꝛeue temp?ꝰ ꝓbet᷑ eẽ:lõgiquũ eẽ vi /
det HugC am ſui tedij aſſignat cũ ſᷣ
dit lhitaui cũ hĩtãtibꝰcedar...i.cũ ma
lis ⁊ inquietis hoĩbꝰſignatis ꝑ cedar

ĩterpptat᷑ tenebꝛa.⁊ fuit filius Iſma
helis pſecutoꝛis Iſaac NMevideretur
ↄqueri de ꝑegrinatiõe coꝛꝑali: ſubdit

Lmultũ ĩcola fuit aia mea In h mũ

do ẽ aia pegrina Aug.cuiꝰ pꝛia ẽ ĩ c
lis:q̃ H ꝑegrinat᷑ affectibꝰ: ſicut coꝛpꝰ

locis Si amaueris trena:ꝑegrinaris
a deo:ſi ãt amaueris deũ: aſcẽ des ad
deũ in charitate dei et ꝓximi Adhuc
cã duriſſima: cur iſte incolatꝰ acerbꝰ
exiſteret:ſbdit᷑ cũ dicit᷑ Caſſ.¶ Auʒ
his qui oderũt pacẽ erã paciſicꝰ Il

le odit pacẽ q ſcidit vnitatẽ:q̃ non a⸗

mat chrm qẽ pax noſtra:patiẽs ⁊ be
nignꝰerã cñ rixantibꝰ Mic.eoꝝ mole
ſtias cũ pacia tolerãdol cũ loquebar
illis modeſte ac rationabiliterl ipu⸗
gnabãt me cõtẽtiõibꝰ⁊ factis ĩiurio
ſis l gratis lſine cã Caſſ.ac nullis p⸗
cedẽtibus meis culpis. Ippᷣi enĩ ſũt a
qᷣbus ſupꝛa ſe petit debere liberari:
dicẽs A labijs iniqͥs ⁊ a ligua doloſa
Vigdes virũ iuſtuʒ terrena deſerẽtẽ:
iã tenere gloꝛioſe vᷣtutis acceſſũ ſʒ tñ
adhuc gemẽ ꝙ cũ malis ſe cognoſcit
habitare Qua ꝓpter videamꝰqᷓ ſit pꝛo
uectus ſecundi gradus:ꝙ iã nobis pᷣ
mus domino iuuãte monſtratus eſt.

Euaui oculos
,‚ in mon. Citulus C6&
ticum graduum. HMu. Iſte ẽ ſeeun⸗/
dus pſalmus gradualis. Pꝛimus eĩ
gradus eſt exire de malis ſeculi. Se/
cundus ẽ petere diuinum auxilium.
Cõ grue igitur ſequit᷑ gradus iſte pᷣᷣ⸗
cedentẽ Naʒ de mũdo exeunti occur

Plalmus Crxrxrj.

runt pericula:⁊ ido neceſſe hʒ implo
ra re diuinum auxiliuz:ſicut olim fi/

lij irael de egypto exeũtes: vidẽtes
egyptios pſequẽtes ſe:ad dñʒ clama
uerũt auxiliũ poſtulantes. Ergo vir
iuſtꝰ qͥ in pᷣcedenti pſalmo gemebat ĩ
ter maloꝛũ inſidias:hic ſe contra eas
oꝛat iuuari: dicens.
Euaui oculos mee
ſ.cogitationes et deſideriũl ĩ mõtes
J.i:ad deũ ⁊ ad ciues celeſtes Ni.qui
dicunt᷑ montes infra pſalmo.cxxuij.

—

Mõtes ĩ circuitu erꝰ.i.ãgeli vt expo

nit Augꝰ Lvndevẽiet anxiliũ mihi⸗

Diuina eni adiuntoꝛia hoĩibꝰ pſtita cõö

muniter p ãgelos ãminiſtrãtur. pᷣnci
aliter tamẽ ſunt a deo.ꝗpt᷑ qð ſᷣdit᷑
◻uxilium meũñ a domio:qui fecit c
um et terraz PHie Ab ipo auxiliũ
expecto.ꝑ quẽ pater celũ terraʒ q; lo
cauit Hic iã ꝓ fide ſua vir iſte a ſpi
ritu ſancto reſponſum accipies ali/
quid conſolationis aĩe ſue loquitur:
dicens det in cõmotionẽ pedeʒ
tuũ...i.nõ patiat᷑ remonere ſtabilita/
tem qua in eo firmatus es. Nic.neq;
ꝑmittat affectionẽ mentis tue de bo
no ĩ malũ mutaril neq; doꝛmitet qui
cuſtodit te . i.ñ ceſſet te dalrocttach.
de t ãgeli qbꝰcõmittit cuſtodiã ſide
lium:qui nũq; doꝛmiũt: ſʒ ab homiĩbꝰ
doꝛmire dicunt᷑ quãdo non auxilian/
tur. Gecũdũ veritatẽ in eis non ca/
dit ſomnus: pꝛopter qͥd dicunt᷑ vigi/
les Danielis.iiij In ſnia vigilũ decre
tum ẽ Ideo ſbᷣditur cce nõ doꝛmi
tabit neq; doꝛmiet..q.i.nõ ceſſabit ab
auxilio lqui cuſtodit iſrael Pu. id
populũ chꝛianũ qui deũ videt per
fideʒ Hã iſrael virvidens deũ inter
pꝛetatur(¶ Jomin? cuſtodit te.dilig.
tẽ ſel vñns ꝓtectio tua:ſuꝑ manũ de/
xterã tuã Mi.i.ꝓtegat te plꝰ q; de⸗
xtera mantua poſſet te ꝓtegere ⁊ cu
ſtodire. Gel oĩs ptãs hana ꝗᷓ ꝑ ma

Iſpũales

nũ dexterã ĩtelligit᷑ Per die videl,
ꝓſpitatisl ſol nõ vtet te I..nõ vrat

q; hebꝛei nõ habuerũt optatiuũ mo⸗
dũ. ſed loco eius vtunt᷑ futuro indica

tiui modi PHul neq; luna...i.triſticia
vel deſpatio etiã non noceat tibi. l xꝑ
nodctẽ laduerſitatis Caſſ. Per ſolẽ

igit ⁊ lunã ſignat totius vite tempus
q̊ clamãdũ ẽ ſꝑ ad dñm. qͥ nõ ꝑmittit
ſuos in reatũ duci:aut ſcandalo inter
ueniẽte peruri qũ eis cuſtodie ſue p/
ſtat uralinz Fore . ñs cuſtodit te
ab omi malo..i.ab omnibꝰinſidijs ĩi
mici qᷣbꝰ gra dĩna tollit᷑:aĩa ꝑdit᷑:⁊ p
miſſiões dei euacuant᷑l cuſtodiat ani

mã tuaʒ dñs · ne ei pars dñet᷑ ptãtis
aquerſe. Caſ. Diuerſis modis ꝓmit
titur diĩna cuſtodia:que nõ ſolum ab

aduerſis vindicat:ſed etiaʒꝝ btõs facit
⁊ ad celoꝝ regna ꝑducit Vñ ad finẽ
ſal. vẽiẽs cũcta ↄcludit dicẽs DPHug
ñs cuſtodiat introituʒ tnũ lin tẽ

tatiõe vt nõ ꝑmittat te têtari ſupᷣ id

qd ferre potes l ⁊ exitũ tuũ: a tẽtati
one:vt victoꝛias detæt victoꝛẽ remu
neretl ex hoc nũc ⁊ vſq; in ſeculũ.l.i.
ſp Hie.vt cũ a coꝛꝑe rceſſeris:ſua cu
ſtodia ꝓtegaris:ne in illud chaos pᷣci

piteris vbi diues conſpicit᷑ ardẽs.ſʒ
in ſinu Albꝛae cũ Laʒaro ſẽpit᷑na re

qͥe ꝓfruaris:pᷣſtãte deo nr̃o ieſu chꝛo

cui honoꝛ eſt.

Etatus ſum
Titulꝰ Cãticũ graduum
WHug. Dic ẽ t᷑tiꝰ gradꝰ: ꝗ

ſtis elegant tertio loco poni᷑ Nam

pᷣmꝰ ẽ exire a malis ſeculi Secũdꝰ eſt

dinũ auxiliũ iploꝛare Tertiꝰ ẽ ↄſidẽ
de puẽtiõe ĩ domũ dñi q̊ aſcẽdit. In
tẽtiõe monet nos ꝓpheta ad aſcẽſuʒ
atz dſideriũ celeſtl. hirlmñ Caſ Inpᷣ

ma igit᷑ ꝑte fideł iſte gaudʒ ſe ãmoni
Kac ſrnã hirlm̃ eẽ vẽtuꝝdicẽs

tatus ſum in his. Hu.id eſt

pohula
ghens et
hunisſu
dollih
rijatfe
ez a
re coutci⸗
lecvre he
ſcaplt gel
Cren oim
ockas
ſodenede
ud
no wad⸗
gauncdo
Niehunt
niruenc
nisqunde
launts ac
domumde
nagith
glluties
tllis. iai
WMic. 2
liſunt ina
uimſtatur.
ſttuur Auc
turus ſis.
Nchucſis
GKcig
ciens gun
quamdin
ttemil
tulglen.
ficat pian
di conſu
ſpiritun
eſt mert
domio ſi
bene die
Ckur qua
ellaccte
eynan
fnnror .
Wardi

non doldri
0T. r., A
Ca. Ri
tuszu
n rönn
Aeſancklone
Vathateſj
Dis koar
ommid mſcei
Mtingale
laſoderen
——==
urs dick Min⸗
ſs wds n⸗

enoſlun ö

cingbeos inch
afni

rdseen

ietan ſ1
cui wi. tlenn
aniaut unn
fulens iudl
luachsi
ſpiai riisß
zroſiptun
oid uncen

wohni

gci i
dben
tni/
ze '. i
auiii⸗
Finmi⸗
Muc⸗

pꝛo his l que dicta ſunt mihi. la pꝛo /

phetis et apoſtolis loquẽtibꝰin ſcri /
pturis ſuis.hoc quod ſpᷣdit᷑ Li domii
dom ibimus. Vnde apo.ad hebꝛe.
xij.ait Feſtinemꝰingredi in illã requi
eʒz. T. LaſſiO digna exultatio: illuc i/
re contẽdere vnde nunq; aliquis ve⸗
lit exire PHec ẽ domus que tm̃ iuſtos
recipit:ãgelos continet:⁊ ipm crea/
torem oim ceraturarum conſpicere
meret᷑.⁊ auctoꝛeʒ domus deſiderabi
lis:dom deiviuis lapidibus fabꝛica
ta Hug. Duobus pedibus charita/
tis videlʒz dilectione dei⁊ ꝓximi.itur
ad hanc domum ꝑ viã pñie: innocen
tie:humilitatis: caſtitatis:ceterarũq;
virtutuʒ Et ſi querat aliquis:vbi e/
ras quando illa audiſti de quibus ſic

letaris quaſi ſecurus de puentione ĩ
domum domi: Keſpondet Sri
tes erãt pedes noſtri.i.affectus ⁊ co
gitatiõ es qnibus aĩa gradit ĩ atrijs

uis .. i. in penetrabilib'tuis ol hirlʒ
Mic. Acſi qcat Affectiones nr̃e
iã ſunt in appetitu hirlm̃ ſuꝑne. Ibi
enim ſtatur: vbi ſꝑ firma volũtate cõ
ſiſtitur Aug. Cogita ergo qualis fu
turus ſis. Et quamuis in hac vita
adhuc ſis:hoc tibi pone ante oculos
quaſi ibi ſtes: quaſi inter ãgelos defi

LE

ciens gaudeas Mi. Et ne hieruſaleʒ

quam dixit terrenaʒ aduerteres ciui
tatem illam celeſtẽ ſignat:dicẽs
ruſalem que edificat᷑ vt ciuitas Edi
ficat᷑ plane que quotidie vſq; ad mũ/
di conſummationẽm viuis lapidibus
ſpirituali operatione conſtruitur. id

eeſt martyribus. confeſſoꝛibus. et qͥ

domio ſincera mente deuoti ſunt. Et
bene dicit vt ciuitas. Ham ciuitas di
citur quaſi ciuium vnitas. Vnde ve⸗
re illa celeſtis hieruſalẽ ciuitas dicit᷑.
que vnanimes ciues continere mon

ſtratur Du:Et ſicut ciuitas terrena

habet diuerſas manſiones:ſic de hac

CCxxrir

celeſti ciuitate dicitur Johãnis.xiiij.
In domo patris mei mãſiones mul

te ſuntł cuiꝰ ꝑticipatio eiꝰmanet ĩ id⸗
ipᷣmLCaſſ.i.ciuitatis iſtius ꝑticipa⸗

tio ẽ in domino ſaluatoꝛe: qui ẽ pꝛo⸗
pꝛie in idipᷣm:hoc eſt in eternitate ſẽ
per idem manens inxta illud Jaco.
pᷣmo Apud quem nõ eſt trãſmutatio

nec viciſſitudinis obumbꝛatio. Ipe-

eſt bonum in idipſum.i: in eternum.
PHug. quod communiter ab omibꝰ
et ſingulis ciuibus huiꝰ ciuitatis to
taliter et immutabiliter participatur
quod de nulla ciuitate coꝛpali poteſt
vere dici: nec potuit expꝛeſſiꝰ dicere
ſtabilitatẽ et continuitatẽ et commu
nitatem ciuitatis illius:vbi bonũ ſin
guloꝝ vnum erit et idipſum omniuʒ
Aug. Quod coꝛpus nr̃m habʒ non
eſt in idipſum.qꝙ non in ſe ſtat:muta
tur per etates:per mutationes loco⸗/
rum ac temporuz: per moꝛbos ac de
fectus carnales:nec in ſe ſtant coꝛpo
ra celeſtia: videlzʒ: ſol:luna:ſtelle: hñt

quaſdam mutationes ſuas: et occul/

tas.certe de locis in loca mutantur.
aſcendunt ab oꝛiente in occidentem.
et rurſum circumeunt in oꝛientẽ Nõ
ergo ſtant:non ſunt in idipſuʒ. Anĩa
humana nec ipſa ſtat.modo vult.mo
do nõ vult:mõ ñ ſcitErgo poſt tãtũ
languoꝛem:poſt tãtos moꝛbos rede/⸗
at anima humiliata ad idipſum domi
num ſaluatoꝛem:et ſit in illa ciuitate
celeſti Caſſ. quam Iſaias pꝛophe
ta mirabili laude deſcribit: dicẽs o
cabuntur ſalutare muri tui et poꝛte
tue leticia. Mec erit tibi ſol in lumie.
diei.neq; oꝛtus lune lucebit tibi no/⸗
Re ſed erit tibi dominus lumen eter
num. et deus tuus gloꝛia tua. Et in /

fra. Et populus tuus omnis iuſtus

erit. et in eternum hereditate poſſi⸗
debunt terram. Hu. Deinde quaſſ
quis queſiuiſſʒ quomõ ſciuit ꝙ iturt

Plalmus Crxij

ſũt ĩ domo dñi: Rñdet dicẽs I lluc
enim i,:ad hanc ciuitatem. quam vt

Niam in ſpe et tandem in rel tribus
Ni.non eius ſedl tribus domi id ẽ
ſancti patres veteris ⁊ noui teſtam̃ti
videlʒ generatio querẽtiũ dũm Hn.
in quibꝰ ẽ Lteſtimoniũ iſrael videlʒ
fidelis.operãs per diledtioneʒ:ſic vt
de ip̃is poſſet dici Ecce vere iſraelita
i quo dolus non ẽ Hi eĩ aſcẽduntl
ad conſite dũ nomi domi confeſſiõe
laudis Caſ.q in illa citate oẽs ſãcti
cũ ãgelis dñi laudes celebꝛabũt. nec

erunt ibi ſine magno konoꝛeD uus
illic l.i.in hac ciuitatel ſederũt ¶. ſe/⸗

debunt Et ponitur pᷣteritũ ꝓ futuro

q oĩa v̈ba dei ſic firma ſunt vt q;uis
credant᷑ futura eſſe:tñ ſtabilitate ſui
eẽ eſtimes iã facta Sedebũt & Aug.
Lſeges in iudicio videlʒ apoſtoli et
apoſtolici viri qui reliquerũt oĩa ꝓpt᷑
chrm qui ſunt ſedes dei.q anĩa iuſti
ſedes ẽ ſapie Au. Ipᷣi iuſti ſũt ſedes
⁊ ſedebunt in iudicio:ſicut ſaluatoꝛ ĩ
euãgelio dicit Gedebitis ſr.xij.ſedes
ovos ſedes iudicãtes duodecim tᷣbꝰ
iſrael Quos iudicabũt qui ſunt ĩ ter/⸗

ra Illi ãt qui iudicabunt᷑ ĩ duas par /

tes diuidẽtur AUna erit ad dexteram:
cui enumerabunt᷑ elẽoſyne quas fece

rũt Altera ponet᷑ ad ſiniſtrã:cui enu/

merabunt᷑ crudelitas et ſterilitas mi
ſericoꝛdie Caſſ Sʒ cũ dñs dicet vtrã
q; ſniam:videlʒ illis qui a dextris e⸗
rũt Genite benedicti pr̃is mei ꝑcipi
te regnuʒ Et illis qui erũt a ſiniſtris
Ite maledicti in ignẽ et᷑nũ Quõ cuʒ
domio ſancti iudicabũt?! Cũ ipᷣo iudi
cabũt reuera mẽete iã purgatix ĩ ↄtẽ
platione ꝑfectiſſima coſtituti:hoc ſi ⸗
ne dubio iudicabũt eẽ faciẽ dũ quod
a do mio cognouerũt conſtitutũ Go/
luuntas enĩ compar audietiũ vnũ facẽ
Exẽ iudicium: q;uis reliqui tacuiſſe no⸗

ſcãtur Et hi a
celeſte r gnoſccres: irit uſcedert
P

ri erũtl ſedes Aner denm tgg id
eſt ſuꝑ iudices Aug.ſuꝑ familiã chẽi
cui dederũt ln tꝑexibaria doctrinarũ
Nic.Deinde agit de ſtatu militãtis
ecciĩe.in cuiꝰ ꝑſona dicit᷑ cuilibʒ eccĩe
triumphãtis eogate que ad pacem

oſtoli et apoſtolicivi /

ſunt hieruſalem.- lid eſt: o vos qui e⸗
ſtis in hirlm̃ ſuꝑna:rogate dñm pꝛo
pace hirlm̃ inferioꝛis.i.eccie que con
ſtat adhuc in pugnal ⁊ abudãtia dili
ligentibus te.l.i. rogate etiã dñm vt
abundãtia bonoꝝ ſpũalium tã meri/
toꝝ qᷓ; pᷣmioꝝ ſit in viris ꝑfectis qui
alios deſendũt verbo et exẽploct ne
vir iuſtꝰſuã ſingularẽ vtilitatẽ querẽ
videat᷑:ↄñr dicit OD ropter fres me/
os et ꝓximos meos L.i. ꝓpt᷑ oẽs ho
nnies aſtringẽdos eccie in viculo cha
ritatis l loq bar pacẽ de te lo hirlm̃.i.
pᷣdicabã alijs paceʒ tuã vt illi amoꝛe
tui venirent ad te Pꝛoster domum

domi dei noſtri.l.i.ꝓpt᷑ ecciam edifi/

Cidam augmẽridantet gloꝛificãdam

quęſiui bona tibi.l.i.ad hono

caãdo. vt efficiant᷑ ciuitas:in qua habi

tas dignet᷑ domin? noſter Jeſus chꝛi

tꝰ qui ẽ benedict in ſe. ſe. Amen.

DOD te leuaui.

Titulꝰ Cãticũ graduum.
PHu. Hic ẽ quart? gradꝰ
qui recte ſequit ſ
SE exire a malis

linquere Secundꝰẽ dĩnũ auxiliũ im/

ploꝛare Tertius ẽ de ꝑuentiõe conſi
dere Quartus in hoc pſal.ẽ:int᷑ quaſ
libet ãguſtias coꝛdis oculos ad dñm
fiducialiter leuare Populitaq; fide
lis adhuc conſtitut?ꝰinter ãguſtias ſe
culi ad dñm clamat dicẽs.

Amatoꝛes mundi coꝛde pᷣtumidi et
mũdana ptãte ſe iadtãtes: ſi q̃ᷓ fuerit

ñ: fratribus ꝓximis pacẽ pᷣdi⸗

p̃cedẽtes. Mã pꝛimꝰ
eeuli:ſiue mũdum re

d te leuaui oculos meosCaſſ

M

leſennot
i Apart
erigitde
Gunpſirin

lentiſima
quicea ſen

Ytnlern

ſlüfſpait

dit Gen
gaite ia

tiniiti en
clobi i
Do G

denceliter
bitabetept
de Etaft
ſic lütſanc̃
CchtdeT
ſihede d
cpohosvd
ſine
vnettt
lilGeq
leſ
ofenger
ſuplelin
tiſion.

dooculs

vrrocht
do nos
nos ad
ſeup
ſecrce
ijſuog
pt ſoꝛ
igit eie⸗
leretot
ſiat df⸗
niis ſup
ſama
liinme
Meſta

1Aſn i
dcke
gi ciegein
enidinn
pünlunimn

vins gedsn
deteripen

epulemi gar
rpperkise
Roisd
wdde
KNuNdc.
Gnäne
acin tli
MA diid
. ia
rnrtzl
tusin guilibl
ſte ensdi
nſekAnn

Ceon
Citdigun,
beigre
ius E

Wani
weti,

offenderũt abHocver

n ʒh donec ii

leſione pꝛouocati: ad diuitias recur/

rũt: ad patrocinia peritura ↄfugiñt.
vt exigãt de inimico penã qꝗᷣ irrogaẽ
pᷣſumplit iniuriã Dei vero famuli pa
tientiſſima ſe conuesſiõe moderãtes.
quicqᷣd ſcandali: qᷣcquid tᷣbulationis
ptulerint:oculos ad dñm leuant ⁊ ad

—

iliũ r ſpiciũt a q̊ ſeveracit᷑ ſaluari ni
düt. GSequit᷑ Mi.Lqᷣͥ hitas i celis Li

cʒ eĩ deꝰ vbiq; ſit ꝑ eſſẽtiã pñtiã⁊ po

tẽtiã: tñ ſpẽali modo dicit᷑ hitare in
celis: vbi facie ad faciem videt᷑ a ſcis
Aug. Sʒ diceret aliqͥs Anteq; facet

de celũꝛ terrã vbi hitabat! In ſe ha
bitabat: apud ſe habitabat 7 apud ſe ẽ
deꝰ Et qñ habitare dignatur i ſcis: n

ſic ſũt ſancti domꝰ deivt ipᷣa ſõtracta
cadat deꝰ. Deus ãt ſic hĩtat in ſcis vt

ſi iᷣe de diſceſſerit ſancti cadat. In
quibus nos hitam ipᷣa nos cõtinẽt:

ſed in quibus de hĩtat ipe de illos Z
tin

et Et quõ leuaſti oculos tuos ĩ ce
equit᷑ Petrꝰ.pariſienf̃ cantoꝛ
cce ſicut oculi ſeruoꝝ lqͥ dñz ſuũ
berant᷑: ſunt

ſupplel in manibus. l.i.in prãtel dño

dis ocul

tione/

Sicut oculi ancille in mambꝰ
pñe ſue Repetitio eiuſdẽ ẽ ꝙ ſexu
vtroq; Lita oculi noſtri ꝗad dñʒ de
ereat
do nos a pᷣſẽti miſeria ⁊ trãſferendo
nos ad gloꝛiã NMotãduʒ ꝙ de vtroq;
ſexu põit᷑ ̊ ſimilitudo vt nullꝰ putet
ſe exceptũ. Seruꝰeĩ ⁊ ãcilla ẽ ois hõ
qͥ ſuo creatoꝛi ſᷣuiẽ tenet᷑. ſed fᷣuꝰ dr

Apt foꝛtes ⁊ ãcilla pꝛopt᷑ debiles Hõ

igit᷑ eiect de paradiſo poſit Hĩ car /
cere tota die ceditur et toꝛquetur.q;

ſicut dr̃ Job. vij. Lẽtatio ẽ vita ho /
mĩs ſuꝑ terrã Aug. Nihil eĩ ĩfirmiꝰ

7

aia nra. põita ĩ medijs tẽtatiõib ſecu

.

li.i.in medijs gemi

tibꝰ ⁊ pturitiõibꝰ

moleltiaruͦ Mibil ea infirm doͤec ihe⸗

rũ ſuoꝛũ. lJ.i.expectãt ab eo veniã coꝛ
s videlz deſiderio et cogita

Fi. Du. uberã-

CCxxx

reat ſoliditati celeſti: ⁊ ſit in templo
dei vnde iam non cadat Hu. Et io

ſidelis populus tẽtationibus pcuſſꝰ
qtidie leuatos hʒ oculos ĩ man dñi:
donec pietate motus iubeat flagellã/
ti vt ceſſet. Au. Plange o homo q;/
diu viuis in terra:ſiue felicit᷑ viuas:ſi
ue in aliqua tribulatiõe conſtitutꝰſis
bnn alrce noſtri dne miſerere
noſtri Bu. Duplicẽ depcat᷑ miam.
vt videlʒ in coꝛꝑe liberet᷑ a pᷣſſuris:
⁊ in aĩa a piculis Et neceſſe hẽmꝰ vt
miſerearis Lꝙ multuʒz repleti ſumus
deſpectione/ Aug. ꝙ omnes qui in
chro pie volunt viuere neceſſe eſt vt
patiant᷑ oppꝛobꝛia:⁊ contẽnantur ab

his qui impie volunt viuere q̊ꝝ felici

tas terrena eſt. Irridentur illi qui fu

tura bona felicuatem vocant: que coꝛ
poꝛales oculi videre non poſſuntEt

dicunt eis amatoꝛes mũdi Quid cre
dis Eage Blicen quid credis?: Re/
uerſus ẽ aliquis ab inferis ⁊ retulit
tibi quid ibiagant Ecce quod ego
amo video et fruoꝛ Deſpiceris are
ras quod nõ vides ⁊ deſpicit te ille qᷣ
quaſi videt quod tenet Moli turbari
q cum moꝛietur ille diuitias ſecum
nõ affert ad inferos Et quia nos ea
que futura ſunt ſperamus:et futuraʒ
felicitatem ſuſpiramus repleti ſumꝰ
deſpectione.i.contemptu ab his qui
felicitatẽ querunt vel habent in iſto

ſeculo Mic. Nec miꝝ ſi mam implo

r lia multum repleta eſt anums
noſtra. ſid eſt vita noſtra:ſupple reple
ta ẽ afflictione et contemptu Et mo/
dus loquendi eſt dolentis: qui ex ve
hemẽtia doloꝛis trũcat vᷣba ſua pꝛo/“
pter quod aliquid ſupplenduz eſt ad
habendum intelleum. Hug.
Deinde oſtendit a quibus deſpicit᷑
dicens Loppꝛobꝛizz abundantibus..
i. dĩtibꝰ L⁊ etiaʒ ſumꝰlLdeſpectio ſu

———

perbis. I quia diuites hic ſpernunt

Pfſalmus Cxxiij.

paupes.et ſuꝑbi contẽnũt hũiles Ve tua? Exultãtes cum chro iã ibi ſpe ⁊ Gt
rũ his in futuro iudicio fit alterna coꝛde cõſtituti cogitemus quid euass teſ
fuſio : vbi ſuper bi diuites erũt in op ſimꝰ. que ſcãdala.quas tribulatiöes dl ab
ꝓbꝛium:qnãdo demergent᷑ in gehen mundi:quas ſugeſtiões diaboli⁊ cu gonote
nã Tunc de illis q̊s deſpexerunt di piditatũ coflictidnes Mia iſta qͥs eua .
cent illud Bap. v. Hi ſunt quos ali⸗ dẽt:? L Miſi ꝙ dominus erat in nobio ſcbhe
quãdo habuimus ĩ deriſum ⁊ in ſimi Tboclment, coꝛde et operel nunc1 ige ie
litu dinem impꝛoperij. Nos inſenſati .poſt liberationẽ Liſraeli.populꝰ ſſurgen
vitam illoꝝ eſtimabamus inſaniaʒ et chĩianus videns deũ fidea ſpe Lniſii ua
ſinem illoꝝ ſine honoꝛe Ecce quõ cõ ia dominus erat in nobis NMic. träſteni
putati ſt ĩter ſilios dei⁊ ĩter ſandos Replicatio ẽ eiuſdẽ ſnĩe ad oñdẽdũ ohefict⸗
ſoꝛs illoꝝ eſt. Ergo errauimus a via maioꝛẽ gratitudinẽ de auxilio dino. diſfunt
veritatis Muid nobᷣ ꝓfuit ſuꝑbia nr̃a XCaſſ. Et reuera quãdo ipᷣe in nobis qua n
aut qͥd oĩtiap iactãtia contulit nob? Eiſp lalui illeſi manem: q pſequYz n honn
TCralierunt hec oĩa tq; vmbꝛa Caſſ. tii iniquitas nõ pualet eum à ſe In lin
Antueamur virũ qͥ iã q̃ttuoꝛ gradibꝰ gFgfſga dine vᷣtutis opponit Juz exur ginnfi
aſcẽderat in pᷣcum ꝑſeueratiõe mira2/ gerent ex malicia hoĩes in nos foꝛ Lutilye
bilem: ⁊ nullis irriſionibus deficiẽtẽ teviuos de glutiſſẽt nos Hie. Nõ doſticlc
ſed demẽtiũ inuidiã ſuſtinẽtem: ⁊ di/ nras carnes deuoꝛare conati fũt ĩpij ſopie ſc
uerſas moleſtias vno medicamĩe cu/ ſ animas ꝑ inſtigationẽ ſceleꝝ deglu Müad
ratẽ per hoc videlicʒ oculos ſuos tire Caſſ. Nam viui deglutimur qñ ir Aug
ſemper leuat ad dominum qui aſt be aut in hereticas pꝛauitates aut ĩ ꝓfũ ſin bi
nedictꝰ in ſecula ſeculoꝛum Amen dã pᷣcipitationẽ culparuʒyh nephanda cbügiti
J ſi 02 do Prauitate demergimur. quod ſanctia Puno⸗
*EWIIH viris potuiſièt accidere: niſi eos vt* etno ſibl
nus erat in no. Titulꝰ Cã ſuꝑna liberaſſet Hug Notãdũ vo ꝙ; ges yirmu
ticum graduũ Hu. Hic ẽ qdazʒ viui deglutiunt᷑ vt dicit Aug. de rdeſ v
quitus gradus quo nũc populꝰ fide videlʒ qui ſcient᷑ peccant De qᷣbꝰdiẽ dpoſeſe
lis aſcendẽs nõ ſibi: ſed deo attribu/⸗ pã. Deſcenderũt in infernũ viuẽtee. dospaui
it ſuam liberationc.ꝓ qua in pcedẽti Muidã moꝛtui deducunt᷑ in infernũ. gäducßr
pſalmo oꝛauerat dicens Miſerere no videlz illi qͥ peccant neſcient: ſiẽ pou tmoat
ſtri nomie miſerere nri Quĩtꝰgᷓ gradꝰ lus.i.ad Chimot. Fui blaſphem pſe ſuis habi
aſcenſionis E deo a ttribuere liberati cutoꝛ ⁊ cõtumelioſus:ſj miam dei cõ pit:necl
onem⁊ oẽ bonũ.⁊ hec ĩtẽtio phete. ſecutus ſum:qꝙ ignoꝛãs feci in incre/ toſaßual
Cãticum vero ip̃ᷣa leticia de libera / dulitate Pꝛopterea notãdum dẽo ſtionema
tiõe Caſ. Memoꝛ g populus fidelis nes pᷣmo inuadũhomĩes ꝑ ſugeeſtio ſeändſut
quãta gicula ꝑ diuinã miamvelut im nem:tãgũt ꝑ malã cogitatiõem: moꝛ us diis
petũ toꝛrentis euaſerit ſuã liberatio dãt ꝑ malam delectationẽ᷑: maſticant volinc
nem deo attribuens. ait p deliberationem:trãſglutiunt ꝑ con Porxto
44 liq dus erat in nobis Aug ſenſum:traijciunt in ſtomacho per o⸗ Vltiopi
Voꝛ ei martyru et ill oꝝ ꝗ euaſis ꝑi pationẽ:decoquũt ꝑ conſuetudinem. emnemur.
culis pᷣſctiũ miſeriarũ iã ſut ĩ celo ſe/ et egerũt in moꝛte ꝑ dãnationẽ His tneſtede!
curi BGic et nunc ponamus nos ĩ ilo ãt gradibus deſcẽderũt in infernum Alquor.
triumpho quod erit in futuro ſeculo pctõꝛes Gequinlũ iralſceret᷑ lex ĩui Nlcedoz
quãdo dicemus Moꝛs vbi ẽ cõtẽtio diabfuroꝛ coꝝ ĩ nos. Ii. nos Lfoꝛſi⸗ widee
ſ
£△

Wrn obs.

nle ſitiit
mne Neunlufn
ico enun
mahen Nri

uulet lunj
pong Mimn
nrtonmnſaihi
nuNun
Pnunsig
.
bruiiſpg
miAs
andechde⸗
nimnüptins
cwantmnien
n ootſi
Nschlinn
cnrizin idn
in i
nrigdrn
Tihert
mmnihis
net ein

V

Plalmus Crxiü CCxxri.

tan aqua J.i. populus pẽtõꝛ abſ. oꝛbu

mus ab hus ꝑ eñ qᷣ erat in nobis: cui
ob hoc gre refereele ſi t rn re
ſaluati ſumꝰ AUlñ ſequit᷑ Joꝛrentẽ⸗

id ẽ ĩpetũ tribulationũ ⁊ tẽtationuz

— .

iſurgẽtiũ ꝑ diuinũ auxiliñ lꝑ
aĩia nr̃aiuxta illud Iſa.xluij. Cum
trãſieris aq̃s tecũ ero: ⁊ flumina no
operiẽt te Que aũt ſit aqᷓ hec 2ſeqnt
diftinit di. Lfoꝛſitã pertrali ni
aquã intolerabilẽ In greco ꝓ foꝛſi /

——————

tan ponit᷑:ara:qð ẽ nota dubitatõis

—

EVññ ſeſus ẽ: ara.i.putas ne: ꝑtrãſiſſet
aĩa nr̃a.q̃ſi dicat Manifeſtũ ẽ ꝙ non

Latini vero ꝓ ara poſuerũt foꝛſitan
ad oſtẽ dẽdũ piculoꝝ qntitatẽ: quam
popubł ſcũs ſe toleraſſe ꝓfeſꝰ ẽ. Der
hoc eĩ ꝙ dicit: aquã intolerabilẽ: po⸗
nit Aug.aquã ſine ſba:⁊ vocat aquãa
ſine ſbᷣa pctm̃.i. voluptatẽ ſeculi: vel
abudãtiã deꝛuitiaꝝ Et h̊ triplici rõne
Pꝛimo qꝛ cito trãſeũt tanq; vmbꝛa:
et nõ ſubſiſtũt Scðo qꝛ nõ ſatiant:ſj
oẽs virtutes euacuãt. Tertio:qꝛ ſi⸗
dẽ ⁊ deũ verũ eſſe auferũt:⁊ ſine fru
qu poſſeſſoꝛes ſuos ad infernum nu

dos pducũt Caſſ. Intolerabilis g
aqᷓ dꝛ: qñ nr̃a infirmitas penſat᷑. Ecõ
tra oĩa tolerabilia fiũt:cũ de ĩ ſãctis
ſuis habitat Lũc enĩ nec erroꝛ ſubꝛe⸗

pit: nec luxuria trahit: nec ſuꝑbia vẽ
toſa pᷣualet:nec hoſtis atiquꝰ ſugge/
ſtione maligna graſſat᷑.i.ĩpugnat Cõ
ſeqᷓnt᷑ ſubdit᷑ ꝓ graꝝ actiõe Benedi
ctus dñs ꝗᷓ nõ dedit nos ſeruos ſu/
os Lin captionẽ dentib? eoꝝ. DVie.
PHoꝝ toꝛrẽtiũ dentes nũeroſitas eſt
vitioꝝ:a qͥbꝰ ne capiamur gratia dei
rAM nima nra ſicut paſſer ere
pta eſt: de laqᷓo venãtin Ji.demonuz
Eaſ.quoꝝ laqueꝰ eſt mũdi iſti qlibʒ

dulcedo ꝓpoſita In qᷓ tũc capimur:qũñ

ſuauis eẽ iudicat.ſicut de mulieribꝰ

os pucens nos violent in ꝓfuũü
ditatẽ ſue pꝛauitatis Hie. Erepti ſu

ſcriptũ ẽ. Ocul meretricis laqueus
pãtòꝛis Gic de auaricia:ſic de ſuper /

bia:ſic de cñũctis vitijs ẽ ſciendũ Hu.

Et bñ dicit: ſicut paſſer:qᷓ ẽ auis mo
dica: indicãs humilẽ aĩam de hoc la /
queo liberari Nã beatꝰ antoniꝰcũ vi

deret ꝑ reuelationẽ totũ mũdũ plenũ
laqis:dixit Dñe qͥs poterit euadere

oẽës laqos iſtos? Et rñdit dñs:ſola
humilitas Sequit e trit'
nõ dixit:ruptꝰ eſt:ſʒ ↄtritꝰ:ĩdicãs foꝛ
titudinẽ tẽtationũ:⁊ potẽtiã liberan
tis l ⁊ nos liberati ſumꝰ Hie.Ten
dunt᷑ nobis laq̃i in ↄcupiſcẽtijs ac di
uerſis diabolice aſtutie dolis:ſʒ ↄtri/
to ſathana ſub pedibꝰ nr̃is ſicut paſ/

ſer ſapiens euolam ab illis Dn. cu⸗

ius cã ſubdi᷑ diutoꝛiũ nr̃m lad la
queoꝝ ↄtritionẽ ⁊ nr̃am liberationẽ
Lin noĩe dñi l.i.in virtute eil qͥ fecit
celu 2 terrã. Caſ. J ꝛofecto nihil ũ
i nalere pᷣt aduerſuzʒ: cui diuina vir
tus pᷣſtat auxiliũ. Ouãbñ ĩ qͥnto gra
du fideliũ aſcẽdit beata deuotio vt
qͥ coꝛpoꝛeos ſenſus iuuãte dño valu
erũt ſuꝑare qͥnarij loci ꝓuectiõe gau
derẽt: hi ne caderẽt.ne coꝛpoꝛis in
firmitate titubarẽt:illa humani gene
ris remediabilis pᷣſtabat hũilitas.vt
nõ ſibi aliqͥd iam pᷣſumptiõe applica /
rent.ſed ſpeʒ ſuã ponerẽt totã ĩ dño
nt̃o ieſu xpᷣo qͥ ẽ bñdictꝰ in ſ.ſ.Amẽ:

5* 21. 5
Wi confidunt
Titulꝰ Cãticũ graduũ Caſ.
ſis ĩ firmitatis humane labi/

lẽ greſſum iter iſtud virtutũ qᷣbuſdã

gradibfabꝛicauit vt ſecuri'ad ardua
poneret᷑ in plano. Sʒ quis ſcala iſta
ſalutaris ↄpetẽti remedio videat᷑ eẽ

ↄſtructa:nulla tñ virtute ↄſiſtimꝰ ni

ſi illic dñi regimine teneaamur Hu.

WVñ popul fidelis aſcẽdẽs ꝑ cãticũ
graduũ qᷣ ĩ pcedẽti pſalmo avrrihuis

dſio ſuã liberatõez cuiꝰ mĩa eſt libera

tus ab oĩb aduerſis qᷓ ipſiꝰ ipediebãt
aſcẽſum:oſtẽdit in hoc pᷣs.totã fidn/
ciã eẽ ponẽdã in dño Au.⁊ nõ intẽ⸗
dere int᷑ hoĩes q ꝓſperant᷑ in hoc ſe /
culo felicitate falla atq; ventoſa⁊ ꝓꝛ
ſus ſeductoꝛia:vbi nihil aliud nutri/
unt qᷓ; ſuꝑbiã:⁊ coꝛ eoꝝ ↄgelaſeit ad/
uerſus deſi:⁊ fit durũ aduerſus ibꝛeʒ
gratie dei ne fructũ ferat Hos auteʒ
aliqñ intuẽdo ⁊ nimis attẽdendo: ec
illi qᷓ deũ colũt fluctuãt ⁊ nutant q̃ſi
perierit merces ipſoꝝ:cũ ſe viderint
in laboꝛibꝰ: in egeſtate: in erumna: in
moꝛbo:in doloꝛe in aliq̃ ncitate: ⁊ vi
Ddent alios habè ſanicatem coꝛpoꝛis:
abũdare in tꝑalibꝰ:incolumitate gau
dere:nitoꝛe bonoꝝ floꝛẽ eos q ñ ſolũ
deũ nõ colũt:verũ etiã hoĩbꝰ aduer/
ſant᷑ Sʒ qꝛ hoꝝ felicitas tota vana ẽ
⁊ trãſitoꝛia ducẽs ad penas ꝑpetuas
Phera in hoc pᷣs.hoꝛtat᷑ nos: vt reli
ctis ſecularibꝰ deſiderijs in deũ tatuzʒ
omnẽ ↄfidentiam habeamꝰ dicens
i ↄfidũt in dño. ⁊ nõ in rebꝰ
mũdanisl ſic mons ſyvon Mi.
Quia ſicut mons ſyõ ẽ ĩmobilis: ita
q vere ↄfidũt ĩ dño a ſtabilitate fidei
nõ mouent᷑ Ll nõ ↄmonebit᷑ in etnũ qͥ
babien in hieruſalc PHoc etiã nõ in
telligi᷑ de hieruſalẽ terrena:q̃ multo
tiens fuit ĩpugnata ⁊ pluries deſtru
cta Nã bis totalit᷑ deſtructa fuit ſcilʒ
ſemel ꝓꝑ Nabuchodonoſoꝛ:⁊ ſemel ꝑ
romanos:⁊ pluries particularit᷑ q̃n/
tũñ ad aliquã partẽ muroꝝ ⁊ edificio
rüũ.vt pʒ ex libꝛis Regũ Earalip.
Machabe. Caſſ. Vñ hic hieruſalem
cceleſtẽ pꝛiaʒ debemꝰaduertẽ:q̃ ſignat
viſionẽ pacis:de q̃ nullꝰ põt vllo mõ
omoueri q meruit in ei ſoliditate cõ
ſtitui Hn. Deine deſcribit q̃lis eſt
illa hieruſalẽ cuiꝰ habitatoꝛes moue

ri nõ pñt nieontes idei ange /
li ⁊ ſci:tã p eteiap oſtoli:martyꝛes:

v vleſſoꝛes lin circuitu eiꝰ tqᷓ coꝛo
na ad oꝛnatũ ⁊ dñs ĩ circuitu popu
li ſui tanq; murꝰ defenſiõis Lex hoc
nũc ⁊ vſq; in ſeculũ ſicut ipſe pollici

tus eſt Mat. vlti. dcẽs Ecce ego vo

biſcũ ſum vſq; ad ↄſũmationẽ ſeculi.

Nec nos ꝑmittet tentari vltra q;ᷓ fer

re poſſumꝰ Ni. ¶ Quia nõ relinqt do

minꝰ? virgã pctõꝝ J.i. poteſtatẽ tyꝛã
nigẽ ipſoꝝ ns ſoꝛtẽ iuſtoꝝ.i.vt pᷣ
ualeãt iuſtis in tãtũ vt moueantur a
ſtatu fidei ⁊ virtutis.qꝛ iuxta apoſt.
ad Choꝑ.x. Dñs dat ſuis fidelibꝰ cũ
tentatõe auxiliũ vt poſſint ſnſtinere
Et hoc ẽ qð dicit᷑ Hie.lł vt nõ extẽ

dant iuſti ad iniqtaté manus ſuas. ..i.

poti ſuſtineãt malos q; faciant mala

Mi. Et qꝛ boni merent᷑ pᷣmiqri:⁊ ma

li puniri Ideo ſubdit põẽ.·
dñe bonis ⁊ redtis coꝛde ↄferendo
eis bona gratie in pñti:⁊ gloꝛie in fu
turo Caſſ. Redti coꝛde ſunt qͥ dñm
ſequũtur ⁊ neſciũt a dño ꝛaua volũ
tate ſeparari De malis vero ſubdit
eclinantes æ& Mi.a rectitudine

ad pãtã q̃ obligãt ad penã Trãſlatio
aũt hebꝛaica qͥ ẽ hieronymi ſic habzʒ
Declinãtes ad pꝛauitates ſuas Lad/
ducet dñs ad penã eternãl cũ oꝑan⸗
tibꝰ iniqtatẽl.i.cũ demonibꝰ obſtina
tis in iniqtate Vñ dicet ſaluatoꝛ illꝙ
in iudicio Mat.xxv. Ite maledidti ĩ
ignẽ eternũ qͥ paratꝰ ẽ diabolo ⁊ an⸗
gelis eiꝰ Et tũc erit l ꝑax ſuꝑ iſrael
id ẽ ſuꝑ populũ cazholicũ qͥ hicvidet
deũ recta fide ⁊ ſpe:⁊ in futuro vide⸗
bit eũ facie ad faciẽ Pꝛopt᷑ qð in na
tiuitate xpᷣi cantauerũt angeli Lu.ij.
Gloꝛia in altiſſimis deo⁊ ĩ terra pax
hoib“ bone voluntatis Per bonã eĩ
volũtatẽ hʒ pacẽ coꝛdis iternã:fᷣm 4
dz ꝓuer. xij. Nõ ↄtriſtabit iuſtũ qᷣcqᷣ

ei acciderit Et ꝑ ullã diſponit᷑ ad pa
cem eternã Hie in qᷓ habebit anima

ei ⁊ virtutis LHin obligatões id ẽ

inßr
1
ſeluerit
ebit
0i⸗ bbegt
lusoio⸗
llacrent
Natsn
NNN
dchthohr
dotur
nospetin
büciche⸗

ler.nnde
e ſ G⸗
tep go⸗
triſierite
ad potrii.
rechjtilet
lonie Bob
verernt,
otaad
wasing
ggitenn
boritiy
Fllis
Noneer
ſtababy
ohule
entiäg
Cpnuut
ſetoti
n capiu
Etdart⸗
abet in
utſiel
Nogſ
dlng

Au höninin
34e,6,:
Aotctnern.
iutnlr
unmnam
164:iurn pt

Nr ius iciid

Nut tun
elngi
ns a.1
6n
us Poch
el Rond
a wuni

ES

2„

banäſenidin

uniden l
mis wibr
Maninch
in i!
ni Cilnao
mmi ſ bi
iutes ſuns
ammnä drl
64

nelE

1

Plſalmus Crrv CCxxri.

acẽ infra ſe. qꝛ caro oĩo obediet ſpůi

Vñ Aug'. vlti. li. de ci. dei ait Vbi
voluerit ſpũs ſtatim erit ⁊ coꝛpꝰ Itẽ
habebit plee ſupꝛʒa ſe. q; aĩa erit deo
oĩo obediẽs Itẽ intra ſe.qꝛ rõ ⁊ vo⸗

lũtas oĩo ↄcoꝛdabunt Itẽ extra ſe:q

nulla creatura nocebit ei:⁊ nihil deu
piſcet qð nõ habeat. Et ita pax erit
vndiq;: vt dicit dñs Iſa.xxxij. Se⸗

debit populꝰ meꝰ in pulcritudine pa

cis ⁊ in requie opulenta Ad quam
nos perducat dñs nr̃ ieſus chꝛs:q̃ ẽ
bñdiqtus in ſecula ſeculoꝝ Amen

2conuertẽdo do
Titułꝰ Cãticũ graduũ Ni. Pſalmꝰ

populi iudaici de babylonica ſeruitu

te Au. 8 qᷓ habet᷑ iiij: Reg.xxv. poſt

lxx. annos redijt ille populꝰ in ciuita
tẽ ſuã Septuaginta anni ſignãt om̃e

tẽpꝰ qð ſestẽ diebꝰ voluit Cũ auteʒ

trãſierit õe tẽpꝰ:tũc redimꝰ ⁊ nos

ad patriã nr̃am:ſicuꝑ poſt lxx:annos.
redijt ille populꝰ a captiuitate baby /
lonie Babylonia eĩi ẽ mũdꝰ iſte ⁊ in⸗
terpꝛetat᷑ ↄfuſio Uidete ſi nõ ẽ ↄfu⸗
ſio tota vita humana? Quicqͥd agunt
hoĩes in ſpevana:cũ cognouerint qͥd
agũt: erubeſcũt Quare laboꝛãt? cui la
boꝛãt Filijs meis ĩquiũt Et ipi cui?
Filijs ſuis Et ipſi quib: Filijs ſuis

Nõne ergo ſcʒ in hac ↄfuſione.i.in

iſta babylonia tenet᷑ Ni.captiuꝰpctõ

popul'chãianꝰ Ne cni'reditu ꝑ peni

entiã ꝓpheta loquit᷑ di.
captiuitatẽ ſyon. ..i.eccĩe.q̃ li; nõ ſᷣn
qñ captiuat᷑l facti ſumſi

babetr᷑ in pñti unc. ſcʒ ex illa con

uerſiõel repletũ eſt gaudio os nſj m

Hic os ſignat coꝛdis arcanũ qð offi
cio lingue in fructũ vocis erũpit Et

iſte m lFFalẽ ſenſum loquit᷑ de reditu

cõuertendo..i.cũ ↄuerteretl dñg
ſe totã:tñ ſᷣm aliq̊s ſui partes ſic nli

Et dicit᷑:ſicut.ꝗꝛ ꝑfecta ↄſolatio non

7

ſubdit᷑l et lingua nr̃a exultatiõe vi ⸗
delz in laude diuina Hie. Repletuʒ
dicit os nrm ⁊ linguã gaudio:qꝛ non
ſufficit tãtas explicare landes ꝓ gra
q̃ ſaluamu Mi.poſt duerſe⸗

oné dicent inter gentes: magniſica/

nit dñs facere cũ eis peccata dimit/
tendo ⁊ virtutes ↄferendo:qꝛ alij vi/

dentes talẽ emẽdationẽ: excitant᷑ ad

laudẽ diuinã Hie.Si eĩ relictis trãi
itoꝛijs ſpem collocemꝰ ĩ ſempiternis
tunc dicit᷑:.qꝛ magnos nos lecit dñs:
captiuitate pᷣdictoꝝ depulſa In hoc
ergo gaudio ↄfitem Hu.qꝛ Mosni

ficauit ergo L dñs facere nobiſcuz

4

id ẽ nobiſmet ipſis cooperantibꝰ.iu
xta illud Augꝰ. Qui creauit te ſine te
nõ iuſtiſicabit te ſine te Quia ſiẽ diẽ
Apoſ.i.qd Choꝝ.iij. Dei ſumꝰ adiu⸗
toꝛes Illa aũt q̃ fecit dñs cũ pctõꝛibꝰ
ↄuerſis ſunt videlicʒ pctõꝝ remiſſio:
vircutũ collatio:periculoꝝ euaſio:cre
bꝛe viſitatões:ↄſolatões ⁊ illumina/⸗
tiones.⁊ de his nobis collatis Lfacti
ſumꝰ letantes Ni. Et qꝛ a peccatis
liberati ꝑ pnĩiam indigent liberari a
ſeq̃la pcti:q ꝓnitas eſt ad recidiuati /
onẽ Ideo ſubdi onuertere dñe
aptiuitaté nr̃am: cut t Tau⸗
ſtro! Caſ. Auſter ventꝰ calidꝰ eſt:
aqᷓs ↄgelatas vapoꝛis ſui caloꝛe diſ /
ſoluit: ⁊ currere facit ĩ toꝛrentẽ Ni.
Bicut ergo auſter toꝛrentẽ ſiccatuʒ
replet aquis.ſic deꝰ hoĩes pꝛiꝰ deſic/
catos ex defectu gre replet hũoꝛe de
uotionis:ita vt ꝓꝛũpant in fletũ la //
chꝛymaruz. de qbꝰ ſubdit᷑ i ſemi /
nãt in lachꝛymis lopũctiõis ? deuo⸗
tiõis Li exultatoe metẽt .ſ pñti coõ
ſolationẽ internã:⁊ in futuro e᷑=nam
Vnñ Math. v. Beati qui lugent:qmm̃
ipſiↄſolabunt Hu. Sunt ei qnq; la
chꝛymarũ genera Pꝛime lachꝛyme
ſunt ꝓ ſtultitia culpe Pꝛopꝛie he la
uãt hominẽ a labe peccati Seve li
5 5

Plalmus

minãt qñ adulteria ↄmittũt:auarici⸗
as diligut: delicioſas omeſatiões ex/
quirũt:et cetera pctã q̃ fiũt diaboli ĩ⸗

Cxxv.

ſidelibꝰ ait Amen amen dico vobis:
quia flebitis vos et ploꝛabitis:mũdꝰ
aũt gaudebit:ſed triſtitia veſtra ↄuer

chꝛyme ſunt ꝓ timoꝛe gehenne.⁊ he nã gaudij ⁊ exultatõis Au. Duid er ucen
refrigerãt hoiem ab ardoꝛe ↄcupiſcẽ facit agricola fratres mei: qñ ꝓcedit lote
tie Certie lachꝛyme ſunt ꝓ incolatu cn aratro ⁊ poꝛtat ſemen? Nã aliqñ wbilen
pꝛeſentis miſerie.⁊ he potãt ſitiẽtem frigidus ẽ veutꝰ 2 Unber dẽterret: at nis obl
aiam Quarte lachꝛyme ſunt ꝓ miſe tendit celũ: videt triſteʒ diem: tremit Sai
rijs ꝓximoꝝ:⁊ he impugnãt hoĩem. frigoꝛe:⁊ tñ ꝓcedit ⁊ ſeminat. Ti / torwr/
Quite lachꝛyme ſunt ꝓ deſiderio pa met ei ne cũ diẽ triſtẽ attendit: ⁊ ex ⸗ gilinat
rtrie: ⁊ he fecũdãt aiam ſteriẽ Caſ.qͥ pedat diẽ letũ.tẽpꝰ ſeminãdi traſeat dmme in
tales emittunt lachꝛymas : ſeminatio et nõ inueniat qd metat Molite dif/ cüt gu
eoꝝ eſt pacẽ q̃rere charitatis ſtudio ferre fratres mei ſeminate in hyeme enerch
oĩa ſuſtinere:coꝛpꝰ ieiunijs edomare pᷣſentis vite cũ lachꝛymis bona oꝑa Pubs ſue
elemoſynis ac pietate ſe reſicẽ: ⁊ qͥᷣe⸗ vt poſtea colligatis mercedẽ etnam did Di
qͥd ad diſciplinã fidelium põt ꝑtinere Col. Pꝛeſens enĩ vita hyems ẽ bo ſirese
Ecõtra mũdi amatoꝛes cũ letitia ſe/ noꝝ:et eſtas eſt maloꝝ Vñ dñs ſuis an⸗

1
1

ſtigatiõe Et hi illa q hic in letitia ſe-/ tetur in gaudium Au. Bunt lachꝛy hmonts
