uſoerre rüt deo ſacriſiciũ ſpũs cõtribulatil ⁊ ne. ſequit᷑( Dagnꝰ dũs ⁊z magna vtꝰ
iyr dam Alhlligat ↄtritiones eoꝝ. lin vita pñti v elus: ⁊ ſapie eius nõ ẽ numer Caſ
woͤneltr twute ſacramẽtoꝝ q̃ ſt aĩe medicine. uiꝰ nec facta numerari: nec laus et
Nee Alu. Et in futuro pfedte ſanabit. cuʒ ſapia eius valet appꝛehẽdi. uſcipi
enstſie ho0c mõꝛle coxpus. induerit incoꝛru/ ens mãſuetos dñs lad ſuã videlʒ gra .
ſechen pprtionẽc̃.quãdo nihil erit ꝗð ſuggerat tiã, Maſueti ſunt illi q̊s ſuperius di/
nleuono cerx carne cui ↄſentiamꝰ. Eteĩ mõ frẽs xit tribulatiõe cõtritos ⁊ in afflictio /
iiclli, mei qnte illicite delectatiões aim tan ne patietes. Mic. hinlians aut pec
iechi guũit: q;uis eis nõ ↄſentiamꝰ⁊ tñ ſi nõ catoꝛes videlʒ ſuꝑbosl vſq; ad t faʒ
i. Mee ↄſentis delectari talibus:nõ dũñ eſt ꝑfe i.vſq; ad infernũ:qui a vpoctoꝛib dr
misſt dta ſanitas. Quid igit᷑ ago inqes? mõ eẽ int᷑ trã. Caſſ. Mãſucti ſuſcipiuntk
am 20delectoꝛ in lege dei ſᷣm interioꝛe ho m celũ: ſupbi dirigunt in terrã vt p/
mäln miem: video aũt aliã legẽ in mèbꝛis miyxtiõe vicaria vnde ſathanas eleua
ächi meis repugnantẽ legi mentis mee: tus cecidit fidelis hõ ſleuatus:aſcen .

dat. Au.Precinite dño in cõfeſſiõ
Mic incipe.te pᷣus accuſa.⁊ te accuſa/
to deũ lauda. Noſt cõfeſſiõem debet

dae d aptiuũ me ducentẽ in legẽ pdti. No
li erubeſtere: ↄtere coꝛ:cöſitẽ. ⁊ dic ſe
quẽtia. Infelix ego hõ:quis me libẽa

e bit de coꝛpe ihoꝛtis huiꝰ vt rñdeatur ſequi bona oꝑatio VUnde recte ſöᷣiun
ie auulbi Gfa dei ꝑ Jeſũ chrm dñʒ nr̃m. git᷑ !pſallite deo ĩ nr̃o cithara.Ca.
Kieg Mui numerat multitudinẽ ſtellaꝝ Cithara enĩ ſignat virtutes moꝛales
iſnan Mi. Hoc ad lram planũ eſt q fecit ↄſona oꝑatiõe ↄcinẽtes.q̃ tũc verã ci
nenn eas in recto numero l⁊ oibus eis no tharã reddũt:qñ ſe federata ſocietate
mauin mia vocãs Noĩa enĩ imponũtur a piũgũt. Nã ſicut integra lyra nõ põt
amnd Pꝛietatibus rerũ Ipe eni cognoſcit dici cui aliqua choꝛda ſbᷣtrahit᷑. ſic nec
msdmn vſq; ad mimꝗ oẽs ꝓprietates ⁊ vᷣtu vir ſcũs eſtimat᷑ cui virtus vlla minu
Cenamg tes ſtellaꝝꝑ. Caſſ. quas aſtrologi vo itur. Aug. Cõfitem oꝑamĩ oꝑa
nan cãt nõibus alienis vtveneris mercu mie. pſallite deo noſtro. Cui deo nr̃o?
vun rij his ſilia:qꝗ̊ redarguit cũ dicitur Caſſ An opit celum nubius lcq;/
idi iux trãſlationẽ roõnaʒ: ⁊ oẽs noĩe ſuo uis hec ⁊ q ſequunt᷑ ad ſram bñ ĩtelli
gitgne vocat. Hie. Sz q cõ ſeqntia iux lit gi videãtur:tñ melius allegoꝛice di/
airl rat multitudinẽ ſtellaꝝ? vnde ſpñalit te ergo illi LMui opit celũ .i.ſacram
wenii; intelligendũ eſt illos qui añ cõtriti ſu ſcripturã Inn i. obſcuritatibꝰ
ollen ſanati vertit in ſtellas. figuraꝝ.Sacra ſcriptura partiʒ ẽ fa /
060 Mlo. De quibꝰdiẽ aplus. In medio cilis vt paſcat.partiĩq; eſt difficilis ⁊
dimno natidis pᷣue puerſe appareatis tãqᷓ; obſcura vt exercet.Au. Ad hoc ob/
gteſens luĩaria in mũdo:vbũ vite hñtes Do ſcura volint eſſe didta ꝓphetaꝝ: vt ha

4 4

min engo alligat cõtritiões fideliñ.

berent poſtea fᷣui dei qð inreipen do

cens!do

influerẽt ſupꝑ aures ⁊ coꝛda hoĩʒ ¶e

trus cãtoꝛ. L 2 parat.J.ſ.deus ꝑ illas
bus parat dodtrinæ pluuia:ſʒ etiã ma⸗
gmos. Vñ ſpdit( n ꝓducit in mõti⸗
bus fenũ⁊ herbã f uit uti hoiʒ Hie.
Si ad lram hoc dꝛ: vtiq; fenũ in ma⸗/
gnis cõuallibus naſcitur qᷓ; in mõto/
ſis Au. Mõtes g in hoc loco vocat

cxcelſos ſeculi.aliqua dignitate pꝛedi

tos. Gręe.xxx.moꝛaliũ. In mõtibus
quippe fenũ ⁊ herba nituti hoĩim ꝓ /
ducit᷑. cuz ſblimes huiꝰ ſeculi ad fidei
cognitionem vocati ſcis pᷣdicatoribꝰ
in hui vite itinere ſpnᷣaliter ſibi ᷣui/
entibꝰ tranſitoꝛia alimẽ ta largiuntur
NQ ui dat iumẽtis eſcã ipᷣoꝝ Jumẽ
ta eſcã accipiũt:dũ ſacre ſcpture pa/⸗
brulo mètes duidũ brute ſatiãt᷑ Sipli
cibus g̊ dat doctrinã ſ̃m capacitatceʒ
apoxꝝ. L 2 pullis coꝛuoꝝ .i.filijs gẽis /
liũ dat eſcã ſacre ſcpᷣture. Hie. Hos
pꝓpulli coꝛnoꝝ ſum ꝙ de coꝛiis.i. gen
tilibus pſtõ idolatrie nigris venimꝰ

Eit addit Liuocantibus en .. i. deſide

rãtibus poſt ↄuerſionẽ dei verbo ſa⸗
tiari. Mi. Ad lam dic̃ Iſið. ꝙ cor/
ui nõ miſtrãt cibũ pullis ſuis donec
vidẽt eos nigreſcere plumis.q; tunc
recognoſcũt eos tanq; ſuos.Sed añ

ᷓ; habẽt plumas nigras nutriuntur

roꝛe celi ⁊ ſic dicuntur a deo nutriri.
PHer hoc aũt ꝙ dic: iuocãtibꝰ eũ:nõ
eſt intelligendu ꝙ iſta iuocatio fit ꝑ
aliquã recognitiõem in pullis exñteʒ
Bevd q vnaqueq; res ꝑ appetitũ na⸗/
tur olẽ tendit ad ſuã ꝑfediõez. Gic g
dicũtur iuocaẽ deũ a quo recipi᷑ oĩs
pfectio ⁊ oẽ bonũ Caſſ. Poſtqᷓ; dð
heta narrauit illa que fecit dñs:cõ
equẽter oñdit q̃ pñt ei diſplicẽ: di/⸗
cens don in foꝛtuudĩe eqͥ volũtateʒ
be bit Equus ad ſuplyã. plerũq; po
nuut᷑ indicãdam. Unñ alius ps. dic Jal

nubes Lterre.i.mioꝛbus ſitiẽtibus
a dockrine. Et nõ ſolũ mioꝛi⸗

re fi

lax equus ad ſalutẽ. Maʒ ⁊ ip̃ᷣm aĩaꝭ
ceruice pᷣſumẽs.frenis ſemꝑ incibẽés

ad curſus rapidos ſpumoſa cõtrecta

tiõe feſtinat. Hu⸗ ſunb⸗ hõ cõpatur
qui deꝑ nõ c plaAn ν mäluetos ef
legit ⁊ deuotos Aug. Ergo noõ ſe ex
tollant hoĩes in ſuis dignitatibꝰ: ñ ſe
ſblimes putẽt hõꝛibus caueantq; ne
in ſuꝑbia pᷣcipitent Bigde cĩ quid di
Cũ eſt in alio põs. Hi in curribus ⁊ hi
in equis Et quid accidit eis? Ipᷣi ob
ligati ſũt ⁊ ceciderũt LNnec in tibijsxi
r bũplacitũ erit ei..E& lIo.ai.in copo

ſito hitu hois pꝛeſumptuoſi. Nã ĩ ti⸗
bijs nõtur inceſſus cõ poſitꝰ Wel nõ

placet deo vir pᷣſumẽs in viribꝰ ſuis

Hie. qꝛ bellãtẽ deſtruit rogantẽ ele

uat: hſiles exaltat: ⁊ ſuꝑbos deijcit

Mitct. Oñſſis illis qᷓ deo diſplicẽt con

ſeqnter oſtẽdit qᷓ placẽt ei:di. E ene
placitũ eſt dño ſuꝑ timẽtes eũ⸗..ſ.cio
liali.q hi nõ cõfidũt in vᷣtute ſua:
Hß potius in dina. a in eisaj ſperant

ſupꝑ mia eius ꝙ nõ pᷣſumũt de ſua iuè⸗

ſticia:ſ de dei mi?. Carl. Et huc qq;
põ. ad finẽ ſeculi ꝑtinere dubiũ nõ eſt

Iñ diſpſiones ifraelis in vnũ popu/

lũ cõgregant᷑ vt fiat ⁊ vnus rex⁊ v⸗/

nnus paſtoꝛ. O btm̃ tẽpus qñ lapides
illi viu pᷣcioſioꝛes oĩbus margaritis

in celeſtẽ fabꝛicã ⁊ eternã btĩtudinezʒ
colligũtur tũc vnicuiq; ſcõꝛũ erit dul
a’iſſimus laboꝛ ſuus.qbꝰpariet luctus

cCcCoõ ſolationc: ꝑſecutio eternã requiem

12 pauꝑtas pia dabit regna celeſtia. et
quicquid grauit᷑ hicpthlerũt ibi ſe ta
lia ſuſtinuiſſe gaudebũt: dona domie
hic patientiã maloꝝ vt illic facias no
bis gaudiũ eſſe ꝑpetuũ qͥ cñ pꝛe⁊ ſpũ

ſcõ viuis.⁊ regnas ĩ ſe.ſculoꝝ:Amẽ.

Kitulus Alleluia. Ca. Ad

hoc nullatenus repetere faſtidimus.

ldd⸗

nbrsen
1. nd

Unc
hiin
alr
nb ſus
made
e
N
4

)
c

toan

Nl
jck
gopu
aW
es
NS
gnich
ſu.
baſen
don
s
M,

ur.ß
nns⸗

Huius verbi tãtus honoꝛ ẽ vt cũ ſit
hebꝛea lĩgua recõditũ: nullo tñ oſtat
alio ſᷣmone trãſlatũ Hoc grecus:hoc
latinꝰ:hoc caldeus:hoc ſyrus:h̊ per⸗
ſa:hoc ar bs. hoc rnet natio cudta

——

terraꝝ. Et qᷣcquid ef dĩnitati deditũ
dignitatẽ huꝰ nõis pia deuotiõe ve/
nerat᷑. Hoc ; pura mẽte cãtemꝰ ꝛotl.

q; in eo viribus occupemur vt ſicut

coꝛporeis auribꝰ dulciſſimꝰ ſonꝰ red/
dit. ita coꝛdis ſinceritate ꝓferatur
SBlo. In captiuitate & hur ſeculi ꝓ⸗

pheta adhuc ↄhitutꝰ cuntatẽ illã ce⸗

leſtẽ alloquit̃ ipam exhoꝛtãdo vt ĩ ci
anbus ſuis dñm debeat iugi exultati⸗/
one laudare dicens.
Auda hierlin. Jo hieruſalẽ cele⸗
ſtis iã ſecura laudal duũm hoc

ſolũ eſt negociũ tuũ Llauda deũ tuum
ſyon. Eadẽ ẽ hieruſalẽ ⁊ ſyon Byon

ſpeculatio. Hieruſalẽ viſio pacis in/
terpᷣtat᷑ Hie. Vbicũq; viſio pa.l.eſt
vbicũq; templatio dei u laus
dei celebꝛat᷑ Caſ. Iſta vilio pacl.erit
cõtẽplatio dij ſaluatoꝛis quã nemo
merebit᷑ alter.niſi qui abv niuerſa mẽ
tis ꝑturbatiõe libẽat᷑. Et vere debes
eũ laudare ( Qunoniã ↄfoꝛtauit. .i. cõ

firmanitl ſeraò poꝛtaꝝ tuaꝝ- Cũ eni
ſeras ↄfirmatas dieit poꝛtaꝝ.clauſas

ianuas btẽ ciuitatis oñt. Sera enĩa
ſero quod eſt tarde:dicta eſt.quo tꝑe

hoſtiũ dom claudit᷑ vt poſtes intran
di licẽtia deneget᷑.qð illo tꝑe accidet

qñ ſpõſus ĩtrauerit ſicut in euãgelio

devirgiĩbus dicit. Et que parate erãt

intrauerũt cũ eo ad nuptias ⁊ clauſa

eſt ianua. Clauſa.ſ.nõ ad cuſtodie pe

nã:ſj in btĩtudinẽ ſempit᷑nã.q; nec iñ
quiſq; vlterius ſcũs exibit. nec aliqs

poſtea nouus intrabit. O btĩtudo ſe

cura iuſtoꝛuʒ q̃ tali lege ꝓbat᷑ ſuſcipi

vt nũᷓ; poſſit amitti. Sequit᷑ l bñdi/
xit filijs tuis in te bñdictiõe eterne
gloꝛie Ideo emi dixit: in te. qꝛ; nunq;

i.cõ gelatus ⁊ i

CClIvi

ab illa hieruſalẽ exire poterũt in qua

erno munee ↄſecrant᷑ m poſuit
ſineꝗ ſuos pᷣce. Ciunas illa magna
⁊ ineſtimabilis mira laudis bꝛeuntate
ſcripta eſt.que et᷑na pace ꝑfruit᷑. culꝰ
ſines pacis munere ermiant᷑.vñ col
ligit᷑ ꝙ quicqͥd pᷣter ipam eſſe cõtige /
rit. gehẽna eſt. Et ſic btã hieruſalem
pacẽ poſſidet. ſic infelix babylonia...
muũdana felicitas doloꝝ pugnã ꝓcul

dubio ſuſtinebit. Sed quẽadmodum

pax iſta ꝓueniat: ↄñter expõit diccs
Lex adipe frumẽti ſatiat te Adipem
quippe frumẽti: dic̃ ipam viſionẽ dei⸗
tatis. ex qua iunſtoꝝ ſenſus reficit᷑ duʒ
fideles chai dñi ↄtemplatiõe ſatiant.

Zßc eſt verus panis q de celo deſcẽ /

dit Mã ſi nos hic corpoꝛis ſui partici
patiõe reficit:quẽadmoð ibi ſatiabit
quos toto lũie ſue deitail. impleuẽit?
Reuera ſecura pax ⁊ ĩuiolata trãqlli
tas qñ indigẽtia nobiſcũ vlla nõ liti
geat. nec aliquẽ laſſitudo defatigat.nõ
frigus ↄtriſtat.nõ eſuries grauat.ic qᷓ
hic nr̃e imbecillitati ſꝑ bellũ mſfligũt
Ibi aũt coꝛpoꝛis aĩeq; talis eſt ſocie
tas vt nulla ĩtra ſe aduerſitate diſcoꝛ
dent: ibi vtraq; volũtate cõſentiãt
NVi¶ Ʒui cmittit eloquiũ ſuũ terre
1. Ver bũ euã gelicũ qð pᷣcepit publi /
cari ꝑ oꝛbẽ terraꝝ per ap los aliosq;
chii diſcipulos ad h̊ miſſos ſic. Mar.
vlti. dẽ Euntes inqᷣt in mũdũ vniuer
ſuz : p̃dicate euãgeliũ oĩ creature Lve⸗
locit᷑ currit fmo eius qꝛ euãgeliũ in
bꝛeni tꝑe fuit publicatũ vbiq; in tota
terra habitabili viuẽte adhnc Pet⸗
apoſtolo ſicut dictu ẽ in pſalmo x viij
CLCõſe qnter oñt quid mo dei opatur
dicẽs.· Dui dat niuẽ ſicut nni Pee
ad lam clara fũt. Caſſ. Loquit᷑ aũt
hic parabolice. Momo eniĩ efficit᷑ nix
in duratus in malũ qñ
a dño recedit peccãdo.ſ̊ tũc dñs dat

ii.facit niuẽ ſicut lanã n figidiſema

pqdtis coꝛda moꝛtaliũ ad laneã molli/
(lca. hpabilitatẽ ſatiſſadtiõis adduxceit

Lnebulã ſicut cineré ſpargit dũ tene

broſus cumulꝰ pdõꝝ: ꝑ nebula ſigna

tus: cõ feſſiõis gra diſſipat i hũilitate
pnie que ꝑ cinerẽ igniſicatur ñ in
alio ps di
ducabã. Bec uit

ſtallus eſt glacies longo tꝑe idurata.
cin pcõꝛes obſtinati meꝛito cõparan
tur.q algoꝛe ꝑfidie ↄſtridti ꝑ dies ſin/
gulos cogeleſcũt. Mos quoq; dñs ve

lut buccellas.i. tanq;; fruſta panis mit

tit qñ cõuerſos fac ſua magnalia pᷣd/

care vt alios paſcãt pane verbi dini.
ug. Lãte ſaciẽ frigoꝛis eiꝰ quis ſu⸗
ſtinebit I.i. penã ꝓ inſidelitate: ꝗ fri/
g or qͥs potèit ſuſtin:qᷓi dicat. NMeo

le. gehẽna ex igne c ⁊ tñ ipᷣa frigi/⸗

da ẽ. vñs nobis pᷣſtet ne qñ frigꝰ iſide

litatis ingrediat᷑ coꝛda nr̃a Caſſ. Et
nõ ꝙ dic frigous erꝰ. ñ ꝙ a deo h̊ fu
gy vciat:ſʒ ꝙ fieri foꝛte ꝑmittat q̃le ẽ
ulud Indurauit deus coꝛ pharaõis
mittet verbu ſuũ l.i.pᷣ dicationeʒ
ſin 2 lique faciet ea Ivid
bu

32 cryſtallũ.i. coꝛda ĩdurata Mie.

da mihi pctoꝛc frigidũ in pccs moꝛ/

tun.q dñʒ ñ reſpicit ſi ad ᷣmonẽ dei
cõpũctus fuerit ⁊ ceperit agẽ pniaz 2
duriſſimũ coꝛ illius emollitũ fuẽit. eo
tpe cõplet᷑: emittet verbũ ſuũ ⁊ lique
faciet ea Gequit᷑l flabit ſpũs ciꝰ⁊ flu
ent aque Frigꝰ ꝑfidie nõ expellit᷑ a
coꝛdibꝰ pctõꝝ niſi gra ſpũſſci Hu.q̊
expulſo flnent aque doctrmaxꝝ.qð in

Paulo 1 Auguſtino ac alijs multſ.
cõpleũ eſt (ui ãnũciat verbũ ſunz

iꝗcob.l.i.pplo ſuo chꝛiqno lndãti cõt
tctatioes vicioꝝ ł iuſticias ⁊ iudicia

r. Panc meũ ſic cinerẽ mà/

ſic buccellas aũ facic frigoꝛis ¶ Ary⸗/

elʒ niuẽine/

ſua iſrael J.i.eidem p opulo Au. vide
lNʒ quõ patiunt᷑ inſti iiuſti oẽs pꝛo
merito ſuo ⁊ ꝙ ip̃i iuſti in gra deiꝛ ñ
in meritis ſuis libcrantf u. on

kecit taliter omni natiõi ſic populo
chuuſtiano! 7 indicia ſua nõ mfeſta,

uit eis Perr? cãtoꝛ. Poc pmo po/

tuerũt dice iudei ad quos chrs nucia

tus eſt quibꝰ lex 46 eſt: q euſticias 2
iudicis dei cõtindvat. SGʒ q; reſpuer̃t
verbũ eiꝰ: dictũ c eis. Auferet᷑ a vob
regnũ dei ⁊ dabit᷑ gẽti faciẽti fructꝰ

eius Et 16 hoc moò pñt dicere chꝛiſti
am. Nõ fecit talit᷑ oi natiõi &c. Die.
Mos itaq; oꝛemꝰ dñm vt nram coꝛ/

dis duritiã. molleſcat nr̃a pcta pur/

gent᷑: vt efficiant᷑ q̃ſi mx. vt ⁊ frigus

diaboli: qcũq; eſt in coꝛdibꝰ nr̃is. ex
pellat Col. Ex ſᷣmone Fulgẽtij ð oĩ
bus ſcis Muatenꝰ in dei dilectiõe fer
uẽtes tali cõuerſatiõe pñtẽ valeamꝰ

ducere vitã qᷓ dei adiutoꝛio ad illã ce/

leſtẽ valeamꝰ puenire hieruſalẽ in qᷓ
nõ eſt pauꝑtatis metꝰ.nõ egritudinis
imbecillitas nullꝰ defectus. inſidie de
monũ nulle.nulla rebellio carnis ad
ſp um. terro⸗ gehẽne ꝓcul.ueq; moꝛs
erit coꝛꝑis aut nĩe:ſʒ immo?litatl. mu

nere vita iocũda sraquilla ſũt oĩa? qᷓ

eta iugis ſplendoꝛ:nõ ille qui nũc eſt

ſed tãto clarioꝛ qᷓnto felicioꝛ qꝛ ciui/

tas illa vt legit̃ nõ egebit lumie ſolis
BGed deus ops illu miabit eã ⁊ lucer
na eius eſt agnus dñs nr᷑ Qui eſt bñ
dickus in ſecula ſeeulox Amen.

ludate domi.

itolus Alleluia. Oð ẽ lau

doate deñ Aug Meditatio pñtl. vi

te noſtre in laude deiæſſe debet qꝛ ex/
ultatio ſempiterne future vite noſtre
laus dei erit. Et nemo põt idoneꝰ ñ⸗
eri future vite qͥ ad illã mõ ſe nõ exer
cuerit. Mõ mali oẽs cantare pñt no/
biſcũ alleluia:ſi aũt in malicia ſua pſe

ueranerit. cãticũ vite nr̃e future dicẽ
potuerũt labijs.ipam vero vitã que

tũc erit in veritate:que nõ ſignat᷑:ob
tinere nõ pñt q; noluerunt meditari

—

ſbopul⸗
pucn
en uc
ns er
emdei
toͦeſe
mem⸗
llice/
nz

mam

chede
oin
nie e
aui,/
ſols
wa
ichti

..
.
hihu
nin
on
in
1l
dice

ſb
lum

anteq; veniret ⁊ tenere qdð venturuz
erar Nũc ergo frẽs exhoꝛtamurvos

vt laudetl.deũ Cantet vox.cãtet vi
ta.cãten facta. Lix deſinis deũ lau⸗
dare qñ iuſticia ⁊ ‚b eo qð illi placʒ
declinas. Et ſi eſt àdhuc gemuͤus: tri

bulatio:tẽtatio:ſperet trãſitura oĩa.

⁊ illũ venturũ diẽ q̊ ſine defedtũ lau/
dabimus: Mõ enĩ qᷣd diẽ aplus?Quã
diu ſumꝰĩ coꝛpoꝛe:ꝑegrinamur a dño
nõ dũ ſumus in patria.Cõtendũt ad/
huc quotidie nobiſcũ tẽtationes.cõ/

tendüt q̊tidie oelectatiões ⁊ nõ ſenti

mꝰ.tñ moleſtiã patimur:reſiſtẽdo de⸗
lectatiõibus. Nõ ceſſat ⁊ nõ moꝛitur

hoſtis niſi in reſurrectiõe moꝛtuoꝛuz

Etſi coꝛpus nr̃m adhuc in hac ſecu⸗

li babylonia tenet᷑:coꝛ nr ʒ ad hieruſa
lẽ pᷣmittatur. Laudet g̊ tota creatura
dñm.qꝛ hoc ibi facturi ſumꝰquod hic
meditamur Caſſ. Cõſiderans itaq;

pha in celeſtibus ⁊ terreſtrib rebus
oia oꝑa tmi cõtineri:pᷣmoeceleſtia hoꝛ

tatur ad laudes dei dicens.

in celis:qͥ eſtl. ĩ excelſis oꝛdinibꝰ cõſti
tuti laudate dĩũm Uñ adhuc ſbditur
Fhuaate eũ oẽs angeli eius- Mi.qͥ
ſut in tribus hierarchijs ⁊ nouẽ oꝛdi
nibus laudate eũ oẽs virtutes eꝰ

Ald laudẽ dei iuitat᷑ ſpecialit᷑ oꝛdo vᷣᷣ

tutũ qꝛ ꝑ angelos illius oꝛdinis fiunt
effedtus mirabiles:in ãmirationẽ di /

ne ptãtis hoĩes inducentes ⁊ cõſe⸗

quẽs ad eiuæ laudẽ.deĩde hoꝛtat᷑ na⸗

tura celeſtis coꝛpoꝛea ad laudẽ dei.et
pᷣmo celũ ſidereũ cuũ ſubdikl eaugate
4 ⸗

eũñ ſol ⁊ luna:laudate eũ oẽës ſtelle
lumẽ Licet eĩ coꝛpoꝛa celeſtia ſint

inaiata vt dic.Damaſ.tñ dicũtur deũ

laudare inquãtũ ex ſua pulchritudĩe
virtute ducũt hoĩes in cognitiõezʒ
æ laudẽ ipᷣius dei Hie. Aut dicunt᷑
laudare deũ q; a ſuo officio ⁊ fᷣuitio

nõ recedũt. Seruitiũ ipoꝛũ laus dei

eſt:gran dẽ.honoꝛe habes aĩia hnana.
ſol ⁊ luna:ſtelle ꝓpt᷑ te curr̃t:ꝓ te ſer

uiũt.dicat aliqs. Quid ẽ lumè ſine ſo
le ſine ſtellis:ſine luna?: Dicẽ poſſumꝰ

hoc eſſe ꝙ iter diẽ ⁊ noctẽ: abſq; ſole

lucet. licet multi putent ipᷣm ſptẽdo

rẽ ſolis.Conſeq̃nter iuitat celũ em/

pyreũ ab laudẽ dei dicens Llaudate

eu celi celoꝛũ. Dicit᷑ eĩ celũ empyꝛeũ

aũt hic ponit᷑ celũ in plurali.hoc eſt.

celũ celoꝝ qꝛ eſt ſuꝑ alios celos. Oꝛ⸗

ꝓpter diuerſas mãſiones electoꝝ ibi

exiſtentes ᷣm qð dicit ſaluato: Jo.

xiiij. In domo pꝛis mei mãſiões imnt

te ſũt Cõſeq̃nt᷑ iuitat celũ cryſtallinũ

phaneitate.ſic empyreũ dr a pyr qð

qð dẽ aqueũ ꝓpter ſimilitudinẽ in dia

eſt ignis ꝓpter ſimilitudinẽ in clarita
te vnde dic̃.l ⁊ aque oẽs que ſuꝑ ce/

los ſunt laudent nomẽ dñi Jeo mõ q̊
dictů eſt Caſſ. Nimia enĩ laus eſt ꝙ
tènuitas celoꝝ firma ↄſiſtit ⁊ aquas qᷓ
grauioꝛes ſũt ſuſtinet. Aque vvo q̃ ſu

per celos ſt vt arbitroꝛ. iſtas q̃ deplu
unt ec:nõ dubiñũ eſt. teſtãte geneſi. Ca

taracte celi aꝑte ſunt ⁊ facta eſt plunuia

ſuꝑ terrã.xl.diebus ⁊ xl.noctibꝰ.Se

quit᷑ rõ huius laudis que ↄſiſtit ĩ bñ⸗
ficio creatiõis vñ dr¶ uia ipᷣe dixit

⁊ facta ſũt ſicẽ̃ Jo.i.dr Hia ꝑ verbũ
dei facka ſunt l ipᷣe mandauit ⁊ creata
ſunt. deus iubet.deus fac̃ q Ota⸗/
tuit ea-videlicʒ oĩa iſta celeſtia l in ſe
culũ ⁊ in ſeculũ ſeculi Sed cũ legit᷑

pe futuro ſeculo Erit celũ nouũ ⁊ ter

ra noua Quõ de iſto ſeculo d̃ Sta /

tuit eũ in ſeculũ? Sed oĩa a deo ſtatu

ta eſſe nõ dubiñ eſt Mã ⁊ hõ ißẽ q;
uis moꝛiat᷑:dinitati ſtatutꝰ ẽ cũ reſur

git. Sic ⁊ cetera ⁊ celũ deo ꝑmanẽt
cũ ĩnouãtur quibꝰl pᷣceptũ.l.i.ↄditio
nẽ l poſuit ⁊ nõ pᷣteribit Hie. Pꝛe

ceptũ ſoli poſuit vt luceret ꝑ diẽ ⁊ ec

ce ꝑ tantoò mhnos pᷣceptũ eius nũqᷓ;

. 4 N
— .
. .
.
.
.

ODilalmus Crlviij

pᷣteriuit. Lune pᷣceptũ poſuit vt per
triginta dies creſcat ⁊ decreſcat.Mũ
quid curſus ſuus aliqñ mutat᷑. Mari
pᷣceptũ poſuit vt litoꝛa ſua nõ egredi
atur.venit oceanus tumẽs fluctibus
⁊ ipᷣe redit ⁊ pꝛeceptuʒ dei obſeruat.
Grandis hõis honoꝛ.⁊ grandis inſe

licitas.ſol tibi currit.elemẽta tibi ſer

uiũt:⁊ tu ignoꝛas creatoꝛcẽ̃ tuũ.totus
mudnu es ſeruit.⁊ pᷣceptũ eius me /
mimt. 7
cimus in oꝛõne dñica. Fiat volũtas
tua ſicut ĩ celo ⁊ ĩ terra.ſicut ĩ celo ã/
geli tibi ſeruiũt ⁊ creatura in terra ti
bi ſeruit: ita ⁊ ſeruiat tibi homo in
felix humanum genus deſcendit ad
te deus q̃ñ tu ad celũ nõ vis aſcen/
dẽ. Hõ tibi ſufficit ꝙ ipᷣʒʒ ñ ſuſcipis ſʒ
crucifigis.blaſphemas:flagellas. nec
inde penitẽtiã agis. Au. Quid tibi

ꝛomiſit deus o homo moꝛtalis? qa
victurꝰ es ĩ eternũ. MNõ credis?Cre/

de. plus eſt qð iam fecit q; q ꝓmiſit᷑.
Quid fecit!moꝛtuus eſt. pꝛo te acce/

pit ex te vñ moꝛeret᷑:o ꝓpbꝛia.flagella
colaphos: cõtumelias.ſputa in faiciẽ

ſpineã coꝛonã.ſuſpẽſionẽ ĩ ligno cru
cẽ:moꝛtẽ accepit in regiõe tua.Et de
dit exhoꝛtatõnẽ:voctrinã:remiſſionẽ
pctõꝛũ / attulit nobis hec de illa regi/
one bona.⁊ in regione nr̃a ꝑtulit ma
la. Quid ꝓmiſit? vt viuas cũ illo. In
credibilius eſt ꝙ moꝛtuus eſt eternꝰ
q; vt in eternũ vinat moꝛtalis.Et iã
qð incredibilius eſt tenemꝰ. Pꝛomi/
ſit ergo nobis vt ibi futuri ſimus vñ
venit dicens. Pꝛ volo vt vbi ego ſũ
ipᷣi ſint mecu Tanta pᷣceſſit dilectio
qꝛ vbi nos eramus fuit nobiſcũ.⁊ v/
bi iße eſt erimus cũ ule Nic. Conſe
q̃nter hoꝛtat᷑ ad laudẽ dei natura irra
tionalis.cũ dẽ ela im &t
ra· Et in hoc tangit᷑ infimũ elemẽtũ
Et deinde elemẽtũ aque cũ dr l dra⸗
cones 2 ocs abyſſi dicunt hic abyſ⸗
ſi loca ꝓfunda oceani vbi hitant ce/

õ ſolus nõ meminit. Jõ di/

—

te gran dia que dicxũtur hic dracones
VUnde Gene pᷣmo vbi nos hẽmus
Mreauit deus cete grandia.in hebꝛeo
hẽtur: Creauit dę dracões magnos
Caſſ. Wel hic dcoen aĩal quamo
ſuʒ in ſnodũ ſerpctis cuius magnitu
do coꝛpoꝛea ninus pꝛoducta eſt Qui

draconaturali feruoze ſuccẽſus in re-

mediũ tẽperamẽti ſui in aquoſis ſpe/
lũcis hitat:qui nõ humo repit ſed cũ

moueri ei placuit volaẽ narrat᷑ huic

ruptus elephas cibus eſt. Qui draco
virtute mirabili nexilaus ſuis ita in
gentiũ beluarũ mẽ bꝛa cõſtringitvt e/

ius ſpũm vitalẽ velut muſcis cripiat

Au. Hagna ſũt hec aĩantia ⁊ maio
ca nõ ſũt ſuꝑ terrã.vñ vosoſiderãtes
dracones attẽ dite artiſiccẽ draconũ .i.
creatoꝛẽ eoꝝ.Et cũ miramĩ dracões
⁊ dicul. magnꝰ deꝰ qͥ hec feẽ dracões
laudãt deñ de vocibus vr̃is Ni.Cõ
ſeqnt᷑ tãgit᷑ elemẽtũ ignis ⁊ aeris cũ
dẽ
Lgrãdo nix glacies ſpũs ꝓcellaꝝ .i.
vẽti faciẽétes ꝓceſas. Iſta cĩ generã
tur in aerel qͥ ficiũt verbũ eiꝰ:lqꝛ faci
unt illud ad qð oꝛdinãtur ex dĩna ĩſti
tutiõe Aug. Sed dicis Quaẽ aliqñ
ſulgura ꝑcutiũt mõtẽ ⁊ nõ ꝑcutiũt la

tronẽ!qꝛ foꝛte adhuc latrõis cõuerſi⸗/

onẽ querit. Et iõ ꝑcutit᷑ mõs q nõ ti
met.vt mutet᷑ hõ qͥ timet aliqñ.et tu
cũ das diſciplinã terrã feris vt inſans
expaueſcat.Sed dicis mihi.Ecce de
us cedit innocẽ tioꝛẽ ⁊ dimittit ſcelẽa
toꝛc. Moli mirari.vicaiq; pio moꝛs
bona eſt. vñ ãt ſcis illi ſceleatoꝛi ſi ſe
mutare noluerit qͥd penaꝝ in occulto
ſernet᷑! Mõne mallet flumen incen/⸗
dij potius itroire quibꝰ meet᷑ Ite ĩ i⸗
gnẽ eternũ. Quid eĩ malũ eſt moꝛi⸗
naufragio.⁊ bonũ eſt moꝛi febꝛe?: Si
ue inde:ſiue ĩde moꝛiat᷑:quere q̃lis ſit
ᷓ mout᷑.Deuoꝛauerũit beſtie coꝛpoꝛa
martyrũ ⁊ nõ rtimuerũt ne perierent
coꝛꝑa ipᷣoꝛũ. vndiq; eĩ reducet deus

anis qntũ ad ſuperioelemẽtũ

+ ☛ — – — — —. —

—— —

R
henus
Weo
onn
dct A

hu
dnn
s a
norn
s cpi
17i⸗
cites
ni 1.
N
e⸗
RG
a
eenill
cle
igi
Ahid
ift
laieñ
unünl
oarſy/

coꝛpa leõꝝ ſuoꝝ:cui capilli nti nume
rati ſũt. Et qñn voluit tres pueros ab

igne libẽauit. Nuũquid iõ machabeos

ĩ igne deſęruit?: Abſi. illos aꝑte libẽa

uit ⁊ illo ? occuxæ cſonauit. Monit
ergo deus qͥd agat.ꝛu tine.⁊ dnꝰ e⸗

ſto. vndecũq; voluerit vt exeas hine
paratũ te iueniat. Inqlinus.i.pegri/⸗
nus es nõ poſſeſſoꝛ domꝰ. Muid dic.

dñs tuus! Quãdo voluero cũ dixeo
migra hĩc:paratꝰeſto:eris poſſeſſoꝛ in

celo Quicqͥd ̊ hic aceidit cõtra volũ

tatẽ nr̃am noueritis nõ accidẽ niſi de

volũtate dei: de ꝓuidẽtia ipᷣius:ð oꝛ
dine ipᷣius:de nutu ipᷣius:de legibus
ipᷣius. Et nõ iutelligimꝰ qᷣd.qᷓre fiat.
Demꝰ hoc pꝛudęetie ipᷣius qꝛ nõ fit ſi
ne cã: ⁊ nõ blaſphemabim cũ ei cepe
rimꝰ de oꝑibus dei diſputare qre hoc

quare illud ⁊ nõ debuit ſic facẽ. male
fecit hoc.vbi eſt laus dei?ꝑdidiſti alle

luia.Mĩa ſic cõſidera quomõ placeas
deo,. ⁊ laiules artificẽ q on nouit Er
o quẽadmodũ Ignis grãdo nix gla
cies ſpũs tempeſtais ꝗᷓ faciũt verbũ
eins Sic oĩa que vident᷑ vanis hoĩ/
bus in reꝝ natura temẽ fieri nõ faciũt
niſi verbũ eiꝰ qꝛ nõ fiũt niſi iuſſu erꝰ.
Wi. Cõſeqᷓnter pſalmiſta reuertitur
ad elemẽtũ terre qᷓntũ ad ülud ꝙ ſuꝑ
eminet ⁊ eleuatur in agere dicẽ ADen.
tes ⁊ oẽs colles Dicütur aũt colles
mõtes moꝛes Lligna fructifera ⁊ oẽs
cedri-Arboꝛes ei adhesẽt terre ⁊ i0
cũ ipᷣa cõputant᷑.vñ ⁊ tertia die Adu
cte ſũt arboꝛes Geñ.i. Sequit
ſtie 2⁊ vniuerſa pecoꝛa.ſerpẽtes- q̃n/
tñ ad repẽtia que nõ mouẽtur pedibꝰ

L2 volucres pẽnate. Oia iſta ĩuitãt

ad laudẽ dei.⁊ ipᷣm laudãt inq;tũ in i⸗

plis relucet dĩna bonitas. 2 ſũt mate
ria laudis dĩne intelligẽtibus creatu

ris Conſeqnter ĩuitat᷑ ad laudeʒ dei
creatura hũana cñ dr Reges terte
tanq; maioꝛes La oẽs populiregi⸗

CC.lix.

bus ſbiectil pᷣncipes lqͥ dñant᷑ ſub re⸗

gibus l. 2 o&s iudices terreqᷣͥ ſũt in/

ſtituti a regibus ⁊ pncipibus ad det
minãdũ cãs uuenes 2 virgines ſe

nes cij iunioaibus..oĩsetas ſexꝰ
Claudet nomẽ dñnii. dqa exaltatũ eſt no

mẽ ei ſolius I. Lalſ. Exaltatũ ẽ no

mẽ eius ſolius.i.vltra oẽs creaturas
dũ (ſicut dic aplus)illi oẽ genu flecti

tur celeſtiũ terreſtriũ ⁊ infernoꝝ Ni.
onkeſſio eins ſuꝑ celum ⁊ terram
J.i.laus ei fiat ab habitatibus in celo
2 in terra. Aug.oiĩa illi cõſitent᷑:oim
pulcritudo quodãmõ vox eoꝝ ẽ At/
tende celũ:pulcrũ ẽ.attẽ de terrã:pul
cra eſt Jpſe fecit ipᷣe regit ipᷣius nin⸗
tu gubernatur: Cũ vides hec ⁊ gau/
des attolleris in artiſicẽ ⁊ inuiſibilia

cius ꝑ ea que facta ſut intellecta ↄtue

ris Lõſfeſſio eius in celo ⁊ in terra.i.
cõfitẽis ei de rebꝰ ᷑renis ⁊ de rebꝰ ce
leſtibus Et qꝛ ipᷣe fecit oĩa:⁊ melius
ilto nõ eſt aliud qͥcquid fecit intra illũ
eſt⁊ quicquid in his tibi placet minꝰ
eſt q; ie Nõ & tibi placeat quod fecit
vt recedas ab eo qui fſecit Bequi L ?

exaltauit. l.i.exaltabit l coꝛnu J.i.ptã

tem populi ſui qꝛ hic humiliata eſt
apter alſictiões ⁊ doloꝛes quos pati
tur hic idẽ populus fidelis.ibi aũt ex

altabitur vbi oĩs gloꝛia mãifeſta pᷣſtat

Pumo q derterã habere merent᷑:
ſcdo q cũ dño iudicabũt.certio quia
in eternã pacẽ gaudiũ q; trãſibũt vt
merito exaltati dicãtur qui vſq; ad i⸗
pſius dñi ↄtemplatiõem mirabili eiꝰ
pietate pueniũt. Et tũc erit Nymn⸗
oĩbus ſcis eius q; ſi laudabunt eũ
ꝓ oĩbꝰ bnficijs ſuis. Pymn eſt ſcõꝝ
cãtus in laudodñi cõſtitutus cui aĩa
coꝛpusq; ꝑfecta purificatiõe cõſentit
Adiecit filijs iſrael vt oſtendat q
bᷣſcĩs hymnille pᷣſtet᷑.ſ.filijs iſrł qᷓ ꝑ

fidẽ vidẽt deñ. Et mãdatoꝝ obedien
tia chr̃o dñe a ppĩq̃re mererri ſbdit᷑

V

Lpopulo a ꝓpinquãti ſibi Illi enim
lõge ab illo ſũt: qui eiꝰ iuſa nõ faciũt

Au. De quib dñs ꝑ Iſa. dicit Po⸗
pulus hic labijs me hoꝛat.coꝛ aũt eo/

rũ lõ ge eſt a me. Nrm aũt coꝛꝓximũ

eſt deo qꝛ credi
gimꝰ:qꝛ chꝛiſto adiũdti ſumꝰ.⁊ mẽè bꝛa

ip̃ᷣiꝰ fadi ſumꝰ. Et ad nos illa vox ꝑ/

tinet. Ecce ego vobiſcũ ſũvſq; ad cõ

ſũmationẽ ſeculi Caſſ. Cõtueamur

pſalmũ iſtũ rroꝛe vᷣtute pᷣfulge/
at. Referunt᷑ enĩ ſuꝑnevoces que ad

huc nequeñt pꝛe iſta ĩfirmitate coꝛpos

ralitatis audiri. dicũt celeſtes creatu/
re laudẽ deo. dicũt ⁊ trene ſpſtãtie.⁊

mDelodie cãtus agit᷑ vt dñs creatura

rũ ſuaꝝ ↄſona exultatiõe landet᷑ In i⸗
pſis quippe pᷣmordijs opĩabilẽ illã a/

ſtronomiã ſciazʒ ita diffiniẽ dã eẽ puta

uerũt Aſtronomia eſt diſciplia q cur
ſus celeſtiũ ſiderũ ⁊ figuras cõtẽpla/

tur oèa. 7 hĩtudines ſtellaꝝ circa ſe?

circa terrã ĩda gabili rõe ꝑcurrit.Chi⸗
ius oꝑatiões ſolarẽ vel ſolẽnẽ ãnũ di

cũt qᷓdrifaria tẽ poꝛũ diuiſiõe cõpleri.

hinc imbꝛes fieri.hinc ꝑhibẽt trenaꝓ
creari.hinc frigoꝛa venire.hinc aeris
aiũt eſſe tẽperiẽ. Et quicqᷣd terris ne
ceſſariũ ꝓbat᷑ iuſſione dñi eaꝝ miĩſte/

rio poſſe cõpleri. Quã ſciam veteres

nr̃i nõ remngiendã eſſe dixerũt q;diu
eſſe cognoſcit᷑ diſciplia ⁊ motꝰ aſtroꝝ
naturali ſolẽnitate ꝑquirit.At vbi ſe
in aſtrologię partẽ labilis erroꝛ infu
derit ⁊ vitas moꝛtaliũ decurſu ſtella
rũ putauerit colligẽdas.tũc abominã

di. tũc potius ceci ſũt cum ſe eſtimẽt
pꝛeuidere que creatoꝛ vtiliter nobis

decr kuit abſcõdere. Planetas etiã ↄe

tra polũ dicũt currẽ pæertiſſimos me

tate rotabili ſe ſuſtinet:hr̃e quãdã ar

monie delectationẽ q̃ ſuauis ⁊ iugis
eſt. Sed nos obſequia naturaliũ reꝝ

ad auctoꝛis referamus anperiũ:quia

Pſalmus Cxlix

m: qꝛ ſperamꝰ: qꝛ dili

creaturas ipᷣa eadẽ potẽtia ſibi par?
aubet qua fecit exiſte Hie. Qutnos

cũ ſcis oĩbus dignet᷑ tradẽ in regnuʒ
deo patri ⁊ cõ foʒmes efficexe clarita

ti coꝛpoꝛis ſuivilã eeñ locdli ⁊ trãſi /
toꝛio Tãtu ſed ꝑpetuo immobili cele/⸗
ſtis ſtatiõis iugi modulatiõe canam

ipi dmino noſtro Jeſu chꝛo qui eſt
bñdict in ſecula ſeculoꝝ Amen.

¶ eintate domi.
Alleluia pꝛo titlo ponit᷑ Cav

Poſt oẽs creaturas quas ĩ pᷣcedẽti
pᷣsꝰ monuit landare deñ eo ꝙ ab io
create ſũt. Hic ſpecialiꝰiſrael.i.popu

lũ chꝛiſtianũ videntẽ deñ per ſidẽ in⸗
Aitat ad nouũ canticũ dicens
„ Antate dño cãticũ nouũ Au.

ticũ cãtat.Qui vult cãtare cãticũ no

uuũ:diligat eterna q̃ nũqᷓ veteraſ cent
Hu. Vos igit᷑ ſdeles qᷓ renouati e/
ſtis ꝑ aquẽ regeneratiõiss induiſt

chrm cãtate ei cãticũ nouũ de myſte⸗
rio vr̃e redẽptionmis.doa doctriua eius

7 de ꝓmiſſione et᷑nitatis Caſ.l laus
eius in ęccia ſcõꝝ.li.in eccia militan
te ſiue triũpha

m̃ vtraq; ſine du/⸗
bitatiõe ſcõꝝ ẽ¶ ¶etetur Hu. In ſpe
licet multa patiat᷑ l iſrael l.i.populus
chꝛiſtianus vidẽs deũ per fidẽ Zu.

Vilſlio q̃ mõ eſt per ſidẽ eſt viſio que

futura erit per ſpeciẽ Si credimꝰ:vi⸗

demus. ſi amamus: videmus. Quid

videmꝰ:deũ Vbi eſt ipᷣe dens! Inter

roga Johãnẽ Deuscharitas ẽ. Bñ

dicamus nomẽ erꝰ ſcm̃: ⁊ gaudemus
in deũ ſi gaudemꝰ in charitate. Quiſ/
quis habet charitatẽ vt quid illũ mit
timus longe vt videat deũ: cõſciẽtiã

ſuam attendat.⁊ ibi videt deum. Si

charitas nõ habitat ibi: deus non ha

bitat ibi.ſi charitas ibi habitat: deus

bi habitat Vult illum videre foꝛte :

celo ſedentem. habeat charitatem es

MQuiſquis trena diligit vetꝰ cãa//

in eo hitat ſicus in celo. Ergo ſimꝰ iſl⸗

raelꝰ⁊ letemur l in co qͥ fecit cũ.i.

i.in chꝛiſto vẽ turo ad iudiciũ: q po⸗/

tẽtia ſue deitatis fe mũdu ⁊ filie ſy⸗

on l. i. ecdie lex xte in rege luol Ex

gloſla Auguit. i.in Thro qui eſt rex ⁊
ſacerdos Nã vt rex pugnauit ꝓ no/
bis in cruce diabolũ vincẽs.⁊ vᷣt ſa/

cerdos ꝙ nobis ſe obtult:nihil inue

mẽs in hoie qð offerret

mẽ eius in choꝛo...i.in ↄcoꝛdia moꝛũn

velin locietate fideliũ cõcoꝛdi chari
tatel i tympaso 2 pſalterio pſallant

ei Au. In tympano coriũ extẽdit᷑

ĩ pſalterio choꝛde extẽdunt᷑:ĩ vtroq;
ꝛgano caro cruciſigit᷑ Hug. In tym
pano &: hoc eſt.ĩ moꝛtiſũcatiõe carnis
⁊ pſalterio.i.in ſpũali oꝑatiõe pſallãt
chro Hi. Ad lram eni eccia vtit̃
nõ ſolũ ſono vocũ:ſed etia inſtrumẽ
toꝝ ad laudandũ deun:vt cãpanis ⁊ oꝛ
ganis in pluribus locis. Coſeãnt᷑ ſ⸗
dit rõnẽ gudãdi deũ:dicò a bñ
ꝓlacitũ eſt dño in populo ſuõ Micet

cr oẽs boni ⁊enali rint ſui generalit᷑.

tñ iuſti dicũtur populꝰ ſuus ſpaliter
q ſunt a deo electi ad regnãduʒ cũ eo
in ciuitate celeſti.Caſſ.Mã qñ illũ fe
cerit ꝑfecta ſuauitate gaudẽtẽ ⁊ ange
lis parẽ.Tũc eni erit ci bñplacitũ in
populo ſuo:qñ erit(ſicut apłus dic)

deus oĩa ĩ oĩbꝰ Sequit᷑l ⁊ exaltauitt
mãſuetos in ſalutẽ .i.in vitã eternã
Mic. Toquit᷑ hic de futtiro ad moðd

pꝛeteriti: ꝓpter certitudinẽ ꝓphie. Et
dicũtur hic nfſneti potiſſime illi qui
dulcit᷑ ſuſtinẽt oppꝛeſſiones tyrãnoꝛũ
amoꝛe dei. qui in iudicio futuro erũt
exaltati. Vnñ ſbᷣqitArultabũt ſcĩ in

gla-lq; poſt iudiciũ ſci erũt gloꝛioſi i
gia ⁊ coꝛꝑe ⁊ ſic augmè tata gloꝛia au

gmctabit᷑ eoꝝ exaltatio ⁊ leticia. Et

A tic totalit᷑ quietabit aie apetitu s
Jõ ſbᷣdit᷑ letabũtur in cubilibꝰſuis

Cubile eſt locus quietis Et dẽ in plu

Jõ ſb̈dit᷑

Tarterijs DHu. .2
ex vt᷑q; ꝑte ſcidẽtes: videlz ſnia uudi
cij ad indicãdũ cũ dño bonos 2 ma/
los li mãibus eoꝝ..i. in ptãte eis da
ta a chꝛo qui dicit Math.xix: Gede

patt plis- Mi. Per h itelligit
oſtãtia ſcòꝝ. ⁊ potẽtia coꝝ i extremo
iudiciõptra cos q iiuſte oppᷣſſert eos
in hoc mũdo:f̃ᷣm ꝙ dr Gap. v. Cuc
ſaabũt iuſti ĩi magna ↄſtãtia aduerſus
eos qͥ ſe anguſtiauerũt: ⁊ qᷓ abſtulert

racle Id facic d vidictã i

rali cubilibꝰ ꝙ diuerſis gloꝛie gradi /
bis ſeu maſioibꝰ qꝛ licet ſit eade bti/⸗
tudo oim obiectiuc in illa et᷑na vita: ñ
tñ foꝛlit᷑ qꝛ licʒ ocs ſci videbũt deunz

eo fruant᷑. tũ ipn, vnꝰ videt clariꝰa

tero.⁊ dulcius fruit᷑ ipᷣo Et qꝛ tũc in

coꝛpoꝛib' gloꝛioſis erit laus vocalis
ſm ꝙ dicũt ꝗqliqᷣ doctoꝛes 7 ꝓbabiltk
xultatiões dei i gutture

eoꝝ quia lauùs voca

is ĩcipit a guttuẽ
acipites.J. i.

bitis ⁊ vos indicates duodeci t

ipplis

laboꝛes coꝛuʒ Gidebũt eos impij 2
turbabũt᷑ cioꝛe hoꝛribili:⁊ mirabunt᷑
in ſbitatiõe ĩſperate ſalutis: gemẽtes
p anguſtia ſpus. Dicẽt eĩ int᷑ ſe pniaʒ
agetes Mi ſut quos aliqñ habinmꝰin
deriſũ: ⁊ ĩ ſimilitndicʒ im ꝓperij Nos
inſe ſati vitã illoꝝ eſtiabamꝰ in ſamiã:
⁊ finẽ illoꝝ ſine hõꝛe.Ecce quõ cõpu

tati ſut int᷑ ſcõs dei Hu. Ecce qᷓnta

gloꝛia ſcõꝝ erit:qũ qͥ erat pauꝑes hic
⁊ deriſi ab impijs poter̃t vidicare in
ſuꝑbos Petrus cãtoꝛ vñ dic Hièo
nymus Cic plato cũ diſcipulis ſuis
tis ꝑibit Supit᷑ cũ ſuis cõcubineæ ar/
debit. Hnos vigebim?regẽ in thꝛono
luo coꝛõtũ:què hic ipᷣi deſpectui ha⸗
buert. ꝓpt᷑ qð dᷣtrudẽt᷑ ĩ ifernũ.vñ ſſᷣ
dit Hu.hẽbũt. ſi Ple gladios. i. ſniaz
iudicij extremi M alligandos re-
ges coꝛumi compedibus 7 nobiles

coꝛum in manicis ferreis-l quia tunc

. Plſalmus Cl.

tyrni ligabũtur ↄpedibus ĩferni: de
quibꝰ nõ erit libeꝝ exirenux ilð 99 42
th. xxv. Ligatis manibꝰ⁊ pedibꝰ. ꝓij
cite en in tenebꝛas exterioꝛes.ibi erit

eſt vt ſic eos iudicẽt quõ in ſcpturis
ſcis digeſtũ eſt Caſ. Qus poſſit eſti

mare tale mrraculũ: Quis tantã glaʒ

mẽte poſſit cõplecti:vt ſuꝑbi⁊ iniqui
potentes huiꝰ ſeculi illos iudices hẽ

buüt: q̊s tanq; vilia pecoꝛa cruciãdos

a iudicaturos putares: qͥbꝰ hoc
dñs in enãgelio ꝓmiſit:adiecit l gla
hec eſt oĩbus ſcis erꝰ lMẽs eĩ cũ chĩo
iudicãt q eiꝰ regulis nõ repugnãt:q̊/
niã quicqd illi placitũ fueru: H ipᷣi pia
volũitate ↄſentiũt. Sicq; ↄmẽoꝛatur
ptãs que ſciĩs eſt in illa iudicatiõe tri
bucda:vt virtꝰ dñi in eoꝝ glła poſſit
agnoſci. Col. Qui nobis pſtare de/
gnet᷑ vt ĩ hoc ſeculo factoꝛes legis cł᷑
fecti:in tribulatiõibꝰ vite pnñtis ꝓba

ti: ⁊ fideles inuẽti ſpnalibuſq; bomis
ditati:mereamur głe ſcõꝝ adiũgi.per
ch:iſtũ dñm nr̃nicui eſt honoꝛ ⁊ glo⸗/

ria in ſecula ſeculoꝝ Amen.

ludate domi.
4 itulus Alleluia. Caß. In
tentio pã eſt vt dñs de ↄgregatiõe ſã
ſtoꝝ laudet᷑:qͥ eos imagini ſue reſtitu
ens fragilitatẽ fecit deponere carnis
2 iã cõfoꝛmes gloꝛie ſue ĩ illa btitudi

ne collocauit vt bonoꝝ oim abũdan
tia cõpleant᷑. Sicut eĩ iſte ignis moꝝn

tał ao ſuꝑioꝛa feſtinãs comas rutilas
erigit in cacumẽ: ita płil. iſte paulatiz
creſcẽs ad celeſtia faſtigia vᷣtutũ gra
dibus euolauit Bꝛeuis eſt ⁊ muſicis
oꝛganis plenus: vt ſpiritalibꝰ thala/
mis redderet᷑ aptiſſimꝰ. ⁊ in cetu ſuꝑ
ne hierlm nuptiali duleedie cãtaẽtur
Ammonet ãt in co cinitas dei.i.eccĩa

fietus ⁊ ſtridoꝛ dentiũ. Sequi It
faciãt in eis iudici ptuů Mie. H

cec uranejei t ne foꝛſitã ſolos apos:
ſtolo

gnatas Ludate cũ in cymbalis bñ
lonãtibus Caſſ. Cymbaia eĩ labia

a mundi ãbitu cõgregata vt oꝛe? ani

mo cantet deo dicens.

Audate dñm in ſcĩis eꝰ. Hie.
Pꝛo eo ꝙ egs poſt celępꝛatum
ludiciu extremũ ĩ Een Eatis 1.
locauit l. laudate eũ in firmamẽtovxtu
is erꝰ lqꝛ ſcõs vᷣtute ſua ita firmauit

virtutibꝰ eiꝰ eo ꝙ moꝛtè immoꝛli

tate potẽtialit᷑ cõſumẽs incõmutabi

lis vite his tribuerit gloꝛiaʒ:quã nec
oculꝰ vidit:nec auris aundiuit.nec in
coꝛ hoĩs aſcẽdit.l laude eũ ᷣm mu
titudinẽ magmitudis ei

E.

mãſiones:ſiẽ̃ dñs ait.Apð pꝛeʒ meũ
mãſiões multe ſũůt. Aug: Llaudat

eũ in ſono tube ꝓpter excellẽtiſſimã

4

laudis daritatẽ llaudate eũ in pſalte
rio ⁊ cithara Bꝛe.eo ꝙ ſcis decalo
gũ legis implere pᷣſtiterit:vel pꝰ moꝛ
tificatã carrx

2

riũ extentũ ſuꝑ lignũ ſit immoꝛlitati
