ſtus de quo dr agei.ij. Wciet deſide
ratꝰcũctis gẽtibꝰ.ipᷣevo ꝑ inuidiã fu

ratio ⁊a populi iudaici timoꝛe lib

.

.
„
* .
.
4

ceſſaria ſut et attrahit nos vt ſciamꝰ
quia pater et dominus eſt ⁊ non lo /

lum blãdiensved flagellans Col.

Bitudeamus itaq; de luce vigilare
ad ipſum atq; in hoc arido deſerto ſi
tirc fontẽ vite ſic in ſacto coꝛ nr̃ ʒ lau

det den. ⁊ benedicãt euʒ labia noſtra

vita nr̃a oꝑa noſtra Git piguedo de

uotionis ĩ coꝛde.hilaritas ĩ actiõe ac
immnemoꝛes ſimꝰ dei veſpere ⁊ mãe. ſit

gandium nrm in ipᷣo.adhereat illi to

to mẽtis deſiderio aĩn nr̃a Caueamꝰ
exẽpla maloꝝ qui ꝑeũt quatenꝰ ĩdul

gẽtie gratia dei munere ꝑcepto poſſi

mmus celeſti regno gaudere cũ chꝛo

qui ẽ benebict in ſecula ſeculoꝛum.

õem meã cũ depꝛecoꝛ.
Mi. Ad litterã. pſalmum
auid feciſſe loquens in

1it moꝛti traditus ſicẽ̃ Damiel pᷣ iuidia
fuit miſſus ĩ lacuʒ leonũ Et ĩ agonia

imminẽtis paſſionis poſitus oꝛauit

ad pr̃em de cuius paſſiõe et oꝛõe ex⸗

ponitur pñs pſalmus Cuiꝰ titulꝰ ta/
lis ẽ In finẽ pᷣs dð Caᷣ.Cuius titu
liverba ſicut ſepe dictũ ẽ abſolute re
ferunt᷑ ad chm qᷣ locuturꝰ ẽ per to/
tuʒz hũc pſalmũ.qui ſextus eẽ cogno
ſcitur hoꝝ qͥ paſſionẽ et reſurrectio/
nẽ eius bꝛeui relatiõe cõtigũt Hu.
Intẽtione eĩ hoꝛtatur nos vt ĩ tri/
bulationibus ſpeʒ habeamus i chro
q paſſus ẽ ꝓ nobis Caſſ Rex igit᷑i

Aut nr ʒ dñs chr̃s a pte humãitat.
mpte poſtulat vt eiꝰ exaudiat o/

tcitudie o

iidqtatẽ ĩ chr̃o cũ ſbᷣdip )uia exaci
runt vt gladii linguas ſuas ICaſſ.
Xlamãtes Crucifige crucifige en In
uicẽ qᷣppe rei facte ſunt ſceleris Pla/
tu ſñia.nec int eſt q occidat ſi ĩnocen/
tc aliqs occidendu eẽ ꝓnunciat. Se
quit᷑ Hu.l intenderũt arcum .·..i.inſi
dias occultas parauer̃t qñ eũ a iuda
dDiſcipulo emerũit trigĩta argenteis ⁊
B; appellat! rem amarã Caſ. vt fie

ret᷑ docens quõ nos in tribulatione

cõſtituti oꝛare debeamꝰ. Ait ergo.

D xaudi deus pater Loꝛoem meã

cum depᷣcoꝛ:a timoꝛe nimici eri
gaiam mea Trãſilatio romana hʒ
Exaudi deꝰ oꝛõem meã cũ tribuloꝛ.

MNõ poſtnlat vt mime ꝓ oim ſalute
mMoꝛiatur ſed vt a timoꝛe populi per
ſequentis aĩa erepta ſacte diſpẽ ſatio
nis ſue compleat paſſionẽ Nic. Mꝛa
uit eĩ pr̃eʒ dicẽs Trãſeat a me calx
iſte Et exauditus fuit ĩ ſua reſurre/
Nione in qua coꝛpus habuit impaſ⸗

ſibile ⁊ immoꝛtale Unde conſequent

lubdit Protexiſti mea cõnentu. B
eſt a conſilio in deoꝛũ l malignãtiuʒ
i. machinãtium me ma

u137 B etiã

opꝑe complentiũ Inde ſpᷣdit᷑ la mul
erãtiñ inidtatem ꝓtect? ẽ

plane a conuẽtu malignãtiũ q; dum

li eñ crederẽt communiter mo:i re

ſurrectionis eius gloꝛia ꝓbant᷑ eſſe

Zfuſi. Col. Beqt quõ iudei opati ſ

ret traditoꝛ qᷣ erꝰ videbat᷑ fuiſſe diſci
pulus O res amara ⁊ oĩ felle deteri

oꝛ conuiuã ad ꝓꝙditionc: diſcipulum
aag neceʒ: cõ ſeruatoꝛẽ pecunie pᷣmio

ſubito fuiſſe coꝛruptũ Hu.Ad h̊ is

tenderũt arcum lLvt ſagittent lid eſt
vt intficiant lin occultis l.i.latenter

zm eoꝝ opinionẽ limaculatũ..i.chꝛi
ſtum inocẽtẽ qui ſolus fuit agnſine
macula peccati Qubito. Aug.i. inſi
dioſe quaſi iopiate quaſi nõ pꝛouiſe
ittabunt eum Maco. Sagittis

D

Rſalmus li.

lingnarum et bene dicit ſubito qnia .
paulo ate: en honoꝛauerunt dicẽtes.

Benedidtus qui venit ĩ noĩe domini

rex iſraell et non timcbũt...ſ.deũ ne⸗
q; tãtũ ſcelus ppetrare Au. Ocoꝛ
durum occidere velle hominẽ qᷓ moꝛ
tuos ſuſcit abat ł firmauerunt ſibi.
Caſſ. obſtingtioe e dur ſſimal Eſermo⸗
ine quaãdo⸗ cfeſſi ſut Bangms el⸗ W.
ſuper⸗ nos⁊ ſuper ſilios nros Hu.
In tatum enim obſtinati fnerunt ꝙ
nec ipe iudex pilatus potuit eis dil/

ſuadere moꝛtem chꝛt. vñ lauit qua

manus dicens Innocens 8 ego ſum a
ſanguie iuſti huiꝰ Nec tm̃ obſtiatos
ſed ⁊ aſtutos ĩ malicia eos ftiſſe oſit
dicens Pparrauerũt vt lid ẽ qualit᷑
Lab lconderent laqueos Mic. inſi
dias q iter ſe tractauerũt quõ ieſum
dolo tenerct et occiderẽ Vat. xx vi.
Ldixerũt qus videbit cos? Du. .
putauerũt ꝙ dens no videret eos ?·
etiaz ꝙ hoĩes nõ perciperent Caſſ.
chim tmimõ hoiem putantes 2 ideo
mali gnitatem ſuã nõ credebãt agno

ſci Hie deſcribit᷑ cõſuetudo peccatiũ

Miĩs enĩ qui dolum parat.homĩem ſg
fallene putat vt poſſit ad ſuas nequi

tias perucnire Aug. O coꝛ hnanum

quare tibi dixiſti Quis videt me cuʒ.
ille videat qᷣte fecit: hHugCoſe aue
ter oñt indeos ex magna deliberati

crutati ſunt᷑ ſiudeil intquitat.

.

,1 Veriratts et equitatis ĩ ꝓfũda cõſi niis
oꝝ malignoꝝ demergebant᷑ ⁊ iõl de
fecer̃t ſcrutãtes ſcrutaio. Hu.i.lʒ

ullud ſcelus perpetraſſe dicens.

Blo. ſ. quõ accuſarẽt iuſtui ꝑ falſos
teſtes vel quõ eũ occiderẽt᷑ per mui
tas vias eius moꝛtẽ querentes An.
Dicebãt eĩi ñ tradat᷑ ꝑ nos ſʒ ꝑ diſci
pulſ ſt ſuũ.nõ occidat᷑ a nob ſ̊ ꝗ̊ iudice
Totũ nos ſaciam: nil feciſſe videa
mulata eqᷣtas nõ ẽ eqjtda ſed
dupler ſiqᷣtas ꝙa iniqᷣtas ẽ = ſimula
tio Quãto acutiſibi exeogitarevide
ka tato masis deficicbat 4 lucs

diligent ſcrutarent᷑ tamẽ fraudati ſt
ab intẽtiõe ſua Nic.Querebãt enĩ

extinguere ipius nomẽ qͥd magis fu

it clanificatus per ſuã paſſionẽ ꝓpter
d centurio vidẽs ſigna ĩ er paſſiõe
facta dixit Mat. xx vij. Bere filius di
erat iſte Et multi de aſſiſtẽtibꝰ peuti
entes pectoꝛa reuertebant᷑ vt haber
Mat xxiij Oe ãt iudei a ſua intẽtione
defeceri ũt patenter oſtendit᷑ cũ ſbiũ⸗
(cedet homo.- ſcʒ chis de quo
in alio phlmo dickũ c. Homo natus
eſt ĩ ea Lad coꝛ altuʒ. l.i.ad cõſiliũ ꝙ
ſundũ et ſecretum vt diehgel.
voluntarie accedens adpe

di Hu. Accedz ergo hõ c aad .
ſione ⁊ tamẽ nõ extinguet᷑ nomè eiꝰ
Ande ſequit᷑ l exaltabit i reſurre
ctioe ꝙ huiliatus fuit homo ĩ paſſiõe
LCaſſ. E xaltat᷑ atl deꝰ Inõ quãtũ ad
leipᷣm! ſed quãtũ ad en apud quẽ ma
ioꝛ cognitio de do habet In hde eni
ꝙ thůs creditus ẽ deus a multis gẽ7

tibus magnificatꝰ ẽ et exaltatꝰ. DHu.

Eonſequẽter irridet ꝓpha iudeos 8
duobꝰ. Pꝛimo de eo ꝙ facto ñ dor.

kon⸗ Hocé E: plage coꝝ quas

g. Bolet eĩ puuli ſacere arcꝰ tra
here feſtucas ſtudio ludendi tanquã
ſagittas Jdezʒ Laſſ Gecundo irri
det eos ꝓpheta ex hoc ꝙ nec verbo
partuerunt ei nocere. nde dicitl „

q Bierit eũ poſten

erut nocere, eflicaciter chꝛo n diẽ

intn erit facte ſt ſicut ſaſtuce⸗ 3 inae

4 urgete
er guere quẽ pꝛius ð cruce poſſe
deſcedẽè ñ credebãt Vñ eccia ĩ derii⸗
oné eor citat. Dicitn nüc tudel aus 2

lltes cuſte

ſitregenn.

ſeyuiratech
nooiſcam
40 kenn

Aitcli

eo qdet
repiſe.
rütadop
rifrares
tium bapt
Lzut
Hqiuduu
teſtauehen
m efaclb
nmücar
ecds.
ea
Wodsk⸗
herq
Rione!

iinn

genbu⸗
Sin,⸗
Ulyenop
i
ntee⸗
ipmas

tur omne

cordeſt
minigre
füdei
biles g
tate hua
ab /o
lor gloꝛi

kbücht

ed
na
mnoe 8
Wihe⸗
minſppi
ſiten e⸗
Keimn

usi ⸗
nc. dud
Etmiintn
nomiitgsl
ulſigni er
ſiic iſi
I. Korinusz
Naliſtend'nen
nuban: rhii
gaſuninritan
abenclt ciſi
Hchisden
pomo nuns
ucoſili 9
udelone di
i rſheſt
noRtchade n

mgc⸗

Cl.

da
Nus du
4 t NR
ucton
e
iunn'

494 eh

mus qꝙ redcti ſunt coꝛde qui omnia ꝗqᷓ

Nlalmus.lxiiij.

milites cuſtodiẽtes ſepulcrũ pdide

rũit regem. Et poſtea ſequitur. Ant

ſepulti reddat.dt reſurgeẽtẽ adoꝛẽt
nobiſcum Caſſ¶ Jontur bati ſunt

ad pemitẽtiã oẽs quu videbat eos ·

i.q ĩtelligebãt iudeos reos ⁊ ↄfuſos
eo ꝙ defecerũt vidẽtes chꝛiſtũᷣ reſur
rexiſſe. Et hi ↄturbati ad pñiaʒ dixx

rüt ad apoſtolos. Quid ficiemus vi

ri fratres De quibꝰ etiã milia creden
tium baptiʒati ſunt.vt habet᷑ actu.ij.
La timuit omnis homo Dis homo
hic intelligẽdus ẽ nõ ille vniuerſa t
H̊ qĩ iudiciũ ſutuꝝ ↄſiderata dñi po-
teſtate foꝛmidat Nã vt ĩtelligas hoc
tm̃ de fidelibus dici: vide q̊d ſequi᷑.
Annüdaauerñt oꝑa dei.. l. glam re
urrectiois. agnitionẽ i fracione paz
nis. aſcẽſionẽ ĩ celis. varijs lingus
locutos ſuiſſe diſcipulos. et cetera
ꝗᷓ per apoſtolos ſuos poſt reſurre-/
ctionẽ ſuã dñs ſaluatoꝛ oſtẽdit ᷣſta
enĩ ãnunciauerũt pdicando diuerſis
gẽtibus l et facta ei ĩtelle vti
q; intellexerũt diuina eſſe.ꝙ talia im
plere nõ poterat humana fragilitas.
1Mi. Aaletabitur iuſt? in dno per
chim redemptus L. ⁊ ſperabit ĩi eo J.i.
ipᷣm ad gloꝛiam venire ⁊ laudabũn
tur omnes recti coꝛdel Caſ. Reci
coꝛde ſunt qui per rectas ſemitas do
mini gradiunt᷑ i obſeruãtia mãdato/
rũ dei Lales eĩ reddunt᷑ ſemꝑ lauda
biles ꝙ ⁊ dñm laudant ab ipa veri ·
tate laudãtur. Muid enĩ laudabilius
ᷓ ab ipᷣo iudice ĩ conſpectu oĩiʒ ange
loꝝ gloꝛioſe⁊ deſiderant᷑ audiẽ Ueni
te bñdicti patris mei ꝑcipite regnuz
quod vobis paratum eſt ab ongine
mundi?:AAug. Eia frẽs ſemper dixi /

cunq; ĩ hac vita patiũt᷑ non ea tribu/
unt inſipiẽtie ̊ ↄſilio dei ad medici-
nã.nõ pꝛeſumũi de iuſticia ſua vt pu

tẽt ſe inuſte pati quod patiunf᷑. aut

4* „ „

.Cxviij

ideo eſſe deũ iniuſiũ qn nõ plura piati
tur ipe qui plus peccat Tu eniʒ qu/

pateris noli ʒelari ĩ peccatoꝛes quia

non patiunt᷑.non infirmãtur:nõ tri

bulantur i hoc mundo. Nouit deus
quid tibi donet. ⁊ quid tibi ſᷣtrahat.
MQuod tibi donat ad conſolationem
valeat.non ad coꝛrectionem 7 quod

tibi ſpᷣtrahit.a d rolerãtiam valeat. 5/
ad blaſphemiam BGi autem blaſphe

mas et diſplicet tibi deus. et tu tibb
places:peruerſo coꝛde et diſtoꝛto es.
Di laudabuntur omnes redti coꝛde
fecto damnabũtur peruerſo coꝛde.
uo tibi pꝛepoſita ſũt:elige cim tẽ
pus eſt Si recto coꝛde fueris:ad de
xteram eris et laudaberis. Muomo/
do? Venite benedicti patris mei per
ipite regnũ. Bi autem peruerſo coꝛ
de fueris ſi ꝓuidentiam dei irriſeris
ſi dixeris in animo tuo Uere non caua
rat deus res humanas Gi curat:nu/
quid ille latro:ille vſurariꝰ: ille tyꝛã/
nus tantuz haberet. et ego indigere?

Peruerſo coꝛde factus es. vemet iu

dicium extremuʒ.aꝓparebunt omnia

AIApt qiſta faciatdeus Et tu qͥ noluiſti

in hac vita dirigere coꝛ tuuʒ ad redti
tudinem dei ⁊ ad dexterã pꝛeparare.
vbi laudabunt᷑ oẽs recti coꝛde: eris
ad ſiniſtrã vbi tunc audies Ite male
dicti in ignẽ eternũ qͥ paratus c dia /

bolo ⁊ ãgelis eius Col. Pec chariſſi⸗

ma audictes vitã nraʒ ñ zelemꝰ pec
catoꝛesq oſperãt᷑ ĩ hac vita ſz magis
timeam deũ nrĩᷣm Hier.q nobᷣ pᷣſta⸗
re dignet᷑ vt ſagittis ſiquoꝝ libẽi:ab
arcu falſitatis erepti: mẽamur ab eo
ꝓtegi qui ſcis oĩbꝰ ꝓſpe ſalutis głlaʒ
t buit ĩmoꝛlitatis ad quẽ nos pduc⸗
digner qᷣ ẽ bñð ĩ ſecła ſeculoꝝ.Amẽe.
Mi. Iſte pᷣs iur lraʒ ẽ grãꝝ
o iudoꝝ ꝙ r ditu captĩtail. babylo

EPlalmus lrxiiij

nice pꝛedixit Hièmias ⁊ p tẽpli
reedificatiõe quã dð pᷣuidit ĩ ſpiriuu.
Et de hoc fecit hüc pſalmum Cuius
titulꝰ talis ẽ Caſſ. In finẽ pᷣs dð cã
ticũ Hieremie et eʒechielis de popu
lo trãſmigratiõis cũ ĩciperet ꝓficiſci
Multotiens dictũ ẽ qͥd ſigniſieet In
finẽ pſalmi dauid. reſtat vt ſequentia
dicere debeamꝰ. Cũ populꝰhebꝛeoꝝ
ex ciuitate hꝛlim ꝓpter ſuã inobedien
tiã captiuꝰ babylom a caldeoꝝ gẽ
te dnceret᷑ Himias et eʒechiel pꝛo⸗/
phete dixerũt eos poſt. lxr. annos in

nã patriã eſſe redituros euerſãq; ab

hoſtibus hirlin melioꝛe ſtatu reꝑatu
ros HMu. Et q; iſte populus magnn
ga lidin habuit cũ inciperet pꝛoficiſci
id ẽ ruerti de babylonia ĩ hir łʒ. Iðo
hic pᷣs dicit᷑ cãtitcũ Aug. Sʒ qm̃ ſit
dic apoſtol hec i figura cõtingebart
illis. ripta ãt ſũt ꝓpter nos.debemꝰ
eiĩ noſcere captinitatẽ noſtrã Ca.ꝗq
baby lonia i. confuſio dicit᷑ qñũ pecca
tis facientibus ĩ laboli ptãte tradu⸗
cimur Aug Debem ei noſcere re⸗
ditũ ni m de babylonia ĩ hirlm̃. Hoc
ẽ de culpa ad gram de vitijs ad vtn
tes Duas iſtas titates faciũt duo a⸗
moꝛes Hieruſalẽ facit amoꝛ dei. ba/
by loniã facit amoꝛ ſeculi. Introget
ergo le quiſq; quid amet et inueniet
vnge lit ciuis. Et ſi ile ſe iuenerit ci
uẽ babylohie extirpet cupiditatem.
plãtet charitatem Bi ãt ſe inuenerit
ciuc hieruſalẽ toleret captiuitatẽ ſpe
ret libertat Caſſ. Unde h̊ pᷣs expo
nit᷑ moꝛalit᷑ dẽ populo fideli qui pec/
cataà ſeculi deſeruit et ruertit᷑ ad dñʒ
ſe aluatore Du atba igit᷑ in ꝑſona po
puli chꝛiani pegrinatis ĩ mũdo ⁊ re⸗/
uertẽtis ꝑ pniam ad deñ ĩ laudẽ ſal /
uatoꝛis ꝓꝛũpit dicens. MV
Edecęt hymnꝰ de'i ſion Acſi
dicat Redeudũ ẽ de babylouia
ihẽ cõfuſioe peccati et mũdivt ĩ ſiõ

w
—
P l

1 eccia militãte reddat᷑ laus deo de

bita Ab his ergo qui exierũt de pec
cato ad gr aʒ decet aus deuʒ q; nõ ẽ
ſpecioſa lans in oꝛe peccatoꝛis ſic̃ dẽ
ecciſt. xv. Etk vere te decz hymnus q;
tu es dignꝰ iuſtꝰ bonus quod innuit
eccĩa qñ cãtat᷑ ’Uere dignu et iuſtũ eſt
equũ et ſalutare:. Et etiã pꝰ pſalmos

loꝛia pr̃iꝛ filio ⁊ ſpniſacto.L⁊ tibi
tũ ĩ hieruſalé In baptiſwG/

reddet̃ x ulale
mo renũciaui ſathane et tradidi deo
coꝛpꝰ⁊ aiam meã ꝑ votuʒ fidelitatis
PHocvotũ ꝑſoluet᷑ deo plenarie ĩ hie
ruſalẽ id eſt in et᷑na beatitudinẽ cum
hoc coꝛpus moꝛtale induerit immoꝛ

talitatem ⁊ incoꝛruptionem. Et vt
audi deus

S= vr quod tibi pꝛomiſi ĩ ba
ptiſmo ꝑſoluẽ poſſim ĩ reſurrectione

hoc implere poſſim

moꝛtuoꝛus.qꝙ lad te oĩs caro..i.oĩs
homo Caſſ Aptet
figurã ſynech dochẽ l veniet. in iudi
cio finali Gic ei de illo iuditio dicit

apoſtolꝰ. Mẽs eĩ ſtabim ãte tribñal
chãivt re/piat vn qſq; pꝛia toꝛos
ꝓutgeſit ſiue bonũ hiue malũi PHonug

TYerba iniq̊ꝝ ſcʒ demonis ſu gerẽ
tis ét eue plusdetis ac adee
tis ſel pᷣualuerũt ſup nos i.fnerunt

cã q̃rẽ exhereditati ſum de padiſo di

⁊ĩ h̊ exilio poſiti AUſ neceſſe habemꝰ

exire et ad patriam redire Sed ſicut
dicitur homo eſt ſpiritus vadens et
non rediens.id ẽ:per ſe poteſt in pec
catuʒ ire ſed per ſe non poteſt de pee
cato redire Ideo oſtẽdit ꝙ ex dei mi

ſericoꝛdia pꝛocedit redit iſte non ex

nr̃ᷣa iuſticia vnde dicitl ⁊ ĩpietatibꝰ
noſtris tu ꝓpiciaberis DHu. Eſq;
in finem nos ſic fuiſſemus in erroꝛe

niſi tu pꝛopicius fuiſſes noſtri qui
nos ſauguine pꝛopo mercatus es ett
aʒ pꝰ baptiſmũ Mi.lLipietatibꝰnr̃ig

tu pꝛopiciaberis] dans nobis locuᷣ
pñie de peccatis DHu. Et q deus

ꝑpte totũ ſigniſicãs ꝑꝓ

uadẽtis ac ade excuſan⸗

ed fegnn
teo ſubuug
er Kam
infururoi⸗

ien

ar udedde

Wmekd
1eni'iine
tpäͤſicho lan
cddN
votu; ſoclens
naneihe
Cutudinean
ncuent imme:
en. Ern
ud deus
Mpomida
ilwnc.-1 1
lb uo
äuil
emii pog
ude erculam
oslifen
deaton
cteſe oben
Are Getſn
r

ſtinenh
1 n
S
athlfl

eſoch
ciede⸗

per gram tua d nũdol. a aſſupſiſti
Ain fururo ĩ ſoꝛte ſanctoꝝ tuoꝝ. NMõ

gugi nos deus ſalutaris

templũ tuũ celeſte adhuc pegrinãtes

K ma Z

ots ad regnũ vocat ſ ñ

Igeo ſubiũgit Beat' quẽ elegiſti

eĩ ꝓꝙdeſſʒ electio niſi ſeq̃ret᷑ aſſũpti

illð Jo. vi. Mõne vos.xij.elegi⁊ vn

ex vobis diabolẽ. Talis ãt electꝰ et

aſſũptus!l inhĩ

celeſti hirlin quã appellat atria pter

plenitudinẽ Ibi cẽ ei pſenitudo
bonoy VUnge ſequit᷑ l Neplebimur
in bõis domꝰ tue. EUñ ĩ alio pſal. dꝛ
atiaboꝛ cũ apparuerit gła tua Caſ.

De quib“ bõis diẽ apls ꝙ oculus ñ
vidit nec auris audiuit nec ĩ coꝛ ho
mis aſcẽ dit q̃ pᷣparauit deꝰhis qͥ dili /
gũt eũ Sʒ ꝙ ſas c ꝙ ꝑte loqͥ audita.
domꝰerbõa ſüũt. tricẽnari ſexagẽariꝰ

et cẽtenarius frẽs quẽ ibi ſcis ſuis ſi

delibꝰ. dñs pollicet Iſcm ẽ tẽplũ tuũ
WHu. celeſtis gle in qͥ hĩtãt ſcil mi/⸗
rabile ĩ equitate.i.ĩ equalitate ꝑtici

——

patiõis gaudij VUñ.i.ad chox.xv. ſu

per illud Stella differt a ſtella ĩ clari
tate dic̃ Glo. erit ſcĩis ĩ ĩpari clarita
te par gaudiũ Iñ cãtat eccia Aĩe ſã
KRonꝝ ſt coeq̃les Etvt ad tãte btitu /

dis pmia venire valeamꝰ Nic Ox/
toꝛ nr ſine cui quxilio nihil bõi poſ

ſumꝰ Hug Acſi dicat O chãe nos eẽæ

audi vt ĩtroducas nos nõ nr̃is m

tis ſz tua mia q te fecit ntẽ̃m ſaluato
rẽ qͥ etiã es Lſpes oĩʒ finiũ tre l. C ab
i.oim qᷣ hitãt ĩ tra L ⁊ ĩ mari lõge 5
ECc q bitãt ĩ ĩſuł maris vel ĩ mari lõge
hH ci toto mũdo Mari quippe rede ꝰ
pat᷑ ̊ mũdꝰ ꝙ falſitatibꝰ amarꝰ ẽ. flu

cibꝰ diabolicis quatit᷑ ⁊ vitioꝝ tẽta

tionibꝰↄmouet᷑. Oĩm q̊ ſpes ẽ qm̃ cũ
cis fidelibꝰet᷑na pᷣmia ↄ ꝓmittis HDu
In B ꝙ tu es Preparas.] B & oꝛdi
nãs mõtes.l.i.aplos ad pᷣdicãdũ in

Cxix
oèm frã ⁊ ĩ ſines oꝛbis traꝝ qui mõ
tes dicunt᷑ ꝓpt eminẽtiq vtutũ Et qe
vᷣmi ſuſceperut radios ſohs.i.doctri

nã chai/oꝛti ĩ h mũdo.qͥs pᷣparaſtil ꝭ

cula magna vt i magnitudie vᷣbi icre

dulos couerterẽt⁊ factoꝝ ãmiratiõe
coꝛda duriſſima mollirẽt Sʒ quẽad
modũ h̊ pparauerit cõſequent᷑ expo⸗
nit dicẽs Laccictꝰ potẽtia..i.indutꝰ
maieſtate ſua.hnianitas ei dñivᷣbi po
teſtate pᷣcicta ẽ vt qͥd hõ nõ habuit
vt dĩna pᷣſtaret. Deide poſtq; ꝑ alle/
goꝛiã mõtiũ dixit apoſtolos eẽ pᷣpa⸗
ratos nũc expõit quid ꝑ eos dñs fu
it oꝑatꝰdicẽs l qui cõturbas ꝓfüduʒ
maris coꝛda ĩpioꝝ dicunt᷑ ꝓfudum
maris qi ꝓfũdiꝰ mer ſa ĩ mari hꝰſecui
Hn. Hoꝝ coꝛda diẽ cõturbata.i.aad
pẽitẽtiã mota ꝑ pᷣdicationẽ ⁊ miracn
la apoſtoloꝝ ꝑ qͥs etiã ↄturbas l ſo/
nũ fluctuuz eiꝰ li.impetuoſas pꝛinci
pũ mũdi huiꝰ dictiões qͥꝝ aliqͥ con
uertebant᷑ ad fidẽ ð quibꝰiᷣdit᷑Xx

babunt᷑ gẽtes lad pñiam! ⁊ timebũt

de còi populo multil qui hitãt tmi
nos...i.vbicũq; t᷑raꝝ ⁊ ; la ſignis tu

is q; viſis ſignis miraculoꝝ ad fidẽ
ſt cuerſi Nic Et q aliqui exeũt de
pccis ĩ matutis h̊ ẽ ĩ tꝑe iuuẽtutis ⁊

kliaun i veſpe ſenectutis Ideo ſbᷣdit

Lexitꝰ .i.cõuerſio qrũdã ð peccatis
Zit l matuti tꝑe:h̊ ẽ i iuuẽtutel. ⁊ lali

ãrũl veſpe ſenectutis ⁊ hoꝝ exitꝰl.
delectabis J. i. delectabiles facies ãge
lis quibꝰ ẽ gaudiũ devno pcc oꝛe pe

nitẽtiã agẽte.quãto magis ð multis
cõuerſis delectant᷑. Au. Vel matuti
cat tribulationẽ ſeculi Caſſ. Exitus

matutini ẽ qñ aliquis ex mũdi iſtiꝰ

felicitate ad dñm cõuertit᷑ ſaluatoꝛe,ʒ
Quog ãt dixit et veſꝑe delectabis ſi
nificat tpᷣs qñ grauia patiẽtes ĩ ob/⸗
curitate tribulationũ ad dñʒ veniũt

e—
—+FES
e2

Pfſalmus lxiiij

creatoꝛ:c qͥ meroꝛes eoꝛum ↄuertit in
gauein Itaq; i exitu vtroq; delecta
bit᷑ ens qͥ vndiq; deuotos p abudan
tis ſue largitatis acquirit HOn. Cõſe

quent oſtit
D.r in chꝛe lege
apoſtolos tuos Lterra..i. ecciam ðᷣ

getib collectã Let inebꝛiaſti eã per

doctrinam apoſtoloꝛum multiplica
ſti locupletare eam id eſt multiplici
ter lotupletaſti eaam Mie Ar. Di
uerſarũ oꝑibꝰ gr̃aꝝ Itaq; lumen

dei aipopulꝰ cõuerſꝰl repletũ c aqᷣs

i õis ſpñſſãcti ꝑ baptiſmi ablutio
nẽ Hug. Et hec doa dicut aqᷓ qe mũ

daãt et fecũdãt aias hoĩim SBSʒ adhuc

magis locupletaſti cõuerſos ad fidẽ
ql paſti cibũ illoe .i. coꝛpꝰ tuũ dedi
ſti eis in cibũl qm ita ẽ pᷣparatio eiꝰ
J.i.nõ ab alio q; ab ipo dño pat᷑ h̊ ci
bus.⁊ de ꝓpꝛia carne ſua:M magna
dignitas populi cõuerſi qͥ ñ ĩdignuzʒ
totũ h ſz iſpm dñm qᷣ nõ vilẽ vel iſui
ſuʒ pᷣparat ſuis nidelibꝰ cibũ:ſ pᷣcio/

Panis quẽ ego dabo caro mea ⁊ ꝓ
muũdi vita Etvt eccia multiplicetur
tu Ss q̃ es Riuos eius...i. aplos et
pᷣdicatoꝛes ecciel inebꝛiãs dõis ſpi⸗
ritꝰſci. Alia frãſſatio hʒ Riuos eiꝰ
inebꝛia ꝙ apoſtoli⁊ pᷣdicatoꝛes eccle

ſie pᷣmitiue bñi dicũtur riui ꝙ doctria

ſidei manãs a fõte chꝛo decurrit per
ißos kiper riuos ad teꝛde aliox
3s o de Lmultiplica gemimmia.i. ger
mial ei li. eccie vt ꝑ doctrinã eoꝛũ
creſcat ſideles ĩ fide et ex credetibus
t fructũ nẽe hʒ irrigari: vnde addit
L in ſtillicidijs eius li.in ſimplici do/
ctria eccie letabit germinãe .i.ĩcho
Is et nouus ĩ fide q; nutrit᷑ lactea do
Arina iiexcplis ſanctoꝝꝶ tãq; guttis
docrinaꝝ ? merito letabi, tu B
negices coꝛõel.i.multitudini credẽ

cauſa ↄuerſiois gẽtui
iitaſti ꝑ legaro s

tur. lꝙ; pꝛeſtate dno pueniũt a etni

mioꝛis meriti qͥ lʒ coꝛonã ñ aec
mũ ĩ abũdãt frumẽto.l..i.fructib et᷑ne
vite alunt᷑ Lclamabüt

ſtea do⸗
fqn tu Hę

tiũ tibivt corõa in ſignũ victoꝛie cir
cũſtãti Hie.q; ſactos pᷣmijs ⁊ temet

n eoꝝ agmumb Gꝛonabis Hug⸗

Hec ãt coꝛona ſandoꝝ dr eſſel auni
benignitatis tue ꝙ i ãno gre redẽu
ſti nos lo. Ann benignitatis dñi
incipit ĩ pᷣmo erꝰ aduẽtu⁊ durat vſe;ʒ
in finẽ ſeculił et li hoc ãno l cãpi tui

uiã gre ſpnalis replebunt᷑

Zſerti. Caſt ꝛi. gẽtiles qa deo dice
bant᷑ depti qm̃ ad eos nullꝰ ꝓphᷣa mil
ſus fuerat.qͥ pĩgues magno mun? di
uinitatis efecti ſũt qñ ad eos aploꝝ
pᷣdicatio ſãcta puemit.⁊ gra dñiꝑ fſi⸗
dẽ ſpecioſi facti ſũt.q̊s pꝛide icreduli
tatis matèrièes hoꝛrẽda turpabatl et

colles I.l. martyres q ipᷣi ſũt p apo/
br n e nbe

ſtolos celſioꝛes Lexultatiõe atcci

ndurti ſunt .i.induent᷑ immoꝛtali:

te per petua larietes ouiũ. Cab.i.

boe vite excplo vuces extiterũt po/

pulo chiiano Let valles 1 H

„

..Kacte
onã ñ accipiãt

Ri gaudioll etei
ſi dicẽt oẽs ꝓmiſcue.i.ex vt q;
ledti ꝓ diuerſoꝝ meritoꝝ dõis
ppetuas dñno ↄcinũt laudes Caf̃ In
telligamꝰ populũ illũ beatii vẽit ad

mæ ineffabile eẽ beneficiñ qð tãta le/
git exultarie celebꝛatu. hymnux ah;
eius quem pꝛimo verſu pſa

almi pꝛomi

ſerat quanta gratia diuerſitatis oꝛ/

nauit laudẽ incarnationis eius mira
bili bꝛeuitate deſcribe s. Et quid mũ
do pꝛeſtiterit fidelis inſtitutoꝛ edo/

cuit Ad poſtremum in reſurrectione
vveẽtura vniuerſos ſãctos eius hym⸗
nica diẽ exultatiõe ĩ eo gaudere Sic

a luſcipiut ſeme vbi dir pin

bonox ouimn Iingueſcet ſpecioſa

oſtoln errelt⸗ ci q doctrie vᷣbo ac

umirt
henan
ropmmia
ten enos
adono tme⸗
ſorungammn
iſinur hon
ſen veni
nnidcit.
edusam
ſhſole:.

—
—2

fi
woris 4
btteimme

(Corsdan

cdend
WN
do
ſurrechi
de gual
pacmnoe
pbene ſot
Pauusoſg
nr
Wud

(dan
derch
ſpezt

üt
hur n

iſore
Gi⸗

qm̃ ges iu

s
. ä

et pᷣſẽtia mirabili bꝛeuitate narrauit.

et ad ſpẽ maximaʒ cõcitãdam futura

nobis pᷣmia ꝓmiſit Tribue rex cele/

ſtis vt ⁊ nos er Pti ab ariditate pec

cati dono mie tue copioſiꝰ ditati ſan
ſtoꝝ iungamur gaudijs Mier. Et ſi

n memur honoꝛari pᷣmijs vel coꝛõis

ſaltem vemiã conſecuti pen carcam⸗

ſuturi iudicij Caſ. Per te ieſu chꝛi
ſto ſaluatoꝛ mundi q̃ͥ es benedictus ĩ
ſecula ſeculoꝝ. Amen.

Titulus in finẽ canticum
ps reſurrecdtionis Aug.

—

ſurrectione moꝛtuoꝝ talia ſperabat

de qualibet hic gaudebat videlʒ deg
pagatiõe filioꝝ Ca. Eccia gẽtes

phetie ſpũ p̃uidens eſſe credituras
huius pſalmi cãticum ꝓfudit aſſerẽs
ſpem illã reſurrectionis nõ ſoſum fi

deles ex iudeis vniuerſitatẽ de cũ/

Cis gentibus habiturã Hug. per
qd et nos hoꝛtamur ĩ hoc pſalmo vt

de reſurrectiõe chai gaudeamꝰ 2 ĩ eã

ſpez noſtre reſurrectiõis ponamus.
Taſnf. Vñ z pᷣdictã perſuaſionẽ in

deoꝝ qᷣ ſe dicebãt ſolos ad beatã pꝛe
omnibus vitã ptinere SGca mat᷑ ec⸗
cleſia ſpe generalis rſurrectiõis leta

vniuerſos ad cãticũ⁊ ad pſalmũ ĩui⸗
Ptãs ait Hug.

bitãtes iſtra vel ĩ eccia. Au. In vo

cẽ ꝓrũpite gaudioꝝ ſi nõ poteſtis v⸗
boꝝ. No eĩ vᷣbis iubilat᷑ ſʒ ſolꝰgaudẽ

tiñ ſonꝰ r̃ddit᷑ q̃i ꝑturicẽtis ⁊ patiẽtis
oꝛdis ĩ vocẽ leticiãq; ꝑcepte rei que

. .

Bbilatedeo

iudea ſpẽ reſurrectiõis moꝛ
tuoy hñs ſe ſolam ad beatã vitã pu
tabat reſurrecturã. Ca Eo int
ceteras natiões que adhuc idolis ſer
uiebant ſolam legem deiveri habere
videbat᷑. Aug. Secũduʒ quã viuẽ
do ⁊ hic haberet bona carnalia ⁊ ĩ re

rte dicẽ dñ ẽ deo cũ ipᷣe oĩa ſciat! So⸗

Abilate deo oĩs kra. l.i. oès ba

ꝓ̈bis explicari nõ poſſit Caſſ. Nã
iubilatio dz exultatio coꝛdis ꝗᷓ nec
taceri nec pᷣ magnitudine ſui pot ex/
BDu ꝗq̊̃ᷣd ẽ ieſus ĩ quo ſaluati eſtis
Ille ↄueniẽt᷑ pſallit qꝗ qͥd oꝛe laudat

hoc implet oꝑe l date glaʒ laudi eiꝰ

Jvt ſicut ei vocibus iubilatis ita in

eum bonis actibꝰ gloꝛieminivt vidẽ

tes homines bona oꝑa veſtra gloꝛi
ficent pꝛeʒ vrDUm qui celis ẽ ſiẽ ẽ il/
lud Mõ nobis dñe.nõ nobis ſed noĩ

tuo da glaz. vbiq; docʒ oĩ ſtudio ina

nẽ głaz fugiẽ da Caᷣ. Ne fragilitts
hũana laudibꝰ ſuis agitat erigi qᷓ ma
gis debet iuſta increpatione culpari.
Hug. Ad lr̃am eccia iubilat ĩ alla z

hymnis pſalmũ dicit.ĩ plalmodia dat

giaʒx cũ pꝰ pſalmos ĩchnãdo dic Gla
Nicite deo l.i.ad hoõꝛẽ dei Mua

lutio qꝙ; cõ ſeſſio laudis eiꝰ vtiłẽ nob

Lꝙᷓ tribilia.i metuẽdalł ſũt oꝑa tua
Pe Hie.qᷓ poteſtis adoꝛare z nõ
poteſtis cõphẽdẽ. Muõ qͥ vident᷑ q̃i
elci:ſt᷑ repꝛobati.Et ð pccoꝛibꝰ qͥ vi

dent᷑ q̃i re ꝓbati.⁊ electi ſt:vel de po
pulo iudaico electo ⁊ p?ea r̃—pbato.⁊

ð gẽtibꝰpᷣmitꝰ ↄdẽnatis ⁊ pꝰea eleq.

CLol.Et q occulta ſt᷑ iudicia di tĩe il

lii ĩ tribilibꝰoꝑibꝰ fuis.⁊ noli ſuꝑbiẽ
ne tibi ñ ꝑcat ꝗ ramos naturales vi
delʒ iuðos abſcidit.i.repꝛobauit q̊ꝝ
abſciſio demr̃at᷑ cũ ſbᷣdit᷑ l ĩ mltitudie
vᷣtutis tue mẽtient̃ tibi inimici tui

Caſſ. Multitudo vᷣtutis chai erat ꝙ

ipᷣe curabat homĩes diuerſa ĩfirmita
te laboꝛãtes Sʒ ĩ hacvᷣtute mẽtiebã

tur ĩimici eiꝰqñ dicebãt. hec ſigna in

beelʒebub fac. mẽtiti ſt᷑ etiã qn chrs
dixit. videbitis filiũ homis veniẽtẽ ĩ
nubibꝰceli Et illi dixert Blaſphema

uit. Quid adhuc egemteſtibus: Ad
poſtremum.mentiti ſunt in multitu
dine virtutis eius. quando poſt

reſurrectiõis gloꝛiã data pecunia cu
ſtodibus dixerunt. Dicite & vobis
poꝛmietibus venerũt diſcipuli erno
ſte ⁊ furati ſũt eim Hu. Mentiun

tur etiã peccatoꝛes dño q; licet ſciãt

ipᷣm virtuoſũ et foꝛtẽ ad iudicãduʒ ⁊

puniẽdũ peccata. tamẽ nõ ceſſãt pec
care quod ẽ mẽtiri deo.qm ꝓmiler̃t
in baptiſmo ſe non peccaturos:quã⸗
do renũciauerũt ſathane ⁊ oib pom

pis eius Caſſ. Poſte; vixit iimicos
dei fuiſſe mẽtitos:cõſequenter ãmo⸗
netur generalitas vt veraciter ado /

ret dñin chꝛm:cum dꝛOis terra ado

ret te deꝰ Mu. vero coꝛde tq; ſuu—z
creatoꝛẽ L⁊ pſallat tibi tq; ſuo redẽ;

ptoꝛil pſalmũ bone opatioõis l dicat
nomi tuo ..i.ad hõꝛẽ noĩs tui.Dein
ad oꝑera dei ↄſideranda inuitat nos

dicẽs ¶ Lenite Lpaſſibus ſideil ⁊ vi

dete L. iumie coꝛdis Itelligite Lopa
dei. valde H ie. metuenda quõ vnꝰ

repꝛobatur et alter eligitur Repꝛo

bantur iudei.et eligunt᷑ gẽtes. Duo

etiã in lecto vno:vnus aſſumet et al

ter reliquetur. Gre.Mmelia quarta

ſuꝑ euãgeliũ Ande nos valde ſolli

eiri eſſe debem vt i1 0ℳ zd agem.oe

potẽtis ſuper nos cõſilia domini ti⸗
meanmus occulta:ne dum mẽs noſtra

exterius fuſa:a ſua ſe voluptate non

reuocatuntus õ eã iudex terribuliter

ſbiun git !terribilis in conſilijs ſuper

filios honunuũ videt nanq; ꝙ; aliuus

miſericoꝛditer vo catur:alius iuſticia
exigẽte repellitur Et q alia ꝑcendo

alia dñs iraſcendo diſponit: expauit
pꝛopheta ꝙ penetrare nõ potuitEt
quem ĩ quibuſdâ ſuis ſentẽtijs infles⸗
xibilem vidit: terribilem in coſilijsᷣ

ſuis eſſe cmemoꝛauit Hie. Terri/

bile ẽ dũ de vna maſſla oẽs fuerunt

171

creati:et alij eligunt᷑alij ãt repꝛoban

tur Dug. 1 no ſolũ dñs ẽ terribilis

ſed etiaz amabilis. vnde ſubdit(ui

hii mundi qui iã c ſeculo quaſii
mari magno ſummergunt coͤnertit
in aridã ſq iã erepti de ꝑiculo ſitiit

i1iuſticiã. i. deſi derãt ſeruire deo.⁊ ipi

conuerſi Lin flumie .i.in hac moꝛta
litate lpertrãſibunt pede..i.faciliter
⁊ ſine ꝑiculo.Flumẽ dicitur moꝛtali
tas huius vite q in ipᷣa alij veniunt
alij ſuccedũt Juxta illud eccle.i. Ge /
neratio pꝛeterit generatio aduenit.
hãc moꝛtalitatẽ conuerſi ad dñʒ ſecu
re trãſeũt quãdo curſũ vite ſue in ꝑ

ſeuerãtia boni oꝑis finiunt Et nora
biliter dicit pede.in ſingulari. Bunt
nãq; duo pedes quibus trãſit᷑ flumẽ

ſeculi.ſ.neitas et voluptas Mali pet
trãſeũt hũc mũdũ duobus pedibus

qᷣ accipiũt bõa tꝑalia ad neceſſitatẽ?Z

ad voluptatẽ. bonivo vno pede trãſ

cunt q de rebus trãſitoꝛijs tm̃ad ne

ceſſitatẽ ſumunt ⁊ mibil de voluptate

Et cum trãſierimus ſecure ꝑiculum
huius ſeculi peruenimus ad poꝛtum

——

felicitatis eterne !ibi letabimur ĩ io

—

J.i.in chꝛ?o¶Rui domnatur ĩ virtu

te ſua ꝓpꝛia et᷑ non ad tempus ſed L.

tas ᷣm ꝙ dicitur ꝓuer. xx. Mia et ve

ritas cuſto diunt regem. De mia ĩt

dicit Loculi eius ſuꝑ geẽtes reſpiciũt

Iq; repꝛobatis iudeis elegit per ſuaʒ

miam gẽtilem populuʒz ipos ad fidẽ
vocãdo. De vitate vel iuſticia ipſiꝰ
dicit cum ſubiungit !qui exaſperat
deũ ſicut iudei qui dixerũt NMõ h

mus regem miſi ceſarẽ VWel ſicut ĩiq

qui exalperat. ad irã ꝓuo

ſemper peccãdol no e E. lſz po /

tius depꝛimẽtur lin lemet ipis quan
do iuſtus iudex comminatioes ſuus

iĩplebit Deiũ hoꝛtat᷑ gẽtes redẽptas

in eternũ ſicut dici᷑ Dani.vij. Po⸗
teſtas eiꝰ poteſtas eterna. Hãc ptã/
tem cõcomitant᷑ duo.ſ. mia et veri⸗

ſolude de

ſuce zum

KC

Ipan ken
chaaͤſe
Johisr
ni vocan
nimdraà

zutn
muitan
ſoobonc auc
NMeretudias
ni ano f
ſpodegine
ell den
ondee
WWond
Win
Wiraden
purget
nnene⸗
l
nloncr.
Wepe
od
e
alben
mnpon
Pnape
nimn ;
aſik
enſ pta
lolenen⸗

Nrdeo,

Quidenf
ncin
in
nentgi
madn
nne
N

wmaihii

ALAme
minn

mept in
M: un
eNce
nir
1Aud eckeld⸗
neno n
Wſia diͦ
ſnieſn
mmunt Eriet
ngnun Bin
us riſi uni
s Mpet
hus Node⸗
blnetrlu
do Neuri
iunis tin
Noe vo
ms ot—

matnri Wi
impusſehl

crna. Lay
KLnmgn
er M

in laqueũ nõ deceptiois: iʒ ꝓbatõis
nõ culpe hſ penalitatis:ſicut eſt infirꝰ
mitas:paupꝑtas:⁊ moꝛtalitas ł poſui/

deu nrrm

—
. — — .

laude oſimil

ẽ iuitado.cuiꝰ cãm ſubiũ

git Qui poſuit aiam meã in vitam
ipam reuocãdo ꝑ gram ſuã de moꝛte
pꝓctĩ ad ſe ipᷣm qͥ eſt via veritas ⁊ via
Johᷣis xiiij. Et nõ ſolũ ad ſuũ ſerui

tiũ vocauit me:ſi etiã in ipᷣo ꝑſeuerã/

tionez p eos..i.
rmauit affed volũtatis mee in ꝓpo
ſito bone ↄuerſatõis. Sʒ poſſʒ aliqͥs
dicere tu dicis te nõ eẽ ↄmotũ. et qͥd

mirũ: q; nõ fuiſti impulſus? Ad h̊ re

ſpõdet ꝙ ĩmo

de Li. ꝓbari nos pmiſiſti ꝑ diuerſas

rentatiòes Ligne. lid ẽ acerbitate tru⸗
bulatõis lnos examinaſti lvt purga

res ĩ nobis maculas vitioꝝl ſicut exa

minat᷑ argentũ Tranſſlatio hebꝛaica
hʒ:ſicut ↄſiat᷑ argentũ.qꝛ ſicut argẽ tũ
purgat᷑ ꝑ iguẽ a ſoꝛdibꝰ: ſic aia ꝑ pe/
nitẽtie tribulationẽ a ſoꝛdibꝰ ↄcupi⸗
ſcẽtie terrene mũdat᷑ Induxiſti nos

.

ſti tribnlanões doꝛſo noſtro ¶ quia
nos ꝑ fuꝑbiã erectos: caſtigatiõibus
ad humilitatẽ curuaſtil ĩpoſuiſti.i:
imponi ꝑmiſiſtil hoĩes J.i.pꝛelatos ⁊
p̃ncipes ſuꝑ capita nt̃a.Au. Tole
ramꝰ q̊s nolumua: patimur ſuꝑioꝛes
aliqñ quos nouimꝰ peioꝛes.bonũ eſt
enĩ vt ↄſideremꝰ nos pdtõꝛes eſſe et

toleremꝰ ipoſitos ſuꝑ capita noſtra
vt ⁊ deo ↄfiteamur:qꝛ digna patimur

Muid eni indigne pateris qð facit qᷓ
iuſtꝰ eſt?! ᷓernar.in vij. ſermone de

aduẽtu Mð ſi tã manifeſte ĩdigna ino

tuerit alicuiꝰpꝛelati vita vt nihil om

nino diſſimulatõis vel excuſationis

admittat.ꝓpter eũ tñ a quo eſt om̃is

Ptãs:ipm quẽ mõ talẽ nouimꝰ: excel

txiã mihi dedit. vnde ſubiũgitl1 ͤ kon
dedit 1 nez

Cxxij.

ſum reputare debem .nõ pñ̃tibꝰ ꝑſo /

ne meritis:ſj̊ oꝛdinationi diuine: ⁊ di
gnitati ipſiꝰ officij deferentes Anu.
Seuire videt᷑ de cũ iſta facit Ne me⸗
tuas qꝛ pꝛ eſt.nunqᷓ; ſic ſeuit vt ꝑdat.

Mñ male viuis:ſi parcit:płꝰiraſcitur

oĩo iſte tribulatiões flagella ſũt coꝛ⸗

rgẽtis: ne ſit ſnia punientis DHug.
Adhuc oſtendit ꝙ deꝰ eſt laudandꝰ

t victoꝛiã ĩ tentatione. vñ dicit᷑
rãſiuimꝰ ꝑ ignẽ ⁊ aquam l:i.ꝑ ad
uerſitatẽ tribulatiõis ⁊ ꝑ felicitatem
ꝓſperitatis An. Oñ res ſunt angu/
e q̃ infelicitates dicunt᷑ in hoc mun

do qſi ignis eſt qui vnt:qñ res ſunt

ꝓſpere ⁊ abũdantia ſeculi circũfluit.
qſi aqᷓ ẽ qᷓ coꝛrũpit. Vide ne te ignis
tribulatiõis exurat vt crepes ꝑ impa
tiẽtiã:neq; aq̃ coꝛrũpat ſubmergens
te ꝑ ꝓſperitatẽ Firmꝰ eſto aduerſus
ignẽ:coqui te opoꝛtz tanqᷓ; vas fictũ:
mitteris in caminũ vt firmet᷑ qð foꝛ/
matũ eſt. NHã vao ſi ſolidatuʒ in igne
nõ fuerit tanq; lutũ in aq̃m ſoluetur.
Cũ aũt te ignis tribulatiõis crepare
nõ fecerit ⁊ aqua ꝓſperitatis nõ fue
ris ſubmerſus.ſ̊ enatauẽis ꝑ diſcipli
nã:tranſis ad requicẽ. Vñſequit᷑ let
eduxiſti Hug.i.educes l nos de tẽ
tatione aduerſitatis ⁊ ꝓſperitatislĩ
riũ PHie. hoc eſt in eternam
titudinẽ vbi eſt reqes et᷑na el in
his tribus verlſiculis pᷣdictis marty/
rus oſtendit victoꝛias q̃s in diuerſis
paſſiõibus meruerunt:qm̃ ꝑ laqos.xꝑ
crucẽ: ꝑ verbera: ⁊ ignes:eſtꝰ:aqᷓs:
et alia diuerſa ſupplicia ad vnum eos
dicit refrigeriũ.i.xpᷣm dñũm pueniſſe.
Loll.Deinde mẽbꝛa chãi loquẽtia ĩ
numero ſingulari oſtẽ dũt qͥd de ißis

fiet tribulatõibꝰ tranſactis. VUñ in ꝑ

ſona eecleſie dicuũt Lntroibo in do/
nn MCaſſ.id eſt in illã celeſte hie
ru

uſalẽ in holocauſtis Polocauſti
enĩ dicit᷑ totũ incenſuʒ Et qꝛ ſe ſuype

Plalmus

rius examinatũ igne dixerat ſicut ax
gæẽtũ.iuſte ſe holocauſtũ hoc purga
tã a delictis aiam ſuã oblaturuũ dicit.

Anu. Vel introibo in domũ tuã ĩ ho
locauſtis. qꝛ ignis tuꝰ diuinꝰ ↄſumit
totũ coꝛpꝰ meu:ſic vt non remanebit
aliqᷣd moꝛtale ĩ carne mea neq; aliqᷣd
culpabile in ſpũ meo:ita vt nihil mei
remaneat mihi: 1 totũ ſit tibi Hoc ãt
erit in reſurrectõe iuſtoꝝ qñ hoc coꝛ
ruptibile induerit ĩcoꝛruptionẽ: 2 B
moꝛtale coꝛpꝰ induerit imoꝛtalitateʒ
eæt tũicl reddã tibi vota mea Caſi.
laudes tuas ſub ꝑpetuitate decãtem

et cũ angelis: ptãtibꝰ:thꝛonis:⁊ dñna

tiòib hymnũ tue mic ſp edicaʒ Hec
eni ſunt vota fidehium: hec deſiderta
ſimphciũ xpᷣianoꝝ:vt in illa ſocietate
recipiant᷑ ꝗͥ ſe fidei ⁊ opeꝝ ſcitate ðᷣo
iũxeruntl ꝗqvota Ldiſtinxcrũt labi

nra. Au. Oue ẽ diſtinctio in votis?
Pec eſt diſtinctio vt te accuſes: illuʒ
laudes: te intelligas creaturã:illũ cre
gatoꝛc.te tenebꝛas:iliũ uluminatoꝛem
Bel ad lam pt iſte verſiculꝰ ſic exx
pom Hu.reddã tibi vota mea fᷣm i
tud Glouete 2 reddite deo veſtro.qᷓ
diſtinx erũt.i.diſtinde ⁊ diſcrete ꝓmi

ſerüt labia meg. Cranſſlitio hebꝛaica

Pʒ qᷓ pꝛomiſerũt labia mea Jepte eni

indiſtinde ⁊ indiſcrete vouit ⁊ i80
nõ debuit reddere de quo habet᷑ indi
cũ xi. Vñ dicit Au. Mui ſtult? fuit ĩ

ꝓouẽdo ⁊ impiꝰ in reddendo At lo

cutũ eſt os meuz in tribulatõe mea-

locauſta medullata offerã

tibi Polocauſtũ vicit totũ incen ſuz

Et medulla qᷓ eſt pinguedo in oſſe ſi
gnat deuot onẽ ⁊ q moꝛc̃ coꝛdis Diẽ
g eccia: holocauſta medullara lo.

id eſt me ipſum totũ in aĩa coꝛpoꝛe
la.i.cũ deuotõe intimi amo

cũ me

dul
figske

offerã tibi cũ incenſo l.i.cũ oro⸗

ietuii. apoſtoloꝝ q lut duces

gregis Au. Maxime arietes oꝛãt pꝛo
gregib'“ Hn. Eoſteraʒ nbi. ſimitit L.

bones .i.pdicatoꝛeꝗ j terrena coꝛda
vomere pꝛedicationis ſcindunt ⁊ ad
frugẽ bonoꝝ operũ ferendã apta red
dũt Et additł cũ hircis.l.i.cũ pctõꝛi⸗
bus penitẽ tib q ꝑ hircos ſignantur
apt᷑ feditatẽ pdi Caſſ. Sʒ ꝑ hoc cũ
bob' offert eccia qñ cõuerſi xpᷣo dño
ↄſitent Hu. Et ſi qͥs querat cur tot
7 tãta offers dño! aſpondere N⸗
nite ꝑ fidẽ Laudite ꝑ obediẽtiã. Fi⸗

des eni aure obediẽtie apitl 2 narra
2 —„ r— 8 —

Igm̃ timẽtibꝰ deũ pdicandũ eſt vᷣbũ
ei lL

ca videlʒ bñſiciał fecit anime

di. Un ieit n ip̃ᷣm oꝛe meo et
nõ alieno: ſicut Eciut illi qui p alium
