añctus his qͥ de terrenis cogitãt ſꝑ ⁊
loquũt᷑ Caſſi.Fieri eĩ pᷣt vt hõ ſcũs

caſu aliq̃ veniat ad ↄſiliũñ iniquoꝝ vbi

vel ĩcõgrua vel vana referũt᷑.ſʒ cũ ta

lia cognouerit neq; cũñ eis ſedet: neq;
delectatiõe aliq̃ ↄmoꝛat᷑.̊R pꝛauũ ſtu /
dium aut diſſuadet aut deſerit. QuaÜ
pꝛopter cũ ſe pᷣus negaſſʒ ſediſſe cuʒ
malis mõ pꝛofſitet᷑: ſed nõ introiſſe cñ

—

peſſimis dicens let cũ

nõ introibo. Ante en tractatũ ipoꝝ

vitauit 2 poſtmodũ facta deſeruit.

Introit᷑ ad ſcelus cũ aliqͥd audacter

ucipit᷑. Hũc introituʒ vir ſancꝰ ⁊ a
ſua ↄſcia ꝓfitet᷑ alienũ iui ecca ʒ

Iid ẽ ↄgregationẽ ⁊ ſocietatẽ Lmali⸗
gnãtii lOdiũ ſigniſicat diuiſionè ſiẽ
in amoꝛe colle gin Let cũ impijs nõ ſe

debo. Buperr dixit ſe in vanitatis
ↄſilio nõ ſediſſe:mõ pꝛofitet᷑ ſe cũ im
pijs nõ ſedere. Vani ſunt qͥ caducis
inqᷣſitionibꝰ occupantur ⁊ in ſupꝑſtua

narratione tempꝰ ↄſumũt. Impij aũt

heretici ſunt qͥ qonibus perfidis ſcri
pturas diuinas depꝛauare contendũt
Pos ergo vtroſq; iure monet eſſe fu
giendos:qꝛ illi ſuꝑfluitates diligunt:

.
— ⸗R . .
— .⸗ 2 , 4

rena deſpicit ⁊ celeſtia ↄcupiſcit.ſicut
Aplüs ait. Moſtra ↄuerſatio ĩ celis
eſt. Spũaliter man lauat int᷑ innoc
tes qͥſquis actꝰ ſuos lachꝛymabili ſa⸗/
tiſffactiõe diluerit ⁊ facta ꝓpꝛia ſtudio
bone ↄuerſatõis emẽdat Mico.per
manꝰ aũt vue ſignificant᷑ opera:eo ꝙ

man“ eſt oꝛganũ oꝛganoꝝ.vt dieit᷑ in

ꝛij. de aia Per hoc vir ſcũs petit ſcĩ
tatẽ vite qͥ requirit᷑ in cultu dei.ideo

ſubdit᷑ l et circũdabo altare tuũ domi⸗
ne]] Lol. vbia pᷣſbytero imolatur
hoſtia coꝛpoꝛis chꝛiſti. Etvox laudis
g populo chꝛiſti audit̃᷑ atq; mirabilia

dei narrant᷑ Caſ. Que in ſanctarũ

celebꝛatione miſſarũ beata canit ecẽ̃a
Augꝰ. Multi eĩ altare hoc vilſibils
tangũt indigni et tolerat deꝰ pati ĩiu⸗
riã ad tẽpꝰ ſua ſacra.ſed eſt altare qð
nõ amplectit niſi ille qͥ lauat manꝰ in⸗
ter innocentes.factꝰ eſt ⁊ ipſe inno⸗
cens Col. de q̊ legit᷑ in miſſa. Ju/

be hec pꝑferri ꝑ man ſci angeli tui: in

ſublime altare tuũ in cõſpectu diuine
maieſtatis tue. Hoc altare circunda

Augꝰ · Abi offers vota dño: vbi p

ces fũdis: vbi ↄſcĩa tua pura ẽ:vbi di
cis deo qui ſis etſi aliqᷣd eſt in te qð

diſpliceat deo curat ille cui cõ fiteris.

Hoc faciã ¶ It audiã vocc laudis.
Audire vocẽ laudis eſt intelligere i⸗

tus videlʒ quicquid in te mali eſt de

peccatis tuũ eſt et quicqͥd boni in iu⸗/
ſtiicationibꝰ dei eſtł et enarrem vni⸗/

uerſa mirabilia tua Hiero. id eſt

qͥcquid boni agama deo reputet eſſe
et quicquid mali fecimus a nobis.ſie
iaus dei pfecta eſt:laus hominis imꝑ
fecta. Aliter PHnugo Mundabo
opera mea penitendo ⁊ conſitendo
circundabo altare tuum. id eſt men /
tem meam et conſcientiam meam ci
cumſpiciam et diſcutiam:in qua tan⸗

Siin altari oftertur deo ſacrinciũ ſpi

Plſalmus xxv.

ritus otribulati. Et hoc facivt audi
am vocẽ? laudis.t.vt intelligã audien

do ſacrã ſcripturã:ĩ ꝗᷓ landat᷑ deꝰ :ad

qð debʒ pꝛecedere mudicia: diſcuſſio
et pꝛeparatio mẽtis.qꝛ ſicut diciẽ᷑ Sa
piètie i. In maliuolã aiam ñ intrabit
bpin dei Et intellecta ſacra ſcriptura
enarrẽ vniuerſa miravilia tua. ꝙ pꝛo
nobis paſſus es ⁊ reſurrexiſti:⁊ ꝙ iu
ſtificas impiũ reſuſcitãdo aiam a moꝛ
te ꝗᷓ in ſacra ſcriptura ↄtinent᷑
ne dilexi decoꝛẽ dom tue..i.eceleſie
tue Caſſ. Decoꝛẽ dicit᷑: ⁊ non pul/
critudinẽ parietũ aut miniſterioꝝ p/
ciociſſimos apparatꝰ:ſed ipſoꝝ actuũ
beatiſſimã qualitatẽ qᷣbꝰgaudet eccia
videlʒ in pialmoꝝ iubilatiõe:in pᷣcũ
ſcitate:ĩ chꝛiani populi humillima de⸗
uotionel et locũ habitationis gloꝛie
tue. Dicendo enĩ habitationis locũ
humani pect oꝛis ſignificauit arcanũ.
Eſt ergo mens ſcoòꝝ locus habitatio
nis:in qᷣbꝰ deꝰ habitare cognoſcit Si
cut dicit aplũs Templũ ðei ſantum
eſt: q eſtis vos Et mirabilit ſubiunn /
xit:gloꝛie tue qꝛ vbicũq; habitat glo⸗
ria eſt Gloꝛioſum eni efſicit qcquid ĩ⸗
habitare dignat᷑ Et ab hoſpitis meri
tis creſcit hoſpitij magnitudo Dein/
de vir ſanc“ iuſte rogat ne cũ impiss
gia eius pereat in futuro indicio cum

qᷣbus hic cõmunc nõ habuit action

vfi dicit PHugo] de ꝑdas id ẽé ne
perdi permittas cũ unpijs deꝰ id ẽ
cũ infidelibꝰ q oderũt animammeam
ꝗᷓ dilexit decoꝛẽ domus tue Laſſ.
Merito eni sb eis ſe ſeq̃ſtrari petijt a
qbus hic ſe diniſit! et cu viris ſagui
nũ vita meã Ban guinñ eni viri ſuͦt
chatani qͥ carnaliter viuũt 2 nulla iuſ
ſa celeſtia ↄcu piſcũt. De qᷣbꝰ ſubdit᷑
ecxponendo qles ſint dicens ꝓu qruʒz
mambꝰ? h eſt in opibꝰeoꝝ Limqtates
unt. Hugo id cſt qui opant᷑ pec
cata. qꝛ pctm̃ eſt iniqtas! dextcra eo*

eſt mun a lingua: videl

6 $ 13

. PHiero.
mun a hngua: videlʒ fauor huma
nus. Et munꝰ a manu:a rebꝰ vide/

licʒ terrenis. Et eſt munꝰ ab obſeqo:

videlʒ ſeruitiũ indebite impenſum
CLCaſſ. Et pſidera ꝙ hic accipientes
iudices vniuerſalit᷑ execrant᷑. Mã⁊ qͥ
iuſticiã vendit muneribꝰ dexterã re

plet: et qui nocẽtes abſoluit dexterã
ſuã munerũ acceptiòe repleuit. JIſti

tales de dextera ꝑ quã vita eterna in
telligit᷑:fſaciũt ſibi ſiniſttrã Augꝰ.qꝛ

qð eis ad obtinendã ſalutẽ eternã da

tum eſt.hoc ad nccipienda hui ſeculi
munera ↄuerterũt:exiſtimãtes q̃ſtuʒ:

id eſt rei alicinꝰ adqſitionẽ ecẽ̃ pietatẽ

Taſſ. et licʒ ulli accipiendo fallacit
gaudeãt dexteraʒ ſuã muneribꝰſuiſſe
repletã. tamẽæę Hugo o aũt in
nocentia mea ꝑ ſtudium lande vite
ingreſſus ſum. viã veritatis ⁊ iuſti/
ciel redime me ꝑ pꝛeciuʒ ſangninis
tui Augꝰ?. Let miſerere mei ſic ꝓ
ĩ periculis hinꝰ vite miſericoꝛdia tua
nõ me dſcrat Caſſ. Pes meꝰ ſtetit ·
id eſt ſtabitl in directo id eſt in via
mandatoꝝ tuoꝝ q̃ recta ſunt nacto
ſaciũt obedientes L in eccleſijs hoc ẽ

—

in ↄgregationib“ fidelin benedicã te

dñe Aug. benedicere dnm in ec⸗

Caſſi. Conſideremus chariſſi/
mi qualem nobis foꝛmum vite reli /
gioſus iſte tradiderit. Dicit enim
ideo ſe hic vitaſſe peſſimos ne in
iudicio domini cum malis poſſit el/
ſe ſociatus: ammonens vt iniquo/
rum conſoꝛtia fugientes: fidehltbſus

chꝛiſti ſpirituali nos ſemper chari /

tatée iungamus , quia ex dinturna
ſemper trahimus qualitatem. Hoe

res cuiuſq; benedicat᷑ dens. Mã qui
benedicit t̃o lingua: a factio maledi
cit:non in eccleſiſs bñdicit domino

gietſe

dicech
Al.C
ers.
gone
nos
r
mo
colt
gus
ann
ſoaae

finnhum
danchene,
emhaim
uapien
uak Mite
bydenni

ſolur nni

nt.
AAHnανα
Ma
N aemnide
brbſeculi
tes iſtu
iee pietnti
nco fallacit

nad muiſſe
Ra
nimnde mu

V lngn

AR

o:Asn

r e..

deun nu

Ms

ſe hati
dum n
KN.
/

eni et ſextꝰ pſalmꝰ ãmonet cum dicit
Diſcedite a me ofes qͥ opammi ini

qtatẽ. Hoc et in xvij.pſalmo dicit᷑ qͥ

ait.Cũ ſcõ ſcũs ęris ⁊ cũ ꝑuerſo ꝑuer

reris. Quapꝛopt᷑ ſtudioſiſſime qramꝰ

gloꝛioſum munꝰ? aptũq; collegiuz ga

nos virtute erudiat. ⁊ deſiderio dine
charitatis accendat ne in retributõe
maloꝝ merito iigamur peſſumis qui

collegiũ hic habere noluimꝰ cũ mali⸗

giis Col. Cõponam“ itaq; vitcam
nram in ſcã ↄuerſatioue q̃tenꝰ religio
ſis adoꝛnatis moꝛbꝰ ecx oꝑibus nris
bonis gloꝛiſicet᷑ ⁊ bñdicat᷑ pijſſmus

dñs noſter Jeſus xpᷣs cui eſt honoꝛ

et gloꝛia in ſecula ſeculoꝝ ZAmen

talis eſt: in fineʒ pſalmꝰ
— dauid p*qꝙ; liniret E& lo.
Titubłiſte eſt ſumptꝰde hiſtoꝛia libꝛi
regũ:vbi legit᷑ dauid ter fuiſſe inũctꝰ

Mico. Pꝛimo a ſamuele in regẽ in
domo patris ſui:in ſignum ꝙ eſſʒ rex

futurꝰ.ſicut legit᷑.i.R eg.xvi. Scdo

fuit inũdꝰ in hebꝛon in regẽ moꝛtu-
ſLiule:vt habet᷑.ij. Re.ij. Tertio ini⸗

qtus eſt ſuꝑ totũ iſrael:vt habetur ij⸗
RKe. v. Hiero. Bed de iſtis tribꝰ
inunctiõib media ad iſtũ ꝑtinet pſal/

muũ Hugo NMã ſicut dauid poſt /

mã ⁊ ſecũdã inũdtionẽ̃ multas tribi

latões ⁊ ꝑſecutões paſſus eſt a ſaule
rege ⁊ etiã a filio ſuo.SBic chꝛianꝰ ppꝰ
vnctionẽ acceptaʒ in baptiſmo:in ſi /
gnũ ꝓꝙ eſt futurꝰ rex in regno celoꝛuz
Et p ſcdᷣam quã accipit in ↄfirmati
one multas patĩ tentatões: tribulanrit
ones:a pſecutões a diabolo mũdo 2
carne:et a ſuis inimicis: quſq; ad ter
riam pueniat inũctõeʒ: q̃ dat᷑ in exxre
ma vnctione iã nioꝛiturꝰ vel migrauu
rus ad celeſte regnũ.vbi in tranqlIlits
te pacis regnabit ſecurꝰ. Oſtendit ers

minatio mea 21 Titul*

Pſalinus rxvi

foꝛmidare

xlvij

go in hoc pſalmo inta ⁊ q̃lia opoꝛtet

bominẽ pani vt vitã ↄſequat᷑ cternazʒ

Iß neuli pdiati talis eſt ſenſas Jte.
ps dirigens nos in finẽ lummatõos
future attribuit᷑ da uid.i.cuilibz penis
tenti.qui pᷣs agit de his qᷓ patit᷑ ãteq
liniat᷑ tertio.i.anteqᷓ; inungat᷑ chꝛia , V

nus inunctiõe ꝑfecta q erit cũ ꝑcipict

regnũ eternũ de quo in fine huiꝰ piai
mi concludit dicens. Credo vidẽ bo
na dñi in terra vinentin. Loquit᷑ er /

So de ſe vir iuſt tanq; de militãte: oi
cens ſe dominũ tunere ⁊ nullũ alterũ

Ominꝰ illuminatio mea lillumi
nans ⁊ docens me: dans q; mibi

notitiã ſu Hiero. ſicut oculi coꝛ

poꝛis illuminant᷑ vnde dictũ eſt. Qui
lluminet omnẽ homincẽ venicteʒ in

bhüc müdum Laſſ. Lz ſalus mean

in quo verbo cũcta ↄclulſit ⁊ coꝛpons

valitudinẽ ⁊ aĩe ſoſpitatẽ lN quem Jer
go l timebo? acſi dicat: nullum homi
nem foꝛmidabo.quia ccci.xxxuij.dicc
tur. Om timet dominum nihil trepi

bit enon pauebit.quomiam ipſe ẽ
ſpes ei enſoꝛ vite mee )
Zugꝰ. quia ipſe repellet omm̃es im
petus 2 inſidias hoſtis mei la quo
ergo Ltrepidabo. Caſſ. id eſt anul

lo. Tales quippe interrogationes ꝓ

abnegatiombus accipiendas non dux

bium eſt Hugo Oum awpꝛopiãt/

id eſt accedũtl ſuꝑ me lid eſt contra
mel. nocentes vt edãt carnes meass!·

ꝑſequendo tũc ⁊ non timebo Fu.
uia finitis carnibus ſpũs ero ⁊ ſpiri
talis. Deinde pꝛobat ꝙ nullũ timere
debuit di. Hiero. (Qui tribulant
me inimici mei demones vel ꝑſecute
res ipᷣi iſirmati ſt᷑ ⁊ cec

ſpꝛuerũt. qe rogo timoꝛ erit qñ pott⸗
illi cadũt qͥ ĩpugnarevidebãt᷑ :ñ ei illi

A paſſiib pᷣmũt᷑: ſ illi magis coꝛtruis

min? defenſoꝛ vite mee)

lati li iderũt Ca.
Nã pſecutoꝛes qͥ foꝛmidari poterãt:

Plalmus xxvj.

ſeutatis et no timet: ꝓtegit moꝛtalis

a moꝛtalibꝰ 2 ſecureit: ꝓtegit moꝛta

hio ſub imoꝛtali æ timebit 2 trepida/
bit? Mequaꝙ;. Quũta aũt ſiducis pe/
beb ͦ iſta dicit audite 0ρ1
ↄſiſtant adueriuʒ me caſtra. Hier.
foꝛtitudo pemonũ vel ꝑſecuto /
ul nõ timebit coꝛ men Aug.⸗ quia
inimic nõ aufert ſpnalia niſi tu dim
ſeris. ⁊ quiſquis aufert tꝑalia te donã
te poteſtatẽ aufert. Permittef̃ autẽ

demonioꝝ lĩ hoc ege ſperabo Hn.

qꝛ ideo permittit me vomin pſeqͥ tẽ

tari: vt me adiuuet ⁊ meritũ adqram
reſiſtendo Aug?. Wel in hoc ego
ſperaboi.ĩ hac petitione quã cogito
ſigam ſpem e2. De lubdit Ina
petij ga dn o. Que eſt illa
habite in vomo dñi oib

.

manebim Oui altt eſt ad velidteras
in illa vomo It vide iu

dñi:in ea lega volutatẽ erꝰ. Crãſlatõ

hebꝛaica habz: vt videã pulcritudinẽę

vñi Aug. Vt ſy contempler ea: et
nulla moleſtin contingat otemplante
nulla ſuggeſtio auertat: nulla pote tia
alicuius auferat:nullũ ininmicũ patiar
in ↄtemplando. ⁊ pfruar delicijs ſecn
rus ipſe videlʒ dno meol. ⁊ viſitẽ tẽ⸗
lum ecius Pugo id eſt illam ce⸗
leſtem domñ: de ꝗᷓ dicit ĩ alio pſalmo
Dñs reuelauit cõdenſa: ct in templo
eius omnes dicent gloꝛia. Et toquit
hic pꝛopheta a ſimili amicoꝝ qᷣ ſe inni
cem viſitt. vt innicẽ pgaudeãr: Sic
4 o templo videbim felicitatẽ ſan

koꝛu;. vt inde ↄgaudenmus cis. Vr

gi innocentum ſunguinez deuoꝛare
eſtinant Aing?. Ptegitur impatos

vna? Lvt in/
Hos ell in vita eterna vbi ſe

.1. videns faciem

uoniam abſcongit me in taber

e Hiero. Labernaculum diuini

cit in alio pſatmo. In ſole poſiuit ta/

bernaculũ ſuũ lin die malox. Augꝰ.
Hoc eſt tempoꝛe tentationum:quibꝰ

ꝙ dies mali ſint:ſed in noſtris operi/

bus mali dicuntur. ſicut dicit AplůOs
quoniam vies mali ſunt Hugol ꝓꝑ

texit ſne la metu⁊ periculol in abſeõ
dito tabernaculi ſin lid eſt in fide di⸗/
uinitatis ſue abſcondite ſub taberna/
culo carnis Collecdt. Abſcõdimur
in humanitate chꝛiſti contra vitioꝛũ
inſidias: quãdo humilitatem incarna
tionis eins ⁊ patientiam paſſiõis eiꝰ
imitamur et pꝛotegimur in ſecreto di

uinitaus eius contra pꝛocellas tenta
tionum:qnando a terrenis deſiderija
et curis ſuperfluis elongati guſta /

mus per contemplationis deſideriuʒ
qᷓ; ſuauis eſt dominus. Vnde apoſto⸗
lus ad coloſſeñ.iij. Videns diſcipu/
los contemptis terrenis ofnnibus in
ſecreto diuinitatis abſconditos ait.

Hoꝛtui eſtis ⁊ vita veſtra abſcondi
ta eſt cum chꝛiſto in deo Vnde ſubdi
tur Hugo [n petra id eſt in chꝛi
ſto l exaltauit me quia in ipſo ⁊ per
ipſum aſcendo de virtute in virtutẽ.

Et hec exaltatio fuit fm mentem:

Ainge ſubditl et nunc Iin pꝛeſentivi
talLexal t men. id eſt mentẽ

meã l ſuꝑ inimicos i eos Itã demões

appetit? mot carnales Hiero.

qui me ſepe hunnliabant: ne celeſtia
contemplarer Caſſ. Supꝛa quos

mens noſtra decenter erigitur: qndo
dei beneſicio pura ſeruatur. Decur /
ſis beneficijs que de futuro ⁊ in pꝛe/⸗

ſenti ſe cognouerat accepiſſe.nũc gau
diũ ſuũ mirabili narratoe vᷣſcribit di.
rciuiui. Iuſcrutando oĩa oꝑa tua iu

naculo ſuo lid ẽ in fide humanitatis

tatis humanitas chꝛeſti eſt. De q̊ᷓ di /

duerq

rcieet

(cdturd

Deme
ſanese
nihire

cree

Mer⸗
Lal
5o71
dual!
o ch
bodp
nreckſt
püdcer

Pcln

Cbenn
Gsl
Dog
Ctur⸗
wui
ei
er⸗
tuucl
nſhain
rognue
ſcra
f
mod
eſtd
ſige
nita.
les.
adme
h
lde⸗
nck⸗
te⸗
leno
Pete
Nom
e
don

–M
umduni
idRi
eint
rng;
beuta

dar Aiin

beugol

llr to
ſn Mde
ububem
Nbſöcnr
m vinori
n marn
ſ
nſedod
wechas tan
mis eſen
neni gtl

tos ii.
1ibſcondl
gnde ſobel
ckinc
ioſo 4
en wrun
fn nmm
yunn

dia mea: q̃ oĩa clamãt vt te laudẽ Au.
Circũeat animus tuus ꝑ vniuerſam
creaturaʒ. vndiq; clamabit creatura.
De me fecit Giaes celũ terrã:diuer

ſicates germinũ ⁊ multitudinẽ aĩaliũ

nihil relinqᷓs in celo:in terra:in mari

oĩa reſonent landeʒ ↄ ditoꝛis. Inſuꝑ

ↄpſidera in oꝛbẽ credentiũ in chꝛiſtum
La lin eo ꝙ ꝙ nob tꝑaliter deꝰ naſcen
do ⁊ moꝛtẽ patiendo humiliatꝰ ẽ gau

dens Lĩmolaui in tabernaculo cius

hHoc eſt in ſancta eccia l hoſtia vocife⸗
rationis Ji.ineffabilis laudis Lcanta

bo 2 pſalmũ dicã dño Caſſ. Can

tare eſt ſola voce laudes canere Pſal

mũ dicere:eſt gloꝛiã dñi bonis opibꝰ

pꝛedicare. Cantare eni ⁊ pſalmũ dicẽ

eſt hoſtia voeiferationis vel iubilati/
onis.ſicut tranſlatio Romana habet
Hugo Sequit᷑ oꝛo iuſti viri cũ di
aieur Kauat dñe vocẽ meã qua cla
maui ad te Teuote oꝛando vt inha /
bitẽ ĩ domo tua celeſti Lmiſerere mei
et exaudi mel Caſ. Iten rogat vt
exaudiat᷑ nec deſiderio ſuo adhuc ſa⸗
tiſfaciat: niſi hoc freqnti ſupplicatione
rogauerit.lʒƷ q;ꝛ diuinaꝝ rerum nulla
ſatietas eſt.ſed qᷓnto plꝰ guſtat᷑ dñs:
tãto ſuauius appetit᷑.ſicut in alio pſal

mo dicit, Guſtate ⁊ videte qm̃ ſluauis
eſt dñs¶ AVbi dixit coꝛ meũ Coꝛ de /

ſideriñ tacitũ ꝓdit:qð plꝰ audit diui⸗
nitas q; populoꝝ tonantiſſimas vo ⸗/

ces.ſicut moyſi dieitur. Quid clamas

ad me?cum locutus aliqd nõ legatur
PHugo Lexquiſiuit te facies mea-
id eſt extra oĩa alia qſiuit te mẽs:ſeu

volũtas meal facic tuã dñe requirãäa

idleſt pñtiam tuũ Augꝰ. Vlt gra/
tis te diligã.qm̃ pꝛecioſiꝰ aliqͥd nõ in⸗
uenio ꝛego. Quia eni aĩa ad deũ
appetendũ ⁊ habenduʒz facta eſt:qᷣcqͥd

deo minus eſt ei nõ ſufficit Ideo huc

illuc q; agitat᷑:ct ab vnaquaq; re faſti
dio replente remonetur Eñ Augꝰ?.

tit non ſeparari a deo di.

expoſitum miſerijs pꝛeſentis
per eoꝛum tranſgreſſionem deriuatur

lum ⁊ difficultatẽ ad bonũ. Ideo

α *

xlviij

in libꝛo conteſſionũ ait. Inquietũ eſt
coꝛ noſtrũ:donec reqᷣeſcat in te Caſſ.
Faciẽ eĩ dñi requirit qͥ ſe ſancta ↄuer⸗
latione tractauerit.q̃les ſunt illi:de q⸗/
bus dictũ eſt. Beati mũdo coꝛde: qmm̃
ipfli deũ vigebũt Hugo Quãto ei
deſiderat magis aliqs deũ videre.tã⸗

to magis timet eũ amittere.

tas facic tuã a me mihi gratiã tuam
in pꝛeſenti:et pꝛeſentiã tuã in futuro

non denegando ne declines in iraa
ſeruo tuo Caſſio. Illis enim do
minꝰ creditur iraſci: qui in iudicio ſuo

infelici ſegregatõe dãnandi ſunt Ro

gat ergo ne tũc declinet ab ipſo domi /
min'.qñ ſanctis vultum ſue maieſta ,/
tis indulget. Homo carnalis deuz ti

met:ne pdis ſuis exigentibꝰ aut ſub
ſtantiam ꝑdat:aut filios amittat:aut

copia auri⁊ argenti minuat᷑ SGãdtus
aũt vir hoc tantũ metuit:ne a vultu

mini reddatur alienns Augꝰ?.
adiutoꝛ meus eſto lad conſequẽ dã
ã vitam quã a te petij:habitare vi

delʒ in domo tua: ⁊ faciem tuã contè

plari Hiero. ne derelins me

neq; hic neq; in futuro l neq; deſpici/⸗
as me deus ſalutaris meꝰ? Aug?.
Domine deus ne contemnas ꝙ moꝛ
talis eternum audet inquireree

niam pater meus1 Mico. ada Let

mater inea Jeua Ldereliquerunt
vit

ad omnes homines peccatum oꝛigi/
nale.pꝛopter quod habent pꝛomtatẽ
ad malum et difficultatem ad bonuʒ
L dominus autem aſſumꝑſit me qꝛ
recurrentibus ad eum non denegat
ſuñũ auxilium contra pꝛonitatẽ ad ma

aꝑte dicat Ita me liga lege naturaliæz

ð

EE

OEPlſlalmus xxvij.

diuina. vt non declinem neq; a dexte
ris neq; a ſiniſtris a via legis mãda/

toꝝ tuoꝛuml et virige me in ſemita re
cta. Per ſemitã que artioꝛ ⁊ rectioꝛ
eſt ; 2 nig
et ↄtemplationis:quã vir ſanct“ deſi

cos meos lid ẽ ꝓpter demones:et ap
petitus carna
oxibus meis

derat ducere, Et addit Lpter inimi /

e tradideris me ĩ ani

mas tribulantiũ me- lid eſt in polnta⸗

tem malignoꝝ ſpuum mibi adureſan
tium. vt aliqñ conſentiam eis Lqm̃ i/
ſurrexerũt in me teſtes inid Deme
nes em de iuſtoꝝ innocentia requiſi/
ti fallum reſpondent. 2 ptra cos alle

nocentia ſancti Job falſum reſpõdit:

et cõtra eum falſum allegauit dicena

Mũq fruſtra Job timer den:lL1 mẽYę
tita e iniqtao ſibi quia ſarhan men

dax eſt ⁊ pater eius: q eſt ĩuentoꝛ mẽ

dacij: vt dicitur Johis viij. Colle.

Et qf̃ iuſtus ex ſide vinit: vir ſan /

ans inter huius ſeculi mala ↄſtitutꝰ
2 redo videredid
eſt me viſuruzl. bona domini eledis
repꝛomiſſa lin terra viuentiũ- id ẽc in

oꝛationẽ ſuam in
dicens Pugo

vita eterna Aug?. O bona domi/

mi dulcia immoꝛtalia: incõparabilia:
ſempiterna: ⁊ incõmutabilia: et ndo
rientiũ:qui ꝓpter me non dedignatꝰẽ

ſuſcipere terram moꝛientium: ⁊ moꝛi
inter manus moꝛientium

. 7 . .

* .

riclitas dixit:inter magnã turbã tẽta
tionũ cõſtitutꝰ: et de miſericoꝛdia do
mini confiſus. Audiemus 1 nos vo⸗
cem domini deſuꝑ exhoꝛtãtis 2 2ſolä
tis nos. Audiuit enĩ gemitꝰ? noſtros
rium noſtrũ: ⁊ vnam petitionẽ noſtrã
chꝛiſtum aduocatum libenter acce⸗

via: intetligitur via pꝑfectionig

les: qui inſidiant᷑ bonis

emO%

pit. et doncc pagamus iſiam peregr

nationem.qꝛ dilaturꝰ ẽ nõ ablaturus

quod pꝛonuſit Dixitq; nobis Oxpe

MHico. Lviriliter age- de bono in
melius pꝛoſiciendo l et conſoꝛtet᷑ coꝛ
tuum Caſſ. Ne quaſi lapſus mur

mures: et tedio fatigãte deſperes.ſed
ↄſidenti animo ⁊ ſecuro MNHico. Lſu
ſtine dũm patienter tolerando diſci / /

pline ipſius fla gellum.quia ipſe vul /

nerat medetur: pꝑcutit ⁊K manus eius

ſanabunt: Job v. Loll. chariſſimi

inter multipliccs 2 ſeuientes tꝑalis

vite anguſtias conſtituti:qͥd deſidera

re debeamus 2 oꝛare⸗ vir ſandus in

pꝛefato pſalmo nobis patefecit Nos
agitur exemplo iſtius ſandti viri do /

minñ deũ noſtrũ in omnibꝰ ⁊ ſug om

nia foꝛmidare debem. quia ipſe int
huius ſeculi aduerſa vnicum noſtrũ

eſt refu gium: ec ciam chꝛiſti omni cu,ʒ
deuotione frequentare.et inhabitare

deſideremꝰ ⁊ appetamus. Gꝛatias do

—

mino deo noſtro de omnibus benefi

cijs ſuis frequenter agamus: et aſſi⸗/

dua ſupplicatione humnliter depꝛece /

mur clementiam ęius. quatenus ipſo
nos confoꝛtante pericula tentationũ

at ꝓcellas ſecularium fluctuuʒ virili

ter et ſecure ſuſtinere ⁊ tranſire vale
amus:quoaduſq; ad bona dñ in ter/

ra viuentium ꝓcipienda nos vocare

dignabitur ipſe dñs nrỹ Jeſus chius

D te domine

clamabo. Litulꝰ? hui pſalmi

picitur ipſi:nullũ alterũ intelligi po/
ſe ddaratur niſi ĩm mediatoꝛẽ xpᷣm

dñm qͥ ꝑ hunc totũ pſalmũ loquitur

ad patrem in paſſionis ſue pflictu cõ
ſtitutꝰ. Dixim eĩ dauid ſignare manu
foꝛtis Unde tale nomẽ ↄgrue debuit

Mrat

qui eſt benedictꝰ in ſecula ſe. Amen.

ipſi daunid Caſſ. Cu autẽ

Neponiy
cetamm

niseins
eenn
veihi

1.
ce tertl
ſone
n
Vrſa
ec
4 . i

d

Ndlso

Pein

uulß
e

em ergt
N
zuds re

Vangnis

RNe
Algiontice
—U
ullpſienr
ue Nhetsſed
ro Mico

rmdodch

au wh
1mmus cius
U dmſini
entes tpalts

1eddeſidern

1r ſndusin

Aefit os

mäwndo!

nhnn
vmcum nn

rn onnn,
ibaben

4 GrnniO
mous Need
horer
er deptel /
Gtenus hge

imnnrion

–
mdöln tn

Psis

hic poni vbi paſſionis dñice gloꝛio-
ſa certamina referunt᷑ Ang. Que
dñs ieſus videt᷑ in hoc pſalmo opta
re videtur inimicig: nõ maliuolentie
votũ c.ſed denunciatio pene eoꝛum
Caſſ. Notãdũ ẽ erur hüc pſalmũ
ertin tonem et reſurre
ctionẽ dñicam ſub bꝛeuitate cõmẽeo
rat Glo. Intẽtiõe monet eos ad /
neer ſa tolerare:qui volunt cũ chꝛiſto

eẽ tertiũ hoꝝ qͥ pa

regna? Chĩs itaq; pᷣm ꝙ hõ pᷣponẽs

—à

ſe exẽpluʒ iuſtis humiliter oꝛado ad

patrẽ ait

J Mic. id ẽ: ex magno affectu

rcoꝛdis oꝛabo l ne ſileas a mel PHier
Hoc ẽ ne me dẽliq̃s neq; taceas a
me/J. Repetitõ ẽ eiuſdẽ ſnie ad ma/
ioꝛẽ expᷣſſionẽ aftectus.l et aſſimila/
boꝛ deſcendẽtibus in lacũ.l.i.ĩ miſeraꝛ
am huius ſeculi ꝓfunditati lacꝰ
comparatur Caſſ.
hyumamias chꝛiſti ne ab ea ſepare᷑
eternitas ꝓbi Hier. q ſi diuinitas
ab ea receſſiſſʒ:ſimilis nobis in miſe/
ria fuiſſ,ʒ Caſſ. Pulcerrima q̊a
Rbaß e ad diuerſitas Clamat hõ

ne ſileat deus. q noſtro ſilẽtio ille ta
cet et nobis negligẽtibꝰ in memoꝛia
eius nõ habemur. Econtra ſi domĩo

bſtãte reſpicimus reſpicit.ſi camamꝰ*
cxaudit · ſi diligimꝰ amamur xau
pcatiõis mee duʒd oo
ad te Iin paſſiõe mea.relichs ei diſci

di dñe vocẽ depcati

pulis receſſit et oꝛauit dicens Pater

Hiero. Oꝛauit etiã chẽs in cruce

. 6 toto mũdo:ꝓ iudeis ⁊ ꝓ apoſtolis

ug. Unge apoſtolus ad hebꝛe.

quinto In diebus carnis ſue pꝛeces
ſupplicatiõesq; ad eũ qui poſſet illus
luum facere a moꝛte cũ clamoꝛe vo
llido et lachꝛymis offerẽs exauditus
eſt pꝛo ſua reuerẽtial. dũ extollo ma
nus meas extẽdẽs eas in crucel. ad

—

D te dñe clmabo deus meirs bus ſubdit cuz his

Pꝛecatur ergo

oper
rfrüuü ẽ lLůin opera manuũ eiusJ.ſ. viſibi

xlix.

templũ ſantũ tuũ. Caſ. hoc ẽ ad
celũ quod oꝛãtes hoĩes facere cõſue
uerũt Naʒ deſideriũ poſtulantiũ eſt.

vt licet vbiq; deũ nõ ambigãt: de ce

lo ſibi auxilium venire conndãt Tlñ

et in dñica oꝛõe dicimꝰ Pater noſter

q es in celis.L ¶ ſimul tradas me
cũ peccatoꝛibus moꝛituꝝ ſe noue

ragt merito petebat ne inferis tradita
eius aĩa cuʒ peccatoꝛibus miſceretur
Let cum operãtibus iniquitatẽ ne ꝑ⸗

das me. ſic vt aliquã cum ipſis habe
am poꝛtionem. De Batinaulen

i loquũt pa

memoꝛat: quos ꝓximuʒ ſuuzʒ vocat.
q ei carnis oꝛigine iungebantur In

quoꝝ labijs erat pax:cũ dicebãt Ma
giſter ſcimus ꝙ verax es et ꝙ a deo
veniſti:et viam dei in veritate doces

PHier. Lmalicia aũt in coꝛdibꝰ eo /
rum. cum dicebant interrogãtes eũ.

iceęt nobis tributum dare ceſari an
non? a illis m opera eoꝝ puni⸗

endo eos in vie iudicij ̃m merita eo
rum. vt q te non intelligũt ꝑ benefi/
cia:intelligant per cruciatusl. et ſᷣm
nequitiã adinuẽtionũ ipſoęꝝꝛ: DHug.

id eſt ſᷣm nequiciã ab eis ſtudioſe in /
nentã:dicentes eum ſeductoꝛẽ demo

niacũ et multa alia que ei falſe impo⸗
ſuerũt Ocvm opera manuũ coꝝ tnri
bue ulis. Irepetitio ẽ eiuſdẽ ad maio
rem expꝛeſſionẽ malignitatis eoꝛum

Lredde retributionem coꝛum ipſis.

Aing. ꝙ pꝛo veritate quã audiebãt
voluerũt fallaciãᷓ

retribuere. fallacia
eoꝝ ipᷣos fallat ¶ Am̃ nõ intellexerũt
era domini. Hug.inuiſibilia. ſ. v⸗
x ẽl et quod maius mi

lia:que faciebat miraculoſe moꝛtuos
ſuſcitãdo:et ſanando egros ipᷣm nõ ĩ ⸗
tellexerũt · Caſſ Oꝑa ſi quidem dñi
fuerũt vt docẽt populũ viã veritatis
Naein,

Plalmus xxviij.

et arcana ſidei ſãcte incarnationis re
cõciliaret hominem deo quatenꝰ vbi
nõ poterat viciata natura cõſcẽ dere

dĩiice viſitationis munere pueniret.
Et ne filio deivera docẽti mẽs obſti

nata ñ credet. B q̊ʒ miraculoꝝ inge
tiũ vᷣtute firmauit vt qð intelligerent
iudei nõ poſſe coẽʒ hoĩeʒ facere:hoc
euident᷑ agnoſcerẽt potẽtiã diuinita“
tis implere.ſed uli demẽtes dũ tmfimõ
hoĩeʒ credũt:filiũ dei ipſum dici indi /

gniſſime ꝑtulerũt. Hug. Apter q̊d
Ldeſtrues eos ꝑ romanos ĩ pñti vł

in futuro et᷑nal ⁊ nõ edificab eos

Apoſtq; eos deſtruxeris ꝑ romanos.

id c nõ iteꝝ reduces eos.ſicut redu/
cti fuerũt de babylonia. Vñ de ipis ĩ
alio pᷣs dẽ.Cãqᷓ; vas figuli cõfriges
eos VWas eni figuli poſte; fractum ẽ

nũq; redintegra? Caſſ. SBciẽs chãs

oplẽda eſſe oĩa ꝗ

„

meus Iin paſſiõel et ꝓtectoꝛ meꝰ in
moꝛtel ⁊ ĩ ipᷣo ſpauit coꝛ meũ videli

cet humanitas mea in diuinitate! ei
adiutſũ vt reſurgeré Hug
effloꝛuit caro mea ꝑ immoꝛtalitatis
claritatẽ in relurrectione qᷓ̊ pus aru
erat et defloꝛuerat: vilit᷑ deturpata iĩ
paſſiõel et ex volũtate mea ↄofiteboꝛ
ilh...i. patri Aug. q ꝑ reſurrectio/

nẽ meã nõ timoꝛis neceſſitate.q̊ libe ⸗

ra volütate cõ fitebũtur ill.qꝗᷣͥ credũt

me.in quibꝰ(q; ego ſũ) ego ↄſiteboꝛ
ñs foꝛtitudo plebis ſue.i.populi
chriſtiani dinncãtis cũ diabolo.in hu
ius vite difficultatibꝰl et ꝓtectoꝛ ſal

ſaluati ſũt vt eos ſic ſaluatos ꝑ foꝛti⸗/

tudinẽ bellicã ĩmoꝛtalitate pacis ad
vltimũ ꝓtegat Caſſ. Deiñ oꝛat hu

manitas chẽi ꝓ populo chꝛiſtiano d.
Auñ fac populũ tuñ dñe quem ꝑ

da petebat: grãs agẽs
patri ait PBenedictꝰ dñs deus pil.
ꝗf exandiuit vocẽ deꝑꝛecatõis meæ

Aſupꝛa dicke Hier¶Juns adiutoꝛ

nationũ chꝛiſti ſuil.i.eoꝝ q ꝑ chꝛiſtũ

moꝛtem meã redemil et benedic.lilla

benedictiõe qua elech ĩ iudicio bene/
dicent᷑. videlicʒ Venite benedicti pa
tris meil hẽditati tue. Hiero quã
E coꝛꝑis ⁊ ſãguĩs mei myſtẽiñ ĩ eccĩa

oↄgregaui.ð qua dẽm cẽ ĩ pᷣs.ij.Dabo

tibi gẽtes in hereditatẽ tnã Ca.

Et vt charitatẽ ſuã quã pᷣcepit euidẽ
tinus appꝛobaret. Itexꝝ petitl et rege

cos e carnalia ↄcupiſcãt.neq; vias
pꝛauas eligãt deuiãdo a via iuſticie ł.
et extolle illos vſq; ĩ et᷑nũ. vt intelle
ctũ ſcpᷣturarũ et in oꝑe ſancto intẽti⸗
one laudabili ꝓſiciãt. quatenꝰ a terre
nis vitijs purgati ad eterna pᷣmia ꝑ⸗
ducãtur cuecti. Mic. Moꝛaliter iſte
pᷣs põt exponi de qlibet fideli poſito
in afflictiõe coꝛꝑali et mẽtali.qͥ deuo
te ſe petit diuinitꝰ liberari et tãdẽ ſẽe
tiẽs ſe a dño exauditũ ſtudʒ ei deuo

te gra actionca reerre aſl. Au
diſtis chariſſimi ꝗᷓ pietate iſte ps cõ/

cluſus ẽ Rogat ꝓ nobis qui oꝛatur
ab angelis Judex oĩm creaturarũ ad
nocatus noſter ẽ. Et vt a moꝛte po/
tuiſſemus eripi.ipſe magis elegit oc/⸗
cidi Oꝛauit ãte traditionẽ ſuã de cru
cifixiõe ꝓpꝛia ⁊ de reſurrectiõe locutꝰ
eſt. Poſtremo ꝓ fidelibus exoꝛauit

vt qͥ ei meruerunt credere:eterna be

nediqtiõe debeãt gaudere. Dier.
Tu g̊ͤ dñe rege et eleua nos ab huiꝰ

mun di miſerijs. quia populus tuꝰ ſu⸗

mus quatenin hac vita que tibi ſũt
placita faciẽtes:ab hac moꝛlitate ĩ im

morꝛtalitatẽ te comitãte extollamur.

id ẽ in celeſtibus eleuemur regnatu/
ri cum ſandtis tuis: qui es benedictꝰ
Amen. „

in ſecula ſeculoxꝝ. „.
fferte domio
filij dei. Litulꝰ hui pᷣs ta
lis ẽ.pᷣs dauid in cõſũma/

iõe tabernaculi Pier. Quãdo arca
diñi de captiuitate philiſtinoꝝ redu/

anepe
damiſaa⸗
laberna
Nd
Myer
guran
deſie.
uutate
hoce
tut
lpe
gallut
ſiepe
Cmmela
pelni
LConta
ſor
wap

ns!
a⸗

deuo
i
Hada
A1
iſtie⸗
i
mwi
nome
AN
loas
aaan
nemabe
Pir.
ehe⸗
wen'i
uin
.

eßen

5ſins
M°

nu

da ẽ. pꝛo qua multa mala habuerunt
dumiſſa ẽ ĩ ſylo.et dauid edifieauit ei

tabernaculux ĩ quo hoꝛtatus ẽ popu

lũ vt oſterrẽt ſacriſicia do ſic hẽt᷑ p⸗
mi paralip. xvi.Dauid apertiſſime fi

guram chꝛiſti tenet et arca figurã ce

cleſie.ſic dauid reduxit arcã de capti

uitate ſic et chꝛiſtus reduxit arcim:
hoc eſt: ſanctam eccleſiam de capti /

utate.i.de ptãte diaboli quando mũ

dũ per peccatũ oꝛiginale a diabolo ca

ptiuum ſuo pꝛ opo ſanguĩe redemit
Caſſ. Tabernaculi enĩ noĩe in hoc
noie poſita declarat᷑ eccia.que cõtra

carnalia vitia bella gerẽs merito ex /

peditiõalis habitaculi nomẽ accepit.
Conſummatio autẽ tabernaculi per
fectionẽ ſigniſicat eccĩe catholice.que
lam per totũ oꝛbẽ ꝓbatur eſſe cõſtru

cta Lũ igitur dauid ↄgnoſceret toti

uis mũdi terminos ad fidẽ catholicã

pꝓapoſtolos ſpũſſãcti munere ꝑducæz

dos:alloquitur vniuerſitatẽ:vt ſacri

ſicia ei deuota mẽte ꝑſoluãt dicens.
ſerte dño Iſupple voſmet ißos

i. coꝛda veſtra ſancta puritate
ucentia q̊d ſupꝛa oẽ ſacrificiuʒ ꝓbat᷑
dño acceptũ filij dei ꝗ ꝑ regenerati

onnis grãm facti eſtis filij eius.vt ait

Jo.in euãgelio Dedit eis poteſtatẽ
filios dei fieri his q̃ credunt ĩ noĩe eiꝰ
Sequitur lafferte domino filios ari
etũ Arietes apoſtoli accipiẽdi ſunt:

qui tanqᷓ; duces gregũ in caulas dñi

ꝓduxerũt popului chꝛiſtianuʒ l filios

arictũ dicit ſideles:quos apoſtolit re
Aug pꝛedicatiõe genuerũt Hier. Apo
.ſtoli arietes dicuntur:quia ſicut arie

tes duo coꝛnua habẽt.ita apli duo te
ſtamẽta pꝛedicauerũt Hug. Pꝛela

ti recte dicuntur filij dei.ꝙ heredita/
tẽ.i.ecciaʒ quã ſuo ſãguic adquiſiuit

poſſidẽt.et vicem dei tenẽt in terris
Siẽ btũs paulus act.xx.dic̃ Attẽdi ⸗

tevobᷣ ⁊ vniuerſo gregi ĩ q̊ vos ſpuſ

tudo gẽtiñ in

WVox domini in magnificentia qm̃

ſcus poſuit epos regẽ ecciaʒ dei quſãõ
adqᷣſiuit ſãguie ſuo Etiã dicti ſt arie
tes ꝓpt᷑ duo teſtamẽta q̃ ſcire debẽt.

Aug. ſferte domĩo gloꝛiaʒ et ho
noꝛc vt per opera veſtra dñs gloꝛi
ficcł᷑ et honoꝛet᷑ verbo et exẽplol ar
ferte dño gloꝛiã noĩ eius PHier.i.

gloꝛioſe per vos nomẽ ęius.i.chꝛiſtꝰ
ver bum dei patris in cunctis innote

ſcatl adoꝛate dominũ in atrio ſancto
cius .i.in eccia:vel ĩ cõſcia vbi vnꝰ⸗
qſq; ipᷣm adoꝛare debet Caſſ. Ipſa
eni conſcia eſt aula regalis et hitatio
ſpũſſancti. ſicut apoſtolus ait Cẽplũ

dei eſtis vos et ſpũſſanctus habitat ĩ

vobis. Deinde ꝓpheta de cõſtitutiõe

eccie ſubdit. vnde pᷣmo dicit Hug.
Tox domini. id ẽ pᷣdicatio chꝛiſtit.

ſuꝑ aquas· I.i. ſupꝛa iudeos qui erãt
in fluxu vitioꝝ. aque enĩ populos ſi/

gniñcant.vt dicitur apoc.xvij. Ruõ
autẽ pꝛedicatio chꝛiſti facta ſit conſe

q-uent᷑ oſtẽdit d. ldeus maieſtatis in
tonuit .i.filiꝰ dei qui ẽ rex gloꝛie de

nube carnis terribiliter pꝛecicauit
Caſſ. Quoniã diem iudicij et gehẽ

nee penas ineſtimabili terrore pꝛedi /

xit.vt nõ tam loqui qᷓ; intonare vide

ct gentibus pᷣdicatio chꝛiſti timoꝛem
incuſſit VUnde addit l. dominus ſuꝑ
aquas multas i.ſuper gentiles qui

dicuntur aque multe.tum qꝙ; de facili

conuerſi ſunt ad dominũ: ſicut aqua
de fſacili fluit.tuʒ ꝙ multi de ipᷣis con
uerſi ſunt reſpectu iudeoꝝ cõuerſoꝝ
ſicut dicit apoſt. ad romanos. xi. Ce

citas ex ꝑte ↄtigit ĩ iſrael. donec plẽi
traret. Beqᷣt᷑. Hiero.
vᷣtute videlʒ miraculo

0

rſii:qñ dixit Taʒare:veni foꝛas Caſᷣ

Merito vox dñi in vᷣtute eſſe dicitur
cui nullis obſtaculis obuia? Aug.

OPlſalmus xxviij.

ꝓfii eonfringẽtis cedros DHiero.
CLedri dicũtur oẽs ſublimes⁊ excel /
ſi: vel ſuꝑbi Confringet illos aut hic
per pemitẽtiamaut ĩ die iudicij ĩ vin
dicta Cõfringẽtis ergo cedros.i.hũi
liãtis ſuperbos Repetit quoq; Let
conkriget dñs cedros libam CLaſſ-
In libano at tales inueniunt᷑ vt oẽs
altitudĩes arboꝝ ſuperare videãtur.
ergo mũdi iſtius nobiles ac reges 4
reliquos homines tq; humilia frute /
ca deſpiciunt virtus diuina confrin/

git: quãdo pauperes et hũiles ele git

Iſti enim virtute ſuperãtur Illi int
dinitias ſuas aut cogitationibus ge⸗
munt aut turpi ambitiõe ſoluuntur.
Ponunt᷑ etia cedri ĩ bonã ꝑtẽ:ſicut
ĩ alio pſalmo dicit Cedri libani quas
plãtauit dñs ¶At cõminuet eos tan⸗

quã vitulum libani ſicut confringit

vitulus de coꝛnibus vir gulta tenera
Ita chĩs contriuit iudeos:qui p ſuã
ſuperbiam ſingularẽ erigere iuſticia

conabantur.qui Let dilectus fili pa
tris ẽ ̃ᷣm deitatẽ et pꝛopter incarna

tionẽ fact ẽ Ltanq; filius vnicoꝛniuʒ
J.i.iudeoꝝ qvnicoꝛnes appellati ſũt
vna lege quã habuerit:per quã in
Tobi ſe extollůt Anga Px dom̃
intercidentis .i.diuidẽtis flãmam
ignis J. iaracundiam perſecutoꝝ ſuo
rum adeo furentem. vt alij dicerent.
Munquid forte ipſe ẽ chꝛiſtus: Alij

quoq; dicerent.non ẽ ſed ſeducit po/

pulum. Chãs itaq; pꝛecidit hũc inſa
num tumultum eoꝝ vt alios in cha /
ritatẽ ſuam traheret:alios in malicia
coꝝ relinqueret Idem Hiero. VUel
qtidie ĩ vnoqq; noſtro flãmã libidis

vel confeſſionẽ et gram ſẽi ſpiritꝰin⸗

tercidit.i.per oꝛõem ſacerdotis facit

ceſſare Pu. Lvox domini concuti

entis deſertuzsi. commouẽtis popu
lum genti lennad ſideʒ. que erat deſer
tum tq; ſine lege et pꝛophetis.ad q̊s

ſis ſanctum verbũ

ſerebatur Hier To
parantis ceruos...i.pꝛedicatoꝛes ⁊ ſũã
ctos viros qui venena diaboli et ſpi
nas peccatoꝝ tranſeunt: ⁊ ad altioꝛa
fugiut.i.ad theoꝛcã vitã Lollect.
AVnde Bernardus ait in libꝛo de cõ
temptu mũdi. an fructuoſa via mũdi
et inambulabilis?faciliꝰ ẽ peruenire
ad poꝛtũ celeſtẽ ſpꝛetis oĩbus q; ade
ptis Hier. Let reuelabit condẽſa
ꝙ obſcura diuinaruʒ ſcripturaꝝ ſiue
myſterioꝝ celeſtiũ per ſpiritũ ſanctũ
patefecit eis l et ĩ templo eius hocẽ

in ſancta eccial omnes dicẽt gloꝛiã

co accepu

ſanctis ſuis Lin eternũ Oñs v̈tu⸗

etiam nullus pꝛedicatoꝛ verbi Sdi miſ

ſus fueratl. ⁊ commouebit dominus
deſertuʒ cades Cades ſanctu legis
interpꝛetatur. dixit exgo dũs Aug.

Celebꝛari faciet in Enelbue conuer
is ſanctum verbũ ſcripturarũ ſuarũ
quod a iudeis non intelligẽtibus de
domini p⸗

Aug. hoc ẽ in eccia eius vnuſqᷣſc;

in ſpem eternã regeneratus laudat

deũ ꝓ ſuo quiſq; dono.quod a ſpũſã
diluuium inhabita

*

re facit Caſ

„

Lſedebit dñs rex in eccleſijs. vel in
. vel i

tẽ. dimicandi contra huius mũdi tur
bines et ꝓcellas l dabit po ulo ſuo
chꝛiſtião

eñs benedicet populo ſuo
in pace. .i. in ſeipo hic⁊ in futuro.qñ

dicturus erit Yæẽite benedicti patris
mei. Coll. Jp̃z quoq; dominn no

ſtrũ qui dixit Pacem meã do vobis

ſuppliciter depꝛecemur.vt nos qͥ ſu⸗

mus populus eius benedicere et ad/

uare dignetur. donet q; nobis huius

Caſſ.i. aquas baptiſmi ſie
gnatas per diluuium: q purgãt aias
