bis:cũ tamẽ eius ꝓpꝛietas ſit mi
ſereri ⁊ ꝑcerel aut continebit in ira
ſua mias ſuas? Du. Sicut fons di
ei᷑ continere aquã qñ nõ emittit ex
ſe riunlos:ſed ſic nõ cõtinet dominꝰ

miam ſuã q; etiã irat miſeretur. qm̃

aut coꝛrigit aut minus punit. Nic.
Tales qrelas ⁊ ↄſiles ſolẽt facẽ ho /

mĩes ec bõt in afflidiõe poſiti:ſ per

rõem ſennient vrium:ſicut chꝛiſt
ſenſualitarẽ dicebat Trãſeat a me ca

lix iſte Et ſᷣm rõem dicebat VUerũtſẽ

non ſicut ego volo:ſed ſicut tu

.

ſechecvic
N⸗
Humana S
Ctdrriibe⸗
incano
cAuunehr
omis Du
mutirusſ
de velane.
derrecteel
Meimena.
jatdaus
ſanfcereg
WVKuri
ariſan'no
neſaEtt
lenccong
Ueimn
NV
Rüs fed
Pimito
Ghan
induli
Mener/
blnone
GNoctan
ſcaruirſ⸗
Donhornun
Wanbon
diumul
plushan
claſentig
tumpan
ficitt̃
fuckus b

o quet

Nop er ho
c iſe
equibug
1f ote
ſies ins
ſnapen
rlu

— — ZMW
. — —

R

dixi: hecvidelʒ q̃ruloſe ex ĩfirmitate
humana Vnde trãſlatio hebꝛaica hz

Et dixi ĩbecillit ?s mea hec ẽ.i.talis
qrulatio quã pꝛemiſi pᷣcedit ex imbe
cillitate humana:ſed ſ̃m iudicin rati

mutatus ſũ de ignorãte in ſcientẽ:et

de peccatoꝛe ĩ iuſtũl hec ẽ l mutatio

dextre excelſi.i.mũeris diuini: ⁊ no
mei meriti. VUñ apoſtolus ad philip.
ij. ait Deus eĩ qui oꝑat᷑ ĩ nobis ⁊ vel
le et ꝑficere ꝓ bona voluntate Eti⸗/
deo dr ad titũ.iij Nõ ex oꝑibus iuſti

cie q̃ fecimꝰnos ſij ᷣvſuã miaʒ ſaluos

nos fecit Et ne vir ſand de hoc R.

beneſicio ingrat putetur: ſbingite

moꝛ fui operũ dñi ꝙ huius mutatio
nis ĩ me facte nõ obliuiſcoꝛ Et nõ ſo
lũ ð mea ſalute letaboꝛ:ſ̊ beneſicioꝝꝛ

alijs factoꝝ recoꝛdaboꝛ lq mẽo: ero
ab initio mirabilium tuoꝝ Caſſvti

q; qͥ humano generi pius miſeratoꝛ

indulſit: videlʒ ꝙ Adã fecit ad ima
ginem et ſimilitudinẽ ſuã Deinde ꝓ

oblationẽ Abel iuſti ſuſcepit. ꝙ ĩ ar

ca Noe⁊ diluuio ecciaʒ ⁊ bapᷣmũ pꝛe
figurauit Poſtremo ꝙ ipᷣe ad liberã

dum hominẽ venire dignatus ẽ t

megitaboꝛ in ommibus operibug tu
is ..i.in ſcripturis dinis:vbi nullũ te

dium: nulla ſatietas.ſed quantũ quis

plus hauſerit: tanto ampiius dul/

cia ſentiat Senſum ſi ẽ intellectꝰ no/
tum ꝑquirit SGed q fidelibus nõ ſut
ficit t̃ legere ſcripturã.niſi etiã aſſit
fructus bonoꝝ operũ Ideo ſubditl-
⁊ĩ adiuẽtiõibus tuis Hu.i.ĩ pꝛece

ptis que inueniſti ad vtilitatem hoim
vt ꝑ ea homiĩes te inuenirentl exer/
ceboꝛ..i.ſollicita deuotiõe verſaboꝛ

De quibus adinuẽti onibꝰdicit᷑ Iſa.

xxij. Motas facite in populis adiuen
tiones eius Deinde ſcũs vir in lau/
dez deipꝛumpens.ſubiungit ¶eus

pater lin ſlco. ..i.in chꝛo ẽ

ALrxlv.

Iq ipᷣe dieit Jo xiiij. Mẽo vẽit ad pa
trem niſi per me. Et q in chꝛo fint
ẽ dinitas 45 ſbinxitl qͥs deꝰ magnꝰ.

vtutelſi deꝰnr? Joñs chr s. qi dicat
Nullus MNi.q nullus alius pᷣter ipʒ
põt facere operavtutũ totius nature

excedentia deo ſubdit᷑ l tu es deus
qui facis mira bilia Mic.

dei operari Caſſ. I Retã feciſti lo
deus paterl in populis ſtotiꝰ oꝛbis.

—

Lꝓtutẽ tuã quãdo in hñc mundum
miſiſti filum tuum dominũ chꝛiſtuzʒ
Mui ſic̃ apoſt. pᷣmo ad Chox.i.dicit.
Deivirtus ẽ dei ſapiẽtial redemiſti
in bꝛachio tuo Hug.i.in filio tu

quẽ oꝑaris Lfiliog iacob.I.i.electos

de iudeis L. a. ſilios Hioſeph.l.i. elẽcos

de gẽtibus que deſignãtur ꝑ ioſeph
qui interpᷣtat᷑ augmẽtũ ex quib
tibus chꝛiſti eccia ſy augeturꝗ Nide
runt te aque dens De his aquis dr

Apoc.x vij.Aque quas vidiſti popu

li ſunt ⁊ gẽtes. Ratio c. q trãſierũt
de hoc mundo ſicut aque.qm̃ genera
tio pꝛeterit ⁊ generatio aduẽeit Lvi⸗
derũt ergo l te aque .i.vterq; popu

lᷣ pꝛedictꝰ ꝑ fidẽ:et quidã coꝛpoꝛali

vilu L⁊ timuerũt Joĩpotẽtẽ viſis mi⸗
raculis L⁊ turbate ſunt abyſſil.i.con

ſciẽtie eoꝝ commote ſũt ad penitẽti
aʒ Coꝛ homis abyſſus dz. Hieremi.

ꝛofüdum ẽ coꝛ hoĩs ⁊ iſcru/⸗
ltitudo ſoitus aquaꝝ J. i.

p̃dicłoꝝ populoꝝ ſonitus fuit multi
plex ĩ confeſſionibus peccatoꝝ:in ge

mitibus: hymnis.laudibꝰ:pſalmodia

oꝛõibus Nec miy. ꝙLNvocem dedert
nubes.·I.i. poſtoli pᷣdicãtes.de quibꝰ

ſa. lx. git Qui ſunt hi quivt nubes
volãt Atenim ſagitte tuel.i.verba

ſacre ſcripturel traſeunt Iab oꝛe pᷣdi

31 Banaus
coꝛpoꝛa a languoꝛibꝰ⁊ anias a pecca
tis Hie.Quotidie facit mirabilia. qa
iſte heri latro.hodie chꝛiſtianus. heri
foꝛnicatoꝛ:hodie continẽs.q̊d ẽ ſoltꝰ

gen

Pſlalmus lxxvij.

tes in coꝛdibus tanq; ſagittis puigũᷣ
tur ad penitẽtiam Lvox tomitrui tui

J.i.vox pꝛedicationis apoſtoloꝝ ter

ribilis et aperta facta eſt lin rota.i.
in circuitu oꝛbis terrarum ꝙ in om/
nem terrã exiuit ſonus eoꝝ Et ꝙ p⸗
dicationẽ conſirmabant miracula re
ſe ſubiungit lnxerunt coꝛuſca/
tiones tue oꝛbi terre q; vᷣtutes ⁊ mi
racula quasper apoſtolos: ⁊ apoſto
licos viros feciſti vbiq; reſplendue⸗
runt et note ſunt ex quibus l commo
ta eſt- lad penitctiam et fidem Let cõ
tremuit terra..l.i.terreni homines vi
ſis pꝛedictis miraculis tremefacti ad

fidem conuerſi ſunt Et qͥa fides ſine

bonis opibus moꝛtua eſt YJo Ebdit
NVi. I mari.-l.i.gentilitate pec
catis amara pᷣdicata ẽLvia tua vide
lʒy obſeruatio madatoꝛuzʒ tnoꝝ l ⁊ ſe
mite tue ..i.conſilia euãgelica quibꝰ
ſecure trãſitur per mare huius ſecu
li Lin aquis multis Hug.i.ĩ mul/
tis populis ↄiuerſarũ gentiuz. ꝙ ſiẽ
dicitur ad roanos xi: Cecitas ex ꝑte
contigit ĩ irael donec plenitudo gẽ
tium intraret e qua cecitate ſbiun/
git hic La veſtigia tua no cognoſcen
tur 1. . pꝛeſentia tua non erit accepta
ig iudeis excecatis Ende Jo.i. In ꝓ
pꝛia venit et ſui eum nõ receperunt:
Et ad oſtendẽdũ ingratitudinẽ ipᷣo
rum fubiungit. Mi. eduxiſti ſicut
oues populum tun per deſertuʒ ad
modũ ouinl ĩ manu moyſi ⁊ aaron⸗
qꝙ YMoyſes erat dux populi. ⁊ Aarõ
frater eius ſacerdos ſummꝰ offerẽs
hoſtias ⁊ ſacrificia pꝛo ſalute populi
iſfrael Aug. Hoc illi populo feciſti ⁊
te expulit a ſe Lu ãt cepiſti eſſe ĩ gẽ/
tibus et ſaluefacte ſunt etiã reliquie
populi gentilis.⁊ remãſit foꝛis ingra
ta indeotum multitudo Caſſ. O idi
thun vere humanarũ reꝝ trãſſilitoꝛ

egregie:qui pſalmũ hunc mirabili in
ſtitutiõe cantaſti in ribulatiõibꝰex/

ercitatus negaſti te Pumanis deſide

rijs nullo mõ conſolatum Deinde li

beratio tua ad perfectã dinoſcit᷑ ʒue
niſſe ſẽtẽ tiã Tertio ſentis te iam fe

liciter mutatum. nec tamen ꝓſperia
animum relaxas SGʒz cum te ſemper i

tentum ad ma gnalia dñi ꝙfiteris:au
gimento qdã ſapiẽtie iugiter ꝓfeciſ
ſe co gnoſceris Quarto miracula chãt

ſub magna exultatiõe concelebꝛas.⁊

cum diuerſa percurris.inſtitutioneʒ
chꝛiſtiano populo qua ſaluetur oſten
dis. Pꝛeſta dñe vt ſolita nos iube/
as pietate purgari: quatenus qui ſu⸗

mus tibi actuu qualitate diſſiniles:
clementia tua nos faciat eſſe conſoꝛ⸗/

tes.qui cum patre et ſpũſancto viuis
et regnas in ſecula ſeculoꝝ. Amen.

Titulꝰ Intellectꝰ Aſaph⸗

nos pꝛouocat Quia ergo intelledus

E ſimplex.⁊ in pſalmo narratur hiſto

ria: neceſſitate compellimur oc q̊d ĩ
eo ſcriptum ẽ ſm intelligentiã ĩtelli

gere Aug. Quis audeat velut mani
feſtas legẽdo percurrere parabolas:

⁊ ꝓpoſitiones que nomibus ſuis in/

dicut altius ſe perſcrutari opoꝛtere?

Parabola quippe alicuius rei ſimi/⸗
litudinem per ſe gerit.ꝓpoſitiões ãt
ꝓblemata vel queſtiones dicuntur.
Muis nõ his auditis vigilantiaʒ mẽ
tis intendat vt ad earum fructũ intel

ligẽ do perueniat?Olo. Narrantur

enĩ in hoc pſalmo beneficia que deꝰ
ↄtulit ppło iudaico. Gʒ q; hec oĩa in
figura cõtingebant illis Ang. Po
ſterioꝛ popunius videlicʒ chꝛiſtianns
amonetur in hoc pſalmo ne ſpũalibꝰ
beneficijs dei ſit ingratus:eiuſq; ĩ ſe

Pie. Iſte titulus cum di
cit. intelleẽus Aſaph ad intelligẽtiã

occitacur
igelt debe

(Kommnolal

ſtnsmic wwe
cutigtur f⸗
mus iteloe
poptloiud
Thpbmi

io Heic
gEnsz⸗
bſcurti
ides
Culus oet
tplleiut
o D
ligellta⸗
krnd
Mnundhel
ſötse
(Eliſtin
rationin
lao chel
li:nt
QLmnr
nMto
leltinete
küngtn
echcer
Eintes;
Ge llige
Ponſir
kar

Nhiin

lkier

bmnns deſch
oann dange
ne ar ſin
Rc
1 nKaaen
4irotn
c⸗ 105 be⸗
enus ℳ /
ne Mluntkes:
mckCdn
ündodin
r An

viueliche
ngenniä ſecli
1 wutinrn
geanbe⸗
midas e⸗
umichenn
–
ims.
RoG
Nrmm.
—K 2

2 N

ꝓuocet iracundiam.cuius obedien

et fidelit᷑ debet ſuſcipere gratiã Hec
eſt enim pſalmi huᷣiꝰ intentio:hec vti

litas:hic vberrimus fructus Mi. Si
cut igitur pᷣm ſenſum litteralem pſal
mus iſte loquitur de regno dauid et
populo iudeoꝛum.ſic ᷣm intellectuz

Alaph myſticum loquitur de regno

queʒ chꝛaiſtus alloquitur dicẽs.
tedite ai. diligenter intelligi

—

gelicam Lincliate humliter l

veſtrã tam coꝛpis qᷓ; coꝛdis in ꝰba
oꝛis mei..i.in vxerba euãgelij que oꝛe

wꝛio pᷣdicaui⸗Ape bolis
os men ſicut pʒ in decurſu euãgelij
chãs ↄiter pabolice docebat. Du.

Lloquar ꝓpoſitiones ..i/enigmara et
obſcuritates que à figura contigerũt
iudets Mic:ab initio..:ſ.legis date
cuius pᷣcepta moꝛa lia chꝛs ĩ euãgelio
replicauit. conſilia euangelica ſuad
dendo Hier Huncvliculuʒ recitat
cuãgeliſta Mat.xxiiij.ð chio impletũ
dicẽs Pec oĩa inqͥt ſacta ſunt vt iĩple
retur illud quod ſcriptum ẽc. Aꝑiam

in parabolis os men et loquar ꝓpo

ſitiõ es ab initio Uidetis ergo ꝙ euã
geliſta mattheus hoc intellexit ex ꝑ/
ſõa chẽi Mi. Seqt᷑ alaph ꝓphete nar
ratio:in qua declarat᷑ multiplex bõi /
tas chꝛiſti:⁊ ꝑ oppoſituʒ magnitido
mali: populi chꝛiſtiani. cum dicitur.
uanta audiuimus Iin veteri teſfta
mento L 2 cognonimus ea-hn nooo
teſtamẽto. Modus ante cognitiöis
ſEGiun gitur cum dicitur pꝛes noſtri

videlicet apoſtoli ⁊ euãgeliſtel narra

uer̃t nobis Un de. Marẽ.vlt. dicc
Euntes ĩ mundum vniuerſum: pᷣdi-
cate euãgelium omni creature:⁊ ila.
on ſunt occuilta a filijs eoꝝ l.i. ab
imitatoꝛibus:ſpnalibus filijs apoſto

7„ .
8 . 1 4

chꝛiſti veri dauid et populo chꝛiſtiãso0

tel Popule meus Ichꝛiſtiãe quẽ meo
ſanguine adquifin Ll legem meã Jeuãst

eriamin pabolis

loꝛum H in generatione altera. la inde
is. Aug. Hoc eſt i generatiõe noſtra

in qua nob data ẽ regeneratio Et ipi

apoſtoli eoꝝ Ni.ſequaces ãnuncia
uerũt nobis narrãtes laudes domi
J.i.fca ieſu chꝛi fca narra?:laudaſſe
Hug. let virtutes eius videlʒ hu
militatẽ: pauꝑtatẽ: charitatem: et hlu
iuſmodił et mirabilia .iqmiraculal qᷓ
fecit in hirlin ⁊ iudea At ſuſcituit
iin lucẽ duxit per apoſtolon pdi⸗
cationem Lteſtimonium reſurrecti⸗
onis eius Lin Yacob li. in populum
chꝛiſtianum qui luctatur õ vitial ⁊ le
gem Jeuãgelicam que cõſtituit ĩ cha

ritate et dilectione l! poſuit in iſrael.

.i. in ſancta eccia:que denzʒ ꝑ ſidẽ ſpe/⸗
culatun Quanta..i.valde magna et
dignal mandauit. li.pᷣcepit L patribꝰ

noſtris Iaplis.alijs q; diſcipulł Lnota

facere eal.i.vt nota faciant ea Lflns
ſuis quos per euãgeliuʒz ĩ chꝛo geni

turi. ⁊ adducti erat ad fides chianã.

MQue ſunt illa magna:?miſi ila que Jo
hãnes dicit. x v. Hec mãdo vobis vt

diligatis inuicem:et diligite imicos

vr̃os Et hecvoluit nota ſiẽil vt cog
noſcat generatio altera-vſq; ĩ finem

mundi futura De qua generatiõe ſb⸗
ditur ilij qui naſcentur lin bapti

ſmo ex aqua et ſponſanctol ⁊ exurgẽt

IJad amoꝛem celeſtium Lenarrabunt
filiis ſius lſucceſſoꝛibus chꝛiſtianis.

Mic ¶ ponant in deo ſpe

J2 non ĩ vanitate mundauna Lz non
obliuiſcãtur opeꝝ dei. Hug.videlʒz
creationis:recreationis.iudicij extre
mil ⁊ mandata eius exquirant..i.ex
amoꝛe querãt ⁊ impleãt:vt fides per
dilectionẽ operet᷑ Caſſ. Ipᷣa eĩ ẽ dei

ſummi vera recoꝛdatio: ſi mãdata eiꝰ
deugris mentibus unpleamus. l de.

cut patres coꝝ carnales: vtpo

te iudeil generatio pꝛaua.l veritareʒ

deum

reſpuendo ket. Lexaſperansg!

Pſalmus lxxvij.

crucifigẽdo ſaluatoꝛem Hua e
neratio que no viterit co ſuũ ad ſe
quendum chꝛiſtuml. 2 nõ creditus
cli deo ſ ſis eius Kaſt Trãſilatio
hebiaica. hʒ. et nõ credidit do ſpũs e

ius. quia errabant in fide et moꝛibus

Illius ſpũs cum deo ẽ creditus:qui

ex ſide per dilectionem operãtem ad
heret deo Bequitur ilij effrem. ſt
iudei aut mali chꝛiſtiani quil. intẽ dẽ
tes ⁊ remittẽtes arcũ-tanq; ꝓmittẽ
tes ſe mandata dei cuſtodire tẽpoꝛe
ꝓſpitatis.ſicut ille qui intẽ dit arcuʒ
⁊ parat ſagittam ad mittẽdum ꝓmit
tit ſe pugnaturum Tales nãq; non
ſicut ꝓmiſerũt: fecerũt:ſedl conuerſi

ſunt in die belli. hoc ẽ in tẽꝑe aduer

4

ſitatis Quõ ãt cõuerſi ſunt cõſequẽ
ter oſtendit: icens d
runt teſtamẽtum dei moꝛibus ⁊ vita
declinãtes a lege dei ſibi data.L ⁊ ĩ le
ge ei noluerũt ãbulare Itrãſgrediẽ
delʒz iudeil beneſicioꝛum eius ⁊ mira
bilium eius que oſtendit eis quõ vi
delzʒ eduͦxit eos de egypto De quib
mirabilib et beneſicijs dei conſequẽ
ter ſubdit dicẽs⸗

–

rum fecit mirabilia in terra egypti I

Et aſſignat locum dicens in campo
taneos...i.ĩ planicie illiꝰ citatis. HMi.
Tanis ei ciuitas regia ẽ egypti.pt
quod tenebant᷑ ibi conſilia ſ̃m ꝙ di⸗
citur Iſa.xix: Stulti pꝛincipes tane
os.ſapiẽtes conſiliarij Pharaõis de
derunt conſilium inſipiens. Deinde
enumerat beneficia dei facta populo
in exitu de egypto:dicens niterru
pit mare ..i.diuiſit Let ꝑduxit eos.
7 ſico pede fecit eos trãſire DHugo
La ſtatui aquas quaſi ĩ vtre q; de /
tinebãt᷑ virtute dina a dextris ⁊ a ſis
niſtris itineris ad modũ duoꝝ muro

rũ ne effluerent ſuꝑ filios iſrael tran
ſeuntes

on cuſtodie/

excelſum .i.deuʒ lin inaquoſo hoc
C in, deſerto vbi erat defectus aque.

loꝛã patribus eo

t eduxit eos in nube diei ſecundum ſubditur Qſt male loc

A.i.de die.q moꝛe grecoꝝ gtũs poni
turꝓꝙ abltiol. ⁊ totq nodte i ulumina
t ic colũna nubis
ꝓtegebat eos ab ardoꝛe ſolis de die:

tiõe ignis Ni. q;

ſic et colũna ignis oſtendebat eis vi
am in tenebꝛis noctis ĩ qua trãſierũt
mare rubꝛum.et alijs etiam tẽꝑibus
uãdo exercitus de nocte incedebat

fluxit aqua tq; ipa fuiſſe mnpfa⸗ ve b

betur Exo.x vi.l⁊ adaqi
i.abundant᷑ potauit

multa. In exitu hebꝛeoꝛum de egyp D

to erãt ſexcenta milia abſq; mulieri⸗

bus et paruulis et pecoꝛibus.⁊ ideo

opoꝛtuit ꝙ eſſʒj aqua maxĩa vnde poſ
ſet acaquaricke eduxit aquã de pe
tra et deduxit tanquam flumina aqs
Et quamuis tanta beneficia eis pᷣe
ſtiterit:tamen fuerunt ingrati Vnde
oſuerũu uc g
recidiuũl peccare ei peccato inſideli
tatis Vnde ſubdit lin ira excitauer̃t

t tentauerunt deum in coꝛdibus

ſuio J.i.ex pꝛemeditatione ⁊ ex certa
malicia Tentare ãt e acciꝑe experi/

mentum de aliquo Iſti autem expe/
ririvoluerũt in ſigno ſenſibili: an de
us haberet curaʒ de eis ꝓuidẽdo eis
de victualibus. Ideo ſubditurl vt
peterẽt eſcas animabꝰ ſuis.i.ad ſu/
ſtẽtationẽ vite ſue.tamẽ ipᷣi debebãt
hoc firmiter credere et tenere ex ſi⸗
gnis pꝛecedentibus.Leguntur aute
hoc bis petiuiſſe Gemel ãte dationẽ
ſegis.vt habetur. Exoð.xvi.vbi di /
xerũt Moyſi.Cur introduxiſti nos
in deſertũ iſtud.vt occderes omnem

mulctitudinẽ iſtam fame? Et alias pꝰ
legem dataz. vt habetur Numeri. xi.
dicentes Quis dabit nobis ad veſcẽ

dum carnes. c! Et quãtum ad iſtud

7

leno⸗E
ſerun dicil

nurt deus
refechon

4

nerit atted
ccit attee
ienieti. 2

ſfitocul/n

Andietbo

ſnndrens

Dtterdepen
Nrionelege
Nhzilen
Eeaguelnnee
rodi
.-Etnod
ſeloaochnnt
nngsdabe
Gaendnc
de darione

ſionen aq

dickamn gn
beuur Ete.
depetra po
Gppette
Mano chi
WMeomen
ſencan⸗
trrianon
Prore c
(uenterd
dong hot
tMlne
ic corle

—

debito inſ⸗

Copſnerieni
nntonel.
todehttann
Wurn per
Moplum
Mocha

Ranzi

un

rigeſtisde⸗
ntc uen
usigurien
is antin
din Nen
ulenpay
letrit
n deig
abſes mimn
nbus:r i⸗
murnce
minmds
iads
mngen Vu
ini
Zn. A
nu autu
etC
Aae Mnl
nemen tne
ſoibir enn
a liliel
oſba.
mi ine⸗
Endnen
ce n
me- E
nolis un

iam

ſll

ſunt de deo ¶Et mo dus loquẽdi ſub
ditur cum dicit l dixe runt. nunquid
poterit deus parafe meſam in deler
to? l.i.refectionem ſplẽ didam carni
uʒ. ꝙ erãt attediati de eſu mãne: dicæ
tes. Mũe.xi. Aĩa nr̃a arida ẽ. Nihit

ſpiciũt oculi noſtri niſi man. Et ꝙ

deus deberet hoc facere arguebãt p
ſignum dationis aque de petra dicen

tes (Qm̃ pcuſſit petram.i.fecit ꝑcu
ti ꝑ oyſenl et fluxerunt aquel H
dicitur de pꝛima educhione aqque ãte
dationẽ legis:que tã git Exo.xvi.vt

dictuz èl toꝛrentes inundauerũt
aque in magna abundantia exier̃t:

vt dictũ ẽ unquid ⁊ panẽ poterit
dare Ex modo loquẽdi apparet ꝙ
nõ loquebant᷑ aſſertiue vt fideles ſed

magis dubitatiue: 2 deum tentantes
Sciendũ etiam ꝙ h̊ non intelligitur

de datione manne que pꝛeceſſit edu/
ctionen aque de petra immediate p/
dickam. ꝙ; mãna fuit pᷣus datũ:vt ha/
betur Exo.x vi Et pꝛima eductio aq̃

de petra: poſtea ſubditur. Exo. xvij.

Sʒ petitionẽ panis hic intelligit̃

petitio cibi delicati carniũ que poni

tur Mume.xi. Ideo ſᷣdit᷑ laut para
re menſã populo ſuo...i.refectionem
ſplendidam et delicatam In hebꝛeo ⁊

traãſilatione PHieronymi habet laut pᷣ
parare carnem populo ſuo Conſe
quenter deſcribitur domi manſuetu
Do. ꝙ non ſtatim puniuit eoꝝ ingra/
titudinez ſed pꝛimo impleuit petitio

nẽ eoꝝ Let diſtulit penam ee
deo

debito inferenda Ande dicit

audiuit dñs eoꝝ petitionem.nõ ꝓp

ceoꝝ meritum ſed ad ſue potentie de

clarationẽ let diſtulit inferre penaz

eis debitam lL⁊ ignis accenſus cĩ Ja
cob.i.furoꝛ dei qui frequent᷑ ĩ ſcri⸗/
ptura per ignẽ deſignatur. accenſꝰẽ

3 populum deſcendentem de Jacob

Igeo ſubditur l ⁊ ira dei⁊ ẽ expo/⸗

Erlvij

dei ira aſcendit in iſrael ad puniẽ dui
Em ve vidcetur infia. St iuſa bui ⸗
ire ſubditur cum dicitur (Quia non

crediderunt in deo nec ſpauerunt in

ſalutari eius ¶E x miraculis ei pꝛece
dentibus debebant credere firmiter
et ſperare ꝙ deus non deficeret cis ĩ
neceſſarijs It mandauit nubibus
delſuper &ρ manna datum eis ꝓ päůe
generabat᷑ ſurſum in aere vbi c locꝰ
nubiuml ⁊ ianuas celi ..ſ.aeris l ape
ruit dinquantum inde mãna deſcen

dere fecit JIdeo ſeᷣdic At pluit ills

maunga ad manducandum Deſcẽde
bat enim cum roꝛe celi.vt habek Nu
me. .xi. Ros autem et plunia difierũt
ſoluũm p̃m multitudinem ⁊ paucitatẽ

materie Ideo dicitur hic manna de/⸗

ſcendere ꝑ modum pluuiel ⁊ panem
celi dedit eis .i.foꝛmatum in celo a
hbomo mãna foꝛmabatur et deſcẽ
debat miniſterio ãge ci
ſit eis in abundatia q; quilibet colli
gebat qnannn edere poterat Exoð.
xvi. Con ponitur
tlo petitionis carnium cum dicitur.

.

equenter ponitur exaudi

ranſtulit auſtrum de celo: ⁊ indu

ceſſare fecit a flatu ſuo ⁊ fecit flare a/⸗

fricum qui eſt ventus occidentalis:

lateralis tamen verſus meridiẽ.quia

ĩ regione oppoſita caſtris hebꝛcoꝛũ
que erat verſus ventũ illum erat ma
gna multitudo coturnicum:quas vẽ
tus ille tranſpoꝛtauit vltra mare ru

bꝛum ad loca vbi erant caſtra hebꝛe

ꝛum:vt habetur Nume:xi. vbi dici

tur Wentus autem egrediens a do
mino arreptas trãs mare detulit co
turnices.
diture

t dimiſit in caſtra. Ideo ſᷣ
t pluit ſuper eos ſicut pul/
alde abundanter Lcarnes

uerezs .1. 19
Z t iij

ico Lcibaria mi

is queʒ tũc deus

n moituas: ſed vinas Ideo ſubdit᷑.
Lct. pꝛo id eit lſicut arenã maris vo
latilia pennata. Et dicit ſicut arena
maria ꝓpter abundãtiaʒ quia inde ha

buerut ſatis comedendũvſq; ad men

ſam NHume.xi ραt ceciderunt in me

aliqua difncultate Nt mãducauerũt
⁊ lſaturati ſunt nimis multi tãtuʒ
comederunt q vertebant᷑ in nauſeaʒ

Fm ꝙ dicitur Num. xi. Donec exeat

nares vras ⁊ vertat᷑ i nauſiãl ⁊ de
ſigderinm eox attulit ecis .i.abundan
tiam carmum ſicut deſtacraucrant

Lnon ſunt fraudati a deſiderio ſuo-
ꝙ conſecuti ſunt effedtuʒz inde ad ma
lum ipᷣoꝝvt ſtatim ſodit᷑ Conſequen
ter deſeribitur executio dine oꝛdina/
tionis quãtum ad eoꝝ punitionẽ: cũ

dicitur dhuc eſce eoꝝ erant in oꝛe
ilp̃ᷣ oꝝ q no totum adhuc comederãt

Et ꝓbabile ẽ ꝙ ipi vel plures coꝛuz
actu comedebãt qñ dei punitio venit
ſuper eos Iðo ſubdit᷑l ⁊ ira dei aſcẽ
dit ſuper cos i. ad pimiendum cos
poteſtatiue deo ſbditun At occidit
pingues eoꝝ J. i. diuites repletos ol⸗
nitijs. 2 clectos iſrael-l.i. foꝛtesæ no

bliles impediuit quaſi diceret. Bine

æcceptioe pionaꝝ puniuit magnos et
puos moꝛte repctina. ꝓpter q̊d voca
tus fuit locus iſte ſepulcra cõcupiſcẽ
tie. q; ibi ſepelierut populuʒ qᷣ deſide
rauerar carnes Mume. xi. in fine In

ommb' his J.i. nõ obſtantibus pꝛedi

Cis dei bcucſcijs 2 pumitiòibꝰ Lpec
cauer t adhuc lex nima ingratitudie
Lz no rediderüt i mirabilibus eiꝰ

Laleph et Joſue qͥtquot egreſſi ſt
de egypto q viginti annis ſupꝛat
bene dicit ĩvanitate. q dies eoꝝ vani
fuerunt:eo ꝙ fruſtrati ſunt ab hoc ꝙg

7

dio caſtroꝝ eoꝝ: circa tabernacula eo
rum ita ꝙ poterant cas capere ſine

AJa.i. ſollicite
Eo petẽte Soꝛat a
intoꝛ eoꝝ pugnãsꝓ eis 5 exercitñ

g.q ocs moꝛtui ſunt prer

Ar ebant et expedabãt: videlicʒ ab in
greſſu tre ꝓmiſſonis:ad quã venil/
ſent niſi coꝝ malicia hoc impediſʒ L.
L ãni eoꝝ cuʒ feſtinatiõe NHic. quia
moꝛs multoꝛũ fuit accelerata: ſicut ĩ
rebelliõe choꝛe Nu. xvi. Et lerpẽ
tes ignitos Nume.xxi.⁊ ĩ pcco phe⸗
80p q occiſi ſũt viginti qᷓttuoꝛ milia
cos.tẽ alij vidẽtes eoꝝ occiſioneᷣl ꝗ
rebãt eũ q timebãt ⁊ reuertebant᷑

i occideret

ilioꝛi caſtigatiõe doctil ⁊ diluculo
elebãt ad en miazʒ ab
t remcoꝛati ſt ꝙ de ad

aiaonis Snde oixerut ugiam
ele: oñ 8 pugnatꝓ eis 5 nos. exo.

„

xynijl 2 de excelſus redemptoꝛ eoꝝ

eſt. ſoe captiitate Bʒ iſta conuerſio
ad deuʒ quantum ad multos nõ erat
ex amoꝛe iuſticie:ſed timoꝛe pene J/

deo ſbair At dilexerũt eũ ĩ ore ſuo
cq in exterioꝛibus verbis pꝛetẽde⸗

rñt ſigna duune dilectiõis ⁊ lingua
a metiti ſunt ei/qꝙ nõ ſic habebãt ĩ
puꝑ ptẽdebant in oꝛe Ideo ſe

qmitun Br ãt coꝛũ nõ erat reqtũl.
cum eo· per verã dilectionẽ l nec fide

les habiti ſunt in teſtamẽto ei l.i.ĩ p
ceptis legis qᷓ dicit᷑ teſtamẽtũ ꝑ dile
3 Pßek miſericoꝛs ꝙ ei ꝓ
pꝛum c miſereri et ꝑcerelL. itius
lict peccatis coꝛi- puniẽs eos citra
ↄdignũ no diſpdidit eos. totalit᷑
delendo ſic meruerũt gautt
vt guercet ira ſuã. l. i. efler ni vĩdicte
fue quã auertit ꝓ pte Ideo ſequit L. Z
nõ acccdit ocm iraz ſuã-l. L
GB; ſolũ ꝑtẽ Cinꝰ cã ſůdit᷑ ex ꝑte fragi/
gilitatis hũane cũ dz &t recoꝛdatꝰc
K̃.and modũ rcoꝛdãtis ſe habuit ꝙ ob
limno ĩ deñ ñ caditl ꝙ caro ſũt⸗l.i.fra
giles ⁊ pꝛoni ad caſum ꝓpt᷑ fomitem

t abũdauit

uã. l.i. vindictã

ex carne ꝓcedẽtẽ. ꝓpter qͥd etiã pec

catũ homis r mediabile c: nõ ãt ãgeli

farnet.

1c0re n

conuptibllu

getſpi

ſpuns ſepata
Virtute nat
nerüt ſi⸗
ſterantes l
Ntons M
ſdece lccs
olungocg
kegchup⸗
lösiunen
zoggince
Norſhlusyi
coesoffenl
at St w
unert
Kdaſc
ürladeſe
ſe recoꝛdat
die quaree
fifubꝛo c/
hopntr es
ſun. 1.
adte⸗
ſaäſu

ſn n
tices
velcani;

ptüdequi
interiſe
dvi domos
ſe int ile
nt tpꝛim

resle

Eranan fin
ſo iſi
Ahre ppl
neiſtede⸗
Clpetop⸗
galin

õ
*

5 N
S
AAR e
U

„ „

*
wyy * *
S 18,
Mm. r 111 ceNe
.„ 4 1 l
W „ .
P M 4
ne.
* 22 P 2
A

„, — S
es eoer el

õ
ℳℳ 40 6
.—„
%L½
S

.
4

„ 4
1
õ

J 3 ℳ
Anäs
„ 27.
ts rhät

rur cſe.

inuatt cni

ni .l.i. vẽto vrenti qͥ coꝛrũpit ſegetes.

ꝙ carneim et oſſa nõ habẽtl ſpũs vy
dDens.J.i.tẽdẽs ad moꝛtẽ̃ ꝑ ſeꝑation
a coꝛpe. nõ ꝙ& ſpus hois moꝛiat᷑ qẽ ĩ
coꝛruptibilis: ſz q; homo ↄpoſitus ex

ſpũs ſeparatPꝰa coꝛꝑe ad ipᷣm nõ redit

virtute nature (Quotiẽs exacerba
uerũt & ſua peccata multipliciter re
iterantes.quaſi dicẽt Multociẽs ñn
dixit dũñũs Nun. xuij. Tẽtauert me iã

ꝑ decẽ vices Et tamẽ illud dixit an

no ſecundo egreſſionis de egypto. Aιl
cui egreſſuvſq; ad ingreſſũ terre ꝓ

miſſiõis fluxerut ãni quadragita. Ex
q̃ ptʒ ꝙ ĩ reſiduo tꝑe trigĩtaocto an
noꝝ multis vicibus offenderunt eũ:

nec oẽg offenſiões ſũt ſcripte Jdeoo
ſdit᷑ At ↄuerſi ſt lad mala pᷣterita
L2⁊ tẽtauert deũ ⁊ ſcem iſrael ⁊ ꝓid
agcerbauñne

eſt deũ ſactificãtẽ iſrael Le
rũt. lqͥ de ſua natura dulciſſimꝰc

ſt recoꝛdati man?ꝰerꝰ ..i.ptãtis dinel
die qua redemit eos de mãu tribul
tis.].i. Pharaonis quẽ ſmerſit ĩi ma
ri rubꝛo cu ſuo exercitu ꝓ liberatiõe

populi ſu cut poſuitĩegypto ſi

1L7 odigia ſua ĩ cãpo taneo

J.i.muſcã caninã

pti:de qua dicit᷑ Exo.x viij. Immittã

in te ĩ ſeruos tuos ⁊ ĩ populũ tuuzʒ
2⁊ domos tuas oẽ genꝰ muſcarũEt
ſic int᷑ illas fuer̃t canine qͥ ̊ ſingula⸗

rit expꝛimunt᷑.eo ꝙ fuerãt alijs gra/

uioꝛes l ⁊ ranã ⁊ diſꝑdidit eos DPla.
ga ranaꝝ fuit ſecũda de qua habetur·
Exxo.viij.ĩ pꝛicipio Et ponit᷑ hic ſin
gulare ꝓ plurali:ranã.i.ranas. ⁊ idẽd
dicẽ dũ ẽ de cynomiaAt dedit erugi

De iſta erugĩe nõ fit mẽtio ĩ Exoðd.

ꝙ ſolũmõ ponũt᷑ ibi plage notabiles

1 a mnimalia ĩ c:
ſtud ſupꝛa expoſitũ ẽ t auertit in
ſanguinẽ flumia eoꝝ vt hr Exo. xij.

vel canũ Iſta fuit plaga quarta egy⸗

endo: ſicut paſtoꝛ cuſtodit ouesl2
ouxit eos tancq; grege ĩ deſerto Ivbi
pauit eos pane celeſtivt duct e N

CCQrxrlviij

cũ quibus fuerũt alie q̃ nõ ſũt G ſcrii
pte:ſicut dicit᷑ hic ð erugie: ⁊ ĩ ſequz

tiverſu de pꝛuinal et laboꝛes eoꝛuʒ 4

i.fructꝰ per laboꝛeʒ eoꝝ pꝛoductos:

.

Llocuſte. l.i.locuſtis Et occidit ĩ gra⸗

’—

dine vineas eoꝝ: Iſta fuit plaga pla⸗/
ga ſeptima ð qua legit᷑. Exo.ix.⁊ mo
ros eoꝝ ĩ pꝛuina Iſta fuit plaga. viij.
hi Exo. x. In Inſlatiõe Hiè?ony.
hiã In frigoꝛe folia moꝛorũ coꝛrũůpen
te Oα tradidit grãdini umẽta eon 1
aialia tuc i campis exiſtẽtia ex ma-
gnitudine grãdinis fuerũt interfeta

vt ibidẽ dꝛ. t poſſeſſioẽʒ eoꝝ ignii
ꝙ grãdo et ignis mixta pariter ſere
bant: vt ibidẽ dicit¶ Diſit ĩ eos iram
indignationis ſue l.i.e
La idignatioes per plagas dictas ?
eque tes Limiſſioes ꝑ ãgelos malos

ectum ire ſue·

Ah dicit᷑ ad oñdẽ dũ ꝙ ãgeli mali ſue

rũt executoꝛes diuine iuſticie ĩ ꝑſecu
tiõe egyptal Eaz fecit ſemite ire ſue
q; puniẽdo egyptios declinabat ab
hebꝛeis ⁊ nõ pepꝑcit a moꝛte aĩaruʒ

eoꝛũ Indifferẽter ꝑcutiẽs magnos

ſicut puos l ⁊ iumeta eoꝝ ĩ moꝛte cõ

uſit. Iſta fuit quita plaga ꝗᷓ pꝑcuſſit

pis.vt habet̃᷑ Exo. ix.
t percuſſit oẽ ᷣmogeni /

tum de terra egypti.
plaga:de qua habet᷑ Exo.ij:in medio
capituli Lpꝛimicias oĩis laboꝛis cooꝛi
in tabernaculis Cham ..i.iĩ taberna /Ä
culis egyptioꝝ deſcendẽtiũ a Cham

quia Meſraim fuit filius Cham: vt

habetur. Genef. x. Ab iſto Meſraim

denominata ẽ egyptꝰ. quia ibi dñnatꝰ
fuuit Unde⁊ ĩ toto vetei teſtamẽto v⸗

bi in tranſſatione nr̃a ponit᷑ ggyptus
in hebꝛeo habe? Deſraim Eſe ebſtu HD

lit de egyptol ſic oues populũ ſuñ
J.ſ.populum iſrael diligenter cuſtodi

vbi

Iſta fnit deca

eduxit eos ĩ ſpe xuẽiẽ di ad terrã ꝙ/
miſiã Lañn tunuert Zz eĩ timuer̃t ſi
mare vidẽtes exercitũ egyptioꝝ aꝓP.
pinqntẽ eis. tñ moyſe eos aſſecurãte
ſecuti ſt᷑ eũ ꝑ mare:ita ꝙ tioꝛ ille ñ fu
it tãtꝰ ꝙ ipediret eos a ſequela Moy
ſi.Cõſequent᷑ oſtendit bonitas dei⁊
igratitudo populi pꝰ igreſſum tre⸗
miſnõis Circa q̊d pꝛimũ dici᷑ Oti /
duxit eos ĩ mõtẽ ſactiſicationis ſue..
.1. in hirlm̃ q ẽ metropolis iudec: ĩ qᷓ
eanſicarum bnr tẽplum ĩ mõte moꝛia
ij. ꝑalixp.iij.Lmõte quẽ acquiſiuit de/
xtera erꝰ lq fuit acquiſit' magis vir⸗
tute dina q; hũana At eiecit a facie
coꝝ gẽtes.i.chananeos ⁊ alios ibi
habitãtes. vt diftuſe hẽt᷑ in libꝛo Jo
ſuel ⁊ ſoꝛte diuiſit eis terram in funi
culo diſtributiois.l. De qua dimiſiõe
hi Joſue.xiij. vſq; ad. x vij. incluſine.
Et habitare fecit ĩ tabernaculis eo
rum tribus iſrael.l.i in domibus 2 vil
lis a gentilibus ediſicatis Poſtea de
ſcribit populi malignitas cxercendo
oeccata antiqua patrũ ſuoꝛũ: cum dz.
terauernt virtute ð dinia diff⸗

Aꝓiioòcãt es ad irã deñ mitiſſi imuxl.⸗

₰

cedẽtes a dina ſeruitutel. ⁊ nõ ſerua⸗
uerũt pactũ.l.i.legeʒ quã pepigerant
obſernare:dicentes Exo. xxiiij. Oĩia
q locutꝰ ẽ dñs faciemus:et erim obe
dictes Lqueadmodum patres eoꝛũ
ꝙ adoꝛauerũt vitulũ et multipliciter
offenderũt eum in def to Lcõuerſi lũt
in arcum pꝛauũ per pꝛomptitudinẽ
ad male agendu: ſicut arcus cum im/
petu emittit ſagittã n irã concita⸗/
uerũt eũ in collibus ſins. ¶ Hic tãgit
moꝛem idolatrarũ qᷣ in collibus ⁊ lo
cis excelſis ſacrificabãt Tlnde ſdit᷑.
L 1 ſculꝑtilibus ſuis ad emulatiõe
L.i.ad vidicta Leñ ꝓnocauerũt. Etia

uij. Trãſlata ẽ gloꝛia dei iſrael.q

Pſalmus Ilxxvij.

deſcribitur pene ncerbiugo cu vie u

diuit deus ſpᷣdutã populi nequitiam
Lz ſpꝛeuit leũ ꝓptes ſuã malitiaʒ L et
ad nihilũ rĩ degit valde iſracl.tᷣdẽs eũ

pᷣ moꝛtez Joſue dure ſeruituti alioꝝ

wloꝝ:eo ꝙ declinaucrat ad idolatriã

vt ptʒz ex deçurſu libri Judicũ ⁊ pꝛu
mi Reg ρμt reppuli ac

ſs fuit deſtructa Mu ltabernaculũ

ſuü vbi habitaiit in homibus I q; nõ
placuerũt ei ſacriſcia ecoꝝ que facie/

bãt ei in ſylo:et ꝓpt᷑ huiuſmodi ſacris
ficia dict' ẽ ibi int hoĩes habitaẽ Vñ
ſicut mẽito hominũ habitauit ibi:ſic

demẽito eoꝝ reliquit locũ:q ſicut dã

ijj. Machab. v. Mõ ꝓpter locum gẽtẽ
Hßß ꝗꝓpter gẽtem locuʒ elegit dñs C¶aſſ

Metuẽduʒ ẽ nobis ne deus offẽ ſus
coꝛpoꝛis nr̃i tabernacula ðſerat que

ſpũſſcñs cum dei munera bene tracta

mus inhitat. ſicut dicit Apꝰ.Lẽpluʒ
dei ſãctũ ẽ q̊d eſtis vos Sequit᷑ Nic

tradidit ĩ captiuitatẽ vtutẽ .i.
foꝛtes Leoꝝ ⁊ pulcritudinẽ eoꝝ ĩ ma
nus inimici l.i.arcam teſtamẽti q̃ Zat
gloꝛia populi iſrael quã cepert Phi /⸗
liſtei: ꝓpt᷑ q̃d vxoꝛ finees dixit.i. Re.
ca⸗/
pta ẽ arca dñi Qt cõcluſit ĩ gladio
ſ. Philiſteoꝝ L populũ ſuũ.⁊ hẽdita⸗
tẽ ſuã ..ſ.tram iſraell ſpꝛeuit In tã
tuʒ eĩ erãt ſpꝛeti ſeruitute philiſtine
rũ ꝙ faber ferrarius nõ inueniebat᷑ ĩ

ilrłne hebꝛei facerẽt ſibi gladiuʒ aut

lancea.i. Reg. viij. Luuenes coꝛuʒ
comedit ignis accẽſus ꝑ philiſteos
L⁊ virgies eoꝝ nõ amétate- q
qlibʒ querebat locũ fugiẽdi: dimittẽ

tes occiſos inſepultos ⁊ illamẽtatos
acerdotes coꝝ ĩ gladio cecider̃t

Lophni⁊ phinees.i. Reg. uij. a vi⸗
due eoꝝ nõ ploꝛab f Jeadẽ rõne ſi
cut dictuũ ẽ de vgibus Cõſequent᷑ po

ſyls ꝙ capta cẽ arca dñi que fuerat in

ipacipun

Murnuum
Gchas t

uondinmniſ
urijdormie.

abigi
ſnritch
Rägme
guepnon

Nbirruch

Nentt
ehidnue
ſcos
Clntgeok
Cosſsipt
ilat
Ctaiune
Porobruzſ
facnr
füaga
mcogde

os aure

ſuü wle
ni
i; atu
Fainmuli.

qbiti n

Aiuschuſt
ſiſeenett
Kicedereen
Gurato id
Aß diote

Joſepn

are vol
nemnẽ le
repꝛob

indatciiten

Erem frug
.

Ntin in ſde
deſet n
ultiner
hllie⸗ con
nſteceg

4 4 2
n uti

rudi gefin
G. Etn
Dolnn
hondng,
a cr gbeſr
wunſnocl e
habicmur ſ
leüſiaroi
ear boumgite
rgr is.
s dle;
muacadſor
tnN , T
R.N
muar
nndminiet
nicpeitſe
es dirnn be
daiſiulge

oc1

.
14
47 3
S
„ 1
—
4 7

din eni dimiſit populũ affligi videba

.

bet ſcribi hebꝛco⁊ traſſatiõe Hie

rony.hã:tq; foꝛtis LNcrapulatꝰa vino

Nlle eĩ qui ẽ foꝛtis roboꝛe qñ c ſo /

pitus a vino nõ põt vti ſua foꝛtitudi

ne. Et ſic videbat᷑ multis de pplo ilrl

de ipo deo q;ᷓdiu fuerãt ĩ tali afflictio
ne. tũc vilus fuit eis quaſi excitatꝰ

Igß cepit eos iuuare et aduerſarios ꝑ
cutere Ideo ſpdite t ꝑcuſſit inimi

cos ſuos ĩ poſterioꝛa ſq; pcuſſit phi/
liſteos ĩ ſccretioꝝn ꝑte natiũ.i. Re.v.
Et cõputreſcebãt ꝓminẽtes extales
i.vie alui purgãdi eoꝝ:vt ibidẽ hrl

—

oppꝛobꝛiuz ſepiternuʒ dedit illis q;
coacti fuer̃t remittẽ arcã ad trãvt eo
ri plaga turpis ⁊ vituꝑabilis ab om⸗
nib cognoſceret᷑.q cu arca remiſert
anos aureos recognoſcẽtes plagam

ſuã vilẽ ꝙ h̊ ſactũ redadtũ ẽ ĩ ſcriptu

ra ꝗᷓ vſq; hodie vbiq; diuulgat᷑ Poſt

ꝙ; excitauit attẽtionẽ iudeoꝝ ꝑ bene
ficia multiplicit᷑ ipᷣis collata a chꝛiſto
inquãtũ deus: m illud ad hebꝛe.xiij.
Jeſus chꝛiſt? heri⁊ hodie:ipᷣe ẽ ĩ ſcla
Cõſequẽt᷑ ponit᷑ itẽta concluſio my⸗

Rice de regno chuſti per regnũ dð ſi⸗

gurato videlʒ ꝙ rĩ gnu debeat᷑ a chꝛo
Añ dicit᷑ Qt reppulit tabernaculũ

ioſeph. Hu.i.cultũ vetèis legis quẽ
Joſeph q ſanctioꝛ fuit ceteris deſi
Iꝓnare voluit:ad ſigniſicãdum ꝙ dñs

neminẽ legalibꝰ adherẽteʒ acceptat:

Hß repꝛobat quatũcunq; ſẽs videatur
L⁊ tribum effrẽ nõ elegit l. populũ

indaicũ terrenis fructibꝰinhiãtẽ. Mã
effrem frugifer iĩterpᷣta?/ eg elegit

tribuz iuda...i.populũ chꝛiſtiani:ge/⸗

nitũ in fide a chꝛiſto: qᷓ de tribu iuda
deſcẽdit ſ̃m carnc Caſ. Illã tribum
chꝛiſtianox elegit q̃ et con feſſiõe fuit

huilis: couer atione landabilis. Et
fimilt᷑ elegitl motẽ ſvon. i. ecclcſiaʒ

ſactificare

fundauit eã ĩ eternum At ad hãc ee
cleſiam fundandaml elegit deus pa

Cxlix

catholicã fide deũ contẽplãtẽ.⁊ vita

eminẽtem. Hug.l quem dilexit vn

de ad Ephe. v. Chaiſtus dilexit eccle
ſiam. et leipᷣm

ac t edificauit per ſacra
mẽtoꝝ perceptioneml ſanctificiũ ſu

um...i.populũ catholicuml ſicut vui
coꝛnis ꝙ ſicut hoc animal habz vnũ
coꝛnu in fronte: ſic ſpes fidelis popu
li erecta ẽ advnum quid. de quo dicit᷑
in alio pᷣe· Enam petij a dno hãc re⸗
quiraʒ. vt inhabitem i domo domini
oibꝰ dieb? vite mee Et hũc populũl
cdiſicauit ĩ terra...i.ĩ eccia pꝛeſentil.
quam fundauit i ſecula q eccleſia ſꝑ

durabit. nõ in militia ſed in triũpho
De qua ĩ alio pſalmo legitur. Deus
ad hãc ec

in euãgelio ceci dixerunt. Fili dauid

miſerere nobis. PHunc dicit ſeruum
ſuum quia ad redimendum gen hu/
manum accepit foꝛmam ſerui de pio

genie dauid l. ⁊ ſuſtulit eum de gregi⸗

bus ouiuz: et de lco loco vbi ſeque/

batur poſt feta ntes. l.i.poſt oues ſe/

tas Laccepit eun ranſlatio hebꝛai
ca habet ſic Et tulit eum degregibꝰ
ouium: et ſequentem fetas adduxit

eum Caſſ. Per iſtam ſimilitudi⸗
nem Dauid ſilij Jeſſe ſicut et in alijs

locis dñi ſaluatoꝛis nobis ſacramen

ta panduntur NHam Dauid ſublatus

ab ouib?puenit ad regnũ:dñs noſter

funct“ ab officio paſtoꝛis: ſedet ad de⸗

xteram dei patris: qni eſt verus rex

regũ et dñs dominãtium. Nec vacat

—
2

ꝙ dixit oues cius fuiſſe fetas Dũñi eĩ
grex ſpiritali gr̃a fecũdos filios no/⸗
ſcit᷑ hr̃e copioſos ſic ĩ cãticis cant.de
eccia legr Dẽtes tui ſic grex detõſaꝝ

alcẽ dẽs de lauacro qᷓ omẽs geminos
creãt: ⁊ ſteilis ñ ẽ ĩ eis. Hug. Huiꝰ
enĩ gregis paſto:em videlʒ dominuʒ

tradidit ꝓ illa vt aam

ſaluatoꝛem deus pater miſit ¶lſce⸗
te. i.vt paſceret! Jacob ſerunu

templatione paſcenda
eternum poſſidebit C
innocentia coꝛdis ſui

ꝓbata ẽ docuiſſe quod geſſit. hoc geſ
lic ſine dubitatione quod docuit da

uit eniz pꝛeceptoꝛ egregius quos do

cere dignatus :ſicut ipe teſtat᷑ Non

in ſolo pane vᷣiuit homo:ſed in omni

verbo dei Bequitur! ⁊ ĩ intellectibꝰ
manuum ſuarumd Intellectus ma/
nuuin actualez ſignat ſanctitatem:ad
quã fideles ſuos ꝓut ipᷣe tribuit glo⸗
