iſrael exiret ve egypto tũc (adta eſt

iudea ſcificatio eiꝰ .i. ſcficatꝰ eſt po/
pulꝰ ille in iudea.i.in terra ꝓmiſſiõis

colendo verũ denz q̃ terra añ erat ꝑ
idotlatriã polluta. ⁊ Liſrael ptãs eiꝰ.

id ẽ ille popul ifrael fadꝰ eſt potens
in illa tra:q in egypro fuerat ſeruus
re e; rubꝛũ! vidit.i.ad modũ

vidẽtis obeduuitl ⁊ fugit quia ſe in
partes diuiſit vt populꝰ iſrael tranſ/⸗

iret ſicco pede.ſicut dꝛ exo.xuij.l ioꝛ2⸗

danis ↄuerſus eſt retroꝛſum. Mi.h

Pſalmus

inuitat pᷣheta iudeos lrãlit᷑ ad lau /
doandũ deũñ ⁊ recolẽduʒ dei beneficia

exituvidelʒ populil iſrael ð egy
pto De q̃ exitu habet᷑ exo.xiij.L do
mꝰ iacob .i.eiuſdẽ populi deſcẽden⸗

luit in exitu de deſerto. vt habet Jo⸗
ſue iij.qꝛ aq ioꝛdanis deſcendẽtes: ſte
terũt eleuate ad modũ collis vt didꝰ

populꝰ tr ct ontes exultauerüt
yt arietes 2 colleoſicut agni

82 icu i ouni
hoc eſt cam exultatõis dederũt filijs
iſrael:qꝛ in traſitu fluuij arnon ſcopu
li.i. rupes ardue ex vna parte inclina

ti ſunt vſq; ad nipã fluminis oppoſi/

tã ⁊ ſic pꝛebuerũt tranſitũ filijs iſra ⸗
el. vt habet Nume xxi uid e tibi

lus es retroꝛſuʒ?· Quaſi dicat. Vn
venerũt iſta miracula in mari rubꝛo:
et in ioꝛdane:⁊ in collibꝰvt didũ eſt:
Et rñdet facie dñi
a facie dei iacob Quaſi dicat. a dina
voluntate ꝓceſſerũt iſta: cui obediũt
etiã inſenſibilia.qꝛ ſicut ad dei nutuʒ
mota eſt terra qñn abſoꝛbuit Dathan
et Abyꝛon Ita aqᷓ 2 colles in pᷣdi/

ctis Vlñ et ſubdit᷑ aliud mirabile fa/

cſtũ qð fuit in deſerto:cũ di¶ Dui cõ

uertit petrã in ſtagna aquaꝝ dando
abũdantiã aq̃ de petra:vt habet᷑ exo.

xvij. Let rupem in fontes aquaꝝ de
q dici Nume.xx. Cũq; moyſes ele /
uaſſʒ manũ:pcutiẽs virga bis ſiliceʒ
id ẽ:lapidẽ (ex q̊ excutit᷑ ignis:teuto
nice:id ẽ leye) egreſſe ſunt aq̃ largiſſ
me De qbus oĩb laus et gloꝛia ẽ do
ſoli attribuẽ da Vñ ſubdit᷑ )on no
bis dñe nõ nobis let cetera Col.
Cetera plana ſunt iuxta lr̃am vſq; ᷣ
finẽ pſalmi Et qꝛ ſicut apoſtolꝰ ait
hec in figura ptingebant illis: ſcripta
ſunt aũt ad coꝛrectionẽ nr̃am in qͥs fi
nes ſeculoꝝ decuenerũt Hie. Pul/
mus iſte vocẽ ↄtinet ꝓphete oſtẽ den
tis:vt q̃ in his hiſtoꝛice narrant᷑:ſpũ⸗

alit᷑ diãta intelligant᷑ Caſ. Eſt ei in /

tentio pſalmi iſtiꝰ vt ab initio hebꝛai

ci populi ꝑ magna miracula chꝛiſtus

mũdo miſſum nũciaret:ꝑ q̊rũ miracu

lox ſimilitudines hodie vnuquenq;

mare ꝙ fugiſti ⁊ tu ioꝛdanis qꝛ ↄuer

ota e terra:

erariat
Nitur erge
beneficlo
ſtni de
L.e
chul
ul oculo

icude p

tea vinac cet
folideece
Uur in ageli
ſchointpn
Inel nit
Ncnr poben
Nollendog⸗
a teſiſtenai
ndi Vn
daok denet
os verſar
Vñ diot
turpe fxci
(ubeſcene
o iye tub
uigs Pꝛon
coſg Hoc
Ale
MRKVw
ucdue
culoc
unliente
ſ goſ
(N Thun
ſualaner
dinibſin
uerſiee
ſieſedebe
lpent
ultaue⸗
nmnac caut⸗
ntl 1col
loernſtire
melane

u

umnn
Niſunn i
tenſtiiien
1loran
Nlin mn
Allbepraſtic
Mτι :
Wuſ dic. 1n
undun obecli
N

ü leeni
Kint;
tpenn r
S
eſeintuinn

2
44 l

ſtianĩ

liberari appꝛobat chꝛianũ Mi.Expo
nitur ergo hic pſalmꝰ moꝛalit᷑ de dei
benetficio exhibito circæluẽlibz chꝛi
ñ de pdtis egreſſum: hoc modo:

Nerxitu iſrael de egypto. lid eſt
chuſtiani de tenebꝛis pctõꝝ ꝛan

tra vitia ⁊ exeũtis l de poꝑul
ro...i.de peccãtiũ numero ta
iudea ſcificatio e Hu.i.ſanctifica⸗

tur in ↄfeſſiõe qᷓ purgat᷑ Nã iudea cõ
feſſio int᷑pꝛetat Liſrael poteſtas eiꝰ
Iſrael vidẽs deuʒ interpꝛetat᷑ Acſi
dicat:habendo deũ pᷣ oculis ⁊ recog
noſcendo ꝙ oĩa videt:efficit᷑ potens
ad reſiſtendũ diabolo ⁊ ad bonũ faci

endũ ñ Aug'. ait Magna nobis ĩ⸗

dicit̃᷑ bene faciendi ncitas:cũ ãte ocu
los verſamur iudicis cũcta cernẽtis
Vñ dicit qdam hos verſus Cũ qͥd
turpe facis qð me ſpectate ruberes.i.

erubeſceres Cur ſpeſtãte deo nõ ma

gis ipᷣe rubes Pꝛopter hoc dixit da

uid S. Pꝛouidebã dñm in conſpectu

meo ſꝑ. Hoc etiã notat cum ſubdit
are.l.i.peccatoꝛ mũdanꝰ Caſ.qui

moꝛe vndarũ tumidis cogitatiõibꝰ

fluctuat L vidit Hu.deñ indicẽ ſuũ
oculo coꝛdisl ⁊ fugit de pctõ ad de

uml ioꝛdanis linterpꝛetat᷑ rin iudi/
cij:ꝑ qð ſignificat᷑ peccatoꝛ qͥ ſe iudi/

cat ⁊ humiliat Hic cognoſcens pcã

ſual auerſus eſt retroꝛſum⸗ la ↄſuetu

dinibꝰ ſuis pꝛauis ad deũ Et de iſta
eDontes l. i.pꝛelati qͥ excel
ent ꝑp
culmen dignitatis ⁊ poteſtatis Hi
exultauerũ etes. qꝛ gregẽ ſu
um ad caulas dñi diuino auxilio ꝑdu
cuntl ⁊ colles J.i.minoꝛes ſacerdo/⸗
tes exultãt etiã de ↄuerſiõe pctõꝛũ:qͥ
ſunt ſiẽ agni ouiũ.l.i.ſimplices edo/

i a pꝛelatis ⁊ paſtoꝛibus magnis.
duid eſt tib J.i.peccatoꝛ Lꝙ

cui oculos timoꝛ dei eſtl domiacob
.i.eiuſdẽ populi chẽiani luctãtis cõ

gratia Vñ ſubdit᷑ ¶ don nobis dnñeũ
nobis latt᷑buat᷑ gloꝛiã 8 ↄuerſioe no
ſtral h noĩ tuo da gloꝛiã- Caſſ.Cu⸗/
ius gratia penitemꝰ. vnde ſubditur

ꝓ bona volũtate.ſicut dicit apoſtol⸗

altitudinẽ vite:ſiẽ ſũt ad philip.ij. Et hec facis dñe ne qa

fugiſti: la ptõ ad deũla tu ioꝛdanis
.i.penitẽs l q; 2uerſus es retroꝛſunu?
TCur veſtras ↄſuetudies dimiſiſtis?
Vnde vos(¶ Dontes exultaſtis ſicut
arietes- ꝓtegentes ducentes gregẽ

„

ſuũ ⁊ colles ſicut agni ouiũꝰl Pꝛo
pheta ꝑ ſe ipſum interrogat: ⁊ ſic re⸗
Fonder deAhe dñi mota ẽ t᷑ra
A.ia reſpectu diuine mie peccatoꝛ cõ
uerſus eſt a terrena ſua cõuerſatione
ad pniaml a facie dei iacob qꝛ ipſe ẽ
deꝰ luctantiũ ↄtra vitia. Nã lacob in
terpꝛetat᷑ luctatoꝛ vel luctans: ocioſi
vero qͥ non luctant᷑ ↄtra vitia: ſe
eis ſubijciũt habentes deos alienos:

vt ſunt luxurioſi ⁊ guloſi De quib?ꝰ

dicit apoſtolꝰad philip.iij.Quoꝝ deꝰ
venter eſt (Qui ↄuertit petrã Ji.du
ra coꝛda pctõꝝ Lin ſtagna aquaꝝl.i.
in abundantia lachꝛymaꝝ.ſicut de pe
tro negante dñ m et de maria magda
lena:ac alijs multis legimꝰ Let ruꝑexʒ
in fontes aquarũ Sʒ ꝓꝙ qᷣſ; deſtet
pctã ſua hoc nõ habz a ſe: iz a diuina

uꝑ mia tua ⁊ veritate tua Ipᷣdice
tur tibi gloꝛia ⁊ nõ ſuꝑ oꝑe vel meri
to noſtro.q̃ſi dicat O ↄuerſi ſumꝰ:de
tua mĩa eſt ⁊ ꝙ agimꝰ penitẽtiã veri
tas qͥdem eſt aut iuſticia q̃ delicta coꝛ
rigit:nõ tñ eſt noſtra veritas ſed tua
qui operaris in nobis velle ⁊ ꝑficere

2
1

dicant gentes vbi eſt de; eo aſ.
Ideo dñs rogat᷑ pꝛeſtare ſuis fideli /
bus dona mie ſue: ne impij habeant
occaſionẽ blaſphemandi Petit ergo
nefandã imputationẽ amoueri quam
ĩ iſto ſeculo patiunt᷑ creberrime chꝛai
ſtiani Mã quotiens martyꝛũ coꝛpo-/-

ra diuerſis iumpliciſs affligibx iß⸗ voxr

1)

eſt tyꝛanoꝛũ ⁊ gentiliũ Vbi eſt dens
eoꝝ:q̃ſi deꝰ non poſſit eripere qͥs vt
coꝛonet:toꝛmenta patit᷑ ſuſtinere Re
ſpondeant fideles ipſis ꝑuerſis ⁊ in
fidelibꝰ ⁊ dicmneeus aut nr ĩ celo
Au. Mon in celo vbi ſolẽ ⁊ lunaʒ
vident gentiles:videlʒ oꝑa dei q̃ co⸗/
lunt.ſed in celo ſurſum qð trãſgredit᷑
oĩa coꝛpoꝛa celeſtia Hi. Abi magis
relucet ſua poteſtas:verũtñ ſe exten
dit ad iſta inferioꝛa Quial oĩa qcun
q; voluit fecit Caſ.vt eũ oĩpotẽtẽ
agnoſcas:dũ vbiq; eflectũ ſue volun
tatis oſtendit Deinde ad litterã irri
denda dicit idola qᷓ ad humanitatis:
foꝛmã ſunt cõpoſita ⁊ coꝛpoꝛeis ſen/
fſibus carentia Bʒ qꝛ vt dictũ eſt hec
HFaht᷑ manifeſta ſunt Ideo iuxta mo
ralem ſenſuʒz eſt intelligendũ hoc qð
lubit Huimlactn gẽtiũ id ẽ
hominũ gentiliter ⁊ beſtialit viuen /
tiñ argentũ ⁊ aurũ hoc verũ eſt de
cupidis ⁊ auaris:qꝛ auaricia eſt ido/
loꝝ ſeruitꝰ:vt dicit Apoſ.ad eph̊.v.
Ipſi enĩ adoꝛant ⁊ colũt ⁊ ſuper oĩa
diligunt aurũ ⁊ argentũl oꝑa manuñ
homniũ videlz pecuniã Nã ſic dicx
beat? Augꝰ. OQð quiſq; plꝰdiligit:deꝰ
edeſt ¶s habent non loqnt᷑. ↄfi/⸗
tendo pctã ſua l oculos habet Japer/
tos ad vanitates hun ſeculi Ni. L Z
non videbũt - celeſtia:ſed terreſtria
Ures habent 21 nõ audient dina
mandata: ſaltẽ ad opandũ Lnares ba
bent..i.diſcernẽdi ſenſuʒ L⁊ no odo
rabit leligendo bonũ¶ 5
et non palpabũt:pedes

ambulabut in via moꝝl non clama⸗/

büt in gutture ſuo deuote oꝛando

imiles illis fianr- in penal q faci /
unt ea. J..q eos ad hoc inducunt Let
ocs qui confidũt in eig I.i.in pᷣdidis

diuitiarn ſimulacris Hu. Cõ ſeqnt᷑
ꝓPheta oſtendit vtilitateʒ chꝛiſtiane
religionis di

Pſalmus

mꝰ iſrgel .i. cccia

% 6 «

fideliũ chꝛiſtianoꝝ L ſperauit in dão
et ñ in auro vel diuitijs krenio Etiõ
Ladiutoꝛ ec in bonis faciendis 4
ꝓtectoꝛ eoꝛum eſt malis vitãdis
omus aaron ſperauit in dno ad/

intoꝛ coꝝ ⁊ ꝓtecoꝛ eoꝝ eſt I Laſſ.
Mð pꝛioꝛe verſu generalit᷑ dixit.hoe
nũc de ſacerdotibꝰ decoꝛa iteratione

retexuit:vt excelſus oꝛdo pontificn.
nõ in generali ↄmemoꝛatõe: ʒ ſpẽali

pꝛeconio laudaret᷑. Aaron enĩ in po

pulo iudeoꝝ pᷣmꝰſacerdos electus eſt
cuiꝰↄmemoꝛatõe ipſe oꝛdo merito de
clarat᷑ Hu.E t ne ſoes ommi fideli
um chꝛianoꝝ pꝛeſumptio videat᷑:oſtẽ
dit ꝙ ſpes eoꝝ nõ eſt ſine timoꝛe: di.
cens(ui timent dñũm Itimoꝛe filia/
til ſperauerũt in dũo NHi.ſpe foꝛma
ta charitate: qᷓ eſt expectatio future
beatitudinis ex meritis ⁊ gratia ꝓ/

ueniens. ꝓpter qð Ladiutoꝛ eoꝝ ⁊ p/
tectoꝛ eoꝝ eſt qnti ſpectat ad ſalutẽ
ideo poſſunt dicere pominꝰmemoꝛ
fuit noſtri nobſs bona faciendo Let

ä8——

benedixit nobis in ſpualibus bonis
nos multiplicãdo Hu. Henedixit
Domui iſraell. videlicʒ ommi populo

chꝛiſtiano lbenedixit domui aaron
oꝛdini videlz ſacerdotũ PBenedixit
omnibꝰ. deũ colentibꝰl qͥ timẽt dñũm
pvuſillis cũ maioꝛibꝰ laltẽ benedicti
one ſiniſtre cũctis bona tꝑalia largiẽ
do Vßñ ſapie vi.dicit Puſillũ ⁊ ma⸗
gnůũ fecit ipſe et equaliter eſt ei cura
de omnibꝰ? Cõgaudens ꝗpheta bñdi
Rtionibꝰ ſideliñ qͥ ſunt in ſtatu gratie
optat eis benedictionis augmentum
di. Adijcit dñs lad hoc bonum qdð
habetis iam ſuꝑ vos ſuã grãm au/
gmentãdol ſuꝑ vos merituʒ mule
plicandol. ⁊2 ſuꝑ filios veſtros-lid ẽ
ſuꝑ imitatoꝛes vios:quos verbo do
Gtrine aut exemplo bone vite genui⸗/

ſtis vel ſup opa veſtra qᷓ ꝑ deſjderiũ
deuotionis adquiſiſtis Mi Pyene⸗?

vos
li ctte
nedictior
deſigut⸗
fururoꝛc
tio mei⸗

Ae
m del i

Hiſierdie
ſungon
uaped
nutang de
biuntone c⸗
Pubtri.
Mgelideimn
deus eſco
vas Kloc
und
Pnon
de nibi?
ri mene
Inunlermur
luoßmg
Adeles chi
Ren Nn
Amendcu.
gdmond
Cepinpin⸗
NMivine
din hoc ſe
temp'me
mpinn ſi
Benniql
ſecula ſen
monemnr
e ielent
ſenühn⸗

ope teline

Omiſtiöio
Pfültnen
Unmni, au

eng yy a K. *
Grgs ng

. .
NWs enge!⸗
—

No ann
160d0 onfi
montoehſi
Aronanikp
tos dend
Ndonaven
es ommiiltl
noyoeffoli
ſne niwe ar
Mioma

AN eor 1

ilnunmd
Panadrt

lmg dam
unk 6 14

4
*

M .

4

Plalmus Criiüi

diãti vos a dño ꝑ ↄſecutionẽ gratie

in pꝛeſenti ⁊ gloꝛie in futuro lq fecit
celũ et terrã ꝗpter qð pᷣdare ſuã be
nedictionẽ in pꝛ ſenti dᷣita:q̃ ꝑ terrã

deſignat᷑. Et benedictioneʒ gloꝛie in

futuro:cũ dicet VUenite benedicti pae

trio mei ꝑcipite regnũ. q̃ ꝑ celum ſi⸗

gnat᷑ Mð adhuc amplius declarat di.
elũ celi dño hoc eſt celũ empyvꝛe

um qð eſt ſupꝛa firmamentuʒ ↄpetit

ſpẽaliter dño:quia ibi magis relucet

ſua gloꝛia in angelis ſanctis Lterram
aũt dedit filijs hominũ .i.habitatiõi

eoꝝ ꝓ vita pꝛeſenti in q̃ ſi debite vi /

uãt atq; deũ colunt aſſumunt᷑ ad ha/

bitationẽ celeſtẽ cũ angelis: ſᷣm ꝙ dꝛ
Math. xxij. In reſurrectiõe erũt ſicẽ
angeli dei in celo Poſtq; oſtendit ꝙ
deus eſt colendꝰ: ↄſeq̃nt᷑ oſtẽdit de qͥ/
bus et loquit᷑ de cultu meritoꝛio di.
on moꝛtui laudabũt te dñe qꝛ am
pliꝰ non faciũt oꝑa meritoꝛia ad lau/

dẽ tibi ⁊ ad meritũ ſibi:qꝛ ſunt extra

ſtatũ merendil neq; acẽs ꝗͥ deſcẽdunt

in infernuz, qꝛ nõ eſt in inferno deo

Mi. viuẽtes let

laus: H magis blaſp hemia cà nos
Afideles chĩianilqͥ viuimꝰ habẽtes

fidẽ in vita pꝛeſenti benedicimꝰdño
Imeritoꝛie.qꝛ ſtatꝰ meriti durat vſq;

ad moꝛtẽ Hie Lex H̊ſcʒ tꝑe quo i⸗

cepimꝰ intelligẽ bonũ et malũ Llnũc
diu hoc ſeculũ durabit:qꝛ tũc deficiet
tempꝰ meriti:ꝑmanebit tñ laus ſcõꝝ
in pꝛia.ſicut in pſalmo lxxxiij. dictũ ẽ
Beati qͥ habitãt in domo tua dñe:in
ſecula ſeculoꝝ laudabũt te Caſ.Cõö
monemur in hoc pſalmo ꝑ ſimilitudi

nẽ veteris popult vanitatẽ ⁊ ↄcupi/

ſcẽtiã hinꝰ mundi q̃ſi egyptiacã dna⸗
tionẽ relinq̃re:vt poſſimꝰ ad terram

ꝓmiſſiõis chzianitatis itinere ꝑuneni

re.Feſtinemꝰ intrepidi: aduẽtu enim

domini aduerſitates noſtre ſolute

ſunt: mare.i:amaritudo pctõꝛuʒ fugit

rũt me doloꝛes moꝛtis l.i.tentatiões

2

a fidelibꝰ Joꝛdanis retro timoꝛe: cõ/

uerſus eſt Gimulacra gentiũ:q̃ſi me⸗

talla inſenſata:cõtẽpta ſunt Dũñi nr̃i

aperiũt ⁊ incredulis ſy abſcondunt
Col. Dona nobis eterne rex gloꝛie

aurcana ſacra ſcripture fidelit intelli/
gere: vt ꝑ ea tue volũtati inceſſanter

ob diamꝰ j es bñdict⸗ in ſe.ſe. Amẽ.

Alexi quonia

Titulꝰ Alleluia. Expoſitio

ei pᷣceſſit in psꝰ cv. Hie. Hic pᷣs.

vocẽ ↄtinet fidelis aĩe a deo peregru
nãtis in regiõe vitioꝝ:ſicut ille filius
ꝓdigꝰ:de q̊ loquit᷑ Lu.xv. Qui pꝰ lõ

Sge bboees erroꝛes ab eo ſuſcipit᷑
u. de hac reductõe ð vitijs ad vtu

teꝶ: ⁊ de ipſa peregrinatõe ad requiẽ
ſidelis anima gratias agit dicens
Jlexi. nõ dicit qͥd:ad inuenduʒ
nihil eſt diligendũ niſi deꝰaut

Apter im Mi.l am̃ exaudiet dñs

id eſt exaudiuitl voceʒz ozonis mee I

futurũ ponit ꝓ pꝛeterito:qᷓ modꝰ lo/

quẽdi freq̃ns eſt in ꝓphetijs:et maxi
me in canticis metrice ſcriptis:q̃lis ẽ
pſalm iſte in hebꝛeo. Et licz deus ſit
de ſe diligendus:tñ cũ exaudit depꝛe
cantẽ occaſionẽ ſibi dat vt feruẽtius

eũ diligat Oñ ſubdiũ( Rnia inclina
uit. dñs Laurẽe ſuã mihi exaudiens

—

me:in pꝛeterito.ſepiꝰ ſicut et hic ꝓphe

ta loquit᷑ de deo moꝛe humano Añ

auris inclinatio non aliud q́; exau
ditio et in diebꝰ meis inuocabo. ſpe
rans exaudiri in futur ircũdede

pti moꝛtalis Let pericula inferni in⸗

uenerũt me mniſi a te dñe fuero adiu
tus in tentatõe Hie. doloꝛes moꝛ/
tis.i.male cogitationes ſunt ꝑicula
inferni. Opera mala ſunt H anima

3

kloꝛia vbiq; celebꝛat᷑ ⁊ pꝛedicatur:et
deo iuuãte dño pſalmoꝛuʒ virtutes
ſtudioſiſſime ꝑqramꝰ qũo ſe fidelibꝰ

cogitat ⁊ peccare veſiderat vicina eſt
moꝛti Du. Et hec pericula inferni
cupiens euadere¶ Tribulatiõem lin
coꝛpoꝛe ꝑ multas Huiꝰ vite penalita/
tes doloꝛc coꝛdis Linueni:.i.pꝛo
bona inuentioe reputaui tanqᷓ; reme⸗
diũ ↄtra dicta inferni pericula Unde
ait Gre. Sancti penas tꝑales liben
ti tolerant:qꝛ ꝑ eas euadere nõ foꝛ/
midãt et᷑nas Ipſe aũt pene cogunt

hoiĩiem ad veũ refugere ⁊ ab ipſo au/

xiliñũ poſtulare Uñ ſubditl ⁊ nomen
dñi inuocani qꝛ Johel. iij. dꝛ Mis qͥ
inuocauerit nomẽ dñi ſaluꝰ erit Fi⸗
delis itaq; enumeratis paſſiõibꝰ ſutis
exclamat ad dñm vt aĩa eiꝰ a pctõꝛuʒ
ꝓfunditate liberet᷑ di )dñe libera
qiam meã de coꝛpoꝛe moꝛtis huiꝰ:in
q ſicut in carcere captiua tenef Vñ
dicit apoſtolꝰ ad Ro.vij. Infelix hõ
qquis me liberabit de coꝛpoꝛe motis

huiꝰ hãc aũt liberationeʒ firmit᷑ ſpe/

rans ſubiũxitl miſericoꝛs dũs Pu.
qꝛ inclinauit aurẽ ſuã mihi L 2 iuſt?.
qm̃ coꝛripuit ⁊ caſtigauit pctõꝛẽ̃ ad
veniã requirèdã E⁊ de nr miſeret᷑
flagellãdo filiũ quẽ recipit Hu-vñ
Aug. ait Magna mia eſt in pꝛeſenti
miam nõ ↄſeqͥ (Auſtodics paruulos
J.i.humiles l dñs Itãq; paſtoꝛ eximiꝰ
qᷣ gregẽ ſuũ ab incurſiõe diaboli de/
fendit Hie. Si qͥs magneſt⁊ ſuꝑbꝰ
hũc nõ cuſtodit vq’s Du. Et qꝛ do
minꝰ humiles cuſtodit Ideo Lhumi/
liatꝰ ſum lin pnia ⁊ flagellis eiꝰ Let
ſic liberauit me da laqueis diabolt.
iñ legitur in vita beati Antonij ꝙ
oſtẽ ſi ſunt ei laquei multi ſtupefaꝰ
ꝗqſiuit:dñie qͥs euadet oẽs iſtos laq/
os Et reponſum ẽ ei Humilitas ſo
la Cñ aũt liberatꝰ eſt hõ a pctis tũc
debz vacare deo ⁊ ſibi Vñ bñ addit
Nonuertè aia mea in requiẽ tuaʒ

△

nir̃m dñe donec qeſcat in te qꝙ dñs
bene fecit tibi⸗ liberãs te a periculo
grauis pcti. vñ ſubdit¶ Ana eripuit
niam meaz de moꝛte.i.a pctõ et

Hie. YMiüidus iſte loxus tribulatio/
nũ ẽ ⁊ lachꝛymaꝝ vbi nuſq; eſt reqes

In deſerto ſunt ſcoꝛpiones: in mati
pirate.i.raptoꝛes ⁊ tempeſtates:ĩ ci⸗

uitatibꝰ ocW° meretricis q eſt ꝑditio
hoiĩis Ni. Requies tua eſt in deo:te
ipᷣm ↄuertere ꝑ grarũ actionẽ in quo

ſo lo mens humana qetat᷑:pᷣm q dicit

Augꝰ. in libꝛo ↄfeſſ. Inqetuʒ eſt coꝛ

„*

moꝛs aĩe Et ꝑ hoc Loculos meos a

lachꝛymis q̊s opoꝛtʒ fundere ꝓ pec
catis Mie. Ploꝛaui ad tempꝰ vt in
ſempit᷑nũ gaudeam Qui in pñti non

płoꝛat:in futuro lachꝛymabit᷑. Vnde
ſaluatoꝛ ait Ae vobis qͥ nũc ridetis:
qm̃ flebitis Mi. Qũo aũt aĩa libera:
ta ſit a moꝛte declarat di.Lꝑedes mei
os ] inquã eripuitl a lapſulvt nõ ca
derẽ in foueã pcti de via iuſticie.atq;
ꝑ hoc Olacebo dño Hie. Quare
nõ dicit iuſtꝰ*: placebo Rñdet qꝛ non
pᷣt hic eẽ ꝑfed* Uideoꝛ hoĩbꝰ eẽ iu⸗
ſtus:⁊ ſcio qꝛ oꝑa bona nõ habeo.vi
deoꝛ hoĩb eẽ ſandꝰ ⁊ ↄſcia mea nõ ẽ:
qꝛ oꝑa bona nõ habeo Ego aũt noui
ↄſciam meã ſcio qualibꝰ cogitationi⸗
bus coꝛ meũ fluctuat: ſcio qᷓnte mihi
libidines veniũt. video aliã legem re

pugnãtẽ menti mee ⁊ captiuãtẽ me
in lege pctĩ Nolo cggitare mala ⁊ tñ

cogito:q inuitꝰ ⁊ captiuꝰ in malã co

gitationẽ trahoꝛ Ergo dieo Ab oc/

cultis meis munda me dñe: ꝓpterea
nũc longo ſermõe vſi ſumꝰ qñ in p/
ſenti ſeculo ꝑfectus iuſtꝰ nemo pᷣt eẽ
qꝛ nemo mũdꝰ eſt a pẽtõ Nec ſi vniꝰ
diei fuerit vita eiꝰ ſuꝑ terrã Hu.iſti
autẽ vltimi tres verſus magis ꝓpꝛie
exponi poſſunt anagogice.i.ꝑ locuti /
ont᷑ de ſuꝑnis de ipis moꝛiẽtibꝰmoꝛ⸗
te coꝛpoꝛis:qͥ tic poſſunt dicere Cõ
nuertere aĩa mea in requiẽ tuã Hoc ẽ
in vitã eternã:qꝛ dñs bene ſeeit tibi:

mirende
Nernã vo⸗
nes de me
viceritne
meosal
no eſt lut

clletiqck
Urioplabn
oramdaid
deben a
N dolong⸗
Dyr'nma
aucla ſun
AAbespar
lemlähn
wswolhe
gemas er
Ehath
aſpera.
ſatas
bimn ſtin.
ſtm copo⸗
mus Cuie
rar

7

torumh
fum vel
Ullemar

fideiſer

eo inſe
ſauckzde
NMeeſug
ſoſicye
cubuerit
lo nneos
etci ve
Gnſeſſot

n ienetn
eris X1en
MMapci
locgloe nue
etz funder o
mau ap'nn
Qum oint
hymd. Gk
SR munuſtcca,
Atrins ',
arnni urun
Peunni
CNtitton
ur ſad ineni
den ü keenn
Ne tanruii i
prmnuin.
1 cen n,
149,,n

N

remittendo pẽtã tua: et te ad gloꝛiaʒ

cternã vocando Quia eripuit aiam

meã de moꝛte.de q̊ dicit᷑ apoc.ij.:Qui

vicerit nõ ledet᷑ amoꝛtlcda:oculos

meos a lachꝛymis:qꝛ in vita eterna

nõ eſt luctꝰ:ſʒ gaudiũ.pedes meos.i.
intellectꝰ et affecꝰ animi mei a lapſu
qꝛ in chẽo fundati ſunt eterna ſecuri
tatel Placebo dño in regienevine/⸗
riũlſine ſfine gratias ei agẽdo in pꝛia
celeſti qᷓ eſt viuoꝝ regio Caſ. Salu⸗
taris pſalmi iſtiꝰ intentione tractata
ↄtra mũdi doloꝛes:animi foꝛtitudinẽ
debemꝰ ei obijcere NMã enĩ abijciẽ dꝰ
eſt doloꝛqᷓ perducit ad requiem: neæ
durꝰ eſtimandus eſt fletꝰ: qui eterna
gaudia ſubminiſtrat. Intẽdamꝰ non
ad h̊ qð patimẽ:ſ̊ qð ſperamꝰ:q; tna
le malũ ſine dubitations molleſcit cu
ius pꝛoſperrimꝰ intenditur finis Ro
gemus ergo oĩpotẽtiã chꝛiſti vt per
ipſius adiutoꝛiũ illa nobis non fiant
aſpera:que nüc vidẽtun auſtera Ipſi
pꝛofecto in regiona viuoꝛum place/
bimꝰ: ſi in hoc ſeculo moꝛtiſicare no/
ſtra coꝛpoꝛa pꝛo ipſius amoꝛe feſtine
mus Cui cum patre ⁊ ſanctoſpñ eſt
honoꝛ ⁊ gloꝛia ĩ ſecuia ſeculoꝝ Am̃.

totum hũc pſalmũ inuictoꝛum marty
rum verba referunt Unde populus
ille martyꝛñ reuerendũ oꝛdineʒ reqᷣe
fidei ſęruans ait .

Kegidi pꝛopter qð locutꝰſu
Puus ſe dicit credidiſſe:⁊ poſt
ile locutũ:qꝛ poſt veram fidem
ſancta debet venire cõfeſſio Hu.
Nec ſufficit ſides niſi ſequat᷑ confeſ/
ſio qñ opoꝛtet.vnde CLuẽ̃.ix.Qui me
erubuerit videly conſiteri vel ſermo
nes meos: hũc filius hominis erube⸗
ſcet cũ venerit in maieſtate ſua: ex ꝗ
confeſſione fidei lL ego

2 £½ *
Titul⸗Alleluia Caſſ. Der

C XIj.
52 7

ſum nimis lid eſt multas tribulatio

nes paſſus ſum a tyꝛannis. Et dicit

nimis:ad denotandum immẽſitatem
toꝛmentoꝛũ in quibus ex humana in⸗

firmitate pauebant ſancti martyꝛes

Caſ. Et ne quis putaret hancverã
fidei confeſſionẽ viribus moꝛtalium
applicandã cui pꝛopꝛia et infirm⸗
manitas pꝛofitetur dicen
xi in exceſſu meo lad ſupernã eòtem
plationẽ ꝑ exceſſum mentis euectus
qñ aia a ſoꝛde coꝛpoꝛea purgata cau/
ſas rerũ manifeſtis ſpeculatiõibꝰ in/
tuet᷑. Mẽte igit᷑ rapta ad eterna dixi
ois hõ mendax Au. Quãtũ eĩ ad
ipᷣm hominẽ ꝑtinet mendax eſt. ſicut
petrus:qui de ſe pꝛeſumpſit nõ nega/
re dominũ:mẽdax inuentus ẽ Hie.
Muig ei veritatis poteſt eſſe in hoc
mũdo:cum vmbꝛa ſit vita noſtra ſuꝑ
terram? Caſ. Quapꝛopter hec nos
regula certa conſtringat: vt quando
carnis fragilitate mendaces ſumꝰ no
ſtrum eſſe fateamur:quando veraces
diuinis muneribus applicemꝰ Hie.
AVeruʒz dicit dauid an mentitur?: Si

vero eſt oĩs homo mendax:et hoc ꝙ

dicit: oĩs hõ mendax. verũ eſt:ergo ⁊
ipſe mentitur et verũ dicit Inuene/
rũt em phi ſua deceptione paralogiſ

mos pꝛopꝛia arte:qũio in eodem ſer/

mone et vera quis dicat et mentiat᷑:

pꝛopter qð dicit apoſtolus. Videte
ne quis vos ſeducat per phiam etva

nam deceptionem hominũ Quãdiu

hoiĩes ſumus mentimur: qñ fuerimꝰ

dij delinemꝰ* mẽtiri. Si qᷣs ſcũs ẽ deꝰ
efficit᷑ et deſinit eẽ hõ carnalia ſapiẽs
et amans ⁊ iam non mentitur homo
peccato ſuo mendax:dono dei verax

et ideo iã nõ hõ Hoc itaq; cõſiderãs
deuot populna ſidelium et videns

gẽa dñi ſe factũ veracẽ ↄſequent᷑ ſub/
iungit dicens¶ Auid retribuam dño
pꝛo oĩbus retribuit mihi

Dñs pꝛimo tribuit nobis coꝛpus ⁊
aĩam in creatõe:⁊ retribuit.i.iterum
tribuit nobis ſemet ipᷣm in creatione
factꝰ hõ: ceſus alapis: iudici traditꝰ:
flagellis verberat: ⁊ cruciſixvus Hec
fuit retbutio.i.iterata tributio Quid
reddã ꝓ illa:ſ aic Falee⸗ videlz
paſſiõis et moꝛtis? ⁊ hòc qͥ ad marty
res Acſi dicat Chĩs ꝓ nobis paſſus
eſt: ⁊ ego ꝓ noiĩe eiꝰ patiar Aliud nõ

habeo qð ei retribuã Gel calicẽ Lſa

lutaris accipiã ..i.coꝛpoꝛalis penitõ /
nie auſteritatẽ Wel calicẽ ſanguinis
ſalutaris.i.chãi ieſu In hebꝛaico ita
habet᷑ Calicẽ ieſu accipiam.neq; hoc
qð offerã aut moꝛtis caliceʒ aut pnĩe
hoſtiam eſt mee virtutis:ſed gr̃e dei.
Apter qð Lnomẽ dñi inuocabo⸗lꝑ hu

milẽ oꝛ onẽ: eius grãm ⁊ miam poſtu
lando Jer⸗ mea dnio reddaʒ 1
implẽdo ꝓmiſſiões deo factas Lcoꝛã

oĩ populo eiꝰ vt exẽplo meo alios
ꝓuocẽ ad landẽ dei. iuxta illð Mat.
v. Sic luceat lux vꝛa coꝛã hominibꝰ
vt videãt oꝑa veſtra bona ⁊ gloꝛifi⸗
cent patrẽ veſtrũ qͥ in celis
oſa in cõſpectu dũi moꝛs ſeõꝝ erꝰ qꝛ
pꝑ ulã vemit ſideles ad regnũ celoꝛũ
Mã Sapiẽtie uiij. Juſt' ſi moꝛte p /
ccupatus fuerit: in refrigerio erit
dfie lcpfiteor oↄditionẽ meã Eqtia
Ego ſeruu tuꝰ lum emptꝰ ⁊ redẽptꝰ
ſanguine tuo Lego ſeru tuꝰ⸗ p ſuſce/
ptionẽ baptiſmi: in quo ſeruire tibi
Pꝓmilil et fili? ancille tue.l.i.eccie que
eccĩa qꝛ ſeruit hic humilit᷑: dicit ancil
la Hu. In futuro erit ſponſa qndo
erit in amplexu ſponſi chii Et qꝛ in
martyꝛio dimittunt᷑ oĩa pctã ideo ſb⸗
iügiin )irupiſti vincula mea - i. pec
cata qᷣbꝰ ligabar Jurxta illud ꝓuerb.

v. Fumb' pctõꝝ ſuoꝝ oſtringit aͤſ;
WBie. Quicũq; ſcũs moꝛt᷑ ſua moꝛte:

qun miſericoꝛdias opꝑatꝰeſt: licʒ ſit ſa⸗
Qus: ⁊ fecerit ſigna: demones eiece/

Pſalmus Cxvi

eſt! pꝛeci

rit:nõ vadit ſecurꝰ ad dñm: hoꝛreſcit

eiꝰ ↄſcientia qñ videt dñm:martyꝛ ãt
etſi poſt baptiſmuʒ peccauerit:tñ ex
ſed o baptiſnnite mortyꝛij ablur ſeci
rꝰvadit ad dũm Hu.Et accepta a te

ðᷣne pctõꝝ meoꝝ remiſſione l! tibi ſaf

crificabo hoſtiã laudis macłãdo me

in pnia cũ grãꝝ actiõe let nomẽ dni

inuocabo. ne de tuis beneficijs mihi
collatis ſim aliqñ ingrat* Caſſ. Mo

tãdũ aũt ꝙ iſte verſus tãtã virtuteʒ

creditꝰ eſt habere vt a nonnullis ho/⸗

minib' diceretur poſſe pctã dimitti ſi
eũ in fine vite ſue certa ↄfeſſiõe ↄge⸗

minẽt Hu. Iſte aũt fidelis grãrum
actionẽ replicãs ſbiũgi¶ Jota mea
dño reddã in ↄſpectu oĩ e.
videlʒ in atrijs domꝰ dñi hoc ẽ in
ſancta eccia militãte:q̃ eſt domꝰ oꝛo/
nis in ipſa ꝑſoluã que ꝓmiſi dño Et
deinde laudabo te dñel in medio hie
ruſalem MO hieruſalẽ celsſtis patria
in qᷓ diruptis vinculis humane fragi
litatis ſancti etene pacis viſiòe fruũ

tur Col. Rogem' dñm ieſum vt ꝑ

ſuã gratiã ↄpꝛeſſo in nobis bello car/
nali:charitatis ſue nobis pace largi/
ta:filijq; ſui effecti hieruſalẽ celeſtis
etſi nõ meremur martyno coꝛonari.
ſaltẽ in ſtudijs ſimilibꝰ poſſumꝰ inue

niri: ⁊ poſt huiꝰ vitè terminũ miſeri⸗

coꝛditer adiungi ipſi dño noſtro ieſu

chꝛo:cui cũ patre ⁊ ſpũſancto eſt ho ⸗/

et gloꝛia in ſecula ſeculoꝝ Amẽ

Audate domi.

i. Pꝛo titulo mittit huic

p̃s. alleluia. qdð ſignat laudate deũ In
HB eĩ pᷣsꝰãducunt᷑ oès populi tã iudei

qᷓ; gẽtiles ad laudẽ dei ð aduẽtu ipſi
xpᷣi qꝗ ĩſtituit vnã ecciam de iudeis ⁊

gẽetibꝰ ad di gloꝛiã ⁊ honoꝛc: ⁊ H mõ
alle gat apłs ſcpᷣturas huiꝰ p̃s.ad ro.
xv.dicens Dico enim ipſum Jelum
chꝛiſtum miniſtrum fuiſſe circunct

ſvcess fuerut
ſicaut que
Uapofunſen
Weaddeno
wdeorchte
ihalcin

Vus eud

niramulcide
ſobad Ko⸗
lgttinirac⸗
nrRN
Gindaon
igeo hicin
llles Cui
uonii⸗
lugcos y e⸗
KCoquct⸗ der
Mercernn
Nwiaina
frmanche
Jope
Jorlii/
hehre rin,
inſecula⸗
nil:in eis
minate
ploniſim
llamol
toto orbe
ſelnor di
ſeſtluenm
lnönen
voneiſp
ünenn
ttn⸗

1Ciaen
r⸗ lawrer
mas henefgen
ing AN
aistiri umn
Veanonnulso⸗
poſepdidnn’
Cerii eſſöcx

sinn
ire
Aaisnnnla⸗

Kide R
id
naus ummneſt

ens niiefni

Hain cum /
nobisbelo
cbis gat ung
erucdi Achs
nd (Rolun.
1 pokunmn
Kiurhnünſan
dio nofro
u lN

ALoquũ de futuro ꝑ modũ pꝛeteriti

Pſalmus Cxvii

ſionis id eſt populi iudaici Et iterũ
Laudate dominum omnes gentes⸗:
et magnificate eũ oẽs populi:qð acci
pit᷑ ex pncipio huis pſalmi Iſta autẽ
ꝛeuidens dauid in ſpũ ait
Augate dñm oẽs gentes .i.om
nes gentiles ad fidẽ vocandol.

laudate eũ oẽs populi Pie. qui ex

audeis fuerũt ↄuerſi: qð titulꝰ ule p/
nũciauit quẽ ſuꝑ crucẽ dñicam pila⸗
tus poſuit ſcriptũ hebꝛaice grece ⁊ la
tiue.ad denotandũ ꝙ chẽs eſſʒ rex tã
iudeoꝝ qᷓ; gentiũ ad erꝰſidẽ venictiũ
qͥ h̊ ad chim laudandũ inuitant Mi.
Et nota ꝙ gentiles pᷣponit iudeis h̊
Muia pauci de iudeis pᷣmo credide/
rũt:⁊ multi de gẽtibꝰ:ᷣm ꝙ dic̃ apo⸗
ſtolꝰ ad Ro.xi.Cecitas ex parte cõ/

tigit in iſrael donec plenitudo gẽtiuʒ

intraret vt ſic oĩs iſrael ſaluꝰ fieret.
qꝛ iudei ↄuertent᷑ circa finem mũdi ⁊
ideo hic iniatantur ad laudẽ poſt gẽ
tiles Cuiꝰ laudis rõnẽ ſubdit dicẽs.
uoniã ↄfirmata eſ ſuꝑ nos-tam
udeos q; gentiles ↄuerſos Lmia eiꝰ

»

ꝓpter certitudinẽ ꝓphetie Hu. Hec
dñi mia fuit in eꝰ incarnatione: 2 cõ⸗
firmata eſt in e paſſõe VUnde dixit

Jo. xix. Cõſummatũ ẽ la veritas do
mini J.i.ipſe chꝛiſt? qͥ dicit de ſe ipſo

Jo. xuiij. Ego ſũ via veritas ⁊ vita:
Lmanet ĩ e᷑nũ ſᷣm ꝙ dicit apłus ad
hebꝛe. xiij. Jeſꝰ ãt heri ⁊ hodie:ipᷣe⁊
in ſecula Uel veritas dñi manet ĩ et

nũ:in eis qᷓ ꝓmiſit iuſtis: ſiue ĩ eis qᷓ

minatꝰ eſt ipijs Caſ. Paruꝰ qͥdẽ pᷣs.
pleniſſima bꝛeuitate ↄcluſus ẽ Quid

eĩ ampliꝰ pᷣt dici qᷓ; vt creatoꝛ debeat

toto oꝛbe laudari?O dulcis ãmirãda
pſalmoꝝ diuerſitas:mõ paucis ſentè
tijs ſalutaria dicẽ: mõ magnalia diffu
ſa oꝛõne narrare:vt tedioſa moꝛtali⸗
tas nec ĩ ipſa cura ſuſtineret faſtidiũ
cui pꝛeſtat amena varietas appetituzʒ

CCxiij.

Etiã ꝑ hoc nobis futuri regni ſtatꝰ
ſignatur:vbi diuerſa merita ſancto/
rum pꝛo actuũ qualitate fulgebunt.
cum tamen omnibus vna beatitudo
et ſuauitas eterna pꝛeſtetur DHie.
Nos igitur dominũ ſupplices depᷣce⸗
mur:vt ſe laudandi tribuat efficaciã
et confirmet ſuper nos miſericoꝛdiã
ſuam mittens in nobis ſpiritumſan /
ctum: qui exurens noxia illuminet
pꝛofutura Cui cum patre et ſpiritu/
ſancto eſt honoꝛ et gloꝛia in ſecula ſe
culoꝛum Amen

onfitemim do

Titulus Alleluia:patʒ eius

expoſitio in cv.pſalmo Hu. In pꝛe

cedenti pſalmo egit pꝛopheta de con
firmatione miſericoꝛdie dei In iſto
oſtendit per quid fuerit confirmata:
videlicet per myſterium incarnatio/
nis et paſſionis chꝛiſti Eſt enim hic
pſalmus vnus eoꝛum qui dicuntur
de pꝛimo aduentu chꝛiſti Mi. Vnde
ſaluatoꝛ Math.xxi.loquens de ſeipᷣo

iudeis repꝛobando allegat litteram
huius pſalmi dicens eis NHunquid le
giſtis in ſcripturis Lapidem quem
repꝛobauerunt edificantes hic factꝰ
eſt in caput anguli? Item Actuum

iiij. Petrus oſtendens pꝛincipibus

ſacerdotũ chꝛiſti gloꝛiſicationẽ poſt

eius paſſionem:de eo dicit. Hic eſt

lapis qui repꝛobatus eſt a vobis edi
ficantibus: qui factus eſt in caput an
guli. Et non eſt in aliquo alio ſalus.
Exr quibus patet ꝙ pſalmus iſte ad
litteram loquitur de chꝛiſto Col.
Piꝛeſertim ab illo loco:lapidem quẽ
repꝛobauerũt ſupꝛadicto. et citra po

teſt idem pſalmus moꝛaliter exponi:
Caſſiodoꝛꝰ. Fidelis itaq; popu⸗/
lus peccatoꝛum nexibus abſolutus
in pꝛima parte generaliter hoꝛtatur
ad laudãdũ dominũ cuʒ diciturr

Onfitemini dño Du. feſſiõe

laudis: ⁊ ꝓpter hoc dño l am̃ bo

n?. ſ ſe naturalit 2 etiam qm̃ bonos
nos facit ꝑ ſuã grũm Au. Mo potu/

it laus dei bꝛeuiꝰ explicari q; vt di⸗/
ceret᷑. qm bonꝰ Quid ſit grandi iſta
bꝛeuitate non video:cũ ſit ꝓpꝛiũ deo
bon eſt l qf in ſeculuʒ mia eius
u.qꝛ ſꝑ ſubuenit deuote eũ reqrẽ/
tibꝰ Et qꝛ q in hac vita nõ requirit
miam dei pꝛeueniendo:certe in futu/
ro nõ inueniet eã:ſed potiꝰ irã: ꝓpter
qð ſi ubdie Dicat nũc ..i.in pᷣſenti vi

ta dũ adhuc tempeſt merendil iſrael

J.i.populꝰ chiianꝰ vidẽs deũ ꝑ tidezʒ

Lqrm̃̃ bonus qſ in ſeculũ mia erꝰeꝛ
poſt hanc vitã tribuet bonis miſeri⸗
coꝛditer vitã eternam Et ſi ↄmunis
popul chꝛiſtianꝰ debz dñm laudare:
multo foꝛtiꝰ ſacgxdotes ⁊ miniſtri ec
cleſie Uñ ſubdit Oicat nüc domus
aron ꝗqm bonꝰ eſt dns: qm in ſeculu
mia eius. In his duob verſibꝰ
nitur dom ꝓ famiia NMi. Et qꝛ; nõ

eſt ſpecioſa laus in oꝛe pdtoꝛis Ecc.

xv: Ideo circa pꝛedictos ad laudem
dei inuitgtos oſtendit q̊ꝝ laus ẽ deo
erchra N) uc ꝗͥᷣ timẽt dñ
JItimoꝛe filiali:
fmñ bonꝰ:qm̃ in ſeculü m
tis mie ſue dona ↄcedit Deinde ad/
ducit rones iuducẽtes ad dei laudeʒ

di. Hu)/ tribulatoe] coꝛdis vel
coꝛpoꝛis Linuocaui dum petc do aus⸗

xiliuz Let exaudiuit me in latuudine

ℳ

dñs. Hoc fit qñn in tribulatiõibꝰ pa/

tiẽtiã pᷣſtat: ⁊ in latitudine.hoc eſt:in
ſpe pᷣmioꝝ eternoꝝ ſuos fideles ↄfoꝛ
tat Nec tm̃ ð tribulatõe liberat dñs

fideles ſuos:ſz adiuuat in bonis ꝑfi⸗
ciendis.vñ ſubdi? ) ñs mihi adiu/
toꝛ nõ timebo dd faciat mibi bo
qᷣlibʒ inimicꝰ carnalis Wne reli
ur

gioſoꝝ ꝓpoſitũ pꝑſequit ns mihi
9222 picta

ſalmus Cxvil.

os. videlzʒ mũdũ:carnẽ atq; diabolũ

Vũdũ quẽ debemdeſpicere ꝓpt ſuũ

vanitatẽ dieboli wrer ſui malignita
tẽ:carnẽ ꝗꝓpter ſui vᷣilitatẽ. Et qꝛ hi

inimici nõ humano:ſʒ dei auxilio deit

uincunt᷑:ideo ſubdit Ni. Bonuũ eſt
ſigere in dño. q nõ deficit in ncita⸗

Añ hiere. x vij. Maledict“ vir qᷣ cõ/
ſidit in hoĩe ⁊ ponit ſpẽ carnẽ bꝛachij
ſui et a dño recedit coꝛ e Hie. Do

nũ eſt ſperare in dño qͥ vitaʒ largit᷑

eternã. Gpes eni eſt certa expectatio
future beatitudinis l qᷓ ſperare in pᷣn
cipibꝰ quoꝝ poteſtas ci hoc mudo
labit 7 euaneſcit Hu¶ Omnes gen
tes .i.oĩa vitia q̃ faciũt hoies getilit
viuere lNcircuierũt me] obſidẽtes me
tentationel ⁊ in noĩe dñi hoc ẽ ĩ au
xilio dñi fugati ſunt a me inſultꝰ de /
monioꝝ l quia vltus ſum in eos Jam

putãdo capita eoꝝ:hoc eſt:pᷣmos mo
tus tentationux quia eis non pꝛebui
ircidantes circundedei

ↄſenſu

rũt me· ſc inſultus vitioꝛũ tam cogi

tatione q; locutionel ⁊ in noĩe domi

ni vici eosl quia vltus ſum in eos.
vindictã per moꝛtiſicationem carnis

apes quia vitia ⁊ te

leã ⁊ dulcẽ:ſ ↄſideraui ſinem qũo pũᷣ
gunt per eterne moꝛtis obligationeʒ

ſicut apes gerũt mel in oꝛe: ⁊ aculeũ

in cauda q̊ pũgũt.qꝛ multi ſunt qͥ bñ
dicũt ꝙ pctã ita pũgũt:ſ̊ tñ ſe ↄfiden⸗
tes nõ curãt vitare occaſiones ex q/
bus ſurgũt tentationes ardentes in
ↄcupiſcentia Ideo ſubditł 2 exarſe
rũt ſicut ignis in ſoinis q̃i dicat Mõ
pt eẽ ꝙ vitet̃ ptm̃ ſi occaſiõibꝰ qͥs
ſe exponat: ꝓpter qð dicitur eccle.ix.
Auerte faciẽ tuã a muliere compta:
pꝛopter ſpecieʒ mulieris multi perie
runt.et ex hoc ↄcupiſcentia qſi ignis

fidere in hoĩie. qͥ nihil ex ſe pᷣt

9 4 entationes vitio
rũ pꝛetẽderũt mihi delectationẽ mel

Crcalittne
Atentat
ſnog mere
npäm4
zides de
Ipſe eni ef
quẽ ſonns ſ
laus met 9
mochat
tl tſcc
hubpenn
üvtäaditcl
wcario 1
mguͤhedit
agllunde!
ſiſchlunt
Por- unxn
Gls ſonnſec'
Achonni. G
nin aſee

NWägandrän

erterad
virtute

gltauirme.
cſtanigfe:
lute⸗ auſtocl.
Lal Quudci
Nbaattucin⸗
NRhakefe
eWddi

odae
ſ
penecceh⸗
ſeutl⸗n glo
oln di i
gläpad
Aen⸗

ig.
MJ, 4

ſ.
.

nekde

heche Mr. T..

NN
W
„

ſno Nefrnid
Ne. A aſ
lacd nr

m Rereenenen

gsma
eltiu tcdomn
tatiN

S

00N.
Po.ds WoGW77

AlN

TINE

6

1
„ m

*
ℳ* ,
R ? ,
. „ eteN
4 N.
2 man
. ENYRNNX
4 ehw
eh

6

pe nec ge

exardeſcit in cogitationel

ſus Ja tentatõe Leuerſus ſum jnõv a
lens ꝑ me reſiſtẽ tẽtatõil vt caderẽ.

in ptm̃l ⁊ dñs ſuſcepit ne. PHie.q
oſidẽs ĩ eũnpm ſotu adiutoꝛem q̃ſini
Ipſe eni eſt Hu oꝛtitudo mea ęꝑ

quẽ foꝛtis ſum in bello ↄtra vitial Sæ

laus mea qꝛ ꝙ bonꝰ:caſtus:humilis

citl. ⁊ factꝰẽ mihi in ſalutẽ.lꝑ quẽ ſe/
culi huiꝰ pericula euaderevaleo ⁊ et᷑

nã vitã adipiſci Ipſe eĩ ẽ foꝛtitudo et

laudatio ⁊ ſalꝰ eterna beatoꝝ ꝗ q̊ ſc
magnũ habẽt gaudiũ Jo ſpᷣdii Tx

exultatiõis. ſpũalis La ſalutis i.ꝙ
ſalui facti ſunt.eſtlĩ tabernaculis iu⸗

ſoꝝ.i.in ↄſciẽtijs vbi ſcĩ ſꝑ leti ſũt:

qᷓ;uis foꝛinſecꝰ affligant᷑. vñ aplus.ij.

ad choꝛin.i. Gloꝛia nr̃a hec ẽ teſtimo

niñ ↄſcie nr̃e Et vt cognoſcẽs vnde
ullud gaudiũ venit:ↄſeqnter ſubiũgit

extera dñi..i.ch?s Hu. l fecit
virtute ð ꝗ ſubditl dextera dñi ex⸗/
altauit me de luto vitioꝝ eleuãs me
ad ſtatũ gre ⁊ exta dũi fecit vir/

tutẽ cuſtodiẽ do me in codem ſtatu
CLaſ. .Quid eĩ potẽtiꝰ q; pãõꝛibꝰ da⸗

re beatitudinẽ:de infirmitate ꝑfectio
nẽ: de hoſte foꝛtiſſimo in firmis ↄfer⸗
re victoꝛiã! Tãta ergo fiducia de do⸗
no dei ccepta fidelis populꝰ ↄſeq̃nt᷑
dicit don moꝛiar Hu. moꝛte cul

e

cãm q̃re nõ moꝛiet᷑ moꝛte et᷑na dicẽs

aſtigãs caſtigauit me dñs Hec
geminatio notat vtilitatem caſtigati.

vñ ſbᷣditl ⁊ moꝛti videlz culpe L nõ

tradidit me Iacſi dicat A moꝛte pdi
eripuit me ꝑ caſtigationẽę Caſ.Ille

enĩ moꝛti nõ tradit᷑:cuiꝰ hic vitia cõ⸗

miſſa purgant Hie. Caſtigat nos
dñs ad ꝓbationez multis verberibꝰ

vt pꝛobatos eruat a moꝛte perpetua

ſum:hoc eſt ab ipſo qͥ me laudabilẽ fe

ene lL ſͤ viuã vita gr̃e in ß
ſenti:⁊ gloꝛie in futuro l ⁊ narrabo
oꝑa dñi lpᷣm de pᷣdictis bñficijs cuʒ
grãꝝ actõce laudãdo Deindte oſtẽdit
ſermonẽ ad dñm di. Hu

