doctoꝛes eccleſie qui tuam doctrinaʒ
euangelicam pꝛedicabunt Caſ. Jn
illius enim ſede recte ſedere quis di
citur:cuius pꝛecepta docere monſtra
tur Hu. Hoc verificatũ eſt in apo⸗/
ſtolis:de qᷣbꝰ in alio pſalmo dꝛ. Pꝛo
patribꝰ tuis nati ſunt tibi filij:ↄſtitu/
es eos pᷣncipes ſuꝑ oẽm trã De qᷣbꝰ
pꝛelatis ⁊ doctoꝛibꝰ eccie p̃didtis ad/
huc ſubdit᷑ OQi cuſtodierint filij tue
videlʒz apoſtoli et doctoꝛes eccleſiel
teſtamentum meum. id eſt decem pꝛe

cepta legis let teſtimonia mea vide/

licet mandata enangelica que de mea
voluntate teſtificantur L hec ꝗᷓ doce

basss . Popſen vute arseg eg
moyſen data ẽ: ⁊ veritas ꝑ Jeſum

Plalmus Cxxxi

chꝛiſtũ facta: vt habet Joh.ir
etiãſil filij eoꝝ qᷣ ꝑ eos credituriſit

cuſtodierit hec pᷣcepta ⁊ mãdata oꝑe
adimplẽdo l vſq; in ſeculũ ſedebũt ſu
ſede tuã I.i.ſine fine tecũ regnabũt
Caſſ. LHis ergo ſedes dñi dabit᷑:qui
participes regni eiꝰ eẽ meruerunt:ſi
cut dicit ipſe chꝛs in euãgelio. Pat᷑
volo vt vbi ego ſuz ⁊ ipſi ſint mecu

PHu. Hoc ãt ꝓmilit dũs nõ ꝙ meri

tis eoꝝ:ſj gratis Uñ ſubdi Quo/
niazʒ elegit dũs ſyon...i.ecciam nullo
merito pcedẽte.qᷓ ſola gral elegit eaʒ
in habitationẽ ſibi- Uñ apoc̃.xxi.di
cit᷑ Ecce tabernaculũ dei cũ hoĩbꝰ:et
habitabit cũ eis Caſ illa eĩ maieſtas
ſumme bona:ſumme beata: ſume po/
tẽs:q;uis vbiq; ſit tota:tñ beatoꝝ pe
ctoꝛa poſſidens habitacula ſibi facit:
q̃s ſue mĩie virtute elegit Deinde cõ⸗

Hec reqes mea videlʒ eccia au/
cñq; fidelis aia a pctis mũdata:ẽ do/
mꝰ deil in ſeculũ ieculi qꝛ ipſazʒ ĩha/

bitat in pnti ꝑ grãm: ⁊ in futuro per

gloꝛiã Au. Mõ eĩ de pꝛ aliqñ turba

tur vt reqeſcat.ſʒ dicit ſe reqᷣeſcere in
nobis: qꝛ nos in illo requiẽ habemꝰlL.

ic habitabo qm̃ el

ra gratia mea: q gat iꝑ
onẽ Vñ ſubdit᷑

cleſiã aut omnẽ aiam Caſſ.que ofri
auxilio mũdano viduata:fſolam ſpeʒ

ſuã ponit in dño Eccleſia enĩ quis ⁊

ↄiugatas ⁊ virgines ↄtinere videat᷑:

vidua tñ dꝛ.qꝛ pſidio ſeculari deſtitu
thſpem ſuã in celeſti ſponſo repoluit
D de fuſca pulcraʒ: de erronea re
a: de crudeli piã: de caduca firmiſſi⸗

mã fecit Hu. Hanc inquit chꝛiſti ec

cleſiamt benediccs benedictõe gr̃e ĩ

pꝛeſentil benedicã benedictione glo
rie in futuro.cñ dicetur electis illud

Math.xxv. Wenite benedicti patris

firmat dñs verba ꝓphete ꝑſe di: Nu.

Pec habitatio Hu.mea erit ex pu

mei:percipite regnũl pauperes eiꝰ.I
videlicet eccleſie qui non pꝛeſumunt
de ſuis meritis:ſed iugiter ſuos defe
ctus conſidednte ain ſolq dei miſeri
coꝛdia ſpem ſuã ponũt.hos inqᷣt do⸗/
minus! ſaturabo panibꝰ Au. Si⸗
mus paupes ⁊ tũc ſaturabimur Oul
tbeſnmentes de hoc ſeculo: 2 ſup⸗
bi chꝛiſtiani ſunt qui odoꝛãt chꝛiſtuʒ

ſed nõ ſaturant᷑. Saturati ſunt eĩ et

abũdãt in ſuꝑbia ſua De talibꝰ dicit
Vppꝛobꝛiũ abũdãtibꝰ ⁊ deſpectio ſu /
ꝑbis Iſti abũdant:⁊ ideo mãducant
ſed nõ ſaturant᷑ Er qͥd de ullis dictũ
eſt in pſalmo Mãducauerũt ⁊ adoꝛa
uerũt oẽs diuites terre Adoꝛãt xpᷣm
venerant᷑ chim:ſupplicãt chꝛo:ſj non
ſaturant᷑ ſapĩa ⁊ iuſticia ipſi?ꝰ Quare?
qꝛ nõ ſunt paupes Paup dei in aio

&E:nõ in ſacco Pꝛocedit aliqñ hõ ha⸗
bens plenã domũ:vberes tras:mul/⸗
ta pᷣdia:multũ auri ⁊ argẽti: nouerit

qꝛ in ipſis nõ eſt pᷣſumẽ dũ: humiliat

ſe deo:facit inde vnds coꝛ ipſiꝰ ita ad

deñ erigit᷑: vt nouerit qꝛ nõ ſolum ni
hit illi ꝓſint diuitie ille:iſʒ impediunt

pedes ipſi niſi ille regat ⁊ ille ſubue
niat. et iſte talis numerat᷑ inter pau/
peres qui ſaturant᷑ panibꝰ. Inuemns

et aliũ mendicũ et inflatum: aut ideo

inflatum qꝛ nihil habʒ:qrentẽ tñ vn⸗

de infleẽ NMõ attendit deꝰ facultatem
ſz cupiditatẽ.indicat eũ ſᷣm cupidita

tem qua inhiat rebus tempoꝛalibus

nõ ſm facultatem ouã ei non ptingit
adipiſci Ita fit vt oẽs humiles ſco
coꝛde et in charitate gemina conſtitu

tos quicqͥd habuerint in hoc ſeculo

inter pauperes ſuos numeret deus
q̃s ſaturat panibꝰ. Dñs eni qnq; pa/
nibꝰ paſcit ⁊ ſatiat ſuos fideles.pᷣm

eſt panis pñie. de quo dicit᷑ ĩ alio pſal
mo Cinerẽ tanq; panẽ manducaba,ʒ
Item Fuerũt n tachꝛyme mee pa

nes diẽ ac node Scdo ẽ pãis doctri

ne MM.
t
Athariſt
Paris
müci vi⸗
di Lup
bis ho⸗
dꝛ Lus

in regn

panpes
Angfaſe

deles in
one ern
one eenn
titia ppe
gCeptonm
ybiae
uitl/ C
prq in il
wbiabi
Et Rd
ſequirur
Dui
naqpee
eſt ergo⸗
tucince ye
lccbit i⸗
Nucp⸗
ddoo
Wie⸗
Wlcer
bepnn
deopa
eiin h
hücian
dond
d
gut
llo me⸗
lcciiz
kusdi
dſtv
aen

N

duendef⸗
Mrurtbinmr d
Nſalb 1ſn
nodniͦt chuitt
nrat ſunteig
a Deridiot
Criddesi

scruf uu
u tllſine
ont maſul⸗
nndv. Ms

1,
e ti

„

) me
“õ H“
0 4
4 e1085
„. ut 4
cE5 Me⸗

.

Pilalmus Crxxri CC

ne. de quo dz eccle.xv. Cibanit illum

pane vite ⁊ intellecꝰ Certiꝰ panis H
æuchariſtie: de q̊ͥ ſaluatoꝛ dicit Jo.v.

Panis quẽ ego dabo:caro mea ẽ

mũdi vita Muari? ẽ paais gre. de j

dꝛ Lu. xi.panẽ nr̃m qtidianũ da no/⸗
bis hodie Quintꝰ ẽ panis gloꝛie:ð qꝗͥᷣ

*

dꝛ’ Lu. xiiij. Beatꝰq̃ mãducabit panẽ

nos iocũditate impleuerit Nam licz
ab initio cantica graduum vniuerſa
grandeſcãt: hicʒ tn iſtã dicere celſioꝛꝛaꝛ
q̃ de dñi aduẽtu clariſſimo lumine lã-
pauerũt Creatoꝛe qpe ꝓphetato:ꝛne
ceſſe fuit gradũ creſcẽ ꝑ quẽ augmnen
ta ſumere ↄſtat vniuerſa Reſtat no
bis in ſequẽtibꝰ gradibꝰ pſalmi dile /

in regno dei. De his panib ſaturant᷑

pauꝑes ſpũ Sequit᷑ adhuc vox pꝛis
Kerdote er iduã ſalutari: Mi.
T. gra ſpñſſcil ⁊ ſci eiꝰ ¶ oẽs videlʒ fi
deles in baptiſmo ſcificati Lexultati/
one exultabũt.i.in dño gaudebũt le
titia ꝑpetua HDu. ꝓ euaſiõe mali et.
adeptione boni Llluc li.in futuro
vbi ſcĩ exultabũt Lꝓducam coꝛnu da

uid Calſ.i.foꝛtitudinem poteſtatis

xpᷣi:qᷓ in illa iudicatiõe mõſtrãda eſt:
vbi ab ipſo ſcis et᷑na pᷣmia ↄcedunt᷑.
Et vt dñm xpᷣm debuiſſes aduertere
ſequitur l paraui lucernã xpo meo.
Hu.i.fecilucernã filio meo Cucer⸗
na qᷣpe eſt vas vbi lumẽ poni᷑ dẽ
eſt ergo acſi dient Aleo ad tãtã celſi
tudinẽ veniẽt ſcĩ qͥ erũt vaſa in qᷣbꝰ
lncebit xpᷣs Ael dicit᷑ de eccia militã⸗

te Illucꝓducã coꝛnu dauid.i.eccleſie
dabo foꝛtitudinẽ xpᷣi:augendo pote

ſtatẽ eiꝰ ↄtra inimicos ſpñales: para
ni lucernã chio meo Hie. Johãnes
baptiſta pᷣcurſoꝛ dñi ſaluatoꝛis nr̃i a
deo patre dicit᷑ pꝛeparata lucerna: qͥ
eũ in huiꝰ mũdi tenebꝛas venturũ an
nũciauit nimicos eiꝰ videlʒ iude
os nõ credentes induã ↄfuſioe cũ
viderint dñm in maieſtate Lſuꝑ ibᷣm
agit. Pu.i.ſuꝑ chm l effloꝛebitl.i.eſ
ſicacit᷑ ⁊ excellent᷑ aparebit LCfica⸗
tio mea .i.poteſtas ſcĩſicandi qm̃̃ ſo⸗
us chꝛiſtꝰ ſcificauit ꝑ Engninẽ ſuuʒ
ecciaʒ Vñ apoſ.ad Eph̊.v.ait Chꝛi
ſtus dilexit ecciam: ⁊ ſe ipᷣm ꝓ ea tra
didit vt illã ſcifſicaret Caſ.Audiſtis
qd aſcendens iſte ꝓlecerit:audiſtis q;

ctio pꝛoximi ⁊ charitas dei:q̃ ſi pura
mente ↄſcẽdimꝰ tũc ad eiꝰ glonoſu,z
pueniemꝰ aſpectũ qui eſt benedicus
in ſecula ſeculoꝝ Amen .

cce qua bonũ

Titulꝰ canticũ graduũ Hu:

Hꝛadus decimuſquartꝰ eſt charitas

fraterna:que facit fratres habitare in
vnñ Ex iſto ergo ſequit᷑ bñdidtio et

yvita eterna Recdte aũt ſequit᷑ iſte pᷣs.
pcedentẽ:qꝛ ibi adũ eſt de edificatiõe
domꝰ domini que ꝑficitur in charita
te: de qua hic agi᷑ Pꝛopheta ergo lo

qns de fratꝝ cohabitatoe exultat di.
Ece Joſtendentis ⁊ ↄgratulan/
tis vox ẽlLq; bonũ et ꝙᷓ iocũdũ
Jid eſt q; delectabile eſt inqm Lhabi

tare frates in vnum. Mie. id eſr cõ
coꝛditer mente ⁊ non coꝛpoꝛe Eſan

et Jacob fuerunt fratres Et quia ſi
mul habitabant fuit eis cauſa diſcoꝛ

die frater meus carnalis non tantuʒz

me amat quantum ſubſtantiam meaʒ
Ergo ꝙ hic fratres dicit:nõ fratres

dicit coꝛpoꝛe:ſed fratres ſpirituales:

quibus eſt coꝛ vnum ⁊ anima vna

Laſſiodoꝛꝰ PHoc reſpicit ad char:
tatem:quando ſcilʒ perfecti cõmuni/
bus ſe hoꝛtantur exemplis. et alter
alterius virtutes imitando mutuedi

ledtionis ſe vinculo compꝛehendũt.
Ipſa eſt enim habitatio quã dñs q̃/

rit. non teſta que conſotiant coꝛpoꝛa
ſed que animas religioſa ſocietate cõ

iungit Pier. Pꝛopꝛie pſalmus

iſte cenobijs 2 monaſterijs conue⸗

R . . . . .

nit Licz eni ⁊ de eccleſijs intelligat·
ſed ibi ꝓpoſiti aduerſitate videfẽ non
eæẽ tãta ↄcoꝛdia:videlz aliꝰ ad domuz

ire feſtinat: aliꝰ ad circũ: aliꝰ in eccia
de vſuris cogitat In monaſterijs ãt
vnũ ꝓpoſitũ ⁊ vn anim eſt Caſſ.
Nã vt hãc adunatiõeʒ nõ mediocre

aliqð bonũ:ſ̊ intelligeres cẽ mirabi /
le ſub myſticis ↄparatõibꝰ vſq; ad fi⸗ .

nẽ laus eũ digna ꝓſequit᷑ cũ dꝛè/Qi⸗
cut vngentũ in capitę ꝗð deſcenditĩ
arbã barbã aaron Juod deſcẽdit
in oꝛã veſtimeti ei:ſicũt ros hermõ
q deſcendit in montẽ ſyon Hu. per
vngẽtũ ſignifica

tis ſignat apoſtolos:qͥ foꝛtes fuerũt

in bello. Per aaron chãs intelligit᷑ 4

cñũ in mũdo nõ inueniret mũdum q

offerret:ſe ipᷣm obtulit in ſacriticiũ ꝓ
nobis. Per oꝛã veſtimenti ſigniſicat

eccia:ꝑ ros hermon ſignat᷑ gra chꝛi.
Nã hermõ interpᷣtat᷑ lumẽ exaltatũ.
mons ſyon ẽ eccia Eſt ergo ſenſus.

Habitare in vnũ ẽ iocũdũ tq; vngẽ

tũ.i.gr̃a ſpũſſancti exiſtẽs in capite.i.
in chzo:qð.i.q̃ gra deſcẽdit poſtea in
barbã barbã aaron.i.in aplos chꝛi:ꝗ
adherentes iĩmediate chzo pmi ĩ vnũ
habitare ceperũt:qð ec vngẽtũ poſte/
ea deſcẽdit in oꝛã veſtimẽti eiꝰ Caſ.
id ẽ in ecciam:qꝛ vſq; ad extremita/
tes eiꝰ ſpũſſcĩ gra deſcendit:qꝛ bapti
ʒatos vſq; in fineʒ ſeculi mĩe ſue di/
gnatõe ſciſicat Ipſa ẽ eĩ eccia q̃ ꝑ tu
nicã illã deſignata eſt qᷓ diuidi nõ po
tuit tꝑe paſſiõis Hu.et etiã bonũ ⁊
iocũdũ ẽ habitare frẽs in vnuʒz. ſicut
ros hermon.i.gr̃a chꝛi Au. UNã her
mon hebꝛaice interpꝛetat᷑ lumẽ exal/
tatũ:et xpᷣs qͥ eſt lumen verũ pᷣmo in
cruce:poſtea in celo exaltatꝰ ẽ Oꝛ fra
tres habitãt in vnũ:nõ ex ſuis meri⸗
tis:nec a ſuis viribꝰ:ſʒ eſt ex illiꝰ do⸗
no ⁊ ex illiꝰ gr̃a.ſicut ros de celo ex

1 gra ſpuſſci Caput
chůs eſt Barba eni q̃ ſignũ ẽ virilita

Exxxii

ipſiꝰ volũtate cadit Hu. q.i.q̃ gr̃a
deſcẽdit in montem ſyon.i.in ecciam
vel in apoſtolos ac fideles ĩ die pen

tecoſtes in ipſo monte ↄgregatos
momii ili i.ix vnanimi cohabi
tatõe fratꝝ l mãdauit dñs bñdidtiõ

J.i.pᷣcepit vt hic bñdicerent deũ.qm̃
diſcoꝛdib nulla pᷣſtat᷑ bñdictõl ⁊ lita
deñ bñdicẽtes hẽrentl vitã.duratu
rãl viq; in ſeculũ ſeculi CLaſ. Oſtẽ⸗
ſa eſt nobis vnitatis vtilitas: 2 de /

claratũ qᷣd fraternꝰ poſſit pᷣſtare affe/

dus. diligamus ergo frẽm tanq; nos
Amem dñm ſupꝛa nos vt iſta dile /
ctio ꝓximoꝝ ad illã nos ꝑducat dñi
predtimimã charitatẽ. Hoc monaſte/
rijs. hoc etiã eccleſijs:hoc ciuitatibꝰ⸗

hoc villis:hoc heremitis ↄſtat eẽ pᷣdi

catũ Mullꝰ eĩ ab iſta fraternitate diui
dit᷑ qͥ affectũ ſancte religionis habere

mõſtrat᷑. Pꝛoſper in libꝛo de vita cõ

tẽplatiua· Diligimꝰ enĩ fr̃es tq; nos
qñ ad moꝛes bonos ⁊ adæternã vita

ↄſeq̃ndã:ſicut nobis eoꝝ ſaluti ↄſuli⸗

mus:qñ nos in eoꝝ periculis cogita
mus vt nobis ſubueniri optaremus
ita eis ſbᷣueniemꝰ Aut ſi facultas de⸗
fuerit:voluntatẽ ſubueniẽdi tenemꝰ
Col. Sicq; in ꝓximoꝝ dilectõe ꝑfe /
cti xv.graduʒ ſubſcriptũ qͥ in dei di /
lectione ↄſiſtit aſcendere ſtudeamus.
gratia ac mĩa dñi noſtri ieſu chꝛiſti qᷣ
eſt bñdictꝰ in ſecula ſeculoꝝ Amen

Cce nũc bene⸗

dicite Titiel? Cãticũ graduũ

Bicut actüũ eſt in pᷣsꝰ pꝛecedenti de

dilectiõe pꝛoximi:ſic conſequẽter hic
agitur de dilectiõe dei Glo. Non
ꝙ alia gratia lſit q̃ diligit᷑ deꝰ: ⁊ alia qᷓ
diligit᷑ ꝓximꝰ: ſed qꝛ diuerſos actꝰ bʒ
ipſa gratia Caſ. Pꝛeceptũ eſt eĩi. Di

liges dñm deũ tuũ ex toto coꝛde tuo:

et ex tota aĩa tua: ⁊ ex tota virtute

tua: ⁊ ꝓximũ tuum ſicut te ipᷣm Qui

Cbt
choccl

deſernt
ſener

da ce
lungeſ
pͤr
tosfe
gt. Pe⸗
Amali⸗
ipſosſ
merge
minüſu
lghtg⸗
lad vep
nombii
titib
prritc⸗
Peratt
mone
ſeden
opoꝛl
ſie vin
onisili
Cſtohit
Nten
Nd
ſcnts
tenon
dusta
tatis
ühen⸗
iſime
mi
tlo ice
1
,
ſent
cantt
niſcze
lucens
endot

AK.
s pulns: 1 e
Ppolfröſkneft⸗
oßrntmitn⸗
nos yt ndi
inos Mncri
. boc nout
s:hoc dunmd?
nns Mraidl
lünanunedmi

3.„ —
mRtsich

1os Ninin

isenr an Ml

aum £;
ei balde
Nr Midieſi
oknict cih

icheu⸗

Mtii

.

ualen

tans ait

oũt ſic diligit deũ:locũ vitijs nõ reli⸗/
qᷣt Ubi enĩ intret ſcelꝰ cũ totꝰ anim
veo occupatꝰ eſt: Diabol ei vacãtia
dDeſiaſerat: unqharn Pau St. ſ vbi denz
pſentẽ reꝑit:ſub ſnag
dit VWaſcula ipſa cuz plena ſunt aliq̊
liquoꝛe: ſupuenientiũ augmẽta.nõ ca
pint. Ita ⁊ nos cñ dinina charitas to
tos repleat:mõ erit qͥ crimen introe/
at. dꝛoximũ diligim ſicut nos cũ il
li malũ nõ facimus:ſ̊ oẽs vt noſmet
ipſos ſimili affectõe tractam* Diliga
mꝰ ergo frẽm tanq; nos: ⁊ amem do
minũ ſupꝛa nos Pꝛoſper in libꝛo de
Vvitg atẽplatiua.

ta atep lli den pl? i ſe di /
ligũt q ꝓ eiꝰ amoꝛe ſue ſaluti coꝛpoꝛa

li ad tẽpꝰ nõ parcũt:ſeipſos tribula/

tiombꝰac piculis tradũt:nudari facul

tatibꝰ puijs: patrie ſue extoꝛres fieri
parẽtibꝰ ⁊ vxoꝛibꝰ ac filijs renũciare
parati ſunt.et vt totũ dicaʒ ⁊ ipſam
moꝛtẽ coꝛpoꝛis nõ ſolũ nõ refugiũt:
ſed etiã liłent᷑ excipiũt: ambientes a

coꝛpoꝛis ſui vita magis qᷓ a deo aie
ſue vita diſceck. Oꝛ dinẽ vero dilecti

onis illi ꝑuertũt:nec modũ diligendi

cuſtodiũt qͥ aut mũdũ qͥ ↄtẽnendus ẽ

diligũt: aut coꝛpoꝛa ſua min? diligen.

da pl? diligũt:aut ꝓximos ſuos non

ſicut ſeipſos:aut deũ płꝰ q; ſeipᷣos foꝛ
te non dinigunt Ni. Hic enĩ xv.gra!
dus talis eſt ꝙꝙ hõ ex ꝑfectiõe chari /
tatis qntũ poſſibile ẽ obliuiſcat᷑ ſecu
li hui: ⁊ occupet᷑ in dininis laudibꝰ
iſi mente habitãs in ciuitate celeſti:
in illud ad .hitip. iij. Hra ↄuerſa⸗

tio ĩ celis ẽ Ad quod ꝓpha nos hoꝛ

ECce laſcẽſis tot gradibꝰ

radicati Lbã dicite dño ipᷣm deuote

laudando ſancte ad ipſiꝰ honoꝛẽ vi /

uendo bona de ipſo oĩ tꝑe dicẽ do:de
cũctis bñſicijs eiꝰ gratias ei referen⸗

Aparatil in domo dñi lad ipſam oſſi/
ciandã: quoꝝ anim eſt in dño firmo
veſtigio religiòis Mõ eĩ diſcurrẽ de
bent eccĩe miniſtri ad venatões ⁊ aun
cupia tanq; milites: nec ad negotia

bulationibꝰ obſcurat᷑ l extollit
veſtras elemoſynas dãdo. ac illa bo
na oꝑa faciendo l in ſanctal.i. vt eter
noꝝ intentione fiant Hie.qꝛ qcqd fa
cimꝰ:amoꝛe chꝛiſti faciamꝰ ſicut dicit
apoſtol? Sine mãducamꝰ ſiue bibi⸗/

id ẽ in tpe pᷣſenti vos qᷣ eſtis fraꝛ=na
charitate ↄgregati:⁊ in dei dilectiõe:
. — . dñ

CCrxxix.

do Mie.loẽs ſerui dñi qͥbꝰ ira non

imperat:in qᷣbꝰ libido nõ regnat:⁊ d

terrena ſicut mercatoꝛes Hu.Et ecẽ

ratis łin atrijs dom dei nri..i.in la /
titudine charitatis:cuius latitudo ſe

extendit ad diligendũ etiã inimicos.
Bequit᷑ Caſſ. Ln noctibꝰ lhoc eſt
in tꝑe hurꝰ ſeculi qð creberrimis tri⸗

muas: aut qcqᷣd aliud agimꝰ:in nomie
chẽi faciamꝰ Let. I cũ feceritis q̃ ſancta

ſunt etiãl bendicite dño qͥ donat no
bis animũ miſericoꝛdẽ bñ oꝑandi et
faciẽ di elemoſynã q̃ extinguit inferni

ignes pꝛeparatos pctis Caſ. Sicq;
charitatẽ dñi:⁊ laudibus ſacris/⁊ pia

docet oꝑatione ↄplendã His ꝑactis

vos bñdicite dñm:qᷣ ſtatis id ẽ ꝓſeue

reſpice ꝙᷓ digna retributõ ſubſequat᷑

Hie.· Benedicat te
de celeſti hieruſal

te dñs ex ſyon.i.
El ꝗᷣ fecit celũ ⁊ ter

rã. lvidelicer tã ſpnalia qᷓ; coꝛpoꝛalia:
Tu igit qᷣ feciſti elemoſynaʒ qᷣ feciſti

virtutes: a deo pᷣmiũ ⁊ bñdictionem

eterne vite ↄſeqris Caſ. Perpẽdi/

te ꝙ pᷣus oĩa pluralit᷑ dixit: nũc pſal/
te fideles fres in vnitate collegerat.

dictiõis munera pᷣſtarent Quapꝛopt᷑

ſi volumꝰ eẽ benedicti amoꝛ ſce trini

tis ⁊ vnitatis ſcẽ eccie ↄplectatur.

etractatio xv. graduũ pl

1

ferre quéadmoduũ vſq; ad ſu

mü ſub ſingularitate ↄcluſit:vt qͥ an /

mõ illi populo iam dñm diligẽti bn /

Pialmus

pernã hieruſalẽ grad iſti ꝑueniunt.
Pꝛio ſiqdẽ gradu videlʒ ad dñnñm cũ
tribularer. ſeculi deſignat hoꝛroꝛem.
poſt quẽ ad virtutũ oĩm ſtudia feſti /
nat Mi. Scðo gradu videlz LZeua/
ni:ↄcipit᷑ qdã fiducia habendi cũ di⸗
uino auxilio de ſeculi moleſtijs ac ini
mici tẽtatiõibꝰ triiphũ Caſſ. In ter
tio gradu videlʒ letatꝰ ſum. magnuz
gaudiũ eẽ dicit᷑ in eccia dñi.pura mẽ
te ↄſeruata ↄſeruari. Quarto gradu
vigelicʒ Ad te leuaui oculos meos:
docet int᷑ q̃ſcũq; anguſtias ↄſtant᷑ de
pdño pᷣſumendũ:donec miſeratꝰ exau/
diat Quinto gradu ſcʒ Niſi q; dñs
erat in nobis: monet vt liberati a pe
riculis:nõ nobis aliqͥd: oĩa diuine
gratie applicemꝰ Ni. Sexto gradu
videlʒ Qui ↄfidũt.dicit᷑ ꝙ ſedatis iã
paſſiõibꝰ ꝑ nr̃m exercitiũ virtutis.fi
delis chianꝰ cõ fidat de ſtabilitate ac
ꝑſeuerãtia in bono cuʒ adiutoꝛiq dei
Laſ. In vij. gradn videlzʒ In ↄuer/
tendo. dicit ꝙ copioſos fructꝰ diuine
ↄſolatõis ⁊ retributiõis metẽt in la
chꝛymis ſeminãtes Ni. Octauo gra
du videlicʒ Niſi dñs ediſicauerit:dẽ
vt pfectionẽ in qᷓ fidelis chianꝰ cum
dei adiutoꝛio iã ꝓficit ad alios deri⸗
uet ꝓ ꝓximi edificationẽ. in q̃ ſcit ſe
nihil poſſe agere ſine dei auxilio ſpe
ciali Caſ. Nono gradu videlʒ Bea/
ti oẽs qͥ timent: ꝓnũciat᷑ timoꝛe dñi
h.5 beat“ fieri. ⁊ vniuerſa illi ꝓfutu /
ra ↄcedi Decim grad videlʒ BGe/
pe expugnauerũt me:infundit ſapiẽ/

tiã denotis Mi.vt ꝓpter tribulatio-
nẽ iminẽtẽ a bonis oꝑibꝰ nõ deſiſtat

Laſſ. VUndecimo gradu videlʒ. De
ꝓfundis. penitẽtes de imo vitioꝝ cla
mãt ad dñm vt in liberãdis hoĩbꝰ q̃n
ta diuinitatis ſit potẽtia ſentiat᷑ Ni.

Et qꝛ er pfectiõe habita de facili in

ſurgit aliqs motꝰ ſaltẽ leuis ꝓpꝛie ela
tiõis diabolo inſtigãte qͥ inſidiat᷑ ho⸗

MAllaudib' extollendo l ſel
nuni dñm- qui ꝑctõꝝ famuli eẽ deſiui/

Cxxxuij.

minib' pfectis Jdeo ſequit᷑ xijꝰ.gra⸗
dus videlʒ Dñe nõ ẽ exaltatum coꝛ
meiũ. in qͥ virtꝰ mãſuetudinis ⁊ humi
litatis oſtẽ r Tertiuſdecimꝰ gradꝰ
vigdelʒ Men Eto tmMe dauid in à fãde
incarnatois ſit ꝓmiſſio Caſ.hoꝛtat᷑
vt hõ qcqd eſt coꝛdis a oꝑis :axplicʒ
E votũ diuinis obſequijs Ni.xuij.

GBradu videlʒ Ecce q́; bonũ Illa ſpi
ritualis adunatio de qᷓ actuũ.iiij. dicit
mMmultitudinis credẽtin erat coꝛ vnuʒ
t aia vna. fratribus pᷣdicat᷑ ſupꝛa qͥs
bbuiñqdictio dñi ⁊ eterna vita peruenire

moõſtrat᷑. Decimꝰqᷣntꝰ gradꝰ videlicʒ
Ecceęe nũc bñdicite dño monet hõ

er pfedctõe charitatis qᷓntuʒ poſſibile

eſt obliuiſcat hurꝰ ſeculi ⁊ occupet᷑ ĩ
diuinis laudibꝰ q̃ſi mente habitãs in

celis: qpꝛopter nos pꝛefatos gradus
iugit᷑ inſpiciẽtes moꝛtiferos ſeculi vi

temꝰ erroꝛes q̃tenꝰ pᷣmijs eterne bñ ⸗
dictiõis donari mereamur.ꝑ dñm no

ſtrũ ieſum chꝛiſtũ cui cũ gatre ⁊ ſpũ⸗

ſancto ẽ honoꝛ ⁊ gloꝛia in ſe.ſe.Afm̃.

Audate nomẽ
itulꝰ Alleluia Caſ. poſt
pulcerrimã ↄſtrudtionẽ q̃
vſq; ad illã charitatẽ qᷓ deꝰ eſt puenit
qꝗᷓ ſecuros 2⁊ felices in eternum efficit

Loöogrue nimis ponitur Alleluia vt

laudibꝰ dñi ſcã ꝑfruat᷑ eccia:cui tale

mun“ noſcit᷑ eſſe pꝛeparatum TPoſt
pꝛedictos itaq; pſal.graduũ quibꝰ ad

omniũ virtutũ culmẽ diuina milera/
tione pꝛopheta ↄlæœndit in domo dñi
ſtantes alloquitur dicaen.
Augate nomẽ dñi Ni. Jpᷣm
endo Llaudate ſer

ſtis (ui ſtatis in domo dñi Au.
Illi ei in eccia dei dicunt᷑ ſtare:qui in
mãdatis eiꝰ ꝑſeuerãt:qui in fide non
ficta ⁊ ſpe certa vel firma ⁊ charita⸗/
te ſincera ſeruiũt deo⁊ honoꝛãt eccle

ſuneius
nuena
Gequi
Atrid
Gelus
focos
loſis
ſiart
ſerne
tinere
lauch
potel
düm
bono⸗
lece
Mi
prergd
darli
ldeſalu
narden
losme
ſeſſion
eplat
eccin al
ludau
waa:
wici⸗
Roß
Ueole
tieac
ſment
Ei
lade
ſopien
enid
peſt
ſubqtt
etaj
la
nvoc
Iane

ien

itiina
nn aren
s ai inu
WMupenm

nr ga ii

rdio non

nsinnn wit⸗

cult auwt
nen Musn
einds gts
wrigdeſeciri

E nn

* 4
1goun .ſAN.

4
NLo.
Uini l vo
mi Arudians
in gonunchn
utur Alcleu
wi ainai tr
mmm
ruigl 1
i minnit
airinderod

ſiam eius: ⁊ nõ dant offenſionẽ male
viuen di eis qui venire volũt ad ea,z

Sequit᷑ in atrijs dom dei nri Caſ.
Atriũ dict᷑ ampliſſime domꝰ pᷣm in/⸗
greſſus. vbi habnãte Aibi ꝓpt frig
focos facere noſcebant᷑ Un a nebu/
loſis globis atri fumi appellata atria

qᷓſi atra tradit antiqᷣtas Et q; nullus
ſermo vacat q nõ aliqð myſteriũ co⸗

zincte indicat᷑:et illos dicit etiã dñm
audare.qꝛ in pᷣmo ingreſſu eccĩe vt/
pote laici ſtare conſueſcũt Laudate
dñm qm̃ bonꝰ dñs eſſentialit᷑.alios
bonos faciẽcs Au. Ineſtimabili dul
cedine teneoꝛ cũ audio bonꝰ dominꝰ

Mi. Ipſe eſt eĩ infinite bonitatis:ꝙ⸗

pter qð eſt ſumme laudabilis Ideo

dicit᷑ Npſallite noĩ erꝰ qð ieſus dicit
id ẽ ſaluatoꝛ Lqm̃ ſuaue ẽ Uñ Ber /

nardꝰ ait Jeſus eſt mel in oꝛe: ⁊ me ⸗

los in aure:ac iubilꝰ in coꝛde¶ no⸗

niã iacob elegit ſibi dũs: iſrael in poſ
ſeſlioneʒ ſibi. Per iacob intelligunt
ackiui ↄtra vitia luctãtes Per ifrael

ↄtẽplatiui deñ mẽte videntes.ex qᷣbꝰ

eccia ↄſtituit᷑ q̊s.qꝛ dñs gratis elegit

laudãdus pᷣdicaf᷑̃ Hu.Et q̃ſi qͥs q/

reret a ꝓpheta qũo ſcis ꝙ dñs elege⸗
rit ſibi iacob ⁊ iſrael in poſſeſſionem
Keſpõget di⸗
tico l cognoui notitia fidei ⁊ ꝓphe/

tie ac experiẽtiel ꝙ magnꝰ ẽ dus.i.

imenſus potẽtia:ſapia:mia: ⁊ natura
Vñ potuit ſciuit⁊ voluit hoc facere

L⁊ deꝰ nr̃ pꝛe oĩbꝰ dijs .i.potentioꝛ

ſapientioꝛ ⁊ benignioꝛ HNi.Dicunt᷑
enĩ dij participatiue angeli ⁊ ſci:qᷣbꝰ
peſt ipſe deꝰ tanq; dñs miniſtris. Jõ
ſubdit᷑mnia qcũq; voluit dñs fe⸗

cit in celo Jali̊s angelos ibi ſtabiliẽ

do:et alios ꝓpter ſuꝑbiã ſuã deijciẽ/
dol ⁊ in tra aliq̃s hoĩes ꝑ gram ſu/
am vocãdo:⁊ alios iuſto dei iudicio
licet nobis occulto dimittendo lĩ ma
ri et in oĩbꝰ abyſſis aliq̊s tꝑe tempe

Auia ego. ſpũ phe

id eſt initia peccati videlicʒ ſuꝑbiã⁊

xitↄſequenter declarat die Amuſit

CCl.

ſtatis mirabilit ſanãdo: aliſs piclitan
tib? ꝗpter ventoꝝ flat

ducés nu
bes ab extremo terre J.i.a mari oce/
ano a q̊ vt plurimũ eleuant᷑ vapoꝛes
humidi:ex qᷣb nubes generant᷑ Eſt

aüt iſte oceanꝰ tminꝰ terre habitabi /
lis l fulgura ĩ pluuiã fecit qꝛ freqnt
in didtis nubibꝰ generant᷑ tonitrua⁊
inde ꝓcedũt coꝛuſcationes ⁊ fulgura
q̃ terminant᷑ ꝑ hoc ꝙ nubes ĩ pluuiã

reſoluunt᷑ ui ꝓducitvẽtos de the
auris ſuis I.de locis hoibꝰoccultis
Au. Quia eĩ flat ventꝰ:ſentis.qua cã
flat vel de q̊ rõnis thezauro reductꝰ
ſit:neſcis Debes inde deo pietatem
credẽdi. qꝛ vẽtꝰ nõ flaret nili iuſſiſſet
ille q fecit:niſi ꝑduxiſſz ille qͥ creauit.
Videmꝰergo hec in creatura iſta:lau

damꝰ: miramur:⁊ bñdicim deũ Du.

Sʒ qꝛ hec ⁊ ſeq̃ntia plana ſt᷑ ad lraʒz
Ideo ſpũalit᷑ exponunt᷑ hoc modol
QAducens nubes ..i.pᷣdicatoꝛes:
pluũt doctrinis:tonãt minis:⁊ mira⸗
culis coꝛuſcant Hos educit Lab ex/
tremo terre Mi.ſcʒ bedã ab anglia
ſanctos dñicũ ⁊ antoniũ ab hiſpania

et ſic de pluribꝰ alijs a finibꝰterre oꝛ

undis l fulgura in pluuiã fecit. Gl.
.i. minas de futuro iudicio ad miam

Pꝛedicatoꝛes nanq; ⁊ terrẽt.eterna

ſupplicia ↄminãdo:⁊ mulcẽt ꝓmittẽ
do eterna gaudia Mi. ¶Qui pꝛodu
cit ventos de theſauris ſuis .i.iĩpul
ſus ad bonũ ex occultis ſue deitatis
qui percuſſit pꝛimogenita egypti

auariciã. vñ Eccle. x. dicit Initiũñ om
nis peccati ſuperbia.et.i.ad Choꝛiñ.
vi. Radix omniñ maloꝛũ eſt cupidi?ꝰ
tas Per pꝛedicationẽ igitur ſanco⸗·
rum domin percuſſit hec vitia Lab

homine vſq; ad pecus .i.a maioꝛe vſ

q; ad minimum. vel a docto vſq; ad
indotuʒ Qũo aũt hmõi pctã deſtru /

ſalmus

ꝛodigia.l.i.miracula qᷣbꝰ p̃ /

5%

Cxxxuij.

ſigna ei ſed ſpiritali expoſitõe ſentiri Mꝗᷓ te-
dicationes ſanctoꝝ ↄfirmaban Li me ra ꝓmiſſiõis ite e at at gſite
diei earpre videlz 1 medio mu⸗ hereditas data: qꝛ eã ſuis offenſiõibꝰ nd
di vel palã ⁊ maniteſte L in pharao/ amiſerũt Bʒ ſub illoꝝ pꝛefiguratiõe un
nẽ et in omnes ſeruos eius...i.cõtra terra ꝓmiſſis ꝛie dabſine dubio n
dem Qui pcul/ chianis:quã cterna pace cuſtodiant
it gẽtes multas: 2 occidit r 2 Pou. Cerra iſta eſt celeſtis patria in At
tes lipſos ad fideʒ ↄuertendo Per qᷓ demones creati fuerunt:quã ꝓ ſua aud
talẽ modũ loquendi dictũ fuit beato ſuꝑbia ꝑdiderũt Pãc deꝰ demomb habe
petro de ↄuerſiõe coꝛnelij ⁊ amicoꝛũ ceiectis dedit fideli populo ſuo chꝛi⸗ bu
eiꝰ Actu:x. Surge petre ⁊ occide vcẽ ſtiano in ꝑpetuũ poſſidendã: ꝓpt᷑ qð is
PDu. eon rege amoꝛreoꝝ: 2 Og dicit hereditas Ende eccle. xi. Se/ fnl
regen baſan DHos Moyſes occidit des ſuꝑboꝝ ducũ dñs euertit: ⁊ fecit gan⸗
vt habet᷑ numeri.xxi. ⁊ poſſedit re/ mites ſedere ꝓ eis Pꝛopt᷑ qð demo gern
gna eoꝝ cũ ꝓhiberẽt filios iſrael träaf nes ↄcitant᷑ mnuidia ↄtra fidelcs: qui hlall
ire ꝑ fines ſuos La oĩa regna chanaã eoꝝ poſſident hereditateʒ Pꝛo his tene⸗
Ivbi dñs occidit per Joſue ⁊ filios aut factis ſeguit᷑ exultatio ⁊ laus iu/ Mlne
iſrael xxxi reges. vt haberur Joſue ſtoꝝ cũ diciRomine⸗ q malos eie lu
xiiij. Cypica interpꝛetatõe ſeon idẽ ciſti: ⁊ ꝙ eis poſuiſti bonos Lnomen ſeulſz
ſonat qð tentatio oculoꝝ ⁊ ſignificat tuñ in eternu. Mi. ſit laudabile a no nonere,
luxuriã vel ſpũm luxurie: qui eſt rex bis ! dñe memoꝛiale tuũ i.memoꝛia hor e
amoꝛreoꝝ.i.amaricanfiũ. qm̃ luxurio beneſicioꝝ tuoꝝ remaneatl in geneta ſaihn
ſi poſt ptm̃ penitent ⁊ amaritulline tiée 2 generationẽ .i:in generatiẽ i/ liä ar
toꝛquent᷑.luxuria eni futura cruciat: bus ſibi ſuccedentibꝰ:ſicut videmus les
pꝛeſens non ſatiat:pꝛeterita nõ dele⸗/ impletũ Cãm cĩte laudis ſubiungit. delicz:
ctat:ſ magis affligit: vt dicit boetius nia iudicabit q̃ſi dicat Jdeo lau ſeutic
Og interpꝛetat᷑ ↄgregãs vel coadu / dabilis eſt qꝛ iudicabit dñs populũ ALoul
natio.⁊ ſignificat auariciã vel ſpům ſuũ ludicio aꝓpꝛobationis. ſeꝑando es.q
anaricie:ꝗq dicit᷑ rex baſan:i.ↄfuliõis bonos a malis in iudicio futuro Let fuie
que debet auaris Juxta illud Opè uin ſeruis ſuis depcabit Col. Oꝛant d
pꝛobꝛiũ abundantibus. Chanaã dici᷑ den boni et mali: ſz ad vitã eternã nõ nalck
poſſidens. ⁊ ſignificat ſupbiam que exaudit deꝰ niſi bonos Bñ ergo dici Caul
vult omnia poſſidere id eſt ſuppedita tur.eęt in ſeruis ſuis depꝛecabit᷑:quia tislb
re Hos reges occidit dũñs in cruce ad eòꝶ pꝛeces qui in eiꝰ ſeruitio pꝑſẽe/ etlin⸗
videlʒ ſpũm luxurie.doloꝝ amaritu/⸗ uerãt inclinat᷑ vt eos ad eternã ſalu⸗ Plati
dine:ſpu auaricie: ſua paupertate et tem exaudiat Trſlatio romana hʒa dand
nuditate:atq; ſpũm ſuꝑbie capitis in⸗ ĩ ſuis fᷣuis ↄſolabi Caſſ. Vtiq; dũ ſtriee
clinatiõe ⁊ ninia humiliatiõe Mi. illis pᷣmia ꝓmiſſa reſtituet: q hic ꝓpt lauh
Poſtq; dominꝰ hec oĩa deleuit atq; nomé er laboꝛioſa ↄtentione vexati dioj
ſubuertit:nos ꝑ cognitionẽ ſuam in ſunt. De quibꝰ ſcriptũ eſt Geati qui dictte
hereditatẽ perpetugz aſciuit.i.voca lugent:qm̃ ipſi ↄſolabunt᷑. Poſtq; ſe Etno
unit ude ſubdit t dedit terr eo⸗ laudibꝰ dñi pꝛopheta ſufficienter ex — Lc⸗
hergditaten hereditaté iſract popu pleuit:ↄuertit᷑ ad erroꝛẽ gentiuʒz de / nlltäte
lo ſuo⸗ Cal. Gerſus iſte declarat· ſtruendũ di. Mi, O imulacra gentiñ R
oꝛa illa nõ ad litteraʒ debere ſuſcipi: Aſupple ſuntl argentũ ⁊ aurũ- qntuʒ n

Peingfze⸗
otb?
los
NN
mpagahen
ickcketsnn
popnioſoc,
Proptqn
è
ulemmo usi

.1..1..l.,
————OODàSZůSZð j
1 ſ f
17
Srr urli
WE A/X—.
rlais o
AAidofumne
KA12
gt..AO
–◻ in
. „ 5
onos Dü

5, &
* “ 9
s N CN

.

4ſe 9
MRK W ,W
n W W,Y
„

4

.„6 .1
cos d

(e
„

7
itid AN

Ar,
l
ℳ
ℳ ſt 4

minũ quantũ ad foꝛmam artiſicis fa
ctam (s habẽt ſimilitudinarie let
k: oculos habẽt 2 nõ vide
bent: nõ audient:

ex quo nõ habent ſpũm: non poſſunt
habere oꝑa vite qᷓ mediantib ſpiriti
bus exercent᷑.vt dicit᷑ in libꝛo de dꝛa
ſpũs ⁊ anime Caſ. Deridet ꝓpheta
ſimulacra gẽtiũ ne aurea ſigna deos
q; argenteos colãt.qꝛ deꝰ ipſoꝛũ inte
ger nihil ꝓgeſt eis.ſed ↄfractꝰ valet
ad aliqd ſi ex eo pecunia ↄficiat᷑ In/

tende aũt ꝙ in iſtis verſibꝰ ⁊ in cxiij.

pſalmo abũde gentiñ ſimulacra deri/
ſa ſunt.vt q̊s pꝛima ↄmonitio nõ coꝛ

rexiſſʒ: repetita denuo verecũdia cõ

moneret Col. Moꝛalis expoſitio

hoꝝ verſuũ in dicto cxiij. pſalmo de/
ſcripta ẽ Sequit᷑ poſt deriſam gent
liũ vanitatẽ digna ſnĩa cũ dicit᷑
miles illisſiant qui faciũt ea. Mi.vi
delicz artifices.qꝛ carent vita ſpuᷣali
ſicut idola canent vita ſenſibili Let

l. vi

oẽs qui ↄfidũt in eis ſcʒ idoloꝝ eul

toꝛes. q; ↄfiqunt in nihilũ. ſicut ⁊ ido
lũ nihil eſt. ſicut dicit.i.ad Choꝝ.viij
PHu. omꝰ.l.i. familia vel ↄgrega/
tio liſrael I.i.chzianoꝛũ fideliũ ꝗͥ deũ

oculis mentis ꝑ fidẽ non fictã aſpici

tis Nbũñdicite dno deũ laudãdo vita

et lingual domꝰ aaron videlʒ vos
pᷣlati bũdicite dño⸗ ipᷣm digne lau /
dando Qomꝰleui vos videlz mini
ſtri ecce bñdiciæ dño. benedictiõe
laudis:⁊ vos l q timetis dũm..i.qui
dño ĩ qlibʒ ↄuerſatione ſeruitis bñ⸗
dicite dño debita grarũ dae a,
Et nos oẽs vna voce dicamꝰ? HBe/
nedictꝰ dñs ex ſyon Caſſ.i.ab ecca

militãte quã ipſe dñs chẽs ſua ſancta
incarnatõe viſitauitł quinũcł habi

tat in hieruſalẽ.Mi.i.in eccia trium
phãte in qᷓ habitare dicit̃᷑ eo ꝙ ibi ma

her diſcedererauaten, er ipſa diene

ↄſtruit᷑ hieruſalẽ illa celeſtis cterna
felicitate ſpeculant. Oirabilis ps.ad
deuotiſſimos populos inſtruendos:
Hihil eni poſt tata beneficia redde/

re poſſum niſi vt ſicut ĩ pᷣncipio hu/

ius pſalmi dictũ eſt dñũm noſtrũ trina

ↄfeſſione laudemꝰ Benedicamꝰ pꝛez
æt filiũ cũ ſanctoſpũ vnñ atq; oĩpotẽ

tem deu: vt ſicut non eſt in illa natu
ra diſtantia:ita ñ ſit ĩ ipſa laude diuer
ſitas Hec eſt reuera laus que nos re
ficit:hoc pabulũ quo aĩa deuota lagi
nat᷑ in qᷓ tãtũ reſicimur vt nulla dele
ctatio ſimilis eẽ videat᷑ Ipſum itaq;
mõ bñdicamꝰ vt eũ ĩ eternũ cũ ange
lis laudare mereamur cui ẽ honoꝛ ⁊
gloꝛia in ſecula ſeculo- Amen

*½ Dð
ontitemim Do⸗
mino qf. Titulus Alleluia
Mu. Iſte pſalmꝰ totꝰ ẽ de laudibus
dei vbi multa laudabilia dicunt᷑: ſed
maxume hic mia dei cõmendat᷑. ñ
cum diuerſa ſint initia ver ſuũ: tñ fi⸗
nis eſt vnus omniũ.quia quicqᷣd hic
dicit᷑:ad milericoꝛdiã dei refertur per

quã ſubſiſtunt omnia opera eiꝰ que

lic recitãtur Caſ. Merito ergo ſepi

us ipſa miſericoꝛdia repetitur qᷓ oĩa

in nobis indulgentiſſimis muneribꝰ
oꝑatur Nã ſi cãm tanti ſecreti diſcu/⸗
tias: clementia dñi eſt omne qð viui/
mus: miſericoꝛdia ꝙ valemꝰ Quapꝛ
pter nec ab oꝛe noſtro:nec a coꝛde de

—

iugi tuitõe nos fᷣuare Per totũ pᷣs

apheta loquit᷑pꝛima eĩi parte magni

ſicentia domini exponit᷑ vt coti o?/
bis conditio declaret̃᷑ cum dicitur
Nnfitemini dño confeſſiõe lau
dis SGepe diximꝰ ad laudes do

mini ⁊t ad deploꝛãda pctã cõmuniter
ptinere:hic ant nõ vnũ ex duobus: ſ
vtrũq; accipiendi eſt. Poce⸗ en bea

Plaimus

tos viros laudes dñi iugit᷑ dicere :et
pꝛeterita pctã deflere Sic eni uiſtos
intelligimꝰ:ſi ↄuerſi a malo illa dam/
nẽt ꝗᷓ aliqñ mala geſſerũt. Sicut apo
ſtolꝰpaul de pᷣteritis malis dicit NHõ
ſum dignꝰ vocari apoſtolꝰ:qꝛ ꝑſecutꝰ
ſũ eccaz ði Bequit᷑ Hu.lL qm bonꝰ
leffectiue:qꝛ ab ipſo fluit oẽ bonum
Tam̃ in etnũ mia eiꝰ Au.Licʒ miſ/
ſis iuſtis in vitã eternã:iniqᷣs aũt in
ↄbuſtionem eternã nõ ſint deinceps
mituri quoꝝ adhuc miſereat᷑ deꝰ. re/
cte tñ intelligi pᷣt in eternũ futura mi
ſericoꝛdia ei: quã ſuis fidelibꝰ largit
nõ qꝛ in eternũ miſeri erũt.et ideo in
eternũ mĩa erꝰ indigebũt:ſʒ qꝛ ipſa be

atitudo quã miſericoꝛdit᷑ miſeris p/⸗

ſtat vt eſſe miſeri deſinãt: ⁊ beati eẽ
incipiãt nõ habebit finẽ Ideo in et /
nũ mia eiꝰ Oꝛ eni iuſti erimꝰex iniqs.
ſani ex infirmis:viui ex moꝛtuis:im⸗
moꝛtales ex moꝛtalibꝰ: ⁊ beati exani/⸗
ſeris.eiꝰ mia ẽ qᷓ hic pdtã donat: ⁊ in
futuro ſine fine coꝛonat NHic dat gra
tiã: ibi gloꝛiã Mi.Nota ꝙ hec clau⸗
ſula.qm̃ in eternũ mĩa eiꝰ xx vi. vici⸗
bus ponit᷑ in hoc pſalmo: eo ꝙ ſicut
rabi ſalomon dixit a pncipio mundi
vſq; ad dationẽ legis in monte ſynai
fuerũt xx vi.generatiões in qͥbꝰ mũ⸗
dus fuit ſuſtẽtatꝰ ſola diuina miſera/
tiõe Iſte aũt xx vi. generationes ſic
co l’ſigunt᷑ ex ſcriptura Nã geneß. v.
hab et᷑ ꝙ adã genuit ſeth.qui ſeth ge
nnit enos: qͥᷣ caynam:q malaleel: q ia-
reth. qᷓ enoch:qͥ mathuſalẽ:q lamech:
qᷣ noe:qͥ ſem. Itẽ habet᷑ geneß. xi. ꝙ
ſom genuit arfaxat:qͥ ſale:qͥ heber:qui
phalech:c ra gau:qͥ ſeruch: q nachoꝛ:

qᷣ thare: qᷓ abꝛaũ: q iſaac. Iteʒ genef.

xxi.iſaac genuit ia cob. Gene. xx v. ia⸗
cob genuit leui. et gene. xxix.leui ge⸗
nuit caath. Exo. vi· caath genuit an /
ram:qͥ moyſen:q gerſon. E xo.ij. Et ĩ
hac generatiõe fuit data lex Sequit᷑

CErxrxv.

onfitemini deo deoxr J.iangelox

hominuʒ iuſtoꝝ q dicunt᷑ dij partici
patiue vel adoptõe. iuxta illud Mat.
Ego dixi dij ſtis onſixemini do
mino dnoꝝ Arpᷣooho pncipũ tre.
iuxta illud apoc.i.pᷣnceps reguʒ t᷑re
Caſ. Sicut in pᷣdidtis tribꝰ verſibꝰ

ꝓPoſitũ eſt Confitemini: ita ⁊ ꝑ oẽs

verſus qͥ variant vſq; in ſinẽ cõfite/
mini ſubaudiẽ dũ eſt Mi¶ Qui facit
mirabilia magna ſolꝰ totius nature
virtutem excedentia Hugo ¶ ui
fecit clos videlʒ ethereũ:ſyderenʒ
cryſtallinũ ⁊ empyꝛeũl in intelledu

id ẽ in ſapia ſua Juxta illud OMĩa in
ſapia feciſti Ni. i firmauit t᷑raʒ
ſuꝑ aqs...i.iuxta aq̃s ſᷣm ↄmunẽ mo

dũ loquendi qͥ dici᷑̃ Talis ciuitas ẽ

ſuꝑ mare:⁊ talis ſuꝑ ſecana Mule⸗
cit luminaria magna q̃ aũt ſunt illa
ↄſeqnter declarat di. Du. Oolẽ in
tãtẽ diei vt eſſʒ lux illuminãs dieʒ

nã 2 ſtellas in poteꝑate nodctis

dñm oia hec in fpia fua feciſſe. ſicut
de celis pꝛedictũ eſt Mi. Poſtq; di⸗
xit q̃ ſolꝰ deus fecit.ↄſequent᷑ incipit
dicere qᷓ ꝑ angelos vel hoiĩes fecerit.
Vñ ſequit᷑(ui ꝑcuſſit egyptũ lmul

tis plagis cu? pmogenitis eoꝛum
Iſta fuit decima plagavt habet᷑ exo.
LCaſ. Et qꝛ hec iuxta hiſtoꝛiam nota

ſunt Videamus qᷣͥd hic ſpiritaht᷑ ma

gis poſſit intelligi Eoeicumt e egy/
eculi iſti? dãnauit glo
riã q̃ putabat᷑ eſſe cipua Nã luxus

pti pᷣmitiua qñ ſecu

ſupbia:auaricia qᷓſi pᷣmogenita ſunt

mũdi Jpoſa enĩ pᷣmo generat peſſimꝰ

venter ⁊ illud charos filios ample/
dtit᷑ dũ rerũ iſtaꝝ cupiditate gratulat᷑
Pec dñs pcuſſit qñ a reaulis ſue di⸗
uinitatis excluſit DHu. Mã luxuriaʒ
ꝓcuſſit virginitatẽ laudãdo.mũdiciã
cuſtodiẽdo ⁊ ieiunãdo. Suꝑbiam pꝑ/⸗
cuſſit regnũ reſpuẽdo: pedes diſcipu

ad luminãdũ noctẽ Au. ſubaudi

rerit
nti.
ſtviin
deo
ade⸗
Wd
pe⸗
och
plu
i.
Boi
Pfoͤſ⸗
an
duil
les!
ner
iug
in
inp
alte
pli
rite
ſean
deat
PX
moch⸗
lpſea
vid
Wu
ani

ecpene
asn⸗
Waſnecii
4 Ki
K.trnsn
u Dago
uilud un
unmmut i
mn mro

i ale ſu
Nni eetgn
awint
vel benint.
Wernns
benm hat
ru un
peahraice
Nianünutd
ann Mbrn
–
ug
ludihlin
n Ger .
pen

o l.i. in ſingulari ſua oĩporẽtia.
i diuiſit mare rubꝛũ ĩ diuiſiões
JHu.no ꝙ aq illiꝰ maris ſit rubꝛa:

loꝝ lanando ac humilitatem docẽdo

Auariciã ꝑcuſſit ĩ hoc mũdo mil poſ
ſidendo ⁊ oĩa huiꝰ ſeculi relinqre co/

