Gb593_fol
author: Petrus, de Herentals

N12511896428

IIIIIIIIIIINIIIAIIIII

021

uB Tobinaen

N

67

S = = — ”
S 3 4 DMR Z DũZ HWM
5 . S= ů H
S RKH 4 KM 5 S 5 M
. ● D DS S .
*
. .%
. .
.
. . . .
.*

*
2
.
„ „
. 22 *
4

.
.
.
£
.

— —
— — 2 .
=èð . *

S
. = .
3 -

S
èðM
.
.
ð
W .
5
.
.
*
=ð
.

.*

.

collecka:fel

8 —44 S
. “ 7
2

rendũ ⁊ religioſun
trũ de Harentals:

ſem Pꝛemonſtrateſis oꝛ
uerſis ſlanctoꝝ codicibus indu

endo dñoq; meo
chariſſimo dño Yꝓo⸗

dinis: e
ſt

du t giectenſis ec⸗
cleſiè: nũc vero le/
odienſi ep̃o frater Petrus pꝛioꝛ ec/
cleſie floꝛeffieñ: indignꝰpꝛemõſtrateſ.
oꝛdinis:ĩterpᷣtationẽ ſui nominis cũ
ſanctis patribꝰ felicit᷑ obtinere. Pat᷑
chariſſime cũ rẽ quãlibet honeſtatis
ſplendoꝛe ꝑſpicuaʒ ſimul ⁊ vtilitatis
fructibꝰ plenã: pia pariter ⁊ pꝛudens
auctontas iubere diſpoſuit: ⁊ eandeʒ
rẽ humilis obedientia toto mẽtis ani
niſu iuſſa pꝛo viribꝰ ſuis aggredinõ
refugit. Mon eſt dubitandũ diuina ĩ/
ſpiratione pietatẽ illam et iuberet pᷣ
monitam: ⁊ hãc vt ꝑficiatur adiuuan
dam. Oð reuera pius dñs mihi indi⸗/
gno clementer donauit experiri: qm̃
cũ placuiſſʒ veſtre paternitati iubere
vt ↄpilationẽ ex dictis ſanctoꝛum pa
trum venerabiliũ doctoꝛũ ſuper libꝛ
pſalmoꝝ colligerem / ſinguloꝛũ q; di⸗
cta ꝓpꝛijs eoꝝ nominibus rubꝛo ſuꝑ:-
inſererem:ad modũ coutinue quã be
atus Thomas de aquino ſuꝑ qttuoꝛ
euãgelia induſtrioſe ex dictis ſancto⸗
rũ collegit/in volumen vnum. ſimile
vpus ſuꝑ lbꝝ pſalmoꝝ ex ſanctoꝛum
fioꝛibus vt valui:nihilominſs tñ vt

Paru ſerioſe compilando ↄtexui ve/

t ſertum miro redolens virtutum
odoꝛe:ac triplici eccleſie fructu farci/
tum Caſſio. Enimuero ſicut coꝛo

hãni de Arkel: du⸗

na ſuauiſſimis conſerta floꝛibus ſpira
men efficit gratioſum.ita et hoc volu

men ſanctoꝛum dvoctrina coꝛuſcans di⸗

uerſis virtutũ fragrare ſentitur odo

ribu s.mõ inſtitutione ſalutari/ mo do

gemitu: modo pollicitatione pꝛemio-)
rum/mõ terroꝛe penarũ⁊ vbiq; launi
bus dñi decoꝛatum Lolledoꝛ Oe
q; ſi in eodem quomodolibet incaute

defecerim ſcuto iniũcte mihi obedien

tie meã opiens ignoꝛantiã veſtre pꝛu
denti coꝛrectioni humiliter me ſũmit
to/ eligens magis ab aliquibus nota⸗/
ri de impevitia q; a veſtra paternitate
de inobedientia repꝛeheniid
.VYErũ vt lucidioꝛ pꝛefate compi⸗
Aatiõis pateat ꝓceſſus Augꝰ.
Sciendũ ẽ in pᷣmis ꝙ iſte liber apud

hebꝛeos ꝓpter diuerſas cauſas tribꝰ

nonꝝ / liber ſoliloquioꝛum/et liber pſal
moꝝ. Ideo enim intitulat᷑ liber hym⸗
noꝝ.quia totũ iſtud opus ad laudem
dem dei pertinet. Hymnus enĩ dicit
laus dei / pmo heroico vel hexametro
lyꝛico carmine compoſita NHico.
de lyꝛa Maʒ hym ni iſti lunt apud be /
bꝛeos metrice conſcripti qð in trãſla
tione ſeruari non potuit Aug? Li
bex ſolſloquioꝛũ ideo intitulat᷑.qꝛ ꝓ/
pheta humani generis reparationem
diuina inſpiratiõe tantũ:et nõ ꝑ ſom
nium vel ꝑ aliqua facta vt alij phete
pꝛeuidens. nõ in publicovt alij phe
tabat: ſed ipſe in pᷣmis de incarnatio⸗
ne dſii futura ſecum gaudebat ipoſt/
ea ab alijs recitari faciebat Caſſio.
Alij ꝓphe obſcure ꝑ quaſdaz rerum
imagines aut ꝑ enigmata de xpᷣo pꝛo⸗
phetauerũt. videlʒ ꝑ angelos ſicut lo
cuti ſunt Abꝛae vel Loth. Zacharie
vel Marie. Elel ꝑ viſiones:ſicut Iſla⸗
ias Eʒechiel/⁊ plures alij. Vlel per
ſomnia:ſicut Salomõ Daniel. Elel

—
„
☛

. „ *
6 1 1 * 6
* õ 4
„

A.

Ande bic liber nomen ſoꝛtiatur.·

per nubem ⁊ voeẽ de celo: vt WMoy ⸗/

ſes. Dauid vẽo ſoliꝰ ſpũſſancti inſiin

ctu:ſine ommni exterioꝛi ãminiculo fa/
ctoꝝ ⁊ doctoꝝ ſuam edidit ꝓphetiam
Alug?. Intitulatur etiã hic liber
pſalmoꝝ ideo.qꝛ apheta poſtqᷓ; diui/⸗/
na inſpiratione dnicam incarnationẽ
pꝛeuiderat ⁊ humani generis reꝑati⸗
onẽ crediderat:ſcriptã illã ꝓphetiam
modulabat᷑ in pſalterio lo. ð
nomẽ accepit a quodã mulſico inſtru
mento qð hebꝛaice nabluzʒ: grece plal

teriũ a greco pſatlin qð eſt tangere:

latine oꝛganũ dicit᷑:videlʒ inſtrumen

tũ decẽ habens coꝛdas qð a ſuꝑioꝛi

reddit ſonum ꝑ tadũ manuũ.Abilto
aũt inſtrumento ad litterã noĩat᷑ ideo
liber iſte. qꝛ ad ſonũ illiꝰ inſtrumenti
Dauid decantabat pſalmos ante ar-

cam ĩ tabernaculo dñi Caſſio. In

legit ꝙ cũ ꝓpheta Dauid deuot do
mino etate ſenuiſſʒ: volens magnifi
core cultũ templi ad honoꝛcẽ dei: cum

arca de ſylo reduceret᷑ elegit qᷓ̃ttuoꝛ
milia hominũ ex populo iſrael ꝗͥ pſal-

mos qs ipſe ex domini inſpiratõe ꝓ4
tulerit:oꝛganſs:citharis:nablis: tym

panis: cymbalia: tubis: ꝓpꝛia q; voce

in magnã iocũditateʒ ſuꝑne gratie ꝑ
ſonarent. Quidaʒ eoꝝ voce himana

pſallebãt. qdã in inſtrumentis muſi /

cis.⁊ tertia pars cõis de vtriſq; par

tibus ſic aptabat᷑ vt vox hois cuʒ in
ſtrumẽtis pꝛedictis ↄſona modulati /

one ↄcoꝛdaret. Augꝰ. Ex ſupꝛadi

ctis vero qttuoꝛ milibꝰ centumqnꝗ/
ginta elegit pᷣncipes qui antecedẽtes
alijs pꝛeeſſent:Quibꝰ oĩbꝰ alios qᷓttu

oꝛ pꝛefecit.ſcʒ Ethan Eman Aſaph
Idithũ. Ipſe quoq; in pſalterio mo
dulans in tabernaculo ad diuinũ cul

tñ ceteros inuitabat. Et quẽadmodii

ſingule mo dulatiões illius inſtrumè
ti vocabant᷑ pſalmi.ita et ſingule iſtiꝰ

libꝛi partitule et clauſule pſalmi dich

tur Juxta quoqʒ ſpũalẽ intelligen

tiã bene ab illo inſtrumento nomen
ſoꝛtit᷑.quia ſicut illud inſtrumentũ eſt
decacoꝛdum id eſt deceʒ habens coꝛ/

das. ita liber iſte docet obſeruantiam
decem mandatoꝛum. Et ſicut illud ĩ⸗
ſtrumentum reddit ſonum a ſuꝑioꝛi

per manuũ tactum.:ſic iſte liber docʒ

benc operari nen ꝓ terrenis: ſed pꝛo
celeſtibus que

urſum ſunt Mico.
Deinge ſciendum eſt ꝙ licʒ Augꝰ.⁊
Caſſiodoꝛus aſſerãt omnes pſalmos
a Dauid compoſitos. Pieronymus
vẽo Hilariꝰdlijq; doctoꝛes vt Chꝛy

ſoſtomus in pꝛefatione ſuꝑ pſalmum
qnquageſimũ dicunt alios ſcripſiſe

aliquos pſalmos vt Moyſen Balo /

monem:filios choꝛe Alaph Ethan
et Eman ac Idithum: de quibus in

titubis pſalmoꝛum aliqñ fit mentio.
Plflalmi tñ fadti a dauid et alijs col/
lecti fuerũt ⁊ in vno libꝛo congrega⸗

ti qui dicitur liber pſalmoꝝ.et hoc ꝑ
ElIaram ſcribaʒ et pꝛophetam: vel 1 ⸗

alium pꝛophetam ſanctum quicunq;
fuerit:vt dłcit Hieronymꝰ in ꝓlogo

ſuper libꝛum iſtum qui in modernis
biblijs cõmuniter nõ habetur. Tene
tur tamen cõmuniter a doctoꝛibꝰ noè

ſtris ꝙ Eſdras qui legem combuſtã

a babylonijs inſtindtu ſpirituſſancti

reparauit eodẽ ſpiritu reuelante pſal

mos a diuerſis fadtos in hoc vo⸗

lumen congregauit: ⁊ eis titulos im/
poſuit qui ſunt quaſi claues pſalmo⸗
rum per quos intelligentia pſalmoꝛũ
clareſcit:de quibus ſingulis ſuis lo/

cis infra plenius dicetur. Et licjʒ Eſ⸗

dras pſalmos vt dictuʒ eſt. collegerit/

tamen neon dicitur auctoꝛ ſeu cauſa ek
ciens inſtrumentalis huius libꝛi: 5-

maßie ipſe dauid qui maioꝛeim parteʒ
pſa

pſalmoꝛum fecit. Totum enim a maz⸗
ioꝛi parte nominatur Hec autẽ cã

QN — — — — — —

efficiens duplex eſt. ſcʒ pꝛincipalis:2
inſtrumentalis. Pꝛincipalis autem
eſt ipſe deus qui reuelauit myſteria

in hoc libꝛo deſcripta. Inſtrumenta/

lis autem eſt ipſe dauid cui contenta
in hoc libꝛo fuerunt reuelata ⁊ ab eo
ſcripta. Nam ad adtum pꝛophetandi
concurrũt duo.ſcʒ deꝰ tanq; cauſa pᷣn

cipalis mentẽ pꝛophete tangens ſeu

eleuans ad cognitionem ſuꝑnaturalè
et tanq; cauſa inſtrihnentalis: mens
ſcʒ pꝛophete hoc modo tadta ſeu illu⸗

minata:Mpoꝛtʒ enĩ ꝙ ſimul ſint mo/

uens adu: 2 res mota. Pꝛopter qd

dominus dicit Numert xij. Si quis
inter vos pꝛopheta domini fuerit in
viſione aparebo ei:aut ꝑ ſomnuʒ lo/⸗
quar. In quo verbo tanguntur duo
modi pꝛophetie pꝛopꝛie dicte ad q̊s
omnes alij reducũtur. vnus eſt in vi
gilia:qui notatur cum dicitur. In vi/
ſione apparebo ei ſcʒ in vigilia:verita
tem ſu ꝑnaturalem ei oſtendens. Aliꝰ

eſt in ſomno:qui notatur cum dicit᷑
Aut per ſomnum loquar: videlʒ oc/
culta ſibi reuelans Cauſa vero ma

terialis huius libꝛi ſeu ſubiectiua:aut

intentio auctoꝛis eſt totus chꝛiſtus

per modum diuine laudis. Intendit
enim auctoꝛ homines in Adaʒ defoꝛ⸗
matos chꝛiſto nono homini confoꝛ/⸗
mare vt beatitudinem in pꝛimo parẽ

te amiſſam inſe ſtudeant refoꝛmare.

A dockoꝛibus conuenienter dicitur

ꝙ hic liber continet totam ſacrã ſcri

pturã per modum laudis dinine.pꝛo

pter quod dicitur liber pſalmoꝛuʒ id

eſt laudum diuinarum, De cuius ma⸗
gnitudine poteſt dici illud Exod.iij.

CVladam 2⁊. videbo hanc viſionem ma

gnam:qð eſt verbum Moyſtqui in/

ſllus eſt aptus ad conſiderationeʒ

buius libꝛei iüj

pꝛeſentis vite. Ende dicitur Iſaie
xx viij:Quem intelligere faciet audi/

expꝛetatur extractus de aquis. quia

veritatis in hoc libꝛo cõtente:niſi fu⸗
erit exsractus ab aquis voluptatum

tum: ſcʒ dominus? Et reſponget ꝓ /

pheta: ablactatos a lacte auulſos ab
vberibus: id eſt a coꝛpoꝛis volupta/
tibus Cauſa vero foꝛmalis buius

libꝛi ↄſiſtit in modo tractandi:et mo

dus tractandi eſt modus agendi: qui

in pꝛopoſito eſt modus peum laudã/
di. Quicquid enĩ in hoc libꝛo contine

tur hoc per modum diuine laudis po

nitur. Laus vero diuina é oꝛatio ſeu
ſpecies oꝛationis. Oꝛatio autem ᷣm

Damaſcenum eſt aſcenſus mentis in

deum LCaſſi. Sed ſciendum ꝙ hic
modus tractandi talis eſt. Quando/
q; agit de chꝛiſto ſᷣm caput:aliquãdo
fm coꝛpus. aliquando ᷣm vtrunq;:

De chꝛiſto autem ſ̃m caput agitur

tribus modis. Quandoq; ſ̃m huma/

nitatem: vt ibi.Ego doꝛmiui ⁊ ſom/

nuʒz cepi. Et aliquando per tranſſum

ptionem:vt quando vtitur voce mẽ⸗/
bꝛoꝛum ſuoꝛum videlicet hominum:
vt ibi. Longe a ſalute mea verba de
lictoꝛum meoꝛum. Ipſe chꝛiſtus deli

ſcta non habuit: ſed loquitur pꝛo ſuis

membus que non ſunt᷑ ſine delido.
Et ibi Deus tu ſcis inſipientiam me
am ⁊c. Item de eccleſia agitur vel ac/
cipitur vribus modis.quia de ipſa in⸗
fra tractatur aliquando ſᷣm imperfe/
ctos. interdum ſᷣm malos qui ſunt in

non numine Mico. Cauſa vero ſi
nalis huius libꝛi conſiſtit in hoc ꝙ
iſte liber compoſitus eſt ad vtilitateʒ
noſtram vt per doctrinam eius ꝑue/
niamus ad beatitudintm futurã. Eñnñ̃
Luce pᷣmo dicitur. Erexit nobis coꝛ

nu ſalutis:id eſt ſacram ſcripturaʒ et᷑

ficacem ad conſequendam ſalutem in
domo danid pueri ſui id eſt in libꝛo
pſalmoꝛum. quia Dauid pꝛo maioꝛi
parte fuit auctoꝛ iſtius libꝛi. Momo
da

enim eo ꝙ eſt capax dei per cognitio
nem et amoꝛem eſt oꝛdinatus ad quẽ
dam finem ſupernaturalem: m illud
Iſaie lxiiij. Q ocul' non vidit: nec
auris audiuit: ⁊ in coꝛ hominis non

aſcendit que pꝛeparauit dominus di /

ligentibus ſe: Et quia ad finem tota/
liter incognitum nullus poteſt ſe di/
rigere. ideo neceſſarium fuit aliqua di
uinitus hominibus reuelari per que
dirigerentur in finem ſupernaturalẽ.
Huiuſmodi autem eſt ſacra ſcriptura
diuinitus reuelata. pꝛopter quod de
ea dicit apoſtolus ad Romanos x.
NMuecunq; ſcripta ſunt ad noſtraʒ do
Gtrinam ſcripta ſunt: vt per patien/
tiam et conſolationem ſcripturarum
ſpez habeamus. Que ſpes ẽ certa ex
pectatio future beatitudinis. Et qꝛ
iſte liber maxime tradat de moꝛibus

non incongrue parti piloſophie vi⸗
delicet ethice dicitur ſupponi.( Ad

maioꝛem autem euidentiam dicendo⸗
rum ſciendum eſt ꝙ beatus Hierony
mus ter tranſtulit pſalterium. Pꝛi⸗
mo ſᷣm ſeptuaginta interpꝛetes quod

dicitur pſalterium romanum: eo ꝙ ec

cleſia beati petri illo vtitur. Gecun/

do fecit aliam tranſlationem non mul

tum diſtantem a puma: et tamen ma/
gis appꝛopinquantem hebꝛaico.⁊ vo
catur pſalteriũ gallicanum:eo ꝙ Da
maſus papa ad rogatum Hieronymi
illud fecit decantari in eccłeſijs galli⸗/
canis. Pꝛopter quod dicitur in regu

la fratrum minoꝛum. Clerici faciant

dininum officium fᷣm oꝛdinem Ro/

mane eccleſie excepto pſaltcrio. quia

fratres vtuntur pſalterio gallicano:
Lertio tranſtulit ad pꝛeces Sopho
nij qui frequenter diſputabat cum
iudeis qui ſolum recipiunt illud
quod eſt i hebꝛeo. Et pꝛopterea fecit
tranſlationem immediate acceptã ab
hebꝛeo.pꝛopter quod vocatur: plal⸗

De trãſlatõe huilibꝛi ⁊ diſtinctide ·

terium Hieronymi iuxta hebꝛaicam

tationem. Ceraius eſt peruenientiuʒ
ſeu perfectoꝛum:qui tranſeunt de acti
one ad contemplationem. de mundo
ad celum per diuine legis meditatio/
nem: Pec eſtæriplex dieta de qua di/

rum vocauit nos vt eamus viam tri .

ſtatꝰ eſt ĩ penitentia: cui applicatur p/
ma quinquagena pſalmoꝛum:que ter

mum penitentialem ſcilicʒ Miſerere
mei deus ſᷣm magnam miſericoꝛdiam
tuam. Gecundus ſtatus eſt in iuſti⸗
cia. ⁊ huic conuenit ſecunda quinꝗᷓ/

q; ſue deus quos pꝛedeſtinauit illos

—

veritatem. Media autem tranſlatio ẽ
cõmunioꝛ inter latinos PHugo. Di
ſtinguitur auteʒz iſte liber per tres qͥn

quagenas f̃m ſtatus chꝛiſtiane religi 4
onis. Pꝛimus ſtatus eſt incipientiũ
qui ſpꝛeta conuerſatione carnali eli/⸗ “
gunt viuere ſ̃m ſpiritum. Secund ꝰ* 4
pꝛoficientium:qui vadunt de virtute
in virtutem per boni operis exerci⸗

cit Moyſes Exodi v. Deus hebꝛeo/

um dierum in ſolitudinem. Pꝛimus

222

minatur in penitentia per quartũ pſal

gena que terminatur in pſalmo rigo/

ris ⁊ iuſticæẽ videlʒ. Miſericoꝛdiam2
iudicium cantabo tibi domine. Cer / “
tius ſtatꝰ ẽ in lande vite eterne: cui “
competit tertia quinquagena: que fi /
nitur in laudem ſpiritualem. videlicʒ
omnis ſpiritus laudet dim Augꝰ? .
in fine tractatus ſuper pſalteriũ Mon
enim fruſtra mihi videtur quinqua/
geſimus eſſe de penitentia. centeſimꝰ
de miſericoꝛdia et iudicio. centeſimꝰ
qnquageſim de laude dei in ſanctis
eius: Moc mõ ad eternaʒ beatãq; ten
dimꝰ vitã: pumitus pdtã noſtta dam⸗
nando:deinde bene viuendo vt poſt

cõdemmtã vitã ma n Sannc bon⸗ —
mereamur eternam. Secũdum ꝗꝓpoſi
tũ enĩ iuſticie occultiſſime bonita =

vocauit.⁊ quos vocauit illos.⁊ iuſti

„⸗ K.-*

eiuſdem per quinquagenas

fſicanit: quos autem iuſtificauit ipſos

et gloꝛinicauit. Pꝛedeſtinatio noſtra

non in nobis facta eſt: ſed in occulto

apud ipſum in eius pꝛeſentia. Lria

vero reliqua in nobis fiũt: ſcilicʒ vo⸗
catio: iuſtiſicatio:et gloꝛificatio. Vo

camur pꝛedicatione penitentie · Sic
enim cepit dominꝰ euãgeliʒare.Agi/

te penitentiam .appꝛopinquabit enim

regnum celoꝛuʒ. Vlocati renunciamꝰ
diabolo per penitentiam ne ſub iugo

eius remaneamus. Juſtificati ſana/
mur per miſericoꝛdiam ne iudiciuzʒ ti

meamus. Gloꝛificati anſimus in vit
tam eternam: vbi dominum ſine fine
laudamꝰ Hugo Sicq; in hoc pſal

moꝛum libꝛo: omne genus hominum

paſcitur et vocetur:atq; de pꝛeſentis
leculi miſerijs ad eterne felicitatis a⸗
menitatem renocatur. RKRemigiꝰ
Notandum vero hanc ſcripturã pl⸗
ceteris in eccleſiaſticis frequẽtari ofi
ficijs: quod ideo fit.quia in hoc libꝛo
eſt conſummatio toti theologice pa
gine. Hic enim deſcribuntur pꝛemia

bonoꝛum:ſupplicia maloꝛum: rudimẽ

ta incipientium:pꝛogreſſus pꝛoficien
tium:perfedtio peruenientium: vita
actiuoꝛum: contemplatiuoꝛum ſpecu/⸗
latio PHic etiam docetur quid pec/
catum auferat:quid penitentia reſtitu
at: quid penitẽs peccati conſcius di/⸗
cat:ſcilicet. Domine ne in furoꝛe tuo

arguas meneq; in ira tua coꝛripias

me v*ꝶ. Et alibi. Miſerere mei de m

magnam miſericoꝛdiam tuam, Et qd

per penitentiam aſſequamur ſubiun/

git. Docebo iniquos vias tuas ⁊c.
Per quod oſtẽditur nulli quãtuncũ

q; delinquenti de venis ac miſericoꝛ⸗/
dia dei foꝛe difſidendum aſfumpta pe⸗
itendi humilitate:Cum enim cermi/⸗

per penitentiam factum doctoꝛẽ pſal

moꝛum atq; pꝛophetam nulli peniten

mus Dauid homicidam adulteruz

i

tiam agenti locus diffidentie relinqui

tur: ſicut et de Pauli conuerſione:

æius q; in apoſtolatũ pꝛomotione de
dei miſericoꝛdia plene certiſicamur:
AVnge et epiſtolis eius plus q; alio/
rum ſicut ⁊ pꝛophetia Dauid eccleſia
in officijs vtitur Lollecoꝛ His
viſis ne pꝛolixioꝛ narratio faſtidium
generet lectoꝛi: ad expoſitionem pꝛi⸗
mi pſalmi feſtino Mico. Pꝛmi di
co:vᷣm ꝙ habetur actuum xuij. vbi di
citur ſicut ſcriptum eſt in pſalmo ſe/
cundo. Filius meus es tu:ego hodie
genui tẽ. Qui non poſſet vere dici ſe⸗
cundus:uiſi iſte eſſet pꝛimus.Et me/⸗
rito inter pſalmos computatur. quia
Eſdras ſpiritum pꝛopheticum habu
it qui dicitur hũc pſalmum tanq; eiꝰ
pꝛologum in collectione pſalmoꝛum

feciſſe:et huic libꝛo per modum pꝛefa

tiõis et abſq; titulo pᷣpoſuiſſe Col.
Munc vero quoniam adhuc lacte nu
triri indigeo:inſcium pꝛofecto me fa⸗
teoꝛ ⁊ indignum ad tante pꝛofundi/
tatis myſteria digne rimanda. que a
ſummis ſeruantur doctoꝛibus reſerã
da perfectis qui ſolido cibo paſcunt᷑.
Idcirco pꝛopꝛie infirmitatis nõ im/
memoꝛ humili acceſſu pꝛo alicuiꝰ mo
deratione intellectus tantoꝛuʒ myſte
rioꝛum mendicus hoſtin pulſo amici
qui in fractione panis a piſcipulis du
obus eſt cognitꝰ: ſuppliciter depoſcẽs
vt panem dauidicum mihi ſic frange⸗
re dignetur quatenus eiuſdem panis
ſobꝛio ſaltem ſapoꝛe refectus fidelibꝰ
adhuc lactentibus quantulancunq;
refectionem exinde ſalubꝛem valeam
miniſtrare ad gloꝛiam et honoꝛeʒ ip̃i
us domini noſtri Jeſu chꝛiſti cui eſt
honoꝛ et gloꝛia in ſecula ſeculoꝛum

iiij

Quomõ in noſtris petitionibꝰ:pſalmis

Hugo de ſancto

victoꝛe libꝛo de virtute oꝛandi.
Aoldam vero mouere ſolet
L in oꝛationibꝰ noſtris cum
dDeoeum / liue pꝛo noſtra ſalute:
ſiue pꝛo alioꝛum ſalute petere volu /
mus:illos etiã nõnunq; pſalmos qui

petitionis verba non habent vel ad
petitionẽ noſtram non pertinent de⸗/

cantare ſolemus: ⁊ de alijs ſcripturis
ætiam quas in oꝛationibꝰ frequẽtamꝰ
ſimilem abſurditatem pꝛoducũt.cum
huiuſmodi ſunt vt veł foꝛmam oꝛãdi
non habent: vel illi quã nas agimus
cauſe non concoꝛdant. Quid enĩ aiũt
pꝛodeſt illa in oꝛatione verba dicere
quibꝰ inuenimur / vel mhil / vel aliud
; neceſſe eſt a deo poſtulare! Non
oꝛat:ſed ſubſamnat potius ⁊ ad iracũ
diam pꝛouocat deũ:qui cum ante con
ſpectum eiꝰ poſtulaturꝰ venerit:ſubi
to ſe ad alia que nihil ad rem ꝑtinere
videntur replicanda cõuertit. Ecce
enĩ inquiũt deũ pꝛo indulgentia pdõ
rum noſtroꝛũ depꝛecari volumus qᷣd
nobis ad hoc pꝛodeſt ſi vel quare fre⸗/
muerũt gentes:vel: Attendite popu
le meus: vel aliuʒ huiuſmodi pialmũ
decantamus?! Hõne ridiculum eſt vt
talia cantantes oꝛare nos credamus?
Iſtud foꝛtaſſe aliqui dicant et exiſti

maent nihil vtilitatis eſſe quotiens ta
liaa noſtris oꝛationibus admiſcemus:

Ende aduertendum qð hoc intereſt
qñ oꝛamus hominem ⁊ quando oꝛa/
mus deum. Nam cum homo noſtraʒ

neceſſitatem ſcire non poteſt: niſi ab

alio doctus fuerit. De aũt ſcit anteq;
petatur quid nobis neceſſe ſit PHomo
igitur qui rogatur ꝑ noſtrã narratio/
nem edocetur vt ſciat quidvolumꝰ:⁊
ꝑ ſupplicationẽ nrãz pulſat᷑ vt ãnuat
qðᷣ petimus. Bed in illa que ad deuz
fit oꝛone narratio neceſſaria non eſt:

niſi homo foꝛte ad hoc narret vt ipſe

petitionem ſuam melius intelligat vt

et per narrationẽ ſuã ãmonitus quid
petat conſideret:et per conſideratio/⸗
nem petitionis ſue excitatus deuotiꝰ
oꝛet. Sane quãtum ad deuʒ ꝑtinet ſo
la ſupplicatio ſufficit.quia vt diximus
deus non habet neceſſe doceri vt ſci⸗/
at:ſed ſupplicandus eſt vt annuat.ſed

nullo alio modo citius deus ad ãnu/

endum flectitur q;ᷓ ſi pꝛecantis animꝰ
toto deuotionis affectu ad ipſum cõ

nertat᷑ Quecunq; ergo ſunt vᷣba oꝛã

tis:abſurda non ſunt ſi tm̃jmodo cõ/
petenter ad hc pꝛoferri poſſint: vt

vel oꝛantis affedum ad amoꝛem dei

excitent:vel qð amphiꝰ eſt ſi iam amo
re eius flagret excitatum demonſtrẽt
Demonſtrent aũt non vt deuz oceul
ta noſtra quaſi neſcientem doceant:ſʒ
vt nos dum internũ noſtrum deſide⸗
rium foꝛis loquimur:ex ipſis noſtris
verbis amplius ad amoꝛem inflãme/
mur. Sola igitur coꝛdis deuotio q̃n/

vt mentem eꝛantis ad maioꝛem deuo
tionem accendat. Nam ſicut diximꝰ

us docetur:ſed oꝛans ãmonet᷑ cõſide⸗

rare quid petat vt deuotiꝰ oꝛet. Ne⸗
gquaq; igitur vel illa ab oꝛationibꝰno

ſtris ver ba excludere debemus. quia
etſi modum petitionis noſtre non ex⸗
plicant: vtiliꝰ tamen affectum animi
ad amoꝛem dei ⁊ deuotiõem pietatis
inflãmant. SGed quia diuerſis modis
humanus aftectus ad amoꝛem dei /
nocatur:libet nũc ipſos ſigillatim mo
dos diſtinguere 2 diſtindog ꝑ exem/

yla demonſtrare. Sev ſciendi p c

re omne hoc genus oꝛandi qð qui
buſdam pꝛoꝛſus ab oꝛationis vſu ex⸗
cludendum videtur ad captionem p/

tinet Iu captione autem beniuolẽtia

4

tum ad deum ſuflicere poterat niſi ad e
hoc in voce etiam foꝛmaretur oꝛatio

ſi petitioni inſerta narratio eſt nõ de

ynyätendũ vel oꝛandum ſit v

auditoꝛis paratur. qð tribus modis

fit. Siue quãdo aliqͥd in laudem eius

dicimus: ſiue qᷓndo aliquid de noſtra

miſeria ↄmemoꝛamus: vel etiã qᷓndo
aliquid qð ad depꝛeſſionem aduerſari

oꝛum noſtroꝛum ſpectat in medium
adducimus. Dicamus igitur omnes

llas ſcripturas quas quoꝛundã opi/

nio ad oꝛationis vſum non eſſe aſſu⸗/
mendas exiſtimat:idcirco vtiliter des⸗

bere et conuenienter poſſe inter vo /
ta pꝛecum noſtrarum ab oꝛantibꝰ re/

citari. quia et in nobis affectum pie
deuotionis excitãt et ceꝛ noſtruʒ vel.
narrando laudem dei ad eins amoꝛezʒ

ouocant:vel noſtram miſeriam cõ⸗
memoꝛando ante conſpectuʒ dei nos
humiliant: vel maliciam aduerſario/
rum noſtroꝛum exaggregando ⁊ no/.

bis ſolicitudinem ⁊ fiduciaʒ coꝛã ipo
ammplioꝛem pꝛeſtant. Laudem dei in
potentia ⁊ benignitate eius cognoſci

mus / noſtrã miſeriam in hoc ꝙ fragi
les et peccatoꝛes ſumꝰ/maliciã aduer

ſarioꝛus noſtroꝝ depꝛimendo:q ad di

ripiendũ ſunt aſtuti ⁊ ad opꝛimẽduʒ
impij: Siue igit᷑ laudem dei in boni/
tate eiꝰ ⁊ potentia:ſiue miſeriam no/

ſtram in infirmitate et culpa noſtra: ſi
ue maliciam aduerſarioꝛum noſtroꝛũ
in tyꝛannide eoꝛum et aſtutia ad exer

citationem mentis et angmentum bo

ne deuotionis oꝛantes pmemoꝛemus
nihil ineptum facimus: et per piũ af
fectum quem ipſa in nobis verba ex
citant vbiq; oꝛanres ſumus. Ut eniʒ
bꝛeuiter cuncta complectar quotienſ
cunq; hudem dei narramus:quecũq;
ſint verba quãtuncunq; pꝛolixa: qͥd
J his ommibus intus coꝛ noſtruz di
cit niſi vnum hoc loquitur ꝙ eũ am
rans amat/ et, amando âmiratur?
Bimiliter qñ de noſtra miſeria coꝛã
?o oꝛautes agimus:quecũq; ſint ver/
ba quantuncuq; pꝛolixa: quid in his

affedtumq; accendet. Et infra.
cogitare cepi quanta ſit felicitas cum

oꝛatiõibus coꝛ noſtrum dicit niſi hoc
vnum ꝙ conſitemur nos miſericoꝛdi
am eius querere:et in eo omnem ſidu

caiam noſtraʒ collocare? Que deuotio
quantum humilitati eſt pꝛorima: tan/
to magis deo accepta. Item cum

maliciam aduerſarioꝛum noſtroꝛum
tam ſpiritualium q; coꝛpoꝛaliũ in oꝛa

tionibus noſtris coꝛam deo accuſamꝰ
qualiacunq; ſint verba quantuncũq;
polixa:quid tamẽ aliud per hec om

nia q; iuſtum iudicium dei ad noſtrã

luberationem expoſcimus vt eripiat
nos ab his quoꝛum tyꝛannide iniuſte

oppꝛimimur: et malicia iuſte aquerſa⸗
mur:? Et quia vltioneʒ de inimicis no
ſtris et iudicium cauſe noſtre diuino
iudicio libenter relinquimns:quid eſt
pꝛo hac deuotione et humilitate iu

ſte a deo impetrare nõ ðbeamꝰ? VUn⸗ꝰ

quiſq; ergo cum in oꝛatione vel pſal

mos vel alias quaſcunq; ſcripturas

decantat:diligenter conſideret cui af/

fectui ſeruiant:et ad illum affectuʒ to
to miſu coꝛ ſuum excitet ad quem id
quod loquitur magis ꝑtinere videt.

quia ſi verboꝛum que vquitur affe/

ctum habuerit per affectum ipſuʒ me

lius verboꝛum virtutem cognoſcet⸗
intelligentiam capiet ⁊ per verboꝛuz
ineelligentiam in maioꝛem denotiõeʒ

deo eſſe: item quãta ſit miſeria in hoc
ſeculo viuere:quanta demum calami/
tas ſemper cruciari in inferno. Et ex

hac meditatione mea ſubito amoꝛe ce

leſtis patrie attrectatꝰ ipſo affectu du

cente in hec verba decurro. B eatus

vir q non abijt in cõſilio impioꝛum ⁊
in via pctõꝝ nõ ſtetit. Cuius pſalmi
totã ſeriẽ ſi ̃m intimũ compunctio/
nis ſenſum inrim: aliud mſi hec

vbiq; dicẽtẽ ĩuenimꝰ? Pelices qᷣ nũqᷓ
deo receſſerũt: ⁊ ifelices ac miſeri qᷓ
92

Foꝛte

ſe ab illo elonganerũt. Item cogitani

mecum quanta eſſet potentia dei. ac

deinde admirari cepi veſaniam homi
nũ qui moꝛtales ſunt:et tamẽ vo lun
tati eius obuiare non ꝑtimeſcũt. Ex
hac itaq; admiratõe cõpulſus ſum ex
clamare 2 dicẽ. Quare fremuerüt gẽ
tes: et populi meditati ſunt inania?
Et eſt agmiratio mixta indignationi
qua velaniam admiramur: pꝛeſum/
ptioni indignamur. Item in anguſti⸗
is conſtitutus. quantum emiʒ ſemper
in dei miſericoꝛdia confidebam: cogi⸗
tare incipio. quia cum quodammodo

me ab eo video derehictum ex affectu

doloꝛis in hec verba pꝛoꝛumpo. Do/
mine quid multiplicati ſunt qui tribu
lant me: multi inſurgũt aduerſum me
Atem ex affectu dilectionis canitur
pſalmus. Diligam te domie foꝛtitu/
do mea. Ex affectu timoꝛis. Domine

me in furoꝛe tuo arguas me: Poc aut

2

Aani per ſingulos pſalmos cogno⸗/

ci poſſit explanare pꝛolixioꝛis ope/

xis expetit tradatum

Eatꝰ vir

qui non
abijt i cõ

— ſilio impioꝛum ⁊
vig peccatoꝛum non ſtetit: et in ca/
hedra peſttlentie non ſedit: Sed in
lege domini voluntas ei meditabit᷑ ꝛt
Piero. Plſalterium eſt quaſi ma

gna domus que habet plures cubicu

los ſeu cellas:et vnaqueq; cella habʒ

ſuam claniculam. Poꝛta vero huius

magne domus eſt pſalm pꝛeſens cu/

ius clauis eſt ſpirituſſandtus. Keli⸗

qͥ vero pſalmi quaſi ſingule celle ſũt

habentes pꝛopꝛias clanes ſuas: vide
licʒ titulos per quos aperitur ſenſus
coꝛu3 et intelligitur in cuius perſona
cantatur quilibet pſalmus.an ĩ perſo⸗

na chꝛiſti. an in perſona eccleſie : an in

plona pꝛophete Collectoꝛ A ple/
riſq; vero doctoꝛibus dinerſimodes
exponitur hic ꝑſalmus. NMam Augu
ſtinus et Caſſiodoꝛus exponũt ipᷣm
allegoꝛice de domino noſtro. vt Be
atus vir ſit chꝛiſtus: qui non abiſt in

Aaam qui conſenſit vxoꝛi decepte a
ſerpente vt dei pꝛecepta pꝛeteriret.

nia venit quidem in via peccato/

rum naſcendo ſicut peccatoꝛes Ser
t Uleè

Lnon ſtetit lquia eum non tenui
lentie non ſedit lquia noluit regnuʒ
terrenum cum ſuperbia Caſſios.
Vel quia poſteris non permicioſeiſ
ſalutaris doctrine exempla xeliquit

qui totius mundi vnlnera medicabi/
li pꝛedicatione ſanauit Hiero. Ju

dei vero hunc pſalmum diſtum eſſe
exiſtimant de Joſia: eo ꝙ ſolus inter
pꝛophanos reges non abierit in con
kiio impioꝛum:ſed ſecutus ſit legem
dei. Vulti etiam vt Terculianus in
libꝛo de ſpectaculis ac alij aſſerũt hũe
plalmum poſle intelligi de Joſeph ð
arimathia qui coꝛpus domini ſepeli /
uit: eo ꝙ non abierit in conſilio iudeo
rum / et in via peccatoꝛam non ſtetit:
et in cathedra phariſeoꝛum hon ſe/

dit tamen nos (quod illi ſpecialiter,

in illo interpꝛetantur) generaliter in

viro iuſto interpꝛetemur. Juxta igi⸗/
tur hunc ſenſum videlicet moꝛalem
Pugo de ſancto victoꝛe Intẽtio
Fhere eſt vt ↄfoꝛmet nos dep. Hoe
aut tit ꝑ virtutes q̃rũ tinis ẽ btitudo

LEt in via eccatoꝛum Caſſio.

—

5 .
— .

me⸗
quch

popu
vtou
nuata
verc⸗
van
inr
lti
on/
te.
condtt
1
crana
auuſe
bili de
pano⸗
porie
Tri
ſcrbi
gutfn
dicit
rega
dope
poſtt
Ghuis
de
den
er
gite
let/
vut
non

H
et

EBI
Cndi

eee et

dley

et ideo in beatitudine incipiens ait

atus:non illa beatlkuczite ane⸗
na de qua dicitur in pſalmo cẽteſimo
e — Maacrageſtmoterri Beatuʒz dixerut
l6 populũ cui hec ſunt Caſſio. Qut
nn vt puta ſũma ſecuritate ſuffultꝰ in ↄti
6 nuata letitia et mũdanis copijs perſe
am uerat Mico. Sʒ hic iuſtus deſcri
NVON bitur beatus beatitudine celeſti: non
Ndddi in re:ſed in ſpe.ſicut dicit phᷣus pᷣmo
n ethicoꝝ. Pueros bxatificamꝰ q;uis
hn2n non ſint adhuc capaces felicitatis po
l litice. ſed quia ad hoc ſunt diſpoſiti ꝑ
tn conditiõem indolis bone Laſſio.
ogttt Mir vocatur a viribus qui neſcit to
es lerando deficere aut in pꝛoſperis ali⸗
ket. . qua ſe elatione iactare.ſed ammo ſta⸗
o. bili defixus et celeſtium rerum contẽ
ock platione firmatus manet ſemper im/
So— pauidusl qui non abijt! PHiero.
tile Tria hominuʒ generalia peccata de/⸗
””Mẽ ſcribit:Aut enim malum cogitamus:
nu; aut facimus:aut docemus. De pꝛimo
W9. dicit Glo. LQui non abijt Ja deo
e⸗ regionem peccati cogitatione peccꝗ/⸗
NicGH do per venſum voluntatis: q;mis eſſet
M poſitusl in conſilio impioꝛum. id eſt
”M qᷓ;uis impij hoc molirentur quod eſt
O?JJMZB laudabilius:videlicʒ bene viuere in
rer tfter impios LCaſſ. Impius ẽ qui in
cnn deum peccat per infidelitatem. Juſt?⸗
gn ergo pꝛimo deteſtabiles denegat co.
in gitatiões: ac deinde actus vitioſe cõ⸗
ii uerſatioms excludit dicens Let in
9 via peccatoꝛum non ſtetit PHoc eſt:
i⸗ non perſeuerauit in delicto: ſed per
do penitentiam ad melioꝛa conuerſus ẽ
ti: et in cathedra peſtilẽtie nõ ſedit/
ſe/ Hld. Dans alijs exemplum pec/
re/ candi: vel pꝛaue viuendo:vel peruer
i ſe docendo. Cathedra pꝛopuie docto⸗
gi/ rum eſt ſicut dominus ait Mat. xiij.
iBuper cahedraʒ moyſi ſederunt ſcri
io be et phariſei. ꝛego. in codice re
oe gutle paſtoralis titu.iij. In cathedra
ud⸗

peſtilentie ſedere eſt ex ratione mala
diſcernẽ et tamen ex delberatione ꝑ/
petrare Caſſ. In cathedra peſtilẽ

tie ſedit qui poſteris pernitioſe do /

trine exempla dereliquit. Peſtilen /

teʒz dicimus qui ꝑꝛoximum ſuum de/

populatur et ledit Hiero. Tide/
tis ipſi quomodo beatitudo triplex
condonatur ſi non cogitemus mala:
ſi in peccato non perſeueramꝰ:ſi non
docemus ea que mala ſunt. Dixit
tria que facere non debemus. conſe/
quenter ſubiungit duo que facere de⸗
bemus. Mon enim ſufſicit nobis ma⸗
la fugẽ: niſi conſeqmur bona Laſſ:
ſicnt et alibi docet. Declina a malo?æ⸗
fac bonum. VUnde ſubditur ged in le
ge domim voluntas eius. Lcx ergo
domini quam Moyſes in monte ſy
nai accepit:eſt in declinandis pecca⸗

tis in qua tota men tis viri iuſti inten

tio conſiſtit Hiero. Mon dixit in
lege domeni eſt timoꝛ: ſed voluntas
eius: Multi enim timoꝛe faciunt:ſed
mercedem non habet timoꝛ facientis
Eius voluntas in lege domini ẽ:qui
vult facere quod dominus impera/
uit Bed dicat aliquis. Ecce egovo
lo legem dei facere. beatus ergo ſum
quia volo. Sed vide quid ſequitur.
LEt in lege eins meditabitur die ac

nodte.- Mon ſuficit velle legem dei:

ſed in lege eiis meditari. Meditatio
legis eſt non ſolum in legendis ſcri /
pturis:ſed in his que ſcripta ſunt fa/
ciendis.Dum poꝛrigo elemoſynam
legem dei meditoꝛ. ſi egrotantem
viſito:pedes mei legem dei meditan/
tur. Di ea facio que pꝛecepta ſunt qð
alij oꝛe meditantur: ego coꝛpoꝛe me/
ditoꝛ.Et addit l die ac node. Caſ.
PHec complexio continuum tempus

oſtendit. Oe ſi ao litteram intendas:

oĩo nõ ↄuenit vt die ac nocte iugit᷑ le

gẽ dei aliquis aut legat:aut pꝛedicet.

Pſalmus .

gnum. Et ne quiſq de chꝛiſti pmiſſi/
ingit

PpPiero. Mã 2 ambulandum eſt er
bibendũ: ⁊ cõedendũ:⁊ doꝛmiẽ dũ :et

ea que ad vitam ncaria ſunt oꝑanda:
Laſſio. Sʒ ille ꝓbat᷑ legẽ dei co⸗
tinue meditatꝰ qͥ oia ſ̃ᷣm ſcitatẽ gerẽs
celeſti ſe puritate in oĩbꝰ tractauit:ſi⸗
cut dicit apls. Dia qᷓcũq; facitis ĩ ver

bo aut in facto:omnia in gloꝛia dei fa

cite Hiero. Juſt? igit ſiue mãdu⸗

cat:ſiue bibit:ſiue doꝛmit: in noĩe dñi

oia faciens/ meditat᷑ legẽ eiꝰ die ac no
cte. Qui hoc fecerit pꝛemij qͥd mere?ẽ

ſequiit erit tanq; lignũ qð plãta
rum eſt ſecu 4
ti upliciter interpiezirur 7 dieunt.
Muio lignũ ſi platatũ fuerit iuxta aqs
nẽe eſt vt vireat ⁊ non ſiccat᷑ qꝛ hnt
radices eiꝰ hũoꝛes vnde viuãt. Bic
qcũq; legẽ vei meditat᷑:ipla legis me
ditatio viroꝛẽ ei facit ⁊ vita. Hoca
li fimplicit᷑ int᷑ pꝛetant᷑. Mos aũt ſpna
libꝰ ſpnñalia ↄparãtes in ꝓuerb. iij. de
Epientia legit. Lignũ vite eſt oĩibus
dei virt? ⁊ dei ſapientia tici᷑ . SGi ãt

ſfapientia lignũ vite eſt: ipſa aũt ſapiẽ

tis xpᷣs eſt Eꝛego. ſuꝑ Eʒzech. ho⸗

melia pᷣma. Min plãtatꝰ eſt ſecꝰ decur
ſus aqrũ.qꝛ incarnatꝰ eſt iuxta lapſꝰ:
id eſt iuxta pctã ⁊ nõ in pdtis deſlunuz
populi int pꝛetãäa
eAug?. et RNie
rony. Vides ergo qn ꝗͥ beat viræz
ſeũs eſt huic ligno.i.ſapĩe ↄparat᷑:hoc

tiũ populoꝝ. Mã a 4
tur in Apoca. J

ſt xpᷣo ſimilis erit: ſicut dicit aplũs⸗

Cõſidere vos fecit.i.faciet in celeſti
bus ⁊ ↄregnare huic.et laodicie eccie
in Apoc̃.dicit᷑. Qm vicerit dabo ei ſe
dere mecum in thꝛono meo. Uidetis

ergo qꝛ cũ xpᷣo regnabimꝰ in celo. de

quo adhuc ſubdit̃ l qð frudũ ſuũ io

eſt ꝓmiſſionẽ ſuaʒ l dabit in tpe ſuo.

hoc eſt ĩ die iudicij Eolleãoꝛ &
dicit electis ſuis Math.xxvi. Veni /

te benedicti patris mei percipite re⸗

Augꝰ?

decurſus aarum. Mul/

one du bitaret conſequenter ſub
At foliuz eius non deſfluet.

id eſt verbum eius non erit irritũ: qꝛ

verbũ dñi manet in eternũ Caſſi.

et intuere domini verba folijs arbo/

ris comparata.quia ſicut illa fructus

tegũt:ſic pꝛomiſſiones ſuas et iſta cu⸗
ſtodiuntl et omnia quecũq; faciet ꝓ⸗
ſperabuntur- tam fadta q; dicta eius.
Aliter aũt in ſenſu moꝛali poteſt ex/
poni ab illo loco Dugo Q8 lignü

id eſt qui beatus vir. dabit fructũ ſuñ
noõ alienum vt hypocrite ⁊ fatue vir
gines.qui anulant.id eſt operantur

bonum ad teſtimonium alienum vt
laudentur: vel vt bene valeant tꝑalis
ter.ſed iſte beatus ſcʒ vir:fructũ ſuñ
dabit volutarie non coacte:fᷣm ullud

apoſtoli ij.ad Chox.ix. Nõ ex triſti/
tia aut ncitate. Hilareʒ enĩ datoꝛem

diligit deus: in tꝑe ſuo. Cemp?ꝰ vm⸗
cuiuſq; benefaciẽdi eſt pñs vita. Vñ
Ecciiix. Qucũq; poteſt facere manꝰ
tua inſtanter opare:quia nec opꝰ :nec

rõ:nec ſciẽtia:nec ſapientia ert apud
inſeros quo tu ꝓperas. Nũc ergo ĩ pᷣᷣ⸗

ſenti vita eſt tempꝰ bonũ faciendi.et

in alia vita poſt iſtã erit tempꝰ mer/

cedem recipiendi.ſ̃m ꝙ dicit apo ſto.
ij.ad Choꝝ.v. Mẽs nos manifeſtari
opoꝛtʒ ante tribunal chii vt referat

vnuſquiſq; ꝓpꝛia coꝛdis ſui ⁊ coꝛpis
ꝓut geſſit:ſiue bonũ ſiue maluml Ex

foliũ enõ deſfluet.l.i:verbuʒ bti viri
nõ erit ocioſuʒ:ſʒ erit alijs vtile Vñ
Gꝛeg. Ocioſũ ẽ verbũ qð caret rõne
iuſte ncitatis:aut ĩtẽ
tis L⁊ oĩa ꝗqcũq; facict ꝓſperabunt.
Mico. Ouia ꝑ oĩa ſua bona ad ſe/.
pit᷑ nã btitudinẽ pducet᷑. Vſñ ad Roͤr
viij. Diligentibus deũ oĩa coopant᷑ ĩ
bonum:his qui ſᷣm ꝓpoſitum vocatct

ſunt ſandti Colledoꝛ Et quoniazʒ
oppoſita iuxta le poſita magis eluce/

tione pie vtilita

——

*
%.
.
⸗
