minauerũt:in illo iudicio cuʒ triſtitia me impiox:ſunt lachꝛyme ſanctoꝛum Hodeedi
et fletu metent Uñ ſcriptuʒ eſt Erit q̊s inducũt oꝛatiões eoꝝ Juſtus hic desſe
ibi flet? ⁊ ſtridoꝛ dentium Sequuur bene oꝑat᷑: ⁊ hilaris eſt: ⁊ ploꝛat: vt min ſin
untes q;uis hic verſus genera/ bene opetur ploꝛat.qꝛ benę operatꝰẽ eni Pan
lit ad oia bona videat᷑ oꝑa ꝑtinere: ploꝛando exigit.bonũ opꝰ ploꝛando tent yte
tñ elemoſynis maxime (ſicut ⁊ alijs ↄmendat.dat boxũ oꝑ qð fecit Creę Cat Null
viſum eſt) dinoſci᷑ guenire Vñ ſcri⸗ bꝛe ergo ſunt lacryme iuſtoꝛũ: ſed tñ ſs de ſol.
ptũ eſt Sicut aqᷓ extinguit ignẽ: ſic in iſta vita Poꝛro aũt illi qͥ ̊ inanit᷑ funcatore
elemoſyna extinguit pãtã. Dicit ergo ridẽt cupiditatibus ſuis diſſipati qñ WRKl
kentes Pu.i. ꝓfictentes ibãt ſde frandantur gemũt.qñ nõ fraudãtur: dene
virtute in virtuté.i.ↄtinue ꝓficiebãt exultant Ploꝛãt ⁊ ipſi in via:ſed nõ des ſi
Let flebãt Caſ.qñ pauꝑes ↄſpicie/ in exultatione Hi colligunt qð ſemi Wenn
bãt nuditaie detectos:frigoꝛe cõſtri/ nauerũtiqꝛ ſpinas ſeminauerũt: ignẽ rit An
ctos: inopia ſeua maceratos: vt pᷣus colligũt Eunt cum fletu ad fletum:a lmne
pietatẽ coꝛde facerent anteq́; manus fletu cum riſu ad fletũ ſine riſu Quid R .
larga qᷣcq; pꝛeſtaret Sequit I mittẽ⸗ eni illis fiet qñ reſurrexerint! Quid? xr
tes ſemina ſua...i.pᷣmittẽtes i illo fu/ niſi qdð domin dixix Ligate illi ma⸗ n ne
turo ſeculo facta ſua anteq; illuc ꝑue nus et pedes:et pꝛoſſcite eũ in tene/ n n
niant. ſicut ſcriptũ eſt Theſauriʒzate bꝛas exterioꝛes Quid poſtea tenebꝛe .
vobis the ʒauros in celo Nec vacat erũt ⁊ doloꝛ non erit:· Abſit Nõ ſo- gos⸗
ꝙ; addidit: ſua: vt de ꝗꝓpꝛijs bomis la⸗ le tenebꝛe erũt:nõ ſola tollit᷑ eis ſpes oen
boꝛib“ 2 nõ de rapina elemoſynaa ra de qua gaudebant.ſed datur etiã ꝙ ĩ nihuu
pere debeamꝰ Du TJemientes anñt eternũ gemãt Ne contẽneres enim vntnoe⸗
Iad indiciuml veni moꝛte reſur tenebꝛas o qᷣ ſquis es flagitioſus qui trgure
gendo cũ exultatiõe euaſis oĩbꝰpe⸗ ſoles ꝓpter tua mala facta z ꝓpter unmnſi
riculis poꝛtãtes manipulos ſuos. laſciua adulteria non ſolum tenebꝛas tre G
id eſt fruc ſeminũ ſuoꝝ: videlʒ coꝛo nõ hoꝛrere: ſed querẽ qui ſoles plus unnt

*
KEm

bei
T
nr Poled
mut n hin
ymns douan
Mercade anun
mn mneih
Bdis s
nen dao pone:
Noabinani
nna pein u
. Gar ben
Wmeimirwn
a Nhas
nc 1err
ugber ut
vun 'ghent⸗
i int
ilgunt
nis igaa c
inͤfrmäin
ſn vulelnd⸗
mmmmcris i
ſemn ad temn⸗
7 eniin
artiumn
ugekumt
1D i0

Pſalmus Cxxvi CCxxxii.

nis libꝛis opatꝰ & Sed ſi illo cden)
te qᷓ per ipᷣm dicta ſunt delerent᷑iu/
dicarent᷑ q̃ ipſe dixerat ꝙ nõ ꝑ illum
dicta erant Oprime igit᷑ ꝑ hoc exigia
miſericoꝛdia dei: vt qcquid boni prr
BHBalomonẽ dictũ eſt deo attribuaf:
pqm̃ vt eſt hoĩs:homini Nã ipſe ſa

gandere añ lucerna extinguik Non
tales tenebꝛas habebis vbi gaudeas:
vbi leter

Sʒ qũo erũt ibi fletꝰ ⁊ ſtridoꝛ dẽtiü?
toꝛtoꝛ ſine defedtu:nec qͥ toꝛq̃t fati/⸗

gat᷑:nec qͥ toꝛquet᷑ moꝛi᷑᷑ Erũt ergo

eterne lachꝛyme illis qui ſic vixerũt.
erũt gaudia eterna ſcõꝝ qñ veniẽtes
veniẽt cũ exultatiõe:poꝛtãtes mani/
pulos ſuos Dicẽt eni meſſis tꝑe ſuo
dño Dñce te adiuuãte fecimꝰ qð iuſi
ſti:redde qð ꝓmiſiſti:qui eſt benedi⸗
ctus in ſeculi ſeculoꝝꝛ Amen

iſi domin edi.
Titulꝰ C ãticũ graduũ SGa/
lomonis MHi.Ad litterã loquit᷑ iſte
pᷣs.de edificatõe tẽpli Salomonis:qͥ
vidẽs ſe nõ poſſe edificare domũ do
mini ſine eiꝰ adiutoꝛio ſpeciali Dixit

enĩ Paraſp. ij. Quis ei pualere poę/
terit vt edificet ei domũ dignã:q̃ſi di

cat Nullꝰ Myctice vero exponit᷑ hic
pᷣs.de ſpũali edificatõe eccleſie:cuius
fundatoꝛ eſt verꝰ Salomon chꝛiſtus
rex pacificꝰ:q mũdũ recõciliauit deo

Perrꝰ canxoꝛ Iſtiꝰ etiã domꝰ lapi
des ⁊ ligna patriarche ⁊ ꝓphete do⸗/

lauerunt: fundamenta apoſtoli ꝓiece

rũt. Ambꝛoſiꝰ Aug. Hiero. ⁊ Hila/
lariꝰ:qͥ fuerunt mallei hereticoꝝ:pari

etes ⁊ pꝛopugnacula erexerũt Gꝛe /
gon alij q; ſan

qd oſtenſum ẽ in Salomone:qͥ in fi⸗

gurã huius domus ſt pñalis: templuʒ
domino ediſicauit ⁊ tũ coꝛruit Au.
Et quare ſit additũ Salomonis:q̃n

tum inſpirauerit dñs dicam charitati
veſtre Salomon erat tꝑe ſuo filiꝰda

uid magnꝰ ille:ꝑ quẽ multa pꝛecepta
et ſalubꝛia monita ſpũſſanãꝰ in diui ⸗/

: vbi te voluptatibus car
nis oblectes NMõsſic emit ipᷣe tenebꝛeꝛ

ti doctoꝛes inſtruxe,/
runt moꝛes quib seam intus oꝛnaue
rũt Nec tñ de iſtius domꝰ edificato/⸗
ribus ⁊ inſtructoꝛibꝰ pꝛeſumenduʒ ẽ

lomon amatoꝛ mulierũ fuit:⁊ repꝛo /

bat“ eſt a deo:et in tantũ laqueꝰilli ftu
it illa cupiditas: vt a mulieribꝰ etiam
idolis ſacrificare cogere Et qᷣd mi/
ri quia in populo cecidit Salomon?
In paradiſo nõne Adã cecidit: ⁊ an
gel de celo ⁊ diabolꝰ factꝰ eſt! Jdeo

docemur in nullo hoĩe ſpem eſſe po)/

nendam Mu. ſed tm̃ in dño ſaluato / H
re:qui dicit Joh̊.-xv. Sine me mibiłC

*

poteſtis facere Et iõ dicit pꝛopheta.
ſi dñs edificauerit domum

„

ſtianũ. qꝛ. .ad Choꝛint᷑.iij. Meq; qui

plantat eſt aliqd: neq; qͥ rigat. ſed ui

incrementũ dat deus An. Mos loqᷣ

mur foꝛis: ille intꝰ edificat qͥ cogitaaait

ones videt.ipſe monet: ipſe terret:
ipſe intellectũ aperit:ipſe ad fidẽ ap/

phlicat ſenſum noſtꝝ Mu.Ec qꝛ non
ſolum reqritur eiꝰ auxiliũ ad edificã/

dũ.ſed etiã ad edificiũ ↄſeruandum.

Igeo ſubdit᷑ ¶ iſi dũs cuſtodierit

dire Mie. Fidelis aĩa etiã ciuitas a
cipit᷑ eterni regis:q̃ ciuibꝰ.i.honeſtis

moꝛibus frequentat᷑ Adhuc ad ipos
doctoꝛes alloquit᷑ di. Pui Fni gz·zS

vobis ante lucẽ ſurgere ..i.vanꝰ eſt
et inutilis laboꝛ veſter edificãdi ꝓxi
mos vel cuſtodiendi:niſi dñs coope⸗
ret᷑ vobis:qͥ ẽ lux vera Sne ij ad

A. Petꝛ cantoꝛ necciam ex vi /
nig lapidibus ꝑ ſuã gratiã puenientẽ
L iñ vanũ laboꝛauerũt pꝛedicatoꝛges
ediſicant eꝗ. docẽdo populũ chꝛi

3

ciuitatẽ J.i.ecciam vbi ẽ ciuii vnias
rruſtra vigilat qᷣ cuſtoòdit eã] q̃ſi di
cat Sicut pᷣdicatoꝛes ſine chꝛiſto nõö
poſſunt edificare ecciaʒ: ita nec cuſto

Choꝛin xv. dicit Plꝰ oĩbus lean
ul.nõ aũt ego:qʒ gratia dei mecñ Hi.
furgite ſad ediſiciuʒ ſpñale lpoſtq;
ſederitis. li.poſtq; detẽ veſtrã habu
iſtis q manducatis panc doloꝛis .i.
vos eccĩe miniſtri ⁊ pꝛedicatoꝛes qui

ſuſtẽtamini de elemoſynis dolentiuz
de peccatis ſuis:iuxta illð Oʒee iiij.

Pctã populi mei comedentl vanuʒ
1 obi lucé Peir?

cantoꝛ.i.vanũ eſt vobis incipere opꝰ
meritoꝛiũ anteq; lux gratie vobis in
fundat᷑ Pꝛopter qð ſurgite. ꝑ lu/
cẽ gratie bñ oꝑandol q̊ maducatis

id eſt manducare debetis l panez do⸗

loꝛis..i.oꝑa pnĩe dicentes Facte ſũt
mihi lachꝛyme mee panes die ac no /
de Au. Et ſi q̃ras qñ ſurga? Reſpõ
debo tibi¶ Jum dederi ctis fui
ſomnũ..i.ſanctis pauſationẽ pꝰ moꝛ
tẽ coꝛpoꝛis que ſomnꝰ appellart̃᷑ Etſt
ꝗras iterũ qbus dilectis? Seqineur
qᷣbꝰl ecce hereditas dñi filij. Mi.i.fi
deles in fide ⁊ moꝛibꝰ edocti: hi ſunt
hereditas dñi. ⁊ ho
Auple eſt frut? vẽtris .i.ipſe chꝛi
ſtus qui ẽ fruct virginalis:ipſe ẽ be
atitudo fideliũ obiectine.qꝛ in ↄſpe/
tu dininitatis ſne reficiunt᷑ beati in/
teriꝰ: ⁊ ĩ aſpectu ſue humanitatis exè⸗
teriꝰ:ſ̃ᷣm ꝙ dicit Augꝰ. Cõ ſequenter
e ai⸗Jene⸗ hereditas ẽ dñio adqͥ

ſiea di QOicut ſagitte in manu pote

tis:ita filij excuſſloꝝ Gl.ex auguſtꝰ

ꝛophete clauſa ↄtinentes ſacr̃ave/
niente dño in carne excuſſi.i.expoſiti
ſunt. et q̃ in ꝓphetis abſcondita erãt
Adiderunt aꝑta. Quia ergo ꝓphetis
excnſſis generati ſunt apoſtoli:qᷣ ſũt
ſilij excuſſoꝝ.i. phetarũ Sicut ergo
ſagitte in mann potẽtis dirigunt᷑ ce⸗
lerit᷑ in longinquũ ad deſtrudionem
agduerſarioꝝ Ita apoſtoli filij excuſ/
ſoꝝ.i.phetaꝝ miſſi ſunt in fines oꝛ⸗

bis terre:quoꝝ pꝛedicatõis ſono tur

1 filiox Linerœs

Exxvij.

bati ſunt increduli: ⁊ adqſita eſt dño
hereditas eccie ex gentibꝰ Begtꝰvix
. 4 id = —

delicʒ ex doctrina apoſtoloꝝ. hoc eſt
q diligent diligit gſiceẽ qð ipſi docue/
runt Au. Quis replet deſideriu ſuũ
ex ipſis? Certe qͥ non amar ſeculum.
MQui deliderio ſeculi plenꝰ eſt: nõ eſt

in ipſo q̊ͥ intret qð illi pꝛedicauerunt

Et vere talis eſt beatꝰ ꝗᷓ Lnõ ↄfũdet
ci loquetur inimicis ſuis in
Mie.i.non pſundet᷑ in poꝛta.i. in die
indicij cũ expꝛobꝛauerit inimicis le/
gis dei inobedictiã ⁊ ꝑuerſita tez vel
oẽm maliciã ipſoꝝ Ni. In poꝛta di⸗/
cit: hoc eſt in indicio:qꝛ iudices anti
qtus in poꝛta ſedebãt:et ibi coꝛã eis
aliqñ facte ſũt diſputatõces fideliũ cũ

fidelibꝰ Vñ ꝓuerb. in fi. Mobilis in

poꝛtis vir ei qñ ſederit᷑ cũ ſenatoꝛi/

bus terre Caſ. Perſcrutemut ſedu

li ſcripturas diuinas:reuoluamus hi/⸗
bꝛos nomi teſtamenti 2 vèteris: i fi⸗
lij volumꝰ eſſe excuſſoꝝ SGi vero hec
veracit᷑ excuterẽ ſtuduerimꝰ: ꝓfecto

in ipſis reperiemus dñm nr̃m ieſum

chꝛiſtum qui eſt benedictꝰ 2c

PEati oẽs qui

LCitulꝰ Canticũ graduũ Gl.

Iſte gradus eſt timoꝛ ñ eſt ſciẽ dũ

ꝙ pᷣter timoꝛẽ naturalẽ q̃ timet᷑ quic
qͥd nature ↄtrariũ eſt: qᷓttuoꝛ ſunt ti⸗

moꝛes: ſcʒ Cimoꝛ mũdan: q̊ͥ timemꝰ
pati pericula carnis:⁊ pꝑdere bona tẽ

Poꝛalia. hic timoꝛ nſalus eſt Gecũdꝰ
eſt timoꝛ ſerinlis:cũ ꝓpter timoꝛẽ ge

henne ↄtinet ſe homo a pdõ: bonus
eſt timoꝛ ⁊ vtilis ꝑ quẽ ſit paulatim

iuſticie pↄſuetudo:vt dicit Augꝰ. Et
ſuccedit tertiꝰ videlʒ timoꝛ initjalis:
qñ incipit qð durũ erat amari Du.

de q̊ dicit᷑ Eccle.i. Initiũ ſapĩe timoꝛ
onmi Quart' eſt timoꝛ filislis Iſte de
amote ꝓcedit:qᷓ timet cẽmiti? pe m̃

ia inſ
elecis
meixe
nõ yen
ennitat
buli ſui
Guttute

Sequlte

danonn!
w vie
hec oia
ſiculi⸗
Vm
Vi.f
uimiht/
laſ
acde
quacte
wpe
ic,
ib?ol
tui⸗
ſr
dinep⸗
Dru.r
Etaag
lie met
menldj
Ecoſto
lapenn

Wdrr

.
.

N
4 ℳ
acs⸗
* . i⸗
8 —
rächie
ee.
4 6
440K * d:
⸗ ℳ „ 5
WHr
1 R

5
M
. .
N ee ſeg
r1
Y. P. 4.
”
818 c o
4 .
8 1 WO D
„

ere 4 nz „
e e
EUI

s usnann.

* 1
1 eucnſrtgd
.
Mi Irpomd
4 4 4
g: iudas a
et N ias
* ,1—
.
—èęrJ 8
11 4
eeee “
asroceſ
K 6⸗ 4
1

9
* err N
.

e

4

4
4
N
S

urtient g
ic iun iit,
is: n.
el
iperund,
roꝛptit⸗
gi i
ſae riie
Vduan
, nnns
jaumn
nni inne
tals
achnink

bulãt in vijs eius Imandatis ei obe
diendo:ꝗᷓ ſunt vie deueniendi ad ſa/

ne offendat dñm De iſto qͥ eſt comes

et cuſtos ꝑ oẽs gradus loquit᷑ hic

N Egti oes lin ſpel qͥ timent do⸗/

mini Itimee fudii Mi. qa

lutẽ Lhboꝛes manuũ tuaꝝ qꝛ man/⸗

pucabis ..i.frudꝰ opeꝝ tuoꝝ ꝑcipies

dans: in laterib? dom tue- Cu p
res ſciſſimos viros vxoꝛes ⁊ filios HRM
nõ videas habere ⁊ iterũ ſceleratos

in viſioe⁊ fruitõe diuina Lbeat' es
iã in ſpe Caſ. L⁊ bene erit tibi qñ

electis dice᷑ Venite benedicti pꝛis
mei ꝑcipite regnũ Felix cõeſtio que
nõ ventre digerit: HH incõſuptibilt pꝑ /
ennitate ſeruat᷑ Naʒ ⁊ aĩas habẽ pa
bulũ ſuũ:pſalmꝰ alter oſtẽdit dicens

Guſtate 2 videte qm̃ ſuauis eſt dñs

Sequit᷑ I¶xoꝛ

tua ſicut vitis abun

hec oĩa poſſidere:intellecꝰ huiꝰ ver⸗

ſiculi ⁊ ſequẽtis ad lr̃am vitãdus eſt

Anñ moꝛalit᷑ vxoꝛ tua.l.i.ſapia tua
Mi. ſ̃m illud Bapæ. viij. Manc qſi⸗

ui mihi ſponſam ducẽ Hec inqm tibi

ſit Lſicut vitis abũdans.l.i.pariẽs fi⸗
lios ſpuales ad fructuoſa oꝑa Lm la
teribꝰ domꝰ tue Caſ. Dom noſtra
dicitẽ recte ꝓpꝛia cogitatio:aut ↄſcia

qua crebꝛo cõmoꝛamur Iſtiꝰ añt do⸗

m' parietes ſunt duo teſtamenta in
quibꝰ mens ſancta velut qbuſqã late

—

ribꝰ ↄfirmata ſolidat᷑ Sequi Huij

tui DHie i boni act' tui: ſunt ſupple

Lſicut nouelle olauaꝝ J.i.cũ pingue⸗

dine pacis obumbꝛatione virtutis

PHu. Mã oliua pacis ẽ ſigniſicatina.
Et addit᷑ l in circuitu menſe tue-lidẽ

gie tue.qꝛ boni ack' reficiũt aiam alẽ
menſa dni Uñ iꝑſe dixit Apoc. ij.
Ego ſto ante oſtiũ ⁊ pulſo:ſi qͥs mi/

hi aperuett intrabo ad illum: cena

bo cũ illo: ⁊ ipſe mecũ HGl. ex Au. ½.
AVel dirigit ſermo ad chĩm cũ dicii l.

H Ahügans multos parien

ſio ꝑfecta i

dſ̃m in celeſti patria Caſ

9 % 9% „

vroꝛtua. tua.lo chꝛiſte videlʒ eccia: q̃ te
doꝛmiente in cruce facta qñ lar? tu/
un lancea eſt pcuſſum: a ſaera afiuxe

runt Mec inm vxoꝛ eſt

Lin lateribꝰ domꝰ tue⸗ i.in illis qᷣbꝰ
chze latera tua ſunt tibi adherẽtes 4

le oliuarn.l.i.paciſici in charitate Lin
circuitu menſe tue..i altaris aut ſa⸗
cre ſcripture Nã ex vtraq; menſa re⸗

ficiunt᷑ ſpnalit᷑ fideles Sequit᷑ ↄclu⸗
illi? q timet dñm cũ dicitur
cce ſie· vt infra dici l bñdi⸗

cext᷑ hõ hoc e: multiplicabit᷑ in bonis

nm-Caſ. Illos ꝓ

eternis ! ꝗᷓ timet d

pheta poſtulat bñdici q ad oẽ bonnʒ
ſtudiñ dñi timoꝛę flãmant᷑:de qᷓ bũdi
cõe ſubiungit Benedicat tibi dñs

Dn. Jeſus chis ex ſvon .i.ex ecẽa
triumphante videlz bndictõe celeſti
lade illa bñdictiõel videas facie

dd facie l bona ieruſalẽ videlʒ ipſuʒ

tuitare demoſtrat Aßñ ſubalf

intuẽtes eternos ſacit ⁊ ſe in

Mui ſunt filij fuliox? Frud opeꝝ tu/⸗
oꝛũ Facis elemoſyna: filij tui ſũt oꝑa

elemoſynaꝝ Accipis vitꝗ eternã: filij

filioꝝ tuoꝝ ſunt. Et ſic videns l pace
Nichim ſup iſraell caſuiuꝑ oe
q̃ ſunt in illa celeſti hieruſalẽ s iſi /

det: ⁊ cũcta beata facit q̃cũq; maieſta

tis ſue virtute ↄpledtit᷑ Cognouimꝰ
in pſñiti pſalmo q bona timentibꝰ deũ
ſint ꝓmiſſa:ͥs fructꝰ recipiat qͥ dñn
ſincera mente foꝛmidat Gtudio ita/

q; maximo depꝛecemur vt iſtũ timo⸗

r accipere mereamur qͥ nõ ad penaʒ

petit᷑:ſed ad ſalute vñ talia ꝓueniüt
qlia nunq; de mdi oblectatioe naſcũ
tur Dicit enĩ peti nimia ſupplicatioe
G ui

Pſalmus

qð ſummũ eſt Quapꝛopt vt dictũ ẽ⸗
dñm iugiter expetamꝰvt ad talia mma
nera ꝑpuenire mereamur gratia ⁊ lar/
gitate ipſiꝰdñi nr᷑i Jeſu chꝛiſtri:q eſt

4

benedict' in ſecula ſeculoꝝ Amen

duũ Hu. Iſte ẽ decimꝰ gradꝰ: vide/

licʒ patiẽtia in aduerſis:q gradꝰrecte
ſequit᷑ pcedentẽ Decens eĩ c vt q cz⸗
ſte deũ timet:viaʒꝝ ꝓ eo patient᷑ ſuſti /

neat. Intentio pſalmiſte monet nos

ad patiẽtiã Petrꝰ cantoꝛ quã pk
ſuã dignitatẽ apoſtolꝰ ponit in froͤnꝛ
te diffinitiõis charitatis di. Chari ⸗·
tas patiẽs ẽ. Hec virtꝰ ↄtra malũ cu
iuſſibʒ afflictõis:clypeꝰ eſt foꝛtitudi iüẽB
nis Uñ dñs in catalogo virtutum

poſt ſeptẽ virtutes patiẽtiã octauaʒ
poſuit di. Beati qͥ ꝑſecutionẽ patiun
tur ꝓpter luſticiaʒ:qꝛ q̃nti meriti qᷣnʒ

apud deũ exiſtat illata iniuria vel co

tumelia ꝓbat Nunq; eni in hoc mũ⸗

do deerit iniqtas pꝛemens:⁊ iuſticia

patiẽg VUñ mat᷑ eccia loquit᷑ filio ſuo
lic Fili nõ mireris ſi moleſtias patia

ris ⁊ toꝛmẽta:cũ mater fuerim paſſa

Ditit ergo ꝓpha ĩ pſona mris ecciè

tre puerſo abel iuſtꝰocciſus ẽ ex tunc᷑
cepit ꝑſecutio iuſtoꝝ l dicat nũc iſra⸗
el...i.ectia qᷓ deũ ſpeculat᷑ ꝑ fidẽ
pe expugnauerut me a iuuée

apoſtolis:qᷓ tunc tanq; in iuuentute

paſſa ẽ expugnatões multas Mi vt·
patz in actibꝰ apoſtoloꝝ viij. ⁊ ix.caz
pitulis nñ Hieę. in epiſtola ad pau
linũ dicit ꝙ liber Act. apoſtoloꝝ vi

det᷑ texẽ infantiã eccie naſcetis. S er

Cxxviij.

AEpe expugna.

me a iu. Titul Canticũ gra

e expugnauerũt me] videlʒ

tyꝛanni 7 pcoꝛes a inuentut
mea 1 Mu.i.a pneipio tꝑis: qñ a fra,/

etr? cantoꝛ Juuẽtꝰ eccie gene
ralis ↄcepte:ſᷣ nõdũ edite fuit in abeld·
et iuuẽt“ eccie nate ⁊ ↄfirmate fuit:

tuit Leteniĩ certo Lüono tueru c

mihi. ſupple valere.qꝛ ipſa eccia ma/
gis creuit tꝑe perſecutiõis q; pacis
Petrꝰ canto? Pgrlecutctes inqt
eccle impugnauerũt ine toꝛmentis:⁊
falſi xpiani impugnauerũt me adula/
tiõibꝰ:dolis:ac pꝛauis moꝛibus:⁊ tñ
iſti oẽs nõ pꝛeualuerüt Au.i.nõ il/
lis conſenſi ad malũ.Oiĩs enĩ malꝰ ꝓK

pterea ꝑſequit᷑ bonũ:qꝛ bouꝰ nõ ↄſen

tit illi ad malũ Facit malłꝰ aliqͥd ſi nõ
obiurget epᷣus:bonꝰ eſt ep̃us. etſi ob
iurget epᷣs: malꝰ ẽ ep̃s Rapiat aliqᷣs
etſi taceat ille cui rapit:bonꝰ eſt. So⸗
nat ſermo ↄtradictoꝛ libidinis. amicꝰ
libidinis ſue odit ſermonẽ dei Jubet
auaricia vt mare trãſeas:vt te vẽtis
ꝓcellis q; ↄmittas: ⁊ obtempas Ju

beo ego vt ante oſtiuʒz tuü qð habes

des pauꝑi:piger es ad faciendũ ante
te bonũ opꝰ.⁊ ſtrennuꝰ ad trãſeũduʒ

mare:qꝛ ſeruis auaricie: et odiſti qq

de iubet Cũ aũt malꝰ hecaudire ce/
perit:incipit vellę criminari eos a qͥ
bus audit bona pꝛecepta Uñ ſubdit
eccia ꝓ ſuis mẽ bꝛis Qupꝛa doꝛſum
meũ fabꝛicauerũt pctoꝛes Petrꝰ?
cantoꝛ Gupꝛa doꝛſum eccie fabꝛicãt
pctõꝛes:q;ꝛ mali bonos crebꝛis tribu
latiõbꝰ affligere non ceſſant: ſed ipſi

boni faciẽ mentis ↄuertentes ad do

minũ ⁊ doꝛſum ad ſeculũ: obliuiſcen

tes q̃ retro ſunt:mala q̃ tꝑaliter tole

rãt qᷓſi in doꝛſo poꝛtãt. Sʒ qꝛ me nõ
ceſſant ꝑſeqͥᷣl ꝓlongauerũ te

ſuã laddentes mala nalis ꝗꝗ maioꝛeʒ

dãnationẽ eox Uñ ſubdi᷑ ominꝰ·

Pu. cõcidet ceruices pdõꝝ .i.de/⸗
ſtruet ſupbias impioꝝ
eterna ↄfuſiõe q̃ nunq; delebit᷑ L ⁊ cõ
uertant᷑ retroꝛſum-i.ineſſicaces ⁊ i
potẽtes fiãtl ocs ꝗͥ oderũt ſyon...i.
x odio ꝑſecuti ſunt finalit᷑ ecciem
lant ſicut fenũ tecoꝛuʒ:qð vᷣuſq;

Leõfundant

cueke
ſotecke
et deficl
tiumed
malop
utuin
an! 1
ſunt mel
Eut vro
nplcpir
vafen
noncolt
pen ve
ipſnn
Nonde
ſkiodon
xes bene
busms
A.
tur T
Dis
Büñdl
mne
ſelerat
nulho⸗
ag
rren
direrſ
inend
vos
toler
ris ij
tose
Prin⸗

Win
Osaig
Pbon niga
mbitin
t ehas ſch
Rupurclis
bon ck G⸗
bicnisan
onc da ude
oerns
at Gin
ccit iicct
Cchusun
lem ſahi
mencsee d)

miroblinen

s td ucerq
N 5

ſe yſt
R .

euellak exaruit

ſuꝑ tecta cito areſcitita cito tranſeat

et deficiapſperitas ⁊ gloꝛia ꝑſeqn/
tium eccleſiã Acez feno.i. de
malis ꝑſecutoꝛibꝰ pdictis lnõ imple/⸗
uit manũ ſuã ꝗͥ metet:a ſinns ſuũ qui
manipulos colliget Elo. Angeli
ſunt meſſo:es qͥ bonos fructus colli

.

2£

implebũt manũ q ꝑrinet ad opationẽ

vel ſinũ qͥ pertinet ad conſcientiaʒ. i.
non colligent ex eis bonã operatio/
nem vel bonam cogitationem. qꝛ; in
ipſis nullus frudtus reperietumAt
non dixerunt qui pꝛeteriba t: benedi⸗/
ctio domini ſuper vos1 Au: Lon
ſuetudo apud he

bus in agro vel in vinea vel in meſſe
Caſ. Sicut in libꝛo Ruth. ij ca. legi

tur Dirit q; Boos meſſoꝛbus ſuis =

Dis vobiſen Qui reſponderunt ei.

Bñdicat tibi dñs.De quo ritu hic a

trario ſenſu gaſſumpt eſt. videlʒ q;

ſceleratis inaniter opantibꝰ bñdictio

nulla pꝛeſtat Eſt ergo ſẽſus Apoſto

li ⁊ ꝓphete atq; ſancti viri qͥ ↄtẽptis
terrenis pᷣteribãt vitã pꝛeſentẽinon

dixerũt ſceleratis ⁊ ꝑſecutoꝛibꝰ eccĩe

inanit᷑ opantibꝰ: bñdictio dñi ſuper

vos Au. Ergo oẽs iſtos malos s

tolerat eccia: vos qͥ legiſtis ĩ ſcriptu/
ris inuenietis maledictos ⁊ deſigna /
tos ad antirpm ptinere ad diabolum
d palłeã: que ↄburenda ett

ptinere ad paleã: que ↄburenda eſt
igne eterno Nullaʒ inuenis ſcriptu

rã ꝗᷓ de illis bene loquit᷑: qꝛ trãaſeun / H
tes viã non illos benedixerũt Hi.

quia pꝛo damnatis non debet oꝛari

1

retur humanis viribus applicanda.

Gequitur benediximus x
ple bene operãtibus Lin nomine do⸗
mini. Au.quia nemo ſanctificat ni⸗

Pſalmus Cxxix D

1 mmi. Optat pſalni
elo iuſticie: ꝙ ſicut fenũ creſcens

bꝛeos erat vt viato
res benedicerent omnibus operanti

CCrxxxv.

ſi deus: nec quiſq; bonus eſt niñ do⸗

no dei Caſ. ui autem odientibꝰ

eccleſiam optat confuſionem: hoc nõ
maledicendi ſtudio loquitur: ſed fu/
ture veritatis inſtinctu: quomam li⸗
cet pꝛo inimicis noſtris pꝛecipiatur
oꝛandum: de obſtinatis et perituris

qð veritas habebat: expoſuit.nec ta

men ſine fructu magne pietatis hec

dicta ſunt. multi enim de pꝛedica pe

ſe oirisune:aunndo obſtinatis ta
ia imminere cognoſcunt Colec.
Pꝛeſta nobis domine patientiam in
aduerſis: quatenus pericula mundi
tranſire valeamus illeſi: et inter ele /
ctos a dexteris tuis collocari:qui cũ
patre et ſpirituſancto viuis ⁊ regnas

in ſecula ſeculoꝛum Amen

e pꝛofũdlis cla
maui ad.Citulus Canticum
graäuum Hu. Hic eſt vndecim
gradus ſcilicʒ penitentialis ſupplica ⸗/
tio:que recte poſt pꝛedicos gradus
ponitur.quia nec deum timens: necc
mala pꝛopter deum patiens: dignus

eſt gratia vel gloꝛia dei. quoniam nu

lus eſt ſine peccato Caſſiodoꝛus
quin non aut cogitatione delinqui /
mus:aut verboꝛum ſuperfluitate pec
camus:aut impꝛouida actione dilabi
mur. Una eſt ergo ſecuritas in hoe

ſeculo viuenti:ſcilicʒ iugiter pijs pie
cibus vacare vt quia a culpa nõ poil
ſumus eſſe liberi per munera pieta /
tis mereamur abſolu DHugo Eſt

autem

pſalmus iſte ſextus inter pſal

mos penitentiales: et vndecimus in //

ter graduales: in quo notatur ꝙ en

u H cocr Gart tuncunq; ſit homo perfectus quã ꝑ⸗
Caſſ. Et ne ipſa benedictio puta,/ uã

fectionẽ notat numerus ſenarius:tñ

debz ſe reputare imꝑfectum: ? peccaa
toꝛt᷑:qð notat nũerꝰ vndenariꝰ. Sen

ſus tituli talis eſt Pſa lmꝰ iſte ẽ cãti⸗
cũ graduũ.i.letuia de oſreſia deuz

er penitentiã Mã intẽtio pſalmiſte
hoꝛtat᷑ nos ad penitẽtiam. Penitẽs

itaq; volens aſcendere: oſiderat inſir
mitatẽ ſuã ⁊ miſerie ꝓfuditatẽ in q̃ͥ ẽ

clamat ad deñ q ſolꝰpᷣt eũ libẽare di.

E ꝓſfundis hoc eſt de ꝓfũdis
vitioꝝ Lclamaui magna deuo/
tiõe coꝛdis l ad te dñe.lq ſolus potes
me liberare Caſ. De hoc ꝓfundo pe

trꝰ glonioſas fudit lachꝛymas. de iſto
publicanꝰ pectoꝛe culpanda tũdebat

q ſic in altũ venerat pctõꝛvt nec ocu
los leuaret in celũ Ouapꝛopt virtu
tẽ ſancte oꝛonis iſtiꝰ benitetia imten
qᷓnto de imis penet̃bilibꝰ i.cla uſtris
vel ſeeretis coꝛdis clamabat aq dñm
am. æ imo coꝛdis ad te clamantem
Vun Niant aures tue intendentes:
in voce depcatiois mee l.i. min a cle
mentia tua intendat depꝛecatiõi mee
vt peceata dimittas Mi/Qiimi

niqut
tates obſeruaueris dñe Hd punicdi
eas ſᷣm q̃ntitatẽ culpel dñe qͥs ſuſti⸗/
hit? qſi dicat: nullꝰ. qꝛ tanta ẽ offẽ
ſa qut ille qͥ offendit Caſ. Glides er
go ꝓpheta nullũ eſſe qͥ nõ aut cogita⸗
tionibꝰ ſupfluis excedat: aut vacuo

ſermone delinqt: aut manuũ actibꝰoc⸗
cupet᷑ territꝰ clamat ad dũm pondua
iuſticie ipſiꝰ genꝰ humanũ ſuſtinẽ nõ
poſſte miſi miſericoꝛdie ſue pᷣſtet auxit⸗
liũ. Alũ ſubdit Hi.O nia apud te
iciacio eſt.l vt videlʒ pena pctoꝛi

debita miſericoꝛdit᷑ minuaf᷑ Au.nãa

ſi non eſſz apud te ꝓpiciatio: ſi index
eſ velles miſericoꝛs eẽ nolles:ob
ſeruares omnes miqtates noſtras et
ꝗqreres eas qͥs ſuſtineret:quis ante te
ſtaret ⁊ diceretnnocẽs ſum: qs ſta⸗
ret in indicio tuo! Spes ergo vna ẽ.
Lgquia apud te ꝓpiciatio eſt! Caſſ.
Hoõ eſt eni in noſtris actibus vt me/

oſtendit dicens

eEe

reamur abſolui:ſed ipſiꝰ ꝓpitiationis

eſt vt ↄſitentẽ reũ digneĩ liberarel ⸗

ꝛopter legem tuam Au. Mue è lex
Inuicem onera poꝛtaxe: et ſic im
plebitis legeu chꝛaſti Qul poꝛtũt in⸗/
uicem onera ſua?qui fideliter dicunt.
Dimitte nobis debita noſtra. ſicut ⁊
nos di. debi. no. Ideo pꝛoter hanc le⸗
gẽl ſuſtinui ne . i. flagella pas
tienter toleraui in ſoc venie Hu.
Buſtinui ergo te domine flagellãteʒ
expectans miſericoꝛdiã liberantẽ: et
iulſticiam retribuentem Vñ ſubditur
NMQRul inuit anima mea in verbo er.
id e in ꝓmiſſis eꝰ: pꝛomittente mihi
poſt veniã vitã eternã Ideol ſpera/
uit nia mea in dñno/qui remittit pec
cata ⁊ pꝛemia cterna largi᷑ Ni.Rua
lis aũt debeat eſſe ſpes iſta ↄſequent᷑

Æ◻ cuſtodia matuti/
na vſq; ad noctè

na Aid eſt a mane iuuen
tutis vſq; ad noctem moꝛtis.id ẽ vſ⸗
q; ad terminũ huius vite lſperet iſra
Ela lid eſt populus chꝛiſtianus:non in
felicitate et pꝛoſperitate ſeculi: neq;
in tranſitoꝛijs:ſed lin domino miſe⸗
ricoꝛdiam ab eo patienter expedtan/
Do Cuius rnationem aſſignat dicens

* .

ui⸗ dominuz miſericoꝛdia.
Caſſ. que poteſt ex peruerſo facere
pium:ex moꝛtali ĩmoꝛtalem: ⁊ ex car
neo angelis ſimilem Addidit etiam
Let copioſa apud eum redemptio
cuiꝰ pꝛecioſo
demptus eſt

d re/
qui credit in eñ fide non fictal ex om
nmibꝰ iniquitatibꝰ eius tam moꝛtali/

qdem pſalm' iſte fecit initiũ: G̊ ad al/
titudinẽ magnã fecit fineʒ: velut ſol
ꝓuedtus aſcenditvt cognoſcam quã
vtilitatẽ hẽat pnia qᷓ̃ ĩ tali culmie nos
ſeit᷑ collocata Et iõ ↄſideremꝰ q; no⸗
xia ſit ſuꝑbia:cui nõ deſinit obuiare

bus qᷓ; vemalibus pctis. De ꝓfüldo

fmis
ſube
Hone⸗
Fratia
mnsh
extuli
fecem
mur!
ehon

Pice
redep
di
nloc

r
Miag
inotrt
litbiſ
elati ſn
veman
bap.
(oꝛden
(poe⸗
ſcörd
N
ſapde
nibe
me.
teme
dion
gamin

n Akirden
utoſnſan:
opnghen,
beme P.
vmine hellig
ndälbermig
n Bſban
Lin eho
omittonte nh
gun nemm e⸗
ngi ie
in Cguent
hinnsto
umnl
Grr uin
ans

*
6

r, ii
kporulind
on füie
In 1al
nin ii
in
en 5
t oun

Plſalmus Cxxr CCxxxrv.

frequẽs medicina. Vñ ſꝑ ↄmonemꝰ

vt ab ea nunq; deſidia faciẽ te ceſſemꝰ

Hoꝛream ergo ſuꝑbiã q angeluzʒ de

gratia ſuꝑue ſuauitatig ciecit Amec/⸗

mus humilitaten: qᷓ a celos fideles
extulit Uelocit᷑ cõfiteamur qð male

fecimꝰ vt ab oĩbꝰ iniquitatibꝰ libere⸗
mur Per dñm nrm ieſuʒz chꝛiſtũ: cut

CE honoꝛ ⁊ gloꝛia in ſecula ſe.Ameu

(Bmine no eſt

PHic eſt xij.gradꝰ ſcʒ humiluatis:qui
redte poſt pꝛecedẽtẽ pᷣs ponit᷑: in qͥ
actũ eſt de pnĩa q̃ ſine humiultate inu
tilis ẽ VWir itaq; iuſtus in cui ꝑſona

Apheta hic loquitur:humiliateʒ in ſe
l ſtendit dicen “—“
QQomine nõ ẽ exaltatũ coꝛ men.

MMWi . x ſupꝑbiã motu interion

in ↄtritiõe ⁊ in humiliatiõe erꝰ obtu
li tibi ſacrificiũ ſpũs ↄtribulatił neq;

elati ſunt dculi mei ſigno exterioꝛi:

vt tranſitoꝛia cupiſcerent ⁊ caduca
PHu. Poſtq; lſte dixit qlis fuerit in

coꝛde interiꝰ: ⁊ q̃lis extiterit foꝛis in

coꝛpoꝛe:ↄſeqnt᷑ oſtẽdit q̃lis fuerit in

actiõe di. eq; ambulaui.i.nõ ↄcu

piui eſſe in pompoſa ſocietate vel nõ
ſuꝑbiuil in magnis factis vel virtu
tibꝰ qͥbuſcũq; l neq; in mirabilibꝰ ſuꝑ
me..i.nõ ↄcupiui aliq̃ facẽ ſuꝑ vir tus
tẽ meã:ſicut multi qͥ ex factis vel di⸗/
ctis magis q̃runt gignere in populo
admiratiõ eʒ qᷓ; ediſicationẽ ex qͥ ali /
qͥd magni poſſint᷑ videri vel landari.

Au. Noc totũ planiꝰ dicat᷑ ⁊ audiat᷑

Mõ fui ſuꝑbus:nolui q̃ſi in mirabili

bus innoreſcere boib ꝛ. nec qſin ali
qiqd ſupꝛa vires meas vñ apud umꝑi/

tos me iactarẽ Ois ſuꝑbus diſplicet

deo. Debz ergo ſe humana aia humi
liare: ne deo diſpliceat: ⁊ toto coꝛde

intueri qð dicũ ẽ Quanto magnes

Titulꝰ Cãticũ gradnũ DHu. anima mea id eſt:ſic a me ſubtrahbat᷑

militer ſentiebã de memet ipio Lſed
exaltam aiam meã J.i.me ipᷣm laudã⸗
do: vel pſumendo de bono qð nõ ha
beo:ſicnt phariſei qͥ dicũt Labia nr̃a
a nobis ſunt ſiat:ſupple de mę puni/
tio in moduʒz qui ſequit᷑ Oieut abla
cat...i.ſicut puer abſtraco a mamil/
la matris pᷣuatur ↄſolatiõe ↄſueta dũ
adhuc deberet recũbere Lſuꝑ matreʒ
ſuã. dulciter lactẽdo lita retributio ĩ

es gram Sequit᷑ Hu/Qi nõl

conſolatio diuina Caſ. Acſi dicat
Si ego te pꝛeſumpſi ſuperbiẽdo cõ

temnere. tu me merito videaris abij/

cere Poſtq; humilitatẽ ⁊ mãſuetudi
nẽ ſequendam competenter edocuit
vnũ quẽq; fideliũ monet vt ↄſidenti/⸗
am ſuã ſemper ponat

ſtianꝰlex hoc nũc et vſq; i

idæſt a pꝛeſenti vſq; ad eternitatem

futurã.ſic ſextũ pſalmũ compendio/

ſo fine concludit vt ſancte humilita/
ti ↄueniret ipſa bꝛeuitas dictõis Mi
rabilis nimis eſt humilitas ꝗᷓ ideo
maxime inter virtutes pꝛecelſas ho⸗
noꝛata conſurgit qm̃ altiſſime maie/
ſtatis dignatio eam aſſumpſit Col.

Hanc dei filius de celo deſcendens

in ſe demonſtrauit.vt homines ꝑ eũ

celũ aſcendere doceret.qm̃ qui ſe hu⸗
miliat exaltabit᷑ Per dñm nr̃m ieſũůũ

chãm qᷣ eſt bñdid in ſecula ſe. Amẽ
Emẽéto domi.
Titul“ Lanticum gradunzʒ
Elo: In hoc xiij. gradu iam humi⸗
lis agit de edificatione ſpiritualis do
mus dei:ſicut dauid ad litterã volu/
it deo ediſicare domum materialem.

Et cõgrue poſt gradum humilitatis

agit de edificatide ſpũalis domꝰ:q ꝑ

humilitatẽ efficitur quis domus dei.
WVñ ꝗpheta ait Suꝑ quem reqeſcet

in domino di.

loũs me:niſi ſup humilẽ quietũ : ⁊ ti

mentẽ verba mea! Caſſ. Dꝛima igit
narratõe dñi chꝛi verba refert qbus
atri ſuo ꝓmilſit ſe requiẽ nullatenꝰ
umere:nili pᷣus vere religionis affe /
. Zen pectoꝛibinfudiſſʒ. vñ diẽ
dicere Memẽto mei Gʒ vt alterum
ſignaret:dixit Memento dñe dauid. i.
chii qͥ eiꝰ noĩe vocari voluit: de cuiꝰ
kenere aſſumpturꝰ erat carnẽ Hie.
et oĩs mãſuetudinis er lqꝛ nõ con/
tendit neq; clamauit.ſz ſicut agn mã.
ſuetꝰ duct“ eſt ad moꝛtẽ Caſſ. Hoc
certe qũo poterat de ſe dauid ꝓpheta
dicere cũ le meminiſſʒ vꝛiã ethen ꝓpt
vxoꝛẽ erꝰ crudelit᷑ occidiſſe Vlñ ipᷣiꝰ

nitẽtie gloꝛioſũ extat excplũ Hu⸗
Bie inrauit dño votũ vonit deo
—2 ab⸗qſi dicat Ag hoc memẽto xp̃i
oĩs vt impleat quod firmi᷑ ꝓmuit
Caſ.votũ itaq; filij fuit vt ꝓpꝛie in⸗
carnatiõis aduentu reconciliaret pꝛi
genꝰ humanũ Mu. Sʒ nunqd pote /

rat chĩs implere qð ꝓpoſuerat?! ↄſtat

ꝙ ſic.qꝛ deꝰ eſt ⁊ hoc credebat ꝓpha:
NQuare ergo pꝛecat᷑ hoc duplici rõne
ꝓbat Pꝛimo vt oſtendat qꝛ quicqd

habz chs habz a patre. Uñ ipſe ait

Jo. v. Mõ poſſuʒ ego a me ipſo fact
qcq; Scdo vt oſtẽ dat ꝙ ſicut volũ⸗
tas ꝓmittẽdi eſt a deoita ⁊ faculcas
impledi Uñ aug?. Nemo pᷣſumat ſue
is viribꝰ q̃ vouerit Qui eĩ te hoꝛtat
vt voueas:ipᷣe te adiuuat vt reddas
Et hoc eſt qð dicit apoſ.ad philip.
ij. Opſe dat ⁊ velle ⁊ ꝑficere ꝓ ſua bo
na volũtate Wotũ ãt chꝛi hoĩs expo
nit̃ cũ ſubinfert NHi/Qt introiero
id ẽ nõ introibo Caſ. Lin tabernacu
lũ domꝰ mee. hoc eſt in celeſtẽ habi⸗
tationẽ in quã chs poſt reſurreãtio
nẽ ſuã cſi aſſumpta carne vidẽtibus
apoſtolis introieritl ſi aſcendero l.i.

nsoõ aſcendã l in lectuz ſtrati
lſuã requitẽ qᷓ eſt a dextexis dei: vbi
dedero ſom
nũ oculis me Bomn ige intelli

Emento dñe dauid Gi 4pha

edauig. Ha quliem tpib meis Hec oia huniam
dauid hoc dixiſs: de ſe potuiſſx-

tati chii ↄuenire noſcunt᷑ Hie. In
Abꝰ nõ ſe de hoc mũdo ad celuz redi

1iJ.uin

reqᷣes ⁊ finis laboꝝ

gendus &reqes moꝛtis triduanelet
palpebꝛis meis doꝛmitation? t re

turũ pollicet᷑:niſi pᷣus dignũ deo pꝛi

loci vel eccie ↄgregationẽ ſua reſur⸗/

rectiõe ↄſtrueret. Vñ ſubdit Ldonec

cleſiã in qᷓ vere militãt filij iacob vi/

delz chꝛiani qͥ ↄtra tentationes vitio

iñ luctari nõ ceſſãt Caſ.Locꝰeĩ dñi
Eſt tabernaculum pectoꝛis chriani.⁊

Atr ia ecciĩe catholice:q̃ ille tq; celũñ ſoa
inhabitat Et tabernacula ſibi ex no
bis ⁊ in nobis fecit:qũ ipſe nos eenre
vite ꝓpꝛia miſeratõe reſtituit Au.hʒ

ergo dñs locũ ĩ coꝛde fideliũ: qꝛ vnũ
E coꝛ oĩm ĩ charitate cgpulatoꝝ. Vñ
de eis ſcpᷣrura dicit.erat illis aia vna
coꝛ vnũ in dño Multi ãt ne faciãt
locũ dño ſua q̃rũt:ſua diligũt:ſua po
teſtate gaudẽt:puatũ ſuũ ↄcupiſcunt

Mui ãat vult facẽ locũ dño:nõ de pᷣua

ro. ſz de cõi debz gaudẽ. ꝓpt illa q ſin

gie: diſcoꝛdie: bella iut᷑ oẽs: tumultꝰ:
diſſẽſiões:homicidia Nunqͥd ꝓpt᷑ iſta
q̃ cõiter poſſidemꝰlitigamꝰ Aerẽ iſtũ
cõiter dicimꝰ.ſolẽ cõiter oẽs videmꝰ

Beati &̊ qͥ ſic faciũt ſocũ dño vt paa
to ſuo nñ gaudeãt Abſtineamꝰ qᷣnos

frẽs a poſſeſſiõe rei pᷣuate.aut ab amo
re ſi nõ poſſumꝰ a poſſeſſione ⁊ facia

mꝰ locũ dño. Hoſpitari a tevult xps

fac illi locũ Quid ẽ:fac illi locũ: Noli

omare te ipᷣm:illũ ama. ſi te amaueris
claudis ulũ:ſi illũ amaueris apis il

ti Deiñ oñt qno eccia eſt dño ediñca
ta dicens cce auduumus eam in

inueniam locũ dño. in pectoꝛibꝰ cre
dentin tabernaculũ deo iacob. l.i.ec⸗

guli poſſidemꝰ exiſtunt lites: inimicis

udita:
plit In
ene
ex get
ctiſite
agreſtu
ſtuoſi⸗
dñanti
tuali
zgtegt
tõcs ap
totũ coꝛ
cuigelue
Qſpec
cem Jo
derperid
diein
inuenil
ui paun
ge nuca
eingt
lenlge⸗
Adic
(aſ
N
dictti
xiten
ltece
orat v
gten
exalte
ecdel
too
in yir
lis di
winiſt
lgti
Uhbe.
n

*

K Rð N

— =

ee

oas Nn
mt Die
o aizſ
1 gin
liſibar a

„
—

in pectondi
tfiln co
ennonez nn
. Llii
mnschfun.1
iciſ
maRa
endscn
hgt y,

„21ee⸗ 7
üti e.

milsau m
Nleärſup
ui dlo
dücndRen
Kpithinn
tis umn:

494

effrata Mie. Effrata eſt bethleẽ : vt
habet Gene. xxxv. vbi pᷣmũ eccia eſt
audita:qꝛ in ipla chis dñs carnẽ aſſũ
pſit In h 2 Rachel Kael dilecta
qeſcit q̃ typũ geſſit eccie l innenimus
cã in cãpis ſilue lqꝛ eccia collecta eſt
ex gẽtibꝰ q tanq; inculti⁊ indocti di

cti ſũt cãpi filue Caſſ.ſed facti ſũt ex
agreſtibꝰ mãſueti: ⁊ ex ſterilibus fru /

quoſi:ex cubilibꝰ demonũ tẽpla chĩi
dñantis Hie. ntroibim ĩ taber⸗
naculũ erꝰ Inos q in vna domo eccie
ↄgregamur ꝑ dnñmLadoꝛabim in lo
co vbi ſteterũt pedes eiꝰ lin ꝗ̊ pᷣdica/
tiões apoſtolice audiunt᷑ qͥ ſuſtentat
totũ coꝛpꝰ eccie Caſſ.pedes ſignat
euãgelicas iuſſões:ſicut ſcriptuʒ eſt.
MQuãſpecioſi pedes euãgeliʒantiũ pa
cem Ibi eni ſteterũt pedes eiꝰ: vbi fi

deiveritas ꝓbat᷑ eẽ fundata urge
dñe in requiẽ tuã Hie. Iplſe iã ex⸗

pleſti inrapẽta: reddidiſti votũ: iam
inueniſti locũ deo in coꝛdibcredẽtiũ
iã ꝓduxiſti ex aterotuo ecciam: ſur/
ge nũc a moꝛte Hu.lin requiẽ tuã
id ẽ in gloꝛiſicatã naturã.⁊ nõ ſolum

tu Gᷓ etiaʒ L⁊ arca ſciſicatiõis tue

q̃ſi dicat Tu pᷣoꝛ ſurge vt arca.i.eccẽ̃a
(quã ſcĩficaſti ꝑ aſperſionẽ languinis
tui) ſurgat poſt te ⁊ ꝑ te.ſicut Apoſ.
dicit.i.ad Choꝝ.xi. SGi chis reſurre⸗
xit ⁊ nos reſurgemꝰ oſtq; ꝓp ha di
xit ecciam cũ chůo exaltandã:ↄſeq̃nt᷑
oꝛat vt fideles eiꝰ virtutibꝰ oꝛnẽtur.
qᷓ̃tenꝰ ⁊ ipſi dignięfficiant᷑ cñũ chꝛiſto
exaltari Et diſtinguit ꝓpheta ipſam
eccleſiã in duas partes:videlʒ in pᷣlas
tos ⁊ ſubditos.vñ ꝓ vtriſq; oꝛat vt
in virtutibꝰ ꝓficiãt Et pᷣmo ꝓ pꝛela
tis di/ Oacerdotes tui- gratis ſacr̃a
miniſtrãtes ⁊ ad obſequiũ tuũ depu
tati Mi.Linduant᷑ iuſticia lita ꝙᷣ nõ
ſolũ oꝛnent᷑ exteri oꝛnamentis coꝛpo
ralibꝰ:ſ̊ etiaʒ interiꝰ virtutibꝰ vt di ⸗
gne tibi valeãt in eccĩia miniſtrarel 2

*
.

CCxxxvfj.

ſanati tui exultent l.i.minoꝛes mini
ri eccie exultẽt. i.te laudent cũ deuo
tiõe mentis in ſigno exterioꝛi apparẽ
te.ſᷣm illud pſal.lxxxuij. Coꝛ meuz et
caro mea: exultauerũt in deũ viuum
Deinde oꝛat ꝓpheta ad deũ patrẽ in
nr ona ecci⸗ di. Hi. ropt᷑ dauid
run tuũñ..i. ꝓpter filiũ tuũ qͥ ex ſemi
ne dauid foꝛmã ſeruilẽ naclen IGX
auertas facicẽ chai tui l.i.clementiam

atq; claritatẽ ſilij tui a ſcĩs in qᷣbꝰ ipᷣe
ura

chꝛs habitat ⁊ illuminat eos
uit dñs dñs dauid veritatẽl.i.de pꝛ
deo homini inuiolabiliter pꝛomiſit.
Caſ.Let nõ fruſtrabit᷑ euʒ Fruſtras
ri eni eſt in irritum ꝓmiſſa deducere
Tranſlatio romana habʒ: et nõ peni
tebit eũ.i.non mutabit Hie.Ergo
de pater non fruſtrabit᷑.i.non euacu
abit pꝛomiſſum.ſed adimplet dicens
Lde fructuventris tui.lłi.de filijs ſpi
ritaalibꝰ ꝑ tuam doctrinã in fide nu/
tritis Nos ſumus frudtus ventris
eius quos ſpũᷣaliter tãq; ex vtero ge
nerauit Du. Sicut Jacobus. ij.
capitulo dicit Toluntarie nos genu
it verbo veritatis ſuel ponam ſuper
ſedem tuam id eſt faciam pꝛelatos et
